5493006EIYZZYQILKS312024-01-012024-12-315493006EIYZZYQILKS312023-01-012023-12-315493006EIYZZYQILKS312024-01-015493006EIYZZYQILKS312023-01-015493006EIYZZYQILKS312024-12-315493006EIYZZYQILKS312023-12-315493006EIYZZYQILKS312023-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-01ifrs-full:SharePremiumMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-01ifrs-full:OtherReservesMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares5493006EIYZZYQILKS312023-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006EIYZZYQILKS312023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493006EIYZZYQILKS312023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-01ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-01ifrs-full:SharePremiumMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-01ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-01ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-01ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006EIYZZYQILKS312024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493006EIYZZYQILKS312024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
2024
New Wave Group
Årsredovisning
2024
Innehåll
004 Varumärken
005 2024 i sammandrag
008 VD har ordet
010 Detta är New Wave Group
012 New Wave Group i världen
014 Flexibilitet och synergier
016 Företag
024 Sport & Fritid
032 Gåvor & Heminredning
040 Bolagsstyrning
050 Aktien
054 Styrelse och ledande befattningshavare
059rvaltningsberättelse
059 Hållbarhetsrapport
082 Finansiell Information
090 Finansiell information Koncernen
128
Finansiell information Moderbolaget
156 Kontakt
157 Årsstämma
002 // ÅRSREDOVISNING
NWG // INNEHÅLL
Detta är New Wave Group
New Wave Group är en tillxtkoncern som
skapar, förvärvar och utvecklar varumärken
samt produkter till företags-, sport-, gåvo-
och inredningssektorn. Koncernen ska nå
synergier genom att samordna design, inköp,
marknadsföring, lager och distribution av
sortimentet. Koncernen ska erbjuda sina
produkter inom profil- och detaljhandels-
marknaden för att nå god riskspridning.
s. 010 - 013
010
050 Aktien
054 Styrelse och ledande befattningshavare
059rvaltningsberättelse
059 Hållbarhetsrapport
082 Finansiell Information
090 Finansiell information Koncernen
128
Finansiell information Moderbolaget
156 Kontakt
157 Årsstämma
ÅRSREDOVISNING // 003
NWG // INNEHÅLL
Varumärken
Företag
Sport & Fritid
Gåvor & Heminredning
004 // ÅRSREDOVISNING
NWG // VARUMÄRKEN
49%
9%
42%
64%
36%
Nettoomsättning per
rörelsesegment
Nettoomsättning per
försäljningskanal
Utdelning
2024
i sammandrag
K
oncernens första kvartal hade en
lägre nettoomsättning än före-
gående år. Nettoomsättningen minskade
i samtliga segment och i båda försäljnings-
kanalerna. Samtliga regioner förutom
Centraleuropa hade en lägre förljning
än fjolåret. Nettoomsättningen påver-
kades även negativt av den kalendereffekt
som uppstått när påsken i år intffade i
mars i stället för april.
Marknaden blev betydligt svagare i
andra kvartalet än vad vi tidigare bedömt.
Vi förntade oss att en räntenkning
och diskussion om ytterligare räntenk-
ningar skulle sätta fart på försäljningen
men så blev inte fallet. Vår bedömning
var att marknaden för profil minskade
i kvartalet och att detaljhandeln hade
det fortsatt tufft med minskningar även
r. Koncernen fortsatte dock med
sina marknadsinvesteringar och netto-
omsättningen ökade trots den svaga
marknaden.
Nettoomsättningen i tredje kvartalet
minskade något till följd av negativa
valutaförändringar. Den organiska till-
xten var däremot positiv och uppgick
till 2%. Segmentet Sport & Fritid ökade
sin försäljning något medan Företag
och Gåvor & Heminredning minskade.
Koncernen fortsatte att ta marknads-
andelar i en tuff marknad.
Koncernen hade återigen tillväxt
i det fjärde kvartalet och netto-
omsättning ökade. Det var fmst
segmentet Sport & Fritid och i
försäljningskanalen profil som försälj-
ningen ökade men även Företag hade
N
e
w
W
a
v
e
G
r
o
u
p
# Nettoomsättningen uppgick till
9 528,7 MSEK, vilket
var i nivå med föregående år
(9 512 ,9 MSEK).
# Rörelseresultat uppgick till
1 262,3 (1 577,2) MSEK.
# Periodens resultat uppgick till
880,0 (1 119 ,0) MSEK.
# Resultat per aktie uppgick till
6,63 (8,43) SEK.
# Kassaflöde från den löpande
verksamheten uppgick
till 1 278,3 (963,8) MSEK.
# Soliditeten uppgick till 63,7
(60,2) %.
# Nettoskuldsättningsgrad upp-
gick till 25,2 (31,4) %.
Nettoomsättningen för året blev något högre än föregående år
trots den tuffa marknadssituationen. Det betyder att koncernen
fortsatt tar marknadsandelar vilket vi kommer att ha stor glädje
av när marknaden vänder. Utav våra segment hade Företag samt
Gåvor & heminredning en något lägre nettoomsättning medan
Sport & Fritid ökade. Sverige och Sydeuropa minskade med 3%
respektive 5% och även Övriga länder minskade något.
Norden (exkl Sverige), USA och Centraleuropa visade en tillväxt
på 2-4%. En lägre bruttovinstmarginal samt ökade kostnader för
marknadssatsningar och personal innebar att koncernens rörelse-
resultat minskade med 314,9 MSEK jämfört med föregående år
och uppgick till 1 262,3 MSEK, (1 577,2 MSEK).
Rörelsemarginalen minskade och uppgick till 13,2 (16,6)%.
2024
Sport & Fritid
Profil
# Styrelsen har beslutat föreslå
årsstämman en utdelning på
3,50 kronor per aktie med
utbetalning vid två tillfällen
på vardera 1,75 kronor per
aktie.
Gåvor & Heminredning
Företag
Detaljhandel
ÅRSREDOVISNING // 005
NWG // 2024
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900
1000
20232024
Rörelseresultat per rörelsesegment,
MSEK
2024 2023
Nettoomsättning, MSEK 9 528,7 9 512,9
Bruttovinstmarginal, % 49,4 50,3
EBITDA, MSEK 1 570,2 1 840,4
Rörelseresultat, MSEK 1 262,3 1 5 7 7, 2
Årets resultat, MSEK 880,0 1 119, 0
Eget kapital, MSEK 7 217,1 6 460,4
Avkastning på eget kapital, % 12,3 18,7
Avkastning på sysselsatt kapital, % 13,8 18,1
Nettoskuldsättningsgrad, % 25,2 31,4
Nettoskuld genom rörelsekapital, % 33,2 37, 2
Soliditet, % 63,7 60,2
Medeltal antal årsanställda 2 451 2 450
Resultat per aktie, SEK 6,63 8,43
Eget kapital per aktie, SEK 54,39 46,68
Företag Sport &
Fritid
Gåvor &
Heminredning
tillväxt. Gåvor & Heminredning minskade.
Nettoomsättningen ökade i merparten av
regionerna men minskade i Sverige och Sydeuropa.
Segmentet Företag minskade med 2% för
året och hade en svag utveckling under årets
första tre kvartal men såg en tillxt i det fjärde
kvartalet. Marknadsinsatserna har ökat, även
personalkostnaderna har ökat på grund av generella
löneökningar samt nysatsningar. Sammantaget
har detta gjort att kostnaderna ökat och rörelse-
resultatet därmed har minskat jämfört med i fjol.
Sport & Fritid hade ett svagt första kvartal
men har haft en bättre utveckling därefter och för
helåret ökade segmentet med 3%. Segmentet ökade
främst i USA, Centraleuropa och Norden (exkl
Sverige). Satsningarna inom Craft har fortsatt och
varurket utvecklas. Kostnader ökade genom
fler marknadsaktiviteter vilket också påverkade
rörelsemarginalen som blev något lägre än fjolåret.
Nettoomsättningen för Gåvor & Heminredning
minskade med 2% och segmentet har haft en svag
utveckling under hela året. Segmentet hade en
gre nettoomttning i merparten av regionerna
men var på samma nivå avseende Sverige. En lägre
förljning tillsammans med en lägre bruttovinst-
marginal samt fler marknadsaktiviteter och högre
personalkostnader har gjort att rörelseresultatet
minskade jämfört med fjolåret.
Bruttovinstmarginalen var något lägre än före-
gående år och uppgick till 49,4 (50,3)%. Det är fmst
Företag och Gåvor & Heminredning som minskat
medan Sport & Fritid är på samma nivå som i fjol.
Externa kostnader ökade vilket fmst är
hänförligt till försäljningsomkostnader men även
kostnaderna för marknadsföring har ökat.
Personalkostnaderna ökade och beror främst på
generella lönehöjningar men även nysatsningar.
Koncernens rörelseresultat uppgick till 1 262,3
MSEK, vilket var en minskning med 314,9 MSEK
mfört med föregående år (1 577,2 MSEK). Den
lägre bruttovinstmarginalen samt ökade kostnader
för marknadssatsningar och personal innebar även
att rörelsemarginalen minskade och uppgick till
13,2 (16,6)%. Finansnettot förbättrades under
året då nettoskulden och våra räntekostnader har
minskat. Årets resultat uppgick till 880,0 (1 119,0)
MSEK.
I takt med en svagare marknad har koncernen
anpassat sitt varulager till nuvarande volymer och
efterfgan. Lagerminskningen har även bidragit
till att kassaflödet från den löpande verksamheten
förbättrades med 314,5 MSEK och uppgick till
1 278,3 (963,8) MSEK och att skuldsättningsnivån
minskat till 25,2 (31,4) %. Samtidigt har koncernen
fortsatt att investera i teknisk utveckling av våra
befintliga lager genom att bland annat investera
i automatisk lagerhållning. Sammantaget ökade
koncernens investeringsverksamhet med 75,8
MSEK och uppgick till -296,8 (-220,9) MSEK.
Soliditeten förbättrades och uppgick till 63,7
(60,2) % samt att koncernens nettoskuld minskade
med 210,1 MSEK och uppgick per 31 december till
1 818,8 (2 028,9) MSEK.
2024
Koncernens
rörelseresultat
uppgick till
1 262,3 MSEK,
vilket var en
minskning med
314,9 MSEK
jämfört med
föregående år.
Nyckeltal
006 // ÅRSREDOVISNING
NWG // 2024
Företag
Årets nettoomsättning uppgick till 4 678,9 (4 757,1)
MSEK. USA, Centraleuropa samt Övriga länder ökade sin
nettoomttning något medan de övriga
regionerna minskade. Båda försäljningskanalerna
minskade sin försäljning. Rörelseresultatet minskade
med 213,4 MSEK och uppgick till 729,3 (942,7) MSEK.
Lägre nettoomsättning och bruttovinstmarginal samt
gre marknads- och personalkostnader har minskat
rörelseresultatet.
Sport & Fritid
Nettoomsättningen för perioden januari-december ökade
med 3% och uppgick till 3 988,3 (3 874,6) MSEK. Förvärvad
verksamhet påverkade med 34,1 MSEK. Segmentet hade
en högre nettoomttning i Centraleuropa , USA samt
Norden (exkl. Sverige) men minskade i övriga regioner.
Försäljningskanalen profil ökade medan detaljhandeln
var på samma nivå som i fjol. Rörelseresultatet minskade
med 73,2 MSEK och uppgick till 544,5 (617,7) MSEK.
Resultatförsämringen är främst relaterad till högre
kostnader, både i form av förljnings- och marknads-
kostnader men även personalkostnader. Förvärvad enhet
verkade med -13,2 MSEK.
Gåvor & Heminredning
Nettoomsättningen för perioden januari-december
minskade med 2% och uppgick till 861,5 (881,1) MSEK.
Sverige var på samma nivå som fjoret medan övriga
regioner minskade sin nettoomsättning. Båda försälj
-
ningskanalerna minskade. Rörelseresultatet minskade
med 28,3 MSEK jämfört med föregående år och uppgick
till -11,5 (16,8) MSEK. Det lägre resultatet är främst
relaterat till en lägre bruttovinstmarginal samt högre
rsäljnings- och marknadskostnader men även högre
personalkostnader. Fjolåret inkluderar även ett statligt
elstöd om 9,6 MSEK.
-2%
3%
-2%
Omsättnings-
minskning
Omsättnings-
ökning
Omsättnings-
minskning
ÅRSREDOVISNING // 007
NWG // 2024
Torsten Jansson
VD och koncernchef
T
o
r
s
t
e
n
J
a
n
s
s
o
n
"Vi står väldigt starkt rustade
framåt och har ett flertal projekt
på gång."
- Torsten Jansson
VD
har ordet
Vi stängde 2024 med blandade känslor. Det var ett år med
fortsatt oro och en dämpad ekonomi vilket ledde till en väldigt tuff
marknad som fortsatte nedåt både inom detaljhandeln och
profil. Med undantag för de sex månader som jag upplevde under
pandemin har detta varit den enda perioden jag varit med om där
båda försäljningskanalerna har haft en krympande marknad.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen slutade marginellt över före-
gående år och blev 9 528,7 MSEK mot 9 512,9
MSEK. Det positiva i det är att vi fortsatt att ta
marknadsandelar i en krympande marknad, men
det känns ändå svårt att glädjas åt det då våra
ambitioner och mål är betydligt högre än så. Den
gissning jag gjorde att marknaden skulle bli bättre
i slutet av året infriades inte.
Rörelseresultat
Även rörelseresultatet ger blandade känslor. En
minskning med 314,9 MSEK till 1 262,3 MSEK
är ju på ett sätt srt att glädjas åt. Samtidigt är
det egentligen ett väldigt starkt resultat mitt i
en vikande marknad där vi fortsatte ta kostnader
för marknadsinvesteringar och att investera
i automatiseringar av våra lager. Vi tar även
marknadsandelar inom många omden och
nder och därigenom har vi en väldigt bra
position när marknaden vänder.
Kassaflödet och balansräkning
Kassaflödet fn löpande verksamheten
förbättrades med 314,5 MSEK och uppgick till
1 278,3 MSEK vilket måste betecknas som bra.
Balansräkningen stärktes ytterligare och egna
kapitalet uppgick till 7 217,1 MSEK vilket ger en
soliditet på 63.7%.
Framtid
Vi står väldigt starkt rustade frat och har ett
flertal projekt på gång under 2025 och 2026. Vi
har tagit rejäla marknadsandelar under 2024
och fortsatt våra investeringar och upprätt-
llit en hög servicegrad, vilket gör att vi har
mycket nöjda kunder. Detta kommer vi att ha stor
glädje av när marknaden väl vänder. Vi har även
fortsatt arbetet med hållbarhetsfgorna som
en del av vår affärsutveckling och tillsatt mer
resurser för att öka takten i hållbarhetsarbetet.
Vidare har vi förberett etableringar i Kanada
av både Harvest & Printer inom profil och ProJob
på yrkesklädessidan. Vi har precis inlett en
lansering av Craft Teamwear i USA och kommer att
etablera detta även i Kanada. Vi planerar också för
ytterligare ett lager för Cutter & Buck och Clique
i södra USA samt även ytterligare 1-2 etableringar
i Europa.
Kortsiktigt kommer våra satsningar att
leda till ett sämre men väl planerat kassaflöde
då vi måste bygga upp varulager. Även rörelse-
resultatet kommer att påverkas negativt i mindre
omfattning av dessa etableringar men jag är
övertygad om att de kommer att bygga aktie-
ägarrde. Det är svårt att förutsäga exakt när
etableringarna infaller då det beror på ledti-
derna för att bygga upp varulager men sannolikt
kommer den största påverkan under kvartal fyra
2025 och första kvartalet 2026. Jag ser verkligen
fram emot dessa etableringar och en ökad tillxt.
Utöver dessa ”organiska” etableringar forttter
vi löpande att utrdera förvärv.
Stort tack för 2024
Tack till alla anställda, kunder, aktieägare och
styrelse för 2024! Jag ser med stor tillförsikt fram
emot de kommande åren!
008 // ÅRSREDOVISNING
NWG // VD HAR ORDET
" Vi har förberett etableringar i Kanada
och inlett en lansering av Craft Teamwear
i USA. Jag ser verkligen fram emot dessa
etableringar och en ökad tillväxt."
- Torsten Jansson
ÅRSREDOVISNING // 009
NWG // VD HAR ORDET
0
1
0
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
2020
2021
0
4
6
8
1
0
1
2
1
4
1
6
1
8
2020
2021
2022
2023
2022
2023
2024
20242024
-
1
5
-
1
0
-
5
0
5
1
0
1
5
2
0
25
30
35
2022
2021
2020
2023
O
m
k
o
n
c
e
r
n
e
n
Affärsidé - New Wave Group är en tillväxtkoncern som skapar,
förvärvar och utvecklar varumärken samt produkter till företags-,
sport-, gåvo- och inredningssektorn. Koncernen ska nå synergier
genom att samordna design, inköp, marknadsföring, lager och
distribution av sortimentet. Koncernen ska erbjuda sina produkter
inom profil- och detaljhandelsmarknaden för att nå god
riskspridning.
Detta är
New Wave Group
Vision Företag
Visionen för rörelsesegmentet Företag
är att bli Europas ledande leverantör av
profilprodukter till företag samt en av de
ledande leverantörerna i USA. Detta skall
uppnås genom att erbjuda kunderna ett
brett produktutbud, starka varumärken,
god kunskap och service samt ett över-
lägset helhetskoncept.
Vision Sport & Fritid
Visionen för rörelsesegmentet Sport
& Fritid är att göra Craft till ett världs-
ledande varumärke inom idrottskder
och att göra Cutter & Buck till ett världs-
ledande varumärke inom golf.
Varurket Auclair ska ta en ledande
position på handskar i Europa och vi
ska använda vår starka distributions-
plattform i Kanada för att lansera
koncernens andra varumärken i landet.
Sammantaget vill vi bli en av de ledande
sportleverantörerna, både i Sverige och
övriga europeiska länder samt i USA.
Våra varumärken skall tillsammans ge
oss en position bland världens största
sportleverantörer.
Vision Gåvor & Heminredning
Visionen för Gåvor & Heminredning är
att göra Orrefors och Kosta Boda till
världsledande leverantörer av glas och
kristall. En del av visionen är också att
använda innovativ och lekfull design för
att göra Sagaform till en framstående
akr på de nordeuropeiska profil- och
detaljhandelsmarknaderna.
Strategi
Strategin för att nå New Wave Groups
l är att förvärva, etablera och utveckla
varurken och produkter till företag-,
sport-, gåvo- och inredningssektorn,
att etablera varumärken och verksam-
heter på nya geografiska marknader samt
att sprida koncernens värderingar till
nystartade och förrvade bolag.
Tillväxt- och lönsamhetsmål
New Wave Group eftersträvar en utllig
och lönsam tillväxt fn försäljningen
genom expansion inom de tre rörelse-
segmenten Företag, Sport & Fritid och
Gåvor & Heminredning. Tillväxtmålet är,
över en konjunkturcykel, 1020% per år,
varav 510% är organisk tillxt och en
rörelsemarginal om 20%. Därutöver har
New Wave Group ett soliditetsmål om att
soliditeten inte ska understiga 40 % över
en konjunkturcykel.
Försäljningstillväxt, %
Rörelsemarginal, %
Soliditet, %
"Koncernen
ska erbjuda
sina produkter
inom profil- och
detaljhandels-
marknaden
för att nå god
riskspridning."
Försäljningstillväxt, %
010 // ÅRSREDOVISNING
NWG // OM KONCERNEN
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900
1 000
1 100
1 200
1 300
0
500
1000
1500
2 000
2 500
3 000
3 500
4 000
4 500
5 000
5 500
6 000
6 500
7 000
7 500
8 000
8 500
9 000
9 500
10 000
10 500
97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
Årets resultat
MSEK
MSEK
Nettoomsättning
Tillväxt i netto-
omsättning och
årets resultat
New Wave Groups värderingar
New Wave Group är en decentraliserad organisation
och koncernens värderingar är centrala för framtida
tillväxt. Ett stort arbete läggs på att bevara och
sprida New Wave Groups värderingar inom
koncernen och speciellt viktigt är det vid förrv.
Inom New Wave Group försöker vi alltid att finna
billiga och enkla lösningar, mottot är ”en sparad
krona är en tnad krona”. Några andra centrala
värderingar är:
# Det krävs hårt arbete för att lyckas bättre än
konkurrenterna.
# I en decentraliserad organisation är det
viktigt att medarbetarna vågar ta egna
initiativ och att de lär sig av sina misstag.
# Att sätta kunden i centrum genomsyrar hela
verksamheten, vilket är ett måste för att hela
tiden prestera det yttersta.
Historik
New Wave Group etablerades år 1991 i Sverige samt
Norge och år 1994 i Finland. På dessa marknader är
koncernen marknadsledande inom profilkläder. År
1996 förvärvades Craft och med det etablerades
försäljning inom detaljhandeln. New Waves aktier
av serie B noterades på Stockholmsbörsen 1997.
Genom förrvet av Sagaform år 2001 tog New Wave
Group steget in i presentreklam, vilket har haft stora
synergier med koncernens övriga profilverksamhet.
År 2003 började New Wave Group utveckla sitt eget
koncept inom yrkeskder under varumärket Projob
och satsningen fullbordades med förrvet av
Jobman. Efter etableringen inom yrkeskläder täcker
New Wave Group nu som enda leverantör samtliga
tre områden inom profilmarknaden (det vill säga
profilkläder, presentreklam och yrkeskläder). För
att ytterligare förstärka koncernens gåvo- och
presentreklamsatsningar, förrvades Orrefors
Kosta Boda-koncernen i slutet av 2005. Cutter &
Buck förrvades 2007 och ger ett starkt fotfäste på
den amerikanska marknaden. Koncernens närvaro
i Nordamerika försrktes ytterligare under 2011
då AHEAD och Paris Glove förrvades samt 2013
då Crafts distributör i Nordamerika förvärvades.
CSR och hållbarhet har alltid varit, och är fortsatt,
en viktig del av vår verksamhet. 2015 lanserades
Cottover, som är miljömärkta och hållbarhets-
producerade profilkläder. 2022 förrvades B.T.C.
Activewear Ltd som är Storbritanniens tredje största
profilklädesgrossist. Den 1 juli 2023 förrvades det
svenska outdoor- & lifestylevarumärket Tenson AB.
Under 2024 fortsatte koncernen att automatisera
sina varulager samt att Craft inledde sin satsning på
Teamwear i USA.
Koncernen har successivt expanderat och
etablerat verksamhet i Europa, Nordamerika och
Asien. New Wave Group har etablerad försäljnings-
verksamhet med egna dotterbolag i 19 länder. 80% av
koncernens totala försäljning genererades utanför
Sverige och uppgick till 7 583,2 MSEK. Sverige och
USA är koncernens viktigaste marknader som till-
sammans stod för 44% av koncernens försäljning.
ÅRSREDOVISNING // 011
NWG // OM KONCERNEN
I
n
t
e
r
n
a
t
i
o
n
e
l
l
a
v
a
r
u
m
ä
r
k
e
n
K
oncernens affärsstrategi grundar sig på att
etablera varumärken och utveckla koncept på
nya marknader. Vid utlandsetableringar är bolagets
taktik att initialt endast bearbeta profilmarknaden
med ett eller ett par av koncernens varumärken.
Verksamheten ska bedrivas med en låg kostnadsni
för att verka med en begnsad finansiell risk. När till-
fredsställande lönsamhet och god tillväxt uppnåtts
etableras fler varumärken på profilmarknaden och
detaljhandelsmarknaden börjar bearbetas. Om
etableringarna görs via distributörer kan detaljhan-
delsetablering genomföras utan profiletableringar.
New Wave Group har regelbundet investerat en del
av det löpande resultatet i nya marknader. Idag är
New Wave Group etablerat med egna dotterbolag i
19 länder och har under befintliga varurken gjort
fler än 200 etableringar.
New Wave Group har utvecklats från att vara en nordisk marknadsledande aktör
till att bli en betydande aktör även på flera andra marknader. Detta gäller samtliga
rörelsesegment. Koncernen har flera starka internationella varumärken såsom Craft,
Cutter & Buck, Kosta Boda och Orrefors.
New Wave Group
irlden
Försäljningsverksamhet i
egna dotterbolag
Sverige, Belgien, Danmark, Finland,
Frankrike, Island, Irland, Italien, Kanada, Kina,
Nederländerna, Norge, Polen, Schweiz,
Spanien, Storbritannien, Tyskland, USA och
Österrike
Inköpsorganisationen
Schweiz (Cortaillod), Kina (Shanghai),
Bangladesh (Dhaka), Vietnam (Ho Chi Minh City),
Indien (Bangalore) och Egypten (Alexandria)
Andel av
nettoomsättningen
USA
23%
012 // ÅRSREDOVISNING
NWG // I VÄRLDEN
Nettoomsättning per region
Central-
europa
24%
Norden
(exkl. Sverige)
12%
Sverige
20%
Syd-
europa
13%
Övriga
länder
8%
MSEK 2024
Andel av
nettoomsättning 2023
Andel av
nettoomsättning
Förändring
Procentuell
förändring
USA 2 202,8 23% 2 156,2 23% 46,6 2%
Sverige 1 945,5 20% 2 014,1 21% -68,6 -3%
Centraleuropa 2 3 0 7, 7 24% 2 217,9 23% 89,8 4%
Norden exkl Sverige 1 0 97,9 12% 1 074,5 11% 23,4 2%
Sydeuropa 1 230,2 13% 1 297,3 14% - 6 7,1 -5%
Övriga länder 744,6 8% 752,8 8% -8,2 -1%
Totalt 9 528,7 100% 9 512,9 100% 15,8 0%
ÅRSREDOVISNING // 013
NWG // I VÄRLDEN
58%
16%
5%
16%
5%
Kina
Bangladesh
Egypten
Vietnam
Indien
Design
Koncernen har stor erfarenhet av design
och produktutveckling. Genomarbetade
strategier tillämpas för respektive
varurke oberoende av produktslag.
De olika koncepten inom rörelse-
segmenten Sport & Fritid samt Gåvor &
Heminredning har sin egen produktut-
veckling men inom Företag, där designen
är mindre modekänslig, sker samordning.
Koncernens produkter skall kunna
säljas i båda försäljningskanalerna,
profil såväl som detaljhandel. Ett väl-
designat profilplagg är ett plagg
som passar både män och kvinnor i
arbetsför ålder och har bra utrymme
för profilering, såsom företags eller
organisationers logotyper. Förutom att
vara ett väldesignat profilplagg, bygger
en stor del av designen inom fmst
rörelsesegmenten Sport & Fritid samt
Gåvor & Heminredning på form och
funktion för att även passa direkt till
detaljhandeln. Koncernen har flera nära
samarbeten med idrottsutövare på både
elit- och motionsnivå inom olika sporter.
Kosta Boda och Orrefors samarbetar
med ett flertal kända konstrer.
Inköpsorganisationen
New Wave Groups inköpsstrategi
bygger på direktinköp från tillverkaren
via koncernens inköpskontor. Inom
koncernen ansvarar New Wave Group
SA i Schweiz för inköpsverksamheten.
New Wave Group har fyra inköpskontor
i Asien samt ett i Egypten. Därutöver har
man några mindre satellitkontor, bland
annat i Kina för att komma närmare
produktionen. Den lokala närvaron är
av stor betydelse för god kontroll över
inköpspriser, kvalitet och produktions-
flöden. Det största inköpskontoret
ligger i Shanghai där New Wave Group har
bedrivit verksamhet sedan 1992. Därtill
finns kontor i Bangladesh, Vietnam,
Indien och Egypten.
Idag har vi sammanlagt 172 anställda
på våra inköpskontor. Den huvudsakliga
funktionen utgörs av våra inköpare som
tillsammans med kvalitetskontrollanter
och tekniker arbetar i team utifn
produktkategori och varurke.
Alla team har ett kontinuerligt och
nära samarbete med varumärkets huvud-
kontor och produktutveckling. På så
vis har varje inköpsteam ett personligt
engagemang i varumärket och en djupare
förståelse för kravbilden.
På varje inköpskontor har vi egna
laboratorium som utför löpande
kvalitetstester på våra produkter. Vi har
professionell teknisk utrustning för att
kunna utföra en rad olika tester såsom
färghärdighet, nötning och dimensions-
ändringar. Det ger oss möjlighet att säkra
produktkvalitet på plats och förebygga
stora reklamationsproblem.
Våra inköpskontor har även en
nyckelroll i vårt arbete med socialt och
miljömässigt ansvar i leverantörskedjan.
Vår närvaro och lokala förankring gör
det lättare att besöka fabriker och
New Wave Group marknadsför produkter under ett flertal olika
varumärken. Bolaget eftersträvar full integration bakåt i kedjan för
att på så sätt uppnå konkurrensmässiga fördelar. Synergierna är
tydliga för rörelsesegmenten Företag, Sport & Fritid samt
Gåvor & Heminredning inom flera områden.
Inköpsvolym
procentuellt fördelad
per inköpskontor
Det mindre bolagets
flexibilitet med det stora
bolagets synergier
014 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FLEXIBILITET OCH SYNERGIER
New Wave Groups största inköpskontor
ligger i Shanghai. Här har koncernen
bedrivit inköpsverksamhet sedan 1992. Den
tidiga etableringen av kontoret har gett oss
viktiga konkurrensfördelar genom åren. Idag
har vi 102 anställda på våra kontor i Kina.
Den lokala närvaron och vår möjlighet att
effektivt kontrollera produktionen är exem
-
pel på fördelar med vår inköpsorganisation.
New Wave Group har även inköpskontor i
Bangladesh, Vietnam, Indien och Egypten.
Inköpskontoret i Shanghai
M
a
r
k
n
a
d
s
f
ö
r
i
n
g
I
n
k
ö
p
L
o
g
i
s
t
i
k
D
e
s
i
g
n
P
r
o
d
u
k
t
u
t
v
e
c
k
l
i
n
g
I
T
L
a
g
e
r
D
e
c
e
n
t
r
a
l
i
s
e
r
a
d
o
r
g
a
n
i
s
a
t
i
o
n
E
n
t
r
e
p
r
e
n
ö
r
s
k
a
p
D
e
t
a
l
j
h
a
n
d
e
l
s
m
a
r
k
n
a
d
e
n
P
r
o
fi
l
m
a
r
k
n
a
d
e
n
Företag
Sport & Fritid
vor &
Heminredning
Decentraliserad organisation
och entreprenörskap
Samverkan inom koncernen Ett starkt erbjudande
Premium
Basic
+
kontrollera att producenterna tar sitt
sociala ansvar. Vi har egen CSR-personal
som arbetar heltid med att besöka,
kontrollera och utbilda våra leverantörer.
Genom regelbundna besök och samtal
kan vi upptäcka eventuella brister i tid
och skapa långsiktiga relationer som
stärker våra samarbeten.
Produktion
New Wave Group äger ett fåtal egna
fabriker. I Sverige finns Segers och
Termos tillverkningsenhet för stickade
produkter samt Orrefors Kosta Bodas
glasproduktion. I Polen driver Toppoint
tryckeriverksamhet för tryck på bland
annat pennor och muggar. I USA
har AHEAD och Cutter & Buck viss
tillverkning i form av brodyr.
Logistik och lager
För att säkerställa att kvalitet, långsiktig
llbarhet och skalfördelar uppnås i alla
led arbetar vi med samordning av våra
flöden:
# Största delen av våra produkter
tillverkas i Asien och styrs via
våra etablerade inköpskontor.
# Sjötransporter upphandlas
och styrs centralt. Genom
samlastning mellan våra
leveranrer och våra mottagande
bolag håller vi hög precision och
god ekonomi i vårt transport-
intensiva flöde.
# För att hålla en hög serviceni
sker leverans till marknaden
från lokala lager som suppor
-
teras från centrala lager. Antalet
lagerpunkter minskar i syfte
att minska kapitalbindning
samtidigt som leveransförmågan
ökar.
# Genom att försäljnings- och
distributionskanaler för
profil respektive detaljhandel
samordnats erhålls ytter
-
ligare synergier och minskade
säsongsvariationer.
ÅRSREDOVISNING // 015
NWG // FLEXIBILITET OCH SYNERGIER
D
e
t
r
e
r
ö
r
e
l
s
e
s
e
g
m
e
n
t
e
n
Segmentet har sin hemmamarknad i Norden men försäljning
sker i samtliga regioner. Under 2024 svarade Företag för 49% av
koncernens nettoomsättning och för 729,3 MSEK av koncernens
rörelseresultat. Produkterna säljs främst i försäljningskanalen
profil.
s. 016 - 023
retag
016 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FÖRETAG
vwt
2024
2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
0
200
400
600
800
1 000
Segmentets kategorier profilkläder, present-
reklam och yrkeskläder innehåller produkter
inom samtliga prisnivåer och kvaliteter
# Clique
# James Harvest Sportswear
# Cottover
MSEK
MSEK
Nettoomsättning
Rörelseresultat
ÅRSREDOVISNING // 017
NWG // FÖRETAG
retag
”Presentreklam är ett
omfattande begrepp och
kategorins utbud finns
tillgängligt över en
mängd olika produkter
och prisklasser.
Vårt erbjudande
Segmentets kategorier profilkläder,
presentreklam och yrkeskläder
innehåller produkter inom samtliga
prisnivåer och kvaliteter. Profilkläder
och presentreklam har likartade
användningsområden (att profilera
och marknadsföra varumärken) och
marknadsförs av samma typ av återför-
ljare. Yrkeskläder är i första hand till för
att det krävs funktionella och slitstarka
arbetskläder inom många yrken.
Inom kategorin profilkläder erbjuder
New Wave Group klädesplagg anpassade
för tryck och brodyr. Utöver pris och
kvalitet är utbudet anpassat för olika
användningsområden, från prisvärda
enkla basplagg till detaljerade plagg
i exklusiva material, miljöklassade
produkter, plagg för fritiden, arbetet och
sportaktiviteter, plagg i klassiska färger
och i trendfärger samt plagg från XS
till 6XL. New Wave Groups profilklädes-
varumärken är indelade i olika koncept
r till exempel varumärkena Clique,
James Harvest Sportswear, Cottover och
D.A.D Sportswear ingår.
New Wave Group kan i kategorin
presentreklam (som i allt högre grad
i återförsäljarledet börjat benämnas
produktmedia, bland annat av bransch-
organisationen SBPR), där bland annat
varumärkena d-vice och Toppoint ingår,
erbjuda allt från powerbanks och pennor
till väskor och giveaways. Då många
företag ger säsongsgåvor, främst vid jul,
är årets fjärde kvartal en mycket viktig
förljningsperiod för presentreklam
och företagsgåvor. Presentreklam är
ett omfattande begrepp och kategorins
utbud finns tillgängligt över en mängd
olika produkter och prisklasser.
Den sista kategorin inom Företag
är yrkeskläder. I Sverige och Norden är
behovet av, och kunskapen om, skydd
för individen mycket stort och frågan
drivs hårt av många fackförbund och
arbetsgivare. Detta gör att svenska yrkes-
klädesvarumärken har ett högt anseende
i Europa och övriga världen. Att tillhöra
till exempel ett företag eller ett visst
yrke och identifieras med detsamma
har genom yrkeskläder blivit ett viktigt
sätt att kommunicera. Genom de t
varumärkena Projob och Jobman kan
New Wave Group inom detta segment
erbjuda yrkeskläder för de flesta yrkes-
kategorierna såsom bygg och anläggning,
lare och murare, transport och service.
Sortimentet är heltäckande, från under-
ställ till ytterkläder för alla årstider och
väderlekar, varselkläder och accessoarer.
Samtliga plagg och produkter är ergono-
miska, funktionella och slitstarka samt
finns i storlekar för både dam och herr.
018 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FÖRETAG
Profilering - allt som
kan varumärkas
Inom segmentet Företag säljs främst
profilprodukter. Dessa är artiklar
vilka förädlas genom olika märkme-
toder för att bli en del i företags och
organisationers interna och/eller
externa marknadsföring. Det finns
få begränsningar för vad som går att
göra och den tekniska utvecklingen
går dessutom snabbt.
Den stora delen av profilförsäljningen
avser neutrala, lagerlagda produkter
(detta gäller framförallt på profil
-
kläder) som förädlas i nästa led:
återförsäljarledet. Även försäljningen
av tradingprodukter som förädlas
redan i tillverkningsledet är omfat-
tande, i synnerhet vid volymorder. När
det gäller försäljning av hård present-
reklam sker förädlingen i det flesta fall
direkt hos leverantören.
ÅRSREDOVISNING // 019
NWG // FÖRETAG
Yrkeskläder
Prissegment
Profilkläder Presentreklam
Varumärken
020 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FÖRETAG
1%
99%
Försäljningskanaler
Segmentets produkter är främst avsedda
för försäljningskanalen profil, där även
majoriteten av omsättningen återfinns
(99%). Produkterna kan dock även säljas
i detaljhandeln då många av produkterna
är gemensamma. Försäljningskanalen
profil ställer krav på hög servicenivå och
tillgänglighet. Ett företag som exem-
pelvis beställer profilkläder i företagets
färg till sina anställda eller kunder är
beroende av att leverantören kan leverera
en full storlekssortering och rätt färger.
Om New Wave Group saknar exempelvis
storlek medium eller slutkundens före-
tagsfärg kommer denne att välja en annan
leverantör. Koncernens mål inom profil
är att kunna leverera 98% av koncernens
produkter inom 24 timmar.
Den nordiska marknaden för
profilkläder och presentreklam känne-
tecknas av en tydlig distributionskedja:
tillverkare – grossist – återrsäljare –
slutkund. I Syd- och Centraleuropa är
distributionskedjan inte lika välorgani-
serad och distributörer som marknadsför
varumärken de inte själva äger har ofta
stort inflytande på marknaden. Den
amerikanska marknaden är mer
utvecklad och distributionskedjan liknar
den nordiska.
I Sverige finns uppskattningsvis
3 000 återförsäljare av profilkläder och
presentreklam, vilket är en hög siffra
per capita jämfört med övriga Europa
och USA. Variationen återförsäljare
emellan är mycket stor, från enmans-
företag till stora företag med påkostade
utställningar och resande säljare. En del
återförljare riktar in sig på en av de tre
kategorierna inom segmentet, medan
andra satsar på alla tre. Majoriteten är
rena säljföretag, men det är också vanligt
att återförsäljare även utför tryck, brodyr
och annan typ av märkning för ett mer
komplett erbjudande.
Yrkeskläder har traditionellt sålts via
fackhandel för till exempel bygg, industri
och färg, men idag säljs yrkeskläder via
fler kanaler såsom rena yrkesklädes- och
skyddsbutiker samt profilåterförsäljare.
De som säljer yrkeskläder samarbetar
antingen med de redan etablerade varu-
rkena eller genom att utveckla egna
varumärken och kollektioner. Även
marknaden för yrkeskläder till gemene
man har ökat, vilket har lett till att
utbudet av yrkeskläder hos fackhandeln
som riktar sig mot privatpersoner har
ökat.
Kapitalbindning
Kapitalbindningen i varulager är relativt
hög men är en förutsättning för att
lyckas inom försäljningskanalen profil.
Kunden är beroende av att leveran-
tören kan leverera full storlekssortering
och i rätt färger, annars väljs en annan
leverantör. Dock är risken för inkurans
g eftersom en större del av sortimentet
är tidlösa basprodukter som det finns
behov av säsong efter säsong. Många av
produkterna är gemensamma för försälj-
ningskanalerna profil och detaljhandel,
vilket bidrar till en riskspridning samt
att katalogerna kan vara gemensamma.
Justering för förändrade inköpspriser
görs kontinuerligt i och med att det
handlar om omgående försäljning och
valutarisken kan därmed begnsas. När
det gäller kapitalbindning i kundford-
ringar sker förljningen till utvalda
återförljare och kreditförlusterna är
förhållandevis låga. Under 2024 uppgick
de konstaterade kundförlusterna inom
Företag till 0,04 (0,17) % av omsättningen.
Nettoomsättning per
försäljningskanal
Profil
Detaljhandel
ÅRSREDOVISNING // 021
NWG // FÖRETAG
ÅRSREDOVISNING // 023
NWG // FÖRETAG
2024
2023
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
0
100
200
300
400
500
600
700
”Crafts satsning på klubb och teamwear
drar med sig en ny marknad för många
av våra varumärken
# Craft
# Cutter & Buck
# AHEAD
# Tenson
Nettoomsättning
Rörelseresultat
MSEK
MSEK
024 // ÅRSREDOVISNING
NWG // SPORT & FRITID
D
e
t
r
e
r
ö
r
e
l
s
e
s
e
g
m
e
n
t
e
n
I Sport & Fritid ingår flera kända internationella sportvarumärken
som AHEAD, Auclair, Craft, Cutter & Buck och Tenson. Merparten av
segmentets försäljning sker i Nordamerika och Norden. Sport & Fritid
svarade 2024 för 42% av koncernens nettoomsättning samt för 544,5
MSEK av koncernens rörelseresultat. Den största delen av försäljningen
sker på detaljhandelsmarknaden men försäljning sker även på profil-
marknaden.
s. 024-031
Sport
& Fritid
ÅRSREDOVISNING // 025
NWG // SPORT & FRITID
69%
31%
Sport & Fritid
”Utbudet är anpassat
efter olika användnings-
områden och aktiviteter
med allt från basplagg
till högteknologiska
produkter.”
Nettoomsättning per
försäljningskanal
Profil
Detaljhandel
Vårt erbjudande
Inom segmentet Sport & Fritid
erbjuder New Wave Group kläder och
skor till den aktiva konsumenten från
flera egenägda varumärken. Utbudet
är anpassat efter olika användnings-
områden och aktiviteter med allt fn
basplagg till högteknologiska produkter
för extremt utövande. Den största
delen av segmentets försäljning sker till
detaljhandeln såsom sport-, golf-, jakt-,
fiske-, outdoor-, sko- och modefack-
handeln men försäljning sker även till
profilåterförsäljare.
Segmentet har huvuddelen av sin
förljning i Norden samt Nordamerika
men även Centraleuropa är en viktig
marknad och då främst Tyskland,
Frankrike och Beneluxområdet.
New Wave Group har en portfölj av
mycket starka sportvarumärken inom
olika områden. Koncernens huvud-
strategi är att äga och därmed utveckla
varumärken varför inlicensiering och
distributionsrätt historiskt sett inte
tillhört kärnverksamheten.
Försäljningskanaler
Samtliga varumärken inom rörelse-
segmentet har detaljhandeln som sin
naturliga kanal för att möta mark-
naden. Det är även här som segmentet
har sin största nettoomsättning (69%).
Varumärken som Craft, Seger, Tenson
och Clique Retail har en etablerad
ställning inom sportfackhandeln samt
Cutter & Buck och AHEAD inom golf-
sektorn. Produkterna säljs även inom
profil och försäljningen sker då fmst
till företag och idrottsföreningar. Crafts
satsning på nya produkter för föreningar
och klubbar har utvecklats väl och profil-
förljningen förntas därmed öka.
Försäljningskanalen profil ställer
krav på hög servicenivå och tillgänglighet.
Ett företag eller förening som exem-
pelvis beställer profilkläder är beroende
av att leverantören kan leverera en full
storlekssortering och rätt färg. Om New
Wave Group saknar exempelvis storlek
medium eller slutkundens färgval
kommer denne att välja en annan
leverantör. Koncernens mål inom
profil är att leverera 98% av koncernens
produkter inom 24 timmar.
Kapitalbindning
New Wave Groups mål är att hålla andelen
modevaror i lagret liten eftersom livs-
ngden för dessa är kort. Segmentets
kapitalbindning i varulager är förhållan-
devis hög men skiljer sig något åt mellan
försäljningskanalerna.
Inom detaljhandel sker försäljningen
till viss del genom förhandsorder jämfört
med profilmarknaden där leverans
sker direkt mot order. Det innebär att
detaljhandelskunderna exempelvis
under våren lägger order på varor som
ska levereras under hösten. Ca 55-60%
av försäljningen inom detaljhandeln sker
genom förhandsorder. I samband med
order fn kund lägger koncernen order
mot fabrik, vilket avsevärt begränsar
inkuransrisken. Resterande försäljning
inom detaljhandel, så kallad komplette-
ringsförsäljning, är främst basvaror med
begränsad moderisk.
Merparten av varulagret avseende
detaljhandeln har mindre modekänsliga
områden såsom Crafts funktionella
underställ och klubbkollektioner samt
Cliques basplagg.
Kapitalbindningen i varulager
avseende profil är högre än i detalj-
handeln men är en förutsättning för att
lyckas inom försäljningskanalen profil.
Ett företag eller en förening som exem-
pelvis beställer profilkläder är beroende
026 // ÅRSREDOVISNING
NWG // SPORT & FRITID
Varumärken
2024
av att leverantören kan leverera en full
storlekssortering och rätt färger. Dock
är risken för inkurans låg eftersom en
större del av sortimentet är tidlösa bas-
produkter som det finns behov av säsong
efter säsong. Många av produkterna är
gemensamma för försäljningskanalerna
profil och detaljhandel, vilket bidrar till
en riskspridning samt att katalogerna
rmed även i många hänseenden kan
vara gemensamma.
I syfte att begnsa valutarisken
i försäljningskanalen detaljhandeln
terminsäkras ca 50-65% av de valuta-
exponerade inköpskostnaderna. Inom
förljningskanalen profil görs justering
för förändrade inköpspriser kontinu-
erligt i och med att det handlar om
omgående försäljning. Valutarisken kan
därmed begränsas.
Avseende kapitalbindningen i
kundfordringar så sker försäljningen
till utvalda återförljare och kredit-
förlusterna är låga. Dock är det högre
koncentration till ett färre antal
kunder i detaljhandeln jämfört med
profilmarknaden. Under 2024 uppgick
de konstaterade kundförlusterna inom
rörelsesegmentet till 0,01 (0,06) % av
nettoomsättningen.
Craft
Med ursprung i det skandinaviska klimatet och en stark
entreprenöriell kultur har Craft under mer än 40 år
utvecklat innovativa produkter i nära samarbete med
världens främsta atleter. Varumärket har under senare år
satsat stort på löparskor för både väg och trail, där mångårig
expertis inom löpning och avancerad skoteknologi har
kombinerats för att optimera prestation och upplevelse.
Craft erbjuder idag ett brett sortiment inom
kategorierna Footwear, Running, Nordic Skiing, Bike,
Sportswear, Trainingwear, Base layer samt Teamwear och
Corporate. Inom Teamwear och klubbsegmentet har stora
satsningar gjorts för att möta behoven hos både elitlag och
amatörföreningar, med produkter som levererar högsta
funktionalitet och design för både träning och tävling.
Den svenska marknaden är den största sett till omsättning,
medan definierade fokusmarknader inkluderar Norden,
Benelux, USA, Kanada och Tyskland. Expansionen drivs av
nyckelkategorierna Footwear, Running, Teamwear samt
Base layer, vilket har möjliggjort etableringar på flera nya
marknader och lagt grunden för fortsatt global tillväxt.
Bland konkurrenterna finns globala aktörer som Adidas,
Salomon, Puma, Nike, Hoka, On, Odlo och Castelli, vilket
speglar den starka position som Craft har etablerat. Genom
gteknologiska material, innovativ design och nära
relationer med atleter fortsätter varumärket att forma
framtiden för sport och funktionellt mode.
ÅRSREDOVISNING // 027
NWG // SPORT & FRITID
Clique Retail
Clique är unikt
tack vare sin
bredd av såväl
färger som
storlekar för såväl
n, kvinnor som
junior.
Ahead
Ahead specialiserar sig på att designa och marknadsra huvudbonader, kläder och
accessoarer - allt skräddarsytt med sin högkvalitativa grafik för golfbutiker, turne
-
ringar och resorts runt om i världen. Företaget, som grundades 1995 i New Bedford,
Massachusetts, USA, har fått ett rykte som ledande på marknaden för estetisk
innovation inom golfhuvudbeklädnad. Sedan Ahead blev en del av New Wave Group
har man breddat sin räckvidd in till profilmarknaden och levererat samma excep-
tionella kreativitet och anpassning till denna sektor. Ahead har en stark närvaro
på PGA-touren och på golfens fyra majors, inklusive U.S. Open, British Open och
PGA Championship, och är licensierad med den nya TGL Golf League. Företaget
är stolta över sitt bestående partnerskap med legender som Jack Nicklaus, Annika
Sörenstam och Arnold Palmer Enterprises.
Cutter & Buck
Med rötterna i Pacific Northwest skapar Cutter & Buck ikoniska, mångsidiga sport-
kläder för män och kvinnor som omfamnar en aktiv livsstil. Varumärket säljs via
flera kanaler såsom sport licenser, profilmarknader, golf- och detaljhandel och
konsumenternas e-handel. Cutter & Buck är globalt erkänt för kvalitet och har
etablerat sig på golf- och profilmarknaderna i Europa och har partnerskap i Asien,
Mellanöstern, Afrika och Australien. Med en verksamhet i världsklass och
kapacitetsuppfyllelse baserad i Seattle, fungerar Cutter & Buck som en robust
plattform för att introducera New Wave-koncept i Nordamerika, och har
distribuerat CLIQUE med stolthet sedan 2008.
Clique Retail
Clique Retail är sköna och behagliga plagg som står för bra kvalitet i förhållande
till pris. Produkterna i kollektionen räknas i huvudsak till baskonfektion, det vill
säga produkter som säljs med hög omsättningshastighet och med god lönsamhet för
butiker. Vår största utmaning är att förklara varumärkets enkla men lönsamma
koncept, vi står för lagerhållningen och tar därmed de största riskerna för lönsam-
hetsbortfall. Sverige är Clique Retails största marknad för tillfället och kunderna
är i huvudsak sportkedjor, dagligvaruhandeln samt övrig fackhandel. Clique
Retails största konkurrenter är sportkedjornas egna varumärken. Clique Retail
erbjuder även en välsorterad klubbkollektion med träningskläder till såväl s
som stora föreningar. I kombination med detta tar vi även fram merchandise till
dessa föreningar.
028 // ÅRSREDOVISNING
NWG // SPORT & FRITID
Marstrand
Marstrand är ett marint livsstilsvaru-
rke med den klassiska seglarskon
som varumärkets tydligaste bärare.
Kollektionen genomsyras av hant-
verkskänsla med utsökta material
och har en avslappnad stil som är
tillgänglig för en bred målgrupp att
identifiera sig med.
PAX
PAX har i mer än 90 år arbetat med att
ta fram skor i hög kvalitet för barn och
är i dag en av Sveriges ledande skotill-
verkare. Hög funktion, noggranna
materialval och genomtänkt design
med tekniska lösningar för att fungera i
alla väder har blivit PAX signum, en bra
start helt enkelt. Återvunnet material
används i stor omfattning. Skorna säljs
genom ett riksckande nät av återr-
ljare i sko-, sport- och e-handeln.
Tenson
Det anrika svenska Outdoor-varumärket grundades i Varberg 1951 av
entreprenören Paul Rydholm. Tenson’s funktionella och innovativa produkter
har genom sin 70-åriga historia burits av äventyrare över hela världen,
från de högsta bergstopparna till de kallaste polerna och allt därimellan.
Tenson arbetar kontinuerligt med att utveckla högfunktionella produkter för
segmenten Outdoor, Ski, Rain, Lifestyle och DNA:t kännetecknas av samspelet
mellan design, teknologi, hållbarhet och storytelling. De senaste 5 åren
har Tenson genomgått en revitalisering där renodling och strukturering av
sortiment samt förtydligande av varumärket varit centrala delar i processen –
en resa som fortsätter med full kraft. Tenson säljs via flera distributionskanaler
som mode-/sportfackhandel, företagsmarknaden och direkt mot konsument
via e-handel.
Sköna Marie
Sköna Marie är ett klassiskt svenskt
varumärke som gör damskor i hög
kvalitet med komfort, funktion och
design i toppklass. Sköna Marie
använder de bästa råmaterialen och
de flesta skomodellerna tillverkas i
naturmaterial såsom skinn, kork och
gummi. Även återvunnet material
används i stor omfattning. Skorna säljs
genom ett riksckande nät av åter-
rsäljare i sko- och hälsobutiker samt
e-handel.
ÅRSREDOVISNING // 029
NWG // SPORT & FRITID
Auclair
Kliv in i en värld där innovation sömlöst slter samman
med stil och funktionalitet och hämtar inspiration från
över 75 år av långlivade kanadensiska vintrar. Auclair står
som ett bevis på att behärska elementen, skapa exceptio-
nella produkter som förkroppsligar andan av naturen. Från
banbrytande skidhandskar till moderiktiga kollektioner -
utbudet av vinterkläder garanterar både värme och känsla
för alla tillfällen.
Auclairs engagemang för innovation har fått prestigefyllda
utrkelser, inklusive det eftertraktade ISPO GOLD AWARD
r deras Race Fusion alpina tävlingshandske och erkän
-
nande som en OUTDOOR ÅTERFÖRSÄLJARE Innovation
Finalist för deras ECO RACER linje. Genom sina insatser
och samarbeten med elitidrottare sponsrar de stolt landslag
och strävar efter att göra utomhusnjutning tillgänglig för
alla nivåer. På Auclair är vintern inte bara omfamnad – den
firas.
Termo
Termo är ett av våra äldsta varumärken då produkterna har sina rötter sedan
starten 1921. Termo har en komplett kollektion av underställ och funktionsplagg
i trikå för olika professionella yrkesgrupper samt för aktiva fritidskonsumenter
som jägare, fiskare samt konsumenter inom friluftsaktiviteter. Materialen
utvecklas och produceras i det egna stickeriet i Sverige och plaggen designas och
konstrueras i egen design- och sömnadsavdelning. Termo har sin största försäljning
i Europa där man under många år även varit en ledande leverantör av funktionella
underställ till polis- och militärmyndigheter.
Laurentide
I över åtta decennier har Laurentide varit ett pålitligt namn
för att tillhandahålla förstklassiga arbetshandskar och
kläder till den nordamerikanska marknaden för industri
och verktyg. Sedan 1935 har de arbetat outtröttligt för att
fullända sitt hantverk och tillgodose sina kunders specifika
behov.
De har långvariga leveransavtal med viktiga distribu-
rer och verkstadsföretag, vilket har hållit Laurentide i
framkant när det gäller utbud, leverans och service. Med god
kunskap om design och innovation, utforskar vi ständigt
nya material och tekniker för att skapa handskar och kläder
som erbjuder bästa möjliga skydd för industriarbetare.
Utbudet av Laurentide-märkta produkter täcker en mängd
olika industrikategorier, från verktyg till svetsning, värme-
och flamskyddsmedel och elnätsarbetare. Laurentid är ett
rke att lita på.
030 // ÅRSREDOVISNING
NWG // SPORT & FRITID
Seger
Hos Seger möter tradition och hantverkskunskap modern teknologi och inno-
vationskraft. Med mer än 75 års historia i ryggen skapar man högteknologiska
stickade sportplagg utifrån ledorden hållbarhet, funktion, kvalitet och design.
Produktionen sker fortfarande till största delen på Segers egen fabrik i Röshult.
Hela produktionsanläggningen drivs helt och hållet med certifierad vindkraft.
Ett aktivt miljöarbete speglar hela produktionskedjan, från val av råvaror till
transporter och hantering av restprodukter. Huvudmarknaden är idag Norden,
med en planerad ökad internationalisering.
ÅRSREDOVISNING // 031
NWG // SPORT & FRITID
D
e
t
r
e
r
ö
r
e
l
s
e
s
e
g
m
e
n
t
e
n
I rörelsesegmentet Gåvor & Heminredning ingår flera starka varumärken
som Kosta Boda, Orrefors, Sagaform och Byon samt företaget D&J Home
and Gifts som erbjuder ett flertal välkända varumärken. Segmentet har
merparten av sin försäljning i Sverige. I segmentet ingår även Destination
Kosta som erbjuder en mängd upplevelser. Förutom att se glaset ta
form på nära håll i hyttan, erbjuder destinationen även shopping i
Kosta Outlet, boende på Kosta Boda Art Hotel samt olika former av vild-
marksupplevelser. Gåvor & Heminredning svarade för 9% av koncernens
nettoomsättning och hade ett rörelseresultat på -11,5 MSEK. Varumärkena
säljs i huvudsak på detaljhandelsmarknaden men försäljning sker även på
profilmarknaden.
s. 032-039
Gåvor
& Heminredning
032 // ÅRSREDOVISNING
NWG // VOR & HEMINREDNING
2024
2023
0
200
400
600
800
1 000
-20
-10
0
10
20
30
40
MSEK
MSEK
Nettoomsättning
Rörelseresultat
Segmentet erbjuder marknaden väldesignade
och kvalitativa produkter i olika prisnivåer
till en heminredningsintresserad kund
# Sagaform
# Byon
# Kosta Boda
# Orrefors
# D&J Home and Gifts
ÅRSREDOVISNING // 033
NWG // VOR & HEMINREDNING
23%
77%
Vårt erbjudande
Gåvor & Heminredning erbjuder
produkter från bland annat varumärkena
Kosta Boda, Orrefors, Sagaform och D&J
Home and Gifts. Gemensamt för dessa är
att erbjuda marknaden väldesignade och
kvalitativa produkter i olika prisnivåer
till en heminredningsintresserad kund.
Varumärkena har ett erbjudande som ska
bidra med att skapa en vackrare vardag
och som kan fungera som gåva till dig
själv eller till någon annan. Kosta Boda
och Orrefors som ledande varumärken
inom kategorin glas, erbjuder bland
annat egentillverkat exklusivt glas av
högsta kvalitet och med hög designfaktor.
Sagaform och Byon står för produkter i
olika material ämnade för främst köket
och det dukade bordet. D&J Home and
Gifts utvecklar och marknadsför flera
av New Wave Groups varumärken såsom
Kosta Linnewäfveri, Orrefors Jernverk,
Orrefors Hunting/Morberg, Lord Nelson
och Queen Anne. Gåvor & Heminrednings
sortiment saluförs bland annat genom
traditionell fackhandel, e-handel, profil-
återförljare och genom egna butiker.
Utöver den svenska hemmamarknaden
är exportmarknaden en viktig del av
segmentets verksamhet och som viktiga
marknader kan USA, Skandinavien och
Centraleuropa nämnas.
Utöver ovan nämnda varumärken
ingår även Destination Kosta i segmentet.
Destination Kosta verkar för att främja
besöksnäringen till Kosta.
Genom att vara den sammanhållande
nken för New Wave Groups repre-
senterade verksamheter på orten
försöker man skapa samarbeten
och synergieffekter mellan de olika
verksamhetsområdena.
Kosta ligger vackert inbäddat i de
småländska skogarna mellan Kalmar
och Växjö, mitt i hjärtat av Glasriket.
Utbudet av aktiviteter, sevärdheter
och upplevelser är stort och många
av verksamheterna håller öppet alla
dagar, året om. Till Kosta färdas över en
miljon besökare per år för att uppleva
glastillverkning, shopping, natur och
lokalproducerad mat- och dryck. På
Kosta Glasbruk välkomnas besökare in i
hyttan för att beskåda hur allt från hand-
gjorda servisglasserier till konstglas
tar form. Glaset, som säljs under
varumärkena Orrefors och Kosta Boda,
finns till försäljning i de intilliggande
fabriksbutikerna och på Kosta Boda
Art Gallery. Glasupplevelsen fortsätter
sedan på Kosta Boda Art Hotel, ett unikt
spa- och designhotell, med en bar i
glas, rum inreda av glasbrukets form-
givare och en förstklassig restaurang.
Kosta är också en destination för djur
och naturupplevelser. På Kosta Lodge
erbjuds ett prisvärt boende omgivet
av den småländska naturen och i Kosta
Safaripark finns möjlighet att se vilda
djur i sin naturliga miljö.
Gåvor & Heminredning
”Varumärkena har ett
erbjudande som ska
bidra med att skapa en
vackrare vardag och
som kan fungera som
gåva till dig själv eller
till någon annan.
Nettoomsättning per
försäljningskanal
Profil
Detaljhandel
Munblåst glas
I hyttan i Kosta kan
man både uppleva
glasblåsning samt
prova på själv.
034 // ÅRSREDOVISNING
NWG // VOR & HEMINREDNING
Försäljningskanaler
Merparten av segmentets förljning
sker i försäljningskanalen detaljhandel
(77%). Svensk detaljhandel genomgår
en stor strukturomvandling där konsu-
mentens intresse för den traditionella
glas- och porslinshandeln minskar till
förn för design- och inredningsbu-
tiker. Utvecklingen av e-handeln är en
annan strategiskt viktig del där kundens
förändrade handelsmönster kräver en
helt annan tillgänglighet än tidigare.
Varumärken som Kosta Boda, Orrefors
och Sagaform har en etablerad sllning
inom detaljhandeln och säljs både
traditionellt sätt samt via e-handel. En
xande del i segmentet är Destination
Kosta, där all förljning tillhör förlj-
ningskanalen detaljhandel.
En del av varumärkena Kosta Boda,
Orrefors och Sagaforms förljning sker
till profilmarknaden, där produkterna
används till allt fn enklare gåvor till
exklusiva jubileums- och minnesgåvor.
Kosta Boda och Orrefors behåller sin
position som attraktiva varumärken vid
tillfällen då man vill uppmärksamma
med föremål av högsta kvalité och
elegans. Sagaforms produkter är efter-
frågade som till exempel julklappar och
sommargåvor till anställda och kunder.
Majoriteten av förljningen för D&J
Home and Gifts sker till profilmark-
naden, där en del av försäljningen sker
via gåvokort. Försäljningskanalen profil
ställer krav på hög servicenivå och till-
nglighet. Ett företag som exempelvis
beställer julgåvor till sina anställda eller
kunder är beroende av att leverantören
kan leverera i rätt tid. Om New Wave
Group ej klarar detta kommer kunden att
välja en annan leverantör. Koncernens
l inom profil är att leverera 98% av
koncernens produkter inom 24 timmar.
Kapitalbindning
Produktion för Orrefors och Kosta Boda
går under hela året medan försäljning
främst sker under andra halvåret.
Kapitalbindningen är därmed störst
under första delen av året. Merparten av
produktionen avser klassiska och stor-
ljande produktserier såsom Château,
Intermezzo, Difference, Line med flera
som i många fall har en produktcykel
på mer än 20 år, vilket begränsar inku-
ransrisken. Till den del som inte är
egenproducerad sker merparten av
inköpen mot lager för vidareförsäljning
mot kund. Det krävs normalt en högre
kapitalbindning i varulager för profil
då det är en förutsättning för att lyckas
inom denna försäljningskanal. Dock är
risken för inkurans låg eftersom en större
del av detta sortiment är tidlösa baspro-
dukter som det finns behov av säsong
efter säsong. Flertalet av produkterna
är även gemensamma för försäljnings-
kanalerna profil och detaljhandel, vilket
bidrar till en riskspridning. Prisjustering
för förändrade inköpspriser görs konti-
nuerligt och valutarisken kan därmed
begränsas.
Försäljningen sker till utvalda åter-
förljare och kreditförlusterna är låga.
Dock är det högre koncentration till
ett färre antal kunder i detaljhandel
jämfört med profilmarknaden. Under
2024 uppgick de konstaterade kundför-
lusterna inom rörelsesegmentet till 0,28
(0,08) % av nettoomsättningen.
ÅRSREDOVISNING // 035
NWG // VOR & HEMINREDNING
Sagaform
Sagaform har ett sortiment som
sträcker sig från praktiska produkter
r friluftsliv till dekoration och köks-
tillbehör för hemmet. Produkterna
har en tids, stilren och funktionell
skandinavisk design som värnar om
det familjära. Fokus är klassiska
kvalitetsprodukter som håller år efter
år och som ska kunna användas och
uppskattas av många familjer och
generationer.
Byon
Byon erbjuder lekfulla inrednings-
detaljer till alla som vill skapa
personliga och glada hem. Färg, form
och humor är navet för varumärkets
design och formgivning. Varje säsong
presenterar Byon en ny överraskande,
personlig och kreativ kollektion under
namnet Momentous Tangibles, som
översätts till betydelsefulla ting. Det är
en samling karakteristiska produkter
som låter vardagen blomma och som
förmedlar känslan av det vi kallar
#bubblesforeveryday. Även för Byon
ökar fokus på produktutveckling
framåt och designersamarbeten
kommer dyka upp även här.
Varumärken
036 // ÅRSREDOVISNING
NWG // VOR & HEMINREDNING
D&J Home and Gifts
D&J Home and Gifts AB är gåvoleve-
rantören som framgångsrikt utvecklar
och marknadsför varumärken såsom
Kosta Linnewäfveri, Orrefors Jernverk,
Orrefors Hunting, Lord Nelson och
Queen Anne. Vi strävar efter att
skapa en unik och exklusiv upple
-
velse för våra kunder genom noggrant
utvalda produkter inom inredning,
k, bad och outdoor som kombi
-
nerar design och funktionalitet, stil
och hållbarhet. Genom attraktiva
produkter och starka relationer både
inom profil- och detaljhandeln står
vi stadigt på marknaden eftersom vi
erbjuder produkter som inte bara till
-
fredsställer, utan också inspirerar och
bidrar med hållbarhet och funktiona-
litet i vardagen. En av våra framgångar
är vår tidiga satsning på gåvokort,
en idé som har vuxit till de omtyckta
plattformarna Joyfulgiftcard.se och
Julklappskortet. se. Dessa har blivit
en naturlig del av många företags sätt
att visa uppskattning till sina kollegor
och kontakter. Tack vare vårt ständigt
uppdaterade sortiment, välorgani
-
serade lager och effektiv logistik, ser
vi med tillförsikt fram emot fram-
tiden. Vi vill göra mer än att bara sälja
produkter – vi vill skapa glädje och
minnen genom hållbara val som står sig
genom generationer.
Varumärken
ÅRSREDOVISNING // 037
NWG // VOR & HEMINREDNING
Orrefors
Orrefors är sedan 1898 förankrat i en skandinavisk designtradition som
nnetecknas av tidlös estetik, innovativt hantverk och hållbar kvalitet. Orrefors
produkter är formgivna av välkända designers för en internationell publik med ett
intresse för skandinavisk design i premiumsegmentet. Varumärkets ursprung och
framgångsrika historia betraktas internationellt som en garanti för hög kvalitet.
Under 2024 har Orrefors i huvudsak fokuserat sin produktutveckling på line
extensions i populära serier som Carat, Informal, More, Pulse och Squeeze. Bland
nylanseringar kan nämnas det prestigefyllda samarbetet med Björn Frantzén
samt serien Midsummer av Claesson Koivisto Rune som tilldelats Red Dot design
award.
Kosta Boda
Kollektion
Kosta Boda erbjuder samtida bruks- och inredningsprodukter med ursprung
från svensk designtradition. Vårt sortiment styr mot en modern livsstil och är
progressivt och modigt med integritet i en premiumposition. Även Kosta Boda har
släppt ett antal line extensions i serierna Rocky Baroque, Polar, Kappa, Gabba
Gabba samt Crackle. Bland nylanseringar kan nämnas Jomo av Nina Christensen,
ny formgivare för Kosta Boda.
Konstglas
Kosta Boda har en lång tradition av att producera konstglas i världsklass och
har legat i framkant när det gäller teknisk innovation, konstnärligt uttryck och
utveckling i nästan 300 år. De senaste åren har vi arbetat med en förnyelse av vårt
konstglas - en konstnärlig utveckling som är djupt förankrad i brukets tradition
av att anlita begåvade och starka konstnärer. Vi är stolta att under 2024 bl.a.
producerat och deltagit i flera uppmärksammade utställningar runt om i Sverige
och internationellt och utvecklat serier för en bredare scen än den traditionella
konstscenen.
Orrefors och Kosta Boda
Under året har vi fortsatt att utveckla och stärka våra varu-
rken Orrefors och Kosta Boda genom ett intensivt och
strategiskt arbete. Fokus har legat på att ytterligare förfina
våra varumärkesidentiteter och att möta behoven hos en ny
generation av designintresserade konsumenter.
Vi har lanserat nya kollektioner, förstärkt vår synlighet, och
fortsatt att utveckla våra digitala plattformar, där orrefors.se
och kostaboda.se spelar en central roll för vår e-handel och
kundupplevelse.
038 // ÅRSREDOVISNING
NWG // VOR & HEMINREDNING
Destination Kosta
Kosta Boda Art Hotel
Kosta Boda Art Hotel i Kosta är
världens första konstglashotell och
firade under året 15 års jubileum.
Hotellet är ett levande showroom för
glaset och förvaltar ett arv sedan 1742.
Med sina 102 rum, konferensfaciliteter,
inom- och utomhuspooler samt stor
spa- och relaxavdelning har hotellet
gett Kosta som besöksort ett fantastiskt
uppsving och besöksantalet inom hela
regionen har ökat. Restaurang och bar,
med olika matkoncept, skapar förut-
sättningar för att tillgodose ett flertal
matupplevelser. Hotellet är unikt i sitt
slag, sprunget ur glaset, designat för
upplevelsen.
Kosta Lodge
På Kosta Lodge erbjuds boende i
hotellrum eller stuga. Kosta Lodge hyr
också ut ställplatser för besökaren som
vill övernatta i egen husbil. På hotellet
finns restaurang, konferenslokal, pool-
område med två tempererade pooler,
ett stort soldäck, jacuzzi, vedeldad
badtunna, bastu, äventyrsgolf och en
säsongsöppen glassbar med Smålands
största glassar. På närliggande Kosta
Vildmarkscamp kan kompisgäng och
konferensgrupper utmana sig själva
och varandra i en mångkamp. På
vildmarkscampen erbjuds också fiske
-
aktiviteter, kräftfiske och jakt. Här går
också utmärkt att uppleva naturen
på egen hand. Fiskeutrustning, kanot
och cyklar kan hyras på Kosta Rental
Center.
Kosta Safaripark
Här tar besökaren sin egen bil och åker
på safaritur i 200 hektar småländsk
urskog för att möta älgar, visenter,
mufflonfår, dovhjort, kronhjort och
vildsvin i sin naturliga miljö. Det finns
vidare möjlighet att uppleva djuren
från det mountainbikespår som leder
runt parken eller från några av de
intilliggande ställplatserna. I parken
invigdes under fjolåret tre nya boenden
med hotellstandard. De exklusiva glas-
husen är byggda bland trädkronorna
fyra meter ovan mark och är utrustade
med kök och wc.
Kosta Delikatess
På Kosta Delikatess finns både
restaurang och butik med delika-
tesser från skog, mark och hav. Här
erbjuds också lokalproducerad mat
och dryck såsom chark från Kosta
Safaripark, bröd från Kosta Bageri,
öl från Kosta Bryggeri eller Gin från
Kosta Destilleri. Här återfinns också en
av Sveriges största ginbarer med över
385 sorters olika gin. Butiken har ett
brett sortiment av delikatesser bl.a.
från egna verksamheter. Färsk fisk och
skaldjur, chark, ostar, oljor, kryddor,
kaffe, te och choklad är några av de
saker som återfinns i sortimentet.
Kosta Outlet
På Kosta Outlet erbjuds 20 000 kvm
varumärkesshopping i 14 butiker,
med allt ifrån kläder till jakttill-
behör, böcker, leksaker, smycken och
inredning. Här kan man även äta
eller dricka något gott på någon av
de olika restaurangerna. I anslutning
till Kosta Outlet återfinns fabriksbu-
tikerna för Orrefors och Kosta Boda
r det finns möjlighet att köpa det
glas vars tillverkning kan besdas på
glasbruket.
Kosta Bryggeri
Kosta Bryggeri producerar öl och läsk
av bästa kvalité. Här tillverkas bland
annat Hyttpilsner, Modern English
och Kosta Amber. Ölen serveras på de
egna verksamheternas restauranger
och finns även till försäljning på lokala
Systembolag samt via Systembolagets
beställningssortiment. GW:s öl licens
produceras av Krönleins bryggeri.
Kosta Destilleri
Produktion av Gin för eget behov till
Kosta Boda Art Hotel, Kosta Delikatess
och Kosta Lodge samt finns även till
rsäljning på lokala Systembolag och
via Systembolagets beställningssor-
timent. Kosta Hyttgin, Kosta Bruksgin,
Kosta Kristall och Kosta Navy är fyra
sorter som produceras och samtliga
har fått medaljer vid olika Gin-mässor,
bland annat erhölls 3 silvermedalj på
Gin & Tonic Festival 2023, 2 silver och
1 guld vid London Spirits Competition
2024.
Kosta Hyttsill
Hyttsill är en gammal tradition i
Glasriket som går tillbaka till tiden
när hyttan var bygdens samlings-
punkt. Det erbjuds genuin sndsk
mat tillagad i kylugnarna samt dryck,
underhållning och glasblåsning på
starnivå. Gästerna har också
jligheten att själva få chansen att
prova på glasblåsning.
Kosta Förlag
Kosta Förlag driver förlagsverksamhet
samt butiken Books & Toys i Kosta.
Förlaget ger ut böcker som på olika sätt
lyfter fram koncernens andra varu-
märken såsom Uthållighetsträning
med Craft, Kosta Boda Art Hotel och en
ngd kokböcker. Förlaget har ock
gett ut ett antal böcker med formgivare
från Orrefors och Kosta Boda.
Lågprisvaruhuset
gprisvaruhuset har ett brett
sortiment av livsmedel, meje-
riprodukter, hushållsartiklar,
heminredning, kläder, leksaker,
fritid, bilvård, verktyg, grill m.m.
gprisvaruhuset köper bl.a. in rest-
lager för att kunna säkerställa ett
attraktivt erbjudande och priser som
är ”billiga även för en smålänning”.
ÅRSREDOVISNING // 039
NWG // VOR & HEMINREDNING
bolag
bolag
bolag
bolag
bolag
Externa revisorer
BOLAGSSMMA
STYRELSE
VD/KONCERNLEDNING
KONCERNFUNKTIONER/
INTERNKONTROLL
Externa revisorer
Externa revisorer
Revisionsutskott
Valberedning
aktieägare per den 31 december 2024
34 436
040 // ÅRSREDOVISNING
NWG // BOLAGSSTYRNING
N
e
w
W
a
v
e
G
r
o
u
p
A
B
(
p
u
b
l
)
New Wave Group tillämpar de regler som gäller enligt Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)
samt Årsredovisningslagen. Bolagets styrelse har i enlighet med reglerna härmed upprättat denna
bolagsstyrningsrapport. Mer information om koden finns på www.bolagsstyrning.se, där även en
beskrivning för utländska investerare finns.
Bolagsstyrning
A
nsvaret för ledning och kontroll av
koncernen fördelas mellan aktie-
ägarna på bolagsstämman, styrelsen
och VD:n, vilket sker i enlighet med
svensk Aktiebolagslag, andra lagar
och förordningar, gällande regler för
aktiemarknadsbolag, bolagsordningen,
styrelsens interna arbetsordning och
övriga interna styrinstrument.
Aktieägarna
Den 31 december 2024 hade bolaget
34 436 aktieägare. Andelen av aktie-
kapitalet som ägdes av institutioner
uppgick till 47% av kapitalet och 13% av
rösterna. Utländska investerare ägde 9%
av kapitalet och 3% av rösterna. De tio
största ägarna hade ett totalt innehav
motsvarande 64% av kapitalet och 90% av
rösterna. För ytterligare ägaruppgifter
per den 31 december 2024, se sidorna
50-51.
Bolagsstämma
Högsta beslutande organ är bolags-
stämman där alla aktieägare har rätt att
delta. Stämman har rätt att besluta i alla
frågor som inte strider mot svensk lag.
Vid bolagsstämman utövar aktigarna
sin rösträtt för att fatta beslut rörande
st y relse ns sa mma nsät t ning , rev isorer o ch
andra centrala fgor såsom fastställande
av bolagets balans- och resultatkning,
disposition av resultatet samt besluta
om ansvarsfrihet för styrelseledamöter
och VD. Detta enligt New Wave Groups
bolagsordning och svensk lagstiftning.
Årsstämma 2024
Årsstämman för aktieägarna i New Wave
Group hölls den 16 maj 2024 i Kosta.
Till stämmans ordförande valdes Olof
Persson.
Följande beslut fattades:
Stämman fastställde resultat- och balans-
kning samt koncernresultat- och
koncernbalansräkning, beslutade att
disponera vinst i enlighet med förslaget
till vinstdisposition innebärande att en
utdelning om 3,50 SEK per aktie före
splitt (fördelat på två tillfällen) skulle ske
för verksamhetret 2023 samt beviljade
ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna
och VD:n.
ÅRSREDOVISNING // 041
NWG // BOLAGSSTYRNING
Stämman beslutade i enlighet med valberedningens förslag:
# att antalet av stämman valda styrelseledamöter ska
vara åtta stycken samt att inga styrelsesuppleanter
utses
# att arvode till styrelsen för räkenskapret skall utgå
med 550 000 kr till styrelseordföranden och med 225
000 kr till var och en av övriga styrelseledater som
inte är anställda i bolaget samt att arvode till revi
-
sionsutskottet utgår med 200 000 kr att fördela inom
utskottet. Därutöver utgår 150 000 kr för styrelsen
att fördela till styrelseledamöter för insatser utanför
normalt styrelsearbete, varvid huvudsakligen förstås
arbete inom koncernens strategiarbete
# att arvode till revisor skall utgå enligt godnd räkning
och avtal
# att till styrelseledamöter omlja Olof Persson, Torsten
Jansson, Kinna Bellander, M. Johan Widerberg, Ralph
Mühlrad och Isabella Jansson samt nyval avSusanne
Given och Kristina Johansson
# att välja Olof Persson till styrelsens ordförande
(omval)
# att välja Deloitte AB som revisor intill årsstämman
2025
# om principer för tillttande av ny valberedning
Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag:
# att besluta om att anta riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
# att bemyndiga styrelsen att fatta beslut om nyemis
-
sioner av aktier
# att bemyndiga styrelsen att uppta viss finansiering
Fullständig information om 2024 års ordinarie årsstämma finns
på hemsidan www.nwg.se.
Årsstämma 2025
Årsstämma hålls onsdagen den 6 maj 2025 i Kosta.
Valberedning
Valberedningen representerar bolagets aktieägare. Den har
till uppgift att lämna förslag till bolagsstämman gällande
beslut om bland annat tillsättning av styrelse och revisor
samt ersättning till dessa. Valberedningen består av en repre-
sentant för envar av bolagets tre största aktieägare. Om någon
eller några av dessa aktieägare avstår fn att utse ledamot till
valberedningen ska nästa aktieägare i storleksordning tillfgas
och beredas tillfälle att utse ledamot. Uppgifter rörande valbe-
redningens sammansättning publiceras normalt i rapporten
för tredje kvartalet.
Valberedningens utvärdering av styrelsearbetet sker i första
hand genom personliga intervjuer med samtliga styrelse-
ledamöter. Styrelsens ordförande kommenterar i samband
med detta särskilt sådana frågeställningar kring styrelsens
funktionssätt som förekommit inom ramen för styrelsearbetet
det senaste verksamhetsåret.
Sammansättningen av valberedningen inför
styrelsevalet på 2025 års ordinarie årsstämma är
enligt följande:
# Tomas Risbecker, representant för SvolderAB och ordfö-
rande i valberedningen
# Frank Larsson, representant för Handelsbankens
fonder
# Torsten Jansson, VD och representant för Torsten
Jansson Holding AB
Enligt Koden ska inte VD eller annan person fn bolags-
ledningen vara ledamot i valberedningen. I kraft av att
Torsten Jansson är New Wave Groups största aktieägare, såväl
kapital- som röstssigt, är det emellertid naturligt att han
ingår i valberedningen. Detta utgör förklaringen till avsteget
mot Koden.
Valberedningen representerar 85% av rösterna i New Wave
Group per 30 september 2024. Alla aktieägare har möjlighet
att vända sig till valberedningen med förslag på styrelse-
ledamöter. Valberedningen har haft ett flertal möten och
remellan haft kontakter via telefon och e-post. Bland annat
bedömer valberedningen styrelsens sammansättning utifn
bolagets framtida utveckling och utmaningar med syfte att
ha en bra balans mellan ledamöters kompetens, bakgrund och
erfarenhet.
Styrelse
New Wave Groups styrelse består av åtta ledamöter utsedda
av bolagsstämman. Styrelsens arbetsformer är fastställda i
en arbetsordning som reglerar ansvarsfördelningen mellan
styrelsen och VD, VD: s befogenheter, mötesplan samt rappor-
tering. Styrelsemötena behandlar prognoser, delårsrapporter,
årsbokslut, affärsget, investeringar och etableringar.
Dessutom behandlas övergripande frågor rörande långsiktig
affärsstrategi samt struktur- och organisationsfrågor.
Styrelsens sammantden och dokumentation sker på
svenska. Normalt hålls mellan sju till tolv styrelsemöten per år.
Under 2024 sammantdde styrelsen vid nio tillfällen. Göran
rstedt, vice koncernchef, är styrelsens sekreterare.
Ordföranden organiserar och leder styrelsens arbete så att
detta utövas i enlighet med svensk Aktiebolagslag, andra lagar
och förordningar, gällande regler för aktiemarknadsbolag,
042 // ÅRSREDOVISNING
NWG // BOLAGSSTYRNING
inklusive Koden, samt styrelsens interna styrinstrument.
Ordföranden följer verksamheten i dialog med VD och ansvarar
för att övriga ledamöter får den information som är nödvändig
för fullgörandet av styrelsens uppgifter.
Styrelsens oberoende
Styrelsen i New Wave Group är förel för de krav på oberoende
som föreskrivs i Koden, innebärande att en majoritet av
styrelsens ledamöter ska vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen samt att minst två av dessa även
ska vara oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.
I egenskap av VD och majoritetsägare i New Wave Group är
Torsten Jansson inte oberoende i förhållande till bolaget,
bolagsledningen samt bolagets större aktieägare. Isabella
Jansson är inte heller oberoende, då hon är anställd i koncernen
och dotter till Torsten Jansson. Olof Persson, Kinna Bellander,
M. Johan Widerberg, Susanne Given, Kristina Johansson och
Ralph Mühlrad anses vara oberoende i förhållande till såväl
bolaget och bolagsledningen som i förhållande till bolagets
större aktieägare.
Det är valberedningens bedömning att den nuvarande
styrelsesammansättningen i New Wave Group uppfyller de
krav på oberoende som uppställs i såväl Koden som Nasdaq
Stockholms Regelverk för emittenter. Det noteras emellertid
att Koden anger att högst en av styrelsens ledamöter ska arbeta
i bolagets eller dotterföretags ledning. Då Torsten Jansson
är VD för New Wave Group och Isabella Jansson är VD för ett
dotterbolag (Orrefors Kosta Boda AB), utgör nuvarande styrel-
sesammanttning ett avsteg fn Koden. Med hänsyn till
ägarsammansättningen och vikten av kontinuitet inom ägarfa-
miljen bedömer valberedningen att det är välgrundat att göra ett
avsteg fn Koden i detta hänseende och det är valberedningens
bedömning att styrelsen är ändamålsenligt sammansatt och väl
mpad för sina uppgifter.
För en närmare presentation av styrelsen, styrelseledamöters
övriga uppdrag och värdepappersinnehav i New Wave Group
nvisas till sidorna 54-55.
Revisionsutskott
Revisionsutskottet (RU) är ett utskott till bolagets styrelse
och ledamöterna utses av styrelsen. Utskottet ska bestå av
minst två styrelseledater. Majoriteten av RU:s ledamöter
ska vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled-
ningen. Styrelseledamot som ingår i bolagets ledning får inte
vara ledamot av RU. M. Johan Widerberg är ordförande och
Kinna Bellander är ledamot i utskottet. Båda är oberoende
i förllande till bolaget och bolagsledningen. Ekonomi-
och finanschef samt internrevisor är adjungerade till RU.
Internrevisorn är utskottets sekreterare.
Styrelsen ger RU i uppdrag att bereda och besluta i
revisionsfrågor och rapportera avvikelser till styrelsen.
Styrelsen är dock mottagare av rapportering fn extern
revisor. RU ska på styrelsens uppdrag svara för arbetet med att
kvalitetssäkra bolagets interna styrning och kontroll vad avser:
# finansiell rapportering
# riskhantering och riskkontroll
# regelefterlevnad
# övrig intern styrning och kontroll
# ärenden som styrelsen hänskjuter till RU
RU ska sammanträda regelbundet fyra gånger per år och dess
protokoll ska delges styrelsen. Under 2024 har RU haft sex
möten och alla ledamöter har deltagit vid samtliga tillfällen.
Styrelse Närvaro Oberoende Ersättning, SEK
Olof Persson, ordförande
9/9 JA 534 000
Kinna Bellander
9/9 JA 317 000
M. Johan Widerberg
9/9 JA 317 000
Torsten Jansson
9/9 NEJ 0
Ralph Mühlrad
9/9 JA 217 000
Isabella Jansson
9/9 NEJ 217 000
Susanne Given, nytillträdd 2024
5/5 JA 150 000
Kristina Johansson, nytillträdd 2024
5/5 JA 150 000
Ingrid Söderlund, avträdde 2024
3/4 JA 67 000
Jonas Eriksson, avträdde 2024
4/4 JA 67 000
Totalt 2 036 000
ÅRSREDOVISNING // 043
NWG // BOLAGSSTYRNING
Ersättningsutskott
New Wave Group har inget särskilt utsett ersätt-
ningsutskott. Ersättningsfrågor behandlas istället
av styrelsen i dess helhet, varvid ledamot som ingår i
bolagsledningen inte deltar i arbetet. Styrelsen som
helhet har därmed till uppgift att följa och utrdera
ende och under året avslutade program för
rörliga erttningar för bolagsledningen, samt följa
och utvärdera tilmpningen av de riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare som
årsstämman enligt lag har fattat beslut om. Styrelsen
ska därtill följa och utvärdera gällande ersättnings-
strukturer och ersättningsnivåer i bolaget.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare återfinns i sin helhet på sidorna 104-105.
Anställningsvillkor för VD
Ersättning till koncernens VD utgörs av fast lön.
Inget styrelsearvode eller övriga ersättningar utr
till VD. Pensionsförmåner utr i enlighet med
ITP-planen. För VD gäller en ömsesidig uppsäg-
ningstid om sex månader, utan avngsvederlag.
Ersättning till styrelsen
Årsstämman beslutar om de stämmovalda styrelse-
ledamöternas arvoden. Fördelningen av arvodet
mellan ordföranden och övriga ledamöter framgår
av not 6 i koncernens noter. Koncernen har under
året sålt handelsvaror och tnster till och köpt
tjänster och handelsvaror av närstående till
styrelseledamot. Ingen ytterligare ersättning har
utgått till någon styrelseledamot.
Bolagsledning
Styrelsen utser VD för moderbolaget, som också
är koncernchef. VD:n är ansvarig för den löpande
verksamheten i koncernen och till honom rappor-
terar övriga i koncernledningen. Koncernledningen
består av: VD, vice koncernchef, ekonomi-
och finanschef, inköpschef, regionsansvarig
Nordamerika, segmentschef Företag, segmentschef
Sport & Fritid samt IT-chef.
Koncernledningen ansvarar för utformningen
av övergripande strategi, affärsstyrning, policyer,
koncernens finansiering, kapitalstruktur och
riskhantering. Här behandlas även ärenden rörande
företagsförrv och koncernövergripande projekt.
För en närmare presentation av koncernled-
ningens uppdrag och värdepappersinnehav i New
Wave Group hänvisas till sidorna 54-55.
Intern kontroll och
riskhantering avseende
finansiell rapportering
Allmänt
Styrelsen ansvarar enligt svensk Aktiebolagslag
för den interna kontrollen. Målet med den interna
kontrollen är att skapa en tydlig ansvarsstruktur och
effektiv beslutsprocess. I styrelsens arbetsordning
och instruktioner för VD säkerställs en tydlig roll-
och ansvarsfördelning som syftar till en effektiv
hantering av verksamhetens risker. Styrelsen har
också fastställt ett antal grundläggande riktlinjer
och policyer som har betydelse för att säkra en
effektiv kontrollmiljö. De grundggande styr-
dokumenten är årligen föremål för översyn och
godnnande av styrelsen. Utöver dessa dokument
förutsätter en fungerande kontrollmiljö en adekvat
organisationsstruktur och löpande översyn av
densamma. Koncernledningen rapporterar regel-
bundet till styrelsen utifn fastställda rutiner.
Koncernledningen ansvarar för det system av interna
kontroller som krävs för att hantera väsentliga risker
i den löpande verksamheten. Cheferna på olika
nivåer inom koncernen har definierade befogen-
heter och ansvar avseende den interna kontrollen.
Riskbedömning
New Wave Group har en centraliserad process för
riskbedömning av både finansiella och icke-fi-
nansiella risker, vilket sker i dialog mellan
koncernledning och styrelse. Riskerna graderas
utifn sannolikhet och potentiell finansiell
påverkan på koncernen. Riskbedömning görs även
i respektive bolag, kopplad till varje bolags indivi-
duella verksamhet. De mest väsentliga riskerna som
New Wave Group har identifierat avser uppskatt-
ningar och bedömningar kopplade till värdering av
immateriella anläggningstillgångar och varulager,
samt risk för bedgerier och liknande incidenter.
044 // ÅRSREDOVISNING
NWG // BOLAGSSTYRNING
Kontrollmiljö
Basen för den interna kontrollen avseende den finan-
siella rapporteringen utgörs av den övergripande
kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar,
befogenheter och ansvar som dokumenterats och
kommunicerats. Inom New Wave Group är några av
de mest väsentliga beståndsdelarna i kontrollmiljön
dokumenterade i form av policyer samt
instruktioner såsom attestinstruktioner, finans-
manual och processbeskrivningar.
Corporate Governance policy
De olika delarna av koncernens bolagsstyrning
sammanfattas i Corporate Governance Policy,
vilken även utgör styrdokument för koncernens
övriga policyer.
Finanspolicy
Koncernens finanspolicy anger riktlinjer för
finansiell och intern kontroll, i syfte att uppnå en
välfungerande och effektiv kontrollmiljö. Policyn
behandlar även områden såsom finansiell rappor-
tering, skatt och närståendetransaktioner.
Skattepolicy
Policyn beskriver koncernens hantering av skatt
internationellt samt transfer pricing. I policyn
anges även ramar för hur koncernens verksamhet
ska agera vid uppdateringar av skattelagstiftning
och liknande områden.
Riskpolicy
Policyn beskriver koncernens process för risk-
bedömning och riskhantering, både vad gäller
finansiella och icke finansiella risker. I policyn anges
även ramar för hur koncernens verksamhet ska
finansieras samt riktlinjer för hur exempelvis valu-
tarisker och ränterisker ska hanteras.
IT-policy
Koncernens IT-policy beskriver koncernens prin-
ciper för användande och säkerhet inom IT-området.
Informationspolicy
Koncernens informationspolicy är ett dokument
som beskriver koncernens regler för hantering och
kommunikation av information, både internt inom
koncernen samt till omvärlden.
Insiderpolicy
Policyn sätter regler för hantering och kommuni-
kation av insiderinformation.
CSR och miljöpolicy
Koncernens CSR och miljöpolicy ger riktlinjer för
socialt och miljömässigt ansvarstagande inom
koncernen och värdekedjan.
Antikorruptionspolicy
Koncernens antikorruptionspolicy beskriver
koncernens principer gällande arbete med att
motverka korruption.
Antipenningtvättspolicy
Anger riktlinjer för att minska risken för
penningtvätt.
Visselblåsarpolicy
Innehåller instruktioner och regler relaterade till
koncernens visselblåsarfunktion.
Kontrollaktiviteter
För att säkerställa den interna kontrollen finns
såväl automatiserade kontroller i IT-system som
hanterar behörigheter och attesträtt samt manuella
kontroller genom avstämningar och inventeringar.
Detaljerade ekonomiska analyser av resultatet
samt uppföljning mot prognoser kompletterar
kontrollerna och ger en övergripande bekräftelse på
den finansiella rapporteringens kvalitet.
Koncernens centrala finansavdelning
granskar månatligen bolagens finansiella rappor-
tering, vilket rapporteras till koncernledningen.
Ekonomicheferna för koncernens bolag rapporterar
direkt till ekonomi- och finanschef för koncernen.
Ingen VD för bolag i koncernen får på egen hand
tillsätta eller avsätta ekonomichef. Koncernens
risker kopplade till den finansiella rapporteringen
avser risken för att materiella fel i redovisningen
av bolagets finansiella ställning och resultat kan
uppkomma. Koncernens finanspolicy och finans-
manual samt etablerade uppföljningsrutiner syftar
till att minimera dessa risker.
Uppföljning
Koncernens väsentliga styrdokument i form
av policyer och instruktioner hålls löpande
ÅRSREDOVISNING // 045
NWG // BOLAGSSTYRNING
uppdaterade och kommuniceras ut i organisationen via
relevanta kanaler. Eventuella avvikelser fn koncernens
policyer ska löpande rapporteras till respektive policgare,
och större avvikelser ska kommuniceras vidare till revi-
sionsutskottet och styrelsen i sin helhet. Finansavdelning
och ledning på såväl bolags- som koncernnivå analyserar
natligen den finansiella rapporteringen på detaljnivå.
New Wave Groups decentraliserade bolagsstruktur inner
att respektive bolags finansavdelning ansvarar för att den
finansiella rapporteringen fn varje enhet är korrekt, full-
ständig och i tid. Processer och riskmoment bedöms genom
självutrdering, styrelsemöten och via bolagets externa
revisorer. Ett flertal processer såsom inköp, betalningar, finan-
siering, IT, konsolidering och rapportering är helt eller delvis
centraliserade till koncernnivå. Koncernens centrala finans-
avdelning är ansvarig för att implementera, vidareutveckla
och upprätthålla koncernens kontrollrutiner samt att utföra
internkontroll i affärskritiska processer. Styrelsen får löpande
finansiella rapporter och vid varje styrelsemöte behandlas
koncernens och de olika bolagens finansiella situation.
Styrelsen får även under året avrapportering fn bolagets
revisorer avseende deras iakttagelser.
Bolagen
New Wave Groups organisation är decentraliserad där ett stort
mått av självständighet och bestämmande lämnas åt respektive
bolagsledning. Målet är att bolagen ska drivas i en entrepre-
nörsanda samtidigt som de har fördelarna av att tillhöra en
större koncern. Därför består koncernen av ett större antal
operativa bolag, ca 65 stycken. Styrelsemöten hålls normalt
tre gånger per år i respektive bolag alternativt underkoncern.
Styrelsernas sammanttning beror på bolagets inriktning och
utvecklingsfas. Förutom koncernledningen utnyttjas även
kompetens fn VD:ar i ”mogna” bolag i de lokala dotterbo-
lagsstyrelserna. Den organisationsmodell som New Wave
Group har valt möjliggör en effektiv benchmarking för både
lönsamhet kopplat till rörelsemarginal, kapitalbindning och
tillxt mellan bolag, varumärken och marknader.
Rörelsesegment
Koncernen delar upp sin verksamhet i tre rörelsesegment:
Företag, Sport & Fritid samt Gåvor & Heminredning. I
koncernledningen ingår segmentsansvariga för respektive
rörelsesegment med uppgift att samordna verksamheten.
Produkterna för varje varumärke följer rörelsesegmentet, men
har separata säljkårer för de olika försäljningskanalerna profil
och detaljhandel.
Försäljningskanaler
Koncernens produkter säljs genom två förljningskanaler:
profil och detaljhandel.
Konceptgrupper
Inom respektive rörelsesegment finns det ett antal koncept-
grupper som är ansvariga för strategisk inriktning,
produktutveckling och marknadsstrategi för ett eller flera
varumärken.
Internrevision
Koncernen har utarbetade styr- och internkontrollsystem vars
efterlevnad följs upp av respektive bolagsledning såväl som
av koncernens centrala finansavdelning. Styrelsen följer upp
koncernenledningens bedömning av den interna kontrollen
bland annat genom externa revisorer och koncernens revi-
sionsutskott, till vilket koncernens internrevisor rapporterar.
Extern revision
Bolagets revisor genomr en översiktlig granskning av
delårsrapporten för det tredje kvartalet samt reviderar årsre-
dovisningen och koncernredovisningen. Bolagets revisor
granskar även bolagstyrningsrapporten samt bekftar att
koncernen har upprättat en lagstadgad hållbarhetsrapport.
Bolagets revisor rapporterar resultatet av utförd revision
genom revisionsberättelsen och i ett yttrande till bolagsstyr-
ningsrapporten samt tillhandaller ett särskilt yttrande om
riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare, som
de framlägger på bolagets årsstämma.
Vid årsstämman 2024 valdes Deloitte AB som revisionsby
intill slutet av nästa årsstämma. Didrik Roos är huvudansvarig
revisor.
Bolagsordning
Bolagsordningen fastställs av årsstämman och inneller en
del grundläggande uppgifter för bolaget, exempelvis vilken
verksamhet bolaget ska bedriva, aktiekapitalets storlek,
antalet utgivna aktier, antal styrelseledamöter och hur
årsstämman sammankallas. Bolagets bolagsordning anger
bland annat att styrelsen ska bestå av minst fyra och högst
åtta ledamöter, att styrelsen har sitt säte i Göteborg och att en
aktie av serie A medför tio röster och en aktie av serie B en röst.
Fullständig bolagsordning finns på New Wave Groups hemsida:
www.nwg.se.
046 // ÅRSREDOVISNING
NWG // BOLAGSSTYRNING
Göteborg 28 mars 2025
New Wave Group AB (publ)
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
Till bolagsstämman i New Wave Group AB (publ),
org. nr 556350-0916.
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyr-
ningsrapporten för räkenskapsåret 2024-01-01
- 2024-12-31 på sidorna 40-46 och för att den är
upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och
omfattning
Vår g ra n skn in g ha r ske t t en ligt FA R s re kom men da t ion
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrnings-
rapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision
enligt IFRS Redovisningsstandarder och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket
punkterna 26 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31
§ andra stycket samma lag är förenliga med årsre-
dovisningen och koncernredovisningen samt är i
överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Göteborg, 28 mars 2025
Deloitte AB
Revisorns yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
Kinna Bellander
Styrelseledamot
Susanne Given
Styrelseledamot
M. Johan Widerberg
Styrelseledamot
Ralph Mühlrad
Styrelseledamot
Kristina Johansson
Styrelseledamot
Isabella Jansson
Styrelseledamot
Torsten Jansson
VD och koncernchef
Olof Persson
Styrelseordförande
ÅRSREDOVISNING // 049
NWG // BOLAGSSTYRNING
New Wave B
Noterad på OMX
Stockholm Large Cap
N
e
w
W
a
v
e
G
r
o
u
p
s
a
k
t
i
e
Aktiekapitalet i New Wave Group uppgår till 199 030 629 SEK,
fördelat på totalt 132 687 086 aktier, där varje aktie har ett
kvotvärde på 1,50 SEK. Aktierna har lika rätt till andel i bolagets
tillgångar och resultat. Varje aktie av serie A berättigar till tio röster
och varje aktie av serie B berättigar till en röst. Bolaget har
39 415 360 A-aktier och 93 271 726 B-aktier. New Wave Groups
aktier av serie B är noterade på OMX Stockholm Large Cap.
Aktien
Utdelningspolicy
Styrelsens mål är att utdelningen till
aktieägare ska motsvara 40% av
koncernens resultat efter skatt över en
konjunkturcykel.
Aktieägare
Antalet aktieägare uppgick den 31
december 2024 till 34 436 (35 710).
De institutionella investerarna kontrol-
lerade totalt 47 (41) % av kapitalet och 13
(11) % av rösterna. De tio största aktie-
ägarna svarade vid samma tidpunkt för
64 (64) % av kapitalet och 90 (90) % av
rösterna. Utländska ägare svarade för
9 (12) % av kapitalet och 3 (3) % av rösterna.
34 436
Aktieägare per
31 december 2024
Aktiekurs per
31 december 2024
97,15
Resultat per aktie
6,63
2024
050 // ÅRSREDOVISNING
NWG // AKTIEN
New Wave Groups tio srsta ägare 2024-12-31
Aktieägare Antal aktier Antal röster Kapital % Röster %
Torsten Jansson genom bolag
44 792 522 399 530 762 33,8% 82,0%
Avanza Pension
9 258 469 9 258 469 7, 0 %
1,9%
Svolder
7 323 435 7 323 435 5,5%
1,5%
Handelsbanken Fonder
6 768 276 6 768 276 5,1%
1,4%
Swedbank Robur Fonder
5 199 097 5 199 097 3,9%
1,0%
AFA Försäkring
3 938 045 3 938 045 3,0%
0,8%
Dimensional Fund Advisors
3 142 568 3 142 568 2,4%
0,7%
BlackRock
1 487 207 1 487 207 1,1%
0,3%
Spiltan Fonder
1 299 924 1 299 924 1,0%
0,3%
Nordnet Pensionsförsäkring
1 247 668 1 247 668 0,9%
0,3%
Totalt
84 457 211 439 195 451 64%
90%
Ägarfördelning i New Wave Group 2024-12-31
Antal aktier Antal röster Kapital % Röster %
Sverige
120 115 355 474 853 595 90,5% 97, 4 %
Ägare bosatta utanför Sverige, exkl. USA
5 144 418 5 144 418 3,9% 1,1%
USA
7 427 313 7 427 313 5,6% 1,5%
Totalt
132 687 086 487 425 326 100% 100%
New Wave Groups ägarstruktur 2024-12-31
Antalet ägda aktier
Antal aktieägare Antal aktier Andel %
Marknadsvärde
MSEK
1 - 200
26 936 3 317 383 2,5% 322 284
201 - 1000
3 274 2 531 310 1,9% 245 917
1001 - 2000
2 035 3 164 925 2,4% 307 472
2001 - 10000
1 834 7 754 961 6,0% 753 398
10001 -
357 115 918 507 87,3% 11 261 483
Totalt
34 436 132 687 086 100,0% 12 890 550
ÅRSREDOVISNING // 051
NWG // AKTIEN
0,00
20,00
40,00
60,00
80,00
100,00
120,00
140,00
2020 2021 2022 2023 2024
New Wave B
OMXS30
NASDAQ OMX
Aktiens utveckling mot index
SEK
052 // ÅRSREDOVISNING
NWG // AKTIEN
Aktiekapitalets utveckling
År
Transaktion
Ökning antal
aktier
Emissions-
kurs
Ökning
aktiekapital
Totalt
antal aktier
Totalt aktie-
kapital, SEK Kvotvärde
1991 Bolaget bildades
500 100,00 500 50 000 100,00
1995 Riktad nyemission 1:20¹
25 35 524,00 2 500 525 52 500 100,00
1996 Fondemission 37:1
194 750 1 947 500 200 000 2 000 000
1997 Riktad nyemission 1:1
11 4 4 8 600,00 114 4 80 211 4 4 8 2 114 480 10,00
Fondemission
0 2 114 480 211 448 4 228 960
Split 10:1
1 903 032 2 114 480 4 228 960
Riktad nyemissio
681 818 110, 0 0 1 363 636 2 796 298 5 592 596 2,00
1998 Riktad nyemission
4
201 106 114 , 4 0 402 212 2 997 404 5 994 808 2,00
2000 Riktad nyemission
5
552 648 171,45 1 105 296 3 550 052 7 100 104 2,00
Split 2:1
3 550 052 7 100 104 7 100 104
2001 Riktad nyemission
6
150 000 160,00 150 000 7 250 104 7 250 104 1,00
2002 Split 2:1
7 250 104 14 500 208 7 250 104
2004 Fondemission
166 752 392 14 500 208 174 002 496 12,00
Riktad nyemission
7
1 160 016 130,00 13 920 192 15 660 224 187 922 688 12,00
Split 2:1
15 660 224 31 320 448 187 922 688 6,00
Riktad nyemission
8
226 886 88,15 1 361 316 31 547 334 189 284 004 6,00
2005 Riktad nyemission
9
96 822 125,00 580 932 31 644 156 189 864 936 6,00
Riktad nyemission
10
614 732 52,00 3 688 392 32 258 888 193 553 328 6,00
Split 2:1
32 258 888 64 517 776 193 553 328 3,00
2006 Riktad nyemission¹¹
1 825 767 29,30 5 477 301 66 343 543 199 030 629 3,00
2023 Split 2:1
66 343 543 132 687 086 199 030 629 1,50
¹ Nyemission riktad till ägarna i Licensprint i Orsa AB i samband med köp av bolaget. Överkursfonden tillrdes 886 000 SEK.
² Nyemission riktad till personalen inom koncernen. Teckningskurs 600 SEK per aktie. Överkursfonden tillfördes 6 754 000 SEK.
³ Nyemission i samband med börsintroduktion. Teckningskurs 110 SEK per aktie. Överkursfonden tillrdes 69 089 000 SEK.
4
Apportemission i samband med köp av Hefa-gruppen. Emissionskurs 114,40 SEK per aktie. Överkursfonden tillfördes 22 604 000 SEK.
5
Nyemission riktad till ägarna av Texet AB i samband med köp av bolaget. Överkursfonden tillrdes 94 242 000 SEK.
6
Nyemission riktad till ägarna av Segerkoncernen AB i samband med köp av bolaget. Överkursfonden tillfördes 23 850 000 SEK.
7
Nyemission riktad till New Wave Groups ägare. Överkursfonden tillfördes 135 794 410 SEK.
8
Nyemission riktad till ägarna av Jobman AB i samband med köp av bolaget. Överkursfonden tillfördes 16 638 684 SEK.
9
Nyemission riktad till ägarna av Dahetrakoncernen i samband med köp av koncernen. Överkursfonden tillfördes 11 521 818 SEK.
10
Nyemission i samband med optionslösen. Överkursfonden tillfördes 28 221 388 SEK.
¹¹ Nyemission i samband med optionslösen. Överkursfonden tillfördes 48 017 672 SEK.
ÅRSREDOVISNING // 053
NWG // AKTIEN
Olof
Persson
Ledamot och styrelsens
ordförande sedan 2016
Född 1964
Huvudsaklig
utbildning och arbets-
livserfarenhet:
Civilekonom. Olof har
tidigare varit verk
-
ställande direkr och
koncernchef för AB
Volvo (2011–2015).
Dessförinnan var han
verkställande direktör
i Volvo Construction
Equipment
(2008–2011) samt
verkställande direktör
r Volvo Aero (2006–
2008).
Övriga väsentliga
uppdrag:
Styrelseledamot i
World Flight Services
samt VD i Iveco Group.
Innehav i bolaget,
eget och
närståendes:
70 000 B-aktier.*
Kinna
Bellander
Ledamot av styrelsen
sedan 2009
Född 1955
Huvudsaklig
utbildning och
arbetslivserfarenhet:
Studier på KTH, jour-
nalist och teolog.
Tidigare chef för
affärsutveckling på
TV4 och EVP på MTG.
Övriga uppdrag i
bolaget:
Ledamot i revisions-
utskottet.
Övriga väsentliga
uppdrag:
Styrelseordförande
i Marginalen AB.
Styrelseledamot
i Sveriges
Utbildningsradio (UR)
AB.
Innehav i bolaget,
eget och
närståendes:
4 000 B-aktier.*
Styrelse
M. Johan
Widerberg
Ledamot av styrelsen
sedan 2014
Född 1949
Huvudsaklig
utbildning och arbets-
livserfarenhet:
Civilekonom. Lång
erfarenhet av ledande
befattningar inom
europeisk storbank, ca
15 år som vice VD.
Övriga uppdrag i
bolaget:
Ordförande i revi-
sionsutskottet
Övriga väsentliga
uppdrag:
Styrelseledamot
i Stabelo Asset
Management AB,
Gunnar Dafgård
AB samt Thomas
Concrete Group AB.
Innehav i bolaget, eget
och närståendes:
12 000 B-aktier.*
Susanne
Given
Ledamot av styrelsen
sedan 2024
Född 1964
Huvudsaklig
utbildning och
arbetslivserfarenhet:
25 års erfarenhet från
ledande befattningar
inom detaljhandeln
(bl.a. Harrods, John
Lewis, TK Maxx och
Superdry), och även
mångårig erfarenhet
från styrelsearbete
i Storbritannien
och internationellt
(fmst Europa och
Mellanöstern, men
även Indien).
Övriga uppdrag i
bolaget:
Ordförande i strategi-
kommittén.
Övriga väsentliga
uppdrag:
Styrelseordförande
i Guy's & St Thomas'
Foundation, styrelse-
ledamot i INED Trent
Ltd
Innehav i bolaget, eget
och närståendes:
50 000 köpoptioner
(B-Aktier).*
Revisor - Didrik Roos
Auktoriserad revisor, Deloitte AB.
Revisor i bolaget sedan 2024
Född 1976
Innehav i bolaget, eget och
närståendes: Inget innehav.
054 // ÅRSREDOVISNING
NWG // STYRELSE
Isabella
Jansson
Ledamot av styrelsen
sedan 2023
Född 1988
Huvudsaklig
utbildning och arbets-
livserfarenhet:
Juristexamen från
Uppsala universitet.
Verksam inom New
Waves verksamheter
i Kosta sedan 2016,
som bland annat
driftchef för Kosta
Food & Beverage AB
samt marknadskoor-
dinator och därefter
produktchef till Vice
VD på Orrefors Kosta
Boda AB.
Övriga uppdrag
i bolaget: VD på
Orrefors Kosta Boda
AB samt ingår i
Orrefors Kosta Boda
AB:s ledningsgrupp.
Styrelseledamot i
Kosta Boda Art Hotel
AB, Kosta Fashion
AB, Kosta Outdoor
AB, Lågprisvaruhuset
AB, Kosta Förlag AB,
Kosta Lodge AB, Kosta
Food & Beverage AB
och Destination Kosta
AB.
Övriga väsentliga
uppdrag:
-
Innehav i bolaget, eget
och närståendes:
7 868 B-aktier.*
Torsten
Jansson
Ledamot av styrelsen
sedan 1991. VD och
koncernchef
Född 1962
Huvudsaklig
utbildning och
arbetslivserfar-
enhet:
Grundare av
New Wave
Group AB och
majoritessägare.
Övriga väsentliga
uppdrag: -
Innehav i bolaget, eget
och närståendes:
39 415 360 A-aktier,
5 377 162 B-aktier.*
Ralph
hlrad
Ledamot av styrelsen
sedan 2021
Född 1960
Huvudsaklig
utbildning och arbets-
livserfarenhet:
Ekonomistudier
från Stockholms
universitet, treårig
ekonomisk gymna-
sielinje. Ralph har
under mer än 36 år
arbetat som VD för den
nordiska delen samt
även den europeiska
delen av den ameri-
kanska sport- och
konfektionsgruppen
Champion, där han
även under en period
varit styrelseledamot
i Champion Europe
S.P.A. Ralph har erfa-
renhet från noterade
bolag såsom tidigare
styrelseledamot i
Midsona AB.
Övriga väsentliga
uppdrag:
Styrelseordförande
i Habima AB och i
Muhlrad-Invest AB,
styrelseledamot i AB
Kontaktpressning
och Stureplans
Affärsresebyrå AB.
Innehav i bolaget, eget
och närståendes:
15 000 B-aktier.*
Kristina
Johansson
Ledamot av styrelsen
sedan 2024
Född 1970
Huvudsaklig
utbildning och
arbetslivserfarenhet:
Internationell
bakgrund med
flerårig erfarenhet
som VD och ledande
positioner i olika
bolag (bl.a. Ikea och
Cosmetic Group), där
hon framgångsrikt
har lett tillxt och
expansion.
Övriga uppdrag i
bolaget:
-
Övriga väsentliga
uppdrag:
Styrelseordförande
r Petgood AB,
styrelseledamot i
FWH Trading HoldCo
AB samt Unisport
AB.
Innehav i bolaget,
eget och närståendes:
50 000 köpoptioner
(B-Aktier).*
*Avser innehav per 2024-12-31
ÅRSREDOVISNING // 055
NWG // STYRELSE
2011
Torsten Jansson
VD och koncernchef. Grundare av och
majoritetsägare i New Wave Group AB
Född 1962
# Innehav i bolaget, eget och
rsendes: 39 415 360 A-aktier
och 5 377 162
B-aktier.*
Mark Cao
Inköpschef
Född 1963
# Anställd sedan 2011.
# Innehav i bolaget, eget
och närsendes: Inget
innehav.*
Ernest Johnson
Regionsansvarig Nordamerika
Född 1951
# VD New Wave Group USA Inc.
# Anställd sedan 2007.
# Innehav i bolaget, eget och
rsendes: Inget innehav.*
Anna Gullmarstrand
Ekonomi- och finanschef
Född 1976
# Anställd sedan 2025.
# Innehav i bolaget, eget och
närståendes: 92 000 B-aktier. *
Göran Härstedt
Vice koncernchef
Född 1965
# Verksam i koncernen sedan
2000.
# Innehav i bolaget, eget och
närståendes: 253 000 B-aktier.*
Ledande befattningshavare
2025
*Ägande per 2024-12-31
056 // ÅRSREDOVISNING
NWG // LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Tomas Jansson
Segmentschef - Företag
Född 1965
# VD New Wave Mode AB samt
VD D&J Home and Gifts AB.
# Anställd sedan 1993.
# Innehav i bolaget, eget och
rsendes: 40 000 B-aktier.*
Jens Petersson
Segmentschef – Sport & Fritid
Född 1963
# Anställd sedan 1999.
# Innehav i bolaget, eget och
närståendes: 23 180 B-aktier.*
2021
Patric Broman
IT-chef
Född 1969
# Anställd sedan 2021.
# Innehav i bolaget, eget
och närsendes:
2 524 B-aktier.*
ÅRSREDOVISNING // 057
NWG // LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
-2%
3%
-2%
Försäljnings-
minskning inom
Företag
Försäljnings-
tillväxt inom
Sport & Fritid
Försäljnings-
minskning inom
vor & Hem-
inredning
059rvaltningsberättelse
Koncernen
Moderbolaget
059 Hållbarhetsrapport
082 Finansiell information
090 Rapport över totalresultat
091 Rapport över kassaflöde
092 Rapport över finansiell ställning
093 Rapport över förändringar i eget kapital
094 Noter
128 Resultaträkning
129 Rapport över kassaflöde
130 Rapport över finansiell ställning
132 Rapport över förändringar i eget kapital
133 Noter
2024
146 Definitioner av alternativa nyckeltal
148 Revisionsbettelse
154 Koncernens utveckling i sammandrag
156 Kontakt
157 Årsstämma
058 // ÅRSREDOVISNING
NWG
059 Hållbarhetsrapport
082 Finansiell information
Förvaltningsberättelse
Hållbarhetsrapport
New Wave Group har under många år rapporterat
kring Corporate Social Responsibility (CSR) och håll-
barhet i en separat hållbarhetsredovisning med grund
i tillämpliga GRI-standarder. Under 2024 började
bolaget utveckla sin process för anpassning och
implementering av EU:s nya hållbarhetsstandarder
för rapportering, ESRS (European Sustainability
Reporting Standards), under EU direktivet CSRD
(Corporate Sustainability Reporting Directive).
Som ett led i arbetet har hållbarhetsrapporteringen
lyfts in i årsredovisningen med ambitionen om att följa
strukturen i kommande standard.
Årets rapportering är upprättad i enlighet med
Årsredovisningslagen (ÅRL) enligt äldre lydelsen
innan 1 juli 2024 och omfattar räkenskapsåret 2024-
01-01 – 2024-12-31.
Allmänna upplysningar
Grund för utarbetande
Hållbarhetsrapporten är upprättad på konsoli-
derad nivå för New Wave Group AB och inkluderar
samtliga dotterbolag, vilka är desamma som i den
finansiella rapporten. Rapporteringen beskriver
koncernens hållbarhetsarbete och täcker in
frågor som är relevanta för bolagets värdekedja
som klimat, miljö, arbetsförhållanden och respekt
för mänskliga rättigheter.
Innehållet speglar de aspekter som rangordnats
högt ur ett påverkansperspektiv och tar hänsyn till
frågor som prioriteras högt av bolagets intressenter,
i kombination med medarbetares kunskap och den
sammantagna affärsstrategin för koncernen. Detta
omfattar information om väsentliga inverkningar,
risker och möjligheter som är kopplade till direkta och
indirekta affärsförbindelser både i tidigare och senare
led i värdekedjan (uppströms och nedströms). Policyer,
åtrder och mål omfattar framför allt tidigare led i
värdekedjan och egna verksamheter, där påverkan är
som störst.
Datapunkter för växthusgaser rapporteras enligt
Greenhouse Gas protokollet, GHG protokollet. Där
faktiska datapunkter inte funnits tillgängliga används
bedömningar och uppskattningar. Eventuella bedöm-
ningar och uppskattningar beskrivs alltid i anslutning
till redovisade datapunkter och omprövas regelbundet
baserat på erfarenheter, förändringar i rappor-
tering samt förbättrad kvalitet på data. Eventuella
omräkningar av data beskrivs alltid i anslutning till
redovisade nyckeltal.
Styrelsen och VD:n i New Wave Group AB (publ), 556350-0916, med säte i
Göteborg får härmed avge årsredovisning och koncernredovisning för
verksamhetsåret 2024-01-01–2024-12-31.
New Wave Group är en tillväxtkoncern som skapar, förvärvar och utvecklar
varumärken. Våra varumärken kategoriseras i tre rörelsesegment:
retag, Sport & Fritid och Gåvor & Heminredning.
Koncernen ska nå synergier genom att samordna design, inköp, mark-
nadsföring, lager och distribution av sortimentet. Koncernen ska erbjuda
sina produkter inom profil- och detaljhandelsmarknaden för att nå god
riskspridning.
New Wave Groups konkurrenskraft ligger framförallt i starka varurken, stor kunskap, hög servicenivå och ett
välutvecklat helhetskoncept. Produkterna tillverkas fmst i Asien och till en mindre del i Europa. New Wave
Group har, genom sin relativa storlek, bra inköpspriser och effektiv logistik. Koncernens mest kända helägda
varumärken är AHEAD, Auclair, Clique, Cottover, Craft, Cutter & Buck, D.A.D, J. Harvest & Frost, James Harvest
Sportswear, Jobman, Kosta Boda, Orrefors, PAX, Projob, Sagaform, Seger, Tenson samt Toppoint.
ÅRSREDOVISNING // 059
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Styrning
Styrmodell, roller, ansvarsfördelning och
infomationshantering
Huvudansvaret för hållbarhetsarbetet och övergri-
pande strategi ligger hos koncernens styrelse som
godnner strategier, mål och policyer. Det över-
gripande ansvaret för mål samt uppföljning ligger
hos koncernledning samt CSR- och hållbarhetschef,
vilka ansvarar för tillsyn av inverkningar, risker och
möjligheter. Koncernledningen rapporterar regel-
bundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner. Läs
mer om styrelsens sammansättning och arbets-
former på sidorna 42-43.
Under 2024 har styrelsen och koncernledningen
bland annat behandlat väsentliga inverkningar,
risker och möjligheter som rör klimatförändringar,
miljöpåverkan i produktion och socialt ansvarsta-
gande i en global värdekedja.
Integration i incitamentssystem
New Wave Group har fastställda riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare, där fm-
jande av bolagets hållbarhet inkluderas i kriterier
för rörlig ersättning. Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare återfinns i sin helhet på
sida 86.
Tillbörlig aktsamhet
New Wave Group har metoder för tillbörlig
aktsamhet inom hela koncernen och värdekedjan.
Detta för att identifiera inverkningar och risker,
både sociala och miljössiga, och för att före-
bygga, reducera och åtrda sådana problem i linje
med FN:s vägledande principer (UNGP). Processen
inkluderar följande aktiviteter:
# Policyutveckling. Upprättande och
tillämpning av relevanta policyer i den
dagliga verksamheten.
# Identifiering och bedömning av negativa
inverkningar i värdekedjan. Bland annat
genom väsentlighetsanalys, intressent
-
dialoger, mappning av leverantörer,
leverantörsbesök och riskbedömningsverktyg
inom ramen för amfori BSCI (Business Social
Compliance Initiative) och BEPI (Business
Environment Performance Initiative).
1
# Klagomåls- och incidenthantering.
New Wave Group har en visselblåsarfunktion
som gör det möjligt för medarbetare, aktie-
ägare, konsulter, leverantörer och andra
intressenter att tryggt och anonymt lämna
information om missförhållanden. Det
förväntas att affärspartners har motsva-
rande klagomålssystem på operativ nivå.
# Upphöra, förhindra eller mildra negativa
inverkningar. Bland annat genom kompe
-
tensutveckling, interna och externa
kontroller (av tredje part) och besök, avtal
och kravställning, samverkan och kommu-
nikation med intressenter, partnerskap och
nätverk.
# Följa upp implementering och resultat.
Bland annat genom interna och externa
kontroller (av tredje part) och besök,
insamling av dokumentation, testresultat
och certifieringar, kvalitetskontroller,
samverkan och kommunikation med
intressenter.
# Kommunicera hur inverkningarna hanteras.
Bland annat genom hållbarhetsrappor
-
tering, samverkan och kommunikation med
intressenter, rapportering till intressenter,
presentationer och föreläsningar.
Riskhantering och intern kontroll och riskhan-
tering avseende hållbarhetsrapportering
Koncernledning samt CSR- och hållbarhetschefen
ansvarar för att identifiera och prioritera risk-
områden genom en kartggning av de processer
som bidrar till rapporteringen, exempelvis data-
insamling, bearbetning, analys och rapportering.
Riskerna inkluderar bland annat bristande datak-
valitet, felaktig metodik, otydlig ansvarsfördelning
och otillräcklig dokumentation.
Bolaget har implementerat systemstöd för en
digitaliserad och automatiserad datainsamling
från koncernens bolag. Ytterligare systemstöd för
förbättrad kvalitet i data samt srbarhet och trans-
parens i värdekedjan är under implementering
Vidare pågår ett arbete för att utöka processerna
för interna kontroller över finansiell rapportering
till att även omfatta hållbarhetsdata och hållbar-
hetsrapportering. Information om riskhantering
och intern kontroll avseende finansiell rapportering
återfinns i sin helhet på sidorna 44-46.
1
New Wave Group är medlemmar i organisationen amfori, en internationell sammanslutning där företag från hela världen samarbetar för att förbättra arbetsvillkor och miljöpå-
verkan i produktionsländer. För mer information, se www.amfori.org
060 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Strategi
Strategi, affärsmodell och värdekedja
New Wave Group är en tillväxtkoncern som skapar,
förvärvar och utvecklar varumärken och produkter
för profilbranschen samt sport-, gåvo- och inred-
ningssektorn. Information om koncernens
affärsstrategi, marknader och segment återfinns i
sin helhet på sidorna 10-39.
New Wave Group ska bedriva verksamheten så
llbart som möjligt, på alla nivåer och inom alla
processer. Detta åtagande innebär en ständig
strävan att minska koncernens klimatpåverkan,
förbättra social hållbarhet och integrera långsiktiga,
lönsamma affärslösningar. Arbetet kännetecknas
av ett långsiktigt engagemang och en ambition att
uppnå kontinuerliga förbättringar. Vår hållbarhets-
strategi fokuserar på att integrera hållbara metoder
genom hela organisationen, med målet att:
A. Maximera vårt bidrag till globalt överens-
komna hållbarhetsmål
B. Skapa långsiktigt värde för företaget
C. Tillgodose våra intressenters
förväntningar
New Wave Groups styrkor är design, inköp,
logistik och marknadsföring av våra varumärken.
Produkterna är huvudsakligen tillverkade i Asien
och till en viss del i Europa.
För att finnas nära tillverkningen av de produkter
vi köper in har New Wave Group egna inköpskontor
i Asien som sköter den dagliga kontakten med
våra leverantörer. I enlighet med vår strategi sker
inköpen direkt mellan oss och leverantören utan
agenter och mellannder. Det skapar bäst förut-
sättningar för ett nära samarbete och för bättre
kontroll över inköpspriser, kvalitet, produktions-
flöden och hållbarhetsutmaningar.
Genom vår värdekedja – det vill säga hela kedjan
av aktiviteter som krävs för att skapa, tillverka,
marknadsföra, sälja, leverera och använda våra
produkter – kommer bolaget i kontakt med otaliga
nniskor, samhällen, ekosystem och andra företag
världen över.
Skapa Tillverka Transportera Markandsföra Sälja Leverera Använda Avfall
- Design och
produkt-
utveckling
- Material-
val
- Produkt-
kvalitet och
livslängd
- Råvaror
- Miljöpåverkan
- Energi-
användning
- Leverantörs-
relationer
- Arbetsmiljö och
mänskliga
rättigheter
- Vattenanvändning
och biologisk
mångfald
- Fraktsätt
- Renare
bränslen
- Bättre fartyg
- Fyllnadsgrad
- Mer
hållbara
erbjudanden
- Miljömärkningar
och produkt-
certifieringar
- Produkt och
kundinformation
- Kund-
relationer
- Medarbetar-
engagemang
- Effektiva
transporter
- Leverans-
kvalitet
- Klimat och
miljö-
påverkan
- Säkerhet
- Produkt
och kund-
information
- Reklamations-
hantering
- Åter-
använda
- Återvinna
- Avfalls-
hantering
ÅRSREDOVISNING // 061
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Intressenter
New Wave Group för en regelbunden dialog med intressenter
för att säkerställa att deras intressen och synpunkter beaktas
r vi utformar eller gör ändringar i vår hållbarhetsstrategi
och tillhörande mål. Intressenternas synpunkter ingår i rutin-
ssig rapportering till koncernledning och styrelse.
Intressegrupp Intressenter Kanaler för dialog Viktiga frågor
Ägare
Fastsller New Wave
Groups uppdrag och
ger direktiv som påverkar
bolagets riktning
- Fonder och finansiella institut
- Privata aktieägare
- Årsstämma
- Enskilda möten
- Aktieanalyser
- Skatt och samhällsetisk
- Produktkvalitet
- Attrahera och utveckla medarbetare
- Kommunikation och marknadsföring
Kunder
Påverkar New Wave Groups
intäkter och
anseende på marknaden
- Återförsäljare (försäljningskanal Profil)
- Detaljhandeln
- Slutkonsumenter
- Kundundersökningar
- Marknadsråd
- Enskilda möten
- Sociala medier
- Produktkvalitet
- Hållbara produkter och cirkuläritet
- Ursprung och transparens
- Kontroll av leverantörskedjan
- Tillhandahållande av information som kan
främja inköp av mer hållbara produkter
- Kunnig personal
Medarbetare
Genomför och
utvecklar det operationella
arbetet inom
New Wave Group
- Samtliga anställda i alla dotterbolag
- Konsulter och uppdragstagare
- Daglig interaktion
- Personalmöten och medarbetarsamtal
- Medarbetarundersökningar
- Kollektivavtal
- Kundnöjdhet och produktkvalitet
- Medarbetarsamtal och feedback
- Arbetsmiljö och arbetsvillkor
- Jämställdhet
- Kunskap och utbildning
- Anti-korruption och affärsetik
Leverantörer
Påverkar intrycket
av New Wave Groups
produkter och service
- Leverantörer involverade i produktionen
av produkter, majoriteten i Asien
- Serviceleverantörer, exempelvis
fastighetsägare, städare och
transportörer
- Andra affärspartners, inom exempelvis admi-
nistration, kommunikationsoch marknadsfö-
ringstjänster
- Inköpskontoren
- Enskilda möten
- Leverantörsgranskningar
(tillverkande leverantörer)
- Produktkvalitet
- Långsiktiga affärsrelationer
- Anti-korruption och affärsetik
- Arbetsmiljö, arbetsvillkor och hälsa
- Kemikalier och produktsäkerhet
- Energianvändning och energikällor
Samhälle
Påverkar omgivningens
förväntningar på New Wave
Group
- Intresseorganisationer
- Samarbetspartners
- Politiker
- Beslutsfattare
- Fackföreningar
- Presentationer vid seminarier
och andra sammankomster
- Medlemskap i bransch-
organisationer
- Enskilda möten
- Kollektivavtal
- Klimatpåverkan
- Hållbara produkter och cirkuläritet
- Ursprung och transparens
- Kemikalier och produktsäkerhet
- Anti-korruption och affärsetik
- Arbetsmiljö, arbetsvillkor och hälsa
- Kontroll av leverantörskedjan
062 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Upplysningar om
väsentlighetsbedömningsprocessen
Arbetsng för att fastställa och bedöma väsentlig inverk-
ningar, risker och möjligheter
Under 2024 började New Wave Group utveckla processen för
sentlighetsanalys för att följa CSRD/ESRS, vilken fokuserar
på väsentlig påverkan och hållbarhetsrelaterade inverkningar
av vår verksamhet och värdekedja.
I ett första steg skapades en lista över hållbarhetsämnen
och underämnen, med utgångspunkt i ESRS1, som ramverk
för att definiera analysplanen. För varje underämne samman-
ställdes en översikt över inverkningar på människor och
miljö kopplade till aktiviteter i koncernen och värdekedja
uppströms och nedströms, samt risker och möjligheter för
varje hållbarhetsämne.
Med hjälp av kategorisering i fyra nivåer - låg, medel, hög och
mycket hög - bedömdes inverkningarna efter skala, omfattning
och återställbarhet för att fastslla allvarlighetsgrad och
sannolikhet. En inverkan bedömdes som väsentlig om bolaget
har en faktisk eller potentiell påverkan på människor eller
miljön kopplad till den inverkan. En inverkan är också väsentlig
om den utlöser finansiella effekter på företaget som sannolikt
kan påverka dess framtida omsättning. Bedömningen omfattar
kort, medellång och lång sikt.
Bedömningen fokuserade fmst på inverkningar, risker
och möjligheter uppströms i värdekedjan vid produktion av
textilier och andra produkter, där vi ser störst påverkan. De
flesta av New Wave Groups produkter är tillverkade av externa
leverantörer, på uppdrag av oss, belägna framför allt i Asien.
Dessa leverantörer verkar ofta i länder som präglas av utma-
ningar som fattigdom och bristfälliga välfärdssystem, vilket
medför en ökad risk för negativa inverkningar inom flera
hållbarhetsområden.
I Sverige sker viss produktion av glas genom Orrefors Kosta
Boda AB och glaspellets till glasproduktion genom Glasma AB.
Denna produktion bedöms väsentlig fmst med avseende på
ämnen som inger betänkligheter och behandlas därför under
avsnittet kring föroreningar.
För klimatrelaterade risker och möjligheter har en
klimatscenarioanalys genomförts. Mer detaljerad information
om väsentliga inverkningar, risker och möjligheter återfinns
under rapportering av respektive hållbarhetsområde.
För att verifiera resultatet har dialog förts med viktiga
intressenter så som ESG-experter i vår organisation, kunder,
branschkollegor och i nätverk där New Wave Group inr.
Bedömningen baseras även på externa rapporter, lagstiftning
och ramverk. Identifierade väsentliga inverkningar, risker och
möjligheter har diskuterats och godkänts av ledningsgrupp och
styrelse.
Miljöinformation
EU:s taxonomi
Ett arbete har gjorts för att kartgga ekonomiska verksamheter
som skulle kunna klassas som miljömässigt hållbara i enlighet
med EU:s Taxonomi, ett klassificeringssystem för miljömässigt
llbara investeringar och finansiella produkter. New Wave
Group bedriver ett systematiskt hållbarhetsarbete för ständiga
förbättringar i den industri vi verkar inom, men bedömer att
koncernen i dagsläget inte har några ekonomiska verksam-
heter eller näringslivsgrenar att rapportera som är förenliga
med taxonomin.
För närvarande omfattar inte taxonomiförordningens dele-
gerade klimatakt sektorer där New Wave Group är verksamma.
Ekonomiska verksamheter för vår industri klassificeras därför
inte av rapporteringen enligt taxonomin avseende de två
första miljömålen – begnsning av klimatförändringarna och
anpassning till klimatndringarna. New Wave Group har inte
heller identifierat andra väsentliga övergripande (icke affärs-
relaterade) verksamheter som anses omfattas av CapEx- och
OpEx-rapportering enligt förordningen.
Redovisningsprinciper
Total omsättning motsvarar nettoomsättning i koncernens
resultatkning för året. CapEx motsvarar utgifter för mate-
riella anläggningstillngar i koncernens kassaflöde för året.
OpEx motsvaras av våra externa kostnader och våra personal-
kostnader i koncernens resultaträkning för året.
Bedömning av omfattning och förenlighet
Utifrån gjord analys bedöms total omsättning, CapEx eller
OpEx inte omfattas av taxonomin. Följaktligen har inte heller
några taxonomiförenliga aktiviteter rapporterats.
Andel i % som omfattas av taxonomin
Omsättning
0%
CapEx i %
0%
OpEx
0%
ÅRSREDOVISNING // 063
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Rapporteringsår 2024 2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka bety-
dande skada (DNSH)(h)
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (a) (2)
CapEx (3)
Andel
av
omsätt-
ning år
2024
(4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biodiversitet (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biodiversitet (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig (A.1) eller möjligö
-
rande (A.2) andel av omsättningen år
2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet
(19)
Kategori omställnings-verksamhet (20)
Valuta
% % % % % % %
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1 Miljömässigt hållbara verksamheter (Taxonomiförenliga)
-
0 0%
0%
Omsättning av miljömässigt hållbara verksamheter
(Taxonomiförenliga) (A.1)
0 0%
0%
Varav Möjliggörande
Varav Omställning
A.2 Verksamheter som berättigas av Taxonomin men ej miljömässigt hållbara (icke Taxonomiförenliga verksamheter)(g)
-
0 0%
0%
Omsättning av verksamheter som berättigas av Taxono-
min men ej miljömässigt hållbara (icke Taxonomiförenli-
ga verksamheter) (A.2)
0 0%
0%
A. Omsättning av Taxonomiförenliga verksamheter
(A.1+A.2)
0
0% 0%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
Omsättning av icke Taxonomiförenliga verksamhe-
ter
9 528,7
MSEK
100%
TOTAL
9 528,7
MSEK
100%
Andel av omsättning från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska
verksamheter som är förenliga med taxonomikraven - upplysningar omfattar år 2024
064 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Rapporteringsår 2024 2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka bety-
dande skada (DNSH)(h)
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (a) (2)
CapEx (3)
Andel
av
omsätt-
ning år
2024
(4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biodiversitet (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biodiversitet (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig (A.1) eller möjligö
-
rande (A.2) andel av omsättningen år
2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet
(19)
Kategori omställnings-verksamhet (20)
Valuta
% % % % % % %
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1 Miljömässigt hållbara verksamheter (Taxonomiförenliga)
-
0 0%
0%
CapEx av miljömässigt hållbara verksamheter
(Taxonomiförenliga) (A.1)
0 0%
0%
Varav Möjliggörande
Varav Omställning
A.2 Verksamheter som berättigas av Taxonomin men ej miljömässigt hållbara (icke Taxonomiförenliga verksamheter)(g)
-
0 0%
0%
CapEx av verksamheter som omfattas av Taxonomin
men ej miljömässigt hållbara (icke Taxonomiförenliga
verksamheter) (A.2)
0 0%
0%
A. CapEx av Taxonomiförenliga verksamheter
(A.1+A.2)
0
0% 0%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
CapEx av icke Taxonomiförenliga verksamheter
309,7
MSEK
100%
TOTAL
309,7
MSEK
100%
Andel av CapEx från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verk-
samheter som är förenliga med taxonomikraven - upplysningar omfattar år 2024
ÅRSREDOVISNING // 065
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Rapporteringsår 2024 2024 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka bety-
dande skada (DNSH)(h)
Ekonomiska verksamheter (1) Kod (a) (2)
CapEx (3)
Andel
av
omsätt-
ning år
2024
(4)
Begränsning av klimatförändringar (5)
Anpassning till klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biodiversitet (10)
Begränsning av klimatförändringar (11)
Anpassning till klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biodiversitet (16)
Minimiskyddsåtgärder (17)
Taxonomiförenlig (A.1) eller möjligö
-
rande (A.2) andel av omsättningen år
2023 (18)
Kategori möjliggörande verksamhet
(19)
Kategori omställnings-verksamhet (20)
Valuta
% % % % % % %
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
Ja/
Nej
% M O
A. Verksamheter som omfattas av taxonomin
A.1 Miljömässigt hållbara verksamheter (Taxonomiförenliga)
-
0 0%
0%
OpEx av miljömässigt hållbara verksamheter (Taxono-
miförenliga) (A.1)
0 0%
0%
Varav Möjliggörande
Varav Omställning
A.2 Verksamheter som berättigas av Taxonomin men ej miljömässigt hållbara (icke Taxonomiförenliga verksamheter)(g)
-
0 0%
0%
OpEx av verksamheter som omfattas av Taxonomin
men ej miljömässigt hållbara (icke Taxonomiförenliga
verksamheter) (A.2)
0 0%
0%
A. OpEx av Taxonomiförenliga verksamheter (A.1+A.2)
0% 0%
B. Verksamheter som inte omfattas av taxonomin
OpEx av icke Taxonomiförenliga verksamheter
3 179,3
MSEK
100%
TOTAL
3 179,3
MSEK
100%
Andel av OpEx från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verk-
samheter som är förenliga med taxonomikraven - upplysningar omfattar år 2024
066 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduk-
tionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion
av el eller processvärme, inbegripet för frrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsupp-
graderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller
processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsupp-
graderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med
hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
5.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion
av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
6.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som
producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
NEJ
ÅRSREDOVISNING // 067
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Klimatförändringar
sentliga inverkningar, risker och möjligheter
New Wave Groups affärsmodell och strategi – som bygger på
att skapa, förvärva och utveckla varurken och produkter –
medför en betydande klimatpåverkan, huvudsakligen kopplad
till utsläpp fn produktionen av textilier och andra produkter
uppströms i leverantörskedjan. Denna påverkan är främst
relaterad till användningen av fossila bnslen och utsläpp av
xthusgaser vid tillverkning och bearbetning av råvaror och
produkter.
En mindre men ändå viktig del av klimatpåverkan uppstår
i transportledet, både uppströms och nedströms, samt från
företagsbilar, inköpt energi till egna kontor och lager, och
från produkternas användnings- och avfallsfas. Dessutom kan
förpackningar och avfallshantering i distributionskedjan bidra
till ytterligare utsläpp.
En generell utmaning/risk är tillng till och hantering
av data och information för att kunna mäta och offentliggöra
relevant information.
Risker och möjligheter kopplade till klimatförändringar
kan delas in i omställningsrisker och fysiska risker. På nästa
sida beskrivs våra främsta identifierade risker och möjligheter,
analyserade med hjälp av scenarioanalys på kort sikt (ett till tre
år), medellång sikt (inom ett tiotal år) och lång sikt (inom ett
trettiotal år).
068 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Kategori av
klimatrelaterade
risker och möjligheter
Omställningsrisk/
Möjlighet/Fysisk
risk
Beskrivning av risker och
möjligheter kopplat
till scenarion*
Skifte av
marknad
och
teknologi
Minskad efterfrågan på produkter och
tjänster med högre klimatpåverkan
Omställningsrisk I ett IEA NZE-scenario med en snabb omsllning väntas ökad medvetenhet om klimat-
förändringarna påverka kunder i allt högre grad att välja produkter och tjänster med
mindre klimatpåverkan från bolag med högt förtroende. Samtidigt som klimatrelaterad
lagstiftning förväntas öka. Detta driver på produktutveckling och nya teknologier som
också blir mer lättillgängliga. Då fossila bränslen förblir en viktig energikälla i många av
produktionsnderna kommer det sammantaget medföra ökade krav på, och sd till,
våra leverantörer i omställningen. Detta i kombination med ökade produktionskostnader
och investeringar för att utveckla mer hållbara material till våra produkter.
Finansiella effekter avser framför allt ränterisker, valutarisker samt likviditets- och kreditris-
ker om förändring i omvärldsförutsättningar leder till finansiell osäkerhet och instabilitet.
Att ligga i framkant med ett mer hållbart och transparent kunderbjudande skulle innebära
en möjlighet att attrahera fler kunder samt nya intäktsflöden genom att utveckla nya
cirkulära affärsmodeller.
Ändrat kundbeteende Omställningsrisk/
Möjlighet
Ökad efterfrågan på produkter och
tjänster med lägre klimatpåverkan
Möjlighet
Nya teknologier tillgängliga till
konkurrenskraftiga kostnader
Möjlighet
Bolagets
rykte
Skifte i kundpreferenser Omställningsrisk/
Möjlighet
I ett IEA NZE-scenario med ökad medvetenhet om klimatförändringar kommer även
risker för bristande förtroende och negativ inverkan på hur företagets varumärke upp-
fattas om vi inte lever upp till kommunicerade mål och åtgärder - vilket också är en stor
möjlighet om vi efterlever och överträffar kunders och andra intressenters förväntningar,
finansiärer inkluderat.
Risk för nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar, såsom goodwill och varumärke.
jlighet att förttra rykte och värde Möjlighet
Ökad oro från intressenter Omställningsrisk/
Möjlighet
Risk för tappat förtroende för bolagets
ledning och styrelse
Omställningsrisk
Lagstiftning Ökade kostnader för aktiviteter med höga
utsläpp
Omställningsrisk I ett IEA NZE-scenario med snabb omställning kommer allmänna omställningsrisker,
som lagstiftning, koldioxidskatter eller importtullar på producerade produkter, att påver-
ka totala produktionskostnader. Det kan även innebära böter om man inte når satta mål
för utsläppsminskningar eller efterlever olika hållbarhetsstandarder. Detta kan vara både
en risk och en möjlighet, beroende på koncernens förmåga att fasa ut fossila bränslen i
leverantörskedjan och övergång till mer hållbara produkter.
Ökade kostnader för rapportering är att vänta (CSRD, Taxonomin, ESPR mm).
Ökade krav på rapportering/rapportering
av utsläpp
Omställningsrisk/
Möjlighet
Reglering av befintliga produkter och
tjänster
Omställningsrisk/
Möjlighet
Reglering av befintliga produktionspro-
cesser
Omställningsrisk/
Möjlighet
Fysiska
risker
Kroniska klimatrelaterade risker som för-
ändrade temperaturmönster, vind, vatten
och landmassor.
Fysisk risk I ett IPCC SSP5-8.5 scenario med långsam omsllning kommer ökade fysiska risker från
klimatförändringar i allt högre grad påverka tillgänglighet på råvaror och resurser som
vatten och energi, vilket får konsekvenser för var och hur kder och andra produkter kan
produceras. Extrema och akuta väderhändelser kan också orsaka störningar i produktion
och distribution. Prishöjningar och brist på klassiska råmaterial är att vänta, i synnerhet för
bomull, som New Wave Group har ett stort beroende av.
Risk för påverkan på materiella tillgångar (främst fastigheter) som följd av fysiska
konsekvenser.
Akuta klimatrelaterade risker som värme-
lja, skogsbrand, cykloner, kraftigt regn,
översvämning, lavin och jordskred.
Fysisk risk
*New Wave Group har fokuserat på två scenarion:
Scenario IEA Net Zero Emissions by 2050, NZE
I det här scenariot med snabb omställning - på främst kort sikt (ett till tre år) och medellång sikt (inom ett tiotal år) – lyckas världen drastiskt minska utsppen av
växthusgaser genom ett antal långtgående åtgärder som inkluderar lagstiftning, skatter och stora förändringar i konsumtionsmönster och livsstil. Utsläppen ligger i
linje med att hålla temperaturökningen år 2100 under 1,5 grader.
Scenario IPCC SSP5-8.5
I det här scenariot med accelererande temperaturökningarna och framför allt risker på lång sikt (inom ett trettiotal år) misslyckas världen med att minska växthus-
utsläppen. Lagstiftning och beskattning förväntas spela en mindre framträdande roll. Fysiska risker antas växa i omfattning. Utmaningar för att mildra klimatränd-
ringarna dominerar. Tillväxten i den globala ekonomin drivs av att utnyttja fossila bränslen och energiintensiva livsstilar.
ÅRSREDOVISNING // 069
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Policyer och riktlinjer för begränsning av och anpassning
till klimatförändringar
New Wave Groups CSR och miljöpolicy styr hur vi arbetar med
frågor som rör klimatförändringar, inklusive begränsning av och
anpassningar till klimatförändringar. Fokus ligger på att inte-
grera hållbara metoder i våra kärnprocesser. Detta inkluderar
bland annat ökad kunskap (internt och externt) i hållbarhets-
frågor, energieffektivitet och övergång till förnybar energi,
effektiv användning av naturresurser, mer föredragna fibrer
och material i produkter samt ett progressivt kemikaliearbete.
Inom ramen för arbetet med leverantörsgranskningar
tillämpas även uppförandekoderna för amfori BSCI samt amfori
BEPI. Uppförandekoden för amfori BSCI inkluderar principen
”Protection of the Environment” som ställer krav på miljöled-
ningssystem, vilket förstärks ytterligare i uppförandekoden för
amfori BEPI som även ställer krav på effektiv förvaltningspraxis
av energianvändning och utsläpp. Uppförandekoderna
undertecknas av tillverkande leverantörer som en del av det
affärsssiga avtalet.
Åtrder och resurser relaterade till klimatförändringar
Design, produktutveckling och materialval
Design och produktutveckling är det första steget i att skapa en
llbar produkt – oavsett om det gäller kder eller konstglas
i kristall. Våra produkter ska designas för att möjliggöra en
ng livslängd, det är det viktigaste vi kan göra för att hejda
den miljömässiga belastning som en linjär industri medför.
Forskning visar att förlänga den aktiva livslängden för ett plagg
med två, det vill säga att använda plagget i dess ursprungligen
avsedda form dubbelt så många gånger jämfört med genom-
snittet, minskar klimatpåverkan med 49 % (Mistra Future
Fashion, 2019). För att möjliggöra lång livslängd är kvalitét och
mer tidlös design viktiga aspekter vid produktutveckling.
Sett till materialval finns inget enkelt och generellt svar
på vilka fiberslag eller material som är de mest hållbara. Alla
material har fördelar och nackdelar ur ett hållbarhetsperspektiv
– där kvalitetsaspekten är den mest centrala. Oavsett material
har vi ett ansvar att använda resurserna så klokt som möjligt.
En viktig del av omställningen mot en mer hållbar industri är
att utveckla produkter och förpackningar i mer föredragna
material och/eller genom smartare tillverkningsprocesser.
Riskbedömning och åtgärder i leverantörskedjan
Att förlänga livslängden med två och samtidigt producera
plaggen med hjälp av förnybar energi innebär en sammanlagd
minskning av klimatpåverkan med 67 % (Mistra Future Fashion,
2019). Med andra ord är energiområdet en kritisk del i omställ-
ningen och minskning av koncernens utsläpp. Därför läggs
ett stort fokus på energianvändning och energillor hos våra
leverantörer. Olika länder och leverantörer har olika föruttt-
ningar för vilken typ av förnybar energi som finns tillgänglig och
vilka investeringar som krävs. I dagsläget handlar det mycket
om att lyfta frågan i diskussioner för att utforska möjlighe-
terna och inkludera leverantörer i utbildningar kring utsläpp
och energianvändning.
New Wave Group har en styrka i sin inköpsstrategi eftersom
dialogen sker direkt med den tillverkande leverantören, utan
agenter eller mellanhänder. I stor utstckning görs även
direkta inköp av tyger, där en väsentlig del av inverkningarna
ligger som en följd av de stora mängderna energi, vatten och
kemikalier som används i produktionssteget. Med andra ord
har bolaget bra förutsättningar för direkt påverkan på kritiska
processer.
Vidare har vi börjat arbeta med amfori BEPI för miljömässiga
riskbedömningar av leverantörer. Ramverket hjälper oss att
identifiera viktiga miljörelaterade centrala fgor i leverantörs-
kedjan för att effektivt lokalisera och hantera potentiella risker.
Utbildning och kunskapsspridning
Om man utöver förlängd livslängd på produkterna och förnybar
energi i produktion lägger till en konsument som cyklar eller går
till butiken i sllet för att ta bilen innebär en total reducering
av klimatpåverkan med 78 % (Mistra Future Fashion,2019).
rmed är det tydligt att en större systemföndring behövs hos
både producenter och konsumenter. New Wave Group spelar en
viktig roll i att arbeta aktivt med att sprida kunskap och infor-
mation kring hållbar konsumtion och inkluderar detta som en
naturlig del i samverkan och kommunikation med intressenter,
bland annat genom utbildningar och föreläsningar både internt
och externt.
Transport och logistik
Den största delen av New Wave Groups transporter är contai-
nerbaserad sjöfrakt mellan Asien och Europa. För varor som
färdas långa sträckor är transport med båt eller flyg oftast de
enda alternativen. Flyg är det transportslag som bidrar till
högst utsläpp av växthusgaser. Därför begnsas flyget till situ-
ationer då det är absolut nödvändigt, exempelvis vid mycket
brådskande leveranser som kan vara avgörande för stora
affärsuppgörelser.
Centrala åtgärder handlar om att se över vår logistik och
skapa effektiva rutiner och planera våra inköp i god tid. Inom
koncernen strävar vi efter samlastning mellan våra bolag så
att båtcontainrar alltid är optimalt fyllda under transporten.
Vi är även noggranna med vilka partners vi väljer att arbeta
med och använder bara välkända transportörer som anses
ligga i framkant med hållbarhetsarbetet, både för sjöfrakt och
landtransporter.
Sjöfartens utmaningar är framför allt utsläpp, föroreningar
och skräp fn fartyg. Stora miljövinster kan uppnås genom
bättre bränslen och fartyg med bättre miljöprestanda. New
Wave Group är därr medlem i Clean Shipping Index. Clean
Shipping Index grundades år 2007 och har bland annat tagit
fram ett verktyg som hjälper företag att utvärdera olika fartyg
efter deras miljöprestanda. Genom en databas får vi tillgång till
mätbara uppgifter om exempelvis utsläpp och kemikalieförore-
ningar från olika fartyg. Syftet är att skapa marknadsincitament
för rederierna att förbättra sitt miljöarbete.
Intressegrupp Intressenter Kanaler för dialog Viktiga frågor
Ägare
Fastsller New Wave
Groups uppdrag och
ger direktiv som påverkar
bolagets riktning
- Fonder och finansiella institut
- Privata aktieägare
- Årsstämma
- Enskilda möten
- Aktieanalyser
- Skatt och samhällsetisk
- Produktkvalitet
- Attrahera och utveckla medarbetare
- Kommunikation och marknadsföring
Kunder
Påverkar New Wave Groups
intäkter och
anseende på marknaden
- Återförsäljare (försäljningskanal Profil)
- Detaljhandeln
- Slutkonsumenter
- Kundundersökningar
- Marknadsråd
- Enskilda möten
- Sociala medier
- Produktkvalitet
- Hållbara produkter och cirkuläritet
- Ursprung och transparens
- Kontroll av leverantörskedjan
- Tillhandahållande av information som kan
främja inköp av mer hållbara produkter
- Kunnig personal
Medarbetare
Genomför och
utvecklar det operationella
arbetet inom
New Wave Group
- Samtliga anställda i alla dotterbolag
- Konsulter och uppdragstagare
- Daglig interaktion
- Personalmöten och medarbetarsamtal
- Medarbetarundersökningar
- Kollektivavtal
- Kundnöjdhet och produktkvalitet
- Medarbetarsamtal och feedback
- Arbetsmiljö och arbetsvillkor
- Jämställdhet
- Kunskap och utbildning
- Anti-korruption och affärsetik
Leverantörer
Påverkar intrycket
av New Wave Groups
produkter och service
- Leverantörer involverade i produktionen
av produkter, majoriteten i Asien
- Serviceleverantörer, exempelvis
fastighetsägare, städare och
transportörer
- Andra affärspartners, inom exempelvis admi-
nistration, kommunikationsoch marknadsfö-
ringstjänster
- Inköpskontoren
- enskilda möten
- Leverantörsgranskningar
(tillverkande leverantörer)
- Produktkvalitet
- Långsiktiga affärsrelationer
- Anti-korruption och affärsetik
- Arbetsmiljö, arbetsvillkor och hälsa
- Kemikalier och produktsäkerhet
- Energianvändning och energikällor
Samhälle
Påverkar omgivningens
förväntningar på New Wave
Group
- Intresseorganisationer
- Samarbetspartners
- Politiker
- Beslutsfattare
- Fackföreningar
- Presentationer vid seminarier
och andra sammankomster
- Medlemskap i bransch-
organisationer
- Enskilda möten
- Kollektivavtal
- Klimatpåverkan
- Hållbara produkter och cirkuläritet
- Ursprung och transparens
- Kemikalier och produktsäkerhet
- Anti-korruption och affärsetik
- Arbetsmiljö, arbetsvillkor och hälsa
- Kontroll av leverantörskedjan
070 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
ÅRSREDOVISNING // 071
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Mål för växtgasutsläpp
New Wave Group har interna riktlinjer för växtgasutsläpp,
men har inte satt externt kommunicerade utsläppsmål.
lformuleringar är under diskussion i koncernens styrelse
och revisionsutskott.
Energianvändning och energimix
Energianvändningen i de egna bolagen omfattar framför allt
inköpt energi till kontor och lager. New Wave Group har även en
mindre del egen produktion (Kosta, Glasma, Seger, Toppoint,
Ahead) där mer betydande direkt energianvändning sker i
mförelse med övriga bolag inom koncernen. Dessa bolag är
under mer detaljerad kartggning.
Implementering av systemstöd
För att i framtiden kunna förbättra mätbarhet och redovisning
av data kopplade bland annat utsläpp och resursinflöden samt
hantera ökade krav på rapportering sker just nu ett omfat-
tande arbete med att se över dataflöden och systemstöd. Bland
annat pågår utrullning av PLM-system (Product Lifecycle
Management) samt implementering av system för spårbarhet
och transparens i värdekedjan.
l för begnsning av och anpassning till
klimatförändringarna
Produkter med hållbarhetsattribut
En viktig del i New Wave Groups begnsning av bidraget till
klimatförändringarna att gå över till mer föredragna material
och/eller smartare tillverkningsprocesser. New Wave Group har
valt att mäta detta genom en egen indikator, “produkter med
llbarhetsattribut”. När produkterna klassificeras utr vi
från vedertagen branschpraxis. Utvecklingen går snabbt framåt
och listan på material och processer som idag ses som mer före-
dragna uppdateras löpande.
Textila produkter med hållbarhetsattribut omfattar
produkter med en eller flera av följande märkningar, material
eller miljösmarta processer: GOTS (Global Organic Textile
Standard), Oeko-Tex, Fairtrade, återvunnen polyester, spinn-
färgad polyester och återvunnen polyamid. Oeko-Tex är
överlägset störst representerad. Så kallade ”hårda produkter
med hållbarhetsattribut omfattar produkter med en eller flera
av följande märkningar eller material: FSC (Forest Stewardship
Council), återvunnen polyester, återvunnet gummi, plast
baserad på sockerrör och återvunnet glas. Inkluderat är även
kristallprodukter fn Orrefors och Kosta Boda, tillverkade av
kristall fri från bly och arsenik.
2024 2023 2022 2021 2020
Mål
Kommentar
Produkter med
hållbarhetsattribut*
Textila produkter
2 402
(69%)
2 190
(63%)
1 703
(49%)
1 525
(44%)
1 178
(34%)
90%
år 2025
Antal aktiva
produkter
Hårda produkter
1 362**
(40%)
795
(23%)
768
(22%)
738
(21%)
664
(19%)
50%
år 2025
2024
Total förbrukning av fossil energi (GWh)
25,3
Andel fossila källor i total energiförbrukning (%)
60%
Total förbrukning av förnybar energi (GWh)
16,9
Andel förnybara energikällor i total energiförbrukning (%)
40%
Total energiförbrukning (GWh)
42,2
* New Wave Group har runt 7 000 aktiva produkter (storlek/färg ej inkluderat) till försäljning i koncernen. Ca 50 % är textila produkter och 50 % är hårda produkter. Angivna
procentenheter ska ses med försiktighet då antal aktiva produkter är en uppskattning pga. utmaningar i konsolidering på koncernnivå. Målformulering är under revidering för
att tydliggöra fokus på att nya produkter ska ha ett eller flera hålbarhetsattribut. Idag är måluppfyllnad en utmaning på grund av låg omsättningshastighet på äldre produkter i
lager.
** Ökningen beror till srsta del på korrigerade siffror för antal kristallprodukter från Orrefors och Kosta Boda tillverkade av kristall fri från bly och arsenik.
*Information kring andel fossila källor respektive förnybar energi av total
energiförbrukning är ett genomsnitt av bolagens rapporterade uppskattningar.
Energiförbrukning och energimix*
072 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Bruttoväxthusgasutsläpp inom scope 1, 2, 3 och totala
växthusgasutsläpp
New Wave Group har genomfört en mappning av utsläpp enligt
GHG-protokollet med hjälp av Worldfavors utsläppskalkylator.
Mappningen ger oss en förståelse för våra utsläpp, men tillgång
på kvalitativ data, okerhet kring beräkningsmetoder och
inrapportering är stora utmaningar, varför presenterade siffror
innehåller uppskattningar.
Förororening
sentliga inverkningar, risker och möjligheter
För New Wave Group är luftföroreningar en väsentlig inverkan
som fmst är kopplad till uppströms produktion av textilier
och andra produkter genom förbränning av fossila bränslen
och behandlas därför under avsnittet Klimatförändringar på
sidorna 68-73.
Vidare är ämnen som inger benkligheter och mycket stora
betänkligheter väsentliga inverkningar som en följd av kemi-
kalieanvändning i produktionskedjorna för textilier och andra
produkter. Exempel på ämnen är gödsel och bekämpnings-
medel vid odling av bomull, färgämnen för infärgning av tyg
samt andra kemikalier i produktionsprocessen av produkter
för att produkter ska få efterfgade egenskaper och prestanda.
Beroende på ämnenas egenskaper och eventuell toxicitet, kan
dessa kan i sin tur resultera i utsläpp till vatten och mark samt
påverka levande organismer, både uppströms och nedströms.
Till följd av uppströms produktion och nedströms användning
av kläder finns även risk för utsläpp av mikroplaster, vilket
framför allt hänförbart till spill från produktion och tvätt av
kläder (gjorda i syntetfiber). Detta hamnar dock inte inom
scoopet för att vara avsiktligt tillsatt.
I Sverige producerar Orrefors Kosta Boda AB produkter i
glas och Glasma AB glaspellets till glasproduktion, vilket är
förenat med risk för spridning av framförallt metallföroreningar
till omgivningen. Studier visar dock på att de metallförore-
ningar som redan finns och deras potentiella negativa effekter,
beror till största del på tidigare produktion och inte på dagens
industri.
2024
Kommentar
Utsläpp i ton
CO
2
e
Scope 1 (1% av total)
3 409
Mappning av utsläpp enligt GHG-protokollet
har gjorts av respektive bolag med hjälp av
Worldfavors utsläppskalkylator.*
Företagsbilar (ägda eller leasade)
1 134
Fraktfordon (ägda eller leasade)
581
Bränsle
1 694
Scope 2 (2% av total)
2 784
Fjärrvärme/fjärrkyla
1 134
Inköpt elektricitet
1 650
Scope 3 (98% av total)
267 670
Affärsresor
1 893
Inköpta produkter och tjänster**
254 037
Transport och distribution
11 74 0
Total CO
2
e (t) utsläpp
273 863
Total CO
2
e (t) utsläpp/MSEK
29
* Emissionsfaktorer i verktyget har samlats från open source databaser, framför allt från DEFRA.
** Justerat för inköp från andra bolag inom New Wave Group vid konsolidering för att undvika dubbelrapportering från intra-grupp transaktioner.
ÅRSREDOVISNING // 073
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Policyer och riktlinjer relaterade till förorening
New Wave Groups CSR och miljöpolicy sätter ramen för hur
bolaget ska arbeta med föroreningar. Vidare fastställer policyn
att bolaget ska bedriva ett progressivt arbete med kemikalier.
Det innebär att fasa ut ämnen som misstänks ha farliga egen-
skaper från produktion samt att byta ut kemikalier till bättre
alternativ, i linje med god tillverkningssed och miljöbalkens
allmänna hänsynsregler.
Begränsade eller förbjudna kemikalier sammanställs i New
Wave Groups restriktionslista för kemikalier, RSL (Restricted
Substance List). Restriktionslistan utvecklas i enlighet med
olika nationella och multinationella lagstiftningar och tar
hänsyn till branschrekommendationer.
Inom ramen för arbetet med leverantörsgranskningar
tillämpas även uppförandekoderna för amfori BSCI samt amfori
BEPI som ställer krav på miljöledningssystem och hantering av
kemikalier.
Åtrder och resurser relaterade till förorening
New Wave Group inr i RISE:s Kemikaliegrupp. I
Kemikaliegruppen tar vi del av den senaste kunskapen och
forskningen kring kemikalier från RISE:s kemister och experter.
Det lägger grunden till vårt arbete med att reducera och byta
ut kemikalier till bättre alternativ. New Wave Groups RSL och
arbetet med kemikalier baseras på Kemikaliegruppens rekom-
mendationer och verktyg. Exempelvis tillåts inga ämnen som
klassas som SVHC (Substances of Very High Concern) i halter över
0,1 viktprocent. Restriktionslistan uppdateras och kommuni-
ceras regelbundet till bolagets tillverkande leverantörer.
Bolaget utför stickprovskontroller som testas på oberoende
laboratorium för att kontrollera att produkterna lever upp
till New Wave Groups krav. Under ett år genomför vi omkring
300 olika labbtester av såväl textil som produkter i plast och
keramik. Produkter och material avsedda att komma i kontakt
med mat testas alltid i oberoende laboratorium. I kombination
med övriga rutiner utgör detta ett systematiskt kemikalie-
arbete. Hjälp tas även av produktmärkningar som exempelvis
Oeko-Tex för textil. Kontroll av rutiner sker också i samband
med tillsyn av Kemikalieinspektionen.
Inom ramen för riskbedömning och åtgärder i leveran-
törskedjan arbetar bolaget med amfori BEPI för miljömässiga
riskbedömningar av leverantörer, där föroreningar och kemi-
kalier är centrala aspekter.
På Kosta glasbruk har man arbetat med blyfri glasmassa
från Glasma sedan slutet av 1990-talet. Både Orrefors Kosta
Boda AB och Glasma AB har certifierade miljöledningssystem
(ISO 14001). Mätningar görs löpande för utsläpp till vatten och
luft och rapporteras till berörda myndigheter.
l relaterade till förorening
Sett till begnsade eller förbjudna ämnen i bolagets produkter
har New Wave Group som mål att inga kemikalietester ska vara
underkända. Under året rapporterades två produkter under-
nda under produktutvecklingsfasen efter för höga halter av
bly respektive polycykliska aromatiska kolväten (PAH). Efter
åtrder tillsammans med leverantörerna godkändes produk-
terna vid nya tester.
l relaterade till förorening kopplas också till produkter
med hållbarhetsattribut, där New Wave Group vill öka andelen
produkter som begränsar föroreningar genom exempelvis
förbättrade tillverkningsmetoder, läs mer på sida 72.
Vattenresurser och marina resurser
sentliga inverkningar, risker och möjligheter
New Wave Groups största produktsegment är kläder. Vid kläd-
tillverkning krävs det mycket vatten, ibland tusentals liter för
att få fram en produkt. Det beror på att det går åt vatten dels
vid odlingen av råmaterial, dels vid tillverkning och färgning
av textilier.
Den omfattande vattenanvändningen medför flera risker,
som uttömning av lokala vattenresurser i områden där vatten
redan är en knapp resurs och förorening av vattenmiljöer på
grund av utsläpp av kemikalier och obehandlat avloppsvatten
från textila processer.
Policyer och riktlinjer relaterade till vattenresurser och
marina resurser
Som en del av arbetet med begränsning av klimatförändringar,
fastställer New Wave Groups CSR och miljöpolicy vatte-
nanvändning som en central miljömässig fga, i synnerhet
hantering av avfallsvatten fn textila processer.
New Wave Group har som krav att alla leverantörer som
genererar industriellt utsläppsvatten ska ha eller vara anslutna
till ett vattenreningsverk för återställande av vattenkvalitet
samt i vissa fall återvinning och återanvändning av vatten i
slutna system.
Leverantörer måste också följa de krav på vattenhantering
som finns i uppförandekoden inom ramen för amfori BSCI och
BEPI.
Åtrder och resurser relaterade till vattenresurser och
marina resurser
För att minska vattenanvändningen och förbättra vattenhante-
ringen fokuserar arbetet på:
# Krav och leverantörssamarbeten. Krav på vattenrening
och arbete med våra leverantörer för att identifiera och
genomföra åtgärder som förbättrar vatteneffektiviteten
och minskar miljöpåverkan från avfallsvatten.
# Nya teknologier. New Wave Group strävar efter att
öka andelen produkter producerade med produk
-
tionsmetoder som reducerar vattenanvändning och
minimerar onödiga tvättar under infärgningsprocesser.
Exempelvis vill vi öka användningen av spinnfärgad
polyester, en infärgningsmetod som sparar betydande
ngder vatten och kemikalier jämfört med traditio-
nella tekniker.
074 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
l relaterade till vattenresurser och marina resurser
För att säkerställa en långsiktig minskning av vår påverkan på
vattenresurser och marina miljöer har New Wave Group fast-
ställt följande mål:
1. Striktare standarder. Utveckla mer långtgående och
striktare krav för vattenanvändning och avfalls-
vattenhantering genom hela värdekedjan. Detta
inkluderar att förstärka miljöriskbedömningar och
rbättra åtgärder i leverantörskedjan inom ramen
r amfori BEPI.
2. Öka andelen hållbara produkter. Vi ökar successivt
andelen produkter med hållbarhetsattribut, såsom
spinnfärgad polyester, för att minska vattenan
-
vändning och kemikalieutsläpp, läs mer på sida
72.
3. Mätbara framsteg. Etablera tydliga nyckeltal och
regelbundet mäta vår vattenverkan för att
kerställa att vi når våra mål och kan identifiera
ytterligare förbättringsmöjligheter.
Biologisk mångfald och ekosystem
sentliga inverkningar, risker och möjligheter
New Wave Groups verksamhet har inverkningar på biologisk
ngfald, fmst genom direkta påverkansfaktorer såsom
klimatförändringar, förändrad mark- och vattenanvändning
vid produktionsenheter (leverantörer) och föroreningar. Den
textila värdekedjan inner en särskild miljöpåverkan genom
aktiviteter som råvaruproduktion, garnproduktion och trans-
porter, både uppströms och nedströms.
Dessa faktorer kan leda till negativa konsekvenser för arters
ngfald och tillstånd, försämrade ekosystem och förlust av
ekosystemtnster som är avgörande för både samhällen och
företag. Samtidigt innebär detta en möjlighet för New Wave
Group att genom innovation och proaktivt arbete bidra till att
skydda och stärka ekosystemen och skapa långsiktiga värden
för alla intressenter.
Policyer och riktlinjer relaterade till biologisk mångfald
Som en del av vår övergripande strategi för att begnsa
klimatförändringar lyfter New Wave Groups CSR- och miljö-
policy biologisk mångfald som en central fråga, starkt kopplad
till den textila värdekedjan. Vår policy betonar vikten av att
bevara ekosystemens hälsa genom ansvarsfulla val i varje steg
av produktionen.
Indirekt omfattas biologisk mångfald även av New Wave
Groups restriktionslista för kemikalier samt uppförandeko-
derna för amfori BSCI samt amfori BEPI som bolaget tillämpar
i leverantörsledet.
Åtrder, resurser och mål relaterade till biologisk
ngfald
New Wave Groups inverkan på biologisk mångfald är nära
kopplad till nyckelfrågor som klimatförändringar, förore-
ningar och vattenanvändning. Därför integrerar vi åtgärder och
resurser för att hantera dessa utmaningar i vår övergripande
hållbarhetsstrategi.
# Klimatförändringar. Vi arbetar för att minska vår
klimatpåverkan genom att öka energieffektiviteten,
använda förnybara energikällor och minska utsläpp
från transporter och produktion (läs mer på sidorna
70-72).
# Föroreningar. Vårt proaktiva arbete för kemikaliean
-
vändning syftar till att minimera utsläpp av farliga
ämnen i naturen (läs mer på sida 74).
# Vattenanvändning. Vi strävar efter att optimera
vattenrbrukningen genom innovativa tekniker och
ansvarsfulla val av leverantörer.
Vi fortsätter att utforska nya lösningar och partnerskap för
att ytterligare minska vår påverkan på biologisk mångfald.
Framtida åtrder inkluderar att stärka krav på biologisk
mångfald i våra uppförandekoder för leverantörer, öka använd-
ningen av certifierade hållbara material, som ekologisk bomull
och återvunna textilier samt samverka med externa experter
och forskningsinstitut för att utvärdera och stärka ekosys-
temen i områden där vi verkar.
Resursanvändning och cirkulär ekonomi
sentliga inverkningar, risker och möjligheter
Omsllning till en cirkulär ekonomi har en stor potential att
minska resursanvändningen och begnsa klimat- och miljöpå-
verkan. Nya cirkura affärsmodeller som exempelvis uthyrning
av produkter eller olika incitament för kunder att reparera och
återanvända öppnar upp för nya möjligheter. Samtidigt kan det
innebära omställningsrisker kopplade till produkterbjudanden
och bolagsrykte om bolaget inte hänger med i omställningen,
s mer under klimatrelaterade risker på sidan 69.
Resursinflöden avser framför allt material till kontrak-
terade tillverkande enheter för att tillverka produkter samt
förpackningar i kartong och plast. Textila material i bomull och
polyester står för den största andelen. Huvudsakliga produkter
och material som kommer ur produktionsprocessen är kläder
och textilier.
Sett till avfall avser majoriteten av avfallet i de egna enhe-
terna kartong och plast från lager. Avfall genereras också
nedströms i värdekedjan efter produkternas användarfas.
Trots att insamling och återvinning av textilier har ökat, och
förväntas fortsätta öka, finns det fortfarande stora samhälls-
utmaningar med att sortera och hantera textilt avfall på ett
effektivt sätt, särskilt på grund av materialblandningar och
brist på avancerad teknisk infrastruktur.
Genom att aktivt utbilda konsumenterna om hållbarhet och
ansvarsfull konsumtion kan bolaget fmja en mer medveten
köpprocess, där kunder väljer produkter baserade på andra
värden än enbart pris och stil. Detta kan skapa en mer informerad
och engagerad kundbas som stödjer bolagets hållbarhetsmål.
ÅRSREDOVISNING // 075
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Policyer och riktlinjer relaterade till resursanvändning
och cirkulär ekonomi
New Wave Group fastställer i sin CSR och miljöpolicy att bolaget
ska:
# Sträva efter att minimera anndningen av natur-
resurser (direkt påverkan) och att minimera
resursförbrukningen i samband med produktion av
bolagets produkter.
# Producera produkter med mer föredragna fibrer och
material – definierade som de som ger konsekvent
minskad påverkan och ökade fördelar för klimat, natur
och människor jämfört med konventionella motsva
-
righeter - närhelst det är möjligt utan att kompromissa
med kvaliteten.
# Hushålla med resurser och säkerställa att avfall
som genereras av den egna verksamheten hanteras
inom ramen för nationella återvinningssystem.
Återanvändning och återvinning av textilier ska
prioriteras.
Utöver detta har bolaget ett kvalitetsprogram samt en plast-
strategi för minskad användning av plast.
Åtrder och resurser relaterade till resursanvändning
och cirkulär ekonomi
Ansvaret för produktdesign med hänsyn till exempelvis
funktion, reparerbarhet och återvinningsbarhet samt övergång
till mer hållbara material ligger på respektive bolag inom
koncernen och deras avdelningar för produktutveckling.
Under de senaste åren har ett skifte skett mot produkter och
förpackningar gjorda i mer föredragna material som ekologisk
bomull, spinnfärgad polyester, återvunnen polyester och andra
återvunna material, se mer under ”produkter med hållbarhets-
attribut” på sida 72.
Oavsett material är kvalitetsaspekten central för att
möjliggöra lång livslängd på produkterna. Koncernen har en
styrka i att inköpsstrategin bygger på direkta köp fn leve-
rantörerna utan mellanhänder som kan minska inflytandet i
värdekedjan. Bolaget har egna anställda kvalitetskontrollanter
som kontinuerligt besöker tillverkande fabriker för inspek-
tioner. New Wave Group har också egna kvalitetslabb där
utrustning finns för att genomföra en rad olika kvalitetstester,
t.ex. krympning, färgfasthet och noppbildning för textilier.
Vidare, i dotterbolagen avleds avfall från de egna enheterna
genom en kombination av avfallsminskning, återanvändning
och återvinning inom ramen för nationella återvinnigsystem.
l relaterade till resursanvändning och cirkulär
ekonomi
Idag är New Wave Groups koncerngemensamma mål fmst
relaterade till ”produkter med hållbarhetsattribut” (se mer på
sida 72).
Samhällsinformation
Den egna arbetskraften
sentliga inverkningar, risker och möjligheter
Den egna arbetskraften inom New Wave Group består främst av
tjänstemän som arbetar på kontor samt lagerarbetare vid bolag
med lagerverksamhet. En mindre del arbetar inom produktion,
huvudsakligen i specifika regioner. Bolagets verksamhet
präglas av en decentraliserad organisationsmodell, vilket
innebär att varje dotterbolag har direkt ansvar för sina medar-
betare, inklusive arbetsvillkor och arbetsmiljö. Huvudsakliga
inverkningar och risker:
# Arbetsmiljö och hälsa. Kontorsarbetare löper risk för
belastningsskador, stress och psykisk ohälsa, särskilt
i krävande eller snabba arbetsmiljöer. Lagerarbetare
och produktionspersonal kan utsättas för fysiska risker
som tunga lyft, repetitiva rörelser, buller och bris-
tande säkerhet på arbetsplatsen.
# Ojämlikhet och variationer. Eftersom New Wave Groups
verksamhet sträcker sig över flera länder med olika
arbetslagstiftningar och arbetskulturer finns det en
risk för ojämlika arbetsvillkor mellan dotterbolag och
regioner. Detta kan påverka medarbetarnas upplevelse
av rättvisa och företagskultur. Bristande harmoni
-
sering av villkor mellan bolag kan skapa skillnader i
tillgång till resurser som utbildning, hälsovård och
anställningsförmåner.
# Rekrytering och kompetensförsörjning. Svårigheter
att attrahera och behålla kvalificerad personal i
en konkurrensutsatt global arbetsmarknad. Risk
r kompetensbrist i vissa regioner eller branscher,
vilket kan påverka produktiviteten och kvaliteten i
verksamheten.
# Psykosociala faktorer. Kulturkrockar eller kommuni
-
kationsbrister i den decentraliserade organisationen
kan skapa osäkerhet eller konflikter på arbetsplatsen.
Förväntningar på hög flexibilitet, särskilt i globala
roller, kan påverka balans mellan arbete och privatliv
negativt.
# Efterlevnad av arbetslagar. Risk för oavsiktliga övert
-
delser av arbetsrättsliga regler i länder med komplexa
eller föränderliga lagstiftningar, vilket kan leda till
juridiska och ekonomiska påföljder. Svårigheter att
upprätthålla en enhetlig standard för arbetsförhål-
landen och arbetsmiljö.
# Effekter av externa faktorer. Pandemier, natur
-
katastrofer eller ekonomiska kriser kan påverka
arbetskraftens hälsa, säkerhet och anställningstrygghet.
Förändringar i teknik och digitalisering kan kräva
snabba omsllningar och ny kompetens, vilket kan
vara en utmaning för vissa medarbetare
Möjligheter inkluderar stärkt arbetsgivarvarumärke och posi-
tionering på arbetsmarknaden genom att erbjuda attraktiva
076 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
arbetsvillkor, starka interna policyer och möjligheter till
kompetensutveckling. Vidare kan införande av tydligare
globala standarder och interna ramverk för arbetsmiljö och
villkor minska skillnader mellan regioner och fmja en mer
sammanhållen företagskultur.
Policyer och riktlinjer relaterade till den egna
arbetskraften
Då New Wave Group är en decentraliserad organisation är
koncernens värderingar viktiga som en gemensam plattform,
s mer på sidan 11. En central värdering kopplat till medar-
betare är att våga ta egna initiativ och att lära sig av sina misstag,
vilket speglar en kultur av entreprenörsanda, slvledarskap
och stort ansvar för sin egen tid och utveckling.
Vidare sätter koncerngemensamma policyer som
Corporate Governance policy, Informationspolicy och
Antikorruptionspolicy ramen för koncernens värdegrund,
insllning till att göra affärer samt syn på mänskliga rättigheter.
Rutiner för kontakter med den egna arbetskraften
På koncernnivå sker kommunikation till bolag och medar-
betare fmst via mail och intranät och rör sig främst om
koncerngemensamma riktlinjer och policyer. Det är verkstäl-
lande direktör för respektive bolag som bär huvudansvaret för
kommunikation med medarbetare och hantering av faktiska
och potentiella konsekvenser för den egna arbetskraften.
Medarbetare uppmuntras att aktivt delta i dialoger och lämna
förslag och idéer på förbättringar. Centralt är att skapa en
inkluderande kultur där alla känner sig hörda och delaktiga.
Dialog direkt med den egna arbetskraften sker främst genom:
# Intern kommunikation. Genom interna kanaler
som nyhetsbrev, intranät och digitala plattformar
delar bolagen kontinuerligt uppdateringar som berör
arbetskraften.
# Regelbundna personalmöten. Bolagen genomför regel
-
bundna informationsmöten där viktiga frågor som
berör arbetskraftens arbetsmiljö inkluderas.
# Individuella medarbetarsamtal. Samtliga medar
-
betare har årligen samtal med sin närmaste chef om
exempelvis frågor som berör den enskilda personens
arbetssituation och kompetensutveckling
Rutiner för hantering och rapportering av problem
New Wave Group strävar efter att verksamheten ska bedrivas
etiskt, med höga krav på ärlighet och ansvar. Vi vill fmja en
affärskultur där alla känner sig trygga och uppmuntras att agera
mot och rapportera missförhållanden i vår verksamhet.
VD för respektive bolag ansvarar för implementering
av lagstiftade ansvar och koncernens policyer som berör
arbetskraften samt för att vidta nödvändiga åtrder vid de
fall av negativa konsekvenser för arbetskraften som
uppmärksammas.
För att göra det möjligt för medarbetare, aktigare,
konsulter, leverantörer och andra intressenter att tryggt och
anonymt lämna information om missförhållande har bolaget
en visselblåsningsfunktion. Läs mer på hemsidan www.nwg.se/
investor-relations/koncernens-styrning/visselblasning/.
Åtrder för att hantering av konsekvenser, risker och
möjligheter
Beroende på verksamhet (kontor, lager, tillverkning etcetera)
görs särskilda riskbedömningar och åtgärdsplaner för arbets-
miljö och hälsa. Ansvaret för regelbunden utvärdering,
karriärsutveckling samt utbildning ligger på respektive bolags
VD.
New Wave Groups decentraliserade organisation och
globala verksamhet ger både utmaningar och möjligheter när
det gäller att hantera konsekvenser och risker för den egna
arbetskraften. Genom att prioritera jämställdhet, enhetliga
villkor i bolagen och säkerhetsstandarder kan bolaget minimera
riskerna och stärka sin roll som en attraktiv arbetsgivare i en
llbar och global kontext.
För att hantera snabba omställningar och ny kompetens är
utbildning, kompetensutveckling och kunskapsutbyten mellan
bolagen centralt. New Wave Group genomför regelbundet
utbildningsinsatser och möten för att utbyta kunskaper med
fokus på specifika arbetsuppgifter och kunskapsfält inom hela
koncernen.
l relaterade till den egna arbetskraften
New Wave Groups huvudsakliga mål relaterade till den egna
arbetskraften är att:
# Arbeta för en jämslld, diversifierad och inkluderande
arbetsplats.
# Minimera skillnader i arbetsvillkor mellan regioner och
säkerställa rättvis behandling av alla medarbetare.
# Genomföra årliga utbildnings- och utvecklingsprogram
r 100 % av medarbetarna, inklusive ledarskapsträning
och kompetensjande insatser inom digitalisering och
hållbarhet.
ÅRSREDOVISNING // 077
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Uppgifter om företagets anställda
Antalet anställda redovisas i heltidsekvivalenter per den 31/12 2024.
Personalomsättning anger antal anställda som slutade 2024 dividerat med genomsnitt-
ligt antal anställda 2024. Genomsnittligt antal anställda 2024 beräknas som summan
av antalet anställda i början och i slutet av året, delat med 2.
Mångfaldsindikationer
Till företagsledningen räknas personer med ledande befattningar i samtliga dotterbo-
lag samt personer i koncernledningen.
Arbetstagare i värdekedjan
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
New Wave Group är verksamma i globala värdekedjor.
Ökad risk för negativa inverkningar kopplade till arbets-
villkor, likabehandling, tngsarbete, barnarbete och
andra arbetsrelaterade rättigheter finns uppströms
i värdekedjan där produktion sker i länder som inte
kommit lika långt som oss i dessa frågor. I stor utstckning
beror detta på fattigdom och bristande välfärdssystem.
Möjligheter kan framför allt kopplas till arbetstillfällen för
lokalbefolkning (textilindustrin beskrivs ofta som motorn i
ett lands ekonomiska utveckling), kompetensutveckling samt
att uppförandekoder i leverantörsledet, kravställningar och
uppföljningar bidrar till förbättrade arbetsvillkor i länder där
det behövs som mest.
Policyer och riktlinjer relaterade till arbetstagare i
värdekedjan
I kombination med New Wave Groups Antikorruptionspolicy,
tillämpas uppförandekoden fn amfori BSCI, där New Wave
Group är medlemmar. Uppförandekoden bygger på interna-
tionella ramverk som t.ex. ILO:s kärnkonventioner och FN:s
deklaration om mänskliga rättigheter. Samtliga leverantörer
har undertecknat uppförandekoden som en del av det affärs-
mässiga avtalet. Uppförandekodens principer omfattar:
# Föreningsfrihet och rätten att ingå kollektivavtal
# Diskrimineringsförbud
# Korrekta löner och ersättningsvillkor
# Skäliga arbetstider
# lsa och säkerhet på arbetsplatsen
# Inget barnarbete
# Skydd av unga arbetstagare
# Förebygga osäkra anställningsformer
# Inget tvångsarbete
# Miljöansvar
# Anti-korruption och etik
Rutiner för kontakter med arbetstagare i värdekedjan
New Wave Group genomför genom de egna inköpskontoren
dels egna interna kontroller där direkt dialog sker med arbets-
tagare på produktionsenheter, dels genom årliga oberoende
granskningar där produktionsenheterna granskas av tredje
part utifn uppförandekoden. Kontakt sker även via telefon,
mail och digitala plattformar för information som rör affärsre-
lationen och andra fgor.
I Bangladesh, som är ett viktigt produktionsland för New
Wave Group, sker även kontinuerlig dialog med arbetsta-
garna i samband med granskningar och åtgärder inom det
Internationella Ackordet för hälsa och säkerhet i textilindu-
strin som New Wave Group har undertecknat.
Anställda fördelat på kön 2024
Anställda i länder med minst 50
anställda som representerar minst
10% av företagets totala ansllda 2024
Könstillhörighet
Antal anställda (FTE)
Män
798
Kvinnor
1 653
Totalt anställda
2 451
Personalomsättning
2024
Anställda som har slutat
294
Personalomsättning i %
12%
Totalt anställda
2 451
Könsfördelning andel på företagsledningsnivå
2024
Män
76%
Kvinnor
24%
Åldersfördelning bland alla anställda, andel %
2024
Under 30 år
17%
30-50 år
51%
Över 50 år
32%
Land Antal anställda (FTE)
Procentuell andel
Polen 246
10%
Sverige 659
27%
USA 557
23%
078 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Rutiner för hantering och rapportering av problem
En oberoende granskning, eller en amforigranskning, utrs av
professionella revisorer som är ackrediterade av SAAS (Social
Accountability Accreditation Services). En amforigranskning
ger ett summerat betyg mellan A-F. Granskningen omfattar både
faktiska arbetsvillkor och att det ska finnas ledningssystem
och rutiner för ett systematiskt arbete. Totalt bedöms 13 olika
delområden som motsvarar kraven i uppförandekoden. Det
vanligaste betyget är C, vilket innebär att leverantören håller
en acceptabel standard. Det finns då en del avvikelser, men
inga allvarliga brister som äventyrar arbetstagarnas hälsa och
kerhet. Vanliga avvikelser kan vara övertidsarbete och brist
på dokumentation. Efter att granskningen är slutförd måste
leverantören återkomma med en åtrdsplan för respektive
avvikelse.
Under en granskning kontrolleras även att en klagomålsme-
kanism finns på plats på enheten. Arbetstagare i värdekedjan
kan även vända sig direkt till amfori och anonymt lämna
information om missförhållanden sam via Internationella
Ackordets klagomålsfunktion. Därtill kan arbetstagare vända
sig till New Wave Group och rapportera genom koncernens
visselblåsarfunktion.
Åtrder för att hantering av inverkningar, risker och
möjligheter
New Wave Groups inköpskontor är mycket viktiga i arbetet
med socialt ansvar i leverantörskedjan. Närvaro och lokal
förankring gör det lättare att besöka fabriker och stötta våra
leverantörer i både sociala och miljössiga utmaningar. På
kontoren har vi egen CSR-personal som arbetar heltid med
dessa uppgifter.
Grundggande i New Wave Groups arbete för att hantera
inverkningar och risker för arbetstagare i värdekedjan är det
systematiska arbetet inom ramen för amfori BSCI kring imple-
mentering, granskning och uppföljning av uppförandekoden
genom interna granskningar samt granskningar av tredje part.
nga frågor, utmaningar och möjligheter kver
samarbete på högre nivå än hos enskilda företag. Det finns
nga sätt att göra skillnad tillsammans och lära av varandra.
rför medverkar vår personal regelbundet i olika bransch-
forum för att ta del av information och diskutera strukturella
problem och lösningar. Några av våra viktigaste initiativ och
nätverk som berör arbetstagare i värdekedjan är amfori
BSCI och Internationella Ackordet för hälsa och säkerhet i
textilindustrin.
l relaterade till arbetstagare i värdekedjan
New Wave Groups mål är att samtliga fabriker i riskländer (enligt
amfori BSCI:s definition) ska ha genomgått en oberoende
granskning med godkänt betyg, helst högre (amfori BSCI A, B
eller SA8000). Inköpskontoren är mycket nära satta mål, men
det är fortsatt en utmaning med de inköp som görs utanför
kontoren. Dessa är ofta mindre och inte återkommande
produktioner. I och med coronapandemin var det även en del
utmaningar med uppskjutna och inställda granskningar.
Ytterligare mål kopplade till exempelvis levnadslön och
minskning av övertid är under diskussion och utarbetande.
2024 2023 2022 2021 2020
Kommentar
Andel fabriker belägna
i riskländer som genom-
gått oberoende
granskningar
% av totalt antal
fabriker i riskländer
89% 90% 88% 83% 81%
Riskländer enligt
amfori BSCI:s
definition
% av inköpsvolym från
fabriker i riskländer
92% 95% 96% 93% 80%
% av inköpsvolym via
inköpskontor
99% 99% 98% 98% 85%
71% (70%)
22% (21%)
6% (6%)
1% (2%)
Förbättringar behövs (BSCI C)
Bra resultat (BSCI A+B, SA8000)
Godkänd genom SMETA, Sedex Members Ethical Trade Audit
Godkänd genom WRAP, Worldwide Responsible Accredited Production
Betyg från oberoende granskningar i våra fabriker.
Föregående år inom parentes.
ÅRSREDOVISNING // 079
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Konsumenter och slutanvändare
Väsentliga inverkningar, risker och möjligheter
Inverkningar och risker för konsumenter och slut-
användare av New Wave Groups produkter härrör
främst till kvalitet och tillgänglig information kring
produkters ursprung, innehåll och avfallshantering.
Produkter som inte uppfyller hållbarhetsstan-
darder eller är av låg kvalitet kan leda till missnöje
bland konsumenterna, vilket kan skada företagets
varumärke och leda till minskad kundlojalitet.
liga produkter kan dessutom leda till ökade
returer och reklamationer. Låg kvalitet och snabbt
slitage på produkter kan skapa en snabbare ersätt-
ningscykel, vilket leder till högre konsumtion av
resurser och ökad avfallsmängd, vilket påverkar
miljön negativt.
Om produkterna inneller skadliga kemikalier,
till exempel i färgämnen, plastbeläggningar eller
tvättmedel, kan de leda till hälsoproblem för konsu-
menter, såsom allergiska reaktioner. Detta kan
skapa allvarliga konsekvenser för företagets rykte
och förtroende bland konsumenterna.
Om New Wave Group och dess bolag inte
är transparenta i sin kommunikation om håll-
barhettgärder och produktens ursprung kan
konsumenterna känna sig osäkra på vad de faktiskt
köper. Detta kan leda till minskat förtroende och
förlorade marknadsandelar, särskilt när konsumen-
terna i allt större utstckning efterfrågar hållbara
alternativ.
Konsumenternas krav på hållbara, etiska och
transparent producerade produkter ökar, vilket kan
vara både en möjlighet och risk. En stark konkur-
rensfördel kan skapas genom att anpassa sig till
denna efterfgan, investera i hållbar produktion,
transparens och utveckla cirkulära affärsmodeller.
Om anpassning inte sker riskerar bolaget att förlora
konkurrensfördelar och marknadsandelar.
Strängare lagstiftning kring miljöpåverkan och
llbarhet, som exempelvis ESPR, Ecodesign för
Sustainable Product Regulation, kan medföra risker
om vi inte håller oss uppdaterade om och följer
dessa krav. Bristande efterlevnad kan leda till böter,
rättsliga åtrder eller försämrat rykte.
Policyer och riktlinjer relaterade till konsu-
menter och slutanvändare
Den policy som direkt berör konsumenter och slut-
användare är koncernens gemensamma policy för
integritet och dataskydd. Därutöver berörs konsu-
menter och slutanvändare av respektive bolags
riktlinjer och rutiner för reklamationer.
Andra riktlinjer som indirekt berör konsumenter
och slutanvändare är vår handbok för leverantörer,
kvalitetsprogram, restriktionslista för kemikalier
samt övriga rutiner för regelefterlevnad.
Rutiner för kontakt med konsumenter och
slutanvändare
Kontakt med konsumenter och slutanvändare sker
främst genom:
# Kundtjänst på respektive bolag, tillgänglig
via telefon och mail.
# Sociala medier.
# Produktinformation i kataloger och
hemsida.
# Marknadsföring.
Rutiner för hantering och rapportering av
problem
De bolag som äger varumärken och produktut-
veckling har tydliga rutiner för hur avvikelser och
reklamationer ska hanteras. Vid uppmärksammade
problem kan konsumenter och slutanvändare vända
sig till den som har sålt produkten, antingen via en
återrsäljare eller kundtjänst på respektive bolag.
rtill kan konsumenter och slutanvändare
vända sig till New Wave Group och rapportera
genom koncernens visselblåsningsfunktion.
Åtrder för att hantering av konsekvenser,
risker och möjligheter
Åtrder är starkt sammankopplade till arbetet som
sker runt klimatförändringar (se sidorna 70-72),
resursanvändning och cirkulär ekonomi (se sida
76) samt arbetstagare i värdekedjan (se sida 79)
och är grundade i ökad transparens för att behålla
kundernas förtroende även i framtiden.
l relaterade till konsumenter och
slutanvändare
New Wave Groups huvudsakliga mål relaterade till
konsumenter och slutanvändare är ökad transparens
och mer lättillgänglig information om produkterna,
dess sammansättning, ursprung och information
om användning. Detta genom utformning och
implementering av digitala produktpass, en digital
dokumentation som innehåller viktig information
om en produkts komponenter, material, hållbarhet
och återvinningsmöjligheter.
080 // ÅRSREDOVISNING
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Bolagsstyrningsinformation
Affärsetik
sentliga inverkningar, risker och möjligheter
Affärsetisk inverkan och risker är fmst kopplade till
inköpsverksamhet i länder klassade som riskländer
(enligt amfori BSCI:s definition), där det finns en
ökad risk för incidenter rörande korruption, mutor
och oetiska affärsmetoder. Bristande affärsetik
kan få negativa konsekvenser för företagets rykte,
kundernas förtroende och långsiktig hållbarhet.
En av de mer påtagliga riskerna är att leve-
rantörer eller underleverantörer i globala
leverantörskedjor tillämpar korruption eller bryter
mot uppförandekoder. Detta kan ske vid hantering
av arbetsvillkor, produktionsstandarder, miljöpå-
verkan eller vid affärsavtal. Vidare kan oetisk praxis
som mutor eller dolda betalningar skada förtro-
endet hos både interna och externa intressenter,
vilket även kan leda till ekonomiska förluster och
juridiska påföljder.
En möjlighet som uppsr genom att prioritera
affärsetik är att stärka förtroendet från kunder,
investerare och andra intressenter, vilket kan ge en
konkurrensfördel på marknaden.
Affärsetiska policyer och företagskultur
Koncernens bolagsstyrning, som sätter ramen
för företagskulturen, sammanfattas i Corporate
Governance Policy. Corporate Governance Policyn
utgör även styrdokument för övriga policyer såsom
den separata Antikorruptionspolicy som beskriver
koncernens principer gällande arbete med att
motverka korruption.
I leverantörsledet tillämpas uppförandekoden
från amfori BSCI, där New Wave Group är medlemmar,
s mer på sida 78.
Hantering av förbindelser med leverantörer
Bolagets strategi för förbindelsen med leverantörer,
med beaktande av risker för företaget i samband
med dess leveranskedja och konsekvenser för håll-
barhetsfgor, bygger dels på lokal närvaro och dels
på det systematiska arbetet inom ramen för amfori
BSCI och BEPI.
De egna inköpskontoren i Asien möjliggör nära
samarbete med leverantörer och kontinuerlig över-
vakning av produktions- och betalningsflöden.
Detta minskar risken för oetiska affärsmetoder och
förbättrar kommunikationen och förståelsen mellan
leverantörer och företaget. Läs mer om arbetet med
amfori BSCI under sektionen Arbetstagare i värde-
kedjan på sidorna 78-79.
Förebyggande arbete mot, och upptäckt av,
korruption och mutor
s mer om i koncernens system för riskbedömning,
kontrollmiljö och uppföljning i bolagsstyrningsrap-
porten på sidorna 44-46.
För att garantera att alla inom New Wave Group
är medvetna om våra principer i antikorruptions-
policyn är respektive bolags ledning ansvariga för
att kommunicera denna till alla sina anställda på ett
dant sätt att alla får kunskap om innehållet.
I leverantörsledet sker ett förebyggande arbete
mot och upptäckt av, korruption och mutor genom
implementering, granskning och uppföljning av
amfori BSCI:s uppförandekod samt implementering
av systemstöd för spårbarhet och transparens.
Fall av korruption eller mutor
Under året har inga fall av korruption eller mutor
rapporterats.
Betalningspraxis
Standardvillkor för betalningstid till tillverkande
leverantörer är 90 dagar. Betalningar försenas
normalt inte såvida det inte föreligger en allvarlig
bristande efterlevnad av exempelvis uppfö-
randekod eller produktkerhet, där betalningen i
vissa fall – i enlighet med affärsssiga avtal - kan
llas till dess att bristen är åtrdad. För närva-
rande pågår inga rättsliga förfaranden avseende
sena betalningar.
ÅRSREDOVISNING // 081
NWG // HÅLLBARHETSRAPPORT
Nettoomsättning
MSEK 2024
Andel av
nettoomsättning 2023
Andel av
nettoomsättning
Förändring,
MSEK
Förändring,
%
USA
2 202,8 23% 2 156,2 23% 46,6 2%
Sverige
1 945,5 20% 2 014,1 21% -68,6 -3%
Centraleuropa
2 3 07, 7 24% 2 217,9 23% 89,8 4%
Norden exkl. Sverige
1 0 97,9 12% 1 074,5 11% 23,4 2%
Sydeuropa
1 230,2 13% 1 2 97, 3 14% - 6 7,1 -5%
Övriga länder
744,6 8% 752,8 8% -8,2 -1%
Totalt
9 528,7 100% 9 512,9 100% 15,8 0%
Finansiell Information
Sammanfattning 2024
Koncernen fick en ganska tuff inledning på 2024 med en lägre
nettoomsättning än föreende år. Första kvartalet är och har
alltid varit det minsta kvartalet på året och är ofta ojämnt både
vad gäller försäljning och resultat beroende på marknadsfö-
ringsinsatser, införsäljningsaktiviteter, förskjutningar mellan
kvartalen m.m. Nettoomsättningen minskade med 7% (samma
i lokala valutor) varav förvärvad verksamhet bidrog med 1%.
Försäljningen minskade i samtliga segment och i båda försälj-
ningskanalerna. Samtliga regioner förutom Centraleuropa
hade en lägre försäljning än fjolåret. Nettoomsättningen påver-
kades även negativt av den kalendereffekt som uppstt när
sken i år intffade i mars i stället för april. Rörelseresultatet
minskade och uppgick till 185,5 (313,5) MSEK, vilket främst var
relaterat till den lägre nettoomttningen.
Marknaden blev betydligt svagare i andra kvartalet än vad
vi tidigare bedömt. Vi förväntade oss att en räntesänkning
och diskussion om ytterligare räntesänkningar skulle sätta
fart på försäljningen men så blev inte fallet. Vår bedömning
är att marknaden för profil minskade med 5-10% i kvartalet
beroende på land och att detaljhandeln hade det fortsatt tufft
med minskningar även där. Koncernen fortsatte dock med sina
marknadsinvesteringar då det var ett bra läge att ta marknads-
andelar. Nettoomsättning ökade med 4% (3% i lokala valutor).
Det var fmst i segmentet Sport & Fritid som nettoomsätt-
ningen ökade medan Företag och Gåvor & Heminredning var i
nivå med fjolåret. Försäljningskanalen profil ökade med 2% och
detaljhandeln med 9%. Nettoomsättningen ökade i merparten
av våra regioner men minskade i Sydeuropa samt Övriga länder.
Kvartalets rörelseresultat var lägre än föregående år och uppgick
till 301,2 (363,9) MSEK. Kassaflödet fn den löpande verksam-
heten förbättrades och uppgick till 337,5 (230,1) MSEK.
Nettoomsättningen i det tredje kvartalet minskade med
1%. Valutaförändringarna påverkade dock nettoomsätt-
ningen negativt med 3% vilket ger att den organiska tillväxten
var 2%. Segmentet Sport & Fritid ökade sin försäljning något
medan Företag och Gåvor & Heminredning minskade. Båda
försäljningskanalerna minskade sin nettoomsättning med 1%.
Koncernen fortsätter att ta marknadsandelar i en tuff marknad.
I exempelvis Sverige minskade Sportindex med 1,5% under
tredje kvartalet och det var 11:e kvartalet i rad med minus-
siffror. Heminredningsindex var minus 9% i kvartalet trots att
det också var minus 1% under 2023, en sammanlagd nedgång
10% jämfört med tredje kvartalet 2022. Profilmarknaden
bedömer vi även den gick ner med kring 7-9% så det var ett
mycket tufft kvartal. Rörelseresultatet minskade från 381,1
MSEK till 312,8 MSEK. Fjolåret redovisade vissa engångsin-
täkter samt att koncernen under 2024 ökade lönekostnaderna
och fortsatte med offensiva marknadsinvesteringar i framför
allt Tyskland och USA. Kassaflödet från den löpande verksam-
heten förbättrades och uppgick till 191,4 (173,3) MSEK.
Koncernen hade återigen tillväxt i det fjärde kvartalet och
nettoomsättning ökade med 3%. Det var främst segmentet
Sport & Fritid och i försäljningskanalen profil som försäljningen
ökade men även Företag hade tillxt. Gåvor & Heminredning
minskade. Nettoomsättningen ökade i merparten av regionerna
men minskade i Sverige och Sydeuropa. Bruttovinstmarginalen
var fortsatt stark men något lägre än föreende år. Koncernen
fortsätter att investera i marknaden och försäljnings- samt mark-
nadsföringskostnaderna ökade. Rörelseresultatet minskade
och uppgick till 462,7 (518,7) MSEK. Kvartalets kassaflöde fn
den löpande verksamheten var lägre jämfört med fjolåret och
uppgick till 545,7 (753,5) MSEK där minskning var hänförlig till
fler varuinköp än föregående år.
Nettoomsättningen för året uppgick till 9 528,7 MSEK,
vilket var i nivå med fjolåret (9 512,9 MSEK). Även försälj-
ningskanalerna profil och detaljhandeln var på samma nivå
som föregående år. Segmentet Företag minskade med 2% och
hade en svag utveckling under årets första tre kvartal men såg
en tillxt i det fjärde kvartalet. Marknadsinsatserna har ökat
samt att personalkostnaderna ökat på grund av generella löne-
ökningar samt nysatsningar. Sammantaget har detta gjort att
kostnaderna ökat och rörelseresultatet därmed har minskat
mfört med i fjol. Sport & Fritid hade ett svagt första kvartal
men har haft en bättre utveckling därefter och för helåret
ökade segmentet med 3%. Segmentet ökade fmst i USA,
Centraleuropa och Norden (exkl Sverige). Satsningarna inom
Craft har fortsatt och varurket utvecklas väl även om bety-
dande marknadsinvesteringar gjorts. Kostnader ökade i form
av fler marknadsaktiviteter och rörelsemarginalen blev något
gre än fjolåret. Nettoomsättningen för Gåvor & Heminredning
082 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning
9 528,7 9 512,9 8 843,6 6 718,6 6 098,8
Handelsvaror
-4 822,7 -4 730,2 -4 468,4 -3 489,3 -3 461,5
Bruttoresultat
4 706,0 4 782,6 4 375,2 3 229,3 2 6 37, 3
Övriga rörelseintäkter
95,3 130,7 123,9 111, 5 146,2
Externa kostnader
-1 749,3 -1 663,0 -1 470,3 -1 0 6 7,9 -975,7
Personalkostnader
-1 430,0 -1 352,8 -1 205,3 -1 016,9 -982,6
Avskrivningar och nedskrivningar
- 3 07,9 -263,2 -249,2 -2 2 7, 3 -229,5
Övriga rörelsekostnader
-48,5 -54,5 - 6 7, 4 -21, 7 -48,3
Andelar i intressebolags resultat
-3,1 -2,7 -1,8 -1,1 -1,4
Rörelseresultat
1 262,3 1 577,2 1 505,1 1 005,9 545,9
Finansnetto
-128,9 -13 7, 7 -55,0 -43,0 -64,9
Resultat före skatt
1 133,4 1 439,4 1 450,1 962,9 481,0
Skattekostnad
-253,5 -320,4 -281,3 -202,9 -118, 0
Årets resultat
880,0 1 119,0 1 168,8 760,0 363,0
Bruttovinstmarginal, %
49,4 50,3 49,5 48,1 43,2
Rörelsemarginal, %
13,2 16,6 17, 0 15,0 9,0
Soliditet %
63,7 60,2 53,8 59,6 53,4
Nettoskuldsättningsgrad %
25,2 31,4 39,5 23,4 4 7,1
Nettoskuld genom rörelsekapitalet %
33,2 37, 2 44,7 35,7 59,5
Medelantal anställda
2,451 2 450 2 313 2 060 2 064
Balansomslutning
11 326,4 10 739,3 10 943,6 7 660,6 7 216, 7
Femårsöversikt
minskade med 2% och segmentet har haft en svag utveckling
under hela året. Segmentet hade en lägre nettoomsättning
i merparten av regionerna men var på samma nivå avseende
Sverige. En lägre förljning tillsammans med en lägre brut-
tovinstmarginal samt fler marknadsaktiviteter och högre
personalkostnader har gjort att rörelseresultatet minskade
mfört med fjolåret.
Koncernens rörelseresultat uppgick till 1 262,3 MSEK, vilket
var en minskning med 314,9 MSEK jämfört med föreende år
(1 577,2 MSEK). Den lägre bruttovinstmarginalen samt ökade
kostnader för marknadssatsningar och personal innebar även
att rörelsemarginalen minskade och uppgick till 13,2 (16,6)%.
Finansnettot förbättrades under året då nettoskulden och våra
ntekostnader har minskat. Årets resultat uppgick till 880,0
(1 119,0) MSEK. I takt med en svagare marknad har koncernen
anpassat sitt varulager till nuvarande volymer och efterfgan.
Lagerminskningen har även bidragit till att kassaflödet från
den löpande verksamheten förbättrades med 314,5 MSEK och
uppgick till 1 278,3 (963,8) MSEK och att skuldsättningsnivån
minskat till 25,2 (31,4) %. Koncernen har fortsatt att investera i
sin lagerverksamhet och investeringsverksamheten ökade med
75,8 MSEK och uppgick till -296,8 (-220,9) MSEK. Soliditeten
förbättrades och uppgick till 63,7 (60,2) % samt att koncernens
nettoskuld minskade med 210,1 MSEK och uppgick per 31
december till 1 818,8 (2 028,9) MSEK.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen uppgick till 9 528,7 MSEK, vilket var i
nivå med föregående år (9 512,9 MSEK). Valutakurseffekter
påverkade omsättningen negativt med 13,5 MSEK. Fjolårets
förvärv påverkade nettoomsättningen med 34,1 MSEK.
Nettoomsättningen i USA ökade med 2% och förbätt-
ringen skedde i Företag och Sport & Fritid medan Gåvor &
Heminredning minskade. Sverige minskade med 3% jämfört
med fjolåret vilket var hänförligt till Företag och Sport & Fritid.
Centraleuropa ökade med 4% vilket var relaterat till Sport &
Fritid. Norden (exkl Sverige) ökade med 2% där ökningen skedde
i Sport & Fritid medan Företag och Gåvor & Heminredning
minskade. Sydeuropa minskade med 5% och var hänförligt till
segmenten Företag och Sport & Fritid. Övriga länder minskade
med 1%. Segmentet Företag ökade sin nettoomsättning medan
Sport & Fritid samt Gåvor & Heminredning minskade.
Båda försäljningskanalerna – profil och detaljhandeln – var
på samma nivå som föregående år. Profil ökade dock i Sport
& Fritid men minskade i Företag och Gåvor & Heminredning.
Detaljhandeln var totalt i nivå med fjolåret men minskade något
i Gåvor & Heminredning.
Bruttoresultat
Bruttovinstmarginalen var något lägre än föregående år och
uppgick till 49,4 (50,3)%. Det är främst Företag och Gåvor &
Heminredning som minskat medan Sport & Fritid är på samma
nivå som i fjol.
ÅRSREDOVISNING // 083
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Övriga rörelseintäkter och övriga
rörelsekostnader
Övriga rörelseintäkter minskade med 35,4 MSEK till 95,3
(130,7) MSEK. Övriga rörelseintäkter är fmst hänförligt till
rörelsens valutakursvinster men även fakturerade kostnader
och skall ställas mot resultatraden övriga rörelsekostnader där
rörelsens valutakursförluster redovisas. Övriga rörelsekost-
nader minskade med 6,0 MSEK och uppgick till -48,5 (-54,5)
MSEK. Nettot av ovan nämnda poster uppgick till 46,8 (76,2)
MSEK. Det lägre nettot är fmst relaterat till fjolårets erhållna
elstöd, en positiv resultateffekt i samband med förvärvet av
Tenson AB samt reavinst vid förljning av fastighet. Dessa
poster påverkade fjolårets netto positivt med 25,5 MSEK.
Kostnader och avskrivningar
Externa kostnader ökade med 86,3 MSEK och uppgick till -1
749,3 (-1 663,0) MSEK. Ökningen är främst relaterad till försälj-
ningsomkostnader men även kostnader för marknadsföring har
ökat. Personalkostnaderna ökade med 77,2 MSEK och uppgick
till -1 430,0 (-1 352,8) MSEK. Årets ökning beror fmst på gene-
rella lönehöjningar men även nysatsningar.
Valutakursförändringar har minskat ovanstående kost-
nader med 6,5 MSEK och fjolårets förvärvade enhet ökade
kostnaderna med 25,8 MSEK.
Av- och nedskrivningarna var högre jämfört med före-
gående år och uppgick till -307,9 (-263,2) MSEK. Ökningen är
relaterad till avskrivning av nyttjanderättstillng kopplad till
leasing samt investeringar i våra lagerenheter.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet minskade med 314,9 MSEK och uppgick till
1 262,3 (1 577,2) MSEK. Det lägre resultatet är relaterat
till en lägre bruttovinstmarginal, högre försäljnings- och
marknadsföringskostnader samt högre personalkostnader.
Rörelsemarginalen minskade på grund av ovan nämnda orsaker
och uppgick till 13,2 (16,6)%. Förrvad verksamhet påverkade
med -13,2 MSEK.
Finansnetto och skatter
Finansnettot förbättrades jämfört med föreende år och
uppgick till -128,9 (-137,7) MSEK vilket är hänförligt till att
nettoskulden har minskat och således även räntekostnaderna.
Skattekostnaden för perioden uppgick till -253,5 (-320,4)
MSEK. Den effektiva skattesatsen är i nivå med fjolåret och
uppgick till 22,4 (22,3)%.
Årets resultat
Periodens resultat uppgick till 880,0 (1 119,0) MSEK och resultat
per aktie uppgick till 6,63 (8,43) SEK.
Rapportering av rörelsesegment
New Wave Group delar upp sin verksamhet i segmenten
Företag, Sport & Fritid samt Gåvor & Heminredning.
Koncernen följer segmentens och varumärkenas förljning
samt rörelseresultat. Rörelsesegmenten bygger på koncernens
operativa styrning.
Företag
Årets nettoomsättning uppgick till 4 678,9 (4 757,1) MSEK. USA,
Centraleuropa samt Övriga länder ökade sin nettoomsättning
got medan de övriga regionerna minskade. Båda försälj-
ningskanalerna minskade sin försäljning. Rörelseresultatet
minskade med 213,4 MSEK och uppgick till 729,3 (942,7)
MSEK. Lägre nettoomttning och bruttovinstmarginal
samt högre marknads- och personalkostnader har minskat
rörelseresultatet.
Sport & Fritid
Nettoomsättningen för perioden januari-december ökade med
3% och uppgick till 3 988,3 (3 874,6) MSEK. Förrvad verk-
samhet påverkade med 34,1 MSEK. Segmentet hade en högre
nettoomsättning i Centraleuropa , USA samt Norden (exkl.
Sverige) men minskade i övriga regioner. Försäljningskanalen
profil ökade medan detaljhandeln var på samma nivå som i fjol.
Rörelseresultatet minskade med 73,2 MSEK och uppgick till
544,5 (617,7) MSEK. Resultatförsämringen är främst relaterad
till högre kostnader, både i form av försäljnings- och mark-
nadskostnader men även personalkostnader. Förvärvad enhet
påverkade med -13,2 MSEK.
Gåvor & Heminredning
Nettoomsättningen för perioden januari-december minskade
med 2% och uppgick till 861,5 (881,1) MSEK. Sverige var på
samma nivå som fjolåret medan övriga regioner minskade
sin nettoomsättning. Båda försäljningskanalerna minskade.
Rörelseresultatet minskade med 28,3 MSEK jämfört med före-
gående år och uppgick till -11,5 (16,8) MSEK. Det lägre resultatet
är fmst relaterat till en lägre bruttovinstmarginal samt högre
förljnings- och marknadskostnader men även högre perso-
nalkostnader. Fjolåret inkluderar även ett statligt elstöd om 9,6
MSEK.
Nettoomsättning och rörelseresultat per rörelsesegment
MSEK
Företag
2024 2023
Nettoomsättning
4 678,9 4 75 7,1
Rörelseresultat
729,3 942,7
Sport & Fritid
Nettoomsättning
3 988,3 3 874,6
Rörelseresultat
544,5 617, 7
Gåvor & Heminredning
Nettoomsättning
861,5 881,1
Rörelseresultat
-11, 5 16,8
Total nettoomsättning
9 528,7 9 512,9
Totalt rörelseresultat
1 262,3 1 57 7, 2
084 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Kapitalbindning
Kapitalbindningen i varulager minskade med 222,6 MSEK
mfört med föregående år och uppgick till 5 124,2 (5 346,8)
MSEK. Valutakursföndringar har ökat varulagervärdet med
169,6 MSEK. Varulagrets omsättningshastighet var på samma
nivå som fjolåret och uppgick till 0,9 (0,9) ggr.
Per den 31 december 2024 uppgick totalt inkuransavdrag för
varulagret till 180,1 (152,9) MSEK och inkuransreserv i relation
till färdigvarulager uppgick till 3,7 (3,0)%.
Kundfordringarna uppgick till 1 596,7 (1 475,2) MSEK där
ökningen fmst är relaterad till en högre nettoomsättning i
december (mfört med fjolåret).
Investeringar, finansiering och likviditet
Kassaflödet fn den löpande verksamheten ökade till 1 278,3
MSEK, vilket var 314,5 MSEK högre än föreende år (963,8
MSEK). Det förbättrade kassaflödet är fmst relaterat till
lägre varuinköp. Kassaflödet från investeringsverksamheten
uppgick till -296,8 (-220,9) MSEK, vilket främst är hänförligt till
investeringar i lagerverksamheten.
Nettoskulden minskade med 210,1 MSEK och uppgick till
1 818,8 (2 028,9) MSEK. Av minskningen var 364,1 MSEK rela-
terat till kreditinstitut medan skuld kopplad till leasing ökade
med 154,0 MSEK. Nettoskuldsättningsgraden samt nettoskuld
genom rörelsekapitalet minskade och uppgick till 25,2 (31,4)%
respektive 33,2 (37,2)%.
Soliditeten förbättrades med 3,5 procentenheter och
uppgick till 63,7 (60,2)%.
Per 31 december 2024 uppgick total kreditram till 2 670 MSEK
varav 1 634 MSEK nyttjades. Av total kredit löper 2 150 MSEK
till och med december 2026, 120 MSEK löper till och med
augusti 2027 samt 150 MSEK till och med december 2030.
Övriga 250 MSEK har en löptid på mellan tre månader och
fyra år. Kreditramen är beloppsmässigt begränsad till, och
beroende av, värdet på vissa underliggande tillngar. Där vi
hade god marginal per årskiftet. Finansieringsavtalet innebär
att nyckeltal (kovenanter) skall uppfyllas för vidmakthållande
av kreditramen. Koncernens nyckeltal (kovenanter) var med
mycket god marginal uppfyllda per 31 december 2024.
Immateriella anläggningstillgångar
Koncernens immateriella anläggningstillngar utgörs i
huvudsak av goodwill och varumärken. De varurken med
större bokförda värden är välkända varumärken såsom Orrefors
och Kosta Boda inom Gåvor & Heminredning samt fmst
Cutter & Buck inom Sport & Fritid. Koncernens bokförda
värden på goodwill och varumärken testas årligen, eller
oftare om så erfordras, för att fastställa om det föreligger ett
nedskrivningsbehov.
Tillgångarnas nyttjandevärde fastställs genom att prog-
nostiserade kassaflöden för de kommande fem åren, inklusive
terminalperiod, diskonteras med hjälp av en genomsnittligt
vägd kapitalkostnad (WACC). De mest väsentliga antagandena
vid fastställandet av nyttjandevärdet omfattar tillväxttakt,
rörelsemarginal samt WACC.
Baserat på de tester och analyser som genomförts under året
föreligger det i dagsläget ej något nedskrivningsbehov. Ej heller
förelåg något nedskrivningsbehov för jämförelseåret. För mer
information avseende koncernens immateriella anläggnings-
tillgångar samt nedskrivningstest, se not 8.
MSEK
31 dec 2024 31 dec 2023
Råvarulager
56,4 59,8
Varor under tillverkning
0,7 0,7
Varor på väg
3 6 7,1 365,9
Färdigvarulager
4 700,0 4 920,4
Summa
5 124,2 5 346,8
ÅRSREDOVISNING // 085
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Personal, organisation
och ersättningar
Genomsnittligt antal årsanställda
uppgick per 31 december till 2 451 (2 450)
personer varav 48% var män och 52% var
kvinnor. Av antalet anställda arbetar 512
(502) personer inom produktion. Den
produktion som finns inom New Wave
Group är hänförlig till AHEAD (brodyr),
Cutter & Buck (brodyr), Kosta Boda,
Orrefors, Seger, Termo och Toppoint.
Riktlinjerna för ersättning till
ledande befattningshavare för New Wave
Group AB antogs av årsstämman 2024
och tillämpades under året. Dessa rikt-
linjer återfinns i sin helhet i not 6.
New Wave Group har inget
rskilt utsett ersättningsutskott.
Ersättningsfgor behandlas istället av
styrelsen i dess helhet, varvid ledamot
som ingår i bolagsledningen inte
deltar i arbetet. Styrelsen som helhet
har därmed till uppgift att följa och
utrdera pågående och under året
avslutade program för rörliga ersätt-
ningar för bolagsledningen, samt följa
och utvärdera tillämpningen av de
riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare som årsstämman
enligt lag ska fatta beslut om. Styrelsen
ska därtill följa och utvärdera gällande
ersättningsstrukturer och ersättnings-
nivåer i bolaget.
Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare
Riktlinjer för ledande befattningshavare
omfattar styrelseledamöter, VD och
andra personer bolagsledningen i New
Wave Group AB (“Bolaget”).
En framgångsrik implementering av
Bolagets affärsstrategi och tillvarata-
gandet av Bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, föruttter att
Bolaget kan rekrytera och behålla kvali-
ficerade medarbetare. För detta krävs att
Bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig
ersättning. Riktlinjerna möjliggör att
ledande befattningshavare kan erbjudas
en konkurrenskraftig totalersättning.
Formerna för ersättning m.m.
Den sammanlagda ersättningen för varje
ledande befattningshavare ska vara
marknadsmässig och får bestå av följande
komponenter: fast kontantlön, rörlig
kontantersättning, pensionsförmåner
och andra förmåner. Bolagsstämman
kan därutöver och oberoende av dessa
riktlinjer besluta om exempelvis aktie-
och aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast och rörlig ersättning ska vara
relaterade till den ledande befattnings-
havarens ansvar och befogenhet.
Beslutsprocessen för att fastställa, se
över och genomföra riktlinjerna
Styrelsen ska upprätta förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år
och lägga fram förslaget för beslut
vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla
till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Styrelsen ska även
följa och utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning
till ledande befattningshavare samt
gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Bolaget. Bolagets
VD och majoritetsägare Torsten Jansson
är inte oberoende i förhållande till
bolaget, ej heller Isabella Jansson då
hon är anställd i koncernen och dotter
till Torsten Jansson. Övriga styrelse-
ledamöter är oberoende i förhållande
till Bolaget och bolagsledningen. Vid
styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar
inte VD eller andra personer i bolagsled-
ningen, i den mån de berörs av fgorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt fngå
riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett
enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose
Bolagets långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet, eller för att säkerslla
Bolagets ekonomiska bärkraft.
Inga avvikelser har gjorts fn rikt-
linjerna under innevarande år.
Transaktioner med
närstående
Hyresavtal finns med närstående bolag.
rstående bolag till VD har köpt
handelsvaror. Därtill finns transaktioner
med närstående part till oväsentliga
värden. Samtliga transaktioner har skett
till marknadsmässiga villkor. För mer
information, se not 17.
Risker och riskkontroll
Inköpsmarknaden
New Wave Groups inköp sker främst
i Kina, Bangladesh, Vietnam, Indien
och Egypten. Politiska och samhällse-
konomiska förändringar kan påverka
New Wave Group. Genom att ha en god
handlingsberedskap och inköp i flera
olika länder i både Europa och Asien
begränsar New Wave Group den ekono-
miska risken som föreligger om inköpen
endast görs fn ett land.
Stark tillväxt
Den for ts att a expa nsionen som Ne w Wave
Group planerar innebär höga krav på
ledning och personal. Felrekryteringar,
organisatoriska problem, nyckelper-
soner som slutar etc. kan försena och
påverka utvecklingen. Avgörande för
expansionstakten är att resultatutveck-
lingen följer med i samma takt. New
Wave Group satsar resurser på bland
annat mentorskap och årliga manage-
mentmöten för att garantera ett starkt
framtida ledarskap och sprida New Wave
Groups värderingar.
Modetrender - konjunktur
New Wave Group lägger ned betydande
resurser på god design och kvalitet.
Eftersom det sker snabba förändringar
inom modebranschen kan koncernen
ändå inte utesluta tillfälliga försäljnings-
nedngar för vissa kollektioner. New
Wave Group har dock begnsad risk
eftersom modegraden är låg inom rörel-
sesegmentet Företag samt säljkanalen
profil. Även rörelsesegmentet Sport &
Fritid fokuserar på mindre modensliga
områden även om modetrenderna
påverkar i något högre utsträckning.
New Wave Groups målsättning är att
6080% av omsättningen ska hållas inom
försäljningskanalen profil.
Utlandsetableringar
Nya utlandsetableringar genomförs
först när tidigare utlandsetableringar
visar tillfredssllande resultat. Denna
strategi bedömer styrelsen som en god
avgning mellan optimal tillväxt och
086 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
reducerat risktagande. Enligt New Wave
Group är det mycket svårt att exakt
bedöma tidsplaner och budget för nya
utlandsetableringar, vilket kan innebära
en risk för initiala förluster. Styrelsen
bedömer dock att bolaget är väl rustat
för de etableringar som planeras.
Miljö
Koncernens verksamhet kan innebära
miljömässiga åtaganden, men styrelsens
och företagsledningens bedömning är
att dessa, i den mån de kan få effekter
på koncernens finansiella ställning, har
beaktats i föreliggande bokslut.
Finansiella risker
New Wave Group är, med sin interna-
tionella verksamhet, löpande utsatt
för olika finansiella risker. De finan-
siella riskerna är ränterisk, valutarisker
samt likviditets- och kreditrisker. För
att minimera dessa riskers påverkan på
resultatet har koncernen en riskpolicy.
Koncernens policy är att ha kort ränte-
bindning, vilket gör att ändrade korta
ntor snabbt får genomslag i koncernens
ntenetto.
En betydande del av New Wave
Groups förljning sker i utndsk
valuta (79%). Koncernen är utsatt för
valutakursförändringar i framtida betal-
ningsflöden hänförliga till kommersiella
åtaganden samt lån och banktillgodo-
havanden i utndsk valuta, så kallad
transaktionsexponering. Koncernens
finansiella rapporter påverkas ock
av omräkningseffekter vid omräkning
av utländska dotterretags resultat
och nettotillgångar till SEK, så kallad
omräkningsexponering.
New Wave Group har genom sin
relativt kapitalintensiva verksamhet och
expansiva tillväxtstrategi ett behov av att
trygga finansieringen. Det är väsentligt
för en tillväxtkoncern som New Wave
Group att det finns tillgänglig likvi-
ditet för att kunna finansiera framtida
expansion samt att flexibiliteten är hög
r möjlighet till förrv uppenbarar
sig. Det är även väsentligt att en lämplig
balans mellan eget kapital och lånefinan-
siering bibells varför New Wave Group
har som målsättning att uppnå en soli-
ditet som inte ska understiga 40 % över
en konjunkturcykel (se även Finansiella
l på s.88).
Koncernen är utsatt för kredi-
trisk från den löpande verksamheten,
främst fn kundfordringar och finan-
sieringsverksamheten, vilket inkluderar
tillgodohavanden hos banker och finan-
siella institutioner, valutaterminer
samt andra finansiella instrument.
Koncernens totala exponering för
kreditrisk uppgick per balansdagen till
2 295,7 (1 983,1) MSEK.
För en utförligare beskrivning av
koncernens riskexponering och riskhan-
tering hänvisas till not 16.
Moderbolaget
Nettoomsättning uppgick till 180,4
(121,9), vilket avser koncernintern
förljning. Resultat före bokslutsdispo-
sitioner och skatt minskade och uppgick
till 395,8 (509,1) MSEK, vilket fmst är
relaterat till nedskrivningar av finan-
siella tillgångar där kapitaltillskott för
täckning av förluster i dotterbolag har
skrivits ned.
Kassaflödet från investerings-
verksamheten uppgick till -36,8 (43,6)
MSEK. Fjolårets kassaflöde inkluderar
en koncernintern bolagsförsäljning om
95 MSEK.
Balansomslutningen uppgick till
5 319,2 (5 520,9) MSEK och det egna
kapitalet, inklusive eget kapitalandelen
av obeskattade reserver, till 2 648,5
(2 741,4) MSEK. Nettoskulden uppgick till
1 469,5 (1 674,7) MSEK. Moderbolagets
nettofinansiering till dotterbolag
uppgick till 1 781,3 (2 156,6) MSEK.
New Wave Groups aktie
Antalet aktier i New Wave Group AB
uppr till 132 687 086 aktier med ett
kvotrde på 1,50 SEK. Aktierna har lika
rätt till andel i bolagets tillngar och
resultat. Varje aktie av serie A berät-
tigar till tio röster och varje aktie av
serie B berättigar till en röst. Hembud
föreligger för A-aktieägare enligt bolags-
ordningens paragraf 14.
Per den 31 december 2024, äger
Torsten Jansson genom bolag 33,8
(34,5) % av kapitalet och 82,0 (82,2) % av
rösterna.
Följande bemyndigande har givits
styrelsen intill nästa årsstämma:
# att vid ett eller flera tillfällen
fatta beslut om nyemission av
högst 8 000 000 aktier av serie
B. Bemyndigandet innefattar
rätt att besluta om avvikelse från
aktigarnas företrädesrätt, utan
vitt avser beslut om nyemission
r vederlaget enbart består av
kontanter. Genom beslut med
stöd av bemyndigandet ska
aktiekapitalet kunna ökas med
sammanlagt högst 12 000 000
kr. Bemyndigandet ska även
innefatta rätt att besluta om
nyemission med bestämmelse om
apport eller att aktie ska tecknas
med kvittningsrätt eller annars
med villkor som avses i 13 kap. 5 §
1 st. p. 6 aktiebolagslagen. Slen
till avvikelse från aktieägarnas
reträdesrätt är att de nyemit
-
terade aktierna ska användas för
finansiering av förvärv av företag
eller verksamhet eller del därav.
Grunden för emissionskursen ska
vara aktiens marknadsvärde.
För giltigt beslut under denna
punkt krävs att stämmans beslut
biträds av aktieägare som repre-
senterar minst två tredjedelar
av såväl de avgivna rösterna
som de vid smman företrädda
aktierna.
# att vid ett eller flera tillfällen,
besluta att uppta finansiering
av sådant slag som omfattas av
bestämmelserna i 11 kap. 11
§ aktiebolagslagen. Villkoren
r sådan finansiering ska vara
marknadsmässiga. Bakgrunden
till bemyndigandet är att bolaget
ska ha möjlighet att uppta sådan
finansiering på för bolaget
attraktiva villkor, där t.ex.
räntan kan vara beroende av
bolagets resultat eller finansiella
ställning.
För ytterligare aktieinformation se
sidorna 50-53.
ÅRSREDOVISNING // 087
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Finansiella mål och
utdelningspolicy
New Wave Group eftersträvar en uthållig
och lönsam tillxt i förljningen
genom expansion inom de tre rörelse-
segmenten Företag, Sport & Fritid och
Gåvor & Heminredning med ett till-
xtmål, över en konjunkturcykel, om
1020% per år, varav 510% är organisk
tillväxt, och en rörelsemarginal om
20%. Därutöver har New Wave Group
ett soliditetsmål innebärande att soli-
diteten inte ska understiga 40% över en
konjunkturcykel.
Utdelningspolicyn innebär att 40%
av koncernens nettoresultat skall delas
ut över en konjunkturcykel.
Övrigt
En redogörelse för koncernens styrning
och styrelsens arbete framgår av
avsnittet Bolagsstyrning som åter finns
på sida 40-46.
rslag till
vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står
följande:
Styrelsen föreslår en utdelning om 3,50
(3,50) SEK per aktie, vilket motsvarar
464 404 801 (464 404 801) SEK, samt
att kvarvarande vinst och årets resultat,
totalt 1 669 488 491 SEK överförs i ny
räkning. Utdelningen uppdelas med
halvårsvis utbetalning på vardera 1,75
kronor per aktie.
Styrelsens yttrande
avseende föreslagen
vinstutdelning
Motivering
Koncernens egna kapital har beknats
i enlighet med de av EU antagna
IFRS-standarderna och tolkningarna
av dessa samt i enlighet med svensk lag
genom tillämpning av Rådet för finan-
siell rapporterings rekommendation
RFR 1 Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner. Moderbolagets
egna kapital har beräknats i enlighet med
svensk lag och med tillämpning av Rådet
för finansiell rapporterings rekommen-
dation RFR 2 Redovisning för juridiska
personer.
Den föreslagna vinstutdelningen
motsvarar 53 (42)% av koncern ens resultat
efter skatt vilket ligger i linje med uttalad
målsättning att utdelning skall motsvara
40% av koncernens resultat efter skatt
över en konjunkturcykel. Hänsyn är
även tagen till koncernens investerings-
planer, konsolideringsbehov, likviditet
och sllning i övrigt.
Styrelsen finner att full täckning
finns för bolagets bundna egna kapital
efter den föreslagna vinstutdelningen.
Styrelsen finner även att den före-
slagna utdelningen till aktieägarna är
försvarlig med hänsyn till 17 kap 3 § andra
och tredje styckena i aktiebolagslagen
(verksamhetens art, omfattning och
risker samt konsolideringsbehov, likvi-
ditet och ställning i övrigt).
Styrelsen vill därvid framhålla
följande:
Verksamhetens art, omfattning och
risker
Styrelsen bedömer att bolagets och
koncernens egna kapital efter den före-
slagna vinstutdelningen kommer att
vara tillräckligt stort i relation till verk-
samhetens art, omfattning och risker.
Styrelsen beaktar i sammanhanget
bland annat bolagets och koncernens
historiska utveckling, budgeterade
utveckling, investeringsplaner samt
konjunkturläget.
Konsolideringsbehov
Styrelsen har företagit en allsidig
bedömning av bolagets och koncernens
ekonomiska ställning och dess möjlig-
heter att på sikt infria sina åtaganden.
Föreslagen utdelning utgör 18,0%
av bolagets egna kapital och 6,4% av
koncernens egna kapital. Den uttalade
lsättningen för koncernens kapi-
talstruktur med en soliditet på minst
40% bibehålls efter den föreslagna
utdelningen. Bolagets och koncernens
soliditet är god. Mot denna bakgrund
anser styrelsen att bolaget och
koncernen har förutttningar att ta
framtida affärsrisker och även tåla
eventuella förluster. Planerade inves-
teringar har beaktats vid fastsllandet
av den föreslagna vinstutdelningen.
Vinstutdelningen kommer inte heller
att negativt påverka bolagets och
koncernens förmåga att göra ytterligare
affärsmässigt motiverade investeringar
enligt antagna planer.
Likviditet
Den föreslagna vinstutdelningen
kommer inte att påverka bolagets och
koncernens förmåga att i rätt tid infria
sina betalningsförpliktelser. Bolaget
och koncernen har tillgång till likvi-
ditetsreserver i form av både kort- och
ngfristiga krediter. Krediterna kan
lyftas med kort varsel, vilket innebär att
bolaget och koncernen har beredskap
att klara såväl variationer i likviditeten
som eventuella oväntade händelser.
Ställning i övrigt
Styrelsen har övergt alla övriga kända
förhållanden som kan ha betydelse för
bolagets och koncernens finansiella
ställning och som inte beaktas inom
ramen för det ovan anförda. Därvid har
ingen omständighet framkommit som
gör att den föreslagna utdelningen inte
framstår som försvarlig.
SEK
Balanserad vinst 1 681 599 936
Överkursfond 48 017 672
Årets resultat 404 275 684
Summa 2 133 893 292
088 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
ÅRSREDOVISNING // 089
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Rapport över totalresultat
MSEK
Not
2024
2023
Nettoomsättning
3, 4
9 528,7
9 512,9
Handelsvaror
-4 822,7
-4 730,2
4 706,0
4 782,6
Övriga rörelseintäkter
4
95,3
130,7
Externa kostnader
7, 9, 17
-1 749,3
-1 663,0
Personalkostnader
5, 6
-1 430,0
-1 352,8
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
8, 9
-307,9
-263,2
Övriga rörelsekostnader
-48,5
-54,5
Andelar i intressebolags resultat
13
-3,1
-2,7
Rörelseresultat10
1 262,3
1 577,2
Finansiella intäkter
8,0
9,6
Finansiella kostnader
-136,9
-147,3
Finansnetto11
-128,9
-137,7
Resultat före skatt
1 133,4
1 439,4
Skattekostnad
12
-253,5
-320,4
Årets resultat
880,0
1 119,0
Övrigt totalresultat:
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferenser
338,1
-114,5
Kassaflödessäkringar
16
3,8
-4,2
Summa
341,9
-118,7
Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat
-0,8
0,8
Övrigt totalresultat för året
341,1
-117,9
Totalresultat för året
1 221,1
1 001,1
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
880,4
1 119,0
Innehav utan bestämmande inflytande
-0,4
0,0
880,0
1 119,0
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
1 221,1
1 001,1
Innehav utan bestämmande inflytande
0,0
0,0
1 221,1
1 001,1
Resultat per aktie (SEK)**
6,63
8,43
*Se definition av Bruttoresultat på sida 146.
**Resultat per aktie är samma före och efter utspädning.
090 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Rapport över kassaflöde
MSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
1 262,3
1 577,2
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
24
306,6
249,4
Erhållen ränta
8,4
5,6
Erlagd ränta
-137,3
-143,7
Betald inkomstskatt
-331,9
-325,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
1 108,1
1 362,8
Förändring i rörelsekapital
Ökning/minskning av varulager
403,6
-70,9
Ökning/minskning av rörelsefordringar
-111,3
175,3
Ökning/minskning av rörelseskulder
-122,2
-503,5
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
170,2
-399,0
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 278,3
963,8
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-283,4
-220,3
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
14,6
10,9
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-26,3
-14,6
Förrv av rörelse, netto likvidverkan
0,0
3,1
Förändring långfristig fordran
-1,6
0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-296,8
-220,9
Kassaflöde efter investeringsverksamheten
981,5
742,9
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
0,0
0,0
Amorterade lån
-191,0
-205,5
Amorterade leasingskulder
-174,7
-148,7
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande
0,0
0,0
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
-464,4
-431,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-830,1
-785,4
Årets kassaflöde
151,4
-42,5
Likvida medel vid årets början
372,6
419,4
Valutakursdifferens i likvida medel
21,7
-4,2
Likvida medel vid årets slut
545,8
372,6
Likvida medel
Kassa och bank
545,8
372,6
ÅRSREDOVISNING // 091
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Rapport över finansiell ställning
Per den 31 december
MSEKNot
2024
2023
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
8
1 862,4
1 756,7
Materiella anläggningstillgångar
9
1 685,7
1 357,8
Andelar i intressebolag
13
38,7
38,7
Övriga långfristiga fordringar
14
14,8
11,8
Uppskjutna skattefordringar
12
130,1
127,9
Summa anläggningstillgångar
3 731,7
3 292,8
Varulager
4, 15
5 124,2
5 346,8
Aktuella skattefordringar
66,6
43,8
Kundfordringar
4, 16, 17
1 596,7
1 475,2
Övriga fordringar
16
143,0
128,5
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
4, 16, 18
118,5
79,7
Likvida medel
19
545,8
372,6
Summa omsättningstillgångar
7 594,7
7 446,5
SUMMA TILLGÅNGAR
11 326,4
10 739,3
EGET KAPITAL
Aktiekapital20, 25
199,0
199,0
Övrigt tillskjutet kapital
219,4
219,4
Reserver
1 150,1
812,4
Balanserade vinstmedel inklusive periodens resultat
5 647,8
5 228,5
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
7 216,4
6 459,3
Innehav utan bestämmande inflytande
0,8
1,2
Summa eget kapital
7 217,1
6 460,4
SKULDER
Långfristiga räntebärande skulder
16, 19, 21
2 165,9
2 194,9
Avsättningar till pensioner
26,4
24,8
Övriga avsättningar
3,9
5,1
Uppskjutna skatteskulder
12
180,1
178,0
Summa långfristiga skulder
2 376,3
2 402,8
Kortfristiga räntebärande skulder
16, 19, 21
198,7
206,6
Leverantörsskulder
16, 17
886,4
967,8
Aktuella skatteskulder
38,4
86,7
Övriga skulder
4, 16, 22
197,3
188,4
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
4, 16, 23
412,2
426,5
Summa kortfristiga skulder
1 732,9
1 876,1
Summa skulder
4 109,3
4 278,9
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
11 326,4
10 739,3
092 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Rapport över förändringar i eget kapital
Övrigt BalanseradeInnehav utan
tillskjutetvinstmedel inkl.bestämmande Summa eget
MSEK
Aktiekapital
kapital
Reserver
årets resultat
Summa
inflytandekapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
199,0
219,4
927,9
4 543,1
5 889,4
1,1
5 890,5
Årets resultat
1 119,0
1 119,0
0,1
1 119,0
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
-114,5
-114,5
0,0
-114,5
Kassaflödessäkringar
-4,2
-4,2
-4,2
Omklassificering av föregående
års kassaflödessäkringar
2,4
-2,4
0,0
0,0
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat
0,8
0,8
0,8
Summa övrigt totalresultat
-115,5
-2,4
-117,9
0,0
-117,9
Transaktioner med aktieägare
Utdelningar till moderbolagets ägare
-431,2
-431,2
-431,2
Förrv av innehav utan
bestämmande inflytande
0,0
0,0
0,0
0,0
Utgående eget kapital 2023-12-31
199,0
219,4
812,4
5 228,5
6 459,3
1,2
6 460,4
Övrigt BalanseradeInnehav utan
tillskjutetvinstmedel inkl.bestämmande Summa eget
MSEK
Aktiekapital
kapital
Reserver
årets resultat
Summa
inflytandekapital
Ingående eget kapital 2024-01-01
199,0
219,4
812,4
5 228,5
6 459,3
1,2
6 460,4
Årets resultat
880,4
880,4
-0,4
880,0
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
338,1
338,1
0,0
338,1
Kassaflödessäkringar
3,8
3,8
3,8
Omklassificering av föregående
års kassaflödessäkringar
-3,4
3,4
0,0
0,0
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat
-0,8
-0,8
-0,8
Summa övrigt totalresultat
337,7
3,4
341,1
0,0
341,1
Transaktioner med aktieägare
Utdelningar till moderbolagets ägare
-464,4
-464,4
-464,4
Förrv av innehav utan
bestämmande inflytande
0,0
0,0
Utgående eget kapital 2024-12-31
199,0
219,4
1 150,1
5 647,8
7 216,4
0,8
7 217,1
Helår
Helår
Ackumulerad omräkningsdifferens i eget kapital
2024
2023
Ackumulerad omräkningsdifferens vid årets början
816,7
931,2
Årets omräkningsdifferens i utländska dotterbolag
338,1
-114,5
Ackumulerad omräkningsdifferens vid årets slut
1 154,8
816,7
ÅRSREDOVISNING // 093
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Grund för upprättande
Koncernredovisningen för New Wave Group AB och dess
dotterföretag har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS), utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB), såsom de har godkänts
av EU. Denna årsredovisning är upprättad i enlighet med
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter samt i enlighet
med den svenska Årsredovisningslagen. Vidare har RFR 1
Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats,
utgiven av Rådet för finansiell rapportering. Belopp i miljoner
kronor (MSEK) där annat ej anges. Beloppen inom parentes
avser föregående år.
New Wave Group beskriver de mest väsentliga redovis-
ningsprinciperna i anslutning till varje not i syfte att ge en
ökad förståelse för respektive redovisningsområde. Därutöver
beskrivs övergripande redovisningsprinciper i denna not.
New Wave Group fokuserar på att beskriva de redovisningsval
som har gjorts inom ramen för gällande IFRS-standard och
undviker att upprepa paragraftext från standarden, om New
Wave Group inte anser det vara särskilt viktigt för förståelsen av
notens innehåll. Samtliga redovisningsprinciper har tillämpats
konsekvent i hela koncernen för samtliga perioder som redo-
visas i koncernredovisningen om inget annat anges.
Årsredovisningen undertecknades av styrelsen den 28
mars 2025. Resultat- och balansräkning samt koncernens
konsoliderade resultat- och balansräkning ska fastställas av
årsstämman som hålls den 6 maj 2025.
Koncernredovisning och
konsolideringsprinciper
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget New Wave
Group AB och samtliga bolag i vilka New Wave Group AB direkt
eller indirekt innehar mer än 50% av röstrdet eller på andra
grunder utövar ett besmmande inflytande. För att avgöra om
ett besmmande inflytande föreligger, beaktas potentiella
röstberättigade aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller
konverteras.
Prissättning mellan koncernbolag sker på affärsmässiga
grunder och därmed till marknadspriser.
Rörelseförvärv och goodwill
Samtliga rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden.
Anskaffningsvärdet beräknas som summan av det verkliga
värdet på överlåtna tillngar, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare och eget kapitalinstrument emitterade av
New Wave Group för att förrva verksamheten.
Det överrde som uppsr när överförda ersättningar
för aktierna överstiger det verkliga värdet av det förrvade
bolagets nettotillngar redovisas som koncernssig
goodwill. Om förrvade nettotillgångars verkliga värde
överstiger överförda ersättningar för rörelseförrvet
redovisas mellanskillnaden i koncernens rapport över
totalresultat, så kallad vinst från ett förrv till lågt pris.
Denna effekt redovisas under posten övriga rörelseintäkter
som resultateffekt vid rörelseförrv. Förvärvsrelaterade
utgifter kostnadsförs när de äger rum. Koncernen beslutar
i samband med varje företagsförvärv om innehavet utan
bestämmande inflytande ska redovisas till verkligt värde eller
till dess andel av förrvade nettotillgångar.
Anskaffningsvärdet på aktier i dotterbolag elimineras mot
eget kapital i respektive dotterbolag vid förrvstillfället,
vilket innebär att endast den del av eget kapital i dotter-
bolaget som skapats efter förrvstidpunkten ingår i eget
kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Värdeförändringar avseende avtalade tilläggsköpe-
skillingar värderas till verkligt värde via årets resultat och
redovisas på raden övriga rörelseintäkter eller övriga rörel-
sekostnader i koncernens rapport över totalresultat om
förändringen sker senare än ett år efter förvärvstillfället.
Samtliga föndringar av ägarandelen i ett dotterbolag, där
det bestämmande inflytandet inte upphör, redovisas som eget
kapitaltransaktioner.
Resultat för under året förvärvade verksamheter redovisas
i koncernens rapport över totalresultat från och med förrvs-
tidpunkten. Vinst eller förlust för under året avyttrade företag
beräknas utifrån koncernens redovisade nettotillngar i
dana verksamheter, inklusive resultat fram till tidpunkten
för avyttringen.
Andel i dotterbolagens nettotillgångar hänförligt till
innehav utan besmmande inflytande redovisas i separat post
i koncernens egna kapital. I koncernens rapport över total-
resultat ingår andel hänförlig till innehav utan besmmande
inflytande i redovisat resultat .
Not 1 - Övergripande redovisningsprinciper
094 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Omräkning av
poster i utländsk valuta
Valutaomräkning vid konsolidering av utländska
dotterföretag
Poster som inr i de finansiella rapporterna för de olika enhe-
terna inom koncernen är värderade i den valuta som används
i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsak-
ligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernredovisningen
används svenska kronor (SEK), vilket är moderbolagets funk-
tionella valuta och rapporteringsvaluta. Vid upprättandet av
koncernens bokslut omräknas poster i resultatkningarna för
utländska dotterföretag till svenska kronor enligt månatliga
genomsnittskurser. Tillgångar och skulder i utländska dotter-
företag omräknas till svenska kronor genom att använda
balansdagens kurs. De valutakursdifferenser som uppkommer
redovisas som en separat komponent i övrigt totalresultat och
ackumuleras i eget kapital.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omknas till respektive
bolags funktionella valuta enligt gällande valutakurser per
transaktionsdag. Fordringar och skulder i andra valutor än
den funktionella valutan omknas genom att använda
balansdagens kurs. Rörelserelaterade omräkningsdifferenser
från kundfordringar, leverantörsskulder och övriga rörelse
relaterade tillgångar och skulder redovisas som övriga rörelse-
intäkter och övriga rörelsekostnader. Omräkningsdifferenser
från finansiella tillgångar och skulder hänförs till finansiella
intäkter och kostnader.
Klassificering av balansposter
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder och avsättningar
består i allt väsentligt av belopp som förntas återvinnas eller
betalas efter mer än tolv månader räknat fn balansdagen.
Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt
sentligt av belopp som förntas återvinnas eller betalas
inom tolv månader efter balansdagen. En skuld klassificeras
som kortfristig om New Wave Group inte har en ovillkorad rätt
att senarelägga skuldens reglering bortom ett 12 månader från
balansdagen.
Nya och ändrade redovisningsprinciper
Nya redovisningsprinciper för 2024
New Wave Group omfattas av den nya lagstiftning för Pelare 2
(Pillar Two) som har utarbetats av OECD och antagits i Sverige.
Lagstiftningen trädde i kraft den 1 januari 2024 och innebär
att koncernen, i enstaka jurisdiktioner, kan komma att betala
en tilläggsskatt för skillnaden mellan den effektiva skatte-
satsen enligt Pelare 2 och minimiskattesatsen om 15 procent.
Företagsledningen utrderade under året om det finns jurisdi-
ktioner där det kan bli aktuellt. Utförd analysen visade inte på
gon väsentlig exponering för tilläggsskatt inom koncernen.
Det finns inga publicerade ändringar av IFRS och IFRIC med
framtida tillämpning som bedöms ha någon väsentlig effekt på
koncernens redovisning.
Från 1 januari 2024 tdde ändringar i kraft i IAS 1
Utformning av finansiella rapporter som syftar till att förtydliga
r en skuld ska klassificeras som kortfristig.
Dessutom har det skett mindre ändringar av kraven för sale
and leaseback-transaktioner i IFRS 16 Leasingavtal, samt nya
upplysningskrav om leverantörsfinansieringsupplägg i IAS 7
Rapport över kassaflöden och IFRS 7 Finansiella instrument:
Upplysningar.
Ändringarna som trädde i kraft från 1 januari 2024 har
godnts av EU.
Nya redovisningsprinciper för 2025 och senare
Det finns inga publicerade ändringar av IFRS och IFRIC med
framtida tillämpning som bedöms ha någon väsentlig effekt på
koncernens redovisning.
ÅRSREDOVISNING // 095
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 2 - Väsentliga
uppskattningar och antaganden
Not 3 - Rapportering av rörelsesegment
Anläggnings-
tillgångar*
Uppskjutna
skattefordringar
MSEK Nettoomsättning Rörelseresultat Tillgångar
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Företag
4 678,9 4 75 7,1 729,3 942,7 7 575,0 6 895,4 1 390,8 1 131,2 40,7 41,2
Sport & Fritid
3 988,3 3 874,6 544,5 617, 7 3 204,0 3 283,0 1 841,8 1 658,7 80,1 78,5
Gåvor & Heminredning
861,5 881,1 -11, 5 16,8 5 4 7, 4 560,9 315,6 324,6 9,3 8,2
Totalt
9 528,7 9 512,9 1 262,3 1 57 7,2 11 326 ,4 10 739,3 3 548,2 3 114 ,5 130,1 127,9
Rörelsemarginal
13,2% 16,6%
Totalt rörelseresultat
1 262,3 1 57 7, 2
Finansnetto
-128,9 -13 7, 7
Resultat före skatt
1 133,4 1 439, 4
* Inkluderar ej finansiella anläggningstillgångar och uppskjutna skattefordringar.
Upprättandet av koncernredovisningen kräver att företags-
ledningen och styrelsen gör uppskattningar och antaganden.
Dessa uppskattningar och antaganden grundar sig i allt
sentligt på historisk erfarenhet och på framtida förväntade
ndelser. Dessa uppskattningar och antaganden påverkar
redovisade tillgångar och skulder, samt intäkter och kost-
nader. Ändringar redovisas i den period då uppskattningar
och antaganden förändras, samt i framtida perioder om
dessa påverkas. Uppskattningar och antaganden som kan ge
betydande påverkan på koncernens resultat och finansiella
ställning presenteras i respektive not, där så är tillämpligt .
Redovisningsprinciper
Koncernens rörelsesegment rapporteras på ett sätt som över-
ensstämmer med den interna rapporteringen till den högsta
verkställande beslutsfattaren. Den högsta verkställande
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för fördelning av
resurser till rörelsesegmenten och utrdering av deras finan-
siella prestation. I koncernen har denna funkt ion definierats som
koncernens VD som ansvarar för och sköter den löpande förvalt-
ningen av koncernen efter styrelsens riktlinjer och anvisningar.
New Wave Groups rörelsesegment utgörs av Företag, Sport
NWG
//
FINANSIELL INFORMATION
// KONCERN
Källa till osäkerhet i väsentliga Not
uppskattningar och antaganden
Nedskrivning av goodwill och övriga Not 8 Immateriella
immateriella anläggningstillgångar anläggningstillgångar
Värdering av leasingskulder och Not 9 Materiella
nyttjanderättstillgångar anläggningstillgångar
Uppskjuten skatt och osäkerhet i Not 12 Skatter
inkomstskattemässiga behandlingar
Nedskrivning av varulager
Not 15 Varulager
Reserv för förväntade kreditförluster Not 16 Finansiella instrument
och finansiell riskhantering
& Fritid samt Gåvor & Heminredning. Respektive varu-
rke
hänförs
det
rörelsesegment
som
det
fmst
anses
tillhöra.
Koncernen
följer
upp
respektive
rörelse-
segment
med
avseende
nettoomsättning,
rörelseresultat
och rörelsemarginal. Koncernen har ett stort antal kunder
varav
ingen
10%
överstiger
av
koncernens
omsättning .
096
//
ÅRSREDOVISNING
Av- ochTotala
MSEK
Nettoinvesteringar
nedskrivningarskulder
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Företag
-190,8
-69,2
-193,6
-16 7, 4
2 4 3 7, 5
2 451,2
Sport & Fritid
-89,6
-133,3
-95,9
-78,3
1 366,0
1 495,0
Gåvor & Heminredning
-16,4
-21,5
-18,4
-17,3
305,7
332,7
Totalt
-296,8
-224,0
- 3 07,9
-263,2
4 109,3
4 278,9
Geografiska områden
Anläggnings- Uppskjutna
Nettoomsättning tillgångar* skattefordringar
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
USA
2 202,8
2 156,2
1 438,1
1 343,3
61,6
55,3
Sverige
1 945,5
2 014,1
898,0
804,7
32,2
26,9
Centraleuropa
2 3 0 7, 7
2 217,9
649,7
470,9
13,5
15,9
Norden exkl. Sverige
1 0 97,9
1 074, 5
156,7
171,5
4,2
4,8
Sydeuropa
1 230,2
1 2 9 7, 3
265,5
221,7
10,0
12,6
Övriga länder
744,6
752,8
140,3
102,3
8,5
12,4
Totalt
9 528,7
9 512,9
3 548,2
3 114 ,5
130,1
127,9
Anläggningtillgångar och uppskjutna skattefordringar är baserade på var koncernens tillgångar är lokaliserade.
*Inkluderar ej finansiella anläggningstillgångar och uppskjutna skattefordringar.
Geografiska områden
Nettoomsättning
Anläggnings-
tillgångar*
Uppskjutna
skattefordringar
MSEK
2024 2023 2024 2023 2024 2023
Nordamerika**
2 485,1 2 463,0 1 575,1 1 436,3 68,7 63,7
Sverige
1 945,5 2 014,1 898,0 804,7 32,2 26,9
Benelux
1 380,7 1 310,7 439,7 348,9 4,5 8,9
Norden exkl Sverige
1 0 97,9 1 074, 5 156,7 171,5 4,2 4,8
Resterande Europa***
2 15 7, 2 2 204,5 475,5 343,7 19,0 19,7
Övriga länder
462,4 446,1 3,2 9,3 1,4 4,0
Totalt
9 528,7 9 512,9 3 548,2 3 114 ,5 130,1 127,9
** Varav USA
2 202,8 2 156,3 1 438,1 1 343,3 61,6 55,3
Anläggningtillgångar och uppskjutna skattefordringar är baserade på var koncernens tillgångar är lokaliserade.
* Inkluderar ej finansiella anläggningstillgångar och uppskjutna skattefordringar.
*** Resterande Europa omfattar Storbritannien, Tyskland, Frankrike, Spanien, Italien, Schweiz, Polen, Österrike och Irland
Från och med räkenskapr 2025 kommer rapporteringen
över geografiska områden att uppdaterats då Benelux kommer
rredovisas som egen region.
Med nya regionsindelningen blir utfallet för 2024 enligt
följande:
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
ÅRSREDOVISNING // 097
Not 4 - Intäkter
Redovisningsprinciper
Huvuddelen av koncernens intäkter kommer från försäljning
av varor, vilka identifieras som separata prestationsåtaganden.
Försäljning sker framförallt till återförsäljare inom profil och
detaljhandel. New Wave Groups avtal med kunder utgörs främst
av avtal utan fastställda volymer alternativt finns inget avtal
utan generella villkor gäller. Detta innebär att ett bindande avtal
uppstår, i större del av fallen, först när en kundorder erhålls och
bekftas. Tidpunkt för fullgörande av prestationsåtaganden
enligt avtalen anses vara när kontroll över varorna överförs till
kunden. New Wave Group bedömer denna tidpunkt med hjälp
av skeppningsdokument och fraktvillkor, vilka varierar inom
koncernen.
Transaktionspriset utgörs i huvudsak av fast pris per såld
kvantitet. Rörliga delar såsom rabatter, bonusar och returer
förekommer i relativt liten omfattning och minskar då transak-
tionspriset. Per balansdagen redovisas en återbetalningsskuld
för upplupen bonus, kick-backs och rabatter till kunder på raden
upplupna kostnader och förutbetalda intäkter i koncernens
rapport över finansiell ställning.
Inom koncernen finns det ett fåtal mindre kontrakt med
återköpsåtaganden där New Wave Group levererar varor till
kunden med full returrätt till samma pris som den ursprungliga
förljningen. Det inner att koncernen redovisar en retur-
rättstillgång som varulager och en återbetalningsskuld för
förväntade varureturer som övrig skuld i koncernens rapport
över finansiell ställning. Intäkterna och kostnaderna kopplade
till de förväntade varureturerna redovisas inte i koncernens
rapport över totalresultat förn returrättsperioden gått ut.
Avtalstillgångar uppstår när fakturering eller kundens
betalning är villkorad av ytterligare prestationsåtaganden
som vid villkorade delleveranser av varor. I de fall koncernen
har fått ersättning fn kund utan att något prestationsåtagande
ännu har uppfyllts redovisas en avtalsskuld på raden upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter i koncernens rapport över
finansiell ställning. Koncernen har ett antal sponsringsavtal,
vilka innebär ett utbyte av varor och tnster mellan avtals
parterna. I de avtal där det finns ett distinkt åtagande av
kunden, främst i form av marknadsaktiviteter, och de erhåller
fria varor som ersättning redovisas en intäkt till det verkliga
värdet av överförda produkter. Redovisningen av intäkten sker i
samband med varuleverans. New Wave Group har inga väsentliga
garantiåtaganden. Det finns även obetydliga intäkter för
royalty, provision och medlemsavgifter för kundklubb som
redovisas som nettoomsättning i koncernens rapport över
totalresultat.
Uppdelning av intäkter
Uppdelning av intäkter från avtal med kunder har gjorts baserat
på koncernens två försäljningskanaler profil och detaljhandel,
koncernens tre segment Företag, Sport & Fritid och Gåvor &
Heminredning samt utifrån geografiska områden.
Profilkunder ställer högre krav på snabba leveranser och
även orderfrekvensen är tätare än inom detaljhandel. I båda
förljningskanalerna säljs varor till kunder och tidpunkten
för intäktsredovisning fastställs på samma sätt. Okerheten
i intäkter och kassaflöden är något lägre inom försäljnings-
kanalen profil på grund av att koncernens kunder i sin tur oftast
har sålt produkterna vidare redan vid ordertillfället.
098 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Nettoomsättning per försäljningskanal
och segment
vor &
Heminredning
MSEK Företag Sport & Fritid
Totalt
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Profil
4 650,2 4 726,9 1 243,6 1 132,6 195,4 203,8 6 089,2 6 063,5
Detaljhandel
28,7 30,3 2 744,7 2 742,0 666,1 6 7 7, 3 3 439,5 3 449,5
Totala intäkter från avtal med kunder
4 678,9 4 757,1 3 988,3 3 874,6 861,5 881,1 9 528,7 9 512,9
Nettoomsättning per geografiskt
område och segment
vor &
Heminredning
MSEK Företag Sport & Fritid
Totalt
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
USA
2 7 7, 5 274, 7 1 867,0 1 819,1 58,3 62,5 2 202,8 2 156,2
Sverige
483,3 504,4 729,4 777,4 732,7 732,3 1 945,5 2 014,1
Centraleuropa
1 794,3 1 767, 8 491,5 426,2 22,0 23,9 2 3 07, 7 2 217,9
Norden exkl. Sverige
471,4 505,7 584,5 517, 6 42,0 51,3 1 0 9 7,9 1 074,5
Sydeuropa
1 107, 4 1 169,8 122,5 12 7, 2 0,4 0,4 1 230,2 1 2 97, 3
Övriga länder
545,1 534,8 193,5 207, 2 6,1 10,8 744 ,6 752,8
Totala intäkter från avtal med kunder
4 678,9 4 757,1 3 988,3 3 874,6 861,5 881,1 9 528,7 9 512,9
Nettoomsättning per geografiskt
område och segment
vor &
Heminredning
MSEK Företag Sport & Fritid
Totalt
2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023
Nordamerika*
366,3 375,2 2 060,5 2 025,3 58,3 62,5 2 485,1 2 463,0
Sverige
483,3 504,4 729,4 777,4 732,7 732,3 1 945,5 2 014,1
Benelux
1 100,6 1 083,0 280,1 2 2 7, 7 0,0 0,0 1 380,7 1 310,7
Norden exkl Sverige
471,4 505,7 584,5 517, 6 42,0 51,3 1 0 9 7,9 1 074 ,5
Resterande Europa**
1 801,0 1 854,5 333,9 325,7 22,4 24,3 2 15 7, 2 2 204,5
Övriga länder
456,3 434,3 0,0 1,0 6,1 10,8
462,4
446,1
Totalt
4 678,9
4 757, 2
3 988,4
3 874 ,6
861,5
881,1
9 528,7
9 512,9
* Varav USA
2 7 7, 5
274, 7
1 867,0
1 819,1
58,3
62,5
2 202,8
2 156,3
** Resterande Europa omfattar Storbrittanien, Tyskland, Frankrike, Spanien, Italien, Schwiez, Polen, Österrike och Irland
Avtalssaldon och
returrättstillgångar
MSEK
2024
2023
Avtalssaldon
Kundfordringar
1 596,7
1 475,2
Upplupna intäkter med
kvarvarande prestationsåtagande
3,9
2,4
Returrättstillgångar
Varulager som förväntas
returneras (färdigvarulager)
8,7
10,3
Totalt
1 609,3
1 4 87,9
Samtliga avtals- och returrättstillgångar
förfaller inom 12 månader.
Avtals- och
återbetalningsskulder
MSEK
2024
2023
Avtalsskulder
Förutbetalda intäkter
17, 5
18,9
Återbetalningsskulder
Återbetalningsskulder för
förväntade varureturer
16,6
17, 2
Återbetalningsskulder för
upplupna bonusar, kick-backs
och rabatter
98,0
95,4
Totalt
132,1
131,5
Samtliga avtals- och återbetalningsskulder
förfaller inom 12 månader.
Övriga
rörelseintäkter
MSEK
2024
2023
Valutakursvinster
52,0
65,0
Realisationsvinster
4,8
7,9
Statliga stöd
7, 0
18,6
Resultateffekt vid
rörelseförvärv
0,0
6,5
Övriga intäkter
31,5
32,7
Totalt
95,3
130,7
Från och med räkenskapr 2025 kommer rapporteringen
över geografiska områden att uppdaterats då Benelux kommer
rredovisas som egen region.
Med nya regionsindelningen blir utfallet för 2024 enligt
följande:
ÅRSREDOVISNING // 099
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 5 - Medelantal anställda
2024 2023
Antal Varav Antal Varav
anställda män anställda män
Moderbolaget
teborg
59
38
53
34
Totalt moderbolaget
59
38
53
34
Dotterbolag
Anställda i Sverige
Borås
119
49
136
61
teborg
16
6
13
6
Munkedal
134
69
150
76
Lessebo
312
165
321
170
Stenungsund
15
11
15
11
Stockholm
41
25
44
29
Ulricehamn
22
11
23
11
Örebro
0
0
0
0
Totalt antal anställda i Sverige
659
336
702
364
Anställda i utlandet
Bangladesh
50
40
37
35
Belgien
71
38
67
40
Danmark
39
27
35
23
Egypten
3
3
1
0
Finland
48
30
48
29
Frankrike
23
12
23
12
Hong Kong
1
1
1
1
Indien
15
11
10
10
Island
4
2
4
2
Italien
48
31
47
31
Kanada
60
32
63
35
Kina
109
38
121
43
Nederländerna
119
76
109
76
Norge
63
35
64
36
Polen
246
61
238
58
Schweiz
37
23
36
24
Spanien
24
16
24
16
Storbritannien
126
72
129
72
Tyskland
69
46
65
43
USA
557
193
530
196
Vietnam
2
1
25
10
Österrike
19
10
18
9
Totalt antal anställda utlandet
1 733
798
1 695
801
Koncernen totalt
2 451
1 172
2 450
1 199
Könsfördelning inom 2024 2023
koncernledningen Kvinnor
Män
Totalt
Kvinnor
Män
Totalt
Styrelsen
4
4
8
3
5
8
Koncernledningen
0
8
8
0
8
8
100 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 6 - Löner, andra ersättningar och sociala avgifter
MSEK
2024 2023
ner och andra Sociala Varav pensions- ner och andra Sociala Varav pensions-
ersättningar avgifter kostnader ersättningar avgifter kostnader
Moderbolaget
38,6
18,5
4,9
33,5
15,8
4,3
Dotterbolag i Sverige
314,1
135,1
20,6
316,1
135,1
23,3
Dotterbolag utomlands
985,6
195,3
34,6
921,4
17 7, 8
30,5
Koncernen totalt
1 338,3
349,0
60,0
1 271,0
328,7
58,1
Varav inköps- och
produktionspersonal
216,9
60,4
3,2
211,1
48,9
2,3
Av moderbolagets pensionskostnader avser 0,2 (0,2) MSEK koncernens styrelse och VD.
Av koncernens pensionskostnader avser 6,3 (5,9) MSEK koncernens styrelse och VD: ar .
Redovisningsprinciper
Ersättningar till anställda i form av löner, betald semester,
betald sjukfnvaro, pensioner etc. redovisas i takt med
intnandet. Inom New Wave Group finns både förns-
bestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner. När det gäller
de förmånsbesmda pensionsplanerna är det enbart mindre
pensionsplaner. För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familje-
pension (alternativt familjepension) genom en försäkring
i Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 Redovisning av pensionsplanen ITP 2
som finansieras genom förkring i Alecta, är detta en förmåns-
bestämd plan som omfattar flera arbetsgivare. Då Alecta ej
har tillräcklig information som underlag för värdering redo-
visar koncernen pensionsåtagandet hos Alecta såsom en
avgiftsbestämd plan. Koncernens bidrag till avgiftsbestämda
pensionsplaner belastar koncernens rapport över totalresultat
under den period som de är hänförliga ti ll .
ÅRSREDOVISNING // 101
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseledamöter och VD samt övriga ansllda
2024 2023
MSEK Styrelse Varav Övriga Styrelse Varav Övriga
och VD bonus* anställda och VD bonus* anställda
Moderbolaget
2,9
0,0
35,7
2,7
0,0
30,8
Dotterbolag i Sverige
11, 3
0,0
302,8
11,0
0,0
305,1
Dotterbolag utomlands
Belgien
2,6
0,0
3 7,9
3,0
0,8
34,8
Danmark
1,8
0,0
31,7
1,9
0,1
28,1
Finland
2,1
0,0
26,3
1,7
0,1
26,3
Frankrike
2,0
0,0
12,1
2,5
0,7
12,2
Hong Kong
0,0
0,0
0,2
0,0
0,0
0,2
Island
1,0
0,0
2,0
1,0
0,0
1,7
Italien
8,5
2,3
20,0
9,3
6,0
22,4
Kanada
4,2
0,2
32,0
7,9
0,9
2 7,9
Kina
1,7
0,3
32,1
2,2
0,4
33,1
Nederländerna
8,2
0,5
73,0
9,8
1,4
65,4
Norge
1,3
0,0
4 7, 7
1,2
0,0
45,7
Polen
1,0
0,0
60,5
1,1
0,1
52,3
Schweiz
9,5
0,5
31,0
5,3
0,6
29,8
Spanien
2,1
0,0
7, 8
2,0
0,0
7, 8
Storbritannien
4,5
0,0
52,8
4,8
0,0
49,3
Tyskland
0,4
0,0
3 7,9
0,5
0,0
35,3
USA
16,5
0,1
400,6
18,0
1,7
364,4
Österrike
1,6
0,3
11, 0
1,5
0,1
10,8
Totalt dotterbolag utomlands
69,1
4,2
916,5
73,9
12,9
8 47, 4
Koncernen totalt
83,3
4,2
1 255,0
87, 6
12,9
1 183,4
*Bonus är resultatbaserad och avräknas årligen utan framtida åtaganden.
Anställningsvillkor för VD
Ersättning till VD utgörs av fast lön från New Wave Group
AB. Inget styrelsearvode eller andra ersättningar såsom
bonus utgår till VD. Som pensionsförsäkring åt VD föreligger
marknadsssig avgiftsbestämd plan. För VD gäller en
ömsesidig uppgningstid om sex månader och inget avgångs-
vederlag utgår.
Anställningsvillkor för andra ledande
befattningshavare
Med andra ledande befattningshavare avses de åtta som
tillsammans med VD utgör koncernledningen. För koncern-
ledningens sammansättning se sidorna 56-57. Ersättning till
andra ledande befattningshavare utgörs huvudsakligen av fast
lön. Ett mindre antal av de ledande befattningshavarna har
även rätt till bonus, huvudsakligen beräknat på resultattillxt
i de bolag i vilka de är verksamma. Inget styrelsearvode utr i
det fall ledande befattningshavare utgör del av koncernbolags
styrelser. För andra ledande befattningshavare föreligger
marknadsssiga avgiftsbestämda pensionsavtal, en ömse-
sidig uppsägningstid mellan tre till sex månader gäller och inga
avgångsvederlag utgår.
Beslutsprocess
Det finns ingen särskilt utsedd ersättningskommitté för
ha nteri ng av lön eläge , pens ionsf örm åner, incit am ents fr ågor o ch
andra anställningsvillkor för VD och koncernens övriga ledande
befattningshavare, utan dessa frågeställningar behandlas av
styrelsen i sin helhet. Ledande befattningshavares lön sätts av
VD efter samråd med styrelsens ordförande. Styrelsens arvode
beslutas av årsstämman. Ersättningskommitté för moder-
bolagets styrelse har inte utsetts. Till styrelsens ordförande och
ledamöter utr arvode enligt bolagsstämmans beslut.
Styrelsearvode
2024
2023
Externa ledamöter i moderbolaget
2,0
1,8
Varav till styrelsens ordförande
0,5
0,5
102 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Löner och andra ersättningar fördelat per styrelseledamot samt till andra ledande befattningshavare
2024 2023
Löner, andra Löner, andra
ersättningar Varav Pensions- ersättningar Varav Pensions-
MSEK och arvoden bonus kostnad och arvoden bonus kostnad
Torsten Jansson,VD
0,9
0,0
0,2
0,9
0,0
0,2
Olof Persson, styrelsens ordförande
0,5
0,0
0,0
0,5
0,0
0,0
Christina Bellander, styrelseledamot
0,3
0,0
0,0
0,3
0,0
0,0
M. Johan Widerberg, styrelseledamot
0,3
0,0
0,0
0,3
0,0
0,0
Ralph Mühlrad, styrelseledamot
0,2
0,0
0,0
0,2
0,0
0,0
Isabella Jansson, styrelseledamot
0,2
0,0
0,0
0,1
0,0
0,0
Kristina Johansson, styrelseledamot (nytillträdd 2024)
0,2
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Susanne Given, styrelseledamot (nytillträdd 2024)
0,2
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Jonas Eriksson, styrelseledamot (avgått 2024)
0,1
0,0
0,0
0,2
0,0
0,0
Ingrid Söderlund, styrelseledamot (avgått 2024)
0,1
0,0
0,0
0,2
0,0
0,0
Andra ledande befattningshavare*
15,7
0,4
3,8
15,6
0,8
3,5
Totalt
18,7
0,4
4,0
18,3
0,8
3,7
*Se sidorna 56-57.
Teckningsoptioner
Koncernen har inga utestående teckningsoptioner.
Pensionsåtaganden
För räkenskapsåret 2024 har bolaget inte haft tillgång till
information för att kunna redovisa sin proportionella andel av
Alecta-planens förpliktelser, förvaltningstillgångar och kost-
nader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som
en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som tryggas
genom en försäkring i Alecta redovisas därr som en avgifts-
bestämd plan. Premien för den förmånsbesmda ålders- och
familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat
beroende av lön, tidigare intjänad pension och förväntad åter-
stående tjänstgöringstid. Förntade premieavgifter för det
kommande räkenskapsåret uppgår till 7,4 (7,6) MSEK.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och
antaganden, vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den
kollektiva konsolideringen ska normalt tillåtas variera mellan
125% och 170%. Om Alectas kollektiva konsolideringsni
understiger 125% eller överstiger 170% ska åtrder vidtas i syfte
att skapa förutttningar för att konsolideringsnivån återr till
normalintervallet. Vid låg konsolidering kan en åtrd vara att
höja det avtalade priset för nyteckning. Vid hög konsolidering
kan en åtrd vara att införa premiereduktioner. Vid utgången
av 2024 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva
konsolideringsnivån till 162% (158%).
ÅRSREDOVISNING // 103
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar styrelseledamöter, verkställande
direktör och andra personer i bolagsledningen (gemensamt
”ledande befattningshavare”) i New Wave Group AB (”Bolaget”).
Riktlinjerna tillämpas på ersättningar som avtalats, och
förändringar som gjorts i redan avtalade ersättningar, efter
det att riktlinjerna antogs av årsstämman 2024. Riktlinjerna
omfattar inte ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av Bolagets affärs-
strategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
Bolagets affärsstrategi är att förvärva och utveckla varumärken
samt produkter till företags-, sport-, gåvo- och inrednings-
sektorn. Koncernen ska nå synergier genom att samordna
design, inköp, marknadsföring, lager och distribution av
sortimentet. Koncernen ska erbjuda sina produkter inom profil-
och detaljhandelsmarknaden för att nå god riskspridning.
För ytterligare information om Bolagets affärsstrategi, se
www.nwg.se/om-new-wave-group/.
En framgångsrik implementering av Bolagets affärs-
strategi och tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att Bolaget kan rekrytera
och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att
Bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa rikt-
linjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en
konkurrenskraftig totalersättning.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa rikt-
linjer ska syfta till att fmja Bolagets affärsstrategi och
ngsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Detta
genomförs genom att de finansiella och icke-finansiella mål
som avgör utfallet av rörlig kontantersättning har en tydlig
koppling till affärsstrategin och Bolagets hållbarhetsagenda.
Den rörliga kontantersättningen beskrivs närmare i avsnitt
”Rörlig kontantersättning” nedan.
Formerna av ersättning m.m.
Den sammanlagda ersättningen för varje ledande befattnings-
havare ska vara marknadsmässig och får bestå av följande
komponenter: fast kontantlön, rörlig kontantersättning,
pensionsförner och andra förmåner. Bolagsstämman kan
rutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om
exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade ersättningar. Fast
och rörlig ersättning ska vara relaterade till den ledande befatt-
ningshavarens ansvar och befogenhet.
Rörlig kontantersättning
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontanter-
sättning ska kunna mätas under en period om ett år. Den rörliga
kontantersättningen ska ha en högsta gräns och vara relaterad
till den fasta lönen, och får uppgå till högst 50 procent av den
fasta årliga kontantlönen.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förut-
bestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller
icke-finansiella. Dessa kan också utgöras av individanpassade
kvantitativa eller kvalitativa mål. Utfallet i relation till dessa
förutbesmda mål utgör basen för den totala potentialen att
erhålla rörlig kontantersättning. Kriterierna ska vara utformade
så att de fmjar Bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha
en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja den ledande
befattningshavarens långsiktiga utveckling.
r mätperioden för uppfyllelse av kriterier för
utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska det
bedömas/fastsllas i vilken utstckning kriterierna uppfyllts.
Styrelsen ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontan-
tersättning till verkställande direktören. Såvitt avser rörlig
kontantersättning till övriga ledande befattningshavare
ansvarar verkställande direktören för bedömningen. Såvitt
avser finansiella mål ska bedömningen baseras på den av
Bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
Villkoren för rörlig kontantersättning ska utformas så
att styrelsen, om exceptionella ekonomiska förhållanden
råder, har möjlighet att begränsa eller underlåta att ge ut
rörlig kontantersättning om ett sådant utgivande bedöms
som orimligt och oförenligt med Bolagets ansvar gentemot
aktieägarna, anställda och andra intressenter. Det ska vidare
finnas möjlighet att begränsa eller underlåta att ge ut rörlig
ersättning, om styrelsen bedömer att det är rimligt av andra
skäl. Vidare ska styrelsen ha möjlighet att återta utbetald rörlig
kontantersättning om det i efterhand visar sig att ledande
befattningshavaren väsentligen har brutit mot Bolagets
värderingar, policyer, standarder eller instruktioner.
Pension och försäkringar
För såväl verkställande direktören som övriga personer i
bolagsledningen ska pensionsförmåner, innefattande sjukför-
kring, motsvara ITP-plan. Pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, ska vara premiebestämda om inte den verk-
ställande direktören eller befattningshavaren omfattas
av förnsbestämd pension enligt individuellt avtal eller
tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Pensionspremierna
104 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
för premiebesmd pension ska uppgå till högst 30 procent av
den fasta årliga kontantlönen. Rörlig kontantersättning ska inte
vara pensionsgrundande för den verkställande direktören. För
övriga ledande befattningshavare ska rörlig kontantersättning
vara pensionsgrundande i den mån så följer av tvingande
kollektivavtalsbestämmelser som är tillämpliga på befatt-
ningshavaren. För det fall att den rörliga kontantersättningen
är pensionsgrundande ska pensionspremierna på den rörliga
kontantersättningen för premiebesmd pension uppgå till
högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Övriga förmåner
Andra förner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsför-
kring och bilförn. Sådana förner får sammanlagt uppgå
till högst 10 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under
andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och
andra förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa
tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa rikt-
linjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
För ledande befattningshavare vilka är stationerade i
annat land än sitt hemland får ytterligare ersättning och andra
förner utgå i slig omfattning med beaktande av de särskilda
omständigheter som är förknippade med sådan utlandsstatio-
nering, varvid dessa riktlinjers övergripande ändal så långt
möjligt ska tillgodoses. Sådana förmåner får sammanlagt upp
till högst 20 procent av den fasta årliga kontantlönen.
Ersättning till styrelseledamöter utöver styrelsearvode
I den mån icke anställd bolagsstämmovald styrelseledamot
utför arbete för Bolagets räkning, vid sidan av styrelsearbetet,
ska konsultarvode och annan ersättning för sådant arbete
kunna utgå. Beslut om konsultarvode och annan ersättning till
icke anställda bolagssmmovalda styrelseledamöter fattas av
styrelsen.
Upphörande av anställning
Vid ansllningens upphörande får uppgningstiden vara
högst tolv månader. Fast kontantlön under uppgnings-
tiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader.
Vid uppsägning från den ledande befattningshavarens sida
r uppgningstiden vara högst sex månader, utan rätt till
avgångsvederlag.
rutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om
konkurrensbegränsning ut. Sådan ersättning ska
kompensera för eventuellt inkomstbortfall och ska endast
utgå i den utstckning den tidigare ledande befattnings-
havaren saknar rätt till avgångsvederlag. Ersättningen ska
uppgå till högst 60 procent av den fasta kontantlönen vid
tidpunkten för uppsägningen, om inte annat följer av tvingande
kollektivavtalsbestämmelser och utgå under den tid som
åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara
högst tolv månader efter anställningens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
riktlinjer har lön och ansllningsvillkor för Bolagets ansllda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsun-
derlag vid utrderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart
frde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman. Styrelsen ska även följa och utrdera program
för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt
llande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Styrelsens ledamöter, förutom VD Torsten Jansson och hans
dotter Isabella Jansson, är oberoende i förhållande till Bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut
i ersättningsrelaterade fgor närvarar inte verkställande
direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån
de berörs av fgorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerslla
Bolagets ekonomiska bärkraft.
ÅRSREDOVISNING // 105
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 7 - Ersättning till revisorer
Deloitte
2024
2023
Revisionsuppdrag
4,8
0,0
Revisionsarvoden utöver det årliga revisionsuppdraget
Skatterådgivning
1,7
0,0
Totalt arvode till Deloitte
6,5
0,0
Revisionsarvode till övriga revisorer*
7, 0
14,7
Totalt
13,5
14,7
Not 8 - Immateriella anläggningstillgångar
Redovisningsprinciper
Koncernens immateriella anläggningstillgångar utgörs av
goodwill, varumärken, datorprogram och övriga immateriella
anläggningstillgångar. Övriga immateriella anläggningstill-
ngar omfattar främst kundrelationer. Redovisning sker till
anskaffningsvärden med avdrag för ackumulerade avskriv-
ningar och i förekommande fall nedskrivningar. Tillkommande
utgifter för en immateriell anläggningstillgång läggs till till-
ngens redovisade värde eller redovisas som en separat
tillgång, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska
förner som är förknippade med tillgången kommer att
komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaffningsrde
kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Andra utgifter kostnadsförs
när de uppkommer.
Goodwill uppsr i samband med rörelseförvärv då överförd
ersättning överstiger det verkliga värdet på förrvade netto-
tillgångar. Varumärken samt kundrelationer kan identifieras
och uppstå i samband med rörelseförvärv, och värderas då till
verkligt värde. Datorprogram består både av förrvade till-
ngar och internt upparbetade tillgångar.
Koncernens produktutveckling omfattar i huvudsak
design och framtagning av nya kollektioner samt utveckling
av nya produktvarianter inom ramen för befintligt sortiment.
Sådan utveckling uppfyller i regel inte kraven för att redovisas
i koncernens rapport över finansiell ställning och kostnadsförs
ledes i de flesta fall löpande. Alla andra kostnader som
uppstår under forskningsfasen såväl som utvecklingskostnader
som inte uppfyller kriterierna för att aktiveras som en imma-
teriell anläggningstillgång belastar resultatet när de uppsr.
Utgifter hänförliga till internt upparbetade immateriella
tillgångar, exklusive goodwill, som uppstår under utvecklings-
fasen aktiveras endast när det enligt ledningens bedömning är
sannolikt att de kommer att resultera i framtida ekonomiska
fördelar för koncernen och utgifterna under utvecklingsfasen
kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Anskaffningsrdet för en
internt upparbetad tillgång inkluderar direkta tillverknings-
utgifter och en andel indirekta utgifter som är hänförlig
till den aktuella tillgången. Avskrivningen påbörjas när till-
ngen är tillgänglig för att tas i bruk och redovisas linjärt över
tillgångens uppskattade nyttjandeperiod .
Immateriella anläggningstillgångar med bestämbara nyttjan-
deperioder skivs av linjärt över denna period. För immateriella
tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod sker, utöver vid
indikation, en årlig prövning för att identifiera eventuellt
nedskrivningsbehov. New Wave Group bedömer att både
goodwill och varumärken har obesmbar nyttjandeperiod.
Nyttjandeperioden för varumärken bedöms vara obestämbar
med anledning av att det är fråga om väletablerade strategiska
varumärken på respektive marknad och som koncernen har
för avsikt att behålla och vidareutveckla. De varumärken med
större bokförda värden är välnda varumärken såsom Orrefors
och Kosta Boda inom Gåvor & Heminredning samt fmst
Cutter & Buck inom Sport & Fritid. Värdet på koncernens
goodwill och varumärken, som baseras på lokal valuta och
kan ge upphov till valutaomräkningseffekter i koncernredo-
visningen, har fördelats mellan de kassagenererande enheter
de anses tillhöra, vilka även utgör koncernens rörelsesegment.
För att bedöma huruvida indikationer på nedskrivningsbehov
föreligger behöver återvinningsvärdet fastställas, vilket sker
genom en beräkning av respektive kassagenererande enhets
nyttjandevärde. Om det redovisade värdet för den testade
kassagenererande enheten överstiger det beräknade återvin-
ningsvärdet, redovisas skillnaden som en nedskrivning .
Datorprogram 15-33%
Övriga immateriella anläggningstillgångar* 5-10%
* Består primärt av kundrelationer
*I 2023 års Revisionsarvode till övriga revisorer ingår 6,6 MSEK avseede Ernst & Young som då var valda revisorer.
106 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Viktiga uppskattningar och antaganden
Goodwill och varumärken är årligen, eller vid indikation,
föremål för nedskrivningsprövning. Immateriella anläggnings-
tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder testas i de fall
det finns indikationer på nedskrivningsbehov. Vid genom-
förande av nedskrivningstester sker uppskattningar för att
beräkna respektive kassagenererande enhets beräknade
nyttjandevärde. För New Wave bedöms rörelsesegmenten
utgöra kassagenererande enheter förutom i fallet för Gåvor
& Heminredning som är fördelat på två kassagenererande
enheter, Gåvor samt Destination Kosta. Destination Kosta har
inga immateriella tillgångar varmed ingen känslighetsanalys
är utförd på denna kassagenererande enhet. Nyttjandevärdet
bygger på fastställda kassaflödesprognoser för de kommande
fem åren och en långsiktig tillväxttakt, så kallad terminal-
tillväxt. De mest väsentliga antagandena vid fastställandet av
nyttjandevärdet omfattar tillväxttakt, rörelsemarginal samt
diskonteringsränta (WACC). Vid beräkning av diskonterings-
ntan görs bedömning av finansiella faktorer som ränteläge,
nekostnader, marknadsrisk, betavärden och skattesatser. Då
de kassagenererande enheterna har olika karaktärer, bedöms
varje enhet efter sina marknadsförutttningar. Den beräknade
kapitalkostnaden (WACC) bedöms vara representativ för
samtliga kassagenererande enheter. Vid nuvärdesbekning
av förväntade framtida kassaflöden används en genomsnittlig
vägd kapitalkostnad (WACC) på 8,5 (8,5)% efter skatt. De kassa-
flödesprognoser som ligger till grund för nedskrivningstestet
baseras på av styrelsen fastsllda femårsprognoser (2025-2029)
och därefter en terminaltillxt på 2 (2)%. Baserat på de tester
och analyser som genomförts föreligger det i dagsläget inte
got nedskrivningsbehov. Även om koncernledningen anse r
Övriga
Goodwill
Varumärken
Datorprogram
immateriella anläggningstill-
gångar
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
1 188,9
1 212,1
635,2
619,4
275,8
264,9
86,9
8 7, 8
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
0,0
0,5
0,0
30,9
0,0
1,1
0,0
0,0
Nyanskaffningar
0,0
0,0
0,0
0,0
26,3
14,6
0,0
0,0
Försäljning/utrangeringar
0,0
0,0
0,0
0,0
-8,8
-1,6
0,0
0,0
Omklassificeringar
0,0
0,0
0,0
0,0
2,2
-2,0
0,0
0,0
Omräkningsdifferenser
66,4
-23,7
40,3
-15,1
9,4
-1,2
7, 8
-1,0
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
1 255,3
1 188,9
675,5
635,2
304,9
275,8
94,7
86,9
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-65,2
-65,4
-29,3
-29,0
-229,3
-218,7
-76,3
-72,8
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Försäljning/utrangeringar
0,0
0,0
0,0
0,0
8,4
1,6
0,0
0,0
Omklassificeringar
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
4,7
0,0
0,0
Avskrivningar
-1,1
-1,1
-1,0
-1,1
-21,0
-17,9
-2,9
-6,2
Omräkningsdifferenser
-3,7
1,3
-1,8
0,8
-7, 8
1,0
-6,9
2,7
Utgående ackumulerade avskrivningar
-70,0
-65,2
-32,1
-29,3
-249,8
-229,3
-86,1
-76,3
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-28,4
-28,4
-1,5
-1,5
0,0
0,0
0,0
0,0
Nedskrivningar
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-28,4
-28,4
-1,5
-1,5
0,0
0,0
0,0
0,0
Utgående bokfört värde
1 156,8
1 095,2
642,0
604,4
55,0
46,5
8,6
10,6
Goodwill fördelad på
kassagenererande enheter
MSEK
2024
2023
Företag
414,1
406,8
Sport & Fritid
681,3
626,9
Gåvor
61,5
61,5
Totalt
1 156,8
1 095,2
Varumärken fördelade
kassagenererande enheter
MSEK
2024
2023
Företag
20,4
20,4
Sport & Fritid
5 0 7, 7
469,2
vor
113,8
114 ,8
Totalt
642,0
604,4
ÅRSREDOVISNING // 107
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
att uppskattade framtida kassaflöden och andra gjorda anta-
ganden är rimliga så föreligger okerheter vilket kan påverka
gjorda värderingar. Nedan beskrivs utförda känslighetsanalyser
per rörelsesegment och kassagenererande enheter .
Företag
Försäljningen sker i samtliga regioner. Antagande som gjorts är
att tillväxten skall ske på befintliga marknader genom ökning
av marknadsandelar samt genom etablering på nya mark-
nader. Rörelsemarginal samt varulagrets omsättningshastighet
förväntas vara på nuvarande nivå. Merparten av försäljningen
sker i försäljningskanalen profil (99%) vilket innebär att ett
välbalanserat varulager är en viktig komponent för att uppnå
en god servicenivå.
En känslighetsanalys visar att värdet kan upprätthållas även
om den årliga tillväxttakten minskar med 5 (8) procentenheter,
att rörelsemarginalen minskar med 10 (12) procentenheter
eller att WACC ökar med 10 (16) procentenheter.
Sport & Fritid
Segmentets förljning sker främst i försäljningskanalen
detaljhandeln. Samtliga regioner har försäljning av segmentets
produkter. Prognoserna inkluderar en tillxt på befintliga
marknader genom ökning av marknadsandelarna samt ökning
inom teamwear. Försäljningstillväxten förntas ge en
förbättrad rörelsemarginal. Omsättningshastigheten i varu-
lager förväntas öka något under prognosperioden (2025-2029).
En känslighetsanalys visar att värdet kan upprätthållas även om
den årliga tillväxttakten minskar med 3 (3) procentenhet, att
rörelsemarginalen minskar med 2 (5) procentenheter eller att
WACC ökar med 3 (4) procentenheter.
Gåvor & Heminredning
Merparten av förljningen sker på den svenska marknaden och
i försäljningskanalen detaljhandeln. Segmentet har två kassa-
genererande enheter och uppföljning av nyttjandevärdet har
skett på den kassagenerande enheten Gåvor. Destination Kosta
har inga immateriella tillgångar varmed ingen känslighetsa-
nalys är utförd på denna kassagenererande enhet. Antaganden
som gjorts är att försäljningen förväntas öka på befintliga mark-
nader samt att rörelsemarginalen skall fortsätta att förbättras.
Omsättningshastigheten i varulager förväntas öka under prog-
nosperioden (2025-2029).
En känslighetsanalys visar att värdet kan upprätthållas även
om den årliga tillväxttakten minskar med 1 (1) procentenhet,
att rörelsemarginalen minskar med 1 (1) procentenhe t eller att
WACC ökar med 1 (2) procentenhet.
Not 9 - Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Redovisningsprinciper
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffnings-
värden justerat för avskrivningar och i förekommande fall
nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt över respektive till-
ngs uppskattade nyttjandeperiod. Avskrivningen inleds när
tillgången blir tillnglig för användning. Mark skrivs inte av. I
den mån som tillgångar består av komponenter som väsentligen
skiljer sig åt med avseende på nyttjandeperiod skrivs respektive
komponent av separat, så kallad komponentavskrivning.
r det avskrivningsbara underlaget för en enskild anlägg-
ningstillgång fastställs tas hänsyn till tillgångens eventuella
restvärde. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
nföras till förrvet av tillgången. I anskaffningsvärdet fö r
Summering ägda och leasade tillgångar
MSEK
2024
2023
Byggnader och mark - ägda tillgångar
511,9
373,1
Inventarier, verktyg och installationer - ägda tillgångar
4 7 7, 7
442,8
Byggnader och mark - leasade tillgångar
639,0
499,0
Inventarier, verktyg och installationer - leasade tillgångar
5 7, 2
42,9
Utgående bokfört värde
1 685,7
1 3 57, 8
108 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Byggnader 2-4%
Inventarier, verktyg och installationer 10-33%
egentillverkade materiella anläggningstillgångar inkluderas
direkta tillverkningskostnader och andelar av fördelningsbara
indirekta kostnader. Utgifter för underhåll och reparationer
kostnadsförs när de uppstår, medan utgifter för betydande
förbättringar läggs till anskaffningsvärdet och skrivs av över
den återstående nyttjandeperioden för den underliggande
tillgången .
En materiell anläggningstillgång tas bort från koncernens
rapport över finansiell ställning när den avyttras eller
utrangeras, vilket sker om den inte kan förväntas tillföra
gra ekonomiska fördelar i framtiden antingen genom att
nyttjas eller säljas. Realisationsvinster och -förluster beräknas
som differensen mellan försäljningspriset och tillngens
redovisade värde. Sådana vinster och förluster redo-
visas som övriga rörelseintäkter eller -kostnader i den
period då tillgången tas bort från koncernens rapport över
finansiell ställning. Tillgångarnas restvärde, nyttjandeperiod
och avskrivningsmetod granskas i slutet av varje räkenskapr
och justeras framåtriktat vid behov.
Om det finns interna eller externa indikatorer på att en
tillgångs värde har sjunkit ska tillgången nedskrivningstestas.
En tillgång ska skrivas ned om återvinningsvärdet understiger
det redovisade värdet. Återvinningsrdet är det högre av
nyttjandevärdet och nettoförsäljningsvärdet. Nedskrivningar
redovisas i koncernens rapport över totalresultat i den
period då de uppkommer. Om en enskild tillgång inte kan
testas separat med anledning av att det för den aktuella till-
ngen inte kan identifieras något verkligt värde reducerat
med försäljningskostnader fördelas tillgången till en grupp av
tillgångar, så kallad kassagenererande enhet, för vilken det är
möjligt att identifiera ett separat framtida kassaflöde. I den
n en nedskrivnings bakomliggande faktorer ändras under
kommande perioder kommer nedskrivningen att reverseras .
Byggnader Inventarier, verktyg
och mark och installationer
MSEK
2024
2023
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
617, 5
560,6
1 062,8
816,6
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
0,0
0,0
0,0
0,5
Nyanskaffningar
175,1
126,3
86,1
94,1
Försäljning/utrangeringar
-14,8
-5,9
-20,7
-40,0
Omklassificeringar
-16,4
-85,7
4,3
126,5
Omräkningsdifferenser
16,9
22,2
139,5
65,1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
778,3
617, 5
1 272,0
1 062,8
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-224,2
-19 7, 2
- 617, 3
-516,8
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
0,0
0,0
0,0
0,0
Försäljning/utrangeringar
4,8
0,3
17, 0
34,7
Försäljning/utrangeringar
-0,1
- 0,1
-10,6
-9,3
Avskrivningar som andel i produktionskostnader/handelsvaror
-20,1
-19,3
- 8 7, 7
- 65,1
Avskrivningar
0,0
0,0
1,0
0,0
Omräkningsdifferenser
-6,6
- 7, 8
-94,1
-60,8
Utgående ackumulerade avskrivningar
-246,2
-224,2
-791,6
- 617, 3
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-20,2
-20,2
-2,7
-3,3
Försäljning/utrangeringar
0,0
0,0
0,0
0,6
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-20,2
-20,2
-2,7
-2,7
Utgående bokfört värde
511,9
373,1
47 7, 7
442,8
ÅRSREDOVISNING
// 109
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
.
Leasing
Redovisningsprinciper
Koncernen utvärderar vid avtalsstart huruvida avtal är, eller
innehåller, en lease. Det innebär att avtalet förmedlar rätten
att kontrollera användningen av en identifierad tillng för
en given tid i utbyte mot ersättning. Om förutsättningar eller
villkoren i avtalet förändras under avtalstiden görs en ny
utrdering huruvida avtalet är, eller innehåller, en lease.
Leasingavtal redovisas som nyttjanderättstillgångar
samt räntebärande leasingskulder i koncernens rapport över
finansiell ställning. Leasingskulder redovisas inom lång-
fristiga och kortfristiga räntebärande skulder i koncernens
rapport över finansiell ställning och värderas till nuvärdet
av framtida leasingavgifter. Vid beräknandet av nuvärdet av
framtida leasingavgifter används koncernens marginella låne-
nta vid avtalets start om det inte finns någon implicit ränta
i avtalet. I leasingavgifter inkluderas fasta leasingavgifter,
variabla leasingavgifter som påverkas av ett index eller en
ntesats samt förväntade belopp som ska betalas kopplat till
restvärdesgarantier.
Nyttjanderättstillgångar presenteras som materiella
anläggningstillgångar och värderas till anskaffningsvärdet med
avdrag för ackumulerade avskrivningar och i förekommande
fall nedskrivningar. Anskaffningsvärdet för nyttjanderätts-
tillgången omfattar det initiala beloppet av leasingskulden,
justerat för leasingavgifter som betalats före inledningsdatumet
och efter avdrag för eventuella förmåner som har erhållits.
Dessutom inkluderas initiala direkta utgifter. Avskrivning av
tillgången redovisas linjärt över avtalsperioden eller över till-
ngens nyttjandeperiod om äganderätten överförs till New
Wave Group vid slutet av leasingperioden.
Koncernen tillämpar lättnadsreglerna i IFRS 16 för kort-
tidsleasingavtal (leasingavtal med en period understigande
12nader) samt för leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången anses ha ett lågt värde. Leasingavgifter för korttids-
leasingavtal och tillgångar med lågt värde redovisas som en
kostnad linjärt över avtalsperioden. Variabla leasingavgifter
som inte beror på ett index eller en räntesats redovisas som
en kostnad i den period de uppstår. Koncernen tillämpar den
praktiska lösningen i IFRS 16.15 som inner att icke- leasing-
komponenter inte behöver särskiljas från leasingkomponenter.
Koncernen har fmst leasingavtal avseende kontors-
lokaler, lager och bilar. Leasingperioden varierar beroende på
typ av tillgång och land. För fastighetskontrakt varierar leasing-
perioden mellan 3-10 år upp till 15 år. För inventarier, verktyg
och installationer (inkluderar bilar) varierar leasingperioden
mellan 2-6 år.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Bedömningar görs relaterat till leasingperioden och den
ntesats som används för att diskontera framtida kassaflöden
vilka påverkar värderingen av leasingskulden och nyttjan-
derättstillgången. Leasingperioden fastställs till den icke
uppgningsbara perioden samt de perioder som omfattas
av förlängningsoption om den med rimlig säkerhet kommer
utnyttjas samt perioder som omfattas av möjlighet att säga upp
avtalet i förtid om förlängningsoption med rimlig säkerhet inte
kommer utnyttjas. Förlängningsoptioner samt möjligheten
att säga upp avtal i förtid avser fmst leasing av fastigheter.
Bedömning görs huruvida det är rimligt säkert eller inte att
förlängningsoption kommer att utnyttjas eller möjlighet att
ga upp avtalet i förtid. Således utvärderas alla relevanta fakta
och omständigheter som skapar ett ekonomiskt incitament att
utnyttja förlängningsoptionen eller utnyttja möjligheten att
ga upp avtalet i förtid. Förlängningsperioder för leasingavtal
för fastigheter med längre icke uppgningsbara perioder (cirka
10-15 år) är inte inkluderade i leasingperioden, då det inte med
rimlig säkerhet kan fastställas att optionen kommer utnyttjas.
Bedömningar krävs också för att besmma räntesatsen
som används för att diskontera framtida leasingavgifter.
Leasingavgifterna diskonteras med en räntesats som
reflekterar vad New Wave Group skulle behöva betala för en
finansiering genom lån för att förrva motsvarande tillgång.
Vid beräknandet av nuvärdet av framtida leasingavgifter
används koncernens marginella låneränta vid avtalets start om
den implicita räntan i leasingavtalen inte är känd .
110 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Byggnader Inventarier, verktyg
Nyttjanderättstillgångar och installationer
och mark
MSEK
2024
2023
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
1 0 4 7, 0
1 056,5
130,9
133,1
Nyanskaffningar
292,5
12,9
36,2
12,8
Avslutade kontrakt
-173,2
-50,4
-21,6
-21,0
Omräkningsdifferenser
29,3
28,0
3,9
6,0
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
1 195,6
1 0 4 7,0
149,4
130,9
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-548,0
-428,1
-88,0
-81,7
Avslutade kontrakt
151,5
50,4
24,3
21,0
Avskrivningar
-149,0
-128,5
-26,7
-22,6
Omräkningsdifferenser
-11,0
-41,8
-1,8
-4,7
Utgående ackumulerade avskrivningar
-556,6
-548,0
-92,2
-88,0
Utgående bokfört värde
639,0
499,1
57, 2
42,9
MSEK
2024
2023
Vinst eller förlust från nyttjanderättstillgångar
0,9
0,0
Kostnader för korttidsleasingavtal
-31,6
-32,0
Kostnader för leasing av lågt värde
-2,8
-4,6
Variabla leasingkostnader
- 3 7,9
-55,5
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-175,8
-151,1
Redovisat i rörelseresultatet
-2 47, 3
-243,2
Se not 11 för räntekostnader på leasingskulder och not 16 för förfal-
lostruktur/löptidsanalys för leasingskulder samt not 19 för fördelning
mellan långfristiga och kortfristiga leasingskulder. Under 2024 upp
-
gick det totala kassautflödet för leasingavtal till 267,6 MSEK, med
en fördelning på 92,9 MSEK inom kassaflöde från den löpande
verksamheten och 174,7 MSEK inom finansieringsverksamheten.
Not 10 - Valutaexponering
i rörelseresultat
Not 11 - Finansnetto
MSEK
2024
2023
Rörelseresultat
Euro, EUR
419,6
480,1
Kanadensiska dollar, CAD
0,8
17, 8
Schweiziska franc, CHF
135,2
166,9
US dollar, USD
265,0
302,1
Norska kronor, NOK
36,0
33,3
Danska kronor, DKK
52,7
60,6
Kinesiska yuan, CNY
68,1
55,1
Polska zloty, PLN
13,6
11,2
Hong Kong dollar, HKD
94,8
134,4
Brittiska pund, GBP
37, 4
58,3
Isländska kronor, ISK
-1,7
-1,3
Totalt rörelseresultat i utländsk valuta
1 121,4
1 318,5
I tabellen visas valutaexponerat rörelseresultat per valuta
före koncernjusteringar.
MSEK
2024
2023
Ränteintäkter
9,0
4,5
Dröjsmålsränteintäkt från kundfordringar
1,0
1,1
Valutakursvinster på finansiella fordringar och
skulder
0,7
4,0
Räntekostnader på räntebärande skulder exkl.
leasingskulder
-112 , 5
-121,7
Räntekostnader på leasingsskulder
-24,0
-13,4
Dröjsmålsräntekostnad från leverantörsskulder
-0,4
-0,1
Valutakursförluster på finansiella fordringar och
skulder
-2,3
-11,1
Övriga finansiella kostnader
-0,5
-1,0
Totalt
-128,9
-137, 7
ÅRSREDOVISNING / / 111
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 12 - Skatter
Redovisningsprinciper
Koncernens skattekostnad utgörs av aktuell och uppskjuten
skatt. Aktuell skatt är skatt som betalas eller erhålls avseende
aktuellt år. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig
till tidigare perioder. Aktuell skatt berkäknas utifrån de skat-
teregler som är gällande i de länder där koncernens bolag är
verksamma. Aktuell skatt hänförlig till poster som redovisas
i eget kapital och i övrigt totalresultat redovisas också i eget
kapital och i övrigt totalresultat. Aktuella skattefordringar och
skatteskulder för nuvarande period och tidigare perioder fast-
ställs till det belopp som förväntas återfås fn eller betalas till
skattemyndigheten i respektive land.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet och beräknas enligt
balansräkningsmetoden på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och
skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen.
Uppskjutna skatteskulder redovisas för beskattningsbara
temporära skillnader. Undantaget är temporära skillnader i
koncernssig goodwill eller när en tillgång eller skuld redo-
visas som en del i en transaktion som inte är ett rörelseförrv
och som, vid transaktionstillfället, varken påverkar den redo-
visade vinsten eller beskattningsbar vinst eller förlust.
Uppskjutna skattefordringar redovisas för alla avdrags-
gilla temporära skillnader, däribland skattemässiga
underskottsavdrag, i den omfattning det är sannolikt att
framtida skattessiga överskott kommer att finnas till-
gängliga, mot vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder värderas till
nominellt belopp och beräknas enligt de skattesatser och skat-
telagar som är antagna eller aviserade per balansdagen. Aktuella
och uppskjutna skattefordringar och skatteskulder kvittas om
det föreligger en legal rätt att kvitta dem mot varandra och de
avser samma skattemyndighet .
Viktiga uppskattningar och antaganden
Uppskattningar och antaganden görs fmst kopplat till
uppskjutna skattefordringar, med avseende på sannolikheten
för att skattemässiga underskottsavdrag kommer att kunna
utnyttjas mot framtida beskattningsbara vinster. I händelse
att faktiskt utfall skiljer sig från gjorda uppskattningar eller om
ledningen justerar dessa uppskattningar i framtiden kan det
redovisade värdet av uppskjutna skattefordringar komma att
ändras.
Koncernens skattekostnad för året uppgick till 253,5 (320,4) MSEK eller 22,4 (22,3)% av resultat före skatt.
Skattekostnad
MSEK
2024
2023
Aktuell skatt
-251,0
-308,6
Skatt hänförlig till tidigare år
-4,4
5,4
Total aktuell skattekostnad
-255,3
-303,2
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader och underskottsavdrag
1,9
-17, 2
Totalt redovisad skatt på årets resultat
-253,5
-320,4
MSEK
2024
%
2023
%
Resultat före skatt
1 133,4
1 439,4
Skattekostnad baserad på respektive lands skattesats
-246,5
-21, 7
-312,9
-21,7
Skatteeffekter av:
Ej skattepliktiga intäkter
0,6
0,1
16,2
1,1
Ej avdragsgilla kostnader
-5,5
-0,5
-19,1
-1,3
Ändringar avseende tidigare år
6,6
0,6
-0,5
0,0
Regionala eller andra skillnader i skattesatser
-5,5
-0,5
-4,3
-0,3
Upplösta tidigare aktiverade förlustavdrag
0,5
0,0
2,4
0,2
Nyttjade förlustavdrag från tidigare år som ej tidigare aktiverats
0,0
0,0
3,5
0,2
Ej aktiverade förlustavdrag
-2,9
-0,3
-6,0
-0,4
Övrigt
-0,9
0,0
0,3
0,0
Total redovisad skatt på årets resultat
-253,5
-22,4
-320,4
-22,3
Avstämning av effektiv skatt
Avstämning mellan koncernens vägda genomsnittsskatt, baserad på respektive lands skattesats, och koncernens effektiva skatt:
112 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder i
koncernen hänförs till:
2024 2023
MSEK Tillgångar Skulder Tillgångar Skulder
Underskottsavdrag
18,3
0,0
24,6
0,0
Varulager
72,0
0,0
70,1
0,0
Avskrivningar och anläggningstillgångar
11, 0
14,4
10,8
15,9
Ej avdragsgilla räntekostnader
5,1
0,0
0,0
0,0
Kundfordringar
11, 4
0,0
7,9
0,0
Personalkostnader
3,5
0,0
2,6
0,0
Förutbetalda kostnader
0,0
0,5
0,0
0,5
Varumärken
0,0
123,7
0,0
116 , 5
Periodiseringsfonder och överavskrivningar
0,0
34,5
0,0
44,0
Kassaflödessäkringar
0,0
2,0
0,9
1,0
Övriga temporära skillnader
8,8
5,0
11,1
0,0
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
130,1
180,1
127,9
178,0
Underskottsavdrag
Vid årets utng hade koncernen totala skattemässiga underskottsavdrag
269,0 (291,7) MSEK. Uppskjuten skatt har aktiverats på 74,0 (102,6)
MSEK av underskotten vilket har resulterat i en uppskjuten skattefordran
om 18,1 (24,6) MSEK. Förfallotiden för samtliga underskottsavdrag
framr av tabellen till höger .
Inom koncernen finns skattemässiga underskott inom en rad
bolag i olika skattegrupper. I varje enskilt fall görs en bedömning
om det, med rimlig säkerhet, framstår som sannolikt att under-
skotten kommer att kunna utnyttjas. Dessa bedömningar
beaktar ledningens framtidsprognoser, relevanta bolags
historiska och nuvarande resultatnivåer samt förfallodatum
för respektive underskottsavdrag. Baserat på genomförda
bedömningar delas underskottsavdragen in i tre grupper där
grupp A representerar fullt aktiverade underskott, grupp
B representerar delvis aktiverade underskott och grupp C
representerar underskott där ingen del har aktiverats.
Indelningen framgår av tabellerna nedan.
Totala underskottsavdrag förfaller enligt följande:
MSEK
2024
2023
Uppskjuten skatteskuld härrörande från periodiseringsfonder och överavskriv- 2025
0,0
0,0
2026
0,0
0,0
2027
0,0
0,0
2028
0,0
0,0
2029
0,0
0,0
2030
0,0
0,0
2031
0,0
0,0
2032
0,0
0,0
2033
0,0
0,0
2034-2044
105,5
103,6
Obegränsad livslängd
163,5
188,1
Summa
269,0
291,7
ningar i Sverige förfaller enligt följande:
MSEK
2024
2023
2024
0,0
4,9
2025
0,0
4,1
2026
0,0
0,0
2027
9,2
8,9
2028
12,7
7,9
2029
1,9
6,8
2030
0,1
0,0
Obegränsad livslängd
10,6
9,1
Summa
34,5
41,7
2024 varav Underskott varav ej 2023 varav Underskott varav ej
MSEK Totala aktiverad utan aktiverad aktiverad MSEK Totala aktiverad utan aktiverad aktiverad
Grupp underskott skatt skatt skatt Grupp underskott skatt skatt skatt
A
38,0
8,7
0,0
0,0
A
32,6
6,7
0,0
0,0
B
116 , 8
9,4
80,8
20,8
B
180,1
17,9
110 , 0
25,7
C
114 ,2
0,0
114 , 2
26,9
C
79,0
0,0
79,0
20,1
Summa
269,0
18,1
195,0
47, 7
Summa
291,7
24,6
189,1
45,8
ÅRSREDOVISNING // 113
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 13 - Andelar i intressebolag
Redovisningsprinciper
Som intressebolag betraktas de bolag i vilka koncernen
direkt eller indirekt har betydande men inte bestämmande
inflytande, vilket i regel gäller för aktieinnehav som omfattar
mellan 20% och 50% av rösterna. Andelar i intressebolag
redovisas enligt kapitalandelsmetoden och värderas inled-
ningsvis till anskaffningsvärde. Koncernens andel av
intressebolagens resultat efter skatt som uppkommit i
intressebolagen efter förvärvet redovisas på raden andelar i
intressebolags resultat i koncernens rapport över totalresultat.
Denna post redovisas inom rörelseresultatet, då intresse-
bolagen bedriver liknande verksamhet som koncernen i
övrigt. I koncernens rapport över finansiell ställning redovisas
innehavet i intressebolagen till anskaffningsvärde justerat
för andel av resultatet efter förvärvstillfället och eventuella
erhållna utdelningar.
2024 2023
Organisations- Kapital- strätts- Antal Bokfört Bokfört
MSEK nummer Säte andel,% andel,% andelar värde värde
Dingle Industrilokaler AB 556594-6570 Munkedal
49
49
83 055
6,7
6,7
Kosta Köpmanshus AB 556691-7042 Lessebo
49
49
7 350
32,0
32,0
Jobman Workwear GmbH 758048 Freiberg
49
49
2
0,0
0,0
Summa
38,7
38,7
Baserat på IFRS 10 och 11 bedöms New Wave Group ej ha bestämmande inflytande över ovan presenterade bolag.
Bolagets eget kapital Koncernens andel av Koncernens andel av redovisade
uppgick till årets totalresultat eventualförpliktelser
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Dingle Industrilokaler AB
14,7
14,7
0,0
0,0
Inga
Inga
Kosta Köpmanshus AB
64,1
64,1
0,0
0,0
Inga
Inga
Jobman Workwear GmbH
-8,4
- 7, 6
-0,7
-2,7
Inga
Inga
Not 14 - Övriga långfristiga fordringar
MSEK
2024
2023
Depositioner
8,2
4,9
Övriga långfristiga fordringar
6,5
6,9
Totalt
14,8
11,8
114 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 15 - Varulager
Redovisningsprinciper
Varulager redovisas till det lägre av anskaffningsvärde och
nettoförsäljningsvärde, där anskaffningsrdet beräknas
med tillämpning av först-in-först-ut-metoden (FIFU).
Nettoförsäljningsvärdet beräknas som försäljningspris redu-
cerat med uppskattade kostnader hänförliga till förljningen. I
lagervärdet för färdigvarulager inkluderas returrättstillngar
som redovisas till det motsvarande värdet för kostnad sålda
varor vid försäljningstidpunkt.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Lagerrdet är beroende av bedömningar avseende
beräkningen av lagrets nettoförsäljningsvärde. Dessa bedöm-
ningar kan föranleda nedskrivningar av lagerrdet.
Inom rörelsesegment Företag är risken för att nettoförsälj-
ningsvärdet är lägre än anskaffningsvärdet låg, eftersom en stor
del av sortimentet utgörs av tidlösa basprodukter som det finns
behov av säsong efter säsong.
Inom rörelsesegment Sport & Fritid sker 31% av
förljningen inom säljkanalen profil, där sortimentet främst
består av basvaror med begränsad moderisk och därmed
också en lägre risk för inkurans. Vid försäljningen inom säljka-
nalen detaljhandel läggs order till fabrik efter att inköpsorder
erhållits fn kund, vilket avsevärt begränsar risken för att
nettoförsäljningsvärdet är lägre än anskaffningsvärdet.
Inom rörelsesegment Gåvor & Heminredning består merparten
av lagervolymen av klassiska och storsäljande produkter
som i många fall har en produktcykel längre än 20 år, vilket
begränsar risken att nettoförljningsvärdet är lägre än
anskaffningsvärdet.
Varulagret utgörs av kder, presentartiklar och accessoarer
för vidareförsäljning samt råvaror. Per den 31 december 2024
uppgick totala inkuransavdrag, som ett uttryck för skillnaden
mellan det lägsta av anskaffningsvärde och verkligt värde, för
varulagret till 180,1 (152,9) MSEK och inkuransreserv i relation
till färdigvarulager uppgick till 3,7% (3,0%). Den del av varu-
lagret som redovisas till nettoförljningsvärde uppgår till
440,7 (417,0) MSEK.
MSEK
2024
2023
Råvarulager
56,4
59,8
Varor under tillverkning
0,7
0,7
Varor på väg
3 6 7,1
365,9
Färdigvarulager
4 700,0
4 920,4
Totalt
5 124,2
5 346,8
För information avseende värdet på varulager som är sllt
i säkerhet gentemot skulder se not 21 .ÅRSREDOVISNING // 115
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 16 - Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Redovisningsprinciper
Ett finansiellt instrument är ett kontrakt som ger upphov till
en finansiell tillgång i ett företag och samtidigt ger upphov till
en finansiell skuld eller ett eget kapitalinstrument i ett annat
företag. Finansiella instrument som redovisas i koncernens
rapport över finansiell ställning inkluderar kundfordringar,
övriga fordringar, derivat, likvida medel, räntebärande kort-
fristiga och långfristiga skulder, leverantörsskulder, övriga
skulder och upplupna kostnader. Finansiella instrument
värderas initialt till verkligt värde och därefter löpande till
verkligt värde eller upplupet anskaffningsvärde beroende på
klassificering. Transaktionskostnader inkluderas i tillgång-
arnas verkliga värden, förutom i de fall då värdeförändringar
redovisas över resultatet.
En finansiell tillgång tas bort fn koncernens rapport
över finansiell ställning när samtliga förner och risker
förknippade med äganderätten har överrts. En finansiell
skuld tas bort från koncernens rapport över finansiell ställning
r förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt avslutas.
Vid förvärvstidpunkten klassificerar New Wave Group de
finansiella instrumenten i nedanstående kategorier:
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Koncernens finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaffningsvärde omfattar kundfordringar, övriga fordringar
och likvida medel. Likvida medel omfattar likvida bankmedel
och tillgänglig kassa. Kundfordringar omfattar såväl faktu-
rerade som ofakturerade fordringar (redovisas när bolagets
rätt till betalning bedöms ovillkorlig). Kundfordringarnas
förntade löptid är kort, varför värdet redovisas till nominellt
belopp utan diskontering, minskat med eventuell reservering
för förntade och intffade kundförluster. New Wave Group
tillämpar den förenklade modellen för förntade kredit-
förluster för kundfordringar under vilken totala förntade
kreditförluster för fordrans återstående löptid, vilken
förntas understiga ett år, redovisas. Förändring av reserv för
förntade kreditförluster redovisas i koncernens rapport över
totalresultat under externa kostnader.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via årets resultat
Koncernen har inte haft några finansiella tillgångar som
värderats till verkligt värde via årets resultat under 2024 och
2023 .
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
New Wave Group använder derivat, fmst valutaterminer, för
att hantera finansiella risker. Finansiella instrument värderade
till verkligt värde via övrigt totalresultat besr av säkrings-
instrument som utgör del i en effektiv kassaflödeskring.
rdeförändringar på sådana instrument redovisas i övrigt
totalresultat. Eventuell icke-effektiv del av kassaflödessäkring
redovisas omedelbart i resultatet. Kassaflödeskringar
omklassificeras till resultatet i den eller de perioder som
de säkrade flödena påverkar resultatet. Om en planerad
transaktion eller ett innget åtagande inte längre förntas
intffa överförs den ackumulerade vinst eller förlust som redo-
visats i övrigt totalresultat, fn den period säkringen ingicks,
dock omedelbart till koncernens rapport över totalresultat .
Finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Koncernens finansiella skulder värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde omfattar räntebärande skulder, leverantörsskulder,
övriga skulder och upplupna kostnader. Räntebärande skulder
utgörs av skulder till kreditinstitut och leasingskulder. Efter
den initiala värderingen, till verkligt värde med avdrag för
transaktionskostnader, värderas de räntebärande skulderna
till upplupet anskaffningsrde med tillämpning av effektiv-
ntemetoden. Leverantörsskulder har kort förntad löptid
och värderas till nominellt belopp utan diskontering .
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
via årets resultat
Koncernen har inte haft några finansiella skulder som värderats
till verkligt värde via årets resultat under 2024 och 2023 .
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
New Wave Group använder derivat, fmst valutaterminer.
Redovisning av dessa derivat beskrivs under rubrik Finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde vi a övrigt totalresultat .
Viktiga uppskattningar och antaganden
Kundfordringar är kortfristiga till sin natur och som en
konsekvens av detta är även riskbedömningshorisonten kort.
Vid bedömning av framtida förntade kreditrluster tas
nsyn till historik samt aktuella och förntade förhållanden.
Bedömning sker huruvida den totala reserveringen är rimlig i
förllande till totalt utestående kundfordringar beaktat de
historiska kreditförlusterna.
116 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Finansiella instrument per kategori
Räntebärande tillgångar och skulders respektive verkliga
anskaffningsvärde med avdrag för eventuell nedskrivning,
värden kan skilja sig från dess redovisade värden, bland annat
bedöms det verkliga värdet överenssmma med det redo-
till följd av förändringar i marknadsntor. Dessa tillngars
visade värdet. Finansiella instrument värderade till verkligt
verkliga värden har fastställts genom att framtida betal-
värde i balansräkningen tillhör värderingsnivå två och tre enligt
ningsflöden diskonterats till aktuell ränta och valutakurs för
IFRS 13. Koncernens långfristiga upplåning sker huvudsak-
likvärdiga instrument. För finansiella instrument som kund-
ligen under kreditramar med långa kreditlöften, men med kort
fordringar, leverantörsskulder och andra ej räntebärande
räntebindningstid.
finansiella tillgångar och skulder, vilka redovisas till upplupet
2024 Tillgångar
värderade till Tillgångar
MSEK verkligt värde via värderade till upplupet Totalt Verkligt
Finansiella tillgångar övrigt totalresultat anskaffningsvärde värde
Övriga långfristiga
fordringar
0,0
6,5
6,5
6,5
Kundfordringar
0,0
1 596,7
1 596,7
1 596,7
Övriga fordringar
0,0
143,0
143,0
143,0
Derivat*
3,8
-
3,8
Kassa och bank
0,0
545,8
545,8
545,8
Totalt
3,8
2 291,9
2 295,7
2 295,7
Skulder värderade Skulder värderade
till verkligt värde via till upplupet Verkligt
Finansiella skulder övrigt totalresultat anskaffningsvärde Totalt värde
Räntebärande skulder
0,0
1 635,2
1 635,2
1 640,5
Derivat*
0,0
0,0
0,0
0,0
Leverantörsskulder
0,0
886,4
886,4
886,4
Upplupna kostnader
0,0
209,0
209,0
209,0
Övriga skulder
0,0
92,9
92,9
92,9
Totalt
0,0
2 823,5
2 823,5
2 828,7
2023 Tillgångar
värderade till Tillgångar
MSEK verkligt värde via värderade till upplupet Verkligt
övrigt totalresultat anskaffningsvärde Totalt värde
Finansiella tillgångar
Övriga långfristiga fordringar
0,0
6,9
6,9
6,9
Kundfordringar
0,0
1 475,2
1 475,2
1 475,2
Övriga fordringar
0,0
128,5
128,5
128,5
Derivat*
0,0
0,0
0,0
0,0
Kassa och bank
0,0
372,6
372,6
372,6
Totalt
0,0
1 983,1
1 983,1
1 983,1
Skulder värderade Skulder värderade
till verkligt värde via till upplupet Verkligt
Finansiella skulder övrigt totalresultat anskaffningsvärde Totalt värde
Räntebärande skulder
0,0
1 825,2
1 825,2
1 834,3
Derivat*
4,3
0,0
4,3
4,3
Leverantörsskulder
0,0
9 6 7, 8
9 6 7, 8
9 6 7, 8
Upplupna kostnader
0,0
219,0
219,0
219,0
Övriga skulder
0,0
55,5
55,5
55,5
Totalt
4,3
3 0 67, 5
3 071,8
3 080,9
*Derivat inr i posten övriga fordringar respektive övriga skulder i koncernens rapport över finansiell ställning.
ÅRSREDOVISNING // 117
Finansiell riskhantering
New Wave Group uttts löpande för olika
finansiella risker. De finansiella riskerna är
nterisker, valutarisker samt likviditets- och
kreditrisker. För att minimera riskernas resultat-
effekt har koncernen en riskpolicy där dessa risker
definieras samt fastställer hur koncernen ska arbeta
med att begränsa de finansiella riskernas effekt
på redovisat resultat. Målsättningen är att den
centrala finansfunktionen ska utnyttja koncernens
stordriftsfördelar samt bistå dotterbolagen med
professionell service för att minimera riskerna.
Ränterisk
Det är New Wave Groups uppfattning att en kort
ntebindning leder till lägre lånekostnad över tid
samtidigt som korta räntor följer konjunkturen
och därmed motverkar sngningar i koncernens
resultat. En ränteökning med en procentenhet
skulle påverka resultat före skatt negativt med 24,3
(35,6) MSEK, beknat på räntebärande skulder
vid årets utgång. Nettoskulden fördelade sig vid
årsskiftet på olika valutor i enlighet med nedan-
stående tabell. Nettoskuldens fördelning framgår
av not 19.
Valutarisk
En betydande del av New Wave Groups försäljning
sker i utndsk valuta (79%). Koncernen är utsatt
för valutakursförändringar i framtida betalnings-
flöden hänförliga till kommersiella åtaganden samt
n och placeringar i utndsk valuta, så kallad
transaktionsexponering. Koncernens finansiella
rapporter påverkas också av omkningseffekter
vid omräkning av utndska dotterföretags
resultat och nettotillgångar till SEK, så kallad
omräkningsexponering .
Transaktionsexponering och
säkringsredovisning
Transaktionsexponering uppstår främst vid
koncerninterna transaktioner mellan koncernens
inköpsföretag och försäljningsföretag belägna i
andra länder vilka i sin tur säljer produkterna till
sina kunder på den lokala marknaden vanligtvis
i lokal valuta. I några länder kan det förekomma
transaktionsexponering på grund av att försäljning
till externa kunder sker i annan valuta än den
lokala. Koncernens viktigaste inköpsvaluta är
USD. Förändringar i kursen mellan USD, EUR och
SEK utgör de enskilt största transaktionsexpone-
ringarna inom koncernen.
Valutahanteringen av inköpen skiljer sig mellan
koncernens båda försäljningskanaler. Inom försälj-
ningskanalen profil är New Wave Group lagerllare
och order fn återförsäljaren läggs inte förrän de
har erhållit en order från slutkunden. Någon större
orderstock för framtida leveranser finns alltså inte
utan leveranser sker omende. Någon valutakring
sker ej i denna försäljningskanal då prisjusteringar
mot kund görs kontinuerligt vid förändringar i
inköpspriset. I försäljningskanalen detaljhandel
sker en del av förljningen genom förhandsorders
och prissättning mot kund är vid denna tidpunkt
fastställd. En förhandsorder inner exempelvis
att kunderna lägger order på våren för leverans på
hösten. I syfte att begnsa valutarisken i dessa
förhandsorder anskaffas derivat för att säkerställa
att inleveransrdet till lager överensstämmer
med prissättning mot kund. I dessa fall tillämpas
säkringsredovisning i enlighet med IFRS 9, vilket
innebär att värdeförändringar på derivat som utgör
del av en effektiv kassaflödeskring redovisas i
övrigt totalresultat.
I segmentet Företag sker 99 (99)% av förlj-
ningen i försäljningskanalen profil och justering för
förändrade inköpspriser görs kontinuerligt. Inom
Sport & Fritid sker 69 (71)% av försäljningen i försälj-
ningskanalen detaljhandel, vilket innebär att en del
av segmentets inköp valutakras. Avseende Gåvor
& Heminredning sker 77 (77)% av förljningen inom
detaljhandel. Även om merparten av försäljning sker
inom detaljhandeln, förekommer förhandsorder ej i
MSEK
2024
2023
Valutafördelning
Nettoskuld
Nettoskuld
SEK
-1 839,5
-1 74 6 ,1
EUR
-9,8
-339,1
GBP
-101,5
-10,8
USD
238,8
93,5
CHF
170,3
297,2
DKK
4 7, 8
59,2
NOK
-2 07,1
-252,9
CAD
-209,8
-164,0
CNY
48,7
23,6
Övriga valutor
43,5
10,4
Totalt
-1 818,8
- 2 028, 9
118 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
gon större omfattning. Någon större orderstock
för framtida leveranser finns alltså inte, utan leve-
ranser sker omende. Därmed sker ej heller någon
större valutakring i detta segment och prisjuste-
ringar mot kund görs kontinuerligt vid föndringar
i inköpspriset. I de fall förhandsorder föreligger,
säkras de valutaexponerade inköpen.
Koncernens huvudsakliga kommersiella valu-
taflöden hänr sig fmst från import från Asien
till Europa samt interna flöden inom Europa. De
valutakurser och betalningsvillkor som tillämpas
för internhandeln mellan koncernbolagen
fastställs centralt. Som nämnts ovan uppstår trans-
aktionsexponeringen fmst vid koncerninterna
transaktioner varför valutaexponeringen och däri-
genom risken kan minskas väsentligt genom att
de interna transaktionerna nettas mot varandra.
Genom nettning kan därför koncernens huvud-
sakliga transaktionsexponering reduceras och
tillsammans med valutakringar och finansiering
i respektive bolags funktionella valuta reduceras
exponeringen ytterligare.
Koncernens faktiska valutaexponering per
balansdagen uppgick till 113,4 (51,4) MSEK.
Motsvarande genomsnittlig exponering för året
uppgick till 68,9 (48,3) MSEK och nedanstående
tabell visar på känsligheten i en rimlig förändring
av de valutor där koncernen har störst exponering.
Påverkan på koncernens resultat före skatt avser
effekten från förändringar i det verkliga värdet på
finansiella tillgångar och skulder men exklusive
valutaterminer där säkringsredovisning tillämpas.
Påverkan på koncernens eget kapital före skatt
avser endast effekten från förändringar i det
verkliga värdet på terminer där säkringsredovisning
tillämpa s.
2023 Påverkan på resultat Påverkan på eget
Valuta Förändring re skatt (MSEK) kapital före skatt (MSEK)
USD
+5%
0,7
3,5
-5%
-0,7
-3,5
EUR
+5%
1,2
0,9
-5%
-1,2
-0,9
DKK
+5%
0,5
0,0
-5%
-0,5
0,0
CHF
+5%
0,4
0,0
-5%
-0,4
0,0
2024 Påverkan på resultat Påverkan på ege t
Valuta Förändring re skatt (MSEK) kapital före skatt (MSEK)
USD
+5%
0,6
-5%
-0,6
-3,2
EUR
+5%
1,0
0,7
-5%
-1,0
-0,7
DKK
+5%
0,8
0,0
-5%
-0,8
0,0
CHF
+5%
0,4
0,0
-5%
-0,4
0,0
En känslighetsanalys avseende övriga valutor har ingen materiell effekt på resultat före skatt för enskild valuta. Den aggregerade
effekten av övriga valutor, förutsatt 5 procent högre valutakurser, skulle påverka resultat före skatt 0,6 (0,4) MSEK.
ÅRSREDOVISNING // 119
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
MSEK
Valutaverkan per
geografiskt område
2024
2023
USA
-6,7
92,3
Norden
-10,9
1,7
Centraleuropa
13,3
143,4
Sydeuropa
1,4
98,6
Övriga
-10,6
23,5
Totalt
-13,5
359,5
Omräkningsexponering
Koncernens bokslut påverkas också av omräkningseffekter vid
omräkningen av utländska dotterföretags resultat och netto-
tillgångar till SEK. En förändring av valutakurserna uppende
till 1% påverkar omsättningen med 75,6 (75,0) MSEK beknad
på 2024 års omsättning där USD och EUR har störst påverkan
med 22,0 (21,6) och 27,0 (26,9) MSEK vardera. Utgående
eget kapital skulle med samma förändring av valutakurserna
påverkas med 46,7 (43,2) MSEK. Nedan visas en känslighetsa-
nalys avseende omsättningen beräknat utifrån det föregående
årets valutakurser, där en omräkning av årets omsättning till
föreende års valutakurser hade påverkat omsättningen med
-13,5 (359,5) MSEK.
Likviditetsrisk
New Wave Group har genom sin relativt kapitalintensiva verk-
samhet och expansiva tillväxtstrategi ett behov av att trygga
finansieringen. Det är väsentligt för en tillväxtkoncern som
New Wave Group att det finns tillgänglig likviditet för att kunna
finansiera framtida expansion samt att flexibiliteten är hög när
möjlighet till förrv uppenbarar sig. Det är även väsentligt att
en lämplig balans mellan eget kapital och lånefinansiering bibe-
lls varför New Wave Group har som målsättning att uppnå en
soliditet som överstiger 40%. New Wave Group har en centra-
liserad finansfunktion vilket innebär att extern upplåning i
så stor utsträckning som möjligt hanteras och administreras
centralt. Den likviditet som skapas i koncernen förs kontinu-
erligt, genom olika pooling-system, över till New Waves Groups
treasurycenter och reducerar den totala kreditvolymen. New
Wave Group har inte gjort några finansiella placeringar.
Total kreditram uppgick per 31 december till 2 670,3 MSEK
varav 2 150,0 MSEK löper till och med december 2026, 120,3
MSEK löper till och med augusti 2027 samt 150,0 MSEK till
och med december 2030. Övriga 250,0 MSEK har en löptid på
mellan tre månader och fyra år. Kreditramen är beloppsmässigt
begränsad till och beroende av värdet på vissa underliggande
tillgångar. Finansieringsavtalet innebär att nyckeltal (kove-
nanter) skall uppfyllas för vidmakthållande av kreditramen.
Koncernens nyckeltal (kovenanter) var uppfyllda per 31
december 2024. Baserat på aktuell prognos gör ledningen
bedömningen att koncernen även fortsättningsvis kommer att
kunna uppfylla dessa nyckeltal med tillfredsställande marginal.
Nedanstående tabeller visar löptid avseende återbetal-
ningar av finansiella skulder inklusive kontraktsenliga och
odiskonterade räntebetalningar. Planerade framtida skulder
har inte inkluderats. Ränta relaterad till finansiella instrument
med rörlig ränta har beräknats med den ränta som förelåg på
balansdagen.
Nedanstående tabell visar löptiden för koncernens utestående
valutaterminskontrakt och orealiserade belopp per balans-
dagen, fördelat per valuta. Samtliga kontrakt förfaller inom tolv
nader fn balansdagen.
MSEK
Förfallostruktur på New Wave Groups
upplåning (exkl. leasingskulder)
2024
2023
2024
0,0
2 6 7, 5
2025
132,0
2 5 7,1
2026
1 468,3
1 375,3
2027
107,1
6 7, 3
2028
46,7
29,3
2029
2 7, 2
2 7,9
2030 eller senare
2 7, 2
2 7,9
Totalt
1 808,4
2 052,3
MSEK
Förfallostruktur på
New Wave Groups leasingskulder
2024
2023
2024
0,0
138,3
2025
164,2
114 , 8
2026
143,9
86,0
2027
123,9
7 7,9
2028
115 , 5
66,2
2029 85,2 48,9
2030 eller senare 174,1 92,5
Totalt
806,8
624,6
Förfallostruktur på
New Wave Groups övriga
finansiella skulder
2024
2023
2024
0,0
1 388,5
2025
1 242,3
0,0
Totalt
1 242,3
1 388,5
Per 31 dec Säkrad volym Orealiserat, Antal säkrade
2024 resultat, MSEK MSEK månader
Valuta
EUR
6,2
0,3
< 6
EUR
1,0
0,0
6 > 12
USD
38,5
2,4
< 6
USD
11,0
1,1
6 > 12
3,8
Per 31 dec Säkrad volym Orealiserat, Antal säkrade
2023 resultat, MSEK MSEK månader
Valuta
EUR
4,5
-0,1
< 6
EUR
0,0
0,0
6 > 12
USD
101,4
-4,1
< 6
USD
0,0
0
6 > 12
-4,2
120 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Kreditrisk
Kreditrisk inner exponering för förluster i det fall en
motpart till ett finansiellt instrument inte kan möta sina åtag-
anden. Koncernen är utsatt för kreditrisk fn den löpande
verksamheten, främst fn kundfordringar, och från finansie-
ringsverksamheten vilket inkluderar inttningar hos banker
och finansiella institutioner, valutaterminer samt andra finan-
siella instrument. Koncernens totala exponering för kreditrisk
uppgick per balansdagen till 2 295,7 (1 983,1) MSEK och base-
rades på bokfört värde för samtliga finansiella tillgångar.
Kundfordringar
Risken att koncernens kunder ej uppfyller sina åtaganden,
det vill säga att New Wave Group ej får betalt för sina kund-
fordringar, utgör en kreditrisk. New Wave Group har centralt
utfärdat en riskpolicy samt direktiv och utifrån dessa har
varje bolag utarbetat skriftliga rutiner för kreditkontroll.
Information fn externa kreditupplysningsföretag är ock
ett steg i processen. Vidare har bolag i koncernen, inom ramen
för koncernens riskpolicy, möjlighet att, vid behov, försäkra
kundfordringar vilket innebär att om en kundbetalning uteblir
ersätts fordran av försäkringsbolaget. Kreditrisken i rörel-
sesegmentet Företag är lägre eftersom återförsäljarna, som
är New Wave Groups kunder, köper på redan lagda order fn
slutkund. Återförsäljarna är relativt små och antalet är stort.
Under 2024 uppgick de konstaterade kundförlusterna inom
Företag till 0,04 (0,17) % av omsättningen. Inom rörelse-
segmenten Gåvor & Heminredning samt Sport & Fritid sker
förljningen till utvalda återförsäljare och kreditförlusterna är
ga, dock är det högre koncentration till ett lägre antal kunder
mfört med profilmarknaden. Under 2024 uppgick de konsta-
terade kundförlusterna inom dessa två segment till 0,28 (0,08)
% respektive 0,01 (0,06) % av omsättningen. Koncernens bolag
gger stor vikt vid att bevaka kundernas betalningsförmåga
och gör löpande bedömningar kring adekvat kreditriskreserv .
En beskrivning av exponeringen av kreditrisk avseende kund-
fordringar framr av följande tabell .
Reserv för förntad kreditrisk i kundfordringar har förändrats
enligt följande:
En beskrivning av exponeringen av kreditrisk avseende kund-
fordringar framr av tabellen nedan:
Övriga finansiella tillgångar
Övriga finansiella tillngar avser derivat, övriga fordringar och
likvida medel. Kreditrisk från mellanhavanden med banker och
finansiella institutioner sköts av koncernens treasurycenter i
enlighet med koncernens riskpolicy. Koncernen handlar endast
med väletablerade finansiella institutioner. Övriga fordringar,
vilka står för 6,2 (6,5)% av den totala kreditrisken, hanteras
löpande lokalt inom ramen för koncernens riskpolicy med stöd
av koncernens centrala finansfunktion. Ingen kreditriskreserv
har redovisats för övriga finansiella tillgångar.
MSEK
Kundfordringar
2024
2023
Exponering
1 680,5
1 538,3
Kreditriskreserv
-83,8
-63,1
Bokfört värde
1 596,7
1 475,2
Per 31 december Antal Procent av totalt Procent av
2024 kunder antal kunder portföljen
Exponering < 1 MSEK
36 907
99,5%
56,9%
Exponering 1–5 MSEK
165
0,4%
21,1%
Exponering > 5 MSEK
24
0,1%
22,0%
Totalt
37 096
100,0%
100,0%
Per 31 december Antal Procent av totalt Procent av
2023 kunder antal kunder portföljen
Exponering < 1 MSEK
29 027
99,2%
59,5%
Exponering 1–5 MSEK
161
0,6%
23,6%
Exponering > 5 MSEK
72
0,2%
16,8%
Totalt
29 260
100,0%
100,0%
MSEK
Kreditriskreserv för kundfordringar
2024
2023
Kreditriskreserv vid årets början
-63,1
-58,5
Återvunna reserver under året
9,2
7,1
Reservering för förväntade kreditrisker
-34,3
-18,4
Konstaterade förluster
6,2
8,0
Omräkningsdifferenser
-1,9
-1,3
Kreditriskreserv vid årets slut
-83,8
-63,1
MSEK
2024
2023
Åldersanalys Kund- Kreditrisk- Kund- Kreditrisk-
fordringar reserv fordringar reserv
< 30 dagar
1 490,0
-4,0
1 370,6
-2,3
30 - 90 dagar
91,6
-6,9
68,9
-10,1
> 90 dagar
98,9
-72,9
98,8
-50,7
Totalt
1 680,5
-83,8
1 538,3
- 63,1
ÅRSREDOVISNING / / 121
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 17 - Närstående
Koncernens Koncernens Koncernens Koncernens
försäljning till inköp fn fordringar på skulder till
MSEK
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Jobman Workwear GmbH
5,1
8,2
0,0
0,0
0,0
17, 6
0,0
0,0
Dingle Industrilokaler AB
0,3
0,0
6,5
6,7
15,0
15,0
0,6
0,8
Kosta Köpmanshus AB
3,0
2,9
42,0
14,9
6,6
0,5
2,1
0,9
Summa
8,4
11,1
48,4
21,6
21,6
33,1
2,7
1,7
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande
ställning
Bolag närstående till VD har under året köpt varor och tnster
från bolag i New Wave Group om 0,9 (0,5) MSEK, samt sålt varor
och tnster till koncernbolag för 0,6 (0,2) MSEK. Samtliga
transaktioner har skett till marknadsssiga villkor.
Redovisning av intressebolag görs i not 13. Information lämnas också i presentation av Styrelse och Ledning samt i not 6. Redovisning av utdelning från, och
kapitaltillskott till, intressebolag görs i not 13. Samtliga transaktioner sker till marknadsmässiga villkor.
122 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 18 - Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 19 - Nettoskuld och kreditlimit
MSEK
2024
2023
IT-kostnader
53,9
24,8
Marknadsföringskostnader
18,8
12,5
Driftskostnader
11,3
12,8
Försäkringskostander
7, 5
7,0
Licensavgifter
6,0
3,5
Mässkostnader
5,5
3,5
Upplupna intäkter med kvarvarande prestationsåtagande
3,3
2,4
Varuprover
2,1
1,4
Katalogkostnader
2,0
3,1
Lönekostnader
1,7
4,7
Förutbetalda royaltykostnader
1,3
1,3
Övriga förutbetalda kostnader
5,0
2,5
Totalt
118 , 5
79,7
MSEK
2024
2023
Kassa och bank
-545,8
-372,6
Långfristiga räntebärande skulder
2 165,9
2 194,9
Kortfristiga räntebärande skulder
198,7
206,6
Totalt
1 818,8
2 028,9
varav leasingskulder
Långfristiga räntebärande skulder
584,5
448,9
Kortfristiga räntebärande skulder
129,9
111, 5
Totalt
714,4
560,4
Effektiv räntesats
5,2%
3,8%
MSEK
2024
2023
Skuld vid årets början
2 401,6
2 749,1
Valutaeffekt
22,5
-19,1
Upplåning bank*
0,0
0,0
Upplåning via rörelseförvärv
0,0
0,0
Leasingskulder
306,2
25,6
Amortering* -191,0 -205,5
Amortering av leasingskulder* -174,7 -148,6
Skuld vid årets slut 2 364,7 2 401,6
Förändring av räntebärande skulderNettoskuld
Kreditlimit
Räntebärande skulder avser lån och checkräkningskredit. Beviljat belopp för dessa
skulder uppgår till 2 670,3 (2 753,2) MSEK.
*Avser kassaflödespåverkande poster.
ÅRSREDOVISNING // 123
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 20 - Nettotillgångar i
utländsk valuta
Not 21 - Ställda säkerheter och
eventualförpliktelser
Not 22 - Övriga kortfristiga skulder
I tabellen visas valutaexponerat eget kapital fördelat per valuta
före koncernjusteringar.
Ställda säkerheter
Koncernens ställda säkerheter utgörs av utställda motförbin-
delser för koncernens räntebärande skulder till kreditinstitut,
vilka uppgick till 1 650,1 (1 841,1) MSEK vid årsbokslutet.
kerhet för det huvudsakliga finansieringsavtalet utgörs av
företagsinteckningar, fastighetsinteckningar samt nettotill-
ngar i koncernbolag. Varumärken har specifikt pantsatts
och beloppen ingår i ovanstående redovisade nettotillgångar
i koncernbolag. Delar av koncernens varulager och kundford-
ringar utgör säkerhet för koncernbolags lokala finansiering.
Se vidare not 16, avsnitt Likviditetsrisk, för information
avseende förutsättningarna för koncernens finansiering sam t
löptidsanalys.
MSEK
Nettotillgångar
2024
2023
Euro, EUR
1 951,4
1 62 7, 6
Kanadensiska dollar, CAD
190,6
224,1
Schweiziska franc, CHF
270,3
401,7
US dollar, USD
2 613,4
2 187,9
Norska kronor, NOK
226,4
206,4
Danska kronor, DKK
82,0
90,9
Kinesiska yuan, CNY
76,4
43,0
Polska zloty, PLN
124,4
10 7, 6
Hong Kong dollar, HKD
140,7
126,8
Brittiska pund, GBP
476,4
414, 4
Isländska kronor, ISK
-0,2
1,3
Totala nettotillgångar i utländsk valuta
6 151,8
5 431,6
MSEK
2024
2023
Företagsinteckningar
635,4
634,7
Fastighetsinteckningar
199,2
195,2
Nettotillgångar i koncernbolag
3 976,7
4 628,6
Andelar i intressebolag
8,3
8,3
Varulager och kundfordringar
186,8
415,9
Totalt
5 006,5
5 882,7
MSEK
2024
2023
Moms
90,2
113, 3
Personalens skatter
14,4
16,4
Skuld personal
2,0
6,7
Återbetalningsskulder, returer
16,6
17, 2
Valutaterminer
0,0
4,3
Arbetsgivaravgifter
0,0
0,6
Övriga löneavdrag
0,4
0,6
Övriga poster
73,7
29,4
Totalt
19 7, 3
188,4
MSEK
2024
2023
Tullgarantier
14,2
13,6
Hyresgarantier
122,3
111, 5
Borgen för intressebolag
6,0
6,0
Totalt
142,6
131,1
Eventualförpliktelser
Redovisningsprinciper
En eventualförpliktelse redovisas vid en möjlig förpliktelse
för vilken det återsr att få bekräftat om företaget har en
befintlig förpliktelse som skulle kunna leda till ett utflöde av
resurser. Alternativt finns en befintlig förpliktelse som inte
uppfyller kriterierna att redovisas som avsättning eller annan
skuld i rapporten över finansiell ställning då det inte är troligt
att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen eller en tillräckligt tillförlitlig uppskattning av
förpliktelsens belopp inte kan göras .
124 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 22 - Övriga kortfristiga skulder
Not 23 - Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
Not 24 - Justering för poster som
inte ingår i kassaflödet
Not 25 - Klassificering av
eget kapital
Aktiekapital
I posten aktiekapital inr det registrerade aktiekapitalet för
moderbolaget. Aktiekapitalet utgörs av 39 415 360 (39 415 360)
st A-aktier (kvotvärde 1,50 (1,50) kr) och 93 271 726 (93 271 726)
st B-aktier (kvotrde 1,50 (1,50) kr). Totalt antal utestående
aktier uppgår till 132 687 086 (132 687 086) st. Utgivna aktier
är fullt betalda.
Övrigt tillskjutet kapital
I övrigt tillskjutet kapital ingår summan av de transaktioner som
New Wave Group AB har haft med aktieägarkretsen. De transak-
tioner som förekommit är emission till överkurs. Beloppet som
ingår i övrigt tillskjutet kapital motsvaras således till sin helhet
av erhållet kapital utöver nominellt belopp av emissionen.
Reserver
Reserver består av både omkningsdifferenser i utländska
dotterbolag och verkligt värdeförändringar avseende
finansiella instrument som utgör del i kassaflödessäkring.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel motsvaras av de ackumulerade vinster
och förluster som totalt har genererats i koncernen med avdrag
för utbetalade utdelningar.
Kapitalhantering av eget kapital
Koncernens egna kapital uppgick vid årets slut till 7 217,1
(6 460,4) MSEK. New Wave Groups finansiella strategi är att
skapa betryggande finansiella förutsättningar för koncernens
drift och utveckling. Av stor vikt är måttet avkastning på
eget kapital. Vid utgången av 2024 uppgick avkastningen på
eget kapital till 12,3 (18,7)% och soliditeten till 63,7 (60,2)%.
Bolagets utdelningspolicy är att 40% av netto-
resultatet ska delas ut över en konjunkturcykel.
Styrelsen föresr att bolagssmman beslutar om en utdelning
3,50 (3,50) kronor per aktie, totalt 464 404 801 (464 404 801)
kronor, med halvårsvis utbetalning på vardera 1,75 kronor per
aktie. Utdelningen motsvarar 53% av nettoresultatet.
MSEK
2024
2023
Löner och löneavgifter
185,5
188,6
Upplupna bonusar, kick-backs och rabatter
98,0
95,4
Förutbetalda intäkter
17, 5
18,9
Försäljningsprovisioner
14,7
13,3
Royaltykostnader
2 7, 0
20,0
Marknadskostnader
19,9
22,1
Kostnader för el och hyra
14,1
13,1
Revisionskostnader
6,8
9,0
Konsultarvoden
9,5
10,7
Fraktkostnader
13,8
9,4
Ränta
0,3
0,6
Övriga poster
5,1
25,4
Totalt
412,2
426,5
MSEK
2024
2023
Av-och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar
3 07,9
262,9
Avskrivningar som andel i
produktionskostnader/handelsvaror
10,7
9,4
Valutaeffekter
-3,5
-10,7
Övriga poster
-8,6
-12,2
Totalt
306,6
249,4
Redovisningsprinciper
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden.
ÅRSREDOVISNING // 125
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
New Wave Group förrvade den 1 juli 2023 100% av aktierna i det
svenska outdoorbolaget Tenson AB. Köpeskillingen uppgick till
1 kr, vilket baserades på att eget kapital vid tilltdet den 1 juli
2023 uppgick till minst 6,53 MSEK där varurket var värderat
till 30,9 MSEK. Detta resulterade i en positiv resultateffekt om
6,5 MSEK vilket redovisades inom övriga rörelseintäkter.
Inga väsentliga händelser har skett efter balansdagen.
Not 26 - Rörelseförvärv
av Tenson AB
Not 27 - Händelser efter
balansdagen
126 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
ÅRSREDOVISNING // 127
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Resultatkning
MSEK Not
2024 2023
Nettoomsättning
2 180,4 121,9
Övriga rörelseintäkter
3 35,8 46,8
Summa intäkter
216,2 168,8
Rörelsens kostnader
Externa kostnader
2, 6, 11 -134,5 -90,1
Personalkostnader
4, 5 -59,8 -51,5
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
10, 11 -3,2 -2,9
Övriga rörelsekostnader
-33,6 -38,6
Rörelseresultat
-14,8 -14,3
Resultat från andelar i koncernbolag
363,7 463,7
Finansiella intäkter
215,8 234,7
Finansiella kostnader
-168,9 -175,0
Finansnetto
7
410,5 523,4
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt
395,8 509,1
Bokslutsdispositioner
8
9,0 10,6
Skattekostnad
9 -0,5 0,0
Årets resultat
404,3 519,7
Årets totalresultat överensstämmer med årets resultat
128 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Rapport över kassaflöde
MSEK 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-14,8 -14,3
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
-3,0 -0,9
Erhållen utdelning
435,6 425,7
Erhållen ränta
215,8 234,7
Erlagd ränta
-168,9 -174,6
Betald inkomstskatt
-11, 5 -29,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
453,2 441,2
Förändring i rörelsekapital
Ökning/minskning av rörelsefordringar
174,3 243,6
Ökning/minskning av rörelseskulder
72,6 -112,3
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
246,9 131,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten
700,1 572,5
Investeringsverksamheten
Kapitaltillskott till koncernbolag
-29,8 -50,0
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-6,9 -2,4
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
0,0 0,0
Förvärv av aktier och andelar
0,0 0,0
Koncernintern bolagsförsäljning
0,0 95,0
Förändring långfristiga lån till koncernbolag
-0,6 0,9
Upptagen långfristig fordran
0,5 0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-36,8 43,6
Kassaflöde efter investeringsverksamheten
663,3 616,1
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
0,0 0,0
Amorterade lån
-198,9 -184,9
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
-464,4 - 431,2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-663,3 -616,1
Årets kassaflöde
0,0 0,0
Likvida medel vid årets början
0,0 0,0
Likvida medel vid årets slut
0,0 0,0
Likvida medel
Kassa och bank
0,0 0,0
ÅRSREDOVISNING // 129
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Rapport över finansiell ställning
Per den 31 december
MSEK
Not
2024 2023
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
10 2,3 4,1
Materiella anläggningstillgångar
11 9,5 4,0
Andelar i koncernbolag
12 2 575,8 2 618,0
Andelar i intressebolag
13 37, 7 37, 7
Fordringar på koncernbolag
30,7 30,1
Övriga långfristiga fordringar
5,4 5,9
Summa anläggningstillgångar
2 661,4 2 699,8
Kundfordringar
1,0 1,0
Fordringar på koncernbolag
2 562,3 2 769,6
Aktuella skattefordringar
29,7 18,6
Övriga fordringar
19,3 15,2
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
14
45,6 16,5
Likvida medel
0,0 0,0
Summa omsättningstillgångar
2 6 57,8 2 821,1
SUMMA TILLGÅNGAR
5 319,2 5 520,9
130 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
MSEK Not 2024 2023
EGET KAPITAL
Aktiekapital
15
199,0 199,0
Reservfond
249,4 249,4
Summa bundet eget kapital
448,4 448,4
Balanserade vinstmedel
1 681,5 1 626,2
Överkursfond
48,0 48,0
Årets resultat
404,3 519,7
Summa fritt eget kapital
2 133,8 2 193,9
Summa eget kapital
2 582,2 2 642,4
Obeskattade reserver
16
83,4 124,8
SKULDER
Långfristiga räntebärande skulder
17, 19
1 400,8 1 591,9
Summa långfristiga skulder
1 400,8 1 591,9
Kortfristiga räntebärande skulder
17, 19 68,8 82,9
Leverantörsskulder
360,2 424,3
Skulder till koncernbolag
811, 7 643,2
Aktuella skatteskulder
0,0 0,0
Övriga skulder
1,1 1,1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
18 11, 0 10,4
Summa kortfristiga skulder
1 252,8 1 161,9
Summa skulder
2 653,6 2 753,7
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
5 319,2 5 520,9
ÅRSREDOVISNING // 131
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Rapport över förändringar i eget kapital
MSEK
Aktiekapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel Överkursfond
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01
199,0 249,4 1 699,9 48,0 357, 6 2 553,9
Omföring enligt stämmobeslut
3 5 7, 6 - 3 5 7, 6 0,0
Årets resultat
519,7 519,7
Summa förändringar,
exklusive transaktioner med bolagets ägare
0,0 0,0 0,0 0,0 519,7 519,7
Utdelningar
-431,2 -431,2
Utgående eget kapital 2023-12-31
199,0 249,4 1 626,2 48,0 519,7 2 642,4
MSEK
Aktiekapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel Överkursfond
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital 2024-01-01
199,0 249,4 1 626,2 48,0 519,7 2 642,4
Omföring enligt stämmobeslut
519,7 -519,7 0,0
Årets resultat
404,3 404,3
Summa förändringar,
exklusive transaktioner med bolagets ägare
0,0 0,0 0,0 0,0 404,3 404,3
Utdelningar
-464,4 -464,4
Utgående eget kapital 2024-12-31
199,0 249,4 1 681,5 48,0 404,3 2 582,2
132 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Vid upprättande av moderbolagets bokslut har RFR 2
Redovisning för juridiska personer och Årsredovisningslagen
tillämpats. I enlighet med RFR 2 skall moderföretaget upprätta
sina rapporter i enlighet med IFRS utfärdade av IASB samt tolk-
ningar (IFRIC) som är antagna av EU i den mån dessa inte strider
mot Årsredovisningslagen. Redovisningsprinciperna har
tillämpats konsekvent på alla perioder om inget annat framgår.
RFR2 anger att en juridisk person ska tillämpa IFRS/IAS som
tillämpas i koncernredovisningen så långt detta är möjligt inom
ramen för årsredovisningslagen, tryggande lagen och med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till
IFRS som ska göras.
Redovisningsprinciper som skiljer sig åt avser redovisning
av leasing där årsredovisningslagens regler tilmpas och inte
IFRS 16.
I Sverige är koncernbidrag skattemässigt avdragsgilla
respektive skattepliktiga till skillnad från aktieägartillskott.
Koncernbidrag redovisas så att de i huvudsak återspeglar
transaktionens ekonomiska innebörd. Koncernbidrag som har
samma syfte som aktieägartillskott läggs till anskaffningsrdet
för dotterbolag med förbehåll för prövning av nedskrivningsbe-
hovet. Erllna och lämnade koncernbidrag och dess aktuella
skatteeffekt redovisas över resultatkningen.
Andelar i koncern- och intressebolag redovisas till
anskaffningsvärde och prövas årligen med avseende på
nedskrivningsbehov genom att jämföra diskonterade
förväntade framtida kassaflöden med bokrt värde på ande-
larna i respektive bolag.
Nya redovisningsprinciper för 2024
De ändringar i RFR 2 Redovisning för juridiska personer som
trätt i kraft och gäller för räkenskapsåret 2024 har inte haft
gon väsentlig påverkan på moderbolagets redovisning. Rådet
för finansiell rapportering har inte beslutat om eller föreslagit
gra väsentliga ändringar som ännu inte trätt i kraft.
Försäljning
Av moderbolagets fakturerade försäljning utgjorde 179,7 (121,2)
MSEK motsvarande 99,6 (99,4) %, försäljning till koncernbolag.
Samtliga transaktioner sker på marknadsmässiga villkor.
Transaktioner med närstående personer
Moderbolaget har inte haft några transaktioner med närstående
personer under 2024.
Not 1 - Moderbolagets
redovisningsprinciper
Not 4 - Medelantal anställda
Not 3 - Övriga rörelseintäkter
Not 2 - Närsende
MSEK
2024 2023
Valutakursvinster
35,7 43,3
Övriga bidrag och ersättningar
0,1 3,6
Totalt
35,8 46,8
2024
Antal anställda
Varav
män
2023
Antal anställda
Varav
män
teborg
59 38 53 34
Totalt
59 38 53 34
ÅRSREDOVISNING // 133
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
2024
Löner och andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Varav pensions-
kostnader
2023
Löner och andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Varav pensions-
kostnader
MSEK
38,6 18,5 4,6 33,5 15,8 4,3
Av moderbolagets pensionskostnader avser 0,2 (0,2) MSEK styrelse och VD.
Löner och andra ersättningar fördelat mellan styrelseledamöter och VD samt övriga anställda
2024
Styrelse
och VD
Varav
bonus
Övriga
anställda
2023
Styrelse
och VD
Varav
bonus
Övriga
anställda
MSEK
2,9 0,0 35,7 2,7 0,0 30,8
Styrelsearvode
2024 2023
Externa ledamöter i moderbolaget
1,9 1,8
Därav till styrelsens ordförande
0,5 0,5
Ersättningskommitté för moderbolagets styrelse har inte utsetts. Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolagsstämmans beslut.
Not 5 - Löner, andra ersättningar och
sociala avgifter
Anställningsvillkor för VD
Ersättning till VD utgörs av fast lön fn New
Wave Group AB. Inget styrelsearvode eller andra
ersättningar såsom bonus utr till VD. Som
pensionsförsäkring åt VD föreligger marknads-
ssig avgiftsbesmd plan. För VD gäller en
ömsesidig uppsägningstid om sex månader och inga
avgångsvederlag utr.
Anställningsvillkor för andra
ledande befattningshavare
Med andra ledande befattningshavare avses de
tre personer ansllda av moderbolaget som till-
sammans med VD inr i koncernledningen. För
koncernledningens sammansättning se sidorna
56-57. Ersättning till andra ledande befattnings-
havare utgörs av fast lön och i visst fall bonus
baserad på aktuellt segments utveckling avseende
lageromsättning, rörelsemarginal och omsättning.
Inget styrelsearvode utgår i det fall ledande befatt-
ningshavare utgör del av koncernbolags styrelser.
För andra ledande befattningshavare föreligger
marknadsmässiga avgiftsbestämda pensionsavtal,
en ömsesidig uppsägningstid mellan tre till sex
nader gäller och inga avgångsvederlag utgår.
Beslutsprocess
Det finns ingen särskilt utsedd ersättningskom-
mitté för hantering av löneläge, pensionsförner,
incitamentsfrågor och andra anställningsvillkor för
VD och koncernens övriga ledande befattnings-
havare, utan dessa fgesllningar behandlas av
styrelsen i sin helhet. Ledande befattningshavares
lön sätts av VD efter samråd med styrelsens ord-
rande. Styrelsens arvode beslutas av årsstämman.
134 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Teckningsoptioner
Moderbolaget har inga utesende tecknings-
optioner.
Pensionsåtaganden
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders-
och familjepension (alternativt familjepension)
genom en försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande
från Rådet för finansiell rapportering, UFR 10
Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som finan-
sieras genom försäkring i Alecta, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar flera arbets-
givare. För räkenskapret 2024 har bolaget inte
haft tillgång till information för att kunna redovisa
sin proportionella andel av planens förpliktelser,
förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört
att planen inte varit möjlig att redovisa som en
förmånsbestämd plan. Pensionsplanen ITP 2 som
tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas
rför som en avgiftsbestämd plan. Premien för den
förnsbestämda ålders- och familjepensionen är
individuellt beräknad och är bland annat beroende
av lön, tidigare intnad pension och förväntad
återstående tjänstgöringstid. Förväntade premie-
avgifter för 2025 uppgår till 1,7 (1,5) MSEK.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av
marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
förkringstekniska metoder och antaganden, vilka
inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva
konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125% och 170%. Om Alectas kollektiva konso-
lideringsnivå understiger 125% eller överstiger 170%
ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar
för att konsolideringsnivån återgår till normalinter-
vallet. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att
höja det avtalade priset för nyteckning och utökning
av befintliga förner. Vid hög konsolidering kan
en åtrd vara att införa premiereduktioner. Vid
utgången av 2024 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnivån till 162%
(158%).
2024
Löner och andra
ersättningar
Pensions-
kostnader
2023
Löner och andra
ersättningar
Varav
bonus
Pensions-
kostnader
MSEK
Varav
bonus
Torsten Jansson, VD
0,9 0,0 0,2 0,9 0,0 0,2
Olof Persson, styrelsens ordförande
0,5 0,0 0,0 0,5 0,0 0,0
Kinna Bellander, styrelseledamot
0,3 0,0 0,0 0,3 0,0 0,0
M. Johan Widerberg, styrelseledamot
0,3 0,0 0,0 0,3 0,0 0,0
Jonas Eriksson, styrelseledamot, (avgått 2024)
0,1 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Ingrid Söderlund, styrelseledamot (avgått 2024)
0,1 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Ralph Mühlrad, styrelseledamot
0,2 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Isabella Jansson, styrelseledamot
0,2 0,0 0,0 0,1 0,0 0,0
Kristina Johansson, styrelseledamot (nytillträdd 2024)
0,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Susanne Given, styrelseledamot (nytillträdd 2024)
0,2 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Andra ledande befattningshavare*
5,8 0,3 1,9 5,9 0,6 1,9
Totalt
8,7 0,3 2,1 8,6 0,6 2,1
*Se sidorna 60-61.
ÅRSREDOVISNING // 135
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 6 - Ersättning till revisorer
Not 7 - Finansnetto
Not 8 - Bokslutsdispositioner
MSEK
2024 2023
Revisionsuppdrag
Deloitte
1,3 0,0
Ernst & Young
0,0 1,0
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
0,2 0,0
Skatterådgivning
0,0 0,0
Totalt
1,5 1,3
MSEK
2024 2023
Resultat vid försäljning av andelar i koncernbolag
0,0 22,0
Återföring nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar
0,0 19,6
Nedskrivning av andelar i koncernbolag
-71,9 -3,6
Utdelningar från koncernbolag
435,6 425,7
Finansiella intäkter, koncernbolag
213,1 234,1
Finansiella intäkter, övriga
3,4 0,5
Finansiella kostnader, koncernbolag
- 6 7, 5 -61,1
Finansiella kostnader, övriga
-101,4 -113 , 8
Totalt
411, 3 523,4
MSEK
2024 2023
Erhållna koncernbidrag
96,5 53,7
Lämnade koncernbidrag
-128,9 -56,0
Överavskrivningar
-0,3 -0,4
Förändring av periodiseringsfonder
41,7 13,3
Totalt
9,0 10,6
136 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 9 - Skattekostnad
Not 10 - Immateriella anläggningstillgångar
MSEK
2024 2023
Aktuell skatt
-0,5 0,0
Totalt
-0,5 0,0
Avstämning av effektiv skatt
Resultat före skatt
404,7 519,7
Skatt enligt lokal skattesats
-83,4 -20,6% -10 7,1 -20,6%
Skatteeffekter av:
Ej skattepliktiga intäkter
99,6 24,6% 108,8 20,9%
Ej avdragsgilla kostnader
-16,7 -4,1% -1,1 -0,2%
Övrigt
0,0 0,0% -0,7 - 0,1%
Skatt enligt resultaträkning
-0,5 -0,1% 0,0 0,0%
Varumärken Datorprogram
MSEK
2024 2023 2024 2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
7, 0 7, 0 55,7 55,7
Nyanskaffningar
0,0 0,0 0,0 0,0
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
7,0 7,0 55,7 55,7
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
- 7, 0 - 7, 0 -51,6 -49,8
Avskrivningar
0,0 0,0 -1,8 -1,8
Utgående ackumulerade avskrivningar
-7,0 -7,0 -53,4 -51,6
Utgående bokfört värde
0,0 0,0 2,3 4,1
ÅRSREDOVISNING // 137
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Inventarier, verktyg och installationer
MSEK
2024 2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
25,3 22,9
Nyanskaffningar
6,9 2,4
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
32,2 25,3
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-21,3 -20,2
Avskrivningar
-1,4 -1,1
Utgående ackumulerade avskrivningar
-22,7 -21,3
Utgående bokfört värde
9,5 4,0
Not 11 - Materiella anläggningstillgångar
Leasingavgifter avseende operationell leasing
Moderbolaget har operationella leasingavtal, primärt för hyra av lokaler samt leasing av bilar. Framtida minimiåtaganden beträffande dessa
avtal framgår av följande sammanställning:
MSEK 2024 MSEK 2023
2025
6,7
2024
6,0
2026
6,6
2025
3,4
2027
4,3
2026
2,5
2028
3,1
2027
0,7
2029 inkl. avgifter t.o.m kontraktstidens slut
1,5
2028 inkl. avgifter t.o.m kontraktstidens slut
0,7
Årets leasingkostnader uppgick till
7, 3
Årets leasingkostnader uppgick till
7, 2
138 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 12 - Andelar i koncernbolag
Kapital-
andel,%
strätts-
andel,%
Antal
andelar
Bokfört värde
MSEK
B.T.C. Activewear Ltd
100 100 90 108 4 0 7, 8
Craft of Scandinavia AB
1
100 100 50 000 64,0
Texet Denmark A/S
100 100 1 000 15,9
D&J Home and Gifts AB
100 100 30 000 25,1
EBAS Group BV
100 100 5 100 9,0
Ferstar Inc
100 100 10 000 0,0
GC Sportswear OY
100 100 8 000 7, 4
Intraco Holding BV
2
100 100 80 881 55,0
Jobman Texet AB
100 100 10 000 117,9
New Wave Austria GmbH
100 100 - 7, 2
New Wave Danmark A/S
100 100 2 1,2
New Wave France SAS
100 100 100 5,0
New Wave Group International Trading Ltd
100 100 - 0,0
New Wave Group SA
3
100 100 100 0,5
New Wave Holland BV
4
100 100 13 616 104,4
New Wave Iceland ehf.
80 80 59 248 000 0,0
New Wave Italia S.r.l
100 100 500 000 6,7
New Wave Mode AB
100 100 100 000 111, 0
New Wave Norway AS
100 100 9 000 1,0
New Wave Sportswear S.A.
100 100 1 000 2,4
New Wave USA Inc
5
100 100 - 1 068,5
Orrefors Kosta Boda AB
6
100 100 100 000 53,7
OY Trexet Finland AB
100 100 600 1,4
New Wave Group Canadian Distribution Inc
7
100 100 1 000 171,2
Projob Workwear AB
100 100 1 015 684 11,8
Sagaform AB
8
100 100 5 611 223 53,0
Seger Europe AB
100 100 10 000 23,4
Tenson AB
9
100 100 25 000 0,0
Texet Benelux BV
100 100 8 458 627 144,5
Texet France SAS
100 100 47 798 0,0
Texet Poland Sp z o.o.
100 100 15 459 9,8
Textilgrossisten Hefa AB
10
100 100 18 985 42,0
Tg-H Benelux NV
99 99 100 0,0
United Brands of Scandinavia Ltd
11
100 100 200 55,0
Totalt
2 576
1
Craft of Scandinavia AB äger Vist Fastighets AB.
2
Intraco Holding äger, Intraco Trading BV, Intraco Deutschland GmbH och
DeskTop Ideas Ltd.
3
New Wave Group SA äger Multi Sourcing Asia Ltd, New Wave Trading
Shanghai Ltd och New Wave Group India Buying Private Ltd.
4
New Wave Holland BV äger Toppoint BV, Newpoint Sp z o.o.,Toppoint
Polska Sp z o.o.,GS Plastics GmbH, New Wave Sportswear BV samt X-Tend BV.
5
New Wave USA Inc äger Gloves International Inc och Cutter & Buck Inc som
i sin tur äger Cutter & Buck Direct LLC och Orrefors Kosta Boda LLC som i sin tur
äger Craft Sportswear NA LLC samt Ahead LLC som i sin tur äger Tournament
Solutions LLC.
6
Orrefors Kosta Boda AB äger Glasma AB, Smålandsriket Fastigheter AB,
Orrefors Kosta Boda AS och Destination Kosta AB som i sin tur äger Kosta Boda
Art Hotel AB, Kosta Lodge AB, Kosta Food & Beverage AB, Kosta Outdoor AB,
Kosta Fashion AB, Kosta Förlag AB, Lågprisvaruhuset Kosta AB samt Kosta Taxi &
Limousine AB.
7
New Wave Group Canadian Distribution Inc äger New Wave Sports Canada
Inc.
8
Sagaform AB äger Sagaform AS och Sagaform GmbH.
9
Tenson AB äger Tenson Holding B.V., Tenson B.V. samt Tenson BV, Holland Filial.
10
Text ilg ros si ste n H efa A B äg er Texet G mbH s om äg er N ew Wave G mbH .
11
United Brands of Scandinavia Ltd äger United Brands Textiles Ireland Ltd.
ÅRSREDOVIS NING // 139
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Organisationsnummer Säte
AHEAD, LLC
6 0 3116 959 New Bedford, USA
B.T.C. Activewear Limited
03974944 Wednesbury, UK
Craft of Scandinavia AB
556529-1845 Borås, Sverige
Craft Sportswear NA, LLC
603303056 Beverly, USA
Cutter & Buck Inc.
601222729 Seattle, USA
Desktop Ideas Limited
03735458 Oxfordshire, Storbritannien
Destination Kosta AB
556699-2565 Lessebo, Sverige
D&J Home and Gifts AB 556190-4086 Munkedal, Sverige
EBAS Group BV
17078626 Mijdrecht, Nederländerna
Ferstar Inc
1170809173 Montreal, Kanada
GC Sportswear OY
1772317-6 Esbo, Finland
Glasma AB
556085-8671 Emmaboda, Sverige
Gloves International Inc
1998272 Mayfield, USA
GS Plastics GmbH
HRB74216 0 Gosheim, Tyskland
Intraco Holding BV
34228913 Wormerveer, Nederländerna
Intraco Trading BV
35027019 Wormerveer, Nederländerna
Intraco Deutschland GmbH
HRB207207 Nordhorn, Tyskland
Jobman Texet AB
556218-1783 Stockholm, Sverige
Kosta Boda Art Hotel AB
556697-8804 Lessebo, Sverige
Kosta Fashion AB
559043-9799 Lessebo, Sverige
Kosta Food & Beverage AB
559043-4832 Lessebo, Sverige
Kosta Förlag AB
556700-7140 Lessebo, Sverige
Kosta Lodge AB
559043-4857 Lessebo, Sverige
Kosta Outdoor AB
559043-4881 Lessebo, Sverige
Smålandsriket Fastigheter AB
559140-4107 Lessebo, Sverige
Kosta Taxi & Limousine AB
559086-2289 Lessebo, Sverige
Lågprisvaruhuset Kosta AB
556063-8883 Lessebo, Sverige
Multi Sourcing Asia Ltd
1859015 Hong Kong
New Wave Austria GmbH
FN272531g Erl, Österrike
New Wave Danmark A/S
19950700 Köpenhamn, Danmark
New Wave France SAS
430,060,624 Dardilly, Frankrike
New Wave GmbH
HRB10847 Oberaudorf, Tyskland
New Wave Group Canadian Distribution Inc
116 7232215 Montreal, Kanada
New Wave Group India Buying Private Ltd.
U51109DL2007PTC171898 Bangalore, Indien
New Wave Group International Trading Ltd
9131000074959455X6 Shanghai, Kina
New Wave Group SA
CHE-105.558.787 Cortaillod, Schweiz
New Wave Holland BV
05061847 Hardenberg, Nederländerna
Uppgifter om koncernbolagens
organisationsnummer och säte
140 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
New Wave Iceland ehf.
580219-1790 Reykjavik, Island
New Wave Italia S.r.l
01057640193 Codogno, Italien
New Wave Mode AB
556312-5771 Munkedal, Sverige
New Wave Norway AS
946 503 370 Sarpsborg, Norge
New Wave Sportswear BV
30159098 Utrecht, Nederländerna
New Wave Sportswear S.A.
A61326377 Barcelona, Spanien
New Wave Sports Canada Inc.
1142613711 Montreal, Kanada
New Wave Trading Shanghai Ltd
91310000667752841K Shanghai, Kina
New Wave USA Inc
001227050 Seattle, USA
Newpoint Sp z o.o.
0000270348 Zielona Góra, Polen
Orrefors Kosta Boda AB
556519-1300 Lessebo, Sverige
Orrefors Kosta Boda A/S
918 847 715 Sarpsborg, Norge
Orrefors Kosta Boda LLC
604331143 West Berlin, USA
OY Trexet Finland AB
0874124 -1 Esbo, Finland
Projob Workwear AB
556560-7180 Munkedal, Sverige
Sagaform AB
556402-4064 Borås, Sverige
Sagaform AS
919943033 Skien, Norge
Sagaform GmbH
HRB22459 Oberaudorf, Tyskland
Seger Europe AB
556244-8901 Ulricehamn, Sverige
Tenson AB
559327-2650 Göteborg, Sverige
Tenson B.V.
2315221 Lelystad, Nederländerna
Tenson BV, Holland Filial
516405-7597 Göteborg, Sverige
Tenson Holding B.V.
31385444 Lelystad, Nederländerna
Texet Benelux NV
0415 734 872 Aarschot, Belgien
Texet Denmark A/S
37764728 Skanderborg, Danmark
Texet France SAS
572175669 Naterre Cedex, Frankrike
Texet GmbH
HRB22648 Oberaudorf, Tyskland
Texet Poland Sp z o.o.
0000281382 Poznan, Polen
Textilgrossisten Hefa AB
556485-2126 Stenungsund, Sverige
Tg-H Benelux NV
0704.662.537 Aarschot, Belgien
Toppoint BV
5055988 Bergentheim, Nederländerna
Toppoint Polska Sp z o.o.
0000220828 Zielona Góra, Polen
Tournament Solutions LLC
10-0000488 Manchester, USA
United Brands of Scandinavia Ltd
05480650 Hirwaun, Storbritannien
United Brands Textiles Ireland Ltd
687793 Limerick Ireland
Vist Fastighets AB
556741-1672 Ulricehamn, Sverige
X-Tend BV
08108654 Zwolle, Nederländerna
ÅRSREDOVISNING // 141
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 13 - Andelar i intressebolag
Not 14 - Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Not 15 - Eget kapital
MSEK
2024 2023
Dingle Industrilokaler AB
8,3 8,3
Kosta Köpmanshus AB
29,4 29,4
Jobman Workwear GmbH
0,0 0,0
Totalt
37, 7 37, 7
Kapital-
andel,%
strätts-
andel,%
Antal
andelar
2024 (MSEK)
Organisations-
nummer
Säte
Eget kapital
Resultat
Dingle Industrilokaler AB
556594-6570
Munkedal
49 49 83 055 14,7 0,0
Kosta Köpmanshus AB
556691-7042
Lessebo
49 49 7 350 64,1 0,0
Jobman Workwear GmbH
HRB758048
Freiberg
49 49 2 -8,4 -0,7
MSEK
2024 2023
Förutbetalda IT- och licenskostnader
42,4 13,3
Förutbetalda marknadskostnader
1,0 1,5
Förutbetalda hyror
1,6 1,3
Övriga poster
0,6 0,4
Totalt
45,6 16,5
Aktiekapitalets fördelning
Moderbolagets aktiekapital bestod den 31 december 2024 av följande antal aktier med ett kvotvärde uppende till 1,50 kr per aktie.
Aktieslag
Antal aktier Antal röster Kapitalandel, % Rösträttsandel, %
A
10 röster 39 415 360 394 153 600 29,7 80,9
B
1 röst 93 271 726 93 271 726 70,3 19,1
Totalt
132 687 086 487 425 326 100,0 100,0
142 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 16 - Obeskattade reserver
Not 18 - Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
MSEK
2024 2023
Överavskrivningar
1,8 1,5
Periodiseringsfond inkomstår 2018
0,0 22,4
Periodiseringsfond inkomstår 2019
0,0 19,3
Periodiseringsfond inkomstår 2020
0,0 0,0
Periodiseringsfond inkomstår 2021
43,0 43,0
Periodiseringsfond inkomstår 2022
38,6 38,6
Totalt
83,4 124,8
Uppskjuten skatt i obeskattade reserver uppgår till 17,2 (27,5) MSEK.
MSEK
2024 2023
Semesterlöneskuld
7, 6 6,9
Löneskatt
1,2 1,0
Sociala avgifter
1,0 0,9
Finansiella kostnader
0,0 0,0
Revisionskostnader
0,4 0,5
Övriga poster
0,8 1,1
Totalt
11,0 10,4
Total kreditram uppgick per 31 december till 2 670,3 MSEK
varav 2 150,0 MSEK löper till och med december 2026, 120,3
MSEK löper till och med augusti 2027 samt 150,0 MSEK till
och med december 2030. Övriga 250,0 MSEK har en löptid på
mellan tre månader och fyra år. Kreditramen är beloppsmässigt
begränsad till och beroende av värdet på vissa underliggande
tillgångar. Finansieringsavtalet innebär att nyckeltal (kove-
nanter) skall uppfyllas för vidmakthållande av kreditramen.
Koncernens nyckeltal (kovenanter) var uppfyllda per 31
december 2024.
Not 17 - Kreditlimit
ÅRSREDOVISNING // 143
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 19 - Ställda säkerheter
samt förfallostruktur för
räntebärande skulder
Not 20 - Eventualförpliktelser
MSEK
2024 2023
Företagsinteckningar
30,0 30,0
Aktier i koncernbolag
1 676,1 1 694,0
Aktier i intressebolag
8,3 8,3
Totalt
1 714,4 1 732,3
Förfallostruktur moderbolagets upplåning
2024 2023
2024 0,0 162,4
2025 120,8 144,1
2026 1 301,7 1 373,0
2027 104,1 65,4
2028 28,2 29,3
2029 2 7, 2 26,4
2030 eller senare 2 7, 2 26,4
MSEK
2024 2023
Borgen för koncernbolag
399,5 426,1
Borgen för intressebolag
6,0 6,0
Totalt
405,5 432,1
Moderbolagets sllda säkerheter utgör
utställda motförbindelser för bolagets
ntebärande skulder till kreditinstitut
vilka uppgick till 1 469,6 (1 674,8) MSEK
vid årsbokslutet. Se vidare not 16 för
koncernen, avsnitt Likviditetsrisk, för
information avseende förutsättningarna
för koncernens finansiering vilket även
ller för moderbolaget. Se nedan för
löptidsanalys av moderbolagets ränte-
bärande skulder.
Tabellen ovan visar kontraktsenliga
och odiskonterade räntebetalningar
samt återbetalningar av räntebärande
skulder. Planerade framtida skulder har
inte inkluderats. Ränta relaterad till
finansiella instrument med rörlig ränta
har beräknats med den ränta som förelåg
på balansdagen.
144 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Göteborg 28 mars 2025
New Wave Group AB (publ)
Vår revisionsberättelse har lämnats den 28 mars 2025
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
Undertecknade försäkrar att koncernens- och moderbolagets
årsredovisning har upprättats i enlighet med internatio-
nella redovisningsstandarder (IFRS), såsom de antagits av EU,
respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild
av koncernens ställning och resultat, samt att koncernför-
valtningsberättelsen och förvaltningsberättelsen ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och
företagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver
sentliga risker och okerhetsfaktorer som de företag som
ingår i koncernen sr inför.
Kinna Bellander
Styrelseledamot
Susanne Given
Styrelseledamot
M. Johan Widerberg
Styrelseledamot
Ralph Mühlrad
Styrelseledamot
Kristina Johansson
Styrelseledamot
Isabella Jansson
Styrelseledamot
Torsten Jansson
VD och koncernchef
Olof Persson
Styrelseordförande
ÅRSREDOVISNING // 145
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Definitioner av alternativa nyckeltal
Riktlinjer avseende alternativa nyckeltal för företag med värde-
papper noterad på en reglerad marknad inom EU har givits ut
av ESMA (The European Securities and Markets Authority).
Dessa riktlinjer ska tilmpas på alternativa nyckeltal som
används fn och med den 3 juli 2016. I årsredovisningen
refereras till ett antal icke-IFRS resultatmått som används för
att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera företagets
verksamhet. Eftersom inte alla företag beräknar finansiella
mått på samma sätt är dessa inte alltid jämförbara med mått
som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska
rför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt
IFRS. Nedan beskriver vi de olika icke-IFRS resultatmått som
använts som ett komplement till den finansiella information
som redovisats enligt IFRS samt hur dessa måtts används. För
avstämning av alternativa nyckeltal, se hemsidan www.nwg.se/
investor-relations/finansiella-rapporter/nyckeltal.
RESULTATMÅTT DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
BRUTTORESULTAT Nettoomsättningen minus handelsvaror. Måttet visar koncernens lönsamhet av försäljning
av varor.
BRUTTOVINSTMARGINAL Nettoomsättningen minus kostnader för sålda varor i
procent av periodens nettoomsättning.
ttet visar företagets marginaler före
verkan av kostnader såsom försäljnings- och
administrativa kostnader.
RÖRELSEMARGINAL Rörelseresultat i procent av periodens nettoomsättning. ttet används för att mäta operativ lönsamhet
samt måluppfyllnad för koncernens lönsamhetsmål.
VINSTMARGINAL Resultat före skatt i procent av periodens nettoomsättning. Måttet gör det möjligt att jämföra lönsamheten
oavsett bolagsskattesats.
NETTOMARGINAL Resultat efter skatt i procent av periodens nettoomsättning. Måttet används för att mäta nettointjäningen i
relation till omsättningen.
NETTOOMSÄTTNINGS-
TILLVÄXT
Försäljningstillväxt inklusive valutaeffekter. ttet används för att visa tillxt i koncernen
samt för att mäta måluppfyllnad för koncernens
tillväxtmål.
ORGANISK TILLVÄXT Organisk tillväxt avser försäljningstillväxt från befintlig verksam-
het rensad från valutaeffekter. Valutaeffekten beräknas som
årets försäljning i lokala valutor omräknat till föregående års
valutakurser i relation till föreende års förljning.
ttet används för att visa tillxt i befintlig verk-
samhet då valutakursförändringar ligger utanför
koncernens kontroll samt för att mäta måluppfyllnad
för koncernens tillväxtmål.
RÖRELSEMARGINAL FÖRE
AVSKRIVNINGAR
Rörelseresultat före avskrivningar i procent av periodens
nettomsättning.
ttet används för att mäta operativ lönsamhet,
oberoende av avskrivningar och nedskrivningar.
FINANSNETTO Summan av ränteintäkter, räntekostnader, valutakursdifferenser
på lån och likvida medel i utländsk valuta, övriga finansiella
intäkter och övriga finansiella kostnader.
ttet speglar företagets totala kostnader för
extern finansiering.
AVKASTNINGSMÅTT
DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
AVKASTNING PÅ
SYSSELSATT KAPITAL
Rullande 12 månaders resultat före skatt plus finansiella kostna-
der i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Genomsnittligt
sysselsatt kapital beräknas genom att summera sysselsatt
kapital vid periodens slut och sysselsatt kapital vid årsskiftet
föreende år och dividera med t.
Avkastning på sysselsatt kapital är ett lönsamhets-
tt som används för att slla resultatet i relation till
det kapital som behövs för att driva verksamheten.
AVKASTNING PÅ
EGET KAPITAL
Rullande 12 månaders resultat efter skatt i procent av genom-
snittligt eget kapital. Genomsnittligt eget kapital beräknas
genom att summera eget kapital vid periodens slut och eget
kapital vid årsskiftet föregående år och dividera med två.
Måttet används för att analysera lönsamhet över tid,
givet de resurser som är hänförliga till moderbola-
gets ägare.
146 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
DATA PER AKTIE DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
EGET KAPITAL PER AKTIE Eget kapital dividerat med antalet aktier vid periodens utgång. ttet visar bolagets nettovärde per aktie och
avgör om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet
över tid.
KAPITALMÅTT DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
SYSSELSATT KAPITAL Totala tillgångar minskade med avsättningar samt icke rän-
tebärande skulder, vilka utgörs av leveranrsskulder, aktuell
skatteskuld, övriga skulder samt upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter.
Sysselsatt kapital indikerar hur mycket kapital som
behövs för att bedriva verksamheten oberoende av
finansieringsform (lånat eller eget kapital).
RÖRELSEKAPITAL Omsättningstillgångar exklusive likvida medel minskade med
kortfristiga icke räntebärande skulder.
ttet används för att visa hur mycket kapital som
behövs för att finansiera den löpande verksam-
heten.
NETTOSKULD Kortfristiga och långfristiga räntebärande skulder
reducerade med likvida medel.
Måttet visar den totala lånefinansieringen.
NETTOSKULD TILL KREDIT-
INSTITUT
Kortfristiga och långfristiga räntebärande skulder reducerade
med leasingskulder och reducerade med likvida medel.
Måttet visar den totala lånefinansieringen exklusive
leasingskulder.
KAPITALOMSÄTTNINGS-
HASTIGHET
Rullande 12 månaders nettoomsättning dividerat med genom-
snittliga totala tillgångar. Genomsnittligt varulager beräknas
genom att summera totala tillgångar vid periodens slut och tota-
la tillgångar vid årsskiftet föregående år och dividera med två.
ttet visar hur effektivt koncernen använder sitt
totala kapital.
VARULAGRETS
OMTTNINGS-
HASTIGHET
Periodens kostnader för handelsvaror i resultaträkningen divi-
derat med genomsnittligt varulager. Genomsnittligt varulager
beräknas genom att summera totala tillgångar vid periodens
slut och totala tillngar vid årsskiftet föregående år och
dividera med två.
ttet används för att visa hur många
gånger varulagret omsätts per år då varulagret är
centralt för koncernens verksamhet för att
kunna upprätthålla en god servicenivå och snabbt
kunna leverera varor.
NETTOSKULDSÄTTNINGS-
GRAD
Nettoskuld i förllande till eget kapital. ttet bidrar till att visa den finansiella risken och
används av ledningen för att följa skuldsättnings-
nivån.
NETTOSKULD GENOM
RÖRELSEKAPITALET
Nettoskuld dividerat med rörelsekapitalet ttet används för att mäta hur stor del av bolagets
rörelsekapital som är finansierat med nettoskuld.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD Resultat före skatt plus finansiella kostnader dividerat med
finansiella kostnader.
Måttet används för att mäta bolagets betalningsför-
ga av räntekostnader.
SOLIDITET Eget kapital i procent av balansomslutningen. ttet visar hur stor andel av bolagets totala
tillgångar som finansieras av aktieägarna med
eget kapital. En hög soliditet är ett mått på finansiell
styrka och används för att mäta måluppfyllnad för
koncernens lönsamhetsmått.
ÖVRIGA MÅTT DEFINITION/BERÄKNING
SYFTE
EFFEKTIV SKATTESATS Inkomstskatt i procent av resultat före skatt. Måttet möjliggör jämförelser av inkomstskatt i olika
jurisdiktioner.
EFFEKTIV RÄNTESATS Finansnetto i relation till genomsnittlig nettoskuld. Måttet möjliggör en jämförelse av kostnaden för
nettoskulden.
KASSAFLÖDE FÖRE
INVESTERINGAR
Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive förändring
i rörelsekapital och före kassaflöde från investerings- och
finansieringsverksamhet.
ttet används för att visa på det kassaflöde som
genereras av bolagets löpande verksamhet.
NETTOINVESTERINGAR Nettoinvesteringar avser kassaflöde från investeringsverksam-
heten enligt kassaflödesanalysen vilket inkluderar investeringar
och avyttringar av byggnader, förvärv, investeringar i materiella
och immateriella anläggningstillgångar samt upptagna lång-
fristiga fordringar.
ttet används för att regelbundet mäta hur mycket
kontanta medel som används för investeringar i
verksamheten och för expansion.
ÅRSREDOVISNING // 147
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i New Wave Group AB (publ), org.nr 556350 - 0916
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen för New Wave Group AB (publ) för räkenskapsåret
2024-01-01 - 2024-12-31. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 59-147 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredo-
visningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS Redovisningsstandarder, så som de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resul-
tatkningen och balansräkningen för moderbolaget och
koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moderbo-
lagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i
förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade
företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga
och ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Övriga upplysningar
Revisionen av årsredovisningen för räkenskapsåret 2023-
01-01 –2023-12-31 har utförts av en annan revisor som lämnat
en revisionsberättelse daterad den 4 april 2024 med omodi-
fierade uttalanden i Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för den aktuella perioden. Dessa omden
behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som
helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område
rdering av goodwill
New Wave Group AB (publ) redovisar i koncernens balans-
kning per den 31 december 2024 goodwill om 1 157 Mkr.
rdet på den redovisade goodwillen är avhängigt framtida
avkastning och lönsamhet i de kassagenererande enheter
goodwillen avser och prövas minst årligen. Företagsledningen
baserar sin nedskrivningsprövning på ett flertal antaganden och
bedömningar såsom omsättningstillväxt, rörelsemarginalut-
veckling och kapitalkostnad (WACC) samt andra förhållanden
som är komplexa. Felaktiga bedömningar och antaganden kan
ge en betydande påverkan på koncernens resultat och finan-
siella ställning. Företagsledningen har inte identifierat något
nedskrivningsbehov för någon kassagenererande enhet inom
koncernen. För ytterligare information hänvisas till not 1 om
148 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
kritiska uppskattningar och bedömningar och not 8 om imma-
teriella tillgångar.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men
var inte begnsad till dessa:
# Utvärdering av bolagets process och relaterade nyckel-
kontroller för framtagande av prognoser vilka legat till
grund för nedskrivningsprövningarna
# Granskning och bedömning av företagets rutiner och
modell för nedskrivningsprövning av goodwill och
utrdering av att gjorda antaganden är rimliga, att
rutinerna är konsekvent tillämpade och att integritet
finns i gjorda beräkningar
# Verifiering av indata i beräkningar bland annat mot
affärsplaner för prognosperioden
# Bedömning av säkerhetsmarginaler för respektive
kassagenererande enhet genom utförande av
känslighetsanalyser
# Granskning av korrekthet och fullständighet i relevanta
noter till de finansiella rapporterna
Vid genomförandet av utvalda delar av granskningsåtrderna
har våra värderingsspecialister medverkat.
rdering av varulager
Varulager är en betydande balanspost i New Wave Group-
koncernen och består fmst av färdiga varor. Varulagret är
upptaget till det lägsta av anskaffningsrdet och nettoförsälj-
ningsrdet. Anskaffningsvärdet beknas enligt först in, först
ut principen. Det redovisade värdet för koncernens varulager
uppgick per den 31 december 2024 till 5 124 MSEK, vilket utgör
cirka 45% av koncernens balansomslutning.
Koncernen är verksam inom rörelsesegmenten Företag,
Sport & Fritid och Gåvor och Heminredning med en stor
spridning i produktsortiment. Varulagret utgörs till stor
del av tidsa basprodukter, men även av artiklar med högre
modegrad. Värdering av varulager samt inkuransberäkningar
bygger på uppskattningar och bedömningar. För ytterligare
information hänvisas till not 1 om kritiska uppskattningar och
bedömningar och not 15 om varulager.
Vår revision omfattade följande granskningsåtgärder men var
inte begränsad till dessa:
# Utvärdering av bolagets process och relaterade nyckel-
kontroller för redovisning och värdering av varulager
# Skapat oss en förståelse för och utrderat bolagens
metod för värdering av varulager samt dess metod för
att identifiera obsoleta produkter
# Med sd av analytiska granskningtgärder på varu
-
lager, utmanat bolagets kritiska bedömningar och
antaganden kring inkuransavsätningen för lagret
# Substansgranskning genom stickprov för utvärdering av
värdering enligt lägsta värdets princip och först in, först
ut principen
# Granskning av korrekthet och fullständighet i relevanta
noter till de finansiella rapporterna
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-39, 47-58 och 154-157. Den andra informationen består även
av Ersättningsrapporten som vi inmtade före datumet för
denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den infor-
mation som identifieras ovan och överväga om informationen
i väsentlig utstckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi
även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt
ÅRSREDOVISNING // 149
NWG // FINANSIELL INFORMATION
bedömer om informationen i övrigt verkar innella väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och
verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen
upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovis-
ningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna
kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
gra väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhål-
landen som kan påverka förgan att fortsätta verksamheten
och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om
fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkstäl-
lande direkren avser att likvidera bolaget, upphöra med
verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att
göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar
styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisions-
berättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet
är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en
revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
dan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förntas påverka de ekonomiska
beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och
koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspek-
tionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning för New Wave Group
AB (publ) för år 2024-01-01 - 2024-12-31 samt av förslaget till
dispositioner betffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
kenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga
och ändalsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angegenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angegenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den
150 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvis-
ningar och bland annat vidta de åtrder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryg-
gande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål betffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inmta revisions-
bevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
gon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
sentligt avseende
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.
revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning
är en del av revisionsberättelsen.
Vårt mål betffande revisionen av förslaget till disposi-
tioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande
om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtrder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte
är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för New Wave
Group AB (publ) för räkenskapret 2024-01-01 - 2024-12-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till New Wave Group AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inmtat är tillräckliga och ända-
lsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödndig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomr våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utrs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning
inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkese-
tiska krav, standarder för yrkesutövningen och tilmpliga krav
i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredo-
visning och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
sentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är
ÅRSREDOVISNING // 151
NWG // FINANSIELL INFORMATION
relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändalsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte
i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna
kontrollen. Granskningen omfattar också en utrdering av
ändalsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bemning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade
hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 59-81 och för att den är upprättad i enlighet med årsre-
dovisningslagen i enlighet med den äldre lydelsen som gällde
före den 1 juli 2024.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommen-
dation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade
llbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av håll-
barhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt
mindre omfattning jämrt med den inriktning och omfattning
som en revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vår uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Deloitte AB, utsågs till New Wave Group AB (publ)s revisor
av bolagsstämman 2024-05-16 och har varit bolagets revisor
sedan 2024-05-16.
Göteborg den 28 mars 2025
Deloitte AB
Didrik Roos
Auktoriserad revisor
152 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Koncernens utveckling
i sammandrag
MSEK
Rapport över totalresultat i sammandrag
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättning
9 528,7 9 512,9 8 843,6 6 718,6 6 098,8
Övriga rörelseintäkter
95,3 130, 7 123,9 111, 5 146,2
Rörelsens kostnader
-8 053,8 -7 803,2 -7 213,2 -5 596,9 -5 469,5
EBITDA
1 570,2 1 840,4 1 754,3 1 233,2 775,4
Av- och nedskrivningar
- 3 07,9 -263,2 -249,2 -2 2 7, 3 -229,5
Rörelseresultat
1 262,3 1 5 7 7, 2 1 505,1 1 005,9 545,9
Finansnetto
-128,9 -13 7, 7 -55,0 -43,0 -64,9
Resultat före skatt
1 133,4 1 439,4 1 450,1 962,9 481,0
Skatt
-253,5 -320,4 -281,3 -202,9 -118 ,0
Årets resultat
880,0 1 119,0 1 168,8 760,0 363,0
Totalresultat för året
1 221,1 1 001,1 1 604,9 992,9 84,8
Rapport över finansiell ställning i sammandrag
Varumärken
642,0 604,4 588,9 531,4 494,3
Övriga anläggningstillgångar
3 089,7 2 688,4 2 681,0 2 345,7 2,336,4
Varulager
5 124,2 5 346,8 5 2 9 7, 7 2 9 37, 6 2 883,0
Kundfordringar
1 596,7 1 475,2 1 664,1 1 359,7 1 059,3
Övriga omsättningstillgångar
328,1 252,0 292,5 158,4 118, 5
Likvida medel
545,8 372,6 419, 4 32 7,9 325,1
Summa tillgångar
11 32 6 , 4 10 739,3 10 943,6 7 660,6 7 216,7
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
7 216,4 6 459,3 5 889,4 4 566,7 3 845,0
Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
0,8 1,2 1,1 0,9 10,5
Avsättningar
210,4 2 0 7,9 190,5 165,0 165,7
Räntebärande skulder
2 364,6 2 401,5 2 749,0 1 396,6 2 142,7
Ej räntebärande skulder
1 534,2 1 669,4 2 113 , 6 1 531, 5 1 052,7
Summa eget kapital och skulder
11 32 6 , 4 10 739,3 10 943,6 7 660,6 7 216,7
Kassaflöden
Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital och investeringar
1 108,1 1 362,8 1 383,2 993,0 631,8
Förändringar i rörelsekapital
170,2 -399,0 -1 743,2 214,4 574,8
Kassaflöde före investeringar
1 278,3 963,8 -360,0 1 2 07, 4 1 206,6
Nettoinvesteringar
-296,8 -220,9 -522,2 -114 , 2 - 57, 5
Kassaflöde efter investeringar
981,5 742,9 -882,2 1 093,2 1 149,1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-830,1 -785,4 934,1 -1 110 ,9 -1 155,6
Årets kassaflöde
151,4 -42,5 51,9 -17, 7 -6,4
154 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Finansiella nyckeltal
Nyckeltal
2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomsättningstillväxt, %
0,2 7, 6 31,6 10,2 -11, 7
Organisk tillväxt, %
0,0 -2,4 20,8 12,9 -9,9
Förvärvad tillxt, %
0,4 5,9 3,7 0,0 0,0
Genomsnittligt antal årsanställda
2 451 2 450 2 313 2 060 2 064
Bruttovinstmarginal, %
49,4 50,3 49,5 48,1 43,2
Rörelsemarginal före avskrivningar, %
16,5 19,3 19,8 18,4 12,7
Rörelsemarginal, %
13,2 16,6 17, 0 15,0 9,0
Vinstmarginal, %
11,9 15,1 16,4 14,3 7,9
Nettomarginal, %
9,2 11, 8 13,2 11,3 6,0
Avkastning på eget kapital, %
12,3 18,7 25,0 18,0 9,5
Avkastning på sysselsatt kapital, %
13,8 18,1 20,7 16,9 8,4
Soliditet, %
63,7 60,2 53,8 59,6 53,4
Nettoskuld, MSEK
1 818,8 2 028,9 2 329,6 1 068,8 1 817, 6
Nettoskuld till kreditinstitut, MSEK
1 104,4 1 468,5 1 635,4 375,1 1 075,9
Nettoskuldsättningsgrad, %
25,2 31, 4 39,5 23,4 4 7,1
Nettoskuld genom rörelsekapital, %
33,2 3 7, 2 44,7 35,7 59,5
Räntetäckningsgrad, ggr
9,3 10,8 25,7 21,9 8,0
Kapitalomsättningshastighet, ggr
0,9 0,9 1,0 0,9 0,8
Varulagrets omsättningshastighet, ggr
0,9 0,9 1,1 1,2 1,1
Försäljning utanför Sverige, %
79,4 78,8 7 7, 3 71,5 74 , 5
Data per aktie
Antal aktier före och efter utspädning*
132 687 086 132 687 086 132 687 086 132 687 086 132 687 086
Eget kapital per aktie, före och efter utsdning, SEK*
54,39 48,68 44,39 34,42 28,98
Aktiekurs på balansdagen, SEK*
97,15 101,88 103,20 83,90 2 7, 2 5
Utdelning/aktie, SEK*
3,50 3,25 2,13 2,00 -
P/E-tal
14,64 12,08 11, 72 14,64 9,89
P/S -t al
1,35 1,42 1,55 1,66 0,59
Aktiekurs/eget kapital
1,79 2,09 2,33 2,44 0,94
Direktavkastning, %
3,60 3,19 2,06 2,38 -
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK*
9,63 7, 26 -2,72 9,10 9,10
*Omräknad med hänsyn till den aktiesplit 2:1 som genomrdes i juni 2023.
ÅRSREDOVISNING // 155
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Kontakt:
AHEAD LLC
270 Samuel Barnet Blvd.
New Nedford, MA 02745
USA
Telefon: + 1 508 985 9898
B.T.C. Activewear Ltd
Point 1 Opus 9, Axletree
Way, Wednesbury,
West Midlands WS10
9QY, Storbritannien
Telefon:
+44 (0) 330 0882 644
Craft Sportswear
North America LLC
200 Cummings Center
Suite 273-D
Beverly, MA 01915
USA
Telefon: + 1 978 524 00
Craft of Scandinavia
AB
Evedalsgatan 5
504 35 Borås
Sverige
Telefon: + 46 33 722 32 00
Cutter & Buck Inc.
4001 Oakesdale Ave SW
Renton, WA 98057
USA
Telefon: + 1 206 622 41 91
Desktop Ideas Ltd
1 Wennman Road
Thame Park Business
Centre, Thame, Oxon
OX9 3XA
Storbritannien
Telefon: + 44 0844 875
7624
D&J Home and
Gifts AB
Åkarevägen 18
455 83 Dingle
Sverige
Telefon: + 46 524 283 70
Ferstar Inc
2315 Rue Cohen
Montreal, Quebec, H4R
2N7
Kanada
Telefon: +1 514 384 7462
GC Sportswear OY
Mikkolantie 1 B
00640 Helsingfors
Finland
Telefon:
+ 358 44 4022 440
Glasma AB
Långgatan 22
361 31 Emmaboda
Sverige
Telefon: + 46 471 481 50
Gloves International
Inc.
2445 State Highway 30
Mayfield, NY 12117
USA
Telefon:
+1 800 262 0978
Intraco Trading BV
Noorddijk 88
1521 PD Wormerveer
Nederländerna
Telefon:
+ 31 756 47 54 20
Jobman Texet AB
Baltzar Von Platens Gata
22 a
749 47 Enköping
Sverige
Telefon: + 46 8 630 29 00
Kosta Boda Art Hotel
AB
Stora vägen 75
365 43 Kosta
Sverige
Telefon:
+46 478 348 30
Kosta Förlag AB
Stora vägen 77
365 43 Kosta
Sverige
Telefon: + 46 478 349 34
Kosta Lodge AB
Stora vägen 2
365 43 Kosta
Telefon:
+46 478 590 530
New Wave Austria
GmbH
Mühlgraben 43D
6343 Erl
Österrike
Telefon:
+ 43 5373 200 60
New Wave Denmark
A/S
Lyskaer 13 A
2730 Herlev
Danmark
Telefon:
+ 45 43 43 71 00
New Wave France
SAS
Technoland
3, Allée des Abruzzes
69800 Saint Priest
Frankrike
Telefon:
+ 33 4 786 631 58
New Wave GmbH
Geigelsteinstrasse 10
83080 Oberaudorf
Tyskland
Telefon:
+ 49 8033 979 120
New Wave Group AB
Kungsportsavenyen 10
411 36 Göteborg
Sverige
Telefon:
+46 31 712 89 00
New Wave Group
Canadian Distribution
Inc.
2315 Rue Cohen
Montreal, Quebec, H4R
2N7
Kanada
Telefon: + 1 514 345 0135
New Wave Group SA
Chemin des Polonais 3
2016 Cortaillod
Schweiz
Telefon:
+ 41 32 843 32 32
New Wave Iceland
ehf
Höfðabakka 9
110 Reykjavik
Island
Telefon:
+354 520 60 20
New Wave Italia Srl
28 Via Palmiro Togliatti
26845 Codogno (LO)
Italien
Telefon: + 39 377 31 60 11
New Wave Mode AB
Åkarevägen 18
455 83 Dingle
Sverige
Telefon: + 46 524 28 300
New Wave Norway
AS
Torvstikkeren 10
1640 Råde
Norge
Telefon: + 47 69 14 37 00
New Wave
Sportswear BV
Reactorweg 201
3542 AD Utrecht
Nederländerna
Telefon: + 31 302 08 30 30
New Wave
Sportswear SA
Carrer Mallorca 1
08192 Sant Quirze del
Vallés
Barcelona
Spanien
Telefon:
+ 34 937 21 95 05
New Wave Sports
Canada Inc
2315 Rue Cohen
Montreal, Quebec, H4R
2N7
Kanada
Telefon: + 1 514 345 0135
New Wave Trading
Shanghai Ltd.
4th floor, Building E
Nr. 1978, Lianhua Road
Shanghai 201103
Kina
Telefon:
+ 86 21 614 5 11 33
Orrefors Kosta Boda
AB
Stora vägen 96
365 43 Kosta
Sverige
Telefon:
+ 46 478 345 00
Orrefors Kosta Boda
LLC
41 Madison Avenue, 9th
floor
New York, NY 10010
Telefon:
+ 1 800 351 9842
OY Trexet Finland AB
Juvan Teollisuuskatu 12
02920 Espoo
Finland
Telefon:
+ 358 9 525 95 80
Projob Workwear AB
Åkarevägen 18
455 83 Dingle
Sverige
Telefon: + 46 524 176 90
Sagaform AB
Segloravägen 19
504 64 Borås
Sverige
Telefon:
+ 46 33 23 38 00
Seger Europe AB
Jordgubbsvägen 24
523 61 Gällstad
Sverige
Telefon: + 46 321 260 00
Tenson AB
Ekonomivägen 2
436 33 Askim
Sverige
Texet Benelux NV
Nieuwlandlaan 97
I.Z. Aarschot - B 426
3200 Aarschot
Belgien
Telefon: + 32 16 57 11 57
Texet Denmark A/S
Niels Bohrs Vej 21
8660 Skanderborg
Danmark
Telefon: + 45 86 57 28 00
Texet GmbH
Geigelsteinstrasse 10
83080 Oberaudorf
Tyskland
Telefon: + 49 8033 979
250
Texet France SAS
103 Quai du Président
Roosevelt
92130 ISSY-LES-
MOULINEAUX
Frankrike
Telefon: + 33 1 4133 03 14
Texet Poland Sp. z o.o.
ul. Krzemowa 1, Zlotniki
62-002 Suchy Las
Polen
Telefon: + 48 61 868 56 71
Textilgrossisten Hefa
AB
Ucklumsvägen 4
444 91 Stenungsund
Sverige
Telefon: + 46 31 712 56 00
Tg-H Benelux NV
Schoondonkweg 6
2830 Willebroek
Belgien
Telefon: +32 3 202 69 20
Toppoint BV
F. Hazemeijerstraat 400
(B04)
7555 RJ Hengelo
Nederländerna
Telefon: + 31 74 2077 900
Toppoint Polska Sp.
z o.o.
ul. Przylep-Zakldowa 23
66-015 Zielona Góra
Polen
Telefon:
+ 48 506 403 027 (sale)
Tournament Solutions
LLC
6 School Street
Manchester, MA 01944
USA
Telefon: + 1 800 896 1230
United Brands of
Scandinavia Ltd
Unit 1, Hirwaun Industrial
Estate
Hirwaun
Aberdare CF44 9UP
Wales
Storbritannien
Telefon:
+ 44 1685 81 21 11
X-Tend BV
Nipkowstraat 1
8013 RJ Zwolle
P.O. Box 40041
8004 DA Zwolle
Nederländerna
Telefon:
+ 31 38 850 91 00
Inköpskontor:
New Wave Group SA
Chemin des Polonais 3
2016 Cortaillod
Schweiz
Telefon: + 41 32 843 32 32
New Wave Group
Bangladesh
House # 10/a
Road # 04
Gulshan - 1, Dhaka 1212
Bangladesh
Telefon: + 880 2 883
11 2 9
New Wave Group
China
4th floor, Building E
Nr. 1978, Lianhua Road
Shanghai 201103
Kina
Telefon:+ 86 21 614 5
11 3 3
New Wave Group
India Buying Pvt Ltd
1/32 Ulsoor Road Cross
Bangalore-560042
Indien
Telefon: +91 80 255 85
838
New Wave Group
Vietnam
97/4 Tran Nao Str, Ward
Binh An
District 2, Comb ABC
Ho Chi Minh City,
Vietnam
Telefon: +84 8 36202099
156 // ÅRSREDOVISNING
NWG // KONTAKT
6
m
a
j
2
0
2
5
O
m aktieägaren avser att låta sig före-
trädas genom ombud ska skriftlig,
daterad fullmakt utfärdas för ombudet.
Fullmakten i original ska sändas till bolaget
(se adress till vänster) så att bolaget erhåller
den i god tid före stämman. Om fullmakten
är utfärdad av en juridisk person, ska en
bestyrkt kopia av registreringsbevis eller
motsvarande behörighetshandling sändas
till bolaget. Observera att aktieägare som
företräds genom fullmakt också måste
anla sig enligt ovan. Fullmaktsformulär
finns tillngligt på www.nwg.se.
rvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarre-
gistrerade måste tillfälligt låta registrera
aktierna i eget namn för att kunna delta i
stämman. Sådan tillfällig ägarregistrering,
s.k. rösträttsregistrering, som gjorts
senast den 29 april 2025 beaktas vid fram-
ställningen av aktieboken. Aktigare ska
rför meddela sin önskan om rösträtts-
registrering till förvaltaren i god tid före
detta datum.
Ärenden
På stämman kommer de ärenden som
enligt lag och bolagsordning ska upptas
på stämman, nedanstående förslag om
utdelning och övriga ärenden som tas upp
i kallelsen till stämman att behandlas. .
Utdelning
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman
en utdelning om 3,50 kronor per aktie
(totalt 464 404 801 SEK), uppdelat på två
utbetalningstillfällen. Den första utbetal-
ningen kommer att uppgå till 1,75 kronor
per aktie (totalt 232 202 400,50 SEK), med
den 8 maj 2025 som föreslagen avstäm-
ningsdag. Den andra utbetalningen att
uppgå till 1,75 kronor per aktie (totalt 232
202 400,50 SEK), med den 2 december
2025 som föreslagen avstämningsdag.
Om årsstämman beslutar i enlighet med
förslaget beräknas Euroclear genomra
den första utbetalningen den 13 maj
2025 och den andra utbetalningen den 5
december 2025.
Årsstämman äger rum tisdagen den 6 maj 2025, kl. 13:00 på
Kosta Boda Art Hotel, Stora Vägen 75, 365 43 Kosta. Rätt att
delta vid stämman har den aktieägare som är registrerad i den
av Euroclear Sweden AB (”Euroclear”) förda aktieboken den 25
april 2025 och som anmäler sin avsikt att delta på årsstämman
senast den 29 april 2025.
Årsstämma
Anmälan
Poströster samt fullmakter skickas
per brev till:
New Wave Group AB (publ)
"Årsstämma"
Kungsportsavenyen 10
411 36 Göteborg
Poströster och fullmakter ska ha
inkommit till bolaget senast den
29 april 2025.
6 maj
2025
Utdelning
Styrelsen har beslutat föreslå
årsstämman:
# Utdelning på 3,50 kronor
per aktie, uppdelat på två
utbetalningstillfällen.
ÅRSREDOVISNING // 157
NWG // ÅRSSTÄMMA
158 // ÅRSREDOVISNING
ÅRSREDOVISNING // 159
New Wave Group är en tillväxtkoncern som skapar, förrvar
och utvecklar varumärken samt produkter
till företags-, sport-, gåvo- och inredningssektorn.
New Wave Group AB (publ) Org nr 556350-0916
Kungsportsavenyen 10, 411 36 Göteborg
Telefon: +46 (0) 31 712 89 00, E-post: info@nwg.se
www.nwg.se