5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892019-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-01-012020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-01-012020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-01-012020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892020-01-012020-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006GFBLNB3Y0Y7892021-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892020-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892019-12-315493006GFBLNB3Y0Y7892019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006GFBLNB3Y0Y7892019-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892019-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006GFBLNB3Y0Y7892019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares
Investment AB Latour (publ)
Org. nr. 556026–3237
J A Wettergrens gata 7, Box 336, SE-401 25 Göteborg
Tel +46 31 89 17 90
info@latour.se, www.latour.se
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
BEMSIQ
CALJAN
HULTAFORS GROUP
NORD
-
LOCK GROUP
SWEGON
LATOUR INDUSTRIES
LATOUR FUTURE SOLUTIONS
ALIMAK GROUP
ASSA ABLOY
CTEK
FAGERHULT
HMS NETWORKS
NEDERMAN
SECURITAS
SWECO
TOMRA
TROAX
BEMSIQ
CALJAN
HULTAFORS GROUP
NORD
-
LOCK GROUP
SWEGON
LATOUR INDUSTRIES
LATOUR FUTURE SOLUTIONS
ALIMAK GROUP
ASSA ABLOY
CTEK
FAGERHULT
HMS NETWORKS
NEDERMAN
SECURITAS
SWECO
TOMRA
TROAX
LÅNGSIKTIGT VÄRDESKAPANDE SEDAN 1985
Limmas mot inlagan
Latour investerar långsiktigt i hållbara bolag med egna
produkter och varumärken, en stor utvecklingspotential
som stöds av globala megatrender och med goda ut-
sikter för att internationaliseras. Verksamheten bedrivs i
huvudsak i två grenar, en helägd industrirörelse samt en
portfölj av tio börs noterade innehav där Latour är huvud-
ägare eller en av huvud ägarna.
ÅRSREDOVISNING 2021
Feel good inside. Swegons produkter levererar
ett inomhusklimat som får människor att må,
tänka och prestera bättre.
4 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
Innehåll
Det här är Latour
6
Året i korthet
8
VD-ord
10
Afrsutveckling
14
Hållbarhetsrapport
18
Substansvärdet
32
Aktien
34
Totalavkastning
36
Industrirörelsen
38
Portföljbolagen
68
Övriga innehav
82
Årsredovisning 2021
84
Revisionsberättelse
126
Revisorns yttrande om hållbarhetsrapporten
130
Bolagsstyrning
131
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten
135
Styrelse
136
Vi på Latour, koncernledning, revisorer
137
Kvartalsuppgifter
138
Tioårsöversikt
139
Aktieägarinformation
140
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 5
LATOURS VERKSAMHETER bedrivs i huvudsak i två grenar,
en helägd industrirörelse och en portfölj med börsnote-
rade innehav. Dessutom finns ett antal övriga innehav,
främst inom Latour Future Solutions. I samtliga innehav
verkar Latour som en aktiv ägare där styrelsearbetet är
den viktigaste plattformen för hållbart värdeskapande.
I SAMTLIGA INNEHAV tillämpas ett tydligt arbetssätt för
styrelsearbete, förvärvsprocesser och integrations-
processer. Latours intressen i ett flertal globala koncer-
ner bidrar till att bolagen utvecklas i enlighet med
den internationella expansionsstrategin, genom att
innehaven kan utbyta erfarenheter och kunskap.
LEDARSKAPET HAR EN central roll i ägar styrningen. Ledare
i Latour ska vara kulturbärare och ses som förebilder
och de ska ta ansvar för resultat, hållbart värdeskapande
och organisationens välmående. Ledar skapet präglas av
frihet under ansvar, och går hand i hand med feedback
och transparens.
VISION
Latours vision är att vara
ett hållbart och attraktivt val
för långsiktiga investerare
som önskar god avkastning.
Latour skapar värden i sina
innehav genom att vara en
aktiv och långsiktig ägare
som med finansiell styrka och
djupt industriellt kunnande
bidrar till hållbar utveckling av
företagen.
VERKSAMHETSIDÉ
Latours övergripande verk-
samhetsidé är att investera
i hållbara företag med egna
produkter, en stark utvecklings-
potential som stöds av globala
megatrender och som har
goda framtidsutsikter. Den
långsiktiga ambitionen är att
genom ett aktivt ägande
skapa internationell tillväxt
och mervärde i dessa innehav.
KÄRNVÄRDEN
Långsiktighet
Affärsmässighet
Förtroende & Ansvar
Utveckling
Styrningen präglas av en dele
-
gerad beslutsstruktur, varje
innehav har en unik företags
-
kultur och eget strategiarbete.
Latours kärn värden genom-
syrar dock alla innehav.
EN HÅLLBAR STRATEGI
Hållbarhet är integrerat
i Latours investerings-
strategi. Genom att utveckla
hållbara verksamheter
skapas långsiktiga värden.
Störst påverkan har Latour
som en aktiv och ansvarsfull
ägare. Via styrelsearbete är
Latour drivande i, och har
höga förväntningar på, inne
-
havens hållbara utveckling.
BÖRS-
PORTFÖLJ
Alimak Group
ASSA ABLOY
CTEK
Fagerhult
HMS Networks
Nederman
Securitas
Sweco
TOMRA
Troax
HELÄGDA
RÖRELSER
Bemsiq
Caljan
Hultafors Group
Nord-Lock Group
Swegon
Latour Industries
ÖVRIGA INNEHAV
Latour Future Solutions
Delägda innehav
Vi tror på ett aktivt ägarskap
Det här är Latour
Latour investerar långsiktigt i bolag med egna
produkter och varumärken, en stor utvecklings-
potential som stöds av globala megatrender och
med goda utsikter för att internationaliseras.
6 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
DET HÄR ÄR LATOUR
LÅG NETTOSKULDSÄTTNING
Latours nettoskuldsättning ska som mest uppgå till samman-
lagt 10 procent av börsportföljens värde samt 2,5 gånger den
helägda industrirörelsens EBITDA-resultat, mätt som ett genom-
snitt för de senaste tre åren, justerat för förvärv och avyttringar.
PRISVÄRD ÄGARSTYRNING
Latours aktieägare erbjuds aktiv ägarstyrning till en förvalt-
ningskostnad på cirka 0,1 procent av det förvaltade marknads-
värdet.
FINANSIELLA MÅL (MINIMIKRAV) FÖR DE HELÄGDA
INDUSTRIRÖRELSERNA UNDER EN KONJUNKTURCYKEL
Genomsnittlig årlig tillväxt >10 procent
Rörelsemarginal >10 procent
Avkastning på operativt kapital 15–20 procent
UTDELNINGSPOLICY
Vidareutdelning av mottagen utdelning
från börsportföljen och delägda innehav 100 procent
Utdelning av vinsten efter skatt i helägda bolag 40–60 procent
Latours innehav har goda
förutsättningar att växa med
egna produkter och via inter
-
nationell expansion.
De helägda
rörelsernas
försäljning
utanför Norden
har ökat från
54 procent
2016 till 67
procent 2021.
VÄXER INTERNATIONELLT
2016
2021
54 %
67 %
SUBSTANSVÄRDET OCH DESS DELAR
Latours substansvärde domineras av
portföljbolagen och den helägda indu
-
strirörelsen. Metoden för att fastställa
värdet på den helägda industrirörelsen
beskrivs på bolagets hemsida, latour.se.
Sedan starten 1985 har
Latouraktien haft en total-
avkastning på cirka 398 000
procent. Det kan jämföras
med 10 000 procent för
SIXRX. Latours börsvärde
uppgick till 235,9 (127,8,
före gående år) Mdr kr vid
utgången av 2021.
398 000 PROCENTS TOTALAVKASTNING
Samtliga belopp i Mdr kr om inget
annat anges. Värden gäller per
31 december 2021.
LÅNGSIKTIGT VÄRDESKAPANDE
>20 år
Securitas
Hultafors Group
ASSA ABLOY
Fagerhult
Swegon
Nord-Lock Group
Sweco
10–20 år
Oxeon
Nederman
HMS Networks
5–10 år
TOMRA
Latour Industries
Troax
0–5 år
Neuffer
Alimak Group
Caljan
Latour Future
Solutions
CTEK
Bemsiq
Latour är en långsiktig investerare. Figuren
visar att 60 procent av det samman lagda
substansvärdet kommer från bolag som har
varit i portföljen längre än 20 år.
10–20 år
0–5 år
5–10 år
>20 år
KRONOR PER AKTIE
216
LATOURS SUBSTANSVÄRDE
137,8
MINUS NETTOLÅNESKULD ETC
8,8
Latour
398 000 %
SIXRX
10 000 %
HELÄGDA
INDUSTRIRÖRELSER
48,0
BÖRS-
PORTFÖLJEN
98,4
ÖVRIGA
INNEHAV
0,2
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 7
DET HÄR ÄR LATOUR
Stark avslutning för industri-
rörelsen med god organisk
tillväxt i både orderingång och
fakturering. Resultatmässigt
det bästa fjärde kvartalet hit
-
tills i absoluta tal.
Bemsiq redovisades som eget
affärsområde från och med
fjärde kvartalet.
Hultafors Group förvärvade
danska Scangrip A/S och
Latour Future Solutions inves
-
terade i Swedish Hydro Solu-
tions.
I börsbolagen tecknade
Securitas avtal om att för-
värva Stanley Black & Decker
Security Solutions, deras
största förvärv hittills.
Industrirörelsen levererar
ett rekordresultat med bra
organisk tillväxt. Betydande
utmaningar kring varuförsörj
-
ning. Omfattande investeringar
för att möta den höga efter-
frågan.
Inledde implementering av
TCFD (Task Force on Climate
Related Financial Disclosures).
Produal inom Bemsiq förvär-
vade finska HK Instruments
och Latour Future Solutions
investerade i svenska Aqua
Robur Technologies.
Fortsatt positiv utveckling
för industrirörelsen med stark
organisk orderingång. Utma
-
ningar kring försörjnings-
kedjorna påverkade alla bolag
men i varierande omfattning.
Swegon förvärvade majorite-
ten i finska mjukvaruföretaget
720° (Seven Twenty degrees).
Inom Latour Industries för-
värvade Aritco svenska Motala
Hissar och Densiq förvärvade
DEPAC Anstalt baserat i Liech
-
tenstein. Bemsiq förvärvade
kanadensiska Greystone
Energy System Inc.
I börsbolagen annonserade
ASSA ABLOY sitt största för
-
värv någonsin, HHI baserat
i Nordamerika.
Positiv inledning på året med
god organisk tillväxt i såväl
orderingång som fakturering.
Pandemin påverkade i varie
-
rande omfattning, logistik-
störningar drabbade samtliga
verksamheter negativt.
Fortsatt fokus på hållbarhet
och digitalisering. Latour
anslöt sig till UN Global Com-
pact.
Förvärven av VEGA till Latour
Industries och Elsys till Bemsiq
slutfördes. Hultafors Group
slutförde förvärvet av Fristads,
Kansas och Leijona. Densiq,
inom Latour Industries, förvär
-
vade danska VM Kompensator.
Stark underliggande utveckling
och fortsatt hög förvärvsaktivitet
Året i korthet
Q4Q2 Q3Q1
8 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
ÅRET I KORTHET
MÅLUPPFYLLNAD — LATOURS FINANSIELLA MÅL
Nettoomsättningen uppgick till
18,3 (14,8) Mdr kr, vilket motsvarar
en total tillväxt på 24 (9) procent.
Justerat för förvärv och valutaeffekter
ökade nettoomsättningen med
14 (2) procent.
Rörelseresultatet ökade till 2,6 (2,1) Mdr kr.
Latours bedömda substansvärde
uppgick vid 2021 års utgång till
216 (153) kronor per aktie, en ökning
med 43 procent justerat för lämnad
utdelning.
Under 2021 uppgick Latouraktiens
totalavkastning til 86,8 (31,8)
procent, och till 368 procent för
perioden 2017–2021.
Styrelsen föreslår en utdelning på
3,30 (3,00) kronor per aktie för verk
-
samhetsåret 2021.
Värdet steg med 44,6 (9,1)
procent justerat för portföljföränd-
ringar och utdelningar.
Utdelningarna till Latour under våren
2022 väntas stiga med 21 procent för
jämförbar portfölj till 1 257 (1 042) Mkr.
SUBSTANSVÄRDETBÖRSPORTFÖLJENINDUSTRIRÖRELSEN
TOTALAVKASTNING
24 % 45 % 216 kr 87 %
Total tillväxt av
Industrirörelsen
Ökat värde på
börsportföljen
Substansvärde
per aktie
Total avkastning
på aktien
2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
0,50
1,00
0
1,50
2,00
2,50
3,00
1,25
1,38
1,50
1,69
2,00
2,25
2,50
3,00
1,25*
3,30**
* På grund av covid-19 reducerades det ursprungliga förslaget om 2,75 kr per aktie till 1,25 kr per aktie.
** Utdelning 2021 är föreslagen utdelning.
Genomsnittlig årlig tillväxt
2021 20182020 20172019 Minimikrav
Rörelsemarginal
Avkastning på operativt kapital
23,7 19,6
14,6 12,7
16,4 16,1
9,4 18,9
14,3 12,1
14,5 15,1
16,7 >10 %
13,4 >10 %
17,8 15-20 %
EFFEKT FÖR AKTIEÄGARNA
UTVECKLING ORDINARIE UTDELNING, KR/AKTIE
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 9
ÅRET I KORTHET
V
ilket ord känner du bäst sammanfattar
Latours 2021?
–Stolthet. Utan tvekan. Jag känner mig
stolt över hur vi hanterat alla utmaningar,
hur vi kunnat växa och ta marknadsandelar
inom olika områden. Visst har det varit ett år
med förutsättningar att prestera och växa,
men sättet vi gjort det på imponerar. Till exempel hur
organisationen hanterat komponentbrist och pris-
ökningar, något jag tror är en eekt av vår decentralise-
rade struktur med personer som tar ansvar och beslut
nära sina kunder. Det är ett fantastiskt team jag har för
-
månen att få arbeta med. De ska vara väldigt stolta över
vad de presterat.
Vilken speciell milstolpe skulle du vilja lyfta fram?
–Det är svårt att välja en enskild händelse ett år när
så mycket hänt. Men en väldigt viktig utveckling är nät-
verkandet inom vår grupp av bolag. Det har ökat kraftigt.
Vi har så många fina bolag med duktiga människor som
genom att prata och träa varandra kan bidra till att
flytta fram varandras positioner. Detta omfattar rekryte
-
ring, kompetensutveckling, hållbarhets- och digitalise-
ringsinitiativ som vår Sustainability Day och Digitalisa-
tion Day, där alla bolag deltar, CFO-dagen med samtliga
CFO:er och inte minst den dagliga dialogen kring förvärv
och aärer.
Kommentar till utvecklingen i den helägda industrirörelsen?
–Det blev ett nytt starkt år. Latour Industries har byggt
upp och levererat ett nytt aärsområde, Bemsiq. Nu kan
de fokusera på att göra det igen, bygga nytt men inom en
helt annan bransch. Bemsiq i sig kommer kunna växa
vidare på en marknad med stora behov av nya lösningar
som sänker energiförbrukningen i byggnader världen
över. Deras förvärv av kanadensiska Greystone visar vart
de är på väg och vad de vill på sikt. Den organiska till-
växten i Nord-Lock Group börjar ta fart och de är väl för-
beredda genom sin satsning på att sätta struktur, bland
annat produktionskapacitet. Caljan har gjort samma sak,
byggt upp konkurrenskraftig produktion i nyckelmark
-
nader för att kunna växa organiskt. Och de växer. Oerhört
snabbt. Strategin att växa med stora strategiska nyckel-
kunder har varit helt rätt och kommer kunna ge fortsatt
hög tillväxt framöver. Några som också visar hög tillväxt
-
takt, såväl organiskt som via förvärv, är Hultafors Group.
De har gjort många viktiga och intressanta förvärv de
senaste åren, men har än så länge bara nuddat vid de
möjligheter deras marknad erbjuder. Att behovet av
hälsosamma inomhusmiljöer är viktigt har vi fått lära
oss av den pandemi som hållit världen i sitt grepp de
senaste två åren. Swegon har lösningarna på detta och
har under året byggt upp en imponerande orderstock att
leverera på framöver.
”Det är ett fantastiskt team jag har förmånen
att få arbeta med. De ska vara väldigt stolta
över vad de presterat.
Johan Hjertonsson
om medarbetarnas betydelse för Latours utveckling 2021.
VI BYGGER ETT ÄNNU
STARKARE OCH
BÄTTRE LATOUR
Johan Hjertonsson, VD och koncernchef:
Människorna och kulturen. Det är avgörande för Latours framgång.
När Johan Hjertonsson blickar tillbaka på ännu ett rekordår känner
han stolthet över sitt fantastiska team.
10 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
VD-ORD
Position:
VD och koncernchef
År inom Latour:
12 år, inklusive åren
som VD för AB Fagerhult,
ett av Latours tio börs-
portföljbolag.
Tidigare erfarenhet:
VD för AB Fagerhult och
Lammhult Design Group AB.
Ledande befattningar inom
Electrolux-koncernen.
JOHAN HJERTONSSON
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 11
VD-ORD
Från fyra till sex aärsområden på två år,
finns det någon gräns?
–Nej, faktiskt inte. Alla aärsområden drivs själv-
ständigt och där vi ger det stöd som behövs för att de
helt ska kunna fokusera på sin aär och växa vidare.
Centralt har vi utökat resurserna en del, inom aärs-
utveckling, just för att kunna bistå våra verksamheter
med allt det praktiska vid exempelvis analys och avtal
vid förvärv. Vi har haft en hög förvärvstakt, med över
tio förvärv. Precis som det ska vara.
Kommentar till utvecklingen i börsportföljen?
–Jag känner mig väldigt nöjd med hur de hanterat
utmaningarna inom bland annat försörjningskedjan.
Portföljen utgörs även av bolag som fortsätter flytta
fram sina positioner inom hållbarhet, såsom TOMRAs
globalt ledande och allt starkare position inom åter-
vinning och Fagerhults energieektiva belysnings-
lösningar för allt fler miljöer. Och så fortsätter bolagen
att förvärva. Mot slutet av året ingick exempelvis
ASSA ABLOY och Securitas avtal om sina största
förvärv någonsin. ASSA vill stärka närvaron i Nord-
amerika och Securitas flytta fram positionen inom
digitala lösningar, ett viktigt område och som vi tror
är helt rätt för bolaget. Jag vill också passa på att väl-
komna Tove Andersen som ny VD för TOMRA, och för-
stås välkomna vårt tionde bolag, CTEK, med VD Jon
Lind, in i portföljen.
Med CTEK tar ni steget in i elektrifieringen,
vad ser du framför dig inom området?
–Vi har förstås följt utvecklingen och vill vara med,
och CTEK är helt rätt för den exponeringen. Det är ett
fantastiskt fint bolag som redan innan elbilsboomen
byggt upp en världsledande position inom batteri-
laddning. Med denna som plattform kan de nu växa
vidare på en spännande marknad. Jag är mycket glad
över att vi fick möjlighet att vara med som ankar-
investerare vid börsintroduktionen.
Hur står sig Latour jämfört med andra vad gäller
digitaliseringen i verksamheterna?
–Vi står oss ganska bra. Det är ett område vi har
högt upp på agendan, och precis som med hållbarhet
utnyttjar vi vårt nätverk där vi går igenom viktiga
frågor inom området, såsom utvecklingen av erbjudan-
det, hur vi kan eektivisera den egna verksamheten
och förstås se över hela värdekedjan ur ett digitalise-
ringsperspektiv. Det är ett område där vi måste ligga
i framkant för att kunna konkurrera och ta marknads-
andelar. Viktigt också att hålla koll på riskerna kopp-
lade till detta. Vi har exempelvis satsat väldigt mycket
på att öka cybersäkerheten i koncernen, det är högt
prioriterat.
TRE SAKER PÅ MIN
RADAR INFÖR 2022
SLUTET PÅ PANDEMIN
Jag reste en del hösten 2021 när möjligheten
äntligen gavs. Att få träffa alla människor och besöka
verksamheter – på riktigt – är det som utvecklar oss
mest. I år måste vi tillbaka till detta.
TALENT MANAGEMENT
Möjligheterna att utvecklas inom sfären är stora
och många medarbetare har gått långt. Genom olika
initiativ ska vi bli ännu bättre på att fånga talangerna,
både nya och de som finns i verksamheten idag.
MILJÖFRÅGAN
Vi ska fortsätta minska vårt eget miljöavtryck,
vilket är en självklarhet, men vi ska också bli ännu
bättre på att hitta nya affärsmöjligheter inom området.
12 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
VD-ORD
På några år har Latour etablerat sig som ett bolag
som tar hållbarhet på allvar, vad är nästa steg?
–Hållbarhet omfattar så mycket och det tror jag alla
bolag och medarbetare tagit till sig. Frågorna diskuteras
i alla sammanhang, såväl på styrelsemöten som vid
aärer och förvärv. Vi har blivit väldigt tydliga med att
vi inte vill äga bolag som inte tar hållbarhetsfrågan på
allvar, och att vi förväntar oss framsteg inom området i
alla våra verksamheter. Antingen förvärvar vi bolag som
ligger långt framme inom exempelvis återvinning och
cirkulära aärsmodeller och det kan andra bolag lära av,
eller så förvärvar vi verksamheter som kan lära av befint
-
liga bolag och förbättra sin position och konkurrenskraft.
Jag ser hela tiden nya exempel på denna växelsamverkan,
vilket är en oerhörd styrka. Dessutom gör Future Solu
-
tions framsteg, under 2021 investerade de i två bolag
med ledande lösningar för vattenhantering som vi alla
kan lära oss av. Vi har även skrivit under UN Global
Compact, vilket innebär att vi förbinder oss att bedriva
verksamheten enligt deras tio principer om arbetsrätt,
mänskliga rättigheter, antikorruption och miljö.
Det går bra för Latour, och det går väldigt bra
för Latours aktieägare. Vad tror du investerarna
främst uppskattar i det ni gör?
–Att man får exponering mot en bred portfölj av fina
verksamheter som ligger rätt positionerade för att dra
fördel av långsiktiga och starka trender. Det är och har
alltid varit viktigt för oss att leverera avkastning till våra
aktieägare. Jag känner mig stolt över att styrelsen före
-
slår en höjd utdelning med 10 procent, till 3,30 kronor
per aktie för det gångna räkenskapsåret. Det är en stark
signal och viktigt för oss.
Vad ser du själv som det viktigaste receptet för framgång?
–Människorna och kulturen. Vi måste skapa ett
arbetsklimat som får människor att känna sig trygga
och inkluderade, då kommer de också kunna prestera.
Precis det som alla fantastiska medarbetare gjort under
2021. Ett nytt rekordår för Latour och en fortsättning
på vår spännande resa som jag räknar med kommer pågå
under väldigt lång tid framöver.
Göteborg, mars 2022
Johan Hjertonsson
VD och koncernchef
Vi har blivit
ldigt tydliga med
att vi inte vill äga
bolag som inte tar
hållbarhetsfrågan
på allvar, och att
vi förntar oss
framsteg inom
området i alla våra
verksamheter.
Johan Hjertonsson om att Latour
skärpt sin syn på hållbarhet.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 13
VD-ORD
Hela affärsutvecklingsteamet på Latour:
Johan Menckel, Gustav Samuelsson, Fredrika Ekman,
Fredrik Lycke, Ida Saalman och Niclas Nylund.
14 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
AFFÄRSUTVECKLING
Latours verksamhet växer, både organiskt och genom nya
förvärv. Under 2021 har det team som ska bidra till att
skapa nya möjligheter dubblerats i antal, från tre till sex
personer, med Johan Menckel som chef.
Latours affärsutvecklingsteam
SRRE TEAM STÖTTAR
FORTSATT TILLVÄXT
D
u är ny på Latour sedan september, vad
lockade?
–Den starka företagskulturen, och att
få vara med och vidareutveckla en portfölj
av spännande bolag. Latour liknar inget
annat investmentbolag med sin blandning
av helägda och delägda bolag – men där
man oavsett bolag arbetar på liknande sätt
för att hitta rätt möjligheter. Det finns ett
gediget industriellt kunnande som bidrar till att stödja
verksamheterna att växa lönsamt och långsiktigt håll
-
bart inom sina nischer. Min egen erfarenhet och kom-
petens passar bra in i denna struktur, med lång erfaren-
het som operativ chef och engagemang internationellt.
På Gränges hade jag dessutom förmånen att genomföra
flera stora och strategiskt viktiga förvärv, bland annat
i Polen och USA.
Du ansvarar alltså för ett växande aärsutvecklingsteam?
–Det stämmer. Latour har vuxit kraftigt de senaste
åren, och det är detta team som ska bidra till att skapa
nya möjligheter och ta Latour in i framtiden. Vi är nu
sex personer med väl defi-
nierade roller och specialist-
områden. Utöver mig själv
har Fredrika Ekman och
Niclas Nylund börjat under
året, med spännande
erfarenheter från bland
annat McKinsey, Klarna,
Ratos och PwC. Det finns en
stark energi i hela teamet där alla arbetar mot samma
mål - att skapa långsiktiga värden i våra bolag.
Hur ser trendspaningen ut?
–Vi har vidgat vår horisont när det gäller bolag vi ska
fånga upp. Dels en konsekvens av att vi nu har Latour
Future Solutions med investeringar som tillför ytterli
-
gare dimensioner, dels av att vi ökat vårt fokus på accele-
rerande megatrender som elektrifieringen och vätgas-
energi. Digitaliseringen och hållbarhet är förstås två
andra trender som stärkts under pandemin. Bland annat
sker en snabb omställning inom industrin, nästa fas
i den så kallade industriella revolutionen, där smarta,
uppkopplade och energieektiva tillverkningsprocesser
implementeras i allt fler branscher. Industriell mjuk- och
hårdvara är ett stort framtidsområde, inom vilket vårt
portföljbolag HMS Networks har en spännande position.
Hur arbetar ni annars på daglig basis?
–Vi har hela tiden ett stort inflöde av eventuella
förvärv som vi behöver ta ställning till. Vi får bland
annat inspel från de helägda bolagen, och varje person
i teamet bevakar och för dialog med vardera två av de
börsnoterade bolagen för att vara ett stöd i förvärvs-
diskussioner. Det pågår en ständig dialog mellan våra
bolag, där vårt team ofta fungerar som samordnare
och hjälper till i analysen.
Vad är styrkorna i Latours förvärvsstrategi?
–Vi har tydliga kriterier för bolagen som vi vill
förvärva – uppfyller de inte dessa, går vi inte vidare.
Position: Affärsutveckling
År inom koncernen: 1 år
Tidigare erfarenhet:
VD för Gränges i åtta år,
olika positioner på Sapa
och konsult på Accenture.
JOHAN MENCKEL
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 15
AFFÄRSUTVECKLING
De ska passa vår strategi, och samtidigt möta bolags-
specifika krav vad gäller egna produkter, hållbarhet,
lönsamhet och inte minst ett starkt management.
Vi fokuserar på segment där vi ser goda möjligheter
att växa långsiktigt genom tilläggsförvärv till redan
befintliga verksamheter. Några bra exempel på detta
är Hultafors Group och Bemsiq, som steg för steg adde-
rat lönsam tillväxt genom förvärv.
Bemsiq är nu ett eget aärsområde och CTEK är nya
i börsportföljen – kommentar?
–Bemsiq har en ledande europeisk position, och nu
tar bolaget nästa steg ut i världen genom förvärvet av
kanadensiska Greystone. Vi har lyft ut verksamheten
från Latour Industries och tillsatt en styrelse med delvis
extern kompetens – liknande ett börsbolag.
CTEK är ett bolag Latour länge tittat på, bland annat
tack vare deras starka passion för innovation. När vi
fick möjligheten att kliva in som ankarinvesterare vid
börsintroduktionen i september var det inget att tveka
på. Vi vill vara med och stötta övergången till en hållbar
transportsektor.
Vilka förvärv under 2021 vill du särskilt lyfta fram?
–Då får jag nog komma tillbaka till Greystone i Kanada.
Aären var inte enkel att genomföra på grund av pandemin,
men vi fick hjälp av Swegons nordamerikanska VD
som besökte deras anläggning. Övrig due diligence
gjordes via videosamtal. Faktum är att vi har hittat
väldigt bra digitala arbetssätt för att kunna genomföra
aärer oavsett marknadssituation.
Ett annat spännande förvärv som slutfördes i början
av året är Fristads, Kansas och Leijona, som utgör ett
mycket starkt komplement till Hultafors Group. Bland
annat förfogar de över ett smart och hållbart lager-
koncept som ger hög produktivitet, något vi kan lära
och dra fördel av i andra delar av verksamheten. Dess-
utom har integrationen fungerat väldigt bra.
Future Solutions portfölj växer, vad betyder det för Latour?
–Nu har vi haft denna verksamhet i drygt ett år och
genomfört tre förvärv, och vi har fått viktiga insikter
i nya industrier och teknologier som både inspirerar
och ger stora möjligheter. Med kunskap och kapital
hjälper vi bolag i tidiga faser att driva den viktiga miljö-
omställningen i samhället.
Till sist, hur ser utsikterna ut för 2022?
–Vi har haft många och intensiva dialoger med bolag,
och börjar se lite av en ketchupeekt av detta. Bland
annat ska vi fortsätta skapa värden kopplat till elektrifie
-
ringstrenden.
”Det pågår en ständig dialog
mellan våra bolag, där vårt team
ofta fungerar som samordnare
och hjälper till i analysen.
Johan Menckel om det dagliga arbetet
inom Affärsutveckling
16 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
AFFÄRSUTVECKLING
KRITERIER VID INVESTERINGAR
MARKNAD OCH TRENDER
Adresserar identifierade trender
Branschen visar lönsam tillväxt
UTVECKLINGSPOTENTIAL
Nästa utvecklingsvåg har startat
Potential för geografisk expansion
Hållbar verksamhet med hög etik
Latour tillför mervärde
BOLAGET OCH MARKNADSPOSITION
Utveckling och tillverkning
av egna produkter under egna
varumärken
Hållbara produkter med högt
förädlingsvärde
Gynnsam position i värdekedjan
Bra management
FINANSIELL FÖRMÅGA
Förmåga att uppfylla Latours
långsiktiga finansiella mål
Latour ser stora tillväxtmöjligheter för bolag med unika
produkter kopplat till elektrifieringen av transportsektorn.
Ett sådant bolag är CTEK från Dalarna som Latour blev
huvudägare i under året.
C
TEK HAR UTVECKLAT unika lågvoltsladdare
och en stor kunskap kring laddning av bat-
terier som gjort bolaget globalt ledande.
För några år sedan förvärvades Chargestorm
i Norrköping som gör laddare till elbilar.
Det öppnade upp en ny vertikal för CTEK, att kunna
ta sin ledande kunskap inom laddning och applicera
det på elbilsladdare. CTEK är nu en aktiv part i elbils-
transformeringen och utbyggnaden av ladd-infra-
struktur. Produkterna säljs via globala distributörer
och återförsäljare till fler än 50 av världens ledande
fordonstillverkare samt genom laddningsoperatörer,
fastighetsägare och andra organisationer för att ge
tillgång till el-laddningsinfrastruktur.
LATOUR HAR HAFT ögonen på CTEK under flera år och när
möjligheten för en investering öppnade sig under våren
2021 påbörjades en mer omfattande analys av bolaget.
Som ankarinvesterare förband sig Latour att förvärva 31
procent av aktierna i CTEK för 69 kronor per aktie, vilket
motsvarar totalt 1 054 Mkr. Förvärvet skedde i samband
med att bolaget noterades på Nasdaq Stockholm i sep
-
tember 2021, och Latour har under hösten även tagit
plats i CTEK:s styrelse. Genom tillskottet av CTEK består
nu Latours börsnoterade portfölj av tio innehav med ett
sammanlagt värde om 98 miljarder kronor vid årets slut.
Positionerade för
elbilsboomen
Förvärv av unik teknik
CTEKs kunskap kring batteriladdning har gjort bolaget världsledande.
Produkterna säljs till fler än 50 av världens ledande fordonstillverkare.
Vi såg detta
som en unik
möjlighet
att skapa
värden
kopplat till
elbilsutveck-
lingen.”
Fredrik Lycke
Ansvarig för
analysen av CTEK.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 17
AFFÄRSUTVECKLING
Det systematiska arbetet för att stärka koncernens hållbarhetsinitiativ
har accelererat under de senaste åren. En anledning, och styrka hos
Latour, är ökad samverkan och nätverkande mellan bolagen.
I
oktober 2021 arrangerades Latour Sustainability
Day för andra året i rad. Paneldebatter och presen
-
tationer varvades med gruppdiskussioner kring
viktiga hållbarhetsområden. Precis som året innan
var arrangemanget uppskattat och bestod av del-
tagare från i stort sett samtliga bolag i Latourgruppen.
–Med initiativet signalerar Latour att hållbarhet är
högt prioriterat, och skapar ett forum för inspiration
och nätverksbyggande mellan bolagen, säger Katarina
Rautenberg, hållbarhetsanvarig på Latour.
Latour inser värdet i denna samverkan och har eta
-
blerat fler initiativ som bidrar till att driva på utveck-
lingen genom att lära av varandra. Investeringsområ-
det Latour Future Solutions bidrar med kunskap om
nya industrier och driver på utvecklingen i andra bolag
i gruppen när samarbeten och projekt kan initieras.
Ett annat viktigt initiativ är Latour Sustainability
Forum. Det är ett nätverk för personer inom Latour
som arbetar med hållbarhet och som träas regelbun
-
det för att utbyta tankar och idéer. Första året 2020
bestod nätverket av endast medarbetare från Latours
helägda bolag men då intresset för att vara med är
stort har det under 2021 utökats till att omfatta även
medarbetare från de börsnoterade innehaven.
–Nu finns nästan alla Latours bolag representerade.
Det ger en oerhörd styrka med tanke på hur långt
framme många av bolagen är inom området, och det
bidrar förstås till att accelerera utvecklingen för grup
-
pen som helhet, säger Katarina.
Under 2021 har Latour skrivit under UN Global
Compact, och förbinder sig därmed till att bedriva
verksamheten enligt dess tio principer om arbetsrätt,
mänskliga rättigheter, antikorruption och miljö. Dess
-
utom har FN:s 17 hållbarhetsmål (SDG) analyserats
utifrån vilka Latour som investmentbolag och aktiv
ägare kan bidra mest till. Analysen mynnade ut i sju
mål som Latour främst ska fokusera på. Slutligen har
Latour påbörjat en implementering av TCFD (Task
Force on Climate-related Financial Disclosure).
–Det handlar om att lyfta in klimatrelaterade finan
-
siella möjligheter och risker i strategi- och riskanalys-
arbetet. Vi har inte identifierat några akuta väsentliga
risker, men ser många möjligheter givet de fantastiska
produkter våra bolag erbjuder, avslutar Katarina.
Styrkan illbarhetsarbetet:
Att lära av varandra
HÅLLBARHETSRAPPORT
18 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
”Latour har ett ansvar för vilka
investeringar som görs och hur
det aktiva ägandet driver den
hållbara utvecklingen vidare.
Katarina Rautenberg
Group Finance Director
SJU UTVALDA GLOBALA MÅL
LATOUR KAN BIDRA MEST TILL
Latour har identifierat sju av FN:s
17 globala hållbarhetsmål (SDG:er)
där Latour som investmentbolag
och aktiv ägare bedöms ha störst
positiv påverkan och därmed kunna
bidra till att de uppnås. På Latours
huvudkontor arbetar 14 personer
och innehaven sysselsätter över
435 000 personer världen över.
Huvudkontorets direkta påverkan
på hållbarhetsområdet är därmed
litet jämfört med innehavens.
Genom ett aktivt styrelsearbete
är Latour en drivande kraft i, och
har höga förväntningar på, en håll-
bar utveckling i sina innehav. De
SDG:er som Latour identifierat möts
främst av de innehav som finns
i portföljen, Latour har ett ansvar
för vilka investeringar som görs
och hur det aktiva ägandet driver
den hållbara utvecklingen vidare.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 19
HÅLLBARHETSRAPPORT
Större fokus
på klimatet
Arbetar enligt TCFDs rekommendationer
Att hantera klimatförändringar blir en allt viktigare fråga i samhället,
där företag har ett ansvar att bidra genom att såväl minska den
egna miljöpåverkan som att utnyttja sina kunskaper för utveckling
av klimatvänliga kundlösningar.
S
om ett investmentbolag med ett stort antal
verksamheter runt om i världen har Latour
möjlighet att göra skillnad. En viktig del
i detta arbete är eektiva processer för att
hantera klimatrelaterade risker och möjlig-
heter i verksamheterna. Under året har Latour arbetat
med rekommendationerna från Task Force on Climate-
related Financial Disclosures (TCFD) för att på ett
strukturerat och integrerat sätt arbeta vidare med
dessa delar.
Riskbedömningar, inklusive hållbarhetsrelaterade
risker och möjligheter, görs regelbundet. Varje år
genomförs en omfattande riskbedömning i den hel
-
ägda industrirörelsen som respektive ledning i presen-
terar för sin styrelse. För de börsnoterade portfölj-
bolagen sker den huvudsakliga tillsynen av hållbarhets-
relaterade risker och möjligheter vid styrelsemöten
där Latour deltar. En initial TCFD-analys av klimat-
relaterade risker och möjligheter har genomförts
i de börsnoterade portföljbolagen och kommer att
vidareutvecklas via styrelsearbetet.
Under året har Latour framför allt fokuserat på
att stärka den helägda industrirörelsens strategiska
analys inom klimatområdet med hjälp av externa håll
-
barhetsspecialister. I ett antal workshops
har samtliga helägda bolag utvärderat
sina klimatrelaterade risker och möj
-
ligheter och dess finansiella påver-
kan. En fördjupning av olika typer
av klimatrisker har kunnat iden
-
tifieras och hantering och finan-
siell påverkan av dessa diskute-
rades vid portföljbolagens
årliga riskgenomgång i juni
2021. Koncernens identifierade
klimatrelaterade möjligheter
och risker återfinns på sida 21.
EN VIKTIG UPPGIFT för bolagen
under kommande år är att iden
-
tifiera leverantörer där klimat-
relaterade risker skulle kunna med
-
föra stora kostnader. I vissa
verksamheter kan även den egna pro
-
duktionen störas av extremväder på lång
sikt. Placering av befintliga och framtida
produktionsenheter kommer därför analyseras
ur ett fysiskt klimatriskperspektiv.
20 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
FRAMÖVER VÄNTAS BOLAGEN även
genomföra en rad investeringar
för att accelerera den gröna
omställningen. Sådana investe
-
ringar kan vara svåra att upp-
skatta i omfattning och kan
således utgöra en finansiell
risk. Detsamma gäller fram
-
tida politiska beslut som
kan leda till ökade kost-
nader, exempelvis pris-
sättning på koldioxidut-
släpp. För att stötta bolagen
och påskynda denna krit-
iska omställning har Latour
etablerat en hållbarhets-
fond där bolagen kan söka
investeringsstöd. Hos de börs
-
noterade bolagen hanteras
klimatrelaterade risker enligt
ordinarie riskhanteringssystem
och de klimatrelaterade möjlighet-
erna är integrerade i den ordinarie inno-
vations- och strategiprocessen.
Katarina Rautenberg
Group Finance Director
LATOURS KLIMATRELATERADE RISKER
OCH MÖJLIGHETER ENLIGT TCFDS
REKOMMENDATIONER
RISKER
Latours klimatrelaterade finansiella
risker återfinns i portföljbolagen
Fysiska risker
Risker i leverantörskedjan
Risker i den egna produktionen
Övergångsrisker
Politiska och regulatoriska risker
Investeringar – grön omställning
Marknaden
MÖJLIGHETER
Latours möjligheter återfinns till
stor del i styrning samt att investera
i och främja omställningen
En entreprenöriell kultur som
främjar omställning
Ett starkt nätverk
Investeringsstöd
En aktiv ägare
En övergripande hållbarhets-
strategi som driver förändring
Investeringsstrategi med håll-
barhet i fokus
”Som ett investmentbolag med
ett stort antal verksamheter
runt om i världen har Latour
jlighet att göra skillnad.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 21
HÅLLBARHETSRAPPORT
Taxonomirapportering 2021
LATOUR HAR VALT att göra vissa förenklingar för 2021 års rap-
portering för att ta analysen till en mer detaljerad nivå under
2022. Industrirörelsens omsättning har analyserats mot de sek
-
torer som definierats i taxonomin och identifierat de ekono-
miska aktiviteter som enligt taxonomin väsentligt bidrar till den
gröna omställningen. En bedömning har gjorts kring vilka pos
-
ter som ska ingå i taxonomins definition på Opex och Capex och
därefter identifierat de driftskostnader och investeringar som är
hänförliga till taxonomi-eligible omsättning. Latour har valt att
exkludera Opex och Capex som inte är relaterade till taxonomi-
eligible omsättning, trots att de skulle kunna uppfylla taxono
-
mins kriterier, då alla leverantörer hittills inte har redovisat
sina produkters taxonomiefterlevnad.
Utfallet visar att 23 procent av Latours omsättning är defi
-
nierad enligt taxonomin och 77 procent är neutral. Latour stäl-
ler sig bakom initiativet med EU:s taxonomi och dess grund-
tanke. Samtidigt är det viktigt att komma ihåg att verksamheter
som inte ingår i de sektorer som definieras i taxonomin inte är
att likställa med ohållbara verksamheter. De ingår inte i de sek
-
torer som EU anser har störst påverkan i den gröna omställ-
ningen, men kan vara nog så viktiga och hållbara i den bransch
de verkar i.
RISKHANTERING SIDA
a) Processer för att identifiera och bedöma
klimatrelaterade risker 20–21, 131-134
b)
Processer för att hantera klimatrelaterade risker 130-132
c) Integrering av ovanstående processer
i organisationens övergripande riskhantering 20–21, 131-134
INDIKATORER OCH MÅL SIDA
a) Indikatorer för att utvärdera klimatrelaterade risker
och möjligheter 24, 30
b) Utsläpp av Scope 1, 2 och 3 enligt Greenhouse Gas Protocol
samt relaterade risker 30
c) Mål för att hantera och prestera gentemot klimatrelaterade
risker och möjligheter 30
STYRNING SIDA
a) Styrelsens övervakning av klimatrelaterade
risker och möjligheter 6, 20–21, 131-134
b)
Ledningens roll avseende bedömning och hantering
av klimatrelaterade risker och möjligheter 6, 20–21, 131-134
STRATEGI SIDA
a)
Identifierade klimatrelaterade risker och möjligheter 20–21, 131-134
b) Risker och möjligheters påverkan på verksamhet,
strategi och finansiell planering 20–21, 131-134
c) Strategins resiliens med hänsyn till olika klimatrelaterade sce-
narier 20–21
TCFD INDEX
Följande index visar var Latour informerar om klimatrelaterade risker och möjligheter enligt rekommendationerna i TCFD:s ramverk.
Omsättning
Total
(Mkr)
Andel taxonomi-eligible
aktiviteter (%)
Andel taxonomi-icke-
eligible aktiviteter (%)
CAPEX
OPEX
18 280
402
1 375
23 % 77 %
22 % 78 %
27 % 73 %
Latour har under året gjort en första analys av vilka ekonomiska
aktiviteter i den helägda industrirörelsen som faller inom ramen för
EU:s taxonomi, s.k. taxonomi-eligible.
22 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
I de helägda rörelserna arbetar Latour som en aktiv ägare, ställer krav och
stöttar. Under 2021 har hållbarhetsfrågorna fått ännu större betydelse för
bolagen och en rad aktiviteter har genomförts som flyttar fram positionerna.
F
ör några år sedan utökades de minimikrav inom
hållbarhet som gäller samtliga aärsområden.
Det handlade om att göra hållbarhet till en åter-
kommande punkt på alla styrelsemöten, att alla
bolag genomför en intressent- och en väsentlig
-
hetsanalys, samt förankrar Latours centrala KPI:er och
adderar egna relevanta nyckeltal med tillhörande mål.
Detta är nu genomfört. De gemensamma centrala
KPI:erna rapporteras in kvartalsvis till Latour för sam
-
manställning och analys. På central nivå samlas det även
varje år in material och görs avstämning kring vad bola
-
gen arbetat med inom hållbarhetsområdet. Detta utöver
styrelsens ansvar att följa upp arbetet löpande under året.
HÅLLBARHET UTGÖR EN central del i bolagens strategier
och riskanalyser. Implementeringen av TCFD under
året har ökat kunskapen om hållbarhet och i synnerhet
klimatförändringarnas påverkan på verksamheterna
ytterligare. Det har skett en fortsatt rekrytering av nya
resurser inom hållbarhetsområdet för att kunna sätta
ett ännu större fokus på det löpande arbetet och genom-
föra ständiga förbättringar. Parallellt investeras det
i nya systemstöd för att ytterligare förbättra kvaliteten
på insamling och rapportering av data.
LATOUR STÖTTAR INNEHAVENS hållbara utveckling på olika
sätt. Utöver olika nätverksinitiativ (läs mer på sida 18)
har en hållbarhetsfond etablerats till vilken alla helägda
bolag kan ansöka. Fonden avser investeringar som syftar
till att nå ett eller flera hållbarhetsmål och där de finan
-
siella avkastningskraven inte är lika stränga. Fokus ligger
istället på de hållbara vinsterna. Under året har fyra
investeringar beviljats, samtliga för installation av sol
-
celler på fabriker i länder där den nationella energi-
mixen främst består av kolkraft.
ALLA KONCERNGEMENSAMMA POLICYS och styrdokument
kommuniceras ut till respektive aärsområdesledning.
Latours deltagande i aärsområdenas styrelser säker
-
ställer att bolagen upprättar egna mer detaljerade och
relevanta policys och riktlinjer, och sedan arbetar efter
dessa.
Hållbarhetsarbetet
i den helägda rörelsen
HELÄGDA RÖRELSEN
DEN LAGSTADGADE hållbarhetsrapporten redo-
visar moderbolagets och den helägda rörel-
sens arbete för en hållbar utveckling samt
hur Latour genom sin aktiva ägarroll arbetar
för långsiktigt hållbar tillväxt och utveckling.
Arbetet rapporteras utifrån tre olika perspektiv
(se illustration). Samtliga nyckeltal är en sam
-
manställning av data från koncernens sex
affärsområden tillsammans med motsvarande
nyckeltal från moderbolaget. Latours affärs
-
modell för den helägda rörelsen samt portfölj-
innehaven framgår på sidorna 6-7. Revisorns
yttrande avseende den lagstadgade hållbar
-
hetsrapporten återfinns på sida 130.
MEDARBETAR-
PERSPEKTIVET
MILJÖ-
PERSPEKTIVET
DET AFFÄRSETISKA
PERSPEKTIVET
OM HÅLLBARHETS-
RAPPORTEN 2021
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 23
HÅLLBARHETSRAPPORT
Minskad klimatpåverkan
i produkter och produktion
MIL
Hållbarhet är alltid med som en central del vid produktutveckling och bolagen
strävar efter att kontinuerligt utveckla nya produkter som bidrar till minskad miljö-
påverkan. Dessutom genomförs ständiga miljöförbättringar i verksamheterna.
D
et finns idag fyra centrala mål för lägre miljö-
påverkan som redovisas i koncernens håll-
barhetsrapport. De flesta bolag har därutöver
satt upp ytterligare mål relevanta för den
egna verksamheten. Latour har en central
miljöpolicy som bolagen följer men de har även ut-
format egna policys anpassade till verksamheterna.
Som ägare stöttar Latour bolagen i miljöarbetet och
genomför en del centrala initiativ såsom gemensam
upphandling av el producerad från endast förnybara
källor.
LATOUR HAR ETT STÄNDIGT MILJÖFOKUS genom hela värde-
kedjan, från produktutveckling och inköp till distribu-
tion och slutanvändning. Under 2021 har bolagen även
satt ett ännu större fokus på produkter som svarar på
högt ställda klimatkrav. Detta ger stora fördelar på sikt
vad gäller Latours miljöpåverkan från såväl produktion
som produkter, och innebär även en tydlig konkurrens
-
fördel. Flera bolag har genomfört livscykelanalyser
(LCA) för att beräkna produkternas totala CO
2
-utsläpp,
vilket ger möjlighet att märka produkterna med EPD
(=Environmental Product Declaration) och därmed
kunna underlätta för kunderna att välja produkterna
med bäst miljöprestanda.
SOM ÄGARE STÄLLER LATOUR HÖGA KRAV på innehaven att
kontinuerligt minska sin negativa miljöpåverkan i den
egna verksamheten. Fortsatta investeringar sker i en
energieektiv och hållbar egen produktion, där flera
stora fabriksprojekt invigts 2021. Fokus ligger på stän
-
diga förbättringar. Investeringar i egen produktion ska
ha ett tydligt hållbarhetsfokus där faktorer som högre
automatisationsgrad och ökad användning av förnybar
energi ska bidra till både lägre energiförbrukning och
utsläpp av växthusgaser. Alla processer ska vara utfor
-
made på ett sätt som bidrar till eektivt utnyttjande
av energi och råvaror samt minimerar avfall och rest-
produkter. För det avfall som ändå måste hanteras har
samtliga bolag avtal med certifierade återvinnings-
företag, vilket omfattar allt från el- och metallskrot
till avfall från förpackningsmaterial. Samtliga verksam-
heter ska mäta och följa upp avfall och farligt avfall,
vilket syftar till att minska spill och restprodukter.
Detta summeras dock inte på Latournivå och redovisas
därmed inte i koncernens hållbarhetsrapportering.
En årlig relativ minskning
om minst 5 procent av
energiförbrukningen
i relation till nettoomsätt-
ningen.
Senast år 2030 ska samt-
liga verksamheter enbart
använda förnybar energi.
En årlig relativ minskning
om minst 5 procent av
CO
2
i relation till nettoom-
sättningen.
Senast år 2025 ska samt
-
liga produktionsanlägg-
ningar vara miljöcertifie-
rade.
-5%
ENERGI-
FÖRBRUKNING
ENERGI-
MIX
CO
2
-
UTSLÄPP
MILJÖCERTIFIERADE
ANLÄGGNINGAR
Fyra mål för lägre miljöpåverkan
24 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
SWEGON
Först, för miljöns skull
SWEGON ARBETAR FÖR att alltid ligga i framkant när det
gäller att minska miljöpåverkan från sina produkter.
Under 2021 levererade bolaget sina första miljövaru
-
deklarationer, så kallade EPD:er (Environmental Pro-
duct Declarations) för produktgrupperna ljuddämpare,
komfortmoduler, luftdon och anslutningslådor. De var
även bland de första i Europa i branschen för inom
-
husklimatprodukter.
Vi har ett konkurrenskraftigt erbjudande av kom
-
pakta och energieffektiva produkter med låg miljö-
påverkan. Tidigare har vi inte kunnat bevisa detta,
men med EPD:erna kvantifierar vi miljöpåverkan
baserad på en internationellt erkänd standard, säger
Mirko Sauvan, hållbarhetsansvarig på Swegon.
En EPD baseras på en livscykelanalys för produk
-
terna och hjälper kunderna att jämföra olika produk-
ters miljöpåverkan och därmed kunna förbättra sitt
betyg inom gröna byggnadscertifieringar som Miljö
-
byggnad, BREEAM och LEED. Dessutom får en tillver-
kare som Swegon mer kunskap om sin miljöpåverkan.
Insikterna möjliggör för våra produktutvecklings-
och FoU-avdelningar att fatta väl grundade beslut vid
val av material, energikällor och produktionsprocesser.
Livscykelanalyserna visade bland annat att det mate
-
rial som ingår i produkten, framför allt stål, hade störst
påverkan, säger Ingvar Hagström, projektledare inom
hållbarhet på Swegon.
I VENTILATIONSBRANSCHEN SAKNAS idag trovärdiga
miljötal. Det räcker inte med att beskriva en produkt
som hållbar, utan det måste finnas underlag för alla
delar av processen för att kunden ska kunna välja rätt.
Att Swegon blev en av de första ut med EPD:er handlar
dels om ett tryck från säljorganisationen, som insåg
att kunderna skulle värdesätta detta. Dels det faktum
att bolaget länge haft ett stort fokus på hållbarhet
i sin verksamhet, bland annat används en stor andel
förnybar energi i tillverkningen i Sverige och investe
-
ringar görs kontinuerligt i ny energieffektiv produktions-
teknik.
På lite sikt räknar vi med att alla tillverkare har
EPD:er på plats. Men vi ska fortfarande vara i framkant.
Nu går vi vidare med samma process för andra produkt-
grupper.
VAD ÄR EN EPD?
EPD, Environmental
Product Declaration,
är ett oberoende veri-
fierat dokument som
ger transparent och
jämförbar information
om produkters och
tjänsters miljöpåverkan.
Det används brett inom
flera branscher och på
de flesta marknader
världen över för att kom
-
municera produkters
miljöprestanda till kun
-
der och andra intres-
senter.
Swegon ligger i framkant när det gäller produkter som skapar ett bättre inomhusklimat för olika miljöer.
Mirko Sauvan
Hållbarhetsansvarig, Swegon
”Vi gör det lättare
för kunderna att
välja det som är bäst
för miljön.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 25
HÅLLBARHETSRAPPORT
Latourkoncernen växer snabbt, i nya regioner och i nya branscher genom
såväl organisk tillväxt som förvärv. Att utveckla och ta hand om medarbetarna
är avgörande för att Latour långsiktigt ska kunna fortsätta växa lönsamt.
D
en helägda industrirörelsen sysselsätter nära
8000 personer världen över. Som långsiktig
ägare vill Latour ta vara på och utveckla den
kompetens som finns i verksamheterna, bland
annat genom kunskapsöverföring och erfa
-
renhetsutbyte. Därför ses hela koncernen som en
intern arbetsmarknad och rörlighet som en naturlig
del av individens och företagets utveckling. I takt med
att Latour växer och verksamheten blir alltmer inter
-
nationell breddas och fördjupas även nätverket för
medarbetare på alla nivåer. Satsningar inom kompe
-
tensbyggande genomförs, såsom Latour Executive Pro-
gram, ett skräddarsytt ledarskapsprogram i samarbete
med Handelshögskolan i Göteborg med deltagare från
såväl helägda bolag som noterade börsportföljbolag.
SAMTLIGA AFFÄRSOMRÅDEN genomför löpande medarbe-
tarundersökningar och följer upp utfallen med olika
aktiviteter och åtgärder. En trivsam, hälsosam och
säker arbetsmiljö är prioriterat i alla verksamheter.
Latour har en nollvision för arbetsplatsolyckor. Före
-
byggande aktiviteter som konsekvensanalyser,
skyddsronder och riskrapportering genomförs konti
-
nuerligt. Dessutom ingår rapportering av både inci-
denter och arbetsplatsolyckor som centrala KPI:er
sedan 2020 med målet att förebygga olyckor. Antalet
rapporterade incidenter och arbetsplatsolyckor har
ökat kraftigt sedan dess, vilket ses som ett resultat av
att ha arbetat hårt med företagskulturen där hög
transparens är viktigt, snarare än att fler olyckor fak
-
tiskt har inträat. Är medarbetarna trygga med att
rapportera incidenter kan framtida olyckor på sikt
förebyggas.
ATT AKTIVT STRÄVA EFTER att ha en variation av erfaren-
heter och bakgrunder främjar en utvecklande och jäm-
ställd arbetsplats, och är prioriterat i koncernen. Varje
aärsområde har en jämställdhets- och mångfaldspo
-
licy som följs noggrant. Fokus ligger på att öka mång-
falden bland anställda och sträva efter diversifiering
vid rekrytering. Initiativ sker även med att balansera
ålder och kön i olika arbetsgrupper. Latour samarbetar
med olika organisationer i syfte att främja inkludering
och mångfald vilket lett till nyrekryteringar och med
-
verkan i mentorprogram. Kontaktytor mot universitet
och högskolor hos bolagen finns över hela världen. Det
omfattar forskningssamarbeten, praktik, sommarjobb
och möjligheten skriva uppsats.
Engagemang och talang
bygger Latours framgång
MEDARBETARE
Senast år 2030 ska en
könsfördelning om 40–60
uppnås. Vi mäter styrelse,
ledande befattnings-
havare samt lönesättande
chefer.
Latour har en nollvision
vad gäller arbetsplats-
olyckor. Nyckeltalet mäter
arbetsplatsolyckor som
lett till minst en dags
sjukfrånvaro.
Rapportera allt och jobba
proaktivt. Incidenter är
viktiga att fånga upp för
att förhindra att framtida
olyckor inträffar.
KÖNS-
FÖRDELNING
ARBETSPLATS-
OLYCKOR
ARBETSPLATS-
INCIDENTER
Tre mål för trygga och inkluderande arbetsplatser
26 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
CALJAN
Säkerheten är allt
CALJAN HAR GENOMGÅTT en kraftfull expansion under de
senaste åren, vad gäller omsättning och kunder, men också
sett till antal medarbetare och den egna tillverkningen.
I den lilla orten Liepāja i Lettland har den mest omfattande
satsningen genomförts. Fem mindre enheter har ersatts av
en ny modern anläggning med dubbelt så stor produktions
-
kapacitet och uppgradering av teknik och utrustning som
ger en kraftig förbättring av produktiviteten.
Eftersom säkerhet har högsta prioritet för Caljan har vi
från början haft väldigt höga krav på en säker arbetsmiljö
i den nya anläggningen. Och vi etablerade en organisation
som hanterar det löpande arbetet med säkerhetsfrågor,
säger Alex Christensen, Group QHSE Manager på Caljan.
I SLUTET AV 2020 inleddes tillverkningen i den 13 500 kvm
stora anläggningen. Stark efterfrågan på teleskopiska
transportband kombinerat med framgångsrika partnerskap
med stora aktörer inom e-handel medförde ganska snart
ett starkt tryck på produktionen.
Under 2021 införde vi tvåskift och rekryterade många,
vilket inte varit helt lätt i en pandemi, men tack vare att vi
är en stor och välkänd arbetsgivare i regionen lyckades vi,
säger Rigmor Ellemann Bartels, Group Human Resource
Manager på Caljan.
Alla som arbetar i tillverkningen får en gedigen säkerhets
-
utbildning, och alla moment är noggrant anpassade för att
minimera risken för olyckor. Men det som är viktigast är att
skapa ett starkt medvetande om att aldrig lämna något åt
slumpen, menar Rigmor.
Vi har satsat på aktiviteter och övningar som skapar ökad
förståelse för vad som är rätt beteende i olika situationer.
Vi kallar det vår Strategic Safety Campaign och har varit väl-
digt uppskattad. Dessutom har vi infört ett rapporterings-
system som gjort tydlig skillnad.
Det nya systemet innebär att medarbetarna nu kan rap
-
portera in när det finns en risk för en incident, och inte bara
när något har uppstått. På så sätt har man kunnat vidta
åtgärder och eliminerat farliga arbetsmoment innan de lett
till en olycka.
Det har tagit oss närmare vår vision om noll arbetsplats-
olyckor, betonar Alex. Säkerheten är alltid i fokus, och kommer
förstås genomsyra även de nya anläggningarna i USA och
Tyskland. Vi har nu dedikerade säkerhetsspecialister i koncer
-
nen som ser till att vi lär av varandra och blir ännu bättre.
Bus moluptateces
etusapide voluptatis
quodi desecte scidem
animolorest, odit.
Caljan är en stor och uppskattad arbetsgivare i den lettiska orten Liepāja. Förutom att erbjuda en modern och säker
arbetsplats satsar man på hälsa- och friskvårdsutrymmen.
”Säkerhet och en bra arbets-
miljö har högsta prioritet.
Alex Christensen, Group QHSE Manager, Caljan
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 27
HÅLLBARHETSRAPPORT
AFFÄRSETIK
Latour arbetar med en decentraliserad modell för beslutsfattande i koncernen.
Med denna följer ett ansvar hos ledare runt om i koncernen att utveckla sina
respektive verksamheter och möta uppsatta mål och riktlinjer.
L
atours roll som en aktiv och ansvarsfull ägare
är en förutsättning för att kunna skapa mer-
värde i innehaven. Den delegerade besluts-
strukturen är starkt förankrad i bolagsstyr-
ningen och innebär att ledarskapet har en
central roll i ägarstyrningen. Det finns tydliga krav
på hur en ledare inom Latourkoncernen ska agera
och vara, för att sedan kunna föra detta vidare i sin
respektive organisation.
Latours uppförandekod betonar de principer som
styr förhållandet till medarbetare, aärspartners och
andra intressenter. Koden är godkänd av Latours sty
-
relse och gäller för alla medarbetare inom koncernen.
Den utgör minimikrav för innehaven, varefter de flesta
har utvecklat egna riktlinjer, policys och mål baserade
på Latours uppförandekod men mer relevanta för den
egna verksamheten.
I TAKT MED ÖKAD INTERNATIONELL närvaro ställs bolagen
inför bland annat problematiken kring korruption
som kan vara mer utbredd i vissa delar av världen.
Utöver uppförandekoden har Latour en central policy
mot korruption och mutor som sätter ramarna för ett
ansvarsfullt arbete med frågorna. En viktig del är
Latours ståndpunkt att inte befatta sig med aärer
på tveksamma grunder. Alla innehav efterlever denna
policy, samt de lagar och regler som gäller lokalt.
För att säkerställa en god kunskapsnivå och att upp-
förandekod, policys och principer efterlevs kräver
Latour att samtliga ledningsgruppsmedlemmar samt
medarbetare med inköps- eller säljposition genomför
en webbutbildning i ämnet vartannat år. Utbildningen
genomfördes under 2021 och majoriteten av verksam
-
heterna har inkluderat fler medarbetare i utbild-
ningen än vad som krävs enligt Latours minimikrav
för att betona vikten av efterlevnad.
LATOUR STÖDJER OCH RESPEKTERAR skyddet av mänskliga
rättigheter och säkerställer genom interna processer
och styrdokument att medverkan till brott mot
mänskliga rättigheter inte förekommer. Leverantörer,
återförsäljare, konsulter samt övriga aärspartners
ska tillämpa principerna som följer av Latours upp-
förandekod.
Latours systemstöd för visselblåsning, WhistleB,
ger medarbetare möjlighet att anonymt rapportera
misstänkta oegentligheter inom verksamheten och har
implementerats i samtliga aärsområden.
Decentraliserade beslut
ger starkt lokalt ansvar
Samtliga verksamheter
ska implementera Latours
uppförandekod, eller
utveckla en egen upp-
förandekod, internt.
Antalet visselblåsningar uppgick till tre
under 2021, varav ett var HR-relaterat och
två handlade om brott eller misstanke om
brott mot uppförandekoden. Samtliga har
hanterats och antingen avslutats eller är
under utredning.
Fokus på att ta ansvar i leverantörsledet
har ökat ytterligare under året. Samtliga
affärsområden arbetar med att få alla
relevanta leverantörer att signera bola
-
gens uppförandekod. Detsamma gäller
för distributörer och agenter.
UPPFÖRANDE-
KOD
VISSELBLÅSNINGAR
2021
UPPFÖRANDEKOD
I LEVERANTÖRSLEDET
Upprätthålla en hög affärsetik
28 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
SNICKERS WORKWEAR
Starka partnerskap levererar
Starka och långvariga relationer med leverantörer bidrar till Snickers Workwears höga kvalitet.
SNICKERS WORKWEAR SÅLDE över 4,8 miljoner produk-
ter 2021. I produkterna kan det ingå upp till 30 kompo-
nenter, såsom tyg, knappar, trådar och andra detaljer,
och som gör arbetskläderna till några av de mest slit
-
starka och uppskattade hos professionella användare
över hela Europa. Denna position är resultatet av ett
strategiskt arbete, bland annat med leverantörsbasen.
Vi har alltid varit väldigt selektiva med vilka leve
-
rantörer och produktionsländer vi arbetar med. I detta
ingår en tät och konstruktiv dialog för att kunna möta
alla behov som vi och våra kunder har, säger Ulrika
Lindgren, Supply Chain Director på Snickers Workwear.
AV LEVERANTÖRSBASEN STÅR tio verksamheter för cirka
80 procent av värdet på Snickers plaggproduktion.
Vietnam och Kina är de två länder där de flesta finns.
För att sköta den löpande hanteringen finns lokala
inköpsteam nära leverantörsbasen. Såväl dessa team
som de flesta av leverantörerna har arbetat med
Snickers i årtionden. Detta har gett en stabil grund
under en utmanande pandemi, och bidrog till att
Snickers försäljning kunde öka med 16 procent 2021.
Men vi fick hitta lite nya vägar för att få allt att
fungera. Samtidigt som vi kunde hålla våra löften om
fasta volymer hos producenterna har vi flyttat runt
produktionen beroende på vilka material vi för tillfället
fått levererade och vilken region som var öppen. Detta
var möjligt då våra största plaggproducenter kan sy
de flesta av våra modeller, baserat på de detaljerade
tekniska beskrivningar vi ger dem, säger Ulrika.
TRANSPARENS OCH KONTINUERLIG uppföljning är nyckel-
ord i leverantörsarbetet. Snickers har höga krav på
kvalitet, arbetsmiljö, kemikaliehantering, och i allt
större grad även verksamheternas klimatpåverkan.
Vi har satt upp ambitiösa klimatmål, i linje med
Parisavtalets mål om att begränsa den globala upp
-
vämningen till högst 1,5 grader. Eftersom närmare
99 procent av våra växthusgasutsläpp kommer från
leverantörskedjan har vi ett omfattande arbete fram-
för oss. Men våra starka relationer med leverantörer
som är beredda att "walk that extra mile" ger oss för-
utsättningarna att lyckas även med detta, säger Maria
Schartau, CSR-koordinator på Snickers.
STYRKORNA I SNICKERS
LEVERANTÖRSARBETE
Centraliserad beställ-
ning som ger tyg-
leverantörer bättre
produktionseffektivitet.
Lokala teams i Asien
som arbetar nära
leverantörerna.
Fasta volymer vilket
underlättar för en
långsiktig planering.
Möjlighet flytta pro-
duktion mellan plagg-
producenter då de
kan sy de flesta
modellerna.
Revisioner av både
plaggproducenter och
materialleverantörer,
ansvar för flera led av
leverantörskedjan.
”Vi och våra leverantörer
ställer upp på varandra.
Maria Schartau
CSR-koordinator, Snickers Workwear
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 29
HÅLLBARHETSRAPPORT
Mål: Senast år 2030 uppnå en könsfördelning om 40–60 %
ENERGIMIX:
Andel förnybar energi av den totala energiförbrukningen
Mål: 5 % relativ årlig minskning.
Kommentar: Utfallet är inte helt jämförbart på grund av
förändrat scope fr o m 2021. Justerad förändring ger en
minskning på cirka –7 procent.
ENERGIFÖRBRUKNING:
Förbrukade MWh i relation till omsättningen (Mkr)
20212020
0
2,0
6,0
4,0
8,0
MWh/Mkr
6,6
6,1
–6,9 %
Utfallet under 2021
Centrala nyckeltal
20212020
0
20
80
60
100
40
%
Sverige
Utlandet
83
76
10
12
KÖNSFÖRDELNING PÅ TRE NIVÅER
UPPFÖRANDEKOD
Andel kvinnor respektive män (%)
Mål: 100 % implementerat i koncernen
Samtliga affärsområden har implementerat uppförande-
koden i sina verksamheter. Arbete pågår för att ytterligare
säkerställa att samtliga medarbetare tar del av den.
Lönesättande chefer
23 % (20 %) 77 % (80 %)
Ledande befattningshavare
15 % (13 %) 85 % (87 %)
Styrelseledamöter i Latours styrelse
33 % (25 %) 67 % (75 %)
Styrelseledamöter i Industrirörelsen
17 % (13 %) 83 % (87 %)
Mål: 100 % senast år 2030.
Kommentar: På grund av strängare definition för när en
energikälla får redovisas som förnybar minskar andelen
i Sverige under 2021 jämfört med tidigare år.
KOLDIOXIDUTSLÄPP:
I absoluta tal (ton CO)
KOLDIOXIDUTSLÄPP:
Ton koldioxid i relation till omttningen (Mkr)
2021: 1,4 ton/Mkr
2020: 1,5 ton/Mkr
Mål: 5 % relativ årlig minskning.
Kommentar: Minskningen är ett resultat av flera projekt och
investeringar i syfte att minska vårt CO
2
-avtryck.
2021: 24 688 ton
2020: 21 828 ton
Tar ej hänsyn till vår relativa storlek men redovisas för
transparensens skull.
INCIDENTER I VÅRA VERKSAMHETER
Index per tusen anställda
Mål: Nollvision
Kommentar: Ökningen är ett resultat av att ha arbetat hårt
med att förbättra rutiner och processer för att rapportera
incidenter, som ett preventivt arbetsmiljöarbete.
OLYCKOR I VÅRA VERKSAMHETER
Index per tusen anställda
Mål: Nollvision
Kommentar: Ökningen är ett resultat av att ha arbetat hårt
med att förbättra rutiner och processer för att rapportera
arbetsolyckor.
MILJÖCERTIFIERADE ANLÄGGNINGAR
Produktionsanläggningar som är ISO 14001 certifierade
Mål: 100 % senast år 2025.
Kommentar: 13 anläggningar har tillkommit under året men
endast fyra som är miljöcertifierade. Flera certifierings-
processer pågår.
2021: 176 per 1 000
2020: 120 per 1 000
2021: 21 per 1 000
2020: 17 per 1 000
(21/53)
–8,4 %
25
/
66
I takt med att hållbarhetsarbetet utvecklas ställs högre krav på hur bolagen mäter sina
nyckeltal. Bland annat har omfattningen för vad som ingår i energiförbrukningen utökats,
vilket medför att nyckeltalet för 2020 har räknats om för att få en jämförbarhet mellan åren.
30 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
HÅLLBARHETSRAPPORT
MILJÖTEKNIKBOLAGET NEDERMAN driver den globala utvecklingen
av hållbara lösningar för industriell luftrening. Hela verksam
-
heten bygger på ett löfte om att skydda människor, miljö
och produktion, och samtidigt bidra till effektivare och mer
lönsamma produktionsprocesser. Som marknadsledare är
bolaget dessutom engagerat i att utbilda marknaden om
betydelsen av ren luft i industriella miljöer. Debatt drivs
bland annat genom egna event, som den välbesökta
konferensen Grönt uppvaknande i Stockholm i november.
Läs mer om eventet på nedermanfuturedays.com.
Nederman
En drivande röst för
bättre luft inom industrin
Hållbarhetsarbetet
i portföljen med börsbolag
PORTFÖLJBOLAGEN
Latour har investerat och är huvudägare i tio börsnoterade bolag. Bolagen
har internationella verksamheter, omsätter tillsammans 260 miljarder kronor
och sysselsätter drygt 425 000 medarbetare.
B
olagen har ledande positioner inom
sina respektive områden och med
tydliga agendor för att bidra till en
bättre och mer hållbar värld.
De börsnoterade bolagen har
egna organisationer som driver hållbarhets-
arbetet. Som huvudägare är Latour med
och driver utvecklingen genom att ställa
krav på bolagen genom styrelsen, där Latour
alltid är representerat. I tätt samarbete
med koncernledningarna sätts mål upp och
strategier implementeras som även inklude
-
rar hållbarhetsarbetet. Det finns ett tydligt
fokus på att det som görs ska skapa värden
för samtliga intressenter, vilket i sin tur
ska leda till en bättre position för bolaget.
Latour följer upp och analyserar alla börs-
noterade innehav löpande, vilket även inklu-
derar deras hållbarhetsarbete. På ägarnivå
upprättas treårsplaner för varje innehav,
som Latours styrelse tar del av och diskute
-
rar som en ständig punkt på sina styrelse-
möten. Dessa planer ingår även i den årliga
riskanalysen som styrelsen tar del av och
diskuterar. Att bolagen uppfyller Latours
hållbarhetskrav följs upp genom rapporte
-
ring till styrelsen och genom bolagens håll-
barhetsrapporter.
VÅRA TIO BOLAG
5 rapporterar
i linje med GRI
8 (5) har skrivit
under UN Global
Compact
10 (9) har definierat
hur de bidrar till
FN:s globala mål
4 (2) är anslutna
till SBTi
Nederman lägger stort fokus på att stärka debatten om betydelsen av ren luft
i industriella miljöer, bland annat genom eventet Grönt uppvaknande.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 31
HÅLLBARHETSRAPPORT
Fortsatt ökning av
Latours substansvärde
SUBSTANSVÄRDET ÖKADE från 153 till 216 kr per aktie under
2021, vilket motsvarar en värdeökning på 43,4 procent juste
-
rat för lämnad utdelning. Det kan jämföras med en ökning
om 39,3 procent för Nasdaq OMX Stockholm (SIXRX).
LATOUR BESTÅR I HUVUDSAK av två delar, börsportföljen
och den helägda industrirörelsen. Marknadsvärdet för de
börsnoterade innehaven är enkelt att beräkna, eftersom
det finns tydligt angivna handelskurser att tillgå. Att fast-
ställa ett värde på de helägda rörelserna är svårare. Det
beror på att marknadsvärdet, det pris potentiella köpare
är beredda att betala för verksamheterna inte är lika tydligt.
För att underlätta bedömningen av substansvärdet redo-
visar Latour ett uppskattat intervall för värdet (EV-värdet)
på varje affärsområde baserat på EBIT-multiplar, se tabell
längst ner på sida 33. I vissa fall fördelar sig jämförbara
bolags värderingsmultiplar över ett mycket stort intervall.
Därför kan jämkning ske av använda multiplar för att det
inte ska bli orimliga värden. Metoden för att fastställa värdet
på den helägda industrirörelsen beskrivs mer på bolagets
hemsida, latour.se
LATOURS GUIDNING kring substansvärdet har under en period
varit väsentligt under det värde som aktiemarknaden satt på
Latours noterade aktie. Aktiekursen var 369 kronor den 31
december 2021, att jämföra med det indikerade substansvärdet
på 216 kronor. Som tidigare beskrivet gör inte Latour anspråk
på att värderingen av den helägda industrirörelsen är något
annat än en försiktig indikation. Ett substansvärde kan dess
-
utom beräknas från flera olika utgångspunkter. Exempelvis
skulle man kunna jämföra hela industrirörelsen med andra eta
-
blerade börsnoterade industrikoncerner med blandade industri-
ella innehav och tydlig tillväxtagenda där EV/EBIT-multipeln för
närvarande ligger betydligt högre. Beroende på värderings-
ansats och vald jämförelsegrupp kan substanspremien så-
ledes variera, och med angivet exempel skulle den vara lägre.
LATOURS STÖRSTA INNEHAV
sett till substansvärdet var vid
årsskiftet ASSA ABLOY, TOMRA, Sweco, Hultafors Group och
Swegon. Den helägda industrirörelsen utgör nu cirka 35
procent av koncernens samlade substansvärde, att jämföra
med 27 procent för fem år sedan. Detta är ett resultat av
en mycket god lönsamhetsutveckling i kombination med
genomförda investeringar och förvärv.
Substansvärdet
Diagrammet visar substansrabatten vid sista handelsdagen varje kvartal.
Substansrabatten uppvisar en viss säsongsvariation och trenden är att den
tidigare rabatten har övergått till en premievärdering.
SUBSTANSRABATT I FÖRHÅLLANDE TILL BÖRSKURS
20132011 2014 2015 2016 2017 2018 2020
0
50
100
150
400
250
200
−40
−80
–20
0
40
20
−60
2012 2019
350
300
2021
Börskurs Substansrabatt Trend substansrabatt
Kronor per aktie Substansrabatt, %
SUBSTANSVÄRDE I RELATION TILL NETTOSKULD
2006
2007
2008
2002
2003
2004
2005
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2018
2019
2017
0
2020
2021
Mkr
Substansvärde
10 000
−10 000
30 000
70 000
50 000
Nettoskuld
90 000
110 000
130 000
150 000
32 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
SUBSTANSVÄRDET
137,8
Mdr kr
Diagrammet visar respektive innehavs
andel av Latours totala substansvärde.
Börsnoterade innehav. Summa: 72 % (70 %)
Helägda innehav. Summa: 34 % (35 %)
Övriga innehav. Summa: 0 % (0 %)
Utöver ovan redovisade tillgångar utgör nettolåneskulden –6 %.
NEDERMAN 2 % (2 %)
läs mer på sidan 77
HMS NETWORKS 5 % (3 %)
läs mer på sidan 76
SECURITAS 4 % (5 %)
läs mer på sidan 78
SWECO 12 % (15 %)
läs mer på sidan 79
FAGERHULT 4 % (4 %)
läs mer på sidan 75
ASSA ABLOY 21 % (22 %)
läs mer på sidan 73
ALIMAK GROUP 1 % (2 %)
läs mer på sidan 72
TOMRA 15 % (13 %)
läs mer på sidan 80
TROAX 6 % (5 %)
läs mer på sidan 81
HULTAFORS GROUP
10 % (8 %)
läs mer på sidan 50
NORD-LOCK GROUP 5 % (5 %)
läs mer på sidan 54
ÖVRIGA INNEHAV 0 % (0 %)
läs mer på sidan 82
LATOUR INDUSTRIES 3 % (5 %)
läs mer på sidan 62
SWEGON 9 % (13 %)
läs mer på sidan 58
BEMSIQ 3 % (0 %)
läs mer på sidan 42
CTEK 2 % (0 %)
läs mer på sidan 74
CALJAN 4 % (4 %)
läs mer på sidan 46
SUBSTANSVÄRDET PER 31 DECEMBER 2021
Mkr
Netto-
omsättning
1)
EBIT
1)
EBIT-multipel
alt. EV/sales-
multipelIntervall
Värdering Mkr
2)
Intervall
Värdering
2)
Snitt
Värdering
kr/aktie
3)
Intervall
Bemsiq 1 095 211 18–22 3 981–4 865 4 423 6–8
Caljan 1 527 276 20–24 5 520–6 624 6 072 9–10
Hultafors Group 5 993 906 13–17 11 778–15 402 13 590 18–24
Latour Industries 3 229 263 16–20 4 208–5 260 4 734 6–8
Nord-Lock Group 1 439 637 15–19 5 505–6 973 6 239 9–11
Swegon 5 828 717 16–20 11 472–14 340 12 906 18-22
19 111 2 750 42 46453 464 66–84
Värdering Industrirörelsen, snitt 47 964 75
Börsaktier
(fördelning se tabell på sidan 63) 98 438 154
Latour Future Solutions 68 0
Onoterade delägda innehav
4)
163 0
Övriga poster –345 0
Nettolåneskuld –8 443 –13
Beräknat värde 137 845 216
(132 345–143 346) (207–224)
1)
Rullande 12 månader för befintlig bolagsstruktur (proforma). EBIT redovisas i förekommande fall före strukturkostnader.
2)
EBIT och EV/SALES omräknade med hänsyn till börskursen 2021-12-31 för jämförbara bolag inom respektive affärsområde.
3)
Beräknat på antal utestående aktier.
4)
Värderat enligt bokfört värde.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 33
SUBSTANSVÄRDET
Fortsatt stark kursuppgång
och ännu fler aktieägare
Latours aktie är noterad på listan för stora bolag på Nasdaq OMX Stockholm,
som innehåller företag med ett börsvärde över 1 miljard euro.
EFFEKTER AV COVID-19-PANDEMIN GAV kraftiga
börsrörelser under 2020, men året avslutades
positivt. Denna utveckling stärktes ytterligare
under 2021. Även Latours aktie fortsatte sin
kursuppgång. Aktien steg med 84,6 procent för
året som helhet, vilket kan jämföras med OMX
-
SPI (Nasdaq OMX Stockholm) som steg med
35,0 procent. Årets högsta kurs, 373,40 kronor,
inföll den 30 december och den lägsta kursen,
186,20 kronor, den 28 januari. Sista betalkurs
den 30 december var 368,70 kronor.
Under 2021 uppgick totalavkastningen (kurs
-
utveckling inklusive åter investerad utdelning)
för Latours B-aktie till 86,8 procent, vilket kan
jämföras med SIXRX som under samma period
ökade med 39,3 procent.
BÖRSVÄRDE Latours totala börsvärde, räknat
på antal utgivna aktier, uppgick vid årsskiftet
till 235,9 Mdr kr. Därmed är Latour nummer 14
i storleksordning av de 367 bolag som är note-
rade på Nasdaq OMX Stockholm.
OMSÄTTNING Under året omsattes Latouraktier
till ett värde av drygt 24,0 Mdr kr, en minskning
med 4,7 Mdr kr jämfört med 2020.
AKTIEKAPITAL Per den 31 december 2021
uppgick bolagets aktiekapital oförändrat till
133 300 000 kronor. Det totala antalet aktier
av serie A uppgick till 47 629 848 och av
serie B till 592 210 152, varav 517 200 åter-
köpta aktier. Antalet röster uppgick
till 1 068 508 632.
AKTIEÄGARE Antalet aktieägare ökade under
2021 från 90 819 till 111 811. Andelen utländska
investerare uppgick vid årsskiftet till 5,8 (6,3)
procent.
UTDELNING För räkenskapsåret 2021 föreslår
styrelsen en utdelning på 3,30 (3,00) kronor
per aktie. Direkt av kast ningen uppgår till 0,9
procent baserat på sista betalkurs vid årets
slut.
ANALYTIKER Följande analytiker följde Latour
vid utgången av 2021:
Derek Laliberte, ABG Sundal Collier
Johan Sjöberg, Danske Bank Markets
Joachim Gunell, DNB
Rasmus Engberg, Handelsbanken
Herman Wartoft, Pareto Securities
ÄGARFAKTA
Antalet aktieägare ökade till 111 811 (90 819).
Av kapitalet ägs 76,0 procent av huvudaktieägarfamilj med bolag.
Övriga personer i styrelsen äger 0,4 procent av kapitalet.
Andelen utländskt ägande uppgår till 5,8 procent.
368%
TOTALAVKASTNING
De senaste fem åren
(jmfr SIXRX 126 %)
Aktien
IR-KONTAKT
Vid eventuella frågor, kontakta gärna:
Anders Mörck, CFO:
tel: +4631891790 eller
e-post: anders.morck@latour.se
34 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
AKTIEN
AKTIESLAG
Antal aktier % Antal röster %
Serie A (10 röster) 47 629 848 7,4 476 298 480 44,6
Serie B (1 röst) 592 210 152 92,6 592 210 152 55,4
Totalt antal aktier 639 840 000 100,0 1 068 508 632
1)
100,0
1)
Inklusive 517 200 återköpta B-aktier som ej är röstberättigade på årsstämman.
FÖRDELNING EFTER AKTIEINNEHAV
Fördelning av aktieägare i storlekskategori.
LATOURAKTIENS
KURSUTVECKLING
100
50
150
200
400
250
300
2017 2018 2019 2020 2021
Latour OMX Stockholm PI
350
GENOMSNITTLIG TOTALAVKASTNING,
LATOUR JÄMFÖRT MED SIXRX
%
2021
0
30
20
10
70
80
90
100
40
50
60
Latour SIXRX
5 år 10 år 20 år
STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER 31 DECEMBER 2021
Aktieägare
Antal
A-aktier,
tusental
Antal
B-aktier,
tusental
% av
aktie-
kapital
% av
röster
Familjen Douglas med bolag 39 958 446 554 76,0 79,2
Familjen Palmstierna med bolag 6 409 3 370 1,5 6,3
AMF – Försäkring och Fonder 10 372 1,6 1,0
Familjen Nordström med bolag 800 1 720 0,4 0,9
State Street Bank and Trust Co, W9 9 433 1,5 0,9
JM Morgan Chase Bank 6 542
1,0 0,6
SEB Investment Management 4 518 0,7 0,4
Bertil Svensson, familj och bolag 4 251 0,7 0,4
Spiltan Fonder 4 173 0,6 0,4
Handelsbanken Sverige Index, Criteria 3 561 0,6 0,3
Övriga 463 97 199 15,3 9,6
Investment AB Latour, återköpta aktier 517 0,1
47 630 592 210 100,0 100,0
UTDELNING DE SENASTE 10 ÅREN
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2020
2021
2019
0
1
2
4
5
3
6
Ordinarie utdelning
Direktavkastning
Direktavkastning, %Kr/aktie
2,50
3,00
3,50
2,00
1,50
1,00
Den randiga delen av stapeln för 2019 är andelen av
föreslagen utdelning som ej delades ut pga covid-19.
0,50
0,00
20 001–
15 001–20 000 10 001–15 000
5 001–10 000
1 001–5 000
1–500
501–1 000
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 35
AKTIEN
398 000 procent sedan starten
Latours historik sträcker sig tillbaka till slutet av 1985. Sedan dess har
totalavkastningen, som inkluderar både aktiekursutveckling och utdel-
ningar, uppgått till cirka 398 000 procent. Det innebär att den som
investerade 10 000 kronor i Latour vid starten hade erhållit en total-
avkastning på närmare 39,8 Mkr vid utgången av 2021.
Totalavkastning
Totalavkastning Latour B inklusive utdelningar
Aktiekursutveckling Latour B
Utvecklingen för Nasdaq OMX Stockholm, inklusive utdelningar (SIXRX)
Ökad ägarandel i
1999
Fagerhult och Sweco.
Försäljning av inne haven
2000
i Piren och BT Industries.
1988 Förrv av Fagerhult. Secu-
ritas gör flera stora förvärv, bland
annat i låsföretaget ASSA.
1993 Latour säljer huvuddelen
av sitt innehav i Trelleborg.
1997 Utdelning
av Fagerhult
och SäkI.
Köp av större
post i Sweco.
1991 Securitas
börs introduceras.
1994 Latour medverkar till
att skapa Europas största
låskoncern, ASSA ABLOY.
Förvärv av Swegon.
Diagrammet visar Latouraktiens totalavkastning, vilken inkluderar
både aktiekursens utveckling och de utdelningar som skett,
i relation till Nasdaq OMX Stockholm som helhet.
1985
Verksamheten startas, men
får namnet Latour först 1987. Större
förrv i Securitas och Trelleborg.
400 000
350 000
300 000
250 000
200 000
50 000
100 000
0
150 000
%
1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003
36 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
TOTALAVKASTNING
Ökad ägarandel i TOMRA och HMS Networks. 2013
Ägarandelen i TOMRA ökade. 2014
Nya innehav i form av Troax, Terratech och Neuffer. Försäljning 2015
av Specma Group och stora delar av Nobiainnehavet.
Avyttring av samtliga B-aktier i Loomis. 2016
Ökat ägande i TOMRA.
Fem förvärv i den helägda industrirörelsen. 2018
Ökat ägande i Alimak Group.
Sju förvärv i den helägda industrirörelsen. Förvärv av aktier 2017
i Alimak Group till börsportljen samt ökat ägande i TOMRA.
2004
Renodling i industri -
rörelsen inleds.
Förvärv av större 2007
aktiepost i Nederman.
2008
Förrv av aktiepost i HMS
Networks. Securitas delar
ut aktier i Loomis.
Sammanslagning av Latour och SäkI. 2011
Förrv av aktier i norska TOMRA.
Sex förrv i den helägda industrirörelsen, varav Caljan som bildade ett femte affärsområde. 2019
Avyttring av samtliga Loomis A-aktier i börsportföljen samt ökad investering i Fagerhult.
Fem förvärv i den helägda industrirörelsen. Etablering av Latour Future Solutions. 2020
Avyttring av 7,8 miljoner aktier i TOMRA, men kvarstår som största aktieägare i bolaget.
Ökat ägande i Fagerhult och Alimak.
Tio förvärv i den helägda rörelsen och två investeringar i Latour Future Solutions. 2021
Förrv av aktier i CTEK till börsportföljen. Avyttring av samtliga aktier i Neuffer.
2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 20172016 20192018 2020 2021
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 37
TOTALAVKASTNING
Aritco är en prisbelönt till-
verkare av plattformshissar
och villahissar. Aritco har
en hiss för alla platser, oav
-
sett om den ska användas
i ett köpcentrum, hemma,
i en kyrka eller på ett kontor.
38 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Industrirörelsen
Bemsiq
42
Caljan
46
Hultafors Group
50
Nord-Lock Group
54
Swegon
58
Latour Industries
62
Latour Future Solutions
66
Viktiga händelser 2021
Bemsiq AB, en affärsenhet inom Latour Industries, knoppades av till ett eget affärsområde.
Nettoomsättningen ökade totalt med 24 procent. Den organiska tillväxten uppgick till 14 procent.
Fortsatt internationalisering. Andelen försäljning utanför Europa ökade från 19 till 21 procent.
Rörelseresultatet ökade med 26 procent och rörelsemarginalen uppgick till 14,6 (14,3) procent.
10 verksamheter förvärvades. De tillför en årlig omsättning på drygt 2 300 Mkr.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 39
INDUSTRIRÖRELSEN
Fortsatt lönsam tillväxt
och ett nytt afrsområde
Trots utmaningar i försörjningskedjor och stigande råmaterialpriser fortsatte
Latours helägda industrirörelse att växa lönsamt under 2021. Dessutom
tillkom Bemsiq som nytt affärsområde, tidigare en del av Latour Industries.
LATOURS HELÄGDA INDUSTRIRÖRELSE omfattar
sex affärsområden med totalt över 100 bolag
och omsätter cirka 18 Mdr kr på årsbasis. Samt
-
liga affärsområden har starka positioner i sina
respektive nischer med företag som utvecklar,
tillverkar och marknadsför egna produkter gent
-
emot kundsegment som svarar för en stor och
växande internationell efterfrågan.
TROTS UTMANINGAR I FORM av störningar i glo-
bala leveranskedjor och kraftigt ökande priser
på råmaterial och transporter har samtliga
affärsområden fortsatt att agera framåtriktat
och investerat löpande i olika insatser inom
produktutveckling, försäljning och marknads-
föring. Framför allt har det varit ett starkt fokus
på att flytta fram positionerna inom hållbarhet
och digitalisering, områden som utgör viktiga
delar för att stötta framtida tillväxt. Latours nya
affärsområde Bemsiq är ett bra exempel på en
verksamhet som ligger långt framme inom båda
områdena, med digitala smarta lösningar som
gör fastigheter mer energieffektiva. Under året
har dessutom utvecklingen och lanseringen av
klimatvänliga produkter accelererat inom samt
-
liga affärsområden. En stark marknadsefter-
frågan och behov av ny viktig kompetens har
medfört att rekryteringen av nya medarbetare
tilltagit. Den internationella närvaron har stärkts
ytterligare, både organiskt och via förvärv. Sam
-
tidigt har restriktioner till följd av covid-19
i vissa regioner försvårat den internationella
expansionen, framför allt i Asien.
DE FINANSIELLA MÅLEN för verksamheterna är
att över en konjunkturcykel nå en genomsnitt-
lig årlig tillväxt och rörelsemarginal om minst
10 procent samt 15–20 procents avkastning
på operativt kapital. Pandemin har påverkat
möjligheten att nå målen under 2021. Trots
utmaningarna överträffar 5 av 6 affärsområden
både rörelsemarginal- och tillväxtmålet.
INDUSTRIRÖRELSEN – RULLANDE 12 MÅNADER
20082007 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2020 20212019
0
28 000
26 000
14 000
16 000
18 000
20 000
22 000
24 000
12 000
4 000
2 000
6 000
8 000
10 000
2 800
2 600
1 400
1 600
1 800
2 000
2 200
2 400
1 200
400
200
600
800
1 000
0
Mkr Mkr
Rörelseresultat
Fakturering
Orderingång
Resultat kvartal
26%
Industrirörelsens
rörelseresultat ökade
med 26 % 2021.
40 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
FEMÅRSÖVERSIKT
2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning (Mkr) 18 280 14 783 13 519 11 586 9 705
(varav utlandsförsäljning) 14 949 12 232 11 125 8 981 7 209
Rörelseresultat (Mkr) 2 559 2 041 1 817 1 476 1 179
Genomsnittligt operativt kapital (Mkr) 16 254 14 545 10 620 9 167 7 791
Balansomslutning (Mkr) 26 090 19 977 18 720 14 680 13 002
Antal anställda 7 684 6 257 5 868 5 068 4 834
Avkastning på operativt kapital (%) 16,4 14,6 17,2 16,1 15,1
Rörelsemarginal (%) 14,6 14,3 13,5 12,7 12,1
RESULTAT AFFÄRSOMRÅDEN
Nettoomsättning Rörelseresultat Rörelsemarginal %
Mkr
2021
Helår
2020
Helår
2021
Helår
2020
Helår
2021
Helår
2020
Helår
Bemsiq 927 725 198 165 21,4 22,7
Caljan 1 527 1 176 276 207 18,1 17,6
Hultafors Group 5 544 3 641 860 561 15,5 15,4
Latour Industries 3 022 2 356 244 147 8,1 6,3
Nord-Lock Group 1 439 1 275 367 316 25,5 24,8
Swegon 5 824 5 614 718 721 12,3 12,8
Elimineringar –3 –4 0 0 0 0
18 280 14 783 2 663 2 117 14,6 14,3
Resultat köp/försäljning av företag –51 –38
Övriga bolag och poster 0 0 –53 –38
Totalt 18 280 14 783 2 559 2 041
Operativt kapital
1)
Avkastning på
operativt kapital %
2)
Tillväxt i nettoomsättning %
Mkr
2021
Helår
2020
Helår
2021
Helår
2020
Helår Brutto Organisk Valuta Förvärv
Bemsiq 1 711 1 346 11,6 12,2 27,9 8,7 –1,9 19,8
Caljan 2 551 2 706 10,8 7,6 29,9 33,9 –3,0
Hultafors Group 4 763 3 853 18,1 14,6 52,3 20,7 –2,6 29,5
Latour Industries 2 765 2 233 8,8 6,6 28,3 14,0 –1,7 14,5
Nord-Lock Group 1 199 1 207 30,6 26,2 12,9 17,2 –3,6
Swegon 3 265 3 239 22,0 22,3 3,7 3,4 –1,6 2,0
Totalt 16 254 14 584 15,2 13,4 23,7 13,6 2,2 11,3
1)
Beräknas som balansomslutningen, minskad med likvida medel och andra räntebärande tillgångar samt minskad med icke räntebärande skulder. Beräknas på genomsnittet de senaste 12 månaderna.
2)
Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital.
14 %
(13 %)
79 %
(81 %)
7 %
(6 %)
NETTOOMSÄTTNINGENS
GLOBALA FÖRDELNING
Europa dominerar fortfarande men
under 2021 växer industrirörelsen
i både Nordamerika och Asien.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 41
INDUSTRIRÖRELSEN
Mikael J Albrektsson, VD Bemsiq:
V
ägen till att bli ett självständigt aärsområde
inleddes 2016 med en tydlig ambition –
att dra nytta av identifierade investerings-
möjligheter på marknaden för smarta
byggnader. Idag består Bemsiq av sju bolag
som omsätter över en miljard kronor med
en lönsamhet långt över Latours finansiella mål. VD
Mikael J Albrektsson, som varit ansvarig för verksam
-
heten sedan 2018, är nöjd med utvecklingen.
–Vi har haft en oensiv organisk och förvärvsdriven
tillväxtagenda under de senaste åren, som stärkt vår
position på en marknad som drivs av långsiktigt viktiga
trender.
Ett ökat fokus på hållbarhet och inomhusluftkvalitet
leder till investeringar i teknik för att minska energi-
förbrukningen och förbättra energi- och luftkvalitets-
rapporteringen. Den allmänna trenden mot digitalise-
rade processer och fler trådlösa produkter som enkelt
kan installeras i befintliga byggnader stödjer tillväxten
på Bemsiqs marknad ytterligare. Dessa trender bedöms
fortsätta i decennier framöver på grund av den låga
penetrationen av nödvändig teknik i byggnader globalt.
–Genom att vara en ledande global leverantör av tekno-
logi och produkter för mätning, styrning och uppkopp-
ling kan vi göra byggnader både smartare och grönare.
MÖJLIGHETEN ATT KUNNA erbjuda produkterna globalt
förbättrades betydligt under 2021 i och med att Bemsiq
fick möjlighet att förvärva kanadensiska Greystone,
med över 30 års erfarenhet av design, tillverkning och
försäljning av HVAC-sensorer inom fastighetsautoma
-
tion. Bolaget utgör en perfekt geografisk match med en
väg till den nordamerikanska och asiatiska marknaden.
–Jag träade Greystones VD på en mässa i Dubai för
drygt två år sedan och insåg hur väl verksamheterna pas
-
sade in i varandra. Sedan dess har vi haft kontakt, och
förra sommaren ringde han och sa att ägaren ville sälja.
Vi lyckades positionera oss som den föredragna köparen
och kunde slutföra aären i september.
Nu är Greystone ett av sju bolag som verkar oberoende
på marknaden och där Bemsiq fungerar som den gemen
-
samma plattformen för samverkan. Bolagen är självstän-
diga, med egna produkter, varumärken, organisationer
och aärsplaner. De gör även egna förvärv.
Att behålla entreprenörskapet i Bemsiqbolagen har
stor betydelse för att kunna skapa långsiktiga värden.
Samtidigt gynnas verksamheterna av att ha en organisa
-
tion att stödja sig emot. Vissa inköp, utveckling av
gemensam teknologi och kompletteringar av produkt
-
portfölj sker övergripande och i samverkan.
–Dessutom träas alla VD:ar kvartalsvis vilket är väl
-
digt uppskattat. Att kunna ha fullt fokus på sin egen
verksamhet, men ändå kunna diskutera delar man kan
hjälpa varandra med.
Något som bolagen har gemensamt är de kundsegment
Efter några intensiva år av expansion och värdeskapande tog
Bemsiq i slutet av 2021 plats som Latours sjätte affärsområde.
Nu fortsätter resan, i minst samma takt.
”SMART TEKNOLOGIR
GRÖNARE BYGGNADER”
Alla VD:ar träffas kvartalsvis vilket är väldigt
uppskattat. Att kunna ha fullt fokus på sin
egen verksamhet, men ändå kunna diskutera
delar man kan hjälpa varandra med”
Mikael J Albrektsson
om det dynamiska samarbetet mellan bolagen i gruppen.
42 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Bemsiq
År inom koncernen:
5 år, varav 1,5 år i Latours
affärsutvecklingsteam.
Tidigare erfarenhet:
Investeringsansvarig på
Fouriertransform AB och
strategikonsult på Arthur
D. Little.
MIKAEL J ALBREKTSSON
Genom att vara en ledande global
leveranr av teknologi och pro-
dukter för mätning, styrning och
uppkoppling kan vi göra byggnader
de smartare och gnare.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 43
INDUSTRIRÖRELSEN
som produkterna säljs till. Det primära
segmentet består av stora systeminte-
gratörer, såsom Bravida, Caverion och
Nordomatic, som köper produkterna och
utför projekten åt slutkunden som oftast
är en fastighetsägare. Försäljning sker även
till OEM:s som bygger in delarna i sina
lösningar. I viss mån säljs produkterna
även direkt till fastighets- och energibolag.
–Den främsta drivkraften hos slutkund-
erna är att få bättre energi- och klimat-
prestanda i fastigheterna. Till det behövs
mer teknik, och det är där våra lösningar
kommer in.
PRODUKTERNA SOM UTVECKLAS och säljs av bolagen i grup-
pen är ofta komplexa och innovativa. Energieektiv
mätning och styrning av fastighetsautomation, innovativ
trådlös sensorteknik för smarta byggnadsapplikationer,
molnbaserade system och tjänster samt utveckling av
system som används för att styra och övervaka ventila
-
tion, värme, kyla och andra tekniska system i byggnader
är några av de produkter som återfinns i portföljen.
–Dessutom har vi börjat undersöka möjligheten att
använda återvinningsbara material i våra produkter
och att driva sensorer med solceller för att undvika
batterier i våra trådlösa produkter.
Bemsiqs marknad har uppvisat god tillväxt under lång
tid och det är en utveckling som spås fortsätta. Det finns
flera faktorer som talar för en ännu högre tillväxttakt,
bland annat det faktum att fastigheter världen över står
för en stor andel av de globala CO
2
-utsläppen.
–Vi är bara i början av tillväxtvågen.
Trenden går mot att alla fastighets-
ägare måste ta ett större ansvar, då
kommer teknik för att mäta, styra och
optimera bli en naturlig del.
Som VD för Bemsiq tittar Mikael på
marknaden utifrån ett långsiktigt per
-
spektiv, att helt enkelt försöka se var
industrin är på väg. I detta ingår att ut-
värdera förvärv för att bredda portföljen.
–Vi är bra på det vi gör, men behöver
hela tiden ställa oss frågan om det finns
andra delar inom vårt segment där vi
skulle kunna ta positioner.
Mikaels bakgrund passar bra till rollen som VD för
Bemsiq. Industriell ekonomi på Chalmers och sedan
arbete som strategikonsult med god inblick i risk-
kapitalbranschen, därefter på ett investmentbolag
med fokus på att utveckla bolag genom styrelse-
perspektiv. Det gav en naturlig övergång till Latour
och enheten Aärsutveckling innan han i juli 2018
tog över ansvaret för Bemsiq.
NU ANSVARAR MIKAEL FÖR Latours sjätte aärsområde,
i en liten men eektiv central organisation om tre per-
soner. Men de är centrala i ett nätverk av bolag med ett
viktigt uppdrag – att accelerera resan mot smarta och
klimatneutrala byggnader. Innevarande år har alla för-
utsättningar att bli spännande.
–Vi ska nu ta nästa steg i Bemsiqs resa, att växa i Nord
-
amerika genom Greystone, som redan tittar på en del
kompletterande förvärv, och så vidare ut i världen.
Bemsiqs dotterbolag Produal är en helhetspartner i allt som rör mätning och reglering för kunder inom byggnadsautomation. Erbjudandet
omfattar lösningar som tillhandahåller energieffektivitet, hög kvalitet på inomhusluften, bekvämlighet och avkastning på investeringar.
Bolagen som ingår:
Bastec
Elsys
Elvaco
Greystone
Produal
Sensortec
S+S Regeltechnik
BEMSIQ
44 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNINGSFÖRDELNING
PER AFFÄRSENHET
KORT OM BEMSIQ
Bemsiqs mission är att accelerera resan
mot SMARTA och GRÖNA byggnader
genom att vara en ledande global leveran
-
tör av teknologi och produkter för mätning,
styrning och uppkoppling i kommersiella
byggnader. Bemsiq består av internatio
-
nella företag som levererar innovativa pro-
dukter till affärssegmenten byggnads-
automation och energimätning.
Produkterna som utvecklas och säljs av
företagen i gruppen används i ett brett
utbud av tillämpningar som möjliggör ökad
smarthet och förbättrad miljöprestanda i
byggnader.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2021
Nytt eget affärsområde inom Latour
från fjärde kvartalet 2021.
Fortsatt god efterfrågan gav hög för-
säljningstillväxt med god lönsamhet,
trots utmaningar inom leverantörsledet.
Förvärv av svenska Elsys, en tillverkare
av sensorer för smarta fastigheter.
Förvärv av kanadensiska Greystone
Energy System Inc, med över 30 års
erfarenhet inom HVAC-sensorer och
växlare för fastighetsautomation.
Produal förvärvade finska HK Instru-
ments Oy, som erbjuder avancerade
mätare för fastighetsautomation.
STRATEGI FÖR
LÖNSAM EXPANSION
Fortsatt hög takt inom nyutveckling av
produkter och teknologi inom fastig
-
hetsautomation och energimätning.
Vidareutveckla positionen på nyckel-
marknader i Europa genom ökade aktivi-
teter i befintliga verksamheter.
Fortsätta utveckla närvaron i Nord-
amerika och utvalda delar i Asien.
Bibehålla en aktiv förvärvsagenda.
Bemsiq
Bemsiq består av en portfölj av bolag inom fastighetsautomation
och energieffektivisering.
I korthet
S+S Regeltechnik
23 %
Produal
36 %
Bastec
7 %
Elsys
6 %
Sensortec
5 %
Elvaco
18 %
Greystone Energy
Systems
5 %
Andel av
koncernens
substansvärde
3 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
7 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
5 %
FEMÅRSÖVERSIKT
2021 2020 2019 2018 2017
Latours
minimimål
Nettoomsättning (Mkr) 927 725 499 436 350 >10%
(varav utanför Sverige) 704 504 279 231 160
Rörelseresultat (Mkr) 198 165 89 76 52
Operativt kapital
1)
(Mkr) 1 711 1 346 837 863 789
Rörelsemarginal (%) 21,4 22,7 17,8 17,4 14,8 >10%
Avkastning på operativt kapital (%) 11,6 12,2 10,0 4,2 3,8 15–20%
Investeringar (Mkr) 15 13 2 3 4
Antal anställda 475 266 187 203 187
1)
Genomsnittligt
22 %
(15 %)
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
2017 2018 2019 2020 2021
0
500
250
1 000
1 250
750
0
100
50
150
250
200
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 45
INDUSTRIRÖRELSEN
TILLVÄXTEN ACCELERERAR
–HELT ENLIGT PLAN
T
renden är tydlig. Den höga tillväxten på Caljans
marknad förväntas bestå under lång tid fram-
över. Såväl möjligheterna inom e-handel som
andelen människor som handlar över nätet
ökar för varje år. Med sitt ledande erbjudande
inom automationsteknologi har Caljan en cen
-
tral roll i utvecklingen.
–Vi levererar lösningar som möjliggör för våra kunder
att hålla löften till sina kunder, säger Henrik Olesen, VD
för Caljan.
Precis som tidigare är det de största aktörerna som
anger tonen. De har under många år investerat i infra
-
struktur och successivt kunnat öka sina marknadsande-
lar, bland annat när efterfrågan tog extra fart under pan-
demin. Världens största e-handelsbolag Amazon leder
utvecklingen, men andra stora aktörer som FedEx, DHL,
Zalando och Walmart följer tätt efter med sina expan
-
sionsplaner.
–De största blir allt större, och de sätter en standard
som övriga aktörer får anpassa sig till.
FÖR ETT ANTAL ÅR SEDAN satte Caljan upp en tydlig mål-
sättning om att växa med stora strategiska nyckelkunder
inom e-handel. Det har varit en framgångsrik plan, som
under 2021 innebar att omsättningen ökade med 34 pro
-
cent och orderingången mer än fördubblades.
–Vi får både fler och större order, till allt större projekt.
Och vi växer snabbt även till antalet medarbetare, under
2021 med över 20 procent.
Framgångarna omfattar alla delar av Caljans erbju
-
dande — teleskopiska transportband, lösningar för märk-
ning och dokumenthantering, och inte minst tjänster
inom eftermarknad. Med en snabbt växande bas av
installerad utrustning världen över växer behovet av en
nära och proaktiv serviceaär. Caljan har en ambitiös
agenda för att tillgodose detta.
–Vår försäljning inom eftermarknad ökade med över
50 procent 2021, men utgör fortfarande en liten del av
vår totala aär. Det finns väldigt mycket mer att göra,
såväl vad gäller vår egen kompetens inom området som
att stärka den geografiska närvaron.
Just nu handlar det främst om att leverera på en
rekordstor orderbok och pipeline. Förutsättningarna
för detta är goda, givet bolagets omfattande expansion
av produktionen de senaste åren. I Lettland har den
nya världsledande anläggningen, som togs i bruk i slutet
av 2020, fördubblat kapaciteten, och under 2021 inled
-
des monteringsarbetet i den egna anläggningen i USA.
–En satsning som är helt nödvändig för att vi ska
kunna växa på världens största marknad för e-handel
och logistik. Under året dubblerade vi försäljningen
i USA och vi har möjlighet att göra det igen 2022. Nu går
vi vidare med en ny stor anläggning i Tyskland för till
-
verkning av utrustning för märkning och dokument-
hantering, och planerar för ny expansion i Lettland.
Caljans strategi att växa med stora globala aktörer inom e-handel
har visat sig vara framgångsrik, och bidrar dessutom till en mer
hållbar utveckling i branschen som helhet.
”Under året dubblerade vi försäljningen
i USA och vi har möjlighet att göra det
igen 2022.”
Henrik Olesen
om tillväxtpotentialen i USA, nu utifrån egen tillverkning.
Henrik Olesen, VD Caljan:
46 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Caljan sedan år 2000
År inom koncernen: 2 år
Tidigare erfarenhet:
Bland annat olika ledande
befattningar inom Scanio Group,
inklusive 8 år som VD.
HENRIK OLESEN
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 47
INDUSTRIRÖRELSEN
Den nya anläggningen i Tyskland
byggs utifrån marknadens tuaste norm
för energieektivitet, vilket innebär
60 procent lägre energiförbrukning än
traditionell produktion. Dessutom finns
ett stort fokus på säkerhet i samtliga
anläggningar, att minimera eller helst
eliminera risken för arbetsskador.
–För Caljan har säkerhet alltid haft
högsta prioritet, och det är något vi
sätter stort fokus på i utvecklingen av
våra lösningar för kunderna. På samma
sätt ska vår egen organisation genomsyras av säkerhets
-
tänk i allt vi gör, och vara en fråga vi alltid arbetar med.
DET HAR GETT RESULTAT. Genom system som gör det möj-
ligt för anställda att rapportera om risker har åtgärder
kunnat vidtas innan en incident inträat, och därmed
kraftigt förbättrat bolagets nyckeltal inom området.
Detta proaktiva sätt att arbeta internt uppskattas även
av kunderna.
–Våra kunder är globalt ledande med väldigt höga krav
på sina leverantörer. Under året genomförde en av våra
största kunder en omfattande revision av vår verksam
-
het, in i minsta detalj, där vi kunde möta samtliga högt
ställda förväntningar och krav.
Att växa med stora strategiska kunder som ligger i fram
-
kant i sin bransch medför ett behov av att ta fram lös-
ningar som fortsätter utveckla branschen i en hållbar rikt-
ning. Lösningar som minskar svinnet och eektiviserar
transporterna utvecklas i allt snabbare takt. Caljan bidrar
med smarta lösningar för scanning, märkning och styr
-
ning som leder till ökad eektivitet, säker-
het och lägre miljöpåverkan. Det senaste
konceptet heter BulkLoader.
–BulkLoader gör det lättare att hantera
extremt höga volymer av paket och lådor
utan att skada lasten. Något som varit
efterlängtat av kunderna.
Lösningen ligger i linje med bransch-
ens behov av ökad automation, där
Caljans tidigare banbrytande innova-
tioner såsom AutoLoader och Flying
Applicator också bidrar till att ta bort
manuella ingrepp. Caljans innovationstakt och produkt
-
utveckling kommer attkunna öka framöver, bland annat
baserat på en stark patentportfölj. Partnerskapet med
de största aktörerna i branschen möjliggör dessutom för
Caljan att hjälpa andra.
–Vi tar med oss kunskap och initiativ från dessa sam
-
arbeten och gör det möjligt för branschen som helhet att
skapa en högre och mer hållbar tillväxt.
CALJANS TILLVÄXTTAKT ÄR imponerande, men samtidigt
inte överraskande. Bolaget följer en detaljerad plan
där konkreta aktiviteter och mål finns för alla delar av
verksamheten, i syfte att alltid kunna leverera.
–Detta har gjort att vi sällan drabbats av överrask
-
ningar, inte heller när tillväxten blivit starkare än väntat
och vi fått hantera extra stora utmaningar i försörjnings
-
kedjan som under 2021. Nu går vi in i ett år där vi ser en
ännu högre tillväxttakt, men där vi är väl förberedda,
bland annat tack vare alla engagerade medarbetare i åtta
länder.
Aktuella
produktområden
Telescopics
Document Handling
& Labelling
Automated Solutions
Aftermarket
CALJAN
Att producera stora volymer av teleskopiska transportband av hög kvalitet kräver både automatisering
och manuell specialistkunskap för detaljerna.
48 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
KORT OM CALJAN
Caljan är en ledande leverantör av utrust-
ning, lösningar och tjänster som optimerar
lastnings- och lossningsprocesser inom
logistik. Caljan stödjer kunder som hanterar
konsumentförpackade varor i många delar
av deras leveranskedja, vanligtvis centre
-
rad kring e-handel, post och distribution.
Caljans lösningar används av stora interna
-
tionella kunder för vilka snabb, säker och
kostnadseffektiv pakethantering är viktiga
konkurrensfördelar. Verksamheten omfattar
fyra globala divisioner.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2021
Hög efterfrågan gav stark försäljnings-
tillväxt och fortsatt hög lönsamhet.
Orderingången ökade kraftigt och order-
boken nådde ny rekordnivå.
Stort antal nyrekryteringar för att stötta
den kraftiga tillväxten.
Fokus på att säkra leveranskedjor och
tillgång till nödvändiga komponenter.
Etablering av fabrik i USA på plats och
de första produkterna levererade.
Påbörjat etablering av ny fabrik i Tysk
-
land för Document Handling & Labelling.
STRATEGI FÖR
LÖNSAM EXPANSION
Växa med strategiska kunder, framför
allt inom e-handel.
Öka produktionskapaciteten och
tillväxten i både Europa och USA.
Utrullning land för land av service och
därefter lösningar för automatiserad
märknings- och dokumenthantering.
Stor och snabbt växande installerad
bas av teleskoputrustning ger bra
grund för starka kundkontakter och
återkommande intäktsströmmar.
Caljan
17 %
Sedan 1963 har Caljan specialiserat sig på att hjälpa paketföretag, åter-
försäljare och tillverkare runt om i världen att hantera lös last effektivt.
Idag är Caljan global ledare på en marknad i stark tillväxt.
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
FEMÅRSÖVERSIKT
2021 2020 2019
1)
2018
1)
2017
1)
Latours
minimimål
Nettoomsättning (MEUR) 151 112 92 86 73 >10%
(varav utanför Sverige) 148 112 92 86 73
Rörelseresultat (MEUR) 27 20 13 12 12
Operativt kapital (MEUR) 251 258
Rörelsemarginal (%) 18,1 17,6 14,2 14,3 15,9 >10%
Avkastning på operativt kapital (%) 10,8 7,6 15–20%
Investeringar (MEUR) 6 17
Antal anställda 580 493 465 456 430
1)
Proforma
Andel av
koncernens
substansvärde
4 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
10 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
8 %
I korthet
OMSÄTTNINGSFÖRDELNING
PER PRODUKTOMRÅDE
Telescopics
50 %
Document Handling
& Labelling 12 %
Automated
Solutions 15 %
Aftermarket
24 %
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
2017 2018 2019 2020 2021
0
50
100
150
200
0
40
20
30
10
MEUR MEUR
Nettoomsättning Rörelseresultat
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
(17 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 49
INDUSTRIRÖRELSEN
TROTS NYA REKORD
–RESAN HAR BARA BÖRJAT
N
är Martin Knobloch tog plats som VD för
Hultafors Group i januari 2021, var hans plan
att snabbt lära känna verksamheten och
besöka alla enheter. En pandemi innebar att
planen fick justeras.
–Jag fick initialt möta många digitalt, vilket
fungerade bra, och så kunde jag besöka alla svenska
verksamheter. Under hösten reste jag sedan till våra sälj
-
bolag, logistikcenters, produktionsbolag och partners
i Europa och Nordamerika.
Hultafors Group består idag av 15 starka varumärken
med produkter som erbjuds av återförsäljare i 70 länder.
Omsättningen har ökat från 1,9 miljarder kronor 2017
till över 5,5 miljarder kronor 2021. Bakom denna starka
utveckling ligger såväl en framgångsrik organisk tillväxt
-
strategi som tillväxt via förvärv.
–Jag är imponerad av vad företaget uppnått de senaste
åren, och för mig var det viktigt att förstå och identifiera
vilka framgångsfaktorer vi kan utveckla ännu mer.
De enastående produkterna, några av de finaste varu-
märkena i industrin samt den djupa förståelsen av
marknaden och kunderna är några av dem.
NÅGOT SOM BLEV TYDLIGT var att det behövdes en mer
decentraliserad organisation för att kunna växa hållbart
över tid. En liten och eektiv central enhet ska fungera
som bollplank och stöd till tre fristående divisioner, PPE
(Personal Protection Equipment) Europe, Hardware
Europe och Hardware North America, som äger hela
agendan för sin aär, även förvärv. Den nya organisatio
-
nen är på plats från den 1 januari 2022.
–Med detta aärsnära sätt att arbeta ska vi kunna
accelerera både organisk och förvärvsdriven tillväxt.
Möjligheterna att växa är fortsatt stora.
Hultafors Group har byggt upp en stark position
i såväl Europa som Nordamerika och verkar på en mark-
nad som fortfarande är starkt fragmenterad med många
mindre, nischade och ofta familjeägda bolag.
–Vi har utvecklat en ny strategi med ambitiösa tillväxt
-
mål för både organisk och förvärvsbaserad tillväxt. Det
finns många verksamheter som möter våra förvärvs-
kriterier och kan bidra till vårt långsiktiga mål, att till
2030 bli ledande i premiumsegmentet i både Europa och
Nordamerika inom såväl PPE som Hardware.
PPE är det produktområde som vuxit snabbast de
senaste åren. Varumärket Snickers Workwear har upp-
visat stark organisk tillväxt med nya kollektioner som
blivit väldigt uppskattade av hantverkare och andra
användare. I början av 2021 fick Snickers sällskap av ett
annat ledande varumärke inom arbetskläder, Fristads.
Med detta står nu segmentet för närmare halva Hulta
-
fors Groups omsättning.
–Det här är två starka premiumvarumärken som har
vind i seglen och tar marknadsandelar, både i Norden
och Europa. Under hösten har vi dessutom lanserat
Snickers och en av våra skomärken, Solid Gear, i USA,
där vi ser stora möjligheter i premiumsegmentet.
PPE omfattar skyddsutrustning för hela kroppen
med allt från hjälm till skor. Med sammanlagt nio
varumärken har Hultafors Group ett starkt erbjudande
för nästan alla delar. Inom Hardware finns det många
Med starka varumärken och en ny offensiv organisation ska Hultafors
Groups framgångsrika tillväxtresa nu öka tempot ytterligare.
”Ekonomisk tillväxt går hand i hand med
hållbar utveckling, där vi har en helhetssyn
på hela livscykeln för en produkt.
Martin Knobloch
om kopplingen mellan tillväxt och fokus på hållbarhet.
Martin Knobloch, VD Hultafors Group:
50 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Hultafors Group
År inom koncernen: 1 år
Tidigare erfarenhet: Senast CEO
för BSH Home Appliances Northern
Europe inom Bosch Group, där han
haft en lång internationell karriär.
Innan dess på Siemens Group.
MARTIN KNOBLOCH
Hultafors Groups varumärke Hultafors
erbjuder tillförlitliga handverktyg som
det går att lita på i alla lägen, bland
annat handgjorda yxor av svensk stål.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 51
INDUSTRIRÖRELSEN
möjligheter att utöka erbjudandet, som
hittills endast omfattat handverktyg och
stegar, genom förvärv.
–Under 2021 förvärvade vi danska
Scangrip som erbjuder LED-arbets-
belysning. Detta breddade vår produkt-
portfölj med ett helt nytt område.
Förvärvet stärker koncernens håll-
bara erbjudande, där flera av verksam-
heterna ligger i framkant. Nederländska
EMMA Safety Footwear erbjuder skydds
-
skor framtagna utifrån en helt cirkulär
modell. Hultafors tillverkar verktyg
i återvinningsbara material och Fristads
Green Collection, extra hållbara arbets
-
kläder som lanserades under hösten,
hjälper slutkunder inom olika indust-
rier att nå sina egna hållbarhetsmål.
Dessutom pågår ett intensivt arbete
i alla delar av koncernen för att minska
miljöavtrycket.
Men det som framför allt varit i fokus det senaste året
är försörjningskedjan.
–Alla branscher och bolag har nog kämpat med sam-
ma sak; stigande priser på råmaterial och energi kombi-
nerat med störningar i produktion och transporter hos
leverantörer. Vi har inte varit förskonade, men våra långa
relationer med leverantörerna har visat sig värdefulla.
Snickers Workwear har under decennier byggt upp
nära relationer med tillverkare i Asien, och blivit en
viktig kund hos samtliga. Snickers har också satt en stan-
dard för hållbart leverantörsarbete.
–Vår närhet till leverantörerna
underlättar även nästa fas i vårt klimat-
arbete, att mäta CO
2
-utsläppen i hela
värdekedjan.
Detta ska bidra till målsättningen
att minska koncernens totala CO
2
-
utsläpp med minst fem procent per år,
och att senast 2030 endast använda
förnybar energi. Arbetet med värde-
kedjan omfattar även digital hantering
av order och leveranser, något som är
nödvändigt för att kunna konkurrera
på en marknad där användarna blir allt-
mer vana vid att beställa via ett knapp-
tryck på mobilen.
–Även om vi mestadels inte säljer
direkt till slutanvändaren har vi god
insikt i deras behov. Vi måste kunna lova
snabb och enkel leverans baserad på
digital dialog, därför samarbetar vi med
återförsäljare som ligger långt framme
inom området, som exempelvis Amazon.
EFTER ETT ÅR där omsättningen ökade med drygt 52
procent och rörelsemarginalen ökade väsentligt, kan
det vara svårt att se att detta ska kunna upprepas varje
år. Men Martin tycker att resan bara börjat.
–Vi har valt att tänka stort, på en marknad som er-
bjuder fantastiska möjligheter. Med den nya organisa-
tionen har vi nu tre starka motorer som med egna
tillväxtagendor, och genom att lära av varandra, ska få
Hultafors Group att växa ännu snabbare framöver.
Aktuella varumärken
Snickers Workwear
Hultafors
Wibe Ladders
Solid Gear
Toe Guard
Dunderdon
Hellberg Safety
Johnson Level
HULTAFORS GROUP
Aktuella varumärken
Snickers Workwear
Fristads
Kansas
Leijona
Hultafors
SolidGear
EMMA Safety Footwear
ToeGuard
Hellberg Safety
Wibe Ladders
Scangrip
CLC
Johnson Level & Tool
Kuny’s
EripioWear
HULTAFORS GROUP
Hultafors yxor är handsmidda i svenskt stål och tillverkas i Hults bruk, i Åby utanför Norrköping, där smidestraditionen går så långt
tillbaka som 1696. Endast ett fåtal tillverkare i världen har anställda smeder som behärskar den här typen av hantverk.
52 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
KORT OM HULTAFORS GROUP
Hultafors Group är ett av Europas största
företag att förse professionella användare
med arbetskläder, skyddsskor, huvud
-
skydd, handverktyg och stegar. Produk-
terna utvecklas, tillverkas och säljs under
egna varumärken och erbjuds via ledande
återförsäljare i nära 70 länder globalt med
tonvikt på Europa och Nordamerika.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2021
God efterfrågan inom samtliga produkt-
områden gav stark försäljningstillväxt.
Störningar i försörjningskedjor från
Asien medförde högre frakt- och inköps
-
kostnader. Prishöjningar implemente-
rade. Fortsatt strikt kostnadskontroll.
Digitaliserings- och hållbarhetsinitiativ
för att stärka konkurrenskraften.
Förvärv av danska Scangrip A/S, en
ledande tillverkare av innovativa LED
-
lampor för professionella användare.
Förvärvet av Fristads, Kansas och
Leijona slutfördes.
Nytt distributionscenter i Polen invigt.
STRATEGI FÖR LÖNSAM EXPANSION
Skapa organisk tillväxt genom produkt-
utveckling, effektivare utnyttjande av
försäljnings- och distributionskanaler,
ökade investeringar i marknadsföring och
stärkta relationer med slutanvändare.
Genomföra kompletterande förvärv av
varumärken med starka positioner hos
distributörer och slutanvändare.
Hultafors Group
Hultafors Group erbjuder en portfölj med ledande varumärken som hjälper
professionella användare att ligga i framkant när det gäller funktionalitet,
kerhet och produktivitet.
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNINGSFÖRDELNING
PER PRODUKTOMRÅDE
FEMÅRSÖVERSIKT
2021 2020 2019 2018 2017
Latours
minimimål
Nettoomsättning (Mkr) 5 544 3 641 2 896 2 407 1 901 >10%
(varav utanför Sverige) 4 281 2 955 2 257 1 752 1 298
Rörelseresultat (Mkr) 860 561 412 375 287
Operativt kapital
1)
(Mkr) 4 763 3 853 2 746 1 982 1 256
Rörelsemarginal (%) 15,5 15,4 14,2 15,6 15,1 >10%
Avkastning på operativt kapital (%) 18,1 14,6 15,0 18,9 22,8 15–20%
Investeringar (Mkr) 100 51 23 11 9
Antal anställda 1 686 977 885 821 696
1)
Genomsnittligt
Andel av
koncernens
substansvärde
10 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
Andel av
industrirörelsens
omsättning
30 %
Hardware
33 %
PPE
67 %
I korthet
36 %
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
2017 2018 2019 2020 2021
0
1 000
4 000
3 000
6 000
5 000
2 000
0
200
1 200
800
1 000
600
400
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
(31 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 53
INDUSTRIRÖRELSEN
Fredrik Meuller, VD Nord-Lock Group:
E
fter avmattningen under stora delar av 2020
tog den globala industrikonjunkturen ordent-
lig fart 2021. Även om pandemin fortsatt att
påverka marknaden på olika sätt är det tydligt
att det finns ett stort uppdämt investerings-
behov. Det är en utveckling som Nord-Lock
Groups VD, Fredrik Meuller, kan glädja sig åt.
–Vi kan summera ett rekordår, med stark organisk
tillväxt. Projektaären har dessutom börjat lyfta, ett
resultat av alla infrastrukturpaket som lanserats och
där vi är med tidigt i diskussionerna.
I ÖVRIGT HAR ÅRET framför allt handlat om att följa
den utstakade planen, i detta fall bolagets strategi med
tre hörnstenar – eektivitet, tillväxt och innovation.
Efter att ha uppgraderat och byggt ut de tre största pro
-
duktionsenheterna, bolagets största expansionsprojekt
någonsin, finns kapacitet att öka tillväxttakten med
fortsatt god lönsamhet. Satsningarna har dessutom
väckt uppmärksamhet.
–I oktober invigde vi fabriken i Mattmar, Jämtland.
Intresset var stort från såväl media som kunder. Men
invigningen av vår helt nya anläggning i Pittsburgh
i USA överträade nog allt.
Kunder, partners och lokalpress var närvarande,
och tevekanalen KDKA Channel 2 sände direkt från
invigningen i fyra timmar. Dessutom skickade delstats-
guvernören och senaten representanter.
–Det finns en lokal stolthet när utländska företag
gör betydande direktinvesteringar och bidrar till nya
arbetstillfällen. Nu planerar vi även för ett tekniskt
center i anslutning till produktionen.
Fabriksinvesteringarna har inneburit fler anställda,
allt för att garantera kunderna tillgänglighet till pro-
dukterna under en period med stora utmaningar.
Rekryteringar har även genomförts inom andra om-
råden, för att säkra den kompetens som behövs till bola-
gets prioriteringar inom bland annat sälj och produkt-
utveckling. Att Nord-Lock Group är ett välkänt namn
har underlättat. Att rekrytera de bästa talangerna
är oerhört viktigt med tanke på bolagets ambitioner.
–Vi ska bli ännu bättre på att följa våra kunder genom
hela installationsfasen, från gemensam problemlösning
och produktdesign till eftermarknadstjänster och annan
service.
Därför satsas det stort på utbildning inom dessa delar,
för den egna organisationen men också för olika kund
-
grupper. Bland annat finns ett behov hos kunderna att
lära sig mer om hur digitala lösningar kan förenkla över
-
vakningen av kritiska installationer.
–Många branscher som vi tidigare uppfattat som kon
-
servativa efterfrågar både mer kunskap om hur de bäst
ska kunna hantera detta, och om vi har lösningarna.
Sensorteknik är ett prioriterat område. I början av
2022 lanseras redan nästa generation av smart sensor
-
Planerna följs. Från en uppgraderad operationell plattform
med toppmodern produktion och stärkta resurser är
Nord-Lock Group redo för fortsatt hög organisk tillväxt.
VI HAR HOPPAT PÅ
EN NY TILLVÄXTKURVA
”Det finns en lokal stolthet när utländska
företag gör betydande direktinvesteringar
och bidrar till nya arbetstillfällen.
Fredrik Meuller
om invigningen av koncernens nya fabrik i Pittsburgh, USA.
54 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Nord-Lock Group
År inom koncernen: 4 år
Tidigare erfarenhet: Ledande
befattningar inom Trelleborg-
koncernen under 16 år, samt
flera år inom McKinsey & Company
och JP Morgan.
FREDRIK MEULLER
Nord-Lock Groups låsbrickor
med killåsningsteknik säkrar
konstruktioner i flera olika bran-
scher, från infrastruktur till
fotbollsarenor världen över.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 55
INDUSTRIRÖRELSEN
teknik, Superbolt Load Sensing Flexnut
(LSF) som vänder sig till en ännu bredare
marknad för att underlätta övervakning
av spännelement på distans. Innovation
och produktutveckling är en förutsätt
-
ning för att långsiktigt kunna öka mark-
nadsandelarna och utgör en central del
i strategin. Förutom att lansera nya ban-
brytande lösningar och uppgradera
befintliga produkter sker en satsning på
att testa och dokumentera de olika teknologiernas pre
-
standa. Detta har accelererat, ofta i samarbete med kund.
–Vi ser ett tydligt ökat behov hos kunderna att ha
med oss som partners för att utveckla gemensamma
lösningar vid komplexa projekt, såsom investeringar
i nästa generations teknologier för kärnkraft, vind-
kraft och andra kritiska framtidsbranscher.
Denna typ av samarbeten visar på kundernas för-
troende för Nord-Lock Groups kvalitet och expertis.
Pandemin och de efterföljande störningarna i globala
leveranskedjor har dessutom inneburit att kvalitet
och leveranssäkerhet blivit allt viktigare.
–Trots alla marknadsutmaningar har vi haft rätt
exponering lokalt, och tillräckliga lager. Det har gett
många nya kunder och ökade marknadsandelar.
EN ANNAN FRAMGÅNGSFAKTOR är medvetandet om hur
bra Nord-Lock Groups fyra världsledande teknologier
är och vad de kan användas till. Under året har ett om-
fattande arbete ägnats åt att sprida kunskap i olika
kanaler och dedikerade säljresurser har avsatts för varje
enskild teknologi.
–Vi har arbetat med att lyfta fördelarna
med Nord-Locks låsbrickor, vilket lett till
ett stort antal projektdiskussioner. Sam
-
tidigt har vi intensifierat kommunikatio-
nen kring Expanders ledaxlar. Stora
internationella maskinbolag som John
Deere och Komatsu har tagit till sig
denna, och Expander är nu en del i deras
egen marknadsföring.
Ett sätt att öka medvetenheten är att
som företag uppmärksammas på olika sätt. Den egna pro
-
ducerade videon When Safety Really Matters vann silver
i kategorin Video B2B i Swedish Content Awards, och Bol-
tight nominerades till Operational Excellence Award vid
World Nuclear Exhibition i Paris. Dessutom har det åter
bekräftats att företaget är en uppskattad arbetsgivare.
–Anställda på cirka 1500 bolag i Pittsburgh-regionen
tillfrågades om synen på sin arbetsplats. Resultatet
publicerades i Pittsburgh Post-Gazette och vi var ett av
bolagen som utsågs som Top workplace winner 2021.
Kunskapen och engagemanget hos medarbetarna är
avgörande för att Nord-Lock Group ska kunna ta nästa
steg på sin ambitiösa utvecklingsresa. Under hösten
lanserades nya kärnvärden – Passion, Speed, Quality
och Sustainability – som stärker samhörigheten och
interaktionen mellan bolagets närmare 700 medarbe
-
tare på 25 platser runt om i världen.
–Plattformen i form av uppgraderad produktion,
digital struktur, processer för kompetensutveckling, och
dedikerade resurser inom sälj- och produktutveckling
möjliggör fullt fokus på att öka tillväxttakten och där
-
med hjälpa våra kunder att göra världen lite säkrare.
Varumärken i portföljen:
Nord-Lock
Superbolt
Boltight
Expander
NORD-LOCK GROUP
Varumärket Expanders skräddarsydda ledaxlar används av världens största maskintillverkare för att minska underhåll och samtidigt öka
säkerheten för de som hanterar maskinerna.
56 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNINGSFÖRDELNING
PER MARKNAD
KORT OM NORD-LOCK GROUP
Nord-Lock Group fokuserar på kunder inom
alla större industrier där kraven på kvalitet
och säkerhet är höga och konsekvenserna
vid fel skulle vara betydande. Över 90 pro
-
cent av tillverkningen exporteras. Försälj-
ningen sker via såväl egna bolag som ett
världsomspännande återförsäljarnätverk.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2021
Stark organisk tillväxt och fortsatt hög
lönsamhet.
Koncernens bästa resultatet någonsin,
rensat för betydande projektleveranser
under 2019.
Uppgraderingen och utbyggnaden av
koncernens tre största produktions-
enheter avslutade och invigda.
Tillväxtsatsningar inom Expander, med
bland annat webshop i Japan och USA.
Utsedd till Top workplace winner 2021
i Pittsburg, USA.
STRATEGI FÖR
LÖNSAM EXPANSION
Utveckling av kapacitet och produktivi-
tet i produktions- och logistikprocesser
för att möta kunders efterfrågan på ett
kostnadseffektivt sätt.
Expandera verksamheten genom
organisk tillväxt samt värdeskapande
förvärv.
Behålla positionen som industriledare
genom kundorienterad FoU drivet av
digitala och smarta teknologier.
Nord-Lock Group
Nord-Lock Group är världsledande inom lösningar för säkra skruv-
förband. Med innovativa produkter och bred expertis har Nord-Lock
Group bidragit till tillförlitliga och effektiva skruvförband till kunder
inom alla större industrier sedan 1982.
I korthet
Americas 28 %
Asia Pacific 27 % EMEA 45 %
Andel av
koncernens
substansvärde
5 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
14 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
8 %
FEMÅRSÖVERSIKT
2021 2020 2019 2018 2017
Latours
minimimål
Nettoomsättning (Mkr) 1 439 1 275 1 448 1 309 1 114 >10%
(varav utanför Sverige) 1 369 1 217 1 382 1 244 1 054
Rörelseresultat (Mkr) 367 316 411 397 340
Operativt kapital
1)
(Mkr) 1 199 1 207 1 106 1 033 950
Rörelsemarginal (%) 25,5 24,8 28,4 30,3 30,5 >10%
Avkastning på operativt kapital (%) 30,6 26,2 37,1 38,4 35,8 15–20%
Investeringar (Mkr) 56 152 23 35 28
Antal anställda 617 566 594 542 488
1)
Genomsnittligt
11 %
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
2017 2018 2019 2020 2021
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
0
1 800
1 200
1 500
300
600
900
0
900
750
300
150
600
450
(16 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 57
INDUSTRIRÖRELSEN
Andreas Örje Wellstam, VD Swegon:
A
ndreas Örje Wellstam kan summera sitt första
hela kalenderår som VD för Swegon. Ett år
som bjudit på dramatik i spåren av covid-19,
med en hög efterfrågan på bolagets energi-
eektiva lösningar för ett bättre inomhus-
klimat och samtidigt en utmanande försörj
-
ningskedja.
–Vi har haft en rekordstark orderingång, men störning-
arna i försörjningskedjan har präglat andra halvåret och
fördröjt våra leveranser.
Kortsiktiga utmaningar behöver alltid hanteras, och
det har bolaget gjort bra. Samtidigt arbetar organisatio
-
nen långsiktigt med att bygga ett ännu starkare Swegon
på en marknad med växande behov av lösningar för en
hälsosam och produktiv inomhusmiljö. Under året har
det gjorts investeringar som flyttar fram bolagets posi
-
tioner ytterligare.
–Vi har uppgraderat produktionen, öppnat eller tagit
beslut om att öppna nya fabriker och vi har accelererat
utvecklingen inom IT-området. Dessutom gjorde vi ett
spännande förvärv.
SETT TILL OMSÄTTNING var förvärvet av majoriteten i finska
mjukvaruföretaget 720° (Seven Twenty degrees) litet,
men investeringen accelererar Swegons satsning på digi
-
tala tjänster till fastighetsägare och hyresgäster.
–720° erbjuder en programvara som hjälper till att
synliggöra och analysera den komplexa och osynliga
inomhusmiljön, och därmed kunna bidra till kunskap
och förbättringsåtgärder.
De senaste åren har allt fler människor blivit med
-
vetna om hur hälsa, välmående och produktivitet kan
påverkas av att vara inomhus. Men mycket finns kvar
att göra för att öka denna kunskap hos fastighetsägare,
myndigheter och företag. Swegon arbetar intensivt med
frågan, bland annat genom konferenser, samarbeten
med universitet och organisationer, och inte minst
genom en tät dialog med fastighetsägare och hyresgäster.
Utvecklingen av smarta lösningar för bättre insikt om
inneklimatet går dessutom snabbare sedan 720° blev en
del av Swegon.
–Vi kommer lansera ett antal digitala tjänster under
samlingsnamnet Swegon Inside, där den första tjänsten,
Inside Analytics, lanseras redan under första kvartalet
2022. Swegon Inside Analytics möjliggör visualisering
och prediktiv analys av innemiljödata (exempelvis CO
2
,
temperatur och luftfuktighet) med målet att förbättra
beslutsprocesser och fastigheternas driftnetto.
DEN HÄR TYPEN av lösningar har stor potential och kom-
mer att bidra till tillväxten på Swegons marknad, och få
kunder och andra intressenter att inse betydelsen av
investeringar som gör att människor mår bättre.
–Vi samarbetar även med andra företag, bland annat
Fagerhult inom Latoursfären, för att tillsammans höja
medvetenheten.
Att må bra inomhus är grundläggande. Samtidigt är det
viktigt att Swegons produkter tillverkas på ett hållbart
sätt och bidrar till att minska fastigheters energiförbruk
-
ning. Under året har nya framsteg gjorts inom området.
Det växande intresset för bättre inomhusmiljöer gynnar ett
ledande inneklimatbolag som Swegon. Nu ska bolaget accelerera
den utvecklingen och samtidigt fortsätta sin egen expansion.
VI SYNLIGR
DET OSYNLIGA
Att må bra inomhus är grundläggande.
Andreas Örje Wellstam
om det övergripande syftet med Swegons inneklimatlösningar.
58 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Swegon
År inom koncernen: 11 år, varav
2 år i Latours affärsutvecklings-
team samt därefter flera olika
ledande befattningar inom Swegon.
Tidigare erfarenhet: Drygt tio år
på Accenture Management
Consulting, främst i olika roller
inom strategi för ett flertal
branscher.
ANDREAS ÖRJE WELLSTAM
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 59
INDUSTRIRÖRELSEN
Bolaget lanserade Titan Sky, den första
Euroventcertifierade värmepumpen med
köldmediet propan för kommersiella
fastigheter. Smart Link+ är en funktion
som kopplar ihop och optimerar ventila
-
tion och kyl-/värmeproduktion, vilket
minskar energiförbrukningen betydligt.
Därtill är Swegon först i branschen med
EPD:er, miljövarudeklarationer för pro
-
dukter utifrån ett livscykelperspektiv.
–Efter ett omfattande arbete kunde
vi publicera EPD:er för fyra av våra pro-
duktkategorier. Vi underlättar för kund-
erna att välja produkterna med lägst miljöavtryck. Livs-
cykelanalysen hjälper även oss som företag att utvecklas,
genom att välja återvinningsbara material och investera
i förnybar energi i tillverkningen. Vi är långt framme,
men kan alltid bli bättre.
HÅLLBARHET ÄR SAMTIDIGT mer än miljö. Under 2021 har
Swegon haft jämställdhet som en prioriterad fråga.
Det har lyfts i utbildningar och i dialogen med olika
intressenter. Även om det ännu inte syns på nyckeltalen
har det skett ett flertal rekryteringar av kvinnor till
viktiga positioner i bolaget, bland annat inom förvärv,
aärsutveckling, systemutveckling och marknadsföring.
–Det här är personer som kommer kunna gå långt
i såväl Swegon som inom branschen.
Att attrahera talanger är en nyckelfråga för att kunna
växa långsiktigt och ta marknadsandelar. Det måste fin
-
nas en stark kultur och goda möjligheter till karriär och
utveckling. Sedan Andreas tog över som VD i september
2020 har arbetet med att vidareutveckla
kulturen i bolaget prioriterats högt och
följs upp med täta medarbetarundersök
-
ningar.
–Vi tar numera pulsen på medarbe
-
tarna en gång i kvartalet och frågar vad
som är bra och dåligt. Det ger oss bra
underlag att arbeta vidare med. En upp
-
skattad dialog som ökar engagemanget.
DEN PANDEMI SOM i två år präglat värld-
ens samhällen har medfört ökade sats-
ningar på ventilation i alla slags bygg-
nader, där bland annat EU stödjer utvecklingen med
såväl ekonomiska medel för energirenovering som nya
direktiv för ventilation och fastigheters energiprestanda.
I Tyskland och Storbritannien, Europas två största ven
-
tilationsmarknader, har Swegon de senaste åren haft
en extra hög aktivitet och etablerat starka marknads-
positioner, bland annat genom förvärv.
–Vi har ett väldigt bra lokalt engagemang och driv,
och nu arbetar vi för att bli ännu bättre på att sälja våra
energieektiva system och betona vårt ansvar som ett
hållbart företag.
Swegon har en fördel genom sin ledande position
i Norden och kan applicera den kunskapen i andra
regioner och öka marknadsandelarna.
–Vi befinner oss på en marknad med goda långsiktiga
tillväxtmöjligheter. Samtidigt som vi hanterar kort-
siktiga utmaningar i försörjningskedjan ska vi under
2022 fortsätta driva vår strategi och öka medvetandet
om vikten av att må bra på insidan när man är inomhus.
Aktuella affärsenheter:
Air Handling Units
Cooling & Heating
Room Units
Services
Residential
North America
UK & Ireland
SWEGON
Vi tillbringar största delen av dygnet inomhus och därför behöver vi ett bra inomhusklimat för att fungera och må bra. Swegon levererar
produkter och tjänster för ett hälsosamt inomhusklimat, med lösningar för ventilation, värme, kyla och klimatoptimering.
60 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNINGSFÖRDELNING
PER AFFÄRSENHET
KORT OM SWEGON
Swegon levererar kvalitetsprodukter
och genomtänkta systemlösningar som
skapar bra inomhusmiljö och bidrar till
lägre energiförbrukning och livscykel-
kostnader för alla typer av byggnader. För-
säljning och marknadsföring sker via egna
bolag i 16 länder samt genom återförsäl
-
jare på andra marknader. Swegon har
produktionsenheter i Europa, Nordamerika
och Indien.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2021
Kraftfull förbättring av orderingången
och fortsatt god lönsamhet.
Störningar i försörjningskedjor och för-
senade byggprojekt bidrog till att faktu-
reringen inte ökade i samma takt som
orderingången.
Förvärv av majoriteten i finska 720°
(Seven Twenty degrees), som erbjuder
programvara som mäter, analyserar och
visualiserar inomhusmiljön i fastigheter.
STRATEGI FÖR
LÖNSAM EXPANSION
Differentiera erbjudandet via ledande,
innovativa systemlösningar för en
bättre innemiljö.
Ökat fokus på en överlägsen kund-
upplevelse genom digitala lösningar
och service.
Skapa starka positioner på nyckel-
marknader i Europa genom förvärv
och utveckling av befintliga verksam-
heter, samt fortsätta utveckla närvaron
i Nordamerika.
Swegon
Swegon bibehåller sitt tydliga fokus på kvalitet för inomhusmiljöer i byggnader,
för människors välmående, hälsa och komfort. Feel good inside.
I korthet
Residential
9 %
Services
7 %
Room Units
21 %
Air Handling Units
27 %
Cooling & Heating
19 %
North America
5 %
UK & Ireland 12 %
Andel av
koncernens
substansvärde
9 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
27 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
32 %
FEMÅRSÖVERSIKT
2021 2020 2019 2018 2017
Latours
minimimål
Nettoomsättning (Mkr) 5 824 5 614 5 986 5 137 4 378 >10%
(varav utanför Sverige) 4 555 4 435 4 798 4 000 3 356
Rörelseresultat (Mkr) 718 721 717 514 381
Operativt kapital
1)
(Mkr) 3 265 3 239 3 284 3 094 2 903
Rörelsemarginal (%) 12,3 12,8 12,0 10,0 8,7 >10%
Avkastning på operativt kapital (%) 22,0 22,3 21,8 16,6 13,1 15–20%
Investeringar (Mkr) 120 61 91 57 62
Antal anställda 2 655 2 625 2 454 2 293 2 228
1)
Genomsnittligt
16 %
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
2017 2018 2019 2020 2021
0
1 500
7 500
9 000
6 000
4 500
3 000
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
0
300
150
600
450
900
750
(15 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 61
INDUSTRIRÖRELSEN
Björn Lenander, VD Latour Industries:
D
et är lätt att utse årets viktigaste händelse
för Latour Industries. Att Bemsiq har blivit
ett eget aärsområde inom Latour är result-
atet av över fem års systematiskt och fram-
gångsrikt arbete med att bygga en ledande
verksamhet inom fastighetsautomation och
energieektivisering.
–Det är sådant värdeskapande som visar varför Latour
Industries finns. De mål jag var med att sätta upp för
Bemsiq är nu uppfyllda, efter ett antal förvärv och stark
organisk tillväxt i en bransch med goda framtidsutsikter,
säger Björn Lenander, VD för Latour Industries.
Det var givet att Bemsiq skulle bli ett eget aärs-
område under 2021; företaget är en ledande europeisk
aktör inom sitt segment och har en hög lönsamhet.
Ett av de långsiktiga målen har samtidigt varit att växa
globalt, om rätt möjligheter gavs.
–Därför slog vi till när vi kunde förvärva kanaden-
siska Greystone. Det är ett bolag vi följt länge och som
kompletterar Bemsiq perfekt med sin position i Nord-
amerika och Asien.
ANDRA AFFÄRSENHETER INOM Latour Industries har också
gjort förvärv. Med Depac Anstalt i Lichtenstein har
mekaniska axeltätningar adderats till Densiqs erbju
-
dande, en viktig del för många kunder i processindustrin
och som skapar bra förutsättningar att accelerera till
-
växten framöver. Dessutom förvärvades danska VM
Kompensator, med en ledande verksamhet inom kom
-
pensatorer.
–Inom processindustrin har underhållsskulden vuxit
under pandemin och som det blir allt viktigare att ta
hand om. Därför är utsikterna goda för Densiqs verk
-
samheter.
Inom Accessibility & Mobility, som nu omsätter över
två miljarder kronor, förvärvades svenska Motala Hissar
som stärker Aritcos verksamhet inom plattformshissar.
Därtill slutfördes förvärvet av italienska Vega, som blivit
en ny aärsenhet inom Latour Industries.
–Integrationen blev lite speciell på grund av pandemin,
men vi har haft stor nytta av att Latour redan har verk
-
samheter i Italien sedan flera år tillbaka.
Som för övriga industrin har det uppstått störningar
i försörjningskedjan såsom komponentbrist och höga
frakt- och råvarupriser, något som tilltagit successivt
under året. Latour Industries bolag har haft ett starkt
fokus på att hantera utmaningarna och varit framgångs
-
rika med att kompensera för kostnadsökningarna i den
egna prissättningen.
MED BEMSIQ SOM eget aärsområde och samma ledningar
i övriga aärsenheter har Björn kunnat flytta sitt fokus,
från att coacha och rekrytera till att leta nya investe
-
ringar. Han får stöd från det utökade teamet inom
Aärsutveckling på Latour. Tillsammans har de intensi
-
fierat sökandet och tittar på i snitt ett nytt bolag per dag.
–Det finns många spännande objekt så jag hoppas på
ett betydande antal investeringar 2022. Arbetet med
Bemsiq visar att vi är bra på det vi gör, och vi arbetar nu
för att kunna åstadkomma något liknande i en annan
bransch.
2021 har präglats av hög förvärvstakt och framgångsrik
hantering av utmaningar i försörjningskedjan. Men framför
allt av ett nytt affärsområde: Bemsiq.
”MED BEMSIQ VISAR
VI VARFÖR VI FINNS”
”Det finns många spännande objekt
så jag hoppas på ett betydande antal
investeringar 2022.
Björn Lenander
om Latour Industries målsättning innevarande år.
62 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Position: VD Latour Industries
År inom koncernen: 7 år
Tidigare erfarenhet: 20 års
erfarenhet från verkställande
befattningar inom internationell
industriell B2B och medtech.
BJÖRN LENANDER
Aritcos hissar för hem-
miljöandas skandina-
visk design med sina
rena former och lekfulla
ljusdetaljer. Dessutom
lyfter de tillgänglighet
till nästa nivå.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 63
INDUSTRIRÖRELSEN
Aktuella affärsenheter
Latour Industries
HAR SITT HUVUDKONTOR i Stock-
holm. Utvecklar, tillverkar och
säljer plattformshissar för privata,
kommersiella och publika applika
-
tioner världen över. Försäljning,
installation och service sker via
ett globalt partnernätverk. Aritcos
kunder finns främst i Europa och
Asien.
Aritco
HAR HUVUDKONTOR I Göteborg.
Är en helhetsleverantör inom
avancerad tätningsteknik som
riktar sig till processindustrin.
Densiq tillhandahåller kompletta
lösningar baserat på tjänster,
produkter och teknisk konsultation
som möjliggör hög driftsäkerhet
för kunderna. Bolagets kunder
finns främst i Norden.
Densiq
MS GROUP HAR sitt huvudkontor
i Göteborg. Företaget utvecklar,
tillverkar och säljer rörelsesystem
och elektriska drivaggregat till
den globala marknaden för elek-
triska och manuella rullstolar
under varumärkena REAC, AAT
och Batec.
MS Group
VEGA HAR HUVUDKONTOR i Ponzano
di Fermo, Italien. Bolaget är en
ledande designer och tillverkare av
användargränssnitt och elektro
-
niska system för hissar. Vega har
en enhet inom R&D i Italien och
egna dotterbolag i USA, Brasilien
och Albanien. Kunderna finns
främst i Europa, men produkterna
säljs över hela världen.
Vega
HAR HUVUDKONTORET I Luzarra,
Italien. Utvecklar, tillverkar och
säljer stolhissar, plattformshissar
och trappklättrare för bättre till
-
gänglighet i privata hem och
publika miljöer. Bolaget har egen
försäljnings- och installations-
verksamhet i Italien, i övriga länder
sker det via lokala partners.
Vimec
LSAB
LSAB MED HUVUDKONTOR i Göte-
borg, utvecklar, tillverkar och säljer
tjänster och verktygslösningar
relaterade till spånavverkande
processer inom främst trä- och
metallsektorn. Primär marknad
är Europa. LSAB har egen verk-
samhet i Skandinavien, Baltikum
och Ryssland.
64 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
KORT OM LATOUR INDUSTRIES
Latour Industries består av sex helägda
och ett delägt innehav som har egna pro
-
dukter med högt teknikinnehåll och stor
tillväxtpotential. Alla innehav har en egen
affärsidé och affärsmodell.
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER 2021
Särredovisning av Bemsiq som eget
affärsområde inom Latour.
Fortsatt stark tillväxt inom såväl order-
ingång som fakturering.
Störningar i leveranskedjor och ökade
råmaterialpriser påverkade lönsamhe
-
ten negativt.
Förvärv av Vega, läs mer på sida 64.
Aritco förvärvade Motala Hissar,ledande
tillverkare av plattformshissar. Densiq
förvärvade danska VM Kompensator
och DEPAC Anstalt i Liechtenstein.
STRATEGI FÖR LÖNSAM EXPANSION
Driva expansion i befintliga innehav
genom förstärkning av säljorganisationer,
intensifierad produktutveckling och
kompletteringsförvärv.
Fortsätta genomföra nya plattforms-
förvärv i linje med Latours investerings-
kriterier.
Latour Industries
Latour Industries är ett Latour i miniatyr, där aktivt och omsorgsfullt
ägande ska leda till en stabil och självständig utveckling hos innehaven.
Målet är att de på sikt ska kunna bli egna afrsområden inom Latour.
ANDEL AV SUBSTANSVÄRDE,
RÖRELSERESULTAT OCH OMSÄTTNING
OMSÄTTNINGSFÖRDELNING
PER AFFÄRSENHET
I korthet
FEMÅRSÖVERSIKT
2021 2020 2019 2018 2017
Latours
minimimål
Nettoomsättning (Mkr) 3 022 2 356 2 579 2 295 1 824 >10%
(varav utanför Sverige) 2 542 1 950 2 077 1 754 1 334
Rörelseresultat (Mkr) 244 147 184 153 136
Operativt kapital
1)
(Mkr) 2 765 2 233 2 207 2 206 1 890
Rörelsemarginal (%) 8,1 6,3 7,1 6,7 7,5 >10%
Avkastning på operativt kapital (%) 8,8 6,6 8,3 6,9 7,2 15–20%
Investeringar (Mkr) 46 30 36 49 47
Antal anställda 1 606 1 281 1 278 1 209 1 157
1)
Genomsnittligt
Andel av
koncernens
substansvärde
3 %
Andel av
industrirörelsens
rörelseresultat
9 %
Andel av
industrirörelsens
omsättning
17 %
Aritco 35 %
Vimec 16 %
MS Group
17 %
VEGA 8 %
LSAB 17 %
Densiq 7 %
29 %
ANDEL KVINNLIGA
CHEFER
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
2017 2018 2019 2020 2021
0
Mkr Mkr
Nettoomsättning Rörelseresultat
0
500
3 500
3 000
1 500
1 000
200
150
350
2 500
2 000
300
250
100
50
(24 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 65
INDUSTRIRÖRELSEN
T NYA FÖRRV
Latour Future Solutions
I
slutet av 2020 lanserades Latour Future Solutions,
ett investeringsområde inriktat på tillväxtbolag som
utvecklar lösningar för ett hållbart samhälle. Under
det senaste året har verksamheten gått från en idé till
ett etablerat investeringsområde inom Latour. Pelle
Mattisson
är VD och ansvarar för verksamheten:
–Latour har nu blivit välkänd som industriell investe
-
rare även inom hållbarhet på marknaden, vilket ökar
möjligheterna. Under året har vi tittat på närmare 200
bolag och varit i direkt kontakt med hälften av dem.
Aqua Robur Technologies och Swedish Hydro Solu
-
tions är två exempel på bolag som slutade i en investe-
ring. Båda är verksamma inom ett av Future Solutions
fokusområden – vattenrening och vattenhantering.
–Vatten har gått från att ses som en oändlig resurs
utan värde till en ändlig, väldigt värdefull resurs som
kräver varsam hantering. Våra två bolag ligger i fram
-
kant inom sina nischer.
AQUA ROBUR DIGITALISERAR ledningsnät och hjälper
VA-verk att få kontroll på sina vattenflöden och hindra
läckage. Swedish Hydro Solutions erbjuder en bio-
baserad teknik för rening av stora vattenmängder vid
bland annat infrastrukturprojekt och för industrier.
–Bolaget är engagerat i stora infraprojekt som Väst-
länken och Förbifart Stockholm. De ser till att enorma
mängder vatten hanteras och renas innan det släpps ut
i dagvattenledningar.
Att vara en del av Latour och dess starka varumärke är
en tillgång när Pelle träar nya bolag och kunder. Han
tar även stöd i arbetet med aärsflödet av Latours aärs
-
utvecklingsteam, och med vissa av bolagen i sfären har
det redan utvecklats partnerskap, bland annat inom pro
-
duktutveckling.
–Till exempel finns det ett stort intresse att, tillsam
-
mans med vårt första portföljbolag Gaia BioMaterials,
hitta lösningar för att ersätta plast med biomaterial
i olika produkter.
UNDER 2022 KOMMER Pelle fortsätta leta nya investeringar
samtidigt som arbetet med att växa och utveckla befint
-
liga bolag har hög prioritet. Förutsättningarna för detta
är gynnsamma.
–Gaia har avtal med japanska Mitsubishi som vi nu
ska ta vidare, och så fort restriktionerna tas bort ska vi
besöka europeiska vattenverk för att introducera Aqua
Roburs lösning. Att Swedish Hydro har en viktig roll
i samhället fick vi bekräftat när bolaget i december till-
delades Di Gasells nyinstiftade pris Årets Impactgasell.
Vi bygger helt enkelt lite av framtidens Latour.
Position: VD Latour
Future Solutions
År inom koncernen: 1 år
Tidigare erfarenhet: VD
på Moment Group samt
på Stampen Media Group,
PELLE MATTISSON
Vatten har gått fn att ses
som en oändlig resurs utan
rde till en ändlig, väldigt
rdefull resurs som kräver
varsam hantering.
66 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
INDUSTRIRÖRELSEN
Aktuella affärsenheter
Latour Future Solutions
GAIA BIOMATERIALS AB utvecklar och tillverkar nedbrytbart
biomaterial från förnyelsebara källor för att ersätta fossilt
baserad plast. Bolaget är med sitt patenterade biomaterial
BioDoloMer® med och förändrar plastindustrin. Deras
material bidrar till att minska klimatförändringarna och bildar
inga mikroplaster vid nedbrytning. Bolaget grundades 2011
med huvudkontor och tillverkning i Helsingborg, Sverige.
AQUA ROBUR TECHNOLOGIES AB designar och tillverkar IoT-
utrustning, sensorer, energy-harvesting produkter och
mjukvara för vattenindustrin. Bolaget erbjuder en komplett
lösning till vattenbolag i syfte att digitalisera sina vattennät
genom att samla data från alla typer av vattenledningar,
med målet att kunna tillhandahålla vår livsviktiga vatten-
resurs i ett säkert och effektivt system i framtiden. Bolaget
grundades 2015 och har huvudkontor i Göteborg, Sverige.
SWEDISH HYDRO SOLUTIONS AB erbjuder hållbara lösningar
för vattenrening via mobila och stationära reningssystem
för läns- och dagvatten, processvatten och sanering av
förorenade områden. Bolagets erbjudande inkluderar analys-
stöd, patenterade biobaserade produkter och anpassad
utrustning för effektiv rening av mycket stora volymer vatten.
Den ökade effektiviteten möjliggör för beslutsfattare och
tillsynsmyndigheter att ställa högre krav avseende vatten-
rening. Bolaget grundades 2015 och har kontor i Alingsås
och Stockholm.
Gaia
BioMaterials AB
Aqua Robur
Technologies AB
Swedish Hydro
Solutions AB
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 67
INDUSTRIRÖRELSEN
Fagerhult vill med sina
belysningslösningar
bidra till en hållbar och
inspirerande miljö, som
i det nya konceptet
Grow i Stockholm med
kontor, rastaurang och
hotell under samma tak.
68 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
PORTFÖLJBOLAGEN
Viktiga händelser 2021
Marknadsvärdet i börsportföljen uppgick vid årets slut till 98,4 (68,1) Mdr kr.
Totalavkastningen i börsportföljen uppgick till 44,6 procent, att jämföras med 39,3 procent för SIXRX.
Utdelningarna från börsportföljens bolag våren 2022 väntas uppgå till 1257 (1042) Mkr.
Det sammanlagda resultatet från aktieförvaltningen 2021 uppgick till 2391 (3969) Mkr.
Nytt innehav. 31,0 procent av aktierna i CTEK AB förvärvades i samband med att bolaget noterades på
Nasdaq Stockholm i september. CTEK är en ledande global leverantör av premiumbatteriladdare.
Portföljbolagen
Alimak Group
72
ASSA ABLOY
73
CTEK
74
Fagerhult
75
HMS Networks
76
Nederman
77
Securitas
78
Sweco
79
TOMRA
80
Troax
81
Övriga innehav
82
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 69
PORTFÖLJBOLAGEN
LATOURS BÖRSPORTFÖLJ består av tio bolag där
Latour är huvudägare eller en av huvudä
-
garna och där röstandelen uppgår till minst
10 procent. Oavsett ägarandel tillämpas ett
tydligt arbetssätt för styrelsearbetet, där
Latour ofta har rollen som ordförande.
Latour verkar som en tydlig huvudägare
som bi drar till satsningar för en hållbar
tillväxt och lönsamhet i bolagen. Samtliga
verksamheter är i framkant inom sina bran
-
scher och har flyttat fram sina positioner
ytterligare.
Börsportföljen hade en stark utveckling
under året. Avkastningen, justerat för utdel
-
ningar och nettoinvesteringar, uppgick till
44,6 procent. Att jäm föra med Nasdaq OMX
Stockholm (SIXRX) som ökade med 39,3 pro
-
cent. Marknadsvärdet på portföljen uppgick
vid utgången av 2021 till 98,4 Mdr kr.
Det sammanlagda resultatet från aktieför
-
valtningen 2021 uppgick till 2391(3969)Mkr.
Huvuddelen av resultatet kommer från port
-
följbolagens vinstandelar. Utdelningarna
från börsportföljens bolag våren 2022 väntas
uppgå till 1
257 (1042)Mkr, enligt förslagen
från respektive styr else. Det innebär en
ökning med 21 procent för jämförbar portfölj.
UNDER ÅRET GENOMFÖRDES endast en trans-
aktion i börsportföljen. I september gick
Latour in som huvudägare med 31,0 pro-
cent av aktierna i CTEK i samband med att
bolaget noterades på börsen. CTEK, från
Dalarna i Sverige, är en ledande global leve
-
rantör av premiumbatteriladdare och satsar
även på laddare och tillbehör för elfordons-
laddning.
Totalavkastningen, som inkluderar kursutveckling och utdelning, för respektive
portföljbolag jämfört med jämförelseindex, SIXRX 2021.
Värdeförändring i börsportföljen (Mdr kr). I dessa siffror ingår ej utdelning men inkluderar
förvärvade och avyttrade aktier. *Avser förvärv i CTEK.
Nederman
%
–20
0
20
200
180
160
140
120
100
80
60
40
Fagerhult
HMS
CTEK
Alimak
Sweco
Troax
Securitas
ASSA ABLOY
TOMRA
SIXRX 39,3 %
Börsportföljen 44,6 %
TOTALAVKASTNING FÖR
PORTFÖLJBOLAGEN 2021
VÄRDEFÖRÄNDRING
I BÖRSPORTFÖLJEN 2021
TOMRA
Alimak
HMS
CTEK
ASSA ABLOY
Nederman
Securitas
Troax
Fagerhult
Sweco
60
70
80
85
90
95
100
105
75
65
Mdr kr
2020-12-31
2021-12-31
68,1
1,1*
98,4
7,8
7,6
4,9
3,6
1,9
1,3
0,8
–0,3
–0,3
30,3
Mdr kr
2,0
Förvärvat avyttrat
44,6%
BÖRSPORTFÖLJENS
TOTALAVKASTNING UNDER 2021
Aktiv och ansvarsfull huvudägare
i tio börsnoterade bolag
70 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
PORTFÖLJBOLAGEN
BÖRSPORTFÖLJEN
Aktie
1)
Antal Marknadsvärde
2)
Mkr Börskurs
2)
kr Anskaffn. värde Mkr Utdelning
Mkr Röstandel
3)
% Kapitalandel
4)
%
Alimak Group 16 016 809 1 832 114 2 134 48 29,7 29,6
ASSA ABLOY
5)
105 495 729 29 138 276 1 697 411 29,5 9,5
CTEK 15 280 810 3 088 202 1 054 0 31,0 31,0
Fagerhult 84 708 480 5 159 61 1 899 42 48,1 47,8
HMS Networks 12 109 288 6 757 558 250 24 26,0 25,9
Nederman 10 538 487 2 297 218 306 11 30,0 30,0
Securitas
5)
39 732 600 4 953 125 1 081 159 29,6 10,9
Sweco
5)
97 867 440 16 657 170 479
6)
215 21,2 26,9
TO MR A
7)
31 210 000 20 186 631 (NOK) 1 605 94 21,1 21,1
Troax 18 060 000 8 371 464 397 37 30,2 30,1
TOTALT 98 438 10 903 1 042
1)
Samtliga innehav redovisas som intresseföretag i balansräkningen.
2)
Som börskurs används senaste betalkurs.
3)
standel beräknad efter avdrag för återköpta aktier.
4)
Kapitalandel beräknad på totalt antal utgivna aktier.
5)
På grund av begränsad handel av A-aktier i Sweco och att ASSA ABLOY och Securitas A-aktier är onoterade, har de åsatts samma börskurs som bolagets B-aktier.
I de fall innehavet besr av både A- och B-aktier redovisas de i tabellen som enhet.
6)
I koncernen är anskaffningsvärdet på B-aktierna, genom utnyttjande av köpoption, 34 Mkr högre än i moderbolaget.
7)
Börskursen vid utgången av rapportperioden var 631,0 NOK, vilken har räknats om till SEK enligt bokslutsdagens kurs.
NETTOFÖRÄNDRINGAR I LATOURS BÖRSPORTFÖLJ 2021
Aktie
Antal
2021-01-01 Köp Försäljning
Antal
2021-12-31
CTEK 0 15 280 810 15 280 810
TOMRA 31 200 000 10 000 31 210 000
BÖRSPORTFÖLJENS VÄRDEFÖRDELNING ANDEL MOTTAGNA UTDELNINGAR
Alimak Group 2 %
TOMRA 20 %
HMS Networks 7 %
Nederman 2 %
Troax 9 %
Fagerhult 5 %
Securitas 5 %
Sweco 17 %
CTEK 3 %
ASSA ABLOY 30 %
Alimak Group 5 %Troax 4 %
Fagerhult 4 %
Sweco 21 %
TOMRA 9 %
Securitas 15 %
Nederman 1 %
HMS Networks 2 %
ASSA ABLOY 39 %
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 71
PORTFÖLJBOLAGEN
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 29,6 29,7
Alantra EQMC Asset Management 12,2 12,3
Lannebo Fonder 10,3 10,3
Peder Pråhl 5,4 5,4
Första AP-fonden 4,8 4,8
Övriga aktieägare 37,2 37,4
Återköpta aktier 0,5
SUMMA 100,0 100,0
NYCKELTAL ALIMAK GROUP
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 3 728 3 740
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 483 319
Rörelsemargina l
1)
(%) 13,0 8,5
Resultat per aktie (kr) 5,68 3,37
Utdelning per aktie
2)
(kr) 3,30 3,00
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 6 196 7 095
1)
EBITA
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
Styrelsens ordförande: Johan Hjertonsson
VD och koncernchef: Ole Kristian Jødahl
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Johan Hjertonsson
alimakgroup.com
Alimak Group
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING ALIMAK-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0 0
1 000
3 000
2 000
4 000
5 000
800
1 000
200
400
600
2017 2018 2019
Alimak Group OMX Stockholm PI
2020
60
100
80
120
160
140
180
220
200
240
2021
ALIMAK GROUP ÄR en världsledande leve-
rantör av vertikala transportlösningar
för professionellt bruk med närvaro
i över 100 länder. Koncernen utvecklar,
tillverkar, säljer och utför service på his
-
sar och arbetsplattformar under varu-
märkena Alimak, CoxGomyl, Manntech,
Avanti och Alimak Service. Alimak
Group grundades 1948 i Skellefteå och
har idag 2 100 anställda globalt.
Åtgärder och aktiviteter för att för
-
bättra lönsamheten bidrog till en
ökning av EBITA-marginalen till 13,0
procent (8,5). Kassaflödet var starkt
och en stabil finansiell ställning möjlig
-
gör ökade investeringar i tillväxt.
Alimak Group är en världsledande leverantör av vertikala
transportlösningar för professionellt bruk.
1 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
43 %
(43 %)
72 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
PORTFÖLJBOLAGEN
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 9,5 29,5
Fidelity Investments 4,1 2,8
Capital Group 3,9 2,6
Black Rock 3,5 2,4
Melker Schörling AB 3,1 10,9
Övriga aktieägare 75,8 51,8
Återköpta aktier 0,2
SUMMA 100,0 100,0
NYCKELTAL ASSA ABLOY
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 95 007 87 649
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 14 181 11 916
Rörelsemarginal
1)
(%) 14,9 13,6
Resultat per aktie (kr) 9,81 7,54
Utdelning per aktie
2)
(kr) 4,20 3,90
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 307 294 225 296
1)
Justerad EBIT
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
ASSA ABLOY HJÄLPER varje dag miljarder
människor att uppleva en öppnare
värld genom innovationer som ger
trygga, säkra och bekväma lösningar för
såväl fysisk som digital access. Koncer
-
nen är världsledande inom accesslös-
ningar med produkter och tjänster som
lås, dörrar, portar och entréautomatik.
Trots fortsatta utmaningar rapporte
-
rade ASSA ABLOY en stark organisk
försäljningstillväxt på 11 procent och en
rörelsemarginal på 14,9 procent (13,6).
Dessutom tecknades avtal om 15 för
-
värv, bland annat av amerikanska HHI,
som dock kräver myndighetsgodkän
-
nande innan den kan slutföras.
Styrelsens ordförande: Lars Renström
VD och koncernchef: Nico Delvaux
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Carl Douglas, Lena Olving, Johan Hjertonsson
assaabloy.com
ASSA ABLOY
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING ASSA ABLOY-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0 0
16 000
20 000
4 000
12 000
20 000
40 000
80 000
100 000
60 000
8 000
ASSA ABLOY är världsledande inom accesslösningar.
21 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
50 %
20182017
Assa Abloy
2019 2020 2021
OMX Stockholm PI
140
190
240
290
340
(50 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 73
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Hans Stråberg
VD och koncernchef: Jon Lind
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Björn Lenander
ctek.se
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 31,0 31,0
Altor Fund III GP Limited 20,3 20,3
Fjärde AP-Fonden 5,2 5,2
Odin Small cap 3,4 3,4
AMF Aktiefond småbolag 3,4 3,4
Övriga aktieägare 36,7 36,7
Återköpta aktier
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING CTEK-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
SEK SEK
200
400
1 000
600
200
0 0
800
40
80
120
160
CTEK OMX Stockholm PI
2021
20
70
120
170
220
NYCKELTAL CTEK
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 922 706
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 82 143
Rörelsemarginal
1)
(%) 8,9 20,2
Resultat per aktie (kr) 0,10 1,88
Utdelning per aktie
2)
(kr) 0 -
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr)
3)
9 962 -
1)
EBIT
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
3)
Bolaget börsintroducerades hösten 2021
CTEK
CTEK UTVECKLAR PRODUKTER för fordons-
branschen, från 12V- & 24V-laddare till
laddningslösningar för elfordon. Pro
-
dukterna säljs via globala distributörer
och återförsäljare, till fler än 50 av värl
-
dens ledande fordonstillverkare samt
genom laddningsoperatörer, fastighets
-
ägare och andra organisationer för att
ge tillgång till el-laddningsinfrastruktur.
CTEK fortsatte att flytta fram sina
positioner på en marknad i stark till
-
växt, bland annat genom nya partner-
skap med stora kunder kring elbilslad-
dare. Nettoomsättningen ökade med 31
procent och den justerade EBITA-mar
-
ginalen uppgick till 16,3 procent (17,8).
CTEK från Vikmanshyttan i Dalarna är internationellt ledande
inom batteriladdningslösningar, huvudsakligen för fordon.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
29 %
2 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(29 %)
74 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
PORTFÖLJBOLAGEN
Fagerhult
FAGERHULT DESIGNAR OCH tillverkar inno-
vativa och energieektiva belysnings-
lösningar för professionella miljöer i fyra
aärsområden – Collection, Premium,
Professional och Infrastructure. Verk
-
samheten bedrivs lokalt via flera bolag
med starka varumärken. Försäljning
sker även via agenter och distributörer,
vilket ger tillgång till över 40 marknader.
Aktiviteten ökade på Fagerhults
marknader 2021, drivet av en återhämt
-
ning i investeringsviljan och ökad efter-
frågan på energieektiva belysningslös-
ningar. Koncernens orderingång ökade
med 9,6 procent och rörelsemarginalen
stärktes till 10,0 procent (6,5)).
Fagerhult är ett av Europas ledande belysningsföretag
med dotterbolag i sammanlagt 28 länder.
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 47,8 48,0
AP-Fonder 7,3 7,3
BNP Paribas SEC Services 5,1 5,1
Lannebo fonder 5,0 5,1
Nordea fonder 4,2 4,2
Övriga aktieägare 30,1 30,3
Återköpta aktier 0,6 -
SUMMA 100,0 100,0
Styrelsens ordförande: Jan Svensson
VD och koncernchef: Bodil Sonesson
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Eric Douglas, Jan Svensson
fagerhultgroup.com
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING FAGERHULT-AKTIEN
20182017
Fagerhult
2019 2020 2021
OMX Stockholm PI
20
40
60
80
120
100
140
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
2 000
4 000
8 000
6 000
400
800
1 200
1 600
0
NYCKELTAL FAGERHULT
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 7 088 6 816
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 706 442
Rörelsemarginal
1)
(%) 10,0 6,5
Resultat per aktie (kr) 2,64 3,21
Utdelning per aktie
2)
(kr) 1,30 0,50
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 10 791 8 062
1)
EBITA
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
43 %
4 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(43 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 75
PORTFÖLJBOLAGEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
100
200
500
300
400
0
2 000
1 500
1 000
500
2 500
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 25,9 26,0
Staffan Dahlstm med bolag 13,0 13,1
SEB Fonder 8,3 8,4
AMF Försäkring och fonder 7,2 7,3
Swedbank Robur Fonder 4,2 4,2
Övriga aktieägare 41,0 41,1
Återköpta aktier 0,4 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING HMS-AKTIEN
20182017
HMS Networks
2019 2020 2021
OMX Stockholm PI
50
100
200
300
600
500
400
NYCKELTAL HMS
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 1 972 1 467
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 446 288
Rörelsemarginal
1)
(%) 22,6 19,6
Resultat per aktie (kr) 7,61 4,79
Utdelning per aktie
2)
(kr) 3,00 2,00
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 26 125 12 173
1)
EBIT
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
HMS NETWORKS FÖRSÄLJNING sker till över
90 procent utanför Sverige, till cirka 60
länder. Huvudkontoret finns i Halm
-
stad och kontor finns i 16 länder. Bola-
get marknadsför industriella kommu-
nikationslösningar under varumärkena
Anybus®, Ewon®, Ixxat® och Intesis®.
Produkterna får industriella enheter
som robotar, motorer, och sensorer att
kommunicera med sin omgivning.
Bolaget utvecklades starkt 2021,
orderingången ökade med 75 procent
och rörelsemarginalen steg till 22,6
procent. Dessutom förvärvades 60 pro
-
cent i spanska Owasys samt en minori-
tetsandel i svenska Connectitude.
HMS Networks
HMS Networks är en världsledande leverantör av mjuk- och hårdvara för
industriell ICT (Information & Communication Technology).
Styrelsens ordförande: Charlotte Brogren
VD och koncernchef: Staffan Dahlström
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Anders Mörck
hms.se
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
33 %
5 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(33 %)
76 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
PORTFÖLJBOLAGEN
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 30,0 30,0
Ernström Kapitalpartner 10,0 10,0
IF Skadeförsäkring 9,9 9,9
Swedbank Robur fonder 7,2 7,2
Fjärde AP-Fonden 7,2 7,2
Övriga aktieägare 35,6 35,6
Återköpta aktier 0,2 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING NEDERMAN-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
00
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
100
200
300
400
500
Nederman OMX Stockholm PI
20182017 2019 2020 2021
40
80
120
160
200
240
NYCKELTAL NEDERMAN
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 4 042 3 675
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 431 296
Rörelsemargina l
1)
(%) 10,7 8,0
Resultat per aktie (kr) 8,7 3,2
Utdelning per aktie
2)
(kr) 3,50 0,00
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 7 662 4 745
1)
Justerad EBIT
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
Styrelsens ordförande: Johan Hjertonsson
VD och koncernchef: Sven Kristensson
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Johan Hjertonsson, Johan Menckel
nederman.se
NEDERMANS LÖSNINGAR skyddar männ-
iskor, miljö och produktion från skad-
liga eekter av industriella processer.
Erbjudandet omfattar enskilda produk
-
ter, kompletta framtidssäkra IIoT-lös-
ningar, projektering, installation, drift-
sättning och service. Försäljning sker
till över 50 marknader via egen säljorg-
anisation, agenter eller återförsäljare.
Ett ledande digitalt erbjudande och en
återhämtning i kundernas investeringar
gav ett starkt år för Nederman. Omsätt
-
ningen uppvisade en organisk tillväxt om
14,9 procent, orderingången ökade med
38,9 procent och den justerade rörelse
-
marginalen stärktes till 10,7 procent (8,0).
Nederman
Nederman är ett världsledande miljöteknikbolag som
utvecklar produkter och system för avancerad luftrening.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
33 %
2 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(33 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 77
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Jan Svensson
VD och koncernchef: Magnus Ahlqvist
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Jan Svensson, Johan Menckel
securitas.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 10,9 29,6
Macquarie Investment Management Limited 4,8 3,4
M&G Investment Management 4,5 3,2
Melker Schörling AB 4,5 10,9
Lannebo fonder 3,6 2,5
Övriga aktieägare 71,7 50,4
Återköpta aktier 0,0 0,0
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING SECURITAS-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
125 000
25 000
50 000
100 000
75 000
2 500
5 000
10 000
7 500
0
12 500
20182017 2019 2020 2021
100
150
200
250
300
NYCKELTAL SECURITAS
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 107 700 107 954
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 5 978 4 892
Rörelsemarginal
1)
(%) 5,6 4,5
Resultat per aktie (kr) 10,41 8,02
Utdelning per aktie
2)
(kr) 4,40 4,00
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 64 736 48 462
1)
Justerad EBITA
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
Securitas
SECURITAS ÄR EN global aktör. Bolaget
har en platt och decentraliserad organi
-
sation med 345000 med arbetare i 46
länder. Securitas erbjuder tjänster
inom bevakning, elektronisk säkerhet,
brandskydd och trygghet samt riskhan
-
tering som gör det möjligt för bolagets
över 150000 kunder att se en annor
-
lunda värld.
Securitas organiska tillväxt uppgick
till 4 procent och rörelsemarginalen
ökade till 5,6 procent (4,5). I slutet av
året ingicks avtal om förvärv av Stanley
Security, som blir Securitas största för
-
värv någonsin och ge en unik position
inom elektronisk säkerhet.
Securitas är en världsledande partner inom intelligenta
kerhetslösningar.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
38 %
4 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(38 %)
78 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Johan Nordström
VD och koncernchef: Åsa Bergman
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Johan Hjertonsson
swecogroup.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Fam Nordström, bolag och familj 13,9 34,1
Investment AB Latour 26,9 21,2
Stiftelsen för teknisk vetenskaplig forskning
till minne av J. Gust. Rochert 1,7 9,4
SEB Funds 6,6 3,8
NN Group N.V 5,0 2,9
Övriga aktieägare 44,3 28,6
Återköpta aktier 1,6 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING SWECO-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
Mkr Mkr
0
10 000
5 000
15 000
25 000
20 000
0
1 000
2 500
1 500
2 000
500
Sweco OMX Stockholm PI
20182017 2019 2020 2021
40
60
80
100
120
140
160
180
NYCKELTAL SWECO
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (Mkr) 21 792 20 858
Rörelseresultat
1)
(Mkr) 2 070 2 056
Rörelsemarginal
1)
(%) 9,5 9,7
Resultat per aktie (kr) 4,18 3,64
Utdelning per aktie
2)
(kr) 2,45 2,20
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 61 825 54 850
1)
Justerad EBITA
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
SWECO ÄR DET ledande konsultföretaget
inom teknik och arkitektur i Europa.
Tillsammans med sina kunder utveck
-
lar Swecos 18 000 arkitekter, ingenjörer
och andra specialister lösningar för att
hantera urbaniseringen, ta vara på digi
-
taliseringens möjligheter och göra
framtidens samhällen mer hållbara.
Trots fortsatta utmaningar kopplat
till covid-19-pandemin stärktes efter
-
frågan på Swecos tjänster under året.
Det gav en organisk försäljningsökning
om 2 procent och en justerad EBITA-
marginal på 9,5 procent (9,7). Samman
-
lagt åtta bolag förvärvades.
Sweco
Sweco planerar och utformar framtidens hållbara
samhällen och sder.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
57 %
12 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(57 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 79
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Jan Svensson
VD och koncernchef: Tove Andersen
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Jan Svensson
tomra.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 21,1 21,1
Folketrygdfondet 8,5 8,5
The Bank of New York Mellon 5,4 5,4
Clearstream Banking 4,0 4,0
State Street Bank 3,1 3,1
Övriga aktieägare 57,7 57,8
Återköpta aktier 0,2 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING TOMRA-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
MNOK MNOK
2 000
4 000
12 000
6 000
2 000
0 0
8 000
400
800
1 200
1 600
10 000
20182017 2019 2020 2021
50
150
250
450
350
550
650
NYCKELTAL TOMRA
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (MNOK) 10 909 9 941
Rörelseresultat
1)
(MNOK) 1 769 1 522
Rörelsemarginal
1)
(%) 16,2 15,3
Resultat per aktie (NOK) 7,39 5,25
Utdelning per aktie
2)
(NOK) 3,30 3,00
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 95 672 59 738
1)
EBITA
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning. Utöver den ordi-
narie utdelningen föreslås en extra utdelning om 2,70 NOK.
TOMRA
TOMRA GRUNDADES 1972 i Norge och har
idag sammanlagt över 100
000 instal-
lationer i över 80 länder världen över
och cirka 4
600 medarbetare. Bolagets
produkter och service erbjuds genom
tre aärsområden: TOMRA Collection,
TOMRA Recycling Mining och TOMRA
Food.
TOMRA utvecklades starkt 2021, med
en valutajusterad ökning av nettoom
-
sättningen om 16 procent och en för-
stärkning av EBITA till 1 769 MNOK
(1 522). Megatrender som urbanisering,
befolkningsökning och en växande med
-
elklass driver efterfrågan på bolagets
lösningar för ökad resursproduktivitet.
TOMRA är världsledande inom teknik för sortering
och återvinning för optimal resursproduktivitet.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
40 %
15 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(40 %)
80 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
PORTFÖLJBOLAGEN
Styrelsens ordförande: Anders Mörck
VD och koncernchef: Thomas Widstrand
Styrelseledamöter med anknytning till Latour: Anders Mörck
troax.com
STÖRSTA ÄGARE 31 DECEMBER 2021
Andel %
av aktier
Andel %
av röster
Investment AB Latour 30,1 30,2
Thomas Widstrand 5,7 5,8
State Street Bank and Trust 5,1 5,1
Svolder AB 4,2 4,2
BNY Mellon SA/NY 4,1 4,1
Övriga aktieägare 50,6 50,7
Återköpta aktier 0,2 -
SUMMA 100,0 100,0
OMSÄTTNING OCH RESULTAT KURSUTVECKLING TROAX-AKTIEN
2017 2018 2019 2020 2021
Nettoomsättning Rörelseresultat
MEURMEUR
0
100
150
300
200
250
50
0
20
60
30
10
40
50
20182017 2019 2020
Troax OMX Stockholm PI
0
300
400
500
2021
100
200
NYCKELTAL TROAX
Helår
2021
Helår
2020
Nettoomsättning (MEUR) 253 164
Rörelseresultat
1)
(MEUR) 52,4 30,8
Rörelsemarginal
1)
(%) 20,8 18,8
Resultat per aktie (EUR) 0,66 0,39
Utdelning per aktie
2)
(EUR) 0,30 0,20
Marknadsvärde per 31 dec (Mkr) 27 810 11 532
1)
EBIT
2)
Utdelning 2021 är föreslagen utdelning
TROAX MISSION är att utveckla hållbara,
högkvalitativa och innovativa säker
-
hetslösningar som skyddar människor,
egendom och processer. Sedan starten
1955 har Troax utvecklats till en fram
-
gångsrik börsnoterad internationell
koncern med cirka 1 100 medarbetare
och lokal representation i 45 länder.
Huvudkontoret är beläget i Hillerstorp
i Sverige.
Troax utvecklades starkt under 2021.
Både orderingång och omsättning
ökade med över 50 procent och EBIT
stärktes till 20,8 procent (18,8).
Troax
Troax är en världsledande leverantör av områdesskydd
för inomhusanvändning.
ANDEL KVINNLIGA STYRELSELEDAMÖTER
33 %
6 %
ANDEL AV LATOURS
SUBSTANSVÄRDE
(33 %)
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 81
PORTFÖLJBOLAGEN
Latour har en mindre portfölj av övriga innehav i vilka ett helägt ägarförhållande
av olika skäl inte valts.
DELÄGDA INNEHAV
I huvudsak finns de delägda onoterade innehaven i
investeringsområdet Latour Future Solutions. Utöver
detta är Latour minoritetsägare i Oxeon AB som i sin
tur, baserat på sin kärnteknologi, bildat ett antal
intressanta applikationsbolag med unika kundför-
delar. De övriga innehaven utgör tillsammans endast
en liten del av Latours substansvärde.
OXEON
Oxeon är ett forskningsbaserat materialföretag som
utvecklar, producerar och säljer extremt tunna kolfiber
-
material. Företaget som grundades 2003 är en ledande
aktör inom området och materialet marknadsförs under
varumärket TeXtreme®. I applikationer där TeXtreme®
används erhåller kunderna högre mekanisk prestanda
och markant minskad vikt. Idag används bolagets tunna
material inom både flyg-, industri- och sportapplikatio
-
ner. Exempelvis tillverkades rotorbladen till den NASA-
helikopter (Ingenuity) som 2021 genomförde den första
historiska flygningen på planeten Mars av TeXtreme®.
Vid sidan om materialutvecklingen bedriver Oxeon
även applikationsutveckling. Det har hittills resulterat
i två applikationsbolag, Composite Sound AB och PPR AB.
Inom Oxeon ser man fortsatt möjligheter att hitta nya
applikationsområden där man med utgångspunkt från
Textreme® kan skapa fler nya framtidsapplikationer för
hållbara kundlösningar.
COMPOSITE SOUND
I syfte att förbättra marknadsbearbetningen har
Oxeon bildat ett antal applikationsbolag. Ett av dem är
Composite Sound där Latour är ägare både indirekt
via Oxeon samt genom ett mindre direktägande.
Composite Sound har på kort tid etablerat sig som en
ledande tillverkare av högtalarkoner. Produkterna,
som bygger på på Oxeons grundteknologi, ger högsta
ljudprestanda över ett stort frekvensband. Bolaget har
på kort tid rönt ett stort intresse från etablerade hög
-
talartillverkare, och står inför kraftig utökning av pro-
duktionskapaciteten.
PPR
Ett annat applikationsbolag är PPR, som marknadsför
en produkt för relining av ärrvärmerör under varu
-
märket CarboSeal. Även denna produkt bygger på
Oxeons grundteknologi och står nu inför en kraftfull
lansering. CarboSeal har den fördelen att man inte
behöver gräva upp i komplicerade stadsmiljöer för att
genomföra reliningen. Världens ärrvärmenät
bedöms ha ett gigantiskt renoveringsbehov.
Övriga innehav
82 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
ÖVRIGA INNEHAV
Composite Sound är en ledande
tillverkare av högtalarkoner med
produkter som ger högsta ljudprestanda.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 83
ÖVRIGA INNEHAV
För att må bra och
kunna prestera krävs
ett bra inneklimat.
Swegon erbjuder
ledande lösningar
för ventilation, värme,
kyla och klimatopti-
mering.
84 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
ÅRSREDOVISNING
Årsredovisning
2021
Styrelsen och verksllande direkren för Investment aktiebolaget
Latour (publ) får härmed avge följande årsredovisning och koncern-
redovisning för 2021.
Förvaltningsberättelse
86
Koncernens resultaträkning
89
Koncernens balansräkning
90
Koncernens kassaflödesanalys
92
Förändring i koncernens eget kapital
93
Förändring av räntebärande nettoskuld
93
Moderbolagets resultaträkning
94
Moderbolagets balansräkning
95
Moderbolagets kassaflödesanalys
96
Förändring i moderbolagets eget kapital
96
Noter till de finansiella rapporterna
97
Förslag till vinstdisposition
125
Revisionsberättelse
126
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 85
ÅRSREDOVISNING
Förvaltningsberättelse
Koncernen
INVESTMENT AB LATOUR är ett blandat investmentbolag. Latours
investeringar består i huvudsak av en helägd industrirörelse
indelad i sex aärsområden och av en börsportfölj som består
av tio innehav där Latour är huvudägare eller en av huvud-
ägarna. Börsportföljen hade den 31 december 2021 ett mark
-
nadsvärde på 98 Mdr kr. Utöver ovanstående två verksam-
hetsgrenar har Latour ett investeringsområde som är inriktat
på hållbarhetsfokuserade tillväxtbolag, Latour Future Solu
-
tions, samt en mindre portfölj av delägda innehav.
Koncerngemensam verksamhet bedrivs i Latours dotter-
bolag Nordiska Industri AB och Latour-Gruppen AB. I dotter-
bolaget Karpalunds Ångbryggeri AB bedrivs handel med
aktier och andra värdepapper och i dotterbolaget Latour
Förvaltning AB bedrivs förvaltning av värdepapper.
FÖRÄNDRINGAR I INDUSTRIRÖRELSEN
Latours ambition är att industrirörelsen ska växa med minst
10 pro cent årligen sett över en konjunkturcykel, genom en
kombination av organisk tillväxt och förvärv. Ambitionen är
att äga stabila och hållbara industriföretag med egna produk
-
ter och med goda förutsättningar att internationaliseras.
I aärsområdena genomfördes tio förvärv under 2021 som
sammanlagt tillför drygt 2 300 Mkr i omsättning, varav cirka
1 680 Mkr ingår i nettoomsättningen 2021.
Bemsiq, tidigare en aärsenhet inom Latour Industries,
redovisas som ett eget aärsområde från och med ärde kvar
-
talet 2021. Bemsiq genomförde tre förvärv under året. I janu-
ari slutfördes förvärvet av 70 procent av aktierna i svenska
Elsys. Option finns att inom de närmsta åren förvärva kvarva
-
rande utestående aktier. Bolaget är en internationellt ledande
tillverkare och säljare av LoRaWAN®-sensorer till applikationer
för smarta fastigheter och städer. Elsys omsätter cirka 50 MSEK
och har 7 anställda. Den 27 maj förvärvade Produal, inom
Bemsiq, 100 procent av aktierna i finska HK Instruments Oy,
med en nettoomsättning på cirka 8 MEUR och 50 anställda.
HK Instruments har huvudkontor och tillverkning i Muu
-
rame, Finland, och erbjuder avancerade mätare för fastighets-
automation. Bolaget är specialiserat på teknologiskt avance-
rade mätinstrument för applikationer inom värme,
ventilation och luftkonditionering, och omfattar bland annat
olika tryckgivare, växlare, vätskemätare och gasdetektorsen
-
sorer. Den 29 september förvärvade Bemsiq 100 procent av
aktierna i kanadensiska Greystone Energy System Inc. Bola
-
get har över 30 års erfarenhet av design, tillverkning och för-
säljning av HVAC sensorer och växlare för industrin för fast-
ighetsautomation. Med huvudkontor och tillverkning i
Moncton, Kanada, har bolaget över 120 anställda globalt med
säljkontor i Kanada, USA, Dubai, Indien, Singapore och
Malaysia. Greystone omsätter cirka 27 MCAD med en lön
-
samhetsnivå väl över Latours finansiella mål.
Aärsområdet Hultafors Group genomförde två förvärv
under året. Den 1 mars fullföljdes förvärvet av 100 procent av
aktierna i Fristads AB, Kansas A/S, Kansas GmbH och Leijona
Group Oy. Bolagen är ledande varumärken inom professio
-
nella arbetskläder och har starka positioner på sina respek-
tive nyckelmarknader. Bolagens nettoförsäljningen uppgår
till cirka 130 MEUR och de har tillsammans mer än 600 med
-
arbetare. Den 29 oktober förvärvades 100 procent av aktierna
i danska Scangrip A/S. Bolaget är en ledande tillverkare av
innovativa LED arbetslampor (t.ex. strålkastare, handlampor,
pannlampor och ficklampor) för professionella användare.
Företaget är baserat i Svendborg, Danmark med huvudsaklig
försäljning i Europa och Nordamerika. Nettoförsäljningen
uppgår till drygt 220 miljoner DKK med en lönsamhet väl i
nivå med Hultafors Groups övriga verksamhet. Bolaget har
cirka 50 anställda.
Aärsområdet Latour Industries genomförde fyra förvärv
under året. I januari slutfördes förvärvet av 100 procent av
aktierna i italienska Vega S.R.L. Bolaget är en ledande designer
och tillverkare av användargränssnitt och elektroniska system
för hissar och plattformshissar. Omsättningen uppgår till cirka
25 MEUR med 200 anställda. Den 8 januari förvärvade Densiq,
inom Latour Industries, 100 procent av aktierna i danska VM
Kompensator A/S med en nettoomsättning på cirka 20 MDKK.
Bolaget är en ledande dansk designer och tillverkare av kom
-
pensatorer för industriella applikationer. Den 9 juli tecknade
Aritco, inom Latour Industries, avtal om att förvärva 100 pro
-
cent av aktierna i svenska Motala Hissar, vilket fullföljdes i
augusti. Motala Hissar är en väletablerad och ledande tillver
-
kare av plattformshissar. Bolaget har sitt säte med egen utveck-
ling och produktion i Motala, och försäljning sker företrädesvis
genom distributörer över stora delar av Europa. Nettoförsälj
-
ningen uppgår till cirka 200 MSEK varav huvuddelen går på
export. Bolaget har cirka 50 anställda. Den 30 september för
-
värvade Densiq, inom Latour Industries, DEPAC Anstalt base-
rat i Liechtenstein, en ledande designer och tillverkare av meka-
niska axeltätningar för industriella applikationer. Bolaget har
sitt huvudkontor i Liechtenstein med dotterbolag i Österrike.
Omsättningen uppgår till cirka 8 MEUR med stark rörelsemar
-
ginal och god tillväxt.
Aärsområdet Swegon genomförde ett förvärv under året.
Den 5 juli tecknades avtal om att förvärva majoriteten av
aktierna i det finska mjukvaruföretaget 720° (Seven Twenty
degrees), vilket fullföljdes i augusti. Bolaget erbjuder en pro
-
gramvara som analyserar, mäter och visualiserar inomhus-
miljön i fastigheter och omsätter cirka 0,5 MEUR med 8
anställda. 720° har sina tjänster installerade i över 200 fastig
-
heter, framför allt i Finland.
Ytterligare upplysning beträande köp av företag finns i not 45.
FÖRÄNDRINGAR I BÖRSPORTFÖLJEN
Latour förvärvade 31,0 procent av aktierna i CTEK AB i sam
-
band med att bolaget noterades på handelsplatsen Nasdaq
Stockholm. CTEK är en ledande global leverantör av premi
-
umbatteriladdare.
FÖRÄNDRINGAR I LATOUR FUTURE SOLUTIONS
SAMT I ÖVRIGA INNEHAV
Latour Future Solutions har genomfört två investeringar
under året, båda genom riktade nyemissioner där Latour
86 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Future Solutions gått in som minoritetsägare i dels Aqua
Robur Technologies AB, dels Swedish Hydro Solutions AB.
Aqua Robur erbjuder en komplett lösning till vattenbolag i
syfte att digitalisera sina vattennät genom att samla data från
alla typer av vattenledningar. Swedish Hydro Solutions erbju
-
der hållbara lösningar för vattenrening via mobila och statio-
nära reningssystem för läns- och dagvatten, processvatten
och sanering av förorenade områden.
I december tecknade Latour-Gruppen AB avtal om att
avyttra sina aktier i Neuer Fenster + Türen GmbH (”Neuf
-
fer”) vilket slutfördes i januari 2022.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Den 1 februari förvärvade Hultafors Group 100 procent av
aktierna i Telesteps AB med en nettoomsättning på 87 Mkr
under 2021. Den 7 februari tecknade Bemsiq avtal om att för
-
värva 100 procent av aktierna i Consens GmbH med en netto-
omsättning på 2,9 MEUR under 2021. Den 9 februari förvär
-
vade Latour Industries 100 procent av aktierna i Esse-Ti S.r.l.
med en nettoomsättning på cirka 10 MEUR.
RESULTAT OCH FINANSIELL STÄLLNING
Koncernens resultat efter finansiella poster uppgick till 4 985
(5753) Mkr. Efter skatt uppgick resultatet till 4 381 (5324) Mkr,
vilket motsvarar 6,85 (8,32) kronor per aktie. Resultatet har
påverkats negativt av en redovisningsmässig omvärdering av
innehavet i Alimak med -282 Mkr. Föregående år påverkades
resultatet positivt av realisationsresultat och andra jämförelse
-
störande poster med 1 856 Mkr. Koncernens kassabehållning
och likvida placeringar uppgick till 1 516 (4 033) Mkr. Ränte-
bärande skulder exklusive pensionsskuld och leasingskuld
utgjorde 9 866 (8778) Mkr. Koncernens netto låneskuld uppgick
till 9 513 (5 273) Mkr. Nettolåneskuld, exklusive leasingskuld,
uppgick till 8 443 (4 613) Mkr. Soliditeten var 88 (86) procent
räknat på redovisat eget kapital i förhållande till balansomslut
-
ningen, inklusive dolda övervärden i intresseföretagen. För
ytterligare information, se tioårsöversikten sidan 139.
INVESTERINGAR
Under perioden har i materiella anläggningstillgångar inves
-
terats 835 (604) Mkr. Härav avser 417 (310) Mkr maskiner
och inventarier, 0 (13) Mkr fordon och 418 (281) Mkr byggna
-
der. Av årets investeringar avser 467 (127) Mkr anläggnings-
tillgångar i nyförvärvade bolag.
Moderbolaget
MODERBOLAGETS RESULTAT
Moderbolagets resultat efter finansiella poster uppgick till
1823 (3 328) Mkr. Moderbolagets soliditet uppgick till 57 (66)
procent.
LATOURAKTIEN
Antalet utestående aktier uppgick, efter avdrag för återköpta
aktier, den 31 december 2021 till 639322800. Under 2021 för
-
föll options programmet från 2017 och netto såldes 93300 åter-
köpta aktier genom lösen av köpoptioner. Resterande optioner
från optionsprogrammet 2017 löstes in till marknadsmässigt
värde. Under november genomförde Latour återköp av egna
aktier var efter Latour totalt innehar 517200 B-aktier. Antalet
utställda köpoptioner till ledande befattningshavare uppgick
den 31 dec ember 2021 till 2 269 200 stycken, vilket motsvarar
rätten att förvärva lika många aktier. Härav ställdes 674300
köpoptioner ut under året enligt mandat från års stämman 2021.
Under december omvandlades 5 200 A-aktier till B-aktier. Här
-
efter är fördelningen av utgivna aktier 47629848 A-aktier och
592210152 B-aktier. Övriga upplysningar gällande aktien finns
på sidorna 34 och 35 samt i not 35.
PERSONAL
Medelantalet anställda i koncernen var 7684 (6262), varav
i utlandet 5651 (4534). Uppgift om löner och ersättningar
samt fördelning av antalet anställda lämnas i not 10.
VALUTAEXPONERING
Dotterbolagens försäljning och inköp i utländska valutor
balanseras genom koncernens gemensamma finans funktion.
På balansdagen fanns terminssäkrade för säljningar uppgå
-
ende till 453 Mkr. Terminssäkrade valutaköp uppgick till 446
Mkr, härutöver sker valutasäkring genom valutaklausuler vid
större importaärer. Med undantag av nettoförsäljning i
NOK, GBP och EUR samt nettoköp av USD råder relativt god
balans mellan köp och försäljning av utländska valutor.
Se vidare not 34.
RISKER I INDUSTRIRÖRELSEN
I egenskap av ägare till en diversifierad industrirörelse och till
en börsportfölj som är fördelad på tio innehav, uppnår Latour
med automatik en god riskspridning för verksamheten. Kon
-
cernens kunder finns inom ett flertal branscher, med en viss
övervikt för byggnads industrin. Inom byggnadsindustrin är
försäljningen väl fördelad mellan nybyggnation och den så
kallade ROT-sektorn. Vidare är det en bra geografisk sprid
-
ning och en relativt jämn fördelning mellan kommersiella
lokaler, oentliga lokaler och bostäder. Styrelsen bedömer
och utvärderar årligen Latours riskexponering, inklusive håll
-
barhetsrelaterade risker och möjligheter, genom en struktu-
rerad riskanalys. Läs mer om riskhantering på sidan 133.
FINANSIELLA RISKER
En beskrivning av finansiella instrument och riskhantering
finns i not 34.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Några transaktioner med närstående som väsentligen
verkat koncernens resultat och ställning finns inte utöver
lämnad utdelning.
STYRELSENS ARBETE
Styrelsen i Latour består av nio ordinarie ledamöter inklusive
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 87
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
verkställande direktören. Inga suppleanter finns. Samtliga leda-
möter är valda för ett år. Med undantag av verkställande direktö-
ren innehar ingen ledamot något operativt uppdrag i koncernen.
Sekreterare i styrelsen är koncernens CFO. Vid årsstämman 2021
valdes Olle Nordström till styrelsens ord-förande.
Styrelsens ledamöter representerar sammanlagt 79 procent
av bolagets röstandel och 75 procent av dess kapitalandel. De
anställda utövar sin representation i dotterbolaget Latour-
Gruppen AB, som är moderbolag till de helägda bolagen inom
industrirörelsen. De är därför inte representerade i invest
-
mentbolagets styrelse.
Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning som reglerar
styrelsens sammanträden, ärenden som ska tas upp vid dessa
sammanträden, arbetsfördelning mellan styrelsen och verk
-
ställande direktören samt vissa övriga frågor. I instruktion till
verkställande direktören regleras dennes arbetsuppgifter och
rapporteringsskyldighet gentemot styrelsen.
Styrelsen har hittills under verksamhetsperioden haft fyra
ordinarie möten utöver det konstituerande mötet och fyra
extra styrelsemöten. En av styrelsens ledamöter har varit för
-
hindrad att närvara vid två tillfällen och en av styrelsens leda-
möter har varit förhindrad att närvara vid ett tillfälle, i övrigt
har styrelsen varit fulltalig.
Vid två möten har bolagets revisor deltagit och lämnat
redo görelse för iakttagelser vid den granskning som gjorts.
Bland de frågor som behandlats i styrelsen finns strategiska
förändringar i börsportföljen, förvärv och försäljning av
dotter bolag, bolagets strategiarbete och riskexponering, bud
-
getar och prognos för dotterbolagen, samt ekonomisk uppfölj-
ning och utfall av hållbarhetsarbetet i verksam heten.
Genom ordförandens försorg har styrelsen utvärderat sitt
ar bete och samtliga ledamöter har härvid lämnat sina syn-
punkter.
Bolagsstyrningsrapport återfinns på sid. 131–134 och 136.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL
LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Vid 2021 års årsstämma antogs följande riktlinjer: Ersättning
till verkställande direktör och övriga ledande befattnings-
havare utgörs av grundlön, rörlig ersättning och pension. Med
andra ledande befattningshavare avses andra ledande befatt
-
ningshavare som ingår i moderbolagets ledningsgrupp samt
aärsområdeschefer. Den rörliga ersättningen baseras på upp
-
nådda mål och kan uppgå till 0–100 procent av grund lönen.
För att främja långsiktighet ska styrelsen, utöver den årliga
rörliga ersättningen, också kunna besluta om ersättningar som
är kopplade till aärsområdenas långsiktiga värdeutveckling
över en period som omfattar tre år maximerat till en tredjedel
av grundlönen per år under treårsperioden.
Rörlig ersättning ska inte vara pensionsgrundande för
verkställande direktör eller andra ledande befattningshavare
som ingår i moderbolagets ledningsgrupp. För aärsområdes
-
chefer kan rörlig ersättning endast vara pensionsgrundande
i den mån som följer av tvingande kollektivavtalsbestämmel-
ser. Pensionspremierna för avgiftsbestämd pension ska uppgå
till högst 35 procent av grundlönen.
Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade riktlin
-
jerna, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
Styrelsen har vidare rätt att bevilja att ersättning till
bolags ledningen ska kunna kompletteras med aktierelaterade
incitamentsprogram, exempelvis köpoptionsprogram, under
för utsättning att dessa gynnar det långsiktiga engagemanget
för verk samheten och förutsatt att de ges ut på marknads-
mässiga villkor.
HÅLLBARHETSREDOVISNING
Hållbarhetsfrågor har alltid haft en central plats inom Latour
och om detta redovisas i Latours hållbarhetsrapport på
sidorna 18–31. Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten återfinns på sidan 130.
MILJÖVERKAN
Latourkoncernens helägda företag bedriver tillståndspliktig
och anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken.
Verksam heten i Sverige är tillståndspliktig i ett av koncernens
dotterbolag och anmälningspliktig i åtta av dotterbolagen. De
tillstånds- och anmälningspliktiga bolagen finns inom verk
-
samheter för produktion inom verkstadsindustri. Miljö-
påverkan sker genom utsläpp till luft och till kommunala
reningsanläggningar.
Samtliga berörda bolag innehar erfor derliga tillstånd och
har efterlevt gällande krav för sin verksamhet.
COVID-19
Covid-19-pandemin har påverkat Latours verksamheter
under året men i ringa omfattning och olika beroende på geo
-
grafi och marknadssegment. Bolagen i Europa och Nordame-
rika har påverkats i mindre omfattning medan bolagen i Asien
har påverkats i större omfattning. Aärsområdena har tagit
del av statliga stödprogram som erbjudits i samband med
covid-19, men i väldigt liten omfattning. Totalt har Latour
tagit emot 2 (64) Mkr, varav 0 (11) Mkr i Sverige.
FÖRSLAG TILL UTDELNING OCH VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår årsstämman att besluta om en höjd ordina
-
rie utdelning till 3,30 (3,00) kr per aktie, vilket i absoluta tal
motsvarar en utdelning om 2 110 Mkr.
Styrelsens förslag till vinstdisposition redovisas i sin helhet
på sida 125.
UTSIKTER FÖR ÅR 2022
Under 2021 fortsatte innehaven utvecklas positivt med kraf
-
tig tillväxt i orderingång. Varuförsörjningsbrist och stör-
ningar i globala logistikkedjor medförde att faktureringen
inte växte i samma takt och marginalerna påverkades negativt
på kort sikt när kostnader för råmaterial och frakt ökade.
Orderboken är på rekordnivå när vi går in i 2022 och förut
-
sättningarna ser bra ut för att verksamheterna ska fortsätta
växa lönsamt och att vi ska flytta fram våra positioner ytterli
-
gare, men någon prognos för 2022 lämnas inte.
Moderbolaget forts
88 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Koncernens resultaträkning
Mkr Not 2021 2020
Nettoomsättning 4–6 18 567 15 028
Kostnad för sålda varor -11 479 -9 151
Bruttoresultat 7 088 5 877
Försäljningskostnader -2 807 -2 254
Administrationskostnader -1 327 -1 189
Forsknings- och utvecklingskostnader -476 -4 06
Övriga rörelseintäkter 13 190 13 4
Övriga rörelsekostnader 13 -112 -10 5
Rörelseresultat 7–12 2 556 2 057
Resultat från andelar i intresseföretag 14 2 379 3 977
Resultat från aktieförvaltningen 15 12 -8
Förvaltningskostnader hänförliga till börsportföljen -28 -2 8
Resultat före finansiella poster 4 919 5 998
Finansiella intäkter 16 186 31
Finansiella kostnader 17 -120 -27 6
Resultat efter finansiella poster 4 985 5 753
Skatter 18 -6 04 -429
Årets resultat 4 381 5 324
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 4 377 5 320
Innehav utan bestämmande inflytande 4 4
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 35
Före utspädning 6,85 kr 8,32 kr
Efter utspädning 6,82 kr 8,29 kr
Rapport över totalresultat
Mkr 2021 2020
Årets resultat 4 381 5 324
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser 8 3
8 3
Poster som senare kan återras i resultaträkningen (netto efter skatt)
Omräkningsdifferenser 418 -571
Årets förändring av verkligt värdereserv 0 0
Årets förändring av säkringsreserver -58 125
Andel av intresseföretags övriga totalresultat -23 9 -994
121 -1 440
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 39 129 -1 437
Årets totalresultat 4 510 3 887
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 4 506 3 883
Innehav utan bestämmande inflytande 4 4
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 89
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
Koncernens balansräkning
Mkr Not 2021 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 19 12595 103 04
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader 20 1 925 1 207
Mark och markanläggningar 21 111 76
Maskiner 22 545 383
Inventarier 23 392 305
Pågående nyanläggningar och förskott 24 47 102
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag 26 22 184 19 997
Andra långfristiga värdepappersinnehav 27 54 43
Uppskjuten skattefordran 39 454 372
Andra långfristiga fordringar 28 31 27
38 338 32 816
Omsättningstillgångar
Varulager m m 29
Råvaror och förnödenheter 1 269 721
Varor under tillverkning 453 16 6
Färdiga varor och handelsvaror 2 012 1 225
Pågående arbete 19 9
Förskott till leverantörer 43 6
Börsaktier, handel 30 0 0
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 31 3 511 2 397
Aktuell skattefordran 141 10 3
Derivatinstrument 32 130 201
Övriga kortfristiga fordringar 24 6 221
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 259 189
Likvida medel 33 1 516 4 033
9 599 9 271
Summa tillgångar 47 937 42 087
90 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Koncernens balansräkning
Mkr Not 2021 2020
EGET KAPITAL
Kapital och reserver som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 35
Aktiekapital 133 13 3
Återköpta egna aktier -16 4 -8 3
Reserver 357 -1
Balanserade vinstmedel 31 227 29 018
31 553 29 067
Innehav utan bestämmande inflytande 133 81
Summa eget kapital 31 686 29 148
SKULDER
Långfristiga skulder
Pensionsförpliktelser 37 227 91
Uppskjuten skatteskuld 39 53 5 418
Övriga avsättningar 40 190 169
Leasingskulder 12 846 516
Räntebärande skulder 38 9 429 6 903
11 227 8 097
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 41 114 85
Skulder till kreditinstitut 34 24 0 1 781
Förskott från kunder 810 334
Leverantörsskulder 1 568 977
Aktuell skatteskuld 222 125
Övriga avsättningar 40 14 2
Derivatinstrument 32 1 1
Leasingskulder 12 224 144
Övriga skulder 455 345
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 42 1 376 1 048
5 024 4 842
Summa skulder 16 251 12 939
Summa eget kapital och skulder 47 937 42 087
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 91
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Koncernens kassafdesanalys
Mkr Not 2021 2020
Rörelseresultat 2 556 2 057
Avskrivningar 573 424
Realisationsresultat 4 1
Övriga justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 0 6
Betalad skatt -442 -368
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 2 691 2 120
Förändring av rörelsekapitalet
Varulager -1 121 87
Kundfordringar -7 14 204
Kortfristiga fordringar -15 42
Kortfristiga rörelseskulder 941 -118
-909 215
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 782 2 335
Investeringar
Förvärv av dotterföretag 45 -2 289 -692
Försäljning av dotterföretag 0 0
Förvärv av anläggningstillgångar -306 -540
Försäljning av anläggningstillgångar 24 10
Kassaflöde från investeringar -2 571 -1 222
Aktieförvaltningen
Erhållen utdelning 1 029 927
Förvaltningskostnader m m -19 -19
Förvärv av börsaktier m m -10 3 -7 0
Förvärv av aktier i intresseföretag -1 098 -133
Försäljning av börsaktier 105 35
Försäljning av aktier i intressebolag 0 2 484
Kassaflöde från aktieförvaltningen -86 3 224
Kassaflöde efter investeringar och aktieförvaltningen -875 4 337
Finansiella betalningar
Erhållen ränta 168 32
Betald ränta -13 6 -2 74
Nettoförändring låneskuld 36 276 -1 65
Lämnad utdelning -1 918 -7 99
Nyttjande av köpoptioner -42 -4 0
Utställda köpoptioner 22 11
Återköp av egna aktier -81 0
Kassaflöde från finansiella betalningar -1 711 -1 235
Förändring av likvida medel -2 586 3 102
Likvida medel vid årets början 4 033 1 029
Kursdifferens i likvida medel 69 -98
Likvida medel vid årets slut 33 1 516 4 033
92 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Förändring i koncernens eget kapital
Förändring av koncernens räntebärande nettoskuld
Mkr 2020-12-31
Förändring av lik
-
vida medel
Förändring
av lån
Andra
förändringar 2021-12-31
Fordringar 22 1 23
Swap 200 -89 111
Likvida medel 4 033 -2 643 126 1 516
Pensionsförpliktelser -91 -137 -228
Leasingskuld långfristig -516 -330 -846
Långfristiga skulder -6 904 -1 535 -989 -9 428
Utnyttjad checkkredit -85 -29 -114
Leasingskuld kortfristig -144 -80 -224
Kortfristiga skulder
-1 788 1 465 -323
Räntebärande nettoskuld
-5 273 -2 643 -99 -1 498 -9 513
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Innehav utan
bestäm
-
mande
inflytande TotaltNot
Aktie-
kapital
Återköpta
egna aktier Reserver
Balanserade
vinstmedel
Ingående eget kapital 2020-01-01 36 133 -67 442 25 502 80 26 090
Summa totalresultat
-44 3 4 329 1 3 887
Förändring av innehav utan bestämmande inflytande
0
Utställda köpoptioner
11 11
Nyttjande av köpoptioner
79 -25 54
Återköpta egna aktier
-95 -95
Utdelningar
-7 9 9 -7 9 9
Utgående balans 2020-12-31 133 -83 -1 29 018 81 29 148
Ingående balans 2021-01-01
36 133 -83 -1 29 018 81 29 148
Summa totalresultat
358 4 147 5 4 510
Förändring av innehav utan bestämmande inflytande
47 47
Utställda köpoptioner
22 22
Nyttjande av köpoptioner
102 -42 60
Återköpta egna aktier
-18 3 -18 3
Utdelningar
-1 918 -1 918
Utgående eget kapital 2021-12-31 13 3 -16 4 357 31 227 133 31 686
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 93
FÖRÄNDRING I KONCERNENS EGET KAPITAL
Moderbolagets resultaträkning
Mkr Not 2021 2020
Resultat från andelar i koncernföretag – utdelning 970 499
Resultat från andelar i intresseföretag 14 871 2 842
Resultat från aktieförvaltningen
Förvaltningskostnader -22 -22
Resultat före finansiella poster 1 819 3 319
Ränteintäkter 41 44
Räntekostnader -37 -35
Resultat efter finansiella poster 1 823 3 328
Skatter 18
Årets resultat 1 823 3 328
Rapport över totalresultat för moderbolaget
Mkr Not 2021 2020
Årets resultat 1 823 3 328
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återras till resultaträkningen
Årets förändring av verkligt värdereserv
Övrigt totalresultat, netto efter skatt 0 0
Årets totalresultat 1 823 3 328
94 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Moderbolagets balansräkning
Mkr Not 2021 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i dotterföretag 25 3 746 3 746
Andelar i intresseföretag 26 9 694 8 639
Fordran på koncernföretag 7 300 5 650
20 740 18 035
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordran på koncernföretag 75 16
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 12
Likvida medel 390 706
486 734
Summa tillgångar 21 226 18 769
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 35
Bundet eget kapital
Aktiekapital 133 133
Andra fonder 96 96
Fritt eget kapital
Balanserad vinst 10 100 8 791
Årets resultat 1 823 3 328
12 152 12 348
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 9 050 6 400
Övriga räntefria skulder
9 050 6 400
Kortfristiga skulder
Skulder till koncernföretag
Förutbetalda intäkter och upplupna kostnader 24 21
24 21
Summa eget kapital och skulder 21 226 18 769
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 95
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Moderbolagets kassafdesanalys
Förändring i moderbolagets eget kapital
Mkr Not 2021 2020
Kortfristiga rörelsefordringar -1 12
Kortfristiga rörelseskulder -6 1
Kassaflöde från den löpande verksamheten -7 13
Aktieförvaltningen
Erhållen utdelning 871 757
Förvaltningskostnader m m -22 -34
Förvärv av börsaktier m m -1 054 -128
Försäljning av börsaktier 0 2 497
Kassaflöde från aktieförvaltningen -205 3 092
Kassaflöde efter investeringar och aktieförvaltningen -212 3 105
Finansiella betalningar
Erhållen ränta 41 43
Betald ränta -37 -39
Nyupplåning 941 -574
Erhållen utdelning från dotterföretag 970 499
Lämnat aktieägartillskott 0 -1 500
Lämnad utdelning -1 918 -799
Nyttjande av köpoptioner -42 -40
Utställda köpoptioner 22 11
Återköp av egna aktier -81 0
Kassaflöde från finansiella betalningar -104 -2 399
Förändring av likvida medel -316 706
Likvida medel vid årets början 706 0
Likvida medel vid årets slut 390 706
Andra fonder
Mkr Not Aktiekapital Reservfond
Fond för
verkligt
värde
Balanserad
vinst Totalt
Utgående balans 2019-12-31 36 133 96 0 9 620 9 849
Summa totalresultat 3 328 3 328
Lämnad utdelning -799 -799
Återköp av egna aktier -95 -95
Nyttjande av köpoptioner 54 54
Utställda köpoptioner 11 11
Utgående balans 2020-12-31 36 133 96 0 12 119 12 348
Summa totalresultat 1 823 1 823
Lämnad utdelning -1 918 -1 918
Återköp av egna aktier -81 -81
Nyttjande av köpoptioner -42 -42
Utställda köpoptioner 22 22
Utgående balans 2021-12-31 133 96 0 11 923 12 152
96 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDESANALYS
Noter till de finansiella rapporterna
(Belopp i Mkr om inget annat anges)
NOT 1
Allmän information
Investment AB Latour (publ), org.nr 556026-3237, är ett blandat invest-
mentbolag med en helägd industrirörelse och en börsportfölj som består av
tio betydande innehav. Moderbolaget är ett publikt aktiebolag med säte i
Göteborg, Sverige. Huvudkontorets adress är J A Wettergrens gata 7, Box
336, 401 25 Göteborg. Moderbolaget är noterat på listan för stora bolag på
Nasdaq OMX Stockholm.
Styrelsen och verkställande direktören har godkänt denna koncern-
redovisning den 15 mars 2022 för oentliggörande. Årsredovisningen och
koncernredovisningen kommer att föreläggas årsstämman den 10 maj 2022
för fastställande.
NOT 2
Redovisningsprinciper
Förutsättningar vid upprättande av koncernens finansiella rapporter
Koncernredovisningen för Investment AB Latour har upprättats i enlighet
med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av Inter-
national Accounting Standard Board (ISAB) samt tolkningsuttalanden från
International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC IC)
som har godkänts av EU. Vidare har Årsredovisningslagen (ÅRL) och RFR 1
Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Koncernredovisningen har upprättats enligt anskaningsvärde metoden
förutom vad beträar omvärderingar av finansiella till gångar som kan säljas
samt finansiella tillgångar och skulder (inklusive derivatinstrument) värde-
rade till verkligt värde via resultaträkningen.
Att upprätta rapporter i överensstämmelse med IFRS kräver användning
av en del viktiga redovisningsmässiga uppskattningar. Vidare krävs att led-
ningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av företagets redovisnings-
principer. De områden som innefattar en hög grad av bedömning, som är
komplexa eller sådana områden där antaganden och uppskattningar är av
väsentlig betydelse för koncernredovisningen anges i not 48.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
utom i de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovis-
ningsprinciper”. De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och
koncernens principer föranleds av begränsningar i möjligheten att tillämpa
IFRS i moderbolaget till följd av ÅRL och Tryggandelagen samt i vissa fall av
skatteskäl.
Nya och ändrade redovisningsprinciper
Nya och ändrade standarder som för första gången är obligatoriska för det
räken skapsår som började 1 januari 2021.
De nya standarder och tolkningar som var obligatoriska från 1 januari 2021
har inte haft en väsentlig påverkan på Investment AB Latours finansiella
resultat eller ställning.
Nya standarder, ändringar och tolkningar av befintliga standarder som ännu
inte har trätt i kraft och som inte har tillämpats i förtid.
Ett antal nya standarder och tolkningar träder i kraft för räkenskapsår som
börjar efter 1 januari 2021 och har inte tillämpats vid upprättandet av denna
finansiella rapport. Dessa nya standarder och tolkningar väntas inte ha en
väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter på innevarande eller
kommande perioder och inte heller på framtida transaktioner.
Koncernredovisning
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag över vilka koncernen har bestämmande infly-
tande. Koncernen kontrollerar ett företag när den exponeras för eller har
rätt till rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och har möjlighet att
påverka avkastningen genom sitt inflytande i företaget.
Förvärv av bolag redovisas enligt förvärvsmetoden. Denna metod inne -
r att eget kapital, inklusive kapitaldel i de obeskattade reserver som fanns
i dotterbolaget vid förvärvstillfället, elimineras i sin helhet. Följaktligen
ingår endast resultat uppkomna efter förvärvstidpunkten i koncernens egna
kapital.
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotterföretag utgörs av verkligt värde
på överlåtna tillgångar, skulder och de aktier som emitterats av koncernen.
I köpeskillingen ingår även verkligt värde på alla tillgångar eller skulder som
är en följd av en överenskommelse om villkorad köpeskilling. Om det kon-
cernmässiga anskaningsvärdet för aktierna överstiger det i förvärvsanaly-
sen upptagna värdet av bolagets netto tillgångar, redovisas skillnaden som
koncern mässig goodwill. Om anskaningskostnaden understiger verkligt
värde för det förvärvade dotterföretagets nettotillgångar och eventualför-
pliktelser, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen. Förvärvs-
relaterade kostnader kostnadsförs när de uppstår. Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv värderas inledningsvis
till verkliga värden på förvärvsdagen. För varje förvärv avgör koncernen om
alla innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget redo-
visas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel av det för-
värvade företagets netto tillgångar.
Under året förvärvade bolag inkluderas i koncernredovisningen med
belopp avseende tiden efter förvärvet. Resultat från under året sålda bolag
har inkluderats i koncernens resultat räkning för tiden fram till tidpunkten
för avyttringen.
Latours utländska koncernföretags tillgångar och skulder omräknas till
balansdagens kurs. Samtliga poster i resultaträkningen omräknas till årets
genomsnittskurs. Omräkningsdierenser förs direkt till koncernens eget
kapital.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader på
transaktioner mellan koncernföretag elimineras. Vinster och förluster som
resulterar från koncerninterna transaktioner och som är redovisade i till-
gångar elimineras också.
Intresseföretag
Intresseföretag är alla de företag där koncernen har ett betydande men inte
bestämmande inflytande, vilket i regel gäller för aktieinnehav som omfattar
mellan 20 procent och 50 procent av rösterna.
Latour äger aktier i AB Fagerhult motsvarande 48 procent av rösterna.
Ledningen har gjort bedömningen att man inte har bestämmande inflytande
över Fagerhult och att innehavet därmed behandlas som intresseföretag.
Ställningstagandet baseras på följande faktorer:
Även om Latour har ett betydande ägarintresse så föreligger det ett antal
andra stora aktie ägare där de tre största förutom Latour har cirka 21 pro-
cent, varav två av dessa aktieägare också är representerade i valbered-
ningen. Fagerhults styrelse bedrivs som en professionell styrelse med en
majoritet av ledamöter som inte har anknytning till Latour. Fagerhult drivs
som ett helt självständigt företag och inte som ett integrerat företag. Bola-
gens ledningsfunktioner är helt separerade från varandra och det finns över
huvud taget inte något utbyte eller andra praktiska förhållanden som anty-
der att Fagerhults företagsledning rapporterar till Latour.
Innehav i intresseföretag redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Denna
metod innebär att det i koncernen bokförda värdet på aktierna i intresse-
företagen motsvaras av koncernens andel i intresseföretagens egna kapital
samt eventuella restvärden på koncernmässiga över- och undervärden.
I koncernens resultaträkning redovisas som ”Andelar i intresseföretagens
resultat” koncernens andel i intresseföretagens resultat efter skatt justerat
för eventuella avskrivningar på eller upplösningar av förvärvade över-
respektive undervärden.
När koncernen inte längre har ett bestämmande eller betydande infly-
tande, omvärderas varje kvarvarande innehav till verkligt värde och änd-
ringen i redovisat värde redovisas i resultat räkningen. Det verkliga värdet
används som det första redovisade värdet och utgör grund för den fortsatta
redovisningen av det kvarvarande innehavet som intresseföretag, joint ven-
ture eller finansiell tillgång. Alla belopp avseende den avyttrade enheten
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 97
NOTER
som tidigare redovisats i övrigt totalresultat, redovisas som om koncernen
direkt hade avyttrat de hän förliga tillgångarna eller skulderna. Detta kan
medföra att belopp som tidigare redovisats i övrigt totalresultat omklassifi-
ceras till resultatet.
Om ägarandelen i ett intresseföretag minskar men ett betydande infly-
tande ändå kvarstår, omklassificeras, i de fall det är relevant, bara en pro-
portionell andel av de belopp som tidigare redovisats i övrigt totalresultat
till resultatet.
Intäkter
Intäkterna i den ordinarie verksamheten består av försäljning av varor eller
tjänster. Serviceintäkter definieras som fakturerade aärsaktiviteter som
inte inkluderar fysiska varor eller där den fysiska varan har en underordnad
betydelse i avtalet vid jämförelse med servicen. Varor som inte omfattas av
serviceavtal redovisas som separata prestationsåtaganden och klassificeras
som intäkter från varuförsäljning. Intäkter redovisas när kontrollen har
överförts till köparen. Försäljningen redovisas netto av volymrabatter, retu-
rer och annan rörlig ersättning. Intäkter från varuförsäljning redovisas vid
ett tillfälle. Intäkter från service- och/eller underhållsavtal redovisas
antingen vid ett tillfälle eller över tid. För utförda tjänsteuppdrag redovisas
inkomsten och de utgifter som är hänförliga till uppdraget som intäkt res-
pektive kostnad i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balans-
dagen (successiv vinstavräkning). Ett uppdrags färdigställandegrad bestäms
genom att nedlagda utgifter på balansdagen jämförs med beräknade totala
utgifter.
Eventuella förväntade förluster på avtal redovisas i sin helhet i den period
då förlusten blir trolig och kan uppskattas. Se not 3, 4 och 6 för en fördelning
av intäkterna per segment, geografiskt område och kategori.
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader
Som övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader redovisas intäkter och
kostnader från aktiviteter utanför ordinarie verksamhet. Se not 13.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter och räntekostna-
der, utdelnings intäkter samt orealiserade och realiserade valutakursförlus-
ter och -vinster.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas
med tillämpning av eektivräntemetoden. Räntekostnader belastar resultatet
i den period till vilken de hänför sig oavsett hur de upplånade medlen använts.
Räntekostnader inkluderar transaktionskostnader för lån vilka har periodise-
rats över lånets löptid vilket även gäller eventuell skillnad mellan mottagna
medel och återbetalningsbelopp. Utdelningsintäkt redo visas när utdelning
fastställts och rätten att erhålla betalning bedöms som säker.
Lånekostnader
Lånekostnader som avser produktion av en tillgång för vilken lånekostnader
kan inräknas i anskaningsvärdet aktiveras under den tid som krävs att
slutföra arbetet och färdigställa tillgången för dess avsedda användning.
Övriga lånekostnader kostnadsförs när de uppkommer.
Varulager
Varulagren redovisas till det lägre av anskaningskostnad och netto-
försäljningsvärde, där anskaningsvärdet beräknas med tillämpning av
FIFU-metoden eller, alternativt, vägd genomsnittlig kostnad om denna är
en god approximation av FIFU. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade
försäljningspriset i den löpande verksamheten, med avdrag för tillämpliga
rörliga försäljningskostnader. Värdet på färdiga varor och varor under till-
verkning omfattar råvaror, direkt arbete, övriga direkta kostnader och
produktions relaterade omkostnader. Separata inkuransavskrivningar görs.
Vid bedömning av nettoförsäljningsvärden tas hänsyn till artiklarnas ålder
och omsättningshastighet. Förändring mellan årets in- och utgående inku-
ransreserv påverkar i sin helhet rörelse resultatet.
Omräkning av utländska valutor
Funktionell valuta och rapportvaluta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna i kon-
cernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö där
respektive företag huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I kon-
cernredovisningen används svenska kronor, som är moder bolagets funktio-
nella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster
och -förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och
vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till
balansdagens kurs, redovisas i resultaträkningen. Undantag är då trans-
aktionerna utgör säkringar som uppfyller villkoren för säkringsredovisning
av kassaflöden eller av nettoinvesteringar, då vinster/förluster redovisas
i eget kapital.
Omräkningsdierenser för ickemonetära poster, såsom aktier som värde-
ras till verkligt värde via resultaträkningen, redovisas som en del av verkligt
värdevinst/-förlust. Omräkningsdierenser för ickemonetära poster, såsom
aktier som klassificeras som finansiella tillgångar som kan säljas, förs till
reserv för verkligt värde i eget kapital.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag (av vilka inget har
en höginflations valuta) som har en annan funktionell valuta än rapportvalu-
tan, omräknas till koncernens rapportvaluta enligt följande:
tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas till
balansdagskurs,
intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas
till genomsnittlig valutakurs (såvida denna genomsnittliga kurs inte är en
rimlig approximation av den ackumulerade eekten av de kurser som
gäller på transaktionsdagen, i vilket fall intäkter och kostnader omräknas
per transaktionsdagen) och
alla valutakursdierenser som uppstår redovisas som en separat del av
eget kapital.
Vid konsolideringen förs valutakursdierenser, som uppstår till följd av
omräkning av netto investeringar i utlandsverksamheter och av upplåning
och andra valutainstrument som identifierats som säkringar av sådana
investeringar, till eget kapital. Vid avyttring av en utlandsverksamhet redo-
visas sådana kurs dierenser i resultaträkningen som en del av realisations-
vinsten/-förlusten.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer vid förvärv av
en utlands verksamhet behandlas som tillgångar och skulder hos denna
verksamhet och omräknas till balansdagens kurs.
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark innefattar huvudsakligen fabriker, lagerlokaler och
kontor. Materiella anläggningstillgångar tas upp till anskaningsvärde med
avdrag för avskrivningar. I anskaningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redo-
visas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då
det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade
med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens
anskaningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av
reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen
under den period de uppkommer.
Avskrivningar på tillgångar görs linjärt enligt plan över den beräknade
nyttjandeperioden, enligt följande:
Byggnader 25–50 år
Markanläggningar 10–20 år
Maskiner 5–10 år
Fordon och datorer 3–5 år
Övriga inventarier 5–10 år
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag och
justeras vid behov.
En tillgångs redovisade värde skrivs genast ner till dess återvinningsvärde
om tillgångens redovisade värde överstiger dess bedömda återvinnings-
värde.
Vinster och förluster vid avyttring fastställs genom en jämförelse mellan
försäljningsintäkt och redovisat värde och redovisas i resultaträkningen.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaningsvärdet överstiger det verk-
liga värdet på koncernens andel av det förvärvade dotter företagets/intresse-
företagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill på
förvärv av dotterföretag redovisas som immateriella tillgångar. Goodwill vid
förvärv av intresseföretag ingår i värdet på innehav i intresse företag.
Goodwill testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivnings behov och
redovisas till anskaningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar.
Gjorda nedskrivningar av goodwill återförs inte. Vinst eller förlust vid avytt-
ring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat värde på den goodwill som
avser den avyttrade enheten.
Not 2 forts
98 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövning av eventu-
ellt nedskrivningsbehov.
Varumärken och licenser
Varumärken och licenser redovisas till anskaningsvärde. Varumärken och
licenser har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas till anskanings-
värde minskat med ackumulerade avskrivningar. Avskrivningar görs linjärt
för att fördela kostnaden för varumärken och licenser över deras bedömda
nyttjande period (5–20 år).
Nedskrivningar
Tillgångar som har en obestämd nyttjandeperiod skrivs inte av utan prövas
årligen avseende eventuellt nedskrivningsbehov. Tillgångar som skrivs av
bedöms med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller föränd-
ringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är åter-
vinningsbart. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens
redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är
det högre av en tillgångs verkliga värde minskat med försäljningskostnader
och nyttjande värdet. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas
tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflö-
den (kassagenererande enheter). För tillgångar, andra än finansiella
tillgångar och goodwill, som tidigare skrivits ned, görs per varje balansdag
en prövning om återföring bör göras.
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs då de inträar. Utgifter för utveckling
aktiveras i den mån dessa bedöms komma att ge framtida ekonomiska för-
delar. Det redovisade värdet inkluderar utgifter för material, direkta utgifter
för löner och indirekta utgifter som kan hänföras till tillgången på ett rim-
ligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter för utveckling redovisas i resultat-
räkningen som kostnad när de upp kommer.
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på till-
gångssidan kundfordringar, värdepapper, lånefordringar och derivat. Bland
skulder och eget kapital återfinns leverantörsskulder, utgivna skuld- och
eget kapitalinstrument, låneskulder samt derivat.
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaningsvärde motsva-
rande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader
för alla finansiella instrument förutom de som tillhör kategorin Finansiella
tillgångar som redovisas till verkligt värde via resultat räkningen. Redovis-
ning sker där efter beroende av hur de klassificerats enligt nedan.
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när
bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas
upp i balansräkningen när faktura har skickats. Skulder tas upp när motparten
har levererat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura
ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna
i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Det-
samma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från
balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt
utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på aärs dagen, som
utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången.
Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar motsvaras av tillgångens
noterade köpkurs på balansdagen. Verkligt värde på onoterade finansiella
tillgångar fastställs genom att använda värderingstekniker, till exempel
nyligen genomförda transaktioner, pris på liknande instrument eller dis-
konterade kassaflöden. För ytterligare information se not 35.
Koncernen värderar framtida förväntade kreditförluster relaterade till
investeringar i skuldinstrument redovisade till upplupet anskaningsvärde
respektive verkligt värde med förändringar via övrigt totalresultat baserat
på framåtriktad information. Koncernen väljer reserveringsmetod baserat
på om det skett en väsentlig ökning i kreditrisk eller inte.
Klassificeringen av investeringar i skuldinstrument beror på koncernens
aärsmodell för hantering av finansiella tillgångar och de avtalsenliga vill-
koren för tillgångarnas kassaflöden. För investeringar i egetkapitalinstru-
ment som inte innehas för handel, beror redovisningen på om koncernen, vid
instrumentets anskaningstidpunkt, har gjort ett oåterkalleligt val att redo-
visa egetkapitalinstrumentet till verkligt värde via övrigt total resultat.
Finansiella tillgångar är klassificerade i tre kategorier vilka baseras på
koncernens aärsmodell och tillgångens kontraktsenliga kassaflöden.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via totalresultatet
Kategorin innefattar egetkapitalinstrument som inte innehas för handel
och för vilka koncernen, vid första redovisningstillfället, tagit ett oåterkal-
leligt beslut att redovisa innehavet till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Latours börsaktier som inte innehas för handel ingår i denna kategori.
När egetkapitalinstrumentet avyttras, omklassificeras poster som redo-
visats i övrigt totalresultat till balanserad vinst, ingen omklassificering sker
till resultaträkningen.
Klassificeringen enligt IFRS 9 har inte inneburit någon förändring eller
omklassificering jämfört med tidigare redovisning i denna kategori.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Tillgångar som inte uppfyller kraven för att redovisas till upplupet anska-
ningsvärde eller verkligt värde via övrigt totalresultat värderas till verkligt
värde via resultaträkningen. En vinst eller förlust för ett skuldinstrument
som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen och som inte ingår
i ett säkringsförhållande redovisas netto i resultaträkningen i den period
vinsten eller förlusten uppkommer. Latours börsaktier som innehas för
handel ingår i denna kategori. Även derivat som inte uppfyller kraven på
säkringsredovisning redovisas till verkligt värde via resultatet.
Klassificeringen enligt IFRS 9 har inte inneburit någon förändring eller
omklassificering jämfört med tidigare redovisning i denna kategori.
Upplupet anskaningsvärde
Tillgångar som innehavs i syfte att inkassera avtalsenliga kassaflöden som
endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta, och som inte är identi-
fierade som värdering till verkligt värde via resultatet, värderas till upplupet
anskaningsvärde. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med
eventuella redovisade förväntade kreditförluster.
För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för
kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förvän-
tade förlusten över hela kundfordrings livslängd. För att mäta de förväntade
kreditförlusterna har kundfordringar grupperats baserat på fördelade
kredit riskegenskaper och förfallna dagar. Koncernen använder sig utav
framåtblickande variabler för förväntade kreditförluster. Förväntade kre-
ditförluster redovisas i koncernens rapport över totalresultat i posten
försäljnings- och administrationskostnader.
Klassificeringen enligt IFRS 9 har inte inneburit någon värdemässig för-
ändring, dock ingår numera de tidigare kategorierna ”Derivat som används
för säkringsändamål”och ”Låne- och kundfordringar, likvida medel” i kate-
gorin Upplupet anskaningsvärde.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och kundfordringar är finansiella tillgångar som inte utgör
derivat med fasta betalningar eller med betalningar som går att fastställa, och
som inte är noterade på en aktiv marknad. Fordringarna uppkommer då före-
tag tillhandahåller pengar, varor och tjänster direkt till kredittagaren utan
avsikt att idka handel i fordringsrätterna. Kategorin innefattar även förvär-
vade fordringar. Tillgångar i denna kategori värderas till upplupet anska-
ningsvärde. Upplupet anskaningsvärde bestäms utifrån förväntat avtals-
enligt kassaflöde som endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta.
Andra finansiella skulder
Finansiella skulder som inte innehas för handel värderas initialt till verkligt
värde, netto efter transaktionskostnader, och därefter till upplupet anska-
ningsvärde. Upplupet anskaningsvärde bestäms utifrån den eektivränta
som beräknades när skulden togs upp. Det innebär att över- och undervär-
den liksom direkta emissionskostnader periodiseras över skuldens löptid.
Derivat som används för säkringsredovisning
Derivatinstrument redovisas i balansräkningen per kontraktsdagen och
värderas till verkligt värde, både initialt och vid efterföljande omvärde-
ringar. Metoden för att redovisa den vinst eller förlust som uppkommer vid
omvärdering beror på om derivatet identifieras som ett säkrings instrument,
och om så är fallet, karaktären hos den post som säkrats. Koncernen identi-
fierar vissa derivat som antingen en säkring av en mycket sannolik prognos-
tiserad transaktion (kassaflödessäkring), eller en säkring av en nettoinves-
tering i en utlandsverksamhet.
Då transaktionen ingås dokumenterar koncernen förhållandet mellan
säkringsinstrumentet och den säkrade posten, liksom även målet för risk-
hanteringen och strategin för att vidta olika säkringsåtgärder. Koncernen
dokumenterar också sin bedömning, både vid säkringens början och
löpande, av huruvida de derivatinstrument som används i säkringstransak-
tioner är eektiva när det gäller att utjämna förändringar i verkligt värde
eller kassaflöde för säkrade poster.
Not 2 forts
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 99
NOTER
Kassaflödessäkring
Den eektiva delen av förändringar i verkligt värde på derivatinstrument
som identifieras som kassaflödessäkring och som uppfyller villkoren för
säkrings redovisning, redovisas i övrigt totalresultat och blir en del av eget
kapital.
Den vinst eller förlust som hänför sig till den ineektiva delen redovisas
omedelbart i resultat räkningen.
Ackumulerade belopp i eget kapital återförs till resultaträkningen i de
perioder då den säkrade posten påverkar resultatet (till exempel när den
prognostiserade försäljningen som är säkrad äger rum).
När ett säkringsinstrument löper ut eller säljs eller när säkringen inte
längre uppfyller villkoren för säkringsredovisning och ackumulerade vins ter
eller förluster avseende säkringen finns i eget kapital, kvarstår dessa vinster/
förluster i eget kapital och resultatförs samtidigt som den prognostiserade
transaktionen slutligen redovisas i resultaträkningen. När en prognostiserad
transaktion inte längre förväntas ske, överförs den ackumulerade vinst eller
förlust som redovisats i eget kapital omedelbart till resultaträkningen.
Säkring av nettoinvestering
Säkringar av nettoinvesteringar i utlandsverksamheter redovisas på lik-
nande sätt som kassaflödessäkringar. Vinster eller förluster avseende säk-
ringsinstrumentet som hänför sig till den eektiva delen av säkringen redo-
visas i eget kapital, vinster eller förluster som hänför sig till den ineektiva
delen redovisas omedelbart i resultaträkningen.
Ackumulerade vinster och förluster i eget kapital redovisas i resultaträk-
ningen när utlandsverksamheten avyttras.
Derivat som inte uppfyller villkoren för säkringsredovisning
Vissa derivatinstrument uppfyller inte villkoren för säkringsredovisning.
Förändringar i verkligt värde för sådana derivatinstrument som inte uppfyl-
ler villkoren för säkringsredovisning redovisas omedelbart i resultaträk-
ningen under övriga intäkter alternativt övriga kostnader.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodo-
havanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaningstidpunkten understigande tre
månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer.
Långfristiga fordringar och övriga kortfristiga fordringar
Långfristiga fordringar och övriga kortfristiga fordringar är fordringar som
uppkommer då företaget tillhandahåller pengar utan avsikt att idka handel
med fordringsrätten. Om den förväntade innehavstiden är längre än ett år
utgör de långfristiga fordringar och om den är kortare övriga fordringar.
Dessa fordringar tillhör kategorin upplupet anskaningsvärde. Upplupet
anskaningsvärde bestäms utifrån förväntat avtalsenligt kassaflöde som
endast utgör betalningar av kapitalbelopp och ränta.
Inkomstskatter
Redovisade inkomstskatter innefattar skatt som ska betalas eller erhållas
avseende aktuellt år, justeringar avseende tidigare års aktuella skatt samt
förändringar i uppskjuten skatt.
Värdering av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella
belopp och görs enligt de skatteregler och skattesatser som är beslutade
eller som är aviserade och med stor säkerhet kommer att fastställas.
Skatt redovisas i resultaträkningen utom då underliggande transaktion redo-
visas direkt mot eget kapital, då även skatteeekten redovisas mot eget kapital.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden på alla tempo-
rära skillnader som uppkommer mellan redovisade och skattemässiga vär-
den på tillgångar och skulder.
Uppskjuten skattefordran avseende framtida skattemässiga avdrag redo-
visas i den utsträckning det är sannolikt att avdraget kan avräknas mot över-
skott vid framtida beskattning.
I juridiska personer redovisas obeskattade reserver inklusive upp skjuten
skatteskuld.
Uppskjuten skatt beräknas inte på temporära skillnader på andelar i
dotterföretag och intresseföretag, där tidpunkten för återföring av den tem-
porära skillnaden kan styras av koncernen och det är sannolikt att den tempo-
rära skillnaden inte kommer att återföras inom överskådlig framtid.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det redovisade kassa-
flödet omfattar endast transaktioner som medför in- och utbetalningar. Som
likvida medel klassificeras, förutom kassa- och banktill godohavanden, kort-
fristiga finansiella placeringar med en löptid under stigande tre månader.
Leasing
Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjanderätter avseende
lokaler och inventarier. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter med
motsvarande leasingskuld den dagen som den leasade tillgången finns till-
gänglig för användning av koncernen. Korttidsleasingavtal och leasingavtal
för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde undantas.
Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld och
finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperio-
den så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar
en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden.
Leasingperioden fastställs som den icke uppsägningsbara perioden till-
sammans med både perioder som omfattas av en möjlighet att förlänga lea-
singavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja det alternativet,
och perioder som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet om
leasetagaren är rimligt säker på att inte utnyttja det alternativet.
Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncernens fasta
avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter). Köpoptioner inkluderas
i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer nyttjas för att förvärva
den underliggande tillgången. Straavgifter som utgår vid uppsägning av
leasingavtalet inkluderas om leasingperioden återspeglar att leasetagaren
kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetal-
ningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta om denna ränte-
sats lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta.
Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaningsvärde och inklude-
rar initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för leasingavgifter som beta-
lats vid eller före inledningsdatumet samt initiala direkta utgifter. Återställ-
ningskostnader inkluderas i tillgången om det identifierats en motsvarande
avsättning avseende återställningskostnader. Nyttjanderätten skrivs av linjärt
över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.
Statliga stöd
Statliga bidrag redovisas i resultat- och balansräkningen när det föreligger
rimlig säkerhet att man kommer att uppfylla de villkor som är förknippade
med bidragen och att bidragen med säkerhet kommer att erhållas. Bidragen
periodiseras systematiskt på samma sätt och över samma perioder som de
kostnader bidragen är avsedda att kompensera för. Bidrag som är hänförliga
till investeringar i materiella anläggningstillgångar har reducerat tillgångar-
nas redovisade värde.
Avsättningar
En avsättning redovisas när koncernen/företaget har ett formellt eller
informellt åtagande som en följd av en inträad händelse och det är troligt
att ett utflöde av resurser krävs för att reglera åtagandet och en tillförlitlig
uppskattning av belopp kan göras.
Avsättningar för garantiåtaganden baseras på tidigare års faktiska kost-
nader.
Pensioner
Inom koncernen finns ett flertal såväl avgiftsbestämda som förmåns-
bestämda pensions planer. I Sverige, Norge, Tyskland, Schweiz och Italien
omfattas de anställda av förmånsbestämda alternativt avgiftsbestämda pen-
sionsplaner. I övriga länder omfattas de anställda av avgifts bestämda planer.
I avgiftsbestämda planer betalar företaget fastställda avgifter till en sepa-
rat juridisk enhet och har ingen förpliktelse att betala ytterligare avgifter.
Koncernens resultat belastas med kostnader i takt med att förmånerna
intjänas.
I förmånsbestämda planer utgår ersättningar till anställda och före detta
anställda baserat på lön vid pensioneringstidpunkten och antalet tjänsteår.
Koncernen bär risken för att de utfästa ersättningarna ut betalas.
Den skuld som redovisas i balansräkningen avseende förmånsbestämda
pensionsplaner är nuvärdet av den förmånsbestämda förpliktelsen vid rap-
portperiodens slut minus verkligt värde på förvaltningstillgångarna.
Beträande förmånsbestämda planer beräknas pensionskostnaden
och pensionsförpliktelsen enligt den så kallade Projected Unit Credit
Method. Metoden fördelar kostnaden för pensioner i takt med att de an -
ställda utför tjänster för företaget som ökar deras rätt till framtida ersätt-
ning. Beräkningen utförs årligen av oberoende aktuarier.
Företagets åtaganden värderas till nuvärdet av förväntade framtida utbe-
talningar med användning av en diskonteringsränta. Vid fastställande av
denna ränta utgår koncernen i första hand från räntan på förstklassiga
statsobligationer uttryckta i den valuta i vilken ersättningen kommer att
utbetalas. På förpliktelser i Sverige utgår koncernen från räntan för 12-åriga
bostadsobligationer som sedan extrapoleras med utvecklingen för den
23-åriga statsobligationsräntan för att motsvarar kvarvarande löptid för de
aktuella åtagandena.
Not 2 forts
100 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
De viktigaste aktuariella antagandena anges i not 36.
Nettoräntan beräknas genom att diskonteringsräntan tillämpas på för-
månsbestämda planer och på det verkliga värdet på förvaltningstillgångar.
Denna kostnad ingår i personalkostnaderna i resultaträkningen.
Kostnader avseende tjänstgöring under tidigare perioder redovisas direkt
i resultat räkningen. Övriga kostnadsposter i pensionskostnaden belastar
totalresultatet.
Aktuariella vinster och förluster till följd av erfarenhetsbaserade juste-
ringar och förändringar i aktuariella antaganden redovisas i övrigt total-
resultat under den period då de uppstår.
Eventualförpliktelser
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som
härrör från inträade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en
eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som
inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är tro-
ligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.
Segmentsrapportering
Koncernens verksamhet styrs och är organiserad i Industrirörelsen och
Aktieförvaltningen. Industrirörelsen är i sin tur uppdelad i sex aärsområ-
den. Dessa rörelsegrenar samt aktieförvaltningen utgör koncernens rörelse-
segment. Segmentens intäkter, rörelseresultat, tillgångar och skulder inklu-
derar direkt hänförbara poster tillsammans med sådana poster som på ett
tillförlitligt sätt kunnat allokeras till respektive segment. Ej allokerade pos-
ter utgörs framför allt av räntebärande tillgångar och skulder, ränteintäkter,
räntekostnader, koncern gemensamma kostnader och skatter.
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper) som
innehas för försäljning och avvecklade verksamheter
Anläggningstillgångar (eller avyttringsgrupper) klassificeras som tillgångar
som innehas för försäljning när deras redovisade värde huvudsakligen kom-
mer att återvinnas genom en försäljningstransaktion och en försäljning
anses mycket sannolik. De redovisas till det lägsta av redovisat värde och
verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader. Uppskjutna skatte-
fordringar, tillgångar hänförliga till ersättningar till anställda, finansiella
tillgångar, förvalt nings fastigheter och avtals enliga rättigheter i försäkrings-
avtal är dock undantagna från detta värderingskrav.
Tillgångar i en avyttringsgrupp som innehas för försäljning redovisas
separerade från andra tillgångar i balansräkningen. Skulderna hänförliga
till en avyttringsgrupp som innehas för försäljning presenteras separerade
från andra skulder i balansräkningen.
En avvecklad verksamhet är en del av ett företag som antingen har avytt-
rats eller är klassificerad som att den innehas för försäljning och som utgör
en självständig väsentlig rörelsegren. Resultatet från avvecklade verksam-
heter redovisas separat i resultaträkningen.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget följer Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporte-
rings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. RFR 2
innebär att moderbolaget ska följa IFRS/IAS så långt det är möjligt. Skillna-
derna mellan moderbolagets och koncernens redovisningsprinciper beror
främst på Års redovisningslagen, Tryggandelagen och i vissa fall på särskilda
skatte regler. I följande fall överensstämmer moderbolagets redovisnings-
principer inte med IFRS.
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället de
punkter som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3–10). Finan-
siella instrument värderas till anskaningsvärde. Inom efterföljande perio-
der kommer finansiella tillgångar som är anskaade med avsikt att innehas
kortsiktigt att redovisas i enlighet med lägsta värdets princip till det lägsta
av anskaningsvärde och verkligt värde. Även derivatinstrument värderas
enligt lägsta värdets princip.
För finansiella anläggningstillgångar avseende aktier i dotter- och
intresse bolag sker nedskrivning till det högsta av verkligt värde och nuvär-
det av företagsledningens bästa bedömning av de framtida kassaflöden till-
gången förväntas ge. För övriga finansiella anläggningstillgångar tillämpas
IFRS 9, enligt p.8 i RFR 2. Detta innebär att nedskrivningsprövning sker på
samma sätt som för fordringar som redovisas som omsättningstillgångar (se
nedan).
Vid beräkning av nettoförsäljningsvärdet på fordringar som redovisas
som omsättningstillgångar ska principerna för nedskrivningsprövning och
förlustriskreservering i IFRS 9 tillämpas. För en fordran som redovisas till
upplupet anskaningsvärde på koncernnivå innebär detta att den förlust-
riskreserv som redovisas i koncernen i enlighet med IFRS 9 även ska tas upp
i moderföretaget.
I moderbolaget redovisas intresseföretagen enligt anskaningsvärde-
metoden.
Vid beräkning av förmånsbestämda pensionsplaner följer moderbolaget
Tryggandelagens och Finansinspektionens föreskrifter i och med att detta
är en förutsättning för skattemässig avdragsrätt.
Valutaränteswap som är kopplad till en del av utgivna optionslån anses
i moderbolaget inte vara en post som uppfyller kriterierna för säkringsredo-
visning. Derivatet värderas i bolaget enligt lägsta värdes princip.
Investment AB Latour är ur skattemässig synvinkel ett investmentbolag.
Vinster vid försäljning av aktier är inte skattepliktiga och förluster är inte
avdragsgilla. Bolaget får dock som beskattningsbar schablonintäkt deklarera
1,5 procent av aktiernas marknadsvärde vid årets ingång. Detta gäller dock
enbart marknadsnoterade aktier där röstandelen understiger 10 procent.
Mottagna utdelningar är skattepliktiga och lämnad utdelning är avdragsgill.
Ränteintäkter är beskattningsbara medan förvaltningskostnader och ränte-
kostnader är avdragsgilla.
Not 2 forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 101
NOTER
NOT 3
Information om rörelsegrenar
Företagsledningen har fastställt rörelsesegmenten baserat på den infor m a-
tion som behandlas i Latours styrelse och som används för att fatta strate-
giska beslut. Styrelsen bedömer aärsområdena huvudsakligen ur ett verk-
samhetsperspektiv men även till viss del ur ett geografiskt perspektiv.
Verksamheten kan i huvudsak indelas i två huvudområden: helägd
industrirörelse samt aktieförvaltning. Industrirörelsen är organiserad i sex
aärsområden, Bemsiq, Caljan, Hultafors Group, Latour Industries, Nord-
Lock Group och Swegon.
Aktieförvaltningen består huvudsakligen av portföljförvaltning av längre
innehav där röstandelen uppgår till lägst 10 procent.
I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hän-
förbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt och
tillförlitligt sätt. I segmentens tillgångar och skulder inräknas inte skatte-
fordringar och skatteskulder (uppskjutna samt aktuella) och inte heller
räntebärande tillgångar och skulder. I segmentens investeringar i materiella
och immateriella anläggningstillgångar ingår samtliga investeringar från-
sett investeringar i korttidsinventarier och inventarier av mindre värde.
UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE 2021-01-01–2021-12-31
Industrirörelsen
Mkr Bemsiq Caljan
Hultafors
Group
Latour
Industries
Nord-Lock
Group Swegon Övrigt
Aktieför-
valtningen Totalt
INTÄKTER
Extern försäljning 925 1527 5 543 3 022 1 439 5 824 287 18 567
Intern försäljning 2 1 3
RESULTAT
Rörelseresultat 198 276 860 244 367 718 -107 2 556
Resultat från aktieförvaltningen 2 363 2 363
Finansiella intäkter 186
Finansiella kostnader -120
Skatter -604
Årets resultat 4 381
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Tillgångar 2 365 3 594 7 008 3 854 1 549 4699 572 22 543 46 184
Ofördelade tillgångar 1 753
Summa tillgångar 47 937
Skulder 158 768 1213 786 213 1271 160 28 4 597
Ofördelade skulder 11 654
Summa skulder 16 251
Investeringar i:
materiella anläggningstillgångar 46 63 486 59 55 124 2 835
immateriella anläggningstillgångar 538 2 908 611 0 39 2 098
Avskrivningar 9 21 75 55 45 89 279 573
UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE 2020-01-01–2020-12-31
Industrirörelsen
Mkr Bemsiq Caljan
Hultafors
Group
Latour
Industries
Nord-Lock
Group Swegon Övrigt
Aktieför-
valtningen Totalt
INTÄKTER
Extern försäljning 723 1 176 3 641 2 356 1 274 5 613 245 15 028
Intern försäljning 2 1 1 4
RESULTAT
Rörelseresultat 165 207 561 147 316 721 -60 2 057
Resultat från aktieförvaltningen 3 941 3 941
Finansiella intäkter 31
Finansiella kostnader -276
Skatter -429
Årets resultat 5 324
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Tillgångar 1 517 2 862 4 463 2 855 1 347 4361 573 20 705 38 683
Ofördelade tillgångar 3 404
Summa tillgångar 42 087
Skulder 121 272 550 660 163 1119 109 48 3 042
Ofördelade skulder 9 897
Summa skulder 12 939
Investeringar i:
materiella anläggningstillgångar 18 177 139 33 151 73 13 604
immateriella anläggningstillgångar 474 6 313 28 1 81 5 908
Avskrivningar 7 13 41 55 37 86 185 424
102 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
NOT 4
Geografiska marknader
Försäljning fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
2021 2020
Sverige 3 331 2 552
Norden exkl Sverige 2 733 2 343
Europa exkl Norden 8 707 7 215
Övriga marknader 3 796 2 918
Summa 18 567 15 028
Tillgångar fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
2021 2020
Sverige 39 910 36 673
Norden exkl Sverige 2 296 1 485
Europa exkl Norden 4 467 3 219
Övriga marknader 1 264 710
Summa 47 937 42 087
Investeringar fördelar sig på geografiska marknader enligt följande:
2021 2020
Sverige 1 057 170
Norden exkl Sverige 940 38
Europa exkl Norden 561 1 243
Övriga marknader 375 1 277
Summa 2 933 2 728
Koncernens hemmamarknad har historiskt varit Norden med huvuddelen
av produktionen förlagd i Sverige. Numera sker expansionen huvudsakligen
i Europa men även i andra delar av världen. Det finns inga enskilda länder
som genom storlekskriteriet bedöms relevanta att särredovisas.
NOT 5
Transaktioner med närstående
Investment AB Latour står under ett bestämmande inflytande från familjen
Douglas. Privat och genom bolag kontrollerar familjen Douglas 79,2 procent
av rösterna i Latour. Två familjemedlemmar har erhållit styrelsearvode om
1050 tkr vardera, det vill säga sammanlagt 2100 tkr.
Investment AB Latour innehar 517 200 egna aktier vid periodens slut.
Totalt antal utställda köpoptioner till ledande befattningshavare inom
Latourkoncernen är 2269 200 stycken vilket motsvarar rätten att förvärva
lika många aktier. Vid årsstämman den 10 maj 2021 fattades beslut om att
bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av egna aktier samt att få besluta
om överlåtelse av egna aktier. Optionerna är utställda på marknadsmässiga
villkor. För information om löner och andra ersättningar till styrelsen, vd
och andra ledande befattningshavare, se not 10.
Årets inköp och försäljning mellan koncernföretag inom Latourkoncer-
nen uppgår till 8 217(6 480) Mkr. Inga inköp eller försäljningar har skett
med moderbolaget.
Inga transaktioner med andra närstående personer eller övriga bolag har
förekommit under året.
NOT 7
Kostnader fördelade på kostnadsslag
KONCERNEN 2021 2020
Förändring i lager 9 303 7 345
Ersättning till anställda 4 623 3 860
Avskrivningar 573 424
Övriga kostnader 1 512 1 342
Summa 16 011 12 971
NOT 8
Valutakursdifferenser
I rörelseresultatet ingår valutakursdierenser avseende rörelse fordringar
och rörelseskulder enligt följande:
KONCERNEN 2021 2020
Nettoomsättning 23 -39
Kostnad för sålda varor 9 -5
Administrativa kostnader -1 -7
Övriga intäkterr 8 2
Övriga rörelsekostnader -1 -13
Summa 38 -62
NOT 9
Ersättning till revisorer
KONCERNEN - arvode till Ernst & Young 2021 2020
Ernst & Young
Revisionsuppdraget 14 12
varav till Ernst & Young AB 5 4
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 0 0
varav till Ernst & Young AB 0 0
Skatterådgivning 1 0
varav till Ernst & Young AB 0 0
Övriga tjänster 3 0
varav till Ernst & Young AB 1 0
Summa 18 12
Revisionsarvode till övriga 6 6
Summa 24 18
I moderbolaget uppgår ersättningar till revisorer för revisionsuppdraget till
51 (0) tkr och för övriga uppdrag till 0 (0) tkr.
NOT 6
Intäkternas fördelning
KONCERNEN 2021 2020
Intäkter från varuförsäljning 17 551 14 161
Intäkter från tjänster 1 016 867
18 567 15 028
Intäkter redovisade vid ett tillfälle 14 598 11 672
Intäkter redovisade över tid 3 969 3 356
18 567 15 028
Försäljning direkt till kund 10 108 8 954
Försäljning via återförsäljare 8 459 6 074
Summa 18 567 15 028
Latours intäkter kommer från ett flertal olika verksamheter som bedrivs
i över hundra dotterföretag. Mer om principerna för intäktsredovisning se
sid 98.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 103
NOTER
Ersättning till ledande befattningshavare
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans
beslut. Något särskilt arvode utgår ej för kommittéarbete.
Ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattnings-
havare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner samt pension.
Pensionen innehåller en sjukförsäkring samt att en avgiftsbestämd premie
får uppgå till 35 procent av grundlönen. Med andra ledande befattningsha-
vare avses koncernledning och aärsområdeschefer som rapporterar direkt
till verkställande direktören.
Den rörliga ersättningen till verkställande direktören baseras på under
året uppnådda mål och uppgick under 2021 till 94 procent av grundlönen.
För andra ledande befattningshavare baseras den rörliga ersättningen på
tillväxt och resultat. Ersättningen i de befintliga avtalen för den årliga
rörliga ersättningen är maximerad till sex månadslöner. För att främja lång-
siktighet ska styrelsen, utöver den årliga rörliga ersättningen, också kunna
besluta om ersättningar som är kopplade till aärsområdenas långsiktiga
värdeutveckling över en period som omfattar tre år.
Styrelsen har vidare rätt att bevilja att ersättning till bolagsledningen ska
kunna kompletteras med aktierelaterade incitamentsprogram (exempelvis
köpoptionsprogram) under förutsättning att dessa gynnar det långsiktiga
engagemanget för verksamheten och förutsatt att de ges ut på marknads-
mässiga villkor. Styrelsen får frångå de av årsstämman beslutade riktlinjer,
om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
2021 Ersättning och övriga förmåner under året
(tkr)
Grundlön/
styrelse-
arvode
Rörligg
ersättning
3)
g
LTI
7)
Övrigag
förmåner
2)
Pensions-
kostnad Summa
Styrelsens ordförande 2 300 2 300
Övriga styrelseledamöter (7 personer)
1)
7 350 7 350
Verkställande direktör 8 837
5)
8 312
4)
101 3 032 20 282
Andra ledande befattningshavare (7 personer) 22 920
6)
9 226 1 820 579 6 348 40 893
1)
Övriga styrelseledamöter har erhållit 1 050 tkr per ledamot.
2)
Övriga förmåner avser främst bilförmån.
3)
Rörlig ersättning till verkställande direktören motsvarade 94 procent av grundlönen och till andra ledande befattningshavare 0–48 procent av grundlönen.
4)
3 200 tkr av rörlig ersättning är förenad med villkor att förvärva aktier och/eller optioner i Latour.
5)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld som uppgår till 146 tkr.
6)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld.
7)
LTI - Long term incentive är en del av rörlig ersättning
NOT 10
Personal
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2021 2020
ner och andra
ersättningar
Sociala kostnader (varav
pensionskostnader)
ner och andra
ersättningar
Sociala kostnader (varav
pensionskostnader)
Moderbolaget 9 3 8 3
Dotterbolag 3 713 913 3 080 777
Koncernen 3 722 916 3 088 780
Av koncernens pensionskostnader avser 26 (26) Mkr styrelser och verkställande direktörer.
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseledamöter med flera och anställda:
2021 2020
Styrelse och VD Styrelse och VD
(varav tantiem) Övriga anställda (varav tantiem) Övriga anställda
Moderbolaget
Sverige 9 (0) 8 (0)
Dotterbolag
Sverige 78 (19) 1 029 57 (12) 838
Tyskland 19 (2) 453 17 (1) 382
Storbritannien 16 (3) 347 16 (2) 311
USA 5 (1) 247 5 (1) 244
Italien 8 (0) 283 6 (0) 211
Norge 7 (1) 140 6 (0) 136
Finland 9 (1) 173 14 (1) 129
Spanien 1 (0) 20 4 (0) 83
Polen 3 (0) 88 3 (0) 75
Schweiz 7 (0) 75 9 (2) 75
Australien 3 (0) 6 0 (0) 58
Danmark 14 (3) 163 8 (1) 133
Thailand 1 (0) 2 1 (0) 34
Irland 0 (0) 24 3 (0) 22
Holland 7 (1) 70 6 (0) 53
Övriga länder 8 (1) 363 8 (0) 137
Koncernen totalt 195 (32) 3 527 167 (20) 2 921
De uppsägningstider som tillämpas inom koncernen är, beroende på ålder och typ av befattning, 3–24 månader.
104 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
Pensioner
Verkställande direktören har rätt att gå i pension vid 65 års ålder.
För andra ledande befattningshavare är pensionsåldern 65 år, varefter
pension utgår enligt den förmånsbestämda ITP-planen eller motsvarande.
Premier erläggs löpande.
Optionsprogram
Under 2021 förföll optionsprogram från 2017, varpå 568 000 optioner löstes
in mot aktier. I tabellen nedan redovisas de optionsprogram som är utestå-
ende vid årsskiftet.
KONCERNEN
Antal utställda
optioner
Motsvarar
antal aktier Optionspris Lösenkurs
2018/2022 455 000 455 000 10,80 111,30
2019/2023 552 500 552 500 13,40 137,15
2020/2024 547 400 547400 19,50 214,75
2020/2024 40 000 40 000 21,00 234,00
2021/2025 674 300 674 300 30,50 345,20
Avgångsvederlag
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en uppsägningstid om
6 månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhålls ett avgångsvederlag
som uppgår till 12 månadslöner. Avgångsvederlaget avräknas ej mot andra
inkomster. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida är uppsäg-
ningstiden 6 månader, något avgångsvederlag utgår ej.
Mellan bolaget och andra ledande befattningshavare gäller en uppsäg-
ningstid om 6–12 månader. Vid uppsägning från bolagets sida erhålls lön
under uppsägningstiden. Vid uppsägning från ledande befattningshavares
sida är uppsägningstiden 6 månader, något avgångsvederlag utgår ej.
Berednings- och beslutsprocessen
Principer för ersättning till ledande befattningshavare faställs av årsstäm-
man. Verkställande direktörens löne- och anställningsvillkor fastställs av
styrelsen. Styrelsen har uppdragit åt ordföranden att efter kontakt med
ersättningskommittén träa avtal med verkställande direktören. Resultatet
av förhandlingen har därefter anmälts till styrelsen.
Ersättningar till andra ledande befattningshavare har beslutats av verk-
ställande direktören efter samråd med styrelsens ordförande.
Könsfördelning inom styrelsen och företagsledningen
2021 2020
Män % Kvinnor % Män % Kvinnor %
Styrelseledamöter 67 33 75 25
Koncernledning 100 0 100 0
Medelantalet anställda
2021 2020
MODERBOLAGET
Antal
anställda
Varav
män %
Antal
anställda
Varav
män %
Sverige
DOTTERFÖRETAGEN
Sverige 2 033 75 1 728 79
Storbritannien 768 73 754 74
Tyskland 768 71 722 74
Italien 583 81 438 90
USA 380 74 337 73
Polen 450 72 250 70
Lettland 330 68 265 69
Finland 359 73 241 82
Norge 234 76 243 77
Danmark 212 70 168 74
Rumänien 135 36 115 41
Övriga länder 1 432 61 1 001 77
Totalt i dotterföretag 7 684 71 6 262 76
Totalt 7 684 71 6 262 76
VERKSAMHETSOMRÅDEN 2021 2020
Industrirörelsen 7 683 6 261
Aktieförvaltningen 1 1
Totalt 7 684 6 262
Not 10 forts
2020 Ersättning och övriga förmåner under året
(tkr)
Grundlön/
styrelse-
arvode
Rörligg
ersättning
3)
Övrigag
förmåner
2)
Pensions-
kostnad Summa
Styrelsens ordförande 2 200 2 200
Övriga styrelseledamöter (6 personer)
1)
6 000 6 000
Verkställande direktör 8 690
5)
4 108
4)
80 2 873 15 751
Andra ledande befattningshavare (6 personer) 17 826
6)
3 106 562 5 445 26 939
1)
Övriga styrelseledamöter har erhållit 1 000 tkr per ledamot.
2)
Övriga förmåner avser främst bilförmån.
3)
Rörlig ersättning till verkställande direktören motsvarade 47 procent av grundlönen och till andra ledande befattningshavare 0–51 procent av grundlönen.
4)
1 600 tkr av rörlig ersättning är förenad med villkor att förvärva aktier och/eller optioner i Latour.
5)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld som uppgår till 488 tkr.
6)
Inkluderar förändring av semesterlöneskuld.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 105
NOTER
NOT 11
Avskrivningar
Avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar uppgår i koncer nen
till 66 (61) Mkr och på materiella anläggningstillgångar till 507 (363) Mkr.
Av avskrivningar på materiella anläggningstillgångar avser 263 (164) Mkr
avskrivning på leasingtillgångar. Avskrivningarna fördelas per funktion
i resultaträkningen enligt följande:
KONCERNEN 2021 2020
Varumärken, licenser
Kostnad för sålda varor 7 7
Försäljningskostnader 14 17
Administrationskostnader 29 21
Forskning- och utvecklingskostnader 16 16
Summa 66 61
Byggnader
Kostnad för sålda varor 26 19
Försäljningskostnader 2 2
Administrationskostnader 187 154
Forskning- och utvecklingskostnader 1 1
Summa 216 176
Mark och markanläggningar
Kostnad för sålda varor 1 1
Summa 1 1
Maskiner
Kostnad för sålda varor 92 66
Försäljningskostnader 2 1
Administrationskostnader 7 6
Forskning- och utvecklingskostnader 6 6
Summa 107 79
Inventarier
Kostnad för sålda varor 48 37
Försäljningskostnader 21 19
Administrationskostnader 112 49
Forskning- och utvecklingskostnader 2 2
Summa 183 107
Summa avskrivningar 573 424
NOT 12
Leasing
Redovisning av avskrivningar på tillgångar med nyttjanderätt istället
för leasingavgifter har påverkat rörelseresultatet med –6 (5)Mkr. Ränta
på leasingskulder har haft en negativ inverkan på finansnettot med
–10 (–7) Mkr. Resultatet före skatt har påverkats negativt med –16 (–3)
Mkr på grund av IFRS 16. Eftersom den huvudsakliga betalningen
redovisas som finansieringsverksamhet minskar kassaflödet från
finansieringsverksamheten med motsvarande ökning av kassaflödet från
den löpande verksamheten. Räntedelen av leasingavgiften förblir kassaflöde
från den löpande verksamheten och inkluderas i finansnetto. Koncernen
redovisar en nyttjanderättstillgång i balansräkningen samt en leasingskuld
till nuvärdet av framtida leasing betalningar. Den leasade tillgången
skrivs av linjärt över leasingperioden eller över nyttjandeperioden för
den underliggande tillgången om det bedöms som rimligt säkert att
koncernen kommer överta äganderätten vid utgången av leasingperioden.
Leasingkostnaden redovisas som avskrivningar inom rörelseresultatet
och räntekostnad inom finansnettot. Om leasingavtalet anses inkludera en
tillgång av lågt värde eller har en leasingperiod som slutar inom 12 månader,
eller inkluderar servicekomponenter, redovisas dessa leasingbetalningar
som rörelsekostnader i resultaträkningen över leasingperioden.
Nedan presenteras upplysningar om dessa leasingavtal samt korttids-
leasingavtal och leasingavtal av mindre värde.
Redovisade belopp i balansräkningen
I balansräkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Tillgångar med nyttjanderätt 2021 2020
Byggnad 977 608
Fordon 68 40
Maskiner 4 4
1 049 652
Leasingskuld
Långfristig 846 516
Kortfristig 224 144
Summa 1 070 660
Redovisade belopp i resultaträkningen
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
Avskrivningar på nyttjanderätter 2021 2020
Byggnad -179 -146
Fordon -81 -16
Maskiner -3 -2
-263 -164
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) -10 -7
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal och till leasing-
avtal för vilka den underliggande tillgången är av lågt värde -393 -31
Inga väsentliga variabla leasingbetalningar som inte ingår i leasingskulden
har identifierats.
Det totala kassaflödet gällande leasingavtal var 262 (170) Mkr.
106
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
NOT 13
Rörelseintäkter och rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter
KONCERNEN 2021 2020
Realisationsresultat vid försäljningar 3
Valutakursdifferenser 8 2
Justering av tilläggsköpeskilling 12 36
Övriga intäkter 170 93
Summa 190 134
Övriga rörelsekostnader
KONCERNEN 2021 2020
Förvärvskostnader -47 -22
Nedskrivning goodwill
Resultatandelar intresseföretag -6
Valutakursdifferenser -1 -14
Övriga kostnader -64 -63
Summa -112 -105
NOT 14
Resultat från andelar i intresseföretag
KONCERNEN 2021 2020
Andel i årets resultat efter skatt 2 620 2 116
Utspädningseffekt 41 5
Nedskrivning -282 -108
Resultat vid försäljning av andelar 0 1 964
Summa 2 379 3 977
De enskilda innehaven har påverkat resultatet enligt följande:
2021 2020
Alimak Group -204 -57
ASSA ABLOY 890 933
CTEK 6 0
Fagerhult 450 50
HMS Networks 94 68
Nederman 89 29
Securitas 323 296
Sweco 352 435
TOMRA 251 2149
Troax 128 74
Summa 2 379 3 977
Då Latour normalt inte hinner vänta in respektive intresseföretags resultat-
rapport så har Latour valt att tillämpa principen att i respektive kvartals-
bokslut utgå från föregående kvartals utfall och sedan extra polera ett
bedömt utfall. Då bolagens resultat varierar kan detta innebära att redovi-
sad resultatandel avviker mot redovisat utfall men korrigeras vid nästa
kvartalsbokslut. Bokfört värde på andel i intresseföretag stäms av mot
marknadsvärdet vilket vid behov skrivs ned.
Moderbolaget
I moderbolaget utgörs resultatet från intresseföretag av utdelnings intäkter
med 871 (757) Mkr och reavinster med 0 (2 085) Mkr.
NOT 15
Resultat från aktieförvaltningen
KONCERNEN 2021 2020
Resultat från anläggningstillgångar
Utdelningar
Realisationsresultat
0 0
Resultat från omsättningstillgångar
Utdelningar
Realisationsresultat 3 –6
Omkostnader 9 –2
12 –8
Summa aktieförvaltningen 12 –8
NOT 16
Finansiella intäkter
KONCERNEN 2021 2020
Intäktsräntor 1 1
Kursvinster 184 28
Övriga finansiella intäkter 1 2
Summa 186 31
NOT 17
Finansiella kostnader
KONCERNEN 2021 2020
Leasingräntor -10 -7
Övriga kostnadsräntor -62 -79
Kursförluster -45 -186
Övriga finansiella kostnader -3 -4
Summa -120 -276
NOT 18
Skatt på årets resultat
KONCERNEN 2021 2020
Aktuell skattekostnad för perioden -500 -371
Uppskjuten skatt hänförlig till förändringar
i temporära skillnader
Uppskjuten skatteintäkt 58 22
Uppskjuten skattekostnad -162 -80
Summa -604 -429
I koncernens totalresultat, i posten Årets förändring av säkringsreserv -58
(125) Mkr, ingår uppskjuten skatt med 3 (–3) Mkr.
Skillnad mellan faktisk skattekostnad och skattekostnad baserad på gäl-
lande skattesats.
KONCERNEN 2021 2020
Resultat före skatt 4 985 5 753
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 % (21,4%) -1 027 -1 231
Skatteeffekt p g a speciella skatteregler
för investmentbolag 176 605
Effekt av intresseföretagsredovisningen 314 246
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader -31 -37
Skatteeffekt av justering från fg år -10 6
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter 3 6
Skatteeffekt på övrigt -29 -24
Skatt på årets resultat
enligt resultaträkningen -604 -429
MODERBOLAGET 2021 2020
Resultat före skatt 1 823 3 328
Skatt enligt gällande skattesats, 20,6 % (21,4%) -376 -712
Skatteeffekt pga speciella skatteregler
för investmentbolag 376 712
Skatt på årets resultat
enligt resultaträkningen 0 0
Gällande skattesats för koncernen liksom för moderbolaget är 20,6 procent.
Investmentbolag erhåller skattemässiga avdrag för den utdelning som
beslutats på efterföljande årsstämma. Reavinster är ej skattepliktiga medan
reaförluster ej är avdragsgilla. Investmentbolag beskattas i stället genom en
schablonintäkt. Se även not 38.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 107
NOTER
Nedan redovisas antaganden för koncernens väsentliga goodwillposter.
2021-12-31
Bokfört
värde Mkr
Tillväxt
antagande
(prognos) %
Marginal
antagande
(prognos) %
Caljan 2 060 5,0–30,2 16,9–20,0
Snickers Workwear 390 3,2–10,0 20,0–21,6
Johnson 535 3,1-8,0 12,0–12,3
CLC 791 5,0–15,5 17,320,0
MS Group 400 3,0–11,7 8,0–10,0
Aritco 820 3,0–35,7 10,0–10,0
Produal 555 5,0–19,5 17,0–20,0
Vimec 327 3,0-4,0 6,5-10,0
Commercial Swegon 1 389 5,0–10,3 11,4–11,4
Swegon UK 479 5,0-8,3 14,2–14,2
2021-12-31
Disk.ränta
(före skatt)
%
Tillväxt
antagande
(terminal) %
Marginal
antagande
(terminal) %
Caljan 8,4 2 20,0
Snickers Workwear 9,0 2 20,0
Johnson 9,4 2 12,0
CLC 9,9 2 20,0
MS Group 8,0 2 10,0
Aritco 7,0 2 10,0
Produal 6,9 2 20,0
Vimec 7,8 2 10,0
Commercial Swegon 9,2 2 11,4
Swegon UK 9,3 2 14,2
2020-12-31
Bokfört
värde Mkr
Tillväxt
antagande
(prognos) %
Marginal
antagande
(prognos) %
Caljan 2 021 5–16,4 15,8–20,0
Snickers Workwear 390 3–3 15,0–15,0
Johnson 483 10-10 12,517,0
CLC 718 5–5 20,0–20,0
Reac 396 8–12,5 7,912,0
Aritco 711 10–10,6 9,0–14,2
Produal 396 6,3–9 14,8–18,0
Vimec 321 7-27,8 7,7-12,0
Commercial Swegon 1 389 2–5,9 12,5–12,5
Swegon UK 479 2-2 12,0–13,1
2020-12-31
Disk.ränta
(före skatt)
%
Tillväxt
antagande
(terminal) %
Marginal
antagande
(terminal) %
Caljan 8,8 2 20,0
Snickers Workwear 11,5 2 15,0
Johnson 9,4 2 17,0
CLC 12,1 2 20,0
Reac 9,8 2 12,0
Aritco 9,6 2 14,0
Produal 9,2 2 18,0
Vimec 10,1 2 12,0
Commercial Swegon 8,5 2 12,5
Swegon UK 8,2 2 12,0
Samtliga koncernens goodwillposter har utvärderats i enlighet med IAS 36,
för att bedöma återvinningsvärdet individuellt för samtliga minsta kassa-
genererande enheter. Värderingarna utgör ej marknadsvärderingar. För var
och en av koncernens goodwillposter har individuella antaganden gjorts om
såväl tillväxt, vinstmarginal, kapitalbindning, investeringsbehov som risk-
premie. Det riskpremiepåslag som har lagts ovanpå den riskfria räntenivån
har utgjorts av en generell riskpremie för bolagsinvesteringar och av en
verksamhets specifik riskpremie baserad på den enskilda verksamhetens
förutsättningar.
Väsentliga antaganden
Prövningen har genomförts med prognostider på upp till 10 år. Motiverat av
den karaktär på de bolag som Latour äger. Bolagen är positionerade i lång-
siktigt hållbara megatrender, som regel har högre förutsägbar tillväxt. Upp-
skattning av framtida kassaflöden har gjorts utifrån tillgångens befintliga
struktur och inkluderar inte framtida förvärv. Avkastningskravet efter skatt
varierar mellan 6,8—9,8 (8,1—12,0) procent.
NOT 19
Immateriella anläggningstillgångar
KONCERNEN Goodwill
Varu märken,
licenser Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2020-01-01 10 361 577 10 938
Årets förvärv 869 39 908
Omklassificering -200 -200
Omräkningsdifferens -519 -21 -540
Utgående balans 2020-12-31 10 511 595 11 106
Ingående balans 2021-01-01 10 511 595 11 106
Ingående anskaffningsvärde
från förvärvade bolag 0 108 108
Årets förvärv 1 935 37 1 972
Årets försäljning -18 -18
Omklassificering -5 -5
Omräkningsdifferens 373 19 392
Utgående balans 2021-12-31 12 819 736 13 555
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2020-01-01 0 -305 -305
Årets avskrivningar -62 -62
Årets försäljning 0 0
Omräkningsdifferens 13 13
Utgående balans 2020-12-31 0 -354 -354
Ingående balans 2021-01-01 0 -354 -354
Årets avskrivningar -66 -66
Årets försäljning 18 18
Omklassificering 5 5
Omräkningsdifferens -10 -10
Utgående balans 2021-12-31 0 -407 -407
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående balans 2020-01-01 -448 0 -448
Årets nedskrivning 0
Utgående balans 2020-12-31 -448 0 -448
Ingående balans 2021-01-01 -448 0 -448
Årets nedskrivning -105 -105
Utgående balans 2021-12-31 -553 0 -553
Bokfört värde 12 266 329 12 595
Redovisade värden
Per 2020-01-01 9 913 272 10 185
Per 2020-12-31 10 063 241 10 304
Per 2021-01-01 10 063 241 10 304
Per 2021-12-31 12 266 329 12 595
Avskrivningarnas påverkan på resultatet, se not 11.
All goodwill är hänförlig till segmentet Industrirörelsen. Efter prövning
av goodwill har nedskrivning gjorts med 105 (0) Mkr.
Prövning av nedskrivningsbehov av goodwill
För koncernens mest väsentliga goodwillposter anges vissa värderings-
antaganden som ligger till grund för utvärderingen.
Koncernens goodwillvärde fördelar sig enligt nedan:
KONCERNEN Bokfört värde, Mkr
Bemsiq 1 776
Caljan 2 060
Hultafors Group 3 127
Latour Industries 2 224
Nord-Lock Group 605
Swegon 2 243
Neuffer 231
12 266
108 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
NOT 20
Byggnader
KONCERNEN 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 1 744 1 417
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 296 26
Inköp 696 460
Försäljning -213 -76
Omklassificering 31 -3
Omräkningsdifferenser 65 -80
Utgående anskaffningsvärden 2 619 1 744
Ingående avskrivningar -537 -451
Försäljning 80 70
Årets avskrivningar -216 -176
Omklassificering -6 0
Omräkningsdifferenser -15 20
Utgående avskrivningar -694 -537
Bokfört värde 1 925 1 207
Årets avskrivningar se not 11.
I posten byggnader ingår en fastighet som koncernen innehar enligt finan-
siellt leasingavtal med följande belopp:
2021 2020
Anskaffningsvärde – aktiverad finansiell leasing 161 157
Ackumulerade avskrivningar -79 -70
Redovisat värde 82 87
NOT 21
Mark och markanläggningar
KONCERNEN 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 84 66
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 36 0
Inköp 4 22
Försäljningar och utrangeringar -7 -1
Omräkningsdifferenser 2 -3
Utgående anskaffningsvärden 119 84
Ingående avskrivningar -8 -8
Årets avskrivningar 1 1
Försäljningar och utrangeringar -1 -1
Omräkningsdifferenser 0 0
Utgående avskrivningar -8 -8
Bokfört värde 111 76
Årets avskrivningar se not 11.
NOT 22
Maskiner
KONCERNEN 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 1 286 1 222
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 104 38
Inköp 158 138
Försäljning -29 -44
Omklassificerng -7 -12
Omräkningsdifferenser 38 -56
Utgående anskaffningsvärden 1 550 1 286
Ingående avskrivningar -903 -909
Försäljning 26 40
Årets avskrivningar -107 -79
Omklassificerng 4 10
Omräkningsdifferenser -25 35
Utgående avskrivningar -1 005 -903
Bokfört värde 545 383
Årets avskrivningar se not 11.
NOT 23
Inventarier
KONCERNEN 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 866 793
Ingående anskaffningsvärde från förvärvade bolag 31 42
Inköp 234 134
Försäljning -122 -64
Omklassificeringar -7 -4
Omräkningsdifferenser 25 -35
Utgående anskaffningsvärden 1 027 866
Ingående avskrivningar -561 -533
Försäljning 107 55
Årets avskrivningar -183 -107
Omklassificeringar 19 1
Omräkningsdifferenser -17 23
Utgående avskrivningar -635 -561
Bokfört värde 392 305
Årets avskrivningar se not 11.
NOT 24
Pågående nyanläggningar och förskott
avseende materiella anläggningstillgångar
KONCERNEN 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 102 72
Under året nedlagda kostnader 21 142
Omräkningsdifferenser -77 -110
Färdigställda anläggningar 1 -3
Bokfört värde 47 102
Marknad, tillväxt och marginal
Prognoserna baseras på tidigare erfarenheter och externa informations-
källor.
Personalkostnader
Prognosen för personalkostnader baseras på förväntad inflation, viss real-
löneökning (historiskt genomsnitt) och planerade eektiviseringar av före-
tagets produktion. Prognosen överensstämmer med tidigare erfarenheter
och externa informationskällor.
Valutakurser
Valutakursprognoser baseras på aktuell noterad växelkurs och på noterade
terminskurser. Prognosen överensstämmer med externa informations-
källor.
Valutakurs CAD 6,82
Valutakurs CHF 9,40
Valutakurs DKK 1,37
Valutakurs EUR 10,2
Valutakurs GBP 11,8
Valutakurs NOK 0,99
Valutakurs PLN 2,26
Valutakurs USD 8,60
För koncernens väsentligaste enheter överstiger återvinningsvärdet de
redovisade värdena med god marginal. En mindre förändring i något viktigt
antagande har inte så stor eekt att det skulle kunna reducera återvinnings-
värdet till ett värde som är lägre än det redovisade värdet. Detta avser samt-
liga värdemässigt väsentliga kassagenererande enheter. För vissa av de allra
minsta goodwillposterna är dock risken större eftersom marginalen är min-
dre. De får dock ingen väsentlig påverkan på Latour-koncernen. Den uteslu-
tande största risken för att nedskrivningsbehov ska uppstå, är när omväl-
vande förändringar sker i en bransch, som radikalt förändrar ett företags
position i marknaden. Varje företag gör varje år en omfattande risk analys
för att bevaka och anpassa sig för sådana risker.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 109
NOTER
Företagets namn Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapitalandel i % Bokfört värde (Mkr)
Karpalunds Ångbryggeri AB 556000-1439 Stockholm 3 600 100 1
Latour Förvaltning AB 556832-2209 Stockholm 500 100 1 005
Latour-Gruppen AB 556649-8647 Göteborg 400 000 100 2 549
Bemsiq AB 559013-7351 Göteborg 100
Elsys AB 556694-5548 Umeå 70
Elvaco AB 556248-6687 Kungsbacka 100
Elvaco GmbH HRB7421 Tyskland 100
Bastec AB 556346-6738 Malmö 100
Greystone Energy Systems Inc. 705521 Kanada 100
Greystone Energy Systems Private Limited U7499KA2016FTC093450 Indien 100
Greystone Energy Systems SDN BHD 201701003861 Malaysia 100
Greystone Energy Systems Pte Ltd 201133155D Singapore 100
Greystone Energy Systems DMCC DMCC56028 Dubai 100
HK Instruments OY 0873072-9 Finland 100
Produal Holding Oy 2497873-2 Finland 100
Produal Oy 0680909-7 Finland 100
Produal Sverige AB 556538-4236 Stockholm 100
Produal A/S 33378203 Danmark 100
Produal S.A.S. 75264028400010 Frankrike 100
Produal Sp. zo.o 0000800683 Polen 100
Produal S.R.L 03122740214 Italien 100
Sensortec AG CHE-110.126.181 Schweiz 100
Sensortec Holding AG CH-036-3055894-8 Schweiz 100
Sensir AG CHE-105.140.229 Schweiz 100
SyxthSense Ltd 04657762 Storbritannien 100
S+S Regeltechnik GmbH HRB 17846 Nürnberg 100
Caljan ApS 30205618 Danmark 100
Caljan Limited 03223165 Storbritannien 100
Caljan 52103036881 Lettland 100
Caljan Gmbh HRB 10918 Tyskland 100
Caljan America 84-1274707 USA 100
Caljan France SARL 849 333 653 Frankrike 100
Hultafors Group AB 556365-0752 Bollebygd 100
Hultafors AB 556023-7793 Bollebygd 100
Hultafors Group Finland OY 0664406-9 Finland 100
Hultafors Group Norge AS 983513328 Norge 100
Hultafors Group Danmark AS 14252533 Danmark 100
Hultafors UMI S.R.L. J32/572/22.11.1996 Rumänien 100
Hultafors Group Italy 1660130210 Italien 100
Fisco Tools Ltd 755735 Storbritannien 100
Hultafors Group NL BV 8054149 Holland 100
Hultafors Group Sverige AB 556113-7760 Bollebygd 100
Hultafors Group UK Ltd. 01952599 Storbritannien 100
Snickers Production SIA Latvia 40003077239 Lettland 100
Hultafors Group Belgium NV 0444.346.706 Belgien 100
Hultafors Group France SARL 529 004 046 Frankrike 100
Hultafors Group Poland Sp. z o.o. 146309299 Polen 100
Hultafors Group Switzerland AG CH 036.3.044.124-4 Schweiz 100
Hultafors Group Ireland Ltd 65695194 Irland 100
Hultafors Group Germany GmbH 147860778 Tyskland 100
Hultafors Group Austria GmbH ATU 65856344 Österrike 100
Hultafors Group Holding Inc 38-4080874 USA 100
Fristads AB 556023-8486 Borås 100
Fristads AS 915463568 Norge 100
Fristads Kansas Ltd 08828565 Storbritannien 100
Fristads BV 27185890 Nederländerna 100
Fristads Kansas Austria GmbH FN95014b Österrike 100
Fristads Kansas Group Asia Ltd 1092659 Kina 100
Fristads Production Sia 40003693027 Lettland 100
Fristads Finland Oy 0949961-0 Finland 100
Fristads GmbH HRB3322NO Tyskland 100
Kansas A/S 11987273 Danmark 100
Stritex 05468127 Ukraina 100
Fristads Production AMC 31755115 Ukraina 100
Scangrip A/S 54274718 Danmark 100
Scangrip Asia Ltd 91310000MA1GW2PU8W Kina 100
Scangrip North America 61-1857435 USA 100
Johnson Level & Tool Mfg. Co. 39-1041797 USA 100
Custom LeatherCraft Mfg. LLC 81-0966824 USA 100
Kuny’s Corp. 884737818 USA 100
NOT 25
Andelar i dotterföretag
2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 3 746 2 246
Årets förändring 1 500
Utgående anskaffningsvärde 3 746 3 746
110 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
Företagets namn Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapitalandel i % Bokfört värde (Mkr)
Skillers GmbH HRB 755172 Tyskland 100
Puvab AB 556346-4600 Borås 100
Hultafors Group Logistics Sp.z.o.o 8622663376 Polen 100
Daan Holding BV 57162581 Holland 100
Dentgen Vastgoed BV 68643896 Holland 100
Emma Holding BV 57164371 Holland 100
Emma Safety Footwear BV 59429038 Holland 100
Protag Shoe Supply BV 14128428 Holland 100
Hellberg Safety AB 556214-4898 Lerum 100
Latour Industries AB 556018-9754 Göteborg 100
LSAB Group AB 556655-6683 Hedemora 100
Fortiva AB 556563-6742 Malmö 100
Fortiva Danmark A/S 182650 Danmark 100
Bergmans Chuck AB 556059-1736 Hässleholm 100
LSAB Norge AS 95882479 Norge 100
LSAB Sverige Försäljning AB 556248-1936 Långshyttan 100
LSAB Sverige Produktion AB 556222-1746 Hedemora 100
LSAB Instrument Service 1089847103950 Ryssland 100
LSAB Suomi OY 0140601-0 Finland 100
LSAB Vändra AS 10120018 Estland 100
LSAB Latvia SIA 40003381260 Lettland 100
LSAB Westlings AB 556442-0767 Vansbro 100
Micor AB 556557-7862 Laholm 100
MachToolRent 1107847394687 Ryssland 100
Densiq AB 556198-5077 Göteborg 100
Densiq AS 997495365 Norge 100
Specma Seals ApS 35645144 Danmark 100
Densiq Oy 2494676-5 Finland 100
MS Group AB 559201-8328 Göteborg 100
REAC AB 556520-2875 Åmål 100
REAC A/S 19 353 508 Danmark 100
REAC Poland Sp. z.o.o. 0000444016 Polen 100
REAC Components Sp. z.o.o 0000551205 Polen 100
AAT GmbH 401006 Tyskland 100
Aritco Group AB 556720-1131 Kungsängen 100
Aritco Lift AB 556316-6114 Kungsängen 100
Aritco DE GmbH HRB 753033 Tyskland 100
Artico Homelift Ltd 91310000MA1GBK649Y Kina 100
Aritco Lift Thailand Ltd 105560115885 Thailand 100
Aritco UK Limited 07920808 Storbritannien 100
Gartec Ltd 02898632 Storbritannien 100
TKS Heis AS 940568420 Norge 100
Steeco Lifts Ltd 08104893 Storbritannien 100
Invalifts Ltd 03950068 Storbritannien 100
Ability Lifts Ltd 05307764 Storbritannien 100
Vimec Srl 00758850358 Italien 100
Vimec Polska Sp. z.o.o. 5252490288 Polen 100
Vimec Accesibillity Ltd GB 898121786 London 100
Vimec Iberica Accesibilidas SL ES B84584457 Spanien 100
Vimec France Accesibillity Sarl FR 08492484357 Frankrike 100
Vimec Accessibility LLC 7810693099 Ryssland 100
Motala Hissar 556212-3066 Laholm 100
Vega s.r.l 01578140442 Italien 100
Vega Style Italia LTDA 07.416.646/0001-01 Brasilien 100
Vega Elevator Components Shanghai Co Ltd. 913100003295710797 Kina 100
V America LLC 83-0576366 USA 100
Claddagh Indùstria e comerico de produtos eletricos e
eletronicos LTDA 36.472.339/001-38 Brasilien 100
LCP S.r.l. 02425820442 Italien 100
VR Elettromeccanica L31330501G Albanien 100
VM Kompensator A/S 36937963 Danmark 100
Depac Anstalt FL-0002.010.123-3 Liechtensstein 100
Inoxa GmbH 981323769 Österrike 100
Latour Future Solutions 556863-5964 Göteborg 100
Nord-Lock International AB 556610-5739 Göteborg 100
Nord-Lock AG CH-320.3.028.873-7 Schweiz 100
Nord-Lock ApS 33 878 605 Danmark 100
Nord-Lock Co. Ltd 310000400676819 Kina 100
Nord-Lock AB 556137-1054 Åre 100
Nord-Lock Inc. 38-3418590 USA 100
Nord-Lock Australia Pty Ltd 602531279 Australien 100
Superbolt Inc. 25-1478791 USA 100
Nord-Lock Benelux BV 2050318 Nederländerna 100
Nord-Lock Ltd 4117670 Storbritannien 100
Nord-Lock Poland Sp. z. o.o. 0000273881 Polen 100
Nord-Lock France 439-251-901 Frankrike 100
Nord-Lock Japan Co, Ltd 1299-01-047553 Japan 100
Nord-Lock OY 0893691-1 Finland 100
Not 25 forts
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 111
NOTER
Not 25 forts
Företagets namn Organisationsnummer Säte Antal andelar Kapitalandel i % Bokfört värde (Mkr)
Nord-Lock s.r.o. 27294714 Tjeckien 100
Nord-Lock Latin America SpA 76.921.019-9 Argentina 100
Nord-Lock GmbH HRB 510204 Tyskland 100
Nord-Lock Switzerland GmbH CH 020.4.041.709-1 Schweiz 100
Nord-Lock AS 895 421 812 Norge 100
Nord-Lock Italy s.r.I 2 464 160 015 Italien 100
Nord-Lock PTE. LTD. 201110682R Singapore 100
Boltight Ltd 03832926 Storbritannien 100
Boltight Inc 814794151 USA 100
Twin-Lock AB 559009-2614 Göteborg 100
Nord-Lock Korea Co Ltd. 606-86-01043 Korea 100
Nord-Lock India Pvt. Ltd. U28999MH2017FTC301839 Indien 100
Nord-Lock Iberia S.L A81843575 Spanien 100
Expander System Sweden AB 556392-6442 Åtvidaberg 100
Expander America Inc 0967510-8 USA 100
Swegon Group AB 559078-3964 Göteborg 100
Swegon Operation AB 556077-8465 Göteborg 100
Swegon Sverige AB 559078-3931 Göteborg 100
Swegon GmbH HRB209158 Tyskland 100
Swegon Germany GmbH HRB187767 Tyskland 100
Swegon A/S 247231 Danmark 100
Swegon Ltd 01529960 Storbritannien 100
Swegon Cooling Ltd 01744381 Storbritannien 100
Swegon Service Ltd 03443661 Storbritannien 100
Swegon Air Managment Ltd 00738495 Storbritannien 100
Swegon SARL 409-770-195 Frankrike 100
Swegon AG 48-205-4517 Schweiz 100
Swegon North America Inc 1916764 Kanada 100
Swegon Inc. 26-1934480 USA 100
Swegon BVA System Inc 98-0149314 USA 100
Swegon BVA System (Tennessee) Inc 98-0150566 USA 100
Swegon BVA System (Texas) Inc 46-0524581 USA 100
Zent-Frenger GmbH HRB21013 Tyskland 100
Swegon AS 933-765-806 Norge 100
Klimax AS 983221726 Norge 100
Bergen Klima AS 913445139 Norge 70
Östlandet Klima 917535639 Norge 50
OY Swegon AB 10108352-2 Finland 100
Waterloo Group Limited 04934917 Storbritannien 100
Waterloo IPR Limited 07809705 Storbritannien 100
Waterloo Air Products Limited 04911865 Storbritannien 100
Aircell Ventilation Limited 07507522 Storbritannien 100
SLT Schanze Lufttechnik GmbH & Co. KG HRA 205482 Tyskland 100
Safegard Systems Limited IE 213635 Storbritannien 100
720 Holding Oy 3208705-9 Finland 68
720 Degrees Oy 2512103-6 Finland 100
720 Degrees USA Ltd 81-1518242 USA 100
Swegon Sp. z.o.o. 0000106255 Polen 100
Swegon BV 24408522 Nederländerna 100
Swegon Belgium S.A. 893.224.696 Belgien 100
Safeguard Systems Ltd IE8213635D Irland 100
Swegon ILTO OY 1615732-8 Finland 100
Swegon BB s.r.I 03991770276 Italien 100
Swegon Operations s.r.I 02481290282 Italien 100
Swegon Blue Box Private Limited U74210MH2008 Indien 100
bluMartin GmbH HRB187767 Tyskland 100
Swegon Operations Belgium S.A 829.386.721 Belgien 100
Swegon Esti OU 101323712 Estland 100
SLT Schanze Lufttechnik GmbH & Co. KG HRA 205482 Tyskland 100
Safegard Systems Limited IE 213635 Storbritannien 100
P L Group S.A. 429.188.970 Belgien 100
Neuffer Fenster + Türen GmbH HRB 4339 Tyskland 66,1
FOV Fodervnader i Borås AB 556057-3460 Göteborg 100
Nordiska Industri AB 556002-7335 Göteborg 840 000 100 191
Summa bokfört värde 3 746
Mindre dotterföretag som saknar verksamhet ingår ej i ovanstående specifikation.
112
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
KONCERNEN
Beskrivning
av verksam-
heten Antal aktier
Kapital-
andel
Börsvärde
1)
Anskaff-
ningsvärde
Kapital-
andel %
st-
andel %
Alimak Group (Org nr 556714-1857 Säte Stockholm)
2)
Se sid 64 16 016 809 1 832 1 832 2 134 30 30
ASSA ABLOY AB (Org nr 556059-3575 Säte Stockholm)
2)
Se sid 65 105 495 729 7 053 29 138 1 697 10 29
CTEK AB (Org nr 556217-4659 Säte Vikmanshyttan) Se sid 66 15 280 810 1 061 3 088 1 054 31 31
AB Fagerhult (Org nr 556110-6203 Säte Habo) Se sid 66 84 708 480 3 410 5 159 1 899 48 48
HMS Networks AB (Org nr 556661-8954 Säte Halmstad) Se sid 67 12 109 288 487 6 757 250 26 26
Nederman Holding AB (Org nr 556576-4205 Säte Helsingborg) Se sid 68 10 538 487 673 2 297 306 30 30
Securitas AB (Org nr 556302-7241 Säte Stockholm)
2)
Se sid 69 39 732 600 2 191 4 953 1 081 11 30
Sweco AB (Org nr 556542-9841 Säte Stockholm) Se sid 70 97 867 440 2 380 16 657 480 27 21
TOMRA Systems ASA (Org nr NO927124238 Säte Asker) Se sid 71 31 200 000 2 297 20 186 1 605 21 21
Troax Group AB (Org nr 556916-4030 Säte Hillerstorp) Se sid 72 18 060 000 736 8 371 397 30 30
Övriga mindre innehav 65 65 72
22 185 98 503 10 976
1)
Noterade innehav till köpkurs. Onoterade innehav till i första hand senaste värdering, i andra hand senast handlade kurs och i tredje hand förvärvskurs.
2)
A-aktierna i Assa Abloy, Loomis och Securitas är onoterade. De har i tabellen åsatts samma börskurs som motsvarande B-aktier.
3)
I koncernen är, på grund av utnyttjandet av en köpoption, anskaffningsvärdet på Sweco B 34 Mkr högre.
MODERBOLAGET 2021 2020
Ingående bokfört värde 8 639 8 911
Anskaffningar under året 1 055 128
Sålt under året 0 -400
Utgående värde 9 694 8 639
Alimak Group AB 2 129 2 129
ASSA ABLOY AB 1 199 1 199
CTEK 1 054 0
AB Fagerhult 1 728 1 728
HMS Networks AB 250 250
Nederman Holding AB 306 306
Securitas AB 585 585
Sweco AB 445 445
TOMRA Systems ASA 1 600 1 600
Troax Group AB 397 397
Utgående värde 9 693 8 639
NOT 26
Andelar i intresseföretag
KONCERNEN 2021 2020
Ingående bokfört värde 19 997 20 297
Anskaffningar under året 1 087 134
Sålt under året 0 -521
Årets resultatandel efter skatt 2 620 2 110
Utspädningseffekt 41 5
Erhållen utdelning -1 041 -927
Nedskrivning -282 -108
Kapitalförändringar, netto -238 -993
Utgående värde 22 184 19 997
Sammandragen information från balansräkningen
2021
Anläggnings-
tillgångar
Omsätt
-
nings-
tillgångar
Summa
tillgångar
Långfristiga
skulder
Kortfristiga
skulder
Summa
skulder
Netto-
tillgångar
Alimak Group AB 3 718 2 184 5 902 1 017 1 045 2 061 3 840
ASSA ABLOY AB 90 707 39 267 129 974 29 108 31 276 60 384 69 590
AB Fagerhult 8 333 4 320 12 653 4 278 2 156 6 434 6 219
HMS Networks AB 1 486 717 2 203 564 462 1 026 1 177
Nederman Holding AB 2 646 2 083 4 729 1 654 1 357 3 012 1 717
Securitas AB 36 494 26 869 63 363 17 328 25 235 42 563 20 800
Sweco AB 11 792 7 865 19 657 4 562 6 490 11 052 8 605
TOMRA Systems ASA 6 334 5 255 11 589 1 666 3 759 5 425 6 164
Troax Group AB 1 655 1 311 2 967 1 042 465 1 508 1 459
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 113
NOTER
Avstämning av finansiell information i sammandrag
1)
2021
Ingående
netto-
tillgångar Resultat
Eget kapital-
förändringar Utdelning
Utgående
netto-
tillgångar
Innehav
i intresse-
företag Goodwill
Bokfört
värde
Alimak Group AB 3 528 285 132 -162 3 783 1 125 1 249 2 374
ASSA ABLOY AB 58 879 10 202 2 807 -4 332 67 556 6 416 637 7 053
AB Fagerhult 637 20 0 0 657 204 857 1 061
HMS Networks AB 5 803 491 -21 -88 6 185 2 975 435 3 410
Nederman Holding AB 1 220 376 -311 -93 1 192 309 178 487
Securitas AB 1 301 301 100 -35 1 667 500 172 672
Sweco AB 17 707 3 189 713 -1 460 20 149 2 191 0 2 191
TOMRA Systems ASA 7 557 1 388 210 -782 8 373 2 293 87 2 380
Troax Group AB 5 340 1 114 385 -454 6 385 1 349 948 2 297
2020
Alimak Group AB 3 684 208 -68 -94 3 730 849 1 249 2 098
ASSA ABLOY AB 59 154 10 002 -2 460 -4 277 62 419 5 929 637 6 566
AB Fagerhult 5 501 127 -104 0 5 524 2 657 435 3 092
HMS Networks AB 1 010 233 10 0 1 253 326 178 504
Nederman Holding AB 1 378 115 -85 0 1 408 423 172 595
Securitas AB 19 599 2 642 -1 063 -1 752 19 426 2 113 0 2 113
Sweco AB 7 164 1 507 -25 -730 7 916 2 181 87 2 268
TOMRA Systems ASA 5 551 755 -121 -367 5 818 1 229 887 2 116
Troax Group AB 998 256 -96 -57 1 101 332 284 616
1)
De redovisade beloppen är uppskattade helårsvärden baserade på respektive bolags Q3-rapport, vilket kan innebära vissa skillnader mot det faktiska utfallet som
redovisades i föregående tabeller (Sammandragen information från balansräkningen, resultat och totalresultat).
Not 26 forts
Sammandragen information från resultat och totalresultat
2021 Intäkter Resultat
Övrigt
totalresultat
Summa
totalresultat
Erhållna
utdelningar
Alimak Group AB 3 728 308 179 487 48
ASSA ABLOY AB 95 007 10 901 4 149 15 050 411
AB Fagerhult 7 087 470 166 636 42
HMS Networks AB 1 972 362 -5 357 24
Nederman Holding AB 4 042 305 146 452 11
Securitas AB 107 700 3 134 1 410 4 544 159
Sweco AB 21 792 1 492 184 1 676 215
TOMRA Systems ASA 10 909 1 133 -64 1 069 94
Troax Group AB 2 581 406 8 414 37
2020
Alimak Group AB 3 740 183 -245 -62 28
ASSA ABLOY AB 87 649 9 172 -5 197 3 975 406
AB Fagerhult 6 816 572 -267 305 0
HMS Networks AB 1 467 220 -13 207 0
Nederman Holding AB 3 675 110 -192 -82 0
Securitas AB 110 899 3 362 231 3 593 191
Sweco AB 20 858 1 293 -348 945 202
TOMRA Systems ASA 9 941 798 71 869 81
Troax Group AB 1 716 243 20 263 19
Sammandragen information från balansräkningen
2020
Anläggnings-
tillgångar
Omsättnings-
tillgångar
Summa
tillgångar
Långfristiga
skulder
Kortfristiga
skulder
Summa
skulder
Netto-
tillgångar
Alimak Group AB 3 606 2 013 5 619 1 208 884 2 092 3 527
ASSA ABLOY AB 86 178 31 250 117 428 32 683 25 865 58 548 58 880
AB Fagerhult 8 347 3 915 12 262 4 802 1 657 6 459 5 803
HMS Networks AB 1 339 498 1 837 326 290 616 1 221
Nederman Holding AB 2 481 1 769 4 250 1 894 1 055 2 949 1 301
Securitas AB 35 124 27 066 62 190 22 671 19 920 42 591 19 599
Sweco AB 11 548 8 400 19 948 5 963 6 428 12 391 7 557
TOMRA Systems ASA 6 569 4 408 10 977 2 564 2 821 5 386 5 591
Troax Group AB 1 535 921 2 456 1 009 302 1 311 1 145
114 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
NOT 27
Andra värdepappersinnehav
KONCERNEN 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 44 4
Inköp 11 40
Försäljningar
Omklassificering
Utgående anskaffningsvärde 55 4
Ingående nedskrivningar –1 –1
Årets nedskrivningar
Utgående nedskrivningar –1 –1
Bokfört värde 54 43
NOT 33
Likvida medel
De likvida medlen består till 1 504 (4 016) Mkr av banktillgodohavanden och
till 12 (17) Mkr av kortfristiga bankplaceringar. På banktillgodo havanden
erhåller koncernen ränta enligt en rörlig räntesats baserad på bankernas
dagliga placeringsränta.
NOT 30
Börsaktier, handel
KONCERNEN 2021 2020
Bokfört värde vid årets början 0 15
Årets anskaffningar 103 30
Försäljningar -103 –49
Omvärdering, förd mot resultaträkningen 0 4
Bokfört värde vid årets slut 0 0
Individuellt bedömda kundfordringar som bedömts vara ej indrivningsbara
skrivs bort genom att direkt reducera det redovisade beloppet. Övriga ford-
ringar bedöms kollektivt för att avgöra om det finns objektiva bevis för att
nedskrivningsbehov föreligger. För dessa fordringar redovisas de bedömda
nedskrivningarna i en reserv för osäkra kundfordringar. Objektiva bevis för
att nedskrivningsbehov föreligger innefattar bland annat indikationer på
att, en gäldenär har betydande finansiella svårigheter, att betalningar har
uteblivit eller är försenade (mer än 30 dagar) eller att det är sannolikt att
gäldenären kommer att gå i konkurs eller genomgå annan finansiell rekon-
struktion. Fordringar för vilka en nedskrivningsreserv tidigare redovisats,
skrivs bort mot reserven då koncernen inte längre förväntas återvinna
ytterligare likvida medel. Nedskrivningar redovisas i resultaträkningen som
en övrig kostnad. Om nedskrivningsbehovet minskar i en efterföljande
period redovisas återföringen av den tidigare redovisade nedskrivningen
i koncernens resultaträkning.
Utöver gjorda nedskrivning bedöms kreditrisken som liten då fordring-
arna avser väl fungerande och betalande kunder.
Åldersanalys kundfordringar 2021 2020
Ej förfallna 2 895 1 908
Förfallna fordringar som per den 31 december
ej är nedskrivna
Förfallna mindre än 3 mån 557 407
Förfallna 3 till 6 månader 28 23
Förfallna mer än 6 månader 31 59
3 511 2 397
NOT 29
Varulager
Värdet av varor som ställts som säkerhet för lån eller andra förpliktelser
uppgår till 0 (0).
Varulagrets värdering: 2021 2020
Till nettoförsäljningsvärde
Råvaror och förnödenheter 95 12
Varor under tillverkning 4 4
Färdiga varor och handelsvaror 27 87
Till anskaffningsvärde
Råvaror och förnödenheter 1 174 709
Varor under tillverkning 449 162
Färdiga varor och handelsvaror 1 985 1 138
Pågående arbete 19 9
3 753 2 121
NOT 28
Långfristiga fordringar
KONCERNEN 2021 2020
Ingående anskaffningsvärde 27 51
Årets ökning 9 5
Årets minskning -5 -29
Bokfört värde 31 27
Koncernens räntebärande fordringar löper med en genomsnittlig ränta på
0 procent och en genomsnittlig löptid på 12 månader.
NOT 31
Kundfordringar
KONCERNEN 2021 2020
Nominellt värde 3 579 2 468
Reservering för osäkra fordringar -68 -71
Kundfordringar – netto 3 511 2 397
Reserv för osäkra fordringar
Ingående reserv -71 -85
Ingående reserv förvärvade bolag -9 -4
Årets reservering för osäkra fordringar -4 -2
Konstaterade förluster under året 12 10
Återförda outnyttjade belopp 6 8
Valutakursdifferenser -2 2
-68 -71
NOT 32
Derivatinstrument
KONCERNEN 2021 2020
Tillgångar
Valutaterminskontrakt – kassaflödessäkring 19 1
Valutaränteswap 111 200
130 201
Skulder 1 1
Valutaterminskontrakt – kassaflödessäkring 0 0
1 1
Valutaterminskontrakt
Det nominella beloppet för utestående valutaterminskontrakt uppgick den
31december till 899 (788) Mkr (se not 35).
Kassaflödessäkringarna anses uppfylla villkoren för eektiv säkrings-
redovisning varför förändringen i sin helhet redovisas i övrigt total resultat.
Säkringsredovisningen har under året påverkat övrigt total resultat med
11 (–4) Mkr.
Valutaränteswapar
Den vinst eller förlust som hänför sig till den eektiva delen av en valuta-
ränteswap som säkrar obligationsupplåning med rörlig ränta och valutaför-
ändring, redovisas i övrigt total resultat och uppgår till -69 (129) Mkr.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 115
NOTER
Verkligt värde via
totalresultatet
Verkligt värde via
resultaträkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
redovisat värdeKoncernen 2021
Finansiella tillgångar
Börsaktier förvaltning 0
1)
0
Andra långfristiga
värdepappersinnehav 54
2)
54
Andra långfristiga fordringar 27
3)
31
Börsaktier, handel 0
1)
0
Orealiserat resultat valutaderivat 130
2)
130
Övriga kortfristiga fordringar 4 042
3)
4 042
Likvida medel 1 516
3)
1 516
Totalt 184 5 589 5 773
Finansiella skulder
Långfristiga lån 9 429
3)
9 429
Checkräkningskredit 114
3)
114
Kortfristiga lån 323
3)
323
Övriga kortfristiga skulder 2 748
3)
2 748
Orealiserat resultat valutaderivat 2
2)
2
Totalt 2 12 614 12 616
1)
Nivå 1 – värderas till verkligt värde utifrån noterade marknadsvärden på aktiv marknad för identiska tillgångar.
2)
Nivå 2 – värderas till verkligt värde utifrån annan observerbar data för tillgångar och skulder än marknadsvärden enligt nivå 1.
3)
Nivå 3 – värderas till verkligt värde utifrån data för tillgångar och skulder som inte baseras på observerbar marknadsdata.
Verkligt värde via
totalresultatet
Verkligt värde via
resultaträkningen
Upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
redovisat värdeKoncernen 2020
Finansiella tillgångar
Börsaktier förvaltning 0
1)
0
Andra långfristiga
värdepappersinnehav 43
2)
43
Andra långfristiga fordringar 27
3)
27
Börsaktier, handel 0
1)
0
Orealiserat resultat valutaderivat 201
2)
201
Övriga kortfristiga fordringar 2 618
3)
2 618
Likvida medel 4 033
3)
4 033
Totalt 244 6 678 6 922
Finansiella skulder
Långfristiga lån 6 905
3)
6 905
Checkräkningskredit 86
3)
86
Kortfristiga lån 1 787
3)
1 787
Övriga kortfristiga skulder 1 650
3)
1 650
Orealiserat resultat valutaderivat 1
2)
0
Totalt 1 10 428 10 492
1)
Nivå 1 – värderas till verkligt värde utifrån noterade marknadsvärden på aktiv marknad för identiska tillgångar.
2)
Nivå 2 – värderas till verkligt värde utifrån annan observerbar data för tillgångar och skulder än marknadsvärden enligt nivå 1.
3)
Nivå 3 – värderas till verkligt värde utifrån data för tillgångar och skulder som inte baseras på observerbar marknadsdata.
Säkringsredovisning
Latour tillämpar säkringsredovisning på valutaterminskontrakt. Föränd-
ringen i marknadsvärdet för kassaflödessäkringar redovisas i övrigt total-
resultat, i den mån de bedöms som eektiva, i annat fall direkt i resultat-
räkningen. Latour använder även räntevalutaswapar på koncernens
kortfristiga upp låning genom att konvertera räntorna från rörliga till fasta
och likt valutaterminskontrakt redovisas förändringen i marknadsvärdet i
övrigt totalresultat om eektivitet uppnås. Ackumulerade belopp i övrigt
totalresultat återförs till resultaträkningen i de perioder då den säkrade
posten påverkar resultatet. Orealiserade vinster eller förluster som uppstår
vid marknadsvärdering av derivatinstrument hän förliga till säkringar av
netto-investeringar och som är hänförliga till valutakursförändringar redo-
visas i övrigt totalresultat.
NOT 34
Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Bokfört värde och verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder
I nedanstående tabell lämnas upplysningar om hur verkligt värde bestämts
för de finansiella instrument som värderas i rapporten över finansiell ställ-
ning. Uppdelning av hur verkligt värde fastställs sker utifrån tre nivåer.
Jämfört med årsbokslutet 2020 skedde under 2021 inga överföringar mellan
de olika nivåerna i verkligt värde-hierarkin och inga förändringar har skett
i tillämpade värderingstekniker och/eller principer.
116 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
Noterade finansiella tillgångar värderas till den noterade köpkursen på
balans dagen. Verkligt värde på onoterade finansiella tillgångar fastställs
genom att använda värderingstekniker, till exempel nyligen genomförda
transaktioner, pris på liknande instrument eller diskonterade kassa flöden.
Valutaderivaten består av valutaterminer och ingår i nivå 2. Värderingen
till verkligt värde för valutaterminerna baseras på av banken fastställda
termins kurser på en aktiv marknad.
Verkligt värde på kundfordringar och andra fordringar, övriga kortfristiga
fordringar, kassa och övriga likvida medel, leverantörsskulder och övriga
skulder samt långfristiga skulder uppskattas vara lika med dess bokförda
värde. För de räntebärande långfristiga skulderna anses den marknads-
mässiga räntan inte väsentligt avvika från diskonteringsräntan varför det
redovisade värdet bedöms i allt väsentligt motsvara det verkliga värdet.
Koncernens värderingsprocess sker inom ramen för koncernens finans-
avdelning där ett team arbetar med värdering av finansiella tillgångar och
skulder som koncernen innehar.
Finansiell riskhantering
Koncernens finansverksamhet och hantering av finansiella risker är
i huvudsak centraliserad till koncernstaben. Verksamheten bedrivs utifrån
en av styrelsen fastställd finanspolicy och präglas av låg risknivå. Syftet är
att säkerställa koncernens långfristiga finansiering, minimera koncernens
kapitalkostnad och eektivt hantera och kontrollera koncernens
finansiella risker.
Valutarisk
Koncernens verksamhet är exponerad för valutarisk i form av valutakurs-
fluktuationer. Koncernens valutarisk består dels av transaktionsrisken, som
hänför sig till köp och försäljning i utländsk valuta, dels omräkningsrisken,
som hänför sig till nettoinvesteringar i utländska dotterbolag och valuta-
kursförändringar när de utländska dotterbolagens resultat räknas om till
svenska kronor.
Transaktionsexponering
Koncernens målsättning avseende transaktionsrisken är att säkra 50 procent
av kommande 12-månaders budgeterade in- och utflöden. Resultat eekten av
valutasäkringar, som redovisas i övrigt totalresultat, uppgick till
4 (–1) Mkr
(se not 35).
Nettovalutaflödet för svenska enheter fördelade sig under året enligt
följande:
Valuta (belopp i Mkr) 2021 2020
NOK 511 517
DKK 156 166
GBP 338 341
USD -999 -489
EUR 989 591
CHF 115 97
Totalt 1 110 1 223
+ = nettoinflöde, – = nettoutflöde
Givet en nettotransaktionsexponering motsvarande den som gällde år 2021
och förutsatt att säkringsåtgärder ej vidtagits, hade resultatet påverkats
positivt med 12 (11) Mkr om den svenska kronan stärkts med en procent-
enhet mot samtliga transaktionsvalutor. Per valuta skulle påverkan blivit
i NOK 5 Mkr, EUR 8 Mkr, DKK 1 Mkr, GBP 3 Mkr och USD –7 Mkr.
Per den 31 december 2021 hade koncernen utestående valutatermins-
kontrakt som fördelar sig på följande valutor och förfallotidpunkter:
Belopp i Mkr 2022 2023 Totalt
Sälj EUR 231 231
Sälj NOK 43 43
Sälj USD 38 38
Sälj DKK 55 55
Sälj GBP 67 67
Sälj CHF 19 19
Sälj totalt 453 0 453
Köp EUR 0 0
Köp USD 446 446
Köp totalt 446 0 446
Netto 899 0 899
Värderingen av valutaterminskontrakt till verkligt värde utgör derivat-
instrument och uppgår till 19 (0) Mkr, vilket framgår av koncernens balans-
räkning.
Omräkningsexponering
Säkring av nettotillgångar i utländska dotterföretag bedöms från fall till fall
och säkras då med utgångspunkt från koncernmässigt värde av netto-
tillgångarna. Säkring sker genom lån i utländsk valuta. Resultatet från säk-
ring av utländsk verksamhet uppgår till 0 (0) Mkr. Beloppet redovisas
i övrigt totalresultat och i reserver i eget kapital (se not 35).
De utländska dotterföretagens nettotillgångar fördelar sig på följande sätt:
2021 2020
Valuta
Belopp
i Mkr %
Belopp
i Mkr %
EUR 1 564 53 1 319 65
DKK 35 1 -66 -3
NOK 95 3 54 3
USD 501 17 236 12
GBP 258 9 109 5
RON 31 1 28 1
CAD -24 -1 -34 -2
PLN 272 9 251 12
CHF 95 3 67 3
JPY 17 1 12 1
CNY 132 4 86 4
Övrigt -22 -1 -33 -2
Totalt 2 954 100 2 029 100
Årets kursdierens från omräkning av utländska nettotillgångar uppgick till
418 (–571) Mkr och redovisas i övrigt totalresultat och reserver i eget kapital
(se not 35).
Finansieringsrisk och likviditetsrisk
Inom ramen för finansieringsrisken hanteras även den mer kortsiktiga likvi-
ditetsrisken. I en verksamhet som Latours, där central upphandling sker av
långsiktiga finansiell resurser, blir den kortfristiga likviditetsrisken med
automatik hanterad i det långa finansieringsutrymmet. Detta hindrar inte
att höga krav ställs i den löpande rapporteringen av kassaflödessituationen
i de enskilda aärsenheterna.
För att minska risken för att framtida kapitalanskaning och refinansie-
ring av förfallna lån blir svår, har koncernen följande kontrakterade kredit-
löften:
Varav
utnyttjat
Checkräkningskredit m m 292 114
Beviljade krediter t o m 2022 2 003 1024
Beviljade krediter t o m 2023 3 303 1938
Beviljade krediter t o m 2024 5 562 2989
Beviljade krediter t o m 2025 1 650 1792
Beviljade krediter t o m 2026 184 87
Beviljade krediter t o m 2027< 1 825 1922
14 819 9 866
1)
Reverser med löptider under 1 år, redovisas i balansräkningen som kortfristiga skulder
trots att de upptas inom ramen för långfristiga kreditlöften.
Koncernens finansiella nettoskuld exklusive innehav i aktier och andra
värdepapper uppgick den 31 december 2021 till 9 513 Mkr. Huvuddelen,
9050 Mkr, av koncernens lån är upptagna på obligationsmarknaden och
resterande genom koncernens kreditlöften och uppgår till 1980 Mkr.
4 850 Mkr av skulden har exponering mot EUR genom Swap-derivat.
De räntebärande skulderna med en redovisad skuld på 9 866 Mkr, som
faller till betalning fram till och med 2028, motsvarar ett likviditetsutflöde
inklusive ränta på 10 Mdr.
Till de beviljade krediter som är avtalade längre än ett år har det avtalats
om en finansiell covenant, vilket innebär att nettolåneskulden ej får över-
stiga en bestämd nivå i förhållande till det noterade marknadsvärdet av
koncernens börsnoterade värdepapper. Detta villkor efterlevdes under
2021.
Not 34 forts
Forts
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 117
NOTER
Ränterisk
Latourkoncernens finansieringskällor utgörs i huvudsak av kassaflöde från
den löpande verksamheten och aktieförvaltningen samt upplåning. Upp-
låningen, som är räntebärande, medför att koncernen exponeras för ränte-
risk. För att minimera ränterisken använder koncernen ränte swapar (se
not 32).
Ränterisk utgör risken för att ränteförändringar påverkar koncernens
räntenetto och/eller kassaflöde negativt. Koncernens finanspolicy anger
riktlinjer för låneskuldens räntebindning respektive genomsnittlig löptid.
Koncernen efter strävar en avvägning mellan bedömd löpande kostnad för
upp låningen och risken för en större ränteförändring som påverkar resul-
tatet negativt. Vid utgången av 2021 var den genomsnittliga räntebind-
ningen cirka 36 månader.
Om räntenivån hade legat en procentenhet högre, hade årets resultat
påverkats med –98 (–79) Mkr. Inga övriga eekter på eget kapital.
Genomsnittskostnad för utestående lång- respektive kortfristig upp-
låning på balansdagen (för långfristiga skulder se även not 38):
Skuld 2021 Skuld 2020
% Mkr % Mkr
Långfristig upplåning SEK 0,5 9 086 0,5 6 460
Långfristig upplåning EUR 0,7 301 1,0 417
Långfristig upplåning DKK 1,6 41 0,7 16
Långfristig upplåning GBP 0,0 0 0,0 12
Långfristig upplåning övrigt 0,0 0 0,0 0
0,5 9 428 0,5 6 905
Kortfristig upplåning SEK 1,0 117 1,1 1 315
Kortfristig upplåning EUR 0,6 306 0,8 229
Kortfristig upplåning USD 0,0 0 0,8 329
Kortfristig upplåning GBP 1,3 14 0,0 0
Kortfristig upplåning PLN 0,0 0 0,0 0
0,7 437 1,5 1 873
Hantering av kapital
Koncernens långsiktiga mål avseende kapitalstrukturen är att trygga kon-
cernens förmåga att fortsätta utveckla sin verksamhet, så att den kan gene-
rera avkastning till aktieägarna och nytta för andra intressenter och att
upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapita-
let nere. För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen, kan koncernen
bland annat förändra den utdelning som betalas till aktie ägarna eller sälja
tillgångar för att minska skulderna. Koncernen bedömer kapitalet på basis
av skuldsättningsnivån. Latours styrelse har fastställt gränser för skuldsätt-
ningsnivån. Gränserna innebär att koncernens skuldsättning maximalt får
uppgå till det samlade värdet av 10 procent av börsportföljens värde samt
2,5 gånger den helägda industrirörelsens EBITDA-resultat, mätt som ett
genomsnitt för de senaste tre åren och justerat för förvärv och avyttringar.
Skuldsättningen har alltid legat klart under detta gränsvärde.
Kreditrisk
Koncernen är begränsat exponerad för kreditrisker. I huvudsak hänförs
dessa risker till utestående kundfordringar. Förluster på kundfordringar
uppstår när kunder försätts i konkurs eller av andra skäl inte kan fullfölja
sina betalningsåtaganden. Riskerna begränsas delvis genom kreditförsäk-
ringar. Inom vissa verksamhetsområden används även förskottsbetalningar.
Koncernledningen har uppfattningen att det inte föreligger någon bety-
dande kreditriskkoncentration för koncernen i för hållande till någon viss
kund eller motpart eller i förhållande till någon viss geografisk region.
Prisrisk
Koncernen exponeras för prisrisk avseende aktier på grund av placeringar
som innehas av koncernen och som i koncernens balansräkning klassifice-
ras antingen som finansiella instrument som kan säljas eller som tillgångar
värderade till verkligt värde via resultaträkningen. Prisrisk på aktier omfat-
tar aktiekursrisk, likviditetsrisk och motpartsrisk. Med aktiekursrisk avses
risken för värdeminskning på grund av förändringar i kurser på aktiemark-
naden. Detta är den största risken i Latours verksamhet och finns huvudsak-
ligen i värderingen av portföljbolagen. Om marknadsvärdet på innehaven
i börsportföljen skulle förändras med 5 procent skulle det påverka total
-
resultatet och eget kapital med 0 (0) Mkr. Aktiekurserna analyseras och
följs löpande av Latours ledning. Genom det aktiva ägandet, som bland
annat utövas via styrelserepresentation, påverkar Latour bolagens strategi
och beslut. Likviditetsrisk kan uppkomma om en aktie tillexempel är svår
att avyttra. Likviditetsrisken är dock begränsad. Motpartsrisk är risken att
en part i en transaktion med ett finansiellt instrument inte kan fullgöra sitt
åtagande och därigenom orsakar den andra parten en förlust.
Koncernen är inte exponerad för någon prisrisk avseende rå- och stapel-
varor.
Operationella risker
Operationell risk är risken för förlust på grund av brister i interna rutiner
och system. Som grund för Latourkoncernens riskhantering ligger ett flertal
internt fastställda riktlinjer och regelverk samt av styrelsen fastställda poli-
cies. Juridisk granskning av avtal och förbindelser sker fort löpande. Dess-
utom sker kontinuerliga kontroller som reglerar och säkerställer ansvar och
befogenheter i den löpande verksamheten.
De försäkringsrisker som finns inom koncernen hanteras i enlighet med
bedömt försäkringsbehov. Frågor rörande sekretess och informationssäker-
het är av stor betydelse för Latour och regleras av internt fastställda riktlin-
jer. Vad gäller IT-säkerhet sker en kontinuerlig kontroll och utveckling av
system och rutiner.
NOT 35
Eget kapital
Reserver
KONCERNEN
Säkrings-
reserv
Omräknings
-
reserv
Verklig
värde-
reserv
1)
Summa
Ingående balans 2020-01-01 -13 455
0
442
Årets omräkningsdifferenser -568 -568
Finansiella tillgångar som kan säljas:
Omvärderingar redovisade direkt mot eget kapital 0
Redovisade i resultaträkningen vid avyttring 0
Terminssäkring av kassaflöde -4 -4
Ränte-swapar 129 129
Säkring av nettoinvestering
0
Utgående andra reserver 2020-12-31 112 -113 0 -1
Ingående balans 2021-01-01 112 -113
0
-1
Årets omräkningsdifferenser 416 416
Finansiella tillgångar som kan säljas:
Omvärderingar redovisade direkt mot eget kapital 0
Redovisade i resultaträkningen vid avyttring 0
Terminssäkring av kassaflöde 11 11
Ränte-swapar -69 -69
Säkring av nettoinvestering
0
Utgående andra reserver 2021-12-31 54 303 0 357
Not 34 forts
118 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
Aktiekapital
Moderbolagets aktiekapital. Kvotvärdet per aktie uppgår till 0,21 kr.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eventuellt eget kapital som är tillskjutet från aktieägarna. Här ingår
tillskjutet kapital i form av apportemission samt nyemission som görs till
kurs överstigande kvotvärdet.
Återköpta egna aktier
Återköpta aktier utgörs av anskaningskostnaden för egna aktier som inne-
has av moder bolaget och redovisas som en avdragspost i eget kapital. Likvid
från avyttring av egna aktier redovisas som en ökning av eget kapital och
transaktionskostnader redovisas direkt mot eget kapital.
Reserver
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdierenser som uppstår
vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som
har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som
koncernens finansiella rapporter presenteras i. Moderbolaget och koncer-
nen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Säkringsreserv
Säkringsreserven består av valutakursdierenser som uppstår vid omräk-
ning av skulder, derivat som klassificerats som säkringsinstrument av netto-
investering i en utländsk verksamhet samt ränteswapar.
Verkligt värdereserv
Verkligt värdereserv innefattar den ackumulerade nettoförändringen av
verkligt värde på finansiella tillgångar som kan säljas fram till dess att till-
gången bokas bort från balansräkningen.
Balanserade vinstmedel inklusive del av årets totalresultat
I balanserade vinstmedel inklusive delar av årets totalresultat ingår intjä-
nade vinstmedel i moderbolaget och dess dotterföretag och intresseföretag.
Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder,
ingår i denna eget kapitalpost.
Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande innefattar den andel av eget kapital
som inte ägs av moderbolaget.
Utdelning
Utdelning föreslås av styrelsen i enlighet med bestämmelserna i aktie-
bolags lagen och fastställs av årsstämman. Föreslagen men ännu ej beslutad
utdelning för 2021 uppgår till 2 110 Mkr (3,30 kr per aktie). Beloppet har ej
redovisats som skuld.
Kvotvärdet av egna innehav som återköpts uppgår per den 31 december
2021 till 0,1 Mkr och motsvarar 0,1 procent av aktiekapitalet. Transaktionskost-
naderna i samband med återköpen redovisas som en avdragspost från eget
kapital. Dessa kostnader har inte påverkat redovisade skattekostnader.
Återköp av egna aktier har skett för att skapa ett mervärde för kvarvarande
aktieägare i Latour. På samtliga återköpta aktier finns utställda köpoptioner
till ledande befattningshavare.
Utestående aktier Serie A Serie B Totalt
Antal aktier per 1 januari 2020 47 635 048 591 744 452 639 379 500
Nettoavyttring av egna aktier 0 -56 700 -56 700
Konvertering -5 200 5 200 0
Summa utestående aktier per 31 december 2020 47 629 848 591 692 952 639 322 800
Egna innehav av aktier Serie A Serie B Totalt
Innehavda aktier per 1 januari 2021 460 500 460 500
Återköp under året 624 700 624 700
Avyttring -568 000 -568 000
Summa egna innehav per 31 december 2021 0 517 200 517 200
Totalt antal aktier per 31 december 2021 47 629 848 592 210 152 639 840 000
2021 2020
Egna innehav av aktier Antal Kostnad Antal Kostnad
Ackumulerat vid årets början 460 500 83 557 500 67
Återköp under året 624 700 183 565 000 95
Avyttring -568 000 -102 -662 000 -79
Ackumulerat vid årets slut 517 200 164 460 500 83
Resultat per aktie
KONCERNEN 2021 2020
Årets resultat 4 377 5 320
Genomsnittligt antal utestående aktier
före utspädning 639 409 289 639 338 951
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning 641 454 398 641 434 414
Vinst per aktie avseende vinst hänförlig
till moderbolagets aktieägare
Före utspädning 6,85 kr 8,32 kr
Efter utspädning 6,82 kr 8,29 kr
Not 35 forts
NOT 36
Avstämning av låneskuld hänförlig till finansieringsverksamheten
Ej kassaflödespåverkande förändringar
2020-12-31 Kassaflöde
Effekt ändrad
valutakurs Nedskrivning Ränta Förvärv bolag 2021-12-31
Räntebärande fordringar 22 1 23
Pensionsavsättningar -91 8 -1 -1 -142 -227
Långfristiga skulder -6 647 -1 802 41 -809 -9 217
Tilläggsköpeskilling -257 43 105 -180 -289
Skuld leasing -660 -374 -36 -1 070
Utnyttjad checkkredit -85 -29 -114
Räntebärande kortfristiga skulder -1 788 1 542 -246
Netto skulder hänförliga till finansieringsverksamheten -9 506 -611 4 105 -1 -1 131 -11 140
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 119
NOTER
2021
Förmånsbaserade
förpliktelser per land
Nuvärde av
förpliktelser
Verkligt
värde
förvaltnings-
tillgångar Summa
Sverige 140 0 140
Norge 35 -30 5
Schweiz 62 -43 19
Tyskland 56 -29 27
Italien 34 0 34
Övriga 3 0 3
Summa 330 -102 228
2020
Förmånsbaserade
förpliktelser per land
Nuvärde av
förpliktelser
Verkligt
värde på
förvaltnings-
tillgångar Summa
Sverige 15 0 15
Norge 34 -28 6
Schweiz 68 -43 25
Tyskland 49 -29 20
Italien 23 0 23
Övriga 2 0 2
Summa 191 -100 91
Vid den senaste värderingstidpunkten bestod nuvärdet av den förmåns-
bestämda förpliktelsen av cirka 77 Mkr hänförlig till aktiva anställda och
14 Mkr till pensionärer.
Belopp redovisade i resultaträkningen 2021 2020
Ränta på pensionsavsättning 1 1
Kostnader förmånsbestämda planer 1 1
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer 230 188
Löne- och avkastningsskatt 37 30
Totala pensionskostnader 268 219
Den försäkringstekniska beräkningen av pensionsförpliktelser och
pensionskostnader baseras på följande viktiga antaganden:
2021
% Schweiz Tyskland Italien Norge Sverige
Diskonteringsränta
1)
0,2 0,7 1,0 1,5 1,9
Inflation 1,0 1,0 1,0 2,3 2,2
Löneökningar 1,0 - 2,0 2,5 0
Pensionsuppräk
-
ning 0,0 2,0 0,0 0,0 0,0
2020
% Schweiz Tyskland Italien Norge
Diskonteringsränta
1)
0,2 0,7 0,3 1,5
Inflation 0,8 1,0 0,5 1,8
Löneökningar 1,0 - 2,0 2
Pensionsuppräk
-
ning 0,0 2,0 0,0 0,0
1)
Se principer not 2 sid 81.
Om diskonteringsräntan minskas med 0,5 procent så ökar nuvärdet av
förpliktelserna med 5,7 procent. Om räntan ökar med 0,5 procent så mins-
kar nuvärdet av förpliktelserna med 5,2 procent.
I det närmaste samtliga anställda i Latourkoncernen omfattas av antingen
förmånsbestämda eller avgiftsbestämda pensionsplaner. Förmånsbestämda
pensionsplaner innebär att den anställde garanteras en pension motsva-
rande en viss procentuell andel av lönen. Pensionsplanerna omfattar ålders-
pension, sjukpension och familjepension. Pensionsförpliktelserna tryggas
genom avsättningar i balansräkningen och genom premier till försäkrings-
bolag som därmed övertar förpliktelserna gentemot de anställda. Koncer-
nens anställda utanför Sverige, Norge, Italien, Tyskland och Schweiz omfat-
tas av avgiftsbestämda pensionsplaner. Avgifter till de sistnämnda planerna
utgör normalt en procentuell andel av den anställdes lön.
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige
tryggas huvudsakligen genom försäkringar i Alecta. Då Alecta inte kan till-
handahålla tillräckliga uppgifter för att redovisa ITP-planen som förmåns-
bestämd redovisas den som avgiftbestämd. Årets avgifter för pensionsför-
säkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 63 Mkr. Alectas överskott kan
fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av
2021 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån
till 172 procent. Tjänstepension för arbetare i Sverige är avgiftsbestämda.
Beträande förmånsbestämda planer beräknas företagets kostnader samt
värdet på utestående förpliktelser med hjälp av aktuariella beräkningar
vilka syftar till att fastställa nuvärdet av utfärdade förpliktelser.
KONCERNEN 2021 2020
Förmånsbaserade förpliktelser
Nuvärde vid periodens början 191 223
Omklassificering 0 0
rvärv 131 0
Intjänad pension 15 10
Ränta 1 1
Pensionsutbetalningar -12 -28
Aktuariell vinst/förlust -2 -1
Omräkningsdifferens 3 -14
Utgående balans 327 191
Förvaltningstillgångar
Ingående balans 100 101
Omklassificering 0 0
Förändring reserv -1 -1
Utgående balans 99 100
Netto förmånsbaserade förpliktelser 228 91
NOT 37
Pensionsförpliktelser
NOT 38
Finansiella skulder
Per 31 december 2021
Mindre än
1 år
Mellan 1 år
och 5 år
Mer än
5 år
Summa
avtalsenliga
kassaflöden
Redovisat
värde
Finansiella skulder
Skulder till kreditinstitut 240 9 153 15 9 408 9 408
Övriga finansiella skulder 83 276 359 359
Leasingskulder 224 201 645 1 070 1 070
Leverantörsskulder 1 568 1 568 1 568
2 115 9 630 660 12 405 12 405
120 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
NOT 39
Skatter
Uppskjuten skatt i balansräkningen
Temporära skillnader föreligger i de fall tillgångars eller skulders redovi-
sade respektive skattemässiga värde är olika. Temporära skillnader har
resulterat i koncernens totala uppskjutna skattefordringar och uppskjutna
skatte skulder enligt nedan:
KONCERNEN 2021 2020
Uppskjutna skattefordringar
Immateriella anläggningstillgångar 258 231
Byggnader och mark 10 0
Maskiner och inventarier 5 10
Varulager 101 60
Kortfristiga fordringar 27 26
Avsättningar 33 32
Kortfristiga skulder 3 5
Övriga poster 17 8
454 372
Uppskjutna skatteskulder
Immateriella anläggningstillgångar -131 -91
Byggnader och mark -3 -4
Maskiner och inventarier -17 -13
Kortfristig fordran -4 -2
Obeskattade reserver -332 -282
Avsättningar -16 -15
Övriga poster -32 -11
-535 -418
Uppskjutna skattefordringar och -skulder kvittas när det finns en legal
kvittningsrätt för aktuella skattefordringar och skatteskulder och när upp-
skjutna skatter avser samma skattesystem. Uppskjuten skatt som redovisas
i övrigt totalresultat uppgår till –3 (-3) Mkr.
Ingen aktuell skatt redovisas i koncernens eller moderbolagets total-
resultat.
I moderbolaget finns skattemässiga underskottsavdrag utan tidsbegräns-
ning på 3 173 (2 727) Mkr där uppskjuten skatt ej har beaktats.
NOT 41
Checkräkningskredit
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår i koncernen till 250
(250) Mkr, varav utnyttjad 114 (85) Mkr.
NOT 40
Övriga avsättningar
KONCERNEN
Garanti
avsättn.
Övriga
avsättn. Totalt
Ingående värde 2020-01-01 89 65 154
Förvärv (bolag) 0 25 25
Årets avsättning 26 6 32
Tagit i anspråk under året -16 -16 -32
Valutakursdifferens -4 -4 -8
Utgående värde 2020-12-31 95 76 171
Förvärv (bolag) 2 5 7
Årets avsättning 25 32 57
Tagit i anspråk under året -16 -18 -34
Valutakursdifferens 2 1 3
Utgående värde 2021-12-31 108 96 204
Avsättningarna består av: 2021 2020
Långfristig del 190 169
Kortfristig del 14 2
204 171
Övriga avsättningar består i huvudsak av avsättningar för omstrukture-
ringsutgifter.
NOT 42
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
KONCERNEN 2021 2020
Upplupna räntekostnader 20 18
Upplupna sociala kostnader 163 134
Upplupna övriga lönerelaterade kostnader 498 371
Övriga poster 695 525
Summa 1 376 1 048
NOT 43
Ställda säkerheter
KONCERNEN 2021 2020
För egna skulder och avttningar
Avseende pensionsförpliktelser
– Företagsinteckningar
– Övriga säkerheter 1 1
Aktier som säkerhet för nettoupplåning
1)
3 623 3 410
Övriga
– Företagsinteckningar 0 0
– Fastighetsinteckningar 93 95
– Övriga säkerheter 36 32
Summa 3 753 3 538
MODERBOLAGET 2021 2020
För koncernens skulder
Aktier som säkerhet för nettoupplåning
1)
516 516
Summa ställda säkerheter 516 516
1)
Som säkerhet för upplåning hos kreditinstitut har 37 200 000 Assa Abloy B och 20 600 000
Securitas B lämnats med ett marknadsvärde på 12 842 Mkr och ett bokfört värde i koncer
-
nen på 3 623 Mkr och i bolaget på 516 Mkr. Säkerheten löper under låneavtalets löptid.
NOT 44
Eventualförpliktelser
KONCERNEN 2021 2020
Emissionsgarantier 1 055
Övriga förpliktelser 21 15
Summa 1 076 15
MODERBOLAGET 2021 2020
Borgensförbindelser till förmån för dotterbolag 872 1 382
Summa 872 1 382
Moderbolaget har förbundit sig att svara för vissa förpliktelser som kan
åläggas koncernföretag.
NOT 45
Rörelseförvärv
2021 2020
Immateriella anläggningstillgångar 441 36
Materiella anläggningstillgångar 472 124
Finansiella anläggningstillgångar 551 3
Varulager 548 117
Kundfordringar 399 108
Övriga kortfristiga fordringar 55 25
Kassa 126 52
Långfristig nettoupplåning -963 -252
Kortfristiga skulder -490 -154
Netto identifierbara tillgångar och skulder 1 139 59
Koncerngoodwill 1 536 845
Total köpeskilling 2 675 904
Tilläggsköpeskilling -180 -159
Kontant reglerad köpeskilling 2 495 745
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet -80 -1
Likvida medel i förvärvade företag -126 -52
Påverkan på koncernens likvida medel 2 289 692
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 121
NOTER
inträat per den 1 januari 2021, skulle bolagets intäkter ha blivit 1829 Mkr
och årets resultat –3 Mkr. Goodwill är hänförlig till de samordningsvinster
som kommer att uppstå när tillverkning och säljorganisation samordnas
med befintlig verksamhet inom Hultafors Group. Transaktionskostnader
för förvärvet, som belastat periodens resultat, uppgår för detta förvärv till
9 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 124
Materiella anläggningstillgångar 407
Finansiella anläggningstillgångar 497
Varulager 326
Kundfordringar 182
Övriga fordringar 9
Kassa 20
Långfristig nettoupplåning
–711
Kortfristiga skulder –243
Netto identifierbara tillgångar och skulder 611
Koncerngoodwill 131
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet –31
Likvida medel i förvärvade företag
–20
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 691
HK Instrument Oy
Den 1 juni 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i HK Instrument Oy. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på
54 Mkr och ett nettoresultat på 8 Mkr för perioden från 1 juni till 31 decem-
ber 2021. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle bolagets
intäkter ha blivit 88 Mkr och årets resultat 13 Mkr. Goodwill är hänförlig till
de samordningsvinster som kommer att uppstå när tillverkning och sälj-
organisation samordnas med befintlig verksamhet inom Bemsiq. Transak-
tionskostnader för förvärvet, som belastat periodens resultat, uppgår för
detta förvärv till 7 Mkr.
Materiella anläggningstillgångar 1
Varulager 13
Kundfordringar 13
Övriga fordringar 1
Kassa 35
Kortfristiga skulder –8
Netto identifierbara tillgångar och skulder 55
Koncerngoodwill 97
Tilläggsköpeskilling
–12
Likvida medel i förvärvade företag
–35
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 105
720 Oy
Den 31 augusti 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna
i 720 Oy. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 11 Mkr och
ett nettoresultat på –3 Mkr för perioden från 31 augusti till 31 december
2021. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle bolagets
intäkter ha blivit 5 Mkr och årets resultat –4 Mkr. Transaktionskostnader
för förvärvet, som belastat periodens resultat, uppgår för detta förvärv till 2
Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 10
Materiella anläggningstillgångar 3
Finansiella anläggningstillgångar 2
Övriga fordringar 2
Långfristig nettoupplåning
-15
Kortfristiga skulder –1
Netto identifierbara tillgångar och skulder 1
Koncerngoodwill 0
Kontant reglerad köpeskilling 1
Motala Hissar AB
Den 31 augustii 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Motala
Hissar AB Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 73 Mkr och
ett nettoresultat på 4 Mkr för perioden från 31 augusti till 31 december 2021.
Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle bolagets intäkter
ha blivit 195 Mkr och årets resultat 16 Mkr. Goodwill är hänförlig till den
intjäningsförmåga och samordningsvinster som kommer att uppstå när
tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom
Latour Industries. Transaktionskostnader för förvärvet uppgår för detta
förvärv till 2 Mkr.
VM Kompensator A/S
Den 8 januari 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i VM
Kompensator A/S. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 23
Mkr och ett nettoresultat på 1 Mkr för perioden från 8 januari till 31 decem-
ber 2021. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle bolagets
intäkter ha blivit 23 Mkr och årets resultat 1 Mkr. Goodwill är hänförlig till
den intjäningsförmåga och samordningsvinster som kommer att uppstå när
tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom
Latour Industries. Transaktionskostnader för förvärvet uppgår för detta
förvärv till 1 Mkr.
Materiella anläggningstillgångar 1
Varulager 2
Kundfordringar 5
Kassa 1
Kortfristiga skulder –2
Netto identifierbara tillgångar och skulder 7
Koncerngoodwill 48
Tilläggsköpeskilling
–27
Likvida medel i förvärvade företag
–1
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 27
Vega Srl
Den 11 januari 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Vega
Srl. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 245 Mkr och ett
nettoresultat på 36 Mkr för perioden från 11 januari till 31 december 2021.
Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle bolagets intäkter
ha blivit 265 Mkr och årets resultat 38 Mkr. Goodwill är hänförlig till den
intjäningsförmåga och samordningsvinster som kommer att uppstå när
tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom
Latour Industries. Transaktionskostnader för förvärvet uppgår för detta
förvärv till 5 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 1
Materiella anläggningstillgångar 10
Varulager 55
Kundfordringar 65
Övriga fordringar 14
Kassa 14
Långfristig nettoupplåning
–16
Kortfristiga skulder –63
Netto identifierbara tillgångar och skulder 81
Koncerngoodwill 334
Tilläggsköpeskilling
–65
Likvida medel i förvärvade företag
–14
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 336
Elsys AB
Den 20 januari 2021 förvärvade koncernen 70 procent av aktierna
i Elsys AB. Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 55 Mkr och
ett nettoresultat på 10 Mkr för perioden från 20 januari till
31 december 2021. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle
bolagets intäkter ha blivit 55 Mkr och årets resultat 10 Mkr. Goodwill är
hänförlig till den intjäningsförmåga och samordningsvinster som kommer
att uppstå när tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig
verksamhet inom Bemsiq. Transaktionskostnader för förvärvet uppgår för
detta förvärv till 1 Mkr.
Varulager 2
Kundfordringar 10
Kassa 15
Långfristig nettoupplåning
-3
Kortfristiga skulder –3
Netto identifierbara tillgångar och skulder 21
Koncerngoodwill 94
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet 3
Likvida medel i förvärvade företag
–15
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 103
Fristads
Den 28 mars 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Fristads
AB, Kansas AS, Kansas GmbH och Leijona Group OY . Den förvärvade verk-
samheten bidrog med intäkter på 1 576 Mkr och ett nettoresultat på
1 Mkr för perioden från 28 mars till 31 december 2021. Om förvärvet hade
122 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
Immateriella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 4
Varulager 25
Kundfordringar 15
Övriga fordringar 3
Kassa 24
Långfristig nettoupplåning
–3
Kortfristiga skulder –25
Netto identifierbara tillgångar och skulder 43
Koncerngoodwill 102
Tilläggsköpeskilling
0
Likvida medel i förvärvade företag
–24
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 121
Greystone Energy System Inc.
Den 29 september 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i
Greystone Energy System Inc. med underliggande dotterföretag . Den för-
värvade verksamheten bidrog med intäkter på 50 Mkr och ett nettoresultat
på 6 Mkr för perioden från 29 september till 31 december 2021. Om förvär-
vet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle bolagets intäkter ha blivit
184 Mkr och årets resultat 31 Mkr. Goodwill är hänförlig till de samord-
ningsvinster som kommer att uppstå när tillverkning och säljorganisation
samordnas med befintlig verksamhet inom Bemsiq. Transaktionskostnader
för förvärvet, som belastat periodens resultat, uppgår för detta förvärv till
13 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar 305
Materiella anläggningstillgångar 33
Finansiella anläggningstillgångar 48
Varulager 52
Kundfordringar 38
Övriga fordringar 4
Kassa 4
Långfristig nettoupplåning
–201
Kortfristiga skulder –67
Netto identifierbara tillgångar och skulder 216
Koncerngoodwill 0
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet –48
Likvida medel i förvärvade företag
–4
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 164
Depac Anstalt
Den 30 september 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i
Depac Anstalt . Den förvärvade verksamheten bidrog med intäkter på 23
Mkr och ett nettoresultat på 1 Mkr för perioden från 30 september till 31
december 2021. Om förvärvet hade inträat per den 1 januari 2021, skulle
bolagets intäkter ha blivit 87 Mkr och årets resultat 5 Mkr. Goodwill är hän-
förlig till de samordningsvinster som kommer att uppstå när tillverkning
och säljorganisation samordnas med befintlig verksamhet inom Latour
Industries. Transaktionskostnader för förvärvet, som belastat periodens
resultat, uppgår för detta förvärv till
4 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 7
Finansiella anläggningstillgångar 2
Varulager 15
Kundfordringar 12
Övriga fordringar 5
Kassa 3
Långfristig nettoupplåning
–14
Kortfristiga skulder –6
Netto identifierbara tillgångar och skulder 24
Koncerngoodwill 114
Tilläggsköpeskilling
–76
Likvida medel i förvärvade företag
–3
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 59
Scangrip A/S
Den 29 oktober 2021 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Scan-
grip A/S med underliggande dotterföretag . Den förvärvade verksamheten
bidrog med intäkter på 52 Mkr och ett nettoresultat på –1 Mkr för perioden
från 29 oktober till 31 december 2021. Om förvärvet hade inträat per den 1
januari 2021, skulle bolagets intäkter ha blivit 315 Mkr och årets resultat 43
Not 45 forts
NOT 46
Statliga stöd
Erhållna statliga bidrag har påverkat koncernens resultat- och balans-
räkning enligt följande:
KONCERNEN 2021 2020
Bidrag som påverkat årets resultat 15 64
Bidrag som påverkat tillgångarna 0 3
Erhållna bidrag som påverkat årets resultat 2021 och som avserr stöd relate-
rade till covid-19 uppgår till ca 2 mkr, varav inget i Sverige. Inget bolag inom
koncernen har mottagit något omställningsstöd, enbart stöd för korttids-
permitteringar.
Mkr. Goodwill är hänförlig till de samordningsvinster som kommer att upp-
stå när tillverkning och säljorganisation samordnas med befintlig verksam-
het inom Hultafors. Transaktionskostnader för förvärvet, som belastat
periodens resultat, uppgår för detta förvärv till 3 Mkr.
Immateriella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 6
Finansiella anläggningstillgångar 2
Varulager 58
Kundfordringar 59
Övriga fordringar 17
Kassa 10
Kortfristiga skulder –72
Netto identifierbara tillgångar och skulder 80
Koncerngoodwill 616
Förvärv av poster som inte ingår i kassaflödet –4
Likvida medel i förvärvade företag
–10
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärv 682
Se vidare om företagsförvärv i förvaltningsberättelsen på sidan 76.
All förvärvad goodwill avser koncernmässig förvärvsgoodwill och som inte
är skattemässigt avdragsgill.
NOT 47
Händelser efter rapportperiodens utgång
Den 1 februari förvärvade Hultafors Group 100 procent av aktierna i svenska
Telesteps AB, en ledande tillverkare av teleskopiska stegar för professionella
användare. Telesteps omsätter 87 Mkr med en lönsamhet i nivå med Hulta-
fors Groups övriga verksamhet. Den 7 februari tecknade Bemsiq avtal om att
förvärva 100 procent av aktierna i tyska Consens GmbH med en nettoom-
sättning på 2,9 MEUR. Consens tillverkar växlare, sensorer, komponenter
och testteknologi för luftfuktighet, temperatur och luftkvalité. Den 9 febru-
ari förvärvade Latour Industries 100 procent av aktierna i italienska Esse-Ti
S.r.l., en ledande tillverkare av alarmsystem för hissar. Esse-Ti omsätter
cirka 10 MEUR, varav 40 procent går på export, och har 33 anställda.
Den 18 februari 2022 godkände Finansinspektionen ett uppdaterat
grundprospekt för befintligt MTN-program. Latour beslutade i samband
med uppdateringen av grundprospektet att höja rambeloppet från
12 miljarder till 15 miljarder SEK eller motsvarande belopp i EUR.
Kriget i Ukraina kan få en negativ aärsmässig påverkan på Latour på
både kort- och lång sikt. Den aärsmässiga påverkan är dock mycket svår att
förutsäga på grund av osäkerheten i marknadsförhållandena, men våra med-
arbetares hälsa och säkerhet är vår högsta prioritet.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 123
NOTER
NOT 49
Definitioner
Avkastning på eget kapital Nettovinsten enligt resultaträkningen i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på operativt kapital Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital.
Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i förhållande till genomsnittlig balansomslutning.
Direktavkastning Utdelning i procent av aktiens köpkurs.
Rörelseresultat (EBITDA) Resultat före räntor, skatt, avskrivningar på materiella anläggningstillgångar och på förvärvsrelaterade immateriella anläggningstillgångar, förvärvs-
relaterade kostnader och intäkter samt jämförelsestörande poster.
Rörelseresultat (EBITA) Resultat före räntor, skatt, avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella anläggningstillgångar, förvärvsrelaterade kostnader och intäkter samt
jämförelsestörande poster.
Rörelseresultat (EBIT) Resultat före finansiella poster och skatter.
Rörelsemarginal (EBITA) % Resultat före räntor, skatt, avskrivningar på förvärvsrelaterade immateriella anläggningstillgångar, förvärvsrelaterade kostnader och intäkter samt
jämförelsestörande poster, i procent av nettoomsättningen.
Rörelsemarginal (EBIT) % Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
EBIT-multipel Rörelseresultat i förhållande till börsvärde justerat för nettoskuldsättning.
EV-värde (Enterprise Value) Bolagets marknadsvärde plus nettoskuld.
Justerat eget kapital Eget kapital samt skillnaden mellan bokfört värde och verkligt värde på intresse företagen.
Justerad soliditet Eget kapital samt skillnaden mellan bokfört värde och verkligt värde på intresse företagen i förhållande till justerad balansomslutning.
Nettoskuld sättningsgrad Räntebärande skulder plus räntebärande avsättningar minus likvida medel i förhållande till justerat eget kapital.
Nettolåneskuld Räntebärande skulder plus räntebärande avsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Operativt kapital Balansomslutning minus likvida medel och andra räntebärande tillgångar samt minus ej räntebärande skulder.
Organisk tillväxt Periodens intäktsökning, justerad för förvärv/avyttringar och valutakursförändring, i procent av föregående års intäkter justerat för förvärv och avyttringar.
P/E-tal Aktiens köpkurs i förhållande till vinst efter betald skatt.
Resultat per aktie före utsdning Periodens resultat i förhållande till antalet utestående aktier under perioden.
Beräkningar:
Jan–dec 2021: 4 377/639 409 289 x 1 000’ = 6,85
Jan–dec 2020: 5 320/639 338 951 x 1 000’ = 8,32
Resultat per aktie efter utspädning Beräkningar:
Jan–dec 2021: 4 377/641 454 398 x 1 000’ = 6,82
Jan–dec 2020: 5 320/641 434 414 x 1 000’ = 8,29
Vid beräkning av Resultat efter utsdning har hänsyn tagits till de köpoptioner som vid bokslutstillfället fanns utställda.
Soliditet Eget kapital i förhållande till balansomslutning.
Substansvärde Skillnaden mellan koncernens tillgångar och skulder, då börsportföljen (inkl. intresseföretagen) tas upp till marknadsvärde och rörelsedrivande dotter-
bolag, som ägdes vid periodens utgång, tas upp till ett intervall baserat på EBIT- multiplar för jämförbara noterade bolag inom respektive affärsområde.
Total tillväxt Periodens intäktsökning i procent av föregående års intäkter.
Valutadriven tillväxt Periodens intäktsökning på grund av valutaförändring i procent av föregående års intäkter.
Vinstmarginal Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av fakturerad försäljning.
Övrigt Belopp i tabeller och övriga sammanställningar har avrundats var för sig. Mindre avrundningsdifferenser kan därför förekomma i summeringarna.
NOT 48
Väsentliga uppskattningar och bedömningar
För att kunna upprätta redovisningen enligt god redovisningssed måste före-
tagsledningen och styrelsen göra bedömningar och antaganden som påverkar
i bokslutet redovisade tillgångs- och skuldposter respektive intäkts- och kost-
nadsposter samt lämnad information i övrigt, bland annat om eventualför-
pliktelser. Dessa bedömningar baseras på historiska erfarenheter och de olika
antaganden som ledningen och styrelsen bedömer vara rimliga under rådande
omständigheter. Härigenom dragna slutsatser utgör grunden för avgöranden
rörande redovisade värden på tillgångar och skulder, i de fall dessa inte utan
vidare kan fastställas genom information från andra källor. Faktiskt utfall kan
skilja sig från dessa bedömningar om andra antaganden görs eller andra för-
utsättningar är för handen.
Särskilt inom områdena intäktsredovisning och osäkra fordringar, värde-
ring av immateriella och andra anläggningstillgångar, inkuransbedömning av
varulager, omstrukturerings åtgärder, pensionsförpliktelser, skatter samt rätts-
tvister och eventual förpliktelser kan bedömningarna ge en betydande påver-
kan på Latours resultat och finansiella ställning (se vidare respektive not).
Företagsledningen har med revisionskommittén diskuterat utvecklingen,
valet och upp lysningarna avseende koncernens kritiska redovisningsprin ci per
och uppskattningar samt tillämpningen av dessa principer och upp skattningar.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov föreligger för
goodwill i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs i not 2.
Återvinningsvärden för kassagenererande enheter har fastställts genom
beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste vissa uppskatt-
ningar göras (not 19).
Rörelseförvärv
Rörelseförvärven redovisas enligt förvärvsmetoden vilket innebär att förvär-
vade tillgångar och skulder redovisas till verkliga värden vid förvärvstidpunk-
ten. För att fastställa verkliga värden använder företagsledningen värderings-
modeller med inslag av uppskattningar och antaganden. Köpeskillingen inklu
-
derar en bedömning avseende eventuella villkorade tilläggsköpeskillingar.
Pensionsantaganden
Pensionsförpliktelsernas nuvärde är beroende av ett antal faktorer som
fastställs på aktuariell basis med hjälp av ett antal antaganden. I de antagan-
den som använts vid fastställande av nettokostnad (intäkt) för pensioner
ingår diskonteringsräntan.
Koncernen fastställer lämplig diskonteringsränta i slutet av varje år.
Detta är den ränta som används för att fastställa nuvärdet på bedömda fram-
tida utbetalningar som förväntas krävas för att reglera pensionsförpliktel-
serna. Se under Redovisningsprinciper not 2 för principerna hur koncernen
fastställer lämplig diskonteringsränta.
Andra viktiga antaganden rörande pensionsförpliktelser baseras delvis på
rådande marknadsvillkor. Ytterligare information lämnas i not 37.
Garantikrav
Ledningen i respektive dotterföretag gör en uppskattning av erforderlig
avsättning för framtida garantikrav baserat på information om historiska
garantikrav samt aktuella trender som kan tyda på att den historiska infor-
mationen kan komma att avvika från framtida krav.
Till de faktorer som kan påverka informationen rörande garantikrav hör
framgångar för koncernens produktivitets- och kvalitetsinitiativ liksom
kostnaden för material samt arbetskostnader.
124 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
NOTER
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i moderbolaget:
Balanserade vinstmedel 10 099,8 Mkr
Årets resultat 1 823,0 Mkr
11 922,9 Mkr
Antalet utdelningsberättigade aktier uppgick den 15 mars 2022 till 639322 800, då återköpta aktier frånräknats.
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas sammanlagt 3,30 kronor per aktie 2109,8 Mkr
I ny räkning överföres 9 813,1 Mkr
11 922,9 Mkr
Styrelsen bedömer att den föreslagna utdelningen är försvarlig mot bakgrund av de krav som verksamheten
ställer på storleken av det egna kapitalet med hänsyn till omfattning och risk samt till bolagets och koncernens
konsoliderings behov, likviditet och ställning i övrigt.
Resultat- och balansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 10 maj 2022 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med inter
-
nationella redo visningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens
ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvi
-
sande bild av moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget
ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i
koncernen står inför.
Göteborg den 15 mars 2022
Olle Nordström
Ordförande
Ulrika Kolsrud
Ledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 18 mars 2022
Ernst & Young AB
Förslag till
vinstdisposition
Mariana Burenstam Linder
Ledamot
Anders Böös
Ledamot
Carl Douglas
Ledamot
Johan Hjertonsson
Verkställande direktör
Lena Olving
Ledamot
Eric Douglas
Ledamot
Joakim Rosengren
Ledamot
Staan Landén
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 125
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Värdering av goodwill
Per den 31 december 2021 uppgår redovisad goodwill till
12 266 Mkr, vilket motsvarar 26 % av totala tillgångar i koncernen.
som det beskrivs i not 2, 19 och 48 i Årsredovisningen testas goodwill
årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov i enlighet med
IAS 36. Prövningen baseras på en bedömning av återvinningsvärdet för
samtliga minsta kassagenererade enheter identifierade av företags
-
ledningen med individuella antaganden om såväl tillväxt, vinstmargi-
nal, kapitalbindning, investeringsbehov. som diskonteringsränta. Före-
tagsledningens uppskattning av framtida kassaflöden görs baserad
på marknad, tillväxt och marginal utifrån tillgångens befintliga struktur
utan effekt från framtida förvärv. Testet är baserat på komplexa värde
-
ringsmodeller, väsentliga antaganden och bedömningar med en inne-
boende osäkerhet. Förändringar i antaganden kan få en betydande
inverkan på återvinningsvärdet. Dessutom uppgår värdet på goodwill
till betydande belopp Med hänsyn till ovan anser vi att värderingen av
goodwill utgör ett särskilt betydelsefullt område i vår revision.
Våra granskningsåtgärder för att utvärdera koncernens nedskrivnings
-
prövning har innefattat:
utvärdering av koncernens modell och antaganden. Utvärderingen
har innefattat huruvida modellen är upprättad enligt vedertagna
värderingstekniker samt lämpligheten i applicerade diskonterings
-
räntor och antaganden jämfört med jämförbara bolag,
testning av företagsledningens känslighetsanalys samt genomfört
ett oberoende känslighetstest av väsentliga antaganden för att
identifiera om en rimlig framtida förändring i dessa skulle leda till
ett nedskrivningsbehov,
bedömning av rimligheten i framtida kassaflöden mot beslutad
budget, prognos och affärsplan samt annan information erhållen
efter diskussion med företagsledning och genomläsning av
protokoll från styrelsemöten och andra ledningsmöten,
utvärdering av företagsledningens precision i uppskattning av
framtida kassaflöden genom jämförelse av historiska prognoser
mot utfall, och
utvärdering om företagsledningen lämnat erforderliga upplysningar
i Årsredovisningen per 31 december 2021.
Rapport om årsredovisningen
och koncern redovisningen
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Investmentaktiebolaget Latour för år 2021.
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 85-125 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställ
-
ning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncern
-
redovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisnings-
lagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens finansiella ställning per den 31 december 2021
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), så som
de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltnings-
berättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncern
-
redovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk
-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordning
-
ens (537/2014) artikel 11.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moder-
bolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och över-
tygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revisors-
förordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moder-
företag eller dess kontrollerade företag inom EU med undan
-
tag för två tjänster med mycket begränsad omfattning som
har avslutats och rapporterats till revisionsutskottet.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ända måls enliga som grund för våra uttalanden.
SÄRSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel
-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för den aktuella perioden. Dessa områden behand-
lades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genom-
fördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också
inom dessa områden. Därmed genomfördes revisions åtgärder
som utformats för att beakta vår bedömning av risk för
väsentliga fel i årsredovisningen och kon cernredovisningen.
Utfallet av vår granskning och de gransknings åt gärder som
genomförts för att behandla de områden som framgår nedan
utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Investment AB Latour (publ), org nr 556026-3237
Värdering goodwill
126 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
DETTA DOKUMENT innehåller även annan information än års-
redovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 1-83 och 126-140. Även ersättningsrapporten för
räkenskapsåret 2021 utgör annan information. Det är styrel
-
sen och verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncern-
redovisningen omfattar inte denna information och vi gör
inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och kon
-
cernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i
väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även
den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedö
-
mer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informatio
-
nen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rap-
portera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH DEN VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansva-
ret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upp-
rättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovis-
ningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktö
-
ren ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncern-
redovisning som inte innehåller några väsentliga felaktighe
-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift till
-
lämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller
inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen som helhet inte inne-
håller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller på misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är
en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revi
-
sion som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan
finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller till
-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig-
heter i års redo visningen och koncernredovis ningen, vare
sig dessa beror på oegentligheter eller på misstag, utformar
och utför gransknings åtgär der bland annat utifrån dessa
risker och inhämtar revisions bevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktig het till
följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktig-
het som beror på misstag, eftersom oegent ligheter kan
innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga ute
-
lämnanden, felaktig infor mation eller åsidosättande av
intern kontroll.
skaar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om eektivi
-
teten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
Beskrivning av området Hur detta område beaktades i revisionen
Värdering av varulager
Under räkenskapsåret har 10 rörelseförvärv gjorts motsvarande ett
anskaffningsvärde på 2 675 Mkr. Dessa framgår av not 45 i Årsredovis
-
ningen, Förvärven redovisas enligt förvärvsmetoden vilket innebär att
förvärvade tillgångar och skulder redovisas till verkliga värden vid för
-
värvstidpunkten. Goodwill redovisas motsvarande den återstående
delen av köpeskillingen som inte allokeras till de förvärvade netto-
tillgångarna. Köpeskillingen inkluderar en bedömning avseende villko-
rade tilläggsköpeskillingar. För att fastställa verkliga värden använder
företagsledningen värderingsmodeller med inslag av uppskattningar
och antaganden. Mot bakgrund av omfattningen av årets rörelseförvärv
anser vi att redovisning av förvärv utgör ett särskilt betydelsefullt
område i vår revision.
Våra granskningsåtgärder för att utvärdera koncernens redovisning av
rörelseförvärv har innefattat:
granskning av upprättade förvärvsanalyser,
genomgång av förvärvsavtal,
utvärdering av bedömningar kopplat till avtalsenliga tilläggs-
köpeskillingar,
granskning av förvärvsbalanser samt förvärvade nettotillgångar,
utvärderat lämpligheten i gjora antaganden i samband med beräk
-
ning av verkliga värden av förvärvade tillgångar och skulder, samt
utvärdering om företagsledningen lämnat erforderliga upplysningar
i Årsredovisningen per 31 december 2021.
Redovisning av förvärv
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 127
REVISIONSBERÄTTELSE
direktörens upp skatt ningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk
-
ställande direk tören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och koncern redo-
visningen. Vi drar också en slut sats, med grund i de inhäm
-
tade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäker-
hetsfaktor som avser sådana händelser eller för hållanden
som kan leda till betydande tvivel om bolagets för måga att
fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns
en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättel
-
sen fästa uppmärksamheten på upplys ningarna i årsredo-
visningen om den väsentliga osäker hetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otill räck liga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncern redo vis ningen. Våra slut
-
satser baseras på de revisions bevis som inhämtas fram till
datumet för revisions berättelsen. Dock kan framtida hän
-
delser eller förhållan den göra att ett bolag inte längre kan
fortsätta verk samheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och inne hållet i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen, däribland upp lys ningarna, och om årsredovis-
ningen och koncernredovis ningen återger de under-
liggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som
ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för enheterna eller
aärsakti vi teterna inom koncernen för att göra ett utta
-
lande avseende koncern redovisningen. Vi ansvarar för styr-
ning, övervakning och utförande av koncern revisionen. Vi
är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade om fatt ning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också infor mera om betydelsefulla iakttagelser
under revisionen, däribland de eventuella betydande brister
i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi
har följt rele vanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och
ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen
kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder
som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder
som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen faststäl
-
ler vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla
för revisionen av års redo visningen och koncernredovis
-
ningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsent-
liga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen
särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa om råden
i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ-
ningar för hind rar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
REVISORNS GRANSKNING AV FÖRVALTNING OCH FÖRSLAGET
TILL DISPOSITIONER AV BOLAGETS VINST ELLER FÖRLUST
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvalt-
ning av Investmentaktiebolaget Latour för år 2021 samt av
förslaget till dispositioner beträande bolagets vinst.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrel sens
ledamöter och verkställande direktören ansvars frihet för
räken skaps året.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är obero ende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisors sed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ända måls enliga som grund för våra uttalanden.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositio
-
ner be träande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola
-
gets och koncernens verksamhetsart, om fatt ning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och koncer nens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt
-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat
att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsför valtningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kont rolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt
-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis ningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bok
-
föring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medels förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
REVISORNS ANSVAR
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för
-
summelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget.
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredo vis ningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till dispositio
-
ner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande
om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om för
-
slaget är förenligt med aktie bolags lagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummel
-
ser som kan föranleda ersätt nings skyldighet mot bolaget,
eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revi sionen av räkenska
-
perna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs
baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i
risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar gransk
-
ningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är
128 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
REVISIONSBERÄTTELSE
väsentliga för verksam heten och där avsteg och överträdelser
skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går ige
-
nom och prövar fattade beslut, besluts under lag, vidtagna
åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt
uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande
om styrelsens förslag till dispositioner beträande bolagets
vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade ytt
-
rande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappers marknaden för Investmen
-
taktiebolaget Latour för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad
-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma]
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
GRUND FÖR UTTALANDE
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommenda
-
tionRevR 18Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till
Investmentaktiebolaget Latour enligt god revisorssed i Sve
-
rige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansva
-
ret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap.
4a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för
att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verk
-
ställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta
Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag.
REVISORNS ANSVAR
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som upp-
fyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rappor
-
ten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligtRevR 18och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentlig heter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänsteroch har därmed ett allsidigt system för
kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer
och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standar
-
der för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovis-
ningen och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgär
-
der som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna
för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedöm
-
ning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte i syfte att göra ett uttalande om eektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärde
-
ring av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och
verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller
Esef-rapporten uppfyller den tekniska specifikation som
anges i kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/815
och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru
-
vida Esef-rapporten har märkts med iXBRL som möjliggör en
rätt visande och fullständig maskinläsbar version av koncer
-
nens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar samt
kassaflödes analysen.
Ernst & Young AB, med Staan Landén som huvudansvarig
revisor sedan 2020, utsågs till Investmentaktiebolaget
Latours revisor av bolagsstämman den 10 maj 2021.
Göteborg den 18 mars 2022
Ernst & Young AB
Staan Landén
Auktoriserad revisor
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 129
REVISIONSBERÄTTELSE
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år 2021 på sidorna 18–31 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfatt
-
ning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Göteborg den 18 mars 2022
Ernst & Young AB
Staan Landén
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Investment AB Latour (publ), org.nr 556026-3237
130 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
REVISORNS YTTRANDE AVSEENDE DEN LAGSTADGADE HÅLLBARHETSRAPPORTEN
INVESTMENT AB LATOUR (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag
vars aktier är noterade på Nasdaq OMX Stockholm på listan
för stora bolag. Bolagsstyrningen av Latour utgår ifrån lag,
noteringsavtal, riktlinjer och god praxis. Denna rapport om
bolagsstyrning har upprättats i enlighet med bestämmelserna
i Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”) samt 6 kap. 6–9 §
årsredovisningslagen och 9 kap. 31 § Aktiebolagslagen och
avser räkenskapsåret 2021. Revisorn har uttalat sig om att
bolagsstyrningsrapport upprättats och om att upplysningar
enligt 6 kap 6 § andra stycket 2–6 Årsredovisningslagen (till
exempel de viktigaste inslagen i bolagets system för intern
kontroll och riskhantering i samband med den finansiella rap
-
porteringen) är förenliga med årsredovisningens övriga delar.
Latours bolagsordning och annan ytterligare information om
bolagsstyrningen i Latour finns på webbplatsen latour.se
under Bolagsstyrning.
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman ska hållas inom sex månader från räkenskaps-
årets utgång. Stämma kan hållas i Göteborg eller Stockholm.
Samtliga aktieägare som inför stämman är registrerade
i aktieboken och som anmält deltagande har rätt att delta och
rösta för sitt totala aktieinnehav.
Vid årsstämman 2021 beslöt stämman att bemyndiga styrel
-
sen att under tiden intill nästa årsstämma, vid ett eller flera
tillfällen, besluta om förvärv av egna aktier. Förvärv får ske av
såväl aktier av serie A som av serie B och sammanlagt av så
många aktier att bolaget därefter innehar högst tio (10) pro
-
cent av samtliga utgivna aktier i bolaget.
VALBEREDNING
Vid årsstämman lämnar valberedningen förslag till ordfö
-
rande vid stämman, ordförande och övriga ledamöter i styrel-
sen samt till styrelsearvoden och eventuell ersättning för
utskottsarbete.
Valberedningen tillsätts efter det att styrelsens ordförande
har konstaterat vilka de fyra till röstetalet största aktieägarna
i bolaget är, baserat på aktieägarstatistik per den sista bank-
dagen i augusti året före årsstämman. Företrädare för de fyra
största aktieägarna utgör valberedningen och namnen på
dessa skall oentliggöras på bolagets hemsida så snart de
utsetts, dock senast sex månader före årsstämman.
Till valberedning inför årsstämma 2022 har sedermera
utsetts Jan Svensson (ordförande, Förvaltnings AB Wasator
-
net inkl. närstående), Erik Douglas (Wasatornet Holding AB
inkl. närstående), Fredrik Palmstierna (eget innehav inkl.
närstående) samt Johan Nordström (Skirner AB). Valbered
-
ningens representanter har en bred och omfattande erfaren-
het från styrelse- och valberedningsarbete.
Valberedningen skall i sitt arbete beakta de från tid till
annan gällande reglerna i Svensk kod för bolagsstyrning. Val
-
beredningen skall i sitt arbete med att ta fram förslag på sty-
relseledamöter beakta att styrelsen skall ha en ändamålsenlig
sammansättning, präglad av mångsidighet och bredd avse
-
ende de bolagsstämmovalda styrelseledamöternas kompetens,
Bolagsstyrning
erfarenhet och bakgrund samt att en jämn könsfördelning
eftersträvas.
Inget arvode har utgått för medverkan i valberedningen.
STYRELSEN
Styrelsen i Latour består av nio ordinarie ledamöter inklusive
verkställande direktören, se sida 136. Inga suppleanter finns.
Samtliga ledamöter är valda för ett år. Sekreterare i styrelsen
är koncernens ekonomi- och finansdirektör. Vid årsstämman
2021 valdes Olle Nordström till styrelsens ordförande. Samt
-
liga ledamöter förutom verkställande direktör är oberoende
till bolaget och bolagsledningen. Två av ledamöterna är inte
oberoende i förhållande till bolagets största ägare, Eric
Douglas och Carl Douglas. Tillsammans med familjen kon-
trollerar de 79 procent av bolagets röstandel och 76 procent
av dess kapitalandel. De anställda utövar sin representation i
dotterbolaget Latour-Gruppen AB, som är moderbolag till de
helägda bolagen inom industrirörelsen. De är därför inte
representerade i investmentbolagets styrelse.
Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning som reglerar
styrelsens sammanträden, ärenden som ska tas upp vid dessa
sammanträden, arbetsfördelning mellan styrelsen och verk
-
ställande direktören samt vissa övriga frågor. I instruktion till
verkställande direktören regleras dennes arbetsuppgifter och
rapporteringsskyldighet gentemot styrelsen.
Styrelsen har hittills under sin verksamhetstid haft fyra
ordinarie möten utöver det konstituerande mötet och fyra
extra styrelsemöten. En av styrelsens ledamöter har varit för
-
hindrad att närvara vid två tillfällen och en av styrelsens leda-
möter har varit förhindrad att närvara vid ett tillfälle, i övrigt
har styrelsen varit fulltalig. Vid två möten har bolagets revisor
deltagit och lämnat redogörelse för iakttagelser vid den
granskning som gjorts.
Styrelsen har ansvaret för bolagets övergripande strategi,
inklusive hur hantering av risker och möjligheter kopplat till
hållbarhet är integrerat i verksamheten. Riktlinjer och poli
-
cys som beslutats av styrelsen utgör ett ramverk för tillsyn av
risker och möjligheter. Latours övergripande mätverktyg för
styrning inom hållbarhet är förankrade i styrelsen.
Bland de frågor som behandlats i styrelsen finns strategiska
förändringar i börsportföljen, förvärv och försäljning av dot
-
STYRELSENS SAMMANSÄTTNING, ANTAL MÖTEN OCH
NÄRVARO HITTILLS UNDER VERKSAMHETSÅRET 2021/2022
Namn Styrelsemöten
1)
Arvode, tkr
Mariana Burenstam Linder 9 av 9 1 050
Anders Böös 9 av 9 1 050
Carl Douglas 9 av 9 1 050
Eric Douglas 7 av 9 1 050
Johan Hjertonsson 9 av 9 0
Ulrika Kolsrud 9 av 9 1 050
Olle Nordström 9 av 9 2 300
Lena Olving 8 av 9 1 050
Joakim Rosengren 9 av 9 1 050
1)
Varav ett är konstituerande styrelsemöte.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 131
BOLAGSSTYRNING
terbolag, bolagets riskexponering inklusive hållbarhetsrelate-
rade risker och möjligheter, budgetar och prognoser för dot-
terbolagen samt ekonomisk uppföljning av verksamheten.
Hållbarhet genomsyrar allt arbete i styrelsen.
Genom ordförandens försorg har styrelsen utvärderat sitt
arbete och samtliga ledamöter har härvid lämnat sina syn
-
punkter. Utvärderingen syftar bland annat till att utveckla
styrelsens löpande arbete och att bestämma inriktningen på
dess framtida arbete. Därutöver fungerar den som kontroll
för att fastställa att nödvändig kompetens finns i styrelsen
och för att analysera hur den befintliga kompetensen ser ut.
Ordföranden har sammanställt och återrapporterat de
inkomna synpunkterna till styrelsen vilket öppnat upp för
diskussion kring dessa. Utvärderingen fungerar även som
underlag för valberedningens arbete med att föreslå nya leda
-
möter till styrelsen, vilket innebär att valberedningen har fått
ta del av utvärderingens resultat.
UTSKOTT
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott och ett revisions
-
utskott. Ersättningsutskottet består av Olle Nordström (ord-
förande) tillsammans med Anders Böös och Eric Douglas.
Revisionsutskottet utgörs av styrelsen i dess helhet med
undantag av verkställande direktören.
Ersättningsutskottet har haft ett möte och då varit fulltaligt.
Utskottet rapporterar sitt förslag till styrelsen om ersättning
till verkställande direktören och ger dessutom stöd till denne
när det gäller kompensation till övriga ledande befattnings-
havare. Styrelsen godkänner härefter beslut i ärendet.
Ersättning till verkställande direktören består av en fast
och en rörlig del, varav den rörliga delen är baserad på upp
-
nådda individuellt fastställda mål. Ersättning till övriga per-
soner i ledande befattning består även dessa av en grundlön
och en på fastställda nyckeltal baserad rörlig del. Den rörliga
delen är maximerad till ett visst antal månadslöner.
Revisionsutskottet har haft två sammanträden, då samtliga
deltagare samt bolagets revisor varit närvarande. Vid dessa
möten diskuterades bland annat koncernens finansiella risker
och revisionens inriktning. Revisorn har även presenterat de
iakttagelser som gjorts vid revisionen.
REVISORER
Vid årsstämman 2021 valdes Ernst & Young AB till revisions
-
byrå med Staan Landén som huvudansvarig revisor. Staan
Landén har varit verksam vid revisionsbyrån sedan 1987 och
varit engagerad i revisionen av Latour sedan 2020. Han har
förutom Latour revisionsuppdrag i de på huvudlistan note
-
rade bolagen Alfa Laval AB, Nederman Holding AB samt
Ambea AB. Vidare är han en av Nasdaq utsedd börsrevisor.
Revisorerna har lämnat muntliga och skriftliga rapporter till
styrelsen över revisionsuppdraget och även beträande den
interna kontrollen, till den del den har bäring på den finan
-
siella rapporteringen i koncernen, vid styrelsemöten i decem-
ber 2021 och mars 2022.
KONCERNLEDNING
Latours industrirörelse är indelad i sex aärsområden. I moder
-
bolaget, Investment AB Latour, samt i det helägda dotterbolaget
Latour Förvaltning AB, förvaltas börsportföljen. Det helägda
dotterbolaget Latour-Gruppen AB är moderbolag till samtliga
aärsområden som ingår i den helägda industrirörelsen.
I koncernledningen ingår koncernens verkställande direk
-
tör, investeringsdirektör och ekonomi- och finansdirektör.
Aärsområdescheferna leder verksamheten i respektive
aärsområde och ansvarar även för dess resultat och förvalt
-
ning. Koncernens aärsmässiga organisation bygger på
decentralisering av ansvar och befogenheter. Aärsområdena
ansvarar för respektive verksamhets hållbara, strategiska och
operativa utveckling samt för att uppfylla uppställda finan
-
siella och icke-finansiella mål, som bland annat avser avkast-
ning på operativt kapital, kapitalbindning, rörelsemarginal,
tillväxt och utsläppsminskning.
Latours bolagsstyrningsprocess från ägare till koncernledning. Årsstämman utgör koncernens högsta beslutande organ där bland
annat bolagets styrelse väljs.
REVISIONSUTSKOTT
REVISORER
KONCERNLEDNING
VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖR
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
VALBEREDNING
STYRELSE
LATOURS AKTIEÄGARE
ÅRSSTÄMMA
132 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
BOLAGSSTYRNING
Latours ledningsgrupp är ansvarig för att driva och genom-
föra Latours strategi. Bolagets VD tillsammans med ekonomi-
och finansdirektör ansvarar för att klimatrelaterade risker
och möjligheter är integrerade i den övergripande risk- och
strategiidentifieringen och hanteringen, även om varje
enskilt aärsområde har ett eget ansvar i att bedöma var verk
-
samheten har störst möjligheter och risker relaterade till kli-
matförändringen och vidare hantera dessa på individuell
bolagsnivå. De riktlinjer och verktyg som Latour använder sig
av för riskbedömning är även implementerade i de helägda
bolagen för att angripa risker och möjligheter på ett samman
-
hållet sätt.
INTERN KONTROLL
Under 2021 har koncernövergripande riktlinjer för intern
-
kontroll implementerats för att ytterligare klargöra vilka ruti-
ner och processer som förväntas finnas på plats i samtliga
verksamheter. Riktlinjerna omfattar fem områden; policys
och styrdokument, riskanalys, riskhantering, utvärdering och
rapportering.
Basen för den interna kontrollen, såväl för den finansiella
rapporteringen som generellt, utgörs av kontrollmiljön med
organisationsstruktur, beslutsvägar, befogenheter och ansvar
som dokumenterats och kommunicerats i styrande doku
-
ment. Som exempel kan nämnas koncernens uppförandekod,
arbetsfördelning mellan styrelsen och verkställande direktö
-
ren samt instruktioner för attesträtt och redovisnings- och
rapporteringsinstruktioner. De risker som identifierats avse
-
ende den finansiella rapporteringen hanteras genom koncer-
nens kontrollstruktur.
I syfte att främja fullständighet och riktighet i den finan
-
siella rapporteringen finns styrande dokument som har del-
givits berörd personal. Uppföljning av eektiviteten och
efterlevnaden sker dels genom programmerade kontroller,
dels genom manuella rutiner. Koncernen har ett gemensamt
rapportsystem i vilket all rapportering sker. Koncernled
-
ningen har regelbunden uppföljning av dotterbolagens
utveckling, varav den ekonomiska uppföljningen är en viktig
del. Dessutom sker aktiv medverkan i dotterföretagens styrel
-
ser, varvid den finansiella rapporteringen genomgås, men
också återrapportering kring den hållbara utvecklingen och
riskhantering.
Styrelsen i Latour erhåller månatliga ekonomiska rappor
-
ter och vid varje styrelsemöte behandlas koncernens ekono-
miska situation.
En genomgång har skett av koncernens interna kontroll av
väsentliga processer, varvid den övervägande delen av bola
-
gen har lämnat en egen bedömning avseende tillförlitligheten
i de egna rutinerna. De brister som härvid angetts har inte
varit av någon betydelse för tillförlitligheten av kontrollen
över rapporteringen, men identifierade brister åtgärdas
löpande. Uppföljning sker löpande under året.
Ovanstående uppgifter beträande intern kontroll har inte
granskats av revisor.
STRUKTURERAD PROCESS FÖR RISKHANTERING
Riskbedömningar görs regelbundet i Latours dagliga opera
-
tiva arbete. Årligen görs en sammanhängande och strukture-
rad analys av bolagets och den samlade portföljens riskexpo-
nering. I denna bedöms varje aärsområde utifrån ett antal
olika externa respektive verksamhetsnära faktorer. Bland
externa påverkansfaktorer återfinns konjunktur, miljöpåver
-
kan och politiska beslut. De verksamhetsnära faktorerna
utgörs bland annat av finansiell risk och risker kopplade till
IT-struktur och styrning samt utvecklingen vad gäller kunder,
konkurrenter, leverantörer, bolagets position vad gäller håll
-
barhet och analys av alternativa teknologier som kan utgöra
en framtida risk. Identifieringen och bedömningen av klimat
-
relaterade risker är integrerad i den övergripande riskhante-
ringen hos Latour. Miljö- och klimatperspektivet tar hänsyn
till både akuta och långsiktiga risker och innehåller både mil
-
jömässiga, politiska, regulatoriska, teknologiska, marknad-
Latour genomför årligen en analys av bolagets och den samlade portföljens riskexponering.
Varje affärsområde bedöms utifrån ett antal kritiska faktorer, vilket framgår av figuren.
POTENTIELLA
ETABLERARE
KONKURRERANDE
PRODUKTER
ANDRA FAKTORER
Finansiell risk
Risk för fel i redovisningen
Risker kopplade till IT-miljön
OMVÄRLDSFAKTORER
Konjunktur
Miljöpåverkan
Politiska beslut
KUNDER
LEVERANTÖRER
Analys av riskexponering
DEN EGNA
VERKSAMHETENS
AFFÄRSMÄSSIGT OCH
LÅNGSIKTIGT
HÅLLBARA POSITION
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 133
BOLAGSSTYRNING
och anseenderisker. Riskanalysen är indelad i finansiella,
industriella och geografiska perspektiv.
Varje identifierad risk hanteras av respektive helägt bolag
baserat på riktlinjer från Latour.
Under 2021 har respektive aärsområde arbetat med att
säkerställa att tillräcklig kunskap finns för att identifiera,
bedöma och hantera klimatrelaterade risker. Exempelvis har
de helägda bolagens ekonomichefer och personal med håll
-
barhetsrelaterad kompetens deltagit i workshops och disku-
terat klimatrelaterade risker för att koppla samman finansiell
kunskap med hållbarhet.
Latours portföljbolag analyseras ur ett finansiellt, bransch
-
mässigt och geografiskt perspektiv. Den huvudsakliga tillsy-
nen av hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter sker vid
de regelbundna styrelsemötena där Latours styrelserepresen
-
tant är delaktig. Latours ambition är att framöver fortsätta
diskutera klimatrelaterade risker och möjligheter relaterade
till finansiell påverkan hos de börsnoterade bolagen genom
styrelsearbetet.
När de båda portföljerna är analyserade görs en samman
-
vägd riskbedömning av Latours totala portfölj.
En väsentlig riskexponering som har identifierats ur ett
portföljperspektiv är att flera innehav har sina kunder i bygg
-
relaterade sektorer. Byggrelaterade sektorer har dock ett fler-
tal dimensioner vilket bland annat utvecklas i förvaltnings-
berättelsen.
En annan relevant risk ur ett finansiellt perspektiv kan vara
risken för behov av nyemissioner i de större börsnoterade
innehaven. Risken för defensiva nyemissioner eller krisemis
-
sioner bedöms dock som låg för närvarande. Oensiva
nyemissioner i expansionssyfte betraktas inte som en risk
utan som vilken investeringsmöjlighet som helst.
En beskrivning av Latours hantering av finansiella risker
återfinns i not 34.
Inriktningsbeslut har fattats om att äga hållbara bolag med
hög kvalitet, långsiktigt sund lönsamhet samt att minimera
riskerna genom satsningar inom produktutveckling, fokus på
kvalitetsarbete i interna processer, kostnadsmedvetenhet och
att säkerställa tillgång till kompetenta medarbetare och
ledare. Latour ställer höga krav vid förvärv och investerar
enbart i företag som uppfyller Latours krav inom hållbarhet.
Latours aärsutvecklingsteam ansvarar för att hållbarhet är
en integrerad faktor vid förvärvsanalyser.
Sammantaget är det styrelsens uppfattning att koncernen
ur ett aärsmässigt perspektiv har en väl avvägd risksprid
-
ning, som är i överensstämmelse med bolagets övergripande
och kommunicerade inriktning.
TILLÄMPNING AV SVENSK KOD FÖR BOLAGSSTYRNING
Latour tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning med följande
undantag.
Någon särskild granskningsfunktion i form av internrevi
-
sion finns inte inom Latourkoncernen. Diskussioner med
företagets externa revisorer om revisionens inriktning
bedöms tillsammans med de kontroller som utförs av koncer
-
nens ledning och befintliga kontrollfunktioner i de olika
aärsområdena utgöra en godtagbar nivå.
Göteborg den 15 mars 2022
Styrelsen
Investment AB Latour (publ)
134 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
BOLAGSSTYRNING
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
En bolagsstyrningsrapport har upprättats omfattande sidorna 131-134 och 136 i Årsredovisningen.
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen och svensk kod för bolagsstyrning.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en
väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund
för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncern-
redovisningen samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen och svensk kod för bolagsstyrning.
Göteborg den 18 mars 2022
Ernst & Young AB
Staan Landén
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Revisorns yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Till årsstämman Investment AB Latour (publ) org.nr 556026-3237
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 135
REVISORNS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Stående från vänster: Johan Hjertonsson, Mariana Burenstam Linder, Eric Douglas, Joakim Rosengren, Lena Olving, Carl Douglas och Anders Böös.
Sittande från vänster: Ulrika Kolsrud och Olle Nordström.
Styrelse
Olle Nordström f 1958.
Styrelseordförande sedan 2016. Civilekonom.
Styrelseordförande i Besqab AB, Skirner AB och Skirner Förvaltning AB.
Styrelseledamot i Tilia Fastigheter AB och Teletec Connect Aktiebolag.
Aktier i Latour
*
: 800 000 A samt 1 719 720 B (med familj och bolag)
Mariana Burenstam Linder f 1957.
Styrelseledamot sedan 2011. Civilekonom.
Styrelseledamot i BTS AB. Ledamot av placeringskommittén
i Kungliga Vetenskapsakademien samt Natur & Kultur.
Aktier i Latour
*
: 89 193 B
Anders Böös f 1964.
Styrelseledamot sedan 2005. Gymnasieekonom.
Styrelseordförande i Einride AB, Hantverksdata AB och Valamis OY.
Styrelseledamot i Newsec AB, Stronghold Invest AB och tbd30 AB.
Aktier i Latour
*
: 120 000 B (genom bolag)
Carl Douglas f 1965.
Styrelseledamot sedan 2008.
BA (Bachelor of Arts), D. Litt (h.c.) (Doctor of Letters).
Egen företagare. Vice ord förande i ASSA ABLOY AB.
Aktier i Latour genom närstående bolag
*
: 39 740 000 A och 433 538 000 B
Eric Douglas f 1968.
Styrelseledamot sedan 2002.
Gymnasieekonom och tre års studier vid Lunds universitet i
”Ekonomi för Entreprenörer”. Egen företagare sedan 1992.
Styrelseordförande i Pod Investment AB och Sparbössan Fastigheter AB.
Vice ordförande i AB Fagerhult.
Aktier i Latour
*
: 1 650 000 B
samt genom närstående bolag: 39 740 000 A och 433 538 000 B
Johan Hjertonsson f 1968.
Styrelseledamot sedan 2019. Civilekonom.
VD och koncernchef i Investment AB Latour.
Styrelseord förande i Nederman Holding AB och Alimak Group.
Styrelseledamot i Sweco AB och ASSA ABLOY AB.
Aktier i Latour
*
: 50 000 B samt 480 000 köpoptioner som ger rätt att teckna
480 000 B-aktier.
Lena Olving f 1956.
Styrelseledamot sedan 2016. Civilingenjör maskinteknik.
Styrelseordförande i ScandiNova Systems AB, Kungliga Operan AB och Academic Work
Holding AB. Styrelseledamot i ASSA ABLOY AB, Munters AB, NXP Semiconductors N.V.
och Stena Metall AB. Ledamot i Kungliga ingenjörsvetenskapsakademin.
Aktier i Latour
*
: 4 230 B
Joakim Rosengren f 1960.
Styrelseledamot sedan 2019. Civilekonom.
Styrelseledamot i Stena Metall AB och Stena Recycling AB.
Aktier i Latour
*
: 4 950 B
Ulrika Kolsrud f 1970.
Styrelseledamot sedan 2021. Civilingenjör.
Affärsområdeschef Health and Medical Solutions, Essity.
Styrelseledamot i Essity Hygiene and Health AB.
Ledamot i Kungliga ingenjörsvetenskapsakademin.
Aktier i Latour
*
: 1 900 B
Alla utom Johan Hjertonsson är oberoende till bolaget och bolags ledningen.
Alla utom Carl Douglas och Eric Douglas är oberoende i förhållande
till bolagets större aktie ägare.
*
Ägandet avser utgången av 2021.
136 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
STYRELSE
Stående från vänster: Johan Menckel, Ida Saalman, Fredrika Ekman, Johan Hjertonsson, Gustav Samuelsson,
Niclas Nylund, Torbjörn Carlén, Jonas Davidsson, Hedvig Wennerholm och Angelica Pavlic.
Sittande från vänster: Anders Mörck, Maria Asterholm, Fredrik Lycke och Katarina Rautenberg.
Vi Latour
PRECIS SOM LATOURS huvudägare är representerade i Latours
styrelse är Latour i sin tur en närvarande huvudägare i sina
samtliga investeringar. Eektiv ägarstyrning av de börsnoterade
innehaven sker via egna representanter och ett nätverk av
erfarna styrelserepresentanter.
TYDLIGT OCH DELEGERAT ANSVAR
De helägda bolagen drivs med ett tydligt och delegerat ansvar.
Ledarskapet utgör en central roll i Latours ägarstyrning, och
ett nära samarbete med ledningsgrupperna i de helägda bolagen
är av stor betydelse. Latours företagskultur präglas av att det
är en liten flexibel organisation med korta beslutsvägar. Moder-
bola get består av orton medarbetare och ambitionen är att det
ska vara en attraktiv arbetsplats som erbjuder stimulerande och
utvecklande arbetsuppgifter. De huvudsakliga funktionerna
i moderbolaget utgörs av företagsledning, förvaltning, ekonomi/
finans och aärs utveckling. Koncern ledningen har det över-
gripande ansvaret för förvaltning, aärs utveckling, ekonomi-
styrning och resultat uppföljning samt informationsfrågor.
GODA RELATIONER MED INTRESSENTER
Latour lägger stor vikt vid att ha goda relationer med repre-
sentanter i företagets nätverk och andra intressentgrupper
som har betydande inverkan på företaget på lång sikt. Mål-
sättningen är bland annat att externa intressenter ska uppleva
att företagets kommunikation med omvärlden är öppen och
håller hög kvalitet samt att det är enkelt att komma i kontakt
med Latour.
Koncernledning
Johan Hjertonsson f 1968
VD och koncernchef sedan 2019.
Civilekonom.
Aktier i Latour: 50 000 B och
480 000 köpoptioner B som ger rätt att
teckna 480 000 B-aktier.
Anders Mörck f 1963
CFO sedan 2008.
Civilekonom.
Aktier i Latour: 235 000 B och
109 000 köpoptioner B som ger rätt att
teckna 109 000 B-aktier.
Johan Menckel f 1971
Chief Investment Officer
sedan 2021.
Civilingenjör.
Aktier i Latour: 90 000 köpoptioner B
som ger rätt att teckna 90 000 B-aktier.
Revisorer
Ernst & Young AB
Staffan Landén f 1963.
Auktoriserad revisor, huvudansvarig.
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 137
VI PÅ LATOUR, KONCERNLEDNING, REVISOR
(Mkr) Helår Kv 4
2021
Kv 3 Kv 2 Kv 1 Helår Kv 4
2020
Kv 3 Kv 2 Kv 1
RESULTATRÄKNING
Nettoomsättning 18 567 5 324 4 433 4 823 3 987 15 028 4 053 3 692 3 605 3 678
Kostnad för sålda varor 11 479 –3 344 –2 788 –2 924 –2 423 –9 151 –2 472 –2 236 –2 209 –2 234
Bruttoresultat 7 088 1 980 1 645 1 899 1 564 5 877 1 581 1 456 1 396 1 444
Rörelsens kostnader m m –4 532 –1 297 –1 060 –1 158 –1 017 –3 820 –1 006 860 –935 –1 019
Rörelseresultat 2 556 683 585 741 547 2 057 575 596 461 425
Aktieförvaltningen totalt 2 363 412 620 616 715 3 941 991 836 2 469 -355
Resultat före finansiella poster 4 919 1 095 1 205 1 357 1 262 5 998 1 566 1 432 2 930 70
Finansnetto 66 9 17 –42 82 –245 –120 40 –121 46
Resultat efter finansiella poster 4 985 1 104 1 222 1 315 1 344 5 753 1 446 1 382 2 809 116
Skatter –604 –171 –164 –136 –133 –429 –157 93 67 –112
Periodens resultat 4 381 933 1 058 1 179 1 211 5 324 1 289 1 289 2 742 4
NYCKELTAL
Vinst per aktie, kr 6,85 1,46 1,65 1,84 1,89 8,32 2,01 2,02 4,29 0,01
Periodens kassaflöde –2 586 566 –851 125 –2 426 3 102 537 483 2 053 1 606
Justerad soliditet, % 88 88 86 87 88 86 86 85 82 80
Justerat eget kapital 108 004 108 004 91 673 91 363 83 820 77 245 77 245 77 112 67 933 59 626
Substansvärde 137 845 137 845 120 046 120 505 106 003 98 024 98 024 94 584 81 418 72 863
Substansvärde per aktie 216 216 188 188 166 153 153 148 127 114
Börskurs 369 369 272 281 226 200 200 211 169 142
OMSÄTTNING
Bemsiq 927 291 220 210 206 725 188 166 173 197
Caljan 1 527 554 403 859 209 1 176 424 311 219 222
Hultafors Group 5 546 1 648 1 310 1 353 1 113 3 641 1 041 915 839 846
Latour Industries 3 022 884 693 873 681 2 356 667 559 516 615
Nord-Lock Group 1 439 353 357 402 354 1 274 294 300 324 357
Swegon 5 824 1 523 1 374 1 796 1 361 5 614 1 376 1 372 1 472 1 394
18 280 5 252 4 356 5 675 3 924 14 783 3 990 3 622 3 542 3 631
Övriga bolag och poster 287 71 77 87 63 245 64 70 63 47
18 567 5 323 4 433 5 762 3 987 15 028 4 054 3 692 3 605 3 678
RÖRELSERESULTAT
Bemsiq 198 45 58 45 50 165 47 41 35 42
Caljan 276 118 77 61 19 207 93 58 27 30
Hultafors Group 860 241 170 266 183 561 182 157 114 108
Latour Industries 244 68 57 57 62 147 58 46 13 29
Nord-Lock Group 367 74 98 97 99 316 52 83 84 97
Swegon 718 177 158 227 156 721 160 217 201 143
2 663 723 618 753 569 2 117 593 602 474 449
Resultat köp/försäljning företag –51 –8 –25 4 –14 –38 –12 1 –10 –17
Övriga bolag och poster
–56 –32 9 –8 9 –22 –6 4 –7 8
2 556 683 584 741 546 2 057 575 599 457 424
RÖRELSEMARGINAL (%)
Bemsiq 21,4 15,5 26,2 21,4 24,4 22,7 24,9 25,0 20,0 21,1
Caljan 18,1 21,4 19,2 17,0 9,1 17,6 17,6 18,7 12,2 13,3
Hultafors Group 15,5 14,6 13,0 18,0 16,5 15,4 17,5 17,1 13,6 12,8
Latour Industries 8,1 7,7 8,3 7,4 9,1 6,3 8,8 8,2 2,6 4,8
Nord-Lock Group 25,5 20,8 27,3 26,0 27,8 24,8 17,7 27,6 25,8 27,3
Swegon 12,3 11,6 11,5 14,5 11,5 12,8 11,6 15,8 13,7 10,2
14,6 13,8 14,2 15,9 14,5 14,3 14,8 16,6 13,4 12,4
Kvartalsuppgifter
138 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
KVARTALSUPPGIFTER
Mkr 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012
MODERBOLAGET
Lämnad utdelning 2 110
1)
1 918 799 1 598 1 437 1 277 1 077 957 877 796
Justerad soliditet
2)
(%) 57 66 57 76 100 100 99 95 95 96
KONCERNEN
8)
Mottagna utdelningar 1 042 927 1 148 1 037 862 737 671 606 560 499
Avkastning på eget kapital (%) 14 19 22 11 14 21 28 15 13 13
Avkastning på totalt kapital (%) 11 15 17 9 13 17 22 13 12 12
Justerad soliditet
2)
(%) 88 86 85 86 88 91 89 85 88 86
Justerat eget kapital
2)
108 004 77 245 71 398 52 395 51 758 47 208 43 161 33 015 26 830 20 223
Nettoskuldsättningsgrad
2)
(%) 9 7 11 9 8 3 5 11 7 8
Substansvärde
2)
137 845 98 024 86 974 63 980 60 521 55 500 50 572 39 859 33 799 25 726
DATA PER AKTIE
8)
Vinst efter skatt
3)
6,85 8,32 8,33 3,66 4,37 5,75 6,45 2,94 2,33 2,12
Börskurs 31 december 369 200 153 112 101 86 78 51 43 31
Substansvärde per aktie
4)
216 153 136 100 95 87 79 63 53 41
rskurs i procent av substansrde
4)
(%) 171 131 113 112 106 98 98 81 81 77
Resultat per aktie före utspädning 6,85 8,32 8,33 3,66 4,37 5,75 6,45 2,94 2,33 2,12
Resultat per aktie efter full utspädning 6,82 8,29 8,31 3,64 4,36 5,73 6,43 2,93 2,32 2,11
Förvaltningskostnad i procent av de totala
tillgångarnas marknadsvärde (%) 0,06 0,06 0,06 0,07 0,09 0,06 0,07 0,08 0,09 0,11
Kassaflöde från den löpande verksamheten
per genomsnittligt antal aktier 2,8 3,6 2,8 1,7 1,5 1,3 1,2 0,8 1 1,4
Eget kapital
5)
50 46 41 34 32 30 25 21 18 17
Lämnad utdelning 3,30
6)
3,00 1,25 2,5 2,25 2 1,69 1,5 1,38 5,00
Direktavkastning (%) 0,9
7)
1,5 0,8 2,2 2,2 2,3 2,2 2,9 3,2 4
P/E-tal 54 24 18 31 23 15 12 17 18 15
Antal utestående aktier (tusental) 639 323 639 380 639 283 639 117 638 848 638 544 638 232 637 972 637 512 637 052
Genomsnittligt antal utestående aktier 639 409 639 339 639 214 638 005 638 720 638 416 638 124 637 780 637 428 637 684
Genomsnittligt antal utestående aktier
efter full utspädning 641 454 641 434 641 358 641 230 640 983 640 792 640 716 640 484 639 948 639 692
Återköpta egna aktier (tusental) 517 461 558 723 992 1 292 1 612 1 868 2 328 2 788
Genomsnittligt antal återköpta aktier 431 501 626 835 1 142 1 452 1 716 2 060 2 520 2 156
1)
Föreslagen utdelning beräknad på antal utestående aktier 2022-02-11.
2)
Inklusive övervärden i intresseföretagen.
3)
Beräknat på genomsnittligt antal utestående aktier.
4)
Beräknat på genomsnittet av det värderingsintervall som började tillämpas 2006.
5)
Beräknat på antal utestående aktier på balansdagen.
6)
Föreslagen utdelning.
7)
Beräknat på föreslagen utdelning.
8)
Jämförelseår omräknade med hänsyn till den split 4:1 som genomfördes i juni 2017.
Tioårsöversikt
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 139
TIOÅRSÖVERSIKT
ÅRSSTÄMMA
Årsstämma hålls tisdagen den 10 maj 2022.
UTDELNING
Styrelsen föreslår årsstämman en utdelning med 3,30 kr per
aktie. Som avstämningsdag föreslås torsdagen den 12 maj
2022. Om stämman beslutar i enlighet med förslaget, beräk
-
nas utdelningen komma att utsändas av Euroclear Sweden AB
tisdagen den 17 maj 2022 till dem som på avstämningsdagen
är införda i aktieboken.
INFORMATIONSTILLFÄLLEN
29 april 2022 Delårsrapport per 2022-03-31
10 maj 2022 Årsstämma
23 augusti 2022 Delårsrapport per 2022-06-30
8 november 2022 Delårsrapport per 2022-09-30
Februari 2023 Bokslutskommuniké för 2022
Mars 2023 Årsredovisning 2022
Prenumeration av elektroniskt distribuerade delårs rapporter,
bokslutsrapporter och pressmeddelanden kan göras genom
registrering på latour.se. Beställning och prenumeration av
tryckt årsredo visning kan göras genom registrering på latour.
se, per telefon 031-89 17 90, via info@latour.se eller brev till
Investment AB Latour (publ), Box 336, 401 25 Göteborg.
Aktieägarinformation
140 LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
AKTIEÄGARINFORMATION
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021
Produktion
Rubrik
rubrik.se
Art Direction: Fredrik Sandberg
Foto
Patrik Olsson
olssonpatrik.com
Text
Skribent: Per Åkerberg
Korrektur: Pernilla Lindquist, Rubrik
Engelsk översättning: Semantix, semantix.se
Tryck
Taberg Media Group, Taberg, 2022
tabergmediagroup.se
Papper
Omslag: GMund Colors Felt 93 Dark Grey 320 g
Inlaga: Arctic Paper - Munken Kristall 150 g
FSC
®
C074394
Trycksak
3041 0271
LATOUR ÅRSREDOVISNING 2021 141
Limmas mot
omslaget