5493006VHH78UQJVF8442023-01-012023-12-315493006VHH78UQJVF8442022-01-012022-12-315493006VHH78UQJVF8442023-12-315493006VHH78UQJVF8442022-12-315493006VHH78UQJVF8442021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006VHH78UQJVF8442021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493006VHH78UQJVF8442021-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006VHH78UQJVF8442021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006VHH78UQJVF8442021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKxbrli:sharesiso4217:SEKxbrli:shares5493006VHH78UQJVF8442021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006VHH78UQJVF8442021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006VHH78UQJVF8442021-12-315493006VHH78UQJVF8442022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006VHH78UQJVF8442022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006VHH78UQJVF8442022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006VHH78UQJVF8442022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006VHH78UQJVF8442022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006VHH78UQJVF8442022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006VHH78UQJVF8442022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493006VHH78UQJVF8442022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006VHH78UQJVF8442022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006VHH78UQJVF8442022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006VHH78UQJVF8442022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006VHH78UQJVF8442022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006VHH78UQJVF8442023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006VHH78UQJVF8442023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006VHH78UQJVF8442023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006VHH78UQJVF8442023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006VHH78UQJVF8442023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006VHH78UQJVF8442023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493006VHH78UQJVF8442023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006VHH78UQJVF8442023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493006VHH78UQJVF8442023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493006VHH78UQJVF8442023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493006VHH78UQJVF8442023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006VHH78UQJVF8442023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006VHH78UQJVF8442023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Årsredovisning 2023
Om års- och hållbarhetsredovisningen
Sidorna 28–71 utgör den legala årsredovisningen som har reviderats.
Hållbarhetsredovisningen är översiktligt granskad och återfinns på
sidorna 82–114 inklusive GRI-index (GRI Standards 2021) och rap-
portering enligt EU-taxonomin.
Innehåll
OM OSS
Scandi Standard i korthet 3
Vår vision, mission och våra värderingar 4
Koncernchefens kommentar 5
Våra produktsegment och marknader 8
Trender och drivkrafter 13
Fem anledningar till varför vi ser positivt på bolagets framtid 16
Koncernens mål 17
STRATEGI
Strategi för lönsam och hållbar tillväxt 20
Öka värdet på vårt protein 21
Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen 22
Bättre tillsammans 23
Integrera hållbarhetsarbetet 24
FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse 29
Risker och riskhantering 32
Finansiella rapporter 37
Moderbolagets finansiella rapporter 41
Noter 43
Revisionsberättelse 72
Fem år i sammandrag 76
Segment information 77
Definitioner 81
HÅLLBARHET
Om hållbarhetsrapporten 83
Allmän information 84
Miljöinformation 90
Samhällsansvarsinformation 101
Bolagsstyrningsinformation 106
GRI-index 111
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport 117
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten 124
Styrelse 125
Koncernledning 127
ÖVRIGT
Scandi Standard-aktien 130
Årsstämma 131
5
Koncernchefens
kommentar
16
5 anledningar till
varför vi ser positivt på
bolagets framtid
20
Strategi för lönsam
och hållbar tillväxt
24
Integrerat
hållbarhetsarbete
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard
i korthet
Scandi Standard grundades 2013 och nu, drygt tio år senare, nås miljoner konsu-
menter av kyckling från Scandi Standard varje dag. Bolaget är verksamt i Sverige,
Danmark, Finland, Norge och Irland och har idag flera marknadsledande positioner.
Utöver detta exporterar vi också våra produkter till internationella marknader där vi
ännu inte har etablerat dotterbolag, vilket bidrar till vår globala närvaro och tillväxt-
strategi. Scandi Standards aktie är noterad på Mid Cap Stockholm .
Ett urval av våra varumärken
Nettoomsättning i miljoner kronor
13 014
Rörelseresultat i miljoner kronor
457
Medelantal medarbetare
3 204
Genom fokus på ständig förbättring, effektivitet
och ansvar vill Scandi Standard sätta standarden
för hur en hållbar och lokal livs medelsproduktion
av kyckling ska se ut. Scandi Standard vill fort-
sätta att påverka framtiden för produktion av
kyckling tillsammans med våra kunder, med-
arbetare, uppfödare och andra viktiga intressenter
och ser fram emot att på följande sidor dela med
oss av våra framsteg från året som har varit.
Källa: Rabobank, baserat på underlag från Eurostat, AVEC, FAO, MEG SSB och Svensk Fågel
0
200
400
600
800
1 000
20302022202120202019
Kg/ton
0
200
400
600
800
1 000
1 200
NötFläskKyckling
Kg/ton
Konsumtion av kyckling i Norden och Irland Konsumtion av olika proteiner (2010/2014/2018/2022)
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet
VD-ord Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
3 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Vår vision
Bättre kyckling
för ett bättre liv
Vi bidrar till matglädje och hållbar livsmedels-
produktion genom hälsosamma, innovativa
kycklingprodukter som tas fram på ett
ansvarsfullt och resurseffektivt sätt.
Våra värderingar
Vi är öppna
Att vara öppna innebär att vi, genom att vara transparenta
och uppriktiga, hjälper varandra mellan länder och mellan
funktioner så att vi hela tiden blir bättre och utvecklas.
Vi utmanar
Att vi utmanar innebär att vi varje dag utmanar oss själva
och branschen. Det gör vi genom att alltid ställa frågor för
att hitta bättre lösningar och ständigt förbättra oss.
Vi agerar
Vi agerar snabbt och smart, och tar ansvar för att skapa värde
genom hela värdekedjan för att göra alla konsumenter trygga med
att de har gjort ett bra val genom att välja våra produkter.
Vi är övertygade om att Scandi Standard med
vägledning av vår vision, mission och värde-
ringar kan fortsätta att producera ännu bättre
kyckling och hjälpa fler människor att ra val
som bidrar till ett hälsosammare liv för dem
själva, sina familjer och vår planet.
Vår mission
The Scandi Way”
Vår mission är också vårt hållbarhetslöfte.
”The Scandi Way” för oss på Scandi Standard
innefattar hur vi varje dag arbetar för att skapa
attraktiva, innovativa och lönsamma produkter
som även bidrar till hälsa och välbefinnande
för människor, våra kycklingar och vår
gemensamma planet på både
kort och lång sikt.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet
VD-ord Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
4 | Scandi Standard årsredovisning 2023
2023 präglades av ett målmedvetet förbätt-
ringsarbete för att skapa en stabil bas för fort-
satt värdeskapande. Den plan som lades för
snart två år sedan har fått tydlig effekt och det
är glädjande att konstatera att de operationella
och finansiella åtgärder vi har vidtagit har ökat
resultatet och förbättrat marginalerna.
Det gångna året har även inneburit utmaningar. Den kraftiga
kostnadsinflationen har ställt höga krav på hela organisa-
tionen för att realisera vår prissättningsstrategi. Kyckling är
i grunden ett hållbart och hälsosamt protein till ett relativt
lågt pris som passar många, oavsett religion eller kultur,
vilket innebär att kyckling som kategori är mindre priskäns-
lig. Dessutom är möjligheterna att växa inom nya använd-
ningsområden, både inom livsmedel och biprodukter stora.
Vi utvecklar kontinuerligt nya produkter inom såväl affärs-
segment Ready-to-cook som i vårt segment Ready-to-eat,
för att möta våra kunders behov.
Utökad verksamhet
Att komma i balans inom segmentet Ready-to-cook i Dan-
mark har varit centralt för att vända utvecklingen och nå en
successivt ökad lönsamhet. Resultatförbättringen under
2023 har varit imponerande även om vi inte riktigt nådde
hela vägen till svarta siffror för helåret. Mot slutet av året
kunde andelen långsamtväxande fåglar optimeras, vilket
till stor del tillgodosåg efterfrågan i segmentet med högre
priser. Åtgärderna för att skapa lönsamhet inom Ready-to-
cook Danmark fortsätter med full kraft även under 2024.
Målmedvetet förbättringsarbete lägger
grunden för fortsattrdeskapande
Möjligheterna för
fortsatt lönsam
tillväxt är goda,
mycket tack vare
konsumenternas
efterfrågan på
lokalt producerad
kyckling.”
Koncernchefens kommentar
5 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet
VD-ord
Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
Inom Ready-to-eat ser vi en stor potential för värdeskapande
genom utveckling av nya produkter som möter kundernas
behov. Under året har vi initierat ett antal initiativ inom
Ready-to-eat för att gradvis ersätta ett avslutat kund-
kontrakt utanför Norden och vi förväntar oss att kompen-
sera volymtappet med en mer diversifierad kundbas med
högre lönsamhet.
Vi har även utökat vår Ready-to-eat-verksamhet till Fin-
land genom förvärvet av en produktionsanläggning i Hon-
kajoki. Målsättningen med förvärvet är att utöka produkt-
utbudet i Finland och bidra till ökat kategorivärde för oss
och för våra kunder. Förvärvet innebär att Scandi Standard
nu har en integrerad Ready-to-eat verksamhet på samtliga
marknader utom Irland.
Möjligheterna för fortsatt lönsam tillväxt är goda,
mycket tack vare konsumenternas efterfrågan på lokalt
producerad kyckling. Barriären för en ny aktör att etablera
sig är hög, och vi har en unik marknadsledande position med
starka varumärken och nära samarbete med ledande aktö-
rer i våra värdekedjor. Scandi Standard står för lokal mat
med hög livsmedelssäkerhet och djurvälfärd i världsklass.
Det ger oss som koncern ett starkt utgångsläge.
Fortsatt fokus på hållbarhet
Kyckling som protein är unikt. Det är hållbart, hälsosamt
och prisvärt och med en stark underliggande tillväxt.
Scandi Standards ambition är att växa snabbare än mark-
naden och under 2023 initierade vi en långsiktig strategi
med uppdaterade finansiella mål för 2027. Vår målsättning
är att öka intäkterna med 5–7 procent per år och höja
rörelse resultat per kilo till minst 3 SEK till 2027. Det innebär
en rörelsemarginal på över 6 procent och en avkastning på
sysselsatt kapital på över 15 procent. Strategin innefattar
hela vår verksamhet, från värdeökning på vårt protein och
resurseffektivitet till ett integrerat hållbarhetsarbete. Vi ser
stora möjligheter till ökad effektivitet i hela värdekedjan
med synergier från en skalbar plattformsstruktur med
starkare samarbete, mer standardisering av produktionen
och fortsatt fokus på hållbarhet. Med en robust bas har vi
alla möjligheter att fortsätta differentiera, öka förädlings-
graden av vår produkt, förflytta oss högre upp i värde-
trappan och ytterligare tillmötesgå konsumenternas fram-
tida krav. Vårt fokus ligger nu på att verkställa strategin och
implementera processer för att öka det långsiktiga värde-
skapandet i koncernen.
Möta efterfrågan från konsument
Ett omfattande investeringsprogram har aktiverats för att
stödja målen för organisk tillväxt, marginalförbättringar
och hållbarhet som vi har antagit till 2027. Inom ramen för
programmet förväntas investeringar om cirka 500 MSEK
under 2024. De viktigaste investeringarna planeras inom
effektivisering och expansion av Ready-to-eat och Ready-
to-cook, till exempel investeringar i processer för urbening
av lår för att möta en ökad efterfrågan av produkter med
kort tillagningstid. Ytterligare investeringar görs i ett nytt
affärssystem samt kopplat till vår klimatomställningsplan.
Vi känner oss också trygga med vår stabila finansiella posi-
tion, där en ökad investeringstakt mot slutet av året har
balanserats med bättre resultat och ett lägre rörelsekapital.
Det tionde mest hållbara företaget
Databaserade beslut, mål och uppföljning är en viktig del
i allt vi gör, till exempel i vårt hållbarhets- och djurvälfärds-
arbete. Genom att noggrant mäta olika aspekter och säker-
ställa hög datakvalitet längs hela vår värdekedja ökar vår
förmåga att effektivt identifiera förbättringsområden och
optimera våra processer. Även om kraven från omvärlden
inom exempelvis klimat- och djurvälfärdsfrågor hela tiden
ökar, vill vi som marknadsledare i Norden och på Irland
ligga steget före. Vi ska driva branschen framåt, särskilt
inom hållbarhet och djurvälfärd. Det är redan idag, och
kommer bli en än mer viktig framtida konkurrensfördel.
Scandi Standard ska stå upp för det lokalt producerade,
för det noggrant kontrollerade, för tillvaratagandet av hela
kycklingen och för minskad klimatpåverkan. En annan
viktig funktion vi fyller är möjligheten för många människor
med olika bakgrund att få arbete på de mindre orter där
vi har våra anläggningar och ofta är en stor arbetsgivare.
Redan idag kan vi vara väldigt stolta över att Morningstar
Nyckeltal
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 13 014 12 119
EBITDA 880 722
Rörelseresultat (EBIT) 457 290
Jämförelsestörande poster 8
Justerad EBITDA
1)
871 722
Justerat rörelseresultat (EBIT)
1)
449 290
Resultat efter finansnetto 333 186
Årets resultat 273 138
Räntebärande nettoskuld 1 571 1 983
Operativt kassaflöde 671 197
Organisk tillväxt, % 4 16
Medelantal anställda 3 204 3 294
Arbetsskador med frånvaro,
LTIFR 23,8 27,4
Antibiotikaanvändning, %
flockar 8,1 10,8
1)
Justerat för jämförelsestörande poster, se sidan 29.
För en definition av alternativa resultatmått, se sidan 81.
6 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet
VD-ord
Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
Sustainalytics rankar oss som det tionde mest hållbara
företaget i världen inom kategorin ”Förpackade livsmedel”.
Implementeringen av det europeiska direktivet för håll-
barhetsrapportering CSRD kommer ytterligare att stärka
integrationen av hållbarhet i vår värdekedja och underlätta
jämförbarhet genom ökad transparens.
Initiativen på våra marknader är många och kommer att
bli fler. Ur ett koncernperspektiv handlar arbetet framåt nu
mycket om att prioritera, synkronisera och koordinera
utvecklingen för att nå skalfördelar, ytterligare resultat-
förbättring och fortsatt långsiktigt värdeskapande för alla
våra intressenter.
Jag är övertygad om att vi har alla förutsättningar att nå
våra nya mål, och generera god avkastning för våra aktie-
ägare. Jag vill också rikta ett stort tack till alla medarbetare,
leverantörer, kunder och ägare som är med oss på denna
spännande resa. Jag är övertygad om att vi är bättre
tillsammans, och jag ser fram emot nästa steg i Scandi
Standards utveckling.
Stockholm 21 mars 2024
Jonas Tunestål, vd och koncernchef
Ny strategi och uppdaterade
finansiella mål
Under det gångna året har företagets strategi genom-
gått en omprövning, uppgradering och utvidgning för
att generera ökad tillväxt, högre lönsamhet och bättre
avkastning för koncernen på medellång sikt. Den revi-
derade strategin godkändes av styrelsen under hösten,
och resultatet för det fjärde kvartalet ligger väl i linje
med att möta de fastställda målen inom den angivna
tidsramen.
Science Based Targets Initiative
Scandi Standard är ett av få svenska livsmedelsföretag
som antagit vetenskapliga klimatmål genom initiativet
Science Based Targets och fått dem officiellt validerade.
Till 2030 ska Scandi Standard halverat sina utsläpp,
både i den egna verksamheten och i värdekedjan.Ett
kvitto på vårt klimatarbete fick vi av CDP som gav
Scandi Standard betyget A-.
Expansion av RTE-verksamheten
Under 2023 genomfördes avyttringen av Rokkedahl
och samtidigt genomfördes ett förvärv i Finland.
Dessa strategiska initiativ är i enlighet med bolagets
övergripande ambition att stärka affärsområdet
Ready-to-eat. Avyttringen av Rokkedahl kan ses som
ett steg mot att optimera företagets portfölj och foku-
sera resurser på kärnverksamheter. Förvärvet bidrar
till att expandera och diversifiera företagets närvaro
på den finska marknaden.
Tre viktigandelser
2023
7 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet
VD-ord
Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
Våra produktsegment
Kycklingkonsumtionen har ökat stadigt de senaste tio åren och Scandi
Standard har en positiv utveckling i såväl tillväxt som lönsamhet inom
båda segmenten ”Ready-to-cook” och ”Ready-to-eat”.
Ready-to-cook
Klar att tillaga.
Kycklingprodukter
som kräver viss grad av
tillagning eller ytterligare
förberedelse innan de
är klara att ätas.
Ready-to-eat
Färdig att äta.
Kycklingprodukter som
är förberedda och klara
att konsumera utan
ytterligare tillagning
eller förberedelse.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
8 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Scandi Standard i korthet VD-ord
Produktsegment
Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
Andel av total nettoomsättning 2023
Nettoomsättning i MSEK ........
9 577
Organisk tillväxt .............................. 7%
Rörelseresultat i MSEK .................261
Sverige, 26%
Danmark,
20%
Norge, 18%
Irland, 28%
Finland, 9%
Ready-to-cook,
74%
Ready-to-eat, 22%
Övrigt, 4%
Omsättning över tid 2023, RTC, MSEK
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
20232022202120202019
Scandi Standards största produktsegment är urbenade
och styckade delar som konsumenterna tillagar själva
eller köper efter tillagning i butik. Segmentet domineras
av naturell kycklingfilé och stort fokus läggs på att hantera
risker för överproduktion av exempelvis ving- och benpro-
dukter med målet att hela tiden använda hela kycklingen.
Det kan exempelvis röra sig om att bättre urbena kyck-
lingen eller om förädling till charkprodukter.
Ready-to-cook
”Vårt fokus är att ta till
vara på hela kycklingen.
Andel av koncernens nettoomsättning
inom RTC per land 2023
9 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord
Produktsegment
Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
Nettoomsättning i MSEK .......2 873
Organisk tillväxt .......................... -6%
Rörelseresultat i MSEK ................. 158
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
20232022202120202019
Ready-to-cook,
74%
Ready-to-eat, 22%
Övrigt, 4%
Omsättning över tid 2023, RTE, MSEK
Scandi Standard erbjuder färdiglagade produkter som
kan konsumeras direkt eller efter lättare uppvärmning.
Försäljning sker till restaurang, storhushåll och daglig-
varuhandel. Ready-to-eat breddar produktportföljen och
skapar tillväxtmöjligheter för våra varumärken. Inom
detta område är produktutveckling särskilt betydelsefull
när den sker i nära samarbete med våra kunder och
konsumenter.
Ready-to-eat
”Det är en trend att allt fler
rdesätter bekmlighet
r det gäller detller
matlagning.”
Sverige, 24%
Danmark,
59%
Norge, 15%
Irland, 0%
Finland, 1%
Andel av koncernens nettoomsättning
per land för RTE produkter 2023
Andel av total nettoomsättning 2023
10 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord
Produktsegment
Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
I kategorin ingår försäljning av biprodukter avsedda för
andra ändamål än livsmedelsanvändning, såsom exempel-
vis fjädrar, slakt- och styckningsrester samt inälvor. Pro-
dukterna används bland annat i produktion av djurfoder
och biobränsle, vilket är i linje med Scandi Standards
ambition att ta tillvara och öka värdet på hela fågeln
eftersom det bidrar till minimerat svinn, ett lägre koldioxid-
avtryck för den kyckling vi äter och ökad lönsamhet. En
betydande del av de biprodukter som genereras i vår pro-
duktion bearbetas vidare i Farmfood, ett företag där Scandi
Standard äger 1/3 del av aktierna. Genom detta ägarskap
kan vi säkerställa en effektiv och hållbar hantering av
våra biprodukter.
Föränderlig marknad kräver flexibilitet
Kostnader för hantering och logistik har ökat snabbare än
värdet på produkterna på vissa av segmentets marknader
och bolaget har behövt anpassa produkter och logistik-
lösningar till både nya och befintliga kunder. Samtidigt
har efterfrågan ökat på billigt protein och även biobränsle,
vilket varit positivt för lönsamheten.
Mat på nya sätt – även för människor
En del av biprodukterna kan också användas för färdig-
matsprodukter. Exempelvis kan maskiner numera tillvarata
allt kött från benen där resultatet är kött i mindre bitar
som är lämpliga för bland annat kycklingkorv. Här arbetar
Scandi Standard aktivt med flera strategiska partners för
att skapa bättre och billigare alternativ till traditionella kött-
produkter, så att fler konsumenter får tillgång till kvalitets-
protein – och därmed en mer hållbar produktion.
Övriga biprodukter
”Scandi Standards
ambition är att ta
tillvara och öka värdet
på hela fågeln.
Nettoomsättning i MSEK ............. 564
Organisk tillväxt .............................. 9%
Rörelseresultat i MSEK .....................68
0
100
200
300
400
500
600
20232022202120202019
Omsättning över tid 2023, Övrigt, MSEK
Sverige, 29%
Danmark,
35%
Norge, 6%
Irland, 23%
Finland, 7%
Andel av koncernens nettoomsättning
inom övriga produkter per land 2023
Ready-to-cook,
74%
Ready-to-eat, 22%
Övrigt, 4%
Andel av total nettoomsättning 2023
11 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord
Produktsegment
Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
AFRIKA
27
MSEK
ASIEN
139
MSEK
EUROPA
4 019
MSEK
NORDEN
8 829
MSEK
TOTALT
13 014
MSEK
Våra marknader
Nettoomsättning per marknad, extern försäljning
Scandi Standards hemmamarknader är de nordiska länderna samt Irland. I dessa länder har bolaget egna
produktionsanläggningar. Samtliga marknader kännetecknas av en inhemsk stolthet över lokalt producerade
produkter och Scandi Standards varumärken är välkända och har starka positioner i respektive land. På Irland ligger
konsumtionen av kyckling per capita i linje med övriga europeiska länder. I de nordiska länderna är konsumtionen
per capita lägre, vilket gör att tillväxtpotentialen är större i Norden. Scandi Standards exportmarknader besr i
huvudsak av övriga Europa samt Asien, på vilka framförallt produkter som vingar och fötter och säljs.
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
8 000
20232022202120202019
Ready-to-cook Ready-to-eat
0
200
400
600
800
1 000
2023202220212020201920182017201620152014
677
687
714
738
773
798
779
830 828
955
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
20232022202120202019
Ready-to-cook Ready-to-eat
Retail, MSEK
Kycklingkonsumtion i Norden och på Irland
1)
Foodservice, MSEK
1)
Källa: Rabobank, baserat på underlag från Eurostat, AVEC,
FAO, MEG SSB och Svensk Fågel
12 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment
Våra marknader
Trender & drivkrafter Mål
Trender & drivkrafter
Kyckling
– ett allt mer attraktivt
proteinalternativ
På våra marknader i Norden och på Irland har kycklingkonsumtionen ökat 36 procent
mellan 2010 och 2022 och förutspås fortsatt att öka med 15 procent till 2030
1)
.
1)
Källa: Rabobank, baserat på underlag från Eurostat, AVEC, FAO, MEG SSB och Svensk Fågel
Förklaringarna till att kyckling som protein förväntas öka är
flera. Bland annat äts kyckling i de flesta kulturer och det är
också enkelt att använda i de flesta former av mat och
matlagning. Därtill väljer allt fler kyckling istället för nöt-
och fläskkött av hälso- och hållbarhetsskäl – en trend som
ser ut att fortsätta. Kyckling är också ett kostnadseffektivt
och prisvärt proteinalternativ, vilket givetvis blir ett ännu
starkare argument i tuffare ekonomiska tider. Då blir det
extra fördelaktigt med kortare produktionscykler och
mindre resurskrävande produktion. Se grafer nedan.
lsotrender
förutspås öka – och
därmedngden
kyckling på bordet
Låg fetthalt: Kyckling har låg halt
av mättat fett, särskilt om man
undviker att äta skinnet.
Högt proteininnehåll: Kyckling är
en källa till högkvalitativt protein,
vilket är avgörande för muskel
uppbyggnad, cellreparation och
allmän hälsa och välmående.
Viktiga näringsämnen: Kyckling är
rik näringsämnen som vitamin
B6, niacin, fosfor och selen. Dessa
näringsämnen spelar en viktig roll i
kroppens funktion, inklusive energi-
produktion, hjärthälsa och immun-
systemets styrka.
0
200
400
600
800
1 000
Kycklingkonsumtion över tid kg
1)
0 20 40 60 80 100 120
Lax
Nötkött
Fläskkött
Kyckling
Kostnad/kg
Kostnad per proteinslag, kostnad/kg (SEK)
1)
Kycklingkonsumtionen
förutspås att öka med
15 procent till 2030.
1)
13 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment Våra marknader
Trender & drivkrafter
Mål
Nötkött Lamm Lax Gris Kyckling Quorn Ägg
28
21
4,2
2 ,1
6,1
1 ,7
1,1
Kg CO
2e
2)
/ kg produkt
1)
OECD-FAO Agricultural Outlook 2021-2030
2)
RISE livscykelanalys 2022
3)
Scope 1 och Scope 2 från samtliga produktionsanläggningar. Se även sid 17
74,5
g CO
2e
per kg produkt kommer från
Scandi Standards egen verksamhet
3)
Kyckling som livsmedel har 90 procent lägre klimat-
avtryck än nötkött och har även betydligt lägre klimat-
påverkan än norsk lax. Det faktum att kyckling är bättre
för klimatet i kombination med att det är ett prisvärt
och lättvarierat protein bidrar till att konsumtionen av
kyckling förväntas fortsätta öka över hela världen
1)
.
Under 2022 gjorde Research Institutes of Sweden (RISE),
på uppdrag av branschorganisationen Svensk Fågel, en
livscykelanalys av svensk kyckling
2)
.Enligt rapporten från
RISE bidrar slakteriernas direkta verksamhet bara till 3
gram koldioxidutsläpp per kilo slaktvikt, eller 1,4 procent
av produkternas totala klimatpåverkan. En viktig slutsats
i analysen från RISE är att sojan i kycklingfodret står för
den enskilt största klimatpåverkan. På s. 93–96 finns mer
information om kycklingens klimatavtryck.
Kycklingens klimatavtryck
78%
av kycklingens klimatavtryck
kommer från fodret
Samtliga siffror i grafiken representerar svenskt kött, utom siffran för lax (Norge) och Quorn (Storbritannien).
Källa: Öppna listan – ett utdrag från RISE klimatdatabas för livsmedel v 2.1
kg CO
2e
-ekvivalenter per kg produkt
Trender & drivkrafter
90%
Kyckling som livsmedel
har 90 procent lägre klimat-
avtryck än nötkött
14 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment Våra marknader
Trender & drivkrafter
Mål
Djurlfärd i fokus
Trender & drivkrafter
ttkonsumtion och djurvälfärd är ämnen som har varit föremål för ökad uppmärksamhet
och diskussion under de senaste åren. Scandi Standard ställer sig positivt till att fler människor
ställer höga krav på vad vi äter och hur maten produceras. Vårt nordiska förhållningssätt,
med omfattande djurskyddslagstiftning, är en trygghet för oss och konsumenterna.
Ledande inom djurvälfärd
Scandi Standards målsättning är att vara branschledande inom
djurvälfärd. Tillsammans med noggrant utvalda uppfödare
strävar vi efter att förebygga sjukdomar och främja välmående
för kycklingarna genom hela produktionskedjan. Vårt fokus på
djurvälfärd är både etiskt motiverat och kopplat till hög kvalitet,
effektiv resursanvändning och lönsamhet. Vi vet att endast
friska kycklingar kan växa på ett hälsosamt och optimalt sätt.
Genom samarbete med uppfödare och leverantörer strävar
vi efter ständiga förbättringar i alla led, från uppfödning av för-
äldrafåglar till slakt. Scandi Standard har definierat åtta viktiga
fokusområden för god djurhållning. Det lanserade Scandi Quality
Chicken Programmet år 2022 är utformat för att kontinuerligt
förbättra dessa områden och upprätthålla höga standarder för
att möta kundernas och marknadens förväntningar.
Långsamväxande kyckling
Diskussioner om långsamväxande kycklingar pågår på både
EU-nivå och lokalt. Scandi Standard är ledande inom både
långsamväxande och konventionella kycklingraser i Norden
och välkomnar en holistisk syn på frågan med fokus på djur-
välfärdsresultat. Valet av hybrid är en av åtta nyckelfaktorer
för god djurvälfärd. Utöver djurvälfärd måste frågor som klimat-
påverkan och kostnad för slutkonsument ges större utrymme
i debatten.
Djur -
välfärd
Lastning och
transport
Ankomst till
slakteriet och
bedövning
Uppfödarens
kunskap och
engagemang
Kvalitet på
dagsgammal
kyckling
Foderkvalitet
Stallmiljö
Naturligt
beteende
Ras-
egenskaper
Läs mer om djurvälfärd och våra resultat på sid 107.
15 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment Våra marknader
Trender & drivkrafter
Mål
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter Mål
5 anledningar att investera i Scandi Standard
Stark marknads-
trend för ett
mångsidigt protein
Tydlig strategi för
llbart värdeskapande
för kunder och ägare
Stark marknadsposition
där lokal produktion är
en förutsättning
Förutsättningar för
nsam tillväxt med
stabil efterfrågan
Hälsosamma och kostnads-
effektiva produkter
driver efterfrågan
5 anledningar till varför vi ser
positivt på bolagets framtid
31
4
2
5
Kyckling är ett mångsidigt protein med stabilt ökande
konsumtion. En anledning till detta är att kyckling har en
tiondel stort klimatavtryck som nötkött och betydligt
lägre än norsk lax. En annan är ökande efterfrågan
enkla måltidslösningar där konsumenten spenderar
mindre tid i köket än tidigare och också måste förhålla sig
till ett ökande antal preferenser vad gäller kosthållning.
Detta möter kyckling väl utifrån flera aspekter den kan
serveras såväl varm som kall och utan kulturella begräns-
ningar. Det ger stora tillväxtmöjligheter, både i att skapa
mer värde för konsumenterna, och i ökande volymer.
Scandi Standards strategi består av flera olika delar, var
och en med stor potential till ökat värdeskapande. Scandi
Standard vill öka förädlingen av alla kycklingens delar
genom fortsatt ledande produktutveckling samt att utveckla
och kapitalisera på bolagets lokala varumärken. Det finns en
stor potential i att effektivisera värdekedjan genom standar-
disering, integration, automation, sam arbete och datatrans-
parens. Det finns inget motsats förhållande mellan lönsam-
het och bolagets ambitiösa hållbarhetsmål inom djurvälfärd,
arbetsmiljö och klimat påverkan. Ett kraftfullt kvalitetsfokus
från gård till gaffel, skapar hälsosamma kycklingar, motive-
rad personal och en resurseffektivare produktion.
Konsumenternas tydliga preferens för lokalt ursprung och
höga krav djurvälfärd begränsar importen och skapar
hinder för aktörer att etablera storskalig och konkurrens-
kraftig produktion på våra verksamhets marknader. Scandi
Standards ledande varumärken representerar en trygghet
sina respektive hemmamarknader och är viktiga vid
konsumenternas inköp och kundernas val av råvara till
egna märkesvaror (EMV) och restaurangprodukter.
Scandi Standard står för lokalt och säkert producerad
mat med djurvälfärd i världsklass.
Scandi Standard har förutsättningar för att en stabil
lönsamhet en högre nivå än idag. Koncernen har en
stark balansräkning, långsiktig och stabil aktieägarbas
samt stark finansiering. Fluktuerande priser insatsvaror
är delvis kopplade till dynamisk prissättning i kundavtal
vilket minskar cyklikaliteten i lönsamhet. Efterfrågan är
stabilt växande över tiden, med mindre säsongsvariationer.
Det finns en stor potential i att vara lokal flera marknader,
och att samtidigt som grupp kunna investera och skapa
synergier i produktutveckling, infrastruktur och arbetspro-
cesser. Målsättningen är att organisk tillväxt på 5–7
procent per år med en marginal på över 6 procent.
I takt med förbättrade förutsättningar för oss att leva
längre, ökar kycklingens hälsoeffekter i betydelse för
många konsumenter. Kyckling innehåller lika mycket
protein som andra animaliska proteiner, men med ett fett-
innehåll som är hälften av nötkött och en tredjedel av lax.
Kyckling är också rik vitaminer och innehåller till exempel
mer vitamin E än andra köttslag. Oavsett konjunktur, bidrar
kycklingens korta produktionscykel och höga andel produ-
cerad råvara i förhållande till fodermängd, till ett lägre pris
och mindre klimatpåverkan än andra animaliska proteiner.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment Våra marknader
Trender & drivkrafter
Mål
16 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Mål: 5–7% genomsnittlig
organisk tillväxt per år.
Utfall: 4%
Mål: > 6%
Utfall: 3,5%
Mål: > 3,0 SEK
Utfall: 1,7 SEK
Mål: > 15%
Utfall: 11,0%
Mål: <2.5x
Utfall: 1,8x
Kommentar
Marknaden för kyckling förväntas
fortsätta växa och Scandi Stan-
dard vill växa med den. En för-
bättrad produktmix kommer
också att bidra till ökad försälj-
ning. Under 2023 uppgick utfallet
till 4 procent, delvis drivet av pri-
sökningar, vilket var i linje med
målsättningen.
Kommentar
De investeringar Scandi gör i
verksamheten förväntas bidra
till en ökad lönsamhet över tid.
Under 2023 rapporterade koncer-
nen en rörelsemarginal på 3,5
procent vilket var en förbättring
mot föregående år med +1,1 pro-
centenheter och ett steg i rätt
riktning mot koncernens
målsättning.
Kommentar
Rörelseresultat per processat
kg är ett mått på förmågan att
utvinna ett högre värde ur varje
fågel, vilket är en viktig del av
strategin. Utfallet under 2023
är en ökning mot 2022 med mer
än 0,5 kr/kg och visar på den fort-
satta potentialen i att tillvarata
värdet i hela fågeln.
Kommentar
Scandi Standard förväntas
rapportera en god avkastning
på sysselsatt kapital. Under 2023
var avkastningen på sysselsatt
kapital på 11,0 procent vilket
var en klar förbättring mot före-
gående år och ett steg i rätt
riktning mot koncernens mål-
sättning.
Kommentar
Vid utgången av 2023 var ränte-
bärande nettoskuld/EBITDA på
1,8x vilket visar på en låg skuld-
sättning. Måttet kan temporärt
överstiga målet för att tillvarata
möjligheter för förvärv eller andra
tillväxtmöjligheter.
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
14 000
20232022202120202019
Omsättning över tid RTC
0,0
1,0
2,0
3,0
4,0
5,0
20232022202120202019
Rörelsemarginal %
0
3
6
9
12
15
20232022202120202019
ROCE
0
100
200
300
400
500
20232022202120202019
EBIT/kg
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
20232022202120202019
Räntebärande nettoskuld/EBITDA
1)
Scandi Standard ska över tid rap-
portera en organisk tillväxt om
5–7% (exkl valutaeffekt).
På medellång sikt ska rörelse-
marginalen överstiga 6%.
Rörelseresultat (EBIT) per pro-
cessat kg ska öka till 3,0 SEK/kg.
Avkastning på sysselsatt kapital
(ROCE) ska på medellång sikt
uppgå till 15%.
Vid årets utgång ska ränte-
bärande nettoskuld/EBITDA
inte överstiga 2.5.
Finansiella mål
Tillxt Rörelsemarginal EBIT/kg ROCE Nettoskuld/EBITDA
Omsättning över tid, MSEK EBIT/kgRörelsemarginal, % ROCE, % Räntebärande nettoskuld/EBITDA
17 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter
Mål
Kommentar
Scandi Standard har satt vetenskapligt förankrade klimatmål som under 2023 validerades
av Science Based Targets initiative. Arbetet med att ta fram en detaljerad implementerings-
plan i både den egna verksamheten och i värdekedjan har påbörjats under året. Ökningen
i Scope 1 och 2 är framförallt relaterad till förändringar i emissionsfaktorer kopplade till
elanvändning. Ökningen i Scope 3 är kopplad till förbättrad datatillgång i värdekedjan,
exempelvis kopplat till dansk foderproduktion. I samband med att Scandi Standards
vetenskapligt baserade klimatmål ska kompletteras med ett mål för markförändring och
mark användning (FLAG) under 2024 så kommer basåret att justeras och räknas upp i
enlighet med den nu tillgängliga informationen.
Kommentar
Antibiotikaanvändningen i den nordiska
verksamheten är nära noll, och koncernens
användning drivs därför framförallt av Irland.
Under året har man fokuserat på nyckel-
faktorer som kvaliteten på den dagsgamla
kycklingen och stallmiljön.
Kommentar
Det systematiska arbetet med att minska
arbetsskador som leder till frånvaro har
fortsatt att ge resultat. Viktiga komponenter
i förbättringsarbetet är ledningens fokus
på frågan samt förbättrade processer
för uppföljning av tillbud och olyckor på
produktionsplatserna.
Scandi Standard ska till 2030, från basåret 2021, halvera sina CO
2e
utsläpp i den
egna verksamheten (Scope 1 och 2) samt i värdekedjan (Scope 3).
Målsättningen att mindre än en procent av
alla flockar ska behandlas med antibiotika
senast 2030.
Frekvensen av arbetsskador som leder till
frånvaro (LTI per en miljon arbetade timmar)
ska år 2030 vara mindre än 15.
Hållbarhetsmål
0
2
4
6
8
10
12
20232022202120202019
7,011,0
5,2
10,8
8,1
% Flockar
0
10
20
30
40
202320222021
0
10 000
20 000
30 000
Scope 2Scope 1
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
Scope 3
2021 2022 2023
2021 2022 2023
Ton CO2
e
Ton CO2
e
< 1%
0
10 000
20 000
30 000
Scope 2Scope 1
0
200 000
400 000
600 000
800 000
1 000 000
Scope 3
2021 2022 2023
2021 2022 2023
Ton CO2
e
Ton CO
2
e
< 1%
Klimatpåverkan, ton CO
2e
, Scope 1& 2 Klimatpåverkan, ton CO
2e
, Scope 3 Antibiotikaanvändning, % behandlade flockar Arbetsskadefrekvens, per miljon arbetade timmar
Klimatverkan Antibiotikaanvändning Arbetsskador med fnvaro
Mål: Scope 1 & 2: –50%
Utfall: Scope 1 & 2: 30 313 ton CO
2e
(+3,2%)
Mål: Scope 3: –50%
Utfall: Scope 3: 911 013 ton CO
2e
(+7,1%)
Mål: <1%
Utfall: 8,1%
Mål: <15
Utfall: 23,8
18 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Scandi Standard i korthet VD-ord Produktsegment Våra marknader Trender & drivkrafter
Mål
Strategi
Strategi för lönsam och hållbar tillväxt .................................... 20
Öka värdet på vårt protein ......................................................... 21
Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen ........... 22
Bättre tillsammans .................................................................... 23
Integrera hållbarhetsarbetet ..................................................... 24
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen Bättre tillsammans Integrera hållbarhetsarbetet
19 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Genom en affärs-, produktions- och
produktutveckling inriktad på att ta
vara på hela fågeln och öka föräd-
lingsvärdet på produkter, minskas
matsvinnet samtidigt som affären
stärks. Scandi Standard ska växa
med produkter med hög förädlings-
grad samtidigt som bolaget bygger
en bredare produktportfölj inom
flera kategorier. Det förutsätter att
Scandi Standard arbetar konsu-
mentnära, samverkar med kunder
och är snabbfotade i utvecklings-
processer.
Verklig effektivitet i arbetssätt och
processer uppnår Scandi Standard
genom ökad standardisering, syn-
kronisering och samarbete genom
hela organisationen och värdeked-
jan. Det handlar också om fortsatt
digitalisering och automatisering,
där bolaget drar nytta av den tek-
niska utvecklingen för att stärka
konkurrenskraften.
Ett positivt samarbetsklimat skapar
en miljö där koncernens olika delar
stödjer varandra. Detta leder till ökad
kreativitet, innovation och en inklu-
derande och engagerande arbets-
miljö. Det skapar också förutsätt-
ningar för alla medarbetare att trivas,
känna sig motiverade och i större
utsträckning bidra till framgång för
hela organisationen. Därför ska
Scandi Standard främja en öppen
kommunikation och samarbete
samt säkerställa en gemensam för-
ståelse för bolagets värderingar och
mål.
Scandi Standards uttalade åtagande
för långsiktig hållbarhet omsätts på
både koncernnivå och lokalt i kon-
kreta, standardiserade och mätbara
åtgärder. Scandi Standard ska vara
branschledande inom djurvälfärd
och ha så liten klimatpåverkan som
möjligt. Därför tar koncernen ansvar
för påverkan på människor och miljö
genom hela värdekedjan – såväl i
den egna verksamhet som i leveran-
törs-, transport- och konsumentledet.
Vi arbetar också aktivt för en bättre
kontroll och uppföljning.
Strategi för lönsam och hållbar tillväxt
Under 2023 har det övergripande strategiarbetet på Scandi Standard intensifierats för att tydliggöra företagets mål och planer fram
till 2027. Målet är ett framtidssäkrat Scandi Standard som sätter grunden för branschen med högkvalitativ och hållbar kyckling.
Koncernen ska vara ledande inom djurvälfärd, miljö och socialt ansvarstagande samt kundnöjdhet. Det är vägen mot en lönsam
och hållbar tillväxt. Dessa fyra strategiska områden sammanfattar vad som är prioriterat i den fortsatta utvecklingsresan.
Öka värdet på
vårt protein
Öka effektiviteten
och optimera
resursanvändningen
Bättre
tillsammans
Integrera
llbarhets arbetet
Öka värdet på vårt protein Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen Bättre tillsammans Integrera hållbarhetsarbetet
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
20 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Genom att fokusera på helhetsanvändning av fågeln minskas matsvinnet, samtidigt som
Scandi Standards affär stärks. Bolaget planerar att växa genom hög förädlingsgrad och
breddning av produktportföljen inom olika kategorier. Det kräver att företaget är nära
konsumenterna, samarbetar med kunder och har snabbfotade innovationsprocesser.
Öka värdet på vårt protein
I takt med att konsumenters önskemål på lokalt producerad
bröstfilé har ökat, står Scandi Standard inför utmaningen
att balansera fågelproduktionen med övriga anatomiska
kycklingdelar. En tydlig obalans kan leda till ökat beroende
av exportaffärer med lägre intjäning eller prispress på
den lokala marknaden.
Urbening av lår är ett kraftfullt verktyg för att hantera
detta. Genom att avlägsna benen från låren minskar tillag-
ningstiderna avsevärt, vilket svarar mot konsumenternas
ökade efterfrågan på enkla och mångsidiga måltidslös-
ningar. Modern teknik, inklusive automatiserad urbening
med hjälp av röntgen, möjliggör anpassning till varje indivi-
duellt lår med hög kapacitet, maximalt köttutbyte och en
hög grad av automatisering.
Investeringar i denna teknik ger inte bara en ökad effektivitet
i produktionen utan också möjligheten att sälja en växande
andel urbenade lår lokalt till ett premiumpris jämfört med
export till globala marknader med lägre lönsamhet. Scandi
Standard, som har närvaro på flera marknader, har möjlig-
het att testa och förbättra ny teknik. Genom att applicera
beprövade och precisa tekniker på olika marknader kan
företaget möta den ökande efterfrågan genom en strategisk
produkt- och affärsutveckling. Detta exemplifierar Scandi
Standards engagemang för att upprätthålla högkvalitativa
produktstandarder och samtidigt möta de skiftande behoven
i den moderna konsumentens matvanor.
Framgång 2023
Optimering av kycklinglår: En ansats att med
innovation möta den lokala efterfrågan
Fokusomden
Förbättra utbytet av hela fågeln med mål
om att så stor del som möjligt ska bli till
god mat
Driva tillväxt inom segment Ready-to-eat
Driva produktinnovation och investera i ny
teknologi
Noggrant följa konsumenttrender
Öka samarbetet med kunder
21 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein
Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen Bättre tillsammans Integrera hållbarhetsarbetet
Scandi Standard har sedan 2018 genomgått en trans-
formationsresa med syftet att bygga en plattform som
i sin tur kommer att möjliggöra digitalisering och optime-
ring av organisationens processer. Genom Business
Process Enhancement (BPE) Programmet kommer
Scandi Standards nuvarande affärssystem ersättas
med ett nytt, modernt och cloud-baserat affärssystem.
Under 2023 har programmet befunnit sig i konstruktions-
fasen i den svenska verksamheten, där syftet är att bygga,
konfigurera och testa systemet baserat på Scandi Standards
nuvarande processer. För koncernen som helhet innebär
en harmonisering av koncernens huvudprocesser en
mängd fördelar. Som exempel kan nämnas förbättrad
förmåga att jämföra processdata mellan koncernens
enheter för att säkerställa att vi tillvaratar de olika lärdomar
som finns ute i verksamheten och effektivt integrerar dem
i fler delar av verksamheten. Ett gemensamt system
kommer också att förbättra möjligheter till ett optimerat
utnyttjande av produktionsresurser och råvara för vidare
förädling. På sikt finns också stora möjligheter att ytter-
ligare centralisera stödfunktioner och stödprocesser.
Drifttagning i vår verksamhet i Sverige är planerad att
äga rum under det andra kvartalet av 2024, följt av en
fortsättning av utrullningen av vårt affärssystem till nästa
marknad under hösten samma år.
Framgång 2023
Framtidens affärssystem: Scandi Standards fortsatta
resa mot digital innovation och effektivitet
Verklig effektivitet i arbetssätt och processer uppnås genom ökad standardisering, synkronisering och samarbete
genom hela organisationen samt i värdekedjan. Det handlar också om fortsatt digitalisering, automatisering och
standardisering, där koncernen drar nytta av den tekniska utvecklingen för att stärka konkurrenskraften.
Öka effektiviteten och optimera
resursanvändningen
Fokusomden
Upprätthålla effektiviteten utan att
någonsin kompromissa med säkerhet,
kvalitet eller hållbarhet
Standardisering, samarbete och
synkronisering
Systemintegration och utveckling
Ökad automatiseringen
22 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein
Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen
Bättre tillsammans Integrera hållbarhetsarbetet
Minskat arbetsplats-
olyckorna med 13 procent
Under hösten lanserades en digital plattform där med-
arbetare kan samarbeta, kommunicera och dela informa-
tion effektivt. Genom att tillhandahålla en centraliserad
och säker plats för dokument, företagsnyheter och arbets-
flöden, främjar den nya digitala plattformen ökad produkti-
vitet och samhörighet inom organisationen. Det under-
lättar informationsdelning, stärker företagskulturen och
fungerar som en viktig resurs för medarbetare att hålla sig
informerade och engagerade i företagets mål och
verksamhet.
Scandi Standard har fortsatt att se en betydande minsk-
ning av arbetsplatsolyckor även i år. Genom att prioritera
säkerhetsåtgärder och implementera effektiva processer
har det skapats en arbetsmiljö där medarbetare kan trivas
och prestera på topp, samtidigt som risken för olyckor har
minskat. Bolagets engagemang för att skapa en säker och
hälsosam arbetsplats har varit en gemensam ansträngning
där varje medarbetare har spelat en viktig roll. Tillsammans
bygger vi en säkrare och mer hållbar framtid för alla på
Scandi Standard.
Framgångar 2023
Bättre samarbete genom
lansering av ny digital plattform
Ett positivt samarbetsklimat främjar kreativitet, innovation och skapar en inkluderande
arbetsmiljö. Det ökar trivsel, motivation och bidrar till långsiktig framgång för hela
organisationen. Scandi Standard eftersträvar öppen kommunikation, samarbete
och gemensam förståelse för företagets värderingar och mål.
Bättre tillsammans
Fokusomden
Skapa en säker och hälsosam arbetsplats
där alla kan utvecklas
Synkronisera och kalibrera mål och KPI:er
mellan länder och funktioner
Utveckla ledarskapet, lagarbetet och
medarbetarkommunikation
Utveckla Scandi Standards varumärke,
vår kultur och vision
23 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen
Bättre tillsammans
Integrera hållbarhetsarbetet
Över 90 procent av Scandi Standards totala klimatavtryck
återfinns i värdekedjan utanför den egna verksamheten,
och det är därför ett prioriterat område att öka kvaliteten
på miljö- och hållbarhetsdata från leverantörer och upp-
födare. Bland annat är ett av Scandi Standards hållbar-
hetsmål att till 2030 samla in miljö- och klimatdata från
samtliga kontrakterade uppfödare. Under 2023 initierades
ett pilotprojekt på våra uppfödargårdar i Finland där vi till-
sammans med vår samarbetspartner Biocode utvecklat
en skräddarsydd kalkylator för koldioxidavtryck från slakt-
kycklingproduktion och kalkylatorn beräknar klimatpåver-
kan per kilo levandevikt på gårdsnivå och tar exempelvis
hänsyn till uppfödarens foderrbrukning och typ av foder,
energianvändning, energikällor och hantering av avfall
och gödsel. Under hösten 2023 har modellen kalibrerats
med ett mindre antal uppfödare och under första kvartalet
2024 har datainsamlingen slutförts och samtliga finska
uppfödare har rapporterat in mil- och klimatdata för 2023.
Resultatet hittills visar en enhetlig bild av att kyckling
är ett protein med lågt klimatavtryck per kilo producerat
kött och ger Scandi Standard en mer detaljerad bild av
koldioxidutsläppen på våra uppfödargårdar. Dessutom ger
det uppfödaren värdefull information kring sin produktion
som kan användas i exempelvis kommunikation med
myndigheter och finansiärer. Målsättningen är att projektet
rullas ut till övriga länder i koncernen på sikt för att ytter-
ligare öka förståelsen för utsläpp i värdekedjan och vart
insatser för att minska klimatpåverkan ger störst effekt.
Framgång 2023
Ökad transparens i värdekedjan:
Klimatavtrycket mäts på gårdsnivå i Finland
Som livsmedelsproducent är vår verksamhet beroende av fungerande ekosystem och friska
kycklingar som behandlas väl. Att ha ett långsiktigt perspektiv och integrera hållbarhet på alla
nivåer i verksamheten är därför en förutsättning för Scandi Standards fortsatta framgång.
Integrera hållbarhetsarbetet
Fokusomden
Gemensamma mål och standardiserade
processer för rapportering och uppföljning
Lokala handlingsplaner där hållbarhet är
en integrerad del av den dagliga
verksamheten
Ökad effektivitet och kvalitet genom bättre
djurvälfärd och produkter producerade
med mindre miljöpåverkan
24 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen Bättre tillsammans
Integrera hållbarhetsarbetet
Som en del i att integrera hållbarhetsarbetet har vi kartlagt vår värdekedja och identifierat konsekvenser av vår verksamhet, även
finansiella risker och möjligheter i varje steg. Vi har en hög ambitionsnivå inom hållbarhet och inte minst då det kommer till klimat
och djurvälfärd. För mer detaljer kring våra hållbarhetsmål se sidan 87–89. Nedan beskrivs prioriterade åtgärder för att hantera
väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter för varje steg i värdekedjan.
Hållbarhet integrerad irdekedjan
Foder Uppfödning föräldradjur Kläckning Uppfödning Slakt
Ökad fodereffektivitet
Använda mindre soja genom
övergång till alternativa
proteinkällor
Använda bättre, avskogningsfri
och certifierad soja
Djurvälfärd
Fossilfria energikällor
Återanvändning av kyckling-
gödsel och avfall
Djurvälfärd
Fossilfria energikällor
Friska dagsgamla kycklingar
Djurvälfärd
Fodereffektivitet
Fossilfria energikällor
Återanvändning av kyckling-
gödsel och avfall
Djurvälfärd och etik vid slakt
Möjlighet att attrahera och
behålla kvalificerad arbetskraft
Fossilfria energikällor och
energieffektiviseringar
Minskad vattenförbrukning och
minskade utsläpp till vatten
Förädling och packning Distribution Försäljning Konsumtion
Produktutveckling för att öka
utbytet av råvaran
Möjlighet att attrahera och
behålla kvalificerad arbetskraft
Fossilfria energikällor och
energieffektiviseringar
Förbättrad och minskad
plastanvändning
Minskad klimatpåverkan
från transporter och logistik
genom ruttoptimering, ökad
fyllnadsgrad och övergång till
förnybara drivmedel
Produktkvalitet och
livsmedelssäkerhet
Minskat matsvinn
Produkternas hållbarhet
Produktkvalitet och
livsmedelssäkerhet
Minskat matsvinn
Produkternas hållbarhet
25 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen Bättre tillsammans
Integrera hållbarhetsarbetet
Uppfödning
Scandi Standard har inga egna uppfödningsgårdar. Vi har i stället
långsiktiga samarbeten med utvalda uppfödare i respektive land.
Uppfödarnas kunskap, förståelse och respekt för kycklingarna har
avgörande betydelse för god djurvälfärd. Oavsett modern teknik
och väl utvecklade processer, är deras dagliga hantering och
”know-how” den absolut viktigaste faktorn för att kycklingarna
ska må bra och växa. Ingen vinner på en kyckling som inte mår bra.
En kyckling som får foder av god kvalitet och tas om hand väl i
stallet, omvandlar relativt snabbt foder till kött. Den så kallade
fodereffektiviteten är därför en indirekt indikator på fodrets kvalitet
och kycklingarnas välmående.
Slakt
Transporten till slakteriet ska vara så lugn som möjligt för kyckling-
arna. Normalt samlas kycklingarna in under tidig morgon då de är
lugna efter nattvilan. Vid ankomst till slakteriet befinner sig kyckling-
arna i en lugn och mörk miljö ett par timmar. På de flesta av våra
slakterier sker bedövning med koldioxid. Den gradvisa effekten är
att föredra utifrån ett djuretiskt perspektiv eftersom kycklingarna
inte känner obehag. Bedövningen, som är irreversibel, gör att de
sakta blir medvetslösa och därefter somnar in. Avlivning sker sedan
maskinellt genom ett snitt i halspulsådern.
Både i processerna för slakt och förädling finns ett stort fokus på
resurseffektivitet och att minska användningen av fossila bränslen,
energiförbrukningen samt vattenanvändningen och utsläpp i
avlopps vattnet.
Foderproduktion
I vår verksamhet på Irland producerar vi eget foder och på övriga
marknader köper våra uppfödare in foder. Drygt 20 procent av våra
kycklingars foder utgörs av importerad soja. Krav på spårbarhet
och ansvarsfull produktion ställs genom olika tredjepartscertifie-
ringar men långsiktigt är målet att ersätta den importerade sojan
med alternativa och lokala proteinkällor. Fodret och sojan står
inte bara för den absolut största delen av kycklingens och Scandi
Standards klimatavtryck, odlingen av soja innebär också en
potentiellt negativ påverkan på biologisk mångfald och arbets-
villkor för arbetare i värdekedjan, framförallt i Sydamerika.
Uppfödning av föräldradjur
I Sverige har vi delvis egen uppfödning av föräldradjur medan den i
andra länder sker uteslutande hos externa leverantörer. Djurvälfärd
är en prioriterad fråga och förutsättning för att föräldradjuren ska
må bra och producera befruktade ägg. Föräldradjuren lever ett
drygt år, cirka 60 veckor, och köttet exporteras sedan och används
i livsmedelproduktion. I uppfödningen av föräldradjur såväl som i
kläcknings- och uppfödningsstegen så är uppvärmning och verk-
samhet på gården prioriterade områden såväl som återanvändning
av kycklinggödslet som ersättning för konstgödsel. Detta leder
inte bara till ett lägre klimatavtryck utan även till bättre jordkvalitet.
Kläckning
I Sverige äger Scandi Standard kläckeriverksamheten, medan
den i övriga länder utförs av externa leverantörer. Kvaliteten på
den dags gamla kycklingen är nyckeln till en frisk, välmående
kyckling och därmed god djurvälfärd, hög fodereffektivitet och
låg antibiotikaanvändning.
”Vår ambition är att
vara branschledande
inom djurvälfärd.
Vår ambition är att vara branschledande inom djurvälfärd och tillhandahålla hälsosamma kyckling-
produkter med så liten klimatpåverkan som möjligt. Vi tar ansvar för verksamhetens påverkan på
människor och miljö genom hela värdekedjan; såväl i Scandi Standards egen förädlingsverksamhet
som i leverantörsled med foderproduktion och uppfödning, transporter samt i kund- och konsumentled.
26 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein Öka effektiviteten och optimera resursanvändningen Bättre tillsammans
Integrera hållbarhetsarbetet
Förädling och packning
Efter slakt passerar kycklingarna genom en kyltunnel för att kylas
ner innan de går vidare till styckning. De kycklingar som ska säljas
som helkyckling går direkt till paketering. Övriga kycklingar går
vidare till den i huvudsak automatiserade styckningsprocessen.
För Ready-to-eat produkter fortsätter processen i separata
anläggningar som producerar både kylda, frysta och förädlade
produkter. En nyckelfråga är förpackningsmaterial och framförallt
användningen av plast. Plastförpackningar är en förutsättning för
god livsmedelssäkerhet och för att kunna minimera matsvinnet
längre ner i värdekedjan, men har samtidigt en negativ påverkan
på miljön och klimatet.
Distribution
Scandi Standard använder transporter mellan varje steg i värde-
kedjan, och såväl levande djur som färdiga produkter transporteras.
Fokus är att hålla avstånden så korta som möjligt, något som är
bra både för miljön och djurvälfärden. Våra produkter når konsu-
menterna genom butiker, restauranger och andra storhushåll som
skolor och sjukhus. Leveranserna sköts i huvudsak av underleve-
rantörer och ibland av kundernas egna distributörer.
Försäljning
Redan dagen efter paketering finns våra kylda produkter på plats
i butik. Scandi Standards säljare hjälper våra återförsäljare i den
direkta marknadsföringen av produkterna och även med att
strukturera exponeringsytorna i butik, både för att optimera för-
säljningen och för att bibehålla en god produktkvalitet.
Konsumtion
Kyckling som livsmedel är en uppskattad och hälsosam protein-
källa med lågt klimatavtryck. Den kyckling som av olika anledningar
inte äts upp ger dock upphov till matsvinn. Vår ambition är att mini-
mera matsvinn i konsumentledet genom att öka medvetenheten
hos konsumenter genom anpassade förpackningsstorlekar.
Redan dagen efter
paketering finns våra
kylda produkter på
plats i butik.
Foder-
produktion
Uppfödning av
föräldradjur Kläckning Uppfödning Slakt
Förädling och
packning Distribution Försäljning
Sverige
Danmark
Norge
Irland
Finland
78% 1% 1% 5% 4% 11%
Scandi Standards verksamhet i värdekedjan uppdelat per land
Ungefärlig distribution av Scandi Standards koldioxidutsläpp i procent fördelat på värdekedjans åtta steg.
27 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Öka värdet på vårt protein Ökad effektivitet och optimerad resursanvändning Bättre tillsammans
Integrerat hållbarhetsarbete
Förvaltningsberättelse ................................................................ 29
Risker och riskhantering..............................................................32
Koncernens finansiella rapporter ...............................................37
Moderbolagets finansiella rapporter ......................................... 41
Noter .............................................................................................43
Förslag till vinstdisposition samt styrelsens
och verkställande direktörens försäkran ................................... 71
Revisionsberättelse .....................................................................72
Fem år i sammandrag .................................................................. 76
Segmentsinformation per kvartal ..............................................77
Alternativa nyckeltal ....................................................................80
Definitioner ...................................................................................81
Finansiella rapporter
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
28 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Förvaltningsbettelse
Styrelsen och verkställande direktören för Scandi Standard
AB (publ), organisationsnummer 556921-0627, med
säte i Stockholm, får härmed avge årsredovisning och
koncernredovisning för verksamhetsåret 2023.
Nettoomsättningen uppgick till 13 014 (12 119) MSEK för helåret
2023. I konstant valuta ökade nettoomsättningen med 4 procent.
Rörelseresultatet (EBIT) ökade till 457 (290) MSEK, motsvarande
en marginal på 3,5 (2,4) procent. Jämförelsestörande poster om
8 () MSEK har redovisats under året.
Resultat efter finansnetto ökade till 333 (186) MSEK.
Årets resultat uppgick till 273 (138) MSEK. Resultat per aktie
uppgick till 4,11 (2,02) SEK.
Operativt kassaflöde uppgick till 671 (197) MSEK.
Den räntebärande nettoskulden minskade till 1 571 (1 983) MSEK.
Styrelsen föreslår en utdelning för räkenskapsåret 2023 om
2,30 SEK (1,15) per aktie motsvarande 150 (75) MSEK till
årsstämman 2024 baserat på antalet utestående aktier per
den 31 december 2023.
Nettoomsättning och resultat
Nettoomsättning
Nettoomsättningen för koncernen uppgick till 13 014 (12 119)
MSEK för helåret 2023. I konstant valuta ökade nettoomsättningen
med 4 procent.
Nettoomsättningen för segment Ready-to-cook, som är
det största segmentet, ökade med 10 procent i justerat valuta,
medan nettoomsättningen minskade med 3 procent i justerad
valuta för segment Ready-to-eat. Förändringen i omsättning för
båda segmenten var framför allt drivet av volym. Se vidare om
segmenten på sid 30.
Resultat
Rörelseresultatet (EBIT) för koncernen uppgick till 457 (290) MSEK
för 2023, motsvarande en rörelsemarginal (EBIT marginal) på
3,5 (2,4) procent.
Rörelseresultatet i segmentet Ready-to-cook uppgick till
261 (47) MSEK. Förbättringen drevs av bättre balans mellan
prisökningar och kostnadsökningar samt förbättringar inom den
danska verksamheten. Förgående år påverkades resultatet av
nedskrivning av anläggningstillgångar samt kompensation kopplat
till en äldre kontraktstvist. Rörelseresultatet för Ready-to-eat
minskade till 158 (209) MSEK, de minskade försäljningsvolymer
resulterade i minskad täckning för fasta kostnader i produktion
samt ökade rörelsekostnader för försäljning och marknadsföring.
Även Övrig verksamhet förbättrades mot föregående år till följd
av ökade priser inom verksamheten för Ingredienser under första
halvåret. Finansnettot för koncernen uppgick till –124 (–105)
MSEK för 2023. Förändringen är främst hänförlig till högre ränte-
kostnader med anledning av ökade basräntor.
Resultat efter finansnetto för koncernen uppgick till 333 (186)
MSEK för 2023.
Skatt på årets resultat för koncernen uppgick till –59 (–47) MSEK
för 2023, motsvarande en effektiv skattesats om 18 (25) procent,
vilket är i linje med förväntan givet resultatförbättringarna och
mixen av skattesatser mellan olika länder.
Årets resultat för koncernen uppgick till 273 (138) MSEK för
2023, motsvarande ett resultat per aktie om 4,11 (2,02) SEK.
% 2023 2022
EBITDA marginal % 6,8 6,0
Rörelsemarginal (EBIT marginal) 3,5 2,4
Justerad EBITDA-marginal
1)
6,7 6,0
Justerad rörelsemarginal
(justerad EBIT marginal)
1)
3,4 2,4
Avkastning på sysselsatt kapital, (ROCE)
1)
11,0 6,7
Avkastning på eget kapital 11,4 6,2
Soliditet 36,0 33,5
Medelantal anställda, antal 3 204 3 294
1)
Justerat för jämförelsestörande poster, se sid 29
2)
Styrelsens förslag till årsstämman 2024
MSEK 2023 2022
Nettoomsättning 13 014 12 119
EBITDA 880 722
Rörelseresultat (EBIT) 457 290
Jämförelsestörande poster
1)
8
Justerad EBITDA
1)
871 722
Justerat rörelseresultat (justerad EBIT)
1)
449 290
Resultat efter finansnetto 333 186
Årets resultat 273 138
Resultat per aktie, SEK 4,11 2,02
Utdelning, SEK 2,30
2)
1,15
Operativt kassaflöde 671 197
Räntebärande nettoskuld 1 571 1 983
Nyckeltal
Kassaflöde och investeringar
Operativt kassaflöde för koncernen uppgick till 671 (197) MSEK för
2023, positivt påverkat av stärkt EBITDA och minskning i rörelse-
kapital jämfört med föregående år. Rörelsekapitalet uppgick per
den 31 december 2023 till –197 (23) MSEK, motsvarande –1,5
(0,2) procent av nettoomsättningen. Förbättringen jämfört med
föregående år kan främst hänföras till en minskning av lager och
minskade kundfordringar men även ökad löneskuld.
Investeringar
Nettoinvesteringarna för koncernen uppgick till 338 (311) MSEK
för 2023. En betydande del avser investeringar i nytt ERP system
för koncernen samt ökad effektivitet och förbättrat utbyte inom
Ready-to-cook.
Cirka 71 (68) procent av investeringarna 2023 avsåg effektivitets-,
produktivitets- och kapacitetshöjande åtgärder och cirka 29 (32)
procent var underhållsinvesteringar.
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
MSEK 2023 2022
Avyttring av Rokkedahl Food Aps 8
Totalt 8
Nyckeltal
29 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Finansiell ställning
Det egna kapitalet hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick
per den 31 december 2023 till 2 398 (2 331) MSEK. Soliditeten
förbättrades till 36,0 (33,5) procent. Avkastningen på eget kapital
var 11,4 (6,2) procent.
Den räntebärande nettoskulden för koncernen uppgick per den
31 december 2023 till 1 571 (1 983) MSEK, vilket var en minskning
med 412 MSEK mot föregående år.
Räntebärande nettoskuld/justerad EBITDA uppgick per den
31 december 2023 till 1,8 (2,7). Likvida medel för koncernen
uppgick per den 31 december 2023 till 4 (3) MSEK, vilket var i linje
mot föregående år. Tillgängliga men inte utnyttjade lånefaciliteter
uppgick vid samma tidpunkt till 1 223 (917) MSEK.
Segmentsinformation
Segment Ready-to-cook
MSEK 2023 2022 Förändring
Nettoomsättning 9 577 8 674 10%
EBITDA 605 406 49%
Rörelseresultat (EBIT) 261 47 460%
Jämförelsestörande poster
1)
8 0
Justerad EBITDA
1)
597 406 47%
Justerat rörelseresultat
(justerad EBIT)
1)
253 47 442%
EBITDA marginal
1)
6,3% 4,7% 1,6ppt
Rörelsemarginal
(EBIT marginal)
1)
2,7% 0,5% 2,2ppt
Justerad EBITDA-marginal
1)
6,2% 4,7% 1,5ppt
Justerad rörelsemarginal
(justerad EBIT marginal)
1)
2,6% 0,5% 2,1ppt
1)
Justerad för jämförelsestörande poster, se sid 29.
Nettoomsättningen för segmentet Ready-to-cook (RTC) var
9 577 (8 674) MSEK vilket var en ökning med 10 procent i justerat
valuta jämfört med föregående år. Ökningen var främst relaterad
till prisökningar men även ökning av såld och processad volym.
Nettoomsättningen inom såväl kylda som frysta produkter ökade
med 10 procent jämfört med föregående år. Nettoomsättningen
inom ljkanalen Dagligvaruhandel ökade med 10 procent medan
Restaurang och Storhushåll ökade med 24 procent.
Nettoomsättningen inom säljkanalen Export ökade med
3 procent.
Rörelseresultatet ökade med 460 procent till 261 (47) MSEK,
motsvarande en marginal på 2,7 (0,5) procent. Rörelseresultat
påverkades positivt av förbättrat resultat i den danska Ready-
to-cook verksamheten där en omställning mot mindre andel
långsamtväxande fåglar succesivt fick effekt. Rörelseresultatet
påverkades även positivt av en jämförelsestörande post om
8 (0) MSEK relaterad till avyttringen av majoritetsägarandelen
i Rokkedahl Food Aps. Se sida 8 för definition avseende segment.
Förändring av räntebärande nettoskuld
MSEK 2023 2022
Räntebärande nettoskuld vid
årets början 1 983 1 980
EBITDA 880 722
Förändringar i rörelsekapital 228 –136
Nettoinvesteringar –338 –311
Övriga rörelseposter –99 –79
Operativt kassaflöde 671 197
Betalda finansiella poster, netto –132 –95
Betald inkomstskatt –54 –55
Utdelning –75 –4
Förvärv och avyttring av verksamhet 126
Övrigt
1)
–124 –45
Minskning (+) / ökning(–) av
räntebärande nettoskuld 412 –3
Räntebärande nettoskuld vid årets slut 1 571 1 983
1)
Övrigt inkluderar i huvudsak valutakurseffekter och nettoförändring
leasingtillgångar.
Segment Ready-to-eat
MSEK 2023 2022 Förändring
Nettoomsättning 2 873 2 949 −3%
EBITDA 215 260 −17%
Rörelseresultat (EBIT) 158 209 −25%
Jämförelsestörande poster
1)
Justerad EBITDA
1)
215 260 −17%
Justerat rörelseresultat
(justerad EBIT)
1)
158 209 −25%
EBITDA marginal
1)
7,5% 8,8% −1,3ppt
Rörelsemarginal
(EBIT marginal)
1)
5,5% 7,1% −1,6ppt
Justerad EBITDA-marginal
1)
7,5% 8,8% −1,3ppt
Justerad rörelsemarginal
(justerad EBIT marginal)
1)
5,5% 7,1% −1,6ppt
1)
Justerad för jämförelsestörande poster, se sid 29.
Nettoomsättningen för segmentet Ready-to-eat (RTE) var 2 873
(2 949) MSEK vilket var en minskning med 3 procent i justerat
valuta jämfört med föregående år. Minskningen var främst rela-
terad till minskning i volym relaterat till ett avslutat kundkontrakt
utanför hemmamarknaderna samt en förbättrad försäljningsmix
mellan både produkter och kunder drivet av riktad produktutveck-
ling och kundstrategiska beslut.
Nettoomsättningen inom säljkanalen Restaurang och Storhus-
håll minskade med 15 procent och Dagligvaruhandel ökade med
12 procent. Nettoomsättningen inom säljkanalen Export ökade
med 47 procent och med 22 procent inom Livsmedelsindustrin
och övrigt.
Rörelseresultatet minskade med 25 procent till 158 (209)
MSEK, motsvarande en marginal på 5,5 (7,1) procent. Rörelseresul-
tatet påverkades positivt av förbättrad mix av såväl produkter som
kunder, men negativt av minskningen i volym samt minskade
kostnadstäckning för fasta kostnader.
Inga jämförelsestörande poster redovisades under 2023 – (–).
Segment Övrigt
Segment Övrigt utgörs av ingredienser och koncerngemensamma
kostnader. Ingredienser är biprodukter främst avsedda för andra
ändamål än livsmedelsanvändning, och används i industriell
produktion av djurfoder och till andra tillämpningar, vilket är i
linje med Scandi Standards ambition att ta tillvara på hela djuret
eftersom det bidrar till ett minimerat produktionsspill och ett lägre
koldioxidavtryck. Ingen enskild del av Övrigt är tillräckligt stor för
att utgöra sitt eget segment.
30 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Ingredienser
Nettoomsättningen för ingredienser uppgick till 564 (496) MSEK
och rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 68 (76) MSEK. Minskningen
i rörelseresultatet (EBIT) drevs framfört allt av minskade marknads-
priser.
Koncerngemensamma kostnader
Koncerngemensamma kostnader om –31 (–41) MSEK ingick i
koncernens rörelseresultat (EBIT). Inga jämförelsestörande poster
redovisades under 2023 – (–) MSEK.
Förvärv och avyttring av verksamhet
Under året har Scandi Standard AB (publ) avyttrat sin majoritets-
ägarandel i Rokkedahl Food Aps. Avyttringen kommer att minska
komplexiteten i produktion och frigöra resurser för att fokusera
på det pågående förbättringsarbetet inom affärsområdet Ready-
to-cook i Danmark. Försäljningspriset uppgick till 15 MSEK och
vinsten uppgick till 8 MSEK.
Scandi Standards finska dotterbolag Naapurin Maalaiskana
Oy har förvärvat Landeli Group Oys Ready-to-eat verksamhet i
Honkajoki. Under de senaste åren har den finska verksamheten
haft en god tillväxt, främst till följd av den fortsatta positiva
utvecklingen av det egna varumärket Naapurin Maalaiskana.
Genom förvärvet tillförs ytterligare kapacitet och en möjlighet
att differentiera verksamheten och stärka varumärket. Köpe-
skillingen uppgick till 46 MSEK.
Scandi Standard-aktien
Aktiekapitalet i Scandi Standard AB (publ) uppgick per den 31
december 2023 till 659 663 (659 663) SEK, fördelat på 66 060 890
(66 060 890) aktier med ett kvotvärde på 0,009986 (0,009986)
SEK per aktie. Varje aktie motsvarar en röst. Det finns endast ett
aktieslag med lika rösträtt och rätt i bolagets vinst och kapital.
Det finns inga begränsningar avseende överlåtelse av aktier,
rösträtter eller rätten att delta i årsstämman. Bolaget har inte heller
ingått några väsentliga avtal som kan påverkas, förändras eller
upphöra om kontrollen över bolaget skulle förändras till följd av
ett offentligt bud om att förvärva aktier i bolaget, med undantag
för koncernens finansieringsavtal. Bolaget har inte kännedom
om några avtal mellan aktieägare som skulle kunna begränsa
rätten att överlåta aktier. Det finns inte heller några bestämmelser
i bolagsordningen avseende utnämning eller entledigande av
styrelseledamöter eller avtal mellan bolaget och styrelseledamöter
eller anställda angående utbetalning av ersättningar om sådana
personer lämnar sina poster, eller om anställningen avslutas till
följd av ett offentligt bud att förvärva bolaget.
De tre största aktieägarna per den 31 december 2023 var Invest-
ment AB Öresund, Euroclear Bank S.A/N.V, W8-IMY (förvaltarbolag
av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och
koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen föreslår att till förfogande stående medel överförs i
ny räkning.
SEK 2023 2022
Överkursfond 570 029 624 645 155 862
Ackumulerat överskott/
underskott 391 539 746 –16 712 342
Årets resultat –782 525 408 252 088
Summa 960 786 845 1 036 695 608
Utdelning till aktieägare på 2,30
(1,15) SEK per aktie 150 252 477 75 126 239
Att överföra i ny räkning 810 354 368 961 569 369
Summa 960 786 845 1 036 695 608
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Gradvis ökande efterfrågan har gjort att vi succesivt kunnat
öka volymerna på flera av våra marknader efter produktions-
neddragningar under 2022 för att kompensera för minskad
efterfrågan i spåren av kraftigt stigande priser drivet av kostnader
på insatsvaror. Under året har den radikala implementationen av
långsamtväxande fåglar i Danmark framgångsrikt reverserats
vilket lett till en succesiv förbättring av resultatet i den danska
Ready-to-cook verksamheten.
Koncernen har också definierat en långsiktig strategi och upp-
daterade finansiella mål som kommunicerades i samband med en
kapitalmarknadsdag i november samt ett omfattande investerings-
program syftande till att nå uppnå uppsatta mål.
Händelser efter balansdagen
Den 15 januari 2024 tillsattes Fredrik Sylwan som ny CFO för
koncernen.
Förslag avseende riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare
Årsstämman 2020 beslutade att fastställa de senaste riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare. Årsstämman 2022
godkände ändrade riktlinjer för pension. Årsstämman 2023
godkände ändrade riktlinjer avseende rörlig lön för VD och ledande
befattningshavare. Övriga delar i riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare fortsätter att vara gällande. Inför årsstämman
2024 har inga ändringar föreslagits. Se not 5 på sidan 51 för de
senaste beslutade riktlinjerna för ersättning till ledande befatt-
ningshavare. För information om ersättningsutskottets arbete se
sidan 121 i Bolagsstyrnings rapporten.
till Grupo Lusiaves) och Lantmännen Animalieinvest AB med ett
innehav i bolaget motsvarande 15,3 procent, över 13,2 procent
respektive 10,0 procent av aktiekapitalet. För information om de
större aktieägarna, se sid 130.
Miljöarbete
Scandi Standard har 13 större produktionsanläggningar, varav fyra
i Sverige, två i Danmark, tre i Norge, två i Irland och två i Finland.
Tillstånd och anmälningar erhålls och sker i enlighet med nationell
och lokal lagstiftning för alla enheter. Direkt miljöpåverkan sker
främst genom buller, utsläpp till luft och vatten samt mellanlagring
av farligt avfall. Under året har två överträdelser av befintliga tillstånd
skett. Båda är engångshändelser relaterade till utsläpp till vatten och
har åtgärdats. Företaget arbetar kontinuerligt med att stärka rutiner
för att snabbare åtgärda identifierade avvikelser. För vidare informa-
tion om Scandi Standards miljöarbete, se Hållbarhetsrapportens
omfattning som framgår av sida 83.
Bolagsstyrningsrapport och Hållbarhetsrapport
I enlighet med Årsredovisningslagen 6 kapitlet 11 § har Scandi
Standard valt att upprätta lagstadgade Bolagsstyrningsrapport
och Hållbarhetsrapport som från den legala årsredovisningen
skilda rapporter. Bolagsstyrningsrapporten återfinns på sid 117
och Hållbarhetsrapporten framgår på sid 82.
Personal
Medelantalet anställda (FTE) uppgick 2023 till 3 204 (3 294).
Se vidare not 5.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 äger rum den 3 maj på IVA Konferenscenter,
Grev Turegatan 16 i Stockholm. Mer information om årsstämman
finns på bolagets webbplats www.investors.scandistandard.com/
sv/stamma.
Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår en utdelning för 2023 på 2,30 (1,15) SEK per
aktie motsvarande en total utdelning på cirka 150 (75) MSEK
baserat på antalet utestående aktier den 31 december 2023, med
undantag för aktier som bolaget väntas inneha på den föreslagna
avstämningsdagen för vinstutdelningen. Den föreslagna utdel-
ningen motsvarar cirka 57 (54) procent av årets resultat justerat för
jämförelsestörande poster.
Bolagets utdelningspolicy är att i genomsnitt över tid dela ut
cirka 60 procent av årets resultat justerat för jämförelsestörande
poster. Utdelningen ska bestämmas så att den föreslagna utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagsverksamheten och
koncernverksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken
31 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Scandi Standards övergripande infrastruktur är en integrerad del av
riskhanteringsramverket och stödjer strategiarbetet för att nå satta
affärsmål. Interna styrdokument vägleder viktiga affärsbeslut,
styrning och kontroll av verksamheten. Stor vikt läggs vid att
upprätthålla en levande riskkultur med tydliga roller, en systematisk
uppföljning och kommunikation gällande risker.
Externa risker utgörs av marknadsrisker, politiska risker och
naturrelaterade risker, vilka är dynamiska och kontinuerligt måste
övervakas. Tydliga ansvarsområden, befogenheter för beslutsfat-
tande, cykliska översyner av strategin och beredskap för störande
händelser är alla viktiga aspekter för att hantera externa risker.
Interna risker utgörs av operativa risker, kulturella risker
och rapporteringsrisker och hanteras genom Scandi Standards
uppförandekod och interna styrdokument som vägleder de dagliga
affärsbesluten. Cykliska granskningar av strategier, beredskap
för störande händelser och försäkringar är relevanta, men risk-
minimering måste samtidigt vara närvarande i vårt dagliga arbete.
Det är av största vikt att uppförandekod och styrdokument är fullt
ut implementerade, genom kontinuerlig utbildning, förstärkning
av riskkulturen, riskgranskningar, styrning och kontrollramverk.
Kontrollramverk
Scandi Standard har åtta sammanlänkade kontrollramverk,
inklusive hälsa och säkerhet, djurvälfärd, livsmedelssäkerhet,
maskinunderhåll, IT och finansiell rapportering.
Riskaptit
Ett företag behöver ha ett strukturerat förhållningssätt till sina
risker, och risker kan accepteras baserat på väsentlighet och
prioritet. Risker måste alltid kommuniceras inom organisationen
när de identifieras och eskaleras enligt denna riskbeskrivning.
För policys inom livsmedelssäkerhet, medarbetarsäkerhet,
djurvälfärd och legala regelverk generellt har koncernen nolltolerans
mot avvikelser. Om avvikelser identifieras, måste processerna
förbättras. Scandi Standard har åtagit sig att följa reglerna och
följer noga utvecklingen av regelverket inom alla regulatoriska
områden som rör bolagets verksamhet.
Scandi Standard accepterar måttliga marknadsrisker för innova-
tion och för att upprätthålla marknadsledarskap, men i allmänhet
kommer koncernen inte att engagera sig i högrisksatsningar som
kan äventyra aktieägarvärdet. Vid förvärv eller andra materiella
investeringar som kräver ytterligare extern finansiering, vägleder
separata beslutsunderlag i bolagets formaliserade investerings-
process dessa beslut.
Riskaptiten relaterad till operationell effektivitet och produktions-
effektivitet är låg.
Försäkring som ett verktyg för riskhantering
I mån av tillgång, har Scandi Standard försäkringar gällande sin
verksamhet och sina tillgångar i den utsträckning som normalt
gäller för företag som bedriver liknande verksamhet. Samtliga
försäkringsavtal ingås med ekonomiskt sunda och välrenom-
merade försäkringsbolag. Koncernens försäkringsstrategi är att
upprätthålla nära relationer med våra försäkringspartners baserat
på transparens, kunskapsdelning och ömsesidigt förtroende.
Känslighetsanalys
Nedan följer en känslighetsanalys med avseende på viktiga fak-
torer som kan påverka koncernens finansiella resultat. Analysen
baseras på data per den 31 december 2023 och utgår från att alla
andra påverkande faktorer är oförändrade.
Känslighetsanalys per den 31 december 2023
1)
Miljoner kronor
Bedömd påverkan
på rörelseresultatet
Vid en förändring på +/–1 % på årsbasis
Genomsnittligt försäljningspris +/–130 (121)
Kostnad för sålda varor +/–115 (110)
Vid förändring av valutakurser
mot SEK med +/–5%
DKK +/–1 (1)
NOK +/–12 (13)
EURO +/–8 (1)
1)
Siffror inom parentes avser föregående år.
En fullständig beskrivning av koncernens finansiella risker åter-
finns i Bolagsstyrningsrapporten se sidan 122 och not 22. Se sidan
117 i bolagsstyrningsrapporten för mer information om viktiga
externa lagar, regler och interna styrdokument. Klimatrelaterade
risker inklusive scenarioanalys rapporteras på sidan 93–94.
En beskrivning av den interna kontrollen i koncernen avseende
den finansiella rapporteringen finns i bolagsstyrningsrapporten på
sidan 122.
Risker och riskhantering
För att uppnå Scandi Standards finansiella, operativa och hållbarhetsmål behöver strategi och genomförande våra intressenters förtroende:
kunder, ägare, anställda, uppfödare, kreditgivare, tillsynsmyndigheter, och samhället i stort. För att leva upp till den uppgiften, har Scandi Standard
ett riskhanteringsramverk för att identifiera, bedöma och hantera risker.
Koncernens riskhanteringsramverk
Infrastruktur
• Regler för bolagsstyrning
• Interna styrdokument
• Ansvar
• Kultur
Affärsstrategiprocess
• Affärsplanering
Dubbel väsentlighetsanalys och sustainability
due diligence
• Beredskapsöversyn för oförutsedda händelser
• Försäkringsrevision
Hantering av
externa risker
Hantering av
interna risker
Affärsmål
32 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Risker Beskrivning Hantering
Beroende av ett
fåtal större kunder
Koncernens fem största kunder stod för cirka 41 procent av nettoomsättningen under 2023
och de tio största stod för cirka 59 procent.
Proaktiv hantering av årliga kundförhandlingar.
Koncernledningen har löpande möten för att gå igenom resultat och ställning,
uppdatera prognoser, samt diskutera kritiska relationsfrågor.
Årlig strategisk översyn av koncentrationsrisker och riskreducerande åtgärder.
Nya trender som kan
leda till lägre efterfrågan
på kyckling
Efterfrågan på koncernens produkter kan påverkas av trender inom hälsa, kost, djurvälfärd,
långsamt växande raser, etiska värderingar kring djurhållning, miljö och klimat.
Internationella och inhemska marknadsundersökningar.
Investeringar i produktutveckling och förädlade produktkategorier.
Koncernövergripande funktioner för hållbarhet, kvalitet och djurvälfärd.
Aktivt arbete med branschorganisationer och återförsäljare för att främja kyckling som
ett attraktivt proteinalternativ och stimulera efterfrågan genom marknadsföring och
kommunikation.
Kontinuerligt fokus på marknadsutveckling i pris och volym, samt att effektivisera
produktionsprocesser.
Flexibilitet genom att kunna öka andelen frysta produkter med längre hållbarhet.
Group Export-funktion som är specialiserad på exportförsäljning för att balansera
eventuellt överutbud till bästa pris.
Betydande skalfördelar och konkurrensfördelar tack vare höga volymer, brett
produktsortiment och starka varumärken.
Överföring av kunskap och praxis mellan länderna.
Förändringar i
detaljhandelns
marknadsföring
Detaljhandeln står för över hälften av koncernens nettoomsättning. Detaljhandelns
marknadsföring i butik och online har en betydande inverkan på konsumenternas
köpbeteende.
Volatilitet i efterfrågan Löpande ökning eller nedgång i efterfrågan kan bland annat leda till lageruppbyggnad.
Priskonkurrens Produktionen av kycklingbaserade livsmedel i Norden och Irland konsolideras till ett fåtal
huvudproducenter i varje land, med hård konkurrens på generiska produkter. Internationell
import förekommer på alla marknader, utom Norge, i olika utsträckning.
Fluktuationer i
exportpriser
Fluktuationer i exportpriser för generiska kycklingdelar som säljs på exportmarknaderna
kan påverka lönsamheten för den danska verksamheten, som har en hög andel export.
Group Export-funktion som är specialiserad på exportförsäljning för att balansera
eventuellt överutbud till bästa pris.
Fortsatt fokus på att driva exportförsäljning av vidareförädlade produkter och minska
exportförsäljningen av standardprodukter.
Förändringar i
inköpskostnader
Kycklingarna kommer huvudsakligen från externa uppfödare på varje lokal marknad.
Koncernen är indirekt exponerad mot foderprisförändringar eftersom det är den mest
betydande kostnadsposten för koncernens kontrakterade uppfödare.
Koncernen är också exponerad för generella kostnadsförändringar, inklusive energi,
transport, försäkring och förpackningsmaterial.
Inköpsavdelningen har ett nära samarbete med leverantörerna för att hantera risker,
finansiell stabilitet, kvalitetssäkringssystem och leveransförmåga.
Koncernens affärsmodell, som generellt möjliggör att fluktuationer i råvarupriser kan
föras över i nästa led, ger en god grund för att hantera pris- och kostnadsökningar över tid.
Den interna planeringsprocessen genom hela värdekedjan följs upp kontinuerligt.
Kontinuerligt samarbete med de kontrakterade uppfödarna gällande investeringar, de
juridiska avtalen och den formella uppföljningen.
Tillgång till fåglar för
att upprätthålla nuvarande
verksamhet och uppnå
tillväxt
Kycklingarna kommer huvudsakligen från externa uppfödare på varje lokal marknad.
Koncernen är beroende av att köpa betydande volymer för att kunna upprätthålla sin
nuvarande verksamhet och uppnå tillväxt.
Externa risker
Scandi Standards externa risker indelas i marknadsrisker, politiska risker och naturrelaterade risker.
Marknadsrisker
33 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Risker Beskrivning Hantering
Politiska risker och
geopolitiska risker
En ökad medvetenhet om klimatförändringarna kan leda till begränsningar av utsläpp som
påverkar miljön, nya regler, eller nya skatter på till exempel energi och transporter.
Nya förutsättningar, såsom klimatbegränsnings- och anpassningsregler, biologisk
mångfald och andra hållbarhetsområden, kan leda till oförutsedda kostnader och kräva
omfattande investeringar.
Geopolitiska risker kan också medföra störningar i leveranskedjor eller ökade kostnader.
Aktiv övervakning av förändring av regelverk, ofta genom branschorganisationer.
Stort fokus på hållbarhet i hela organisationen och värdekedjan.
Certifiering av produktionsanläggningarna i enlighet med globala och ledande standarder.
Koncernen arbetar aktivt för att säkerställa resurseffektivitet i alla delar av värdekedjan
när det gäller användning av energi och vatten samt hantering av avfall och biprodukter.
Strategiska genomgångar av internationella leverantörer för att sprida leveransrisker.
Krishanteringsförfaranden och beredskapsplaner.
Strategiska genomgångar av risker, försäkringar, beredskapsplaner, leverantörer,
styrdokument, kontrollsystem och pågående utvecklingsprogram.
Politiska risker
Risker Beskrivning Hantering
Sjukdomsutbrott
bland djuren
Utbrott av sjukdomar bland djuren inom koncernen, på våra hemmamarknader, på andra
geografiska marknader eller hos konkurrenter kan skada efterfrågan på kycklingprodukter.
Ett utbrott av fågelinfluensa eller liknande virus, kan leda till handelsförbud som begränsar
koncernens exportförsäljning, även om sjukdomen inte har upptäckts i koncernens
värdekedja.
Salmonellainfektion är en ständig utmaning för hela fjäderindustrin.
Nordisk kyckling är av högsta kvalitet tack vare strikta djurhälso- och djurskyddsregler.
Koncernen har lång erfarenhet och väl utvecklade processer genom hela värdekedjan
för att förebygga sjukdomsutbrott.
Ett koncerngemensamt program avseende kvalitetskrav för djurvälfärd gäller för alla
kontrakterade uppfödare, oavsett land.
Strikta kontrollsystem för djurvälfärd för alla djur vid ankomst till slakt, strikta
kontrollsystem för livsmedelssäkerhet.
Koncernen har antagit vetenskapliga klimatmål som under 2023 har validerats av
Science Based Targets, avseende en halvering av Scandi Standards utsläpp fram till 2030,
både i den egna verksamheten och i värdekedjan. För mer information, se avsnittet om
Hållbarhetsrapporten på sidorna 82–114.
Koncernen har genomfört en dubbel väsentlighetsanalys, och har inlett arbetet med att
rapportera i enlighet med CSRD och ESRS.
Krishanteringsförfaranden och beredskapsplaner.
Krispaket från regeringar kan vara aktuella i vissa fall.
Kostnaderna för eventuella skador minimeras genom försäkringslösningar när sådana finns.
Strategiska genomgångar av risker, försäkringar, beredskapsplaner, leverantörer,
styrdokument, kontrollsystem och pågående utvecklingsprogram.
Risker i samband med
klimatförändringar
Klimatförändringar som leder till mer extremt väder kan påverka bolagets värdekedja
negativt, till exempel foderproduktion och säker hantering av varuflödet. Sådana risker kan
vara både kroniska och akuta och beskrivs i mer detalj på sidan 93–94.
Pandemi Utbrottet av en pandemi kan påverka koncernens verksamhet på flera sätt. Koncernens
försäljning till restauranger kan påverkas negativt då besöksnäringen drabbas av ett
pandemiutbrott.
Produktionsförmågan kan också påverkas av hög sjukfrånvaro om medarbetare av andra
skäl inte kan vara på jobbet eller av myndighetsdirektiv som kan påverka förmågan att
upprätthålla produktionen.
Naturrelaterade risker
Risker Beskrivning Hantering
Valutarisker, transaktions-
och omräkningsexponering
Valutarisker finns inom inköp av insatsvaror, exportförsäljning, samt transaktioner inom
koncernen, men i huvudsak sker vår affär på lokala marknader i lokal valuta.
Transaktionsexponeringen avser främst exportförsäljning. Omräkningsexponeringen
är effekten av valutakursförändringar när utländska dotterbolags resultat- och
balansräkningar i DKK, NOK och EUR omräknas till svenska kronor.
Koncernens centrala finansfunktion hanterar de finansiella riskerna utifrån den finanspolicy
som styrelsen har fastställt och riskpolicys för respektive land.
Koncernens valutarisk säkras till viss del genom att vissa lån tas upp i dotterbolagens
relevanta rapportvaluta.
En balanserad kombination av rörlig och fast ränta hanterar ränterisken. Ränterisken
hanteras genom fasta lån, derivat eller en kombination av båda.
Refinansieringsrisken begränsas genom att ha en väldiversifierad grupp av motparter.
Koncernens utestående skulder till kreditgivare, inklusive utestående ränteswappar, hade
per den 31 december 2023 en vägd genomsnittlig löptid om 10 (15) månader.
Den vägda genomsnittliga löptiden för skulder till kreditinstitut uppgick per den 31 december
2023 till 4 (5) år.
För mer information, se not 22.
Ränte-, refinansierings-,
likviditets-, kredit- och
motpartsrisker
Räntebärande skulder exponerar koncernen för ränterisker, det vill säga förändringar i
marknadsräntor som kan påverka det finansiella resultatet och kassaflödet negativt.
Kredit- och motpartsrisker omfattar risken för att en motpart i en transaktion inte kan
fullgöra sina förpliktelser.
Finansiella risker
34 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Interna risker
Scandi Standards interna risker indelas i operativa risker, kulturella risker och rapporteringsrisker.
Operativa risker
Risker Beskrivning Hantering
Störningar i produktionen
eller leveranskedjan
Avvikelser från koncernens standarder kan leda till produktionsutmaningar. Det kan också
förekomma produktionsstörningar på grund av sjukdom hos personalen, brand, utsläpp
eller andra skador på materiella resurser.
Även små störningar i produktionen kan göra det svårt att uppfylla kundernas krav, vilket
ökar risken för att kunderna byter leverantör. Ibland kan kunden också ha rätt till ersättning.
En stor del av koncernens produkter säljs som färskvaror, som på grund av utgångsdatum
måste distribueras och säljas till kunder en kort tid efter produktion.
Interna styrdokument, inklusive uppförandekoden.
Uppförandekod för leverantörer som tillämpar tillbörlig aktsamhet samt systematisk
process för att utvärdera hållbarhets- och kvalitetsrisker hos leverantörer.
Systematiskt arbete för att begränsa risken för förluster och skador samt rutiner för
krishantering och beredskapsplaner för att begränsa effekterna av förluster och skador.
Brandansvariga, rutinmässiga inspektioner och brandlarm på alla platser.
Ständigt fokus på att förbättra arbetsprocesser och kvalitetsledningssystem för att
säkerställa hög djurvälfärd, hög livsmedelskvalitet och medarbetarsäkerhet genom hela
värdekedjan.
Strikta kontrollsystem för djurvälfärd för alla djur vid ankomst till slakt, strikta
kontrollsystem i produktionen, inklusive, fastigheter, maskiner, säkerhet och
livsmedelssäkerhet.
Löpande interna och externa revisioner från myndigheter och kunder.
Vi utför löpande revisioner hos våra leverantörer i enlighet med vår process för utvärdering
och hantering av leverantörsrisker.
Upphandlingsprocess för försäkringar, strukturerad av och genomförd med hjälp av en
ledande försäkringsmäklare med tillgång till och erfarenhet från relevanta internationella
försäkringsmarknader.
Process för att fånga upp lärdomar och dra nytta av erfarenheterna av händelser som
har inträffat.
Årlig medarbetarundersökning med uppföljning och riktade åtgärder, samt
successionsplanering.
Strategiska genomgångar av risker, försäkringar, beredskapsplaner, leverantörer,
styrdokument, kontrollsystem och pågående utvecklingsprogram.
Processbrister gällande
medarbetarsäkerhet
Produktionsmiljön kan vara farlig och strikta regelverk gäller för medarbetarsäkerhet.
Brister i medarbetarsäkerhet kan påverka personalomsättning och bolagets förmåga att
attrahera nya medarbetare.
Processbrister i
produktkvalitet och
produktsäkerhet
De marknader där koncernen är verksam styrs av mycket strikta och omfattande regler
för hygien och livsmedelssäkerhet.
Att leverera mat som är säker att äta är avgörande för koncernens framgång och
överlevnad. Om interna produktionsprocesser eller processer i resten av värdekedjan inte
fungerar som avsett kan det skada produktkvaliteten och produktsäkerheten, vilket leder
till lägre försäljningsvolymer och mindre förtroende för koncernen och dess varumärken.
Processbrister gällande
djurvälfärd
De marknader där koncernen är verksam styrs av mycket strikta och omfattande regler
för djurvälfärd.
Brister i interna produktionsprocesser eller processer i resten av värdekedjan gällande
djurvälfärd kan leda till minskad efterfrågan och agerande från myndigheter.
Försäkringsrisker Koncernen är exponerad för förluster och skador genom sin verksamhet och sina tillgångar.
Kostnaderna för eventuella förluster och skador minimeras genom försäkringslösningar
i linje med branschpraxis.
Försäkring är endast möjlig om de försäkringslösningar som Scandi Standard vill ha eller
har åtagit sig att ha, finns tillgängliga och det inte finns någon garanti för att tillgängliga
försäkringslösningar ges med täckning och/eller premier på önskad nivå.
Brist på informations-
och IT-säkerhet
Om roller och ansvarsfördelning är otydliga inom organisationen och dess information
och IT-system kan avgörande åtgärder, inklusive beslut, kontroller och förändringar, skjutas
upp eller inte vidtas alls förrän koncernen har lidit skada eller vidtas av fel person.
Brist på krishantering
och beredskapsplaner
Eventuella problem med kvaliteten på produkter, produktionsprocesser, djurhållning
eller andra delar av värdekedjan kan minska förtroendet för koncernens varumärken och
resultera i lägre försäljningsvolymer.
35 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Risker Beskrivning Hantering
Brister i företagskultur
som påverkar personal-
omsättningen
Förmåga att attrahera och behålla kompetenta och motiverade medarbetare med rätt
kompetens är avgörande för att driva koncernens utveckling och nå de mål som satts upp.
Brister i ledarskap och kan leda till en dålig kultur med högre personalomsättning och
minskad förmåga att attrahera nya medarbetare.
Interna styrdokument, inklusive bolagsstyrning och uppförandekoden.
Aktiv övervakning av förändring av regelverk, ofta genom branschorganisationer.
Interna kontrollsystem för säkerhet och hälsa.
Onboardingprocesser och utbildningsprogram för medarbetare och chefer.
Aktivt arbete med arbetsgivarmarknadsföring, inklusive ett Graduate-program.
Årlig medarbetarundersökning med uppföljning och riktade åtgärder, samt
successionsplanering.
Vi utför löpande revisioner hos våra leverantörer i enlighet med vår process för utvärdering
och hantering av leverantörsrisker.
Systematiskt arbete och kommunikation för att upprätthålla en sund företagskultur.
Visselblåsarfunktion för att möjliggöra rapportering av olagligt eller oetiskt beteende
som bryter mot koncernens uppförandekod.
Finans- och redovisningsprinciper samt koncernens ramverk för intern kontroll avseende
den finansiella rapporteringen.
Revision, inklusive uppföljning av resultat.
Efterlevnad av exportkontroll.
Strategiska genomgångar av omvärldsanalys, kontrollsystem, medarbetarnöjdhet
och pågående utvecklingsprogram.
Affärsetiska risker och
risker relaterade till hälsa,
säkerhet, mänskliga
rättigheter, miljö och
djurvälfärd
Försvagat förtroende för koncernen och dess varumärken till följd av oetiskt beteende,
bedrägeri, korruption eller mutor.
Risker för hälsa, säkerhet, mänskliga rättigheter, miljö och djurvälfärd kan förekomma
i hela värdekedjan, inklusive på koncernens anläggningar. Detta kan riskera koncernens
anseende, skada förtroendet för koncernen och dess varumärken bland investerare,
kunder och konsumenter och göra det svårare att rekrytera och behålla anställda.
Efterlevnad av externa
lagar och förordningar
samt interna styr-
dokument
Koncernen är verksam i flera länder, vilket innebär att många externa lagar och regler
styr många aspekter av verksamheten. Om dessa inte följs kan det få både juridiska
och ekonomiska konsekvenser som också kan skada koncernens anseende.
Kulturella risker
Risker Beskrivning Hantering
Felaktigheter i
rapporteringen
Felaktigheter kan påverka intern och extern rapportering, generellt och specifikt den
finansiella rapporteringen.
Finans- och redovisningshandbok.
Ramverk för intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen. För information,
se bolagsstyrningsrapporten på sidan 117.
Strategiska genomgångar av risker, styrdokument, kontrollsystem och pågående
utvecklingsprogram.
Intern och extern revision.
IT-relaterade risker Bristande informationssäkerhet och IT-säkerhet, inklusive cybersäkerhet, störningar
eller fel i kritiska IT-system, kan påverka både intern och extern rapportering i allmänhet
och specifikt den finansiella rapporteringen.
Policy för IT-säkerhet.
Styrprocesser för och rutiner för förändringar i IT-system.
Rapporteringsrisker
36 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse
Risker och riskhantering
Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
37 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Koncernens finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning
MSEK
Not
2023
2022
1, 2, 3, 26
Nettoomsättning
4
13 014
12 119
4
37
25
Förändring i lager av färdiga varor
och produkter i arbete
98
112
Råmaterial och förnödenheter
8 107
7 809
Personalkostnader
5
2 430
2 136
Av- och nedskrivningar
6
424
434
Övriga rörelsekostnader
7, 9
1 535
1 589
Resultat från andelar i intresseföretag
14
1
2
Rörelseresultat
457
290
Finansiella intäkter
8, 9
4
1
Finansiella kostnader
8, 9
128
105
Resultat efter finansnetto
333
186
Skatt på årets resultat
10
59
47
Årets resultat
273
138
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
269
132
Innehav utan bestämmande inflytande
4
6
Genomsnittligt antal aktier
65 327 164
65 327 164
Resultat per aktie före utspädning, SEK
4,11
2,02
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
4,11
2,02
Antal aktier vid periodens slut
66 060 890
66 060 890
Koncernens rapport över totalresultat
MSEK
Not
2023
2022
Årets resultat
273
138
Övrigt totalresultat
Poster som inte kommer att omklassificeras
till resultaträkningen
Aktuariella vinster och förluster i förmånsbaserade
pensionsplaner
23
15
28
Skatt på aktuariella vinster och förluster
23
3
6
Summa
12
22
Poster som kommer eller kan komma att
omklassificeras till resultaträkningen
Kassaflödessäkringar
102
96
Valutakursdifferenser från omräkning av
utlandsverksamhet
38
182
Resultat från valutasäkring av nettoinvesteringar
i utlandsverksamhet
4
29
Skatt hänförlig till poster som kommer att
omklassificeras till resultaträkningen, netto
20
20
Summa
116
229
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
128
251
Summa totalresultat för året
146
389
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
141
383
Innehav utan bestämmande inflytande
4
6
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering
Finansiella rapporter
Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
38 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Koncernens rapport över finansiell ställning
MSEK
Not
31 dec 2023
31 dec 2022
1, 2, 3, 26, 28, 32
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Goodwill
11
950
971
Övriga immateriella anläggningstillgångar
11
933
915
Materiella anläggningstillgångar
12
1 958
1 995
Nyttjanderättstillgångar
13
373
393
Andelar i intresseföretag
14
51
51
Överskott i fonderade pensioner
23
55
64
Derivatinstrument finansiella
15, 22
7
18
Derivatinstrument operationella
15, 22
18
Finansiella anläggningstillgångar
15
14
4
Uppskjutna skattefordringar
10
82
90
Summa anläggningstillgångar
4 422
4 520
Omsättningstillgångar
Biologiska tillgångar
16
121
110
Varulager
17
815
930
Kundfordringar
18
1 044
1 095
Övriga kortfristiga fordringar
18
112
109
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
18
130
150
Derivatinstrument finansiella
22
3
0
Derivatinstrument operationella
22
49
Likvida medel
19
4
3
Summa omsättningstillgångar
2 230
2 446
SUMMA TILLGÅNGAR
6 652
6 965
MSEK
Not
31 dec 2023
31 dec 2022
1, 2, 3, 26, 28, 32, 35
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
571
646
Reserver
238
354
Balanserade vinstmedel
1 588
1 331
Eget kapital hänförligt till moderbolagets
aktieägare
2 398
2 331
Innehav utan bestämmande inflytande
0
2
Summa eget kapital
20
2 397
2 334
Skulder
Långfristiga skulder
Långfristig del av räntebärande skulder
21, 22
1 198
1 582
Långfristiga leasingskulder
21, 22
311
346
Derivatinstrument operationella
21, 22
13
Avsättningar för pensionsförpliktelser
23
3
3
Övriga avsättningar
24
12
11
Uppskjutna skatteskulder
10
163
211
Övriga långfristiga skulder
22
73
71
Summa långfristiga skulder
1 773
2 225
Kortfristiga skulder
Kortfristiga leasingskulder
21, 22, 25
76
75
Derivatinstrument operationella
21, 22
14
Leverantörsskulder
25
1 620
1 619
Skatteskulder
10
66
56
Övriga kortfristiga skulder
22, 25
18
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
22, 25
688
657
Summa kortfristiga skulder
2 482
2 407
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
6 652
6 965
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering
Finansiella rapporter
Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
39 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt Eget kapital Innehav utan Summa
Aktie- tillskjutet Säkrings- Omräknings- Balanserade hänförligt till moder- bestämmande eget
MSEK
Not
kapitalkapital reserv reserv vinstmedel bolagets ägareinflytandekapital
20
Utgående balans den 31 dec 2021
1
646
11
136
1 180
1 951
0
1 951
Ingående balans 1 jan 2022
1
646
11
136
1 180
1 951
0
1 951
Årets resultat
132
132
6
138
Aktuariella vinster och förluster i pensionsplaner
28
28
28
Kassaflödessäkringar
96
96
96
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
182
182
182
Resultat från säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet
29
29
29
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat
20
6
26
26
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
76
152
154
383
6
389
Utdelning
4
4
Långsiktigt incitamentsprogram (LTIP)
3
3
3
Transaktioner med ägarna
3
3
4
7
Utgående balans den 31 dec 2022
1
646
65
289
1 331
2 331
2
2 334
Ingående balans 1 jan 2023
1
646
65
289
1 331
2 331
2
2 334
Årets resultat
269
269
4
273
Aktuariella vinster och förluster i pensionsplaner
15
15
15
Kassaflödessäkringar
102
102
102
Omräkningsdifferens på utländsk verksamhet
38
38
38
Resultat från säkring av nettoinvestering i utländsk verksamhet
4
4
4
Skatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat
20
3
23
23
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
81
34
257
141
4
146
Utdelning
75
75
75
Långsiktigt incitamentsprogram (LTIP)
0
0
0
Övrigt
6
6
Transaktioner med ägarna
75
0
75
6
82
Utgående balans den 31 dec 2023
1
571
16
255
1 588
2 398
0
2 397
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering
Finansiella rapporter
Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
40 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
Not
2023
2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat
457
290
Justering för icke kassaflödespåverkande poster
425
441
Betalda finansiella poster netto
30:1
132
95
Betald inkomstskatt
54
55
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring i rörelsekapital
695
581
Förändringar av varulager och av biologiska tillgångar
95
107
Förändringar av rörelsefordringar
40
301
Förändringar av rörelseskulder
93
272
Förändringar i rörelsekapital
228
136
Kassaflöde från den löpande verksamheten
923
445
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i nyttjanderättstillgångar
1
3
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
84
31
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
254
280
Avyttring och förvärv av verksamhet
30:2
34
Kassaflöden från investeringsverksamheten
373
314
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Nyupptagna lån
30:4
184
2 561
Återbetalning av lån
30:4
561
2 930
Förändring checkkredit
16
3
Utbetalningar avseende amortering av leasingskulder
30:4
100
85
Utdelning
75
4
Återköp egna aktier
Övrigt
18
13
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
554
468
Årets kassaflöde
4
337
Likvida medel vid periodens början
3
350
Kursdifferens i likvida medel
6
10
Årets kassaflöde
4
337
Likvida medel vid årets slut
30:3
4
3
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering
Finansiella rapporter
Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
41 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Moderbolagets finansiella rapporter
Moderbolaget Scandi Standard AB (publ) äger aktier i dotterföretag där verksamheten bedrivs.
Denna verksamhet framgår av avsnittet som beskriver koncernen. I moderbolaget bedrivs ingen verksamhet och där finns inga anställda.
Moderbolagets rapport över finansiell ställning
MSEK Not 31 dec 2023 31 dec 2022
32,35
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Andelar i dotterföretag 33 938 938
Fordringar hos koncernföretag 34
Summa anläggningstillgångar 938 938
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 24 99
Likvida medel 0 0
Summa omsättningstillgångar 24 99
SUMMA TILLGÅNGAR 962 1 037
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundna reserver
Aktiekapital 1 1
Fritt eget kapital
Överkursfond 570 645
Balanserade vinstmedel 392 –17
Årets resultat –1 408
Summa eget kapital 961 1 037
Kortfristiga skulder
Skatteskulder
Skulder till koncernföretag 34 0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 0
Summa kortfristiga skulder 0 0
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 962 1 037
Moderbolagets resultaträkning
MSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning
Rörelsekostnader 31 0 0
Rörelseresultat 0 0
Finansnetto
1)
1 395
Resultat efter finansnetto –1 395
Koncernbidrag 0 13
Skatt på årets resultat 0
Årets resultat –1 408
1)
Avser i huvudsak utdelning från dotterbolag
Moderbolagets rapport över totalresultat
MSEK Not 2023 2022
Årets resultat –1 408
Övrigt totalresultat för året, netto efter skatt
Summa totalresultat för året –1 408
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering
Finansiella rapporter
Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
42 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
MSEK
Not
Aktie-
kapital
Överkurs-
fond
Fritt eget
kapital
Summa eget
kapital
20
Eget kapital den 1 jan 2022 1 645 -17 629
Årets resultat 408 408
Utdelning
Återköp egna aktier
Eget kapital den 31 dec 2022 1 645 391 1 037
Eget kapital den 1 jan 2023 1 645 391 1 037
Årets resultat –1 –1
Utdelning –75 –75
Återköp egna aktier
Eget kapital den 31 dec 2023 1 570 390 961
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK 2023 2022
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Rörelseresultat 0 0
Betalda finansiella poster netto –1 –2
Betald inkomstskatt
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändring i rörelsekapital –1 –2
Förändring av rörelsefordringar
0 0
Förändring av rörelseskulder 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten –1 –2
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Utlåning till dotterföretag 63 –400
Utdelning –75 400
Återköp egna aktier
Koncernbidrag 13 2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 1 2
Årets kassaflöde 0 0
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering
Finansiella rapporter
Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 1 Redovisningsprinciper 44
Not 2 Viktiga bedömningar, uppskattningar och
antaganden för redovisningsändamål 48
Not 3 Segmentsrapportering 49
Not 4 Intäkternas fördelning 50
Not 5 Anställda och personalkostnader 51
Not 6 Avskrivning och nedskrivning av materiella
och immateriella anläggningstillgångar samt av
nyttjanderättstillgångar 54
Not 7 Arvode och kostnadsersättning till revisorer 54
Not 8 Finansiella intäkter och kostnader 55
Not 9 Valutakursdifferenser som påverkat resultatet 55
Not 10 Skatt 55
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar 57
Not 12 Materiella anläggningstillgångar 58
Not 13 Nyttjanderättstillgångar 58
Not 14 Andelar i intresseföretag 59
Not 15 Långfristiga finansiella tillgångar 59
Not 16 Biologiska tillgångar 59
Not 17 Varulager 59
Not 18 Kundfordringar och övriga fordringar 60
Not 19 Kortfristiga räntebärande tillgångar
och likvida medel 60
Not 20 Eget kapital 61
Not 21 Räntebärande skulder 62
Not 22 Finansiella instrument och finansiell riskhantering 62
Not 23 Pensioner 66
Not 24 Övriga avsättningar 68
Not 25 Leverantörsskulder och övriga skulder 68
Not 26 Transaktioner med närstående 68
Not 27 Förvärvade och avyttrade verksamheter 68
Not 28 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 69
Not 29 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång 69
Not 30 Noter till kassaflödesanalysen 69
Noter till moderbolagets finansiella rapporter
Not 31 Arvode och kostnadsersättning till revisorer 70
Not 32 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 70
Not 33 Andelar i dotterföretag 70
Not 34 Finansiella instrument 70
Not 35 Förslag till vinstdisposition 70
Noter till koncernens och moderbolagets
finansiella rapporter
Noter till koncernens finansiella rapporter
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
43 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Noter till koncernens
finansiella rapporter
FÖRETAGSINFORMATION
Moderbolaget, Scandi Standard AB (publ) är ett aktiebolag med
säte i Stockholm, Sverige. Organisationsnumret är 556921–0627.
Koncernens verksamhet beskrivs i förvaltningsberättelsen.
Årsredovisningen för 2023 föreläggs årsstämman för fastställande
den 3 maj 2024.
Not 1 Redovisningsprinciper
De viktigaste redovisningsprinciperna som tillämpats vid upp-
rättandet av denna årsredovisning beskrivs översiktligt i denna
not eller i respektive not. Samma principer tillämpas normalt i
såväl moderbolag som koncern. I de fall moderbolaget tillämpar
andra principer än koncernen anges dessa principer under en
särskild rubrik.
GRUND FÖR RAPPORTERNAS UPPRÄTTANDE
Scandi Standards koncernredovisning har upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de
antagits av EU och enligt årsredovisningslagen. IFRS innefattar även
International Accounting Standards (IAS) och tolkningar från IFRS
Interpretations Committee (IFRS IC). Utöver årsredovisningslagen
och IFRS tillämpas även Rådet för hållbarhets- och finansiell rappor-
terings rekommendation RFR 1, Kompletterande redovisningsregler
för koncerner.
Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen samt Rådet för hållbarhets- och finansiell
rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska
personer. Belopp i MSEK om inget annat anges .
Scandi Standard tillämpar anskaffningsvärdemetoden vid
värdering av tillgångar och skulder utom vad gäller derivatinstru-
ment och kategorin ”finansiella tillgångar och skulder värderade till
verkligt värde via resultaträkningen” samt för biologiska tillgångar,
som värderas till verkligt värde med avdrag för försäljningsomkost-
nader enligt IAS 41. I moderbolaget värderas inte dessa finansiella
tillgångar och skulder till verkligt värde. Anläggningstillgångar och
långfristiga skulder består i allt väsentligt enbart av belopp som
förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat
från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder
består i allt väsentligt enbart av belopp som förväntas återvinnas
eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.
Det förekommer att totalsumman i tabeller och räkningar inte
summerar på grund av avrundningsdifferenser. Syftet är att varje
delrad ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan
avrundningsdifferenser uppstå.
Standarder, ändringar och tolkningar godkända av EU
som koncernen tillämpar och som trätt i kraft 2023.
Nya och ändrade standarder som tillämpas av koncernen
Följande standarder och ändringar tillämpas av koncernen för
första gången för räkenskapsår som börjar 1 januari 2023:
International Tax Reform – Pillar Two Model Rules
(ändringar av IAS 12).
Är OECD’s modellregler för en global minimiskatt för vissa multi-
nationella koncerner. Koncernen omfattas av OECD:s modellregler
samt EUs direktiv för Pelare 2. Lagstiftning avseende detta har
antagits i Sverige, där Scandi Standard har sitt säte, och kommer
att träda i kraft den 1 januari 2024. Då lagstiftningen om Pelare 2
inte hade trätt i kraft på balansdagen har koncernen ingen relaterad
aktuell skatt att ta hänsyn till. Pelar två är en global minimiskatt på
15% som införs för bolag i varje land där verksamhet bedrivs. Om
den effektiva beskattningen, beräknad utifrån en särskild skatte-
bas, i någon av jurisdiktion understiger 15 procent tillser reglerna
att kompletterande tilläggsskatt tas ut. I samband med det har det
tagits fram lättnadsregler så kallade ”Safe Harbours” som ska gälla
under en övergångsperiod och syftar till att undanta jurisdiktioner
som anses ha låg risk från ett Pillar II perspektiv, från att behöva
göra de fullständiga beräkningarna som krävs enligt huvudreglerna
och därmed även att behöva betala tilläggsskatt.
Koncernen har analyserat vilka effekter reglerna skulle få på
koncernens skatteberäkningar om reglerna hade varit gällande
2022, 2023 samt gjort en prognos för 2024. Därvid har det identi-
fierats en eventuell exponering för tilläggsskatt i Irland, men någon
väsentlig påverkan på koncernens skattekostnad förväntas inte.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder som
härrör från en enda transaktion (ändringar av IAS 12)
Upplysningar om redovisningsprinciper (ändringar av IAS 1 och
IFRS Practice Statement 2)
IFRS 17 Försäkringsavtal
Ändringarna som anges har inte haft någon väsentlig inverkan på
koncernen.
Nya standarder och tolkningar som ännu inte har tillämpats
Vissa ändringar i standarder som har publicerats träder i kraft för
räkenskapsår som börjar den 1 januari 2024 eller senare och har
inte förtidstillämpats vid upprättandet av denna finansiella rapport:
Klassificering av skulder som kortfristiga eller långfristiga samt
långfristiga skulder med covenanter (ändringar av IAS 1)
Supplier finance arrangements (ändringar av IFRS 7 och IAS 7)
Leasingskuld i sale-leaseback transaktioner (ändringar IFRS 16)
Lack of Exchangeability (ändringar av IAS 21)
Dessa nya ändringar väntas inte ha en väsentlig inverkan på
koncernens finansiella rapporter.
KONCERNREDOVISNING
Koncernens bokslut omfattar bokslut för moderbolaget och
dotterbolag över vilka moderbolaget innehar bestämmande infly-
tande. Bestämmande inflytande föreligger när Scandi Standard
koncernen exponeras för, eller har rätt till, rörliga avkastningen från
sitt innehav i företaget och har möjlighet att påverka avkastningen
genom att utöva ett bestämmande inflytande över företaget .
Innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmeto-
den när Scandi Standard har ett betydande men inte bestäm-
mande inflytande. Koncerninterna transaktioner, såväl fordringar
och skulder som intäkter och kostnader samt orealiserade resultat,
elimineras i koncernredovisningen.
Läs mer i Not 14 Andelar i intresseföretag
Läs mer i Not 26 Transaktioner med närstående
Läs mer i Not 27 Förvärv och Avyttringar
Läs mer i Not 33 Andelar i dotterföretag
Omräkning av utländska koncernföretag
Balansräkningar och resultaträkningar i samtliga koncernföretag,
med annan funktionell valuta än rapporteringsvalutan, räknas om
till koncernens rapporteringsvaluta enligt följande:
Tillgångar och skulder räknas om till balansdagskursen per
respektive bokslutsdag som redovisas i balansräkningen.
Intäkter och kostnader räknas om till genomsnittskursen för
respektive år som redovisas i resultaträkningen och rapport över
totalresultatet.
Alla omräkningsdifferenser som uppkommer redovisas som en
separat post under övrigt totalresultat i rapport över totalresultatet.
I de fall nettoinvesteringar i utländsk verksamhet säkrats med
finansiella instrument, redovisas även valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkning av dessa instrument i rapporten över
totalresultatet. Vid avyttring av ett utländskt bolag redovisas
ackumulerade omräkningsdifferenser och valutakursdifferenser
på eventuella finansiella instrument som innehafts för att säkra
nettoinvesteringen i bolaget, som en del i redovisat realisations-
resultat.
Goodwill och justeringar till verkligt värde som uppkommer vid
förvärv av en utländsk verksamhet behandlas som tillgångar och
skulder i den utländska verksamheten och omräknas enligt
samma principer som verksamheten.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
44 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
De olika enheterna inom koncernen redovisar i den valuta som
används i den ekonomiska miljö där respektive bolag huvudsakligen
är verksamt (den funktionella valutan).
Koncernredovisningen är upprättad i svenska kronor (SEK),
som är moderbolagets funktionella valuta och rapporteringsvaluta.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till funktionell valuta
enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen . Fordringar
och skulder i utländsk valuta omvärderas till balansdagens kurser
vid varje bokslutstillfälle. Kursdifferenser som uppkommer
vid sådan omvärdering, samt vid betalning av transaktionen,
redovisas i resultaträkningen. Kursdifferenser som uppkommer
vid omvärdering av poster som utgör säkringstransaktioner, och
som uppfyller villkoren för säkringsredovisning, redovisas dock i
övrigt totalresultat. Vinster och förluster på rörelsens fordringar
och skulder nettoredovisas och redovisas inom rörelseresultatet.
Vinster och förluster på upplåning och finansiella placeringar
redovisas som finansiella poster.
Valutakursdifferenser på fordringar som utgör en utvidgad
investering i dotterföretag redovisas via övrigt totalresultat på
samma sätt som omräkningsdifferenser avseende investeringar
i utländska dotterföretag.
Koncernens viktigaste valutor, utöver SEK, 2023
SEK Genomsnittskurs Balansdagens kurs
DKK 1,5403 1,4888
NOK 1,0054 0,9871
EUR 11,4766 11,096
SEGMENTSRAPPORTERING
Redovisade rörelsesegment överensstämmer med den interna
rapportering som lämnas till högsta verkställande beslutsfattaren,
som är den som tilldelar resurser och bedömer rörelsesegmentens
resultat. I Scandi Standard har denna funktion identifierats som
verkställande direktör som, på styrelsens uppdrag, sköter den
löpande förvaltningen och styrningen.
Rörelsesegmenten överensstämmer med koncernens opera-
tiva organisation där verksamheten är indelad i segment Ready-
to-cook och Ready-to-eat. Verksamhet som inte ingår i segmenten
Ready-to-cook och Ready-to-eat samt koncerngemensamma
funktioner redovisas som Övrigt. Ytterligare beskrivning av seg-
menten återfinns i not 3.
Segmenten ansvarar för sitt rörelseresultat och de tillgångar
och skulder som används i den egna verksamheten, det operativa
kapitalet. Finansiella poster och skatter ligger inte inom segmentens
ansvar utan redovisas centralt för koncernen. Samma redovis-
ningsprinciper används inom segmenten som för koncernen
förutom vad gäller redovisning av finansiella instrument (IFRS 9
tillämpas endast på koncernnivå).
Transaktioner mellan segmenten och även gentemot övrig
verksamhet görs till marknadsmässiga villkor.
INTÄKTER
Nettoomsättning
Intäkter från försäljning av varor för de huvudsakliga verksamheterna
som omfattar försäljning av produkter redovisas när köparen erhåller
kontroll över en produkt. Koncernen bedömer att denna tidpunkt
i huvudsak intffar vid leverans till kund i enlighet med aktuella
leveransvillkor i ingångna avtal.
Intäkter redovisas till transaktionspris, vilket utgörs av den
ersättning koncernen förväntar sig ha rätt att erhålla i utbyte mot
att överföring av varor och tjänster sker. Vid fastställande av trans-
aktionspriset beaktas främst eventuella rabatter men även eventu-
ella åtaganden gällande varor som kunden inte lyckas sälja vidare.
Betalning sker utifrån överenskomna betalningsvillkor i ingångna
avtal, vilket i normalfallet sker vid en tidpunkt som inträffar efter det
att leverans har skett.
Nettoomsättningen innefattar fakturerad försäljning avseende
huvudaktiviteter. Huvuddelen av koncernens intäkter kommer från
försäljning av tillverkade varor.
SKATT
Koncernens skattekostnad består av aktuell skatt och uppskjuten
skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen utom då den underlig-
gande transaktionen redovisas i övrigt totalresultat, då tillhörande
skatt också redovisas i övrigt totalresultat. Aktuell skatt är skatt som
ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år. I aktuell skatt ingår även
justeringar av aktuell skatt som kan hänföras till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt redovisas enligt balansräkningsmetoden för
alla temporära skillnader som uppkommer mellan det skatte-
mässiga värdet och det redovisade värdet på tillgångar och skulder.
Uppskjuten skatt värderas till nominellt belopp och beräknas med
tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade
eller aviserade per balansdagen. Uppskjutna skatter avseende
temporära skillnader som hänför sig till andelar i dotter- och
intresse företag redovisas inte, då Scandi Standard i samtliga fall
kan styra tidpunkten för återföringen av dessa och det inte bedöms
sannolikt att återföring sker inom en snar framtid.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära
skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det
bedöms sannolikt att dessa kommer att medföra lägre skatte-
utbetalningar i framtiden.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
nettoredovisas när de är hänförliga till samma skattemyndighet
och berörda bolag har en legal rätt att kvitta skattefordringar
mot skatteskulder .
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar som Goodwill, varumärken och kund- och
leverantörsrelationer identifieras och värderas normalt i samband
med bolagsförvärv. Utgifter för internt genererade varumärken,
kundrelationer liksom internt genererad Goodwill, redovisas i
resultaträkningen som kostnad då de uppkommer .
Goodwill
Värdet på Goodwill hänförs till de kassagenererande enheter inom
ett rörelsesegment, som förväntas bli gynnade av det förvärv
som givit upphov till Goodwillposten. Goodwill redovisas till
anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar
och testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov.
Nedskrivning av Goodwill återförs inte.
Goodwill som uppstår vid förvärv av intresseföretag inkluderas
i redovisat värde på intresseföretaget och nedskrivningstestas
som en del av värdet på det totala innehavet i intresseföretaget.
Varumärken
Värdet på varumärken redovisas till anskaffningsvärde efter
eventuella ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar. Varu-
märken med en obestämbar nyttjandeperiod skrivs inte av utan
testas årligen vad gäller nedskrivningsbehov, på motsvarande sätt
som för Goodwill. Konsumentvarumärken som Scandi Standard
avser fortsätta använda under överskådlig tid framåt och som
har ett anskaffningsvärde på minst 10 MSEK klassificeras som
varumärke med obestämbar nyttjandeperiod.
Värdering av varumärken som identifierats i ett bolagsförvärv
görs enligt Relief from Royalty-metoden.
Varumärken inom Sverige, Danmark och Norge har obestämbar
nyttjandeperiod, några nyttjandeperioder har därför inte fastställts.
Varumärken inom Irland har en bedömd nyttjandeperiod på 20 år .
Kund- och leverantörsrelationer
I samband med bolagsförvärv identifieras immateriella tillgångar
i form av kund- respektive leverantörsrelationer. Värdet på dessa
bedöms utifrån övervärdesmetoden (Multi Period Excess Earning)
samt eventuell annan relevant information och redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för ackumulerade avskrivningar
och ackumulerade nedskrivningar.
Befintliga kundrelationer bedöms för närvarande ha en total
nyttjandeperiod på 8, 10 eller 20 år och befintliga leverantörsrela-
tioner en nyttjandeperiod på 5 eller 10 år.
Not 1 Redovisningsprinciper forts.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
45 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Forskning och utveckling
Någon forskning bedrivs inte inom koncernen. Utgifter för
utveckling redovisas som immateriell tillgång endast under förut-
sättning att det är tekniskt och finansiellt möjligt att färdigställa
tillgången, att den bedöms ge framtida ekonomiska fördelar, att
anskaffningsvärdet på tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt
sätt och att utvecklingsarbetet är mer omfattande. För närvarande
innebär detta att samtliga utgifter för utveckling av kommersiella
produkter och liknande kostnadsförs när de uppstår. För utgifter
av utveckling av affärsrelaterade IS/IT-system har Scandi Standard
gjort en utvärdering om uppsättningen av molnbaserade lösningen
för det nya affärssystemet kan aktiveras som en immateriell
tillgång baserat på gällande regelverk. Eftersom det finns en
avtalsenlig rätt att ta programvaran i koncernens besittning under
avtalsperioden utan betydande påföljd samt möjligheten att köra
programvaran på koncernens egen hårdvara alternativt kontrakt
med en part som inte är relaterad till leverantören för att vara
värd för programvaran har utgifterna för det nya affärssystemet
aktiverats. Aktiverade utgifter skrivs av linjärt under en bedömd
nyttjandeperiod på 5 till 10 år .
Nedskrivningar
Immateriella tillgångar som har en obestämbar nyttjandeperiod
skrivs inte av utan prövas årligen, eller oftare vid indikation,
avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Det redovisade värdet
på tillgångar som skrivs av prövas fortlöpande. Vid varje boksluts-
tillfälle görs en bedömning om det föreligger någon indikation på att
tillgångarnas värde minskat så att det föreligger ett nedskrivnings-
behov. För dessa tillgångar, liksom för tillgångar med obestämbar
nyttjandeperiod, beräknas tillgångens återvinningsvärde. Med
återvinningsvärde avses det högsta av en tillgångs verkliga värde,
med avdrag för försäljningskostnader, och dess nyttjandevärde.
Nedskrivning görs till återvinningsvärdet om detta understiger
det redovisade värdet.
För en tillgång som är beroende av att andra tillgångar genererar
kassaflöden beräknas nyttjandevärdet för den minsta kassagene-
rerande enhet som tillgången tillhör. Goodwill hänförs alltid till de
kassagenerande enheter som gynnas av det förvärv som genererat
Goodwill.
Med en tillgångs nyttjandevärde avses nuvärdet av de bedömda
framtida kassaflöden som förväntas uppstå när tillgången används,
och det beräknade restvärdet vid slutet av nyttjandeperioden. Vid
beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden
med en räntesats före skatt som tar hänsyn till marknadens
bedömning av riskfri ränta och risk förknippad med den specifika
tillgången.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
ackumulerade nedskrivningar. Vid stora investeringar, där det
totala investeringsvärdet uppgår till minst 100 MSEK och inves-
teringstiden omfattar minst 12 månader, inkluderas ränta under
byggnadstiden i tillgångens anskaffningsvärde.
Avskrivningsprinciper för materiella anläggningstillgångar
Mark förutsätts ha en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs
därför inte av. Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade
nyttjandeperiod. Varje del av en större materiell anläggningstill-
gång, med ett anskaffningsvärde som är betydande i relation till
tillgångens sammanlagda anskaffningsvärde och en nyttjande-
period som väsentligt avviker från resten av tillgången, skrivs av
separat. Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder prövas
minst en gång per år och justeras vid behov.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Byggnader 25–30 år
Fastighetsinventarier 10–25 år
Maskiner, tekniska anläggningar 5–20 år
Inventarier, verktyg 5–15 år
Fordon 5–10 år
Kontorsutrustning 5–10 år
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
Leasingavtal redovisas i rapporten över finansiell ställning,
klassificerade som nyttjanderättstillgångar och leasingskulder.
Vid leasingavtalets startdatum ska en nyttjanderättstillgång och
en finansiell skuld redovisas. Undantag, utgörs av kortfristiga
leasingavtal (kortare än ett år) och leasingavtal med lågt under-
liggande värde (riktmärke under 50 KSEK). Dessa redovisas inte
som nyttjanderättstillgång och leasingskulder. Hyreskostnaderna
redovisas linjärt över leasingperioden. För ytterligare information
hänvisas till not 13.
Nyttjanderättstillgången värderas initialt till ett anskaffnings-
värde som omfattar det initiala beloppet för leasingskulden juste-
rat för eventuella leasingavgifter som erlades på eller före inled-
ningsdagen plus eventuella initiala direkta utgifter och en uppskatt-
ning av kostnader för att återställa underliggande tillgång.
Leasingskulden uppskattas initialt till nuvärdet av utestående
leasingavgifter, diskonterade med hjälp av den implicita räntan i
leasingavtalet eller, om denna ränta inte kan bestämmas lätt,
koncernens marginella låneränta. I allmänhet använder koncernen
sin marginella upplåningsränta som diskonteringsränta. Ränte-
kostnader redovisas separat. När leasingavtalets längd fastställs,
beaktar företaget tillgänglig information som ger ett ekonomiskt
incitament att utnyttja en förlängningsoption, eller inte utnyttja
möjligheten att säga upp leasingavtalet. Förlängnings optioner
inkluderas endast i leasingperioden om leasetagaren är rimligt
säker på att utnyttja denna möjlighet och perioder som omfattas
av en möjlighet att säga upp leasingavtalet inkluderas endast i
leasingperioden om leasetagaren är rimligt säker på att inte
utnyttja denna möjlighet.
Omvärdering av leasingskulder sker när förändringar i framtida
leasingavgifter uppkommer, genom förändring av index, pris eller
om koncernen ändrar sin bedömning av om den kommer att utöva
ett köp, förlängning eller avsluta leasingavtalet. Omvärderings-
beloppet för leasingskulden redovisas därvid också som en juste-
ring av nyttjanderätten.
Nyttjanderätten skrivs av linjärt över den kortaste av tillgångens
nyttjandeperiod och leasingavtalets längd. Leasingtillgången
justeras periodiskt för vissa omvärderingar av leasingskulden och
eventuella nedskrivningar.
Scandi Standard koncernen som leasetagare avser avtal
avseende framförallt produktionsanläggningar, kontorsfastigheter,
produktionsutrustning och tjänstebilar.
BIOLOGISKA TILLGÅNGAR
Inom Scandi Standard finns biologiska tillgångar i form av
föräldradjur inom verksamheten i Sverige som föder upp dagsgamla
kycklingar. Föräldradjur har en livslängd som uppgår till cirka ett år,
och kycklingarna en livslängd på cirka 30 dagar. Tillgångar i form av
föräldradjur värderas till verkligt värde med avdrag för försäljnings-
omkostnader, enligt IAS 41.
Tillgången har värderats med hjälp av kassaflödesprognoser
från den förväntade försäljningen av dagsgamla kycklingar, samt
direkta och indirekta kostnader för djurhållningen. Kostnaderna har
beräknats utifrån tidigare erfarenheter. Det finns ett observerbart
marknadspris för dagsgamla kycklingar. För antalet producerade
kycklingar har uppfödarnas normer för de olika sorterna som
innehas använts .
VARULAGER
Varulager värderas enligt IAS 2, till det lägsta av anskaffnings värdet
och nettoförsäljningsvärdet på balansdagen. Anskaffningsvärdet
beräknas med tillämpning av FIFU-metoden (först in/först ut) eller
vägda genomsnittspriser. Anskaffningsvärdet för egentillverkade
varor innefattar råmaterial, direkt lön, andra direkta kostnader
och produktionsrelaterade omkostnader, baserade på normal
produktionskapacitet . Lånekostnader ingår inte i lagervärdena .
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i
den löpande verksamheten efter avdrag för uppskattade kostnader
för att färdigställa och sälja varan .
Not 1 Redovisningsprinciper forts.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
46 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder som redovisas i balansräkningen
inkluderar likvida medel, kundfordringar, värdepapper, låneford-
ringar, leverantörsskulder, låneskulder och derivatinstrument.
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen när avtal ingåtts.
Övriga finansiella tillgångar och skulder redovisas på likviddag.
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar i följande
kategorier; verkligt värde via resultaträkningen eller upplupet
anskaffningsvärde. Tillgångar som innehas med syftet att inkas-
sera avtalsenliga kassaflöden och där dessa kassaflöden endast
utgör kapitalbelopp och ränta, och inte har identifierats som värde-
rad till verkligt värde, värderas till upplupet anskaffningsvärde. Det
bokförda värdet av dessa tillgångar justeras med förväntade kre-
ditförluster. Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovi-
sas med effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter. Finan-
siella skulder redovisas normalt till upplupet anskaffningsvärde .
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som
är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde.
Koncernen redovisar en kreditreserv för sådana förväntade kredit-
förluster vid varje rapporteringsdatum. För kundfordringar tilläm-
par koncernen den förenklade ansatsen för kreditreservering, d.v.s.
reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela
fordringens livslängd. För att uppskatta de förväntade kreditförlus-
terna har kundfordringar grupperats baserat på kreditriskegenskaper
samt antal dagar i förhållande till förfall. Koncernen använder sig
dessutom av framåtblickande variabler för att bedöma de förvän-
tade kreditförlusterna. Fordringar som inte är kundfordringar
bedöms utifrån risken för fallissemang utifrån återstående löptid
och förväntat återvinningsvärde .
Scandi Standard har uppdaterat säkringsdokumentationen
utifrån IFRS 9. Säkringar som kvalificerar för säkringsredovisning
ska bedömas vara effektiva under säkringens kvarvarande löptid.
Källor för ineffektivitet ska vara identifierade. Den säkrade posten
och säkringsinstrumentet ska ha ett tydligt ekonomiskt samband,
säkringskvoten ska vara i enlighet med bolagets säkringsstrategi
samt att kreditrisk inte får vara den dominerande orsaken till säk-
ringsinstrumentets värdeförändring.
Derivatinstrument och säkringsredovisning
Scandi Standards innehav av finansiella derivatinstrument utgörs
av ränteswappar och valutaterminer. Valutaterminer ingås i syfte
att begränsa påverkan på Scandi Standards resultat och finansiella
ställning från kortsiktiga valutarörelser. Ränteswappar ingås i syfte
att förlänga räntebindningstiden för underliggande skulder och
minska osäkerheten i framtida räntekostnader. Koncernen innehar
även elderivat för säkring av energi och ingås i syfte att minska
osäkerheten i framtida energikostnader.
Derivatinstrument redovisas till verkligt värde och resultatet av
omvärderingen påverkar resultaträkningen. I de fall derivatinstrument
uppfyller kraven för säkringsredovisning och säkringsmodellen är
en kassaflödessäkring eller säkring av nettoinvesteringar redovisas
den effektiva delen av omvärderingseffekten i övrigt totalresultat.
Säkringsredovisning tillämpas om vissa kriterier, vad gäller doku-
mentation av säkringsrelationen och dess effektivitet, uppfylls.
Scandi Standard tillämpar för närvarande endast kassaflödes-
säkring och säkring av nettoinvesteringar.
Kassaflödessäkring
De framtida kassaflöden som säkras ska bedömas ha en hög
sannolikhet att inträffa. Den del av säkringsinstrumentets värde -
förändring som bedöms vara effektiv redovisas via övrigt total-
resultat till eget kapital och eventuell ineffektiv del redovisas
i resultaträkningen. När resultatet av den säkrade posten påverkar
resultaträkningen överförs resultatet från säkringsinstrumentet
från övrigt totalresultat till resultaträkningen.
Scandi Standard tillämpar kassaflödessäkring för valutarisker
i kommersiella inköp och försäljningar, för ränterisker i skuld-
portföljen samt för prisrisker vid inköp av elektricitet och gas.
Säkring av nettoinvesteringar
Scandi Standard säkrar nettoinvesteringar i utlandsverksamhet
med upplåning i motsvarande valuta. Omräkningseffekter
relaterade till denna redovisas via övrigt totalresultat till det egna
kapitalet. Resultat omklassificeras från eget kapital till resultat-
räkningen vid en framtida avyttring av utlandsverksamheten .
Moderbolaget
I moderbolaget redovisas finansiella instrument enligt anskaffnings-
värdemetoden. Moderbolaget tillämpar reglerna i RFR2 och således
inte IFRS 9. Vad gäller räntebärande tillgångar och skulder överens-
stämmer moderbolagets praxis i allt väsentligt med vad som gäller
för koncernen varför några särskilda upplysningar inte lämnas för
moderbolaget.
Fastställande av verkligt värde
Verkligt värde för valutaterminer beräknas utifrån på balansdagen
gällande terminskurser för återstående löptid. Verkligt värde
för ränteswappar beräknas baserat på diskontering till relevant
räntekurva av swapparnas framtida kassaflöden .
För finansiella skulder beräknas verkligt värde genom diskonte-
ring av framtida kassaflöden till relevant marknadsränta med
hänsyn tagen till Scandi Standards kreditrisk.
För finansiella tillgångar och skulder med en löptid understi-
gande tre månader, eller då marknadsvärdet inte kan bestämmas,
antas verkligt värde överensstämma med anskaffningsvärdet
justerat för förväntade kreditförluster .
AVSÄTTNINGAR
Avsättningar redovisas enligt IAS 37, när Scandi Standard har ett
legalt eller informellt åtagande till följd av inträffade händelser
och det är sannolikt att utbetalningar kommer att krävas för att
fullgöra åtagandet. Som avsättning redovisas det belopp som
enligt bästa bedömning beräknas utgå för att reglera åtagandet
på balansdagen. Vid långfristiga, väsentliga belopp görs en
nuvärdesberäkning för att ta hänsyn till tidsaspekten. Avsättning för
omstruktureringsåtgärder görs när en detaljerad, formell plan för
åtgärder finns och välgrundade förväntningar har skapats hos dem
som kommer att beröras av åtgärderna.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Läs mer i not 5 Ersättning till anställda.
Pensioner
Ersättningar till anställda redovisas enligt IAS 19. Inom Scandi
Standard finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda
pensionsplaner, varav de flesta är fonderade.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar bolaget fast-
ställda avgifter till en separat juridisk enhet och har därefter ingen
förpliktelse att betala ytterligare avgifter. I förmånsbestämda
pensionsplaner anges ett belopp för den pensionsförmån en
anställd ska erhålla. Koncernens bolag bär risken för att de utfästa
ersättningarna utbetalas. Den skuld som redovisas i balansräk-
ningen utgör nettot av beräknat nuvärde av den förmånsbestämda
förpliktelsen och verkligt värde på balansdagen på förvaltnings-
tillgångarna knutna till förpliktelsen i pensionsstiftelse.
Bolagets åtagande beräknas årligen av oberoende aktuarier.
Åtagandet utgörs av nuvärdet av de förväntade framtida utbetal-
ningarna. Diskonteringsräntan som används motsvarar räntan på
förstklassiga företagsobligationer med en löptid som motsvarar
den genomsnittliga löptiden för förpliktelserna och valutan. Vid
fastställandet av den förmånsbestämda förpliktelsens nuvärde
och verkligt värde på förvaltningstillgångarna kan det uppstå
aktuariella vinster och förluster och redovisas i övrigt totalresultat.
Särskild löneskatt beräknas på mellanskillnaden mellan
pensionsförpliktelse fastställd enligt IAS 19 och pensionsförplik-
telse fastställd enligt de regler som tillämpas för juridiska personer.
Den beräknade framtida löneskatten inkluderas i redovisad
pensionsskuld.
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 1 Redovisningsprinciper forts.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
47 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Not 2
Viktiga bedömningar, uppskattningar och
antaganden för redovisningsändamål
Upprättandet av årsredovisningen enligt IFRS baseras i många
fall på ledningens bedömningar och på uppskattningar och
antaganden när de redovisade värdena på tillgångar och skulder
fastställs. Dessa uppskattningar baseras på tidigare erfarenheter
och de antaganden som görs bedöms vara rimliga och realistiska
med hänsyn till de omständigheter som råder vid den aktuella
tidpunkten. Faktiska utfall kan komma att skilja sig från de gjorda
bedömningarna och uppskattningarna.
Uppskattningar och underliggande antaganden ses över regel-
bundet. Effekten av ändrade uppskattningar och bedömningar
redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkar
denna period, eller i den period ändringen görs samt i framtida
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Ersättningar vid uppsägning
Avsättning för kostnader i samband med uppsägning av personal
redovisas endast om bolaget är förpliktigat att avsluta en anställning
före normal pensionsavgång, eller när ersättningar erbjuds för att
uppmuntra till frivillig avgång. Beräknat avgångsvederlag redovisas
som avsättning när en detaljerad plan för åtgärden presenterats.
KONCERNBIDRAG OCH AKTIEÄGARTILLSKOTT
Moderbolaget
Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering har infört regler
för redovisning av koncernbidrag i sin rekommendation RFR 2,
Redovisning för juridiska personer. Scandi Standard tillämpar
alternativregeln, vilket innebär att såväl erhållna som lämnade
koncernbidrag redovisas som en bokslutsdisposition.
Utbetalda aktieägartillskott aktiveras i aktier och andelar, i den
mån nedskrivning ej erfordras.
NÄRSTÅENDE
Genom bestämmande inflytande är moderbolaget närstående till
sina dotter- och dotterdotterföretag. Genom betydande inflytande
är såväl koncernen som moderbolaget närstående till sina
intresseföretag, vilka således omfattar både de direkt och indirekt
ägda bolagen.
Prissättning på leveranser av varor och tjänster mellan bolag i
koncernen sker till marknadspris.
Ledamöterna i koncernledningen har genom sin rätt att delta i
beslut som rör koncernens strategier ett betydande inflytande över
moderbolaget och koncernen och är därmed att betrakta som
närstående.
perioder, om ändringen påverkar både aktuell period och framtida
perioder.
Nedan följer en övergripande beskrivning av de redovisnings-
principer där sådana uppskattningar och antaganden förväntas ha
den största inverkan på Scandi Standards finansiella ställning eller
resultat. För uppgifter om redovisade värden på balansdagen
hänvisas till rapporten över finansiell ställning med tillhörande
noter.
Nedskrivning av Goodwill och övriga tillgångar
Nedskrivning av Goodwill, och andra immateriella tillgångar
med obestämbar nyttjandeperiod, prövas årligen eller så snart
indikationer finns att ett nedskrivningsbehov skulle föreligga, till
exempel vid ändrat affärsklimat, beslut om avyttring eller nedlägg-
ning av verksamhet. Värdet på koncernens Goodwill och övriga
immateriella anläggningstillgångar uppgick vid årets utgång till
1 884 (1 886) MSEK, vilket motsvarar 28 (28) procent av koncer-
nens balansomslutning. Nedskrivning av övriga tillgångar prövas
så snart det finns en indikation på att det återvinningsbara värdet
på tillgången är lägre än det redovisade värdet.
I de flesta fall uppskattas värdet på tillgångarna med tillämp-
ning av nuvärdesberäkning av förväntade framtida kassaflöden.
Det framtida kassaflödet baseras på antaganden utifrån bolags-
ledningens bästa uppskattning av de ekonomiska förutsättningar
som kommer att föreligga under tillgångens återstående livslängd.
Nedskrivning görs om det beräknade nyttjandevärdet understiger
det redovisade värdet.
De diskonteringsfaktorer som används vid beräkning av nu -
värdet av de förväntade framtida kassaflödena är de uppskattade,
aktuella vägda kapitalkostnaderna (WACC), som vid tidpunkten
är fastställda att gälla inom koncernen, för de marknader där de
kassagenererande enheterna bedriver verksamhet.
Andra uppskattningar avseende förväntade framtida utfall,
och de diskonteringsräntor som använts, kan ge andra värden på
tillgångarna än de som här tillämpats. Nedskrivningar kommente-
ras mer specifikt i not 6.
Uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder
Bedömningar görs för att bestämma uppskjutna skattefordringar
och uppskjutna skatteskulder. Uppskjutna skattefordringar
redovisas som fordran när det bedöms sannolikt att de uppskjutna
skattefordringarna kommer att kunna utnyttjas för avräkning mot
framtida beskattningsbara vinster. Andra antaganden avseende
utfallet på dessa framtida beskattningsbara vinster, liksom
förändrade skattesatser och skatteregler, kan resultera i betydande
skillnader i värderingen av uppskjutna skatter.
För information om beloppen, se not 10.
Pensioner
Värdet på pensionsförpliktelserna för förmånsbaserade pensions-
planer baseras på aktuariella beräkningar utifrån antaganden
om diskonteringsräntor, framtida löneökningar, inflation och
demo grafiska förhållanden. Diskonteringsräntan, som är det mest
kritiska antagandet, baseras på marknadsmässig avkastning på
förstklassiga bolagsobligationer, nämligen bostadsobligationer
med lång löptid och där räntan extrapolerats att motsvara pensions-
planens förpliktelser. En sänkt diskonteringsränta ökar nuvärdet
av pensionsskulden och kostnaden medan en höjd diskonterings-
ränta ger omvänd effekt. En minskning av diskonteringsräntan
med 0,25 procentenheter skulle öka pensionsförpliktelsen med
cirka 4 (4) MSEK medan en ökning av räntan med 0,25 procent-
enheter skulle minska förpliktelsen med cirka 4 (4) MSEK.
För information om beloppen, se not 23.
Biologiska tillgångar
Inom koncernen finns biologiska tillgångar i form av föräldradjur,
inom den verksamhet i Sverige som föder upp dagsgamla kycklingar.
Dessa tillgångar värderas och redovisas till verkligt värde med
avdrag för försäljningsomkostnader enligt IAS 41. Värdet på dessa
tillgångar baseras på uppskattningar. Gällande föräldradjur påverkas
tillgångens värde av marknadspriset för dagsgamla kycklingar samt
rörelsekostnaderna för att hålla djurbeståndet. En förändring på
1 procent i priset på dagsgamla kycklingar påverkar tillgångens
värde med cirka 1 (1) MSEK.
För information om belopp och förändringar, se not 16.
Värdering lager och Inkuransreserv
Den ”anatomiska balansen” övervakas regelbundet tillsammans
med dess effekt på lagret. Lagret av färdiga varor värderas till
det lägsta av anskaffningsvärde eller nettoförsäljningsvärde.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningsvärdet
minus förväntade försäljningskostnader. En bedömning av det
uppskattade försäljningsvärdet kräver antaganden och bedöm-
ningar av ledningen som inkluderar subjektiva aspekter, såsom
priskonkurrens och förväntade fluktuationer på framtida priser.
Att fastställa nedskrivningsbehovet är en väsentlig och svår bedöm-
ningsfråga. Historiskt uppgår de genomsnittliga inkuransreserverna
till 7-12 procent av lagervärdet.
Detaljerad information om beloppen och förändringarna
se not 17.
Not 1 Redovisningsprinciper forts.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
48 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Not 3 Segmentsrapportering
INFORMATION OM RÖRELSESEGMENT
Räkenskapsåret, jan 1–dec 31
Ready-to-cook
Ready-to-eat
Övrigt / Elimineringar
1)
Summa Koncern
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Nettoomsättning
9 577
8 674
2 873
2 949
13 014
12 119
Justerat rörelseresultat
253
47
158
209
37
34
449
290
Jämförelsestörande poster
8
8
Rörelseresultat
261
47
158
209
37
34
457
Varav resultatandel i intresseföretag
1
2
1
2
Finansiella intäkter
4
1
Finansiella kostnader
–128
–105
Skatt på årets resultat
–59
–47
Årets resultat
Övriga upplysningar
Tillgångar
4 779
5 128
1 244
1 160
102
304
6 124
6 592
Andelar i intresseföretag
51
51
Ofördelade tillgångar
476
322
SUMMA TILLGÅNGAR
4 779
5 128
1 244
1 160
304
6 652
6 965
Skulder
1 569
1 607
583
535
167
137
2 318
2 279
Ofördelade skulder
1 936
2 352
Eget kapital
2 397
2 334
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 569
1 363
583
137
6 652
6 965
Nettoinvesteringar
189
118
76
119
73
73
338
311
Av- och nedskrivningar
–344
–362
–57
–51
–22
–21
–424
–434
2)
1)
Varav elimineringar av gemensamma gruppkostnader i året om 273 (240) MSEK.
2)
Nettoomsättningen för ingredienser uppgick till 564 (496) MSEK och rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 68 (76) MSEK. Koncerngemensamma kostnader om –31 (–41) MSEK ingick i koncernens rörelseresultat (EBIT ).
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
49 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Not 3 Segmentsrapportering forts.
Scandi Standards verksamhet är operativt indelad i segmenten
Ready-to-cook, Ready-to-eat och Övrigt
Koncernens operativa struktur är en integrerad matrisorganisation,
dvs. chefer hålls ansvariga för både länder och produktsegment.
En central del av strategin för fortsatt tillväxt och värdeskapande
är att dela best practice, dra nytta av produktutveckling och främja
skalfördelar över hela koncernen.
Den framgångsrika expansionen av segmentet Ready-to-eat,
som har vuxit organiskt från en nettoomsättning på 500 MSEK till
3 miljarder SEK sedan 2015, har tydliggjort lämpligheten att följa
upp segmenten Ready-to-cook och Ready-to-eat separat, då de
till stor del representerar olika kompetenskrav och produktions-
processer. Under 2020 genomförde Scandi Standard en omfattande
strategisk översyn som ytterligare stärkte uppfattningen att ett
ökat fokus på dessa två rapporteringssegment kommer att för-
bättra möjligheterna att identifiera, utveckla och sprida best practice
för att stödja fortsatt tillväxt och värdeskapande.
Ansvaret för koncernens finansiella tillgångar och skulder,
avsättningar till skatter, samt omvärderingseffekter vid värdering
av finansiella instrument (enligt IFRS 9) och pensionsskulder
(enligt IAS 19) ligger hos koncerngemensamma funktioner och
fördelas inte på segmenten.
Segment Ready-to-cook (RTC): utgör koncernens största
produktsegment och omfattar produkter som är kylda eller frysta,
som inte har tillagats. Det kan vara helfågel, styckade produktdetal-
jer, urbenade och kryddade eller marinerade produkter. Försäljning
sker främst via säljkanalerna Dagligvaruhandeln och Restaurang
och Storhushåll, på både inhemska marknader och exportmarkna-
der. I segmentet ingår produktionsanläggningar för RTC i alla fem
länder, foderverksamheten på Irland, produktion av konsumentägg
i Norge och kläckeriverksamhet i Sverige. Nettoomsättning för
segmentet Ready-to-cook omfattar den externa försäljningen.
Segment Ready-to-eat (RTE): utgörs av produkter som har
tillagats vilket innebär att de kan konsumeras direkt eller efter
uppvärmning. Produkterna inkluderar allt ifrån grillade och styckade
kycklingfiléer med olika kryddningar till nuggets. Försäljningen sker
främst inom säljkanalerna Dagligvaruhandeln och Restaurang och
Storhushåll, och en del av produktionen exporteras. I segmentet
ingår tre egna produktionsanläggningar för RTE i Sverige, Danmark
och Norge, kombinerat med tredjepartsproduktion. Nettoomsätt-
ningen för segmentet Ready-to-eat omfattar den externa försälj-
ningen. Operativt resultat för segmentet Ready-to-eat inkluderar
det integrerade resultatet för koncernen utan interna vinstpåslag.
Segment övrigt: utgörs av ingredienser som utgör överskotts-
produkter främst avsedda för andra ändamål än livsmedelsan-
vändning, och används i industriell produktion av djurfoder och till
andra tillämpningar, vilket är i linje med Scandi Standards ambition
att ta tillvara på hela djuret eftersom det bidrar till ett minimerat
produktionsspill och ett lägre koldioxidavtryck. Ingen enskild del av
Övrigt är tillräckligt stor för att utgöra sitt eget segment.
Nettoomsättning (extern försäljning) till kundens hemvist
MSEK
2023
2022
Sverige
3 658
3 458
Norge
2 199
2 076
Irland
2 530
1 992
Danmark
1 967
1 964
Finland
1 009
869
Tyskland
767
827
Storbritannien
175
177
Övriga Europa
547
675
Övriga världen
162
82
Summa
13 014
12 119
Under 2023 var det två (1) av Scandi Standards kunder som stod
för mer än 10 procent av koncernens totala nettoomsättning.
Nettoomsättningen för kunderna uppgick till 1,4 (1,5) MSEK
vardera och är huvudsakligen inom segmentet RTC.
Not 4 Intäkternas fördelning
MSEK
2023
2022
Nettoomsättning
Varuförsäljning
13 014
12 119
Summa
13 014
12 119
Övriga rörelseintäkter
Realisationsvinster
4
2
Hyresintäkter
2
Statliga stöd
2
Försäljning personalmatsal
8
8
Försäkringsersättning
19
8
Övrigt
5
3
Summa
37
25
Statliga stöd har erhållits om 4 (6) MSEK och av dessa har (2)
MSEK redovisats som intäkt och 4 (4) MSEK som en reducering av
kostnad.
Ready-to-cook
Ready-to-eat
Övrigt
Total
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Nettoomsättning fördelning
Sverige
2 466
2 462
689
649
163
107
3 318
3 210
Danmark
1 875
1 717
1 695
1 878
199
245
3 768
3 840
Norge
1 697
1 622
439
389
30
22
2 166
2 033
Irland
2 694
2 138
12
12
129
91
2 835
2 241
Finland
846
734
38
28
41
32
925
795
Total nettoomsättning per land
9 577
8 674
2 873
2 949
564
13 014
12 119
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
50 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Not 5 Anställda och personalkostnader
varav varav
Medeltal anställda
2023
kvinnor
2022
kvinnor
Koncernen
Sverige
890
39%
996
38%
Danmark
909
39%
872
40%
Norge
316
58%
308
56%
Irland
860
44%
899
47%
Finland
229
54%
219
43%
Summa koncernen
3 204
43%
3 294
43%
1)
1)
Det finns inga anställda i moderbolaget.
Personalkostnader MSEK
2023
2022
Löner och ersättningar, styrelser och vd:ar
18
23
– varav rörlig del
3
4
Löner och ersättningar, övriga anställda
1 938
1 736
Sociala kostnader
262
216
Pensionskostnader
133
122
Övriga personalkostnader
75
45
Aktiverade personalkostnader
2
–3
Summa
2 428
2 138
1)
2)
1)
Av koncernens pensionskostnader avser 2 (3) MSEK koncernens styrelser och vd. I koncernen finns inga utestående pensionsförpliktelser till dessa.
2)
Avser aktivering av pågående investeringsprojek t .
Könsfördelning i bolagsledningen
Koncernen Moderbolaget
Andelen kvinnor, %
2023
2022
2023
2022
Styrelser
23
21
43
29
Övriga ledande befattningshavare
33
32
I den mån styrelseledamot utför arbete för bolagets räkning, utöver
ordinarie styrelsearbete, ska marknadsmässigt konsultarvode
kunna utgå.
Principer för rörlig lön
Alla ledande befattningshavare kan från tid till annan erbjudas
rörlig lön (dvs. kontanta bonusar). Den rörliga lönen ska baseras på
att ett antal förutbestämda finansiella och personliga mål uppfylls.
Bedömningen av om målen för utbetalning av rörlig lön är uppfyllda
ska göras när den relevanta mätperioden för målen har avslutats.
Styrelsens ersättningsutskott är ansvarig för bedömningen såvitt
avser rörlig lön till den verkställande direktören. Den verkställande
direktören är ansvarig för bedömningen såvitt avser rörlig lön till
andra ledande befattningshavare. Rörlig lön ska inte överstiga
75 procent av den fasta lönen (med fast lön avses fast kontant
lön som intjänats under året exklusive pensioner, förmåner och
liknande).
Principer för aktierelaterade incitamentsprogram
Dessa riktlinjer omfattar inte ersättningar som bolagsstämman
beslutar om. Följaktligen är riktlinjerna inte tillämpliga på det
aktierelaterade långsiktiga incitamentsprogram 2024 (LTIP 2024)
som styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman 2024 eller de
utestående aktierelaterade långsiktiga incitamentsprogrammen som
årsstämmorna 2023, 2022 och 2021 beslutade om. Bolagsstämman
kan fatta beslut om långsiktiga incitamentsprogram såsom aktie-
och aktiekursrelaterade incitamentsprogram riktade till vissa
nyckelpersoner. Sådana incitamentsprogram ska utformas med
syfte att främja bolagets och koncernens långsiktiga värdeskapande
samt öka intressegemenskapen mellan deltagaren och bolagets
aktieägare.
Principer för pensioner, andra förmåner,
lön under uppsägningstid och avgångsvederlag
Avtal avseende pensioner ska, där så är möjligt, vara avgiftsbase-
rade och utformas i enlighet med de nivåer och den praxis som
gäller i det land där den ledande befattningshavaren är anställd.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till
högst 30 procent av den årliga fasta lönen om inte annat gäller
enligt tillämpliga kollektivavtal. Scandi Standard erbjuder utöver
fast och rörlig lön, pension, trygghetsförsäkring vid arbetsskada
samt tjänstegrupplivförsäkring i enlighet med lokala avtal och
regler. Härutöver kan ledande befattningshavare ha rätt till privat
sjukvårdsförsäkring samt telefon och tjänstebil beroende på avtal.
Premier och andra kostnader hänförliga till sådana förmåner får
uppgå till högst tio procent av den årliga fasta lönen.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman har beslutat om riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare. Med ledande befattningshavare avses i dessa
riktlinjer verkställande direktören för bolaget samt de vid var tid till
verkställande direktören eller CFO rapporterande cheferna i bolaget
eller andra koncernbolag som också ingår i koncernledningen
samt styrelseledamöter i bolaget som har ingått ett anställnings-
avtal eller konsultavtal med bolaget eller ett koncernbolag.
Bolagets ersättningsprinciper och policyer ska säkerställa
ansvarsfulla och hållbara ersättningsbeslut som stödjer bolagets
och koncernens strategi, långsiktiga intressen och hållbara affärs-
metoder. Löner och andra anställningsvillkor ska vara adekvata
för att bolaget och koncernen ska ha möjlighet att behålla och
rekrytera kompetenta ledande befattningshavare till en rimlig
kostnad. Ersättningar till ledande befattningshavare ska bestå
av en fast lön, rörlig lön, pension och övriga förmåner samt vara
baserade på prestation, konkurrenskraft och skälighet.
Principer för fast lön
Alla ledande befattningshavare ska erbjudas en fast lön som är
marknadsmässig och baserad på den ledande befattningshavarens
ansvar, kompetens och prestation.
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
51 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Not 5 Anställda och personalkostnader forts.
Fast lön under uppsägningstid och avgångsvederlag, inklusive
ersättning för eventuell konkurrensbegränsning, ska sammantaget
inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för två år.
Det totala avgångsvederlaget för ledande befattningshavare
ska vara begränsat till gällande månadslön för de återstående
månaderna fram till rådande pensionsålder i respektive land.
Beredning och översyn av frågor relaterade till
ersättning till ledande befattningshavare
Dessa riktlinjer har upprättats av styrelsens ersättningsutskott.
Vid ersättningsutskottets bedömning av om riktlinjerna och de
begränsningar som gäller enligt riktlinjerna är rimliga, har ersättnings-
utskottet beaktat uppgifter om den totala ersättningen till bolagets
samtliga anställda, inklusive olika ersättningskomponenter samt
ersättningens ökning och ökningstakt över tid. Ersättningsutskottet
ska övervaka och utvärdera både pågående och under året
avslutade program för rörlig ersättning till ledande befattnings-
havare, samt övervaka och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättning till ledande befattningshavare som beslutats av
årsstämman och gällande ersättningsstrukturer och ersättnings-
nivåer i bolaget och koncernen. Ledamöterna i ersättningsutskottet
är oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning. Den verk-
ställande direktören och de övriga medlemmarna i koncern-
ledningen deltar inte i behandling av och beslut i ersättnings-
relaterade frågor i den mån de berörs av frågorna.
Principer för avvikelser från riktlinjerna
Styrelsen har rätt att helt eller delvis frångå riktlinjerna om styrelsen
bedömer att det i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar
det och om ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets
långsiktiga intressen och hållbarhet eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft.
Rörlig lön
Scandi Standard har ett övergripande program för rörlig lön för
ledande befattningshavare, lokala ledningsgrupper och andra
nyckelpersoner. Målen kan vara både kvalitativa och kvantitativa.
Beslut om deltagare och mål fattas årligen av bolagets styrelse.
Rörlig lön kostnadsförs löpande efter förväntad utbetalning.
Pensioner
Scandi Standard erbjuder sina anställda tjänstepensioner om
inte annat är reglerat i lokala avtal eller i andra regleringar. Scandi
Standards verkställande direktör erhåller en avgiftsbestämd
pension med en premie om 30 procent av den pensionsgrundande
lönen. Scandi Standards högsta ledning, följer ersättnings-
riktlinjerna vilka innebär en maximal premie om 30 procent av
pensionsgrundande lön.
Övriga anställda:
I Sverige omfattas anställda av förmånsbaserad eller premie-
baserad pensionsplan genom PRI Pensionstjänst AB eller
alternativ lösning.
I Danmark sker avsättning till pensioner med 12 procent av
den pensionsgrundande lönen.
I Norge baseras pensionsavsättningarna på avtal om
individuella avgiftsbestämda pensionsplaner, med premier
på mellan 3 och 23 procent av den pensionsgrundande lönen.
I Irland sker avsättning till pensioner med 4 till 20 procent
av den pensionsgrundande lönen.
I Finland sker avsättning till pensioner med 23 till 25 procent
av den pensionsgrundande lönen .
Avgångsvederlag och andra förmåner
Avgångsvederlag/uppsägning
För verkställande direktör gäller en uppsägningstid om sex
månader från bolagets sida och sex månader från den anställdes
sida. Vid uppsägning från bolagets sida erhålls avgångsvederlag
motsvarande sex månaders ersättning. Avgångsvederlaget är
inte semester- och pensionslönegrundande och utbetalas med
en sjättedel per månad efter det att uppsägningstiden avslutats.
Övriga ledande befattningshavare har en uppsägningstid om
3–6 månader vid uppsägning på egen begäran och 6–12 månader
på bolagets begäran. Vissa ledande befattningshavare har
konkurrensklausul som innebär att motsvarande 3–12 månaders
finansiell ersättning ska betalas till bolaget som ersättning vid
brott mot denna klausul.
Övriga förmåner
Scandi Standard erbjuder utöver fast och rörlig lön, pension, trygg-
hetsförsäkring vid arbetsskada samt tjänstegruppliv försäkring i
enlighet med lokala avtal och regler. Härutöver kan ledande befatt-
ningshavare ha rätt till privat sjukvårdsförsäkring samt telefon
och tjänstebil beroende på avtal. Premier och andra kostnader
hänförliga till sådana förmåner får uppgå till högst tio procent av
den årliga fasta lönen.
Långsiktigt incitamentsprogram
LTIP 2020 avslutades under 2023 och innebar att inga aktier tillde-
lades deltagarna i programmet. Deltagare i programmen utgörs av
ledande befattningshavare och nyckelpersoner.
Vid utgången av 2023 pågår följande långsiktiga incitaments-
program, som har antagits av årsstämman respektive startår:
LTIP 2022, för 28 deltagare och ursprungligen med maximal
tilldelning om 359 100 aktier.
LTIP 2023, för 32 deltagare och ursprungligen med maximal
tilldelning om 302 330 aktier.
För information om LTIP 2022 och LTIP 2023 se tidigare årsredo-
visningar.
Styrelsen har beslutat att föreslå årsstämman 2024 ett lång-
siktigt incitamentsprogram för 2024 (LTIP 2024) för ledande
befattningshavare och nyckelpersoner, som är avsett att främja
bolagets och koncernens långsiktiga värdeskapande samt öka
intressegemenskapen mellan deltagaren och bolagets aktieägare.
För att ytterligare främja bolagets och koncernens långsiktiga
värdeskapande samt öka intressegemenskapen mellan deltagaren
och bolagets aktieägare har LTIP 2024 utökats med två presta-
tionsaktier och har i allt väsentligt i övrigt samma utformning
som det långsiktiga incitamentsprogrammet som antogs vid
årsstämman 2023 (LTIP 2023).
Deltagarna är skyldiga att investera i Scandi Standard-aktier
(”Investeringsaktier”) i förhållande till en procentandel av deltaga-
rens fasta lön för att delta i LTIP 2024. Varje investeringsaktie ger
deltagarna rätt till en (1) Retentionsaktierätt som är föremål för
fortsatt anställning och fyra (4) Prestationsaktierätter som var
och en är föremål för uppfyllande av varsitt prestationskrav under
programmets löptid. För att Aktierätterna (både Retentionsaktie-
rätter och Prestationsaktierätter) ska berättiga till tilldelning av
stamaktier krävs att deltagaren (a) inte avyttrar sina Investerings-
aktier under Intjänandeperioden, (b) och inte har gett eller inte har
fått meddelande om uppsägning inom koncernen under Intjänande-
perioden och (c) deltagaren åtar sig att behålla alla tilldelade stam-
aktier (förutom stamaktier som avyttras för att täcka betalning av
skatt som uppkommer i samband med tilldelningen av stamaktier)
under en period om två år från dagen för tilldelning av stamaktierna.
Prestationskrav
Utöver intjänandekriterier som framgår ovan ska tilldelning av
stamaktier för Prestationsaktierätterna vara villkorat av uppfyllandet
av respektive prestationskrav nedan.
Krav 1
Prestationskravet är relaterat till totalavkastningen (TSR) för
Scandi Standards stamaktie på Nasdaq Stockholm i förhållande
till OMX Stockholm Mid Cap Index (”Index”) under en viss mät-
period som framgår nedan. Den lägsta nivån av prestationskravet
ska uppgå till en TSR är lika med TSR index. Om TSR är lika med
TSR Index, ska deltagarna tilldelas stamaktier för 25 procent av sina
Prestationsaktierätter 1. Den högsta nivån av prestationskravet
ska uppgå till en TSR motsvarande TSR Index plus 10,0 procent.
Om TSR uppgår till mer än TSR Index plus 10,0 procent eller
mer, ska deltagarna tilldelas stamaktier för 100 procent av sina
Prestationsaktierätter 1 (maximal tilldelning). Om TSR är mindre än
TSR Index, ska inga Prestationsaktierätter 1 berättiga till tilldelning
av stamaktier. Om TSR Index är mellan det lägsta och det högsta
värdet ska antalet Prestationsaktierätter 1 som berättigar till
tilldelning av stamaktier beräknas linjärt .
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
52 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Krav 2 och 3
Prestationskravet är relaterat till den årliga justerade genom-
snittliga tillväxten för vinst per aktie (”EPS CAGR”) under en viss
mätperiod. Den lägsta nivån av prestationskravet ska uppgå till en
EPS CAGR motsvarande 5,0 procent. Om EPS CAGR är 5,0 procent,
ska deltagarna tilldelas stamaktier för 25 procent av sina Presta-
tionsaktierätter 2 och 3. Den högsta nivån av prestationskravet
ska uppgå till en EPS CAGR motsvarande 35,0 procent. Om EPS
CAGR uppgår till 35,0 procent eller mer, ska deltagarna tilldelas
stamaktier för 100 procent av sina Prestationsaktierätter 2 och
3 (maximal tilldelning). Om EPS CAGR är mindre än 5,0 procent,
ska inga Prestationsaktierätter 2 och 3 berättiga till tilldelning av
stamaktier. Om EPS CAGR är mellan det lägsta och det högsta
värdet ska antalet Prestationsaktierätter 2 och 3 som berättigar
till tilldelning av stamaktier beräknas linjärt.
Krav 4
Prestationskravet är relaterat till Sustainability KPIerna CO
2
e,
antibiotika och LTIFR (Lost Time Injury Frequency Rate) under
mätperioden 2024–2026. Om LTI FR målet uppnås ska deltagarna
tilldelas stamaktier för 40 procent av sina Prestationsaktierätter
4, om antibiotikamålet uppnås ska deltagarna tilldelas stamaktier
för 20 procent av sina Prestationsaktierätter 4, om CO
2
e målet
uppnås ska deltagarna tilldelas stamaktier för 40 procent av sina
Prestationsaktierätter 4.
Värdet av och kostnader för långsiktiga incitamentsprogram
De långsiktiga incitamentsprogrammen (LTIP) redovisas i enlighet
med IFRS 2, Aktierelaterade ersättningar. Den totala kostnaden
för programmen är initialt beräknad som; antal aktier för tilldelning
multiplicerat med aktiekursen vid starten av programmet och
sociala kostnader. Programmet kostnadsförs linjärt över intjänande-
perioden (tre år).
Intjänandeperioden för LTIP 2020 löpte till den 15 maj 2023.
Då EPS CAGR för perioden 1 januari 2020–31 december 2022
inte uppfyllde villkoren för programmet, var det ingen tilldelning
av aktier enligt detta program under 2023.
Intjänandeperioden för LTIP 2021 löper till den 15 maj 2024.
Då EPS CAGR för perioden 1 januari 2021–31 december 2023
inte uppfyllde villkoren för programmet, kommer ingen tilldelning
av aktier enligt detta program att ske under 2024.
LTIP 2022 och LTIP 2023 är baserat på kriterium i linje med det
program som föreslås stämman 2023. Förutsatt fullt uppfyllande
Not 5 Anställda och personalkostnader forts.
av den relativa TSR, EPS kravet och baserat på deltagare som per
31 december 2023 var fortsatt anställda och inte blivit uppsagda
eller sagt upp sig kommer LTIP 2022 och LTIP 2023 att resultera i
tilldelningar av 267 015 respektive 196 572 aktier i bolaget. Mot-
svarande värden uppgår till 9,6 MSEK för LTIP 2022 och 10,5 MSEK
för LTIP 2023, baserat på aktiekurserna 35,88 SEK respektive 53,15
SEK. Vid utgången av 2023 uppgick totala ackumulerade reserve-
rade kostnader för LTIP 2022– LTIP 2023 till 7 (7) MSEK.
De sociala avgifterna beräknas uppgå till i genomsnitt 17 (13,6)
procent av marknadsvärdet på aktierna som tilldelas vid utnyttjande
av prestationsaktier. Den genomsnittliga procentsatsen varierar
beroende på mixen av deltagarnas nationaliteter. Vid årets slut hade
Scandi Standard AB (publ) 733 726 (733 726) aktier i eget förvar .
Styrelsearvoden, SEK
2023
2022
Johan Bygge, ordförande
1 000 000
935 000
Øystein Engebretsen
495 000
465 000
Paulo Gaspar
435 000
240 000
Pia Gideon
540 000
510 000
Henrik Hjalmarsson
490 000
460 000
Cecilia Lannebo
460 000
435 000
Karolina Valdemarsson 380
000
Michael Parker
410 000
Summa
3 800 000
3 455 000
1)
2)
1)
Styrelsemedlem fr.o.m. 2023-05-05.
2)
Styrelsemedlem t.o.m. 2023-05-04.
Styrelse- och kommittéarvoden överensstämmer med av stämman
beslutade arvoden och regleras till styrelsen 2 gånger per år i
oktober och i april.
Löner och ersättningar till ledande Styrelse- Rörlig Övriga Summa
befattningshavare 2023, TSEK
arvoden
Fast lön
lön LTIP Pension förmåner 2023
Styrelseledamöter, enligt specifikation nedan
3 800
3 800
Verkställande direktör Jonas Tunestål
5 032
3 592
1 759
1 522
214
12 119
Koncernledning, övriga
26 443
5 626
1 713
2 597
1 162
37 541
Summa
3 800
31 475
9 218
3 472
4 119
1 375
53 460
1)
2)
3)
1)
5)
6)
Löner och ersättningar till ledande Styrelse- Rörlig Övriga Summa
befattningshavare 2022, TSEK
arvoden
Fast lön
lön LTIP Pension förmåner 2022
Styrelseledamöter, enligt specifikation nedan
3 455
3 455
Verkställande direktör (från 1 april 2022)
Jonas Tunestål
4 162
3 600
534
1 095
163
9 554
Tillförordnad verkställande direktör
(t.o.m 31 mars 2022) Otto Drakenberg
1 985
240
2 225
Koncernledning, övriga
23 683
5 825
2 096
3 839
1 204
36 645
Summa
3 455
29 829
9 425
2 630
5 174
1 367
51 880
1)
2)
4)
1)
5)
7)
1)
Vissa medlemmar i koncernledningen har rätt att byta fast lön mot
pensionsavsättningar inom ramen för gällande skattelagstiftning.
2)
Den rörliga lönen baseras på koncernens finansiella resultat och
finansiella mål. För 2022 ingår avtalad engångsersättning enligt
anställningskontrakt för verkställande direktör.
3)
Koncernens reservering avseende LTIP 2022 – LTIP 2023.
4)
Koncernens reservering avseende LTIP 2021 – LTIP 2022.
5)
Huvudsakligen bilförmåner, telefon och sjukvårdsförsäkring.
6)
Koncernledningen, övriga inkluderar kostnader för 2023 för totalt
12 personer. Under året har totalt 2 personer lämnat koncernledningen
vilka uppbar lön och uppsägningslön för delar av året och avgångsvederlag
enligt avtal. Under 2023 har 1 personer tillkommit i koncernledningen.
7)
Koncernledningen, övriga inkluderar kostnader för 2022 för totalt
15 personer. Under året har totalt 5 personer lämnat koncernledningen
vilka uppbar lön och uppsägningslön för delar av året och avgångsvederlag
enligt avtal. Under 2022 har 3 personer tillkommit i koncernledningen .
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
53 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Not 6
Avskrivning och nedskrivning av materiella
och immateriella anläggningstillgångar
samt av nyttjanderättstillgångar
MSEK
2023
2022
Avskrivningar och nedskrivningar
Immateriella anläggningstillgångar
58
62
Byggnader och mark
42
39
Maskiner och andra tekniska
anläggningar
181
188
54
49
Nyttjanderättstillgångar, byggnader
och mark
55
49
Nyttjanderättstillgångar, maskiner och
andra tekniska anläggningar
34
46
Summa
424
434
1)
1)
Nyttjanderättstillgångar, maskiner och andra tekniska anläggningar
inkluderar inventarier, verktyg och installationer
Nedskrivningar
Koncernen prövar årligen värdet på tillgångarna med obestämbar
nyttjandeperiod. Dessa tillgångar innefattar Goodwill och varu-
märken med obestämbar nyttjandeperiod. Immateriella anlägg-
ningstillgångar fördelas på de kassagenererande enheter i vilka
de har genererat kassaflödet.
Koncernen har uppdaterat sin operativa struktur till att vara en
integrerad matrisorganisation, dvs chefer hålls ansvariga för både
länder och produktsegment. En central del av strategin för fortsatt
tillväxt och värdeskapande är att dela best practice, dra nytta av
produktutveckling och främja skalfördelar över hela koncernen.
Den framgångsrika expansionen av segmentet Ready-to-eat,
som har vuxit organiskt från en nettoomsättning på 500 MSEK i
2015 till nära 3 miljarder SEK i 2023, har tydliggjort lämpligheten
att följa upp segmenten Ready-to-cook och Ready-to-eat separat,
då de till stor del representerar olika kompetenskrav och produk-
tionsprocesser. De kassagenererande enheterna motsvaras av
koncernens rörelsesegment som består av Ready-to-cook och
Ready-to-eat.
Förväntade kassaflöden för segmenten grundar sig på affärs-
planer som har beslutats av koncernledningen för de följande fem
åren, och på en organisk tillväxt på 2 procent därefter. Kassaflö-
dena diskonteras med hjälp av en beräknad viktad kapitalkostnad
före skatt (WACC) på 11,1 (11,4) procent för segmenten Ready-to-
cook och 10,5 (10,7) procent för Ready-to-eat baserat på nuva-
rande räntor och segmentens uppskattade avkastningskrav . För
nedskrivningsprövningarna i slutet av 2023 förväntas samtliga
kassagenererande enheter prestera i nivå med marknaden. EBITDA
förväntas förbättras något under prognosperioden mot koncer-
nens mål på medellång sikt. Nedskrivningsprövningen vid årets
utgång visar inte på något behov av nedskrivning i någon av de
kassagenererande enheterna.
Antagandena i beräkningarna är framåtblickande och är som
sådana i sig osäkra och baseras på ledningens antaganden. För att
utvärdera risken för att en förändring i något av antagandena skulle
ha försämrat resultatet av nedskrivningsprövningen har känslig-
hetsanalyser upprättats.
Den WACC som används grundar sig på långsiktiga variabler
och bör vara relativ stabil över tiden. Ändå kan avkastningskrav
och räntenivåer förändras . Nuvarande WACC ligger på samma
nivå som föregående år. Test av denna variabel visar att inget
nedskrivningsbehov föreligger även om WACC ökar ytterligare
en procentenheter för Ready-to-cook och Ready-to-eat.
Kassaflödesförväntningar i kassagenererande enheter är en
viktig variabel i nedskrivningsprövningen. De kassaflöden som
användes är baserade på ledningens bästa uppskattning av fram-
tida kassaflöden i varje kassagenererande enhet. Det finns en risk
att dessa kassaflöden kommer att vara lägre än förväntat med
tiden, då särskilt på lång sikt. Långsiktiga antaganden är försiktigt
baserade på en tillväxttakt under den förväntade marknadstill-
växten. Kassaflödet för de kommande fem åren har större inverkan
på värdet av tillgångarna och är viktigt att testa .
Segmentet Ready-to-cook har haft en stark utveckling under
2023 med förbättrat rörelseresultat främst drivet av ökad försälj-
ning, lägre priser på insatsvaror och en tydlig lönsamhetsförbätt-
ring. Förväntningen är att marginalerna kommer att fortsätta att
återhämta sig under de kommande åren, och vi noterade en förbätt-
ring under andra hälften av 2023. Baserat på ledningens förvänt-
ningar kommer denna förbättring främst att drivas av prisutveckling
och effektivitet i verksamheten. Scandi Standards affärsmodell,
som gör att ändringar i råvarupriser generellt kan överföras till kund,
ger goda förutsättningar för att hantera pris- och kostnadsökningar
över tid. Nedskrivningsprövningen visar heller inte något nedskriv-
ningsbehov även om EBITDA marginalen skulle sjunka med två
procentenheter.
Not 7 Arvode och kostnadsersättning till revisorer
MSEK
2023
2022
PricewaterhouseCoopers (PwC)
Revisionsuppdrag
8
7
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdrag
0
0
Skatterådgivning
1
1
Övriga tjänster
0
1
Summa
9
9
Med revisionsuppdrag avses granskning av moderbolagets och
koncernens finansiella rapportering, bokföring och styrelsens och
vd:s förvaltning. I revisionsuppdraget ingår även andra uppgifter
som hör till bolagets revision samt rådgivning till följd av de iaktta-
gelser som gjorts vid granskningen under revisionsuppdraget.
Av det totala arvodet till PwC AB (Sverige) på 6 MSEK uppgår
arvodet till icke revisionstjänster enligt EU:s revisorsförordningens
definitioner för icke-revisionstjänster till 0 (0) MSEK varav 0 (0)
MSEK avser revisionsuppdraget och 0 (1) MSEK avser skatteråd-
givning. Tjänsterna avser redovisningsmässig rådgivning avseende
upprättande av finansiell rapportering samt annan redovisnings-
mässig och skattemässig rådgivning .
Segmentet Ready-to-eat har haft en utmanade marknads utveckling
under andra halvåret av 2023 vilket lett till en minskning av netto-
omsättningen med 3 procent i 2023 jämfört med 2022. Utveck-
lingen drevs av ett avslutat kundkontrakt till en större kund inom
säljkanalen Restaurang och Storhushåll vilket också lett till lägre
kapacitetsutnyttjande vid produktionsanläggningen i Farre i Dan-
mark. Förväntningen är att över tid ersätta volymen genom att växa
med nya och befintliga kunder och ledningens förväntar sig över tid
en fortsatt ökande efterfrågan inom detta lönsamma segment.
Nedskrivningsprövningen visar heller inte något nedskrivnings-
behov även om EBITDA marginalen skulle sjunka med tre procent-
enheter.
För ytterligare upplysningar om Goodwill och immateriella
anläggningstillgångar, se not 11.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
54 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 8 Finansiella intäkter och kostnader
Intäkter Kostnader Summa
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Lånefordringar och övriga
fordringar
Övriga intäkter
0
0
0
0
Övriga ränteintäkter
3
0
3
0
Summa
4
1
4
1
Derivat använda i
säkringsredovisning
Ränte- och valutaswappar
13
–4
13
–4
Summa
13
–4
13
–4
Övriga finansiella skulder
Räntekostnader, pensions-
planer
5
2
5
2
Räntekostnader, upplåning
–83
–51
–83
–51
Räntekostnader,
tilläggsköpeskilling
Övriga lånekostnader
–8
–8
–8
–8
Övriga räntekostnader
–49
–22
–49
–22
Finansiell kostnad leasing
–12
–11
–12
–11
Valutakurseffekter
6
–12
6
–12
Värdeförändring andel
pensionsstiftelse
0
0
0
0
Summa
–141
–101
–141
–101
Summa
4
1
–128
–105
–124
–105
Not 10 Skatt
Skatt på årets resultat, MSEK
2023
2022
Aktuell skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Årets skattekostnad/intäkt
–83
–61
Justering av skatt hänförlig till tidigare år
4
–3
Summa aktuell skatt
–79
–65
Uppskjuten skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt från förändringar i temporära skillnader
24
5
Uppskjuten skatteintäkt från aktiverat underskottsavdrag
21
Utnyttjande av tidigare aktiverade underskottsavdrag
–4
–9
Summa uppskjuten skatt
20
17
Summa redovisad skattekostnad
–59
–47
2023 2022
Avstämning av effektiv skatt
%
MSEK
%
MSEK
Resultat före skatt
332
186
Förväntad skatt enligt gällande svensk skattesats
–20,6
–68
–20,6
–38
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag
1,9
6
–1,9
–4
Uppskjuten skatt på underskott, som inte aktiveras
–0,2
–1
–3,5
–6
Ej avdragsgilla kostnader
–1,9
–6
–1,6
–3
Ej skattepliktiga intäkter
0
0
0
0
Skatt hänförlig till tidigare år
1,1
4
1,8
3
Återläggning resultat intresseföretag
0,0
0
0,2
0
Omvärdering av uppskjuten skatt hänförligt
till avyttring av bolag
1,9
6
Övrigt
–0,1
0
Redovisad effektiv skatt
–17,9
–59
–25,5
–47
Skatteposter som redovisats via övrigt
totalresultat mot eget kapital, MSEK
2023
2022
Aktuariella vinster och förluster i
förmånsbaserade pensionsplaner
3
6
Kassaflödessäkringar
20
20
Summa skatteeffekter i övrigt totalresultat
24
26
Not 9 Valutakursdifferenser som påverkat resultatet
MSEK
2023
2022
Valutakursdifferenser som påverkat rörelseresultatet
–3
–2
Valutakursdifferenser på finansiella poster
6
–12
Summa
3
–14
Kursdifferenser i rörelseresultatet inkluderas i:
Övriga rörelseintäkter/rörelsekostnader
–3
–2
Summa
–3
–2
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
55 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 10 Skatt forts.
Belopp vid Redovisat över Redovisat mot Förändringar vid förvärv/ Omräknings- Belopp vid
Förändring av uppskjuten skatt i temporära årets ingång resultaträkningen övrigt totalresultat avyttring av bolag differenser årets utgång
skillnader och underskottsavdrag, MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Immateriella tillgångar
–142
–142
15
8
1
–8
–126
–142
Byggnader och mark
15
14
–1
0
0
1
13
15
Maskiner och inventarier
–71
–69
–5
0
5
0
–3
–71
–71
Nyttjanderättstillgångar
0
–1
0
1
6
0
0
5
0
Övriga tillgångar
0
–4
2
4
–2
0
0
0
0
Pensionsavsättningar
–13
–7
–1
–1
3
–6
–11
–13
Övriga skulder
–9
11
0
–1
21
–20
–7
0
1
5
–9
Underskottsavdrag
124
102
–4
13
–6
0
9
113
124
Övriga
–23
–18
14
–6
–9
–23
Summa
–121
–113
20
18
24
26
–5
1
0
–81
–121
Underskottsavdrag
Vid utgången av året hade koncernen underskottsavdrag på 665
(713) MSEK, varav 524 (575) utgör underlag för den uppskjutna
skattefordran som uppgick till 113 (124) MSEK, 22 (25) MSEK avser
aktiverade underskott och 28 (28) MSEK ej aktiverade underskott i
Finland. Förfallotiden för underskott i Finland är 10 år och kvar-
varande livslängd är som lägst tre år. Resterande del av uppskjuten
skattefordran för 2023, 91 (97) MSEK, avser Danmark och har
obegränsad livslängd. De senaste årens arbete med omstrukture-
ring, optimering och produktförbättringar har gett en stark resultat-
förbättring i Finland och under 2023 visade verksamheten vinst och
har utnyttjat 4 MSEK av tidigare års aktiverade underskott. Verksam-
hetens position på marknaden är fortsatt stark och det är ledningens
bedömning att fortsatt ökad försäljning tillsammans med det
senaste förvärvet inom Ready-to-eat kommer att förbättra resultatet
ytterligare. Verksamheten i Danmark uppvisade ett negativt resultat
för 2023 men har under året förbättrats avsevärt i jämförelse med de
senaste tre åren. Ready-to-cook i Danmark närmade sig break-even
under 2023. Förbättringen berodde framför allt på en minskad andel
långsamt växande fåglar i vårt produktsortiment för att möta föränd-
rad konsumentefterfrågan samt volymtillväxt. Rörelseresultatet inom
Ready-to-eat Danmark försämrades, framför allt påverkat av lägre
kapacitetsutnyttjande i produktionsanläggningen i Farre i Danmark.
Ett avtal med en större kund utanför våra hemmamarknader avsluta-
des under 2023. Arbetet med återuppbyggnaden av orderboken
fortsätter och vi förväntar oss att gradvis ersätta den förlorade voly-
men med en mer diversifierad kundbas. Ledningen bedömer att som
ett resultat av uppvisade förändringar och framtida möjligheter
förväntas bolaget nå lönsamhet i tid för att möjliggöra utnyttjande av
de skattemässiga underskottsavdragen. Koncernen har utvärderat
återvinningsmöjligheterna baserat på en 5-årig långsiktig plan som
har visat övertygande bevis för att tillräcklig skattepliktig vinst
kommer att finnas tillgänglig mot outnyttjade underskottsavdrag.
Ledningens bedömning är att den skattefordran som redovisas
avseende förlusterna i Finland och Danmark fortsatt bör redovisas i
rapporten över finansiell ställning .
Uppskjutna
skattefordringar
Uppskjutna skatteskulder
Netto
Uppskjuten skattefordran/skatteskuld, MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Immateriella tillgångar
127
142
–127
–142
Byggnader och mark
16
17
3
3
13
15
Maskiner och inventarier
71
71
–71
–71
Nyttjanderättstillgångar
5
5
0
6
5
0
Övriga tillgångar
7
8
7
7
0
0
Pensionsavsättningar
11
13
– 11
– 13
Övriga skulder
5
9
5
– 9
Underskottsavdrag
113
124
113
124
Övrigt
1
9
23
8
–23
Summa
146
154
228
275
–82
–121
Kvittning av kvittningsbara tillgångar/skulder per jurisdiktion
–65
–64
–65
–64
Summa, netto uppskjuten skattefordran/skatteskuld
82
90
163
211
–82
–121
Uppskjutna skattefordringar/skatteskulder kvittningsbara inom samma jurisdiktion har nettoredovisats under 2023 och 2022 .
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
56 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 11 Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill Övriga immateriella anläggningstillgångar
Varumärken
Kund- och
leverantörsrelationer
Balanserade utgifter
för utvecklingsarbeten
Pågående nyanläggningar
Summa övriga
immateriella tillgångar
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
950
971
465
473
766
778
86
86
126
44
1 443
1 381
Ackumulerade avskrivningar
–76
–72
–376
–348
–57
–47
–510
–466
Redovisat värde
950
971
390
401
390
431
28
39
126
44
933
915
Ingående balans
971
921
401
389
431
443
39
44
44
915
876
Investeringar
7
6
82
44
89
50
Förvärv
6
Försäljningar och utrangeringar
–5
–5
Årets avskrivningar
–4
–4
–40
–48
–13
–11
–58
–62
Omklassificeringar
Omräkningsdifferenser
–26
50
–7
16
0
35
0
0
–8
51
Redovisat värde
950
971
390
401
390
431
28
39
126
44
933
915
Fördelning av Goodwill, varumärken
och kund-/leverantörsrelationer
Ready-to-cook
777
803
318
324
390
431
Ready-to-cook
59
64
Ready-to-eat
173
169
13
14
Summa
950
971
390
401
390
431
1)
1)
2)
2)
1)
1)
1)
Varumärken med obestämbar nyttjandeperiod (Kronfågel, Ivars, Vitafågeln, Bosarp, Danpo, BornholmerHanen, Den Stolte Hane).
2)
Varumärke med begränsad nyttjandeperiod (Manor Farm).
För ytterligare upplysningar om av- och nedskrivningar, samt årlig prövning vad gäller nedskrivning, se not 6.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
57 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 12 Materiella anläggningstillgångar
Mark och
markanläggningar
Byggnader
och mark
Maskiner och andra
tekniska anläggningar
Inventarier, verktyg
och installationer
Pågående
nyanläggningar
Summa materiella anlägg-
ningstillgångar
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
40
38
1 200
1 191
3 571
3 479
571
564
259
204
5 640
5 476
Ackumulerade avskrivningar
–12
–13
–639
–601
–2 647
–2 506
–384
–344
–3 682
–3 465
Ackumulerade nedskrivningar
–15
–15
Redovisat värde
27
25
561
590
924
958
186
220
259
204
1 958
1 995
Redovisat värde vid årets början
25
29
590
498
958
995
220
175
204
193
1 995
1 889
Investeringar
1
2
7
70
56
13
14
167
185
253
263
Förvärv och avyttringar
10
12
–17
5
Försäljningar och utrangeringar
–1
–1
Årets avskrivningar
–1
–3
–41
–38
–181
–172
–54
–47
–277
–261
Årets nedskrivningar
–15
–15
Omklassificeringar
3
–2
2
78
78
39
26
71
–108
–186
0
0
Omräkningsdifferenser
–1
1
–1
45
–12
56
–1
7
–4
11
–18
121
Redovisat värde
27
25
561
590
924
958
186
220
259
204
1 958
1 995
1)
2)
1)
I investeringar ingår inga aktiverade räntor.
2)
Nedskrivning kläckerimaskin på Irland.
Inga statliga stöd som påverkat investeringsvärdena har erhållits under 2023 eller 2022. För ytterligare upplysningar om av- och nedskrivningar se not 6.
Not 13 Nyttjanderättstillgångar
För upplysningar om leasingsskuldernas förfallostruktur, se not 22.
Byggnader
och mark
Maskiner och andra
tekniska anläggningar
1)
Summa nyttjanderättstill-
gångar
MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ackumulerade anskaffningsvärden
673
672
141
153
814
825
Ackumulerade avskrivningar
–351
–340
–78
–92
–430
–431
Ackumulerade nedskrivningar
–1
–11
–1
Redovisat värde
322
332
51
61
384
393
Redovisat värde vid årets början
332
331
61
84
393
415
Investeringar/Tillskott av
nyttjanderättstillgångar
156
38
58
17
214
55
Förvärv och avyttringar
–105
–32
–137
Försäljningar, utrangeringar och
minskning av nyttjanderättstillgångar
0
0
–2
0
–2
Årets avskrivningar
–54
–49
–35
–45
–89
–94
Årets nedskrivningar
–1
–1
Omklassificeringar
Omräkningsdifferenser
–6
13
–1
5
–7
18
Redovisat värde
322
332
51
61
373
393
1)
Maskiner och andra tekniska anläggningar inkluderar inventarier, verktyg och installationer.
Övriga upplysningar om leasingavtal som inte framgår tydligt i
de finansiella rapporterna eller som behöver redovisas separat
MSEK
2023
2022
Räntekostnader
–12
–11
Hyreskostnader för
korttidsleasing
–8
–6
tillgångar av lågt värde som inte ingår
i kostnaden för korttidsleasing
–1
variabla leasingbetalningar
som inte ingår i leasingskulder
–17
–13
Enligt kassaflödesanalysen
investeringar i nyttjanderättstillgångar
–1
–3
utbetalningar avseende amortering
av leasingskulder
–100
–85
Totalt kassaflöde för leasingavtal
–138
–119
Varav intäkter från vidareuthyrning av
nyttjanderätter
ränteintäkter (ingår i netto räntekostnader)
0
0
hyresintäkter (ingår i amorteringar av
leasingskulder)
0
2
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
58 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 14 Andelar i intresseföretag
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Ingående balans
51
46
Andel i intresseföretags resultat
1
2
Övrig justering
Omräkningsdifferens
–1
3
Redovisat värde
51
51
Eventuella nedskrivningar och återförda nedskrivningar redovisas i resultaträkningen under Resultat
från andelar i intresseföretag.
Information om intresseföretag 2023
Nettoomsätt- Årets
MSEK
Tillgångar
Skulder
ning resultat
Farmfood A/S
330
201
453
0
Nærbø Kyllingslakt AS
70
55
91
1
Information om intresseföretag 2022
Nettoomsätt- Årets
MSEK
Tillgångar
Skulder
ning resultat
Farmfood A/S
395
202
472
2
Nærbø Kyllingslakt AS
44
29
86
4
Not 17
Varulager
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Råvaror och förnödenheter
239
258
Varor under tillverkning
33
34
Färdiga varor och handelsvaror
543
638
Summa
815
930
Av årets totala varulager på 815 (930) MSEK är 386 (468) MSEK
värderat till nettoförsäljningsvärde. Under året har nedskrivningar
redovisats på 15 (60) MSEK. Under året har tidigare nedskrivningar
återförts om 45 (0) MSEK avseende lager där nedskrivningsbe-
hovet inte ngre kvarstår. Inga varor har ställts som säkerhet för lån
och andra förpliktelser.
Koncernens innehav i intresseföretag 31 december 2023
Redovisat värde Redovisat värde
Bolagsnamn
Org.nummer
Säte
Antal aktier
Kapitalandel, %
i koncernen 2023, MSEK i koncernen 2022, MSEK
Intresseföretag i koncernen:
Danmark
Farmfood A/S
27 121 977
Loegstoer
10 000
33,3
33
33
Norge
Nærbø Kyllingslakt AS
985 228 175
Nærbø, Hå
3 875
50,0
18
17
Summa
51
51
För upplysningar om andelar i dotterföretag, se not 33.
Not 16 Biologiska tillgångar
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Ingående balans
110
103
Förändring i antalet höns och
åldersfördelning
5
6
Förändring i nettoomsättning
4
–0
Övrigt
2
1
Utgående balans
121
110
De biologiska tillgångarna består i huvudsak av hönor (föräldradjur)
för produktion av dagsgamla kycklingar för försäljning till uppfö-
dare. Hönornas livscykel omfattar 60 veckor och den huvudsakliga
intäktskällan är försäljningen av dagsgamla kycklingar. Varje höna
producerar ca 170 kycklingar mellan vecka 25 och vecka 60. Pro-
duktionskostnader omfattar direkta kostnader såsom foder, hyra
och energi. Vid årets slut fanns ca 520 000 (473 000) hönor med
ett totalt verkligt värde efter avdrag för försäljningsomkostnader
på 77 (72) MSEK
Not 15 Långfristiga finansiella tillgångar
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Derivatinstrument, finansiella
7
18
Derivatinstrument, operationella
18
Övriga aktier och andelar
4
4
Övriga finansiella tillgångar
10
Summa
20
40
1)
2)
1)
Består i sin helhet av ränteswappar.
2)
Består i sin helhet av energihedgar .
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
59 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 19
Kortfristiga räntebärande tillgångar
och likvida medel
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Kassa och bank
4
3
Summa
4
3
Not 18 Kundfordringar och övriga fordringar
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Kundfordringar
1 044
1 095
Övriga kortfristiga fordringar
112
109
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
130
150
Summa
1 286
1 354
Förändringen i förlustreserven Kundfordringar
under räkenskapsåret
specificeras nedan:
2023
2022
Ingående balans per 1 januari 2023
beräknad i enlighet med IFRS 9
15
32
Ökning av förlustreserven,
förvärvade bolag
Ökning av förlustreserven, förändring
redovisad i resultaträkningen
0
0
Under året bortskrivna kundfordringar
–1
0
Återföring av ej utnyttjat belopp
2
–20
Omräkningsdifferens
0
3
Utgående balans 31 december
16
15
Förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Förutbetalda hyror
2
1
Förutbetalda försäkringar
5
4
Förskottsbetalningar till kontrakte-
rade broilerproducenter
25
24
Övriga förutbetalda kostnader
97
121
Övriga upplupna intäkter
1
1
Summa
130
150
Åldersanalys av kundfordringar, 31 dec Förväntad Kreditförlustre- 31 dec Förväntad Kreditförlustre-
MSEK 2023 förlustnivå i % serv 2022 förlustnivå i % serv
Ej förfallna fordringar
511
422
Förfallna fordringar
< 31 dagar
436
534
31–60 dagar
51
58
61–90 dagar
15
34
> 90 dagar
47
34%
16
62
24%
15
Summa
1 060
16
1 110
15
Avsättningar för osäkra kundfordringar
–16
–15
Summa
1 044
1 095
För information om värdering av kundfordringar se not 22.
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
60 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 20 Eget kapital
Aktiekapital
Aktiekapitalet uppgick till 659 663 (659 663) SEK och fördelas på
66 060 890 (66 060 890) aktier varav utestående aktier uppgick till
65 327 164 (65 327 164). Det finns endast ett aktieslag med lika
rösträtt och rätt i bolagets vinst och kapital. Kvotvärde per aktie
uppgick till 0,009986 (0,009986) SEK. Varje aktie motsvarar en röst.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital tillskjutet från aktieägarna och efter avdrag för
utdelning till aktieägare som uppgick till 75 () MSEK under 2023.
Inga återköp av aktier gjordes under 2023 eller 2022.
Säkringsreserv
Kassaflödessäkring där den säkrade transaktionen ännu inte
ägt rum, omfattar säkringsreserv den ackumulerade effektiva
andelen av vinster och förluster hänförligt till omräkningar av
säkringsinstrumentet till verkligt värde. De ackumulerade vinsterna
eller förlusterna som redovisas i säkringsreserven kommer att
återföras till resultaträkningen när den säkrade transaktionen
påverkar resultatet.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven ingår alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter
som har upprättat sina finansiella rapporter i annan valuta än den
valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i, som är
svenska kronor.
I omräkningsreserven innefattas även vinster och förluster
på säkringsinstrument som kvalificerar sig som säkringar av en
nettoinvestering i utländsk verksamhet.
Balanserade vinstmedel
I denna post ingår huvudsakligen intjänade vinstmedel i koncernen,
aktuariella vinster och förluster i pensionsplaner, återköp av aktier
och prestationsbaserade incitamentsprogram.
Innehav utan bestämmande inflytande
Avser 51 procent av aktierna i Rokkedahl Food Aps som förvärvades
den 1 september 2018 och som avyttrades under juli 2023.
Resultat per aktie
2023
2022
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK
269
132
Genomsnittligt antal aktier
65 327 164
65 327 164
Resultat per aktie, SEK
4,11
2,02
Eget kapital per aktie
2023
2022
Eqet kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare, MSEK
2 398
2 331
Utestående antal aktier
65 327 164
65 327 164
Eget kapital per aktie, SEK
36,70
35,69
Förändringar i aktiekapitalet
Antal aktier Aktiekapital
Registrerad Transaktion Förändring
Efter
transaktion
Kvot-
värde, SEK Förändring
Efter
transaktion
1 feb 2013 Nybildning 50 000 50 000 1 000 000 50 000 50 000
26 jun 2013 Nyemission 500 716 726 500 766 726 0,000500 200 287 250 287
26 jun 2013 Minskning av aktiekapital 500 766 726 0,000200 –150 215 100 072
26 jun 2013 Minskning av aktiekapital –50 000 500 766 726 0,000100 –50 000 50 072
19 maj 2014 Fondemission 500 766 726 0,000999 449 928 500 000
19 maj 2014 Omstämpling av aktier 500 766 726 0,000999 500 000
20 maj 2014 Nyemission 4 569 376 505 286 102 0,000999 4 563 504 563
27 jun 2014 Omstämpling av aktier 505 286 102 0,000999 504 563
27 jun 2014 Omvänd split 1:10 –454 757 492 50 528 610 0,009986 504 563
27 jun 2014 Nyemission 95 186 50 623 796 0,011847 95 186 599 749
27 jun 2014 Kvittningsemission
avseende lån från ägarna 9 437 094 60 060 890 0,009986 599 749
28 aug 2017 Nyemission 6 000 000 66 060 890 0,009986 59 914 659 663
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
61 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 22
Finansiella instrument och finansiell
riskhantering
Scandi Standard är genom sina internationella verksamheter
exponerat för olika finansiella risker. Med finansiella risker avses
fluktuationer i koncernens finansiella resultat, finansiella ställning
och kassaflöde till följd av valutarisker, ränterisker, refinansierings-
och likviditetsrisker samt kredit- och motpartsrisker.
VALUTARISK
Scandi Standard är genom sin verksamhet exponerad för valuta-
risk genom att valutakursförändringar påverkar koncernens
resultaträkning och rapport över finansiell ställning.
Koncernens valutaexponering omfattar både transaktions-
exponering och omräkningsexponering. Målet för koncernens
valutariskhantering är att minimera den kortsiktiga effekten av
valutakursförändringarnas inverkan på koncernens finansiella
resultat och finansiella ställning.
Transaktionsexponering
Valutaflöden som uppstår främst vid köp och försäljning av
varor i andra valutor än respektive koncernbolags lokala valuta
ger upphov till transaktionsexponering. Varje affärsenhet ska
regelbundet identifiera sin exponering för valutarisk och rapportera
prognostiserade kassaflöden i utländsk valuta till Group Finance.
Transaktionsexponeringen skall minskas aktivt genom att netta
kassaflöden (matchande in- och utflöden per valuta). Scandi
Standards finanspolicy föreskriver att transaktionsexponering
endast bör säkras för en faktiskt genomförd transaktion över
1 MSEK och med en betalningstid på 60 dagar eller mer. Slutet
på säkringsperioden är förväntad betalningsdag.
Fördelning kundfordringar per valuta
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
SEK 107 94
DKK 249 220
NOK 165 171
EUR 505 584
Övriga valutor 33 39
Summa 1 060 1 110
Fördelning leverantörsskulder per valuta
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
SEK
434
354
DKK
435
478
NOK
310
277
EUR
438
511
Övriga valutor
3
–1
Summa
1 620
1 619
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering är effekten av valutakursförändringar
när utländska dotterföretags resultaträkning och rapport över
finansiell ställning omräknas till koncernens rapporteringsvaluta
(SEK). Valutasäkring av investeringar i utländska dotterföretag
(nettotillgångar samt Goodwill och andra förvärvade övervärden)
hanteras genom upptagande av lån i dotterföretagens respektive
rapporteringsvalutor, så kallad equity hedge (egetkapitalsäkring).
Vid bokslutstillfället redovisas dessa lån till balansdagskurs.
I bolaget resultatförda kursdifferenser hänförliga till dessa lån
(netto efter skatt) redovisas i koncernen tillsammans med omräk-
ningsdifferenser från nettotillgångarna i dotterföretaget via övrigt
totalresultat mot koncernens egna kapital. För närvarande finns det
nettotillgångar i DKK, NOK och EUR som är säkrade.
En förändring av den svenska kronan jämfört med övriga valutor
med 5 procent skulle påverka det egna kapitalet med +/–151 (160)
MSEK utan hänsyn tagen till egetkapitalsäkring. Med hänsyn tagen
till egetkapitalsäkring skulle eget kapital förändras med +/– 101
(102) MSEK, allt annat lika.
Valutakursförändringar påverkar även omräkningen av
utländska dotterföretags resultaträkning till SEK. Denna omräkning
är inte valutasäkrad och omräkningsdifferensen är därför utsatt
för valutarisk och medräknad i känslighetsanalysen som redovisas
nedan .
Känslighetsanalys vid transaktionsexponering av
utländska valutor
Scandi Standard är främst exponerad mot valutorna DKK, NOK
och EUR. De olika valutorna representerar både in- och utflöden
jämfört med den funktionella valutan.
En femprocentig förändring av den svenska kronan gentemot
dotterföretagens valutor skulle vid en omräkning av rörelseresultatet
ha en ungefärlig påverkan på rörelseresultatet med +/– 21 (10)
MSEK. Påverkan fördelar sig enligt följande: DKK/SEK +/– 1 (1)
MSEK, NOK/SEK +/–12 (13) MSEK och EUR/SEK +/– 8 (1) MSEK.
Beräkningen utgår från att allt annat är lika och tar inte hänsyn till
eventuellt förändrade priser och kundbeteende vid förändrade
valutakurser .
Not 21 Räntebärande skulder
Långfristiga räntebärande skulder
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Långfristiga skulder
till kreditinstitut
1 198
1 582
Derivatinstrument
13
Långfristiga leasingskulder
346
Summa
1 522
1 928
Kortfristiga räntebärande skulder
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Derivatinstrument
14
Kortfristiga leasingskulder
76
75
Summa
90
75
Finansieringen av koncernen sker huvudsakligen genom koncern-
bolaget Scandinavian Standard Nordic AB. Extern finansiering i
dotterföretagen upptas endast i den mån det är optimalt för koncernen .
Hållbarhetslänkad kreditfacilitet
Ett syndikerat hållbarhetslänkat låneavtal tecknades 2022.
Banklånen refinansierade koncernens befintliga bankfinansiering.
Finansieringen består av en femårig facilitet i flera valutor på
1 252 MSEK och en femårig revolverande låneram om 838 MSEK
med möjlighet att låna i flera olika valutor.
Banklånet är villkorat av en räntetäckningsgrad om 4,00:1 och
en skuldsättningsgrad om 4,00:1. En minskning av skuldsättnings-
graden till 3,0x har överenskommits och kommer träda i kraft efter
det fjärde året. Banklånet innehåller även en option att, efter god-
kännande från långivarna, öka den tillåtna skuldsättningsgraden
under en period om tolv månader efter ett förvärv. Denna option
kan utnyttjas två gånger under kreditfaciliteternas löptid.
Faciliteterna är tillgängliga för Scandinavian Standard Nordic
AB och utvalda dotterföretag. Möjligheten för koncernen att ta upp
nya lån regleras i låneavtalet. Som en försiktighetsåtgärd för att
fortsätta trygga koncernens likviditetsbehov förlängdes under året
befintlig kreditfacilitet om 400 MSEK. Dessa kreditfaciliteter har
utnyttjats vid något enstaka tillfälle under året.
Kovenanter
Det syndikerade låneavtalet innehåller en kovenant avseende
skuldsättningsgrad (kvotförhållandet mellan räntebärande
nettoskuld/EBITDA på rullande tolvmånadersbas) och en kovenant
avseende räntetäckningsgrad (finansiella kostnader i förhållande
till EBITDA på rullande tolvmånadersbas). Definitionen av skuld-
sättningsgraden i låneavtalet är en annan än den som används vid
beräkningen av koncernens finansiella mål. Hållbarhetskovenan-
terna består av tre olika faktorer, ett CO
2
-mål (g CO
2
/ producerad
kg kyckling), ett mål relaterat till andelen antibiotikabehandlade
flockar, samt ett om arbetsskador med frånvaro per miljon
arbetade timmar. Scandi Standard uppfyllde sina kovenanter per
31 december 2023 .
62 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 22 Finansiella instrument och finansiell riskhantering forts.
RISK FÖR PRISFÖRÄNDRINGAR FÖR ENERGI
Scandi Standard är genom sin verksamhet exponerad för risk
genom att prisförändringar för elektricitet och gas påverkar kon-
cernens resultaträkning och rapport över finansiell ställning. Målet
för koncernens riskhantering av prisförändringar för elektricitet och
gas är att minimera den kortsiktiga effekten av prisförändringarnas
inverkan på koncernens finansiella resultat och finansiella ställning.
Strategin för att hantera risken för prisförändringar på energi är
att köpa derivat med fasta priser som täcker en viss procent av
förväntad konsumtion av elektricitet och gas för de kommande
tre åren, för att kunna absorbera fluktuationer i pris. Strategin ska
revideras årsvis.
RÄNTERISK
Räntebärande upplåning innebär att koncernen är exponerad för
ränterisk. Ränterisk är risken att förändringar i marknadsräntor
har en negativ effekt på koncernens finansiella resultat och
kassaflöden. Strategin för att hantera ränteriskexponeringen är att
ha en balanserad kombination av rörlig och fast ränta. Ränterisken
kan hanteras genom fasta lån, derivat eller en kombination av båda.
Hänsyn ska tas till hur känsliga bolagets konsoliderade kassaflöden
är för förändringar i marknadsräntenivåerna över en längre period.
Durationen påverkas av verksamhetens karaktär, förekomsten av
finansiella kovenanter, bolagets skuldsättningsnivå samt framtida
prognostiserade kassaflöden och koncernens förmåga att återbe-
tala skulder. Vid en årlig granskning ska styrelsen godkänna hur stor
andel av den förväntade skulden som ska säkras för varje år baserat
på rekommendation från ledningen. Vid sådant beslut ska ledningen
genomföra säkringar så snart som möjligt.
Derivat som godkänts av styrelsen för att hantera ränterisk är
ränteswappar (IRS), räntegolv, räntetak och valutaränteswappar.
Koncernens utestående skulder till kreditinstitut per 31 december
2023 inklusive utestående ränteswappar, har en vägd genom-
snittlig räntebindningstid på 10 (15) månader.
En ränteförändring med 1 procentenhet skulle vid
rapportperiodens slut inte innebära någon väsentlig förändring
i verkligt värde på finansiella tillgångar. Effekten på räntekost-
naderna under den kommande 12-månadersperioden vid en
ränteuppgång/nedgång med 1 procentenhet på de räntebärande
skulderna uppgår till +/– MSEK 16 (20).
REFINANSIERINGSRISK OCH LIKVIDITETSRISK
Med refinansieringsrisk avses risken att kostnaden blir högre och
finansieringsmöjligheterna begränsade när lån och krediter ska
omsättas. Likviditetsrisk är risken för att betalningsförpliktelser
inte kan fullgöras. Scandi Standard begränsar refinansieringsrisken
genom att ha god spridning på motparter för sina lånefaciliteter.
Den vägda genomsnittliga löptiden på räntebärande skulder
exklusive leasingåtaganden var per den 31 december 2023 4 (5) år.
Genom att ständigt hålla likvida tillgångar, alternativt outnyttjade
kreditfaciliteter, försäkrar sig koncernen om att hålla en god
betalningsberedskap och därigenom minska likviditetsrisken.
Betalningsberedskapen, det vill säga likvida medel och outnyttjade
kreditfaciliteter, uppgick till 1 223 (917) MSEK per den 31 december
2023.
Likviditetsrisk från leverantörsfinansiering är 407 (425) MSEK.
Detta beror på omvända factoring-arrangemang som förlänger
betalningsvillkoren i Sverige, Danmark och Norge från 14–25
dagar till 60–90 dagar.
Tabellerna över förfallostruktur visar odiskonterade avtal-
senliga kassaflöden således kan samma belopp ej återfinnas i
balansräkningen.
Valutafördelning och förfallostruktur, skulder till kreditinstitut 2023
MSEK
2024
2025
2026
2027
2028–
Summa
SEK
11
11
11
201
234
NOK
24
24
24
393
465
DKK
6
6
6
123
EUR
27
27
27
508
590
Summa
68
68
68
1 208
1 411
Varav ränta
68
68
68
23
226
Valutafördelning och förfallostruktur, skulder till kreditinstitut 2022
MSEK
2023
2024
2025
2026
2027–
Summa
SEK
20
20
20
20
435
517
NOK
26
26
26
26
474
577
DKK
5
5
5
5
106
125
EUR
25
25
25
25
598
697
Summa
76
76
76
76
1 614
1 916
Varav ränta
76
76
76
76
25
328
Förfallostruktur derivatinstrument, nominella belopp 2023-12-31
Verkligt
MSEK
2024
2025
2026
2027–
värde
Valutaderivat
Räntederivat
496
10
Energiderivat
57
57
–26
Summa
371
553
–16
Förfallostruktur derivatinstrument, nominella belopp 2022-12-31
Verkligt
MSEK
2023
2024
2025
2025–
värde
Valutaderivat
Räntederivat
320
508
18
Energiderivat
14
9
68
Summa
14
329
508
86
Valutafördelning och förfallostruktur,
skulder avseende leasing 2023
MSEK
2024
2025
2026
2027
2028–
Summa
SEK
29
27
20
20
59
154
NOK
33
26
24
24
72
179
DKK
7
5
2
1
0
16
EUR
3
1
0
0
3
8
Summa
71
59
47
44
135
356
Varav ränta
12
10
8
6
12
47
Valutafördelning och förfallostruktur,
skulder avseende leasing 2022
MSEK
2023
2024
2025
2026
2027–
Summa
SEK
17
16
16
9
28
87
NOK
33
17
10
8
66
135
DKK
11
7
7
7
99
130
EUR
7
2
1
0
3
13
Summa
67
43
34
25
197
365
Varav ränta
7
6
5
4
23
46
Förfallotiden för kortfristiga skulder är upp till ett år. Leverantörs-
skulderna förfaller normalt inom cirka 60 dagar .
KREDIT- OCH MOTPARTSRISK
Kredit- och motpartsrisk avser risken att motparten i en transaktion
inte kan fullgöra sitt åtagande och därmed orsakar Scandi Standard
en förlust. För att begränsa motpartsrisken accepteras endast
motparter med hög kreditvärdighet.
Kundkreditrisk
Kreditrisken i kundfordringar hanteras genom särskild kredit-
prövning. Scandi Standard tillämpar kreditkontroll av sina kunder
där information om kundernas finansiella ställning inhämtas från
olika kreditupplysningsföretag .
63 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Säkringsinstrument med tillhörande säkrade poster och derivatinstrument
Tillgångar Skulder
Genomsnittligt Årets Ackumulerad
säkrings- Nominellt belopp värde- värde-
pris/-kurs Återstående löptid
Nominellt belopp
Bokfört värde
Bokfört värde
förändring förändring
MSEK
< 1 år
> 1 år
31 dec 2023
31 dec 2022
31 dec 2023
31 dec 2022
31 dec 2023
31 dec 2022
2023
31 dec 2023
Kassaflödessäkringar
Ränterelaterade kontrakt
Ränteswap
1,96%
314
10
18
–8
10
Energiderivat
57
57
23
68
–26
–94
–26
Valutarelaterade kontrakt
Valutaterminer
GBP/SEK
USD/SEK
DKK/SEK
Summa säkringsinstrument
314
496
810
852
10
86
–26
–102
–16
Säkring av nettoinvestering
i utlandsverksamhet
Valutarelaterade kontrakt
Säkringsinstrument – Lån
989
989
1 160
989
1 160
–4
Säkrad post – nettoinvestering
i utlandsverksamhet
989
989
1 160
989
1 160
4
Summa derivatinstrument
989
1 160
Typer av säkringsredovisning som tillämpas i koncernredovisningen
Typ av exponering
Typ av säkrad post
Säkrad risk
Säkringsinstrument
Säkringsredovisningsmodell
Ränteexponering
Lån med rörlig ränta
Ränterisk
Ränteswap
Kassaflödessäkring
Prognostiserade inköp och
Valutaexponering
försäljningar i utländsk valuta
Valutarisk
Valutaterminer
Kassaflödessäkring
Valutaexponering
Investeringar i utlandsverksamhet
Valutarisk
Lån i utländsk valuta
Säkring av nettoinvestering
Prognostiserade inköp av
Energiprisexponering
elektricitet och gas
Risk för energiprisförändring
Energiderivat
Kassaflödessäkring
1)
Avvikelser i kritiska villkor mellan säkringsinstrument och säkrad post utgör för samtliga säkringstyper den huvudsakliga källan för ineffektivitet
1)
Not 22 Finansiella instrument och finansiell riskhantering forts.
64 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
F inansiella tillgångar och skulder fördelade per värderingskategori
Värderat till upplupet Värderat till verkligt värde Derivat som ingår i
31 dec 2023, MSEK anskaffningsvärde via resultaträkningen säkringsredovisning
TILLGÅNGAR
Finansiella anläggningstillgångar
14
Kundfordringar
1 044
Övriga kortfristiga fordringar
6
Derivatinstrument (Nivå 2), finansiella
10
Derivatinstrument (Nivå 2), operationella
Likvida medel
4
Summa finansiella tillgångar
1 068
10
SKULDER
Långfristig del av räntebärande skulder
1 198
Övriga långfristiga skulder
Derivatinstrument (Nivå 2), finansiella
Derivatinstrument (Nivå 2), operationella
26
Kortfristig del av räntebärande skulder
Övriga kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
1 620
Summa finansiella skulder
2 818
26
1)
1)
Värderat till upplupet Värderat till verkligt värde via Derivat som ingår i
31 dec 2022, MSEK anskaffningsvärde resultaträkningen säkringsredovisning
TILLGÅNGAR
Övriga långfristiga finansiella anläggningstillgångar
4
Kundfordringar och övriga rörelsefordringar
1 095
Derivatinstrument (Nivå 2), finansiella
18
Derivatinstrument (Nivå 2), operationella
68
Likvida medel
3
Summa tillgångar
1 101
86
SKULDER
Långfristig del av räntebärande skulder
1 582
Övriga långfristiga skulder
Derivatinstrument (Nivå 2)
Kortfristig del av räntebärande skulder
Leverantörsskulder och andra rörelseskulder
1 619
Summa finansiella skulder
3 200
1)
1)
1)
Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade i enlighet med följande verkligt värde-hierarki;
Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar och skulder.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade under nivå 1, det vill säga prisnoteringar eller data härledda från prisnoteringar.
Nivå 3: Data för värdering av tillgången eller skulden som inte baseras på observerbara marknadsdata.
Värderingstekniker
Derivat i nivå 2 består av valutaterminer, ränteswappar och
energiderivat.
Värderingen till verkligt värde för valutaterminskontrakt
fastställs som nuvärdet av framtida kassaflöden baserat på kurser
för valutaterminen på bokslutsdagen.
Verkligt värde för ränteswappar beräknas som nuvärdet
av förväntade framtida kassaflöden baserat på observerbara
avkastningskurvor.
Verkligt värde på energiderivat beräknas utifrån gällande
terminskurser på balansdagen.
Det redovisade värdet på det långfristiga lånet är en god
approximation av verkligt värde då kreditrisken inte väsentligt
förändrats.
För övriga finansiella instrument där marknadsvärde ej är
angivet, bedöms verkliga värdet överensstämma med redovisat
värde.
Not 22 Finansiella instrument och finansiell riskhantering forts.
65 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 23 Pensioner
Inom Scandi Standard finns såväl avgiftsbestämda som förmånsbestämda pensionsplaner.
De förmånsbestämda planerna, som redovisas i koncernens balansräkning, är i huvudsak fonderade
och avser så kallade PRI-pensioner i Sverige. Dessa planer är fonderade i en pensionsstiftelse,
Lantmännens Gemensamma Pensionsstiftelse Grodden, där ett antal bolag som ingår i, eller har
ingått i, Lantmännen-koncernen tryggat sina pensionsförpliktelser. Varje bolag har sin egen del av
stiftelsens tillgångar. Det finns ingen skyldighet för anslutna bolag att tillskjuta ytterligare medel till
stiftelsen. Förpliktelserna är också kreditförsäkrade via PRI Pensionsgaranti. PRI Pensionsgaranti är
ett ömsesidigt försäkringsbolag som garanterar de anställdas framtida pensioner. I och med att
tillgångarna finns avskilda i en särskild stiftelse kan förpliktelserna reduceras med marknadsvärdet på
tillgångarna i stiftelsen vid redovisning i balansräkningen. Kronfågel AB och SweHatch AB är anslutna
till stiftelsen vad gäller förpliktelser intjänade till och med maj 2013. Efter detta datum finansieras all ny
intjäning av pensioner direkt med avgifter inom koncernen.
Förpliktelserna i Irland avser stängda pensionsplaner.
Pensionsplaner med balansmässiga överskott redovisas som tillgång i rapporten över finansiell
ställning, under Överskott i fonderade pensionsplaner. Övriga pensionsplaner som är ofonderade
eller delvis fonderade redovisas som Avsättningar för pensionsförpliktelser.
Förmånsbestämda förpliktelser och värdet av förvaltningstillgångar i koncernen:
örmånsbestämda pensionsplaner, MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Fonderade planer
Förmånsbestämda förpliktelser enligt svenska PRI
Förvaltningstillgångars verkliga värde
–196
–188
Summa nettovärde, fonderade planer
–55
–64
Överskott i fonderad pensionsplan redovisad som tillgång
55
64
Delvis fonderad pensionsplan redovisad som skuld
Ofonderade planer
Övriga ofonderade förpliktelser
3
3
Summa, ofonderade planer
3
3
Avsättning för pensioner, nettovärde
–52
–62
Förmånsbestämda pensionsplaner finns i Sverige och Irland.
Pensionskostnad i resultaträkningen, MSEK
2023
2022
Förmånsbestämda planer
Kostnad för pensioner intjänade under året
Ränteintäkter/räntekostnader
5
2
Kostnad förmånsbestämda planer
5
2
Kostnad avgiftsbestämda planer
–133
–122
Total pensionskostnad
128
120
Kostnaden redovisas på följande rader
i resultaträkningen
Personalkostnader, not 5
–133
–122
Finansiella kostnader, not 8
5
2
Total pensionskostnad
128
120
Pensionsrelaterade avgifter i övrigt
totalresultat, MSEK
2023
2022
Förmånsbestämda planer
Avkastning på förvaltningstillgångar utöver vad som
redovisas som ränteintäkt i resultaträkningen
9
–7
Omvärdering av pensionsförpliktelser:
– Erfarenhetsbaserad justering av förpliktelsen
–7
–15
– Effekter av ändrade demografiska antaganden
–2
5
– Effekter av ändrade finansiella antaganden
–15
45
Summa omvärdering av pensionsförpliktelser
25
35
Summa aktuariella vinster (+), förluster (–)
–15
28
Skatt på ovanstående poster
3
–6
Summa redovisad i Övrigt totalresultat
12
22
66 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Förändringar av förpliktelser, tillgångar och nettobelopp:
Förmånsbaserade
förpliktelser
Förvaltnings-
tillgångar
Netto
31 december, MSEK
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Ingående balans, fonderade planer
165
–188
–199
–65
–34
Kostnader avseende tjänstgöring
under året
–3
–2
–3
–2
Räntor redovisade i resultaträkningen
5
3
–8
–3
–2
Utbetalning av pensionsersättning
–9
–7
–9
–7
Utbetald kompensation till
arbetsgivare
9
8
9
8
Avkastning på förvaltningstillgångar
utöver redovisad ränta
9
7
–9
7
Omvärdering av pensionsförpliktelse
redovisad i övrigt totalresultat
24
35
24
35
Utgående balans, fonderade planer
141
122
–196
–188
–55
–64
Ofonderade planer
3
3
3
3
Utgående balans, pensionsskuld
144
125
–196
–188
–52
–62
Verkligt värde på förvaltningstillgångar och andel av de totala förvaltningstillgångarna
2023 2022
MSEK
%
MSEK
%
Fastigheter
70
35,6
74
39,4
Fastränteplaceringar
43
21,8
37
19,9
Aktieplaceringar
73
37,5
62
33,1
Alternativa placeringar
9
4,6
9
4,6
Likvida medel
1
1,0
6
3,0
Summa
196
100
188
100
Samtliga aktieplaceringar avser noterade placeringar.
Aktuariella antaganden
2023
2022
Diskonteringsränta
3,25%
4,00%
Framtida ökningar av pensioner
2,00%
2,00%
Inflation
2,00%
2,00%
Dödlighetstabell
DUS23
DUS14
En minskning av diskonteringsräntan med 0,25 procentenheter skulle öka pensionsförpliktelsen med
cirka 4 (4) MSEK medan en ökning av diskonteringsräntan med 0,25 procentenheter skulle minska
förpliktelsen med cirka 4 (4) MSEK. En förändring av livslängdsantagandena med ett år skulle förändra
förpliktelsen med cirka 6 (5) MSEK. Ändrade antaganden gällande inflationen med 0,25 procentenheter
skulle ändra förpliktelsen med cirka 4 (4) MSEK. Pensionsstiftelsen hade en avkastning på 8,7 (–2)
procent, och en förändring med 1 procentenhet skulle ändra förvaltningstillgångarnas värde med cirka
2 (2) MSEK.
De fonderade planerna omfattar 41,7 (43,3) procent fribrevshavare och 58,3 (56,7) procent
pensionärer. Löptiden är 12 (11) år.
Förväntade utbetalningar av pensioner avseende förmånsbestämda pensionsplaner under 2023
uppgår till 9 (9) MSEK.
För vissa anställda i Sverige erläggs försäkringspremier till Alecta avseende åtaganden enligt den så
kallade traditionella ITP-planen. Planen är en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare.
Alecta kan för närvarande inte lämna den information som krävs för att redovisa denna pensionsplan
som en förmånsbestämd plan. Pensioner, som tryggas genom försäkring i Alecta, redovisas därför
som en avgiftsbestämd plan. Av kostnaden ovan för avgiftsbestämda planer, 133 (122) MSEK, avser
3 (4) MSEK premier till Alecta för traditionell ITP. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna
och/eller de försäkrade. Per den 31 december 2023 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva
konsolideringsnivån till 158 (172) procent. Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas aktuariella
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19 .
Not 23 Pensioner forts.
67 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Not 26 Transaktioner med närstående
Löner och förmåner till ledande befattningshavare redovisas i
not 5. Ingen utdelning från dotterföretag eller intresseföretag har
erhållits i moderbolaget under året. Inga utestående fordringar eller
skulder återfinns mot intressebolag per 31 december 2023. Övrig
information om intresseföretagen återfinns i not 14.
Övriga transaktioner med nyckelpersoner för 2023 avser inköp
av foder från Lantmännen ekonomiska förening i vilken koncernen
har en andel.
Transaktioner med närstående
2023
2022
Koncerninterna inköp,
andel av de totala inköpen, %
8,7
9,7
Koncernintern försäljning,
andel av total försäljning, %
8,5
8,9
Köp av varor och tjänster från
intresseföretag, MSEK
74
75
Försäljning av varor och tjänster
till intresseföretag, MSEK
59
68
Övriga transaktioner
med intresseföretag, MSEK
0
6
Övriga transaktioner med nyckel-
personer, MSEK
23
22
Not 24 Övriga avsättningar
I koncerner av Scandi Standards storlek finns normalt ett antal
pågående tvister. Scandi Standard gör en bedömning av det mest
sannolika utfallet av de tvister som för närvarande är aktuella.
Då en utbetalning bedöms som sannolik redovisas motsvarande
belopp som avsättning.
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Övriga avsättningar
12
11
Summa
12
11
Not 25 Leverantörsskulder och övriga skulder
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Leverantörsskulder
1 620
1 619
Övriga kortfristiga skulder
18
0
Kortfristiga leasingskulder
76
75
Upplupna kostnader och förutbe-
talda intäkter
688
657
Summa
2 402
2 351
1)
1)
493 (546) MSEK härrör sig till fakturor finansierade via vendor financing.
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Upplupna personalrelaterade
kostnader
358
297
Skuld avseende rabatter, bonus
107
Övriga upplupna kostnader
249
Förutbetalda intäkter
–15
–9
Summa
688
657
Not 27 Förvärv och avyttringar
Förvärv
Scandi Standards finska dotterbolag Naapurin Maalaiskana har
förvärvat Landeli Group Oys Ready-to-eat verksamhet i Honkajoki.
Under de senaste åren har den finska verksamheten haft en god
tillväxt, främst till följd av den fortsatta positiva utvecklingen av det
egna varumärket Naapurin Maalaiskana. Genom förvärvet tillförs
ytterligare kapacitet och en möjlighet att differentiera verksam-
heten och stärka varumärket. Köpeskillingen uppgick till 46 MSEK,
varav 40 MSEK betalades ut under det fjärde kvartalet 2023 och
resterande belopp om 6 MSEK betalas ut under tredje kvartalet
2024. Förvärvsrelaterade kostnader uppgick till 1 MSEK och har
redovisats under Övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
Goodwill är hänförlig till förvärvad kunskap och leveranskedja.
I övrigt påverkar inte förvärvet de övriga finansiella jämförelsetalen
i väsentlig omfattning.
Tillgångar som redovisas till följd av förvärvet
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar
40
Förvärvade identifierbara
nettotillgångar
40
Goodwilll
6
Förvärvade nettotillgångar
46
Avyttringar
Under året har Scandi Standard koncernen avyttrat sin majoritets-
ägarandel om 51 % i Rokkedahl Food Aps till minoritetsägaren
Rokkedahls Food Holding A/S, som ett led i förändringsprocessen
för den danska verksamheten. Försäljningspriset uppgick till
15 MSEK. Vinsten inklusive återföring av redovisade valutaeffekter,
som tidigare har redovisats inom övrigt totalresultat, uppgick till
8 MSEK. Vinsten har redovisats inom övriga rörelseintäkter.
Avyttringen har minskat den räntebärande nettoskulden med
166 MSEK. I övrigt påverkar inte avyttringen övriga finansiella
jämförelsetal i väsentlig omfattning.
Resultateffekt vid avyttringar
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Erhållen köpeskilling
15
Bokfört värde på avyttrande
nettotillgångar
–13
Minoritet
6
Övrigt
–1
Realisationsresultat
8
Kassaflödeseffekt vid avyttringar
MSEK
31 dec 2023
31 dec 2022
Erhållen köpeskilling i likvida
medel
15
Likvida medel på avyttrade bolag
–10
Påverkan på koncernens
likvida medel
6
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
68 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Skulder hänförliga till
finansieringsverksamheten
Förändring av bruttoskul-
den, MSEK
Ränte-
bärande
skulder
Leasing-
skulder Summa
Bruttoskuld
31 december 2022
(not 21) –1 582 –421 –2 003
Kassaflöde
nyupptagna lån –184 –256
återbetalning 561 100 661
förändring checkkredit –16 –16
Summa 361 27 388
Valutakursdifferenser 25 7 32
Övriga ej kassaflödes-
påverkande poster –3 –73 –3
Summa 22 7 –30
Bruttoskuld
31 december 2023
(not 21) –1 198 –388 –1 586
Not 30 Noter till kassaflödesanalysen
1) Betalda finansiella poster
netto, MSEK 2023 2022
Erhållna räntor 2 0
Betalda räntor –127 –88
Övriga betalda finansiella
poster –7 –8
Summa –132 –95
2) Företagsförvärv, MSEK 2023 2022
Förvärvade tillgångar
Materiella anläggningstill-
gångar 40
Immateriella anläggningstill-
gångar 6
Summa 46
Utbetald köpeskilling 40
Skuldförd köpeskilling 6
Erlagd köpeskilling 46
Påverkan på kassaflödet 40
2) Företagsavyttring, MSEK 2023 2022
Erhållen köpeskilling, likvida
medel 15
Likvida medel avyttrade bolag 10
Summa 6
3) Likvida medel, MSEK 2023 2022
Kassa och bank 4 3
Summa 4 3
Koncernens totala likviditet, definierad som kassa och bank samt
krediter tillgängliga i enlighet med tillämpliga låneavtal, uppgick vid
årets utgång till 1 223 (917) MSEK .
4) Avstämning av räntebärande nettoskuld
Nedan analyseras den räntebärande nettoskulden och förändringar
av den räntebärande nettoskulden för de presenterade perioderna.
Räntebärande nettoskuld
1)
, MSEK 2023 2022
Likvida medel 4 3
Derivat finansiella 10 18
Räntebärande skulder
– förfaller inom ett år –76 –75
Räntebärande skulder
– förfaller efter ett år –1 509 –1 928
Räntebärande nettoskuld –1 571 –1 983
Likvida medel och
kortfristiga placeringar 4 3
Derivat finansiella
10 18
Bruttoskuld – rörlig ränta –1 586 –2 003
Räntebärande nettoskuld –1 571 –1 983
1)
Det som koncernen inkluderar i den räntebärande nettoskulden baseras på
definitioner i gällande låneavtal .
Not 28 Ställda säkerheter och eventualförpliktels er
Ställda säkerheter För egna skulder
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
Fastighetsinteckningar
Summa
Eventualförpliktelser
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
Hyresgaranti 32 54
Övriga eventualförpliktelser 115 112
Summa 2 237 2 255
I övriga eventualförpliktelser ingår främst borgensåtagande för
dotterbolag och leverantör er.
Not 29
Väsentliga händelser efter
räkenskapsårets utgång
Den 15 januari 2024 tillsattes Fredrik Sylwan som ny CFO för
koncernen.
Nettotillgångar vid försäljningstidpunkten
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 35
Nyttjanderättstillgångar 136
Uppskjuten skatt 5
Varulager 3
Kundfordringar och
övriga fordringar 15
Likvida medel 10
SKULDER
Räntebärande skulder 160
Övriga skulder 32
Bokfört värde på avyttrande
nettotillgångar 13
Minoritet 3
Totalt 7
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
Note 27 Förvärv och avyttringar forts.
69 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Noter till moderbolagets finansiella rapporter
Not 31 Arvode och kostnadsersättning till revisorer
MSEK 2023 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoo-
pers AB
Revisionsuppdrag 0 0
Summa 0 0
Not 33 Andelar i dotterföretag
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
Ackumulerade
anskaffningsvärden 938 938
Redovisat värde 938 938
MSEK 2023 2022
Redovisat värde vid årets ingång 938 938
Redovisat värde 938 938
Moderbolagets och koncernens innehav av andelar i koncernföretag 31 dec 2023
Sammanställningen omfattar såväl direktägda dotterföretag som indirekt ägda dotterföretag. Under året har AB Skånefågel och Rokkedahl
Foods Aps avyttrats och Kronfågel Holding AB fusionerats in i Scandinavian Standard Nordic AB.
Bolagsnamn Organisationsnummer Säte Andel i %
Redovisat
värde, MSEK
Scandinavian Standard Nordic AB 556921-0619 Stockholm, Sverige 100 938
Scandi Standard ApS 25 710 029 Farre, Danmark 100
Naapurin Maalaiskana OY 2644740-9 Lieto, Finland 100
Kronfågel AB 556145-4223 Stockholm, Sverige 100
SweHatch AB 556033-3386 Stockholm, Sverige 100
Bosarpskyckling AB 556673-6608 Stockholm, Sverige 100
Danpo A/S 31 241 316 Farre, Danmark 100
Scandi Standard Norway AS 911 561 077 Oslo, Norge 100
Den Stolte Hane AS 980 403 715 Jæren, Norge 100
Scandi Standard Ireland Holding AB 559119-0789 Stockholm, Sverige 100
Carton Bros ULC 7313 Dublin, Irland 100
Summa, moderbolaget 938
Not 34 Finansiella instrument
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
Lånefordringar och kundford-
ringar
Långfristiga räntebärande
fordringar hos koncernföretag
Summa
Finansiella skulder värderade till
upplupet anskaffningsvärde
Skulder till koncernföretag
Summa
Inga derivatinstrument finns i moderbolaget.
Se not 22 för upplysningar om räntebärande skulder.
Not 32 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
Eventualförpliktelser 3 2
Borgensförbindelse för dotter-
bolag 18 9
Proprieborgen långfristiga
kreditfaciliteter 2 090 2 090
Summa 2 110 2 102
Not 35 Förslag till vinstdisposition
Styrelsen föreslår en utdelning för räkenskapsåret 2023 om
2,30 SEK (1,15) per aktie, motsvarande 150 (75) MSEK till års-
stämman 2024 baserat på antalet utestående aktier per den
31 december 2023.
Följande medel står till årsstämmans förfogande:
SEK
Överkursfond
570 029 624
Ackumulerat överskott
391 539 746
Årets resultat
– 782 525
Summa
960 786 845
Utdelning till aktieägare
150 252 477
Att överföra i ny räkning
810 354 368
Summa
960 786 845
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter
Noter
Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
70 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Förslag till vinstdisposition samt styrelsens och
verkställande direktörens försäkran
Följande medel står till årsstämmans förfogande:
SEK
Överkursfond 570 029 624
Ackumulerat överskott 391 539 746
Årets resultat – 782 525
Summa 960 786 845
SEK
Utdelning till aktieägarna 150 252 477
Att överföra i ny räkning 810 354 368
Summa 960 786 845
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet
med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild
av koncernens ställning och resultat. Moderbolagets årsredovisning har upprättats i enlighet med god
redovisningssed, och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utveck-
lingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som ingår i koncernen står inför.
Karolina Valdemarsson
Styrelseledamot
Paulo Gaspar
Styrelseledamot
Øystein Engebretsen
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse lämnades den 22 mars 2024.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Ann-Christine Hägglund
Auktoriserad revisor
Jonas Tunestål
Vd och koncernchef
Henrik Hjalmarsson
Styrelseledamot
Cecilia Lannebo
Styrelseledamot
Pia Gideon
Styrelseledamot
Johan Bygge
Styrelsens ordförande
Koncernens och moderbolagets årsredovisning fastställs av årsstämman den 3 maj 2024.
Stockholm den 21 mars 2024
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
71 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Scandi Standard AB (publ), org.nr 556921-0627
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Scandi Standard AB (publ) för år 2023. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 28–71
i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning
per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och
kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovis-
ningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och
ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträk-
ningen och rapport över finansiell ställning för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets och
koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i
revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits
det granskade bolaget eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida hän-
delser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi
också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören
åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till
risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi har anpassat vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rappor-
terna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Vår koncernrevision omfattar 11 rapporterande enheter i fyra
länder i Norden samt Irland. Vi har inriktat vår revision mot de
rapporterande enheterna i varje land med hänsyn tagen till befintlig
kontrollmiljö och affärsprocesser på respektive enhetsnivå samt
även koncernledningens övervakande kontroller för respektive
enhet. Koncernens operativa verksamhet, som är en integrerad
matrisorganisation, utgörs av segmenten Ready-to-cook, Ready-
to-eat och övrigt.
När vi fastställde vår övergripande revisionsansats och
revisionsplan bestämde vi vilken typ av arbete som behövde
utföras för respektive rapporterande enhet av lokal revisor. För de
mest väsentliga enheterna har vi krävt en fullständig revision av
enheternas finansiella information.
Koncernens konsolidering, tilläggsupplysningar till de finan-
siella rapporterna och ett antal mer komplexa transaktioner, samt
de svenska bolagen har reviderats av det centrala revisionsteamet.
Den centrala revisionen har bland annat innefattat nedskrivnings-
test av goodwill och andra immateriella tillgångar som inte skrivs
av, långsiktiga ersättningsprogram för ledande befattningshavare,
företagsförvärv och pensionsskulder.
Enheter som ingår i koncernrevisionen representerar cirka 90 procent
av koncernens nettoomsättning.
Vår revision utförs kontinuerligt under året. För delårsperioden
avseende perioden 1 januari till 30 september 2023 har vi avgivit
en översiktlig granskningsberättelse. I samband med publice-
ringen av bolagets delårsrapport för det tredje kvartalet och
bokslutskommunikén rapporteras våra iakttagelser till koncernled-
ningen och revisionsutskottet. Vi rapporterar även våra iakttagelser
till styrelsen i samband med att årsbokslutet färdigställts.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedöm-
ning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig
grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd
av oegentligheter eller misstag. De betraktas som väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de
finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvanti-
tativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt för
att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktigheter
på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för
den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen
för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
72 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Vår revision har omfattat en bedömning av koncernens redovisningsprinciper för reservering av inkurans,
analytisk genomgång, dataanalys av utleveranser från varulager matchad mot försäljning och inköpsorder
samt förfrågningar hos controllers och detaljister av lagersaldon.
Vi har på stickprovs basis testat, produktkalkyler för färdigvarulager, in- och utleveranser från lager
samt deltagit vid inventeringar på alla relevanta lagerplats för att verifiera existens.
Vår revision har inkluderat granskning av ledningen bedömningar av inkurans och nedskrivningar,
bland annat genom att granska trögrörlighet i lager, förväntade framtida försäljningspriser för främst
frysta produkter och produkter som försäljs på exportmarknaden.
Vi har på stickprovs basis testat att sålda produkters anskaffningsvärde ej understiger nettoförsälj-
ningsvärdet i januari 2024.
Värdering av färdigvarulager
Se årsredovisningen not 17 varulager, not 1 redovisningsprinciper och not 2 viktiga bedömningar,
uppskattningar och antaganden för redovisningsändamål.
I Färdigvarulager ingår frysta, kylda och färdiglagade kycklingprodukter och uppgår till 543 miljoner kronor
den 31 december 2023. En större del av posten återfinns i Sverige och Danmark. Färdigvarulager är en
väsentlig post i koncernens balansräkning. Under året har bolaget gjort nedskrivningar i färdigvarulager
med 15 miljoner kronor.
Färdigvarulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Nettoför-
säljningsvärde är det uppskattade försäljningsvärdet minskat med beräknade försäljningskostnader.
Att bedöma det uppskattade försäljningsvärdet kräver antaganden och bedömningar av ledningen
som innehåller subjektiva inslag som exempelvis inkurans och bedömningar om framtida händelser
om efterfrågan och prisutveckling vilket är förenade med osäkerheter. Värderingen av färdigvarulager
är därmed ett för revisionen särskilt betydelsefullt område.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Värdering av goodwill och immateriella tillgångar (varumärken kund- och leverantörsrelationer)
Se årsredovisningen not 6 Avskrivning och nedskrivning av materiella och immateriella anläggningstill-
gångar samt av nyttjanderättstillgångar och not 11 Immateriella anläggningstillgångar samt not 1 redovis-
ningsprinciper och not 2 viktiga bedömningar, uppskattningar och antaganden för redovisnings ändamål.
Majoriteten av de immateriella tillgångarna i Scandi Standard har förvärvats externt, främst genom
företagsförvärv. Tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod som goodwill och vissa varumärken är
inte föremål för årliga avskrivningar. Istället visar årliga nedskrivningstest om det redovisade värdet för
den kassagenererande enheten fortfarande kan försvaras.
Avseende förvärvade kund och leverantörsrelationer och vissa varumärken sker avskrivningar enligt
plan.
De kassagenererande enheterna motsvaras av koncernens rörelsesegment som består av Ready-
to-cook och Ready-to-eat.
Det redovisade värdet på goodwill uppgår till 950 miljoner kronor den 31 december 2023.
Immateriella tillgångar hänförliga till varumärken med obestämbar nyttjandeperiod som inte skrivs
av omfattar olika varumärken som förvärvats i Sverige, Danmark och Norge. Det redovisade värdet på
dessa varumärken uppgår till 390 miljoner kronor den 31 december 2023. Goodwill och varumärken
är väsentliga tillgångar i koncernens balansräkning. Under 2023 har inga nedskrivningar redovisats
avseende goodwill eller varumärken som inte skrivs av.
Ledningens uppskattningar av de immateriella tillgångarnas potential att generera framtida
kassaflöden och andra antaganden är avgörande vid upprättande av de årliga nedskrivningstesterna.
Givet det stora inslaget av uppskattningar och bedömningar i nedskrivningstestet av goodwill och
varumärken utgör detta ett för revisionen särskilt betydelsefullt område.
Vi har i samband med vår revision utfört granskningsåtgärder för att verifiera att nedskrivningstest av
goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod är baserade på allmänt
vedertagna värderingsmetoder, matematiskt korrekta och baserade på rimliga antaganden om bland
annat framtida kassaflöden och diskonteringsräntor.
Vi har vidare utvärderat modellen för nedskrivningstest och av betydande antaganden i
nedskrivningsprövningarna om framtida kassaflöden och diskonteringsränta för beräkningen de
kassagenererande enheternas nyttjandevärde.
Vi har verifierat att antaganden som använts i prognoserna överensstämmer med tidigare perioders
resultat, prognoser och företagsledningens strategiska planer samt mot externa relevanta data.
Vi har utvärderat företagsledningens analys av känsligheten i värderingen för förändringar i dessa
antaganden som skulle kunna medföra att ett nedskrivningsbehov föreligger.
Vi har med ledningen diskuterat att det inte föreligger några väsentliga förändringar i kund- och
leverantörsportföljen som skulle kunna föranleda en risk för nedskrivning i immateriella tillgångar för
kund och leverantörsrelationer.
Vi har bedömt att upplysningar som lämnas i not 6 och 11 avseende goodwill, varumärken, kund-
och leverantörsrelationer är ändamålsenliga.
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
73 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1–27, 76–114 och 125–131. Annan information består även av
Ersättningsrapport som vi inhämtade före datumet för denna
revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis-
ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande
med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i
övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen
i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller
en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har
inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, såsom de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande
direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredo-
visning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av
säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisors-
inspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revisorns-
ansvar. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Scandi Standard AB (publ) för år 2023
samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget
i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och
verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings -
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den
verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska
full göras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvalt-
ningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
74 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är
att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning
är en del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden för Scandi Standard AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Scandi Standard AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig heter
eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten
i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av
finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och nära -
liggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kvalitets-
kontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkes-
utövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis
om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,
bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktig-
heter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effek-
tiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en
utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB utsågs till Scandi Standard
AB (publ)s revisor av årsstämman den 8 maj 2023 och har varit
bolagets revisor sedan 9 september 2013.
Stockholm den 22 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Ann-Christine Hägglund
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter
Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
75 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
MSEK där ej annat angivits 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 13 014 12 119 10 101 9 940 9 891
EBITDA 880 722 598 699 748
Rörelseresultat 457 290 222 351 424
Årets resultat 273 138 103 208 237
Resultat per aktie, SEK 4,11 2,02 1,60 3,16 3,60
Justerad EBITDA
1)
871 722 589 756 753
Justerad EBITDA-marginal
1)
,% 6,7 6,0 5,8 7,6 7,6
Justerat rörelseresultat
1)
449 290 213 410 431
Justerad rörelsemarginal
1)
,% 3,4 2,4 2,1 4,1 4,4
Utdelning, SEK
3)
2,30 1,15 1,25
Operativt kassaflöde
2)
671 197 347 476 536
Nettoinvesteringar 338 311 306 355 419
Avkastning på sysselsatt kapital
(ROCE)
1)
, % 11,0 6,7 5,2 8,4 10,3
Soliditet, % 36,0 33,5 30,0 29,4 27,7
Genomsnittligt antal anställda 3 204 3 294 3 215 3 220 3 266
1)
För beskrivning av jämförelsestörande poster, se tabell till höger.
2)
Omklassificering av kassaflödeseffekt för leasingtillgångar har gjorts för 2020 och 2019.
3)
Styrelsens förslag till utdelning 2023.
Jämförelsestörande poster i EBITDA
och rörelseresultatet
1)
2023 2022 2021 2020 2019
Justering av skuld
för tilläggsköpeskilling
2)
9 –52
Nedläggning av produktion
3)
–7 –7
Avyttring av Rokkedahl Foods Aps
4)
8
Summa jämförelsestörande poster
i EBITDA 8 9 –59 –7
1)
Scandi Standard har under första kvartalet 2021 implementerat en ny definition för jämförelsestörande poster som
innebär en striktare klassificering av dessa poster. Jämförelsestörande poster för åren 2020 till 2017 har omräknats
vilket påverkar de alternativa nyckeltalen justerad EBITDA och justerat rörelseresultat (justerad EBIT).
2)
För år 2021 intäkter hänförligt till minskning av skuld vid utbetald slutlikvid för tilläggsköpeskilling relaterad till förvärvet
av Manor Farm om 22 MSEK och för år 2020 en kostnad om 52 MSEK hänförligt till ökning av skuld för tilläggs-
köpeskilling relaterad till förvärvet av Manor Farm. I tillägg för år 2021 kostnader hänförligt till en slutlikvid relaterad
till förvärvet av den finska verksamheten om –13 MSEK.
3)
För 2020, kostnader hänförliga till omstrukturering av ett dotterbolag i Sverige med avslut av ett långtidskontrakt
och nedskrivningar av tillgångar. För 2019, nedläggning av kläckeri i Finland i andra kvartalet 2019 och förändring av
produktion i Sverige under 2018.
4)
Avyttring av majoritetsägarandel Rokkedahl Foods Aps.
Fem år i sammandrag
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
76 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Ready-to-cook, MSEK Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 2021 Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 2022 Kv1 2023 Kv2 2023 Kv3 2023 Kv4 2023 2023
Nettoomsättning 1 938 1 943 1 942 1 789 7 611 2 046 2 199 2 265 2 164 8 674 2 373 2 495 2 431 2 278 9 577
Justerad EBITDA 147 142 88 47 424 80 96 116 115 406 115 139 182 161 597
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar –65 –64 –69 –68 –266 –69 –99 –69 –73 –310 –71 –79 –75 –75 –299
Justerad EBITA 82 77 20 –21 158 11 –3 46 42 97 44 60 107 86 297
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar –13 –12 –12 –13 –50 –13 –13 –13 –13 –52 –13 –12 –10 –10 –45
Justerad EBIT 69 65 7 –32 110 –2 –16 34 31 47 31 48 97 77 253
Jämförelsestörande poster 8 8
EBIT
1)
69 65 7 –32 110 –2 –16 34 31 47 31 48 105 77 261
Justerad EBITDA marginal, % 7,6% 7,3% 4,5% 2,6% 5,6% 3,9% 4,3% 5,1% 5,3% 4,7% 4,8% 5,6% 7,5% 7,1% 6,2%
Justerad EBITA marginal, % 4,2% 4,0% 1,0% –1,1% 2,1% 0,6% 0,1% 2,1% 1,7% 1,1% 1,9% 2,4% 4,4% 3,8% 3,1%
Justerad EBIT marginal, % 3,6% 3,3% 0,4% –1,8% 1,4% 0,1% 0,7% 1,5% 1,4% 0,5% 1,3% 1,9% 4,0% 3,4% 2,6%
EBIT marginal, % 3,6% 3,3% 0,4% –1,8% 1,4% 0,1% 0,7% 1,5% 1,4% 0,5% 1,3% 1,9% 4,3% 3,4% 2,7%
1)
Inkluderar intäkter från intresseföretag
Ready-to-eat, MSEK Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 2021 Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 2022 Kv1 2023 Kv2 2023 Kv3 2023 Kv4 2023 2023
Nettoomsättning 444 536 589 543 2 112 643 748 802 756 2 949 765 774 734 600 2 873
Justerad EBITDA 38 47 58 44 187 48 64 83 66 260 58 74 47 36 215
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar –12 –12 –12 –12 –49 –13 –13 –12 –13 –51 –14 –15 –15 –14 –57
Justerad EBITA 26 35 46 31 138 35 51 70 53 209 45 59 32 22 158
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar
Justerad EBIT 26 35 46 32 138 35 51 70 53 209 45 59 32 22 158
Jämförelsestörande poster
EBIT
1)
26 35 46 32 138 35 51 70 53 209 45 59 32 22 158
Justerad EBITDA marginal, % 8,6% 8,7% 9,8% 8,1% 8,8% 7,4% 8,5% 10,3% 8,7% 8,8% 7,6% 9,5% 6,4% 6,0% 7,5%
Justerad EBITA marginal, % 5,9% 6,5% 7,8% 5,8% 6,5% 5,5% 6,8% 8,8% 7,0% 7,1% 5,9% 7,7% 4,3% 3,7% 5,5%
Justerad EBIT marginal, % 5,9% 6,5% 7,8% 5,8% 6,6% 5,5% 6,8% 8,8% 7,0% 7,1% 5,9% 7,7% 4,3% 3,7% 5,5%
EBIT marginal, % 5,9% 6,5% 7,8% 5,8% 6,6% 5,5% 6,8% 8,8% 7,0% 7,1% 5,9% 7,7% 4,3% 3,7% 5,5%
1)
Inkluderar intäkter från intresseföretag.
Segmentsinformation per kvartal
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
77 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Övrigt, MSEK Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 2021 Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 2022 Kv1 2023 Kv2 2023 Kv3 2023 Kv4 2023 2023
Nettoomsättning 88 85 102 103 377 104 109 135 149 496 146 142 143 134 564
Justerad EBITDA –1 0 5 11 15 10 19 23 26 79 24 25 12 10 71
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar 0 –1 –1 0 –3 0 –1 –1 –1 –3 –1 –1 –2 0 –3
Justerad EBITA –2 –1 5 11 13 10 18 22 25 76 24 24 11 10 68
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar
Justerad EBIT –2 –1 5 11 13 10 18 22 25 76 24 24 11 10 68
Jämförelsestörande poster
EBIT
1)
–2 –1 5 11 13 10 18 22 25 76 24 24 11 10 68
Justerad EBITDA marginal, % –1,5% –0,1% 5,4% 10,7% 4,0% 9,7% 17,9% 17,1% 17,6% 15,9% 16,7% 17,8% 8,6% 7,3% 12,7%
Justerad EBITA marginal, % –2,0% –1,0% 4,5% 10,3% 3,3% 9,4% 17,0% 16,5% 20,5% 16,3% 16,2% 17,1% 7,4% 7,3% 12,1%
Justerad EBIT marginal, % –2,0% –1,0% 4,6% 10,5% 3,4% 9,4% 17,0% 16,5% 17,1% 15,3% 16,2% 17,1% 7,5% 7,3% 12,1%
EBIT marginal, % –2,0% –1,0% –8,4% 10,5% –0,1% 9,4% 17,0% 16,5% 17,1% 15,3% 16,2% 17,1% 7,5% 7,3% 12,1%
1)
Inkluderar intäkter från intresseföretag.
Koncerngemensamma
kostnader, MSEK Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 2021 Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 2022 Kv1 2023 Kv2 2023 Kv3 2023 Kv4 2023 2023
Nettoomsättning 0 0 0
Justerad EBITDA –3 –17 –12 –4 –37 2 7 9 5 23 2 8 2 12
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar –3 –3 –3 –3 –11 5 5 5 4 18 5 3 5 4 16
Justerad EBITA –6 –20 –15 –7 –48 -6 –12 –14 –10 41 6 11 7 4 28
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar 2 2
Justerad EBIT –6 –20 –15 –7 –48 6 12 14 10 41 6 11 9 4 31
Jämförelsestörande poster –4 –13 26 9
EBIT
1)
–6 –24 –28 19 –39 6 12 14 10 41 6 11 9 4 31
Justerad EBITDA marginal, %
Justerad EBITA marginal, %
Justerad EBIT marginal, %
EBIT marginal, %
1)
Inkluderar intäkter från intresseföretag.
Segmentsinformation per kvartal, forts.
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
78 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
TOTAL, MSEK Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 2021 Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 2022 Kv1 2023 Kv2 2023 Kv3 2023 Kv4 2023 2023
Nettoomsättning 2 469 2 564 2 632 2 435 10 101 2 793 3 056 3 202 3 069 12 119 3 284 3 411 3 308 3 011 13 014
Justerad EBITDA 180 171 139 98 589 136 172 212 202 722 196 230 240 206 871
Avskrivningar materiella
anläggningstillgångar –80 –80 –84 –84 –328 –86 –117 –87 –91 –382 –90 –97 –97 –93 –376
Justerad EBITA 100 92 55 14 261 50 55 125 110 340 106 133 143 114 495
Avskrivningar immateriella
anläggningstillgångar –13 –12 –12 –12 –50 –13 –13 –13 –13 –52 –13 –12 –12 –10 –47
Justerad EBIT 88 79 43 3 213 37 42 112 99 290 93 121 130 105 449
Jämförelsestörande poster –4 –13 26 9 8 8
EBIT
1)
88 75 30 30 222 37 42 112 99 290 93 121 139 105 457
Justerad EBITDA marginal, % 7,3% 6,7% 5,3% 4,0% 5,8% 4,9% 5,6% 6,6% 6,6% 6,0% 6,0% 6,7% 7,2% 6,9% 6,7%
Justerad EBITA marginal, % 4,1% 3,6% 2,1% 0,6% 2,6% 1,8% 1,8% 3,9% 3,6% 2,8% 3,2% 3,9% 4,3% 3,8% 3,8%
Justerad EBIT marginal, % 3,5% 3,1% 1,6% 0,1% 2,1% 1,3% 1,4% 3,5% 3,2% 2,4% 2,8% 3,5% 3,9% 3,5% 3,4%
EBIT marginal, % 3,5% 2,9% 1,1% 1,2% 2,2% 1,3% 1,4% 3,5% 3,2% 2,4% 2,8% 3,5% 4,2% 3,5% 3,5%
1)
Inkluderar intäkter från intresseföretag.
Segmentsinformation per kvartal, forts.
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse
Fem år i sammandrag
79 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Alternativa nyckeltal
Från resultaträkningen, MSEK 2023 2022
Nettoomsättning A 13 014 12 119
Årets resultat B 273 138
+ Återföring av skatt på årets resultat 59 47
Resultat efter finansnetto C 333 186
+ Återföring av finansiella intäkter och kostnader, netto 124 105
Rörelseresultat D 457 290
+ Återföring av av- och nedskrivningar 424 434
+ Återföring av resultat från andelar i intresseföretag –1 –2
EBITDA E 880 722
Jämförelsestörande poster i rörelseresultat F –8
Justerat rörelseresultat D+F 449 290
Justerad rörelsemarginal, % (D+F)/A 3,4 2,4
Jämförelsestörande poster i EBITDA G –8
Justerad EBITDA E+G 871 722
Justerad EBITDA-marginal, % (E+G)/A 6,7 6,0
Scandi Standard-koncernen använder sig av nedan alternativa nyckeltal. Koncernen anser att de presenterade alternativa nyckeltalen är användbara vid läsningen av de finansiella rapporterna
för att förstå koncernens resultatgenerering före investeringar i anläggningstillgångar, bedöma koncernens möjlighet till utdelning och strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjlighet
att leva upp till finansiella åtaganden.
Från rapport över finansiell ställning, MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022
Totala tillgångar 6 652 6 965
Ej räntebärande långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder –163 –211
Övriga långfristiga skulder –73 –71
Summa ej räntebärande långfristiga skulder 236 283
Ej räntebärande kortfristiga skulder
Leverantörsskulder –1 620 –1 619
Skatteskulder –66 –56
Övriga kortfristiga skulder –18
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter –688 –657
Summa ej räntebärande kortfristiga skulder 2 392 2 332
Sysselsatt kapital 4 024 4 351
Likvida medel –4 –3
Operativt kapital 4 020 4 348
Genomsnittligt sysselsatt kapital H 4 188 4 322
Genomsnittligt operativt kapital I 4 184 4 146
Rörelseresultat rullande 12 månader 457 290
Justerat rörelseresultat, rullande 12 mån J 449 290
Finansiella intäkter K 4 1
Justerad avkastning på sysselsatt kapital (ROCE), % (J+K)/H 11,0 6,7
Justerad avkastning på operativt kapital (ROC), % J/I 10,9 7,0
Räntebärande skulder
Långfristig del av räntebärande skulder 1 198 1 582
Långfristiga leasingskulder 311 346
Derivatinstrument finansiella –10 –18
Kortfristiga leasingskulder 76 75
Summa räntebärande skulder 1 575 1 985
Likvida medel –4 –3
Räntebärande nettoskuld 1 571 1 983
Från kassaflödesanalysen, MSEK 2023 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 457 290
Justeringar för icke kassaflödespåverkande poster
Av- och nedskrivningar 424 434
Resultat från andelar i intresseföretag –1 –2
EBITDA 880 722
Jämförelsestörande poster i EBITDA G –8
Justerad EBITDA 871 722
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
80 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Avkastning på eget kapital (ROE)
Periodens resultat rullande 12 månader (R12M)
delat med genomsnittligt totalt eget kapital.
Avkastning på operativt kapital (ROC)
Rörelseresultat rullande 12 månader (R12M)
delat med genomsnittligt operativt kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital (ROCE)
Rörelseresultat rullande 12 månader (R12M)
plus ränteintäkter delat med genomsnittligt
sysselsatt kapital.
CAGR
Årlig genomsnittlig tillväxt.
COGS
Kostnad såld vara.
EBIT
Rörelseresultat.
EBIT/kg
Rörelseresultat delat med slaktad vikt i kg.
Justerat rörelseresultat (Justerad EBIT)
Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande
poster.
Justerad rörelsemarginal
(Justerad EBIT marginal)
Justerat rörelseresultat (justerad EBIT) som en
andel av nettoomsättningen.
EBITA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av
immateriella tillgångar och resultat från andelar
i intresseföretag.
Justerad EBITA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
av immateriella tillgångar och resultat från
andelar i intresseföretag, justerat för jämförelse-
störande poster.
Justerad EBITA-marginal
Justerad EBITA som en andel av netto-
omsättningen.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
och resultat från andelar i intresseföretag.
Justerad EBITDA
Justerat rörelseresultat före av- och nedskriv-
ningar och resultat från andelar i intresseföretag
justerat för jämförelsestörande poster.
Justerad EBITDA-marginal
Justerad EBITDA som en andel av netto-
omsättningen.
EBITDA-marginal
EBITDA som en andel av nettoomsättningen.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till aktieägarna, dividerat
med utestående antal aktier vid periodens slut.
Genomsnittligt operativt kapital
Medeltalet av operativt kapital de senaste 2 åren.
Genomsnittligt sysselsatt kapital
Medeltalet av sysselsatt kapital de senaste 2 åren.
Justerat resultat för perioden
Periodens resultat justerat för jämförelse-
störande poster.
Jämförelsestörande poster
Transaktioner eller händelser som sällan
förekommer eller är ovanliga i den ordinära
affärsverksamheten och som därmed är
osannolika att uppstå igen.
Kostnader för råvaror och övriga
förnödenheter
Kostnader för råvaror och övriga förnöden-
heter omfattar inköpskostnaden för levande
kycklingar och andra råvaror, såsom bland
annat förpackningar.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen är bruttoomsättningen
minus rabatter och gemensamma marknads-
föringskostnader.
Operativt kapital
Summa tillgångar med avdrag för likvida
medel och icke räntebärande skulder, inklusive
uppskjuten skatteskuld.
Justerad avkastning på operativt kapital (ROC)
Justerat rörelseresultat rullande 12 månader
(R12M) delat med genomsnittligt operativt
kapital.
Operativt kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten
exklusive betalda finansiella poster netto och
betald skatt, med tillägg av nettoinvesteringar
i anläggningstillgångar och nettoökning i
leasingtillgångar.
Justerat operativt kassaflöde
Operativt kassaflöde justerat för jämförelse-
störande poster.
Produktionskostnader
Produktionskostnader omfattar direkta och
indirekta personalkostnader hänförliga till
produktionen samt övriga produktionsrelaterade
kostnader.
R12M
Rullande tolv månader.
Resultat per aktie (EPS)
Resultat för perioden, hänförligt till aktieägarna,
dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Justerat resultat per aktie
Justerat resultat för perioden, hänförligt till
aktieägarna, dividerat med genomsnittligt antal
aktier.
RTC
Ready-to-cook. Produkter som behöver tillagas.
RTE
Ready-to-eat. Produkter som är tillagade och
kan konsumeras direkt eller efter uppvärmning.
Räntebärande nettoskuld
Räntebärande skuld exklusive uppläggnings-
avgifter minus likvida medel.
Rörelsekapital
Summa varulager och rörelsefordringar med
avdrag för icke räntebärande rörelseskulder.
Rörelsemarginal (EBIT marginal)
Rörelseresultat som en andel av nettoomsätt-
ningen.
Specifika förklaringsposter
Transaktioner eller händelser som inte
kvalificerar som jämförelsestörande poster, då
de sannolikt uppstår periodvis i den ordinära
affärsverksamheten. Upplysning om dessa
poster görs för att underlätta förståelsen och
bedömningen av det finansiella resultatet.
Sysselsatt kapital
Summa tillgångar med avdrag för icke räntebä-
rande skulder, inklusive uppskjuten skatteskuld.
Justerad avkastning på sysselsatt kapital
(ROCE)
Justerat rörelseresultat rullande 12 månader
(R12M) plus ränteintäkter delat med genom-
snittligt sysselsatt kapital.
Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter är resultatet som inte
avser försäljning av kycklingar, såsom uthyrning
av mark/byggnader för annan användning,
samt betalning från personer som inte är
anställda i bolaget för användning av bolagets
lunchmatsalar.
Övriga rörelsekostnader
Övriga rörelsekostnader omfattar marknads-
föringskostnader, kostnad för koncernens
personal samt övriga administrativa kostnader.
Definitioner
Förvaltningsberättelse Risker och riskhantering Finansiella rapporter Noter Revisionsberättelse Fem år i sammandrag
81 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Hållbarhets-
rapport
Om hållbarhetsrapporten ......................................................83
Allmän information ................................................................ 84
Strategi och värdekedja ........................................................86
Vår riktning mot 2030 ............................................................ 87
Väsentlighetsanalys, mål och nyckeltal ............................... 88
Våra väsentliga frågor och hållbarhetsmål ..........................89
Miljöinformation ....................................................................90
Taxonomirapportering ........................................................................ 90
Klimatförändringar .............................................................................. 93
Föroreningar ........................................................................................ 97
Vattenresurser och marina resurser .................................................. 97
Biologisk mångfald och ekosystem ................................................... 98
Resursanvändning och cirkulär ekonomi .......................................... 99
Samhällsansvarsinformation .............................................101
Den egna arbetskraften .................................................................... 101
Arbetstagare i värdekedjan............................................................... 104
Konsumenter och slutanvändare .................................................... 105
Bolagsstyrningsinformation ............................................... 106
Ansvarsfullt företagande ................................................................. 106
Djurvälfärd och antibiotikaanvändning ........................................... 107
Lagstadgad Hållbarhetsrapport ......................................... 110
GRI-index .............................................................................. 111
Styrelsens underskrifter ..................................................... 114
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
82 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Vår avsikt och ambition är att ständigt utveckla strategi, processer och rapportering relaterat till vårt hållbarhets-
arbete. Vi utformar vår hållbarhetsrapportering med utgångspunkt i lagstadgade krav och vedertagna ramverk
för att tillhandahålla trovärdig, relevant och heltäckande information till våra intressenter.
Hållbarhetsrapport enligt årsredovisningslagen
Scandi Standard omfattas av kravet på hållbarhetsrapportering
enligt årsredovisningslagen. Vår lagstadgade hållbarhetsrapport
omfattar hållbarhetsredovisningen på sidorna 82–114 samt stra-
tegi och värdekedja på sidorna 19–27, och risker och riskhantering
på sidorna 32–36 samt 93–95. Hållbarhetsrapporten omfattar
Scandi Standards samtliga dotterbolag och produktionsplatser.
För verksamheter som sålts eller köpts under året exkluderas res-
pektive inkluderas hållbarhetsinformation från närmaste månads-
skifte. Intressebolag utan operativ kontroll inkluderas inte. Hållbar-
hetsrapporten avser, i likhet med den finansiella rapporteringen,
verksamhetsåret 2023. Hållbarhetsrapporten publiceras årligen
och kontaktperson för rapporten är hållbarhetschef Ida Ljungkvist.
Hållbarhetsrapporten adresserar Scandi Standards väsentliga
påverkan, risker och möjligheter och beskriver arbetet med dessa
samt relaterade interna styrdokument. Scandi Standard har på -
börjat omställningen mot hållbarhetsrapportering enligt EU:s
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) och European
Sustainability Reporting Standards (ESRS).
I årets redovisningsprocess har också kommande ökade krav
på klimatrapportering beaktats, och Taskforce on Climate-related
Financial Disclosures (TCFD:s) samt EU:s riktlinjer för icke-finansiell
rapportering avseende klimat relaterad information har applicerats.
Baserat på detta har beskrivningen av klimatrelaterade risker och
möjligheter stärkts och den underliggande scenarioanalysen
beskrivs. Under 2023 har rapportering också gjorts till CDP avseende
klimat och biologisk mångfald för hela koncernen. Scandi Standard
rapporterar i enlighet med kraven i EU:s taxonomi, se sidorna
90–92. I nuläget omfattas ingen del av Scandi Standards omsätt-
ning och bara en liten del av kapitalutgifter och driftsutgifter.
GRI Standards 2021 och egna upplysningar
Scandi Standards hållbarhetsredovisning för 2023 har upprättats i
enlighet med Global Reporting Initiatives Standards 2021. Läs mer
om GRI på www.globalreporting.org. På sidorna 111–113 presen-
teras ett GRI-index, som anger både de obligatoriska och valda
GRI-upplysningar som ingår i redovisningen, samt läshänvisningar
till var i rapporten informationen finns. När tillämpligt indikeras
också vilka avsteg som gjorts från rapporteringsprinciperna.
GRI-rapporten innehåller även egna upplysningar. Samtliga av
dessa rapporteras i Scandi Standards hållbarhetsrapporterings-
system och konsolideras kvartalsvis eller årsvis beroende typ
av nyckeltal. Viktningen görs utifrån storlek på respektive land eller
produktionsanläggning. Följande rapporteringsprinciper gäller
för dessa: Antibiotikaanvänding redovisas som andel behandlade
flockar. Fotpoäng, en djur välfärdsindikator där 100 fötter per flock
bedöms, rapporteras på en skala 0–200. Desto lägre siffra, desto
bättre fothälsa. Detta görs manuellt när fåglarna ankommer till slak-
teriet. Fodereffektivitet mäter genomsnittlig mängd foder (kg) per
kilo levande vikt. I nuläget rapporteras detta endast för konventionell
slaktkyckling. Mortalitet i uppfödning och transport beräknas som
andel kycklingar som inte kan användas till livsmedelsproduktion.
Sojareduktion beräknas som andel soja i genomsnitt i kycklingarnas
foder baserat på information från uppfödare och foderföretag.
Kritiska reklamationer och produktåterkallelser rapporteras enligt
gruppgemensamma riktlinjer, se sidan 105.
Scandi Standards hållbarhetsredovisning är översiktligt granskad
av PwC. Risk- och revisionsutskottet överser arbetet med den
externa granskningen. Redovisad information och data avser
Scandi Standards verksamhet i sin helhet, där inget annat anges.
Om hållbarhetsrapporten
Global Compact
Scandi Standard har skrivit
under och efterlever Global
Compact, FN:s initiativ för
ansvarsfullt företagande. Det
innebär ett åtagande att aktivt
implementera Global Compacts
tio principer för mänskliga
rättigheter, arbetsrättig heter,
miljö och antikorruption.
83 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten
Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Scandi Standards hållbarhetsarbete utgår ifrån en väsentlighetsanalys som innehåller prioriterade hållbarhets-
frågor inom perspektiven Människorna, Kycklingarna, och Planeten. Dessa tillsammans med hållbarhetsmålen
sätter nivån för koncernens gemensamma hållbarhetsarbete och beskriver mål och nyckeltal för respektive
fokusområde. Varje bolag och produktionsanläggning inom koncernen har ett åtagande att följa och bidra
till de gemensamma målen.
Organisation och styrning
Hållbarhetsarbetet bedrivs integrerat i verksamheten som en del av
ordinarie processer och ansvarsområden. På koncernnivå finns en
hållbarhetschef, som är del av koncernledningen, med uppgift att
definiera strategi och mål, ansvara för rapporteringsprocesserna
samt koordinera och stödja implementeringsarbetet i organisatio-
nen. Styrgruppen för hållbarhet har under 2023 bestått av hållbar-
hetschef, vd och koncernchef, kommunikationschef, Chef Group
Operations, Chef Group Live Operations, Group Investor Relations
och M&A manager, Chef Group Quality, Miljö- och klimatchef samt
Marknads- och Innovationschef i Den Stolte Hane. Av dessa ingår
fem medlemmar även i koncernledningen. Styrgruppen är ansvarig
för att säkerställa relevant information till styrelsen som ytterst är
ansvarig för koncernens hållbarhetsstrategi och resultat. Hållbar-
hetschefen närvarar regelbundet vid styrelsemöten för att bland
annat utbilda och uppdatera styrelsen kring status avseende nya
regelverk och väsentliga hållbarhetsfrågor. Specifikt har styrelsen
under 2023 fattat beslut om ny miljöpolicy, samt godkänt imple-
menteringsplanen för det nya hållbarhets rapporteringsdirektivet
(CSRD). En utbildning för styrelsen i CSRD och EU:s hållbarhetsrap-
porteringsstandard (ESRS) har genomförts under året. Därtill
avrapporteras hållbarhetsrelaterade nyckel tal till styrelsen vid varje
ordinarie styrelsemöte och i mer detalj i samband med
kvartalsrapporterna.
Hållbarhetsmål och nyckeltal ingår i koncernens affärsplan och
utgör tio procent av de bonusgrundande målen för alla som ingår i
Scandi Standards bonusprogram, bland annat koncernledningen
och respektive lands ledningsgrupper. Uppföljning sker kvartalsvis
i koncernledningen, samt ingår i kvartalsrapporteringen till
marknaden. De tre nyckeltalen – arbetsskadefrekvens, antibiotika-
användning och koldioxidutsläpp – är också knutna till Scandi
Standards finansiering.
Hållbarhetspolicyer
Scandi Standards uppförandekod utgör koncernens övergripande
hållbarhetspolicy och gäller för samtliga chefer, medarbetare och
alla delar av verksamheten, samt för styrelsens medlemmar.
Uppförandekoden anger att miljömässigt, ekonomiskt och socialt
ansvarstagande är en integrerad del av affärsstrategin, och beskriver
förhållningssätt och riktlinjer som gäller för väsentliga hållbarhets-
frågor inom områdena miljö, sociala förhållanden, personal,
respekt för mänskliga rättigheter samt motverkande av korruption.
Uppförandekoden tar utgångspunkt i ILO:s kärnkonventioner,
OECD:s principer för multinationella företag, samt FN:s principer
för företagande och mänskliga rättigheter, inklusive genomförande
av due dilligence och tillämpning av försiktighetsprincipen. En ny
version av uppförandekoden antogs av styrelsen under 2022 för att
ytterligare stärka och förtydliga viktiga principer för hur vi
arbetar och bedriver verksamhet. Under 2023 har medarbetar-
utbildningar för både kontors- och produktionsanställda tagits
fram och implementering i organisationen har påbörjats.
Scandi Standards uppförandekod för leverantörer ställer
motsvarande krav på koncernens leverantörer. I tillägg till detta
har Scandi Standard ett antal koncerngemensamma policyer som
tydliggör och specificerar hållning och ramar för olika väsentliga
områden: miljö, hälsa och säkerhet, kvalitet och livsmedelssäkerhet,
Alln information
The Scandi Way
Vårt strategiska ramverk för
hållbar utveckling, ”The Scandi
Way”, utgår från vår väsentlighets-
analys och innehåller prioriterade
ansvars- och hållbarhetsfrågor
inom perspektiven Människorna,
Kycklingarna, och Planeten. Ram-
verket sätter nivån för koncernens
gemensamma hållbarhetsarbete
och beskriver förhållningssätt,
över gripande mål och mätetal för
respektive fokusområde. Varje
bolag och produktionsanläggning
inom koncernen har ett åtagande
att följa och bidra till de gemen-
samma målen.
84 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten
Allmän information
Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Antagna policyer för hur väsentliga hållbarhetsfrågor ska hanteras
Policy Policyns huvudsakliga innehåll Policyns omfattning Högsta ansvarig Relevanta tredjepartsstandarder Beaktning av intressenter ESRS Kod
Uppförandekod
Uppförandekoden beskriver förhållningssätt och
riktlinjer för miljömässigt, ekonomiskt och socialt
ansvarstagande
Den egna verksamheten Styrelsen International Labour Organization,
ILO:s kärnkonventioner, FN:s Global
Compact, OECD:s principer för multi-
nationella bolag, FN:s principer för
företagande och mänskliga rättigheter
Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
S1, G1,
E1–E5
Leverantörs-
uppförandekod
Uppförandekoden för leverantörer beskriver det
förhållningssätt och de riktlinjerna för miljömäs-
sigt, ekonomiskt och socialt ansvarstagande som
Scandi Standard förväntar sig av sina leverantörer
Värdekedjan i
tidigare led
Verkställande
direktör
ILO:s kärnkoventioner Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
S2, S3,
G1
Miljöpolicy
Policyn syftar till att reglera hur Scandi Standard
arbetar med miljöfrågor och beskriver väsentliga
områden så som klimatförändringar, föroreningar,
vattenresurser och marina resurser, biologisk
mångfald och ekosystem, samt resursanvänd-
ning och cirkulär ekonomi
Den egna verksamheten
samt värdekedja i
tidigare led
Styrelsen Certifieringar för ansvarsfull produktion
av soja, inklusive Round Table for
Responsible Soy (RTRS) och ProTerra;
Greenhouse Gas Protocol Accounting
and Reporting standard, Science Based
Targets initiative (SBTi), ISO14001
Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
E1–E5
Djurvälfärds-
policy
Policyn beskriver hur vi arbetar med djurvälfärd,
inklusive frågor som uppfödarkompetens och
engagemang, kvaliteten på nykläckta kycklingar,
foderkvalitet, stallmiljö, möjlighet till naturligt
beteende, uppfödning, lastning och transport
samt bedövning och slakt
Den egna verksamheten
och värdekedjan i
tidigare led
Styrelsen De fem friheterna för djurvälfärd Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
G1
Antibiotika-
policy
Policyn beskriver Scandi Standards riktlinjer för
användning av antibiotika i djuruppfödning
Den egna verksamheten
och värdekedjan i
tidigare led
Styrelsen Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
G1
Group Clean
Label Policy
Riktlinjer för hela verksamheten gällande tillsatser
och näringsinnehåll i våra produkter samt produkt-
utveckling
Den egna verksamheten
och värdekedjan i
tidigare och senare led
Styrelsen Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
S4
Kvalitetspolicy
Policyn specificerar fokusområden för kvalitet
samt grundläggande krav för produktionen i hela
värdekedjan
Den egna verksamheten
och värdekedjan i
tidigare och senare led
Hållbarhets- och
kvalitetschef
BRC, IFS och FSSC Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
S4
Livsmedelssä-
kerhetspolicy
Policyn hanterar livsmedelssäkerhet i den egna
verksamheten och för slutkonsumenter av Scandi
Standards produkter
Den egna verksamhet
och värdekedjan i
tidigare och senare led
Hållbarhets- och
kvalitetschef
Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
S4
Visselblåsar-
policy
Processen för visselblåsning Den egna verksamheten Styrelsen Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
G1
Policy för hälsa
och säkerhet
Policyn beskriver ansvar och åtaganden på
arbetsplatsen för hälsa och säkerhet
Den egna verksamheten Verkställande
direktör
Beaktade intressenter
redovisas på s. 88
S1
produktinnehåll, antibiotika och djurvälfärd. Flera policyer
finns tillgängliga på Scandi Standards hemsida och beskrivs mer
utförligt i tabellen nedan där en översikt av policyns huvudsakliga
innehåll och omfattning samt högsta ansvarig presenteras.
Dessutom presenteras relevanta tredjepartsstandarder och
koppling till ESRS standarder. Målsättningen är att samtliga
policyer ska finnas tillgängliga på hemsidan i samband med
implementeringen av CSRD.
85 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten
Allmän information
Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Scandi Standards strategi för lönsam och hållbar tillväxt
bygger på fyra pelare: öka värdet på vårt protein, öka effek-
tivitet och resursanvändning, bättre tillsammans och inte-
grerad hållbarhet. De strategiska pelarna samt målen
beskrivs i mer detalj på s. 18
24.
Scandi Standards värdekedja beskrivs på s. 25
27,
och inkluderar även en beskrivning av väsentlig påverkan,
risker och möjligheter för olika delar av värdekedjan.
Scandi Standards värdekedja är komplex och går från
odling av råvaror till foder, via föräldradjur, kläckeri, upp-
födning till slakteri, distribution, och slutkonsument. Varje
steg i värdekedjan har sina utmaningar och Scandi Stan-
dard har identifierat konsekvenser, risker och möjligheter
i varje del av värdekedjan och detta ligger till grund för det
strategiska arbetet med hållbarhet. I de flesta av Scandi
Standards marknader är endast slakt och förädling del av
den direkt ägda verksamheten, resterande delar av värde-
kedjan tillhandahålls av externa samarbetspartners. På
Irland har Scandi Standard även fodertillverkning och i
Sverige uppfödning av föräldradjur och kläckeriverksamhet.
Scandi Standard ser hållbarhet som en integrerad del av
verksamheten i varje led, där ekonomisk lönsamhet och
minskade risker ofta går hand i hand med minskad på -
verkan på människor, kycklingarna och planeten. Integre-
rad hållbarhet är därför också en egen pelare i strategin,
och i tillägg till de tre mål som definierats som del av de
strategiska målen på koncernnivå så har mål för alla
väsentliga hållbarhetsområden tagits fram och godkänts av
styrelsen. Målen presenteras i mer detalj på sidan 87
89.
Strategi och värdekedja
86 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten
Allmän information
Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Vår riktning mot 2030
Tillgängliggöra lokalt,
hälsosamt, säkert och
kostnadseffektivt protein
Våra produkter är basen i både vår hållbarhetsstrategi
och affärsstrategi. Vi strävar efter att erbjuda produkter
med hög kvalitet och livsmedelssäkerhet som samtidigt
är hälsosamma, tillverkas lokalt och är kostnadseffektiva
jämfört med andra animaliska proteiner. På så sätt kan vi
bidra till lokala näringar och vara en viktig del av vardagen
för människor på alla våra hemmamarknader.
Sunda och säkra arbets-
platser och engagerade
medarbetare
Våra medarbetare är grunden i vår verksamhet. Att
säkerställa att de har en sund och säker arbetsmiljö är
vår högsta prioritet. Det är också en förutsättning för
att behålla och attrahera kvalificerad personal. Vi vet att
motiverade medarbetare som känner sig inkluderade
också presterar bättre och är viktiga ambassadörer för
Scandi Standard.
Bevara och utveckla vårt
arbete med djurvälfärd
Scandi Standards veterinärer och andra experter på
kyckling arbetar, tillsammans med alla uppfödare, varje
dag för att säkerställa att våra kycklingar mår bra. Vi har
långtgående och koncerngemensamma policyer för
antibiotikaanvändning och djurvälfärd, där bland annat de
fem friheterna
för djurvälfärd säkerställs. Men vi kan
bli ännu bättre. En frisk och välmående kyckling behöver
ingen antibiotika och omvandlar effektivt foder till kött.
Minskad klimatpåverkan
från kyckling – från gård
till gaffel
Kyckling är det animaliska protein med lägst klimatpå-
verkan, men vi kan ännu bättre. Vi har åtagit oss att sätta
vetenskapligt förankrade klimatmål för hela värdekedjan.
Målen, som valideras av Science Based Target initiative
1)
,
är att minska utsläpp i egen verksamhet med 50 procent
innan 2030, med 2021 som bas, samt att minska utsläpp
i värdekedjan med 50 procent under samma tidsperiod.
Över 90 procent av de totala utsläppen sker utanför vår
egen verksamhet. Arbetet med att minska klimatpåverkan
är nära knutet till relationen med våra uppfödare, foder-
effektivitet och ett strukturerat arbete med biologisk
mångfald.
Minskad och förbättrad
plastanvändning när vi
utvecklar våra förpackningar
Förpackningar är nyckeln till livsmedelssäkerhet och
produkternas hållbarhet. En bra förpackning minskar
även matsvinn. Samtidigt är användningen av jungfrulig
plastråvara ett problem för klimatet, haven och jordens
ekosystem. Det utgör även en affärsrisk då området
regleras i allt större utsträckning. Förpackningarna ska
vara återvinningsbara, inte innehålla mer plast än nöd-
vändigt och om möjligt vara baserade på återvunnet
material eller biomaterial.
Maximerad resurs-
användning och
minimerat avfall
Varje kyckling och hela kycklingen räknas. Att kunna
använda så stor del som möjligt av varje kyckling är
centralt både ur ett hållbarhets- och ett lönsamhets-
perspektiv. Nya innovativa idéer, bättre processer och
produktutveckling är alla viktiga faktorer för att ta oss dit.
Samtidigt är det viktigt att minimera avfall, såväl mat-
svinn som annat avfall som uppkommer i vår värdekedja.
När det kommer till matsvinn har vi, utöver det jobb som
görs i vår egen produktion, en viktig roll att spela i sam-
arbete med kunder och för att göra det enkelt för slut-
konsumenten att minska sitt matsvinn.
Scandi Standards affärsidé är att bidra till matglädje, hälsa och välbefinnande. Vi arbetar för en hållbar
livsmedelsproduktion där vi tar ansvar från gård till gaffel – för människorna, kycklingarna och planeten.
1)
Sciencebasedtargets.org
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
87 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Om hållbarhetsrapporten
Allmän information
Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Väsentliga hållbarhetsrelaterade risker,
möjligheter och påverkansområden
Väsentliga hållbarhetsrelaterade risker, möjligheter och
påverkansområden för Scandi Standards verksamhet
sammanställdes i en första väsentlighetsanalys 2017 och
uppdateras årligen. Analysen har genomförts både utifrån
ett internt och ett externt perspektiv, från alla delar i verk-
samheten och omfattar samtliga relevanta intressenters
perspektiv. Bland annat har stora delar av koncernled-
ningen samt hållbarhetsansvariga i respektive land och
koncerngemensamma nyckelfunktioner varit involverade.
Prioritering av de väsentliga frågorna har gjorts av styr-
gruppen för hållbarhet baserat på tillgänglig information
och analys. Ingen förändring av inkluderade områden eller
prioritering har gjorts jämfört med 2022. Styrelsen är över-
gripande ansvarig för att identifiera hur risker, möjligheter
och påverkansområden kopplade till hållbarhet påverkar
bolaget och involveras i väsentlighetsanalysen framför allt
genom redovisningsprocessen. Utgångspunkten för
väsentlighetsanalysen är påverkan i hela värdekedjan,
intressentförväntningar och strategiska mål, samt att mål-
Väsentlighetsanalys, mål och nyckeltal
Intressent Väsentliga frågor Hur vi arbetar
Bransch-
organisationer
Kvalitet och livsmedelssäkerhet, klimat och växthusgaser, djurvälfärd Proaktivt genom representation i relevanta styrelser och genom deltagande i möten,
seminarium och relevanta dialoger och remissprocesser
Investerare Klimat och växthusgaser, djurvälfärd, fodereffektivitet, arbetsmiljö Rapportering kvartalsvis till marknaden, kapitalmarknadsdagar och individuella möten
Konsumenter Klimat och växthusgaser, djurvälfärd, nutrition och hälsa, plast och förpackningar Produktutveckling och innovation för att möta slutkonsumentens förväntningar
Kunder Kvalitet och livsmedelssäkerhet, klimat och växthusgaser, djurvälfärd, matsvinn Tillgänglighet och transparens kring väsentliga frågor. Vi får i ökad utsträckning
förfrågningar kring exempelvis klimatberäkningar
Leverantörer Kvalitet och livsmedelssäkerhet, plast och förpackningar, leverantörer (uppförandekod) Proaktivt för att säkerställa samsyn kring väsentliga frågor
Medarbetare Arbetsmiljö, inkluderande kultur, kvalitet och livsmedelssäkerhet + generella hållbarhetsfrågor Proaktivt i ett stort antal kanaler såsom avdelningsmöten, intranät, digitala skyltar, skriftlig
information, och större informationsmöten
Myndigheter
och lagstiftare
Arbetsmiljö, kvalitet och livsmedelsäkerhet, djurvälfärd, lokal miljö kring våra produktionsplatser Regelbunden kontakt med relevanta myndigheter. Vår verksamhet kontrolleras dagligen
av olika kontrollinstanser
Uppfödare Djurvälfärd, antibiotikaanvändning, fodereffektivitet. Proaktivt genom gårdsbesök, specialistgrupper, kvalitetsprogram samt löpande skriftlig
information
sättningen även har varit att ta hänsyn till Scandi Standards
påverkan på samhället i stort. Samlad kunskap och befintlig
dokumentation från intressentdialoger och riskanalyser,
samt omvärldsanalys och externa ramverk såsom FN:s
Global Compact, Agenda 2030 och relevanta investerar-
ratings användes som ingångsvärden. Väsentlighets-
analysen är en levande process, som löpande stäms av,
revideras och nyanseras mot företagets ordinarie omvärlds-
och risk analys, samt i dialogen med investerare, kunder
och andra intressenter. Scandi Standard ser positivt på den
ökade efterfrågan från aktieägare och investerare avseende
mätbara mål och nyckeltal samt en tydlig redovisning av
riskhantering, kring exempelvis klimat, leverantörs relationer
och djurvälfärd. Under året har även en väsentlighetsanalys
utifrån ett dubbelt väsentlighetsperspektiv genomförts som
en del i implementeringen av EU:s hållbarhetsrapporterings-
direktiv CSRD och den europeiska hållbarhetsrapporte-
ringsstandarden ESRS. Detta arbete kommer att redovisas i
sin helhet i samband med rapporteringen för det finansiella
året 2024.
Intressentdialog
Under 2022 genomlystes och förstärktes processen för intressent-
dialogen. Merparten av intressenterna är lokala, och arbetet med
intressenter tar därför sin utgångspunkt i de lokala bolagen. Led-
ningsgruppen i respektive land identifierar årligen sina prioriterade
intressentgrupper. Baserat på respektive bolags strategi för
intressentdialog identifieras även en handlingsplan för året som
sedan löpande följs upp. De lokala planerna sammanställs på
koncernnivå och kompletteras med koncerngemensamma
intressenter. I tabellen nedan redovisas Scandi Standards priori-
terade intressentgrupper i bokstavsordning samt information
kring prioriterade frågor och strategi för dialog och samverkan.
Processen för arbete med väsentlighet och intressentdialog följs
kontinuerligt upp av styrgruppen för hållbarhet. Scandi Standards
lokala bolag är medlemmar i lokala bransch- och intresseorgani-
sationer relaterat specifikt till kycklingproduktion, och även mer
generellt till livsmedelsproduktion. En lista med relevanta organi-
sationer finns på s. 106. På koncernnivå syns en ökad efter-
frågan och behov vad gäller utvecklad dialog med kunder och
investerare kring hållbarhetsfrågor, och under året har ett stort
antal för frågningar om Scandi Standards hållbarhetsarbete,
mål och riskhantering mottagits.
88 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten
Allmän information
Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Våra väsentliga frågor och hållbarhetsmål
Väsentliga frågor 2030 Hållbarhetsmål Uppföljning Mål 2030 2023 2022
Baseline
2021 Koppling till ESRS
Syftet med hållbarhetsmålen är att skapa en strategisk grund för det långsiktiga hållbarhetsarbetet, stärka kommunikationen till
olika intressentgrupper samt sätta gemensamma nyckeltal som mäts och följs upp på samma sätt på alla nivåer i koncernen.
Människorna
Kvalitet och livsmedelssäkerhet
Tillgängliggöra lokalt, hälsosamt,
säkert och kostnadseffektivt protein
Kritiska reklamationer och produktåterkallelser
Kritiska reklamationer 0
Produktåterkallelser 0
0
2
2
0
7
10
S4
Kvalitets- och livsmedelssäkerhetskultur
Andel svarande 90%
Resultat 75%
74,3%
80,8%
45,4%
73%
n/a
Nutrition och hälsa
Efterlevnad Clean Label Policy 100% 99% 97% n/a
Saltreduktion Lokala mål n/a n/a n/a
Leverantörer
Efterlevnad uppförandekod leverantörer 100% av högriskleverantörer 52,9% 48,3% 38,8%
S3
Arbetsmiljö
Säkra, sunda och engagerade
medarbetare
Arbetsskador med frånvaro (LTIFR) 15 23,8 27,4 39,2
S1
Medarbetarnöjdhet
Scandi Pulse – medarbetarnöjdhet 72 n/a 71 n/a
Inkluderande kultur
Scandi Pulse – inkluderande kultur 90 n/a 73 n/a
Kycklingarna
Djurvälfärd
Bevara och utveckla vårt arbete med
djurvälfärd
Djurvälfärdsindikator (fotpoäng) <5 9,9 12,2 9,3
G1, sektorspecifika
upplysningar
Mortalitet transport 0,13% 0,10% 0,09% 0,10%
Mortalitet uppfödning 3,5% 4,2% 3,7% 3,6%
Antibiotikaanvändning
Antibiotikaanvändning <1% 8,1% 10,8% 5,2%
Planeten
Fodereffektivitet
Minskad klimatpåverkan från kyckling
– från gård till gaffel
Sojareduktion (andel soja i fodret) –50% 23,3% 21,5% n/a
E4
Biologisk mångfald
Uppfödarrapportering av data avseende
miljö och klimat
100% 3% 0% 0%
E1, E2 & E4
Klimat och växthusgaser
Scope 1 & 2 utsläpp i förhållande till 2021 (ton CO
2
e) –50% 30 313 29 903 29 365
Scope 3 utsläpp i förhållande till 2021 (ton CO
2
e) –50% 911 013 792 519 850 794
Plast och förpackningar
Minskad och förbättrad plastanvändning
när vi utvecklar våra förpackningar
Återvinningsbara förpackningar 100% 90,1% n/a n/a
E5
Förpackningar av återvunnet eller icke-fossilt material 50% 53,6% 31% 21%
Plastreduktion –20%
5,8%
(4 648 ton)
9,5%
(4 466 ton)
4 936 ton
Avfall
Maximerad resursanvändning och
minimerat avfall
Avfall till återvinning 40% 30,0% 20,8% n/a
E5
Matsvinn
Matavfall i produktion <1% 1,5% 1,3% 1,2%
E5
Vatten
Vattenmål relaterade till volym och kvalitet Lokala mål n/a n/a n/a
E2 & E3
Scandi Standard arbetar löpande med att förbättra datakvaliteten, speciellt kopplat till klimatdata i värdekedjan. Jämfört med 2021 har ett omfattande arbete gjorts för att förstå och samla in specifik data kopplat till klimatpåverkan från fodertillverkning vilket
har haft en påverkan på den totala, rapporterade siffran för Scope 3. Detta har också lett till att mängden CO
2
e har ökat även om absolut foderförbrukning varit relativt konstant. Baseline kommer uppdateras i samband med ansökan om FLAG-mål.
89 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten
Allmän information
Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Upplysningar enligt artikel 8 i förordning (EU)
2020/852 (Taxonomiförordningen)
Koncernens omsättning enligt taxonomin var under året 13 022
(12 129) MSEK, detta omfattar nettoomsättning, hyresintäkter
samt intäkter från personalmatsal (not 4). Totala kapitalutgifter
uppgick till 596 (368) MSEK, vilket omfattar immateriella tillgångar
exklusive goodwill (not 11, rad investeringar), materiella anlägg-
ningstillgångar (not 12, rad investeringar), förvärv (not 12, rad
förvärv och avyttringar, bruttovärde relaterat till förvärv) samt
nyttjanderättstillgångar (not 13, rad investeringar). Driftsutgifter
Miljöinformation
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Omsättning 2023
(MSEK) (3)
Andel av omsättning år
2023 (%) (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel förenliga
med taxonomik-
raven (A.1.) eller
som omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsättning,
år 2022 (18)
Kategori
möjliggör
ande
verksam
het (19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Omsättning för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 0,0 0,0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Varav möjliggörande verksamheter 0,0 0,0% 0,0%
Varav omställningsverksamheter 0,0 0,0% 0,0%
A2.
Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 0,0 0,0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1 + A.2) 0,0 0,0% 0,0%
B.
VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 13 022 100%
Totalt (A+B) 13 022 100%
Omsättning
enligt taxonomins definition är 236,7 (203,9) MSEK och omfattar
främst reparation och underhåll av byggnader samt kortfristiga
leasingavtal och leasing av tillgångar av lågt värde (totala driftsut-
gifter rapporteras på sidan 36, ”Övriga rörelsekostnader”). Scandi
Standard har analyserat samtliga tillkommande ekonomiska
aktiviteter i miljömål 1–2 samt miljömål 3–6. Ingen ekonomisk
aktivitet som genererar omsättning för Scandi Standard omfattas
av något av de sex miljömålen. Däremot omfattas en mindre del av
kapitalutgifter och driftsutgifter. Kapitalutgifter som omfattas
avser investeringar och återinvesteringar i produktionsanläggning-
arna relaterat till CCM 7.1 / CE 3.1 Konstruktion av nya byggnader
och CCM 7.2 / CE 3.2 Renovering av befintliga byggnader samt
CCM 7.7 Förvärv och ägande av byggnader, vilken avser koncer-
nens förlängda hyresavtal avseende hyra av lokaler. Konstruktion
av nya byggnader avser byggnation av en ny terminalbyggnad och
renovering av befintliga byggnader avseer renovering av exempel-
vis omklädningsrum. För de driftsutgifter som omfattas av taxono-
min avses aktivitet CCM 7.2 / CE 3.2 Renovering av befintliga
byggnader. Inga kapitalutgifter eller driftsutgifter som omfattas av
taxonomin har bedömts vara taxonomiförenlig. Scandi Standard
följer taxonomins utveckling noga, inklusive en eventuell framtida
inkludering av ekonomiska aktiviteter relaterade till livsmedelspro-
duktion, vilket ligger närmare kärnverksamheten.
90 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Kapitalutgifter
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Kapitalutgifter 2023
(MSEK) (3)
Andel av kapital-
utgifterna år 2023 (%) (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel förenliga
med taxonomik-
raven (A.1.) eller
som omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) kapitalutgif-
ter, år 2022 (18)
Kategori
möjliggör
ande
verksam
het (19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 0,0 0,0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Varav möjliggörande verksamheter 0,0 0,0% 0,0%
Varav omställningsverksamheter 0,0 0,0% 0,0%
A2.
Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Konstruktion av nya byggnader
CCM 7.1
CE 3.1 5,8 1,0% EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,0%
Renovering av existerande byggnader
CCM 7.2
CE 3.2 3,8 0,6% EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 0,0%
Installation, underhåll och reparation av
energieffektiviseringsutrustning CCM 7.3 1,1%
Installation, underhåll och reparation av
förnyelsebar energiteknik CCM 7.6 0,3%
Förvärv och ägande av byggnader CCM 7.7 156,0 26,2% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 10,3%
Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 165,6 27,8% 27,8% 11,7%
A. Kapitalutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1 + A.2) 165,6 27,8% 27,8% 11,7%
B.
VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin 430,4 72,2%
Totalt (A+B) 596,0 100%
91 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Driftsutgifter (Opex)
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter (1)
Kod (2)
Driftsutgifter 2023
(MSEK) (3)
Andel av driftsutgifterna
år 2023 (%) (4)
Begränsning av klimat-
förändringar (5)
Anpassning till klimat-
förändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cikulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till klimat-
förändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Andel förenliga
med taxonomik-
raven (A.1.) eller
som omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) driftsutgifter,
år 2022 (18)
Kategori
möjliggör
ande
verksam
het (19)
Kategori
omställ-
ningsverk-
samhet
(20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara
(taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) 0,0 0,0% N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,0%
Varav möjliggörande verksamheter 0,0 0,0% 0,0%
Varav omställningsverksamheter 0,0 0,0% 0,0%
A2.
Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga)
Renovering av existerande byggnader
CCM 7.2
CE 3.2 38,3 16,2% EL N/EL N/EL N/EL EL N/EL 14,9%
Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2) 38,3 16,2% 16,2% 14,9%
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av
taxonomin (A.1 + A.2) 38,3 16,2% 16,2% 14,9%
B.
VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin 198,4 83,8%
TOTALT (A+B) 236,7 100%
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Kärnenergirelaterade verksamheter
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och
utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergi-
processer med minimalt avfall från bränslecykeln. NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska
anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella
processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av
bästa tillgängliga teknik. NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar
som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom
vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa. NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktions-
anläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar
för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värme-
produktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
Andel omsättning /
total omsättning
Taxonomi-
förenlighet
per mål
Mål som
omfattas av
taxonomin
CCM 0% 0%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 0%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Andel kapitalutgifter /
totala kapitalutgifter
Taxonomi-
förenlighet
per mål
Mål som
omfattas av
taxonomin
CCM 0% 27,8%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 1,6%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
Andel driftsutgifter /
totala driftsutgifter
Taxonomi-
förenlighet
per mål
Mål som
omfattas av
taxonomin
CCM 0% 16,2%
CCA 0% 0%
WTR 0% 0%
CE 0% 16,2%
PPC 0% 0%
BIO 0% 0%
92 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Klimatförändringar (ESRS E1)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat till
hållbarhet beskrivs på s. 84. Styrelsen är ansvarig för att klimat-
relaterad påverkan samt risker och möjligheter integreras i verk-
samheten. Detta görs exempelvis genom att inkludera klimat som
en av tre hållbarhetsfaktorer i ledningens incitamentsprogram.
Hållbarhetsindikatorerna utgör 10 procent av det kortsiktiga
incitamentsprogrammet och omfattar i dagsläget klimatpåverkan
i den egna verksamheten (Scope 1 och Scope 2), antibiotika-
användning och arbetsskadefrekvens. Klimatpåverkan i värde-
kedjan (Scope 3) kommer att inkluderas när riktlinjerna för beräk-
ningar inom landsektorn applicerats i sin helhet och beräknings-
modellerna stabiliserats.
Generell information om Scandi Standards strategi och integra-
tion av hållbarhets- och klimataspekter i det strategiska arbetet
beskrivs på s. 8689. Scandi Standard arbetar med att ta fram en
klimatomställningsplan som specificerar den styrning, strategi,
metod och de konkreta projekt som behövs för att nå Scandi Stan-
dards vetenskapligt baserade klimatmål till 2030. Planen beräknas
godkännas av styrelsen och implementeras i organisationen under
2024. Arbetet med klimatomställningsplanen innebär dels att
detaljerat arbete pågår för att identifiera förbättringsmöjlig heter på
respektive produktionsanläggning för att minska utsläpp inom
Scope 1 och Scope 2, dels kartläggning och identifiering av arbete
med koncerngemensamma strategiska projekt i värde kedjan.
Detta inkluderar exempelvis initiativ för att minska klimatpåverkan
från foder samt insamling av miljödata på gårdsnivå. Samtidigt
säkerställs finansiering av klimatåtgärderna genom att hållbarhet
integreras i investeringsprocessen och att hänsyn tas till hållbar-
hetsfaktorer vid investeringsbeslut. Scandi Standards investerings-
plan innehåller fram till 2027 öronmärkta pengar för investeringar
relaterade till hållbarhet på 210 miljoner SEK.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Scandi Standard har antagit en miljöpolicy för hantering av
väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter relaterade till
begränsning av och anpassning till klimatförändringarna. Miljö-
policyn behandlar områdena begränsning av klimatförändringarna,
anpassning till klimatförändringarna och energieffektivitet och
beskrivs närmare i tabellen på s. 85.
Som livsmedelsproducent är vi beroende av en fungerande
jordbruksvärdekedja, främst för produktion av foder till våra kyck-
lingar och kycklinguppfödning. Samtidigt ser vi ändrade konsum-
tionsmönster, nya kundkrav och ökade varumärkesrisker kopplade
till klimatförändringarna. Under våren 2023 genomfördes en analys
där risker och möjligheter kopplade till klimatförändringarna i
enlighet med rapporteringsramverket Taskforce for Climate-
related Financial Disclosures (TCFD) identifierades och värdera-
des. Tre olika scenarier togs fram med hjälp av IEA-, WBCSD- och
IPCC-data för att testa motståndskraften i Scandi Standards stra-
tegi då det kommer till klimatförändringarna. Uppskattning av
klimatrelaterade finansiella risker och möjligheterna är en komplex
process med många faktorer som påverkar resultatet. I metoden
för TCFD ingår därför att definiera olika scenarier där man tar
hänsyn till exempelvis ambitionsnivån för lagstiftning och fysiska
förändringar som följer från en höjning av den globala genom-
snittstemperaturen. Klimatscenarierna som användes var 1,5 °C,
<2°C, >3°C. Risker och möjligheter identifierades med hjälp av
externa trender och faktorer, men även genom diskussioner med
interna nyckelpersoner. Den finansiella väsentligheten mättes
utifrån finansiell exponering och uppskattningar gjordes baserat på
Scandi Standards egen finansiella data. I tabellen på s. 94 presente-
ras de väsentliga risker och möjligheter som identifierades samt
uppskattad finansiell påverkan.
93 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Klimatrelaterade risker
Typ av risk Klimatrelaterade risker Beskrivning
Potentiell
finansiell påverkan
Tidsram och
sannolikhet
Övergångsrisker
Prissättning av
växthusgasutsläpp
System för handel med utsläppsrätter, koldioxidskatter och mekanismer för justering
av koldioxidgränsvärden kommer att öka kostnaderna direkt i Scandi Standards
verksamhet genom högre energi- och bränslepriser och även ökade kostnader för
leverantörer i försörjningskedjan (exempelvis import av sojabönor)
Låg (0,5–4 MSEK) drivet av
ökade direkta kostnader,
minskad efterfrågan/intäkter
och minskade marginaler
Väldigt troligt på
kort- till medellång
sikt
Förändrade lagar och regler
gällande markanvändning
och avskogning
Politik och bestämmelser relaterade till markanvändning (exempelvis skydd mot
avskogning och återplantering av skog) kommer att öka kostnadsbasen för råvaror till
kycklingfoder (exempelvis sojabönor och majs) i takt med att jordbruksmarken blir mer
begränsad
Medium (15–28 MSEK) drivet
av ökade driftskostnader och
minskade marginaler
Troligt på kort- till
medellång sikt
Ändrade matvanor bland
konsumenter
I Europa kan efterfrågan på animaliska produkter minska avsevärt i alla scenarier,
främst på grund av kostomläggningen till mer växtbaserad mat och minskning av
matsvinn. Denna trend är ännu starkare i 1,5°C scenariot
Medium (20–40 MSEK) drivet
av minskad efterfrågan och
minskade intäkter
Troligt på medellång
till lång sikt
Utmaning att attrahera
och behålla talang inom
kycklingindustrin
Ökad medvetenhet om klimatförändringar bland allmänheten kan leda till att arbetsta-
gare tar hänsyn till klimatintensiteten hos arbetsgivare och deras respektive branscher
när de bestämmer var de ska arbeta. Ökade svårigheter att rekrytera och behålla
medarbetare hos Scandi Standard kan leda till högre löner som kompensation
Hög (52–104 MSEK) drivet av
minskad tillgång till humankapi-
tal och högre personalkostnader
Mer troligt än inte på
kort- till medellång
sikt
Fysiska risker
Extrem väderpåverkan på grödor
och foderproduktion (akut)
Scandi Standards försörjningskedja är utsatt för akuta fysiska risker genom att
extrema väderhändelser blir allt vanligare vilket kan leda till påverkan på produktion av
grödor och foder
Medium (15–28 MSEK) drivet av
ökade driftskostnader
Troligt på kort- till
medellång sikt
Stigande medeltemperaturer
och ändrade nederbördsmönster
påverkar grödor/foderproduce-
rande länder (kronisk)
Klimatförändringarnas kroniska effekter blir mer intensiva och allvarliga på jordbruket
för dominerande grödor och foderproducerande länder, särskilt i Sydamerika.
Vattenstress i områden som Brasilien kan påverka odlingen av grödor och öka priserna
på dem. Dessutom kan kvaliteten på grödor, skördar och skördeperioder påverkas och
resultera i förändringar i produktionskapaciteten på grund av stigande temperaturer
och förändringar i nederbördsmönster
Medium (15–28 MSEK) drivet
av ökade driftskostnader och
minskade intäkter
Troligt på lång sikt
Klimatrelaterade möjligheter
Typ av möjlighet Klimatrelaterade möjligheter Beskrivning
Potentiell
finansiell påverkan
Tidsram och
sannolikhet
Övergångs-
relaterade
möjligheter
Förändrade matvanor från rött
kött till kyckling
Med ökad konsumentmedvetenhet kring koldioxidavtrycket av rött kött och förändrade
matvanor, blir kyckling en tillfällig ersättning för mer koldioxidintensiva produkter i
Europa. Den globala efterfrågan växer avsevärt i alla scenarier.
Medium (21–43 MSEK) drivet
av ökad efterfrågan och ökade
intäkter
Troligt på medel-
lång till lång sikt
Diversifiera sortimentet till att
inkludera alternativa proteinkällor
Konsumenternas medvetenhet om effekterna av animaliska produkter på klimatför-
ändringarna växer ständigt. Efterfrågan på alternativa proteiner, inklusive växtbaserad
mat såväl som alternativ för "odlat kött" i laboratorier kommer öka framförallt i två av
scenarierna
Låg (6–14 MSEK) drivet av ökad
efterfrågan och ökade intäkter
Troligt på kort-,
medellång och
lång sikt
En kycklingvärdekedja med låg
klimatpåverkan
Att använda foder med låga koldioxidutsläpp, inklusive förflyttning från sojabaserat
foder, och ökad användning av förnybara energikällor är två nyckelfaktorer för att
positionera Scandi Standard som en kycklingproducent med låg klimatpåverkan
Medium (21–43 MSEK) drivet av
minskade driftskostnader och
ökade intäkter
Troligt på medel-
lång sikt
Information till konsumenter och
transparens kring produkter med
ett lägre koldioxidavtryck
Att tillhandahålla information om CO
2
-intensitet på produkterna skulle vara en möjlig-
het för Scandi Standard att på bästa sätt informera konsumenten om det relativt lägre
koldioxidavtrycket hos Scandi Standards produkter jämfört med annat kött inklusive
nötkött, fläsk och lamm
Hög (43–72 MSEK) drivet av
ökad efterfrågan och ökade
intäkter
Mer troligt än inte
på medellång sikt
94 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Begränsning av klimatförändringar
Arbetet med att systematiskt integrera hållbarhet i såväl strategi
som operativ verksamhet, med utgångspunkt i våra hållbarhetsmål
för 2030, är ett prioriterat fokusområde i organisationen. Detta
innebär att Scandi Standard både på koncernnivå och i respektive
land arbetar med att ta fram åtgärdsplaner för att nå lokala och
koncernövergripande mål. Arbete och åtgärder för minskad klimat-
påverkan omfattar alla led i vår värdekedja. Sett till hela livscykeln
står odling och produktion av foder samt foderomvandling och
uppfödning av kycklingarna för den stora merparten av klimat-
avtrycket.
Tillsammans med det arbete som gjorts för att ta fram klimat-
mål så gjordes under 2021 och 2022 även beräkningar av koldiox-
idavtrycket på produktnivå för 282 produkter på samtliga Scandi
Standards hemmamarknader. Tillsammans med the Carbon Trust
har en modell anpassad till Scandi Standards värdekedja tagits
fram i enlighet med standarden PAS 2050. Dessa beräkningar har
även tredjepartsverifierats och har under 2023 använts för klimat-
märkning av produkter i butik. Syfte och fokus för detta utmanande
och tidskrävande arbete har varit att öka transparensen mot
kunder och konsumenter kring vår klimatpåverkan, att på ett bättre
sätt kunna besvara ökande förfrågningar från kunder, samt att
säkerställa att förbättringsinitiativ fokuseras där de gör mest nytta.
Koldioxidberäkningarna på produktnivå är planerade att uppdate-
ras igen under 2024 för att säkerställa att bästa tillgängliga data
används.
Anpassning till klimatförändringar
Klimatförändringarna förväntas öka foderpriserna på grund av
mindre skördar orsakade av torka, vattenbrist, översvämningar,
extremvärme och annat extremväder. Att anpassa sig till att vara
mindre beroende av soja från Sydamerika kan vara en möjlighet för
Scandi Standard och potentiellt bidra till att säkerställa en
mer tillförlitlig tillgång på viktiga ingredienser och större stabilitet
i prissättningen. Att i högre utsträckning byta till lokalproducerat
spannmål och proteingrödor kan ha en positiv inverkan genom att
avsevärt sänka utsläppen från leverantörskedjan kopplat till soja.
Under de senaste åren har Scandi Standard genomfört ett strate-
giskt projekt för att ersätta soja med lokalt producerade protein-
grödor i kycklingarnas foder, detta har även testats i produktions-
skala i Sverige och Finland med goda resultat.
Energianvändning
På respektive produktionsanläggning sker ett löpande arbete för
att effektivisera användningen av energi. Detta sker med utgångs-
punkt i koncernens miljöpolicy och lokala mål baserade på de
koncernövergripande hållbarhetsmålen som sätts årligen och följs
upp månadsvis. Scandi Standard arbetar systematiskt med kart-
läggning och åtgärder relaterade till energieffektivisering, såsom
återcirkulering av värme och byte till LED -belysning, vilket har
resulterat i betydande energibesparingar. Man arbetar också med
successiv utfasning av fossila energikällor och konkret drivs detta
genom inkludering av hållbarhetsaspekter i investeringsprocessen.
All el som köps till våra produktionsanläggningar är ursprungs-
märkt förnybar el.
Logistik och transporter
Hållbara transporter handlar om säkerhet och trygghet för såväl
chaufförer och medtrafikanter som för kycklingarna vi transporterar,
och även om leveranskvalitet för våra kunder. Dessutom eftersträ-
vas effektiva transportlösningar, med så liten påverkan som möjligt
på klimatet. Vi ställer krav på våra transportleverantörer att, för-
utom att leva upp till vår leverantörsuppförandekod, tillhandahålla
miljödata och använda miljöklassade fordon enligt EURO 6.
I dagsläget tillhandahåller över 90 procent av våra transportleve-
rantörer miljödata, och vi arbetar kontinuerligt för att utöka denna
andel och minska vår miljöpåverkan från transporter. Genom
samarbete med transportörerna har vi i Sverige tank stationer för
HVO-biodiesel vid produktionsanläggningen. Den stora majoriteten
transporter av Kronfågels produkter inom Sverige sker därigenom
med biodrivmedel.
NYCKELTAL OCH MÅL
Under 2021 skrev Scandi Standard under Science Based Targets
initiativet (SBTi), och åtog sig att sätta vetenskapligt förankrade
klimatmål för hela värdekedjan. Scandi Standards klimatmål
validerades under 2023 av SBTi och under hösten 2023 påbörjades
arbetet med att sätta ytterligare klimatmål enligt SBTis ramverk för
Forest, Land och Agriculture (FLAG) vilket även inkluderar land-
baserade utsläppsminskningar och upptag. Detta kommer stärka
arbetet med att minska de landbaserade utsläppen i värdekedjan.
De befintliga, validerade målen har basår 2021, och målsättningen
är att halvera Scope 1 och Scope 2 utsläpp till 2030 samt att halv-
era Scope 3 utsläpp under samma tidsperiod. Detta är ambitiösa
klimatmål, men nödvändiga för att nå Parisavtalets 1,5-graders-
mål.
Scandi Standard genomför ett löpande arbete för att kartlägga
och beräkna klimatpåverkan i hela värdekedjan – både på koncern-
och produktnivå. I tabellen på s. 96 redovisas koldioxidutsläpp
per scope enligt GHG-protokollet, samt energianvändning. 2021
och 2022 visas som jämförelseår och 2021 är basår för Scandi
Standards klimatmål. Beräkningarna är gjorda baserat på primära
aktivitetsdata där möjligt, annars används sekundära data, extra-
poleringar eller annan tillgänglig information. Både platsbaserade
och marknadsbaserade beräkningar har gjorts och redovisas
separat. Leverantörsspecifika emissionsfaktorer används om
möjligt, annars används så specifika och relevanta emissionsfak-
torer som möjligt, mer detaljer kring detta redovisas på s. 96.
I Scope 3, Kategori 1, köpta varor och tjänster, inkluderas bland
annat foder och uppfödning av kycklingarna. Klimatpåverkan från
foder har beräknats baserat på tillgängliga emissionsfaktorer från
foderproducenter. I beräkningen av fodrets klimatpåverkan har
genomgående utsläpp från landförändringar (LUC) inkluderats,
dessa redovisas separat under tabellen på s. 96. Då klimatberäk-
ningar och framför allt klimatpåverkan kopplad till landanvändning
och matproduktion är områden under utveckling har Scandi
Standard som målsättning att löpande öka kvaliteten på data
och förbättra beräkningsmetodik i dialog med experter och andra
aktörer i värdekedjan. Under året har vi fått tillgång till detaljerade
siffror avseende klimatpåverkan från foderproduktionen i Danmark
som påverkar jämförbarheten, och ökar Scope 3 utsläppen.
I samband med att Scandi Standard sätter klimatmål enligt FLAG
kommer även basåret 2021 att uppdateras i linje med detta.
Följande Scope 3 kategorier exkluderas eftersom de inte
bedöms som tillämpbara: Kategori 8 (Uppströms leasade till-
gångar), Kategori 13 (Nedströms leasade tillgångar) och Kategori
14 (Franchises). Följande Scope 3 kategorier beräknas och ingår
i Scandi Standards inventering av utsläpp, men redovisas inte
externt på grund av nuvarande kvalitet på datan: Kategori 7
(Anställdas pendling), Kategori 9 (Nedströms transport och
distribution), Kategori 10 (Processering av sålda produkter) och
Kategori 11 (Användning av sålda produkter) . Samtliga exklude-
rade kategorier motsvarar mindre än fem procent av totala utsläpp.
Målsättningen är att förbättra datakvaliteten och inkludera samt-
liga kategorier framåt.
95 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Redovisad utsläppsfördelning per scope
enligt GHG-protokollet
Andel av utsläpp
2023
Ton CO
2
e
2023
Ton CO
2
e
2022
Ton CO
2
e
2021
Energianvändning
(kWh) 2023
Energianvändning
(kWh) 2022
Energianvändning
(kWh) 2021
Scope 1 – stationär förbränning
Naturgas (inklusive LPG och propan) 0,85% 8 039 7 995 7 278 37 787 915 37 544 057 37 871 698
Eldningsolja 0,16% 1 543 1 920 2 440 5 758 456 7 162 264 8 530 899
Scope 1 – mobila utsläpp
Egna tunga fordon 0,13% 1 272 1 397 1 827
Personbilar 0,04% 405 438 389
Scope 1 – flyktiga utsläpp
Bedövningsgaser 0,14% 1 490 1 508 1 939
Förpackningsgaser 0,16% 1 337 1 229 615
Kylmedia (inklusive torris) 0,19% 1 803 2 512 1 803
Totalt Scope 1 1,69% 15 889 16 999 16 291
Scope 2 – energianvändning
Elektricitet (platsbaserad) 1,46% 13 767 11 980 12 089 93 806 023 104 602 916 103 671 299
Elektricitet (marknadsbaserad) - - n/a
Fjärrvärme (platsbaserad) 0,07% 658 925 981 16 498 803 23 979 313 24 840 434
Fjärrvärme (marknadsbaserad) 658 925 n/a
Totalt Scope 2 (platsbaserad) 1,53% 14 424 12 905 13 070
Totalt Scope 2 (marknadsbaserad) 658 925 n/a
Totalt Scope 1 och 2 (platsbaserad) 3,22% 30 313 29 904 29 361
Totalt Scope 1 och 2 (marknadsbaserad) 16 547 17 924 n/a
Scope 3
Kategori 1 – Köpta varor och tjänster 93,32% 878 410 775 182 834 289
Kategori 2 – Kapitalvaror 1,41% 13 303 n/a n/a
Kategori 3 – Bränsle- och energirelaterade aktiviteter 0,63% 5 952 6 127 5 923
Kategori 4 – Uppströms transport och distribution 1,27% 11 975 10 761 10 291
Kategori 5 – Avfall genererat i verksamheten 0,01% 69 69 61
Kategori 6 – Affärsresor 0,03% 327 268 119
Kategori 12 – Slutbehandling av sålda produkter 0,01% 118 111 111
Kategori 15 – Investeringar 0,09% 859 n/a n/a
Totalt Scope 3 96,78% 911 013 792 518 850 794
Totalt CO
2
e (marknadsbaserad) 927 560 810 442 n/a
Totalt CO
2
e (platsbaserad) 941 326 822 423 880 155
Total energianvändning (kWh) 153 851 197 173 288 550 174 914 329
Biogena utsläpp
Scope 1 (biobränslen, t ex träflis och halm) 12 19 51 918 000 1 409 000 2 796 800
Scope 2 (köpt ånga genererad med träflis) 828 65 4 4 851 000 4 289 000 22 140
Scope 3 (transport med HVO) 2 756 1 671 1 231
Utsläppen i tabellen omfattar alla Scandi Standards produktionsanläggningar med operativ kontroll, samt relevanta Scope 3 utsläpp (se s. 95 för begränsningar). För beräkningarna i tabellen har platsbaserad såväl som marknadsbaserad metod använts.
Emissionsfaktorer som använts kommer från Energiföretagen (2020), Energimyndigheten (2021), DEFRA (2021) och för el används genomsnitt för lokal elmix från AIB (2021). För fjärrvärme används snitt av lokala nät i respektive land.
För Scope 3 utsläpp används i första hand leverantörsspecifik metod, men kompletteras med genomsnittlig metod och spendbaserad metod vid behov. Vidare används även, när tillämpligt, emissionsfaktorer från de beräkningar av klimatpåverkan på
produktnivå som genomfördes för över 280 produkter under 2021 och 2022. Utsläpp relaterade till förändringar av landanvändning (LUC) relaterat till foderproduktion uppgår till 392 631 ton eller 44,7% av utsläppen rapporterade i Scope 3, Kategori 1.
Förnyelsebar energianvändning presenteras under biogena utsläpp.
96 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Föroreningar (ESRS E2)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat till
hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi Stan-
dards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det strate-
giska arbetet beskrivs på s. 86–89. Scandi Standard arbetar med
att implementera miljöledningssystem certifierade av tredje part
enligt ISO 14001. Målsättningen är att alla produktionsanläggningar
ska vara certifierade innan slutet av 2025. I nuläget är Manor Farms
båda irländska anläggningar samt anläggningen i Stokke och Den
Stolte Hanes huvudkontor i Oslo, Norge samt anläggningen i Lieto,
Finland certifierade. En plan för certifiering av övriga anläggningar
finns på plats. Imple mentering av certifierade miljöledningssystem
innebär att påverkan och risker relaterade till föroreningar av luft, mark
och vatten följs upp och hanteras på ett strukturerat och systematiskt
sätt, inklusive arbete med målsättningar och ständig förbättring.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Scandi Standard arbetar kontinuerligt med att kartlägga och identi-
fiera föroreningar till luft, mark och vatten som kan komma från
den egna produktionen eller värdekedjan. Samtliga produktions-
anläggningar jobbar utifrån sina miljötillstånd och rådande lagar
och regler för att säkerställa att föroreningar hålls till ett minimum
och inom de gränsvärden som finns. Scandi Standard har antagit
en miljö policy för hantering av väsentliga konsekvenser, risker och
möjligheter relaterade till föroreningar. Miljöpolicyn beskrivs när-
mare i tabellen på s. 85.
Luftföroreningar
Det pågår ett kontinuerligt arbete med att minska luftföroreningar i
Scandi Standards produktion och värdekedja. Identifierade luftför-
oreningar inkluderar bland annat HCFC:s från kylning, utsläpp från
förpackningsproduktion, föroreningar från vägfrakt, samt lukt och
buller nära de lokala produktionsanläggningarna. Arbete som görs
för att minska påverkan inkluderar övergång till ammoniakbaserade
kylsystem, krav på miljödata från förpacknings- och transportleve-
rantörer samt arbete med att minska transportsträckor exempelvis
genom att flytta fryslager närmare produktionsanläggningarna.
Markföroreningar
Arbetet med att minska markföroreningar från den egna produktio-
nen samt i värdekedjan är fortlöpande för Scandi Standard genom
kartläggning och dialog med intressenter i värdekedjan. Foderpro-
duktion inom jordbruket kan leda till föroreningar, genom exempel-
vis näringsavrinning med överskott av kväve och fosfor i jordbruks-
avfall. Det kan också involvera bekämpningsmedel, så-
som herbicider och kemikalier, vilket kan orsaka markföroreningar.
Vattenföroreningar
Höga halter av kväve, fosfor och andra organiska material i
avloppsvatten kan påverka vattenkvaliteten negativt när de släpps
ut i vattendrag. Lokala myndigheter ställer omfattande krav på
avloppsvattnets kvalitet, som kontrolleras genom uppföljning av
exempelvis fosfor och kväve , halten biologiskt nedbrytbar sub-
stans (BOD) samt vattnets pH och fettinnehåll. Fem av koncernens
anläggningar har idag egna reningsanläggningar som tar hand om
avloppsvattnet från slakt och bearbetning av kycklingarna innan
det släpps vidare till exempelvis kommunala reningsverk.
NYCKELTAL OCH MÅL
Scandi Standard följer idag upp och kartlägger föroreningar till luft,
mark och vatten på lokal nivå på respektive produktionsanläggning
i förhållande till befintliga miljötillstånd. Det innebär exempelvis
tester av luft och avloppsvatten och dialog med lokala reningsverk.
Eftersom förutsättningarna mellan produktionsanläggningarna
varierar sätts inga koncerngemensamma mål, men efterlevnad av
lokala miljötillstånd följs upp på koncernnivå i nära samarbete med
lokala miljökoordinatorer. Under 2023 har Scandi Standard vid två
tillfällen fått förelägganden avseende överträdelser i förhållande till
miljötillstånden rörande för höga halter av näringsämnen i avlopps-
vattnet. Detta rör produktionsanläggningen i Valla, Sverige och
Shercock, Irland. I båda fallen har det rört sig om engångshändel-
ser och nödvändiga åtgärder har vidtagits.
Vattenresurser och marina resurser (ESRS E3)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s. 8689. Scandi Standard arbetar
med att implementera miljöledningssystem certifierade av en
tredje part enligt ISO 14001. Målsättningen är att alla produktionsan-
läggningar ska vara certifierade innan slutet av 2025.I nuläget
är Manor Farms båda irländska anläggningar, Shercock och foderpro-
duktionen, certifierade samt anläggningen i Stokke och Den Stolte
Hanes huvudkontor i Oslo, Norge samt anläggningen i Lieto, Finland
certifierade.En plan för certifiering av övriga anläggningar finns på
plats. Implementering av certifierade miljöledningssystem innebär
att påverkan och risker relaterade till vattenresurser och marina
resurser.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Kycklingproduktion innebär betydande användning av vatten, både i
värdekedjan och i arbetet med att bearbeta kycklingen till livsmedel.
Energianvändning
0
0,2
0,4
0,6
20232022202120202019
kWh per kg produkt
Total energianvändning 2023 var 159 620 197 kWh, 0,49 kWh
per kg produkt. Notera att jämfört med 2020 och 2019 har
sedan 2021 och framåt även mindre produktions platser
inkluderats i siffrorna, vilket påverkar jämförbarheten.
Energianvändning, 2023,
fördelningenergikällor(kWh)
El, 58,8%
Naturgas, inkl.
LPG och propan, 23,7%
Fjärrvärme, 10,3%
Eldningsolja, 3,6%
Biobränslen, 3,6%
Vattenanvändning
0
2
4
6
8
20232022202120202019
Liter per kg produkt
Total vattenanvändning 2023 var 2 108 475 m
3
vilket
motsvarar 6,41 liter per kg produkt.
97 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Vatten av god kvalitet och marina resurser är därför väsentliga för
Scandi Standards arbete, och det är nödvändigt att använda vatten-
resurser hänsynsfullt. Vatten är en begränsad resurs och vid vatten-
brist finns det en risk att priset på vatten ökar, vilket kan påverka det
dagliga arbetet, inte minst i jordbruksproduktionen i värdekedjan.
Scandi Standard har antagit en miljöpolicy för att hantera väsentliga
konsekvenser, risker och möjligheter relaterade till vattenresurser
och marina resurser. Miljöpolicyn behandlar användning och
anskaffning av vattenresurser, främjandet av en hållbar vattenan-
vändning baserad på ett långsiktigt skydd av tillgängliga vattenre-
surser, skydd och förbättring av vattenmiljön och främjandet av
minskning av vattenuttag och vattenutsläpp samt övriga områden
som presenteras i tabellen på s. 85.
Vattenanvändning
På respektive produktionsanläggning sker ett löpande arbete för
effektiv användning av vatten och förbättring av vattenkvaliteten i
det vatten som släpps ut från våra anläggningar. Detta sker med
utgångspunkt i koncernens miljöpolicy och lokala mål för vatten-
användning och vattenkvalitet. Enligt Scandi Standards senaste
vattenriskanalys, ligger varken våra egna produktionsanläggningar
eller kontraktsuppfödare i områden med direkt vattenbrist. Där-
emot är påverkan och risker större i fodrets värdekedja och speci-
fikt i jordbruksproduktionen i Sydamerika. Färskvatten är dock
alltid en begränsad resurs som ska användas ansvarsfullt. Inom
ramen för regelverk relaterade till livsmedelssäkerhet och hygien,
arbetar vi för optimal användning av vattnet och återcirkulering
av vatten om möjligt ur livsmedelssäkerhetssynpunkt. Minskad
vattenanvändning lokalt syftar främst till att indirekt minska
energianvändningen, samt till att minska mängden avloppsvatten
som behöver renas.
Marina resurser
Produktionsanläggningen på Irland använder vatten från en närlig-
gande sjö. Avloppsvatten återförs till sjön efter rening. Det behand-
lade vatten kan dock innehålla förhöjda halter av kväve och fosfor,
vilket kan utgöra potentiella risker för marina resurser på grund av
möjliga negativa effekter på vattenmiljön kopplade till kväve och
fosfor. Utöver det kan det finnas en potentiell negativ påverkan i
händelse av utsläpp som förorenar omgivande samhällens söt-
vattenförsörjning.
NYCKELTAL OCH MÅL
Mätetalen innefattar den egna verksamheten. På koncernnivå
rapporteras total mängd vatten (m
3
) per kilo producerad kyckling
som ett övergripande nyckeltal, se s. 97. På lokal nivå mäts
vattenanvändning och vattenkvalitet, framförallt utifrån befintliga
miljötillstånd och mål sätts lokalt för dessa nyckeltal.
Biologisk mångfald och ekosystem (ESRS E4)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s. 86–89. Strategin för biologisk
mångfald kommer att vara en väsentlig del i den klimatomställ-
ningsplan som håller på att tas fram i och med åtgärder kopplade
till övergången mot lokala proteingrödor och minskningen av soja
i kycklingarnas foder. Under 2024 planerar Scandi Standard att ta
fram en koncerngemensam strategi för arbetet med biologisk
mångfald och ekosystem. Detta innebär att analys i enlighet med
Taskforce on Nature-related Financial Disclosures (TNFD) planeras
att genomföras. TNFD är ett ramverk för rapportering och riktlinjer
gällande naturrelaterade risker och möjligheter och kommer leda
till att arbetet med biologisk mångfald och ekosystem kommer
att systematiseras ytterligare.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Scandi Standard är helt beroende av jordens ekosystem för att
kunna fortsätta producera kyckling på ett hållbart sätt. Att säker-
ställa skydd för, och minimerad påverkan på den biologiska mång-
falden är därför av yttersta vikt. I initiala analyser av Scandi Stan-
dards påverkan på biologisk mångfald har foderproduktion, fram-
för allt odling och produktion av soja, identifierats som det område
med störst påverkan. Utöver detta har Scandi Standard påverkan
på den biologiska mångfalden på andra ställen i värdekedjan
såsom i kycklinguppfödningen och runt våra produktionsplatser.
I nuläget följs sojaanvändningen upp på ett strukturerat och kon-
cerngemensamt sätt. Scandi Standard har antagit en miljöpolicy
för hantering av väsentliga konsekvenser, risker och möjligheter
relaterade till biologisk mångfald och ekosystem. Miljöpolicyn
behandlar begräsningen av negativa effekter på biologisk mångfald
och ekosystem i vår verksamhet och värdekedjans tidigare led
genom certifieringar av soja i fodret till kycklingarna slaktade vid
våra produktionsanläggningar.
2023 utgjordes 23,3 procent, motsvarande drygt 133 000 ton
per år, av våra kycklingars foder av importerad soja, framför allt
från Sydamerika, men även mindre mängder från Nordamerika och
Asien. Krav på spårbarhet och ansvarsfull produktion ställs genom
olika tredjepartscertifieringar såsom exempelvis RTRS och Pro-
Terra. Totalt har 70,8 procent någon typ av hållbarhetscertifiering
och det är bara i Danmark som sojan ännu inte är 100 procent
certifierad. Målsättningen är att även den danska sojan ska vara
certifierad i slutet av 2025. Långsiktigt är målet att ersätta den
importerade sojan med andra, lokala, proteinkällor. Detta då det
finns bättre alternativ ur både miljö- och djurvälfärdsperspektiv
som samtidigt stödjer lokal jordbruksproduktion. Sedan 2019
drivs ett strategiskt utvecklingsprojekt tillsammans med foder-
specialister för att ta fram och testa nya foderrecept, där en
väsentlig del av sojan ersätts med inhemskt odlade proteinkällor
såsom åkerböna och ärtor. Under året har tester i större skala
Soja och biologisk mångfald
Soja, andel i fodret (%) 2023 Soja, andel i fodret (%) 2022 Certifierad soja (%) 2023 Certifierad soja (%) 2022
Scandi Standard 23,3 21,5 70,8 75,0
Sverige 21,0 20,0 100 100
Danmark 30,0 25,3 13,1 16,7
Norge 14,3 11,8 100 100
Irland 24,0 23,6 100 100
Finland 17,3 20,5 100 100
Scandi Standard är medlem i Round Table for Responsible Soy (RTRS). I Sverige och Norge är all soja certifierad enligt RTRS eller ProTerra; I Finland är merparten RTRS certifierad, men även andra internationella certifieringar förekommer.
På Irland är all soja certifierad enligt Cefetra CRS Standard. Delar av den danska sojan är certifierad genom RTRS krediter.
98 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
genomförts både i Finland och Sverige med goda resultat. Parallellt
med detta arbete vill vi även, tillsammans med foderproducenterna,
säkerställa att den soja som köps är spårbar och hållbart producerad.
Detta gör vi genom dialog och engagemang i olika initiativ, såsom
den Svenska Plattformen för Riskgrödor.
NYCKELTAL OCH MÅL
Scandi Standard har två nyckeltal och mål kopplade till biologisk
mångfald och ekosystem. Mätetalen omfattar samtliga av Scandi
Standards dotterbolag och fokuserar på sojan i fodret till kyckling-
arna som slaktas vid våra produktionsanläggningar. Måtten har
valts för att kycklingfoder innehåller cirka 20 procent soja, vilket
utgör den största risken för biologisk mångfald och avskogning
i vår värdekedja på grund av dess ursprungsplatser, främst i
Sydamerika. Målsättningen är att halvera andelen soja i fodret
till 2030, jämfört med basåret 2021, samt att all soja ska vara
certi fierad senast i slutet av 2025. Nyckeltalen redovisas i tabellen
på s. 98.
Resursanvändning och cirkulär ekonomi (ESRS E5)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s. 86–89. Ett fokusområde i Scandi
Standards strategi fokuserar på att ta vara på hela kycklingen och
öka förädlingsvärdet på våra produkter, detta minskar matsvinnet
och stärker vår affär. Detta arbetar vi med i ett koncernövergripande
projekt med samarbeten mellan olika funktioner och länder. Runt
våra produktionsanläggningar arbetar vi med lokala intressenter
för att förbättra resursanvändningen och öka cirkulariteten,
exempelvis genom gemensam fjärrvärmeproduktion eller åter-
användning av avfall.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Scandi Standard har antagit en miljöpolicy som tar upp väsentliga
konsekvenser, risker och möjligheter relaterade till resursanvänd-
ning och cirkulär ekonomi. Miljöpolicyn och dess innehåll beskrivs
i tabellen på s. 85. Scandi Standard jobbar med flera olika projekt
som ska främja resursanvändning inom förpackningar, matsvinn
och avfall.
Resursinflöden,inklusiveresursanvändning
I Scandi Standards värdekedja finns det ett antal steg som inklude-
rar inköp av fåglar, exempel är avelsdjur och föräldrafåglar. Äggen
från kläckäggsgårdarna skickas till kläckning och de dagsgamla
kycklingarna skickas sedan till gårdar för uppfödning. Detta är
resurskrävande processer som kan ha negativ påverkan på miljön.
Scandi Standard arbetar därför kontinuerligt med att ta fram initia-
tiv för att maximera resursanvändningen och säkerställa att varje
kyckling, och hela kycklingen räknas och används i så stor
utsträckning som möjligt.
Resursutflöden
Skärpt lagstiftning och trender för cirkulär ekonomi inom exempel-
vis förpackningar påverkar Scandi Standard. Inom EU ska allt
plastemballage kunna återanvändas eller materialåtervinnas
senast 2030. Inriktningen i Scandi Standards förpackningsstrategi
är att första prioritet är att säkerställa kvalitet och hållbarhet på
produkterna för att exempelvis minska matsvinnet. Därefter är
fokus att i första hand minimera mängden plast där det är möjligt.
Rena, icke -sammansatta material prioriteras, och återvunnet eller
tunnare material väljs om möjligheten finns. Detta med fortsatt
fokus på produktkvalitet och förpackningens funktion. Exempelvis
använder vi nu i Danmark, Sverige, Irland och Norge helt eller delvis
tråg av återvunnen PET, så kallad rPET.
Avfall
Hela kycklingen tas tillvara i förädlingsprocessen. Av varje kyckling
blir i snitt 71 procent livsmedel och resterande 29 procent bipro-
dukter i form av exempelvis djurfoder, biogas eller bioolja. Svinn i
processen finns framför allt då det kommer till djur och kött som
av olika anledningar inte kan användas. Sett till hela värdekedjan
är även kund och konsumentledet viktigt för att minska mängden
matsvinn. Där bidrar Scandi Standard med innovativa förpack-
ningslösningar, vägledning till konsumenter och optimering av
produkt flödet till och i livsmedelsbutikerna. Utöver det biologiska
avfallet är det avfall som uppkommer i våra anläggningar främst
emballage och annat brännbart material. Avfalls sortering och
upp följning av volymer för respektive avfallsfraktion sker på alla
större produktionsanläggningar. Total mängd icke-organiskt avfall
samt återvinningsgrad redovisas på koncernnivå och per land.
NYCKELTAL OCH MÅL
Vårt mål 2030 är att alla våra förpackningar ska vara återvinnings-
bara, att 50 procent av förpackningsvolymen ska vara baserad på
förnyelsebar eller återvunnen råvara och att plastvolymen ska
minska med 20 procent. I dagsläget är 50 procent av alla tråg
tillverkade av återvunnen plast. Totalt under 2023 användes 4 648
ton plast i våra förpackningar och produktionsprocesser, vilket
Icke-organiskt avfall och återvinningsgrad
Total volym av
icke-organiskt
avfall (ton)
Avfall till
deponi (ton)
Avfall till
förbränning (ton)
Avfall till
återvinning (ton)
Andel återvunnet
icke-organiskt
avfall (%)
Scandi Standard 3 240,0 5,2 2 263,8 971,0 30,0
Sverige 814,6 0,0 538,5 276,1 33,9
Danmark 1 223,6 0,0 734,1 489,5 40,0
Norge 377,4 2,5 259,5 115,4 30,6
Irland 596,2 0,0 532,2 64,0 10,7
Finland 228,2 2,6 199,5 26,1 11,4
99 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
motsvarar 14,3 gram plast per kilo produkt. Den totala mängden
plast har minskat jämfört med basåret 2021. De största katego-
rierna plast är tråg och plastfilm.
Som en del av arbetet med de nya hållbarhetsmålen pågår ett
koncerngemensamt projekt med syfte att kvantifiera och sätta mål
för att minska matsvinn och livs medelsavfall i våra egna processer.
I grafen till höger presenteras matsvinn i produktionen över tid,
det vill säga råvara som kunnat bli mat, men av olika anledningar
istället blir biprodukter. Matsvinn i produktion inkluderar golvavfall,
processavfall och råvara som på grund av felhantering inte kan
användas. Vår målsättning är att denna siffra ska vara mindre än
en procent 2030. Under 2024 kommer även data avseende livs-
medelsavfall att sammanställas, vilket inkluderar organiskt mate-
rial som förbränns, men inte sådant där material eller närings-
ämnen kan återvinnas.
Plastanvändning i förpackningar
Plastintensitet
(g plast / kg produkt) – 2023
Plastintensitet
(g plast / kg produkt) – 2022
Andel tråg tillverkade av
återvunnen plast (%) – 2023
Andel tråg tillverkade av
återvunnen plast (%) – 2022
Scandi Standard 14,3 14,8 50,0 54,5
Sverige 14,2 14,7 68,0 74,0
Danmark 14,0 13,0 98,2 98,0
Norge 14,5 17,9 93,0 58,0
Irland 13,1 14,4 7,4 11,0
Finland 21,7 22,0 0,0 0,0
Plastintensiteten är beräknad som volym förpacknings- och produktionsplast per kilo färdig produkt. Andel tråg tillverkade i återvunnen plast är baserat på volym (kg). I Finland är det i nuläget inte möjligt att introducera rPET-tråg på grund av hur det
lokala återvinningssystemet är utformat.
Andel återvinningsbarhet, återvunnet material samt
plastvolym i förpackningar
Scandi Standard Danmark Finland Irland Norge Sverige
Material i förpackningar som är återvunnet (%) 54,0 67,0 0,0 38,0 67,0 37,0
Material i förpackningar som kan återvinnas (%) 90,0 93,0 80,0 88,0 92,6 85,0
Plast använt i förpackningar (ton) 4 648 1 677 392 2 991 2 843 2 321
Procenten är beräknad från den totala mängden material som används i förpackningar i ton. Dessa är nyckeltal kopplade till Scandi Standards strategi för förpackningar där fokuset ligger på reducering, återanvändning och återvinning.
0
1 000 000
2 000 000
3 000 000
4 000 000
5 000 000
202320222021
Golvavfall Processavfall
Avvisade vid fabrik
1,2%
1,3%
1,5%
Kilo matavfall
Matsvinn i produktionen
Grafen visar matsvinn i produktionen på koncernnivå över tid.
Data samlas in löpande på respektive produktionsanläggning
och rapporteras veckovis.
100 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information
Miljöinformation
Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Den egna arbetskraften (ESRS S1)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s. 86–89. Ett fokusområde i
Scandi Standards strategi är ”bättre tillsammans” vilket bland
annat fokuserar på samarbete, och hur anställdas intressen, åsik-
ter och rättigheter tillvaratas på bästa sätt.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
En av Scandi Standards största utmaningar är att attrahera och
behålla kompetenta medarbetare, både i produktionen och bland
kontorsanställda. Under det gångna året har ett flertal förbättringar
gjorts för att arbeta med konsekvenser, risker och möjlig heter
kopplade till våra medarbetare. Under det kommande året syftar
Scandi Standard till att fortsätta stärka arbetet med utbildning och
kompetensutveckling, HR-processer samt hälsa och säkerhet.
HR-avdelningen är ansvariga för att följa upp påverkan på och
risker för våra medarbetare.
Samhällsansvarsinformation
Uppförandekod
Scandi Standards koncerngemensamma uppförandekod ligger
till grund för att hantera väsentliga konsekvenser och tillhörande
risker och möjligheter rörande den egna arbetskraften. Uppförande-
koden inkluderar respekt för mänskliga rättigheter, liksom andra
nyckelområden relaterat till medarbetarnas rättigheter såsom
motverkande av diskriminering och trakasserier.
Arbetsvillkor och arbetsmiljö
Som en betydande arbetsgivare och aktör på våra hemmamark-
nader kan Scandi Standard bidra till hållbar ekonomisk tillväxt och
förbättra resurseffektiviteten i produktion och konsumtion. Detta
görs bland annat genom att ta ansvar för medarbetarnas arbets-
villkor och arbetsmiljö genom ett strukturerat och systematiskt
arbete.
De flesta medarbetare arbetar i en produktionsmiljö där fysiska
hälso - och arbetsmiljörelaterade risker förekommer. Scandi Stan-
dard har en nollvision för arbetsolyckor och arbetar förebyggande
och systematiskt med såväl fysiska arbetsmiljörisker som psyko-
socialt arbetsklimat och företagskultur. Sjukfrånvaro och arbetsre-
laterade skador följs upp på respektive anläggning och på koncern-
nivå. Lokala delmål sätts i varje land och dessa är kopplade till
Scandi Standards bonusprogram på såväl koncernnivå som på
lokal nivå. Olyckor följs upp per produktionsanläggning samt i
Group Operations dagliga avstämningar och sedan kvartalsvis per
land och månadsvis i koncernledningen. På respektive produktions-
anläggning bedrivs också regelbunden utbildning inom arbetsmiljö
med fokus på anläggningsspecifika risker där medarbetare bland
annat utbildas i identifiering och rapportering av risker. En viktig del
av arbetet med arbetsmiljö är också regelbunden dialog mellan
anställda och ledning på respektive produktionsanläggning, exem-
pelvis genom arbetsmiljökommittéer.
Koncernens samlade policy för hälsa och säkerhet på arbetsplat-
sen tydliggör Scandi Standards åtagande för en god arbetsmiljö, att
främja hälsa och att säkerställa efterlevnad av lagstiftning och
standarder på området. Ansvar för implementeringen av policyn,
det operativa arbetsmiljöarbetet och arbete med arbetsmiljölednings-
systemet ligger hos respektive bolag och på varje specifik produk-
tionsanläggning. Mer information om relaterade policyer finns i
tabellen på s. 85. Ledningssystemen för arbetsmiljö omfattar både
anställda och inhyrd arbetskraft. Produktionsverksamheten i Dan-
mark är certifierad enligt ISO 45001, motsvarande ungefär 27 pro-
cent av koncernens anställda eller 880 personer. Allvarligare olyckor
inträffar mycket sällan, däremot har Scandi Standard en återstå-
101 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation
Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation GRI-index
ende utmaning i att fortsätta arbetet med att minska det totala
antalet olyckshändelser. Under 2021 ökade antalet inträffade
arbetsskador som leder till sjukfrånvaro, vilket ledde till att ett
koncernövergipande förbättringsprogram startades och rotorsaken
till samtliga olyckor analyserades. Syftet med förbättringspro-
grammet är att minska olycksfrekvensen, genom att stärka det
förebyggande och systematiska arbetsmiljöarbetet. Fokus ligger
på att åtgärda identifierade risker i anläggningarna, skapa en star-
kare säkerhetskultur, dela erfarenheter mellan produktionsanlägg-
ningar och vidareutveckla gemensamma arbetssätt och rapporte-
ringssystem. Transparens och tydliga, enhetliga nyckeltal är viktiga
delar i förbättringsprogrammet, liksom att stärka ägarskap och
lokala målsättningar. Arbetet fortsätter nu för att ytter ligare för-
bättra och stärka vårt arbete med arbetsmiljö, bland annat genom
att på ett tydligare och koncerngemensamt sätt rapportera och
följa upp tillbud men även genom att stärka och förtydliga proces-
ser, styrning och policyer.
Likabehandling
Scandi Standard har målsättningen att vara en inkluderande orga-
nisation med mångfald. Detta för att ta tillvara alla medarbetares
potential, främja en kreativ arbetskultur, spegla våra kundgrupper
och trygga kompetensförsörjningen framåt. Inom Scandi Standard
gäller respekt för mänskliga rättigheter och nolltolerans mot diskri-
minering, vilket också konkretiseras i vår uppförandekod. Led-
ningen med HR-chefen som drivande faktor har det högsta ansva-
ret för att säkerställa att Scandi Standard har koncernövergripande
processer och policyer för likabehandling och lika rättigheter för
alla. Målet är att all personal genomgår utbildning i Scandi Standards
uppförandekod vilket inkluderar områden som icke-diskriminering.
Scandi Standard främjar tillgången till kompetensutveckling
och arbetet med att attrahera och behålla talangfulla medarbetare
genom exempelvis sitt High Potential Program och sitt Graduate
Program. Båda programmen ger deltagarna tillgång till interna
nätverk och kompetens samt skapar en bra grund för framtida
karriärutveckling.
Scandi Puls medarbetarundersökning
En större medarbetarundersökning, Scandi Puls, genomförs vart-
annat år för alla anställda, den senaste undersökningen genom-
fördes under oktober 2022. Resultatet visade på högt engagemang
och trivsel, i nivå med satta mål. Däremellan görs mindre mätningar
för kontorsanställda, en sådan genomfördes under hösten 2023.
Eftersom resultaten inte är jämförbara så jämförs 2022 års resultat
med 2020 i denna rapport.
Resultaten från Scandi Puls ligger till grund för åtgärdsplaner för
Scandi Puls –
Medarbetarundersökning 2022
(alla medarbetare)
2020
(alla medarbetare)
2023
(endast kontors-
anställda)
2021
(endast kontors-
anställda)
Tillfredsställelse och motivation 71 72 75 68
Lojalitet 78 79 83 80
Inkluderande kultur 73 75 - -
Könsfördelning
2023 2022 2021
Andel kvinnor av samtliga anställda (%) 43 43 44
Andel män av samtliga anställda (%) 57 57 56
Andel kvinnor i ledande befattning (%)
1)
33 32 36
Nyckeltal – Medarbetare Sverige Danmark Norge Irland Finland
Antal anställda 795 880 394 973 272
Tillsvidareanställda 775 760 348 973 248
Män 61% 61% 61% 56% 57%
Kvinnor 39% 39% 39% 44% 43%
Tillfälligt anställda 23 120 46 0 31
Män 78% 60% 54% n/a 58%
Kvinnor 22% 40% 46% n/a 42%
Timanställda 0 5 2 130 14
Män n/a 60% 91% 42% 57%
Kvinnor n/a 40% 9% 58% 43%
Heltidsanställda 767 871 290 939 258
Män 62% 61% 42% 58% 58%
Kvinnor 38% 39% 58% 42% 43%
Deltidsanställda 28 9 104 34 14
Män 57% 22% 23% 6% 57%
Kvinnor 43% 78% 77% 94% 43%
Medarbetare som inte är anställda 65 25 10 3 42
Män n/a n/a n/a n/a n/a
Kvinnor n/a n/a n/a n/a n/a
Andel anställda som omfattas av kollektivavtal (%) 97% 100% 78% 88% 93%
Nyckeltalen i medarbetartabellen är baserade på anställningsland och representerar headcount (antal anställda) vid årets slut. Summan skiljer sig därför
från den officiella medarbetarsiffran som mäts i FTE (full-time equivalent). Timanställda inkluderas inte i det totala antalet anställda. Medarbetare som inte
är anställda arbetar framförallt i produktionen, utom på Irland där det är kontorsanställda. Produktionsroller bemannas mestadels genom bemanningsföretag
medan tjänstemanspositioner bemannas direkt. Antalet medarbete som inte är anställda har ökat jämfört med tidigare år. Detta är framförallt kopplat till den
säsongsbetonade ökningen under sommaren. För medarbetare som inte omfattas av kollektivavtal gäller lokala lagar och regler, samt relevanta bransch-
standarder för exempelvis lönesättning. Alla anställda betalas tillräckliga löner i höjd med lokala standarder.
1)
Innefattar koncernledning och respektive lands ledningsgrupp.
102 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation
Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Könsfördelning kontors anställda chefer, %
Kvinnor, 32%
Män, 68%
Könsfördelning produktions anställda chefer, %
Kvinnor, 46%
Män, 54%
att förbättra arbetsmiljön och medarbetarnöjdheten. Identifierade
åtgärder och planer, samt effekter av dessa följs kontinuerligt upp.
Dialog med medarbetare eller deras representanter sker regel-
bundet. HR-chefen är den högst ansvariga för att säkerställa att
dialog hålls. Intranätet används som den främsta kanalen för att
säkerställa att information når ut till medarbetarna på ett tydligt
och tillgängligt sätt.
Scandi Standards visselblåsarfunktion är en kanal som är till-
gänglig för alla medarbetare om det finns upplevda bekymmer
som behöver adresseras och åtgärdas. Visselblåsarfunktionen är
tillgänglig för medarbetare och deras representanter samt konsul-
ter. Det är viktigt att det finns kanaler som är tillgängliga och lättåt-
komliga. De kanaler som Scandi Standard använder utvärderas
och kontrolleras för att säkerställa effektivitet i processen och att
medarbetarna känner till och känner sig trygga med dessa kanaler.
NYCKELTAL OCH MÅL
Scandi Standard har drygt 3  200 anställda, de flesta i våra koncern-
bolag och lokala produktionsverksamheter. Mer information finns i
tabellen på s.102 samt i not 5. Frisknärvaro rapporteras som andel
närvaro i förhållande till ordinarie arbetstid. Data följs upp på lands-
nivå och rapporteras månadsvis. Arbetsskador med frånvaro mäts
Frisknärvaro
(andel av ordinarie arbetstid, %) 2023 2022 2021
Scandi Standard 95% 93% 95%
Danmark 95% 94% 96%
Finland 95% 94% 94%
Irland 95% 88% 95%
Norge 97% 96% 96%
Sverige 93% 93% 93%
Arbetsskador (LTIFR, antal skador med
frånvaro per miljon arbetade timmar) Mål 2030 2023 2022 2021
Scandi Standard 15,0 23,8 27,4 39,2
Danmark 14,3 13,0 18,0
Finland 48,7 50,4 55,8
Irland 15,9 24,6 42,7
Norge 3,7 7,8 23,3
Sverige 49,6 52,6 61,4
Sjukfrånvaro och arbetsrelaterade skador följs upp på respektive anläggning och rapporteras i gemensamma system. Tre av olyckorna som inträffade under
året har orsakat bestående men. Totalt inträffade 127 (141) skador med sjukfrånvaro under året och totalt antal arbetade timmar var 5 340 265 (5 146 431).
Antal skador med sjukfrånvaro och arbetade timmar omfattar inte huvudkontoret. De vanligast förekommande olyckorna är fall (samma nivå), klämd mellan
föremål och överbelastning. Siffrorna inkluderar både anställda och medarbetare som inte är anställda (om tillämpbart). Scandi Standard har övergripande
nollvision för olyckor, med lokala mätbara delmål i arbetet med säker arbetsmiljö.
per anläggning och månad. Arbetsskadefrekvensen (LTIFR) beräk-
nas per miljon arbetade timmar. Skillnaderna mellan länderna är
delvis strukturella, Ready-to-eat segmentet har en lägre arbetsska-
defrekvens än Ready-to-cook, men även beroende på historiskt
arbete med säkerhetskultur där fokus ligger på att stärka arbetet i
hela koncernen. Att inga arbetsrelaterade dödsfall förekommit
bekräftas på årsbasis, liksom om någon av olyckorna under året
har lett till bestående men.
Arbetsrelaterade dödsfall 2023 2022 2021
Scandi Standard 0 0 0
Danmark
0 0 0
Finland 0 0 0
Irland 0 0 0
Norge 0 0 0
Sverige 0 0 0
103 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation
Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Arbetstagare i värdekedjan (ESRS S2)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s. 8689. Under det gånga året
har en ny process för hantering av risker relaterade till leverantörer
tagits fram och implementerats. Genom denna process kan
högriskl everantörer både i förhållande till kategori och land identi-
fieras, och leverantörer som bedöms som hög risk utvärderas av
en tredje part. Inom inköpsorganisationen har dedikerade resurser
allokerats till att genomföra riskanalysen och att utvärdera hög-
riskleverantörer samt följa upp eventuella förbättringsområden.
Fortsätta förbättringar rörande arbetstagare i värdekedjan
kommer fokusera på att slutföra arbetet med att implementera
riskhanteringsprocessen, stärka arbetet med due dilligence-pro-
cessen med fokus på mänskliga rättigheter och miljö samt att
upprätta en konkret handlingsplan.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Scandi Standards koncerngemensamma uppförandekod för
leverantörer ligger till grund för att hantera väsentliga konsekven-
ser, risker och möjligheter genom krav relaterade till miljöansvar,
antikorruption och etik, mänskliga rättigheter och socialt ansvar
motsvarande koncernens egen uppförandekod. I uppförandeko-
den för leverantörer specificeras också att leverantörerna måste
säkerställa att kraven förs vidare i kedjan, det vill säga till deras
respektive underleverantörer. Ansvarig för uppförandekodens
innehåll och implementering är koncernens inköpsfunktion, med
stöttning från kvalitets- och hållbarhetsfunktionerna. Under 2021
uppdaterades leverantörsuppförandekoden och arbetet med att
få befintliga leverantörer att skriva under den pågår. Vårt systema-
tiska arbete baseras på processen för utvärdering av leverantörs-
risker, vilket inkluderar en riskscreening på leverantörsnivå avse-
ende riskparametrar såsom produktionsland och kategori samt
Signerad uppförandekod för leverantörer
2023 2022
1)
2021
1)
Direkta leverantörer 65,7% 48,4% 38,8%
Indirekta leverantörer 15,2% 10,2% 8,7%
Högriskleverantörer
Mål 2030 2023 2022
1)
2021
1)
Signerad uppförandekod för leverantörer 100% 52,9% 48,3% 20,5%
Aktiv extern hållbarhetsbedömning 18,8%
1)
Jämförelsesiffrorna har räknats om baserat på den nya metoden.
branschspecifika risker kopplade till miljö, mänskliga rättigheter
eller etiska frågor. Under året har vår uppdaterade process för
leverantörsriskbedömning förtydligats och utökats, och screening-
processen har strukturerats ytterligare, vilket säkerställer ett riktat
fokus på leverantörer med de mest betydande hållbarhetsriskerna
för Scandi Standard. En betydande justering inkluderar utvidg-
ningen av kravet att alla indirekta leverantörer av livsmedelsrelate-
rade material och tjänster, oavsett storleken på leverantörsförhål-
landet, ska omfattas av uppförandekoden för leverantörer. Utvidg-
ningen omfattar leverantörer som tillhandahåller material och
tjänster, såsom personlig skyddsutrustning, kylförvaringslösningar,
kemikalier och externa städtjänster För övriga leverantörer bibe-
hålls gränsen om SEK 500 000 per år. Under 2023 har Scandi
Standard inlett ett strategiskt partnerskap med EcoVadis, som
tillhandahåller externa hållbarhetsutvärderingar. Samarbetet med
EcoVadis gör det möjligt för Scandi Standard att dra nytta av deras
globala nätverk av leverantörers hållbarhetsutvärderingar, få ökad
transparens och främja samarbete för att driva på kontinuerliga
förbättringar inom hållbarhet med våra leverantörer. Partnerskapet
underlättar effektiv, trovärdig och transparent övervakning av
social och miljömässig prestanda i leverantörskedjan, och säker-
ställer att kraven i vår uppförandekod för leverantörer följs.
Utöver arbetet med våra direkta leverantörer jobbar Scandi
Standard löpande med att minska potentiella negativa effekter
gällande arbetsförhållanden, främst kopplat till sojaproduktionen i
Sydamerika, men även andra länder där risken för negativa konse-
kvenser relaterat till arbetsförhållanden och mänskliga rättigheter
är högre än i våra nordiska hemmamarknader. Scandi Standard
hanterar dessa potentiella negativa konsekvenser och risker
genom krav på certifierad soja, samt bedömningar av leverantörer
från högriskländer.
Ett fokusområde under 2023 har varit att förbättra datakvalite-
ten och transparensen i leverantörsbasen i samtliga länder. Det har
varit ett omfattande arbete och har gjort det möjligt för oss att
förfina metoden för att beräkna andelen leverantörer som skrivit
under uppförandekoden för leverantörer. Förbättringarna kommer
från ett omfattande arbete med att kombinera och kategorisera
den samlade leverantörsbasen baserat på en anpassad leverantör-
skategoristruktur. Det systematiska tillvägagångssättet baserat på
fakturadata minskar avsevärt risken att förbise eventuella leveran-
törer som bör omfattas av Scandi Standards uppförandekod för
leverantörer.
NYCKELTAL OCH MÅL
Den förbättrade metodiken och datakvaliteten har resulterat i
nedjusteringar av mätvärdena för 2021 och 2022. Trots nedjuste-
ringar för de föregående åren, upprätthåller vi samma ambitiösa
mål om att 100 procent av våra högriskleverantörer ska efterleva
vår leverantörsuppförandekod till 2030. Den förfinade processen
visar också på skillnaderna i riskprofil för våra leverantörer, vilket
framgår av vår uppdaterade definition av högriskleverantörer, som
nu tydligt anger riskkriterierna för högriskleverantörer som till-
hörande en specificerad högriskkategori eller land. Implemente-
ringen av EcoVadis följer ett stegvis tillvägagångssätt, med den
första gruppen av högriskleverantörer bjöds in att genomföra den
externa hållbarhetsbedömningen under 2023. 16 leverantörer
utvärderades med godkända betyg under 2023, motsvarande 18,8
procent av identifierade högriskleverantörer och 50 procent av
Scandi Standards totala spend med högriskleverantörer.
Den andra vågen av onboarding är planerad att starta i början
av 2024, med målet att inkludera de återstående högriskleveran-
törerna inom tillsatser och icke förädlat kött under 2024. Initiativet
kommer att ge omfattande förståelse för mognadsnivån på våra
högriskleverantörers hållbarhetsarbete. Dessutom kommer nästa
fas att inledas, med fokus på att utforma en process för att introdu-
cera handlingsplaner och målsättningar för våra leverantörer, för
att säkerställa kontinuerlig förbättring av leverantörer med förbätt-
ringspotential.
Under året har 51 nya leverantörer tillkommit, och av dessa har
17,7 procent utvärderats enligt den nya riskprocessen samt skrivit
under uppförandekoden för leverantörer.
104 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation
Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Konsumenter och slutanvändare (ESRS S4)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s.8689. Respektive produktions-
plats ansvarar för produktkvalitet och livsmedelssäkerhet genom
en kvalitetschef. På koncernnivå säkerställs gemensamma pro-
cesser och system genom koncernfunktion för kvalitet och livs-
medelssäkerhet som rapporterar till hållbarhetschefen som sitter
i koncernledningen. Frågor kopplade till produktutveckling och
kontakt med konsumenter hanteras lokalt i respektive lands-
organisation.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Att tillgängliggöra lokalt, hälsosamt, säkert och kostnadseffektivt
protein är en av Scandi Standards huvuppgifter, vilket kräver
robusta processer för att garantera att produkterna är av god
kvalitet och säkra att äta för slutkonsumenten. God kvalitet och
hållbarhet på produkterna är också grunden för lönsamhet och att
kunna bibehålla goda kundrelationer. Information rörande policyer
kopplade till konsumenter och slutanvändare finns i tabellen på
sida 85. Under det gånga året har ett gemensamt system för att
hantera klagomål från slutkonsumenter implementerats som nu är
direkt kopplat till vårt kvalitetsledningssystem, något som skapar
effektivare arbetsflöden och synergier.
Produktkvalitet och livsmedelssäkerhet
Produktkvalitet och livsmedelssäkerhet har högsta prioritet för
Scandi Standard. Vi arbetar löpande med att förbättra processer
och styrning, med utgångspunkt i certifierade ledningssystem.
Samtliga våra produktionsanläggningar är tredjepartscertifierade
enligt BRC eller IFS, två internationella kvalitetsledningsstandarder
för livsmedelssäkerhet. Detta inkluderar krav på kvalitetssäkrade
arbetssätt, byggnader och utrustningar, riskanalys enligt Hazard
Analysis and Critical Control Points (HACCP), produktspårbarhet,
personalkompetens och hygienrutiner samt kontroll av både pro-
dukter och processer. Utöver det följer vi specifika krav som olika
kunder ställer, på oss som företag eller för en viss produkt eller på
en viss marknad.
Risker för förekomst av oönskade bakterier och kvalitetsbrister
eller livsmedelsbedrägerier i samband med inköp av ingredienser,
är utmaningar vi hanterar löpande. De senaste åren har arbetet
med livsmedelssäkerhet förstärkts ytterligare under ledning av en
koncernansvarig för kvalitet och produktsäkerhet. Med hjälp av
flera mätbara indikatorer följer och kontrollerar vi produktkvalitet
och identifierar eventuella avvikelser. Temperatur och renhet i
anläggningarna, bakterieförekomst, kontroll av färdiga produkter
och reklamationer är några exempel.
Särskilt fokus läggs på att kontrollera eventuell förekomst av
patogena bakterier, det vill säga bakterier som kan orsaka sjuk-
dom. I våra nordiska länder gäller att vår kyckling ska vara helt fri
från salmonella och för campylobakter gäller minsta möjliga före-
komst. Regelmässig kontroll av båda dessa bakterier görs på
kycklingarna i stallarna eller vid ankomst till slakteriet. Campylo-
bacter är en vanlig bakterie över hela världen och förekommer
hos både människor och djur, däribland kycklingar. Salmonella är
väldigt sällsynt i Norden men vanligt i andra delar av världen. För
att undvika smitta är det viktigt med handhygien och att genom-
steka kycklingen.
Clean Label Policy
Sedan 2020 finns en koncerngemensam Clean Label Policy, som
med grund i gällande lagstiftning beskriver vår gemensamma
hållning för hälsosamma produkter och sätter ramar för produkt-
innehållet. Policyn är etablerad i samtliga länder och gäller för alla
produkter och recept inom våra egna varumärken, vilket motsvarar
36 procent av Scandi Standards omsättning. Som verktyg i arbetet
har varje land en databas med information om ingredienser, dess
innehåll och sammansättning.
Informationsrelaterade konsekvenser för konsumenter
Marknadsföring och produktinformation gentemot konsument
sker lokalt från koncernens respektive bolag och varumärken. I vår
uppförandekod anges att Scandi Standard i märkning och mark-
nadsföring av produkter ska tillhandahålla korrekt och ej vilsele-
dande information. All marknadsföring ska följa gällande lagstift-
ning och etisk praxis. Påståenden och information kring våra
produkters innehåll och egenskaper ska vara transparent och
faktabaserad.
NYCKELTAL OCH MÅL
Inom Scandi Standard tillämpas en gemensam definition och
process för så kallade kritiska reklamationer. Dessa reklamationer
inkluderar återkallelse från kunder eller konsumenter, förekomst av
främmande objekt i produkter, allergener, fel innehåll eller datum-
märkning. Bedömningen görs lokalt i respektive land. Trenden har
under året varit positiv och inga kritiska reklamationer har rappor-
terats under 2023, jämfört med två under 2022. Under 2021 inför-
des en ny definition för kritiska reklamationer där begreppet har
förtydligats och bara de reklamationer som relaterar till livsmedel-
säkerhet, hälsa för konsumenten och lagkrav inkluderas numera i
rapporteringen. Förekomst av salmonella och campylobacter mäts
som andel av flockar. Under 2023 uppmättes campylobacter i 13,1
procent av flockarna, vilket är något högre än föregående år och
högre än det långsiktiga målet på 510 procent. Salmonella har
uppmätts i 0,3 procent av flockarna, en fortsatt låg siffra inom
målspannet.
Uppföljning av efterlevnad av Clean Label Policy görs månads-
vis för tre koncerngemensamma indikatorer: användningen av
aromämnet natriumglutamat (MSG/E621), artificiella färgämnen
samt artificiella smakämnen. Målsättningen är att samtliga ska
vara noll till 2030. Utfallet för 2023 är att E621 förekom i sex danska
produkter vid årets slut, motsvarande 0,4 procent av produkter från
våra egna varumärken. Artificiella färgämnen användes i en norsk
produkt vid årets utgång. Vad gäller artificiella smak ämnen finns
fortsatt behov av dessa i vissa lokala produkter för att uppfylla
smakpreferenser och krav på att undvika allergena ämnen. Exempel
på detta är pesto i Finland och röksmaksättning i Sverige. Artifi-
ciella smakämnen fanns vid årets utgång i 29 produkter i Finland,
Sverige och Norge vilket motsvarar 2,0 procent av våra egna varu-
märkens produkter.
Utöver det koncerngemensamma arbetet med Clean Label
Policy arbetar de lokala produktutvecklingsorganisationerna aktivt
med att minska saltinnehållet i produkterna och lokala mål sätts
utefter lokala maknadsförusättningar och förväntningar, men det
övergripande målet att minska saltanvändningen.
Produktkvalitet och livsmedelssäkerhet
Mål 2030 2023 2022 2021
Kritiska reklamationer
1)
, antal 0 0 2 7
Produktåterkallelser, antal 0 2 0 6
Salmonella, smittade flockar 0–0,5% 0,3% 0,2% 0,2%
Campylobacter, smittade flockar 5–10% 13,1% 11,1% 11,9%
1)
Dessa reklamationer inkluderar återkallelse från kunder eller konsumenter, förekomst av främmande objekt i produkter, allergener, fel innehåll eller datum-
märkning.
105 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation
Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation GRI-index
Ansvarsfullt företagande (ESRS G1)
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s. 8689. Samtliga affärsetiska
policyer är listade i tabellen på s. 85, ämnen som berörs är bland
annat djurvälfärd, korruption och mutor samt förbindelser med
leverantörer.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Affärsetik och ansvarsfullt företagande är väsentliga frågor för
Scandi Standard och hantering av konsekvenser, risker och möjlig-
heter går att läsa mer om detalj i bolagsstyrningsrapporten på
s. 116123. Scandi Standard vill ta vara på varje medarbetares
potential och främja en kreativ arbetskultur som speglar vår
omvärld och våra kundgrupper. En attraktiv och vinnande kultur är
nyckeln till att trygga vår framtida kompetensförsörjning. Scandi
Standard ser det som väsentligt att ha en företagskultur grundad i
stark etisk praxis och en hälsosam arbetsmiljö vilket uppförande-
koden sätter standarden för. Dessutom kan tydlig intern dokumen-
tation och ledarskap avseende företagsvärderingar främja en sund
företagskultur i värdekedjan.
Uppförandekoden gäller alla medarbetare och representanter
för Scandi Standard, inklusive styrelsen. Uppförandekoden sätter
ramarna för ett ansvarsfullt agerande vad gäller etik, miljö, sociala
frågor och mänskliga rättigheter. Samtliga medarbetare får en
genomgång av koden på det lokala språket i samband med anställ-
ning och får därefter bekräfta att de förstått vad den innebär.
Utbildningen sker sedan löpande vartannat år för att säkerställa
Bolagsstyrningsinformation
förankring. Under 2022 togs en uppdaterad version av Scandi
Standards uppförandekod fram och godkändes av styrelsen. Den
innehåller tydligare beskrivningar av tillämplighet och processer,
samt att delar kring exempelvis mutor och korruption, konkurrens-
rätt och mänskliga rättigheter har stärkts. Under 2023 togs en ny
utbildning fram och arbetet med att rulla ut utbildningen till alla
anställda påbörjades. Målsättningen är att alla anställda ska
genomföra den nya utbildningen under 2024.
Korruption och mutor
Scandi Standard eftersträvar ett etiskt och respektfullt förhåll-
ningssätt i alla affärsrelationer. Uppförandekoden tydliggör bland
annat att noll tolerans gäller för alla former av mutor och korruption
och koncernen har även en specifik policy gällande mutor och
korruption med ytterligare detaljer och riktlinjer för berörda funktio-
ner. Scandi Standards medarbetare ska agera föredömligt och
ansvarsfullt för att säkerställa korrekt hantering av information och
att eventuella intressekonflikter undviks. Utbildningar avseende
dessa områden genomförs löpande för berörda målgrupper.
Visselblåsarfunktion
Koncernen har en visselblåsarpolicy. Medarbetare uppmanas
att rapportera misstänkta överträdelser av uppförandekod och
andra policyer, inklusive frågor rörande korruption. En visselblåsar-
funktion finns inrättad, i samarbete med en extern aktör, för att
möjliggöra anonym rapportering av eventuella överträdelser
mot uppförandekoden. Inrapporterade ärenden tas emot av det
externa företaget och skickas vidare för utredning av en intern
kommitté bestående av HR-direktör, CFO, Chef för Group Finance
och riskchef.
Korruption och mutor
2023 2022 2021
Bekräftade fall av korruption och mutor 0 0 0
Antal bekräftade fall där egna anställda avskedades eller
disciplinerades för korruption eller mutrelaterade incidenter 0 0 0
Antal bekräftade incidenter relaterade till kontrakt med
affärspartners som avslutats eller inte förnyats relaterat
till korruption eller mutor 0 0 0
Medlemskap i organisationer
Land Medlemsorganisationer
Danmark Økologisk Landsforening
Dyrenes beskyttelse
Landbrug og fødevare
Dansk Industri
Fjerkræafgiftsfonden (FAF)
Dansk Alliance for Ansvarlig Soja
MLDK
Food from Denmark
Finland Elintarviketeollisuusliitto ETL
Suomen Broileryhdistys
Hyvää Suomesta
Elintarviketieteiden seura
Eläinten Terveys ETT
World Poultry Science Association WPSA, Finland
Irland BM TRADA
BRCGS
Bord Bia
Norge KLF - Kjøtt og fjørfebransjens landsforbund
DLF - Daglivareleverandørens forening
Grønt Punkt
NHO Mat og drikke
Sverige Svensk Fågel
Livsmedelsföretagen (LI)
Svenska plattformen för riskgrödor
Koncern UN Global Compact
RTRS Round Table on Responsible Soy
Under 2023 inkom sju ärenden via visselblåsartjänsten. Ärendena
som var relaterade till lokala medarbetarfrågor, ledarskapsfrågor
och policyefterlevnad har utretts och besvarats och inget av ären-
dena visade sig vara en faktisk överträdelse av uppförandekoden.
I de fall man önskat har man också arbetat vidare med dem lokalt.
Inga bekräftade fall rörande korruption eller diskriminering har
inkommit till visselblåsartjänsten eller i andra kanaler.
106 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation
GRI-index
Djurvälfärd och antibiotikaanvändning
STYRNING OCH STRATEGI
Generella principer för styrning och ansvarsfördelning relaterat
till hållbarhet beskrivs på s. 84. Generell information om Scandi
Standards strategi och integration av hållbarhetsaspekter i det
strategiska arbetet beskrivs på s. 8689. Scandi Standard har två
övergripande policyer relaterade till djurvälfärd och antibiotika-
användning som styr arbetet med levande djur. Dessa presenteras
i tabellen på s. 85. Scandi Standards chef för Group Live Operations
har det övergripande ansvaret för koncernens djurvälfärdspolicy
och förbättringsarbete. På respektive marknad ansvarar den lokala
ledningen tillsammans med lokalt ansvarig för levande djur för
implementering och uppföljning av policyn. Varje produktionsan-
läggning har en utsedd koordinator för djurvälfärd och samtliga
medarbetare som hanterar levande kycklingar får utbildning i detta
som del av sin introduktion.
HANTERING AV KONSEKVENSER, RISKER OCH MÖJLIGHETER
Friska kycklingar omvandlar effektivt foder till kött, det är därför
ur flera perspektiv väsentligt att djuren mår bra och inte behöver
medicineras i onödan. Ingen vinner på ett djur som mår dåligt. God
djurvälfärd ger möjlighet till produkter med hög kvalitet som produ-
cerats på ett resurseffektivt sätt samtidigt som dålig djurvälfärd
innebär en risk för ökad sjukdom, mortalitet och kassationer såväl
som medie- och ryktesrelaterade risker. Djurvälfärd är därmed en
ytterst väsentlig fråga där Scandi Standard inte bara har en stor
Djur-
välfärd
Lastning och
transport
Ankomst till
slakteriet och
bedövning
Uppfödarens
kunskap och
engagemang
Kvalitet på
dagsgammal
kyckling
Foderkvalitet
Stallmiljö
Naturligt
beteende
Ras-
egenskaper
Politiskt engagemang och lobbyverksamhet
Scandi Standard engagerar sig genom de lokala bolagen i lokala
branschorganisationer, se tabell till höger. Det är viktigt att noga
övervaka kommande lagar och bestämmelser där förändringar
potentiellt kan utöva ett betydande finansiellt inflytande på Scandi
Standards operativa verksamhet.
NYCKELTAL OCH MÅL
Målsättningen är att alla nyanställda ska genomgå utbildning i
Code of Conduct, och att denna utbildning sedan ska förnyas
vartannat år. 2023 har en ny utbildning tagits fram och implemen-
tering har påbörjats i samtliga länder, genomförandegraden för
2023 är därför släpande. Totalt har 91 (97) procent av tjänste-
männen och 56 (ny) procent av de produktionsanställda genom-
gått utbildningen av uppförandekoden som inkluderar mutor och
antikorruption. Utbildningen är koncerngemensam och tas fram
centralt, men respektive lands HR-funktion ansvarar för genom-
förande och uppföljning av implementeringen.
107 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation
GRI-index
potentiell påverkan, men som även innebär signifikanta risker och
möjligheter.
Fokus på ständig förbättring är grunden i arbetet med god
djur välfärd. Tillsammans med de kontrakterade uppfödarna är
Scandi Standards ambition att ha en drivande roll för god djurväl-
färd i hela branschen. Det nordiska förhållningssättet till djurväl-
färd, med en djurskyddslagstiftning som tillhör världens sträng-
aste, är vår utgångspunkt. Med kunskap och höga krav på hante-
ring, stallmiljö och foder skapas de bästa förutsättningarna för att
kycklingarna ska hålla sig friska och tillgodogöra sig näring.
Scandi Standards djurvälfärdspolicy utgår från de internatio-
nellt erkända friheterna för djurvälfärd, och speglar vad som krävs
för att kycklingarna ska må bra. Policyn fastställer bland annat att
genmodifiering eller antibiotika i förebyggande syfte inte används,
liksom tillväxthormoner eller näbbtrimning. Krav ställs också på
stallar och flocktäthet, ansvarsfulla transporter och bedövning före
slakt. För Scandi Standard är det viktigt att ha en holistisk syn på
djurvälfärd, där flera olika aspekter är viktiga och där flera olika
nyckeltal i kombination behöver följas upp för att säkerställa god
djurvälfärd. Sådana aspekter inkluderar uppfödarens kompetens
och engagemang, kvaliteten på den nykläckta kycklingen, foder-
kvalitet, stallmiljö, möjlighet till naturligt beteende, hybrid, lastning
och transport samt bedövning och slakt.
Samarbete med uppfödaren, stallmiljö och foder
För att må bra och växa måste kycklingarna kunna röra sig fritt, ha
en ren miljö i stallet och tillräckligt med utrymme. Gränsvärdet för
flocktäthet, det vill säga hur många kycklingar det kan vara i en och
samma flock, varierar beroende på anläggning och nationell lag-
stiftning. Scandi Standards genomsnitt ligger under EU:s lagstad-
gade maxvärden för flocktäthet och anpassas efter djurvälfärdsre-
sultat. Även ströbädden som kycklingarna vistas på har stor påver-
kan på deras hälsa. En torr ströbädd är bekväm för kycklingarna,
upprätthåller deras immunförsvar och minskar risken att sjukdo-
mar sprids. Kycklingar behöver även bra ljus, ventilation, underlag
och bra utrustning för foder och vatten. Flockarnas hälsa kontroll-
eras dagligen och stallmiljön mäts och utvärderas på särskilda
nyckeltal så som temperatur, luftfuktighet och luftkvalitet. Kvalite-
ten på ströbädden kontrolleras genom att kycklingarnas tramp-
dynor undersöks, och tillståndet registreras för varje flock när
kycklingarna anländer till slakteriet.
Scandi Standard arbetar med utvalda uppfödare i respektive
land och samarbetet är lång siktigt. Uppfödarnas kunskap, förstå-
else och omsorg om kycklingarna är den viktigaste faktorn när det
kommer till garantier för god djurvälfärd och att skapa förutsätt-
ningar för välmående kycklingar som mår bra och växer. Hur en
kyckling mår när den kläcks spelar stor roll för kycklingens hälsa
och tillväxt under resten av livet. Bra val av föräldradjur och rätt
hantering av befruktade ägg under inkubationstiden ger kycklingar
som är starka och friska redan från starten.
En viktig del av samarbetet med uppfödarna är sammansätt-
ningen av foder. Näringsinnehåll och kvalitet har stor påverkan på
både kycklingens hälsa och hur effektiv foderanvändningen blir.
Eftersom kycklingar är bra på att omvandla foder till kött, är foder-
effektiviteten en direkt indikator på fodrets kvalitet, och på hur väl
kycklingarna tas omhand. Allt foder tas fram med noggrant utvalda
råvaror, där vete och soja är stora komponenter. Den irländska
verksamheten har egen foderexpertis och lokal foderkvarn, i övriga
länder sker samarbete med externa foderleveran törer, som de
externa uppfödarna köper in foder från. Användning av foder där
genmodifierade organismer (GMO), i detta fall soja och majs,
förekommer är omdiskuterad inom hela jordbruks näringen. Scandi
Standard har valt att utgå ifrån lokala förutsättningar och kundkrav
och ställer i nuläget krav på foder fritt från GMO i Sverige och
Norge, samt för ekologisk kyckling i Danmark.
Under 2021 etablerade Scandi Standard ett Centre of Excel-
lence med syfte att utveckla kunskap, arbetssätt och processer
kring djurvälfärd och kycklinguppfödning samt sprida det i vår
värdekedja och till uppfödarna. Under det första året låg fokus
framförallt på att utveckla ett mer hållbart foder, med lokala foder-
råvaror som kan ersätta en betydande del av sojaproteinet i fodret.
Under 2022 och 2023 har det nya fodret testats i både Finland och
Sverige med lovande resultat, och avtal har tecknats med extern
foderspecialist. Huvudfokus för Centre of Excellence under 2023
har varit att driva Scandi Standards Chicken Quality Program. Det
är ett resultatbaserat förbättringsprogram för att höja kvaliteten
på de kycklingar som levereras från Scandi Standards kontrakts-
uppfödare. Varje uppfödare mäts på elva nyckeltal kopplade till
prestanda inom djurvälfärd, kvalitet, livsmedelssäkerhet och pro-
duktivitet. Detta ger en tydlig bild över hur varje uppfödningsstall
hos Scandi Standards uppfödare presterar. Baserat på resultaten
tar Scandi Standard i samverkan med uppfödaren fram anpassade
åtgärdspaket för de lägst presterande stallen. Syftet är att lyfta
verksamheten systematiskt och kontinuerligt, genom att sätta in
konkreta åtgärder där de gör som mest nytta. Detta gynnar
såväl kycklingar och uppfödare som Scandi Standard, och i slut-
ändan även konsumenten.
Etik vid transport och slakt
Djuretik har hög prioritet vid transport och slakt av kycklingarna.
För att få till en lugn miljö sker hämtning innan slakt med utbildad
personal och anpassade fordon. I länder med kallt klimat används
bilar med temperaturstyrd ventilation. Eftersom slaktfågelupp-
födarna generellt finns nära produktionsanläggningarna kan trans-
porterna hållas korta. Genomsnittligt transportavstånd i koncer-
nens länder är 72 kilometer, en sträcka som tar 11,5 timmar och
ligger väl under den lagstadgade maxtiden som exempelvis i Sve-
rige är åtta timmar. Transporttider och ankomsttider planeras och
registreras för att säker ställa att alla kycklingar hanteras inom
fastställda tidsramar och slakt sker alltid samma dag som trans-
porten. Vid ankomst inspekteras kycklingarna både av Scandi
Standards egen personal och av oberoende veterinär. Vingarna
kontrolleras som indikator på hur väl lastningen skötts och ving-
skador följs upp systematiskt för att öka djurvälfärden men även
säkerställa att så stor del som möjligt av kycklingen kan användas
till matproduktion. Alla kycklingar bedövas före slakt. Inom Scandi
Standard används bedövning i kontrollerad atmosfär (CAS) på de
flesta produktionsanläggningar, samt elektrisk bedövning. CAS har
flera fördelar sett till både djurvälfärd och köttkvalitet.
108 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation
GRI-index
Antibiotikaanvändning
(% behandlade flockar) Mål 2030 2023 2022 2021
Scandi Standard <1% 8,1% 10,8% 5,2%
Danmark 0,7% 0,1% 0,1%
Finland 0,0% 0,0% 0,0%
Irland 29,6% 40,8% 18,1%
Norge 0,0% 0,0% 0,0%
Sverige 0,2% 0,2% 0,7%
Systematiskt arbete för att minska antibiotikaanvändningen
Med växande antibiotikaresistens som en stor global hälsoutma-
ning ser vi att Scandi Standard har en viktig roll för att minimera
användningen av antibiotika i livsmedelsproduktion, särskilt vid
förvärv och integration av utomnordiska verksamheter i koncer-
nen. Scandi Standards policy gällande användning av antibiotika
och andra typer av läkemedel är mycket strikt. I enlighet med
nordisk lagstiftning används inte antibiotika i förebyggande syfte i
uppfödningen, till skillnad från många andra länder. Endast sjuka
djur får behandlas, efter beslut av veterinär. Antibiotikaanvänd-
ningen hos de nordiska uppfödarna är också mycket låg, nära noll,
vilket är ett tecken på god djurhållning.
Utbrottavfågelinfluensa
Fågelinfluensa är en virussjukdom bland vilda fåglar som kan
spridas till tamfåglar, utbrott kan då drabba ägg och kycklingprodu-
center. Viruset anses dock inte orsaka några allvarligare symtom
hos människor och konsumenter behöver inte känna oro gällande
huruvida kycklingprodukter är säkra att äta. Under året har det varit
utbrott av fågelinfluensa på flera av Scandi Standards hemma-
marknader, vilket lett till omfattande nedstängningar för att hindra
bredare spridning till nya flockar. Även om smitta inte förekommit
på gårdar som levererar fåglar till Scandi Standard så påverkas
verksamheten om man hamnar inom karantänszonen. Scandi
Standards team i respektive land samarbetar nära med både
berörda uppfödare och relevanta myndigheter för att se till att rätt
åtgärder vidtas. Det handlar bland annat om att upprätta zonsys-
tem som säkerställer smittskyddet och undviker att uppfödare och
kycklingnäring drabbas hårdare än nödvändigt.
NYCKELTAL OCH MÅL
Genom målmedvetet arbete har användningen av antibiotika
minskat kraftigt även i vår irländska verksamhet, från cirka
70 procent när bolaget förvärvades 2017 till 29,6 procent 2023.
Resultatet försämrades tillfälligt under 2022, men har under
främst andra halvan av 2023 vänt tillbaka mot en positiv trend.
Detta efter ett disciplinerat arbete där man arbetat med kvaliteten
på den dagsgamla kycklingen så väl som att stärka förutsättning-
arna för kycklingarna under de första 48 timmarna i uppfödnings-
stallet, exempelvis genom att optimera ströbädden. Arbetet fort-
sätter med att minimera antibiotikaanvändningen i den irländska
verksamheten och det långsiktiga koncernmålet är att andelen
antibiotikabehandlade flockar ska vara lägre än en procent 2030,
samt att fotpoängen ska vara under fem. Antibiotikaanvänd-
ningen mäts som andel behandlade flockar. Fotpoängen, som är
ett ledande mått på djurvälfärd, mäts på 100 fåglar per flock som
anländer till slakteriet. De poängsätts mellan 0-200. Mortalitet i
uppfödning och transport mäts som andel fåglar som inte kan
användas till livsmedelsproduktion.
Djurvälfärdsindikatorer
Mål 2030 2023 2022 2021
Djurvälfärdsindikator (fotpoäng) <5 9,9 12,2 9,3
Fodereffektivitet, FCR kg foder/kg levande vikt 1,50 1,50 1,52
Mortalitet uppfödning <3,5% 4,2% 3,7% 3,6%
Mortalitet transport (DOA) <0,13% 0,10% 0,09% 0,10%
109 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation
Bolagsstyrningsinformation
GRI-index
Lagstadgad Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsområde Scandi Standards påverkan Kommentar/hänvisning avseende styrning, riskhantering samt resultatindikatorer
Sociala förhållanden Hälsa (för medarbetare och
konsumenter)
Livsmedelssäkerhet och hygien,
Djurvälfärd (produktansvar)
Ansvar i leverantörskedjan
Beskrivning: s. 105 Konsumenter och slutanvändare, s. 101–103 Den egna arbetskraften, s. 107–109 Djurvälfärd och
antibiotikaanvändning
Risker och riskhantering: s. 32–36
Policy: Uppförandekod, leverantörs uppförandekod, samt policyer för Hälsa och säkerhet, Clean Label Policy,
Antibiotika och Djurvälfärd
Resultatindikatorer: s. 102–104, s. 109
Miljö Klimat- och resurseffektivitet
(energi, transporter, vatten
och avfallshantering i
produktionsverksamheten,
fodereffektivitet)
Beskrivning: s. 94–100
Risker och riskhantering: s. 32–36, s. 94
Policy: Miljöpolicy. Tillstånd och anmälningsplikt enligt nationell och lokal miljölagstiftning för respektive anläggning
Resultatindikatorer: s. 95–100
Personal God arbetsplats
(arbetsmiljö, hälsa, säkerhet,
jämställdhet och mångfald)
Beskrivning: s. 101–103 Den egna arbetskraften
Risker och riskhantering: s. 32–36
Policy: Uppförandekod, samt policyer för Hälsa och säkerhet.
Resultatindikatorer: s. 102–103
Respekt för mänskliga
rättigheter
God arbetsplats
Ansvar i leverantörskedjan
Beskrivning: s. 104 Arbetstagare i värdekedjan, s. 101–103 Den egna arbetskraften
Risker och riskhantering: s. 32–36
Policy: Uppförandekod och leverantörsuppförandekod
Resultatindikatorer: s. 102, 104,106 Uppföljning sker genom medarbetarundersökning samt genom uppföljning och avvikelse-
rapportering mot uppförandekod och leverantörsuppförandekod
Motverkande av
korruption
God affärsetik Beskrivning: s. 106 Ansvarsfullt företagande och Visselblåsarfunktion
Risker och riskhantering: s. 32–36
Policy: Uppförandekod och leverantörsuppförandekod
Resultatindikatorer: s. 106
Scandi Standard omfattas av det lagstadgade kravet på hållbarhetsrapportering enligt årsredovisningslagen, samt av rapportering enligt EU:s taxonomi.
I tabellen nedan presenteras omfattningen av den lagstadgade hållbarhetsredovisningen. Taxonomirapporteringen återfinns på sidorna 90
92.
110 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
GRI-index
GRI Standard Upplysning Hänvisning sidnummer Avsteg
GRI 2: Generella upplysningar 2021
2-1 Information om organisationen s. 3, 6, 12, 29 130
2-2 Enheter som omfattas av hållbarhetsredovisningen s. 83
2-3 Rapporteringsperiod, frekvens och kontaktperson s. 7, s. 83
2-4 Förändringar av tidigare rapporterade upplysningar s. 83
2-5 Externt bestyrkande s. 83, 115, 122
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsförbindelser s. 3, 8–12, 24–26, 83, 104
2-7 Medarbetare s. 101–103
2-8 Medarbetare som inte är anställda s. 102
2-9 Bolagsstyrning s. 119-120, 125–126 Rapportering omfattar inte vi) och viii). Information ej tillgänglig och
avses inte samlas in relaterat till styrelseledamöterna.
2-10 Nominering och val av styrelse s. 118–121
2-11 Styrelseordförande s. 119–120
2-12 Styrelsens roll i arbetet med översyn och hantering av
påverkan
s. 84, 88 Rapportering omfattar inte b). Information ej tillgänglig, men arbete
pågår för att stärka processerna och tillgängliggöra rapportering 2024.
2-13 Delegering av ansvar för hantering av påverkan s. 84, 88
2-14 Styrelsens roll i hållbarhetsrapporteringen s. 84, 88
2-15 Intressekonflikter s. 119, 125–126
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar s. 84, 88 Rapportering omfattar inte b). Information ej tillgänglig, men arbete
pågår för att stärka processerna och tillgängliggöra rapportering.
2-17 Styrelsens erfarenhet s. 84, 88
2-18 Utvärdering av styrelsens arbete s. 119–120 Rapportering omfattar inte a-c). Information ej tillgänglig då nuvarande
utvärderingsprocess ej omfattar hållbarhet och påverkan.
2-19 Ersättningspolicy s. 31, 45–47, 51–53, 84,
117, 121, 130
2-20 Process för att fastställa ersättningar s. 31, 117, 119–121 Rapportering omfattar inte iii). Information ej tillgänglig avseende konsulter.
2-21 Årlig total ersättning n/a Omfattas inte av rapportering. Information ej tillgänglig men arbete
pågår för att stärka processerna och tillgängliggöra rapportering.
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling s. 5–7
2-23 Värderingar, principer, standarder och normer gällande
uppförande
s. 84–85, 102, 104, 106
2-24 Förankring av värderingar, principer, standarder och
normer gällande uppförande
s. 84–85, 104
2-25 Processer för att återställa negativ påverkan s. 88–89, 105–106
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av
angelägenheter för organisationen
s. 106
2-27 Efterlevnad av lagar och förordningar n/a Omfattas inte av rapportering. Information ej tillgänglig men arbete
pågår för att stärka processerna och tillgängliggöra rapportering.
2-28 Medlemskap i organisationer s. 88, 106
Uttalande om redovisningen
Scandi Standard rapporterar i enlighet med GRI Standards för perioden
1 januari 2023–31 december 2023
Användning av GRI GRI 1: Foundation 2021
111 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation
GRI-index
GRI Standard Upplysning Hänvisning sidnummer Avsteg
2-29 Metod för intressentengagemang s. 84, 88
2-30 Kollektivavtal s. 102
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-1 Process för att identifiera väsentliga frågor s. 88–89
3-2 Lista av väsentliga frågor s. 88–89
Ekonomiskt resultat
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 5–7, 84, 88, 94,
GRI 201: Ekonomiskt resultat 2016 201-2 Finansiell påverkan samt andra risker eller
möjligheter kopplat till klimatförändringar
s. 33–34, 93–94
Anti-korruption
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 104, 106
GRI 205: Anti-korruption 2016 205-2 Kommunikation och utbildning i policyer
avseende antikorruption
s. 88, 104, 106–107 Rapportering omfattar inte a) och d). Information ej tillgänglig på regional
nivå. Arbete pågår med att göra informationen tillgänglig under 2024.
205-3 Korruptionsincidenter och vidtagna åtgärder s. 106
Material
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 99
GRI 301: Material 2016 301-1 Volym eller vikt av material s. 100
301-2 Återvunna material s. 100
Energi
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 93, 94, 95
GRI 302: Energi 2016 302-1 Energianvändning inom organisationen s. 96–97
302-3 Energiintensitet s. 96–97
Vatten och avloppsvatten
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 97–98
GRI 303: Vatten och avloppsvatten 2018 303-5 Vattenförbrukning s. 97–98
Utsläpp
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 93, 95–96
GRI 305: Utsläpp 2016 305-1 Direkta växthusgasutsläpp (Scope 1) s. 95–96
305-2 Indirekta växthusgasutsläpp energi (Scope 2) s. 95–96
305-3 Indirekta växthusgasutsläpp övrigt (Scope 3) s. 95–96
305-4 Utsläppsintensitet: Koldioxidutsläpp i förhållande
till produktionsvolym
s. 14, 18
Avfall
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 99–100
GRI 306: Avfall 2020 306-3 Genererat avfall s. 99–100
306-4 Avfall från deponi s. 99–100 Rapportering omfattar inte b) och d). Information ej tillgänglig.
Bedömning av miljömässiga aspekter hos leverantörer
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 83, 87–88, 104
GRI 308: Bedömning av miljömässiga
aspekter hos leverantörer 2016
308-1 Nya leverantörer som utvärderats utifrån
miljömässiga kriterier
s. 104
112 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation
GRI-index
GRI Standard Upplysning Hänvisning sidnummer Avsteg
Arbetsmiljö, hälsa och säkerhet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 101–103
GRI 403: Occupational Health
and Safety 2018
403-1 Ledningssystem för hälsa och säkerhet s. 101–103 Rapportering omfattar inte b)-d).Information ej tillgänglig.
403-2 Identifiering av faror, risker och händelseutredning s. 101–103 Omfattas inte av rapportering. Information ej tillgänglig.
403-3 Företagshälsovård s. 101–103 Omfattas inte av rapportering. Information ej tillgänglig.
403-4 Medarbetares deltagande, samråd och
kommunikation i hälso- och säkerhetsfrågor
s. 101–103 Rapportering omfattar inte a). Information ej tillgänglig.
403-5 Utbildning för medarbetare om hälsa och säkerhet s. 101–103
403-6 Främjande av medarbetares hälsa n/a Omfattas inte av rapportering. Information ej tillgänglig.
403-7 Förebygga och minska hälsorisker i leverantörskedjan s. 104
403-8 Medarbetare som omfattas av ett ledningssystem
för arbetsmiljö
s. 101–103 Rapportering omfattar inte a ii). Information ej tillgänglig.
403-9 Arbetsrelaterade skador och olyckor s. 101–103 Rapportering omfattar inte c). Information ej tillgänglig.
Mångfald och jämställdhet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 101–103
GRI 405: Mångfald och jämställdhet 2016 405-1 Mångfald i organisationen s. 51, 101–103 Rapportering omfattar inte a ii)–iii) och b) ii)–iii). Information ej
tillgänglig. Arbete pågår för att ta fram information under 2024.
Egen upplysning: Inkluderande kultur
och medarbetarnöjdhet
Scandi Puls medarbetarundersökning s. 102–103
Icke-diskriminering
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 101–102, 106
GRI 406: Icke-diskriminering 2016 406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder s. 106
Bedömning av sociala aspekter hos leverantörer
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 104
GRI 414: Bedömning av sociala aspekter
hos leverantörer 2016
414-1 Nya leverantörer som utvärderats utifrån
sociala kriterier
s. 104
Kunders hälsa och säkerhet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 105
Egen upplysning: Kvalitet och
livsmedelssäkerhet
Kritiska reklamationer och produktåterkallelser s. 89, 105
Egen upplysning: Nutrition och hälsa Efterlevnad Clean Label Policy s. 89, 105
Eget väsentligt område - Djurvälfärd och fodereffektivitet
GRI 3: Väsentliga frågor 2021 3-3 Styrning av väsentliga frågor s. 84, 88–89, 107–109
Egen upplysning: Djurvälfärd och
fodereffektivitet
Antibiotikaanvändning s. 109
Djuromsorgsindikator, fothälsa s. 109
Fodereffektivitet s. 109
Mortalitet transport s. 109
Mortalitet uppfödning s. 109
Sojareduktion s. 98
113 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation
GRI-index
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att Scandi Standards hållbarhetsredovisning för 2023 har upprättats i enlighet med
Årsredovisningslagen samt GRI Standards.
Styrelsens underskrifter
Cecilia Lannebo
Styrelseledamot
Karolina Valdemarsson
Styrelseledamot
Henrik Hjalmarsson
Styrelseledamot
Jonas Tunestål
Vd och koncernchef
Øystein Engebretsen
Styrelseledamot
Pia Gideon
Styrelseledamot
Paulo Gaspar
Styrelseledamot
Johan Bygge
Styrelsens ordförande
Stockholm den 21 mars 2024
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
114 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Till årsstämman i Scandi Standard AB (publ), org.nr 556921-0627
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen och ledningen i Scandi Standard AB (publ) att översiktligt granska Scandi
Standard ABs hållbarhetsredovisning för år 2023. Företaget har definierat hållbarhetsredovisningens
omfattning på sidan 83 i detta dokument, vilket även utgör den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Den
lagstadgade hållbarhetsrapporten definieras på sidan 83.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta hållbarhetsredovisningen
inklusive den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med tillämpliga kriterier respektive årsredo-
visningslagen. Kriterierna framgår på sidan 83 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs av de delar av GRI
Standards som är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna redo-
visnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms
nödvändig för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisningen grundad på vår översiktliga granskning
och lämna ett yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Vårt uppdrag är begränsat
till historisk information och inkluderar inte framåtriktad information.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000 (omarbetad) Andra bestyrkande-
uppdrag än revisioner och översiktliga granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig
granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för upprättandet
av hållbarhetsredovisningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga gransknings-
åtgärder. Vi har utfört vår granskning avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med
FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
En översiktlig granskning och en granskning enligt RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt
mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International Standard on Quality Management) och har därmed
ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende
efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar. Vi är oberoende i förhållande till Scandi Standard AB enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning och granskning enligt RevR12
gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga
omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen
grundad på en översiktlig granskning och granskning enligt RevR12 har därför inte den säkerhet som
en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av styrelsen och företagsledningen valda
kriterierna, som definieras ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av hållbarhets-
redovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte
att ge oss grund för våra uttalanden nedan.
Uttalande
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss
anledning att anse att hållbarhetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlighet med de
ovan av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 22 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Ann-Christine Hägglund
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Revisors rapport över översiktlig granskning av Scandi Standard ABs
hållbarhetsredovisning samt yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Om hållbarhetsrapporten Allmän information Miljöinformation Samhällsansvarinformation Bolagsstyrningsinformation GRI-index
115 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Bolagsstyrning
Bolagsstyrningsrapport ............................................................ 117
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten ...................124
Styrelse .......................................................................................125
Koncernledning ..........................................................................127
Bolagstyrningsrapport Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
116 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningen inom Scandi Standard syftar till ett hållbart värdeskapande för aktieägarna och en sund företagskultur där affärsmöjligheter tas
tillvara inom ramen för en god riskkontroll. Denna bolagsstyrningsrapport, som är en del av årsredovisningen för 2023, har upprättats av styrelsen
och granskats av bolagets externa revisor. Inga avvikelser från Svensk kod för bolagsstyrning redovisas. Inga överträdelser av Nasdaq Stockholms
tillämpliga regelverk och inga överträdelser av god sed på värdepappersmarknaden gällande bolaget har rapporterats av Nasdaq Stockholms
disciplinnämnd eller Aktiemarknadsnämnden.
Scandi Standard AB (publ), organisationsnummer 556921-0627,
(bolaget) med dotterföretag (koncernen eller Scandi Standard)
är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolagets
aktier är noterade på Nasdaq Stockholm Mid Cap sedan juni 2014.
Ansvaret för bolagsstyrningen i form av ledning och kontroll av
koncernen delas mellan aktieägarna på bolagsstämman, styrelsen
med dess utskott och verkställande direktören i enlighet med
gällande externa lagar och regler samt interna styrdokument, i
form av bolagsordningen och övriga koder, policyer, riktlinjer och
instruktioner.
Aktiekapital och aktieägare
Aktiekapitalet uppgick per den 31 december 2023 till 659 663
SEK fördelat på 66 060 890 aktier med ett kvotvärde på 0,009986
SEK per aktie. Varje aktie motsvarar en röst. Det finns endast ett
aktieslag med lika rösträtt och rätt i bolagets vinst och kapital.
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2023 till
6 896. De tio största aktieägarnas innehav i bolaget motsvarade
67 procent av aktiekapitalet och två aktieägare, Investment AB
Öresund samt Grupo Lusiaves, hade ett innehav i bolaget över-
stigande 10 procent, med 15,3 procent respektive 13,2 procent av
aktiekapitalet per den 31 december 2023.
Utländska aktieägare hade ett innehav i bolaget motsvarade
cirka 34 procent av aktiekapitalet per den 31 december 2023.
För mer information om aktien och aktieägarna, se sid 130.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ, genom
vilket aktieägarna utövar sin rätt att fatta beslut om bolagets
angelägenheter. Inga begränsningar avseende aktieägarnas
rättigheter finns i bolagsordningen eller, så vitt är känt för bolaget,
i aktieägaravtal.
Viktiga externa lagar och regler
– Svensk aktiebolagslag.
– Svensk årsredovisningslag.
Nasdaq Stockholm’s regelverk, Nordic Main Market Rulebook
for Issuers of Shares.
– Svensk kod för bolagsstyrning.
– Andra svenska och utländska externa lagar och regler.
Viktiga interna styrdokument
– Bolagsordning.
Arbetsordning för styrelsen, Instruktion för verkställande
direktören, Instruktion avseende finansiell rapportering till
styrelsen etc.
– Uppförandekod.
– Övriga koder, policyer, riktlinjer och instruktioner.
Styrningsstruktur
Förslag
Valberedning
Beslut
Information
Aktieägare genom
bolagsstämman
Styrelse
Risk- och
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Extern
revisor
Vd och
koncernledning
Segment
Ready-to-cook
Segment
Ready-to-eat
Val
Information
Val
Danmark
Norge
Irland
Finland
Sverige
Investeringsutskott
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
117 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Årsstämman i bolaget ska hållas i Stockholm senast sex månader
efter räkenskapsårets utgång. Utöver årsstämman kan extra
bolagsstämmor hållas.
För att delta i beslutsfattande vid bolagsstämman krävs att
aktieägaren är närvarande personligen eller genom ombud. Där-
utöver krävs att aktieägaren är direktregistrerad i den av Euroclear
förda aktieboken fem vardagar före stämman samt meddelar sitt
del tagande senast det datum som anges i kallelsen till stämman.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 hölls i Stockholm den 4 maj.
Beslut som fattades av årsstämman omfattade bland annat:
Fastställande av resultaträkning och rapport över finansiell
ställning i årsredovisning 2022 för moderbolaget och koncernen.
Utdelning med 1,15 per aktie för räkenskapsåret 2022.
Ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande
direktören för räkenskapsåret 2022.
Godkännande av ersättningsrapporten.
Omval av Johan Bygge, Øystein Engebretsen, Paulo Gaspar,
Pia Gideon, Henrik Hjalmarsson och Cecilia Lannebo som
styrelseledamöter.
Årsstämman beslutar om:
Fastställande av resultaträkning och rapport över
finansiell ställning i årsredovisning för moderbolaget
och koncernen.
Utdelning.
Ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande
direktören.
Val av styrelseledamöter, styrelsens ordförande och
extern revisor.
Arvoden till styrelsens ordförande, övriga styrelse-
ledamöter som inte är anställda i bolaget eller dess
dotterföretag och extern revisor.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Långsiktigt incitamentsprogram (LTIP).
Bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om att
förvärva och överlåta egna aktier i bolaget för att säkra
åtaganden enligt LTIP, samt bemyndigande för styrelsen
att fatta beslut om nyemission av aktier i bolaget.
Övriga frågor i enlighet med Aktiebolagslagen.
efter årsstämman ska valberedningen identifiera de till röstetalet
fyra största aktieägarna i bolaget och uppmana dessa att namnge
den person som respektive aktieägare önskar utse till ledamot av
valberedningen.
Valberedningens förslag till årsstämman ska senast offentlig-
göras samma dag som kallelsen till årsstämman publiceras.
Inför årsstämman 2023 bestod valberedningen av Andreas
Hofmann, ordförande för valberedningen och utsedd av Investment
AB Öresund, Paulo Gaspar utsedd av Grupo Lusiaves, Tove
Cederborg utsedd av Lantmännen Animalieinvest AB, Tim Floderus
utsedd av Eva Qviberg och styrelseordförande Johan Bygge.
Valberedningens förslag till årsstämman 2023 och en redogö-
relse för valberedningens arbete ingick i kallelsen till årsstämman
som publicerades på bolagets webbplats https://investors.scan-
distandard.com/sv/bolagsstamma. Årsstämman 2023 beslutade i
enlighet med valberedningens samtliga förslag.
Inför årsstämman 2024 består valberedningen av Anders
Wennberg som är ordförande för valberedningen och utsedd av
Investment AB Öresund, Avelino Gaspar utsedd av Grupo Lusiaves,
Michael Sigsfors utsedd av Lantmännen Animalieinvest AB, Mats
Qviberg utsedd av Eva Qviberg och styrelseordförande Johan
Bygge för Scandi Standard AB (publ).
Valberedningen inledde sitt arbete med att gå igenom de
uppgifter som ankommer på valberedningen enligt Svensk kod
för bolagsstyrning och enligt instruktion för valberedningen, som
antogs på årsstämman 2020 och en tidplan för valberedningens
arbete upprättades. Valberedningen tog del av styrelsens ordfö-
randes syn på bolagets och koncernens verksamhet, mål, strategi,
finansiella resultat och ställning, samt viktiga förhållanden i övrigt.
Valberedningen tog även del av resultatet av den externa
utvärderingen från slutet av 2023 av styrelsearbetet, inklusive
styrelsens ordförandes och respektive styrelseledamots individu-
ella prestationer. Mot bakgrund av detta bedömde valberedningen
den mångsidighet och bredd som bör finnas i styrelsen och den
kompetens, erfarenhet och bakgrund som de bolagsstämmovalda
styrelseledamöterna bör besitta.
Mångsidighet och bredd som bedömts under urvalet inkluderar
kön, ålder, kulturell/geografisk bakgrund, yrkesmässig bakgrund
och ägarrepresentation. En viktig utgångspunkt för valberedning-
ens förslag till årsstämman är att varje styrelseuppdrag i bolaget
ska vara baserat på förtjänst och att huvuduppdraget ska vara att
upprätthålla och förbättra styrelsens effektivitet. Valberedningen
hade dessutom kontakt med risk och revisionsutskottets
ordförande för att informera sig om risk och revisionsutskottets
bedömning av kvaliteten och effektiviteten i den externa revisorns
arbete.
Nyval av Karolina Valdemarsson som styrelseledamot.
Omval av Johan Bygge som styrelsens ordförande.
Totala arvoden till styrelsen för tiden fram till slutet av nästa
årsstämma ska utgå med högst 3 890 000 SEK, varav 930 000
SEK till styrelsens ordförande, 380 000 SEK vardera till de övriga
fem styrelseledamöterna som inte är anställda i bolaget eller
dess dotterföretag, 160 000 SEK till risk och revisionsutskottets
ordförande och 80 000 SEK vardera till de övriga ledamöterna i
detta utskott, 110 000 SEK till investeringsutskottets ordförande
och 55 000 SEK vardera till de två övriga ledamöterna i detta
utskott samt 70 000 SEK till ersättningsutskottets ordförande
och 35 000 SEK vardera till de övriga ledamöterna i detta utskott.
Omval av Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB som bolagets
externa revisor för tiden fram till slutet av nästa årsstämma och
arvode till den externa revisorn.
Långsiktigt incitamentsprogram 2023 (LTIP 2023), bemyndigande
för styrelsen att fatta beslut om att förvärva och överlåta egna
aktier i bolaget för att säkra åtaganden enligt LTIP 2023, samt
bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om nyemission av
aktier i bolaget på de villkor som framgår av årsstämmo protokollet
2023, som finns på bolagets webbplats https://investors.scandis-
tandard.com/sv/bolagsstamma.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 äger rum i Stockholm den 3 maj kl 10.00.
För mer information om årsstämman se sid 131 och på bolagets
webbplats https://investors.scandistandard.com/sv/bolags-
stamma.
Valberedning
Valberedningen representerar bolagets aktieägare och ska enligt
instruktion för valberedningen, som finns tillgänglig på bolagets
webbplats https://investors.scandistandard.com/sv/bolags-
stamma bland annat lämna förslag till årsstämman avseende:
Ordförande vid årsstämman, bolagsstämmovalda styrelse-
ledamöter och styrelsens ordförande, samt extern revisor.
Arvoden till bolagsstämmovalda styrelseledamöter och
styrelsens ordförande som inte är anställda i bolaget eller
dess dotterföretag, samt till den externa revisorn.
I den mån det anses nödvändigt, ändringar i instruktion för
valberedningen.
I enlighet med instruktion för valberedningen ska valberedningen
bestå av minst fyra ledamöter. En av dessa ska vara styrelsens
ordförande eller en styrelseledamot utsedd av styrelsens ord-
förande. Baserat på ägarstatistik per den sista bankdagen i augusti
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
118 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Valberedning inför årsstämman 2024
Namnen på valberedningens ledamöter enligt nedan publicerades i ett pressmeddelande den 27 oktober 2023.
Ledamot Utsedd av
Procent av
aktiekapitalet
2023-12-31
Procent av
aktiekapitalet
2023-08-31 Oberoende
1)
Anders Wennberg Investment AB Öresund, ordförande 15,3% 15,3% Ja/Nej
Avelino Gaspar Grupo Lusiaves  13,2% 13,2% Ja/Ja
Michael Sigsfors Lantmännen Animalieinvest AB 10,0% 10,0% Ja/Ja
Mats Qviberg Eva Qviberg 5,5% 5,3% Ja/Nej
Johan Bygge Styrelsens ordförande i Scandi Standard AB (publ) Ja/Ja
1)
Avser oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning respektive bolagets röstmässigt största aktieägare eller grupp av aktieägare som
samverkar om bolagets förvaltning.
Valberedningens förslag till årsstämman 2024
Valberedningens förslag till årsstämman 2024 och en redogörelse
för valberedningens arbete kommer att finnas tillgängligt på
bolagets webbplats https://investors.scandistandard.com/sv/
bolagsstamma.
Förslaget och redogörelsen kommer att ingå i kallelsen till
årsstämman som kommer att finnas tillgänglig på bolagets webb-
plats https://investors.scandistandard.com/sv/bolagsstamma.
Mångfaldspolicy
Valberedningen har beslutat att punkt 4.1 i Svensk kod för bolags-
styrning ska tillämpas som mångfaldspolicy. Detta innebär att
valberedningen, vid framtagandet av sina förslag till årsstämman,
kommer att beakta att styrelsen ska ha en samman¬sättning som
är ändamålsenlig med hänsyn till Scandi Standards verksamhet,
utvecklingsskede och förhållanden i övrigt. Sammansättningen av
styrelseledamöterna ska vara präglad av mångsidighet och bredd
avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund.
Alla styrelseuppdrag i Scandi Standard ska vara grundade på
förtjänst och huvudkriteriet ska vara att upprätthålla och förbättra
styrelsens effektivitet. För att uppfylla detta eftersöks en bred
uppsättning egenskaper och kompetenser och valberedningen
anser att mångfald (avseende kompetens, erfarenhet, bakgrund)
är en viktig omständighet att beakta.
Styrelse
Enligt bolagets bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre och
högst nio ledamöter, utan suppleanter. Styrelseledamöterna och
styrelsens ordförande väljs av årsstämman.
Styrelsen bestod fram till årsstämman 2023 av sju ordinarie
ledamöter, valda av årsstämman 2022 och extra bolagsstämman
2022, och efter årsstämman 2023 av sju ordinarie ledamöter, valda
av årsstämman 2023. Styrelsen bestod under de båda åren endast
av ordinare ledamöter, inga suppleanter och utan arbetstagarrepre-
sentanter. För mer information om styrelsen, se sid 125—126.
Oberoende
Styrelsen bedöms motsvara kraven på oberoende enligt Svensk
kod för bolagsstyrning genom att en majoritet av styrelseledamö-
terna är oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning, samt
att minst två av dessa ledamöter även är oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. Se tabell sid 121.
Styrelsens uppgifter och ansvar
Styrelsen svarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter i bolaget och i samtliga aktieägares
intresse och ska dessutom värna och främja en god företagskultur.
Styrelsens ansvar och arbete styrs av externa lagar och regler samt
interna styrdokument, däribland Bolagsordning och Arbetsordning
för styrelsen. Bolagsstämman kan dessutom utfärda instruktioner.
Arbetsordning för styrelsen beskriver styrelsens uppgifter och
ansvar, styrelsens arbete inklusive ordförandens ansvar samt
det ansvar som delegerats till styrelsens utskott, styrelsemöten
samt information och rapportering till styrelsen, hantering av
insiderinformation, hantering av intressekonflikter, relationen med
Nasdaq Stockholm, information och rapportering till styrelsen
samt information om bolagsstyrning. Arbetsordningen ses över
och justeras årligen eller då behov uppstår.
Utöver det konstituerande styrelsemötet som ska hållas i
anslutning till årsstämman, ska styrelsen sammanträda minst sex
gånger per år.
Styrelsen har fastställt Instruktion för verkställande direktören,
som bland annat specificerar de frågor som kräver styrelsens
godkännande samt Instruktion avseende finansiell rapportering till
styrelsen.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen hade under 2023 totalt 23 möten, varav två per capsulam
inklusive det konstituerande styrelsemötet och åtta per e-post.
I stående punkter på agendan för de ordinarie styrelsemötena
ingår en operationell och finansiell genomgång av verksamheten
med uppföljning mot fastställda mål och utsikter för kommande
kvartal, en genomgång av investeringar samt rapporteringar från
styrelsens utskott.
Styrelsen behandlar därutöver kontinuerligt strategiska frågor
avseende marknad, produktutveckling, inköp, produktion och
personal samt investeringar, förvärv, finansiering och försäkringar.
Viktiga frågor för bolaget och koncernen som behandlades under
året omfattade bland annat:
Strategiska prioriteringar och mål
Fortsatt utveckling av hållbarhetsarbetet
Genomförd utbildning i CSRD / ESRS
Utveckling av den danska Ready-to-cook verksamheten samt
avyttring av majoritetsägarandel i Rokkedahl Food Aps
Investeringar, finansiering, kassaflöde, finansiell ställning och
försäkringar
IT och informationssäkerhet samt ERP system
Omvärldsrisker och riskhantering
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
119 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
I styrelsens uppgifter
och ansvar ingår:
Tillsätta, utvärdera och vid behov entlediga verkställande
direktören.
Fastställa övergripande mål och strategi.
Identifiera hur hållbarhetsfrågor påverkar risker och
affärsmöjligheter.
Fastställa erforderliga riktlinjer i interna styrdokument för
bolagets uppträdande i samhället i syfte att säkerställa
dess långsiktigt värdeskapande förmåga.
Fastställa interna styrdokument inklusive Uppförandekod.
Beslut om investeringar, inklusive förvärv, avyttringar
och finansiering i enlighet med fastlagda godkännande
procedurer.
Se till att det finns ändamålsenliga system för uppföljning
och kontroll av bolagets verksamhet, finansiella resultat
och finansiella ställning och de risker som är förknippade
därmed.
Se till att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets
efterlevnad av externa lagar och regler samt av efter-
levnad av interna styrdokument.
Säkerställa att den externa kommunikationen präglas
av öppenhet samt är korrekt, relevant och tillförlitlig i
till exempel delårsrapporter, bokslutskommunikéer,
årsredovisningar och andra rapporter.
Godkännande av delårsrapporter, bokslutskommunikéer
och årsredovisningar.
Utdelningsförslag för 2022
• Försäkringar
Godkännande av bokslutskommuniké/
delårsrapport för Kv 4 och helåret 2022
Godkännande av delårsrapport
för Kv 2 2023
Styrande dokument
Affärssystem genomgång investering
Affärsplan och mål 2024
Risk management
• Försäkringar
Affärssystem genomgång investering
• Strategi
Beslut om finansiella mål
Genomförd utbildning i CSRD / ESRS
• Strategi
Styrande dokument
Beslut om avyttring av majoritetsägarandel
i Rokkedahl Food Aps.
Rapport från den externa revisorn
Risk management
• Försäkringar
Beslut om utdelning för 2022
Godkännande av årsredovisning för 2022
Kallelse till årsstämma 2023
• Strategi
Godkännande av delårsrapport
för Kv 3 2023
Styrande dokument
Utvärdering av styrelse och vd
Godkännande av delårsrapport för Kv 1 2023
Beslut om kreditfaciliteter
Årsstämma 2023
Konstituerande styrelsemöte
Styrande dokument
JAN
JUL
JUN
APR
MAR
FEB
DEC
NOV
OKT
SEP
AUG
MAJ
Styrelsens arbetscykel 2023
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsens ordförande är ansvarig för att årligen utvärdera styrelsens
arbete i syfte att utveckla dess arbetsformer och effektivitet. Resul-
tatet av utvärderingen kommuniceras till styrelsen och redovisas
för valberedningen. Styrelsens ordförande lät under 2023 göra en
extern utvärdering av styrelsens arbete, som kommunicerades till
styrelsen och redovisades för valberedningen.
Styrelseutskott
Styrelsen har inrättat ett risk- och revisionsutskott, ett ersättnings-
utskott samt ett investeringsutskott. Utskottens arbete är huvud-
sakligen av beredande och rådgivande karaktär, men styrelsen kan
i särskilda fall delegera beslutsbefogenhet till utskotten. Utskotten
är underordnade styrelsen och befriar inte styrelseledamöterna
från deras generella ansvar och uppgifter som styrelseledamöter.
De frågor som tas upp vid utskottens möten ska protokollföras.
Protokollen föreläggas normalt till styrelsen för information vid
det styrelsemöte som närmast följer efter utskottens möten
tillsammans med en muntlig föredragning av ordföranden för
respektive utskott.
Risk och revisionsutskottet
Risk och revisionsutskottets främsta uppgifter inkluderar att
övervaka Scandi Standards finansiella rapportering samt lämna
rekommendationer och förslag för att säkerställa rapporteringens
tillförlitlighet samt att övervaka granskningen av hållbarhetsredo-
visningen och förberedelser för implementering av CSRD och ESRS.
Uppgifterna inkluderar också att övervaka effektiviteten
i koncernens interna kontroll, internrevision och riskhantering,
generellt för affärsverksamheten och specifikt med avseende på
finansiell rapportering. Utöver ska utskottet hålla sig informerad
om den externa revisionen av årsredovisningen för bolaget och
koncernen samt om slutsatserna av Revisorsinspektionens
kvalitetskontroll. Risk och revisionsutskottet ska som ett led i detta
informera styrelsen om resultatet av den externa revisionen och
om på vilket sätt den externa revisionen bidragit till den finansiella
rapporteringens tillförlitlighet samt om vilken funktion risk och
revisionsutskottet haft.
Risk och revisionsutskottets främsta uppgifter inkluderar
dessutom att granska och övervaka den externa revisorns
opartiskhet och oberoende och då särskilt uppmärksamma om
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
120 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
den externa revisorn tillhandahållit koncernen andra tjänster än
revision, samt biträda valberedningen vid framtagande av förslag
till årsstämmans beslut om val av extern revisor.
Risk och revisionsutskottet i Scandi Standard ska bestå
av minst två styrelseledamöter. Risk och revisionsutskottets
ledamöter får inte vara anställda i bolaget eller dess dotterföretag.
Minst en ledamot ska ha redovisnings- eller revisionskompetens.
Risk och revisionsutskottets ledamöter ska vara oberoende i
förhållande till bolaget och dess ledning samt minst en av dessa
ledamöter ska även vara oberoende i förhållande till bolagets
större aktieägare.
Risk och revisionsutskottet bestod efter årsstämman 2023
av de tre styrelseledamöterna Pia Gideon (ordförande), Øystein
Engebretsen och Cecilia Lannebo. Risk och revisionsutskottet
hade totalt sju möten under året. Bolagets CFO, redovisningschef
och andra medarbetare till exempel verkställande direktör och
koncernchef och chefen för Investor Relations, närvarar vid
mötena vid behov i enlighet med agendan för mötena. Den externa
och interna revisorn liksom bolagets Compliance manager samt
Hållbarhetschef närvarar vid mötena vid behov i enlighet med
agendan för mötena.
Arbetet var främst inriktat på:
Bokslutskommuniké och Årsredovisning 2022
Förberedande Årsredovisning 2023
Delårsrapporter 2023
Kritiska redovisningsfrågor, som till exempel värdering av
goodwill och immateriella tillgångar, värdering av varulager etc.
och andra frågor som kan påverka kvaliteten i bolagets och
koncernens finansiella rapportering
Hållbarhetsfrågor
Tvister och försäkringar
Segmentsredovisning
Intern kontroll
Riskhantering och intern kontroll kopplat till kontrollmiljön,
processer samt IT-miljön inklusive IT- och informationssäkerhet
med särskilt fokus på cybersäkerhet
Övervaka ERP systemimplementering
Övervaka effektivitet och efterlevnad av Ramverk för intern
kontroll
Översyn av interna styrdokument
Internrevisionsplan och uppföljning av resultatet av
internrevisioner
Externrevisionsplan och uppföljning av resultatet av
externrevisionen
Ersättningsutskottet
Ersättningsutskottets främsta uppgifter inkluderar att bereda
styrelsens beslut i frågor som rör riktlinjer för ersättningar och
andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare. Uppgif-
terna inkluderar också att övervaka och utvärdera både pågående
och under året avslutade program för rörlig ersättning till ledande
befattningshavare, samt att övervaka och utvärdera tillämpningen
av de riktlinjer för ersättning till ledande befattnings havare som
beslutats av årsstämman och gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Scandi Standard. Ersättningsutskottets främ-
sta uppgifter inkluderar dessutom att bereda och överlämna till
styrelsen senast till styrelsemötet i februari varje år, en ersättnings-
rapport i enlighet med den svenska Aktiebolagslagen och Svensk
kod för bolagsstyrning samt en rapport över sin övervakning och
utvärdering av både pågående och under året avslutade program
för rörlig ersättning till ledande befattningshavare, samt av tillämp-
ningen av de riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
som beslutats av årsstämman och gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i Scandi Standard.
Ersättningsutskottet i Scandi Standard ska bestå av minst två
styrelseledamöter. Styrelsens ordförande kan vara ordförande i
utskottet. De övriga ledamöterna ska vara oberoende i förhållande
till bolaget och dess ledning.
Styrelsen
6)
Närvaro 2023
Namn Nationalitet Oberoende
1)
Styrelse-
möten
Revisions-
utskottets
möten
Ersättnings-
utskottets
möten
Investerings-
utskottets
möten
Beslutade
arvoden, SEK
2)
Aktieinnehav
antal aktier
3)
Johan Bygge Ordförande/Ordförande i utskott Svensk Ja/Nej 23 4 1 000 000 75 800
Øystein Engebretsen Ledamot i utskott Norsk Ja/Nej 23 7 4 495 000 1 391 423
Paulo Gaspar Ledamot i utskott Portugis Ja/Nej 22 1/2 435 000
Pia Gideon Ordförande i utskott Svensk Ja/Ja 22 7 540 000 2 000
Henrik Hjalmarsson Ordförande i utskott Svensk Ja/Ja 23 4 490 000 5 000
Cecilia Lannebo Ledamot i utskott Svensk Ja/Ja 22 7 460 000 10 000
Michael Parker
5)
Ledamot i utskott Brittisk Ja/Ja 8/8 2/2
Karolina Valdemarsson
4)
Ledamot Svensk Ja/Ja 15/15 380 000 2 654
Totalt 23 7 4 4 3 800 000 1 486 477
1)
Avser oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning respektive bolagets större aktieägare. Med större aktieägare avses ägare som direkt eller indirekt kontrollerar tio procent eller mer av aktierna eller rösterna i bolaget.
2)
Arvodena är exklusive reseersättning.
3)
Per den 31 december 2023. Aktieinnehav inkluderar, i förekommande fall, närståendes innehav.
4)
Styrelsemedlem från Årsstämma 2023.
5)
Styrelsemedlem fram till Årsstämma 2023.
6)
För mer information om styrelsemedlemmarna, se sida 125.
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
121 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Ersättningsutskottet bestod efter årsstämman 2023 av de två
styrelseledamöterna Johan Bygge, (ordförande) och Øystein
Engebretsen. Ersättningsutskottet hade totalt fyra möten under
året. Koncernens Group HR Director närvarar vid mötena vid behov
i enlighet med agendan för mötena.
Arbetet var främst inriktat på processerna för lönerevision
för ledande befattningshavare, inklusive rörlig ersättning, samt
framtagandet av ett förslag avseende ett långsiktigt incitaments-
program till årsstämman 2024.
Investeringsutskottet
Investeringsutskottets främsta uppgifter inkluderar att granska
och övervaka att Scandi Standards investeringsplan är i linje med
koncernens långsiktiga affärsstrategi samt förbereda och lämna
förslag till styrelsen angående specifika investeringsprojekt som
kräver styrelsens godkännande.
Investeringsutskottet i Scandi Standard ska bestå av minst
två styrelseledamöter. Investeringsutskottet bestod efter års-
stämman 2023 av de två styrelseledamöterna Henrik Hjalmarsson
(ordförande) och Paulo Gaspar. Investeringsutskottet hade totalt
fyra möten under året. Bolagets CFO närvarar vid mötena vid
behov i enlighet med agendan för mötena.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Löner och andra anställningsvillkor i bolaget och koncernen ska
vara adekvata för att bolaget och koncernen ska ha möjlighet att
behålla och rekrytera kompetenta ledande befattnings havare till
en rimlig kostnad. Ersättningar till ledande befattningshavare ska
bestå av en fast lön, rörlig lön, pension och övriga förmåner samt
vara baserade på prestation, konkurrenskraft och skälighet.
Bolagsstämman kan fatta beslut om långsiktiga incita-
mentsprogram såsom aktie- och aktiekursrelaterade långsiktiga
incitamentsprogram riktade till vissa nyckelpersoner i bolaget och
koncernen och utformade för att främja bolagets och koncernens
långsiktiga värdeskapande och hållbarhet samt öka intresse-
gemenskapen mellan deltagarna och bolagets aktieägare.
Årsstämman 2023 beslutade om ett aktierelaterat långsiktigt
incitamentsprogram 2023 (LTIP 2023) som överensstämmer med
det tidigare programmet LTIP 2022 som årsstämman 2022 beslu-
tat om. Det beslutade programmet har delar av det utestående
programmet LTIP 2021 som årsstämman för 2021 beslutat om.
För LTIP 2022 och LTIP 2023 krävs det att deltagarna investerar i
Scandi Standard aktier för att kunna delta i programmen.
För information om riktlinjer för ersättning till ledande befatt-
ningshavare och långsiktiga incitamentsprogram, se not 5.
Visselblåsarfunktion
Scandi Standard har en så kallad visselblåsarfunktion, hanterad
av tredje part, som gör det möjligt för medarbetare och andra
intressenter att anonymt rapportera eventuellt olagligt eller oetiskt
beteende som strider mot koncernens Uppförandekod. En Vissel-
blåsarpolicy har upprättats för funktionens verksamhet. För mer
information om Visselblåsarfunktionen, se Hållbarhetsrapporten.
Extern revisor
Bolagets externa revisor är Öhrlings PricewaterhouseCoopers
AB (PwC), som valdes vid årsstämman 2023 fram till och med
års stämman 2024 med Ann-Christine Hägglund som huvudan-
svarig revisor. Ann-Christine Hägglund är född 1966 och har varit
auktoriserad revisor sedan 1997. Hon har inget engagemang i bolag
relaterade till huvudägarna i Scandi Standard eller till ledningen i
Scandi Standard. För ersättning till den externa revisorn, se not 7.
PwC genomför även en översiktlig granskning av hållbarhetsredo-
visningen.
Intern kontroll avseende finansiell rapportering
Syftet med intern kontroll avseende finansiell rapportering är att
uppnå en rimlig säkerhet avseende tillförlitligheten i den externa
finansiella rapporteringen i delårsrapporter, bokslutskommunikéer
och årsredovisningar, samt att säkerställa att den externa
finansiella rapporteringen upprättas i enlighet med externa lagar,
tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade
bolag. Bolagets Ramverk för intern kontroll syftar till att mitigera
risker i den finansiella rapporteringen och definierar roller och
ansvar och för samtliga delar av koncernen obligatoriska kontroller
inom bland annat finans, produktion, lager, sälj, inköp, lön och IT.
Group Compliance främsta uppgift omfattar att implementera,
utbilda och följa upp koncernens arbete inom intern kontroll. Arbe-
tet under året har främst varit fokuserat på att fortsatt utveckla
processerna för efterlevnad och säkerställa dokumentation av
Ramverk för intern kontroll samt att etablera, introducera och
utbilda verksamheten i processen för självutvärdering av intern
kontroll avseende finansiell rapportering. Arbetet har vidare
inkluderat ett fortsatt arbete för att säkerställa god intern kontroll
och införande av automatiserade kontroller i samband med
implementeringen av det nya affärssystemet.
Kontrollmiljö
Den interna kontrollen avseende finansiell rapportering är baserad
på den övergripande kontrollmiljön. Kontrollmiljön har en förebyg-
gande påverkan på det övergripande systemet för intern kontroll
avseende finansiell rapportering. Styrelsen och koncernledningen
sätter ”tonen från toppen” vad gäller betydelsen av intern kontroll
inklusive förväntad standard för medarbetarnas uppförande. Detta
inbegriper integritet och etiska värderingar, förutsättningar som
möjliggör för styrelsen att utföra sitt övervakande ansvar, den
organisatoriska strukturen samt fördelningen av ansvar och befo-
genheter, betydelsen av resultatuppföljning samt utformningen av
incitaments- och belöningssystem för att driva önskat resultat.
Roller och ansvar
Styrelsen är ansvarig för intern kontroll och riskhantering, inklusive
intern kontroll och riskhantering avseende den finansiella rappor-
teringen, i enlighet med den svenska Aktiebolagslagen och Svensk
kod för bolagsstyrning. Detta ansvar inkluderar implementering
av interna styrdokument och uppföljning av efterlevnad av dessa,
såväl som av tillämpliga externa lagar och föreskrifter.
Ansvar och befogenheter definieras av styrelsen, bland annat i
interna styrdokument som Instruktion för verkställande direktören
som anger vilka beslut som ska fattas av styrelsen eller bolags-
stämman, firmateckningsrätter och attestinstruktioner. Styrelsen
godkänner också bland annat följande interna styrdokument:
Instruktion avseende finansiell rapportering till styrelsen, Upp-
förandekod, Visselblåsarpolicy, Insiderpolicy, Konkurrenspolicy
IT-säkerhetspolicy samt Finanspolicy.
De interna styrdokumenten finns tillgängliga på koncernens
intranät för all berörd personal. Utbildning i väsentliga policyer
sker också i form av obligatorisk e-learning och i samband med
introduktion av ny personal. Vidare kommuniceras innehållet i
koncernens policyer under regelbundna informationsmöten och i
informationsutskick. De interna styrdokumenten utvärderas och
uppdateras regelbundet med avseende på exempelvis förändringar
i lagstiftning, redovisningsstandarder, noteringskrav och intern
riskbedömning.
Ansvaret för att implementera styrelsens interna styrdokument
vad gäller intern kontroll och riskhantering avseende finansiell
rapportering, att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö samt det
löpande arbetet med intern kontroll är delegerat till verkställande
direktören. Detta ansvar är i sin tur delegerat till landscheferna samt
övriga koncernledningen, som ansvarar för att implementera den
årliga affärsplanen och mål för koncernen. Koncernledningen har
möten en gång i månaden för att gå igenom resultat och status,
uppdatera planer samt för att diskutera väsentliga affärsfrågor. I
koncernledningens ansvar ingår också att säkerställa god intern
kontroll avseende finansiell rapportering och efterlevnad av koncer-
nens interna styrdokument, att identifiera och rapportera risker
som kan påverka kvaliteten i den finansiella rapporteringen, samt
att granska rimligheten i den finansiella informationen. Vidare
ansvarar varje processägare, lokalt och på gruppnivå, för god intern
kontroll inom respektive område och att processerna utförs
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
122 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
i enlighet med det regelverk som finns beskrivet i Ramverk för
intern kontroll. Koncernens compliance manager ansvarar för att
etablera, implementera och följa upp processer för koncernens
arbete inom intern kontroll och är föredragande på risk- och
revisionsutskottets möten i frågor som gäller intern kontroll.
Koncernens CFO redogör för verksamhetens resultat, kritiska
redovisningsfrågor samt andra frågor som kan påverka kvaliteten
i koncernens finansiella rapportering vid risk- och revisionsutskot-
tets möten där delårsrapporterna, bokslutskommunikén och
årsredovisningen behandlas. Vid redogörelsen för kvaliteten på
den finansiella rapporteringen fokuseras särskilt på eventuella;
kritiska redovisningsfrågor, osäkerheter i värderingar, förändringar
i antaganden och uppskattningar, ej justerade fel i boksluten och
händelser efter bokslutsdagen liksom kvaliteten i processen för
finansiell rapportering, bokslut och IT-miljön.
Risk- och revisionsutskottets ordförande rapporterar till
styrelsen om utskottets arbete i form av observationer, rekommen-
dationer och förslag till beslut vid det styrelsemöte som närmast
följer efter utskottets möten och i form av protokoll från risk- och
revisionsutskottets möten som tillhandahålls styrelsen.
Riskbedömning
Koncernen har en formaliserad och proaktiv riskbedömningspro-
cess med tydligt fastställda roller och ansvarsområden. Processen
för riskbedömning innebär att risker inklusive risker avseende
finansiell rapportering identifieras, utvärderas, hanteras och
följs upp som en naturlig del av bolagsstyrningen. Detta för att
säkerställa att koncernen på ett effektivt sätt lever upp till syftet
med intern kontroll avseende finansiell rapportering.
I enlighet med riskbedömningsprocessen genomförs med viss
periodicitet en riskanalys avseende finansiell rapportering som
bland annat innebär att resultat- och balansräkningsposter och de
processer och kontrollaktiviteter som är kopplade till den finansiella
rapporteringen, bokslut och IT–miljön analyseras utifrån materialitet
och risk för fel. För mer information om bolagets risker och riskhan-
teringsprocess, se Förvaltningsberättelsen.
Kontrollaktiviteter
Risker avseende finansiell rapportering motverkas genom
regelverk och kontrollaktiviteter som säkerställer att syftet med
intern kontroll avseende finansiell rapportering uppfylls, vilka är
samlade i Ramverk för intern kontroll. Kontrollaktiviteter utförs på
olika nivåer i koncernen och dess processer och inkluderar bland
annat processer för finansiell rapportering, produktion, inköp, sälj,
lönehantering och IT. Ramverket uppdateras årligen med feedback
från verksamheten och bolagets extern- och internrevisorer
samt för att spegla interna och externa förändringar samt risker i
verksamheten.
Kontrollerna är förebyggande eller upptäckande till sin karaktär
och omfattar olika manuella och automatiserade aktiviteter avse-
ende godkännanden, verifieringar, avstämningar samt uppföljning
av verksamheternas resultat. Automatiserade kontroller utvecklas
i högre utsträckning i samband med implementeringen av det
nya affärssystemet. Åtskillnad mellan kontrollerande respektive
utförande funktioner, så kallad Segregation of duties, påverkar
vanligtvis valet och utformningen av kontrollaktiviteterna.
Under året har arbetet, som leds av Group Compliance, för att
säkerställa dokumentation och efterlevnad av Ramverk för intern
kontroll fortgått inom dotterbolagen och i koncernfunktionerna.
Uppföljning och utvärdering
Löpande utvärderingar, separata utvärderingar eller en kombina-
tion av dessa två används för att säkerställa att intern kontroll finns
på plats och fungerar.
Finansiella data rapporteras varje månad av de rapporterande
enheter som bedriver affärsverksamhet inom något av bolagets
dotterbolag i enlighet med de rutiner som anges i Finans- och
redovisningsmanualen samt Ramverk för intern kontroll. All kon-
solidering av koncernens finansiella rapporter är centraliserad till
koncernens finansfunktion. Samtliga finansiella rapporter lagras i
en central databas varifrån data hämtas för analys och uppföljning.
Samtliga rapporterande enheter som bedriver affärsverksamhet
inom något av bolagets dotterbolag har en controller med ansvar
som inkluderar att säkerställa god intern kontroll avseende finan-
siell rapportering och uppföljning av koncernens interna styrdoku-
ment såsom Finans- och redovisningsmanual samt Ramverk för
intern kontroll. I ansvaret ingår även att rapportera komplett och
korrekt information vid rätt tidpunkt till moderbolaget.
Självutvärdering av intern kontroll avseende finansiell
rapportering lanserades och utfördes för första gången under
2023 av respektive processägare inom dotterbolagen och i
koncernfunktionerna. Respektive landschef ansvarar för resultatet
av självutvärderingen för samtliga processer inom dotterbolaget.
Processen för självutvärdering kommer att utvärderas och
planeras att utföras årligen.
Internrevisionen ansvarar för oberoende granskning av
bolagets processer för intern kontroll och riskhantering och för
att föreslå förbättringar av dessa, vilket rapporteras till risk och
revisionsutskottet, i enlighet med styrelsens beslutade internrevi-
sionsplan. Internrevisionsfunktionen har insourcats från Deloitte
sedan 2015.
Styrelsen utvärderar årligen behovet av oberoende försäkran,
dvs. internrevision, mot koncernens egna kontrollaktiviteter, ansvar
och mognad inom intern kontroll samt det arbete som utförs av
Group Compliance, vilket innebär att användandet av internrevi-
sionsresurser varierar från år till år.
Internrevision under 2023 utfördes i enlighet med beslutad
internrevisionsplan och inkluderade granskning av HR- och löne-
processen samt ett av dotterbolagens sälj- och inköpsprocess.
Vidare fokuserades arbetet på uppföljning av tidigare internrevi-
sioner, vilka åtgärdats av ledningen.
Stockholm den 21 mars 2024
Scandi Standard AB (publ)
Styrelsen
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande Styrelse Koncernledning
123 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Till årsstämman i Scandi Standard AB (publ),
org nr 556921-0627
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för
år 2023 på sidorna 116–123 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevU 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt International Standards
on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet
med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med
årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överens-
stämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 22 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Ann-Christine Hägglund
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Bolagstyrningsrapport
Revisors yttrande
Styrelse Koncernledning
124 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
ØYSTEIN ENGEBRETSEN
Styrelseledamot
Född 1980.
BI Norwegian School of Manage-
ment, Sandvika/Oslo, Master of
Science in Business, Major i Finance.
Invald 2017.
Övriga uppdrag: Investerings-
ansvarig, Investment AB Öresund.
Styrelseledamot, Catena Media
P.L.C.
Tidigare uppdrag: Styrelseledamot
Investment AB Öresund, Insr
Insurance Group AS och Projekt-
engagemang Sweden AB, projekt-
ansvarig Viking Sverige AB.
Corporate Finance, HQ Bank.
Aktieinnehav i Scandi Standard:
1 391 423 aktier.
JOHAN BYGGE
Styrelseordförande
Född 1956.
Civilekonom, Handelshögskolan,
Stockholm.
Invald 2021.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande
Guard Therapeutics International
AB (publ) och i Yangi AB. Vice
ordförande i Tredje AP-fonden.
Styrelseledamot i Getinge AB,
Lantmännen Ek För och Capman Oyj.
Tidigare uppdrag: Bred erfarenhet
av styrelsearbete i noterade och
onoterade bolag. Johan Bygge
har även varit vice VD i Electrolux,
COO i EQT AB och CFO i Investor AB.
Aktieinnehav i Scandi Standard:
75 800 aktier. Johan Bygge har även
i mars 2021 förvärvat en treårig
köpoption från Investment AB
Öresund som ger honom rätt att
förvärva 300 000 Scandi Standard-
aktier för 80 kronor per aktie.
Styrelse
HENRIK HJALMARSSON
Styrelseledamot
Född 1976.
Civilingenjör i Maskinteknik och
Technology Management, Lunds
universitet.
Invald 2020.
Övriga uppdrag: Verkställande
direktör för OptiGroup AB.
Styrelseordförande i Repasco AB.
Tidigare uppdrag: Verkställande
direktör och andra ledande befatt-
ningar på Findus och Nomad Foods.
Verkställande direktör för Inwido AB
(publ).
Aktieinnehav i Scandi Standard:
5 000 aktier.
PIA GIDEON
Styrelseledamot
Född 1954.
Civilekonom, Handelshögskolan,
Stockholm.
Invald 2022.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande
Qlucore AB (publ), styrelseledamot
i Apoteket AB och Devyser Diagnos-
tics AB.
Tidigare uppdrag: Bl.a styrelseord-
förande i Klövern AB, styrelseledamot
i Proact, MinDoktor.se, Metria,
ActionAid Sweden. Styrelseledamot i
Therapeutics International AB (publ).
Innehaft ledande positioner inom
Ericsson koncernen. Arbetat som
ekonomijournalist och krönikör i
Veckans Affärer och Dagens Industri.
Aktieinnehav i Scandi Standard:
2 000 aktier.
STYRELSE
Karolina Valdemarsson ingår i styrelsen sedan maj 2023.
Samtliga aktieinnehav är redovisade per den 31 december 2023.
Aktieinnehav i Scandi Standard inkluderar, i förekommande fall, närståendes aktieinnehav.
PAULO GASPAR
Styrelseledamot
Född 1987.
MSc Entrepreneurship vid Regents
University, Kandidat inom Manage-
ment vid Nova School of Business
och Exponential technologies
graduate studies vid Singularity
University.
Invald 2022.
Övriga uppdrag: Vice president
på Grupo Lusiaves SGPS.
Tidigare uppdrag: Associate på
Hoxton Ventures. Grundare av
Funnyhow ad Agency.
Aktieinnehav i Scandi Standard:
0 aktier. Aktieägare i Grupo Lusiaves
SGPS, som innehar mer än 10 procent
av aktierna i Scandi Standard.
Bolagstyrningsrapport Revisors yttrande
Styrelse
Koncernledning
125 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
KAROLINA VALDEMARSSON
Styrelseledamot
Född 1977.
MSc, Business Administration,
Internationella Handelshögskolan
i Jönköping.
Invald 2023.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot
i Lantmännen Cerealia AB samt
Livsmedelsföretagen Service i
Sverige AB.
Tidigare uppdrag: Bred erfarenhet
av ledningsarbete i egenskap av
Country Managing Director för
Lantmännen Cerealia samt inom
sälj, varumärkesutveckling, kanal-
strategier och marknadsföring i
egenskap av försäljningschef för
Unilever.
Aktieinnehav i Scandi Standard:
2 654 aktier.
EXTERN REVISOR
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB.
Ann-Christine Hägglund, auktoriserad revisor, född 1966, huvudansvarig revisor.
Övriga uppdrag: Huvudansvarig revisor i bl.a. Atrium Ljungberg, NCC, JM och Business Sweden.
Samtliga aktieinnehav är redovisade per den 31 december 2023.
Aktieinnehav i Scandi Standard inkluderar, i förekommande fall, närståendes aktieinnehav.
Styrelse
CECILIA LANNEBO
Styrelseledamot
Född 1973.
Civilekonom med inriktning mot
Internationell marknadsföring,
Mälardalens högskola och
Wirtschaftsuniversität Wien.
Invald 2021.
Övriga uppdrag: Grundare och
verkställande direktör för i-Core
Communications AB. Styrelse-
ledamot i Boozt AB och Djurgården
Fotboll. Ordförande i Föreningen
Djurgården Skola stad.
Tidigare uppdrag: Över 25 års
arbetslivserfarenhet från aktie-
marknaden, som analytiker inom
handel- och tjänstesektor och
sju år som ansvarig för investerar-
relationer i noterade bolag.
Aktieinnehav i Scandi Standard:
10 000 aktier.
Bolagstyrningsrapport Revisors yttrande
Styrelse
Koncernledning
126 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
FREDRIK SYLWAN
Chief Financial Officer, CFO
Född 1978.
Civilekonom med inriktning
Finansiering vid Stockholms
universitet och Civilingenjör
i Kemiteknik vid Kungliga
Tekniska högskolan, samt
examen från Marinens
Officershögskola.
I koncernledningen
sedan 2024.
Tidigare uppdrag:
CFO Perrigo Northern Cluster,
Vice President Finance and
Strategy på Swedish Match
North Europe, Management
Consultant på Accenture
HQ Bank.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 0 aktier.
MAGNUS LAGERGREN
Group Business Development
Director
Född 1960.
Masterexamen i ekonomi
och teknik från Sveriges
Lantbruksuniversitet.
I koncernledningen
sedan 2014.
Övriga större uppdrag:
Styrelseordförande i Svenska
Retursystem AB.
Tidigare uppdrag:
Landschef Danmark och
Sverige, Scandi Standard. Vd
Kronfågel AB, ordförande och
vd för Dalsjöfors Holding AB, vd
för Swedish Meats kooperativ/
Scan AB/HKScan. Ledande
positioner inom Swedish Meats
och Scan AB. Styrelseledamot
i Dagligvaruleverantörernas
Förbund (DLF).
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 86 000 aktier.
Koncernledning
Samtliga aktieinnehav är redovisade per den 31 december 2023.
Aktieinnehav i Scandi Standard inkluderar, i förekommande fall även, närståendes aktieinnehav.
JONAS TUNESTÅL
Vd och koncernchef
Född 1979.
Executive MBA, Lunds
universitet.
I koncernledningen
sedan 2022.
Tidigare uppdrag:
Efter att ha tillbringat hela sin
karriär på KLS Ugglarps i ett
antal olika positioner har
Jonas omfattande erfarenhet
av köttbranschen. Jonas
var under många år Vd för
KLS Ugglarps och tillhörde
Danish Crowns ledningsgrupp.
Aktieinnehav i Scandi
Standard:
77 585 aktier.
HENRIK KJÆR
Head of Group
Operations
Född 1976.
Ledarutbildning i dansk armé,
borrare/maskinist, MBA.
I koncernledningen
sedan 2022.
Tidigare uppdrag:
Bred erfarenhet från kött-
industrin, efter att ha tillbringat
större delen av sin karriär inom
Chicken Supply Chain i ett antal
olika chefs befattningar.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 6 567 aktier.
JEAN GALLEN
Landschef, Finland
Född 1967.
Examen från Svenska
Handelsläroverket
(företagsverksamhet,
ekonomi).
I koncernledningen
sedan 2022.
Tidigare uppdrag:
Vd på Escamar Seafood Oy,
vice vd på Ab Chipsters Oy
och vd på JWT Helsinki.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 8 500 aktier.
KASPER LENBROCH
Landschef, Danmark
Född 1965.
Cand Merc, Marketing,
Aarhus University, Executive
MBA, International Business,
Aalborg University, Executive
Board Program INSEAD.
I koncernledningen
sedan 2022.
Övriga större uppdrag:
Styrelsemedlem GASA Nord
Grönt och DI Fødevarer.
Tidigare uppdrag:
Vice vd, Danish Crown,
Vd Tulip Company, Vd Riber
& Son Danmark A/S, Vd Arla
Foods, Saudiarabien
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 11 750 aktier.
Bolagstyrningsrapport Revisors yttrande Styrelse
Koncernledning
KONCERNLEDNING
Henrik Kjær ingår i koncernledningen sedan april 2022
och Samir Törnblad sedan oktober 2023.
127 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Koncernledning
Samtliga aktieinnehav är redovisade per den 31 december 2023.
Aktieinnehav i Scandi Standard inkluderar, i förekommande fall även, närståendes aktieinnehav.
FREDRIK STRØMMEN
Landschef, Norge
och Sverige
Född 1971.
Masterexamen från
Handelshögskolan i Norge.
I koncernledningen
sedan 2015.
Övriga större uppdrag:
Styrelseledamot i DLF Norway
och KLF.
Tidigare uppdrag:
Vd, Orkla Commercial
Excellence ASA, vd Sætre AS
samt landschef och ledande
positioner inom Sætre AS, KiMS
AS samt vice styrelseordfö-
rande i Animalia.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 62 180 aktier.
FRANK MCMYLER
Landschef, Irland
Född 1969.
Kandidatexamen i Food
Business, University
College Cork, Irland.
I koncernledningen
sedan 2021.
Tidigare uppdrag:
Regional vice verkställande
direktör Hilton Food Group
samt andra ledande positioner
inom Hilton Food Group
2003–2020.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 10 759 aktier.
SAMIR TÖRNBLAD
Group HR Director
Född 1972.
Magisterexamen i
beteendevetenskap.
I koncernledningen
sedan 2023.
Tidigare uppdrag:
HR-chef för TV4 och
Bonnier Broadcasting.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 0 aktier.
GÖRAN MATZ
Group Chief Information
Officer
Född 1967.
Civilekonom, Handels -
högskolan i Stockholm.
I koncernledningen
sedan 2021.
Tidigare uppdrag:
Group CIO Martin & Servera,
IT Director Servera R&S AB,
olika positioner på Enator AB.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 1 623 aktier.
TOMMI SAKSALA
Group Live Operations
Director
Född 1969.
Masterexamen i jordbruks-
ekonomi och jordbruks-
f örvaltning, Helsingfors
universitet, Finland.
I koncernledningen
sedan 2014.
Tidigare uppdrag:
Konsult inom slaktkyckling-
industrin – supply chain
management, på Pomicon Oy
Ltd. Direktör Live operations,
försörjningskedjan för fågel på
A-Tuottajat Oy (Atria Group plc).
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 68 453 aktier.
Bolagstyrningsrapport Revisors yttrande Styrelse
Koncernledning
IDA LJUNGKVIST
Group Sustainability Director
Född 1985.
Civilingenjör i väg- och
vattenbyggnad och master-
examen i industriell ekologi
från Chalmers Tekniska
Högskola.
I koncernledningen
sedan 2022.
Tidigare uppdrag: Hållbarhets-
rådgivning och projektledning
på KPMG AB, chef för hållbar-
hetsanalys på RobecoSAM AG.
Aktieinnehav i Scandi
Standard: 1 903 aktier.
128 | Scandi Standard årsredovisning 2023
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
Övrigt
Scandi Standard-aktien ........................................130
Årsstämma ............................................................131
129 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Aktien Årsstämma
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
130 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Scandi Standard-aktien
Scandi Standard-aktien noterades på Nasdaq Stockholm den
27 juni 2014 under symbolen SCST.
Under 2023 omsattes totalt 20,9 (57,7) miljoner aktier. Den
genomsnittliga dagsvolymen var 83 236 (227 913) aktier.
Sista betalkurs på den sista handelsdagen 2023 var 57,5 (49,0)
SEK, vilket innebar en ökning med cirka 17 procent jämfört med
samma tidpunkt föregående år. Aktiekursen hade därmed ökat med
cirka 22 procent sedan börsnoteringen 2014. Aktien ingår i Nasdaq
Mid Cap-index, som under 2023 ökade med cirka 9 procent.
Börsvärdet uppgick per den 31 december 2023 till cirka 3 798
(3 237) MSEK.
Ägarstruktur
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2023 till 6 896
(7 889). De tio största aktieägarnas innehav i bolaget motsvarade
67 (61) procent av aktiekapitalet. Svenska institutioner, aktiefonder
och privatpersoner hade ett innehav i bolaget motsvarande cirka
66 (63) procent av aktiekapitalet per den 31 december 2023.
Utdelning
Styrelsen föreslår en utdelning för 2023 på 2,30 (1,15) SEK per aktie,
motsvarande en total utdelning på cirka 150 (75) MSEK.
Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 57 (54) procent
av årets resultat justerat för jämförelsestörande poster. Bolagets
utdelningspolicy är att i genomsnitt över tid dela ut cirka 60 procent
av årets resultat justerat för jämförelsestörande poster.
Utdelningen ska bestämmas så att den föreslagna utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagsverksamheten
och koncernverksamhetens art, omfattning och risker ställer på
storleken av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets
och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Aktiebaserade incitamentsprogram
Scandi Standard har tre aktiebaserade långsiktiga incitaments-
program för nyckelpersoner, LTIP 2021, LTIP 2022 och LTIP 2023.
För information om programmen se not 1 och 5.
0
20
40
60
80
100
120
140
160
20232022202120202019
SEK
Scandi Standard-aktien OMX Stockholm Mid Cap
OMX Stockholm PI
Scandi Standard-aktiens kursutveckling 1 januari 2018 – 31 december 2023
17%
Aktieutveckling
under 2023
67%
Andel av aktiekapitalet
som kontrolleras av de
tio största ägarna
Ägarstruktur per den 31 december 2023
Innehav
Antal
aktieägare
Antal
aktier
Rösträtter
och kapital, %
1−500 4 945 667 042 1,0
501−1 000 808 660 316 1,0
1 001−10 000 948 2 880 880 4,4
10 001−20 000 73 1 092 372 1,7
20 001− 122 60 760 280 92,0
Totalt 6 896 66 060 890 100,0
Data per aktie, SEK
2023 2022
Resultat per aktie 4,11 2,02
Justerat resultat per aktie
1)
3,99 2,02
Utdelning per aktie 2,30
2)
1,15
Operativt kassaflöde, per aktie 10,28 3,01
Eget kapital per aktie 36,70 35,69
Genomsnittligt antal aktier 65 327 164 65 327 164
Antal aktier vid periodens slut 66 060 890 66 060 890
1)
Justerat för jämförelsestörande poster, se sid 29.
2)
Styrelsens förslag till årsstämman 2024.
Största aktieägare per den 31 december 2023
Namn Antal aktier Kapital, %
Investment AB Öresund 10 100 000 15,3
Euroclear Bank S.A/N.V, W8-IMY
1)
8 749 591 13,2
Lantmännen Animalieinvest AB 6 606 850 10,0
Eva Qviberg 3 647 000 5,5
Mats Qviberg 3 460 472 5,2
Försäkringsbolaget PRI
Pensionsgaranti, OMSESI 3 150 931 4,8
BNY Mellon SA/NV (Former BNY) 2 614 577 4,0
Nordnet Pensionsförsäkring AB 2 323 047 3,5
Nordea Investment Funds 2 143 558 3,2
State Street Bank and Trust CO, W9 1 763 239 2,7
Övriga 21 501 625 32,5
Totalt 66 060 890 100,0
1)
Grupo Lusiaves SGPS aktieinnehav via ett förvaltarkonto.
Geografisk fördelning av aktieägandet
Sverige, 66%
Belgien, 17%
USA, 5%
Luxemburg, 4%
Schweiz, 3%
Övriga världen, 5%
Sverige, 66%
Belgien, 17%
USA, 5%
Luxemburg, 4%
Schweiz, 3%
Övriga världen, 5%
Aktien
Årsstämma
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
131 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Årsstämma
Årsstämman 2024 äger rum fredagen den 3 maj 2024 klockan 10.00 på
IVA Konferenscenter, Grev Turegatan 16 i Stockholm. Inpassering och
registrering börjar klockan 09.00.
Utövande av rösträtt vid stämman
Den som önskar utöva sin rösträtt vid årsstämman ska:
vara införd som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken
onsdagen den 24 april 2024 eller, om aktierna är förvaltarregistrerade,
begära att förvaltaren rösträttsregistrerar aktierna i sådan tid att registre-
ringen är verkställd fredagen den 26 april 2024, och
anmäla sin avsikt att delta till bolaget i enlighet med anvisningarna under
rubriken ”Anmälan för deltagande personligen eller genom ombud ”
senast fredagen den 26 april 2024”.
Anmälan för deltagande personligen eller genom ombud
Aktieägare som önskar delta vid stämman personligen eller genom ombud
ska anmäla detta till bolaget senast fredagen den 26 april 2024 antingen:
• elektroniskt på bolagets webbplats, www.scandistandard.com,
per post till Scandi Standard AB (publ), att. ”Årsstämma”, c/o Euroclear
Sweden AB, Box 191, 101 23 Stockholm, eller
per telefon på 08-402 90 55 vardagar mellan klockan 09.00 och 16.00.
I anmälan ska det uppges namn, personnummer eller organisationsnummer,
adress, telefonnummer samt, i förekommande fall, antalet biträden (högst två).
Den som inte önskar närvara personligen får utöva sin rätt vid stämman
genom ombud med skriftlig, undertecknad och daterad fullmakt. Om
fullmakten utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis eller
motsvarande behörighetshandling för den juridiska personen bifogas.
För att underlätta inpasseringen vid årsstämman bör fullmakter, registre-
ringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget tillhanda på Scandi
Standard AB (publ), att. ”Årsstämma”, c/o Euroclear Sweden AB,
Box 191, 101 23 Stockholm senast fredagen den 26 april 2024.
Observera att anmälan om aktieägares deltagande vid stämman ska ske
även om aktieägaren önskar utöva sin rösträtt vid stämman genom ombud.
Inskickad fullmakt gäller inte som anmälan till stämman.
Fullmaktsformulär på svenska och engelska finns på bolagets webb-
plats, www.scandistandard.com.
Framåtblickande information
Denna årsredovisning innehåller framåtblickande uttalanden och det faktiska utfallet kan bli väsentligt annorlunda. Faktorer
som kan ha en materiell påverkan på det faktiska utfallet inbegriper, men är inte begränsade till, det allmänna ekonomiska
läget, efterfrågan på produkterna, tillgängliga krediter, tillgängliga försäkringar, förändringar av valutakurser och räntor,
politisk och geopolitisk utveckling, påverkan av konkurrerande produkter och priser på dessa, svårigheter vid produkt-
utveckling och kommersialisering, tekniska problem, produktionsanläggningarnas tillgänglighet, produktionsutmaningar,
regelefterlevnad inom produktion, produktkvalitet och produktsäkerhet, avbrott i tillgången på råvaror, ökade kostnader
för råvaror, generella kostnadsförändringar, sjukdomsutbrott, förlust av betydande kundkontrakt, kreditförluster avseende
större kunder, påverkan av pandemi, fågelinfluensa och myndighetsbeslut. Se vidare Risker och riskhantering på sid 32–36
och i not 22.
Uppgifter om marknader, marknadsandelar, marknadstillväxt etc. är baserade på etablerade och oberoende externa
källor, interna källor samt bolagets uppskattningar.
De framåtblickande uttalandena speglar styrelsens och ledningens nuvarande uppfattning avseende vissa framtida
händelser och möjligt framtida resultat. Även om styrelsen och ledningen bedömer att dessa förväntningar är rimliga,
kan ingen garanti lämnas för att dessa uppgifter kommer att visa sig vara korrekta. Denna årsredovisning innebär inte att
bolaget har åtagit sig att revidera lämnade uppgifter, utöver vad som föranleds av noteringsavtalet med Nasdaq Stockholm,
om och när förhållandena förändras jämfört med det datum som denna information lämnades.
Aktien
Årsstämma
OM OSS STRATEGI FINANSIELLT HÅLLBARHET BOLAGSSTYRNING ÖVRIGT
132 | Scandi Standard årsredovisning 2023
Scandi Standard AB (publ)
Strandbergsgatan 55
Box 30174
112 51 Stockholm
Sverige
Org.nr 556921-0627
Säte: Stockholm
info@scandistandard.com
scandistandard.com
kronfagel.se
danpo.dk
denstoltehane.no
naapurinmaalaiskana.fi
chicken.ie
Produktion: Scandi Standard i samarbete med Rippler Communications.
Manus: Scandi Standard. Foto: Scandi Standards egna bilder, Kronfågels
bildbank, Jenny Lagerqvist, Sandra Birgersdotter, Tommy Ellingsen med flera.