5493006EIYZZYQILKS312022-01-012022-12-315493006EIYZZYQILKS312021-01-012021-12-315493006EIYZZYQILKS312021-12-315493006EIYZZYQILKS312020-12-315493006EIYZZYQILKS312022-12-315493006EIYZZYQILKS312020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006EIYZZYQILKS312020-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493006EIYZZYQILKS312020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares5493006EIYZZYQILKS312020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312007-01-012007-04-01ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312007-01-012007-05-01ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006EIYZZYQILKS312021-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493006EIYZZYQILKS312021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493006EIYZZYQILKS312022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493006EIYZZYQILKS312022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493006EIYZZYQILKS312022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493006EIYZZYQILKS312022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493006EIYZZYQILKS312022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493006EIYZZYQILKS312022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Rapport över totalresultat
MSEK
Not
2022
2021
Nettoomsättning
3, 4, 18
8 843,6
6 718,6
Handelsvaror
-4 468,4
-3 489,3
Bruttoresultat
4 375,2
Övriga rörelseintäkter
4
123,9
111,5
Externa kostnader
7, 9, 17
-1 470,3
-1 067,9
Personalkostnader
5, 6
-1 205,3
-1 016,9
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
8, 9
-249,2
-227,3
Övriga rörelsekostnader
-67,4
-21,7
Andelar i intressebolags resultat
13
-1,8
-1,1
Rörelseresultat
10
1 505,1
1 005,9
Finansiella intäkter
3,7
3,0
Finansiella kostnader
-58,7
-46,0
Finansnetto
11
-55,0
-43,0
Resultat före skatt
1 450,1
962,9
Skattekostnad
12
-281,3
-202,9
Årets resultat
16
1 168,8
760,0
Övrigt totalresultat:
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Omräkningsdifferenser
434,2
230,3
Kassaflödessäkringar
16
2,4
3,3
Summa
436,6
233,6
Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat
-0,5
-0,7
Övrigt totalresultat för året
436,1
232,9
Totalresultat för året
1 604,9
992,9
Årets resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
1 168,8
760,3
Innehav utan bestämmande inflytande
0,0
-0,3
1 168,8
760,0
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
1 604,9
992,8
Innehav utan bestämmande inflytande
0,0
0,1
1 604,9
992,9
Resultat per aktie (SEK)
17,62
11,46
* Resultat per aktie är samma före och efter utspädning.
072 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Rapport över kassaflöde
MSEK
Not
2022
2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
1 505,1
1 005,9
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
24
253,7
194,8
Erhållen ränta
7,6
1,8
Erlagd ränta
-62,7
-44,8
Betald inkomstskatt
-320,6
-164,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
1 383,2
993,0
Förändring i rörelsekapital
Ökning/minskning av varulager
-1 983,1
57,8
Ökning/minskning av rörelsefordringar
-186,8
-269,9
Ökning/minskning av rörelseskulder
426,7
426,5
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
-1 743,2
214,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-360,0
1 207,4
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-123,7
-105,3
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
10,7
9,9
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-10,5
-18,8
Rörelseförvärv
27
-398,7
0,0
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-522,2
-114,2
Kassaflöde efter investeringsverksamheten
-882,2
1 093,2
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
1 465,6
0,0
Amorterade lån
-111,3
-706,5
Amorterade leasingskulder
-138,2
-126,5
Nyemission i bolag med innehav utan bestämmande inflytande
0,0
-12,5
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
-282,0
-265,4
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
934,1
-1 110,9
Årets kassaflöde
51,9
-17,7
Likvida medel vid årets början
327,9
325,1
Valutakursdifferens i likvida medel
39,6
20,5
Likvida medel vid årets slut
419,4
327,9
Likvida medel
Kassa och bank
419,4
327,9
ÅRSREDOVISNING // 073
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Rapport över finansiell ställning
Per den  december
MSEKNot
2022
2021
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
8
1 768,5
1 474,7
Materiella anläggningstillgångar
9
1 319,6
1 258,3
Andelar i intressebolag
13
38,7
38,7
Övriga långfristiga fordringar
14
13,9
11,8
Uppskjutna skattefordringar
12
129,2
93,5
Summa anläggningstillgångar
3 269,9
Varulager
15
5 297,7
2 937,6
Aktuella skattefordringar
30,2
16,7
Kundfordringar
16, 17
1 664,1
1 359,6
Övriga fordringar
16
169,6
86,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
4, 16, 18
92,7
55,3
Likvida medel
19
419,4
327,9
Summa omsättningstillgångar
7 673,7
SUMMA TILLGÅNGAR
10 943,6
7 660,6
EGET KAPITAL
Aktiekapital20, 25
199,0
199,0
Övrigt tillskjutet kapital
219,4
219,4
Reserver
927,9
489,4
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
4 543,1
3 658,8
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
5 889,4
Innehav utan bestämmande inflytande
1,1
0,9
Summa eget kapital
5 890,5
SKULDER
Långfristiga räntebärande skulder
16, 19, 21
2 418,4
1 166,8
Avsättningar till pensioner
24,1
19,4
Övriga avsättningar
7,2
7,1
Uppskjutna skatteskulder
12
159,2
138,4
Summa långfristiga skulder
2 608,9
Kortfristiga räntebärande skulder
16, 19, 21
330,6
229,9
Leverantörsskulder
16, 17
1 404,8
926,1
Aktuella skatteskulder
104,4
89,9
Övriga skulder
16, 22
174,7
163,6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
4, 16, 23
429,7
351,9
Summa kortfristiga skulder
2 444,2
Summa skulder
5 053,1
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
10 943,6
7 660,6
074 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Rapport över örändringar i eget kapital
Övrigt BalanseradeInnehav utan
tillskjutetvinstmedel inkl.bestämmande Summa eget
MSEK
Aktiekapital
kapital
Reserver
årets resultat
Summa
inflytandekapital
Ingående eget kapital 2021-01-01
199,0
219,4
252,2
3 174,3
3 845,0
10,5
Årets resultat
760,3
760,3
-0,3
760,0
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
229,9
229,9
0,4
230,3
Kassaflödessäkringar
3,3
3,3
3,3
Omklassificering av föregående
års kassaflödessäkringar
4,7
-4,7
0,0
0,0
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat
-0,7
-0,7
-0,7
Transaktioner med aktieägare
Utdelningar till moderbolagets ägare
-265,4
-265,4
-265,4
Innehav utan bestämmande inflytande
som uppkommit vid nyemission
-5,7
-5,7
-9,7
-15,4
Utgående eget kapital 2021-12-31
199,0
219,4
489,4
3 658,8
4 566,7
0,9
Övrigt BalanseradeInnehav utan
tillskjutetvinstmedel inkl.bestämmande Summa eget
MSEK
Aktiekapital
kapital
Reserver
årets resultat
Summa
inflytandekapital
Ingående eget kapital 2022-01-01
199,0
219,4
489,4
3 658,8
4 566,7
0,9
Årets resultat
1 168,8
1 168,8
0,0
1 168,8
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
434,0
434,0
0,2
434,2
Kassaflödessäkringar
1,9
1,9
1,9
Omklassificering av föregående
års kassaflödessäkringar
2,6
-2,6
0,0
0,0
Skatt hänförlig till övrigt totalresultat
0,0
0,0
Transaktioner med aktieägare
Utdelningar till moderbolagets ägare
-282,0
-282,0
-282,0
Förrv av innehav utan
bestämmande inflytande
0,0
0,0
Utgående eget kapital 2022-12-31
199,0
219,4
927,9
4 543,1
5 889,4
1,1
Helår
Helår
Ackumulerad omräkningsdifferens i eget kapital
2022
2021
Ackumulerad omräkningsdifferens vid årets början
497,0
266,7
Årets omräkningsdifferens i utländska dotterbolag
434,2
230,3
Ackumulerad omräkningsdifferens vid årets slut
931,2
497,0
ÅRSREDOVISNING // 075
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Grund för upprättande
Koncernredovisningen för New Wave Group AB och dess
dotterföretag har upprättats i enlighet med International
Financial Reporting Standards (IFRS) utRS), utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB) såSB), såsom de har godkänts
av EU Denav EU. Denna årsredovisning är upprättad i enlighet med
IAS  UtforS 1 Utformning av nang av finansiella rapporter samt i enlighet
med den svenska Årsredovisningslagen Vgen. Vidare har RFR  FR 1
Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats s,
utgiven av Rådet för et för finansiell rapportering.
Från och med denna årsredovisning beskriver New Wave
Group vissa tillämpliga redovisningsprinciper i anslutning
till varje not i syfte att ge en ökad förståelse av respektive
redovisningsområde Därutöveråde. Därutöver beskrivs övergripande redo-
visningsprinciper nedan Samtliga redovisningsprn. Samtliga redovisningsprinciper har
tillämpats konsekvent i hela koncernen för samtliga perioder
som redovisas i koncernredovisningen om inget annat angess.
Årsredovisningen undertecknades av styrelsen den yrelsen den 31
mars  Resultrs 2023. Resultat- och balansräkning samt koncernens
konsoliderade resultat- och balansräkning ska fastställas av
årsstämman som hålls den en 1 maj 6 maj 2023.
Koncernredovisning och
konsolideringsprinciper
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget New Wave
Group AB och samtliga bolag i vilka New Wave Group AB direkt
eller indirekt innehar mer än 50 av röst% av röstrdet eller på andra
grunder utövar ett besmmande inynflytande För atnde. För att avgöra om
ett besmmande ine inflytande föreligger beager, beaktas potentiella
röstberättigade aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller
konverteras.
Koncerninterna transaktionertioner, balansposternsposter, intäkter
och kostnader avseende transaktioner mellan koncern-
bolag elimineras i koncernredovisningen Proncernredovisningen. Prissättning mellan
koncernbolag sker på affärsmässiga grunder och därmed
till marknadspriser Interiser. Interna resultat som uppkommer vid
försäljning mellan koncernbolag har eliminerats i sin helhetg har eliminerats i sin helhet.
Rörelseförvärv och goodwill
Samtliga rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden vsmetoden.
Anskanffningsvärdet beräknas som summan av det verkliga
värdet på överlåtna tillngar sk, skulder som koncernen ådrar
sig till tidigare ägare och eget kapitalinstrument emitterade av
New Wave Group för att förrva verksamhetenten.
Det överrde som uppsr när överförda ersättningar
för aktierna överstiger det verkliga värdet av det förrvade
bolagets nettotillngar redovisas som koncernssig
goodwill Oill. Om förrvade nettotillgångars verkliga värde över-
stiger överförda ersättningar för rörelseförrvet redovisas
mellanskillnaden i koncernens rapport över totalresultat så , så
kallad vinst fn ett förrv till lågt pris För. Förvärvsrelaterade
utgifter kostnadsförs när de äger rum Konum. Koncernen beslutar i
samband med varje företagsförvärv om innehavet utan bestäm-
mande inyflytande ska redovisas till verkligt värde eller till dess
andel av förvärvade nettotillgångar ar.
Anskanffningsvärdet på aktier i dotterbolag elimineras mot
eget kapital i respektive dotterbolag vid förrvstillfället let,
vilket innebär att endast den del av eget kapital i dotter-
bolaget som skapats efter förrvstidpunkten ingår i eget
kapital hänförligt till moderbolagets aktieägarere.
Värdeförändringar avseende avtalade tilläggsköpe-
skillingar värderas till verkligt värde via årets resultat och
redovisas på raden övriga rörelseintäkter eller övriga rörel-
sekostnader i koncernens rapport över totalresultat om
förändringen sker senare än ett år efter förvärvstillfället.
Samtliga föndringar av ägarandelen i ett dotterbolag dg, där
det bestämmande inyflytandet inte upphör redoviphör, redovisas som eget
kapitaltransaktioneroner.
Resultat för under året förvärvade verksamheter redovisas
i koncernens rapport över totalresultat från och med förrvs-
tidpunkten Vien. Vinst eller förlust för under året avyttrade företag
beräknas utifrån koncernens redovisade nettotillngar i
dana verksamheter ink, inklusive resultat fram till tidpunkten
för avyttringen ngen.
Andel i dotterbolagens nettotillgångar hänförligt till
innehav utan besmmande inynflytande redovisas i separat post
i koncernens egna kapital l I koncernens rapport över total-
resultat ingår andel hänförlig till innehav utan besmmande
ininflytande i redovisat resultat.
Omräkning av
poster i utländsk valuta
Valutaomräkning vid konsolidering av utländska
dotterföretag
Poster som inr i de nr i de finansiella rapporterna för de olika enhe-
terna inom koncernen är värderade i den valuta som används
i den ekonomiska miljö där respektive företag huvudsak-
ligen är verksamt (funktionell valuta) I koncea). I koncernredovisningen
används svenska kronor (SEK) vi), vilket är moderbolagets funk-
tionella valuta och rapporteringsvaluta Vid up. Vid upprättandet av
koncernens bokslut omräknas poster i resultatkningarna fö r
Not 1 - Övergripande redovisningsprinciper
076 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
utländska dotterföretag till svenska kronor enligt månatliga
genomsnittskurser Tillg. Tillgångar och skulder i utländska dotter-
företag omräknas till svenska kronor genom att använda
balansdagens kurs De vbalansdagens kurs. De valutakursdierenseralutakursdifferenser som uppkommer
redovisas som en separat komponent i övrigt totalresultat och
ackumuleras i eget kapital.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till respektive
bolags funktionella valuta enligt gällande valutakurser per
transaktionsdag Fordg. Fordringar och skulder i andra valutor än
den funktionella valutan omknas genom att använda
balansdagens kurs Rbalansdagens kurs. Rörelserelaterade omräkningsdierense omräkningsdifferenser
från kundfordringar leveraar, leverantörsskulder och övriga rörelse
relaterade tillgångar och skulder redovisas som övriga rörelse-
intäkter och övriga rörelsekostnader Omräder. Omräkningsdierensfferenser
från ån finansiella tillgångar och skulder hänförs till nall finansiella
intäkter och kostnader.
Klassicerassificering av balansposter
Anläggningstillgångar lån, långfristiga skulder och avsättningar
består i allt väsentligt av belopp som förntas återvinnas eller
betalas efter mer än tolv månader räknat fn balansdagen gen.
Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt
sentligt av belopp som förntas återvinnas eller betalas
inom tolv månader efter balansdagen En sk. En skuld klassiceificeras
som kortfristig om New Wave Group inte har en ovillkorad rätt
att senarelägga skuldens reglering bortom ett  måt 12 månader från
balansdagen.
Nya och ändrade redovisningsprinciper
Nya redovisningsprinciper för ör 2021
Inga standarder än, ändringar eller tolkningar som trätt i kraft
under år er år 20 bedö22 bedöms ha haft väsentlig påverkan på koncernens
nansiella rappfinansiella rapporter.
Nya redovisningsprinciper för ör 202 och sena3 och senare
Ett ert flertal ändringar av bentefintliga standarder har publicerats
och tder i kraft ft 20 och se23 och senare Ing. Inga av dessa bedöms ha
en väsentlig påverkan New Wave Groups n New Wave Groups finansiella rapporterter.
Not 2 - Väsentliga
uppskattningar och antaganden
Upprättandet av koncernredovisningen kräver att företags-
ledningen och styrelsen gör uppskattningar och antaganden en.
Dessa uppskattningar och antaganden grundar sig i allt
sentligt på historisk erfarenhet och på framtida förväntade
ndelser De. Dessa uppskattningar och antaganden påverkar
redovisade tillgångar och skulder samt ilder, samt intäkter och kost-
nader Ä. Ändringar redovisas i den period då uppskattningar
och antaganden förändras ss, samt i framtida perioder om dessa
påverkas Uppss. Uppskattningar och antaganden som kan ge bety-
dande påverkan på koncernens resultat och nach finansiella ställning
presenteras i respektive not dät, där så är tillämpligt.
ÅRSREDOVISNING // 077
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 3 - Rapportering av rörelsesegment
Redovisningsprinciper
Koncernens rörelsesegment rapporteras på ett sätt som över-
New Wave Groups rörelsesegment utgörs av Företag Spo, Sport
ensstämmer med den interna rapporteringen till den högsta
& Fritid samt Gåvor & Heminredning Resp. Respektive varumärke
verkställande beslutsfattaren Den högsta verkstren. Den högsta verkställande
nförs till det rörelsesegment som det fmst anses tillhöra.
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för fördelning av
Koncernen följer upp respektive rörelsesegment med avseende
resurser till rörelsesegmenten och utrdering av deras nas finan-
på intäkter och rörelseresultat Konce. Koncernen har ett stort antal
siella prestation I koncerneation. I koncernen har denna funktion denieration definierats
kunder varav ingen överstiger 10 a% av koncernens omsättninging.
som koncernens VD som ansvarar för och sköter den löpande
förvaltningen av koncernen efter styrelsens riktlinjer och
anvisningar.
Anläggnings-
Uppskjutna
MSEK Nettoomsättning Rörelseresultat Tillgångar
tillgångar*
skattefordringar
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Företag
4 152,0 2 971,6 813,1 440,8 6 74 5, 4 4 425,7 1 207,3 1 078,8 51,6 32,8
Sport & Fritid
3 782,3 2 792,5 6 4 7, 3 466,0 3 811, 3 2 742,7 1 548,8 1 317, 6 60,5 45,3
Gåvor & Heminredning
90 9, 3 954,5 44,7 99,1 386,8 492,2 332,0 336,6 17,1 15,4
Totalt
8 843,6 6 718,6 1 50 5,1 1 005,9 10 943,6 7 660,6 3 088,1 2 733,0 129, 2 93,5
Totalt rörelseresultat
1 50 5,1 1 005,9
Finansnetto
-55,0 -43,0
Resultat före skatt
1 450,1 962,9
* Inkluderar ej finansiella anläggningstillgångar
Totala
Av- och
MSEK Nettoinvesteringar
nedskrivningar
skulder
2022 2021 2022 2021 2022 2021
Företag
-450,0 -60,9 -156,2 -141,4 3 913,1 2 090,3
Sport & Fritid
-55,4 -2 9,2 -7 7, 0 -66,5 935,9 749, 5
Gåvor & Heminredning
-16,8 -24,1 -16,0 -16,4 204,0 253,3
Totalt
-522,2 -114,2 -249, 2 -2 2 7, 3 5 053,1 3 093,1
Geograska områdenafiska områden
Anläggnings-
Uppskjutna
Geograska områdenafiska områden
Anläggnings-
Uppskjutna
Nettoomsättning
tillgångar*
skattefordringar
Nettoomsättning
tillgångar*
skattefordringar
MSEK
MSEK
2022 2021 2022 2021 2022 2021
2022 2021 2022 2021 2022 2021
Sverige
2 139,1 1 4 0 9, 0 1 323,3 1 078,8 51,1 40,8
USA
2 139,1 1 4 0 9, 0 1 323,3 1 078,8 51,1 40,8
USA
2 010,0 1 913,1 723,7 755,3 26,3 19,5
Sverige
2 010,0 1 913,1 723,7 755,3 26,3 19,5
Centraleuropa
1 6 39,1 1 025,7 4 7 7, 2 318,1 16,3 8,7
Centraleuropa
1 6 39,1 1 025,7 4 7 7, 2 318,1 16,3 8,7
Norden exkl Sverige
1 083,6 862,5 206,7 230,2 6,5 3,9
Norden exkl Sverige
1 083,6 862,5 206,7 230,2 6,5 3,9
Sydeuropa
1 17 9, 3 862,9 223,9 210,2 20,9 16,7
Sydeuropa
1 17 9, 3 862,9 223,9 210,2 20,9 16,7
Övriga länder
792,5 645,4 13 3,3 140,4 8,1 3,9
Övriga länder
792,5 645,4 13 3,3 140,4 8,1 3,9
Totalt
8 843,6 6 718,6 3 088,1 2 733,0 129,2 93,5
Totalt
8 843,6 6 718,6 3 088,1 2 733,0 129,2 93,5
Anläggningtillgångar och uppskjutna skattefordringar är baserade på var koncernens tillgångar är lokaliserade.
Anläggningtillgångar och uppskjutna skattefordringar är baserade på var koncernens tillgångar är lokaliserade.
*Inkluderar ej finansiella anläggningstillgångar
*Inkluderar ej finansiella anläggningstillgångar
078 // ÅRSREDOVISNING
Not 4 - Intäkter
Redovisningsprinciper
Huvuddelen av koncernens intäkter kommer från försäljning
av varor vil, vilka identierifieras som separata prestationsåtaganden den.
Försäljning sker framförallt till återförsäljare inom prol om profil och
detaljhandel Nedel. New Wave Groups avtal med kunder utgörs fmst
av avtal utan fastställda volymer alternativt vt finns inget avtal
utan generella villkor gäller Det. Detta innebär att ett bindande avtal
uppstår i större der, i större del av fallen flen, först när en kundorder erhålls och
bekftas Tidpu. Tidpunkt för fullgörande av prestationsåtaganden
enligt avtalen anses vara när kontroll över varorna överförs till
kunden New Wave Group be. New Wave Group bedömer denna tidpunkt med hjälp
av skeppningsdokument och fraktvillkor vi, vilka varierar inom
koncernen koncernen.
Transaktionspriset utgörs i huvudsak av fast pris per såld
kvantitet Rörlt. Rörliga delar såsom rabatter bonuster, bonusar och returer
förekommer i relativt liten omfattning och minskar då transak-
tionspriset Per bet. Per balansdagen redovisas en återbetalningsskuld
för upplupen bonus ks, kick-backs och rabatter till kunder på raden
upplupna kostnader och förutbetalda intäkter i koncernens
rapport över nansiell st finansiell ställningällning.
Inom koncernen nen finns det ett fåtal mindre kontrakt med
återköpsåtaganden där New Wave Group levererar varor till
kunden med full returrätt till samma pris som den ursprungliga
förljningen Dgen. Det inner att koncernen redovisar en retur-
rättstillgång som varulager och en återbetalningsskuld för
förväntade varureturer som övrig skuld i koncernens rapport
över nansiell stäer finansiell ställning Intällning. Intäkterna och kostnaderna kopplade
till de förväntade varureturerna redovisas inte i koncernens
rapport över totalresultat förn returrättsperioden gått utt ut.
Avtalstillgångar uppstår när fakturering eller kundens
betalning är villkorad av ytterligare prestationsåtaganden
som vid villkorade delleveranser av varor I de falv varor. I de fall koncernen
har fått ersättning fn kund utan att något prestationsåtagande
ännu har uppfyllts redovisas en avtalsskuld på raden upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter i koncernens rapport över
nansiell stfinansiell ställning Koncernen har ett antällning. Koncernen har ett antal sponsringsavtal tal,
vilka innebär ett utbyte av varor och tnster mellan avtalspar-
terna I de av. I de avtal där det r det finns ett distinkt åtagande av kunden,
främst i form av marknadsaktiviteter och de erheter, och de erhåller fria varor
som ersättning redovisas en intäkt till det verkliga värdet av
överförda produkter Redovter. Redovisningen av intäkten sker i samband
med varuleverans New Wave Group has. New Wave Group har inga väsentliga garan-
tiåtaganden Deen. Det nnt finns även obetydliga intäkter för royalty,
provision och medlemsavgifter för kundklubb som redovisas
som nettoomsättning i koncernens rapport över totalre-
sultat.
Uppdelning av intäkter
Uppdelning av intäkter från avtal med kunder har gjorts baserat
på koncernens två försäljningskanaler prol och detaljhandel naler profil och detaljhandel,
koncernens tre segment Företag Sg, Sport & Fritid och Gåvor &
Heminredning samt utifrån geograafiska områdenden.
Prolkfilkunder ställer högre krav på snabba leveranser och
även orderfrekvensen är tätare än inom detaljhandel I bndel. I båda
förljningskanalerna säljs varor till kunder och tidpunkten
för intäktsredovisning fastställs på samma sätt Ot. Okerheten i
intäkter och kassaödflöden är något lägre inom försäljningska-
nalen prolen profil på grund av att koncernens kunder i sin tur oftast
har sålt produkterna vidare redan vid ordertillfället .
080 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Nettoomsättning per försäljningskanal
och segment
vor &
Heminredning
MSEK Företag Sport & Fritid
Totalt
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Profil
4 132,4 2 949,9 1 054,9 742,1 2 2 9, 5 265,3 5 416,8 3 95 7, 3
Detaljhandel
19, 6 21,7 2 7 2 7, 4 2 050,4 679,8 6 8 9, 2 3 426,8 2 761, 3
Totalt
4 152,0 2 971,6 3 782,3 2 792,5 909,3 954,5 8 843,6 6 718,6
Nettoomsättning per geograografiskt
område och segment
vor &
Heminredning
MSEK Företag Sport & Fritid
Totalt
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
USA
303,5 203,6 1 769, 5 1 145,0 66,1 60,4 2 139,1 1 4 0 9,0
Sverige
545,0 476,1 724,3 6 37, 6 74 0,7 799,4 2 010,0 1 913,1
Centraleuropa
1 201,0 660,8 413,1 338,9 25,0 26,0 1 6 3 9,1 1 025,7
Norden exkl Sverige
494,5 401,3 526,7 411, 4 62,4 49, 8 1 083,6 862,5
Sydeuropa
1 0 59, 6 7 7 9, 3 119, 3 83,2 0,4 0,4 1 179, 3 862,9
Övriga länder
548,4 450,5 2 2 9,4 176 ,4 14,7 18,5 792,5 645,4
Totalt
4 152,0 2 971,6 3 782,3 2 792,5 909,3 954,5 8 843,6 6 718,6
Avtals- och
returrättstillgångar
MSEK
2022 2021
Avtalstillgångar
Upplupna intäkter med
kvarvarande prestationsåtagande
3,5 3,4
Returrättstillgångar
Varulager som förväntas
returneras (färdigvarulager)
10,4 7, 8
Totalt
13,9 11, 2
Samtliga avtals- och returrättstillgångar
förfaller inom 12 månader.
Avtals- och
återbetalningsskulder
MSEK
2022 2021
Avtalsskulder
Förutbetalda intäkter
26,5 11, 0
Återbetalningsskulder
Återbetalningsskulder för
förväntade varureturer
21,7 14,5
Återbetalningsskulder för
upplupna bonusar, kick-backs
och rabatter
104,4 81,7
Totalt
152,6 1 0 7, 2
Samtliga avtals- och återbetalningsskulder
förfaller inom 12 månader.
Övriga
rörelseintäkter
MSEK
2022 2021
Valutakursvinster
83,0 24,3
Realisationsvinster
7, 6 1,8
Statliga stöd
0,5 61,9
Övriga intäkter
32,8 23,5
Totalt
123,9 111, 5
ÅRSREDOVISNING // 081
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 5 - Medelantal anställda
2022
Antal
anställda
Varav
män
2021
Antal
anställda
Varav
män
Moderbolaget
teborg
44 28 41 28
Totalt moderbolaget
44 28 41 28
Dotterbolag
Anställda i Sverige
Borås
134 62 129 64
Munkedal
141 74 132 73
Lessebo
325 173 294 142
Stenungsund
16 12 17 12
Stockholm
45 31 42 28
Ulricehamn
25 12 25 11
Örebro
5 2 5 2
Totalt antal anställda i Sverige
691 366 644 332
Anställda i utlandet
Bangladesh
39 37 39 37
Belgien
68 40 61 36
Danmark
36 25 39 22
Finland
45 26 43 24
Frankrike
21 9 20 9
Hong Kong
1 1 2 1
Indien
11 10 10 9
Island
3 1 3 1
Italien
46 31 45 30
Kanada
59 32 56 32
Kina
124 48 128 51
Nederländerna
108 76 106 74
Norge
59 33 53 32
Polen
206 46 139 36
Schweiz
34 22 32 22
Spanien
23 16 18 10
Storbritannien
53 29 27 15
Tyskland
66 43 63 42
USA
532 206 448 178
Vietnam
26 10 26 10
Österrike
18 10 17 9
Totalt antal anställda i utlandet
1 578 751 1 375 680
Koncernen totalt
2 313 1 145 2 060 1 040
Könsfördelning inom
koncernledningen
2022
Kvinnor
2021
Kvinnor
Män Totalt Män Totalt
Styrelsen
2 5 7 2 6 8
Koncernledningen
0 8 8 0 8 8
082 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 6 - Löner, andra ersättningar och sociala avgifter
MSEK
2022
ner och andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Varav pensions-
kostnader
2021
ner och andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Varav pensions-
kostnader
Moderbolaget
2 9, 6 10,1 4,2 25,8 13,6 4,3
Dotterbolag i Sverige
2 7 7, 9 95,1 16,0 28 9, 4 119, 3 20,5
Dotterbolag utomlands
840,7 130,5 28,3 602,8 117,1 20,3
Koncernen totalt
1 148,3 235,8 48,5 918,0 250,0 45,1
Varav inköps- och
produktionspersonal
215,1 49, 3 2,3 14 9, 4 31, 8 2,2
Av moderbolagets pensionskostnader avser 0,3 (0,2) MSEK koncernens styrelse och VD.
Av koncernens pensionskostnader avser 5,4 (5,7) MSEK koncernens styrelse och VD:ar .
Redovisningsprinciper
Ersättningar till anställda i form av löner bet, betald semester ster,
betald sjukfnvaro pensro, pensioner etc redtc. redovisas i takt med
intnandet Idet. Inom New Wave Group nave Group finns både förns-
bestämda och avgiftsbestämda pensionsplaner När det gner. När det gäller
de förmånsbesmda pensionsplanerna är det enbart mindre
pensionsplaner Fner. För tjänstemän i Sverige tryggas ITP -planeP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders- och familje-
pension (alternativt familjepension) genom en försäkring
i Alecta Ena. Enligt ett uttalande från Rådet för et för finansiell
rapportering U, UFR FR 1 Redov0 Redovisning av pensionsplanen ITP  P 2
som som finansieras genom förkring i Alecta är d, är detta en förmåns-
bestämd plan som omfattar era ar flera arbetsgivare Dvare. Då Alecta ej
har tillräcklig information som underlag för värdering redo-
visar koncernen pensionsåtagandet hos Alecta såsom en
avgiftsbestämd plan Koncernens bidrag till avestämd plan. Koncernens bidrag till avgiftsbestämda
pensionsplaner belastar koncernens rapport över totalresultat
under den period som de är hänförliga till .
ÅRSREDOVISNING // 083
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Löner och andra ersättningar fördelade per land och mellan styrelseledamöter och VD samt övriga ansllda
2022
Styrelse
och VD
Varav
bonus*
Övriga
anställda
2021
Styrelse
och VD
Varav
bonus*
Övriga
anställda
MSEK
Moderbolaget
2,7 0,0 26,7 2,5 0,0 23,3
Dotterbolag i Sverige
12,3 0,4 296,1 13,7 1,5 275,6
Dotterbolag utomlands
Belgien
2,9 1,4 31,6 2,5 1,3 2 7, 0
Danmark
2,0 0,4 26,7 1,9 0,4 23,9
Finland
1,6 0,1 2 2,1 1,7 0,3 19, 0
Frankrike
3,1 1,5 10,0 2,6 1,2 9, 6
Hong Kong
0,0 0,0 0,2 0,0 0,0 0,7
Island
0,9 0,0 1,0 0,8 0,0 0,8
Italien
8,8 5,8 18,9 6,9 4,0 16,5
Kanada
4,8 0,5 2 7, 6 3,8 0,4 22,9
Kina
2,6 0,3 33,3 2,2 0,2 28,0
Nederländerna
9,0 1,2 61,9 6,7 1,0 50,7
Norge
1,2 0,0 4 0,1 1,6 0,0 34,6
Polen
1,0 0,1 18,2 0,7 0,0 17, 0
Schweiz
4,9 0,9 24,5 4,3 0,7 21,8
Spanien
1,9 0,0 6,8 1,7 0,0 5,1
Storbritannien
3,0 0,2 20,9 1,7 0,2 6,7
Tyskland
1,3 0,0 30,9 1,5 0,0 28,1
USA
15,7 1,6 341,5 12,9 1,4 231,0
Österrike
1,4 0,2 9,3 1,1 0,0 7, 4
Totalt dotterbolag utomlands
66,1 14,2 725,5 54,6 11,1 550,8
Koncernen totalt
81,1 14,6 1 048,3 70,8 12,7 849,7
*Bonus är resultatbaserad och avräknas årligen utan framtida åtaganden.
Anställningsvillkor för VD
Ersättning till VD utgörs av fast lön från New Wave Group
AB IB. Inget styrelsearvode eller andra ersättningar såsom
bonus utgår till VD Sol VD. Som pensionsförsäkring åt VD föreligger
marknadsssig avgiftsbestämd plan För VD g. För VD gäller en
ömsesidig uppgningstid om sex månader och inget
avgångsvederlag utgår.
Anställningsvillkor för andra ledande
befattningshavare
Med andra ledande befattningshavare avses de åtta som
tillsammans med VD utgör koncernledningen För koncen. För koncern-
ledningens sammansättning se sidan 60 Ersät. Ersättning till andra
ledande befattningshavare utgörs huvudsakligen av fast lön st lön.
Ett mindre antal av de ledande befattningshavarna har även
rätt till bonus huv, huvudsakligen beräknat på resultattillxt i
de bolag i vilka de är verksamma In. Inget styrelsearvode utr
i det fall ledande befattningshavare utgör del av koncern-
bolags styrelser För andr. För andra ledande befattningshavare
föreligger marknadsssiga avgiftsbestämda pensionsavtal en l, en
ömsesidig uppgningstid mellan tre till sex månader gäller
och inga avgångsvederlag utgårår.
Beslutsprocess
Det Det finns ingen särskilt utsedd ersättningskommitté för
hantering av löneläge pge, pensionsförmåner i, incitamentsfrågor
och andra anställningsvillkor för VD och koncernens övriga
084 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Löner och andra ersättningar fördelat per styrelseledamot samt till andra ledande befattningshavare
MSEK
2022
Löner, andra
ersättningar
och arvoden
Varav
bonus
Pensions-
kostnad
2021
Löner, andra
ersättningar
och arvoden
Varav
bonus
Pensions-
kostnad
Torsten Jansson,VD
0,9 0,0 0,2 0,9 0,0 0,3
Olof Persson, styrelsens ordförande
0,5 0,0 0,0 0,4 0,0 0,0
Kinna Bellander, styrelseledamot
0,3 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Mats Årjes, styrelseledamot (avgått 2022)
0,2 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
M. Johan Widerberg, styrelseledamot
0,3 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Jonas Eriksson, styrelseledamot
0,2 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Ingrid Söderlund, styrelseledamot
0,2 0,0 0,0 0,1 0,0 0,0
Ralph Mühlrad, styrelseledamot
0,2 0,0 0,0 0,1 0,0 0,0
Magdalena Forsberg, styrelseledamot
0,0 0,0 0,0 0,1 0,0 0,0
Andra ledande befattningshavare*
14,3 0,5 3,3 12,2 0,7 3,6
Totalt
17,1 0,5 3,5 14,7 0,7 3,9
*Se sidorna 60-61.
Teckningsoptioner
Koncernen har inga utestående teckningsoptioner.
Pensionsåtaganden
För räkenskapsåret  haet 2022 har bolaget inte haft tillgång till
information för att kunna redovisa sin proportionella andel av
Alecta-planens förpliktelser förser, förvaltningstillgångar och kost-
nader vilket medfört att planen inte varit möjlig att redovisa som
en förmånsbestämd plan Pensionsplanen ITn. Pensionsplanen ITP 1 som tryggas
genom en försäkring i Alecta redovisas därr som en avgifts-
bestämd plan Prem. Premien för den förmånsbesmda ålders- och
familjepensionen är individuellt beräknad och är bland annat
beroende av lön te av lön, tidigare intjänad pension och förväntad åter-
stående tjänstgöringstid Förid. Förntade premieavgifter för det
kommande räkenskapsåret uppgår till 9,7 (9,4) MSEK K.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska metoder och anta-
ganden vi, vilka inte överensstämmer med IAS 19 D. Den kollektiva
konsolideringen ska normalt tillåtas variera mellan 125 o% och
155 O%. Om Alectas kollektiva konsolideringsnivå understiger
125 eller över% eller överstiger 155 sk% ska åtgärder vidtas i syfte att skapa
förutsättningar för att konsolideringsnivån återgår till norma-
lintervallet Vid lå. Vid låg konsolidering kan en åtrd vara att höja
det avtalade priset för nyteckning Vid hö. Vid hög konsolidering kan
en åtrd vara att införa premiereduktioner Vid ut. Vid utgången av
 upp2022 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konso-
lideringsnivån till 172 (% (1724).
Styrelsearvode
2022 2021
Externa ledamöter i moderbolaget
1,8 1,6
Varav till styrelsens ordförande
0,5 0,4
ledande befattningshavare utatningshavare, utan dessa frågeställningar
behandlas av styrelsen i sin helhet L. Ledande befattnings-
havares lön sätts av VD efter samråd med styrelsens ordfö-
rande Stnde. Styrelsens arvode beslutas av årsstämmann.
Ersättningskommitté för moderbolagets styrelse har inte
utsetts Til. Till styrelsens ordförande och ledamöter utr arvode
enligt bolagsstämmans beslutlut.
ÅRSREDOVISNING // 085
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar styrelseledamöter vrelseledamöter, verkställande
direktör och andra personer i bolagsledningen (gemensamt
”ledande befattningshavare”) i New Wave Group AB (”Bolaget”) t”).
Riktlinjerna tillämpas på ersättningar som avtalats os, och föränd-
ringar som gjorts i redan avtalade ersättningar efter dr, efter det att
riktlinjerna antogs av årsstämman an 2029 R. Riktlinjerna omfattar
inte ersättningar som beslutas av bolagsstämmann.
Riktlinjernas främjande av Bolagets as affärs-
strategi långsi, långsiktiga intressen och hållbarhet
Bolagets affärsstrategi är att förvärva och utveckla varumärken
samt produkter till företags- spor, sport- gåvo- o, gåvo- och inrednings-
sektorn Koncn. Koncernen ska nå synergier genom att samordna
design inköp m, inköp, marknadsföring lng, lager och distribution av
sortimentet Konct. Koncernen ska erbjuda sina produkter inom prol- rofil-
och detaljhandelsmarknaden för att nå god riskspridningidning.
För ytterligare information om Bolagets affärsstrategi se i, se
wwwwww.nwgsenwg.se/om-new-wave-group/,
En framgångsrik implementering av Bolagets affärs-
strategi och tillvaratagandet av Bolagets långsiktiga intressen en,
inklusive dess hållbarhet ft, förutsätter att Bolaget kan rekrytera
och behålla kvalicerficerade medarbetare För detre. För detta krävs att
Bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning Dg. Dessa rikt-
linjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en
konkurrenskraftig totalersättning ing.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa riktlinjer
ska syfta till att fmja Bolagets affärsstrategi och lång-
siktiga intressen inkn, inklusive dess hållbarhet Det. Detta genomförs
genom att de t de finansiella och icke-nancke-finansiella mål som avgör
utfallet av rörlig kontantersättning har en tydlig koppling till
aaffärsstrategin och Bolagets hållbarhetsagenda De. Den rörliga
kontantersättningen beskrivs närmare i avsnitt ”Rörlig kontan-
tersättning” nedanning” nedan.
Formerna av ersättning mmng m.m.
Den sammanlagda ersättningen för varje ledande befatt-
ningshavare ska vara marknadsmässig och får bestå av
följande komponenter fast kontae komponenter: fast kontantlön rörlig kontantntlön, rörlig kontant-
ersättning pensionsförmåning, pensionsförmåner och andra förmåner.
Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa rikt-
linjer – besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar Fast o. Fast och rörlig ersättning ska vara relaterade till
den ledande befattningshavarens ansvar och befogenhetet.
Rörlig kontantersättning
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontant-
ersättning ska kunna mätas under en period om ett år Den . Den
rörliga kontantersättningen ska ha en högsta gns och vara
relaterad till den fasta lönen och f, och får uppgå till högst 50 procent
av den fasta årliga kontantlönenntlönen.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till förut-
bestämda och mätbara kriterier som kan vara ra finansiella eller
icke-naicke-finansiella Des. Dessa kan också utgöras av individanpassade
kvantitativa eller kvalitativa mål Utfl. Utfallet i relation till dessa
förutbesmda mål utgör basen för den totala potentialen att
erhålla rörlig kontantersättning King. Kriterierna ska vara utformade
så att de fmjar Bolagets affärsstrategi och långsiktiga
intressen isen, inklusive dess hållbarhet genom at, genom att exempelvis ha
en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja den ledande
befattningshavarens långsiktiga utvecklinga utveckling.
r mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbe-
talning av rörlig kontantersättning avslutats ska det bedömas/
fastställas i vilken utstckning kriterierna uppfyllts Sts. Styrelsen
ansvarar för bedömningen såvitt avser rörlig kontantersättning
till verkställande direktören Såvren. Såvitt avser rörlig kontan-
tersättning till övriga ledande befattningshavare ansvarar
verkställande direktören för bedömningen Såvgen. Såvitt avser nar finan-
siella mål ska bedömningen baseras på den av Bolaget senast
oentliggoffentliggjorda nanjorda finansiella informationenionen.
Villkoren för rörlig kontantersättning ska utformas så att
styrelsen om excen, om exceptionella ekonomiska förhållanden råder har der, har
möjlighet att begnsa eller underlåta att ge ut rörlig kontant-
ersättning om ett sådant utgivande bedöms som orimligt
och oförenligt med Bolagets ansvar gentemot aktigarna,
anställda och andra intressenter Det sk. Det ska vidare nnre finnas
möjlighet att begnsa eller underlåta att ge ut rörlig
ersättning om st, om styrelsen bedömer att det är rimligt av andra
skäl Väl. Vidare ska styrelsen ha möjlighet att återta utbetald rörlig
kontantersättning om det i efterhand visar sig att ledande
befattningshavaren väsentligen har brutit mot Bolagets värde-
ringar policyer, policyer st, standarder eller instruktioner.
Pension och försäkringar
För såväl verkställande direktören som övriga personer
i bolagsledningen ska pensionsförmåner inn, innefattande
sjukförsäkring mng, motsvara ITP-plan PTP-plan. Pensionsförmåner,
innefattande sjukförkring skg, ska vara premie-
bestämda om inte den verkställande direktören eller
befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension
enligt individuellt avtal eller tvingande kollektivavtals-
086 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
bestämmelser Pensionspremier. Pensionspremierna för premiebestämd pension
ska uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontantlönen nen.
Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande för
den verkställande direktören Ftören. För övriga ledande befattnings-
havare ska rörlig kontantersättning vara pensionsgrundande
i den mån så följer av tvingande kollektivavtalsbestämmelser
som är tillämpliga på befattningshavaren För dren. För det fall att
den rörliga kontantersättningen är pensionsgrundande ska
pensionspremierna på den rörliga kontantersättningen för
premiebestämd pension uppgå till högst 30 procent av den
fasta årliga kontantlönenntlönen.
Övriga förmåner
Andra förner får innefatta bla bl.a lia. livförsäkring sjuk, sjukvårdsför-
kring och bilförn Sån. Sådana förner får sammanlagt uppgå
till högst tio procent av den fasta årliga kontantlönenen.
Beträande anstffande anställningsförhållanden som lyder under
andra regler än svenska får såv, såvitt avser pensionsförmåner och
andra förmåner vederb, vederbörliga anpassningar ske för att följa
tvingande sådana regler eller fast lokal praxis vas, varvid dessa rikt-
linjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodosess.
För ledande befattningshavare vilka är stationerade i
annat land än sitt hemland får ytterligare ersättning och andra
förner utgå i slig omfattning med beaktande av de särskilda
omständigheter som är förknippade med sådan utlands-
stationering va, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så
ngt möjligt ska tillgodoses Ses. Sådana förmåner får sammanlagt
uppgå till högst 20 procent av den fasta årliga kontantlönennen.
Ersättning till styrelseledamöter utöver styrelsearvode
I den mån icke anställd bolagsstämmovald styrelse-
ledamot utför arbete för Bolagets räkning vg, vid sidan
av styrelsearbetet stet, ska konsultarvode och annan
ersättning för sådant arbete kunna utgå Bå. Beslut om
konsultarvode och annan ersättning till icke anställda bolags-
stämmovalda styrelseledamöter fattas av styrelsenrelsen.
Upphörande av anställning
Vid ansllningens upphörande får uppgningstiden vara
högst tolv månader Fader. Fast kontantlön under uppgnings-
tiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för tolv månader nader.
Vid uppsägning från den ledande befattningshavarens sida
r uppgningstiden vara högst sex månader utader, utan rätt till
avgångsvederlag.
rutöver kan ersättning för eventuellt åtagande
om konkurrensbegränsning utgå Så. Sådan ersättning ska
kompensera för eventuellt inkomstbortfall och ska endast
utgå i den utstckning den tidigare ledande befattnings-
havaren saknar rätt till avgångsvederlag Erg. Ersättningen ska
uppgå till högst 60 procent av den fasta kontantlönen vid
tidpunkten för uppsägningen om intn, om inte annat följer av tvingande
kollektivavtalsbestämmelser och utgå under den tid som
åtagandet om konkurrensbegränsning gäller villler, vilket ska vara
högst tolv månader efter anställningens upphörandeingens upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings-
riktlinjer har lön och ansllningsvillkor för Bolagets ansllda
beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning g,
ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av styrelsens beslutsun-
derlag vid utrderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessaa.
Beslutsprocessen för att fastställa se öv, se över och
genomföra riktlinjerna
Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart
frde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman n.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av
bolagsstämman Stn. Styrelsen ska även följa och utrdera program
för rörliga ersättningar för bolagsledningen tngen, tillämpningen av
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt
llande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i Bolaget.
Styrelsens ledamöter förmöter, förutom VD är obD, är oberoende i förhåll-
ande till Bolaget och bolagsledningen Vgen. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade fgor
rvarar inte verkställande direktören eller andra personer i
bolagsledningen i den mgen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis om det i es, om det i ett enskilt fall nll finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose Bolagets långsiktiga
intressen isen, inklusive dess hållbarhet elle, eller för att säkerslla
Bolagets ekonomiska bärkraft .
ÅRSREDOVISNING // 087
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 7 - Ersättning till revisorer
MSEK
2022 2021
Revisionsuppdrag
Ernst & Young
4,9 4,9
Övriga
5,1 5,3
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
0,5 1,5
Skatterådgivning
0,9 0,8
Totalt
11, 3 12,5
Not 8 - Immateriella anläggningstillgångar
Redovisningsprinciper
Koncernens immateriella anläggningstillgångar utgörs av
goodwill vaill, varumärken drken, datorprogram och övriga immateriella
anläggningstillgångar Öv. Övriga immateriella anläggningstill-
ngar omfattar främst kundrelationer Re. Redovisning sker till
anskaffningsvärden med avdrag för ackumulerade avskriv-
ningar och i förekommande fall nedskrivningar Til. Tillkommande
utgifter för en immateriell anläggningstillgång läggs till till-
ngens redovisade värde eller redovisas som en separat
tillgång end, endast då det är sannolikt att de framtida ekonomiska
förner som är förknippade med tillgången kommer att
komma koncernen tillgodo och tillgångens anskaaffningsrde
kan mätas på ett tillförlitligt sätt At. Andra utgifter kostnadsförs
när de uppkommer.
Goodwill uppsr i samband med rörelseförvärv då överförd
ersättning överstiger det verkliga värdet på förrvade netto-
tillgångar Var. Varumärken samt kundrelationer kan identierafieras
och uppstå i samband med rörelseförvärv och vä, och värderas då till
verkligt värde e.
Koncernens produktutveckling omfattar i huvudsak
design och framtagning av nya kollektioner samt utveckling
av nya produktvarianter inom ramen för bentlfintligt sortiment ent.
Sådan utveckling uppfyller i regel inte kraven för att redovisas
i koncernens rapport över nat över finansiell ställning och kostnadsförs
ledes i de ees i de flesta fall löpande A. Alla andra kostnader som
uppstår under forskningsfasen såväl som utvecklingskostnader
som inte uppfyller kriterierna för att aktiveras som en imma-
teriell anläggningstillgång belastar resultatet när de uppsr.
Utgifter hänförliga till internt upparbetade immateriella
tillgångar exkar, exklusive goodwill sill, som uppstår under utvecklings-
fasen aktiveras endast när det enligt ledningens bedömning är
sannolikt att de kommer att resultera i framtida ekonomiska
fördelar för koncernen och utgifterna under utvecklings-
fasen kan beräknas på ett tillförlitligt sätt At. Anskanffningsvärdet
för en internt upparbetad tillgång inkluderar direkta
tillverkningsutgifter och en andel indirekta utgifter som är
nförlig till den aktuella tillgången A. Avskrivningen påbörjas
r tillgången är tillgänglig för att tas i bruk och redovisas
linjärt över tillgångens uppskattade nyttjandeperiodiod.
Immateriella anläggningstillgångar med bestämbara nyttjan-
deperioder skivs av linjärt över denna period För immd. För immateriella
tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod sker u, utöver vid
indikation en ån, en årlig prövning för att identiera efiera eventuellt
nedskrivningsbehov N. New Wave Group bedömer att både
goodwill och varumärken har obesmbar nyttjandeperiod.
Nyttjandeperioden för varumärken bedöms vara obestämbar
med anledning av att det är fråga om väletablerade strategiska
varumärken på respektive marknad och som koncernen har
för avsikt att behålla och vidareutveckla De va. De varumärken med
större bokförda värden är välnda varumärken såsom Orrefors
och Kosta Boda inom Gåvor & Heminredning samt fmst
Cutter & Buck inom Sport & Fritid Vid. Värdet på koncernens
goodwill och varumärken som bn, som baseras på lokal valuta och
kan ge upphov till valutaomräkningseekffekter i koncernredo-
visningen hagen, har fördelats mellan de kassagenererande enheter
de anses tillhöra va, vilka även utgör koncernens rörelsesegment.
För att bedöma huruvida indikationer på nedskrivningsbehov
föreligger behöver återvinningsvärdet fastställas vs, vilket sker
genom en beräkning av respektive kassagenererande enhets
nyttjandevärde Om det re. Om det redovisade värdet för den testade
kassagenererande enheten överstiger det beräknade åter-
vinningsvärdet redovisasvärdet, redovisas skillnaden som en nedskrivning .
Datorprogram
15 - 3 3%
Övriga immateriella anläggningstillgångar*
5-10%
* Består primärt av kundrelatione r
088 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Viktiga uppskattningar och antaganden
Goodwill och varumärken är årligen elgen, eller vid indikation n,
föremål för nedskrivningsprövning Immateriella aningsprövning. Immateriella anläggnings-
tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder testas i de fall
det ndet finns indikationer på nedskrivningsbehov V. Vid genom-
förande av nedskrivningstester sker uppskattningar för att
beräkna respektive kassagenererande enhets nyttjandevärde rde.
Nyttjandevärdet bygger på fastsllda kassaödeflödesprognoser
för de kommande fem åren och en långsiktig tillxttakt så , så
kallad terminaltillxt De me. De mest väsentliga antagandena vid
fastställandet av nyttjandevärdet omfattar tillväxttakt rörel, rörel-
semarginal samt diskonteringsränta (WACC) Vid bCC). Vid beräkning av
diskonteringsräntan görs bedömning av nng av finansiella faktorer
som ränteläge lån, lånekostnader ma, marknadsrisk bk, betavärden och
skattesatser Då de k. Då de kassagenererande enheterna har olika karak-
tärer bedöärer, bedöms varje enhet efter sina marknadsförutsättningar.
Den beräknade kapitalkostnaden (WACC) bedöms vara
representativ för samtliga kassagenererande enheter Vid heter. Vid
nuvärdesberäkning av för väntade framtida kassaöflöden används
en genomsnittlig vägd kapitalkostnad (WACC) på 10,1 (10,1) )%
före skattt. De kassaödeflödesprognoser som ligger till grund för
nedskrivningstestet baseras på av styrelsen fastställda femårs-
prognoser (-er (2023-) o2027) och därefter en terminaltillväxt på
1 (1))%. Baserat på de tester och analyser som genomförts före-
ligger det i dagsläget inte något nedskrivningsbehov Äehov. Även om
koncernledningen anser att uppskattade framtida kassaöflöden
och andra gjorda antaganden är rimliga så föreligger osäker-
heter vilket kan påverka gjorda värderingar Nedaar. Nedan beskrivs
utförda känslighetsanalyser per rörelsesegmentt.
Goodwill Varumärken Datorprogram
Övriga
immateriella
anläggningstill-
gångar
MSEK
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
96 7, 4 911, 3 558,4 519, 0 225,9 199,4 74,2 64,9
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
142,9 0,0 0,0 0,0 8,9 0,0 6,0 0,0
Nyanskaffningar
1,0 0,0 0,4 0,0 12,9 12,2 -3,8 0,8
Försäljning/utrangeringar
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Omklassificeringar
0,0 0,0 0,0 0,0 2,8 9,9 0,0 0,0
Omräkningsdifferenser
100,8 56,1 60,5 39,4 14,4 4,4 11, 4 8,4
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
1 212,1 967, 4 619,4 558,4 264,9 225,9 87, 8 74,2
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
- 5 7, 4 -53,0 -25,6 -23,2 -183,9 -167, 2 -54,5 -40,4
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
-1,2 0,0 0,0 0,0 -7, 3 0,0 -2,0 0,0
Försäljning/utrangeringar
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Omklassificeringar
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Avskrivningar
-1,0 -0,9 -0,6 -0,6 -17, 8 -13,3 -8,2 - 7, 3
Omräkningsdifferenser
-5,8 -3,5 -2,8 -1,7 -9, 7 -3,4 - 8,1 -6,7
Utgående ackumulerade avskrivningar
-65,4 - 5 7,4 -29,0 -25,6 -218,7 -183,9 -72,8 -54,5
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-28,4 -28,4 -1,5 -1,5 0,0 0,0 0,0 0,0
Nedskrivningar
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-28,4 -28,4 -1,5 -1,5 0,0 0,0 0,0 0,0
Utgående bokfört värde
1 118, 3 881,6 588,9 531,4 46,2 42,0 15,0 19,7
Goodwill fördelad på rörelsesegment
MSEK
2022 2021
Företag
393,0 240,6
Sport & Fritid
663,9 579, 5
Gåvor & Heminredning
61,4 61,5
Totalt
1 118,3 881,6
Varumärken fördelade på rörelsesegment
MSEK
2022 2021
Företag
20,2 20,3
Sport & Fritid
455,7 3 9 7, 2
Gåvor & Heminredning
113 , 0 113 , 9
Totalt
588,9 531,4
ÅRSREDOVISNING // 089
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Företag
Försäljningen sker i samtliga regioner A. Antagande som gjorts är
att tillväxten skall ske på bentefintliga marknader genom ökning
av marknadsandelar samt genom etablering på nya mark-
nader Rörelsemarg. Rörelsemarginal samt varulagrets omsättningshastighet
förväntas vara på nuvarande nivå Mer. Merparten av försäljningen
sker i försäljningskanalen prollen profil (99) v%) vilket innebär att ett
välbalanserat varulager är en viktig komponent för att uppnå
en god servicenivå.
En känslighetsanalys visar att värdet kan upprätthållas även
om den årliga tillväxttakten minskar med 7 (,) procentenheter) procentenheter,
att rörelsemarginalen minskar med 12 (11) procentenheter
eller att WACC ökar med 14 (16) procentenheter.
Sport & Fritid
Segmentets förljning sker främst i försäljningska-
nalen detaljhandeln Samtliga regioner har försäljhandeln. Samtliga regioner har försäljning av
segmentets produkter Pro. Prognoserna inkluderar en tillxt
på bentfintliga marknader genom ökning av marknadsan-
delarna Förna. Förljningstillxten förväntas ge en förbättrad
rörelsemarginal Omsättninl. Omsättningshastigheten i varulager förväntas
öka något under prognosperioden (-n (2023-)2027).
En känslighetsanalys visar att värdet kan upprätthållas även
om den årliga tillväxttakten minskar med 4 (3) procentenhet,
att rörelsemarginalen minskar med 9 (4) procentenheter eller
att WACC ökar med 7 (,) procentenheter.
Gåvor & Heminredning
Merparten av förljningen sker på den svenska marknaden
och i försäljningskanalen detaljhandeln Aaljhandeln. Antaganden som
gjorts är att försäljningen förntas öka på benefintliga mark-
nader samt att rörelsemarginalen skall fortsätta att förbättras.
Omsättningshastigheten i varulager förväntas öka under prog-
nosperioden (-n (2023-2027) ).
En känslighetsanalys visar att värdet kan upprätthållas även
om den årliga tillväxttakten minskar med en 1 (1) procentenhet,
att rörelsemarginalen minskar med 1 (1) procentenhet eller att
WACC ökar med 1 (1) procentenhet .
Not 9 - Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Redovisningsprinciper
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaaffnings-
värden justerat för avskrivningar och i förekommande fall
nedskrivningar A. Avskrivning sker linjärt över respektive till-
ngs uppskattade nyttjandeperiod Avskd. Avskrivningen inleds när
tillgången blir tillnglig för användning Mar. Mark skrivs inte av I vs inte av. I
den mån som tillgångar består av komponenter som väsentligen
skiljer sig åt med avseende på nyttjandeperiod skrivs respektive
komponent av separat så k, så kallad komponentavskrivning g.
r det avskrivningsbara underlaget för en enskild anlägg-
ningstillgång fastställs tas hänsyn till tillgångens eventuella
restvärde I ane. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
nföras till förrvet av tillgången I agen. I anskaaffningsvärdet för
egentillverkade materiella anläggningstillgångar inkluderas
direkta tillverkningskostnader och andelar av fördelningsbara
indirekta kostnader Ut. Utgifter för underhåll och reparationer
kostnadsförs när de uppstår medar, medan utgifter för betydande
Summering ägda och leasade tillgångar
MSEK
2022 2021
Byggnader och mark - ägda tillgångar
343,2 326,7
Inventarier, verktyg och installationer - ägda tillgångar
296,5 252,7
Byggnader och mark - leasade tillgångar
628,5 630,9
Inventarier, verktyg och installationer - leasade tillgångar
51,4 48,0
Utgående bokfört värde
1 319,6 1 258,3
090 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Byggnader
2-4%
Inventarier, verktyg och installationer
10-33%
förbättringar läggs till anskaffningsvärdet och skrivs av över
den återstående nyttjandeperioden för den underliggande
tillgångenngen.
En materiell anläggningstillgång tas bort från koncernens
rapport över nat över finansiell ställning när den avyttras eller
utrangeras vs, vilket sker om den inte kan förväntas tillföra några
ekonomiska fördelar i framtiden antingen genom att nyttjas
eller säljas Reas. Realisationsvinster och -förluster beräknas
som dierenifferensen mellan försäljningspriset och tillngens
redovisade värde Srde. Sådana vinster och förluster redo-
visas som övriga rörelseintäkter eller -kostnader i den
period då tillgången tas bort från koncernens rapport
över nansiell stäer finansiell ställning Tillgångllning. Tillgångarnas restvärde nyttvärde, nytt-
jandeperiod och avskrivningsmetod granskas i slutet av
varje räkenskapsår och justeras framåtriktat vid behovd behov.
Om det Om det finns interna eller externa indikatorer på att en till-
ngs värde har sjunkit ska tillgången nedskrivningstestas s.
En tillgång ska skrivas ned om återvinningsrdet understiger
det redovisade värdet Åte. Återvinningsrdet är det högre av
nyttjandevärdet och nettoförsäljningsvärdet Ned. Nedskrivningar
redovisas i koncernens rapport över totalresultat i den
period då de uppkommer O. Om en enskild tillgång inte kan
testas separat med anledning av att det för den aktuella till-
ngen inte kan identitifieras något verkligt värde reducerat
med försäljningskostnader fördelas tillgången till en grupp av
tillgångar så kar, så kallad kassagenererande enhet fet, för vilken det är
möjligt att identiera efiera ett separat framtida kassaödeflöde I den . I den
n en nedskrivnings bakomliggande faktorer ändras under
kommande perioder kommer nedskrivningen att reverseras .
Byggnader
och mark
Inventarier, verktyg
och installationer
MSEK
2022 2021 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
522,5 491,4 676 ,1 613,5
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
5,1 0,0 3 7, 4 0,0
Nyanskaffningar
53,7 32,2 70,0 73,1
Försäljning/utrangeringar
-11, 3 0,0 -75,2 -44,4
Omklassificeringar
-31,1 -16, 5 23,1 6,6
Omräkningsdifferenser
21,8 15,4 85,1 2 7, 2
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
560,6 522,5 816,6 676,1
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-175,6 -155,0 -420,2 -373,3
Nyanskaffningar via rörelseförvärv
-2,9 0,0 -2 9,9 0,0
Försäljning/utrangeringar
7, 2 0,0 73,1 33,6
Avskrivningar som andel i produktionskostnader/handelsvaror
0,9 0,7 -9, 2 -3,4
Avskrivningar
-19,1 -16,4 -58,9 -54,4
Omräkningsdifferenser
-7, 7 -4,9 -71,7 -22,7
Utgående ackumulerade avskrivningar
-197, 2 -175,6 -516,8 -420,2
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-20,2 -20,2 -3,2 - 3,1
Försäljning/utrangeringar
0,0 0,0 - 0,1 - 0,1
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-20,2 -20,2 -3,3 -3,2
Utgående bokfört värde
343,2 326,7 296,5 252,7
ÅRSREDOVISNING // 091
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Leasing
Redovisningsprinciper
Koncernen utvärderar vid avtalsstart huruvida avtal är elle, eller
innehåller en lealler, en lease Dse. Det innebär att avtalet förmedlar rätten
att kontrollera användningen av en identieifierad tillng för
en given tid i utbyte mot ersättning Om f. Om förutsättningar eller
villkoren i avtalet förändras under avtalstiden görs en ny utvär-
dering huruvida avtalet är elle, eller inneller en lealler, en leasese.
Leasingavtal redovisas som nyttjanderättstillgångar
samt räntebärande leasingskulder i koncernens rapport över
nansiell stfinansiell ställning Leällning. Leasingskulder redovisas inom lång-
fristiga och kortfristiga räntebärande skulder i koncernens
rapport över nat över finansiell ställning och värderas till nuvärdet
av framtida leasingavgifter Vi. Vid beräknandet av nuvärdet av
framtida leasingavgifter används koncernens marginella låne-
nta vid avtalets start om det inte nne finns någon implicit ränta
i avtalet I lea. I leasingavgifter inkluderas fasta leasingavgifter ter,
variabla leasingavgifter som påverkas av ett index eller en
ntesats samt förväntade belopp som ska betalas kopplat till
restvärdesgarantier.
Nyttjanderättstillgångar presenteras som materiella
anläggningstillgångar och värderas till anskaffningsvärdet med
avdrag för ackumulerade avskrivningar och i förekommande
fall nedskrivningarningar. Anskaskaffningsvärdet för nyttjanderätts-
tillgången omfattar det initiala beloppet av leasingskulden,
justerat för leasingavgifter som betalats före inledningsdatumet
och efter avdrag för eventuella förmåner som har erhållits.
Dessutom inkluderas initiala direkta utgifter Ater. Avskrivning av
tillgången redovisas linjärt över avtalsperioden eller över till-
ngens nyttjandeperiod om äganderätten överförs till New
Wave Group vid slutet av leasingperiodenden.
Koncernen tillämpar lättnadsreglerna i IFRS 16 för kort-
tidsleasingavtal (leasingavtal med en period understigande
 mån12 månader) samt för leasingavtal för vilka den underliggande
tillgången anses ha ett lågt värde Lee. Leasingavgifter för korttids-
leasingavtal och tillgångar med lågt värde redovisas som en
kostnad linjärt över avtalsperioden Variabla leaerioden. Variabla leasingavgifter
som inte beror på ett index eller en räntesats redovisas som
en kostnad i den period de uppstår Under åreår. Under året har koncernen
tillämpat den lättnadsregel som infördes i IFRS 16 kopplat till
hyreslättnader av leaseavgifter med anledning av COVID-19.
Lättnaderna redovisas som variabla leasingavgifter.
Koncernen har fmst leasingavtal avseende kontorslo-
kaler lager oler, lager och bilar Leaar. Leasingperioden varierar beroende på typ
av tillgång och land För fand. För fastighetskontrakt varierar leasingpe-
rioden mellan -n 3-1 å0 år upp till  år Fill 15 år. För inventarier verkt, verktyg
och installationer (inkluderar bilar) varierar leasingperioden
mellan - ålan 2-6 år.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Bedömningar görs relaterat till leasingperioden och den
ntesats som används för att diskontera framtida kassaödeflöden
vilka påverkar värderingen av leasingskulden och nyttjan-
derättstillgången Llgången. Leasingperioden fastställs till den icke
uppgningsbara perioden samt de perioder som omfattas
av förlängningsoption om den med rimlig säkerhet kommer
utnyttjas samt perioder som omfattas av möjlighet att säga upp
avtalet i förtid om förlängningsoption med rimlig säkerhet inte
kommer utnyttjas Förlängjas. Förlängningsoptioner samt möjligheten
att säga upp avtal i förtid avser fmst leasing av fastigheter.
Bedömning görs huruvida det är rimligt säkert eller inte att
förlängningsoption kommer att utnyttjas eller möjlighet att
ga upp avtalet i förtid Sid. Således utvärderas alla relevanta fakta
och omständigheter som skapar ett ekonomiskt incitament att
utnyttja förlängningsoptionen eller utnyttja möjligheten att
ga upp avtalet i förtid Förid. Förlängningsperioder för leasingavtal
för fastigheter med längre icke uppgningsbara perioder (cirka
19- år) ä15 år) är inte inkluderade i leasingperioden den, då det inte med
rimlig säkerhet kan fastställas att optionen kommer utnyttjass.
Bedömningar krävs också för att besmma räntesatsen
som används för att diskontera framtida leasingavgifter ter.
Leasingavgifterna diskonteras med en räntesats som reeom reflek-
terar vad New Wave Group skulle behöva betala för en
nafinansiering genom lån för att förrva motsvarande tillgång.
Vid beräknandet av nuvärdet av framtida leasingavgifter
används koncernens marginella låneränta vid avtalets start om
den implicita räntan i leasingavtalen inte är kändnd.
092 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Nyttjanderättstillgångar
Byggnader
och mark
Inventarier, verktyg
och installationer
MSEK
2022 2021 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
944,2 885,8 103,9 81,2
Nyanskaffningar
120,9 30,8 26,3 22,5
Avslutade kontrakt
-48,0 -38,5 -2,9 - 7,1
Omräkningsdifferenser
39, 4 66,1 5,8 7, 3
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
1 056,5 944,2 133,1 103,9
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-313,3 -194,4 -55,9 -36,3
Avslutade kontrakt
2 9, 8 14,8 1,3 5,0
Avskrivningar
-125,4 -112 , 0 -23,6 -20,6
Omräkningsdifferenser
-19, 2 -21,7 -3,5 -4,0
Utgående ackumulerade avskrivningar
-428,1 -313,3 -81,7 -56,0
Utgående bokfört värde
628,5 630,9 51,4 47,9
MSEK
2022 2021
Vinst eller förlust från nyttjanderättstillgångar
1,7 1,0
Kostnader för korttidsleasingavtal
-28,1 -18,7
Kostnader för leasing av lågt värde
-6,3 -6,7
Variabla leasingkostnader
-9,2 -14,3
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
-14 9,0 -132,6
Redovisat i rörelseresultatet
-190,9 -171,3
Se not 11 för räntekostnader på leasingskulder och not 16 för förfal-
lostruktur/löptidsanalys för leasingskulder samt not 19 för fördelning
mellan långfristiga och kortfristiga leasingskulder. Under 2022
uppgick det totala kassautflödet för leasingavtal till 215,4 (185,8)
MSEK, med en fördelning på 77,2 (59,3) MSEK inom kassaflöde
från den löpande verksamheten och 138,2 (126,5) MSEK inom
finansieringsverksamheten .
Not 10 - Valutaexponering
i rörelseresultat
Not 11 - Finansiella intäkter
och kostnader
MSEK
2022 2021
Rörelseresultat
Euro, EUR
410,3 258,0
Kanadensiska dollar, CAD
22,3 11, 5
Schweiziska franc, CHF
240,8 97, 3
US dollar, USD
319,1 2 0 7, 6
Norska kronor, NOK
5 7, 2 56,0
Danska kronor, DKK
53,9 24,3
Kinesiska yuan, CNY
70,0 36,8
Polska zloty, PLN
11, 8 4,2
Hong Kong dollar, HKD
17 7, 2 86,9
Brittiska pund, GBP
37, 3 3,2
Isländska kronor, ISK
-1,4 -0,2
Totalt rörelseresultat i utländsk valuta
1 398,5 785,6
I tabellen visas valutaexponerat rörelseresultat per valuta
före koncernjusteringar.
MSEK
2022 2021
Ränteintäkter
2,7 1,1
Dröjsmålsränteintäkt från kundfordringar
1,0 0,9
Valutakursvinster på finansiella fordringar och
skulder
0,8 1,0
Räntekostnader på räntebärande skulder exkl.
leasingskulder
-36,5 -24,2
Räntekostnader på leasingsskulder
-16,4 -19,6
Dröjsmålsräntekostnad från leverantörsskulder
- 0,1 - 0,1
Valutakursförluster på finansiella fordringar och
skulder
-4,3 -1,2
Övriga finansiella kostnader
-1,4 -0,9
Totalt
-55,0 -43,0
ÅRSREDOVISNING // 093
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 12 - Skatter
Redovisningsprinciper
Koncernens skattekostnad utgörs av aktuell och uppskjuten
skatt A. Aktuell skatt är skatt som betalas eller erhålls avseende
aktuellt år Hit hör även justlt år. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till
tidigare perioder Ak. Aktuell skatt beräknas utifrån de skatte-
regler som är gällande i de länder där koncernens bolag är verk-
samma A. Aktuell skatt hänförlig till poster som redovisas i eget
kapital och i övrigt totalresultat redovisas också i eget kapital
och i övrigt totalresultat Aat. Aktuella skattefordringar och skat-
teskulder för nuvarande period och tidigare perioder fastställs
till det belopp som förväntas återfås fn eller betalas till skatte-
myndigheten i respektive land land.
Uppskjuten skatt redovisas i sin helhet och beräknas enligt
balansräkningsmetoden på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet på tillgångar och
skulder och dessas redovisade värden i koncernredovisningen ngen.
Uppskjutna skatteskulder redovisas för beskattningsbara
temporära skillnader Unda. Undantaget är temporära skillnader i
koncernssig goodwill eller när en tillgång eller skuld redo-
visas som en del i en transaktion som inte är ett rörelseförrv
och som vom, vid transaktionstillfället vat, varken påverkar den redo-
visade vinsten eller beskattningsbar vinst eller förlust.
Uppskjutna skattefordringar redovisas för alla avdragsgilla
temporära skillnader dä, däribland skattemässiga under-
skottsavdrag i dg, i den omfattning det är sannolikt att framtida
skattemässiga överskott kommer att nnas tillgott kommer att finnas tillgängliga mot a, mot
vilka de temporära skillnaderna kan utnyttjass.
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder värderas
till nominellt belopp och beräknas enligt de skattesatser och
skattelagar som är antagna eller aviserade per balansdagen n.
Aktuella och uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
kvittas om det föreligger en legal rätt att kvitta dem mot
varandra och de avser samma skattemyndighethet.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Uppskattningar och antaganden görs fmst kopplat till
uppskjutna skattefordringar med av, med avseende på sannolikheten
för att skattemässiga underskottsavdrag kommer att kunna
utnyttjas mot framtida beskattningsbara vinster I hännster. I händelse
att faktiskt utfall skiljer sig från gjorda uppskattningar eller om
ledningen justerar dessa uppskattningar i framtiden kan det
redovisade värdet av uppskjutna skattefordringar komma att
ändras .
Koncernens skattekostnad för året uppgick till 281,3 (202,9) MSEK eller 19,4 (21,1)% av resultat före skatt.
Skattekostnad
MSEK
2022 2021
Aktuell skatt
-310,9 -198,3
Skatt hänförlig till tidigare år
1,0 -0,9
Total aktuell skattekostnad
-309,9 -199, 2
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader och underskottsavdrag
28,6 -3,7
Totalt redovisad skatt på årets resultat
-281,3 -202,9
MSEK 2022 % 2021 %
Resultat före skatt
145 0,1 962,9
Skattekostnad baserad på respektive lands skattesats
-332,1 -22,9 -210,4 -21,9
Skatteeffekter av:
Ej skattepliktiga intäkter
7, 7 0,5 14,7 1,5
Ej avdragsgilla kostnader
-7,1 -0,5 -5,0 -0,5
Ändringar avseende tidigare år
11, 0 0,8 -3,7 -0,4
Regionala eller andra skillnader i skattesatser
-9,7 -0,7 -2,7 -0,3
Upplösta tidigare aktiverade förlustavdrag
1,8 0,1 1,9 0,2
Nyttjade förlustavdrag från tidigare år som ej tidigare aktiverats
5,0 0,3 4,9 0,5
Ej aktiverade förlustavdrag
3,2 0,2 -3,9 -0,4
Temporära skillnader
38,2 2,6 -0,4 0,0
Övrigt
0,7 0,0 1,6 0,2
Total redovisad skatt på årets resultat
-281,3 -19, 4 -202,9 -21,1
Avstämning av effektiv skatt
Avstämning mellan koncernens vägda genomsnittsskatt, baserad respektive lands skattesats, och koncernens effektiva skatt:
094 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder i
koncernen hänförs till:
2022
Tillgångar
Skulder
2021
Tillgångar
Skulder
MSEK
Underskottsavdrag
25,7 0,0 28,2 0,0
Varulager
72,7 1,9 46,2 2,1
Avskrivningar och anläggningstillgångar
10,7 2,5 5,2 4,2
Kundfordringar
7, 3 0,0 7, 0 0,0
Personalkostnader
2,4 0,0 1,5 0,0
Förutbetalda kostnader
0,0 -1,0 -0,6 0,3
Varumärken
0,0 119, 5 0,0 10 7, 0
Periodiseringsfonder och överavskrivningar
0,0 35,1 0,0 24,1
Kassaflödessäkringar
0,0 1,2 0,0 0,6
Övriga temporära skillnader
10,3 0,0 6,1 0,0
Uppskjutna skattefordringar och skatteskulder
129, 2 159,2 93,5 138,4
Underskottsavdrag
Vid årets utng hade koncernen totala skattemässiga underskottsavdrag
354,9 (382,1) MSEK Upps. Uppskjuten skatt har aktiverats på 106,4 (118,8)
MSEK av underskotten vilket har resulterat i en uppskjuten skattefordran
om 25,7 (28,1) MSEK Förf. Förfallotiden för samtliga underskottsavdrag
framr av tabellen nedan.
Inom koncernen nen finns skattemässiga underskott inom en rad
bolag i olika skattegrupper I var. I varje enskilt fall görs en bedömning
om det me, med rimlig säkerhet fet, framstår som sannolikt att under-
skotten kommer att kunna utnyttjas Des. Dessa bedömningar
beaktar ledningens framtidsprognoser releva, relevanta bolags
historiska och nuvarande resultatnivåer samt förfallodatum
för respektive underskottsavdrag Bag. Baserat på genomförda
bedömningar delas underskottsavdragen in i tre grupper där
grupp A representerar fullt aktiverade underskott gt, grupp B
representerar delvis aktiverade underskott och grupp C repre-
senterar underskott där ingen del har aktiverats Is. Indelningen
framr av tabellerna nedan .
Totala underskottsavdrag förfaller enligt följande:
MSEK
2022 2021
2023
0,0 0,0
2024
0,0 0,0
2025
0,0 6,4
2026
0,0 7, 7
2027
0,0 0,3
2028
0,0 13,6
2029
0,0 16,0
2030
0,0 0,0
2031
3,7 0,0
2032-2040
165,8 16 8, 3
Obegränsad livslängd
185,4 169,9
Summa
354,9 382,2
Uppskjuten skatteskuld härrörande från periodiseringsfonder och överavskriv-
ningar i Sverige förfaller enligt följande:
MSEK
2022 2021
2023
2,9 2,9
2024
4,9 4,9
2025
4,1 4,1
2026
0,0 0,0
2027
9,2 9, 0
2028
8,1 0,0
Obegränsad livslängd
4,7 3,9
Summa
33,9 24,8
2022
varav
aktiverad
skatt
Underskott
utan aktiverad
skatt
varav ej
aktiverad
skatt
MSEK
Totala
underskott
Grupp
A
26,9 6,1 0,0 0,0
B
206,5 19,6 126,9 30,3
C
121,5 0,0 121,5 33,4
Summa
354,9 25,7 248,4 63,8
2021
varav
aktiverad
skatt
Underskott
utan aktiverad
skatt
varav ej
aktiverad
skatt
MSEK
Totala
underskott
Grupp
A
56,4 12,6 0,0 0,0
B
179, 4 15,6 116 ,9 26,7
C
146,4 0,0 14 6,4 3 9,7
Summa
382,2 28,2 263,3 66,4
ÅRSREDOVISNING // 095
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 13 - Andelar i intressebolag
Redovisningsprinciper
Som intressebolag betraktas de bolag i vilka koncernen direkt
eller indirekt har betydande men inte bestämmande inämmande infly-
tande ve, vilket i regel gäller för aktieinnehav som omfattar
mellan 20 och % och 50 av rö% av rösterna An. Andelar i intressebolag redo-
visas enligt kapitalandelsmetoden och värderas inledningsvis
till anskaaffningsrde Koncrde. Koncernens andel av intressebolagens
resultat efter skatt som uppkommit i intressebolagen efter
förvärvet redovisas på raden andelar i intressebolags resultat
i koncernens rapport över totalresultat Dat. Denna post redovisas
inom rörelseresultatet det, då intressebolagen bedriver liknande
verksamhet som koncernen i övrigt I kont. I koncernens rapport över
nafinansiell ställning redovisas innehavet i intressebolagen till
anskaffningsvärde justerat för andel av resultatet efter förrvs-
tillfället och eventuella erhållna utdelningar.
2022
Bokfört
värde
2021
Bokfört
värde
Organisations-
nummer
Säte
Kapital-
andel,%
strätts-
andel,%
Antal
andelar
MSEK
Dingle Industrilokaler AB
556594-6570
Munkedal
49 49 83 055 6,7 6,7
Kosta Köpmanshus AB
556691-7042
Lessebo
49 49 7 350 32,0 32,0
Jobman Workwear GmbH
HRB-758048
Freiberg
49 49 2 0,0 0,0
Summa
38,7 38,7
Baserat på IFRS 10 och 11 bedöms New Wave Group ej ha bestämmande inflytande över ovan presenterade bolag.
Bolagets eget kapital
uppgick till
Koncernens andel av
årets totalresultat
Koncernens andel av redovisade
eventualförpliktelser
MSEK
2022 2021 2022 2021 2022 2021
Dingle Industrilokaler AB
14,7 14,7 0,0 -0,5
Inga Inga
Kosta Köpmanshus AB
64,1 64,1 0,0 0,0
Inga Inga
Jobman Workwear GmbH
-6,7 -3,0 -1,8 -0,6
Inga Inga
Not 14 - Övriga långfristiga fordringar
MSEK
2022 2021
Depositioner
6,6 4,9
Övriga långfristiga fordringar
7, 3 6,9
Totalt
13,9 11,8
096 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 15 - Varulager
Redovisningsprinciper
Varulager redovisas till det lägre av anskaaffningsvärde och
nettoförsäljningsvärde drde, där anskaaffningsrdet beräknas
med tillämpning av först-in-först-ut-metoden (FIFU) ).
Nettoförsäljningsvärdet beräknas som försäljningspris
reducerat med uppskattade kostnader hänförliga till
förljningen I lagen. I lagerrdet för färdigvarulager inkluderas
returrättstillgångar som redovisas till det motsvarande värdet
för kostnad sålda varor vid försäljningstidpunkt A. Avdrag görs
för internvinster som uppstått vid koncernintern försäljningljning.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Lagerrdet är beroende av bedömningar avseende beräk-
ningen av lagrets nettoförsäljningsvärde Drde. Dessa bedömningar
kan föranleda nedskrivningar av lagerrdet.
Inom rörelsesegment Företag är risken för att nettoförsälj-
ningsvärdet är lägre än anskaaffningsvärdet låg eg, eftersom en stor
del av sortimentet utgörs av tidlösa basprodukter som det nnet finns
behov av säsong efter säsongg.
Inom rörelsesegment Sport & Fritid sker 26 av förs% av försälj-
ningen inom säljkanalen prolen profil däl, där sortimentet främst består
av basvaror med begränsad moderisk och därmed också en
gre risk för inkurans Vis. Vid försäljningen inom säljkanalen
detaljhandel läggs order till fabrik efter att inköpsorder
erhållits fn kund vnd, vilket avsevärt begränsar risken för att
nettoförsäljningsvärdet är lägre än anskaffningsvärdett.
Inom rörelsesegment Gåvor & Heminredning består merparten
av lagervolymen av klassiska och storsäljande produkter
som i många fall har en produktcykel längre än  ån 20 år vil, vilket
begränsar risken att nettoförljningsvärdet är lägre än
anskanaffningsvärdetingsvärdet.
Varulagret utgörs av kder presentder, presentartiklar och accessoarer
för vidareförsäljning samt råvaror Per den  decemåvaror. Per den 31 december  ber 2022
uppgick totala inkuransavdrag sog, som ett uttryck för skillnaden
mellan det lägsta av anskaaffningsvärde och verkligt värde frde, för
varulagret till 164,4 (14.,,) MSEK och inkuransreserv i relation
till färdigvarulager uppgick till 3,, (% (,,1) De%). Den del av varu-
lagret som redovisas till nettoförljningsvärde uppgår till
458,1 (339,,) MSEK
MSEK
2022 2021
Råvarulager
63,4 41,1
Varor under tillverkning
1,8 1,9
Varor på väg
544,4 356,8
Färdigvarulager
4 68 8,1 2 5 3 7, 8
Totalt
5 29 7, 7 2 9 37, 6
ÅRSREDOVISNING // 097
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 16 - Finansiella instrument och finansiell riskhantering
Redovisningsprinciper
Ett nat finansiellt instrument är ett kontrakt som ger upphov till
en nen finansiell tillgång i ett företag och samtidigt ger upphov till
en nen finansiell skuld eller ett eget kapitalinstrument i ett annat
företag Fina. Finansiella instrument som redovisas i koncernens
rapport över nt över finansiell ställning inkluderar kundfordringar,
övriga fordringar de, derivat lik, likvida medel rä, räntebärande kort-
fristiga och långfristiga skulder leverantörsskulder, leverantörsskulder övrig, övriga
skulder och upplupna kostnader Finansiella instr. Finansiella instrument
värderas initialt till verkligt värde och därefter löpande till
verkligt värde eller upplupet anskanffningsvärde beroende på
klassicerssificering Ting. Transaktionskostnader inkluderas i tillgång-
arnas verkliga värden fön, förutom i de fall då värdeförändringar
redovisas över resultatet .
En nEn finansiell tillgång tas bort fn koncernens rapport
över naöver finansiell ställning när samtliga förner och risker
förknippade med äganderätten har överrts En n. En finansiell
skuld tas bort från koncernens rapport över nat över finansiell ställning
r förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt avslutas.
Vid förvärvstidpunkten klassicificerar New Wave Group de
nanfinansiella instrumenten i nedanstående kategorierde kategorier:
Finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaanskaffningsvärde
Koncernens ens finansiella tillgångar värderade till upplupet
anskaaffningsvärde omfattar kundfordringar ör, övriga fordringar
och likvida medel vida medel Likvida medel omfattar likvida bankmedel
och tillgänglig kassa. Kundfordringar omfattar såväl faktu-
rerade som ofakturerade fordringar (redovisas när bolagets
rätt till betalning bedöms ovillkorlig) Kun). Kundfordringarnas
förntade löptid är kort va, varför värdet redovisas till nominellt
belopp utan diskontering minskbelopp utan diskontering, minskat med eventuell reservering
för förntade och intadffade kundförluster New Wave Group . New Wave Group
tillämpar den förenklade modellen för förntade kredit-
förluster för kundfordringar under vilken totala förntade
kreditförluster för fordrans återstående löptid v, vilken
förntas understiga ett år redovt år, redovisas Förä. Förändring av reserv för
förntade kreditförluster redovisas i koncernens rapport över
totalresultat under externa kostnader.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via årets resultat
Koncernen har inte haft några ra finansiella tillgångar som
värderats till verkligt värde via årets resultat under  oder 2022 och
2021.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
New Wave Group använder derivat f, fmst valutaterminer f, för
att hantera nansiella ratt hantera finansiella risker Finansiella instrument värderade . Finansiella instrument värderade
till verkligt värde via övrigt totalresultat besr av säkrings-
instrument som utgör del i en eekn effektiv kassaödflödeskring.
rdeförändringar på sådana instrument redovisas i övrigt
totalresultat Event. Eventuell icke-eekffektiv del av kassaöflödessäkring
redovisas omedelbart i resultatet Ket. Kassaöflödeskringar
omklassisificeras till resultatet i den eller de perioder som de
krade öde flödena påverkar resultatet Om en pl. Om en planerad trans-
aktion eller ett ingånget åtagande inte längre förntas inta ffa
överförs den ackumulerade vinst eller förlust som redovisats
i övrigt totalresultat ft, fn den period säkringen ingicks ds, dock
omedelbart till koncernens rapport över totalresultat.
Finansiella skulder värderade till upplupet
anskaanskaffningsvärde
Koncernens ens finansiella skulder värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde omfattar räntebärande skuldernde skulder, leverantörsskulder,
övriga skulder och upplupna kostnader kostnader. Räntebärande skulder
utgörs av skulder till kreditinstitut och leasingskulder Ef. Efter
den initiala värderingen tn, till verkligt värde med avdrag för
transaktionskostnader värderas de räntebär, värderas de räntebärande skulderna till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av eeng av effektivnt-
emetoden Ln. Leverantörsskulder har kort förntad löptid och
värderas till nominellt belopp utan diskonteringg.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
via årets resultat
Koncernen har inte haft några ra finansiella skulder som värderats
till verkligt värde via årets resultat under  och r 2022 och 2021.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
via övrigt totalresultat
New Wave Group använder derivat f, fmst valutaterminer.
Redovisning av dessa derivat beskrivs under rubrik Finansiella
tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat.
Viktiga uppskattningar och antaganden
Kundfordringar är kortfristiga till sin natur och som en konse-
kvens av detta är även riskbedömningshorisonten kort V. Vid
bedömning av framtida förntade kreditrluster tas hänsyn
till historik samt aktuella och förntade förhållanden.
Bedömning sker huruvida den totala reserveringen är rimlig i
förllande till totalt utestående kundfordringar beaktat de
historiska kreditförlusterna.
098 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Finansiella instrument per kategori
Räntebärande tillgångar och skulders respektive verkliga
värden kan skilja sig från dess redovisade värden Den. Dessa till-
ngars verkliga värden har fastställts genom att framtida
betalningsösflöden diskonterats till aktuell ränta och valutakurs
för likrdiga instrument För nt. För finansiella instrument som
kundfordringar lever, leverantörsskulder och andra ej räntebärande
nafinansiella tillgångar och skulder vilkder, vilka redovisas till upplupet
anskaaffningsvärde med avdrag för eventuell nedskrivning,
bedöms det verkliga värdet överenssmma med det redo-
visade värdet Finansiella instrude värdet. Finansiella instrument värderade till verkligt
värde i balansräkningen tillhör värderingsnivå två enligt IFRS
13 Vä. Värdering i nivå två sker på marknadsmässiga grunder med
hjälp av observerbara marknadspriser som er som finns tillgängliga
vid varje bokslutstidpunkt Koncernens låt. Koncernens långfristiga upplåning
sker huvudsakligen under kreditramar med långa kreditlöften,
men med kort räntebindningstidid.
2022
Tillgångar
värderade till
verkligt värde via
övrigt totalresultat
Tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Verkligt
värde
MSEK
Finansiella tillgångar
Övriga långfristiga
fordringar
0,0 7, 3 7, 3 7, 3
Kundfordringar
0,0 1 66 4,1 1 66 4,1 1 66 4,1
Övriga fordringar
0,0 16 7, 3 16 7, 3 16 7, 3
Derivat*
2,4 0,0 2,4 2,4
Kassa och bank
0,0 419, 4 419,4 419, 4
Totalt
2,4 2 258,1 2 260,5 2 260,5
Skulder värderade
till verkligt värde via
övrigt totalresultat
Skulder värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Verkligt
värde
Finansiella skulder
Räntebärande skulder
0,0 2 0 39,9 2 0 39,9 2 046,8
Derivat*
0,0 0,0 0,0 0,0
Leverantörsskulder
0,0 1 404,8 1 404,8 1 404,8
Upplupna kostnader
0,0 358,6 358,6 358,6
Övriga skulder
0,0 59,7 59,7 59, 7
Totalt
0,0 3 862,9 3 862,9 3 869,8
2021
Tillgångar
värderade till
verkligt värde via
övrigt totalresultat
Tillgångar
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Verkligt
värde
MSEK
Finansiella tillgångar
Övriga långfristiga fordringar
0,0 6,9 6,9 6,9
Kundfordringar
0,0 1 3 59, 6 1 3 59, 6 1 3 59, 6
Övriga fordringar
0,0 83,1 83,1 83,1
Derivat*
3,3 0,0 3,3 3,3
Kassa och bank
0,0 327,9 327,9 327,9
Totalt
3,3 1 777,5 1 780,8 1 780,8
Skulder värderade
till verkligt värde via
övrigt totalresultat
Skulder värderade
till upplupet
anskaffningsvärde
Totalt
Verkligt
värde
Finansiella skulder
Låneskulder
0,0 1 396,7 1 396,7 1 3 97, 8
Derivat*
0,0 0,0 0,0 0,0
Leverantörsskulder
0,0 926,1 926,1 926,1
Upplupna kostnader
0,0 214,1 214,1 214,1
Övriga skulder
0,0 125,5 125,5 125, 5
Totalt
0,0 2 662,4 2 662,4 2 663,5
*Derivat inr i posten övriga fordringar respektive övriga skulder i koncernens rapport över finansiell ställning.
ÅRSREDOVISNING // 099
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Finansiell riskhantering
New Wave Group uttts löpande för olika ka finan-
siella risker De naisker. De finansiella riskerna är ränterisker,
valutarisker samt likviditets- och kreditrisker För . För
att minimera riskernas resultateekeffekt har koncernen
en riskpolicy där dessa risker denfinieras samt fast-
ställer hur koncernen ska arbeta med att begnsa
de nde finansiella riskernas eekffekt på redovisat resultat t.
lsättningen är att den centrala nala finansfunktionen
ska utnyttja koncernens stordriftsfördelar samt
bistå dotterbolagen med professionell service för
att minimera riskerna.
Ränterisk
Det är New Wave Groups uppfattning att en kort
ntebindning leder till lägre lånekostnad över tid
samtidigt som korta räntor följer konjunkturen
och därmed motverkar sngningar i koncernens
resultat En rä. En ränteökning med en procentenhet skulle
påverka resultat före skatt negativt med 21,ff (14,0)
MSEK ber, beräknat på räntebärande skulder vid årets
utgång Net. Nettoskulden fördelade sig vid årsskiftet på
olika valutor i enlighet med nedanstående tabell.
Nettoskuldens fördelning framr av not 19.
Valutarisk
En betydande del av New Wave Groups försäljning
sker i utländsk valuta (77%) Koncer). Koncernen är utsatt
för valutakursförändringar i framtida betalnings-
ödflöden hänförliga till kommersiella åtaganden samt
n och placeringar i utndsk valuta sa, så kallad
transaktionsexponering Koncernens ng. Koncernens finansiella
rapporter påverkas också av omkningseekeffekter vid
omräkning av utndska dotterföretags
resultat och nettotillgångar till SEK så k, så kallad
omräkningsexponeringponering.
Transaktionsexponering och
säkringsredovisning
Transaktionsexponering uppstår främst vid
koncerninterna transaktioner mellan koncernens
inköpsföretag och försäljningsföretag belägna i
andra länder vilka i sin tur säljer produkterna till
sina kunder på den lokala marknaden vanligtvis
i lokal valuta I nå. I några länder kan det förekomma
transaktionsexponering på grund av att försäljning
till externa kunder sker i annan valuta än den
lokala Kona. Koncernens viktigaste inköpsvaluta är
USD FöränUSD. Förändringar i kursen mellan USD EUn USD, EUR och
SEK utgör de enskilt största transaktionsexpone-
ringarna inom koncernen.
Valutahanteringen av inköpen skiljer sig mellan
koncernens båda försäljningskanaler Inom försäljnaler. Inom försälj-
ningskanalen prol ärofil är New Wave Group lagerllare
och order fn återförsäljaren läggs inte förrän de
har erhållit en order från slutkunden Nå. Någon större
orderstock för framtida leveranser ser finns alltså inte
utan leveranser sker omende Nåe. Någon valutakring
sker ej i denna försäljningskanal då prisjusteringar
mot kund görs kontinuerligt vid förändringar i
inköpspriset I försäinköpspriset. I försäljningskanalen detaljhandel
sker en del av förljningen genom förhandsorders
och prissättning mot kund är vid denna tidpunkt
fastställd Elld. En förhandsorder inner exempelvis
att kunderna lägger order på våren för leverans på
hösten I sten. I syfte att begnsa valutarisken i dessa
förhandsorder anskaaffas derivat för att säkerställa
att inleveransrdet till lager överensstämmer
med prissättning mot kund I ded. I dessa fall tillämpas
säkringsredovisning i enlighet med IFRS 2 v, vilket
innebär att värdeförändringar på derivat som utgör
del av en eekffektiv kassaödflödeskring redovisas i
övrigt totalresultat t.
I segmentet Företag sker 99 (99) av för)% av förlj-
ningen i försäljningskanalen prol ocfil och justering
för förändrade inköpspriser görs kontinuerligt.
Inom Sport & Fritid sker 72 (73) av för% av förljningen i
försäljningskanalen detaljhandel vilket innebär att ljhandel, vilket innebär att
en del av segmentets inköp valutakras Avses. Avseende
Gåvor & Heminredning uppgår 75 (72) av f)% av försälj-
ningen inom detaljhandel Även om merl. Även om merparten av
försäljning sker inom detaljhandeln förekodeln, förekommer
MSEK 2022 20 21
Valutafördelning Nettoskuld Nettoskuld
SEK
-1 52 9,0 -802,7
EUR
- 35 9,5 -414,1
GBP
-76,3 -5,4
USD
455,6 274 ,8
CHF
120,8 103,5
DKK
19, 8 18,6
NOK
-266,4 -138,3
CAD
-16 9,7 -155,6
CNY
20,8 -8,0
Övriga valutor
5 7,1 58,4
Totalt
-1 726,8 -1 068,8
100 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
förhandsorder ej i någon större omfattning Någ. Någon
större orderstock för framtida leveranser nnr finns allt
inte ut, utan leveranser sker omende Dä. Därmed sker
ej heller någon större valutasäkring i detta segment
och prisjusteringar mot kund görs kontinuerligt vid
förändringar i inköpspriset I de fa. I de fall förhandsorder
föreligger säk, säkras de valutaexponerade inköpenponerade inköpen.
Koncernens huvudsakliga kommersiella valu-
taaflöden hänr sig fmst till import fn Asien
till Europa samt interna na flöden inom Europa De . De
valutakurser och betalningsvillkor som tillämpas
för internhandeln mellan koncernbolagen
fastställs centralt Slt. Som nämnts ovan uppstår trans-
aktionsexponeringen fmst vid koncerninterna
transaktioner varför valutaexponeringen och däri-
genom risken kan minskas väsentligt genom att
de interna transaktionerna nettas mot varandra.
Genom nettning kan därför koncernens huvud-
sakliga transaktionsexponering reduceras och
tillsammans med valutakringar och nch finansiering
i respektive bolags funktionella valuta reduceras
exponeringen ytterligarere.
Koncernens faktiska valutaexponering per
balansdagen uppgick till 43,7 (33,.) MSEK K.
Motsvarande genomsnittlig exponering för året
uppgick till 53,8 (13,ff) MSEK och nedanstående
tabell visar på känsligheten för en rimlig föndring
i de valutor där koncernen har störst exponering.
Påverkan på koncernens resultat före skatt avser
eekeffekten från förändringar i det verkliga värdet på
nafinansiella tillgångar och skulder men exklusive
valutaterminer där säkringsredovisning tillämpas mpas.
Påverkan på koncernens eget kapital före skatt
avser endast eekt effekten från förändringar i det
verkliga värdet på terminer där säkringsredovisning
tillämpas .
2021
Förändring
Påverkan på resultat
re skatt (MSEK)
Påverkan på eget
kapital före skatt (MSEK)
Valuta
USD
+5% 0,4 3,4
-5% -0,4 -3,4
EUR
+5% 1,0 1,4
-5% -1,0 -1,4
DKK
+5% 0,5 0,0
-5% -0,5 0,0
CHF
+5% -0,2 0,0
-5% 0,2 0,0
2022
Förändring
Påverkan på resultat
re skatt (MSEK)
Påverkan på eget
kapital före skatt (MSEK)
Valuta
USD
+5% 1,0 3,9
-5% -1,0 -3,9
EUR
+5% 1,8 1,6
-5% -1,8 -1,6
DKK
+5% 0,7 0,0
-5% -0,7 0,0
HKD
+5% -0,8 0,0
-5% 0,8 0,0
En känslighetsanalys avseende övriga valutor har ingen materiell effekt på resultat före skatt för enskild valuta. Den aggregerade
effekten av övriga valutor, förutsatt 5 procent högre valutakurser, skulle påverka resultat före skatt med -0,2 (0,2) MSEK .
ÅRSREDOVISNING // 101
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
MSEK
Valutaverkan per
geografiskt område
2022 2021
USA
328,4 64,0
Norden
40,8 -0,2
Centraleuropa
74, 5 31,4
Sydeuropa
75,6 32,1
Övriga
98,2 39, 3
Totalt
617,5 166,6
Omräkningsexponering
Koncernens bokslut påverkas också av omräkningseekffekter vid
omräkningen av utländska dotterföretags resultat och netto-
tillgångar till SEK En f. En förändring av valutakurserna uppende
till , p% påverkar omttningen med 50,0 (48,0) MSEK beräknad
på  åpå 2022 års omsättning där USD och EUR har störst påverkan
med 21,ff (14,0) och 24,7 (18,5) MSEK vardera Utg. Utgående
eget kapital skulle med samma förändring av valutakurserna
påverkas med 41,, (32,.) MSEK NeK. Nedan visas en känslighetsa-
nalys avseende omsättningen beräknat utifrån det föregående
årets valutakurser där en oser, där en omräkning av årets omsättning till
föreende års valutakurser hade påverkat omsättningen med
617,5 (16%,%) MSEK.
Likviditetsrisk
New Wave Group har genom sin relativt kapitalintensiva verk-
samhet och expansiva tillväxtstrategi ett behov av att trygga
nafinansieringen Den. Det är väsentligt för en tillväxtkoncern som
New Wave Group att det t det finns tillgänglig likviditet för att kunna
nafinansiera framtida expansion samt att et flexibiliteten är hög när
möjlighet till förrv uppenbarar sig Deg. Det är även väsentligt att
en lämplig balans mellan eget kapital och lånenafinansiering bibe-
lls varför New Wave Group har som målsättning att uppnå en
soliditet som överstiger 30% New Wave Group ha. New Wave Group har en centra-
liserad nad finansfunktion vilket innebär att extern upplåning i
så stor utsträckning som möjligt hanteras och administreras
centralt De. Den likviditet som skapas i koncernen förs kontinu-
erligt geno, genom olika pooling-system över ttem, över till New Waves Groups
treasurycenter och reducerar den totala kreditvolymen New n. New
Wave Group har inte gjort några nra finansiella placeringarr.
Koncernen har under året tagit upp ett nytt långfristigt lån
som löper till och med  Th med 2030. Totala kreditram uppgick per r 31
december till . 881,. MSEK varav . 76%,0 MSEK löper till och
med december  er 2024, 7,0 MUSD till och med januari  oi 2024 och
.510,0 MSEK har löptid som sträcker sig till och med augusti
202 5, 207,8 MSEK löper till och med augusti  sai 2027 samt 200,0
MSEK har löptid som stcker sig till och med december er 2030.
Övriga 250,0 MSEK har en löptid på mellan tre månader och fem
år Kreår. Kreditramen är beloppsmässigt begnsad till och beroende
av värdet på vissa underliggande tillgångar Finansiering. Finansieringsavtalet
innebär att nyckeltal (covenants) skall uppfyllas för vidmakt-
llande av kreditramen Covenan. Covenanterna är per balansdagen
uppfyllda Ba. Baserat på aktuell prognos gör ledningen bedöm-
ningen att koncernen även fortttningsvis kommer att kunna
uppfylla dessa nyckeltal med tillfredsställande marginalrginal.
Nedanstående tabell visar löptiden för koncernens utestående
valutaterminskontrakt och orealiserade belopp per balans-
dagen fgen, fördelat per valuta Sa. Samtliga kontrakt förfaller inom tolv
nader fn balansdagen n.
Nedanstående tabell visar löptiden för koncernens utestående
valutaterminskontrakt och orealiserade belopp per balans-
dagen fgen, fördelat per valuta Sa. Samtliga kontrakt förfaller inom tolv
nader fn balansdagenn.
MSEK
Förfallostruktur på
New Waves Groups upplåning
2022 2021
2022
0,0 110 , 4
2023
265,9 10 9,0
2024
23 9,4 378,4
2025
1 713,6 48,6
2026
79,7 46,8
2027
65,2 34,8
2028 eller senare
81,4 0,0
Totalt 2 445,2 728,0
MSEK
Förfallostruktur på
New Wave Groups leasingskulder
2022 2021
2022
0,0 12 9, 8
2023
10 7, 6 12 9,9
2024
93,0 111, 2
2025
83,5 8 7,7
2026
79,1 76, 2
2027
69, 3
64,8
2028 eller senare
154,5
166,7
Totalt 587,0 766,3
Förfallostruktur på
New Wave Groups övriga
finansiella skulder
2022 2021
2022
0,0 1 265,7
2023
1 823,0 0,0
Totalt 1 823,0 1 265,7
Per 31 dec
2022
Säkrad volym
resultat, MSEK
Orealiserat,
MSEK
Antal säkrade
månader
Valuta
EUR
2,3 0,0 < 6
USD
83,0 1,3 < 6
USD
58,4 1,1 6 > 12
2,4
Per 31 dec
2021
Säkrad volym
resultat, MSEK
Orealiserat,
MSEK
Antal säkrade
månader
Valuta
EUR
15,8 0,6 < 6
EUR
11, 4 0,2 6 > 12
USD
68,2 2,5 < 6
3,3
102 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Kreditrisk
Kreditrisk inner exponering för förluster i det fall en
motpart till ett t finansiellt instrument inte kan möta sina åtag-
anden Konden. Koncernen är utsatt för kreditrisk fn den löpande
verksamheten fr, främst fn kundfordringar och frr, och från ån finansie-
ringsverksamheten vilket inkluderar inttningar hos banker
och och finansiella institutioner va, valutaterminer samt andra dra finan-
siella instrument Konc. Koncernens totala exponering för kreditrisk
uppgick per balansdagen till . 260,5 (, 780,8) MSEK och base-
rades på bokfört värde för samtliga ga finansiella tillgångar.
Kundfordringar
Risken att koncernens kunder ej uppfyller sina åtaganden en,
det vill säga att New Wave Group ej får betalt för sina kund-
fordringar ut, utgör en kreditrisk Nsk. New Wave Group har centralt
utfärdat en riskpolicy samt direktiv och utifrån dessa har
varje bolag utarbetat skriftliga rutiner för kreditkontroll roll.
Information fn externa kreditupplysningsföretag är ock
ett steg i processen Vn. Vidare har bolag i koncernen inn, inom ramen
för koncernens riskpolicy möjligy, möjlighet att v, vid behov f, försäkra
kundfordringar vilket innebär att om en kundbetalning uteblir
ersätts fordran av försäkringsbolaget K. Kreditrisken i rörel-
sesegmentet Företag är lägre eftersom återförsäljarna s, som
är New Wave Groups kunder köper på reder, köper på redan lagda order fn
slutkund Åter. Återförsäljarna är relativt små och antalet är stort.
Under Under 2 upp022 uppgick de konstaterade kundförlusterna inom
Företag till 0,06 (0,08)  av omsä) % av omsättningen Ino. Inom rörelse-
segmenten Gåvor & Heminredning samt Sport & Fritid sker
förljningen till utvalda återförsäljare och kreditförlusterna är
ga do, dock är det högre koncentration till ett lägre antal kunder
mfört med prolrofilmarknaden Undn. Under  upper 2022 uppgick de konsta-
terade kundförlusterna inom dessa två segment till 0,10 (0,10)
 resp% respektive 0,02 (0,03)  av om) % av omsättningen Kongen. Koncernens kunder
har påverkats av COVID-1-pa9-pandemins negativa eekffekter vilketer, vilket
har lett till en förhöjd kreditrisk Konsk. Koncernens bolag lägger
stor vikt vid att bevaka kundernas betalningsförmåga och gör
löpande bedömningar kring adekvat kreditriskreserv.
En beskrivning av exponeringen av kreditrisk avseende kund-
fordringar framr av följande tabell .
Reserv för förntad kreditrisk i kundfordringar har förändrats
enligt följandede:
En beskrivning av exponeringen av kreditrisk avseende kund-
fordringar framr av tabellen nedann:
Övriga nansiella ta finansiella tillgångar
Övriga na finansiella tillngar avser derivat övr, övriga fordringar och
likvida medel K. Kreditrisk från mellanhavanden med banker och
nafinansiella institutioner sköts av koncernens treasurycenter i
enlighet med koncernens riskpolicy Koncernen hand. Koncernen handlar endast
med väletablerade nae finansiella institutioner Ö. Övriga fordringar ar,
vilka står för 7,ff (ff,8) av den tot)% av den totala kreditrisken haken, hanteras
löpande lokalt inom ramen för koncernens riskpolicy med stöd
av koncernens centrala la finansfunktion Iion. Ingen kreditriskreserv
har redovisats för övriga nariga finansiella tillgångar .
MSEK
Kundfordringar
2022 2021
Exponering
1 661,6 1 413,1
Kreditriskreserv
-51,6 -53,4
Bokfört värde
1 610,0 1 359,7
Per 31 december
2022
Antal
kunder
Procent av totalt
antal kunder
Procent av
portföljen
Exponering < 1 MSEK
31 064 99,4% 61,9%
Exponering 1–5 MSEK
181 0,6% 23,9%
Exponering > 5 MSEK
19 0,1% 14,2%
Totalt
31 264 100,0% 100,0%
Per 31 december
2021
Antal
kunder
Procent av totalt
antal kunder
Procent av
portföljen
Exponering < 1 MSEK
29 272 98,1% 61,8%
Exponering 1–5 MSEK
315 1,1% 21, 5%
Exponering > 5 MSEK
247 0,8% 16,7%
Totalt
29 834 100,0% 100,0%
MSEK
Kreditriskreserv för kundfordringar
2022 2021
Kreditriskreserv vid årets början
-53,3 -62,0
Återvunna reserver under året
5,8 9,7
Reservering för förväntade kreditrisker
-10,4 - 7, 8
Konstaterade förluster
3,1 8,5
Omräkningsdifferenser
-1,2 -1,7
Kreditriskreserv vid årets slut
-56,0 -53,3
MSEK
2022 2021
Åldersanalys
Kund-
fordringar
Kreditrisk-
reserv
Kund-
fordringar
Kreditrisk-
reserv
< 30 dagar
1 490,7 -3,2 1 258,7 -2,5
30 - 90 dagar
106,0 -5,0 65,0 -5,1
> 90 dagar
64,9 -43,5 8 9,3 -45,8
Totalt
1 661,6 -51,6 1 413,0 -53,4
ÅRSREDOVISNING // 103
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Övriga risker
Inköpsmarknaden
New Wave Groups inköp sker främst i Kina Ba, Bangladesh Vie, Vietnam
och Indien Polen. Politiska och samhällsekonomiska förändringar
kan påverka New Wave Group Genow Wave Group. Genom att ha en god handlings-
beredskap och inköp i enköp i flera olika länder i både Europa och Asien
begränsar New Wave Group den ekonomiska risken som före-
ligger om inköpen endast görs från ett land.
Stark tillväxt
Den fortsatta expansionen som New Wave Group planerar
innebär höga krav på ledning och personal Fell. Felrekryteringar r,
organisatoriska problem nyckelpersoner som slutiska problem, nyckelpersoner som slutar etc ar etc.
kan försena och påverka utvecklingen Avgöragen. Avgörande för expan-
sionstakten är att resultatutvecklingen följer med i samma
takt New Wave Group s. New Wave Group satsar resurser på bland annat
mentorskap och årliga managementmöten för att garantera ett
starkt framtida ledarskap och sprida New Wave Groups värde-
ringarr.
Modetrender - konjunktur
New Wave Group lägger ned betydande resurser på god
design och kvalitet Ef. Eftersom det sker snabba förändringar
inom modebranschen kan koncernen ändå inte utesluta till-
fälliga försäljningsnedgångar för vissa kollektioner New ioner. New
Wave Group har dock begränsad risk eftersom modegraden
är låg inom rörelsesegmentet Företag samt säljkanalen pron profil l.
Även rörelsesegmentet Sport & Fritid fokuserar på mindre
modekänsliga områden även om modetrenderna påverkar i
got högre utstckning Neg. New Wave Groups målsättning är att
6080  av om % av omsättningen ska hållas inom försäljningskanalen
prolprofil.
Utlandsetableringar
Nya utlandsetableringar genomförs först när tidigare utland-
setableringar visar tillfredsställande resultat Den. Denna strategi
bedömer styrelsen som en god avgning mellan optimal
tillväxt och reducerat risktagande Ende. Enligt New Wave Group är
det mycket srt att exakt bedöma tidsplaner och budget för
nya utlandsetableringar vilar, vilket kan innebära en risk för initiala
förluster St. Styrelsen bedömer dock att bolaget är väl rustat för
de etableringar som planerass.
Miljö
Koncernens verksamhet kan innebära miljömässiga åtaganden ganden,
men styrelsens och företagsledningens bedömning är att dessa a,
i den mån de kan få eekffekter på koncernens ens finansiella ställning g,
har beaktats i föreliggande bokslut.
Not 17 - Närstående
MSEK
Koncernens
försäljning till
Koncernens
inköp fn
Koncernens
fordringar på
Koncernens
skulder till
2022 2021 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Jobman Workwear GmbH
6,9 6,9 0,0 0,0 13,8 11, 7 0,0 0,0
Dingle Industrilokaler AB
0,0 0,2 4,7 4,3 0,0 16,3 0,5 0,4
Kosta Köpmanshus AB
0,4 0,3 11, 7 3,3 0,0 0,0 0,1 0,1
Summa
7,3 7, 4 16,5 7,6 13,8 28,0 0,7 0,5
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande
ställning
Bolag närstående till VD har under året köpt varor och tnster
från bolag i New Wave Group om 0,5 (0,1) MSEK sK, samt sålt varor
och tnster till koncernbolag för 0,1 (0,0) MSEK Sa. Samtliga
transaktioner har skett till marknadsssiga villkorlkor.
Redovisning av intressebolag görs i not 13. Information lämnas också i presentation av Styrelse och Ledning samt i not 6. Redovisning av utdelning från, och
kapitaltillskott till, intressebolag görs i not 13. Samtliga transaktioner sker till marknadsmässiga villkor.
104 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 18 - Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 19 - Nettoskuld och kreditlimit
MSEK
2022 2021
Marknadsföringskostnader
10,1 13,7
IT-kostnader
18,7 13,8
Driftskostnader
13,1 8,7
Upplupna intäkter med kvarvarande prestationsåtagande
3,5 3,4
Katalogkostnader
4,2 2,9
Varuprover
2,2 1,2
Mässkostnader
4,4 2,1
Lönekostnader
0,4 0,2
Lagerkostnad
26,9 0,0
Förutbetalda royaltykostnader
1,0 0,0
Förutbetalda försäkringar
4,8 4,2
Övriga förutbetalda kostnader
3,0 5,1
Licenskostnader
0,4 0,0
Totalt
92,7 55,3
MSEK
2022 2021
Kassa och bank
- 419, 4 -327,9
Långfristiga räntebärande skulder
2 418,4 1 166,8
Kortfristiga räntebärande skulder
330,7 2 29,9
Totalt
2 329,6 1 068,8
varav leasingskulder
Långfristiga räntebärande skulder
5 47, 0 578,4
Kortfristiga räntebärande skulder
14 7,1 115 , 3
Totalt
694,2 693,7
Effektiv räntesats
1,9% 2,5%
MSEK
2022 2021
Skuld vid årets början
1 396,7 2 142,7
Valutaeffekt
86,1 62,0
Upplåning bank
1 0 6 7,1 0,0
Leasingskulder
50,0 25,1
Upplåning via rörelseförvärv
398,7 0,0
Amortering
-111, 3
-706,6
Amortering av leasingskulder
-138,2
-126,5
Skuld vid årets slut
2 749,1
1 396,7
Förändring av räntebärande skulderNettoskuld
Kreditlimit
Räntebärande skulder avser lån och checkräkningskredit. Beviljat belopp för dessa
skulder uppgår till 2 881,2 (2 766,0) MSEK.
ÅRSREDOVISNING // 105
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 20 - Nettotillgångar i
utländsk valuta
Not 21 - Ställda säkerheter och
eventualörlförpliktelser
Not 22 - Övriga kortfristiga skulder
I tabellen visas valutaexponerat eget kapital fördelat per valuta
före koncernjusteringargar.
Ställda säkerheter
Koncernens ställda säkerheter utgörs av utställda motförbin-
delser för koncernens räntebärande skulder till kreditinstitut t,
vilka uppgick till . 054,8 (70.,2) MSEK vid årsbokslutet.
kerhet för det huvudsakliga nga finansieringsavtalet utgörs av
företagsinteckningar fast, fastighetsinteckningar samt nettotill-
ngar i koncernbolag V. Varumärken har specicifikt pantsatts
och beloppen ingår i ovanstående redovisade nettotillgångar
i koncernbolag Del. Delar av koncernens varulager och kundford-
ringar utgör säkerhet för koncernbolags lokala la finansiering.
Se vidare not 16 avsn, avsnitt Likviditetsrisk för i, för information
avseende förutsättningarna för koncernens nns finansiering samt
löptidsanalys.
MSEK
Nettotillgångar
2022 2021
Euro, EUR
1 311, 6 974 ,6
Kanadensiska dollar, CAD
208,5 17 7, 8
Schweiziska franc, CHF
423,5 193,3
US dollar, USD
2 076 ,3 1 592,8
Norska kronor, NOK
198,1 14 9,9
Danska kronor, DKK
74, 0 54,2
Kinesiska yuan, CNY
79,9 51,5
Polska zloty, PLN
89,2 58,8
Hong Kong dollar, HKD
144,9 105,7
Brittiska pund, GBP
368,7 65,9
Isländska kronor, ISK
2,1 3,0
Totala nettotillgångar i utländsk valuta
4 976,7 3 4 27, 5
MSEK
2022 2021
Företagsinteckningar
690,5 690,5
Fastighetsinteckningar
201, 5 179, 8
Nettotillgångar i koncernbolag
4 286,3 3 3 37, 8
Andelar i intressebolag
8,3 8,3
Varulager och kundfordringar
560,0 353,5
Totalt
5 746,6 4 569,9
MSEK
2022 2021
Moms
10 7,7 111, 3
Personalens skatter
14,0 14,7
Skuld personal
8,5 4,5
Återbetalningsskulder, returer
21,7 14,5
Valutaterminer
4,1 4,1
Arbetsgivaravgifter
0,6 0,4
Övriga löneavdrag
0,6 0,5
Övriga poster
17, 6 13,6
Totalt
174,7 163,6
MSEK
2022 2021
Tullgarantier
13,8 12,2
Hyresgarantier
132,9 141,9
Borgen för intressebolag
6,0 6,0
Totalt
152,7 160,1
Eventualförpliktelser
Redovisningsprinciper
En eventualförpliktelse redovisas vid en möjlig förpliktelse
för vilken det återsr att få bekräftat om företaget har en
bentlfintlig förpliktelse som skulle kunna leda till ett utt utflöde av
resurser A. Alternativt nt finns en beefintlig förpliktelse som inte
uppfyller kriterierna att redovisas som avsättning eller annan
skuld i rapporten över ten över finansiell ställning då det inte är troligt
att ett utödflöde av resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen eller en tillräckligt tillförlitlig uppskattning av
förpliktelsens belopp inte kan göras.
106 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Not 22 - Övriga kortfristiga skulder
Not 23 - Upplupna kostnader och
.örutbetalda intäkter
Not 24 - Justering ring för poster som
inte ingår i kassaflödet
Not 25 - Klassificering av
eget kapital
Aktiekapital
I posten aktiekapital inr det registrerade aktiekapitalet för
moderbolaget A. Aktiekapitalet utgörs av 19 707 680 (19 707
680) st A-aktier (kvotvärde 1 kr) och 46 635 863 (46 %35 863) st
B-aktier (kvotrde 1 kr) Tr). Totalt antal utestående aktier uppgår
till 66 343 543 (66 343 543) st) st.
Övrigt tillskjutet kapital
I övrigt tillskjutet kapital ingår summan av de transaktioner som
New Wave Group AB har haft med aktieägarkretsen De t. De transak-
tioner som förekommit är emission till överkurs Bes. Beloppet som
ingår i övrigt tillskjutet kapital motsvaras således till sin helhet
av erhållet kapital utöver nominellt belopp av emissionenen.
Reserver
Reserver består av både omkningsdiedifferenser i utländska
dotterbolag och verkligt värdeförändringar avseende
nansiella instrfinansiella instrument som utgör del i kassaödesaflödessäkringg.
Balanserade vinstmedel
Balanserade vinstmedel motsvaras av de ackumulerade vinster
och förluster som totalt har genererats i koncernen med avdrag
för utbetalade utdelningar.
Kapitalhantering
Koncernens egna kapital uppgick vid årets slut till 5 890,5 (ff
567,%) MSEK New Wave Group. New Wave Groups nas finansiella strategi är att skapa
betryggande nde finansiella förutsättningar för koncernens drift
och utveckling Av stor vi. Av stor vikt är måttet avkastning på eget kapital l.
Vid utgången av  upgen av 2022 uppgick avkastningen på eget kapital till
25,0 (18,0) och s)% och soliditeten till 53,8 (59,%))%.
Bolagets utdelningspolicy är att 40 av n% av netto-
resultatet ska delas ut över en konjunkturcykel l.
Styrelsen föresr att bolagssmman beslutar om en utdelning
%,50 (ff,25) kronor per aktie tot, totalt 431 233 030 (.81 960
058) kronor med haronor, med halvårsvis utbetalning på vardera 1,25 kronor
per aktie (före split) Detplit). Detta innebär att den andra utdelningen
hamnar på ,,625 kronor per aktie efter genomförd split.
Utdelningen motsvarar 37 av nettoresu% av nettoresultatet.
Styrelsen föresr att bolagssmman beslutar om en split
.0, inne, innerande att en ben befintlig aktie delas upp i två aktier .
MSEK
2022 2021
Löner och löneavgifter
171, 0 16 5,1
Återbetalningsskulder för upplupna
bonusar, kick-backs och rabatter
104,4 81,7
Förutbetalda intäkter
32,7 11, 0
Försäljningsprovisioner
16, 3 15,3
Royaltykostnader
16,6 10,7
Marknadskostnader
21,1 16,6
Kostnader för el och hyra
11, 6 9, 8
Revisionskostnader
7, 3 6,4
Konsultarvoden
8,2 8,3
Fraktkostnader
18,6 8,1
Ränta
0,3 0,1
Övriga poster
21,6 18,8
Totalt
429,7 351,9
MSEK
2022 2021
Av-och nedskrivningar av materiella och
immateriella anläggningstillgångar
253,4 2 2 7, 3
Avskrivningar som andel i
produktionskostnader/handelsvaror
14,0 7, 3
Valutaeffekter
-19,7 9,2
Övriga poster
5,9 - 49, 0
Totalt
253,7 194,8
Redovisningsprinciper
Kassaödesaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metodena metoden.
ÅRSREDOVISNING // 107
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Redovisningsprinciper
I samband med COVID-1 k9 krisen har bolag inom koncernen fått
ta del av de stödpaket regeringar runt om i världen utfärdat I at. I
denna not na not finns uppgift om de stöd koncernen tagit del av och
deras naderas finansiella påverkan Erhållna bidrag redovisan. Erhållna bidrag redovisas inte förrän
det råder rimlig säkerhet att koncernen kommer kunna uppfylla
de villkor som är förknippade med bidragen sa, samt att bidragen
kommer att kunna erhållas Et. Ett statligt lån redovisas initialt till
verkligt värde med avdrag för transaktionskostnader och sedan
till upplupet anskanffningsrde med tillämpning av eekffektiv-
ntemetoden Oen. Om det nm det finns möjlighet till efterskänkning av
net görs en bedömning om det är rimligt säkert att koncernen
kommer uppfylla villkoren för att lånet ska efterskänkas Om . Om
bedömningen är att det är rimligt säkert att koncernen kommer
uppfylla villkoren redovisas det statliga lånet under övriga
intäkter i koncernens rapport över totalresultat Und. Under fjolåret
erhöll erl flera av koncernens bolag hyreslättnader för vider, för vilka den
lättnadsregel som infördes i IFRS 16 kopplat till hyreslättnader
av leaseavgifter med anledning av COVID-1 har t9 har tillämpats s.
Lättnaderna redovisas som variabla leasingavgifter.
Statliga bidrag
Koncernen har erhållit statliga bidrag främst kopplade till
permitteringar som genomförts i ts i flertalet länder Bidrnder. Bidragen
innebär att arbetsgivaren kan låta personal gå ned i arbetstid
och behålla större delen av sin lön då arbetsgivaren tillfälligt
r stöd fn staten för att täcka stora delar av kostnaden Unden. Under
 års a2021 års andra och tredje kvartal mottog koncernen bekftelse
på att de statliga lån (skn (s.k PPP-. PPP-n) som koncernens amerikanska
bolag tidigare erllit har efterskänkts Efs. Efterskänkningen av
nen anses utgöra ett statliga stöd och redovisades därför
som en övrig rörelseintäkt T. Totalt uppgick eftersnkt belopp
till 44,. MSEK I ne. I nedanstående tabell nll finns uppgift om totalt
erhållna bidrag som är redovisade som övriga rörelseintäkter
samt bidrag som är erllna men redovisade som övriga skulder
då de avser kostnader som ännu inte inträäffatat.
Anstånd med betalning av skatter och
avgifter
Koncernen har i vissa länder fått ansnd med betalning av
skatter och avgifter Per ter. Per 3 dec1 december är samtliga skatter och
avgifter betalda.
Statliga lån
Koncernen har valt att utnytt ja möjlig heter att få statliga lå n i USA
(sk PPP-lån) sa(s.k. PPP-lån) samt i Frankrike och i Storbritannien Koncn. Koncernen
erhöll under  beker 2021 bekräftelse på att samtliga lån i USA har
efterskänkts Efts. Efterskänkningen redovisas som övriga rörelse-
intäkter Fter. För de statliga lånen i Frankrike och Storbritannien
nnfinns ingen möjlighet till efterskänkning I ned. I nedanstående tabell
nnfinns uppgift om kvarstående statliga lånn.
Not 26 - Upplysningar relaterade till COVID-19
2022 2021
Övriga rörelseintäkter
0,5 61,9
Övriga skulder
0,0 0,3
2022 2021
Övriga skulder
0,0 0,0
2022 2021
Långfristiga räntebärande skulder
3,2 4,6
Kortfristiga räntebärande skulder
0,5 0,6
Totalt
3,8 5,2
108 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Inga väsentliga händelser har skett efter balansdagenn.
Den  sDen 2 september förrvade New Wave Group AB   av B 100 % av
aktierna i det brittiska proa profilklädesbolaget B.TC Act.C. Activewear
Limited Köpe. Köpeskillingen uppgick till 33 MGBPP.
Det övervärde som uppkom vid förrvet är hänförligt till
goodwill Gol. Goodwillen hänför sig fmst till verksamhetens
förntade framtida lönsamhet dt, den betydande kunskapen
och kompetensen hos personalen samt synergieekffekter på
kostnadssidan n.
Goodwill har en obestämbar nyttjandeperiod och skrivs
inte av men testas för nedskrivning årligen eller vid indikation.
Not 28 - Viktiga händelser
efter balansdagen
Not 27 - Rörelseelseförvärv B.T.C
Activewear Ltd
Värde enligt förvärvsanalys
Verkligt
värde
MSEK
Goodwill
0,4
Övriga immateriella anläggningstillgångar
2,8
Materiella anläggningstillgångar
5,0
Nyttjanderättstillgångar
13,6
Varulager
2 09,1
Kundfordringar och andra fordringar
12 7, 6
Likvida medel
9,1
Leasingskulder
-13,6
Leverantörsskulder och andra kortfristiga skulder
- 8 7, 2
Identifierbara nettotillgångar
266,7
Goodwill
141,1
Köpeskilling
4 07, 8
Varav överförda likvida medel
- 4 07, 8
Förvärvade likvida medel
9,1
Förändring av koncernens likvida medel
-398,7
Förvärvet har sedan förvärvsdatum ökat koncernens nettoom-
sättning med .47,0 MSEK och periodens resultat med 19,.
MSEK Om f. Om förrvetskett den  jan 1 januari  hadi 2022 hade koncernens
nettoomsättning uppgått till 2 288,8 MSEK och periodens
resultat till , 198,. MSEK In. Inkluderat i nämnda resultat är trans-
aktionskostnader för förrvet som uppgick till -1,7 MSEK MSEK.
ÅRSREDOVISNING // 109
NWG // FINANSIELL INFORMATION // KONCERN
Resultatkning
MSEK Not
2022 2021
Nettoomsättning
2 10 0,1 90,4
Övriga rörelseintäkter
3 61,6 18,0
Summa intäkter
161,7 108,4
Rörelsens kostnader
Externa kostnader
2, 6, 11 -70,4 -62,6
Personalkostnader
4, 5 -45,5 - 41,5
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
10 , 11 -4,5 -5,4
Övriga rörelsekostnader
-52,4 -14, 3
Rörelseresultat
-11, 2 -15,4
Resultat från andelar i koncernbolag
2 4 7, 2 470,6
Förändring av nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar
-4,3 7,1
Finansiella intäkter
69, 7 36,3
Finansiella kostnader
-44,5 -23,9
Finansnetto
7
268,1 490,1
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt
2 5 7,0 474,7
Bokslutsdispositioner
8
125,3 144,9
Skattekostnad
9 -24,6 -26,9
Årets resultat
3 57,6 592,8
Årets totalresultat överensstämmer med årets resultat
110 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Rapport över kassaflöde
MSEK 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
-11, 2 -15,4
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
42,1 -0,5
Erhållen utdelning
2 4 7, 2 470,6
Erhållen ränta
69, 7 36,3
Erlagd ränta
-44,5 -23,9
Betald inkomstskatt
-26,3 -13,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital
27 7,1 453,8
Förändring i rörelsekapital
Ökning/minskning av rörelsefordringar
-1 333,2 49,7
Ökning/minskning av rörelseskulder
4 5 9, 6 65,1
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital
-873,6 114, 8
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-596,5 568,6
Investeringsverksamheten
Kapitaltillskott till koncernbolag
0,0 -20,4
Investeringar i intressebolag
0,0 0,0
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-0,2 0,0
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-0,5 - 6,1
Förvärv av aktier och andelar
- 4 0 9, 2 -12, 5
Koncernintern bolagsförsäljning
0,0 0,0
Förändring långfristiga lån till koncernbolag
1,5 324,9
Upptagen långfristig fordran
-0,5 - 0,1
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-408,9 285,8
Kassaflöde efter investeringsverksamheten
-1 0 05,4 854,5
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån
1 388,4 0,0
Amorterade lån
-101,5 -588,8
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
-282,0 -265,4
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 004,9 -854,2
Årets kassaflöde
-0,5 0,1
Likvida medel vid årets början
0,5 0,4
Likvida medel vid årets slut
0,0 0,5
Likvida medel
Kassa och bank
0,0 0,5
ÅRSREDOVISNING / / 111
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Rapport över finansiell ställning
Per den  december
MSEK
Not
2022 2021
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
10 5,9 8,8
Materiella anläggningstillgångar
11 2,7 3,5
Andelar i koncernbolag
12 2 644,6 2 256,0
Andelar i intressebolag
13 38,1 3 8,1
Fordringar på koncernbolag
31,0 32,5
Övriga långfristiga fordringar
6,0 5,5
Summa anläggningstillgångar
2 728,3 2 344,4
Kundfordringar
0,8 0,7
Fordringar på koncernbolag
2 988,8 1 4 81,6
Aktuella skattefordringar
-10,8 0,0
Övriga fordringar
25,6 3 9, 4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
14 11, 3 8,5
Kassa och bank
0,0 0,5
Summa omsättningstillgångar
3 015,8 1 530,6
SUMMA TILLGÅNGAR
5 744,0 3 875,0
112 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
MSEK Not 2022 2021
EGET KAPITAL
Aktiekapital
15
199,0 199,0
Reservfond
249,4 249,4
Summa bundet eget kapital
448,4 448,4
Balanserade vinstmedel
1 699,9 1 3 89,1
Överkursfond
48,0 48,0
Årets resultat
3 5 7, 6 592,8
Summa fritt eget kapital
2 105,5 2 0 29,9
Summa eget kapital
2 553,9 2 478,3
Obeskattade reserver
16
137, 7 99,9
SKULDER
Långfristiga räntebärande skulder
17, 19
1 733,6 458,0
Summa långfristiga skulder
1 733,6 458,0
Kortfristiga räntebärande skulder
17, 19 12 7, 5 94,6
Leverantörsskulder
696,8 39 9,1
Skulder till koncernbolag
485,9 321,6
Aktuella skatteskulder
0,0 12,4
Övriga skulder
0,8 1,2
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
18 7, 8 9,9
Summa kortfristiga skulder
1 318,8 838,8
Summa skulder
3 052,4 1 296,8
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
5 744,0 3 875,0
ÅRSREDOVISNING // 113
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Rapport över örändringar i eget kapital
MSEK
Aktiekapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel Överkursfond
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital 2021-01-01
199,0 249,4 1 552,4 48,0 102,1 2 151,0
Omföring enligt stämmobeslut
102,1 -102,1 0,0
Årets resultat
592,8 592,8
Summa förändringar,
exklusive transaktioner med bolagets ägare
0,0 0,0 0,0 0,0 592,8 592,8
Utdelningar
-265,4 -265,4
Utgående eget kapital 2021-12-31
199,0 249,4 1 3 89,1 48,0 592,8 2 478,3
MSEK
Aktiekapital Reservfond
Balanserade
vinstmedel Överkursfond
Årets
resultat
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01
199,0 249,4 1 3 89,1 48,0 592,8 2 478,3
Omföring enligt stämmobeslut
592,8 -592,8 0,0
Årets resultat
3 5 7, 6 3 5 7, 6
Summa förändringar,
exklusive transaktioner med bolagets ägare
0,0 0,0 0,0 0,0 3 57,6 3 57,6
Utdelningar
-282,0 -282,0
Utgående eget kapital 2022-12-31
199,0 249,4 1 699,9 48,0 3 5 7,6 2 553,9
114 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Vid upprättande av moderbolagets bokslut har RFR 2
Redovisning för juridiska personer och Årsredovisningslagen
tillämpats I enli. I enlighet med RFR 2 skall moderföretaget upprätta
sina rapporter i enlighet med IFRS utfärdade av IASB samt tolk-
ningar (IFRIC) som är antagna av EU i den mån dessa inte strider
mot Årsredovisningslagen Redovisningsprincslagen. Redovisningsprinciperna har
tillämpats konsekvent på alla perioder om inget annat framgårr.
I Sverige är koncernbidrag skattemässigt avdragsgilla
respektive skattepliktiga till skillnad från aktieägartillskott illskott.
Koncernbidrag redovisas så att de i huvudsak återspeglar
transaktionens ekonomiska innebörd Koncrd. Koncernbidrag som har
samma syfte som aktieägartillskott läggs till anskaffningsrdet
för dotterbolag med förbehåll för prövning av nedskrivnings-
behovet Erhovet. Erhållna och lämnade koncernbidrag och dess
aktuella skatteeekffekt redovisas över resultatkningen ngen.
I moderbolagets bokslut redovisas på grund av sambandet
mellan redovisning och beskattning den uppskjutna skat-
teskulden på obeskattade reserver som en del av obeskattade
reserver2
Andelar i koncern- och intressebolag redovisas till
anskaaffningsvärde och prövas årligen med avseende på
nedskrivningsbehov genom att jämföra diskonterade
förväntade framtida kassaöflöden med bokrt värde på
andelarna i respektive bolagive bolag.
Nya redovisningsprinciper för ör 2022
Inga nya redovisningsprinciper som trätt i kraft under år  r 2022
bedöms ha haft väsentligt påverkan på moderbolagets ts finan-
siella rapportersiella rapporter.
Försäljning
Av moderbolagets fakturerade försäljning utgjorde 99,4 MSEK
(89,9) motsvarande 99,3 (99,,)  f) %, försäljning till koncernbolag g.
Samtliga transaktioner sker på marknadsmässiga villkor2
Transaktioner med närstående personer
Moderbolaget har inte haft några transaktioner med närstående
personer under personer under 20222
Not 1 - Moderbolagets
redovisningsprinciper
Not 4 - Medelantal anställda
Not 3 - Övriga rörelseintäkter
Not 2 - Närsende
MSEK
2022 2021
Valutakursvinster
60,8 18,0
Övriga bidrag och ersättningar
0,8 0,0
Totalt
61,6 18,0
2022
Antal anställda
Varav
män
2021
Antal anställda
Varav
män
teborg
44 28 41 28
Totalt
44 28 41 28
ÅRSREDOVISNING // 115
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
2022
Löner och andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Varav pensions-
kostnader
2021
Löner och andra
ersättningar
Sociala
avgifter
Varav pensions-
kostnader
MSEK
2 9, 4 14,3 4,1 25,8 13,6 4,3
Av moderbolagets pensionskostnader
avser 0,3 (0,3) MSEK styrelse och VD.
Löner och andra ersättningar fördelat mellan styrelseledamöter och VD samt övriga anställda
2022
Styrelse
och VD
Varav
bonus
Övriga
anställda
2022
Styrelse
och VD
Varav
bonus
Övriga
anställda
MSEK
2,7 0,0 26,7 2,5 0,0 23,3
Styrelsearvode
2022 2021
Externa ledamöter i moderbolaget
1,8 1,5
Därav till styrelsens ordförande
0,5 0,4
Ersättningskommitté för moderbolagets styrelse har inte utsetts. Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt bolagsstämmans beslut.
Not 5 - Löner, andra ersättningar och
sociala avgifter
Anställningsvillkor för VD
Ersättning till VD utgörs av fast lön fn New
Wave Group AB IB. Inget styrelsearvode eller andra
ersättningar såsom bonus utr till VD Som D. Som
pensionsförsäkring åt VD föreligger marknads-
ssig avgiftsbesmd plan För V. För VD gäller en
ömsesidig uppsägningstid om sex månader och inga
avgångsvederlag utr r.
Anställningsvillkor för andra
ledande befattningshavare
Med andra ledande befattningshavare avses de
personer anställda av moderbolaget som till-
sammans med VD inr i koncernledningen För gen. För
koncernledningens sammansättning se sidorna
60-61 Ers. Ersättning till andra ledande befattnings-
havare utgörs av fast lön och i visst fall bonus
baserad på aktuellt segments utveckling avseende
lager-omsättning rörelsemarg, rörelsemarginal och omsättningg.
Inget styrelsearvode utgår i det fall ledande befatt-
ningshavare utgör del av koncernbolags styrelser ser.
För andra ledande befattningshavare föreligger
marknadsmässiga avgiftsbestämda pensionsavtal l,
en ömsesidig uppsägningstid mellan tre till sex
nader gäller och inga avgångsvederlag utgårår.
Beslutsprocess
Det Det finns ingen särskilt utsedd ersättnings-
kommitté för hantering av lönege pege, pensions-
förner incitner, incitamentsfgor och andra
anställningsvillkor för VD och koncernens övriga
ledande befattningshavare utre, utan dessa fråge-
ställningar behandlas av styrelsen i sin helhet.
Ledande befattningshavares lön sätts av VD efter
samråd med styrelsens ordförande Stde. Styrelsens
arvode beslutas av årsstämman 2
116 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Teckningsoptioner
Moderbolaget har inga utesende tecknings-
optioneroptioner.
Pensionsåtaganden
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders-
och familjepension (alternativt familjepension)
genom en försäkring i Alecta Ena. Enligt ett uttalande
från Rådet för nar finansiell rapportering UF, UFRR 10
Redovisning av pensionsplanen ITP 2 som n som finan-
sieras genom försäkring i Alecta är d, är detta en
förmånsbestämd plan som omfattar era aar flera arbets-
givare För räke. För räkenskapret  har bret 2021 har bolaget inte
haft tillgång till information för att kunna redovisa
sin proportionella andel av planens förpliktelser,
förvaltningstillgångar och kostnader vilket medfört
att planen inte varit möjlig att redovisa som en
förmånsbestämd plan Pensionsplamd plan. Pensionsplanen ITP 2 som
tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas
rför som en avgiftsbestämd plan Pre. Premien för den
förnsbestämda ålders- och familjepensionen är
individuellt beräknad och är bland annat beroende
av lön tav lön, tidigare intnad pension och förväntad
återstående tjänstgöringstid Förstid. Förväntade premie-
avgifter för  uppr 2022 uppr till 2,9 (2,7) MSEK) MSEK.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av
marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
förkringstekniska metoder och antaganden vi, vilka
inte överensstämmer med IAS 19 De. Den kollektiva
konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och % och 155 Om A%. Om Alectas kollektiva konso-
lideringsnivå understiger 125 el% eller överstiger 155%
ska åtgärder vidtas i syfte att skapa förutsättningar
för att konsolideringsnivån återgår till normalinter-
vallet Vid l. Vid låg konsolidering kan en åtgärd vara att
höja det avtalade priset för nyteckning och utökning
av bentlfintliga förner Vid hög konner. Vid hög konsolidering kan
en åtrd vara att införa premiereduktioner Vi. Vid
utgången av  ungen av 2022 uppgick Alectas överskott i form
av den kollektiva konsolideringsnivån till 172%
(172%)).
2022
Löner och andra
ersättningar
Pensions-
kostnader
2021
Löner och andra
ersättningar
Varav
bonus
Pensions-
kostnader
MSEK
Varav
bonus
Torsten Jansson, VD
0,9 0,0 0,2 0,9 0,0 0,3
Olof Persson, styrelsens ordförande
0,5 0,0 0,0 0,4 0,0 0,0
Kinna Bellander, styrelseledamot
0,3 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Mats Årjes, styrelseledamot (avgått 2022)
0,2 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
M. Johan Widerberg, styrelseledamot
0,3 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Jonas Eriksson, styrelseledamot
0,2 0,0 0,0 0,2 0,0 0,0
Ingrid Söderlund
0,2 0,0 0,0 0,1 0,0 0,0
Ralph Mulrad
0,2 0,0 0,0 0,1 0,0 0,0
Magdalena Forsberg
0,0 0,0 0,0 0,1 0,0 0,0
Andra ledande befattningshavare*
5,7 0,0 2,0 4,9 0,0 2,0
Totalt
8,4 0,0 2,2 7,3 0,0 2,3
*Se sidorna 60-61.
ÅRSREDOVISNING // 117
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 6 - Ersättning till revisorer
Not 7 - Finansiella intäkter och kostnader
Not 8 - Bokslutsdispositioner
MSEK
2022 2021
Revisionsuppdrag
Ernst & Young
0,6 1,1
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
0,1 0,8
Skatterådgivning
0,0 0,0
Totalt
0,7 1,8
MSEK
2022 2021
Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar
0,0 -13,0
Återföring nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar
16, 3 28,0
Nedskrivning av andelar i koncernbolag
-20,6 -7, 9
Utdelningar från koncernbolag
2 4 7, 2 470,6
Finansiella intäkter, koncernbolag
68,8 36,1
Finansiella intäkter, övriga
0,9 0,2
Finansiella kostnader, koncernbolag
-11,7 -3,2
Finansiella kostnader, övriga
-32,9 -20,7
Totalt
268,1 490,1
MSEK
2022 2021
Erhållna koncernbidrag
2 0 7, 4 206,0
Lämnade koncernbidrag
-44,3 -18,5
Överavskrivningar
0,8 0,4
Förändring av periodiseringsfonder
-38,6 -43,0
Totalt
125,3 144,9
118 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 9 - Skattekostnad
Not 10 - Immateriella anläggningstillgångar
MSEK
2022 2021
Aktuell skatt
-24,6 -26,9
Totalt
-24,6 -26,9
Avstämning av effektiv skatt
Resultat före skatt
382,3 619, 6
Skatt enligt lokal skattesats
-78,8 -20,6% -12 7, 6 -20,6%
Skatteeffekter av:
Ej skattepliktiga intäkter
59,4 15,5% 100,9 16, 3 %
Ej avdragsgilla kostnader
-5,1 -1,3% -0,2 0,0%
Övrigt
- 0,1 0,0% 0,0 0,0%
Skatt enligt resultaträkning
-24,6 -6,4% -26,9 -4,3%
Varumärken Datorprogram
MSEK
2022 2021 2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
7, 0 7, 0 55,2 49,1
Nyanskaffningar
0,0 0,0 0,5 6,1
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
7,0 7,0 55,7 55,2
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-7, 0 - 7, 0 -46,4 42,6
Avskrivningar
0,0 0,0 -3,4 -3,8
Utgående ackumulerade avskrivningar
-7, 0 -7,0 - 49, 8 -46,4
Utgående bokfört värde
0,0 0,0 5,9 8,8
ÅRSREDOVISNING // 119
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Inventarier, verktyg och installationer
MSEK
2022 2021
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
22,6 22,3
Nyanskaffningar
0,3 0,3
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
22,9 22,6
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-19,1 -17, 6
Avskrivningar
-1,1 -1,5
Utgående ackumulerade avskrivningar
-20,2 -19,1
Utgående bokfört värde
2,7 3,5
Not 11 - Materiella anläggningstillgångar
Leasingavgifter avseende operationell leasing
Moderbolaget har operationella leasingavtal, primärt för hyra av lokaler samt leasing av bilar. Framtida minimiåtaganden beträffande dessa
avtal framgår av följande sammanställning:
MSEK 2022 MSEK 2021
2023
5,6
2022
5,5
2024
5,2
2023
5,5
2025
5,2
2024
5,2
2026
1,4
2025
2,6
2027 inkl. avgifter t.o.m kontraktstidens slut
0,0
2026 inkl. avgifter t.o.m kontraktstidens slut
1,5
Årets leasingkostnader uppgick till
6,2
Årets leasingkostnader uppgick till
5,7
120 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 12 - Andelar i koncernbolag
Kapital-
andel,%
strätts-
andel,%
Antal
andelar
Bokfört värde
MSEK
B.T.C. Activewear Ltd
100 100 90 108 4 07, 8
Craft of Scandinavia AB
1
100 100 50 000 64,0
Texet Denmark A/S
100 100 1 000 15,8
DJ Frantextil AB
100 100 30 000 25,1
EBAS Group BV
2
100 100 5 100 2 7, 0
Ferstar Inc
100 100 10 000 0,0
GC Sportswear OY
100 100 8 000 7, 4
Intraco Holding BV
3
100 100 80 8 81 55,0
Jobman Workwear AB
100 100 10 000 67, 9
New Wave Austria GmbH
100 100 - 30,4
New Wave Danmark A/S
100 100 2 1,2
New Wave France SAS
100 100 100 5,0
New Wave Group International Trading Ltd
100 100 - 0,0
New Wave Group SA
4
100 100 100 0,5
New Wave Holland BV
5
100 100 13 616 104,4
New Wave Iceland ehf.
80 80 59 248 000 4,6
New Wave Italia S.r.l
100 100 500 000 6,7
New Wave Mode AB
100 100 100 000 111, 0
New Wave Profile Professionals AB
100 100 1 000 0,1
New Wave Norway AS
100 100 9 000 1,0
New Wave Sportswear S.A.
100 100 1 000 2,4
New Wave Trading Shanghai Ltd
100 100 - 0,0
New Wave USA Inc
6
100 100 - 1 068,5
Orrefors Kosta Boda AB
7
100 100 100 000 53,7
OY Trexet Finland AB
100 100 600 1,4
New Wave Group Canadian Distribution Inc
8
100 100 1 000 14 9, 2
Paris Glove of Canada Ltd
27 27 2 903 481 0,0
Pax Scandinavia AB
100 100 2 400 9,1
Projob Workwear AB
100 100 1 015 684 11, 8
Sagaform AB
9
100 100 5 611 223 53,0
Seger Europe AB
100 100 10 000 22,0
Texet AB
100 100 58 500 85,9
Texet Benelux BV
89 89 8 458 627 144,5
Texet France SAS
96 96 47 798 0,0
Texet Poland Sp z o.o.
100 100 15 459 9, 8
Textilgrossisten Hefa AB
10
100 100 18 985 42,0
Tg-H Benelux NV
99 99 10 0 0,0
United Brands of Scandinavia Ltd
100 100 200 55,0
Totalt
2 644,6
1
Craft of Scandinavia AB äger Vist Fastighets AB.
2
EBAS Group BV äger 11% av Texet Benelux NV och 4 % av Texet France SAS.
3
Intraco Holding äger Intraco Hong Kong Ltd, Intraco International Ltd, Intraco
Electronics Ltd, Intraco Trading BV, Intraco Deutschland GmbH och 89 % av
DeskTop Ideas Ltd.
4
New Wave Group SA äger Multi Sourcing Asia Ltd, New Wave Trading
Shanghai Ltd och New Wave Group India Buying Private Ltd.
5
New Wave Holland BV äger Toppoint BV, Toppoint Deutschland GmbH,
Newpoint Sp z o.o.,Toppoint Polska Sp z o.o.,GS Plastics GmbH, New Wave
Sportswear BV samt X-Tend BV.
6
New Wave USA Inc äger Gloves International Inc och Cutter & Buck Inc som
i sin tur äger Cutter & Buck Direct LLC och Orrefors Kosta Boda LLC som i sin tur
äger AHEAD LLC samt Craft Sportswear NA, LLC, som i sin tur äger Tournament
Solutions LLC.
7
Orrefors Kosta Boda AB äger Glasma AB, Lågprisvaruhuset Kosta AB,
Smålandsriket Fastigheter AB, Orrefors Kosta Boda AS och Orrefors Kosta Event
AB som i sin tur äger Kosta Boda Art Hotel AB, Kosta Lodge AB, Kosta Food &
Beverage AB, Kosta Outdoor AB, Kosta Fashion AB, Kosta Förlag AB samt Kosta
Taxi & Limousine AB.
8
New Wave Group Canadian Distribution Inc äger Craft Sports Inc samt 73 %
av Paris Glove of Canada Ltd som i sin tur äger Laurentide Gloves Ltd.
9
Sagaform AB äger Sagaform AS och Sagaform GmbH.
10
Textilgrossisten Hefa AB äger Texet GmbH som äger New Wave GmbH.
ÅRSREDOVISNING / / 121
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Organisationsnummer Säte
AHEAD LLC
45-2433808 New Bedford, USA
B.T.C. Activewear Ltd
7145431 Wednesbury, UK
Craft of Scandinavia AB
556529-1845 Borås, Sverige
Craft Sports Inc
1173172041 Montreal, Kanada
Craft Sportswear NA, LLC
11112 0 5 Beverly, USA
Cutter & Buck Inc
601222729 Seattle, USA
Desktop Ideas Ltd
3735458 Oxfordshire, Storbritannien
Destination Kosta AB
556699-2565 Lessebo, Sverige
DJ Frantextil AB
556190-4086 Munkedal, Sverige
EBAS Group BV
17078626 Mijdrecht, Nederländerna
Ferstar Inc
1170809173 Montreal, Kanada
GC Sportswear OY
1772317-6 Esbo, Finland
Glasma AB
556085-8671 Emmaboda, Sverige
Gloves International Inc
1998272 Mayfield, USA
GS Plastics GmbH
HRB74216 0 Gosheim, Tyskland
Intraco Holding BV
34228913 Wormerveer, Nederländerna
Intraco Hong Kong Ltd
33959038-000 Hong Kong
Intraco International Ltd
35134648-000 Hong Kong
Intraco Electronics Ltd
91440300793882727K Shenzhen, Kina
Intraco Trading BV
35027019 Wormerveer, Nederländerna
Intraco Deutschland GmbH
HRB207207 Nordhorn, Tyskland
Jobman Workwear AB
556218-1783 Stockholm, Sverige
Kosta Boda Art Hotel AB
556697-8804 Lessebo, Sverige
Kosta Fashion AB
559043-9799 Lessebo, Sverige
Kosta Food & Beverage AB
559043-4832 Lessebo, Sverige
Kosta Förlag AB
556700-7140 Lessebo, Sverige
Kosta Lodge AB
559043-4857 Lessebo, Sverige
Kosta Outdoor AB
559043-4881 Lessebo, Sverige
Smålandsriket Fastigheter AB
559140-4107 Lessebo, Sverige
Kosta Taxi & Limousine AB
559086-2289 Lessebo, Sverige
Laurentide Gloves Ltd
1142613307 Montreal, Kanada
Toppoint BV
5055988 Bergentheim, Nederländerna
Lågprisvaruhuset Kosta AB
556063-8883 Lessebo, Sverige
Multi Sourcing Asia Ltd
60950530 Hong Kong
New Wave Austria GmbH
FN272531g Erl, Österrike
New Wave Danmark A/S
19950700 Köpenhamn, Danmark
New Wave France SAS
430 060 624 Dardilly, Frankrike
New Wave GmbH
HRB10847 Oberaudorf, Tyskland
New Wave Group Canadian Distribution Inc
116 7 232215 Montreal, Kanada
New Wave Group International Trading Ltd
9131000074959455X6 Shanghai, Kina
New Wave Group SA
CHE-105.558.787 Cortaillod, Schweiz
Uppgifter om koncernbolagens
organisationsnummer och säte
122 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
New Wave Holland BV
5061847 Hardenberg, Nederländerna
New Wave Iceland ehf.
580219-1790 Reykjavik, Island
New Wave Italia S.r.l
1 057 640 193 Codogno, Italien
New Wave Mode AB
556312-5771 Munkedal, Sverige
New Wave Norway AS
946506370 Sarpsborg, Norge
New Wave Profile Professionals AB
556765- 0782 Göteborg, Sverige
New Wave Sportswear BV
30159098 Utrecht, Nederländerna
New Wave Sportswear S.A.
A61326377 Barcelona, Spanien
New Wave Trading Shanghai Ltd
91310000667752841K Shanghai, Kina
New Wave USA Inc
26-2841698 Seattle, USA
Newpoint Sp z o.o.
0000270348 Zielona Góra, Polen
Orrefors Kosta Boda AB
556519-1300 Lessebo, Sverige
Orrefors Kosta Boda A/S
94650946 5063706 370 Sarpsborg, Norge
Orrefors Kosta Boda LLC
691467 West Berlin, USA
OY Trexet Finland AB
0874124 -1 Esbo, Finland
Paris Glove of Canada Ltd
1142613711 Montreal, Kanada
Pax Scandinavia AB
556253-8685 Örebro, Sverige
Projob Workwear AB
556560-7180 Munkedal, Sverige
Sagaform AB
556402-4064 Borås, Sverige
Sagaform AS
919943033 Skien, Norge
Sagaform GmbH
HRB22459 Oberaudorf, Tyskland
Seger Europe AB
556244-8901 Ulricehamn, Sverige
Texet AB
556354-3015 Stockholm, Sverige
Texet Benelux NV
0874124 -1 Aarschot, Belgien
Texet Denmark A/S
37764728 Skanderborg, Danmark
Texet France SAS
572175669 Naterre Cedex, Frankrike
Texet GmbH
HRB22648 Oberaudorf, Tyskland
Texet Poland Sp z o.o.
281382 Poznan, Polen
Textilgrossisten Hefa AB
556485-2126 Stenungsund, Sverige
Tg-H Benelux NV
0704.662.537 Aarschot, Belgien
Toppoint Deutschland GmbH
HRB130894 Nordhorn, Tyskland
Toppoint Polska Sp z o.o.
0000220828 Zielona Góra, Polen
Tournament Solutions LLC
10-0000488 Manchester, USA
United Brands of Scandinavia Ltd
5480650 Hirwaun, Storbritannien
United Brands Textiles Ireland Ltd
687793 Limerick, Irland
Vist Fastighets AB
556741-1672 Ulricehamn, Sverige
X-Tend BV
0874 .89 9. 418 Zwolle, Nederländerna
ÅRSREDOVISNING // 123
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 13 - Andelar i intressebolag
Not 14 - Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Not 15 - Eget kapital
MSEK
2022 2021
Dingle Industrilokaler AB
8,3 8,3
Kosta Köpmanshus AB
2 9, 4 2 9, 4
Jobman Workwear GmbH
0,4 0,4
Totalt
38,1 38,1
Kapital-
andel,%
strätts-
andel,%
Antal
andelar
2022 (MSEK)
Organisations-
nummer
Säte
Eget kapital
Resultat
Dingle Industrilokaler AB
556594-6570
Munkedal
49 49 83 055 14,7 0,0
Kosta Köpmanshus AB
556691-7042
Lessebo
49 49 7 350 6 4,1 0,0
Jobman Workwear GmbH
HRB758048
Freiberg
49 49 2 -6,7 -3,7
MSEK
2022 2021
Förutbetalda IT- och licenskostnader
8,9 6,7
Förutbetalda marknadskostnader
0,0 0,1
Förutbetalda hyror
1,5 1,2
Upplupna intäkter
0,0 0,0
Övriga poster
0,8 0,5
Totalt
11, 2 8,5
Aktiekapitalets fördelning
Moderbolagets aktiekapital bestod den 31 december 2022 av följande antal aktier med ett kvotvärde uppende till 3,00 SEK per aktie.
Aktieslag
Antal aktier Antal röster Kapitalandel, % Rösträttsandel, %
A
10 röster 19 707 680 197 076 800 2 9, 7 80,9
B
1 röst 46 635 863 46 635 863 70,3 19,1
Totalt
66 343 543 243 712 663 100,0 100,0
124 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 16 - Obeskattade reserver
Not 18 - Upplupna kostnader och
9örutbetalda intäkter
MSEK
2022 2021
Överavskrivningar
1,1 2,0
Periodiseringsfond inkomstår 2017
13,3 13,3
Periodiseringsfond inkomstår 2018
22,4 22,4
Periodiseringsfond inkomstår 2019
19,3 19, 3
Periodiseringsfond inkomstår 2020
0,0 0,0
Periodiseringsfond inkomstår 2021
43,0 43,0
Periodiseringsfond inkomstår 2022
38,6 0,0
Totalt
137, 7 99,9
Uppskjuten skatt i obeskattade reserver uppgår till 29,0 (21,2) MSEK.
MSEK
2022 2021
Semesterlöneskuld
5,8 5,3
Löneskatt
1,0 2,0
Sociala avgifter
0,7 0,8
Finansiella kostnader
0,0 0,0
Revisionskostnader
0,0 0,4
Övriga poster
0,3 1,4
Totalt
7, 8 9,9
Koncernen tecknade i december ett nytt långfristigt lån som
löper till och med ch med 2030 Koncer. Koncernens totala kreditram per
3 dec1 december uppgick därmed till 2 881,2 MSEK varav 7,ff
MUSD löper till och med januari  i 2024, 2 150,ff MSEK till och
med december  r 2025, 207,8 MSEK till och med augusti  i 2027
samt att 200 MSEK har en löptid som stcker sig till och med
december  Över 2030. Övriga 250,ff MSEK har en löptid på mellan tre
nader och sex år Kreex år. Kreditramen är beloppsssigt begnsad
till och beroende av värdet på vissa underliggande tillgångar.
Finansieringsavtalet innebär att nyckeltal (covenants) skall
uppfyllas för vidmakthållande av kreditramen2
Not 17 - Kreditlimit
ÅRSREDOVISNING // 125
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Not 19 - Ställda säkerheter
samt örfsamt förfallostruktur ktur för
räntebärande skulder
Not 20 - Eventualntualförpliktelser
MSEK
2022 2021
Företagsinteckningar
30,0 30,0
Aktier i dotterbolag
1 7 3 9,1 1 7 3 7, 7
Aktier i intressebolag
8,3 8,3
Totalt
1 777,4 1 776,0
Förfallostruktur moderbolagets upplåning
2022 2021
2022 0,0 102,4
2023 198 ,1 100,7
2024 14 7, 3 2 4 7, 5
2025 1 710,2 45,7
2026 7 7, 5 45,0
2027 eller senare 144,9 33,3
MSEK
2022 2021
Borgen för koncernbolag
5 8 9, 8 633,5
Borgen för intressebolag
6,0 6,0
Totalt
595,8 639,5
Moderbolagets sllda säkerheter utgör
utställda motförbindelser för bolagets
ntebärande skulder till kreditinstitut
vilka uppgick till 1 861,1 (552,%) MSEK
vid årsbokslutet Sutet. Se vidare not 16 för
koncernen avsen, avsnitt Likviditetsrisk fö, för
information avseende förutsättningarna
för koncernens nas finansiering vilket även
ller för moderbolaget Se n. Se nedan för
löptidsanalys av moderbolagets ränte-
bärande skulder2
Tabellen ovan visar kontraktsenliga
och odiskonterade räntebetalningar
samt återbetalningar av räntebärande
skulderskulder. Planerade framtida skulder har
inte inkluderats Rs. Ränta relaterad till
nansiella instrfinansiella instrument med rörlig ränta
har beräknats med den ränta som förelåg
på balansdagen 2
126 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
ÅRSREDOVISNING // 127
NWG // FINANSIELL INFORMATION // MODERBOLAGET
Definitioner av alternativa nyckeltal
Riktlinjer avseende alternativa nyckeltal för företag med värde-
papper noterad på en reglerad marknad inom EU har givits ut
av ESMA (The European Securities and Markets Authority)
Dessa riktlinjer ska tilmpas på alternativa nyckeltal som
används fn och med den  juli  I årsredovisningen
refereras till ett antal icke-IFRS resultatmått som används för
att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera företagets
verksamhet Eftersom inte alla företag beräknar nansiella
mått på samma sätt är dessa inte alltid jämförbara med mått
som används av andra företag Dessa nansiella mått ska
rför inte ses som en ersättning för mått som denieras enligt
IFRS Nedan beskriver vi de olika icke-IFRS resultatmått som
använts som ett komplement till den nansiella information
som redovisats enligt IFRS samt hur dessa måtts används För
avstämning av alternativa nyckeltal se hemsidan wwwnwgse/
investor-relations/nansiella-rapporter/nyckeltal
RESULTATMÅTT DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
BRUTTOVINSTMARGINAL Nettoomsättningen minus kostnader för sålda varor i
procent av periodens nettoomsättning.
ttet visar företagets marginaler före
verkan av kostnader såsom försäljnings- och
administrativa kostnader.
RÖRELSEMARGINAL Rörelseresultat i procent av periodens nettoomsättning. ttet används för att mäta operativ lönsamhet
samt måluppfyllnad för koncernens lönsamhetsmål.
VINSTMARGINAL Resultat före skatt i procent av periodens nettoomsättning. Måttet gör det möjligt att jämföra lönsamheten
oavsett bolagsskattesats.
NETTOMARGINAL Resultat efter skatt i procent av periodens nettoomsättning. Måttet används för att mäta nettointjäningen i
relation till omsättningen.
NETTOOMSÄTTNINGS-
TILLVÄXT
Försäljningstillväxt inklusive valutaeffekter. ttet används för att visa tillxt i koncernen
samt för att mäta måluppfyllnad för koncernens
tillväxtmål.
ORGANISK TILLVÄXT Organisk tillväxt avser försäljningstillväxt från befintlig verksam-
het rensad från valutaeffekter. Valutaeffekten beräknas som
årets försäljning i lokala valutor omräknat till föregående års
valutakurser i relation till föreende års förljning.
ttet används för att visa tillxt i befintlig verk-
samhet då valutakursförändringar ligger utanför
koncernens kontroll samt för att mäta måluppfyllnad
för koncernens tillväxtmål.
RÖRELSEMARGINAL FÖRE
AVSKRIVNINGAR
Rörelseresultat före avskrivningar i procent av periodens
nettomsättning.
ttet används för att mäta operativ lönsamhet,
oberoende av avskrivningar och nedskrivningar.
FINANSNETTO Summan av ränteintäkter, räntekostnader, valutakursdifferenser
på lån och likvida medel i utländsk valuta, övriga finansiella
intäkter och övriga finansiella kostnader.
ttet speglar företagets totala kostnader för
extern finansiering.
AVKASTNINGSMÅTT
DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
AVKASTNING PÅ
SYSSELSATT KAPITAL
Rullande 12 månaders resultat före skatt plus finansiella kostna-
der i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Genomsnittligt
sysselsatt kapital beräknas genom att summera sysselsatt
kapital vid periodens slut och sysselsatt kapital vid årsskiftet
föreende år och dividera med t.
Avkastning på sysselsatt kapital är ett lönsamhets-
tt som används för att slla resultatet i relation till
det kapital som behövs för att driva verksamheten.
AVKASTNING PÅ
EGET KAPITAL
Rullande 12 månaders resultat efter skatt i procent av genom-
snittligt eget kapital. Genomsnittligt eget kapital beräknas
genom att summera eget kapital vid periodens slut och eget
kapital vid årsskiftet föregående år och dividera med två.
Måttet används för att analysera lönsamhet över tid,
givet de resurser som är hänförliga till moderbola-
gets ägare.
DATA PER AKTIE DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
EGET KAPITAL PER AKTIE Eget kapital dividerat med antalet aktier vid periodens utgång. ttet visar bolagets nettovärde per aktie och
avgör om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet
över tid.
128 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
KAPITALMÅTT DEFINITION/BERÄKNING SYFTE
EGET KAPITAL Koncernens balansräkning visar ett eget kapital som är lika med
beskattat eget kapital ökat med eget kapitalandelen i koncer-
nens obeskattade reserver samt innehav utan bestämmande
inflytande. Uppskjuten skatteskuld i obeskattade reserver har
beräknats enligt den för bolagen i varje land gällande skatte-
satsen, såsom beslutat och kommunicerat per balansdagen.
Måttet är skillnaden mellan koncernens tillgångar
och skulder, vilket motsvarar koncernens egna
kapital som tillskjutits av ägare samt koncernens
samlade vinster.
SYSSELSATT KAPITAL Totala tillgångar minskade med avsättningar samt icke rän-
tebärande skulder, vilka utgörs av leveranrsskulder, aktuell
skatteskuld, övriga skulder samt upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter.
Sysselsatt kapital indikerar hur mycket kapital som
behövs för att bedriva verksamheten oberoende av
finansieringsform (lånat eller eget kapital).
RÖRELSEKAPITAL Omsättningstillgångar exklusive likvida medel minskade med
kortfristiga icke räntebärande skulder.
ttet används för att visa hur mycket kapital som
behövs för att finansiera den löpande verksam-
heten.
NETTOSKULD Kortfristiga och långfristiga räntebärande skulder
reducerade med likvida medel.
Måttet visar den totala lånefinansieringen.
NETTOSKULD TILL KREDIT-
INSTITUT
Kortfristiga och långfristiga räntebärande skulder reducerade
med leasingskulder och reducerade med likvida medel.
Måttet visar den totala lånefinansieringen exklusive
leasingskulder.
KAPITALOMSÄTTNINGS-
HASTIGHET
Rullande 12 månaders nettoomsättning dividerat med genom-
snittliga totala tillgångar. Genomsnittligt varulager beräknas
genom att summera totala tillgångar vid periodens slut och tota-
la tillgångar vid årsskiftet föregående år och dividera med två.
ttet visar hur effektivt koncernen använder sitt
totala kapital.
VARULAGRETS
OMTTNINGS-
HASTIGHET
Periodens kostnader för handelsvaror i resultaträkningen divi-
derat med genomsnittligt varulager. Genomsnittligt varulager
beräknas genom att summera totala tillgångar vid periodens
slut och totala tillngar vid årsskiftet föregående år och
dividera med två.
ttet används för att visa hur många
gånger varulagret omsätts per år då varulagret är
centralt för koncernens verksamhet för att
kunna upprätthålla en god servicenivå och snabbt
kunna leverera varor.
NETTOSKULDSÄTTNINGS-
GRAD
Nettoskuld i förllande till eget kapital. ttet bidrar till att visa den finansiella risken och
används av ledningen för att följa skuldsättnings-
nivån.
NETTOSKULD GENOM
RÖRELSEKAPITALET
Nettoskuld dividerat med rörelsekapitalet ttet används för att mäta hur stor del av bolagets
rörelsekapital som är finansierat med nettoskuld.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD Resultat före skatt plus finansiella kostnader dividerat med
finansiella kostnader.
Måttet används för att mäta bolagets betalningsför-
ga av räntekostnader.
SOLIDITET Eget kapital i procent av balansomslutningen. ttet visar hur stor andel av bolagets totala
tillgångar som finansieras av aktieägarna med
eget kapital. En hög soliditet är ett mått på finansiell
styrka och används för att mäta måluppfyllnad för
koncernens lönsamhetsmått.
ÖVRIGA MÅTT DEFINITION/BERÄKNING
SYFTE
EFFEKTIV SKATTESATS Inkomstskatt i procent av resultat före skatt. Måttet möjliggör jämförelser av inkomstskatt i olika
jurisdiktioner.
EFFEKTIV RÄNTESATS Finansnetto i relation till genomsnittlig nettoskuld. Måttet möjliggör en jämförelse av kostnaden för
nettoskulden.
KASSAFLÖDE FRÅN DEN
LÖPANDE VERKSAMHETEN
Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive förändring
i rörelsekapital och före kassaöde från investerings- och
finansieringsverksamhet.
ttet används för att visa på det kassaöde som
genereras av bolagets löpande verksamhet.
NETTOINVESTERINGAR Nettoinvesteringar avser kassaflöde från investeringsverksam-
heten enligt kassaflödesanalysen vilket inkluderar investeringar
och avyttringar av byggnader, förvärv, investeringar i materiella
och immateriella anläggningstillgångar samt upptagna lång-
fristiga fordringar.
ttet används för att regelbundet mäta hur mycket
kontanta medel som används för investeringar i
verksamheten och för expansion.
ÅRSREDOVISNING // 129
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i New Wave Group AB (publ) orgnr  - 
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för New Wave
Group AB (publ) för räkenskapret  Bolagets årsredo-
visning ingår på sidorna - i detta dokument
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets nansiella
ställning per den  december  och av dess nansiella
resultat och kassaöde för året enligt årsredovisningslagen
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
övriga delar
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultat-
kningen och balansräkningen
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen är
förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som
har överlämnats till bolagets revisionsutskott i enlighet med
Revisorsförordningens (/) artikel 
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar
Vi är oberoende i förhållande till bolaget enligt god revisorssed
i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav Detta innefattar att baserat på vår bästa
kunskap och övertygelse inga förbjudna tjänster som avses
i Revisorsförordningens (/) artikel har tillhanda-
llits det granskade bolaget eller i förekommande fall dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga
och ändalsenliga som grund för våra uttalanden
Särskilt betydelsefulla områden
rskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest bety-
delsefulla för revisionen av årsredovisningen för den aktuella
perioden Dessa omden behandlades inom ramen för revi-
sionen av och i vårt ställningstagande till årsredovisningen
som helhet men vi gör inga separata uttalanden om dessa
områden Beskrivningen nedan av hur revisionen genomrdes
inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet
Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom
dessa områden Därmed genomfördes revisionsåtgärder som
utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga
fel i årsredovisningen Utfallet av vår granskning och de gransk-
ningsåtgärder som genomrts för att behandla de områden
som framr nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse
Intäktsredovisning
Totala intäkter  uppgick till  MSEK Bolagets prin-
ciper för intäktsredovisning framgår av Bolagets redogörelse
över tillämpade redovisningsprinciper på sida  Dessa
innebär i korthet att intäkter hänrliga till förljning av varor
redovisas när det bedöms som sannolikt att betalning kommer
att erhållas och när samtliga risker och förner har övergått
från säljare till köpare Intäktsredovisningen är förenad med
inslag av bedömning i form av redovisning av rabatter till åter-
förljare risker för intäktsreduktioner samt när risken övergår
till kunden varför detta har bedömts som ett särskilt betydelse-
fullt område i vår revision
Våra granskningsåtgärder avseende intäktsredovisning har
bland annat innefattat genomgång och kontroll att New Wave
Groups processer och rutiner för redovisning av intäkter är
förenliga med IFRS Detaljerad analys av intäkter har utförts
avseende olika avtal baserat på analys av historiska utfall
och budgetar varefter en uppföljning skett av avvikelser mot
förntat utfall Vidare har vi stickprovsvis kontrollerat avtal
och riskövergång i samband med bokslut för att bedöma
att redovisningen av intäkter har periodiserats korrekt Vi
har också granskat underlag till bedömningar kalkyler och
periodiseringar avseende uppskattningar kopplat till rabatter
och bonusar
Vidare har vi granskat koncernens upplysningar avseende
intäkter
130 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
rdering av goodwill och varumärken
Redovisat värde för immateriella tillgångar uppgick per 
december  till  MSEK i koncernens rapport över
nansiell ställning vilket motsvarar  procent av totala till-
ngsmassan Bolaget prövar årligen och vid indikation på
värdenedgång att redovisade värden inte överstiger beräknat
återvinningsrde Återvinningsrdet fastställs för varje
kassagenererande enhet genom en nuvärdesberäkning av
framtida kassaöden vilka baseras på ledningens aärsplaner
för de kommande fem åren och en uppskattning av kassaöden
efter prognosperioden Beräkningarna grundas på ett antal
antaganden som bland annat inkluderar tillväxt rörelsemar-
ginal och diskonteringsränta
Förändringar av antaganden får en väsentlig påverkan
på bekningen av återvinningsrdet Vi har därr bedömt
att redovisningen av goodwill och varurken är ett särskilt
betydelsefullt omde i vår revision
En beskrivning av nedskrivningstestet framr av not
”Immateriella Anläggningstillgångar
I vår revision har vi utrderat och testat bolagets
process för att upprätta nedskrivningstest genom att bland
annat kontrollera tsäkerheten i tidigare prognoser och
antaganden Vi har bedömt rimligheten i prognostiserade
kassaöden och tillxtantaganden genom jämförelser
med andra bolag verksamma i samma bransch Vidare har
vi prövat marknadsssigheten i bolagets antaganden om
dis konteri ngsr änt a och lå ngs ikt ig ti llvä xt m ed stöd a v våra vä rde-
ringsexperter Vi har också granskat bolagets modell och metod
för att genomföra nedskrivningstest samt utrderat bolagets
nslighetsanalyser Vi har också granskat lämnade upplys-
ningar i årsredovisningen
rdering av varulager
Varulagret uppgick per  december  till  MSEK vilket
motsvarar  procent av Bolagets totala tillgångar Varulagret
värderas med tilmpning av först-in-först-ut-principen till
det lägsta av anskaningsrdet och nettoförsäljningsvärdet
på balansdagen Bekningen av nettoförljningsrdet
baseraspå bolagets bedömningar avseende tgrörliga och
inkuranta varor Mot bakgrund av ovanstående har vi bedömt
att värdering av varulager är ett särskilt betydelsefullt omde
i vår revision
Bolagets upplysningar avseende varulager framgår av not
 i bolagets årsredovisning
Vi har granskat bolagets processer och rutiner för
uppföljning och bedömning av trögrörliga och inkuranta varor
Vi har utfört analytisk granskning bland annat genom histo-
riska jämförelser och dataanalys för att identiera trögrörliga
och inkuranta varor samt bedöma risken för reserveringsbehov
Vidare har vi granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsre-
dovisningen och åternns på sidorna - och - Även
ersättningsrapporten för räkenskapsåret  utgör annan
information Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för denna andra information
Vårt uttalande avseende årsredovisningen omfattar inte
denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information
I samband med vår revision av årsredovisningen är det
vårt ansvar att läsa den information som identieras ovan och
överga om informationen i väsentlig utsträckning är oför-
enlig med årsredovisningen Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inmtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter
Styrelsens och
verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har
ansvaret för att årsredovisningen upprättas och att den ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
ÅRSREDOVISNING // 131
NWG // FINANSIELL INFORMATION
som de bedömer är nödndig för att upprätta en årsredo-
visning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter vare
sig dessa beror på oegentligheter eller misstag
Vid upprättandet av årsredovisningen ansvarar styrelsen
och verkställande direktören för bedömningen av bolagets
förmåga att forttta verksamheten De upplyser när så är
tillämpligt om förhållanden som kan påverka förgan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om
fortsatt drift Antagandet om fortsatt drift tilmpas dock inte
om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera
bolaget upphöra med verksamheten eller inte har något
realistiskt alternativ till att göra något av detta
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsre-
dovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga
felaktigheter vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag och att lämna en revisionsberättelse som inneller
våra uttalanden Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA
och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka
en väsentlig felaktighet om en sådan nns Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen Dessutom
# identierar och bedömer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag utformar och utför gransk-
ningsåtrder bland annat utifrån dessa risker och
inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ända-
lsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet
till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig
felaktighet som beror på misstag eftersom oegentlig-
heter kan innefatta agerande i maskopi förfalskning
avsiktliga utelämnanden felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll
# skaar vi oss en förselse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision för
att utforma granskningsåtrder som är lämpliga med
nsyn till omständigheterna men inte för att uttala
oss om eektiviteten i den interna kontrollen
# utrderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper
som används och rimligheten i styrelsens och verk-
ställande direktörens uppskattningar i redovisningen
och tillhörande upplysningar
# drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen
Vi drar också en slutsats med grund i de inhämtade
revisionsbevisen om det nns någon väsentlig
osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
rhållanden som kan leda till betydande tvivel om
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten Om
vi drar slutsatsen att det nns en väsentlig osäker-
hetsfaktor måste vi i revisionsberättelsen fästa
uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovis-
ningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller om
sådana upplysningar är otillräckliga modiera utta-
landet om årsredovisningen Våra slutsatser baseras på
de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen Dock kan framtida händelser eller
rhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta
verksamheten
# utvärderar vi den övergripande presentationen struk
-
turen och innehållet i årsredovisningen däribland
upplysningarna och om årsredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identierat
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi
har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende och
ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan
påverka vårt oberoende samt i tillämpliga fall åtgärder som
har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtrder som har
vidtagits
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer
vi vilka av dessa omden som varit de mest betydelsefulla
för revisionen av årsredovisningen inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter och som därför
utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena Vi
beskriver dessa omden i revisionsberättelsen såvida inte lagar
eller andra författningar förhindrar upplysning om fgan
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning
av New Wave Group AB (publ) för räkenskapsåret  samt
av förslaget till dispositioner betande bolagets vinst eller
förlust
132 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
kenskapsåret
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar Vi är oberoende i förhållande till bolaget enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav
Vi anser att de revisionsbevis vi har inmtat är tillräckliga
och ändalsenliga som grund för våra uttalanden
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till disposi-
tioner beträande bolagets vinst eller förlust Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
verksamhetsart omfattning och risker ställer på storleken
av bolagets egna kapital konsolideringsbehov likviditet och
ställning i övrigt
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angegenheter Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets ekonomiska situ-
ation och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen medelsförvaltningen och bolagets ekono-
miska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande
sätt Verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödndiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt
Revisorns ansvar
Vårt mål betande revisionen av förvaltningen och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet är att inmta revisions-
bevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om
gon styrelseledamot eller verkställande direktören i något
sentligt avseende
# retagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget eller
# på något annat sätt handlat i strid med aktiebo
-
lagslagen årsredovisningslagen eller bolagsordningen
Vårt mål betande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust och därmed vårt uttalande om
detta är att med rimlig grad av säkerhet bema om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtrder eller försummelser
som kan föranleda ersättnings-skyldighet mot bolaget eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig fmst på revisionen av räkenskaperna
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utrs baseras
på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
sentlighet Det inner att vi fokuserar granskningen på
dana åtgärder områden och förllanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
rskild betydelse för bolagets situation Vi går igenom och
prövar fattade beslut beslutsunderlag vidtagna åtgärder och
andra förllanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner betande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande direktören har
upprättat årsredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt  kap a §
lagen () om värdepappersmarknaden för New Wave
Group AB (publ) för räkenskapret 
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det
lagstadgade kravet
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
[bffdddddccef ceabebfdc-
cdbddcca] upprättats i ett format som i allt
väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
 Revisorns granskning av Esef-rapporten Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar Vi är oberoende i förhållande till New Wave Group AB
(publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav
ÅRSREDOVISNING // 133
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Vi anser att de bevis vi har inmtat är tillräckliga och ändamål-
senliga som grund för vårt uttalande
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direkren som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med  kap a
§ lagen () om värdepappersmarknaden och för att det
nns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödndig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i  kap a § lagen () om värdepap-
persmarknaden på grundval av vår granskning
RevR  kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten
är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet men är ingen
garanti för att en granskning som utrs enligt RevR  och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan nns Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten
Revisionsföretaget tillämpar ISQC Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av nansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
raliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade rikt-
linjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovis-
ningen och koncernredovisning Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras bland annat genom att bedöma riskerna för
sentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är
relevanta för hur styrelsen och verkställande direktören tar
fram underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder som
är ändalsenliga med hänsyn till omständigheterna men inte
i syfte att göra ett uttalande om eektiviteten i den interna
kontrollen Granskningen omfattar också en utrdering av
ändalsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens antaganden
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk
validering av Esef-rapporten dvs om len som innehåller
Esef-rapporten uppfyller den tekniska specikation som anges
i kommissionens delegerade förordning (EU) / och en
avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen
Ernst & Young AB med Jonas Svensson som huvudansvarig
revisor utgs till New Wave Group ABs revisor av bolags-
stämman den  maj  och har varit bolagets revisor sedan
 maj 
Göteborg den  mars 
Ernst & Young AB
Jonas Svensson
Auktoriserad revisor
134 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Koncernens utveckling
i sammandrag
MSEK
Rapport över totalresultat i sammandrag
2022 2021 2020 2 019 2018
Nettoomsättning
8 843,6 6 718,6 6 098,8 6 903,5 6 290,6
Övriga rörelseintäkter
123,9 111, 5 146,2 7 7, 9 74, 8
Rörelsens kostnader
-7 213,2 -5 596,9 - 5 4 69, 5 -6 213,4 -5 804,7
EBITDA
1 754,3 1 233,2 775,4 768,1 560,7
Av- och nedskrivningar
-249, 2 -2 2 7, 3 -2 2 9, 5 -23 3,1 -7 7,9
Rörelseresultat
1 5 0 5,1 1 005,9 545,9 535,0 482,8
Finansnetto
-55,0 -43,0 -64,9 -68,2 -40,9
Resultat före skatt
1 4 5 0,1 962,9 481,0 466,7 441, 8
Skatt
-281,3 -202,9 -11 8 , 0 -96,7 - 81,8
Årets resultat
1 168,8 760,0 363,0 370,1 360,0
Totalresultat för året
1 604,9 992,9 84,8 468,0 517, 6
Rapport över finansiell ställning i sammandrag
Varumärken
588,9 5 31, 4 494,3 543,4 516,7
Övriga anläggningstillgångar
2 681,0 2 345,7 2 336,4 2 560,5 1 703,9
Varulager
5 297,7 2 9 3 7, 6 2 883,0 3 5 5 7, 9 3 230,9
Kundfordringar
1 664,1 1 3 59,7 1 0 5 9, 3 1 192, 8 1 0 8 4,1
Övriga omsättningstillgångar
292,5 15 8,4 118 , 5 188,4 213,6
Likvida medel
419, 4 327,9 325,1 3 51,3 312,2
Summa tillgångar
10 943,6 7 660,6 7 216,7 8 394,3 7 061,4
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
5 8 89, 4 4 566,7 3 845,0 3 754,4 3 415,0
Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande
1,1 0,9 10,5 16, 3 19, 2
Avsättningar
190,5 165, 0 16 5,7 165, 0 166,1
Räntebärande skulder
2 749, 0 1 396,6 2 142,7 3 316,1 2 143,2
Ej räntebärande skulder
2 113 , 6 1 5 31,5 1 052,7 1 142, 5 1 317, 9
Summa eget kapital och skulder
10 943,6 7 660,6 7 216,7 8 394,3 7 061,4
Kassaflöden
Kassaflöde före förändringar i rörelsekapital och investeringar
1383,2 993,0 6 31,8 605,0 42 9,7
Förändringar i rörelsekapital
-174 3, 2 214,4 5 74, 8 -505,6 - 2 0 7,1
Kassaflöde före investeringar
-360,0 1 207,4 1 206,6 99, 5 222,6
Nettoinvesteringar
-522,2 -114 , 2 - 5 7, 5 -148,7 -163,2
Kassaflöde efter investeringar
-882,2 1 093,2 1 14 9,1 - 49, 3 59,4
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
93 4,1 -1 110 ,9 -1 155,6 80,4 39, 3
Årets kassaflöde
51,9 -17,7 -6,4 31,2 98,7
136 // ÅRSREDOVISNING
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Nyckeltal
2022 2021 2020 2 019 2018
Bruttovinstmarginal, %
49, 5 48,1 43,2 46,4 46,6
Rörelsemarginal, %
17, 0 15,0 9,0 7, 7 7, 7
Vinstmarginal, %
16, 4 14,3 7,9 6,8 7,0
Nettomarginal, %
13,2 11, 3 6,0 5,4 5,7
Avkastning på sysselsatt kapital, %
20,7 16,9 8,4 8,6 9, 4
Avkastning på eget kapital, %
25,0 18,0 9, 5 10,3 11, 2
Soliditet*, %
53,8 59, 6 53,4 44,9 48,6
Nettoskuldsättningsgrad*, %
39, 5 23,4 4 7,1 78,6 53,3
Nettoskuld genom rörelsekapitalet*, %
44,7 35,7 59, 5 7 7,1 5 7, 0
Räntetäckningsgrad*, ggr
25,7 21,9 8,0 7,1 10,5
Varulagrets omsättningshastighet, ggr
1,1 1,2 1,1 1,1 1,1
Medelantal anställda
2 313 2 060 2 064 2 579 2 566
Försäljning utanför Sverige, %
0,0 71,5 74, 5 76 ,7 75,7
Data per aktie
Antal aktier före och efter utspädning**
66 343 543 66 343 543 66 343 543 66 343 543 66 343 543
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK
17, 6 2 11, 4 6 5,51 5,66 5,48
Eget kapital per aktie före och efter utsdning, SEK
88,77 68,83 57, 96 56,59 51,47
Aktiekurs 31 december, SEK
206,40 16 7, 8 0 54,50 5 9, 8 0 47, 4 0
P/E-tal, 31 december
11, 7 2 14,64 9,8 9 10,56 8,70
Utdelning per aktie, SEK
4,25 4,00 - 2,00 1,70
Direktavkastning, %
2,06 2,38 - 3,34 3,59
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, SEK
-5,43 18,20 18,19 1,5 0 3,36
*Nyckeltalen för år 2020 och 2019 har påverkats av redovisning enligt IFRS 16.
**Antal aktier är samma före och efter utspädning.
ÅRSREDOVISNING // 137
NWG // FINANSIELL INFORMATION
Kontakt:
AHEAD LLC
270 Samuel Barnet Blvd.
New Nedford, MA 02745
USA
Telefon: + 1 508 985 9898
Craft Sportswear
North America LLC
200 Cummings Center
Suite 273-D
Beverly, MA 01915
USA
Telefon: + 1 978 524 00
Craft Sports Inc.
2315 Rue Cohen
Montreal, Quebec,
H4R2N7
Kanada
Telefon: +1 514 312 7725
Craft of Scandinavia
AB
Evedalsgatan 5
504 35 Borås
Sverige
Telefon: + 46 33 722 32 00
Cutter & Buck Inc.
4001 Oakesdale Ave SW
Renton, WA 98057
USA
Telefon: + 1 206 622 41 91
Dahetra A/S
Niels Bohrs Vej 21
8660 Skanderborg
Danmark
Telefon: + 45 86 57 28 00
Desktop Ideas Ltd
1 Wennman Road
Thame Park Business
Centre, Thame, Oxon
OX9 3XA
Storbritannien
Telefon: + 44 0844 875
7624
DJ Frantextil AB
Åkarevägen 18
455 83 Dingle
Sverige
Telefon: + 46 524 283 70
Ferstar
2315 Rue Cohen
Montreal, Quebec, H4R
2N7
Kanada
Telefon: +1 514 384 7462
GC Sportswear OY
Mikkolantie 1 B
00640 Helsingfors
Finland
Telefon:
+ 358 44 4022 440
Glasma AB
Långgatan 22
361 31 Emmaboda
Sverige
Telefon: + 46 471 481 50
Gloves International
Inc.
2445 State Highway 30
Mayeld, NY 12117
USA
Telefon:
+1 800 262 0978
Intraco Trading BV
Noorddijk 88
1521 PD Wormerveer
Nederländerna
Telefon:
+ 31 756 47 54 20
Jobman Workwear
AB
Jupitervägen 2
194 43 Upplands Väsby
Sverige
Telefon: + 46 8 630 29 00
Kosta Boda Art Hotel
AB
Stora vägen 75
365 43 Kosta
Sverige
Telefon:
+46 478 348 30
Kosta Förlag AB
Stora vägen 77
365 43 Kosta
Sverige
Telefon: + 46 478 349 34
Kosta Lodge AB
Stora vägen 2
365 43 Kosta
Telefon:
+46 478 590 530
New Wave Austria
GmbH
Mühlgraben 43D
6343 Erl
Österrike
Telefon:
+ 43 5373 200 60
New Wave Denmark
A/S
Lyskaer 13 A
2730 Herlev
Danmark
Telefon:
+ 45 43 43 71 00
New Wave France
SAS
Technoland
3, Allée des Abruzzes
69800 Saint Priest
Frankrike
Telefon:
+ 33 4 786 631 58
New Wave Germany
GmbH
Geigelsteinstrasse 10
83080 Oberaudorf
Tyskland
Telefon:
+ 49 8033 979 120
New Wave Group AB
Kungsportsavenyen 10
411 36 Göteborg
Sverige
Telefon:
+46 31 712 89 00
New Wave Group SA
Chemin des Polonais 3
2016 Cortaillod
Schweiz
Telefon:
+ 41 32 843 32 32
New Wave Iceland
ehf
Höfðabakka 9
110 Reykjavik
Island
Telefon:
+354 520 60 20
New Wave Italia Srl
28 Via Palmiro Togliatti
26845 Codogno (LO)
Italien
Telefon: + 39 377 31 60 11
New Wave Mode AB
Åkarevägen 18
455 83 Dingle
Sverige
Telefon: + 46 524 28 300
New Wave Norway
AS
Torvstikkeren 10
1640 Råde
Norge
Telefon: + 47 69 14 37 00
New Wave
Sportswear BV
Reactorweg 201
3542 AD Utrecht
Nederländerna
Telefon: + 31 302 08 30 30
New Wave
Sportswear SA
Carrer Mallorca 1
08192 Sant Quirze del
Vallés
Barcelona
Spanien
Telefon:
+ 34 937 21 95 05
New Wave Trading
Shanghai Ltd.
4th floor, Building E
Nr. 1978, Lianhua Road
Shanghai 201103
Kina
Telefon:
+ 86 21 614 5 11 33
Orrefors Kosta Boda
AB
Stora vägen 96
365 43 Kosta
Sverige
Telefon:
+ 46 478 345 00
Orrefors Kosta Boda
LLC
41 Madison Avenue, 9th
floor
New York, NY 10010
Telefon:
+ 1 800 351 9842
OY Trexet Finland AB
Juvan Teollisuuskatu 12
02920 Espoo
Finland
Telefon:
+ 358 9 525 95 80
Paris Glove of Canada
Ltd.
Laurentide Gloves Ltd.
New Wave Group
Canadian Distribution
Inc.
2315 Rue Cohen
Montreal, Quebec, H4R
2N7
Kanada
Telefon: + 1 514 345 0135
PAX Scandinavia AB
Stubbengatan 2
703 44 Örebro
Sverige
Telefon: + 46 19 20 92 10
Projob Workwear AB
Åkarevägen 18
455 83 Dingle
Sverige
Telefon: + 46 524 176 90
Sagaform AB
Segloravägen 19
504 64 Borås
Sverige
Telefon:
+ 46 33 23 38 00
Seger Europe AB
Jordgubbsvägen 24
523 61 Gällstad
Sverige
Telefon: + 46 321 260 00
Texet AB
Jupitervägen 2
194 43 Upplands Väsby
Sverige
Telefon: + 46 8 587 606 00
Texet Benelux NV
Nieuwlandlaan 97
I.Z. Aarschot - B 426
3200 Aarschot
Belgien
Telefon: + 32 16 57 11 57
Texet GmbH
Geigelsteinstrasse 10
83080 Oberaudorf
Tyskland
Telefon: + 49 8033 979
250
Texet France SAS
103 Quai du Président
Roosevelt
92130 ISSY-LES-
MOULINEAUX
Frankrike
Telefon: + 33 1 4133 03 14
Texet Poland Sp. z o.o.
ul. Krzemowa 1, Zlotniki
62-002 Suchy Las
Polen
Telefon: + 48 61 868 56 71
Textilgrossisten Hefa
AB
Ucklumsvägen 4
444 91 Stenungsund
Sverige
Telefon: + 46 31 712 56 00
Tg-H Benelux NV
Schoondonkweg 6
2830 Willebroek
Belgien
Telefon: +32 3 202 69 20
Toppoint BV
F. Hazemeijerstraat 400
(B04)
7555 RJ Hengelo
Nederländerna
Telefon: + 31 74 2077 900
Toppoint Polska Sp.
z o.o.
ul. Przylep-Zakldowa 23
66-015 Zielona Góra
Polen
Telefon:
+ 48 506 403 027 (sale)
Tournament Solutions
LLC
6 School Street
Manchester, MA 01944
USA
Telefon: + 1 800 896 1230
United Brands of
Scandinavia Ltd
Unit 1, Hirwaun Industrial
Estate
Hirwaun
Aberdare CF44 9UP
Wales
Storbritannien
Telefon:
+ 44 1685 81 21 11
X-Tend BV
Nipkowstraat 1
8013 RJ Zwolle
P.O. Box 40041
8004 DA Zwolle
Nederländerna
Telefon:
+ 31 38 850 91 00
Inköpskontor:
New Wave Group SA
Chemin des Polonais 3
2016 Cortaillod
Schweiz
Telefon: + 41 32 843 32 32
New Wave Group
Bangladesh
House # 10/a
Road # 04
Gulshan - 1, Dhaka 1212
Bangladesh
Telefon: + 880 2 883
11 2 9
New Wave Group
China
4th floor, Building E
Nr. 1978, Lianhua Road
Shanghai 201103
Kina
Telefon:+ 86 21 614 5
11 3 3
New Wave Group
India Buying Pvt Ltd
1/32 Ulsoor Road Cross
Bangalore-560042
Indien
Telefon: +91 80 255 85
838
New Wave Group
Vietnam
97/4 Tran Nao Str, Ward
Binh An
District 2, Comb ABC
Ho Chi Minh City,
Vietnam
Telefon: +84 8 36202099
138 // ÅRSREDOVISNING
NWG // KONTAKT
1
6
m
a
j
2
0
2
3
O
m aktieägaren avser att låta sig före-
trädas genom ombud ska skriftlig
daterad fullmakt utfärdas för ombudet
Fullmakten i original ska sändas till bolaget
(se adress till vänster) så att bolaget erhåller
den i god tid före stämman Om fullmakten
är utfärdad av en juridisk person ska en
bestyrkt kopia av registreringsbevis eller
motsvarande behörighetshandling sändas
till bolaget Observera att aktieägare som
företräds genom fullmakt också måste
anla sig enligt ovan Fullmaktsformulär
nns tillngligt på wwwnwgse
rvaltarregistrerade aktier
Aktieägare med förvaltarregistrerade
aktier måste registrera aktierna i eget
namn Sådan registrering kan vara tillfällig
(sk rösträttsregistrering) och måste vara
verkställd hos Euroclear senast den  maj
 och ska därr beras hos förval-
taren i god tid före detta datum
Ärenden
På stämman kommer de ärenden som
enligt lag och bolagsordning ska upptas
på stämman nedanstående förslag om
utdelning och övriga ärenden som tas upp
i kallelsen till stämman att behandlas
Utdelning
Styrelsen har beslutat föreslå årsstämman
en utdelning om  kronor per aktie
(totalt  MSEK) uppdelat på två
utbetalningstillfällen Den första utbetal-
ningen kommer att uppgå till  kronor
per aktie (totalt  MSEK) med den 
maj  som föreslagen avstämningsdag
Då styrelsen har föreslagit en split
innebärande att en bentlig aktie delas
upp i två aktier kommer den andra utbe-
talningen att uppgå till  kronor per
aktie (totalt  MSEK) med den 
november  som föreslagen avstäm-
ningsdag Om årsstämman beslutar i
enlighet med förslaget beknas Euroclear
genomra den första utbetalningen den
 maj  och den andra utbetalningen
den  november 
Årsstämman äger rum tisdagen den 16 maj 2023, kl. 13:00 på Kos-
ta Boda Art Hotel, Stora vägen 75, 365 43 Kosta. Rätt att delta vid
stämman har den aktieägare som är registrerad i den av Euroclear
Sweden AB (”Euroclear”) förda aktieboken den 8 maj 2023 och som
anmäler sin avsikt att delta på årsstämman senast den 10 maj 2023.
Årsstämma
Anmälan
Poströster samt fullmakter skickas
per brev till:
New Wave Group AB (publ)
"Årsstämma"
Kungsportsavenyen 10
411 36 Göteborg
Poströster och fullmakter ska ha
inkommit till bolaget senast den
10 maj 2023.
Utdelning
Utdelning om 6,50 kronor per
aktie med halvårsvis utbetalning
på vardera 3,25 kronor per
aktie (före split), vilket motsvarar
431,2 MSEK. Styrelsen föreslår
även en split 2:1, innebärande
att en bentlig aktie delas upp i
två aktier.
16 maj
2023
ÅRSREDOVISNING // 139
NWG // ÅRSSTÄMMA
New Wave Group är en tillväxtkoncern som skapar f, förrvar
och utvecklar varumärken samt produkter
till företags- sporttill företags-, sport- gåvo- och-, gåvo- och inredningssektorn.
New Wave Group AB (publ) Org nr g nr 5520-50-09:2
Kungsportsavenyen en 1 0, 4:  Göte1 36 Göteborg
Telefon  ()     E-post info@nwgse
wwwnwgse