Tkr | not | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 4,5 | ||
Övriga intäkter | 4,5 | ||
INTÄKTER | |||
Fastighetskostnader* | 8 | - | - |
DRIFTSÖVERSKOTT | |||
Central administration* | 6,7,8 | - | - |
Resultat från andelar i intresseföretag | 14 | - | |
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 9 | - | - |
FÖRVALTNINGSRESULTAT | |||
Nedskrivning goodwill | 11 | - | |
Nedskrivning finansiell tillgång | 17 | - | |
Resultat från försäljning av intresseföretag | 14 | - | |
Värdeförändringar finansiella tillgångar | |||
Värdeförändringar derivat | 16 | - | - |
Värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 12 | - | |
RESULTAT FÖRE SKATT | - | ||
Aktuell skatt | 10 | - | - |
Uppskjuten skatt | 10 | - | |
ÅRETS RESULTAT | |||
| HÄNFÖRLIGT TILL | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
Resultat kr/aktie, före och efter utspädning | 31 |
| TILLGÅNGAR | |||
Tkr | not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
Goodwill | 11 | ||
Förvaltningsfastigheter | 12 | ||
Maskiner och inventarier | 13 | ||
Andelar i intresseföretag | 14 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 15 | ||
Derivat | 16 | ||
Övriga långfristiga fordringar | 17 | ||
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Kundfordringar | 18 | ||
Övriga fordringar | |||
Derivat | 16 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | ||
Likvida medel | |||
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
Tkr | not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Aktiekapital | 20 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat | |||
EGET KAPITAL HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE | |||
SUMMA EGET KAPITAL | |||
LÅNGFRISTIGA SKULDER | 22 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 21 | ||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 23 | ||
Derivat | 16 | ||
Övriga skulder | |||
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
KORTFRISTIGA SKULDER | 22 | ||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 23 | ||
Övriga räntebärande skulder | 23 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | 10 | ||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt tillskjutet | Balanserade vinstmedel | |||
Tkr | Aktiekapital | kapital | inkl årets resultat | Totalt eget kapital |
EGET KAPITAL 2023-01-01 | ||||
SUMMA TOTALRESULTAT | ||||
Nyemission | ||||
Utdelning | - | - | ||
| SUMMA TRANSAKTIONER MED | - | - | ||
| MODERBOLAGETS ÄGARE | ||||
EGET KAPITAL 2023-12-31 | ||||
SUMMA TOTALRESULTAT | ||||
Utdelning | - | - | ||
| SUMMA TRANSAKTIONER MED | ||||
MODERBOLAGETS ÄGARE | - | - | ||
EGET KAPITAL 2024-12-31 |
Tkr | not | 2024 | 2023 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Resultat före skatt | - | ||
Betald skatt | - | - | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 25 | - | |
SUMMA | |||
| FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITAL | |||
Förändring av rörelsefordringar | |||
Förändring av rörelseskulder | - | ||
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
Avyttring av fastigheter* | |||
Förvärv av fastigheter | - | ||
Investeringar i ny- till och ombyggnader | - | - | |
Förändring av övriga anläggningstillgångar | - | ||
Förändring av övriga finansiella tillgångar | - | ||
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Nyupplåning räntebärande skulder | 30 | ||
Amortering räntebärande skulder* | - | - | |
Amortering leasingskuld | - | ||
Utdelning | - | - | |
Nyemission | |||
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
ÅRETS KASSAFLÖDE | |||
Ingående likvida medel | |||
UTGÅENDE LIKVIDA MEDEL |
Finanspolicy | Mål | Utfall 2024 |
Genomsnittlig kapitalbindning | >1,5 år | 3,2 år |
Andel kapitalförfall inom 1 år | < 50% | 25,6% |
Genomsnittlig räntebindning* | 1-5 år | 2,1 år |
Antal räntejusteringar inom 1 år* | < 60% | 54,5% |
Andel lån till rörlig ränta* | < 60% | 40,1% |
Antal kreditgivare | >1 st | 8 st |
2024 | 2023 | |||||
| Antal | Odiskonterade | Andel av | Antal | Odiskonterade | Andel av | |
| Kontraktsförfallostruktur | kontrakt | kontraktsårsvärde | värdet | kontrakt | kontraktsårsvärde | värdet |
Avtalade hyresintäkter inom 1 år | 85 | 24 944 | 16% | 107 | 23 385 | 16% |
Avtalade hyresintäkter mellan 1 och 2 år | 35 | 18 538 | 12% | 26 | 12 629 | 9% |
Avtalade hyresintäkter mellan 2 och 3 år | 32 | 25 388 | 16% | 22 | 24 721 | 17% |
Avtalade hyresintäkter mellan 3 och 4 år | 14 | 14 190 | 9% | 18 | 17 161 | 12% |
Avtalade hyresintäkter mellan 4 och 5 år | 8 | 15 736 | 10% | 12 | 12 701 | 9% |
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år | 24 | 58 097 | 37% | 21 | 54 523 | 38% |
SUMMA | 198 | 156 893 | 100% | 206 | 145 120 | 100% |
Tillsvidarekontrakt | 89 | 8 598 | 147 | 13 326 |
Koncern | Moderbolag | |||
Antal anställda | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Medelantal anställda | 8 | 12 | 2 | 2 |
Varav kvinnor | 5 | 8 | 1 | 1 |
| Styrelse Ledande befattningshavare | ||||
Könsfördelning | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Män | 4 | 5 | 3 | 3 |
Kvinnor | 1 | 1 | 2 | 2 |
TOTALT | 5 | 6 | 5 | 5 |
Personal och styrelse | Koncern | Moderbolag | ||
Löner, arvoden och förmåner, tkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelsen | 1 050 | 966 | 1 050 | 966 |
Verkställande direktör - Ulf Wallén | 2 261 | 2 142 | 2 261 | 2 142 |
Övriga ledande befattningshavare | 4 185 | 3 697 | 1 551 | 1 339 |
Övriga anställda | 2 183 | 4 344 | – | – |
SUMMA | 9 679 | 11 150 | 4 862 | 4 448 |
Koncern | Moderbolag | |||
Avtalsenliga pensionskostnader | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelsen | – | – | – | – |
Verkställande direktör - Ulf Wallén | 398 | 383 | 398 | 383 |
Övriga ledande befattningshavare | 660 | 598 | 280 | 293 |
Övriga anställda | 160 | 377 | – | – |
SUMMA | 1 218 | 1 358 | 678 | 675 |
Koncern | Moderbolag | |||
Sociala avgifter inkl löneskatt | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Styrelsen | 230 | 242 | 230 | 242 |
Verkställande direktör - Ulf Wallén | 807 | 766 | 807 | 766 |
Övriga ledande befattningshavare | 1 425 | 1 307 | 555 | 492 |
Övriga anställda | 717 | 1 469 | – | – |
SUMMA | 3 179 | 3 784 | 1 592 | 1 499 |
| 2024 | 2023 | ||
Styrelsearvode | Belopp i tkr | Styrelsearvode | Belopp i tkr |
Roger Stjernborg Eriksson | 262 500 | Roger Stjernborg Eriksson | 241 500 |
Ylwa Karlgren | 157 500 | Ylwa Karlgren | 144 900 |
Joakim Stenberg | 157 500 | Joakim Stenberg | 144 900 |
Claes Olsson | 157 500 | Claes Olsson | 144 900 |
Peter Åman | 157 500 | Peter Åman | 144 900 |
Mats Paulsson | 157 500 | Mats Paulsson | 144 900 |
Summa | 1 050 000 | Summa | 966 000 |
Koncern | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| KPMG AB | ||||
Revisionsuppdrag | 1 222 | 1 072 | 630 | 565 |
Skatterådgivning | – | 23 | – | 23 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 175 | 135 | 175 | 135 |
Övriga uppdrag | 25 | 57 | 25 | 57 |
Summa | 1 422 | 1 287 | 830 | 780 |
| Grant Thornton Sweden AB | ||||
Revisionsuppdrag | – | 108 | – | – |
Skatterådgivning | – | 6 | – | 6 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | – | 69 | – | 69 |
Övriga uppdrag | – | 83 | – | 83 |
Summa | – | 266 | – | 158 |
| Koncern | ||
Fastighetskostnader | 2024 | 2023 |
Driftskostnader | 29 409 | 31 491 |
Reparation och underhåll | 8 434 | 8 711 |
Fastighetsskatt | 4 252 | 4 558 |
Fastighetsadministration | 6 943 | 9 683 |
SUMMA | 49 038 | 54 442 |
Koncern | Moderbolag | |||
Central administration | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | 9 409 | 9 206 | 7 013 | 6 479 |
IT, reklam- och lokalkostnader | 2 265 | 3 248 | 762 | 956 |
Revisionsarvoden | 1 222 | 1 180 | 630 | 565 |
Avskrivningar inventarier | 1 348 | 1 616 | – | – |
Övriga kostnader | 5 144 | 5 247 | 6 152 | 4 558 |
SUMMA | 19 388 | 20 497 | 14 557 | 12 558 |
Koncern | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Ränteintäkter | 1 706 | 1 478 | 1 530 | 1 218 |
Ränteintäkter koncernbolag | – | – | 6 995 | 6 771 |
Ränteintäkt/kostnad räntederivat | 17 953 | 16 020 | 17 953 | 16 020 |
Räntekostnader | -55 676 | -50 162 | -281 | -1 245 |
Räntekostnader koncernbolag | – | – | -10 050 | -9 342 |
Räntekostnad leasing, inkl tomträtt | -540 | -989 | – | – |
SUMMA | -36 557 | -33 653 | 16 147 | 13 422 |
Koncern | Moderbolag | |||
Skatt på årets resultat | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt | -5 320 | -4 631 | -4 | – |
Uppskjuten skatt fastigheter | -8 109 | -3 047 | – | – |
Uppskjuten skatt underskottsavdrag | -224 | 1 582 | – | – |
Uppskjuten skatt räntebegränsningsavdrag | -6 971 | 6 480 | – | – |
Uppskjuten skatt derivat | 1 840 | 5 920 | -387 | 855 |
Uppskjuten skatt övrigt | -12 509 | 11 911 | – | – |
SUMMA | -31 293 | 18 215 | -391 | 855 |
| Avstämning av effektiv skattesats | ||||
Resultat före skatt | 67 201 | -10 451 | -2 771 | -16 298 |
Skatt enligt gällande skattesats 20,6 % (20,6 %) | -13 843 | 2 153 | 571 | 3 357 |
| Skatteeffekt av: | ||||
Ej skattepliktiga intäkter vid försäljning av aktier i dotterbolag | 6 405 | – | – | – |
Övriga ej skattepliktiga intäkter | 147 | 14 870 | 3 323 | 562 |
Nedskrivning andelar i intresseföretag | -249 | – | -249 | – |
Återföring av nedskrivning andelar i intressebolag | – | 1 648 | – | 1 648 |
Nedskrivning av goodwill | – | -1 545 | – | – |
Ej avdragsgilla kostnader vid försäljning av andelar i intresseföretag | -1 679 | – | -2 822 | – |
Övriga ej avdragsgilla kostnader | -14 457 | -31 | -1 214 | -4 714 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -61 | -30 | – | – |
Utnyttjande av underskott tidigare år | 224 | 119 | – | – |
Omvärderade och ej utnyttjade ränteavdrag | -8 928 | – | – | – |
Skattemässiga avskrivningar | 1 149 | 1 009 | – | – |
Övriga skattemässiga justeringar | -1 | 21 | – | – |
REDOVISAD SKATT | -31 293 | 18 215 | -391 | 855 |
| Koncern | ||
| Ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 2024 | 2023 |
Vid årets början | 32 519 | 40 019 |
Nedskrivning | – | -7 500 |
SUMMA | 32 519 | 32 519 |
Tkr | 2024 | 2023 |
Verkligt värde per 1 januari | 1 995 250 | 1 854 325 |
Förvärv | 79 410 | – |
Investeringar | 46 510 | 148 917 |
Försäljningar | -151 500 | – |
Omklassificering | – | 9 974 |
Orealiserade värdeförändringar | 46 291 | -17 966 |
VERKLIGT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 2 015 961 | 1 995 250 |
Värdeförändringar | 2024 | 2023 |
Realiserade värdeförändringar | -10 743 | – |
Orealiserade värdeförändringar | 46 291 | -17 966 |
SUMMA | 35 548 | -17 966 |
Värderingsantaganden | 2024 | 2023 |
Årlig inflation, % | 2,00 | 2,00 |
Viktat direktavkstningskrav initialt, % | 6,22 | 5,45 |
Viktat direktavkstningskrav restvärde, % | 6,38 | 6,06 |
Viktad kalkylränta, % | 8,43 | 8,16 |
Genomsnittlig långsiktig vakans lokaler, % | 6,40 | 5,62 |
Hyresintäkter, kr/kvm | 1 394 | 1 368 |
Drift och underhåll, kr/kvm | 154 | 145 |
| Avkastningskrav per 2024-12-31 | Avkastningskrav per 2023-12-31 | ||||
| Avkastningskrav | Avkastningskrav | Avkastningskrav | Avkastningskrav | ||
| Fastigehtstyp | initialt, % | restvärde, % | Fastigehtstyp | initialt, % | restvärde, % |
Extern handel/service | 5,33-8,71 | 5,96-7,25 | Extern handel/service | 4,43-6,69 | 5,96-7,50 |
Bostäder | 4,27-4,77 | 4,43-4,45 | Bostäder | 3,63-4,25 | 3,45-4,25 |
Samhällsfastigheter | 6,03 | 5,90 | Samhällsfastigheter | 6,02 | 6,00 |
Kontor | 5,56-7,92 | 5,38-6,95 | Kontor | 3,64-6,99 | 5,38-6,96 |
Logistik/Produktion | 4,67-8,40 | 6,25-7,90 | Logistik/Produktion | 4,77-7,79 | 6,25-7,50 |
| Känslighetsanalys fastighetsvärde | Känslighetsanalys värdeförändring | ||||||
| Värdeförändring | Resultat- | Belånings- | Påverkan på | Påverkan | Belånings- | ||
| före skatt, % | effekt, Tkr | Soliditet, % | grad, % | fastighetsvärde | Förändring | värde, Tkr | grad, % |
+1 | 20 016 | 44,5 | 52,9 | Direktavkastningskrav | +0,25% | -34 088 | 54,3 |
0 | 0 | 44,0 | 53,4 | -0,25% | 36 961 | 52,4 | |
-1 | -20 016 | 43,4 | 53,9 | Hyresnivå | +5% | 79 756 | 51,4 |
-5% | -79 756 | 55,6 | |||||
Långsiktig vakans | +2% | -24 028 | 54,0 | ||||
-2% | 23 636 | 52,8 | |||||
Driftskostnader | +5% | -20 541 | 53,9 | ||||
-5% | 20 541 | 52,9 |
| Koncern | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 1 179 | 21 091 |
Nyanskaffningar | 15 | – |
Försäljning/utrangering | – | -347 |
Omklassificering | – | -19 565 |
SUMMA | 1 194 | 1 179 |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||
Vid årets början | -567 | -10 259 |
Försäljning/utrangering | – | 231 |
Omklassificering | 36 | 9 608 |
Årets avskrivningar enligt plan på anskaffningsvärden | -120 | -147 |
SUMMA | -651 | -567 |
Redovisat värde vid periodens slut | 543 | 612 |
Tillgång | Antal | Värde per st | Totalt värde, kr | Värde, tkr | Kapital-andel |
Aktier i Fastighets AB Trävaran 12 | 250 | 18 324,00 | 4 580 999 | 4 581 | 50% |
SUMMA | 4 581 |
Andelar i intresseföretag | Koncern | Moderbolag | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Redovisat värde per 1 januari | 17 514 | 4 784 | 17 807 | 5 500 |
Kapitaltillskott | 350 | 12 307 | 350 | 12 307 |
Andel av årets resultat | -4 774 | 423 | – | – |
Avyttring | -8 026 | – | -13 577 | – |
REDOVISAT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 5 064 | 17 514 | 4 581 | 17 807 |
Tomträtter | Bilar | Hyresavtal | Summa | Leasingskuld | |
Ingående balans 2024-01-01 | 7 024 | 1 766 | 573 | 9 363 | 9 363 |
Tillkommande avtal | 2 035 | 760 | 975 | 3 770 | 3 770 |
Avskrivningar | -404 | -461 | -865 | – | |
Avgående avtal* | -7 285 | -236 | -7 521 | -7 521 | |
Amortering | – | -1 372 | |||
Räntekostnad | - 427 | -427 | 80 | ||
Omvärdering | 38 | -6 | 32 | 32 | |
UTGÅENDE BALANS 2024-12-31 | 1 385 | 2 116 | 851 | 4 352 | 4 352 |
Tomträtter | Bilar | Hyresavtal | Summa | Leasingskuld | |
Ingående balans 2023-01-01 | 5 826 | 2 030 | 870 | 8 726 | 8 726 |
Tillkommande avtal | 964 | 691 | 1 655 | 1 655 | |
Avskrivningar | -481 | -988 | -1 469 | – | |
Avgående avtal | -747 | -747 | -747 | ||
Amortering | – | -2 435 | |||
Räntekostnad | – | 966 | |||
Omvärdering | 1 198 | 1 198 | 1 198 | ||
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31 | 7 024 | 1 766 | 573 | 9 363 | 9 363 |
Belopp redovisade i resultaträkningen | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 865 | 1 469 |
Räntekostnader på leasingskulder | 507 | 966 |
Kostnader för leasingavtal med lågt värde | 240 | 249 |
SUMMA | 1 612 | 2 684 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Leasingskuld långfristigt | 2 759 | 7 571 |
Leasingskuld kortfristigt | 1 593 | 1 792 |
SUMMA | 4 352 | 9 363 |
Framtida leasingbetalningar | 2024 | 2023 |
År 1 | 1 593 | 1 792 |
År 2-5 | 2 106 | 2 365 |
Senare än 5 år | 653 | 5 206 |
SUMMA | 4 352 | 9 363 |
Koncern | Moderbolag | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående redovisat värde | 27 854 | 59 774 | -4 151 | – |
Årets värdeförändring | -8 932 | -31 920 | 1 879 | -4 151 |
REDOVISAT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 18 921 | 27 853 | -2 273 | -4 151 |
Koncern | Moderbolag | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Vid årets början | 12 083 | 16 850 | 10 511 | 15 173 |
Tillkommande fordringar | 152 | – | 152 | – |
Amortering | -6 487 | -460 | -4 915 | -355 |
Nedskrivning | -1 211 | – | -1 211 | – |
Avgående fordringar | – | -4 307 | – | -4 307 |
REDOVISAT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 4 537 | 12 083 | 4 537 | 10 511 |
Förskott för markanvisning | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Fordringar hos intresseföretag | 3 537 | 11 083 | 3 537 | 9 511 |
REDOVISAT VÄRDE | 4 537 | 12 083 | 4 537 | 10 511 |
| Koncern | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 4 961 | 2 909 |
Reservering för osäkra fordringar | -3 220 | -1 661 |
SUMMA | 1 741 | 1 248 |
| Åldersfördelning kundfordringar | ||
Ej förfallna | 371 | 829 |
0-30 dagar | 555 | 370 |
31-60 dagar | 875 | 197 |
61-90 dagar | 197 | 164 |
>90 dagar | 2 963 | 1 349 |
4 961 | 2 909 |
| Koncern | ||
Reservering för osäkra fordringar | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans | -1 661 | -775 |
Återförda | 45 | 667 |
Årets reservering för befarade kreditförluster | -1 604 | -1 553 |
UTGÅENDE BALANS | -3 220 | -1 661 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förutbetalda hyreskostnader | 122 | 118 |
Förutbetalda försäkringar | 934 | 855 |
Förutbetalda fastighetskostnader | 3 197 | 1 780 |
Förutbetalda adminstrationskostnader | 4 628 | 3 819 |
Periodiserade hyresrabatter | 4 092 | 2 173 |
Upplupen ränteintäkt | 1 605 | 2 448 |
Upplupen hyresintäkt | 1 300 | 638 |
SUMMA | 15 878 | 11 831 |
Aktiekapitalets förändring | År | Antal aktier | Kvotvärde/aktie | Aktiekapital, kr |
Vid årets början | 2023-01-01 | 64 756 926 | 0,33 | 21 585 641 |
Nyemission | 2023 | 3 809 230 | 0,33 | 1 269 743 |
Vid årets slut | 2023-12-31 | 68 566 156 | 22 855 384 | |
Vid årets början | 2024-01-01 | 68 566 156 | 0,33 | 22 855 384 |
Vid årets slut | 2024-12-31 | 68 566 156 | 22 855 384 |
Koncernen | Moderbolag | |||
Koncernens balansräkning | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Uppskjuten skatteskuld (fordran) hänför sig till följande: | ||||
Fastigheter | -86 690 | -78 581 | – | – |
Underskottsavdrag | 1 419 | 1 643 | – | – |
Ränteavdragsbegränsning | 3 758 | 10 729 | – | – |
Derivat | -3 898 | -5 738 | 468 | 855 |
Övriga poster | - 1 865 | 10 644 | – | – |
Summa uppskjuten skatteskuld/fordran | -87 276 | -61 303 | 468 | 855 |
| Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder i koncernen | ||||||||
2024 | 2023 | |||||||
| Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | |
| tillgångar till | tillgångar | skulder värde- | skulder värde- | tillgångar till | tillgångar | skulder värde- | skulder värde- | |
| upplupet | värdrade till | rade till upplu- | rade till verk- | upplupet | värdrade till | rade till upplu- | rade till verk- | |
| anskaffnings- | verkligt värde | pet anskaff- | ligt värde via | anskaffnings- | verkligt värde | pet anskaff- | ligt värde via | |
| värde | via resultatet | ningsvärde | resultatet | värde | via resultatet | ningsvärde | resultatet | |
Långfristig fordran | 4 537 | – | – | – | 12 083 | – | – | – |
Kundfordringar | 1 741 | – | – | – | 1 248 | – | – | – |
Räntederivat | – | 21 193 | – | – | – | 32 004 | – | – |
Övriga fordringar | 5 556 | – | – | – | 7 834 | – | – | – |
Likvida medel | 81 149 | – | – | – | 43 058 | – | – | – |
SUMMA | 92 983 | 21 193 | – | – | 64 223 | 32 004 | – | – |
| Långfristiga räntebärande | ||||||||
skulder från kreditinstitut | – | – | 800 872 | – | – | – | 907 420 | – |
| Övriga långfristiga | ||||||||
skulder | – | – | 3 962 | – | – | – | 8 762 | – |
| Kortfristiga räntebärande | ||||||||
skulder | – | – | 275 566 | – | – | – | 184 897 | – |
Räntederivat | – | – | – | 2 272 | – | – | – | 4 151 |
Leverantörsskulder | – | – | 12 622 | – | – | – | 15 662 | – |
Övriga skulder | – | – | 7 871 | – | – | – | 2 429 | – |
SUMMA | – | – | 1 100 893 | 2 272 | – | – | 1 119 170 | 4 151 |
Koncern | Moderbolag | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
| Ej räntebärande skulder som förfaller | ||||
inom ett år efter balansdagen | 56 285 | 49 859 | 351 075 | 334 509 |
mellan ett till fem år efter balansdagen | 6 234 | 12 913 | 2 273 | 4 151 |
| Räntebärande skulder som förfaller | ||||
inom ett år efter balansdagen | 275 566 | 184 897 | – | 2 000 |
mellan ett till fem år efter balansdagen | 677 094 | 853 321 | – | – |
senare än fem år efter balansdagen | 123 778 | 54 099 | – | – |
SUMMA SKULDER EXKL. UPPSKJUTEN SKATTESKULD | 1 138 957 | 1 155 089 | 353 348 | 340 660 |
| Ränteförfallostruktur | |||||||
Tkr | 2024-12-31 | Tkr | 2023-12-31 | ||||
| Koncernen, | Genomsnittlig | Koncernen, | Genomsnittlig | ||||
år för förfall | Räntebärande skuld | Andel % | ränta % * | år för förfall | Räntebärande skuld | Andel % | ränta % * |
Rörligt | 1 071 138 | 99,5% | 4,34 | Rörligt | 1 085 017 | 99,3% | 5,72 |
2025 | 5 300 | 0,5% | 2,87 | 2024 | 2 000 | 0,2% | 3,00 |
SUMMA | 1 076 438 | 100,0% | 2025 | 5 300 | 0,5% | 2,87 | |
SUMMA | 1 092 317 | 100,0% | |||||
| * Den genomsnittliga räntan tar ej hänsyn till ränteswappar |
| Räntesäkringar | |||||||
Tkr | 2024-12-31 | ||||||
Tkr | 2023-12-31 | ||||||
Förfall | Typ av instrument | Nominellt belopp | Fast ränta,% | ||||
Förfall | Typ av instrument | Nominellt belopp | Fast ränta,% | ||||
2025 | Ränteswap | 100 000 | 0,62 | 2025 | Ränteswap | 100 000 | 0,62 |
2025 | Ränteswap | 50 000 | -0,93 | 2025 | Ränteswap | 50 000 | -0,93 |
2026 | Ränteswap | 55 000 | 0,24 | 2026 | Ränteswap | 55 000 | 0,24 |
2027 | Ränteswap | 55 000 | 0,26 | 2027 | Ränteswap | 55 000 | 0,26 |
2027 | Ränteswap | 55 000 | 0,57 | 2027 | Ränteswap | 55 000 | 0,57 |
2028 | Ränteswap | 55 000 | 0,59 | 2028 | Ränteswap | 55 000 | 0,59 |
2028 | Ränteswap | 50 000 | 0,84 | 2028 | Ränteswap | 50 000 | 0,84 |
2030 | Ränteswap | 50 000 | 1,34 | 2030 | Ränteswap | 50 000 | 1,34 |
2030 | Ränteswap | 60 000 | 2,83 | 2030 | Ränteswap | 60 000 | 2,83 |
2031 | Ränteswap | 60 000 | 2,84 | 2031 | Ränteswap | 60 000 | 2,84 |
2031 | Ränteswap | 50 000 | 1,23 | 2031 | Ränteswap | 50 000 | 1,23 |
SUMMA | 640 000 | ||||||
SUMMA | 640 000 |
Tkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Upplupna personalkostnader | 1 696 | 1 124 |
Upplupna räntekostnader | 850 | 586 |
Upplupna fastighetskostnader | 6 846 | 7 030 |
Övriga upplupna kostnader | 1 787 | 1 679 |
Förutbetalda hyresintäkter | 22 395 | 20 449 |
SUMMA | 33 574 | 30 868 |
| Koncern Moderbolag | ||||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Avskrivningar | 1 347 | 1 972 | – | – |
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | -46 290 | 17 966 | – | – |
Värdeförändring derivat | 8 932 | 31 920 | -1 879 | 4 151 |
Resultat från andelar i intresseföretag | 4 774 | -422 | – | – |
Nedskrivning Goodwill | – | 7 500 | – | – |
Nedskrivning andelar i koncernföretag | – | – | 5 800 | 22 779 |
Realisationsresultat försäljning av dotterföretag | 10 092 | – | – | – |
Återläggning nedskrivning fordran Intressebolag | – | -8 000 | – | -8 000 |
Realisationsresultat försäljning av intresseföretag | 8 150 | -98 | 13 701 | -21 |
SUMMA | -12 995 | 50 838 | 17 622 | 18 909 |
Koncern | Moderbolag | |||
Tilläggsupplysning till kassaflöden | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Betalt finansnetto: | ||||
Erhållen ränta | 1 776 | 1 408 | 8 579 | 7 935 |
Erhållen ränta, räntederivat | 18 726 | 14 317 | 18 726 | 14 317 |
Erlagd ränta | -55 412 | -50 544 | -10 331 | -10 697 |
Erlagd räntekostnad, nyttjanderätter | -540 | -989 | – | – |
SUMMA BETALT FINANSNETTO | -35 450 | -35 808 | 16 974 | 11 555 |
Koncern | Moderbolag | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Ställda säkerheter | ||||
Fastighetsinteckningar 1) | 1 163 601 | 1 189 201 | – | – |
Pantsatta aktier/andelar | 513 582 | 604 118 | 170 548 | 229 943 |
SUMMA STÄLLDA SÄKERHETER | 1 677 183 | 1 793 319 | 170 548 | 229 943 |
Koncern | Moderbolag | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Eventualförpliktelser | ||||
Borgensförbindelser | – | – | 789 557 | 807 079 |
SUMMA EVENTUALFÖRPLIKTELSER | – | – | 789 557 | 807 079 |
| Moderbolag | ||
2024 | 2023 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 564 972 | 570 191 |
Lämnade aktieägartillskott | 5 500 | 17 560 |
Nedskrivning av andelar | -5 800 | -22 779 |
Förvärv | 52 207 | – |
Redovisat värde vid periodens slut | 616 879 | 564 972 |
Direktägda dotterbolag | Org.nr. | Säte | Kapitalandel | Bokfört värde |
Acrinova Projekt AB | 556879-7863 | Malmö | 100% | 10 368 |
Acrinova Hjärup AB | 556481-7699 | Malmö | 100% | 9 375 |
Acrinova Utklippan 3 AB | 556660-0044 | Malmö | 100% | 12 219 |
Acrinova Förrådet 12 AB | 556490-5650 | Malmö | 100% | 33 871 |
Acrinova Sunnanå AB | 559038-7121 | Malmö | 100% | 9 036 |
Acrinova Företaget 6 AB | 556543-3009 | Malmö | 100% | 10 129 |
Acrinova Markören 7 AB | 559022-0223 | Malmö | 100% | 27 033 |
Acrinova Pukslagaren AB | 559007-5379 | Malmö | 100% | 38 267 |
Acrinova Östra Spång 6:7 AB | 559140-9817 | Malmö | 100% | 12 566 |
Acrinova Landskrona Mården AB | 559316-6829 | Malmö | 100% | 1 332 |
Acrinova Landskrona Karlslund 1:1 AB | 559306-0253 | Malmö | 100% | 1 257 |
Acrinova Björnen 13 AB | 559333-1167 | Malmö | 100% | 1 252 |
Acrinova Löddeköpinge 23:14 AB | 556659-8909 | Malmö | 100% | 99 727 |
Acrinova Fastighetsbolag 4 AB | 559333-4476 | Malmö | 100% | 133 |
Acrinova Battfast 4 AB | 556745-9218 | Malmö | 100% | 9 642 |
Acrinova Flintkärnan AB | 556146-5120 | Malmö | 100% | 19 018 |
Acrinova Snickeriet 4 AB | 559177-8658 | Malmö | 100% | 38 441 |
Acrinova Trävaran 3 AB | 556786-3625 | Malmö | 100% | 4 277 |
Acrinova Rännarbanan AB | 559106-0396 | Malmö | 100% | 29 333 |
Acrinova Staffanstorp Brågarp AB | 559194-8137 | Malmö | 100% | 51 |
Acrinova Södra Gränstorp AB | 559196-1551 | Malmö | 100% | 1 050 |
Acrinoca Orion 7 AB | 556853-1593 | Malmö | 100% | 33 798 |
Acrinova Kamaxeln 5 AB | 559259-1910 | Malmö | 100% | 1 025 |
Acrinova Topplocket 4 AB | 556720-6338 | Malmö | 100% | 12 254 |
Acrinova Hästhoven 6 AB | 559134-6027 | Malmö | 100% | 18 717 |
Acrinova Trelleborg Verkstaden 10 AB | 556765-4982 | Malmö | 100% | 9 992 |
Acrinova Trucken 4 AB | 556894-9241 | Malmö | 100% | 4 382 |
Acrinova Pugerup 5 AB | 559279-1668 | Malmö | 100% | 31 903 |
Acrinova Rausgård 20 AB | 559469-9448 | Malmö | 100% | 3 697 |
Acrinova Morganiten 2 AB | 559505-1763 | Malmö | 100% | 13 458 |
Acrinova Opalfast 4 AB | 559505-1771 | Malmö | 100% | 23 467 |
Acrinova Enen AB | 559504-4271 | Malmö | 100% | 58 |
Acrinova Borggård 1:372 | 559153-8466 | Malmö | 100% | 12 666 |
Acrinova Borggård 1:385 | 559153-0935 | Malmö | 100% | 7 727 |
Acrinova Borggård 1:549 | 559153-3616 | Malmö | 100% | 5 416 |
Acrinova Borggård 1:482 | 556199-8120 | Malmö | 100% | 7 793 |
Acrinova Förvaltning AB | 556806-3381 | Malmö | 100% | 42 050 |
Acrinova Fastighets AB | 559015-6633 | Malmö | 100% | 20 100 |
Acrinova Kavalleristen 1 AB | 559168-1126 | Malmö | 100% | |
Acrinova Trucken 2 AB | 556818-6828 | Malmö | 100% | |
Acrinova Lamellen 1 AB | 559080-1568 | Malmö | 100% | |
Acrinova Vevstaken 2 AB | 559081-1435 | Malmö | 100% | |
Acrinova Förgasaren 1 AB | 556227-3705 | Malmö | 100% | |
Acrinova Stenen 9 AB | 556754-8895 | Malmö | 100% | |
Acrinova Björnen 3 AB | 559030-1924 | Malmö | 100% | |
Acrinova Klippan AB | 559028-8378 | Malmö | 100% | |
Acrinova Citadellstaden AB | 559247-3721 | Malmö | 100% | |
SUMMA | 616 879 |
| Kassaflödes- | Förvärv/ | Ej kassaflödes- | |||
Koncernen, tkr | 2023-12-31 | påverkande | Avyttring | påverkande | 2024-12-31 |
Långfristiga räntebärande skulder till kreditinstitut | 907 420 | 315 981 | -94 198 | -328 331 | 800 872 |
Övriga långfristiga räntebärande skulder | – | – | – | – | – |
Övriga långfristiga skulder | 8 762 | -84 | -6 089 | 1 373 | 3 962 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 182 897 | -235 060 | -602 | 328 331 | 275 566 |
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 2 000 | -2 000 | – | – | – |
| SUMMA SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL | 1 101 079 | 78 837 | -100 889 | 1 373 | 1 080 400 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | Kassaflödes- | Förvärv/ | Ej kassaflödes- | ||
Koncernen, tkr | 2022-12-31 | påverkande | Avyttring | påverkande | 2023-12-31 |
Långfristiga räntebärande skulder till kreditinstitut | 819 079 | 88 341 | – | – | 907 420 |
Övriga långfristiga räntebärande skulder | 2 000 | -2 000 | – | – | – |
Övriga långfristiga skulder | 9 016 | -1 439 | – | 1 185 | 8 762 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 151 460 | 31 437 | – | – | 182 897 |
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 23 150 | -21 150 | – | – | 2 000 |
| SUMMA SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL | 1 004 705 | 95 189 | – | 1 185 | 1 101 079 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN |
2024 | 2023 | |
Genomsnittligt antal aktier | 68 566 156 | 67 658 203 |
Resultat per aktie, före och efter utspädning | 0,52 | 0,11 |
2024 | 2023 | |
| Transaktioner med dotterföretag | ||
Försäljning | 3 867 | 12 670 |
Ränteintäkter | 6 996 | 6 771 |
Räntekostnader | -10 050 | -9 342 |
Koncernbidrag | 10 500 | -11 035 |
Kortfristiga fordringar | 174 518 | 249 600 |
Kortfristiga skulder | 349 028 | 332 058 |
| Transaktioner med koncernföretags intressebolag | ||
Försäljning | 185 | 154 |
Inköp | -4 469 | -5 411 |
Ränteintäkter | 186 | 292 |
Långfristiga fordringar | 4 748 | 11 083 |