MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| 1, 2, 3, 26 | |||
Nettoomsättning | 4 | ||
Övriga rörelseintäkter | 4 | ||
| Förändring i lager av färdiga varor | |||
och produkter i arbete | – | ||
Råmaterial och förnödenheter | – | – | |
Personalkostnader | 5 | – | – |
Av- och nedskrivningar | 6 | – | – |
Övriga rörelsekostnader | 7, 9 | – | – |
Resultat från andelar i intresseföretag | 14 | ||
Rörelseresultat | |||
Finansiella intäkter | 8, 9 | ||
Finansiella kostnader | 8, 9 | – | – |
Resultat efter finansnetto | |||
Skatt på årets resultat | 10 | – | – |
Årets resultat | |||
| Varav hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Genomsnittligt antal aktier | |||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | |||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | |||
Antal aktier vid periodens slut |
| Koncernens rapport över totalresultat | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Årets resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kommer att omklassificeras | |||
| till resultaträkningen | |||
Aktuariella vinster och förluster i förmånsbaserade pensionsplaner | 23 | – | |
Skatt på aktuariella vinster och förluster | 23 | – | |
Summa | – | ||
| Poster som kommer eller kan komma att | |||
| omklassificeras till resultaträkningen | |||
Kassaflödessäkringar | – | ||
| Valutakursdifferenser från omräkning av | |||
utlandsverksamhet | – | ||
| Resultat från valutasäkring av nettoinvesteringar | |||
i utlandsverksamhet | – | ||
| Skatt hänförlig till poster som kommer att | |||
omklassificeras till resultaträkningen, netto | – | ||
Summa | – | ||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | – | ||
Summa totalresultat för året | |||
| Varav hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande |
MSEK | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| 1, 2, 3, 26, 28, 32 | |||
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 11 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 11 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 12 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 13 | ||
Andelar i intresseföretag | 14 | ||
Överskott i fonderade pensioner | 23 | ||
Derivatinstrument finansiella | 15, 22 | ||
Derivatinstrument operationella | 15, 22 | ||
Finansiella anläggningstillgångar | 15 | ||
Uppskjutna skattefordringar | 10 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Biologiska tillgångar | 16 | ||
Varulager | 17 | ||
Kundfordringar | 18 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | 18 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | ||
Derivatinstrument finansiella | 22 | ||
Derivatinstrument operationella | 22 | ||
Likvida medel | 19 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Not | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| 1, 2, 3, 26, 28, 32, 35 | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | |||
Balanserade vinstmedel | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets | |||
aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | 20 | ||
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
Långfristig del av räntebärande skulder | 21, 22 | ||
Långfristiga leasingskulder | 21, 22 | ||
Derivatinstrument operationella | 21, 22 | ||
Avsättningar för pensionsförpliktelser | 23 | ||
Övriga avsättningar | 24 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 10 | ||
Övriga långfristiga skulder | 22 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Kortfristiga leasingskulder | 21, 22, 25 | ||
Derivatinstrument operationella | 21, 22 | ||
Leverantörsskulder | 25 | ||
Skatteskulder | 10 | ||
Övriga kortfristiga skulder | 22, 25 | ||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22, 25 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||||
| Övrigt | Eget kapital | Innehav utan | Summa | ||||||
| Aktie- | tillskjutet | Säkrings- | Omräknings- | Balanserade | hänförligt till moder- | bestämmande | eget | ||
MSEK | Not | kapital | kapital | reserv | reserv | vinstmedel | bolagets ägare | inflytande | kapital |
| 20 | |||||||||
Utgående balans den 31 dec 2022 | |||||||||
| Ingående balans 1 jan 2023 | |||||||||
Årets resultat | |||||||||
Aktuariella vinster och förluster i pensionsplaner | – | – | – | ||||||
Kassaflödessäkringar | – | – | – | ||||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | – | – | – | ||||||
Resultat från säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet | |||||||||
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat | |||||||||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | – | – | |||||||
Utdelning | – | – | – | ||||||
Långsiktigt incitamentsprogram (LTIP) | |||||||||
Övrigt | – | – | |||||||
Transaktioner med ägarna | – | – | – | – | – | – | – | ||
Utgående balans den 31 dec 2023 | – | ||||||||
| Ingående balans 1 jan 2024 | – | ||||||||
Årets resultat | |||||||||
Aktuariella vinster och förluster i pensionsplaner | |||||||||
Kassaflödessäkringar | |||||||||
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet | |||||||||
Resultat från säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet | – | – | – | ||||||
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat | – | – | – | ||||||
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt | |||||||||
Utdelning | – | – | – | ||||||
Långsiktigt incitamentsprogram (LTIP) | |||||||||
Transaktioner med ägarna | – | – | – | – | – | – | |||
Utgående balans den 31 dec 2024 | – |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Rörelseresultat | |||
Justering för icke kassaflödespåverkande poster | |||
Betalda finansiella poster netto | 29:1 | – | – |
Betald inkomstskatt | – | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändring i rörelsekapital | |||
Förändringar av varulager och av biologiska tillgångar | – | ||
Förändringar av rörelsefordringar | |||
Förändringar av rörelseskulder | – | ||
Förändringar i rörelsekapital | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Investeringar i nyttjanderättstillgångar | – | – | |
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | – | – | |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | – | – | |
Avyttring och förvärv av verksamhet | 29:2 | – | – |
Kassaflöden från investeringsverksamheten | – | – | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Nyupptagna lån | 29:4 | ||
Återbetalning av lån | 29:4 | – | – |
Förändring checkkredit | – | ||
Utbetalningar avseende amortering av leasingskulder | 29:4 | – | – |
Utdelning | – | – | |
Återköp egna aktier | |||
Övrigt | – | – | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid periodens början | |||
Kursdifferens i likvida medel | |||
Årets kassaflöde | – | ||
Likvida medel vid årets slut | 29:3 |
| Koncernens viktigaste valutor, utöver SEK, 2024 | ||
SEK | Genomsnittskurs | Balansdagens kurs |
DKK | 1,5326 | 1,5397 |
NOK | 0,9831 | 0,9696 |
EUR | 11,4321 | 11,4865 |
| Räkenskapsåret, jan 1–dec 31 | Ready-to-cook | Ready-to-eat | Övrigt / Elimineringar 1) 2) | Summa Koncern | ||||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 9 923 | 9 577 | 2 601 | 2 873 | 499 | 564 | 13 024 | 13 014 |
Justerat rörelseresultat | 368 | 253 | 148 | 158 | –6 | 37 | 509 | 449 |
Jämförelsestörande poster | – | 8 | – | – | – | – | – | 8 |
Rörelseresultat | 368 | 261 | 148 | 158 | –6 | 37 | 509 | 457 |
Varav resultatandel i intresseföretag | 3 | 1 | – | – | – | – | 3 | 1 |
Finansiella intäkter | 4 | 4 | ||||||
Finansiella kostnader | –158 | –128 | ||||||
Skatt på årets resultat | –80 | –59 | ||||||
Årets resultat | 275 | 273 | ||||||
| Övriga upplysningar | ||||||||
Tillgångar | 5 293 | 4 779 | 1 218 | 1 244 | 443 | 102 | 6 954 | 6 124 |
Andelar i intresseföretag | 55 | 51 | ||||||
Ofördelade tillgångar | 270 | 476 | ||||||
SUMMA TILLGÅNGAR | 5 293 | 4 779 | 1 218 | 1 244 | 443 | 389 | 7 279 | 6 652 |
Skulder | 1 588 | 1 569 | 482 | 583 | 243 | 167 | 2 313 | 2 318 |
Ofördelade skulder | 2 356 | 1 936 | ||||||
Eget kapital | 2 611 | 2 397 | ||||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 588 | 1 569 | 482 | 583 | 243 | 167 | 7 279 | 6 652 |
Nettoinvesteringar | 207 | 189 | 72 | 76 | 88 | 73 | 367 | 338 |
Av- och nedskrivningar | –342 | –344 | –59 | –57 | –23 | –22 | –425 | –424 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Sverige | 3 980 | 3 658 |
Norge | 2 312 | 2 199 |
Irland | 2 489 | 2 530 |
Danmark | 1 839 | 1 967 |
Finland | 1 188 | 1 009 |
Tyskland | 187 | 767 |
Storbritannien | 195 | 175 |
Övriga Europa | 551 | 547 |
Övriga världen | 283 | 162 |
Summa | 13 024 | 13 014 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Nettoomsättning | ||
Varuförsäljning | 13 024 | 13 014 |
Summa | 13 024 | 13 014 |
| Övriga rörelseintäkter | ||
Realisationsvinster | – | 4 |
Hyresintäkter | 2 | – |
Statliga stöd | 1 | – |
Försäljning personalmatsal | 9 | 8 |
Försäkringsersättning | 15 | 19 |
Övrigt | 15 | 5 |
Summa | 42 | 37 |
Ready-to-cook | Ready-to-eat | Övrigt | Total | |||||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Nettoomsättning fördelning | ||||||||
Sverige | 2 606 | 2 466 | 700 | 689 | 150 | 163 | 3 455 | 3 318 |
Danmark | 1 868 | 1 875 | 1 337 | 1 695 | 143 | 199 | 3 348 | 3 768 |
Norge | 1 774 | 1 697 | 471 | 439 | 39 | 30 | 2 284 | 2 166 |
Irland | 2 688 | 2 694 | 11 | 12 | 130 | 129 | 2 829 | 2 835 |
Finland | 982 | 846 | 83 | 38 | 37 | 41 | 1 101 | 925 |
Litauen | 5 | – | – | – | – | – | 5 | – |
Total nettoomsättning per land | 9 923 | 9 577 | 2 601 | 2 873 | 499 | 564 | 13 024 | 13 014 |
| varav | varav | |||
Medeltal anställda | 2024 | kvinnor | 2023 | kvinnor |
| Koncernen | ||||
Sverige | 851 | 38% | 890 | 39% |
Danmark | 938 | 43% | 909 | 39% |
Norge | 328 | 58% | 316 | 58% |
Irland | 930 | 40% | 860 | 44% |
Finland | 299 | 36% | 229 | 54% |
Litauen | 20 | 61% | – | – |
Summa koncernen 1) | 3 366 | 42% | 3 204 | 43% |
Personalkostnader MSEK | 2024 | 2023 |
Löner och ersättningar, styrelser och vd:ar | 22 | 18 |
– varav rörlig del | 4 | 3 |
Löner och ersättningar, övriga anställda | 2 093 | 1 938 |
Sociala kostnader | 258 | 262 |
Pensionskostnader 1) | 171 | 133 |
Övriga personalkostnader | 99 | 75 |
Aktiverade personalkostnader 2) | –1 | 2 |
Summa | 2 641 | 2 428 |
Andelen kvinnor, % | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelser | 17 | 23 | 25 | 43 |
Övriga ledande befattningshavare | 30 | 33 | – | – |
Styrelsearvoden 1), SEK | 2024 | 2023 | |
Johan Bygge, ordförande | 1 080 000 | 1 000 000 | |
Sebastian Backlund 2) | 400 000 | – | |
Lars-Gunnar Edh 2) | 400 000 | – | |
Øystein Engebretsen | 530 000 | 495 000 | |
Paulo Gaspar | 550 000 | 435 000 | |
Pia Gideon | 580 000 | 540 000 | |
Henrik Hjalmarsson | 400 000 | 490 000 | |
Cecilia Lannebo | 490 000 | 460 000 | |
Karolina Valdemarsson 3) | – | 380 | 000 |
Summa | 4 430 000 | 3 800 000 |
| Löner och ersättningar till ledande | Styrelse- | Rörlig | Övriga | Summa | |||
| befattningshavare 2024, TSEK | arvoden | Fast lön 1) | lön 2) | LTIP 3) | Pension 1) | förmåner 5) | 2024 |
Styrelseledamöter, enligt specifikation nedan | 4 430 | – | – | – | – | – | 4 430 |
Verkställande direktör Jonas Tunestål | – | 5 568 | 3 060 | 3 599 | 1 675 | 173 | 14 075 |
Koncernledning, övriga 6) | – | 30 797 | 5 438 | 3 628 | 3 502 | 1 701 | 45 066 |
Summa | 4 430 | 36 365 | 8 498 | 7 226 | 5 177 | 1 874 | 63 570 |
| Löner och ersättningar till ledande | Styrelse- | Rörlig | Övriga | Summa | |||
| befattningshavare 2023, TSEK | arvoden | Fast lön 1) | lön 2) | LTIP 4) | Pension 1) | förmåner 5) | 2023 |
Styrelseledamöter, enligt specifikation nedan | 3 800 | – | – | – | – | – | 3 800 |
Verkställande direktör Jonas Tunestål | – | 5 032 | 3 592 | 1 759 | 1 522 | 214 | 12 119 |
Koncernledning, övriga 7) | – | 26 443 | 5 626 | 1 713 | 2 597 | 1 162 | 37 541 |
Summa | 3 800 | 31 475 | 9 218 | 3 472 | 4 119 | 1 375 | 53 460 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | ||
Immateriella anläggningstillgångar | 63 | 58 |
Byggnader och mark | 52 | 42 |
| Maskiner och andra tekniska | ||
anläggningar | 178 | 181 |
Inventarier, verktyg och installationer | 48 | 54 |
| Nyttjanderättstillgångar, byggnader | ||
och mark | 45 | 55 |
| Nyttjanderättstillgångar, maskiner och | ||
andra tekniska anläggningar 1) | 38 | 34 |
Summa | 425 | 424 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| PricewaterhouseCoopers (PwC) | ||
Revisionsuppdrag | 7 | 8 |
| Revisionsverksamhet utöver | ||
revisionsuppdrag | 1 | 0 |
Skatterådgivning | 1 | 1 |
| Övriga tjänster | 1 | 0 |
Summa | 10 | 9 |
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Lånefordringar och | ||||||
| övriga fordringar | ||||||
Övriga intäkter | 1 | 0 | – | – | 1 | 0 |
Övriga ränteintäkter | 3 | 3 | – | – | 3 | 3 |
Summa | 4 | 4 | – | – | 4 | 4 |
Derivat använda i säkringsredovisning | ||||||
Ränte- och valutaswappar | – | – | 11 | 13 | 11 | 13 |
Summa | – | – | 11 | 13 | 11 | 13 |
| Övriga finansiella skulder | ||||||
Räntekostnader, pensions- planer | – | – | 2 | 5 | 2 | 5 |
Räntekostnader, upplåning | – | – | –86 | –83 | –86 | –83 |
Räntekostnader, factoring, vendor financing | – | – | –46 | –45 | –46 | –45 |
Övriga lånekostnader | – | – | –18 | –8 | –18 | –8 |
Övriga räntekostnader | – | – | –6 | –4 | –6 | –4 |
Finansiell kostnad leasing | – | – | –12 | –12 | –12 | –12 |
Valutakurseffekter | – | – | –3 | 6 | –3 | 6 |
| Värdeförändring andel | ||||||
pensionsstiftelse | – | – | – | 0 | – | 0 |
Summa | – | – | –169 | –141 | –169 | –141 |
Summa | 4 | 4 | –158 | –128 | –155 | –124 |
Skatt på årets resultat, MSEK | 2024 | 2023 |
| Aktuell skattekostnad (–)/skatteintäkt (+) | ||
Årets skattekostnad/intäkt | –71 | –83 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | 0 | 4 |
Summa aktuell skatt | –71 | –79 |
| Uppskjuten skattekostnad (–)/skatteintäkt (+) | ||
Uppskjuten skatt från förändringar i temporära skillnader | –16 | 24 |
Uppskjuten skatteintäkt från aktiverat underskottsavdrag | 11 | – |
Utnyttjande av tidigare aktiverade underskottsavdrag | –4 | –4 |
Summa uppskjuten skatt | –9 | 20 |
Summa redovisad skattekostnad | –80 | –59 |
Avstämning av effektiv skatt | % | MSEK | % | MSEK |
Resultat före skatt | 354 | 332 | ||
Förväntad skatt enligt gällande svensk skattesats | –20,6 | –73 | –20,6 | –68 |
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag | 1,9 | 7 | 1,9 | 6 |
Uppskjuten skatt på underskott, som inte aktiveras | –1,9 | –7 | –0,2 | –1 |
Ej avdragsgilla kostnader | –4,3 | –15 | –1,9 | –6 |
Ej skattepliktiga intäkter | 0,1 | 0 | 0 | 0 |
Skatt hänförlig till tidigare år | –0,2 | –1 | 1,1 | 4 |
Återläggning resultat intresseföretag | 0,2 | 1 | 0,0 | 0 |
| Omvärdering av uppskjuten skatt hänförligt | ||||
till underskottsavdrag | 2,0 | 7 | – | – |
| Omvärdering av uppskjuten skatt hänförligt | ||||
till avyttring av bolag | – | – | 1,9 | 6 |
Övrigt | 0,2 | 1 | –0,1 | 0 |
Redovisad effektiv skatt | –22,5 | –80 | –17,9 | –59 |
| Skatteposter som redovisats via övrigt | ||
totalresultat mot eget kapital, MSEK | 2024 | 2023 |
Aktuariella vinster och förluster i förmånsbaserade pensionsplaner | –4 | 3 |
Kassaflödessäkringar | –1 | 20 |
Summa skatteeffekter i övrigt totalresultat | –5 | 24 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Valutakursdifferenser som påverkat rörelseresultatet | 0 | –3 |
Valutakursdifferenser på finansiella poster | –3 | 6 |
Summa | –3 | 3 |
| Kursdifferenser i rörelseresultatet inkluderas i: | ||
Övriga rörelseintäkter/rörelsekostnader | 0 | –3 |
Summa | 0 | –3 |
| Belopp vid | Redovisat över | Redovisat mot | Förändringar vid förvärv/ | Omräknings- | Belopp vid | |||||||
| Förändring av uppskjuten skatt i temporära | årets ingång | resultaträkningen | övrigt totalresultat | avyttring av bolag | differenser | årets utgång | ||||||
| skillnader och underskottsavdrag, MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Immateriella tillgångar | –126 | –142 | –7 | 15 | – | – | – | – | –2 | 1 | –135 | –126 |
Byggnader och mark | 13 | 15 | –9 | –1 | – | – | –6 | – | 0 | 0 | –1 | 13 |
Maskiner och inventarier | –71 | –71 | 2 | –5 | – | – | – | 5 | –1 | 0 | –71 | –71 |
Nyttjanderättstillgångar | 5 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 6 | 0 | 0 | 4 | 5 |
Övriga tillgångar | 0 | 0 | –4 | 2 | – | – | – | –2 | 0 | 0 | –4 | 0 |
Pensionsavsättningar | –11 | –13 | 1 | –1 | –4 | 3 | – | – | – | – | –14 | –11 |
Övriga skulder | 5 | –9 | 3 | 0 | –1 | 21 | 0 | –7 | 0 | 0 | 6 | 5 |
Underskottsavdrag | 113 | 124 | 7 | –4 | – | – | 0 | –6 | 4 | 0 | 124 | 113 |
Övriga | –9 | –23 | –2 | 14 | – | – | – | – | – | – | –11 | –9 |
Summa | –81 | –121 | –9 | 20 | –5 | 24 | –6 | –5 | 1 | 1 | –101 | –81 |
| Uppskjutna | Uppskjutna | |||||
| skattefordringar | skatteskulder | Netto | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Immateriella tillgångar | – | – | 135 | 126 | –135 | –126 |
Byggnader och mark | 10 | 16 | 11 | 3 | –1 | 13 |
Maskiner och inventarier | – | – | 71 | 71 | –71 | –71 |
Nyttjanderättstillgångar | 4 | 5 | 0 | 0 | 4 | 5 |
Övriga tillgångar | 4 | 7 | 8 | 7 | –4 | 0 |
Pensionsavsättningar | – | – | 14 | 11 | –14 | – 11 |
Övriga skulder | 7 | 5 | 1 | – | 6 | 5 |
Underskottsavdrag | 124 | 113 | – | – | 124 | 113 |
Övrigt | 0 | 1 | 11 | 9 | –11 | –9 |
Summa | 149 | 146 | 250 | 228 | –101 | –81 |
Kvittning av kvittningsbara tillgångar/skulder per jurisdiktion | –71 | –65 | –71 | –65 | – | – |
Summa, netto uppskjuten skattefordran/skatteskuld | 78 | 82 | 179 | 163 | –101 | –81 |
Goodwill | Övriga immateriella anläggningstillgångar | |||||||||||
| Kund- och | Balanserade utgifter | Pågående | Summa övriga | |||||||||
| Varumärken | leverantörsrelationer | för utvecklingsarbeten | nyanläggningar | immateriella tillgångar | ||||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | 961 | 950 | 470 | 465 | 784 | 766 | 352 | 86 | 20 | 126 | 1 626 | 1 443 |
Ackumulerade avskrivningar | – | – | –81 | –76 | –413 | –376 | –140 | –57 | – | – | –634 | –510 |
Redovisat värde | 961 | 950 | 389 | 390 | 371 | 390 | 212 | 28 | 20 | 126 | 991 | 933 |
Ingående balans | 950 | 971 | 390 | 401 | 390 | 431 | 28 | 39 | 126 | 44 | 933 | 915 |
Investeringar | – | – | – | – | – | – | 1 | 7 | 84 | 82 | 85 | 89 |
Förvärv | – | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | – | –5 | –5 | – | – | 0 | –5 |
Årets avskrivningar | – | – | –4 | –4 | –32 | –40 | –27 | –13 | – | – | –63 | –58 |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – | 210 | – | –190 | – | 20 | – |
Omräkningsdifferenser | 11 | –26 | 4 | –7 | 13 | 0 | 0 | 0 | – | – | 17 | –8 |
Redovisat värde | 961 | 950 | 389 | 390 | 371 | 390 | 212 | 28 | 20 | 126 | 991 | 933 |
| Fördelning av Goodwill, varumärken | ||||||
| och kund-/leverantörsrelationer | ||||||
Ready-to-cook | 788 | 777 | 320 1) | 318 1) | 371 | 390 |
Ready-to-cook | – | – | 57 2) | 59 2) | – | – |
Ready-to-eat | 173 | 173 | 12 1) | 13 1) | – | – |
Summa | 961 | 950 | 389 | 390 | 371 | 390 |
| Mark och | Byggnader | Maskiner och andra | Inventarier, verktyg | Pågående | Summa materiella | |||||||
| markanläggningar | och mark | tekniska anläggningar | och installationer | nyanläggningar | anläggningstillgångar | |||||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | 86 | 40 | 1 815 | 1 200 | 3 764 | 3 571 | 496 | 571 | 244 | 259 | 6 406 | 5 640 |
Ackumulerade avskrivningar | –13 | –12 | –818 | –639 | –2 766 | –2 647 | –344 | –384 | – | – | –3 941 | –3 682 |
Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Redovisat värde | 73 | 27 | 997 | 561 | 998 | 924 | 152 | 186 | 244 | 259 | 2 464 | 1 958 |
Redovisat värde vid årets början | 27 | 25 | 561 | 590 | 924 | 958 | 186 | 220 | 259 | 204 | 1 958 | 1 995 |
Investeringar 1) | – | 1 | 12 | 2 | 38 | 70 | 3 | 13 | 229 | 167 | 283 | 253 |
Förvärv och avyttringar | 46 | – | 348 | 10 | 79 | 12 | 4 | –17 | 1 | – | 478 | 5 |
Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | –1 | – | –1 | – | – | – | –1 | – |
Årets avskrivningar | –1 | –1 | –52 | –41 | –178 | –181 | –48 | –54 | – | – | –279 | –277 |
Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Omklassificeringar | 1 | 3 | 110 | 2 | 115 | 78 | 4 | 26 | –249 | –108 | –20 | 0 |
Omräkningsdifferenser | – | –1 | 18 | –1 | 20 | –12 | 2 | –1 | 4 | –4 | 45 | –18 |
Redovisat värde | 73 | 27 | 997 | 561 | 998 | 924 | 152 | 186 | 244 | 259 | 2 464 | 1 958 |
| Byggnader | Maskiner och andra | Summa | ||||
| och mark | tekniska anläggningar 1) | nyttjanderättstillgångar | ||||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ackumulerade anskaffningsvärden | 502 | 673 | 127 | 141 | 629 | 814 |
Ackumulerade avskrivningar | –271 | –351 | –45 | –78 | –317 | –430 |
Ackumulerade nedskrivningar | – | – | –11 | –11 | – | – |
Redovisat värde | 231 | 322 | 71 | 51 | 301 | 384 |
Redovisat värde vid årets början | 322 | 332 | 51 | 61 | 373 | 393 |
| Investeringar/Tillskott av | ||||||
nyttjanderättstillgångar | 34 | 156 | 58 | 58 | 91 | 214 |
Förvärv och avyttringar | – | –105 | – | –32 | – | –137 |
| Försäljningar, utrangeringar och | ||||||
minskning av nyttjanderättstillgångar | –78 | 0 | –2 | –2 | –79 | –2 |
Årets avskrivningar | –45 | –54 | –38 | –35 | –83 | –89 |
Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – |
Omklassificeringar | – | – | – | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | –1 | –6 | 1 | –1 | –1 | –7 |
Redovisat värde | 232 | 322 | 71 | 51 | 301 | 373 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Räntekostnader | –12 | –12 |
| Hyreskostnader för | ||
–korttidsleasing | –11 | –8 |
| – tillgångar av lågt värde som inte ingår | ||
i kostnaden för korttidsleasing | –3 | – |
| – variabla leasingbetalningar | ||
som inte ingår i leasingskulder | –21 | –17 |
| Enligt kassaflödesanalysen | ||
–investeringar i nyttjanderättstillgångar | –1 | –1 |
| – utbetalningar avseende amortering | ||
av leasingskulder | –80 | –100 |
Totalt kassaflöde för leasingavtal | –128 | –138 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Ingående balans | 51 | 51 |
Andel i intresseföretags resultat | 3 | 1 |
Övrig justering | – | – |
Omräkningsdifferens | 1 | –1 |
Redovisat värde | 55 | 51 |
| Netto- | Årets | |||
MSEK | Tillgångar | Skulder | omsättning | resultat |
Farmfood A/S | 326 | 201 | 358 | 0 |
Nærbø Kyllingslakt AS | 82 | 64 | 95 | 4 |
| Netto- | Årets | |||
MSEK | Tillgångar | Skulder | omsättning | resultat |
Farmfood A/S | 330 | 201 | 453 | 0 |
Nærbø Kyllingslakt AS | 70 | 55 | 91 | 1 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Råvaror och förnödenheter | 271 | 239 |
Varor under tillverkning | 23 | 33 |
Färdiga varor och handelsvaror | 538 | 543 |
Summa | 831 | 815 |
| Redovisat värde | Redovisat värde | ||||||
Bolagsnamn | Org.nummer | Säte | Antal aktier | Kapitalandel, % | i koncernen 2024, MSEK | i koncernen 2023, MSEK | |
| Intresseföretag i koncernen: | |||||||
Danmark | Farmfood A/S | 27 121 977 | Loegstoer | 10 000 | 33,3 | 33 | 33 |
Norge | Nærbø Kyllingslakt AS | 985 228 175 | Nærbø, Hå | 3 875 | 50,0 | 22 | 18 |
Summa | 55 | 51 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Derivatinstrument, finansiella 1) | – | 7 |
Övriga aktier och andelar | 5 | 4 |
Övriga finansiella tillgångar | 3 | 10 |
Summa | 8 | 20 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Kassa och bank | 109 | 4 |
Summa | 109 4 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Kundfordringar | 1 043 | 1 044 |
Övriga kortfristiga fordringar | 124 | 112 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | ||
intäkter | 115 | 130 |
Summa | 1 282 | 1 286 |
| Förändringen i förlustreserven | Kundfordringar | |
| under räkenskapsåret | ||
| specificeras nedan: | 2024 | 2023 |
| Ingående balans per 1 januari 2023 | ||
– beräknad i enlighet med IFRS 9 | 16 | 15 |
Ökning av förlustreserven, förvärvade bolag | – | – |
| Ökning av förlustreserven, förändring | ||
redovisad i resultaträkningen | 2 | 0 |
Under året bortskrivna kundfordringar | – | –1 |
Återföring av ej utnyttjat belopp | –1 | 2 |
Omräkningsdifferens | 1 | 0 |
Utgående balans 31 december | 17 | 16 |
| Förutbetalda kostnader | ||
och upplupna intäkter MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Förutbetalda hyror | 14 | 2 |
Förutbetalda försäkringar | 12 | 5 |
Förskottsbetalningar till kontrakte- rade broilerproducenter | 28 | 25 |
Övriga förutbetalda kostnader | 56 | 97 |
Övriga upplupna intäkter | 4 | 1 |
Summa | 115 | 130 |
| Åldersanalys av kundfordringar, | 31 dec | Förväntad | Kredit- | 31 dec | Förväntad | Kredit- |
| MSEK | 2024 | förlustnivå i % | förlustreserv | 2023 | förlustnivå i % | förlustreserv |
Ej förfallna fordringar | 953 | – | – | 511 | – | – |
| Förfallna fordringar | ||||||
< 31 dagar | 78 | – | – | 436 | – | – |
31–60 dagar | 11 | – | – | 51 | – | – |
61–90 dagar | 2 | 99% | 2 | 15 | – | – |
> 90 dagar | 15 | 96% | 15 | 47 | 34% | 16 |
Summa | 1 060 | 17 | 1 060 | 16 | ||
Avsättningar för osäkra kundfordringar | –17 | –16 | ||||
Summa | 1 043 | 1 044 |
Resultat per aktie | 2024 | 2023 |
| Årets resultat hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare, MSEK | 275 | 269 |
Genomsnittligt antal aktier | 65 327 164 | 65 327 164 |
Resultat per aktie, SEK | 4,20 | 4,11 |
Eget kapital per aktie | 2024 | 2023 |
| Eqet kapital hänförligt till | ||
moderbolagets aktieägare, MSEK | 2 611 | 2 398 |
Utestående antal aktier | 65 327 164 | 65 327 164 |
Eget kapital per aktie, SEK | 39,97 | 36,70 |
| Långfristiga räntebärande skulder | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Långfristiga skulder | ||
till kreditinstitut 1) | 1 733 | 1 198 |
Derivatinstrument | 1 | 13 |
Långfristiga leasingskulder | 249 | 311 |
Summa | 1 984 | 1 522 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Derivatinstrument | 13 | 14 |
Kortfristiga leasingskulder | 64 | 76 |
Summa | 77 | 90 |
| Fördelning kundfordringar per valuta | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
SEK | 134 | 107 |
DKK | 248 | 249 |
NOK | 150 | 165 |
EUR | 496 | 505 |
Övriga valutor | 31 | 33 |
Summa | 1 060 | 1 060 |
| Fördelning leverantörsskulder per valuta | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
SEK | 389 | 434 |
DKK | 425 | 435 |
NOK | 285 | 310 |
EUR | 432 | 438 |
Övriga valutor | 2 | 3 |
Summa | 1 532 | 1 620 |
MSEK | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029– | Summa |
SEK | 10 | 10 | 10 | 10 | 262 | 303 |
NOK | 29 | 29 | 29 | 29 | 487 | 603 |
DKK | 16 | 16 | 16 | 16 | 397 | 463 |
EUR | 28 | 28 | 28 | 28 | 666 | 776 |
Summa | 84 | 84 | 84 | 84 | 1 812 | 2 146 |
Varav ränta | 84 | 84 | 84 | 84 | 63 | 397 |
MSEK | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028– | Summa |
SEK | 11 | 11 | 11 | 201 | – | 234 |
NOK | 24 | 24 | 24 | 393 | – | 465 |
DKK | 6 | 6 | 6 | 106 | – | 123 |
EUR | 27 | 27 | 27 | 508 | – | 590 |
Summa | 68 | 68 | 68 | 1 208 | – | 1 411 |
Varav ränta | 68 | 68 | 68 | 23 | – | 226 |
| Verkligt | |||||
MSEK | 2025 | 2026 | 2027 | 2028– | värde |
Räntederivat | 501 | – | – | – | 2 |
Energiderivat | 46 | 44 | – | – | –15 |
Summa | 547 | 44 | – | – | –12 |
| Verkligt | |||||
MSEK | 2024 | 2025 | 2026 | 2027– | värde |
Räntederivat | 314 | 496 | – | – | 10 |
Energiderivat | 57 | 57 | – | – | –26 |
Summa | 371 | 553 | – | – | –16 |
MSEK | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029– | Summa |
SEK | 37 | 34 | 21 | 18 | 51 | 162 |
NOK | 18 | 18 | 17 | 17 | 75 | 144 |
DKK | 15 | 11 | 7 | 4 | 2 | 38 |
EUR | 4 | 2 | 1 | 0 | 3 | 11 |
Summa | 75 | 64 | 46 | 38 | 131 | 354 |
Varav ränta | 11 | 9 | 7 | 5 | 11 | 43 |
| Valutafördelning och förfallostruktur, |
MSEK | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028– | Summa |
SEK | 29 | 27 | 20 | 20 | 59 | 154 |
NOK | 33 | 26 | 24 | 24 | 72 | 179 |
DKK | 7 | 5 | 2 | 1 | 0 | 16 |
EUR | 3 | 1 | 0 | 0 | 3 | 8 |
Summa | 71 | 59 | 47 | 44 | 135 | 356 |
Varav ränta | 12 | 10 | 8 | 6 | 12 | 47 |
| Säkringsinstrument med tillhörande säkrade poster och derivatinstrument | |||||||||||
Tillgångar | Skulder | ||||||||||
| Genomsnittligt | Årets | Ackumulerad | |||||||||
| säkrings- | Nominellt belopp | värde- | värde- | ||||||||
| pris/-kurs | Återstående löptid | Nominellt belopp | Bokfört värde | Bokfört värde | förändring | förändring | |||||
MSEK | < 1 år | > 1 år | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 | 2024 | 31 dec 2024 | |
| Kassaflödessäkringar | |||||||||||
| Ränterelaterade kontrakt | |||||||||||
Ränteswap | 2,54% | 501 | – | 501 | 810 | 2 | 10 | – | – | –8 | 2 |
Energiderivat | 46 | 44 | 90 | 114 | – | – | –15 | –26 | 11 | –15 | |
Summa säkringsinstrument | 547 | 44 | 590 | 923 | 2 | 10 | –15 | –26 | 4 | –12 | |
| Säkring av nettoinvestering | |||||||||||
| i utlandsverksamhet | |||||||||||
| Valutarelaterade kontrakt | |||||||||||
Säkringsinstrument – Lån | – | 1 495 | 1 495 | 989 | – | – | 1 495 | 989 | 8 | – | |
| Säkrad post – nettoinvestering | |||||||||||
i utlandsverksamhet | – | 1 495 | 1 495 | 989 | 1 495 | 989 | – | – | –8 | – | |
Summa derivatinstrument | – | – | 1 495 | 989 | – | – | |||||
Typ av exponering | Typ av säkrad post | Säkrad risk | Säkringsinstrument | Säkringsredovisningsmodell 1) |
Ränteexponering | Lån med rörlig ränta | Ränterisk | Ränteswap | Kassaflödessäkring |
Valutaexponering | Investeringar i utlandsverksamhet | Valutarisk | Lån i utländsk valuta | Säkring av nettoinvestering |
| Prognostiserade inköp av | ||||
| Energiprisexponering | elektricitet och gas | Risk för energiprisförändring | Energiderivat | Kassaflödessäkring |
1) Avvikelser i kritiska villkor mellan säkringsinstrument och säkrad post utgör för samtliga säkringstyper den huvudsakliga källan för ineffektivitet |
| Värderat till upplupet | Värderat till verkligt värde | Derivat som ingår i | |
| 31 dec 2024, MSEK | anskaffningsvärde | via resultaträkningen 1) | säkringsredovisning 1) |
| TILLGÅNGAR | |||
Finansiella anläggningstillgångar | 8 | – | – |
Kundfordringar | 1 043 | – | – |
Övriga kortfristiga fordringar | 23 | – | – |
Derivatinstrument (Nivå 2), finansiella | – | – | 2 |
Derivatinstrument (Nivå 2), operationella | – | – | – |
Likvida medel | 109 | – | – |
Summa finansiella tillgångar | 1 182 | – | 2 |
| SKULDER | |||
Långfristig del av räntebärande skulder | 1 733 | – | – |
Derivatinstrument (Nivå 2), finansiella | – | – | – |
Derivatinstrument (Nivå 2), operationella | – | – | 15 |
Kortfristiga skulder | 2 | – | – |
Leverantörsskulder | 1 532 | – | – |
Upplupna kostnader (ej personalrelaterad ersättning) | 296 | – | – |
Summa finansiella skulder | 3 564 | – | 15 |
| Värderat till upplupet | Värderat till verkligt värde | Derivat som ingår i | |
| 31 dec 2023, MSEK | anskaffningsvärde | via resultaträkningen 1) | säkringsredovisning 1) |
| TILLGÅNGAR | |||
Finansiella anläggningstillgångar | 14 | – | – |
Kundfordringar | 1 044 | – | – |
Övriga kortfristiga fordringar | 7 | – | – |
Derivatinstrument (Nivå 2), finansiella | – | – | 10 |
Derivatinstrument (Nivå 2), operationella | – | – | – |
Likvida medel | 4 | – | – |
Summa finansiella tillgångar | 1 069 | – | 10 |
| SKULDER | |||
Långfristig del av räntebärande skulder | 1 198 | – | – |
Derivatinstrument (Nivå 2), finansiella | – | – | – |
Derivatinstrument (Nivå 2), operationella | – | – | 26 |
Kortfristiga skulder | 0 | – | – |
Leverantörsskulder | 1 620 | – | – |
Upplupna kostnader (ej personalrelaterad ersättning) | 330 | – | – |
Summa finansiella skulder | 3 148 | – | 26 |
Förmånsbestämda pensionsplaner, MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Fonderade planer | ||
Förmånsbestämda förpliktelser enligt svenska PRI | 135 | 141 |
Förvaltningstillgångars verkliga värde | –204 | –196 |
Summa nettovärde, fonderade planer | –69 | –55 |
Överskott i fonderad pensionsplan redovisad som tillgång | 69 | 55 |
Delvis fonderad pensionsplan redovisad som skuld | – | – |
| Ofonderade planer | ||
Övriga ofonderade förpliktelser | 3 | 3 |
Summa, ofonderade planer | 3 | 3 |
Avsättning för pensioner, nettovärde | –66 | –52 |
Pensionskostnad i resultaträkningen, MSEK | 2024 | 2023 |
| Förmånsbestämda planer | ||
Kostnad för pensioner intjänade under året | –6 | – |
Ränteintäkter/räntekostnader | 2 | 5 |
Kostnad förmånsbestämda planer | –4 | 5 |
Kostnad avgiftsbestämda planer | –171 | –141 |
Total pensionskostnad | –174 | –136 |
| Kostnaden redovisas på följande rader | ||
| i resultaträkningen | ||
Personalkostnader, not 5 | –176 | –141 |
Finansiella intäkter/kostnader, not 8 | 2 | 5 |
Total pensionskostnad | –174 | –136 |
| Pensionsrelaterade avgifter i övrigt | ||
totalresultat, MSEK | 2024 | 2023 |
| Förmånsbestämda planer | ||
| Avkastning på förvaltningstillgångar utöver vad som | ||
redovisas som ränteintäkt i resultaträkningen | 11 | 9 |
| Omvärdering av pensionsförpliktelser: | ||
– Erfarenhetsbaserad justering av förpliktelsen | 0 | –7 |
– Effekter av ändrade demografiska antaganden | – | –2 |
– Effekter av ändrade finansiella antaganden | 7 | –15 |
Summa omvärdering av pensionsförpliktelser | 7 | –25 |
Summa aktuariella vinster (+), förluster (–) | 18 | –15 |
Skatt på ovanstående poster | –4 | 3 |
Summa redovisad i Övrigt totalresultat | 14 | –12 |
31 december, MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Ingående balans, fonderade planer | 141 | 123 | –196 | –188 | –55 | –65 |
| Kostnader avseende tjänstgöring | ||||||
under året | 6 | – | – | – | 6 | – |
Räntor redovisade i resultaträkningen | 4 | 3 | –6 | –8 | –2 | –5 |
Utbetalning av pensionsersättning | –9 | –9 | – | – | –9 | –9 |
| Utbetald kompensation till | ||||||
arbetsgivare | – | – | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Avkastning på förvaltningstillgångar | ||||||
utöver redovisad ränta | – | – | –11 | –9 | –11 | –9 |
| Omvärdering av pensionsförpliktelse | ||||||
redovisad i övrigt totalresultat | –6 | 24 | – | – | –6 | 24 |
Utgående balans, fonderade planer | 135 | 141 | –204 | –196 | –69 | –55 |
Ofonderade planer | 3 | 3 | – | – | 3 | 3 |
Utgående balans, pensionsskuld | 139 | 144 | –204 | –196 | –66 | –52 |
MSEK | % | MSEK | % | |
Fastigheter | 53 | 26,1 | 70 | 35,6 |
Fastränteplaceringar | 63 | 30,7 | 43 | 21,8 |
Aktieplaceringar | 81 | 39,8 | 73 | 37,5 |
Alternativa placeringar | 7 | 3,3 | 9 | 4,6 |
Likvida medel | 0 | 0,1 | 1 | 1,0 |
Summa | 204 | 100 | 196 | 100 |
Aktuariella antaganden | 2024 | 2023 |
Diskonteringsränta | 3,50% | 3,25% |
Framtida ökningar av pensioner | 2,00% | 2,00% |
Inflation | 2,00% | 2,00% |
Dödlighetstabell | DUS23 | DUS23 |
| Transaktioner med närstående | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Köp av varor och tjänster från | ||
intresseföretag | 69 | 74 |
| Försäljning av varor och tjänster | ||
till intresseföretag | 6 | 59 |
Kundfordringar till intressebolag | 1 | – |
Leverantörsskulder till intresse- företag | 1 | – |
Lån till intresseföretag | 7 | 0 |
| Övriga transaktioner med | ||
nyckelpersoner | 17 | 23 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Övriga avsättningar | 13 | 12 |
Summa | 13 | 12 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Leverantörsskulder | 1 532 | 1 620 |
Övriga kortfristiga skulder | 82 | 18 |
Kortfristiga leasingskulder | 64 | 76 |
| Upplupna kostnader och | ||
förutbetalda intäkter | 677 | 688 |
Summa | 2 355 | 2 402 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Upplupna personal- relaterade kostnader | 381 | 358 |
Skuld avseende rabatter, bonus | 99 | 107 |
Övriga upplupna kostnader | 212 | 238 |
Förutbetalda intäkter | –15 | –15 |
Summa | 677 | 688 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 1) |
Reglerat av banken | 453 | |
Obetalda fakturor | 42 | |
| Summa skulder med | ||
leverantörsfinansiering | 494 | 493 |
Likviditetsrisk | 384 | 407 |
1) Enligt lättnadsregler beh |
Ställda säkerheter | För egna skulder | |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Fastighetsinteckningar | – | – |
Summa | – | – |
| Eventualförpliktelser | ||
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Hyresgaranti | 9 | 32 |
Övriga eventualförpliktelser | 113 | 115 |
Summa | 122 | 147 |
| Tillgångar som redovisas till följd av verksamhetsförvärv | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
| Förvärvspris | ||
Kontant betalning | 73 | 40 |
| Lösen av skulder i anslutning | ||
till förvärvet | 193 | – |
Tilläggsköpeskilling, skuldförd | 17 | 6 |
Summa | 283 | 46 |
| Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt värde | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Materiella anläggningstillgångar | 329 | 40 |
Likvida medel | 0 | – |
Övriga omsättningstillgångar | 0 | – |
Uppskjuten skatt, netto | –1 | – |
Stöd från EU | –44 | – |
Räntebärande skulder | –142 | – |
Kortfristiga skulder | –53 | – |
| Lösen av skulder i anslutning | ||
till förvärvet | 193 | – |
Förvärvade nettotillgångar | 283 | 40 |
Goodwill | – | 6 |
Summa | 283 | 46 |
Påverkan på kassaflödet | –265 | –40 |
| Resultateffekt vid avyttringar | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Erhållen köpeskilling | – | 15 |
| Bokfört värde på avyttrade | ||
nettotillgångar | – | –13 |
Minoritet | – | 6 |
Övrigt | – | –1 |
Realisationsresultat | – | –8 |
| Nettotillgångar vid försäljningstidpunkten | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Materiella anläggningstillgångar | – | 35 |
Nyttjanderättstillgångar | – | 136 |
Uppskjuten skatt | – | 5 |
Likvida medel | – | 10 |
Omsättningstillgångar | – | 18 |
Räntebärande skulder | – | –160 |
Övriga skulder | – | –32 |
| Bokfört värde på avyttrade | ||
nettotillgångar | – | 13 |
Minoritet | – | 3 |
Totalt | – | 7 |
Påverkan på kassaflödet | – | 6 |
| 1) Betalda finansiella poster | ||
netto, MSEK | 2024 | 2023 |
Erhållna räntor | 4 | 2 |
Betalda räntor | –143 | –127 |
| Övriga betalda | ||
finansiella poster | –18 | –7 |
Summa | –157 | –132 |
| 2a) Förvärv av företag | ||
och tillgångar, MSEK | 2024 | 2023 |
| Förvärvade nettotillgångar | ||
| Immateriella | ||
anläggningstillgångar | – | 6 |
| Materiella | ||
anläggningstillgångar | 522 | 40 |
Likvida medel | 0 | – |
Övriga tillgångar | 0 | – |
Skulder | –54 | – |
Summa | 470 | 46 |
Betald köpeskilling | 453 | 40 |
Skuldförd köpeskilling, | 17 | 6 |
Erlagd köpeskilling | 470 | 46 |
Påverkan på kassaflödet | –453 | –40 |
2b) Avyttring av företag, MSEK | 2024 | 2023 |
Erhållen betalning | – | 15 |
Likvida medel | – | –10 |
Påverkan på kassaflödet | – | 6 |
3) Likvida medel, MSEK | 2024 | 2023 |
Kassa och bank | 109 | 4 |
Summa | 109 | 4 |
Räntebärande nettoskuld 1) , MSEK | 2024 | 2023 |
Likvida medel | 109 | 4 |
Derivat finansiella | 2 | 10 |
| Räntebärande skulder | ||
– förfaller inom ett år | –64 | –76 |
| Räntebärande skulder | ||
– förfaller efter ett år | –1 982 | –1 509 |
Räntebärande nettoskuld | –1 935 | –1 571 |
| Likvida medel och | ||
kortfristiga placeringar | 109 | 4 |
Derivat finansiella | 2 | 10 |
Bruttoskuld – rörlig ränta | –2 046 | –1 586 |
Räntebärande nettoskuld | –1 935 | –1 571 |
| Skulder hänförliga till | |||
| finansieringsverksamheten | |||
| Ränte- | |||
| Förändring av brutto- | bärande | Leasing- | |
| skulden, MSEK | skulder | skulder | Summa |
| Bruttoskuld | |||
| 31 december 2023 | |||
(not 21) | –1 198 | –388 | –1 586 |
| Kassaflöde | |||
nyupptagna lån | –1 928 | –6 | –1 934 |
återbetalning | 1 381 | 80 | 1 461 |
förändring checkkredit | 19 | – | 19 |
Summa | –527 | 74 | –453 |
Valutakursdifferenser | –18 | 1 | –17 |
Övriga ej kassaflödes- påverkande poster | 10 | – | 10 |
Summa | –8 | 1 | –7 |
| Bruttoskuld | |||
| 31 december 2024 | |||
(not 21) | –1 733 | –313 | –2 046 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Öhrlings Pricewaterhouse- | ||
| Coopers AB | ||
Revisionsuppdrag | 0 | 0 |
Summa | 0 | 0 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
| Ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 938 | 938 |
Redovisat värde | 938 | 938 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Redovisat värde vid årets ingång | 938 | 938 |
Redovisat värde | 938 | 938 |
Bolagsnamn | Organisationsnr | Säte | Andel i % | Redovisat värde, MSEK |
Scandinavian Standard Nordic AB | 556921-0619 | Stockholm, Sverige | 100 | 938 |
Scandi Standard ApS | 25 710 029 | Farre, Danmark | 100 | |
Naapurin Maalaiskana OY | 2644740-9 | Lieto, Finland | 100 | |
Kronfågel AB | 556145-4223 | Stockholm, Sverige | 100 | |
SweHatch AB | 556033-3386 | Stockholm, Sverige | 100 | |
Bosarpskyckling AB | 556673-6608 | Stockholm, Sverige | 100 | |
Danpo A/S | 31 241 316 | Farre, Danmark | 100 | |
Scandi Standard Norway AS | 911 561 077 | Oslo, Norge | 100 | |
Den Stolte Hane AS | 980 403 815 | Jæren, Norge | 100 | |
Scandi Standard Ireland Holding AB | 559119-0789 | Stockholm, Sverige | 100 | |
Carton Bros ULC | 7313 | Dublin, Irland | 100 | |
Næringsvegen Eiendom Holding AS | 932 918 404 | Jæren, Norge | 100 | |
Næringsvegen Eiendom AS | 985 281 475 | Jæren, Norge | 100 | |
Jaerdankro Holding B.V. | 867 181 515 | Amsterdam, Nederländerna | 100 | |
UAB Scandi Standard Lithuania Holding | 306 982 871 | Vilnius, Litauen | 100 | |
UAB Alsiai | 157 575 167 | Vilnius, Litauen | 100 | |
UAB Alsiu paukstynas | 303 148 039 | Vilnius, Litauen | 100 | |
UAB Bazilionai | 175 712 183 | Vilnius, Litauen | 100 | |
UAB Scandi Standard Baltics | 157 547 221 | Vilnius, Litauen | 100 | |
Summa, moderbolaget | 938 |
MSEK | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
Eventualförpliktelser | 3 | 3 |
Borgensförbindelse för dotterbolag | 18 | 18 |
| Proprieborgen långfristiga | ||
kreditfaciliteter | 3 200 | 2 090 |
Summa | 3 222 | 2 110 |
| SEK | |
Överkursfond | 419 777 147 |
Ackumulerat överskott | 390 757 221 |
Årets resultat | 199 507 318 |
Summa | 1 010 041 686 |
Utdelning till aktieägare | 163 317 910 |
Att överföra i ny räkning | 846 723 776 |
Summa | 1 010 041 686 |
| Följande medel står till årsstämmans förfogande: | |
| SEK | |
Överkursfond | 419 777 147 |
Ackumulerat överskott | 390 757 221 |
Årets resultat | 199 507 318 |
Summa | 1 010 041 686 |
| SEK | |
Utdelning till aktieägarna | 163 317 910 |
Att överföra i ny räkning | 846 723 776 |
Summa | 1 010 041 686 |