5493006GFBLNB3Y0Y7892022-01-012022-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892022-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2022LATOUR
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2022LATOUR
ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2022LATOUR
2 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
Innehåll
Det här är Latour
4
Året i korthet
6
VD-ord
8
Affärsutveckling
12
Hållbarhetsrapport
18
Substansvärdet
32
Aktien
34
Totalavkastning
36
Industrirörelsen
38
Portföljbolagen
60
Årsredovisning 2022
75
Revisionsberättelse
116
Revisorns yttrande om hållbarhetsrapporten
120
Bolagsstyrningsrapport
121
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten
125
Styrelse
126
Vi på Latour, koncernledning, revisorer
127
Taxonomirapportering
128
TCFD
131
Kvartalsuppgifter
132
Tioårsöversikt
133
Aktieägarinformation
134
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 3
LATOURS VERKSAMHETER bedrivs i huvudsak i två grenar,
en helägd industrirörelse och en portfölj med börsnote-
rade innehav. Dessutom finns ett antal övriga innehav,
främst inom Latour Future Solutions. I samtliga innehav
verkar Latour som en aktiv ägare där styrelsearbetet är
den viktigaste plattformen för hållbart värdeskapande.
I SAMTLIGA INNEHAV tillämpas ett tydligt arbetssätt för
styrelsearbete, förvärvsprocesser och integrations-
processer. Latours intressen i ett flertal globala koncer-
ner bidrar till att bolagen kan utvecklas i enlighet med
den internationella expansionsstrategin, genom att
innehaven kan utbyta erfarenheter och kunskap.
LEDARSKAPET HAR EN central roll i ägar styrningen. Ledare
i Latour ska vara kulturbärare och ses som förebilder,
de ska ta ansvar för resultat, hållbart värdeskapande och
organisationens välmående. Ledar skapet präglas av
frihet under ansvar, och går hand i hand med feedback
och transparens.
VISION
Latours vision är att vara
ett hållbart och attraktivt val
för långsiktiga investerare
som önskar god avkastning.
Latour skapar värden i sina
innehav genom att vara en
aktiv och långsiktig ägare
som med finansiell styrka och
djupt industriellt kunnande
bidrar till hållbar utveckling av
företagen.
VERKSAMHETSIDÉ
Latours övergripande verk-
samhetsidé är att investera
i hållbara företag med egna
produkter, en stark utvecklings-
potential som stöds av globala
megatrender och som har
goda framtidsutsikter. Den
långsiktiga ambitionen är att
genom ett aktivt ägande
skapa internationell tillväxt
och mervärde i dessa innehav.
KÄRNVÄRDEN
Långsiktighet
Affärsmässighet
Förtroende & Ansvar
Utveckling
Styrningen präglas av en dele
-
gerad beslutsstruktur, varje
innehav har en unik företags
-
kultur och eget strategiarbete.
Latours kärn värden genom-
syrar dock alla innehav.
EN HÅLLBAR STRATEGI
Hållbarhet är integrerat
i Latours investerings-
strategi. Genom att utveckla
hållbara verksamheter
skapas långsiktiga värden.
Störst påverkan har Latour
som en aktiv och ansvarsfull
ägare. Via styrelsearbete är
Latour drivande i, och har
höga förväntningar på, inne
-
havens hållbara utveckling.
BÖRS-
PORTFÖLJ
Alimak Group
ASSA ABLOY
CTEK
Fagerhult
HMS Networks
Nederman
Securitas
Sweco
TOMRA
Troax
HELÄGDA
RÖRELSER
Bemsiq
Caljan
Hultafors Group
Nord-Lock Group
Swegon
Latour Industries
ÖVRIGA INNEHAV
Latour Future Solutions
Delägda innehav
Vi tror på ett aktivt ägarskap
Det här är Latour
Latour investerar långsiktigt i bolag med egna
produkter och varumärken som stöds av viktiga
globala megatrender, och som har goda utsikter
för att internationaliseras.
4 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
DET HÄR ÄR LATOUR
LÅG NETTOSKULDSÄTTNING
Latours nettoskuldsättning ska som mest uppgå till samman-
lagt 10 procent av börsportföljens värde samt 2,5 gånger den
helägda industrirörelsens EBITDA-resultat, mätt som ett genom-
snitt för de senaste tre åren, justerat för förvärv och avyttringar.
PRISVÄRD ÄGARSTYRNING
Latours aktieägare erbjuds aktiv ägarstyrning till en förvalt-
ningskostnad på cirka 0,1 procent av det förvaltade marknads-
värdet.
FINANSIELLA MÅL FÖR DE HELÄGDA INDUSTRIRÖRELSERNA
UNDER EN KONJUNKTURCYKEL
*
Genomsnittlig årlig tillväxt (minimum för varje innehav**) >10 procent
Rörelsemarginal
(genomsnitt för samtliga innehav) >15 procent
Avkastning på operativt kapital
(minimum för varje innehav) >15 procent
* De finansiella målen gäller från februari 2023.
** Organisk tillväxt ska vara prioriterad.
UTDELNINGSPOLICY
Vidareutdelning av mottagen utdelning
från börsportföljen och delägda innehav 100 procent
Utdelning av vinsten efter skatt i helägda bolag 40–60 procent
Latours innehav har goda
förutsättningar att växa med
egna produkter och
via internationell
expansion. De hel-
ägda rörelsernas
försäljning utanför
Norden har ökat
från 57 procent
2017 till 69 procent
2022.
VÄXER INTERNATIONELLT
2017
2022
57 %
69 %
SUBSTANSVÄRDET OCH DESS DELAR
Latours substansvärde domineras av
portföljbolagen och den helägda indu
-
strirörelsen. Metoden för att fastställa
värdet på den helägda industrirörelsen
beskrivs på bolagets hemsida, latour.se.
Sedan starten 1985 har
Latouraktien haft en total-
avkastning på cirka 215 900
procent. Det kan jämföras
med 7 800 procent för
SIXRX. Latours börsvärde
uppgick till 126,1 (235,9 före-
gående år) Mdr kr vid
utgången av 2022.
215 900 PROCENTS TOTALAVKASTNING
Samtliga belopp i Mdr kr om inget
annat anges. Värden gäller per
31 december 2022.
LÅNGSIKTIGT VÄRDESKAPANDE
>20 år
Securitas
Hultafors Group
ASSA ABLOY
Fagerhult
Swegon
Nord-Lock Group
Sweco
10–20 år
Oxeon
Nederman
HMS Networks
TOMRA
5–10 år
Latour Industries
Troax
Bemsiq
0–5 år
Alimak Group
Caljan
Latour Future Solutions
CTEK
Composite Sound
Latour är en långsiktig investerare. Figuren
visar att 62 procent av det samman lagda
substansvärdet kommer från bolag som har
varit i portföljen längre än 20 år.
10–20 år
0–5 år
5–10 år
>20 år
KRONOR PER AKTIE
159
LATOURS SUBSTANSVÄRDE
101,7
MINUS NETTOLÅNESKULD ETC
11,1
Latour
215 900 %
SIXRX
7 800 %
HELÄGDA
INDUSTRIRÖRELSER
48,4
BÖRS-
PORTFÖLJEN
64,2
ÖVRIGA
INNEHAV
0,2
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 5
DET HÄR ÄR LATOUR
Stark avslutning för industri-
rörelsen med fortsatt god
underliggande efterfrågan och
organisk tillväxt fakturering.
Resultatmässigt det bästa
kvartalet hittills i absoluta tal.
Bemsiq förvärvade Dent
Instruments, Hultafors Group
förvärvade Martinez Tool
Company och LSAB inom
Latour Industries förvärvade
Lahden Teräteos. Swegon för
-
värvade Samp och tecknade
avtal om förvärv av Dalair.
Latour Future Solutions inves
-
terade i SenseNode, Anolytech
Holding och Qoitech.
I de börsnoterade innehaven
deltog Latour i Securitas
nyemission med sin prorata
-
andel om drygt 1 Mdr kr.
Industrirörelsen fortsatte att
utvecklas positivt med en bra
underliggande efterfrågan,
och redovisar rekordresultat
trots betydande utmaningar
med komponentbrist.
Ett grönt ramverk lanserades
och följdes av emission av två
gröna obligationer.
Swegon förvärvade Barcol-Air,
en ledande leverantör av kyl
-
takssystem.
I de börsnoterade innehaven
ingick Alimak Group avtal om
att förvärva franska Tractel,
som kommer stärka Alimaks
globala position avsevärt.
Fortsatt positiv utveckling
för industrirörelsen med god
organisk tillväxt i fakturering.
Ökade energipriser, allmän
kostnadsinflation, valutaeffek
-
ter och Rysslands invasion av
Ukraina fortsatte prägla
omvärldsläget och ställde
höga krav på alla bolag.
Latour Industries förvärvade
svenska MAXAGV som är en
ledande leverantör av system
med mobila robotar och mjuk
-
vara för godshantering.
Swegon förvärvade svenska
ABC Ventilationsprodukter som
kompletterar opch breddar
affärsområdets befintliga
produktportfölj.
En stark start på året för indu-
strirörelsen med hög tillväxt
i såväl orderingång som faktu-
rering, trots ökad oro i omvärl-
den med Rysslands invasion
av Ukraina och effekter från
pandemin.
Det geopolitiska läget hade
negativ påverkan på Latours
börsportfölj som minskade
med 19,5 procent i kvartalet.
Hultafors Group förvärvade
svenska Telesteps, S+S
Regeltechnik inom Bemsiq
förvärvade tyska Consens,
Latour Industries förvärvade
italienska Esse-Ti och Caljan
förvärvad österrikiska PHS
Logistiktechnik.
En fortsatt stabil utveckling
i en turbulent omvärld
Året i korthet
Q4Q2 Q3Q1
6 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
ÅRET I KORTHET
MÅLUPPFYLLNAD — LATOURS FINANSIELLA MÅL*
Nettoomsättningen uppgick till
22,6 (18,3) Mdr kr, vilket motsvarar
en total tillväxt på 24 (24) procent.
Justerat för förvärv och valutaeffekter
ökade nettoomsättningen med
9 (14) procent.
Rörelseresultatet ökade till 3,2 (2,6) Mdr kr.
Latours bedömda substansvärde
uppgick vid 2022 års utgång till
159 (216) kronor per aktie, en minsk-
ning med 25 procent justerat för
lämnad utdelning.
Under 2022 uppgick Latouraktiens
totalavkastning till –45,7 (86,8)
procent, och till 111,3 procent för
perioden 2018–2022.
Styrelsen föreslår en utdelning på
3,70 (3,30) kronor per aktie för verk
-
samhetsåret 2022.
Värdet minskade med 34,6 (+44,6)
procent justerat för portföljföränd-
ringar och utdelningar.
Utdelningarna till Latour under våren
2023 väntas stiga med 7 procent för
jämförbar portfölj till 1 439 (1 345) Mkr.
SUBSTANSVÄRDETBÖRSPORTFÖLJENINDUSTRIRÖRELSEN
TOTALAVKASTNING
24 % –35 % 159 kr –46 %
Total tillväxt av
Industrirörelsen
Minskat värde på
börsportföljen
Substansvärde
per aktie
Total avkastning
på aktien
2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
0,50
1,00
0
1,50
2,00
2,50
3,00
1,38
1,50
1,69
2,00
2,25
2,50
1,25*
3,30
3,00
3,70**
3,50
4,00
* På grund av covid-19 reducerades det ursprungliga förslaget om 2,75 kr per aktie till 1,25 kr per aktie.
** Utdelning 2022 är föreslagen utdelning.
Genomsnittlig årlig tillväxt
2022 20192021 20182020 Minimikrav*
Rörelsemarginal
Avkastning på operativt kapital
23,7 16,7
14,1 13,4
15,5 17,8
23,7 19,6
14,6 12,7
16,4 16,1
9,4 >10 %
14,3 >10 %
14,5 15-20 %
EFFEKT FÖR AKTIEÄGARNA
UTVECKLING ORDINARIE UTDELNING, KR/AKTIE
* De finansiella målen reviderades i februari 2023, se sid. 5.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
7
ÅRET I KORTHET
F
örst pandemin och sedan ett krig i Europa, hur
tar man in detta?
–Förutom att det som händer i Ukraina är
fruktansvärt sett till mänskligt lidande, så
påverkar det oss alla att under så lång tid leva
i ett sorts krisläge. Då är det viktigt att vi ledare
ser och lyssnar på de behov som finns. Väl-
måendet hos medarbetarna är alltid centralt för oss, och
en förutsättning för att kunna nå våra långsiktiga mål.
Hur tycker du Latourbolagen som helhet har hanterat
utmaningarna?
–Vår decentraliserade och prestationsbaserade kul-
tur har skapat ledare som är duktiga på att hantera
omställningar och anpassa verksamheten. Det gångna
året var inget undantag. Vi har sett över våra kostnader,
genomfört prishöjningar och arbetat intensivt för att
alltid kunna leverera till kund och hålla våra löften. Jag
är imponerad över vad som har åstadkommits i denna
ovanligt utmanande miljö.
Det gav resultat, med tre av sex aärsområden som redo
-
visade en EBIT-marginal över 20 procent. Hur känns det?
–Jag kan inte vara annat än väldigt nöjd med hur vår
helägda industrirörelse fortsätter att leverera år efter år,
och 2022 blev faktiskt extra starkt. Caljan har lyckats
hantera en enormt stark efterfrågan i spåren av e-handels-
boomen under pandemin, och dessutom stärkt sin lön-
samhet på ett imponerande sätt. Bemsiq fortsätter sitt
framgångsrika bolagsbygge på en marknad i långsiktigt
stark tillväxt, och tog under året nästa steg i sin nord-
amerikanska satsning. Hultafors Group går från klarhet
till klarhet med stabila marginaler och en tydlig strategi
att fortsätta ta andelar på en marknad med mycket stor
potential. Swegons höga tekniska innehåll i sina produk
-
ter gav problem i komponentförsörjning under första
halvan av året, men problemen löstes och man har kom
-
mit tillbaka på ett imponerande sätt, och kunnat fort-
sätta leverera på sin stora orderbok. Nord-Lock Group
har en stark koppling till den globala industrikonjunk-
turen och har accelererat sitt innovationsarbete för att
kunna växa inom såväl befintliga som nya segment som
efterfrågar högsta möjliga säkerhet i sina konstruktioner.
Och så har vi slutligen Latour Industries, som är ett sorts
Latour i miniatyr, med sin egen portfölj av spännande
bolag som på sikt har potential att bli egna aärsområden.
”Jag kan inte vara annat än väldigt nöjd med
hur vår helägda industrirelse fortsätter att
leverera år efter år.
Johan Hjertonsson
om den starka utvecklingen i Latours affärsområden.
VÅRT FOKUS ÄR
ALLTID LÅNGSIKTIGT
VÄRDESKAPANDE
Johan Hjertonsson, VD och koncernchef:
I en utmanande omvärld fortsatte bolagen inom Latour att stärka sina
positioner och växa lönsamt. Framgångarna beror på en tydlig strategi
för långsiktigt värdeskapande och mycket duktiga medarbetare.
8 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
VD-ORD
Position:
VD och koncernchef
År inom Latour:
13 år, inklusive åren
som VD för AB Fagerhult,
ett av Latours tio börs-
portföljbolag.
Tidigare erfarenhet:
VD för AB Fagerhult och
Lammhult Design Group AB.
Ledande befattningar inom
Electrolux-koncernen.
JOHAN HJERTONSSON
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 9
VD-ORD
Trots oro och utmaningar på marknaden fortsatte ni även
att förvärva bolag i hög takt. Kan du berätta mer?
–Det blev hela 15 förvärv under året, varav tre inom
vårt relativt nyetablerade investeringsområde Latour
Future Solutions. Den höga förvärvsaktiviteten är ett
resultat av att vi har självständiga bolag som hela tiden
söker möjligheter att accelerera sin lönsamma tillväxt.
Som bollplank har de vår starka enhet med sex personer
inom aärsutveckling, som dessutom själva analyserar
marknaden löpande och kommer med förslag på bolag
att förvärva. Så aktiviteten är hög på alla sätt när det
kommer till förvärv på Latour. Vi får inte glömma att
våra sex aärsområden består av runt 200 bolag som
någon gång förvärvats av Latour. Under året kan jag
också glädja mig åt att några av våra börsbolag genom
-
fört transformerande och betydande förvärv. Securitas
flyttar fram sin position med förvärvet av STANLEY Sec-
urity, och Alimak Group etablerar en ledande ställning
genom förvärvet av franska Tractel. Dessutom inväntar
ASSA ABLOY ett godkännande från konkurrensmyndig
-
heten om att få förvärva HHI-divisionen inom Spectrum
Brands, vilket kommer stärka deras position i USA.
Vi förvärvar för att behålla och utveckla bolagen, inte
för att sedan sälja. Vårt fokus är alltid långsiktigt värde
-
skapande, vilket är en stor anledning till Latours fina
utveckling genom åren.
Ett annat område där ni också har hög aktivitet är håll
-
barhet. Hur viktigt är detta för er?
–Det är väldigt viktigt, eller jag skulle vilja säga cen
-
tralt. Det sker alltid mycket inom våra verksamheter,
både vad gäller utveckling av hållbara produkter och
i det interna arbetet med att minska miljöpåverkan och
stärka de sociala aspekterna. På vårt årliga event Latour
Sustainability Day, som hölls i november, kunde jag
notera stoltheten hos de cirka hundra deltagarna av
att vara en del av en grupp som har detta starka fokus.
Att skapa nätverk och lära av varandra är dessutom
det absolut eektivaste sättet att accelerera sin egen
utveckling inom området. Dessutom är det väldigt
värdeskapande att vara med och ta ledande positioner
i den gröna omställningen. Det är helt enkelt lönsamt
att ha ett starkt hållbarhetsfokus i verksamheten, något
som i sin tur bidrar till att vi kan hjälpa till att driva på
omställningen ytterligare. Trenden är alltså här för att
stanna, och den blir allt starkare.
Något annat initiativ inom området som du skulle vilja
lyfta fram?
–Vårt största innehav ASSA ABLOY fick i slutet av året
sina hållbarhetsmål bekräftade av Science Based Targets-
TRE SAKER PÅ MIN
RADAR INFÖR 2023
TALENT MANAGEMENT
Möjligheterna att utvecklas inom sfären
är stora och många medarbetare har gått långt.
Vi ska fortsätta arbetet med att fånga upp talanger,
både nya och de som finns i verksamheten idag.
DEN GRÖNA OMSTÄLLNINGEN
Den kommer att dominera i allt större utsträck-
ning, och skapa stora möjligheter för de bolag som
har rätt erbjudande och vågar satsa. Latour ska vara
med inom många olika områden.
VÄLMÅENDET HOS MEDARBETARNA
Nu är vi inne på det fjärde året av kris. Det
påverkar oss alla. Vi måste vara lyhörda och tänka
långsiktigt. Att investera i våra medarbetares väl-
mående är den viktigaste investeringen av alla.
Johan Hjertonsson är nu inne på sitt
fjärde år som VD för Latour och inspireras
av alla möten med duktiga medarbetare.
10 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
VD-ORD
initiativet (SBTi), vilket innebär att de är vetenskapligt
baserade och i linje med kraven för att begränsa den
globala uppvärmningen till högst 1,5°C. Detta motiverar
oss övriga att följa efter, och är en kritisk faktor för att
kunna göra skillnad på klimatområdet. Jag törs nog
redan nu utlova att vi inom en inte allt för avlägsen fram
-
tid har något liknande på plats för den helägda industri-
rörelsen. Att vi skrivit under UN Global Compact är
också viktigt för oss, att alltid bedriva verksamheten
enligt deras tio principer om arbetsrätt, mänskliga rättig-
heter, antikorruption och miljö.
Om vi tittar på ditt eget 2022, är det något särskilt du
lärt dig eller fått ökad insikt om?
–Det är detta som är så fascinerande med att vara VD
för en verksamhet som Latour. Du lär dig nya saker varje
dag, framför allt från andra människor. Jag är nu inne
på mitt ärde år och det är fortfarande otroligt inspire-
rande att möta alla medarbetare och ta del av deras kun-
skap och engagemang. Under året har jag dessutom
passat på att besöka ett stort antal av våra verksamheter,
men också mött kunder och samarbetspartners. Det är
mäktigt att känna på riktigt hur den där speciella företags-
kulturen, drivkraften och entreprenörskapet får våra
bolag att utvecklas.
Slutligen, vad vill du vi ska ta med oss in i 2023?
–Vi måste vara ödmjuka inför utvecklingen. Efter tre
år med väldigt speciella utmaningar i vår omvärld får vi
nog vara beredda på att även det kommande året kom
-
mer bli speciellt. Vi måste ha hög beredskap i våra verk-
samheter, men också dra fördel av en långsiktigt stark
trend som den gröna omställningen för att kunna skapa
ytterligare värden i bolagen och kunna vara med och
bidra. Att vi tror på fortsatt långsiktigt värdeskapande är
tydligt med de reviderade finansiella mål vi kommunice
-
rade i början av 2023, där vi bland annat höjde vårt lön-
samhetsmål. För att kunna hantera utmaningar och
samtidigt fortsätta att växa och utvecklas behövs duktiga
medarbetare, och det har Latour. Ett stort tack till er alla
för ert engagemang och era insatser det gångna året.
Göteborg, mars 2023
Johan Hjertonsson
VD och koncernchef
Vi förrvar för
att behålla och
utveckla bolagen,
inte för att sedan
sälja. Vårt fokus är
alltid långsiktigt
rdeskapande.
Johan Hjertonsson om anledningen till
Latours fina utveckling genom åren.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 11
VD-ORD
Hela affärsutvecklingsteamet på Latour:
Johan Menckel, Niclas Nylund, Gustav Samuelsson,
Fredrika Ekman, Ida Saalman och Fredrik Lycke.
12 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
AFFÄRSUTVECKLING
D
en makroekonomiska situ-
ationen har under 2022
präglats av ett krig som haft
stor påverkan på energi-
priser och inflation. Rän-
torna har stigit och möjlig-
heterna till finansiering
begränsats för många aktö
-
rer. Antalet bolagsaärer
har även påverkats av att synen på värde
-
ring varierat stort mellan köpare och säl-
jare. I en osäker marknad utgör samtidigt
Latours långsiktighet och starka finan
-
siella situation ett attraktivt alternativ
för entreprenörer som vill sälja sina livsverk. Under året
har Latours aärsutvecklingsteam lagt mycket tid på att
besöka potentiella förvärvskandidater och lära sig mer
om olika verksamheter. Nya kontakter har knutits med
möjlighet till förvärv.
I DEN HELÄGDA RÖRELSEN finns en plan att växa via tilläggs-
förvärv. Under 2022 slutfördes sammanlagt elva förvärv,
där alla utom ett aärsområde adderade nya verksam-
heter. Swegon förvärvade tre bolag som tillför drygt
800 Mkr i årsomsättning och stärker positionen inom
prioriterade produktområden. Även Latour Industries
genomförde tre förvärv, varav förvärvet av MAXAGV
innebär att Latour etablerar en ny position inom indu
-
striautomation.
Några av de förvärv som har genom
-
förts är små sett till omsättning men stra-
tegiskt viktiga. Hultafors Groups förvärv
av amerikanska Martinez Tool Co ger
tillgång till ett starkt varumärke inom
premiumverktyg, samtidigt som det för
-
bättrar möjligheten att lansera andra
kvalitetsverktyg på den nordamerikanska
marknaden. Bemsiqs dotterbolag S+S
Regeltechnik förvärvade tyska Consens,
vilket ger tillgång till en produktportfölj
och tekniskt kunnande som utgör ett per
-
fekt och tillväxtfrämjande komplement
till S+S Regeltechniks erbjudande.
SAMTIDIGT SOM AKTIVITETEN har varit hög i den helägda
rörelsen har några av de börsnoterade bolagen genom
-
fört sina största förvärv någonsin. Latours team har
varit med och stöttat processerna både vad avser analys
och finansiering. Securitas förvärv av STANLEY Secu
-
rity accelererar bolagets transformativa resa mot tek-
nikbaserade säkerhetslösningar, och Alimak Groups för-
värv av Tractel adderar en ny aärsenhet, Height Safety
& Productivity Tools, till verksamheten.
Oavsett marknadssituation är det troligt att Latours
höga förvärvstempo består under 2023. Internationell
expansion är fortsatt prioriterat, bland annat i Europa
där flera branscher ser ut att kunna accelerera tillväxten
framöver.
Latours affärsutvecklingsteam höll ett högt tempo även
under 2022. I den helägda rörelsen genomfördes hela
15 förvärv samtidigt som teamet stöttat genomförandet
av rekordstora förvärv i börsportföljen.
Latours affärsutvecklingsteam
FORTSATTGT
FÖRVÄRVSTEMPO
Urval av förvärv 2022
Barcol-Air
Samp
MAXAGV
ABC Ventilations-
produkter
Esse-Ti
DENT Instruments
Telesteps
NYFÖRVÄRV
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 13
AFFÄRSUTVECKLING
ur har året motsvarat dina förväntningar?
–Väldigt väl. I en komplex omvärld har
vi presterat bra i bolagen och gjort ett rela-
tivt stort antal förvärv. Det finns en styrka
hos våra aärsområden att kontinuerligt
kunna växa genom tilläggsförvärv. Dess
-
utom har vi stöttat och varit med och finan-
sierat ett antal transformerande förvärv hos
våra börsbolag. Det visar att vi är långsiktiga i vårt
ägande, och modiga.
Vilka trender är det som dominerar i dagsläget?
–Det är viktigt att bolagen som vi tittar på stöds av
de megatrender som vi anser värdeskapande. Under
2022 har den gröna omställningen dominerat. Ska
världen kunna möta alla utmaningar kopplade till
utsläppsnivåer och energiförsörjning behövs enorma
investeringar i ny energi, energieektivisering och
cirkulära aärsmodeller. För oss gäller det att förstå
vilka möjligheter som uppstår i denna gigantiska
omställning. Det finns en direkt koppling till trender
som elektrifiering och digitalisering, men den över-
gripande trenden vi måste beakta och vara en del
av är trenden mot en mer hållbar värld. Vi har idag
en portfölj av bolag med stark positionering, såsom
Bemsiq där efterfrågan på teknik för energieektivi-
sering av fastigheter är hög, men det finns mycket
mer att göra.
Vilka andra parametrar tittar ni på inför ett eventuellt
förvärv?
–Bolagen ska ha egna produkter, möjlighet att växa
internationellt och ha uppvisat en god finansiell utveck
-
ling över tid. Vi vill förvärva bolag som har en bevisat
stark aärsmodell. Dessutom är det viktigt att branschen
inte är för cyklisk, att bolaget har en stark position i vär
-
dekedjan och att vi kan addera värde.
Finns det bolag ni fått avstå från sent i förvärvsprocessen?
–Om vi bortser från ett för högt pris, kan det handla
om att vi inte kan tillföra tillräckligt värde, att vi helt
enkelt inte har den kompetens som behövs för just den
nischen eller branschen. Det kan också hända att analy
-
sen visar att det inte finns tillräckliga förutsättningar
för lönsam tillväxt eller att bolaget inte möter våra håll-
barhetskrav. Men viktigast är människorna, att det finns
samförstånd och kemi för att växa tillsammans långsik
-
tigt. Finns inte det så avstår vi.
Vad kännetecknar Latour som ägare?
–Vi förvärvar bolag med lokal närvaro, vilket vi anser
vara en styrkeposition. Vi hjälper till att investera i R&D,
marknadsföring och produktion som bidrar till att öka
konkurrenskraften och den långsiktiga lönsamheten.
Eftersom vi förvärvar redan framgångsrika verksam-
heter är det viktigt att ledningen får fortsätta driva sin
strategi, men att vi erbjuder tillgång till nätverk och syn-
ergier om det efterfrågas. Vår decentraliserade besluts-
modell med stor frihet gör att många entreprenörer
stannar i sina bolag och fortsätter ta ansvar. Den styrelse
vi tillsätter är aärsorienterad och fungerar som stöd
och bollplank till ledningen.
Vilka möjligheter till kunskapsutbyte inom Latour erbju
-
der ni?
–Latour består av framgångsrika verksamheter med
unika möjligheter att lära av varandra, vilket gynnar
både egen och aärens utveckling. Vår hållbarhets-
respektive CFO-dag är bra exempel på detta. Ett annat
bra exempel är Latour Executive Program där ett 20-tal
personer från hela gruppen samarbetar kring en fråga.
Innehaven i Latour Future Solutions stärker gruppens
kunskap inom hållbarhet, ofta gällande helt nya tekniker
och branscher. Sist men inte minst har vi ett kompetens
-
nätverk med möjlighet till karriär inom koncernen.
”Eftersom vi förvärvar verksamheter
som redan är framngsrika är det
viktigt att ledningen får fortsätta
driva sin strategi”
Johan Menckel, Investeringsdirektör:
H
14 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
AFFÄRSUTVECKLING
Position:
Investeringsdirektör
År inom koncernen: 1 år
Tidigare erfarenhet:
VD för Gränges i åtta år,
olika positioner på Sapa
och konsult på Accenture.
JOHAN MENCKEL
VAD VI GÖR
Låter ledningen
driva bolaget
Behåller decentraliserat
beslutsfattande
Behåller lokal närvaro
Tillsätter affärs-
orienterad styrelse
Investerar i R&D,
försäljning & marknads-
föring, och människor
Ger tillgång till Latours
nätverk och synergier
LATOUR TROR
STARKT PÅ AKTIVT
ÄGARSKAP
OCH DELEGERAT
BESLUTSFATTANDE
VAD VI INTE GÖR
Lägger oss i den dagliga
verksamheten
Genomför strategiska
initiativ som inte
kommer från ledningen
Genomför oönskade
synergier mellan
koncernbolag
Använder skulder för
att finansiera förvärv
“Dress the bride” för exit
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 15
AFFÄRSUTVECKLING
Elektroniska kretsar är kritiska kom-
ponenter i produkter för fastighets-
automation som Greystone har över
30 års erfarenhet av att designa,
tillverka och sälja.
16 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
AFFÄRSUTVECKLING
Bemsiqs mission är att bli en ledande global leverantör av teknologi
och produkter för mätning, styrning och uppkoppling i fastigheter.
Genom förvärvet av Greystone 2021 stärktes denna möjlighet väsentligt.
K
ANADENSISKA GREYSTONE ENERGY SYSTEM har över
30 års erfarenhet av design, tillverkning och för
-
säljning av HVAC-sensorer och växlare för industrin
för fastighetsautomation, med starka positioner
i Nordamerika och Asien. För drygt ett år sedan blev
bolaget en del av Bemsiq och Latour.
Vi var imponerade av deras höga kvalitet och starka
marknadsposition. Greystone utgjorde en perfekt geografisk
match med Bemsiq, säger Mikael Johnsson Albrektsson, VD
på Bemsiq.
Idag är Greystone ett av sju bolag inom Bemsiq som
erbjuder innovativa lösningar för fastighetsautomation och
energimätning. Bolagen har egna produkter, varumärken,
organisationer och affärsplaner. Greystone’s VD Robin Drum
-
mond ser många fördelar med denna struktur och kan sum-
mera ett framgångsrikt första år i den nya gruppen.
Det har fungerat väldigt bra. Att fortsätta driva vår affär
med ett starkt stöd från Bemsiq och Latour ger oss möjlighet
att utveckla vår produktportfölj och kundbas ännu bättre än
tidigare.
Varje bolag driver sin egen tillväxtstrategi, men kan lära
och dra nytta av varandra. Representanter för Greystone har
varit i Norden och Europa flera gånger och besökt såväl
Bemsiq som några av systerbolagen, och vice versa. Utöver
deltagandet på Bemsiqs kvartalsvisa VD-konferenser är
Robin även aktiv i koncerngemensamma aktiviteter.
Samarbetet och lärandet sker på flera nivåer, vilket är
väldigt värdefullt. Bland annat har de nordamerikanska
VD:arna för de helägda Latourföretagen börjat träffas och
dela erfarenheter.
STRAX EFTER ATT Greystone förvärvades hösten 2021 fick
Robin möjlighet att delta på Latours hållbarhetsdag, vilket
gav honom nya insikter. I november 2022 var han tillbaka
i Göteborg för en ny hållbarhetsdag och nya lärdomar.
Denna gång föll bitarna på plats för mig. Jag tror verkligen
på att hållbarhet, på flera nivåer i vår strategi, kan skapa en
unik konkurrensfördel på den nordamerikanska marknaden.
Även om Nordamerika ligger efter Europa inom hållbarhet
har flera av Greystones nyckelkunder börjat väga in håll-
barhetsaspekter vid val av leverantör, vilket gör det ännu
viktigare att ta en stark position. Greystone är idag första
-
handsleverantör till flera av de stora aktörerna inom
fastighetsautomation. En position som under 2022 om-
vandlats till framgångsrika affärer och en utveckling bättre
än planerat.
Genom att utnyttja samarbetet inom Bemsiq gör vi det
svårare för våra konkurrenter att hänga med, men underlät
-
tar för andra bolag i vår bolagsgrupp att växa i Nordamerika
och Asien.
Greystone – en viktig bricka
på en global spelplan
rvärv i Kanada
GREYSTONE I SIFFROR
Nettoomomsättningen ökade med
17 procent i CAD 2022.
Idag har bolaget egen verksamhet
i nio länder världen över.
Greystone grundades redan 1983,
i staden Moncton i Kanada.
Antalet medarbetare ökar snabbt
och var vid årsskiftet 120.
1201983917 %
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 17
AFFÄRSUTVECKLING
Genom att utveckla hållbara verksamheter skapas långsiktiga
värden. Det är grunden till att hållbarhet har en fundamental
betydelse för Latour.
llbarhet lönar sig
Hållbarhetsrapport 2022
18 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
HÅLLBARHETSRAPPORT
L
atour har skapat långsiktiga värden
sedan starten 1985 och hållbarhet är
inbäddat i bolagets fyra kärnvärden,
som i grunden handlar om att visa
en gemensam omsorg för människor
och miljö: (Långsiktighet, Aärsmässighet,
Förtroende & Ansvar samt Utveckling).
Som internationellt investmentbolag är
Latours viktigaste bidrag till en hållbar
utveckling att styra finansiella resurser till
bolag med bäst förutsättningar att skapa
hållbara värden, och sedan vara en aktiv
och ansvarsfull ägare. Genom styrelsearbe-
tet är Latour en drivande kraft i, och har
höga förväntningar på, en hållbar utveck-
ling i samtliga sina innehav. På varje styrel-
semöte är hållbarhet en punkt på dagord-
ningen, och ledningen rapporterar regel-
bundet om den hållbara utvecklingen
i verksamheten.
I DEN HELÄGDA RÖRELSEN arbetar Latour som
en aktiv ägare, ställer krav och stödjer sam-
tidigt verksamheten på olika sätt. Latour har
en tydligt delegerad struktur vilket innebär
att varje innehav har sin egen strategiska
process och åtaganden inom hållbarhet,
men det finns ett antal centrala riktlinjer,
ramverk och hållbarhetsmål som fungerar
som minimikrav för alla innehav. Dessa
omfattar bland annat Latours uppförande-
kod, Latours miljöpolicy samt ett antal
nyckeltal med tillhörande där utfallet rap-
porteras löpande till Latour och till respek-
tive styrelse. Latours policy mot korruption
kompletterar uppförandekoden och ska
följas av alla anställda i Latour. Varje aärs-
område i den helägda rörelsen ska genomföra
en intressentanalys, en väsentlighetsanalys
och en miljökonsekvensanalys, som uppdate
-
ras årligen och rapporteras till styrelsen.
DE BÖRSNOTERADE BOLAGEN har egna organisa-
tioner som driver hållbarhetsarbetet. Bola-
gen har egna uppförandekoder och andra
policyer som uppfyller Latours krav. Som
huvudägare har Latour en drivande roll att
genom styrelsearbetet ställa krav på bolagen
och verka för att de ska ligga i framkant
inom hållbarhet.
Latours lagstadgade hållbarhetsrap-
port omfattar moderbolaget och den
helägda rörelsen, som omfattar sex
affärsområden med sammanlagt runt
200 bolag i över 30 länder. Bolagen
omsatte totalt 22,6 miljarder kronor
2022 och sysselsätter över 8 300
medarbetare. Rapporteringen sker
inom tre perspektiv: Miljö, Medarbe
-
tare och Affärsetik. Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade hållbar
-
hetsrapporten återfinns på sida 120.
MEDARBETAR-
PERSPEKTIVET
MILJÖ-
PERSPEKTIVET
DET AFFÄRSETISKA
PERSPEKTIVET
OM RAPPORTEN
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 19
HÅLLBARHETSRAPPORT
Drivkrafterr hållbar
utveckling
Som aktiv ägare driver Latour hållbarhetsarbetet framåt, bland
annat genom kunskapssynergier, finansiering och internationella
standarder och ramverk.
N
ätverkande och kunskapsöverföring mellan
innehaven accelererar hållbarhetsarbetet.
Sedan 2020 arrangeras det årliga eventet
Latour Sustainability Day för ledningsgrupps-
medlemmar och personer med hållbarhets-
roller, och som vänder sig till samtliga innehav inom
Latour. Ett annat viktigt initiativ är Latour Sustaina-
bility Forum, ett nätverk för personer inom Latour
som arbetar med hållbarhet och som träas minst tio
gånger per år för att utbyta erfarenheter och testa
idéer.
UTVECKLING KRÄVER RESURSER och finansiering är en av
Latours styrkor. För de helägda innehaven tillhanda
-
håller Latour en hållbarhetsfond som varje år tillförs
50 Mkr för investeringar som syftar till att nå ett eller
flera hållbarhetsmål. Under 2022 beviljade fonden
stöd till flertalet investeringar som var avsedda för
installation av solpaneler på produktionsanläggningar
utanför Sverige för att ersätta fossilbaserad energitill
-
gång. Under 2022 har Latour dessutom etablerat ett
grönt ramverk i enlighet med EU-taxonomin som
möjliggör grön finansiering, och emitterat de två för
-
sta gröna obligationerna om sammanlagt 700 Mkr.
Internationella standarder och ramverk säkerställer
transparens och möjliggör benchmarking. Latour har
undertecknat UN Global Compact och stödjer de tio
principerna om mänskliga rättigheter, arbete, miljö
och anti-korruption, principer som ska genomsyra
alla innehav. Av FN:s 17 globala hållbarhetsmål
(SDG:er) har Latour identifierat sju där bolaget anser
sig ha störst positiv påverkan. Latour har även imple
-
menterat Task Force on Climate-related Financial
Disclosures (TCFD) för att sätta extra fokus på eek
-
terna av den pågående klimatförändringen. Väsentliga
resultat från den risk- och möjlighetsanalys som följer
av denna metod inkluderas i den årliga riskanalys som
presenteras för styrelsen. Vidare uppfyller Latour kra
-
ven på att rapportera enligt EU:s taxonomi och har
skapat processer för att samla in data från alla helägda
innehav under året. Läs mer om EU:s taxonomi och
TCFD på sidorna 128-131.
20 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
HÅLLBARHETSRAPPORT
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 21
HÅLLBARHETSRAPPORT
JÄMSTÄLLDHET
Latour har satt krav på
sina helägda bolag att
senast 2030 nå en
könsfördelning hos
styrelse, ledande
befattningshavare
samt lönesättande
chefer om 40–60, dvs
minst 40 procent kvin
-
nor. Det är sedan upp
till bolagen att sätta
egna tuffare mål.
I valberedningsarbetet
arbetar Latour struktu
-
rerat för att uppnå en
jämn könsfördelning i
börsbolagens styrelser.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
Latour har satt som mål
att senast 2030 ska
samtliga helägda
verksamheter enbart
använda förnybar
energi.
Ett exempel från inne
-
haven är börsnoterade
CTEK, som tillverkar och
säljer laddare och till
-
behör för elfordon som
bidrar till en större
elfordonsflotta och
därmed lägre koldioxid
-
utsläpp.
Så bidrar vi till sju
utvalda globala mål
Latour har identifierat sju av FN:s 17 globala
llbarhetsmål (SDG:er) där Latour som
investmentbolag och aktiv ägare bedöms
ha störst positiv påverkan och därmed
kunna bidra till att de uppnås. Här följer några
exempel på hur Latour bidrar.
JÄMSTÄLLDHET
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
22 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
HÅLLBARHETSRAPPORT
ANSTÄNDIGA ARBETS-
VILLKOR OCH EKONO-
MISK TILLVÄXT
För att uppnå nollvision
vad gäller arbetsplats
-
olyckor arbetar Latour
proaktivt genom rap
-
portering av incidenter
i syfte att motverka
olyckor på arbetsplat
-
sen.
Latour arbetar också för
möjliggörandet av kon
-
tinuerligt lärande och
kompetensutveckling
för samtliga sina med
-
arbetare i den helägda
rörelsen.
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
Ett exempel från de
helägda innehaven är
företagen inom Bemsiq
vars produkter som
utvecklas och säljs
används i olika bygg
-
nadsapplikationer med
målet att accelerera
resan mot smarta och
klimatneutrala byggna
-
der.
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
Ett exempel är det
börsnoterade inneha
-
vet Sweco som utfor-
mar hållbara stads-
delar, med lösningar för
att minska städers
klimatpåverkan, skapa
cirkulära flöden och
anpassningar till
klimatförändringar.
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
Ett exempel från inne-
haven är börsnoterade
TOMRA som erbjuder
lösningar som förebyg
-
ger och minskar avfal-
let genom återvinning
och återanvändning,
Att förändra hur man
skaffar, använder och
återanvänder plane
-
tens resurser bidrar till
visionen om en värld
utan avfall.
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
Latour har reduktions-
mål kring CO
2
som
omfattar samtliga hel
-
ägda innehav.
Ett exempel från de
helägda innehaven är
Swegon och Bemsiq
som erbjuder system
-
lösningar, teknik och
produkter vilka bidrar
till att hjälpa företag
och samhällen att
stärka sin motstånds
-
kraft och anpassnings-
förmåga mot klimat-
relaterade risker.
”Latour bidrar till en hållbar utveckling
genom att styra finansiella resurser till
bolag med goda förutttningar att skapa
hållbara värden.
Katarina Rautenberg
Group Finance Director
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 23
HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbara och ledande produkter
MIL
Bolagen i den helägda rörelsen har accelererat utvecklingen av produkter
som håller längre, är mer energi- och resurseffektiva, går att återvinna,
och tillverkas av återvunna material.
C
aljan och Bemsiq har genomfört sina första
livscykelanalyser (LCA) för att beräkna pro
-
dukternas totala CO
2
-utsläpp, vilket under-
lättar för kunderna att välja produkterna med
bäst miljöprestanda. Dessa analyser ligger
även till grund för att kunna leverera miljövarudekla
-
rationer, så kallade EPD:er (Environmental Product
Declarations). Under de senaste åren har Latours hel
-
ägda verksamheter sammanlagt levererat många
EPD:er, där bland annat Swegon och Fristads var först
med detta i sin respektive bransch. Ett annat område
där en snabb utveckling sker är förberedelser för lan
-
sering av cirkulära erbjudanden, med en tydlig plan
för återvinning och återanvändning av uttjänta pro
-
dukter. Fristads och EMMA samarbetar kring cirku-
lära projekt med såväl kunder som tredjepartsaktörer.
Fler bolag inom den helägda rörelsen, såsom Caljan
och Vega, förbereder också cirkulära koncept.
Samtidigt som det hållbara erbjudandet stärks fortsät
-
ter bolagen att investera i en energieektiv produktion
och utveckla initiativ för optimering av logistikkedjan.
Under året har exempelvis Swegon och LSAB Group
invigt nya produktionsenheter som möter högt
ställda hållbarhetskrav. Caljan har invigt en ny och
mycket energieektiv anläggning i Tyskland, och fort
-
satt att minska sitt CO
2
-avtryck vid transporter genom
50 procent högre lastkapacitet i sin containerfrakt.
Scangrip och Johnson Level är andra bolag som haft
stort fokus på att optimera sin logistikkedja. Caljan,
Bemsiq, MS Group och Hultafors Group har genom
-
fört eller påbörjat investering i solceller vid några av
sina anläggningar.
DE FLESTA VERKSAMHETERNA har påbörjat arbetet med
att samla in data och utvärdera scope 3-utsläppen
i värdekedjan, i ett första skede för en enskild produkt
eller verksamhet. Tre aärsområden arbetar för att
upprätta klimatmål i linje med SBTi.
Aktiviteterna inom Latours aärsområden har
bidragit positivt till samtliga koncernens fyra centrala
mål för lägre miljöpåverkan. CO
2
-utsläppen i absoluta
tal har dessutom minskat med 18 procent under året.
En årlig relativ minskning
om minst 5 procent av
energiförbrukningen
i relation till nettoomsätt-
ningen.
Senast år 2030 ska samt-
liga verksamheter enbart
använda förnybar energi.
En årlig relativ minskning
om minst 5 procent av
CO
2
i relation till netto-
omsättningen.
Senast år 2025 ska samt
-
liga produktionsanlägg-
ningar vara miljöcertifie-
rade.
-5%
ENERGI-
FÖRBRUKNING
ENERGI-
MIX
CO
2
-
UTSLÄPP
MILJÖCERTIFIERADE
ANLÄGGNINGAR
Fyra mål för lägre miljöpåverkan
24 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
HÅLLBARHETSRAPPORT
VEGA
En säker och hållbar hissfärd
VEGA är en del av Latour Industries sedan januari 2021. Det
italienska bolaget representerar spetskompetens inom elek
-
troniska system för hissar, med en global kundbas. Erbju-
dandet omfattar exempelvis displayer, fixturer, knappar,
kommunikationsenheter, kontrollsystem, dörrelektronik och
ljusridåer. Fabio de Vito, Sustainability Manager på Vega:
Eftersom erbjudandet är brett behöver vi hantera ett stort
antal produkter, som ofta säljs till en mellanhand som i sin
tur erbjuder slutkunden en komplett hiss. Det har gjort det
svårt att få kunskap och kontroll över vad som sker med våra
produkter när de nått slutet på sin livscykel.
För att kunna öka återvinningsgraden av produkterna har
Vega satt ett allt större fokus på design som gör det enklare
att montera och demontera all elektronik och plast i produk
-
terna. Kombinerat med detta arbetar Vega med att öka med-
vetenheten hos kunderna om vikten av korrekt avfalls-
hantering.
Ett sätt är att ge information på förpackningen eller
i bruksanvisningen om hur produkt och material bäst ska
kasseras. Vi har även deltagit i ett forskningsprojekt med
fokus på att öka medvetenheten om behovet av tekniker
som gör det möjligt att återvinna mer elektronik. Allt detta
ska i slutänden kunna leda till mer återanvänt material i vår
egen tillverkning.
Vegas produkter är energisnåla och består i stor utsträck
-
ning av gröna material som garanteras av utvalda leverantö-
rer, och Vega genomför fullständig kvalitetskontroll av leve-
ranskedjan. Dessutom genomförs en större investering i en
ny produktionsenhet i Italien, där förstås hållbarhet är i fokus.
Utöver att förbättra produktionseffektiviteten kommer vi
i den nya fabriken använda teknik som leder till ökad energi-
effektivitet.
DETTA OMFATTAR BLAND ANNAT termisk isolering som minskar
behovet av värmeenergi, effektiva värmepumpar baserade
på förnybar energi och installation av solceller som garante
-
rar både den nya anläggningens behov och genererar ett
energiöverskott som kan användas av andra anläggningar
inom Vega.
De senaste åren har vi intensifierat vårt hållbarhets-
arbete inom alla delar av verksamheten, från inköp till pro-
duktion och försäljning samt sätt att återanvända uttjänta
produkter. Steg för steg tar vi oss mot vårt långsiktiga mål
att kunna skapa en helt cirkulär modell för vår affär.
Vegas erbjudande inom elektroniska system för hissar är brett, med ett stort fokus på design och hållbarhet.
Fabio de Vito
Sustainability Manager, Vega
”Vårt långsiktiga mål är
att skapa en helt cirkulär
modell för vår aär.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 25
HÅLLBARHETSRAPPORT
Den helägda industrirörelsen sysselsätter över 8 300 personer i över 30 länder
världen över. Att ta tillvara och utveckla den kunskap som finns i bolagen
skapar en långsiktigt hållbar verksamhet.
K
unskapsöverföring och erfarenhetsutbyte är
prioriterat. Ett bra exempel är de grupper som
samarbetade inför Latour Sustainability Day
2022. Representanter från både hel- och del
-
ägda bolag presenterade hur olika verksam-
hetsfunktioner inom Latour arbetar med hållbarhet.
Latour driver centrala kompetensutvecklingspro
-
gram såsom Latour Executive Program som vänder
sig till samtliga innehav i gruppen. Därutöver driver
bland annat Bemsiq, Swegon och Latour Industries
egna ledarskapsakademier. Latour arbetar för att hela
koncernen ska ses som en intern arbetsmarknad, och
för att utveckla talanger genom att ge dem nätverk och
verktyg för att utvecklas vidare inom gruppen.
MEDARBETARUNDERSÖKNINGAR GENOMFÖRS LÖPANDE och
utfallen följs upp med aktiviteter och åtgärder.
Swegon och Hultafors Group genomför s.k. pulsmät-
ningar flera gånger per år för att mäta engagemanget
löpande. Inom Latour Industries används Winning
-
temp av flera bolag för mätning varannan vecka. Aritco
Group fortsätter arbetet med Great Place To Work®
(GPTW) för att skapa en ledande arbetsplatskultur.
Att aktivt sträva efter att ha en variation av erfaren
-
heter och bakgrunder är prioriterat hos Latour. Varje
aärsområde har en jämställdhets- och mångfalds-
policy. Nord-Lock Group har lanserat en färdplan för
aktiviteter i bolaget med syfte att skapa en positiv
långsiktig förändring inom mångfald och inkludering.
MS Group har tagit fram broschyren ”#We move” som
utgör en plattform för att driva etiskt beteende i före
-
taget. EMMA Safety Footwear är en föregångare inom
inkludering, där över 60 procent av de anställda har en
funktionsnedsättning. Batec Mobility startades av
personer med funktionshinder och över hälften av de
anställda har någon form av fysiskt funktionshinder.
För att kunna uppnå Latours nollvision för arbets
-
platsolyckor ingår incidensrapportering (Near miss)
som ett minimikrav för verksamheterna. Caljan har
fortsatt att utveckla sin Safety Plan och Nord-Lock
Group har accelererat arbetet för att öka säkerhets
-
medvetandet vid sina anläggningar.
Kunskapsöverföring och
erfarenhetsutbyte
MEDARBETARE
Senast år 2030 ska en
könsfördelning om 40–60
uppnås. Vi mäter styrelse,
ledande befattnings-
havare samt lönesättande
chefer.
Latour har en nollvision
vad gäller arbetsplats-
olyckor. Nyckeltalet mäter
arbetsplatsolyckor som
lett till minst en dags
sjukfrånvaro.
Rapportera allt och jobba
proaktivt. Incidenter är
viktiga att fånga upp för
att förhindra att framtida
olyckor inträffar.
KÖNS-
FÖRDELNING
ARBETSPLATS-
OLYCKOR
ARBETSPLATS-
INCIDENTER
Tre mål för trygga och inkluderande arbetsplatser
26 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
HÅLLBARHETSRAPPORT
Bus moluptateces
etusapide voluptatis
quodi desecte scidem
animolorest, odit.
SWEGON
Fler kvinnor behövs
SWEGON HAR UNDER de senaste åren satt ett allt större
fokus på att stärka mångfalden och inkluderingen i företaget.
Ett arbete som började med en grundlig analys av varför det
ser ut som det gör på Swegon och i branschen som helhet.
Något vi snabbt kom fram till är att andelen kvinnor behö
-
ver öka, på alla nivåer, bland annat för att klara kompetens-
försörjningen i framtiden. Vi vill vara med och driva denna
utveckling, säger Emma Johannesson, Talent Development
Manager på Swegon.
Swegon har satt upp ett första mål om att öka andelen
kvinnor totalt i företaget och på lönesättande chefsnivåer
till minst 30 procent 2027. Ett ambitiöst mål då utgångs-
punkten i början av 2022 var 21 respektive 16 procent.
För att nå målet har en rad aktiviteter initierats.
För att kunna skapa förändring krävs kunskap och mer
fokus på kompetens. Vi genomför till exempel utbildningar
löpande, där vi bland annat genom olika exempel visar hur
traditioner och fördomar styr våra beteenden. Vi använder
oss även av sociala medier för att skapa debatt kring ämnet.
En central del för att kunna skapa bestående förändring
i en organisation är att ha ledare som tar frågorna på allvar.
För att stärka detta har över 80 ledare på exekutiv nivå i kon
-
cernen genomfört heldagsworkshops där frågeställningar
kring mångfald och inkludering lyfts fram och diskuterats.
Det grundläggande syftet är att få igång den dagliga diskus
-
sionen om ämnet och få in det naturligt i allas tankesätt.
Jag har märkt att det finns en djup förståelse i före-
taget kring hur affärskritisk frågan är, att Swegon behöver
bli attraktivt för en större del av arbetsmarknaden.
FÖR ATT YTTERLIGARE kunna underlätta arbetet har proces-
sen vid rekryteringar gjorts om till en kompetensbaserad
process, som HR-ansvarig och alla chefer utbildas i löpande.
Processen ger en mer objektiv bedömning av de sökande,
att helt enkelt försöka minimera alla typer av förutfattade
meningar. Resultat har redan uppnåtts, med bland annat en
ökning i rekryteringen av kvinnliga chefer.
Nu gäller det att fortsätta vara konsekvent i allt vi gör
för att inte tappa tempo. Medvetna och omedvetna fördomar
bär alla på, det gäller bara att hitta sätt att ta sig runt dem.
Emma Johannesson började på Swegon 2019 och arbetar idag med att utveckla bolagets talanger.
Emma Johannesson
Talent Development Manager, Swegon
”För att kunna
skapa förändring
krävs kunskap.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 27
HÅLLBARHETSRAPPORT
AFFÄRSETIK
Latour är en aktiv och ansvarsfull ägare i ett stort antal bolag som alla delar
samma framtidstro och entreprenörsanda, samt grundläggande värderingar
om respekt för individen och lokalsamhället.
L
atours uppförandekod betonar de principer
som styr förhållandet till medarbetare, aärs-
partners och andra intressenter, och utgör mini-
mikrav för de helägda bolagen. Samtliga aärs-
områden har lanserat en egen uppförandekod.
En viktig del är Latours ståndpunkt att inte befatta
sig med aärer på tveksamma grunder. Utöver upp-
förandekoden har Latour en central policy mot kor-
ruption och mutor. Alla innehav efterlever denna
policy, samt de lagar och regler som gäller lokalt.
För att säkerställa en god kunskapsnivå och att upp-
förandekod, policys och principer efterlevs kräver
Latour att samtliga ledningsgruppsmedlemmar samt
medarbetare med inköps- eller säljposition genom-
för en webbutbildning i ämnet vartannat år. Utbild-
ningen genomfördes senast 2021.
Latour stödjer och respekterar skyddet av mänsk
-
liga rättigheter och säkerställer genom interna proces-
ser och styrdokument att medverkan till brott mot
mänskliga rättigheter inte förekommer. Leverantörer,
återförsäljare, konsulter samt övriga aärspartners
ska tillämpa principerna som följer av Latours upp-
förandekod. Latours centrala systemstöd för vissel-
blåsning används inom samtliga aärsområden och
ger medarbetarna möjlighet att anonymt rapportera
om misstänkta oegentligheter inom verksamheten.
Inga visselblåsningar under året har handlat om brott
eller misstanke om brott mot uppförandekoden.
Samtliga aärsområden arbetar med att implemen
-
tera en uppförandekod mot sina leverantörer samt
återförsäljare och agenter. Caljan, Hultafors Group
och Swegon har system för detta på plats.
Latour prioriterar samhällsinitiativ inom hälsa, kli
-
mat och jämställdhet, ofta kopplat till entreprenör-
skap och innovation. Solvatten och Social Initiative
Women & Climate är två initiativ där Latour bidrar.
Många bolag är dessutom aktiva i såväl stora som små
lokala engagemang.
En aktiv och ansvarsfull ägare
Samtliga verksamheter
ska implementera Latours
uppförandekod, eller
utveckla en egen upp-
förandekod, internt.
Antalet visselblåsningar uppgick till tio
under 2022, dock handlade 0 om brott eller
misstanke om brott mot uppförandekoden.
Rapporteringarna var istället HR-relaterade
och hanterades av respektive affärsområde.
under året.
Fokus på att ta ansvar i leverantörsledet
har ökat ytterligare under året. Samtliga
affärsområden arbetar med att få alla
relevanta leverantörer att signera bola
-
gens uppförandekod. Detsamma gäller
för distributörer och agenter.
UPPFÖRANDE-
KOD
VISSELBLÅSNINGAR
2022
UPPFÖRANDEKOD
I LEVERANTÖRSLEDET
Upprätthålla en hög affärsetik
28 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
HÅLLBARHETSRAPPORT
HULTAFORS GROUP
En kulturr hållbar tillxt
Bas Teepe kom in i Hultafors Group i samband med förvärvet av Fristads, Kansas & Leijona där han var HR-chef.
EN STARK FÖRETAGSKULTUR med hög etik ligger bakom
många framgångsrika bolag, vilket i allra högsta grad gäller
Latour och dess innehav. Bas Teepe, ansvarig för HR, kom
-
munikation, hållbarhet och kvalitet på Hultafors Group sedan
juli 2021, ger sin syn på hur viktig kulturen är. Bas själv kom
in i Hultafors Group i samband med förvärvet av Fristads,
Kansas & Leijona.
När vi fick veta att det var Hultafors Group som skulle bli
vår nya ägare kändes det bra då våra värderingar, kultur och
etik stämde väl överens med varandra, med ett stort fokus
på anställdas engagemang och välmående samt ett sam
-
hällsengagemang genom god affärsetik.
HULTAFORS GROUP består av 16 varumärken och sysselsätter
över 1 800 människor globalt med egna säljbolag i 16 länder.
Trots verksamhetens storlek har gruppen en liten central
organisation där en stor del av ansvaret är delegerat till divi
-
sionerna och de enskilda bolagen inom divisionerna. Bas
betonar betydelsen av att bevara den stolthet som finns
inom bolagen kring den egna verksamheten och varumärket.
En grundsten i vår affärsstrategi är att värna om den
entreprenörsanda och drivkraft som finns i bolagen, och att
aldrig använda oss av detaljstyrning.
Bolagen får samtidigt värdefullt stöd genom att tillhöra en
större grupp, med tillgång till ytterligare säljresurser och nya
marknader samt utökade nätverk för kunskapsdelning och
inspiration.
Vår affärsetik ger en tydlig ram för verksamheten och
stärker oss som leverantör. Det förenar oss inte bara inom
Hultafors Group, utan även med alla andra bolag inom
Latourkoncernen.
NÄR NYA VERKSAMHETER förvärvas är företagskulturen alltid
en viktig faktor, att den antingen stämmer väl in i Hultafors
Groups sätt att arbeta eller att nya värden adderas som lyf
-
ter kulturen som helhet.
Under 2022 växte vi med två nya verksamheter. Jag tror
att många bolag ser oss som ett attraktivt alternativ tack
vare vår företagskultur, där bland annat självständigheten
och bevarandet av entreprenörskap lockar
Bas Teepe
Ansvarig för HR, kommunikation,
hållbarhet och kvalitet på Hultafors Group
Jag tror att många bolag
ser oss som ett attraktivt
alternativ tack vare vår
företagskultur.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 29
HÅLLBARHETSRAPPORT
Mål: Senast år 2030 uppnå en könsfördelning om 40–60 %
* Andelen bolag i industrirörelsen som uppfyller målet på minst 40 procent kvinnor i styrelsen är 0 %.
Mål: 5 % relativ årlig minskning.
Scope: Den egna verksamheten (scope 1 & 2)
Kommentar: Minskningen är ett resultat av olika projekt och
investeringar i energieffektivisering i flera fabriker samt
ökad medvetenhet hos våra medarbetare.
ENERGIFÖRBRUKNING:
Förbrukade MWh i relation till omsättningen (Mkr)
20212020 2022
0
2,0
6,0
4,0
8,0
MWh/Mkr
6,6
6,1
5,2
–15,5 %
Utfallet under 2022
Centrala nyckeltal
KÖNSFÖRDELNING PÅ TRE NIVÅER
Andel kvinnor respektive män (%)
Mål: 100 % implementerat i koncernen
UPPFÖRANDEKOD
Samtliga affärsområden har implementerat uppförande-
koden i sina verksamheter. Arbete pågår för att ytterligare
säkerställa att samtliga medarbetare tar del av den.
Lönesättande chefer
23 % (23 %) 77 % (77 %)
Ledande befattningshavare
18 % (15 %) 82 % (85 %)
Styrelseledamöter i Latours styrelse
38 % (38 %) 63 % (63 %)
Styrelseledamöter i Industrirörelsen*
24 % (20 %) 76 % (80 %)
ENERGIMIX (EL):
Andel förnybar energi av den totala elförbrukningen
2022
0
20
80
60
100
40
%
Sverige
Utlandet
99
62
Mål: 100 % senast år 2030.
Scope: Inköpt elektricitet (scope 2)
Kommentar: Flera initiativ har genomförts under året för att
öka andelen förnybar energi. Jämförelseår saknas på grund
av ändrad definition från total energiförbrukning
till total elförbrukning.
KOLDIOXIDUTSLÄPP:
I absoluta tal (ton CO)
KOLDIOXIDUTSLÄPP:
Ton koldioxid i relation till omttningen (Mkr)
2022: 0,9 ton/Mkr
2021: 1,4 ton/Mkr
2020: 1,5 ton/Mkr
Mål: 5 % relativ årlig minskning.
Scope: Den egna verksamheten (scope 1 & 2)
Kommentar: Minskningen är ett resultat av flera projekt och
investeringar i syfte att minska vårt CO
2
-avtryck.
2022: 20 193 ton
2021: 24 688 ton
2020: 21 828 ton
Tar ej hänsyn till vår relativa storlek men redovisas för
transparensens skull. Minskningen uppgår till 18 procent.
INCIDENTER I VÅRA VERKSAMHETER
Index per tusen anställda
Mål: Transparens
Kommentar: De senaste åren har bolagen arbetat hårt med
att förbättra rutiner och processer för att rapportera
incidenter, som ett preventivt arbetsmiljöarbete.
OLYCKOR I VÅRA VERKSAMHETER
Index per tusen anställda
Mål: Nollvision
Kommentar: Minskningen är ett resultat av ytterligare ökat
säkerhetsfokus på våra produktionsanläggningar, vilket
bolagen arbetat hårt med de senaste åren.
2022: 155 per 1 000
2021: 176 per 1 000
2020: 120 per 1 000
2022: 13 per 1 000
2021: 21 per 1 000
2020: 17 per 1 000
–34,6 %
MILJÖCERTIFIERADE ANLÄGGNINGAR
Produktionsanläggningar som är ISO 14001 certifierade
Mål: 100 % senast år 2025.
Kommentar: Åtta anläggningar har tillkommit under året,
främst genom förvärv, men endast två är miljöcertifierade.
Flera certifieringsprocesser pågår.
(21/53 2020)27
/
74
(25/66 2021)
30 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
HÅLLBARHETSRAPPORT
TOMRA LEDER RESURSREVOLUTIONEN - att förändra hur vi alla får
tillgång till, använder och återanvänder planetens resurser
för att möjliggöra en värld utan avfall. Dessutom ska TOMRA
själva bli helt cirkulära. Detta omfattar att minimera det egna
miljöavtrycket, att integrera cirkulära och ekodesignprinciper
i produktutvecklingen, ta ansvar för alla material i värdeked
-
jan och återanvända så mycket som möjligt, med sikte nå
nettonollutsläpp till 2050. Under 2022 lanserades nya mål
som säkerställer såväl denna ambition som utvecklingen av
nya ledande lösningar för en resurseffektiv och cirkulär värld.
TOMRA
En cirkulär affär för
en resurseffektiv värld
Hållbarhetsarbetet i våra
börsnoterade innehav
PORTFÖLJBOLAGEN
Latour är huvudägare i tio börsnoterade verksamheter som omsätter
sammanlagt 315 miljarder kronor och sysselsätter över 450 000
medarbetare. Samtliga bolag är ledande inom sina respektive områden
och har ett tydligt hållbarhetsfokus.
S
om huvudägare driver Latour hållbarhetsarbetet
framåt genom tätt samarbete med ledningen för
att sätta mål och strategier. Uppföljning sker
genom löpande rapportering till styrelsen och
genom bolagens hållbarhetsrapporter. Dessutom
deltar Latour i valberedningsarbetet med bland annat en
tydlig ambition att förbättra könsfördelningen i styrelse
-
sammansättningen. Sedan 2017 har andelen bolag
i Latours börsportfölj som har minst 40 procent kvinnor
i styrelsen ökat från 44 procent till 70 procent, högre än
övriga näringslivet i Sverige.
LATOURS TIO BÖRSBOLAG:
6 (5) rapporterar enligt GRI
9 (8) är anslutna till Global Compact
5 (4) har satt upp klimatmål i linje
med SBTi
10 (10) anger att de arbetar för
att bidra till FN:s hållbarhetsmål
9 har påbörjat eller genomfört
scope 3-analys
Med över 100 000 installationer i cirka 80 länder världen över är TOMRA världs-
ledande inom teknik för sortering och återvinning för optimal resursproduktivitet.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 31
HÅLLBARHETSRAPPORT
Svag aktiemarknad gav
lägre substansvärde
SUBSTANSVÄRDET MINSKADE från 216 till 159 kr per aktie 2022,
vilket motsvarar en värdeminskning på 25,0 procent justerat
för lämnad utdelning. Det kan jämföras med en minskning
om 22,8 procent för Nasdaq OMX Stockholm (SIXRX).
LATOUR BESTÅR I HUVUDSAK av två delar, börsportföljen och
den helägda industrirörelsen. Marknadsvärdet för de börsno
-
terade innehaven är enkelt att beräkna, eftersom det finns
tydligt angivna handelskurser att tillgå. Att fastställa ett
värde på de helägda rörelserna är svårare. Det beror på att
marknadsvärdet, det pris potentiella köpare är beredda att
betala för verksamheterna, inte är lika tydligt. För att under
-
lätta bedömningen av substansvärdet redovisar Latour ett
uppskattat intervall för värdet (EV-värdet) på varje affärsom
-
råde baserat på EBIT-multiplar, se tabell längst ner på sida
33. I vissa fall fördelar sig jämförbara bolags värderingsmul
-
tiplar över ett mycket stort intervall. Därför kan jämkning ske
av använda multiplar för att det inte ska bli orimliga värden.
Utvecklingen på aktiemarknaden under 2022 har medfört en
nedvärdering av jämförbara bolags EBIT-multiplar, vilket
även återspeglar sig i justerade värderingsmultiplar för
majoriteten av Latours onoterade innehav. Allt annat lika har
denna justering av värderingsmultiplar påverkat substans
-
värdet negativt med 7 procentenheter under 2022. Metoden
för att fastställa värdet på den helägda industrirörelsen
beskrivs mer på bolagets hemsida, latour.se.
LATOURS GUIDNING kring substansvärdet har under en period
varit väsentligt under det värde som aktiemarknaden satt på
Latours aktie. Latour gör inte anspråk på att värderingen av
den helägda industrirörelsen är något annat än en försiktig
indikation. Ett substansvärde kan beräknas från olika
utgångspunkter. Exempelvis kan man jämföra hela industrirö
-
relsen med andra etablerade börsnoterade industrikoncerner
med blandade industriella innehav och tydlig tillväxtagenda.
EV/EBIT-multipeln för dessa bolag ligger betydligt högre.
LATOURS STÖRSTA INNEHAV sett till substansvärdet var vid
årsskiftet ASSA ABLOY, Swegon, TOMRA, Hultafors Group och
Sweco. Den helägda industrirörelsen utgör nu cirka 48 pro
-
cent av koncernens samlade substansvärde, att jämföra
med 28 procent för fem år sedan. Detta är ett resultat av en
mycket god lönsamhetsutveckling i kombination med
genomförda investeringar och förvärv.
Substansvärdet
Diagrammet visar substansrabatten/premien vid sista handelsdagen varje kvartal.
Trenden är att den tidigare rabatten har övergått till en premievärdering.
SUBSTANSRABATT/PREMIE I FÖRHÅLLANDE TILL BÖRSKURS
20132011 2014 2015 2016 2017 2018 2020
0
50
100
150
400
250
200
−40
−80
–20
0
40
20
−60
2012 2019
350
300
2021 2022
Börskurs Substansrabatt/premie Trend substansrabatt/premie
Kronor per aktie Substansrabatt/premie, %
SUBSTANSVÄRDE I RELATION TILL NETTOSKULD
2007
2008
2009
2003
2004
2005
2006
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2019
2020
2018
0
2021
2022
Mkr
Substansvärde Nettoskuld
0
20 000
−20,000
40 000
80 000
60 000
100 000
120 000
140 000
160 000
32 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
SUBSTANSVÄRDET
101,7
Mdr kr
Diagrammet visar respektive innehavs
andel av Latours totala substansvärde.
Börsnoterade innehav. Summa: 64 % (72 %)
Helägda innehav. Summa: 48 % (34 %)
Övriga innehav. Summa: 0 % (0 %)
Utöver ovan redovisade tillgångar utgör nettolåneskulden –11 %.
NEDERMAN 2 % (2 %)
läs mer på sidan 69
HMS NETWORKS 4 % (5 %)
läs mer på sidan 68
SECURITAS 5 % (4 %)
läs mer på sidan 70
SWECO 10 % (12 %)
läs mer på sidan 71
FAGERHULT 3 % (4 %)
läs mer på sidan 67
ASSA ABLOY 23 % (21 %)
läs mer på sidan 65
ALIMAK GROUP 1 % (1 %)
läs mer på sidan 64
TOMRA 11 % (15 %)
läs mer på sidan 72
TROAX 3 % (6 %)
läs mer på sidan 73
HULTAFORS GROUP
10 % (10 %)
läs mer på sidan 46
LATOUR INDUSTRIES 5 % (3 %)
läs mer på sidan 52
ÖVRIGA INNEHAV 0 % (0 %)
SWEGON 12 % (9 %)
läs mer på sidan 50
NORDLOCK 6 % (5 %)
läs mer på sidan 48
BEMSIQ 7 % (3 %)
läs mer på sidan 42
CTEK 1 % (2 %)
läs mer på sidan 66
CALJAN 8 % (4 %)
läs mer på sidan 44
läs mer på sidan 56
SUBSTANSVÄRDET PER 31 DECEMBER 2022
Mkr
Netto-
omsättning
1)
EBIT
1)
EBIT-multipel
Värdering Mkr
2)
Intervall
Värdering
2)
Snitt
Värdering
kr/aktie
3)
Intervall
Bemsiq 1 485 352 17–21 5 9847 392 6 688 9–11
Caljan 2 140 452 17–21 7 684–9 492 8 588 12–15
Hultafors Group 6 699 1 000 8–12 8 000–12 000 10 000 13–19
Latour Industries 3 978 309 14–18 4 326–5 562 4 944 7–9
Nord-Lock Group 1 660 393 14–18 5 502–7 074 6 288 9–11
Swegon 7 480 796 13–17 10 348–13 532 11 940 16-21
23 442 3 302 41 84455 052 66–86
Värdering Industrirörelsen, snitt 48 448 76
Börsaktier
(fördelning se tabell på sidan 63) 64 202 100
Latour Future Solutions 132 0
Onoterade delägda innehav
4)
26 0
Övriga poster –34 0
Nettolåneskuld –11 067 –17
Beräknat värde 101 707 159
(95 103–108 311) (149–169)
1)
Rullande 12 månader för befintlig bolagsstruktur (proforma). EBIT redovisas i förekommande fall före strukturkostnader.
2)
EBIT och EV/SALES omräknade med hänsyn till börskursen 2022-12-31 för jämförbara bolag inom respektive afrsområde.
3)
Beräknat på antal utestående aktier.
4)
Värderat enligt bokfört värde.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 33
SUBSTANSVÄRDET
Sjunkande aktiekurs
i en utmanande miljö
Latours aktie är noterad på listan för stora bolag på Nasdaq OMX Stockholm,
som innehåller företag med ett börsvärde över 1 miljard euro.
GEOPOLITISK ORO tillsammans med fortsatta
effekter från pandemin ledde under året till sti
-
gande energipriser och räntor, vilket resulte-
rade i en större nedgång i aktiekurserna.
Latours aktie sjönk med 46,5 procent, vilket kan
jämföras med OMXSPI (Nasdaq OMX Stockholm)
som sjönk med 24,6 procent. Årets högsta kurs,
372,40 kronor, inföll den 3 januari och den läg
-
sta kursen, 164,70 kronor, den 13 oktober. Sista
betalkurs den 30 december var 197,10 kronor.
Under 2022 uppgick totalavkastningen (kurs
-
utveckling inklusive åter investerad utdelning)
för Latours B-aktie till –45,7 procent, vilket kan
jämföras med SIXRX som under samma period
minskade med 22,8 procent.
BÖRSVÄRDE Latours totala börsvärde, räknat
på antal utgivna aktier, uppgick vid årsskiftet
till 126,1 Mdr kr. Därmed är Latour nummer 22
i storleksordning av de 372 bolag som är note-
rade på Nasdaq OMX Stockholm.
OMSÄTTNING Under året omsattes Latouraktier
till ett värde av drygt 16,8 Mdr kr, en minskning
med 7,2 Mdr kr jämfört med 2021.
AKTIEKAPITAL Per den 31 december 2022
uppgick bolagets aktiekapital oförändrat till
133 300 000 kronor. Det totala antalet aktier
av serie A uppgick till 47 600 448 och av
serie B till 592 239 552, varav 514 900 åter-
köpta aktier. Antalet röster uppgick
till 1 068 244 032.
AKTIEÄGARE Antalet aktieägare ökade under
2022 från 111 811 till 117 131. Andelen utländska
investerare uppgick vid årsskiftet till 6,2 (5,8)
procent.
UTDELNING För räkenskapsåret 2022 föreslår
styrelsen en utdelning på 3,70 (3,30) kronor
per aktie. Direkt av kast ningen uppgår till 1,9 pro-
cent baserat på sista betalkurs vid årets slut.
ANALYTIKER Följande analytiker följde Latour
vid utgången av 2022:
Derek Laliberte, ABG Sundal Collier
Oskar Lindström, Danske Bank Markets
Joachim Gunell, DNB
Rasmus Engberg, Handelsbanken
Kristin Dahlberg, Pareto Securities
ÄGARFAKTA
Antalet aktieägare ökade till 117 131 (111 811).
Av kapitalet ägs 76,0 procent av huvudaktieägarfamilj med bolag.
Övriga personer i styrelsen äger 0,4 procent av kapitalet.
Andelen utländskt ägande uppgår till 6,2 procent.
111%
TOTALAVKASTNING
De senaste fem åren
(jmfr SIXRX 59 %)
Aktien
IR-KONTAKT
Vid eventuella frågor, kontakta gärna:
Anders Mörck, CFO:
tel: +4631891790 eller
e-post: anders.morck@latour.se
34 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
AKTIEN
AKTIESLAG
Antal aktier % Antal röster %
Serie A (10 röster) 47 600 448 7,4 476 004 480 44,6
Serie B (1 röst) 592 239 552 92,6 592 239 552 55,4
Totalt antal aktier 639 840 000 100,0 1 068 244 032
1)
100,0
1)
Inklusive 514 900 återköpta B-aktier som ej är röstberättigade på årsstämman.
FÖRDELNING EFTER AKTIEINNEHAV
Fördelning av aktieägare i storlekskategori.
LATOURAKTIENS
KURSUTVECKLING
100
50
150
200
400
250
300
2018 2019 2020 2021 2022
Latour OMX Stockholm PI
350
GENOMSNITTLIG TOTALAVKASTNING,
LATOUR JÄMFÖRT MED SIXRX
%
2022
-50
-40
10
20
30
-20
-30
-10
0
Latour SIXRX
5 år 10 år 20 år
STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER 31 DECEMBER 2022
Aktieägare
Antal
A-aktier,
tusental
Antal
B-aktier,
tusental
% av
aktie-
kapital
% av
röster
Familjen Douglas med bolag 39 958 446 554 76,0 79,2
Familjen Palmstierna med bolag 6 409 3 370 1,5 6,3
AMF – Försäkring och Fonder 11 373 1,8 1,1
Familjen Nordström med bolag 800 1 723 0,4 0,9
State Street Bank and Trust Co, W9 9 186 1,4 0,9
JM Morgan Chase Bank 6 325 1,0 0,6
Spiltan Fonder 4 549 0,7 0,4
Bertil Svensson, familj och bolag 4 104 0,6 0,4
Norges Bank 3 604 0,6 0,3
SEB Investment Management 3 420 0,5 0,3
Övriga 433 97 517 15,3 9,5
Investment AB Latour, återköpta aktier 515 0,1
47 600 592 240 100,0 100,0
UTDELNING DE SENASTE 10 ÅREN
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2021
2022
2020
0
1
2
4
3
5
Ordinarie utdelning
Direktavkastning
Direktavkastning, %Kr/aktie
2,50
3,00
4,00
2,00
1,50
1,00
Den randiga delen av stapeln för 2019 är andelen av
föreslagen utdelning som ej delades ut pga covid-19.
0,50
0,00
3,50
20 001–
15 001–20 000 10 001–15 000
5 001–10 000
1 001–5 000
1–500
501–1 000
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 35
AKTIEN
215 900 procent sedan starten
Latours historik sträcker sig tillbaka till slutet av 1985. Sedan dess har
totalavkastningen, som inkluderar både aktiekursutveckling och utdel-
ningar, uppgått till cirka 215 900 procent. Det innebär att den som
investerade 10 000 kronor i Latour vid starten hade erhållit en total-
avkastning på närmare 21,6 Mkr vid utgången av 2022.
Totalavkastning
Totalavkastning Latour B inklusive utdelningar
Aktiekursutveckling Latour B
Utvecklingen för Nasdaq OMX Stockholm, inklusive utdelningar (SIXRX)
1991
Securitas börs-
introduceras.
Diagrammet visar Latouraktiens totalavkastning, vilken inkluderar
både aktiekursens utveckling och de utdelningar som skett,
i relation till Nasdaq OMX Stockholm som helhet.
400 000
350 000
300 000
250 000
200 000
50 000
100 000
0
150 000
%
1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004
2004
Renodling i industri -
rörelsen inleds.
1988 Förrv av resterande aktier
i Fagerhult som blir ett helägt innehav.
Securitas gör flera stora förvärv, bland
annat i låsföretaget ASSA.
1989
Latour förvärvar
Swegon.
1994
Latour medverkar till att
skapa Europas största
låskoncern, ASSA ABLOY.
Förvärv av Nord-Lock.
1997 Utdelning av
Fagerhult och SäkI
som börsnoteras.
Förrv av större post
i Sweco.
1985
Verksamheten startas, men får namnet Latour
först 1987. Genomför större förvärv i Securitas.
36 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
TOTALAVKASTNING
2014
Nord-Lock Group
som ingått i Latour
Industries bildar
eget affärsområde.
2015
Latour går in som
huvudägare i Troax när
bolaget börsnoteras.
2020
Etablering av Latour
Future Solutions.
2021
Bemsiq bryts ut från Latour Industries
och bildar eget affärsområde i industri-
rörelsen. Latour går in som huvudägare
i CTEK när bolaget börsnoteras.
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 20172016 20192018 2020 20222021
2011
Sammanslagning
av Latour och SäkI.
Förrv av aktier
i norska TOMRA.
2017
Förrv av
aktiepost
i Alimak Group.
2019
Förrv av
danska Caljan
som bildar ett
eget affärs-
område i indu-
strirörelsen.
2007
Förvärv av större
aktiepost i Nederman.
2006
Hultafors Group fördubblar sin storlek
när Snickers Workwear förvärvas.
2008
Förrv av aktiepost
i HMS Networks.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 37
TOTALAVKASTNING
Hultafors är ett ledande varumärke som
erbjuder tillförlitliga handverktyg designade
för professionella hantverkare världen över.
38 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Industrirörelsen
Bemsiq
42
Caljan
44
Hultafors Group
46
Nord-Lock Group
48
Swegon
50
Latour Industries
52
Latour Future Solutions
56
Viktiga händelser 2022
Nettoomsättningen ökade totalt med 24 procent. Den organiska tillväxten uppgick till 9 procent.
Fortsatt internationalisering. Andelen försäljning utanför Norden ökade från 67 till 69 procent.
Rörelseresultatet ökade med 20 procent och rörelsemarginalen uppgick till 14,1 (14,6) procent.
11 verksamheter förvärvades till den helägda industrirörelsen under året. De tillför en årlig
omsättning på nära 1 400 Mkr.
Latour Future Solutions genomförde tre minoritetsinvesteringar.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 39
INDUSTRIRÖRELSEN
Fortsatt lönsam tillväxt
ochgrvärvstakt
Latours helägda industrirörelse fortsatte att växa lönsamt under 2022, med
en omsättning som via organisk tillväxt och förvärv nu mer än fördubblats
under de senaste fem åren. Under 2022 genomfördes hela elva förvärv.
LATOURS HELÄGDA INDUSTRIRÖRELSE omfattar
sex affärsområden med runt 200 bolag som
omsätter cirka 23 Mdr kr på årsbasis.
Samtliga affärsområden har ledande positioner
i sina respektive nischer med företag som
utvecklar, tillverkar och marknadsför egna pro
-
dukter gentemot kundsegment som svarar för
en stor och växande internationell efterfrågan.
UTMANINGARNA på marknaderna kvarstod under
2022 men övergick successivt från pandemi-
relaterade störningar i globala leveranskedjor till
kraftigt stigande energi- och elpriser i spåren
av Rysslands invasion av Ukraina. Utvecklingen
ledde till att inflationen började sprida sig brett
i ekonomierna och att centralbanker världen
över höjde sina styrräntor i snabb takt. Prisök
-
ningar implementerades löpande under året för
att möta ökade kostnader för bland annat råva
-
ror och frakter. Investeringar i en hållbar och
konkurrenskraftig produktion och logistik har
prioriterats, samt en fortsatt utveckling av ener
-
gieffektiva produkter och lösningar med låg kli-
matpåverkan. Den internationella närvaron har
stärkts ytterligare, både organiskt och via för
-
värv. Trots alla utmaningar på marknaden slutför-
des samman lagt elva förvärv i den helägda
industrirörelsen. Dessutom genomförde Latour
Future Solutions tre minoritetsinvesteringar.
DE FINANSIELLA MÅLEN reviderades i början av
2023, läs mer på sidan 5. Fram till 2022 var
målet för verksamheterna att över en konjunk
-
turcykel nå en genomsnittlig årlig tillväxt och
rörelsemarginal om minst 10 procent samt
15–20 procents avkastning på operativt kapital.
Industrirörelsen som helhet infriade alla tre mål.
Valuta, förvärv och en fortsatt god efterfrågan
medförde att den totala tillväxten i industri-
rörelsens omsättning uppgick till 24 procent.
INDUSTRIRÖRELSEN – RULLANDE 12 MÅNADER
20092008 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2021 20222020
0 0
Mkr Mkr
Rörelseresultat
Fakturering
Orderingång
Resultat kvartal
32 000
28 000
30 000
26 000
14 000
16 000
18 000
20 000
22 000
24 000
12 000
4 000
2 000
6 000
8 000
10 000
3 400
2 800
3 000
2 600
1 400
1 600
1 800
2 000
2 200
2 400
1 200
400
200
600
800
1 000
34 000
3 200
20%
Industrirörelsens
rörelseresultat ökade
med 20 % 2022
40 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
FEMÅRSÖVERSIKT
2022 2021 2020 2019 2018
Nettoomsättning (Mkr) 22 611 18 280 14 783 13 519 11 586
(varav utlandsförsäljning) 18 875 14 949 12 232 11 125 8 981
Rörelseresultat (Mkr) 3 229 2 559 2 041 1 817 1 476
Genomsnittligt operativt kapital (Mkr) 20 558 16 254 14 545 10 620 9 167
Balansomslutning (Mkr) 32 252 26 090 19 977 18 720 14 680
Antal anställda 8 375 7 684 6 257 5 868 5 068
Avkastning på operativt kapital (%) 15,5 16,4 14,6 17,2 16,1
Rörelsemarginal (%) 14,1 14,6 14,3 13,5 12,7
RESULTAT AFFÄRSOMRÅDEN
Nettoomsättning Rörelseresultat Rörelsemarginal %
Mkr
2022
Helår
2021
Helår
2022
Helår
2021
Helår
20212
Helår
2021
Helår
Bemsiq 1 334 927 304 198 22,8 21,4
Caljan 2 140 1 527 452 276 21,1 18,1
Hultafors Group 6 649 5 544 977 860 14,7 15,5
Latour Industries 3 820 3 022 290 244 7,6 8,1
Nord-Lock Group 1 660 1 439 393 367 23,7 25,5
Swegon 7 015 5 824 778 718 11,1 12,3
Elimineringar –7 –3 - - - -
22 611 18 280 3 194 2 663 14,1 14,6
Resultat köp/försäljning av företag - - 110 –51
Övriga bolag och poster 0 287 –75 –53
Totalt 22 611 18 567 3 229 2 559
Effekt IFRS 16 - - 17 –6
22 611 18 567 3 246 2 556
Operativt kapital
1)
Avkastning på
operativt kapital %
2)
Tillväxt i nettoomsättning %
Mkr
2022
Helår
2021
Helår
2022
Helår
2021
Helår Brutto Organisk Valuta Förvärv
Bemsiq 2 340 1 734 13,0 11,4 43,9 13,1 4,9 21,3
Caljan 3 078 2 551 14,7 10,8 40,1 29,0 8,4 0,2
Hultafors Group 6 459 4 763 15,1 18,1 19,9 3,1 5,9 9,8
Latour Industries 3 370 2 742 8,6 8,9 26,4 9,9 3,0 11,7
Nord-Lock Group 1 380 1 199 28,5 30,6 15,3 5,6 9,2 -
Swegon 3 931 3 265 19,8 22,0 20,5 9,6 4,6 5,0
Totalt 20 558 16 254 15,5 16,4 23,7 9,1 5,4 7,6
1)
Beräknas som balansomslutningen, minskad med likvida medel och andra räntebärande tillgångar samt minskad med icke räntebärande skulder. Beräknas på genomsnittet de senaste 12 månaderna.
2)
Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital.
15 %
(14 %)
79 %
(79 %)
6 %
(7 %)
NETTOOMSÄTTNINGENS
GLOBALA FÖRDELNING
Europa dominerar fortfarande men
under 2022 växer industrirörelsen
i Nordamerika.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 41
INDUSTRIRÖRELSEN
B
emsiqs första år som eget
aärsområde är avslutat.
Det blev ett år med stark orga-
nisk tillväxt, ökad lönsamhet
och infriade målsättningar
i strategin.
–Vi har tagit marknadsandelar globalt
och accelererat vår satsning i Nordame
-
rika, bland annat genom vårt första för-
värv i USA, säger Mikael J Albrektsson,
VD för Bemsiq.
Amerikanska Dent tillverkar och säljer
framför allt elmätare som ger deras indu
-
strikunder möjlighet att mäta och spara
energi. Förvärvet är ett resultat av ett
annat förvärv, kanadensiska Greystone i slutet av 2021.
Med ledningen i Greystone som drivkraft utstakades en
tydlig målsättning att växa vidare på den nordamerikan
-
ska marknaden.
–Nu ska vi gå vidare, såväl organiskt inom både fastig
-
hetsautomation och mätning som genom ytterligare
förvärv. Tillväxtutsikterna i regionen är mycket goda.
EFTERFRÅGAN PÅ TEKNIK som minskar energiförbruk-
ningen i fastigheter blir allt starkare. En trend som
förstärkts av det senaste årets kraftigt stigande och
volatila energi- och elpriser. Dessutom är omställ-
ningen till förnybar energi endast i sin linda.
–Även om USA och Kanada är självförsörjande på
energi behöver de göra mer för att ställa om och öka
energieektiviteten. Bemsiq har lösningarna för att
kunna accelerera denna trend.
Europa har kommit längre i denna
omställning, men har en helt annan
utmaning vad gäller egen energiförsörj
-
ning när rysk naturgas ska ersättas. Situa-
tionen i många länder har blivit akut, vil-
ket lett till fullt fokus på initiativ för
minskad energiförbrukning. Såväl privata
som oentliga fastighetsägare investerar
i teknik för mätning och styrning i sina
fastigheter.
–För att kunna öka energiprestandan
blir trådlös sensorteknik allt vanligare.
Vi ligger i täten för denna produktutveck-
ling och optimerar erbjudandet efter
lokala behov.
BEMSIQ FUNGERAR SOM den gemensamma plattformen
för samverkan mellan bolagen, som i sin tur ofta har egna
dotterbolag. Det operativa ansvaret ligger hos bolagen.
–Bolagen drar fördel av att vara en del av en grupp
som utbyter erfarenheter regelbundet och samarbetar
inom exempelvis inköp och produktutveckling. Jag ser
att synergierna börjat ta fart, och nu ska vi bli ännu
bättre på att utnyttja plattformen.
Som en ledande global leverantör av teknologi och
produkter för mätning, styrning och uppkoppling kan
Bemsiq göra byggnader både smartare och grönare,
en kritisk faktor med tanke på att fastigheter världen
över står för en stor del av CO
2
-utsläppen.
–Vi har framtiden för oss. Trots den senaste tidens kraf
-
tiga ökning av efterfrågan inom området är vi bara i början
på en trend som bedöms fortsätta i decennier framöver.
Bolagen som ingår:
Bastec
DENT Instruments
Elsys
Elvaco
Greystone Energy
Systems
Produal
Sensortec
S+S Regeltechnik
BEMSIQ
Mikael J Albrektsson, VD Bemsiq:
Den framgångsrika resan fortsätter. En snabbt växande
efterfrågan på lösningar som sänker energiförbrukningen i
fastigheter driver också efterfrågan av Bemsiqs produkter.
VI ÄR BARA I BÖRJAN
PÅ EN STARK TREND”
42 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Bemsiq
År inom koncernen:
6 år, varav 1,5 år i Latours
affärsutvecklingsteam.
Tidigare erfarenhet:
Investeringsansvarig på
Fouriertransform AB och
strategikonsult på Arthur
D. Little.
MIKAEL J ALBREKTSSON
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNING
OCH RESULTAT
19 %
(22 %)
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
Andel av
koncernens
substansvärde
7 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
10 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
6 %
2018 2019 2020 2021 2022
0 0
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
200
100
400
300
1 000
2 000
3 000
4 000
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 43
INDUSTRIRÖRELSEN
”LEVERERAR PÅ EN
REKORDSTOR ORDERBOK
Planen höll. År 2022 bjöd på nya rekord i omsättning och resultat,
och strategin att växa med stora globala aktörer inom e-handel
fortsätter att vara mycket framgångsrik.
Henrik Olesen, VD Caljan:
P
andemin bidrog till en acce-
leration av en redan stark
e-handelstrend, vilket i sin
tur skapade ett stort behov hos
olika aktörer på marknaden
att investera i ny utrustning
för att kunna möta efterfrågan.
–Det gav Caljan en väldigt stor order
-
bok som vi nu kunnat leverera på. Den
organiska försäljningstillväxten uppgick
till hela 34 procent 2022, säger Henrik
Olesen, VD för Caljan.
En anledning till att Caljan kunnat exekvera sina leve
-
ranser väl är stora investeringar i nya fabriker under
de senaste åren, som också medfört att bolaget haft den
kapacitet som krävts. Under 2022 invigdes en helt ny
anläggning i Tyskland, för tillverkning av utrustning
för märkning och dokumenthantering. Anläggningen
har byggts utifrån marknadens tuaste norm för energi-
eektivitet, vilket innebär 60 procent lägre energiför-
brukning än traditionell produktion.
–Energieektiv produktion och säker arbetsmiljö är
centralt för oss, och dessutom extra viktigt då våra kun
-
der är globalt ledande med mycket höga krav på sina
leverantörer.
ÄVEN OM CALJANS samtliga fyra divisioner utvecklades
starkt 2022 har det funnits ett extra stort fokus på att
öka försäljningen inom Aftermarket. Då det ofta är
långa tider mellan investeringarna i ny utrustning är
det viktigt att skapa en tätare kontakt med kunderna
över hela investeringscykeln.
–I Lettland har vi investerat i en ny
anläggning för att accelerera utveck
-
lingen. Den ska användas till att utbilda
säljpersonal och tillverka produkter som
stärker vårt serviceerbjudande.
Det finns andra delar inom företaget
där tillväxtambitionerna är extra höga.
En sådan är automatiska lösningar för
hantering av lös last där Caljan ser en stor
potential, och en anledning till att öster
-
rikiska PHS Logistiktechnik förvärvades
under året. Förvärvet ger tillgång till inno-
vationen AutoUnloader, ett system för automatiserad
pakethantering som Caljan nu kan fortsätta utveckla och
rulla ut.
–Vi kommer bland annat att lansera AutoUnloader
i USA, en marknad som är prioriterad för oss och där vi
har kapacitet att växa genom den anläggning som stod
klar 2021. Några av våra största kunder är dessutom
amerikanska.
ATT HA HAFT LATOUR som ägare har varit viktigt för Caljan.
Utan det finansiella stödet hade företaget inte kunnat
genomföra de omfattande investeringarna i nya anlägg
-
ningar, vilket gett möjlighet att möta stora strategiska
kunders behov och den snabba efterfrågeökningen de
senaste åren.
–Det har gjort att vi kunnat ta marknadsandelar och
stärka vår ledande position inom automationsteknologi.
Nu ska vi ta nästa steg på vår tillväxtresa. Målet är att
fortsätta öka omsättningen med höga tal fram till 2025.
Eller rättare sagt, det är vår plan.
Aktuella
produktområden
Loading & Unloading
Document Handling
& Labelling
Integrated Systems
Aftermarket
CALJAN
44 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Caljan sedan år 2000
År inom koncernen: 3 år
Tidigare erfarenhet:
Bland annat olika ledande
befattningar inom Scanio Group,
inklusive 8 år som VD.
HENRIK OLESEN
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNING
OCH RESULTAT
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
2018 2019 2020 2021 2022
0 0
50
40
20
30
10
MEUR MEUR
Nettoomsättning Rörelseresultat
100
200
400
500
300
12 %
(17 %)
Andel av
koncernens
substansvärde
8 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
14 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
9 %
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 45
INDUSTRIRÖRELSEN
HÅLLBARA PRODUKTER
FÖR EN VÄXANDE KUNDBAS”
Hultafors Group fortsätter att ta marknadsandelar under utmanande
marknadsförhållanden. Nyckeln är en affärsnära organisation, starka
varumärken och en ledande position inom hållbarhet.
Martin Knobloch, VD Hultafors Group:
F
ördubblad omsättning på tre år,
en portfölj med ledande varu
-
märken och internationell
expansion. Hultafors Group
uppvisar en imponerande
utveckling, och det gångna året
var inget undantag.
–Våra bolag fortsatte att leverera, trots
stora utmaningar i vår omvärld med sti
-
gande kostnader, störningar i leverans-
kedjan och valutamotvind, säger Martin
Knobloch, VD för Hultafors Group.
Under året etablerades en ny organisa
-
tion för bättre skalbarhet och mer hållbar
tillväxt. Idag finns tre självständiga divi
-
sioner som driver sin aär med fokus på
lönsam tillväxt, såväl organisk som via
förvärv. Under året gjordes två förvärv.
–Båda inom Hardware, men på olika
kontinenter; svenska Telesteps och
amerikanska Martinez Tools, två starka
varumärken som tillför innovation och
kompletterar vårt erbjudande.
ATT VÄXA I NORDAMERIKA har hög prioritet. Hultafors
Group har byggt upp en ledande position inom hand
-
verktyg och skyddskläder först i Norden, sedan Europa
och har via förvärv börjat etablera en tydlig närvaro
i USA och Kanada.
–För några år sedan förvärvade vi Johnson Level &
Tool och CLC Work Gear och har steg för steg lärt oss
mer om marknaden, slutanvändarnas behov och sälj-
kanaler. Nu expanderar vi vår aär på den nordameri
-
kanska marknaden genom starka förvärv och ökad eta-
blering av våra europeiska varumärken.
I slutet av 2021 inleddes en lansering av
Snickers Workwear och Solid Gear,
två premiumvarumärken inom skydds-
utrustning.
–Synen på arbetskläder och skyddsskor
skiljer sig mellan Nordamerika och
Europa, men med det fantastiska mot
-
tagandet av våra produkter under 2022
är sannolikheten stor att kvalitet, kom-
fort och säkerhet blir viktiga ledord även
för amerikanska hantverkare på sikt.
ETT ANNAT LEDORD är hållbarhet, bland
annat med fokus på produktutvecklingen.
Med Fristads Green Collection och Wibe
Ladders gröna stegar erbjuder man kun
-
derna produkter som minimerar miljö-
avtrycket.
–Vi var först med miljövarudeklaratio
-
ner i klädbranschen och först med stegar
tillverkade av grönt aluminium. Det är
inte bara en markering utan även värde
-
skapande. Kunderna efterfrågar mer hållbara produkter
i allt större utsträckning, det skapar helt enkelt aärer.
Ett utmanande år har passerat, men nya utmaningar
kan komma. Kopplingen till byggsektorn ökar risken för
en svagare efterfrågan framöver. Samtidigt medför det
nya möjligheter för Hultafors Group, som trots de
senaste årens snabba expansion vill fortsätta sin fram
-
gångsrika tillväxtresa.
– Med god kontroll över vår egen verksamhet ger en
sämre konjunktur oss möjligheter att stärka våra
positioner i prioriterade segment.
Aktuella varumärken
Snickers Workwear
EripioWear
Fristads
Kansas
Leijona
Solid Gear
Toe Guard
Emma Safety Footwear
Hellberg Safety
Hultafors
Wibe Ladders
Telesteps
Scangrip
Johnson Level & Tool
Martinez Tool Company
CLC Work Gear
Kuny’s
HULTAFORS GROUP
46 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Hultafors Group
År inom koncernen: 2 år
Tidigare erfarenhet: Senast CEO
för BSH Home Appliances Northern
Europe inom Bosch Group, där han
haft en lång internationell karriär.
Innan dess på Siemens Group.
MARTIN KNOBLOCH
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNING
OCH RESULTAT
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
34 %
(36 %)
Andel av
koncernens
substansvärde
10 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
31 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
29 %
2018 2019 2020 2021 2022
0
8 000
4 000
16 000
12 000
0
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
400
1 600
800
1 200
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 47
INDUSTRIRÖRELSEN
Fredrik Meuller, VD Nord-Lock Group:
Med fyra världsledande teknologier och unik expertis fortsätter
Nord-Lock Group att växa organiskt på en global marknad med ett
stort behov av ökad säkerhet.
”EN DRIVKRAFT ATT GÖRA
VÄRLDEN SÄKRARE
D
en globala industrikonjunk-
turen fortsatte att utvecklas
väl under stora delar av 2022,
med god efterfrågan på Nord-
Lock Groups ledande erbju
-
dande inom skruvsäkring.
–Vi drar fördel av vårt starka fokus
på kvalitet och leveranssäkerhet, vilket
för många kunder varit en extra kritisk
faktor det senaste året, säger Fredrik
Meuller, VD för Nord-Lock Group.
En marknad med extra stora utmaningar var Kina.
Landet och framför allt storstaden Shanghai, där Nord-
Lock Group har sin verksamhet, var nedstängt under
långa perioder vilket begränsade aärsaktiviteten.
–Det påverkade både vår försäljning och lönsamhet.
Men efter att landet åter öppnat upp har vårt team
i Kina, med stöd av den övriga organisationen, på ett
imponerande sätt förnyat ett positivt momentum .
DET SÄTTER FOKUS på något centralt för Nord-Lock Group:
medarbetarnas kompetens. Företaget, med sina fyra
världsledande teknologier inom skruvsäkring, har byggt
upp gedigen expertis inom en rad områden. Under året
har man också inlett ett arbete för att stärka utveck
-
lingen av talanger.
–Vi har över 700 medarbetare på 25 platser runt om
i världen. Med utökade satsningar på talent manage-
ment och ett ökat fokus på utbildning ska vi få våra
talanger att kunna ta nästa steg i denna globala och
snabbt växande koncern.
En viktig framgångsfaktor är företags
-
kulturen. Nord-Lock Group har vuxit
organiskt under många år med en orga-
nisation samlad kring ett övergripande
syfte, att göra världen lite säkrare. Grun
-
den till allt finns i de innovativa produk-
terna. Under 2022 fyllde en av dem,
Nord-Locks låsbricka, 40 år.
–Det har firats i alla delar av vår organi
-
sation. Det finns en stolthet kring vårt
ursprung, och hur vi hela tiden jobbat för
att skapa ännu bättre lösningar för våra kunders projekt.
Att accelerera tillväxten genom innovation är priorite
-
rat även idag. Detta omfattar testning och utveckling
i samarbete med kunder såväl som lansering av nya ban-
brytande lösningar såsom Superbolt NXT. Dessutom
börjar några av bolagets smarta sensorlösningar bli allt
mer efterfrågade i stora kundprojekt.
–Allt handlar om att öka säkerheten, till exempel
genom att digitalisera övervakningen av kritiska kon
-
struktioner med hjälp av vår smarta sensorteknik Super-
bolt Load Sensing Flexnut.
ÄVEN OM MÅNGA indikatorer nu pekar mot en avmatt-
ning i industrikonjunkturen är det inget som bekymrar
Fredrik.
–Vår breda exponering dämpar riskerna, och vi har
bara skrapat på ytan av potentialen för vårt erbjudande.
Nu ska vi accelerera utvecklingen, bland annat genom
den nya, mer eektiva och kundfokuserade organisatio
-
nen vi sjösatte i början av 2023.
Varumärken
i portföljen:
Nord-Lock
Superbolt
Boltight
Expander
NORD-LOCK GROUP
48 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Nord-Lock Group
År inom koncernen: 5 år
Tidigare erfarenhet: Ledande
befattningar inom Trelleborg-
koncernen under 16 år, samt
flera år inom McKinsey & Company
och JP Morgan.
FREDRIK MEULLER
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNING
OCH RESULTAT
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
20 %
(11 %)
Andel av
koncernens
substansvärde
6 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
12 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
7 %
2018 2019 2020 2021 2022
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
0
600
400
200
100
300
500
0
3 000
1 500
2 000
500
1 000
2 500
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 49
INDUSTRIRÖRELSEN
M
ed pandemin ökade insik-
ten om betydelsen av bra
ventilation, och kriget
i Ukraina har lett till ökad
efterfrågan på lösningar
som minskar energiför
-
brukningen.
–Vi kan tillgodose båda dessa behov,
med lösningar i framkant. Ett resultat
av vår omfattande satsning på produkt-
utveckling de senaste åren, säger
Andreas Örje Wellstam, VD på Swegon.
Swegons system kopplar ihop och opti
-
merar ventilation och kyl-/värmeproduktion som kan
spara upp till 50 procent av energiförbrukningen. Under
2022 lanserades även Swegon INSIDE, en samling digi
-
tala tjänster som bidrar till att både optimera inomhus-
klimatet och förbättra driftnettot i en fastighet. Syste-
met bygger på utveckling av mjukvara från ett tidigare
förvärv.
–Att förvärva kompletterande verksamheter och tek
-
niker är en viktig strategi. Vi vill vara ledande i de seg-
ment och länder där vi är aktiva, och under året gjorde
vi ett antal förvärv som bidrar till denna utveckling.
MED ITALIENSKA SAMP stärker Swegon sin position inom
luftbehandling i södra Europa, och genom schweiziska
Barcol-Air etablerar Swegon en ledarposition inom kyl
-
tak i Europa. Förvärvet av ABC Ventilationsprodukter
bidrar i sin tur till att komplettera Swegons ledande
erbjudande inom ventilation i Norden.
–I december skrev vi även avtal om att förvärva
brittiska Dalair, som kompletterar och
breddar vårt utbud inom luftbehandling
i Storbritannien.
Swegon fortsätter även att ta tydliga
steg framåt i sitt hållbarhetsarbete.
Nya EPD:er har publicerats och arbetet
med att öka energieektiviteteten i den
egna tillverkningen har fortsatt. Under
året invigdes tre nya och energieektiva
fabriker som även erbjuder en mer hälso
-
sam arbetsmiljö.
–Dessutom har vi intensifierat vårt
arbete med mångfald och inkludering,
framför allt med målsättningen att öka andelen kvinnor
på alla nivåer i företaget.
Arbetet med att höja medvetenheten om ett bra inom
-
husklimat är fortsatt prioriterat. Swegon Air Academy
har utvecklats ytterligare för att öka kunskapen i alla led
om betydelsen av ett bra inomhusklimat. En annan sats
-
ning är plattformen healthyindoors.eu, där Swegon till-
sammans med Fagerhult, Camfil och Condair ger förslag
på enkla lösningar som förbättrar inomhusmiljön.
MED ETT VÄXANDE BEHOV av energieektiva inomhus-
klimatlösningar är tillväxtmöjligheterna goda, bland
annat när marknadens fokus i allt större grad förflyttas
från nybyggnation till renovering.
–De långsiktiga trenderna i vår bransch består och har
till och med förstärkts av de senaste årens utmaningar.
Vi gjorde ett starkt resultat 2022 och har en rekordstor
orderbok, men nu ser jag fram emot att släppa loss kraf
-
ten i vårt erbjudande ytterligare.
Andreas Örje Wellstam, VD Swegon:
Utmaningarna som har präglat världen de senaste åren
har satt ett extra stort fokus på Swegons erbjudande för
ett energieffektivt och hälsosamt inomhusklimat.
ETT UNIKT OCH
VIKTIGT ERBJUDANDE”
Aktuella affärsenheter:
Air Handling Units
Cooling & Heating
Room Units
Services
Residential
North America
UK & Ireland
SWEGON
50 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Swegon
År inom koncernen: 12 år, varav
2 år i Latours affärsutvecklings-
team samt därefter flera olika
ledande befattningar inom Swegon.
Tidigare erfarenhet: Drygt tio år
på Accenture Management
Consulting, främst i olika roller
inom strategi för ett flertal
branscher.
ANDREAS ÖRJE WELLSTAM
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNING
OCH RESULTAT
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
19 %
(16 %)
Andel av
koncernens
substansvärde
12 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
24 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
31 %
2018 2019 2020 2021 2022
0
1 500
7 500
9 000
6 000
4 500
3 000
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
0
300
150
600
450
900
750
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 51
INDUSTRIRÖRELSEN
E
fter att i slutet av 2021 etablerat
ett nytt aärsområde med Bem
-
siq har det för Björn Lenander
handlat om fullt fokus på värde
-
skapande i de övriga aärsenhe-
terna inom företaget. Ett arbete
som skett under ett extra utmanande år.
–Vi, precis som alla andra inom indu
-
strin, har fått hantera komponentbrist,
stigande energipriser och inflationstryck.
Jag kan glädja mig åt att vi har erfarna
ledare i bolagen som varit på tå och för
-
står vikten av att jobba proaktivt.
Det har bidragit till en fortsatt god
utveckling av såväl orderingång som försäljning i port
-
följen som helhet. Däremot har lönsamheten dämpats
av svårigheterna med att få fram komponenter till pro-
dukterna. I vissa fall har det medfört ett behov av att
göra om produktdesignen.
–Det har ökat kostnaderna för produktutvecklingen,
men viktigast för oss har varit att leverera till kund och
infria våra löften.
LATOUR INDUSTRIES BOLAG har upplevt en god efterfrå-
gan på sina marknader. De är huvudsakligen verksamma
inom industrin, som haft en fortsatt gynnsam utveck-
ling och än så länge inte påverkats av den svagare kon-
sumentsektorn.
–Men vi förbereder oss på att konsumentledets mins
-
kade köpkraft snart spiller över till våra branscher. Åter-
igen handlar det om att ha ledare på plats som vet vad
som behöver göras. Det kan bland annat
handla om tua beslut för att befästa
konkurrensförmågan.
Handlingskraften är även viktig när det
gäller oensiva satsningar, såsom utveck
-
ling av nya produkter, satsningar på nya
marknader och segment, och inte minst
förvärv. Aärsområdet genomförde tre
spännande förvärv under året. LSAB
stärkte sin position inom sågindustrin
i Finland genom förvärvet av Lahden
Teräteos, i Italien förvärvades Esse-Ti
som kompletterar VEGAs erbjudande av
elektronik och system till hissar, och så
etablerades en helt ny position inom industriautoma
-
tion genom förvärvet av svenska MAXAGV.
–Bolaget levererar självkörande truckar inklusive styr
-
systemet. Här ser vi möjligheter att bygga upp någonting
nytt, och i takt med att vi lär oss mer kan vi växa vidare
genom kompletterande förvärv.
Det är det som är Latour Industries uppgift. Att bygga
upp verksamheter som på sikt, precis som Bemsiq och
tidigare Nord-Lock Group, kan bli egna aärsområden
inom Latour. Vid slutet av året omsatte bolagen i port
-
följen, inräknat årets förvärv, drygt 4 Mdkr. Nu fortsät-
ter arbetet med att skapa värden, framför allt genom att
stärka lönsamheten.
–Det finns en del att göra i verksamheterna, inte minst
vad gäller förbättring av rörelsekapitalet. Vi vill kunna
frigöra mer resurser som kan investeras i tillväxtfräm
-
jande satsningar och i nya förvärv.
Björn Lenander, VD Latour Industries:
Ett erfaret ledarskap i bolagen har gjort det möjligt att
navigera rätt i en utmanande omvärld och därmed kunna
ta nästa steg i arbetet med att skapa lönsam tillväxt.
FULLT FOKUS PÅ
VÄRDESKAPANDET
Aktuella affärsenheter:
Aritco
Vimec
Vega
Esse-Ti
LSAB
MS Group
MAXAGV
Densiq
LATOUR INDUSTRIES
52 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Latour Industries
År inom koncernen: 8 år
Tidigare erfarenhet: 20 års
erfarenhet från verkställande
befattningar inom internationell
industriell B2B och medtech.
BJÖRN LENANDER
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNING
OCH RESULTAT
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
29 %
(26 %)
Andel av
koncernens
5 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
9 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
17 %
2018 2019 2020 2021 2022
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
0
200
500
300
100
0
5 000
3 000
1 000
2 000
4 000 400
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 53
INDUSTRIRÖRELSEN
Aktuella affärsenheter
Latour Industries
Densiq är en svensk helhetsleverantör
av avancerad tätningsteknik för pro
-
cessindustrin. Densiq tillhandahåller
kompletta lösningar baserat på tjäns
-
ter, produkter och teknisk konsultation
som möjliggör hög driftsäkerhet.
Bolagets kunder finns främst i Norden.
DENSIQ
MS Group har sitt huvudkontor i Göte-
borg. Företaget utvecklar, tillverkar
och säljer rörelsesystem och elek
-
triska drivaggregat till den globala
marknaden för elektriska och manu
-
ella rullstolar under varumärkena
REAC, AAT och Batec.
MS GROUP
Italienska Vimec utvecklar, tillverkar
och säljer stolhissar, plattformshissar
och trappklättrare för bättre tillgäng
-
lighet i privata hem och publika mil-
jöer. Har egen försäljnings- och instal-
lationsverksamhet i Italien, i övriga
länder sker det via lokala partners.
VIMEC
VEGA är en ledande italiensk designer
och tillverkare av användargränssnitt
och elektroniska system för hissar.
Vega har produktion och produkt-
utveckling i Italien. Kunderna finns
främst i Europa, men produkterna
säljs över hela världen.
VEGA
MAXAGV är en ledande leverantör av
system med mobila robotar och mjuk
-
vara för godshantering. Företaget är
från Göteborg och har de senaste 30
åren installerat tusentals mobila robo
-
tar världen över i ett stort antal bran-
scher och användningsområden.
MAXAGV
Esse-Ti är en ledande italiensk tillver-
kare av alarmsystem för hissar.
Bolaget utvecklar, tillverkar och säljer
hisstelefoner, gateways och brand-
kommunikationssystem till hissopera-
törer, specialiserade distributörer och
hisstillverkare.
ESSE-TI
LSAB utvecklar, tillverkar och säljer
tjänster och verktygslösningar relate
-
rade till spånavverkande processer
inom främst trä- och metallsektorn.
Primär marknad är Europa. LSAB har
egen verksamhet i Skandinavien och
Baltikum.
LSAB
Svenska Aritco utvecklar, tillverkar
och säljer plattformshissar för privata,
kommersiella och publika applikatio
-
ner världen över. Försäljning, installa-
tion och service sker via ett globalt
partnernätverk. Aritcos kunder finns
främst i Europa och Asien.
ARITCO
54 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Svenska Aritco utvecklar, tillverkar och säljer
bland annat villahissar som kan designas
i olika storlekar och tillval och därmed kunna
skräddarsys för bostäder världen över.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 55
INDUSTRIRÖRELSEN
VIKTIGA INVESTERINGAR
Latour Future Solutions
D
et relativt nyetablerade investeringsområdet
Latour Future Solutions, under ledning av
Pelle Mattison, fortsätter att utvecklas och
växa. Under 2022 har nya investeringar
genomförts, befintliga bolag har expanderat,
nätverk har etablerats mellan bolagen och
samverkan med andra Latourbolag har förstärkts i syfte
att få stöd och kompetens för nästa utvecklingsfas.
–Dessutom lär vi oss själva alltmer om bolag, bran
-
scher, tekniker och trender som vi tar med oss för att
leta nya spännande investeringar och därmed kunna
bidra till att accelerera den hållbara omställningen
i samhället.
VID ÅRSSKIFTET FANNS sex bolag i portföljen efter att
tre investeringar genomförts under 2022. SenseNode
erbjuder lösningar för energieektivisering inom alla
typer av industrier, Qoitech har utvecklat teknik för ener
-
gioptimering av produkter som drivs av batterier och Ano-
lytech har utvecklat ett eektivt och cirkulärt system för
tillverkning av ett naturligt desinfektionsmedel.
–Samtliga bolag adresserar något av våra priorite-
rade investeringsområden, i detta fall hållbara energi-
system, elektrifiering av industrin samt lösningar för
hållbar vattentillgång.
Anolytechs biobaserade system AnoDes är baserat
på naturens egna desinfektionsmedel hypoklorsyra.
Genom att tillsätta detta i vatten som används i exem -
pelvis livsmedelsproduktion, hos lantbruk och inom
sjukvården, förhindras spridning av virus och
bakterier.
–Tillsammans med Aqua Robur Technologies och
Swedish Hydro Solutions har vi nu ett kluster av vatten
-
bolag. Hållbar vattentillgång blir en alltmer kritisk fak-
tor i världen.
SAMTLIGA SEX BOLAG i portföljen är svenska men har
en internationell och växande kundbas. Qoitech, som
är en avknoppning från Sony Mobile i Lund, säljer sin
produkt över hela världen, och till flera Latourbolag.
Att redan ha etablerat en kommersiell och lönsam
verksamhet är ett av Latour Future Solutions investe-
ringskriterier.
–Det är då Latours kunskap kommer till störst nytta,
att bidra till att stärka försäljning, produktutveckling
och tillverkning för att ta nästa steg internationellt.
Alla bolagen kan bli riktigt stora på sikt. Det ska vi hjälpa
till med. Samtidigt bidrar vi till att accelerera viktiga
trender för en hållbar utveckling av samhället, vilket
känns väldigt bra.
Position: VD Latour
Future Solutions
År inom koncernen: 2 år
Tidigare erfarenhet: VD
på Moment Group samt
på Stampen Media Group.
PELLE MATTISSON
”Samtliga av våra bolag
adresserar något av
våra prioriterade
investeringsområden.
56 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Aktuella affärsenheter
Latour Future Solutions
Aqua Robur Technologies designar
och tillverkar IoT-utrustning, sensorer,
energy-harvesting produkter och
mjukvara för vattenindustrin. Lös
-
ningen ger möjlighet att digitalisera
vattennät genom att samla data från
alla typer av vattenledningar.
AQUA ROBUR TECHNOLOGIES
Swedish Hydro Solutions erbjuder
hållbara lösningar för vattenrening via
mobila och stationära reningssystem
för läns- och dagvatten, processvat
-
ten och sanering av förorenade om-
råden. Bolaget grundades 2015 och
har kontor i Alingsås och Stockholm.
SWEDISH HYDRO SOLUTIONS
Qoitech, en spin-out från Sony Mobile,
erbjuder lösningar för energioptime
-
ring av produkter som drivs av batte-
rier och olika energy-harvesting tek-
nologier. Försäljningen sker på global
basis via digitala kanaler och kun
-
derna återfinns i ett sextiotal länder.
QOITEC
Gaia BioMaterials utvecklar och tillver-
kar nedbrytbart biomaterial från förny-
elsebara källor för att ersätta fossilt
baserad plast. Bolaget är med sitt
patenterade biomaterial BioDoloMer®
med och förändrar plastindustrin, Inga
mikroplaster bildas vid nedbrytning.
GAIA BIOMATERIALS
Anolytech har utvecklat ett cirkulärt
system för att tillverka effektiv desin
-
fektion, AnoDes, baserat på naturens
egna desinfektionsmedel hypoklor
-
syra, som naturligt ingår i immunsys-
temet. Kunderna finns inom bland
annat livsmedelsindustrin.
ANOLYTECH
Sensnode har utvecklat en komplett
IoT-lösning med tillhörande SaaS-
plattform för energieffektivisering
inom alla typer av industrier. Erbjudan
-
det omfattar även automatiska rap-
porter och larmfunktioner, Kunderna
finns över hela världen.
SENSNODE
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 57
INDUSTRIRÖRELSEN
58 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
INDUSTRIRÖRELSEN
Nya Lindbackaskolan i Lindesbergs
kommun har fått extra stort fokus
på platser för möten och fysisk
aktivitet. Bakom utformningen av
skolan och utemiljön står Swecos
arkitekter och landskapsarkitekter.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 59
INDUSTRIRÖRELSEN
Troax har utvecklat och tillverkat
innovativa nätpanelslösningar av
stål sedan 1955, och är idag en
världsledande leverantör av
områdesskydd för maskinskydd,
lager- och industriväggar.
60 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
PORTFÖLJBOLAGEN
Viktiga händelser 2022
Marknadsvärdet i börsportföljen uppgick vid årets slut till 64,2 (98,4) Mdr kr.
Totalavkastningen i börsportföljen uppgick till –34,6 procent, att jämföras med –22,8 procent för SIXRX.
Utdelningarna från börsportföljens bolag våren 2023 väntas uppgå till 1439 (1345) Mkr.
Det sammanlagda resultatet från aktieförvaltningen 2022 uppgick till 1551 (2391) Mkr.
Latour deltog i Securitas nyemission med sin prorataandel om drygt 1 Mdr kr.
Portföljbolagen
Alimak Group
64
ASSA ABLOY
65
CTEK
66
Fagerhult
67
HMS Networks
68
Nederman
69
Securitas
70
Sweco
71
TOMRA
72
Troax
73
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 61
PORTFÖLJBOLAGEN
LATOURS BÖRSPORTFÖLJ består av tio bolag
där Latour är huvudägare eller en av huvud-
ägarna och där röstandelen uppgår till
minst 10 procent. Oavsett ägarandel tilläm-
pas ett tydligt arbetssätt för styrelsearbetet,
där Latour ofta har rollen som ordförande.
Latour verkar som en tydlig huvudägare
som bi drar till satsningar för en hållbar
tillväxt och lönsamhet i bolagen.
Under året har börsen gått ner som en
reaktion på den geopolitiska oron och det
försämrade ekonomiska klimatet vilket
också drabbat Latours innehav. Den börs-
noterade portföljen minskade med 34,6 pro-
cent vilket kan jämföras med indexet SIXRX
som minskade med 22,8 procent. Latours
innehav har redovisat en i allmänhet positiv
och för vissa bolag väldigt bra utveckling,
men i några fall med en dämpad orderingång.
FÖRVÄRVSAKTIVITETEN I BÖRSBOLAGEN var
hög med flera större förvärv. Bland annat
tillträdde Securitas sitt förvärv av Stanley
Security i juli, bolagets största förvärv
någonsin, och Alimak Group förvärvade
franska Tractel under ärde kvartalet, som
stärker Alimaks globala position betydligt.
Förvärven finansieras till viss del genom
nyemissioner där Latour som ansvarsfull
ägare deltar fullt ut.
Det sammanlagda resultatet från aktie-
förvaltningen 2022 uppgick till 1551
(2391)
Mkr. Huvuddelen av resultatet
kommer från portföljbolagens utdelningar.
Utdelningarna från börsportföljens bolag
våren 2023 väntas uppgå till 1439
(1345)Mkr, enligt förslagen från respek-
tive styr else. Det innebär en ökning med
7 procent för jämförbar portfölj.
Totalavkastningen, som inkluderar kursutveckling och utdelning, för respektive
portföljbolag jämfört med jämförelseindex, SIXRX 2022.
Värdeförändring i börsportföljen (Mdr kr). I dessa siffror ingår ej utdelning men inkluderar
förvärvade och avyttrade aktier.
* Avser förvärv av 22 704 342 Securitas-aktier i samband med en företrädesemission.
Nederman
%
–80
0
–70
10
–10
–20
–30
–40
–50
–60
Fagerhult
HMS
CTEK
Alimak
Sweco
Troax
Securitas
ASSA ABLOY
TOMRA
SIXRX –22,8 %
Börsportföljen –34,6 %
TOTALAVKASTNING FÖR
PORTFÖLJBOLAGEN 2022
VÄRDEFÖRÄNDRING
I BÖRSPORTFÖLJEN 2022
TOMRA
Alimak
HMS
CTEK
ASSA ABLOY
Nederman
Securitas
Troax
Fagerhult
Sweco
55
70
80
85
90
95
100
105
75
65
60
Mdr kr
2021-12-31
2022-12-31
98,4
1,04*
64,2
–0,48
–0,57
–0,64
–1,7
–2,6
–5,1
–5,6
–6,9
–9,3
–34,2
Mdr kr
–2,5
Förvärvat avyttrat
35%
BÖRSPORTFÖLJENS
TOTALAVKASTNING UNDER 2022
Aktiv och ansvarsfull huvudägare
i tio börsnoterade bolag
62 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
PORTFÖLJBOLAGEN
BÖRSPORTFÖLJEN
Aktie
1)
Antal Marknadsvärde
2)
Mkr Börskurs
2)
kr Anskaffn. värde Mkr Utdelning
Mkr Röstandel
3)
% Kapitalandel
4)
%
Alimak Group 16 016 809 1 195 75 2 134 53 30,0 29,6
ASSA ABLOY
5)
105 495 729 23 599 224 1 697 443 29,5 9,5
CTEK 15 280 810 627 41 1 054 0 30,6 30,6
Fagerhult 84 708 480 3 426 40 1 899 110 48,1 47,8
HMS Networks 12 109 288 4 112 340 250 36 26,0 25,9
Nederman 10 538 487 1 817 172 306 37 30,0 30,0
Securitas
5)
62 436 942 5 430 87 2 125 175 29,6 10,9
Sweco
5)
97 867 440 9 772 100 479
6)
240 21,2 26,9
TO MR A
7)
62 420 000 10 926 166 (NOK) 1 605 195 21,1 21,1
Troax 18 060 000 3 298 183 397 57 30,2 30,1
TOTALT 64 202 11 947 1 345
1)
Samtliga innehav redovisas som intresseföretag i balansräkningen.
2)
Som börskurs används senaste betalkurs.
3)
standel beräknad efter avdrag för återköpta aktier.
4)
Kapitalandel beräknad på totalt antal utgivna aktier.
5)
På grund av begränsad handel av A-aktier i Sweco och att ASSA ABLOY och Securitas A-aktier är onoterade, har de åsatts samma börskurs som bolagets B-aktier.
I de fall innehavet besr av både A- och B-aktier redovisas de i tabellen som enhet.
6)
I koncernen är anskaffningsvärdet på B-aktierna, genom utnyttjande av köpoption, 34 Mkr högre än i moderbolaget.
7)
Börskursen vid utgången av rapportperioden var 166,0 NOK, vilken har räknats om till SEK enligt bokslutsdagens kurs.
NETTOFÖRÄNDRINGAR I LATOURS BÖRSPORTFÖLJ 2022
Aktie
Antal
2022-01-01 Köp Försäljning
Antal
2022-12-31
Securitas 39 732 600 22 704 342 62 436 942
BÖRSPORTFÖLJENS VÄRDEFÖRDELNING ANDEL MOTTAGNA UTDELNINGAR
Alimak Group 2 %
TOMRA 17 %
HMS Networks 6 %
Nederman 3 %
Troax 5 %
Fagerhult 5 %
Securitas 8 %
Sweco 15 %
CTEK 1 %
ASSA ABLOY 37 %
Alimak Group 4 %Troax 4 %
Fagerhult 8 %
Sweco 18 %
TOMRA 14 %
Securitas 13 %
Nederman 3 % HMS Networks 3 %
ASSA ABLOY 33 %
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 63
PORTFÖLJBOLAGEN
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 29,6 30,0
Alantra EQMC Asset Management 12,1 12,3
NN Group N.V 10,0 10,2
Peder Pråhl 6,3 6,4
Första AP-fonden 4,8 4,9
Övriga aktieägare 35,8 36,3
Återköpta aktier 1,4
SUMMA 100,0 100,0
NYCKELTAL ALIMAK GROUP
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 4 512 3 728
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 616 483
Rörelsemargina l
1)
(%) 13,7 13,0
Resultat per aktie (kr) 7,04 5,68
Utdelning per aktie
2)
(kr) 3,65 3,30
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 4 040 6 196
1)
Justerad EBITA
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
Styrelsens ordförande: Johan Hjertonsson
VD och koncernchef: Ole Kristian Jødahl
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Johan Hjertonsson
alimakgroup.com
Alimak Group
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING ALIMAK-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0 0
2 000
6 000
4 000
8 000
10 000
800
1 000
200
400
600
2018 2019 2020
Alimak Group OMX Stockholm PI
2021
50
90
130
170
210
250
2022
ALIMAK GROUP ÄR en global leverantör av
vertikala transportlösningar för profes
-
sionellt bruk med närvaro i över 100
länder. Koncernen utvecklar, tillverkar,
säljer och utför service på hissar och
arbetsplattformar under varumärkena
Alimak, Tractel, CoxGomyl, Manntech,
Avanti och Scanclimber. Alimak Group
grundades 1948 i Skellefteå och har idag
3100 anställda globalt.
I en utmanande makromiljö levere
-
rade Alimak Group under 2022 god
organisk tillväxt och ökad lönsamhet.
Tractel förvärvades, ett transformativt
förvärv som bidrar till att stärka kon
-
cernens globala position.
Alimak Group är en global leverantör av vertikala transport-
lösningar för professionellt bruk.
1 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
50%
(50 %)
64 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
PORTFÖLJBOLAGEN
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 9,5 29,5
Capital Group 4,0 2,7
Swedbank Robur Funds 3,7 2,5
Vanguard 3,2 2,2
Melker Schörling AB 3,1 10,9
Övriga aktieägare 76,4 52,2
Återköpta aktier 0,2
SUMMA 100,0 100,0
NYCKELTAL ASSA ABLOY
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 120 793 95 007
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 18 532 14 181
Rörelsemarginal
1)
(%) 15,3 14,9
Resultat per aktie (kr) 11,97 9,81
Utdelning per aktie
2)
(kr) 4,80 4,20
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 248 883 307 294
1)
EBIT
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
ASSA ABLOY HJÄLPER varje dag miljarder
människor att uppleva en öppnare
värld genom innovationer som ger
trygga, säkra och bekväma lösningar för
såväl fysisk som digital access. Koncern-
en är världsledande inom accesslös-
ningar med produkter och tjänster som
lås, dörrar, portar och entréautomatik.
I en utmanande omvärld levererade
ASSA ABLOY en stark organisk försälj
-
ningstillväxt, högre rörelsemarginal
och 21 förvärv. Förvärvsprocessen av
HHI fortsatte med åtgärder för att
möta kraven från amerikanska konkur
-
rensmyndigheten. Förvärvet förväntas
stängas under andra kvartalet 2023.
Styrelsens ordförande: Lars Renström
VD och koncernchef: Nico Delvaux
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Carl Douglas, Lena Olving, Johan Hjertonsson
assaabloy.com
ASSA ABLOY
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING ASSA ABLOY-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0 0
16 000
20 000
4 000
12 000
40 000
80 000
160 000
200 000
120 000
8 000
ASSA ABLOY är världsledande inom accesslösningar.
23 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
44 %
20192018
Assa Abloy
2020 2021 2022
OMX Stockholm PI
150
200
250
300
350
(50 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 65
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Hans Stråberg
VD och koncernchef: Ola Carlsson (TF)
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Björn Lenander
ctek.se
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 30,6 30,6
Fjärde AP-Fonden 9,8 9,8
Skirner AB 6,0 6,0
AMF Tjänstepension AB 4,5 4,5
AMF Aktiefond småbolag 4,0 4,0
Övriga aktieägare 45,1 45,1
Återköpta aktier
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING CTEK-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
SEK SEK
400
800
2 000
1 200
200
0 0
1 600
40
80
120
160
CTEK OMX Stockholm PI
2021 2022
20
70
120
170
220
NYCKELTAL CTEK
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 950 922
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 79 151
Rörelsemarginal
1)
(%) 8,3 16,3
Resultat per aktie (kr) 0,05 0,10
Utdelning per aktie
2)
(kr) 0 0
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 2 049 9 962
1)
Justerad EBITA
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
CTEK
CTEK UTVECKLAR PRODUKTER för fordons-
branschen, från 12V- & 24V-laddare till
laddningslösningar för elfordon. Pro
-
dukterna säljs via globala distributörer
och återförsäljare, till fler än 50 av värl
-
dens ledande fordonstillverkare samt
genom laddningsoperatörer, fastighets
-
ägare och andra organisationer för att
ge tillgång till el-laddningsinfrastruktur.
Minskad privatkonsumtion och en
svagare byggkonjunktur gav tillsam
-
mans med ökade utvecklingskostnader
en dämpad finansiell utveckling för
CTEK under 2022. För att stärka lön
-
samheten har ett kostnadsbesparings-
program annonserats.
CTEK från Vikmanshyttan i Dalarna är internationellt ledande
inom batteriladdningslösningar, huvudsakligen för fordon.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
29 %
1 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(29 %)
66 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
PORTFÖLJBOLAGEN
Fagerhult
FAGERHULT DESIGNAR OCH tillverkar inno-
vativa och energieektiva belysnings-
lösningar för professionella miljöer i fyra
aärsområden – Collection, Premium,
Professional och Infrastructure. Verk
-
samheten bedrivs lokalt via flera bolag
med starka varumärken. Försäljning
sker även via agenter och distributörer,
vilket ger tillgång till över 40 marknader.
Med bas i starka megatrender och
den snabbt växande marknaden för
renovering och uppgradering levere
-
rade koncernen nya rekord för order-
ingång, nettoomsättning och rörelse-
resultat under 2022. Dessutom ökade
bolagets investeringar i innovation.
Fagerhult är ett av Europas ledande belysningsföretag
med dotterbolag i sammanlagt 28 länder.
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 47,8 48,0
AP-Fonder 8,1 8,2
Nordea fonder 4,4 4,4
BNP Parisbas SEC Service 4,1 4,2
Lannebo fonder 3,9 4,0
Övriga aktieägare 31,0 31,3
Återköpta aktier 0,6 -
SUMMA 100,0 100,0
Styrelsens ordförande: Jan Svensson
VD och koncernchef: Bodil Sonesson
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Eric Douglas, Jan Svensson
fagerhultgroup.com
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING FAGERHULT-AKTIEN
20192018
Fagerhult
2020 2021 2022
OMX Stockholm PI
20
40
60
80
120
100
160
140
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
3 000
12 000
6 000
0
300
900
1 200
9 000
600
NYCKELTAL FAGERHULT
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 8 270 7 088
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 833 706
Rörelsemarginal
1)
(%) 10,1 10,0
Resultat per aktie (kr) 3,27 2,64
Utdelning per aktie
2)
(kr) 1,60 1,30
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 7 167 10 791
1)
EBIT
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
50%
3 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(50 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 67
PORTFÖLJBOLAGEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
300
900
600
0
4 000
2 000
6 000
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 25,9 26,0
Staffan Dahlstm med bolag 13,0 13,1
AMF Fonder 8,1 8,2
SEB Fonder 7,6 7,7
Första AP-fonden 5,0 5,0
Övriga aktieägare 39,9 40,1
Återköpta aktier 0,5 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING HMS-AKTIEN
20192018
HMS Networks
2020 2021 2022
OMX Stockholm PI
50
150
250
350
650
550
450
NYCKELTAL HMS
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 2 506 1 972
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 653 446
Rörelsemarginal
1)
(%) 26,0 22,6
Resultat per aktie (kr) 10,89 7,61
Utdelning per aktie
2)
(kr) 4,00 3,00
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 15 900 26 125
1)
EBIT
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
HMS NETWORKS FÖRSÄLJNING sker till över
90 procent utanför Sverige, till cirka
60 länder. Huvudkontoret finns i Halm-
stad och kontor finns i 17 länder. Bola-
get marknadsför industriella kommu-
nikationslösningar under varumärkena
Anybus®, Ewon®, Ixxat® och Intesis®.
Produkterna får industriella enheter
som robotar, motorer, och sensorer att
kommunicera med sin omgivning.
Bolaget utvecklades fortsatt starkt
under 2022. Nettoomsättningen ökade
med 27 procent och rörelsemarginalen
steg till 26,0 procent (22,6). Australiska
Global M2M förvärvades samt reste
-
rande andel i nederländska Procentec.
HMS Networks
HMS Networks är en världsledande leverantör av mjuk- och hårdvara
för industriell ICT (Information & Communication Technology).
Styrelsens ordförande: Charlotte Brogren
VD och koncernchef: Staffan Dahlström
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Anders Mörck
hms.se
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
50%
4 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(33 %)
68 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
PORTFÖLJBOLAGEN
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 30,0 30,0
Neudi Kapital AB 10,0 10,0
IF Skadeförsäkring 9,9 9,9
Fjärde AP-Fonden 6,2 6,2
Swedbank Robur Småbolagsfond Sverige 5,5 5,5
Övriga aktieägare 38,2 38,2
Återköpta aktier 0,2 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING NEDERMAN-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
100
200
300
400
600
0
1 000
2 000
3 000
4 000
6 000
5005 000
Nederman OMX Stockholm PI
20192018 2020 2021 2022
50
100
150
200
250
NYCKELTAL NEDERMAN
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 5 179 4 042
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 489 431
Rörelsemargina l
1)
(%) 9,4 10,7
Resultat per aktie (kr) 9,4 8,7
Utdelning per aktie
2)
(kr) 3,75 3,50
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 6 059 7 662
1)
Justerad EBIT
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
Styrelsens ordförande: Johan Menckel
VD och koncernchef: Sven Kristensson
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Johan Menckel
nederman.se
NEDERMANS LÖSNINGAR skyddar männi-
skor, miljö och produktion från skadliga
eekter av industriella processer.
Erbjudandet omfattar enskilda produk
-
ter, kompletta framtidssäkra IIoT-lös-
ningar, projektering, installation, drift-
sättning och service. Försäljning sker
till över 50 marknader via egen säljorg-
anisation, agenter eller återförsäljare.
Nederman utvecklades positivt även
under 2022. Omsättningen passerade
5 miljarder kronor, orderboken nådde en
ny rekordnivå och lönsamhet och kassa-
flöde låg kvar på en bra nivå trots många
marknadsutmaningar. Under året gjor
-
des tre förvärv, varav ett större i USA.
Nederman
Nederman är ett världsledande miljöteknikbolag som utvecklar
produkter och system för avancerad luftrening.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
50%
2 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(40 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 69
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Jan Svensson
VD och koncernchef: Magnus Ahlqvist
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Jan Svensson, Johan Menckel
securitas.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 10,9 29,6
Macquarie Investment Management Limited 4,7 3,3
Melker Schörling AB 4,5 10,9
M&G Investment Management 3,2 2,3
Handelsbanken Funds 3,1 2,2
Övriga aktieägare 73,6 51,7
Återköpta aktier 0,1 0,0
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING SECURITAS-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
3 000
6 000
12 000
9 000
0
15 000
0
150 000
30 000
60 000
120 000
90 000
Securitas OMX Stockholm PI
20192018 2020 2021 2022
50
100
150
200
250
NYCKELTAL SECURITAS
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 133 237 107 700
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 8 033 5 978
Rörelsemarginal
1)
(%) 6,0 5,6
Resultat per aktie (kr) 10,77 10,41
Utdelning per aktie
2)
(kr) 3,45 4,40
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 49 862 64 736
1)
EBIT
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
Securitas
SECURITAS ÄR VÄRLDENS näst största
leverantör av säkerhetstjänster, med
verksamhet på 45 marknader och ett
erbjudande som sträcker sig från
bevakning till teknisk säkerhet. Till
-
sammans med sina över 300000 med-
arbetare skapar bolaget hållbart värde
för kunderna genom att skydda det som
är viktigast för dem – deras medarbe
-
tare och tillgångar.
Securitas redovisade solid tillväxt,
högre lönsamhet och ett starkt kassa
-
flöde 2022. Förvärvet av STANLEY
Security slutfördes och ger koncernen
en unik position inom teknik och säker
-
hetslösningar.
Securitas är en världsledande partner inom intelligenta
kerhetslösningar.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
38 %
5 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(38 %)
70 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Johan Nordström
VD och koncernchef: Åsa Bergman
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Johan Hjertonsson
swecogroup.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Fam Nordström, bolag och familj 13,9 34,1
Investment AB Latour 26,9 21,2
Stiftelsen för teknisk vetenskaplig forskning
till minne av J. Gust. Rochert 1,7 9,4
SEB Funds 5,6 3,2
NN Group N.V 5,3 3,0
Övriga aktieägare 45,1 28,1
Återköpta aktier 1,6 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING SWECO-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
10 000
5 000
15 000
30 000
20 000
0
1 000
3 000
1 500
2 000
500
25 000
2 500
Sweco OMX Stockholm PI
20192018 2020 2021 2022
50
70
90
110
130
150
170
190
NYCKELTAL SWECO
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (Mkr) 24 296 21 792
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 2 225 2 070
Rörelsemarginal
1)
(%) 9,2 9,5
Resultat per aktie (kr) 4,61 4,18
Utdelning per aktie
2)
(kr) 2,70 2,45
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 36 271 61 825
1)
Justerad EBITA
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
SWECO ÄR EUROPAS ledande arkitektur
och ingenjörskonsultföretag. Tillsam
-
mans med sina kunder utvecklar Swe-
cos 20000 arkitekter, ingenjörer och
andra specialister lösningar för att han
-
tera urbaniseringen, ta vara på digitali-
seringens möjligheter och göra fram-
tidens samhällen mer hållbara.
Swecos diversifierade och decentrali
-
serade aärsmodell stod stark under ett
år med många omvärldsutmaningar,
och bolaget levererade god organisk
tillväxt, ett starkt kassaflöde och ett
nytt rekord för EBITA. Swecos starka
finansiella ställning möjliggör förvärv,
och under 2022 förvärvades tolv bolag.
Sweco
Sweco planerar och utformar framtidens hållbara
samhällen och sder.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
33 %
10 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(50 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 71
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Johan Hjertonsson
VD och koncernchef: Tove Andersen
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Johan Hjertonsson
tomra.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 21,1 21,1
Folketrygdfondet 6,8 6,8
The Bank of New York Mellon 4,6 4,6
Danske Bank A/S 4,3 4,3
State Street Bank and Trust Comp 2,5 2,5
Övriga aktieägare 60,5 60,6
Återköpta aktier 0,2 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING TOMRA-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
MNOK MNOK
2 400
0
600
1 200
1 800
6 000
24 000
12 000
0
18 000
TOMRA OMX Stockholm PI
20192018 2020 2021 2022
50
100
150
250
200
300
350
NYCKELTAL TOMRA
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (MNOK) 12 188 10 909
Rörelseresultat
1)
(MNOK) 1 625 1 769
Rörelsemarginal
1)
(%) 13,3 16,2
Resultat per aktie
2)
(NOK) 3,48 3,70
Utdelning per aktie
2) 3)
(NOK) 1,80 1,65
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 51 819 95 672
1)
EBITA
2)
Jämförelseår omräknat med hänsyn till den aktiesplit 1:2
som genomfördes 2022
3)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
TOMRA
TOMRA GRUNDADES 1972 i Norge och har
idag sammanlagt över 100000 instal
-
lationer i över 80 länder världen över
och cirka 5000 medarbetare. Bolagets
produkter och service erbjuds genom
tre aärsområden: TOMRA Collection,
TOMRA Recycling och TOMRA Food.
Starka megatrender och ökad miljö
-
medvetenhet fortsätter driva efterfrå-
gan på TOMRAs lösningar för ökad
resursproduktivitet. Under 2022 ökade
nettoomsättningen och orderingången
till nya rekordnivåer. Lönsamheten
dämpades däremot något av den sti
-
gande kostnadsinflationen.
TOMRA är världsledande inom teknik för sortering
och återvinning för optimal resursproduktivitet.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
40 %
11 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(40 %)
72 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Anders Mörck
VD och koncernchef: Thomas Widstrand
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Anders Mörck
troax.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2022
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 30,1 30,2
Thomas Widstrand 5,8 5,8
State Street Bank and Trust 4,0 4,0
Svolder AB 3,4 3,4
SEB Sv småbolag chans/risk 3,1 3,2
Övriga aktieägare 53,3 53,4
Återköpta aktier 0,2 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING TROAX-AKTIEN
2018 2019 2020 2021 2022
Nettoomsättning Rörelseresultat
MEURMEUR
0 0
120
240
600
360
36
90
54
18
72480
20192018 2020 2021
Troax OMX Stockholm PI
0
300
400
500
2022
100
200
NYCKELTAL TROAX
Helår
2022
Helår
2021
Nettoomsättning (MEUR) 284 252
Rörelseresultat
1)
(MEUR) 51,1 53,4
Rörelsemarginal
1)
(%) 18,0 21,2
Resultat per aktie (EUR) 0,61 0,66
Utdelning per aktie
2)
(EUR) 0,32 0,30
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 10 956 27 810
1)
EBITA
2)
Utdelning 2022 är föreslagen utdelning
TROAX MISSION är att utveckla hållbara,
högkvalitativa och innovativa säker
-
hetslösningar som skyddar människor,
egendom och processer. Sedan starten
1955 har Troax utvecklats till en fram
-
gångsrik börsnoterad internationell
koncern med cirka 1100 medarbetare
och lokal representation i 45 länder.
Efter den kraftfulla återhämtningen
2021 utvecklades verksamheten något
lugnare under 2022, bland annat påver
-
kat av ökad marknadsosäkerhet. Faktu-
reringen och kassaflödet stärktes
medan lönsamheten och orderin
-
gången minskade något. Två förvärv
genomfördes under året.
Troax
Troax är en världsledande leverantör av områdesskydd
för inomhusanvändning.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
40 %
3 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(40 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 73
PORTFÖLJBOLAGEN
Swegon drivs av en
viktig målsättning:
att möjliggöra för
människor att ha en
hälsosam, behaglig
och säker inomhus
-
miljö så att de kan
prestera – i dag
och i morgon.
74 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
ÅRSREDOVISNING
Styrelsen och verksllande direkren för Investment aktiebolaget
Latour (publ) får härmed avge följande årsredovisning och koncern-
redovisning för 2022.
Förvaltningsberättelse
76
Koncernens resultaträkning
79
Koncernens balansräkning
80
Koncernens kassaflödesanalys
82
Förändring i koncernens eget kapital
83
Förändring av räntebärande nettoskuld
83
Moderbolagets resultaträkning
84
Moderbolagets balansräkning
85
Moderbolagets kassaflödesanalys
86
Förändring i moderbolagets eget kapital
86
Noter till de finansiella rapporterna
87
Förslag till vinstdisposition
115
Revisionsberättelse
116
Årsredovisning
2022
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 75
ÅRSREDOVISNING
Förvaltningsberättelse
Koncernen
INVESTMENT AB LATOUR är ett blandat investmentbolag. Latours
investeringar består i huvudsak av en helägd industrirörelse
indelad i sex aärsområden och av en börsportfölj som består indelad i sex affärsområden och av en börsportfölj som består
av tio innehav där Latour är huvudägare eller en av huvud-
ägarna. Börsportföljen hade den 31 december 2022 ett mark
-
nadsvärde på 64 Mdr kr. Utöver ovanstående två verksam-
hetsgrenar har Latour ett investeringsområde som är inriktat
på hållbarhetsfokuserade tillväxtbolag, Latour Future Solu
-
tions, samt en mindre portfölj av delägda innehav.
Koncerngemensam verksamhet bedrivs i Latours dotter-
bolag Nordiska Industri AB och Latour-Gruppen AB. I dotter-
bolaget Karpalunds Ångbryggeri AB bedrivs handel med
aktier och andra värdepapper och i dotterbolaget Latour
Förvaltning AB bedrivs förvaltning av värdepapper.
FÖRÄNDRINGAR I INDUSTRIRÖRELSEN
Latours ambition är att industrirörelsen ska växa med minst
10 pro cent årligen sett över en konjunkturcykel, genom en
kombination av organisk tillväxt och förvärv. Ambitionen är
att äga stabila och hållbara industriföretag med egna produk
-
ter och med goda förutsättningar att internationaliseras.
I aärsområdena genomfördes elva förvärv under 2022
som sammanlagt tillför nära 1400 Mkr i omsättning, varav
cirka 622 Mkr ingår i nettoomsättningen 2022.
Aärsområdet Bemsiq genomförde två förvärv under året.
Den 7 februari tecknade S+S Regeltechnik GmbH, inom
Bemsiq, avtal om förvärv av 100 procent av aktierna i Consens
GmbH, vilket slutfördes under samma månad. Consens har 13
anställda och en årsomsättning om cirka 2 MEUR med en lön
-
samhetsnivå väl över Latours finansiella mål. Bolaget tillver-
kar växlare, sensorer, komponenter och testteknologi för luft-
fuktighet, temperatur och luftkvalité. Den 27 december
förvärvade Bemsiq 100 procent av aktierna i DENT
Instruments Inc. Bolaget designar, tillverkar, levererar och
säljer produkter och tillbehör till mätarindustrin. Produk
-
terna möjliggör energibesparing samt datainsamling inom
industrier som kraftenergi, solenergi, kontor och byggnader,
telekommunikation och laddbara fordon. Årsomsättningen
uppgår till cirka 15 MUSD med en vinstnivå långt över
Latours finansiella mål.
Aärsområdet Caljan genomförde ett förvärv under året.
Den 18 mars förvärvade Caljan 100 procent av aktierna i öster-
rikiska PHS Logistiktechnik GmbH. PHS har utvecklat Rapid
Unloader, ett system för automatisk avlastning av paket för
logistikföretag. Företaget grundades 2017 och har tre anställda.
Aärsområdet Hultafors Group genomförde två förvärv
under året. Den 1 februari förvärvade Hultafors Group 100
procent av aktierna i svenska Telesteps AB. Bolaget tillverkar
teleskopiska stegar för professionella användare. Årsomsätt
-
ningen uppgår till cirka 70 miljoner SEK med en lönsamhet
i nivå med Hultafors Groups övriga verksamhet. Den
4 oktober förvärvade Hultafors Group 100 procent av aktierna
i Martinez Tool Company, baserat i Kalifornien, USA.
Martinez Tool tillverkar ”Made in the USA” premiumverktyg
för den professionella hantverkaren. Bolaget omsätter
omkring 6 MUSD med tvåsirig tillväxt och med en lönsam
-
het över Hultafors Groups övriga verksamhet.
Aärsområdet Latour Industries genomförde tre förvärv
under året. Den 9 februari förvärvade Latour Industries 100
procent av aktierna i italienska Esse-Ti S.r.l. Bolaget är en
ledande tillverkare av alarmsystem för hissar. Esse-Ti har
33 anställda och omsätter drygt 10 MEUR. Den 1 september
förvärvade Latour Industries 100 procent av aktierna i svenska
MAXAGV. Bolaget har 67 anställda och är en ledande leverantör
av system med mobila robotar och mjukvara för godshantering.
Nettoomsättningen uppgår till cirka 180 Mkr. Den 1 november
förvärvade LSAB Group, inom Latour Industries, 100 procent av
aktierna i finska Lahden Teräteos Oy (LTT). Bolaget tillverkar
kundanpassade verktyg för hyvel- och profilfräsning, samt
leverantör av sågklingor mot sågindustrin. LTT har 23 anställda
och en årsomsättning på drygt 2 MEUR.
Aärsområdet Swegon genomförde tre förvärv under året.
Den 3 juni förvärvade Swegon 100 procent av aktierna
i schweiziska Barcol-Air, en ledande leverantör av kyltaks-
system. Bolaget grundades 1979 och har 90 anställda. Årsom-
sättningen uppgår till drygt 50 MEUR. Den 22 augusti
förvärvade Swegon 100 procent av aktierna i svenska ABC
Ventilationsprodukter. Bolaget kompletterar Swegons befint
-
liga produktportfölj genom att bredda produktutbudet till att
även inkludera takhuvar, ventilationsgaller, spjäll och brand
-
skyddsprodukter. ABC Ventilationsprodukter har 90
anställda med en nettoförsäljning som uppgår till drygt
150 Mkr. Den 11 november förvärvade Swegon 100 procent av
aktierna i italienska Samp S.p.A. Bolaget är en tillverkare av
modulaggregat och ett av de ledande varumärkena i Italien
när det gäller luftbehandlingsaggregat. Samp har 90 anställda
och en nettoomsättningen på drygt 20 MEUR.
Därutöver tecknade Swegon den 12 december avtal om för
-
värv av 100 procent av aktierna i Dalair Ltd, vilket slutfördes
i januari 2023. Bolaget gör modulaggregat och är en ledande
tillverkare och ett erkänt varumärke på marknaden i Storbri
-
tannien. Dalair har 150 anställda med en nettoomsättning på
cirka 18 MGBP.
Ytterligare upplysning beträande köp av företag finns i not 45.
FÖRÄNDRINGAR I BÖRSPORTFÖLJEN
Latour deltog i Securitas nyemission under oktober med sin
prorataandel om drygt 1 miljard kronor och förvärvade
22 704 341 aktier i bolaget.
FÖRÄNDRINGAR I LATOUR FUTURE SOLUTIONS
SAMT I ÖVRIGA INNEHAV
Latour Future Solutions har genomfört tre investeringar
under året. Samtliga har skett genom riktade nyemissioner
där Latour Future Solutions gått in som minoritetsägare
i bolagen SenseNode, Anolytech och Qoitech. SenseNode har
utvecklat en komplett IoT-lösning med tillhörande SaaS-
plattform för energieektivisering inom alla typer av indu
-
strier och erbjuder bland annat energiövervakning, energi-
optimering och energieektivisering. Anolytech har
76 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
utvecklat ett cirkulärt system för att tillverka eektiv des-
infektion, AnoDes, baserat på naturens egna desinfektions
-
medel hypoklorsyra, som naturligt ingår i immunsystemet
hos människor och djur. Qoitech erbjuder lösningar för
energioptimering av produkter som drivs av batterier och
olika energy harvestingteknologier.
I januari slutförde Latour-Gruppen AB avyttringen av sina
aktier i Neuer Fenster + Türen GmbH (”Neuer”).
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
I januari 2023 slutfördes förvärvet av Dalair Ltd. Den 6 febru
-
ari 2023 beslutade styrelsen att revidera de finansiella målen.
Rörelsemarginalmålet är ändrat till 15 procent över en kon
-
junkturcykel från tidigare 10 procent och avkastningsmålet
på operativt kapital förtydligas till minst 15 procent. Den 17
februari 2023 godkände Finansinspektionen ett uppdaterat
grundprospekt för befintligt MTN-program. I mars 2023
genomförs företrädesemissioner i de börsnoterade innehaven
Alimak Group och CTEK. Latour kommer att delta med sin
prorataandel med cirka 740 Mkr respektive 108 Mkr.
RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 4833
(4985) Mkr. Efter skatt uppgick resultatet till 4168 (4381) Mkr,
vilket motsvarar 6,51 (6,85) kronor per aktie. Resultatet har
påverkats negativt av en redovisningsmässig omvärdering av
innehav i intresseföretag med –1 557 (–282) Mkr. Koncernens
kassabehållning och likvida placeringar uppgick till 1710 (1516)
Mkr. Räntebärande skulder exklusive pensionsskuld och leas-
ingskuld utgjorde 12244 (9866) Mkr. Koncernens netto-
låneskuld uppgick till 12532 (9513) Mkr. Nettolåneskuld, exklu
-
sive leasingskuld, uppgick till 11067 (8443) Mkr. Soliditeten var
80 (88) procent räknat på redovisat eget kapital i förhållande till
balansomslutningen, inklusive dolda övervärden i intresseföre
-
tagen. För ytterligare information, se tioårsöversikten sidan 133.
INVESTERINGAR
Under perioden har i materiella anläggningstillgångar, exklu
-
sive leasing, investerats 377 (835) Mkr. Härav avser 312 (417)
Mkr maskiner och 65 (418) Mkr byggnader. Av årets investe
-
ringar avser 69 (467) Mkr anläggningstillgångar i nyförvär-
vade bolag.
Moderbolaget
MODERBOLAGETS RESULTAT
Moderbolagets resultat efter finansiella poster uppgick till 2146
(1823) Mkr. Moderbolagets soliditet uppgick till 57 (57) procent.
LATOURAKTIEN
Antalet utestående aktier uppgick, efter avdrag för återköpta
aktier, den 31 december 2022 till 639325100. Under 2022 för
-
föll options programmet från 2018 och netto såldes 102300
återköpta aktier genom lösen av köpoptioner. Resterande optio
-
ner från optionsprogrammet 2018 löstes in till marknadsmäs-
sigt värde. Under september genomförde Latour återköp av
egna aktier var efter Latour totalt innehar 514900 B-aktier.
Antalet utställda köpoptioner till ledande befattningshavare
uppgick den 31 dec ember 2022 till 2489700 stycken, vilket
motsvarar rätten att förvärva lika många aktier. Härav ställdes
675500 köpoptioner ut under året enligt mandat från års-
stämman 2022. Under december omvandlades 29400 A-aktier
till B-aktier. Härefter är fördelningen av utgivna aktier
47600448 A-aktier och 592239552 B-aktier. Övriga upplys
-
ningar gällande aktien finns på sidorna 34 och 35 samt i not 35.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen var 8375 (7684), varav
i utlandet 6107 (5651). Uppgift om löner och ersättningar
samt fördelning av antalet anställda lämnas i not 10.
VALUTAEXPONERING
Dotterbolagens försäljning och inköp i utländska valutor
balanseras genom koncernens gemensamma finans funktion.
På balansdagen fanns terminssäkrade för säljningar upp-
gående till 796 Mkr. Terminssäkrade valutaköp uppgick till
485 Mkr, härutöver sker valutasäkring genom valutaklausuler
vid större importaärer. Med undantag av nettoförsäljning
i NOK, GBP och EUR samt nettoköp av USD råder relativt god
balans mellan köp och försäljning av utländska valutor.
Se vidare not 34.
RISKER I INDUSTRIRÖRELSEN
I egenskap av ägare till en diversifierad industrirörelse och till
en börsportfölj som är fördelad på tio innehav, uppnår Latour
med automatik en god riskspridning för verksamheten. Kon
-
cernens kunder finns inom ett flertal branscher, med en viss
övervikt för byggnads industrin. Inom byggnadsindustrin är
försäljningen väl fördelad mellan nybyggnation och den så
kallade ROT-sektorn. Vidare är det en bra geografisk sprid
-
ning och en relativt jämn fördelning mellan kommersiella
lokaler, oentliga lokaler och bostäder. Styrelsen bedömer
och utvärderar årligen Latours riskexponering, inklusive håll
-
barhetsrelaterade risker och möjligheter, genom en struktu-
rerad riskanalys. Läs mer om riskhantering i Bolagsstyrnings-
rapporten på sidan 123–124 samt 131.
FINANSIELLA RISKER
En beskrivning av finansiella instrument och riskhantering
finns i not 34.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Några transaktioner med närstående som väsentligen
verkat koncernens resultat och ställning finns inte utöver
lämnad utdelning.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen i Latour består av nio ordinarie ledamöter inklusive
verkställande direktören. Inga suppleanter finns. Samtliga leda
-
möter är valda för ett år. Med undantag av verkställande direktö-
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 77
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ren innehar ingen ledamot något operativt uppdrag i koncernen.
Sekreterare i styrelsen är koncernens CFO. Vid årsstämman 2022
valdes Olle Nordström till styrelsens ordförande.
Styrelsens ledamöter representerar sammanlagt 79 procent
av bolagets röstandel och 75 procent av dess kapitalandel. De
anställda utövar sin representation i dotterbolaget Latour-
Gruppen AB, som är moderbolag till de helägda bolagen inom
industrirörelsen. De är därför inte representerade i
investmentbolagets styrelse.
Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning som reglerar
styrelsens sammanträden, ärenden som ska tas upp vid dessa
sammanträden, arbetsfördelning mellan styrelsen och verk
-
ställande direktören samt vissa övriga frågor. I instruktion till
verkställande direktören regleras dennes arbetsuppgifter och
rapporteringsskyldighet gentemot styrelsen.
Styrelsen har hittills under verksamhetsperioden haft fyra
ordinarie möten utöver det konstituerande mötet och tre extra
styrelsemöten. En av styrelsens ledamöter har varit förhindrad
att närvara vid ett tillfälle, i övrigt har styrelsen varit fulltalig.
Vid två möten har bolagets revisor deltagit och lämnat
redo görelse för iakttagelser vid den granskning som gjorts.
Bland de frågor som behandlats i styrelsen finns stra-
tegiska förändringar i börsportföljen, förvärv och försälj-
ning av dotter bolag, bolagets strategiarbete och risk-
exponering, budgetar och prognos för dotterbolagen, samt
ekonomisk uppföljning och utfall av hållbarhetsarbetet
i verksam heten.
Genom ordförandens försorg har styrelsen utvärderat sitt ar -
bete och samtliga ledamöter har härvid lämnat sina syn punkter.
Bolagsstyrningsrapport återfinns på sid. 121–124 och 126.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Vid 2022 års årsstämma antogs följande riktlinjer: Ersätt-
ning till verkställande direktör och övriga ledande befatt-
nings havare utgörs av grundlön, rörlig ersättning och
pension. Med andra ledande befattningshavare avses andra
ledande befattningshavare som ingår i moderbolagets
ledningsgrupp samt aärsområdeschefer. Den rörliga er-
sättningen baseras på uppnådda mål och kan uppgå till
0–100 procent av grund lönen. För att främja långsiktighet
ska styrelsen, utöver den årliga rörliga ersättningen, också
kunna besluta om ersättningar som är kopplade till aärs-
områdenas långsiktiga värdeutveckling över en period som
omfattar tre år maximerat till en tredjedel av grundlönen
per år under treårsperioden.
Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande för
verkställande direktör eller andra ledande befattningshavare
som ingår i moderbolagets ledningsgrupp. För aärsområdes
-
chefer kan rörlig ersättning endast vara pensionsgrundande
i den mån som följer av tvingande kollektivavtalsbestämmel-
ser. Pensionspremierna för avgiftsbestämd pension ska uppgå
till högst 35 procent av grundlönen.
Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade riktlin
-
jerna, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
Styrelsen har vidare rätt att bevilja att ersättning till
bolags ledningen ska kunna kompletteras med aktierelaterade
incitamentsprogram, exempelvis köpoptionsprogram, under
för utsättning att dessa gynnar det långsiktiga engagemanget
för verk samheten och förutsatt att de ges ut på marknads-
mässiga villkor.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Hållbarhetsfrågor har alltid haft en central plats inom Latour
och om detta redovisas i Latours lagstadgade hållbarhetsrap
-
port på sidorna 18–31 samt på sid 128–130. Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten återfinns på
sidan 120.
MILJÖVERKAN
Latourkoncernens helägda företag bedriver tillståndspliktig
och anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken.
Verksam heten i Sverige är tillståndspliktig i ett av koncernens
dotterbolag och anmälningspliktig i åtta av dotterbolagen. De
tillstånds- och anmälningspliktiga bolagen finns inom verk
-
samheter för produktion inom verkstadsindustri. Miljö-
påverkan sker genom utsläpp till luft och till kommunala
reningsanläggningar.
Samtliga berörda bolag innehar erfor derliga tillstånd och
har efterlevt gällande krav för sin verksamhet.
RYSSLANDS INVASION AV UKRAINA
Rysslands invasion av Ukraina har påverkat Latours verksam
-
heter under året, men i ringa omfattning. En mindre rysk
verksamhet har avvecklats och vid utgången av året ingår inga
ryska bolag i koncernen. Försäljning till kunder i Ryssland har
motsvarat mindre än 0,2 procent av koncernens totala omsätt
-
ning och fortsatt försäljning har stoppats. Nedskrivna ryska
kundfordringar uppgår till 9 Mkr. Koncernen har en fabriks
-
verksamhet i Ukraina, vilken med medarbetarnas säkerhet
som högsta prioritet har varit i fortsatt drift under hela året.
FÖRSLAG TILL UTDELNING OCH VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår årsstämman att besluta om en höjd ordina
-
rie utdelning till 3,70 (3,30) kr per aktie, vilket i absoluta tal
motsvarar en utdelning om 2366 Mkr. Styrelsens förslag till
vinstdisposition redovisas i sin helhet på sida 115.
UTSIKTER FÖR ÅR 2023
Under 2022 har utmaningarna kring varuförsörjningsbrist
och störningar i globala logistikkedjor förbättrats vilket med
-
fört en positiv faktureringsutveckling. Dessutom har den
underliggande efterfrågan hållt i sig och orderboken är på
rekordnivå när vi går in i 2023. Samtidigt har vi ett pågående
krig i Europa och en generell kostnadsinflation att möta, vil
-
ket kan påverka efterfrågan och våra marginaler negativt på
kort sikt. Förutsättningarna ser dock bra ut för att verksam
-
heterna långsiktigt ska fortsätta växa lönsamt och att vi ska
flytta fram våra positioner ytterligare, men någon prognos för
2023 lämnas inte.
Styrelsens arbete forts
78 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Koncernens resultaträkning
Mkr
Not
2022
2021
Nettoomsättning
4–6
22 611
18 567
14 137
11 479
Bruttoresultat
8 474
7 088
Försäljningskostnader
3 229
2 807
Administrationskostnader
1 653
1 327
Forsknings- och utvecklingskostnader
563
476
Övriga rörelseintäkter
13
338
190
Övriga rörelsekostnader
13
12 1
11 2
Rörelseresultat
7–12
3 246
2 556
Resultat från andelar i intresseföretag
14
1 551
2 379
Resultat från aktieförvaltningen
15
0
12
Förvaltningskostnader hänförliga till börsportföljen
30
28
Resultat före finansiella poster
4 767
4 919
Finansiella intäkter
16
223
186
Finansiella kostnader
17
15 7
120
Resultat efter finansiella poster
4 833
4 985
Skatter
18
665
604
Årets resultat
4 168
4 381
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
4 162
4 377
Innehav utan bestämmande inflytande
6
4
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
35
Före utspädning
6 ,5 1 kr
6, 85 kr
Efter utspädning
6,4 9 kr
6, 82 kr
Rapport över totalresultat
Mkr
2022
2021
Årets resultat
4 168
4 381
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser
37
44
8
44
8
Poster som senare kan återras i resultaträkningen (netto efter skatt)
Omräkningsdifferenser
1 208
418
Årets förändring av verkligt värdereserv
0
0
Årets förändring av säkringsreserver
18 8
58
Andel av intresseföretags övriga totalresultat
3 334
2 3 9
4 354
121
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
39
4 398
129
Årets totalresultat
8 566
4 510
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
8 560
4 506
Innehav utan bestämmande inflytande
6
4
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 79
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
Koncernens balansräkning
Mkr
Not
2022
2021
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
19
14 824
12 595
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader
20
2 118
1 925
Mark och markanläggningar
21
87
111
Maskiner
22
62 2
545
Inventarier
23
427
392
Pågående nyanläggningar och förskott
24
120
47
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag
26
26 795
22 184
Andra långfristiga värdepappersinnehav
27
68
54
Uppskjuten skattefordran
39
52 3
4 54
Andra långfristiga fordringar
28
46
31
45 630
38 338
Omsättningstillgångar
Varulager m m
29
Råvaror och förnödenheter
1 719
1 269
Varor under tillverkning
398
453
Färdiga varor och handelsvaror
3 100
2 012
Pågående arbete
27
19
Förskott till leverantörer
39
43
Börsaktier, handel
30
0
0
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
31
4 573
3 511
Aktuell skattefordran
216
141
Derivatinstrument
32
7
130
Övriga kortfristiga fordringar
367
24 6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
370
259
Likvida medel
33
1 710
1 516
12 526
9 599
Summa tillgångar
58 156
47 937
80 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Koncernens balansräkning
Mkr
Not
2022
2021
EGET KAPITAL
Kapital och reserver som kan hänföras till moderbolagets aktieägare
35
Aktiekapital
133
133
Återköpta egna aktier
12 1
16 4
Reserver
1 375
357
Balanserade vinstmedel
36 582
31 227
37 969
31 553
Innehav utan bestämmande inflytande
55
13 3
Summa eget kapital
38 024
31 686
SKULDER
Långfristiga skulder
Pensionsförpliktelser
37
19 6
227
Uppskjuten skatteskuld
39
6 52
535
Övriga avsättningar
40
192
190
Leasingskulder
12
1 208
846
Räntebärande skulder
38
7 528
9 429
9 776
11 227
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit
41
151
114
Skulder till kreditinstitut
34
4 866
24 0
Förskott från kunder
898
810
Leverantörsskulder
34
1 7 74
1 568
Aktuell skatteskuld
311
222
Övriga avsättningar
40
28
14
Derivatinstrument
32
79
1
Leasingskulder
12
258
2 24
Övriga skulder
392
455
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
42
1 599
1 376
10 356
5 024
Summa skulder
20 132
16 251
Summa eget kapital och skulder
58 156
47 937
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 81
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Koncernens kassaflödesanalys
Mkr
Not
2022
2021
Rörelseresultat
3 246
2 556
Avskrivningar
593
573
Realisationsresultat
38
4
Övriga justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
2
0
Betalad skatt
558
442
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet
3 241
2 691
Förändring av rörelsekapitalet
Varulager
996
1 121
Kundfordringar
591
7 1 4
Kortfristiga fordringar
7 2
15
Kortfristiga rörelseskulder
11
941
1 648
909
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 593
1 782
Investeringar
Förvärv av dotterföretag
45
1 580
2 289
Försäljning av dotterföretag
100
0
Förvärv av anläggningstillgångar
440
306
Försäljning av anläggningstillgångar
328
24
Kassaflöde från investeringar
1 592
2 571
Aktieförvaltningen
Erhållen utdelning
1 345
1 029
Förvaltningskostnader m m
34
19
Förvärv av börsaktier m m
29
103
Förvärv av aktier i intresseföretag
1 100
1 098
Försäljning av börsaktier
15
105
Försäljning av aktier i intressebolag
129
0
Kassaflöde från aktieförvaltningen
326
86
Kassaflöde efter investeringar och aktieförvaltningen
327
875
Finansiella betalningar
Erhållen ränta
6
2
Betald ränta
95
111
Nettoförändring låneskuld
36
1 959
417
Lämnad utdelning
2 110
1 918
Nyttjande av köpoptioner
9 4
42
Utställda köpoptioner
15
22
Återköp av egna aktier
43
81
Kassaflöde från finansiella betalningar
276
1 711
Förändring av likvida medel
51
-2 586
Likvida medel vid årets början
1 516
4 033
Kursdifferens i likvida medel
143
69
Likvida medel vid årets slut
33
1 710
1 516
82 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Förändring i koncernens eget kapital
Förändring av koncernens räntebärande nettoskuld
Mkr 2021-12-31
Förändring av lik
-
vida medel
Förändring
av lån
Andra
förändringar 2022-12-31
Fordringar 23 14 37
Swap 111 –170 –59
Likvida medel 1 516 –7 201 1 710
Pensionsförpliktelser –228 32 –196
Leasingskuld långfristig –846 –362 –1 208
Långfristiga skulder –9 428 589 1 311 –7 528
Utnyttjad checkkredit –114 –37 –151
Leasingskuld kortfristig –224 –34 –258
Kortfristiga skulder
–323 –2 856 –1 700 –4 879
Räntebärande nettoskuld
9 513 7 2 304 708 12 532
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Innehav utan
bestäm
-
Aktie-ÅterköptaBalanserademande
Not
kapital
egna aktier
Reserver
vinstmedel
inflytande
Totalt
Ingående eget kapital 2021-01-01
35
133
83
1
29 018
81
29 148
Summa totalresultat
358
4 147
5
4 510
Förändring av innehav utan bestämmande inflytande
47
47
Utställda köpoptioner
22
22
Nyttjande av köpoptioner
102
42
60
Återköpta egna aktier
18 3
18 3
Utdelningar
1 918
1 918
Utgående balans 2021-12-31
133
-1 6 4
3 57
31 227
133
31 686
Ingående balans 2022-01-01
35
133
-16 4
357
31 227
133
31 686
Summa totalresultat
1 018
7 54 4
4
8 566
Förändring av innehav utan bestämmande inflytande
82
82
Utställda köpoptioner
15
15
Nyttjande av köpoptioner
144
94
50
Återköpta egna aktier
101
101
Utdelningar
2 110
2 110
Utgående eget kapital 2022-12-31
133
121
1 375
36 582
55
38 024
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 83
FÖRÄNDRING I KONCERNENS EGET KAPITAL
Moderbolagets resultaträkning
Mkr Not 2022 2021
Resultat från andelar i koncernföretag – utdelning 1 057 970
Resultat från andelar i intresseföretag 14 1 145 871
Resultat från aktieförvaltningen - -
Förvaltningskostnader –24 –22
Resultat före finansiella poster 2 178 1 819
Ränteintäkter 82 41
Räntekostnader –114 –37
Resultat efter finansiella poster 2 146 1 823
Skatter 18 - -
Årets resultat 2 146 1 823
Rapport över totalresultat för moderbolaget
Mkr Not 2022 2021
Årets resultat 2 146 1 823
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återras till resultaträkningen
Årets förändring av verkligt värdereserv - -
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 0 0
Årets totalresultat 2 146 1 823
84 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Moderbolagets balansräkning
Mkr Not 2022 2021
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterföretag 25 3 746 3 746
Andelar i intresseföretag 26 10 406 9 694
Fordran på koncernföretag 7 000 7 300
21 152 20 740
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordran på koncernföretag - 75
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24 21
Likvida medel - 390
24 486
Summa tillgångar 21 175 21 226
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 35
Bundet eget kapital
Aktiekapital 133 133
Andra fonder 96 96
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 9 777 10 100
Årets resultat 2 146 1 823
12 152 12 152
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 7 050 9 050
Övriga räntefria skulder - -
7 050 9 050
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag 196 -
Skulder till kreditinstitut 1 700 -
Derivatinstrument 59 -
Förutbetalda intäkter och upplupna kostnader 18 24
1 973 24
Summa eget kapital och skulder 21 175 21 226
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 85
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Moderbolagets kassafdesanalys
Förändring i moderbolagets eget kapital
Mkr Not 2022 2021
Kortfristiga rörelsefordringar 1 –1
Kortfristiga rörelseskulder –1 –6
Kassaflöde från den löpande verksamheten 0 7
Aktieförvaltningen
Erhållen utdelning 1 145 871
Förvaltningskostnader m m –25 –22
Förvärv av börsaktier m m –712 –1 054
Kassaflöde från aktieförvaltningen 408 205
Kassaflöde efter investeringar och aktieförvaltningen 408 212
Finansiella betalningar
Erhållen ränta 66 41
Betald ränta –46 –37
Nyupplåning 271 941
Erhållen utdelning från dotterföretag 1 057 970
Lämnad utdelning –2 110 –1 918
Nyttjande av köpoptioner –94 –42
Utställda köpoptioner 15 22
Återköp av egna aktier 43 –81
Kassaflöde från finansiella betalningar 798 104
Förändring av likvida medel 390 316
Likvida medel vid årets början 390 706
Likvida medel vid årets slut 0 390
Andra fonder
Mkr Not Aktiekapital Reservfond
Fond för
verkligt
värde
Balanserad
vinst Totalt
Ingående eget kapital 2021-01-01
36 133 96 0 12 119 12 348
Summa totalresultat 1 823 1 823
Lämnad utdelning –1 918 –1 918
Återköp av egna aktier –81 –81
Nyttjande av köpoptioner –42 –42
Utställda köpoptioner 22 22
Utgående balans 2021-12-31 36 133 96 0 11 923 12 152
Summa totalresultat 2 146 2 146
Lämnad utdelning –2 110 –2 110
Återköp av egna aktier 43 43
Nyttjande av köpoptioner –94 –94
Utställda köpoptioner 15 15
Utgående balans 2022-12-31 133 96 0 11 923 12 152
86 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
Noter till de finansiella rapporterna
(Belopp i Mkr om inget annat anges)
NOT 1
Allmän information
Investment AB Latour (publ), org.nr 556026-3237, är ett blandat invest-
mentbolag med en helägd industrirörelse och en börsportfölj som består
av tio betydande innehav. Moderbolaget är ett publikt aktiebolag med säte
i Göteborg, Sverige. Huvudkontorets adress är J A Wettergrens gata 7,
Box 336, 401 25 Göteborg. Moderbolaget är noterat på listan för stora bolag
på Nasdaq OMX Stockholm.
Styrelsen och verkställande direktören har godkänt denna koncern-
redovisning den 20 mars 2023 för oentliggörande. Årsredovisningen och redovisning den 20 mars 2023 för offentliggörande. Årsredovisningen och
koncernredovisningen kommer att föreläggas årsstämman den 10 maj 2023
för fastställande.
NOT 2
Redovisningsprinciper
Förutsättningar vid upprättande av koncernens finansiella rapporter
Koncernredovisningen för Investment AB Latour har upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av Inter-
national Accounting Standard Board (ISAB) samt tolkningsuttalanden från
International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC IC)
som har godkänts av EU. Vidare har Årsredovisningslagen (ÅRL) och RFR 1
Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaningsKoncernredovisningen har upprättats enligt anskaffningsvärde metoden
förutom vad beträar omvärderingar av finansiella till beträffar omvärderingar av finansiella till gångar som kan säljas
samt finansiella tillgångar och skulder (inklusive derivatinstrument) värde-
rade till verkligt värde via resultaträkningen.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver användning
av en del viktiga redovisningsmässiga uppskattningar. Vidare krävs att led-
ningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av företagets redovisnings-
principer. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är
komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i not 48.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovis-
ningsprinciper”. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets
och koncernens principer föranleds av begränsningar i möjligheten att
tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL och Tryggandelagen samt
i vissa fall av skatteskäl.
Nya och ändrade redovisningsprinciper
Nya och ändrade standarder som för första gången är obligatoriska för det
räken skapsår som började 1 januari 2022.
De nya standarder och tolkningar som var obligatoriska från 1 januari 2022
har inte haft en väsentlig påverkan på Investment AB Latours finansiella
resultat eller ställning.
Nya standarder, ändringar och tolkningar av befintliga standarder som ännu
inte har trätt i kraft och som inte har tillämpats i förtid.
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapsår som
börjar efter 31 december 2022 och har inte tillämpats vid upprättandet av
denna finansiella rapport. Dessa nya standarder och tolkningar väntas inte
ha en väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter på innevarande
eller kommande perioder och inte heller på framtida transaktioner.
Koncernredovisning
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande infly-
tande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har
rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att
påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget.
Förvärv av bolag redovisas enligt förvärvsmetoden. Denna metod inne -
r att eget kapital, inklusive kapitaldel i de obeskattade reserver som fanns
i dotterbolaget vid förvärvstillfället, elimineras i sin helhet. Följaktligen
ingår endast resultat uppkomna efter förvärvstidpunkten i koncernens egna
kapital.
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde
på överlåtna tillgångar, skulder och de aktier som emitterats av koncernen.
I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som
är en följd av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Om det kon-
cernmässiga anskaningsvärdet för aktierna öcernmässiga anskaffningsvärdet för aktierna överstiger det i förvärvsanaly-
sen upptagna värdet av bolagets netto tillgångar, redovisas skillnaden som
koncern mässig goodwill. Om anskaningskostnaden understiger verkligt mässig goodwill. Om anskaffningskostnaden understiger verkligt
värde för det förvärvade dotterföretagets nettotillgångar och eventualför-
pliktelser, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen. Förvärvs-
relaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis
till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv avgör koncernen om
alla innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redo-
visas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel av det för-
värvade företagets netto tillgångar.
Under året förvärvade bolag inkluderas i koncernredovisningen med
belopp avseende tiden efter förvärvet. Resultat från under året sålda bolag
har inkluderats i koncernens resultat räkning för tiden fram till tidpunkten
för avyttringen.
Latours utländska koncernföretags tillgångar och skulder omräknas till
balansdagens kurs. Samtliga poster i resultaträkningen omräknas till årets
genomsnittskurs. Omräkningsdierenser förs direkt till koncernens egetgenomsnittskurs. Omräkningsdifferenser förs direkt till koncernens eget
kapital.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader på
transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Vinster och förluster som
resulterar från koncerninterna transaktioner och som är redovisade i till-
gångar elimineras också .
Intresseföretag
Intresseföretag är alla de företag där koncernen har ett betydande men inte
bestämmande inflytande, vilket i regel gäller för aktieinnehav som omfattar
mellan 20 procent och 50 procent av rösterna.
Latour äger aktier i AB Fagerhult motsvarande 48 procent av rösterna.
Ledningen har gjort bedömningen att man inte har bestämmande inflytande
över Fagerhult och att innehavet därmed behandlas som intresseföretag.
Ställningstagandet baseras på följande faktorer:
Även om Latour har ett betydande ägarintresse så föreligger det ett antal
andra stora aktie ägare där de tre största förutom Latour har cirka 21 pro-
cent, varav två av dessa aktieägare också är representerade i valbered-
ningen. Fagerhults styrelse bedrivs som en professionell styrelse med en
majoritet av ledamöter som inte har anknytning till Latour. Fagerhult drivs
som ett helt självständigt företag och inte som ett integrerat företag. Bola-
gens ledningsfunktioner är helt separerade från varandra och det finns över
huvud taget inte något utbyte eller andra praktiska förhållanden som anty-
der att Fagerhults företagsledning rapporterar till Latour.
Innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Denna
metod innebär att det i koncernen bokförda värdet på aktierna i intresse-
företagen motsvaras av koncernens andel i intresseföretagens egna kapital
samt eventuella restvärden på koncernmässiga över- och undervärden.
I koncernens resultaträkning redovisas som ”Andelar i intresseföretagens
resultat” koncernens andel i intresseföretagens resultat efter skatt justerat
för eventuella avskrivningar på eller upplösningar av förvärvade över-
respektive undervärden.
När koncernen inte längre har ett bestämmande eller betydande infly-
tande, omvärderas varje kvarvarande innehav till verkligt värde och änd-
ringen i redovisat värde redovisas i resultat räkningen. Det verkliga värdet
används som det första redovisade värdet och utgör grund för den fortsatta
redovisningen av det kvarvarande innehavet som intresseföretag, joint ven-
ture eller finansiell tillgång. Alla belopp avseende den avyttrade enheten
som tidigare redovisats i övrigt totalresultat, redovisas som om koncernen
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 87
NOTER
direkt hade avyttrat de hän förliga tillgångarna eller skulderna. Detta kan
medföra att belopp som tidigare redovisats i övrigt totalresultat omklassi-
ficeras till resultatet.
Om ägarandelen i ett intresseföretag minskar men ett betydande in-
flytande ändå kvarstår, omklassificeras, i de fall det är relevant, bara en
proportionell andel av de belopp som tidigare redovisats i övrigt total-
resultat till resultatet .
Intäkter
Intäkterna i den ordinarie verksamheten består av försäljning av varor eller
tjänster. Serviceintäkter definieras som fakturerade aärs. Serviceintäkter definieras som fakturerade affärsaktiviteter som
inte inkluderar fysiska varor eller där den fysiska varan har en underordnad
betydelse i avtalet vid jämförelse med servicen. Varor som inte omfattas av
serviceavtal redovisas som separata prestationsåtaganden och klassificeras
som intäkter från varuförsäljning. Intäkter redovisas när kontrollen har
överförts till köparen. Försäljningen redovisas netto av volymrabatter,
returer och annan rörlig ersättning. Intäkter från varuförsäljning redovisas
vid ett tillfälle. Intäkter från service- och/eller underhållsavtal redovisas
antingen vid ett tillfälle eller över tid. För utförda tjänsteuppdrag redovisas
inkomsten och de utgifter som är hänförliga till uppdraget som intäkt respek-
tive kostnad i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balans-
dagen (successiv vinstavräkning). Ett uppdrags färdigställandegrad bestäms
genom att nedlagda utgifter på balansdagen jämförs med beräknade totala
utgifter.
Koncernen erhåller förskott från kunder vid viss försäljning och uppgick
vid årsskiftet till 898 Mkr. Då tiden mellan mottagandet av dessa förskott
och faktiskt leverans av varan är mindre än 12 månader justeras inte trans-
aktionspriset för eekterna från förskoaktionspriset för effekterna från förskotten som en betydande finansierings-
komponent.
Eventuella förväntade förluster på avtal redovisas i sin helhet i den period
då förlusten blir trolig och kan uppskattas. Se not 3, 4 och 6 för en fördelning
av intäkterna per segment, geografiskt område och kategori.
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
Som övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader redovisas intäkter och
kostnader från aktiviteter utanför ordinarie verksamhet. Se not 13.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter och räntekostna-
der, utdelnings intäkter samt orealiserade och realiserade valutakursförlus-
ter och -vinster.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas
med tillämpning av eektivräntemetoden. Räntekosmed tillämpning av effektivräntemetoden. Räntekostnader belastar resultatet
i den period till vilken de hänför sig oavsett hur de upplånade medlen använts.
Räntekostnader inkluderar transaktionskostnader för lån vilka har periodise-
rats över lånets löptid vilket även gäller eventuell skillnad mellan mottagna
medel och återbetalningsbelopp. Utdelningsintäkt redo visas när utdelning
fastställts och rätten att erhålla betalning bedöms som säker .
Lånekostnader
Lånekostnader som avser produktion av en tillgång för vilken lånekostnader
kan inräknas i anskaningsvärdet aktivkan inräknas i anskaffningsvärdet aktiveras under den tid som krävs att
slutföra arbetet och färdigställa tillgången för dess avsedda användning.
Övriga lånekostnader kostnadsförs när de uppkommer.
Varulager
Varulagren redovisas till det lägre av anskaningskostnad och neas till det lägre av anskaffningskostnad och netto-
försäljningsvärde, där anskaningsförsäljningsvärde, där anskaffningsvärdet beräknas med tillämpning av
FIFU-metoden eller, alternativt, vägd genomsnittlig kostnad om denna
är en god approximation av FIFU. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskat-
tade försäljningspriset i den löpande verksamheten, med avdrag för till-
lämpliga rörliga försäljningskostnader. Värdet på färdiga varor och varor
under tillverkning omfattar råvaror, direkt arbete, övriga direkta kostnader
och produktions relaterade omkostnader. Separata inkuransavskrivningar
görs. Vid bedömning av nettoförsäljningsvärden tas hänsyn till artiklarnas
ålder och omsättningshastighet. Förändring mellan årets in- och utgående
inkuransreserv påverkar i sin helhet rörelse resultatet.
Omräkning av utländska valutor
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i kon-
cernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där
respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I kon-
cernredovisningen används svenska kronor, som är moder bolagets funk-
tionella valuta och rapportvaluta .
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster
och -förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och
vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till
balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen. Undantag är då trans-
aktionerna utgör säkringar som uppfyller villkoren för säkringsredovisning
av kassaflöden eller av nettoinvesteringar, då vinster/förluster redovisas
i eget kapital.
Omräkningsdierenser för ickemonetära posterOmräkningsdifferenser för ickemonetära poster, såsom aktier som värde-
ras till verkligt värde via resultaträkningen, redovisas som en del av verkligt
värdevinst/-förlust. Omräkningsdierenser för ickemonetära posvärdevinst/-förlust. Omräkningsdifferenser för ickemonetära poster, såsom
aktier som klassificeras som finansiella tillgångar som kan säljas, förs till
reserv för verkligt värde i eget kapital.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag (av vilka inget har
en höginflations valuta) som har en annan funktionell valuta än rapport-
valutan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande:
tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till
balansdagskurs,
intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas
till genomsnittlig valutakurs (såvida denna genomsnittliga kurs inte är en
rimlig approximation av den ackumulerade eekten arimlig approximation av den ackumulerade effekten av de kurser som
gäller på transaktionsdagen, i vilket fall intäkter och kostnader omräknas
per transaktionsdagen) och
alla valutakursdierenser som uppstår redovisas som en separat del avalla valutakursdifferenser som uppstår redovisas som en separat del av
eget kapital.
Vid konsolideringen förs valutakursdierenser, som uppsVid konsolideringen förs valutakursdifferenser, som uppstår till följd av
omräkning av netto investeringar i utlandsverksamheter och av upplåning
och andra valutainstrument som identifierats som säkringar av sådana
investeringar, till eget kapital. Vid avyttring av en utlandsverksamhet redo-
visas sådana kurs dierenser i resultaträkningen som en del av realisations-differenser i resultaträkningen som en del av realisations-
vinsten/-förlusten.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid förvärv av
en utlands verksamhet behandlas som tillgångar och skulder hos denna
verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark innefattar huvudsakligen fabriker, lagerlokaler och
kontor. Materiella anläggningstillgångar tas upp till anskaningsvärde med. Materiella anläggningstillgångar tas upp till anskaffningsvärde med
avdrag för avskrivningar. I anskaningsvärde. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redo-
visas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då
det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade
med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens
anskaningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sanskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av
reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen
under den period de uppkommer.
Avskrivningar på tillgångar görs linjärt enligt plan över den beräknade
nyttjandeperioden, enligt följande:
Byggnader 25–50 år
Markanläggningar 10–20 år
Maskiner 5–10 år
Fordon och datorer 3–5 år
Övriga inventarier 5–10 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och
justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs genast ner till dess återvinningsvärde
om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinnings-
värde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan
försäljningsintäkt och redovisat värde och redovisas i resultaträkningen.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaningsvärdet öGoodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det verk-
liga värdet på koncernens andel av det förvärvade dotter företagets/intresse-
företagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill på
förvärv av dotterföretag redovisas som immateriella tillgångar. Goodwill
vid förvärv av intresseföretag ingår i värdet på innehav i intresse företag.
Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivnings behov och
redovisas till anskaningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningarredovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar.
Not 2 forts
88 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Gjorda nedskrivningar av goodwill återförs inte. Vinst eller förlust vid avytt-
ring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat värde på den goodwill som
avser den avyttrade enheten.
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövning av eventu-
ellt nedskrivningsbehov.
Varumärken och licenser
Varumärken och licenser redovisas till anskaningsvärde. Vas till anskaffningsvärde. Varumärken och
licenser har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas till anskaningsvisas till anskaffnings-
värde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningar görs linjärt
för att fördela kostnaden för varumärken och licenser över deras bedömda
nyttjande period (5–20 år) .
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämd nyttjandeperiod skrivs inte av utan prövas
årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av
bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller föränd-
ringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är åter-
vinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens
redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är
det högre av en tillgångs verkliga värde minskat med försäljningskostnader
och nyttjande värdet. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas
tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassa-
flöden (kassagenererande enheter). För tillgångar, andra än finansiella
tillgångar och goodwill, som tidigare skrivits ned, görs per varje balansdag
en prövning om återföring bör göras .
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs då de inträarUtgifter för forskning kostnadsförs då de inträffar. Utgifter för utveckling
aktiveras i den mån dessa bedöms komma att ge framtida ekonomiska för-
delar. Det redovisade värdet inkluderar utgifter för material, direkta utgifter
för löner och indirekta utgifter som kan hänföras till tillgången på ett rim-
ligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter för utveckling redovisas i resultat-
räkningen som kostnad när de upp kommer.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på
tillgångssidan kundfordringar, värdepapper, lånefordringar och derivat.
Bland skulder och eget kapital återfinns leverantörsskulder, utgivna skuld-
och eget kapitalinstrument, låneskulder samt derivat.
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaningsFinansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde motsva-
rande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader
för alla finansiella instrument förutom de som tillhör kategorin Finansiella
tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultat räkningen. Redo-
visning sker där efter beroende av hur de klassificerats enligt nedan.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen
när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundford-
ringar tas upp i balansräkningen när faktura har skickats. Skulder tas upp
när motparten har levererat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala,
även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura
mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna
i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem.
Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort
från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt
utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på aärs v finansiella tillgångar redovisas på affärs dagen, som
utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången.
Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar motsvaras av tillgångens
noterade köpkurs på balansdagen. Verkligt värde på onoterade finansiella
tillgångar fastställs genom att använda värderingstekniker, till exempel
nyligen genomförda transaktioner, pris på liknande instrument eller dis-
konterade kassaflöden. För ytterligare information se not 35.
Koncernen värderar framtida förväntade kreditförluster relaterade till
investeringar i skuldinstrument redovisade till upplupet anskaningstrument redovisade till upplupet anskaffningsvärde
respektive verkligt värde med förändringar via övrigt totalresultat baserat
på framåtriktad information. Koncernen väljer reserveringsmetod baserat
på om det skett en väsentlig ökning i kreditrisk eller inte.
Klassificeringen av investeringar i skuldinstrument beror på koncernens
aärsmodell för hantering av finansiella tillgångar och de avtalsenliga vill- affärsmodell för hantering av finansiella tillgångar och de avtalsenliga vill-
koren för tillgångarnas kassaflöden. För investeringar i egetkapitalinstrument
som inte innehas för handel, beror redovisningen på om koncernen,
vid instrumentets anskaningstidpunkvid instrumentets anskaffningstidpunkt, har gjort ett oåterkalleligt val att
redovisa egetkapitalinstrumentet till verkligt värde via övrigt total resultat.
Finansiella tillgångar är klassificerade i tre kategorier vilka baseras på
koncernens aärsmodell och tillgångens kontraktsenliga kassaflödenkoncernens affärsmodell och tillgångens kontraktsenliga kassaflöden .
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via totalresultatet
Kategorin innefattar egetkapitalinstrument som inte innehas för handel
och för vilka koncernen, vid första redovisningstillfället, tagit ett oåterkal-
leligt beslut att redovisa innehavet till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Latours börsaktier som inte innehas för handel ingår i denna kategori.
När egetkapitalinstrumentet avyttras, omklassificeras poster som redo-
visats i övrigt totalresultat till balanserad vinst, ingen omklassificering sker
till resultaträkningen.
Klassificeringen enligt IFRS 9 har inte inneburit någon förändring eller
omklassificering jämfört med tidigare redovisning i denna kategori.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångar som inte uppfyller kraven för att redovisas till upplupet anskaas till upplupet anskaff-
ningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresultat värderas till verkligt
värde via resultaträkningen. En vinst eller förlust för ett skuldinstrument
som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen och som inte ingår
i ett säkringsförhållande redovisas netto i resultaträkningen i den period
vinsten eller förlusten uppkommer. Latours börsaktier som innehas för
handel ingår i denna kategori. Även derivat som inte uppfyller kraven på
säkringsredovisning redovisas till verkligt värde via resultatet.
Klassificeringen enligt IFRS 9 har inte inneburit någon förändring eller
omklassificering jämfört med tidigare redovisning i denna kategori.
Upplupet anskaningsvUpplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehavs i syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden som
endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta, och som inte är identi-
fierade som värdering till verkligt värde via resultatet, värderas till upplupet
anskaningsvärde. Det redovisanskaffningsvärde. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med
eventuella redovisade förväntade kreditförluster.
För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för
kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förvän-
tade förlusten över hela kundfordrings livslängd. För att mäta de förväntade
kreditförlusterna har kundfordringar grupperats baserat på fördelade
kredit riskegenskaper och förfallna dagar. Koncernen använder sig utav
framåtblickande variabler för förväntade kreditförluster. Förväntade kre-
ditförluster redovisas i koncernens rapport över totalresultat i posten
försäljnings- och administrationskostnader.
Klassificeringen enligt IFRS 9 har inte inneburit någon värdemässig för-
ändring, dock ingår numera de tidigare kategorierna ”Derivat som används
för säkringsändamål” och ”Låne- och kundfordringar, likvida medel” i kate-
gorin Upplupet anskaningsvärde.gorin Upplupet anskaffningsvärde.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar är finansiella tillgångar som inte utgör
derivat med fasta betalningar eller med betalningar som går att fastställa, och
som inte är noterade på en aktiv marknad. Fordringarna uppkommer då före-
tag tillhandahåller pengar, varor och tjänster direkt till kredittagaren utan
avsikt att idka handel i fordringsrätterna. Kategorin innefattar även förvär-
vade fordringar. Tillgångar i denna kategori värderas till upplupet anska-. Tillgångar i denna kategori värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde. Upplupet anskaningsningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån förväntat avtals-
enligt kassaflöde som endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta.
Andra finansiella skulder
Finansiella skulder som inte innehas för handel värderas initialt till verkligt
värde, netto efter transaktionskostnader, och därefter till upplupet anska, och därefter till upplupet anskaff-
ningsvärde. Upplupet anskaningsningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den eektivränta värde bestäms utifrån den effektivränta
som beräknades när skulden togs upp. Det innebär att över- och undervär-
den liksom direkta emissionskostnader periodiseras över skuldens löptid.
Derivat som används för säkringsredovisning
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen per kontraktsdagen och
värderas till verkligt värde, både initialt och vid efterföljande omvärde-
ringar. Metoden för att redovisa den vinst eller förlust som uppkommer vid
omvärdering beror på om derivatet identifieras som ett säkrings instrument,
och om så är fallet, karaktären hos den post som säkrats. Koncernen identi-
fierar vissa derivat som antingen en säkring av en mycket sannolik prognos-
tiserad transaktion (kassaflödessäkring), eller en säkring av en nettoinves-
tering i en utlandsverksamhet.
Då transaktionen ingås dokumenterar koncernen förhållandet mellan
säkringsinstrumentet och den säkrade posten, liksom även målet för risk-
hanteringen och strategin för att vidta olika säkringsåtgärder. Koncernen
dokumenterar också sin bedömning, både vid säkringens början och löp-
ande, av huruvida de derivatinstrument som används i säkringstransaktio-
ner är eektiva när det gäller att utjämna förändringar i verkligt värde ellerner är effektiva när det gäller att utjämna förändringar i verkligt värde eller
kassaflöde för säkrade poster.
Not 2 forts
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 89
NOTER
Kassaflödessäkring
Den eektiva delen av förändringar i verkligt värde på derivatinstrumentDen effektiva delen av förändringar i verkligt värde på derivatinstrument
som identifieras som kassaflödessäkring och som uppfyller villkoren för
säkrings redovisning, redovisas i övrigt totalresultat och blir en del av eget
kapital.
Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineektiva delen redoDen vinst eller förlust som hänför sig till den ineffektiva delen redovisas
omedelbart i resultat räkningen.
Ackumulerade belopp i eget kapital återförs till resultaträkningen i de
perioder då den säkrade posten påverkar resultatet (till exempel när den
prognostiserade försäljningen som är säkrad äger rum).
När ett säkringsinstrument löper ut eller säljs eller när säkringen inte
längre uppfyller villkoren för säkringsredovisning och ackumulerade vins ter
eller förluster avseende säkringen finns i eget kapital, kvarstår dessa vinster/
förluster i eget kapital och resultatförs samtidigt som den prognostiserade
transaktionen slutligen redovisas i resultaträkningen. När en prognostiserad
transaktion inte längre förväntas ske, överförs den ackumulerade vinst eller
förlust som redovisats i eget kapital omedelbart till resultaträkningen.
Säkring av nettoinvestering
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisas på lik-
nande sätt som kassaflödessäkringar. Vinster eller förluster avseende säk-
ringsinstrumentet som hänför sig till den eektiva delen av sringsinstrumentet som hänför sig till den effektiva delen av säkringen redo-
visas i eget kapital, vinster eller förluster som hänför sig till den ineekvisas i eget kapital, vinster eller förluster som hänför sig till den ineffektiva
delen redovisas omedelbart i resultaträkningen.
Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital redovisas i resultat-
räkningen när utlandsverksamheten avyttras .
Derivat som inte uppfyller villkoren för säkringsredovisning
Vissa derivatinstrument uppfyller inte villkoren för säkringsredovisning.
Förändringar i verkligt värde för sådana derivatinstrument som inte upp-
fyller villkoren för säkringsredovisning redovisas omedelbart i resultat-
räkningen under övriga intäkter alternativt övriga kostnader.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodo-
havanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaningstidpunkten undersplaceringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre
månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Långfristiga fordringar och övriga kortfristiga fordringar
Långfristiga fordringar och övriga kortfristiga fordringar är fordringar som
uppkommer då företaget tillhandahåller pengar utan avsikt att idka handel
med fordringsrätten. Om den förväntade innehavstiden är längre än ett år
utgör de långfristiga fordringar och om den är kortare övriga fordringar.
Dessa fordringar tillhör kategorin upplupet anskaningsvärde. UpplupetDessa fordringar tillhör kategorin upplupet anskaffningsvärde. Upplupet
anskaningsvärde bestäms utifrån förväntat avtalsenligt kassanskaffningsvärde bestäms utifrån förväntat avtalsenligt kassaflöde som
endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta.
Inkomstskatter
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som ska betalas eller erhållas
avseende aktuellt år, justeringar avseende tidigare års aktuella skatt samt
förändringar i uppskjuten skatt.
Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella
belopp och görs enligt de skatteregler och skattesatser som är beslutade
eller som är aviserade och med stor säkerhet kommer att fastställas.
Skatt redovisas i resultaträkningen utom då underliggande transaktion redo-
visas direkt mot eget kapital, då även skatteeekten redovisen skatteeffekten redovisas mot eget kapital.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden på alla tempo-
rära skillnader som uppkommer mellan redovisade och skattemässiga vär-
den på tillgångar och skulder.
Uppskjuten skattefordran avseende framtida skattemässiga avdrag redo-
visas i den utsträckning det är sannolikt att avdraget kan avräknas mot över-
skott vid framtida beskattning.
I juridiska personer redovisas obeskattade reserver inklusive upp skjuten
skatteskuld.
Uppskjuten skatt beräknas inte på temporära skillnader på andelar
i dotterföretag och intresseföretag, där tidpunkten för återföring av den
temporära skillnaden kan styras av koncernen och det är sannolikt att den
temporära skillnaden inte kommer att återföras inom överskådlig framtid.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassa-
flödet omfattar endast transaktioner som medför in- och utbetalningar. Som
likvida medel klassificeras, förutom kassa- och banktill godohavanden, kort-
fristiga finansiella placeringar med en löptid under stigande tre månader.
Leasing
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjanderätter avseende
lokaler och inventarier. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter med
motsvarande leasingskuld den dagen som den leasade tillgången finns till-
gänglig för användning av koncernen. Korttidsleasingavtal och leasingavtal
för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde undantas.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld och
finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperio-
den så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar
en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden.
Leasingperioden fastställs som den icke uppsägningsbara perioden till-
sammans med både perioder som omfattas av en möjlighet att förlänga
leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja det alterna-
tivet, och perioder som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet
om leasetagaren är rimligt säker på att inte utnyttja det alternativet.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncernens fasta
avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter). Köpoptioner inkluderas
i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer nyttjas för att förvärva
den underliggande tillgången. Straavgifter som utgår vid uppsägning av den underliggande tillgången. Straffavgifter som utgår vid uppsägning av
leasingavtalet inkluderas om leasingperioden återspeglar att leasetagaren
kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetal-
ningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta om denna ränte-
sats lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaningsvärde och inklude-as till anskaffningsvärde och inklude-
rar initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för leasingavgifter som beta-
lats vid eller före inledningsdatumet samt initiala direkta utgifter. Återställ-
ningskostnader inkluderas i tillgången om det identifierats en motsvarande
avsättning avseende återställningskostnader. Nyttjanderätten skrivs av linjärt
över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Betalningar för leasingkontrakt där avtalstiden är mindre än 12 månader
och för leasingavtal av mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen.
Avtal av mindre värde inkluderar IT-utrustning och mindre kontorsmöbler.
Latour har bedömt att kontrakt under 200 TSEK är att betrakta som avtal av
minder värde.
Statliga stöd
Statliga bidrag redovisas i resultat- och balansräkningen när det föreligger
rimlig säkerhet att man kommer att uppfylla de villkor som är förknippade
med bidragen och att bidragen med säkerhet kommer att erhållas. Bidragen
periodiseras systematiskt på samma sätt och över samma perioder som de
kostnader bidragen är avsedda att kompensera för. Bidrag som är hänförliga
till investeringar i materiella anläggningstillgångar har reducerat tillgångar-
nas redovisade värde.
Avsättningar
En avsättning redovisas när koncernen/företaget har ett formellt eller
informellt åtagande som en följd av en inträad händelse och det är troligt informellt åtagande som en följd av en inträffad händelse och det är troligt
att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet och en tillförlitlig
uppskattning av belopp kan göras.
Avsättningar för garantiåtaganden baseras på tidigare års faktiska kost-
nader .
Pensioner
Inom koncernen finns ett flertal såväl avgiftsbestämda som förmåns-
bestämda pensions planer. I Sverige, Norge, Tyskland, Schweiz och Italien
omfattas de anställda av förmånsbestämda alternativt avgiftsbestämda pen-
sionsplaner. I övriga länder omfattas de anställda av avgifts bestämda planer.
I avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till en
separat juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala ytterligare av-
gifter. Koncernens resultat belastas med kostnader i takt med att förmå-
nerna intjänas.
I förmånsbestämda planer utgår ersättningar till anställda och före detta
anställda baserat på lön vid pensioneringstidpunkten och antalet tjänsteår.
Koncernen bär risken för att de utfästa ersättningarna ut betalas.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmånsbestämda
pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen vid
rapportperiodens slut minus verkligt värde på förvaltningstillgångarna.
Beträande förmånsbestämda planer beräknas pensionskostnadenBeträffande förmånsbestämda planer beräknas pensionskostnaden
och pensionsförpliktelsen enligt den så kallade Projected Unit Credit
Method. Metoden fördelar kostnaden för pensioner i takt med att de an -
ställda utför tjänster för företaget som ökar deras rätt till framtida ersätt-
ning. Beräkningen utförs årligen av oberoende aktuarier.
Företagets åtaganden värderas till nuvärdet av förväntade framtida ut-
betalningar med användning av en diskonteringsränta. Vid fastställande
av denna ränta utgår koncernen i första hand från räntan på förstklassiga
Not 2 forts
90 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
statsobligationer uttryckta i den valuta i vilken ersättningen kommer att
utbetalas. På förpliktelser i Sverige utgår koncernen från räntan för 12-åriga
bostadsobligationer som sedan extrapoleras med utvecklingen för den
23-åriga statsobligationsräntan för att motsvarar kvarvarande löptid för de
aktuella åtagandena.
De viktigaste aktuariella antagandena anges i not 36.
Nettoräntan beräknas genom att diskonteringsräntan tillämpas på för-
månsbestämda planer och på det verkliga värdet på förvaltningstillgångar.
Denna kostnad ingår i personalkostnaderna i resultaträkningen.
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder redovisas direkt
i resultat räkningen. Övriga kostnadsposter i pensionskostnaden belastar
totalresultatet.
Aktuariella vinster och förluster till följd av erfarenhetsbaserade juste-
ringar och förändringar i aktuariella antaganden redovisas i övrigt total-
resultat under den period då de uppstår.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som
härrör från inträade händelser och vars förekomst bekräftas endast av enhärrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en
eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som
inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är tro-
ligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Segmentsrapportering
Koncernens verksamhet styrs och är organiserad i Industrirörelsen och
Aktieförvaltningen. Industrirörelsen är i sin tur uppdelad i sex aärsområAktieförvaltningen. Industrirörelsen är i sin tur uppdelad i sex affärsområ-
den. Dessa rörelsegrenar samt aktieförvaltningen utgör koncernens rörelse-
segment. Segmentens intäkter, rörelseresultat, tillgångar och skulder inklu-
derar direkt hänförbara poster tillsammans med sådana poster som på ett
tillförlitligt sätt kunnat allokeras till respektive segment. Ej allokerade pos-
ter utgörs framför allt av räntebärande tillgångar och skulder, ränteintäkter,
räntekostnader, koncern gemensamma kostnader och skatter.
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper) som
innehas för försäljning och avvecklade verksamheter
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper) klassificeras som tillgångar
som innehas för försäljning när deras redovisade värde huvudsakligen kom-
mer att återvinnas genom en försäljningstransaktion och en försäljning
anses mycket sannolik. De redovisas till det lägsta av redovisat värde och
verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader. Uppskjutna skatte-
fordringar, tillgångar hänförliga till ersättningar till anställda, finansiella
tillgångar, förvalt nings fastigheter och avtals enliga rättigheter i försäkrings-
avtal är dock undantagna från detta värderingskrav.
Tillgångar i en avyttringsgrupp som innehas för försäljning redovisas
separerade från andra tillgångar i balansräkningen. Skulderna hänförliga
till en avyttringsgrupp som innehas för försäljning presenteras separerade
från andra skulder i balansräkningen.
En avvecklad verksamhet är en del av ett företag som antingen har avytt-
rats eller är klassificerad som att den innehas för försäljning och som utgör
en självständig väsentlig rörelsegren. Resultatet från avvecklade verksam-
heter redovisas separat i resultaträkningen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget följer Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2
innebär att moderbolaget ska följa IFRS/IAS så långt det är möjligt. Skillna-
derna mellan moderbolagets och koncernens redovisningsprinciper beror
främst på Års redovisningslagen, Tryggandelagen och i vissa fall på särskilda
skatte regler. I följande fall överensstämmer moderbolagets redovisnings-
principer inte med IFRS.
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället de
punkter som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3–10). Finan-
siella instrument värderas till anskaningsvärde. Inom efterföljande periosiella instrument värderas till anskaffningsvärde. Inom efterföljande perio-
der kommer finansiella tillgångar som är anskaade med avsikt att innehas der kommer finansiella tillgångar som är anskaffade med avsikt att innehas
kortsiktigt att redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till det lägsta
av anskaningsvärde och verkligt värde. Ävav anskaffningsvärde och verkligt värde. Även derivatinstrument värderas
enligt lägsta värdets princip.
Moderbolaget tillämpar portföljvärdering på andelar i intressebolag då
bolaget har en dokumenterad riskprisningsstrategi och att de finansiella
instrumenten tydligt kan identifieras.
För finansiella anläggningstillgångar avseende aktier i dotter- och
intresse bolag sker nedskrivning till det högsta av verkligt värde och nuvär-
det av företagsledningens bästa bedömning av de framtida kassaflöden till-
gången förväntas ge. För övriga finansiella anläggningstillgångar tillämpas
IFRS 9, enligt p.8 i RFR 2. Detta innebär att nedskrivningsprövning sker på
samma sätt som för fordringar som redovisas som omsättningstillgångar (se
nedan).
Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas
som omsättningstillgångar ska principerna för nedskrivningsprövning och
förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas. För en fordran som redovisas till
upplupet anskaningsvärde på koncernnivå innebär deupplupet anskaffningsvärde på koncernnivå innebär detta att den förlust-
riskreserv som redovisas i koncernen i enlighet med IFRS 9 även ska tas upp
i moderföretaget.
I moderbolaget redovisas intresseföretagen enligt anskaningsvärde-I moderbolaget redovisas intresseföretagen enligt anskaffningsvärde-
metoden.
Vid beräkning av förmånsbestämda pensionsplaner följer moderbolaget
Tryggandelagens och Finansinspektionens föreskrifter i och med att detta
är en förutsättning för skattemässig avdragsrätt.
Valutaränteswap som är kopplad till en del av utgivna optionslån anses
i moderbolaget inte vara en post som uppfyller kriterierna för säkringsredo-
visning. Derivatet värderas i bolaget enligt lägsta värdes princip.
Investment AB Latour är ur skattemässig synvinkel ett investmentbolag.
Vinster vid försäljning av aktier är inte skattepliktiga och förluster är inte
avdragsgilla. Bolaget får dock som beskattningsbar schablonintäkt deklarera
1,5 procent av aktiernas marknadsvärde vid årets ingång. Detta gäller dock
enbart marknadsnoterade aktier där röstandelen understiger 10 procent.
Mottagna utdelningar är skattepliktiga och lämnad utdelning är avdragsgill.
Ränteintäkter är beskattningsbara medan förvaltningskostnader och ränte-
kostnader är avdragsgilla.
Not 2 forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 91
NOTER
NOT 3
Information om rörelsegrenar
Företagsledningen har fastställt rörelsesegmenten baserat på den infor m a-
tion som behandlas i Latours styrelse och som används för att fatta strate-
giska beslut. Styrelsen bedömer aärsområdena huvudsakligen ur ett verkgiska beslut. Styrelsen bedömer affärsområdena huvudsakligen ur ett verk-
samhetsperspektiv men även till viss del ur ett geografiskt perspektiv.
Verksamheten kan i huvudsak indelas i två huvudområden: helägd
industrirörelse samt aktieförvaltning. Industrirörelsen är organiserad i sex
aärsområden, Bemsiq, Caljan, Hultafors Groupaffärsområden, Bemsiq, Caljan, Hultafors Group, Latour Industries, Nord-
Lock Group och Swegon.
Aktieförvaltningen består huvudsakligen av portföljförvaltning av längre
innehav där röstandelen uppgår till lägst 10 procent.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hän-
förbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt och
tillförlitligt sätt. I segmentens tillgångar och skulder inräknas inte skatte-
fordringar och skatteskulder (uppskjutna samt aktuella) och inte heller
räntebärande tillgångar och skulder. I segmentens investeringar i materiella
och immateriella anläggningstillgångar ingår samtliga investeringar från-
sett investeringar i korttidsinventarier och inventarier av mindre värde.
UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE 2022-01-01–2022-12-31
Industrirörelsen
Mkr Bemsiq Caljan
Hultafors
Group
Latour
Industries
Nord-Lock
Group Swegon Övrigt
Aktieför-
valtningen Totalt
INTÄKTER
Extern försäljning 1 327 2 140 6 649 3 820 1 660 7 015 22 611
Intern försäljning 7 7
RESULTAT
Rörelseresultat 304 452 977 290 393 778 52 3 246
Resultat från aktieförvaltningen 1 521 1 521
Finansiella intäkter 223
Finansiella kostnader –157
Skatter –665
Årets resultat 4 168
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Tillgångar 3 289 4 121 8 175 4 946 1 777 6276 270 26 743 55 597
Ofördelade tillgångar 2 559
Summa tillgångar 58 156
Skulder 216 772 1070 1 062 220 1687 76 36 5 139
Ofördelade skulder 14 993
Summa skulder 20 132
Investeringar i:
materiella anläggningstillgångar 15 58 47 78 41 137 1 377
immateriella anläggningstillgångar 561 61 292 284 1 326 1 525
Avskrivningar 12 32 90 62 49 97 251 593
UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE 2021-01-01–2021-12-31
Industrirörelsen
Mkr Bemsiq Caljan
Hultafors
Group
Latour
Industries
Nord-Lock
Group Swegon Övrigt
Aktieför-
valtningen Totalt
INTÄKTER
Extern försäljning 925 1 527 5 543 3 022 1 439 5 824 287 18 567
Intern försäljning 2 1 3
RESULTAT
Rörelseresultat 198 276 860 244 367 718 –107 2 556
Resultat från aktieförvaltningen 2 363 2 363
Finansiella intäkter 186
Finansiella kostnader –120
Skatter –604
Årets resultat 4 381
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Tillgångar 2 365 3 594 7 008 3 854 1 549 4699 572 22 543 46 184
Ofördelade tillgångar 1 753
Summa tillgångar 47 937
Skulder 158 768 1213 786 213 1271 160 28 4 597
Ofördelade skulder 11 654
Summa skulder 16 251
Investeringar i:
materiella anläggningstillgångar 46 63 486 59 55 124 2 835
immateriella anläggningstillgångar 538 2 908 611 0 39 2 098
Avskrivningar 9 21 75 55 45 89 279 573
92 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
NOT 4
Geografiska marknader
Fördelar sig på de geografiska marknaderna där försäljning skett enligt föl-
jande:
2022 2021
Sverige 3 737 3 331
Norden exkl Sverige 3 355 2 733
Tyskland 3 095 2 502
Storbritannien 2 020 1 633
Övriga Europa 5 655 4 572
USA 2 799 2 237
Övriga marknader 1 950 1 559
Summa 22 611 18 567
Tillgångar fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
2022 2021
Sverige 38 601 33 296
Norden exkl Sverige 2 825 2 495
Tyskland 1 742 1 251
Storbritannien 983 1 079
Övriga Europa 5 555 4 046
USA 4 245 2 605
Övriga marknader 1 646 1 412
Summa 55 597 46 184
Investeringar fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
2022 2021
Sverige 405 1 057
Norden exkl Sverige 47 940
Tyskland 212 180
Storbritannien 146 124
Övriga Europa 301 256
USA 769 365
Övriga marknader 22 10
Summa 1 902 2 933
Koncernens hemmamarknad har historiskt varit Norden med huvuddelen
av produktionen förlagd i Sverige. Numera sker expansionen huvudsakligen
i Europa men även i andra delar av världen. Det finns inga enskilda länder
som genom storlekskriteriet bedöms relevanta att särredovisas.
NOT 5
Transaktioner med närstående
Investment AB Latour står under ett bestämmande inflytande från familjen
Douglas. Privat och genom bolag kontrollerar familjen Douglas 79,2 procent
av rösterna i Latour. Två familjemedlemmar har erhållit styrelsearvode om
1050 tkr vardera, det vill säga sammanlagt 2100 tkr1 050 tkr vardera, det vill säga sammanlagt 2 100 tkr.
Investment AB Latour innehar 514 900 egna aktier vid periodens slut.
Totalt antal utställda köpoptioner till ledande befattningshavare inom
Latourkoncernen är 2 489 700 stycken vilket motsvarar rätten att förvärva
lika många aktier. Vid årsstämman den 10 maj 2022 fattades beslut om att
bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier samt att få besluta
om överlåtelse av egna aktier. Optionerna är utställda på marknadsmässiga
villkor. För information om löner och andra ersättningar till styrelsen, vd
och andra ledande befattningshavare, se not 10.
Årets inköp och försäljning mellan koncernföretag inom Latourkoncer-
nen uppgår till 9 712 (8 217) Mkr. Inga inköp eller försnen uppgår till  9 712 (8 217) Mkr. Inga inköp eller försäljningar har skett
med moderbolaget.
Inga transaktioner med andra närstående personer eller övriga bolag har
förekommit under året .
NOT 7
Kostnader fördelade på kostnadsslag
KONCERNEN 2022 2021
Varukostnader 11 628 9 303
Ersättning till anställda 5 340 4 623
Avskrivningar 593 573
Övriga kostnader 1 804 1 512
Summa 19 365 16 011
NOT 8
Valutakursdifferenser
I rörelseresultatet ingår valutakursdierenser avseende rörelse I rörelseresultatet ingår valutakursdifferenser avseende rörelse fordringar
och rörelseskulder enligt följande:
KONCERNEN 2022 2021
Nettoomsättning 42 23
Kostnad för sålda varor 6 9
Administrativa kostnader 4 -1
Övriga intäkterr 9 8
Övriga rörelsekostnader -15 -1
Summa 46 38
NOT 9
Ersättning till revisorer
KONCERNEN 2022 2021
Ernst & Young
Revisionsuppdraget 18 14
varav till Ernst & Young AB 6 5
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 1 0
varav till Ernst & Young AB 1 0
Skatterådgivning 0 1
varav till Ernst & Young AB 0 0
Övriga tjänster 4 3
varav till Ernst & Young AB 4 1
Summa 23 18
Revisionsarvode till övriga 8 6
Summa 31 24
I moderbolaget uppgår ersättningar till revisorer för revisionsuppdraget till
54 (51) tkr och för övriga uppdrag till 79 (0) tkr.
NOT 6
Intäkternas fördelning
KONCERNEN 2022 2021
Intäkter från varuförsäljning 21 377 17 551
Intäkter från tjänster 1 234 1 016
22 611 18 567
Intäkter redovisade vid ett tillfälle 18 102 14 598
Intäkter redovisade över tid 4 509 3 969
22 611 18 567
Försäljning direkt till kund 13 073 10 108
Försäljning via återförsäljare 9 538 8 459
Summa 22 611 18 567
Latours intäkter kommer från ett flertal olika verksamheter som bedrivs
i över hundra dotterföretag. Mer om principerna för intäktsredovisning se
sid 88 .
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 93
NOTER
Ersättning till ledande befattningshavare
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans
beslut. Något arvode utgår ej för kommittéarbete.
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattnings-
havare följde de principer som fastställdes av årsstämman 2020. Princi-
perna innebär i korthet följande. Ersättningar till ledande befattnings-
havare består av grundlön, kortsiktig rörlig ersättning (STI) långsiktig
rörlig ersättning (LTI) samt pension och övriga förmåner. STI ska kunna
utvärderas under en period om ett år och kan maximalt uppgå till 100 pro-
cent av grundlönen. LTI skall kunna ges över period som omfattar tre år
och är maximerad till en tredjedel av grundlönen per år över treårsperioden.
Pensionspremier för avgiftsbestämd pension skall uppgå till högst 35 pro-
cent av gundlönen. Med andra ledande befattningshavare avses koncernled-
ning och aärsområdeschefer som rapporterar direkt till någon i koncernning och affärsområdeschefer som rapporterar direkt till någon i koncern-
ledningen.
Den rörliga ersättningen till verkställande direktören baseras på under
året uppnådda mål och uppgick under 2022 till 79 procent av grundlönen.
För andra ledande befattningshavare baseras den rörliga ersättningen på
uppnådda resultat för de enheter som befattningen omfattar.
Styrelsen har vidare rätt att bevilja att ersättning till bolagsledningen ska
kunna kompletteras med aktierelaterade incitamentsprogram (exempelvis
köpoptionsprogram) under förutsättning att dessa gynnar det långsiktiga
engagemanget för verksamheten och förutsatt att de ges ut på marknads-
mässiga villkor. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade riktlinjer,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
2022 Ersättning och övriga förmåner under året
(tkr)
Grundlön/
styrelse-
arvode
Rörligg
ersättning
3)
g
LTI
Övrigag
förmåner
2)
Pensions-
kostnad Summa
Styrelsens ordförande 2 300 2 300
Övriga styrelseledamöter (7 personer)
1)
7 350 7 350
Verkställande direktör 10 815
5)
8 500
4)
107 3 558 22 980
Andra ledande befattningshavare (7 personer) 23 499
6)
9 403 11 175 605 7 145 51 827
1)
Övriga styrelseledamöter har erhållit 1 050 tkr per ledamot.
2)
Övriga förmåner avser främst bilförmån.
3)
Rörlig ersättning till verkställande direktören motsvarade 79 procent av grundlönen och till andra ledande befattningshavare 0–70 procent av grundlönen.
4)
2 500 tkr av rörlig ersättning är förenad med villkor att förvärva aktier och/eller optioner i Latour.
5)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld som uppgår till 615 tkr.
6)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld.
NOT 10
Personal
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2022 2021
ner och andra
ersättningar
Sociala kostnader (varav
pensionskostnader)
ner och andra
ersättningar
Sociala kostnader (varav
pensionskostnader)
Moderbolaget 11 4 (0) 9 3 (0)
Dotterbolag 4 331 912 (313) 3 713 913 (268)
Koncernen 4 342 916 (313) 3 722 916 (268)
Av koncernens pensionskostnader avser 30 (26) Mkr styrelser och verkställande direktörer.
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseledamöter med flera och anställda:
2022 2021
Styrelse och VD Styrelse och VD
(varav tantiem) Övriga anställda (varav tantiem) Övriga anställda
Moderbolaget
Sverige 11 (0) - 9 (0) -
Dotterbolag
Sverige 80 (1) 1 104 77 (19) 1 029
Tyskland 20 (3) 499 19 (2) 453
Storbritannien 14 (1) 386 16 (3) 347
USA 6 (1) 344 5 (1) 247
Italien 12 (2) 341 8 (0) 283
Norge 7 (1) 159 7 (1) 140
Finland 14 (1) 194 9 (1) 173
Hongkong 1 (0) 9 1 (0) 20
Polen 3 (0) 100 3 (0) 88
Schweiz 8 (1) 119 7 (0) 75
Kanada 5 (0) 166 1 (0) 6
Danmark 27 (14) 204 13 (3) 163
Liechtenstein 8 (0) 17 2 (0) 2
Irland 2 (0) 27 2 (0) 24
Holland 10 (7) 80 7 (1) 70
Övriga länder 7 (1) 358 9 (1) 363
Koncernen totalt 235 (51) 4 107 195 (32) 3 527
De uppsägningstider som tillämpas inom koncernen är, beroende på ålder och typ av befattning, 3–24 månader.
94 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Pensioner
Verkställande direktören har rätt att gå i pension vid 65 års ålder.
För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern 65 år, varefter
pension utgår enligt den förmånsbestämda ITP-planen eller motsvarande.
Premier erläggs löpande.
Optionsprogram
Under 2022 förföll optionsprogram från 2018, varpå 455000 opUnder 2022 förföll optionsprogram från 2018, varpå 455 000 optioner löstes
in mot aktier. I tabellen nedan redovisas de optionsprogram som är utestå-
ende vid årsskiftet.
KONCERNEN
Antal utställda
optioner
Motsvarar
antal aktier Optionspris Lösenkurs
2019/2023 552 000 552 500 13,40 137,15
2020/2024 547 400 547 400 19,50 214,75
2020/2024 40 000 40 000 21,00 234,00
2021/2025 674 300 674 300 30,50 345,20
2022/2026 675 500 675 500 21,60 253,00
Avgångsvederlag
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en uppsägningstid om
6 månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhålls ett avgångsvederlag
som uppgår till 12 månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas ej mot andra
inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida är uppsäg-
ningstiden 6 månader, något avgångsvederlag utgår ej.
Mellan bolaget och andra ledande befattningshavare gäller en uppsäg-
ningstid om 6–12 månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhålls lön
under uppsägningstiden. Vid uppsägning från ledande befattningshavares
sida är uppsägningstiden 6 månader, något avgångsvederlag utgår ej.
Berednings- och beslutsprocessen
Principer för ersättning till ledande befattningshavare faställs av årsstäm-
man. Verkställande direktörens löne- och anställningsvillkor fastställs av
styrelsen. Styrelsen har uppdragit åt ordföranden att efter kontakt med
ersättningskommittén träa aersättningskommittén träffa avtal med verkställande direktören. Resultatet
av förhandlingen har därefter anmälts till styrelsen.
Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verk-
ställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande.
Könsfördelning inom styrelsen och företagsledningen
2022 2021
Män % Kvinnor % Män % Kvinnor %
Styrelseledamöter 67 33 67 33
Koncernledning 100 0 100 0
Medelantalet anställda
2022 2021
MODERBOLAGET
Antal
anställda
Varav
män %
Antal
anställda
Varav
män %
Sverige - - - -
DOTTERFÖRETAGEN
Sverige 2 268 75 2 033 75
Storbritannien 774 71 768 73
Tyskland 776 71 768 71
Italien 730 81 583 81
USA 349 73 380 74
Polen 532 68 450 72
Lettland 363 65 330 68
Finland 376 77 359 73
Norge 238 75 234 76
Danmark 240 73 212 70
Schweiz 140 76 96 36
Övriga länder 1 589 59 1 471 61
Totalt i dotterföretag 8 375 71 7 684 71
Totalt 8 375 71 7 684 71
VERKSAMHETSOMRÅDEN 2022 2021
Industrirörelsen 8 374 7 683
Aktieförvaltningen 1 1
Totalt 8 375 7 684
Not 10 forts
2021 Ersättning och övriga förmåner under året
(tkr)
Grundlön/
styrelse-
arvode
Rörligg
ersättning
3)
LTI
7
Övrigag
förmåner
2)
Pensions-
kostnad Summa
Styrelsens ordförande 2 300 - - - - 2 300
Övriga styrelseledamöter (6 personer)
1)
7 350 - - - - 7 350
Verkställande direktör 8 837
5)
8 312
4)
101 3 032 20 282
Andra ledande befattningshavare (6 personer) 22 920
6)
9 226 1 820 579 6 348 40 893
1)
Övriga styrelseledamöter har erhållit 1 050 tkr per ledamot.
2)
Övriga förmåner avser främst bilförmån.
3)
Rörlig ersättning till verkställande direktören motsvarade 94 procent av grundlönen och till andra ledande befattningshavare 0–48 procent av grundlönen.
4)
3 200 tkr av rörlig ersättning är förenad med villkor att förvärva aktier och/eller optioner i Latour.
5)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld som uppgår till 146 tkr.
6)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld.
7)
LTI – Long term incentive är en del av rörlig ersättning .
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 95
NOTER
NOT 11
Avskrivningar
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar uppgår i koncer nen
till 76 (66) Mkr och på materiella anläggningstillgångar till 515 (507) Mkr.
Av avskrivningar på materiella anläggningstillgångar avser 243 (263) Mkr
avskrivning på leasingtillgångar. Avskrivningarna fördelas per funktion
i resultaträkningen enligt följande:
KONCERNEN 2022 2021
Varumärken, licenser
Kostnad för sålda varor 14 7
Försäljningskostnader 14 14
Administrationskostnader 29 29
Forskning- och utvecklingskostnader 19 16
Summa 76 66
Byggnader
Kostnad för sålda varor 30 26
Försäljningskostnader 2 2
Administrationskostnader 215 187
Forskning- och utvecklingskostnader 1 1
Summa 248 216
Mark och markanläggningar
Kostnad för sålda varor 2 1
Summa 2 1
Maskiner
Kostnad för sålda varor 109 92
Försäljningskostnader 1 2
Administrationskostnader 13 7
Forskning- och utvecklingskostnader 7 6
Summa 130 107
Inventarier
Kostnad för sålda varor 54 48
Försäljningskostnader 17 21
Administrationskostnader 63 112
Forskning- och utvecklingskostnader 2 2
Summa 136 183
Summa avskrivningar 593 573
NOT 12
Leasing
Redovisning av avskrivningar på tillgångar med nyttjanderätt istället
för leasingavgifter har påverkat rörelseresultatet med 17 ( –6) Mkr. Ränta
på leasingskulder har haft en negativ inverkan på finansnettot med –11 (–10)
Mkr. Resultatet före skatt har påverkats med 5 (–16)Mkr på grund av IFRS
16. Eftersom den huvudsakliga betalningen redovisas som finansierings-
verksamhet minskar kassaflödet från finansieringsverksamheten med mot-
svarande ökning av kassaflödet från den löpande verksamheten. Räntedelen
av leasingavgiften förblir kassaflöde från den löpande verksamheten och
inkluderas i finansnetto. Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång
i balansräkningen samt en leasingskuld till nuvärdet av framtida leasing-
betalningar. Den leasade tillgången skrivs av linjärt över leasingperioden
eller över nyttjandeperioden för den underliggande tillgången om det
bedöms som rimligt säkert att koncernen kommer överta äganderätten vid
utgången av leasingperioden. Leasingkostnaden redovisas som avskriv-
ningar inom rörelseresultatet och räntekostnad inom finansnettot. Om
leasingavtalet anses inkludera en tillgång av lågt värde eller har en leasing-
period som slutar inom 12 månader, eller inkluderar servicekomponenter,
redovisas dessa leasingbetalningar som rörelsekostnader i resultaträk-
ningen över leasingperioden .
Nedan presenteras upplysningar om dessa leasingavtal samt korttids-
leasingavtal och leasingavtal av mindre värde.
Redovisade belopp i balansräkningen
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Tillgångar med nyttjanderätt 2022 2021
Byggnad 1 367 977
Fordon 82 68
Maskiner 3 4
1 452 1 049
Leasingskuld
Långfristig 1 208 846
Kortfristig 258 224
Summa 1 466 1 070
Redovisade belopp i resultaträkningen
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Avskrivningar på nyttjanderätter 2022 2021
Byggnad –207 –179
Fordon –33 –81
Maskiner –3 –3
243 263
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) 11 –10
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal och till leasing-
avtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt värde –353 –393
Inga väsentliga variabla leasingbetalningar som inte ingår i leasingskulden
har identifierats.
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal var 262 (262) Mkr .
96
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
NOT 13
Rörelseintäkter och rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter
KONCERNEN 2022 2021
Realisationsresultat vid försäljningar 135 -
Valutakursdifferenser 9 8
Justering av tilläggsköpeskilling 8 12
Övriga intäkter 186 170
Summa 338 190
Övriga rörelsekostnader
KONCERNEN 2022 2021
Förvärvskostnader –27 –47
Nedskrivning goodwill - -
Resultatandelar intresseföretag –5 -
Valutakursdifferenser –15 –1
Övriga kostnader –74 –64
Summa 121 112
NOT 14
Resultat från andelar i intresseföretag
KONCERNEN 2022 2021
Andel i årets resultat efter skatt 3 143 2 620
Utspädningseffekt –35 41
Nedskrivning –1 557 –282
Resultat vid försäljning av andelar - -
Summa 1 551 2 379
De enskilda innehaven har påverkat resultatet enligt följande:
2022 2021
Alimak Group –725 –204
ASSA ABLOY 1 288 890
CTEK –434 6
Fagerhult –36 450
HMS Networks 118 94
Nederman 101 89
Securitas 445 323
Sweco 465 352
TOMRA 214 251
Troax 115 128
Summa 1 551 2 379
Då Latour normalt inte hinner vänta in respektive intresseföretags resultat-
rapport så har Latour valt att tillämpa principen att i respektive kvartals-
bokslut utgå från föregående kvartals utfall och sedan extra polera ett
bedömt utfall. Då bolagens resultat varierar kan detta innebära att redo-
visad resultatandel avviker mot redovisat utfall men korrigeras vid nästa
kvartalsbokslut. Bokfört värde på andel i intresseföretag stäms av mot
marknadsvärdet vilket vid behov skrivs ned.
Moderbolaget
I moderbolaget utgörs resultatet från intresseföretag av utdelnings intäkter
med 1145 (871) Mkrmed 1 145 (871) Mkr.
NOT 15
Resultat från aktieförvaltningen
KONCERNEN 2022 2021
Resultat från anläggningstillgångar
Utdelningar - -
Realisationsresultat - -
0 0
Resultat från omsättningstillgångar
Utdelningar - -
Realisationsresultat - 3
Omkostnader 0 9
0 12
Summa aktieförvaltningen 0 12
NOT 16
Finansiella intäkter
KONCERNEN 2022 2021
Intäktsräntor 4 1
Kursvinster 217 184
Övriga finansiella intäkter 2 1
Summa 223 186
NOT 17
Finansiella kostnader
KONCERNEN 2022 2021
Leasingräntor –10 –10
Övriga kostnadsräntor –96 –62
Kursförluster –48 –45
Övriga finansiella kostnader –3 –3
Summa 157 120
NOT 18
Skatt på årets resultat
KONCERNEN 2022 2021
Aktuell skattekostnad för perioden –571 –500
Uppskjuten skatt hänförlig till förändringar
i temporära skillnader
Uppskjuten skatteintäkt 70 58
Uppskjuten skattekostnad –164 –162
Summa 665 604
I koncernens totalresultat, i posten Årets förändring av säkringsreserv
–188 (–58) Mkr, ingår uppskjuten skatt med 6 (3) Mkr.
Skillnad mellan faktisk skattekostnad och skattekostnad baserad på
gällande skattesats.
KONCERNEN 2022 2021
Resultat före skatt 4 833 4 985
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 % –996 –1 027
Skatteeffekt p g a speciella skatteregler
för investmentbolag 224 176
Effekt av intresseföretagsredovisningen 96 314
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader –13 –31
Skatteeffekt av justering från fg år –6 –10
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 60 3
Skatteeffekt på övrigt –30 –29
Skatt på årets resultat
enligt resultaträkningen 665 604
MODERBOLAGET 2022 2021
Resultat före skatt 2 146 1 823
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 % –442 –376
Skatteeffekt pga sfekt p g a speciella skatteregler
för investmentbolag 442 376
Skatt på årets resultat
enligt resultaträkningen 0 0
Gällande skattesats för koncernen liksom för moderbolaget är 20,6 procent.
Investmentbolag erhåller skattemässiga avdrag för den utdelning som
beslutats på efterföljande årsstämma. Reavinster är ej skattepliktiga medan
reaförluster ej är avdragsgilla. Investmentbolag beskattas istället genom en
schablonintäkt. Se även not 38.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 97
NOTER
Nedan redovisas antaganden för koncernens väsentliga goodwillposter.
2022-12-31
Bokfört
värde Mkr
Tillväxt
antagande
(prognos) %
Marginal
antagande
(prognos) %
Caljan 2 241 5,0–16,5 18,5–20,0
Solid Gear Snickers 623 8,0–8,0 19,1–20,0
Hardwear NA 1 709 7,4–10,0 11,0–18,0
Scangripp 689 10,0–20,1 20,0–20,7
Vega 371 4,0–12,0 17,320,0
MS Group 423 3,0–10,0 9,0–11,0
Aritco 823 3,0–11,2 10,0–16,1
Produal 593 5,0–19,5 17,0–20,0
Commercial Swegon 1 503 4,4–5,0 11,6–11,6
Swegon UK 519 5,0–6,5 15,215,2
2022-12-31
Disk.ränta
(före skatt)
%
Tillväxt
antagande
(terminal) %
Marginal
antagande
(terminal) %
Caljan 10,8 2 20,0
Solid Gear Snickers 10,9 2 20,0
Hardwear NA 11,9 3 10,0
Scangripp 11,2 2 20,0
Vega 10,5 2 20,0
MS Group 10,3 2 11,0
Aritco 10,8 2 16,0
Produal 6,9 2 20,0
Commercial Swegon 10,5 2 11,6
Swegon UK 10,5 2 15,2
2021-12-31
Bokfört
värde Mkr
Tillväxt
antagande
(prognos) %
Marginal
antagande
(prognos) %
Caljan 2 060 5,0–30,2 16,9–20,0
Snickers Workwear 390 3,2–10,0 20,0–21,6
Johnson 535 3,1–8,0 12,0–12,3
CLC 791 5,0–15,5 17,320,0
MS Group 400 3,0–11,7 8,0–10,0
Aritco 820 3,0–35,7 10,0–10,0
Produal 555 5,0–19,5 17,0–20,0
Vimec 327 3,0–4,0 6,5–10,0
Commercial Swegon 1 389 5,0–10,3 11,4–11,4
Swegon UK 479 5,0–8,3 14,2–14,2
2021-12-31
Disk.ränta
(före skatt)
%
Tillväxt
antagande
(terminal) %
Marginal
antagande
(terminal) %
Caljan 8,4 2 20,0
Snickers Workwear 9,0 2 20,0
Johnson 9,4 2 12,0
CLC 9,9 2 20,0
MS Group 8,0 2 10,0
Aritco 7,0 2 10,0
Produal 6,9 2 20,0
Vimec 7,8 2 10,0
Commercial Swegon 9,2 2 11,4
Swegon UK 9,3 2 14,2
Huvuddelen av den goodwill som förvärvats under året, se not 45, har vid
årsskiftet ännu inte allokerats till en kassagenererande enhet då integre-
ringasarbetet fortgår. Koncernens goodwillposter har utvärderats i enlighet
med IAS 36, för att bedöma återvinningsvärdet individuellt för samtliga
minsta kassagenererande enheter. Goodwill avseende förvärv som skett
nära inpå bokslutsdagen har inte allokerats till någon kassagenererande
enhet. Värderingarna utgör ej marknadsvärderingar. För var och en av kon-
cernens goodwillposter har individuella antaganden gjorts om såväl tillväxt,
vinstmarginal, kapitalbindning, investeringsbehov som riskpremie. Det
riskpremiepåslag som har lagts ovanpå den riskfria räntenivån har utgjorts
av en generell riskpremie för bolagsinvesteringar och av en verksamhets-
specifik riskpremie baserad på den enskilda verksamhetens förutsättningar.
Väsentliga antaganden
Prövningen har genomförts med prognostider på upp till 10 år. Motiverat av
den karaktär på de bolag som Latour äger. Bolagen är positionerade i lång-
siktigt hållbara megatrender, som regel har högre förutsägbar tillväxt. Upp-
skattning av framtida kassaflöden har gjorts utifrån tillgångens befintliga
struktur och inkluderar inte framtida förvärv. Avkastningskravet efter skatt
varierar mellan 6,8—11,8 (6,8—9,8) procent.
NOT 19
Immateriella anläggningstillgångar
KONCERNEN Goodwill
Varu märken,
licenser Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2021-01-01 10 511 595 11 106
Ingående anskaffningsvärde
från förvärvade bolag 0 108 108
Årets förvärv 1 935 37 1 972
Årets försäljning - –18 –18
Omklassificering - –5 –5
Omräkningsdifferens 373 19 392
Utgående balans 2021-12-31 12 819 736 13 555
Ingående balans 2022-01-01 12 819 736 13 555
Ingående anskaffningsvärde
från förvärvade bolag - - 0
Årets förvärv 1 400 125 1 525
Årets försäljning –231 –18 –249
Omklassificering - - 0
Omräkningsdifferens 990 72 1 062
Utgående balans 2022-12-31 14 978 915 15 893
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2021-01-01 0 –354 –354
Årets avskrivningar - –66 –66
Årets försäljning - 18 18
Omklassificering - 5 5
Omräkningsdifferens - –10 –10
Utgående balans 2021-12-31 0 –407 –407
Ingående balans 2022-01-01 0 –407 –407
Årets avskrivningar - –76 –76
Årets försäljning - 19 19
Omklassificering - 0 0
Omräkningsdifferens - –46 –46
Utgående balans 2022-12-31 0 510 –510
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 2021-01-01 –448 0 –448
Årets nedskrivning –105 - –105
Utgående balans 2021-12-31 –553 0 553
Ingående balans 2022-01-01 –553 0 –448
Årets nedskrivning - - –105
Utgående balans 2022-12-31 –553 0 553
Bokfört värde 14 425 399 14 824
Redovisade värden
Per 2021-01-01 10 063 241 10 304
Per 2021-12-31 12 266 329 12 595
Per 2022-01-01 12 266 329 12 595
Per 2022-12-31 14 425 405 14 830
Avskrivningarnas påverkan på resultatet, se not 11.
All goodwill är hänförlig till segmentet Industrirörelsen. Efter prövning
av goodwill har nedskrivning gjorts med 0 (105) Mkr.
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill
För koncernens mest väsentliga goodwillposter anges vissa värderings-
antaganden som ligger till grund för utvärderingen.
Koncernens goodwillvärde fördelar sig enligt nedan:
KONCERNEN Bokfört värde, Mkr
Bemsiq 2 478
Caljan 2 241
Hultafors Group 3 686
Latour Industries 2 609
Nord-Lock Group 666
Swegon 2 745
14 425
98 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
NOT 20
Byggnader
KONCERNEN 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 2 619 1 744
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 7 296
Inköp 588 696
Försäljning –426 –213
Omklassificering 10 31
Omräkningsdifferenser 160 65
Utgående anskaffningsvärden 2 958 2 619
Ingående avskrivningar –694 –537
Försäljning 146 80
Årets avskrivningar –248 –216
Omklassificering –6 –6
Omräkningsdifferenser –38 –15
Utgående avskrivningar 840 694
Bokfört värde 2 118 1 925
Årets avskrivningar se not 11.
I posten byggnader ingår en fastighet som koncernen innehar enligt finan-
siellt leasingavtal med följande belopp:
2022 2021
Anskaffningsvärde – aktiverad finansiell leasing 172 161
Ackumulerade avskrivningar –92 –79
Redovisat värde 80 82
NOT 21
Mark och markanläggningar
KONCERNEN 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 119 84
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 0 36
Inköp 2 4
Försäljningar och utrangeringar –30 –7
Omräkningsdifferenser 6 2
Utgående anskaffningsvärden 97 119
Ingående avskrivningar –8 –8
Årets avskrivningar 0 1
Försäljningar och utrangeringar –2 –1
Omräkningsdifferenser 0 0
Utgående avskrivningar 10 8
Bokfört värde 87 111
Årets avskrivningar se not 11 .
NOT 22
Maskiner
KONCERNEN 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 1 550 1 286
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 54 104
Inköp 141 158
Försäljning –39 –29
Omklassificerng –18 –7
Omräkningsdifferenser 81 38
Utgående anskaffningsvärden 1 769 1 550
Ingående avskrivningar –1 005 –903
Försäljning 35 26
Årets avskrivningar –131 –107
Omklassificerng 6 4
Omräkningsdifferenser –52 –25
Utgående avskrivningar 1 147 1 005
Bokfört värde 622 545
Årets avskrivningar se not 11.
NOT 23
Inventarier
KONCERNEN 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 1 027 866
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 10 31
Inköp 157 234
Försäljning –100 –122
Omklassificeringar 33 –7
Omräkningsdifferenser 60 25
Utgående anskaffningsvärden 1 187 1 027
Ingående avskrivningar –635 –561
Försäljning 83 107
Årets avskrivningar –136 –183
Omklassificeringar –35 19
Omräkningsdifferenser –37 –17
Utgående avskrivningar 760 635
Bokfört värde 427 392
Årets avskrivningar se not 11 .
NOT 24
Pågående nyanläggningar och förskott
avseende materiella anläggningstillgångar
KONCERNEN 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 47 102
Under året nedlagda kostnader 81 21
Färdigställda anläggningar –11 –77
Omräkningsdifferenser 3 1
Bokfört värde 120 47
Marknad, tillväxt och marginal
Prognoserna baseras på tidigare erfarenheter och externa informations-
källor.
Personalkostnader
Prognosen för personalkostnader baseras på förväntad inflation, viss real-
löneökning (historiskt genomsnitt) och planerade eektiviseringar av förelöneökning (historiskt genomsnitt) och planerade effektiviseringar av före-
tagets produktion. Prognosen överensstämmer med tidigare erfarenheter
och externa informationskällor.
Valutakurser
Valutakursprognoser baseras på aktuell noterad växelkurs och på noterade
terminskurser. Prognosen överensstämmer med externa informations-
källor.
Valutakurs CAD 8,09
Valutakurs CHF 10,90
Valutakurs DKK 1,43
Valutakurs EUR 10,65
Valutakurs GBP 12,20
Valutakurs NOK 1,06
Valutakurs PLN 2,25
Valutakurs USD 10,45
För koncernens väsentligaste enheter överstiger återvinningsvärdet de
redovisade värdena med god marginal. En mindre förändring i något viktigt
antagande har inte så stor eekt atantagande har inte så stor effekt att det skulle kunna reducera återvinnings-
värdet till ett värde som är lägre än det redovisade värdet. Detta avser samt-
liga värdemässigt väsentliga kassagenererande enheter. För vissa av de allra
minsta goodwillposterna är dock risken större eftersom marginalen är min-
dre. De får dock ingen väsentlig påverkan på Latour-koncernen. Den uteslu-
tande största risken för att nedskrivningsbehov ska uppstå, är när omväl-
vande förändringar sker i en bransch, som radikalt förändrar ett företags
position i marknaden. Varje företag gör varje år en omfattande risk analys
för att bevaka och anpassa sig för sådana risker.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 99
NOTER
Företagets namn Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapitalandel i % Bokfört värde (Mkr)
Karpalunds Ångbryggeri AB 556000-1439 Stockholm 3 600 100 1
Latour Förvaltning AB 556832-2209 Stockholm 500 100 1 005
Latour-Gruppen AB 556649-8647 Göteborg 400 000 100 2 549
Bemsiq AB 559013-7351 Göteborg 100
Elsys AB 556694-5548 Umeå 70
Elvaco AB 556248-6687 Kungsbacka 100
Elvaco GmbH HRB7421 Tyskland 100
Bastec AB 556346-6738 Malmö 100
Greystone Energy Systems Inc. 705521 Kanada 100
Greystone Energy Systems Private Limited U7499KA2016FTC093450 Indien 100
Greystone Energy Systems SDN BHD 201701003861 Malaysia 100
Greystone Energy Systems Pte Ltd 201133155D Singapore 100
Greystone Energy Systems DMCC DMCC56028 Dubai 100
HK Instruments OY 0873072-9 Finland 100
Produal Holding Oy 2497873-2 Finland 100
Produal Oy 0680909-7 Finland 100
Produal Sverige AB 556538-4236 Stockholm 100
Produal A/S 33378203 Danmark 100
Produal S.A.S. 75264028400010 Frankrike 100
Produal Sp. zo.o 0000800683 Polen 100
Produal S.R.L 03122740214 Italien 100
Sensortec AG CHE-110.126.181 Schweiz 100
Sensortec Holding AG CH-036-3055894-8 Schweiz 100
Sensir AG CHE-105.140.229 Schweiz 100
SyxthSense Ltd 04657762 Storbritannien 100
S+S Regeltechnik GmbH HRB 17846 Nürnberg 100
Consens GmbH HRB 304895 Tyskland 100
Dent Instruments Inc EIN 93-1118853 USA 100
Caljan AS 30205618 Danmark 100
Caljan Limited 03223165 Storbritannien 100
Caljan LSEZ SIA 52103036881 Lettland 100
Caljan Gmbh HRB 10918 Tyskland 100
Caljan Inc 84-1274727 USA 100
Caljan SARL 849 333 653 Frankrike 100
Caljan Austria GmbH FN 467654 b Österrike 100
Hultafors Group AB 556365-0752 Bollebygd 100
Hultafors AB 556023-7793 Bollebygd 100
Hultafors Group Finland OY 0664406-9 Finland 100
Hultafors Group Norge AS 983513328 Norge 100
Hultafors Group Danmark AS 14252533 Danmark 100
Hultafors UMI S.R.L. J32/572/22.11.1996 Rumänien 100
Hultafors Group Italy 1660130210 Italien 100
Fisco Tools Ltd 755735 Storbritannien 100
Hultafors Group NL BV 8054149 Holland 100
Hultafors Group Sverige AB 556113-7760 Bollebygd 100
Hultafors Group UK Ltd. 01952599 Storbritannien 100
Snickers Production SIA Latvia 40003077239 Lettland 100
Hultafors Group Belgium NV 0444.346.706 Belgien 100
Hultafors Group France SARL 529 004 046 Frankrike 100
Hultafors Group Poland Sp. z o.o. 146309299 Polen 100
Hultafors Group Switzerland AG CH 036.3.044.124-4 Schweiz 100
Hultafors Group Ireland Ltd 65695194 Irland 100
Hultafors Group Germany GmbH 147860778 Tyskland 100
Hultafors Group Austria GmbH ATU 65856344 Österrike 100
Hultafors Group Holding Inc 38-4080874 USA 100
Fristads AB 556023-8486 Borås 100
Fristads AS 915463568 Norge 100
Fristads Kansas Ltd 08828565 Storbritannien 100
Fristads BV 27185890 Nederländerna 100
Fristads Kansas Austria GmbH FN95014b Österrike 100
Fristads Kansas Group Asia Ltd 1092659 Kina 100
Fristads Production Sia 40003693027 Lettland 100
Fristads Finland Oy 0949961-0 Finland 100
Fristads GmbH HRB3322NO Tyskland 100
Kansas A/S 11987273 Danmark 100
Stritex 05468127 Ukraina 100
Fristads Production AMC 31755115 Ukraina 100
Scangrip A/S 54274718 Danmark 100
Scangrip Asia Ltd 91310000MA1GW2PU8W Kina 100
Scangrip North America 61-1857435 USA 100
NOT 25
Andelar i dotterföretag
2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 3 746 3 746
Årets förändring - -
Utgående anskaffningsvärde 3 746 3 746
100 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Företagets namn Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapitalandel i % Bokfört värde (Mkr)
Johnson Level & Tool Mfg. Co. 39-1041797 USA 100
Custom LeatherCraft Mfg. LLC 81-0966824 USA 100
Kuny’s Corp. 884737818 USA 100
Skillers GmbH HRB 755172 Tyskland 100
Telesteps AB 556471-5323 Tras 100
Hultafors Group Logistics Sp.z.o.o 8622663376 Polen 100
Daan Holding BV 57162581 Holland 100
Dentgen Vastgoed BV 68643896 Holland 100
Emma Holding BV 57164371 Holland 100
Emma Safety Footwear BV 59429038 Holland 100
Protag Shoe Supply BV 14128428 Holland 100
Hellberg Safety AB 556214-4898 Lerum 100
Martinez Tool Company LLC 202252515970 USA 100
Latour Industries AB 556018-9754 Göteborg 100
LSAB Group AB 556655-6683 Hedemora 100
Fortiva AB 556563-6742 Malmö 100
Fortiva Danmark A/S 182650 Danmark 100
Bergmans Chuck AB 556059-1736 Hässleholm 100
LSAB Norge AS 95882479 Norge 100
LSAB Sverige Försäljning AB 556248-1936 Långshyttan 100
LSAB Sverige Produktion AB 556222-1746 Hedemora 100
LSAB Suomi OY 0140601-0 Finland 100
LSAB Vändra AS 10120018 Estland 100
LSAB Latvia SIA 40003381260 Lettland 100
LSAB Westlings AB 556442-0767 Vansbro 100
Micor AB 556557-7862 Laholm 100
Lahden Teräteos OY 1110515-8 Finland 100
Densiq AB 556198-5077 Göteborg 100
Densiq AS 997495365 Norge 100
Specma Seals ApS 35645144 Danmark 100
Densiq Oy 2494676-5 Finland 100
MS Group AB 559201-8328 Göteborg 100
REAC AB 556520-2875 Åmål 100
REAC A/S 19 353 508 Danmark 100
REAC Poland Sp. z.o.o. 0000444016 Polen 100
REAC Components Sp. z.o.o 0000551205 Polen 100
AAT Alber Antriebstechnik GmbH 401006 Tyskland 100
Aritco Group AB 556720-1131 Kungsängen 100
Aritco Lift AB 556316-6114 Kungsängen 100
Aritco DE GmbH HRB 753033 Tyskland 100
Artico Homelift Ltd 91310000MA1GBK649Y Kina 100
Aritco Lift Thailand Ltd 105560115885 Thailand 100
Aritco UK Limited 07920808 Storbritannien 100
Gartec Ltd 02898632 Storbritannien 100
TKS Heis AS 940568420 Norge 100
Steeco Lifts Ltd 08104893 Storbritannien 100
Invalifts Ltd 03950068 Storbritannien 100
Ability Lifts Ltd 05307764 Storbritannien 100
Vimec Srl 00758850358 Italien 100
Vimec Polska Sp. z.o.o. 5252490288 Polen 100
Vimec Accesibillity Ltd GB 898121786 London 100
Vimec Iberica Accesibilidas SL ES B84584457 Spanien 100
Vimec France Accesibillity Sarl FR 08492484357 Frankrike 100
Vimec Accessibility LLC 7810693099 Ryssland 100
Motala Hissar 556212-3066 Laholm 100
Esse-Ti S.r.l 01475310437 Italien 100
MAXAGV AB 556316-2402 Mölndal 100
Soft Design RTS Aktiebolag 556316-2402 Mölndal 100
atab automationsteknik AB 556652-8906 Mölndal 100
Vega s.r.l 01578140442 Italien 100
Vega Style Italia LTDA 07.416.646/0001-01 Brasilien 100
Vega Elevator Components Shanghai Co Ltd. 913100003295710797 Kina 100
V America LLC 83-0576366 USA 100
Claddagh Indùstria e comerico de produtos eletricos e
eletronicos LTDA 36.472.339/001-38 Brasilien 100
LCP S.r.l. 02425820442 Italien 100
VR Elettromeccanica L31330501G Albanien 100
VM Kompensator A/S 36937963 Danmark 100
Depac Anstalt FL-0002.010.123-3 Liechtenstein 100
Inoxa GmbH 981323769 Österrike 100
Latour Future Solutions 556863-5964 Göteborg 100
Nord-Lock International AB 556610-5739 Göteborg 100
Nord-Lock AG CH-320.3.028.873-7 Schweiz 100
Nord-Lock ApS 33 878 605 Danmark 100
Nord-Lock Co. Ltd 310000400676819 Kina 100
Nord-Lock AB 556137-1054 Åre 100
Nord-Lock Inc. 38-3418590 USA 100
Nord-Lock Australia Pty Ltd 602531279 Australien 100
Not 25 forts
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 101
NOTER
Not 25 forts
Företagets namn Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapitalandel i % Bokfört värde (Mkr)
Superbolt Inc. 25-1478791 USA 100
Nord-Lock Benelux BV 2050318 Nederländerna 100
Nord-Lock Ltd 4117670 Storbritannien 100
Nord-Lock Poland Sp. z. o.o. 0000273881 Polen 100
Nord-Lock France 439-251-901 Frankrike 100
Nord-Lock Japan Co, Ltd 1299-01-047553 Japan 100
Nord-Lock OY 0893691-1 Finland 100
Nord-Lock s.r.o. 27294714 Tjeckien 100
Nord-Lock Latin America SpA 76.921.019-9 Argentina 100
Nord-Lock GmbH HRB 510204 Tyskland 100
Nord-Lock Switzerland GmbH CH 020.4.041.709-1 Schweiz 100
Nord-Lock AS 895 421 812 Norge 100
Nord-Lock Italy s.r.I 2 464 160 015 Italien 100
Nord-Lock PTE. LTD. 201110682R Singapore 100
Boltight Ltd 03832926 Storbritannien 100
Boltight Inc 814794151 USA 100
Twin-Lock AB 559009-2614 Göteborg 100
Nord-Lock Korea Co Ltd. 606-86-01043 Korea 100
Nord-Lock India Pvt. Ltd. U28999MH2017FTC301839 Indien 100
Nord-Lock Iberia S.L A81843575 Spanien 100
Nord-Lock Canada, Inc 1394384-4 Kanada 100
Expander System Sweden AB 556392-6442 Åtvidaberg 100
Expander America Inc 0967510-8 USA 100
Swegon Group AB 559078-3964 Göteborg 100
Swegon Operation AB 556077-8465 Göteborg 100
Swegon Sverige AB 559078-3931 Göteborg 100
Swegon GmbH HRB209158 Tyskland 100
Swegon Germany GmbH HRB187767 Tyskland 100
Swegon A/S 247231 Danmark 100
Swegon Ltd 01529960 Storbritannien 100
Swegon Cooling Ltd 01744381 Storbritannien 100
Swegon Service Ltd 03443661 Storbritannien 100
Swegon Air Managment Ltd 00738495 Storbritannien 100
Swegon SARL 409-770-195 Frankrike 100
Swegon AG 48-205-4517 Schweiz 100
Swegon North America Inc 1916764 Kanada 100
Swegon USA Inc. 46-0524581 USA 100
Barcol- Air Group AG CHE-106.004.451 Schweiz 100
Barcol-Air AG CHE-441.027.122 Schweiz 100
Barcol-Air France SAS 418585683 Frankrike 100
Barcol-Air GmbH HRB211010 Tyskland 100
Barcol-Air Production GmbH HRB722564 Tyskland 100
Barcol-Air Italia S.r.l 06322530962 Italien 100
Zent-Frenger GmbH HRB21013 Tyskland 100
Samp S.p.A 05073490962 Italien 100
Swegon AS 933-765-806 Norge 100
Klimax AS 983221726 Norge 100
Bergen Klima AS 913445139 Norge 100
Östlandet Klima 917535639 Norge 50
OY Swegon AB 10108352-2 Finland 100
Waterloo Group Limited 04934917 Storbritannien 100
Waterloo IPR Limited 07809705 Storbritannien 100
Waterloo Air Products Limited 04911865 Storbritannien 100
Aircell Ventilation Limited 07507522 Storbritannien 100
SLT Swegon GmbH HRB211010 Tyskland 100
Safegard Systems Limited IE 213635 Storbritannien 100
720 Holding Oy 3208705-9 Finland 72
720 Degrees Oy 2512103-6 Finland 100
ABC Ventilationsprodukter AB 556178-2581 Borås 100
Swegon Sp. z.o.o. 0000106255 Polen 100
Swegon BV 24408522 Nederländerna 100
Swegon Belgium S.A. 893.224.696 Belgien 100
Safeguard Systems Ltd IE8213635D Irland 100
Swegon ILTO OY 1615732-8 Finland 100
Swegon BB s.r.I 03991770276 Italien 100
Swegon Operations s.r.I 02481290282 Italien 100
Swegon Blue Box Private Limited U74210MH2008 Indien 100
bluMartin GmbH HRB187767 Tyskland 100
Swegon Operations Belgium S.A 829.386.721 Belgien 100
Swegon Esti OU 101323712 Estland 100
Safegard Systems Limited IE 213635 Storbritannien 100
P L Group S.A. 429.188.970 Belgien 100
FOV Fodervnader i Borås AB 556057-3460 Göteborg 100
Nordiska Industri AB 556002-7335 Göteborg 840 000 100 191
Summa bokfört värde 3 746
Mindre dotterföretag som saknar verksamhet ingår ej i ovanstående specifikation.
102
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
KONCERNEN
Beskrivning
av verksam-
heten Antal aktier
Kapital-
andel
Börsvärde
1)
Anskaff-
ningsvärde
Kapital-
andel %
st-
andel %
Alimak Group (Org nr 556714-1857 Säte Stockholm)
2)
Se sid 64 16 016 809 1 195 1 195 2 134 30 30
ASSA ABLOY AB (Org nr 556059-3575 Säte Stockholm)
2)
Se sid 65 105 495 729 9 147 23 599 1 697 10 29
CTEK AB (Org nr 556217-4659 Säte Vikmanshyttan) Se sid 66 15 280 810 626 627 1 054 31 31
AB Fagerhult (Org nr 556110-6203 Säte Habo) Se sid 66 84 708 480 3 426 3 426 1 899 48 48
HMS Networks AB (Org nr 556661-8954 Säte Halmstad) Se sid 67 12 109 288 577 4 112 250 26 26
Nederman Holding AB (Org nr 556576-4205 Säte Helsingborg) Se sid 68 10 538 487 836 1 817 306 30 30
Securitas AB (Org nr 556302-7241 Säte Stockholm)
2)
Se sid 69 62 436 942 4 802 5 430 2 125 11 30
Sweco AB (Org nr 556542-9841 Säte Stockholm) Se sid 70 97 867 440 2 725 9 772 480 27 21
TOMRA Systems ASA (Org nr NO927124238 Säte Asker) Se sid 71 62 420 000 2 514 10 926 1 605 21 21
Troax Group AB (Org nr 556916-4030 Säte Hillerstorp) Se sid 72 18 060 000 856 3 298 397 30 30
Övriga mindre innehav 91 91 103
26 795 64 293 12 051
1)
Noterade innehav till köpkurs. Onoterade innehav till i första hand senaste värdering, i andra hand senast handlade kurs och i tredje hand förvärvskurs.
2)
A-aktierna i Assa Abloy, Loomis och Securitas är onoterade. De har i tabellen åsatts samma börskurs som motsvarande B-aktier.
3)
I koncernen är, på grund av utnyttjandet av en köpoption, anskaffningsvärdet på Sweco B 34 Mkr högre .
MODERBOLAGET 2022 2021
Ingående bokfört värde 9 693 8 639
Anskaffningar under året 713 1 054
Sålt under året - -
Utgående värde 10 406 9 693
Alimak Group AB 2 129 2 129
ASSA ABLOY AB 1 200 1 199
CTEK 1 054 1 054
AB Fagerhult 1 728 1 728
HMS Networks AB 250 250
Nederman Holding AB 306 306
Securitas AB 1 297 585
Sweco AB 445 445
TOMRA Systems ASA 1 600 1 600
Troax Group AB 397 397
Utgående värde 10 406 9 693
NOT 26
Andelar i intresseföretag
KONCERNEN 2022 2021
Ingående bokfört värde 22 184 19 997
Anskaffningar under året 1 100 1 087
Sålt under året –26 -
Årets resultatandel efter skatt 3 141 2 620
Utspädningseffekt –36 41
Erhållen utdelning 1 345 –1 041
Nedskrivning –1 557 –282
Kapitalförändringar, netto 3 334 –238
Utgående värde 26 795 22 184
Sammandragen information från balansräkningen
2022
Anläggnings-
tillgångar
Omsätt
-
nings-
tillgångar
Summa
tillgångar
Långfristiga
skulder
Kortfristiga
skulder
Summa
skulder
Netto-
tillgångar
Alimak Group AB 10 026 4 301 14 327 6 188 3 762 9 950 4 377
ASSA ABLOY AB 107 170 47 394 154 564 28 936 39 602 68 538 86 026
CTEK 1 147 561 1 708 632 414 1 046 662
AB Fagerhult 8 723 4 610 13 333 4 512 1 939 6 451 6 882
HMS Networks AB 1 693 1 037 2 730 434 686 1 120 1 610
Nederman Holding AB 2 646 2 083 4 729 1 654 1 357 3 012 1 717
Securitas AB 75 635 39 871 115 506 49 338 29 730 79 068 36 438
Sweco AB 12 817 9 099 21 916 3 929 8 045 11 974 9 942
TOMRA Systems ASA 7 251 6 681 13 932 3 557 3 804 7 361 6 571
Troax Group AB 1 835 1 393 3 229 995 510 1 505 1 724
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 103
NOTER
Avstämning av finansiell information i sammandrag
1)
2022
Ingående
netto-
tillgångar Resultat
Eget kapital-
förändringar Utdelning
Utgående
netto-
tillgångar
Innehav
i intresse-
företag Goodwill
Bokfört
värde
Alimak Group AB 3 840 302 426 –177 4 391 –54 1 249 1 195
ASSA ABLOY AB 69 592 12 867 9 472 –2 333 89 598 8 510 637 9 147
CTEK 655 29 4 0 688 –230 857 627
AB Fagerhult 6 219 557 285 –229 6 832 2 991 435 3 426
HMS Networks AB 1 177 467 33 –140 1 537 399 178 577
Nederman Holding AB 1 717 333 283 –123 2 210 664 172 836
Securitas AB 20 800 4 142 21 666 –2 521 44 087 4 802 0 4 802
Sweco AB 8 604 1 600 338 –876 9 666 2 638 87 2 725
TOMRA Systems ASA 6 318 996 864 –936 7 242 1 566 948 2 514
Troax Group AB 1 459 406 129 –200 1 794 541 315 856
2021
Alimak Group AB 3 528 285 132 –162 3 783 1 125 1 249 2 374
ASSA ABLOY AB 58 879 10 202 2 807 –4 332 67 556 6 416 637 7 053
AB Fagerhult 5 803 491 –21 –88 6 185 2 975 435 3 410
HMS Networks AB 1 220 376 –311 –93 1 192 309 178 487
Nederman Holding AB 1 301 301 100 –35 1 667 500 172 672
Securitas AB 17 707 3 189 713 –1 460 20 149 2 191 0 2 191
Sweco AB 7 557 1 388 210 782 8 373 2 293 87 2 380
TOMRA Systems ASA 5 340 1 114 385 –454 6 385 1 349 948 2 297
Troax Group AB 1 144 427 31 –122 1 480 447 289 736
1)
De redovisade beloppen är uppskattade helårsvärden baserade på respektive bolags Q3-rapport, vilket kan innebära vissa skillnader mot det faktiska utfallet som
redovisades i föregående tabeller (Sammandragen information från balansräkningen, resultat och totalresultat ).
Not 26 forts
Sammandragen information från resultat och totalresultat
2022 Intäkter Resultat
Övrigt
totalresultat
Summa
totalresultat
Erhållna
utdelningar
Alimak Group AB 4 512 52 315 367 53
ASSA ABLOY AB 120 793 13 296 7 809 21 105 443
CTEK 957 3 –1 2 0
AB Fagerhult 8 270 576 311 887 110
HMS Networks AB 2 506 508 89 597 36
Nederman Holding AB 5 179 329 263 592 37
Securitas AB 133 237 4 316 3 519 7 835 175
Sweco AB 24 296 1 652 486 2 138 240
TOMRA Systems ASA 12 188 1 068 379 1 447 195
Troax Group AB 3 020 391 –71 320 57
2021
Alimak Group AB 3 728 7 172 179 48
ASSA ABLOY AB 95 007 10 901 4 149 15 050 411
AB Fagerhult 7 087 470 166 636 42
HMS Networks AB 1 972 362 –5 357 24
Nederman Holding AB 4 042 305 146 452 11
Securitas AB 107 700 3 134 1 410 4 544 159
Sweco AB 21 792 1 492 184 1 676 215
TOMRA Systems ASA 10 909 1 133 –64 1 069 94
Troax Group AB 2 581 406 8 414 37
Sammandragen information från balansräkningen
2021
Anläggnings-
tillgångar
Omsättnings-
tillgångar
Summa
tillgångar
Långfristiga
skulder
Kortfristiga
skulder
Summa
skulder
Netto-
tillgångar
Alimak Group AB 3 718 2 184 5 902 1 017 1 045 2 061 3 840
ASSA ABLOY AB 90 707 39 267 129 974 29 108 31 276 60 384 69 590
AB Fagerhult 8 333 4 320 12 653 4 278 2 156 6 434 6 219
HMS Networks AB 1 486 717 2 203 564 462 1 026 1 177
Nederman Holding AB 2 646 2 083 4 729 1 654 1 357 3 012 1 717
Securitas AB 36 494 26 869 63 363 17 328 25 235 42 563 20 800
Sweco AB 11 792 7 865 19 657 4 562 6 490 11 052 8 605
TOMRA Systems ASA 6 334 5 255 11 589 1 666 3 759 5 425 6 164
Troax Group AB 1 655 1 311 2 967 1 042 465 1 508 1 459
104 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
NOT 27
Andra värdepappersinnehav
KONCERNEN 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 55 44
Inköp 14 11
Försäljningar - -
Omklassificering - -
Utgående anskaffningsvärde 69 55
Ingående nedskrivningar –1 –1
Årets nedskrivningar - -
Utgående nedskrivningar 1 1
Bokfört värde 68 54
NOT 33
Likvida medel
De likvida medlen består till 1 708 (1 504) Mkr av banktillgodohavanden och
till 2 (12) Mkr av kortfristiga bankplaceringar. På banktillgodo havanden
erhåller koncernen ränta enligt en rörlig räntesats baserad på bankernas
dagliga placeringsränta .
NOT 30
Börsaktier, handel
KONCERNEN 2022 2021
Bokfört värde vid årets början 0 0
Årets anskaffningar 15 103
Försäljningar –15 –103
Omvärdering, förd mot resultaträkningen 0 0
Bokfört värde vid årets slut 0 0
Individuellt bedömda kundfordringar som bedömts vara ej indrivningsbara
skrivs bort genom att direkt reducera det redovisade beloppet. Övriga ford-
ringar bedöms kollektivt för att avgöra om det finns objektiva bevis för att
nedskrivningsbehov föreligger. För dessa fordringar redovisas de bedömda
nedskrivningarna i en reserv för osäkra kundfordringar. Objektiva bevis för
att nedskrivningsbehov föreligger innefattar bland annat indikationer på
att, en gäldenär har betydande finansiella svårigheter, att betalningar har
uteblivit eller är försenade (mer än 30 dagar) eller att det är sannolikt att
gäldenären kommer att gå i konkurs eller genomgå annan finansiell rekon-
struktion. Fordringar för vilka en nedskrivningsreserv tidigare redovisats,
skrivs bort mot reserven då koncernen inte längre förväntas återvinna
ytterligare likvida medel. Nedskrivningar redovisas i resultaträkningen som
en övrig kostnad. Om nedskrivningsbehovet minskar i en efterföljande
period redovisas återföringen av den tidigare redovisade nedskrivningen
i koncernens resultaträkning.
Utöver gjorda nedskrivning bedöms kreditrisken som liten då fordring-
arna avser väl fungerande och betalande kunder.
Åldersanalys kundfordringar 2022 2021
Ej förfallna 3 706 2 895
Förfallna fordringar som per den 31 december
ej är nedskrivna
Förfallna mindre än 3 mån 746 557
Förfallna 3 till 6 månader 76 28
Förfallna mer än 6 månader 45 31
4 573 3 511
NOT 29
Varulager
Värdet av varor som ställts som säkerhet för lån eller andra förpliktelser
uppgår till 0 (0).
Varulagrets värdering: 2022 2021
Till nettoförsäljningsvärde
Råvaror och förnödenheter 98 95
Varor under tillverkning 8 4
Färdiga varor och handelsvaror 21 27
Till anskaffningsvärde
Råvaror och förnödenheter 1 621 1 174
Varor under tillverkning 390 449
Färdiga varor och handelsvaror 3 079 1 985
Pågående arbete 27 19
5 244 3 753
NOT 28
Långfristiga fordringar
KONCERNEN 2022 2021
Ingående anskaffningsvärde 31 27
Årets ökning 16 9
Årets minskning –1 –5
Bokfört värde 46 31
Koncernens räntebärande fordringar löper med en genomsnittlig ränta på
0 procent och en genomsnittlig löptid på 12 månader .
NOT 31
Kundfordringar
KONCERNEN 2022 2021
Nominellt värde 4 684 3 579
Reservering för osäkra fordringar –111 –68
Kundfordringar – netto 4 573 3 511
Reserv för osäkra fordringar
Ingående reserv –68 –71
Ingående reserv förvärvade bolag –18 –9
Årets reservering för osäkra fordringar –31 –4
Konstaterade förluster under året 2 12
Återförda outnyttjade belopp 9 6
Valutakursdifferenser –5 –2
111 68
NOT 32
Derivatinstrument
KONCERNEN 2022 2021
Tillgångar
Valutaterminskontrakt – kassaflödessäkring 7 19
Valutaränteswap 0 111
7 130
Skulder
Valutaterminskontrakt – kassaflödessäkring 20 1
Valutaränteswap 59 0
79 1
Valutaterminskontrakt
Det nominella beloppet för utestående valutaterminskontrakt uppgick den
31december till 1004 (899) Mkr (se not 35).31 december till 1 004 (899) Mkr (se not 35).
Kassaflödessäkringarna anses uppfylla villkoren för eekKassaflödessäkringarna anses uppfylla villkoren för effektiv säkrings-
redovisning varför förändringen i sin helhet redovisas i övrigt total resultat.
Säkringsredovisningen har under året påverkat övrigt total resultat med
–18 (11) Mkr.
Valutaränteswapar
Den vinst eller förlust som hänför sig till den eektiva delen av en valutaDen vinst eller förlust som hänför sig till den effektiva delen av en valuta-
ränteswap som säkrar obligationsupplåning med rörlig ränta och valutaför-
ändring, redovisas i övrigt total resultat och uppgår till –170 (–69) Mkr.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 105
NOTER
Verkligt värde via
totalresultatet
Verkligt värde via
resultaträkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
redovisat värdeKoncernen 2022
Finansiella tillgångar
Börsaktier förvaltning 0
1)
0
Andra långfristiga
värdepappersinnehav 68
2)
68
Andra långfristiga fordringar 46

46
Börsaktier, handel 0
1)
0
Orealiserat resultat valutaderivat 7
2)
7
Övriga kortfristiga fordringar 4 940 4 940
Likvida medel 1 710 1 710
Totalt 75 0 6 696 6 771
Finansiella skulder
Långfristiga lån 239
3)
8 989 9 228
Checkräkningskredit 151 151
Kortfristiga lån 34
3)
3 145 3 179
Övriga kortfristiga skulder 2 153 2 153
Orealiserat resultat valutaderivat 2
2)
79
Totalt 2 273 14 438 14 790
1)
Nivå 1 – värderas till verkligt värde utifrån noterade marknadsvärden på aktiv marknad för identiska tillgångar.
2)
Nivå 2 – värderas till verkligt värde utifrån annan observerbar data för tillgångar och skulder än marknadsvärden enligt nivå 1.
3)
Nivå 3 – värderas till verkligt värde utifrån data för tillgångar och skulder som inte baseras på observerbar marknadsdata .
Verkligt värde via
totalresultatet
Verkligt värde via
resultaträkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
redovisat värdeKoncernen 2021
Finansiella tillgångar
Börsaktier förvaltning 0
1)
0
Andra långfristiga
värdepappersinnehav 54
2)
54
Andra långfristiga fordringar 27
31
Börsaktier, handel 0
1)
0
Orealiserat resultat valutaderivat 130
2)
130
Övriga kortfristiga fordringar 4 042 4 042
Likvida medel 1 516
1 516
Totalt 184 0 5 589 5 773
Finansiella skulder
Långfristiga lån 212
3)
9 217 9 429
Checkräkningskredit 114 114
Kortfristiga lån 77
3)
246 323
Övriga kortfristiga skulder 2 748 2 748
Orealiserat resultat valutaderivat 2
2)
0
Totalt 2 289 12 325 12 616
1)
Nivå 1 – värderas till verkligt värde utifrån noterade marknadsvärden på aktiv marknad för identiska tillgångar.
2)
Nivå 2 – värderas till verkligt värde utifrån annan observerbar data för tillgångar och skulder än marknadsvärden enligt nivå 1.
3)
Nivå 3 – värderas till verkligt värde utifrån data för tillgångar och skulder som inte baseras på observerbar marknadsdata.
Säkringsredovisning
Latour tillämpar säkringsredovisning på valutaterminskontrakt. Föränd-
ringen i marknadsvärdet för kassaflödessäkringar redovisas i övrigt total-
resultat, i den mån de bedöms som eektiva, i annat fall direkt i resultat-resultat, i den mån de bedöms som effektiva, i annat fall direkt i resultat-
räkningen. Latour använder inom ramen för fastställd finanspolicy
räntevalutaswapar på delar av koncernens upp låning. Likt valutatermins-
kontrakt redovisas förändringen i marknadsvärdet i övrigt totalresultat om
eektivitet uppnåseffektivitet uppnås. Ackumulerade belopp i övrigt totalresultat återförs till
resultaträkningen i de perioder då den säkrade posten påverkar resultatet.
Orealiserade vinster eller förluster som uppstår vid marknadsvärdering av
derivatinstrument hän förliga till säkringar av nettoinvesteringar och som är
hänförliga till valutakursförändringar redovisas i övrigt totalresultat .
NOT 34
Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Bokfört värde och verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder
I nedanstående tabell lämnas upplysningar om hur verkligt värde bestämts
för de finansiella instrument som värderas i rapporten över finansiell ställ-
ning. Uppdelning av hur verkligt värde fastställs sker utifrån tre nivåer.
Jämfört med årsbokslutet 2021 skedde under 2022 inga överföringar mellan
de olika nivåerna i verkligt värde-hierarkin och inga förändringar har skett
i tillämpade värderingstekniker och/eller principer.
106 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Noterade finansiella tillgångar värderas till den noterade köpkursen på
balans dagen. Verkligt värde på onoterade finansiella tillgångar fastställs
genom att använda värderingstekniker, till exempel nyligen genomförda
transaktioner, pris på liknande instrument eller diskonterade kassa flöden.
Valutaderivaten består av valutaterminer och ingår i nivå 2. Värderingen
till verkligt värde för valutaterminerna baseras på av banken fastställda
termins kurser på en aktiv marknad.
Verkligt värde på kundfordringar och andra fordringar, övriga kortfristiga
fordringar, kassa och övriga likvida medel, leverantörsskulder och övriga
skulder samt långfristiga skulder uppskattas vara lika med dess bokförda
värde. För de räntebärande långfristiga skulderna anses den marknads-
mässiga räntan inte väsentligt avvika från diskonteringsräntan varför det
redovisade värdet bedöms i allt väsentligt motsvara det verkliga värdet.
Koncernens värderingsprocess sker inom ramen för koncernens finans-
avdelning där ett team arbetar med värdering av finansiella tillgångar och
skulder som koncernen innehar.
Finansiell riskhantering
Koncernens finansverksamhet och hantering av finansiella risker är
i huvudsak centraliserad till koncernstaben. Verksamheten bedrivs utifrån
en av styrelsen fastställd finanspolicy och präglas av låg risknivå. Syftet är
att säkerställa koncernens långfristiga finansiering, minimera koncernens
kapitalkostnad och eektivt hantera och kontrollera koncernenskapitalkostnad och effektivt hantera och kontrollera koncernens
finansiella risker.
Valutarisk
Koncernens verksamhet är exponerad för valutarisk i form av valutakurs-
fluktuationer. Koncernens valutarisk består dels av transaktionsrisken, som
hänför sig till köp och försäljning i utländsk valuta, dels omräkningsrisken,
som hänför sig till nettoinvesteringar i utländska dotterbolag och valuta-
kursförändringar när de utländska dotterbolagens resultat räknas om till
svenska kronor.
Transaktionsexponering
Koncernens målsättning avseende transaktionsrisken är att säkra 50 procent
av kommande 12-månaders budgeterade in- och utflöden. Resultat eekten av effekten av
valutasäkringar, som redovisas i övrigt totalresultat, uppgick till
18 (–4) Mkr
(se not 35).
Nettovalutaflödet för svenska enheter fördelade sig under året enligt
följande:
Valuta (belopp i Mkr) 2022 2021
NOK 596 511
DKK 160 156
GBP 300 338
USD –1 604 –999
EUR 1 474 989
CHF 117 115
Totalt 1 043 1 110
+ = nettoinflöde, – = nettoutflöde
Givet en nettotransaktionsexponering motsvarande den som gällde år 2022
och förutsatt att säkringsåtgärder ej vidtagits, hade resultatet påverkats
positivt med 10 (12) Mkr om den svenska kronan stärkts med en procent-
enhet mot samtliga transaktionsvalutor. Per valuta skulle påverkan blivit
i NOK 6 Mkr, EUR 15 Mkr, DKK 2 Mkr, GBP 3 Mkr och USD –15 Mkr.
Per den 31 december 2022 hade koncernen utestående valutatermins-
kontrakt som fördelar sig på följande valutor och förfallotidpunkter :
Belopp i Mkr 2023 2024 Totalt
Sälj EUR 221 221
Sälj NOK 0
Sälj USD 126 126
Sälj DKK 100 100
Sälj GBP 50 50
Sälj CHF 34 34
Sälj totalt 531 0 531
Köp EUR 0 0
Köp USD 473 473
Köp totalt 473 0 473
Netto 1 004 0 1 004
Värderingen av valutaterminskontrakt till verkligt värde utgör derivat-
instrument och uppgår netto till -13 (19) Mkr, vilket framgår av koncernens
balansräkning.
Omräkningsexponering
Säkring av nettotillgångar i utländska dotterföretag bedöms från fall till fall
och säkras då med utgångspunkt från koncernmässigt värde av netto-
tillgångarna. Säkring sker genom lån i utländsk valuta. Resultatet från säk-
ring av utländsk verksamhet uppgår till 0 (0) Mkr. Beloppet redovisas
i övrigt totalresultat och i reserver i eget kapital (se not 35).
De utländska dotterföretagens nettotillgångar fördelar sig på följande sätt:
2022 2021
Valuta
Belopp
i Mkr %
Belopp
i Mkr %
EUR 2 260 47 1 564 53
DKK 504 11 35 1
NOK 155 3 95 3
USD 839 18 501 17
GBP 362 8 258 9
RON 39 1 31 1
CAD 61 1 -24 -1
PLN 311 7 272 9
CHF 85 2 95 3
JPY 20 0 17 1
CNY 141 3 132 4
Övrigt -6 0 -22 -1
Totalt 4 771 100 2 954 100
Årets kursdierens från omräkning av utländska nettoÅrets kursdifferens från omräkning av utländska nettotillgångar uppgick till
1208 (418) Mkr och redovisas i övrigt to1 208 (418) Mkr och redovisas i övrigt totalresultat och reserver i eget kapi-
tal (se not 35).
Finansieringsrisk och likviditetsrisk
Inom ramen för finansieringsrisken hanteras även den mer kortsiktiga likvi-
ditetsrisken. I en verksamhet som Latours, där central upphandling sker av
långsiktiga finansiell resurser, blir den kortfristiga likviditetsrisken med
automatik hanterad i det långa finansieringsutrymmet. Detta hindrar inte
att höga krav ställs i den löpande rapporteringen av kassaflödessituationen
i de enskilda aärsenheterna.i de enskilda affärsenheterna.
För att minska risken för att framtida kapitalanskaning och refinansieör att minska risken för att framtida kapitalanskaffning och refinansie-
ring av förfallna lån blir svår, har koncernen följande kontrakterade kredit-
löften :
Not 34 forts
Utnyttjade kreditramar
Kreditförfallostruktur
Mkr MTN Bank/RCF*
Övriga
skulder
Tilläggs-
köpe-
skillingar Total %
Outnyttjade
bank-
faciliteter
Checkkredit 0 -163 163 1% 320
0–1 år 1 700 1 505 48 34 3 287 27% 1 060
1–2 år 1 750 500 15 96 2 361 19% 4 035
2–3 år 2 850 56 2 906 24%
3–4 år 700 73 122 895 7%
4–5 år 1 750 13 21 1 784 15%
›5 år 1 113 61 1 174 10%
750 3 118 103 273 12 244 100% 5 415
Outnyttj. MTN 6 250
RAM MTN 15 000
Forts
* Reverser med löptider under 1 år, redovisas i balansräkningen som kortfristiga skulder trots att de upptas inom ramen för långfristiga kreditlöften.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 107
NOTER
Koncernens finansiella nettoskuld exklusive innehav i aktier och andra värde-
papper uppgick den 31 december 2022 till 12 532 Mkr. Huvuddelen av koncer-
nens lån, 8750 Mkrnens lån, 8 750 Mkr, är upptagna på obligationsmarknaden och resterande
genom koncernens kreditlöften och uppgår till 3118 Mkr. 6908 Mkr agenom koncernens kreditlöften och uppgår till 3118 Mkr. 6 908 Mkr av skul-
den har exponering mot EUR genom Swap-derivat eller lån tagna i EUR.
De räntebärande skulderna med en redovisad skuld på 12244 MkrDe räntebärande skulderna med en redovisad skuld på 12 244 Mkr, som
faller till betalning fram till och med 2028, motsvarar ett likviditetsutflöde
inklusive ränta på 13 Mdr.
Till de beviljade krediter som är avtalade längre än ett år har det avtalats
om en finansiell covenant, vilket innebär att nettolåneskulden ej får överstiga
en bestämd nivå i förhållande till det noterade marknadsvärdet av koncernens
börsnoterade värdepapper. Detta villkor efterlevdes under 2022.
Ränterisk
Latourkoncernens finansieringskällor utgörs i huvudsak av kassaflöde
från den löpande verksamheten och aktieförvaltningen samt upplåning.
Upp låningen, som är räntebärande, medför att koncernen exponeras för
ränterisk. För att minimera ränterisken använder koncernen ränte swapar
(se not 32).
Ränterisk utgör risken för att ränteförändringar påverkar koncernens
räntenetto och/eller kassaflöde negativt. Koncernens finanspolicy anger
riktlinjer för låneskuldens räntebindning respektive genomsnittlig löptid.
Koncernen efter strävar en avvägning mellan bedömd löpande kostnad
för upp låningen och risken för en större ränteförändring som påverkar
resultatet negativt. Vid utgången av 2022 var den genomsnittliga räntebind-
ningen cirka 36 månader.
Om räntenivån hade legat en procentenhet högre, hade årets resultat
påverkats med –126 (–98) Mkr. Inga övriga eekter på eget kapital.. Inga övriga effekter på eget kapital.
Genomsnittskostnad för utestående lång- respektive kortfristig upp-
låning på balansdagen (för långfristiga skulder se även not 38):
Skuld 2022 Skuld 2021
% Mkr % Mkr
Långfristig upplåning SEK 2,5 8 794 0,5 9 086
Långfristig upplåning EUR 0,8 346 0,7 301
Långfristig upplåning DKK 1,4 13 1,6 41
Långfristig upplåning USD 2,5 50 0,0 -
Långfristig upplåning övrigt 2,0 25 0,0 -
2,4 9 228 0,5 9 428
Kortfristig upplåning SEK 2,8 1 911 1,0 117
Kortfristig upplåning EUR 2,6 1 397 0,6 306
Kortfristig upplåning GBP 0,0 - 1,3 14
Kortfristig upplåning PLN 0,0 22 0,0 -
2,7 3 330 0,7 437
Hantering av kapital
Koncernens långsiktiga mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncer-
nens förmåga att fortsätta utveckla sin verksamhet, så att den kan generera
avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och att upprätt-
hålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere .
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen bland
NOT 35
Eget kapital
Reserver
KONCERNEN
Säkrings-
reserv
Omräknings
-
reserv
Verklig
värdereserv Summa
Ingående balans 2021-01-01 112 113
0
1
Årets omräkningsdifferenser 416 416
Finansiella tillgångar som kan säljas:
Omvärderingar redovisade direkt mot eget kapital 0
Redovisade i resultaträkningen vid avyttring 0
Terminssäkring av kassaflöde 11 11
Ränte-swapar –69 –69
Säkring av nettoinvestering
0
Utgående andra reserver 2021-12-31 54 303 0 357
Ingående balans 2022-01-01 54 303
0
357
Årets omräkningsdifferenser 1206 1 206
Finansiella tillgångar som kan säljas:
Omvärderingar redovisade direkt mot eget kapital 0
Redovisade i resultaträkningen vid avyttring 0
Terminssäkring av kassaflöde –18 –18
Ränte-swapar –170 –170
Säkring av nettoinvestering
0
Utgående andra reserver 2022-12-31 134 1 509 0 1 375
Not 34 forts
annat förändra den utdelning som betalas till aktie ägarna eller sälja tillgångar
för att minska skulderna. Koncernen bedömer kapitalet på basis av skuldsätt-
ningsnivån. Latours styrelse har fastställt gränser för skuldsättningsnivån.
Gränserna innebär att koncernens skuldsättning maximalt får uppgå till det
samlade värdet av 10 procent av börsportföljens värde samt 2,5 gånger den
helägda industrirörelsens EBITDA-resultat, mätt som ett genomsnitt för de
senaste tre åren och justerat för förvärv och avyttringar. Skuldsättningen har
alltid legat klart under detta gränsvärde.
Kreditrisk
Koncernen är begränsat exponerad för kreditrisker. I huvudsak hänförs
dessa risker till utestående kundfordringar. Förluster på kundfordringar
uppstår när kunder försätts i konkurs eller av andra skäl inte kan fullfölja
sina betalningsåtaganden. Riskerna begränsas delvis genom kreditförsäk-
ringar. Inom vissa verksamhetsområden används även förskottsbetalningar.
Koncernledningen har uppfattningen att det inte föreligger någon bety-
dande kreditriskkoncentration för koncernen i för hållande till någon viss
kund eller motpart eller i förhållande till någon viss geografisk region.
Prisrisk
Koncernen exponeras för prisrisk avseende aktier på grund av place-
ringar som innehas av koncernen och som i koncernens balansräkning
klassificeras antingen som finansiella instrument som kan säljas eller
som tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Prisrisk
på aktier omfattar aktiekursrisk, likviditetsrisk och motpartsrisk. Med
aktiekursrisk avses risken för värdeminskning på grund av förändringar
i kurser på aktiemarknaden. Detta är den största risken i Latours verk-
samhet och finns huvudsakligen i värderingen av portföljbolagen. Om
marknadsvärdet på innehaven i börsportföljen skulle förändras med 5 pro-
cent skulle det påverka total
resultatet och eget kapital med 0 (0) Mkr.
Aktiekurserna analyseras och följs löpande av Latours ledning. Genom
det aktiva ägandet, som bland annat utövas via styrelserepresentation,
påverkar Latour bolagens strategi och beslut. Likviditetsrisk kan upp-
komma om en aktie tillexempel är skomma om en aktie till exempel är svår att avyttra. Likviditetsrisken är
dock begränsad. Motpartsrisk är risken att en part i en transaktion med
ett finansiellt instrument inte kan fullgöra sitt åtagande och därigenom
orsakar den andra parten en förlust.
Koncernen är inte exponerad för någon prisrisk avseende rå- och stapel-
varor.
Operationella risker
Operationell risk är risken för förlust på grund av brister i interna rutiner
och system. Som grund för Latourkoncernens riskhantering ligger ett flertal
internt fastställda riktlinjer och regelverk samt av styrelsen fastställda poli-
cies. Juridisk granskning av avtal och förbindelser sker fort löpande. Dess-
utom sker kontinuerliga kontroller som reglerar och säkerställer ansvar och
befogenheter i den löpande verksamheten.
De försäkringsrisker som finns inom koncernen hanteras i enlighet med
bedömt försäkringsbehov. Frågor rörande sekretess och informationssäker-
het är av stor betydelse för Latour och regleras av internt fastställda riktlin-
jer. Vad gäller IT-säkerhet sker en kontinuerlig kontroll och utveckling av
system och rutiner .
108
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Aktiekapital
Moderbolagets aktiekapital. Kvotvärdet per aktie uppgår till 0,21 kr.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eventuellt eget kapital som är tillskjutet från aktieägarna. Här ingår
tillskjutet kapital i form av apportemission samt nyemission som görs till
kurs överstigande kvotvärdet.
Återköpta egna aktier
Återköpta aktier utgörs av anskaningskostnaden för egna aktier som innetier utgörs av anskaffningskostnaden för egna aktier som inne-
has av moder bolaget och redovisas som en avdragspost i eget kapital. Likvid
från avyttring av egna aktier redovisas som en ökning av eget kapital och
transaktionskostnader redovisas direkt mot eget kapital.
Reserver
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdierenser som uppstår Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som
har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som
koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncer-
nen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Säkringsreserv
Säkringsreserven består av valutakursdierenser som uppstår vid omräkSäkringsreserven består av valutakursdifferenser som uppstår vid omräk-
ning av skulder, derivat som klassificerats som säkringsinstrument av netto-
investering i en utländsk verksamhet samt ränteswapar.
Verkligt värdereserv
Verkligt värdereserv innefattar den ackumulerade nettoförändringen av
verkligt värde på finansiella tillgångar som kan säljas fram till dess att till-
gången bokas bort från balansräkningen .
Balanserade vinstmedel inklusive del av årets totalresultat
I balanserade vinstmedel inklusive delar av årets totalresultat ingår intjä-
nade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag och intresseföretag.
Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder,
ingår i denna eget kapitalpost.
Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande innefattar den andel av eget kapital
som inte ägs av moderbolaget.
Utdelning
Utdelning föreslås av styrelsen i enlighet med bestämmelserna i aktie-
bolags lagen och fastställs av årsstämman. Föreslagen men ännu ej beslutad
utdelning för 2022 uppgår till 2 366 Mkr (3,70 kr per aktie). Beloppet har ej
redovisats som skuld.
Kvotvärdet av egna innehav som återköpts uppgår per den 31 december
2022 till 0,1 Mkr och motsvarar 0,1 procent av aktiekapitalet. Transaktionskost-
naderna i samband med återköpen redovisas som en avdragspost från eget
kapital. Dessa kostnader har inte påverkat redovisade skattekostnader.
Återköp av egna aktier har skett för att skapa ett mervärde för kvarvarande
aktieägare i Latour. På samtliga återköpta aktier finns utställda köpoptioner
till ledande befattningshavare .
Utestående aktier Serie A Serie B Totalt
Antal aktier per 1 januari 2022 47 629 848 591 692 952 639 322 800
Nettoavyttring av egna aktier 0 2 300 2 300
Konvertering –29 400 29 400 0
Summa utestående aktier per 31 december 2022 47 600 448 591 724 652 639 325 100
Egna innehav av aktier Serie A Serie B Totalt
Innehavda aktier per 1 januari 2022 - 517 200 517 200
Återköp under året - 452 700 452 700
Avyttring - –455 000 –455 000
Summa egna innehav per 31 december 2022 0 514 900 514 900
Totalt antal aktier per 31 december 2022 47 600 448 592 239 552 639 840 000
2022 2021
Egna innehav av aktier Antal Kostnad Antal Kostnad
Ackumulerat vid årets början 517 200 164 460 500 83
Återköp under året 452 700 102 624 700 183
Avyttring –455 000 –144 –568 000 –102
Ackumulerat vid årets slut 514 900 122 517 200 164
Resultat per aktie
KONCERNEN 2022 2021
Årets resultat 4 162 4 377
Genomsnittligt antal utestående aktier
före utspädning 639 350 718 639 409 289
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning 641 578 330 641 454 398
Vinst per aktie avseende vinst hänförlig
till moderbolagets aktieägare
Före utspädning 6,51 kr 6,85 kr
Efter utspädning 6,49 kr 6,82 kr
Not 35 forts
NOT 36
Avstämning av låneskuld hänförlig till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
2021-12-31 Kassaflöde
Effekt ändrad
valutakurs Nedskrivning Ränta Förvärv bolag 2022-12-31
Räntebärande fordringar 23 –25 39 37
Pensionsavsättningar –227 3 –5 44 –2 –9 –196
Långfristiga skulder –9 217 2 451 –50 –439 –7 255
Tilläggsköpeskilling –289 49 –13 –20 –273
Skuld leasing –1 070 –360 –36 –1 466
Utnyttjad checkkredit –114 –36 –1 –151
Räntebärande kortfristiga skulder –246 4 549 –75 –9 –4 879
Netto skulder hänförliga till finansieringsverksamheten –11 140 –2 467 –180 44 –2 –438 –14 183
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 109
NOTER
2022
Förmånsbaserade
förpliktelser per land
Nuvärde av
förpliktelser
Verkligt
värde
förvaltnings-
tillgångar Summa
Sverige 110 0 110
Norge 37 –32 5
Schweiz 67 59 8
Tyskland 54 –33 21
Italien 49 0 49
Övriga 3 0 3
Summa 320 124 196
2021
Förmånsbaserade
förpliktelser per land
Nuvärde av
förpliktelser
Verkligt
värde på
förvaltnings-
tillgångar Summa
Sverige 139 0 139
Norge 35 –30 5
Schweiz 62 –43 19
Tyskland 56 –29 27
Italien 34 0 34
Övriga 3 0 3
Summa 329 102 227
Vid den senaste värderingstidpunkten bestod nuvärdet av den förmåns-
bestämda förpliktelsen av cirka 77 Mkr hänförlig till aktiva anställda och
14 Mkr till pensionärer.
Belopp redovisade i resultaträkningen 2022 2021
Ränta på pensionsavsättning 3 1
Kostnader förmånsbestämda planer 3 1
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer 308 230
Löne- och avkastningsskatt 40 37
Totala pensionskostnader 351 268
Den försäkringstekniska beräkningen av pensionsförpliktelser och
pensionskostnader baseras på följande viktiga antaganden:
2022
% Schweiz Tyskland Italien Norge Sverige
Diskonteringsränta
1)
1,9 0,9 3,7 3,0 3,7
Inflation 1,2 2,1 3,0 3,3 2,0
Löneökningar 3,0 0,0 2,0 3,5 0,0
Pensions-
uppräkning 0,0 4,5 0,0 0,0 0,0
2021
% Schweiz Tyskland Italien Norge Sverige
Diskonteringsränta
1)
0,2 0,7 1,0 1,5 1,9
Inflation 1,0 1,0 1,0 2,3 2,2
Löneökningar 1,0 0,0 2,0 2,5 0,0
Pensions-
uppräkning 0,0 2,0 0,0 0,0 0,0
1)
Se principer not 2 sid 87.
Om diskonteringsräntan minskas med 0,5 procent så ökar nuvärdet av
förpliktelserna med 5,7 procent. Om räntan ökar med 0,5 procent så mins-
kar nuvärdet av förpliktelserna med 5,2 procent.
I det närmaste samtliga anställda i Latourkoncernen omfattas av antingen
förmånsbestämda eller avgiftsbestämda pensionsplaner. Förmånsbestämda
pensionsplaner innebär att den anställde garanteras en pension motsva-
rande en viss procentuell andel av lönen. Pensionsplanerna omfattar ålders-
pension, sjukpension och familjepension. Pensionsförpliktelserna tryggas
genom avsättningar i balansräkningen och genom premier till försäkrings-
bolag som därmed övertar förpliktelserna gentemot de anställda. Koncer-
nens anställda utanför Sverige, Norge, Italien, Tyskland och Schweiz omfat-
tas av avgiftsbestämda pensionsplaner. Avgifter till de sistnämnda planerna
utgör normalt en procentuell andel av den anställdes lön.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige
tryggas huvudsakligen genom försäkringar i Alecta. Då Alecta inte kan till-
handahålla tillräckliga uppgifter för att redovisa ITP-planen som förmåns-
bestämd redovisas den som avgiftbestämd. Årets avgifter för pensionsför-
säkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 60 (63) Mkr. Alectas överskott
kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av
2022 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsoliderings-
nivån till 172 (172) procent. Tjänstepension för arbetare i Sverige är avgifts-
bestämda.
Beträande förmånsbestämda planer beräknas företagets kosBeträffande förmånsbestämda planer beräknas företagets kostnader samt
värdet på utestående förpliktelser med hjälp av aktuariella beräkningar
vilka syftar till att fastställa nuvärdet av utfärdade förpliktelser.
KONCERNEN 2022 2021
Förmånsbaserade förpliktelser
Nuvärde vid periodens början 330 191
Omklassificering 0 0
rvärv 12 130
Intjänad pension 22 18
Ränta 3 1
Pensionsutbetalningar –20 –12
Aktuariell vinst/förlust –32 –2
Omräkningsdifferens 5 3
Utgående balans 320 329
Förvaltningstillgångar
Ingående balans 102 100
Omklassificering 0 0
Förändring reserv 22 2
Utgående balans 124 102
Netto förmånsbaserade förpliktelser 196 227
NOT 37
Pensionsförpliktelser
NOT 38
Finansiella skulder
Per 31 december 2022
Mindre än
1 år
Mellan 1 år
och 5 år
Mer än
5 år
Summa
avtalsenliga
kassaflöden
Redovisat
värde
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut 4 866 7 145 4 12 015 12 015
Övriga finansiella skulder 13 379 392 392
Leasingskulder 258 208 1 000 1 466 1 466
Leverantörsskulder 1 769 1 769 1 769
6 906 7 732 1 004 15 642 15 642
110 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
NOT 39
Skatter
Uppskjuten skatt i balansräkningen
Temporära skillnader föreligger i de fall tillgångars eller skulders redovi-
sade respektive skattemässiga värde är olika. Temporära skillnader har
resulterat i koncernens totala uppskjutna skattefordringar och uppskjutna
skatte skulder enligt nedan:
KONCERNEN 2022 2021
Uppskjutna skattefordringar
Immateriella anläggningstillgångar 266 258
Byggnader och mark 10 10
Maskiner och inventarier 6 5
Varulager 120 101
Kortfristiga fordringar 17 27
Avsättningar 40 33
Kortfristiga skulder 7 3
Övriga poster 57 17
523 454
Uppskjutna skatteskulder
Immateriella anläggningstillgångar –183 –131
Byggnader och mark –3 –3
Maskiner och inventarier –26 –17
Kortfristig fordran –10 –4
Obeskattade reserver –384 –332
Avsättningar –23 –16
Övriga poster –23 –32
652 535
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en legal
kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när upp-
skjutna skatter avser samma skattesystem. Uppskjuten skatt som redovisas
i övrigt totalresultat uppgår till –6 (–3) Mkr.
Ingen aktuell skatt redovisas i koncernens eller moderbolagets total-
resultat.
I moderbolaget finns skattemässiga underskottsavdrag utan tidsbegräns-
ning på 3 393 (3 173) Mkr där uppskjuten skatt ej har beaktats.
NOT 41
Checkräkningskredit
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår i koncernen till 320
(250) Mkr, varav utnyttjad 151 (114) Mkr .
NOT 40
Övriga avsättningar
KONCERNEN
Garanti
avsättn.
Övriga
avsättn. Totalt
Ingående värde 2021-01-01 95 76 171
Förvärv (bolag) 2 5 7
Årets avsättning 25 32 57
Tagit i anspråk under året –16 –18 –34
Valutakursdifferens 2 1 3
Utgående värde 2021-12-31 108 96 204
Förvärv (bolag) 4 11 15
Årets avsättning 0 –25 –25
Avyttring (bolag) 13 34 47
Tagit i anspråk under året –15 –19 –34
Valutakursdifferens 6 7 13
Utgående värde 2022-12-31 116 104 220
Avsättningarna består av: 2022 2021
Långfristig del 192 190
Kortfristig del 28 14
220 204
Övriga avsättningar består i huvudsak av avsättningar för omstrukture-
ringsutgifter .
NOT 42
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
KONCERNEN 2022 2021
Upplupna räntekostnader 45 20
Upplupna sociala kostnader 181 163
Upplupna övriga lönerelaterade kostnader 536 498
Övriga poster 837 695
Summa 1 599 1 376
NOT 43
Ställda säkerheter
KONCERNEN 2022 2021
För egna skulder och avttningar
Avseende pensionsförpliktelser
– Företagsinteckningar
– Övriga säkerheter 1 1
Aktier som säkerhet för nettoupplåning
1)
4 810 3 623
Övriga
– Företagsinteckningar
– Fastighetsinteckningar 20 93
– Övriga säkerheter 9 36
Summa 4 837 3 753
MODERBOLAGET 2022 2021
För koncernens skulder
Aktier som säkerhet för nettoupplåning
1)
516 516
Summa ställda säkerheter 516 516
1)
Som säkerhet för upplåning hos kreditinstitut har 37 200 000 Assa Abloy B och 20 600 000
Securitas B lämnats med ett marknadsvärde på 10113 Mkrärde på 10 113 Mkr och ett bokfört värde i koncer
-
nen på 4810 Mkrnen på 4 810 Mkr och i bolaget på 516 Mkr. Säkerheten löper under låneavtalets löptid .
NOT 44
Eventualförpliktelser
KONCERNEN 2022 2021
Emissionsgarantier 1 090 1 055
Övriga förpliktelser 23 21
Summa 1 113 1 076
MODERBOLAGET 2022 2021
Borgensförbindelser till förmån för dotterbolag 3 075 872
Summa 3 075 872
Moderbolaget har förbundit sig att svara för vissa förpliktelser som kan
åläggas koncernföretag.
NOT 45
Rörelseförvärv
2022 2021
Immateriella anläggningstillgångar 65 441
Materiella anläggningstillgångar 73 472
Finansiella anläggningstillgångar 39 551
Varulager 240 548
Kundfordringar 274 399
Övriga kortfristiga fordringar 174 55
Kassa 201 126
Långfristig nettoupplåning –184 –963
Kortfristiga skulder –434 –490
Netto identifierbara tillgångar och skulder 448 1 139
Koncerngoodwill 1391 397 1 536
Total köpeskilling 1 845 2 675
Tilläggsköpeskilling –61 –180
Kontant reglerad köpeskilling 1 784 2 495
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet –3 –80
Likvida medel i förvärvade företag –201 –126
Påverkan på koncernens likvida medel 1 580 2 289
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 111
NOTER
intäkter på 3 Mkr och ett nettoresultat på -3 Mkr för perioden från 18 mars
till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2022, till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2022,
skulle bolagets intäkter och resultat blivit densamma. Transaktionskostna-
der för förvärvet uppgår för detta förvärv till 1 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 55
Varulager 2
Kassa 4
Långfristig nettoupplåning
–18
Kortfristiga skulder –2
Netto identifierbara tillgångar och skulder 41
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet 12
Likvida medel i förvärvade företag
–4
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 49
Barcol-Air Group AG
Den 3 juni 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Barcol-Air
Group AG med underliggande dotterföretag . Den förvärvade verksamheten
bidrog med intäkter på 280Mkr och ett nettoresultat på 19 Mkr för perioden
från 3 juni till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 janufrån 3 juni till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 janu-
ari 2022, skulle bolagets intäkter ha blivit 461 Mkr och årets resultat
25Mkr25 Mkr. Goodwill är hänförlig till de samordningsvinster som kommer att
uppstå när tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verk-
samhet inom Swegon. Transaktionskostnader för förvärvet, som belastat
periodens resultat, uppgår för detta förvärv till 4 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 4
Materiella anläggningstillgångar 18
Finansiella anläggningstillgångar 33
Varulager 40
Kundfordringar 43
Övriga fordringar 100
Kassa 33
Långfristig nettoupplåning
–109
Kortfristiga skulder –116
Netto identifierbara tillgångar och skulder 46
Koncerngoodwill 99
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet –10
Likvida medel i förvärvade företag
–33
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 102
ABC Ventilationsprodukter AB
Den 22 augusti 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i ABC Ventialtionsprodukter AB. Den förvärvade verksamheten bidrog med
intäkter på 51 Mkr och ett nettoresultat på 5 Mkr för perioden från 22
augusti till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari augusti till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari
2022, skulle bolagets intäkter ha blivit 128 Mkr och årets resultat 14 Mkr.
Goodwill är hänförlig till de samordningsvinster som kommer att uppstå när
tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom
Swegon. Transaktionskostnader för förvärvet, som belastat periodens resul-
tat, uppgår för detta förvärv till 1 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 1
Materiella anläggningstillgångar 12
Varulager 18
Kundfordringar 18
Övriga fordringar 11
Kassa 35
Långfristig nettoupplåning
–2
Kortfristiga skulder –20
Netto identifierbara tillgångar och skulder 38
Koncerngoodwill 52
Likvida medel i förvärvade företag
–11
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 79
MAXAGV AB
Den 1 september 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i MAXAGV AB med underliggande dotterföretag. Den förvärvade verksam-
heten bidrog med intäkter på 55 Mkr och ett nettoresultat på 2 Mkr för
perioden från 1 september till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträf-
fat per den 1 januari 2022, skulle bolagets intäkter ha blivit 173 Mkr och
årets resultat 10 Mkr. Goodwill är hänförlig till framtida intjäningsförmåga.
Transaktionskostnader för förvärvet, som belastat periodens resultat, upp-
går för detta förvärv till 2 Mkr.
Telesteps AB
Den 1 februari 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i
Telesteps AB. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 59 Mkr
och ett nettoresultat på 0 Mkr för perioden från 1 februari till 31 december
2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2022, skulle bolagets 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2022, skulle bolagets
intäkter ha blivit 66 Mkr och årets resultat 2 Mkr. En bedömd tilläggsköpe-
skilling har reserverats. Slutligt utfall är baserat på resultatutvecklingen de
kommande åren och kan maximalt uppgå till 20 Mkr, vilket också har reser-
verats. Goodwill är hänförlig till den intjäningsförmåga och samordnings-
vinster som kommer att uppstå när tillverkning och säljorganisation sam-
ordnas med befintlig verksamhet inom Hultafors Group. Transaktions-
kostnader för förvärvet uppgår för detta förvärv till 1 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 5
Materiella anläggningstillgångar 1
Finansiella anläggningstillgångar 1
Varulager 12
Kundfordringar 6
Kassa 15
Långfristig nettoupplåning
–4
Kortfristiga skulder –12
Netto identifierbara tillgångar och skulder 24
Koncerngoodwill 72
Tilläggsköpeskilling
–20
Likvida medel i förvärvade företag
–15
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 61
Consens GmbH
Den 7 februari 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i Consens GmbH. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på
20 Mkr och ett nettoresultat på 3 Mkr för perioden från 7 februari till
31 december 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2022, 31 december 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2022,
skulle bolagets intäkter ha blivit 21 Mkr och årets resultat 3 Mkr. Goodwill
är hänförlig till den intjäningsförmåga och samordningsvinster som kom-
mer att uppstå när tillverkning och säljorganisation samordnas med befint-
lig verksamhet inom Bemsiq. Transaktionskostnader för förvärvet uppgår
för detta förvärv till 2 Mkr.
Varulager 8
Kundfordringar 2
Kassa 8
Långfristig nettoupplåning
–1
Kortfristiga skulder –3
Netto identifierbara tillgångar och skulder 14
Koncerngoodwill 30
Likvida medel i förvärvade företag
–8
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 36
Essi-Ti Srl
Den 9 februari 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Essi-Ti
Srl. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 106 Mkr och ett
nettoresultat på 15 Mkr för perioden från 9 februari till 31 december 2022.
Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2022, skulle bolagets intäkter Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2022, skulle bolagets intäkter
ha blivit 123 Mkr och årets resultat 18 Mkr. Goodwill är hänförlig till den
intjäningsförmåga och samordningsvinster som kommer att uppstå när
tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom
Latour Industries. Transaktionskostnader för förvärvet uppgår för detta
förvärv till 2 Mkr.
Materiella anläggningstillgångar 2
Varulager 26
Kundfordringar 11
Övriga fordringar 5
Kassa 40
Långfristig nettoupplåning
–18
Kortfristiga skulder –21
Netto identifierbara tillgångar och skulder 45
Koncerngoodwill 103
Likvida medel i förvärvade företag
–40
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 108
PHS Logistiktechnik GmbH
Den 18 mars 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i PHS Logistiktechnik GmbH. Den förvärvade verksamheten bidrog med
112 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Materiella anläggningstillgångar 12
Varulager 8
Kundfordringar 61
Övriga fordringar 49
Kassa 68
Långfristig nettoupplåning
–13
Kortfristiga skulder –110
Netto identifierbara tillgångar och skulder 72
Koncerngoodwill 160
Likvida medel i förvärvade företag –68
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 164
Martinez Tool Company Inc.
Den 3 oktober 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i
Martinez Tool Company Inc. Den förvärvade verksamheten bidrog med
intäkter på 20 Mkr och ett nettoresultat på 0 Mkr för perioden från 3 okto-
ber till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari ber till 31 december 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari
2022, skulle bolagets intäkter ha blivit 63 Mkr och årets resultat 21 Mkr.
En bedömd tilläggsköpeskilling har reserverats. Slutligt utfall är baserat på
resultatutvecklingen de kommande åren och kan maximalt uppgå till
41 Mkr, vilket också har reserverats. Goodwill är hänförlig till den
intjäningsförmåga och samordningsvinster som kommer att uppstå när
tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom
Hultafors Group. Transaktionskostnader för förvärvet uppgår för detta
förvärv till 4 Mkr.
Materiella anläggningstillgångar 2
Varulager 14
Övriga fordringar 1
Kortfristiga skulder –1
Netto identifierbara tillgångar och skulder 16
Koncerngoodwill 174
Tilläggsköpeskilling
–41
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 149
Lahden Teräteos Oy
Den 11 november 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i
Lahden Teräteos Oy Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på
5 Mkr och ett nettoresultat på 0 Mkr för perioden från 11 november till 31
december 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2022, skulle december 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2022, skulle
bolagets intäkter ha blivit 27 Mkr och årets resultat 4 Mkr. Goodwill är hän-
förlig till den intjäningsförmåga och samordningsvinster som kommer att
uppstå när tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verk-
samhet inom Latour Industries. Transaktionskostnader för förvärvet upp-
går för detta förvärv till 0 Mkr.
Materiella anläggningstillgångar 4
Varulager 4
Kundfordringar 3
Kassa 3
Kortfristiga skulder –6
Netto identifierbara tillgångar och skulder 8
Koncerngoodwill 10
Likvida medel i förvärvade företag –9
Kontant reglerad köpeskilling 15
Samp S.p.A
Den 11 november 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i Samp S.p.A . Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 24 Mkr
och ett nettoresultat på 1 Mkr för perioden från 11 november till 31 decem-
ber 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2022, skulle bolagets ber 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2022, skulle bolagets
intäkter ha blivit 231 Mkr och årets resultat 2 Mkr. Goodwill är hänförlig till
de samordningsvinster som kommer att uppstå när tillverkning och sälj-
organisation samordnas med befintlig verksamhet inom Swegon. Transak-
tionskostnader för förvärvet, som belastat periodens resultat, uppgår för
detta förvärv till 3 Mkr.
Not 45 forts
NOT 46
Statliga stöd
Erhållna statliga bidrag har påverkat koncernens resultat- och balans-
räkning enligt följande:
KONCERNEN 2022 2021
Bidrag som påverkat årets resultat 11 15
Bidrag som påverkat tillgångarna 0 0
Erhållna bidrag som påverkat årets resultat utgörs huvudsakligen av utveck-
lings- och investeringsstöd. Erhållna bidrag som avser stöd relaterade till
covid-19 uppgår till 2 (2) Mkr, varav inget i Sverige. Inget bolag inom kon-
cernen har mottagit något omställningsstöd, enbart stöd för korttidspermit-
teringar .
Materiella anläggningstillgångar 19
Finansiella anläggningstillgångar 5
Varulager 69
Kundfordringar 114
Övriga fordringar 18
Kassa 9
Långfristig nettoupplåning
–16
Kortfristiga skulder –134
Netto identifierbara tillgångar och skulder 84
Koncerngoodwill 152
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet –5
Likvida medel i förvärvade företag
–9
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 222
Dent Instruments Inc.
Den 27 december 2022 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i Dent Instrument Inc. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter
på 0 Mkr och ett nettoresultat på 0 Mkr för perioden från 27 december till
31 december 2022. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2022, 31 december 2022. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2022,
skulle bolagets intäkter ha blivit 149 Mkr och årets resultat 57 Mkr. Good-
will är hänförlig till de samordningsvinster som kommer att uppstå när
tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom
Bemsiq. Transaktionskostnader för förvärvet, som belastat periodens resul-
tat, uppgår för detta förvärv till 4 Mkr.
Materiella anläggningstillgångar 3
Varulager 39
Kundfordringar 16
Övriga fordringar 1
Kassa 10
Kortfristiga skulder –9
Netto identifierbara tillgångar och skulder 60
Koncerngoodwill 545
Likvida medel i förvärvade företag
–10
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 595
Se vidare om företagsförvärv i förvaltningsberättelsen på sidan 76.
All förvärvad goodwill avser koncernmässig förvärvsgoodwill och som inte
är skattemässigt avdragsgill.
NOT 47
Händelser efter rapportperiodens utgång
I januari 2023 slutfördes förvärvet av Dalair Ltd.
Den 6 februari 2023 beslutade styrelsen att revidera de finansiella målen.
Rörelsemarginalmålet är ändrat till 15 procent över en konjunkturcykel från
tidigare 10 procent och avkastningsmålet på operativt kapital förtydligas till
minst 15 procent.
Den 17 februari 2023 godkände Finansinspektionen ett uppdaterat
grundprospekt för befintligt MTN-program.
I mars 2023 genomförs företrädesemissioner i de börsnoterade inne-
haven Alimak Group och CTEK. Latour kommer att delta med sin prorata-
andel med cirka 740 Mkr respektive 108 Mkr.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 113
NOTER
NOT 49
Definitioner
Avkastning på eget kapital Nettovinsten enligt resultaträkningen i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på operativt kapital Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital.
Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i förhållande till genomsnittlig balansomslutning.
Direktavkastning Utdelning i procent av aktiens köpkurs.
Rörelseresultat (EBITDA) Resultat före räntor, skatt, avskrivningar på materiella anläggningstillgångar och på förvärvsrelaterade immateriella anläggningstillgångar, förvärvs-
relaterade kostnader och intäkter samt jämförelsestörande poster.
Rörelseresultat (EBITA) Resultat före räntor, skatt, avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella anläggningstillgångar, förvärvsrelaterade kostnader och intäkter samt
jämförelsestörande poster.
Rörelseresultat (EBIT) Resultat före finansiella poster och skatter.
Rörelsemarginal (EBITA) % Resultat före räntor, skatt, avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella anläggningstillgångar, förvärvsrelaterade kostnader och intäkter samt
jämförelsestörande poster, i procent av nettoomsättningen.
Rörelsemarginal (EBIT) % Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
EBIT-multipel Rörelseresultat i förhållande till börsvärde justerat för nettoskuldsättning.
EV-värde (Enterprise Value) Bolagets marknadsvärde plus nettoskuld.
Justerat eget kapital Eget kapital samt skillnaden mellan bokfört värde och verkligt värde på intresse företagen.
Justerad soliditet Eget kapital samt skillnaden mellan bokfört värde och verkligt värde på intresse företagen i förhållande till justerad balansomslutning.
Nettoskuld sättningsgrad Räntebärande skulder plus räntebärande avsättningar minus likvida medel i förhållande till justerat eget kapital.
Nettolåneskuld Räntebärande skulder plus räntebärande avsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Operativt kapital Balansomslutning minus likvida medel och andra räntebärande tillgångar samt minus ej räntebärande skulder.
Organisk tillväxt Periodens intäktsökning, justerad för förvärv/avyttringar och valutakursförändring, i procent av föregående års intäkter justerat för förvärv och avyttringar.
P/E-tal Aktiens köpkurs i förhållande till vinst efter betald skatt.
Resultat per aktie före utsdning Periodens resultat i förhållande till antalet utestående aktier under perioden.
Beräkningar:
Jan–dec 2022: 4 162/639 350 718 x 1 000’ = 6,51
Jan–dec 2021: 4 377/639 409 289 x 1 000’ = 6,85
Resultat per aktie efter utspädning Beräkningar:
Jan–dec 2022: 4 162/641 578 330 x 1 000’ = 6,49
Jan–dec 2021: 4 377/641 454 398 x 1 000’ = 6,82
Vid beräkning av Resultat efter utsdning har hänsyn tagits till de köpoptioner som vid bokslutstillfället fanns utställda.
Soliditet Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Substansvärde Skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, då börsportföljen (inkl. intresseföretagen) tas upp till marknadsvärde och rörelsedrivande dotter-
bolag, som ägdes vid periodens utgång, tas upp till ett intervall baserat på EBIT- multiplar för jämförbara noterade bolag inom respektive affärsområde.
Total tillväxt Periodens intäktsökning i procent av föregående års intäkter.
Valutadriven tillväxt Periodens intäktsökning på grund av valutaförändring i procent av föregående års intäkter.
Vinstmarginal Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av fakturerad försäljning.
Övrigt Belopp i tabeller och övriga sammanställningar har avrundats var för sig. Mindre avrundningsdifferenser kan därför förekomma i summeringarna.
NOT 48
Väsentliga uppskattningar och bedömningar
För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed måste före-
tagsledningen och styrelsen göra bedömningar och antaganden som påverkar
i bokslutet redovisade tillgångs- och skuldposter respektive intäkts- och kost-
nadsposter samt lämnad information i övrigt, bland annat om eventualför-
pliktelser. Dessa bedömningar baseras på historiska erfarenheter och de olika
antaganden som ledningen och styrelsen bedömer vara rimliga under rådande
omständigheter. Härigenom dragna slutsatser utgör grunden för avgöranden
rörande redovisade värden på tillgångar och skulder, i de fall dessa inte utan
vidare kan fastställas genom information från andra källor. Faktiskt utfall kan
skilja sig från dessa bedömningar om andra antaganden görs eller andra för-
utsättningar är för handen.
Särskilt inom områdena intäktsredovisning och osäkra fordringar, värde-
ring av immateriella och andra anläggningstillgångar, inkuransbedömning
av varulager, omstrukturerings åtgärder, pensionsförpliktelser, skatter samt
rättstvister och eventual förpliktelser kan bedömningarna ge en betydande
påverkan på Latours resultat och finansiella ställning (se vidare respek -
tive not).
Företagsledningen har med revisionskommittén diskuterat utvecklingen,
valet och upp lysningarna avseende koncernens kritiska redovisningsprin ci-
per och uppskattningar samt tillämpningen av dessa principer och upp-
skattningar.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för
goodwill i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i not 2.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställts genom
beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste vissa uppskatt-
ningar göras (not 19).
Rörelseförvärv
Rörelseförvärven redovisas enligt förvärvsmetoden vilket innebär att förvär-
vade tillgångar och skulder redovisas till verkliga värden vid förvärvstidpunk-
ten. För att fastställa verkliga värden använder företagsledningen värderings-
modeller med inslag av uppskattningar och antaganden. Köpeskillingen inklu
-
derar en bedömning avseende eventuella villkorade tilläggsköpeskillingar.
Pensionsantaganden
Pensionsförpliktelsernas nuvärde är beroende av ett antal faktorer som
fastställs på aktuariell basis med hjälp av ett antal antaganden. I de antagan-
den som använts vid fastställande av nettokostnad (intäkt) för pensioner
ingår diskonteringsräntan.
Koncernen fastställer lämplig diskonteringsränta i slutet av varje år.
Detta är den ränta som används för att fastställa nuvärdet på bedömda fram-
tida utbetalningar som förväntas krävas för att reglera pensionsförpliktel-
serna. Se under Redovisningsprinciper not 2 för principerna hur koncernen
fastställer lämplig diskonteringsränta.
Andra viktiga antaganden rörande pensionsförpliktelser baseras delvis på
rådande marknadsvillkor. Ytterligare information lämnas i not 37.
Garantikrav
Ledningen i respektive dotterföretag gör en uppskattning av erforderlig
avsättning för framtida garantikrav baserat på information om historiska
garantikrav samt aktuella trender som kan tyda på att den historiska infor-
mationen kan komma att avvika från framtida krav.
Till de faktorer som kan påverka informationen rörande garantikrav hör
framgångar för koncernens produktivitets- och kvalitetsinitiativ liksom
kostnaden för material samt arbetskostnader.
114 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
NOTER
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i moderbolaget:
Balanserade vinstmedel 9 776,3 Mkr
Årets resultat 2 146,0 Mkr
11 922,3 Mkr
Antalet utdelningsberättigade aktier uppgick den 20 mars 2023 till 639325 100, då återköpta aktier frånräknats.
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas sammanlagt 3,70 kronor per aktie 2365,5 Mkr
I ny räkning överföres 9 556,8 Mkr
11 922,3 Mkr
Styrelsen bedömer att den föreslagna utdelningen är försvarlig mot bakgrund av de krav som verksamheten
ställer på storleken av det egna kapitalet med hänsyn till omfattning och risk samt till bolagets och koncernens
konsoliderings behov, likviditet och ställning i övrigt.
Resultat- och balansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 10 maj 2023 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med inter
-
nationella redo visningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rätt-
visande bild av moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår
i koncernen står inför.
Göteborg den 20 mars 2023
Olle Nordström
Ordförande
Ulrika Kolsrud
Ledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 20 mars 2023
Ernst & Young AB
Förslag till
vinstdisposition
Mariana Burenstam Linder
Ledamot
Anders Böös
Ledamot
Carl Douglas
Ledamot
Johan Hjertonsson
Verkställande direktör
Lena Olving
Ledamot
Eric Douglas
Ledamot
Joakim Rosengren
Ledamot
Staan Landén
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 115
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Per den 31 december 2022 uppgår redovisad goodwill till 14 425 Mkr,
vilket motsvarar 25 % av totala tillgångar i koncernen. Så som det
beskrivs i not 2, 19 och 48 i Årsredovisningen testas goodwill årligen
för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov i enlighet med IAS 36.
Prövningen baseras på en bedömning av återvinningsvärdet för samt
-
liga minsta kassagenererade enheter identifierade av företagsled-
ningen med individuella antaganden om såväl tillväxt, vinstmarginal,
kapitalbindning, investeringsbehov som diskonteringsränta. Företags
-
ledningens uppskattning av framtida kassaflöden görs baserad på
marknad, tillväxt och marginal utifrån tillgångens befintliga struktur
utan effekt från framtida förvärv. Testet är baserat på komplexa värde
-
ringsmodeller, väsentliga antaganden och bedömningar med en inne-
boende osäkerhet. Förändringar i antaganden kan få en betydande
inverkan på återvinningsvärdet. Dessutom uppgår värdet på goodwill
till betydande belopp. Med hänsyn till ovan anser vi att värderingen av
goodwill utgör ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Våra granskningsåtgärder för att utvärdera företagsledningens ned
-
skrivningstest har innefattat:
utvärdering av modell och antaganden. Utvärderingen har innefattat
huruvida modellen är upprättad enligt vedertagna värderingstekni
-
ker samt lämpligheten i applicerade diskonteringsräntor och anta-
ganden jämfört med jämförbara bolag,
testning av företagsledningens känslighetsanalys samt genomfört
ett oberoende känslighetstest av väsentliga antaganden för att
identifiera om en rimlig framtida förändring i dessa skulle leda till
ett nedskrivningsbehov,
bedömning av rimligheten i framtida kassaflöden mot beslutad
budget, prognos och affärsplan samt annan information erhållen
efter diskussion med företagsledning och genomläsning av proto
-
koll från styrelsemöten och andra ledningsmöten,
utvärdering av företagsledningens precision i uppskattning av
framtida kassaflöden genom jämförelse av historiska prognoser
mot utfall, och
utvärdering om företagsledningen lämnat erforderliga upplysningar
i Årsredovisningen per 31 december 2022.
Rapport om årsredovisningen
och koncern redovisningen
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen för Investmentaktiebolaget Latour (publ) för år
2022. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår
på sidorna 75–115 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställ
-
ning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resul-
tat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års redo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvi-
sande bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2022 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk
-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kom
-
pletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets
revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revi
-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget
och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta inne
-
fattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga
förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bola
-
get eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess
kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel
-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för den aktuella perioden. Dessa områden behand-
lades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områ
-
den. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes
inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också
inom dessa områden. Därmed genomfördes revisionsåtgärder
som utformats för att beakta vår bedömning av risk för
väsentliga fel i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår nedan
utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Investmentaktiebolaget Latour, org nr 556026-3237
Värdering goodwill
116 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
DETTA DOKUMENT innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1–74 och 121–134. Även ersättningsrapporten för
räkenskapsåret 2022 utgör annan information. Det är styrel
-
sen och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra informa
-
tion.
I samband med vår revision av årsredovisningen och kon
-
cernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även
den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedö
-
mer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informatio
-
nen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rap-
portera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH DEN VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansva-
ret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upp-
rättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovis-
ningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktö
-
ren ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernre
-
dovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift till
-
lämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar sty
-
relsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att års-
redovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är
en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revi
-
sion som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till
-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig
-
heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till
följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktig
-
het som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga ute
-
lämnanden, felaktig information eller åsidosättande av
intern kontroll.
skaar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om eektivi
-
teten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk
-
ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhäm
-
tade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäker-
hetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättel
-
sen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredo-
visningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slut
-
satser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till
datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida hän
-
delser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen, däribland upplysningarna, och om årsredovis-
ningen och koncernredovisningen återger de underlig-
gande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger
en rättvisande bild.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 117
REVISIONSBERÄTTELSE
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för
den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagel
-
ser under revisionen, däribland de eventuella betydande
brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta
upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan
påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som
har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som
har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen faststäl
-
ler vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsent-
liga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen sär-
skilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden
i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ-
ningar förhindrar upplysning om frågan
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING OCH FÖRSLAGET
TILL DISPOSITIONER AV BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt
-
ning av Investmentaktiebolaget Latour (publ) för år 2022
samt av förslaget till dispositioner beträande bolagets vinst
eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositio
-
ner beträande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola
-
gets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt
-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens eko
-
nomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bola
-
gets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett
betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis
-
ningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse
med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
REVISORNS ANSVAR
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:företagit någon åtgärd eller gjort sig skyl
-
dig till någon försummelse som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget.
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för
-
summelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummel
-
ser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen
av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets
vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räken
-
skaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som
utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångs
-
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar
granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden
som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och över
-
trädelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation.
Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag,
vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta
för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt
uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens moti-
verade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för
att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolags-
lagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Investmen
-
taktiebolaget Latour (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad
-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
118 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
REVISIONSBERÄTTELSE
GRUND FÖR UTTALANDE
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar
enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Invest
-
mentaktiebolaget Latour (publ) enligt god revisorssed i Sve-
rige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansva
-
ret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för
att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verk
-
ställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
REVISORNS ANSVAR
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rap-
porten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark
-
naden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rappor
-
ten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig gransk
-
ning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag
och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlin
-
jer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, stan-
darder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovis
-
ningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgär-
der som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna
för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedöm
-
ning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte i syfte att göra ett uttalande om eektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärde
-
ring av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format
och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru
-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts
med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förord
-
ningen.
Ernst & Young AB, med Staan Landén som huvudansvarig
revisor sedan 2020, utsågs till Investmentaktiebolaget
Latours revisor av bolagsstämman den 10 maj 2022.
Göteborg den 20 mars 2023
Ernst & Young AB
Staan Landén
Auktoriserad revisor
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 119
REVISIONSBERÄTTELSE
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2022 på sidorna 18–31 samt 128–130 och för att
den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfatt
-
ning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 20 mars 2023
Ernst & Young AB
Staan Landén
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Investment AB Latour (publ), org.nr 556026-3237
120 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
INVESTMENT AB LATOUR (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag
vars aktier är noterade på Nasdaq OMX Stockholm på listan
för stora bolag. Bolagsstyrningen av Latour utgår ifrån lag,
noteringsavtal, riktlinjer och god praxis. Denna rapport om
bolagsstyrning har upprättats i enlighet med bestämmelserna
i Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) samt 6 kap. 6–9 §
årsredovisningslagen och 9 kap. 31 § Aktiebolagslagen och
avser räkenskapsåret 2022. Revisorn har uttalat sig om att
bolagsstyrningsrapport upprättats och om att upplysningar
enligt 6 kap 6 § andra stycket 2–6 Årsredovisningslagen (till
exempel de viktigaste inslagen i bolagets system för intern
kontroll och riskhantering i samband med den finansiella
rapporteringen) är förenliga med årsredovisningens övriga
delar. Latours bolagsordning och annan ytterligare informa
-
tion om bolagsstyrningen i Latour finns på webbplatsen
latour.se under Bolagsstyrning.
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman ska hållas inom sex månader från räkenskaps-
årets utgång. Stämma kan hållas i Göteborg eller Stockholm.
Samtliga aktieägare som inför stämman är registrerade
i aktieboken och som anmält deltagande har rätt att delta och
rösta för sitt totala aktieinnehav.
Vid årsstämman 2022 beslöt stämman att bemyndiga sty
-
relsen att under tiden intill nästa årsstämma, vid ett eller flera
tillfällen, besluta om förvärv av egna aktier. Förvärv får ske av
såväl aktier av serie A som av serie B och sammanlagt av så
många aktier att bolaget därefter innehar högst tio (10) pro
-
cent av samtliga utgivna aktier i bolaget.
VALBEREDNING
Vid årsstämman lämnar valberedningen förslag till ord-
förande vid stämman, ordförande och övriga ledamöter
i styrelsen samt till styrelsearvoden och eventuell ersätt-
ning för utskottsarbete.
Valberedningen tillsätts efter det att styrelsens ordförande
har konstaterat vilka de fyra till röstetalet största aktieägarna
i bolaget är, baserat på aktieägarstatistik per den sista bank-
dagen i augusti året före årsstämman. Företrädare för de fyra
största aktieägarna utgör valberedningen och namnen på
dessa skall oentliggöras på bolagets hemsida så snart de
utsetts, dock senast sex månader före årsstämman.
Till valberedning inför årsstämma 2023 har sedermera
utsetts Jan Svensson (ordförande, Förvaltnings AB Wasator
-
net inkl. närstående), Erik Douglas (Wasatornet Holding AB
inkl. närstående), Fredrik Palmstierna (eget innehav inkl.
närstående) samt Anders Oscarsson (AMF). Valberedningens
representanter har en bred och omfattande erfarenhet från
styrelse- och valberedningsarbete.
Valberedningen skall i sitt arbete beakta de från tid till
annan gällande reglerna i Svensk kod för bolagsstyrning. Val
-
beredningen skall i sitt arbete med att ta fram förslag på sty-
relseledamöter beakta att styrelsen skall ha en ändamålsenlig
sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd avse
-
ende de bolagsstämmovalda styrelseledamöternas kompetens,
Bolagsstyrningsrapport
erfarenhet och bakgrund samt att en jämn könsfördelning
eftersträvas.
Inget arvode har utgått för medverkan i valberedningen.
STYRELSEN
Styrelsen i Latour består av nio ordinarie ledamöter inklusive
verkställande direktören, se sida 126. Inga suppleanter finns.
Samtliga ledamöter är valda för ett år. Sekreterare i styrelsen
är koncernens ekonomi- och finansdirektör. Vid årsstämman
2022 valdes Olle Nordström till styrelsens ordförande. Samt
-
liga ledamöter förutom verkställande direktör är oberoende
till bolaget och bolagsledningen. Två av ledamöterna är inte
oberoende i förhållande till bolagets största ägare, Eric
Douglas och Carl Douglas. Tillsammans med familjen kon-
trollerar de 79 procent av bolagets röstandel och 76 procent
av dess kapitalandel. De anställda utövar sin representation
i dotterbolaget Latour-Gruppen AB, som är moderbolag till
de helägda bolagen inom industrirörelsen. De är därför inte
representerade i investmentbolagets styrelse.
Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning som reglerar
styrelsens sammanträden, ärenden som ska tas upp vid dessa
sammanträden, arbetsfördelning mellan styrelsen och verk
-
ställande direktören samt vissa övriga frågor. I instruktion till
verkställande direktören regleras dennes arbetsuppgifter och
rapporteringsskyldighet gentemot styrelsen.
Styrelsen har hittills under sin verksamhetstid haft fyra
ordinarie möten utöver det konstituerande mötet och tre
extra styrelsemöten. En av styrelsens ledamöter har varit för
-
hindrad att närvara vid ett tillfälle, i övrigt har styrelsen varit
fulltalig. Vid två möten har bolagets revisor deltagit och läm
-
nat redogörelse för iakttagelser vid den granskning som gjorts.
Styrelsen har ansvaret för bolagets övergripande strategi,
inklusive hur hantering av risker och möjligheter kopplat till
hållbarhet är integrerat i verksamheten. Riktlinjer och poli
-
cys som beslutats av styrelsen utgör ett ramverk för tillsyn av
risker och möjligheter. Latours övergripande mätverktyg för
styrning inom hållbarhet är förankrade i styrelsen.
Bland de frågor som behandlats i styrelsen finns strategiska
förändringar i börsportföljen, förvärv och försäljning av dotter-
bolag, bolagets riskexponering inklusive hållbarhetsrelate-
rade risker och möjligheter, budgetar och prognoser för
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING, ANTAL MÖTEN OCH
NÄRVARO HITTILLS UNDER VERKSAMHETSÅRET 2022/2023
Namn Styrelsemöten
1)
Arvode, tkr
Mariana Burenstam Linder 8 av 8 1 050
Anders Böös 8 av 8 1 050
Carl Douglas 8 av 8 1 050
Eric Douglas 7 av 8 1 050
Johan Hjertonsson 8 av 8 0
Ulrika Kolsrud 8 av 8 1 050
Olle Nordström 8 av 8 2 300
Lena Olving 8 av 8 1 050
Joakim Rosengren 8 av 8 1 050
1)
Varav ett är konstituerande styrelsemöte.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 121
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
dotterbolagen samt ekonomisk uppföljning av verksamheten.
Hållbarhet genomsyrar allt arbete i styrelsen.
Genom ordförandens försorg har styrelsen utvärderat sitt
arbete och samtliga ledamöter har härvid lämnat sina syn
-
punkter. Utvärderingen syftar bland annat till att utveckla
styrelsens löpande arbete och att bestämma inriktningen på
dess framtida arbete. Därutöver fungerar den som kontroll
för att fastställa att nödvändig kompetens finns i styrelsen
och för att analysera hur den befintliga kompetensen ser ut.
Ordföranden har sammanställt och återrapporterat de
inkomna synpunkterna till styrelsen vilket öppnat upp för
diskussion kring dessa. Utvärderingen fungerar även som
underlag för valberedningens arbete med att föreslå nya leda
-
möter till styrelsen, vilket innebär att valberedningen har fått
ta del av utvärderingens resultat.
UTSKOTT
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott och ett revisions
-
utskott. Ersättningsutskottet består av Olle Nordström (ord-
förande) tillsammans med Anders Böös och Eric Douglas.
Revisionsutskottet utgörs av styrelsen i dess helhet med
undantag av verkställande direktören.
Ersättningsutskottet har haft två möten och då varit full-
taligt. Ersättningsutskottets uppgift är att bereda frågor
gällande lön och övriga villkor för verkställande direktören,
som därefter beslutas av styrelsen. På förslag av verkställande
direktören fattar ersättningsutskottet beslut om ersättning
till övriga ledande befattningshavare.
Ersättning till verkställande direktören består av en fast
och en rörlig del, varav den rörliga delen är baserad på upp
-
nådda individuellt fastställda mål. Ersättning till övriga per-
soner i ledande befattning består även dessa av en grundlön
och en på fastställda nyckeltal baserad rörlig del. Den rörliga
delen är maximerad till ett visst antal månadslöner.
Revisionsutskottet har haft två sammanträden, då samtliga
deltagare samt bolagets revisor varit närvarande. Vid dessa
möten diskuterades bland annat koncernens finansiella risker
och revisionens inriktning. Revisorn har även presenterat de
iakttagelser som gjorts vid revisionen.
REVISORER
Vid årsstämman 2022 valdes Ernst & Young AB till revisions
-
byrå med Staan Landén som huvudansvarig revisor. Staan
Landén har varit verksam vid revisionsbyrån sedan 1987 och
varit engagerad i revisionen av Latour sedan 2020. Han har
förutom Latour revisionsuppdrag i de på huvudlistan note
-
rade bolagen Alfa Laval AB och Ambea AB. Vidare är han en av
Nasdaq utsedd börsrevisor. Revisorerna har lämnat muntliga
och skriftliga rapporter till styrelsen över revisionsuppdraget
och även beträande den interna kontrollen, till den del den
har bäring på den finansiella rapporteringen i koncernen, vid
styrelsemöten i december 2022 och mars 2023.
KONCERNLEDNING
Latours industrirörelse är indelad i sex aärsområden. I moder
-
bolaget, Investment AB Latour, samt i det helägda dotterbolaget
Latour Förvaltning AB, förvaltas börsportföljen. Det helägda
dotterbolaget Latour-Gruppen AB är moderbolag till samtliga
aärsområden som ingår i den helägda industrirörelsen.
I koncernledningen ingår koncernens verkställande direk
-
tör, investeringsdirektör och ekonomi- och finansdirektör.
Aärsområdescheferna leder verksamheten i respektive
aärsområde och ansvarar även för dess resultat och förvalt
-
ning. Koncernens aärsmässiga organisation bygger på
decentralisering av ansvar och befogenheter. Aärsområdena
ansvarar för respektive verksamhets hållbara, strategiska och
operativa utveckling samt för att uppfylla uppställda finan
-
siella och icke-finansiella mål, som bland annat avser avkast-
ning på operativt kapital, kapitalbindning, rörelsemarginal,
tillväxt och utsläppsminskning.
Latours ledningsgrupp är ansvarig för att driva och genom
-
föra Latours strategi. Bolagets VD tillsammans med ekonomi-
Latours bolagsstyrningsprocess från ägare till koncernledning. Årsstämman utgör koncernens högsta beslutande organ där bland
annat bolagets styrelse väljs.
REVISIONSUTSKOTT
REVISORER
KONCERNLEDNING
VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖR
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
VALBEREDNING
STYRELSE
LATOURS AKTIEÄGARE
ÅRSSTÄMMA
122 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
och finansdirektör ansvarar för att klimatrelaterade risker
och möjligheter är integrerade i den övergripande risk- och
strategiidentifieringen och hanteringen, även om varje
enskilt aärsområde har ett eget ansvar i att bedöma var verk
-
samheten har störst möjligheter och risker relaterade till kli-
matförändringen och vidare hantera dessa på individuell
bolagsnivå. De riktlinjer och verktyg som Latour använder sig
av för riskbedömning är även implementerade i de helägda
bolagen för att angripa risker och möjligheter på ett samman
-
hållet sätt.
INTERN KONTROLL
Koncernövergripande riktlinjer för internkontroll finns på
plats för att ytterligare klargöra vilka rutiner och processer
som förväntas finnas på plats i samtliga verksamheter. Rikt
-
linjerna omfattar fem områden; policys och styrdokument,
riskanalys, riskhantering, utvärdering och rapportering och
följer Nasdaqs Internal Control Guidelines.
Basen för den interna kontrollen, såväl för den finansiella
rapporteringen som generellt, utgörs av kontrollmiljön med
organisationsstruktur, beslutsvägar, befogenheter och ansvar
som dokumenterats och kommunicerats i styrande doku
-
ment. Som exempel kan nämnas koncernens uppförandekod,
arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktö
-
ren samt instruktioner för attesträtt och redovisnings- och
rapporteringsinstruktioner. De risker som identifierats avse
-
ende den finansiella rapporteringen hanteras genom koncer-
nens kontrollstruktur.
I syfte att främja fullständighet och riktighet i den finan
-
siella rapporteringen finns styrande dokument som har del-
givits berörd personal. Uppföljning av eektiviteten och
efterlevnaden sker dels genom programmerade kontroller,
dels genom manuella rutiner. Koncernen har ett gemensamt
rapportsystem i vilket all rapportering sker. Koncernled
-
ningen har regelbunden uppföljning av dotterbolagens
utveckling, varav den ekonomiska uppföljningen är en viktig
del. Dessutom sker aktiv medverkan i dotterföretagens styrel
-
ser, varvid den finansiella rapporteringen genomgås, men
också återrapportering kring den hållbara utvecklingen och
riskhantering.
Styrelsen i Latour erhåller månatliga ekonomiska rappor
-
ter och vid varje styrelsemöte behandlas koncernens ekono-
miska situation.
En genomgång har skett av koncernens interna kontroll av
väsentliga processer, varvid den övervägande delen av bola
-
gen har lämnat en egen bedömning avseende tillförlitligheten
i de egna rutinerna. De brister som härvid angetts har inte
varit av någon betydelse för tillförlitligheten av kontrollen
över rapporteringen, men identifierade brister åtgärdas
löpande. Uppföljning sker löpande under året. I enlighet med
Nasdaqs riktlinjer samt bolagets egna riktlinjer för intern
kontroll har bolagets egen utvärdering av internkontroll
rapporterats till styrelsen.
Ovanstående uppgifter beträande intern kontroll har inte
granskats av revisor.
STRUKTURERAD PROCESS FÖR RISKHANTERING
Riskbedömningar görs regelbundet i Latours dagliga opera
-
tiva arbete. Årligen görs en sammanhängande och strukture-
rad analys av bolagets och den samlade portföljens riskexpo-
nering. I denna bedöms varje aärsområde utifrån ett antal
olika externa respektive verksamhetsnära faktorer. Bland
externa påverkansfaktorer återfinns konjunktur, miljöpåver
-
kan och politiska beslut. De verksamhetsnära faktorerna
utgörs bland annat av finansiell risk och risker kopplade till
IT-struktur och styrning samt utvecklingen vad gäller kunder,
konkurrenter, leverantörer, bolagets position vad gäller håll
-
barhet och analys av alternativa teknologier som kan utgöra
en framtida risk. Identifieringen och bedömningen av klimat
-
relaterade risker är integrerad i den övergripande riskhante-
ringen hos Latour. Miljö- och klimatperspektivet tar hänsyn
till både akuta och långsiktiga risker och innehåller både
Latour genomför årligen en analys av bolagets och den samlade portföljens riskexponering.
Varje affärsområde bedöms utifrån ett antal kritiska faktorer, vilket framgår av figuren.
POTENTIELLA
ETABLERARE
KONKURRERANDE
PRODUKTER
ANDRA FAKTORER
Finansiell risk
Risk för fel i redovisningen
Risker kopplade till IT-miljön
OMVÄRLDSFAKTORER
Konjunktur
Miljöpåverkan
Politiska beslut
KUNDER
LEVERANTÖRER
Analys av riskhantering
DEN EGNA
VERKSAMHETENS
AFFÄRSMÄSSIGT OCH
LÅNGSIKTIGT
HÅLLBARA POSITION
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 123
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
miljömässiga, politiska, regulatoriska, teknologiska, marknad-
och anseenderisker. Ytterligare beskrivningar kring de kli
-
matrelaterade risker och möjligheter som identifierats i den
helägda industirrörelsen går att läsa på sidan 131.
Varje identifierad risk hanteras av respektive helägt bolag
baserat på riktlinjer från Latour.
Latours portföljbolag analyseras ur ett finansiellt, bransch
-
mässigt och geografiskt perspektiv. Den huvudsakliga till-
synen av hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter sker
vid de regelbundna styrelsemötena där Latours styrelse-
representant är delaktig. Latours ambition är att framöver
fortsätta diskutera klimatrelaterade risker och möjligheter
relaterade till finansiell påverkan hos de börsnoterade bola
-
gen genom styrelsearbetet.
När de båda portföljerna är analyserade görs en samman
-
vägd riskbedömning av Latours totala portfölj.
En väsentlig riskexponering som har identifierats ur ett
portföljperspektiv är att flera innehav har sina kunder i bygg
-
relaterade sektorer. Byggrelaterade sektorer har dock ett fler-
tal dimensioner vilket bland annat utvecklas i förvaltnings-
berättelsen.
En annan relevant risk ur ett finansiellt perspektiv kan vara
risken för behov av nyemissioner i de större börsnoterade
innehaven. Risken för defensiva nyemissioner eller krisemis
-
sioner bedöms dock som låg för närvarande. Oensiva
nyemissioner i expansionssyfte betraktas inte som en risk
utan som vilken investeringsmöjlighet som helst.
En beskrivning av Latours hantering av finansiella risker
återfinns i not 34.
Inriktningsbeslut har fattats om att äga hållbara bolag med
hög kvalitet, långsiktigt sund lönsamhet samt att minimera
riskerna genom satsningar inom produktutveckling, fokus på
kvalitetsarbete i interna processer, kostnadsmedvetenhet och
att säkerställa tillgång till kompetenta medarbetare och
ledare. Latour ställer höga krav vid förvärv och investerar
enbart i företag som uppfyller Latours krav inom hållbarhet.
Latours aärsutvecklingsteam ansvarar för att hållbarhet är
en integrerad faktor vid förvärvsanalyser.
Sammantaget är det styrelsens uppfattning att koncernen
ur ett aärsmässigt perspektiv har en väl avvägd risksprid
-
ning, som är i överensstämmelse med bolagets övergripande
och kommunicerade inriktning.
TILLÄMPNING AV SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Latour tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning med följande
undantag.
Någon särskild granskningsfunktion i form av internrevi
-
sion finns inte inom Latourkoncernen. Diskussioner med
företagets externa revisorer om revisionens inriktning
bedöms tillsammans med de kontroller som utförs av koncer
-
nens ledning och befintliga kontrollfunktioner i de olika
aärsområdena utgöra en godtagbar nivå.
Göteborg den 20 mars 2023
Styrelsen
Investment AB Latour (publ)
124 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
En bolagsstyrningsrapport har upprättats omfattande sidorna 121–124 och 126 i Årsredovisningen.
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen och svensk kod för bolagsstyrning.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund
för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncern-
redovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen och svensk kod för bolagsstyrning.
Göteborg den 20 mars 2023
Ernst & Young AB
Staan Landén
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Revisorns yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till årsstämman Investment AB Latour (publ) org.nr 556026-3237
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 125
REVISORNS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Stående från vänster: Johan Hjertonsson, Mariana Burenstam Linder, Eric Douglas, Joakim Rosengren, Lena Olving, Carl Douglas och Anders Böös.
Sittande från vänster: Ulrika Kolsrud och Olle Nordström.
Styrelse
Olle Nordström f 1958.
Styrelseordförande sedan 2016. Civilekonom.
Styrelseordförande i Besqab AB och Skirner AB.
Styrelseledamot i Tilia Fastigheter AB.
Aktier i Latour
*
: 800 000 A samt 1 722 720 B (med familj och bolag)
Mariana Burenstam Linder f 1957.
Styrelseledamot sedan 2011. Civilekonom.
VD Proactivemedicine Stockholm AB.
Styrelseledamot i BTS AB.
Aktier i Latour
*
: 89 193 B
Anders Böös f 1964.
Styrelseledamot sedan 2005. Gymnasieekonom.
Styrelseordförande i Einride AB, Hantverksdata Holding AB och Valamis OY.
Styrelseledamot i tbd30 AB och Spolargruppen AB.
Aktier i Latour
*
: 120 000 B (genom bolag)
Carl Douglas f 1965.
Styrelseledamot sedan 2008.
BA (Bachelor of Arts), D. Litt (h.c.) (Doctor of Letters).
Egen företagare. Vice ord förande i ASSA ABLOY AB.
Aktier i Latour genom närstående bolag
*
: 39 740 000 A och 433 538 000 B
Eric Douglas f 1968.
Styrelseledamot sedan 2002.
Gymnasieekonom och tre års studier vid Lunds universitet i
”Ekonomi för Entreprenörer”. Egen företagare sedan 1992.
Styrelseordförande i Pod Investment AB och Sparbössan Fastigheter AB.
Vice ordförande i AB Fagerhult.
Aktier i Latour
*
: 1 650 000 B
samt genom närstående bolag: 39 740 000 A och 433 538 000 B
Johan Hjertonsson f 1968.
Styrelseledamot sedan 2019. Civilekonom.
VD och koncernchef i Investment AB Latour.
Styrelseord förande i Alimak Group TOMRA System ASA.
Styrelseledamot i Sweco AB och ASSA ABLOY AB.
Aktier i Latour
*
: 50 000 B samt 1 600 000 köpoptioner som ger rätt att teckna
1 600 000 B-aktier.
Lena Olving f 1956.
Styrelseledamot sedan 2016. Civilingenjör maskinteknik.
Styrelseordförande i ScandiNova Systems AB, Kungliga Operan AB och Akind Universe
AB. Styrelseledamot i ASSA ABLOY AB, Vestas A/S, NXP Semiconductors N.V. och Stena
Metall AB. Ledamot i Kungliga ingenjörsvetenskapsakademin.
Aktier i Latour
*
: 5 040 B
Joakim Rosengren f 1960.
Styrelseledamot sedan 2019. Civilekonom.
Styrelseledamot i Stena Metall AB och Stena Recycling AB.
Aktier i Latour
*
: 4 950 B
Ulrika Kolsrud f 1970.
Styrelseledamot sedan 2021. Civilingenjör.
Affärsområdeschef Health and Medical Solutions, Essity.
Styrelseledamot i Essity Hygiene and Health AB.
Ledamot i Kungliga ingenjörsvetenskapsakademin.
Aktier i Latour
*
: 1 900 B
Alla utom Johan Hjertonsson är oberoende till bolaget och bolags ledningen.
Alla utom Carl Douglas och Eric Douglas är oberoende i förhållande
till bolagets större aktie ägare.
*
Ägandet avser utgången av 2022.
126 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
STYRELSE
Från vänster: Johan Hjertonsson, Angelica Pavlic, Katarina Rautenberg, Jonas Davidsson, Ida Berntsson, Fredrika Ekman, Niclas Nylund, Fredrik Lycke,
Gustav Samuelsson, Hedvig Wennerholm, Anders Mörck, Ida Saalman, Torbjörn Carlén och Johan Menckel. Frånvarande: Maria Asterholm
Vi Latour
TYDLIGT OCH DELEGERAT ANSVAR
Latours företagskultur präglas av att det är en liten flexibel
organisation med korta beslutsvägar. Moder bola get består av
femton medarbetare och ambitionen är att det ska vara en att
-
raktiv arbetsplats som erbjuder stimulerande och utvecklande
arbetsuppgifter. De huvudsakliga funktionerna i moderbolaget
utgörs av företagsledning, förvaltning, ekonomi/finans och
aärs utveckling. Koncern ledningen har det övergripande
ansvaret för förvaltning, aärs utveckling, ekonomistyrning och
resultat uppföljning samt informationsfrågor.
GODA RELATIONER MED INTRESSENTER
Latour lägger stor vikt vid att ha goda relationer med repre-
sentanter i företagets nätverk och andra intressentgrupper
som har betydande inverkan på företaget på lång sikt.
Målsättningen är bland annat att externa intressenter ska upp-
leva att företagets kommunikation med omvärlden är öppen
och håller hög kvalitet samt att det är enkelt att komma
i kontakt med Latour.
Koncernledning
Johan Hjertonsson f 1968
VD och koncernchef sedan 2019.
Civilekonom.
Aktier i Latour: 50 000 B och
1 600 000 köpoptioner B som ger rätt att
teckna 1 600 000 B-aktier.
Anders Mörck f 1963
CFO sedan 2008.
Civilekonom.
Aktier i Latour: 247 000 B och
94 000 köpoptioner B som ger rätt att
teckna 94 000 B-aktier.
Johan Menckel f 1971
Chief Investment Officer
sedan 2021.
Civilingenjör.
Aktier i Latour: 150 000 köpoptioner B
som ger rätt att teckna 150 000 B-aktier.
Revisorer
Ernst & Young AB
Staffan Landén f 1963.
Auktoriserad revisor, huvudansvarig.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 127
VI PÅ LATOUR, KONCERNLEDNING, REVISOR
Taxonomirapportering 2022
EU:s taxonomiförordning (EU 2020/852) trädde i kraft 2021
och Latour gjorde då en första analys av vilka ekonomiska akti
-
viteter i den helägda industrirörelsen som bedömdes vara s.k.
taxonomy eligible. Under 2022 har arbetet fortsatt och bland
annat har processer för alignmentanalys och rapporterings
-
struktur utvecklats. Att genomföra en alignmentanalys är både
tids- och resurskrävande. Flera verksamheter har påbörjat
alignmentanalyser under 2022, men vid utgången av året var
endast en helt genomförd. Analysarbetet kommer fortsätta
under 2023. Samtliga ekonomiska aktiviteter rapporterade
som taxonomi-aligned uppfyller de tekniska granskningskrite
-
rierna (TSC), kriterierna för att inte orsaka betydande skada
(DNSH) samt kriterierna för minimiskyddsåtgärder.
Nettoomsättning omfattar den helägda industrirörelsens
totala externa omsättning. Se not 4–6. Latour har valt att göra
ett fåtal avgränsningar i datainsamlingen för drifts- och kapi
-
talutgifter. Avgränsningarna, samt förtydligande av definitio-
nen för respektive nyckeltal beskrivs i de följande tabellerna.
Under 2022 har Latour emitterat två gröna obligationer om
totalt 700 Mkr som syftar till att refinansiera Swegons taxo
-
nomiförenliga verksamheten i Kvänum. Läs mer i årsrappor-
ten för de gröna obligationerna som går att ladda ner på
latour.se.
TAXONOMI (OMSÄTTNING)
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Kod/koder (2)
Absolut
omsättning (3)
Andel av
omsättning (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel
av omttning 2022 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (21)
Ekonomiska verksamheter (1)
Mkr % % % % % % % ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej % M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader 3.5 1 221 5 % 100 % - - - - ja ja ja ja ja ja 5 % M -
Totalt (A.1) 1 221 5 % 100 % 5 %
A.2. Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som ännu inte
dokumenterats som miljömässigt hållbara
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader
3.5 3 612 16 %
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
7.3 259 1 %
Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda 7.5 23 0 %
Totalt (A.2) 3 894 17 %
Totalt (A.1+A.2) 5 115 23 % 5 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Omsättningen hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
17 496 77 %
Totalt (A+B) 22 611 100 %
128 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
TAXONOMIRAPPORTERING
TAXONOMI (OPEX)
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Kod/koder (2)
Absoluta
driftsutgifter (3)
Andel av
driftsutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel
av Opex 2022 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet) (21)
Ekonomiska verksamheter (1)
Mkr % % % % % % % ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej % M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader 3.5 38 3 % 100% - - - - ja ja ja ja ja ja 3 % M -
Totalt (A.1) 38 3 % 100% 3 %
A.2. Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som ännu inte
dokumenterats som miljömässigt hållbara
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader
3.5 145 12 %
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
7.3 16 1 %
Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda 7.5 5 0 %
Totalt (A.2) 166 14 %
Totalt (A.1+A.2) 204 18 % 3 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Driftsutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
963 82 %
Totalt (A+B) 1 167 100 %
Driftsutgifter enligt taxonomin inkluderar utgifter från
tillgångar eller processer relaterade till produktion av
produkter och tjänster som i slutändan genererar verksam-
heten omsättning.
Latour har valt att exkludera utgifter som leder till att
verksamheten blir koldioxidsnål eller leder till minskning av
CO
2
-utsläpp, s.k. stand alone opex, från taxonomi-eligible och/
eller aligned OPEX då beloppet bedöms vara ej väsentligt.
Latour har valt att exkludera kostnadsförda investeringar
som relaterar till framtida omsättning som inom fem år kom
-
mer omfattas av taxonomin, med anledning av att inga verk-
samheter har upprättat specifika planer i detta syfte, vilket
krävs för att få inkludera kostnaderna som taxonomi-eligible
och/eller aligned OPEX.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 129
TAXONOMIRAPPORTERING
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Kod/koder (2)
Absoluta
kapitalutgifter (3)
Andel av
kapitalutgifter (4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten och
marina resurser (7)
Cirkulär ekonomi (8)
Föroreningar (9)
Biologisk mångfald
och ekosystem (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar(12)
Vatten och
marina resurser (13)
Cirkulär ekonomi (14)
Föroreningar (15)
Biologisk mångfald
och ekosystem (16)
Minimiskydds-
åtgärder (17)
Taxonomiförenlig andel
av Capex 2022 (18)
Kategori (möjliggörande
verksamhet eller) (20)
Kategori (omställnings-
verksamhet eller) (21)
Ekonomiska verksamheter (1)
Mkr % % % % % % % ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej ja/nej % M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1. Miljömässigt hållbara verksamheter
(taxonomiförenliga)
Tillverkning av energieffektiv
utrustning för byggnader 3.5 1 0 % 100 % - - - - ja ja ja ja ja ja 0 % M -
Totalt (A.1) 1 0 % 100 % 0 %
A.2. Verksamheter som omfattas av
taxonomin men som ännu inte
dokumenterats som miljömässigt hållbara
Tillverkning av energieffektiv utrustning
för byggnader
3.5 38 11 %
Elproduktion med hjälp av solcellsteknik
4.1 9 3 %
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
7.3 1 0 %
Installation, underhåll och reparation av
instrument och anordningar för mätning,
reglering och kontroll av byggnaders
energiprestanda 7.5 0,2 0 %
Totalt (A.2) 48 13 %
Totalt (A.1+A.2) 49 14 % 0 %
B. Verksamheter som inte
omfattas av taxonomin
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B)
312 86 %
Totalt (A+B) 361 100 %
TAXONOMI (CAPEX)
Kapitalutgifter enligt taxonomin inkluderar alla typer av
investeringar som aktiverats under året, med undantag från
leasing som inte leder till äganderätt. Se not 20–24.
Latour har valt att sätta ett nedre gränsbelopp om 0,5 Mkr
för investeringar som leder till att verksamheten blir kol-
dioxidsnål eller leder till minskning av CO
2
-utsläpp, s.k. stand
alone capex, från taxonomi-eligible och/eller aligned CAPEX
då belopp under gränsen bedöms vara ej väsentligt.
Latour har valt att exkludera investeringar som relaterar
till framtida omsättning som inom fem år kommer omfattas
av taxonomin, med anledning av att inga verksamheter har
upprättat specifika planer i detta syfte, vilket krävs för att få
inkludera kostnaderna som taxonomi-eligible och/eller alig
-
ned CAPEX.
Taxonomirapportering forts.
130 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
TAXONOMIRAPPORTERING
KLIMATRELATERADE RISKER OCH MÖJLIGHETER
TCFD
Att hantera risker och se möjligheter kopplade till de pågå-
ende klimatförändringarna blir en allt viktigare faktor i såväl
bolagsstyrning som i risk- och strategiarbete. Latour började
under 2021 arbeta med rekommendationerna från Task Force
on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) och har
fortsatt med detta under 2022.
Riskbedömningar, inklusive hållbarhetsrelaterade risker
och möjligheter, görs regelbundet. I den helägda industri-
rörelsen genomförs en omfattande riskbedömning varje år.
Samtliga helägda bolag har utvärderat sina klimatrelaterade
risker och möjligheter och dess övergripande finansiella
påverkan, varav de väsentliga inkluderades i bolagens årliga
riskgenomgång i juni 2022. Koncernens identifierade klimat
-
relaterade risker och möjligheter är summerade i tabellen
nedan. I de börsnoterade innehaven sker den huvudsakliga
tillsynen av hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter vid
styrelsemöten där Latour deltar.
Nästa steg i Latours TCFD-arbete är att genomföra scena
-
rioanalyser på medellång och lång sikt av identifierade risker
och möjligheter i den helägda industrirörelsen.
RISKER MÖJLIGHETER
Latours klimatrelaterade finansiella risker
återfinns i innehaven
Latours möjligheter återfinns till stor del i styrning samt i
att investera och främja omställningen
Fysiska risker - En entreprenöriell kultur som främjar omställning
- Risker i leverantörskedjan - Ett starkt nätverk
- Risker i den egna produktionen - Investeringsstöd
- En aktiv ägare
Övergångsrisker - En övergripande hållbarhetsstrategi som driver förändring
- Politiska och regulatoriska risker - Investeringsstrategi med hållbarhet i fokus
- Investeringar - grön omsllning
- Marknaden
RISKHANTERING SIDA
a) Processer för att identifiera och bedöma
klimatrelaterade risker 131, 121–124
b)
Processer för att hantera klimatrelaterade risker 121–124
c) Integrering av ovanstående processer
i organisationens övergripande riskhantering 131, 121–124
INDIKATORER OCH MÅL SIDA
a) Indikatorer för att utvärdera klimatrelaterade risker
och möjligheter 24, 30
b) Utsläpp av Scope 1, 2 och 3 enligt Greenhouse Gas Protocol
samt relaterade risker 30
c) Mål för att hantera och prestera gentemot klimatrelaterade
risker och möjligheter 30
STYRNING SIDA
a) Styrelsens övervakning av klimatrelaterade
risker och möjligheter 4, 131, 121–124
b)
Ledningens roll avseende bedömning och hantering
av klimatrelaterade risker och möjligheter 4, 131, 121–124
STRATEGI SIDA
a)
Identifierade klimatrelaterade risker och möjligheter 131, 121–124
b) Risker och möjligheters påverkan på verksamhet,
strategi och finansiell planering 131, 121–124
c) Strategins resiliens med hänsyn till olika klimatrelaterade sce-
narier 131
TCFD INDEX
Följande index visar var Latour informerar om klimatrelaterade risker och möjligheter enligt rekommendationerna i TCFD:s ramverk.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 131
TCFD
(Mkr) Helår Kv 4
2022
Kv 3 Kv 2 Kv 1 Helår Kv 4
2021
Kv 3 Kv 2 Kv 1
RESULTATRÄKNING
Nettoomsättning 22 611 6 402 5 629 5 561 5 019 18 567 5 324 4 433 4 823 3 987
Kostnad för sålda varor –14 137 –4 021 –3 573 –3 439 –3 104 11 479 –3 344 –2 788 –2 924 –2 423
Bruttoresultat 8 474 2 381 2 056 2 122 1 915 7 088 1 980 1 645 1 899 1 564
Rörelsens kostnader m m –5 228 –1 386 –1 292 –1 320 –1 230 –4 532 –1 297 –1 060 –1 158 –1 017
Rörelseresultat 3 246 995 764 802 685 2 556 683 585 741 547
Aktieförvaltningen totalt 1 521 747 8 204 562 2 363 412 620 616 715
Resultat före finansiella poster 4 767 1 742 772 1 006 1 247 4 919 1 095 1 205 1 357 1 262
Finansnetto 66 –179 92 136 17 66 9 17 –42 82
Resultat efter finansiella poster 4 833 1 563 864 1 142 1 264 4 985 1 104 1 222 1 315 1 344
Skatter –665 –148 –182 –202 –133 –604 –171 –164 –136 –133
Periodens resultat 4 168 1 415 682 940 1 131 4 381 933 1 058 1 179 1 211
NYCKELTAL
Vinst per aktie, kr 6,51 2,21 1,06 1,47 1,77 6,85 1,46 1,65 1,84 1,89
Periodens kassaflöde 51 195 360 154 –658 –2 586 566 851 125 –2 426
Justerad soliditet, % 80 80 80 82 86 88 88 86 87 88
Justerat eget kapital 75 522 75 522 69 206 75 323 89 576 108 004 108 004 91 673 91 363 83 820
Substansvärde 101 707 101 707 94 396 101 150 119 142 137 845 137 845 120 046 120 505 106 003
Substansvärde per aktie 159 159 148 158 186 216 216 188 188 166
Börskurs 197 197 186 202 301 369 369 272 281 226
OMSÄTTNING
Bemsiq 1 334 349 326 338 321 927 291 220 210 206
Caljan 2 140 562 669 556 352 1 527 554 403 859 209
Hultafors Group 6 649 1 876 1 563 1 614 1 596 5 546 1 648 1 310 1 353 1 113
Latour Industries 3 820 1 089 933 977 821 3 022 884 693 873 681
Nord-Lock Group 1 660 413 425 416 406 1 439 353 357 402 354
Swegon 7 015 2 117 1 714 1 661 1 524 5 824 1 523 1 374 1 796 1 361
22 611 6 402 5 629 5 561 5 019 18 280 5 252 4 356 5 675 3 924
Övriga bolag och poster 0 0 0 0 0 287 71 77 87 63
22 611 6 402 5 629 5 561 5 019 18 567 5 323 4 433 5 762 3 987
RÖRELSERESULTAT
Bemsiq 304 64 82 77 81 198 45 58 45 50
Caljan 452 105 156 143 48 276 118 77 61 19
Hultafors Group 977 316 176 236 250 860 241 170 266 183
Latour Industries 290 71 82 90 47 244 68 57 57 62
Nord-Lock Group 393 74 104 112 103 367 74 98 97 99
Swegon 778 299 184 154 140 718 177 158 227 156
3 194 929 784 812 669 2 663 723 618 753 569
Resultat köp/försäljning företag 110 76 –6 11 29 –51 –8 –25 –4 –14
Övriga bolag och poster
–75 –23 –18 –21 –14 –56 –32 9 –8 –9
3 229 982 760 802 684 2 556 683 584 741 546
RÖRELSEMARGINAL (%)
Bemsiq 22,8 18,5 25,1 22,8 25,1 21,4 15,5 26,2 21,4 24,4
Caljan 21,1 18,6 23,3 25,7 13,7 18,1 21,4 19,2 17 9,1
Hultafors Group 14,7 16,8 11,2 14,6 15,6 15,5 14,6 13 18 16,5
Latour Industries 7,6 6,5 8,8 9,2 5,7 8,1 7,7 8,3 7,4 9,1
Nord-Lock Group 23,7 17,9 24,6 26,8 25,3 25,5 20,8 27,3 26 27,8
Swegon 11,1 14,1 10,7 9,3 9,2 12,3 11,6 11,5 14,5 11,5
14,1 14,5 13,9 14,6 13,3 14,6 13,8 14,2 15,9 14,5
Kvartalsuppgifter
132 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
KVARTALSUPPGIFTER
Mkr 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013
MODERBOLAGET
Lämnad utdelning 2 366
1)
2 110 1 918 799 1 598 1 437 1 277 1 077 957 877
Justerad soliditet
2)
(%) 57 57 66 57 76 100 100 99 95 95
KONCERNEN
8)
Mottagna utdelningar 1 345 1 042 927 1 148 1 037 862 737 671 606 560
Avkastning på eget kapital (%) 12 14 19 22 11 14 21 28 15 13
Avkastning på totalt kapital (%) 9 11 15 17 9 13 17 22 13 12
Justerad soliditet
2)
(%) 80 88 86 85 86 88 91 89 85 88
Justerat eget kapital
2)
75 522 108 004 77 245 71 398 52 395 51 758 47 208 43 161 33 015 26 830
Nettoskuldsättningsgrad
2)
(%) 17 9 7 11 9 8 3 5 11 7
Substansvärde
2)
101 707 137 845 98 024 86 974 63 980 60 521 55 500 50 572 39 859 33 799
DATA PER AKTIE
8)
Vinst efter skatt
3)
6,51 6,85 8,32 8,33 3,66 4,37 5,75 6,45 2,94 2,33
Börskurs 31 december 197 369 200 153 112 101 86 78 51 43
Substansvärde per aktie
4)
159 216 153 136 100 95 87 79 63 53
rskurs i procent av substansrde
4)
(%) 124 171 131 113 112 106 98 98 81 81
Resultat per aktie före utspädning 6,51 6,85 8,32 8,33 3,66 4,37 5,75 6,45 2,94 2,33
Resultat per aktie efter full utspädning 6,49 6,82 8,29 8,31 3,64 4,36 5,73 6,43 2,93 2,32
Förvaltningskostnad i procent av de totala
tillgångarnas marknadsvärde (%) 0,09 0,06 0,06 0,06 0,07 0,09 0,06 0,07 0,08 0,09
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per genomsnittligt antal aktier 2,5 2,8 3,6 2,8 1,7 1,5 1,3 1,2 0,8 1
Eget kapital
5)
59 50 46 41 34 32 30 25 21 18
Lämnad utdelning 3,70
6)
3,30 3,00 1,25 2,5 2,25 2 1,69 1,5 1,38
Direktavkastning (%) 1,9
7)
0,9 1,5 0,8 2,2 2,2 2,3 2,2 2,9 3,2
P/E-tal 30 54 24 18 31 23 15 12 17 18
Antal utestående aktier (tusental) 639 325 639 323 639 380 639 283 639 117 638 848 638 544 638 232 637 972 637 512
Genomsnittligt antal utestående aktier 639 351 639 409 639 339 639 214 638 005 638 720 638 416 638 124 637 780 637 428
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter full utspädning 641 578 641 454 641 434 641 358 641 230 640 983 640 792 640 716 640 484 639 948
Återköpta egna aktier (tusental) 515 517 461 558 723 992 1 292 1 612 1 868 2 328
Genomsnittligt antal återköpta aktier 489 431 501 626 835 1 142 1 452 1 716 2 060 2 520
1)
Föreslagen utdelning beräknad på antal utestående aktier 2023-02-10.
2)
Inklusive övervärden i intresseföretagen.
3)
Beräknat på genomsnittligt antal utestående aktier.
4)
Beräknat på genomsnittet av det värderingsintervall som började tillämpas 2006.
5)
Beräknat på antal utestående aktier på balansdagen.
6)
Föreslagen utdelning.
7)
Beräknat på föreslagen utdelning.
8)
Jämförelseår omräknade med hänsyn till den split 4:1 som genomfördes i juni 2017.
Tioårsöversikt
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 133
TIOÅRSÖVERSIKT
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma hålls onsdagen den 10 maj 2023.
UTDELNING
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning med 3,70 kr per
aktie. Som avstämningsdag föreslås fredagen den 12 maj 2023.
Om stämman beslutar i enlighet med förslaget, beräknas
utdelningen komma att utsändas av Euroclear Sweden AB
onsdagen den 17 maj 2023 till dem som på avstämningsdagen
är införda i aktieboken.
INFORMATIONSTILLFÄLLEN
28 april 2023 Delårsrapport per 2023-03-31
10 maj 2023 Årsstämma
21 augusti 2023 Delårsrapport per 2023-06-30
7 november 2023 Delårsrapport per 2023-09-30
Februari 2024 Bokslutskommuniké för 2023
Mars 2024 Årsredovisning 2023
Prenumeration av elektroniskt distribuerade delårs rapporter,
bokslutsrapporter och pressmeddelanden kan göras genom
registrering på latour.se.
Aktieägarinformation
134 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
AKTIEÄGARINFORMATION
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
Produktion
Rubrik, rubrik.se
Art Direction: Fredrik Sandberg
Foto
Anna-Lena Lundqvist
annalenalundqvist.com
Text
Skribent: Per Åkerberg
Korrektur: Pernilla Lindquist, Rubrik
Engelsk översättning: Semantix, semantix.se
Tryck
Taberg Media Group, Taberg 2023
tabergmediagroup.se
Papper
Omslag: Kraftpak 320 g
Inlaga: Arctic Paper - Munken Kristall 150 g
FSC
®
C074394
Trycksak
3041 0271
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 135
Prisbelönta Aritco utvecklar hissar som
med sin minimalistiska, skandinaviska
design antingen smälter in i diskret
elegans eller ger ett prestigefyllt
intryck som drar blickarna till sig.
136 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2022 137
Investment AB Latour (publ)
Org. nr. 556026–3237
J A Wettergrens gata 7, Box 336, SE-401 25 Göteborg
Tel +46 31 89 17 90
info@latour.se, www.latour.se