|
|
|
|
|
|
“A 2023-as év igazán mozgalmasan alakult a Waberer’s Csoport életében. A legfőbb piacainknak számító nyugat-európai és magyarországi régió ipari termelési, illetve fogyasztási adatai egész év során stagnáltak, vagy enyhe mértékben csökkenést is mutattak, mely közvetlenül befolyásolja a logisztikai szolgáltatások iránti keresletet, míg a magyarországi biztosítási piacnak a biztosítási különadó okozta kihívásokat kellett kezelnie. Az operáció menedzselése szempontjából számunkra a fő feladat ennek megfelelően az egész év során az volt, hogy a piacon meg tudjuk találni azon szegmenseket, és ügyfeleket, akiket kevésbé érint az általános negatív gazdasági környezet, melyhez megfelelő alapot biztosít a diverzifikált ügyfél és szolgáltatás portfóliónk, illetve képesek legyünk a logisztikai infrastruktúránkat megfelelő hatékonysággal ezen ügyfelek irányába allokálni. A munkánk eredményességét bizonyítja, hogy a 2023-as évben közel 5%-kal tudtuk növelni a Cégcsoport árbevételét, és az éves EBIT termelő képességünk 42,8 millió eurora nőtt, mely a legmagasabb értéknek számít a Waberer’s Csoport életében, melyre különösen büszke vagyok. Az eredménytermelő képességünk folyamatos javulása lehetővé tette számunkra, hogy 2023-ban, a tőzsdei jelenlétünk során első alkalommal már osztalékfizetés formájában az elért eredményeket meg is tudjuk osztani a részvényeseinkkel.
2023 év során frissítettük a Waberer’s Csoport középtávú üzleti, illetve ESG stratégiáját, mely meghatározza a munkánkat a következő években. A stratégia alapján a Waberer’s Csoportot a közép-kelet-európai régió vezető komplex logisztikai szolgáltatójává kívánjuk bővíteni, mely terveink szerint jelentős eredmény bővüléssel jár. A stratégia végrehajtása kapcsán már 2023 során sikerült jelentős lépéseket tennünk, hiszen megkezdődött a Waberer’s életének legnagyobb raktár fejlesztése Budapest határában, illetve telket vásároltunk Debrecenben újabb logisztikai központ fejlesztése céljából, illetve adás-vételi szerződést írtunk alá a vasúti logisztikában meghatározó szereplő PSP (Petrolsped) Csoport, illetve a szerbiai MDI disztribúciós társaság többségi részesedésének megvásárlására. Ezen lépések első eredmény hatásai már a 2024-es év során meg fognak tudni mutatkozni. Terveink szerint 2024-ben tovább haladunk a megkezdett úton, és bízom benne, hogy a befektetőink is értékelni fogják az elért eredményeinket, így a Waberer’s részvény 2024-ben is vonzó befektetési célpont tud maradni.
Végül szeretném megköszönni a kollégáim egész éves munkáját, és kérem őket, hogy változatlan lelkesedéssel dolgozzunk a 2024-es motiváló célok elérése érdekében.”
Barna Zsolt
Vezérigazgató
|
|
Konszolidált vezetőségi jelentés
3 fő működési terület:
Nemzetközi flotta: 2 120 db jármű
Belföldi flotta: 771 db jármű
Targonca állomány: 320 db
Raktár terület: 229 ezer nm
Alkalmazotti létszám: 6 044 fő
|
|
A Waberer’ Csoport 2023 végén frissítette és publikálta a Cégcsoport 2027-ig szóló stratégiáját. A frissített stratégia a 2021-ben meghatározott fejlesztési irányokon alapszik, és a 2 év alatt elért eredmények további kiterjesztésére fókuszál.
A Cégcsoportunk víziója szerint a közép- és kelet-európai régió elsőszámú komplex logisztikai szolgáltatójává tervezzük a Waberer’s Csoportot bővíteni.
A vízió megvalósításához vezető stratégia főbb alappillérei a következőek:
Az egyes üzleti szegmensek esetében a fenti alappillérek mentén az alábbi fejlesztési irányok kerültek meghatározásra:
|
|
Szerződéses logisztikai szegmens
A cégcsoport komplex logisztikai szolgáltatásokat nyújtó szegmense, a Szerződéses Logisztikai szegmens keretén belül az alábbi főbb fejlesztéseket tervezzük végrehajtani:
|
|
Infrastruktúra- és technológia fejlesztés
A szegmens 2023 év végén közel 230 ezer m2-nyi raktár területen végez raktározási, illetve raktármanipulációs szolgáltatásokat. A jelenlegi raktározási tevékenység döntően bérelt raktárakban valósul meg, és Budapest környékére összpontosul. 2022-ben kezdtük meg az első modern saját tulajdonban lévő raktárunk fejlesztését Ecser területén, a Budapestet elkerülő M0-ás körgyűrű mentén. A közel 47 ezer nm-es raktár 2024 első felében készül el, és ezt követően a szegmens által használt raktár terület megközelítőleg 300 ezer m2-re bővül, és egyúttal csökken a raktározáshoz kapcsolódó tevékenység költség szintje, mivel saját raktárkapacitás jelentős költségcsökkentés eredményez a bérelt raktárakhoz képest. Követve a vidéki területek iparosítási törekvéseit, a közeljövőben a főbb ipari központokban tervezzük tovább bővíteni a saját raktárkapacitásainkat. A fejlesztési tervek első lépéseként 2023-ban Debrecenben vásároltunk logisztikai központ fejlesztésére alkalmas telket, melyre várhatóan 20 ezer m2-es logisztikai központot tervezünk felépíteni 2025 során, melyben képesek leszünk kiszolgálni mind a régióba települő termelő cégek logisztikai igényeit, illetve az országos disztribúciós tevékenységünk hatékonyságát is tovább tudjuk növelni. Az elkövetkező években, a piaci keresletnek, illetve a kiépülő ipari termelési kapacitások ütemezésének megfelelően további vidéki városokban tervezzük bővíteni a raktárkapacitásainkat.
Belföldi disztribúciós tevékenységet a szegmens közel 800 járművel lát el. Immár 3. éve nyújtunk ügyfeleinknek alacsony környezeti lábnyom mellett működtethető disztribúciós szolgáltatást alternatív hajtásláncú járművek bevonásával, melyek döntően LNG, illetve elektromos meghajtást jelentenek. A jelenlegi technológiai korlátokra tekintettel (LNG esetében 800- 900 km, míg az elektromos járművek esetén 2 – 300 km hatótáv) a belföldi disztribúciós tevékenységünkbe nagyobb hatékonysággal beilleszthetőek ezen járművek a hosszútávú, nemzetközi fuvarozási tevékenységhez képest. Az ügyfeleink részéről radikálisan bővül az igény ezen alacsony környezeti lábnyom mellett üzemeltethető disztribúciós szolgáltatások iránt. Erre reagálva kiépítettük a képességeinket, hogy ezen egyedi ügyfél igényekre testre szabott megoldásokat tudjunk kínálni, mely képesség jelentős versenyelőnyt biztosít számunkra. A vállalati, illetve az ESG stratégiánknak megfelelően tovább kívánjuk bővíteni a flottánkban az alternatív hajtásláncú járművek arányát, és továbbra is meg kívánjuk őrizni a Waberer’s piacvezető pozícióját a zöld logisztikai szolgáltatások terén. A jelenleg használt, illetve tesztelt technológiákon túl komoly figyelmet szentelünk a hidrogén meghajtású járművek megjelenésének, a technológiának hosszú távon jelentős szerepet jelzünk előre a hosszútávú fuvarozási iparágban, és a stratégiánk által lefedett időszakon belül meg kívánjuk kezdeni ezen technológia tesztelését is, melyre stratégiai szövetséget kötöttünk további magyarországi potenciális felhasználókkal, illetve zöld hidrogén előállító társasággal.
Hozzáadott érték növelés
A szerződéses logisztikai szegmens keretében az értékesítési fókuszt olyan tevékenységekre kívánjuk helyezni, amelyek a legnagyobb hozzáadott értéket tudják biztosítani az ügyfeleknek, a logisztikai szolgáltató oldaláról a legmélyebb szakértelmet és pontosságot igénylik, illetve meglévő szolgáltatás portfóliót további lábakkal egészíthetik ki, így az ügyfélkapcsolatok mélységét tudják elősegíteni. Ennek megfelelően tovább szeretnénk bővíteni autóipari, olaj -, illetve vegyipari ügyfeleknél már meglévő gyártási folyamatokat támogató, az ügyfél telephelyen végzendő inhouse logisztikai ügyfél portfoliónkat. Ezen kívül növelni kívánjuk az online kereskedelmet támogató fullfilment, illetve házhoz szállítási képességeinket.
|
|
Diverzifikáció
A szerződéses logisztikai szegmens tevékenységének fókusza jelenleg Magyarország. További növekedési lehetőségek kiaknázása céljából, illetve multinacionális ügyfelek erősödő igényeire reagálva, teljes régiót lefedő komplex logisztikai szolgáltatás portfóliót kívánunk építeni. A környező országokban elsősorban akvizíció útján kívánunk megjelenni. Tekintettel arra a tényre, hogy hatékony logisztikai operáció megfelelő méretgazdaságosság mellett építhető ki, így az akvizíció útján történő megjelenés biztosíthatja számunkra a megfelelő infrastruktúra, munkaerő és meglévő ügyfélportfolió megszerzését, mely alapot biztosíthat a regionális szintű ügyfélkiszolgálás kiépítésére. Az akvizíciós fókuszt jelenleg a Lengyelországra, Csehországra, Szlovákiára és nyugat-balkáni országokra helyezzük.
A szegmens további diverzifikációs fókusza olyan szolgáltatásokra, illetve speciális rész szegmensekre koncentrál, ahol jelenleg alacsony a piaci részesedésünk. Ilyen potenciális szegmensek többek között a gyógyszeripari ügyfelek kiszolgálása, a hulladék újra hasznosításához kapcsolódó logisztikai szolgáltatások, stb.
Infrastruktúra- és technológia fejlesztés
A saját flottás nemzetközi fuvarozási tevékenység alapja a hatékonyan üzemeltethető és megbízható rendelkezésre állást biztosító flotta megléte. Az elmúlt 2 év során a flotta csere eredményeképpen a Cégcsoport elérte a stratégiai célként megjelölt 2,5 éves flotta átlagéletkort. A következő években is fenn kívánjuk tartani ezen átlagéletkort, és folytatni kívánjuk a flotta folyamatos megújításának folyamatát, míg a flotta méretében nem tervezünk jelentős módosítást, azt a mindenkori aktuális tender eredményeknek megfelelően finomítjuk.
Hozzáadott érték növelés
A nemzetközi fuvarozási szegmens trendfordulójának alapja a key account ügyfelekre fókuszáló operációra történő átállás. A Waberer’s fuvarozási szolgáltatása azon ügyfélkörben tud versenyképes szolgáltatást nyújtani, ahol elvárás a kiemelkedő szolgáltatási színvonal, a kiegészítő szolgáltatások elérhetősége (pl. nyomkövetés, speciális áruk szállítása, rugalmas kapacitás allokáció, alternatív üzemanyagok használata, stb.), illetve az ügyfélközpontú operáció. Az operáción belül ennek megfelelően tovább kívánjuk növelni a key account ügyfelek, illetve a kiegészítő szolgáltatásokat igénylő fuvarok súlyát, melyet 2027-re 60%-ra kívánunk növelni az ügyfélportfólió és értékesítési fókusz aktív menedzselése által.
|
|
Diverzifikáció
A nemzetközi árufuvarozási területen a Waberer’s mindezidáig a közúti fuvarozásra, illetve kisebb mértékben a közúti, illetve a vasúti fuvarozás kombinációjának tekinthető intermodális fuvarozásra helyezte a hangsúlyt. Mind szabályozói, mind ügyfél oldali egyre erősödő elvárás a hosszútávú fuvarozás környezeti lábnyomának jelentős csökkentése. Ezt a célt tudja támogatni ezen fuvarozási feladatok vasúton történő végrehajtása. Ezt felismerve a Waberer’s Csoport 2023-ban adás-vételi szerződést írt alá a vasúti logisztikában jelentős infrastruktúrával és tapasztalattal rendelkező PSP (Petrolsped) Csoport többségi részesedésének megvásárlására, mely tranzakciót 2024 elején sikeres zárt. A PSP Csoport terveink szerint a jövőben alapja lesz a szolgáltatásaink vasúti transzformációjának, illetve ezen akvizíció által a Waberer’s beléphet azon tömegáruk szállításának piacára, melyet már eddig is döntően a vasút szállított (építőanyagok, gabona, olajipari termékek, stb.). A vasúti logisztikai piac mellett 2023-ban megjelentünk tengeri logisztikai szolgáltatások piacán is, mellyel tovább erősítettük multimodális képességeinket, és ezáltal már kontinensek közötti szállítási feladatokat is képesek vagyunk ellátni.
A cégcsoporthoz tartozó biztosítói tevékenység alapításakor az elsődleges cél a saját flotta biztosításának hatékony megoldása volt. Az elmúlt 10 évben a biztosító társaság először a piaci ügyfelek között a haszongépjárművek, majd a személyautók biztosításának piacán is sikeresen terjeszkedett, melynek eredményeképpen mára a 3 legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező biztosító közé emelkedett a kgfb és a CASCO piacon, és árbevételének, illetve eredményének közel 90%-a már a 3. feles ügyfelektől származik. A növekedés és eredményesség alapja a magyar biztosítási piac legalacsonyabb működési költség szintje, mely a kezdetektől fogva erősen digitalizált és hatékony belső folyamatokon alapult. A biztosítási szegmensünk stratégiai célkitűzése a back-office és ügyfélkapcsolati folyamatok további digitalizációja, mely biztosítja hosszú távon a versenyelőnyt jelentő alacsony működési költség szintet. Ezen felül a további diverzifikáció jegyében olyan új piaci szegmensekbe kívánunk belépni, ahol szintén versenyelőnyt jelenthet a Gránit Biztosító működési modellje (pl. lakásbiztosítási piac), illetve stratégiai szövetségeket kívánunk kiépíteni az értékesítési csatornáink bővítése érdekében. A diverzifikációs célok elérése érdekében folyamatosan vizsgáljuk a piaci konszolidációs folyamatban való részvétel lehetőségét is.
A fenti stratégia végrehajtása eredményeképpen, terveink szerint a Cégcsoport konszolidált EBIT termelő képességét a 2022-es eredmény közel duplájára, 61 millió eurora tudjuk bővíteni 1,1 milliárd euro fölötti árbevétel mellett. A stratégia végrehajtásához a 2027-ig terjedő időszakban 100 millió euro fölötti inkrementális beruházással számolunk, mely beruházási összeg közel 50%-a már biztosított.
|
|
Üzleti környezet és eredmények
|Eredménykimutatás (millió EUR)1
|
|
|
|
2 023 |
2 022 |
Növekmény (csökkenés) |
|
Árbevétel |
|
|
710,9 |
679,4 |
4,6% |
|
Közvetlen költség |
|
|
(621,2) |
(593,7) |
(4,6%) |
|
ebből Értékcsökkenés és amortizáció |
|
|
(52,8) |
(46,7) |
(13,1%) |
|
Bruttó fedezet |
|
|
89,7 |
85,6 |
4,8% |
|
ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül |
|
|
142,5 |
132,3 |
7,7% |
|
Közvetett költség2 |
|
|
(46,9) |
(49,1) |
4,4% |
|
Működési eredmény |
|
|
42,8 |
36,6 |
17,0% |
|
Pénzügyi eredmény |
|
|
(4,0) |
(11,4) |
64,7% |
|
ebből: nem realizált FX hatás |
|
|
6,5 |
(4,0) |
264,6% |
|
Adók |
|
|
(9,1) |
(5,8) |
(55,5%) |
|
Nettó eredmény |
|
|
29,7 |
19,3 |
53,6% |
|
Nettó eredmény nem realizált FX hatás nélkül |
|
|
23,1 |
23,3 |
(0,7%) |
|
Nem rendszeres tételek |
|
|
|
|
|
|
EBITDA |
|
|
95,6 |
83,3 |
14,8% |
|
EBIT |
|
|
42,8 |
36,6 |
17,0% |
|
Bruttó fedezet margin (értékcsökkenés nélkül) |
|
|
20,0% |
19,5% |
0,6 pp |
|
EBITDA margin |
|
|
13,4% |
12,3% |
1,2 pp |
|
EBIT margin |
|
|
6,0% |
5,4% |
0,6 pp |
|
Nettó eredmény margin |
|
|
4,2% |
2,8% |
1,3 pp |
|
Kamionok átlagos száma |
|
|
2 891 |
2 775 |
4,2% |
|
Munkavállalók átlagos létszáma |
|
|
6 044 |
5 816 |
3,9% |
|
Kamionsofőrök átlagos létszáma |
|
|
3 681 |
3 464 |
6,3% |
1 Az adatokat a jobb összehasonlíthatóság érdekében újra kategorizáltuk, a biztosításhoz kapcsolódó céltartalékok hatásait – amely alapesetben a közvetett költségek között kerül kimutatásra – közvetlen költségként soroltuk át. Az EBITDA-t az átsorolás nem érinti.
2 A közvetett költség sor tartalmazza a konszolidált átfogó jövedelemkimutatás alábbi sorait: Indirekt költségek, Egyéb bevételek, Kamatbevétel effektív kamatmódszerrel számítva, Egyéb ráfordítások, Beágyazott derivatívák eredményváltozása, Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre
A Waberer’s Csoport szolgáltatásai iránti keresletet, a működési modelljéből, illetve földrajzi fókuszából adódóan, elsősorban a főbb nyugat-európai ipari termelési központok (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Benelux állomok), illetve Magyarország és Lengyelország ipari termelésének, illetve lakossági fogyasztási trendjeinek változása határozza meg. 2023 során a Waberer’s számára releváns Nyugat-Európai országokban az ipari termelés volumene átlagosan 0,8%-kal csökkent év/év alapon, míg a releváns Kelet-Európai országokban átlagosan kisebb visszaesés volt megfigyelhető, amely 0,2%-ot tett ki. A nem élelmiszeripari termékek kiskereskedelmi forgalmának volumenváltozásában hasonló mértékű visszaesés mutatkozik a releváns kelet-európai országokban, amely 0,2%-os csökkenésnek felel meg az előző évhez képest és az ipari termelés volumenéhez képest enyhébb mértékű visszaesés figyelhető meg a releváns Nyugat-Európai országok kiskereskedelmi forgalmában, amely 0,4%-os csökkenést jelent év/év alapon.
|
|
A legfőbb költségek tekintetében az üzemanyag árszint 2023 során 13%-kal csökkent az előző év átlagához képest, azonban a negyedévek közötti volatilitás jelentős volt. Tekintettel arra, hogy 2022 során a fuvarozási szerződésekbe épített, az üzemanyagár ingadozásának hatását kezelő klauzulákat úgy sikerült módosítani, hogy a szolgáltatási áraink már havi szinten lekövetik az üzemanyagárak változásának hatását, így az üzemanyag árak ingadozásának eredményre gyakorolt hatása marginális.
Operáció stabilitása szempontjából a Waberer’s Csoport számára létfontosságú a megfelelő számú munkaerő biztosítása, mivel Cégcsoport szinten 4 200-at meghaladó sofőr, illetve raktári fizikai dolgozó támogatta a logisztikai folyamatainkat 2023-ban. A megfelelő létszám biztosítása érdekében már évekkel ezelőtt elkezdtünk a környező országok munkaerőpiacairól elsősorban sofőr kollégákat toborozni, immár 2 éve pedig már ázsiai kollégák is erősítik a csapatunkat. A tavalyi évi magyarországi munkaerőpiaci helyzete miatt nem volt szükség a külföldi munkaerő arányát növelni, mivel belföldön is rendelkezésre állt a megfelelő munkaerő, így az eszközpark hatékony kihasználtságának nem volt akadálya a munkaerőhiány. Az aktuális munkaerőpiaci helyzettől függetlenül kiemelten fontosnak tartjuk, hogy kiépítettük azon csatornákat, melyek lehetővé teszik számunkra, hogy hosszútávon se okozzon jelentős üzleti kockázatot a megfelelő munkaerő biztosítása.
A Waberer’s Csoport éves árbevétele 4,6%-kal 710,9 millió eurora nőtt a 2023-as üzleti évben. Az ITS szegmens – szegmensek közötti tételek kiszűrését követő - árbevétele az előző évhez képest 3,3%-kal, 429,8 millió eurora nőtt. Míg az üzemanyagár éves átlagos 13%-os csökkenése – a szerződésekbe épített klauzula miatt és az eredménysemlegesség érdekében – automatikusan csökkentette a szegmens árbevételét, a flotta enyhe bővülése (+107 jármű), illetve a nettó – azaz üzemanyag és útdíj változások hatását nem tartalmazó – díjszint bővülése ellensúlyozta az üzemanyagár változás bevétel csökkentő hatását. Az RCL szegmens – szegmensek közötti tételek kiszűrését követő - árbevétele 2023-ban 2,8%-kal, 198,7 millió eurora nőtt. A bevétel növekedését a raktározási és gyártás támogató logisztikai tevékenység magasabb bevétele generálta, mely ellensúlyozta disztribúciós tevékenység – üzemanyagár csökkenés generálta - enyhe bevétel csökkenését. A 3. feles biztosítási tevékenységet lefedő Biztosítási szegmens árbevétele euroban számolva 17,7%-kal, 82,4 millió eurora nőtt, mely kisebb részben a forint euroval szemben enyhe (2,4%-os erősödésének) köszönhető – mivel a szegmens bevétele döntően forintban keletkezik -, nagyobb részben pedig a bővülő szerződéses állomány következménye.
Bruttó fedezet, EBITDA és EBIT
2023-ban a csoport szintű bruttó fedezet – értékcsökkenés nélkül, és a biztosítási céltartalék átsorolását követően - 7,7%-os javulás eredményeképpen 142,5 millió euro volt[2]. A bruttó fedezet margin – értékcsökkenés és amortizáció nélkül számolva - 20,0 %-ot ért el. A bruttó fedezet margin a 2023-es év során az ITS szegmensben 17,9%-ot, az RCL szegmensben 25,8%-ot, míg a Biztosítási szegmensben 21,1%-ot ért el.
A csoport EBITDA-ja 14,7%-kal 95,6 millió eurora nőtt 13,4%-os EBITDA margin szint mellett.
[2] Az adatokat a jobb összehasonlíthatóság érdekében korrigáltuk, a biztosításhoz kapcsolódó céltartalékok hatásait – amely egy közvetett költség tétel – közvetlen költségként soroltuk át, melynek értéke 2023-ben 4,8 millió euro volt.
|
|
A konszolidált EBIT 6,2 millió euro javulás eredményeképpen 42,8 millió eurora nőtt 2023-ban. Az EBIT javulás döntően a szerződéses logisztikai szegmens (RCL) 4,2 millió euros, illetve a biztosítási szegmens 3,0 millió euros növekedésének köszönhető, melyek ellensúlyozták a nemzetközi fuvarozási és szállítmányozási szegmens 1 millió euros csökkenését.
A pénzügyi műveletek eredménye 7,4 millió euro javulás mellett -4,0 millió euro volt. A pénzügyi műveletek eredményén belül a nem-realizált, készpénz mozgással nem járó pénzügyi eredmény 6,5 millió euro volt. A nem-realizált, nem cash jellegű devizaárfolyam változások az egyes leányvállalatok eltérő pénznemben (HUF-ban, illetve PLN-ben) történő könyveléséből adódik. A további pénzügyi művelet eredmény csökkenés elsősorban a 2022-ben kibocsátott kötvény kamatának, illetve a növekvő finanszírozási környezet miatti növekvő lízing kamatoknak köszönhető.
A nettó eredmény 10,4 millió euros javulás eredményeképpen 29,7 millió eurora változott 2023-ban. A társaság – a megelőző év gyakorlatának megfelelően – nem-rendszeres tételt nem számolt el 2023-ban. A nettó eredmény javulása alaptevékenység javuló eredménytermelőképességének, illetve az árfolyamváltozás kedvező alakulásának köszönhető, melyek ellensúlyozták a magasabb kamatköltség, illetve növekvő adóterhek hatását.
|Cash flow kimutatás (millió euro)
|
|
|
12M 2023 |
12M 2022 |
|
Működésből származó cash flow |
|
99,9 |
26,8 |
|
ebből: forgótőke változása |
|
45,2 |
(55,1) |
|
Befektetési és finanszírozási tevékenységből származó cash flow |
|
(123,0) |
5,0 |
|
Készpénz és készpénz-egyenértékesek változása |
|
(23,1) |
31,8 |
|
Free cash flow |
|
16,9 |
32,1 |
|
CAPEX |
|
(38,4) |
(19,4) |
A működési cash flow értéke 2023-ban 99,9 millió euro volt, melyből 45,2 millió euro a forgótőke változásának következménye. A forgótőke változásának hatása döntően (40,5 millió euro értékben) a biztosítási tevékenység IFRS17 átállásából adódó hatás következménye. A forgótőke változás nélküli működési cash flow értéke 2023-ban 54,7 millió euro volt, melyből – 22,8 millió euro szintén a biztosítási tevékenység IFRS17 átállás hatása.
|
|
A befektetési és finanszírozási tevékenységekből származó cash-flow 2023-ban 123 millió euros nettó kiáramlást mutatott. A befektetési tevékenységből származó cash flow 2023-ban -60,0 millió euro volt, és döntően az ecseri raktárlogisztikai beruházást, illetve a biztosítói tevékenységhez kapcsolódóan megtakarítási termékekbe történő befektetéseket tartalmazta. A finanszírozási Cash Flow főbb elemei a lízing finanszírozáshoz kapcsolódó pénz kiáramlások 44 millió euro értékben, a lízingek, illetve a 2022-ben kibocsátott vállalati kötvényre fizetett kamatokhoz kapcsolódó pénz kiáramlás 11,8 millió euro értékben, illetve a fizetett osztalék 4,7 millió euro értékben.
A működésből származó cash flow-t, a beruházásokat, a flotta lízingalapú finanszírozásának elemeit, illetve a kapott és fizetett kamatokat felölelő szabad cash flow 2023-ban 16,9 millió euro volt.
|Eladósodottság adatai (millió euro)
|
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Nettó pénzügyi eladósodottság |
|
214,2 |
150,0 |
|
Nettó tőkeáttétel |
|
2,2 |
1,8 |
A Társaság nettó tőkeáttétele az előző 12 hónap rendszeres EBITDA-jának többszöröseként kifejezve a 2022 év végi 1,8x-ről 2,2x-re növekedett.
A Waberer’s Csoport 2023 év végén az alábbi főbb külső finanszírozási forrásokat vette igénybe (milllió euro):
|
|
|
|
· Egyéb hitel: Egyéb működőtőke és hosszú lejáratú, adósság típusú elem 2023 év végén nem volt.
2023-ban az alábbi főbb események történtek a Waberer’s Csoport életében:
2023 február:
2023 április:
2023 május:
|
|
2023 június:
2023 július
2023 október:
2023 november:
2023 december:
|
|
Tulajdonosi struktúra / Tőkepiaci teljesítmény / Befektetői kapcsolatok
A Waberer’s tulajdonosi struktúrájában a 2023-es év során az alábbi főbb változások történtek:
A fentebb jelzett, és már lezárult részvény tranzakciókon kívül, a Trevelin Holding Zrt. 2023. december 5-én bejelentette, hogy a tulajdonában álló részvénycsomagból 15%-os részesedésnek megfelelő részvény csomagot a MOL Nyrt. 100%-os leányvállalatának, a MOL Vagyonkezelő Kft-nek kíván értékesíteni, míg a maradék részvénycsomagot befektetési szolgáltatón keresztül értékesíti.
Fenti, már megvalósult változások eredményeképpen a Waberer’s International Nyrt. tulajdonosi struktúrája 2023. december 31-én az alábbiak szerint alakult[3]:
|
|
[3] Forrás: KELER Zrt., illetve tulajdonosi tájékoztatás. Megjegyzés: a fenti adatok nem feltétlenül tükrözik a részvénykönyvbe bejegyzett tulajdonosi struktúrát. A részvénykönyvi bejegyzés nem kötelező. Ugyanakkor a részvényes a társasággal szemben részvényesi jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a részvényest a részvénykönyvbe bejegyezték.
|
|
A Waberer’s utóbbi években folyamatosan javuló eredményességét a tőkepiaci szereplők is honorálják, ami a részvényárfolyam jelentős emelkedéséhez vezetett 2023-ban, megelőzve a benchmarknak számító BUX indexet. A társaság részvényeinek árfolyama 85%-os növekedés eredményeképpen az év eleji 2 080 Ft-ról 3 840 Ft-ra emelkedett, szemben a BUX index 39%-os bővülésével.
|
|
A társaság teljesítményét figyelemmel kísérő mindkét elemző vételre ajánlja a Waberer’s részvényeit és a részvényekre vonatkozó célárat is megemelték 2023 során, amely így 4 211 Ft az Equilor Befektetési Zrt. és 4 800 Ft a Concorde Értékpapír Zrt. ajánlásával.
A Társaság teljesítményét 2023-ben az alábbi 2 elemzőház követte rendszeres figyelemmel:
Az elemzők által készített rendszeres elemzések elérhetőek a Társaság honlapján az alábbi linken: https://www.waberers.com/hu/befektetoknek/elemzesek
|
|
Kapcsolatfelvétel a Befektetői Kapcsolatok részleggel:
Majzik Viktor
Befektetői kapcsolattartásért felelős vezető
Telefon: +36 1
421 6300
Mobil: +36 70 488 8069
E-mail: investor.relations@waberers.com
A logisztikai iparágban az elmúlt időszakban egyre erősödő digitalizációs transzformáció a Waberer’s csoport életében kiemelt stratégiai jelentőséggel bír. Fő célja a működés optimalizáció és a munkaerő hatékonyságának növelése, mely célok érdekében a közelmúltban és jelenleg is számos informatikai fejlesztés zajlik. A következőkben ezzel kapcsolatos főbb projekteket, fejlesztéseket emelünk ki.
Mesh online fuvarbörze
A több mint 2000 minősített alvállalkozóval együttműködő szállítmányozási igazgatóság számára saját fejlesztésű ingyenes, online fuvarbörzét vezettünk be, amellyel a piacon egyedülálló lehetőséget biztosítunk a gördülékeny, kényelmes, gyors és megbízható közös munkára szállítmányozó partnereinknek. A minősítési folyamatot követően megbízásokat nyerhetnek el a partnerek, a rendszerben a teljes szállítmányozási folyamat végig követhető a megbízástól egészen a könnyű és egyértelmű dokumentum és számlakezelésig. A 2023 őszi indulásnál a nemzetközi szállítmányozásra fókuszáltunk, de a középtávú cél, hogy a rendszer egy általános, regionális alvállalkozói platformmá váljon, és támogassa a hazai és regionális fuvarozói közösséget.
Vezetési stílus applikáció
Saját fejlesztésű mobil applikáció révén 900 tonna széndioxid-kibocsátás csökkenést várunk éves szinten a nemzetközi fuvarozási szegmensben.
Innovatív megoldással lépünk előre a fenntarthatóság és az üzemanyag-takarékos operáció terén. Az újonnan fejlesztett mobilalkalmazásunk célja, hogy a gépjárművezetőinket a környezettudatos és gazdaságos vezetési stílusra ösztönözzük. Ez az alkalmazás a sofőrök vezetési technikáit elemzi, és konkrét, személyre szabott tanácsokat nyújt a hatékonyabb üzemanyag-felhasználás érdekében. Bevezetése a nemzetközi fuvarozási szegmensben indult, majd fokozatosan kiterjesztésre kerül a belföldi fuvarozás felé is. Az alkalmazás több szempont szerint értékel, ilyenek például a tempomat használata, a szabadonfutás, valamint az effektív fékezés. A gépjárművezetők pontszámokat kapnak a teljesítményük alapján, napi, heti és havi elemzéseket kapnak, amelyek segítségével nyomon követhetik fejlődésüket.
|
|
Digitális transzformációs projektek a papírfelhasználás csökkentéséért
A digitális transzformációs projektek egyik pozitív hozadékaként az elmúlt évek során 30 százalékkal csökkent a Waberer’s csoport papírfelhasználása, miközben a covid időszak óta folyamatosan növekedett a vállalat létszám és komplexitás szempontból is. Ilyen példák többek között a szoftver robotokkal való automatizációk, az interaktív döntéshozatalt támogató BI dashboard-ok, az átadás-átvételi folyamatokat és kérdőíveket támogató mobil és webes alkalmazások, az elektronikus aláírás egyre szélesebb körben történő elterjedése, valamint nem utolsó sorban a gépkocsivezetők számára biztosított online oktatások, dokumentum kiküldések.
Link Carrier Web: Lengyel leányvállalatunk szállítmányozási üzletágában bevezetett ún. Carrier Web applikáció segítségével a vállalat közvetlenül a szerződött alvállalkozó partnerek gépkocsivezetőivel áll kapcsolatban és gyűjt információkat, ami nagyban meggyorsítja és javítja a kommunikációt, biztosítja a pontos információ áramlást és transzparenciát, nem csak az operáció hanem az ügyfelek felé is a megbízás státuszáról, rakodási és érkezési időkről, esetleges változásokról, incidensekről.
A 2023-es üzleti év során a műszaki fejlesztések elsősorban a telephelyeink energetikai hatékonyságának javítására, a karbantartási folyamataink gyorsítására és elektromos járművek töltési lehetőségeinek kiépítésére fókuszált.
Energetikai hatékonyság beruházások
A jelentősebb, saját tulajdonban lévő telephelyeinken napelem rendszereket telepítettünk, a jelentősebb – szintén saját tulajdonú – iroda épületekre új szigetelés került, illetve a saját tulajdonú raktár és iroda épületeinkben világítás korszerűsítést hajtottunk végre.
A beruházások eredményeképpen a magyarországi telephelyek energia megtakarítása 2023-ban 27,7% volt, míg az éves energia költség megtakarítás 36,2%-ot ért el. A fenti beruházások a 2023-as év folyamán több ütemben kerültek kivitelezésre, mely beruházásoktól 2024-ben további energia megtakarítást várunk, mivel ekkor már a teljes év során hatni fog a magasabb hatékonyság melletti üzemelés.
Karbantartási folyamatok gyorsítása
A telephelyünkre visszaérő járművek esetében AI alapú hiba detektáló megoldást vezettünk be, mely során a megérkező járművek kapcsán a detektáló kamerák előtt elhaladva az esetleges sérülések és látható hibák automatikusan azonosításra kerülnek, így a javításukra is gyorsabban és hatékonyabban sor kerülhet. A rendszer bevezetésével csökkenteni tudjuk a járművek karbantartási miatti parkolási idejét, így javulni tud a kihasználtságuk.
|
|
Elektromos gyorstöltők telepítése
A központi raktár telephelyünkre 4 db elektromos gyorstöltőt telepítettünk elektromos haszongépjárműveink töltése érdekében. A töltők mindegyike egy 90kW-os egyenáramú töltési kapacitással, valamint egy 43 kW váltóáramú energiavételezést lehetővé tevő csatlakozóval van ellátva, ezáltal a 4 db töltő 8 db elektromos jármű egyidejű töltését tudja ellátni. A töltők korszerű távfelügyeleti rendszerrel rendelkeznek, így egy esetleges üzemkimaradásról azonnal riasztást küld a töltésmenedzsment rendszer, ezáltal maximalizálható a járművek rendelkezésre állása, továbbá a járművek energiavételezései is részeletesen kimutatható.
A 2023-as évben a már korábban elindított intermodális, azaz a vasúti és közúti fuvarozás kombinálásával létrejött szolgáltatás volumenét tudtuk növelni.
Az alternatív hajtású flottánk jelenleg elektromos és LNG hajtóanyaggal üzemelő járművekből áll, 2023-ban a korábbi autópark méretét sikeresen növelni tudtuk, így év végére 9 db elektromos és 9 db LNG, azaz összesen 18 db jármű alkotta az alternatív üzemű haszonjármű flottát.
A dízelüzemű járműveink CO2 kibocsátásának csökkentésére a nemzetközi flottánk tekintetében a jelenlegi egyik leghatékonyabb alternatíva a HVO100 (hidrogénezett növényi olaj) használata, melynek felhasználását a 2023-as évben növelni tudtuk. Az ilyen típusú tüzelőanyag további előnye az alacsonyabb károsanyag-kibocsátás mellett, hogy mind a meglévő, mind az újonnan a flottába érkező dízel járművekkel kompatibilisek. Fontos kiemelni továbbá, hogy a dízel üzemű járművek folyamatos cseréje, ezáltal a flotta átlagéletkorának alacsonyan tartása már önmagában is segíti a fogyasztás, ezáltal a károsanyagok kibocsátásának csökkentését.
A raktározási üzletágban az elvégzett energetikai beruházásokkal (világításkorszerűsítés, fűtéskorszerűsítés) sikerült a földgáz és az elektromos áram fogyasztását is csökkenteni, mely intézkedésekkel a CO2 kibocsátásunkat tudtuk redukálni.
A Társaságcsoport központi telephelyén befejeződtek a napelemes hálózat telepítési munkálatai, a 2023-as év végén a rendszer bekapcsolásra került. A megtermelt áram jelenleg a telephely energiaszükségletének ellátásában hasznosul.
2023-ban megkezdődött a vállalat legújabb logisztikai központjának építése Ecseren. Az ingatlan a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével épül és megfelel majd a BREEAM fenntarthatósági értékelési rendszer Good minősítésnek.
A fentebb említett kibocsátási tevékenységekhez kapcsolódó CO2 értékeinek lehető legpontosabb meghatározásához validálásra kerültek azok a számok, melyeket akár a saját, akár az ügyfelekkel történő kommunikáció során fel tudunk használni, mint hitelesített, biztos forrásból származó érték, így a kibocsátásunk csökkentésének számszerűsítését teszik egyszerűbbé és pontosabbá.
|
|
A fenntarthatósággal kapcsolatos további lépések meghatározására cégcsoport szintű ESG stratégiát fogadott el a Társaság igazgatósága, melynek főbb fókuszterületei:
Zöld szolgáltatások fejlesztése
- az intermodális szolgáltatás további kiterjesztése
- alternatív hajtású járműflotta növelése
- alternatív üzemanyagok használata és használatuk kiterjesztése
- fenntartható raktározási technológiák alkalmazása
- zöld biztosítási és befektetési portfólió kialakítása
Kibocsátások csökkentése
- kibocsátási célok meghatározása és közzététele
- zöld infrastrukturális beruházások növelése
- üzemanyag fogyasztásának csökkentése
- energiahatékonyság és az épületek energiateljesítményének növelése
Vonzó munkahely kialakítása
- munkavállalók képzése és fejlesztése
- munkavállalók elkötelezettségének növelése
- munkakörülmények javítása
- sokszínűségi potenciál kihasználása
Jogszabályi és belső megfelelőség biztosítása és alkalmazkodóképesség növelése
- a legmagasabb szintű megfelelés fenntartása:
o vállalatirányítási elvek
o belső működési standardok
- az ESG központú irányítás kialakítása cégcsoport szinten
- az érdekelt felekkel való kapcsolatok erősítése
- zöld finanszírozási lehetőségek bevezetése és fejlesztése
A Waberer’s Csoport fenntarthatósággal kapcsolatos további törekvéseit és eredményeit a 2023-as ESG Jelentésben mutatjuk be részletesen.
Az Európai Unió Taxonómia rendelet (2020/852/EK rendelet) 8. cikke szerint a nem pénzügyi beszámolók közzétételére kötelezett vállalatoknak beszámolót kell készíteniük arról, hogy tevékenységük hogyan és milyen mértékben minősül fenntarthatónak. Ezen tájékoztatás keretében szükséges bemutatni, hogy a Taxonómia rendeletben meghatározott tevékenységekhez kapcsolódó árbevétel, működési költség és CAPEX milyen mértékben kapcsolódik környezeti szempontból fenntartható tevékenységhez. Az aktuális jogi szabályozás szerint 2023-ra vonatkozóan már az éghajlatváltozás mérséklésére, az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó adaptivitás mértékére, a víz és tengeri erőforrások fenntartható használatára, a körforgásos gazdaságra való átállásra, a környezetszennyezés megelőzésére, illetve a biológiai sokféleség és ökoszisztémák védelmére vonatkozó bemutatást ír elő.
Taxonómiához igazítható tevékenységek bemutatása:
|
|
Árbevétel: Az EU taxonómia szerint elszámolható bevételek a korszerű motorokkal felszerelt közúti, a vasúti és a tengeri fuvarozási, illetve szállítmányozási tevékenységből, illetve – a körforgásos gazdaság kategórián belül – a használt járművek értékesítéséből származtak.
OPEX: Az EU taxonómia szerint elszámolható költség tételek 2023-ban a Waberer’s Csoportnál nem merültek fel.
CAPEX: Az EU taxonómia szerint elszámolható beruházások meghatározott kibocsátás szintet nem meghaladó járművek beszerzése (legalább EURO6-os, illetve alternatív meghajtású járművek), napelem telepítésekhez, épületszigetelési munkákhoz, illetve világítás korszerűsítéshez kapcsolódtak.
Taxonómiához igazodó tevékenységek bemutatása
Mivel a Waberer’s Csoport klímakockázati és sérülékenységi vizsgálatot még nem készített, így a fenntarthatónak minősített tevékenységei közül egyik sem sorolható taxonómiához igazodó kategóriába.
Összefoglaló a EU Taxonómiának való megfelelésről:
|
[millió EUR] |
Cégcsoport szintű adatok |
Taxonómiához igazítható tevékenységek aránya |
Taxonómiához igazodó tevékenységek aránya |
|
Árbevétel |
711 |
75% |
0% |
|
Működési költség |
693 |
0% |
0% |
|
CAPEX |
77 |
51% |
0% |
Az EU Taxonómiának való megfelelés részletesebb háttérszámításait a 2023-as évet bemutató ESG Riport tartalmazza.
|
|
Minőségmenedzsmentünk legfőbb feladata, hogy kövesse, és egyben teljesítse a piaci elvárásokat, mindemellett a vállalat folyamatai rendszerezettek, nyomon követhetőek és átláthatóak legyenek. A Waberer’s Cégcsoport vezetősége elhatározta, hogy a megrendelői és jogszabályi követelmények magas szinten való kielégítése érdekében működteti az ISO 9001 szabvány szerinti minőségirányítási, valamint ebbe integráltan, tevékenységükből adódóan érintett leányvállalatainál az ISO 14001 környezetirányítási, ISO 28000 biztonsági irányítási, ISO 50001 energiagazdálkodási irányítási, VDA 6.2 autóipari beszállítói szabvány szerinti, HACCP, illetve azon alapuló IFS Logistics élelmiszerbiztonsági, az ISO 45001 munkahelyi egészségvédelmi és TAPA FSR követelmény-rendszereket. Kiemelt fontosságúnak tekintjük az integrált irányítási rendszerünk folyamatos és rugalmas fejlesztését, a kitűzött célok megvalósítását, mert ezáltal tudjuk a hosszútávú jövőt biztosítani és hozzájárulni a megbízóink, munkavállalóink és a társadalom sikereihez. Az integrált irányítási rendszer követelményeivel a Cégcsoport alkalmazottai azonosulnak, munkájukban a pontosság, a minőség-, a környezet-, valamint energiaközpontú szemlélet a meghatározó. Mindezeket hatékony továbbképzési-, és információs rendszer segíti, tudatosan hozzájárulva ezzel a teljeskörű integrált irányítás megvalósításához. A cégcsoport elkötelezett a biztonságos és egészséges munkavégzés mellett. Minden alkalmazottunk kötelessége, hogy munkaterületén a munkavédelmi intézkedéseket betartva és körültekintően dolgozzon, ehhez munkavállalóinkat a szükséges védőeszközökkel és ismeretekkel ellátjuk és évente kötelező ismétlődő oktatásokban részesítjük. Tevékenységünket megfelelő higiéniai körülmények között végezzük, különös figyelmet fordítva a személyi és raktár higiéniára. Messzemenően figyelembe vesszük és betartjuk az emberi életminőség és a természeti környezet védelmében született jogszabályokat és az egyéb, ügyfeleink által támasztott követelményeket, továbbá eleget teszünk az alkalmazandó, energiahatékonysággal kapcsolatos jogi és egyéb kötelezettségeknek is. Támogatjuk az energiahatékony termékek és szolgáltatások beszerzését a minél jobb energiahatékonyság elérése érdekében. Azért, hogy a környezeti károkozást megelőzzük, tevékenységeink környezeti hatásait, kockázatait felmértük és folyamatosan csökkentjük, valamint törekszünk a vevői tulajdon megóvására, termékvédelemre is.
Az értékteremtés, az egymásra és a környezetünkre fordított figyelem, a társadalmi felelősségvállalás a Waberer’s csoport működésének meghatározó eleme. Elkötelezettségünk a gyakorlatban – többek között – abban is megmutatkozik, hogy olyan közösségeket és kezdeményezéseket támogatunk, amelyek hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló gyerekek és fiatalok oktatását, az egészségmegőrzést, valamint a környezetünk védelmét szolgálják, így támogatásokra fordítható forrásainkból alapítványok, szervezetek egyaránt rendszeresen részesülnek. Általános szemléletünkben alaptétel a társadalmi odafigyelés, minden körülmények között segítséget nyújtsunk az arra rászorulóknak, és szakmai tudásunkkal mindig igyekszünk támogatni a különböző segélyszervezetek munkáját.
“Örömmel segítünk abban, amihez a legjobban értünk”
„Minden tekintetben példát adtam nektek, hogyan kell dolgozni, s a gyengéknek támaszukra lenni, Urunk Jézus szavaira emlékezve: Nagyobb boldogság adni, mint kapni.” (Apostolok Cselekedetei, 20:35)
|
|
Akár a fenti bibliai idézetig vissza lehet vezetni a „jobb adni, mint kapni” közmondás eredetét. A Waberer’s leányvállalata a WSZL, 2019-ben kötött stratégiai együttműködést a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal. Azóta sok rendhagyó helyzetben számíthatott a Szeretetszolgálat fuvarozási és raktározási támogatásunkra. A tavalyi évben is több mint 15 millió forint értékben nyújtottunk szállítási vagy egyéb logisztikai segítséget a segélyszervezetnek.
"Békeidőben a megszokott szavak, mint az adományozó, a partnerség nem fejezik ki pontosan azt a minőséget, amelyben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Waberer's csoport együttműködése számunkra jelentett és jelent a mindennapokban. Mi társakra, barátokra találtunk, akik nem csak felelős vállalatként társadalmi felelősségüket vállalták fel a rendhagyó helyzetekben, hanem annál sokkal többet tettek, szervezetileg és személyesen bevonódtak, elköteleződtek abban a küldetésben, amelyet mi máltaiak a rászoruló emberekért teszünk." – mondta Győri-Dani Lajos a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke.
De nem csak a segélyszervezetet támogattuk 2023-ban csoport szinten, hanem a cégcsoport partnereinek karitatív tevékenységének kiszállítási, illetve raktározási feladatait minden esetben díjmentesen láttuk el.
A Magyar Élelmiszerbanknak 2023 év eleje óta vagyunk Arany fokozatú támogatói, mely támogatás magába foglalja, hogy egyedi szállítási igényeiket minden esetben térítésmentesen végezzük el.
Rendhagyó küldetés
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat négyfős egysége február 14-én indult Törökországba helyzetfelmérésre a földrengés sújtotta területekre a mentés utáni helyreállítás előkészítésére. A felmérő csapat mintegy 14 tonna adományt kísért Törökországba. A Waberer's szállítmányozási részlege és a WSZL közreműködésével elindított kamion tartós élelmiszert, azonnal fogyasztható konzerv készételt, higiénés termékeket, valamint meleg ruházatot, takarót, ágyneműt és gyógyászati segédeszközöket – kerekesszékeket – szállított a helyszínre.
Örömzene öt tengelyen – Guruló szimfónia
2023 nyarán a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szimfónia programjában tanuló gyerekek rendhagyó módon adtak koncertet az együttműködés és az együtt haladás jelképeként. Az egy estére átalakított Volvo kamionunkon a Zsolnay Fényfesztivál nyitó estéjén léptek fel a növendékek Pécsett. A Máltai Szimfónia a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szociális programja, ahol a zenét eszközként használják annak érdekében, hogy a hátrányos helyzetű, iskolai problémákkal küzdő gyermekek társadalmi beilleszkedését segítsék. Céljuk, hogy sikerélményt, odafigyelést és a közösséghez tartozás érzését adják a nehéz körülmények között élő gyerekek számára. A Máltai Szimfónia zenekara tehát egy negyventonnás nyergesvontatóból kialakított színpadon lépett fel. Ahogy a zene összeköti az embereket, úgy a kamionunk közelebb vitte a gyerekeket egy életre szóló élményhez. Ez a rendhagyó partnerség és összefogás igazi példája annak, hogy minden elképzelés valóra válhat, amikor sok jó ember összefog és támogatja egymást.
„Számunkra ez az együttműködés sokkal több, mint anyagi támogatás – hozzájárulás ahhoz, hogy a gyerekek életre szóló élményeket szerezzenek, és a közönség találkozzon a felzárkózó településeken élő fiatal zenészekkel.”
|
|
Középpontban a jövő generációja
A gyerekek segítése, a lehetőségek jövő generációkra való átörökítése elsődleges a Cégcsoport számára. 2007-ben útjára indítottuk az ösztöndíjprogramunkat, mely keretén belül jól tanuló, hátrányos helyzetű diákokat támogatunk havi ösztöndíjjal. A programot azzal a céllal hoztuk létre, hogy akár az egyetemi tanulmányaik befejezéséig támogassuk a kiváló eredményeket elérő, ám hátrányos szociális helyzetű gyerekeket, fiatalokat, akik így jobb esélyekkel indulhatnak el az életben. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat közreműködésével ma már 30 tanuló kap az év 12 hónapjában pénzbeli támogatást, ami hatalmas segítséget jelent a programba bekerült családoknak. Ennek a programnak a részeként, 2017 óta minden évben szervezünk ösztöndíjasainknak egy karácsonyi hangulatú beszélgetős délutánt.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvánnyal való együttműködése a WSZL-nek és a Waberer’s-nek több mint 10 évre nyúlik vissza. Tavalyi évben is részt vettünk az Angyaljárás elnevezésű kezdeményezésükben, amely során a Waberer’s kamionjai juttatták célba az erdélyi árvaházakban élő gyermekek karácsonyi ajándékait. Ismét többezer határon túli otthonban nevelkedő gyermek karácsonyi kívánságát valósíthattuk meg. Az adományszállító tevékenysége cégcsoportunknak nem csupán az ünnepi időszakra koncentrálódik, a tavalyi év folyamán több alkalommal is, partnereinkkel – Dr.Oetker, Mars, Reckitt Benckiser, Unilever - karöltve ajándékokat juttattunk el két székelyföldi településre.
Az érdi Fészek Gyermekvédő Egyesületről sem feledkeztünk meg 2023-ban. Évek óta juttatunk el számukra ruhákat, játékokat, könyveket, háztartási eszközöket és tisztítószereket.
Karácsonykor a Tűzoltó utcai Gyermekklinikán gyógyuló 50 gyermeknek és a kórházi dolgozóknak adományoztunk olyan eszközöket, amire a mindennapok során szükségük lehet.
Egy Lépéssel Több Hajós István Alapítvány „Fogadj örökbe egy családot” programjának keretein belül, 1 éven keresztül támogatunk egy általunk örökbefogadott kisfiút.
TESZEDD!
Idén
először a Waberer’s csoport kollégái is részt vettek a TeSzedd! – Önkéntesen a
tiszta Magyarországért akcióban, hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési
mozgalmában.
Büszkék vagyunk rá, hogy több mint 60 kolléga részvételével 2 nap alatt
sikerült 90 zsák szemetet összegyűjtenünk a főbb telephelyeinken, azaz a BILK
Logisztikai Központban és a Nagykőrösi úti telephelyünk környezetében.
Négylábúak támogatása
A WSZL és
a Nestlé Purina PetCare Europe kapcsolata sok-sok évre nyúlik vissza.
A partnerség ideje alatt több tonna állateledel adományt juttattunk el közösen
különböző menhelyeknek.
Ha ki kellene emelnünk még egy, a Purinához való kapcsolódásunkat, amelyre a
tavalyi évben büszkék lehettünk, az az, hogy együttműködésünk 15. évfordulója
alkalmából ezúttal vakvezetőkutyák számára biztosítottunk támogatást. A Purina által
felajánlott, Pro Plan kutyaeledelből és jutalomfalatból álló, 15 raklapnyi,
összesen 12 millió forint értékű adományt a Magyar Vakok és Gyengénlátók
Országos Szövetségéhez (MVGYOSZ) szállítottuk ki. Ez a mennyiség hosszú időre
elegendő a kölyökkutyák táplálásához és a felnőtt kutyák fogápolásához.
Továbbá arra is büszkék vagyunk, hogy a Purinának köszönhetően a WSZL is kutyabarát munkahellyé vált immáron 3. éve. Köztudott ugyanis, hogy a négylábúak jelenléte pozitív hatással van ránk, kétlábúakra, valamint tanulmányok igazolják, hogy azok a munkavállalók, akik kedvencüket magukkal viszik a munkába, kevésbé mutatják a stressz jeleit. Mindezen jótékony hatásoknak és a Purina támogatásának köszönhetően csatlakoztunk mi is a Purina Pets At Work Alliance-hez!
|
|
Egészségmegőrzés & Egészséges életmód
A Waberer’s Csoport támogatásával 2022-ben is járta az országot a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat speciális rákszűrő kamionja, és rendszeres szűrési lehetőséget biztosít az egészségügyi szolgáltatásokhoz nehezen hozzáférő lakosok részére. A nőgyógyászati szűrések elvégzésére átalakított kamion karbantartási és fenntartási költségeit, valamint a kitelepülésekre való felkészítését teljes egészében a Waberer’s vállalta.
A tavalyi évünkben az egészségmegőrzés és az egészséges életmódhoz kapcsolódó aktivitások központi elemet játszottak a vállalatunk életében. Minden kollégánknak lehetőséget biztosítottunk arra, hogy térítésmentesen részt vegyenek különböző szűrővizsgálatokon és az egészséges életmódról szóló előadásokon és tanácsadásokon.
Nem hiába döntöttünk úgy, hogy a Magyar Torna Szövetség és a Szombathelyen megrendezett Torna Challenge Világkupa névadó szponzora leszünk 2023- ban. A torna az egyik olyan sportág, amely már kisgyermekkorban komolyan hozzájárul a mozgáskultúra kialakításához és az egészséges életmódra nevelésben is fontos szerepet játszik.
A Waberer’s Csoport munkaerő gazdálkodásának fő elemeit és a 2023-as eredményeket a Cégcsoport ESG jelentésében mutatjuk be részletesen.
Társaságirányítás és a társaság testületei
A Társaság ügyvezető szerve az Igazgatóság, amely intézi a Társaság, illetve a Cégcsoport ügyeit, képviseli a Társaságot harmadik személyekkel szemben, továbbá bíróság vagy más hatóság előtt. Az Igazgatóság a Társaság nevében jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat, meghatározza a Társaság üzleti tevékenységét. Az Igazgatóság tagjai az ilyen személyektől általában elvárható fokozott gondossággal, a Társaság érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek tevékenységüket ellátni.
Az Igazgatóság legalább 3 (három) legfeljebb 7 (hét) tagból áll. Az Igazgatóság tagjait a Közgyűlés választja hároméves időtartamra. A tagok megbízatása - amennyiben a Közgyűlés eltérően nem rendelkezik - a megválasztásuk évét követő harmadik év május 31. napjáig tart azzal, hogy amennyiben a megbízatásuk lejártának évében az éves rendes közgyűlés május 31. napját megelőzően kerül megtartásra, úgy a megbízatás a közgyűlés napjával jár le. Az Igazgatóság tagjai közül elnököt választ. Az Igazgatóság tagjainak egymás közötti feladat – és hatáskör megosztását az Igazgatóság ügyrendje határozza meg részletesen (https://www.waberers.com/befektetoknek/tarsasagiranyitasi-adatok/tarsasagiranyitasi-alapdokumentumok). Az Igazgatóság az ügyrendjét maga állapítja meg.
Az Igazgatóság a Társaságot érintő valamennyi kérdésben és ügyben dönthet, ha az nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe. Azon kérdésekben, ahol a döntéshozatal a jogszabály rendelkezésnél fogva a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik, az Igazgatóságnak javaslatot kell tennie közgyűlési döntésre vonatkozóan.
|
|
Az Igazgatóság feladatai közé tartoznak kiemelten, de nem kizárólagosan az alábbiak:
· döntéshozatal az Igazgatóság munkáját segítő külső tanácsadók megbízásáról.
Az Igazgatóság ülése akkor határozatképes, ha azon tagjainak legalább a fele jelen van. Az Igazgatóság határozatait nyílt szavazással, a jelenlévők egyszerű szótöbbségével hozza, kivéve, ha az ügyrend másként rendelkezik. Az Igazgatóság ülései megtartására, hatáskörére és határozathozatalára vonatkozó további szabályokat az Igazgatóság ügyrendje tartalmazza.
Az Igazgatóság tagjai a Társaságéval azonos főtevékenységet (nemzetközi és belföldi közúti árufuvarozás) végző más gazdálkodó szervezetben vezető tisztségviselői megbízást csak abban az esetben tölthetnek be, amennyiben erre a Társaság közgyűlése, míg a Társaságéval azonos tevékenységet is végző más vállalkozás esetén a Társaság Igazgatósága felhatalmazást adott.
Figyelemmel a tényre, hogy a Társaságnál kétszintű irányítási modell működik, az Igazgatóság tagjainak függetlenségét nem szükséges vizsgálni.
|
|
Az Igazgatóság tagjai, függetlenségi státuszuk és kinevezésük dátuma a 2023-es év során (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve):
|
Név |
Státusz |
Megválasztás ideje és tartama |
|
Barna Zsolt |
nem független, operatív tag / elnök |
2023.04.19. – 2026.05.31 |
|
Barlai Róbert |
független nem-operatív (külsős) tag |
2023.04.19 – 2026.05.31 |
|
Erdélyi Barna |
nem független, operatív tag |
2021.09.01 – 2024.05.31 |
|
Waberer György Péter |
nem független (High Yield Zrt. részvényes tényleges tulajdonosa és Igazgatóságának elnöke), nem operatív (külső) tag |
2021.04.20. – 2023.04.18 |
|
dr. Czéh-Tóth Márk |
független nem-operatív (külsős) tag / elnök |
2021.04.20. – 2023.04.18 |
Az Igazgatóság tagjai 2023. december 31. napján nem rendelkeztek Waberer’s részvénnyel.
A Társaság munkáját a vezérigazgató szervezi, vezeti, irányítja és ellenőrzi a jogszabályok és az Alapszabály keretei között, illetve a Közgyűlés és az Igazgatóság döntéseinek megfelelően. Hatáskörébe tartozik mindazoknak az ügyeknek az eldöntése, amelyek nincsenek a Közgyűlés, az Igazgatóság vagy a Felügyelőbizottság kizárólagos hatáskörébe utalva. Kialakítja a Társaság munkaszervezetét, illetve gyakorolja a Társaság alkalmazottaival (ide nem értve a kulcsfontosságú pozíciókat betöltő vezetőket) kapcsolatos munkáltatói jogokat, mely jogkörét a Társaság alkalmazottaira átruházhatja.
A Társaság vezérigazgatóját 2018. április 16-tól az Igazgatóság választja erre a tisztségre. A Társaság vezérigazgatója Barna Zsolt, aki 2021. szeptember 1. napjától tölti be a vezérigazgatói tisztséget.
A Társaság, illetve a Cégcsoport kulcsfontosságú menedzsmentjébe 2023-ban az alábbi személyek tartoztak:
|
|
A Társaság foglalkoztatásában álló menedzsment tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján.
Az Igazgatóság és a menedzsment közötti kapcsolat:
A Társaság operatív igazgatósági tagjai (Barna Zsolt és Erdélyi Barna) az Igazgatóság döntéshozatalaiban részt vesz, míg a Társaság gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettese és a vezető jogtanácsosa, továbbá az üzletág vezetők az igazgatósági ülések állandó meghívottja. A további szakterületi igazgatókat ad hoc jelleggel hívhatja meg az Igazgatóság egy-egy adott téma megvitatása kapcsán.
A menedzsment a rendes igazgatósági ülések keretében havi rendszerességgel beszámol az Igazgatóság tagjai részére a Társaság, illetve a csoport tevékenységének eredményességéről, továbbá heti rendszerességgel küld az Igazgatóság tagjai felé gyors pénzügyi riportokat. A menedzsment havi riport egységes, sztenderd struktúrában ad tájékoztatást a Társaság, illetve a Cégcsoport gazdálkodásának havi, illetve időszaki halmozott alakulásáról, kiemelten bemutatva az eredményesség és a kulcs teljesítménymutatók eltérését a bázis időszaki és üzleti terv értékektől. A menedzsment havi riport keretében bemutatott főbb gazdálkodási és egyéb működési adatok:
A menedzsment a Társaság, illetve a Cégcsoport gazdálkodását érintő jelentős változások, illetve az üzleti tervtől eltérő projektek esetében ad hoc elemzéseket készít az Igazgatóság számára.
|
|
A Felügyelőbizottság legalább 5 (öt) tagú testület, amely a 2023 április 18-án megtartott éves rendes közgyűlés napjáig 5, jelenleg 6 (hat) fő részvételével működik. A Felügyelőbizottság tagjait a Közgyűlés 3 (három) éves időtartamra választja. A tagok megbízatása, amennyiben a Közgyűlés eltérően nem rendelkezik, a megválasztásuk évét követő harmadik év május 31. napjáig szól azzal, hogy amennyiben a megbízatásuk lejáratának évében az éves rendes közgyűlés május 31. napját megelőzően kerül megtartásra, úgy a megbízatás a Közgyűlés napjával jár le. A Felügyelőbizottság egyharmada munkavállalói küldöttekből áll. A munkavállalói küldötteket az Üzemi Tanács jelöli a munkavállalók sorából a Társaságnál működő szakszervezetek véleményének figyelembevételével. A Felügyelőbizottságnak – a munkavállalói részvétel szabályain alapuló tagságtól eltekintve – nem lehet tagja a Társaság munkavállalója. Felügyelőbizottság megválasztása után tagjai közül elnököt választ az elnök tagi megbízatásának időtartamára.
A Felügyelőbizottság tagjai többségének független személynek kell lennie. Függetlennek minősül a Felügyelőbizottság tagja, ha a Társasággal a felügyelőbizottsági tagságán és a Társaság szokásos tevékenységébe tartozó, a felügyelőbizottsági tag szükségleteit kielégítő ügyleten alapuló jogviszonyon kívül más jogviszonyban nem áll. A Felügyelőbizottsági tagok többsége a Társasággal, annak menedzsmentjével és meghatározó tulajdonosaival semmiféle kapcsolatban nem áll. A Felügyelőbizottság évente – a Felelős Társaságirányítási Jelentés összeállítását megelőzően - kéri a tagok részéről függetlenségük megerősítését.
A Felügyelőbizottság tagjai a Felügyelőbizottság munkájában személyesen kötelesek részt venni. A Felügyelőbizottság tagjai a Társaság ügyvezetésétől függetlenek, tevékenységük során nem utasíthatóak. A Felügyelőbizottság ügyrendjét maga állapítja meg és azt a Közgyűlés hagyja jóvá.
A Felügyelőbizottság tagja nem lehet vezető tisztségviselő, illetve – nyilvánosan működő részvénytársaságban való részvényszerzés kivételével – nem szerezhet társasági részesedést, olyan gazdasági társaságban, amely főtevékenységként a Társaság tevékenységével megegyező gazdasági tevékenységet folytat, kivéve, ha a Társaság közgyűlése hozzájárul. A Felügyelőbizottság tagja és hozzátartozója – a mindennapi élet szokásos ügyletei kivételével – nem köthet saját nevében vagy saját javára a Társaság főtevékenysége körébe tartozó szerződéseket. A Társaság igazgatóságának tagja és annak hozzátartozója a Felügyelőbizottság tagjává nem választható meg. Ha a Felügyelőbizottság tagja új vezető tisztségviselői megbízást fogad el, a tisztség elfogadásától számított 15 (tizenöt) napon belül köteles e tényről értesíteni a Társaságot.
A Felügyelőbizottság a Társaság érdekeinek megóvása céljából ellenőrzi a Társaság ügyvezetését. E tevékenysége gyakorlása érdekében a Társaság irataiba, számviteli nyilvántartásaiba, könyveibe betekinthet, az Igazgatóságtól és a Társaság munkavállalóitól felvilágosítást kérhet, a Társaság fizetési számláját, pénztárát, értékpapír- és áruállományát, valamint szerződéseit megvizsgálhatja és szakértővel megvizsgáltathatja. A Felügyelőbizottság köteles megvizsgálni a Közgyűlés elé kerülő előterjesztéseket, és ezekkel kapcsolatos álláspontját a Közgyűlésen ismertetni kell. A Javadalmazási Politikára vonatkozó közgyűlési előterjesztést előzetesen a Felügyelőbizottságnak is értékelnie kell. A számviteli törvény szerinti beszámolóról és az adózott eredmény felhasználásáról a Közgyűlés csak a Felügyelőbizottság írásbeli jelentésének a birtokában határozhat.
|
|
Ha a Felügyelőbizottság szerint az ügyvezetés tevékenysége jogszabályba vagy az Alapszabályba ütközik, ellentétes a Közgyűlés határozataival vagy egyébként sérti a Társaság érdekeit, a Felügyelőbizottság jogosult összehívni a Közgyűlést e kérdés megtárgyalása és a szükséges határozatok meghozatala érdekében.
A Felügyelőbizottság határozatait a jelenlévők egyszerű szótöbbségével hozza. A Felügyelőbizottság működésének részletes szabályait a Felügyelőbizottság ügyrendje tartalmazza.
A Felügyelőbizottság tagjai, függetlenségi státuszuk és a kinevezésük dátuma a 2023-as évben (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve)
|
Név |
Státusz |
Megválasztás ideje és tartama |
|
Hegedűs Éva |
független / elnök |
2023.04.19. – 2026.05.31. |
|
Dr. Végh Attila |
független |
2021.04.20. – 2024.05.31 |
|
Hall Krisztián |
független |
2023.04.19. – 2026.05.31. |
|
David William Moffat Thompson |
független |
2018.08.28. - 2024.05.31. |
|
Székely Sándor, munkavállalói küldött |
nem független |
2017.05.11. - 2024.05.31. |
|
Verestóy Attila, munkavállalói küldött |
nem független |
2022.04.08 – 2024.05.31 |
|
Dr. Szivek Norbert |
független |
2021.04.20. – 2023.04.18 |
A Felügyelőbizottság tagjai 2023. december 31. napján nem rendelkeztek Waberer’s részvénnyel.
|
|
A Felügyelőbizottság függetlennek minősülő tagjaiból a Közgyűlés legalább 3 (három) fős Auditbizottságot választ az egyes tagok felügyelőbizottsági tagságával megegyező időtartamra.
Az Auditbizottság tagjai, státusza és kinevezésük ideje (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve):
|
Név |
Státusz |
Megválasztás ideje és tartama |
|
David William Moffat Thompson |
független / elnök |
a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára |
|
Hegedűs Éva |
független |
a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára |
|
dr. Végh Attila |
független |
a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára |
|
Hall Krisztián |
független |
a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára |
|
dr. Szivek Norbert |
független |
a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára |
Az Auditbizottság segíti a Felügyelőbizottságot a pénzügyi beszámolórendszer ellenőrzésében, a könyvvizsgáló kiválasztásában és a könyvvizsgálóval való együttműködésben. Az Auditbizottság szükség szerint a feladatai ellátásához külső tanácsadó(k) igénybevételére jogosult. Az Auditbizottság felügyeli a kockázatkezelés hatékonyságát, a belső kontroll rendszer működését, a könyvvizsgáló megválasztását és függetlenségének biztosítását.
Jelölő és Javadalmazási Bizottság
Az Igazgatóság az Alapszabály felhatalmazása alapján az Igazgatóság és a Felügyelőbizottság függetlennek minősülő tagjaiból legalább 2 (kettő) fős Jelölő- és Javadalmazási Bizottságot választ az egyes tagok testületi tagságával megegyező időtartamra. A testület jelenleg 2 (kettő) taggal működik, tagjait az Igazgatóság a 7/2023. (05. 23.) számú igazgatósági határozatával választotta meg a tisztségre. A Jelölő- és Javadalmazási Bizottság ügyrendjét a Társaság igazgatósága hagyja jóvá.
E testület működésének célja, hogy javaslataival segítse az Igazgatóság személyi jellegű döntéseit a kulcsfontosságú pozícióban lévő munkavállalók alkalmazási feltételei, javadalmazási és ösztönzési kérdései vonatkozásában. A Bizottság közreműködik a kulcsfontosságú pozícióban lévő menedzsmenttagok teljesítmény értékelésében, a Cégcsoport Javadalmazási politikájának kialakításában és véleményezi a Társaság Javadalmazási jelentését.
|
|
A Jelölő és Javadalmazási Bizottság tagjai, státusza és kinevezésük ideje (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve):
|
Név |
Státusz |
Megválasztás ideje és tartama |
|
Barlai Róbert |
független |
2023. 05. 23. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Hall Krisztián |
független |
2023. 05. 23. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
A Jelölő- és Javadalmazási Bizottság ülés tartása nélküli egyhangú határozathozatallal elfogadásra javasolta az Igazgatóságnak a Cégcsoport Kulcsfontosságú Pozícióit betöltő személyek 2023-as üzleti évre vonatkozó bónusz-kiírásait, továbbá a Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében kiírásra kerülő 2024-2025. évi Javadalmazási politikát.
Belső kontrollok és kockázatkezelés
A Társaság szabályos működését a belső kontroll rendszere biztosítja. A belső kontroll mechanizmuson belül minden vezetőnek fel kell mérnie az irányítási területén lévő kockázatokat, és azokat mérsékelnie kell belső szabályzatok kibocsátásával és betartásuk ellenőrzésével. A Belső Ellenőrzési Osztály az éves ellenőrzési programja és eseti ellenőrzés keretében ellenőrizheti a belső kontroll mechanizmus hatékonyságát, és negyedévente jelentést tesz a Felügyelőbizottságnak a megállapításairól, valamint a korrekciós intézkedésekről.
A Társaság pénzügyi beszámolóit a szegmensszintű és a központi kontrolling funkciók követik nyomon, amelyet hetente a felsővezetői szint, havonta pedig az Igazgatóság vizsgál felül. A pénzügyi beszámolók mélyreható és átfogó felülvizsgálatára negyedévente kerül sor, amikor valamennyi előbb említett funkció és testület áttekinti a közzéteendő számadatokat és üzeneteket, továbbá a negyedéves jelentéseket közzététel előtt az Audit Bizottság is felülvizsgálja.
A belső kontroll eljárások során a Társaság belső ellenőrzési mechanizmusait az alábbi alapelvek szabályozzák:
|
|
Kockázatkezelési keretrendszer
A Társaság elkötelezett amellett, hogy üzleti tevékenysége során azonosítsa, felmérje és kezelje a kockázatokat annak érdekében, hogy stabil és nyereséges teljesítményt nyújtson és értéket teremtsen a részvényesek számára. A lehetséges kedvezőtlen következmények számbavétele ezért a napi operatív, valamint a stratégiai hosszú távú döntéshozatali eljárás szerves részét képezik.
A Társaság a kockázatkezelési eljárása során elsődlegesen a kockázatok és azok lehetséges hatásainak megértését célozza. A Társaság elismeri, hogy a legtöbb esetben a kockázatok megszüntetése nem lehetséges, ezért inkább a kockázatok negatív hatásának mérséklésére és hatékony kezelésére törekszik. A Társaság ennek megfelelően csak a hatások megfelelő felmérése és hatékony kezelése után vállal bármilyen kockázatot, és ahol lehetséges, belső ellenőrzési vizsgálatokkal, valamint folyamatokba épített kontrollpontokkal mérsékli ezen kockázatok bekövetkezésének valószínűségét, illetve hatásait.
Ennek keretében a Társaság a következőképpen határozta meg kockázatkezelési irányelveit:
· A kockázatkezelés hatékonysága. A kockázatkezelés módszerének kiválasztásakor a leghatékonyabb eszköz kerül kijelölésre.
A Waberer's a kockázatainak öt csoportját határozta meg, amelyekkel üzleti tevékenysége során szembesül, és amelyeket az érdekelt felek, mint például a befektetők, az ügyfelek vagy a munkavállalók számára relevánsak: piaci kockázati tényezők, szabályozási kockázati tényezők, pénzügyi kockázati tényezők, működési kockázati tényezők, illetve a biztosításra vonatkozó egyedi kockázati tényezők.[4]
[4] Az alábbiakban megjelenített kockázati tényezők nem jelentenek teljes körű felsorolást és nem jelentenek kimerítő magyarázatot az összes olyan kockázattal kapcsolatban, amelyre az érdekelt felek szembesülhetnek a Társasággal való kapcsolatfelvétel során, és csak iránymutatásként használhatók fel. Létezhetnek további olyan kockázatok és bizonytalanságok, amelyek jelenleg nem ismertek a Csoport számára, illetve amelyeket a Csoport jelenleg immateriálisnak talál, de egyénileg vagy halmozottan is jelentősen károsíthatják a Csoport üzleti tevékenységét, a működésből származó eredményeket, a pénzügyi helyzetet, a cash flow-kat, a kilátásokat. Az alábbiakban leírt kockázati tényezők sorrendisége nem a tényezők lényegessége vagy előfordulási valószínűsége alapján kerültek megjelenítésre.
|
|
A Csoport a Nemzetközi Fuvarozási szegmensén keresztül a sokszereplős szállítási és fuvarozási ágazatban működik, amely számos európai teherszállítási és logisztikai céget foglal magában. A Csoport az EU-ra összpontosító nemzetközi fuvarozási szolgáltatásokkal (a továbbiakban: „Nemzetközi Fuvarozási Szegmens”) elsődlegesen a többi fuvarozóval versenyez, amelyek hosszú távú fuvarozási szolgáltatásokat és szállítmányozási szolgáltatásokat nyújtanak, hasonlóan a csoport által biztosított szolgáltatásokhoz. Magyarországon és a közép-kelet-európai régióban a regionális fuvarozási és logisztikai szolgáltatásokat kínáló működési szegmens (a „Regionális Kontrakt Logisztika szegmens”) elsősorban a regionális logisztikai, disztribúciós, raktározási és forgalmazási szolgáltatásokat nyújtó más cégekkel versenyez Magyarországon. A Gránit Biztosító Zrt. (a „Biztosító”) más nem-élet biztosítókkal versenyez Magyarországon. A Társaság tehát számos logisztikához kapcsolódó piacon működik Európában és a közép- és kelet-európai régióban, és számos olyan tényezőnek van kitéve, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a Csoport üzleti tevékenységét, a működési eredményeit, a pénzügyi helyzetét, a cash flow-ját, a kilátásait és a reputációját. Ezek a tényezők többek között a következők:
|
|
|
|
Szabályozási kockázati tényezők
A Társaság kitettsége minden olyan országnak a szabályozási környezetére vonatkozik, amelyben jelen van, valamint a nemzetek feletti és a kormányközi szervezetek által előírt szabályokra is, amelyek közül a legfontosabb az Európai Unió. Ennek keretében engedélyek szükségesek a Csoport szállítási, logisztikai és biztosítási ágainak működéséhez. A szállítási és logisztikai szolgáltatások legjelentősebb szabályait, például a nemzetközi fuvarozási szerződési feltételeket, a közúti közlekedésbiztonsági politikákat, a környezetvédelmi előírásokat és a járművezetők bérét, munkaidejét és egyéb feltételeit országos, EU-szintű és ENSZ-szinten szabályozzák előírások. Az európai határokon átnyúló közúti fuvarozási ágazat számára jelenleg a legjelentősebb szabályozási változás az ún. „Mobilitási csomag” bevezetése volt, amely közös szabályokat határozott meg többek között a gépjármű-vezetők pihenőidejére, a számukra adandó minimum bérszintekre és a kabotázs tevékenységre, amelyek jelentős hatással lehetnek a társaság üzleti tevékenységére. A szabályozás bevezetésének hosszú távú hatásai, illetve a szabályozás betartásának ellenőrzésében rejlő kockázatok jelenleg hosszú távon továbbra sem előrejelezhetőek. A Társaság rövidebb távon kockázatnak látja a működési költségek esetleges növekedését, az operációs kihívásokat jelentő szabályok esetleges megszegéséből eredő egyedi bírságokat, hosszabb távon azonban a magasabb költség szintek várhatóan beépülnek az árakba, és a nálunk keletebbről származó országokból származó fuvaros cégek által generált ár nyomás esetleges csökkenésére is számítunk.
Szabályozási kockázatnak tekinthetjük a közúti fuvarozás környezeti lábnyomának csökkentésére irányuló európai uniós, illetve az azt leképező hazai szabályozási akaratot. Első körben ezen szabályozási cél a hagyományos meghajtású járművek útdíjának jelentős megemelésében nyilvánul meg, hosszú távon pedig a közúti fuvarozás súlyának csökkenését is eredményezheti. Ezen szabályozási célokra – illetve az ezzel párhuzamosan megjelenő piaci keresletre – reagálva a Waberer’s kiépíti a vasúti logisztikai képességeit, illetve folyamatosan teszteli alternatív meghajtású járművek flottába állításának lehetőségét.
A Társaság pénzügyi kockázatai közé tartozik a hitelkockázat, a likviditási kockázat, a kamatkockázat és az árfolyamkockázat.
|
|
A működési kockázatok abból adódnak, hogy a Társaság veszteségeket szenvedhet el a belső hiányosságok, az ellenőrzések, műveletek vagy eljárások esetleges meghibásodása miatt. Az ilyen kockázatok számos tényező következtében jelentkezhetnek, amelyek többek között a következőkre terjednek ki:
|
|
Biztosításra vonatkozó egyedi kockázati tényezők
A Biztosító egyedi kockázati jellemzőknek van kitéve, beleértve, de nem kizárólagosan:
|
|
Antikorrupció és vesztegetés elleni küzdelem
A Waberer’s csoport elkötelezett a korrupció- és megvesztegetés-mentes üzleti tevékenység mellett, illetve elítéli a korrupció bármilyen formáját függetlenül attól, hogy az közvetve vagy közvetlenül kapcsolatba hozható-e a cégcsoport vagy üzleti partnerei tevékenységével, ezért valamennyi alkalmazottnak, partnernek, illetve alvállalkozónak tilos bármely olyan, a legszélesebb körben vett magatartást tanúsítaniuk vagy mulasztást elkövetniük, amely korrupcióhoz, illetve harmadik személy befolyásolásához vezethet, illetve ezen cselekményeket megvalósítja vagy azok megvalósulásához hozzájárul. Ezen felül minden üzleti partnerünk magára nézve kötelezőnek ismeri el a Waberer’s csoport Etikai Kódexének rendelkezéseit. Továbbá, a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről és megakadályozásáról szóló vezérigazgatói utasítás alapján a társaság valamennyi alkalmazottja, partnere és alvállalkozója kifejezett hozzájárulását fejezi ki a pénzmosás-, és terrorizmus finanszírozásához kapcsolható bűncselekmények megvalósítása elleni fellépéshez.
A korrupció-ellenes intézkedések közé tartozik a cégcsoport Alapszabályában rögzített „four-eyes principle”, vagyis a társaság cégjegyzésére csak és kizárólag két igazgatósági, vagy egy igazgatósági és egy cégjegyzésre jogosult társasági alkalmazott, vagy az igazgatóság által felhatalmazott két társasági alkalmazott együttesen jogosult. Ezen felül a cégcsoport külön utasítással rendelkezik a szerződéskötések és a beszerzések tekintetében, amelyek többlépcsős véleményezési és bírálati rendszert építenek be a szerződéskötési folyamatokba és olyan minimum garanciákat tartalmaznak, amely alkalmas a kockázatos ügyletek kiszűrésére. Továbbá, a cégcsoport utalványozási jog gyakorlásának szabályzata biztosítja, hogy kifizetéseink kizárólag egy tartalmi jóváhagyó és egy utalványozó együttes engedélyezése után történnek. Az üzleti ajándék elfogadásáról a cégcsoport összeférhetetlenségi szabályzata, valamint beszerzési szabályzata rendelkezik.
A Waberer’s csoport munkavállalói a felmerülő etikai, illetve anti-korrupciós eseteket a visszaelesek@waberers.com email címre történő levél küldésével jelenthetik, az esetek kivizsgálását a cégcsoport Munkahelyi etikus magatartás bejelentési eljárása szabályozza.
Vezetői nyilatkozat
Alulírott, kijelentem, hogy a Waberer’s International Nyrt. teljes felelősséget vállal azért, hogy a mai napon nyilvánosságra hozott, a Waberer’s Csoport 2023. 1-12. hónapjára vonatkozó eredményeit tartalmazó jelentés az alkalmazandó számviteli előírások alapján, a legjobb tudásunk szerint készült; valós és megbízható képet ad a Waberer’s International Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások pénzügyi helyzetéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket, bemutatja a beszámolási időszak alatt bekövetkezett jelentősebb eseményeket és tranzakciókat, valamint azoknak a Waberer’s International Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozások pénzügyi helyzetére gyakorolt hatásait.
Budapest, 2024. március 20.
________________________ ________________________
Barna Zsolt Tóth Szabolcs Gábor
Vezérigazgató Gazdasági és Stratégiai Vezérigazgató helyettes
|
1 |
0 |
3 |
8 |
7 |
1 |
2 |
8 |
4 |
9 |
4 |
1 |
1 |
1 |
4 |
0 |
1 |
|||
|
Statisztikai számjel |
|
|
|
||||||||||||||||
|
0 |
1 |
- |
1 |
0 |
- |
0 |
4 |
1 |
3 |
7 |
5 |
||||||||
|
Cégjegyzék szám |
|||||||||||||||||||
|
WABERER'S International NyRt. |
|||||||||||||||||||
|
2023. december 31.-én végződő évre |
|||||||||||||||||||
|
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK |
|||||||||||||||||||
|
AZ EURÓPAI UNIÓ ÁLTAL BEFOGADOTT NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI STANDARDOK SZERINT |
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Budapest, 2024. Március 20. |
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a vállalkozás vezetője |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(képviselője) |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
|
ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S International NyRt. |
adatok ezer |
|||
|
KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYEZET KIMUTATÁSA |
EUR-ban |
|||
|
A tétel megnevezése |
Megjegyzés |
2023.12.31 |
2022.12.31 újra megállapított |
2022.01.01 újra megállapított |
|
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK |
|
|
|
|
|
Ingatlanok |
7 |
|
|
|
|
Járművek |
7 |
|
|
|
|
Egyéb berendezések |
7 |
|
|
|
|
Ingatlanok, gépek, berendezések összesen |
|
|
|
|
|
Immateriális javak |
6 |
|
|
|
|
Üzleti vagy cégérték |
6 |
|
|
|
|
Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
10 |
|
|
|
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
10 |
|
|
|
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök |
9 |
|
|
|
|
Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban |
8 |
|
|
|
|
Viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök |
19 |
|
|
|
|
Halasztott adó követelés |
32 |
|
|
|
|
ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ |
|
|
|
|
|
FORGÓESZKÖZÖK |
|
|
|
|
|
Készletek |
11 |
|
|
|
|
Tényleges nyereségadók |
33 |
|
|
|
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők) |
12 |
|
|
|
|
Egyéb forgóeszközök |
13 |
|
|
|
|
Egyéb átfogó jövelemmel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
10 |
|
|
|
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
10 |
|
|
|
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
13 |
|
|
|
|
Pénzeszközök |
15 |
|
|
|
|
Értékesítésre tartott eszközök |
14 |
|
|
|
|
ÖSSZES FORGÓESZKÖZ |
|
|
|
|
|
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN |
|
|
|
|
|
SAJÁT TŐKE |
|
|
|
|
|
Jegyzett tőke |
16 |
|
|
|
|
Tőketartalék |
16 |
|
|
|
|
Eredménytartalék |
16 |
|
|
|
|
Egyéb tartalékok |
16 |
|
( |
( |
|
Átváltási különbözet |
16 |
( |
( |
( |
|
Anyavállalatra jutó saját tőke |
|
|
|
|
|
Ellenőrzést nem biztosító részesedés |
|
|
|
|
|
ÖSSZES SAJÁT TŐKE |
|
|
|
|
|
KÖTELEZETTSÉGEK |
|
|
|
|
|
HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
|
|
|
|
Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök |
36 |
|
|
|
|
Hosszú lejáratú kötelezettségekt kötvénykibocsátásból |
36 |
|
|
|
|
Lízing kötelezettségek éven túli része |
17 |
|
|
|
|
Halasztott adó kötelezettség |
32 |
|
|
|
|
Céltartalékok |
18 |
|
|
|
|
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
|
|
|
|
|
Biztosítástechnikai tartalékok |
19 |
|
|
|
|
ÖSSZES HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
|
|
|
|
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
|
|
|
|
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök |
20 |
|
|
|
|
Lízing kötelezettségek éven belüli része |
17 |
|
|
|
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók) |
34 |
|
|
|
|
Tényleges nyereségadók |
32 |
|
|
|
|
Szerződéses kötelezettségek |
41 |
|
|
|
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
21 |
|
|
|
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
13 |
|
|
|
|
Biztosítástechnikai kötelezettségek |
|
|
|
|
|
ÖSSZES RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
|
|
|
|
KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN |
|
|
|
|
|
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN |
|
|
|
|
|
Budapest, 2024. Március 20. |
|
|
|
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
|
ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S International NyRt. |
|
|
adatok ezer |
|
KONSZOLIDÁLT ÁTFOGÓ JÖVEDELEMKIMUTATÁS |
|
|
EUR-ban |
|
|
Megjegyzés |
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Nettó árbevétel |
22 |
|
|
|
ebből: Biztosítási árbevétel |
|
|
|
|
Direkt költségek |
23-27 |
- |
- |
|
ebből: Értékcsökkenés és amortizáció |
|
- |
- |
|
ebből: Biztosítási szolgáltatások ráfordításai |
|
- |
- |
|
ebből: Viszontbiztosítási szerződések eredménye |
|
- |
- |
|
Bruttó fedezet |
|
|
|
|
ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül |
|
|
|
|
Indirekt költségek |
29 |
- |
- |
|
Egyéb bevételek |
30 |
|
|
|
Kamatbevétel effektív kamatmódszerrel számítva |
|
|
|
|
Egyéb ráfordítások |
31 |
- |
- |
|
Beágyazott derivatívák eredményváltozása (+/-) |
40 |
|
- |
|
Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre |
|
|
|
|
Működési eredmény |
|
|
|
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
32 |
|
|
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
32 |
- |
- |
|
Pénzügyi műveletek eredménye |
32 |
- |
- |
|
ebből: Nem realizált árfolyamkülönbözetek pénzügyi eredményből |
|
|
- |
|
Részesedés a társult és a közös vállalkozás eredményéből |
8 |
- |
|
|
Adózás előtti eredmény |
|
|
|
|
Nyereségadó ráfordítás |
33 |
- |
- |
|
Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-) |
|
|
|
|
Ebből: |
|
|
|
|
Anyavállalat részvényeseire jutó eredmény |
|
|
|
|
Nem kontrolláló/kisebbségi részesedésekre jutó eredmény |
|
|
|
|
Egyéb átfogó jövedelem: |
|
|
|
|
Későbbiekben átvezetésre kerülnek az eredménybe |
|
|
|
|
Adósságinstrumentumok és Tartalékok valós érték különbözete - halasztott adóval csökkentve |
|
|
- |
|
Cash flow hedge nyeresége / (vesztesége) |
13 |
|
- |
|
Eredménybe átsorolt Cash flow fedezeti ügylet hatékony része |
13 |
- |
|
|
Cash flow hedge fedezési költsége |
13 |
- |
|
|
Külföldi pénznem átváltásából származó különbözetek külföldi érdekeltségek után |
|
|
- |
|
Egyéb átfogó jövedelem: |
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
Teljes átfogó jövedelem |
|
|
|
|
Ebből: |
|
|
|
|
Anyavállalat részvényeseire jutó eredmény |
|
|
|
|
Nem kontrolláló/kisebbségi részesedésekre jutó eredmény |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egy részvényre jutó nyereség normál és higított (EUR/részvény) |
4 |
|
|
|
Egy részvényre jutó nyereség normál és higított (EUR/részvény) |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tájékoztató információk: |
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
EBITDA |
|
|
|
|
EBIT |
|
|
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
|
ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S INTERNATIONAL NyRt. |
adatok ezer |
||
|
KONSZOLIDÁLT CASH FLOW KIMUTATÁS |
EUR-ban |
||
|
A tétel megnevezése |
Megjegyzés |
2023 |
2022 |
|
|
|
|
|
|
Adózás előtti eredmény |
|
|
|
|
Egyéb devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség (-) |
31 |
- |
|
|
Elszámolt értékcsökkenés és amortizáció |
6, 7 |
|
|
|
Értékvesztés nem pénzügyi eszközök - vagy visszaírása |
|
|
|
|
Értékvesztés pénzügyi eszközök - vagy visszaírása |
- |
- |
|
|
Kamatráfordítás |
31 |
|
|
|
Kamatbevételek |
31 |
- |
- |
|
Céltartalék képzés és felhasználás különbözete |
18 |
- |
|
|
Biztosítástechnikai tartalékok változása |
- |
|
|
|
Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítésének eredménye |
- |
|
|
|
Értékesítésre tartott befektetett eszközök értékesítésének eredménye |
|
|
|
|
Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás, működő tőke változás előtt |
|
|
|
|
Készletek állományváltozása |
11 |
- |
- |
|
Vevők állományváltozása |
|
- |
|
|
Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása |
- |
- |
|
|
Szállítók állományváltozása |
- |
|
|
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása |
|
|
|
|
Biztosítástechnikai kötelezettségek változása |
|
- |
|
|
Fizetett nyereségadó |
33 |
- |
- |
|
I. Működési tevékenységből származó nettó pénzáramlás |
|
|
|
|
Ingatlanok, gépek, berendezések beszerzése |
6, 7 |
- |
- |
|
Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítéséből származó pénzbeáramlás |
7 |
|
|
|
Befektetett eszközök értékesítésének bevétele |
|
|
|
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök növekedése |
- |
|
|
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök csökkenése |
|
|
|
|
Társul és közös vállalkozások megszerzésére fordított pénzeszköz |
8 |
- |
|
|
Biztosítói adósság és tőkeinstrumentumok beszerzése |
10 |
- |
- |
|
Biztosítói adósság és tőkeinstrumentumok eladása |
10 |
|
|
|
Kapott kamatok |
31 |
|
|
|
II. Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás |
|
- |
- |
|
Kölcsön törlesztés |
35 |
- |
- |
|
Kötvénykibocsátás |
35 |
|
|
|
Hiteltörlesztés |
35 |
|
- |
|
Lízing tőke törlesztés |
35 |
- |
- |
|
Lízing tőke törlesztés kivásárlás során értékesítéshez |
35 |
- |
- |
|
Fizetett kamatok |
35 |
- |
- |
|
Visszavásárolt saját részvény |
|
|
|
|
Fizetett osztalék |
- |
- |
|
|
III. Finanszírozási műveletekből származó nettó pénzáramlás |
|
- |
|
|
|
|||
|
IV. Pénzeszközök változása |
|
- |
|
|
Pénzeszköz és pénzeszközegyenértékesek állomány az év elején |
15 |
|
|
|
Árfolyamhatás |
|
|
- |
|
Pénzeszköz és pénzeszközegyenértékesek állomány az év végén |
15 |
|
|
|
Budapest, 2024. Március 20. |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
|
ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S INTERNATIONAL NyRt. |
adatok ezer |
||||||||||
|
KONSZOLIDÁLT SAJÁT TŐKEVÁLTOZÁS KIMUTATÁS |
EUR-ban |
||||||||||
|
|
Megjegyzés |
Jegyzett tőke |
Tőketartalék |
Eredménytartalék |
Hedge tartalékok |
Értékelési tartalékok |
Egyéb tartalékok összesen (Hedge és Értékelési) |
Átváltási különbözet |
Anyavállalatra jutó saját tőke |
Ellenőrzést nem biztosító részesedés |
Összes saját tőke |
|
Nyító érték 2022. január 1. közzétett |
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Előző időszaki újra megállapítások IFRS17 áttérés miatt |
|
|
|
|
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nyító érték 2022. január 1. újra megállapított |
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cash flow fedezeti instrumentumok valós érték különbözeteinek halasztott adóval csökkentett értéke |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Befektetett pénzügyi eszközök valós érték különbözete újramegállapított |
36 |
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
|
- |
|
Külföldi érdekeltségben keletkezett árfolyamkülönbözet |
|
|
|
|
|
|
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyéb átfogó jövedelem |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tárgyévi eredmény újramegállapítottt |
36 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Teljes átfogó jövedelem |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tőketartalék átvezetés |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kisebbség osztaléka |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
- |
|
|
Egyéb mozgás |
|
|
- |
|
- |
- |
|
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Záró érték 2022. december 31. újramegállapított |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
|
|
|
|
Záró érték 2022. december 31. közzétett |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Előző időszaki újramegállapítások |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Záró érték 2022. december 31. újra megállapított |
|
|
|
|
|
- |
- |
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cash flow fedezeti instrumentumok valós érték különbözeteinek halasztott adóval csökkentett értéke |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Befektetett pénzügyi eszközök valós érték különbözete |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Külföldi érdekeltségben keletkezett árfolyamkülönbözet |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyéb átfogó jövedelem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tárgyévi eredmény |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Teljes átfogó jövedelem |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tőketartalék átvezetés |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kisebbség osztaléka |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
- |
|
|
Osztalék fizetés részvényeseknek |
16 |
|
|
- |
|
|
|
|
- |
|
- |
|
Egyéb mozgás |
|
|
- |
|
- |
- |
- |
- |
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Záró érték 2023. december 31. |
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Budapest, 2024. Március 20. |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
1. A beszámolót készítő gazdálkodó egység
A
2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja
(a) Vállalkozás folytatásával kapcsolatos közzététel
A Csoport a 2019-ben és 2020-ban elszenvedett veszteségeket követően a 2020-ban végrehajtott és 2021-ben stabilizált változásoknak és sikeres új üzleti modellnek köszönhetően ismét és tartósan nyereségessé vált, majd 2022-ben és 2023-ban is kiemelkedő eredményt ért el, amely a Társaság tőzsdei bevezetését követő időszak legmagasabb profitszintjei.
A Csoport eredmény elmúlt három és fél évben bekövetkezett javulásának motorja a nemzetközi szegmens eredményének jelentős fejlődése a végrehajtott intézkedéseknek köszönhetően, miközben a korábban is magas jövedelmezőséget biztosító regionális és egyéb szegmens is meg tudta tartani, illetve tovább tudta erősíteni eredménytermelő képességét, illetve a Csoport tevékenység szerkezetén belüli részarányát, ezzel pozitív összetétel hatást eredményezve. Valamennyi szegmens sikeres gazdálkodást folytatott 2023-ban, meghaladva célkitűzéseit és párhuzamosan megteremtve a jövőbeli tovább fejlődés alapjait.
A kötvény forrásból refinanszírozott, kiváltott – a Csoport korábbi pénzügyi helyzetét jellemző - szigorú feltétel-és biztosíték rendszerrel rendelkező működő tőke finanszírozási forrásokat egy hosszútávú, biztosítékok nélküli forrás váltotta fel, amely mellett a Csoport rövid és hosszú távú finanszírozása stabil alapokon nyugszik, megnyugtató likviditási tartalék mellett tudja a Csoport stratégiai fejlesztési projektjeit megvalósítani.
A Csoport a 2023. év során a sikeres és eredményes üzletmenet és a kötvény által biztosított többletforrás együttes eredményeként folyamatosan stabil likviditást mutatott és jelentős pénzeszköz állományt halmozott fel, amelynek értéke 2023. december 31-én 67 millió EUR.
A vállalkozás folytatásának elvének megítélésekor a vezetés számos tényezőt – köztük a Csoport eredményét és a megfelelő finanszírozás rendelkezésre állását is – figyelembe vett az alábbiak szerint:
· A Csoport aktuális eredménye 2021-et követően 2022-ben és 2023-ban is meghaladta a tervezett mértéket, főleg az új üzleti modell bevezetésének, finomhangolásának és továbbfejlesztésének köszönhetően.
· A Csoport működése 2020. második felében és 2021, 2022, valamint 2023 teljes üzleti évben sikeres volt és – a vezetés cselekvési tervének jövőbeli hatásainak következtében - várhatóan a további években is sikeres lesz. Ez a tartós eredményes időszak megfelelően igazolja az üzleti modell tartós pozitív hatását, válságállóságát. Azonban a kedvezőtlen és gyorsan változó politikai és gazdasági környezet hatással lehet a további növekedési lehetőségekre.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
· A vezetés becslése alapján a Csoport pénzügyi mozgástere – a cash pool csoporthoz tartozó fuvarozási és szállítmányozási (ITS HU) és a regionális szerződéses logisztika (RCL) szegmens vonatkozásában is - pozitív, amelyet a 2022-ben kibocsátott kötvényből keletkezett finanszírozási forrás tovább növel.
· Az üzleti tevékenység eredménye és a fentiekben bemutatott kötvényforrás biztosítja a szükséges működőtőke-mennyiséget. A hitelintézetekkel kötött megállapodások továbbá lehetővé teszik a 2024-ban lejáró gépjármű-lízingek meghosszabbítását is.
A Társaság új tulajdonosi struktúrája szintén garanciát nyújt a Társaság fejlődését és pénzügyi stabilitását biztosító környezet megteremtésére.
· A Társaság 2023 novemberében publikálta a „Waberer’s Csoport – Stratégia 2027” középtávú üzleti tervét, amelyben foglalt akciók egy attraktív növekedési pályát vetítenek elő a sikeres alaptevékenység és a bővülést, valamint fenntartható versenyképességet megalapozó akciók együttes eredményeként, konzervatív eladósodottsági szint mellett.
A vezetés és a Waberer’s International Nyrt. Igazgatósági tagjai bizonyosak abban, hogy a Csoport megfelelő forrásokkal rendelkezik a működés folytatásához a belátható jövőben, és ezzel összhangban a pénzügyi kimutatásokat a vállalkozás folytatásának elvével összhangban készítette el.
A konszolidált pénzügyi kimutatások nem tartalmaznak, a bemutatott összegek és besorolások vonatkozásában olyan korrekciókat, amelyekre akkor lenne szükség, ha a vállalkozás folytatásának elve a Csoport folyamatos működésének tekintetében nem érvényesülne.
(b) A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelésről szóló nyilatkozat
A Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásai a vállalkozás folytatásának elvét feltételezve az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS-ek) szerint készültek.
Az IFRS-ek az IASB és elődje által kiadott számviteli standardokból, valamint a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) és elődje által kiadott értelmezésekből állnak.
A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2024. március 20 -án kibocsátásra jóváhagyta.
(c) Az értékelés alapja
A származékos pénzügyi instrumentumok és az egyéb átfogó jövelemmel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok kivételével, amelyek valós értéken vannak értékelve, a konszolidált elsődleges pénzügyi kimutatások készítése során az értékelés alapja az eredeti bekerülési érték volt.
(d) Funkcionális és prezentálási pénznem
A Csoport ügyleteinek több mint 90 %-át az Európai Unió területén teljesíti. A Csoport finanszírozása EUR-ban történik, a kamatfelárak tekintetében a finanszírozók a magyarországi ország kockázati felárat minimális tekintetben veszik figyelembe a Csoport speciális EU-s tevékenysége miatt. Ennek megfelelően a konszolidált pénzügyi kimutatások EUR-ban készültek, amely a Csoport prezentációs pénzneme 2013.01.01. óta.
A Csoporthoz tartozó egyes gazdálkodó egységek funkcionális pénznemeit, ahol nem euro a pénznem, az alábbi táblázat foglalja össze:
|
Társaság |
2023 |
2022 |
|
Waberer's - Szemerey Logisztika Kft. |
HUF |
HUF |
|
Gránit Biztosító Zrt. * |
HUF |
HUF |
|
Közdűlő Invest Kft. |
HUF |
HUF |
|
KDI Property Kft. |
HUF |
HUF |
|
WPL-Log Zrt. * |
HUF |
HUF |
|
WPL Ingatlanfejlesztő Kft |
HUF |
- |
|
SinoWa Kft |
HUF |
- |
|
Waberer's Románia SA |
RON |
RON |
|
LINK Sp. z o.o. |
PLN |
PLN |
|
NewDefine Sp. zoo |
PLN |
PLN |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
2023 év folyamán a WPL Fulfillment Zrt neve WPL-Log Zrt-re változott.
2024 február 15. hatállyal a Wáberer Hungária Biztosító Zrt neve Gránit Biztosító Zrt-re változott.
(e) Becslések és döntések alkalmazása
A pénzügyi kimutatások alábbi számviteli politikáknak megfelelő elkészítése szükségessé teszi, hogy a vezetőség olyan döntéseket, becsléseket és feltevéseket alkalmazzon, amelyek hatással vannak a számviteli politikák alkalmazására, valamint az eszközök, kötelezettségek, bevételek és ráfordítások beszámolóban szereplő összegére. A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.
A becslések és a mögöttes feltételezések felülvizsgálata folyamatos. A számviteli becslések módosításai a becslések módosításának időszakában, valamint a módosítás által érintett jövőbeli időszakokban kerülnek kimutatásra.
Az alábbi megjegyzésekben bemutatjuk a becslési bizonytalanság és a számviteli politikák alkalmazása terén hozott kritikus döntések fő területeit, amelyek a legjelentősebb hatást gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre:
§ goodwillt tartalmazó pénztermelő egység megtérülő értékének értékelése (6. (a) pont)
§ céltartalékok és függő tételek (18. és 39. pont)
§ biztosítástechnikai követelések és kötelezettségek (19. pont)
3. Jelentős számviteli politikák
Az alábbiakban ismertetett számviteli politikák alkalmazása következetesen történt a jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban bemutatott valamennyi időszakra vonatkozóan, és azokat a Csoporthoz tartozó gazdálkodó egységek következetesen alkalmazták.
I. Kibocsátott még nem hatályos, de az EU által befogadott standardok és értelmezések
i. IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: a kötelezettségek rövid-, illetve hosszú lejáratúként történő besorolása (módosítás)
A módosítások a 2024. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A módosítások tisztázzák, hogy a kötelezettségeket a fordulónapon meglévő jogok alapján kell rövid vagy hosszú lejáratú kötelezettségként besorolni. A kötelezettség hosszúlejáratú, amennyiben a gazdálkodó egységnek lényegi (a jognak nem kell feltétel nélkülinek lennie) joga van a fordulónapon legalább 12 hónapon túlra halasztani a kifizetést.
A 2022 októberi módosítás kimondja, hogy azokat a kovenánsokat, amelyeknek a fordulónap után kell megfelelni, nem kell figyelembe venni annak meghatározásakor, hogy fordulónapon a kötelezettség hosszú vagy rövid lejáratú-e. Továbbá a vezetőség várakozása a jövőbeni kifizetésekre vonatkozóan nem befolyásolja a kötelezettségek besorolását. Egy kötelezettséget rövid lejáratúként kell besorolni, amennyiben a kovenáns megsértésre került a fordulónapon vagy azt megelőzően, még akkor is, ha a kovenánsra vonatkozóan a hitelező elengedi a kovenáns megkötést a fordulónap után. És fordítva, egy hitel hosszúlejáratúként sorolandó be, ha a kovenáns sértés csak a fordulónap után történik.
A módosítások a 2024 január 1-jén illetve az azt követő beszámolási időszakban lépnek hatályba és visszamenőlegesen is alkalmazni kell az IAS 8-nak megfelelően, míg a korai alkalmazás megengedett. A Csoport úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
ii. IFRS 16 Lízing: Lízing kötelezettség és visszlízing (Módosítások)
2022. szeptember 22-én az IASB kiadta a lízingkötelezettség eladás és visszlízing esetén (az IFRS 16 módosításai) olyan módosításokkal, amelyek egyértelművé teszik, hogy az eladó-lízingbevevő a későbbiekben hogyan értékeli azokat a visszlízing ügyleteket, amelyek az IFRS 15 szerint értékesítésnek minősülnek. Az eladó-lízingbevevő nem jeleníthet meg olyan nyereséget vagy veszteséget, amely az általa megtartott használati jog eszköz értékére vonatkozik, a lízing kötelezettséget értékelni kell még akkor is ha nem indextől vagy rátától függő változó díj. . A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A Csoport úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.
iii. IAS 7 Cash Flow kimutatás és az IFRS7 Pénzügyi instrumentumok közzétételei
2023. május 25.-én kibocsátott módosítás a szállítói finanszírozási megállapodásokkal kapcsolatos közzétételi követelményekre irányulnak, az átláthatóság fokozása és a vállalkozások kötelezettségeire, cash flow-ira való hatásásnak bemutatása és a likviditási kockázatnak való kitettség hatásának bemutatása érdekében.
II. Kibocsátott még nem hatályos és az EU által még be nem befogadott standardok és értelmezések
i. IAS 21 A devizaárfolyamok változásainak hatásai
2023. augusztus 15.-én kibocsátott módosítás meghatározná, hogy mikor váltható át egy valuta másik pénznemre, és következésképpen mikor nem, hogyan határozza meg a gazdálkodó egység az akkor alkalmazandó árfolyamot, amikor egy pénznem nem átválható és melyek azok az információk, amiket gazdálkodó egységnek közzé kell tennie, ha a pénznem nem váltható át.
III. A Csoport által 2023. évben átvett, alább ismertetett, módosított IFRS standardok kivételével, a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítéséhez alkalmazott számviteli politikák megegyeznek az előző évben alkalmazottakkal:
i. IFRS 17: Biztosítási szerződések
Az IFRS 17 Biztosítási szerződések standard rögzíti a kibocsátott biztosítási szerződések elszámolására, értékelésére, bemutatására és közzétételére vonatkozó elveket, illetve hasonló elveket ír elő a viszontbiztosítási szerződések és a kibocsátótól függő részesedési jellemzőket tartalmazó befektetési szerződések vonatkozásában is. A módosítás célja annak biztosítása, hogy a gazdálkodók a biztosítási szerződéseket hűen tükröző releváns adatokat tegyenek közzé, amelyek alapján a beszámolók felhasználói felmérhetik az IFRS 17 hatálya alá tartozó szerződéseknek az adott vállalkozás pénzügyi helyzetére, pénzügyi teljesítményére és pénzáramaira gyakorolt hatását. 2023. Január 01-től hatályos és a Csoport ettől a dátumtól alkalmazza.
Az IFRS 17 hatásai a konszolidált beszámolóra, részletes bemutatása 36. újramegállapítások pontban:
|
Változás IFRS 4 elszámoláshoz képest |
Hatás saját tőkére IFRS 17 bevezetése után |
|
Nettó kártartalék csökkenése a legjobb becslés bevezetése miatt |
Növekedés |
|
Kockázati kiigazítás bevezetése |
Csökkenés |
|
Halasztott szerzési költségek megszüntetése |
Csökkenés |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
ii. IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és IFRS Alkalmazási Útmutató 2: Számviteli politikák közzététele (Módosítások)
A módosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényesek, a korábbi alkalmazás megengedett. A módosítások iránymutatást adnak a lényegességi megítélésnek a számviteli politika közzétételére vonatkozó alkalmazásához. Az IAS 1 módosításai különösen a „jelentős” (significant) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelményt váltják fel a „lényeges” (material) számviteli politika közzétételére vonatkozó kötelezettséggel. Ezenkívül útmutatást és szemléltető példákat ad az Alkalmazási útmutatóban, hogy segítsék a lényegesség fogalmának alkalmazását a számviteli politika közzétételével kapcsolatos döntések meghozatalakor. A Csoport 2023. január 01-től alkamazza a módosításokat.
iii. IAS 8 Számviteli politikák, számviteli becslések és hibák változásai: Számviteli becslések meghatározása
A módosítások 2023. Január 1-jén és az azt követő periódusokra vonatkozóan lépnek hatályba az előzetes alkalmazás megengedett és alkalmazható a számviteli politikák és számviteli becslések változtatására, melyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következtek be. A módosítások bevezetik egy új számviteli becslés fogalmát, meghatározott pénzösszegek mérési bizonytalanságoknak való kitettségével kapcsolatban a pénzügyi kimutatásban. A módosítások azt is tisztázzák, hogy mik a változások a számviteli becslésekben, valamint ezek, hogyan térnek el a számviteli politikai változásoktól és a hibák kijavításától. 2023. január 01-től hatályos.
iv. IAS 12 Jövedelemadók: Az egyetlen ügyletből eredő eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó (Módosítások)
A módosítások 2023. január 1-jén illetve az azt követő időszakokra vonatkozóan lépnek hatályba, az előzetes alkalmazás megengedett. 2021 májusban a Testület módosításokat adott ki az IAS 12 Jövedelemadókhoz, melyek leszűkítik a hatályát a kezdeti megjelenítésnek az IAS 12-hez kapcsolódóan, valamint megadják, hogy a cégeknek, hogyan kellene elszámolniuk a halasztott adót a lízingek és a leszerelési kötelezettségekhez kapcsolódóan. A módosítások értelmében a kezdeti megjelenítés kivétele nem vonatkozik azokra az ügyletekre, melyek kezdeti megjelenítéskor egy eszköz és egy kötelezettség egyidejű megjelenítésével járnak. Az ilyen ügyletekre a kezdeti megjelenítéskor halasztott adót kell megjeleníteni, amennyiben az ügylet azonos értékű adóköteles és levonható átmeneti különbözetet keletkeztet. 2023. Január 01-től hatályos.
v. Az IAS 12 Jövedelemadók standard módosításai: Nemzetközi adóreform – Második pillér mintaszabályok
2023 májusában az IASB módosításokat adott ki az IAS 12 „Jövedelemadók” standardhoz. Ezt a módosítást a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által a nemzetközi adóreform eredményeként kiadott második pillér mintaszabályainak küszöbön álló végrehajtására válaszul vezették be. A módosítások átmeneti kivételt jelentenek a második pillér modellszabályait végrehajtó, hatályba léptetett vagy érdemileg elfogadott adótörvényből eredő halasztott adók elszámolási és közzétételi kötelezettsége alól. Az IASB hatálybalépésének napjával összhangban a társaságok azonnal alkalmazhatják a kivételt, de közzétételi kötelezettség a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkozóan kötelező.
(a) A konszolidáció alapja
(i) Leányvállalatok
A leányvállalatok a Csoport által ellenőrzött gazdálkodó egységek. Ellenőrzés akkor áll fenn, ha a Csoport képes egy gazdálkodó egység pénzügyi és működési politikájának irányítására, a tevékenységéből származó haszon megszerzése érdekében. Az ellenőrzés megítélése az aktuálisan gyakorolható potenciális szavazati jogok figyelembevételével történik. A konszolidált pénzügyi kimutatások a leányvállalatok pénzügyi kimutatásait az ellenőrzés kezdetének napjától az ellenőrzés megszűnésének napjáig tartalmazzák. A leányvállalatok számviteli politikáját megváltoztatták, ha az a Csoport által alkalmazott politikákkal való összhang elérése érdekében szükséges volt.
(ii) A konszolidáció során kiszűrt ügyletek
A konszolidáció során kiszűrésre kerülnek a csoportközi egyenlegek és ügyletek, valamint a csoportközi ügyletekből származó, realizált és nem realizált bevételek és ráfordítások.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
2023 során a Csoport befektetést szerzett 2 társaságban, mely nem ad kontrolt csak jelentős befolyást vagy közös ellenőrzést, így azokat tőkemódszerrel vonja be a konszolidációba. A részesedés a társult vállalkozás eredményéből veszteség esetén csak a befektetés erejéig volt.
(b) Funkcionális pénznemtől eltérő pénznem
(i) Funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben történő ügyletek
A Funkcionális pénznemtől eltérő pénznemű ügyletek az ügyletek napján érvényes központi banki árfolyammal vannak átszámítva a Csoportba tartozó gazdálkodó egységek megfelelő funkcionális pénznemére. A mérlegfordulónapon a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben nyilvántartott monetáris eszközök és kötelezettségek mérlegfordulónapi árfolyamon vannak átszámítva funkcionális pénznemre. A monetáris tételek utáni árfolyamnyereség vagy -veszteség az effektív kamatlábbal és az időszaki kifizetésekkel módosított, az időszak elején funkcionális pénznemben fennálló amortizált bekerülési érték és az időszak végi árfolyamon átszámított, a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben fennálló amortizált bekerülési érték különbözete. A valós értéken értékelt, a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben denominált nem monetáris eszközök és kötelezettségek funkcionális pénznemre való átszámítása a valós érték meghatározásának napján érvényes árfolyamon történik.
(ii) Külföldi érdekeltségek
A külföldi érdekeltségek eszközei és kötelezettségei, beleértve a felvásárlás nyomán keletkező goodwillt és valósérték-helyesbítéseket, mérlegfordulónapi árfolyamon vannak átszámítva euróra. A külföldi érdekeltségek bevételei és ráfordításai az éves átlag árfolyamon vannak átszámítva euróra.
(c) Pénzügyi instrumentumok
Az értékpapírokat a Csoport két üzleti modell alkalmazásával tartja, jellemzően cash flow beszedési céllal, míg az értékpapírok egy részét kettős céllal, cash flow beszedési és értékesítési céllal. Ennek megfelelően a pénzügyi eszközök jelentős része amortizált bekerülési értéken értékelt, míg az értékpapírok egy része egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt.
SPPI teszt
A vásárolt értékpapírok, vállalati kötvények, fix futamidővel, fix kamattal és fix visszafizetési ütemezéssel rendelkeznek. Nem tartalmaznak semmilyen egyéb kockázatot, volatilitást tükröző, eseménytől függő pénzmozgást. A kamat a pénz időértékén kívül csak a hitel- és likviditási kockázatra, a hitelhez kötődő költségekre és a hitelnyújtó hasznára nyújtanak fedezetet. Ennek megfelelően a Csoport nem rendelkezik olyan pénzügyi eszközzel, melyet az SPPI (szerződéses cash flow jellemzők) teszt alapján kötelezően valós értéken kellene értékelni eredménnyel szemben.
A Csoport pénzügyi kötelezettségei jellemzőenk lízingjeink, egyéb hiteleink és kölcsöneink, kibocsátott kötvényünk és egyéb kötelezettségeink és származékos ügyleteink, melyek a további pontokban részletezésre kerülnekA származékos ügyletek kivételével a pénzügyi kötelezettségeket amortizált bekerülési értéken értékeli a Csoport.
Tőkeinstrumentum minden olyan ügylet, amely adott vállalkozás eszközeiben - a vállalkozás valamennyi kötelezettségének levonása után - maradványrészesedésre jogosít. A Csoport nem rendelkezik pénzügyi eszköz jellegű tőkeinstrummal, melyre az IFRS 9 standard előírásait alkalmazná.
A Csoport rendelkezik az árfolyamkockázatoknak való kitettség fedezésére szolgáló származékos pénzügyi instrumentumokkal.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A származékos ügyletek kezdeti megjelenítése valós értéken történik; a hozzárendelhető tranzakciós költségek felmerülésük időpontjában az eredményben vannak elszámolva. A kezdeti megjelenítést követően a cash flow fedezeti ügyletnek minősülő származékos ügyletek év végén valós értéken vannak értékelve, és a valós értékből a hatékony rész közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony rész az egyéb ráfordítással, vagy egyéb bevétellel szemben kerül elszámolásra.
A tárgyidőszakban lezárult cash flow fedezeti ügyletek esetében a Csoport számviteli politikája szerint a hatékonynak minősűlő realizált eredmény árbevétel fedezés esetén árbevétel csökkenésként vagy növekedésként, illetve a bérköltség és az üzemanyag költség fedezetére kötött ügyleteknél a dirket költségek között kerül kimutatásra.
2023-től a Csoport árfolyam kockázatának fedezésére KO forward típusú ügyleteket is kötött, melyek 2 opcióból állnak össze. A knock-out forward ( KO Forward) olyan határidős ügylet jellegű összetett opciós termék, melyhez tartozik egy olyan árfolyamszint ( kiütési/KO szint) amelyet, ha az opció lejártakor érintenek abankközi piaci jegyzések, az ügylet maga megszűnik. Az opciók esetén az opció belső értékét jelöli meg a Csoport fedezeti instrumentumként, míg az opció időértéke fedezés költségeként jelenik meg az egyéb átfogó jövedelem kimutatásban.
(d) Ingatlanok, járművek, berendezések
(i) Megjelenítés és értékelés
Az ingatlanok, járművek és berendezések értékelése halmozott értékcsökkenési leírással és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken történik.
Ha az ingatlanok, járművek és berendezések egyes részeinek eltérő a hasznos élettartama, azokat az ingatlanok, járművek és berendezések között külön tételekként (fő komponensek) számoljuk el.
Az ingatlanok, járművek és berendezések valamely tételének értékesítéséből származó nyereség vagy veszteség az értékesítése bevételének az ingatlanok, járművek és berendezések könyv szerinti értékével történő összehasonlításával vannak meghatározva, és az nettó módon van az eredményben az egyéb bevételek között bemutatva.
(ii) Későbbi költségek
Az ingatlanok, gépek és berendezések egy részének a csere költsége a tétel könyv szerinti értékében van megjelenítve, ha valószínű, hogy az adott részben megtestesülő várható jövőbeni gazdasági hasznok be fognak folyni a Csoporthoz, és az adott rész bekerülési értéke megbízhatóan mérhető. A kicserélt rész könyv szerinti értéke kivezetésre kerül. Az ingatlanok, gépek és berendezések napi szervizelésének költségei az eredményben vannak megjelenítve felmerüléskor.
Az értékcsökkenés elszámolása lineáris módszerrel történik az eredményben, az ingatlanok, gépek és berendezések egyes részeinek becsült hasznos élettartama alapján az értékcsökkenthető érték összegére vonatkozóan. Értékcsökkenthető értéknek a maradványértékkel csökkentett bekerülési érték minősül. Telek után nincs értékcsökkenés elszámolva.
A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:
· épületek 30 -50 év
· gépek és berendezések 7 év
· járművek 4-5 év
· egyéb berendezések és felszerelések 7 év
(iv) IFRS16 Használatijog-eszköz
A
Csoport jármű és ingatlan lízing megállapodásokkal rendelkezik, a használati
jog eszközöket az ingatlanok és a járművek soron mutatja ki. A lízing
finanszírozással vásárolt járművek hasznos élettartama és maradványértéke
megegyezik a lízing szerződésben meghatározott futamidővel és a jármű gyártó
által a futamidő végére adott visszavásárlási garancia értékével a regionális
szerződéses logisztika szegmens esetében.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A használatijog -eszközök utáni amortizáció a lízing futamideje alatt történik melyet az IFRS 16 szerint határoz meg a Csoport.
Minden olyan bérleti jogból származó használati jog, amelynek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban a direkt költségek között kerülnek elszámolásra.
(e) Immateriális javak
(i) Goodwill
Goodwill bekerülési értéke
A Csoport a végrehajtott üzleti kombinációira a goodwill összegét a fizetett ellenérték és a megszerzett nettó eszközérték valós értékének különbségeként határozza meg.
(ii) Egyéb immateriális javak
A Csoport által beszerzett, határozott hasznos élettartamú egyéb immateriális javak (software, licensz) halmozott amortizációval és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken vannak nyilvántartva.
A későbbi ráfordítások aktiválására csak akkor kerül sor, ha azok növelik az adott eszközben megtestesülő jövőbeni gazdasági hasznokat. Minden egyéb ráfordítás, beleértve a márkanevek ráfordítását is, az eredménybe kerülnek elszámolásra felmerüléskor.
Az amortizáció az eredményben van elszámolva lineáris módszerrel a goodwill kivételével az immateriális javak becsült hasznos élettartama során attól a naptól kezdve, amikor azok használatra készek. A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:
· szoftver 10 év
· vagyoni értékű jogok 6 év
(f) Készletek
A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbikon vannak értékelve. Az alkatrész készletek bekerülési tartalmazza a készletek beszerzésekor felmerült ráfordításokat, az előállítási vagy átalakítási költségeket és az annak érdekében felmerült egyéb költségeket, hogy a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüljenek, kivezetésük átlagáron, tank készletek esetében FIFO elv szerint történik
A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során a becsült értékesítési ár, csökkentve a befejezés becsült költségeivel és az értékesítési ráfordításokkal.
(i) Pénzügyi eszközök
Az amortizált bekerülési értéken vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken (FVOCI-n) értékelt hitelviszonyt megtestesítő instrumentumokon várható hitelezési veszteséget a Csoport előremutató jelleggel értékeli, a keletkezett veszteségre képzett értékvesztést pedig havonta számolja el.
Az egyszerűsített módszer nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. A jelentős finanszírozási elemet nem tartalmazó vevő, illetve szerződés szerinti követelések esetén, ahol a Csoport úgy döntött, hogy az árbevétel-elszámolás szempontjából nem korrigálja a kamatrész ellenértékét - mert nem tartalmaz jelentős finanszírozási komponensta Csoport az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett döntött. Az egyéb pénzügyi eszközök értékvesztésének elszámolása az általános módszer szerint történik.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Az egyszerűsített módszer szerint a Csoport a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek meghatározásához értékvesztés-mátrixot alkalmaz, amely a vevők egyes körülményeit, valamint a késedelmes napok számát veszi figyelembe. A mátrixban alkalmazott értékvesztési ráták az IFRS 9 várható hitelezési veszteségszámításokra vonatkozó általános követelményei alapján kerülnek meghatározásra.
Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege lecsökken, a csökkenés pedig egyértelműen az értékvesztés elszámolását követő eseményhez kapcsolható (mint pl. a vevő hitelminősítésének javulása), a korábban elszámolt értékvesztés visszavezetésre kerül az értékvesztésszámla éves eredménnyel szembeni korrekciójával szemben. Az értékvesztés visszavezetése eredményeként a pénzügyi eszköz könyv szerinti értéke nem emelkedhet az amortizált bekerülési érték azon összege fölé, ami akkor lenne helytálló, ha az értékvesztés visszavezetésének időpontjában az értékvesztés elszámolására nem került volna sor.
A Csoport a pénzügyi eszközöket teljesen vagy részben akkor írja le, ha gyakorlatilag minden behajtási lehetőséget kimerített, a megtérülés esélye pedig ennek ellenére nem reális. Erre utaló jel lehet:
· a behajtási tevékenység megszüntetése, valamint
· ha a behajtási módszer fedezet lefoglalását jelenti, a fedezet értéke pedig nem elégséges a kintlévőség teljes megtérüléséhez.
A korábban már leírt összegek esetleges későbbi megtérülését a tárgyévi eredménnyel szemben az értékvesztés-számla csökkentése mellett számoljuk el.
(ii) Nem pénzügyi eszközök
Az
IAS 36 standard hatókörábe tartozó nem
pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke minden fordulónapon felülvizsgálatra kerül a Csoport által annak
megállapítására, van-e értékvesztésre utaló jel. Ha van értékvesztésre utaló jel,
meghatározásra kerül az adott eszköz becsült megtérülő értéke.
A Csoport évente egyszer, illetve ha olyan jelzés áll fenn, amely arra utal, hogy értékvesztés elszámolása indokolttá válhat, megvizsgálja, hogy a goodwill esetében kell-e értékvesztést elszámolni. Ennek értelmében meg kell becsülni azon pénztermelő egységek megtérülő értékét, melyekhez goodwill kapcsolódik. A megtérülő érték megállapításához a Csoport meghatározza a pénztermelő egység jövőbeni várható pénzáramait, illetve kiválasztja a megfelelő diszkontrátát a pénzáramok jelenértékének kiszámítása céljából.
(h) Értékesítésre tartott befektetett eszközök
A várhatóan elsősorban értékesítéssel, nem pedig folyamatos használattal megtérülő befektetett eszközök (vagy eszközökből és kötelezettségekből álló elidegenítési csoportok) értékesítésre tartott befektetett eszközöknek minősülnek. A Csoport jellemzően a lízingből visszavett de eladásra szánt eszközöket sorolja ebbe a kategóriába, ahol a várható értékesítés 12 hónapon belüli.
(i) Végkielégítések
A végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Csoport a visszavonás reális lehetősége nélkül, nyilvánvalóan a munkaviszony rendes nyugdíjazási idő előtti megszűnését vagy az önkéntes felmondásra való ösztönzés érdekében felajánlott végkielégítést tartalmazó, hivatalosan részletezett programra kötelezte magát. Az önkéntes felmondásért járó végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Csoport önkéntes felmondással kapcsolatos ajánlatot tett, amelyet valószínűleg elfogadnak, és az elfogadások összege megbízhatóan becsülhető.
(ii) Rövid távú munkavállalói juttatások
A rövid távú munkavállalói juttatási kötelmek értékelése diszkontálás nélkül történik, és azok költségként leírásra kerülnek a kapcsolódó szolgáltatás nyújtásakor.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Kötelezettség megjelenítésére kerül sor rövid távú jutalmakkal kapcsolatos vagy nyereségrészesedési programok keretében fizetendő összegek után, ha a Csoportnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van ilyen összegek megfizetésére a munkavállaló által a múltban nyújtott szolgáltatás következtében, és a kötelem megbízhatóan becsülhető.
(j) Céltartalékok
Céltartalék van kimutatva, ha múltbeli események következtében a Csoportnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van, amely megbízhatóan megbecsülhető, és valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági haszon kiáramlását fogja igényelni.
(k) Árbevétel
IFRS 15 - Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek
A Csoport bevételei három szegmensben képződnek: nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás (ITS), belföldi szerződéses logisztika (RCL) és az egyéb szegmens.
A Csoport az alábbi bevételi típusokat különbözeteti meg, melyek az IFRS15 Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel standard hatálya alá tartoznak:
· nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás
· raktárlogisztika
· inhouse logisztika
A Csoport megállapította, hogy az IFRS 15 standard elveivel összhangban:
• a teljesítési kötelmet fuvarozás és szállítmányozási szolgáltatás során folyamatosan elégíti ki, így a kapcsolódó árbevételt adott időszak alatt számolja el a megtett kilóméterek alapján, output módszerrel
• a szállítányzási tevékenység kapcsolódó egyéb vámközreműködési, szállítámány biztosítás megkötési, árurögzítési, csomagolási szolgáltatások esetében adott időpontban elégítj ki a teljesítési kötelmet
• a raktárlogisztika esetében szintén folyamatosan kerül kielégítésre a teljesítési kötelem
• nemzetközi fuvarozás esetében a megrendelőnek fizetett kártérítés vevőnek fizetett ellenértéknek minősül, így árbevétel csökkentésként számolja el
• alapvetően megbízóként jár el a vevőkkel kötött szerződésekben, mert jellemzően ellenőrzi az árukat és szolgáltatásokat, a szállítmánybiztosítás megkötése esetén járunk el ügynökként, mielőtt átadja őket a vevők részére, szolgáltatások esetében a teljes felelősség a Csoporté, aminek eredményeként bruttó módon számolja el az árbevételt, mint főkötelezett
• nincsen jelentős finanszírozási komponens, mert szerződéskötéskor várhatóan az ígért áru vagy szolgáltatás vevőnek való átadása és az említett áru vagy szolgáltatás vevő általi kifizetése közötti időszak legfeljebb egy év.
Az egyéb szegmenshez tartozó bevételekbe biztosítási szerződésekből fakadó bevételek tartoznak, az erre vontakozó számviteli politikát lásd lentebb
A pénzügyi bevételek közé a következő tételek tartoznak: a befektetések utáni kamatbevétel A kamatbevétel időarányosan van megjelenítve az eredményben az effektív kamatláb módszer alkalmazásával.
A pénzügyi ráfordítás összetevői a következők: hitelek utáni kamatráfordítás, a céltartalékok diszkontjának lebontása, a kibocsátott kötvény kamata.
Az realizált árfolyamnyereségek és - veszteségek kimutatása bruttó módon történik, a nem realizált pedig nettó módon.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A nyereségadó-ráfordítás tényleges és halasztott adót tartalmaz. A nyereségadó-ráfordítás az eredményben van kimutatva a közvetlenül a saját tőkében kimutatott tételekre vonatkozó rész kivételével, amely a saját tőkében szerepel.
A Magyarországon kivetett helyi iparűzési adó és az innovációs járulék szintén nyereségadóként kerül bemutatásra.
Halasztott adó-követelés csak olyan mértékben van kimutatva, amilyen mértékben valószínű, hogy rendelkezésre áll majd olyan jövőbeni adóköteles nyereség, amellyel szemben az átmeneti különbözet felhasználható. A halasztott adó-követelések minden egyes mérlegfordulónapon felülvizsgálatra kerülnek és annak megfelelően csökkentve vannak, ahogyan a kapcsolódó adóelőny realizálása már nem valószínű.
(n) IFRS 17 Biztosítási szerződések
A biztosítási szerződés olyan szerződés, amelyben az egyik fél (a kibocsátó) jelentős biztosítási kockázatot vesz át a másik féltől (a kötvénytulajdonostól) azáltal, hogy vállalja a kötvénytulajdonos kártérítését abban az esetben, ha valamely bizonytalan jövőbeli esemény (a biztosítási esemény) hátrányosan érinti a kötvénytulajdonost.
Visztontbiztosítási szerződésnek minősülnek azok a szerződések, amelyek alapján a mögöttes biztosítási szerződésekhez kapcsolódó jelentős biztosítási kockázatot a csoport a másik félnek átadja.
A Csoportnak az IFRS 17 standardot a következőkre kell alkalmaznia:
a) az általa kibocsátott biztosítási szerződések, ideértve a viszontbiztosítási szerződéseket is;
b) az általa tartott viszontbiztosítási szerződések;
A Csoport a szerződéseit biztosítási szerződés portfóliókba sorolja. A portfólió hasonló kockázatnak kitett és együtt kezelt szerződésekből áll.
A következő szerződésportfóliók kerültek azonosításra:
- Kötelező gépjármú felelősség biztosítás (KGFB), mint legjelentősebb termék
- CASCO, mint második legjelentősebb termék
- egyéb felelősség biztosítás,
- egyéb vagyon biztosítás ( szállítmány, utas, vagyon). A Csoport a viszontbiztosítási szerződéseit nem kezeli együtt, így azokat külön-külön portfóliónak tekinti.
A Csoport a viszontbiztosítási szerződéseit nem kezeli együtt, így azokat külön-külön portfóliónak tekinti.
A Csoport a szerződéscsoportok értékelésére az egyszerűsített díjallokációs módszert alkalmazza és az általa kibocsátott szerződések jelentős részének fedezett időszaka legfeljebb egy év. A Csoport él azzal a lehetőséggel, hogy minden direkt portfólió esetén a biztosítási akvizicíós cash flow-kat a költségek felmerülésekor ráfordításként jeleníti meg. Bármely módozat esetén előfordulhat, hogy a biztosítási szerződéscsoporttal kapcsolatos cash flow merül fel a biztosítási szerződéscsoport megjelenése előtt, így ezeket eszközként vagy kötelezettségként jeleníti meg a Csoport.
A Csoport nem rendelkezik olyan szerződéscsoportokkal, amelyek kezdeti megjelenítéskorhátrányosak lennének és nem rendelkezik olyan tartott viszontbiztosításokkal, amelyek a kezdeti megjelenítéskor nettó nyereségesek lennének. A csoport évente ellenőrzi, hogy a fenti feltételek valóban teljesülnek.
A biztosítási és viszontbiztosítási szerződéseket a Biztosító kohorszokra bontja. Az egyes kohorszok a szerződések kezdeti megjelenítésének naptári éve szerint kerülnek kialakításra, a kockázatviselés kezdete alapján.
Biztosítási szerződések határai
IFRS 17-ben a biztosítási szerződések értékelésekor a csoportba tartozó egyes szerződések határán belüli összes jövőbeni pénzáramot figyelembe kell venni.
A cash flow-k a biztosítási szerződés határán belüliek, ha az azon beszámolási időszakban fennálló tényleges jogokból és kötelmekből erednek, amelyben a gazdálkodó egység a kötvénytulajdonost díjak fizetésére kényszerítheti vagy amelyben a gazdálkodó egység tényleges kötelemmel rendelkezik biztosítási szerződési szolgáltatásoknak a kötvénytulajdonos számára való nyújtására a Csoport biztosítási szerződés határai egyértelműek, hiszen a szerződések az évfordulón szabadon átárazhatóak vagy felmondhatóak a Csoport által, ezért a megújított szerződések IFRS17 alatt új szerződésnek tekinthetők.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A biztosítási adó és biztosítási pótadó kezelése
A biztosítási szerződés határán belüli cash-flow-k a szerződés teljesítéséhez közvetlenül kapcsolódó cashflow-k. Ide tartoznak az ügylet alapú adók, így a biztosítási adó is, melyek közvetlenül a meglevő biztosítási szerződésekből erednek.
A Csoport a biztosítási adót a szerződéscsoportokhoz közvetlenül kapcsolódónak tekinti és a biztosítási díjbevételt csökkentő tételként kezeli, és ekként szerepelteti az IFRS 17 számításokban. A biztosítási pótadót szintén közvetlenül a szerződéscsoportokhoz kapcsolódó tételnek tekinti a Csoport, ennek összegét a biztosítási szolgáltaltatások ráfordításai között szerepelteti.
Az időszak biztosítási árbevétele a várható díjbevételeknek az időszakhoz allokált összege. A csoport úgy értékeli, hogy a károk bekövetkezése és a költségek felmerülés időben egyneltesenek tekinthető, ezért díjbevételeit az idő múlása alapján allokálja a biztosítási szerződések egyes szakaszaihoz. A biztosítási bevételek esetében az árbevétel megegyezik a díjbevétellel.
Az adott időszaki árbevétel meghatározásához szükség van a teljes díjbevételre vonatkozó becslés meghatározására is szerződés szinten. A teljes díjbevétel alatt nem díjelőírást, hanem ténylegesen befolyt díjat értünk. Azzal a megszorítással, hogy díjbevételt csak a fedezett időszakra számolunk, így az egyes időpontokban fennálló díjkövetelés azon részét, amellyel úgy számítunk, hogy utólag beérkezik befolytnak tekintjük. Az ezen becslés és a tényleges befolyás közti különbséget is árbevételként mutatja ki a Csoport.
A Csoport bevételt és ráfordítást is számol el a felmerül kárigényekre vonatkozó kötelezettségei tekintetében:
- biztosítási szolgáltatási ráfordítások – az időszakban felmerült kárigények és ráfordítások miatti kötelezettségek növekedésére
- biztosítási szolgáltatási ráfodítások- a felmerült kárigényekkel és felmerült ráfordításokkal kapcolatos teljesített cash flow-k későbbi változásai miatt; és
- biztosítási pénzügyi bevételek vagy ráfordítások – a pénz időértéke hatásának és a pénzügyi kockázat hatásának figyelembe vételére.
Diszkontálás
Az IFRS 17 a biztosítási szerződések értékeléséhez a nettó jelenérték módszert alkalmazza, amelyhez diszkontálásra és hozamgörbékre van szükség. Az IFRS17 a diszkontálásához olyan görbék használatát írja elő, amely megegyezik (vagy nagyon közel áll) egy olyan eszköz hozamához, amelynek cash-flow és likviditási jellemzői megegyeznek az adott biztosítási szerződésével. A biztosítási szerződésekből eredő cash flow-k tekintetében nem áll fenn helyettesítő eszköz vagy helyettesítő eszközportfólió, ezért a Csoport más technikát választ a diszkontáláshoz szükséges hozamgörbék meghatározásához.
A biztosítási szerződésekből eredő cash flow-k nem függenek mögöttes eszközöktől.
A Csoport a hozamgörbék meghatározásához az alulról építkező megközelítést követi, melynek során egy megfelelő likvid kockázatmentes hozamgörbét illikviditási prémiummal (ILP) növel meg. Tekintettel arra, hogy a Csoport magyar forintos (HUF), eurós (EUR) és angol fontos (GBP) szerződéscsoportokat egyaránt értékel, a számítást mindhárom devizára elvégzi. Az eszköz oldali ILP meghatározásához a Csoport az illikviditási prémiumot az állampapírhozamok és a kamatswap-hozamok közti kamatkülönbséggel azonosítja, igazodva az MNB által is követett módszerhez. A Csoport az eszköz oldali és kötelezettség oldali alap ILP-t azonosnak tekinti.
A Csoport a felmerült kárigények cash flow-ját a Szovencia II szerinti függőkártartalék módszertanának megfelelően számolja.
(p) Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek készpénzt és látra szóló betéteket tartalmaznak, valamint a 3 hónapon belüli lejáratokkal rendekező kötvények, kincstárjegyek értékét.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
(q) Jegyzett tőke
Törzsrészvények
A törzsrészvények saját tőkeként vannak besorolva. A törzsrészvények kibocsátásához közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőke csökkenéseként, az adóhatásokkal nettósítva vannak kimutatva.
Jegyzett tőke (saját részvények) visszavásárlása
A visszavásárolt részvények saját részvényként vannak besorolva, és azok a teljes saját tőkéből történő levonásként vannak bemutatva. Saját részvények értékesítésekor vagy későbbi időpontban történő újbóli kibocsátásakor az ellenértékként kapott összeg a saját tőke növekedéseként van megjelenítve, az ügyletből származó többlet vagy hiány pedig az eredménytartalékkal szemben van elszámolva.
(r) Valós érték hierarchia
A valós értéken történő értékelés szerint a Csoport valósérték-hierarchiát használ, amely három szintbe kategorizálja a valós érték meghatározására használt értékelési módszerek inputjait.
A Csoport az alábbi értékeléseket alkalmazza az Adósság és tőke jellegű befektetett pénzügyi eszközök valós értékének számításakor az alábbi értékelési sorrend betartásával.
a. a tőzsdén jegyzett fix és változó kamatozású kötvények, valamint a diszkont kincstárjegyek esetén – az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett államkötvényeket és diszkont kincstárjegyeket kivéve – egységesen az értékelési időszakban az utolsó tőzsdei záró nettó árfolyam felhasználásával kell értékelni oly módon, hogy a nettó árhoz a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni a fordulónapig felhalmozott kamatokat;
b. az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett, 3 hónapnál hosszabb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású, illetve diszkont állampapírok esetén az Államadósság Kezelő Központ (továbbiakban ÁKK) által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett legjobb vételi és eladási nettó árfolyamok számtani átlaga és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegekként kell a piaci értéket meghatározni;
c. a 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású és diszkont állampapírok – ideértve az állami készfizető kezességgel rendelkező értékpapírokat is – esetén az ÁKK által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett 3 hónapos referenciahozam felhasználásával a fordulónapra számított nettó árfolyam és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegeként kell a piaci értéket meghatározni;
d. ha a tőzsdére bevezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak – az elsődleges forgalmazó rendszerbe bevezetett állampapírokat kivéve – nincsen 30 napnál régebbi árfolyam, akkor a piaci érték meghatározása a tőzsdén kívüli kereskedelem szerinti regisztrált és a fordulónapig közzétett utolsó, forgalommal súlyozott nettó átlagár és a fordulónapig felhalmozott kamat felhasználásával történik, ha ez az adat nem régebbi 30 napnál. Ugyanezen módszert kell alkalmazni a tőzsdére be nem vezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírra;
e. ha a fenti értékelési módszerek nem használhatók, akkor a nettó beszerzési árat kell felhasználni oly módon, hogy a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni az utolsó kamatfizetés óta a fordulónapig felhalmozott kamatokat.
Származékos ügyletek és a szerződéses kötelezettségek között kimutatott beágyazott derivatíva valós értéke:
kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a származékos ügyletek a bankoktól érkező MtM mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
4. Egy részvényre jutó nyereség
A Waberer’s International Nyrt. jegyzett tőkéje 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvényt testesít meg.
A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2023. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amely 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvényből állt.
Saját részvények darabszáma 2023.12.31: 214 699 darab Névérték: 75 144 EUR
Saját részvények darabszáma 2022.12.31: 214 699 darab Névérték: 75 144 EUR
A törzsrészvények súlyozott átlaga 2023 évben: 17 479 035 db
A törzsrészvények súlyozott átlaga 2022 évben: 17 479 035 db
Sem 2023-ban, sem pedig 2022-ben nem volt hígító hatás, ezért az egy részvényre jutó higított eredmény megegyezik az egy részvényre jutó eredménnyel.
|
Egy részvényre jutó nyereség |
2023 |
|
2022 |
|
|
|
|
|
|
Adózott eredmény ezer EUR |
29 471 |
|
19 303 |
|
|
|
|
|
|
17 479 035 |
|
17 479 035 |
|
|
|
|
|
|
|
Egy részvényre jutó nyereség EUR |
1,69 |
|
1,10 |
|
|
|
|
|
|
Egy részvényre jutó hígított nyereség EUR |
1,69 |
|
1,10 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
5. Szegmens információk
IFRS 8 „működési szegmensek” standard előírja, hogy a tőzsdei cég a transzparens működés jegyében, megfelelő információkat közöljön a befektetőkkel. A szegmensek meghatározása az üzleti tevékenységek megbontásával Nemzetközi fuvarozás, regionális szerződéses logisztika, és egyéb , tevékenységekre történt. A Csoport vezetősége az előbbiekben említett három szakmai szegmensnek megfelelően irányítja a vállalatcsoport működését.
A három működési szegmens az alábbi tevékenységeket tartalmazza:
Nemzetközi fuvarozás: Nemzetközi Full Truck Load, azaz komplett rakomány ( továbbiakban FTL) fuvarozás és szállítmányozás, továbbá nemzetközi gyűjtő szállítmányozás
Regionális szerződéses logisztika: Belföldi FTL és LTL (Less than Truck, azaz részrakomány) fuvarozás, raktározás, inhouse logisztika és idegen felek részére történő járműjavítási tevékenység
Egyéb: Biztosítási tevékenység
A Csoport üzleti szegmens információi az alábbiakban kerülnek bemutatásra.
Árbevétel és legfontosabb átfogó jövedelem kimutatás tételek:
|
2023 |
||||||
|
Megnevezés |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Szegmensek közti kiszűrés |
Összesen |
|
|
|
Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel |
304 294 |
77 763 |
0 |
1 868 |
383 925 |
|
|
Alvállalkoztatásból származó árbevétel |
107 855 |
34 313 |
0 |
-3 430 |
138 738 |
|
|
Egyéb árbevétel |
25 113 |
97 758 |
82 450 |
-17 075 |
188 246 |
|
|
Szegmensek közti kiszűrés(-) |
-7 497 |
-11 140 |
0 |
18 637 |
0 |
|
Nettó árbevétel |
429 765 |
198 694 |
82 450 |
0 |
710 909 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBITDA |
45 893 |
30 796 |
18 906 |
3 |
95 598 |
|
|
értékcsökkenés |
-36 995 |
-15 517 |
-295 |
0 |
-52 807 |
|
|
EBIT |
8 898 |
15 278 |
18 612 |
3 |
42 791 |
|
|
2022 |
||||||
|
Megnevezés |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Szegmensek közti kiszűrés |
Összesen |
|
|
|
Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel |
302 871 |
74 568 |
0 |
-1286 |
376 153 |
|
|
Alvállalkoztatásból származó árbevétel |
104 002 |
34 317 |
0 |
-873 |
137 446 |
|
|
Egyéb árbevétel |
18 581 |
90 506 |
70 028 |
-13 357 |
165 758 |
|
|
Szegmensek közti kiszűrés(-) |
-9 377 |
-6 139 |
0 |
15 516 |
0 |
|
Nettó árbevétel |
416 077 |
193 252 |
70 028 |
0 |
679 357 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
EBITDA |
41 655 |
25 779 |
15 895 |
0 |
83 329 |
|
|
értékcsökkenés |
-31 748 |
-14 650 |
-295 |
0 |
-46 693 |
|
|
EBIT |
9 907 |
11 129 |
15 600 |
0 |
36 636 |
|
|
Megnevezés |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Szegmensek közti kiszűrés |
Összesen |
|
Adózott eredmény 2023 |
-1 884 |
13 751 |
17 821 |
-1 |
29 687 |
|
Adózott eredmény 2022 |
-15 |
4 914 |
14 429 |
0 |
19 328 |
Az egyéb árbevétel a reginális szerződéses logisztika esetében a raktárlogisztikai és inhouse logisztikai árbevételeket tartalmazza.
Az egyéb bevételek szemgensenkénti megbontását az alábbi táblázat mutatja:
|
Megnevezés |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Szegmensek közti kiszűrés |
Összesen |
|
2023 |
18 739 |
4 032 |
7 161 |
-54 |
29 878 |
|
2022 |
10 799 |
1 731 |
1 786 |
21 |
14 337 |
Az egyéb ráfordítások szemgensenkénti megbontását az alábbi táblázat mutatja:
|
Megnevezés |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Szegmensek közti kiszűrés |
Összesen |
|
2023 |
-4 788 |
-2 667 |
-1 352 |
212 |
-8 595 |
|
2022 |
-5 156 |
-2 524 |
-1871 |
-24 |
-9 575 |
A kamatok szemgensenkénti megbontását az alábbi táblázat mutatja:
|
Megnevezés |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Szegmensek közti kiszűrés |
Összesen |
|
|
|
Kamat bevételek |
3 594 |
607 |
1 |
-627 |
3 575 |
|
|
Kamat ráfordítások |
-10 973 |
-2 291 |
-11 |
625 |
-12 650 |
|
|
Egyéb pénzügyi műveletek eredménye |
1 186 |
2 674 |
1 189 |
-1 |
5 048 |
|
Pénzügyi eredmény 2023 |
-6 193 |
990 |
1 179 |
-3 |
-4 027 |
|
|
Megnevezés |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Szegmensek közti kiszűrés |
Összesen |
|
|
|
Kamat bevételek |
2 078 |
19 |
-3 |
-15 |
2 079 |
|
|
Kamat ráfordítások |
-6 207 |
-1 771 |
-1 |
15 |
-7 964 |
|
|
Egyéb pénzügyi műveletek eredménye |
-3 760 |
-2 470 |
703 |
0 |
-5 527 |
|
Pénzügyi eredmény 2022 |
-7 889 |
-4 222 |
699 |
0 |
-11 412 |
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Az egyes költségek szegmesenkénti megbontása a költség elemzések megfelelő bekezdéseiben kerültek bemutatásra.
A fenti két alkalmazott EBIT és EBIDA mutatók számítási logikája évenként:
|
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Adózás előtti eredmény |
38 763 |
25 166 |
|
Értékcsökkenés és amortizáció |
-52 807 |
-46 693 |
|
Pénzügyi műveletek eredménye |
-4 028 |
-11 412 |
|
Átsorolt kötvény várható hitelezési veszteség |
0 |
-58 |
|
EBITDA |
95 598 |
83 329 |
|
Értékcsökkenés és amortizáció |
-52 807 |
-46 693 |
|
EBIT |
42 791 |
36 636 |
Tényleges nyereségadók:
|
Megnevezés |
2023 |
2022 |
|||||||
|
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Összesen |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Összesen |
||
|
Nyereségadó ráfordítás |
-4 588 |
-2 519 |
-1 969 |
-9 076 |
-1 985 |
-1 992 |
-1 860 |
-5 837 |
|
|
- ebből tényleges nyereségadók |
-2 874 |
-2 572 |
-4 145 |
-9 591 |
-3 476 |
-2 225 |
-1 651 |
-7 352 |
|
|
- ebből halasztott adó |
-1 714 |
53 |
2176 |
515 |
1 491 |
233 |
15 |
1 739 |
|
Befektetett eszközök:
|
Megnevezés |
2023.12.31 |
2022.12.31 |
||||||||
|
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Összesen |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Összesen |
|||
|
Ingatlanok |
10 211 |
63 560 |
117 |
73 888 |
9 692 |
41 509 |
25 |
51 226 |
||
|
Járművek |
114 979 |
52 454 |
308 |
167 741 |
88 072 |
39 343 |
228 |
127 643 |
||
|
Egyéb berendezések |
2 226 |
1 407 |
171 |
3 804 |
1 568 |
1 165 |
182 |
2 915 |
||
|
Immateriális javak |
11 253 |
766 |
581 |
12 600 |
11 582 |
1 026 |
476 |
13 084 |
||
|
Üzleti vagy cégérték |
17 730 |
170 |
0 |
17 900 |
15 163 |
2 729 |
0 |
17 892 |
||
|
Halasztott adó követelés |
2 932 |
2 |
0 |
2 934 |
5 532 |
0 |
791 |
6 323 |
||
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – egyéb |
444 |
8 |
0 |
452 |
2 |
6 |
0 |
8 |
||
|
Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pü.eszk. |
0 |
0 |
109 510 |
109 510 |
0 |
0 |
51 189 |
51 189 |
||
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pü. Eszk. |
8 018 |
0 |
0 |
8 018 |
21036 |
0 |
0 |
21 036 |
||
|
Viszontbiztosító részesedése a biztosítástechnikai tartalékokból |
0 |
0 |
37 814 |
37 814 |
0 |
0 |
44 771 |
44 771 |
||
|
Összesen |
167 793 |
118 367 |
148 501 |
434 661 |
152 647 |
85 778 |
97 662 |
336 087 |
||
|
ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ |
|
|
|
434 661 |
|
|
|
336 087 |
||
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Jelentős pénzmozgással nem járó események:
|
Megnevezés |
2023 |
2022 |
|||||||
|
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Összesen |
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Összesen |
||
|
Devizában kim. Eszk. és köt. nem realizált árfolyam különbözete |
1 641 |
3 587 |
1 313 |
6 541 |
-2312 |
-2 450 |
788 |
-3 974 |
|
|
Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre |
137 |
275 |
0 |
412 |
467 |
-183 |
0 |
284 |
|
|
Céltartalék képzés és felhasználás különbözete |
5 564 |
1 253 |
142 |
6 959 |
-191 |
-1 286 |
-2 492 |
-3 969 |
|
|
Nyitó egyenleg 2022.01.01 |
Szoftverek |
Vagyoni értékű jogok |
Immateriális javak Összesen |
Üzleti vagy cégérték |
|
Bekerülési érték |
35 059 |
5 852 |
40 911 |
|
|
Halmozott amortizációés értékvesztés |
-20 556 |
-4 202 |
-24 758 |
|
|
Nettó könyv szerinti érték |
14 503 |
1 650 |
16 153 |
17 730 |
|
2022 évi változások |
||||
|
Növekedések |
1 118 |
746 |
1 864 |
166 |
|
Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából |
-113 |
-77 |
-190 |
-4 |
|
Amortizáció |
-2 476 |
-622 |
-3 098 |
0 |
|
Csökkenések |
-1 491 |
-154 |
-1 645 |
0 |
|
Értékvesztés |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Záró nettó könyv szerinti érték |
11 541 |
1 543 |
13 084 |
17 892 |
|
Záró egyenleg 2022.12.31 |
||||
|
Bekerülési érték |
34 017 |
6 135 |
40 152 |
|
|
Halmozott amortizáció és értékvesztés |
-22 476 |
-4 592 |
-27 068 |
|
|
Nettó könyv szerinti érték |
11 541 |
1 543 |
13 084 |
17 892 |
|
2023 évi változások |
||||
|
Növekedések |
1 904 |
705 |
2 609 |
|
|
Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából |
-90 |
109 |
19 |
8 |
|
Amortizáció |
-1 924 |
-473 |
-2 397 |
|
|
Csökkenések |
-32 |
-682 |
-714 |
|
|
Értékvesztés |
0 |
0 |
0 |
|
|
Záró nettó könyv szerini érték |
11 399 |
1 202 |
12 601 |
17 900 |
|
Záró egyenleg 2023.12.31 |
||||
|
Bekerülési érték |
36 102 |
5 251 |
41 353 |
|
|
Halmozott amortizáció és értékvesztés |
-24 704 |
-4 049 |
-28 753 |
|
|
Nettó könyv szerinti érték |
11 398 |
1 202 |
12 600 |
17 900 |
Az immateriális javak jelentősebb tételei az SAP S4/HANA vállalirányítási rendszer és a WIRE fuvarozási rendszer.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Goodwill
Az üzleti kombinációk révén keletkezett goodwillokat az akvizíció időpontjában azon pénztermelő egységekhez kell rendelni, melyek az üzleti kombináció hasznait várhatóan élvezni fogják. A goodwill könyv szerinti értékének jelentős hányada nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás pénztermelő egységhez azon belül a LINK Sp.z.o.o jogi egységhez van hozzárendelve, melynek összege 15 153 ezer EUR volt 2023.12.31-én.
A Csoport 2013-as évben a WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft. részvénycsere útján irányító befolyást szerzett. A Csoport goodwill-t mutat ki a konszolidált mérlegében 2 577 ezer EUR értékben a belföldi fuvarozási tevékenységhez kapcsolódóan.
A Waberer’s International Nyrt. egy 2017 évi akvizíció során szerezte meg a lengyel bejegyzésű LINK Sp.z o.o. nemzetközi fuvarozó és szállítmányozó és a NewDefine Sp. z o.o ( korábbi nevén LINK Services Sp. z o.o) munkaerő kölcsönző cégeket. Az akvizíció forrása a Waberer’s International Nyrt. tőzsdei részvénykibocsátásából került fedezésre. A Csoport goodwillt azonosított a Link Sp. z o.o. társaságra vonatkozóan, amelyet a mérlegben 34 877 ezer EUR értékben mutatott ki. 2018-ban a goodwill értékelése során 5 790 ezer EUR értékvesztés került elszámolásra, 2019-ben további 13 934 ezer EUR. 2021 és a tárgyév során a tervek alapján az anyavállalat a LINK goodwill esetében további értékvesztés elszámolását nem tartotta indokoltnak. A LINK goodwill könyv szerinti értéke 15 153 ezer EUR maradt 2023.12.31-i fordulónapon.
A LINK Sp. z o.o. esetében a goodwill számítás mivel önálló jogi személyről van szó a Társaság egyedi terveinek pénzáramlásából került levezetésre.
A Csoport által elvégzett értékvesztés tesztek az alábbi feltételezések mentén készültek az IAS 36 standarddal összhangban:
1. Megtérülési érték számítása során az eszközök hosszú távú használatának feltételezése
2. Diszkontráták: a megtérülési érték számítások figyelembe veszik a pénz időértékét, a megtérülési rátát, amely a piacon hasonló kockázatú, pénzáramlású és időtartamú befektetésért elvárható lenne. Ez a Csoport esetében jelenleg 9,59%
A külföldi leányvállalathoz (LINK) kapcsolódó goodwill értékvesztés teszt
A Link esetében a goodwill értéke a tárgyév kezdetén 15 153 ezer euró volt. A 2022-ben és 2023-ban a LINK eredménye pozitív. Ennek megfelelően az anyavállalat a társasággal közösen kidolgozott stratégiai tervek alapján újrakalkulálta a goodwill jövőbeli megtérülését. A terveknek megfelelően a következő 5 üzleti évre és az ötödik év alapján kiterjesztett végértékre meghatározta az üzleti egység nettó pénztermelési képességét, amelyet a fenti 2. pontban megfogalmazott 9,59%-os rátával diszkontált 2023-ban, míg az előző évben ez 9,55 % volt . A megtérülő érték 2023 évben 32 360 ezer EUR, így a diszkontált cash-flow tervek szerint nem indokolt az értékvesztés. A megtérülő érték 2022-ben 35 959 ezer EUR volt.
A diszkonfaktor 1%-os emelkedése a diszkontált cash-flow tervek értékében 3,2 millió EUR csökkenést okoz, mely összeg továbbra sem indokolnál értékvesztést elszámolását, 1%-os csökkenése pedig 4,0 millió EUR növekedést eredményez.
Az alkalmazott terminal value rate0 %, amelynek pozitív 1%-os változása esetén 2 788 ezer EUR növekedés lenne tapasztalható a megtérülő értékben.
A belföldi fuvarozási tevékenységhez kapcsolódó goodwill értékvesztés teszt
A goodwill könyv szerinti érték 2 577 ezer EUR. A szegmens a 2023-es évben nyereséggel zárta a működést, a jövőbeli előrejelzések a működésben nyereséget mutatnak. Az esetében elvégzett nettó pénztermelési képesség diszkontálása többszörös megtérülést mutat az 5 éves tervek alapján. A 9,59%-os diszkontfaktort alkalmazva az 5 év alatt megtermelt cash flowak visszadiszkontála 131 041 ezer EUR megtérülő értékre számíthatunk a 2023 évi kalkuláció alapján. A 2022 évi számítások az előző évben 9,50 %-os diszkontrátával 57 202 ezer EUR megtérülő értéket mutattak.
A diszkonfaktor 1%-os emelkedése a diszkontált cash-flow tervek értékében 13,4 millió EUR csökkenést okoz, mely összeg továbbra sem indokolnál értékvesztést elszámolását, 1%-os csökkenése pedig 16,6 millió EUR növekedést eredményez.
Az alkalmazott terminal value rate 0 %., amelynek pozitív 1%-os változása esetén 11 931 ezer EUR növekedés lenne tapasztalható a megtérülő értékben.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
7. Ingatlanok, gépek, berendezések
|
Ingatlanok |
Ingatlanokból IFRS16 használai jog-eszköz |
Járművek |
Járművekből IFRS16 használati jog-eszköz |
Egyéb berendezések |
Összesen |
|
|
Nyitó egyenleg 2022.01.01 |
|
|
|
|
||
|
Bekerülési érték |
100 550 |
66 095 |
250 403 |
231 987 |
21 842 |
372 795 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés |
-46 530 |
-27 427 |
-159 670 |
-146 675 |
-18 301 |
-224 501 |
|
Nettó könyv szerinti érték |
54 020 |
38 668 |
90 733 |
85 312 |
3541 |
148 294 |
|
2022. évi változások |
|
|
|
|
||
|
Növekedés |
26 389 |
23 280 |
104592 |
89291 |
1 678 |
132 659 |
|
Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából eredő eszköz állományváltozás |
-2677 |
-2045 |
-3366 |
-4989 |
-122 |
-6 165 |
|
Értékcsökkenés |
-7 762 |
-6 432 |
-41 086 |
-30 949 |
-2 037 |
-50 885 |
|
Értékvesztés |
0 |
0 |
-6 210 |
0 |
0 |
-6 210 |
|
Értékvesztés visszaírása |
0 |
0 |
13 643 |
0 |
0 |
13 643 |
|
Kivezetések |
-18744 |
-18132 |
-30 663 |
-29 050 |
-145 |
-49 552 |
|
Záró nettó könyv szerinti érték |
51 226 |
35 339 |
127 643 |
109 615 |
2 915 |
181 784 |
|
Záró egyenleg 2022.12.31 2023. évi nyitó |
|
|
|
|
||
|
Bekerülési érték |
79 131 |
43 622 |
269 089 |
237 144 |
21 461 |
369 681 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés |
-27 905 |
-8 283 |
-141 446 |
-127 529 |
-18 546 |
-187 897 |
|
Nettó könyv szerinti érték |
51 226 |
35 339 |
127 643 |
109 615 |
2 915 |
181 784 |
|
2023. évi változások |
|
|
|
|
||
|
Növekedés |
29 866 |
2 988 |
101 260 |
91 968 |
2 197 |
133 323 |
|
Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából eredő eszköz állományváltozás |
2 135 |
1 608 |
2 130 |
1 519 |
452 |
4 717 |
|
Értékcsökkenés |
-6 634 |
-5 402 |
-42 522 |
-40 019 |
-1 743 |
-50 899 |
|
Értékvesztés |
0 |
0 |
-365 |
0 |
0 |
-365 |
|
Értékvesztés visszaírása |
0 |
0 |
854 |
0 |
0 |
854 |
|
Kivezetések |
-2705 |
-2 354 |
-21 259 |
-14 196 |
-17 |
-23 981 |
|
Záró nettó könyv szerinti érték |
73 888 |
32 179 |
167 741 |
148 887 |
3 804 |
245 433 |
|
Bekerülési érték |
101 643 |
39 872 |
322 229 |
284 978 |
23 934 |
447 806 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés |
-27 755 |
-7 694 |
-154 488 |
-136 091 |
-20 130 |
-202 373 |
|
Nettó könyv szerinti érték |
73 888 |
32 178 |
167 741 |
148 887 |
3 804 |
245 433 |
A Csoport a flottáját folyamatosan megújítja, törekedik a modern és környezetbarát járműpark kialakítására, ezért a lízingek lejáratkor folyamatosan cseréli járműveit.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
(a) Jelentős Ingatlanok
Az alábbi táblázat tartalmazza a Csoport legjelentősebb ingatlanait 2023.12.31-én.
|
Ingatlan |
Ország |
Funkció |
Nettó érték 2023 |
Nettó érték 2022 |
|
Használati jog IFRS 16 (WSZL Kft) |
Magyarország |
Bérelt raktár - telephely |
29 848 |
33 006 |
|
Használati jog IFRS 16 (LINK) |
Lengyelország |
Bérelt ingatlan – telephely |
2 196 |
2 245 |
|
Használati jog IFRS 16 (WSZL Automotív) |
Magyarország |
Bérelt ingatlan – telephely |
18 |
62 |
|
Használati jog IFRS 16 (Gránit Biztosító) |
Magyarország |
Bérelt ingatlan – székhely |
116 |
26 |
|
IFRS 16 szerinti Ingatlan használati jog összesen |
32 178 |
35 339 |
||
|
Budapest, Nagykőrösi út 349-351 |
Magyarország |
Központi telephely |
5 224 |
5 853 |
|
Miercurea Ciuc Hargita |
Románia |
Központi telephely |
1 924 |
1 019 |
|
Mosonmagyaróvár |
Magyarország |
Telephely - műhely |
997 |
92 |
|
BILK (Pestszentlőrinc Logisztika Centrum) |
Magyarország |
Logisztikai raktár |
7 856 |
6 097 |
|
Páty Geodis – bérelt ingatlanon végzett beruházás |
Magyaroszág |
Logisztikai raktár/Irodaház |
578 |
105 |
|
Győr |
Magyarország |
Logisztikai raktár |
332 |
134 |
|
Miskolc |
Magyarország |
Logisztikai raktár |
184 |
243 |
(b) Ingatlanok, gépek, berendezések változások
2023 év során az ingatlanok bruttó értéke 29 866 ezer EUR összegben növekedett, melyből jelentős tétel a ecseri logisztikai központ beruházás, ennek összege 26 893 ezer EUR.
Jelentősebb változás a járművek soron történt, ahol 2023-ban a járműpark flotta megújításon esett át és nagyobb mennyiségű vontató és pótkocsi beszerzések történtek jellemzően lízing megállapodások keretében
(c) Jelzáloggal terhelt eszközök
A Csoport 2023. december 31-i fordulónapon az alábbi jelzáloggal terhelt eszközökkel rendelkezik:
|
Szerződés szám |
Szerződés elnevezése |
Tárgya |
Jogosult |
Biztosíték nyújó |
Biztosított Összeg |
|
- |
Zálogszerződés, valamint kiegészítő megállapodás a zálogszerződéshez |
80 db Volvo és Renault vontatóra zálogjog alapítása |
VFS Hungary Zrt |
Waberer’s International Nyrt |
Jogosulttal szemben Waberer's International Nyrt és WSZL Kft szerződésekből eredő, fennálló és jövőbeni valamennyi követelés |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
Szerződésszám |
Szerződés elnevezése |
Tárgya |
Jogosult |
Biztosítéknyújtó |
Biztosított összeg |
Könyv szerint érték |
|
EKD/ASSET-2022/16. |
Támogatási szerződés 1. sz. módosítása |
KÖZDÜLŐ-INVEST Kft 1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő |
Külgazdasági és Külügyminisztérium |
WSZL Automotív Kft. |
7 238 556 000 HUF, azaz hétmilliárd-kettőszáznyolcvanhárommillió-ötszázhetvenhatezer forint |
2.079 ezer EUR |
|
140016 hrsz. És |
||||||
|
140011/13 hrsz. Ingatlanok |
||||||
|
RED-FK-4/2020 |
Együttműködési és pénzügyi kötelezettségvállalási megállapodás 3. számú, egységes szerkezetbe foglalt módosítása |
WABERER's INTERNATIONAL NYRT 1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő |
Raiffeisen Bank Zrt |
Waberer's International Nyrt |
6.000.000 EUR, azaz hatmillió euro |
5.141 ezer EUR |
|
195853/13 hrsz és |
||||||
|
195853/3 hrsz Ingatlanok |
||||||
|
51836257/TL/000/2023 |
11914144 EUR Határozott idejű, beruházási célú hitelszerződés |
KDI Property Kft 1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő |
ING Bank N.V |
KDI Property Kft |
11.914.144 EUR, azaz tizenegymillió-kilencszáztizennégyezer-egyszáznegyvennégy euro |
adásvétel folyamatban |
|
0254/220 hrsz-ből telekalakítás után kialakuló |
||||||
|
0254/237 hrsz-ú ingatlan |
(d) Használati jog eszköz
A használatijog-eszközök az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS 16 szerinti lízing kötelezettségek a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra.
Használati jog eszköz járművek:
|
Megnevezés |
Használati jog IFRS16 |
|
|
Funkcionalitás |
Fuvarozás/szállítás |
|
|
Besorolás |
Járművek |
|
|
Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek |
2023 |
2022 |
|
A használatijog-eszközök értéknövekedése |
91 968 |
89 291 |
|
A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén |
148 887 |
109 611 |
|
A lízingek teljes pénzkiáramlása |
51 838 |
34 254 |
|
Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek |
||
|
A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint |
40 019 |
30 949 |
|
A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások |
11 819 |
3 305 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Használati jog ingatlanok:
2023 évi adatok:
|
Megnevezés |
Használati jog(WSZL Kft) |
Használati jog(LINK) |
Használati jog(Gránit Biztosító) |
Használati jog(WSZL Automotív) |
|
Ország |
Magyarország |
Lengyelország |
Magyarország |
Magyarország |
|
Funkcionalitás |
Bérelt raktár - telephely |
Bérelt ingatlan – telephely |
Bérelt ingatlan – központ |
Bérelt ingatlan – telephely |
|
Besorolás |
Ingatlanok |
Ingatlanok |
Ingatlanok |
Ingatlanok |
|
Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek |
||||
|
A használatijog-eszközök értéknövekedése |
2 327 |
375 |
286 |
0 |
|
A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén |
29 848 |
2196 |
116 |
18 |
|
A lízingek teljes pénzkiáramlása |
5 391 |
515 |
195 |
45 |
|
Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek |
||||
|
A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint |
4 648 |
515 |
195 |
44 |
|
A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások |
743 |
0 |
0 |
1 |
|
2022 évi adatok: |
||||
|
Megnevezés |
Használati jog(WSZL Kft) |
Használati jog(LINK) |
Használati jog(Gránit Biztosító) |
Használati jog(WSZL Automotív) |
|
Ország |
Magyarország |
Lengyelország |
Magyarország |
Magyarország |
|
Funkcionalitás |
Bérelt raktár - telephely |
Bérelt ingatlan – telephely |
Bérelt ingatlan – központ |
Bérelt ingatlan – telephely |
|
Besorolás |
Ingatlanok |
Ingatlanok |
Ingatlanok |
Ingatlanok |
|
Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek |
||||
|
A használatijog-eszközök értéknövekedése |
23 270 |
10 |
0 |
0 |
|
A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén |
33 006 |
2 245 |
25 |
62 |
|
A lízingek teljes pénzkiáramlása |
6 396 |
815 |
1 |
47 |
|
Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek |
||||
|
A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint |
5 618 |
769 |
0 |
45 |
|
A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások |
778 |
46 |
1 |
2 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
8. Befektetések leányvállalatokban, társult és közös vezetésű vállalkozásokban
|
Leányvállalatok |
Tulajdoni hányad |
|||
|
Társaság |
Ország |
Tevékenységi kör |
2023 |
2022 |
|
WSZL Kft. |
Magyarország |
belföldi fuvarozás, szállítmányozás, logisztika |
100,00% |
100,00% |
|
Rapid Teherautószerviz |
Magyarország |
járműjavítás |
51,00% |
51,00% |
|
Waberer's Slovakia |
Szlovákia |
logisztika |
100,00% |
100,00% |
|
Közdűlő Invest Kft. |
Magyarország |
ingatlan bérbeadás |
100,00% |
100,00% |
|
KDI Property Kft |
Magyarország |
saját ingatlan adásvétel |
100,00% |
100,00% |
|
WSZL Automtív Kft. |
Magyarország |
nemzetközi fuvarozás |
100,00% |
100,00% |
|
Delta Rent Kft. |
Magyarország |
gépjármű kereskedelem |
100,00% |
100,00% |
|
All in One Transport Kft.. |
Magyarország |
nemzetközi fuvarozás |
100,00% |
100,00% |
|
Nexways Cargo Kft. |
Magyarország |
nemzetközi fuvarozás |
100,00% |
100,00% |
|
LINK Sp. z o.o. |
Lengyelország |
nemzetközi fuvarozás |
100,00% |
100,00% |
|
NewDefine Sp. z o o. |
Lengyelország |
munkaerőkölcsönzés |
100,00% |
100,00% |
|
SinoWa International Kft |
Magyarország |
Egyéb szállítást kiegészítő szolgáltatás |
51,00% |
0,00% |
|
Waberer's Románia SA |
Románia |
nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás |
100,00% |
100,00% |
|
Waberer’s Network Kft. |
Magyarország |
nemzetközi gyűjtő szállítmányozás |
99,00% |
99,00% |
|
Gránit Biztosító Zrt. |
Magyarország |
biztosítás |
100,00% |
100,00% |
|
WPL-Log Zrt |
Magyarország |
raktározás és tárolás |
100,00% |
100,00% |
|
Közös vezetésű vállalkozás |
Tulajdoni hányad |
|||
|
Társaság |
Ország |
Tevékenységi kör |
2023 |
2022 |
|
WPL Ingatlanfejlesztő Kft |
Magyarország |
Ingatlanépítési bprojekt tervezés |
50,00% |
0,00% |
|
|
Tulajdoni hányad |
|||
|
Társaság |
Ország |
Tevékenységi kör |
2023 |
2022 |
|
DeWab Logistics Kft |
Magyarország |
Közúti áruszállítás, fuvarozás, tanácsadás |
49,00% |
0,00% |
Ellenőrzést nem biztosító részesedések: A Csoport két leányvállalatánál a Rapid Teherautószervíz Kft-nél 49 % arányban és a Waberer’s Network Kft-nél 1 % arányban két magánszemély rendelkezik kisebbségi tulajdoni résszel a SinoWa International Kft esetében pedig 49 % arányban egy másik jogi személy.
2022 augusztusában Csoportunk megalapította a WPL Fulfillment Zártkörű Részvénytársaságot, melyben 2022.12.31-én 100 % tulajdonosi részesedéssel rendelkezett, a társaság 2023 évben átnevezésre került WPL-Log Zrt-re.
|
Vállalat neve |
ország |
Tevékenység |
Tulajdoni hányad |
Eredmény hozzájárulás |
Beketetés nettó értéke |
||
|
Befektetés közös vezetésű vállalkozásban |
|
|
2023 |
2022 |
2023 |
2022 |
|
|
WPL Ingatlanfejlesztő Kft |
magyaroszág |
Ingatlanépítési bprojekt tervezés |
50,00% |
-1 |
0 |
3 |
0 |
|
Befektetés társult vállalkozásban |
|
|
|
|
|
|
|
|
DeWab Logistics Kft |
magyaroszág |
Közúti áruszállítás, fuvarozás, tanácsadás |
49,00% |
0 |
0 |
5 |
0 |
|
Összesen |
-1 |
0 |
8 |
0 |
|||
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
Társult vállalkozásnak minősülnek azok a vállalkozások, ahol a Társaság jelentős befolyást gyakorol, és amely nem leányvállalat vagy közös vezetésű vállalkozás. A Csoport társult, illetve közös vállalkozásokban lévő érdekeltségei a tőkemódszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra. A tőkemódszer alapján a társult vállalkozásokban meglévő befektetés a társult vállalkozás nettó eszközértékének megszerzést követő, Csoportra jutó változásával növelt bekerülési értéken kerül kimutatásra. A társult vállalkozáshoz kapcsolódó goodwill a befektetés könyv szerinti értékének része, és nem kerül amortizálásra. A társult, illetve közös vállalkozásokban levő befektetések értékvesztésre utaló objektív bizonyítékok beazonosítása céljából felülvizsgálatra kerülnek. Amennyiben van ilyen bizonyíték, meghatározásra kerül a befektetés realizálható értéke és az elszámolandó értékvesztés. A korábbi években elszámolt veszteségek okának mérlegelése alapján kerül meghatározásra, hogy azok visszafordításra kerülhetnek-e. Ahol közös a döntéshozatal, az a közös vezetésű és azokat is tőkemódszerrel vonja be a Csoport.
Eredménykimutatás
Az eredménykimutatás a társult, illetve közös vállalkozás működéséből származó eredményeknek a Csoportra jutó részét tartalmazza. A Csoport és a társult, illetve közös vállalkozás között történt tranzakciók nyeresége vagy vesztesége a vállalkozásokban lévő tulajdoni hányad mértékéig kerül kiszűrésre. A társult és közös vállalkozásokban lévő nettó befektetésekre elszámolt tárgyidőszaki értékvesztés a „Részesedés társult és közös vállalkozások eredményéből” soron kerül megjelenítésre, csökkentő tételként, az eredménykimutatásban.2023-ban megalapításra kerül a WPL Ingatlanfejlesztő Kft a Magyar Posta Vagyonkezelő Zrt.-vel közösen, a SinoWa International Kft és a DeWab Logistics Kft pedig kínai partnerekkel közösen. Az újonnan alapított vállalkozásokban egyenlőre nem történt gazdasági esemény.
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Hosszú lejáratú lízing követelések |
391 |
0 |
|
Egyéb |
53 |
8 |
|
Összesen |
444 |
8 |
A hosszú lejáratú lízing követelések a hosszú távra bérbe adott személygépkocsit lízing követeléseit tartalmazzák.
A fentieken kívül dolgozónak adott kisebb összegű kölcsön szerepel az egyéb összegben.
|
Hosszú lejárat |
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések |
109 510 |
51 189 |
|
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt bekektetések |
8 018 |
21 036 |
|
|
Összesen |
117 528 |
72 225 |
|
|
Rövid lejárat |
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések |
29 113 |
37 050 |
|
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt bekektetések |
13 357 |
9 151 |
|
|
Összesen |
42 470 |
46 201 |
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Gránit Biztosító Zrt. befektetési célú, hitelkockázati szempontból kockázatmentesnek minősített értékpapír állományát jellemzően államkötvények és diszkontkincstárjegyek alkotják. Azeszközöket valós értéken értékelik az egyéb átfogó jövedelemmel szemben, mivel a múltban volt, és a jövőben is várható értékesítési tevékenység. A portfólióban lévő pénzügyi eszközök, az eszköz szerződéses cash flow-inak beszedése és eseti értékesítési céljával kerültek a Gránit Biztosító Zrt. Biztosító) könyveibe.
A letétkezelési és portfoliókezelési szerződés értelmében az abban lefektetett elvek és korlátozások mentén a Biztosító letétkezelői szabadon alakítják a portfoliót a piaci hozamszintek alakulása függvényében, de rövid távú kereskedési tevékenységet nem végeznek.
A Waberers International Nyrt szabad pénzeszközeit szintén hitelkockázati szempontól alacsony kockázatú vállalati EUR kötvényekbe fektette 2022 év folyamán. A Társaság üzleti modellje alapján ezen értékpapírok esetén a lejáratig tartás mellett döntött és értékpapírjait amortizált bekerülési értéken értékeli
A Csoport hosszú lejáratú egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetéseinek részletezése az alábbi:
|
Típus |
Eszköz devizaneme |
Ország-kód |
Piaci érték 2023 |
Piaci érték 2022 |
|
Államkötvény |
HUF |
HU |
67 382 |
13 814 |
|
|
GBP |
GB |
13 136 |
9 420 |
|
|
EUR |
AT |
981 |
963 |
|
|
|
DE |
1 839 |
3 015 |
|
|
|
ES |
0 |
1 038 |
|
|
|
HU |
12 195 |
8 710 |
|
|
|
IL |
0 |
1 022 |
|
|
|
IT |
1 524 |
5 214 |
|
|
|
NL |
0 |
1 248 |
|
|
|
RO |
1 942 |
1 376 |
|
|
|
SI |
1 098 |
1 105 |
|
Vállalati kötvény |
HUF |
AT |
444 |
0 |
|
|
|
HU |
2 412 |
0 |
|
|
|
US |
1 902 |
1 453 |
|
|
EUR |
AT |
193 |
180 |
|
|
|
HU |
3 357 |
1 813 |
|
|
|
NL |
273 |
254 |
|
|
|
SI |
216 |
0 |
|
|
|
CZ |
411 |
412 |
|
Jelzáloglevél |
HUF |
HU |
205 |
152 |
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések |
109 510 |
51 189 |
||
A Csoport amortizált bekerülési értéken értékelt hosszú lejáratú befektetései EUR-ban:
|
Típus |
Eszköz devizaneme |
Bekerülési érték 2023 |
Bekerülési érték 2022 |
|
Vállalati kötvény |
EUR |
8 018 |
21 036 |
|
ÖSSZESEN |
8 018 |
21 036 |
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Csoport rövid lejáratú egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetéseinek részletezése az alábbi:
|
Típus |
Eszköz devizaneme |
Ország-kód |
Piaci érték 2023 |
Piaci érték 2022 |
|
Államkötvény |
HUF |
HU |
13 551 |
3 260 |
|
|
GBP |
GB |
4 192 |
6 772 |
|
|
EUR |
DE |
1 237 |
0 |
|
|
|
ES |
1 025 |
0 |
|
|
|
HU |
3 015 |
3 728 |
|
|
|
IL |
1 025 |
0 |
|
|
|
IT |
3 696 |
1 000 |
|
|
|
NL |
1 253 |
0 |
|
|
|
RO |
451 |
0 |
|
Diszkontkincstárjegy |
HUF |
HU |
1 279 |
5 097 |
|
Vállalati kötvény |
HUF |
HU |
1 181 |
4 300 |
|
|
GBP |
GB |
0 |
550 |
|
|
EUR |
HU |
0 |
2 527 |
|
Egyéb értékpapír |
HUf |
HU |
0 |
9 816 |
|
Lekötött betét |
HUF |
HU |
17 134 |
0 |
|
Átsorolás pénzeszközbe |
-19 927 |
0 |
||
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések |
29 113 |
37 050 |
||
A Csoport amortizált bekerülési értéken értékelt rövid lejáratú befektetései EUR-ban:
|
Típus |
Eszköz devizaneme |
Bekerülési érték 2023 |
Bekerülési érték 2022 |
|
Vállalati kötvény |
EUR |
13 357 |
9 151 |
|
ÖSSZESEN |
13 357 |
9 151 |
|
Az IFRS 9 alapján a befektetett pénzügyi eszközök állományra számított várható hitelezési vesztesége értékpapíronként kerül meghatározása.
|
Várható hitelezései veszteség |
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt befektetések után elszámolt |
266 |
26 |
|
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetések után elszámolt |
17 |
57 |
|
|
Összesen |
|
283 |
83 |
· a pénzügyi eszköz hitelkockázata a kezdeti megjelenítéstől a beszámoló fordulónapjáig nem nőtt jelentősen, valamint
· a pénzügyi eszköz hitelkockázata alacsony a beszámoló fordulónapján.
A hitelkockázat jelentős növekedésének a kritériumai
A külső minősítéssel rendelkező pénzügyi eszközök esetében – ha azok a fordulónapon nem alacsony hitelkockázatúak – a társaság a legalább 2 notch rating romlást tekinti jelentős hitelkockázat növekedésnek.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
11. Készletek
|
Készletek |
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Üzemanyagkészlet |
3 082 |
3 065 |
|
Alkatrész, gumi, kenőanyag, egyéb anyag |
1 666 |
801 |
|
Egyéb anyagok |
33 |
304 |
|
Összesen: |
4 781 |
4 170 |
Üzemanyag készleten mérlegfordulónapon a kamionokban és az üzemanyag töltőállomáson fellelhető készletek kerülnek kimutatásra. Ezek értéke az alábbi módszerrel kerül meghatározásra:
- a töltőállomáson lévő készlet hitelesített mérőóra leolvasással
- a kamionokban lévő üzemanyag a fuvarnyilvántartó rendszer adatai alapján készített becslés szerint.
A saját javító műhely alkatrész készlete, forduló napi tételes leltárral került meghatásozásra.
A Csoport vezetése 2023.12.31-én az előző évhez hasonlóan megvizsgálta a javítóműhely készletét az előző két évben beszerzett járművek technológia leírásai alapján, amelynek eredményeként a Csoport által használt járművekbe már be nem építhető alkatrészekre értékvesztést számolt 100%-os mértékben.
|
Értékvesztés |
|
|
2022. január 1. |
151 |
|
Képzés |
1 |
|
2022. december 31. |
152 |
|
Képzés |
18 |
|
2023. december 31. |
170 |
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Vevőkövetelések |
107 803 |
109 547 |
|
Követelésekre képzett értékvesztés |
-724 |
-1 051 |
|
Összesen |
107 079 |
108 496 |
A követelések 2023. december 31-es állománya minimális csökkenést mutat.
A vevők forgási sebesség konszolidált szinten a 2022. évi átlagosan 60 napról a tárgyévben 61,1 napra változott.
|
Értékvesztés |
||
|
2022. január 1. |
1 246 |
|
|
Képzés |
527 |
|
|
Visszaírás |
-707 |
|
|
Árfolyamkülönbözet |
-15 |
|
|
2022. december 31. |
1 051 |
|
|
Képzés |
178 |
|
|
Visszaírás |
-481 |
|
|
Árfolyamkülönbözet |
-24 |
|
|
2023. december 31. |
724 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Az értékvesztés képzés a követelésekre képzett tárgyévi értékvesztéseket tartalmazza, míg az értékvesztés visszaírás a kivezetések és kiegyenlítések miatti visszaírásokat tartalmazza.
Az IFRS 9 alapján a vevő állományra számított várható hitelezési veszteség jogi egységenként kerül meghatározásra egységes értékelési elvek szerint. A vevőkövetelések esetén a Csoport értékvesztés mátrixot alkalmaz a megfelelő értékvesztés szint meghatározása érdekében
A Csoport a várható hitelezési veszteség számítása során az alábbi tényezőket vette figyelembe:
- iparági kockázat, nem teljesítés valószínűsége
- vevő működési országának kockázata
- a vevőkövetelések hitelbiztosításának rendelkezésre állása, limitek figyelembe vétele
- nem biztosított vevők esetében a korosítás alapján megállapított kockázatok
|
Egyéb forgóeszközök |
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Nem pénzügyi eszközök |
22 589 |
17 884 |
|
Külföldi ÁFA és jövedéki adó |
10 740 |
9 687 |
|
Adókövetelés |
3 466 |
1 367 |
|
Munkavállalói követelések |
122 |
83 |
|
Elhatárolt költségek |
8 262 |
6 747 |
|
Pénzügyi eszközök |
19 671 |
7 965 |
|
Adott kölcsön |
136 |
136 |
|
Elhatárolt bevételek |
4 361 |
1 737 |
|
Szállítói előlegek |
2 196 |
4 688 |
|
Kauciók |
5 632 |
0 |
|
Beruházás fedezeti számla |
6 345 |
0 |
|
Egyéb |
1 002 |
1404 |
|
Összesen |
42 260 |
25 849 |
A külföldi áfa és jövedéki követelés a külföldi adóhatóságoktól származó ÁFA követelésekből és az üzemanyagok utáni jövedéki adó követelésekből ered.
A külföldi ÁFA követelés értéke 2023.12.31-én 4 130 ezer EUR volt szemben az előző évi 4 311 ezer EUR-val. A külföldi ÁFA követelés állománya 2023 és 2022 közel azonos szinten volt. A külföldi ÁFA követelések jövőbeli megtérülését a Vezetőség egyedileg megvizsgálta annak függvényében, hogy a befolyás megtérülésére rendelkezik e negatív információval vagy nem.
A jövedéki adó követelés (belföldi és külföldi adóhatóságokkal szembeni) 2023.12.31-én 6 609 EUR volt szemben az előző évi 5 376 ezer EUR-val. A jövedéki adó követelés jövőbeli megtérülését év végén megvizsgálta a Vezetőség, amely során a korábbi pénzügyi közvetítő által benyújtott, de a külföldi hatóság által vissza nem igazolt nyitott követelések után értékvesztést nem számolt el.
Az adókövetelések nem tartalmazzák a nyereségadókat, itt a szociális hozzájárulás követelés jellegű egyenlegeszerepelnek.
Az elhatárolások szerződéses eszközt nem tartalmaznak, bevételek és költségek időbel elhatárolásából számolódnak.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A kauciók soron szállítóknak adott kauciók szerepelnek, például Ecser logisztikai központ építés miatt. A beruházás fedezeti számla szintén az ecseri logisztikai központ berházása miatt volt szükséges, jogszabályi előírás alapján ezen keresztül számolunk el a kivitelezővel.
|
Értékvesztés |
|
|
|
|
||
|
2022. január 1. |
1 580 |
|
|
Növekedés |
25 |
|
|
Visszaírás |
-509 |
|
|
Árfolyamkülönbözet |
124 |
|
|
2022. december 31. |
1 220 |
|
|
Növekedés |
107 |
|
|
Visszaírás |
-103 |
|
|
Árfolyamkülönbözet |
24 |
|
|
2023. december 31. |
1 248 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok
Fedezeti instrumentumok könyv szerinti értéke:
|
|
2023 |
2022 |
|
Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek Eszközök |
3 768 |
2 585 |
|
Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek Kötelezettségek |
0 |
-1 026 |
A Csoport fedezeti elszámolás tekintetében jelenleg kizárólag cash flow fedezeti ügyleteket köt az árfolyam kockázatok kivédésére. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.
Egyéb átfogó jövedelemben:
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
12 270 |
-1 788 |
|
Cash flow hedge fedezési költsége |
-1 338 |
0 |
|
Eredménybe átsorolt Cash flow fedezeti ügylet hatékony része |
-8 594 |
4 200 |
|
Nyereségadó hatása |
-371 |
-220 |
|
Cash-Flow fedezeti ügyletek, halasztott adó hatással együtt |
1 967 |
2 192 |
A származékos ügyletek fordulónapi értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra (Level 2 valós érték). Az év végi nyitott ügyletek egyedi átértékelésének különbségéből a pozitív átértékelési különbözetek az szköz oldali származékos pénzügyi instrumentumok míg a negatív átértékelési különbözetek pedig a kötelezettség oldali származékos pénzügyi instrumentumok soron kerültek kimutatásra.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A fedezeti ügylet megkötésekor a Csoport formálisan megjelöli és dokumentálja a fedezeti kapcsolatot, amelyre a Csoport a fedezeti elszámolást alkalmazni kívánja, az ügylet megkötésének kockázatkezelési céljaival és stratégiájával együttesen, ilyenek például a HUF funkcionálispénznemű WSZL Kft esetében az EUR bevételek, illetve az EUR funkcionális pénznemű anyavállalat HUF kiadásai, mint a bér és üzemanyagok. A Csoport 1:1 fedezeti arányt határoz meg, fedezeti hatékonytalanság akkor következik be, ha a fedezett bér, vagy az üzemanyag összege alacsonyabb lesz, mint a fedezeti ügylet összege. A dokumentáció tartalmazza a fedezeti ügylet azonosítását, a kapcsolódó fedezett tételt vagy ügyletet, a fedezni kívánt kockázat jellegét és azt, hogy a gazdálkodó hogyan fogja mérni a fedezeti ügylet hatékonyságát a fedezett tétel valós értékében vagy pénzáramaiban létrejövő, a fedezett kockázatnak tulajdonítható változásoknak való kitettség ellentételezésében. Ezen fedezeti ügyletek várhatóan hatékonyak lesznek a fedezett kockázatnak tulajdonítható cash flow-változásokat ellentételező hatások elérésében.
A fedezeti elszámolás szigorú követelményeinek megfelelő fedezeti ügyletek elszámolása az alábbiak szerint történik:
A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az egyéb bevételek, vagy egyéb ráfordítások soron kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.
A Csoport az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás/vétel) rendelkezett a fordulónapon:
|
Partnerbank |
Ügylet megnevezése |
2023.december 31 |
2022. december 31 |
||
|
|
|
Ügylet |
Nominál összeg |
Ügylet |
Nominál összeg |
|
K&H |
FX Forward HUF vétel EUR eladás |
12 000 000 EUR |
4 864 210 000 HUF |
28 000 000 EUR |
12 021 035 000 HUF |
|
ING Bank N.V |
FX Forward HUF vétel EUR eladás |
27 000 000 EUR |
11 316 145 000 HUF |
21 500 000 EUR |
9 056 150 000 HUF |
|
ING Bank N.V |
KO Forward HUF vétel EUR eladás |
12 000 000 EUR |
4 985 880 000 HUF |
0 EUR |
0 HUF |
|
Raiffeisen |
FX Forward HUF vétel EUR eladás |
0 EUR |
0 HUF |
12 000 000 EUR |
5 427 130 000 HUF |
|
MKB |
FX Forward HUF vétel EUR eladás |
0 EUR |
0 HUF |
4 500 000 EUR |
1 881 655 000 HUF |
|
CITI |
KO Forward HUF vétel EUR eladás |
16 800 000 EUR |
6 951 000 000 HUF |
18 000 000 EUR |
7 937 000 000 HUF |
|
PKO bank |
Opciós EUR vétel PLN eladás |
0 EUR |
0 PLN |
3 800 000 EUR |
19 505 000 PLN |
|
PKO bank |
Opciós EUR eladás PLN vétel |
0 EUR |
0 PLN |
3 800 000 EUR |
17 770 000 PLN |
|
PKO bank |
FX Forward EUR eladás PLN vétel |
4 700 000 EUR |
22 008 770 PLN |
2 400 000 EUR |
11 571 000 PLN |
|
Santander |
FX Forward EUR eladás PLN vétel |
400 000 EUR |
1 977 900 PLN |
0 EUR |
0 PLN |
|
Összesen |
72 900 000 EUR |
|
94 000 000 EUR |
|
|
A fenti nyitott ügyletek éven belüli, azaz 2024 évi lejáratokkal rendelkeznek, célzottan a havi bérkifizetések és a szállítók fizetési határidejéhez ütemezettek.
A származékos ügyletek részben a Csoport HUF-ban felmerülő kiadásait érintő kedvezőtlen árfolyam hatásoktól védenek, célzottan a jövedelem és a HUF szállítók pénzkiáramlásait illetően, részben pedig a lengyel LINK leányvállalat EUR bevételeinek PLN-re váltását.
A 2024 évi ügyletek átlagos határidős árfolyama 414,74 HUF/EUR, a 2023 évi teljesült ügyletek esetében pedig 432,42 HUF/EUR volt.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A saját tőke Hedge tartalékok során a Cash Flow fedezeti ügyletek valós érték értékelése miatt a nyitó 1 415 ezer EUR mérlegérték 2023. december 31-én 3 391 ezer EUR, amely tartalmazza opciós ügyletek fedezési költségét az alábbiak szerint:
|
Hedge tartalékok |
Fedezés költsége (opció időértéke) |
Opció belső értéke |
Forward ügyletek |
Hedge tartalék Összesen |
|
Nyitó egyenleg 2023.01.01. |
0 |
0 |
1 415 |
1 415 |
|
Fedezeti instrumentum egyéb átfogó jövedelemmel szemben elszámolt valós érték változása |
0 |
2 385 |
9 885 |
12 270 |
|
Egyéb átfogó jövedelemben elszámolt fedezés költsége |
-1 338 |
0 |
0 |
-1 338 |
|
Bázis módosítás – Mérlegen belüli átsorolás üzemanyag fedezés miatt – egyéb átfogó jövedelem érintése nélkül |
0 |
|
-2 426 |
-2 426 |
|
Átsorolási módosítás eredménybe – egyéb átfogó jövedelmet érintve |
0 |
0 |
-8 594 |
-8 594 |
|
Halasztott adó |
0 |
0 |
-372 |
-372 |
|
Záró egyenleg 2023.12.31. |
-1 338 |
2 385 |
-93 |
3 381 |
Az év végén nyitott származékos ügyletek valós érték hatása az egyéb átfogó jövelemre:
|
|
Nemzetközi fuvarozás |
Regionális szerződéses logisztika |
Egyéb |
Interszegment |
Összesen |
|
2023 |
3 768 |
0 |
0 |
0 |
3 768 |
|
2022 |
1 559 |
0 |
0 |
0 |
1 559 |
|
|
2023 |
2022 |
|
Hatékony rész, mely árbevétel csökkentőként (+) növelőként (-) került elszámolásra |
-543 |
1 634 |
|
|
|
|
|
Hatékony rész, mely Direkt költség csökkentőként(-) növelőként (+) került elszámolásra |
-10 477 |
2 566 |
|
Nem hatékony rész |
-187 |
157 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Eszközök értéke |
811 |
1 214 |
|
Darabszáma |
22 |
56 |
Az értékesítésre tartott befektetett eszközök között a Csoport azon járműveket tartja nyilván, amelyek lízingszerződése lejárt, és amelyeket értékesíteni kíván. A járműveket néhány esetben a Csoport a lízingszerződésekbe foglalt maradványértéken vásárolja ki a lízingbeadótól, majd az értékesítéskor a könyv szerinti érték és az eladási ár közötti különbséget eredményként realizálja.
Az értékesítésre tartott befektetett eszközök változásait az alábbi táblázat szemlélteti:
|
2022. január 1. |
71 |
|
Átsorolás Használati jog eszközből |
7 636 |
|
Értékesítések |
-6 493 |
|
2022. december 31. |
1 214 |
|
Átsorolás Használati jog eszközből |
811 |
|
Értékesítések |
-1 214 |
|
2023. december 31. |
811 |
A pénzeszközök között a Csoport a házi pénztárakban és a bankszámlákon tartott egyenlegeket, valamint a Gránit Biztosító Zrt. tartalékok fedezetén túli látra szóló vagy rövid lejáratú (hátralévő lejárata 3 hónapnál rövidebb) lekötéseit mutatja ki az alábbi tábla szerint:
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Bankszámla |
47 115 |
66 459 |
|
Rövid lejáratú állampapírok |
19 927 |
23 613 |
|
Készpénzállomány |
26 |
52 |
|
Összesen |
67 068 |
90 124 |
A WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt. jegyzett tőkéjét 2023. december 31-én 17 693 734 darab, egyenként 0,35 EUR névértékű dematerializált törzsrészvény testesíti meg. A Csoportnak a tárgyév végén 214 699 db saját részvénye van.
Tartalékok soron a korábbi évek eredményei, a tárgyévi eredmény, valamint tőketulajdonosokkal folytatott tranzakciók eredményei kerültek kimutatásra, amelyet a tőkeváltozás kimutatás mutat be. A tartalékok sor nem reprezentálja a WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt. által kifizethető osztalékot, mert az osztalék mértéke az egyedi beszámolók adatai alapján kerül meghatározásra. Az ellenőrzést nem biztosító részesedést birtokló tulajdonosok részére az egyedi beszámolók alapján megállapított osztalékot a tőkeváltozás kimutatásban az osztalék kifizetés jóváhagyásának megfelelő gazdasági évben mutatja ki a Csoport a konszolidált kimutatásaiban.
2023
áprilisában az Igazgatóság a Waberer’s International Nyrt. 2023-as Éves Rendes
Közgyűlése nevében meghozott döntése értelmében a 2023-es év üzleti
eredményéből 4.762 ezer EUR összegű osztalék kifizetésére került sor, amely bruttó
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
2022.12.31 |
|
|
Eredménytartalék |
-48 295 |
|
Eredménytartalékba átvezetett Tőketartalék |
44 726 |
|
Adózott eredmény |
-4 411 |
|
Mérlegkészítésig elszámolt járó osztalék |
23 087 |
|
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló forrás |
15 107 |
|
Tőketartalék (+) |
23 712 |
|
Értékelési tartalék (ha negatív) |
- |
|
Összes forrás csökkentő (ha negatív) |
- |
|
Kifizethető osztalék |
15 107 |
A részvényesek főbb jogainak és kötelezettségeinek kivonata az Alapszabály rendelkezései alapján
A részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogait akkor gyakorolhatja, ha őt a részvénykönyvbe bejegyezték azzal, hogy a részvényes közgyűlésen való részvételi jogának gyakorlását az Alapszabály 5.6. szakasza szabályozza. A részvénykönyvet a KELER Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: KELER) vezeti és havi rendszerességgel, továbbá minden egyes közgyűlést megelőzően aktualizálja.
1. Osztalékhoz illetve osztalékelőleghez való jog
A Társaságnak a felosztható és a közgyűlés által felosztani rendelt eredményéből a részvényest részvénye névértékével arányos osztalék illeti meg. Az osztalékra való jogosultság és a fizetési határidő részletes szabályait az Alapszabály 4.4 szakasza rendezi
2. Tájékoztatási illetve közgyűlési jogok
Az Igazgatóság köteles a részvényeseknek a Társaságra vonatkozóan felvilágosítást adni és számukra a Társaságra vonatkozó iratokba és nyilvántartásokba betekintést biztosítani. A közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden részvényesnek a napirendi pont tárgyalásához a szükséges tájékoztatást megadni, illetve a beszámolónak és az Igazgatóság, valamint a Felügyelőbizottság jelentésének lényeges adatait a részvényesek tudomására hozni az Alapszabály 4.5 szakaszában meghatározott eljárási rend szerint.
Minden részvényes jogosult a közgyűlésen részt venni, felvilágosítást kérni, valamint észrevételt és indítványt tenni, szavazati joggal rendelkező részvény birtokában szavazni. A képviseletre szóló meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. A részvényes jogainak Társasággal szemben való gyakorlására részvényesi meghatalmazottat (nominee) bízhat meg, aki a Társasággal szemben a részvénykönyvbe való bejegyzést követően a részvényesi jogokat saját nevében, a részvényes javára gyakorolja. A közgyűlésen az a részvényes, illetve részvényesi meghatalmazott vehet részt, akit legkésőbb a közgyűlés kezdő napját megelőző második munkanapon a részvénykönyvbe bejegyeztek a KELER mindenkori Általános Üzletszabályzatában foglaltak szerinti tulajdonosi megfeleltetés alapján. Minden egyes 0,35 EUR névértékű részvény után egy szavazat jár. Egy részvényes csak egyféleképpen szavazhat.
A közgyűlés akkor határozatképes, ha az összehívás szabályszerű volt, és azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint 40%-át képviselő részvényes jelen van. Amennyiben a Közgyűlés nem határozatképes egy (1) órával a kezdésre megállapított időt követően, a közgyűlés elnöke a megismételt közgyűlés időpontját a közgyűlésre szóló meghívóban meghatározottak szerint kihirdeti. A megismételt közgyűlés a közgyűlés napját követő legalább öt (5) nappal és legfeljebb huszonegy (21) nappal követő időpontra hívható össze.
A közgyűlés határozatait a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok egyszerű többségével hozza, kivéve a jogszabályban meghatározott eseteket, illetve az Alapszabály 5.9.1 (a)-(d) pontjaiban foglaltakat, mely kérdésekben a Közgyűlés határozatait háromnegyedes szótöbbséggel hozza.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
3. Kisebbségi jogok
A Társaság azon részvényesei, akik együttesen a szavazati jogok legalább egy százalékával rendelkeznek, az ok és a cél megjelölésével bármikor kérhetik a közgyűlés összehívását, illetve a meghirdetett napirend kiegészítésére vonatkozó javaslatot vagy határozattervezetet terjeszthetnek elő az Alapszabály 4.8 szakaszában foglaltak szerint. A további kisebbségi jogokat is az Alapszabály 4.8 szakasza rendezi részletesen
17. Lízing kötelezettségek
A Csoport alaptevékenységéhez szükséges járművek beszerzését lízing szerződések keretében valósítja meg. A Csoport 2017-től az új vontatók esetében a lízing szerződések futamidejét 4 évről 5 évre módosította, míg a pótkocsik esetében a korábbi gyakorlatnak megfelelően 5 év. A Csoport a járműveket közvetlenül a gyártóktól szerzi be, akik visszavásárlási garanciát vállalnak nemcsak a futamidő végére, hanem a futamidő alatt is.
A lízing kötezettségként kerültek kimutatásra az ingatlanok, gépek, berendezések között a Csoport leányvállalatai által bérelt ingatlanok , amelyek esetében az értékelési elvek között bemutatott IFRS 16 szerinti feltételek teljesülnek.
A bérleti szerződés szerinti jövőbeli pénzáramlások diszkontált értékei kerünek kimutatásra lízing kötelezettségként.
A jövőben fizetendő lízingdíjak (tőke és kamat) lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti:
|
2023. december 31. |
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
Összesen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Lízing kötelezettségek tőke |
18 765 |
17 972 |
34 662 |
76 797 |
12 825 |
161 021 |
|
Lízing kötelezettségek kamat |
4 920 |
4 217 |
6 869 |
9 722 |
502 |
26 231 |
|
Összesen |
23 684 |
22 189 |
41 531 |
86 520 |
13 328 |
187 252 |
|
2022. december 31. |
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
Összesen |
|
Lízing kötelezettségek tőke |
13 152 |
16 446 |
26 487 |
60 798 |
17 329 |
134 212 |
|
Lízing kötelezettségek kamat |
3 498 |
2 958 |
4 715 |
7 199 |
555 |
18 925 |
|
Összesen |
16 650 |
19 404 |
31 202 |
67 997 |
17 884 |
153 137 |
A táblázat a 2023 és 2022 év végén meglévő lízingkötelezettségek lejáratát mutatja és ezek kamatait, azonban nem számol azzal, hogy az eszközök folyamatos cseréivel a lejáró lízingszerződések helyett folyamatosan újak kerülnek megkötésre.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
18. Céltartalékok
|
Peres ügyek |
Biztosítói kártérítések |
Nyugdíj |
Összesen |
|
|
Nyitó egyenleg 2022. január 1. |
1 669 |
19 659 |
|
21 328 |
|
Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata |
1 862 |
2 492 |
|
4 354 |
|
Árfolyam különbözet |
-103 |
|
|
-103 |
|
Feloldás |
-135 |
|
|
-135 |
|
Felhasználás |
-147 |
|
|
-147 |
|
Záró egyenleg 2022. december 31. |
3 146 |
22 151 |
0 |
25 297 |
|
0 |
||||
|
Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata |
464 |
0 |
1 114 |
1 578 |
|
Árfolyam különbözet |
-32 |
|
|
-32 |
|
Feloldás |
-2 715 |
-4 613 |
-869 |
-8 197 |
|
Felhasználás |
95 |
|
28 |
123 |
|
Záró egyenleg 2023 december 31. |
958 |
17 538 |
273 |
18 769 |
|
|
A Csoport 2023. december 31-én 958 ezer EUR céltartalékot mutatott ki a peres ügyekből fakadó jövőben esetlegesen felmerülő kötelezettségek fedezetére. A tárgyév során a peres ügyek közel 50%-a esetében a CMR biztosítás alapján a biztosító megfizette a vevőknek okozott kárt, míg a biztosító által meg nem térített saját hibás károkozás után a megképzett tartalék felhasználásra került a vevőknek történő kártérítés megfizetése miatt. A tárgyév során a Csoport negyedévente felülvizsgálta a peres ügyeit és az előző évekből átnyúló, illetve a tárgyévben keletkezett új ügyekre 464 ezer EUR céltartalékot képzett.
A céltartalékok akkor kerülnek megjelenítésre, amikor valószínűvé válik, hogy a múltbeli esemény következtében meglévő kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznok kiáramlására lesz szükség, és a várható pénzkiáramlás megbízhatóan becsülhető. A becslést a Csoport jog tanácsadói végzik, a várható negatív kimenetelek valószínűségének és a felmerült jogi követelések várható összegének becslésével, a peres ügyeket folyamatosan figyelemmel kísérik és az ügyek kimementeléből történő bármilyen változás esetén újra becslik. Peres ügyeink a szokásos üzletmenet során keletkeznek, így a megfelelő tapasztalat és háttér biztosítások miatt, jól mérhetőek.
A Csoport biztosítástechnikai tartalékot képez a Csoport tagjai által okozott kártömeg után kifizetendő összegre amelyet a Csoport a konszolidált beszámolójában a céltartalékok között mutat ki 17 538 ezer EUR értékben. A Csoport részére a biztosítási tevékenység egy részét, ez alatt értve a vagyon és a CMR biztosításokat a Gránit Biztosító Zrt.végzi. A károk becslésében, mivel ezek már évek óta működő biztosítási termékek a múltbeli tapasztalat az irányadó, a csoporton belül a díj nem fizetés, a törlés valószínűsége alacsony.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Biztosítástechnikai tartalékok között a Gránit Biztosító Zrt által az IFRS 17 tartalékok kerültek kimutatásra a tárgyév végén a Csoporton kívüli szerződés állományára vonatkozóan 79 337 ezer EUR összegben, az alábbiak szerint:
o Kártartalékok
A szavatolótőke-szükséglet meghatározása során a Szolvencia II szabályozás standard formuláját alkalmazza.
o Risk Adjusment
Az IFRS 17 alkalmazása során a biztosítási szerződések határán belüli szerződécsoport-szintű cash flow-k vonatkozásában szükség van a cash-flow-k nem pénzügyi kockázatokból eredő bizonytalansága miatti kockázati kiigazítására.
A tartott viszontbiztosítási szerződések esetén is szükség van a viszontbiztosítási szerződések révén a viszontbiztosítóra átruházott kockázati kiigazítás meghatározására.
A Csoport esetében a nem pénzügyi kockázatokból eredő kiigazításra csak a felmerült kárigényekre vontakozó költségek tekintetében van szükség, ahol 99,5 %-os megbízhatósági szintet alkalmaz. A felmerült kárigényekre vontakozó kötelezettségekhez kapcsolódó nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás meghatározása esetén szintén a Szolvencia II standard formulájára, illetve a standard formula kalibrációjának mögöttes feltevéseire támaszkodik.
o Meg nem szolgált díjak tartaléka
A tartalék összege a 2023. üzleti évben előírt, de a következő időszakra vonatkozó díjak összegét tartalmazza.
A Biztosító kockázatainak csökkentése érdekében a szerződéseire viszontbiztosítással (VB) rendelkezik az előbbiekben kifejtett Biztosítástechnikai tartalékok viszontbiztosítói szerződés alapján arányos része a befektetett pénzügyi eszközök között került kimutatásra.
A Csoport a biztosítástechnikai követelések és kötelezettségek esetében az alábbi becsléseket alkalmazza:
Felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek (LIC) a következőkből áll:
- a várható kárkifizetések és kárrendezési költségek (illetve azon viszontbiztosítótól származó megtérüléseinek) jövőbeli cashflowi legjobb becslésének a fordulónapon aktuális hozamgörbével diszkontált értékéből;
- a várható viszontbiztosítói kárhányadfüggő jutalék és jutalék jellegű térítések jövőbeli cashflowi legjobb becslésének a fordulónapon aktuális hozamgörbével diszkontált értékéből;
- a nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazításból; valamint
- azokra a károkra, illetve kárköltségekre vonatkozó kötelezettségekből vagy eszközökből, amelyeket kifizetésre már jóváhagytak, de a fordulónapig a pénzügyi kiegyenlítés még nem történt meg.
Jövőbeni cash flowk
A Csoport minden biztosítási szerződésére a PAA módszertant alkalmazza, nem rendelkezik veszteséges szerződéscsoportokkal, így jövőbeni cash flow-kra vonatkozó (legjobb) becsléssel csak a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek tekintetében van szükség.
A felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek értékelése során a Csoportnak mind a direkt, mind a viszontbiztosítások esetén rendelkeznie kell a jövőbeni cash flow-kra vonatkozó (legjobb) becsléssel.
A felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek (direkt biztosítások) esetén csak a legjobb becslésre van szükség.
A várt kármegtérülésekre vonatkozó követelések (tartott viszontbiztosítások) esetén a legjobb becslés mellett szükség van egy olyan módosított becslésre is, amely a periódus elején érvényes nemteljesítési kockázati valószínűségekkel számol (minden más tekintetben periódus végi legjobb becsléssel).
A tartott viszontbiztosítások esetén a nemteljesítési kockázat immateriális.
Nem pénzügyi kockázatokra vonatkozó kockázati kiigazítás a LIC-en:
A Csoport a jövőbeni cash flow-k jelenértékére vonatkozó becslést kiigazítja annak a kompenzációnak a tükrözése érdekében, amelyre a cash flow-k összegével és ütemezésével kapcsolatos, nem pénzügyi kockázatokból eredő bizonytalanság viselése miatt elvár.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Csoport minden szerződésére a díjallokációs módszertant alkalmazza, így a nem pénzügyi kockázatokból eredő kockázati kiigazítás meghatározására – a jövőbeni cash flowkra vonatkozó (legjobb) becslésekhez hasonlóan – csak a felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettségek tekintetében van szükség.
Biztosítási és viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök és kötelezettségek:
|
Megnevezés |
2023.12.31 |
2022.12.31 |
2022.01.01 |
|
Újra megállapított |
Újra megállapított |
||
|
Biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek |
79 337 |
67 385 |
63 554 |
|
Biztosítástechnikai kötelezettségek |
5 799 |
5 420 |
17 483 |
|
Tartott viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök |
37 814 |
44 771 |
41 982 |
|
2023.12.31 |
Biztosítási szerződések |
Tartott viszontbiztosítási szerződések |
Nettó biztosítási és viszontbiztosítási eszközök és kötelezettségek |
|
Gépjármű felelősség |
77 739 |
37 622 |
40 117 |
|
Casco |
5 518 |
88 |
5 429 |
|
Egyéb felelősségbiztosítások |
1 633 |
88 |
1 545 |
|
Egyéb vagyonbiztosítás |
246 |
15 |
231 |
|
Összesen |
85 136 |
37 814 |
47 322 |
|
2022.12.31 (Újra-megállapított) |
Biztosítási szerződések |
Tartott viszontbiztosítási szerződések |
Nettó biztosítási és viszontbiztosítási eszközök és kötelezettségek |
|
Gépjármű felelősség |
67 910 |
43 110 |
24 801 |
|
Casco |
3 116 |
1 490 |
1 626 |
|
Egyéb felelősségbiztosítások |
1 705 |
141 |
1 564 |
|
Egyéb vagyonbiztosítás |
73 |
31 |
43 |
|
Összesen |
72 805 |
44 771 |
28 034 |
|
2022.01.01 (Újra-megállapított) |
Biztosítási szerződések |
Tartott viszontbiztosítási szerződések |
Nettó biztosítási és viszontbiztosítási eszközök és kötelezettségek |
|
Gépjármű felelősség |
76 468 |
40 917 |
35 551 |
|
Casco |
2 506 |
934 |
1 573 |
|
Egyéb felelősségbiztosítások |
1 853 |
94 |
1 758 |
|
Egyéb vagyonbiztosítás |
209 |
36 |
173 |
|
Összesen |
81 037 |
41 982 |
39 055 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Biztosítási és viszontbiztosítási szerződések egyenlegeinek változásai:
|
Biztosítási szerződések |
2023. december 31. |
2022. december 31.Újra megállapított |
|
Nyitó kötelezettség |
72 805 |
81 037 |
|
Biztosítási bevétel |
90 286 |
78 475 |
|
Felmerült károk és egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása |
48 591 |
39 141 |
|
Ráfordítások biztosítási akvizíciós cash-flow-kból |
10 491 |
8 904 |
|
Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója |
-11 306 |
-6 843 |
|
Biztosítási szolgáltatások ráfordításai |
47 776 |
41 202 |
|
Biztosítási szolgáltatások eredménye |
42 510 |
37 273 |
|
Biztosítási szerződésekből származó nettó pénzügyi ráfordítások |
-1 159 |
-581 |
|
Árfolyamváltozások hatása |
5 792 |
9 840 |
|
Összes változás az átfogó eredménykimutatásban és az egyéb átfogó eredményben |
4 633 |
9 259 |
|
Befolyt díj |
100 097 |
78 949 |
|
Fizetett károk és egyéb biztosítási szolgáltatások |
-38 434 |
-29 976 |
|
Kifizetett biztosítási akvizíciós cash-flow-k |
-10 338 |
-8 904 |
|
Összes pénzáram |
51 324 |
40 069 |
|
Átsorolás a pénzügyi helyzet kimutatás egyéb tételei közé |
-1 116 |
-20 286 |
|
Záró egyenleg |
85 136 |
72 805 |
|
Tartott viszontbiztosítási szerződések |
2023. december 31. |
2022. december 31.Újra megállapított |
|
Nyitó eszközérték |
44 771 |
41 982 |
|
Viszontbiztosítóknak átadott (nettó) díj miatti ráfordítás |
-24 644 |
-27 874 |
|
Felmerült károk és egyéb biztosítási szolgáltatási ráfordítások megtérülő összege |
7 747 |
4 810 |
|
Biztosítási akvizíciós cash-flow-k ráfordításaiból megtérülő összeg |
0 |
0 |
|
Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója |
-9 000 |
-11 578 |
|
Viszontbiztosításokból megtérülő összegek |
-1 253 |
-6 768 |
|
Viszontbiztosítók nem teljesítési kockázata változásának hatása |
0 |
0 |
|
Viszontbiztosítási szerződésekből származó nettó ráfordítások |
0 |
0 |
|
Viszontbiztosítási szerződésekből származó nettó pénzügyi bevétel |
745 |
570 |
|
Árfolyamváltozások hatása |
1 823 |
-1 261 |
|
Összes változás az átfogó eredménykimutatásban és az egyéb átfogó eredményben |
2 568 |
-691 |
|
Fizetett viszontbiztosítási díjak |
-2 601 |
10 382 |
|
Viszontbiztosítótól kapott kár- és egyéb térítések |
11 552 |
13 299 |
|
Viszontbiztosítótól kapott jutalék térítések |
9 053 |
15 364 |
|
Összes pénzáram |
18 004 |
39 046 |
|
Átsorolás a pénzügyi helyzet kimutatás egyéb tételei közé |
-1 633 |
-924 |
|
Záró egyenleg |
37 814 |
44 771 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Kártérítési kötelezettség alakulása:
|
Kárbekövetkezés éve |
2019 előtt |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
Összesen |
|
Összese felmerült bruttó károk értéke kárbekövetkezési év végén |
135 439 |
14 848 |
14 665 |
37 029 |
41 326 |
49 744 |
293 051 |
|
Egy évvel később |
15 186 |
11 850 |
17 341 |
-1 598 |
-3 594 |
0 |
39 185 |
|
Két évvel később |
6 048 |
13 569 |
-1 897 |
-2 015 |
0 |
0 |
15 706 |
|
Három évvel később |
21 079 |
-1 106 |
-908 |
0 |
0 |
0 |
19 066 |
|
Négy évvel később |
376 |
-2 371 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-1 995 |
|
Öt évvel később |
-3 619 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-3 619 |
|
Felmerült bruttó kár cash-flow-k értéke 2023. december 31-én diszkontálás nélkül |
174 510 |
36 791 |
29 202 |
33 416 |
37 732 |
49 744 |
361 394 |
|
Ebből 2023. december végéig kifizetett kár cash-flow-k |
161 464 |
31 328 |
25 378 |
27 445 |
28 243 |
23 713 |
297 571 |
|
Ki nem fizetett bruttó kár cash-flow-k 2023. december 31-én diszkontálás nélkül |
13 046 |
5 463 |
3 823 |
5 972 |
9 489 |
26 030 |
63 824 |
|
Diszkontálás hatása |
|
|
|
|
|
|
-6 128 |
|
Kockázat kiigazítás nem pénzügyi kockázathoz kapcsolódóan |
|
|
|
|
|
|
23 608 |
|
Bruttó kártartalék értéke |
|
|
|
|
|
|
81 304 |
|
Kárbekövetkezés éve |
2019 előtt |
2019 |
2020 |
2021 |
2022 |
2023 |
Összesen |
|
Összese felmerült viszontbiztosításból eredő károk értéke kárbekövetkezési év végén |
24 697 |
5 524 |
6 087 |
16 779 |
17 644 |
12 409 |
83 140 |
|
Egy évvel később |
5 184 |
4 488 |
6 028 |
-643 |
-158 |
0 |
14 899 |
|
Két évvel később |
1 405 |
7 044 |
-221 |
-1 054 |
0 |
0 |
7 174 |
|
Három évvel később |
10 021 |
-329 |
-429 |
0 |
0 |
0 |
9 262 |
|
Négy évvel később |
-2 373 |
-1 966 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-4 339 |
|
Öt évvel később |
-871 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-871 |
|
Felmerült viszontbiztosításból eredő károk értéke 2023. december 31-én |
38 062 |
14 761 |
11 466 |
15 081 |
17 486 |
12 409 |
109 265 |
|
Ebből 2023. december végéig kifizetett kár cash-flow-k |
33 271 |
11 687 |
9 826 |
12 191 |
12 782 |
5 522 |
85 279 |
|
Ki nem fizetett bruttó kár cash-flow-k 2023. december 31-én diszkontálás nélkül |
4 792 |
3 074 |
1 640 |
2 890 |
4 704 |
6 887 |
23 986 |
|
Diszkontálás hatása |
|
|
|
|
|
|
-1 777 |
|
Kockázat kiigazítás nem pénzügyi kockázathoz kapcsolódóan |
|
|
|
|
|
|
6 103 |
|
Viszontbiztosítótól megtérülő kártartalék értéke |
|
|
|
|
|
|
28 312 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
|
Nem kapcsolt vállalkozástól kapott kölcsönök |
1 513 |
1 441 |
|
Eszközhitel |
0 |
475 |
|
Összesen |
1 513 |
1 916 |
A nem kapcsolt vállalkozásoktól kapott kölcsönök között szerepel a Ccsoport egyik legjelentősebb beszállítójától 5 millió EUR értékben kapott kölcsön,eredetileg 2009. június 30-tól kezdődően 4 éves lejáratra, amelyet azonban a sikeres együttműködésnek megfelelően rendszeresen meghosszabbítottak. A LINK Sp.z.o.o. akvizíciója után a lengyel leányvállalat is bevonásra került a szerződésbe. A szerződés 2019. december 31-én lejárt, a szerződő felek a szerződéses kereteket oly módon változtatták meg, hogy a szállítási szerződéses jogviszonyt fenntartják a jövőben is, de a korábban kölcsönként kimutatott kötelezettséget az új szerződés időtartama alatt 2024 december 31-ig arányosan negyedévente törlesztik.
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Nem pénzügyi kötelezettségek |
22 325 |
21 273 |
|
Adók |
502 |
501 |
|
Biztosítás technikai kötelezettség |
1 759 |
361 |
|
Személyi jellegű kötelezettség |
14 218 |
12 955 |
|
Munkavállalói kötelezettségek Bónusz kifizetésekből |
4 540 |
4 525 |
|
Munkavállalói kötelezettségek ki nem vett szabadság miatt |
1 306 |
2 931 |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
21 625 |
5112 |
|
Elhatárolások |
16 115 |
38 |
|
Faktoring és egyéb kötelezettségek |
5 511 |
5 074 |
|
Összesen |
43 950 |
26 385 |
A személyi jellegű kötelezettségek között a Csoport a konszolidált beszámolójában a munkavállalóknak még ki nem fizetett bérét és annak közterheit mutatja ki.
Adók a tartozás jellegű egyéb adókat tartalmazzák, az ÁFA és a Csoport rehabilitációs hozzájáruláson keletkezett kötelezettsége 2023. december 31-én.
Az faktoring és egyéb kötelezettségek között a LINK vállalat vevői faktor kötelezettségeit mutatja ki a Csoport megközelítőleg 3,4 millió EUR értékben. A követelések visszkeresettel kerülnek faktorálásra ennek megfelelően a Társaság bruttó módon mutatja ki a vevőkkel szembeni követelést azok valódi befolyásáig a faktor kötelezettségekkel szemben. A faktoring kötelezettség a cash flow egyéb kötelezettségek állomány változása soron jelenik meg.
Az elhatárolások a költségek és a kamatok passzív időbeli elhatárolásait tartalmazzák.
Származékos pénzügyi instrumentumok
A származékos ügyletekből eredő kötelezettségek között a 15. pontban bemutatott év végi nyitott fedezeti ügyletek veszteség jellegű különbözetei kerültek kimutatásra.
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
0 |
1 026 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
Megnevezés |
2023 |
2022 |
|
Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel |
383 926 |
376 823 |
|
Alvállalkoztatásból származó árbevétel |
138 737 |
137 446 |
|
Raktárlogisztika |
97 759 |
90 506 |
|
Biztosítási bevétel |
71 924 |
61 325 |
|
Egyéb árbevétel |
18 564 |
13 257 |
|
Nettó árbevétel 2023 |
710 909 |
679 357 |
Árbevétel megoszlása földrajzi régionként:
|
|
2023 |
2022 |
|
Magyarország |
331 520 |
299 548 |
|
Németország |
57 045 |
102 098 |
|
Anglia |
102 756 |
71 978 |
|
Franciaország |
40 268 |
41 760 |
|
Lengyelország |
29 749 |
33 198 |
|
Spanyolország |
18 972 |
20 703 |
|
Svájc |
23 046 |
20 697 |
|
Hollandia |
24 344 |
19 569 |
|
Szlovákia |
22 452 |
14 629 |
|
Olaszország |
9 882 |
13 822 |
|
Ausztria |
16 020 |
13 640 |
|
Svédország |
10 366 |
8 375 |
|
Belgium |
7 128 |
6 142 |
|
Dánia |
6 265 |
3 595 |
|
Csehország |
2 752 |
2 409 |
|
Luxemburg |
2 522 |
2 320 |
|
Románia |
1 111 |
1 598 |
|
Horvátország |
100 |
1 072 |
|
Egyéb európai országok |
4 598 |
2 204 |
|
Egyéb nem európai országok |
15 |
|
|
Összesen |
710 909 |
679 357 |
IFRS 15 árbevétel
Nemzetközi fuvarozási szegmens (ITS)
A nemzetközi fuvarozási szegmens saját gépjárműparkkal végzett fuvarozási tevékenysége az utóbbi években növekedésnek indult, ez a növekedés 2023-ban is folytatódott, mely a Csoport 2021 évi működési modell válásánank eredményességét igazolja.
A fenti táblában a nemzetközi fuvarozási szegmens árbevétele a fuvarozásra jellemzően folyamatosan kerül elszámolásra.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Nemzetközi Fuvarozási Szegmens 2020 előtt egy „taxi” modellt követett, amely központilag és folyamatosan optimalizálta a kamionok és a megbízások közötti egyezést. A pandémiás helyzetben ez a modell sok bizonytalanságot eredményezett a bevételek és a kamionok kihasználtsága szempontjából, és nagymértékben támaszkodott az alacsonyabb jövedelmezőségű „spot” szállítási piacra. A fenti bizonytalanságok és az alacsony jövedelemtermelőképesség okán egy új működés, a „kereskedelmi sáv” modell került 2021-ben bevezetésre, amely az ismétlődő megrendelésekre és az Európán belüli főbb kereskedelmi útvonalakra összpontosít. A modellváltással összhangban a nemzetközi fuvarozási szegmens az üzleti fókuszt a szerződéses ügyfelek felé irányítja a spot megbízásokkal szemben, ami nagyobb stabilitást jelent a bevételekben és magasabb szolgáltatási minőséget biztosít.
A nemzetközi fuvarozási szerződéseket jellemzően egy év határozott időre (kb 60 %) vagy eseti alapon (kb 40 %) egy fuvar feladatra köti a Csoport. A szerződést a nemzetközi fuvarozási sztenderdek szerint köti a Csoport, a piaci gyakorlatnak megfelelő általános jogokkal és kötelezettségekkel. A fuvardíj jellemzően viszonylati, EUR-ban meghatározott érték, amelyet hosszabb távú szerződéses esetekben az üzemanyagra vonatkozó klauzula egészít ki. Utóbbi jellemzően egy nemzetközileg elfogadott bázisár egy meghatározott sávot meghaladó elmozdulása esetén határozza meg az ár automatikus változtatását. A partnerek ritkán adnak volumen garanciát, a szolgáltató saját kockázatára kell felkészüljön különböző mennyiségű megrendelések kezelésére. A kötbérezés az árufelvétel (on time pick-up) és lerakás (on time delivery) időben történő megvalósításához kötődik, a szolgáltató várakoztatás esetén állásdíj érvényesítésére jogosult.
A Csoport nem csak saját fuvareszközeit veszi igénybe a nemzetközi áruszállítási tevékenységéhez, hanem alvállalkozói fuvart, illetve ehhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat is. Ezeket a szolgáltatásokat változatlan formában továbbértékesíti a megrendelőinek úgy, hogy közben minden kockázatot a Csoport visel ezért az megbízónak minősül. lyen szolgáltatások magukban foglalják az egyéb átkelési szolgáltatásokat, és üzemanyag továbbértékesítését is.
Regionális szerződéses logisztikai szegmens- (RCL)
A regionális logisztikai szegmens nem csak közúti áruszállítást, hanem komplex logisztikai tevékenységet is szolgáltat ügyfeleinek, amelynek keretében raktározási és egyéb kiegészítő szolgáltatásokat is végez. A tárgyévben a raktározási szolgáltatásokból származó bevétel közel 100 millió EUR, ami azonos szintű az előző évi árbevételhez képest. A raktározási tevékenység ellátására a WSZL Kft. a BILK Logisztikai Zrt-től bérelt ingatlanon és a Csoport tulajdonába tartozó Közdűlő Invest Kft. által birtokolt raktárbázison kívül két további külső feles ingatlanüzemeltetővel kötött szerződést az elmúlt évek során a tevékenységének ellátása céljából. A szegmens a raktárlogisztikai tevékenységét a 200 ezer négyzetmétert meghaladó bérelt ingatlanokban végzi.
A Csoport ezen szegmens saját flottás árbevétele az előző évhez képest 1,78%-kal növekedett, amelyen belül 1,09%-os flotta növekedés és 0,13%-os fajlagos futásteljesítmény mellett 0,81%-kal emelkedett az 1 km-re jutó fajlagos bevétel.
Az Csoport az RCL szegmensben a szerződéses logisztikai szerződéseket jellemzően 3-5 éves időszakra köti partnereivel, itt tipikusan nincsenek eseti szerződések. A fuvarozási jellegű szolgáltatásokat km egység árban, forduló díjban vagy viszonylati árban határozza meg, a disztribució esetében sokszor az áru tömege vagy értéke az árazás alapja. Az üzemanyag árkövetés és az útdíj külön számlázása jellemző, hosszabb távú megállapodások esetén gyakori a bér indexálás is. A raktározási jellegű szolgáltatások esetén a tárolási, ki- és betárolási díjak adják a tipikus szerződésekben a elszámolás alapját, bér es rezsi árkövetés, illetve általános infláció követő árazás jellemző.
Csoport ügyfelei döntően multinacionális nagyvállalatok, akik több logisztikai szolgáltatóval dolgoznak együtt, így ők határozzák meg a szerződések általános feltételeit. Többszáz nagy megrendelővel és több ezer kisebb vevővel dolgozunk együtt, így az egyedi szerződéses feltételek bemutatására nincs lehetőség.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Egyéb szegmens
A biztosítási tevékenység árbevételeként a Gránit Biztosító Zrt.-nek a nem a Csoporthoz tartozó biztosításainak árbevétele kerül kimutatásra. A Bztosító társaság alapvetően nemzetközi és belföldi fuvarozási tevékenység ellátásához kapcsolódó biztosításokat úgy, mint kötelező gépjármű felelősségbiztosítást, CASCO-t, CMR-t és fuvarozási szakmai felelősségbiztosítást szolgáltat ügyfeleinek. A Biztosító a fuvarozási társaságokon kívül magánszemélyek közlekedési és vagyontárgyaihoz kapcsolódó biztosítási tevékenységet is végez. A Biztosító a törvényi követelményeknek megfelelően életbiztosítási tevékenységet nem végez.
A korábbiakban kifejtett díjjallokációs módszerrel mért szerződések esetében a biztosítási bevétel az egyes időszakokra a szolgáltatásnyújtás alapján allokált díjbevételek összege. A Biztosító úgy értékeli, hogy a károk bekövetkezése és a költségek felmerülése időben egyenletesnek tekinthető, ezért díjbevételeit az idő múlása alapján allokálja a biztosítási szerződések egyes szakaszaihoz.
A Csoport biztosítási tevékenységből származó bevétele nőtt. A biztosítási tevékenység árbevételét az egyéb árbevételen belül mutatjuk ki az egyéb szegmenshez soroltan.
|
2023 |
|||||
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Bruttó díjelőírás |
66 598 |
11 808 |
3 172 |
1 014 |
82 592 |
|
Meg nem szolgált díjak változása |
-785 |
-390 |
-47 |
-22 |
-1 245 |
|
Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási árbevétel korrekció (ide tartozik a bizt. adó miatti levonás is) |
-8 277 |
-913 |
-190 |
-43 |
-9 423 |
|
Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási (ár)bevétel összesen |
57 535 |
10 505 |
2 935 |
949 |
71 924 |
|
2022 Újra megállapított |
|||||
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Bruttó díjelőírás |
60 891 |
7 766 |
3 022 |
841 |
72 520 |
|
Meg nem szolgált díjak változása |
-3 001 |
-291 |
-87 |
-11 |
-3 391 |
|
Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási árbevétel korrekció (ide tartozik a bizt. adó miatti levonás is) |
-7 130 |
-497 |
-150 |
-27 |
-7 804 |
|
Díjallokációs (PAA) módszerrel értékelt szerződésekből származó biztosítási (ár)bevétel összesen |
50 761 |
6 978 |
2 784 |
802 |
61 325 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Csoport direkt, azaz közvetlen költségeit jellege szerint az alábbi tábla mutatja be, az egyes sorok magyarázatát és elemzését, pedig a követő pontok tartalmazzák:
|
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Értékcsökkenés |
52 807 |
46 693 |
|
Alvállalkozói költségek |
115 710 |
115 955 |
|
Eladott áruk beszerzési értéke |
24 277 |
18 661 |
|
Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok |
131 803 |
118 302 |
|
Üzemanyag költségek |
92 482 |
108 844 |
|
Autópálya és Tranzit költségek |
95 716 |
88 224 |
|
Javítási, szerelési költségek |
24 292 |
22 133 |
|
Biztosítási költségek és ráfordítások |
54 832 |
26 334 |
|
Viszontbiztosítási költségek |
24 001 |
30 466 |
|
Közvetlen bérleti díjak |
5 503 |
4 721 |
|
Egyéb szolgáltatások |
3 425 |
4 748 |
|
Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók |
1 130 |
1 485 |
|
Összesen |
625 976 |
586 566 |
A csoport számviteli politikája szerint a kifizetett kár ráfordításokon kívül a biztosítástechnikai tartalékok változását is a biztosítási költségek között mutatja ki az eredménykimutatásban.
A biztosítási költségek között a Gránit Biztosító Zrt. által kifizetett kárráfordítások kerültek kimutatásra a Csoport teljes idegen felekkel kötött szerződéses állományára vonatkozóan.. A bizotsítási költségek növekedését a bruttó kárráfordítás növekedése és ezzel párhuzamosan a képzett viszontbiztosítói kártaltalékok növekedése együttesen eredményezték.
|
Biztosítási költségek és ráfordítások |
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Nemzetközi fuvarozás |
13 483 |
4 385 |
|
Regionális szerződéses logisztika |
137 |
927 |
|
Egyéb |
41 361 |
21 022 |
|
Interszegment |
-149 |
|
|
Összesen |
54 832 |
26 334 |
Biztosítási szolgáltatások ráfordításai:
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Felmerült károk és kárrendezési költségek ráfordítása |
26 924 |
9 456 |
219 |
519 |
37 118 |
|
Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója |
|
|
|
|
0 |
|
Felmerült egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása (költségek, egyéb biztosítási szolgáltatási ráfordítások) |
5 164 |
503 |
877 |
125 |
6 668 |
|
Biztosítási akvizíciós cash-flow-k ráfordítása |
9 084 |
1 430 |
406 |
126 |
11 046 |
|
Biztosítási szolgáltatások ráfordításai |
41 171 |
11 389 |
1 502 |
770 |
54 832 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
2022 újra megállapított |
|||||
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Felmerült károk és kárrendezési költségek ráfordítása |
3 621 |
5 782 |
681 |
198 |
10 282 |
|
Tárgyév előtt felmerült károkhoz kapcsolódó kötelezettségek korrekciója |
|
|
|
|
0 |
|
Felmerült egyéb biztosítási szolgáltatások ráfordítása (költségek, egyéb biztosítási szolgáltatási ráfordítások) |
5 634 |
207 |
376 |
56 |
6 274 |
|
Biztosítási akvizíciós cash-flow-k ráfordítása |
7 632 |
1 112 |
823 |
212 |
9 779 |
|
Biztosítási szolgáltatások ráfordításai |
16 888 |
7 100 |
1 881 |
466 |
26 334 |
Biztosítási akvizíciós ráfordítások:
|
2023 |
|||||
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Biztosítási közvetítőknek járó jutalékok |
8 684 |
1 345 |
368 |
117 |
10 514 |
|
Egyéb biztosítási akvizíciós ráfordítások |
400 |
84 |
38 |
10 |
531 |
|
Biztosítási akvizíciós ráfordítások összesen |
9 084 |
1 430 |
406 |
126 |
11 046 |
|
2022 újra megállapított |
|||||
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Biztosítási közvetítőknek járó jutalékok |
7 344 |
1 030 |
770 |
198 |
9 342 |
|
Egyéb biztosítási akvizíciós ráfordítások |
340 |
55 |
33 |
9 |
437 |
|
Biztosítási akvizíciós ráfordítások összesen |
7 684 |
1 085 |
803 |
207 |
9 779 |
Nemzetközi fuvarozási szegmens
|
Megnevezés |
2023 |
2022 |
|
|
Közvetlen bérköltség és járulékok |
26 397 |
31 289 |
|
|
|
Fix bér és járulékok |
19 073 |
22 895 |
|
|
Változó bér és járulékok |
7 324 |
8 394 |
|
Közvetlen juttatások |
49 089 |
40 210 |
|
|
Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok |
75 486 |
71 499 |
|
A közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok között a Csoport a nemzetközi járművezetők, a szerviz munkatársak és a belföldi előrakásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulék terheit mutatja ki.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A fix bérek és járulékok között a gépjárművezetőknek és a szerviz munkatársasinak fizetett bruttó munkabér és járulék terhei kerülnek kimutatásra.
A változó bérek és járulékok között a gépjárművezetői bónusz és a bér utáni szociális hozzájárulások kerülnek kimutatásra. A közvetlen bérek és járulékok csökkenéséhez részben a fedezetükre kötött forward ügyletek nyeresége járult hozzá, részben pedig a közvetlen juttatások felé való eltolódás.
A közvetlen juttatások között a gépjárművezetők részére fizetett költségtérítés, azaz a napidíj és az ösztönzési jelleggel fizetett üzemanyagmegtakarítás kerülnek kimutatásra. A napidíj jelentős növekedése járult hozzá az emelkedéshez, mely célzottan az adómegtakarítások maximális kihasználása érdekében kapott nagyobb hangsúlyt.
A közvetlen fix bérek és járulékok, valamint a változó bérek és járulékok értékben csökkenét mutatnak az előző évhez képest, a közvetlen juttatások előző évhez képest 22,08 %-kal növekedtek.
Regionális szerződéses logisztikai szegmens
|
Megnevezés |
2023 |
2022 |
|
|
Közvetlen bérköltség és járulékok |
50 448 |
42 178 |
|
|
|
Fix bér és járulékok |
22 845 |
19 743 |
|
|
Változó bér és járulékok |
27 603 |
22 435 |
|
Közvetlen juttatások |
5 898 |
4 641 |
|
|
Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok |
56 346 |
46 819 |
|
A bérköltség, juttatások és járulékok között a Csoport a belföldi járművezetők, a szerviz munkatársak és a raktározásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulék terheit mutatja ki.
A közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok összegének növekedése a 2023-ben végrehajtott béremelés hatását mutatják, de ez mellett jelentős hatása van az átváltási árfolymank, mely előző évhez képest jelentősen csökkent, ezzel növelve a HUF bérek EUR értékét.
|
|
2023 |
2022 |
|
nemzetközi fuvarozás üzemanyag költsége |
74 184 |
87 124 |
|
belföldi fuvarozás üzemanyag költsége |
18 602 |
21 730 |
|
szegmensek közötti kiszűrés |
-304 |
-10 |
|
üzemanyag költségek |
92 482 |
108 844 |
A nemzetközi fuvarozás üzemanyag és a belföldi fuvarozás költsége is csökenést mutat az előző évhez képest.
A fenti csökkenést részben az üzemanyag költségek fedezetére kötött és nyereséggel lezárt forwad ügyletek értéke okozta, de jelentős olajár csökkenés is volt tapasztalható a piacon az előző évhez képest. A 2022 évi éves átlag Brent olajár 98,7 dollár per hordó árról 2023 évben 82,03 dollár per hordó árra csökkent, amely 17%-os csökkenést jelent.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
|
2023 |
2022 |
|
nemzetközi fuvarozás tranzit költsége |
74 119 |
66 667 |
|
ebből: autópályadíj |
39 996 |
35 176 |
|
átkelési költségek |
25 060 |
23 146 |
|
igénybevett szolgáltatások |
1 054 |
860 |
|
egyéb tranzit költségek |
8 009 |
7 485 |
|
belföldi fuvarozás tranzit költsége |
25 446 |
21 557 |
|
ebből: autópályadíj |
10 427 |
9 205 |
|
átkelési költségek |
6 |
0 |
|
igénybevett szolgáltatások |
14 020 |
11 584 |
|
egyéb tranzit költségek |
993 |
768 |
|
Autópálya és tranzit költségek |
99 565 |
88 224 |
A belföldi útdíjjak növekedése jelentős volt a tárgyévben az előző évhez képest, valamint a nemzetközi futott kilométer is növekedést mutat.
Az egyéb tranzit költségek között a parkolási díjak és az autópálya, illetve a tranzit költségek kerülnek kimutatásra. A
költségek növekedésének az oka flottaüzemeltetésben történt változások miatt jelentősen megnövekedett parkolási
költség, valamint az utólagos engedmények részleges beépülése a havi teljesítésről kiállított számlákba.
2023 évben a kereskedelmi útvonalak változást mutatnak, a profitábilisabb partnerek és iparágak elérése magasabb
költségekkel járt.
A Gránit Biztosító Zrt. a jelentősebb kockázatait viszontbiztosítási szerződésekkel fedezi. Viszontbiztosítási fedezet a nemzetközi szállítmány biztosítások (CMR és Szállítmány) tekintetében 75%-os, Casco, lakás és egyéb vagyon módozatok meghatározott körére 50%-os, valamint kötelező gépjármű felelősség biztosítás esetében 50%-os A viszontbiztosítási díj csökkenését a kötelező gépjármű felelősség biztosítás termékhez kapcsolódó arányos viszontbiztosítási szerződés módósítás eredményezte, melynek következménye a bruttó leadási arány csökkenése.
A Csoport viszontbiztosításokból származó bevételeket és ráfordtásokat nettó módon mutatja ki a direkt költségek között.
|
2023 |
|||||
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Viszontbiztosítónak átadott károk, költségek (kármegtérülések, jutalék és nyereségrészesedés viszontbiztosítótól) |
16 691 |
549 |
54 |
27 |
17 321 |
|
Viszontbiztosítóknak átadott díj miatti ráfordítás |
-23 295 |
-548 |
-109 |
-50 |
-24 001 |
|
Tartott viszontbiztosítási szerződések nettó ráfordítása |
-6 604 |
1 |
-54 |
-23 |
-6 680 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
2022 újra megállapított |
|||||
|
Megnevezés |
Gépjármű felelősség |
Casco |
Egyéb felelősség-biztosítások |
Egyéb vagyonbiztosítás |
Összesen |
|
Viszontbiztosítónak átadott károk, költségek (kármegtérülések, jutalék és nyereségrészesedés viszontbiztosítótól) |
21 634 |
2 761 |
163 |
29 |
24 588 |
|
Viszontbiztosítóknak átadott díj miatti ráfordítás |
-27 605 |
-2 642 |
-105 |
-114 |
-30 466 |
|
Tartott viszontbiztosítási szerződések nettó ráfordítása |
-5 971 |
120 |
57 |
-85 |
-5 878 |
|
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Javítási, szerelési költségek |
24 292 |
22 133 |
|
Közvetlen bérleti költségek |
5 503 |
4 721 |
|
Egyéb szolgáltatások |
3 425 |
4 748 |
|
Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók |
1 130 |
1 485 |
|
Egyéb költségek összesen |
34 349 |
33 087 |
A javítási és szerelési költségek minimális növekedést mutatnak.
A bérleti díjak között elszámolt 1 éven belüli és 5000 EUR alatti mentesített lízingek összege 639 ezer EUR. A többi bérleti díj rész a nyomkövető rendszerek, raktárlogisztikához használt targonca bérleteket tartalmazza, melyek mint nem beazonosítható eszközök nem az IFRS16 hatálya alá tartoznak.
Az egyéb szolgáltatások soron áram és gázköltségek és raktározáshoz kapcsolódó költségek kerültek elszámolásra, melyek jelentősen csökkentek az előző évhez képest.
A közvetett költségek alakulását az alábbi táblázat mutatja be.
|
|
2023 |
2022 |
|
|
Közvetett bérek és kifizetések |
43 978 |
36 556 |
|
|
Egyéb szolgáltatások |
23 154 |
21 253 |
|
|
Ingatlan karbantartás, közüzemi díj és kapcsolódó szolgáltatási díj |
7 763 |
7 078 |
|
|
Szakértői díjak |
4 626 |
3 653 |
|
|
IT költségek |
4 788 |
4 129 |
|
|
Kommunikációs költségek |
765 |
572 |
|
|
Cégautó költségek |
1 032 |
987 |
|
|
Marketing költségek |
952 |
722 |
|
|
|
Egyéb költségek |
3 228 |
4 112 |
|
Értékesítési, általános és adminisztratív költségek összesen |
67 131 |
57 809 |
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
|
Káreseménnyel kapcsolatos megtérülés |
2 509 |
961 |
|
Kötbér, késedelmi kamat, bírság megtérülés |
315 |
840 |
|
Dolgozói térítés |
1 333 |
606 |
|
Céltartalékok feloldása |
6 959 |
0 |
|
Biztosító effektív kamatkorrekció |
1 335 |
1 153 |
|
Biztosítói befektetések hozama |
6 887 |
839 |
|
Egyéb Ingatlanok, gépek, berendezésekértékesítés nyeresége |
3 819 |
3 340 |
|
Román cég megnyert adóper bevétele |
0 |
858 |
|
Költségek ellentételezésére kapott támogatás |
362 |
3 078 |
|
Járműértékesítés eredménye |
70 |
1 087 |
|
Egyéb különféle bevételek |
6 288 |
1 575 |
|
Összesen |
29 878 |
14 337 |
Állami támogatások
2023 év folyamán az alábbi állami támogatások bevételének elszámolására került sor, az állami támogatás költségek ellentételezésére kapott bevétel. Elszámolása bruttó módon egyéb bevételként történt az alábbi részletezés szerint:
WSZL Automotív Kft
EKD/SSC-2022/4 beruházási támogatás keretében egy adminisztratív szolgáltatást nyújtó regionális szolgáltató központ személyi jellegű ráfodításainak kompenzálására elnyert pályázata. A támogatási összeg maximumua 389.646 ezer HUF, melyből az ütemezés szerint 2023 évre a teljesítések alapján 339 ezer EUR került bevételként elszámolásra.
A csoport több leányvállalatát értintően
GINOP Plusz-3.2.1-21 „A munkavállalók és vállalatok alkalmazkodóképességének és termelékenységének javítása a munkaerő fejlesztésen keresztül” elnevezésű képzési és bérköltségek költségek ellentételezésére kapott támogatás összege 2023 évben 4 ezer EUR volt.
A fenti két pályázat kapcsán az érintett társaságok a feltételeket teljesítették, azokhoz további feltételek nem kapcsolódnak.
|
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Káreseményekkel kapcsolatos ráfordítások |
-1 933 |
-1 215 |
|
Céltartalék meglévő kötelezettségekre károkra, bűntetésekre |
0 |
-4 085 |
|
Büntetés, bírság, kötbér ráfordítás |
-1 516 |
-1 297 |
|
Készletek értékvesztése |
-18 |
-1 |
|
Értékpapírok értékvesztése |
0 |
-1 177 |
|
Leírt követelések |
-243 |
-170 |
|
Biztosítási káreseményekre képzett céltartalék |
-1 161 |
-742 |
|
Egyéb különféle ráfordítás |
-3 723 |
-888 |
|
Összesen: |
-8 595 |
-9 575 |
A káreseményekkel kapcsolatos bevételek és ráfordítások a fuvarozáshoz kapcsolódó jármű és árukárokat takarják, illetve az ezekre kapott biztosítói térítéseket.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
Megnevezés |
2023 |
2022 Újra megállapított |
|
Kamatbevétel effektív kamat módszerrel számítva |
7 926 |
4 691 |
|
Deviza árfolyam nyereség / veszteség pénzügyi instrumentumokon |
-550 |
-4 448 |
|
Deviza árfolyam nyereség / veszteség biztosítási és viszontbiztosítási szerződésekből |
-415 |
-11 |
|
Pénzügyi eszközök értékvesztése és visszaírása |
0 |
0 |
|
Egyéb nyereség vagy veszteség |
0 |
0 |
|
Egyéb pénzügyi bevétel |
1 561 |
1 387 |
|
Egyéb pénzügyi ráfordítás |
-645 |
-1 237 |
|
Befektetési eredmény összesen |
7 877 |
383 |
|
|
2023 |
2022 |
|
Egyéb kamatbevétel |
871 |
887 |
|
Befektetett pénzügyi eszközök kamatbevétele |
1 162 |
620 |
|
Befektetett pénzügyi eszközök effektív kamata |
0 |
128 |
|
Kamatbevétel pénzintézetektől |
1 858 |
444 |
|
IFRS 16 kamatok jármű lízing |
-8 066 |
-3 309 |
|
IFRS 16 ingatlan lízing kamat |
-822 |
-716 |
|
Kibocsátott kötvény kamatráfordítás |
-3 955 |
-3 200 |
|
Egyéb kamatráfordítás |
-276 |
-738 |
|
Realizált árfolyam különbözet |
-1 491 |
-937 |
|
Nem realizált árfolyam különbözet |
6 541 |
-3 974 |
|
Származékos ügyletek realizált eredménye |
0 |
-152 |
|
Egyéb |
152 |
-465 |
|
Összesen |
-4 026 |
-11 412 |
.
Nem realizált árfolyamkülönbözet bontása:
|
|
2023 |
2022 |
|
Nem realizált árfolyam nyereség |
11 368 |
16 742 |
|
Nem realizált árfolyam veszteség |
-4 827 |
-20 716 |
|
6 541 |
-3 974 |
A Csoport a lengyel leányvállalata miatt, akinek a funkcionális pénzneme a PLN az EUR-ban fennálló lízing kötelezettségeit átértékelte. Hasonlóképpen a WSZL Kft. is, aki továbbra is magyar forintban, mint funkcionális pénznemben vezeti a könyveit, az EUR árfolyamváltozás miatt a lízingügyleteken árfolyamkülönbözetet számol el, amely a konszolidáció során euróra kerül átfordításra és Csoport szinten 2023-ben 5 438 ezer EUR nyereséget eredményezett .
A devizás eszközök és kötelezettségek a 39. c) pontban kerülnek bemutatásra.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő nyereségadó ráfordítása a csoportnak a 2022. és 2023. december 31-én végződő évekre az alábbi elemekből áll:
|
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Innovációs járulék |
1 288 |
1 052 |
|
Iparűzési adó |
5 123 |
3 891 |
|
Társasági adó |
3 180 |
2 409 |
|
Halasztott adóráfordítások |
-515 |
-1 515 |
|
Nyereségadó ráfordítás |
9 076 |
5 837 |
A Csoport nyereségadóként kezeli a magyarországi társasági nyereségadót és iparűzési adót, innovációs járulékot, valamint az ezeknek megfelelő külföldi nyereségadókat, amelyek eltérő alapjából eredő hatások a várt adó és az elszámolt nyereségadó közötti különbség levezetésében kerülnek bemutatásra.
Az IAS 12 standard változása következtében a globális minimumadó nyereségadó ráfordításként kerül megjelenítésre, azzal a szabállyal, hogy halasztott adó követelés vagy kötelezettség a globális minimumadóhoz kapcsolódóan nem kerülhet kimutatásra.
A cégcsoport a bevételi adatai alapján jelenleg nem kerül be a globális minimumadó hatálya alá, azonban a már folyamatban lévő és a későbbiekben esetlegesen sorra kerülő akvizíciók miatt folyamatosan vizsgáljuk az adóalanyiság bekövetkezésének szabályait és a jövőben keletkező adóráfordítás mértékét.
Halasztott adó mérlegtételeinek bemutatása:
|
Halasztott adó követelés (+) / kötelezettség (-) |
2023 |
2022 Újra megállapított |
|
Elhatárolt veszteség, egyéb kedvezmény |
3 095 |
5 113 |
|
Céltartalék/értékvesztés képzése |
852 |
1 449 |
|
Tárgyi eszközök és immateriális javak |
-2 261 |
-1 168 |
|
Egyéb |
-294 |
0 |
|
IFRS 17 áttérésből származó kötelezettség |
|
-2 422 |
|
Egyéb átfogó jövedelem (HEDGE ügylet) |
-372 |
107 |
|
Nettó halasztott adóeszköz |
1 020 |
3 079 |
|
Ebből: |
|
|
|
Halasztott adó követelés |
2 934 |
6 323 |
|
Ebből egyéb átfogó jövedelemmel szemben |
|
107 |
|
Halasztott adó kötelezettség |
-1 914 |
-3 244 |
|
Ebből egyéb átfogó jövedelemmel szemben |
-372 |
|
|
1 020 |
3 079 |
A halasztott adókövetelés csökkenésében kiemelt szerepet játszott, hogy a pozitív adóalapok miatt jelentős felhasználás történt a korábbi évek elhatárolt vesztesége terhére, így a korábban erre a tételre kimutatott követelés is jelentősen csökkent.
A Csoport a 2023. évi beszámoló összeállításakor a 2024-2028 közötti stratégiai tervek alapján felülvizsgálta a tovább vihető veszteségéből származó halasztott adókövetelés jövőbeni megtérülését is. A Csoport tagjai 2019.01.01-től a társasági adó törvény adta lehetőségek alapján a vele azonos könyvvezetésű és funkcionális pénznemű belföldi leányvállalatokkal társasági adó csoportba egyesültek, amely lehetőséget biztosít a vállalatok együttes társasági adó fizetésére.
A felülvizsgálat alapján a Waberer’s International Nyrt. egyedi szinten képződött elhatárolt veszteségének megtérülése alátámasztásra került, így a konszolidáció során erre a tételre halasztott adó követelés került felvételre.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
Keletkezés éve/Lejárat éve |
2018/2023 |
2019/2024 |
2020/2025 |
2021/2026 |
2022/2027 |
2023/2028 |
Összesen |
|
Adott év vesztesége |
24 146 |
1 778 |
41 000 |
5 876 |
6 243 |
9 735 |
88 778 |
|
Felhasználás 2023. évben |
0 |
1 778 |
36 445 |
0 |
0 |
0 |
38 223 |
|
Várható jövőbeni felhasználás |
|
|
4 555 |
5 876 |
6 243 |
9 735 |
26 409 |
|
Várható jövőbeni felhasználás éve |
|
|
2024 |
2024 |
2024-2025 |
2 025 |
|
|
Fel nem használt rész |
24 146 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
24 146 |
|
Halasztott adó követelés képzés |
0 |
0 |
4 555 |
5 876 |
6 243 |
9 735 |
26 409 |
A számviteli nyereség alapján várt és a tényleges adófizetési kötelezettség közötti különbség számszerű levezetését az alábbi táblázat mutatja be:
|
Csoport effektív adókulcs |
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Adózás előtti eredmény |
38 764 |
21 817 |
|
Elvárt adó 9% |
3 489 |
1 964 |
|
Tényleges adó |
9 076 |
5 837 |
|
Különbözet |
5 587 |
3 873 |
|
Helyi adó, innovációs járulék |
4 804 |
4 498 |
|
Adókedvezmények, egyéb hatás (LCF - elhatárolt veszteség) |
-593 |
-352 |
|
Permanens tételek |
57 |
430 |
|
Egyéb átmeneti különbözetek |
1 085 |
-1 014 |
|
Eltérő kulcs Románia, Lengyelország |
234 |
311 |
|
Összesen |
5 587 |
3 873 |
LCF: Lost Carry Forward, elhatárolt veszteség
|
|
Hosszú lejáratú hitelek |
Lízing |
Egyéb Kölcsönök |
Folyószámla hitelek |
Kötvény |
Összesen |
|
Mérlegértékek 2022. január 01 |
20 761 |
132 175 |
7 214 |
20 117 |
0 |
180 267 |
|
Finanszírozási cash flow pénzáramlása |
-20 761 |
-49 076 |
-3 806 |
-20 117 |
110932 |
17 172 |
|
Új lízingek |
|
112 571 |
|
|
|
112 571 |
|
Nem realizált árfolyamkülönbözetek |
|
-4 234 |
-61 |
|
|
-4 295 |
|
Nem finanszírozási tevékenységhez kapcsolódó pénzáramok |
|
-20 168 |
|
|
|
-20 168 |
|
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek |
|
-18 132 |
|
|
|
-18 132 |
|
Egyéb tételek hatása |
|
|
|
|
|
|
|
-Kamatráfordítás |
121 |
3 309 |
450 |
169 |
2 881 |
6 930 |
|
-Fizetett kamatok |
-121 |
-3 309 |
-450 |
-169 |
0 |
-4 049 |
|
Mérlegértékek 2022. December 31 |
0 |
153 136 |
3 347 |
0 |
113 813 |
270 296 |
|
Finanszírozási cash flow pénzáramlása |
0 |
-44 254 |
-1 834 |
0 |
0 |
-46 088 |
|
Új lízingek |
|
96 126 |
|
|
|
96 126 |
|
Nem realizált árfolyamkülönbözetek |
|
3 511 |
|
|
|
3 511 |
|
Nem finanszírozási tevékenységhez kapcsolódó pénzáramok |
|
-9 410 |
|
|
|
-9 410 |
|
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek |
|
-11 857 |
|
|
|
-11 857 |
|
Egyéb tételek hatása |
|
|
|
|
|
|
|
-Kamatráfordítás |
0 |
8 066 |
0 |
0 |
3 956 |
12 022 |
|
-Fizetett kamatok |
0 |
-8 066 |
0 |
0 |
-3 939 |
-12 005 |
|
Mérlegértékek 2023. december 31. |
0 |
187 252 |
1 513 |
0 |
113 830 |
302 596 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Nettó árbevétel |
710 909 |
679 357 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása, saját teljesítmények, ELÁBÉ |
-232 469 |
-243 460 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
-232 051 |
-199 365 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
-175 780 |
-154 857 |
|
Értékcsökkenés és amortizáció |
-52 807 |
-46 693 |
|
Egyéb bevételek és ráfordítások eredménye |
21 283 |
4 761 |
|
Beágyazott derivatívák eredménye (+/-) |
3 294 |
-3 450 |
|
Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre |
412 |
284 |
|
Működési eredmény |
42 791 |
36 578 |
Anyagjellegű ráfordítások részletezése:
|
|
2023 |
2022 újra megállapított |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása, saját teljesítmények, ELÁBÉ |
-232 469 |
-243 460 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
-232 051 |
-199 364 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
-175 780 |
-154 857 |
|
Értékcsökkenés és amortizáció |
-52 807 |
-46 693 |
|
Egyéb bevételek és ráfordítások eredménye |
21 283 |
4 762 |
|
Beágyazott derivatívák eredménye (+/-) |
3 294 |
-3 450 |
|
Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre |
412 |
284 |
|
Összesen |
-668 119 |
-642 777 |
A Csoport egyéb szegmensében kimutatott biztosítási tevékenység esetében jelentős változások léptek életbe a nemzetközi számviteli standardok szabályozásában. Az eddigi IFRS4 standardot felváltotta a 2023. Január 01-én életbe lépett IFRS 17 standard. A változások hatását a Csoport jelentősnek ítélte, ezért a 2022. évre technikai újramegállapítást tett. Az összehasonlíthatóság érvényesülésének megfelelően ezeket az átsorolásokat az előző üzleti évre is bemutatja.
Biztosítási szerződések besorolása
Az IFRS 17 hatókörébe tartozó biztosítási szerződések nem változtak az IFRS 4-hez képest.
A csoport megvizsgálta a termékek kockázatát illetve, hogy mely termékeket kezelik együtt és a biztosítási portfóliókat
kialakította.
A csoport nem rendelkezik olyan szerződéscsoportokkal, amelyek a kezdeti megjelenítéskor hátrányosak lennének.
Kezdeti megjelenítéskor a csoport nem hátrányos szerződéseiből egy nyereségességi csoportot képez, melyet minden
esetben a portfólió fennmaradó szerződéseinek csoportjába sorol.
Biztosítási szerződések mérése
Az IFRS17 a direkt biztosítási szerződések mérésére három értékelési módszert definiál. BBA/GMM (építőkő megközelítés/ általános mérési modell), VFA (változó díjas megközelítés), melyek alkalmazása meghatározott kritériumokhoz kötött; a közvetlen nyereségrészesedést tartalmazó szerződéseket kell a VFA módszert alkalmazni. A PAA (díjallokációs módszer) használata azonban opcionális. A Biztosító megvizsgálta, hogy a PAA alkalmazhatóságának feltételei teljesülnek-e és minden biztosítási és viszontbiztosítási szerződéscsoportra a díjallokációs módszer alkalmazását választotta.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A csoport által alkalmazott díjallokációs módszer az alábbi kulcsterületeken tér el az IFRS 4-ben alkalmazott mérési
módszertől:
• A csoport a biztosítási akvizíciós cash flow-kat a költségek felmerülésekor ráfordításként elszámolja.
• A fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettség tartalmazza a kapott díjakat mínusz az időszakban nyújtott szolgáltatásokhoz kapcsolódó biztosítási árbevételt és (tartott viszontbiztosítások esetében) a kármegtérítésekre vonatkozó eszközbe áthelyezett befektetési komponenst.
• Amennyiben a biztosítási szerződések jelentős finanszírozási komponenst tartalmaznak, a Biztosító a fennmaradó fedezetre vonatkozó kötelezettség könyv szerinti értékét a pénz időértékének és a pénzügyi kockázat hatásaival kiigazítja. Jelentős finanszírozási komponenst tartalmazó szerződéssel a Biztosító nem rendelkezik és a szerződések kezdeti megjelenítésekor azt várja, hogy a szolgáltatások egyes részeinek nyújtása és a kapcsolódó díjesedéskességi időpont között egy évnél kevesebb idő telik el.
• A felmerült kárigényekre vonatkozó kötelezettség meghatározása a jövőbeni cash flowkra vonatkozó legjobb becsléssel történik, és tartalmazza a diszkontálás és a nem pénzügyi kockázatra vonatkozó kockázati kiigazítás hatását.
• A csoport nem rendelkezik hátrányos biztosítási szerződésekkel, így azok mérésével kapcsolatos IFRS 17 előírások jelen beszámolóra nincsenek hatással.
Áttérés
A csoport az IFRS 17 által felsorolt áttérési módszerek közül minden szerződésre az IFRS 17 standard alapértelmezett
áttérési módszerét, a teljes visszamenőleges megközelítést (FRA) alkalmazta. Ennek megfelelően úgy alkalmazta az IFRS 17 standardot, mintha mindig is azt alkalmazta volna a biztosítási szerződésekre.
A biztosítási szerződésekre vonatkozó új értékelési szabályoknak való megfelelés során keletkező eltérést a saját tőkébenmutatta ki az áttérés időpontjában.
Az alábbiakban bemutatjuk az IFRS17 áttérés hatásait a pénzügyi helyzet kimutatásaira a nyitómérleg időpontjára (2022.
január 1.) és az áttérés időpontjára (2023. január 1.) vonatkozóan:
|
Változás IFRS 4 elszámoláshoz képest |
IFRS 17 bevezetés hatása a saját tőkére |
||
|
2023.01.01 |
2022.01.01 |
||
|
Nettó kártartalék csökkenése a legjobb becslés bevezetése miatt |
-24 240 |
-30 623 |
|
|
Nettó kártartalék csökkenése a diszkontálás hatására |
-4 895 |
-1 716 |
|
|
Kockázati kiigazítás bevezetése |
-15 984 |
-18 535 |
|
|
Halasztott szerzési költségek megszüntetése |
-1 619 |
-1 482 |
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás 2022. január 01.-i változásai:
|
Tétel megnevezése |
2022.01.01 |
IFRS17 áttérési különbözet |
2022.01.01 Újramegállapított |
|
Viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök |
53 268 |
11 286 |
41 982 |
|
|
|
11 286 |
|
|
Eredménytartalék |
6 198 |
33 290 |
39 488 |
|
Egyéb tartalékok |
-4 310 |
-479 |
-4 789 |
|
|
|
32 811 |
|
|
Biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek |
111 948 |
-48 394 |
63 554 |
|
Halasztott adó kötelezettség |
2 141 |
2 389 |
4 530 |
|
|
|
-46 005 |
|
|
Biztosítástechnikai kötelezettségek |
15 576 |
1 907 |
17 483 |
|
|
|
1 907 |
|
A konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás 2022. december 31.-i változásai:
|
Tétel megnevezése |
2022.12.31 |
IFRS17 áttérési különbözet |
2022.12.31 Újra megállapított |
|
Viszontbiztosítási szerződésekből származó eszközök |
47 204 |
2 433 |
44 771 |
|
|
|
2 433 |
|
|
Eredménytartalék |
66 859 |
33 745 |
100 604 |
|
Egyéb tartalékok |
-6 503 |
1 557 |
-4 946 |
|
|
|
35 302 |
|
|
Biztosítási szerződésekből származó kötelezettségek |
107 542 |
-40 157 |
67 385 |
|
Halasztott adó kötelezettség |
822 |
2 422 |
3 244 |
|
|
|
-37 735 |
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A konszolidált átfogó jövedelemkimutatás 2022 évi változásai:
|
Tétel megnevezése |
2022 |
IFRS17 áttérési különbözet |
2022 újra megállapított |
|
Direkt költségek |
-589 926 |
3 359 |
-586 566 |
|
Bruttó fedezet |
89 431 |
3 359 |
92 791 |
|
Egyéb ráfordítások |
-8 980 |
-595 |
-9 575 |
|
Egyéb bevétel |
13 753 |
583 |
14 337 |
|
Működési eredmény |
33 229 |
3 348 |
36 578 |
|
Nyereségadók |
-5 613 |
-224 |
-5 837 |
|
Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-) |
16 204 |
3 124 |
19 328 |
|
Egyéb átfogó jövedelem: |
-6 861 |
2 044 |
-4 817 |
|
Teljes átfogó jövedelem |
9 343 |
5 168 |
14 511 |
A konszolidált átfogó jövedelemkimutatásban a beágyazott derivatívák eredményhatása, mely eddig tévesen az árbevételben szerepelt, kiemelésre került külön sorra.
|
Tétel megnevezése |
2022 |
Átsorolások |
2022 újra megállapított |
|
Nettó árbevétel |
675 907 |
3 450 |
679 357 |
|
Beágyazott derivatívák eredményváltozása (+/-) |
0 |
-3 450 |
-3 450 |
|
|
|
0 |
|
37. Pénzügyi kockázatok kezelése
A Csoport működése során különböző típusú pénzügyi kockázatoknak van kitéve. Ezen kockázatok a következő típusokba sorolhatóak:
· hitelezési kockázat
· likviditási kockázat
· piaci kockázat
· biztosítási kockázat
A Csoport pénzügyi kockázatkezelési feladatai központosításra kerültek a Társaság gazdasági csoportjához.
A fejezet további részeiben rövid leírás olvasható arról, hogy a fenti kockázatok milyen módon hatnak a Csoport kitettségeire, illetve a Csoport az egyes kockázatok mérésére, kezelésére vonatkozóan milyen célokat, folyamatokat és belső politikákat dolgozott ki és alkalmaz.
A Társaság Igazgatóságának a felelőssége, hogy meghatározza a Csoport kockázatkezelési irányelveit, kereteit. Feladata egy egységes kockázatkezelési politika és stratégia kidolgozása, felállítása, valamint annak folyamatos figyelemmel kísérése, hogy a Csoport milyen kockázatoknak van kitéve. Szintén az Igazgatóság feladata a kockázatkezelési politikák, stratégiák rendszeres felülvizsgálata, illetve a piaci körülmények változása esetén azok aktualizálása, módosítása.
(a) Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport veszteséget szenved abból fakadóan, hogy valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A Csoport szempontjából ez elsősorban a vevők nem fizetéséből származó kockázatot jelenti.
Vevőkövetelések és egyéb követelések
A 10 legnagyobb vevő 2022-ben az összes árbevétel 34,45 %-át, míg 2023-ban az összes árbevétel 34,57%-át teszi ki, a vevők stabil fizető képességű, alacsony kockázati kategóriájú vevők.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Csoport diverzifikált vevő portólióval rendelkezik, partnereink több iparágban végzik tevekénységüket, mint autóipar, élelmiszeripar, kiskereskedelem, FMCG, tartós fogyasztási cikk kereskedelem és egyéb ipari ágazatok, Partnereink európa különböző országaiban vannak jelen, így bevételünk nem koncentrálódik.
A Csoport kialakított egy olyan hitelezési kockázatkezelési politikát, mely alapján minden új vevőnél a működésre és az adóhatóságnál elérhető publikus információk vizsgálatára vonatkozóan ellenőrzést végeznek. Ezt követően külső és belső értékelési rendszer alapján kerül meghatározásra a kereskedelmi hitellimit mértéke. Az egyes vevőkövetelések mögé a Csoport nem követel meg semmilyen fedezetet.
A vevőkkel hosszú távú kapcsolatokat alakított ki a Csoport. Veszteségek előfordulása nem gyakori. A már meglévő vevők esetében havi monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Csoport a fennálló kitettségek nagyságát és a lejárt tételeket. A rendszer a beállított limitek elérése, túllépése esetén automatikusan letiltja a további tranzakciókat. Az egyes kitettségek a késedelmes napok száma, illetve a számlák jogi státusza alapján kerülnek csoportosításra.
A jövőbeni kockázatok csökkentése érdekében szélesedett a kockázatmenedzsmenthez igénybe vett külső szolgáltatások és szolgáltatók köre. Hitelbiztosítási szerződés vonatkozik a vevőkör egy szegmensére, illetve a keletközép-európai térségben lévő vevők hatékonyabb minősítése érdekében újabb szolgáltató bevonására került sor.
A külföldi leányvállalatoknál a központi informatikai rendszerhez való kapcsolódás után centralizált kockázat - és követeléskezelés valósul majd meg.
A beszedés területén megnövekedett létszámmal a proaktív ügyfélkezelésre kerül nagyobb hangsúly.
Az értékvesztés meghatározása egyfajta becslést tükröz arra vonatkozóan, hogy a Csoport a vevőkkel szembeni kitettségei esetében mekkora veszteséget valószínűsít. Az értékvesztés nagyobb részét az egyedileg jelentős tételekre elszámolt egyedi értékvesztés adja. Másik része a csoportos értékvesztés, melyet a felmerült, de még nem azonosított veszteségekre képeztek hasonló jellegű eszközök csoportjai esetében. A csoportos értékvesztés meghatározása múltbeli veszteségadatok segítségével történik.
A Csoport a viszontbiztosítókkal szembeni követeléseket hitelkockázati szempontból nem tartja jelentősnek, mivel viszontbiztosítási partnerek besorolása legalább A- kategóriájú.
(b) Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Csoport a pénzügyi kötelezettségeit nem tudja esedékességkor kiegyenlíteni. A likviditás kezelés célja, hogy elegendő erőforrást biztosítson a kötelezettségek kiegyenlítésére akkor, amikor azok esedékessé válnak.
A likviditáshiány kezelésére a Csoport faktor szerződésekkel rendelkezik. A faktoring szerződések mind a vevő követelések mind pedig a szállítói kötelezettségek előfinanszírozását teszik lehetővé. A magyar faktoring szerződések esetében faktor cég viseli a nem fizetés kockázatát, a LINK esetében viszkeresetes. A likviditási kockázat csökkentésére a Csoport több banknál rendelkezik folyószámlahitel szerződéssel.
Faktoring szerződéseink:
|
Bank |
Szerződésszám |
Típus |
Keret |
Nyitott |
|
Unicredit Bank |
30128 |
Szállítói faktoring |
11 460 |
6 922 |
|
Unicredit Bank |
30194 |
Vevőfaktoring |
0 |
0 |
|
ING |
111/2014 |
Vevőfaktoring |
4 140 |
2 405 |
|
Santander |
4001/6524/2020 |
Vevőfaktoring |
2 300 |
968 |
|
Raiffeisen Bank |
|
Szállítói faktoring |
6 000 |
2 670 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A szállítói faktoring bevezetését a Csoport kezdeményezte, ezzel is jobb feltételeket teremtve a szállító alvállalkozó fuvarozóknak. A faktoring segítségével a szállítók előbb kerülnek kifizetésre, míg a Csoport fizetési határideje feléjük változatlan marad. A szállítói faktoring esetében egészen addig szállítói kötelezettségként kerül bemutatásra, míg a fizetési határidő lejártakor a bank felé a pénzügyi teljesítés megtörténik.
A Csoport 2022. áprilisában a likviditás biztosítására EUR vállalati kötvényt bocsátott ki.
Waberers 2032/1 EUR
Kibocsátó: Waberers’s International Nyrt.
Kibocsátás helye: Magyarország
|
Kötvény ISIN kód |
HU0000361662 |
|
Kibocsátás dátuma |
2022.04.08 |
|
Darabszám |
1110 |
|
Névérték per darab |
100 000,00 EUR |
|
Kibocsátás össznévértéke |
111 000 000,00 EUR |
|
Kamat |
3,5% |
|
Futamidő év |
10 |
Törlesztési és kamatfizetési ütemezés:
|
Időpont |
Kibocsátás |
Visszafizetés |
Kamatfizetés |
|
2022.04.08 |
111 000 000,00 EUR |
|
|
|
2023.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2024.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 949 746,30 EUR |
|
2025.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2026.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2027.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2028.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-3 554 775,00 EUR |
|
2029.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-3 151 167,90 EUR |
|
2030.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-2 757 273,30 EUR |
|
2031.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-2 363 378,70 EUR |
|
2032.04.08 |
|
-55 500 000,00 EUR |
-1 974 878,70 EUR |
|
Összesen |
111 000 000,00 EUR |
-111 000 000,00 EUR |
-33 507 048,30 EUR |
Kovenánsok a kötvénykibocsátáshoz kapcsolódóan:
A Kibocsátó köteles a Kötvényeket a Lejárat Napja előtt visszaváltani és kezdeményezni a Kötvénysorozat törlését a KELER-nél, (i) ha orvoslás lehetséges, de az a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül nem történt meg ("Orvoslási Idő”), az Orvoslási Idő lejártától számított 10 Munkanapon belül, vagy (ii) ha orvoslás nem lehetséges, a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül:
- Eladósodottsági mutató romlása: a Kibocsátó konszolidált teljes nettó pénzügyi eladósodottsága és a Kibocsátó megelőző 12 naptári hónapra vonatkozó kumulált rendszeres EBITDA értékének hányadosa, vagyis a Kibocsátó konszolidált éves jelentésében „nettó tőkeáttétel”-ként meghatározott érték 4.00 fölé emelkedik, a Kibocsátó auditált és konszolidált éves pénzügyi beszámolója alapján; a kovenáns teljesült és várakozásain alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
Megnevezés |
2023. december 31 . |
2022. december 31. |
|
Hosszú lejáratú kötelezettségekt kötvénykibocsátásból |
113 830 |
113 813 |
|
Lízing kötelezettségek éven túli része |
132 242 |
117 083 |
|
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök |
1 511 |
1 916 |
|
Lízing kötelezettségek éven belüli része |
55 010 |
36 054 |
|
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
- |
1 431 |
|
Bruttó adósság |
302 593 |
270 297 |
|
Pénzeszközök |
67 068 |
90 124 |
|
Vásárolt kötvényekben lévő pénzeszközök |
21 375 |
30 187 |
|
Nettó adósság |
214 150 |
149 986 |
|
EBITDA |
95 598 |
83 329 |
|
Nettó adósság / EBITDA |
2,24 |
1,8 |
Az EBITDA meghatározását lásd az 5. számú megjegyzés pontban.
- Osztalékfizetési korlát megszegése: a Kibocsátó igazgatósága a vonatkozó évi adózott eredménye 30%-ánál magasabb összegű osztalékra tesz javaslatot, ahol a jelen mérték kiszámítása céljából az adózott eredménybe nem számítanak be (i) a készpénzmozgással nem járó devizaárfolyam-változásból eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás pénzügyi eredmények során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletesen kifejtésre nem realizált árfolyam különbözet megnevezéssel), (ii) készpénzmozgással nem járó eszközátértékelésből eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás Egyéb ráfordítások során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletes kifejtésre goodwill, illetve ingatlanok, gépek, berendezések értékvesztése megnevezéssel) , (iii) nem rendszeres tételként feltüntetett egyszeri hatások (mely a tőzsdei jelentésekben nem-rendszeres tételek kategória alatt kerül bemutatásra); a kovenáns teljesült és várakozásaink alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak.
A Csoport biztosítási likviditási kockázata annak a kockázata, hogy a biztosító vagy viszontbiztosító a pénzügyi kötelezettségek rendezése érdekében, azok esedékességekor, nem képes befektetéseit és más eszközeit értékesíteni.
A Csoport az esetleges likviditási probléma kiküszöbölésére a rövidlejáratú befektetések arányát mindig jóval a várható szükséglet felett tartja. Egyéb nagyobb összegű kötelezettségnél: viszontbiztosítási elszámolások kifizetésénél állhat fenn likviditási probléma, de ezen a kifizetések előre láthatóak és így jobban tervezhetők is.
Nagy összegű károk kifizetésének kockázatát viszontbiztosítási szerződésekkel is csökkenti a Csoport.
A Csoport biztosítási szerződéseiből származó kötelezettségeinek hátralévő nem diszkontált Cash flow bontása:
|
2023. december 31. |
1 évnél kevesebb |
1-2 év között |
2-3 év között |
3-4 év között |
4-5 év között |
5 évnél több |
|
Biztosítási szerződésből származó kötelezettségek |
28 032 |
9 919 |
6 461 |
5 045 |
3 780 |
8 947 |
|
Összesen |
28 032 |
9 919 |
6 461 |
5 045 |
3 780 |
8 947 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
1 évnél kevesebb |
1-2 év között |
2-3 év között |
3-4 év között |
4-5 év között |
5 évnél több |
|
|
Biztosítási szerződésből származó kötelezettségek |
25 085 |
10 295 |
6 887 |
5 391 |
4 042 |
9 297 |
|
Összesen |
25 085 |
10 295 |
6 887 |
5 391 |
4 042 |
9 297 |
|
2022. január 01. újra megállapított |
1 évnél kevesebb |
1-2 év között |
2-3 év között |
3-4 év között |
4-5 év között |
5 évnél több |
|
Biztosítási szerződésből származó kötelezettségek |
24 954 |
10 112 |
6 710 |
5 218 |
3 991 |
9 721 |
|
Összesen |
24 954 |
10 112 |
6 710 |
5 218 |
3 991 |
9 721 |
(c) Piaci kockázat
A piaci kockázat annak a kockázata, hogy a piaci árak változása, mint például a devizaárfolyamok, kamatráták, illetve részvényárfolyamok változása hatással van a Csoport eredményére, valamint a pénzügyi kimutatásaiban szereplő pénzügyi instrumentumok valós értékére. A piaci kockázat kezelésének célja az, hogy megfelelően kontrollálja a piaci kockázatok által érintett kitettséget úgy, hogy közben az elért hozamot maximalizálja. A piaci kockázatok kezelésével a Csoport treasury részlege foglalkozik.
A Csoport a piaci kockázatok közül első sorban a devizaárfolyam kockázatnak, a kamatráták, illetve az üzemanyag világpiaci árának változásából fakadó pénzügyi kockázatnak kockázatnak van kitéve.
A Waberer’s Csoport tevékenysége során jelentős piaci kockázatnak van kitéve. A tervezés során alkalmazott árfolyamoktól, kamatoktól, nyersanyagáraktól általában eltér az utókalkulált tényleges érték.
Továbbá a nyersanyagáraktól való függés miatt a kockázatok csökkentése érdekében a Csoport kereskedelmi szerződéseiben alkalmazza az üzemanyagár klauzula lehetőségét.
(d) Biztosítási kockázat
A Csoport a jelentősebb biztosítási kockázatait viszontbiztosítási szerződésekkel fedezi.
A Csoport biztosító társaságának szavatoló tőke helyzete mind a minimális tőke szükséglet, mind a szavatoló tőke szükséglet tekintetében megfelelő, ehhez a Szolvencia II. megfelelési jelentést határidőre és megfelelően elkészítette.
A szavatoló tőkeszükséglet kiszámításához a standard formulát alkalmazza. A standard formulával számított szavatoló tőkeszükséglet az alapvető szavatoló tőkeszükséglet és a működési kockázatokra képzett tőkeszükséglet összege.
A működési kockázati modul alapvető tőkeszükséglete két részből tevődik össze, a megszolgált díjakon alapuló, valamint a biztosítás technikai tartalékokon alapuló tőkeszükségletből, a kettő közül a nagyobbikkal egyenlő.
Az alapvető szavatoló tőkeszükséglet további kockázati modulokból tevődik össze. Az egyes kockázati modulok tőkeszükségletét külön-külön számítja ki, majd ezeket a standard modell által megadott kockázati korrelációs mátrixok segítségével aggregálja. A Csoport esetében a piaci, nem-életbiztosítási, egészségbiztosítási, és partner általi nem teljesítési kockázati modulokból tevődik össze.
A pénzügyi kockázatok szavatoló tőkeszükségletét a kezdeti nettó eszközértéknek, azaz az eszközök és a kötelezettségek különbségének sokk hatására történő megváltozásának és a 0-nak a maximuma adja. A piaci kockázati modul a kamatláb-, kamatrés-, devizaárfolyam-, ingatlanpiaci- és koncentrációs alkockázati modulokból áll.
A nem-életbiztosítási kockázati modul a díj- és tartalék, törlési, és katasztrófa alkockázati modulokból áll. Ezen kockázati modulok esetében a tőkeszükséglet meghatározása a megadott képletek segítségével történik. A tőkeszükséglet-számítást minden módozatra elvégezi az utas, sport és esély módozatok kivételével.
Az egészségbiztosítási kockázati modulon belül az életbiztosítási tartalékolási technikáktól eltérően kezelt egészségbiztosítási kockázati részmodul és az életbiztosítási tartalékolási technikákhoz hasonlóan kezelt egészségbiztosítási kockázati részmodulokra számol tőkeszükségletet.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
(e) Árfolyamkockázat
A Csoportot a piaci kockázatok közül 2023-ban az árfolyamkockázat továbbra is korlátozott mértékben érinti, mivel a Csoport bevételeinek és ráfordításainak jelentős része is a funkcionális pénznemben (EUR-ban) merül fel. A Csoport tagjainak egy részénél a funkcionális pénznem a RON, illetve a PLN, míg a belföldi logisztikai tevékenységet ellátó Társaságában és a Biztosítóban pedig a HUF a funkcionális pénznem, ezért a RON/EUR, a PLN/EUR, illetve a HUF/EUR árfolyamok ingadozása árfolyamkockázatot jelent a Csoport számára. A devizában, illetve funkcionális pénznemben felmerülő tranzakciók aránya és volumene is eltérő. A devizában felmerült költség több mint a bevétel. A költség azon részére, melyet a devizában felmerült bevétel nem fedez (természetes fedezet), a Csoport nyitott deviza pozíciót képez, melynek értéke az árfolyam alakulástól függően változik. Ezt az árfolyamváltozásból származó ráfordítást, cash flow-t érintő bizonytalanságot árfolyam fedezeti ügyletekkel (FX derivatívákkal) kezeljük, melyekre alkalmazzuk IFRS szerinti fedezeti elszámolást (cash flow hedge ügyletek). A csoport határidős deviza eladási (fordward) ügyleteket köt, ahol EUR-t ad el meghatározott időpontra a bankak.
A hatékonyság mérés a HUF-ban kifizetendő bérek, járulékok, adók és a HUF-ban fizetendő szállítók, valamint az árfolyam fedezeti ügyletek kumulált valós érték változása közötti arányon alapul az ITS és az RCL üzletágakban. A fedezeti ügyletek kötésének alapja és mértéke a a két üzletág forint költségeinek mértékétől függ.
A Csoport spekulatív derivatív ügyleteket nem köt.
(f) Kamat cash flow kockázat
A Csoport lízing és hitel ügyletei és kibocsátott kötvénye után kamatot fizet. A fizetendő kamat jellemzően kamatbázisból és kamatfelárból tevődik össze, a kibocsátott kötvény esetében a fizetendő kamat fix.. A kamatbázis folyamatosan változik a bankközi pénzpiaci kereslet-kínálat hatása, a jegybanki döntések, illetve egyéb tényezők eredményeképpen.
(g) Tőkemanagement
A Csoport célja, hogy az erős tőkehelyzet megteremtésével a befektetők, hitelezők és a piac bizalmát megtartsa, illetve támogassa az üzleti tevékenységének jövőbeli fejlődését. A Csoport folyamatosan figyelemmel kíséri az elért hozamokat, illetve a tulajdonosoknak járó osztalék szintjét.
A Csoport Igazgatósága arra törekszik, hogy megtalálja az egyensúlyt az erős tőkehelyzet nyújtotta előnyök, biztonság, valamint a magasabb hozam elérését segítő magasabb szintű hitelfelvétel között.
A Csoport a saját tőke elemeit tekinti tőkének.
A tőkemanagement folyamatában, módszerében sem 2023-ban, sem a 2022-ben nem történt változás.
A Társaságra és a magyarországi leányvállalataira vonatkozóan a hatályos jogszabályok az alábbi előírásokat tartalmazzák a tőkével kapcsolatosan:
A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 133§ (2) bekezdésben a hitelezők védelmében a törvény tőke megfelelőséget ír elő: „ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkéjének megfelelő saját tőkével és a társaság tagjai (részvényesei) a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles e határidő lejártát követő hatvan napon belül elhatározni más gazdasági társasággá való átalakulását, vagy rendelkeznie kell jogutód nélküli megszűnéséről.”
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A Csoportból az All in One Kft. és a WPL-Log Zrt. nem teljesíti a Ptk. szerinti tőkekövetelményt. A Cégcsopoport 2024- ben rendezni fogja a társaságok tőkehelyzetét.. A LINK leányvállalat megfelel a helyi szabályozásnak.
A belföldi és a nemzetközi közúti árufuvarozás szakmai feltételeiről és engedélyezési eljárásáról szóló 261/2012. (XIII.7.) kormányrendelet értelmében Magyarországon közúti árufuvarozás csak közúti árufuvarozói engedély birtokában végezhető, melynek feltételei, hogy a Társaság igazolja jó hírnevét, szakmai alkalmasságát, megfelelő pénzügyi helyzetét.
A pénzügyi helyzet abban az esetben megfelelő, ha a gazdálkodó szervezet a tevékenység megkezdéséhez és a zavartalan üzletvitelhez szükséges tőkeerővel rendelkezik:
i. saját tőkéje (saját vagyona) egy gépjármű esetén, illetőleg az első gépjárműre számítva legalább 9 000 EUR, és minden további gépjárműre nézve egyedenként legalább 5 000 EUR, valamint
ii. adó-, vám- és járulék-, továbbá a közlekedési hatósággal szemben fennálló fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz.
A Csoport közúti árufuvarozási tevékenységgel foglalkozó Csoporttagjai, mint a Waberer’s Interantnational Nyrt, mind a WSZL Kft, mind a Nexways Cargo Kft, a valamint a LINK Sp.z.o.o. is rendelkeznek a megfelelő tőkeerővel vagy a szükséges szakmai felelősségbiztosítással, amely biztosítja a megfelelő pénzügyi helyzetnek történő törvényi megfelelést. A LINK leányvállalat megfelel a helyi szabályozásnak.
38. Pénzügyi instrumentumok
(a) Hitelezési kockázat
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszköz |
444 |
8 |
|
Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - hosszú lejárat |
109 510 |
51 189 |
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - hosszú lejárat |
8 018 |
21 036 |
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból |
107 079 |
108 496 |
|
Egyéb forgóeszközök |
42 260 |
25 849 |
|
Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat |
29 113 |
37 050 |
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat |
13 357 |
9 151 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
3 768 |
2 585 |
|
Pénzeszközök |
67 068 |
90 124 |
|
Maximális hitelezési kockázati kitettség |
380 617 |
345 488 |
A Csoport hitelezési kockázattal érintett, vevőkkel szembeni kitettségének maximális könyv szerinti értéke a vevők székhelyének földrajzi elhelyezkedése szerinti bontásban:
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Magyarország |
53 211 |
48 986 |
|
Európai országok |
53 868 |
59 510 |
|
|
|
|
|
Maximális vevőkkel szembeni hitelezési kockázat |
107 079 |
108 496 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
A hitelezési kockázat által érintett lehetséges legnagyobb kitettség a vevőkövetelések és az értékpapír befektetések mérlegértéke.
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés lejárat szerinti bontásban:
|
|
2023 december 31 |
2022. december 31 |
||
|
|
Bekerülési érték |
Értékvesztés |
Bekerülési érték |
Értékvesztés |
|
Nem lejárt |
103 370 |
197 |
104 007 |
111 |
|
0-90 nap között lejárt |
4 303 |
4 |
5 257 |
641 |
|
91-180 nap között lejárt |
-579 |
33 |
-16 |
0 |
|
181-360 nap között lejárt |
-106 |
5 |
119 |
119 |
|
360 napon túl lejárt |
815 |
484 |
180 |
180 |
|
Vevőkövetelés |
107 803 |
724 |
109 547 |
1 051 |
A vevőkövetelés egyenlegének nagyobb része megfelelő fizetőképességű vevőkkel szemben áll fenn.
(b) Likviditási kockázat
Pénzügyi kötelezettségek fizetési esedékesség szerinti:
|
2023. december 31. |
||||||
|
EUR-ban |
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
|
|
Lízing kötelezettségek |
23 684 |
22 189 |
41 531 |
86 520 |
13 328 |
187 252 |
|
Tartozások kötvénykibocsátásból |
3 950 |
0 |
3 939 |
33 633 |
99 047 |
140 569 |
|
Hitelek és kölcsönök |
1 511 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 511 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
96 093 |
0 |
0 |
0 |
0 |
96 093 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
43 950 |
0 |
0 |
0 |
0 |
43 950 |
|
Összesen |
169 188 |
22 189 |
45 470 |
120 153 |
112 375 |
469 375 |
|
2022. december 31 |
||||||
|
EUR-ban |
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
|
|
Lízing kötelezettségek |
16 650 |
19 404 |
30 980 |
67 997 |
17 884 |
152 915 |
|
Tartozások kötvénykibocsátásból |
3 939 |
0 |
3 950 |
11 817 |
128 740 |
148 446 |
|
Hitelek és kölcsönök |
1 916 |
0 |
1 431 |
0 |
0 |
3 347 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
98 184 |
0 |
0 |
0 |
0 |
98 184 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
1 026 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 026 |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
5 112 |
0 |
0 |
0 |
0 |
5 112 |
|
Összesen |
126 827 |
19 404 |
36 361 |
79 814 |
146 624 |
409 030 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
(c) Árfolyamkockázat
A Csoport kitettsége deviza szerinti bontásban:
|
2023. december 31. |
||||
|
|
EUR |
HUF |
egyéb |
összesen |
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból |
68 380 |
31 235 |
7 464 |
107 079 |
|
Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok |
3 768 |
42260 |
0 |
46 028 |
|
Adósságinstrumentumok |
35 732 |
106 938 |
17 328 |
159 998 |
|
Tartozások kötvénykibocsátásból |
-113 830 |
0 |
0 |
-113 830 |
|
Hitelek és kölcsönök |
-1 513 |
0 |
0 |
-1 513 |
|
Lízingek |
-186 732 |
-520 |
0 |
-187 252 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
-72 617 |
-20 076 |
-3400 |
-96 093 |
|
Egyéb pénzügyi instrumentumok – kötelezettségek |
0 |
-43 950 |
0 |
-43 950 |
|
Nettó pozíció |
-266 812 |
115 887 |
21 392 |
-129 533 |
|
|
|
|||
|
2022. december 31. |
||||
|
|
EUR |
HUF |
egyéb |
összesen |
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból |
73 766 |
29 837 |
4 893 |
108 496 |
|
Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok |
50 451 |
0 |
0 |
50 451 |
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
72 225 |
0 |
0 |
72 225 |
|
Tartozások kötvénykibocsátásból |
-113 813 |
0 |
0 |
-113 813 |
|
Hitelek és kölcsönök |
-3 347 |
0 |
0 |
-3 347 |
|
Lízingek |
-152 207 |
-708 |
0 |
-152 894 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
-72 830 |
-21 922 |
-3432 |
-98 184 |
|
Egyéb pénzügyi instrumentumok – kötelezettségek |
0 |
-6 138 |
0 |
-6 138 |
|
Nettó pozíció |
-145 734 |
1 069 |
1 461 |
-143 204 |
A Csoport forintban fennálló követelés, illetve kötelezettség állománya a fordulónapon 381,75 HUF/EUR, a román lejben fennálló állomány 4,9744 RON/EUR, a lengyel zlotyban fennálló állomány pedig 4,3478 PLN/EUR árfolyamon került átértékelésre, a 2024. évre vonatkozó üzleti tervben az árfolyam előrejelzések alapján 400 HUF/EUR, 4,55 PLN/EUR és 4,9746 RON/EUR árfolyamon történt a tervezés.
A fordulónapon nyitott, forintban fennálló nettó pozíció a histórikus adatokból becsült észszerűen valószínű árfolyamváltozás mértékével (4,5%) számolva 5 213 ezer EUR árfolyamkülönbözetet eredményezne.
Az árfolyamkockázatok csökkentésére a Csoport származékos, árfolyam fedezeti ügyleteket köt. 2023. december 31-én a származékos ügyletek valós értéke a mérlegfordulónapi átértékelések alapján nyereség jellegű valós érték különbözetet 3 768 ezer EUR volt. 2022-ben a származékos ügyletek nyereség jellegű valós érték különbözete 1 559 ezer EUR volt.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
(d) Pénzügyi instrumentumok valós értéke
A pénzügyi instrumentumok valós értékét és könyv szerinti értékét mutatja be az alábbi táblázat 2023-ra és 2022-re vonatkozóan:
|
2023 |
2022 |
|||
|
|
Valós érték |
Könyv szerinti érték |
Valós érték |
Könyv szerinti érték |
|
Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
109 510 |
109 510 |
51 189 |
51 189 |
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
8 018 |
8 018 |
21 036 |
21 036 |
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszköz |
444 |
444 |
8 |
8 |
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból |
107 079 |
107 079 |
105 766 |
105 766 |
|
Egyéb forgóeszközök |
19 671 |
19 671 |
7 965 |
7 965 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
3 768 |
3 768 |
2 585 |
2 585 |
|
Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
29 113 |
29 113 |
37 050 |
37 050 |
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok |
13 357 |
13 357 |
9 151 |
9 151 |
|
Pénzeszközök |
67 068 |
67 068 |
90 124 |
90 124 |
|
Pénzügyi eszközök összesen |
358 028 |
358 028 |
324 874 |
324 874 |
|
Hosszú lejáratú tartozások kötvénykibocsátásból |
113 830 |
113 830 |
113 813 |
113 813 |
|
Hosszú lejáratú lízing kötelezettségek |
132 242 |
132 242 |
117 083 |
117 083 |
|
Rövid lejáratú hitelek |
1 511 |
1 511 |
1 916 |
1 916 |
|
Rövid lejáratú lízing kötelezettségek |
55 010 |
55 010 |
36 054 |
36 054 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
96 093 |
96 093 |
98 184 |
98 184 |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
21 625 |
21 625 |
5 112 |
5 112 |
|
Szerződéses kötelezettségek |
240 |
240 |
3 373 |
3 373 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
0 |
0 |
1 026 |
1 026 |
|
Biztosítástechnikai kötelezettségek |
5 799 |
5 799 |
5 420 |
5 420 |
|
Pénzügyi kötelezettségek összesen |
426 350 |
426 350 |
381 981 |
381 981 |
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értéke minden esetben jól közelít azok mérlegben megjelenített értékét.
A Pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása a következők alapján történt:
- Származékos ügyletek valós értéke: kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a bankoktól érkező MtM mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul.
- Adósságinstrumentumk valós értéke: az aktív piacokon jegyzett forgalmazói árak, az Államadósság Kezelő Központ árfolyamai alapján kerülnek meghatározása és 1. szintű inputokon alapul
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
|
2023 |
2022 |
|||||
|
Valós érték hierarchia |
1. szint Aktív piacokon jegyzett árak |
2. szint Elérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások |
3. szint Nem megfigyelhetó adatokon alapuló értékelés |
1. szint Aktív piacokon jegyzett árak |
2. szint Elérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások |
3. szint Nem megfigyelhetó adatokon alapuló értékelés |
|
Adósságinstrumentumok hosszú jeárat |
109 510 |
|
51 189 |
|
|
|
|
Deviza származékos ügyletek eszközök |
3 768 |
|
2 585 |
|||
|
Deviza származékos ügyletek kötelezettségek |
0 |
|
1 026 |
|||
|
Szerződéses kötelezettségek |
240 |
|
3 373 |
|||
|
Adósságinstrumentumok - rövid lejárat |
29 113 |
|
37 050 |
|||
|
Pénzügyi eszközök összesen |
138 623 |
4 008 |
0 |
88 239 |
6 984 |
0 |
A Csoport 2023-ban és 2022-ben sem rendelkezett olyan valós értéken értékelt instrumentummal, amely a 3. szintű kategóriába lett volna besorolva. (3. szint: nem elérhető és figyelemmel nem kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások).
Cash flow érzékenységi vizsgálat a változó kamatozású pénzügyi instrumentumok esetén
Elemzéseink alapján az EURIBOR 10 bázispontos változásával a lízing kötelezettségek után fizetendő kamatráfordítás 45 ezer EUR-val változna, ez a hatás a 2022 évi vizsgálat alapján szintén 10 bázispontos elmozdulással 44 ezer EUR volt. A változásnak nem lenne hatása a Csoport saját tőkéjére. Az elemzés azzal a feltételezéssel készült, hogy minden egyéb tényező (például a devizaárfolyamok) változatlan.
A céltartalékok típusonkénti bemutatása és a céltartalékok állományában bekövetkezett változások a 16. pontban találhatóak.
A következő táblázat mutatja a peres ügyekre képzett céltartalék összegeit, valamint azoknak a peres ügyeknek a tőkekövetelését, melyekre a Csoport nem képzett céltartalékot (függő kötelezettségek) a rendelkezésre álló információk mérlegelése alapján. Ezen ügyek esetén a pernyerés esélye valószínűbb, mint nem, azaz jövőbeni pénzkiáramlás nem valószínűsíthető.
A 2022 évi függő kötelezettségek többnyire kisebb alvállalkozói fuvarral és munkavállalóval kapcsolatos igények, de nem jelentősek.
|
2023 |
2022 |
||
|
Peres ügyek tőkekövetelése |
Peres ügyek tőkekövetelése |
||
|
Megjelenített céltartalék |
Függő kötelezettség |
Megjelenített céltartalék |
Függő kötelezettség |
|
958 |
41 |
3 147 |
82 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Az Európai Bizottság 2016. július 19-i döntése nyomán – miszerint öt nagy teherautógyártó (MAN, Daimler, Volvo/Renault, Iveco, DAF) 1997 és 2011 között az EUMSZ 101. cikkének megsértésével összehangolta a 6-16 tonna közötti és efeletti teherautók nagykereskedelmi árait és a kibocsátási technológiák bevezetési költségeinek ütemezését és áthárítását az EGT teljes területén – a Waberer’s csoport a Müncheni Városi Bíróság előtt kártérítési keresetet nyújtott be a teherautó gyártók 2 potenciális túlárazása kapcsán. A Waberer’s jogi képviselője a Hausfeld versenyjogi jogsértésekre szakosodott ügyvédi iroda Németországban. A perben jelenleg bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő dolgozik az esetleges kár összegének megállapításán. A perben 2023. március 31-én egyezségi megállapodás született a Waberer’s csoport és az egyik nagy teherautógyártó cég között, melynek következtében peren kívüli megállapodásban a felek megegyeztek, hogy az érintett teherautógyártó egyszeri kompenzációs összeg megfizetésével kiengedésre kerüljön a perből.
A Waberer’s csoport kérelmet nyújtott be a Német Szövetségi Árufuvarozási Hivatalnál befizetett tehergépjármű-útdíj visszatérítése iránt, mivel az Európai Unió Bírósága C-321/19 szám alatt meghozott ítéletében megállapította, hogy a német közlekedési rendőrség költségeinek beépítése az útdíjba ellentétes az alkalmazandó uniós joggal. A német parlament kiegészítette és módosította a német útdíjról szóló törvényi rendelkezéseket és a 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. közötti időszakra visszamenőleg csökkentette a német útdíj mértékét. A német parlament álláspontja alapján a visszatérítés csak az Európai Unió Bíróságának döntésétől kezdődően alkalmazandó. Kárszakértőnk véleménye szerint a Waberer’s csoport számára jogszabályi alapon 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. napja közötti időszakra visszautalt útdíj mértéke elmarad a többlet díjfizetés miatti becsült kár mértékétől és nem rendezi a 2020. október 28. előtt felmerült túlfizetéseket, így erre vonatkozóan teszt pert fog indítani az ügyben felkért jogi képviselő.
A Csoport egyik vevői szerződése beágyazott derivatívát tartalmaz, amelyet a csoport valós értéken mutat be a mérlegben a szerződéses kötelezettségek között 240 ezer EUR értékben.
A beágyazott derivatíva korábbi évben a nettó árbevétel sorban szerepelt, mivel a csoport HUF funkcionális pénznemű leányvállalatának EUR szerződéses bevételére ható megállapodáshoz kötődik. 2023 évre és 2022 évre az eredményre való hatásásának kimutatását módosítottuk és külön beágyazott derivatíva eredményhatása sorban mutatjuk ki.
A beágyazott derivatíván kívül más szerződéses kötelezettség nincs, a fenti szerződéses kötelezettség árbevétel elszámolásból fakad.
41. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
A Csoport Vezetőségének tagjai 2023. december 31-én:
- Barna Zsolt 2021. szeptember 1-jétől tölti be a Társaság vezérigazgatói tisztségét. Emellett 2023. április 18. napjától a Társaság Igazgatóságának tagja, másrészről 2023. április 28. napjától az Igazgatóság elnöke, illetve tisztségeire figyelemmel az elnök-vezérigazgató cím birtokosa. Továbbá a WPL-Log Zrt. Igazgatóságának tagja.
- Erdélyi Barna a Társaság Igazgatóságának operatív tagja, 2021. szeptember 1-jétől kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató. Emellett a Gránit Zrt., WPL-Log Zrt. és a LINK sp.z.o.o. Igazgatóságának elnöke, valamint a DeWab Logistics Kft. ügyvezetője.
- Tóth Szabolcs Gábor 2020. június 23. napjától a Társaságnál gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes. Emellett a Gránit Zrt.. a WPL-Log Zrt. és a LINK sp.z.o.o. Igazgatóságának tagja, valamint a KDI Property Kft. ügyvezetője.
- Nyilasy Bence, a Gránit Zrt. vezérigazgatója, Igazgatóságának tagja.
- Marcin Kakol, a LINK sp. z o.o. vezérigazgatója és Igazgatóságának tagja.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Az Igazgatóság tagjai:
|
Név |
Státusz |
Megválasztás időtartama |
|
Erdélyi Barna |
nem független, operatív tag |
2021. 09. 01. – 2024. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Waberer György Péter |
nem független (High Yield Zrt. részvényes tényleges tulajdonosa és Igazgatóságának elnöke), nem operatív (külső) tag |
2021. 04. 20. – 2023.04.18. |
|
dr. Czéh-Tóth Márk |
független, nem operatív (külső) tag / elnök
|
2021. 04. 20. – 2023.04.18. |
|
Barna Zsolt |
nem független, operatív tag/ elnök |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Barlai Róbert |
független, nem operatív (külső) tag |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
Az Igazgatóság tagjai 2023.12.31-én nem rendelkeztek társaságban törzsrészvénnyel.
A Felügyelőbizottság/Audit Bizottság tagjai:
|
Név |
Státusz |
Megválasztás időtartama |
|
David William Moffat Thompson (AB elnöke) |
független |
2018.08.28. – 2024.05.31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Székely Sándor |
nem független (munkavállalói küldött) |
2017.05.11. – 2024.05.31., illetve az amennyiben korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Verestóy Attila |
nem független (munkavállalói küldött) |
2022.04.08.-2024.05.31, illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
dr. Szivek Norbert (AB tag) |
független |
2021.04.20. - 2023.04.18. |
|
dr. Végh Attila (AB tag) |
független |
2021.04.20. - 2024.05.31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Hegedüs Éva (FB elnöke) (AB tag 2023. 04. 18.-tól) |
független |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Hall Krisztián (AB tag 2023. 04. 18.-tól) |
független |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
A Felügyelőbizottság tagjai nem rendelkeztek törzsrészvénnyel 2023.12.31-én.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
Vezetőséggel, végső ellenőrzést gyakorlókkal folytatott tranzakciók
A kulcs pozícióban lévő felső vezetők juttatásait az alábbi táblázat mutatja be.
|
|
2023 |
2022 |
|
Munkabérek és egyéb rövid távú juttatások |
3 654 |
1 343 |
|
Összesen: |
3 654 |
1 343 |
Végső ellenőrzést gyakorló ellenőrzése alatt álló társaságokkal folytatott tranzakciók
A kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók minden esetben szokásos kereskedelmi feltételek mellett és piaci árakon történnek, figyelembe véve a volument, szolgáltatás összetettségét, színvonalát, szezonalitást.
A Csoporton belüli tranzakciók és egyenlegek a konszolidáció során kiszűrésre kerültek, így a jelen pontban nem erülnek bemutatásra. A Csoport és más kapcsolt felek közötti tranzakciók részletei alább találhatók.
Egyéb kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók:
|
|
2023 |
2022 |
|
|
Termékértékesítés és szolgáltatás nyújtás -Árbevétel |
|
102 |
557 |
|
Szolgáltatások igénybe vétele -Ráfordítások |
|
7 714 |
8 544 |
|
Pénzügyi műveletek bevételei - Kapott kamat |
|
434 |
0 |
Az igénybe vett szolgáltatások jellegük szerint:
|
|
2023 |
2022 |
|
Javítási költségek |
4 |
4 |
|
Fuvarozási szolgáltatás/alvállvalkozói |
190 |
567 |
|
Ingatlan bérlet |
7 076 |
7 826 |
|
Letétkezelői díj |
57 |
|
|
Bankköltségek |
20 |
0 |
|
Tanácsadási költségek |
367 |
147 |
|
Összesen |
7 714 |
8 544 |
Egyéb kapcsoltfelek tulajdonában lévő banknál kezelt bankszámlák fordulónapi egyenlegei:
|
|
2023.12.31 |
|
EUR Bankszámlák egyenlege |
234 |
|
HUF Bankszámlák egyenlege |
407 |
|
Lekötött betétek egyenlege |
11 393 |
|
Összesen |
12 034 |
|
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
Szállítói tartozások egyéb kapcsolt felekkel |
1 843 |
0 |
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
42. Mérlegfordulónap utáni események
Csoport figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait. Bar jelenleg nem áll rendelkezésre olyan információ, amely a Csoport pénzügyi teljesitőképességere vagy a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban kétséget vetne fel, nem zárható ki, hogy a gyorsan, jelenleg nem látható irányba változó nemzetközi politikai és gazdasági körülmények a jövőben bizonytalanságot jelentenek a rövid és középtávú pénzügyi tervek teljesítésében és az esetleges külső finanszírozások bevonásában.
Operációs szempontból az ukrán állampolgárságú gépjármű vezetői állomány szempontjából magasabb a kockázat, a nemzetközi fuvarozásban mind a magyar irányítású, mind pedig a lengyel operációnkban jelentős állományt foglalkoztatunk, akik elvesztése csökkentheti kapacitás kihasználtságunkat. Mindezidáig a Csoport nem tapasztalt az operációt veszélyeztető mértékű kockázatot az ukrán sofőrök kapcsán, és a meghozott intézkedések alapján a kockázatot szintén kezelhető mértékűnek tekinti.
2024 Januárjában Munkavállalói Résztulajdonosi Programot (MRP) indított.
A Csoport az MRP Javadalmazási Politika végrehajtásához 1 113 millió forint összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulást juttatot a Waberer's Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet részére. A pénzbeli vagyoni hozzájárulás juttatásával közvetlenül a cég igazgatósága által elfogadott MRP Javadalmazási Politika hatálya alá tartozó munkavállalók (menedzsment, kiemelt munkavállalók – összesen 40 fő) szereznek tagi részesedést az MRP Szervezetben. Az MRP Szervezet a pénzbeli vagyoni hozzájárulást a vállalat részvényeinek megszerzésére használta fel. Az MRP Javadalmazási Politika és az MRP tv. alapján a kifizetésre az MRP Résztvevők legkorábban 2026-ban válhatnak jogosulttá.
2024 Február elején lezárult a Petrolsped akvizíció, ahol 51 %-os részesedést szerez a Csoport a Petrolsped Csoportban. A tranzakció értéke 3 163 millió HUF volt, melynek beszerzési ár allokációja folyamatban van és melynek finanszírozása a kötvénykibocsátásból történt. Stratégiai céloknak megfelelően a lépéssel belép abba a speciális szállítmányozási szegmensbe (pl. agrártermékek, építőipari termékek), mely jelenleg döntően vasúti szolgáltatásokat vesz igénybe.
A tranzakcióval jelentős lépést tett multimodális szolgáltatási portfólió kiépítésére, valamint vasúti logisztikai képességek fejlesztése felé. A lépésnek köszönhetően jobban megfelel annak az európai uniós elvárásnak, mely szerint a hosszú távú fuvarozási feladatokat minél nagyobb arányban vasút segítségével kell végrehajtani. A Petrolsped tapasztalata, ügyfélportfóliója és eszközeinek integrálása révén a Waberer's minden szükséges képességnek a birtokába kerül ahhoz, hogy a hazai és regionális vasúti alapú logisztikai piac versenyképes és jelentős szereplőjévé váljon.
A Csoport szignifikáns növekedési lehetőséget lát a vasúti szállítmányozásban egyrészt az új hazai ipari és autóipari beruházások miatt, másrészt pedig azért, mert meglévő ügyfelek is egyre inkább az alacsony szén-dioxid-kibocsátású logisztikai szolgáltatások felé fordulnak.
A 2024. február 10-én létrejött részvény-adásvételi szerződésben foglaltak szerint az Indotek Group a Waberer’s International Nyrt-ben meglévő 28,9%-os tulajdoni hányadból 15%-ot értékesített a MOL Nyrt. 100%-os leányvállalata, a MOL Vagyonkezelő Kft. számára, a fennmaradó részvényeket pedig befektetői szolgáltatón keresztül kívánja értékesíteni. A tranzakció zárásához a vevőnek be kell szereznie a Magyar Nemzeti Bank, mint biztosításfelügyelet engedélyét.
|
Waberer’s International Nyrt. |
|
adatok ezer EUR-ban, kivéve, |
|
2023. évi konszolidált pénzügyi kimutatás |
Megjegyzések |
ha másképp van feltüntetve |
43. Számviteli törvény által előírt egyéb közzétételi kötelezettségek
A csoport könyvvizsgálója a PricewaterhouseCoopers Könyvvizsgáló Korlátolt Felelősségű Társaságm
HU-1055 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 78.
Cégjegyzékszám: 01-09-063022
Könyvvizsgálati díj: 235 ezer EUR
Könyvvizsgálónak könyvvizsgálati díjon felül fizetett nem könyvvizsgálói szolgáltatások összeg: 4 ezer EUR
A fenti összeg számviteli és adózási tanácsadást tartalmaz.
A könyvvizsgálatért személyében felelős kamarai tag könyvvizsgáló:
Kamarai nyilvántartási szám: 005589
Név: Mészáros Balázs Árpád
Cím: 1137 Budapest, Katona József u. 25. V. em. 4.
Az IFRS szerinti konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy Nagy-Simon Judit, regisztrációs száma 114509.
A Társaság konszolidált éves beszámolóját a Számviteli törvény által előírt kötelező közzétételi szabályok szerint a https://e-beszamolo.im.gov.hu/ mellett a Társaság honlapján a https://www.waberers.com/hu/befektetoknek/eredmeny-center alatt teszi közzé.
|
1 |
0 |
3 |
8 |
7 |
1 |
2 |
8 |
4 |
9 |
4 |
1 |
1 |
1 |
4 |
0 |
1 |
|||
|
Statisztikai számjel |
|
|
|
||||||||||||||||
|
0 |
1 |
- |
1 |
0 |
- |
0 |
4 |
1 |
3 |
7 |
5 |
||||||||
|
Cégjegyzék szám |
|||||||||||||||||||
|
WABERER'S International NyRt. |
|||||||||||||||||||
|
2023. december 31. |
|||||||||||||||||||
|
EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK |
|||||||||||||||||||
|
Az Európai Unió által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint |
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kelt, Budapest, 2024. Március 20. |
|||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a vállalkozás vezetője |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(képviselője) |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S International NyRt. |
adatok ezer |
||||
|
EGYEDI PÉNZÜGYI HELYZET KIMUTATÁSA |
EUR-ban |
||||
|
A Tétel megnevezése |
Megjegyzés |
2023.12.31 |
2022.12.31 |
2022.01.01 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK |
|
|
|
||
|
Ingatlanok |
6 |
6 221 |
5 945 |
5 555 |
|
|
Gépek, berendezések és járművek |
6 |
33 421 |
34 227 |
22 054 |
|
|
Egyéb berendezések és felszerelések |
6 |
1 801 |
1 032 |
1 116 |
|
|
Igatlanok, gépek és berendezések |
41 443 |
41 204 |
28 725 |
||
|
|
|
|
|
||
|
Immateriális javak |
5 |
10 140 |
10 922 |
12 152 |
|
|
Befektetések leányvállalatokban |
7 |
38 093 |
38 187 |
38 175 |
|
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök |
8 |
33 787 |
3 592 |
6 |
|
|
Egyéb befektett pénzügyi eszköz-adósságinstrumentum-amortizált bekerülési értéken |
9 |
8 018 |
21 036 |
0 |
|
|
Lízing követelések éven túli része |
13 |
43 916 |
32 165 |
30 057 |
|
|
ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ |
|
175 397 |
147 106 |
109 115 |
|
|
|
|
|
|
||
|
FORGÓESZKÖZÖK |
|
|
|
||
|
Készletek |
10 |
957 |
1 030 |
1 066 |
|
|
Tényleges nyereségadók |
69 |
41 |
568 |
||
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők) |
11 |
55 201 |
47 254 |
40 323 |
|
|
Lízing követelések éven belüli része |
13 |
17 319 |
726 |
694 |
|
|
Egyéb forgóeszközök |
14 |
26 818 |
55 449 |
55 037 |
|
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat |
9 |
13 357 |
9 151 |
0 |
|
|
Származékos pénzügyi instrumentumok_köv |
15 |
2 594 |
1 990 |
679 |
|
|
Pénzeszközök |
16 |
31 661 |
57 452 |
18 284 |
|
|
Értékesítésre tartott eszközök |
17 |
790 |
0 |
0 |
|
|
ÖSSZES FORGÓESZKÖZ |
|
148 766 |
173 093 |
116 651 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ESZKÖZÖK ÖSSZESEN |
|
324 163 |
320 199 |
225 766 |
|
|
|
|
|
|
||
|
SAJÁT TŐKE |
18 |
|
|
|
|
|
Jegyzett tőke |
6 117 |
6 117 |
6 147 |
||
|
Tőketartalék |
23 712 |
23 712 |
68 438 |
||
|
Eredménytartalék |
3 729 |
-7 980 |
-48 295 |
||
|
Egyéb tartalék |
3 624 |
2 401 |
1 482 |
||
|
ÖSSZES SAJÁT TŐKE |
|
37 182 |
24 250 |
27 772 |
|
|
|
|
|
|
||
|
KÖTELEZETTSÉGEK |
|
|
|
||
|
HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
|
|
||
|
Lízing kötelezettségek éven túli része |
19 |
50 687 |
14 985 |
23 203 |
|
|
Hosszú lejáratú hitelek éven túli része |
0 |
0 |
15 983 |
||
|
Céltartalékok |
20 |
27 |
4 |
9 |
|
|
Halasztott adó kötelezettség |
916 |
210 |
141 |
||
|
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
0 |
1 074 |
1 704 |
||
|
Kötvény |
35 |
113 830 |
113 813 |
0 |
|
|
ÖSSZES HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
165 460 |
130 086 |
41 040 |
|
|
|
|
|
|
||
|
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
|
|
||
|
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök |
22 |
1 033 |
1 686 |
24 465 |
|
|
Lízing kötelezettségek éven belüli része |
19 |
33 926 |
36 432 |
18 792 |
|
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók) |
32 120 |
42 098 |
65 982 |
||
|
Tényleges nyereségadók_köt |
161 |
393 |
0 |
||
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
23 |
54 281 |
84 294 |
46 182 |
|
|
Származékos pénzügyi instrumentumok_köt |
24 |
0 |
960 |
1 533 |
|
|
ÖSSZES RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
|
121 521 |
165 863 |
156 954 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN |
|
286 981 |
295 949 |
197 994 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SAJÁT TŐKE ÉS KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN |
|
324 163 |
320 199 |
225 766 |
|
|
Kelt, Budapest, 2024. március 20. |
|||||
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S International NyRt. |
adatok ezer |
||
|
EGYEDI ÁTFOGÓ JÖVEDELEM KIMUTATÁS |
EUR-ban |
||
|
|
Megjegyzés |
2023 |
2022 |
|
Nettó árbevétel |
25 |
334 700 |
326 249 |
|
Direkt költségek |
26 |
-315 814 |
-297 374 |
|
ebből: Értékcsökkenés és amortizáció |
-9 940 |
-8 618 |
|
|
Bruttó fedezet |
18 886 |
28 875 |
|
|
ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül |
28 826 |
34 927 |
|
|
Indirekt költségek |
27 |
-31 694 |
-26 512 |
|
Egyéb bevételek |
28 |
6 488 |
4 116 |
|
Egyéb ráfordítások |
29 |
-2 701 |
-2 625 |
|
Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre |
54 |
191 |
|
|
Működési eredmény |
-8 967 |
4 045 |
|
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
40 227 |
5 186 |
|
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
-12 783 |
-12 254 |
|
|
Pénzügyi műveletek eredménye |
30 |
27 444 |
-7 068 |
|
ebből: Nem realizált árfolyamkülönbözetek pénzügyi eredmény |
1 480 |
-4 426 |
|
|
Adózás előtti eredmény |
18 477 |
-3 023 |
|
|
Nyereségadó ráfordítás |
32 |
-2 254 |
-1 388 |
|
Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-) |
16 223 |
-4 411 |
|
|
Cash-flow fedezeti ügyletek valós érték különbözete - halasztott adóval csökkentett értéke |
1 471 |
890 |
|
|
Egyéb átfogó jövedelem: |
1 471 |
890 |
|
|
|
|
|
|
|
Teljes átfogó jövedelem |
17 694 |
-3 521 |
|
|
Tájékoztató információk: |
|
|
|
|
EBITDA |
973 |
12 663 |
|
|
EBIT |
-8 967 |
4 045 |
|
|
|
|
|
|
|
Kelt, Budapest, 2024. március 20. |
|
|
|
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S International NyRt. |
adatok ezer |
||
|
EGYEDI CASH FLOW KIMUTATÁS |
EUR-ban |
||
|
A tétel megnevezése |
Megjegyzés |
2023 |
2022 |
|
|
|
|
|
|
Adózás előtti eredmény |
|
18 477 |
-3 023 |
|
Kapott osztalék leányvállalatoktól |
30 |
-26 492 |
-501 |
|
Devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség (-) |
30 |
-1 190 |
6 366 |
|
Elszámolt értékcsökkenés és amortizáció |
5-6 |
9 940 |
8 618 |
|
Értékvesztés |
10-11 |
2 |
62 |
|
Pénzügyi eszközök értékvesztése |
|
-53 |
186 |
|
Fizetett kamatok |
30 |
8 806 |
1 774 |
|
Kapott kamatok |
30 |
-7 226 |
-579 |
|
Céltartalék képzés és felhasználás különbözete |
20 |
23 |
446 |
|
Nyereség az ingatlanok, gépek és berendezések elidegenítéséből |
|
346 |
-205 |
|
Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás, működő tőke változás előtt |
|
2 633 |
13 144 |
|
Készletek állományváltozása |
10 |
71 |
36 |
|
Értékesítésre tartott eszközök állományváltozása |
17 |
-790 |
0 |
|
Vevők állományváltozása |
11 |
-8 003 |
-6 939 |
|
Lízing követelések változása |
13 |
-28 344 |
-2 140 |
|
Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása |
14 |
31 015 |
-6 223 |
|
Szállítók állományváltozása |
|
-9 947 |
16 780 |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása |
23-24 |
-30 973 |
-3 125 |
|
Fizetett nyereségadó |
32 |
-1 808 |
-571 |
|
I. Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás |
|
-46 146 |
10 962 |
|
Ingatlanok, gépek és berendezések beszerzése |
6 |
-16 890 |
-17 025 |
|
Ingatlanok, gépek és berendezésének értékesítésének pénz beáramlása |
|
7 147 |
11 552 |
|
Egyéb befektett pénzügyi eszköz-adósságinstrumentum változása |
9 |
-21 343 |
-30 005 |
|
Befektetések leányvállalatokban |
7 |
94 |
0 |
|
Kapott osztalék leányvállalatoktól |
30 |
26 492 |
501 |
|
Kapott kamat |
30 |
7 226 |
579 |
|
II. Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás |
|
2 726 |
-34 398 |
|
Hivetlfelvételből és kötvénykibonyátásból származó pénz beáramlása |
|
17 |
110 932 |
|
Hiteltörlesztés |
22 |
-1 726 |
-39 752 |
|
Lízingkötelezettség változása |
19 |
38 205 |
-4 207 |
|
Lízingtörlesztés kivásárlás során értékesítéshez |
|
-5 009 |
-2 317 |
|
Fizetett kamatok |
30 |
-8 806 |
-1 744 |
|
Fizetett osztalék |
|
-4 762 |
0 |
|
III. Finanszírozási műveletekből származó nettó pénzáramlás |
|
17 919 |
62 912 |
|
|
|
||
|
IV. Pénzeszközök változása |
|
-25 501 |
39 476 |
|
Pénzeszköz állomány az év elején |
16 |
57 452 |
18 284 |
|
Árfolyamhatás |
|
290 |
308 |
|
Pénzeszköz állomány az év végén |
16 |
31 661 |
57 452 |
|
Kelt, Budapest, 2024. március 20. |
|
|
|
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
|
WABERER'S International NyRt. |
adatok ezer |
|||||||
|
EGYEDI SAJÁT TŐKEVÁLTOZÁS KIMUTATÁS |
EUR-ban |
|||||||
|
|
Jegyzett tőke |
Tőketartalék |
Eredménytartalék |
Lekötött tartalék |
Cash-flow fedezeti ügyletek tartaléka |
Cash-flow fedezeti ügyletek költség tartaléka |
Egyéb tartalékok összesen |
Összes saját tőke |
|
|
|
|
||||||
|
Egyenleg 2021. január 1. közzétett |
6 179 |
0 |
2 869 |
0 |
0 |
0 |
0 |
9 048 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tartalék egyenleg megbontása |
0 |
68 474 |
-69 518 |
1 044 |
0 |
0 |
1 044 |
0 |
|
Előző időszaki újramegállapítások |
-32 |
0 |
-1 643 |
219 |
0 |
0 |
219 |
-1 456 |
|
|
|
|
||||||
|
Egyenleg 2021. január 1. újramegállapított |
6 147 |
68 474 |
-68 292 |
1 263 |
0 |
0 |
1 263 |
7 592 |
|
|
|
|
|
|||||
|
Tárgyévi eredmény (újramegállapított) |
0 |
0 |
20 056 |
0 |
0 |
0 |
0 |
20 056 |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
Teljes átfogó jövedelem |
0 |
0 |
20 056 |
0 |
0 |
0 |
0 |
20 056 |
|
Egyéb mozgások |
|
-36 |
-59 |
0 |
219 |
0 |
219 |
124 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyenleg 2021. december 31. újramegállapított |
6 147 |
68 438 |
-48 295 |
1 263 |
219 |
0 |
1 482 |
27 772 |
|
|
|
|
||||||
|
Egyenleg 2021. december 31. közzétett |
6 147 |
0 |
24 975 |
0 |
0 |
0 |
0 |
31 122 |
|
|
|
|
||||||
|
Tartalék egyenleg megbontása |
0 |
68 438 |
-69 701 |
1 263 |
0 |
0 |
1 263 |
0 |
|
Újramegállapítások |
0 |
0 |
-3 569 |
0 |
219 |
0 |
219 |
-3 350 |
|
|
|
|
||||||
|
Egyenleg 2021. december 31. újramegállapított |
6 147 |
68 438 |
-48 295 |
1 263 |
219 |
0 |
1 482 |
27 772 |
|
|
|
|
||||||
|
Egyéb átfogó jövedelem |
0 |
0 |
0 |
0 |
890 |
0 |
890 |
890 |
|
|
|
|
||||||
|
Tárgyévi eredmény |
0 |
0 |
-4 411 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-4 411 |
|
|
|
|
||||||
|
Teljes átfogó jövedelem |
0 |
0 |
-4 411 |
0 |
890 |
0 |
890 |
-3 521 |
|
Egyéb mozgások |
-30 |
-44 726 |
44 726 |
0 |
29 |
0 |
29 |
-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyenleg 2022. december 31. |
6 117 |
23 712 |
-7 980 |
1 263 |
1 138 |
0 |
2 401 |
24 250 |
|
|
|
|
||||||
|
Egyéb átfogó jövedelem |
0 |
0 |
0 |
0 |
2 616 |
-1 145 |
1 471 |
1 471 |
|
|
|
|
||||||
|
Tárgyévi eredmény |
0 |
0 |
16 223 |
0 |
0 |
0 |
0 |
16 223 |
|
|
|
|
||||||
|
Teljes átfogó jövedelem |
0 |
0 |
16 223 |
0 |
2 616 |
-1 145 |
1 471 |
17 694 |
|
|
|
|
||||||
|
Fizetett osztalék |
0 |
0 |
-4 762 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-4 762 |
|
Egyéb mozgások |
0 |
0 |
248 |
0 |
-248 |
0 |
-248 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyenleg 2023. december 31. |
6 117 |
23 712 |
3 729 |
1 263 |
3 506 |
-1 145 |
3 624 |
37 182 |
|
Kelt, Budapest, 2024. március 20. |
||||||||
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
1. Az egyedi pénzügyi kimutatást készítő gazdálkodó egység
A Waberer’s International Nyrt. (a továbbiakban: „Társaság”) magyarországi székhelyű társaság. A Társaság székhelyének címe: 1239 Budapest, Nagykőrösi út 351. A Társaság főtevékenysége fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai szolgáltatás.
A Társaság leányvállalatai a 7. pontban kerültek részletezésre. Alapvetően három szegmensben tevékenykednek, nemzetközi fuvarozás, regionális szerződéses logisztika és egyéb területen, amely utóbbi a biztosítási üzletágat takarja.
A Társaság, mint anyavállalat gyakorolja a végső ellenőrzést, amely alapján a Társaságról és leányvállaltairól (továbbiakban: a „Csoport) együtt konszolidált beszámoló készül. Mind az egyedi, mind a konszolidált pénzügyi kimutatások fordulónapja 2023. december 31. az ezzel a nappal végződő üzleti évre vonatkozóan.
2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja
(a) A vállalkozás folytatása
A Társaság a 2019-ben és 2020-ban elszenvedett veszteségeket követően a 2020-ban végrehajtott és 2021-ben stabilizált változásoknak és sikeres új üzleti modellnek köszönhetően ismét és tartósan nyereségessé vált, majd 2022-ben és 2023-ban is kiemelkedő eredményt ért el, amely 2023-ban a Társaság tőzsdei bevezetését követő időszak legmagasabb profitszintjét eredményezte.
A Társaság eredményének elmúlt három és fél évben bekövetkezett javulásának motorja a nemzetközi szegmens eredményének jelentős fejlődése a végrehajtott intézkedéseknek köszönhetően. Valamennyi szegmens sikeres gazdálkodást folytatott 2023-ban, meghaladva célkitűzéseit és párhuzamosan megteremtve a jövőbeli tovább fejlődés alapjait.
A Társaság 2022. áprilisában sikeresen valósított meg egy 111 millió EUR névértékű kötvénykibocsátást, A kötvény fix kamatozású, 10 éves lejáratú, az 5. és 9. évek között évi 10%- os, míg a 10. évben 50%-os mértékben kerül törlesztésre. A Társaság és a Csoport a kötvény forgalomba hozatalából befolyó összeget – a 2021. decemberében bemutatott stratégiájával összhangban – saját raktár építésére, regionális akvizícióra és flotta csere finanszírozására, illetve a meglévő hitelek refinanszírozására használta, illetve használja fel. A végrehajtott forrás bevonás segítségével hosszú távra sikerült biztosítani a Waberer’s számára a további növekedéshez szükséges kiszámítható finanszírozást, így az elkövetkező években képes lesz tovább növelni a Csoport versenyképességét, fejleszteni tudja az alap infrastruktúrát és földrajzilag is képes lesz kiterjeszteni a jelenleg is sikeres szerződéses logisztikai tevékenységet.
A kötvény forrásból refinanszírozott, kiváltott – a Csoport korábbi pénzügyi helyzetét jellemző - szigorú feltétel és biztosíték rendszerrel rendelkező működő tőke finanszírozási forrásokat egy hosszútávú, biztosítékok nélküli forrás váltotta fel, amely mellett a Csoport rövid és hosszú távú finanszírozása stabil alapokon nyugszik, megnyugtató likviditási tartalék mellett nyílik lehetőség a Csoport stratégiai fejlesztési projektjeit megvalósítani.
A Csoport a 2023. év során a sikeres és eredményes üzletmenet és a kötvény által biztosított többletforrás együttes eredményeként folyamatosan stabil likviditást mutatott és jelentős pénzeszköz állományt halmozott fel, amelynek értéke 2023. december 31-én 67 millió EUR.
A vállalkozás folytatásának elvének megítélésekor a vezetés számos tényezőt – köztük a Csoport eredményét és a megfelelő finanszírozás rendelkezésre állását is – figyelembe vett az alábbiak szerint:
· A Társaság aktuális eredménye 2021-et követően 2022-ben és 2023-ban is meghaladta a tervezett mértéket, főleg az új üzleti modell bevezetésének, finomhangolásának és továbbfejlesztésének köszönhetően.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
· A Társaság működése 2020. második felében és 2021, 2022, valamint 2023 teljes üzleti évben sikeres volt és – a vezetés cselekvési tervének jövőbeli hatásainak következtében - várhatóan a további években is sikeres lesz. Ez a tartós eredményes időszak megfelelően igazolja az üzleti modell tartós pozitív hatását, válságállóságát. Azonban a kedvezőtlen és gyorsan változó politikai és gazdasági környezet hatással lehet a további növekedési lehetőségekre.
· A vezetés becslése alapján a Csoport pénzügyi mozgástere – a cash-pool csoporthoz tartozó fuvarozási és szállítmányozási (ITS HU) és a regionális szerződéses logisztika (RCL) szegmens vonatkozásában is - pozitív, amelyet a 2022-ben kibocsátott kötvényből keletkezett finanszírozási forrás tovább növel.
· Az üzleti tevékenység eredménye és a fentiekben bemutatott kötvényforrás biztosítja a szükséges működőtőke-mennyiséget. A hitelintézetekkel kötött megállapodások továbbá lehetővé teszik a 2024-ban lejáró gépjármű-lízingek meghosszabbítását is.
· A Társaság új tulajdonosi struktúrája szintén garanciát nyújt a Társaság fejlődését és pénzügyi stabilitását biztosító környezet megteremtésére
· A Társaság 2023 novemberében publikálta a „Waberer’s Csoport – Stratégia 2027” középtávú üzleti tervét, amelyben foglalt akciók egy attraktív növekedési pályát vetítenek elő a sikeres alaptevékenység és a bővülést, valamint fenntartható versenyképességet megalapozó akciók együttes eredményeként, konzervatív eladósodottsági szint mellett.
A vezetés és a Waberer’s International Nyrt. Igazgatósági tagjai bizonyosak abban, hogy a Társaság megfelelő forrásokkal rendelkezik a működés folytatásához a belátható jövőben, és ezzel összhangban a pénzügyi kimutatásokat a vállalkozás folytatásának elvével összhangban készítette el.
Az egyedi pénzügyi kimutatások nem tartalmaznak, a bemutatott összegek és besorolások vonatkozásában olyan korrekciókat, amelyekre akkor lenne szükség, ha a vállalkozás folytatásának elve a Csoport folyamatos működésének tekintetében nem érvényesülne.
(b) A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelésről szóló nyilatkozat
A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásai a vállalkozás folytatásának elvét feltételezve az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS-ek) szerint készültek.
Az IFRS-ek az IASB és elődje által kiadott számviteli standardokból, valamint a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) és elődje által kiadott értelmezésekből állnak.
Az egyedi pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2024. március 20-án kibocsátásra jóváhagyta.
(c) Az értékelés alapja
A származékos pénzügyi instrumentumok és az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok kivételével, amelyek valós értéken vannak értékelve, az egyedi pénzügyi kimutatások készítése során az értékelés alapja az eredeti bekerülési érték volt.
(d) Funkcionális és prezentálási pénznem
A Társaság ügyleteinek 90 % az Európai Unió területén teljesül. A Társaság finanszírozása EUR-ban történik, a kamatfelárak tekintetében a finanszírozók a magyarországi ország kockázati felárat minimális tekintetben veszik figyelembe a Társaság speciális EU-s tevékenysége miatt. Ennek megfelelően az egyedi pénzügyi kimutatások EUR-ban készültek.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
3. Jelentős számviteli politikák
Az alábbiakban ismertetett számviteli politikák alkalmazása következetesen történt a jelen egyedi pénzügyi kimutatásokban bemutatott valamennyi időszakra vonatkozóan.
I. Kibocsátott még nem hatályos, de az EU által befogadott standardok és értelmezések
i. IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: a kötelezettségek rövid-, illetve hosszú lejáratúként történő besorolása (módosítás)
A módosítások a 2024. január elsején vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A módosítások tisztázzák, hogy a kötelezettségeket a fordulónapon meglévő jogok alapján kell rövid vagy hosszú lejáratú kötelezettségként besorolni. A kötelezettség hosszúlejáratú, amennyiben a gazdálkodó egységnek lényegi (a jognak nem kell feltétel nélkülinek lennie) joga van a fordulónapon legalább 12 hónapon túlra halasztani a kifizetést.
A 2022. októberi módosítás kimondja, hogy azokat a kovenánsokat, amelyeknek a fordulónap után kell megfelelni, nem kell figyelembe venni annak meghatározásakor, hogy fordulónapon a kötelezettség hosszú vagy rövid lejáratú-e. Továbbá a vezetőség várakozása a jövőbeni kifizetésekre vonatkozóan nem befolyásolja a kötelezettségek besorolását. Egy kötelezettséget rövid lejáratúként kell besorolni, amennyiben a kovenáns megsértésre került a fordulónapon vagy azt megelőzően, még akkor is, ha a kovenánsra vonatkozóan a hitelező elengedi a kovenáns megkötést a fordulónap után. És fordítva, egy hitel hosszúlejáratúként sorolandó be, ha a kovenáns sértés csak a fordulónap után történik.
A módosítások a 2024 január 1-jén, illetve az azt követő beszámolási időszakban lépnek hatályba és visszamenőlegesen is alkalmazni kell az IAS 8-nak megfelelően, míg a korai alkalmazás megengedett. A Társaság úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a pénzügyi kimutatásaira.
ii. IFRS 16 Lízing: Lízing kötelezettség és visszlízing (Módosítások)
2022. szeptember 22-én az IASB kiadta a lízingkötelezettség eladás és visszlízing esetén (az IFRS 16 módosításai) olyan módosításokkal, amelyek egyértelművé teszik, hogy az eladó-lízingbevevő a későbbiekben hogyan értékeli azokat a visszlízing ügyleteket, amelyek az IFRS 15 szerint értékesítésnek minősülnek. Az eladó-lízingbevevő nem jeleníthet meg olyan nyereséget vagy veszteséget, amely az általa megtartott használati jog eszköz értékére vonatkozik, a lízing kötelezettséget értékelni kell még akkor is, ha nem indextől vagy rátától függő változó díj. A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A Társaság úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásaira.
iii. IAS 7 Cash Flow kimutatás és az IFRS7 Pénzügyi instrumentumok közzétételei
2023. május 25.-én kibocsátott módosítás a szállítói finanszírozási megállapodásokkal kapcsolatos közzétételi követelményekre irányulnak, az átláthatóság fokozása és a vállalkozások kötelezettségeire, cash flow-ira való hatásásnak bemutatása és a likviditási kockázatnak való kitettség hatásának bemutatása érdekében.
II. Kibocsátott még nem hatályos, és az EU által még be nem befogadott standardok és értelmezések
i. IAS 21 A devizaárfolyamok változásainak hatásai
2023. augusztus 15.-én kibocsátott módosítás meghatározná, hogy mikor váltható át egy valuta másik pénznemre, és következésképpen mikor nem, hogyan határozza meg a gazdálkodó egység az akkor alkalmazandó árfolyamot, amikor egy pénznem nem átválható és melyek azok az információk, amiket gazdálkodó egységnek közzé kell tennie, ha a pénznem nem váltható át.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
III. A Társaság által 2023. évben átvett, alább ismertetett, módosított IFRS standardok kivételével, az egyedi pénzügyi kimutatás elkészítéséhez alkalmazott számviteli politikák megegyeznek az előző évben alkalmazottakkal:
i. IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és IFRS Alkalmazási Útmutató 2: Számviteli politikák közzététele (Módosítások)
A módosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényesek, a korábbi alkalmazás megengedett. A módosítások iránymutatást adnak a lényegességi megítélésnek a számviteli politika közzétételére vonatkozó alkalmazásához. Az IAS 1 módosításai különösen a „jelentős” (significant) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelményt váltják fel a „lényeges” (material) számviteli politika közzétételére vonatkozó kötelezettséggel. Ezenkívül útmutatást és szemléltető példákat ad az Alkalmazási útmutatóban, hogy segítsék a lényegesség fogalmának alkalmazását a számviteli politika közzétételével kapcsolatos döntések meghozatalakor. A Társaság 2023. január 01-től alkalmazza a módosításokat.
ii. IAS 8 Számviteli politikák, számviteli becslések és hibák változásai: Számviteli becslések meghatározása
A módosítások 2023. január 1-jén és az azt követő periódusokra vonatkozóan lépnek hatályba az előzetes alkalmazás megengedett és alkalmazható a számviteli politikák és számviteli becslések változtatására, melyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következtek be. A módosítások bevezetik egy új számviteli becslés fogalmát, meghatározott pénzösszegek mérési bizonytalanságoknak való kitettségével kapcsolatban a pénzügyi kimutatásban. A módosítások azt is tisztázzák, hogy mik a változások a számviteli becslésekben, valamint ezek, hogyan térnek el a számviteli politikai változásoktól és a hibák kijavításától. 2023. január 01-től hatályos.
iii. IAS 12 Jövedelemadók: Az egyetlen ügyletből eredő eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó (Módosítások)
A módosítások 2023. január 1-jén, illetve az azt követő időszakokra vonatkozóan lépnek hatályba, az előzetes alkalmazás megengedett. 2021 májusban a Testület módosításokat adott ki az IAS 12 Jövedelemadókhoz, melyek leszűkítik a hatályát a kezdeti megjelenítésnek az IAS 12-hez kapcsolódóan, valamint megadják, hogy a cégeknek, hogyan kellene elszámolniuk a halasztott adót a lízingek és a leszerelési kötelezettségekhez kapcsolódóan. A módosítások értelmében a kezdeti megjelenítés kivétele nem vonatkozik azokra az ügyletekre, melyek kezdeti megjelenítéskor egy eszköz és egy kötelezettség egyidejű megjelenítésével járnak. Az ilyen ügyletekre a kezdeti megjelenítéskor halasztott adót kell megjeleníteni, amennyiben az ügylet azonos értékű adóköteles és levonható átmeneti különbözetet keletkeztet. 2023. január 1-től hatályos.
iv. Az IAS 12 Jövedelemadók standard módosításai: Nemzetközi adóreform – Második pillér mintaszabályok
2023 májusában az IASB módosításokat adott ki az IAS 12 „Jövedelemadók” standardhoz. Ezt a módosítást a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által a nemzetközi adóreform eredményeként kiadott második pillér mintaszabályainak küszöbön álló végrehajtására válaszul vezették be. A módosítások átmeneti kivételt jelentenek a második pillér modellszabályait végrehajtó, hatályba léptetett vagy érdemileg elfogadott adótörvényből eredő halasztott adók elszámolási és közzétételi kötelezettsége alól. Az IASB hatálybalépésének napjával összhangban a társaságok azonnal alkalmazhatják a kivételt, de közzétételi kötelezettség a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkozóan kötelező.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
(a) Pénzügyi instrumentumok
A Társaság pénzügyi eszközei jellemzően a készpénzen kívül vevőkövetelések, az amortizált bekerülési értéken értékelt kibocsátott vállalati kötvény, az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt állampapírok, egyéb értékpapírok és egyéb követelések, származékos ügyletek, melyek a további pontokban részletezésre kerülnek.
Az értékpapírokat a Társaság két üzleti modell alkalmazásával tartja, jellemzően cash flow beszedési céllal, míg az értékpapírok egy részét kettős céllal, cash flow beszedési és értékesítési céllal. Ennek megfelelően a pénzügyi eszközök jelentős része amortizált bekerülési értéken értékelt, míg az értékpapírok egy része egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt.
SPPI teszt
A vásárolt értékpapírok, vállalati kötvények, fix futamidővel, fix kamattal és fix visszafizetési ütemezéssel rendelkeznek. Nem tartalmaznak semmilyen egyéb kockázatot, volatilitást tükröző, eseménytől függő pénzmozgást. A kamat a pénz időértékén kívül csak a hitel- és likviditási kockázatra, a hitelhez kötődő költségekre és a hitelnyújtó hasznára nyújtanak fedezetet. Ennek megfelelően a Társaság nem rendelkezik olyan pénzügyi eszközzel, melyet az SPPI (szerződéses cash flow jellemzők) teszt alapján kötelezően valós értéken kellene értékelni eredménnyel szemben.
A Társaság pénzügyi kötelezettségei jellemzően lízingek, egyéb hitelek és kölcsönök, kibocsátott kötvény és egyéb kötelezettségek, származékos ügyletek, melyek a további pontokban részletezésre kerülnek. A származékos ügyletek kivételével a pénzügyi kötelezettségeket amortizált bekerülési értéken értékeli a Társaság.
Tőkeinstrumentum minden olyan ügylet, amely adott vállalkozás eszközeiben - a vállalkozás valamennyi kötelezettségének levonása után - maradványrészesedésre jogosít. A Társaság nem rendelkezik pénzügyi eszköz jellegű tőkeinstrumentummal, melyre az IFRS 9 standard előírásait alkalmazná.
Származékos pénzügyi instrumentumok:
A Társaság rendelkezik az árfolyamkockázatoknak való kitettség fedezésére szolgáló származékos pénzügyi instrumentumokkal.
A származékos ügyletek kezdeti megjelenítése valós értéken történik; a hozzárendelhető tranzakciós költségek felmerülésük időpontjában az eredményben vannak elszámolva. A kezdeti megjelenítést követően a cash flow fedezeti ügyletnek minősülő származékos ügyletek év végén valós értéken vannak értékelve, és a valós értékből a hatékony rész közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony rész az egyéb ráfordítással, vagy egyéb bevétellel szemben kerül elszámolásra.
A tárgyidőszakban lezárult cash flow fedezeti ügyletek esetében a Társaság számviteli politikája szerint a hatékonynak minősülő realizált eredmény árbevétel fedezés esetén árbevétel csökkenésként vagy növekedésként, illetve a bérköltség és az üzemanyag költség fedezetére kötött ügyleteknél a direkt költségek között kerül kimutatásra.
2023-től a Társaság árfolyam kockázatának fedezésére KO forward típusú ügyleteket is kötött, melyek 2 opcióból állnak össze. A knock-out forward ( KO Forward) olyan határidős ügylet jellegű összetett opciós termék, melyhez tartozik egy olyan árfolyamszint ( kiütési/KO szint) amelyet, ha az opció lejártakor érintenek az bankközi piaci jegyzések, az ügylet maga megszűnik. Az opciók esetén az opció belső értékét jelöli meg a Társaság fedezeti instrumentumként, míg az opció időértéke fedezés költségeként jelenik meg az egyéb átfogó jövedelem kimutatásban.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
(b) Ingatlanok, gépek és berendezések
i. Megjelenítés és értékelés
Az ingatlanok, járművek és berendezések értékelése halmozott értékcsökkenési leírással és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken történik.
Ha az ingatlanok, járművek és berendezések egyes részeinek eltérő a hasznos élettartama, azokat az ingatlanok, járművek és berendezések között külön tételekként (fő komponensek) számoljuk el.
Az ingatlanok, járművek és berendezések valamely tételének értékesítéséből származó nyereség vagy veszteség az értékesítése bevételének az ingatlanok, járművek és berendezések könyv szerinti értékével történő összehasonlításával vannak meghatározva, és az nettó módon van az eredményben az egyéb bevételek között bemutatva.
ii. Későbbi költségek
Az ingatlanok, gépek és berendezések egy részének a csere költsége a tétel könyv szerinti értékében van megjelenítve, ha valószínű, hogy az adott részben megtestesülő várható jövőbeni gazdasági hasznok be fognak folyni a Társasághoz, és az adott rész bekerülési értéke megbízhatóan mérhető. A kicserélt rész könyv szerinti értéke kivezetésre kerül. Az ingatlanok, gépek és berendezések napi szervizelésének költségei az eredményben vannak megjelenítve felmerüléskor.
iii. Értékcsökkenés
Az értékcsökkenés elszámolása lineáris módszerrel történik az eredményben, az ingatlanok, gépek és berendezések egyes részeinek becsült hasznos élettartama alapján az értékcsökkenthető érték összegére vonatkozóan. Értékcsökkenthető értéknek a maradványértékkel csökkentett bekerülési érték minősül. Telek után nincs értékcsökkenés elszámolva.
A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:
· ingatlanok 30 – 50 év
· gépek és berendezések 7 év
· járművek 4-5 év a finanszírozással azonos futamidő
· egyéb berendezések és felszerelések 7 év
iv. IFRS 16 Használatijog-eszköz
A Társaság jármű és ingatlan lízing megállapodásokkal rendelkezik, a használati jog eszközöket az ingatlanok és a járművek soron mutatja ki. A lízing finanszírozással vásárolt járművek hasznos élettartama és maradványértéke megegyezik a lízing szerződésben meghatározott futamidővel és a jármű gyártó által a futamidő végére adott visszavásárlási garancia értékével a regionális szerződéses logisztika szegmens esetében. A nemzetközi fuvarozási szegmens esetében az eszközök használati joga kerül kimutatásra a futamidő alatti pénzkiáramlások alapján, mint eszköz érték, amely a szerződés szerinti futamidő alatt kerül lineáris elszámolásra értékcsökkenésként az IFRS 16 szabályai szerint.
A használatijog -eszközök utáni amortizáció a lízing futamideje alatt történik melyet az IFRS 16 szerint határoz meg a Társaság.
Minden olyan bérleti jogból származó használati jog, amelynek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban a direkt költségek között kerülnek elszámolásra.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
(c) Immateriális javak
i. Egyéb immateriális javak és szoftverek
A Társaság által beszerzett, határozott hasznos élettartamú egyéb immateriális javak és szoftverek halmozott amortizációval és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken vannak nyilvántartva.
ii. Későbbi ráfordítások
A későbbi ráfordítások aktiválására csak akkor kerül sor, ha azok növelik az adott eszközben megtestesülő jövőbeni gazdasági hasznokat. Minden egyéb ráfordítás, beleértve a márkanevek ráfordítását is, az eredménybe kerülnek elszámolásra felmerüléskor.
iii. Amortizáció
Az amortizáció az eredményben van elszámolva lineáris módszerrel az immateriális javak becsült hasznos élettartama során attól a naptól kezdve, amikor azok használatra készek. A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:
· szoftver 10 év
· vagyoni értékű jogok 6 év.
(d) Készletek
A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbakon vannak értékelve. Az alkatrész készletek bekerülési tartalmazza a készletek beszerzésekor felmerült ráfordításokat, az előállítási vagy átalakítási költségeket és az annak érdekében felmerült egyéb költségeket, hogy a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüljenek, kivezetésük átlagáron, tank készletek esetében FIFO elv szerint történik
A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során a becsült értékesítési ár, csökkentve a befejezés becsült költségeivel és az értékesítési ráfordításokkal.
(e) Értékvesztés
i. Pénzügyi eszközök
Az amortizált bekerülési értéken vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken (FVOCI-n) értékelt hitelviszonyt megtestesítő instrumentumokon várható hitelezési veszteséget a Társaság előremutató jelleggel értékeli, a keletkezett veszteségre képzett értékvesztést pedig havonta számolja el.
Az egyszerűsített módszer nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. A jelentős finanszírozási elemet nem tartalmazó vevő, illetve szerződés szerinti követelések esetén, ahol a Társaság úgy döntött, hogy az árbevétel-elszámolás szempontjából nem korrigálja a kamatrész ellenértékét - mert nem tartalmaz jelentős finanszírozási komponenst a Társaság az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett döntött. Az egyéb pénzügyi eszközök értékvesztésének elszámolása az általános módszer szerint történik.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Az egyszerűsített módszer szerint a Társaság a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek meghatározásához értékvesztés-mátrixot alkalmaz, amely a vevők egyes körülményeit, valamint a késedelmes napok számát veszi figyelembe. A mátrixban alkalmazott értékvesztési ráták az IFRS 9 várható hitelezési veszteségszámításokra vonatkozó általános követelményei alapján kerülnek meghatározásra.
Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege lecsökken, a csökkenés pedig egyértelműen az értékvesztés elszámolását követő eseményhez kapcsolható (mint pl. a vevő hitelminősítésének javulása), a korábban elszámolt értékvesztés visszavezetésre kerül az értékvesztésszámla éves eredménnyel szembeni korrekciójával szemben. Az értékvesztés visszavezetése eredményeként a pénzügyi eszköz könyv szerinti értéke nem emelkedhet az amortizált bekerülési érték azon összege fölé, ami akkor lenne helytálló, ha az értékvesztés visszavezetésének időpontjában az értékvesztés elszámolására nem került volna sor.
A Társaság a pénzügyi eszközöket teljesen vagy részben akkor írja le, ha gyakorlatilag minden behajtási lehetőséget kimerített, a megtérülés esélye pedig ennek ellenére nem reális. Erre utaló jel lehet:
· a behajtási tevékenység megszüntetése, valamint
· ha a behajtási módszer fedezet lefoglalását jelenti, a fedezet értéke pedig nem elégséges a kintlévőség teljes megtérüléséhez.
A korábban már leírt összegek esetleges későbbi megtérülését a tárgyévi eredménnyel szemben az értékvesztés-számla csökkentése mellett számoljuk el.
ii. Nem pénzügyi eszközök
Az IAS 36 standard hatókörébe tartozó nem pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke minden fordulónapon felülvizsgálatra kerül a Társaság által annak megállapítására, van-e értékvesztésre utaló jel. Ha van értékvesztésre utaló jel, meghatározásra kerül az adott eszköz becsült megtérülő értéke.
(f) Értékesítésre tartott befektetett eszközök
A várhatóan elsősorban értékesítéssel, nem pedig folyamatos használattal megtérülő befektetett eszközök (vagy eszközökből és kötelezettségekből álló elidegenítési csoportok) értékesítésre tartott befektetett eszközöknek minősülnek. A Társaság jellemzően a lízingből visszavett, de eladásra szánt eszközöket sorolja ebbe a kategóriába, ahol a várható értékesítés 12 hónapon belüli.
(g) Munkavállalói juttatások
i. Végkielégítések
A végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Társaság a visszavonás reális lehetősége nélkül, nyilvánvalóan a munkaviszony rendes nyugdíjazási idő előtti megszűnését vagy az önkéntes felmondásra való ösztönzés érdekében felajánlott végkielégítést tartalmazó, hivatalosan részletezett programra kötelezte magát. Az önkéntes felmondásért járó végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Társaság önkéntes felmondással kapcsolatos ajánlatot tett, amelyet valószínűleg elfogadnak, és az elfogadások összege megbízhatóan becsülhető.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
ii. Rövid távú munkavállalói juttatások
A rövid távú munkavállalói juttatási kötelmek értékelése diszkontálás nélkül történik, és azok költségként leírásra kerülnek a kapcsolódó szolgáltatás nyújtásakor.
Kötelezettség megjelenítésére kerül sor rövid távú jutalmakkal kapcsolatos vagy nyereségrészesedési programok keretében fizetendő összegek után, ha a Társaságnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van ilyen összegek megfizetésére a munkavállaló által a múltban nyújtott szolgáltatás következtében, és a kötelem megbízhatóan becsülhető.
(h) Céltartalékok
Céltartalék van kimutatva, ha múltbeli események következtében a Társaságnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van, amely megbízhatóan megbecsülhető, és valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági haszon kiáramlását fogja igényelni.
(i) Árbevétel
A Társaság jellemzően fuvarozási szolgáltatást nyújt, esetileg üzemanyagot, vagy járműalkatrészt értékesít áruként.
A Társaság megállapította, hogy az IFRS 15 standard elveivel összhangban
· a teljesítési kötelmet fuvarozás és szállítmányozási szolgáltatás során folyamatosan elégíti ki. így a kapcsolódó árbevételt adott időszak alatt számolja el a megtett kilométerek alapján, az output módszer alkalmazásával.
· alapvetően megbízóként jár el a vevőkkel kötött szerződésekben, mert jellemzően ellenőrzi az árukat, szolgáltatásokat, mielőtt átadja őket a vevők részére. Szolgáltatások esetében a teljes felelősség a Társaságé, aminek eredményeként bruttó módon számolja el az árbevételt, mint főkötelezett.
· a szállítmányozási tevékenységhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat, mint szállítmánybiztosítás megkötése, vámközreműködés, árurögzítés, csomagolás, az adott időpontban elégíti ki a társaság, így elszámolásuk is az adott időpontban történik.
· a szállítmánybiztosítás esetében ügynökként jár el a Társaság
· nemzetközi fuvarozásnál a megrendelőnek fizetett kártérítés vevőnek fizetett ellenértéknek minősül, így árbevétel csökkentéseként mutatja ki a Társaság
· nincsen jelentős finanszírozási komponens, mert szerződéskötéskor várhatóan az ígért áru vagy szolgáltatás vevőnek való átadása és az említett áru vagy szolgáltatás vevő általi kifizetése közötti időszak legfeljebb egy év.
(j) Pénzügyi bevétel és ráfordítás
A pénzügyi bevételek közé a következő tételek tartoznak: a befektetések utáni kamatbevétel A kamatbevétel időarányosan van megjelenítve az eredményben az effektív kamatláb módszer alkalmazásával. Az osztalékbevétel azzal a dátummal van megjelenítve az eredményben, amikor a Társaságnak a kifizetéshez való joga létrejön, amely tőzsdén jegyzett értékpapírok esetén az osztalékjog megszűnésének napja (ex-dividend date).
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A pénzügyi ráfordítás összetevői a következők: hitelek utáni kamatráfordítás, a céltartalékok diszkontjának lebontása, a kibocsátott kötvény kamata.
Az realizált árfolyamnyereségek és - veszteségek kimutatása bruttó módon történik, a nem realizált pedig nettó módon.
(k) Nyereségadó
A nyereségadó-ráfordítás tényleges és halasztott adót tartalmaz. A nyereségadó-ráfordítás az eredményben van kimutatva a közvetlenül a saját tőkében kimutatott tételekre vonatkozó rész kivételével, amely a saját tőkében szerepel.
A Magyarországon kivetett helyi iparűzési adó és az innovációs járulék szintén nyereségadóként kerül bemutatásra.
Halasztott adó-követelés csak olyan mértékben van kimutatva, amilyen mértékben valószínű, hogy rendelkezésre áll majd olyan jövőbeni adóköteles nyereség, amellyel szemben az átmeneti különbözet felhasználható. A halasztott adó-követelések minden egyes mérlegfordulónapon felülvizsgálatra kerülnek és annak megfelelően csökkentve vannak, ahogyan a kapcsolódó adóelőny realizálása már nem valószínű.
(l) Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek
A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek készpénzt és látra szóló betéteket tartalmaznak, valamint a 3 hónapon belüli lejáratokkal rendelkező kötvények, kincstárjegyek értékét.
(m) Jegyzett tőke
Törzsrészvények
A törzsrészvények saját tőkeként vannak besorolva. A törzsrészvények kibocsátásához közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőke csökkenéseként, az adóhatásokkal nettósítva vannak kimutatva.
Jegyzett tőke (saját részvények) visszavásárlása
A visszavásárolt részvények saját részvényként vannak besorolva, és azok a teljes saját tőkéből történő levonásként vannak bemutatva. Saját részvények értékesítésekor vagy későbbi időpontban történő újbóli kibocsátásakor az ellenértékként kapott összeg a saját tőke növekedéseként van megjelenítve, az ügyletből származó többlet vagy hiány pedig az eredménytartalékkal szemben van elszámolva.
(n) Valós érték hierarchia
A valós értéken történő értékelés szerint a Társaság valósérték-hierarchiát használ, amely három szintbe kategorizálja a valós érték meghatározására használt értékelési módszerek inputjait.
A Társaság az alábbi értékeléseket alkalmazza az Adósság és tőke jellegű befektetett pénzügyi eszközök valós értékének számításakor az alábbi értékelési sorrend betartásával.
a. a tőzsdén jegyzett fix és változó kamatozású kötvények, valamint a diszkontkincstárjegyek esetén – az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett államkötvényeket és diszkontkincstárjegyeket kivéve – egységesen az értékelési időszakban az utolsó tőzsdei záró nettó árfolyam felhasználásával kell értékelni oly módon, hogy a nettó árhoz a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni a fordulónapig felhalmozott kamatokat;
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
b. az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett, 3 hónapnál hosszabb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású, illetve diszkont állampapírok esetén az Államadósság Kezelő Központ (továbbiakban ÁKK) által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett legjobb vételi és eladási nettó árfolyamok számtani átlaga és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegekként kell a piaci értéket meghatározni;
c. a 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású és diszkont állampapírok – ideértve az állami készfizető kezességgel rendelkező értékpapírokat is – esetén az ÁKK által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett 3 hónapos referenciahozam felhasználásával a fordulónapra számított nettó árfolyam és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegeként kell a piaci értéket meghatározni;
d. ha a tőzsdére bevezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak – az elsődleges forgalmazó rendszerbe bevezetett állampapírokat kivéve – nincsen 30 napnál régebbi árfolyam, akkor a piaci érték meghatározása a tőzsdén kívüli kereskedelem szerinti regisztrált és a fordulónapig közzétett utolsó, forgalommal súlyozott nettó átlagár és a fordulónapig felhalmozott kamat felhasználásával történik, ha ez az adat nem régebbi 30 napnál. Ugyanezen módszert kell alkalmazni a tőzsdére be nem vezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírra;
e. ha a fenti értékelési módszerek nem használhatók, akkor a nettó beszerzési árat kell felhasználni oly módon, hogy a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni az utolsó kamatfizetés óta a fordulónapig felhalmozott kamatokat.
f. Származékos ügyletek és a szerződéses kötelezettségek között kimutatott beágyazott derivatíva valós értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a származékos ügyletek a bankoktól érkező MtM mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul.
4. Egy részvényre jutó nyereség
A Waberer’s International Nyrt. jegyzett tőkéjét 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvény testesít meg.
A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2023. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amely 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvényből állt.
Ebből saját részvény 214 699 darab (össznévértéke 75 144 EUR).
Saját részvények darabszáma 2023.12.31: 214 699 darab Névérték: 75 144 EUR
Saját részvények darabszáma 2022.12.31: 214 699 darab Névérték: 75 144 EUR
A törzsrészvények súlyozott átlaga 2023 évben: 17 479 035 db
A törzsrészvények súlyozott átlaga 2022 évben: 17 479 035 db
Sem 2023-ban, sem pedig 2022-ben nem volt hígító hatás, ezért az egy részvényre jutó higított eredmény megegyezik az egy részvényre jutó eredménnyel.
|
Egy részvényre jutó eredmény |
2023 |
2022 |
|
Adózott eredmény ezer EUR |
16 224 |
-4 411 |
|
Törzsrészvények súlyozott átlaga |
17 479 035 |
17 479 035 |
|
Egy részvényre jutó eredmény EUR |
0,93 |
-0,25 |
|
Egy részvényre jutó higított eredmény EUR |
0,93 |
-0,25 |
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
5. Immateriális javak
|
|
Immateriális javak |
Szoftverek |
Vagyoni értékű jogok |
|
Nyitó egyenleg 2022.01.01 |
|||
|
Bruttó érték |
31 605 |
28 375 |
3 230 |
|
Halmozott értékcsökkenés |
-19 453 |
-16 843 |
-2 610 |
|
Nettó érték |
12 152 |
11 532 |
620 |
|
2022.évi változások |
|||
|
Növekedések és üzembe helyezés |
994 |
791 |
203 |
|
Értékcsökkenés |
-2 224 |
-2 005 |
-219 |
|
Záró nettó érték |
10 922 |
10 318 |
604 |
|
Záró egyenleg 2022.12.31 |
|||
|
Bruttó érték |
32 599 |
29 165 |
3 434 |
|
Halmozott értékcsökkenés |
-21 677 |
-18 847 |
-2 830 |
|
Nettó érték |
10 922 |
10 318 |
604 |
|
2023.évi változások |
|||
|
Növekedések és üzembe helyezés |
1 026 |
888 |
138 |
|
Értékcsökkenés |
-1 623 |
-1 460 |
-163 |
|
Csökkenések |
-185 |
-70 |
-115 |
|
Záró nettó érték |
10 140 |
9 676 |
464 |
|
Záró egyenleg 2023.12.31 |
|||
|
Bruttó érték |
32 866 |
29 904 |
2 962 |
|
Halmozott értékcsökkenés |
-22 726 |
-20 228 |
-2 498 |
|
Nettó érték |
10 140 |
9 676 |
464 |
Az immateriális javak jelentősebb tételei az SAP S4/HANA vállalatirányítási rendszer és a WIRE fuvarozási rendszer.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
6. Ingatlanok, gépek és berendezések
|
Ingatlanok |
Gépek, berendezések, járművek |
ebből |
Egyéb berendezések |
Összesen |
|
|
Nyitó egyenleg2022.01.01 |
|||||
|
Bruttó érték |
16 288 |
51 953 |
45 629 |
11 815 |
80 056 |
|
Halmozott értékcsökkenés |
-10 733 |
-29 400 |
-26 327 |
-10 699 |
-50 832 |
|
Értékvesztés |
0 |
-1 463 |
0 |
0 |
-1 463 |
|
Értékvesztés visszaírása |
0 |
964 |
0 |
0 |
964 |
|
Nettó érték |
5 555 |
22 054 |
19 302 |
1 116 |
28 725 |
|
2022. évi változások |
|||||
|
Növekedés és üzembe helyezés |
737 |
17 658 |
3 974 |
657 |
19 052 |
|
Értékcsökkenés |
-347 |
-5 312 |
-4 547 |
-736 |
-6 395 |
|
Értékvesztés |
0 |
-8 |
0 |
0 |
-8 |
|
Értékvesztés visszaírása |
0 |
1 |
0 |
0 |
1 |
|
Kivezetések |
0 |
-166 |
-153 |
-5 |
-171 |
|
Záró nettó érték |
5 945 |
34 227 |
18 576 |
1 032 |
41 204 |
|
Záró egyenleg2022.12.31 |
|
|
|
|
|
|
Bruttó érték |
17 024 |
69 007 |
48 167 |
12 410 |
98 441 |
|
Halmozott értékcsökkenés |
-11 079 |
-34 275 |
-29 591 |
-11 378 |
-56 732 |
|
Értékvesztés |
0 |
-1 461 |
0 |
0 |
-1 461 |
|
Értékvesztés visszaírása |
0 |
956 |
0 |
0 |
956 |
|
Nettó érték |
5 945 |
34 227 |
18 576 |
1 032 |
41 204 |
|
2023. évi változások |
|
|
|
|
|
|
Növekedés és üzembe helyezés |
746 |
15 314 |
14 673 |
1 413 |
17 473 |
|
Értékcsökkenés |
-333 |
-7 558 |
-3 468 |
-634 |
-8 525 |
|
Értékvesztés |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Értékvesztés visszaírása |
0 |
208 |
0 |
0 |
208 |
|
Kivezetések |
-137 |
-8 770 |
-1 860 |
-10 |
-8 917 |
|
Záró nettó érték |
6 221 |
33 421 |
27 921 |
1 801 |
41 443 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Záró egyenleg2023.12.31 |
|
|
|
|
|
|
Bruttó érték |
17 292 |
69 254 |
57 293 |
13 673 |
100 219 |
|
Halmozott értékcsökkenés |
-11 071 |
-35 817 |
-29 372 |
-11 872 |
-58 760 |
|
Értékvesztés |
0 |
-1 461 |
0 |
0 |
-1 461 |
|
Értékvesztés visszaírása |
0 |
1 445 |
0 |
0 |
1 445 |
|
Nettó érték |
6 221 |
33 421 |
27 921 |
1 801 |
41 443 |
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A Társaság a flottáját folyamatosan megújítja, törekedik a modern és környezetbarát járműpark kialakítására, ezért a lízingek lejáratakor folyamatosan cseréli járműveit.
(a) Jelentős ingatlanok
Az alábbi táblázat tartalmazza a Társaság legjelentősebb ingatlanjait 2023.12.31-én
|
Ingatlan |
Ország |
Funkcionalitás |
Nettó könyv szerinti érték |
|
Budapest, Nagykőrösi út 349-351 |
Magyarország |
Központi telephely |
5 224 |
|
Mosonmagyaróvár |
Magyarország |
Telephely – műhely |
997 |
|
|
|
|
|
(b) Ingatlanok, gépek, berendezések változások
2023. év során az ingatlanok bekerülési értéke a meglévő ingatlanállományon végzett fejlesztési, felújítási munkálatok révén növekedett, többek között a szociális épület, javítócsarnok („B” épület), az indító, érkező épület („C” épület) és a mosóépület tekintetében.
Jelentősebb változás a járművek soron történt, ahol 2023-ban a járműpark flotta megújításon esett át és nagyobb mennyiségű vontató és pótkocsi beszerzések történtek jellemzően lízing megállapodások keretében.
(c) Jelzáloggal terhelt eszközök
|
Szerződés szám |
Szerződés elnevezése |
Tárgya |
Jogosult |
Biztosíték nyújó |
Biztosított Összeg |
|
|
- |
Zálogszerződés, valamint kiegészítő megállapodás a zálogszerződéshez |
80 db Volvo és Renault vontatóra zálogjog alapítása |
VFS Hungary Zrt. |
Waberer’s International Nyrt. |
Jogosulttal szemben Waberer's International Nyrt. és WSZL Kft szerződésekből eredő, fennálló és jövőbeni valamennyi követelés |
|
|
RED-FK-4/2020 |
Együttműködési és pénzügyi kötelezettségvállalási megállapodás 3. számú, egységes szerkezetbe foglalt módosítása |
WABERER's INTERNATIONAL NYRT. 1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő |
Raiffeisen Bank Zrt. |
Waberer's International Nyrt. |
6.000.000 EUR, azaz hatmillió euro Könyv szerinti érték: 5,141 ezer EUR |
|
|
195853/13 hrsz és |
||||||
|
195853/3 hrsz Ingatlanok |
(d) Használati jog eszköz
A használatijog-eszközök az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS 16 szerinti lízing kötelezettségek a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Használati jog eszköz járművek:
|
Megnevezés |
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
Funkcionalitás |
Fuvarozás/szállítás |
Fuvarozás/szállítás |
|
Besorolás |
Járművek |
Járművek |
|
Pénzügyi helyzet kimutatásban megjelenő értékek |
|
|
|
A használatijog-eszközök értéknövekedése |
14 673 |
3 974 |
|
A használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén |
21 489 |
18 576 |
|
A lízingek teljes pénzkiáramlása |
7 899 |
4 841 |
|
Átfogó eredménykimutatásban megjelenő értékek |
|
|
|
A használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint |
3 107 |
4 547 |
|
A lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások |
4 792 |
294 |
(e) Eszközvásárlásokra vonatkozó fordulónapon fennálló kötelezettségvállalások
A Társaság három évre vonatkozóan rendelkezik eszközvásárlásokra vonatkozó keretszerződésekkel, amely a szerződésben foglaltak szerint csak javasolt mennyiséget tartalmaz, amely jövőbeli kötelmet nem jelent.
7. Befektetések leányvállalatokban
|
Társaság |
Ország |
Tevékenységi kör |
Tulajdoni hányad 2023 |
Könyv szerinti érték |
Tulajdoni hányad 2022 |
Könyv szerinti érték |
|
WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft. |
Magyarország |
belföldi fuvarozás, szállítmányozás, logisztika |
100,00% |
6 152 |
100,00% |
6 152 |
|
Rapid Teherautószerviz |
Magyarország |
járműjavítás |
51,00% |
26 |
51,00% |
26 |
|
Waberer's Slovakia |
Szlovákia |
logisztika |
100,00% |
62 |
100,00% |
62 |
|
WSZL Automotív Kft. |
Magyarország |
raktározás |
0,00% |
0 |
100,00% |
0 |
|
Közdűlő Invest Kft. |
Magyarország |
ingatlan bérbeadás |
0,00% |
0 |
100,00% |
94 |
|
KDI Property Kft |
Magyarország |
saját ingatlan adásvétel |
0,00% |
0 |
100,00% |
0 |
|
Delta Rent Kft. |
Magyarország |
gépjármű kereskedelem |
100,00% |
172 |
100,00% |
172 |
|
Nexways Cargo Kft. |
Magyarország |
nemzetközi fuvarozás |
100,00% |
0 |
100,00% |
0 |
|
LINK Services Sp. z o.o. |
Lengyelország |
nemzetközi fuvarozás |
100,00% |
0 |
100,00% |
0 |
|
LINK Sp. z o.o. |
Lengyelország |
munkaerőkölcsönzés |
100,00% |
16 389 |
100,00% |
16 389 |
|
Waberer's Románia SA |
Románia |
nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás |
99,99% |
2 147 |
100,00% |
2 147 |
|
Waberer’s Network Kft. |
Magyarország |
nemzetközi gyűjtő szállítmányozás |
99,00% |
340 |
99,00% |
340 |
|
Gránit Biztosító Zrt. |
Magyarország |
biztosítás |
100,00% |
12 793 |
100,00% |
12 793 |
|
WPL-Log Zrt. |
Magyarország |
raktározás, tárolás |
100,00% |
12 |
100,00% |
12 |
|
Könyv szerinti érték összesen: |
|
|
38 093 |
38 187 |
*2024 február 15. hatállyal a Wáberer Hungária Biztosító Zrt. neve Gránit Biztosító Zrt-re változott.
**A 2022. augusztusában alapított WPL Fulfillment Zrt. 2023. évben átnevezésre került WPL-Log Zrt-re.
A Társaság 2023. évben a Közdűlő Invest Kft-ben és a WSZL Automotív Kft-ben lévő üzletrészét is értékesítette a WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft. részére.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
8. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Tőkepótlásból eredő követelések |
3 617 |
3 588 |
|
Korábban beolvadt cégek tulajdonosainak adott kölcsön |
50 |
4 |
|
Kapcsolt adott kölcsön |
30 116 |
0 |
|
Részesedések Társult és Közös vezetésű vállalatokban |
4 |
0 |
|
Összesen: |
33 787 |
3 592 |
Az egyéb befektetett pénzügyi eszközökön a Waberer’s International Nyrt. által a korábban beolvadt cégek tulajdonosainak adott kölcsönök még vissza nem fizetett összegei kerülnek kimutatásra. Továbbá tartalmazza még a korábbi években a leányvállalatok negatív saját tőkéjének ellentételezésére befizetett összegeket is.
2023-ban az adott kölcsön állománya jelentősen növekedett a WSZL Automotív Kft. részére nyújtott kölcsön által.
Szintén az Egyéb befektetett pénzügyi eszközök között kerül kimutatásra a WPL Ingatlanfejlesztő Kft-ben lévő 50% részesedés.
9. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok – hosszú és rövid lejárat
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt hosszú lejáratú befektetések |
8 018 |
21 036 |
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt rövid lejáratú befektetések |
13 357 |
9 151 |
|
Összesen: |
21 375 |
30 187 |
A Társaság szabad pénzeszközeit hitelkockázati szempontból alacsony kockázatú vállalati EUR kötvényekbe fektette 2022. év folyamán. A Társaság üzleti modellje alapján ezen értékpapírok esetén a lejáratig tartás mellett döntött és értékpapírjait amortizált bekerülési értéken értékeli. A Társaság befektetett pénzügyi eszközeinek könyv szerinti értéke 21 375 ezer EUR volt a tárgyév végén, melyből 8 018 ezer hosszú lejáratú és 13 357 ezer rövid lejáratú befektetés és kizárólag EUR vállalati kötvényekből állnak.
Befektetései után elszámolt hitelezési veszteség:
|
2023. december 31. |
2022. december 31. |
|
17 |
57 |
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
10. Készletek
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Üzemanyagkészlet |
388 |
354 |
|
Alkatrész, gumi, kenőanyag, egyéb anyag |
558 |
661 |
|
Egyéb anyagok |
11 |
15 |
|
Összesen: |
957 |
1 030 |
Üzemanyag készleten mérlegfordulónapon a kamionokban és az üzemanyag töltőállomáson fellelhető készletek kerülnek kimutatásra.
Ezek értéke az alábbi módszerrel kerül meghatározásra:
- a töltőállomáson lévő készlet tényleges leltárfelvétellel;
- a vontatókban lévő üzemanyag a fuvarnyilvántartó rendszer adatai alapján készített becslés szerint.
A Társaság készletekre elszámolt értékvesztésének változásait a következő táblázat mutatja be.
|
2022. január 1. |
- 133 |
|
Értékvesztés képzés |
0 |
|
Értékvesztés feloldás |
0 |
|
2022. december 31. |
- 133 |
|
Értékvesztés képzés |
- 2 |
|
Értékvesztés feloldás |
0 |
|
2023. december 31. |
- 135 |
2023.12.31-én a Társaság vezetése megvizsgálta a javítóműhely készletét az előző két évben beszerzett járművek technológia leírásai alapján, amelynek eredményeként a Társaság által használt járművekbe már be nem építhető alkatrészekre további értékvesztést nem képzett.
11. Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)
|
2023.12.31 |
2022.12.31. módosított |
|
|
Vevőkövetelések |
55 328 |
47 374 |
|
Értékvesztés |
- 127 |
- 120 |
|
Összesen: |
55 201 |
47 254 |
Az előző év adatai módosításra kerültek, amelynek részletes leírását a 33. pont tartalmazza.
A Társaság szigorú hitelminősítési és beszedési folyamatinak eredményeként a kétes követelésekre képzett értékvesztés nem nőtt jelentős mértékben.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A vevőkövetelésekre képzett értékvesztést változásait a következő táblázat mutatja be.
|
2022. január 1. |
- 189 |
|
Értékvesztés képzés |
- 485 |
|
Értékvesztés feloldás |
554 |
|
2022. december 31. |
- 120 |
|
Értékvesztés képzés |
- 50 |
|
Értékvesztés feloldás |
43 |
|
2023. december 31. |
- 127 |
Az IFRS 9 alapján a vevő állományra számított várható hitelezési veszteség jogi egységenként kerül meghatározásra egységes értékelési elvek szerint. A vevőkövetelések esetén a Társaság értékvesztés mátrixot alkalmaz a megfelelő értékvesztés szint meghatározása érdekében
A Társaság a várható hitelezési veszteség számítása során az alábbi tényezőket vette figyelembe:
- iparági kockázat, nem teljesítés valószínűsége
- vevő működési országának kockázata
- a vevőkövetelések hitelbiztosításának rendelkezésre állása, limitek figyelembevétele
- nem biztosított vevők esetében a korosítás alapján megállapított kockázatok
12. Kapcsolt felekkel szembeni követelések és kötelezettségek
A kapcsolt felekkel szembeni követelések és kötelezettségek állományát az alábbi táblázat szemlélteti.
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Cash-Poolból eredő követelés |
4 399 |
26 443 |
|
Cash-Poolból eredő kötelezettség |
- 10 514 |
- 20 023 |
|
Kapcsolt elhatárolások _ követelés |
9 164 |
15 652 |
|
Kapcsolt elhatárolások _ kötelezettség |
- 35 136 |
- 52 729 |
|
Vevő jellegű követelés |
15 118 |
7 494 |
|
Szállító jellegű kötelezettség |
- 9 262 |
- 16 067 |
|
Lízing követelés |
61 235 |
32 891 |
|
Adott kölcsön |
30 116 |
0 |
|
Összesen: |
65 120 |
- 6 339 |
2023. évtől a kapcsolt felekkel szemben fennálló követeléseket és kötelezettségeket a jellegének megfelelő mérlegsorokon mutatja ki a Társaság. Ennek megfelelően módosításra kerültek a 2022. és 2021. évek összehasonlító adatai is.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
13. Lízing követelés
A Társaság a Nexways Cargo Kft.-nek és az All in One Transport Kft-nek adja allízingbe az általa lízingelt vontatókat.
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
A lízingből eredő követelés - hosszú távú |
43 916 |
32 165 |
|
A lízingből eredő követelés - rövid távú |
17 319 |
726 |
|
Összesen |
61 235 |
32 891 |
Az allízing díjak lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti
|
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
Összesen |
|
|
2023.12.31 |
9 595 |
7 724 |
0 |
43 765 |
151 |
61 235 |
|
2022.12.31 |
80 |
646 |
867 |
31 298 |
0 |
32 891 |
Változásait pedig a következő táblázat mutatja be:
|
2022. december 31. |
32 891 |
|
Új lízingek- növekedés |
60 302 |
|
Visszafizetések – csökkenés |
- 23 830 |
|
Visszaadások – csökkenés |
- 4 540 |
|
Buy back módosítás |
- 3 588 |
|
2023. december 31. |
61 235 |
A buy back módosítás a lízing követelés, kötelezettség maradványértéke.
|
2023.12.31 |
2022.12.31 módosított |
|
|
Külföldi ÁFA és jövedéki adó |
1 707 |
1 503 |
|
Adókövetelés |
4 977 |
4 511 |
|
Adott kölcsön |
136 |
136 |
|
Munkavállalói követelések |
62 |
165 |
|
Elhatárolások |
3 278 |
3 033 |
|
- költség elhatárolás |
1 298 |
1 448 |
|
- bevétel elhatárolás |
1 980 |
1 585 |
|
Kaució |
2 583 |
3 698 |
|
Kapcsolt követelések |
8 808 |
15 652 |
|
Cash Pool HUF követelés |
4 399 |
26 443 |
|
Egyéb |
868 |
308 |
|
Összesen: |
26 818 |
55 449 |
A külföldi ÁFA és jövedéki adóból származó követelések között a Társaság a saját flottája által külföldön igénybe vett szolgáltatások és üzemanyag beszerzések ÁFA és jövedéki adó terhek visszaigényléseiből eredő követeléseit mutatja ki. A Társaság az ellenérték fejében végzett közúti árufuvarozás során felhasznált kereskedelmi gázolaj után jövedéki adó visszaigénylésre jogosult. Az adókövetelések a belföldi ÁFA jellegű követeléseket tartalmazzák.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Az egyéb forgóeszközökre képzett értékvesztés változásait a következő táblázat mutatja be.
|
Értékvesztés |
|
|
2022. január 1. |
- 1 157 |
|
Értékvesztés képzés |
0 |
|
Értékvesztés feloldás |
157 |
|
2022. december 31. |
- 1 000 |
|
Értékvesztés képzés |
0 |
|
0Értékvesztés feloldás |
15 |
|
2023. december 31. |
- 985 |
Az értékvesztések a kilépett munkavállalókkal szembeni követelésekre kerültek megképzésre 100%-ban, illetve a jövedéki adó esetében azon tételekre, amelyet a Társaság korábbi csődbe ment pénzügyi képviselője az adóhatóság által kiadott információk szerint megkapott, de nem utalt tovább a Társaság részére. Az év során befolyt összegekre az értékvesztés visszaírásra került.
15. Származékos pénzügyi instrumentumok
Származékos ügyeletek
A Társaság fedezeti elszámolás tekintetében jelenleg kizárólag cash flow fedezeti ügyleteket köt az árfolyam kockázatok kivédésére. A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.
A származékos ügyletek fordulónapi értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra (Level 2 valós érték). Az év végi nyitott ügyletek egyedi átértékelésének különbségéből a pozitív átértékelési különbözetek az eszköz oldali származékos pénzügyi instrumentumok míg a negatív átértékelési különbözetek pedig a kötelezettség oldali származékos pénzügyi instrumentumok soron kerültek kimutatásra.
A fedezeti kapcsolatba bevont származékos ügylet megkötésekor a Társaság formálisan megjelöli és dokumentálja a fedezeti kapcsolatot, amelyre a fedezeti elszámolást alkalmazni kívánja, az ügylet megkötésének kockázatkezelési céljaival és stratégiájával összhangban, ilyenek a Társaság HUF-ban felmerülő kiadásai, mint a bér és üzemanyagok. A dokumentáció tartalmazza a fedezeti ügylet azonosítását, a kapcsolódó fedezett tételt vagy ügyletet, a fedezni kívánt kockázat jellegét és azt, hogy a gazdálkodó hogyan fogja mérni a fedezeti ügylet hatékonyságát a fedezett tétel valós értékében vagy pénzáramaiban létrejövő, a fedezett kockázatnak tulajdonítható változásoknak való kitettség ellentételezésében. Ezen fedezeti ügyletek várhatóan hatékonyak lesznek a fedezett kockázatnak tulajdonítható cash flow-változásokat ellentételező hatások elérésében.
A fedezeti elszámolás szigorú követelményeinek megfelelő fedezeti ügyletek elszámolása az alábbiak szerint történik:
A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az egyéb bevételben/egyéb ráfordításban kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol. Az egyéb átfogó jövedelmen keresztül elszámolt hatékony rész az egyéb tartalékok soron halmozódik.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket át kell sorolni az eredménybe. Ha a fedezeti ügylet lejár, eladásra kerül, megszűnik, lecserélés vagy átforgatás nélkül lehívásra kerül vagy a fedezeti megjelölés visszavonásra kerül, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegek az egyéb átfogó jövedelemben maradnak, amíg a z előre jelzett ügylet bekövetkezik. Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, ezeket az összegeket át kell sorolni az eredménybe.
Az árfolyamhatások ellentételezésére, gazdasági fedezési céllal kötött származékos pénzügyi instrumentumok valós értékváltozását, amelyek formálisan nem kerültek megjelölésre fedezeti instrumentumként, az egyéb bevételek / egyéb ráfordítások eredmény soron számolja el a Társaság.
Fedezeti kapcsolatba bevont származékos instrumentumok fordulónapi könyv szerinti értéke:
|
2023 |
2022 |
|
|
Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek/Eszközök |
2 594 |
1 990 |
|
Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek/Kötelezettségek |
0 |
- 960 |
Fedezeti kapcsolatba be nem vont deviza származékos ügylete a fordulónapon nem volt.
A Társaság 2023. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás) rendelkezett:
|
Partnerbank |
Ügylet megnevezése |
Ügylet |
Nominál összeg |
Valós érték |
|
ezer EUR |
ezer HUF |
ezer EUR |
||
|
K&H |
FX Forward HUF vétel EUR eladás |
12 000 |
4 684 210 |
455 |
|
ING Bank N.V |
FX Forward HUF vétel EUR eladás |
27 000 |
11 316 145 |
1 922 |
|
ING Bank N.V |
KO Forward HUF vétel EUR eladás |
12 000 |
4 985 880 |
460 |
|
CITI |
KO Forward HUF vétel EUR eladás |
16 800 |
6 951 000 |
588 |
|
Összesen |
|
67 800 |
27 937 235 |
3 425 |
A Társaság 2022. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás) rendelkezett:
|
Partnerbank |
Ügylet megnevezése |
Ügylet ezer EUR |
Nominál összeg ezer HUF |
Valós érték ezer EUR |
|
K&H |
Forward HUF vétel EUR eladás |
28 000 |
12 021 035 |
296 |
|
ING Bank N.V |
Forward HUF vétel EUR eladás |
21 500 |
9 056 150 |
-132 |
|
Raiffeisen |
Forward HUF vétel EUR eladás |
12 000 |
5 427 130 |
145 |
|
MKB |
Forward HUF vétel EUR eladás |
4 500 |
1 881 655 |
-7 |
|
CITI |
Forward HUF vétel EUR eladás |
18 000 |
7 937 000 |
727 |
|
Összesen |
|
84 000 |
36 322 970 |
1 029 |
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A fenti nyitott ügyletek éven belüli, azaz 2024. évi lejáratokkal rendelkeznek, lejárattal rendelkeznek, célzottan a havi bérkifizetések és a szállítók fizetési határidejéhez ütemezettek. A származékos ügyeletek valós értékre történő értékelés során keletkező nyereség jellegű értékelési különbözet 2023.12.31-én 2 594 ezer EUR, a veszteség jellegű különbözet értéke pedig 0 ezer EUR volt.
A 2024 évi ügyletek átlagos határidős árfolyama 414,71 HUF/EUR, a 2023 évi teljesült ügyletek esetében pedig 432,42 HUF/EUR volt.
A származékos ügyletek részben a Társaság HUF-ban felmerülő kiadásait érintő kedvezőtlen árfolyam hatásoktól védenek, célzottan a jövedelem és a HUF szállítók pénzkiáramlásait illetően.
Az év végén nyitott származékos ügyletek valós érték hatása az egyéb átfogó jövedelemre halasztott adó hatás nélkül 2 594 ezer EUR
A Saját tőke Egyéb tartalékok során a Cash Flow fedezeti ügyletek valós érték értékelése miatt a nyitó 1 030 ezer EUR mérlegérték 2023. december 31-én ezer 2 594 ezer EUR.
16. Pénzeszközök
A pénzeszközök között a Társaság a házi pénztárakban és a bankszámlákon tartott egyenlegeket mutatja ki. A pénzeszközök állománya 2023. december 31-én 31 661 ezer EUR volt.
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Bankszámla |
31 646 |
57 438 |
|
Készpénzállomány |
15 |
14 |
|
Összesen: |
31 661 |
57 452 |
17. Értékesítésre tartott eszközök
|
|
2023. 12. 31. |
2022. 12. 31. |
|
Eszközök értéke |
790 |
0 |
|
Darabszáma |
20 |
0 |
Az értékesítésre tartott befektetett eszközök között a Társaság azon járműveket tartja nyilván, amelyek lízingszerződése lejárt, és amelyeket értékesíteni kíván. A járműveket néhány esetben a Társaság a lízingszerződésekbe foglalt maradványértéken vásárolja ki a lízingbeadótól, majd az értékesítéskor a könyv szerinti érték és az eladási ár közötti különbséget eredményként realizálja.
Fordulónapon 790 ezer EUR értékben 20 darab Berger pótkocsit tart nyilván a Társaság, amelyeket rövid távon belül értékesíteni kíván.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
18. Saját tőke
A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2023. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amelyet 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvény testesít meg. A Társaságnak tárgyév végén 214 699 darab részvénye van saját tulajdonban.
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke |
6 117 |
6 117 |
|
a.) Saját tőke |
37 182 |
24 250 |
|
b.) IFRS-ek szerinti jegyzett tőke |
6 117 |
6 117 |
|
c) jegyzett, de be nem fizetett tőke |
0 |
0 |
|
d) tőketartalék: |
23 712 |
23 712 |
|
e) eredménytartalék |
-12 495 |
-3 569 |
|
f) értékelési tartalék |
2 361 |
1 138 |
|
g) adózott eredmény |
16 224 |
-4 411 |
|
h) lekötött tartalék |
1 263 |
1 263 |
|
Egyeztetések Sztv 114/B. § (5) a) |
|
|
|
IFRS-ek szerinti jegyzett tőke |
6 117 |
6 117 |
|
cégbíróságon bejegyzett tőke |
6 193 |
6 193 |
|
Eltérés: (saját részvény) |
-76 |
-76 |
|
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék levezetése Sztv 114/B. § (5) b) |
|
|
|
tárgyévi adózott eredményét is magában foglaló eredménytartalék |
3 729 |
-7 980 |
|
IAS 40 szerinti befektetési célú ingatlanok valós érték növekedése miatti elszámolt - halmozott - nem realizált nyereség összegével csökkentett és a kapcsolódó IAS 12 Nyereségadók szerinti nyereségadó halmozott összegével növelt összege |
0 |
0 |
|
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék |
3 729 |
0 |
A gazdasági év során a Társaság pozitív eredménye kedvezően hatott a korábbi évek negatív eredménytartalékára és azt pozitív irányba fordította.
2023. áprilisában az Igazgatóság a Waberer’s International Nyrt. 2023-as Éves Rendes Közgyűlése nevében meghozott döntése értelmében a 2022-es év üzleti eredményéből 4 762 ezer EUR összegű osztalék kifizetésére került sor, amely bruttó 101,22 forint részvényenkénti osztalékot jelent. Az osztalékfizetésre jogilag rendelkezésre álló tartalékok teljes összege a Waberer’s International Nyrt. saját tőke megfeleltetése alapján 2022. december 31-én 15.107 ezer EUR, mely tartalmazza a beszámoló elfogadásáig elszámolt és járó leányvállalati osztalékokat.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
|
|
2022.12.31 |
|
Eredménytartalék |
-48 295 |
|
Eredménytartalékba átvezetett Tőketartalék |
44 726 |
|
Adózott eredmény |
-4 411 |
|
Mérlegkészítésig elszámolt járó osztalék |
23 087 |
|
Osztalékfizetésre rendelkezésre álló forrás |
15 107 |
|
|
|
|
Tőketartalék (+) |
23 712 |
|
Értékelési tartalék (ha negatív) |
|
|
Összes forrás csökkentő (ha negatív) |
- |
|
Kifizethető osztalék |
15 107 |
A részvényesek főbb jogainak és kötelezettségeinek kivonata az Alapszabály rendelkezései alapján
A részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogait akkor gyakorolhatja, ha őt a részvénykönyvbe bejegyezték azzal, hogy a részvényes közgyűlésen való részvételi jogának gyakorlását az Alapszabály 5.6. szakasza szabályozza. A részvénykönyvet a KELER Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: KELER) vezeti és havi rendszerességgel, továbbá minden egyes közgyűlést megelőzően aktualizálja.
1. Osztalékhoz/osztalékelőleghez való jog
A Társaságnak a felosztható és a közgyűlés által felosztani rendelt eredményéből a részvényest részvénye névértékével arányos osztalék illeti meg. Az osztalékra való jogosultság és a fizetési határidő részletes szabályait az Alapszabály 4.4 szakasza rendezi
2. Tájékoztatási, illetve közgyűlési jogok
Az Igazgatóság köteles a részvényeseknek a Társaságra vonatkozóan felvilágosítást adni és számukra a Társaságra vonatkozó iratokba és nyilvántartásokba betekintést biztosítani. A közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden részvényesnek a napirendi pont tárgyalásához a szükséges tájékoztatást megadni, illetve a beszámolónak és az Igazgatóság, valamint a Felügyelőbizottság jelentésének lényeges adatait a részvényesek tudomására hozni az Alapszabály 4.5 szakaszában meghatározott eljárási rend szerint.
Minden részvényes jogosult a közgyűlésen részt venni, felvilágosítást kérni, valamint észrevételt és indítványt tenni, szavazati joggal rendelkező részvény birtokában szavazni. A képviseletre szóló meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító értékű magánokiratba kell foglalni. A részvényes jogainak Társasággal szemben való gyakorlására részvényesi meghatalmazottat (nominee) bízhat meg, aki a Társasággal szemben a részvénykönyvbe való bejegyzést követően a részvényesi jogokat saját nevében, a részvényes javára gyakorolja. A közgyűlésen az a részvényes, illetve részvényesi meghatalmazott vehet részt, akit legkésőbb a közgyűlés kezdő napját megelőző második munkanapon a részvénykönyvbe bejegyeztek a KELER mindenkori Általános Üzletszabályzatában foglaltak szerinti tulajdonosi megfeleltetés alapján. Minden egyes 0,35 EUR névértékű részvény után egy szavazat jár. Egy részvényes csak egyféleképpen szavazhat.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A közgyűlés akkor határozatképes, ha az összehívás szabályszerű volt, és azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint 40%-át képviselő részvényes jelen van. Amennyiben a Közgyűlés nem határozatképes egy (1) órával a kezdésre megállapított időt követően, a közgyűlés elnöke a megismételt közgyűlés időpontját a közgyűlésre szóló meghívóban meghatározottak szerint kihirdeti. A megismételt közgyűlés a közgyűlés napját követő legalább tíz (10) nappal és legfeljebb huszonegy (21) nappal követő időpontra hívható össze.
A közgyűlés határozatait a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok egyszerű többségével hozza, kivéve a jogszabályban meghatározott eseteket, illetve az Alapszabály 5.9.1 (a)-(d) pontjaiban foglaltakat, mely kérdésekben a Közgyűlés határozatait háromnegyedes szótöbbséggel hozza.
3. Kisebbségi jogok
A Társaság azon részvényesei, akik együttesen a szavazati jogok legalább egy százalékával rendelkeznek, az ok és a cél megjelölésével bármikor kérhetik a közgyűlés összehívását, illetve a meghirdetett napirend kiegészítésére vonatkozó javaslatot vagy határozattervezetet terjeszthetnek elő az Alapszabály 4.8 szakaszában foglaltak szerint. A további kisebbségi jogokat is az Alapszabály 4.8 szakasza rendezi részletesen.
19. Lízing kötelezettségek
A Társaság alaptevékenységéhez szükséges járművek beszerzését lízing szerződések keretében valósítja meg. A Társaságnál az új vontatók esetében a lízing szerződések futamideje 4 évről 5 évre növekedett, míg a pótkocsik esetében 5 év. A Társaság a járműveket közvetlenül a gyártóktól szerzi be, akik visszavásárlási garanciát vállalnak nemcsak a futamidő végére, hanem a futamidő alatt is.
A jövőben fizetendő lízingdíjak (tőke és kamat) lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti:
|
2023. december 31. |
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
Összesen |
|
Lízing kötelezettségek tőke |
9 399 |
19 548 |
15 698 |
21 545 |
3 457 |
69 647 |
|
Lízing kötelezettségek kamat |
2 689 |
2 290 |
3 869 |
5 891 |
227 |
14 966 |
|
Összesen: |
12 088 |
21 838 |
19 567 |
27 436 |
3 684 |
84 613 |
|
2022. december 31. |
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
Összesen |
|
Lízing kötelezettségek tőke |
6 267 |
9 265 |
6 515 |
10 226 |
149 |
32 421 |
|
Lízing kötelezettségek kamat |
1 793 |
1 467 |
2 345 |
3 917 |
52 |
9 574 |
|
Összesen |
8 060 |
10 732 |
8 860 |
14 143 |
201 |
41 995 |
A táblázat a 2023. év végén meglévő lízingkötelezettségek lejáratát mutatja és ezek kamatait, azonban nem számol azzal, hogy az eszközök folyamatos cseréivel a lejáró lízingszerződések helyett folyamatosan újak kerülnek megkötésre. Lízingkötelezettségként a bérleti szerződések szerinti jövőbeli pénzáramlások diszkontált értékei kerülnek kimutatásra.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
20. Céltartalékok
|
Peres ügyek |
|
|
2022. január 1. |
9 |
|
Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata |
1 |
|
Feloldás |
-4 |
|
Felhasználás |
-2 |
|
2022. december 31. |
4 |
|
Képzés |
27 |
|
Feloldás |
-4 |
|
Felhasználás |
0 |
|
2023. december 31. |
27 |
A Társaság 2023. december 31-én 27 ezer EUR céltartalékkal rendelkezett a peres ügyekből fakadó jövőben esetlegesen felmerülő kötelezettségek fedezetére. A peres ügyekből fakadó jövőbeni kötelezettségek várhatóan egy éven túl jelentkeznek, így ezeket a Társaság a hosszú lejáratú kötelezettségek között mutatja ki.
Függő kötelezettségek:
A peres ügyek tőkekövetelésének azon része, melyekre a Társaság nem képzett céltartalékot (függő kötelezettségek) a rendelkezésre álló információk mérlegelése alapján. Ezen ügyek esetén a pernyerés esélye valószínűbb, mint nem, azaz jövőbeni pénzkiáramlás nem valószínűsíthető. Az ügyek értéke 87 ezer EUR.
Függő követelések:
Az Európai Bizottság 2016. július 19-i döntése nyomán – miszerint öt nagy teherautógyártó (MAN, Daimler, Volvo/Renault, Iveco, DAF) 1997 és 2011 között az EUMSZ 101. cikkének megsértésével összehangolta a 6-16 tonna közötti és efeletti teherautók nagykereskedelmi árait és a kibocsátási technológiák bevezetési költségeinek ütemezését és áthárítását az EGT teljes területén – a Waberer’s csoport a Müncheni Városi Bíróság előtt kártérítési keresetet nyújtott be a teherautó gyártók 2 potenciális túlárazása kapcsán. A Waberer’s jogi képviselője a Hausfeld versenyjogi jogsértésekre szakosodott ügyvédi iroda Németországban. A perben jelenleg bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő dolgozik az esetleges kár összegének megállapításán. A perben 2023. március 31-én egyezségi megállapodás született a Waberer’s csoport és az egyik nagy teherautógyártó cég között, melynek következtében peren kívüli megállapodásban a felek megegyeztek, hogy az érintett teherautógyártó egyszeri kompenzációs összeg megfizetésével kiengedésre kerüljön a perből.
A Waberer’s csoport kérelmet nyújtott be a Német Szövetségi Árufuvarozási Hivatalnál befizetett tehergépjármű-útdíj visszatérítése iránt, mivel az Európai Unió Bírósága C-321/19 szám alatt meghozott ítéletében megállapította, hogy a német közlekedési rendőrség költségeinek beépítése az útdíjba ellentétes az alkalmazandó uniós joggal. A német parlament kiegészítette és módosította a német útdíjról szóló törvényi rendelkezéseket és a 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. közötti időszakra visszamenőleg csökkentette a német útdíj mértékét. A német parlament álláspontja alapján a visszatérítés csak az Európai Unió Bíróságának döntésétől kezdődően alkalmazandó. Kárszakértőnk véleménye szerint a Waberer’s csoport számára jogszabályi alapon 2020. október 28. és 2021. szeptember 30. napja közötti időszakra visszautalt útdíj mértéke elmarad a többlet díjfizetés miatti becsült kár mértékétől és nem rendezi a 2020. október 28. előtt felmerült túlfizetéseket, így erre vonatkozóan teszt pert fog indítani az ügyben felkért jogi képviselő.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
21. Hosszú lejáratú kötvény tartozások
|
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
Waberers 2032/1 EUR |
113 830 |
113 813 |
|
Kötvény összesen: |
113 830 |
113 813 |
A Társaság 2022. áprilisában sikeresen valósított meg egy 111 millió EUR névértékű kötvénykibocsátást, A kötvény fix kamatozású, 10 éves lejáratú, az 5. és 9. évek között évi 10%- os, míg a 10. évben 50%-os mértékben kerül törlesztésre.
A törlesztés csak 2027-ben kezdődik meg, így a teljes kötelezettség hosszú lejáratú. 2023. évi változás oka az effektív kamatszámítás és a ténylegesen fizetett kamat közötti különbség.
További részletek bemutatása a 35 (b) pont alatt található.
22. Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Nem kapcsolt vállalkozástól kapott kölcsönök |
1 033 |
990 |
|
Eszközhitel |
0 |
696 |
|
Összesen: |
1 033 |
1 686 |
A kapott kölcsön partner vállalkozástól kapott kölcsön. Előző évben még éven túli lejáratú résszel, míg 2023. év végén már csak éven belül lejáró résszel rendelkezett.
23. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek:
|
2023.12.31 |
2022.12.31 módosított |
|
|
Személyi jellegű kötelezettség |
3 076 |
2 446 |
|
Adók |
1 165 |
1 217 |
|
Költség elhatárolások |
5 776 |
3 977 |
|
Elhatárolás szabadság napokra |
290 |
227 |
|
Elhatárolás bónusz kifizetésekre |
2 776 |
2 798 |
|
Halaszott bevételek |
40 |
0 |
|
Alvállalkozói elhatárolások |
29 703 |
52 729 |
|
Cash-Pool EUR kötelezettség |
10 514 |
20 023 |
|
Egyéb kötelezettségek |
941 |
877 |
|
Összesen: |
54 281 |
84 294 |
Az előző év adatai módosításra kerültek, amelynek részletes leírását a 33. pont tartalmazza.
A személyi jellegű kötelezettségek között a Táraság a pénzügyi beszámolójában a bérköltség részét képző, munkavállalóknak még ki nem fizetett bért és annak közterheit mutatja ki.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A Társaság a munkaügyi nyilvántartások szerint ki nem vett szabadság járulékterhekkel megnövelt összege 290 ezer EUR volt, amelyre a Társaság passzív időbeli elhatárolást képzett.
A Társaság a nemzetközi fuvarozási üzletág átszervezése és eredménytermelőképességének helyreállítása jelentősen kedvezőbb eredményt hozott. Ennek megfelelően a Vezetőség becslése szerint 2024-ben összesen 2 776 ezer EUR bónusz kifizetés fog történni, amelyre a Társaság a tárgyévben elhatárolást képzett.
24. Származékos pénzügyi instrumentumok:
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Fedezeti célú származékos ügyletek |
- |
960 |
A származékos ügyletekből eredő kötelezettségek között az év végi nyitott fedezeti ügyletek veszteség jellegű különbözetei kerültek kimutatásra az előző üzleti évben. A tárgyévben a nyitott fedezeti ügyletek csak nyereségjellegűek voltak. Az év végi nyitott fedezeti ügyeltek a 15. pontban kerülnek bemutatásra.
25. Árbevétel – IFRS 15 szerinti Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel és közvetített szolgáltatások
|
2023 |
2022 |
|
|
Saját flottás fuvarozás árbevétele |
61 554 |
63 796 |
|
Szállítmányozásból származó árbevétel |
214 916 |
207 627 |
|
Egyéb árbevétel |
58 230 |
54 826 |
|
Árbevétel összesen: |
334 700 |
326 249 |
A tárgyév során a saját gépjárműparkkal elvégzett fuvarozási tevékenység a korábbi évek visszaesését követően 2021-ben kis mértékben növekedésnek indult, majd 2022-ben és 2023-ban is további növekedést mutatott. A növekedésben jelentős szerepet töltött be, hogy a Társaság 2021-ben működési modellt váltott.
A Társaság az egyéb árbevételek között járműbérbeadás bevételét, a leányvállalatok részére értékesített üzemanyagot, javítási és központi adminisztrációs és IT szolgáltatásokból származó bevételeket mutatja ki, amelyek a teljes egyéb árbevétel 92%-át teszik ki.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Földrajzilag az alábbi országok között oszlik meg a Táraság árbevétel.
|
Országkód |
Árbevétel 2023 |
Árbevétel 2022 |
|
HU |
92 387 |
97 863 |
|
GB |
58 163 |
42 610 |
|
DE |
46 003 |
47 889 |
|
FR |
21 291 |
17 744 |
|
CH |
19 658 |
19 655 |
|
ES |
18 060 |
15 444 |
|
SK |
15 995 |
13 530 |
|
NL |
13 820 |
18 342 |
|
AT |
11 415 |
12 593 |
|
SE |
10 237 |
8 246 |
|
IT |
8 944 |
12 217 |
|
BE |
4 583 |
4 522 |
|
DK |
4 390 |
2 796 |
|
PL |
4 120 |
7 554 |
|
IE |
1 153 |
815 |
|
RO |
1 134 |
1 288 |
|
CZ |
1 010 |
1 008 |
|
Egyéb |
2 337 |
2 133 |
|
Összesen: |
334 700 |
326 249 |
26. Direkt költségek
|
2023 |
2022 |
|
|
Alvállalkozói költségek |
209 820 |
206 309 |
|
Eladott áruk, közvetített szolgáltatások |
23 719 |
22 494 |
|
Közvetlen bérek, juttatások és járulékok |
32 386 |
18 618 |
|
Üzemanyagköltség |
1 328 |
6 065 |
|
Autópálya és tranzit költségek |
20 912 |
20 001 |
|
Javítási és szerelési költségek |
15 863 |
13 439 |
|
Biztosítási költségek |
826 |
916 |
|
Közvetlen bérleti költség |
269 |
343 |
|
Egyéb költségek |
714 |
571 |
|
Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók |
37 |
0 |
|
Értékcsökkenés és amortizáció |
9 940 |
8 618 |
|
Összesen: |
315 814 |
297 374 |
Az eladott áruk, közvetített szolgáltatások értéke az üzemanyag, adblue beszerzési értékét és javítási, mentési szolgáltatások igénybevételének összegét foglalja magában.
A bérköltség, juttatások és járulékok között a Társaság a nemzetközi járművezetők, a szerviz munkatársak és a belföldi előrakásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulékterheit mutatja ki. A közvetlen bérköltség növekedésének oka részben a végrehajtott béremelés és a létszám bővítés volt.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Az üzemanyagköltségek csökkenése az üzemanyagárak kedvező alakulása mellett nagymértékben köszönhető a fedezeti céllal kötött származékos ügyletek pozitív eredményeinek.
Az autópályadíjak között a Társaság a saját flottás végrehajtása során felmerült, engedményekkel nem csökkentett útdíj költségeket mutatja ki. Az útdíjak növekedését a flotta növekedéséből adódó futásnövekedés okozta.
A tranzit költségek között a Társaság a saját flottával teljesített fuvarozási megbízások, illetve a leányvállalatai által teljesített fuvarmegbízások komp- és alagút díjait mutatja ki. A Társaság a leányvállalatival megkötött fuvarozási alvállalkozási szerződés szerint a fuvarteljesítéshez kapcsolódó minden mellékköltséget (mint átkelési költségek, engedélyek, parkolás, szállítási szerződés mellékköltsége) viseli. Az átkelési költségeket szintén az utólagos engedményekkel nem csökkentett összegben mutatja ki, mivel az utólagos engedményeket a Társaság menedzsmentje egyéb tranzit költségként értelmezi. Az átkelési költségek jelentős csökkenése részben a Társaság által üzemeltetett flottaméret okozta. Ezen kívül a tranzit költségek között a Társaság a parkolási költségeket, a járat teljesítése közben felmerült egyéb tranzit költségeket, vasúti szállítási költségeket és az autópálya és átkelési költségek után kapott utólagos engedményeket mutatja ki.
A Társaság a javítási, szerelési költségek között a saját járműveinek és a bérbeadott járműveinek javítását mutatja ki. A Társaság és a leányvállalatok közötti szerződés értelémben átalánydíjas javítást végez a flotta működképes fenntartásához, amelynek bevételét az egyéb árbevételek, az önköltségét pedig a valósan felmerülő költségek alapján a közvetlen bérköltségek és az egyéb költségek között mutatja ki. Továbbá az átalánydíjas javításokon kívül a flotta gumiabronccsal való ellátásának költsége is az egyéb költségek között kerül kimutatásra annak okán, hogy az eszközbérlet, amelyet a Társaság a leányvállalatok részére nyújt, tartalmazza a flotta gumizásának költségeit is.
27. Indirekt költségek
|
2023 |
2022 |
|
|
Közvetett bérek és kifizetések |
19 659 |
16 616 |
|
Egyéb szolgáltatások |
12 035 |
9 896 |
|
Ingatlan karbantartás, közüzemi díj és bérleti díjhoz kapcsolódó szolgáltatási díj |
1 556 |
1 589 |
|
Szakértői díjak |
3 431 |
2 571 |
|
IT költségek |
2 742 |
2 598 |
|
Kommunikációs költségek |
213 |
124 |
|
Cégautó költségek |
898 |
807 |
|
Marketing költségek |
378 |
189 |
|
Egyéb költségek |
2 817 |
2 018 |
|
Összesen: |
31 694 |
26 512 |
A bérleti díjak között elszámolt 1 éven belüli és 5000 EUR alatti mentesített lízingek összege 92 ezer EUR.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
28. Egyéb bevételek
|
2023 |
2022 |
|
|
Céltartalék feloldás |
3 |
7 |
|
Káreseménnyel kapcsolatos megtérülés |
736 |
517 |
|
Kötbér, késedelmi kamat, bírság megtérülés |
29 |
25 |
|
Dolgozói térítés |
760 |
222 |
|
Kapott támogatások |
6 |
2 712 |
|
Járműértékesítés bevétele |
0 |
457 |
|
Egyéb különféle bevételek |
4 954 |
176 |
|
Összesen: |
6 488 |
4 116 |
Állami támogatások:
2023. év folyamán munkaerő képzéssel kapcsolatban nyert el állami támogatást a Társaság. Az elszámolások folyamatosak és áthúzódtak a 2024-es évre is. Elszámolása bruttó módon egyéb bevételként történt.
29. Egyéb ráfordítások
|
2023 |
2022 |
|
|
Káreseményekkel kapcsolatos ráfordítások |
188 |
304 |
|
Céltartalék |
26 |
2 |
|
Büntetés, bírság, kötbér ráfordítás |
235 |
284 |
|
Hitelezési veszteség |
24 |
24 |
|
Egyéb különféle ráfordítás |
1 623 |
222 |
|
Származékos ügyletek ráfordítása |
0 |
1 789 |
|
Ingatlanok, gépek, berendezések kivezetése és leírások |
605 |
0 |
|
Összesen: |
2 701 |
2 625 |
A káreseményekkel kapcsolatos bevételek és ráfordítások a fuvarozáshoz kapcsolódó jármű és árukárokat takarják, illetve az ezekre kapott biztosítói térítéseket.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
30. Pénzügyi műveletek eredménye
|
Pénzügyi műveletek bevételei: |
2023 |
2022 |
|
Kamat bevétel |
5 451 |
2 851 |
|
Kapott kamat |
1 775 |
579 |
|
Kapott osztalék |
26 492 |
501 |
|
Befektetések értékesítésének eredménye |
0 |
10 |
|
Realizált árfolyam különbözet – nyereség |
4 960 |
121 |
|
Nem realizált árfolyam különbözet – nyereség |
1 549 |
1 124 |
|
Pénzügyi műveletek bevételei összesen |
40 227 |
5 186 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai: |
2023 |
2022 |
|
Fizetett kamatok lízing |
-4 792 |
-1 636 |
|
Kamat ráfordítás |
-3 955 |
-3 836 |
|
Fizetett kamat egyéb |
-58 |
-186 |
|
Realizált árfolyam különbözet – veszteség |
-3 909 |
-1 046 |
|
Nem realizált árfolyam különbözet – veszteség |
-69 |
-5 550 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai összesen |
-12 783 |
-12 254 |
|
|
2023 |
2022 |
|
Pénzügyi műveletek eredménye összesen: |
27 444 |
-7 068 |
Nem realizált árfolyamkülönbözet megbontása:
|
2023 |
2022 |
|
|
Nem realizált árfolyam nyereség |
3 155 |
1 124 |
|
Nem realizált árfolyam veszteség |
-1 675 |
-5 550 |
|
Nem realizált árfolyamkülönbség összesen: |
1 480 |
-4 426 |
A kamatbevételek között a leányvállalatok részére nyújtott cash-pool hitelek és egyéb nyújtott kölcsönök kamata is kimutatásra került, tovább a Társaság szabad pénzeszközei után kapott banki kamatok is itt kerültek kimutatásra.
A Társaság a tárgyévben leányvállalatitól összesen 26 492 ezer EUR osztalékot kapott.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
31. Költségek bemutatása költségnemenként
|
2023 |
2022 |
|
|
ELÁBÉ, közvetített szolgáltatás |
233 539 |
228 802 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
51 984 |
51 231 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
52 045 |
35 234 |
|
Értékcsökkenés és amortizáció |
9 940 |
8 618 |
|
Egyéb bevétel és ráfordítás eredménye |
-3 787 |
-1 491 |
|
Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre |
-54 |
-191 |
|
Összesen: |
343 667 |
322 204 |
Anyagjellegű ráfordítások részletezése:
|
2023 |
2022 |
|
|
Üzemanyag |
1 328 |
6 065 |
|
Autópálya és tranzit költségek |
20 912 |
20 001 |
|
Javítási költségek |
15 863 |
13 439 |
|
Biztosítás |
826 |
916 |
|
Közvetlen bérleti díjak |
269 |
343 |
|
Egyéb szolgáltatások |
12 786 |
10 467 |
|
Összesen: |
51 984 |
51 231 |
32. Nyereségadó ráfordítás
A Társaság pénzügyi kimutatásokban szereplő nyereségadó ráfordítása az alábbi elemekből áll:
|
2023 |
2022 |
|
|
Iparűzési adó |
1 405 |
1 316 |
|
Innovációs hozzájárulás |
236 |
220 |
|
Halasztott adóráfordítások |
613 |
-148 |
|
Nyereségadók összesen: |
2 254 |
1 388 |
A Társaság nyereségadóként kezeli a magyarországi társasági adót és iparűzési adót, innovációs hozzájárulást, valamint halasztott adót, amely eltérő alapjából eredő hatások a várt adó és az elszámolt nyereségadó között különbséget eredményeznek. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt halasztott adó 233 ezer EUR.
Az IAS 12 standard változása következtében a globális minimumadó nyereségadó ráfordításként kerül megjelenítésre, azzal a szabállyal, hogy halasztott adó követelés vagy kötelezettség a globális minimumadóhoz kapcsolódóan nem kerülhet kimutatásra.
A Csoport a bevételi adatai alapján jelenleg nem kerül be a globális minimumadó hatálya alá, azonban a már folyamatban lévő és a későbbiekben esetlegesen sorra kerülő akvizíciók miatt folyamatosan vizsgáljuk az adóalanyiság bekövetkezésének szabályait és a jövőben keletkező adóráfordítás mértékét.
A Társaság 2023-ben 9%-os effektív adókulcsot állapított meg, melynek levezetése az alábbi táblázatban található:
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
|
Waberer's International effektív adókulcs |
2023 |
2022 |
|
AEE (egyedi) |
18 477 |
-3023 |
|
9% TAO elvárt adó, 2021 év 11.3% |
1 663 |
-361 |
|
Tényleges adó |
2 254 |
-1 388 |
|
Különbség |
591 |
1 026 |
|
|
||
|
Helyi adó, innovációs járulék |
1 493 |
1 536 |
|
Tárgyi eszközök és immateriális javak |
0 |
-46 |
|
Bírság |
2 |
30 |
|
Kapott osztalék |
-2 384 |
3 |
|
Tárgyévi LCF* meg nem jelenített halasztott adó hatása |
847 |
0 |
|
Egyéb (LCF hatás, egyéb permanens tételek) |
633 |
-497 |
|
Összesen: |
591 |
1 026 |
Halasztott adó mérleg kötelezettség levezetése:
|
Halasztott adó követelés/kötelezettség EUR |
2023 |
2022 |
|
Tárgyi eszközök és immateriális javak |
-789 089 |
-109 985 |
|
Céltartalék/értékvesztés képzése |
106 852 |
17 410 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok (HEDGE) |
-233 503 |
-140 320 |
|
Egyéb átmeneti különbözet |
|
23 435 |
|
Nettó halasztott adóeszköz / adókötelezettség |
-915 740 |
-209 460 |
|
Ebből : |
|
|
|
Halasztott adó követelés |
106 852 |
40 845 |
|
Ebből egyéb átfogó jövedelemmel szemben |
0 |
|
|
Halasztott adó kötelezettség |
-1 022 592 |
-250 305 |
|
Ebből egyéb átfogó jövedelemmel szemben |
-233 503 |
-140 320 |
|
Egyenleg |
-915 740 |
-209 460 |
* LCF: Loss Carry Forward, elhatárolt veszteség
A Társaság egyedi szinten 25 642 E EUR veszteséget tart nyilván, ebből egyedi szinten a törvényi előírás szerint figyelembe vehető időtartam alatti megtérülés realizálása nem várható.
A Csoport a 2023. évi beszámoló összeállításakor a 2024-2028 közötti stratégiai tervek alapján felülvizsgálta a tovább vihető veszteségéből származó halasztott adókövetelés jövőbeni megtérülését is. A Csoport tagjai 2019.01.01-től a társasági adó törvény adta lehetőségek alapján a vele azonos könyvvezetésű és funkcionális pénznemű belföldi leányvállalatokkal társasági adó csoportba egyesültek, amely lehetőséget biztosít a vállalatok együttes társasági adó fizetésére.
A felülvizsgálat alapján a Waberer’s International Nyrt. egyedi szinten képződött elhatárolt veszteségének megtérülése alátámasztásra került, így a konszolidáció során erre a tételre halasztott adó követelés került felvételre.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
33. A pénzügyi helyzet kimutatásában történt változások
A management arra a döntésre jutott, hogy a pénzügyi kimutatások felhasználói részére lényegibb információtartalommal bír a tranzakciók természetük szerinti bemutatása, mint a kapcsoltsági fok szerinti bemutatás, ezért a Társaság 2023. évtől tartalmuknak megfelelő sorokon mutatja ki a pénzügyi helyzet kimutatásában a kapcsolt felekkel szemben fennálló követeléseket, kötelezettséget, valamint a befektetett pénzügyi eszközöket is.
- A lízingkövetelések éven túli- és éven belüli része eddig is csak kapcsolat követeléseket tartalmazott, így az adott sorok számszerűségükben nem, csak megnevezésükben változtak. A korábbi Kapcsolt lízing követelés megnevezés Lízing követelések éven túli-, illetve éven belüli része megnevezésre változott.
- Eszköz oldalon a kapcsolt vevőkövetelés a Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők) közé, míg a cash-poolból eredő követelések, az aktív időbeli elhatárolások és az egyéb kapcsolt féllel szembeni követelések jellegüknek megfelelően az egyéb forgóeszközök sorra kerültek.
- Kötelezettségek között kapcsolt felekkel szembeni szállítói kötelezettségeket a Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók) közé sorolja a Társaság. A cash-poolból eredő kötelezettség jellegű egyenlegek, a Csoport tagok közötti passzív időbeli elhatárolások és az egyéb kapcsolt féllel szembeni kötelezettségek az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek közé kerültek.
Az új struktúrának megfelelően, az összehasonlíthatóság érdekében a 2022. és a 2021. évi átsorolásokat is elvégezte a Tárasaság, amelynek eredményét jelen beszámoló keretében teszi közzé.
Az újramegállapítások számszerűsített hatása az alábbi kimutatásokban látható. Összeségében sem a Forgóeszközök, sem a Rövid lejáratú kötelezettségek összértékében nem történt változás.
|
A Tétel megnevezése |
2023.12.31 |
2022.12.31 Módosított |
2022.01.01 Módosított |
2022.12.31 Közzétett |
Módosítások |
2021.12.31 Közzétett |
Módosítások |
||
|
FORGÓESZKÖZÖK |
957 |
1 030 |
1 066 |
1 030 |
|
1 066 |
|
||
|
Készletek |
|||||||||
|
Tényleges nyereségadók |
69 |
41 |
568 |
41 |
|
568 |
|
||
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők) |
55 201 |
47 254 |
40 323 |
39 760 |
7 494 |
34 922 |
5 401 |
||
|
Kapcsolt felekkel szembeni követelések |
0 |
0 |
0 |
49 589 |
-49 589 |
50 707 |
-50 707 |
||
|
Lízingkövetelések éven belüli része |
17 319 |
726 |
694 |
726 |
|
694 |
|
||
|
Egyéb forgóeszközök |
26 818 |
55 449 |
55 037 |
13 354 |
42 095 |
9 731 |
45 306 |
||
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat |
13 357 |
9 151 |
0 |
9 151 |
|
0 |
|
||
|
Származékos pénzügyi instrumentumok_köv |
2 594 |
1 990 |
679 |
1 990 |
|
679 |
|
||
|
Pénzeszközök |
31 661 |
57 452 |
18 284 |
57 452 |
|
18 284 |
|
||
|
Értékesítésre tartott eszközök |
790 |
0 |
0 |
|
|
|
|
||
|
ÖSSZES FORGÓESZKÖZ |
148 766 |
173 093 |
116 651 |
173 093 |
0 |
116 651 |
0 |
||
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK |
1 033 |
1 686 |
24 465 |
1 686 |
|
24 465 |
|
||
|
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök |
|||||||||
|
Lízingkötelezettségek éven belüli része |
33 926 |
36 432 |
18 792 |
36 432 |
|
18 792 |
|
||
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók) |
32 120 |
42 098 |
65 982 |
26 031 |
16 067 |
24 707 |
41 275 |
||
|
Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek |
0 |
0 |
0 |
88 819 |
-88 819 |
83 284 |
-83 284 |
||
|
Tényleges nyereségadó_köt |
161 |
393 |
0 |
393 |
|
0 |
|
||
|
Céltartalékok rövid |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
0 |
|
||
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
54 281 |
84 294 |
46 182 |
11 542 |
72 752 |
4 173 |
42 009 |
||
|
Származékos pénzügyi instrumentumok_köt |
0 |
960 |
1 533 |
960 |
|
1 533 |
|
||
|
ÖSSZES RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG |
121 521 |
165 863 |
156 954 |
165 863 |
0 |
156 954 |
0 |
A társaság a kapcsolt felek közötti - korábban elkülönítetten bemutatott - egyenlegeinek átsorolásán túl nem végzett olyan módosításokat, amelyek az összehasonlító időszakokat érintenék, így az átfogó jövedelemkimutatás összehasonlító adata, a 2022. év eredménye változtatás nélkül kerül bemutatásra.
34. Cash flow közzétételek
|
Hosszú lejáratú hitelek |
Lízing |
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök |
Kötvény kibocsátás |
|
||
|
Mérlegértékek 2022. december 31 |
1 074 |
51 417 |
1 686 |
113 813 |
||
|
Finanszírozási cash flow pénzáramlása |
-1 074 |
-28 370 |
-653 |
0 |
||
|
Új lízingek |
0 |
60 302 |
0 |
0 |
||
|
Nem realizált árfolyamkülönbözetek |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
|
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
|
Egyéb tételek hatása |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
|
-Kamatráfordítás |
0 |
4 792 |
0 |
3 956 |
||
|
-Fizetett kamatok |
0 |
-3 528 |
0 |
-3 939 |
||
|
Mérlegértékek 2023. december 31. |
0 |
84 613 |
1 033 |
113 830 |
A származékos ügyletek értékelési különbözete a devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség soron kerül bemutatásra.
35. Pénzügyi kockázatok kezelése
A Társaság működése során különböző típusú pénzügyi kockázatoknak van kitéve. Ezen kockázatok a következő típusokba sorolhatóak:
· hitelezési kockázat,
· likviditási kockázat,
· piaci kockázat.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A fejezet további részeiben rövid leírás olvasható arról, hogy a fenti kockázatok milyen módon hatnak a Társaság kitettségeire, illetve a Társaság az egyes kockázatok mérésére, kezelésére vonatkozóan milyen célokat, folyamatokat és belső politikákat dolgozott ki és alkalmaz.
A Társaság Igazgatóságának a felelőssége, hogy meghatározza a Társaság kockázatkezelési irányelveit, kereteit. Feladata egy egységes kockázatkezelési politika és stratégia kidolgozása, felállítása, valamint annak folyamatos figyelemmel kísérése, hogy a Társaság milyen kockázatoknak van kitéve. Szintén az Igazgatóság feladata a kockázatkezelési politikák, stratégiák rendszeres felülvizsgálata, illetve a piaci körülmények változása esetén azok aktualizálása, módosítása.
(a) Hitelezési kockázat
A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Társaság veszteséget szenved abból fakadóan, hogy valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A Társaság szempontjából ez elsősorban a vevők nem fizetéséből származó kockázatot jelenti.
Vevőkövetelések és egyéb követelések
A társaság 10 legnagyobb vevőjének forgalma 2023. évben 173 452 ezer EUR volt, amely az árbevétel 52 %-a. Leányvállalatok nélkül a legnagyobb tíz vevővel elért forgalom 112 903 ezer EUR, arányaiban 34% volt. A vevők stabil fizetőképességű, alacsony kockázati kategóriájú vevők.
A Társaság diverzifikált vevő portfólióval rendelkezik. A partnerek több iparágban végzik tevekénységüket, mint autóipar, elektronika, kiskereskedelem, e-kereskedelem, FMCG, tartós fogyasztási cikk kereskedelem és egyéb ipari ágazatok. A vevőkör tagjai Európa különböző országaiban vannak jelen, így bevételek nem csupán belföldre koncentrálódnak.
A Társaság kialakított egy olyan hitelezési kockázatkezelési politikát, mely alapján minden új vevőnél a működésre és az adóhatóságnál elérhető publikus információk vizsgálatára vonatkozóan ellenőrzést végeznek. Ezt követően külső és belső értékelési rendszer alapján kerül meghatározásra a kereskedelmi hitellimit mértéke. Az egyes vevőkövetelések mögé a Társaság nem követel meg semmilyen fedezetet.
A vevőkkel hosszú távú kapcsolatokat alakított ki a Társaság. Veszteségek előfordulása nem gyakori. A már meglévő vevők esetében havi monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Társaság a fennálló kitettségek nagyságát és a lejárt tételeket. A rendszer a beállított limitek elérése, túllépése esetén automatikusan letiltja a további tranzakciókat. Az egyes kitettségek a késedelmes napok száma, illetve a számlák jogi státusza alapján kerülnek csoportosításra.
A jövőbeni kockázatok csökkentése érdekében szélesedett a kockázatmenedzsmenthez igénybe vett külső szolgáltatások és szolgáltatók köre. Hitelbiztosítási szerződés vonatkozik a vevőkör egy szegmensére, illetve a keletközép-európai térségben lévő vevők hatékonyabb minősítése érdekében újabb szolgáltató bevonására került sor.
A külföldi leányvállalatoknál a központi informatikai rendszerhez való kapcsolódás után centralizált kockázat - és követeléskezelés valósul majd meg.
A beszedés területén megnövekedett létszámmal a proaktív ügyfélkezelésre kerül nagyobb hangsúly.
Az értékvesztés meghatározása egyfajta becslést tükröz arra vonatkozóan, hogy a Társaság a vevőkkel szembeni kitettségei esetében mekkora veszteséget valószínűsít. Az értékvesztés nagyobb részét az egyedileg jelentős tételekre elszámolt egyedi értékvesztés adja. Másik része a csoportos értékvesztés, melyet a felmerült, de még nem azonosított veszteségekre képeztek hasonló jellegű eszközök csoportjai esetében. A Társaságos értékvesztés meghatározása múltbeli veszteségadatok segítségével történik.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A Társaság hitelezési kockázattal érintett kitettségének maximális könyv szerinti értéke:
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszköz |
33 787 |
3 592 |
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszköz – Adósságinstrumentum – hosszú lejárat |
8 018 |
21 036 |
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból |
55 201 |
47 254 |
|
Lízing követelések rövid lejáratú része |
43 916 |
32 165 |
|
Lízing követelések hosszú lejáratú része |
17 319 |
726 |
|
Egyéb forgóeszközök |
26 818 |
55 449 |
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat |
13 357 |
9 151 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
2 594 |
1 990 |
|
Pénzeszközök |
31 661 |
57 452 |
|
Maximális hitelezési kockázati kitettség |
232 671 |
228 815 |
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés lejárat szerinti bontásban:
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|||
|
Bekerülési érték |
Értékvesztés |
Bekerülési érték |
Értékvesztés |
|
|
Nem lejárt |
55 173 |
41 |
37 745 |
0 |
|
0-90 nap között lejárt |
17 |
5 |
2 056 |
41 |
|
91-180 nap között lejárt |
80 |
23 |
14 |
14 |
|
181-360 nap között lejárt |
0 |
0 |
1 |
1 |
|
360 napon túl lejárt |
58 |
58 |
64 |
64 |
|
Összesen: |
55 328 |
127 |
39 880 |
120 |
A vevőkövetelés egyenlegének nagyobb része megfelelő fizetőképességű vevőkkel szemben áll fenn.
(b) Likviditási kockázat
A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság a pénzügyi kötelezettségeit nem tudja esedékességkor kiegyenlíteni. A likviditás kezelés célja, hogy elegendő erőforrást biztosítson a kötelezettségek kiegyenlítésére akkor, amikor azok esedékessé válnak.
A likviditáshiány kezelésére a Társaság faktor szerződésekkel rendelkezik. A faktoring szerződések mind a vevő követelések mind pedig a szállítói kötelezettségek előfinanszírozását teszik lehetővé. A Társaságnak két nagyobb banknál van faktor keret szerződése, a szállítói kötelezettségek tekintetében az Unicredit Banknál 11 460 ezer EUR összegben, valamint a Raiffeisen Banknál 6 000 ezer EUR összegben.
Továbbá a likviditási kockázat csökkentésére a táraság több banknál rendelkezik folyószámlahitel szerződéssel.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A Társaság 2022. áprilisában a likviditás biztosítására EUR vállalati kötvényt bocsátott ki.
Waberers 2032/1 EUR
|
Kötvény ISIN kód |
HU0000361662 |
|
Kibocsátás dátuma |
2022.04.08 |
|
Darabszám |
1110 |
|
Névérték per darab |
100 000,00 EUR |
|
Kibocsátás össznévértéke |
111 000 000,00 EUR |
|
Kamat |
3,5% |
|
Futamidő év |
10 |
Törlesztési és kamatfizetési ütemezés (effektív kamatlábbal számolva)
|
Időpont |
Kibocsátás |
Visszafizetés |
Kamatfizetés |
|
2022.04.08 |
111 000 000,00 EUR |
|
|
|
2023.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2024.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 949 746,30 EUR |
|
2025.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2026.04.08 |
|
0,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2027.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-3 938 957,10 EUR |
|
2028.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-3 554 775,00 EUR |
|
2029.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-3 151 167,90 EUR |
|
2030.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-2 757 273,30 EUR |
|
2031.04.08 |
|
-11 100 000,00 EUR |
-2 363 378,70 EUR |
|
2032.04.08 |
|
-55 500 000,00 EUR |
-1 974 878,70 EUR |
|
Összesen |
111 000 000,00 EUR |
-111 000 000,00 EUR |
-33 507 048,30 EUR |
Szerződés szerinti pénzügyi kötelezettségek esedékesség szerinti bontása:
|
2023. december 31. |
6 hónapon belül |
6-12 hónap között |
1-2 éven belül |
2-5 éven belül |
5 éven túl |
|
Lízing kötelezettségek |
9 399 |
19 548 |
15 698 |
21 545 |
3 457 |
|
Lízing kamat |
2 689 |
2 290 |
3 869 |
5 891 |
227 |
|
Rövid lejáratú hitelek |
1 033 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Tartozások kötvénykibocsátásból |
0 |
0 |
0 |
33 300 |
77 700 |
|
Kötvénykibocsátás kamata |
3 885 |
0 |
3 885 |
11 267 |
10 101 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
32 120 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
54 281 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Összesen: |
103 407 |
21 838 |
23 452 |
72 003 |
91 485 |
(c) Piaci kockázat
A piaci kockázat annak a kockázata, hogy a piaci árak változása, mint például a devizaárfolyamok, kamatráták, illetve részvényárfolyamok változása hatással van a Társaság eredményére, valamint a pénzügyi kimutatásaiban szereplő pénzügyi instrumentumok valós értékére. A piaci kockázat kezelésének célja az, hogy megfelelően kontrollálja a piaci kockázatok által érintett kitettséget úgy, hogy közben az elért hozamot maximalizálja. A piaci kockázatok kezelésével a Társaság treasury részlege foglalkozik.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A Társaság a piaci kockázatok közül első sorban a devizaárfolyam kockázatnak, a kamatráták, illetve az üzemanyag világpiaci árának változásából fakadó cash flow kockázatnak van kitéve.
A Társaság tevékenysége során jelentős piaci kockázatnak van kitéve. A tervezés során alkalmazott árfolyamoktól, kamatoktól, nyersanyagáraktól általában eltér az utókalkulált tényleges érték. A fedezeti céllal kötött, de fedezeti elszámolásba nem vont ügyletek ezen bizonytalanságtól, elsődlegesen a tervezett cash flow-t kedvezőtlenül befolyásoló hatásoktól védi a Társaságot.
Továbbá a nyersanyagáraktól való függés miatt a kockázatok csökkentése érdekében a Társaság az ügyfelekkel való szerződéskötés során törekszünk az FSC (Fuel Surcharge Calculation), magyar nevén üzemanyag klauzula alkalmazására, hogy a gyakran változó üzemanyagár hatását semlegesíteni tudjuk. A mértéke partnerenként eltérő lehet, de alapvető logikájában azonos: előzetesen megállapításra kerül egy bázis üzemanyagár, amelyhez képest az eltérést vizsgáljuk. Előzetesen megállapodott időközönként (havi, negyedéves) felülvizsgálatra kerül, hogy az aktuális üzemanyagár hogyan alakult. A kettő közötti eltérés alapján vagy visszamenőlegesen vagy a következő időszakra vonatkozóan kiszámításra kerül, hogy a díj hány %-át érinti az üzemanyag költség (általában 25-33% között), és ezzel a szorzóval kerül módosításra a díj.
(i) Árfolyamkockázat
A Társaságot a piaci kockázatok közül 2023-ban az árfolyamkockázat továbbra is kisebb mértékben érinti, mivel a Társaság bevételeinek és ráfordításainak jelentős része is a funkcionális pénznemben (EUR-ban) merül fel.
A Társaság derivatív ügyleteket köt, a megkötött ügyleteinek egy része a leányvállalatok fedezettségét biztosítja.
A Társaság kitettsége deviza szerinti bontásban:
|
2023. december 31. |
EUR |
HUF |
GBP |
USD |
PLN |
Egyéb |
Összesen |
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból |
52 785 |
2 271 |
145 |
0 |
0 |
0 |
55 201 |
|
Lízing követelés |
61 235 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
61 235 |
|
Lízing kötelezettségek |
-84 613 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-84 613 |
|
Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök |
-1 033 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
-1 033 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
-29 928 |
-2 118 |
-25 |
-24 |
-4 |
-21 |
-32 120 |
|
Nettó pozíció: |
-1 554 |
153 |
120 |
-24 |
-4 |
-21 |
-1 330 |
(ii) Kamat cash flow kockázat
A Társaság lízing és hitel ügyletei és kibocsátott kötvénye után kamatot fizet. A fizetendő kamat jellemzően kamatbázisból és kamatfelárból tevődik össze. A kamatbázis folyamatosan változik a bankközi pénzpiaci kereslet-kínálat hatása, a jegybanki döntések, illetve egyéb tényezők eredményeképpen.
(d) Tőkemanagement
A Társaság célja, hogy az erős tőkehelyzet megteremtésével a befektetők, hitelezők és a piac bizalmát megtartsa, illetve támogassa az üzleti tevékenységének jövőbeli fejlődését. A vezetőség folyamatosan figyelemmel kíséri az elért hozamokat, illetve a tulajdonosoknak járó osztalék szintjét.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A Társaság Igazgatósága arra törekszik, hogy megtalálja az egyensúlyt az erős tőkehelyzet nyújtotta előnyök, biztonság, valamint a magasabb hozam elérését segítő magasabb szintű hitelfelvétel között.
A tőkemanagement folyamatában, módszerében sem 2022-ben, sem a 2023-ban nem történt változás.
A Társaságra a hatályos jogszabályok az alábbi előírásokat tartalmazzák a tőkével kapcsolatosan:
A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 133§ (2) bekezdésben a hitelezők védelmében a törvény tőke megfelelőséget ír elő: „ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkéjének megfelelő saját tőkével és a társaság tagjai (részvényesei) a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának jóváhagyásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles e határidő lejártát követő hatvan napon belül elhatározni más gazdasági társasággá való átalakulását, vagy rendelkeznie kell jogutód nélküli megszűnéséről.”
A Társaság megfelel a fenti tőke előírásnak.
A belföldi és a nemzetközi közúti árufuvarozás szakmai feltételeiről és engedélyezési eljárásáról szóló 261/2012. (XIII.7.) kormányrendelet értelmében Magyarországon közúti árufuvarozás csak közúti árufuvarozói engedély birtokában végezhető, melynek feltételei, hogy a Társaság igazolja jó hírnevét, szakmai alkalmasságát, megfelelő pénzügyi helyzetét.
A pénzügyi helyzet abban az esetben megfelelő, ha a gazdálkodó szervezet a tevékenység megkezdéséhez és a zavartalan üzletvitelhez szükséges tőkeerővel rendelkezik:
i. saját tőkéje (saját vagyona) egy gépjármű esetén, illetőleg az első gépjárműre számítva legalább 9 000 EUR, és minden további gépjárműre nézve egyedenként legalább 5 000 EUR, valamint
ii. adó-, vám- és járulék-, továbbá a közlekedési hatósággal szemben fennálló fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz.
A Társaság rendelkezik a megfelelő tőkeerővel, amely biztosítja a megfelelő pénzügyi helyzetnek történő törvényi megfelelést.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
36. Pénzügyi instrumentumok
A pénzügyi instrumentumok valós értékét és könyv szerinti értékét mutatja be az alábbi táblázat 2023-re és 2022-re vonatkozóan:
|
|
2023 |
2022 |
||
|
Valós értéke |
Könyv szerinti érték |
Valós értéke |
Könyv szerinti érték |
|
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszköz |
33 787 |
33 787 |
3 592 |
3 592 |
|
Egyéb bef.pü.eszk-adóss.instr-hosszú lejárat |
8 018 |
8 018 |
20 981 |
21 036 |
|
Követelések áruszállításból és szolgáltatásból |
55 201 |
55 201 |
47 254 |
47 254 |
|
Lízing követelések |
61 235 |
61 235 |
32 891 |
32 891 |
|
Egvalyéb forgóeszközök |
26 818 |
26 818 |
55 449 |
55 449 |
|
Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat |
13 357 |
13 357 |
9 172 |
9 151 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
2 594 |
2 594 |
1 990 |
1 990 |
|
Pénzeszközök |
31 661 |
31 661 |
57 452 |
57 452 |
|
Pénzügyi eszközök összesen: |
232 671 |
232 671 |
228 781 |
228 815 |
|
2023 |
2022 |
|||
|
Valós értéke |
Könyv szerinti érték |
Valós értéke |
Könyv szerinti érték |
|
|
Tartozás kötvénykibocsátásból |
113 830 |
113 830 |
113 813 |
113 813 |
|
Lízing kötelezettségek |
84 613 |
84 613 |
51 417 |
51 417 |
|
Rövid lejáratú hitelek |
1 033 |
1 033 |
1 686 |
1 686 |
|
Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból |
32 120 |
32 120 |
42 098 |
42 098 |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
54 281 |
54 281 |
84 294 |
84 294 |
|
Származékos pénzügyi instrumentumok |
0 |
0 |
960 |
960 |
|
Pénzügyi kötelezettségek összesen: |
285 877 |
285 877 |
294 268 |
294 268 |
A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értéke jól közelíti azok mérlegben megjelenített értékét.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
37. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók
A Társaság kulcspozícióban lévő Vezetőségének tagjai 2023 december 31-én:
- Barna Zsolt 2021. szeptember 1-jétől tölti be a Társaság vezérigazgatói tisztségét. Emellett 2023. április 18. napjától a Társaság Igazgatóságának tagja, másrészről 2023. április 28. napjától az Igazgatóság elnöke, illetve tisztségeire figyelemmel az elnök-vezérigazgató cím birtokosa.
- Erdélyi Barna a Társaság Igazgatóságának operatív tagja, 2021. szeptember 1-jétől kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató
- Tóth Szabolcs Gábor 2020. június 23. napjától a Társaságnál gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes.
Az Igazgatóság tagjai:
|
Név |
Státusz |
Megválasztás időtartama |
|
Erdélyi Barna |
nem független, operatív tag |
2021. 09. 01. – 2024. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Waberer György Péter |
nem független (High Yield Zrt. részvényes tényleges tulajdonosa és Igazgatóságának elnöke), nem operatív (külső) tag |
2021. 04. 20. – 2023.04.18. |
|
dr. Czéh-Tóth Márk |
független, nem operatív (külső) tag / elnök |
2021. 04. 20. – 2023.04.18. |
|
Barna Zsolt |
nem független, operatív tag/ elnök |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Barlai Róbert |
független, nem operatív (külső) tag |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
Az Igazgatóság tagjai 2023.12.31-én nem rendelkeztek társaságban törzsrészvénnyel.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
A Felügyelő Bizottság tagjai:
|
Név |
Státusz |
Megválasztás időtartama |
|
David William Moffat Thompson (AB elnöke) |
független |
2018.08.28. – 2024.05.31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Székely Sándor |
nem független (munkavállalói küldött) |
2017.05.11. – 2024.05.31., illetve az amennyiben korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Verestóy Attila |
nem független (munkavállalói küldött) |
2022.04.08.-2024.05.31, illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
dr. Szivek Norbert (AB tag) |
független |
2021.04.20. - 2023.04.18. |
|
dr. Végh Attila (AB tag) |
független |
2021.04.20. - 2024.05.31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Hegedüs Éva (FB elnöke) (AB tag 2023. 04. 18.-tól) |
független |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
|
Hall Krisztián (AB tag 2023. 04. 18.-tól) |
független |
2023. 04. 18. – 2026. 05. 31., illetve amennyiben az korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja |
A Felügyelőbizottság tagjai 2023.12.31-én nem rendelkeztek törzsrészvényekkel.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Vezetőséggel, végső ellenőrzést gyakorlókkal folytatott tranzakciók
A kulcspozícióban lévő felső vezetők juttatásait az alábbi táblázat mutatja be.
|
|
2023 |
2022 |
|
Munkabérek és egyéb rövidtávú munkavállalói juttatások |
1 043 |
1 343 |
A 2023. április 18-án hozott Közgyűlési határozatok alapján az Igazgatóság elnöke és tagjai a testületben kifejtett tevékenységükért nem részesülnek díjazásban. A Felügyelőbizottság tagjai a velük kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 300.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosultak kapni, míg az elnök havonta legfeljebb 450.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjra jogosult. Az Audit Bizottság elnöke a vele kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 100.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosult kapni, míg a tagok nem részesülnek díjazásban a testületben kifejtett tevékenységükért. Egyéb bizottsági feladatok ellátásáért a tagok nem részesülnek külön díjazásban.
A végső ellenőrzést gyakorlók és a kulcspozícióban álló személyek ellenőrzése alatt álló társaságokkal folytatott tranzakciók
A tranzakciók minden esetben szokásos kereskedelmi feltételek mellett és piaci árakon történnek, figyelembe véve a volument, szolgáltatás összetettségét, színvonalát, szezonalitást.
|
Partner |
Jelleg |
Tevékenység |
Időszaki forgalom/ EUR 2023 |
Időszaki forgalom/ EUR 2022 |
|
BDO MAGYARORSZÁG PÉNZÜGYI TANÁCSADÓ |
Szállító |
Tanácsadás |
40 000 |
0 |
|
BDPST ZRT. |
Vevő |
Jármű bérbeadás |
3 434 |
0 |
|
CSEPEL SPORT CLUB ALAPITVÁNY |
Szállító |
Egyéb |
527 |
0 |
|
Equilor Befektetési Zrt. |
Szállító |
Tanácsadás |
0 |
6 386 |
|
EQUILOR BEFEKTETÉSI ZRT. |
Szállító |
Tanácsadás |
3 158 |
0 |
|
EQUILOR CORPORATE ADVISORY ZRT. |
Szállító |
Tanácsadás |
118 160 |
0 |
|
EUROSPED VÁMLOGISZTIKAI ZRT. |
Szállító |
parkolási ktg |
13 |
0 |
|
GRAVOFORM KFT. |
Szállító |
Egyéb |
8 |
0 |
|
HOTELKER KFT. |
Szállító |
Szállás ktg |
235 |
0 |
|
IBC REAL ESTATE KFT. |
Vevő |
Fuvarozás |
1 650 |
0 |
|
MAGYAR KÖZÚTI FUVAROZÓK EGYESÜLETE |
Szállító |
Tagdíj |
769 |
0 |
|
NEOLIT KFT. |
Vevő |
Fuvarozási szolgáltatás |
1 650 |
303 |
|
PATRICIUS BORHÁZ ZRT. |
Szállító |
Reprezentáció |
1 494 |
0 |
|
PERFEKT ZRT. |
Szállító |
Oktatás |
545 |
0 |
|
RENAX-CAMION KFT. |
Szállító |
Javítási szolgáltatás |
0 |
3 925 |
|
ROYAL SPED ZRT. |
Szállító |
Alvállalkozói fuvar |
26 |
32 |
|
SUPERNOVA INTERTRANS KFT. |
Vevő |
Alvállalkozói fuvar |
0 |
170 887 |
|
VÁMKAPU ZRT. |
Szállító |
Spedíciós szolgáltatás |
562 |
0 |
|
VOLÁNBUSZ KÖZLEKEDÉSI ZRT. |
Szállító |
Mentés |
11 |
0 |
|
WÁBERER MEDICAL CENTER KFT. |
Szállító |
Orvosi szolgáltatás |
87 263 |
16 492 |
|
GRÁNIT BANK ZRT. |
Szállító |
Bank |
1 257 |
0 |
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
Kapcsolt felek tulajdonában lévő banknál kezelt bankszámlák fordulónapi egyenlegei:
|
2023.12.31 |
2022.12.31 |
|
|
EUR Bankszámlák egyenlege |
177 |
0 |
|
HUF Bankszámlák egyenlege |
55 |
0 |
|
Lekötött betétek egyenlege |
9 750 |
0 |
|
Összesen |
12 034 |
0 |
Kapcsolat felek tulajdonában lévő banknál kezelt bankszámlák eredményre gyakorolt hatása:
|
2023 |
2022 |
|
|
Bankköltség |
-3 |
0 |
|
Kapott kamatok |
428 |
0 |
|
Nettó összesen: |
425 |
0 |
Lányvállalatokkal folytatott tranzakciók:
|
2023 |
2022 |
|
|
Termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása |
58 558 |
55 182 |
|
Termékek és szolgáltatások beszerzése |
182 376 |
182 355 |
|
Termékek beszerzése |
5 |
58 |
|
Szolgáltatások beszerzése |
182 371 |
182 297 |
38. Mérlegfordulónap utáni események
A Társaság figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait. Bar jelenleg nem áll rendelkezésre olyan információ, amely a Társaság pénzügyi teljesítőképességére vagy a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban kétséget vetne fel, nem zárható ki, hogy a gyorsan, jelenleg nem látható irányba változó nemzetközi politikai és gazdasági körülmények a jövőben bizonytalanságot jelentenek a rövid és középtávú pénzügyi tervek teljesítésében és az esetleges külső finanszírozások bevonásában.
Operációs szempontból az ukrán állampolgárságú gépjármű vezetői állomány szempontjából magasabb a kockázat. A nemzetközi fuvarozásban állományban vannak jelen, és elvesztésük csökkentheti kapacitás kihasználtságot. Mindezidáig nem volt tapasztalható az operációt veszélyeztető mértékű kockázat az ukrán sofőrök kapcsán, és a meghozott intézkedések alapján a kockázatot szintén kezelhető mértékűnek tekinti a Társaság.
2024. február elején lezárult a Petrolsped akvizíció, ahol 51 %-os részesedést szerzett a Csoport a Petrolsped Csoportban. A tranzakció értéke 3 163 millió HUF volt, amelynek beszerzési ár allokációja folyamatban van és amelynek finanszírozása a kötvénykibocsátásból történt. Stratégiai céloknak megfelelően a lépéssel a Csoport belép abba a speciális szállítmányozási szegmensbe (pl. agrártermékek, építőipari termékek), amely jelenleg döntően vasúti szolgáltatásokat vesz igénybe.
A tranzakció jelentős lépés a multimodális szolgáltatási portfólió kiépítésére, valamint a vasúti logisztikai képességek fejlesztése felé. A lépésnek köszönhetően jobban megfelel a Csoport annak az európai uniós elvárásnak, amely szerint a hosszútávú fuvarozási feladatokat minél nagyobb arányban vasút segítségével kell végrehajtani. A Petrolsped tapasztalata, ügyfélportfóliója és eszközeinek integrálása révén a Waberer's minden szükséges képességnek a birtokába kerül ahhoz, hogy a hazai és regionális vasúti alapú logisztikai piac versenyképes és jelentős szereplőjévé váljon.
|
Megjegyzések Waberer’s International Nyrt. 2023. évi Egyedi pénzügyi kimutatások |
adatok ezer EUR-ban, kivéve, ha másképp van feltüntetve |
2024 januárjában Munkavállalói Résztulajdonosi Programot (MRP) indított. A társaság az MRP Javadalmazási Politika végrehajtásához 1 113 millió forint összegű pénzbeli vagyoni hozzájárulást juttatott a Waberer's Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet részére. A pénzbeli vagyoni hozzájárulás juttatásával közvetlenül a cég igazgatósága által elfogadott MRP Javadalmazási Politika hatálya alá tartozó munkavállalók (menedzsment, kiemelt munkavállalók – összesen 40 fő) szereznek tagi részesedést az MRP Szervezetben. Az MRP Szervezet a pénzbeli vagyoni hozzájárulást a vállalat részvényeinek megszerzésére használta fel. Az MRP Javadalmazási Politika és az MRP tv. alapján a kifizetésre az MRP Résztvevők legkorábban 2026-ban válhatnak jogosulttá.
A 2024. február 10-én létrejött részvény-adásvételi szerződésben foglaltak szerint az Indotek Group a Waberer’s International Nyrt-ben meglévő 28,9%-os tulajdoni hányadból 15%-ot értékesített a MOL Nyrt. 100%-os leányvállalata, a MOL Vagyonkezelő Kft. számára, a fennmaradó részvényeket pedig befektetői szolgáltatón keresztül kívánja értékesíteni. A tranzakció zárásához a vevőnek be kell szereznie a Magyar Nemzeti Bank, mint biztosításfelügyelet engedélyét.
39. Könyvvizsgálati függetlenség – nem könyvvizsgálati munkákhoz kapcsolódó szerződések
A jelen egyedi pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2024. március 20-án jóváhagyta és a Közgyűlés elé jóváhagyásra beterjesztette. Az egyedi pénzügyi kimutatások jóváhagyására a Közgyűlés jogosul, a jóváhagyás előtt kérhet módosításokat. Korábbi tapasztalatok alapján rendkívül kicsi annak a valószínűsége, hogy a Közgyűlés módosítási igényt támaszt, és a múltban erre még nem volt példa.
A könyvvizsgálatért személyében felelős kamarai tag könyvvizsgáló Mészáros Balázs Árpád, kamarai nyilvántartási száma 005589 (Címe: 1137 Budapest, Katona József u. 25. V. em. 4.) A könyvvizsgálat díja a tárgyévben 167 500 EUR volt.
Könyvvizsgálónak könyvvizsgálati díjon felül fizetett nem könyvvizsgálói szolgáltatások összeg: 4 ezer EUR
A fenti összeg számviteli tanácsadást tartalmaz.
Az IFRS szerinti egyedi beszámoló összeállításáért felelős személy Nagy-Simon Judit, regisztrációs száma 114509.
A Társaság éves beszámolóját aláírni jogosultak Barna Zsolt vezérigazgató, 2011 Budakalász, Csapás utca 22/a és Tóth Szabolcs Gábor gazdasági vezérigazgatóhelyettes 1039 Budapest, Aradi u 14-16.