Tkr | not | 2023 | 2022 |
Hyresintäkter* | 4,5 | ||
Övriga intäkter | 4,5 | ||
TOTALA INTÄKTER | |||
Fastighetskostnader | 8 | - | - |
Rörelseresultat | |||
Central administration | 6,7,8 | - | - |
Finansiella intäkter | 9 | ||
Finansiella kostnader | 9 | - | - |
Förvaltningsresultat | |||
Resultat från andelar i intresseföretag | |||
Nedskrivning goodwill | 11 | - | |
Realiserade värdeförändringar finansiella tillgångar | |||
Orealiserade värdeförändringar derivat | 16 | - | |
Orealiserade värdeförändringar finansiella tillgångar | - | ||
Realiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 12 | ||
Orealiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 12 | - | |
RESULTAT FÖRE SKATT | - | ||
Aktuell skatt | 10 | - | - |
Uppskjuten skatt | 10 | - | |
ÅRETS RESULTAT | |||
| HÄNFÖRLIGT TILL | |||
| Moderbolagets aktieägare | |||
| Resultat kr/aktie, före och efter utspädning | 32 |
| TILLGÅNGAR | |||
Tkr | not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 11 | ||
Förvaltningsfastigheter | 12 | ||
Maskiner och inventarier | 13 | ||
Andelar i intresseföretag | 14 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 15 | ||
Derivat | 16 | ||
Övriga långfristiga fordringar | 17 | ||
SUMMA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR | |||
| OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
Kundfordringar | 18 | ||
Övriga fordringar | |||
Skattefordran | 10 | ||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | ||
Likvida medel | |||
SUMMA OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Tkr | not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL | |||
Aktiekapital | 20 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat | |||
EGET KAPITAL HÄNFÖRLIGT TILL MODERBOLAGETS AKTIEÄGARE | |||
SUMMA EGET KAPITAL | |||
LÅNGFRISTIGA SKULDER | 22 | ||
Uppskjuten skatteskuld | 21 | ||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 23 | ||
Övriga räntebärande skulder | 23 | ||
Derivat | 16 | ||
Övriga skulder | |||
SUMMA LÅNGFRISTIGA SKULDER | |||
KORTFRISTIGA SKULDER | 22 | ||
Räntebärande skulder till kreditinstitut | 23 | ||
Övriga räntebärande skulder | 23 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | 10 | ||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | ||
SUMMA KORTFRISTIGA SKULDER | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt tillskjutet | Balanserade vinstmedel | |||
Tkr | Aktiekapital | kapital | inkl årets resultat | Totalt eget kapital |
EGET KAPITAL 2022-01-01 | ||||
SUMMA TOTALRESULTAT | ||||
Nyemission | - | - | ||
Personaloptionsprogram | - | |||
Utdelning | - | - | ||
| SUMMA TRANSAKTIONER MED | - | - | - | |
| MODERBOLAGETS ÄGARE | ||||
EGET KAPITAL 2022-12-31 | ||||
SUMMA TOTALRESULTAT | ||||
Nyemission | ||||
Utdelning | - | - | ||
| SUMMA TRANSAKTIONER MED | - | - | ||
| MODERBOLAGETS ÄGARE | ||||
EGET KAPITAL 2023-12-31 |
Tkr | not | 2023 | 2022 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
Resultat före skatt | - | ||
Betald skatt | - | - | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 25 | - | |
SUMMA | |||
| FÖRÄNDRING I RÖRELSEKAPITAL | |||
Förändring av rörelsefordringar | - | ||
Förändring av rörelseskulder | - | - | |
SUMMA FÖRÄNDRING AV RÖRELSEKAPITAL | - | ||
KASSAFLÖDE FRÅN DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | - | ||
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Avyttring av fastigheter | |||
Förvärv av fastigheter | - | ||
Investeringar i fastigheter | - | - | |
Förvärv av maskiner och inventarier | - | - | |
Förändring av finansiella tillgångar* | |||
KASSAFLÖDE FRÅN INVESTERINGSVERKSAMHETEN | - | - | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
Nyupplåning räntebärande skulder | 31 | ||
Amortering räntebärande skulder | - | - | |
Utdelning | - | - | |
Nyemission | - | ||
KASSAFLÖDE FRÅN FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
PERIODENS KASSAFLÖDE | - | ||
| Ingående likvida medel | |||
UTGÅENDE LIKVIDA MEDEL |
Finanspolicy | Mål | Utfall 2023 |
Genomsnittlig kapitalbindning | >1,5 år | 2,6 år |
Andel kapitalförfall inom 1 år | < 50% | 16,9% |
Genomsnittlig räntebindning* | 1-5 år | 2,5 år |
Antal räntejusteringar inom 1 år* | < 60% | 40,9% |
Andel lån till rörlig ränta* | < 60% | 40,7% |
Antal kreditgivare | >1 st | 8 st |
2023 | 2022 | |||||
| Antal | Odiskonterade | Andel | Antal | Odiskonterade | Andel | |
| Kontraktsförfallostruktur | kontrakt | kontraktsårsvärde | av värdet | kontrakt | kontraktsårsvärde | av värdet |
Avtalade hyresintäkter inom 1 år | 107 | 23 385 | 16% | 81 | 10 331 | 8% |
Avtalade hyresintäkter mellan 1 och 2 år | 26 | 12 629 | 9% | 33 | 18 052 | 15% |
Avtalade hyresintäkter mellan 2 och 3 år | 22 | 24 721 | 17% | 19 | 9 425 | 8% |
Avtalade hyresintäkter mellan 3 och 4 år | 18 | 17 161 | 12% | 12 | 20 105 | 16% |
Avtalade hyresintäkter mellan 4 och 5 år | 12 | 12 701 | 9% | 12 | 14 418 | 12% |
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år | 21 | 54 523 | 38% | 25 | 50 846 | 41% |
Summa | 206 | 145 120 | 100% | 182 | 123 177 | 100% |
Tillsvidarekontrakt | 147 | 13 326 | 113 | 9 472 |
Koncern | Moderbolag | |||
Antal anställda | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Medelantal anställda | 12 | 12 | 2 | 2 |
Varav kvinnor | 8 | 7 | 1 | 1 |
Styrelse | Ledande befattningshavare | |||
Könsfördelning | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Män | 5 | 5 | 3 | 2 |
Kvinnor | 1 | 1 | 2 | 2 |
TOTALT | 6 | 6 | 5 | 4 |
Personal och styrelse | Koncern | Moderbolag | ||
Löner, arvoden och förmåner, tkr | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelsen | 966 | 662 | 966 | 662 |
Verkställande direktör - Ulf Wallén | 2 142 | 2 009 | 2 142 | 2 009 |
Övriga ledande befattningshavare | 3 697 | 2 627 | 1 339 | 1 295 |
Övriga anställda | 4 344 | 4 744 | – | 244 |
SUMMA | 11 150 | 10 042 | 4 448 | 4 210 |
Koncern | Moderbolag | |||
Sociala avgifter inkl löneskatt | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelsen | 242 | 208 | 242 | 208 |
Verkställande direktör - Ulf Wallén | 766 | 721 | 766 | 721 |
Övriga ledande befattningshavare | 1 307 | 915 | 492 | 450 |
Övriga anställda | 1 469 | 1 507 | – | 16 |
SUMMA | 3 784 | 3 351 | 1 499 | 1 394 |
| 2023 | 2022 | ||
Styrelsearvode | Belopp i tkr | Styrelsearvode | Belopp i tkr |
Roger Stjernborg Eriksson | 241 500 | Mats Nilstoft | 236 500 |
Ylwa Karlgren | 144 900 | Ylwa Karlgren | 141 900 |
Joakim Stenberg | 144 900 | Joakim Stenberg | 141 900 |
Claes Olsson | 144 900 | Claes Olsson | 141 900 |
Peter Åman | 144 900 | Summa | 662 200 |
Mats Paulsson | 144 900 | ||
Summa | 966 000 |
Koncern | Moderbolag | |||
Avtalsenliga pensionskostnader | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelsen | – | – | – | – |
Verkställande direktör - Ulf Wallén | 383 | 370 | 383 | 370 |
Övriga ledande befattningshavare | 598 | 371 | 293 | 176 |
Övriga anställda | 377 | 343 | – | 7 |
SUMMA | 1 358 | 1 083 | 675 | 552 |
Koncern | Moderbolag | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| KPMG AB | ||||
Revisionsuppdrag | 977 | – | 470 | – |
Skatterådgivning | 23 | – | 23 | – |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 230 | – | 230 | – |
Övriga uppdrag | 57 | – | 57 | – |
SUMMA | 1 287 | – | 780 | – |
| Grant Thornton Sweden AB | ||||
Revisionsuppdrag | 108 | 891 | – | 323 |
Skatterådgivning | 6 | 176 | 6 | 176 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag | 69 | 83 | 69 | 83 |
Övriga uppdrag | 83 | 2 042 | 83 | 2 042 |
SUMMA | 266 | 3 192 | 158 | 2 624 |
Koncern | Moderbolag | |||
Central administration | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Personalkostnader | 15 563 | 14 608 | 6 479 | 6 171 |
IT, reklam- och lokalkostnader | 3 248 | 2 080 | 956 | 1 241 |
Revisionsarvoden | 1 085 | 891 | 470 | 323 |
Avskrivningar inventarier | 1 616 | 4 779 | – | – |
Övriga kostnader | 8 668 | 15 994 | 4 653 | 12 108 |
SUMMA | 30 180 | 38 352 | 12 558 | 19 843 |
| Koncern | ||
Fastighetskostnader | 2023 | 2022 |
Material | 28 | 24 |
Reparation och underhåll | 15 358 | 13 348 |
Fastighetsskatt och tomträttsavgäld | 5 387 | 4 574 |
El, värme, va | 21 013 | 19 105 |
Övriga fastighetskostnader | 2 973 | 4 048 |
SUMMA | 44 759 | 41 099 |
Koncern | Moderbolag | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ränteintäkter | 1 478 | 394 | 1 218 | 300 |
Ränteintäkter koncernbolag | – | – | 6 771 | 3 086 |
Ränteintäkt/kostnad räntederivat | 16 020 | 1 277 | 16 020 | 1 277 |
Räntekostnader | -50 162 | -24 925 | -1 245 | -3 847 |
Räntekostnader koncernbolag | – | – | -9 342 | -1 599 |
Räntekostnad leasing, inkl tomträtt | -989 | -800 | – | – |
SUMMA | -33 653 | -24 054 | 13 422 | -783 |
Koncern | Moderbolag | |||
Skatt på årets resultat | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt | -4 631 | -2 793 | – | -391 |
Uppskjuten skatt fastigheter | -3 047 | -9 640 | – | – |
Uppskjuten skatt underskottsavdrag | 1 582 | – | – | – |
Uppskjuten skatt räntebegränsningsavdrag | 6 480 | 2 073 | ||
Uppskjuten skatt derivat | 5 920 | -10 469 | 855 | – |
Uppskjuten skatt övrigt | 11 911 | -3 320 | – | – |
SUMMA | 18 215 | -24 149 | 855 | -391 |
| Avstämning av effektiv skattesats | ||||
Resultat före skatt | -10 451 | 103 485 | -16 298 | 1 601 |
Skatt enligt gällande skattesats 20,6 % (20,6 %) | 2 153 | -21 318 | 3 357 | -330 |
| Skatteeffekt av: | ||||
Ej skattepliktiga intäkter vid försäljning av aktier i dotterbolag | – | 5 181 | – | 1 693 |
Övriga ej skattepliktiga intäkter | 14 870 | 37 | 562 | 37 |
Nedskrivning andelar i intresseföretag | – | -1 648 | – | -1 648 |
Återföring av nedskrivning andelar i intressebolag | 1 648 | – | 1 648 | – |
Nedskrivning av goodwill | -1 545 | – | – | – |
Resultat avyttring fastighet | – | -1 309 | – | – |
Övriga ej avdragsgilla kostnader | -31 | -2 416 | -5 567 | -112 |
Skatt hänförlig till tidigare år | -30 | -350 | – | –31 |
Utnyttjande av underskott tidigare år | 119 | 12 | – | – |
Skattemässiga avskrivningar | 1 009 | 260 | – | – |
Övriga skattemässiga justeringar | 21 | -2 598 | – | – |
REDOVISAD SKATT | 18 215 | -24 149 | – | -391 |
| Koncern | ||
Ackumulerade anskaffningsvärden | 2023 | 2022 |
Vid årets början | 40 019 | 40 019 |
Nedskrivning | -7 500 | 0 |
SUMMA | 32 519 | 40 019 |
Tkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Verkligt värde per 1 januari | 1 854 325 | 1 603 550 |
Förvärv | – | 79 000 |
Investeringar | 148 917 | 250 736 |
Försäljningar | – | -92 000 |
Omklassificering | 9 974 | – |
Värdeförändringar | -17 966 | 13 039 |
VERKLIGT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 1 995 250 | 1 854 325 |
| Känslighetsanalys fastighetsvärde | |||
Värdeförändring före skatt, % | Resultateffekt, Tkr | Soliditet, % | Belåningsgrad, % |
+1 | 19 953 | 44,3 | 54,2 |
0 | 0 | 43,8 | 54,7 |
-1 | -19 953 | 43,2 | 55,3 |
| Känslighetsanalys värdeförändring | |||
Påverkan på fastighetsvärde | Förändring | Påverkan värde, Tkr | Belåningsgrad, % |
Direktavkastningskrav | 0,5% | -78 551 | 57,0 |
-0,5% | 94 825 | 52,3 | |
Hyresintäkter | 5% | 74 157 | 52,8 |
-5% | -74 157 | 56,9 | |
Långsiktig vakansgrad | 2% | 23 046 | 54,1 |
-2% | -25 909 | 55,5 | |
Drift- och underhållskostnader | 10% | -40 069 | 55,9 |
-10% | 40 069 | 53,7 |
| Avkastningskrav per 2023-12-31 | ||
| Direkt avkastning s- | Direktavkastnings- | |
| Fastigehtstyp | krav initialt, % | krav restvärde, % |
Extern handel/Service | 4,43-6,69 | 5,96-7,50 |
Bostäder | 3,63-4,25 | 3,45-4,25 |
Samhällsfastigheter | 6,02 | 6,00 |
Kontor | 3,64-6,99 | 5,38-6,96 |
Logistik/Produktion | 4,77-7,79 | 6,25-7,50 |
| Värderingsantaganden | |
Värdeförändringar | 2023 | 2022 |
Realiserade värdeförändringar | – | 14 744 |
Orealiserade värdeförändringar | -17 966 | 13 039 |
SUMMA | -17 966 | 27 783 |
| Koncern | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 21 091 | 16 099 |
Nyanskaffningar | – | 4 992 |
Försäljning/utrangering | -347 | – |
Omklassificering | -19 565 | – |
SUMMA | 1 179 | 21 091 |
Andelar i intresseföretag | Koncern | Moderbolag | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Redovisat värde per 1 januari | 4 784 | 5 429 | 5 500 | 6 262 |
Förvärv | – | – | – | – |
Investeringar | 12 307 | 900 | 12 307 | 900 |
Andel av årets resultat | 423 | – | – | – |
Nedskrivningar/Avyttring | – | -1 545 | – | -1 662 |
REDOVISAT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 17 514 | 4 784 | 17 807 | 5 500 |
Tillgång | Antal | Värde per st | Totalt värde, kr | Värde, tkr | Kapital-andel |
Aktier i Fastighets AB Trävaran 12 | 250 | 18 324,00 | 4 580 999 | 4 581 | 50% |
Aktier i Fastigheter & Service i Öresund AB | 11 250 | 1 149,56 | 12 932 530 | 12 933 | 45% |
SUMMA | 17 514 |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||
Vid årets början | -10 259 | -5 480 |
Försäljning/utrangering | 231 | – |
Omklassificering | 9 608 | – |
Årets avskrivningar enligt plan på anskaffningsvärden | -147 | -4 779 |
SUMMA | -567 | -10 259 |
Redovisat värde vid periodens slut | 612 | 10 832 |
Tomträtter | Bilar | Hyresavtal | Summa | Leasingskuld | |
Ingående balans 2023-01-01 | 5 826 | 2 030 | 870 | 8 726 | 8 726 |
Tillkommande avtal | 964 | 691 | 1 655 | 1 655 | |
Avskrivningar | -481 | -988 | -1 469 | – | |
Avgående avtal | -747 | -747 | -747 | ||
Leasingavgift | – | -2 435 | |||
Räntekostnad | – | 966 | |||
Omvärdering | 1 198 | 1 198 | 1 198 | ||
UTGÅENDE BALANS 2023-12-31 | 7 024 | 1 766 | 573 | 9 363 | 9 363 |
Tomträtter | Bilar | Hyresavtal | Summa | Leasingskuld | |
Ingående balans 2022-01-01 | 5 643 | 2 136 | 2 510 | 10 289 | 10 289 |
Tillkommande avtal | 772 | 943 | 1 715 | 1 715 | |
Avskrivningar | -510 | -983 | -1 493 | – | |
Avgående avtal | -539 | -657 | -1 196 | -1 196 | |
Leasingavgift | – | -2 293 | |||
Räntekostnad | – | 800 | |||
Omvärdering | -589 | -589 | -589 | ||
UTGÅENDE BALANS 2022-12-31 | 5 826 | 2 030 | 870 | 8 726 | 8 726 |
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Leasingskuld långfristigt | 7 571 | 6 384 |
Leasingskuld kortfristigt | 1 792 | 2 342 |
SUMMA | 9 363 | 8 726 |
Framtida leasingbetalningar | 2023 | 2022 |
År 1 | 1 792 | 2 342 |
År 2-5 | 2 365 | 2 941 |
Senare än 5 år | 5 206 | 3 443 |
SUMMA | 9 363 | 8 726 |
Belopp redovisade i resultaträkningen | 2023 | 2022 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 1 469 | 1 493 |
Räntekostnader på leasingskulder | 966 | 800 |
Kostnader för leasingavtal med lågt värde | 249 | 150 |
SUMMA | 2 684 | 2 443 |
Koncern | Moderbolag | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Ingående redovisat värde | 59 774 | 3 182 | – | – |
Årets värdeförändring | -31 920 | 56 592 | -4 151 | – |
REDOVISAT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 27 854 | 59 774 | -4 151 | – |
Koncern | Moderbolag | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Fordringar hos intresseföretag | 9 511 | 9 866 | 9 511 | 9 866 |
Övriga långfristiga fordringar | 2 572 | 6 984 | 1 000 | 5 307 |
REDOVISAT VÄRDE VID PERIODENS UTGÅNG | 12 083 | 16 850 | 10 511 | 15 173 |
| Koncern | ||
2023-12-31 | 2022-12-31 | |
Kundfordringar | 2 909 | 1 208 |
Reservering för osäkra fordringar | -1 661 | -775 |
SUMMA | 1 248 | 433 |
| Åldersfördelning kundfordringar | ||
Ej förfallna | 829 | 139 |
0-30 dagar | 370 | 275 |
31-60 dagar | 197 | 58 |
61-90 dagar | 164 | 61 |
>90 dagar | 1 349 | 675 |
2 909 | 1 208 | |
Tkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Förutbetald hyreskostnad | 118 | 257 |
Förutbetald försäkring | 855 | 648 |
Förutbetald adminstrationskostnad | 7 772 | 5 480 |
Upplupen ränteintäkt | 2 448 | 675 |
Upplupen hyresintäkt | 638 | 5 671 |
SUMMA | 11 831 | 12 731 |
| Antal | Kvotvärde/ | Aktie- | ||
Aktiekapitalets förändring | År | aktier | aktie | kapital, kr |
Vid årets början | 2022-01-01 | 64 756 926 | 0,33 | 21 585 641 |
Inga förändringar | 2022 | |||
Vid årets slut | 2022-12-31 | 64 756 926 | 21 585 641 | |
Vid årets början | 2023-01-01 | 64 756 926 | 0,33 | 21 585 641 |
Nyemission | 2023 | 3 809 230 | 0,33 | 1 269 743 |
Vid årets slut | 2023-12-31 | 68 566 156 | 22 855 384 |
Koncernen | Moderbolag | |||
Koncernens balansräkning | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Uppskjuten skatteskuld (fordran) hänför sig till följande: | ||||
Fastigheter | -78 581 | -75 534 | ||
Underskottsavdrag | 1 643 | 61 | ||
Ränteavdragsbegränsning | 10 729 | 4 249 | ||
Obeskattade reserver | -1 253 | -1 266 | ||
Derivat | -5 738 | -11 658 | 855 | – |
Övriga poster | 11 897 | 0 | ||
Summa uppskjuten skatteskuld/fordran | -61 303 | -84 148 | 855 | – |
| Verkligt värde på finansiella tillgångar och skulder i koncernen | ||||||||
2023 | 2022 | |||||||
| Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | Finansiella | |
| tillgångar | tillgångar | skulder | skulder | tillgångar | tillgångar | skulder | skulder | |
| till upplupet | värdrade till | värderade | värderade till | till upplupet | värdrade till | värderade | värderade till | |
| anskaffnings- | verkligt värde | till upplupet | verkligt värde | anskaffnings- | verkligt värde | till upplupet | verkligt värde | |
| värde | via resultatet | anskaffnings- | via resultatet | värde | via resultatet | anskaffnings- | via resultatet | |
| värde | värde | |||||||
Långfristig fordran | 12 083 | – | – | – | 16 850 | – | – | – |
Kundfordringar | 1 248 | – | – | – | 433 | – | – | – |
Räntederivat | – | 32 004 | – | – | – | 59 774 | – | – |
Övriga fordringar | 7 834 | – | – | – | 57 990 | – | – | – |
Likvida medel | 43 058 | – | – | – | 28 311 | – | – | – |
SUMMA | 64 223 | 32 004 | – | – | 103 584 | 59 774 | – | – |
| Långfristiga räntebärande | – | – | 907 420 | – | – | – | 819 079 | – |
| skulder från kreditinstitut | ||||||||
Övriga långfristiga ränte- bärande skulder | – | – | – | – | – | – | 2 000 | – |
| Övriga långfristiga skulder | – | – | 8 762 | – | – | – | 9 016 | – |
| Kortfristiga räntebärande | – | – | 184 897 | – | – | – | 174 610 | – |
| skulder | ||||||||
Räntederivat | – | – | – | 4 151 | – | – | – | – |
Leverantörsskulder | – | – | 15 662 | – | – | – | 25 754 | – |
| Övriga skulder | – | – | 2 429 | – | – | – | 10 461 | – |
SUMMA | – | – | 1 119 170 | 4 151 | – | – | 1 040 920 – |
Koncern | Moderbolag | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Ej räntebärande skulder som förfaller | ||||
inom ett år efter balansdagen | 49 859 | 65 558 | 334 509 | 291 669 |
mellan ett till fem år efter balansdagen | 12 913 | 9 016 | 4 151 | 1 600 |
| Räntebärande skulder som förfaller | ||||
inom ett år efter balansdagen | 184 897 | 174 610 | 2 000 | 28 150 |
mellan ett till fem år efter balansdagen | 853 321 | 794 382 | – | 2 000 |
senare än fem år efter balansdagen | 54 099 | 26 697 | – | |
SUMMA SKULDER EXKL. UPPSKJUTEN SKATTESKULD | 1 155 089 | 1 070 263 | 340 660 | 323 419 |
| Ränteförfallostruktur | |||||||
Tkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |||||
| Koncernen , | Genomsnittlig | Koncernen , | Genomsnittlig | ||||
år för förfall | Räntebärande skuld | Andel % | ränta % | år för förfall | Räntebärande skuld | Andel % | ränta % |
Rörligt | 1 085 017 | 99,3% | 5,72 | Rörligt | 962 213 | 96,6% | 4,64 |
2024 | 2 000 | 0,2% | 3,00 | 2023 | 17 150 | 1,7% | 2,67 |
2025 | 5 300 | 0,5% | 2,87 | 2024 | 16 325 | 1,6% | 3,09 |
SUMMA | 1 092 317 | Summa | 995 688 | 4,45 |
Tkr | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
Upplupna personalkostnader | 1 124 | 1 525 |
Upplupna räntekostnader | 586 | 967 |
Övriga upplupna kostnader | 8 709 | 9 034 |
Förutbetalda hyresintäkter | 20 449 | 17 817 |
SUMMA | 30 868 | 29 343 |
Koncern | Moderbolag | |||||
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | ||
Avskrivningar | 1 972 | 4 779 | – | – | ||
Värdeförändring förvaltningsfastigheter | 17 966 | 175 | – | – | ||
Värdeförändring derivat | 31 920 | -56 592 | 4 151 | – | ||
Realisationsresultat från Intressebolag | -422 | – | – | – | ||
Nedskrivning Goodwill | 7 500 | – | – | – | ||
Nedskrivning andelar i koncernföretag | – | – | 22 779 | – | ||
Nedskrivning fordran Intressebolag | – | 8 000 | – | – | ||
Återläggning nedskrivning fordran Intressebolag | -8 000 | – | -8 000 | – | ||
Realisationsresultat | -98 | -3 400 | -21 | 26 | ||
Rättelse från tidigare år | – | – | – | 528 | ||
SUMMA | 50 838 | -47 038 | 18 909 | 554 | ||
Koncern | Moderbolag | |||||
Tilläggsupplysning till kassaflöden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | ||
| Betalt finansnetto: | ||||||
Erhållen ränta | 1 408 | 394 | 7 935 | 3 386 | ||
Erhållen ränta, räntederivat | 14 317 | 528 | 14 317 | 528 | ||
Erlagd ränta | -50 544 | -24 328 | -10 697 | -5 395 | ||
Erlagd räntekostnad, nyttjanderätter | -989 | -800 | – | – | ||
SUMMA BETALT FINANSNETTO | -35 808 | -24 206 | 11 555 | -1 481 |
Koncern | Moderbolag | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Ställda säkerheter | ||||
| Fastighetsinteckningar | 1 189 201 | 1 195 104 | – | – |
SUMMA STÄLLDA SÄKERHETER | 1 189 201 | 1 195 104 | – | – |
Koncern | Moderbolag | |||
2023-12-31 | 2022-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | |
| Eventualförpliktelser | ||||
Borgensförbindelser | – | – | 807 079 | 808 937 |
SUMMA EVENTUALFÖRPLIKTELSER | – | – | 807 079 | 808 937 |
| Moderbolag | ||
2023 | 2022 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 570 191 | 552 868 |
Lämnade aktieägartillskott | 17 560 | – |
Nedskrivning av andelar | -22 779 | – |
Förvärv | – | 47 613 |
Försäljningar | – | -30 290 |
Redovisat värde vid periodens slut | 564 972 | 570 191 |
Direktägda dotterbolag | Org.nr. | Säte | Kapitalandel | Bokfört värde |
Acrinova Projekt AB | 556879-7863 | Malmö | 100% | 10 368 |
Acrinova Hjärup AB | 556481-7699 | Malmö | 100% | 9 375 |
Acrinova Förrådet 12 AB | 556490-5650 | Malmö | 100% | 33 871 |
Acrinova Sunnanå AB | 559038-7121 | Malmö | 100% | 9 036 |
Acrinova Företaget 6 AB | 556543-3009 | Malmö | 100% | 10 129 |
Acrinova Markören 7 AB | 559022-0223 | Malmö | 100% | 27 033 |
Acrinova Pukslagaren AB | 559007-5379 | Malmö | 100% | 38 267 |
Acrinova Östra Spång 6:7 AB | 559140-9817 | Malmö | 100% | 16 566 |
Acrinova Landskrona Mården AB | 559316-6829 | Malmö | 100% | 1 332 |
Acrinova Landskrona Karlslund 1:1 AB | 559306-0253 | Malmö | 100% | 1 257 |
Acrinova Björnen 13 AB | 559333-1167 | Malmö | 100% | 452 |
Acrinova Löddeköpinge 23:14 AB | 556659-8909 | Malmö | 100% | 99 727 |
Acrinova Fastighetsbolag 4 AB | 559333-4476 | Malmö | 100% | 125 |
Acrinova Battfast 4 AB | 556745-9218 | Malmö | 100% | 9 642 |
Acrinova Flintkärnan AB | 556146-5120 | Malmö | 100% | 19 018 |
Acrinova Snickeriet 4 AB | 559177-8658 | Malmö | 100% | 38 441 |
Acrinova Trävaran 3 AB | 556786-3625 | Malmö | 100% | 4 277 |
Acrinova Rännarbanan AB | 559106-0396 | Malmö | 100% | 29 333 |
Acrinova Staffanstorp Brågarp AB | 559194-8137 | Malmö | 100% | 51 |
Acrinova Södra Gränstorp AB | 559196-1551 | Malmö | 100% | 1 050 |
Acrinoca Orion 7 AB | 556853-1593 | Malmö | 100% | 33 798 |
Acrinova Kamaxeln 5 AB | 559259-1910 | Malmö | 100% | 625 |
Acrinova Topplocket 4 AB | 556720-6338 | Malmö | 100% | 12 254 |
Acrinova Hästhoven 6 AB | 559134-6027 | Malmö | 100% | 16 917 |
Acrinova Trelleborg Verkstaden 10 AB | 556765-4982 | Malmö | 100% | 9 992 |
Acrinova Trucken 4 AB | 556894-9241 | Malmö | 100% | 4 383 |
Acrinova Pugerup 5 AB | 559279-1668 | Malmö | 100% | 31 903 |
Acrinova Borggård 1:372 | 559153-8466 | Malmö | 100% | 12 666 |
Acrinova Borggård 1:385 | 559153-0935 | Malmö | 100% | 7 727 |
Acrinova Borggård 1:549 | 559153-3616 | Malmö | 100% | 5 416 |
Acrinova Borggård 1:482 | 556199-8120 | Malmö | 100% | 7 793 |
Acrinova Fastighets AB | 559015-6633 | Malmö | 100% | 20 100 |
Acrinova Euron 2 Bostads AB | 559027-5862 | Malmö | 100% | |
Acrinova Kavalleristen 1 AB | 559168-1126 | Malmö | 100% | |
Acrinova Trucken 2 AB | 556818-6828 | Malmö | 100% | |
Acrinova Lamellen 1 AB | 559080-1568 | Malmö | 100% | |
Acrinova Vevstaken 2 AB | 559081-1435 | Malmö | 100% | |
Acrinova Förgasaren 1 AB | 556227-3705 | Malmö | 100% | |
Acrinova Stenen 9 AB | 556754-8895 | Malmö | 100% | |
Acrinova Björnen 3 AB | 559030-1924 | Malmö | 100% | |
Acrinova Klippan AB | 559028-8378 | Malmö | 100% | |
Acrinova Citadellstaden AB | 559247-3721 | Malmö | 100% | |
Acrinova Förvaltning AB | 556806-3381 | Malmö | 100% | 42 050 |
Acrinova Administration AB | 556800-9566 | Malmö | 100% | |
SUMMA | 564 972 |
| Kassaflödes | Förvärv/ | Ej kassaflödes | |||
Koncernen, tkr | 2022-12-31 | påverkande | Avyttring | påverkande | 2023-12-31 |
Långfristiga räntebärande skulder till kreditinstitut | 819 079 | 88 341 | – | – | 907 420 |
Övriga långfristiga räntebärande skulder | 2 000 | -2 000 | – | – | – |
Övriga långfristiga skulder | 9 016 | -1 439 | – | 1 185 | 8 762 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 151 460 | 31 437 | – | – | 182 897 |
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 23 150 | -21 150 | – | – | 2 000 |
| SUMMA SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL | 1 004 705 | 95 189 | – | 1 185 | 1 101 079 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | Kassaflödes | Förvärv/ | Ej kassaflödes | ||
Koncernen, tkr | 2021-12-31 | påverkande | Avyttring | påverkande | 2022-12-31 |
Långfristiga räntebärande skulder till kreditinstitut | 394 558 | 414 348 | 10 173 | – | 819 079 |
Övriga långfristiga räntebärande skulder | 14 000 | -12 000 | – | – | 2 000 |
Övriga långfristiga skulder | 8 298 | -1 626 | – | 2 344 | 9 016 |
Kortfristiga räntebärande skulder | 375 183 | -223 739 | 16 | – | 151 460 |
Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 15 000 | 8 150 | – | – | 23 150 |
| SUMMA SKULDER HÄNFÖRLIGA TILL | 807 039 | 185 133 | 10 189 | 2 344 | 1 004 705 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN |
2023 | 2022 | |
Genomsnittligt antal aktier | 67 658 203 | 64 756 926 |
Resultat per aktie, före och efter utspädning | 0,11 | 1,23 |
2023 | 2022 | |
| Transaktioner med dotterföretag | ||
Försäljning | 12 670 | 18 365 |
Ränteintäkter | 6 771 | 3 086 |
Räntekostnader | -9 342 | -1 599 |
Koncernbidrag | -11 035 | 3 500 |
Kortfristiga fordringar | 249 600 | 263 019 |
Kortfristiga skulder | 332 058 | 285 504 |
| Transaktioner med koncernföretags intressebolag | ||
Försäljning | 154 | 1 115 |
Inköp | -5 411 | -3 935 |
Ränteintäkter | 292 | 275 |
Långfristiga fordringar | 11 083 | 15 850 |