5493006YOYPOSXPIQG402022-12-315493006YOYPOSXPIQG402021-12-315493006YOYPOSXPIQG402021-01-015493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-315493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-315493006YOYPOSXPIQG402022-01-015493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01waberer:ReserveOfCashFlowHedgesAndRevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31waberer:ReserveOfCashFlowHedgesAndRevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31waberer:ReserveOfCashFlowHedgesAndRevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31waberer:ReserveOfCashFlowHedgesAndRevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:CapitalReserveMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31waberer:ReserveOfCashFlowHedgesAndRevaluationSurplusMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006YOYPOSXPIQG402022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares/div

footer image

Vezérigazgatói üzenet

“2022 ismételten egy kihívásokkal teli év volt számunkra. Meg kellett küzdenünk a szomszédunkban kitört háború okozta sokkal, mely több fronton érintette Társaságunkat. Cégcsoport szinten több száz ukrán származású sofőrünk egy jelentős része a háború kitörését követően hazament családját és hazáját védeni, az ügyfeleink egy részének termelési folyamatai megszakadtak az ukrán, illetve orosz beszállítókkal történő együttműködések megszűnésének következtében, az évtizedek óta nem látott infláció pedig erőteljes működési költség, illetve bér nyomás alá helyezett bennünket. Az év végén már elmondhatjuk, hogy mindezen hatásokat sikeresen kezelte a Társaság, és a Waberer’s történetének legmagasabb EBIT eredményét értük el, és tőzsdei pályafutásunk során először – a Közgyűlés döntésétől függően – osztalékot is tervezünk fizetni a részvényeseinknek. Külön örömmel tölt el, hogy sikerült egy olyan kiegyensúlyozott Cégcsoport struktúrát kialakítanunk, ahol is mindhárom üzleti szegmens hasonló súllyal járul hozzá a Cégcsoport eredményességéhez, az éves Cégcsoport szintű EBIT 30%-át az ITS, 33%-át az RCL és 37%-át a Biztosítási szegmens hozta. Ez az egészséges egyensúly nagyban csökkenti a Cégcsoport eredményességét érintő kockázatokat, hiszen jelenleg a teljesítményünk nem függ túlságosan egy speciális tevékenységtől sem.

A 2022-es év során előkészítésre kerültek olyan kiemelt, a vállalati stratégiában korábban bemutatott projektek, melyek első látható eredményei 2023-ban már megmutatkoznak. Az Ecseren jelenleg már épülő raktárunk év végére magas készültségi fokot érhet el, miközben a háttérben már további raktárfejlesztési projekteken dolgozunk. Terveink szerint 2023-as évben lezárásra kerül az RCL szegmens első regionális akvizíciója, így megtesszük az első lépést a valós regionális fókuszú komplex logisztikai szolgáltatás biztosítására. Várakozásaink szerint 2023-ban növelni tudjuk az alacsony környezeti lábnyom mellett üzemeltethető logisztikai szolgáltatásaink volumenét, így komoly hangsúlyt fektetünk a vasúti logisztikai képességeink bővítésére, illetve tovább folytatjuk piacépítő szerepünket az alternatív meghajtású járművek bevezetésével kapcsolatban. A környezettudatos működésünk láthatóságát is javítani kívánjuk, ennek érdekében transzparens ESG riportálási rendszert kívánunk bevezetni, mely az ügyfeleink, befektetőink és finanszírozó partnereink felé is láthatóvá teszi az erőfeszítéseinket. Biztosak vagyunk benne, hogy mindezen erőfeszítések versenyelőnyhöz juttatják a Waberer’s Csoportot.

Végül szeretném megköszönni a kollégáim egész éves munkáját, és kérem őket, hogy változatlan lelkesedéssel dolgozzunk a 2023-as motiváló célok elérése érdekében.”

 

Barna Zsolt

Vezérigazgató

footer image

 

Vezetőségi jelentés

Waberer’s Csoport bemutatása

3 fő működési terület:

·       Nemzetközi fuvarozási szegmens (ITS): Európa egyik vezető FTL (Full-Truck Load) fuvarozási szolgáltatója saját flottás és alvállalkozói operációval, illetve intermodális szolgáltatással (vasúti és közúti fuvarozás kombinációja), Európa fő ipari központjaira (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) fókuszálva.

·       Regionális szerződéses logisztikai szegmens (RCL): Piacvezető magyarországi komplex logisztikai szolgáltató integrált, iparági igényekre, illetve ügyfelekre szabott szolgáltatás portfólióval (disztribúció, raktározás, házhoz szállítás, gyártás támogató logisztika, konténer szállítás, friss áru logisztika, stb.)

·       Biztosítási szegmens: Nem-életbiztosítási termékekre fókuszáló biztosítási tevékenység magyarországi fókusszal. Személy-, és haszongépjárművekhez kapcsolódó biztosítások (kgfb, casco, CRM biztosítások) szakértője meghatározó piacrészesedéssel.

 

Legfontosabb működési mutatók

Nemzetközi flotta: 2 000 db jármű

Belföldi flotta: 760 db jármű

Targonca állomány: 350 db

Raktár terület: 240 000 nm

Alkalmazotti létszám: 5 900 fő

footer image

Cégstruktúra bemutatása

image_19f786e1-7328-4246-b8cd-415f6046a5f2

 

Stratégia

A Waberer’s International Nyrt., illetve a Waberer’s Csoport,[1] mint Európa vezető nemzetközi közúti szállítójának és mint Magyarország egyik legnagyobb logisztikai szereplőjének csoportszintű stratégiája az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatások egyedi kombinációján alapszik, amelynek fontos eleme mind a  költséghatékonyság, mind a kiemelt ügyfeleknek nyújtott magas minőségű szolgáltatás, illetve a szolgáltatási portfólión belül a magasabb hozzáadott értéket jelentő szolgáltatás portfólió kialakítása. A Csoport két meghatározó szegmensének, a Nemzetközi Fuvarozási Szegmensnek és a Regionális Kontrakt Logisztika szegmensnek a tevékenységei, piaci helyzete és ügyfelei különbözőek, így ez az általános stratégia is másképpen érvényesül.


[1] A „Waberer’s”, „a Csoport”, vagy „a Társaság” megnevezések a továbbiakban ugyanúgy a Waberer’s International Nyrt.-t jelölik, annak az összes leányvállalatával együtt.

footer image

 A Waberer’s Csoport középtávú stratégiája az alábbi 3 pilléren nyugszik:

image_cdd0f51c-2c44-42f6-92bb-fe9f551f2039

Infrastruktúra korszerűsítés az alacsony költség szint mellett üzemeltethető logisztikai infrastruktúra érdekében;

Szolgáltatás komplexitás növelése a magasabb működési margin szint, illetve a tartósabb és stratégiai szintű ügyfélkapcsolatok kialakítása érdekében;

Diverzifikáció az iparági és ügyfél kockázatok csökkentése és új növekedési lehetőségek kiaknázása érdekében.

Infrastruktúra korszerűsítés

Mind a nemzetközi és a belföldi fuvarozási szolgáltatások terén, mind a raktározáshoz kapcsolódó szolgáltatások terén alapvető versenyképességet befolyásoló tényező az alacsony költségszint mellett üzemeltethető jármű flotta, illetve a raktározási kapacitásokhoz való kedvező költségszint melletti hozzáférhetőség. Mindez kiegészül a Csoport ügyfélportfóliója döntő részét adó multinacionális ügyfelek magas minőségű eszközpark iránti igényének kielégítésével.

Ezen cél elérése érdekében a Csoport 2022-től ismételten meghirdette a flotta fiatalítás programját, melynek keretében a flotta átlagéletkorát ismételten a 2,5 év körüli nagyságrendre kívánja csökkenteni, mely az alacsonyabb fogyasztási és karbantartási költségek eredőjeként több millió EUR-s nagyságrendű működési költségmegtakarítást eredményezhet, illetve javíthatja a járműállomány rendelkezésre állását is. A korszerűbb flotta állomány további várható előnye az alacsonyabb károsanyag kibocsátási szint elérése, a sofőrjeink munkakörnyezetének javítása, illetve a kiszámítható jármű beszállítói kapcsolatok fenntartása is. A flottacsere program keretében a 2022-es év során nagyságrendileg 1000 jármű cseréjét hajtottuk végre, amely érintette az ITS szegmens magyar és lengyel központját, valamint az RCL szegmenset is, míg a 2023-as évre további 750 – 850 darab jármű cseréjét tervezzük. A flotta átlagéletkorának 1 éves csökkenése nagyságrendileg 1 L/100 km-es fogyasztás csökkenést képes generálni, így a flotta fiatalítás, illetve a jövőben ezen átlagéletkor szinten tartása jelentős pozitív hatással van a Cégcsoport költség szerkezetére.

footer image

A raktározási szolgáltatások költség alapú versenyképességének javítása érdekében a Társaság a jelenleg döntően bérelt raktárakban folytatott raktározási tevékenységének egy részét saját tulajdonú raktárakban kívánja végezni, mely jelentős költség előnyt tud biztosítani a társaságnak tekintettel a jelenlegi magas raktár bérleti költségekre. A saját tulajdonú raktár építésével – az alacsonyabb működési költségszint elérése mellett – a Társaság optimalizálni tudja a belső raktár kialakítást tovább növelve a működési hatékonyságot, illetve teljes kontrollt szerez a zöld energia ellátási jogkör felett, mely egyre növekvő mértékben szintén versenyelőnyt biztosító paraméterré válhat. A működési rugalmasság megtartása érdekében jelenlegi terveink szerint a teljes raktározási kapacitás mintegy 20-30%-át végeznénk saját raktárakban, így megtartva az ügyfélportfólió jövőbeli változására való rugalmas válaszadási lehetőséget. A raktárfejlesztések kiválasztásakor és végrehajtásakor stratégiai cél a földrajzi optimalizáció, mely során a meglévő raktárkapacitásainkat oly módon tudjuk kiegészíteni, illetve bővíteni, hogy ez nem kizárólag kapacitás bővülést eredményez, de az operáció földrajzi optimalizációját is segíti. Ezen felül stratégiai cél a raktárfejlesztések kapcsán az építkezés, illetve operáció környezeti lábnyomának csökkentése, mely egyre erőteljesebb prioritással szerepel az ügyfelek igényeiben. A raktárépítési projekt első lépéseként Ecser területén megkezdte egy 47 ezer nm-es raktár felépítését, mely várhatóan 2024 első negyedévében készül el. Ezen raktár elkészültével az M0-ás körgyűrű melletti raktárhálózatunk teljes mértékben kiépül (Páty, BILK, Ecser), mely további földrajzi optimalizációra nyújt számunkra lehetőséget a belföldi disztribúciós feladatok szervezésében. Ezen túl további raktárfejlesztési lehetőségeket vizsgálunk vidéki lokációkban, illetve a regionális terjeszkedésünkkel párhuzamosan a környező országokban. Ezen fejlesztések esetén kizárólag azon régiókban döntünk saját raktár fejlesztése mellett, ahol a kereslethez képest alacsony logisztikai kapacitást tapasztalunk, illetve jelentős pénzügyi előnyt tud biztosítani számunkra a saját raktár építése a raktár bérlettel összehasonlítva.

Az operáció, a belső folyamatok, illetve az ügyfelekkel való kapcsolattartás folyamatos digitalizációjával a nagyvállalati működésből eredő helyzeti előnyünket kívánjuk kihasználni az Európában jelentős piaci részt birtokló kisebb fuvarozási szolgáltatókkal szemben.

Szolgáltatás komplexitás növelése

A 2020 nyarán az ITS szegmensben bevezetett ún. Kereskedelmi Sáv modell („Trade Lane” model) elsősorban Európa legfőbb ipari központjaira koncentrálva, dedikált útvonalakon közlekedve, a kiemelt nagyvállalati ügyfelek egyedi igényeinek kielégítését a szolgáltatási fókusz központjába állítva igyekszik az operációt szervezni. A Társaság a méretéből adódóan képes a kizárólag az alacsony árszinttel versenyző versenytársakkal szemben olyan működési modellt követni, mely magas színvonalon képes kiszolgálni speciális nagyvállalati egyedi ügyfél igényeket, és magasabb hozzáadott értéket képviselő szolgáltatásokat biztosít, mint például a nagy értékű termékek fuvarozásához szükséges complience folyamatok, illetve áru követés biztosítása, speciális áruk (veszélyes vagy vegyi anyagok, stb.) szállítása, air cargo szolgáltatás, intermodális szolgáltatás (vasúti és közúti fuvarozás integrált használata), alternatív hajtásláncú járművek használata, stb. Mára már sikerült 70% fölé növelni a key account ügyfelek arányát a nemzetközi operációban, akik számára egyre nagyobb arányban vagyunk képesek magas hozzáadott értékű szolgáltatást nyújtani, mely stratégiai együttműködés védetté teszi a Társaságot a piacok rövid távú ingadozásának negatív hatásaival szemben.

A házhozszállítási szolgáltatásokat, mint stratégiai célt kibővítettük, és immáron komplex fulfillment szolgáltatóként kívánunk megjelenni a piacon, így válva stratégiai partnerévé az e-commerce piaci szereplőknek. A fulfillment szolgáltatás keretében a teljes logisztikai folyamat feladatait komplex szolgáltatás keretében kívánjuk nyújtani ügyfeleink részére, melybe beletartozik a raktározás, csomagok összekészítése, házhoz szállítás, visszaáru kezelése, mely így biztosítja a partnerek számára, hogy üzleti fókuszukat a core tevékenységükre, azaz a kereskedelemre irányíthassák. 

footer image

Gyártástámogató logisztika a logisztikai szolgáltatások egyik legkomplexebb ága, ahol a partner gyártási telephelyén a gyártási folyamat operatív logisztikai támogatása zajlik az ügyfél gyártási folyamataiba mélyen integrálva. A Csoporton belül meglévő referenciára építve tovább kívánjuk növelni ezen szolgáltatási elem súlyát részben a meglévő ügyfélkör ellátási láncába történő mélyebb integráció, másrészt a Magyarországon, illetve a régióban található jelentős autóipari, gumipari, akkumulátor és egyéb autóipari beszállítókra koncentrálva.

Drasztikusan növekvő piaci igényt tapasztalunk a környezetbarát logisztikai szolgáltatások iránt, melyre reagálva, a technológia jelenlegi fejlettségi szintjén elérhető megoldások súlyát kívánjuk növelni a portfólióban a következő években. Ennek érdekében dedikált csapatot állítottunk fel a „zöld” logisztikai szolgáltatásokra fókuszálva, akik elsősorban intermodál logisztikai szolgáltatásokat, illetve alternatív hajtásláncú (elektromos, LNG, hidrogén) járművekkel nyújtott szolgáltatásokat, illetve közös tesztelési lehetőségeket biztosítanak az ügyfeleinknek. Ezen technológiák rohamos fejlődése következtében középtávon reálissá válhat ezen járművek súlyának jelentős növelése, melyek nagy volumenben történő beszerzésében várhatóan helyzeti előnyben lehetnek a nagyobb tőkeerővel rendelkező, nagy flottát működtető szolgáltatók, így a Waberer’s Csoport is. Miközben az alternatív meghajtású járművek operációba állítása a piaci edukáció, tesztelés és együttműködések kiépítése fázisában jár, az intermodális, illetve teljes mértékben vasútra terelt logisztikai szolgáltatások terén már rövid távon is jelentős piacszerzési potenciált látunk.

A légi szállítás iránti növekvő keresletre reagálva, lengyel leányvállalatunk 2022-ben kibővítette szolgáltatás portfólióját a légitársaságok megrendelésére történő közúti áruszállítással, mely részben speciális eszközök meglétét igényli, így hozzájárulva az ellátási láncok fenntarthatóságához, ezen felül a vállalat növelni tudta az intermodális szállítási megoldások gyakoriságát is a fenntarthatóság jegyében.

Diverzifikáció

A Waberer’s Csoport megcélozta a regionális piacvezető komplex logisztikai szolgáltató pozíciót, mely keretében a belföldön sikeres RCL üzletág működési modelljét kívánja regionálisan kiterjeszteni a Kelet-Közép-, illetve Dél-Kelet-Európa irányában történő terjeszkedés által. A sikeres terjeszkedés eredményeképpen a Társaság képes lesz új növekedési irányok kihasználására, méretgazdaságosságból eredő előnyök, illetve multinacionális ügyfeleknek nyújtott regionális szintű szolgáltatások biztosítása által tovább lesz képes növelni a Cégcsoporton belül magasabb margin szintet biztosító komplex logisztikai szolgáltatásportfólió súlyát.

A cégcsoporthoz tartozó biztosítási tevékenység eredményének döntő hányada a csoporton kívüli, azaz harmadik feles ügyfeleknek nyújtott biztosítási szolgáltatásokon alapul döntően személy- és haszongépjárművekhez, illetve fuvarozáshoz kapcsolódó biztosítási termékek által. Fenn kívánjuk tartani a biztosítási tevékenység erős piaci, csoporton belüli biztosítási tevékenységtől független fókuszát és olyan további biztosítási szegmensekbe való belépést céloztunk meg, ahol magas növekedési potenciált, illetve hatékony, jól standardizálható biztosítási termékek által a jelenlegi hatékony biztosítói operáció versenyelőnyt biztosíthat a Csoport biztosítói szegmensének.

footer image

Üzleti környezet és eredmények

|Eredménykimutatás (millió EUR)1

 

 

2022

2021

Növekmény (csökkenés)

Árbevétel

 

675,9

592,5

14,1%

Közvetlen költség

 

(592,4)

(514,3)

(15,2%)

ebből Értékcsökkenés és amortizáció

 

(46,7)

(47,0)

0,7%

Bruttó fedezet

 

83,5

78,2

6,7%

ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül

 

130,2

125,2

3,9%

Közvetett költség

 

(50,2)

(51,0)

1,7%

Működési eredmény

 

33,3

27,2

22,5%

Pénzügyi eredmény

 

(11,4)

(4,1)

(178,1%)

  ebből: nem realizált FX hatás

 

(4,0)

0,8

(585,2%)

Adók

 

(5,6)

(5,0)

(12,7%)

Nettó eredmény (rendszeres)

 

16,2

18,1

(10,5%)

Nettó eredmény nem realizált FX hatás nélkül

 

20,2

17,3

16,8%

Nem rendszeres tételek

 

-

-

 

EBITDA

 

80,0

74,2

7,8%

EBIT

 

33,3

27,2

22,5%

Bruttó fedezet margin (értékcsökkenés nélkül)

 

19,3%

21,1%

(1,9 pp)

EBITDA margin (rendszeres)

 

11,8%

12,5%

(0,7 pp)

EBIT margin (rendszeres)

 

4,9%

4,6%

0,3 pp

Nettó eredmény margin (rendszeres)

 

2,4%

3,1%

(0,7 pp)

Kamionok átlagos száma

 

2 775

2 803

(1,0%)

Munkavállalók átlagos létszáma

 

5 816

5 857

(0,7%)

Kamionsofőrök átlagos létszáma

 

3 464

3 493

(0,8%)

1 Az adatokat a jobb összehasonlíthatóság érdekében újrakategorizáltuk, a biztosításhoz kapcsolódó céltartalékok hatásait – amely alapesetben a közvetett költségek között kerül kimutatásra – közvetlen költségként soroltuk át. Az EBITDA-t ez nem érinti.                   

 

Gazdasági környezet

A Waberer’s Csoport szolgáltatásai iránti keresletet, a működési modelljéből, illetve földrajzi fókuszából adódóan, elsősorban a főbb nyugat-európai ipari termelési központok (Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Benelux állomok), illetve Magyarország és Lengyelország ipari termelésének, illetve lakossági fogyasztási trendjeinek változása határozza meg. A 2022-es év során ezen makrogazdasági mutatókra az ukrajnai háború kitörése, az ehhez kapcsolódó beszállítói láncok – Covid-válság utáni ismételt – felbomlása, az infláció jelentős növekedése, illetve a lakosság magas energia árak miatti csökkenő elkölthető jövedelmének csökkenése okozta a legjelentősebb hatást. Ezen hatások elsősorban a 2022-es év 3. és 4. negyedévében csúcsosodtak ki, ennek következtében – az első féléves kedvezőbb adatok miatt – az éves átlagos ipari termelési változások, illetve kiskereskedelmi forgalom változása semleges képet mutatott. Míg a releváns nyugat-európai országok éves átlagos ipari termelési kibocsátása 0,7%-kal, és a kiskereskedelmi forgalma 0,2%-kal csökkent 2021-hez képest, addig a 2 releváns kelet-európai ország ipari termelési volumene 2022-ben 9,9%, míg a kiskereskedelmi forgalma 9,1%-kal bővült az előző évhez képest.

A legfőbb költségek tekintetében az üzemanyag ár volatilitása 2022 során is fennmaradt. Az üzemanyagár

footer image

változását elsősorban befolyásoló kőolaj ár az év eleji 80 USD körüli árszintről az ukrajnai háború kitörését követően 130 USD árszintig emelkedett rövid idő alatt, majd 2022 végére ismét 80-85 USD-s szintre csökkent. Habár a fuvarozási szerződéseinkbe épített ún. üzemanyagár klauzula biztosítja számunkra az üzemanyag ár változásának automatikus érvényesítését a szolgáltatási árainkban, az év eleji árváltozás üteme olyan mértékű volt, mely szükségessé tette, hogy ezen szerződéses klauzulát újra tárgyaljuk az ügyfelekkel, és az automatikus átárazódási mechanizmus időtartalmát jelentősen lerövidítsük. Ennek eredményeképpen a 2022 évre jellemző magas üzemanyag árszint nem volt jelentős hatással sem a Társaság eredményére, sem a működőtőke állomány finanszírozási igényére.

Munkaerőpiaci szempontból a 2022-as üzleti év is komoly kihívásokat tartogatott a Cégcsoport számára. Tekintve, hogy a korábbi időszakban Ukrajnából sikerült a legnagyobb számban sofőr kollégákat toboroznunk, a szomszédunkban zajló háború munkaerőpiaci oldalról is érzékenyen érintette a csoportot. A toborzási fókusz módosításával, tengerentúli munkaerő bevonásával, illetve a bérezési rendszerünk felülvizsgálatával az év második felére sikerült elérnünk, hogy a munkaerő hiánya, különös tekintettel a sofőrök hiányára, nem okoz a Cégcsoport számára hatékonysági veszteséget, az operációhoz stabil működéséhez szükséges munkaerő a Cégcsoport rendelkezésére áll.

Árbevétel

Az éves árbevétel 14,1%-kal 675,9 millió euróra nőtt a 2022-es üzleti évben. Az ITS szegmens – szegmensek közötti tételek nélküli - árbevétele 23,4%-kal, 425,5 millió euróra nőtt a 2021. évihez képest a magasabb árszintű megbízások arányának növekedése miatt változatlan flottaméret mellett. Ezzel egyidejűleg az RCL szegmens – szegmensek közötti tételek nélküli - árbevétele 2022-ben 8,5%-kal, 195,9 millió euróra nőtt. A 3. feles biztosítási tevékenységet lefedő Biztosítási szegmens árbevétele 7,8%-kal, 70,0 millió euróra csökkent, mely csökkenés teljes mértékben az EUR/HUF árfolyam változása miatt következett be, mivel a Biztosítási szegmens árbevétele döntően Forintban keletkezik.

Bruttó fedezet, EBITDA és EBIT

2022-ban a csoport szintű bruttó fedezet – értékcsökkenés nélkül - 3,1%-os javulás eredményeképpen 130,2 millió euró volt[2]. A bruttó fedezet margin – értékcsökkenés és amortizáció nélkül számolva - 19,3 %-ot ért el. A bruttó fedezet margin a 2022-es év során az ITS szegmensben 16,1%-ot, az RCL szegmensben 25,4%-ot, míg a Biztosítási szegmensben 22,2%-ot ért el.

A csoport rendszeres EBITDA-ja 7,8%-kal 80,0 millió euróra nőtt 11,8%-os EBITDA margin szint mellett.

A rendszeres EBIT 6,1 millió euró javulás eredményeképpen 33,3 millió euróra nőtt 2022-ben. Az EBIT javulás döntően az ITS szegmens 8,5 millió EUR-s javulásának köszönhető, mely kompenzálta az RCL szegmens 1,9 millió EUR-s, illetve a Biztosítási szegmens 0,6 millió EUR-s EBIT csökkenését. Az ITS szegmens javuló eredménye elsősorban key account ügyfelek részére nyújtott magas minőségű szolgáltatások arányának növekedése miatti javuló árszintnek köszönhető, mely képes volt jelentősen kompenzálni a növekvő működési költségeket, miközben a flotta méret, illetve a futott km nagyságrendje nem változott 2021-hez képest.


[2] Az adatokat a jobb összehasonlíthatóság érdekében korrigáltuk, a biztosításhoz kapcsolódó céltartalékok hatásait – amely egy közvetett költség tétel – közvetlen költségként soroltuk át, melynek értéke 2022-ben 2,5 millió euro volt.

footer image

Nettó eredmény

A pénzügyi műveletek eredménye 7,3 millió euró csökkenés mellett -11,4 millió euró volt. A pénzügyi műveletek eredményén belül a nem-realizált, készpénz mozgással nem járó pénzügyi eredmény -4,0 millió euró volt. A nem-realizált, nem cash jellegű devizaárfolyam változások az egyes leányvállalatok eltérő pénznemben (HUF-ban, illetve PLN-ben) történő könyveléséből adódik. A további pénzügyi művelet eredmény csökkenés elsősorban az év első felében kibocsátott kötvény kamatának, illetve a növekvő finanszírozási környezet miatti növekvő lízing kamatoknak köszönhető.

A rendszeres nettó eredmény 1,9 millió eurós csökkenés eredményeképpen 16,2 millió euróra változott 2022-ben, mely megegyezett a riportált nettó eredménnyel, mivel a 2022-es év során nem-rendszeres tételt a társaság nem számolt el. A nettó eredmény csökkenés elsősorban a növekvő kamatráfordítások, illetve az árfolyam változásból eredő nem realizált, készpénz mozgással nem járó költség növekedésnek köszönhető. A 2022-es üzleti év nettó eredménye a nem realizált, készpénz mozgással nem járó FX hatás nélkül 2,9 millió euró éves növekedés mellett 20,2 millió eurót ért el.

Cash flow

|Cash flow kimutatás (millió euro)

 

 

 

2022

2021

Működésből származó cash flow

 

 

26,8

50,8

ebből: forgótőke változása

 

 

(51,7)

(15,4)

Befektetési és finanszírozási tevékenységből származó cash flow

 

 

5,0

(68,3)

Készpénz és készpénz-egyenértékesek változása

 

 

31,8

-17,5

Free Cash Flow

35,6

0,7

CAPEX

 

 

(19,4)

(6,5)

 

2022 során a működésből származó pénzáramlás 26,8 millió euró volt, mely 24 millió euróval alacsonyabb a 2021-es értéknél. Az alacsonyabb működési cash flow a forgótőke jelentősebb finanszírozási igénye miatt (-36,3 millió euró) következett be. A magasabb működőtőke igény döntően a biztosítási tevékenységhez kapcsolódó mérleg sorok változásának a következménye, míg a kereskedelmi tevékenységhez kapcsolódó működőtőke elemek (vevő és szállítói állomány változása) finanszírozási igénye 6,7 millió euróval csökkent. A forgóeszköz változás előtti működési cash flow 12,3 millió eurós javulást mutatott 2022-ben az előző év értékéhez képest.

A befektetési és finanszírozási tevékenységekből származó cash-flow 2022-ben 5,0 millió eurós nettó beáramlást mutatott szemben az egy évvel korábbi 68,3 millió eurós pénz kiáramlással szemben. A befektetési tevékenységből származó cash flow 2022-ben -8,0 millió euró volt, és döntően 19,4 millió eurós CAPEX költést, illetve 10,7 millió eurós jármű értékesítéshez kapcsolódó pénzbeáramlást tartalmazta. A finanszírozási Cash Flow főbb elemei a 111 millió eurós kötvénykibocsátáshoz kapcsolódó pénz beáramlás, 44,7 millió euró értékű hitel és kölcsön törlesztés (mely a kötvény kibocsátás egyik dedikált célja volt), illetve a lízing finanszírozáshoz kapcsolódó pénz kiáramlások 49,1 millió euró értékben.

footer image

A működésből származó cash flow-t, a beruházásokat és a flotta lízingalapú finanszírozásának elemeit felölelő szabad cash flow 2022-ben 35,6 millió euró volt.

Adósság

|Eladósodottság adatai (millió euro)

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Nettó pénzügyi eladósodottság

 

150,0

121,7

Nettó tőkeáttétel

 

1,9

1,6

 

A Társaság nettó pénzügyi eladósodottsági pozíciója 2022. december 31-én 150,0 millió euróra rúgott, mely 28,3 millió euró növekedést jelent az előző üzleti év végéhez képest. Az eladósodottsági szint növekedése -- összehangban az előzetesen kommunikált tervekkel - döntően (a változatlan flottaméret melletti) flotta fiatalítás miatt lízing jellegű kötelezettségek növekedésének (+21 millió EUR), illetve a 2022 év első felében kibocsátott vállalati kötvényből megvalósított első beruházások hatásának tudható be, melyből 10 millió EUR a flotta fiatalítási program keretében járművek beszerzésére került elköltésre.

A Társaság nettó tőkeáttétele az előző 12 hónap rendszeres EBITDA-jának többszöröseként kifejezve a 2021 év végi 1,6x-ről 2,0x-re növekedett.

A Waberer’s Csoport 2022 év végén az alábbi főbb külső finanszírozási forrásokat vette igénybe (milllió EUR):

A képen diagram, tortadiagram látható

Automatikusan generált leírás

·       Vállalati kötvény: 2022-ben kibocsátott, 2032-es lejáratú, fix kamatozású kötvény, mely kötvény törlesztése 2027-es évtől kezdődik évente 10%-os részletekben. A kötvény felhasználási célja hitel refinanszírozás, logisztikai raktárépítés finanszírozása, regionális akvizíció finanszírozása, flottacsere finanszírozása.

footer image

·       Lízing és hosszú lejáratú ingatlan bérleti szerződések:

o   Waberer’s Csoport a flottájába tartozó járműveket döntően lízing útján finanszírozza.

o   Az operáció számára bérelt ingatlanok használatára (döntően raktár épületek, illetve részben iroda épület) a Waberer’s Csoport jellemzően hosszú lejáratú bérleti szerződéseket köt. Ezen szerződésekben meghatározott bérleti díjak értékét az aktuális IFRS16 szabályok alapján aktiváljuk, és a Cégcsoport adósságába beleszámoljuk.

·       Egyéb hitel: Egyéb működőtőke és hosszú lejáratú, adósság típusú kötelezettségek.

Befektetői kapcsolatok/Tulajdonosi struktúra

Részvényesi struktúra

A Waberer’s tulajdonosi struktúrájában a 2022-es év során az alábbi főbb változások történtek:

o   A HIGH YIELD Vagyonkezelő Zrt. és az MHB Optimum Zrt. nyilvános vételi ajánlatott tett a Társaság részvényeinek megvásárlására, melynek keretében a korábbi együttesen 41%-os részesedésüket 49,64%-ra növelték;

o   Az MHB Optimum Zrt. által birtokolt 21%-os részvénycsomagot megvásárolta a BDPST Csoport;

o   A Trevelin Holding Zrt. által birtokolt részvénycsomag nagysága 28,88%-ra csökkent.

Fenti változások eredményeképpen a Waberer’s International Nyrt. tulajdonosi struktúrája 2022. december 31-én az alábbiak szerint alakult[3]:

 

image_06a8995d-7784-4af4-ae8c-cad95ea03ab4


[3] Forrás: KELER Zrt., illetve tulajdonosi tájékoztatás. Megjegyzés: a fenti adatok nem feltétlenül tükrözik a részvénykönyvbe bejegyzett tulajdonosi struktúrát. A részvénykönyvi bejegyzés nem kötelező. Ugyanakkor a részvényes a társasággal szemben részvényesi jogait csak akkor gyakorolhatja, ha a részvényest a részvénykönyvbe bejegyezték.

footer image

2023. február 14-én a BDPST Csoporthoz tartozó Merkport Zrt. bejelentette, hogy meg kívánja vásárolni a HIGH YIELD Vagyonkezelő Zrt. tulajdonában álló 22,88%-os részvénycsomagot. Ezen tranzakció a releváns szabályozói jóváhagyásokat követően lép hatályba, mely jelen kiadvány lezárásakor még nem valósult meg.

Elemzők

A Társaság teljesítményét 2022-ben az alábbi 2 elemzőház követte rendszeres figyelemmel.

Az Equilor befektetési Zrt. részéről 2022-ben Török Lajos készítette az elemzéseket, akit 2023 március 1-től Puzsár József váltott.

image_47d534e1-b4be-4856-81c2-2ae4e6715d1d

 

Az elemzők által készített rendszeres elemzések elérhetőek a Társaság honlapján az alábbi linken: https://www.waberers.com/hu/befektetoknek/elemzesek

 

Befektetői kapcsolatok

Kapcsolatfelvétel a Befektetői Kapcsolatok részleggel:

Majzik Viktor

Befektetői kapcsolattartásért felelős vezető

Telefon: +36 1 421 6300

Mobil: +36 70 488 8069

E-mail: investor.relations@waberers.com

 

footer image

Digitális transzformáció

A logisztikai iparágban az elmúlt időszakban egyre erősödő digitalizációs transzformáció a Waberer’s csoport életében kiemelt stratégiai jelentőséggel bír. Fő célja a működés optimalizáció és a munkaerő hatékonyságának növelése, mely célok érdekében a közelmúltban és jelenleg is számos informatikai fejlesztés zajlik. A következőkben ezzel kapcsolatos főbb projekteket, fejlesztéseket emelünk ki.

A 2022-es évben tovább folytatódott és erősödött a korábbi évek során stratégai célként megfogalmazott digitális transzformáció és az azzal kapcsolatos informatikai fejlesztések térnyerése.

A következőkben ezzel kapcsolatosan néhány projektet, fejlesztést emelünk ki.

Mobil applikációk használatának kiterjesztése

A ma már rutinszerűen használt gépjárművezetői mobil applikációk folyamatosan bővülnek további funkciókkal, ilyen például a chat funkcionalitás, amely egyedi és csoportos üzenetváltást is támogat. A 2022-es évben a teljes gépjárművezetői állomány számára sikeresen lezajlott ’ECO Driving’ járműtípus és gazdaságos vezetési ismeretek online oktatások lebonyolítása is jó példája annak, hogy a digitalizációs megoldások miként tudják felgyorsítani és hatékonyabbá tenni az információ áramlást és vállalat működését.

Nemzetközi gépjárművezetői elszámolási folyamat automatizáltságának fokozása

A 2022-es évben a Waberer’s International egyedi fejlesztésű SAP felhő alapú gépjárművezetői elszámolási rendszerének modernizálása is megtörtént. A projekt célja a műszaki értelemben történő verziófrissítésen túl az elszámolási folyamat felgyorsítása és az adatminőség javítása volt, a teljeskörű transzparencia és a dolgozói elégedettség növelése érdekében. A rendszer a vállalatirányítási és telematikai rendszerek adatai alapján javaslatot tesz az elszámolásra, amely a tapasztalatok alapján jelentősen csökkenti a manuális adatbevitelt és hibalehetőségeket, és nem utolsó sorban fejlett elemzési képességekre ad lehetőséget.

Szoftver robotok a belső folyamatok automatizálására

A cégcsoport belső folyamatainak hatékonyság növelése érdekében további innovációként jelent meg a szoftver robotok használata a vállalatnál. Az ún. RPA (Robotic Process Automation) technológia segítségével az elmúlt időszakban számos manuális folyamat automatizálása történt meg. Napjainkban kb. 50 db szoftverrobot végez munkát, ami egyrészt csökkenti a repetitív munkavégzés mennyiségét, valamint az emberi hibalehetőségeket is minimalizálja az egyes üzleti folyamatokban. Végeredményeként a felszabaduló emberi erőforrás magasabb hozzáadott értékű tevékenységeket tud végezni.

Energiahatékonyság

A külső környezeti hatások ismeretében az energiahatékonyság az informatikai területen is kulcsfontosságú tényezővé vált az elmúlt időszakban.

footer image

A földi infrastruktúrában üzemeltetett szerver park konszolidációja révén kb. 20%-os energia fogyasztás csökkenést értünk el, valamint fokozatosan növeljük az egyre nagyobb mértékben zöld energiával működő felhős adatközpontokban futó rendszereink használatát, ezáltal is csökkentve a vállalat CO2 lábnyomát a fenntarthatósági célok érdekében.

Továbbá az energia hatékonyság érdekében a vállalat telephelyein elhelyezett almérők adatai közel valós időben kerülnek rögzítésre és feldolgozásra a központi adattárház rendszerben. Az adatok megjelenítése és kiértékelése BI riportok segítségével történik, így transzparens módon követhetőek az egyes telephelyek és nagyobb fogyasztók energiafelhasználása.

Elektronikus ügyfélkapcsolattartás

Lengyel leányvállalatunk az EDI (elektronikus adatcsere) rendszer bevezetésének következtében jelentősen gyorsítani, pontosítani tudja a kiemelt ügyfelekkel kapcsolatos ügyleteket, aminek köszönhetően csökkenthetők az üzleti kapcsolattartás költségei.

Műszaki fejlesztések

A 2022-es üzleti év során az alábbi főbb műszaki fejlesztéseket hajtottuk végre Cégcsoport szinten:

Energetikai monitoring rendszer fejlesztése

A 2022-es évben felerősödő globális energiaválság hatásait kezelendő telephelyinket távolról leolvasható almérőkkel szereltük fel. A beérkező adatokat folyamatosan felügyelve és azok trendjét elemezve szűrjük ki az esetleges anomáliákat, illetve azonosítjuk azokat a lokációkat, ahol energetikai fejlesztés szükséges.

Megújuló energiák tervezése

Az előző ponttal összhangban, illetve azt kiegészítve fokozatosan nyitunk a telephelyeinken a megújuló energiák hasznosítása felé, így a Nagykőrösi úton lévő telephelyünk műhelycsarnokára, valamint iroda épületére előrehaladott tervezési fázisban van komplex víz-víz, illetve víz-levegő hőszivattyús fűtési rendszer kiépítése.

Energetikai jellemzők fejlesztése

A projekt keretében a budapesti központi telephelyi épületek külső grafitos szigetelését végezzük el, egyúttal korszerű padlófűtés kerül kialakításra a földszinti irodákban. A javító-karbantartó műhely 42 darab elavult, szigeteletlen scan-door kapuját cseréltük korszerű, természetes fényt beeresztő szigetelt szekcionált kapura.

footer image

Értéknövelt szolgáltatások

A cégcsoport alaptevékenység bővítésével összhangban a műszaki terület aktívan közreműködött az FTL szektor szolgáltatás differenciálásához szükséges eszközpark kialakításában. E tevékenység keretében 105 darab ponyvás pótkocsit alakítottunk át gumiabroncsszállításra, valamint további 75 darab pótkocsin végeztük el a kiemelt intermodális operációra történő felkészítést.

Belföldi és nemzetközi járműflotta javítási-karbantartási folyamatának az integrálása

2022-ben lezajlott az ITS, illetve RCL szegmensekhez kapcsolódó jármű flotta karbantartási folyamatainak integrálása, mely a meglévő párhuzamos folyamatok és szinergiák kihasználásával jelentősen egyszerűsítette és gyorsította a járműüzemeltetés és karbantartási tevékenységet. Az integrálásból felszabaduló erőforrásokat korábbi alvállalkozói tevékenység leépítésére és saját hatáskörű karbantartás növelésére, valamint külső félnek végzett javítások kiterjesztésére fordítottuk.

Fenntarthatóság

Környezeti fenntarthatóság

A Waberer’s az európai gazdaság egyik meghatározó és a hazai gazdaság legmeghatározóbb fuvarozó vállalataként tudatában van annak, hogy működése jelentős hatással van a környezetre és a társadalomra. A vállalat ezért olyan szemléletmódot alakított ki, amely során elkötelezte magát a fenntartható fejlődés, a környezetvédelem és CO2 kibocsájtás csökkentése mellett.  A jogszabályok betartásán túl erőfeszítéseket tesz a környezeti fenntarthatóságért, emellett a gazdasági fenntarthatóság érdekében a fuvarozás, szállítmányozás és a logisztika legújabb fejlesztéseit alkalmazza tevékenysége során. A Waberer’s korábban is hangsúlyt fektetett erre a célra a folyamatos környezetvédelemmel, üzleti etikával, fenntartható beszerzéssel és a társadalmi támogatásokkal kapcsolatos feladatok monitorozásával. Annak érdekében, hogy értékeit az üzleti gyakorlatba átültesse, és a mindennapi operatív tevékenység mellett stratégiai szinten is fenntarthatóan gondolkozzon, a vállalat Green Division elnevezéssel 2021 szeptemberében létrehozta azon elkülönített egységet, amely immáron a fenntarthatósági tervek és célok meghatározásával foglalkozik. Hisszük, hogy versenyképes szolgáltatásokat a jövőben csak a karbon-semlegességet a célrendszerük fókuszába állító szolgáltatók képesek nyújtani. Így a vállalat fő profilját, tevékenységét figyelembe véve a Green Division leginkább az olyan megoldások, technológiák, módszertanok kifejlesztésével és implementálásával foglalkozik, melyek elsődlegesen a vállalat CO2 lábnyomát képesek csökkenteni, és a segítségükkel a karbonsemlegesség irányába mozdulhat el a Waberer’s Csoport.

A 2022-es év első lépese, és egyben legfontosabb lépése volt, hogy képesek legyünk mérni a mindennapi fuvarozási és raktározási tevékenységünk miatt keletkezett CO2 kibocsátást. Ez volt a kiindulási alapja a további munkának. Hiszen, az első lépés bármi javításához az, hogy jól mérjünk. Ennek eredményeképp egy olyan mérési rendszer került felállításra, amelynek segítségével nem csak magunknak, de partnereinknek is olyan riportálási szolgáltatást tudunk nyújtani, mely számunkra is könnyebben mérhetővé teszi a saját fenntarthatósági céljaink elérését.

footer image

Karbon semlegesség irányába ható stratégia lépéseink rövidtávon az intermodális fuvarozás, mely során a szállított árukat az útvonal döntő részén vasúton szállítjuk. 2021 június végén elindítottunk az első vasúton szállított pótkocsikat Kelet-Közép Európa – Rotterdam – Egyesült Királyság és Kelet-Közép Európa – Ruhr-vidék útvonalakon.

2022 áprilisában sikeresen megnyitottuk ezen a korridoron belül a Budapest – Ruhr-vidék intermodál vonalunkat, és ezáltal a Ruhr- vidék térségére koncentráltuk a kapacitásainkat. Így egy költség hatékonyan működő, és az ügyfeleink igényeihez rugalmasabban illeszkedő intermodál operációt sikerült megvalósítanunk, amely kiválóan illeszkedik a megváltozott piaci körülményekhez. Folyamatosan vizsgáljuk újabb európai korridor megnyitását az intermodális operáció keretein belül, amely amellett, hogy szélesíti a környezetkímélő szolgáltatási palettánkat, egyszerre illeszkedik az ügyfeleink igényeihez és a közúti fuvarozási portfoliónkhoz. Alapvető kiválasztási szempontnak tekintjük, hogy vasúti szolgáltatói oldalról biztosított legyen a kellő kapacitás és elvárt szolgáltatási színvonal, ugyanakkor költséghatékonyan üzemeltethető legyen az adott vonal, így a környezeti lábnyom csökkentése mellett az operáció üzleti oldalról is sikeresen, és kockázatmentesen üzemeltethető legyen. Intermodális tevékenységünknek köszönhetően 2022-ben több, mint 1 080 tonna CO2 kibocsátást takarítottunk meg.

Középtávú stratégiai célunk az alternatív hajtásláncú járművek flottába történő implementálása. Érzékelhető, hogy az alternatív hajtásláncú járművek iránt folyamatosan nő a kereslet. Fontosnak tartjuk, hogy erre a növekedő igényre képesek legyünk releváns üzleti választ adni. 2021-ben a járműtesztek pozitív eredményének hatására a disztribúciós tevékenységünk keretein belül bevezettük az LNG és elektromos technológiát, mely beruházások 2022-ben folytatódtak. 2022. év végére az alternatív hajtásláncú járművek nyújtotta lehetőseink bővültek. A flottánk folyamatosan dinamikusan fejlődik, amely immáron öt járműből áll: 2 db Volvo FH 40 t LNG vonató, 1 db DAF 37t elektromos vontató, 1 db Volvo FL 16 t elektromos teherautó, 1 db 16 t Renault DZE elektromos teherautó, mely járműveket a belföldi logisztikai tevékenységünk keretében üzemeltetjük. Az új járműtechnológiának köszönhetően 2022-ben összesen 40 tonna CO2 kibocsátását takarította meg a vállalat. További előnye ezen járműveknek, hogy az alacsonyabb károsanyag kibocsátási szint mellett jóval csendesebben is üzemeltethetőek, így – különösen városi disztribúciós feladatok mellett – a városlakók számára is kevésbé zavaró a jelenlétük.

2022-ben a nemzetközi operáció keretében megkezdtük  HVO 100 üzemanyag tankolását. A HVO 100, egy 100%-ban megújuló forrásból előállított üzemanyag, mely a meglévő dízel üzemű járműveinkkel kompatibilisek. A hagyományos gázolaj 100%-ban megújuló alternatívája, amit biológiai eredetű nyersanyagokból, melléktermékekből és hulladékokból állítanak elő. Ez a piacon az egyik legfenntarthatóbb üzemanyag dízelüzemű járművek számára, melyet a meglévő, hagyományos hajtáslánccal szerelt járműveink esetében is használni tudunk, és akár 90%-kal kevesebb CO2-kibocsátást generál a hagyományos dízel üzemanyaghoz képest. 2023-ban célunk, hogy a nemzetközi viszonylatokon ezen üzemanyag minél szélesebb körben elterjedjen.

A környezeti fenntarthatóságunk alapvető feltétele a vállalat energiafogyasztásának folyamatos racionalizálása.  Az utakat járó kamionok az ellátási lánc meghatározó szereplői, nélkülözhetetlenek a zavartalan kiszolgálás szempontjából. Ezt szem előtt tartva Cégcsoportunk tudatosan dolgozik azért, hogy a hazai lehetőségekhez képest úttörőként fejlessze meglévő infrastruktúráját és csökkentse a tevékenysége okozta károsanyag-kibocsátást. Stratégiánk része, hogy járműparkunk fiatal és legkorszerűbb EURO-6 besorolású motorral rendelkezzen. Az új járművek érkezésének hatására, és az alternatív járműveink implementálásának hatására a Waberer’s belföldi fuvarozó tevékenységével keletkezett CO2 kibocsátás 2021-ről 2022-re 3,6%-kal, nemzetközi közúti viszonylatainkon pedig 1,85%-kal csökkent.

footer image

A raktározás területén is 2022-ben jelentős energetikai változások történtek. 2022-ben a BILK raktárépületünkben energetikai beruházást hajtottunk végre, a korábbi fémhalogénes világítást okos LED világításra cseréltük, amely a mozgást és a kinti fényviszonyokat figyelembe automatikusan kapcsol. Mindezzel közel 18 tonna CO2-t takarítottunk meg 2022-ben.

Hosszútávon azonban úgy gondoljuk, hogy a jövő környezetbarát üzemanyaga a távolsági áruszállításban a hidrogén lesz, ezért fontosnak tartjuk a technológia elterjesztését, amelyhez azonban egy, a felhasználási szempontokat figyelembe vevő, a szűk keresztmetszeteket feloldó szemléletre és értéklánc szintű összefogásra, megvalósítási ütemtervre van szükség, mivel a technológia jelenleg az elektromos meghajtáshoz képest is gyerekcipőben jár. Első lépésként csatlakoztunk a Nemzeti Hidrogén Platformhoz, azon belül jelenleg a közlekedési és hidrogén gázhálózatok munkacsoportok munkájában veszünk részt.

EU Taxonómia jelentés

Az Európai Unió Taxonómia rendelet (2020/852/EK rendelet) 8. cikke szerint a nem pénzügyi beszámolók közzétételére kötelezett vállalatoknak beszámolót kell készíteniük arról, hogy tevékenységük hogyan és milyen mértékben minősül fenntarthatónak. Ezen tájékoztatás keretében szükséges bemutatni, hogy a Taxonómia rendeletben meghatározott tevékenységekhez kapcsolódó árbevétel, működési költség és CAPEX milyen mértékben kapcsolódik környezeti szempontból fenntartható tevékenységhez. Az aktuális jogi szabályozás az éghajlatváltozás mérséklésére, illetve az éghajlatváltozáshoz kapcsolódó adaptivitás mértékére vonatkozó bemutatást ír elő, mely vizsgálatot a későbbi években további paraméterek elemzésével bővíteni szükséges.

Taxonómiához igazítható tevékenységek bemutatása:

Árbevétel: Az EU taxonómia szerint elszámolható bevételek a közúti és vasúti fuvarozási tevékenységből, és nem-életbiztosítási tevékenységből származtak.

OPEX: Az EU taxonómia szerint elszámolható költség tételek 2022-ben a Waberer’s Csoportnál nem merültek fel.

CAPEX: Az EU taxonómia szerint elszámolható beruházások ingatlan felújításokhoz kapcsolódtak.

Taxonómiához igazodó tevékenységek bemutatása

Mivel a Waberer’s Csoport klímakockázati és sérülékenységi vizsgálatot még nem készített, így a fenntarthatónak minősített tevékenységei közül egyik sem sorolható taxonómiához igazodó kategóriába.

Összefoglaló a EU Taxonómiának való megfelelésről:

[millió EUR]

Cégcsoport szintű adatok

Taxonómiához igazítható tevékenységek aránya

Taxonómiához igazodó tevékenységek aránya

Árbevétel

668

89%

0%

Működési költség

302

0%

0%

CAPEX

19

3%

0%

footer image

Megfelelőség

Minőségmenedzsmentünk legfőbb feladata, hogy kövesse, és egyben teljesítse a piaci elvárásokat, mindemellett a vállalat folyamatai rendszerezettek, nyomon követhetőek és átláthatóak legyenek. A  Waberer’s Cégcsoport vezetősége elhatározta, hogy a  megrendelői és jogszabályi követelmények magas szinten való kielégítése érdekében működteti az ISO 9001 szabvány szerinti minőségirányítási, valamint ebbe integráltan, tevékenységükből adódóan érintett leányvállalatainál az ISO 14001 környezetirányítási, ISO 28000 biztonsági irányítási, ISO 50001 energiagazdálkodási irányítási, VDA 6.2 autóipari beszállítói szabvány szerinti, HACCP, illetve azon alapuló IFS Logistics élelmiszerbiztonsági, az ISO  45001 munkahelyi egészségvédelmi és TAPA FSR követelmény-rendszereket. Kiemelt fontosságúnak tekintjük az integrált irányítási rendszerünk folyamatos és rugalmas fejlesztését, a kitűzött célok megvalósítását, mert ezáltal tudjuk a hosszútávú jövőt biztosítani és hozzájárulni a megbízóink, munkavállalóink és a társadalom sikereihez. Az integrált irányítási rendszer követelményeivel a Cégcsoport alkalmazottai azonosulnak, munkájukban a pontosság, a minőség-, a környezet-, valamint energiaközpontú szemlélet a meghatározó. Mindezeket hatékony továbbképzési-, és információs rendszer segíti, tudatosan hozzájárulva ezzel a teljeskörű integrált irányítás megvalósításához. A cégcsoport elkötelezett a biztonságos és egészséges munkavégzés mellett. Minden alkalmazottunk kötelessége, hogy munkaterületén a munkavédelmi intézkedéseket betartva és körültekintően dolgozzon, ehhez munkavállalóinkat a szükséges védőeszközökkel és ismeretekkel ellátjuk és évente kötelező ismétlődő oktatásokban részesítjük. Tevékenységünket megfelelő higiéniai körülmények között végezzük, különös figyelmet fordítva a személyi és raktár higiéniára. Messzemenően figyelembe vesszük és betartjuk az emberi életminőség és a természeti környezet védelmében született jogszabályokat és az egyéb, ügyfeleink által támasztott követelményeket, továbbá eleget teszünk az alkalmazandó, energiahatékonysággal kapcsolatos jogi és egyéb kötelezettségeknek is. Támogatjuk az energiahatékony termékek és szolgáltatások beszerzését a minél jobb energiahatékonyság elérése érdekében. Azért, hogy a környezeti károkozást megelőzzük, tevékenységeink környezeti hatásait, kockázatait felmértük és folyamatosan csökkentjük, valamint törekszünk a  vevői tulajdon megóvására, termékvédelemre is.

Társadalmi szerepvállalás

Az értékteremtés, az egymásra és a környezetünkre fordított figyelem, a társadalmi felelősségvállalás a Waberer’s csoport politikájának meghatározó eleme. Elkötelezettségünk gyakorlatban – többek között – abban is megmutatkozik, hogy olyan közösségeket és kezdeményezéseket támogatunk, amelyek hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló gyerekek és fiatalok oktatását, az egészségmegőrzést, valamint a környezetünk védelmét szolgálják, így támogatásokra fordítható forrásainkból alapítványok, szervezetek egyaránt rendszeresen részesülnek. Általános szemléletünkben alaptétel a társadalmi odafigyelés, és még az orosz – ukrán konfliktus sem tudott minket kompromisszumra kényszeríteni abban, hogy segítséget nyújtsunk az arra rászorulóknak, és szakmai tudásunkkal hozzájáruljunk és támogassuk a különböző segélyszervezetek munkáját.

Támogatás a legnehezebb időkben

Kötelességünknek éreztük, hogy a rendkívüli helyzetekben is ott legyünk stratégiai partnerünk, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet mellett, és együtt támogassuk azokat, akiknek a legnagyobb szüksége van rá.

„Minden tekintetben példát adtam nektek, hogyan kell dolgozni, s a gyengéknek támaszukra lenni, Urunk Jézus szavaira emlékezve: Nagyobb boldogság adni, mint kapni.” (Apostolok Cselekedetei,

footer image

Akár a fenti bibliai idézetig vissza lehet vezetni a „jobb adni, mint kapni” közmondás eredetét. A Waberer’s csoport 2022-ben a háború kirobbanása óta összesen 390 darab adomány fuvart teljesített. Ez azt jelenti, hogy a magyarországi segélyszervezetek részére 125.700km-t futottak kamionjaink belföldön és külföldön egyaránt.

"A különleges helyzetekben, amikor mindnyájunk sorsa bizonytalanná válik, a napi életünk kiszámíthatatlanul változik, a helytállás és felelősségvállalás nehezebb, mint békeidőben. Mindnyájan gyengébbnek érezzük magunkat, miközben a terhek nehezebbek, mint máskor. Ezek azok a pillanatok, amikor pontosan tudjuk, hogy az önmagunk ereje nem elegendő és csak együtt, összefogva tudjuk elvégezni a ránk bízott feladatokat. Ilyenkor a békeidőben megszokott szavak, mint az adományozó, a partnerség nem fejezik ki pontosan azt a minőséget, amelyben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Waberer's együttműködése számunkra jelentett és jelent a mindennapokban. Mi társakra, barátokra találtunk, akik nem csak felelős vállalatként társadalmi felelősségüket vállalták fel a háborús helyzetben, hanem annál sokkal többet tettek, szervezetileg és személyesen bevonódtak, elköteleződtek abban a küldetésben, amelyet mi máltaiak a rászoruló emberekért teszünk." Győri-Dani Lajos Ügyvezető Alelnök Magyar Máltai Szeretetszolgálat

De nem csak a segélyszervezeteket támogattuk ezekben a rendhagyó időkben, hanem a cégcsoport partnereinek karitatív tevékenységének kiszállítási, illetve raktározási feladatait minden esetben díjmentesen láttuk el a 2022-es évben is.

A „város tüdeje”

A Pécsi Tudományegyetemmel kötött támogatási szerződés keretében a Waberer’s szállította az egyetem hallgatói csapatának Lungs of the City (A város tüdeje) nyertes pályázati épületét a világ első számú építészeti innovációs egyetemi házépítő versenyére, a Solar Decathlonra.

A megmérettetés alapvető célja az volt, hogy az új hallgatói generációk kreativitására és innovációs képességére építve, egyetemi kutatói csoportok működjenek együtt ipari partnerekkel, támogatókkal és olyan energiahatékony épületeket tervezzenek és építsenek fel 14 nap alatt, amelyek a megújuló energiahordozókra alapozva, fenntarthatóságot demonstráló mintaotthonok lehetnek a jövő generációi számára. A projektház elszállításához 11 kamiont biztosítottunk és komplett logisztikai támogatással igyekeztük hozzájárulni a projekthez. A felajánlott támogatásunk összértéke meghaladta az 5.000.000 Forintot.

 A fenntarthatósági célkitűzések a Waberer’s Csoport stratégiai döntéseinek középpontjába kerültek. Meggyőződésünk, hogy a szén-dioxid-kibocsátás okozta klímaváltozás az emberiség egyik legsúlyosabb környezeti, gazdasági és társadalmi problémája, amely felett nem lehet szemet hunyni - kulcskérdés a fenntartható fejlődés szempontjából. A Waberer’s tisztában van vele, hogy a logisztika környezeti lábnyoma jelentős, hiszen az iparág világszerte a szén-dioxid-kibocsátásnak körülbelül 7%-ért felelős.

 „A logisztikai folyamatok karbonsemlegesítése egy hosszú, évtizedes léptékben mérhető folyamat, ezért addig is – amellett, hogy saját karbonsemlegességi törekvéseinket előtérbe helyezzük - örömmel támogatunk minden olyan kezdeményezést, amely e nemes cél elérésére törekszik. Ilyen projektnek tartottuk a ’Város tüdejét’ is, és külön büszkék vagyunk arra, hogy támogatásunkkal egy már most kiemelkedő eredményeket elért, kiváló szakemberekből álló hazai csapatot juttathattunk közelebb céljai eléréséhez.” –  Erdélyi Barna a Waberer’s igazgatóságának tagja.

footer image

„A Waberer’s-szel való együttműködés egyik kiemelkedő jelentőségű eleme, hogy a pontos és precíz szállításon túl, együttműködnek az áruelrendezés és szállítás optimalizálásában, a legjobb útvonal és szállítási organizáció összeállításában, ezáltal a szállításra vonatkozó károsanyag kibocsájtás minél hatékonyabb csökkentésében. Mindeközben hallgatóinkkal és oktatóinkkal folyamatosan konzultálva adják tovább tudásukat a felnövekvő generációnak.” – mondta Dr. Kondor Tamás egyetemi docens a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának általános dékánhelyettese.

 

 

Helyi intézmények, közösségek támogatása: Adományok a mindennapokhoz

A WSZL és a Katasztrófavédelem kapcsolata egészen a 2012-ig nyúlik vissza, amikor is a vállalat csatlakozott a Bükk Mentőcsoporthoz mint logisztikai raj. Az együttműködés jó példája annak, hogy hogyan hasznosítható a lehető legjobb célokra egy nagyvállalat erőforrása és egy külső szervezet, hatóság szakmai tudása.

Rajzpályázat jótékony céllal

Több mint 50 év sikeres együttműködés után a Volvo Hungária Kft. és a Waberer’s cégcsoport 2022-ben közös gondolkodásra hívta a legfiatalabb generációt egy rajzpályázat keretében. A Rajzold tovább! elnevezésű pályázaton a legkreatívabb formákban mutathatták meg a gyerekek, hogyan képzelik el a jövő áruszállítását. A karbonsemlegesség fontosságát hirdető rajzverseny legjobb alkotásai egy Volvo szerelvény pótkocsiját és fülkéjét díszítik. A két vállalat szervezésében elindított rajzpályázat jótékony célokat is szolgált: minden beérkezett pályamű után ötezer forinttal támogatták a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, amely az így összegyűlt összeget, vagyis 2.220.000 forintot a hazánkba érkező háborús menekült gyermekek jólétének elősegítésére fordította.                                     

„A fenntarthatóság és a társadalmi szerepvállalás – különösen a jövő generációjának támogatása – a Waberer’s csoport szívügyei. A Volvo Hungária Kft.-vel közösen megtettük az első és a második lépést a zöldebb jövőért, amikor munkába állítottuk az alternatív járműveket, azaz az LNG meghajtású és az elektromos tehergépjárműveket. Nagyon kíváncsiak voltunk arra, hogy a mostani fiatalok hogyan képzelik el, miként fognak a termékek eljutni a boltok polcaira 20 év múlva? Ugyanakkor nem mehettünk el szó nélkül a szomszédunkban zajló események mellett sem. Ezért ez több volt, mint egy rajzpályázat, ez egy esély volt a fiataloknak, hogy műveikkel egy jó ügy mellé álljanak!” – tette hozzá Barna Zsolt, a Waberer’s cégcsoport vezérigazgatója.

 

Középpontban a jövő generációja

A gyerekek segítése, a lehetőségek jövő generációkra való átörökítése elsődleges a Cégcsoport számára. 2007-ben útjára indítottuk az ösztöndíjprogramunkat, mely keretén belül jól tanuló, hátrányos helyzetű diákokat támogatunk havi ösztöndíjjal. A programot azzal a céllal hoztuk létre, hogy akár az egyetemi tanulmányaik befejezéséig támogassuk a kiváló eredményeket elérő, ám hátrányos szociális helyzetű gyerekeket, fiatalokat, akik így jobb esélyekkel indulhatnak el az életben. A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat közreműködésével ma már 30 tanuló kap az év 12 hónapjában pénzbeli támogatást, ami hatalmas segítséget jelent a programba bekerült családoknak. Ennek a programnak a részeként, 2017 óta minden évben szervezünk ösztöndíjasainknak egy karácsonyi hangulatú beszélgetős délutánt.

footer image

A Dévai Szent Ferenc Alapítvánnyal való együttműködése a WSZL-nek és a Waberer’s-nek több mint 10 évre nyúlik vissza. Tavalyi évben is részt vettünk az Angyaljárás elnevezésű kezdeményezésükben, amely során a Waberer’s kamionjai juttatták célba az erdélyi árvaházakban élő gyermekek karácsonyi ajándékait. Ismét többezer határon túli otthonban nevelkedő gyermek karácsonyi kívánságát valósíthattuk meg. Az adományszállító tevékenysége cégcsoportunknak nem csupán az ünnepi időszakra koncentrálódik, a tavalyi év folyamán több alkalommal is, Partnereinkkel – Dr.Oetker, Mars, Reckitt Benckiser, Unilever - karöltve ajándékokat juttattunk el két székelyföldi településre.

Az érdi Fészek Gyermekvédő Egyesületről sem feledkeztünk meg. Évek óta jutattunk el számukra ruhákat, játékokat, könyveket, háztartási eszközöket és tisztítószereket.                                      

Unilever – Domestos Iskolamosdó Felújítási Program: A WSZL és az Unilever között karitatív célú együttműködés jött létre 2017-ben, melynek legfőbb haszonélvezői a gyerekek. Vállalatunk társadalmi ügyek melletti elkötelezettségét mutatja, hogy részt veszünk az Iskolamosdó Felújítási Programban, és ingyen szállítjuk és raktározzuk a felújítási munkálatokhoz szükséges építőanyagot a pályázaton nyertes iskoláknak.

Passzold vissza, tesó!

A cégcsoport is csatlakozott a KÖVET Association és a The Jane Goodall Institute Passzold vissza, tesó! kampányához.

A kezdeményezés célja az volt, hogy a már nem használt mobiltelefonok és tartozékok újrahasznosításra kerüljenek, hiszen előállításuk rendkívül negatív hatással van a természeti és emberi környezetre. Összesen közel 800 db használaton kívüli telefont gyűjtöttünk vissza 1 év alatt.

Négylábúak támogatása

WSZL és a Nestlé Purina PetCare Europe kapcsolata sok-sok évre nyúlik vissza. A partnerség ideje alatt több tonna állateledel adományt juttattunk el közösen különböző menhelyeknek.

Ha ki kellene emelnünk még egy, a Purinához való kapcsolódásunkat, amelyre büszkék vagyunk, az az a kezdeményezés, melynek köszönhetően a WSZL is kutyabarát munkahellyé vált immár 2 éve.

Köztudott ugyanis, hogy a négylábúak jelenléte pozitív hatással van ránk, kétlábúakra, valamint tanulmányok igazolják, hogy azok a munkavállalók, akik kedvencüket magukkal viszik a munkába, kevésbé mutatják a stressz jeleit! Mindezen jótékony hatásoknak és a Purina támogatásának köszönhetően csatlakoztunk mi is a 
Purina Pets At Work Alliance-hez!

2022-ben, a Purinával közös ügyeink közül a szívünknek igen kedves volt a Beagle-ért Közhasznú Egyesülethez kapcsolódó jótékonysági projektünk. A szegedi fajtamentő Egyesület 2009 óta már több száz beagle kutyát mentett meg, és segített gazdihoz juttatni őket, többüket kísérleti laboratóriumból szabadították ki. A szervezet iskolákban is rendszeresen tart a felelős állattartásra nevelő foglalkozásokat. Mindig örömmel segítünk abban, amihez a legjobban értünk, és a Purina adományait természetesen most is díjmentesen juttattuk el az Egyesületnek.

footer image

Egészségmegőrzés

A Csoport támogatásával 2022-ben is járta az országot a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat speciális rákszűrő kamionja, és rendszeres szűrési lehetőséget biztosít az egészségügyi szolgáltatásokhoz nehezen hozzáférő lakosok részére. A nőgyógyászati szűrések elvégzésére átalakított kamion karbantartási és fenntartási költségeit, valamint a kitelepülésekre való felkészítését teljes egészében a Waberer’s vállalta.

Humán erőforrás

Az egész évet átölelő gazdasági nehézségek jelentős mértékben átalakították a humánpolitikai irányvonalakat. A minőségi munkaerő megtartásának biztosítása mellett a vállalat növekedési startégiájának megvalósításához szükséges létszám biztosítása komoly kihívást jelentett. 2021-ben új munkaerő-biztosítási útvonalakat indítottunk el, melyek indiai és kenyai munkavállalók alkalmazását célozták meg. Harmadik országbeli foglalkoztatás nem volt ismeretlen a HR területen dolgozó Munkatársaknak, de az új irányvonalakkal eddig nem alkalmazott foglalkoztatáshoz kapcsolódó tudás megszerzése is szükségessé vált. Amellett, hogy sikeresen kerültek integrálása a szervezetbe az indiai, kenyai Munkavállalók, különösen büszkék vagyunk a megszerzett új tudásunkra, mellyel a vállalat tudásmenedzsmentjének növekedéséhez is hozzá tudtunk járulni. Fontos megvalósult stratégiai célunknak tekintjük ezen nemzetiségekből érkezők foglalkoztatását a fizikai állományunk utánpótlás biztosítása érdekében. Hosszú távon elkötelezettek vagyunk abban, hogy nemzetközi vállalatként további nemzetiségeket vonjunk be a munkaerő biztosítása érdekében a toborzási stratégiánkba. Azonban magyar vállalatként továbbra is előnyben részesítjük honfitársaink alkalmazását, ezért fektetünk a különböző képzésekbe, hogy támogassuk őket.

A munkaerő megtartása érdekében fokozott figyelmet fordítottunk az év során felmerült munkavállalói igényekre. Ennek eredményeként felülvizsgáltuk home office szabályzatunkat és a munkavállalói igényeket, valamint a vállalat foglalkoztatáspolitikai irányvonalait figyelembe véve alakítottuk át a szabályzatunkat.

Kiemelkedően fontos a vállalat minden területén az átlátható, transzparens működés, ennek érdekében bevezetésre került a visszaélés-bejelentés folyamatunk, mely HR szempontból a diszkrimináció, az egyenlő bánásmód, munkahelyi mobbing területen támogatja a Munkatársakat.

Az esélyegyenlőség hétköznapi megvalósulásának ékes példája a 2022-es évből, hogy 4 osztályunk élére női vezető került kinevezésre, mellyel a felsővezetői és középvezetői állomány diverzitása átalakult.

Büszkék vagyunk arra, hogy vállalatcsoporton belül üzemeltetett Autósiskolánk tanulói létszáma az előző évekhez képest 40%-os növekedést ért el. A korábban szerb, ukrán, román nyelven tartott képzéseink mellett az új nemzetiségek foglalkoztatásával az oktatások angol nyelven is elérhetővé váltak. A hatékonyabb oktatási konstrukciók érdekében saját tan- és vizsgapályát alakítottunk ki, melynek hatósági engedélyeztetése jelenleg folyamatban van. A megnövekedett tanulólétszám miatt az Autósiskola járműparkját is a duplájára emeltük. További fejlesztési fókuszként határoztuk meg az Autósiskola képzési portfóliójának növelését a vállalatcsoporton belül felmerült további igények alapján. Szintén az engedélyeztetési eljárás pozitív bírálatára várunk a gépkezelői képzések megtartásával kapcsolatban.

footer image

A tehergépjármű-vezetői állomány környezettudatosságának növelése érdekében a cégcsoport közel 3.000 fős állományának kötelező képzésként rendeltük el az Eco Driving oktatást. Az elméleti és gyakorlati oktatásból álló képzés többek között segítséget nyújt a gazdaságos vezetést támogató technikai lehetőségek és azok gyakorlati alkalmazása kapcsán. A képzést az oktatásba vont tehergépjármű-vezetői állomány 87%-a teljesítette.

A képzés terén a másik fókusz a vezetők kompetenciafejlesztésére irányult, ugyanis az elmúlt években szervezetileg jelentős mértékben átalakítottuk a vállalatot, ebben a vezetőinkre is nagy nyomás helyeződött, de a vezetőfejlesztés ezzel párhuzamosan nem olyan mértékben valósult meg, mint azt az új szervezeti struktúra megkövetelte volna.  A képzés célja a Kollégák megerősítése a napi vezetői kihívások hatékony és sikeres kezelésében.

HR stratégia szempontjából jelentős mérföldkő volt a múlt év során kialakított és bevezetett teljesítményértékelési rendszerünk, melynek segítségével eredményesen és hatékonyan tudunk reagálni a munkavállalói igényekre, karrierlehetőségekre és objektív visszajelzést adni a Kollégáinknak. A folyamat pilot jelleggel került bevezetésre a kijelölt szervezeti egységekben, mellyel további célunk, a vállalat minden szervezeti egységére történő bevezetése és tudatosítása annak, hogy ez a vállalati kultúra része.

A jelentősen átalakult foglalkoztatási formák ellenére igyekeztünk az év során olyan programokat szervezni a Munkatársaink különböző állományainak, melyek a csapatkohézió erősítését célozták meg. Ennek keretében került megrendezésre az „Az Év Targoncavezetője” eseményünk, melyen a különböző telephelyeken tevékenykedő szakemberinek mérték össze tudásukat. A megbecsülés és a lojalitás került fókuszba: vállalatunk sikerességéhez nagymértékben hozzájárult, hogy ismét az ember lett a legfontosabb érték a cégcsoportunk életében. Kiemeltük azokat a láthatatlan hősöket, akik ugyanolyan fontos szerepet töltenek be a láncolatban, mint azok, akik elöl haladnak. A covid és a sok rendhagyó esemény, amely ért bennünket az elmúlt években, picit még jobban ráébresztettek arra bennünket, hogy mindenkire oda kell figyelni, egytől-egyig.

2022-ben ezért azokat szerettük volna kiemelni és kicsit reflektorfénybe hozni, akik nap mint nap azért dolgoznak a raktárainkban és az utakon, hogy a fontos dolgok célba érjenek. A „Warehouseman of the Year” és „Truck of the Year” díj és díjátadó rendezvénysorozat azoknak a fizikai munkavállalóknak a megbecsüléséről szólt, akikre mindig minden körülmények között számíthattunk. Ez nemcsak egy egyszerű, klasszikus értelemben vett „Az Év Dolgozója” díj és díjátadó volt, hanem annál sokkal több. Elcsépelt dolognak tűnhet, de az, hogy egyenként ki lettek emelve és nemcsak a közvetlen vezetőjük méltatta őket, hanem a vezérigazgató is szólt a díjazottakhoz, hatalmas dolog volt számukra és számunkra is.

Ahhoz, hogy fejlődni tudjunk, fontos számunkra, hogy tisztában legyünk a munkavállalók elégedettségével és elköteleződésével a vállalat iránt. Ezzel szembenézni egy vállat életében nemcsak elengedhetetlen és hasznos, de bátor döntés is. Cégcsoport szinten indítottuk el az elégedettség és elköteleződés témaköröket több szempontból vizsgáló felmérés sorozatunkat.

footer image

Az alábbi ábrák a Waberer’s Csoport közel 6 000 munkavállalóját mutatja be különböző dimenziók mentén. Mint az ábrákról látható, a Cégcsoport munkavállalói legnagyobb arányban a nemzetközi fuvarozás (ITS) szegmensben dolgoznak (beleértve a szegmens magyarországi és lengyelországi központú operációját is).  A munkavállalók ¾-e gépjármű vezetői, illetve raktári dolgozói pozícióban dolgozik. Az iparágunk sajátosságaiból következően a munkavállalók több, mint ¾ része férfi. A sofőr pozícióban dolgozók kollégák 98%-a férfi, a raktári dolgozók körében a férfi-női munkavállalók aránya 2/3 – 1/3, míg a szellemi munkakörben dolgozó kollégák között közel azonos a férfi és női munkavállalók aránya. Cégcsoport szinten a munkavállalók döntő hányada magyar, ukrán, illetve lengyel nemzetiségű (együttesen 89%). Európán kívüli munkavállalók aránya jelenleg nem éri el az 1%-ot.

image_fa6c1fbb-9af8-4bfe-b787-5656a8af6429

Társaságirányítás és a társaság testületei

Igazgatóság

A Társaság ügyvezető szerve az Igazgatóság, amely intézi a Társaság, illetve a Cégcsoport ügyeit, képviseli a Társaságot harmadik személyekkel szemben, továbbá bíróság vagy más hatóság előtt. Az Igazgatóság a Társaság nevében jogokat szerezhet, kötelezettségeket vállalhat, meghatározza a Társaság üzleti tevékenységét. Az Igazgatóság tagjai az ilyen személyektől általában elvárható fokozott gondossággal, a Társaság érdekeinek elsődlegessége alapján kötelesek tevékenységüket ellátni.

 

footer image

Az Igazgatóság legalább 3 (három) legfeljebb 7 (hét) tagból áll. Az Igazgatóság tagjait a Közgyűlés választja hároméves időtartamra. A tagok megbízatása - amennyiben a Közgyűlés eltérően nem rendelkezik - a megválasztásuk évét követő harmadik év május 31. napjáig tart azzal, hogy amennyiben a megbízatásuk lejártának évében az éves rendes közgyűlés május 31. napját megelőzően kerül megtartásra, úgy a megbízatás a közgyűlés napjával jár le. Az Igazgatóság tagjai közül elnököt választ. Az Igazgatóság tagjainak egymás közötti feladat – és hatáskör megosztását az Igazgatóság ügyrendje határozza meg részletesen (www.waberers.com/hu/befektetoknek/alapdokumentumok).

Az Igazgatóság az ügyrendjét maga állapítja meg.

Az Igazgatóság a Társaságot érintő valamennyi kérdésben és ügyben dönthet, ha az nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe. Azon kérdésekben, ahol a döntéshozatal a jogszabály rendelkezésnél fogva a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik, az Igazgatóságnak javaslatot kell tennie közgyűlési döntésre vonatkozóan.

Az Igazgatóság feladatai közé tartoznak kiemelten, de nem kizárólagosan az alábbiak:

o   a Társaság, illetve a Cégcsoport tagok egyedi és konszolidált üzleti és pénzügyi terveinek, jelentős tőkebefektetéseinek, tulajdonszerzéseinek és tőkekivonásainak ellenőrzése;

o   a számviteli törvény szerinti éves beszámolónak, valamint az adózott eredmény felhasználására vonatkozó javaslat Közgyűlés elé történő előterjesztése;

o   a Társaság társaságirányítási gyakorlatát bemutató jelentésnek az éves rendes Közgyűlés elé terjesztése, a társaságirányítási gyakorlat hatékonyságának és eredményességének folyamatos felügyelete;

o   jelentés készítése az ügyvezetésről, a Társaság vagyoni helyzetéről, üzletpolitikájáról évente legalább egyszer a Közgyűlés, míg negyedévente a Felügyelőbizottság részére;

o   gondoskodás a Társaság üzleti könyveinek szabályszerű vezetéséről;

o   részvétel a stratégiai irányelvek meghatározásában és az ezeknek megfelelő stratégia kialakításában, részvétel a Társaság vagy bármely Cégcsoport tag részéről bármilyen stratégiai együttműködési szerződésben, társulásban, közös vállalatban;

o   részvényesi jogok gyakorlása a Jelentős Leányvállalatok tekintetében;

o   a felügyelőbizottsággal egyeztetve a társasági célkitűzések megfogalmazása és ezek folyamatos teljesítésének felügyelete, tájékoztatás a megvalósításról a felügyelőbizottság felé;

o   a pénzügyi és számviteli jelentések tisztaságának biztosítása;

o   munkáltatói jogok gyakorlása a kulcsfontosságú pozícióban lévő munkavállalók felett, a menedzsment javadalmazási elveinek meghatározása, tevékenységének felügyelete és szükség esetén a megfelelő lépések megtétele a Közgyűlés által elfogadott Javadalmazási Politika követése mellett;

o   az összeférhetetlenség eseteinek kezelése, kiemelt kapcsolt ügyletek jóváhagyása és független felek közötti szokásos feltételek alkalmazásának elvét erősítő irányelvek elfogadása, a Társaság ezzel kapcsolatos gyakorlatának nyomon követése, a társasági etikai kódex elfogadása;

o   a kockázatkezelési irányelvek és szabályzatok meghatározása, amelyek biztosítják a kockázati tényezők feltérképezését, a belső kontroll mechanizmusok alkalmasságát, valamint a jogi megfelelést;

o   az igazgatóság tagjainak jelölésére vonatkozó mechanizmus meghatározása;

o   a vezetői utódlás alapelveinek és alapvető szabályainak meghatározása;

o   a társasági működés átláthatóságával és a fontos társasági információk nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos irányelvek megfogalmazása és betartásuk felügyelete;

footer image

o   a részvényesekkel való megfelelő szintű és megfelelő gyakoriságú kapcsolattartásról való gondoskodás, bennfentes kereskedelemre vonatkozó szabályzat jóváhagyása és a benne foglalt hatáskörök szerinti feladatok ellátása.

Az Igazgatóság ülése akkor határozatképes, ha azon tagjainak legalább a fele jelen van. Az Igazgatóság határozatait nyílt szavazással, a jelenlévők egyszerű szótöbbségével hozza, kivéve, ha az ügyrend másként rendelkezik. Az Igazgatóság ülései megtartására, hatáskörére és határozathozatalára vonatkozó további szabályokat az Igazgatóság ügyrendje tartalmazza.

Az Igazgatóság jelenlegi működési modellje a 2021. március 25-én lezárásra került tulajdonosváltást követően alakult ki.

Az Igazgatóság tagjai a Társaságéval azonos főtevékenységet (nemzetközi és belföldi közúti árufuvarozás) végző más gazdálkodó szervezetben vezető tisztségviselői megbízást csak abban az esetben tölthetnek be, amennyiben erre a Társaság közgyűlése, míg a Társaságéval azonos tevékenységet is végző más vállalkozás esetén a Társaság Igazgatósága felhatalmazást adott.

Figyelemmel a tényre, hogy a Társaságnál kétszintű irányítási modell működik, az Igazgatóság tagjainak függetlenségét nem szükséges vizsgálni, ugyanakkor a Társaság törekszik a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási Ajánlásai („FTA”) 2.6. szakasza szerinti iránymutatások betartására. A 3 fős testületnek 2022-ben egy operatív tagja és két független tagja volt. 

Az Igazgatóság tagjai, függetlenségi státuszuk és kinevezésük dátuma a 2022-es év során (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve):

Név

Státusz

Megválasztás ideje és tartama

dr. Czéh-Tóth Márk

független nem-operatív (külsős) tag / elnök

2021.04.20. – 2024.05.31

Waberer György

független nem-operatív (külsős) tag

2021.04.20. – 2024.05.31

Erdélyi Barna

nem független, operatív tag

2017.03.21. – 2021.04.19.

2021.09.01 - 2024.05.31

 

Az Igazgatóság tagjai közül Waberer György úrral, illetve az irányítása alá tartozó BILK Logisztikai Zrt.-vel raktárbérleti szolgáltatásra, Supernova Intertrans Kft.-vel fuvarozási alvállalkozói szolgáltatásra, Vámkapu Zrt.-vel vámkezelési szolgáltatásra, Waberer Medical Center Kft.-vel egészségügyi szolgáltatásra van a Társaságnak szerződése, ugyanakkor az igazgatósági tag úgy nyilatkozott, hogy az említett jogviszony nem vezet összeférhetetlenséghez és nem veszélyezteti a valamennyi részvényes érdekében történő döntéshozatalt.

footer image

Az Igazgatóság tagjai 2022. december 31. napján az alábbi részvény darabszámmal rendelkeztek:

Waberer György

885 db részvény

Waberer György a HIGH YIELD Vagyonkezelő Zrt. társaságon keresztül, melynek egyedüli részvényese

4 048 476 db részvény

Vezérigazgató

A Társaság munkáját a vezérigazgató szervezi, vezeti, irányítja és ellenőrzi a jogszabályok és az Alapszabály keretei között, illetve a Közgyűlés és az Igazgatóság döntéseinek megfelelően. Hatáskörébe tartozik mindazoknak az ügyeknek az eldöntése, amelyek nincsenek a Közgyűlés, az Igazgatóság vagy a Felügyelőbizottság kizárólagos hatáskörébe utalva. Kialakítja a Társaság munkaszervezetét, illetve gyakorolja a Társaság alkalmazottaival (ide nem értve a kulcsfontosságú pozíciókat betöltő vezetőket) kapcsolatos munkáltatói jogokat, mely jogkörét a Társaság alkalmazottaira átruházhatja.

A Társaság vezérigazgatóját 2018. április 16-tól az Igazgatóság választja erre a tisztségre. A Társaság vezérigazgatója Barna Zsolt, aki 2021. szeptember 1. napjától tölti be a vezérigazgatói tisztséget.

A vezetőség bemutatása

A Társaság, illetve a Cégcsoport kulcsfontosságú menedzsmentjébe 2022-ban az alábbi személyek tartoztak:

o   Barna Zsolt 2021. szeptember 1. napjától a Társaság vezérigazgatója, továbbá 2008 óta a regionális szerződött logisztikai üzletág vezetője a WSZL Kft. (2023. 01. 12. napját megelőzően: Waberer’s-Szemerey Kft.) ügyvezetőjeként.

o   Erdélyi Barna az Igazgatóság operatív tagja, 2021. szeptember 1. napjától kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató. Cégcsoporton belül a Wáberer Hungária Zrt. és a LINK Sp. z o.o Igazgatóságának elnöki pozícióját tölti be.

o   Tóth Szabolcs Gábor 2020. június 23. napjától gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes. Cégcsoporton belül a WSZL Kft. társ ügyvezetője, illetve igazgatósági tag a Wáberer Hungária Zrt. és a LINK Sp. z o.o. leányvállalatoknál.

A jelenleg is a Társaság foglalkoztatásában álló menedzsment tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján.

Az Igazgatóság és a menedzsment közötti kapcsolat:

A Társaság operatív igazgatósági tagja (Erdélyi Barna) az Igazgatóság döntéshozatalaiban részt vesz, míg a Társaság vezérigazgatója, gazdasági vezérigazgató-helyettese és a vezető jogtanácsosa az igazgatósági ülések állandó meghívottja. A további üzletágvezetőket, illetve szakterületi igazgatókat ad hoc jelleggel hívhatja meg az Igazgatóság egy-egy adott téma megvitatása kapcsán.

footer image

A menedzsment a rendes igazgatósági ülések keretében havi rendszerességgel beszámol az Igazgatóság tagjai részére a Társaság, illetve a csoport tevékenységének eredményességéről, továbbá heti rendszerességgel küld az Igazgatóság tagjai felé gyors pénzügyi riportokat. A menedzsment havi riport egységes, sztenderd struktúrában ad tájékoztatást a Társaság, illetve a Cégcsoport gazdálkodásának havi, illetve időszaki halmozott alakulásáról, kiemelten bemutatva az eredményesség és a kulcs teljesítménymutatók eltérését a bázis időszaki és üzleti terv értékektől. A menedzsment havi riport keretében bemutatott főbb gazdálkodási adatok:

o   a Társaság, illetve a Cégcsoport konszolidált eredményének alakulása;

o   a Társaság, illetve a Cégcsoport EBITDA és EBIT értékének alakulása fő üzleti területenként, a tervhez, illetve bázis időszakhoz képesti eltérések részletes variancia analízise;

o   a Társaság, illetve a Cégcsoport konszolidált forgalmának alakulása;

o   az üzleti területek (kiemelten a nemzetközi és a regionális szerződött logisztikai szegmens, illetve a biztosítói tevékenység) eredményének, kulcs teljesítménymutatóinak és minőségi mutatóinak alakulása;

o   a Társaság, illetve a Cégcsoport vagyoni és pénzügyi helyzetének, eladósodottságának alakulása;

o   a Társaság aktuális munkavállalói létszámának területenkénti alakulása, kiemelten a hiány szakmákban;

o   a legjelentősebb ügyfelekkel és beszállítókkal való üzleti kapcsolatok státusza;

o   működő tőke menedzsment;

o   a kiemelt vállalati projektek aktuális státusza;

o   egyéb stratégiai döntések, akciótervek.

A menedzsment a Társaság, illetve a Cégcsoport gazdálkodását érintő jelentős változások, illetve az üzleti tervtől eltérő projektek esetében ad hoc elemzéseket készít az Igazgatóság számára.

Felügyelőbizottság

A Felügyelőbizottság 2022-ben Mike Ferenc évközbeni lemondásáig hat tagból állt. Ezt követően öt fő részvételével folytatta a munkát. A Felügyelőbizottság tagjait a Közgyűlés 3 (három) éves időtartamra választja. A tagok megbízatása, amennyiben a Közgyűlés eltérően nem rendelkezik, a megválasztásuk évét követő harmadik év május 31. napjáig szól azzal, hogy amennyiben a megbízatásuk lejáratának évében az éves rendes közgyűlés május 31. napját megelőzően kerül megtartásra, úgy a megbízatás a Közgyűlés napjával jár le. A Felügyelőbizottság egyharmada a munkavállalói küldöttekből áll. A munkavállalói küldötteket az Üzemi Tanács jelöli a munkavállalók sorából a Társaságnál működő szakszervezetek véleményének figyelembevételével. A Felügyelőbizottságnak – a munkavállalói részvétel szabályain alapuló tagságtól eltekintve – nem lehet tagja a Társaság munkavállalója. Felügyelőbizottság megválasztása után tagjai közül elnököt választ az elnök tagi megbízatásának időtartamára.

A Felügyelőbizottság tagjai többségének független személynek kell lennie. Függetlennek minősül a Felügyelőbizottság tagja, ha a Társasággal a felügyelőbizottsági tagságán és a Társaság szokásos tevékenységébe tartozó, a felügyelőbizottsági tag szükségleteit kielégítő ügyleten alapuló jogviszonyon kívül más jogviszonyban nem áll. A Felügyelőbizottsági tagok többsége a Társasággal, annak menedzsmentjével és meghatározó tulajdonosaival semmiféle kapcsolatban nem áll. A Felügyelőbizottság évente – a Felelős Társaságirányítási Jelentés összeállítását megelőzően - kéri a tagok részéről függetlenségük megerősítését.

footer image

A Felügyelőbizottság tagjai a Felügyelőbizottság munkájában személyesen kötelesek részt venni. A Felügyelőbizottság tagjai a Társaság ügyvezetésétől függetlenek, tevékenységük során nem utasíthatóak. A Felügyelőbizottság ügyrendjét maga állapítja meg és azt a Közgyűlés hagyja jóvá.

 A Felügyelőbizottság tagja nem lehet vezető tisztségviselő, illetve – nyilvánosan működő részvénytársaságban való részvényszerzés kivételével – nem szerezhet társasági részesedést, olyan gazdasági társaságban, amely főtevékenységként a Társaság tevékenységével megegyező gazdasági tevékenységet folytat, kivéve, ha a Társaság közgyűlése hozzájárul. A Felügyelőbizottság tagja és hozzátartozója – a mindennapi élet szokásos ügyletei kivételével – nem köthet saját nevében vagy saját javára a Társaság főtevékenysége körébe tartozó szerződéseket. A Társaság igazgatóságának tagja és annak hozzátartozója a Felügyelőbizottság tagjává nem választható meg. Ha a Felügyelőbizottság tagja új vezető tisztségviselői megbízást fogad el, a tisztség elfogadásától számított 15 (tizenöt) napon belül köteles e tényről értesíteni a Társaságot.

A Felügyelőbizottság a Társaság érdekeinek megóvása céljából ellenőrzi a Társaság ügyvezetését. E tevékenysége gyakorlása érdekében a Társaság irataiba, számviteli nyilvántartásaiba, könyveibe betekinthet, az Igazgatóságtól és a Társaság munkavállalóitól felvilágosítást kérhet, a Társaság fizetési számláját, pénztárát, értékpapír- és áruállományát, valamint szerződéseit megvizsgálhatja és szakértővel megvizsgáltathatja. A Felügyelőbizottság köteles megvizsgálni a Közgyűlés elé kerülő előterjesztéseket, és ezekkel kapcsolatos álláspontját a Közgyűlésen ismertetni kell.  A Javadalmazási Politikára vonatkozó közgyűlési előterjesztést előzetesen a Felügyelőbizottságnak is értékelnie kell. A számviteli törvény szerinti beszámolóról és az adózott eredmény felhasználásáról a Közgyűlés csak a Felügyelőbizottság írásbeli jelentésének a birtokában határozhat.

Ha a Felügyelőbizottság szerint az ügyvezetés tevékenysége jogszabályba vagy az Alapszabályba ütközik, ellentétes a Közgyűlés határozataival vagy egyébként sérti a Társaság érdekeit, a Felügyelőbizottság jogosult összehívni a Közgyűlést e kérdés megtárgyalása és a szükséges határozatok meghozatala érdekében. 

A Felügyelőbizottság határozatait a jelenlévők egyszerű szótöbbségével hozza. A Felügyelőbizottság működésének részletes szabályait a Felügyelőbizottság ügyrendje tartalmazza.

A Felügyelőbizottság tagjai, függetlenségi státuszuk és a kinevezésük dátuma a 2022-as évben (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján, nevük a lenti táblázatban félkövér betűvel kiemelve)

Név

Státusz

Megválasztás ideje és tartama

Mike Ferenc

független / elnök

2021.04.20. – 2022.05.24

David William Moffat Thompson

független / elnök

2018.08.28. - 2024.05.31.

Székely Sándor, munkavállalói küldött

nem független

2017.05.11. - 2024.05.31.

Szalainé Kazuska Mária, munkavállalói küldött

nem független

2017.05.31. - 2022.04.08.

Verestóy Attila

nem független

2022.04.08 – 2024.05.31

footer image

Dr. Szivek Norbert

független

2021.04.20. – 2024.05.31.

Dr. Végh Attila

független

2021.04.20. – 2024.05.31

A Felügyelőbizottság tagjai 2022. december 31. napján nem rendelkeztek Waberer’s részvénnyel.

Audit Bizottság

A Felügyelőbizottság függetlennek minősülő tagjaiból a Közgyűlés 3 (három) fős Audit Bizottságot választ az egyes tagok felügyelőbizottsági tagságával megegyező időtartamra.

Az Audit Bizottság tagjai, státusza és kinevezésük ideje (a jelenlegi tagok szakmai önéletrajza elérhető a Társaság honlapján):

Név

Státusz

Megválasztás ideje és tartama

David William Moffat Thompson

független / elnök

a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára

dr. Szivek Norbert

független

a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára

dr. Végh Attila

független

a Felügyelőbizottsági tagsága mandátumára

 

Az Audit Bizottság segíti a Felügyelőbizottságot a pénzügyi beszámolórendszer ellenőrzésében, a könyvvizsgáló kiválasztásában és a könyvvizsgálóval való együttműködésben. Az Audit Bizottság szükség szerint a feladatai ellátásához külső tanácsadó(k) igénybevételére jogosult. Az Audit Bizottság felügyeli a kockázatkezelés hatékonyságát, a belső kontroll rendszer működését, a könyvvizsgáló megválasztását és függetlenségének biztosítását.

Jelölő és Javadalmazási Bizottság

2022-ben a Társaságnál nem működött Jelölő- és Javadalmazási Bizottság.

footer image

Belső kontrollok és kockázatkezelés

Belső kontrollok rendszere

A Társaság szabályos működését a belső kontroll rendszere biztosítja. A belső kontroll mechanizmuson belül minden vezetőnek fel kell mérnie az irányítási területén lévő kockázatokat, és azokat mérsékelnie kell belső szabályzatok kibocsátásával és betartásuk ellenőrzésével. A Belső Ellenőrzési Osztály az éves ellenőrzési programja és eseti ellenőrzés keretében ellenőrizheti a belső kontroll mechanizmus hatékonyságát, és negyedévente jelentést tesz a Felügyelőbizottságnak a megállapításairól, valamint a korrekciós intézkedésekről.

A Társaság pénzügyi beszámolóit a szegmensszintű és a központi kontrolling funkciók követik nyomon, amelyet hetente a felsővezetői szint, havonta pedig az Igazgatóság vizsgál felül. A pénzügyi beszámolók mélyreható és átfogó felülvizsgálatára negyedévente kerül sor, amikor valamennyi előbb említett funkció és testület áttekinti a közzéteendő számadatokat és üzeneteket, továbbá a negyedéves jelentéseket közzététel előtt az Audit Bizottság is felülvizsgálja.

A belső kontroll eljárások során a Társaság belső ellenőrzési mechanizmusait az alábbi alapelvek szabályozzák:

o   A felelősségek megosztása. Minden feladatot legalább egy funkcióhoz és vezetőhöz rendelnek.

o   A felelősségek elkülönítése. A társasági funkciók és alkalmazottak egyértelműen azonosított és rögzített felelősségi körökkel rendelkeznek.

o   Független belső ellenőri funkció. A Belső Ellenőrzési Osztály a Felügyelőbizottságnak és az Audit Bizottságnak tartozik jelentéstétellel.

o   Technológiai ellenőrzések. Ahol lehetséges technológiai ellenőrzéseket hajtanak végre annak érdekében, hogy megakadályozzák az emberi mulasztásokat vagy vétségeket.

o   Nyilvántartás. A nyilvántartási eljárásokat minden szinten végrehajtják annak biztosítása érdekében, hogy a vállalat nyomon tudja követni korábbi tapasztalatait

Kockázatkezelési keretrendszer

A Társaság elkötelezett amellett, hogy üzleti tevékenysége során azonosítsa, felmérje és kezelje a kockázatokat annak érdekében, hogy stabil és nyereséges teljesítményt nyújtson és értéket teremtsen a részvényesek számára. A lehetséges kedvezőtlen következmények számbavétele ezért a napi operatív, valamint a stratégiai hosszú távú döntéshozatali eljárás szerves részét képezik.

A Társaság a kockázatkezelési eljárása során elsődlegesen a kockázatok és azok lehetséges hatásainak megértését célozza. A Társaság elismeri, hogy a legtöbb esetben a kockázatok megszüntetése nem lehetséges, ezért inkább a kockázatok negatív hatásának mérséklésére és hatékony kezelésére törekszik. A Társaság ennek megfelelően csak a hatások megfelelő felmérése és hatékony kezelése után vállal bármilyen kockázatot, és ahol lehetséges, belső ellenőrzési vizsgálatokkal, valamint folyamatokba épített kontrollpontokkal mérsékli ezen kockázatok bekövetkezésének valószínűségét, illetve hatásait.

footer image

Ennek keretében a Társaság a következőképpen határozta meg kockázatkezelési irányelveit:

o   Univerzális megközelítés. Az egyes kulcsfontosságú tevékenységek, projektek vagy egyéb szempontok tekintetében a lehető legpontosabban kerülnek azonosításra és felmérésre a releváns kockázatok, amelyek jelentősen befolyásolhatják a vállalat működését. Ezen, a vállalatcsoport vezetőivel készített kockázatfelmérő interjúk során felmért kockázatok az éves audit tervezés folyamatában egy ún. „kockázati térképen” kerülnek megjelenítésre a bekövetkezés valószínűsége, valamint a bekövetkezés hatása szerint.

o   Holisztikus megközelítés. A napi kockázatok operatív szinten kerülnek azonosításra, felmérésre és kezelésre. Az összes kockázati tényező és kockázatkezelési gyakorlat azonban csoport szinten vizsgálandó és értékelendő.

o   Rendszeres nyomon követés. A kockázatok alakulását és kezelését az operatív szint, a stratégiai kockázatokat pedig az Audit Bizottság és az Igazgatóság követi nyomon.

o   Sorrendiség. Az éves belső ellenőrzési terv szerinti vizsgálatok, valamint az erőforrások úgy kerülnek elosztásra, hogy azon kockázatok kockázatkezelésére kerüljön több hangsúly, amelyek bekövetkezésére a legtöbb esély van, és amelyek a lehető legnagyobb hatást gyakorolhatják.

o   A kockázatkezelés hatékonysága. A kockázatkezelés módszerének kiválasztásakor a leghatékonyabb eszköz kerül kijelölésre.

Kockázati tényezők

A Waberer's a kockázatainak öt csoportját határozta meg, amelyekkel üzleti tevékenysége során szembesül, és amelyeket az érdekelt felek, mint például a befektetők, az ügyfelek vagy a munkavállalók számára relevánsak: piaci kockázati tényezők, szabályozási kockázati tényezők, pénzügyi kockázati tényezők, működési kockázati tényezők, illetve a biztosításra vonatkozó egyedi kockázati tényezők.[4]

Piaci kockázati tényezők

A Csoport a sokszereplős szállítási és fuvarozási ágazatban működik, amely számos európai teherszállítási és logisztikai céget foglal magában. A Csoport az EU-ra összpontosító nemzetközi fuvarozási szolgáltatásokkal (a továbbiakban: „Nemzetközi Fuvarozási Szegmens”) elsődlegesen a többi fuvarozóval versenyez, amelyek hosszú távú fuvarozási szolgáltatásokat és szállítmányozási szolgáltatásokat nyújtanak, hasonlóan a csoport által biztosított szolgáltatásokhoz. Magyarországon és a közép-kelet-európai régióban a regionális fuvarozási és logisztikai szolgáltatásokat kínáló működési szegmens (a „Regionális Kontrakt Logisztika szegmens”) elsősorban a regionális logisztikai, raktározási és forgalmazási szolgáltatásokat nyújtó más cégekkel versenyez Magyarországon. A Wáberer Hungária Biztosító Zrt. (a „Biztosító”) más nem-élet biztosítókkal versenyez Magyarországon. A Társaság tehát számos fuvarozáshoz kapcsolódó piacon működik Európában és a közép- és kelet-európai régióban, és számos olyan tényezőnek van kitéve, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a Csoport üzleti tevékenységét, a működési eredményeit, a pénzügyi helyzetét, a cash flow-ját, a kilátásait és a reputációját. Ezek a tényezők többek között a következők:


[4] Az alábbiakban megjelenített kockázati tényezők nem jelentenek teljes körű felsorolást és nem jelentenek kimerítő magyarázatot az összes olyan kockázattal kapcsolatban, amelyre az érdekelt felek szembesülhetnek a Társasággal való kapcsolatfelvétel során, és csak iránymutatásként használhatók fel. Létezhetnek további olyan kockázatok és bizonytalanságok, amelyek jelenleg nem ismertek a Csoport számára, illetve amelyeket a Csoport jelenleg immateriálisnak talál, de egyénileg vagy halmozottan is jelentősen károsíthatják a Csoport üzleti tevékenységét, a működésből származó eredményeket, a pénzügyi helyzetet, a cash flow-kat, a kilátásokat. Az alábbiakban leírt kockázati tényezők sorrendisége nem a tényezők lényegessége vagy előfordulási valószínűsége alapján kerültek megjelenítésre.

footer image

o   Makrogazdasági kockázatok. A fuvarozás iránti keresletet csökkentő vagy a kamionok és pótkocsik kínálatát növelő gazdasági feltételek nyomást gyakorolhatnak a díjakra vagy az eszközök kihasználtságára, ezáltal csökkentve az eszközök termelékenységét, különösen a piaci szegmensekben és azokban az iparágakban, ahol a Csoport ügyfelei koncentrálódnak (beleértve az FMCG-t, az autóipari, logisztikai és elektronikai ágazatok) és Európa olyan régióiban, ahol a Csoport jelentős üzleti tevékenységet folytat (beleértve Magyarországot, Lengyelországot, Szlovákiát, Németországot, Olaszországot, Franciaországot, Spanyolországot, Hollandiát, Belgiumot és az Egyesült Királyságot). Számos egyedi tényező hátrányosan befolyásolhatja az ilyen általános gazdasági feltételeket, melyek közül jelenleg a infláció magas szinten történő beragadása, illetve az ebből következő csökkenő GDP jelenti a legjelentősebb makrogazdasági bizonytalanságot, azonban az európai integráció további gyengülését és az EU-ellenes politikai mozgalmak, illetve a közép- és kelet-európai gazdasági teljesítmény vagy külkereskedelmi kapcsolatok régióspecifikus romlása is negatív irányban befolyásolja a logisztikai szereplők gazdasági környezetét.

o   Ágazat-specifikus kockázatok. Az európai közlekedési szektor számos olyan kockázati tényezőnek van kitéve, amelyek befolyásolják a Társaság által végrehajtott fuvarozási szolgáltatások jövedelmezőségét. Ezek a kockázatok országról országra változhatnak és kiterjedhetnek például az adók, vámok, autópályadíjak vagy foglalkoztatási és környezetvédelmi szabályokra vonatkozó szabályozások váratlan változásaira.

o   Stratégia. A Cégcsoport 2021-ben ambiciózus növekedési stratégiát fogadott el, mely magába foglalt nemzetközi akvizíciós terveket, jelentős logisztikai infrastrukturális beruházásokat, és jelentős magas hozzáadott értékű logisztikai szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelek akvizícióját. A növekedés elérése makrogazdasági, piaci, végrehajtási és technológiai kockázatokkal járhat.

o   Ügyfélkiszolgálás. A bevételek és a jövedelmezőség megőrzése és növelése érdekében fontos, hogy a Csoport megtartsa meglévő ügyfeleit, és továbbra is új ügyfeleket szerezzen minden üzletágában. A Csoport szerződéses üzlete versenytárgyalási eljárás alapján alakul ki, amelyben a Csoport és versenytársai részt vesznek. Nem lehet azonban biztosítani, hogy a Csoport meglévő szerződéseit megújítják, vagy hogy a Csoport a jövőben is sikeresen vesz részt a tendereken. Tekintve, hogy a Cégcsoport ügyfelei által generált nyereségességi szintek között jelentős különbségek állnak fenn, így a magasabb nyereségi szintet biztosító ügyfelekkel való együttműködés fenntartása kritikus a Csoport szintű eredményesség javítása érdekében.

o   Alkalmazottak és kulcsfontosságú alkalmazottak. Az összes munkavállalói csoport közül a Waberer’s a humánerőforrás-gazdálkodási modelljében a gépjármű-vezetők csoportját azonosítja a legfontosabb elemként. Habár a Nemzetközi Fuvarozási szegmensben (ITS) végrehajtott flottaméret csökkenés eredményeképpen a cégcsoport által alkalmazott külföldi (nem magyar és nem lengyel) munkavállalók száma jelentősen lecsökkent, így a sofőr hiányhoz kötődő kockázatok valamelyest csökkentek, a munkaerőpiaci kereslet első covid hullámok idején tapasztalt csökkenése mára teljesen megszűnt, így a flotta folyamatos üzemeltetéséhez szükséges sofőr létszám biztosításához ismételten külföldi kollégák alkalmazása szükséges. Az orosz-ukrán háború kitörése növelte a cégcsoport számára megfelelő számú sofőr létszám biztosításának kockázatát, mivel a meglévő, ukrán nemzetiségű sofőrök egy része is a hazamenetel mellett döntött, illetve új, ukrán származású sofőr toborzásának lehetősége is megszűnt 2022-ben. A megfelelő munkavállalói létszám biztosítása érdekében a Waberer’s Csoport új munkaerőpiacok felé nyitott, és első lépésként megkezdte indiai származású sofőrök alkalmazását.

o   Szállítók és alvállalkozók. A Csoport beszállítókra és a szolgáltatókra támaszkodik annak érdekében, hogy azok bizonyos speciális termékeket és szolgáltatásokat nyújtsanak számára, beleértve, de nem kizárólagosan a tehergépkocsik, pótkocsik, üzemanyagok és autópályadíj beszerzésével kapcsolatos termékeket és szolgáltatásokat. Kiemelendők a szállítmányozási és raktározáshoz kapcsolódó alvállalkozók, amelyekre a Társaság ügyfelek kiszolgálásában sokkal erőteljesebben támaszkodik. Fennáll a kockázata annak, hogy a Társaság nem képes fenntartani az üzleti viszonyt a beszállítókkal és az alvállalkozókkal, illetve, hogy a beszállítók és az alvállalkozók nem tudják biztosítani a termékeket és szolgáltatásokat a Csoport

footer image

igényeinek megfelelően, illetve, hogy az általuk kínált termékek és szolgáltatások ára vagy minősége kedvezőtlen irányba változik.

o   Környezetvédelmi és technológiai kockázatok. Tekintettel arra, hogy a közúti közlekedés környezeti lábnyoma jelenleg jelentős, a CO2 kibocsátás esetleges szigorítása komoly kihívás elé állíthatja a fuvarozási iparágat. Habár a Waberer’s Csoport folyamatosan teszteli, és lehetőségekhez mérten a flottában is alkalmazza a kisebb környezeti lábnyom mellett üzemeltethető járműveket, a technológia azonban még nincs azon az érettségi szinten, hogy rövid távon a jelenlegi fuvarozási feladatok jelentős CO2 kibocsátás mellett is végrehajthatóak legyenek.

o   Logisztikai ellátási láncok és chip hiány kockázata. A globálisan megfigyelhető ellátási láncok akadozása a Társaság ügyfeleinél előre nem jelezhető termelési ingadozásokat okozhatnak, mely befolyással lehet ezen ügyfelek megrendelési volumenére. A szintén globálisan megfigyelhető chip hiány nem kizárólag az ügyfelek termelési volumen változásán keresztül, hanem a Waberer’s Csoport jármű beszerződésének, és így a tervezett üzemeltetési költség szint csökkenésének kockázatát is magukban hordozzák. A orosz-ukrán háború az Európán belüli ellátási láncokat is kihívások elé állította mind az orosz kapcsolatokkal rendelkező társaságokkal szemben bevezetett szankciók, mind az ukrajnai beszállítókkal rendelkező partnerek gyártás biztonsága tekintetében, mely kockázatok enyhülése jelenleg nem előrejelezhető.

o   Üzemanyag és energia ár kockázat. Habár a Társaság az ügyfélszerződésekben szabályozza az üzemanyag ár jelentős emelkedéséből eredő kockázatokat, az üzemanyagok árának jelentős fluktuációja az ügyfeleket a szállítási portfóliójuk átgondolására, és esetleges módosítására késztetheti. Az elektromos áram és gáz árának jelentős emelkedése jelentős költség nyomás alá helyezte a Társaságot, melyet energiatermelő és hatékonyságjavító beruházásokkal, illetve az üzemanyag árak változásának kezeléséhez hasonlóan szerződéses klauzulák bevezetésével kezel a Cégcsoport.

o   Geopolitikai kockázatok. Habár az Ukrajna területén folyó fegyveres konfliktus a Waberer’s operációját közvetlenül nem érinti, az ügyfeleknél fellépő esetleges ellátási láncok elakadásán, a régióból érkező munkavállalókon rendelkezésre állásán, illetve az események makrogazdasági hatásain keresztül áttételesen befolyásolhatják a cégcsoport működését. A konfliktus esetleges eszkalációja további, jelenleg nem ismert kihívások elé állíthatja a Társaságot.

Szabályozási kockázati tényezők

A Társaság kitettsége minden olyan országnak a szabályozási környezetére vonatkozik, amelyben jelen van, valamint a nemzetek feletti és a kormányközi szervezetek által előírt szabályokra is, amelyek közül a legfontosabb az Európai Unió. Ennek keretében engedélyek szükségesek a Csoport szállítási, logisztikai és biztosítási ágainak működéséhez. A szállítási és logisztikai szolgáltatások legjelentősebb szabályait, például a nemzetközi fuvarozási szerződési feltételeket, a közúti közlekedésbiztonsági politikákat, a környezetvédelmi előírásokat és a járművezetők bérét, munkaidejét és egyéb feltételeit országos, EU-szintű és ENSZ-szinten szabályozzák előírások. Az európai határokon átnyúló közúti fuvarozási ágazat számára jelenleg a legjelentősebb szabályozási változás az ún. „Mobilitási csomag” bevezetése volt, amely közös szabályokat határozott meg többek között a gépjármű-vezetők pihenőidejére, a számukra adandó minimum bérszintekre és a kabotázs tevékenységre, amelyek jelentős hatással lehetnek a társaság üzleti tevékenységére. A szabályozás bevezetésének hosszú távú hatásai, illetve a szabályozás betartásának ellenőrzésében rejlő kockázatok jelenleg hosszú távon továbbra sem előrejelezhetőek. A Társaság rövidebb távon kockázatnak látja a működési költségek esetleges növekedését, az operációs kihívásokat jelentő szabályok esetleges megszegéséből eredő egyedi bírságokat, hosszabb távon azonban a magasabb költség szintek várhatóan beépülnek az árakba, és a nálunk keletebbről származó országokból származó fuvaros cégek által generált ár nyomás esetleges csökkenésére is számítunk.

footer image

Pénzügyi kockázati tényezők

A Társaság pénzügyi kockázatai közé tartozik a hitelkockázat, a likviditási kockázat, a kamatkockázat és az árfolyamkockázat.

o   Hitelkockázat. A hitelkockázat az a kockázat, hogy a Csoport veszteséget fog elszenvedni a szerződéses feltételeket nem teljesítő ügyfelek miatt, amely a Waberer’s esetében elsősorban az ügyfelek nemfizetési kockázatát jelenti. A Társaság kereskedelmi hitelkereteket alkalmaz, és a hitelkockázatok kezelése érdekében folyamatosan figyelemmel kíséri a kitettségeket és lejáratokat.

o   Likviditási kockázat. A likviditási kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport nem tudja teljesíteni pénzügyi kötelezettségeit azok esedékessé váláskor. A Cégcsoport likviditása az elmúlt 2 évben jelentős mértékben javult, így a likviditási kockázat ennek megfelelően jelentős mértékben lecsökkent.

o   Finanszírozási kockázat Finanszírozási kockázat alatt a bankok és lízing cégek által a Társaság részére biztosított rövid és hosszú távú finanszírozási megoldások (ideértve a jármű lízingek, rövid és hosszú távú hitel termékek, faktoring keretek, bank garanciák, stb.) rendelkezésre állását, illetve a jövőbeli beruházási tervekhez szükséges külső finanszírozási forrásokhoz való hozzáférhetőséget értjük. A Társaság készpénztermelő képessége, illetve a 2022 második negyedévében kibocsátott kötvény eredményeképpen befolyt 111 millió EUR következtében a finanszírozási kockázat rövid távon nem jelentős. A kibocsátott kötvény esetén visszafizetési kötelezettség merülhet fel a hasonló jellegű finanszírozási megoldások esetén standard kovenánsnak tekinthető tényezőkön (pl. pari passu, negatív pledge, befektetési tervek meghiúsulása, csőd-, felszámolási-, végelszámolási eljárás, kötvény kötelezettség nem megfizetése, közvetett szerződésszegés) túl abban az esetben is, amennyiben a Társaság nettó eladósodottság szintje meghaladja a 4.00-es értéket, illetve ha a Társaság Igazgatósága a vonatkozó évi adózott eredmény 30%-ánál magasabb osztalékfizetésre tesz javaslatot a Közgyűlés felé.

o  

o   Árfolyamkockázat. A Csoporton belüli vállalatok bevételeinek és kiadásainak nagy része a Csoport funkcionális pénznemében, azaz euróban keletkezett. Egyes csoporttagoknál a funkcionális pénznem a román lej, a lengyel zloty és a magyar forint, ezért a RON / EUR, PLN / EUR és HUF / EUR árfolyamok ingadozása a Csoport devizakockázata. A nem EUR-ban felmerülő és a bevételekkel nem fedezett (természetes fedezet) költségekből származó nyitott devizapozíciót részben deviza fedezeti ügyletekkel fedezi a Társaság.

o   Kamatkockázat. A Társaság részben változó kamatozású lízingekkel és hitelekkel rendelkezik kamatozó adósságkötelezettségként, amelyet jelenleg nem fedez, melyek kamat költsége 2022-ben megemelkedett a növekvő finanszírozási kamatok mellett. A 2022 során kibocsátott vállalati kötvény azonban fix kamatozású, így ez kamat kockázatot nem generál a Társaság számára.

o   Bér szabályozás és adózási kockázat. A Társaság adózási profilja és működési modellje szempontjából a legjelentősebb a kockázatot a munkabérhez kapcsolódó adózási és szabályozási (pl. minimálbér) változások tekinthetőek. Esetleges, pénzügyi értelemben negatív hatásokat eredményező változások kompenzálása a Társaság részéről jelentősebb időt igényelhet.

 

footer image

Működési kockázati tényezők

A működési kockázatok abból adódnak, hogy a Társaság veszteségeket szenvedhet el a belső hiányosságok, az ellenőrzések, műveletek vagy eljárások esetleges meghibásodása miatt. Az ilyen kockázatok számos tényező következtében jelentkezhetnek, amelyek többek között a következőkre terjednek ki:

o   A belső rendszerek vagy folyamatok meghibásodása. A Csoport ki van téve a belső folyamatok vagy rendszerek nem megfelelő működéséből, kudarcából vagy külső eseményekből eredő veszteségből eredő működési kockázatoknak. A Csoport kitett többek között az alkalmazottak vagy harmadik felek által elkövetett csalásnak, a közúti baleseteknek, a jogosulatlan tranzakciókból és a működési hibákból, az irodai vagy nyilvántartási hibákból és a hibás számítógépes vagy távközlési rendszerekből eredő hibákból eredő kockázatoknak.

o   Munkavégzés. Ha a Csoport munkatársai sztrájkban, munkabeszüntetésben vagy más lassulást okozó eseményben vesznek részt, a Csoport működése megszakadhat.

o   Kedvezőtlen időjárási viszonyok és egyéb vis maior események. A csoport tevékenysége kitett kedvezőtlen időjárási viszonyoknak és természeti katasztrófáknak, előre nem látható közegészségügyi válságoknak, instabil politikai környezetnek, valamint az európai menekültválság és a lehetséges katasztrófák következményeinek.

o   A járművek helytelen használata. Fennáll annak a veszélye, hogy a Csoport tulajdonában álló kamionokat és pótkocsikat illegálisan használják, és megsértik a járművezetőkkel és az ügyfelekkel kötött megállapodásait az áruk csempészése, a kábítószer-kereskedelem, a személyek határokon átnyúló illegális szállítása és egyéb illegális tevékenységek miatt.

o   Cyber kockázat. A csoport ki van téve a számítógépes kockázatoknak, mivel az információ értékes és sebezhető ebben az üzleti szektorban is, ezért védeni kell. A Csoport belső szabályokat tartalmaz az információbiztonságról, amely az üzleti folyamatok, megoldások és szolgáltatások tervezése és végrehajtása során alkalmazható. Cyber kockázatnak minősül minden olyan esemény, amely az adatkezelés megsértéséhez, a pénzügyi veszteséghez, a hírnévkárosodáshoz és a technológiai rendszerek és eljárások meghibásodása által okozott műveletek megszakításához vezethet.

Biztosításra vonatkozó egyedi kockázati tényezők

A Biztosító egyedi kockázati jellemzőknek van kitéve, beleértve, de nem kizárólagosan:

o   A magyar pénzügyi felügyeleti hatóság („MNB”) által végzett vizsgálatok;

o   A Biztosító működése az MNB által kiadott engedélyek és engedélyek megadásától, megújításától vagy folytatásától függ;

o   A Csoport biztosítási fedezete, amikor a Csoport saját biztosítójaként működik, valamint a Csoport viszontbiztosítási fedezete nem biztos, hogy minden körülmények között hatékony fedezetet nyújt;

o   A Biztosítóval szembeni követelések súlyossága vagy gyakorisága váratlanul megnövekedhet;

o   Katasztrófák és súlyos időjárási események jelentős biztosítási kár összegeket generálhatnak;

o   A kedvezőtlen pénzügyi piaci feltételek jelentősen befolyásolhatják a Biztosító azon képességét, hogy optimalizálja portfólió-allokációját és befektetéseiből nyereséget realizáljon;

o   A Biztosító a biztosítási piac specializált fókuszán (jármű és fuvarozási biztosítási szolgáltatások) működik, mely piacon bekövetkező esetleges negatív változásokat más biztosítási részpiacokon működő üzletágával rövid távon nem képes kompenzálni;

o   A pénzügyi piacokat, beleértve a biztosítási piacokat érintő iparág specifikus különadók változása.

footer image

Antikorrupció és vesztegetés elleni küzdelem

A Waberer’s csoport elkötelezett a korrupció- és megvesztegetés-mentes üzleti tevékenység mellett, illetve elítéli a korrupció bármilyen formáját függetlenül attól, hogy az közvetve vagy közvetlenül kapcsolatba hozható-e a cégcsoport vagy üzleti partnerei tevékenységével, ezért valamennyi alkalmazottnak, partnernek, illetve alvállalkozónak tilos bármely olyan, a legszélesebb körben vett magatartást tanúsítaniuk vagy mulasztást elkövetniük, amely korrupcióhoz, illetve harmadik személy befolyásolásához vezethet, illetve ezen cselekményeket megvalósítja vagy azok megvalósulásához hozzájárul. Ezen felül minden üzleti partnerünk magára nézve kötelezőnek ismeri el a Waberer’s csoport Etikai Kódexének rendelkezéseit. Továbbá, a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről és megakadályozásáról szóló vezérigazgatói utasítás alapján a társaság valamennyi alkalmazottja, partnere és alvállalkozója kifejezett hozzájárulását fejezi ki a pénzmosás-, és terrorizmus finanszírozásához kapcsolható bűncselekmények megvalósítása elleni fellépéshez.

A korrupció-ellenes intézkedések közé tartozik a cégcsoport Alapszabályában rögzített „four-eyes principle”, vagyis a társaság cégjegyzésére csak és kizárólag két igazgatósági, vagy egy igazgatósági és egy cégjegyzésre jogosult társasági alkalmazott, vagy az igazgatóság által felhatalmazott két társasági alkalmazott együttesen jogosult. Ezen felül a cégcsoport külön utasítással rendelkezik a szerződéskötések és a beszerzések tekintetében, amelyek többlépcsős véleményezési és bírálati rendszert építenek be a szerződéskötési folyamatokba és olyan minimum garanciákat tartalmaznak, amely alkalmas a kockázatos ügyletek kiszűrésére. Továbbá, a cégcsoport utalványozási jog gyakorlásának szabályzata biztosítja, hogy kifizetéseink kizárólag egy tartalmi jóváhagyó és egy utalványozó együttes engedélyezése után történnek. Az üzleti ajándék elfogadásáról a cégcsoport összeférhetetlenségi szabályzata, valamint beszerzési szabályzata rendelkezik.

A Waberer’s csoport munkavállalói a felmerülő etikai, illetve anti-korrupciós eseteket a visszaelesek@waberers.com email címre történő levél küldésével jelenthetik, az esetek kivizsgálását a cégcsoport Munkahelyi etikus magatartás bejelentési eljárása szabályozza.

1

0

3

8

7

1

2

8

5

2

2

9

1

1

4

0

1

Statisztikai számjel

0

1

-

1

0

-

0

4

1

3

7

5

Cégjegyzék szám

WABERER'S International NyRt.

2022. december 31.-én végződő évre

KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI BESZÁMOLÓ

AZ EURÓPAI UNIÓ ÁLTAL BEFOGADOTT NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI STANDARDOK SZERINT

Budapest, 2023. Március 24.

 

 

 

 

 

a vállalkozás vezetője

(képviselője)

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

WABERER'S International NyRt.

KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYEZET KIMUTATÁSA

adatok ezer EUR-ban

A tétel megnevezése

Megjegyzés

2022.12.31

2021.12.31 módosított

2021.01.01 módosított

BEFEKTETETT ESZKÖZÖK

 

 

 

Ingatlanok

7

51 226

54 020

61 173

Beruházások

7

-

-

-

Járművek

7

127 643

90 733

93 136

Egyéb berendezések

7

2 915

3 541

3 943

Ingatlanok, gépek, berendezések összesen

 

181 784

148 294

158 252

Immateriális javak

6

13 084

16 153

16 556

Üzleti vagy cégérték

6

17 892

17 730

17 730

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - hosszú lejárat

10

51 189

70 325

85 205

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - hosszú lejárat

10

21 036

-

-

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

9

8

13

58

Viszontbiztosít részesedése a biztosítástechnikai tartalékokból

19

47 204

53 268

43 408

Halasztott adó követelés

32

6 323

6 010

2 821

ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ

 

338 520

311 793

324 030

FORGÓESZKÖZÖK

 

 

 

Készletek

11

4 170

3 631

2 564

Tényleges nyereségadók

33

654

1 202

1 865

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)

12

108 496

90 282

72 928

Egyéb forgóeszközök

13

25 849

26 043

21 252

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

10

37 050

23 395

-

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

10

9 151

-

-

Származékos pénzügyi instrumentumok

13

2 585

679

-

Pénzeszközök

15

90 124

58 583

76 109

Értékesítésre tartott eszközök

14

1 214

71

213

ÖSSZES FORGÓESZKÖZ

 

279 293

203 886

174 931

ESZKÖZÖK ÖSSZESEN

 

617 813

515 679

498 961

SAJÁT TŐKE

 

 

 

Jegyzett tőke

16

6 118

6 118

6 147

Tőketartalék

16

23 712

68 438

68 438

Eredménytartalék

16

66 859

6 198

(13 479)

Egyéb tartalékok

16

(6 503)

(4 310)

1 876

Átváltási különbözet

16

(12 620)

(7 952)

(6 801)

Anyavállalatra jutó saját tőke

77 566

68 492

56 181

Ellenőrzést nem biztosító részesedés

233

325

208

ÖSSZES SAJÁT TŐKE

 

77 799

68 817

56 389

KÖTELEZETTSÉGEK

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

Hosszú lejáratú hitelek, kölcsönök

36

-

20 761

-

Hosszú lejáratú kötelezettségekt kötvénykibocsátásból

36

113 813

-

-

Lízing kötelezettségek éven túli része

17

117 083

78 286

101 531

Halasztott adó kötelezettség

32

822

2 141

914

Céltartalékok

18

25 297

21 328

21 228

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1 431

2 575

3 413

Biztosítástechnikai tartalékok

19

107 542

111 948

97 277

ÖSSZES HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

365 988

237 039

224 363

RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

 

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

20

1 916

24 756

31 815

Lízing kötelezettségek éven belüli része

17

36 054

53 889

62 016

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók)

34

98 184

87 609

81 728

Tényleges nyereségadók

32

1 668

1 168

2 057

Szerződéses kötelezettségek

41

3 373

-

-

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

21

26 385

25 293

30 403

Származékos pénzügyi instrumentumok

13

1 026

1 532

241

Biztosítástechnikai kötelezettségek

5 420

15 576

9 949

ÖSSZES RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

174 026

209 823

218 209

KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN

 

540 014

446 862

442 572

FORRÁSOK ÖSSZESEN

 

617 813

515 679

498 961

Budapest, 2023. Március 24

Waberer’s International Nyrt.

2021. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

WABERER'S International NyRt.

 

 

 

KONSZOLIDÁLT ÁTFOGÓ JÖVEDELEMKIMUTATÁS

 

 

 

 

Megjegyzés

2022

2021

Nettó árbevétel

22

675 907

592 526

Direkt költségek

23-27

-589 926

-513 668

ebből: Értékcsökkenés és amortizáció

-46 693

-47 004

Bruttó fedezet 

85 981

78 858

          ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül

132 674

125 862

Indirekt költségek

29

-57 809

-54 144

Egyéb bevételek

30

13 753

8 413

Egyéb ráfordítások

31

-8 980

-6 435

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

284

491

Működési eredmény

33 229

27 183

Pénzügyi műveletek bevételei

32

9 275

4 611

Pénzügyi műveletek ráfordításai

32

-20 687

-8 716

Pénzügyi műveletek eredménye

32

-11 412

-4 105

ebből: Nem realizált árfolyamkülönbözetek pénzügyi eredményből

-3 974

819

Adózás előtti eredmény

21 817

23 078

Nyereségadó ráfordítás

33

-5 613

-4 982

Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-)

16 204

18 096

Ebből:

Anyavállalat részvényeseire jutó eredmény

16 179

17 979

Nem kontrolláló/kisebbségi részesedésekre jutó eredmény

25

117

Egyéb átfogó jövedelem:

Későbbiekben átvezetésre kerülnek az eredménybe

Adósságinstrumentumok valós érték különbözete - halasztott adóval csökkentve

-4 385

-5 629

Cash flow hedge nyeresége / (vesztesége)

13

-2 008

-557

Eredménybe átsorolt Cash flow fedezeti ügylet hatékony része

4 200

-

Külföldi pénznem átváltásából származó különbözetek külföldi érdekeltségek után

-4 668

-1 151

Egyéb átfogó jövedelem:

-6 861

-7 337

 

Teljes átfogó jövedelem

9 343

10 759

Ebből:

Anyavállalat részvényeseire jutó eredmény

9 318

10 642

Nem kontrolláló/kisebbségi részesedésekre jutó eredmény

25

117

 

Egy részvényre jutó nyereség normál és higított (EUR/részvény)

4

0,93

1,03

 

 

Tájékoztató információk:

2022

2021

EBITDA

79 980

74 187

EBIT

33 287

27 183

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

WABERER'S INTERNATIONAL NyRt.

KONSZOLIDÁLT CASH FLOW KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

A tétel megnevezése

Megjegyzés

2022

2021

 

Adózás előtti eredmény

21 817

23 078

Egyéb devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség (-)

31

3 974

-819

Elszámolt értékcsökkenés és amortizáció

6,7

40 167

40 151

Értékvesztés nem  pénzügyi eszközök - vagy visszaírása

-

-

Értékvesztés pénzügyi eszközök - vagy visszaírása

-342

-491

Kamatráfordítás

31

7 248

3 095

Kamatbevételek

31

-2 080

-7

Céltartalék képzés és felhasználás különbözete

18

5 791

-560

Biztosítástechnikai tartalékok változása

1 657

4 813

Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítésének eredménye

69

-2 377

Értékesítésre tartott befektetett eszközök értékesítésének eredménye

241

-690

Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás, működő tőke változás előtt

78 542

66 193

Készletek állományváltozása

11

-1 683

-1 068

Vevők állományváltozása

-14 741

-17 237

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

-31 069

1 894

Szállítók állományváltozása

11 022

6 804

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

1 109

-4 259

Biztosítástechnikai kötelezettségek változása

-10 156

5 626

Fizetett nyereségadó

33

-6 197

-7 170

I. Működési tevékenységből származó nettó pénzáramlás

26 827

50 783

Ingatlanok, gépek, berendezések beszerzése

6,7

-19 395

-6 470

Ingatlanok, gépek, berendezések értékesítésének bevétele

7

338

1 083

Befektetett eszközök értékesítésének bevétele

10 690

6 728

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök változása

5

45

Biztosítói adósság és tőkeinstrumentumok változása

-146

-15 042

Kapott kamatok

31

483

-7

II. Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás

-8 025

-13 663

Kölcsön törlesztés

35

-23 923

-8 648

Kötvénykibocsátás

35

110 932

-

Hiteltörlesztés

35

-20 761

-

Lízingtörlesztés

35

-37 431

-35 293

Lízingtörlesztés kivásárlás során értékesítéshez

35

-11 646

-7 513

Fizetett kamatok

35

-4 049

-3 095

Visszavásárolt saját részvény

-

-29

Fizetett osztalék

-117

-69

III. Finanszírozási műveletekből származó nettó pénzáramlás

13 005

-54 647

 

IV. Pénzeszközök változása

31 807

-17 527

Pénzeszköz és pénzeszközegyenértékesek állomány az év elején

15

58 583

76 109

Árfolyamhatás

-266

-

Pénzeszköz és pénzeszközegyenértékesek állomány az év végén

15

90 124

58 583

Budapest, 2023. Március 24

-

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

WABERER'S INTERNATIONAL NyRt.

KONSZOLIDÁLT SAJÁT TŐKEVÁLTOZÁS KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

Megjegyzés

Jegyzett tőke

Tőketartalék

Eredménytartalék

Hedge tartalékok

Értékelési tartalék

Egyéb tartalékok összesen (Hedge és Értékelési)

Átváltási különbözet

Anyavállalatra jutó saját tőke

Ellenőrzést nem biztosító részesedés

Összes saját tőke

Nyító érték 2021. január 1.

6 147

68 438

-13 479

-220

2 096

1 876

-6 801

56 181

208

56 389

Cash flow fedezeti instrumentumok valós érték különbözeteinek halasztott adóval csökkentett értéke

0

0

0

-557

0

-557

0

-557

0

-557

Befektetett pénzügyi eszközök valós érték különbözete

0

0

0

0

-5 629

-5 629

0

-5 629

0

-5 629

Külföldi érdekeltségben keletkezett árfolyamkülönbözet

0

0

0

0

0

0

-1 151

-1 151

0

-1 151

Egyéb átfogó jövedelem

0

0

0

-557

-5 629

- 6 186

-1 151

-7 337

0

-7 337

Tárgyévi eredmény

0

0

17 979

0

0

0

0

17 979

117

18 096

Teljes átfogó jövedelem

0

0

17 979

-557

-5 629

-6 186

-1 151

10 642

117

10 759

MRP-től visszavásárolt saját részvény

-29

0

29

0

0

0

0

0

0

0

Munkavállalói részvény program ingyenes juttatás

0

0

378

0

0

0

0

378

0

378

Kisebbség kivásárlása

0

0

0

0

0

0

0

0

-69

-69

Egyéb mozgás

0

0

1 291

0

0

0

0

1 291

69

1 360

Záró érték 2021. december 31.

6 118

68 438

6 198

-777

-3 533

-4 310

-7 952

68 492

325

68 817

Cash flow fedezeti instrumentumok valós érték különbözeteinek halasztott adóval csökkentett értéke

0

0

0

2 192

0

2 192

0

2 192

0

2 192

Befektetett pénzügyi eszközök valós érték különbözete

0

0

0

0

-4 385

-4 385

0

-4 385

0

-4 385

Külföldi érdekeltségben keletkezett árfolyamkülönbözet

0

0

0

0

0

0

-4 668

-4 668

0

-4 668

Egyéb átfogó jövedelem

0

0

0

2 192

-4 385

-2 193

-4 668

-6 861

0

-6 861

Tárgyévi eredmény

0

0

16 179

0

0

0

0

16 179

25

16 204

Teljes átfogó jövedelem

0

0

16 179

2 192

-4 385

-2 193

-4 668

9 318

25

9 343

Tőketartalék átvezetés

37.d.,

0

-44 726

44 726

0

0

0

0

0

0

0

Kisebbség osztaléka

0

0

0

0

0

0

0

0

-117

-117

Egyéb mozgás

0

0

-244

0

0

0

0

-244

0

-244

Záró érték 2022. december 31.

6 118

23 712

66 859

1 415

-7 918

-6 503

-12 620

77 566

233

77 799

Budapest, 2023. Március 24

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

1. A beszámolót készítő gazdálkodó egység

 

A Waberer’s International Nyrt. (a továbbiakban: „Társaság”) magyarországi székhelyű társaság. A Társaság székhelyének címe: 1239 Budapest, Nagykőrösi út 351. A 2022. december 31-i fordulónappal készített, az ezzel a nappal végződő évre vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatások tartalmazzák a Társaságot és leányvállalatait (a továbbiakban együttesen: „Csoport”, külön-külön: „a Csoporthoz tartozó gazdálkodó egységek”),. A Csoport főtevékenysége a fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai szolgáltatás.

 

 

2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja

 

 

(a) Vállalkozás folytatásával kapcsolatos közzététel

 

A Csoport a 2019-ben és 2020-ban elszenvedett veszteségeket követően a 2020-ban végrehajtott és 2021-ben stabilizált változásoknak és sikeres új üzleti modellnek köszönhetően ismét és tartósan nyereségessé vált, majd 2022-ben kiemelkedő eredményt ért el, amely a Társaság tőzsdei bevezetését követő időszak legmagasabb profitszintje.

A Csoport eredmény elmúlt két és fél évben bekövetkezett javulásának motorja a nemzetközi szegmens eredményének jelentős fejlődése a végrehajtott intézkedéseknek köszönhetően, miközben a korábban is magas jövedelmezőséget biztosító regionális és egyéb szegmens is meg tudta tartani, illetve tovább tudta erősíteni eredménytermelő képességét, illetve a Cégcsoport tevékenység szerkezetén belüli részarányát, ezzel pozitív összetétel hatást eredményezve. Valamennyi szegmens sikeres gazdálkodást folytatott 2022-ben, meghaladva célkitűzéseit és párhuzamosan megteremtve a jövőbeli továbbfejlődés alapjait.

A Cégcsoport 2022. áprilisában sikeresen valósított meg egy 111 millió EUR névértékű kötvénykibocsátást, A kötvény fix kamatozású, 10 éves lejáratú, az 5. és 9. évek között évi 10%- os, míg a 10. évben 50%-os mértékben kerül törlesztésre. A Csoport  kötvény forgalomba hozatalából befolyó összeget – a 2021 decemberében bemutatott stratégiájával összhangban – saját raktár építésére, regionális akvizíció és flotta csere finanszírozására, illetve a meglévő hitelek refinanszírozására használta, illetve használja fel. A végrehajtott forrás bevonás segítségével hosszú távra sikerült biztosítani a Waberer’s számára a további növekedéshez szükséges kiszámítható finanszírozást, így az elkövetkező években képesek leszünk tovább növelni a Csoport versenyképességét, fejleszteni tudjuk az alap infrastruktúránkat és földrajzilag is képesek leszünk kiterjeszteni a jelenleg is sikeres szerződéses logisztikai tevékenységünket.

A kötvény forrásból refinanszírozott, kiváltott – a Csoport korábbi pénzügyi helyzetét jellemző - szigorú feltétel- és biztosíték rendszerrel rendelkező működő tőke finanszírozási forrásokat egy hosszútávú, biztosítékok nélküli forrás váltotta fel, amely mellett a Csoport rövid és hosszú távú finanszírozása stabil alapokon nyugszik, megnyugtató likviditási tartalék mellett tudjuk a Cégcsoport stratégiai fejlesztési projektjeit megvalósítani.

A Csoport a 2022. év során a sikeres és eredményes üzletmenet és a kötvény által biztosított többletforrás együttes eredményeként folyamatosan stabil likviditást mutatott és jelentős pénzeszköz állományt halmozott fel, amelynek értéke 2022. december 31-én 90 millió EUR.

A vállalkozás folytatásának elvének megítélésekor a vezetés számos tényezőt – köztük a Csoport eredményét és a megfelelő finanszírozás rendelkezésre állását is – figyelembe vett az alábbiak szerint:

·       A Csoport aktuális eredménye 2021-et követően 2022-ben is meghaladta a tervezett mértéket, főleg az új üzleti modell bevezetésének, finomhangolásának és továbbfejlesztésének köszönhetően.

·       A Csoport működése 2020. második felében és 2021, valamint 2022 teljes üzleti évben sikeres volt és – a vezetés cselekvési tervének jövőbeli hatásainak következtében - várhatóan a további években is sikeres lesz. Ez a tartós eredményes időszak megfelelően igazolja az üzleti modell tartós pozitív hatását, válságállóságát. Azonban a kedvezőtlen és gyorsan változó politikai és gazdasági környezet hatással lehet a további növekedési lehetőségekre.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

·       A vezetés becslése alapján a Csoport pénzügyi mozgástere – a cash pool csoporthoz tartozó  fuvarozási és szállítmányozási (ITS HU) és a regionális szerződéses logisztika (RCL)  szegmens vonatkozásában is - pozitív, ezt a 2022-ben jelentős részben a kibocsátott kötvényből keletkezett finanszírozási forrás biztosítja..

·       Az üzleti tevékenység eredménye és a fentiekben bemutatott kötvényforrás biztosítja a szükséges működőtőke-mennyiséget. A hitelintézetekkel kötött megállapodások továbbá lehetővé teszik a 2023-ban lejáró gépjármű-lízingek meghosszabbítását is.

A Társaság új tulajdonosi struktúrája szintén garanciát nyújt a Társaság fejlődését és pénzügyi stabilitását biztosító környezet megteremtésére.

A vezetés és a Waberer’s International  Nyrt. Igazgatósági tagjai  bizonyosak abban, hogy a Csoport megfelelő forrásokkal rendelkezik a működés folytatásához a belátható jövőben, és ezzel összhangban a pénzügyi kimutatásokat vállalkozás folytatásának elvével összhangban készítette el.

Ahogyan a 43-as, fordulónap utáni események megjegyzésben kifejtésre kerül a Csoport figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait és az ennek következményeként kialakult pénz és tőkepiaci anomáliáikat, az egyes iparágak működését, az ellátási láncok nehézségeit is.  Bár a gyorsan változó  nemzetközi politikai és  gazdasági körülmények miatt nem zárható ki a rövid és középtávú pénzügyi tervek alulteljesítése, a Társaság rendelkezésére álló jelentős többlet likviditás ilyen nehézségek esetén is biztosítja a pénzügyi teljesítőképességet és a vállalkozás folytatását.

A konszolidált pénzügyi kimutatások nem tartalmaznak, a bemutatott összegek és besorolások vonatkozásában olyan korrekciókat, amelyekre akkor lenne szükség, ha a vállalkozás folytatásának elve a Csoport folyamatos működésének tekintetében nem érvényesülne.

 

(b) A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelésről szóló nyilatkozat

 

A Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásai a vállalkozás folytatásának elvét feltételezve az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS-ek) szerint készültek.

 

Az IFRS-ek az IASB és elődje által kiadott számviteli standardokból, valamint a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) és elődje által kiadott értelmezésekből állnak.

 

A konszolidált pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2023. március 24-én kibocsátásra jóváhagyta.

 

(c) Az értékelés alapja

 

A származékos pénzügyi instrumentumok és az egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok  kivételével, amelyek valós értéken vannak értékelve, a konszolidált elsődleges pénzügyi kimutatások készítése során az értékelés alapja az eredeti bekerülési érték volt.

 

(d) Funkcionális és prezentálási pénznem

 

A Csoport ügyleteinek 92 % az Európai Unió területén teljesít. A cégcsoport finanszírozása EUR-ban történik, a kamatfelárak tekintetében a finanszírozók a magyarországi ország kockázati felárat minimális tekintetben veszik figyelembe a Csoport speciális EU-s tevékenysége miatt. Ennek megfelelően konszolidált pénzügyi kimutatások EUR-ban készültek, amely a Csoport prezentációs pénzneme 2013.01.01-től.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A Csoporthoz tartozó egyes gazdálkodási egységek funkcionális pénznemeit, ahol nem euro a pénznem, az alábbi táblázat foglalja össze:

 

 

Társaság

2022

2021

Waberer's - Szemerey Logisztika Kft.

HUF

HUF

Wáberer Hungária Biztosító Zrt.

HUF

HUF

Közdűlő Invest Kft.

HUF

HUF

KDI Property Kft.

HUF

HUF

WPL Fulfillment Zrt.

HUF

-

Waberer's Románia SA

RON

RON

LINK Sp. z o.o.

PLN

PLN

NewDefine Sp. zoo

PLN

PLN

 

(e) Becslések és döntések alkalmazása

 

A pénzügyi kimutatások alábbi számviteli politikáknak megfelelő elkészítése szükségessé teszi, hogy a vezetőség olyan döntéseket, becsléseket és feltevéseket alkalmazzon, amelyek hatással vannak a számviteli politikák alkalmazására, valamint az eszközök, kötelezettségek, bevételek és ráfordítások beszámolóban szereplő összegére.  A tényleges eredmények eltérhetnek ezektől a becslésektől.

 

A becslések és a mögöttes feltételezések felülvizsgálata folyamatos. A számviteli becslések módosításai a becslések módosításának időszakában, valamint a módosítás által érintett jövőbeli időszakokban kerülnek kimutatásra.

 

Az alábbi megjegyzésekben bemutatjuk a becslési bizonytalanság és a számviteli politikák alkalmazása terén hozott kritikus döntések fő területeit, amelyek a legjelentősebb hatást gyakorolják a konszolidált pénzügyi kimutatásokban megjelenített összegekre:

 

§  goodwillt tartalmazó pénztermelő egység megtérülő értékének értékelése (lásd: 6. (a) pont)

§  céltartalékok és függő tételek (lásd: 18. és 40. pont)

§  pénzügyi instrumentumok értékelése (39. (d) pont)

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

3. Jelentős számviteli politikák

 

Az alábbiakban ismertetett számviteli politikák alkalmazása következetesen történt a jelen konszolidált pénzügyi kimutatásokban bemutatott valamennyi időszakra vonatkozóan, és azokat a Csoporthoz tartozó gazdálkodó egységek következetesen alkalmazták.

 

      I.    Kibocsátott még nem hatályos, deaz EU által befogadott standardok és értelmezések

 

 

       i.         IFRS 17: Biztosítási szerződések

A módosítás eredetileg a 2021. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényes, de korábbi alkalmazása is megengedett, amennyiben az IFRS 15 Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel standardot és az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok standardot egyaránt alkalmazták. 2020 márciusi ülése alkalmával az IASB a hatályba lépést 2023-ig elhalasztotta. Az IFRS 17 Biztosítási szerződések standard rögzíti a kibocsátott biztosítási szerződések elszámolására, értékelésére, bemutatására és közzétételére vonatkozó elveket, illetve hasonló elveket ír elő a viszontbiztosítási szerződések és a kibocsátótól függő részesedési jellemzőket tartalmazó befektetési szerződések vonatkozásában is. A módosítás célja annak biztosítása, hogy a gazdálkodók a biztosítási szerződéseket hűen tükröző releváns adatokat  tegyenek közzé, amelyek alapján a beszámolók felhasználói felmérhetik az IFRS 17 hatálya alá tartozó szerződéseknek az adott vállalkozás pénzügyi helyzetére, pénzügyi teljesítményére és pénzáramaira gyakorolt hatását. 2023. Január 01-től hatályos

A Csoport felmérte az IFRS 17 bevezetésének várható hatását. A készített becslések alapján a Csoport saját tőkéje várhatóan 15-22 millió euróval fog növekedni, ezek a hatások még nem tekinthetőek véglegesnek, az áttérési munkák még nem fejeződtek be.

Az IFRS 17 bevezetésének tényleges hatása eltérhet a fenti becsült adatoktól, amelynek okai a következők:

·       Az IFRS 17-hez kapcsolódó új könyvelési folyamatok és a belső kontrollok kialakítása még nem végleges az érintett leányvállalatnál

·       Az új rendszerek hosszabb távon még nem működtek és a hozzájuk kapcsolódó kontrollok értékelése folyamatban van.

·       Az IFRS 17-hez kapcsolódó új számviteli politikák, becslések és feltételezések is változhatnak, amíg a leányvállalat el nem készíti az első pénzügyi kimutatásait, amelynek már része az IFRS 17 bevezetésének dátuma (2023. január 1).

  

Változás IFRS 4 elszámoláshoz képest

Várható hatás saját tőkére IFRS 17 bevezetése után

Nettó kártartalék csökkenése a legjobb becslés bevezetése miatt

Növekedés

Kockázati kiigazítás bevezetése

Csökkenés

Halasztott szerzési költségek megszüntetése

Csökkenés

 

     ii.         IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és IFRS Alkalmazási Útmutató 2: Számviteli politikák közzététele (Módosítások)

A módosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényesek, a korábbi alkalmazás megengedett. A módosítások iránymutatást adnak a lényegességi megítélésnek a számviteli politika közzétételére vonatkozó alkalmazásához. Az IAS 1 módosításai különösen a „jelentős” (significant) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelményt váltják fel a „lényeges” (material) számviteli politika közzétételére vonatkozó kötelezettséggel. Ezenkívül útmutatást és szemléltető példákat ad az Alkalmazási útmutatóban, hogy segítsék a lényegesség fogalmának alkalmazását a számviteli politika közzétételével kapcsolatos döntések meghozatalakor. 2023. Január 01-től hatályos.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

    iii.         IAS 8 Számviteli politikák, Számviteli becslések és hibák változásai: Számviteli becslések meghatározása

A módosítások 2023. Január 1-jén és az azt követő periódusokra vonatkozóan lépnek hatályba az előzetes alkalmazás megengedett és alkalmazható a számviteli politikák és számviteli becslések változtatására, melyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következtek be. A módosítások bevezetik egy új számviteli becslés fogalmát, meghatározott pénzösszegek mérési bizonytalanságoknak való kitettségével kapcsolatban a pénzügyi kimutatásban. A módosítások azt is tisztázzák, hogy mik a változások a számviteli becslésekben, valamint ezek, hogyan térnek el a számviteli politikai változásoktól és a hibák kijavításától. 2023. Január 01-től hatályos.

    iv.         IAS 12 Jövedelemadók: Az egyetlen ügyletből eredő eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó (Módosítások)

A módosítások 2023. január 1-jén vagy illetve az azt követő időszakokra vonatkozóan lépnek hatályba, az előzetes alkalmazás megengedett. 2021 májusban a Tanács módosításokat adott ki az IAS 12 Jövedelemadókhoz, melyek leszűkítik a hatályát a kezdeti megjelenítésnek az IAS 12-hez kapcsolódóan, valamint megadják, hogy a cégeknek, hogyan kellene elszámolniuk a halasztott adót a lízingek és a leszerelési kötelezettségekhez kapcsolódóan. A módosítások értelmében a kezdeti megjelenítés kivétele nem vonatkozik azokra az ügyletekre, melyek kezdeti megjelenítéskor növelik az adóköteles és levonható átmeneti különbségeket. Ez csak abban az esetben alkalmazandó, ha a lízing eszköz és kötelezettség megjelenítése (vagy leszerelési kötelezettség és leszerelési eszközkomponens) növelik az adóköteles és levonható átmeneti különbözeteket, melyek nem azonosak. 2023. Január 01-től hatályos.

 

    II.    Kibocsátott még nem hatályos,  és az EU által még be nem befogadott standardok és értelmezések

 

 

       i.         IFRS 10: Konszolidált pénzügyi kimutatások, Módosítás az IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és az IAS 28 Befektetések társult és közös vállalkozásokban standardban: Befektető és annak társult vagy közös vállalkozása közti eszközök értékesítése vagy hozzájárulása

 

A módosítások orvosolják az IFRS 10 és az IAS 28 követelményei közötti elismert ellentmondást a befektető és társult vagy közös vállalkozása közötti eszközök értékesítése vagy hozzájárulása tekintetében. A módosítások fő következménye, hogy a teljes nyereséget vagy veszteséget akkor kell elszámolni, ha egy ügylet üzleti tevékenységet érint (függetlenül attól, hogy leányvállalatban található-e vagy sem) Részleges nyereség vagy veszteséget számolnak el, ha egy tranzakció olyan eszközöket foglal magában, amelyek nem képeznek üzletet, még akkor is ha ezek az eszközök egy leányvállalatban találhatók. 2015 decemberében az IASB határozatlan időre elhalasztotta ennek a módosításnak a hatálybalépését a tőkeszámítási módszerrel kapcsolatos kutatási projektjének eredményéig. A módosításokat az EU még nem fogadta be.

     ii.         IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: a kötelezettségek rövid-, illetve hosszú lejáratúként történő bemutatása (módosítás)

A módosítás a 2022. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényes, de korábbi alkalmazása is megengedett. A Covid-19 járványra való tekintettel az IASB a hatályba lépést egy évvel – 2023. január 1-ig – elhalasztotta, így több időt hagyva a vállalkozásoknak a módosításból eredő besorolási változások végrehajtására. A módosítás az előírások egységes alkalmazását igyekszik elősegíteni azzal, hogy segít a társaságoknak meghatározni, hogy a bizonytalan rendezési idejű hitelek és egyéb kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúként kerüljenek-e kimutatásra a mérlegben. A módosítás befolyásolja a kötelezettségek mérlegben történő kimutatását, miközben az eszközök, források, bevételek és ráfordítások értékelésére, illetve elszámolásának idejére vonatkozó meglévő követelményeket nem érinti, ahogy az ezen tételekkel kapcsolatban a társaságok által közzétett adatokat sem. A módosítás ezen túlmenően a saját tőkeinstrumentum kibocsátásával történő adósságrendezés besorolásával kapcsolatos előírásokat is pontosítja.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

2021 Novemberben a Testület kiadott egy nyilvános tervezetet, mely tisztázza, hogyan kell kezelni azokat a kötelezettségeket, amelyek olyan kovenánsoktól függnek, melyeket be kell tartani a jelentéstételi időszakot követő időpontban. A Tanács főleg szűk hatókörben javasol módosításokat az IAS 1-ben, amelyek gyakorlatilag visszafordítják a 2020-as módosításokat, melyek előírják a gazdálkodó egységeknek, hogy rövid lejáratúként soroljanak be, olyan kötelezettségeket, amelyek kovenánsokhoz köthetőek és a beszámolási időszakot követő 12 hónapon belül teljesítendőek, amennyiben ezek a megállapodások a beszámolási időszak végén nem teljesülnek.

Ehelyett a javaslatok előírnák az alanyok számára, hogy külön jelenítsenek meg minden olyan kovenánsokhoz tartozó, hosszú  lejáratú kötelezettséget, melyet a beszámolási időszak végét követő 12 hónapon belül kell teljesíteni. Továbbá, ha az alanyok nem tesznek eleget ezen jövőbeli kovenánsoknak a beszámolási időszak végén, további közzétételekre van szükség. A javaslatok a 2024 Január 1-jén illetve az azt követő beszámolási időszakban lépnek hatályba és visszamenőlegesen is alkalmazni kell az IAS 8-nak megfelelően, míg a korai alkalmazás megengedett. A Tanács halasztást javasolt a 2020. évi módosítások hatályba lépésének időpontjára, így az alanyoknak nem kötelező megváltoztatni a jelenlegi gyakorlatot mielőtt a módosítások hatályba lépnének. 2024. Január 01-től hatályos. A Csoport úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.

 

    iii.         IFRS 16 Lízing: Lízing kötelezettség és visszlízing (Módosítások)

2022. szeptember 22-én az IASB kiadta a lízingkötelezettség eladás és visszlízing esetén (az IFRS 16 módosításai) olyan módosításokkal, amelyek egyértelművé teszik, hogy az eladó-lízingbevevő a későbbiekben hogyan értékeli az IFRS 15 követelményeinek megfelelő visszlízingügyleteket,  azokat értékesítésként kell elszámolni. A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A Csoport úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a Csoport konszolidált pénzügyi kimutatásaira.

 

  III.         A Csoport által 2022. évben átvett, alább ismertetett, módosított IFRS standardok kivételével, a konszolidált pénzügyi kimutatások elkészítéséhez alkalmazott számviteli politikák megegyeznek az előző évben alkalmazottakkal:

 

       i.         IFRS 3 Üzleti kombinációk; IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések; IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések, valamint a 2018-2020 közötti éves javítások 2018-2020 (módosítások)

A módosítás a 2022. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényes, de korábbi alkalmazása is megengedett. Az IASB szűk hatókörű módosításokat adott ki az alábbi IFRS standardokhoz:

Ø  az IFRS 3 Üzleti kombinációk standard módosítása az IFRS 3-ban a fogalmi keretrendszerre való hivatkozást aktualizálta az üzleti kombinációkra vonatkozó számviteli előírások változtatása nélkül.

Ø  az IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések standard módosítása megtiltja a vállalkozások számára, hogy a tárgyi eszközök bekerülési értékéből levonják az olyan tételek értékesítéséből származó összegeket, amelyek azalatt kerültek előállításra, amíg a társaság az eszközt a rendeltetésszerű használatra előkészítette. Ehelyett a vállalkozásnak az ilyen értékesítésből származó hozamot és a kapcsolódó költségeket az eredménnyel szemben kell elszámolnia.

Ø  az IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések standard módosítása rögzíti, hogy a vállalkozás a szerződés teljesítésével kapcsolatos költségek megállapítása során milyen költségeket vehet figyelembe annak meghatározásához, hogy a szerződés visszterhes-e vagy sem.

Ø  a 2018-2020 között kiadott javítások apró módosításokat tartalmaznak az IFRS 1 A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok első alkalmazása, az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok, valamint az IAS 41 Mezőgazdaság standardra, illetve az IFRS 16 Lízingek standardhoz csatolt bemutató példákra vonatkozóan.

 

     ii.         IFRS 16 Lízingek- COVIDhoz kapcsolódó bérleti engedmények 2021. Június 30-at követően: (Módosítás)

A módosítás 2021 április 1-jén vagy az azt követő beszámolási időszakokra vonatkozik, amelyek korábbi alkalmazása engeélyezett, beleértve a módosítás kibocsátásának időpontjában még nem engedélyezett pénzügyi kimutatások esetében is.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

2021 Márciusában a Tanács módosította a gyakorlati feltételeket az IFRS 16-ban mely könnyítéseket nyújtott a lízingbevevőknek az IFRS 16 lízingmódosítások ajánlásának alkalmazása alól a bérleti engedmények kapcsán, melyek a Covid-19 világjárvány közvetlen következményeként merültek fel. A módosítást követően, a gyakorlati megoldás olyan bérleti engedményekre vonatkozik amelyekben a lízingdíjak csökkentése csak 2022 Június 30-án vagy azt megelőző időszakban esedékes, feltéve ha az egyéb feltételek a gyakorlati alkalmazással kapcsolatban teljesülnek.

 

(a) A konszolidáció alapja

 

(i) Leányvállalatok

A leányvállalatok a Csoport által ellenőrzött gazdálkodó egységek. Ellenőrzés akkor áll fenn, ha a Csoport képes egy gazdálkodó egység pénzügyi és működési politikájának irányítására, a tevékenységéből származó haszon megszerzése érdekében. Az ellenőrzés megítélése az aktuálisan gyakorolható potenciális szavazati jogok figyelembevételével történik. A konszolidált pénzügyi kimutatások a leányvállalatok pénzügyi kimutatásait az ellenőrzés kezdetének napjától az ellenőrzés megszűnésének napjáig tartalmazzák. A leányvállalatok számviteli politikáját megváltoztatták, ha az a Csoport által alkalmazott politikákkal való összhang elérése érdekében szükséges volt.

 

 

(ii) A konszolidáció során kiszűrt ügyletek

A konszolidáció során kiszűrésre kerülnek a csoportközi egyenlegek és ügyletek, valamint a csoportközi ügyletekből származó, realizált és nem realizált bevételek és ráfordítások.

 

(b) Funkcionális pénznemtől eltérő pénznem

 

(i) Funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben történő ügyletek

A Funkcionális pénznemtől eltérő pénznemű ügyletek az ügyletek napján érvényes árfolyammal vannak átszámítva a Csoportba tartozó gazdálkodó egységek megfelelő funkcionális pénznemére. A mérlegfordulónapon a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben nyilvántartott monetáris eszközök és kötelezettségek mérlegfordulónapi árfolyamon vannak átszámítva funkcionális pénznemre. A monetáris tételek utáni árfolyamnyereség vagy -veszteség az effektív kamatlábbal és az időszaki kifizetésekkel módosított, az időszak elején funkcionális pénznemben fennálló amortizált bekerülési érték és az időszak végi árfolyamon átszámított, a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben fennálló amortizált bekerülési érték különbözete. A valós értéken értékelt, a funkcionális pénznemtől eltérő pénznemben denominált nem monetáris eszközök és kötelezettségek funkcionális pénznemre való átszámítása a valós érték meghatározásának napján érvényes árfolyamon történik.

 

(ii) Külföldi érdekeltségek

A külföldi érdekeltségek eszközei és kötelezettségei, beleértve a felvásárlás nyomán keletkező goodwillt és valósérték-helyesbítéseket, mérlegfordulónapi árfolyamon vannak átszámítva euróra. A külföldi érdekeltségek bevételei és ráfordításai az éves  átlag árfolyamon vannak átszámítva euróra.

 

Az árfolyam-különbözetek közvetlenül az egyéb átfogó jövedelmen keresztül, a külföldi pénznemmel kapcsolatos átszámítási tartalékban (átváltási különbözet) vannak elszámolva. Amikor a külföldi érdekeltség részleges vagy teljes értékesítésére kerül sor, az átváltási különbözet összege átvezetésre kerül az eredménybe.

 

 

(c) Pénzügyi instrumentumok

 

Pénzügyi instrumentumnak minősül minden olyan ügylet, amely az egyik vállalkozásnál pénzügyi eszközt, a másik vállalkozásnál pedig pénzügyi kötelezettséget vagy tőkeinstrumentumot keletkeztet.

Pénzügyi eszköznek minősül minden eszköz, ami:

a)     készpénz;

b)     másik vállalkozás tőkeinstrumentuma;

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

c)     szerződéses jog, amely:

(i)     másik vállalkozástól készpénz vagy más pénzügyi eszköz megszerzésére; vagy

(ii)   a Csoport szempontjából potenciálisan előnyös feltételek mellett, másik vállalkozás bevonásával pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek cseréjére irányul; illetve

d)     olyan szerződés/ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás saját tőkeinstrumentumaival kerül vagy kerülhet sor és olyan:

(i)     nem származékos ügylet, amelynek keretében a Csoport a vállalkozás saját tőkeinstrumentumaiból változó számban részesül/részesülhet; vagy

(ii)   származékos ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás adott számú saját tőkeinstrumentumaiért nem fix pénzösszeg vagy más pénzügyi eszköz cseréjével kerül/kerülhet sor.

 

A Csoport pénzügyi eszközei  eszközeink jellemzően a készpénzen kívül vevőköveteléseink, az amortizált bekerülési értéken értékelt vállalati kötvényeink, az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt állampapírjaink és egyéb értékpapírjaink és egyéb forgóeszközeink és származékos ügyleteink melyek a további pontokban részletezésre kerülnek.

Értékpapírjainkat alapvetően két üzleti modell alkalmazásával tartjuk.

1.      A Csoport befektetett pénzügyi eszközeit amortizált bekerülési értéken értékeli amennyiben megállapítja, hogy mindkét alábbi feltétel teljesül és ezen pénzügyi eszközöket a kezdeti megjelenítéskor nem jelölte meg visszavonhatatlanul eredménnyel szemben valós értéken értékeltként:

  • a pénzügyi eszközt olyan üzleti modell alapján tartjuk, amelynek célja pénzügyi eszközök szerződéses cash flow-k beszedése érdekében történő tartása; valamint
  • a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke és a kint levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései. (SPPI teszt)

 

2.      A Csoport által az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt adósságinstrumentumok kategóriába azok az eszközök tartoznak, amelyekhez kapcsolódóan a szerződéses pénzáramok kizárólag tőkeösszeg-és kamatfizetésekből állnak, illetve amely eszközt a Társaság az alkalmazott üzleti modellben a szerződéses cash flow-k beszedése mellett az eszköz lehetséges értékesítése érdekében tart.

 

SPPI teszt

A vásárolt értékpapírok,  vállalati kötvények, fix futamidővel, fix kamattal és fix visszafizetési ütemezéssel rendelkeznek. Nem tartalmaznak semmilyen egyéb kockázatot, volatilitást, eseménytől függő pénzmozgást. A kamat a pénz időértékén kívül csak a hitel- és likviditási kockázatra, a hitelhez kötődő költségekre és a hitelnyújtó hasznára nyújtanak fedezetet.

 

Pénzügyi kötelezettségnek minősül minden kötelezettség, ami:

a)     szerződéses jog, amely:

(i)     másik vállalkozás részére készpénz vagy más pénzügyi eszköz juttatására; vagy

(ii)   a Csoport szempontjából potenciálisan előnytelen feltételek mellett, másik vállalkozás bevonásával pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek cseréjére irányul; illetve

b)     olyan szerződés/ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás saját tőkeinstrumentumaival kerül vagy kerülhet sor és olyan:

(i)     nem származékos ügylet, amelynek keretében a Csoport a vállalkozás saját tőkeinstrumentumait változó számban adja/adhatja át; vagy

(ii)   származékos ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás adott számú saját tőke instrumentumaiért nem fix pénzösszeg vagy más pénzügyi eszköz cseréjével kerül/kerülhet sor.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A Csoport pénzügyi kötelezettségei jellemzőenk lízingjeink, egyéb hiteleink és kölcsöneink, kibocsátott kötvényünk és egyéb kötelezettségeink és származékos ügyleteink, melyek a további pontokban részletezésre kerülnek.

Tőkeinstrumentum minden olyan ügylet, amely adott vállalkozás eszközeiben - a vállalkozás valamennyi kötelezettségének levonása után - maradványrészesedésre jogosít.

Származékos ügyletnek minősül minden pénzügyi instrumentum, ami az alábbi három kritériumnak megfelel:

a)     értéke az alapul szolgáló tényezőkben bekövetkezett változások tükrében változik. Alapul szolgáló tényezőnek tekintendő például egy adott, rögzített kamatláb, a pénzügyi instrumentum ára, árutőzsdei árfolyam, devizaárfolyam, ár- vagy árfolyamindex, hitelminősítés vagy hitelképességi mutató, illetve bármilyen más változó, feltéve – nem pénzügyi változó esetén – hogy a változó nem kifejezetten az ügyletben résztvevő valamelyik félre vonatkozik;

b)     nem igényel semmiféle kezdeti nettó befektetést vagy a kezdeti nettó befektetés mértéke nem éri el a más hasonló (a piaci tényezők változásaira hasonlóan reagáló) ügyletek esetén szükséges kezdet nettó befektetés szintjét; és

c)     jövőbeli időpontban kerül rendezésre.

 

(i)              Származékos pénzügyi instrumentumok

 

A Csoport rendelkezik az árfolyamkockázatoknak való kitettség fedezésére szolgáló származékos pénzügyi instrumentumokkal.

 

A származékos ügyletek kezdeti megjelenítése valós értéken történik; a hozzárendelhető tranzakciós költségek felmerülésük időpontjában az eredményben vannak elszámolva. A kezdeti megjelenítést követően a cash flow fedezeti ügyletnek minősülő származékos ügyletek év végén valós értéken vannak értékelve, és a valós értékből a hatékony rész közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony rész az egyéb ráfordítással, vagy egyéb bevétellel szemben kerül elszámolásra.

A tárgyidőszakban lezárult cash flow fedezeti ügyletek esetében a Csoport számviteli politikája szerint a hatékonynak minősűlő realizált eredmény árbevétel csökkenésként vagy növekedésként, illetve a bérköltség és az üzemanyag költség fedezetére kötött ügyleteknél a dirket költségek között kerül kimutatásra.

 

 (d) Ingatlanok, járművek, berendezések

 

(i)              Megjelenítés és értékelés

Az ingatlanok, járművek és berendezések értékelése halmozott értékcsökkenési leírással és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken történik.

 

A bekerülési érték az adott eszköz megszerzéséhez közvetlenül hozzárendelhető ráfordításokat tartalmazza. A saját előállítású eszközök bekerülési értéke az anyagköltséget, a közvetlen munkaköltséget, az eszközök rendeltetésszerű használat céljából működőképes állapotba hozásához közvetlenül hozzárendelhető bármely más költségeket tartalmazza. A minősített eszközök beszerzéséhez, építéséhez vagy előállításához kapcsolódó hitelfelvételi költségek az adott eszköz bekerülési értékében vannak kimutatva.

 

Ha az ingatlanok, járművek és berendezések egyes részeinek eltérő a hasznos élettartama, azokat az ingatlanok, járművek és berendezések között külön tételekként (fő komponensek) számoljuk el.

Az ingatlanok, járművek és berendezések valamely tételének értékesítéséből származó nyereség vagy veszteség az értékesítése bevételének az ingatlanok, járművek és berendezések könyv szerinti értékével történő összehasonlításával vannak meghatározva, és az nettó módon van az eredményben az egyéb bevételek között.

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(ii)            Későbbi költségek

Az ingatlanok, gépek és berendezések egy részének a csere költsége a tétel könyv szerinti értékében van megjelenítve, ha valószínű, hogy az adott részben megtestesülő várható jövőbeni gazdasági hasznok be fognak folyni a Csoporthoz, és az adott rész bekerülési értéke megbízhatóan mérhető. A kicserélt rész könyv szerinti értéke kivezetésre kerül. Az ingatlanok, gépek és berendezések napi szervizelésének költségei az eredményben vannak megjelenítve felmerüléskor.

 

(iii)           Értékcsökkenés

Az értékcsökkenés elszámolása lineáris módszerrel történik az eredményben, az ingatlanok, gépek és berendezések egyes részeinek becsült hasznos élettartama alapján az értékcsökkenthető érték összegére vonatkozóan. Értékcsökkenthető értéknek a maradványértékkel csökkentett bekerülési érték minősül. Telek után nincs értékcsökkenés elszámolva.

 

A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

·                épületek                                                                            30 -50 év

·                gépek és berendezések                                                     7 év

·                járművek                                                                           4-5 év

·                egyéb berendezések és felszerelések                               7 év

 

(iv)           IFRS16  Használatijog-eszköz

 

A lízing finanszírozással vásárolt járművek hasznos élettartama és maradványértéke megegyezik a lízing szerződésben meghatározott futamidővel és a jármű gyártó által a futamidő végére adott visszavásárlási garancia értékével a regionális szerződéses logisztika szegmens esetében. A nemzetközi fuvarozási szegmens esetében az eszközök  használati joga kerül kimutatásra a futamidő alatti pénzkiáramlások alapján, mint eszköz érték, amely a szerződés szerinti futamidő alatt kerül lineáris elszámolásra értékcsökkenésként az IFRS 16 szabályai szerint.

A használatijog -eszközök  utáni amortizáció a lízing futamideje alatt történik melyet az IFRS 16 szerint határoz meg a Csoport.

A Csoport által maradványérték garancia alatt fizetendő összeg valós értéke szintén a lízing kötelezettségek részét képezi. 

A változó lízing díjak, amelyek nem tartoznak bele a lízingkötelezettség értékelésébe, a dirket költségek között kerülnek kimutatásra abban a periódusban, amikor a kifizetést kiváltó esemény vagy feltétel bekövetkezik, kivéve, ha a költségeket egy másik eszköz könyv szerinti értéke tartalmazza.

 

Kezdetben a lízing kötelezettséget a kezdőnapig meg nem fizetett lízingfizetések jelenértékén mutatja ki a Csoport, diszkontálva a lízing implicit kamatlábával, vagy, amennyiben a kamatláb nehezen meghatározható, a járulékos kamatlábbal. A kezdőnap után a lízing kötelezettséget a Társaság amortizált bekerülési értéken értékeli az effektív kamatlábmódszer alkalmazásával.

A használati jog eszköz kezdeti értéke tartalmazza a lízing kezdete utáni fix kifizetéseket, csökkentve az esetleges lízingösztönzőkkel, a változó kifizetéseket(az indexálástól függően), a lízingbevevő által fizetendő maradványérték-garanciákat , a vételi vagy meghosszabbítási opció lehívási árát (ha ésszerűen biztos, hogy a lízingbevevő le fogja használni ezeket az opciókat), a kötbért a bérleti szerződés felmondásáért (ha ésszerűen biztos, hogy a bérlő felmondja a bérleti szerződést), a nem lízing komponensek leválasztásra kerülnek és költségként számoljuk el őket.

A egyéb használatijog-eszközök szintén az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS 16 szerinti lízing kötelezettség a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra. Minden olyan bérleti jogból származó használati jog, amelynek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban a direkt költségek között kerülnek elszámolásra.

 

A Csoport meghatározta a lízing futamidejét minden olyan lízingszerződés esetében, amelyek hosszabbítási vagy megszüntetési opciót tartalmaznak. Annak megítélése, hogy ezen opciók gyakorlása észszerűen biztos a Csoport szempontjából befolyásolja a lízing futamidejét, amely jelentős hatással van a lízing kötelezettségekre.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 (e) Immateriális javak

 

(i)           Goodwill

.

Goodwill bekerülési értéke

A Csoport a végrehajtott üzleti kombinációira a goodwill összegét a fizetett ellenérték és a megszerzett nettó eszközérték valós értékének különbségeként határozza meg.

 

Ellenőrzést nem biztosító részesdés értékelése:

A Csoport a nem ellenőrző részesedésekhez kapcsolódó komponenseket a  leányvállalat nettó eszközértékének valós értéke arányában értékeli (konzisztensen az üzleti kombinációk értékelési alapelveivel).

  

Későbbi értékelés

A goodwill értékelése halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken történik.

 

(ii)          Egyéb immateriális javak

A Csoport által beszerzett, határozott hasznos élettartamú egyéb immateriális javak (software, licensz) halmozott amortizációval és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken vannak nyilvántartva.

 

(iii)            Későbbi ráfordítások

A későbbi ráfordítások aktiválására csak akkor kerül sor, ha azok növelik az adott eszközben megtestesülő jövőbeni gazdasági hasznokat. Minden egyéb ráfordítás, beleértve a saját előállítású goodwill és márkanevek ráfordítását is, az eredménybe kerülnek elszámolásra felmerüléskor.

 

(iv)           Amortizáció

Az amortizáció az eredményben van elszámolva lineáris módszerrel a goodwill kivételével az immateriális javak becsült hasznos élettartama során attól a naptól kezdve, amikor azok használatra készek. A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

·       szoftver                                                                                          10 év

·       vagyoni értékű jogok                                                                       6 év.

 

 

(f) Készletek

A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbikon vannak értékelve.  Az alkatrész készletek bekerülési értéke átlagáron, a tank készletek bekerülési értéke a FIFO elv alapján van meghatározva, és az tartalmazza a készletek beszerzésekor felmerült ráfordításokat, az előállítási vagy átalakítási költségeket és az annak érdekében felmerült egyéb költségeket, hogy a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüljenek.

 

A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során a becsült értékesítési ár, csökkentve a befejezés becsült költségeivel és az értékesítési ráfordításokkal.

 

 

(g) Értékvesztés

 

       (i)  Pénzügyi eszközök

 

Az amortizált bekerülési értéken vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken (FVOCI-n) értékelt hitelviszonyt megtestesítő instrumentumokon várható hitelezési veszteséget a Csoport előremutató jelleggel értékeli, a keletkezett veszteségre képzett értékvesztést pedig havonta számolja el. A várható hitelezési veszteség értékelése az alábbiakat tükrözi:

·       egy adott – több különféle lehetséges kimenetel kiértékelése alapján megállapított - elfogulatlan, valószínűséggel súlyozott összeget;

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

·       a pénz időértékét; továbbá

·       a mérlegfordulónapon a múltbeli eseményekről, az aktuális feltételekről, valamint a jövőbeli gazdasági körülményekre vonatkozó előrejelzésekről túlzott költségek vagy utánanézés nélkül is rendelkezésre álló ésszerű és alátámasztható adatokat.

Az amortizált bekerülési értéken vagy FVOCI-n értékelt várható hitelezési veszteségre képzett értékvesztés megállapítása olyan terület, amely komplex modellek, valamint a jövőbeni gazdasági körülményekre és hitelezési magatartásra (pl. a vevő késedelembe esésének valószínűsége és az abból eredő veszteségre) vonatkozó jelentős feltételezések alkalmazását igényli.

Az általános módszer a pénzügyi instrumentumok hitelminőségének romlását, illetve javulását mutató tendenciát tükrözi. Az értékvesztésként vagy céltartalékként elszámolt hitelezési veszteség összege a hitel kezdeti megjelenítése óta bekövetkezett romlásának mértékétől függ. Az általános módszer két értékelési alapot különböztet meg:

·       12 havi várható hitelezési veszteségek (1. szint), ami a bekerüléstől kezdve valamennyi tételre vonatkozik, amíg a hitelminősítés jelentős mértékben nem romlik

·       teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek (2. és 3. szint), ami akkor alkalmazandó, ha az egyedi vagy csoportos hitelezési kockázat jelentős mértékben megnőtt

Azon pénzügyi eszközök esetében, amelyekre hitelezési veszteség került elszámolásra (3. szint) a kamatbevétel a bruttó könyv szerinti érték helyett az értékvesztéssel csökkentett amortizált bekerülési érték alapján effektív kamatláb módszerrel kerül kiszámításra.

Az egyszerűsített módszer nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. A jelentős finanszírozási elemet nem tartalmazó vevő, illetve szerződés szerinti követelések esetén, ahol a Csoport úgy döntött, hogy az árbevétel-elszámolás szempontjából nem korrigálja a kamatrész ellenértékét - mert nem tartalmaz jelentős finanszírozási komponensta Csoport az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett döntött. Az egyéb pénzügyi eszközök értékvesztésének elszámolása az általános módszer szerint történik.

A teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek elszámolásakor az értékvesztést egy értékvesztés számlán keresztül számoljuk el, hogy leírjuk a követelés könyv szerinti értékét a várható pénzáramoknak a követelés eredeti effektív kamatlábával diszkontált jelenértékére.

Az egyszerűsített módszer szerint a Csoport a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek meghatározásához értékvesztés-mátrixot alkalmaz, amely a vevők egyes körülményeit, valamint a késedelmes napok számát veszi figyelembe. A mátrixban alkalmazott értékvesztési ráták az IFRS 9 várható hitelezési veszteségszámításokra vonatkozó általános követelményei alapján kerülnek meghatározásra.

Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege lecsökken, a csökkenés pedig egyértelműen az értékvesztés elszámolását követő eseményhez kapcsolható (mint pl. a vevő hitelminősítésének javulása), a korábban elszámolt értékvesztés visszavezetésre kerül az értékvesztésszámla éves eredménnyel szembeni korrekciójával szemben. Az értékvesztés visszavezetése eredményeként a pénzügyi eszköz könyv szerinti értéke nem emelkedhet az amortizált bekerülési érték azon összege fölé, ami akkor lenne helytálló, ha az értékvesztés visszavezetésének időpontjában az értékvesztés elszámolására nem került volna sor.

A Csoport a pénzügyi eszközöket teljesen vagy részben akkor írja le, ha gyakorlatilag minden behajtási lehetőséget kimerített, a megtérülés esélye pedig ennek ellenére nem reális. Erre utaló jel lehet:

·       a behajtási tevékenység megszüntetése, valamint

·       ha a behajtási módszer fedezet lefoglalását jelenti, a fedezet értéke pedig nem elégséges a kintlévőség teljes megtérüléséhez.

A behajthatatlan követelések a kapcsolódó értékvesztésre képzett céltartalékkal szemben kerülnek leírásra miután a követelés megtérülésére irányuló eljárások lezárultak, a veszteség összege pedig meghatározásra került. A korábban már leírt összegek esetleges későbbi megtérülését a tárgyévi eredménnyel szemben az értékvesztés-számla csökkentése mellett számoljuk el.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(ii)          Nem pénzügyi eszközök

Az IAS 36 standard hatókörábe tartozó nem pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke minden fordulónapon felülvizsgálatra kerül a Csoport által annak megállapítására, van-e értékvesztésre utaló jel.  Ha van értékvesztésre utaló jel, meghatározásra kerül az adott eszköz becsült megtérülő értéke. A goodwill és a határozatlan hasznos élettartamú vagy használatra még nem kész immateriális javak megtérülő értékére legalább minden egyes mérlegfordulónapon becslés készül.

 

A Csoport évente egyszer, illetve ha olyan jelzés áll fenn, amely arra utal, hogy értékvesztés elszámolása indokolttá válhat, megvizsgálja, hogy a goodwill esetében kell-e értékvesztést elszámolni. Ennek értelmében meg kell becsülni azon pénztermelő egységek megtérülő értékét, melyekhez goodwill kapcsolódik. A megtérülő érték megállapításához a Csoport meghatározza a pénztermelő egység jövőbeni várható pénzáramait, illetve kiválasztja a megfelelő diszkontrátát a pénzáramok jelenértékének kiszámítása céljából.

 

Egy eszköz vagy pénztermelő egység megtérülő értéke a használati értéke és az értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke közül a nagyobbik összeg. A használati érték meghatározása a becsült jövőbeli cash flow-k jelenértékükre történő diszkontálásával történik, a pénz időértékére és az eszközre jellemző kockázatokra vonatkozó jelenlegi piaci értékítéletet tükröző, adózás előtti diszkontráta alkalmazásával. Értékvesztési vizsgálat céljára az eszközök az eszközöknek olyan legkisebb csoportjába vannak összevonva, amely a folyamatos használatból származó olyan pénzbeáramlásokat teremt, amely nagyrészt független a más eszközökből vagy eszközcsoportokból származó pénzbeáramlásoktól („pénztermelő egység”). Az üzleti kombináció során szerzett goodwill értékvesztési vizsgálat céljára hozzá van rendelve azokhoz a pénztermelő egységekhez, melyek várhatóan haszonra tesznek majd szert az üzleti kombináció szinergiáiból.

 

Értékvesztés miatti veszteség kimutatására kerül sor, ha az eszköz vagy pénztermelő egysége könyv szerinti értéke meghaladja annak becsült megtérülő értékét. Az értékvesztés miatti veszteség az eredménybenaz egyéb ráfordítások között  van megjelenítve. A pénztermelő egységekre vonatkozóan kimutatott értékvesztési veszteség felosztásakor először az egységekhez hozzárendelt goodwill könyv szerinti értéke van csökkentve, majd az egység (egységek csoportja) egyéb eszközeinek könyv szerinti értéke van arányosan csökkentve.

 

A goodwill értékvesztése miatti veszteség visszaírására nem kerül sor. Egyéb eszközök tekintetében a korábbi időszakokban megjelenített értékvesztés miatti veszteségek minden mérlegfordulónapon felül vannak vizsgálva annak megállapítása céljából, van-e arra utaló jelzés, hogy a veszteség csökkent vagy megszűnt. Az értékvesztés miatti veszteség visszaírására akkor kerül sor, ha változtak a megtérülő érték meghatározásához használt becsült értékek. Az értékvesztés miatti veszteség csak olyan mértékig kerül visszaírásra, hogy az eszköz könyv szerinti értéke ne haladja meg azt az – értékcsökkenés vagy amortizáció levonása utáni – könyv szerinti értéket, amelyet akkor határoztak volna meg, ha nem mutattak volna ki értékvesztés miatti veszteséget.

 

(h) Értékesítésre tartott befektetett eszközök

 

A várhatóan elsősorban értékesítéssel, nem pedig folyamatos használattal megtérülő befektetett eszközök (vagy eszközökből és kötelezettségekből álló elidegenítési csoportok) értékesítésre tartott befektetett eszközöknek minősülnek. Az értékesítésre tartottként történő besorolást közvetlenül megelőzően az eszközök (vagy az elidegenítési csoport komponensei) a Csoport számviteli politikáival összhangban újraértékelésre kerülnek. Ezt követően az eszközök (vagy elidegenítési csoport) értékelése a könyv szerinti érték és az értékesítési költségekkel csökkentett valós érték közül az alacsonyabbikon történik.

Az elidegenítési csoporttal kapcsolatos értékvesztés miatti veszteség először a goodwillhez, majd arányosan a többi eszközhöz kerül hozzárendelésre, kivéve a készleteket, pénzügyi eszközöket, halasztott adó-követeléseket, amelyekhez nem kerül veszteség hozzárendelésre, és amelyek továbbra is a Csoport számviteli politikáival összhangban vannak értékelve. Az értékesítésre tartottként történő kezdeti besorolással kapcsolatos értékvesztés miatti veszteségek és az újraértékeléssel kapcsolatos későbbi nyereségek vagy veszteség az eredményben vannak megjelenítve. A nyereségek a felhalmozott értékvesztés miatti veszteség mértékéig vannak megjelenítve.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A Csoport a visszasorolás pillanatában összehasonlítja az értékesítésre tartott eszközök értékvesztéssel csökkentett könyvszerinti értékét azzal az értékkel, ami akkor lett volna, ha az értékesítésre tartott eszközként való nyilvántartás során is értékcsökkentek volna az eszközök és a kettő közül a kisebb értéken vette fel, ha ez nem nagyobb, mint az eszköz megtérülő értée.

 

(i) Munkavállalói juttatások

 

(i)            Végkielégítések

A végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Csoport a visszavonás reális lehetősége nélkül, nyilvánvalóan a munkaviszony rendes nyugdíjazási idő előtti megszűnését vagy az önkéntes felmondásra való ösztönzés érdekében felajánlott végkielégítést tartalmazó, hivatalosan részletezett programra kötelezte magát. Az önkéntes felmondásért járó végkielégítés ráfordításként van megjelenítve, ha a Csoport önkéntes felmondással kapcsolatos ajánlatot tett, amelyet valószínűleg elfogadnak, és az elfogadások összege megbízhatóan becsülhető.

 

(ii) Rövid távú munkavállalói juttatások

A rövid távú munkavállalói juttatási kötelmek értékelése diszkontálás nélkül történik, és azok költségként leírásra kerülnek a kapcsolódó szolgáltatás nyújtásakor.

 

Kötelezettség megjelenítésére kerül sor rövid távú jutalmakkal kapcsolatos vagy nyereségrészesedési programok keretében fizetendő összegek után, ha a Csoportnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van ilyen összegek megfizetésére a munkavállaló által a múltban nyújtott szolgáltatás következtében, és a kötelem megbízhatóan becsülhető.

 

 

(j) Céltartalékok

Céltartalék van kimutatva, ha múltbeli események következtében a Csoportnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van, amely megbízhatóan megbecsülhető, és valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági haszon kiáramlását fogja igényelni. A céltartalékok meghatározása a várható jövőbeli cash flow-k diszkontálásával történik, a pénz időértékére és a kötelezettségre jellemző kockázatokra vonatkozó jelenlegi piaci értékítéletet tükröző, adózás előtti ráta alkalmazásával.

 

(k) Árbevétel

 

IFRS 15 - Vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek

Az IFRS 15 meghatároz egy 5 lépésből álló modellt a vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek elszámolására. A bevétel olyan összegben kerül elszámolásra, amely azt az ellenértéket tükrözi, amelyre a Társaság várhatóan jogosult lesz a termékekért vagy szolgáltatásokért cserébe. Árbevétel abban az esetben kerül elismerésre, ha valószínűsíthető a tranzakcióval összefüggő gazdasági előny társaság általi realizálása, valamint annak összege megfelelően mérhető, amikor az áruk és a szolgáltatások feletti ellenőrzés átkerül a vevőhöz. A Csoport bevételei három szegmensben képződnek: nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás (ITS), belföldi szerződéses logisztika (RCL)

és az egyéb szegmens.

 

A Csoport az alábbi bevételi típusokat különbözeteti meg, melyek az IFRS15 Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel standard hatálya alá tartoznak:

 

·       nemzetközi szállítmányozás és fuvarozás

·       raktárlogisztika

·       inhouse logisztika

 

A Csoport  megállapította, hogy általában:

•          a teljesítési kötelmet fuvarozás és szállítmányozási szolgáltatás során folyamatosan elégíti ki  

•          a raktárlogisztika esetében szintén folyamatosan kerül kielégítésre a teljesítési kötelem

•          megbízóként jár el a vevőkkel kötött szerződésekben, mert jellemzően ellenőrzi az árukat és szolgáltatásokat, mielőtt átadja őket a vevők részére, szolgáltatások esetében a teljes felelősség a Csoporté;

•          nincsen jelentős finanszírozási komponens, mert szerződéskötéskor várhatóan az ígért áru vagy szolgáltatás vevőnek való átadása és az említett áru vagy szolgáltatás vevő általi kifizetése közötti időszak legfeljebb egy év.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Az egyéb szegmenshez tartozó bevételekbe biztosítási szerződésekből fakadó bevételek tartoznak.

 

 

 (l) Pénzügyi bevétel és ráfordítás

A pénzügyi bevételek közé a következő tételek tartoznak: a befektetések () utáni kamatbevétel A kamatbevétel időarányosan van megjelenítve az eredményben az effektív kamatláb módszer alkalmazásával.

 

A pénzügyi ráfordítás összetevői a következők: hitelek utáni kamatráfordítás, a céltartalékok diszkontjának lebontása, a kibocsátott kötvény kamata.  

Az árfolyamnyereségek és - veszteségek kimutatása bruttó módon történik.

 

 

(m) Nyereségadó

 

A nyereségadó-ráfordítás tényleges és halasztott adót tartalmaz. A nyereségadó-ráfordítás az eredményben van kimutatva a közvetlenül a saját tőkében kimutatott tételekre vonatkozó rész kivételével, amely a saját tőkében szerepel.

 

A tényleges adó a tárgyévi adóköteles nyereség után várhatóan fizetendő adó a mérleg fordulónapján hatályban lévő vagy lényegileg hatályban lévő adókulcsok alapján, valamint a fizetendő adó korábbi időszakokkal kapcsolatos bármely módosítása.

A Magyarországon kivetett helyi iparűzési adó és az innovációs járulék szintén nyereségadóként kerül bemutatásra.

 

A halasztott adó megjelenítése a mérleg módszer alkalmazásával történik, amely figyelembe veszi az eszközök és kötelezettségek számviteli beszámolóban szereplő könyv szerinti értéke, valamint az adófizetés céljából kiszámított összegek közötti átmeneti különbözeteket. Halasztott adó nem jeleníthető meg a következő átmeneti különbözetek esetében: eszközök vagy kötelezettségek kezdeti megjelenítése üzleti kombinációnak nem minősülő és sem a számviteli, sem az adóköteles nyereséget vagy veszteséget nem érintő ügyletben, továbbá a leányvállalatokba és közös vezetésű vállalkozásokba történő befektetésekhez kapcsolódó különbözetek olyan mértékig, amely mértékig a belátható jövőben valószínűsíthetően nem fordulnak vissza. Ezen túlmenően nem jeleníthető meg halasztott adó a goodwill kezdeti megjelenítésével kapcsolatban keletkező adóköteles átmeneti különbözetek esetében. A halasztott adó értékelése azokkal az adókulcsokkal történik, amelyek várhatóan vonatkozni fognak az átmeneti különbözetekre, amikor azok visszafordulnak, a mérleg fordulónapig hatályba lépett vagy lényegileg hatályba lépett törvények alapján.

 

A halasztott adókövetelések és - kötelezettségek egymással szembeni beszámítására akkor kerül sor, ha jogilag kikényszeríthető jog áll fenn arra vonatkozóan, hogy a tényleges adóköveteléseket beszámítsák a tényleges adókötelezettségekkel szemben, továbbá olyan nyereségadókhoz kapcsolódnak, amelyeket ugyanaz az adóhatóság vetett ki ugyanarra az adóalanyra, vagy különböző adóalanyokra, amelyek azonban vagy nettó alapon kívánják rendezni tényleges adóköveteléseiket és adókötelezettségeiket, vagy adóköveteléseiket és - kötelezettségeiket párhuzamosan fogják realizálni.

 

Halasztott adó-követelés csak olyan mértékben van kimutatva, amilyen mértékben valószínű, hogy rendelkezésre áll majd olyan jövőbeni adóköteles nyereség, amellyel szemben az átmeneti különbözet felhasználható. A halasztott adó-követelések minden egyes mérlegfordulónapon felülvizsgálatra kerülnek és annak megfelelően csökkentve vannak, ahogyan a kapcsolódó adóelőny realizálása már nem valószínű.

 

(n) Biztosítási díjkövetelések

A biztosítási díjköveteléseket esedékességkor számoljuk el és bekerüléskor a megkapott vagy követelt ellenérték valós értékén értékeljük. A bekerülést követően a biztosítási díjköveteléseket amortizált bekerülési értéken értékeljük az effektív kamat módszer alapján. A biztosítási díjkövetelések nyilvántartási értékét értékvesztés szempontjából megvizsgáljuk, ha olyan körülmény merül fel, amely arra utal, hogy a követelés megtérülése kétséges. Ez esetben az értékvesztést az eredménnyel szemben számoljuk el. A biztosítási díjkövetelések a pénzügyi eszközök kivezetésére vonatkozó feltételek teljesülése esetén vezetjük ki a könyvekből. A biztosítási díjkövetelések a csoport beszámolóban a követelések áruszállításból és szolgáltatásból soron jelenik meg.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(o)    Biztosítási kötvényekkel kapcsolatos kötelezettségek

A nem életbiztosítási kötvényekkel kapcsolatos kötelezettségek között a rendezetlen kárigényekre képzett céltartalék, a megszolgálatlan díjakra képzett céltartalék és az elmaradt díjakra képzett céltartalék szerepel. A rendezetlen kárigényekre képzett céltartalék a bejelentett és be nem jelentett, de már felmerült, a fordulónapon azonban még nem rendezett kárigények végső - kárrendezés kezelési költségekkel növelt és az esetleges várható megtérülésekkel csökkentett – becsült összegét tartalmazza. Egyes kártípusok esetében a bejelentés és a rendezés késedelmes lehet, ezért ezek végső összege a fordulónapon nem ismerhető teljes bizonyossággal. A kötelezettség fordulónapi összege tapasztalati tényeken és az esetleges nagyobb eltéréseket is figyelembe vevő aktuális feltételezéseken nyugvó különféle biztosításmatematikai előrejelzési módszerek alapján kerül megállapításra. A kötelezettség összegét a pénz időértéke nem csökkenti. Katasztrófára vagy kiegyenlítési tartalékra képzett céltartalék nem kerül elszámolásra. A kötelezettség kivezetésére a fizetési kötelem elévülésekor, teljesülésekor, illetve megszűntekor kerül sor.

(p)   Biztosítási díjbevételek

 

Bruttó díjbevétel

Az opcionális részesedési elemet (aza DPF) tartalmazó befektetési biztosításokból származó bruttó folyamatos díjbevételek a díj esedékességekor kerülnek elszámolásra. Az egyszeri díjbefizetéses biztosítások esetében az árbevétel a kötvény hatályba lépésekor kerül elszámolásra. A bruttó általános biztosítási díjelőírás az adott elszámolási időszakban kötött kötvények által lefedett időszakra vonatkozó díjkövetelés teljes összegét tartalmazza és a kockázatvállalás kezdő napján kerül elszámolásra. A biztosítási díj a korábbi elszámolási időszakokban kötött biztosításokból származó, az adott elszámolási időszakban felmerülő díjkövetelésekkel kapcsolatos valamennyi korrekciót tartalmazza. A díjszabás részét képező árengedmények – mint például a kármentességi kedvezmény – levonásra kerül a bruttó biztosítási díjból, a többi pedig költségként kerül elszámolásra. A közvetítőknek fizetendő, de még be nem folyt biztosítási díj összegét a megkötött szerződésekre vonatkozó becslések, illetve múltbeli tapasztalat alapján mérjük fel és a díjelőirányzat részét képezi. A meg nem szolgált díjak az adott évi díjelőírásnak a fordulónap után felmerülő kockázati időszakokhoz kapcsolódó részét képezik. A meg nem szolgált díjakat napra vetített arányosítással számoljuk ki, a következő időszakokra vonatkozó rész pedig meg nem szolgált díjakra képzett céltartalékként kerül elhatárolásra.

(q)   Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek

A pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek készpénzt és látra szóló betéteket tartalmaznak.

 

(r)    Jegyzett tőke

 

Törzsrészvények                          

 

A törzsrészvények saját tőkeként vannak besorolva. A törzsrészvények kibocsátásához közvetlenül hozzárendelhető járulékos költségek a saját tőke csökkenéseként, az adóhatásokkal nettósítva vannak kimutatva.

 

Jegyzett tőke (saját részvények) visszavásárlása

A visszavásárolt részvények saját részvényként vannak besorolva, és azok a teljes saját tőkéből történő levonásként vannak bemutatva.  Saját részvények értékesítésekor vagy későbbi időpontban történő újbóli kibocsátásakor az ellenértékként kapott összeg a saját tőke növekedéseként van megjelenítve, az ügyletből származó többlet vagy hiány pedig az eredménytartalékkal szemben van elszámolva.

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(s)    Valós érték hierarchia

 

A valós értéken történő értékelés szerint a Cégcsoport valósérték-hierarchiát használ, amely három szintbe kategorizálja a valós érték meghatározására használt értékelési módszerek inputjait. A valósérték-hierarchia a legnagyobb jelentőséget az azonos eszközök vagy kötelezettségek aktív piacain meglévő jegyzett (nem módosított) áraknak (1. szintű inputok) tulajdonítja, a legkisebbet pedig a nem megfigyelhető inputoknak (3. szintű inputok).

Amennyiben az eszköz vagy kötelezettség valós értékének megállapítására használt inputokat a valósérték-hierarchián belül különböző szintekre lehet besorolni, abban az esetben az eszköz vagy a kötelezettség abba a szintbe kerül besorolásra, amelyben a teljes értékelés szempontjából jelentős legalacsonyabb szintű input van.

 

1. szintű inputok

Az 1. szintű inputok olyan jegyzett (nem módosított) árak azonos eszközök vagy kötelezettségek aktív piacain, amelyekhez a gazdálkodó egység az értékelés időpontjában hozzáférhet. A valamely aktív piacon jegyzett ár nyújtja a legmegbízhatóbb bizonyítékot a valós értékre, és ha rendelkezésre áll, módosítás nélkül kell alkalmazni a valós érték meghatározására.

 

2. szintű inputok

A 2. szintben szereplő inputok a jegyzett árakon kívüli, az eszköz vagy kötelezettség vonatkozásában akár közvetlenül, akár közvetve megfigyelhető inputok. A 2. szintű inputok közé az alábbiak tartoznak:

-        a hasonló eszközök vagy kötelezettségek aktív piacokon jegyzett árai.

-        azonos vagy hasonló eszközök vagy kötelezettségek nem aktív piacokon jegyzett árai.

-        a jegyzett árakon kívül az eszköz vagy kötelezettség tekintetében egyéb megfigyelhető inputok, például:

o   az általánosan jegyzett időközökre megfigyelhető kamatlábak és hozamgörbék;

o   vélelmezett volatilitások; és

o   hitelképességi kamatkülönbözetek (credit spread-ek)

o   a piac által alátámasztott inputok.

 

3. szintű inputok

A 3. szintű inputok az eszköz vagy a kötelezettség nem megfigyelhető inputjai. Amennyiben nem állnak rendelkezésre releváns megfigyelhető inputok, nem megfigyelhető inputokat kell használni a valós érték meghatározására, ezáltal figyelembe vehetők olyan helyzetek, amelyekben az értékelés időpontjában kicsi a piaci aktivitás az eszköz vagy a kötelezettség tekintetében, ha egyáltalán van. Azonban a valós értéken történő értékelés célja ugyanaz marad: vagyis egy kilépési ár az értékelés időpontjában azon piaci szereplő szemszögéből, aki az eszköz tulajdonosa vagy a kötelezettség kötelezettje. Ezért a nem megfigyelhető inputoknak tükrözniük kell azokat a feltételezéseket, amelyeket a piaci szereplők használnának az eszköz vagy a kötelezettség árazásakor, ideértve a kockázattal kapcsolatos feltételezéseket is.

 

A fentiek alapján a Cégcsoport az alábbi értékeléseket alkalmazza az Adósság és tőke jellegű befektetett pénzügyi eszközök valós értékének számításakor az alábbi értékelési sorrend betartásával.

a.      a tőzsdén jegyzett fix és változó kamatozású kötvények, valamint a diszkont kincstárjegyek esetén – az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett államkötvényeket és diszkont kincstárjegyeket kivéve – egységesen az értékelési időszakban az utolsó tőzsdei záró nettó árfolyam felhasználásával kell értékelni oly módon, hogy a nettó árhoz a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni a fordulónapig felhalmozott kamatokat;

b.      az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett, 3 hónapnál hosszabb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású, illetve diszkont állampapírok esetén az Államadósság Kezelő Központ (továbbiakban ÁKK) által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett legjobb vételi és eladási nettó árfolyamok számtani átlaga és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegekként kell a piaci értéket meghatározni;

c.      a 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású és diszkont állampapírok – ideértve az állami készfizető kezességgel rendelkező értékpapírokat is – esetén az ÁKK által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett 3 hónapos referenciahozam felhasználásával a fordulónapra számított nettó árfolyam és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegeként kell a piaci értéket meghatározni;

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

d.      ha a tőzsdére bevezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak – az elsődleges forgalmazó rendszerbe bevezetett állampapírokat kivéve – nincsen 30 napnál régebbi árfolyam, akkor a piaci érték meghatározása a tőzsdén kívüli kereskedelem szerinti regisztrált és a fordulónapig közzétett utolsó, forgalommal súlyozott nettó átlagár és a fordulónapig felhalmozott kamat felhasználásával történik, ha ez az adat nem régebbi 30 napnál. Ugyanezen módszert kell alkalmazni a tőzsdére be nem vezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírra;

e.      ha a fenti értékelési módszerek nem használhatók, akkor a nettó beszerzési árat kell felhasználni oly módon, hogy a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni az utolsó kamatfizetés óta a fordulónapig felhalmozott kamatokat.

 

4. Egy részvényre jutó nyereség

 

A Waberer’s International Nyrt. jegyzett tőkéje 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvény testesít meg.

 

A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2022. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amely 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvényt testesít meg. Ebből saját részvény 214 699 darab (össznévértéke 75 144 EUR).

Saját részvények darabszáma 2022.12.31:  214 699 darab   Névérték:  75 144 EUR

Saját részvények darabszáma 2021.12.31:  214 699 darab   Névérték:  75 144 EUR

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2022 évben: 17 479 035 db

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2021 évben: 17 497 858 db

A 2021 év folyamán az anyavállalat tulajdonába került részvények miatt a 2021 évi súlyozott átlag magasabb értéket mutat, mivel év elején több év végén pedig kevesebb volt a forgalomban lévő törzsrészvények száma, 2022 év folyamán a saját tulajdonban lévő részvény mennyisége nem változott.

Sem 2022-ben, sem pedig 2021-ban nem volt hígító hatás, ezért az egy részvényre jutó higított eredmény megegyezik az egy részvényre jutó eredménnyel.

Egy részvényre jutó nyereség

2022

2021

Adózott eredmény ezer EUR

16 179

17 979

Törzsrészvények súlyozott átlaga

17 479 035

17 497 858

Egy részvényre jutó nyereség EUR

0,98

1,03

Egy részvényre jutó hígított nyereség EUR

0,93

1,03

 

 

5. Szegmens információk

 

IFRS8 „működési szegmensek” standard előírja, hogy a tőzsdei cég a transzparens működés jegyében, megfelelő információkat közöljön a befektetőkkel. A szegmensek meghatározása az üzleti tevékenységek megbontásával Nemzetközi fuvarozás, regionális szerződéses logisztika, és egyéb , tevékenységekre történt. A cégcsoport vezetősége az előbbiekben említett három szakmai szegmensnek megfelelően irányítja a vállalatcsoport működését. A három működési szegmens az alábbi tevékenységeket tartalmazza:

 

Nemzetközi fuvarozás: Nemzetközi Full Truck Load, azaz  komplett rakomány ( továbbiakban FTL) fuvarozás és szállítmányozás, továbbá nemzetközi gyűjtő szállítmányozás

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

Regionális szerződéses logisztika: Belföldi FTL és LTL (Less than Truck, azaz részrakomány) fuvarozás, raktározás, inhouse logisztika és idegen felek részére történő járműjavítási tevékenység

 

Egyéb: Biztosítási tevékenység

 

A cégcsoport üzleti szegmens információi az alábbiakban kerülnek bemutatásra.

 

Árbevétel és legfontosabb átfogó jövedelem kimutatás tételek:

 

2022

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

 

Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel

346 340

74 568

0

-1 286

419 622

 

Alvállalkoztatásból származó árbevétel

60 533

34 317

0

-873

93 977

 

Egyéb árbevétel

18 581

87 056

70 028

-13 357

162 308

 

Szegmensek közti kiszűrés(-)

-9 377

-6 139

0

15 516

-

Nettó árbevétel

416 077

189 902

70 028

0

675 907

     

EBITDA

41 655

25 779

12 546

0

79 980

értékcsökkenés

-31 748

-14 650

-295

0

-46 693

EBIT

9 907

11 129

12 251

0

33 287

 

 

2021

Megnevezés

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

Szegmensek közti kiszűrés

Összesen

 

Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel

266 211

64 738

0

-987

329 959

 

Alvállalkoztatásból származó árbevétel

69 613

33 691

0

-528

102 776

 

Egyéb árbevétel

10 765

82 171

75 932

-9 077

159 791

 

Szegmensek közti kiszűrés(-)

6 122     

4 470  

0

10 592   

                        -     

Nettó árbevétel

352 711

176 130  

     75 932  

  0   

592 526     

 

EBITDA

32 669 

28 392

13 125         

0                         

74 186   

értékcsökkenés

-31 215   

-15 387

-402   

0    

-47 004   

EBIT

1 454   

13 005   

12 723   

0

27 182   

 Adózott eredmény 2022

-15

4 914

11 315

0

16 204

Adózott eredmény 2021

-1 706   

8 609

11 193   

 0    

18 096   

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Az egyéb árbevétel a reginális szerződéses logisztika esetében a raktárlogisztikai és inhouse logisztikai árbevételeket tartalmazza.

 

Az egyéb bevételek szemgensenkénti megbontását az alábbi táblázat mutatja:

 

Megnevezés

 Nemzetközi fuvarozás

 Regionális szerződéses logisztika

 Egyéb

 Szegmensek közti kiszűrés

 Összesen

2022

10 799

1 731

1 202

21

13 753

2021

6 305

1 088

1 061

-41

8 413

 

Az egyéb ráfordítások szemgensenkénti megbontását az alábbi táblázat mutatja:

 

Megnevezés

 Nemzetközi fuvarozás

 Regionális szerződéses logisztika

 Egyéb

 Szegmensek közti kiszűrés

 Összesen

2022

5 156

2 523

1 276

24

8 979

2021

3 957

2 108

401

-31

6 435

 

A kamatok szemgensenkénti megbontását az alábbi táblázat mutatja:

 

 

2022

Megnevezés

 Nemzetközi fuvarozás

 Regionális szerződéses logisztika

 Egyéb

 Szegmensek közti kiszűrés

 Összesen

 

Kamat bevételek

2 078

19

-3

-15

2 079

 

Kamat ráfordítások

-6 207

-1 771

-1

15

-7 964

 

Egyéb pénzügyi műveletek eredménye

-3 760

-2 470

703

0

-5 527

Pénzügyi eredmény

-7 889

-4 222

699

0

-11 412

 

2021

Megnevezés

 Nemzetközi fuvarozás

 Regionális szerződéses logisztika

 Egyéb

 Szegmensek közti kiszűrés

 Összesen

 

Kamat bevételek

3

-15

-1

20

7

 

Kamat ráfordítások

-2 355

-1 592

0

-20

- 3 967

 

Egyéb pénzügyi műveletek eredménye

-318

34

139

0

    -145

Pénzügyi eredmény

-2 670

- 1 573

138

0

-4 105

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Az egyes költségek szegmesenkénti megbontása a költség elemzések megfelelő bekezdéseiben kerültek bemutatásra.

 

A fenti két alkalmazott egyedi EBIT és EBIDA mutatók számítási logikája évenként:

 

2022

2021

Adózás előtti eredmény

21 817

23 078

Értékcsökkenés és amortizáció

-46 693

-47 004

Pénzügyi műveletek eredménye

-11 412

-4 105

Átsorolt kötvény várható hitelezési veszteség

-58

0

EBITDA

79 980

74 187

Értékcsökkenés és amortizáció

-46 693

-47 004

EBIT

33 287

27 183

 

 

Tényleges nyereségadók:

 

Megnevezés

2022

2021

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

nyereségadó ráfordítás

-1 985

-1 992

-1 636

-491   

-2 823   

1 668   

 - ebből tényleges nyereségadók

-3 476

-2 225

-1 651

-1 866  

-2 539  

-1 530   

 - ebből halasztott adó

1 491

233

15

1 375    

-284   

-138 

 

Befektetett eszközök:

 

Megnevezés

2022.12.31

2021.12.31

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

Ingatlanok

9 039

39 700

25

8 979

44 674

367

Beruházások

1 425

1 809

16

265

181

0

Járművek

87 524

39 343

228

57 940

32 793

0

Egyéb berendezések

1 344

1 165

182

1 268

1 397

430

Immateriális javak

11 582

1 026

460

13 897

1 811

445

Üzleti vagy cégérték

15 163

2 729

0

15 153

2 577

0

Halasztott adó követelés

6 074

0

791

4 344

1

734

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – egyéb

2

6

0

6

3

4

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - hosszú lejárat

29 777

0

51 189

0

0   

93 720  

Viszontbiztosító részesedése a biztosítástechnikai tartalékokból

0

0

47 204

                          0     

                            0     

53 268  

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Jelentős pénzmozgással nem járó események:

 

Megnevezés

2022

2021

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

Nemzetközi fuvarozás

Regionális szerződéses logisztika

Egyéb

Devizában kimutatott eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam különbözet

-2 312

-2 450

788

261

410

148

Értékvesztés

467

-183

0

188

111

121

Céltartalék képzés és felhasználás különbözete

-191

-1 286

- 2 492

249

-709

190

 

6. Immateriális javak

 

Nyitó egyenleg 2021.01.01

Szoftverek

Vagyoni értékű jogok

Goodwill

Összesen

Bekerülési érték

32 477

5 972

53 379

91 828

Halmozott amortizációés értékvesztés

-18 265

-3 628

-35 649

-57 542

Nettó könyv szerinti érték

14 212

2 344

17 730

34 285

2021 évi változások

Növekedések

2 915

40

0

2 955

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából

-9

-16

0

-25

Amortizáció

-2586

-685

0

-3 271

Csökkenések

-31

-30

0

-61

Értékvesztés

0

0

0

0

Záró nettó könyv szerinti érték

14 503

1 651

17 730

33 883

Záró egyenleg 2021.12.31

Bekerülési érték

35 059

5 852

94 290

Halmozott amortizáció és értékvesztés

-20 556

-4 202

-60 407

Nettó könyv szerinti érték

14 503

1 651

17 730

33 883

 

2022 évi változások

Növekedések

1 117

745

166

2 028

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából

-113

-77

-3

-193

Amortizáció

-2 476

-622

0

-3 098

Csökkenések

-1 491

-154

0

-1 645

Értékvesztés

0

0

0

0

Záró nettó könyv szerini érték

11 540

1 543

17 893

30 975

Záró egyenleg 2022.12.31

Bekerülési érték

34 016

6 135

93 693

Halmozott amortizáció és értékvesztés

-22 476

-4 592

-62 717

Nettó könyv szerinti érték

11 540

1 543

17 893

30 976

 

Az immateriális javak legnagyonn tételei az SAP S4/HANA vállalirányítási  rendszer és a WIRE fuvarozási rendszer.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

(a)                       Goodwill

 

Az üzleti kombinációk révén keletkezett goodwillokat az akvizíció időpontjában azon pénztermelő egységekhez kell rendelni, melyek az üzleti kombináció hasznait várhatóan élvezni fogják. A goodwill könyv szerinti értékének jelentős hányada nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás pénztermelő egységhez azon belül a LINK Sp.z.o.o jogi egységhez van hozzárendelve, melynek összege  15 153 ezer EUR volt 2022.12.31-én.

A 2013-as évben a WSZL Szállítmányozási és Logisztikai  Kft. részvénycsere útján a Szemerey Transport Zrt.-ben 2013.04.26-án 60%-os tulajdon mellett irányító befolyást szerzett. A Cégcsoport a számviteli politikája szerint goodwill-t mutat ki a konszolidált mérlegében 2 577 ezer EUR értékben a belföldi fuvarozási tevékenységhez kapcsolódóan. A Szemerey Transport Zrt.-vel kapcsolatosan felvett goodwill az eszközökhöz nem rendelhető, akvizíciókori valós érték különbözetet jelentette.

 

A Waberer’s International Nyrt. egy 2017 évi akvizíció során szerezte meg a lengyel bejegyzésű LINK Sp.z o.o. nemzetközi fuvarozó és szállítmányozó és a NewDefine Sp. z o.o ( korábbi nevén LINK Services Sp. z o.o) munkaerő kölcsönző cégeket. Az akvizíció forrása a Waberer’s International Nyrt. tőzsdei részvénykibocsátásából került fedezésre.  A Cégcsoport a számviteli politikája szerint goodwillt azonosított a Link Sp. z o.o. társaságra vonatkozóan, amelyet a mérlegben 34 877 ezer EUR értékben mutatott ki. 2018-ban a goodwill értékelése során 5 790 ezer EUR értékvesztés  került elszámolásra,  2019-ben további 13 934 ezer EUR. 2021 és a tárgyév során a tervek alapján az anyavállalat a LINK goodwill esetében további értékvesztés elszámolását nem tartotta indokoltnak. A  LINK goodwill könyv szerinti értéke 15 153 ezer EUR maradt 2022.12.31-i fordulónapon.

 

 

A LINK Sp. z o.o. esetében a goodwill számítás mivel önálló jogi személyről van szó a Társaság egyedi terveinek pénzáramlásából került levezetésre.

 

A Csoport által elvégzett értékvesztés tesztek az alábbi feltételezések mentén készültek az IAS 36 standarddal összhangban:

 

1.      Megtérülési érték számítása során az eszközök hosszú távú használatának feltételezése

2.      Diszkontráták: a megtérülési érték számítások figyelembe veszik a pénz időértékét, a megtérülési rátát, amely a piacon hasonló kockázatú, pénzáramlású és időtartamú befektetésért elvárható lenne. Ez a Csoport esetében jelenleg 9,55%

 

A külföldi leányvállalathoz (LINK) kapcsolódó goodwill értékvesztés teszt

A Link esetében a goodwill értéke a tárgyév kezdetén 15 153 ezer euró volt. A 2021-ban és 2022-ben a LINK eredménye pozitív. Ennek megfelelően az anyavállalat a társasággal közösen kidolgozott stratégiai tervek alapján újrakalkulálta a goodwill jövőbeli megtérülését. A terveknek megfelelően a következő 5 üzleti évre és az ötödik év alapján kiterjesztett végértékre meghatározta az üzleti egység nettó pénztermelési képességét, amelyet a fenti 2. pontban megfogalmazott 9,55%-os rátával diszkontált. A megtérülő érték 35 959 ezer EUR, így a diszkontált cash-flow tervek szerint nem indokolt az értékvesztés.

A diszkonfaktor 1%-os emelkedése a diszkontált cash-flow tervek értékében 3,5 millió EUR csökkenést okoz, mely összeg továbbra sem indokolnál értékvesztést elszámolását, 1%-os csökkenése pedig 4,3 millió EUR növekedést eredményez.

Az alkalmazott terminal value rate 1 %-os növekedése esetén 2 679 ezer EUR növekedés, 1 %-os csökkenése esetén pedig 2 171 ezer EUR csökkenés tapasztalható megtérülő értékben.

 

A belföldi fuvarozási tevékenységhez kapcsolódó goodwill értékvesztés teszt

A goodwill könyv szerinti érték 2 577 ezer EUR. A szegmens a 2022-es évben nyereséggel zárta a működést,  a jövőbeli előrejelzések a működésben nyereséget mutatnak. Az esetében elvégzett nettó pénztermelési képesség diszkontálása többszörös megtérülést mutat az 5 éves tervek alapján. A 9,55%-os diszkontfaktort alkalmazva az 5 év alatt megtermelt cash flowak visszadiszkontála 57 202 ezer EUR megtérülő értékre számíthatunk. Az érzékenység vizsgálta során a diszkontfaktor változása plusz 1 % esetén 52 444 ezer EUR , mínusz 1% változása esetén 63 699 ezer EUR a várható megtérülő érték 0 % terminl value-val számolva. A fentieket figyelembe véve a vezetőség nem látta indokoltnak értékvesztés elszámolását. A tervek alapán a könyv szerinti érték kevesebb mint egy éven belül megtérül.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A Csoportnak a fenti goodwill-on kívül egyetlen határozatlan hasznos élettartamú  eszköze van az immateriális javak között, a 2022 évben a Gyarmati Transztól megvásárolt üzletágat érintő üzleti vagy cégérték,  mely a WSZL Kft könyveiben került kimutatásra 65 millió HUF összegben és amely a csoport beszámolóban 162 ezer EUR értékben szerepel.

 

 

7. Ingatlanok, gépek, berendezések

Ingatlanok

 Ingatlanokból IFRS16  használai jog-eszköz

Járművek

Járművekből IFRS16  használati jog-eszköz

Egyéb berendezések

Összesen

Nyitó egyenleg 2021.01.01

 

 

 

 

 Bekerülési érték

100 275

65 998

252 224

230 101

12 869

365 368

Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés

-39 103

-20 871

-159 088

-143 252

-8 926

-207 117

Nettó könyv szerinti érték

61 172

45 128

93 136

86 849

3943

158 252

2021. évi változások

 

 

 

 

Növekedés

1 794

1 061

49574

46193

1 585

52 953

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából eredő eszköz állományváltozás

-558

-444

-207

-190

-20

-785

Értékcsökkenés

-7 977

-6 747

-31 664

-29 372

-1 879

-41 520

Kivezetések

-411

-330

-20 105

-18 168

-89

-20 605

Záró  nettó könyv szerinti érték

54 020

38 668

90 734

85 312

3 540

148 294

Záró egyenleg 2021.12.31/2022.évi nyitó

 

 

 

 

 

Bekerülési érték

100 550

66 095

250 403

231 987

21 395

372 794

Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés

-46 530

-27 427

-159 669

-146 675

-18 301

-224 500

Nettó könyv szerinti érték

54 020

38 668

90 734

85 312

3540

148 294

2022. évi változások

 

 

 

 

Növekedés

26 389

23 280

104 592

89 291

1 677

132 213

Külföldi pénznemben kimutatott eszköz árfolyamváltozásából eredő eszköz állományváltozás

-2 677

-2 045

-3 366

-4 989

-122

-6 165

Értékcsökkenés

-7 762

-6 432

-41 086

-30 949

-1 590

-50 438

Értékvesztés

0

0

-6 210

0

-6 210

Értékvesztés visszaírása

0

0

13 642

0

13 642

Kivezetések

-18744

-18 132

-30 663

-29 050

-145

-49 552

Záró nettó könyv szerinti  érték

51 226

35 339

127 643

109 615

2 914

181 783

Bekerülési érték

79 131

43 622

269 089

237 140

21 461

369 681

Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés

-27 905

-8 283

-141 446

-127 529

-18 546

-187 897

Nettó könyv szerinti érték

51 226

35 339

127 643

109 611

2 915

181 784

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(a)               Ingatlanok

 

Az alábbi táblázat tartalmazza a Cégcsoport legjelentősebb ingatlanait 2022.12.31-én.

 

Ingatlan

Ország

Funkcionalitás

Nettó érték

Használati jog IFRS 16  (WSZL Kft)

Magyarország

Bérelt raktár - telephely

33 006

Használati jog IFRS 16 (LINK)

Lengyelország

Bérelt ingatlan – telephelyek

2 245

Használati jog IFRS 16 (WSZL Automotív)

Magyarország

Bérelt ingatlan – telephelyek

62

Használati jog IFRS 16 (Wáberer Hungária)

Magyarország

Bérelt ingatlan – központi telephely

26

IFRS 16 szerinti használati jog összesen

35 339

Budapest, Nagykőrösi út 349-351

Magyarország

Központi telephely

5 853

Miercurea Ciuc Hargita

Románia

Központi telephely

1 019

Mosonmagyaróvár

Magyarország

Telephely - műhely

92

BILK (Pestszentlőrinc Logisztika Centrum)

Magyarország

Logisztikai raktár

2 015

BILK – bérelt ingatlanon végzett beruházás

Magyarország

Logisztikai raktár/Irodaház

4 082

Páty Geodis – bérelt ingatlanon végzett beruházás

Magyaroszág

Logisztikai raktár/Irodaház

105

Győr

Magyarország

Logisztikai raktár

134

Miskolc

Magyarország

Logisztikai raktár

243

 

 

 

(b)                       Ingatlanok, gépek, berendezések változások

2022 év során az ingatlanok bruttó értéke 26 389  ezer EUR összegben növekedett. Ebből 10 ezer EUR a Link sp.zo.o, IFRS 16 szerinti ingatlanra vonatkozó használati jog-eszközruttó értékében bekövetkező változás és 23 270 ezer a WSZL Kft által aktivált értékváltozás, ami szintén az IFRS16 használat jog változásból ered.

Jelentősebb változás a járművek soron történt, ahol 2022-ben a járműpark flotta megújításon esett át és nagyobb vonatató és pót beszerzések történtek.

 

(c)                    Jelzáloggal terhelt eszközök

 

A Csoport 2022. december 31-i fordulónapon az alábbi jelzáloggal terhelt eszközökkel  rendelkezik:

 

Szerződés szám

Szerződés elnevezése

Tárgya

Jogosult

Biztosíték nyújó

Biztosított Összeg

D14N10672000IOJZM

Ingóságot terhelő jelzálogjog szerződés

292 db Schmitz pótkocsira zálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom alapítása

MKB Bank NYrt

Waberer’s International Nyrt

4.307.560,- EUR  keretösszeg erejéig könyv szerinti érték 2022.12.31 1 582 000 EUR

D14N10682000JZKOM

Zálogjogot és óvadéki jogot alapító szerződés

292 db Schmitz pótkocsi kapcsán a Schmitz Cargobull AG visszavásárlási szerződéseiből eredő követeléseken zálogjog alapítása

MKB Bank NYrt

Waberer’s International Nyrt

4.307.560,- EUR  keretösszeg erejéig könyv szerinti érték 2022.12.31 1 582 000 EUR

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Szerződésszám

Szerződés elnevezése

Tárgya

Jogosult

Biztosítéknyújtó

Biztosított összeg

Könyv szerint érték

EKD/ASSET-2022/16.

Támogatási szerződés 1. sz. módosítása

KÖZDÜLŐ-INVEST Kft  1/1 arányú kizárólagos tulajdonában lévő

Külgazdasági és Külügyminisztérium

WSZL Automotív Kft.

7 238 556 000 HUF, azaz hétmilliárd-kettőszáznyolcvanhárommillió-ötszázhetvenhatezer forint

 809.961 ezer HUF

140016 hrsz. És

 

140011/13 hrsz. Ingatlanok

 

 

 

(d)                       Lízingelt eszközök- Használati jog eszköz

 

A Ingtaltanok, gépek, berendezések között a járművek tartalmazzák azon eszközöket, amelye  esetén a futamidő végén a tulajdonjog átszáll, vagy vételi opció van, mellyel ésszerűen biztos, hogy élünk. 2021. december 31-én a lízingelt eszközök  bekerülési értéke 231 987 ezer EUR, halmozott értékcsökkenése 146 675 ezer EUR, könyv szerinti értéke 85 312 ezer EUR. 2022. december 31-én a lízingelt eszközök bruttó értéke 237 140 ezer EUR, halmozott értékcsökkenése 127 629 ezer EUR, könyv szerinti értéke 109 611 ezer EUR.

A fenti értékek nem tartalmazzák az ingatlan bérleti szerződések alapján az IFRS 16 szerint felvett használati jog eszközöket , amelyet a 33. pontban külön kerültek részletezésre.

A csoport nem rendelkezik változó díjas szerződésekkel.

 

 8. Befektetések leányvállalatokban

Tulajdoni hányad

Társaság

Ország

Tevékenységi kör

2022

2021

WSZL  Kft.

Magyarország

belföldi fuvarozás, szállítmányozás, logisztika

100,00%

100,00%

Rapid Teherautószerviz

Magyarország

járműjavítás

51,00%

51,00%

Waberer's Slovakia

Szlovákia

logisztika

100,00%

100,00%

Közdűlő Invest Kft.

Magyarország

ingatlan bérbeadás

100,00%

100,00%

KDI Property Kft

Magyarország

saját ingatlan adásvétel

100,00%

100,00%

WSZL Automtív Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

Delta Rent Kft.

Magyarország

gépjármű kereskedelem

100,00%

100,00%

All in One Transport Kft..

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

Nexways Cargo Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

LINK Sp. z o.o.

Lengyelország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

NewDefine Sp. z o o.

Lengyelország

munkaerőkölcsönzés

100,00%

100,00%

Waberer's Románia SA

Románia

nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás

100,00%

100,00%

Waberer’s Network Kft.

Magyarország

nemzetközi gyűjtő szállítmányozás

99,00%

99,00%

Wáberer Hungária Biztosító Zrt.

Magyarország

biztosítás

100,00%

100,00%

WPL Fulfillment Zrt

Magyarország

raktározás és tárolás

100,00%

 0,00 %

 

2020 során a cégcsoport menedzsmentje a nemzetközi fuvarozási szegmensben üzleti modellt váltott, amelynek során a cégcsoport struktúra egyszerűsítésre került, a korábbi fuvarozási franchise társaságok helyett a fuvarozást egy jogi egységként a Nexways Cargo Kft. végzi a Waberer’s International Nyrt. részére. A korábbi franchise cégek beolvadás útján 2020.09.01-gyel megszűntek. Az átalakulás során az All in One Transport Kft., mint jogutód örökölte a fent nevezett társaságok eszközeit és forrásait.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

b Ellenőrzés nem biztosító részesedések:A Csoport két leányvállalatánál a Rapid Teherautószervíz Kft-nél 49 % arányban és a Waberer’s Network Kft-nél 1 % arányban két magánszemély rendelkezik kisebbségi tulajdoni résszel.

 

2022 augusztusában cégcsoportunk megalapította a WPL Fulfillment Zártkörű Részvénytársaságot, melyben 2022.12.31-én 100 % tulajdonosi részesedéssel rendelkezett, a társaságban 2022 évben a jegyzett tőke befizetésén és kívűl más rendkívűli  esemény még nem történt.

 

9. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Egyéb

8

13

Összesen

0

0

 

A korábbi években kivásárolt franchise ügyvezetőkkel szembeni követelésből be nem folyt része értékvesztésre került, minden esetben jogi eljárás van folyamatban az adós féllel szemben.

A fentieken kívül dolgozónak adott kisebb összegű kölcsön szerepel a fenti összegben.

 

Az egyéb befektetett eszközökhöz kapcsolódó piaci értékekre vonatkozó információ a 34. pontban található.

 

 

 

10. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok -  hosszú és rövid lejárat

 

Hosszú lejárat

2022. december 31.

2021. december 31.

  Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések

51 189

70 325

 Amortizált bekerülési értéken értékelt bekektetések

21 036

0

Rövid lejárat

2022. december 31.

2021. december 31.

 Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések

30 750

23 395

 Amortizált bekerülési értéken értékelt bekektetések

9 151

0

 

 

A Wáberer Hungária Biztosító Zrt. befektetési célú, hitelkockázati szempontból kockázatmentesnek minősített értékpapír állományát jellemzően államkötvények és diszkontkincstárjegyek alkotják. A Társaság befektetett pénzügyi eszközeinek könyv szerinti értéke  51 189 ezer EUR hosszú lejáratú és 37 050 ezer EUR rövid lejáratú befektetés. Befektetései között a lekötött betétek fedezetet nyújtanak a biztosító társaság biztosítástechnikai kötelezettségeire devizanem és futamidő párosítással. A befektetett pénzügyi eszközök valós értéken kerültek átértékelésre egyéb  átfogó jövedelemmel szemben.

 

A múltban volt, és a jövőben is várható értékesítési tevékenység. A portfólióban lévő pénzügyi eszközök, az eszköz szerződéses cash flow-inak beszedése és eseti értékesítési céljával kerültek a Wáberer Hungária Biztosító Zrt  (Biztosító) könyveibe.

A letétkezelési és portfoliókezelési szerződés értelmében az abban lefektetett elvek és korlátozások mentén a Biztosító letétkezelői szabadon alakítják a portfoliót a piaci hozamszintek alakulása függvényében, de rövid távú kereskedési tevékenységet nem végeznek.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A Waberers International Nyrt szabad pénzeszközeit szintén hitelkockázati szempontól alacsony kockázatú vállalati EUR kötvényekbe fektette 2022 év folyamán. A Társaság üzleti modellje alapján a lejáratig tartás mellett döntött és értékpapírjait amortizált bekerülési értéken értékeli. A Társaság befektetett pénzügyi eszközeinek könyv szerinti értéke 30 187 ezer EUR volt árgyév végén, melyből 21 036 ezer hosszú lejáratú és 9 151 ezer rövid lejáratú befektetés és kizárólag EUR vállalati kötvények.

 

 

Az alábbi két táblázat mutatja a Csoport pénzügyi eszközeit típus, devizanem és kibocsátó ország szerinti bontásban, az értékek kerekítés nélkül EUR-ban kerülnek bemutatásra:

 

Hosszú lejárat Eur-ban

 

Az alábbi tábla a Csoport egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetéseinek hosszú lejáratú összegét részletezi, a teljes portfolio 74 498 ezer EUR, melyből a szabad pénzeszközök átsorolása után 51 189 ezer EUR szerepel a mérlegben.

Típus

Eszköz devizaneme

Ország-kód

Bekerülési érték

Piaci érték

Valós érték különbözet

Államkötvény

HUF

HU

42 684 567

37 121 838

-5 562 728

 

GBP

GB

10 143 500

9 420 194

-723 307

 

EUR

AT

1 050 767

962 577

-88 190

 

 

DE

3 143 771

3 015 493

-128 278

 

 

ES

1 047 363

1 037 887

-9 476

 

 

HU

9 868 242

8 710 265

-1 157 976

 

 

IL

1 025 746

1 022 216

-3 530

 

 

IT

5 403 351

5 214 079

-189 272

 

 

NL

1 261 825

1 247 813

-14 013

 

 

RO

1 404 173

1 375 996

-28 176

 

 

SI

1 159 027

1 104 688

-54 339

Vállalati kötvény

HUF

US

2 026 918

1 453 382

-573 537

 

GBP

GB

0

0

0

 

EUR

AT

201 964

179 856

-22 108

 

 

HU

2 084 950

1 812 733

-272 217

 

 

NL

311 830

254 344

-57 486

 

 

CZ

403 294

412 421

9 127

Jelzáloglevél

HUF

HU

229 886

151 846

-78 039

ÖSSZESEN

83 451 175

74 497 627

-8 953 548

 

A Csoport amortizált bekerülési értéken értékelt hosszú lejáratú befektetései EUR-ban:

 

Típus

Eszköz devizaneme

Bekerülési érték

Vállalati kötvény

EUR

21 035 041

ÖSSZESEN

21 035 041

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

Rövid lejárat EUR-ban

Az alábbi tábla a Csoport egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetéseinek rövid lejáratú összegét részletezi:

 

 

Típus

Eszköz devizaneme

Ország-kód

Bekerülési érték

Piaci érték

Valós érték különbözet

Államkötvény

HUF

HU

3 271 975

3 259 646

-12 329

 

GBP

GB

6 653 750

6 772 490

118 741

 

EUR

HU

3 715 727

3 728 481

12 754

 

 

IT

1 000 155

999 730

-425

Diszkontkincstárjegy

HUF

HU

5 110 522

5 096 577

-13 945

Vállalati kötvény

HUF

HU

4 330 977

4 300 764

-30 213

 

GBP

GB

522 448

549 938

27 490

 

EUR

HU

2 535 964

2 526 912

-9 052

Egyéb értékpapírok

HUF

HU

9 815 563

9 815 563

0

ÖSSZESEN

36 957 081

37 050 101

93 020

 

A Csoport amortizált bekerülési értéken értékelt rövid lejáratú befektetései EUR-ban:

 

Típus

Eszköz devizaneme

Bekerülési érték

Vállalati kötvény

EUR

9 151 466

ÖSSZESEN

9 151 466

 

 

Az IFRS 9 alapján a befektetett pénzügyi eszközök állományra számított várható hitelezési veszteség értékpapíronként kerül meghatározása jogi egységek által. .

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

 Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt FVOCI befektetések után elszámolt várható hitelezési veszteség

26

0

 Amortizált bekerülési értéken értékelt befektetések után elszámolt várható hitelezési vesztesgé

57

0

Összesen

83

0

 

A várható hitelezési veszteségek a pénzügyi eszköz várható élettartama alatt felmerülő hitelezési veszteségek valószínűséggel súlyozott becslései (azaz az összes várható cash flow-hiány jelenértéke). A várható hitelezési veszteség becslésének mindig tükröznie kell a hitelezési veszteség bekövetkezésének és be nem következésének lehetőségét is, még akkor is, ha a legvalószínűbb eredmény az, hogy nem következik be hitelezési veszteség. A várható hitelezési veszteségek becslésének olyan elfogulatlan és valószínűség alapján súlyozott összeget kell tükröznie, amely különböző lehetséges kimenetelek értékelése révén került meghatározásra.

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A Társaság a 12 havi várható hitelezési veszteséggel megegyező összegen értékeli az adott pénzügyi eszköz elszámolt veszteségét (Stage 1, vagy 1-es kosár) az alábbi esetekben:

  • a pénzügyi eszköz hitelkockázata a kezdeti megjelenítéstől a beszámoló fordulónapjáig nem nőtt jelentősen, valamint
  • a pénzügyi eszköz hitelkockázata alacsony a beszámoló fordulónapján.

 

A hitelkockázat jelentős növekedésének a kritériumai

A külső minősítéssel rendelkező pénzügyi eszközök esetében – ha azok a fordulónapon nem alacsony hitelkockázatúak – a társaság a legalább 2 notch rating romlást tekinti jelentős hitelkockázat növekedésnek.

Az értékpapírok a fordulónapon Stage 1-nek minősítettek.

 

11. Készletek

 

Készletek

2022. december 31.

2021. december 31.

Üzemanyagkészlet

3 065

2 842

Alkatrész, gumi, kenőanyag, egyéb anyag

801

774

Egyéb anyagok

304

15

Összesen:

4 170

3 631

 

 

Üzemanyag készleten mérlegfordulónapon a kamionokban és az üzemanyag töltőállomáson fellelhető készletek kerülnek kimutatásra. Ezek értéke az alábbi módszerrel kerül meghatározásra:

-        a töltőállomáson lévő készlet hitelesített mérőóra leolvasással

-        a kamionokban lévő üzemanyag a fuvarnyilvántartó rendszer adatai alapján készített becslés szerint.

 

A Csoport vezetése 2022.12.31-én az előző évhez hasonlóan megvizsgálta a javítóműhely készletét az előző két évben beszerzett járművek technológia leírásai alapján, amelynek eredményeként a Cégcsoport által használt járművekbe már be nem építhető alkatrészekre értékvesztést számolt 100%-os mértékben.

 

 

Értékvesztés

2021. január 1.

81

Visszaírás

70

2021. december 31.

151

Képzés

1

2022. december 31.

152

 

 

12. Követelések

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Vevőkövetelések

109 544

91 528

Követelésekre képzett értékvesztés

-1 051

- 1 246

Összesen

108 496

90 282

 

A követelések 2022. december 31-es állománya növekedést mutat, amelyet a forgalom és az árak növekedése okozott. A vevők forgási sebesség konszolidált szinten a 2021. évi átlagosan 52,01 napról a tárgyévben 52,63 napra változott.

 

MEW27CPIFG44B7E7HEQUUF5QF9D4GQ34QB727H10MA3SSAR2R9

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

Értékvesztés

2021. január 1.

1 810

Képzés

517

Visszaírás

-1 065

Árfolyamkülönbözet

-16

2021. december 31.

1 246

Képzés

527

Visszaírás

-707

Árfolyamkülönbözet

-15

2022. december 31.

1 051

 

A Cégcsoport szigorú hitelminősítési és hatékony beszedési folyamatinak eredményeként kétes követelésekre képzett értékvesztés összege az előző évhez képest csökkent.

Az értékvesztés növekedése alatt a követelésekre képzett értékvesztések kerülnek a csökkenések pedig a kivezetések, kiegyenlításek miatti visszaírásokat tartalmazzák

 

Az IFRS 9 alapján a vevő állományra számított várható hitelezési veszteség jogi egységenként kerül meghatározásra egységes értékelési elvek szerint.

 

A Csoport a várható hitelezési veszteség számítása során az alábbi tényezőket vette figyelembe:

-        iparági kockázat, nem teljesítés valószínűsége

-        vevő működési országának kockázata

-        a vevőkövetelések hitelbiztosításának rendelkezésre állása, limitek figyelembe vétele

-        nem biztosított vevők esetében a korosítás alapján megállapított kockázatok

 

A már lejárt követelésekre képzett értékvesztésen felül a második szakaszosértékelés alapján a lengyel leányvállalat a LINK Sp.z.o.o.  könyveiben további 62 ezer EUR várható hitelezési veszteség került elszámolásra míg a belföldi és nemzetközi fuvarozási és a logisztikai szegmens esetében további 126 ezer EUR hitelezési veszteség került megállapításra.

 

 

13. Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok

 

Egyéb forgóeszközök

2022. december 31.

2021. december 31.

Nem pénzügyi eszközök

Külföldi ÁFA és jövedéki adó

9 687

10 269   

Adókövetelés

1 367

3 640   

Munkavállalói követelések

83

-669

Elhatárolások költségek

6 747

4 274

Pénzügyi eszközök

Adott kölcsön

136

136   

Elhatárolások bevételek

1 737

2 423     

Kaució

4 688

4 471

Egyéb

1 404

595   

Biztosítástechnikai követelés

0

904   

Összesen

25 849

26 043

 

 A külföldi áfa és jövedéki követelés a külföldi adóhatóságoktól származó ÁFA követelésekből és az üzemanyagok utáni  jövedéki adó követelésekből ered.

 

A külföldi ÁFA követelés értéke 2022.12.31-én  4 311 ezer EUR volt szemben az előző évi 3 723 ezer EUR-val. A külföldi ÁFA követelés állománya 2022 és 2021 kis mértékben növekdett.. A külföldi ÁFA követelések jövőbeli megtérülését a Vezetőség egyedileg megvizsgálta annak függvényében, hogy a befolyás megtérülésére rendelkezik e negatív információval vagy nem.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A jövedéki adó követelés (belföldi és külföldi adóhatóságokkal szembeni) 2022.12.31-én 5 376 EUR volt szemben az előző évi 6 545 ezer EUR-val. A jövedéki adó követelés jövőbeli megtérülését év végén megvizsgálta a Vezetőség, amely során a korábbi pénzügyi közvetítő által benyújtott, de a külföldi hatóság által vissza nem igazolt nyitott követelések után  értékvesztést  nem számolt el.

 

Az adókövetelések nem tartalmazzák a nyereségadókat, itt a szociális hozzájárulás és a szakképzési hozzájárulás követelés jellegű egyenlegei szerepelnek.

 

Az elhatárolások szerződéses eszközt nem tartalmaznak, bevételek és költségek időbel elhatárolásából számolódnak.

Az egyéb értékvesztés az egyéb forgóeszközökre, azon belül elsősorban a kilépett munkavállalók tartozásaira, biztosítókkal szembeni követelésekre, kezesség vállalással kapcsolatos követelésekre és adott kölcsönökre lett elszámolva.

Értékvesztés

2021. január 1.

1 910

Növekedés

170

Visszaírás

-627

Árfolyamkülönbözet

127

2021. december 31.

1 580

Növekedés

25

Visszaírás

-509

Árfolyamkülönbözet

124

2022. december 31.

1 220

 

A biztosítástechnikai követelések között a Wáberer Hungária Biztosító Zrt.-nek a viszontbiztosítóval, a MABISZ-szal és egyéb nem ügyfelekkel szembeni követelései kerültek kimutatásra.

 

Származékos pénzügyi instrumentumok

 

Fedezeti instrumentumok könyv szerinti értéke:

 

 

2022

2021

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek      Eszközök

2 585 

679

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek     Kötelezettségek

-1 026

-1 532

 

 

 A Csoport fedezeti elszámolás tekintetében jelenleg kizárólag cash flow fedezeti ügyleteket köt az árfolyam kockázatok kivédésére. A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.

 

Egyéb átfogó jövedelemben:

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán

-1 788

-635

Eredménybe átsorolt Cash flow fedezeti ügylet hatékony része

4 200

Nyereségadó hatása

-220

78

Cash-Flow fedezeti ügyletek, halasztott adó hatással együtt

2 192

-557

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A származékos ügyletek fordulónapi értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra (Level 1 valós érték). Az év végi nyitott ügyletek egyedi átértékelésének különbségéből a pozitív átértékelési különbözetek az  eszköz oldali Származékos pénzügyi instrumentumok míg a negatív átértékelési különbözetek pedig a kötelezettség oldali Származékos pénzügyi instrumentumok soron kerültek kimutatásra.

 

A fedezeti ügylet megkötésekor a Csoport formálisan megjelöli és dokumentálja a fedezeti kapcsolatot, amelyre a Csoport a fedezeti elszámolást alkalmazni kívánja, az ügylet megkötésének kockázatkezelési céljaival és stratégiájával együttesen, ilyenek például a HUF beszámolási pénznemű WSZL Kft esetében az EUR bevételek, illetve az EUR beszámolási pénznemű anyavállalat HUF kiadásai, mint a bér és üzemanyagok. A dokumentáció tartalmazza a fedezeti ügylet azonosítását, a kapcsolódó fedezett tételt vagy ügyletet, a fedezni kívánt kockázat jellegét és azt, hogy a gazdálkodó hogyan fogja mérni a fedezeti ügylet hatékonyságát a fedezett tétel valós értékében vagy pénzáramaiban létrejövő, a fedezett kockázatnak tulajdonítható változásoknak való kitettség ellentételezésében. Ezen fedezeti ügyletek várhatóan hatékonyak lesznek a fedezett kockázatnak tulajdonítható cash flow-változásokat ellentételező hatások elérésében.

 

 A fedezeti elszámolás szigorú követelményeinek megfelelő fedezeti ügyletek elszámolása az alábbiak szerint történik:

A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az egyéb bevételek vagy egyéb ráfordítások soron kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.

Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket át kell sorolni az eredménybe. Ha a fedezeti ügylet lejár, eladásra kerül, megszűnik, lecserélés vagy átforgatás nélkül lehívásra kerül vagy a fedezeti megjelölés visszavonásra kerül, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegek az egyéb átfogó jövedelemben maradnak, amíg a z előre jelzett ügylet bekövetkezik. Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, ezeket az összegeket át kell sorolni az eredménybe.

 

A Csoport 2022. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás) rendelkezett:

 

Partnerbank

Ügylet megnevezése

Ügylet

ezer EUR

Nominál összeg

ezer HUF

K&H

Forward HUF vétel EUR eladás

28 000

12 021 035

ING Bank N.V

Forward HUF vétel EUR eladás

21 500

9 056 150

Raiffeisen

Forward HUF vétel EUR eladás

12 000

5 427 130

MKB

Forward HUF vétel EUR eladás

4 500

1 881 655

CITI

Forward HUF vétel EUR eladás

18 000

7 937 000

 

Partnerbank

Ügylet megnevezése

Ügylet

ezer EUR

Nominál összeg

ezer PLN

PKO bank Polski

Opciós EUR vétel PLN eladás

3 800

19 505

PKO bank Polski

Opciós EUR eladás PLN vétel

3 800

17 770

PKO bank Polski

Forward EUR eladás PLN vétel

2 400

11 571

 

A Csoport 2021. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel rendelkezett:

 

 

Partnerbank

Ügylet megnevezése

Ügylet

ezer EUR

Nominál összeg

ezer HUF

ING Bank N.V

Forward

32 000

11 617 200

Raiffeisen

Forward

27 850

10 210 222

MKB

Forward

18 800

6 896 404

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A fenti nyitott ügyletek éven belüli, azaz 2023 évi lejáratokkal rendelkeznek, célzottan a havi bérkifizetések és a szállítók fizetési határidejéhez ütemezettek, illetve árbevételt fedeznek.

 

A származékos ügyletek részben a csoport HUF-ban felmerülő kiadásait érintő kedvezőtlen árfolyam hatásoktól védenek, célzottan a jövedelem és a HUF szállítók pénzkiáramlásait illetően, részben pedig a lengyel LINK leányvállalat EUR bevételeinek PLN-re váltását.

 

A 2023 évi ügyletek átlagos határidős árfolyama 432,42 HUF/EUR, a 2022 évi teljesült ügyletek esetében pedig 369,12 HUF/EUR volt.

 

A saját tőke tartalékok során a Cash Flow fedezeti ügyletek valós érték értékelése miatt a nyitó 777 ezer EUR mérlegérték 2022. december 31-én 1 415 ezer EUR.

 

Az év végén nyitott származékos ügyletek valós érték hatása az egyéb átfogó jövelemre:

 

 

 Nemzetközi fuvarozás

 Regionális szerződéses logisztika

 Egyéb

 Interszegment

 Összesen

2022

1 559

0

0

0

1 559

2021

-557

0

0

0

-557

 

 

 

2022

2021

Hatékony rész, mely árbevétel csökkentőként került elszámolásra

1 634

117

Hatékony rész, mely Direkt költség növelőként került elszámolásra

2 566

Nem hatékony rész

157

 

14. Értékesítésre tartott eszközök

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Összeg

1 214

71

Darabszám

56

8

 

Az értékesítésre tartott befektetett eszközök között a Csoport azon járműveket tartja nyilván, amelyek lízingszerződése lejárt, és amelyeket értékesíteni kíván. A járműveket néhány esetben a Csoport a lízingszerződésekbe foglalt maradványértéken vásárolja ki a lízingbeadótól, majd az értékesítéskor a könyv szerinti érték és az eladási ár közötti különbséget eredményként realizálja, amely 2021-ben  690 ezer EUR veszteséget, míg 2022-ben 241 ezer  EUR veszteséget eredményezett.

Az értékesítésre tartott befektetett eszközök változásait az alábbi táblázat szemlélteti:

 

2021. január 1.

213

Átsorolás Használati jog eszközből

8

Értékesítések

-150

2021. december 31.

71

Átsorolás Használati jog eszközből

7 636

Értékesítések

-6 493

2022. december 31.

1 214

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

15. Pénzeszközök

 

A pénzeszközök között a Cégcsoport a házi pénztárakban és a bankszámlákon tartott egyenlegeket, valamint a Wáberer Hungária Biztosító Zrt. tartalékok fedezetén túli látra szóló vagy rövid lejáratú (hátralévő lejárata 3 hónapnál rövidebb) lekötéseit mutatja ki az alábbi tábla szerint:

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Bankszámla

66 459

28 257

 Tartalékon felüli rövid lejáratú lekötés

23 613

30 284

Készpénzállomány

52

42

Összesen

90 124

58 583

 

 

16. Saját tőke

 

A WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt. jegyzett tőkéjét 2022. december 31-én 17 693 734 darab, egyenként 0,35 EUR névértékű dematerializált törzsrészvény testesíti meg. A Csoportnak a tárgyév végén 214 699 db saját részvénye van.

 

Tartalékok soron a korábbi évek eredményei, a tárgyévi eredmény, valamint tőketulajdonosokkal folytatott tranzakciók eredményei kerültek kimutatásra, amelyet a tőkeváltozás kimutatás mutat be. A tartalékok sor nem reprezentálja a WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt. által kifizethető osztalékot, mert az osztalék mértéke az egyedi beszámolók adatai alapján kerül meghatározásra. Az ellenőrzést nem biztosító  részesedést birtokló tulajdonosok részére az egyedi  beszámolók alapján megállapított  osztalékot a tőkeváltozás kimutatásban az osztalék kifizetés jóváhagyásának megfelelő gazdasági évben mutatja ki a Cégcsoport a konszolidált kimutatásaiban.

 

A gazdasági év során az anyavállalat Igazgatósága, a negatív eredménytartalék tőketartalékból történő kiegészítése mellett döntött és 2022 év során 44 726 ezer EUR értékben átvezetés történt az eredménytartalék javára, amely a konszolidált saját tőke kimutatás egyéb során jelenik meg.

  

A részvényesek főbb jogainak és kötelezettségeinek kivonata az Alapszabály rendelkezései alapján

 

A részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogait akkor gyakorolhatja, ha őt a részvénykönyvbe bejegyezték azzal, hogy a részvényes közgyűlésen való részvételi jogának gyakorlását az Alapszabály 5.6. szakasza szabályozza. A részvénykönyvet a KELER Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: KELER) vezeti és havi rendszerességgel, továbbá minden egyes közgyűlést megelőzően aktualizálja.

1.       Osztalékhoz illetve osztalékelőleghez való jog

A Társaságnak a felosztható és a közgyűlés által felosztani rendelt eredményéből a részvényest részvénye névértékével arányos osztalék illeti meg. Az osztalékra való jogosultság és a fizetési határidő részletes szabályait az Alapszabály 4.4 szakasza rendezi

 

2.      Tájékoztatási illetve közgyűlési jogok

Az Igazgatóság köteles a részvényeseknek a Társaságra vonatkozóan felvilágosítást adni és számukra a Társaságra vonatkozó iratokba és nyilvántartásokba betekintést biztosítani. A közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden részvényesnek a napirendi pont tárgyalásához a szükséges tájékoztatást megadni, illetve a beszámolónak és az Igazgatóság, valamint a Felügyelőbizottság jelentésének lényeges adatait a részvényesek tudomására hozni az Alapszabály 4.5 szakaszában meghatározott eljárási rend szerint.

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

Minden részvényes jogosult a közgyűlésen részt venni, felvilágosítást kérni, valamint észrevételt és indítványt tenni, szavazati joggal rendelkező részvény birtokában szavazni. A képviseletre szóló meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. A részvényes jogainak Társasággal szemben való gyakorlására részvényesi meghatalmazottat (nominee) bízhat meg, aki a Társasággal szemben a részvénykönyvbe való bejegyzést követően a részvényesi jogokat saját nevében, a részvényes javára gyakorolja. A közgyűlésen az a részvényes, illetve részvényesi meghatalmazott vehet részt, akit legkésőbb a közgyűlés kezdő napját megelőző második munkanapon a részvénykönyvbe bejegyeztek a KELER mindenkori Általános Üzletszabályzatában foglaltak szerinti tulajdonosi megfeleltetés alapján. Minden egyes 0,35 EUR névértékű részvény után egy szavazat jár. Egy részvényes csak egyféleképpen szavazhat.

 

A közgyűlés akkor határozatképes, ha az összehívás szabályszerű volt, és azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint 40%-át képviselő részvényes jelen van. Amennyiben a Közgyűlés nem határozatképes egy (1) órával a kezdésre megállapított időt követően, a közgyűlés elnöke a megismételt közgyűlés időpontját a közgyűlésre szóló meghívóban meghatározottak szerint kihirdeti. A megismételt közgyűlés a közgyűlés napját követő legalább öt (5) nappal és legfeljebb huszonegy (21) nappal követő időpontra hívható össze.

 

A közgyűlés határozatait a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok egyszerű többségével hozza, kivéve a jogszabályban meghatározott eseteket, illetve az Alapszabály 5.9.1 (a)-(d) pontjaiban foglaltakat, mely kérdésekben a Közgyűlés határozatait háromnegyedes szótöbbséggel hozza.

 

3.      Kisebbségi jogok

A Társaság azon részvényesei, akik együttesen a szavazati jogok legalább egy százalékával rendelkeznek, az ok és a cél megjelölésével bármikor kérhetik a közgyűlés összehívását, illetve a meghirdetett napirend kiegészítésére vonatkozó javaslatot vagy határozattervezetet terjeszthetnek elő az Alapszabály 4.8 szakaszában foglaltak szerint. A további kisebbségi jogokat is az Alapszabály 4.8 szakasza rendezi részletesen

 

17. Lízing kötelezettségek

 

A Csoport alaptevékenységéhez szükséges járművek beszerzését lízing szerződések keretében valósítja meg. A Cégcsoport 2017-től az új vontatók esetében a lízing szerződések futamidejét 4 évről 5 évre módosította, míg a pótkocsik esetében a korábbi gyakorlatnak megfelelően 5 év. A Csoport a járműveket közvetlenül a gyártóktól szerzi be, akik visszavásárlási garanciát vállalnak nemcsak a futamidő végére, hanem a futamidő alatt is.

A lízing kötezettségként  kerültek kimutatásra az ingatlanok, gépek, berendezések között a Cégcsoport leányvállalatai által a hazai jogrend szerinti ingatlan bérletek, amelyek esetében az értékelési elvek között bemutatott IFRS 16 szerinti feltételek teljesülnek.

A bérleti szerződés szerinti jövőbeli pénzáramlások diszkontált értékei kerünek kimutatásra lízing kötelezettségként.

 

A jövőben fizetendő lízingdíjak (tőke és kamat) lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti:

 

2022. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing kötelezettségek tőke

16 650

19 404

30 980

67 997

17 884

152 915

Lízing kötelezettségek kamat

3 498

2 958

4 715

7 199

555

 18 925

Összesen

20 148

22 362

35 695

75 196

18 439

171 840

2021. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

Lízing kötelezettségek tőke

27 609  

16 550   

                                               22 051   

45 017

20 221

131 448

Lízing kötelezettségek kamat

1 061   

1 261  

1 864   

2 815   

630   

8 170  

Összesen

29 210

17 811

23 915

47 831

20 851

139 618

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A táblázat a 2022 és 2021 év végén meglévő lízingkötelezettségek lejáratát mutatja és ezek kamatait, azonban nem számol azzal, hogy az eszközök folyamatos cseréivel a lejáró lízingszerződések helyett folyamatosan újak kerülnek megkötésre.

 

 

18. Céltartalékok

 

Peres ügyek

Biztosítói kártérítések

Összesen

Nyitó egyenleg 2021. január 1.

1 210

19 848

21 058

Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata

1094

-189

905

Árfolyam különbözet

-26

-26

Feloldás

-363

-363

Felhasználás

-246

-246

Záró egyenleg 2021. december 31.

1 669

19 659

21 328

Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata

1 862

2 492

4 354

Árfolyam különbözet

-103

-103

Feloldás

-135

-115

Felhasználás

-147

-147

Záró egyenleg 2022 december 31.

3 147

22 151

25 298

 

 

Peres ügyek

Biztosítói kártérítések

Összesen

Rövid lejáratú rész 2022

0

0

0

Hosszú lejáratú rész 2022

3 147

22 151

25 298

Rövid lejáratú rész 2021

0

0

0

Hosszú lejáratú rész 2021

1 669

19 659

21 328

 

A Csoport 2022. december 31-én 3.147 ezer EUR céltartalékot mutatott ki a peres ügyekből fakadó jövőben esetlegesen felmerülő kötelezettségek fedezetére. A tárgyév során a peres ügyek közel 50%-a esetében a CMR biztosítás alapján a biztosító megfizette a vevőknek okozott kárt,  míg a biztosító által meg nem térített saját hibás károkozás után a megképzett tartalék felhasználásra került a vevőknek történő kártérítés megfizetése miatt. A tárgyév során a cégcsoport negyedévente felülvizsgálta a peres ügyeit és az előző évekből átnyúló, illetve a tárgyévben keletkezett új ügyekre  1 862 ezer EUR céltartalékot képzett.

 

A Csoport  biztosítás technikai tartalékot képez a cégcsoport tagjai által okozott kártömeg után kifizetendő összegre  amelyet a Cégcsoport a konszolidált beszámolójában a hosszú lejáratú céltartalékok között mutat ki 22 151 ezer EUR értékben. A cégcsoport részére a biztosítási tevékenység egy részét, ez alatt értve a  a vagyon és a CMR biztosításokat a  Wáberer Hungária Biztosító Zrt végzi.

  

19. Biztosítástechnikai tartalékok

 

A Biztosítástechnikai tartalékok között a Wáberer Hungária Biztosító Zrt által a Biztosítási törvény által megképzett tartalékok kerültek kimutatásra a tárgyév végén az Cégcsoporton kívüli szerződés állományára vonatkozóan 107 542 ezer EUR összegben, a tartalékoknak három csoportját különböztetjük meg, amelyek az alábbiak:

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

o   Meg nem szolgált díjak tartaléka

A tartalék összege a 2022. üzleti évben előírt, de a következő időszakra vonatkozó díjak összegét tartalmazza.

o   Függő károk tartaléka

Két jogcím alapján kerül megképzésre tartalék a károkkal kapcsolatban. Egyrészt a 2022. üzleti évben vagy korábban bejelentett, de még le nem rendezett károkkal kapcsolatban káronként egyedileg képződik tartalék, amely tartalmazza a kifizetendő kár összegét, a kár rendezésével kapcsolatban felmerülő költségek összegét, illetve csökkenti a tartalék összegét a várhatóan megtérülő regressz követelések állománya.

Ezen túl a Bit előírásaival összhangban kifutási háromszögek, vagy megszolgált díj (ahol nincs meg a 3 év tapasztalat) alapján, ágazatonként megképzésre kerül a bekövetkezett, de még be nem jelentett károk tartaléka.

o   Egyéb tartalékok

A Társaság a kötvénytulajdonosokkal kapcsolatos követelésekre a számviteli politikában rögzített százalékban törlési tartalékot képzett két jogcím alapján. Egyrészt a kintlévőségek korossága alapján, másrészt historikus adatok alapján érdekmúlásra való tekintettel.

 

A Biztosító kockázatainak csökkentése érdekében a szerződéseire viszontbiztosítással rendelkezik az előbbiekben kifejtett Biztosítás technikai tartalékok viszontbiztosítói szerződés alapján arányos része a befektetett pénzügyi eszközök között került kimutatásra.

 

A biztosítástechnikai tartalékok és azokból a viszontbiztosítókra jutó részt az alábbi táblázat mutatja.

 

Megnevezés

Biztosítástechnikai tartalékok

Mérleg kötlezettség

Viszontbiztosító részesedése

Mérleg követelés

Tételes függőkár

-78 017

36 650

Meg nem szolgált díj

-13 034

3 826

IBNR – Bekövetkezett még be nem jelentett károk tartaléka

-15 333

6 058

Törlési

-587

0

Járadék

-1 386

463

Elhatárolt szerzési költség

1 619

0

Egyéb

-804

207

Összesen

-107 542

47 204

 

20. Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Nem kapcsolt vállalkozástól kapott kölcsönök

1 441

1 113

Eszközhitel

475

953

Folyószámlahitelek

0

           22 690

Összesen

1 916

24 756

 

A nem kapcsolt vállalkozásoktól kapott kölcsönök között szerepel a Cégcsoport két leányvállalatának egyik legjelentősebb beszállítójától 5 millió EUR értékben kapott kölcsön,eredetileg 2009. június 30-tól kezdődően 4 éves lejáratra, amelyet azonban a sikeres együttműködésnek megfelelően rendszeresen meghosszabbítottak. A LINK Sp.z.o.o. akvizíciója utána a lengyel leányvállalat is bevonásra került a szerződésbe. A szerződés 2019. december 31-én lejárt, a szerződő felek a szerződéses kereteket oly módon változtatták meg, hogy a szállítási szerződéses jogviszonyt fenntartják a jövőben is, de a korábban kölcsönként kimutatott kötelezettséget az új szerződés időtartama alatt 2024 december 31-ig arányosan negyedévente  törlesztik.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

  

21. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Nem pénzügyi kötelezettségek

Adók

501

3 949

Biztosítás technikai kötelezettség

361

1 038

Személyi jellegű kötelezettség

12 955

9 447

Munkavállalói kötelezettségek Bónusz kifizetésekből

4 525

3 908

Munkavállalói kötelezettségek ki nem vett szabadság miatt

2 931

1 726

Pénzügyi kötelezettségek

Elhatárolások

38

62

Faktoring és egyéb kötelezettségek

5 074

5 163

Összesen

26 385

25 293

 

A személyi jellegű kötelezettségek között a Táraság a konszolidált beszámolójában bérköltség részét képző, a munkavállalóknak még ki nem fizetett bérét és annak közterheit mutatja ki. A személyi jellegű kötelezettségek csökkenését a flottaméret csökkentés miatti létszámcsökkenés és a korábbiakban említett regionális szerződéses logisztikai szegmens által megnyert új szerződés miatti jelentős létszámbővülés együttes hatása okozta.

 

Adók soron az tartozás jellegű egyéb adókat mutatjuk ki, az ÁFA és a rehabilitációs hozzájáruláson keletkezett kötelezettségünk 2022. december 31-én.

 

Az faktoring és egyéb kötelezettségek között a LINK vállalat vevői faktor kötelezettségeit mutatja ki a cégcsoport megközelítőleg 4,7  millió EUR értékben. A követelések visszkeresettel kerülnek faktorálásra ennek megfelelően a Társaság bruttó módon mutatja ki a vevőkkel szembeni követelést azok valódi befolyásáig a faktor kötelezettségekkel szemben.

  

A biztosítás technikai kötelezettségek egyenlege egyrészt a biztosítási kötvényesek által előre fizetett összegeket tartalmazza, egyéb kapott előlegeket, még pénzügyileg nem teljesített kárfizetéseket, valamint a biztosítási ügynököknek még ki nem fizetett összegeket tartalmaz.

 

Az elhatárolások a költségek és a kamatok passzív időbeli elhatárolásait tartalmazzák.

 

Származékos pénzügyi instrumentumok

 

A származékos ügyletekből eredő kötelezettségek között a 15. pontban bemutatott év végi nyitott fedezeti ügyletek veszteség jellegű különbözetei kerültek kimutatásra.

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 026

1 532

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

22. Árbevétel és közvetített  szolgáltatások

 

Megnevezés

Összesen

 

Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel

419 622

 

Alvállalkoztatásból származó árbevétel

93 977

 

Raktár logisztika

87 056

Egyéb árbevétel

74 582

Nettó árbevétel 2022

675 907

 

 

 

Megnevezés

Összesen

 

Saját flottával végzett fuvarozási árbevétel

329 959

 

Alvállalkoztatásból származó árbevétel

102 776

 

 Raktárlogisztika

82 171

Egyéb árbevétel

77 620

Nettó árbevétel 2021

592 526   

     

 

Az árbevétel szinte teljes mértékben a szolgáltatás jellegéből fakadóan időszaki elszámolás alá esik.

 

Árbevétel megoszlása földrajzi régionként:

 

 

2022

2021

Magyarország

     296 098

     270 704

Németország

     102 098

       91 304

Anglia

       71 978

       54 034

Franciaország

       41 760

       49 705

Lengyelország

33 198

       26 743

Spanyolország

20 703

       12 202

Svájc

20 697

       12 958

Hollandia

19 569

       17 101

Szlovákia

14 629

         8 962

Olaszország

13 822

       14 207

Ausztria

       13 640

         8 556

Svédország

         8 375

         7 322

Belgium

         6 142

         6 713

Dánia

         3 595

         2 848

Csehország

         2 409

         1 684

Luxemburg

         2 320

         4 148

Románia

         1 598

         1 220

Horvátország

         1 072

            309

Egyéb európai osztágok

         2 201

         1 767

Egyéb nem európai országok

 

              38

Összesen

   675 907

   592 526

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

IFRS 15 árbevétel

 

Nemzetközi fuvarozási szegmens (ITS)

 

A tárgyév során a nemzetközi fuvarozási szegmens saját gépjárműparkkal elvégzett fuvarozási tevékenysége a korábbi évek visszaesését követően 2021-ben kis mértékben növekedésnek indult, 2022-ben azonban további növekedést muatott. A növekedésben jelentős szerepet töltöttbe, hogy a cégcsoport 2020. július 1-től működési modellt váltott.

 

A fenti táblában a nemzetközi fuvarozási szegmens árbevétele a fuvarozásra jellemzően folyamatosan kerül elszámolásra.

 

A Nemzetközi Fuvarozási Szegmens 2020 előtt egy „taxi” modellt követett, amely központilag és folyamatosan optimalizálta a kamionok és a megbízások közötti egyezést. A pandémiás helyzetben ez a modell sok bizonytalanságot eredményezett a bevételek és a kamionok kihasználtsága szempontjából, és nagymértékben támaszkodott az alacsonyabb jövedelmezőségű „spot” szállítási piacra. A fenti bizonytalanságok és az alacsony jövedelemtermelőképesség okán egy új működés, a „kereskedelmi sáv” modell került 2021-ben bevezetésre, amely az ismétlődő megrendelésekre és az Európán belüli főbb kereskedelmi útvonalakra összpontosít. A modellváltással összhangban a Nemzetközi Fuvarozási Szegmens az üzleti fókuszt a szerződéses ügyfelek felé irányítja a spot megbízásokkal szemben, ami nagyobb stabilitást jelent a bevételekben és magasabb szolgáltatási minőséget biztosít.

 

A tárgyévben a cégcsoport által használt átlagos vonató darabszám az előző évhez képest nem változott. A tárgyév során a portfólió változás miatt a rakottságban kisméretű 0,1%-os csökkenés következett be, ezzel szemben viszont sikerült elérni 15%-kal magasabb km-enkénti bevételt, amely nagyban a megnövekedett üzemanyagár és egyéb költségek fedezetéül szolgált.

 

A nemzetközi fuvarozási szerződéseket jellemzően egy év határozott időre (kb 60 %) vagy eseti alapon (kb 40 %) egy fuvar feladatra kötjük. A szerződést a nemzetközi fuvarozási sztenderdek szerint köti a Csoport, a piaci gyakorlatnak megfelelő általános jogokkal és kötelezettségekkel. A fuvardíj jellemzően viszonylati, EUR-ban meghatározott érték, amelyet hosszabb távú szerződéses esetekben az üzemanyagra vonatkozó klauzula egészít ki. Utóbbi jellemzően egy nemzetközileg elfogadott bázisár egy meghatározott sávot meghaladó elmozdulása esetén határozza meg az ár automatikus változtatását. A partnerek ritkán adnak volumen garanciát, a szolgáltató saját kockázatára kell felkészüljön különböző mennyiségű megrendelések kezelésére. A kötbérezés az árufelvétel (on time pick-up) és lerakás (on time delivery) időben történő megvalósításához kötődik, a szolgáltató várakoztatás esetén állásdíj érvényesítésére jogosult.

A Cégcsoport nem csak saját fuvareszközeit veszi igénybe a nemzetközi áruszállítási tevékenységéhez, hanem alvállalkozói fuvart, illetve ehhez kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat is. Ezeket a szolgáltatásokat változatlan formában továbbértékesíti a megrendelőinek úgy, hogy közben minden kockázatot a Csoport visel ezért az megbízónak minősül.  Ilyen szolgáltatások magukban foglalják az egyéb átkelési szolgáltatásokat, és üzemanyag továbbértékesítését is.

 

 Regionális szerződéses logisztikai szegmens- (RCL)

 

A Csoportsaját flottás árbevétele 15,18 %-kal haladta meg az előző évet. A flotta fajlagos futásteljesítménye kismértékben, 0,62  %-kal csökkent, ez mellett egységnyi futásra jutó árbevétel 27,99 %-kal emelkedett.

 

A regionális logisztikai szegmensnem csak közúti áruszállítást, hanem komplex logisztikai tevékenységet is szolgáltat ügyfeleinek, amelynek keretében raktározási és egyéb kiegészítő szolgáltatásokat is végez. A raktározási árbevétel az egyéb árbevétel legjelentősebb eleme. A tárgyévben a raktározási szolgáltatásokból származó bevétel meghaladta a 87 millió EUR-t, ami azonos szintű az előző évi árbevételhez képest. A raktározási tevékenység ellátására a WSZL Kft.  a BILK Logisztikai Zrt-től bérelt ingatlanon és a cégcsoport tulajdonába tartozó Közdűlő Invest Kft. által birtokolt raktárbázison kívül két további külső feles ingatlanüzemeltetővel kötött szerződést az elmúlt évek során a tevékenységének ellátása céljából. A szegmens a raktárlogisztikai tevékenységét a 200 ezer négyzetmétert meghaladó bérelt ingatlanokban végzi.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

Az Csoport az RCL szegmensben a szerződéses logisztikai szerződéseket jellemzően 3-5 éves időszakra kötipartnereivel, itt tipikusan nincsenek eseti szerződések. A fuvarozási jellegű szolgáltatásokat km egység árban, forduló díjban vagy viszonylati árban határozza meg, a disztribució esetében sokszor az áru tömege vagy értéke az árazás alapja. Az üzemanyag árkövetés és az útdíj külön számlázása jellemző, hosszabb távú megállapodások esetén gyakori a bér indexálás is. A raktározási jellegű szolgáltatások esetén a tárolási, ki- és betárolási díjak adják a tipikus szerződésekben a elszámolás alapját, bér es rezsi árkövetés, illetve általános infláció követő árazás jellemző.

Csoport  ügyfelei döntően multinacionális nagyvállalatok, akik több logisztikai szolgáltatóval dolgoznak együtt, így ők határozzák meg a szerződések általános feltételeit. Többszáz nagy megrendelővel és több ezer kisebb vevővel dolgozunk együtt, így az egyedi szerződéses feltételek bemutatására nincs lehetőség.

 

IFRS 4 árbevétel

 

Egyéb szegmens

 

A biztosítási tevékenység árbevételeként a Wáberer Hungária Biztosító Zrt-nek a nem a cégcsoporthoz tartozó biztosításainak árbevétele kerül kimutatásra. A biztosító társaság alapvetően nemzetközi és belföldi fuvarozási tevékenység ellátásához kapcsolódó biztosításokat úgy, mint kötelező gépjármű felelősségbiztosítást, CASCO-t, CMR-t és fuvarozási szakmai felelősségbiztosítást szolgáltat ügyfeleinek. A biztosító a fuvarozási társaságokon kívül magánszemélyek közlekedési és vagyontárgyaihoz kapcsolódó biztosítási tevékenységet is végez. A biztosító Társaság a törvényi követelményeknek megfelelően életbiztosítási tevékenységet nem végez. A társaság biztosítási tevékenységből származó bevétele az előző évhez képest megközelítőleg azonos volt. Ezt a bevételt az egyéb árbevétel soron mutajuk ki a fenti táblában és több mint 70 Millió EUR volt 2022-ben.

 

A cég összes konszolidált bevételéből az alábbi két vevő több mint 10 %-kát teszi ki 2022-ben:

 

Volkswagen Konzernlogisik gnbH & CO, Germany, amely a regionális szerződéses logisztika szegmens legjelentősebb vevője és árbevétele 2022 évben 61 277 ezer EUR volt.

PSA Automobiles SA, France, amely a nemzetközi fuvarozási szegmens partnere és árbevétele 2022-ben 48.221 ezer EUR volt.

 

23. Direkt, közvetlen költségek

 

A Csoport direkt, azaz közvetlen költségeit az alábbi tábla mutatja be, az egyes sorok magyarázatát és elemzését, pedig a követő pontok tartalmazzák:

 

2022

2021

Értékcsökkenés

46 693

47 004

Alvállalkozói költségek

115 955

96 750

Eladott áruk beszerzési értéke

18 661

11 133

Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

118 302

102 807

Üzemanyag költségek

108 844

74 273

Autópálya és Tranzit költségek

88 224

80 815

Javítási, szerelési költségek

22 133

21 812

Biztosítási költségek és ráfordítások

29 694

36 647

Viszontbiztosítási költségek

30 466

34 103

Közvetlen bérleti díjak

4 721

4 002

Egyéb szolgáltatások

4 748

2 745

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

1 485

1 577

Összesen

589 926

513 668

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

24. Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

 

Nemzetközi fuvarozási szegmens

 

Megnevezés

2022

2021

Közvetlen bérköltség és járulékok

31 289

24 251

 

Fix bér és járulékok

22 895

18 443

 

Változó bér és járulékok

8 394

5 808

Közvetlen juttatások

40 210

34 524

Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

71 499

58 775

 

A közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok között a Cégcsoport a nemzetközi járművezetők, a szerviz munkatársak és a belföldi előrakásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulék terheit mutatja ki.

 

A fix bérek és járulékok között a gépjárművezetőknek és a szerviz munkatársasinak fizetett bruttó munkabér és járulék terhei kerülnek kimutatásra.

 

A változó bérek és járulékok között a gépjárművezetői bónusz és a bér utáni szociális hozzájárulások kerülnek kimutatásra.

 

A közvetlen juttatások között a gépjárművezetők részére fizetett költségtérítés, azaz a napidíj és az ösztönzési jelleggel fizetett üzemanyagmegtakarítás kerülnek kimutatásra.

 

A közvetlen fix bérek és járulékok az előző évhez képest 24,13 %-kal nőttek, a változó bérek és járulékok 44,5 %-kal  nőttek, a közvetlen juttatások előző évhez képest 21,64 %-kal növekedtek.

 

 Regionális szerződéses logisztikai szegmens

Megnevezés

2022

2021

Közvetlen bérköltség és járulékok

42 178

38 879

 

Fix bér és járulékok

19 743

17 294

 

Változó bér és járulékok

22 435

21 585

Közvetlen juttatások

4 641

5 182

Közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok

46 819

44 061

A bérköltség, juttatások és járulékok között a Cégcsoport a belföldi járművezetők, a szerviz munkatársak és a raktározásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulék terheit mutatja ki.

 

A közvetlen bérköltség, juttatások és járulékok összegének növekedése szinte 2022-ben végrehajtott béremelésnek tudható be.

 

 

25. Üzemanyag költségek

 

 

2022

2021

nemzetközi fuvarozás üzemanyag költsége

87 124

58 889

belföldi fuvarozás üzemanyag költsége

21 730

15 408

szegmensek közötti kiszűrés

-10

-24

üzemanyag költségek

108 844

74 273

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

 

A nemzetközi fuvarozás üzemanyag költsége a tárgyévben 28 millió EUR-val  47,94 %-kal nőtt, mint az előző évben. A növekedés jelentős mértékben az üzemanyagárak növekedésével és részben a forgalom növekedésével magyarázható. Az üzemanyag költségek jelentősen növekedtek az előző évhez képest.

 

A belföldi fuvarozás üzemanyagköltsége megközelítőleg  41 %-kal nőtt.

 

 

26. Autópálya és tranzit költségek

 

2022

2021

nemzetközi fuvarozás tranzit költsége

66 667

56 221

ebből:   

autópályadíj

35 176

31 806

átkelési költségek

23 146

17 809

igénybevett szolgáltatások

860

574

egyéb tranzit költségek

7 485

6032

belföldi fuvarozás tranzit költsége

21 557

24 594

ebből:   

autópályadíj

9 205

9 266

átkelési költségek

0

0

igénybevett szolgáltatások

11 584

14 313

egyéb tranzit költségek

768

1 015

Autópálya és tranzit költségek

80 224

80 815

 

A nemzetközi fuvarozás tranzit költségei minimális növekedést mutatnak.

 

Az autópályadíjak növekedése minimális volt a tárgyévben az előző évhez képest, amely a főútvonalak és olcsóbb díjjal rendelkező autóutak tervezőprogramba történő bevonása okozta.

 

Az egyéb tranzit költségek között a parkolási díjak és az autópálya, illetve a tranzit költségek kerülnek kimutatásra. A költségek jelentős növekedésének az oka flottaüzemeltetésben történt változások miatt jelentősen megnövekedett parkolási költség, valamint az utólagos engedmények részleges beépülése a havi teljesítésről kiállított számlákban.

 

 

27. Viszontbiztosítási költségek

 

2022

2021

Viszontbiztosítási költségek

30 466

34 103

 

A Wáberer Hungária Biztosító Zrt a jelentősebb kockázatait viszontbiztosítási szerződésekkel fedezi. Viszontbiztosítási fedezet a nemzetközi szállítmány biztosítások (CMR és Szállítmány) tekintetében 75%-os, Casco, lakás és egyéb vagyon módozatok meghatározott körére 50%-os, valamint kötelező gépjármű felelősség biztosítás esetében 50%-os. A viszontbiztosítási költségek jelentős növekedésnek az oka a biztosító „nagy” kár kitettségének minimalizálása megfelelő fenntartható nyereséghányad mellett.

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

28. Egyéb költségek

 

2022

2021

Javítási, szerelési költségek

22 133

21 812

Biztosítási költségek és ráfordítások

29 694

36 647

Közvetlen bérleti költségek

4 721

4 002

Egyéb szolgáltatások

4 748

2 745

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

1 485

1 577

Egyéb költségek összesen

67 281

66 783

A javítási és szerelési költségek minimális növekedést mutatnak.

A bérleti díjak között elszámolt 1 éven belüli és 5000 EUR alatti mentesített lízingek összege 713 ezer EUR. A többi bérleti díj rész a nyomkövető rendszerek, raktárlogisztikához használt targonca bérleteket tartalmazza, melyek mint nem beazonosítható eszközök nem az IFRS16 hatálya alá tartoznak.

 

Az egyéb szolgáltatások soron áram és gázköltségek és raktározáshoz kapcsolódó költségek kerültek elszámolásra.

 

A Társaság a számviteli politikája szerint a kifizetett kár ráfordításokon kívül a biztosítástechnikai tartalékok változását is a biztosítási költségek között mutatja ki az eredménykimutatásban.

 

A biztosítási költségek között a Wáberer Hungária Biztosító Zrt által kifizetett kár ráfordítások kerültek kimutatásra nem csak a cégcsoport hanem a teljes idegen felekkel kötött szerződéses állományára vonatkozóan. A biztosítási költségek csökkenésének oka nemzetközi fuvarozási szegmensben résztvevő járművek kisebb létszámából adódó kárgyakoriság mérséklődése okozta. Az egyéb szegmensben a Wáberer Hungária Biztosító harmadik feles árbevétel növekedésével arányos kárráfordítás merült fel a tárgyévben.

 

2022

2021

 Nemzetközi fuvarozás

4 385

7 966

 Regionális szerződéses logisztika

927

1 407

 Egyéb

24 382

27 274

 Összesen

29 694

36 647

 

29. Közvetett költségek

 

A közvetett költségek alakulását az alábbi táblázat mutatja be.

2022

2021

Közvetett bérek és kifizetések

36 556

34 690

Egyéb szolgáltatások

21 298

19 454

Ingatlan karbantartás, közüzemi díj és kapcsolódó szolgáltatási díj

7 078

5 974

Szakértői díjak

3 653

3 011

IT költségek

4 129

4 765

Kommunikációs költségek

572

590

Cégautó költségek

987

776

Marketing költségek

722

468

Egyéb költségek

4 112

3 870

Értékesítési, általános és adminisztratív

költségek összesen

57 809

54 144

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

30. Egyéb bevételek

2022

2021

Káreseménnyel kapcsolatos megtérülés

961

829

Kötbér, késedelmi kamat, bírság megtérülés

840

120

Dolgozói térítés

606

583

Biztosító effektív kamatkorrekció

1 153

0

Biztosító kártartalék fedezetére lekötött betétek hozama

255

1162

Egyéb Ingatlanok, gépek, berendezésekértékesítés nyeresége

3 340

2383

Román cég megnyert adóper bevétele

858

0

Költségek ellentételezésére kapott támogatás

3 078

87

Járműértékesítés eredménye

10 87

1015

Egyéb különféle bevételek

1 575

2 234

Összesen

13 753

8 413

 

Állami támogatások

2022 év folyamán két nagy állami támogatás bevételének elszámolására került sor, mindkét állami támogatás költségek ellentételezésére kapott bevétel. Elszámolásuk bruttó módon egyéb bevételbe történt az alábbi részletezés szerint:

 

Waberer’s International Nyrt.

HIPA/VNT2-2020-045 a koronavírus járvány következtében szükségessé vált versenyképesség növelő állami támogatások keretében elnyert pályázat, amelyben a kormányati intézkedések során elszenvedett károk kompenzálásaként elnyert összeg 2.711 ezer EUR.

 

 

WSZL Autmotív Kft

EKD/SSC-2022/4 beruházási támogatás keretében  egy adminisztratív szolgáltatást nyújtó regionális szolgáltató központ  személyi jellegű ráfodításainak kompenzálására elnyert pályázata. A támogatási összeg maximumua 389.646 ezer HUF, melyből  az ütemezés szerint 2022 évre a teljesítések alapján 139.415 ezer HUF, azaz 348 ezer EUR került bevételként elszámolásra.

 

A fenti két pályázat kapcsán az érintett társaságok a feltételeket teljesítették, azokhoz további feltételek nem kapcsolódnak.

 

31. Egyéb ráfordítások

 

2022

2021

Káreseményekkel kapcsolatos ráfordítások

1 215

1 845

Céltartalék meglévő kötelezettségekre károkra, bűntetésekre

4 085

1  038

Büntetés, bírság, kötbér ráfordítás

1 297

1 756

Készletek értékvesztése

1

70

Értékpapírok értékvesztése

1 177

0

Leírt követelések

170

494

Biztosítási káreseményekre képzett céltartalék

147

0

Egyéb különféle ráfordítás

887

1 232

Összesen:

 8 979

6 435

A káreseményekkel kapcsolatos bevételek és ráfordítások a fuvarozáshoz kapcsolódó jármű és árukárokat takarják, illetve az ezekre kapott biztosítói térítéseket.

 

Az egyéb ráfordítások soron a céltartalék képzés károkra és bűntetésekre jelentős emekedése okozta a két év közötti emelkedést, lásd 18. számú céltartalékok pont

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

32. Pénzügyi eredmény

 

 

2022

2021

Egyéb kamatbevétel

887

7

Befektetett pénzügyi eszközök kamatbevétele

620

0

Befektetett pénzügyi eszközök effektív kamata

128

0

Kamatbevétel  pénzintézetektől

444

0

IFRS 16  kamatok jármű lízing

-3 309

-2 089

IFRS16 ingatlan lízing kamat

-716

-872

Kibocsátott kötvény kamatráfordítás

-3 200

0

Eyéb kamatráfordítás

-738

-1 006

Realizált árfolyam különbözet

-937

-732

Nem realizált árfolyam különbözet

-3 974

819

Származékos ügyletek realizált eredménye

-152

0

Egyéb

-465

-232

Összesen

-11 412

-4 105

 

 

Nem realizált árfolyamkülönbözet bontása:

 

 

2022

2021

Nem realizált árfolyam nyereség

16 742

- 526

Nem realizált árfolyam veszteség

-20 716

1 345

Nem realizált veszteség

-3 974

819

 

 

Jelentős lízinggel a cégcsoporton belül 2021-ban és 2022-ben is a Waberer’s International Nyrt. a WSZL  Kft. és a LINK Sp. z o.o. rendelkezik.

A lízingekre vonatkozó kamat ráfordításértéke a 2021 évi 2 089 ezer EUR-val szemben 2022-ben  3 309 ezer EUR-ra nőtt

 

A Cégcsoport a lengyel leányvállalata miatt, akinek a funkcionális pénzneme a PLN az EUR-ban fennálló lízing kötelezettségeit átértékelte. Hasonlóképpen a WSZL Kft. is, aki továbbra is magyar forintban, mint funkcionális pénznemben vezeti a könyveit, az EUR árfolyamváltozás miatt a lízingügyleteken árfolyamkülönbözetet számol el, amely a konszolidáció során euróra kerül átfordításra és cégcsoport szinten 2022-ben 5 061 ezer EUR veszteséget okozott.

 

A devizás eszközök és kötelezettségek a 39. c) pontban kerülnek bemutatásra.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

33. Nyereségadó ráfordítás

 

A konszolidált pénzügyi kimutatásokban szereplő nyereségadó ráfordítása a csoportnak a 2021. és 2022. december 31-én végződő évekre az alábbi elemekből áll:

 

 

2022

2021

Innovációs járulék

1 052

958

Iparűzési adó

3 891

3 187

Társasági adó

2 409

1 790

Halasztott adók

   -1 739

-953

Nyereségadó ráfordítás összesen

5 613

4 982

 

A Csoport nyereségadóként kezeli a magyarországi társasági nyereségadót és iparűzési adót, innovációs járulékot, valamint az ezeknek megfelelő külföldi nyereségadókat, amelyek eltérő alapjából eredő hatások a várt adó és az elszámolt nyereségadó közötti különbség levezetésében kerülnek bemutatásra.

 

Halasztott adó mérlegtételeinek bemutatása:

 

Halasztott adó követelés/kötelezettség

2022

2021

 Elhatárolt veszteség, egyéb kedvezmény

5 113

5 476

Céltartalék /értékvesztésképzése kötelezettségekre

1 449

837

Ingatlanok, gépek és berendezések és immateriális javak

-1 168

-2 478

Egyéb átmeneti különbözet

0

34

Egyéb átfogó jövedelem, Hedge ügylet

107

0

Nettó halasztott adóeszköz

5 501

3 869

Ebből:

       Halasztott adó követelés

6 669

6 347

       Halasztott adó kötelezettség

-1 168

-2 478

5 501

3 869

 

 

A Csoport a 2022. évi beszámoló összeállításakor a 2023-2027 közötti stratégiai tervek alapján felülvizsgálta a Csoport tovább vihető veszteségéből származó halasztott adókövetelés megtérülését. A Csoport 2019.01.01-től a társasági adó törvény adta lehetőségek alapján a vele azonos könyvvezetésű és funkcionális pénznemű belföldi leányvállalatokkal társasági adó csoportba egyesültek, amely lehetőséget biztosít a vállalatok együttes társasági adó fizetésére.

 

 

Keletkezés/Lejárat

2017/2022

2018/2023

2019/2024

2020/2025

2021/2026

2022/2027

Összesen

Adott év vesztesége

8 613

23 092

1 701

39 212

5 619

9 971

88 208

Várható felhasználás:

0

8 927

1 701

30 327

5 619

9 971

56 545

Várható felhasználás éve

n/a

2023

2022

2022, 2024, 2025

2026

2027

 

Fel nem használt rész

8 613

14 165

0

8 885

0

0

31 663

Halasztott adó követelés képzés

0

8 927

1 701

30 327

5 619

9 971

56 545

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

2017-2022. év között képződött veszteségek megtérülő részére minden évben képzett a Csoport halasztott adó követelés eszközt a leány vállalatoknál képződött eredmények 5 éves megtérülési terve alapján.

 

A számviteli nyereség alapján várt és a tényleges adófizetési kötelezettség közötti különbség számszerű levezetését az alábbi táblázat mutatja be:

 

Csoport effektív adókulcs

2022

2021

Adózás előtti eredmény

21 817

23 078

9% Nyereségadó - elvárt adó, 2021 év 11.3%

1 964

2 608

Tényleges adó

5 613

4 982

Különbség

3 649

2 374

Eltérő % kulcs, Románia, Lengyelország

311

0

Helyi adó, innovációs járulék

4 498

4 809

Egyéb

-931

-2 435

Előző évi eszköz hatás

-229

0

Összesen:

3 649

2 374

 

 

34. IFRS 16 Ingatlan bérletre vonatkozó használati jogokhoz kapcsolódó közzétételek

 

Az alábbi táblázat mutatja be a Cégcsoport IFRS 16 szerinti kimutatott ingatlan használati jogokra vonatkozó közzétételi kötelezettségeit.

 

A használatijog-eszközök az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS 16 szerinti lízing kötelezettségek a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra. A diszkont faktor mértéke a Cégcsoport hasonló magyarországi eszközeinek finanszírozása esetében használt 2%-os kamatszint volt.

 

 

Megnevezés

Használati jog IFRS16  (Wáberer’s Logisztika)

Használati jog IFRS16 (LINK)

Használati jog IFRS16 (Wáberer Hungária)

Használati jog IFRS16 (WSZL Automotív)

Ország

Magyarország

Lengyelország

Magyarország

Magyarország

Funkcionalitás

Bérelt raktár - telephely

Bérelt ingatlan – telephelyek

Bérelt ingatlan – központi telephely

Bérelt ingatlan – központi telephely

Besorolás

Ingatlanok

Ingatlanok

Ingatlanok

Ingatlanok

IFRS 16 53. a) a használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

5 618

769

0

45

IFRS 16 53. b) a lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

778

46

1

2

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

IFRS 16 53. g) a lízingek teljes pénzkiáramlása

6 396

815

1

47

IFRS 16 53. h) a használatijog-eszközök értéknövekedése

23 270

10

 

IFRS 16 53.  j) a használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

33 006

2245

25

62

A Cégcsoport által használt és lízinggel finanszírozott fuvareszközök esetében is a használat jogok IFRS 16 szerinti értéke került kimutatásra, amelyet a 7. tárgyi eszközök pontban részleteztünk.

Megnevezés

Használati jog IFRS16

Járművek

Funkcionalitás

Fuvarozás/szállítás

Besorolás

Járművek

IFRS 16 53. a) a használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

30 949

IFRS 16 53. b) a lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

3 305

IFRS 16 53. g) a lízingek teljes pénzkiáramlása

34 254

IFRS 16 53. h) a használatijog-eszközök értéknövekedése

89 291

IFRS 16 53.  j) a használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

109 611

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

35.  Cash Flow közzételek

 

 

Hosszú lejáratú hitelek

Lízing

Egyéb Kölcsönök

Folyószámla hitelek

Kötvény

Összesen

Mérlegértékek 2021. január 01

0

163 547

8 079

27 150

0

198 776

Finanszírozási cash flow pénzáramlása

20 761

-63 650

-2 607

-5 958

-

-51 454

Új lízingek

-

32 790

-

-

-

32 790

Nem realizált árfolyamkülönbözetek

-

-512

1 742

-71

-

1 159

Egyéb tételek hatása

 

 

 

 

 

 

-Kamatráfordítás

-268

-2 088

-237

-502

-

-3 095

-Fizetett kamatok

268

2 088

237

502

-

3 095

Mérlegértékek 2021. December 31

20 761

132 175

7 214

20 117

0

180 267

Finanszírozási cash flow pénzáramlása

-20 761

-49 076

-3 806

-20 117

110 932

17 172

Új lízingek

-

112 571

-

-

-

112 571

Nem realizált árfolyamkülönbözetek

-

-4 234

-61

0

0

-4 295

Nem finanszírozási tevékenységhez kapcsolódó pénzáramok

 

-20 168

 

 

 

-20 168

Egyéb pénzmozgással nem járó tételek

 

-18 132

 

 

 

-18 132

Egyéb tételek hatása

 

 

 

 

 

 

-Kamatráfordítás

-121

-3 309

-450

-169

-2 881

-6 930

-Fizetett kamatok

121

3 309

450

169

0

4 049

 Mérlegértékek 2022. december 31.

0

153 136

3 347

0

113 813

264 534

 

36.  Költségek bemutatása költség nemenként

  

 

2022

2021

Saját termelésű készletek állományváltozása, saját teljesítmények, ELÁBÉ

-243 460

-182 156

Anyagjellegű ráfordítások

-202 724

-201 155

Személyi jellegű ráfordítások

-154 857

-137 497

Értékcsökkenés és amortizáció

-46 693

-47 004

Egyéb bevételek és ráfordítások eredménye

4 773

1 978

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

284

491

Összesen

-642 677

-565 343

 

Anyagjellegű ráfordítások részletezése:

 

 

2022

2021

Autópálya és Tranzit költségek

88 224

80 815

Javítási, szerelési költségek

22 133

21 812

Biztosítási költségek és ráfordítások

29 694

36 647

Viszontbiztosítási költségek

30 466

34 103

Közvetlen bérleti díjak

4 721

4 002

Egyéb szolgáltatások

26 001

22 199

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

1 485

1 577

Összesen

202 724

201 155

 

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

37. Újramegállapítások

 

A Csoport 2022 év folyamán úgy döntött, hogy beszámolóját átstrukúrálja az IFRS előrásoknak való jobb megfelelés és a jobb átláthatóság érdekében.

Az összehasonlíthatóság érvényesülésének megfelelően ezeket az átsorolásokat az előző üzleti évre is bemutatja.

 

A konszolidált pénzügyi helyzet kimutatás átsorolásai:

 

Tétel megnevezése

2021.12.31

Átsorolás

2021.12.31 Újramegállapított

Egyéb forgóeszközök

26 722

-679

26 043

Származékos pénzügyi instrumentumok

679

679

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - hosszú lejárat

93720

-23395

70 325

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

 

23395

23 395

 

120 442

0

120 442

SAJÁT TŐKE

 

 

 

Jegyzett tőke

6 118

 

6 118

Tartalékok

70 326

-70 326

-

Tőketartalék

68 438

68 438

Eredménytartalék

6 198

6 198

Egyéb tartalékok

-4 310

-4 310

Átváltási különbözet

-7 952

 

-7 952

 

68 492

0

68 492

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

21 191

4 102

25 293

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 532

1 532

Céltartalékok

5634

-5 634

0

 

26 825

0

26 825

 

A végrehajtott változtatások során a származékos ügyletek külön kimutatás sorra kerültek, az egyéb átfogó jövedelemmel szemben értékelt hosszú lejáratú eszközökből kiemelésre került a rövid lejáratú rész, a saját tőke pedig megbontásra került a megfelelő tartalék sorokra.

A céltartalékok esetében, a bónuszra és a ki nem vett szabadságra képzett céltartalék került megszűntetésre és egyéb rövid lejűratú kötelezettségként került kimutatásra.

 

A konszolidált átfogó jövedelem kimutatás átsorolásai:

 

A tétel megnevezése

2021

 Átsorolások

 2021 Újramegállapított

FOLYTATÓDÓ TEVÉKENYSÉGEK

 

 

 

Nettó Árbevétel

590 820

1 705

592 525

Közvetlen költségek összesen

-464 633

-49 035

-513 668

Jármű értékesítés eredménye

690

-690

0

Bruttó fedezet

126 876

-48 020

78 856

Egyéb bevételek

8 462

-49

8 413

Egyéb ráfordítások

-7 008

573

-6 435

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

0

491

491

Értékcsökkenés és amortizáció

-47 004

47 004

0

 

 

A végrehajtott átsorolások során megszűnt a járműértékesítés összevont és nettó módon elszámolt sora, a bevételek és

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

ráfodítások besorolásra kerültek az egyéb bevételek, egyéb ráfordítások és nettó árbevétel sorra.

Kiemelésre került a nettó értékvesztés, mely a pénzügyi eszközöket érintette.

 

 

38. Pénzügyi kockázatok kezelése

 

A Csoport működése során különböző típusú pénzügyi kockázatoknak van kitéve. Ezen kockázatok a következő típusokba sorolhatóak:

·       hitelezési kockázat

·       likviditási kockázat

·       piaci kockázat

 

A Csoport pénzügyi kockázatkezelési feladatai központosításra kerültek a Társaság gazdasági csoportjához.

 

 

A fejezet további részeiben rövid leírás olvasható arról, hogy a fenti kockázatok milyen módon hatnak a Csoport kitettségeire, illetve a Csoport az egyes kockázatok mérésére, kezelésére vonatkozóan milyen célokat, folyamatokat és belső politikákat dolgozott ki és alkalmaz.

 

A Társaság Igazgatóságának a felelőssége, hogy meghatározza a Csoport kockázatkezelési irányelveit, kereteit. Feladata egy egységes kockázatkezelési politika és stratégia kidolgozása, felállítása, valamint annak folyamatos figyelemmel kísérése, hogy a Csoport milyen kockázatoknak van kitéve. Szintén az Igazgatóság feladata a kockázatkezelési politikák, stratégiák rendszeres felülvizsgálata, illetve a piaci körülmények változása esetén azok aktualizálása, módosítása.

 

(a)     Hitelezési kockázat

 

A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Csoport veszteséget szenved abból fakadóan, hogy valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A Csoport szempontjából ez elsősorban a vevők nem fizetéséből származó kockázatot jelenti.

 

Vevőkövetelések és egyéb követelések

 

 A 10 legnagyobb vevő 2021-ban az összes árbevétel 33,54 %-át, míg 2022-ben az összes árbevétel 34,45%-át teszi ki, a vevők stabil fizető képességű, alacsony kockázati kategóriájú vevők.

 

A Csoport kialakított egy olyan hitelezési kockázatkezelési politikát, mely alapján minden új vevőnél a működésre és az adóhatóságnál elérhető publikus információk vizsgálatára vonatkozóan ellenőrzést végeznek. Ezt követően külső és belső értékelési rendszer alapján kerül meghatározásra a kereskedelmi hitellimit mértéke. Az egyes vevőkövetelések mögé a Csoport nem követel meg semmilyen fedezetet.

 

A vevőkkel hosszú távú kapcsolatokat alakított ki a Csoport. Veszteségek előfordulása nem gyakori. A már meglévő vevők esetében havi monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Csoport a fennálló kitettségek nagyságát és a lejárt tételeket. A rendszer a beállított limitek elérése, túllépése esetén automatikusan letiltja a további tranzakciókat. Az egyes kitettségek a késedelmes napok száma, illetve a számlák jogi státusza alapján kerülnek csoportosításra.

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A jövőbeni kockázatok csökkentése érdekében szélesedett a kockázatmenedzsmenthez igénybe vett külső szolgáltatások és szolgáltatók köre. Hitelbiztosítási szerződés vonatkozik a vevőkör egy szegmensére, illetve a keletközép-európai térségben lévő vevők hatékonyabb minősítése érdekében újabb szolgáltató bevonására került sor.

A külföldi leányvállalatoknál a központi informatikai rendszerhez való kapcsolódás után centralizált kockázat - és követeléskezelés valósul majd meg.

A beszedés területén megnövekedett létszámmal a proaktív ügyfélkezelésre kerül nagyobb hangsúly.

Az értékvesztés meghatározása egyfajta becslést tükröz arra vonatkozóan, hogy a Csoport a vevőkkel szembeni kitettségei esetében mekkora veszteséget valószínűsít. Az értékvesztés nagyobb részét az egyedileg jelentős tételekre elszámolt egyedi értékvesztés adja. Másik része a csoportos értékvesztés, melyet a felmerült, de még nem azonosított veszteségekre képeztek hasonló jellegű eszközök csoportjai esetében. A csoportos értékvesztés meghatározása múltbeli veszteségadatok segítségével történik.

 

(b)   Likviditási kockázat

 

A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Csoport a pénzügyi kötelezettségeit nem tudja esedékességkor kiegyenlíteni. A likviditás kezelés célja, hogy elegendő erőforrást biztosítson a kötelezettségek kiegyenlítésére akkor, amikor azok esedékessé válnak.

 

A likviditáshiány kezelésére a cégcsoport faktor szerződésekkel rendelkezik. A faktoring szerződések mind a vevő követelések mind pedig a szállítói kötelezettségek előfinanszírozását teszik lehetővé. A magyar faktoring szerződések esetében faktor cég viseli a nem fizetés kockázatát, a LINK esetében viszkeresetes. A likviditási kockázat csökkentésére a cégcsoport több banknál rendelkezik folyószámlahitel szerződéssel.

 

Faktoring szerződéseink:

 

BANK

Típus

Keret

Nyitott

Unicredit Bank

Factoring-supplier

9 660

ezerEUR

9 030

ezerEUR

Unicredit Bank

Factoring-customer

11 900

ezerEUR

0

ezerEUR

Raiffeisen Bank

Factoring-supplier

6 000

ezerEUR

4 439

ezerEUR

 

 

A Cégcsoport a korábbi Konzorciális finanszírozási szerződés keretében kapott hiteleit, melyek a 2021 évi mérleg a hosszú lejáratú hitelek között 20 761 ezer EUR értékbenn szerepeltek,  teljes mértékben visszafizette.

Ennek finanszírozását a 2022. április Waberers 2032/1 EUR kötvénykibocsátás fedezte:

 

 

Kibocsátó: Waberers’s International Nyrt.

Kibocsátás helye: Magyarország

 

 

Kötvény ISIN kód

HU0000361662

Kibocsátás dátuma

2022.04.08

Darabszám

1110

Névérték per darab

             100 000,00 EUR

Kibocsátás össznévértéke

      111 000 000,00 EUR

Kamat

3,5%

Futamidő év

10

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

Törlesztési és kamatfizetési ütemezés:

 

Időpont

Kibocsátás

Visszafizetés

Kamatfizetés

2022.04.08

111 000 000,00 EUR

 

 

2023.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2024.04.08

 

0,00 EUR

-3 949 746,30 EUR

2025.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2026.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2027.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2028.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 554 775,00 EUR

2029.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 151 167,90 EUR

2030.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 757 273,30 EUR

2031.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 363 378,70 EUR

2032.04.08

 

-55 500 000,00 EUR

-1 974 878,70 EUR

Összesen

111 000 000,00 EUR

-111 000 000,00 EUR

-33 507 048,30 EUR

 

Kovenánsok:

 

A Kibocsátó köteles a Kötvényeket a Lejárat Napja előtt visszaváltani és kezdeményezni a Kötvénysorozat törlését a KELER-nél, (i) ha orvoslás lehetséges, de az a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül nem történt meg ("Orvoslási Idő”), az Orvoslási Idő lejártától számított 10 Munkanapon belül, vagy (ii) ha orvoslás nem lehetséges, a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül:

 

-        Eladósodottsági mutató romlása: a Kibocsátó konszolidált teljes nettó pénzügyi eladósodottsága és a Kibocsátó megelőző 12 naptári hónapra vonatkozó kumulált rendszeres EBITDA értékének hányadosa, vagyis a Kibocsátó konszolidált éves jelentésében „nettó tőkeáttétel”-ként meghatározott érték 4.00 fölé emelkedik, a Kibocsátó auditált és konszolidált éves pénzügyi beszámolója alapján; a kovenáns teljesült és várakozásain alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak

 

Számolt értékek:

 

Megnevezés

2022.12.31

Hosszú lejáratú kötelezettségekt kötvénykibocsátásból

113 813

Lízing kötelezettségek éven túli része

117 083

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

1 916

Lízing kötelezettségek éven belüli része

36 054

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1 431

Gross Debt

270 297

Pénzeszközök

90 124

Vásárolt kötvényekben lévő pénzeszközeink

30 187

Net Debt

149 986

EBITDA

79 980

Net Debt / EBITDA

1,88

 

-         Osztalékfizetési korlát megszegése: a Kibocsátó igazgatósága a vonatkozó évi adózott eredménye 30%-ánál magasabb összegű osztalékra tesz javaslatot, ahol a jelen mérték kiszámítása céljából az adózott eredménybe nem számítanak be (i) a készpénzmozgással nem járó devizaárfolyam-változásból eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás pénzügyi eredmények során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletesen kifejtésre nem realizált árfolyam különbözet megnevezéssel), (ii) készpénzmozgással nem járó eszközátértékelésből eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás Egyéb ráfordítások során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletes kifejtésre goodwill, illetve  ingatlanok, gépek, berendezések értékvesztése megnevezéssel) , (iii) nem rendszeres tételként feltüntetett egyszeri hatások (mely a tőzsdei jelentésekben nem-rendszeres tételek kategória alatt kerül bemutatásra); a kovenáns teljesült és várakozásaink alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

Számolt értékek:

 

Adózott eredmény

16 204

Non-cash FX hatás

-3 974

Értékvesztés

0

Összesen

20 178

 

Osztalék

0,100

e Ft/részvény

Részvény darabszám

17 479 035

Saját részvény állomány nélkül

Total osztalék

1 747 904

e HUF

EUR/HUF

400

HUF/EUR

Total osztalék

4 370

EUR

 

Osztalék / Net Income

21,7%

Kötvény limit

30%

 

(c)    Piaci kockázat

 

A piaci kockázat annak a kockázata, hogy a piaci árak változása, mint például a devizaárfolyamok, kamatráták, illetve részvényárfolyamok változása hatással van a Csoport eredményére, valamint a pénzügyi kimutatásaiban szereplő pénzügyi instrumentumok valós értékére. A piaci kockázat kezelésének célja az, hogy megfelelően kontrollálja a piaci kockázatok által érintett kitettséget úgy, hogy közben az elért hozamot maximalizálja. A piaci kockázatok kezelésével a Csoport treasury részlege foglalkozik.

A Csoport a piaci kockázatok közül első sorban a devizaárfolyam kockázatnak, a kamatráták, illetve az üzemanyag világpiaci árának változásából fakadó cash flow kockázatnak van kitéve.

A Waberer’s Csoport tevékenysége során jelentős piaci kockázatnak van kitéve. A tervezés során alkalmazott árfolyamoktól, kamatoktól, nyersanyagáraktól általában eltér az utókalkulált tényleges érték. A fedezeti céllal kötött, de fedezeti elszámolásba nem vont ügyletek ezen bizonytalanságtól, elsődlegesen a tervezett cash flow-t kedvezőtlenül befolyásoló hatásoktól védi a cégcsoportot ( mint árfolyamok változása, kamatráták váltzása, és üzemanyag árak változása)

Továbbá a nyersanyagáraktól való függés miatt a kockázatok csökkentése érdekében a Csoport kereskedelmi szerződéseiben alkalmazza az üzemanyagár klauzula lehetőségét.

 

(i)   Árfolyamkockázat

 

A Cégcsoportot a piaci kockázatok közül 2022-ban az árfolyamkockázat továbbra is korlátozott  mértékben érinti, mivel a Cégcsoport bevételeinek és ráfordításainak jelentős része is a funkcionális pénznemben (EUR-ban) merül fel. A Csoport tagjainak egy részénél a funkcionális pénznem a RON, illetve a PLN, míg a belföldi logisztikai tevékenységet ellátó Társaságában és a Biztosítóban pedig a HUF a funkcionális pénznem, ezért    a RON/EUR, a PLN/EUR, illetve a HUF/EUR árfolyamok ingadozása árfolyamkockázatot jelent a Csoport számára. A devizában, illetve funkcionális pénznemben felmerülő tranzakciók aránya és volumene is eltérő. A devizában felmerült költség több mint a bevétel. A költség azon részére, melyet a devizában felmerült bevétel nem fedez (természetes fedezet), a Cégcsoport nyitott deviza pozíciót képez, melynek értéke az árfolyam alakulástól függően változik. Ezt az árfolyamváltozásból származó ráfordítást, cash flow-t érintő bizonytalanságot árfolyam fedezeti ügyletekkel (FX derivatívákkal) kezeljük, melyekre alkalmazzuk IFRS szerinti fedezeti elszámolást (cash flow hedge ügyletek). A csoport határidős deviza eladási (fordward) ügyleteket köt, ahol EUR-t ad el mehatározott időpontra a bankak.

 

A hatékonyság mérés a HUF-ban kifizetendő bérek, járulékok, adók és a HUF-ban fizetendő szállítók, valamint az árfolyam fedezeti ügyletek kötési értékei közötti mérésen, arányon alapul az ITS és az RCL üzletágakban. A fedezeti ügyletek kötésének alapja és mértéke a a két üzletág forint költségeinek mértékétől függ.

 

A Waberer’s Csoport spekulatív derivatív ügyleteket nem köt.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(ii)  Kamat cash flow kockázat

 

A Cégcsoport lízing és hitel ügyletei és kibocsátott kötvénye után kamatot fizet. A fizetendő kamat jellemzően kamatbázisból és kamatfelárból tevődik össze, a kibocsátott kötvény esetében a fizetendő kamat fix.. A kamatbázis folyamatosan változik a bankközi pénzpiaci kereslet-kínálat hatása, a jegybanki döntések, illetve egyéb tényezők eredményeképpen.

 

(d)   Tőkemanagement

 

A Csoport célja, hogy az erős tőkehelyzet megteremtésével a befektetők, hitelezők és a piac bizalmát megtartsa, illetve támogassa az üzleti tevékenységének jövőbeli fejlődését. A Csoport folyamatosan figyelemmel kíséri az elért hozamokat, illetve a tulajdonosoknak járó osztalék szintjét.

 

A Csoport Igazgatósága arra törekszik, hogy megtalálja az egyensúlyt az erős tőkehelyzet nyújtotta előnyök, biztonság, valamint a magasabb hozam elérését segítő magasabb szintű hitelfelvétel között.

A Csoport a saját tőke elemeit tekinti tőkének.

 

A tőkemanagement folyamatában, módszerében sem 2021-ban, sem a 2022-ben nem történt változás.

 

A Társaságra és a magyarországi leányvállalataira vonatkozóan a hatályos jogszabályok az alábbi előírásokat tartalmazzák a tőkével kapcsolatosan:

 

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 133§ (2) bekezdésben a hitelezők védelmében a törvény tőke megfelelőséget ír elő: „ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkéjének megfelelő saját tőkével és a társaság tagjai (részvényesei) a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles e határidő lejártát követő hatvan napon belül elhatározni más gazdasági társasággá való átalakulását, vagy rendelkeznie kell jogutód nélküli megszűnéséről.”

 

A Csoportból a Bódi Intertrans Kft. nem teljesíti a Ptk. szerinti tőkekövetelményt. A Cégcsopoport  2023- ben rendezni fogja. A LINK leányvállalat megfelel a helyi szabályozásnak.

 

 

A belföldi és a nemzetközi közúti árufuvarozás szakmai feltételeiről és engedélyezési eljárásáról szóló 261/2012. (XIII.7.) kormányrendelet értelmében Magyarországon közúti árufuvarozás csak közúti árufuvarozói engedély birtokában végezhető, melynek feltételei, hogy a Társaság igazolja jó hírnevét, szakmai alkalmasságát, megfelelő pénzügyi helyzetét.

A pénzügyi helyzet abban az esetben megfelelő, ha a gazdálkodó szervezet a tevékenység megkezdéséhez és a zavartalan üzletvitelhez szükséges tőkeerővel rendelkezik:

                    i.              saját tőkéje (saját vagyona) egy gépjármű esetén, illetőleg az első gépjárműre számítva legalább 9 000 EUR, és minden további gépjárműre nézve egyedenként legalább 5 000 EUR, valamint

                   ii.              adó-, vám- és járulék-, továbbá a közlekedési hatósággal szemben fennálló fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz.

A Csoport közúti árufuvarozási tevékenységgel foglalkozó Csoporttagjai, mint a Waberer’s Interantnational Nyrt,  mind a Waberer’s-Szemerey Logisztiai Kft, mind a Nexways Cargo Kft, a Bódi Intertrans Kft., valamint a LINK Sp.z.o.o. is rendelkeznek a megfelelő tőkeerővel vagy a szükséges szakmai felelősségbiztosítással, amely biztosítja a megfelelő pénzügyi helyzetnek történő törvényi megfelelést. A LINK leányvállalat megfelel a helyi szabályozásnak.

 

A gazdasági év során az anyavállalat Igazgatósága, a negatív eredménytartalék tőketartalékból történő kiegészítése mellett döntött és 2022 év során 44 726 ezer EUR értékben átvezetés történt az eredménytartalék javára, amely a konszolidált saját tőke kimutatás egyéb során jelenik meg.

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

39. Pénzügyi instrumentumok

 

(a)    Hitelezési kockázat

 

A Csoport hitelezési kockázattal érintett kitettségének maximális könyv szerinti értéke:

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

8

13

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

108 496

90 282

Egyéb forgóeszközök 

5 112

5 225

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

37050

23 395

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

9151

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

2 585

679

Pénzeszközök

90 124

58 583

Egyéb pénzügyi instrumentumok – adósság hosszú

72 225

70 325

Maximális hitelezési kockázati kitettség

324 751

248 502

 

A Csoport hitelezési kockázattal érintett, vevőkkel szembeni kitettségének maximális könyv szerinti értéke a vevők székhelyének földrajzi elhelyezkedése szerinti bontásban:

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Belföldi

48 986

41 002

Európai országok

59 510

49 258

Európán kívüli országok

0

22

Maximális vevőkkel szembeni hitelezési kockázat

108 496

90 282

A hitelezési kockázat által érintett lehetséges legnagyobb kitettség a vevőkövetelések és az értékpapír befektetések mérlegértéke.

 

Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés lejárat szerinti bontásban:

 

2022 december 31

2021. december 31

 

Bekerülési érték

Értékvesztés

Bekerülési érték

Értékvesztés

Nem lejárt

104 007

111

86 057

81

0-90 nap között lejárt

5 257

641

3 774

19

91-180 nap között lejárt

-16

0

140

10

181-360 nap között lejárt

119

119

44

44

360 napon túl lejárt

180

180

1 513

1 092

Vevőkövetelés

109 547

1 051

91 528

1 246

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A vevőkövetelés egyenlegének nagyobb része megfelelő fizetőképességű vevőkkel szemben áll fenn.

 

 

(b)   Likviditási kockázat

 

Pénzügyi kötelezettségek esedékesség szerinti:

2022. december 31.

EUR-ban

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Lízing kötelezettségek

20 148

22 362

35 695

75 196

18 439

Tartozások kötvénykibocsátásból

3 939

0

3 950

11 817

128 740

Hitelek és kölcsönök

1 916

0

1 431

0

0

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

98 184

0

0

0

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 026

0

0

0

0

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

5112

0

0

0

0

Összesen

130 325

22 362

41 076

87 013

147 179

 

2021. december 31

EUR-ban

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Lízing kötelezettségek

29 210

17 811

23 915

47 831

20 851

Hosszú leáratú konzorciális hitel

0

0

0

20 761

0

Rövid lejáratú hitelek

24 756

0

0

0

0

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

87 609

0

0

0

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 532

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

5 225

0

0

0

0

Összesen

148 332

17 811

23 915

68 592

20 851

 

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(c)                       Árfolyamkockázat

 

A Csoport kitettsége deviza szerinti bontásban:

2022. december 31.

 

EUR

HUF

egyéb

összesen

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

73 766

29 837

4 893

108 496

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok

50 451

50 451

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok

72 225

72 225

Tartozások kötvénykibocsátásból

-113 813

0

0

-113 813

Hitelek és kölcsönök

-3 347

0

0

-3 347

Lízingek

-152 186

-708

0

-152 894

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

-72 830

-21 922

-3 432

-98 184

Egyéb pénzügyi instrumentumok – kötelezettségek

0

-6 138

0

-6 138

Nettó pozíció

-145 734

1 069

1 461

-143 204

2021. december 31.

 

EUR

HUF

egyéb

összesen

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

61 120

24 843

4 319

90 282

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok

12 813

12 813

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok- hosszú és rövid

93 720

93 720

Hitelek és kölcsönök

-45 517

0

0

-45 517

Lízingek

-129 958

-1 490

0

-131 448

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

-59 243

-23 385

-4 981

-87 609

Egyéb pénzügyi instrumentumok – kötelezettségek

0

-6 757

0

-6 757

Nettó pozíció

-67 065

-6 789

-662

-74 516

 

A Csoport forintban fennálló követelés, illetve kötelezettségállománya a fordulónapon 400,25 HUF/EUR, a román lejben fennálló állomány 4,94869 RON/EUR, a lengyel zlotyban fennálló állomány pedig 4,68591 PLN/EUR árfolyamon került átértékelésre, a 2023. évre vonatkozó üzleti tervben az árfolyam előrejelzések alapján 410 HUF/EUR, 4,7 PLN/EUR és 4,1935 RON/EUR árfolyamon történt a tervezés.

 

A fordulónapon nyitott, forintban fennálló nettó pozíció a histórikus adatokból becsült észszerűen valószínű árfolyamváltozás mértékével (2,44%) számolva 516 ezer EUR (206 millió forint) árfolyamkülönbözetet eredményezne.

Az árfolyamkockázatok csökkentésére a Csoport származékos, árfolyam fedezeti ügyleteket köt. 2022. december 31-én a származékos ügyletek valós értéke a mérlegfordulónapi átértékelések alapján nyereség jellegű valós érték különbözetet 1 559 ezer EUR volt. 2021-benn a származékos ügyletek veszteségjellegű valós érték különbözete 854 ezer EUR volt.  

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(d)   Pénzügyi instrumentumok valós értéke

 

A pénzügyi instrumentumok valós értékét és könyv szerinti értékét mutatja be az alábbi táblázat 2022-re és 2021-re vonatkozóan:

 

 

2022

2021

 

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök- Adósságinstrumentumok

72 723

72 225

70 395

74 854

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

8

8

0

0

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

105 766

105 766

90 282

90 282

Egyéb forgóeszközök

7 965

7 965

8 529

8 529

származékos pénzügyi instrumentumok

2 585

2 585

679

679

Egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

37050

37 050

23 395

23 395

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

9151

9 151

0

0

Pénzeszközök

90 124

90 124

58 583

58 583

Pénzügyi eszközök összesen

325 372

324 874

251 793

251 793

Hosszú lejáratú tartozások kötvénykibocsátásból

111 000

110 932

0

0

Hosszú lejáratú hitelek

0

0

20 761

20 761

Rövid lejáratú hitelek

1 916

1 916

24 756

24 756

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

98 184

98 184

87 609

87 609

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

5 112

5 112

5 225

5 225

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 026

1 026

1 532

1 532

Biztosítástechnikai kötelezettségek

5 420

5 420

15 576

15 576

Pénzügyi kötelezettségek összesen

   220 658

220 590

155 459

155 459

 

A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értéke minden esetben jól közelít azok mérlegben megjelenített értékét.

 

A Pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása a következők alapján történt:

 

-        Követelések áruszállításból és szolgáltatásból valós értéke: a követelések jövőbeni pénzáramainak diszkontált értéke a mérleg fordulónapján fennálló piaci kamatláb alapján. Mivel a vevők forgási sebessége gyors ezért a diszkontálásnak nincsen materiális hatása.

-        Származékos ügyletek valós értéke: kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a bankoktól érkező MtM mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul.

-        Lízingkötelezettségek, hitelek valós értéke: a mérlegfordulónapon a fennálló piaci kamatláb és az implicit  alapján számított jövőbeni pénzáramok jelenértéke.

-        Adósságinstrumentumk valós értéke: az aktív piacokon jegyzett forgalmazói árak, az Államadósság Kezelő Központ árfolyamai alapján kerülnek meghatározása és 1. szintű inputokon alapul

-        Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból valós értéke: a mérleg fordulónapjára diszkontált jövőbeni cash flowk értéke. Mivel a szállítók forgási sebessége gyors ezért a diszkontálásnak nincsen materiális hatása.

 

A Csoport 2022-ben és 2021-ban sem rendelkezett olyan instrumentummal, amely a 3. szintű kategóriába lett volna

besorolva. (3. szint: nem elérhető és figyelemmel nem kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások).

 

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

(e)    Kamatkockázat

 

Cash flow érzékenységi vizsgálat a változó kamatozású pénzügyi instrumentumok esetén

Elemzéseink alapján az EURIBOR 10 bázispontos változásával a lízing kötelezettségek után fizetendő kamatráfordítás 43 540  EUR-val változik. A változásnak nem lenne hatása a Csoport saját tőkéjére. Az elemzés azzal a feltételezéssel készült, hogy minden egyéb tényező (például a devizaárfolyamok) változatlan.

 

 

40. Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések

 

A céltartalékok típusonkénti bemutatása és a céltartalékok állományában bekövetkezett változások a 16. pontban találhatóak.

 

Peres ügyek

A következő táblázat mutatja a peres ügyekre képzett céltartalék összegeit, valamint azoknak a peres ügyeknek a tőkekövetelését, melyekre a Csoport nem képzett céltartalékot (függő kötelezettségek) a rendelkezésre álló információk mérlegelése alapján. Ezen ügyek esetén a pernyerés esélye valószínűbb, mint nem, azaz jövőbeni pénzkiáramlás nem valószínűsíthető.

 

A 2022 évi függő kötelezettségek többnyire  kisebb alvállalkozói fuvarral és munkavállalóval kapcsolatos igények, de nem jelentősek.

 

2022

2021.

Peres ügyek tőkekövetelése

Peres ügyek tőkekövetelése

Megjelenített céltartalék

 Függő kötelezettség

Megjelenített céltartalék

Függő kötelezettség

3147

82

1 669

104

 

 

Függő követelések:

Az Európai Bizottság 2016. július 19-i döntése nyomán – miszerint öt nagy teherautógyártó (MAN, Daimler, Volvo/Renault, Iveco, DAF) 1997 és 2011 között az EUMSZ 101. cikkének megsértésével összehangolta a 6-16 tonna közötti és efeletti teherautók nagykereskedelmi árait és a kibocsátási technológiák bevezetési költségeinek ütemezését és áthárítását az EGT teljes területén – a Waberer’s Csoport a Mücheni Városi Bíróság előtt kártérítési keresetet nyújtott be a teherautó gyártók 2 potenciális túlárazása kapcsán. A Waberer’s jogi képviselője a Hausfeld versenyjogi jogsértésekre szakosodott ügyvédi iroda Németországban. A perben jelenleg bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő dolgozik az esetleges kár összegének megállapításán.

  

41. Szerződéses kötelezettségek

 

A Csoport egyik vevői szerződése  beágyazott derivatívát tartalmaz, amelyet a csoport valós értéken mutat be a mérlegben a szerződéses kötelezettségek között 3 373 ezer EUR értékben.

 

42. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók

 

A Cégcsoport Vezetőségének tagjai 2022. december 31-én:

-          Barna Zsolt 2021. szeptember 1-jétől tölti be a Társaság vezérigazgatói tisztségét. Emellett a WSZL Kft. és WSZL Automotív Kft. ügyvezetője, a regionális szerződött logisztikai üzletág vezetője.

-          Erdélyi Barna a Társaság Igazgatóságának operatív tagja, 2021. szeptember 1-jétől kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató. Emellett a Wáberer Hungária Zrt. és a LINK sp.z.o.o. Igazgatóságának elnöke.  

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

-          Tóth Szabolcs Gábor 2020. június 23. napjától a Társaságnál gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettes. Emellett a WSZL Kft. és WSZL Automotív Kft. ügyvezetője, a Wáberer Hungária Zrt. és a LINK sp.z.o.o. Igazgatóságának tagja.

-          Nyilasy Bence, a Wáberer Hungária Zrt. vezérigazgatója, Igazgatóságának tagja.

 

-          Marcin Kakol, a LINK sp. z o.o. vezérigazgatója és Igazgatóságának tagja.

 

Az Igazgatóság tagjai:

Név

Státusz

Megválasztás időtartama

Erdélyi Barna

nem független, operatív tag

2021. 09. 01. – 2024. 05. 31., illetve amennyiben korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

Waberer György Péter

nem független (High Yield Zrt. részvényes tényleges tulajdonosa és Igazgatóságának elnöke), nem operatív (külső) tag

2021. 04. 20. – 2024. 05. 31., illetve amennyiben korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

dr. Czéh-Tóth Márk

független, nem operatív (külső) tag / elnök

2021. 04. 20. – 2024. 05. 31., illetve amennyiben korábbi, úgy a rendes közgyűlés napja

 

Az Igazgatóság tagjai 2022.12.31-én az alábbi részvény darabszámmal rendelkeztek:

Waberer György Péter, a HIGH YIELD Vagyonkezelő Zrt. társaságon keresztül, melynek egyedüli részvényese

4 048 476 db részvény

Waberer György Péter

885 db részvény

 

      A Felügyelőbizottság/Audit Bizottság tagjai:

Név

Státusz

Megválasztás időtartama

David William Moffat Thompson (AB elnöke)

független

2018.08.28. – 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

Székely Sándor

nem független (munkavállalói küldött)

2017.05.11. – 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

Szalainé Kazuska Mária

nem független (munkavállalói küldött)

2017.05.31. – 2022.04.08.

Verestóy Attila

nem független (munkavállalói küldött)

2022.04.08.-2024.05.31, illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

Mike Ferenc (AB tag)

független

2021.04.20. - 2022.05.24.

dr. Szivek Norbert (AB tag)

független

2021.04.20. - 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

dr. Végh Attila (AB tag 2022.04.08-tól)

független

2021.04.20. - 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

A Felügyelőbizottság tagjai nem rendelkeztek törzsrészvénnyel 2022.12.31-én.

 

Vezetőséggel, végső ellenőrzést gyakorlókkal folytatott tranzakciók

A kulcs pozícióban lévő felső vezetők juttatásait az alábbi táblázat mutatja be.

 

2022

2021

Munkabérek és egyéb rövid távú juttatások

1 343

1 739

Összesen:

1 343  

1 739

  

A 2021. 04. 19. Közgyűlési határozatok alapján az Igazgatóság elnöke és tagjai a testületben kifejtett tevékenységükért nem részesülnek díjazásban. A Felügyelőbizottság tagjai a velük kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 300.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosultak kapni, míg az elnök havonta legfeljebb 450.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjra jogosult. Az Audit Bizottság elnöke a vele kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 100.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosult kapni, míg a tagok nem részesülnek díjazásban a testületben kifejtett tevékenységükért. Egyéb bizottsági feladatok ellátásáért a tagok nem részesülnek külön díjazásban.

  

Végső ellenőrzést gyakorló ellenőrzése alatt álló társaságokkal folytatott tranzakciók

A kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók minden esetben szokásos kereskedelmi feltételek mellett és piaci árakon történnek, figyelembe véve a volument, szolgáltatás összetettségét, színvonalát, szezonalitást.

A Csoporton belüli tranzakciók és egyenlegek a konszolidáció során kiszűrésre kerültek, így a jelen pontban nem kerülnek bemutatásra. A Csoport és más kapcsolt felek közötti tranzakciók részletei alább találhatók.

Kulcspozícióban lévő vezetők és egyéb kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók:

2022

2021

Termékértékesítés és szolgáltatás nyújtás-  Árbevétel

557

349

Szolgáltatások igénybe vétele -  Ráfordítások

8544

7446

 

Az igénybe vett szolgáltatások jellegük szerint:

 

2022

2021

Javítási költségek

4

0

Fuvarozási szolgáltatás

567

632

Ingatlan bérlet

7826

6686

Tanácsadási költségek

147

128

Összesen

8544

7446

 

A fenti partnerekkel nem volt 2022 év végén nyitott követelés, vagy kötelezettség.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

43. Mérlegfordulónap utáni események

 

Cégcsoportunk forgalmának meghatározó részét az Európai Unió és a Schengen zóna adja, az orosz-ukrán piacokon nem nyújtunk érdemi szolgáltatást. Ennek megfelelően bevételeinkre közvetlenül csak marginálisan hat az orosz-ukrán válság. Mindazonáltal nem zárható ki, hogy egyes partnereink ellátási láncában szerepel az orosz-ukrán piacokról származó alkatrész, illetve termelésük érinti ezen régiókat, így ezzel változhat fuvarozási, logisztikai igényük szolgáltatásink iránt. Az ilyen jellegű kockázatok kezelése része üzleti modellünknek diverzifikált portfoliónk kapcsán, és ezzel alacsony kockázatúnak tekintjük.

 

Csoport figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait. Bar jelenleg nem áll rendelkezésre olyan információ, amely a Csoport  pénzügyi teljesitőképességere vagy a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban kétséget vetne fel, nem zárható ki, hogy a gyorsan, jelenleg nem látható irányba változó nemzetközi politikai és  gazdasági körülmények a jövőben bizonytalanságot jelentenek a rövid és középtávú pénzügyi tervek teljesítésében és az esetleges külső finanszírozások bevonásában.

 

Operációs szempontból az ukrán állampolgárságú gépjármű vezetői állomány szempontjából magasabb a kockázat, a nemzetközi fuvarozásban mind a magyar irányítású, mind pedig  a lengyel operációnkban jelentős állományt foglalkoztatunk, akik elvesztése csökkentheti kapacitás kihasználtságunkat. Mindezidáig nem tapasztaltunk az operációnkat veszélyeztető mértékű kockázatot az ukrán sofőrök kapcsán, és meghozott intézkedéseink alapján a kockázatot szintén kezelhető mértékűnek tekintjük.

 

A 2023. február 10-én létrejött részvény-adásvételi szerződésben foglaltak szerint a BDPST Csoportba tartozó Merkport Zrt., mint vevő megvásárolja a HIGH YIELD Zrt., mint eladó WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt-ben („Társaság”) fennálló 4.048.476 db törzsrészvényből álló részvénycsomagját (23,16% szavazati jog saját részvénnyel kiigazítva) az általa már tulajdonolt 4.735.144 db (27,09% szavazati jog saját részvénnyel kiigazítva) részvény felett. A tranzakció eredményeként a BDPST Csoport a szavazati jogok többségét megtestesítő részvények megszerzésével egyedüli irányítást szerez közvetlenül a Társaság, közvetetten pedig az általa irányított vállalkozások felett. A tranzakció zárásához a vevőnek be kell szereznie a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Nemzeti Bank engedélyét.

 

 

44. Számviteli törvény által előírt egyéb közzétételi kötelezettségek

 

 A Cégcsoport könyvvizsgálója a PricewaterhouseCoopers Könyvvizsgáló Korlátolt Felelősségű Társaságm

 HU-1055 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 78.

Cégjegyzékszám: 01-09-063022  

 

Könyvvizsgálati díj:     320 ezer EUR

 

Könyvvizsgálónak könyvvizsgálati díjon felül fizetett  nem könyvvizsgálói szolgáltatások összeg:  6  ezer EUR

A fenti összeg számviteli és adózási tanácsadást tartalmaz.

 

A könyvvizsgálatért személyében felelős kamarai tag könyvvizsgáló:

 

Kamarai nyilvántartási szám: 005589

Név:         Mészáros Balázs Árpád          

Cím:         1137 Budapest, Katona József u. 25. V. em. 4.

 

Az IFRS szerinti konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy Nagy-Simon Judit, regisztrációs száma  114509.

 

A tárgy évi eredmény az eredménytartalékra átvezetésre kerül.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

 

A Társaság konszolidált éves beszámolóját a Számviteli törvény által előírt kötelező közzétételi szabályok  szerint a https://e-beszamolo.im.gov.hu/ mellett a Társaság honlapján a  https://www.waberers.com/hu/befektetoknek/eredmeny-center alatt teszi közzé.

 

A beszámoló aláírására jogosultak Barna Zsolt vezérigazgató, 2011 Budakalász, Csapás utca 22/a és Tóth Szabolcs Gábor gazdasági vezérigazgatóhelyettes 1039 Budapest, Aradi u 14-16.

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi konszolidált pénzügyi kimutatás

Megjegyzések

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

1

0

3

8

7

1

2

8

4

9

4

1

1

1

4

0

1

Statisztikai számjel

0

1

-

1

0

-

0

4

1

3

7

5

Cégjegyzék szám

WABERER'S International NyRt.

2022. december 31.

EGYEDI PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK

 

Az Európai Unió által befogadott

Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok szerint

Kelt, 2023. Március 24.

 

 

 

 

 

a vállalkozás vezetője

(képviselője)

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

EGYEDI PÉNZÜGYI HELYZET KIMUTATÁSA

adatok ezer EUR-ban

A Tétel megnevezése

Megjegyzés

2022.12.31

2021.12.31 módosított

2021.01.01 módosított

BEFEKTETETT ESZKÖZÖK

 

 

 

Ingatlanok

6

5 945

5 555

5 764

Gépek, berendezések és járművek

6

34 227

22 054

24 104

Egyéb berendezések és felszerelések

6

1 032

1 116

1 449

Igatlanok, gépek és berendezések

41 204

28 725

31 317

 

 

 

Immateriális javak

5

10 922

12 152

13 338

Befektetések leányvállalatokban

7

38 187

38 175

38 247

Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

8

3 592

6

4

Egyéb befektett pénzügyi eszköz-adósságinstrumentum-amortizált bekerülési értéken

9

21 036

0

0

Kapcsolt lízing követelés

32 165

30 057

0

ÖSSZES BEFEKTETETT ESZKÖZ

 

147 106

109 115

82 906

 

 

 

 

FORGÓESZKÖZÖK

 

 

 

Készletek

10

1 030

1 066

784

Tényleges nyereségadók

41

568

1 025

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)

11

39 760

34 922

25 531

Kapcsolt felekkel szembeni követelések

12

49 589

50 707

78 108

Kapcsolt lízing követelés

13

726

694

0

Egyéb forgóeszközök

14

13 354

9 731

3 864

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

9

9 151

0

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

15

1 990

679

0

Pénzeszközök

16

57 452

18 284

41 564

ÖSSZES FORGÓESZKÖZ

 

173 093

116 651

150 876

 

 

 

 

ESZKÖZÖK ÖSSZESEN

 

320 199

225 766

233 782

 

 

 

 

SAJÁT TŐKE

17

 

 

 

Jegyzett tőke

6 117

6 147

6 147

Tőketartalék

23 712

68 438

68 474

Eredménytartalék

-7 980

-48 295

-68 292

Egyéb tartalék

2 401

1 482

1 263

ÖSSZES SAJÁT TŐKE

 

24 250

27 772

7 592

 

 

 

 

KÖTELEZETTSÉGEK

 

 

 

HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

 

Lízing kötelezettségek éven túli része

18

14 985

23 203

29 452

Hosszú lejáratú hitelek éven túli része

0

15 983

0

Céltartalékok

19

4

9

21

Halasztott adó kötelezettség

210

141

0

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1 074

1 704

2 533

Kötvény

113 813

0

0

ÖSSZES HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

130 086

41 040

32 006

 

 

 

 

RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

 

 

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

20

1 686

24 465

29 299

Lízing kötelezettségek éven belüli része

18

36 432

18 792

38 128

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból (szállítók)

26 031

24 707

24 546

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

88 819

83 284

95 687

Tényleges nyereségadók

393

0

4

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

21

11 542

4 173

6 279

Származékos pénzügyi instrumentumok

22

960

1 533

241

ÖSSZES RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉG

 

165 863

156 954

194 184

 

 

 

 

KÖTELEZETTSÉGEK ÖSSZESEN

 

295 949

197 994

226 190

 

 

 

 

FORRÁSOK ÖSSZESEN

 

320 199

225 766

233 782

Kelt, Budapest, 2023. Március 24.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

EGYEDI - ÁTFOGÓ JÖVEDELEM KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

Notes

2022

2021 módosított

Nettó árbevétel

23

326 249

265 845

Direkt költségek

24

-297 374

-249 010

ebből: Értékcsökkenés és amortizáció

-8 618

-8 495

Bruttó fedezet 

28 875

16 835

ebből bruttó fedezet értékcsökkenés nélkül

34 927

25 213

Indirekt költségek

25

-26 512

-22 230

Egyéb bevételek

26

4 116

2 473

Egyéb ráfordítások

27

-2 625

-2 753

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

191

566

Működési eredmény

4 045

-5 109

Pénzügyi műveletek bevételei

5 186

29 218

Pénzügyi műveletek ráfordításai

-12 254

-2 920

Pénzügyi műveletek eredménye

28

-7 068

26 298

ebből: Nem realizált árfolyamkülönbözetek pénzügyi eredmény

-4 426

-274

Adózás előtti eredmény

-3 023

21 189

Nyereségadó ráfordítás

30

-1 388

-1 133

Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-)

-4 411

20 056

Cash-flow fedezeti ügyletek valós érték különbözete - halasztott adóval csökkentett értéke

890

-

Egyéb átfogó jövedelem:

890

-

 

Teljes átfogó jövedelem

-3 521

20 056

Tájékoztató információk:

EBITDA

12 663

3 386

EBIT

4 045

-5 109

Kelt, Budapest, 2023. Március 24.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

EGYEDI CASH FLOW KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

A tétel megnevezése

Megjegyzés

2022

2021

 

 

 

 

Adózás előtti eredmény

 

-3 023

21 189

Kapott osztalék leányvállalatoktól

28

-501

-27 041

Devizás eszközökön és kötelezettségeken keletkezett nem realizált árfolyam veszteség/nyereség (-)

28

4 333

274

Származékos ügyletek értékelési különbözete

28

2 033

1 225

Elszámolt értékcsökkenés és amortizáció

5-6

8 618

8 495

Értékvesztés

10-11

62

-755

Pénzügyi eszközök értékvesztése

 

186

0

Fizetett kamatok

28

1 774

2 114

Kapott kamatok

28

-579

-46

Céltartalék képzés és felhasználás különbözete

19

446

-783

Nyereség az ingatlanok, gépek és berendezések elidegenítéséből

 

-205

-890

Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás, működő tőke változás előtt

 

13 144

3 782

Készletek állományváltozása

10

36

-352

Vevők állományváltozása

11

-4 846

-9 003

Kapcsolt követelések változása

12

-4 665

-4 372

Egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

14

-5 791

-5 337

Szállítók állományváltozása

 

1 324

190

Kapcsolt kötelezettségek változása

12

5 535

-12 403

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok állományváltozása

21

6 796

-43

Fizetett nyereségadó

30

-571

-539

I. Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

10 962

-28 077

Ingatlanok, gépek és berendezések beszerzése

6

-17 025

-4 505

Ingatlanok, gépek és berendezésének értékesítésének pénz beáramlása

 

11 552

4 671

Egyéb befektett pénzügyi eszköz-adósságinstrumentum változása

9

-30 005

69

Kapott osztalék leányvállalatoktól

28

501

27 041

Kapott kamat

28

579

46

II. Befektetési tevékenységből származó nettó pénzáramlás

 

-34 398

27 322

Hivetlfelvételből és kötvénykibonyátásból származó pénz beáramlása

 

110 932

15 984

Hiteltörlesztés

20

-39 752

-4 834

Lízingtörlesztés

18

-4 207

-29 288

Lízingtörlesztés kivásárlás során értékesítéshez

 

-2 317

-2 273

Fizetett kamatok

28

-1 744

-2 114

III. Finanszírozási műveletekből származó nettó pénzáramlás

 

62 912

-22 525

 

 

 

 

IV. Pénzeszközök változása

 

39 476

-23 280

Pénzeszköz állomány az év elején

16

18 284

41 564

Árfolyamhatás

 

308

0

Pénzeszköz állomány az év végén

16

57 452

18 284

Kelt, Budapest, 2023. Március 24.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

WABERER'S International NyRt.

SAJÁT TŐKEVÁLTOZÁS KIMUTATÁS

adatok ezer EUR-ban

 

Jegyzett tőke

Tőketartalék

Eredménytartalék

Egyéb tartalékok

Összes saját tőke

Egyenleg 2021. január 1. közzétett

6 179

0

2 869

0

9 048

 

 

 

 

 

Tartalék egyenleg megbontása

0

68 474

-69 518

1 044

0

Előző időszaki újramegállapítások

-32

 

-1 643

219

-1 456

Egyenleg 2021. január 1. újramegállapított

6 147

68 474

-68 292

1 263

7 592

 

Tárgyévi eredmény (újramegállapított)

0

0

20 056

 

20 056

 

 

 

Teljes átfogó jövedelem

 

 

20 056

0

20 056

Egyéb mozgások

 

-36

-59

219

124

 

 

 

 

 

 

Egyenleg 2021. december 31. újramegállapított

6 147

68 438

-48 295

1 482

27 772

Egyenleg 2021. december 31. közzétett

6 147

0

24 975

0

31 122

Tartalék egyenleg megbontása

0

68 438

-69 701

1 263

0

Újramegállapítások

0

0

-3 569

219

-3 350

Egyenleg 2021. december 31. újramegállapított

6 147

68 438

-48 295

1 482

27 772

Egyéb átfogó jövedelem

0

0

0

890

890

Tárgyévi eredmény

0

0

-4 411

0

-4 411

Teljes átfogó jövedelem

0

0

-4 411

890

-3 521

Egyéb mozgások

-30

-44 726

44 726

29

-1

 

 

 

 

 

 

Egyenleg 2022. december 31.

6 117

23 712

-7 980

2 401

24 250

Kelt, Budapest, 2023. Március 24.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

 

1. Az egyedi pénzügyi kimutatást készítő gazdálkodó egység

 

A Waberer’s International Nyrt. (a továbbiakban: „Társaság”) magyarországi székhelyű társaság. A Társaság székhelyének címe: 1239 Budapest, Nagykőrösi út 351. A Társaság főtevékenysége a fuvarozási, szállítmányozási és logisztikai szolgáltatás.

A Társaság leányvállalatai a 7. pontban kerültek részletezésre, alapvetően három szegmensben tevékenykednek, nemzetközi fuvarozás, regionális szerződéses logisztika és egyéb, amely a biztosítási üzletágat takarja. 

A Társaság, mint anyavállalat gyakorolja a végső ellenőrzést, amely alapján a csoportról konszolidált beszámoló készül.

 

2. A pénzügyi kimutatások elkészítésének alapja

 

(a)             A vállalkozás folytatása

 

A Társaság a 2019-ben és 2020-ban elszenvedett veszteségeket követően a 2020-ban végrehajtott és 2021-ben stabilizált változásoknak és sikeres új üzleti modellnek köszönhetően ismét és tartósan nyereségessé vált, majd 2022-ben kiemelkedő eredményt ért el, amely a Társaság tőzsdei bevezetését követő időszak legmagasabb profitszintje. 

A Társaság és leányvállalatai – továbbiakban együttesen: Csoporteredmény elmúlt két és fél évben bekövetkezett javulásának

motorja a nemzetközi szegmens eredményének jelentős fejlődése a végrehajtott intézkedéseknek köszönhetően, miközben a korábban is magas jövedelmezőséget biztosító regionális és egyéb szegmens is meg tudta tartani, illetve tovább tudta erősíteni eredménytermelő képességét, illetve a Cégcsoport tevékenység szerkezetén belüli részarányát, ezzel pozitív összetétel hatást eredményezve. Valamennyi szegmens sikeres gazdálkodást folytatott 2022-ben, meghaladva célkitűzéseit és párhuzamosan megteremtve a jövőbeli továbbfejlődés alapjait.

A Társaság 2022. áprilisában sikeresen valósított meg egy 111 millió EUR névértékű kötvénykibocsátást, A kötvény fix kamatozású, 10 éves lejáratú, az 5. és 9. évek között évi 10%- os, míg a 10. évben 50%-os mértékben kerül törlesztésre. A Társaság a kötvény forgalomba hozatalából befolyó összeget – a 2021 decemberében bemutatott stratégiájával összhangban – saját raktár építésére, regionális akvizíció és flotta csere finanszírozására, illetve a meglévő hitelek refinanszírozására használta, illetve használja fel. A végrehajtott forrás bevonás segítségével hosszú távra sikerült biztosítani a Waberer’s International Nyrt. számára a további növekedéshez szükséges kiszámítható finanszírozást, így az elkövetkező években képes lesz tovább növelni a Társaság versenyképességét, fejleszteni tudjuk az alap infrastruktúránkat és földrajzilag is képesek leszünk kiterjeszteni a jelenleg is sikeres szerződéses logisztikai tevékenységünket.

A kötvény forrásból refinanszírozott, kiváltott – Társaság korább pénzügyi helyzetét jellemző - szigorú feltétel- és biztosíték rendszerrel rendelkező működő tőke finanszírozási forrásokat egy hosszútávú, biztosítékok nélküli forrás váltotta fel, amely mellett a Társaság rövid és hosszú távú finanszírozása stabil alapokon nyugszik, megnyugtató likviditási tartalék mellett tudjuk a Társaság és a Cégcsoport stratégiai fejlesztési projektjeit megvalósítani. 

A Társaság a 2022. év során a sikeres és eredményes üzletmenet és a kötvény által biztosított többletforrás együttes eredményeként folyamatosan stabil likviditást mutatott és jelentős pénzeszköz állományt halmozott fel, amelynek értéke 2022. december 31-én 90 millió EUR. 

A vállalkozás folytatásának elvének megítélésekor a vezetés számos tényezőt – köztük a Csoport eredményét és a megfelelő finanszírozás rendelkezésre állását is – figyelembe vett az alábbiak szerint:

·       A Csoport aktuális eredménye 2021-et követően 2022-ben is meghaladta a tervezett mértéket, főleg az új üzleti modell bevezetésének, finomhangolásának és továbbfejlesztésének köszönhetően. 

·       A Csoport működése 2020. második felében és 2021, valamint 2022 teljes üzleti évben sikeres volt és – a vezetés cselekvési tervének jövőbeli hatásainak következtében - várhatóan a további években is sikeres lesz. Ez a tartós eredményes időszak megfelelően igazolja az üzleti modell tartós pozitív hatását, válságállóságát. Azonban a kedvezőtlen és gyorsan változó politikai és gazdasági környezet hatással lehet a további növekedési lehetőségekre. 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

·       A vezetés becslése alapján a Csoport pénzügyi mozgástere – a cash pool csoporthoz tartozó Nemzetközi fuvarozási (ITS) és Regionális szerződéses logisztika (RCL) szegmens vonatkozásában is - pozitív, ezt a 2022-ben kibocsátott kötvény, valamint a Cégcsoport egyes leányvállalataiból származó osztalék felvételi lehetőség is biztosítja.

·       Az üzleti tevékenység eredménye és a fentiekben bemutatott kötvényforrás biztosítja a szükséges működőtőke-mennyiséget. A hitelintézetekkel kötött megállapodások továbbá lehetővé teszik a 2023-ban lejáró gépjármű-lízingek meghosszabbítását is.  

 

A Társaság új tulajdonosi struktúrája szintén garanciát nyújt a Társaság fejlődését és pénzügyi stabilitását biztosító környezet megteremtésére.

A vezetés és a Társaság legfőbb írányítási szerve az Igazgatóság bizonyos abban, hogy a Társaság megfelelő forrásokkal rendelkezik a működés folytatásához a belátható jövőben, és ezzel összhangban a pénzügyi kimutatásokat vállalkozás folytatásának elvével összhangban készítette el. 

Ahogyan a 38-as, fordulónap utáni események megjegyzésben kifejtésre kerül a Társaság figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait és az ennek következményeként kialakult pénz és tőkepiaci anomáliáikat, az egyes iparágak működését, az ellátási láncok nehézségeit is.  Bár a gyorsan változó  nemzetközi politikai és  gazdasági körülmények miatt nem zárható ki a rövid és középtávú pénzügyi tervek alulteljesítése, a Társaság rendelkezésére álló jelentős többlet likviditás ilyen nehézségek esetén is biztosítja a pénzügyi teljesítőképességet és a vállalkozás folytatását. 

A pénzügyi kimutatások nem tartalmaznak, a bemutatott összegek és besorolások vonatkozásában olyan korrekciókat, amelyekre akkor lenne szükség, ha a vállalkozás folytatásának elve a Társaság folyamatos működésének tekintetében nem érvényesülne.

(b) A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardoknak való megfelelésről szóló nyilatkozat

 

A Társaság egyedi pénzügyi kimutatásai a vállalkozás folytatásának elvét feltételezve az EU által befogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS-ek) szerint készültek.

 

Az IFRS-ek az IASB és elődje által kiadott számviteli standardokból, valamint a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Értelmezési Bizottság (IFRIC) és elődje által kiadott értelmezésekből állnak.

Az egyedi pénzügyi kimutatásokat az Igazgatóság 2023. március 24-én kibocsátásra jóváhagyta.

 

(c) Az értékelés alapja

 

A származékos pénzügyi instrumentumok és az egyéb átfogó jövelemmel szemben értékelt befektetett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok  kivételével, amelyek valós értéken vannak értékelve, az egyedi pénzügyi kimutatások készítése során az értékelés alapja az eredeti bekerülési érték volt.

 

(d) Funkcionális és prezentálási pénznem

 

A Társaság ügyleteinek 92 % az Európai Unió területén teljesít. A Társaság finanszírozása EUR-ban történik, a kamatfelárak tekintetében a finanszírozók a magyarországi ország kockázati felárat minimális tekintetben veszik figyelembe a Társaság speciális EU-s tevékenysége miatt. Ennek megfelelően az egyedi pénzügyi kimutatások EUR-ban készültek.

  

3. Jelentős számviteli politikák

 

Az alábbiakban ismertetett számviteli politikák alkalmazása következetesen történt a jelen egyedi pénzügyi kimutatásokban bemutatott valamennyi időszakra vonatkozóan.

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

I.    Kibocsátott még nem hatályos, de az EU által befogadott standardok és értelmezések

 

       v. IFRS 17: Biztosítási szerződések

A módosítás eredetileg a 2021. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényes, de korábbi alkalmazása is megengedett, amennyiben az IFRS 15 Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel standardot és az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok standardot egyaránt alkalmazták. 2020 márciusi ülése alkalmával az IASB a hatályba lépést 2023-ig elhalasztotta. Az IFRS 17 Biztosítási szerződések standard rögzíti a kibocsátott biztosítási szerződések elszámolására, értékelésére, bemutatására és közzétételére vonatkozó elveket, illetve hasonló elveket ír elő a viszontbiztosítási szerződések és a kibocsátótól függő részesedési jellemzőket tartalmazó befektetési szerződések vonatkozásában is. A módosítás célja annak biztosítása, hogy a gazdálkodók a biztosítási szerződéseket hűen tükröző releváns adatokat  tegyenek közzé, amelyek alapján a beszámolók felhasználói felmérhetik az IFRS 17 hatálya alá tartozó szerződéseknek az adott vállalkozás pénzügyi helyzetére, pénzügyi teljesítményére és pénzáramaira gyakorolt hatását. 2023. Január 01-től hatályos , a társaság megvizsgálta és nincs hatással a beszámolójára.

    vi.         IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása és IFRS Alkalmazási Útmutató 2: Számviteli politikák közzététele (Módosítások)

A módosítások a 2023. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényesek, a korábbi alkalmazás megengedett. A módosítások iránymutatást adnak a lényegességi megítélésnek a számviteli politika közzétételére vonatkozó alkalmazásához. Az IAS 1 módosításai különösen a „jelentős” (significant) számviteli politikák közzétételére vonatkozó követelményt váltják fel a „lényeges” (material) számviteli politika közzétételére vonatkozó kötelezettséggel. Ezenkívül útmutatást és szemléltető példákat ad az Alkalmazási útmutatóban, hogy segítsék a lényegesség fogalmának alkalmazását a számviteli politika közzétételével kapcsolatos döntések meghozatalakor. 2023. Január 01-től hatályos.

   vii.         IAS 8 Számviteli politikák, Számviteli becslések és hibák változásai: Számviteli becslések meghatározása  

A módosítások 2023. Január 1-jén és az azt követő periódusokra vonatkozóan lépnek hatályba az előzetes alkalmazás megengedett és alkalmazható a számviteli politikák és számviteli becslések változtatására, melyek az adott időszak kezdetén vagy azt követően következtek be. A módosítások bevezetik egy új számviteli becslés fogalmát, meghatározott pénzösszegek mérési bizonytalanságoknak való kitettségével kapcsolatban a pénzügyi kimutatásban. A módosítások azt is tisztázzák, hogy mik a változások a számviteli becslésekben, valamint ezek, hogyan térnek el a számviteli politikai változásoktól és a hibák kijavításától. 2023. Január 01-től hatályos.

 viii.         IAS 12 Jövedelemadók: Az egyetlen ügyletből eredő eszközökhöz és kötelezettségekhez kapcsolódó halasztott adó (Módosítások)

A módosítások 2023. január 1-jén vagy illetve az azt követő időszakokra vonatkozóan lépnek hatályba, az előzetes alkalmazás megengedett. 2021 májusban a Tanács módosításokat adott ki az IAS 12 Jövedelemadókhoz, melyek leszűkítik a hatályát a kezdeti megjelenítésnek az IAS 12-hez kapcsolódóan, valamint megadják, hogy a cégeknek, hogyan kellene elszámolniuk a halasztott adót a lízingek és a leszerelési kötelezettségekhez kapcsolódóan. A módosítások értelmében a kezdeti megjelenítés kivétele nem vonatkozik azokra az ügyletekre, melyek kezdeti megjelenítéskor növelik az adóköteles és levonható átmeneti különbségeket. Ez csak abban az esetben alkalmazandó, ha a lízing eszköz és kötelezettség megjelenítése (vagy leszerelési kötelezettség és leszerelési eszközkomponens) növelik az adóköteles és levonható átmeneti különbözeteket, melyek nem azonosak. 2023. Január 01-től hatályos. A Társaság úgy véli, hogy a fenti módosításoknak nincs jelentős hatása a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásaira.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

II.    Kibocsátott még nem hatályos,  és az EU által még be nem befogadott standardok és értelmezések

     ii.         IFRS 10: Konszolidált pénzügyi kimutatások, Módosítás az IFRS 10 Konszolidált pénzügyi kimutatások és az IAS 28 Befektetések társult és közös vállalkozásokban standardban: Befektető és annak társult vagy közös vállalkozása közti eszközök értékesítése vagy hozzájárulása

A módosítások orvosolják az IFRS 10 és az IAS 28 követelményei közötti elismert ellentmondást a befektető és társult vagy közös vállalkozása közötti eszközök értékesítése vagy hozzájárulása tekintetében. A módosítások fő következménye, hogy a teljes nyereséget vagy veszteséget akkor kell elszámolni, ha egy ügylet üzleti tevékenységet érint (függetlenül attól, hogy leányvállalatban található-e vagy sem) Részleges nyereség vagy veszteséget számolnak el, ha egy tranzakció olyan eszközöket foglal magában, amelyek nem képeznek üzletet, még akkor is ha ezek az eszközök egy leányvállalatban találhatók. 2015 decemberében az IASB határozatlan időre elhalasztotta ennek a módosításnak a hatálybalépését a tőkeszámítási módszerrel kapcsolatos kutatási projektjének eredményéig. A módosításokat az EU még nem fogadta be.

    iv.         IAS 1 Pénzügyi kimutatások prezentálása: a kötelezettségek rövid-, illetve hosszú lejáratúként történő bemutatása (módosítás)

A módosítás a 2022. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényes, de korábbi alkalmazása is megengedett. A Covid-19 járványra való tekintettel az IASB a hatályba lépést egy évvel – 2023. január 1-ig – elhalasztotta, így több időt hagyva a vállalkozásoknak a módosításból eredő besorolási változások végrehajtására. A módosítás az előírások egységes alkalmazását igyekszik elősegíteni azzal, hogy segít a társaságoknak meghatározni, hogy a bizonytalan rendezési idejű hitelek és egyéb kötelezettségek rövid vagy hosszú lejáratúként kerüljenek-e kimutatásra a mérlegben. A módosítás befolyásolja a kötelezettségek mérlegben történő kimutatását, miközben az eszközök, források, bevételek és ráfordítások értékelésére, illetve elszámolásának idejére vonatkozó meglévő követelményeket nem érinti, ahogy az ezen tételekkel kapcsolatban a társaságok által közzétett adatokat sem. A módosítás ezen túlmenően a saját tőkeinstrumentum kibocsátásával történő adósságrendezés besorolásával kapcsolatos előírásokat is pontosítja.  

2021 Novemberben a Testület kiadott egy nyilvános tervezetet, mely tisztázza, hogyan kell kezelni azokat a kötelezettségeket, amelyek olyan kovenánsoktól függnek, melyeket be kell tartani a jelentéstételi időszakot követő időpontban. A Tanács főleg szűk hatókörben javasol módosításokat az IAS 1-ben, amelyek gyakorlatilag visszafordítják a 2020-as módosításokat, melyek előírják a gazdálkodó egységeknek, hogy rövid lejáratúként soroljanak be, olyan kötelezettségeket, amelyek kovenánsokhoz köthetőek és a beszámolási időszakot követő 12 hónapon belül teljesítendőek, amennyiben ezek a megállapodások a beszámolási időszak végén nem teljesülnek.  

Ehelyett a javaslatok előírnák az alanyok számára, hogy külön jelenítsenek meg minden olyan kovenánsokhoz tartozó, hosszú  lejáratú kötelezettséget, melyet a beszámolási időszak végét követő 12 hónapon belül kell teljesíteni. Továbbá, ha az alanyok nem tesznek eleget ezen jövőbeli kovenánsoknak a beszámolási időszak végén, további közzétételekre van szükség. A javaslatok a 2024 Január 1-jén illetve az azt követő beszámolási időszakban lépnek hatályba és visszamenőlegesen is alkalmazni kell az IAS 8-nak megfelelően, míg a korai alkalmazás megengedett. A Tanács halasztást javasolt a 2020. évi módosítások hatályba lépésének időpontjára, így az alanyoknak nem kötelező megváltoztatni a jelenlegi gyakorlatot mielőtt a módosítások hatályba lépnének. 2024. Január 01-től hatályos. A Társaság úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásaira.

    vi.         IFRS 16 Lízing: Lízing kötelezettség és visszlízing (Módosítások)

2022. szeptember 22-én az IASB kiadta a lízingkötelezettség eladás és visszlízing esetén (az IFRS 16 módosításai) olyan módosításokkal, amelyek egyértelművé teszik, hogy az eladó-lízingbevevő a későbbiekben hogyan értékeli az IFRS 15 követelményeinek megfelelő visszlízingügyleteket,  azokat értékesítésként kell elszámolni. A módosítások a 2024. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra vonatkoznak. A Társaság úgy véli, hogy a fenti módosítások hatályba lépésének nincs jelentős hatása a Társaság egyedi pénzügyi kimutatásaira.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

IV. A Társaság által 2022. évben átvett, alább ismertetett, módosított IFRS standardok kivételével, az egyedi pénzügyi kimutatás elkészítéséhez alkalmazott számviteli politikák megegyeznek az előző évben alkalmazottakkal:

   i.         IFRS 3 Üzleti kombinációk; IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések; IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések, valamint a 2018-2020 közötti éves javítások 2018-2020 (módosítások)

A módosítás a 2022. január 1-jén vagy azt követően kezdődő éves időszakokra érvényes, de korábbi alkalmazása is megengedett. Az IASB szűk hatókörű módosításokat adott ki az alábbi IFRS standardokhoz:

Ø  az IFRS 3 Üzleti kombinációk standard módosítása az IFRS 3-ban a fogalmi keretrendszerre való hivatkozást aktualizálta az üzleti kombinációkra vonatkozó számviteli előírások változtatása nélkül.

Ø  az IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések standard módosítása megtiltja a vállalkozások számára, hogy az ingatlnaok, gépek és berendezések bekerülési értékéből levonják az olyan tételek értékesítéséből származó összegeket, amelyek azalatt kerültek előállításra, amíg a társaság az eszközt a rendeltetésszerű használatra előkészítette. Ehelyett a vállalkozásnak az ilyen értékesítésből származó hozamot és a kapcsolódó költségeket az eredménnyel szemben kell elszámolnia.

Ø  az IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések standard módosítása rögzíti, hogy a vállalkozás a szerződés teljesítésével kapcsolatos költségek megállapítása során milyen költségeket vehet figyelembe annak meghatározásához, hogy a szerződés visszterhes-e vagy sem.

Ø  a 2018-2020 között kiadott javítások apró módosításokat tartalmaznak az IFRS 1 A Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok első alkalmazása, az IFRS 9 Pénzügyi instrumentumok, valamint az IAS 41 Mezőgazdaság standardra, illetve az IFRS 16 Lízingek standardhoz csatolt bemutató példákra vonatkozóan.

(a)     Pénzügyi instrumentumok

Pénzügyi instrumentumnak minősül minden olyan ügylet, amely az egyik vállalkozásnál pénzügyi eszközt, a másik vállalkozásnál pedig pénzügyi kötelezettséget vagy tőkeinstrumentumot keletkeztet.

Pénzügyi eszköznek minősül minden eszköz, ami:

e)     készpénz;

f)      másik vállalkozás tőkeinstrumentuma;

g)     szerződéses jog, amely:

(iii)  másik vállalkozástól készpénz vagy más pénzügyi eszköz megszerzésére; vagy

(iv)  a Társaság szempontjából potenciálisan előnyös feltételek mellett, másik vállalkozás bevonásával pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek cseréjére irányul; illetve

h)     olyan szerződés/ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás saját tőkeinstrumentumaival kerül vagy kerülhet sor és olyan:

(iii)  nem származékos ügylet, amelynek keretében a Társaság a vállalkozás saját tőkeinstrumentumaiból változó számban részesül/részesülhet; vagy

(iv)  származékos ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás adott számú saját tőkeinstrumentumaiért nem fix pénzösszeg vagy más pénzügyi eszköz cseréjével kerül/kerülhet sor.

Pénzügyi eszközeink jellemzően a készpénzen kívűl vevőköveteléseink, az amortizációs bekerülési értéken értékelt vállalati kötvényeink, és egyéb forgóeszközeink és származékos ügyleteink melyek a további pontokban részletezésre kerülnek.

Értékpapírjainkat alapvetően egy üzleti modell alkalmazásával tartjuk.

3.    A Társaság befektetett pénzügyi eszközeit amortizált bekerülési értéken értékeli amennyiben megállapítja, hogy mindkét alábbi feltétel teljesül és ezen pénzügyi eszközöket a kezdeti megjelenítéskor nem jelölte meg visszavonhatatlanul eredménnyel szemben valós értéken értékeltként:

  • a pénzügyi eszközt olyan üzleti modell alapján tartjuk, amelynek célja pénzügyi eszközök szerződéses cash flow-k beszedése érdekében történő tartása; valamint
  • a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke és a kint levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

SPPI teszt

A vásárolt értékpapírok,  vállalati kötvények, fix futamidővel, fix kamattal és fix visszafizetési ütemezéssel. Nem tartalmaznak semmilyen egyéb kockázatot, volatilitást, eseménytől függő pénzmozgást. A kamat a pénz időértékén kívül csak a hitel- és likviditási kockázatra, a hitelhez kötődő költségekre és a hitelnyújtó hasznára nyújtanak fedezetet.

Pénzügyi kötelezettségnek minősül minden kötelezettség, ami:

c)     szerződéses jog, amely:

(iii)  másik vállalkozás részére készpénz vagy más pénzügyi eszköz juttatására; vagy

(iv)  a Társaság szempontjából potenciálisan előnytelen feltételek mellett, másik vállalkozás bevonásával pénzügyi eszközök vagy pénzügyi kötelezettségek cseréjére irányul; illetve

d)     olyan szerződés/ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás saját tőkeinstrumentumaival kerül vagy kerülhet sor és olyan:

(iii)  nem származékos ügylet, amelynek keretében a Társaság a vállalkozás saját tőkeinstrumentumait változó számban adja/adhatja át; vagy

(iv)  származékos ügylet, amelynek rendezésére a vállalkozás adott számú saját tőke instrumentumaiért nem fix pénzösszeg vagy más pénzügyi eszköz cseréjével kerül/kerülhet sor.

Tőkeinstrumentum minden olyan ügylet, amely adott vállalkozás eszközeiben - a vállalkozás valamennyi kötelezettségének levonása után - maradványrészesedésre jogosít.

Származékos ügyletnek minősül minden pénzügyi instrumentum, ami az alábbi három kritériumnak megfelel:

d)     értéke az alapul szolgáló tényezőkben bekövetkezett változások tükrében változik. Alapul szolgáló tényezőnek tekintendő például egy adott, rögzített kamatláb, a pénzügyi instrumentum ára, árutőzsdei árfolyam, devizaárfolyam, ár- vagy árfolyamindex, hitelminősítés vagy hitelképességi mutató, illetve bármilyen más változó, feltéve – nem pénzügyi változó esetén – hogy a változó nem kifejezetten az ügyletben résztvevő valamelyik félre vonatkozik;

e)     nem igényel semmiféle kezdeti nettó befektetést vagy a kezdeti nettó befektetés mértéke nem éri el a más hasonló (a piaci tényezők változásaira hasonlóan reagáló) ügyletek esetén szükséges kezdet nettó befektetés szintjét; és

f)      jövőbeli időpontban kerül rendezésre.

Származékos pénzügyi instrumentumok

 

A Társaság rendelkezik az árfolyamkockázatoknak való kitettség fedezésére szolgáló származékos pénzügyi instrumentumokkal.

 

A származékos ügyletek kezdeti megjelenítése valós értéken történik; a hozzárendelhető tranzakciós költségek felmerülésük időpontjában az eredményben vannak elszámolva. A kezdeti megjelenítést követően a cash flow fedezeti ügyletnek minősülő származékos ügyletek év végén valós értéken vannak értékelve, és a valós értékből a hatékony rész közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony rész az egyéb bevételekkel / egyéb ráfordításokkal szemben kerül elszámolásra.

 

A tárgyidőszakban lezárult cash flow fedezeti ügyletek esetében a Társaság számviteli politikája szerint a hatékonynak minősűlő realizált eredmény árbevétel csökkenésként vagy növekedésként, illetve a bérköltség és az üzemanyag költség fedezetére kötött ügyleteknél a dirket költségek között kerül kimutatásra.

 

Az árfolyamhatások ellentételezésére, gazdasági fedezési céllal kötött származékos pénzügyi instrumentumok valós értékváltozását, amelyek formálisan nem kerültek megjelölésre fedezeti instrumentumként, az egyéb betéelek / egyéb ráfordítások eredmény soron számolja el a Társaság.

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

(b) Ingatlanok, gépek és berendezések

 

(v)             Megjelenítés és értékelés

Az ingatlanok, gépek és berendezések értékelése halmozott értékcsökkenési leírással és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken történik.

A bekerülési érték az adott eszköz megszerzéséhez közvetlenül hozzárendelhető ráfordításokat tartalmazza. A saját előállítású eszközök bekerülési értéke az anyagköltséget, a közvetlen munkaköltséget, az eszközök rendeltetésszerű használat céljából működőképes állapotba hozásához közvetlenül hozzárendelhető bármely más költségeket tartalmazza. A minősített eszközök beszerzéséhez, építéséhez vagy előállításához kapcsolódó hitelfelvételi költségek az adott eszköz bekerülési értékében vannak kimutatva.

 

Ha az ingatlanok, gépek és berendezések egyes részeinek eltérő a hasznos élettartama, azokat az ingatlanok, gépek és berendezések között külön tételekként (fő komponensek) számoljuk el.

Az ingatlanok, gépek és berendezések valamely tételének értékesítéséből származó nyereség vagy veszteség az értékesítése bevételének az ingatlanok, gépek és berendezések könyv szerinti értékével történő összehasonlításával vannak meghatározva, és az nettó módon van az eredményben az egyéb bevételek között.  

 

(vi)           Későbbi költségek

Az ingatlanok, gépek és berendezések egy részének a csere költsége a tétel könyv szerinti értékében van megjelenítve, ha valószínű, hogy az adott részben megtestesülő várható jövőbeni gazdasági hasznok be fognak folyni a Társasághoz, és az adott rész bekerülési értéke megbízhatóan mérhető. A kicserélt rész könyv szerinti értéke kivezetésre kerül. Az ingatlanok, gépek és berendezések napi szervizelésének költségei az eredményben vannak megjelenítve felmerüléskor.

 

(vii)          Értékcsökkenés

Az értékcsökkenés elszámolása lineáris módszerrel történik az eredményben, az ingatlanok, gépek és berendezések egyes részeinek becsült hasznos élettartama alapján az értékcsökkenthető érték összegére vonatkozóan. Értékcsökkenthető értéknek a maradványértékkel csökkentett bekerülési érték minősül. Telek után nincs értékcsökkenés elszámolva.

 

A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

 

·                ingatlanok                                                                         30 – 50 év

·                gépek és berendezések                                                     7 év

·                járművek                                                                           4-5 év a finanszírozással azonos futamidő

·                egyéb berendezések és felszerelések                               7 év

 

Minden egyes mérlegfordulónapon sor kerül az értékcsökkentési módszerek, hasznos élettartamok és maradványértékek felülvizsgálatára.  

 

(c) Immateriális javak

 

(i)            Egyéb immateriális javak és szoftverek

A Társaság által beszerzett, határozott hasznos élettartamú egyéb immateriális javak és szoftverek halmozott amortizációval és halmozott értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken vannak nyilvántartva.

 

(ii)             Későbbi ráfordítások

A későbbi ráfordítások aktiválására csak akkor kerül sor, ha azok növelik az adott eszközben megtestesülő jövőbeni gazdasági hasznokat. Minden egyéb ráfordítás, beleértve a márkanevek ráfordítását is, az eredménybe kerülnek elszámolásra felmerüléskor.

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

(iii)           Amortizáció

Az amortizáció az eredményben van elszámolva lineáris módszerrel az immateriális javak becsült hasznos élettartama során attól a naptól kezdve, amikor azok használatra készek. A tárgyidőszaki és az összehasonlító időszaki becsült hasznos élettartamok az alábbiak:

 

·       szoftver                                                                                          10 év

·       vagyoni értékű jogok                                                                       6 év.

 

(d) IFRS16 használatijog-eszköz

 

A lízing finanszírozással vásárolt járművek hasznos élettartama és maradványértéke megegyezik a lízing szerződésben meghatározott futamidővel és a jármű gyártó által a futamidő végére adott visszavásárlási garancia értékével a regionális szerződéses logisztika szegmens esetében. A nemzetközi fuvarozási szegmens esetében az eszközök  használati joga kerül kimutatásra a futamidő alatti pénzkiáramlások alapján, mint eszköz érték, amely a szerződés szerinti futamidő alatt kerül lineáris elszámolásra értékcsökkenésként az IFRS 16 szabályai szerint.  

A használatijog -eszközök  utáni amortizáció a lízing futamideje alatt történik melyet az IFRS 16 szerint határoz meg a Társaság.

 

A Társaság által maradványérték garancia alatt fizetendő összeg valós értéke szintén a lízing kötelezettségek részét képezi. 

 

A változó lízing díjak, amelyek nem tartoznak bele a lízingkötelezettség értékelésébe, a dirket költségek között kerülnek kimutatásra abban a periódusban, amikor a kifizetést kiváltó esemény vagy feltétel bekövetkezik, kivéve, ha a költségeket egy másik eszköz könyv szerinti értéke tartalmazza.

 

Kezdetben a lízing kötelezettséget a kezdőnapig meg nem fizetett lízingfizetések jelenértékén mutatja ki a Társaság, diszkontálva a lízing implicit kamatlábával, vagy, amennyiben a kamatláb nehezen meghatározható, a járulékos kamatlábbal. A kezdőnap után a lízing kötelezettséget a Társaság amortizált bekerülési értéken értékeli az effektív kamatlábmódszer alkalmazásával.

 

A használati jog eszköz kezdeti értéke tartalmazza a lízing kezdete utáni fix kifizetéseket, csökkentve az esetleges lízingösztönzőkkel, a változó kifizetéseket(az indexálástól függően), a lízingbevevő által fizetendő maradványérték-garanciákat , a vételi vagy meghosszabbítási opció lehívási árát (ha ésszerűen biztos, hogy a lízingbevevő le fogja használni ezeket az opciókat), a kötbért a bérleti szerződés felmondásáért (ha ésszerűen biztos, hogy a bérlő felmondja a bérleti szerződést), a nem lízing komponensek leválasztásra kerülnek és költségként számoljuk el őket.

 

A egyéb használatijog-eszközök szintén az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS 16 szerinti lízing kötelezettség a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra. Minden olyan bérleti jogból származó használati jog, amelynek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban a direkt költségek között kerülnek elszámolásra. 

 

A Társaság meghatározta a lízing futamidejét minden olyan lízingszerződés esetében, amelyek hosszabbítási vagy megszüntetési opciót tartalmaznak. Annak megítélése, hogy ezen opciók gyakorlása észszerűen biztos a Társaság szempontjából befolyásolja a lízing futamidejét, amely jelentős hatással van a lízing kötelezettségekre

 

(e) Készletek

 

A készletek a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbikon vannak értékelve.  Az alkatrész készletek bekerülési értéke átlagáron, a tank készletek bekerülési értéke a FIFO elv alapján van meghatározva, és az tartalmazza a készletek beszerzésekor felmerült ráfordításokat, az előállítási vagy átalakítási költségeket és az annak érdekében felmerült egyéb költségeket, hogy a készletek jelenlegi helyükre és állapotukba kerüljenek.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

 

A nettó realizálható érték a szokásos üzletmenet során a becsült értékesítési ár, csökkentve a befejezés becsült költségeivel és az értékesítési ráfordításokkal.

 

(f) Értékvesztés

 

(i)    Pénzügyi eszközök

Az amortizált bekerülési értéken vagy az egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken (FVOCI-n) értékelt hitelviszonyt megtestesítő instrumentumokon várható hitelezési veszteséget a Társaság előremutató jelleggel értékeli, a keletkezett veszteségre képzett értékvesztést pedig naponta számolja el. A várható hitelezési veszteség értékelése az alábbiakat tükrözi:

 

·       egy adott – több különféle lehetséges kimenetel kiértékelése alapján megállapított - elfogulatlan, valószínűséggel súlyozott összeget;

·       a pénz időértékét; továbbá

·       a mérlegfordulónapon a múltbeli eseményekről, az aktuális feltételekről, valamint a jövőbeli gazdasági körülményekre vonatkozó előrejelzésekről túlzott költségek vagy utánanézés nélkül is rendelkezésre álló ésszerű és alátámasztható adatokat.

 

Az amortizált bekerülési értéken vagy FVOCI-n értékelt várható hitelezési veszteségre képzett értékvesztés megállapítása olyan terület, amely komplex modellek, valamint a jövőbeni gazdasági körülményekre és hitelezési magatartásra (pl. a vevő késedelembe esésének valószínűsége és az abból eredő veszteségre) vonatkozó jelentős feltételezések alkalmazását igényli.  

 

Az általános módszer a pénzügyi instrumentumok hitelminőségének romlását, illetve javulását mutató tendenciát tükrözi. Az értékvesztésként vagy céltartalékként elszámolt hitelezési veszteség összege a hitel kezdeti megjelenítése óta bekövetkezett romlásának mértékétől függ. Az általános módszer két értékelési alapot különböztet meg:

 

·       12 havi várható hitelezési veszteségek (1. szint), ami a bekerüléstől kezdve valamennyi tételre vonatkozik, amíg a hitelminősítés jelentős mértékben nem romlik

·       teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek (2. és 3. szint), ami akkor alkalmazandó, ha az egyedi vagy csoportos hitelezési kockázat jelentős mértékben megnőtt.

 

Azon pénzügyi eszközök esetében, amelyekre hitelezési veszteség került elszámolásra (3. szint) a kamatbevétel a bruttó könyv szerinti érték helyett az értékvesztéssel csökkentett amortizált bekerülési érték alapján effektív kamatláb módszerrel kerül kiszámításra.

 

Az egyszerűsített módszer nem írja elő a hitelezési kockázat nyomon követését, helyette azonban a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteséget folyamatosan ki kell mutatni. A jelentős finanszírozási elemet nem tartalmazó vevő, illetve szerződéses követelések nem tartalmaznak jelentős finanszírozási komponenst így a Társaság az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett döntött. Az egyéb pénzügyi eszközök értékvesztésének elszámolása az általános módszer szerint történik.

 

A Társaság az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett döntött a nem rövid lejáratúnak minősülő (12 hónapon túli esedékességű), jelentős finanszírozási elemet tartalmazó vevőkövetelések vonatkozásában.

A teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek elszámolásakor az értékvesztést egy értékvesztés számlán keresztül számoljuk el, hogy leírjuk a követelés könyv szerinti értékét a várható pénzáramoknak a követelés eredeti effektív kamatlábával diszkontált jelenértékére.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Az egyszerűsített módszer szerint a Társaság a teljes élettartam alatt várható hitelezési veszteségek meghatározásához értékvesztés-mátrixot alkalmaz, amely a vevők egyes körülményeit, valamint a késedelmes napok számát veszi figyelembe. A mátrixban alkalmazott értékvesztési ráták az IFRS 9 várható hitelezési veszteségszámításokra vonatkozó általános követelményei alapján kerülnek meghatározásra.

 

Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege lecsökken, a csökkenés pedig egyértelműen az értékvesztés elszámolását követő eseményhez kapcsolható (mint pl. a vevő hitelminősítésének javulása), a korábban elszámolt értékvesztés visszavezetésre kerül az értékvesztésszámla éves eredménnyel szembeni korrekciójával szemben. Az értékvesztés visszavezetése eredményeként a pénzügyi eszköz könyv szerinti értéke nem emelkedhet az amortizált bekerülési érték azon összege fölé, ami akkor lenne helytálló, ha az értékvesztés visszavezetésének időpontjában az értékvesztés elszámolására nem került volna sor.

 

A Társaság a pénzügyi eszközöket teljesen vagy részben akkor írja le, ha gyakorlatilag minden behajtási lehetőséget kimerített, a megtérülés esélye pedig ennek ellenére nem reális. Erre utaló jel lehet:

 

·             a behajtási tevékenység megszüntetése, valamint

·             ha a behajtási módszer fedezet lefoglalását jelenti, a fedezet értéke pedig nem elégséges a kintlévőség teljes megtérüléséhez.  

A behajthatatlan követelések a kapcsolódó értékvesztésre képzett céltartalékkal szemben kerülnek leírásra miután a követelés megtérülésére irányuló eljárások lezárultak, a veszteség összege pedig meghatározásra került. A korábban már leírt összegek esetleges későbbi megtérülését a tárgyévi eredménnyel szemben az értékvesztés-számla csökkentése mellett számoljuk el.

 (ii)   Nem pénzügyi eszközök

 

Az IAS 36 standard hatókörábe tartozó nem pénzügyi eszközök könyv szerinti értéke minden fordulónapon felülvizsgálatra kerül a Társaság által annak megállapítására, van-e értékvesztésre utaló jel.  Ha van értékvesztésre utaló jel, meghatározásra kerül az adott eszköz becsült megtérülő értéke.  

 

Egyéb eszközök tekintetében a korábbi időszakokban megjelenített értékvesztés miatti veszteségek minden mérlegfordulónapon felül vannak vizsgálva annak megállapítása céljából, van-e arra utaló jelzés, hogy a veszteség csökkent vagy megszűnt. Az értékvesztés miatti veszteség visszaírására akkor kerül sor, ha változtak a megtérülő érték meghatározásához használt becsült értékek. Az értékvesztés miatti veszteség csak olyan mértékig kerül visszaírásra, hogy az eszköz könyv szerinti értéke ne haladja meg azt az – értékcsökkenés vagy amortizáció levonása utáni – könyv szerinti értéket, amelyet akkor határoztak volna meg, ha nem mutattak volna ki értékvesztés miatti veszteséget.

 

(g) Céltartalékok  

 

Céltartalék van kimutatva, ha múltbeli események következtében a Társaságnak meglévő jogi vagy vélelmezett kötelme van, amely megbízhatóan megbecsülhető, és valószínű, hogy a kötelem kiegyenlítése gazdasági haszon kiáramlását fogja igényelni. A céltartalékok meghatározása a várható jövőbeli cash flow-k diszkontálásával történik, a pénz időértékére és a kötelezettségre jellemző kockázatokra vonatkozó jelenlegi piaci értékítéletet tükröző, adózás előtti ráta alkalmazásával.

 

       (h) Bevételek  

 

IFRS 15 - Vevőkkel kötött szerződésekből származó árbevétel

Az IFRS 15 meghatároz egy 5 lépésből álló modellt a vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek elszámolására. A bevétel olyan összegben kerül elszámolásra, amely azt az ellenértéket tükrözi, amelyre a Társaság várhatóan jogosult lesz a termékekért vagy szolgáltatásokért cserébe.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Árbevétel abban az esetben kerül elismerésre, ha valószínűsíthető a tranzakcióval összefüggő gazdasági előny társaság általi realizálása, valamint annak összege megfelelően mérhető, amikor az áruk és a szolgáltatások feletti ellenőrzés átkerül a vevőhöz.   

A Társaság jellemzően fuvarozási szolgáltatást nyújt, esetileg üzemanyagot, vagy jármű alkatrészt értékesít áruként.

 

A Társaság  megállapította, hogy általában:

 

·       a teljesítési kötelmet fuvarozás és szállítmányozási szolgáltatás során folyamatosan elégíti ki;

·       megbízóként jár el a vevőkkel kötött szerződésekben, mert jellemzően ellenőrzi a szolgáltatásokat, mielőtt átadja őket a vevők részére, szolgáltatások esetében a teljes felelősség a Társaságé;

·       nincsen jelentős finanszírozási komponens, mert szerződéskötéskor várhatóan az ígért áru vagy szolgáltatás vevőnek való átadása és az említett áru vagy szolgáltatás vevő általi kifizetése közötti időszak legfeljebb egy év.

 

(i) Pénzügyi bevétel és ráfordítás

 

A pénzügyi bevételek közé a következő tételek tartoznak: a befektetések utáni kamatbevétel A kamatbevétel időarányosan van megjelenítve az eredményben az effektív kamatláb módszer alkalmazásával. Az osztalékbevétel azzal a dátummal van megjelenítve az eredményben, amikor a Társaságnak a kifizetéshez való joga létrejön, amely tőzsdén jegyzett értékpapírok esetén az osztalékjog megszűnésének napja (ex-dividend date).

 

A pénzügyi ráfordítás összetevői a következők: hitelek utáni kamatráfordítás, a céltartalékok diszkontjának lebontása, a kibocsátott kötvény kamata.   

 

Az árfolyamnyereségek és - veszteségek kimutatása bruttó módon történik.

 

(j) Nyereségadó

 

A nyereségadó-ráfordítás tényleges és halasztott adót tartalmaz. A nyereségadó-ráfordítás az eredményben van kimutatva a közvetlenül a saját tőkében kimutatott tételekre vonatkozó rész kivételével, amely a saját tőkében szerepel.

 

A tényleges adó a tárgyévi adóköteles nyereség után várhatóan fizetendő adó a mérleg fordulónapján hatályban lévő vagy lényegileg hatályban lévő adókulcsok alapján, valamint a fizetendő adó korábbi időszakokkal kapcsolatos bármely módosítása.

 

A helyi iparűzési adó és az innovációs hozzájárulás szintén nyereségadóként kerül bemutatásra.

 

A halasztott adó megjelenítése a mérleg módszer alkalmazásával történik, amely figyelembe veszi az eszközök és kötelezettségek számviteli beszámolóban szereplő könyv szerinti értéke, valamint az adófizetés céljából kiszámított összegek közötti átmeneti különbözeteket. Halasztott adó nem jeleníthető meg a következő átmeneti különbözetek esetében: eszközök vagy kötelezettségek kezdeti megjelenítése üzleti kombinációnak nem minősülő és sem a számviteli, sem az adóköteles nyereséget vagy veszteséget nem érintő ügyletben, továbbá a leányvállalatokba és közös vezetésű vállalkozásokba történő befektetésekhez kapcsolódó különbözetek olyan mértékig, amely mértékig a belátható jövőben valószínűsíthetően nem fordulnak vissza. Ezen túlmenően nem jeleníthető meg halasztott adó a goodwill kezdeti megjelenítésével kapcsolatban keletkező adóköteles átmeneti különbözetek esetében. A halasztott adó értékelése azokkal az adókulcsokkal történik, amelyek várhatóan vonatkozni fognak az átmeneti különbözetekre, amikor azok visszafordulnak, a mérleg fordulónapig hatályba lépett vagy lényegileg hatályba lépett törvények alapján.  

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A halasztott adókövetelések és - kötelezettségek egymással szembeni beszámítására akkor kerül sor, ha jogszabály szerint kikényszeríthető jog áll fenn arra vonatkozóan, hogy a tényleges adóköveteléseket beszámítsák a tényleges adókötelezettségekkel szemben, továbbá olyan nyereségadókhoz kapcsolódnak, amelyeket ugyanaz az adóhatóság vetett ki ugyanarra az adóalanyra, vagy különböző adóalanyokra, amelyek azonban vagy nettó alapon kívánják rendezni tényleges adóköveteléseiket és adókötelezettségeiket, vagy adóköveteléseiket és - kötelezettségeiket párhuzamosan fogják realizálni.

 

Halasztott adó-követelés csak olyan mértékben van kimutatva, amilyen mértékben valószínű, hogy rendelkezésre áll majd olyan jövőbeni adóköteles nyereség, amellyel szemben az átmeneti különbözet felhasználható. A halasztott adó-követelések minden egyes mérlegfordulónapon felülvizsgálatra kerülnek és annak megfelelően csökkentve vannak, ahogyan a kapcsolódó adóelőny realizálása már nem valószínű.

 

(k) Valós érték hierarchia

 

A valós értéken történő értékelés szerint a Társaság valósérték-hierarchiát használ, amely három szintbe kategorizálja a valós érték meghatározására használt értékelési módszerek inputjait. A valósérték-hierarchia a legnagyobb jelentőséget az azonos eszközök vagy kötelezettségek aktív piacain meglévő jegyzett (nem módosított) áraknak (1. szintű inputok) tulajdonítja, a legkisebbet pedig a nem megfigyelhető inputoknak (3. szintű inputok).

 

Amennyiben az eszköz vagy kötelezettség valós értékének megállapítására használt inputokat a valósérték-hierarchián belül különböző szintekre lehet besorolni abban az esetben az eszköz vagy a kötelezettség abba a szintbe kerül besorolásra, amelyben a teljes értékelés szempontjából jelentős legalacsonyabb szintű input van.

 

1. szintű inputok

Az 1. szintű inputok olyan jegyzett (nem módosított) árak azonos eszközök vagy kötelezettségek aktív piacain, amelyekhez a gazdálkodó egység az értékelés időpontjában hozzáférhet. A valamely aktív piacon jegyzett ár nyújtja a legmegbízhatóbb bizonyítékot a valós értékre, és ha rendelkezésre áll, módosítás nélkül kell alkalmazni a valós érték meghatározására.  

 

2. szintű inputok

A 2. szintben szereplő inputok a jegyzett árakon kívüli, az eszköz vagy kötelezettség vonatkozásában akár közvetlenül, akár közvetve megfigyelhető inputok. A 2. szintű inputok közé az alábbiak tartoznak:  

 

-        a hasonló eszközök vagy kötelezettségek aktív piacokon jegyzett árai.

-        azonos vagy hasonló eszközök vagy kötelezettségek nem aktív piacokon jegyzett árai.

-        a jegyzett árakon kívül az eszköz vagy kötelezettség tekintetében egyéb megfigyelhető inputok, például:

o   az általánosan jegyzett időközökre megfigyelhető kamatlábak és hozamgörbék;

o   vélelmezett volatilitások; és

o   hitelképességi kamatkülönbözetek (credit spread-ek)a piac által alátámasztott inputok.  

 

3. szintű inputok

A 3. szintű inputok az eszköz vagy a kötelezettség nem megfigyelhető inputjai. Amennyiben nem állnak rendelkezésre releváns megfigyelhető inputok, nem megfigyelhető inputokat kell használni a valós érték meghatározására, ezáltal figyelembe vehetők olyan helyzetek, amelyekben az értékelés időpontjában kicsi a piaci aktivitás az eszköz vagy a kötelezettség tekintetében, ha egyáltalán van. Azonban a valós értéken történő értékelés célja ugyanaz marad: vagyis egy kilépési ár az értékelés időpontjában azon piaci szereplő szemszögéből, aki az eszköz tulajdonosa vagy a kötelezettség kötelezettje. Ezért a nem megfigyelhető inputoknak tükrözniük kell azokat a feltételezéseket, amelyeket a piaci szereplők használnának az eszköz vagy a kötelezettség árazásakor, ideértve a kockázattal kapcsolatos feltételezéseket is.

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A fentiek alapján a Társaság az alábbi értékeléseket alkalmazza az Adósság és tőke jellegű befektetett pénzügyi eszközök valós értékének számításakor az alábbi értékelési sorrend betartásával.

 

f.      a tőzsdén jegyzett fix és változó kamatozású kötvények, valamint a diszkont kincstárjegyek esetén – az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett államkötvényeket és diszkont kincstárjegyeket kivéve – egységesen az értékelési időszakban az utolsó tőzsdei záró nettó árfolyam felhasználásával kell értékelni oly módon, hogy a nettó árhoz a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni a fordulónapig felhalmozott kamatokat;

g.     az elsődleges forgalmazói rendszerbe bevezetett, 3 hónapnál hosszabb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású, illetve diszkont állampapírok esetén az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett legjobb vételi és eladási nettó árfolyamok számtani átlaga és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegekként kell a piaci értéket meghatározni;

h.     a 3 hónapnál rövidebb hátralévő futamidejű fix és változó kamatozású és diszkont állampapírok – ideértve az állami készfizető kezességgel rendelkező értékpapírokat is – esetén az ÁKK által a fordulónapon, illetve az azt megelőző legutolsó munkanapon közzétett 3 hónapos referenciahozam felhasználásával a fordulónapra számított nettó árfolyam és a fordulónapig felhalmozott kamatok összegeként kell a piaci értéket meghatározni;

i.      ha a tőzsdére bevezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak – az elsődleges forgalmazó rendszerbe bevezetett állampapírokat kivéve – nincsen 30 napnál régebbi árfolyam, akkor a piaci érték meghatározása a tőzsdén kívüli kereskedelem szerinti regisztrált és a fordulónapig közzétett utolsó, forgalommal súlyozott nettó átlagár és a fordulónapig felhalmozott kamat felhasználásával történik, ha ez az adat nem régebbi 30, napnál. Ugyanezen módszert kell alkalmazni a tőzsdére be nem vezetett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírra;

j.      ha a fenti értékelési módszerek nem használhatók, akkor a nettó beszerzési árat kell felhasználni oly módon, hogy a piaci érték meghatározásakor hozzá kell adni az utolsó kamatfizetés óta a fordulónapig felhalmozott kamatokat.

(l) Részesedések értékelése

 

A Társaság bekerülési értéken értékeli a részesedéseit és akkor számol el értékvesztést, ha a könyv szerinti érték alacsonyabb mint a megtérülő érték. A könyv szerinti érték az az érték amin az részesedést az értékvesztés elszámolása után nyilván tartják. A megtérülő érték a magasbb a részesedés értékesítési költségeivel csökkentett eladási ára és a használati értéke közül. Használati érték a jövőbeni pénzáramok diszkontált jelenértéke. A Társaság áttekinti a részesedések jövedelemtermelő képességét, és ha értékvesztésre utaló jelet azonosít értékvesztés tesztet végez. Ha értékvesztésre utaló jelet azonosít (tehát a részesedés veszteséget, vagy kisebb nyereséget termel mint az elvárt) a Társaság diszkontált cash flow alapú számítást végez, hogy megállapítsa hogy a használati érték és a könyv szerinti érték közül melyik a magasabb.  

 

A diszkont rátát úgy határozza meg, hogy az tükrözze a pénz időértékét, az iparági és egyedi kockázatokat melyek nem keróltek számításba vételre a jövőbeni pénzáramokban.  

 

(m)  A Társaság mint lízingbe vevő és lízingbe adó

 

Lízingbe vevőként a vásárolt járművek hasznos élettartama és maradványértéke megegyezik a lízing szerződésben meghatározott futamidővel és maradványértékkel. Az eszközök  használati joga kerül kimutatásra a futamidő alatti pénzkiáramlások alapján, mint eszköz érték, amely a szerződés szerinti futamidő alatt kerül lineáris elszámolásra értékcsökkenésként az IFRS 16 szabályai szerint.  

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A egyéb használatijog-eszközök, mint a bérelt ingatlanok az IFRS 16-tal összhangban kerülnek elszámolásra. Az IFRS16 szerinti lízing kötelezettség a szerződések szerinti jövőbeni pénzáramlások jelenértéke alapján került meghatározásra. Minden olyan bérleti jogból származó használati jog, amelynek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban kerülnek elszámolásra.  

 

Lízingbe adóként a Társaság által a lízingek esetében a továbbadásból eredő követelések értékelése megegyezik a eredeti kötelezettségek értékelésével. Allízingből eredő követelésként kerül kimutatásra a tovább adott eszközök eredeti IFRS 16 szerint számított jövőbeli pénzáramlásainak megfelelő kötelezettséggel azonos összeg, hiszen az albérletbe adás kondíciói, azaz a futamidő a tőke törlesztés és a kamat az eredeti lízing  szerződéssel megegyezőek. Eltérés, hogy a bérleti szerződésben a használati jogon kívül további a franchise tevékenységhez kapcsolódó egyéb szolgáltatások kerülnek azonosításra és különválasztásra, ezek például a nyomkövető rendszerek használat, a gumizási költségek, a parkolás, a mosási költségek, a Társaság által biztosított azonos fuvarozási szakmai rendszer használata. Ezek a szolgáltatások a Társaságban árbevételként jelennek meg. A Táraság által havonta bérleti díj jogcímen számlázott összegből az eredeti lízing szerződés szerinti aktuális tőketörlesztés az allízingből eredő kapcsolt követelések csökkenéseként kerül elszámolásra, az eredeti lízing szerződés szerint fizetett kamatok pénzügyi ráfordításként, míg a maradék összeg a fent említett egyedi többlet szolgáltatások pedig az árbevételek között kerülnek elszámolásra.  

 

 4. Egy részvényre jutó nyereség

 

A Waberer’s International Nyrt. jegyzett tőkéje 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvény testesít meg. A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2022. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amely 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvény testesít meg. Ebből saját részvény 214 699 darab (össznévértéke 75 144 EUR).

 

Saját részvények darabszáma 2021.12.31:  214 699 darab         Névérték:  75 144 EUR      

Saját részvények darabszáma 2022.12.31:  214 699 darab         Névérték:  75 144 EUR

 

Egy részvényre jutó eredmény

2022

2021

Adózott eredmény ezer EUR

-4 411

20 056

Törzsrészvények súlyozott átlaga

17 497 035

17 497 858

Egy részvényre jutó eredmény EUR

-0,25

1,15

Egy részvényre jutó higított eredmény EUR

-0,25

1,15

 

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2022 évben: 17 497 035 db

A törzsrészvények súlyozott átlaga 2021 évben: 17 497 858 db

 

Sem 2022-ben, sem pedig 2021-ban nem volt hígító hatás, ezért az egy részvényre jutó higított eredmény megegyezik az egy részvényre jutó eredménnyel.

 

A 2021 év folyamán a Társaság tulajdonába került részvények miatt a 2021 évi súlyozott átlag magasabb értéket mutat, mivel év elején több év végén pedig kevesebb volt a forgalomban lévő törzsrészvények száma, 2022 év folyamán a saját tulajdonban lévő részvény mennyisége nem változott.

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

5. Immateriális javak  

 

Immateriális javak

Szoftverek

Vagyoni értékű jogok

Nyitó egyenleg 2021.01.01

összesen

Bekerülési érték

30 717

27 487

3 230

Halmozott amortizáció

-17 379

-14 930

-2 449

Nettó könyv szerinti érték

13 338

12 557

781

2021.  évi változások

Növekedések

 

888

887

1

Amortizáció

-2 074

-1 912

-162

Záró könyv szerinti érték

12 152

11 532

620

Záró egyenleg 2021.12.31

Bekerülési érték

31 605

28 375

3 230

Halmozott amortizáció

-19 453

-16 843

-2 610

Nettó könyv szerinti érték

12 152

11 532

620

2022.  évi változások

Növekedések és üzembe helyezés

 

994

791

203

Amortizáció

-2 224

-2 005

-219

Záró könyv szerinti érték

10 922

10 318

604

Záró egyenleg 2022.12.31

Bekerülési érték

32 599

29 166

3 433

Halmozott amortizáció

-21 677

-18 847

-2 830

Nettó könyv szerinti érték

10 922

10 318

604

 

6. Ingatlanok, gépek és berendezések  

 

Ingatlanok

Gépek, berendezések, járművek

ebből IFRS16 ROU Járművek

Egyéb berendezések

Összesen

Nyitó egyenleg  2021.01.01

Bekerülési érték

16 696

57 270

53 430

11 550

85 516

Halmozott értékcsökkenés

-10 932

-32 090

-30 169

-10 101

-53 123

Értékvesztés

0

-1 076

0

0

-1 076

Nettó könyv szerinti érték

5 764

24 104

23 261

1 449

31 317

2021. évi változások

Növekedés

181

6064

3425

788

7033

Értékcsökkenés

-374

-4 918

-3 662

-1 103

-6 395

Értékvesztés

0

-387

0

0

-387

Értékvesztés visszaírása

0

964

0

0

964

Értékesítés, selejtezés

-16

-3 773

-3 723

-18

-3 807

Záró könyv szerinti érték

5 555

22 054

19 302

1 116

28 725

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Záró egyenleg  2021.12.31

 

 

 

 

 

Bekerülési érték

16 288

51 953

45 629

11 815

80 056

Halmozott értékcsökkenés

-10 733

-29 400

-26 327

-10 699

-50 832

Halmozott értékvesztés

0

-499

0

0

-499

Nettó könyv szerinti érték

5 555

22 054

19 302

1 116

28 725

2022. évi változások

Növekedés

737

17 658

3 974

657

19 052

Értékcsökkenés

-347

-5 312

-4 547

-736

-6 395

Értékvesztés

0

-8

0

0

-8

Értékvesztés visszaírása

0

1

0

1

Értékesítés, selejtezés

0

-166

-153

-5

-171

Záró könyv szerinti érték

5 945

34 227

18 576

1 032

41 204

Záró egyenleg  2022.12.31

 

 

 

 

 

Bekerülési érték

17 024

69 007

48 167

12 410

98 441

Halmozott értékcsökkenés

-11 079

-34 275

-29 591

-11 378

-56 731

Halmozott értékvesztés

0

-505

0

0

-505

Nettó könyv szerinti érték

5 945

34 227

18 576

1 032

41 205

 

A ROU rövidítés jelentése: használati jog eszköz.

 

A következő táblázat mutatja be a Társaság IFRS16 szerint kimutatott használati jog eszközeit:

 

Megnevezés

Használati jog IFRS16 (Wáberer's International Nyrt.)

Ország

Magyarország

Funkcionalitás

Fuvarozás/szállítás

Besorolás

Járművek

IFRS 16 53. a) a használatijog-eszközök értékcsökkenési leírása a mögöttes eszközök kategóriái szerint

4 547

IFRS 16 53. b) a lízingkötelezettségből eredő kamatráfordítások

294

IFRS 16 53. g) a lízingek teljes pénzkiáramlása

4 841

IFRS 16 53. h) a használatijog-eszközök értéknövekedése

3 974

IFRS 16 53.  j) a használatijog-eszközök könyv szerinti értéke a beszámolási időszak végén

18 576

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

(e)             Ingatlanok

 

Az alábbi táblázat tartalmazza a Társaság legjelentősebb ingatlanjait 2022.12.31-én

 

Ingatlan

Ország

Funkcionalitás

Nettó könyv szerinti érték

Budapest, Nagykőrösi út 349-351

Magyarország

Központi telephely

5 853

Mosonmagyaróvár

Magyarország

Telephely – műhely

92

(f)             Főbb változások

 

2022 év során az ingatlanok bekerülési értéke 737 ezer euroval növekedett. A meglévő ingatlanállományon fejlesztési, felújítási munkálatok történtek. Ennek keretében az évvégén a Nagykőrösi úti telephely "A" épületének szerelő műhelyében 40db szekcionált kapu került beszerelésre.

 

(g)             Jelzáloggal terhelt eszközök

Szerződés elnevezése

Tárgya

Jogosult

Biztosíték nyújó

Biztosított Összeg és könyv szerinti érték

Ingóságot terhelő jelzálogjog szerződés

292 db Schmitz pótkocsira zálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom alapítása

MKB Bank NYrt

Waberer’s International Nyrt

4.307.560,- EUR  keretösszeg erejéig, könyv szerinti érték 2022.12.31 1 582 000 EUR

Zálogjogot és óvadéki jogot alapító szerződés

292 db Schmitz pótkocsi kapcsán a Schmitz Cargobull AG visszavásárlási szerződéseiből eredő követeléseken zálogjog alapítása

MKB Bank NYrt

Waberer’s International Nyrt

4.307.560,- EUR  keretösszeg erejéig, könyv szerinti érték 2022.12.31 1 582 000 EUR

 

(h)            Lízingelt és lízingbe adott eszközök

 

Az ingatlanok, gépek és berendezések tartalmazzák azon eszközöket, amelyeket  lízing szerződések keretében szerzett meg a társaság. A lízingelt eszközök közül a vontatókat a Társaság a fuvarozási leányvállalatainak adja allízingbe az eredeti lízing szerződéssel megegyező kondíciókkal, ezért ezeket a lízing kötelezettségek között mutatja ki. A Társaság által üzemben tartott 2 188 db pótkocsit és vontatót a járműveket, mint IFRS16 szerinti használati jog eszközöket a jármúvek között mutatja ki a lízing kötelezettségekkel szemben.  

 

Azon bérleti jogból származó használati jogok, amelyeknek a futamideje nem haladja meg az 12 hónapot vagy a mögöttes eszköz értéke egyedileg nem haladja meg a 5 ezer EUR-t nem kerülnek eszközként kimutatásra, hanem azok közvetlenül a bérleti díjakon keresztül az eredménykimutatásban kerülnek elszámolásra, melynek összege 2022-ben 193 ezer EUR volt.

 

(i)              Eszközvásárlásokra vonatkozó fordulónapon fennálló kötelezettségvállalások

 

A Társaság három évre vonatkozóan rendelkezik eszközvásárlásokra vonatkozó keretszerződésekkel, amely a szerződésben foglaltak szerint csak javasolt mennyiséget tartalmaz, amely jövőbeli kötelmet nem jelent.

 

 

 

 

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

7. Befektetések leányvállalatokban

Társaság

Ország

Tevékenységi kör

Tulajdoni hányad 2022

Tulajdoni hányad

Könyv szerinti érték

2021

WSZL Szállítmányozási és Logisztikai Kft.

Magyarország

belföldi fuvarozás, szállítmányozás, logisztika

100,00%

100,00%

6 152

Rapid Teherautószerviz

Magyarország

járműjavítás

51,00%

51,00%

26

Waberer's Slovakia

Szlovákia

logisztika

100,00%

100,00%

62

WSZL Automotív Kft.

Magyarország

raktározás

100,00%

100,00%

 0

Közdűlő Invest Kft.

Magyarország

ingatlan bérbeadás

100,00%

100,00%

93

KDI Property Kft

Magyarország

saját ingatlan adásvétel

100,00%

100,00%

 0

Delta Rent Kft.

Magyarország

gépjármű kereskedelem

100,00%

100,00%

172

All in One Transport Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

0,00%

100,00%

0

Nexways Cargo Kft.

Magyarország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

0

LINK Sp. z o.o.

Lengyelország

nemzetközi fuvarozás

100,00%

100,00%

16 389

LINK Services Sp. z o.o.

Lengyelország

munkaerőkölcsönzés

100,00%

100,00%

 0

Waberer's Románia SA

Románia

nemzetközi fuvarozás és szállítmányozás

100,00%

100,00%

2 147

Waberer’s Network Kft.

Magyarország

nemzetközi gyűjtő szállítmányozás

99,00%

99,00%

340

Wáberer Hungária Biztosító Zrt.

Magyarország

biztosítás

100,00%

100,00%

12 793

WPL Fulfillment Zrt.

Magyarország

raktározás, tárolás

100,00%

0

13

38 187

 

2020 során a cégcsoport menedzsmentje a nemzetközi fuvarozási szegmensben üzleti modellt váltott, amelynek során a cégcsoport struktúra egyszerűsítésre került, a korábbi fuvarozási franchise társaságok helyett a fuvarozást egy jogi egységként a Nexways Cargo Kft. végzi a Waberer’s International Nyrt. részére. A korábbi franchise cégek beolvadás útján 2020.09.01-gyel megszűntek. Az átalakulás során az All in One Transport Kft., mint jogutód örökölte a fent nevezett társaságok eszközeit és forrásait.

 

2022 augusztusában a Társaság megalapította a WPL Fulfillment Zártkörű Részvénytársaságot, melyben 2022.12.31-én 100 % tulajdonosi részesedéssel rendelkezett, a társaságban 2022 évben a jegyzett tőke befizetésén kívül más rendkívűli  esemény még nem történt.

 

2022. üzleti évben a Deltra-Rent Kft. megvásárolta a Társaságtól az All in One Transport Kft-t.

 

 

8. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök

 

2022. december 31. 

2021. december 31.

Franchise tulajdonosoknak adott kölcsön

4

6

Tőkepótlásból eredő követelések

3 588

0

Összesen

3 592

6

 

Az egyéb befektetett pénzügyi eszközökön a Waberer’s International Nyrt. által a franchise cégek tulajdonosainak adott kölcsönök még vissza nem fizetett összegei kerülnek kimutatásra. Továbbá tartalmazza még a korábbi években a leányvállalatok negatív saját tőkéjének ellentételezésére befizetett összegeket is.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

9. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök – Adósságinstrumentumok – hosszú és rövid lejárat

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Amortizált bekerülési értéken értékelt hosszú lejáratú befektetések

21 036

0

Amortizált bekerülési értéken értékelt rövid lejáratú befektetések

9 151

0

 

A Társaság szabad pénzeszközeit hitelkockázati szempontból alacsony kockázatú vállalati EUR kötvényekbe fektette 2022 év folyamán. A Társaság üzleti modellje alapján a lejáratig tartás mellett döntött és értékpapírjait amortizált bekerülési értéken értékeli. A Társaság befektetett pénzügyi eszközeinek könyv szerinti értéke 30 187 ezer EUR volt a tárgyév végén, melyből 21 036 ezer hosszú lejáratú és 9 151 ezer rövid lejáratú befektetés és kizárólag EUR vállalati kötvények.

 

A vásárolt kötvények lejárat szerint 2022.  december 31-én:

 

Lejárat

Névérték

Könyv szerinti érték

2023

9 130

9 151

2024

13 284

13 131

2025

4 500

4 592

2026

1 500

1 322

2027

2 250

1 991

Összesen

30 664

30 187

 

Befektetései után elszámolt hitelezési veszteség:

 

2022. december 31.

2021. december 31.

57

0

 

10. Készletek

 

Készletek

2022. december 31.

2021. december 31.

Üzemanyagkészlet

354

407

Alkatrész, gumi, kenőanyag, egyéb anyag

661

649

Egyéb anyagok

15

9

Összesen

1 030

1065

 

Üzemanyag készleten mérlegfordulónapon a kamionokban és az üzemanyag töltőállomáson fellelhető készletek kerülnek kimutatásra.  

 

Ezek értéke az alábbi módszerrel kerül meghatározásra:

 

-                 a töltőállomáson lévő készlet tényleges leltárfelvétellel;

-                 a vontatókban lévő üzemanyag a fuvarnyilvántartó rendszer adatai alapján készített becslés szerint.

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság készletekre elszámolt értékvesztésének változásait a következő táblázat mutatja be.

 

Értékvesztés

2021. január 1.

-81

növekedés

-52

2021. december 31.

-133

2022. december 31.

-133

 

 

2022.12.31-én a Társaság vezetése megvizsgálta a javítóműhely készletét az előző két évben beszerzett járművek technológia leírásai alapján, amelynek eredményeként a Társaság által használt járművekbe már be nem építhető alkatrészekre további értékvesztést nem képzett.

 

11. Követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők)

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Vevőkövetelések

39 880

35 111

Értékvesztés

-120

-189

Összesen

39 760

34 922

 

A Társaság szigorú hitelminősítési és beszedési folyamatinak eredményeként a kétes követelésekre képzett értékvesztés összege csökkent.  

 

A vevőkövetelésekre képzett értékvesztést változásait a következő táblázat mutatja be.

 

Értékvesztés

2021. január 1.

-589

Értékvesztés képzés

-82

Értékvesztés feloldás

482

2021. december 31.

-189

Értékvesztés képzés

-485

Értékvesztés feloldás

554

2022. december 31.

-120

 

Az IFRS 9 alapján a vevő állományra számított várható hitelezési veszteség jogi egységenként kerül meghatározásra egységes értékelési elvek szerint.  

 

A Társaság a várható hitelezési veszteség számítása során az alábbi tényezőket vette figyelembe:

-        iparági kockázat, nem teljesítés valószínűsége

-        vevő működési országának kockázata

-        a vevőkövetelések hitelbiztosításának rendelkezésre állása, limitek figyelembe vétele

-        nem biztosított vevők esetében a korosítás alapjám megállapíott kockázatok

 

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

12. Kapcsolt felekkel szembeni követelések és kötelezettségek

 

A kapcsolt felekkel szembeni követelések állományát az alábbi táblázat szemlélteti.

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Cash-Poolból eredő követelés

26 443

41 807

Kapcsolt elhatárolások

15 652

Vevő jellegű követelés

7 494

5 401

Egyéb nem definiált követelések

0

1

Összesen

49 589

50 707

A kapcsolt felekkel szembeni  kötelezettségek állományát az alábbi táblázat szemlélteti.

2022. december 31.

2021. december 31.

Cash-Poolból eredő kötelezettség

20 023

42 009

Szállító  jellegűkötelezettség

56 731

41 275

Osztalék előlegből eredő kötelezettség

12 065

0

Összesen

88 819

83 284

 

13. Kapcsolt lízing követelés

 

A Társaság a Nexways Cargo Kft.-nek adja allízingbe az általa lízingelt vontatókat.

2022. december 31.

2021. december 31.

A lízingből eredő követelés

32 891

30 751

 

Az allízingdíjak lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti

 

2022. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

 

 

 

 

 

 

 

Lízing követelés

80

646

867

31 298

0

32 891

 

Változásait pedig a következő táblázat mutatja be:

2021. december 31.

30 751

Új lízingek- növekedés

42 353

Visszafizetések - csökkenés

-23 443

Visszaadások - csökkenés

-11 255

Buy back módosítás

- 5 515

2022. december 31.

32 891

 

A buy back módosítás a lízing követelés, kötelezettség maradvényértéke.

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

14. Egyéb forgóeszközök:

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Külföldi ÁFA és jövedéki adó

1 503

1 331

Adókövetelés

4 511

1 983

Adott kölcsön

136

136

Munkavállalói követelések

165

124

Elhatárolások

3 033

2 756

-          költség elhatárolás

1 448

-          bevétel elhatárolás

1 585

Kaució

3 698

3 401

Egyéb

308

0

Összesen

13 354

9 731

 

A külföldi ÁFA és jövedéki adóból származó követelések között a Társaság a saját flottája által külföldön igénybe vett szolgáltatások és üzemanyag beszerzések ÁFA és jövedéki adó terhekből eredő visszaigényléseiből eredő követeléseit mutatja ki. A Társaság az ellenérték fejében végzett közúti árufuvarozás során felhasznált kereskedelmi gázolaj után jövedéki adó visszaigénylésre jogosult. Az adókövetelések a belföldi ÁFA jellegű követeléseket tartalmazzák. 

 

Az egyéb forgóeszközökre képzett értékvesztést változásait a következő táblázat mutatja be.  

 

értékvesztés

2021. január 1.

-1324

Értékvesztés képzés

0

Értékvesztés feloldás

167

2021. december 31.

-1157

Értékvesztés képzés

0

Értékvesztés feloldás

157

2022. december 31.

-1000

 

Az értékvesztések a kilépett munkavállalókkal szembeni követelésekre kerültek megképzésre 100%-ban, illetve a jövedéki adó esetében azon tételekre, amelyet a Tárasság korábbi csődbe ment pénzügyi képviselője az adó hatóság által kiadott információk szerint megkapott de nem utalt tovább a Társaság részére. Az év során befolyt összegekre értékvesztést írtunk vissza.

 

15. Származékos pénzügyi instrumetnumok

 

Származékos ügyeletek

A Társaság fedezeti elszámolás tekintetében jelenleg kizárólag cash flow fedezeti ügyleteket köt az árfolyam kockázatok kivédésére. A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A származékos ügyletek fordulónapi értéke kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra. Ennek megfelelően az év végi nyitott ügyletek egyedi átértékelésének különbségéből a pozitív és negatív átértékelési különbözetek külön soron szerepelnek a mérlegben.

 

A fedezeti kapcsolatba bevont származékos ügylet megkötésekor a Társaság formálisan megjelöli és dokumentálja a fedezeti kapcsolatot, amelyre a fedezeti elszámolást alkalmazni kívánja, az ügylet megkötésének kockázatkezelési céljaival és stratégiájával összhangban, ilyenek a Társaság HUF-ban felmerülő kiadásai, mint a bér és üzemanyagok. A dokumentáció tartalmazza a fedezeti ügylet azonosítását, a kapcsolódó fedezett tételt vagy ügyletet, a fedezni kívánt kockázat jellegét és azt, hogy a gazdálkodó hogyan fogja mérni a fedezeti ügylet hatékonyságát a fedezett tétel valós értékében vagy pénzáramaiban létrejövő, a fedezett kockázatnak tulajdonítható változásoknak való kitettség ellentételezésében. Ezen fedezeti ügyletek várhatóan hatékonyak lesznek a fedezett kockázatnak tulajdonítható cash flow-változásokat ellentételező hatások elérésében.

 

 A fedezeti elszámolás szigorú követelményeinek megfelelő fedezeti ügyletek elszámolása az alábbiak szerint történik:

A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az egyéb bevételben/egyéb ráfordításban kerül elszámolásra. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol. Az egyéb átfogó jövedelmen keresztül elszámolt hatékony rész az egyéb tartalékok soron halmozódik.

 

Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket át kell sorolni az eredménybe. Ha a fedezeti ügylet lejár, eladásra kerül, megszűnik, lecserélés vagy átforgatás nélkül lehívásra kerül vagy a fedezeti megjelölés visszavonásra kerül, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegek az egyéb átfogó jövedelemben maradnak, amíg a z előre jelzett ügylet bekövetkezik. Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, ezeket az összegeket át kell sorolni az eredménybe.

 

Az árfolyamhatások ellentételezésére, gazdasági fedezési céllal kötött származékos pénzügyi instrumentumok valós értékváltozását, amelyek formálisan nem kerültek megjelölésre fedezeti instrumentumként, az egyéb bevételek / egyéb ráfordítások eredmény soron számolja el a Társaság.

 

Fedezeti kapcsolatba bevont származékos instrumentumok fordulónapi könyv szerinti értéke:

 

2022

2021

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek      Eszközök

1 990 

0

Cash flow fedezeti ügylet-deviza származékos ügyletek     Kötelezettségek

- 960

0

 

Fedezeti kapcsolatba be nem volt deviza származékos ügyletek könyv szerinti értéke fordulónapon:

 

2022

2021

Eszközök

0 

679

Kötelezettségek

0

1 533

2022-es év közben elszámolt, gazdasági fedezési céllal kötött, de fedezeti számvitelbe be nem volt származékos ügyleteken elért veszteség 2 566 ezer EUR volt.  

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság  2022. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel (EUR eladás) rendelkezett:

 

Partnerbank

Ügylet megnevezése

Ügylet 

ezer EUR

Nominál összeg

ezer HUF

Valós érték

ezer EUR

K&H

Forward HUF vétel EUR eladás

28 000

12 021 035

296

ING Bank N.V

Forward HUF vétel EUR eladás

21 500

9 056 150

-132

Raiffeisen

Forward HUF vétel EUR eladás

12 000

5 427 130

145

MKB

Forward HUF vétel EUR eladás

4 500

1 881 655

-7

CITI

Forward HUF vétel EUR eladás

18 000

7 937 000

727

Összesen

84 000

36 322 970

 

1 029

 

A Társaság  2021. december 31-i fordulónapon az alábbi nyitott származékos ügyletekkel rendelkezett:

 

Partnerbank

Ügylet megnevezése

Ügylet

ezer EUR

Nominál összeg

ezer HUF

Valós érték

ING Bank N.V

Forward

32 000

11 617 200

-1 123

Raiffeisen

Forward

27 850

10 210 222

-331

MKB

Forward

18 800

6 896 404

601

Összesen

78 650

28 723 826

- 853

A fenti nyitott ügyletek éven belüli lejárattal rendelkeznek. A származékos ügyeletek valós értékre történő értékelés során keletkező nyereség jellegű értékelési különbözet 2022.12.31-én 1 990 ezer EUR, a veszteség jellegű különbözet értéke pedig 960 ezer EUR volt.  

 

A 2023 évi ügyletek átlagos határidős árfolyama 432,42 HUF/EUR, a 2022 évi teljesült ügyletek esetében pedig 369,12 HUF/EUR volt. Az árfolyam plusz 1 HUF-os változása 84,8 millió HUF árfolyam nyereséget eredményezne.

 

A származékos ügyletek részben a Társaság HUF-ban felmerülő kiadásait érintő kedvezőtlen árfolyam hatásoktól védenek, célzottan a jövedelem és a HUF szállítók pénzkiáramlásait illetően.

 

Az év végén nyitott származékos ügyletek valós érték hatása az egyéb átfogó jövelemre halasztott adó hatás nélkül:

 

2022

1 030

 

A saját tőke tartalékok során a Cash Flow fedezeti ügyletek valós érték értékelése miatt a nyitó  0 ezer EUR mérlegérték 2022. december 31-én ezer 1 030 EUR.

 

16. Pénzeszközök

 

A pénzeszközök között a Társaság a házi pénztárakban és a bankszámlákon tartott egyenlegeket mutatja ki. A pénzeszközök állománya 2022. december 31-én 57 237 ezer EUR volt.  

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Bankszámla

57 438

18 274

Készpénzállomány

14

10

Összesen

57 452

18 284

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

17. Saját tőke

 

A Waberer’s International Nyrt. jegyezett tőkéje 2022. december 31-én 6 192 807 EUR volt, amely 17 693 734 darab 0,35 EUR/db névértékű dematerializált törzsrészvény testesít meg. A Társaságnak tárgyév végén 214 699 darab részvénye van saját tulajdonban.

 

Megnevezés

2021.12.31

2022.12.31

IFRS-ek szerinti jegyzett tőke

6 147

6 117

a.) Saját tőke

27 772

24 250

b.) IFRS-ek szerinti  jegyzett tőke

6 147

6 117

c) jegyzett, de be nem fizetett tőke

0

0

d) tőketartalék: 

68 438

23 960

e) eredménytartalék

-68 351

-3 569

f) értékelési tartalék

219

890

g) adózott eredmény

20 056

-4 411

h) lekötött tartalék

1 263

1 263

Egyeztetések Sztv 114/B. § (5) a)

 

IFRS-ek szerinti  jegyzett tőke

6 147

6 117

cégbíróságon bejegyzett tőke

6 193

6 193

Eltérés:

-46

-76

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék levezetése Sztv 114/B. § (5) b)

 

 

tárgyévi adózott eredményét is magában foglaló eredménytartalék

-48 295

-7 980

IAS 40 szerinti befektetési célú ingatlanok valós érték növekedése miatti elszámolt - halmozott - nem realizált nyereség összegével csökkentett és a kapcsolódó IAS 12 Nyereségadók szerinti nyereségadó halmozott összegével növelt összege

0

0

Osztalékfizetésre rendelkezésre álló szabad eredménytartalék

0

0

 

A gazdasági év során a Társaság Igazgatósága a negatív eredménytartalék tőketartalékból történő kiegészítése mellett döntött és az év során 44 726 ezer EUR értékben átvezetés történt az eredménytartlék javára.

 

A részvényesek főbb jogainak és kötelezettségeinek kivonata az Alapszabály rendelkezései alapján

 

A részvényes a Társasággal szemben részvényesi jogait akkor gyakorolhatja, ha őt a részvénykönyvbe bejegyezték azzal, hogy a részvényes közgyűlésen való részvételi jogának gyakorlását az Alapszabály 5.6. szakasza szabályozza. A részvénykönyvet a KELER Központi Értéktár Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: KELER) vezeti és havi rendszerességgel, továbbá minden egyes közgyűlést megelőzően aktualizálja.  

4.                Osztalékhoz/osztalékelőleghez való jog

A Társaságnak a felosztható és a közgyűlés által felosztani rendelt eredményéből a részvényest részvénye névértékével arányos osztalék illeti meg. Az osztalékra való jogosultság és a fizetési határidő részletes szabályait az Alapszabály 4.4 szakasza rendezi

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

5.               Tájékoztatási illetve közgyűlési jogok

Az Igazgatóság köteles a részvényeseknek a Társaságra vonatkozóan felvilágosítást adni és számukra a Társaságra vonatkozó iratokba és nyilvántartásokba betekintést biztosítani. A közgyűlés napirendjére tűzött ügyre vonatkozóan az Igazgatóság köteles minden részvényesnek a napirendi pont tárgyalásához a szükséges tájékoztatást megadni, illetve a beszámolónak és az Igazgatóság, valamint a Felügyelőbizottság jelentésének lényeges adatait a részvényesek tudomására hozni az Alapszabály 4.5 szakaszában meghatározott eljárási rend szerint.

 

Minden részvényes jogosult a közgyűlésen részt venni, felvilágosítást kérni, valamint észrevételt és indítványt tenni, szavazati joggal rendelkező részvény birtokában szavazni. A képviseletre szóló meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító értékű magánokiratba kell foglalni. A részvényes jogainak Társasággal szemben való gyakorlására részvényesi meghatalmazottat (nominee) bízhat meg, aki a Társasággal szemben a részvénykönyvbe való bejegyzést követően a részvényesi jogokat saját nevében, a részvényes javára gyakorolja. A közgyűlésen az a részvényes, illetve részvényesi meghatalmazott vehet részt, akit legkésőbb a közgyűlés kezdő napját megelőző második munkanapon a részvénykönyvbe bejegyeztek a KELER mindenkori Általános Üzletszabályzatában foglaltak szerinti tulajdonosi megfeleltetés alapján. Minden egyes 0,35 EUR névértékű részvény után egy szavazat jár. Egy részvényes csak egyféleképpen szavazhat.  

 

A közgyűlés akkor határozatképes, ha az összehívás szabályszerű volt, és azon a szavazásra jogosító részvények által megtestesített szavazatok több mint 40%-át képviselő részvényes jelen van. Amennyiben a Közgyűlés nem határozatképes egy (1) órával a kezdésre megállapított időt követően, a közgyűlés elnöke a megismételt közgyűlés időpontját a közgyűlésre szóló meghívóban meghatározottak szerint kihirdeti. A megismételt közgyűlés a közgyűlés napját követő legalább tíz (10) nappal és legfeljebb huszonegy (21) nappal követő időpontra hívható össze.  

 

A közgyűlés határozatait a határozatképesség megállapításánál figyelembe vett szavazatok egyszerű többségével hozza, kivéve a jogszabályban meghatározott eseteket, illetve az Alapszabály 5.9.1 (a)-(d) pontjaiban foglaltakat, mely kérdésekben a Közgyűlés határozatait háromnegyedes szótöbbséggel hozza.  

 

6.               Kisebbségi jogok

A Társaság azon részvényesei, akik együttesen a szavazati jogok legalább egy százalékával rendelkeznek, az ok és a cél megjelölésével bármikor kérhetik a közgyűlés összehívását, illetve a meghirdetett napirend kiegészítésére vonatkozó javaslatot vagy határozattervezetet terjeszthetnek elő az Alapszabály 4.8 szakaszában foglaltak szerint. A további kisebbségi jogokat is az Alapszabály 4.8 szakasza rendezi részletesen.

 

18. Lízing kötelezettségek

 

A Társaság alaptevékenységéhez szükséges járművek beszerzését lízing szerződések keretében valósítja meg. A Társaságnál az új vontatók esetében a lízing szerződések futamideje 4 évről 5 évre növekedett, míg a pótkocsik esetében 5 év. A Társaság a járműveket közvetlenül a gyártóktól szerzi be, akik visszavásárlási garanciát vállalnak nemcsak a futamidő végére, hanem a futamidő alatt is.

 

A jövőben fizetendő lízingdíjak (tőke és kamat) lejárat szerinti megbontását a következő táblázat szemlélteti:

 

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Összesen

2022. december 31.

Lízing kötelezettségek tőke

20 286

16 146

10 613

2 437

1 935

51 417

Lízing kötelezettségek kamat

1 793

1 467

2 345

3 917

52

 9 574

Összesen

22 079

17 613

12 958

6 354

1 987

60 991

 

A táblázat a 2022. év végén meglévő lízingkötelezettségek lejáratát mutatja és ezek kamatait, azonban nem számol azzal, hogy az eszközök folyamatos cseréivel a lejáró lízingszerződések helyett folyamatosan újak kerülnek megkötésre.  

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

19. Céltartalékok

 

Peres ügyek

Nyitóegyenleg 2021. január 1.

21

Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata

-2

Feloldás

-10

Felhasználás

0

Záró egyenleg 2021. december 31.

9

Képzés

1

Feloldás

-4

Felhasználás

-2

Záró egyenleg 2022. december 31.

4

Rövid lejáratú rész 2021

0

Hosszú lejáratú rész 2021

9

Rövid lejáratú rész 2022

0

Hosszú lejáratú rész 2022

4

 

A Társaság 2022. december 31-én 4 ezer EUR céltartalékkal rendelkezett a peres ügyekből fakadó jövőben esetlegesen felmerülő kötelezettségek fedezetére. A peres ügyekből fakadó jövőbeni kötelezettségek várhatóan egy éven túl jelentkeznek, így ezeket a Társaság a hosszú lejáratú kötelezettségek között mutatja ki.

 

Függő kötelezettségek:

A peres ügyek tőkekövetelésének azon része, melyekre a Társaság nem képzett céltartalékot (függő kötelezettségek) a rendelkezésre álló információk mérlegelése  alapján. Ezen ügyek esetén a pernyerés esélye valószínűbb, mint nem, azaz jövőbeni pénzkiáramlás nem valószínűsíthető. Ennek értéke 7 ezer EUR.

 

20. Rövid lejáratú kölcsönök és hitelek  

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Nem kapcsolt vállalkozástól kapott kölcsönök

990

823

Eszközhitel

696

953

Folyószámlahitelek

0

22 689

Összesen

1 686

24 465

 

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

21. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek:

 

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Személyi jellegű kötelezettség

2 446

1 554

Adók

1 217

35

Elhatárolások

3 977

0

-        szabadság napokra

227

215

-        bónusz kifizetésekre

2 798

2 358

Egyéb kötelezettségek

877

11

Összesen

11 542

4 173

 

A személyi jellegű kötelezettségek között a Táraság a pénzügyi beszámolójában bérköltség részét képző, a munkavállalóknak még ki nem fizetett bérét és annak közterheit mutatja ki. Az egyéb kötelezettségek között feltűntetett 40 ezer EUR kauciót tartalmaz.

 

A Társaság a munkaügyi nyilvántartások szerint ki nem vett szabadság járulékterhekkel megnövelt összege 227 ezer EUR volt, amelyre a Társaság céltartalékot képzett.

 

A Társaság a nemzetközi fuvarozási üzeltágüzletág átszervezése és eredménytermelőképességének helyreállítása jelentősen kedvezőbb eredményt hozott ennek megfelelően a Vezetőség becslése szerint 2023-ban összesen 2 798  ezer EUR bónusz kifizetés fog történni, amelyre a Társaság a tárgyévben céltartalékot képzett.

 

22. Származékos pénzügyi instrumentumok:

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Fedezeti célú származékos ügyletek   

960

-

Nem fedezeti célú származékos ügyletek

-

1533

 

A származékos ügyletekből eredő kötelezettségek között a 15. pontban bemutatott év végi nyitott fedezeti ügyletek veszteség jellegű különbözetei kerültek kimutatásra.

 

 

23. Árbevétel - IFRS 15 szerinti  Vevőkkel kötött szerződésekből számazó árbevétel és közvetített szolgáltatások

 

 

2022

2021

Saját flottás fuvarozás árbevétele

63 796

17 569

Szállítmányozásból származó árbevétel

207 627

207 389

Egyéb árbevétel

54 826

40 887

Árbevétel összesen

326 249

265 845

 

A tárgyév során a saját gépjárműparkkal elvégzett fuvarozási tevékenysége a korábbi évek visszaesését követően 2021-ben kis mértékben növekedésnek indult, 2022-ben azonban további növekedést mutatott. A növekedésben jelentős szerepet töltött be, hogy a cégcsoport 2020. július 1-től működési modellt váltott. 

 

A Társaság az egyéb árbevételek között járműbérbadás bevételét, a leányvállalatok részére értékesített üzemanyagot, javítási és központi adminisztrációs és IT szolgáltatásokból származó bevételeket mutatja ki, amelyek a teljes egyéb árbevétel 93%-át teszik ki.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

24. Direkt költségek

 

2022

2 021

Alvállalkozói költségek

-206 309

-191 842

Eladott áruk, közvetített szolgáltatások

-22 494

-16 048

Közvetlen bérek, juttatások és járulékok

- 18 618

-8 337

Üzemanyagköltség

-6 065

-1 136

Autópálya és tranzit költségek

-20 001

-11 000

Javítási és szerelési költségek

-13 439

-11 557

Biztosítási költségek

-916

-618

Közvetlen bérleti költség

-343

487

Egyéb költségek

-571

-260

Súlyadó és egyéb fuvarozással kapcsolatos adók

0

-204

Értékcsökkenés és amortizáció

-8 618

-8 495

-297 374

-249 010

 

Az eladott áruk, közvetíett szolgáltatások értéke az üzemanyag, adblue beszerzési értékét és javítási, mentési szolgáltatások igénybevételének összegét foglalja magában.

 

Meghatározott hozzájárulási program keretében 26 ezer EURt fizetett ki a Társaság. 

 

A bérköltség, juttatások és járulékok között a Társaság a nemzetközi járművezetők, a szerviz munkatársak és a belföldi előrakásban résztvevő munkavállalók juttatásait és annak törvényes járulékterheit mutatja ki. A közvetlen bérköltség növekedésének oka részben a végrehajtott béremelés és a létszám bővítés volt.

Az üzemanyagköltségek növelése az üzemanyagárak növekedésével függ össze.

 

Az autópályadíjak között a Társaság a saját flottás végrehajtása során felmerült, engedményekkel nem csökkentett útdíj költségeket mutatja ki. Az útdíjak növekedését a flotta növekedéséből adódó futásnövekedés okozta.

 

A tranzit költségek között a Társaság a saját flottával teljesített fuvarozási megbízások, illetve a leányvállalatai által teljesített fuvarmegbízások komp- és alagút díjait mutatja ki. A Társaság a leányvállalatival megkötött fuvarozási alvállalkozási szerződés szerint a fuvarteljesítéshez kapcsolódó minden mellékköltséget (mint átkelési költségek, engedélyek, parkolás, szállítási szerződés mellékköltsége) viseli. Az átkelési költségeket szintén az utólagos engedményekkel nem csökkentett összegben mutatja ki, mivel az utólagos engedményeket a Társaság menedzsmentje egyéb tranzit költségként értelmezi. Az átkelési költségek jelentős csökkenése részben a Társaság által üzemeltetett flottaméret okozta. Ezen kívül a tranzit költségek között a Társaság a parkolási költségeket, a járat teljesítése közben felmerült egyéb tranzit költségeket, vasúti szállítási költségeket és az autópálya és átkelési költségek után kapott utólagos engedményeket mutatja ki.  

 

A Társaság a javítási, szerelési költségek között a saját járműveinek és a bérbeadott járműveinek javítását mutatja ki. A Társaság és a leányvállalatok közötti szerződés értelémben átalánydíjas javítást végez a flotta működképes fenntartásához, amelynek bevételét az egyéb árbevételek, az önköltségét pedig a valósan felmerülő költségek alapján a közvetlen bérköltségek és az egyéb költségek között mutatja ki. Továbbá az átalánydíjas javításokon kívül a flotta gumiabronccsal való ellátásának költsége is az egyéb költségek között kerül kimutatásra annak okán, hogy az eszközbérlet, amelyet a Társaság a leányvállalatok részére nyújt, tartalmazza a flotta gumizásának költségeit is.  

 

A biztosítási díjak növekedése együtt jár a flottaméret növekedésével. A pótkocsik esetében a Társaság az üzembentartó, nem pedig a leányvállalatok. A leányvállalatok napi szinten veszik igénybe bérlet formájában a Társaság pótkocsiait 2016.01.01-től.  

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

25. Indirekt költségek

 

2022

2021

Közvetett bérek és kifizetések

16 616

13 854

Egyéb szolgáltatások

9 895

8 376

Ingatlan karbantartás, közüzemi díj és bérleti díjs kapcsolódó szolgáltatási díj

1 589

1 030

Szakértői díjak

2 571

1 988

IT költségek

2 598

3 075

Kommunikációs költségek

124

112

Cégautó költségek

807

660

Marketing költségek

189

96

Egyéb költségek

2 018

1 415

Összesen

26 512

22 230

 

A bérleti díjak között elszámolt 1 éven belüli és 5000 EUR alatti mentesített lízingek összege 193 ezer EUR. A többi bérleti díj rész például a nyomkövető rendszerek bérleti díját tartalmazza, melyek mint nem beazonosítható eszközök nem az IFRS16 hatálya alá tartoznak.

 

26. Egyéb bevételek

2022

2021

Céltartalék feloldás

7

10

Káreseménnyel kapcsolatos megtérülés

517

545

Kötbér, késedelmi kamat, bírság megtérülés

25

17

Dolgozói térítés

222

161

Kapott támogatások

2 712

63

Járműértékesítés bevétele

457

744

Egyéb különféle bevételek

176

933

Összesen

4 116

2 473

 

Állami támogatások

2022 év folyamán az állami támogatás bevételének elszámolására került sor. A támogatás állami támogatás költségek ellentételezésére kapott bevétel. Elszámolásuk bruttó módon egyéb bevételbe történt.  HIPA/VNT2-2020-045 a koronavírus járvány következtében szükségessé vált versenyképesség növelő állami támogatások keretében elnyert pályázat, amelyben az kormányzati intézkedések során elszenvedett károk kompenzálásaként elnyert összeg 2.712 ezer EUR. A pályázat kapcsán az érintett társaságok a feltételeket teljesítették, azokhoz további feltételek nem kapcsolódnak.

 

 

27. Egyéb ráfordítások

2022

2021

Káreseményekkel kapcsolatos ráfordítások

304

1 023

Céltartalék

2

-2

Büntetés, bírság, kötbér ráfordítás

284

303

Hitelezési veszteség

24

291

Egyéb különféle ráfordítás

222

464

Származékos ügyletek ráfordítása

1 789

674

Összesen:

2 625

2 753

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A káreseményekkel kapcsolatos bevételek és ráfordítások a fuvarozáshoz kapcsolódó árukárokat takarják, illetve az ezekre kapott biztosítói térítéseket. Büntetés, bírságok között a Társaság a külső feleknek és a fuvarozási leányvállalatoknak fizetett ráfordításokat mutatja ki.

 

28. Pénzügyi műveletek eredménye

2022

2021

Kamat bevétel

2 851

1 732

Kapott kamat

579

Fizetett kamatok lízing

-1 636

-1 020

Fizetett kamat egyéb

-186

Kamat ráfordítás

-3 836

-657

Realizált árfolyam különbözet

-925

-330

Nem realizált árfolyam különbözet

-4 426

-274

Befektetések értékesítésének eredménye

10

-194

Kapott osztalék

501

27 041

Összesen

-7 068

26 298

 

Nem realizált árfolyamkülönbözet megbontása:

 

2022

2021

Nem realizált árfolyam nyereség

1 124

447

Nem realizált árfolyam veszteség

-5 550

-721

-4 426

-274

 

A kamatbevételek között a leányvállalatok részére nyújtott cash-pool hitelek és egyéb nyújtott kölcsönök kamata is kimutatásra került, tovább a Társaság szabad pénzeszközei után kapott banki kamatok is itt kerültek kimutatásra.

 

A Társaság a tárgyévben leányvállalatitól összesen 501 ezer EUR osztalékot kapott.  

 

29. Költségek bemutatása költség nemenként

 

2022

2021

ELÁBÉ, közvetített szolgáltatás

-228 802

-207 939

Anyagjellegű ráfordítások

-52 983

-49 605

Személyi jellegű ráfordítások

-36 064

-22 191

Értékcsökkenés és amortizáció

-8 618

-8 495

Egyéb bevétel és ráfordítás eredménye

1 491

-280

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

191

566

Összesen

-324 785

-287 944

 

Anyagjellegű ráfordítások részletezése:

 

2022

2021

Üzemanyag

5 251

1 136

Autópálya és tranzit költségek

20 001

10 999

Javítási költségek

13 439

12 976

Biztosítás

916

618

Közvetlen bérleti díjak

343

316

Egyéb szolgáltatások

13 033

23 560

Összesen

52 983

49 605

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

 

 

30. Nyereségadó ráfordítás

 

 A pénzügyi kimutatásokban szereplő nyereségadó ráfordítása a Társaságnak a az alábbi elemekből áll:

 

 

2022

2021

Iparűzési adó

1 316

777

Innovációs hozzájárulás

220

137

Halasztott adók

-148

219

Nyereségadók összesen

1 388

1 133

 

A Társaság nyereségadóként kezeli a magyarországi társasági adót és iparűzési adót, innovációs hozzájárulást, valamint halasztott adót, amely eltérő alapjából eredő hatások a várt adó és az elszámolt nyereségadó között  különbséget eredményeznek. Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt halasztott adó 217 ezer EUR.

 

A Társaság 2022-ben 9%-os effektív adókulcsot állapított meg, melynek levezetése az alábbi táblázatban található:

 

2022

2021

AEE (egyedi)

-3 023

21 189

9% TAO elvárt adó

-361

1 957

Tényleges adó

-1 388

-1 133

Különbség

1 027

-3 090

Helyi adó 2%, innovációs jár 0.3%

1 536

382

TAO csökkentő tétel

-46

-67

TAO növelő tétel, váll tev nem összef költség

30

0

Egyéb hatás

-496

-971

Kapott osztalék

3

-2 434

Összesen:

1 027

-3 090

 

 

Halasztott adó mérleg kötelezettség levezetése:

 

2022

2021

Céltartalékok

17

345

Ingatlanok, gépek és berendezések és immateriális javak

-33

-488

Egyéb különbözet, előző évi hatás

23

2

Nettó halasztott adó kötelezettség/követelés

7

-141

Egyéb átfogó jövedelemmel szemben elszámolt tétel

-217

0

   Ebből:

 

 

   Halasztott adókövetelés

40

345

   Halasztott adókötelezettség

-250

-488

Halasztott adó kötelezettség összesen:

-210

-141

 

 

A társaság egyedi szinten 65.755 E EUR veszteséget tart nyilván, ebből egyedi szinten a törvényi előírás szerint figyelembe vehető időtartam alatti megtérülés realizálása nem várható.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

31. A mérlegsorokban történt változások

 

Változások, melyek a 2021-es évre közétett egyedi pénzügyi kimutatás mérleg soraiban változást okoztak:

-          az egyéb forgóeszközök és származékos pénzügyi instrumentumok a korábbi években összevontan kerültek bemutatásra;

-          ugyanígy az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek és származékos pénzügyi instrumentumok is a 2022. évben már külön soron kerültek kimutatásra;

-          a saját tőke elemeit, melyek 2021. január 1-jén és 2021. december 31-én  a jegyzett tőke és tartalékok voltak, további sorokra bontotta a Társaság az átláthatóbb bemutatás érdekében, a következők szerint: jegyzett tőke, tőketartalék, eredménytartalék, egyéb tartalék,

-          a bónusz kifizetésekre és szabadság napokra képzett tartalékot a Társaság tévesen, céltartalékként mutatta ki, az újramegállapítás eredményeként a pénzügyi helyzet kimutatásban most helyesen egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között szerepel.

 

Ezek alapján a 2021. évre közzétett egyedi pénzügyi kimutatás és az idei évi pénzügyi helyzet kimutatása 2021es oszlopában szereplő adatokban az alábbi eltérés látható:

Tétel megnevezése

2021.12.31

Átsorolás

2021.12.31 újramegállapított

Egyéb forgóeszközök

10 410

-679

9 731

Származékos pénzügyi instrumentumok

 

679

679

Kapcsolt felekkel szembeni követelés

81 458

-30 751

50 707

Kapcsolt lízing követelés

 

30 751

30 751

SAJÁT TŐKE

 

 

 

Jegyzett tőke

6 147

 

6 147

Tartalékok

24 975

-24 975

Tőketartalék

 

68 438

68 438

Eredménytartalék

 

-48 295

-48 295

Egyéb tartalék

 

1 482

1 482

Céltartalékok (rövidlejáratú)

2 573

-2 573

0

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

3 133

1 040          

4 173

Származékos pénzügyi instrumentumok

0

1 533

1 533

 

Változások a 2022. évi mérlegsorokban:

-          a korábban beruházások soron kimutatott összeg az aktiválás szerinti ingatlanok, gépek és berendezések valamit immateriális javak között kerültek bemutatásra;

-          a követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők) soron kimutatott összeg a 2022-es üzleti évben már nem tartalmazza az aktív időbeli elhatárolásokat, ezek az egyéb forgóeszközök soron jelennek meg;

-          a szállítói kötelezettségek között kimutatott passzív időbeli elhatárolások az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek mérlegsoron kerülnek bemutatásra;

-          a követelések áruszállításból és szolgáltatásból (vevők) között szerepeltetett előleg az egyéb forgóeszközök között kerülnek feltűntetésre.

Ezen átsorolások hatása nem jelentős a 2021-es egyenlegek vonatkozásában, így visszamenőleges átsorolás nem történt.

 

2021-es évet érintő újramegállapítások

 

A Társaság a 2021-es üzleti évre közzétett pénzügyi kimutatás esetén a 2022 év során újramegállapításokat tett, így bizonyos pénzgyi helyzet kimutatás és átfogó jövedelemkimutatás elem értéke újramegállapításra került.  

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Az újramegállapítás okai:  

- a Társaság egyedi szintjén végzett halasztott adó eszköz megtérülésének vizsgálata megállapította, hogy a korábbi években tévesen került bemutatásra az egyedi pénzügyi helyzet kimutatásban a halasztott adó eszköz. Részletes információ a 30. megjegyzésben található.

- a Társaság a 2021. december 31-i és 2020. december 31-i fordulónapra készített pénzügyi kimutatásaiban úgy mutatta be a gazdasági fedezési céllal kötött származékos ügyletek valós értékét, mintha azok fedezeti számvitel alá lennének vonva, azonban a Társaság csak azon ügyleteket vonta be fedezeti kapcsolatba, amelyeket 2022 során kötött és lejáratuk fordulónapon túlra nyúlik. Ezzel kapcsolatban 2021.01.01-re vonatkozóan 219 ezer EUR átsorolásra került Egyéb tartalékból Eredménytartalékba. 2021 során a módosítás hatására az árbevétel 117 ezer EUR-ral lett magasabb, az egyéb ráfordítások 674 ezer EUR-ral növekedtek, és az egyéb átfogó jövedelem 557 ezer EUR-ral csökkent.  

A fentieknek megfelelően a pénzügyi kimutatásokban az összehasonlító adatok újramegállapításra kerültek.  

 

Tétel megnevezése

2021.01.01.

Módosítás

2021.01.01. újramegállapított

Pénzügyi helyzet kimutatása

Halasztott adó követelés

1 456

-1 456

0

Eredménytartalék

-66 649

-1 643

-68 292

Egyéb tartalékok

1 044

+219

1 263

Jegyzett tőke

6 179

-32

6 147

 

2021.12.31

Módosítás

2021.12.31

újramegállapított

Pénzügyi helyzet kimutatása

Halasztott adó követelés

3 209

-3 209

0

Eredménytartalék

-44 726 

-3 569

-48 295

Egyéb tartalékok

1 263

+219

1 482

Halasztott adó kötelezettség

0

141

141

Átfogó jövedelemkimutatás

Nettó árbevétel

265 728

+117

265 845

Egyéb ráfordítások

-2 079

-674

-2 753

Egyéb átfogó jövedelem

-557

+557

0

Nyereségadó ráfordítás

761

-1 894

-1 133

 

 

32. Az új eredménykimutatás bemutatása

 

2022. évi egyedi pénzügyi kimutatásban új eredménykimutatás struktúra került bemutatásra, amely a következőképpen épül fel:

 

Ø  a nettó árbevétel megegyezik a 2021. évi beszámolóban bemutatott árbevétel sorral, kivéve a korábban egyéb bevételben bemutatott árengedményt, ami pénzügyi ráfordításba, illetve az ugyanitt kimutatott vevőknek adott kedvezmény amely az idei éven az egyéb ráfordítások soron került bemutatásra;

Ø  a direkt költségek a közvetlen költségeket tartalmazzák, magukba foglalva az értékcsökkenést;

Ø  az indirekt költségek a közvetett bérek és járulékokat, valamint az egyéb szolgáltatások sort mutatják be;

Ø  a járműértékesítés nyeresége sor az egyéb bevételek és ráfordítások között került bemutatásra;

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Ø  az egyéb bevétel és ráfordítás sorok a tavalyi évben prezentált sorokat tartalmazza azzal a különbséggel, hogy a korábban a jellegük miatt közvetlen és közvetett sorokba sorolt egyéb bevételt és szolgáltatások most ide kerültek besorolásra;

Ø  új sorban került bemutatásra a pénzügyi eszközökre képzett nettó értékvesztés, ami 2021-ben a pénzügyi eredménybe került besorolásra; ezen az eltérésen kívül a pénzügyi eredmény összetétele nem változott.

 

2021. évi

Változás öszegszerűen

2021. évi

Eredménykimutatás

+

-

Eredménykimutatás

Árbevétel

265 728

 

 

 117

Nettó árbevétel

265 845

Közvetlen költségek összesen

-240 515

 

 

 

Direkt költségek

-240 515

Értékcsökkenés és amortizáció

-8 495

Direkt költségek

-8 495

 

 

 

 

 

Direkt költségek összesen

-249 010

Közvetett bérek és járulékok

-13 854

 

 

 

Indirekt költségek

-13 854

Egyéb szolgáltatások

-8 376

Indirekt költségek

-8 376

 

 

 

 

 

Indirekt költségek összesen

-22 230

Egyéb bevételek

3 186

 

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

-713

Egyéb bevételek

2 473

Egyéb ráfordítások

-2 226

 

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

147

Egyéb ráfordítások

-2 079

-674

Egyéb ráfordítások

-674

Egyéb ráfordítások összesen

-           2753

 

 

 

 

 

Nettó értékvesztés pénzügyi eszközökre

566

Pénzügyi eredmény

26 298

 

 

 

Pénzügyi műveletek eredménye

26 298

Nyereségadó ráfordítás

761

 

 

 

Nyereségadó ráfordítás

-1 133

IDŐSZAK NYERESÉGE/VESZTESÉGE

22 507

Tárgyév nyeresége (+) /vesztesége (-)

20 056

 

A fenti két alkalmazott egyedi EBIT és EBIDA mutatók számítási logikája évenként:

 

 

2022

2021

Adózás előtti eredmény

-3 023

21 189

Értékcsökkenés és amortizáció

-8 618

-8 495

Pénzügyi műveletek eredménye

-7 068

26 298

EBITDA

12 663

3 386

Értékcsökkenés és amortizáció

-8 618

-8 495

EBIT

4 045

-5 109

 

33. Cash flow közzétételek

 

 

Hosszú lejáratú hitelek

Lízing

Egyéb Kölcsönök, folyószámla hitelek

Kötvény kibocsátás

Mérlegértékek 2021. December 31

17 687

41 995

24 465

0

Finanszírozási cash flow pénzáramlása

-16 613

-6 524

-23 769

110 932

Új lízingek

 

3 974

 

 

Nem realizált árfolyamkülönbözetek

 

 

 

 

Egyéb pénzmozgással nem járó tételek

11 972

Egyéb tételek hatása

 

 

 

 

-Kamatráfordítás

0

-1 636

-138

- 2 881

-Fizetett kamatok

0

1 636

138

0

 Mérlegértékek 2022. december 31.

1 704

51 417

696

113 813

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

34. Pénzügyi kockázatok kezelése

 

A Társaság működése során különböző típusú pénzügyi kockázatoknak van kitéve. Ezen kockázatok a következő típusokba sorolhatóak:

 

·       hitelezési kockázat,

·       likviditási kockázat,

·       piaci kockázat.

 

A fejezet további részeiben rövid leírás olvasható arról, hogy a fenti kockázatok milyen módon hatnak a Társaság kitettségeire, illetve a Társaság az egyes kockázatok mérésére, kezelésére vonatkozóan milyen célokat, folyamatokat és belső politikákat dolgozott ki és alkalmaz.

 

A Társaság Igazgatóságának a felelőssége, hogy meghatározza a Társaság kockázatkezelési irányelveit, kereteit. Feladata egy egységes kockázatkezelési politika és stratégia kidolgozása, felállítása, valamint annak folyamatos figyelemmel kísérése, hogy a Társaság milyen kockázatoknak van kitéve. Szintén az Igazgatóság feladata a kockázatkezelési politikák, stratégiák rendszeres felülvizsgálata, illetve a piaci körülmények változása esetén azok aktualizálása, módosítása.

 

(e)              Hitelezési kockázat

 

A hitelezési kockázat annak a kockázata, hogy a Társaság veszteséget szenved abból fakadóan, hogy valamely ügyfele nem teljesíti a szerződéses feltételeket. A Társaság szempontjából ez elsősorban a vevők nem fizetéséből származó kockázatot jelenti.

 

Vevőkövetelések és egyéb követelések

 

A társaság 10 legnagyobb vevőjének forgalma 2022 évben 150 008 817 EUR volt, amely az árbevétel 46,34 %a. A vevők stabil fizető képességű, alacsony kockázati kategóriájú vevők

 

A Társaság kialakított egy olyan hitelezési kockázatkezelési politikát, mely alapján minden új vevőnél a működésre és az adóhatóságnál elérhető publikus információk vizsgálatára vonatkozóan ellenőrzést végeznek. Ezt követően külső és belső értékelési rendszer alapján kerül meghatározásra a kereskedelmi hitellimit mértéke. Az egyes vevőkövetelések mögé a Társaság nem követel meg semmilyen fedezetet.  

 

A vevőkkel hosszú távú kapcsolatokat alakított ki a Társaság. Veszteségek előfordulása nem gyakori. A már meglévő vevők esetében havi monitoring tevékenység keretében ellenőrzi a Társaság a fennálló kitettségek nagyságát és a lejárt tételeket. A rendszer a beállított limitek elérése, túllépése esetén automatikusan letiltja a további tranzakciókat. Az egyes kitettségek a késedelmes napok száma, illetve a számlák jogi státusza alapján kerülnek csoportosításra.

 

A jövőbeni kockázatok csökkentése érdekében szélesedett a kockázatmenedzsmenthez igénybe vett külső szolgáltatások és szolgáltatók köre. Hitelbiztosítási szerződés vonatkozik a vevőkör egy szegmensére, illetve a keletközép-európai térségben lévő vevők hatékonyabb minősítése érdekében újabb szolgáltató bevonására került sor.

A külföldi leányvállalatoknál a központi informatikai rendszerhez való kapcsolódás után centralizált kockázat - és követeléskezelés valósul majd meg.

 

A beszedés területén megnövekedett létszámmal a proaktív ügyfélkezelésre kerül nagyobb hangsúly.  

 

Az értékvesztés meghatározása egyfajta becslést tükröz arra vonatkozóan, hogy a Társaság a vevőkkel szembeni kitettségei esetében mekkora veszteséget valószínűsít. Az értékvesztés nagyobb részét az egyedileg jelentős tételekre elszámolt egyedi értékvesztés adja. Másik része a csoportos értékvesztés, melyet a felmerült, de még nem azonosított veszteségekre képeztek hasonló jellegű eszközök csoportjai esetében. A Társaságos értékvesztés meghatározása múltbeli veszteségadatok segítségével történik.

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság hitelezési kockázattal érintett kitettségének maximális könyv szerinti értéke:

 

2022. december 31.

2021. december 31.

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

3 592

7

Egyéb bef.pü.eszk-adóss.instr-hosszú lej.

21 036

 0

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

39 760

34 922

Kapcsolt felekkel szembeni követelések

 49 589

50 707

Kapcsolt lízing követelések

32 891

30 751

Egyéb forgóeszközök

13 354

9 731

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

9 151

Származékos pénzügyi intsrumetnumok

1 990

679

Pénzeszközök

57 452

18 284

Maximális hitelezési kockázati kitettség

228 815

145 081

 

Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés lejárat szerinti bontásban:

 

2022. december 31

2021. december 31

Bekerülési érték

Értékvesztés

Bekerülési érték

Értékvesztés

Nem lejárt

37 745

0

32 275

18

0-90 nap között lejárt

2 056

41

2 728

14

91-180 nap között lejárt

14

14

31

9

181-360 nap között lejárt

1

1

31

23

360 napon túl lejárt

64

64

46

125

Összesen

39 880

120

35 111

189

ECL IFRS9 szerinti értékvesztés

 

39

 

31

 

A vevőkövetelés egyenlegének nagyobb része megfelelő fizetőképességű vevőkkel szemben áll fenn.

 

(f)             Likviditási kockázat

 

A likviditási kockázat annak kockázata, hogy a Társaság a pénzügyi kötelezettségeit nem tudja esedékességkor kiegyenlíteni. A likviditás kezelés célja, hogy elegendő erőforrást biztosítson a kötelezettségek kiegyenlítésére akkor, amikor azok esedékessé válnak.

 

A likviditáshiány kezelésére a Társaság faktor szerződésekkel rendelkezik. A faktoring szerződések mind a vevő követelések mind pedig a szállítói kötelezettségek előfinanszírozását teszik lehetővé. A Társaságnak két nagyobb banknál van faktor keret szerződése, a szállítói kötelezettségek tekintetében az Unicredit Banknál 9 660 ezer EUR összegben, valamint a Raiffeisen Banknál 6 000 ezer EUR összegben. 

 

A szállítói finanszírozási szerződés keretein belül kifizetett számlákat a Társaság elemzése alapján a szállítói kötelezettségek között tartja nyilván. A vevő követelések faktorlására az Unicredit Banknál van szerződött faktor keret 11 900 ezer EUR összegben, melynek lehívása ebben az évben nem történt meg.

 

Továbbá a likviditási kockázat csökkentésére a táraság több banknál rendelkezik folyószámlahitel szerződéssel.

 

A Társaság a korábbi Konzorciális finanszírozási szerződés keretében kapott hiteleit teljes mértékben visszafizette.

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Ennek finanszírozását a 2022. április Waberers 2032/1 EUR kötvénykibocsátás fedezte:

 

Kötvény ISIN kód

HU0000361662

Kibocsátás dátuma

2022.04.08

Darabszám

1110

Névérték per darab

100 000,00 EUR

Kibocsátás össznévértéke

111 000 000,00 EUR

Kamat

3,5%

Futamidő év

10

 

Törlesztési és kamatfizetési ütemezés:

 

Időpont

Kibocsátás

Visszafizetés

Kamatfizetés

2022.04.08

111 000 000,00 EUR

 

 

2023.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2024.04.08

 

0,00 EUR

-3 949 746,30 EUR

2025.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2026.04.08

 

0,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2027.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 938 957,10 EUR

2028.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 554 775,00 EUR

2029.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-3 151 167,90 EUR

2030.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 757 273,30 EUR

2031.04.08

 

-11 100 000,00 EUR

-2 363 378,70 EUR

2032.04.08

 

-55 500 000,00 EUR

-1 974 878,70 EUR

Összesen

111 000 000,00 EUR

-111 000 000,00 EUR

-33 507 048,30 EUR

 

Kovenánsok:

 

A Kibocsátó köteles a Kötvényeket a Lejárat Napja előtt visszaváltani és kezdeményezni a Kötvénysorozat törlését a KELER-nél, (i) ha orvoslás lehetséges, de az a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül nem történt meg ("Orvoslási Idő”), az Orvoslási Idő lejártától számított 10 Munkanapon belül, vagy (ii) ha orvoslás nem lehetséges, a következő események bekövetkezésétől számított 30 napon belül:

 

-      Eladósodottsági mutató romlása: a Kibocsátó konszolidált teljes nettó pénzügyi eladósodottsága és a Kibocsátó megelőző 12 naptári hónapra vonatkozó kumulált rendszeres EBITDA értékének hányadosa, vagyis a Kibocsátó konszolidált éves jelentésében „nettó tőkeáttétel”-ként meghatározott érték 4.00 fölé emelkedik, a Kibocsátó auditált és konszolidált éves pénzügyi beszámolója alapján; a kovenáns teljesült és várakozásain alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak

 

Számolt értékek:

 

Megnevezés

2022.12.31

Hosszú lejáratú kötelezettségekt kötvénykibocsátásból

113 813

Lízing kötelezettségek éven túli része

117 083

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

1 916

Lízing kötelezettségek éven belüli része

36 054

Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek

1 431

Gross Debt

270 297

Pénzeszközök

90 124

Vásárolt kötvényekben lévő pénzeszközeink

30 187

Net Debt

149 986

EBITDA

79 980

Net Debt / EBITDA

1,88

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

-          Osztalékfizetési korlát megszegése: a Kibocsátó igazgatósága a vonatkozó évi adózott eredménye 30%-ánál magasabb összegű osztalékra tesz javaslatot, ahol a jelen mérték kiszámítása céljából az adózott eredménybe nem számítanak be (i) a készpénzmozgással nem járó devizaárfolyam-változásból eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás pénzügyi eredmények során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletesen kifejtésre nem realizált árfolyam különbözet megnevezéssel), (ii) készpénzmozgással nem járó eszközátértékelésből eredő eredményhatások (mely az éves eredménykimutatás Egyéb ráfordítások során kerül könyvelésre, és az éves beszámoló kiegészítő mellékletében kerül részletes kifejtésre goodwill, illetve  ingatlanok, gépek, berendezések értékvesztése megnevezéssel) , (iii) nem rendszeres tételként feltüntetett egyszeri hatások (mely a tőzsdei jelentésekben nem-rendszeres tételek kategória alatt kerül bemutatásra); a kovenáns teljesült és várakozásaink alapján a következő fordulónapon is teljesülni fognak.

 

Számolt értékek:

 

Adózott eredmény

16 204

Non-cash FX hatás

-3 974

Értékvesztés

0

Összesen

20 178

 

Osztalék

0,100

e Ft/részvény

Részvény darabszám

17 479 035

Saját részvény állomány nélkül

Total osztalék

1 747 904

e HUF

EUR/HUF

400

HUF/EUR

Total osztalék

4 370

EUR

 

Osztalék / Net Income

21,7%

Kötvény limit

30%

 

Szerződés szerinti pénzügyi kötelezettségek esedékesség szerinti bontása:

 

2022. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Lízing kötelezettségek

20 286

16 146

10 613

2 437

1 935

Lízing kamat

1 793

1 467

2 345

3 917

52

Rövid lejáratú hitelek

1 686

0

0

0

0

Hitel kamat

10

2

Tarozások kötvénykibocsátásból

0

0

0

11 100

99 832

Kötvénykibocsátás kamata

3 939

0

3 950

11 817

13 801

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

26 031

0

0

0

0

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

88 819

0

0

0

0

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

10 030

0

0

0

0

Származékos pénzügyi instumentumok

960

0

0

0

0

Összesen

141 840

6 414

10 613

34 983

101 767

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

2021. december 31.

6 hónapon belül

6-12 hónap között

1-2 éven belül

2-5 éven belül

5 éven túl

Lízing kötelezettségek

7 761

6 672

10 810

10 675

6 077

Lízing kamat

564

415

482

556

31

Hosszú lejáratú hitelek

15 983

Rövid lejáratú hitelek

24 465

 

 

 

 

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

24 707

0

0

0

0

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

83 284

0

0

0

0

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

4 173

0

0

0

0

Származékos pénzügyi instrumentumok

1 533

Összesen

146 487

6 672

26 793

10 675

6077

 

(g)             Piaci kockázat

 

A piaci kockázat annak a kockázata, hogy a piaci árak változása, mint például a devizaárfolyamok, kamatráták, illetve részvényárfolyamok változása hatással van a Társaság eredményére, valamint a pénzügyi kimutatásaiban szereplő pénzügyi instrumentumok valós értékére. A piaci kockázat kezelésének célja az, hogy megfelelően kontrollálja a piaci kockázatok által érintett kitettséget úgy, hogy közben az elért hozamot maximalizálja. A piaci kockázatok kezelésével a Társaság treasury részlege foglalkozik.

 

A Társaság a piaci kockázatok közül első sorban a devizaárfolyam kockázatnak, a kamatráták, illetve az üzemanyag világpiaci árának változásából fakadó cash flow kockázatnak van kitéve.  

 

A Társaság tevékenysége során jelentős piaci kockázatnak van kitéve. A tervezés során alkalmazott árfolyamoktól, kamatoktól, nyersanyagáraktól általában eltér az utókalkulált tényleges érték. A fedezeti céllal kötött, de fedezeti elszámolásba nem vont ügyletek ezen bizonytalanságtól, elsődlegesen a tervezett cash flow-t kedvezőtlenül befolyásoló hatásoktól védi a Társaságot. 

 

Továbbá a nyersanyagáraktól való függés miatt a kockázatok csökkentése érdekében a Társaság az ügyfelekkel való szerződéskötés során törekszünk az FSC (Fuel Surcharge Calculation), magyar nevén üzemanyag klauzula alkalmazására, hogy a gyakran változó üzemanyagár hatását semlegesíteni tudjuk. A mértéke partnerenként eltérő lehet, de alapvető logikájában azonos: előzetesen megállapításra kerül egy bázis üzemanyagár, amelyhez képest az eltérést vizsgáljuk. Előzetesen megállapodott időközönként (havi, negyedéves) felülvizsgálatra kerül, hogy az aktuális üzemanyagár hogyan alakult. A kettő közötti eltérés alapján vagy visszamenőlegesen vagy a következő időszakra vonatkozóan kiszámításra kerül, hogy a díj hány %-át érinti az üzemanyag költség (általában 25-33% között), és ezzel a szorzóval kerül módosításra a díj.

(i)          Árfolyamkockázat

 

A Társaságot a piaci kockázatok közül 2022ben az árfolyamkockázat továbbra is kisebb mértékben érinti, mivel a Társaság bevételeinek és ráfordításainak jelentős része is a funkcionális pénznemben (EUR-ban) merül fel.  

 

A Társaság derivatív ügyleteket köt, a megkötött ügyleteinek egy része a leányvállalatok fedezettségét biztosítja.

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaság kitettsége deviza szerinti bontásban:

 

2022. december 31.

EUR

HUF

GBP

USD

PLN

EGYÉB

összesen

Követelések  áruszállításból és szolgáltatásból

37 846

258

1 648

8

39 760

Kapcsolt felekkel szembeni követelések

4

4 617

49 589

Kapcsolt lízing követelés

32 891

32 891

Lízing kötelezettségek

-51 417

-51 417

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

-1 686

-1 686

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

-23 934

1 325

-719

-115

-1 276

-1312

-26 031

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettségek

-77 933

-12 480

955

639

-88 819

Nettó pozíció

-38 736

-6 280

929

-107

-321

-673

-45 188

 

2021. december 31.

EUR

HUF

EGYÉB

összesen

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

32 674

478

1 770

34 922

Lízing kötelezettségek

-41 995

-

-

-41 995

Rövid lejáratú hitelek, kölcsönök

-24 465

-

-

-24 465

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

-20 461

-4 219

-27

-24 707

Nettó pozíció

-54 247

-3 741

1 743

-56 245

 

(ii)         Kamat cash flow kockázat

 

A Társaság lízing és hitel ügyletei és kibocsátott kötvénye után kamatot fizet. A fizetendő kamat jellemzően kamatbázisból és kamatfelárból tevődik össze. A kamatbázis folyamatosan változik a bankközi pénzpiaci kereslet-kínálat hatása, a jegybanki döntések, illetve egyéb tényezők eredményeképpen. A Társaság kötvényei fix kamatozásúak, így nincs kitéve ennek, ellenben a Társaság lízing kötelezettségei változó kamatozásúak. Elemzéseink alapján az EURIBOR 10 bázispontos változásával a lízing kötelezettségek után fizetendő kamatráfordítás 282 ezer  EUR-val változik. A változásnak nem lenne hatása a Társaság saját tőkéjére. Az elemzés azzal a feltételezéssel készült, hogy minden egyéb tényező (például a devizaárfolyamok) változatlan.  

 

(h)            Tőkemanagement

 

A Társaság célja, hogy az erős tőkehelyzet megteremtésével a befektetők, hitelezők és a piac bizalmát megtartsa, illetve támogassa az üzleti tevékenységének jövőbeli fejlődését. A vezetőség folyamatosan figyelemmel kíséri az elért hozamokat, illetve a tulajdonosoknak járó osztalék szintjét.  

 

A Társaság Igazgatósága arra törekszik, hogy megtalálja az egyensúlyt az erős tőkehelyzet nyújtotta előnyök, biztonság, valamint a magasabb hozam elérését segítő magasabb szintű hitelfelvétel között.

A tőkemanagement folyamatában, módszerében sem 2021-ben, sem a 2022-ben nem történt változás.

 

 

 

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

A Társaságra a hatályos jogszabályok az alábbi előírásokat tartalmazzák a tőkével kapcsolatosan:

 

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 133§ (2) bekezdésben a hitelezők védelmében a törvény tőke megfelelőséget ír elő: „ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkéjének megfelelő saját tőkével és a társaság tagjai (részvényesei) a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának jóváhagyásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak, a gazdasági társaság köteles e határidő lejártát követő hatvan napon belül elhatározni más gazdasági társasággá való átalakulását, vagy rendelkeznie kell jogutód nélküli megszűnéséről.”

 

A Társaság megfelel a fenti tőke előírásnak.  

 

A belföldi és a nemzetközi közúti árufuvarozás szakmai feltételeiről és engedélyezési eljárásáról szóló 261/2012. (XIII.7.) kormányrendelet értelmében Magyarországon közúti árufuvarozás csak közúti árufuvarozói engedély birtokában végezhető, melynek feltételei, hogy a Társaság igazolja jó hírnevét, szakmai alkalmasságát, megfelelő pénzügyi helyzetét.

A pénzügyi helyzet abban az esetben megfelelő, ha a gazdálkodó szervezet a tevékenység megkezdéséhez és a zavartalan üzletvitelhez szükséges tőkeerővel rendelkezik:

                 iii.              saját tőkéje (saját vagyona) egy gépjármű esetén, illetőleg az első gépjárműre számítva legalább 9 000 EUR, és minden további gépjárműre nézve egyedenként legalább 5 000 EUR, valamint

                  iv.              adó-, vám- és járulék-, továbbá a közlekedési hatósággal szemben fennálló fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz.

 

A Társaság rendelkezik a megfelelő tőkeerővel, amely biztosítja a megfelelő pénzügyi helyzetnek történő törvényi megfelelést.

 

35. Pénzügyi instrumentumok

 

A pénzügyi instrumentumok valós értékét és könyv szerinti értékét mutatja be az alábbi táblázat 2022-re és 2021-re vonatkozóan:

2022

2021

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Egyéb befektetett pénzügyi eszköz

3 592

3 592

7

7

Egyéb bef.pü.eszk-adóss.instr-hosszú lej.

20 981  

21 036

 

 

Követelések áruszállításból és szolgáltatásból

39 760

39 760

34 922

34 922

Kapcsolt felekkel szembeni követelések

82 480

82 480

81 458

81 458

Egyéb forgóeszközök

5 892

5 892

9 731

9 731

Amortizált bekerülési értéken értékelt befektett pénzügyi eszközök - Adósságinstrumentumok - rövid lejárat

9 172

9 151

Származékos pénzügyi instumentumok

1 990

1 990

679

679

Pénzeszközök

57 452

57 452

18 284

18 284

Pénzügyi eszközök összesen

221 319

228 815

145 081

145 081

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

2022

2021

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Valós értéke

Könyv szerinti érték

Tartozás kötvénykibocsátásból

111 000

113 813

0

0

Hosszú lejáratú hitelek

0

0

15 983

15 983

Lízing kötelezettségek

51 417

51 417

41 995

41 995

Rövid lejáratú hitelek

1 686

1 686

24 465

24 465

Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból

26 031

26 031

24 707

24 707

Kapcsolt felekkel szembeni kötelezettség

88 819

88 819

83 284

83 284

Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek

10 030

10 030

4 173

4 173

Származékos pénzügyi instumentumok

960

960

1 533

1 533

Pénzügyi kötelezettségek összesen

289 943

289 943

196 140

196 140

A pénzügyi eszközök és kötelezettségek valós értéke a kötvények kivételével jól közelíti azok mérlegben megjelenített értékét.  

 

A Pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása a következők alapján történt:

-       Követelések áruszállításból és szolgáltatásból valós értéke: a követelések jövőbeni pénzáramainak diszkontált értéke a mérleg fordulónapján fennálló piaci kamatláb alapján. Mivel a vevők forgási sebessége gyors, ezért a diszkontálásnak nincsen materiális hatása.

-       Származékos ügyletek valós értéke: kizárólag piaci inputokon alapuló értékelési technika alapján kerül megállapításra, a bankoktól érkező MtM mutatók alapján számolt, tehát 2. szintű inputokon alapul.  

-       Lízingkötelezettségek, hitelek valós értéke: a mérlegfordulónapon a fennálló piaci kamatláb és az implicit  alapján számított jövőbeni pénzáramok jelenértéke.

-       Adósságinstrumentumk valós értéke: az aktív piacokon jegyzett forgalmazói árak, az Államadósság Kezelő Központ árfolyamai alapján kerülnek meghatározása és 1. szintű inputokon alapul.

-       Kötelezettségek áruszállításból és szolgáltatásból valós értéke: a mérleg fordulónapjára diszkontált jövőbeni cash flow-k értéke. Mivel a szállítók forgási sebessége gyors, ezért a diszkontálásnak nincsen materiális hatása.

-       Kibocsátott kötvények valós értéke: a diszkontált cash flow-k jelenértékeként határozzuk meg.

 

 

36. Kapcsolt felekkel folytatott tranzakciók

 

A Társaság kulcspozicióban lévő Vezetőségének tagjai 2022 december 31-én:

-          Barna Zsolt - 2021. szeptember 1-jétől vezérigazgatói tisztséget tölt be.

-          Erdélyi Barna - 2020. március 23. napjától 2021. augusztus 31. napjáig vezérigazgató, majd 2021. szeptember 1-jétől kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgató.  

-          Tóth Szabolcs Gábor gazdasági és stratégiai igazgató 2020. június 23. napjától, pozíciójának magyar elnevezése gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettesre változott 2021. február 1. napjától.

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Az Igazgatóság tagjai:

NÉV

TITULUS

CÉGJEGYZÉS MÓDJA

KÉPVISELETI JOG TERJEDELME

KÉPVISELETRE JOGOSULTSÁG/JOGVISZONY KEZDETE

WABERER GYÖRGY PÉTER

IGAZGATÓSÁGI TAG

EGYÜTTES

ÁLTALÁNOS

2021.04.20

DR. CZÉH-TÓTH MÁRK

IGAZGATÓSÁGI TAG

EGYÜTTES

ÁLTALÁNOS

2021.04.20

ERDÉLYI BARNA

IGAZGATÓSÁGI TAG

EGYÜTTES

ÁLTALÁNOS

2021.09.01

 

Az Igazgatóság tagjai 2022.12.31-én az alábbi részvény darabszámmal rendelkeztek:

 

Waberer György Péter, a HIGH YIELD Vagyonkezelő Zrt. társaságon keresztül, melynek egyedüli részvényese

4 048 476 db részvény

Waberer György Péter

885 db részvény

 

A Felügyelő Bizottság tagjai:

 

Név

Státusz

Megválasztás időtartama

David William Moffat Thompson (AB elnöke)

független

2018.08.28. – 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

Székely Sándor

nem független (munkavállalói küldött)

2017.05.11. – 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

Szalainé Kazuska Mária

nem független (munkavállalói küldött)

2017.05.31. – 2022.04.08.

Verestóy Attila

nem független (munkavállalói küldött)

2022.04.08.-2024.05.31, illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

Mike Ferenc (AB tag)

független

2021.04.20. - 2022.05.24.

dr. Szivek Norbert (AB tag)

független

2021.04.20. - 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

dr. Végh Attila (AB tag 2022.04.08-tól)

független

2021.04.20. - 2024.05.31., illetve amennyiben korábbi úgy a rendes közgyűlés napja

 

A Felügyelőbizottság tagjai 2022.12.31-én nem rendelkeztek törzsrészvényekkel.

 

A Társaságnak végső ellenőrzést gyakorló magánszemély tulajdonosa 2022. december 31.én nincs. 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

Vezetőséggel, végső ellenőrzést gyakorlókkal folytatott tranzakciók  

 

A kulcs pozícióban lévő felső vezetők juttatásait az alábbi táblázat mutatja be.

 

 

2022

2021

Munkabérek és egyéb rövidtávú munkavállalói juttatások

1 343

1 739

Összesen:

1 343

1 739

 

A 2021. 04. 19. Közgyűlési határozatok alapján az Igazgatóság elnöke és tagjai a testületben kifejtett tevékenységükért nem részesülnek díjazásban. A Felügyelőbizottság tagjai a velük kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 300.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosultak kapni, míg az elnök havonta legfeljebb 450.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjra jogosult. Az Audit Bizottság elnöke a vele kötött megbízási szerződés feltételei szerint havonta legfeljebb 100.000,- Ft (bruttó) tiszteletdíjat jogosult kapni, míg a tagok nem részesülnek díjazásban a testületben kifejtett tevékenységükért. Egyéb bizottsági feladatok ellátásáért a tagok nem részesülnek külön díjazásban.

 

A végső ellenőrzést gyakorlók és a kulcspozicióban álló személyek ellenőrzése alatt álló társaságokkal folytatott tranzakciók

A tranzakciók minden esetben szokásos kereskedelmi feltételek mellett és piaci árakon történnek, figyelembe véve a volument, szolgáltatás összetettségét, színvonalát, szezonalitás.

Partner

Jelleg

Tevékenység

Időszaki forgalom/EUR

RENAX-CAMION KFT

Szállító

Javítási szolgáltatás

3 925,38

NEOLIT KFT

Vevő

Fuvarozási szolgáltatás

-302,50

SUPERNOVA INTERTRANS KFT.

Vevő

Alvállalkozói fuvar

-170 887,18

WÁBERER MEDICAL CENTER KFT

Szállító

Orvosi szolgáltatás

16 492,20

ROYAL SPED ZRT

Szállító

Alvállalkozói fuvar

31,50

Equilor Befektetési Zrt

Szállító

Tanácsadás

6 386,36

 

Lányvállalatokkal folytatott tranzakciók:

2022

2021

Termékek értékesítése és szolgáltatások nyújtása

55 182

41 139

Termékek és szolgáltatások beszerzése

182 355

165 189

Termékek beszerzése

58

65

Szolgáltatások beszerzése

182 297

165 124

 

A kapcsolt felekkel szembeni nyitott egyenlegek év végén:

 

2022

2021

Vevő követelés

8 019

5 401

Szállítói kötelezettség

- 56 731

- 41 275

Lízing követelés

32 891

30 751

Cash pool követelés/kötelezettség

6 420

- 202

Osztalék kötelezettség

- 12 065

Kapcsolt felekkel szembeni elhatárolások

15 652

 

 

 

Megjegyzések

Waberer’s International Nyrt.

2022. évi Egyedi pénzügyi kimutatás

 

adatok  ezer EUR-ban, kivéve,

ha másképp van feltüntetve

 

37. Mérlegfordulónap utáni események

 

A Társaság forgalmának meghatározó részét az Európai Unió és a Schengen zóna adja, az orosz-ukrán piacokon nem nyújt érdemi szolgáltatást. Ennek megfelelően bevételeinkre közvetlenül csak marginálisan hat az orosz-ukrán válság. Mindazonáltal nem zárható ki, hogy egyes partnereink ellátási láncában szerepel az orosz-ukrán piacokról származó alkatrész, illetve termelésük érinti ezen régiókat, így ezzel változhat fuvarozási, logisztikai igényük szolgáltatásink iránt. Az ilyen jellegű kockázatok kezelése része üzleti modellünknek diverzifikált portfoliónk kapcsán, és ezzel alacsony kockázatúnak tekintjük.

 

A Társaság figyelemmel követi a világgazdaság megszokottnál gyorsabban bekövetkező változásait. Bar jelenleg nem áll rendelkezésre olyan információ, amely a Társaság  pénzügyi teljesitőképességere vagy a vállalkozás folytatására való képességével kapcsolatban kétséget vetne fel, nem zárható ki, hogy a gyorsan, jelenleg nem látható irányba változó nemzetközi politikai és  gazdasági körülmények a jövőben bizonytalanságot jelentenek a rövid és középtávú pénzügyi tervek teljesítésében és az esetleges külső finanszírozások bevonásában.  

 

Operációs szempontból az ukrán állampolgárságú gépjármű vezetői állomány szempontjából magasabb a kockázat, a nemzetközi fuvarozásban mind a magyar irányítású, mind pedig  a lengyel operációnkban jelentős állományt foglalkoztatunk, akik elvesztése csökkentheti kapacitás kihasználtságunkat. Mindezidáig nem tapasztaltunk az operációnkat veszélyeztető mértékű kockázatot az ukrán sofőrök kapcsán, és meghozott intézkedéseink alapján a kockázatot szintén kezelhető mértékűnek tekintjük.

 

A 2023. február 10-én létrejött részvény-adásvételi szerződésben foglaltak szerint a BDPST Csoportba tartozó Merkport Zrt., mint vevő megvásárolja a HIGH YIELD Zrt., mint eladó WABERER’S INTERNATIONAL Nyrt-ben („Társaság”) fennálló 4.048.476 db törzsrészvényből álló részvénycsomagját (23,16% szavazati jog saját részvénnyel kiigazítva) az általa már tulajdonolt 4.735.144 db (27,09% szavazati jog saját részvénnyel kiigazítva) részvény felett. A tranzakció eredményeként a BDPST Csoport a szavazati jogok többségét megtestesítő részvények megszerzésével egyedüli irányítást szerez közvetlenül a Társaság, közvetetten pedig az általa irányított vállalkozások felett. A tranzakció zárásához a vevőnek be kell szereznie a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Nemzeti Bank engedélyét.

 

38. Könyvvizsgálati függetlenség – nem könyvvizsgálati munkákhoz kapcsolódó szerződések

 

A jelen egyedi pénzügyi kimutatásokat az ügyvezetés 2023. március 24-én jóváhagyta és a Közgyűlés elé jóváhagyásra beterjesztette. Az egyedi pénzügyi kimutatások jóváhagyására a Közgyűlés jogosul, a jóváhagyás előtt kérhet módosításokat. Korábbi tapasztalatok alapján rendkívül kicsi annak a valószínűsége, hogy a Közgyűlés módosítási igényt támaszt, és a múltban erre még nem volt példa.

 

A könyvvizsgálatért személyében felelős kamarai tag könyvvizsgáló Mészáros Balázs Árpád (an: Lőcsei Orsolya) kamarai nyilvántartási száma 005589. A könyvvizsgálat díja a tárgyévben 92 477 EUR volt. A könyvvizsgáló vagy a könyvvizsgálóval kapcsolt vállalkozási jogviszonyban álló másik társaság nem végzett sem adó sem üzletviteli tanácsadási munkát a Waberer’s International Nyrt. részére a tárgyév során.

 

Az IFRS szerinti konszolidált beszámoló összeállításáért felelős személy Nagy-Simon Judit, regisztrációs száma  114509. 

 

A Társaság éves beszámolóját Barna Zsolt vezérigazgató (lakik: 1022 Budapest, Alvinci út 30.) együttesen,  és Tóth Szabolcs Gábor gazdasági vezérigazgató helyettes (lakik: 1039 Budapest, Aradi utca 14-16.) együttesen jogosultak aláírni.

 

Nyilatkozat

 

Alulírottak nyilatkozunk, hogy

▪ az alkalmazható számviteli előírások alapján, a legjobb tudásunk szerint elkészített mellékelt éves beszámoló valós és megbízható képet ad a Waberer’s International Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozásai eszközeiről, kötelezettségeiről, pénzügyi helyzetéről, valamint nyereségéről és veszteségéről, továbbá

▪ a vezetőségi jelentés (üzleti jelentés) megbízható képet ad a Waberer’s International Nyrt. és a konszolidációba bevont vállalkozásai helyzetéről, fejlődéséről és teljesítményéről, ismertetve a főbb kockázatokat és bizonytalansági tényezőket.

 

Budapest, 2023. március 24.

 

 

 

 

Barna Zsolt

Tóth Szabolcs

Vezérigazgató

Gazdasági és Stratégiai vezérigazgató-helyettes