Årsrapport
Vi leverer kunder
til vores kunder
2025
2
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
Overblik
Vores forretning 4
Forord 5
Koncernens hoved- og nøgletal 7
Resultater i 2025 8
Forventninger til 2026 11
Kapitalberedskab og udbyttepolitik 13
Virksomheder
FK Distribution 15
Svensk Direktreklam 19
BoligPortal 23
Dayli 27
Bekey 31
Koncernens kvartalsskema 35
Resultat af associeret virksomhed 38
Resultater og udvalgte
balanceposter 39
Risici og risikostyring 41
Corporate Governance
Corporate Governance 44
Bestyrelse 46
Direktion 48
Aktionærforhold 50
Øvrig rapportering 52
Bæredygtighedsrapportering
Generel information 55
Klima og Miljø 68
Social information 87
Governance information 100
Regnskabet
Ledelsespåtegning 110
Revisionserklæring ESG 111
Revisionspåtegning 113
Koncernregnskab 117
Noter 121
Moderselskabets regnskab 158
Noter til moderselskabet 162
Indhold
Ledelsesberetning
Finansielle resultater
01
02
FK Distribution tog i 2025 robotarme,
der pakker tryksagsbundter, i brug
på pakkecentralen i Taastrup. Robot-
armene sikrer en mere effektiv pak-
ning af de transportbure, der inde-
holder de adressesorterede tryksa-
ger, som omdelerne bringer ud til
forbrugerne hver uge.
3
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Vores forretning 4
Forord 5
Koncernens hoved- og nøgletal 7
Resultater i 2025 8
Forventninger til 2026 11
Kapitalberedskab og udbyttepolitik 13
3
Overblik
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
01
4
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Innovative teknologier
og platforme
til kundetransaktioner.
Stor volumen og
datamængde
+1,9 mia. tryksager
+107.000 lejeboliger
+15 mio. døråbninger
+141 mio. eksponeringer
Medarbejdere
Ca. 600 medarbejdere og ca. 12.800 om-
delere i Danmark og Sverige.
Kapital
Stærkt kapitalberedskab til at købe,
udvikle og drive virksomheder med lang-
sigtet perspektiv.
Kunder og kunders kunder
Markedets samlede udbud af udbudte
services på målrettede forbruger-
platforme.
Samfund
North Media er den største første
arbejdsplads for unge. Vi arbejder aktivt
for at skabe positive indvirkninger gen-
nem sociale initiativer, der støtter både
unge og voksne med særlige behov i at
få og fastholde en tilknytning til arbejds-
markedet.
Aktionærer
Politik om årligt udbytte baseret på
indtjeningen på den ordinære drift før
afkast på værdipapirer, samt lejlighedsvis
aktietilbagekøb.
Vores forretning
4
Vi leverer kunder til vores kunder ved at udvikle og drive platforme til transaktioner mellem erhvervsliv og forbrugere.
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Tryksager
Aviser
Lejeboliger
Døråbninger
Data
Forbrugere
Erhvervsliv
Vi forbinder
erhvervsliv og forbrugere
ved ensartet, hurtig og
sikker håndtering af j
volumen af fysiske
og digitale data
Køb af varer og services
Data og forbrugsmønstre
Ressourcer
Forretning
Værdiskabelse
5
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
I et år, hvor vi havde fokus på at stabilisere flere af forret-
ningerne og generelt styrke fundamentet for fremtidig
vækst og øget lønsomhed, leverede vi et finansielt resul-
tat som forventet. Det skyldtes en fokuseret eksekvering
af de strategiske prioriteter i markeder, der fortsat var
præget af geopolitisk uro, lav forbrugertillid og i Sverige
også af lav økonomisk vækst.
Fortsat omstilling af SDR
I 2025 færdiggjorde vi implementeringen af maskinel
pakning af tryksager pr. rute til det svenske marked fra
terminalen i Taastrup. Udrulningen startede i juni 2024
og blev fuldført i november 2025 gennem en dedikeret
indsats fra en stor gruppe medarbejdere. Samtidig er en
række understøttende processer og systemer udviklet, så
automatiseringen af pakningen på sigt kan ske pr. hus-
stand som i Danmark.
I SDR fortsatte desuden omstillingen af forretningen for
at skabe den samhandelsmodel, som FK Distribution
anvender i Danmark. Derfor blev franchisekonceptet
afviklet i 2025, så SDR selv håndterer omdelingen i stør-
stedelen af Sverige, mens seks distributionspartnere
dækker et mindre antal distrikter. Hjemtagning af omde-
lingen påvirkede omsætningen positivt, men kunne dog
ikke opveje en betydelig volumennedgang hos nogle af
de største kunder, hvor især dagligvarebranchen har lav
lønsomhed. Vi forventer, at tryksagsvolumenen gradvist
stabiliserer sig, og at mediets styrke på sigt vil få kunder
til at vende tilbage.
SDRs distributionsmodel skal i 2026 fortsat optimeres til
konsekvent at kunne levere høj kvalitet effektivt, for at de
svenske forbrugere i fremtiden selv kan vælge de tryksa-
ger og tilbud, som er relevante for dem. SDR har taget de
første skridt til at kunne implementere en digital
NejTak+-ordning i Sverige. Det er lange og seje skridt,
hvor vi populært sagt har lagt skinnerne, mens toget
kører, og det har medført væsentligt højere integrations-
omkostninger end oprindeligt antaget. Bestyrelsen og
koncerndirektionen tror fortsat på, at tiltagene er rigtige
og nødvendige, for at SDR kan levere fremgang i driftsre-
sultatet.
Fremtidssikring af forretningsmodellen i
FK Distribution
Den danske distributionsforretning tilpassede forret-
ningsmodellen til at imødekomme de ændringer i pro-
duktmikset, som vi forventer vil ske i de kommende år.
Det relaterer sig bl.a. til en stadig lavere volumen fra
lokale ugeaviser, som har svære vilkår, og til, at markedet
for omdeling af brevpost, inkl. magasiner og direct mail,
blev frit ultimo 2025. Det marked udgør et vækstpotenti-
ale for det mindre produktområde ’Selekteret post’. I
2026 lancerer vi ’Vores Samfund’, som er omdeling af
information fra offentlige institutioner, foreninger og
organisationer, der ikke udgør reklamer og derfor kan
distribueres til alle postkasser.
Tryksagen er uændret yderst værdifuld
Den fysiske tryksag er løbende til debat, både politisk og i
forhold til den digitale annoncering. Vores kunder ser
fortsat stor effekt og værdi af tryksagen i en tid, hvor for-
brugertilliden til fremtiden og egen økonomi er lav, og
hvor fødevarepriserne er høje. Disse faktorer medfører, at
der er uændret højt fokus på især dagligvarebranchens
tilbud, og at tryksagen er dens vigtigste markedsførings-
kanal.
Det understøttes af flere undersøgelser af mediet og for-
brugere. En svensk Yougov-undersøgelse fra oktober
2025 viste, at 75% af de svenske forbrugere var prisføl-
somme og aktivt søgte gode tilbud. Samtidig viste en
dansk Norstat-undersøgelse fra maj 2025 at det for 78%
af danskere, som modtager tilbudsaviser, er blevet vigti-
gere at handle dagligvare til en god pris end det var for et
år siden.
Fortsat fremgang i BoligPortal
BoligPortal eksekverede på sin strategi om løbende at
lancere nye services til det samlede univers for lejere,
udlejere og kommercielle partnere samt at forbedre de
eksisterende. Bl.a. blev der lanceret et Pro-univers for
professionelle udlejere af f.eks. projektboliger, og der blev
indgået en række nye aftaler med kunder i DataInsights.
Disse, og andre indtægtsstrømme, bidrog til en øget
omsætning på trods af, at det danske boligmarked var
udfordret af en historisk skævvridning mellem udbud
og efterspørgsel. I Sverige var BostadsPortal påvirket
af lav økonomisk vækst og tilbageholdende forbrugere.
I 2. halvår 2025 sås dog et øget antal ledige lejeboliger og
flere abonnementskøb på portalen.
Etablering af Dayli som selvstændig forretning
Dayli (tidligere MineTilbud) blev 1. januar 2025 en selv-
stændig virksomhed efter udskillelsen fra FK Distribution.
I året er det organisatoriske og tekniske fundament for
en skalerbar drift etableret, herunder egne afdelinger for
IT, udvikling og salg. Tilbudsplatformen MineTilbud fort-
satte sin stærke position i Danmark, mens det gik lang-
sommere end forventet med at vinde fodfæste i Sverige. I
Forord
2025 med fokus på stabilisering
af vores forretninger
I 2025 afsluttede vi udrulningen af maskinelt pakkede
tryksager til Sverige som et led i den fortsatte omstilling
af SDR. FK Distribution styrkede produktudviklingen og
forretningsmodellen til at håndtere løbende ændringer i
produktmikset. BoligPortal lancerede nye services i det
samlede univers for lejere og udlejere. Vi etablerede en
ny platform for Dayli, og vi afsluttede første del af en
turnaround af Bekey.
6
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Danmark lancerede vi den nye Publisher-platform, hvor
detailforhandlere selv kan producere, publicere og opti-
mere digitalt indhold. Derigennem har Dayli skabt flere
komplementære indtægtsstrømme på en platform, der
kan skaleres til andre markeder og reducere sine årlige
driftsomkostninger markant.
Turnaround af Bekey
Bekey gennemførte i 2025 den første del af en turn-
around efter år med utilfredsstillende resultater. Kerne-
aktiviteterne blev indsnævret og organisationen tilpasset.
En ny ledergruppe blev udnævnt, og den strategiske ret-
ning blev skærpet. De tiltag skaber sammen det funda-
ment, som på sigt skal lede til omsætningsvækst og et
positivt driftsresultat. Vi er tilfredse med, at det arbejde i
første omgang har reduceret driftstabet væsentligt. De
kommende faser af turnaround-planen skal føre til posi-
tiv lønsomhed inden for en kort årrække.
Koncernens vækstambitioner er intakte
Vi vurderede løbende eventuelle opkøbsmuligheder i
2025 og fortsætter arbejdet i 2026 med en klar ambition
om at skabe vækst og resultatfremgang. Det er stadig
vores vurdering, at de nuværende forretninger isoleret
set ikke kan indfri vores ambitioner i relation til såvel
omsætning som bundlinje. Det vil kræve ekspansion af
vores nuværende aktiviteter til udlandet og opkøb i eksi-
sterende såvel som komplementære markeder. Vi har
kapitalberedskabet til det, så snart de rette muligheder
viser sig.
ESG er nu en del af bonusmål
North Media aflægger i denne årsrapport ESG-rapporte-
ring efter de gældende EU-standarder (ESRS). Vi vil i lø-
bet af 2026 vurdere det fremadrettede rapporteringsni-
veau. Fokus på ESG er uændret en integreret del af vores
forretningsmodel og strategi, og derfor indgår objektivt
målbare ESG-mål i koncerndirektionens bonusordning
fra 2026. De omhandler bl.a. vores indsats for at øge an-
tallet af socialt udsatte medarbejdere på det sociale fri-
kort i FK Distribution. Se side 55.
Udbytte for 2025
På baggrund af koncernens samlede driftsresultat for
2025 indstiller bestyrelsen til generalforsamlingen den
10. april 2026, at der for regnskabsåret 2025 udbetales et
udbytte på 1,25 kr. pr. aktie, svarende til 46% af årets re-
sultat efter skat ekskl. afkast på værdipapirer.
Forventninger til 2026
I 2026 forventer vi relativt stabile makroøkonomiske for-
hold i Danmark og Sverige, og at vi derfor kan se resulta-
terne af de tiltag og strategiske beslutninger, som vi har
foretaget i 2024 og 2025, bl.a. i form af en øget toplinje og
en væsentlig forbedret bundlinje. På den baggrund ud-
gør North Media-koncernens finansielle forventninger til
2026 en samlet omsætning på 1.267-1.333 mio. kr., et
EBITDA på 133-175 mio. kr. og et resultat af den primære
drift (EBIT) på 75-117 mio. kr.
Tak
Vi takker alle medarbejdere for deres betydelige indsats i
drift og udvikling af North Media. Også tak til vores kun-
der og deres kunder, samarbejdspartnere og aktionærer.
Bestyrelse og direktion
Sammen skaber vi værdi
For North Media handler markedsføring om mere end at levere tryksager og
lokale ugeaviser. Vi ønsker at skabe langsigtet værdi for de samfund vi
servicerer, de mennesker vi ansætter, og de virksomheder vi arbejder med.
Vores teknologier og platforme fremmer desuden det lokale engagement
og styrker forbindelsen mellem mennesker og information.
Gennem investeringer i grøn teknologi, tæt dialog med underleverandører
og effektive løsninger reducerer vi vores klimaaftryk. Vi ser det som vores
ansvar at sætte standarden for, hvordan moderne informations- og
kommunikationskanaler kan kombinere bæredygtighed med kommerciel
effektivitet.
7
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Koncernens hoved- og nøgletal
mio. kr.
2025
2024
2023
2022
2021
Resultatopgørelse
Omsætning
1.296,0
1.301,4
915,1
995,3
1.033,6
Dækningsbidrag
604,1
624,7
509,6
562,9
620,5
Resultat af primær drift før afskriv. (EBITDA)
124,6
153,5
181,9
219,2
292,2
Af- og nedskrivninger
58,4
228,4
26,9
27,7
47,8
EBIT
66,2
-74,9
155,0
191,5
244,4
Afkast værdipapirer
15,6
217,4
189,3
-194,2
103,2
Finansielle poster, netto
-7,1
-6,2
-1,9
-3,3
-4,8
Resultat før skat
75,1
135,8
345,0
1,4
347,0
Skat af årets resultat
-21,0
-63,3
-76,8
0,7
-73,4
Årets resultat, fortsættende aktiviteter
54,1
72,5
268,2
2,1
273,6
Resultat, ophørte aktiviteter
12,1
-10,8
-3,8
-
-
Årets resultat
66,2
61,7
264,4
2,1
273,6
Totalindkomst
67,2
60,3
264,1
2,1
273,3
Årets resultat, ekskl. værdipapirafkast
54,0
-107,9
116,7
153,6
193,1
Balance, ultimo
Aktiver i alt
1.541,3
1.539,5
1.612,9
1.211,3
1.320,6
Egenkapital (inkl. minoritetsinteresser)
1.213,5
1.146,3
1.156,4
995,4
1.080,0
Nettorentebærende indestående
766,2
723,9
568,8
635,3
758,0
Ejendomme
233,3
256,7
242,0
250,4
246,4
Realkreditgæld
-98,8
-103,6
-108,6
-113,4
-118,1
Kapitalberedskab
927,3
893,3
812,8
764,3
882,8
Netto arbejdskapital (NWC)
-21,0
-45,3
-38,8
-7,6
-33,7
Investeret kapital
447,3
422,4
587,6
360,1
322,0
Årets investering i materielle aktiver
64,9
72,0
16,3
20,3
18,8
Frit cash flow**
68,9
-30,9
145,9
170,7
224,3
Der henvises til note 3 for definition af hoved- og nøgletal.
*Hoved- og nøgletal er korrigeret for ikke fortsættende aktiviteter vedr. Ofir (for 2025, 2024 og 2023), som
præsenteres i særskilt linje i resultatopgørelsen ”Resultat, ophørte aktiviteter".
**Tallet for 2023 indeholder ikke materielle anlæg overtaget som en del af SDR-transaktionen.
mio. kr.
2025
2024
2023
2022
2021
Pengestrømsopgørelse
Pengestrøm fra driftsaktivitet
84,0
26,3
129,9
191,3
156,1
Pengestrøm fra investeringsaktivitet
-0,1
-46,5
-40,2
-43,8
-88,2
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
-22,3
-90,5
-112,3
-90,4
-91,7
Pengestrømme i alt, fortsættende aktiviteter
61,6
-110,7
-22,6
57,1
-23,8
Pengestrømme i alt, ophørte aktiviteter
12,1
-10,8
-3,8
0,0
0,0
Øvrige oplysninger
Gennemsnitligt antal medarbejdere
627
612
390
420
411
Gennemsnitligt antal omdelere
1.169
1.164
711
770
825
Antal aktier ultimo, t. stk. a 5 kr.
20.055
20.055
20.055
20.055
20.055
Beholdning af egne aktier, t. stk.
2.030
2.030
2.085
1.629
1.909
Kurs ultimo, kr.
47,7
48,2
65,0
57,0
108,0
Nøgletal
Dækningsgrad (%)
46,6%
48,0%
55,7%
56,6%
60,0%
Overskudsgrad (%)
5,1%
-5,8%
16,9%
19,2%
23,6%
Egenkapitalandel (%)
78,7%
74,5%
71,7%
82,2%
81,8%
Egenkapitalforrentning (ROE) (%)
5,6%
5,4%
24,6%
0,2%
27,9%
Forrentning af kapitalgrundlag (ROIC) (%)
15,2%
-14,8%
32,7%
56,2%
78,6%
Resultat pr. aktie (EPS)
3,7
3,4
14,3
0,1
15,0
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D)
3,7
3,4
14,3
0,1
14,7
Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast(EPS-J)
3,0
-6,0
6,3
8,3
10,6
Pris/indtjening (P/E)
12,9
14,2
4,5
570,0
7,2
Kurs/indre værdi (K/I)
0,8
0,8
1,1
1,1
2,0
Pengestrøm pr. aktie (CFPS)
4,6
1,5
7,0
10,4
8,6
Foreslået/udbetalt udbytte
pr. aktie for regnskabsåret
1,25
0,0
4,0
4,0
5,0
Foreslået/udbetalt udbytte i % af årets resultat
før værdipapirafkast
41,7%
0,0%
61,6%
48,0%
47,0%
8
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Finansielle resultater
Omsætning
Som forventet blev koncernens omsætning på niveau
med året før. Tilbagegangen på 1% i Last Mile, drevet af
FK Distribution, blev stort set opvejet af fremgang i Digi-
tal Services, drevet af BoligPortal.
EBITDA
Udviklingen i EBITDA var primært drevet af øgede om-
kostninger til omstillingen af SDR, inklusive overgangen
til maskinel pakning og afvikling af franchisekonceptet. I
Digital Services blev EBITDA væsentligt forbedret, drevet
af reducerede tab i Dayli og Bekey.
EBIT
Den væsentlige stigning i EBIT i forhold til 2024 skyldtes
primært, at den bogførte værdi af aktiver i SDR blev ned-
skrevet med 155 mio. kr. i 4. kvt. 2024 på baggrund af en
forventet signifikant volumennedgang i 2025. Underlig-
gende leverede Digital Services en markant fremgang,
drevet af udviklingen i EBITDA. Overskudsgraden blev
5,1% (2024: -5,8%).
Opfølgning på seneste guidance
De realiserede resultater er, i overensstemmelse med
seneste resultatudmelding, som udgjorde en omsætning
på 1.270 1.305, en EBITDA på 105 126 og en EBIT på
mellem 50 - 70.
Status på strategiske initiativer i 2025
Bedre end forventet
BoligPortals Pro-koncept, der blev lanceret i 3. kvt.
2025, genererede højere omsætning end forventet.
Som forventet
Udrulning af maskinel pakning af tryksager til sven-
ske husstande blev fuldført i 4. kvt. 2025.
Justering af FK Distributions strategiske retning for
tilpasning til ændrede markedsvilkår.
BoligPortals fortsatte udvikling af ét samlet digitalt
univers for lejere og udlejere.
Daylis nye tekniske platform blev lanceret i Danmark
ultimo juni, og kundemigrationen fulgte planen.
Første del af turnaround af Bekey blev gennemført.
Ikke som forventet
Udviklingen i BoligPortals svenske forretning.
Udrulning af Daylis forretning i Sverige var mere
kompleks end antaget.
Resultater
Resultat som forventet under strategi-
eksekvering og styrkelse af vækstfundament
Omsætning, mio. kr. (2024)
1.296 (1.301)
EBITDA, mio. kr. (2024)
125 (154)
EBIT, mio. kr. (2024)
66 (-75)
9
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Koncern
4. kvt. 2025 (4. kvt. 2024) (mio. kr.)
Omsætningen steg 5%, som følge af fremgang i begge forretninger i Last Mile, mens udviklingen i Digital Services var flad, dog
med en underliggende vækst på 4% i BoligPortal.
EBITDA steg 63% og var drevet af alle forretninger, positivt påvirket af omsætningsfremgang eller af reducerede omkostninger.
Den markante fremgang i EBIT skyldtes primært, at den bogførte værdi af aktiver i SDR blev nedskrevet med 155 mio. kr. i 4. kvt.
2024 på baggrund af en forventet signifikant volumennedgang i 2025. Samtidig var udviklingen positivt påvirket af en fortsat
reduktion af driftstabet i Dayli og Bekey.
Overskudsgraden blev 10,3% mod -39,4% i 2024 som var påvirket af nedskrivningen i SDR.
Omsætning
357
(340)
EBITDA
54
(33)
EBIT
37
(-134)
Last Mile
4. kvt. 2025 (4. kvt. 2024) (mio. kr.)
Omsætningen steg 7% og var drevet af både tryksags- og ugeavisvolumen, som var positivt påvirket af
kommunalvalget i november 2025, samt fremgang i det mindre produktområde ’Selekteret post’.
EBITDA steg 4%, hvor den højere omsætning mere end opvejede øgede logistik-, produktions- og kapa-
citetsomkostninger til dækning af bl.a. højere lønninger samt markedsførings- og udviklingsudgifter.
EBIT fulgte tilsvarende udviklingen.
Omsætning
220
(206)
EBITDA
53
(51)
EBIT
50
(48)
Omsætning
318
(301)
EBITDA
59
(47)
EBIT
47
(-115)
Omsætningen steg 3% og var positivt påvirket af effekten af hjemtaget lokalsalg fra de tidligere franchi-
separtnere og af prisreguleringer.
Implementeringen af maskinel pakning blev fuldført ved udgangen af november 2025, og dermed blev
en vigtig modernisering af produktionsmodellen afsluttet. I takt med implementering af mere ensartede
processer på alle distributionskontorer forventes der fremover reducerede omkostninger.
EBITDA-fremgangen skyldtes primært effektiviseringsgevinster i forbindelse med overgangen til maski-
nel pakning.
Det markant reducerede EBIT var primært drevet af, at der i 4. kvt. 2024 blev foretaget en nedskrivning
af den bogførte værdi af aktiver med 155 mio. kr. på grund af en forventning om en signifikant lavere
tryksagsvolumen i 2025, og i mindre grad af det forbedrede EBITDA.
Omsætning
98
(96)
EBITDA
6
(-4)
EBIT
-3
(-163)
Koncernens udvikling i 4. kvartal 2025
10
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Koncernens udvikling i 4. kvartal 2025, fortsat
Digital Services
4. kvt. 2025 (4. kvt. 2024) (mio. kr.)
Omsætningen steg 4%, positivt påvirket af øgede indtægter fra lejere og partnerskaber samt det
projektboligkoncept, som blev lanceret i 3. kvt. 2025. Konceptet giver ejendomsudviklere og mæglere
mulighed for at annoncere nyopførte boliger på BoligPortals markedsplatform. Markedet for boligan-
noncer var fortsat præget af historisk lav tomgang på det danske lejeboligmarked.
Det forbedrede EBITDA var drevet af den øgede omsætning, mens EBIT faldt på grund af mindre
anlægsafskrivninger og korrektioner.
Omsætning
28
(27)
EBITDA
7
(9)
EBIT
7
(8)
Omsætning
39
(39)
EBITDA
2
(-8)
EBIT
1
(-10)
Pr. 1. januar 2025 blev Dayli (MineTilbud) etableret som et selvstændigt selskab.
Den lavere omsætning skyldtes primært et ændret produktmiks.
Dayli lancerede i juni 2025 en ny platform i Danmark, som har reduceret mængden af manuelle proces-
ser og giver mulighed for lancering af nye produkter. Det har reduceret EBITDA-tabet væsentligt, og det
er forventningen, at de årlige driftsomkostninger reduceres med cirka 4 mio. kr. i forhold til niveauet fra
første halvår 2025.
Omsætning
5
(6)
EBITDA
-3
(-10)
EBIT
-3
(-10)
Udviklingen i omsætningen var flad og blev fortsat primært genereret af ”Hjemmepleje DK”-segmentet.
Licens- og serviceindtægter udgjorde 74% af omsætningen (4. kvt. 2024: 75%), påvirket af høj kundefast-
holdelse i ”Hjemmepleje DK”-segmentet.
Effekten af turnaroundens første fase, som inkluderede et skærpet forretningsfokus, effektivisering af
forretningsprocesser og en styrket forretningsstruktur, medvirkede til et forsat reduceret driftsunder-
skud. Sammenligningsperioden var desuden negativt påvirket af fratrædelsesomkostninger til en række
medarbejdere.
Omsætning
6
(6)
EBITDA
-3
(-8)
EBIT
-3
(-8)
11
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Primære antagelser
Et forventet volumenfald for tryksager i niveauet
5% og for lokale ugeaviser i niveauet 15% for
FK Distribution.
Et forventet volumenfald fra tilbuds- og lokale
ugeaviser i niveauet 6% for SDR.
Fuld automatiseret og standardiseret maskinel
pakning i SDR
Øget omsætning fra nye værditilbud og ændret
kundemiks i både FK og SDR.
Valutakurs SEK/DKK på 70,0
En fortsættelse af den stabiliserede økonomiske
udvikling fra 2025 og med voksende forbrugertillid
til køb af forbrugsvarer og til leje af boliger.
Fortsat EBIT-forbedring i Dayli og Bekey gennem
styrket markedsposition, nye værditilbud og driftsop-
timering.
Forventninger til 2026
Omsætning, mio. kr.
1.267 1.333
EBITDA, mio. kr.
133 175
EBIT, mio. kr.
75 117
mio. kr.
Selskab
Omsætning
EBITDA
EBIT
Last Mile
FK Distribution
730-760
130-145
115-130
SDR
355-375
-9 til 6
-35 til -20
Last Mile, i alt
1.085-1.135
121-151
80-110
Digital Services
BoligPortal
124-135
38-43
35-40
Dayli
32-35
-10 til -7
-12 til -9
Bekey
26-28
-11 til -7
-11 til -7
Digital Services, i alt
182-198
17-29
12-24
Ikke fordelte
-
-5 til -5
-17 til -17
I alt, koncern
1.267-1.333
133-175
75-117
12
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
FK Distribution forventer, at den stabiliserede markeds-
udvikling i 2025 fortsætter i 2026.
De finansielle forventninger til 2025 er baseret på
følgende antagelser:
Et forventet fald i volumen fra tilbudsaviser i niveauet
5% og et forventet faldlokale ugeaviser i niveauet 15%.
Faldet i volumen ventes opvejet af prisstigninger i
årsaftaler om omdeling af tryksager og lokale ugeavi-
ser, som er på niveau med 2025.
Vækst i selekteret post
Stabile produktions- og kapacitetsomkostninger som
følge af kontinuerlig driftsoptimering
De væsentligste risici vurderes at være konsolidering af
regionale og lokale mediehuse/titler, udfordringer med
fastholdelse og tiltrækning af omdelere, politisk regule-
ring af fritidsarbejde for unge samt ændringer i konkur-
renceforhold.
SDR forventer i 2026, at det fortsatte strukturelle fald i
volumen opvejes af implementering af teknologier, distri-
butionsoptimering og introduktion af nye værditilbud.
De finansielle forventninger til 2026 er baseret på
følgende antagelser:
Strukturelt fald i volumen på 6%
Automatiseret og standardiseret maskinel pakning
Videreudvikling af værditilbud til eksisterende og
nye kunder
Optimering af distributionsmodellerne med henblik
på at kunne levere høj kvalitet, effektivt
De væsentligste risici vurderes at være fald i tryksagsvo-
lumen højere end forventet og forsinkelse i udrulning op-
timeret infrastruktur.
BoligPortal forventer i 2026 vækst gennem lancering af
nye digitale services i et fortsat udfordrende boligmarked
med skævvridning mellem udbud og efterspørgsel,
De finansielle forventninger til 2026 er baseret på
følgende antagelser:
Videreudvikling og lancering af services til Pro-Uni-
verset
Fortsat vækst i Data Insights
Flere boliger og abonnementer på Bostadsportal.se
Implementering af AI-baserede funktioner og ser-
vices
De væsentligste risici forventes at være rekrutterings-be-
grænsninger i et jobmarked med lav arbejdsløshed, fast-
frysning af lejeboligmarkedet i Danmark drevet af den
økonomiske udvikling, som kan påvirke efterspørgslen
fra lejere og Data Insights kunder negativt, manglende
vækst i svensk økonomi, samt væsentlige ændringer i
konkurrenceforhold i Danmark og Sverige.
Bekey vil i 2026 fortsat styrke fundamentet for overskuds-
givende vækst.
De finansielle forventninger til 2026 er baseret på
følgende antagelser:
Rodfæstelse af Bekeys position som integrator, der
binder digitale økosystemer sammen
Flere døråbninger via Hjemmepleje og Distributører
Udvidelse af antal installerede digitale nøgler og nye
løsninger til Ejendomssegmentet
Driftsoptimering for fortsat EBIT-forbedring
Dayli forventer i 2026 at styrke positionen i det danske og
svenske marked.
De finansielle forventninger til 2026 er baseret på
følgende antagelser:
Flere og nye kunder på Publisher-platformen i
Danmark og Sverige, samt styrkede aftaler med
eksisterende kunder
Øge antallet af aktive forbrugere på Tilbudsplatfor-
men i Danmark og Sverige
Etablering af kommercielt setup i Sverige
Driftsoptimering for fortsat EBIT-forbedring
Forventninger til 2026
13
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
Kapitalberedskab
North Media placerer en væsentlig del af sit kapitalbered-
skab i likvide, børsnoterede aktier og aktiebaserede inve-
steringsforeninger med høj omsættelighed, f.eks. det
danske C25 eller lignende internationale indeks. Denne
tilgang er valgt, fordi aktier over tid forventes at give et
højere positivt afkast end bankers renteindtægter. Det
øvrige beredskab udgøres af kontanter.
Ultimo 2025 var kapitalberedskabet 927 mio. kr. sam-
menlignet med 893 mio. kr. i 2024. Heraf udgjorde de
likvide værdipapirer 815 mio. kr., mens kontanter ud-
gjorde 112 mio. kr.
Politik for kapitalstruktur
North Media har som politik at have et stærkt kapitalbe-
redskab, som kan og skal understøtte den langsigtede
værdiskabelse, og udnytte nye forretningsmuligheder.
Det giver North Media mulighed for også under volatile
markedsforhold at handle langsigtet og fortsætte den
strategiske udvikling med fokus på infrastruktur, tekno-
logi, innovation og skalering. Det giver samtidig råderum
til at udnytte de muligheder, der måtte opstå for at købe
virksomheder med klare synergi- og skaleringspotentia-
ler, eller i komplementære forretningsområder.
Placeringerne i værdipapirer er langsigtede, og der kan
derfor være udsving i værdien heraf. Kapitalberedskabet
skal derfor være stort nok til, at der er frihed og uaf-
hængighed i perioder, hvor værdien af aktieporteføljen
måtte falde.
Siden årsskiftet 2015/2016 er værdien af værdipapirbe-
holdningen øget fra 196 mio. kr. til 815 mio. kr. Af tilvæk-
sten skyldtes 641 mio. kr. kursstigninger, mens 22 mio. kr.
skyldtes nettosalg af aktier. Hele stigningen, og lidt til, på
værdipapirer i perioden skyldtes altså kursstigninger.
Udbyttepolitik
North Medias politik er at udbetale et udbytte, der tager
afsæt indtjeningen på den ordinære drift efter skat men
før afkastet på værdipapirer. Betaling af udbytte kan lej-
lighedsvis suppleres med tilbagekøb af egne aktier, hvis
bestyrelsen skønner, at det er hensigtsmæssigt for sel-
skabet og dets aktionærer.
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Formål med kapitalberedskabet
Styrke til at udnytte markedsmuligheder, nå
strategiske mål og modstå ændringer i konkur-
rencen.
Styrke til at købe virksomheder med positive
synergier og skaleringspotentiale.
Robusthed til at modstå markante samfunds-
ændringer.
Gæld optages kun i form af langsigtet realkre-
ditfinansiering af koncernens ejendomme.
Ingen bankgæld eller kapitaltilførsler fra
aktionærerne.
Kapitalberedskab, mio. kr.
883
764
813
893
927
2021 2022 2023 2024 2025
Udloddet udbytte, mio. kr.
100,3 100,3
80,2 80,2
0,0
25,1
2021 2022 2023 2024 2025 2026E
14
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- oggletal
Forord
Forretningsmodel
Overblik
FK Distribution 15
Svensk Direktreklam 19
BoligPortal 23
Dayli 27
Bekeyg73 31
Koncernens kvartalsskema 35
Resultat af associeret virksomhed 38
Resultater og udvalgte
balanceposter 39
Risici og risikostyring 41
14
Virksomheder
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
01
15
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
15
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
16
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om FK Distribution
FK Distribution distribuerer tryksager og, tilbuds- og lokale ugeaviser i Danmark og
anvender en internationalt helt unik automatiseret og omkostningseffektiv teknologi
til pakning og distribution af individuelle sæt af tryksager til hver enkelt husstand.
Omsætning i 2025
Hovedtal (mio. kr.)
2025
2024
2023
Omsætning
743,8
757,3
784,6
EBITDA
126,2
157,1
165,5
EBIT
112,6
145,3
153,6
EBITDA-margin
17,0%
24,8%
48,5%
Overskudsgrad (EBIT)
15,1%
19,2%
19,6%
Antal ansatte (gnsn.)
290
254
278
Pakning og distribution Øvrige aktiviteter
744
mio. kr.
3%
97%
Pakning og omdeling til danske private husstande
+1,1 mia.
stk. tilbuds- og lokale ugeaviser
samt selekteret post
1,9 mio.
husstande modtager tilbuds-
aviser (62% af samtlige hus-
stande i Danmark)
+2,3 mio.
husstande ønsker at modtage lo-
kale ugeaviser (76% af alle hus-
stande i Danmark)
425.000
husstande modtager tilbudsavi-
ser via NejTak+, hvor forbru-
gerne selv vælger, hvilke tryksa-
ger de ønsker at modtage
+3 mio.
husstande modtager Direct
Mail mv.
Omsætningsudvikling i 2025
-2%
Overskudsgrad i 2025
15%
17
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2025
FK Distribution afsluttede i 4. kvartal 2025 implemente-
ringen af den maskinelle pakning af tryksager til SDR i
Sverige med henblik på at implementere den danske
samhandelsmodet i det marked, se side 21. Samtidig blev
den strategiske retning justeret med fokus på at effekti-
visere eksisterende produkter og infrastruktur, at styrke
innovation og udviklingen af nye produkter markant og
på at fremtidssikre forretningsmodellen til et forventet
ændret produktmiks som følge af, at Postnord har forladt
brevmarkedet.
FK Distribution generede med en omsætning på 744
mio. kr. et forventet fald på 2%. Udviklingen var drevet af
lavere volumen af tryksager og lokale ugeaviser, som ikke
kunne opvejes af en solid fremgang i det mindre pro-
duktområde ’Selekteret post’, hvor der var tilgang af
både magasin- og direct mail-kunder. Fald i tryksagsvo-
lumen blev i niveauet 4% for helåret og lavere end for-
ventet for lokale ugeaviser, der var udfordret af fortsat fal-
dende annoncesalg og færre udgivelser.
EBITDA udgjorde 126 mio. kr., en reduktion fra 157 mio. kr.
i 2024. Væsentligst som følge af den lavere omsætning
og højere kapacitetsomkostninger. Som konsekvens faldt
det primære driftsresultat (EBIT) med 22% til 113 mio. kr.
Overskudsgraden blev 15%.
Markedet og forretningens udvikling
Tilbudsaviser
Konsolideringen af detailhandlen fortsatte i 2025 med
sammenlægninger og reduktion af kæder, som med-
førte et reduceret behov for markedsføring. Samtidigt
faldt forbrugertilliden over året på trods af en stabil infla-
tion og reallønsstigninger. Forbrugernes efterspørgsel på
tilbud var derfor uændret høj, og tryksagen var fortsat
detailhandlens stærkeste markedsføringskanal for salg af
varer.
En markedsundersøgelse fra Norstat af tryksagen som
medie fra maj 2025 viste, at:
80% af alle husstande med JaTak-ordning læste til-
budsaviser, og gemte dem i flere dage
79% af de adspurgte påvirkedes af tilbudsaviser
til køb
57% af de adspurgte vurderede, at tryksagen var det
mest værdifulde medie til planlægning af køb
Den høje salgseffekt for detailkæderne, samt forbruger-
nes efterspørgsel på tilbud, understreger fortsat mediets
styrke og relevans. For at gøre det nemt for også mindre
detailhandlere og webshops herunder aktører uden er-
faring med fysiske tryksager at få udbytte af trykt mar-
kedsføring, introducerede FK Distribution ultimo 2025
første version af en ny kundeportal på fk.dk. Portalen
giver en enkel og tilgængelig indgang til køb af distribu-
tionsydelser og sænker dermed barriererne for at an-
vende trykte medier som marketingkanal. Løsningen for-
ventes implementeret i SDR i løbet af 2026.
FK Distribution lancerede i oktober 2025 en ny omdeler-
app til sine cirka 9.000 omdelere. App’en gør det lettere
for især nye omdelere at få overblik over ruter og opga-
ver, samtidig med at den indeholder en række funktioner
for erfarne omdelere. Formålet er at gøre omdelerjobbet
lettere og mere effektivt, sikre høj kvalitet i omdelingen
og fastholde medarbejderne. Med faldende årgange og
en ny ungebekendtgørelse, som åbner for andre beskæf-
tigelser end omdeling for de yngste på jobmarkedet, er
fastholdelse afgørende for FK Distribution.
FK Distribution ankede i sommeren 2025 Sø-og Handels-
rettens afgørelse om dekobling af distribution af digitale
og fysiske tilbudsaviser til Landsretten, jf. note 30.
Lokale ugeaviser
I mediebranchen fortsatte konsolideringen, og flere me-
diehuse revurderer i disse år markedet for trykte lokale
ugeaviser, som er udfordret af faldende annoncesalg. Det
medfører bl.a. faldende frekvens, færre antal sider eller
lukninger. Volumennedgangen har dog været lavere end
antaget, men et fald forventes også i de kommende år.
Kvartalsvis omsætning
Kvartalsvis EBIT
205,7
169,4
188,7
166,2
219,5
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
Omsætning (mio. kr.)
48,1
14,7
31,8
16,5
49,6
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
EBIT (mio. kr.)
Forventninger til 2025 (mio. kr.)
Omsætning
EBITDA
EBIT
7. marts 2025
725-745
117-129
104-116
14. august 2025
725-745
120-127
107-114
4. november 2025
730-745
115-122
102-109
Realiseret resultat
743,8
126,2
112,6
18
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Selekteret post
Der var i 2025 tilgang af flere nye magasiner og direct
mail-kampagner til omdeling til specifikke postkasser,
hvor interessen for en given vare eller service ventes
at være særlig stor. Fremgangen skyldtes delvist, at
PostNord ultimo 2025 indstillede omdeling af brevpost,
inkl. magasiner og direct mail. De selekterede forsendel-
ser vurderes at udgøre et vækstpotentiale for FK Distri-
bution.
Strategiske prioriteter
FK Distribution har i 2025 lagt sin strategi for de kom-
mende år, for fortsat at sikre sin position som den bli-
vende, landsdækkende distributør af fysiske tryksager,
lokale ugeaviser, magasiner og andre husstandsomdelte
emner. Strategien tager udgangspunkt i en sikring af
postkassens relevans. Virksomheden opererer i et mar-
ked under væsentlig forandring, med bl.a. et digitalt kon-
kurrentbillede, konsolidering i detail-og mediebranchen
og mindre ungdomsårgange. FK Distribution har derfor
fokuseret på at tilpasse og fremtidssikre sin forretnings-
model til, at kerneforretningens strukturelle volumen-
nedgang skal opvejes af markant produktudvikling og
vækst i andre aktiviteter, herunder som nævnt selekteret
post.
Udgangspunktet for FK Distributions forretning er uæn-
dret at sikre høj kvalitet, volumen og lønsomhed. Det er
omdrejningspunktet for en konstant optimering af for-
retningen, inklusive IT-systemer, tiltrækning og fasthol-
delse af medarbejdere, logistik, optimering af rutenet og
et stærkt omkostningsfokus.
FK Distribution har kontinuerligt fokus på at effektivisere
eksisterende produkter, teknologier og logistik, der skal
sikre forretningsmodellen i forhold til forventede ændrin-
ger i markedet, herunder færre lokale ugeaviser og
vækstpotentialet i, at PostNord har trukket sig fra omde-
ling af brevpost.
FK Distribution er fortsat en arbejdsplads, hvor cirka
7.000 unge årligt får deres første job. Der er stor fokus på
at være en attraktiv arbejdsplads i en tid med faldende
årgange og med nye retningslinjer, der gør de unge
attraktive for andre brancher. For at fastholde de unge,
tilbyder FK Distribution en løn, der som minimum er på
niveau eller lidt over tilsvarende fritidsjobs. En ny
omdeler-app har fået en meget positiv modtagelse hos
brugerne og udvikles med yderligere funktionaliteter i
2026. FK Distribution fortsætter også arbejdet med at
give udsatte borgere mulighed for at varetage et job,
f.eks. med det sociale frikort.
Udvikling i husstandens
reklameordning (%)
48,0
46,0
48,7
34,4
38,3
37,5
17,1
16,1
11,2
20,1 13,7
2021 2022 2023 2024 2025
JaTak NejTak NejTak+
Samlet volumen for adresseløse for-
sendelser (mio. stk.)
1.221
1.144
1.024
1.013
969
2021 2022 2023 2024 2025
Tryksagsvolumen
Opfølgning på 2025
Målsætninger for 2025
Status
Fuldføre udrulning af maskinel
pakning i Sverige
Øge volumen af selekteret post
Strategiske mål for 2026
Fortsat udvikling af forretningsmodellen til æn-
dret produktmiks
Skabe volumen i omdeling af et nyt produkt,
’Vores samfund’
Fuld implementering af kundeportal på fk.dk
Sikre stabil tilgang af unge omdelere på trods
af faldende årgange og ny ungebekendtgørelse
19
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
19
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
20
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om SDR
Svensk Direktreklam
SDR er Sveriges distributør af tryksager og, tilbuds- og lokale ugeaviser.
Maskinel pakning af tryksager for SDR udføres af FK Distribution i Taastrup.
+800
mio.
stk. tilbuds- og lokale ugeaviser
i Sverige
+2,1
mio.
husstande modtager tilbuds-
aviser (ca. 49% af samtlige hus-
stande i Sverige)
+4,5 mio.
husstande modtager lokale
ugeaviser (91% af alle husstande i
Sverige)
Omdeling til svenske private husstande
Hovedtal (mio. kr.)
2025
2024
2023
Omsætning
387,8
380,6
-
EBITDA
2,0
19,4
-
EBIT
-27,3
-179,3
-
EBITDA-margin
0,5%
5,1%
-
Overskudsgrad (EBIT)
-7,0%
-47,1%
-
Antal ansatte (gnsn.)
174
192
-
Omsætning i 2025
Omsætning i 2025 mio. kr.
388
Overskudsgrad i 2025
-7%
Distribution Øvrige aktiviteter
388
mio. kr.
4%
96%
21
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2025
Udrulningen af maskinel pakning af tryksager til Sverige
blev afsluttet i 4. kvartal 2025 og markerede en afgø-
rende milepæl for implementeringen af SDRs nye forret-
ningsmodel. Som et led heri blev den hidtidige franchise-
model afviklet og distribution af tryksagerne håndteres
nu af SDR og seks mindre distributionspartnere. Samti-
dig startede SDR arbejdet med en digital NejTak-ord-
ning.
SDR leverede med en omsætning på 388 mio. kr., en stig-
ning på 2%. Omsætningen var dels positivt påvirket af, at
SDR i 1. kvartal 2025 overtog lokalsalget fra de tidligere
franchisetagere, hvorefter omsætningen af de distribue-
rede mængder indgik i SDRs regnskab, og dels af pris-
stigninger på tryksager og lokale ugeaviser. Samtidig
faldt tryksagsvolumenen betydeligt i forhold til 2024, en
udvikling der delvist var drevet af, at særligt dagligvare-
branchen var udfordret på lønsomheden.
En accelereret implementering af maskinel pakning af
tryksager til Sverige blev iværksat i 2. kvartal 2024 og blev
fuldført i november 2025. Pakningen foregår på FK Distri-
butions anlæg i Taastrup, hvor tryksagerne sorteres og
pakkes pr. distrikt.
EBITDA udgjorde 2 mio. kr., en tilbagegang fra 19 mio. kr.
i 2024. Udviklingen var primært drevet af øgede produk-
tionsomkostninger, bl.a. til hjemtagning af franchisefak-
turering og fortsatte integrationsomkostninger. SDR så i
2. halvår 2025 de første positive tegn på effekten af om-
lægning af produktionsmodellen, mens den fulde effekt
først forventes afspejlet i 2027.
Det primære driftsresultat (EBIT) blev -27 mio. kr., sam-
menlignet med -179 mio. kr. i 2024, der var påvirket af
nedskrivninger af immaterielle aktiver for 155 mio. kr. som
følge af lavere forventninger til den fremtidige indtjening.
Overskudsgraden blev -7%.
Markedet og forretningens udvikling
Den svenske økonomi var i 2025 fortsat præget af stabile
fundamentale forhold, men genopretningen forløb i et
moderat tempo. Væksten var afdæmpet, inflationen målt
ved KPIF lå i intervallet 2-3%, og ledigheden var fortsat
relativt høj. Forbrugertilliden viste tegn på forbedring i
2. halvår af 2025, men befandt sig samlet set fortsat
under det historiske gennemsnit.
Tilbudsaviser
Kundegrundlaget for adresseløse tryksager består af
700-800 detailkunder på nationalt, regionalt og lokalt ni-
veau. Dagligvarekæder udgør en af de største brancher.
Den fysiske tryksag har uændret stor styrke og værdi for
både detailbranchen, dagligvarehandlen og forbrugerne.
RAM Research and Analysis of Media-undersøgelser fra
henholdsvis januar 2023 og marts 2025 viste, at fysiske til-
budsaviser er det markant stærkeste medie til at drive
køb og samtidig bidrager de positivt til detailkædens
image. På samme måde opnår tilbudsaviser leveret i
postkassen den højeste score i forbrugernes oplevelse af
reklamer i forskellige mediekanaler på tværs af alle al-
dersgrupper i Novus’ ”Reklamrapporten 2024” fra novem-
ber 2024. Baseret på konkrete eksempler i både Sverige
og udlandet, hvor detailkæder og dagligvarehandlen i en
kortere periode har indstillet brug af tilbudsaviser som
markedsføringskanal med faldende salg til følge, ser SDR
mulighed for en stabilisering af volumen. Dette under-
støttes af, at 75% af de svenske forbrugere fortsat er pris-
følsomme og aktivt søger gode tilbud ifølge en Yougov-
undersøgelse fra oktober 2025.
Lokale ugeaviser
Markedet for gratis lokale ugeaviser består af nogle få
større aktører og et lavere antal mindre, selvstændige ud-
givere. Efter en mindre nedgang i 2025, forventes volu-
men marginalt øget i 2026.
Forventninger til 2025(mio.
kr.)
Omsætning
EBITDA
EBIT
7. marts 2025
385-410
-28 til -13
-55 til -40
14. august 2025
380-395
-14 til -4
-40 til -30
4. november 2025
380-390
-9 til -1
-35 til -27
Realiseret resultat
387,8
2,0
-27,3
Kvartalsvis omsætning
95,6
97,1
111,8
80,7
98,2
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
Omsætning (mio. kr.)
Kvartalsvis EBIT
-162,9
-12,1
2,4
-15,1
-2,5
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
EBIT (mio. kr.)
22
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Distributionsstruktur
Med udrulningen af den maskinelle pakning af tryksager
fra FK Distributions anlæg i Taastrup afviklede SDR i 2025
den tidligere franchisestruktur. Fem franchisetagere blev
købt, og seks andre som blev distributionspartnere med
ansvaret for den lokale omdeling af tryksager i seks af de
i alt 28 distributionsområder, som Sverige er opdelt i. SDR
står for distributionen i de resterende 22 områder. Samti-
dig implementerede SDR en ny prisstruktur og standar-
diserede vilkår.
Strategiske prioriteter
Det er fortsat SDRs målsætning at være en stærk part-
ner og den blivende, landsdækkende distributør af fysi-
ske tryksager, magasiner og ugeaviser i Sverige. Det
strukturelle fald i volumen skal opvejes af implemente-
ring af teknologier og på sigt introduktion af nye produk-
ter.
22
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
Samlet volumen for adresseløse
forsendelser (i mio. stk.)
1.106
1.043
1.223
1.060
813
2021 2022 2023 2024 2025
Tryksagsvolumen
Strategiske mål for 2026
Videreudvikle værditilbud til eksisterende og
nye kunder
Optimere distributionsmodellerne med henblik
på at kunne levere høj kvalitet,
effektivt.
Udvikle digital NejTak-ordning vha. en
ændret infrastruktur
Målsætninger for 2025
Status
Automatisere og standardisere
maskinel pakning
Videreudvikle værditilbud til eksi-
sterende og nye kunder
Optimere distributionsmodellerne
med henblik på at kunne levere
høj kvalitet, effektivt
23
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
23
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
24
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om BoligPortal
BoligPortal.dk er Danmarks vigtigste samlingspunkt for udlejere, og boligsøgende til alle
typer lejeboliger. I Sverige har søsterportalen Bostadsportal.se et væsentligt
markedspotentiale.
Omsætning i 2025
Lejere & udlejere Nye produkter og services
116
mio. kr.
20%
80%
Hovedtal (mio. kr.)
2025
2024
2023
Omsætning
116,0
111,1
107,0
EBITDA
33,8
36,1
39,6
EBIT
30,6
31,8
35,4
EBITDA-margin
29,1%
32,5%
37,0%
Overskudsgrad (EBIT)
26,4%
28,6%
33,1%
Antal ansatte (gnsn.)
67
62
56
Boliger på den danske platform
127.894
131.386
136.135
Udlejere på den danske platform
26.063
25.520
26.963
Boligportal.dk i 2025
+641.000
månedlige besøgende på
hjemmesiden
+107.000
annoncerede lejeboliger
+27.000
underskrevne lejekontrakter
+36.000
underskrevne flytterapporter
Bostadsportal.se i 2025
+240.000
Månedlige besøgende på
hjemmesiden
+1.600
underskrevne lejekontrakter
Omsætningsudvikling i 2025
+4%
Overskudsgrad i 2025
26%
25
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2025
BoligPortal leverede på sit strategiske fokus ved løbende
at forbedre eksisterende services og lancere nye til det
samlede digitale univers for udlejere, lejeboligsøgende
og kommercielle partnere. Universet består af en fælles
struktur for lejere og udlejere, hvor de kan udvælge de
ydelser og services, som matcher den enkeltes behov.
BoligPortal lancerede i 3. kvartal 2025 et Pro-univers for
professionelle udlejere med bl.a. et projektboligkoncept,
mens forankring af den svenske bostadsportal.se fort-
satte.
I et udfordrende boligmarked med en historisk skævvrid-
ning mellem udbud og efterspørgsel øgede BoligPortal
omsætningen med 4% til 116 mio. kr. Fremgangen skyld-
tes en stigende lejeromsætning, øget salg fra partnerska-
ber, Data Insights, samt indtægter fra det nye projektbo-
ligkoncept målrettet ejendomsudviklere og -mæglere.
Den udvikling mere end opvejede lavere omsætning fra
udlejere i et dansk lejeboligmarked, der var præget af re-
kordlav tomgang, og fra Bostadsportal.se, der var udfor-
dret på at finde et solidt fodfæste.
I 2025 indgik BoligPortal bl.a. et nyt strategisk partner-
skab med en leverandør af el og telekommunikation
med det formål løbende at udvide udbuddet af attraktive
services til lejerne. Samtidig voksede efterspørgslen på
digital håndtering af boligudlejning, som er en af Bolig-
Portals kerneydelser. Det afspejlede sig i, at antallet af
digitalt underskrevne lejekontrakter og flytterapporter
og den afledte omsætning herfra igen satte rekord.
Data Insights, som opsamler og sælger data fra markeds-
pladsen, voksede moderat, og der blev indgået flere nye
aftaler med kunder i ejendomsbranchen, offentlige aktø-
rer og i den finansielle sektor. Via domstolene fik Data In-
sights desuden stoppet en konkurrerende udbyders
ulovlige brug af BoligPortals data.
Det svenske lejeboligmarked var påvirket af udviklingen i
den nationale økonomi med lav vækst og fortsat tilbage-
holdenhed hos forbrugerne. 2. halvår 2025 viste dog be-
gyndende positive tendenser i forhold til antallet af le-
dige lejeboliger i markedet, samt køb af abonnementer
på BostadsPortal.
EBITDA udgjorde 34 mio. kr., et fald på 6%, hvor den
højere omsætning ikke, kunne opveje stigende kapaci-
tetsomkostninger til forsat udvikling af det samlede
univers, herunder særligt omkostninger til at finde og
ansætte medarbejdere med de rette IT- og kommercielle
kompetencer. Det primære driftsresultat (EBIT) blev
31 mio. kr., et fald på 4%, som var påvirket af udviklingen i
EBITDA. Overskudsgraden blev 26%.
Markedet og forretningens udvikling
Det danske marked
Det samlede digitale univers for lejere og udlejere består
af en markedsplads for annoncering og udlejning af leje-
boliger og en række services, som indgår i et lejeforhold.
De væsentligste digitale services er:
Partnerskaber
Lejere kan indgå aftaler med en række nationale og
regionale leverandører af el, internet, tv, forsikringer,
finansiering og energimærker.
Data Insights
Med udgangspunkt i brugernes anvendelse af bolig-
portal.dk indsamles data om udbud og efterspørgsel
på boliger. Ejendomsudviklere og -investorer og an-
dre aktører i ejendomsbranchen kan købe adgang til
datasamlingen, som vurderes at være Danmarks
mest fyldestgørende, for at forstå lejeboligmarkedet,
optimere processer og effektivisere dokumentatio-
nen af egne services.
Pro-services
Udlejere har adgang til en række værktøjer til admi-
nistration af lejemål, herunder digitale lejekontrakter
og flyttesyn.
BoligPortal lancerede i 3. kvartal 2025 et projektboligkon-
cept, BoligPortal Pro, som giver ejendomsudviklere og
mæglere mulighed for at annoncere nyopførte boliger
og for at benytte de nye forbedrede services som f.eks.
lejekontrakter, flyttesyn og huslejebetalinger i forbindelse
med udlejningen. Konceptet gør det nemt for udlejerne
hurtigt og ensartet at lægge et stort antal boliger
Kvartalsvis omsætning
Kvartalsvis EBIT
27,1
29,2
29,4
29,1
28,3
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
Omsætning (mio. kr.)
Forventninger til 2025(mio. kr.)
Omsætning
EBITDA
EBIT
7. marts 2025
123-129
34-38
33-37
14. august 2025
120-125
36-40
33-37
4. november 2025
115-120
34-36
31-33
Realiseret resultat
116,0
33,8
30,6
8,3
7,5
8,2
8,3
6,6
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
EBIT (mio. kr.)
26
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
på portalen og administrere udlejningen af dem. Projekt-
boligkonceptet, BoligPortal Pro er blevet godt modtaget
og vil understøtte væksten og styrke portalens position i
markedet.
Det svenske marked
Selv om det svenske lejeboligmarked har et nationalt
regel- og lovsæt, kan der trækkes en række paralleller til
det danske marked. En væsentlig parameter i den fort-
satte forankring og udvikling af Bostadsportal.se består i
en løbende og tilpasset lancering af de danske løsninger
og services for at udløse det forventede vækstpotentiale i
Sverige.
Strategiske prioriteter
BoligPortal forsætter i 2026 udviklingen og lanceringen
af nye services samt optimering af de eksisterende
tjenester i det samlede digitale univers for udlejere,
lejeboligsøgende og kommercielle partnere. Den
fortsatte optimering af hele platformen skal sikre
kontinuerlig vækst i alle BoligPortals indtægtsstrømme. I
Sverige skal forretningen fortsat udbygges med fokus på
aftaler med professionelle udlejere for at øge antallet af
boliger samt betalte abonnementer for de boligsøgende.
Opfølgning på 2025
Målsætninger for 2025
Status
Integration af alle services i ét
samlet univers
Acceleration produktudviklingen
i Boligmanager
Fortsat vækst i Data Insights
Boligmanager
Flere egne boliger
BostadsPortal.se
Styrkelse af organisationen til
fortsat vækst
Mål for 2026
Videreudvikling af services til Pro-universet
Fortsat vækst i Data Insights
Flere boliger og abonnementer på
Bostadsportal.se
Implementering af AI-baserede funktioner og
services
Vi styrker lejernes tryghed
og øger loyaliteten til
BoligPortal gennem
services og værktøjer, der
sikrer et effektivt og
transparent lejerforhold.
Vi optimerer udlejernes
administration ved at
samle flere services og
værktøjer på én platform,
som giver mere effektive
arbejdsgange og øget
tillid i forholdet til lejerne.
Unikke data om
lejeboligmarkedet, der
hjælper ejendomsaktører
og den finansielle branche
med et stærkere
beslutningsgrundlag og
mere effektive processer.
+4 mio. årlige besøgende
er grundlaget for en solid
abonnementsforretning og
annonceindtægter fra
private og professionelle
udlejere.
Hvorfor BoligPortal?
· Kvalitetssikring af lejemål ved bl.a. personlig
validering af nye udlejere/lejeboliger hjælper
lejer trygt i mål og sikrer unik datakvalitet
· Konstant optimeret markedsplads, kombine-
ret med værdifulde digitale løsninger såsom
lejekontrakt, flyttesynsrapport, huslejebeta-
linger mv.
· Unikt datagrundlag baseret på 25 års frem-
skaffelse af udbud og efterspørgselsdata, sik-
rer det mest nøjagtige datagrundlag for det
danske lejeboligmarked.
27
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
27
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
28
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om Dayli
Dayli er en medie- og teknologivirksomhed med to digitale platforme: En tilbudsplatform
til formidling af digitale tilbudsaviser og kataloger, hvor MineTilbud er blandt Danmarks
største udbydere, og Publisher, som giver detailhandlen mulighed for at skabe og
distribuere indhold til forbrugerne på tværs af kanaler. Tilbudsplatformen er tilgængelig
i Danmark og Sverige. I Sverige under navnet Dayli.se. Publisher blev introduceret i
både Danmark og Sverige i 2025.
Hovedtal (mio. kr.)
2025
2024
2023
Omsætning
25,7
29,5
-
EBITDA
-12,8
-19,3
-
EBIT
-14,9
-21,3
-
EBITDA-margin
-49,8%
-65,4%
-
Overskudsgrad (EBIT)
-58,0%
-72,2%
-
Antal ansatte (gnsn.)
29
27
-
Omsætningsudvikling i 2025
-13%
Overskudsgrad i 2025
-58%
Dayli i 2025
+1,6 mio.
brugere af MineTilbud (32% af alle
danskere over 18 år)
+1,1 mio.
besøg på MineTilbud ugentligt
+141 mio.
årlige læsninger og visninger
i MineTilbud
29
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2025
I sit første år som selvstændigt selskab efter udskillelsen
fra FK Distribution etablerede Dayli det organisatoriske
og tekniske fundament for en skalerbar drift, herunder
egne IT-, udviklings- og salgsfunktioner.
Daylis primære aktivitet i 2025 var tilbudsplatformen
MineTilbud, som fastholdt sin stærke markedsposition i
Danmark. I Sverige drives tilbudsplatformen under nav-
net Dayli, hvor opstarten forløb langsommere end for-
ventet.
Publisher-platformen blev lanceret i Danmark i juni 2025
og introduceret i Sverige i 2. halvår. Publisher henvender
sig til et bredt udsnit af detailhandlen og giver mulighed
for at nå forbrugerne med digitalt indhold på tværs af
kanaler.
Dayli realiserede i 2025 en omsætning på 26 mio. kr., en
nedgang på 13%. Udviklingen var påvirket af, at opbyg-
ning af egen salgsorganisation og indgåelse af kundeaf-
taler tog mere tid end forventet, samt af et ændret pro-
duktmiks. Samtidig gik start og fremdrift af tilbudsplat-
formen Dayli.se i Sverige langsommere end planlagt. Det
skyldtes primært forsinkelse i etableringen af eget kom-
mercielt setup i markedet.
EBITDA udgjorde -13 mio. kr., en forbedring fra -19 mio. kr.
i 2024. Det reducerede tab var drevet af, at udviklingen af
Publisher blev afsluttet, samt lavere salgs- og marketing-
omkostninger. Med den nye Publisher-platform forven-
tes de årlige driftsomkostninger reduceret med cirka
4 mio. kr. i forhold til niveauet i første halvår 2025. Det pri-
mære driftsunderskud (EBIT) blev -15 mio. kr., en frem-
gang på 21% fra 2024. Overskudsgraden var -58%.
Forretningen
Daylis største kundegruppe er detailhandlen, mens an-
dre kundetyper og -segmenter også anvender tilbuds-
platformen og Publisher. Vækstpotentialet drives af øget
omsætning fra både eksisterende, større detailkæder og
fra nye kunder, særligt små og mellemstore forhandlere, i
udviklingen af nye digitale formater og i udbredelse af
platformene til flere lande.
Tilbudsplatformen MineTilbud formidler digitale tilbuds-
aviser og kataloger fra detailkæder til forbrugerne, pri-
mært i form af PDF-filer og boost-kampagner for enkelte
produkter. MineTilbud er en af Danmarks største udby-
dere af tilbud til forbrugerne, og fødevarekæder udgør
den største enkeltkategori i kundeporteføljen. I Sverige
blev Dayli.se introduceret i slutningen af 2024 og der blev
i 2025 indgået et mindre antal aftaler, mens kundeinte-
ressen og antal dialoger var stigende i slutningen af året.
Publisher-platformen henvender sig til både større de-
tailkæder og til små og mellemstore forhandlere, som i
stigende grad søger brugervenlig, automatiseret tekno-
logi og seriøse medier til digital synlighed af deres pro-
dukter og services. Publisher, som er baseret på den til-
købte Aviou-software, gør det muligt for Daylis kunder
selv at producere, publicere og optimere indhold på web-
sites og, apps samt på MineTilbud og Dayli.se. Publisher
blev lanceret i Danmark i 2025 og der blev i 2. halvår ind-
gået en række kundeaftaler. Markedspotentialet i Sverige
testes i 2026.
Kvartalsvis omsætning
Kvartalsvis EBIT
5,6
9,1
7,0
4,6
5,0
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
Omsætning (mio. kr.)
Forventninger til 2025 (mio. kr.)
Omsætning
EBITDA
EBIT
7. marts 2025
29-33
-15 til -12
-17 til -14
14. august 2025
25-28
-15 til -12
-17 til -14
4. november 2025
25-27
-15 til -12
-17 til -15
Realiseret resultat
25,7
-12,8
-14,9
-10,4
-3,4
-4,3
-3,9
-3,3
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
EBIT (mio. kr.)
30
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Strategiske prioriteter - vækst i 2026
I 2026 er Daylis strategiske fokus at styrke sin position på
det danske marked for digital tilbudskommunikation.
Væksten forventes at komme fra en udvidelse af nye
kundesegmenter gennem salg Publisher platformen.
Den eksisterende kundebase skal vokse gennem øget
brug af Daylis services samt en fortsat stigning i antallet
af aktive forbrugere på tilbudsplatformen. Dayli vil ar-
bejde struktureret med at styrke den kommercielle for-
ankring og sikre en øget indtjening.
Ligeledes skal der arbejdes målrettet at øge antallet af
aktive forbrugere gennem en fortsat forbedring af til-
budsplatformens relevans og anvendelighed i hverda-
gen. Det skal ske ved at præsentere et overskueligt og
aktuelt tilbudsunivers, der matcher forbrugernes behov
og købsadfærd. Datadrevne indsigter skal optimere ind-
hold, timing og kommunikation for at understøtte genta-
gen brug.
Etablering af det kommercielle setup i Sverige vil fort-
sætte med primært fokus på salgsaktiviteter. Formålet er
at afprøve markedspotentialet og opbygge relationer til
relevante kunder på et struktureret og kontrolleret
niveau. Initiativet gennemføres med fokus på klare
salgsprioriteringer og løbende evaluering af kommerciel
effekt.
Mål for 2026
Omsætningsvækst, drevet af flere og nye kun-
der på Publisher-platformen i Danmark og Sve-
rige samt styrkede aftaler med eksisterende
kunder
Øget antal af aktive forbrugere på Tilbudsplat-
forme i Danmark og Sverige.
Etablering af kommercielt setup i Sverige.
Omkostningsstyring for et reduceret EBIT-tab.
MineTilbud:
Tilbudsplatform
Målgruppe:
Forbrugere i Danmark
Dayli:
Tilbudsplatform
Målgruppe:
Forbrugere i Sverige
Publisher:
SaaS-platform
Målgruppe:
Detailhandlen
31
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
31
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
32
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om Bekey
Bekey leverer og servicerer digitale adgangssystemer til aflåste opgangsdøre og private
hjem i Danmark og Norge. Adgangen styres af et cloudbaseret system, som tildeler
krypterede, digitale nøgler til godkendte brugere, som herefter kan åbne døre med en
app på telefonen.
Omsætning i 2025
Hovedtal (mio. kr.)
2025
2024
2023
Omsætning
22,7
22,9
23,5
EBITDA
-11,9
-27,4
-19,5
EBIT
-12,1
-27,8
-19,9
EBITDA-margin
-52,4%
-119,7%
-83,0%
Overskudsgrad (EBIT)
-53,3%
-121,4%
-84,7%
Antal ansatte (gns.)
29
44
30
Antal døråbninger (mio.)
14,9
14,7
14,7
Antal døråbninger fra distributionskunder (mio.)
1,4
1,4
1,3
Hjemmepleje Øvrige aktiviteter
23
mio. kr.
5%
95%
Omsætningsudvikling i 2025
-1%
Overskudsgrad i 2025
-53%
Bekey i 2025
15 mio.
samlet antal døråbninger
+1,4 mio.
døråbninger foretaget af
distributionskunder
+33.000
aktive enheder 2025
33
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2025
I Bekey var der i 2025 fokus på turnaround af forretnin-
gen. Kerneaktiviteterne blev indsnævret, organisationen
tilpasset og den strategiske retning skærpet for at etab-
lere det fundament, der skal skabe omsætningsvækst og
overskudsgivende drift.
I den første fase af Bekeys turnaround var fokus på at
rydde op i, stabilisere og forenkle forretningen. Det om-
fattede en skærpelse af forretningskonceptet og den
strategiske retning med fokus på kerneaktiviteterne i de
tre segmenter Hjemmepleje, Ejendomme og Distributø-
rer. Samtidigt blev IT-fundamentet forenklet. Det styr-
kede og optimerede forretningsprocesserne. Endelig
blev den fremtidige ledelsesstruktur defineret og organi-
sationen tilpasset.
Bekey leverede i 2025 en omsætning på 23 mio. kr., hvil-
ket var på niveau med 2024, og leveret af den tilpassede
organisation.
EBITDA udgjorde -12 mio. kr., en markant fremgang fra
-27 mio. kr. i 2024. Det reducerede tab var drevet af effek-
terne af turnaroundprocessen, primært reducerede per-
sonaleomkostninger og lavere udgifter til markedsføring.
Det primære driftsunderskud (EBIT) blev -12 mio. kr., en
fremgang på 56% fra 2024. Overskudsgraden var -53%.
I januar 2026 tiltrådte Lasse Ravn Makne som CEO i
Bekey for at gennemføre de næste faser af transformati-
onen. Han har omfattende erfaring fra flere kommercielle
ledende stillinger og senest Chief Commercial Officer hos
Legacy. Lasse Makne overtager ledelsen i Bekey, efter at
virksomheden i 2025 har haft koncerndirektør Martin
Frandsen Tobberup som registreret CEO.
Forretningen
Bekey udbyder digitale adgangsløsninger og er den ene-
ste på markedet, der i stor skala kan sikre adgang til aflå-
ste etageejendomme i Danmark.
Bekeys forretning består fortsat af tre segmenter: Hjem-
mepleje, Distributører og Ejendomme.
I både Danmark og Norge har den kommunale hjemme-
pleje behov for digital adgang til borgere i eget hjem.
Kontrakterne med danske kommuner indgås direkte
mellem parterne, mens krav om digital adgang i Norge
typisk indgår som en del af kommunernes rammeaftaler
med private leverandører af IT-infrastruktur, hvor flere
forhandler Bekeys løsninger.
I segmentet Distributører giver adgangsløsning til distri-
butører af dagligvarer, måltidskasser, pakker, tryksager
mv. mulighed for at levere direkte til slutbrugerne i eta-
geejendomme og private hjem døgnet rundt. I segmen-
tet Ejendomme kan beboere, viceværter, håndværkere,
m.fl. få digital adgang til låste ejendomme ved betaling
af en fast månedlig licens pr. opgangsdør og låseenhed
samt engangsbetaling for hardware.
Strategiske prioriteter
Fundamentet for fremtidig vækst og overskudsgivende
vækst blev skabt i 2025 og skal styrkes i 2026 med fortsat
optimering og automatisering af driften for at blive fuldt
skalerbar. En lønsom omsætningsvækst i 2026 i alle tre
segmenter skal drives af:
Rodfæstelse af Bekeys position som integrator, der
binder digitale økosystemer sammen, herunder inte-
grationer og øget samarbejde med udbydere af eks-
terne applikationer.
Flere døråbninger via Hjemmepleje og Distributører
Udvidelse af antal installerede digitale nøgler og nye
løsninger til Ejendomssegmentet.
På den baggrund forventes Bekey fortsat at reducere
driftsunderskuddet i 2026 og at nå break-even i 2027.
Kvartalsvis omsætning
Kvartalsvis EBITDA
6,0
5,7
5,4
5,8 5,8
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
Omsætning (mio. kr.)
-7,7
-3,6
-3,5
-2,4
-2,6
Q4-24 Q1-25 Q2-25 Q3-25 Q4-25
EBIT (mio. kr.)
Forventninger til 2025(mio. kr.)
Omsætning
EBITDA
EBIT
7. marts 2025
18-20
-22 til -21
-22 til -21
14. august 2025
20-22
-16 til -15
-16 til -15
4. november 2025
20-23
-14 til -13
-14 til -13
Realiseret resultat
22,7
-11,9
-12,1
34
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
App- og webbaseret
adgangsstyring
som aggregator for
digitale nøgler
Bekey APP for nøgletildeling
og åbning
Mulighed for integration til
ejendomsadministrationsplatform
og tilhørende beboerløsninger
SmartRelay
(opgangsdøren)
Monteret i f.eks.:
rtelefon
rpumpe
SmartKeybox
Monteret på bygningsfacade
Adgangsstyring for
serviceleverandører
Distributører
Ejendomsdrift
Hjemmepleje
Smartlock
Motoriseret enhed på døren
til private hjem
35
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Omsætning
Året
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2025
2024
2025
2024
Omsætning
Last Mile
FK Distribution, pakning og distribution
743,8
757,3
219,5
166,2
188,7
169,4
205,7
172,9
196,6
182,1
Indeks ift. samme periode forrige år
98,2
96,5
106,7
96,1
96,0
93,0
98,8
95,5
99,8
91,9
SDR, Svensk Direktreklam
387,8
380,6
98,2
80,7
111,8
97,1
95,6
85,3
105,6
94,1
Indeks ift. samme periode forrige år
101,9
-
102,7
94,6
105,9
103,2
-
-
-
-
Last Mile, i alt
1.131,6
1.137,9
317,7
246,9
300,5
266,5
301,3
258,2
302,2
276,2
Indeks ift. samme periode forrige år*
99,4
145,0
105,4
95,6
99,4
96,5
144,6
142,6
153,4
139,4
Digital Services
BoligPortal
116,0
111,1
28,3
29,1
29,4
29,2
27,1
29,9
27,5
26,6
Indeks ift. samme periode forrige år
104,4
103,8
104,4
97,3
106,9
109,8
105,9
108,7
100,4
100,4
Dayli (MineTilbud)
25,7
29,5
5,0
4,6
7,0
9,1
5,6
5,7
7,8
10,4
Indeks ift. samme periode forrige år
87,1
-
89,3
80,7
89,7
87,5
-
-
-
-
Bekey
22,7
22,9
5,8
5,8
5,4
5,7
6,0
5,6
5,6
5,7
Indeks ift. samme periode forrige år
99,1
97,4
96,7
103,6
96,4
100,0
103,4
96,6
93,3
96,6
Digital Services, i alt
164,4
163,5
39,1
39,5
41,8
44,0
38,7
41,2
40,9
42,7
Indeks ift. samme periode forrige år*
100,6
125,3
101,0
95,9
102,2
103,0
123,2
123,7
122,5
131,8
Koncernens omsætning i alt
1.296,0
1.301,4
356,8
286,4
342,3
310,5
340,0
299,4
343,1
318,9
Indeks ift. samme periode forrige år
99,6
142,2
104,9
95,7
99,8
97,4
141,8
139,6
148,9
138,3
Koncernens kvartalsskema - omsætning
36
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
EBITDA
Året
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2025
2024
2025
2024
EBITDA
Last Mile
FK Distribution
126,2
157,1
53,4
19,6
35,2
18,0
51,1
24,5
46,6
34,9
EBITDA %
17,0%
20,7%
24,3%
11,8%
18,7%
10,6%
24,8%
14,2%
23,7%
19,2%
SDR, Svensk Direktreklam
2,0
19,4
5,6
-8,7
10,7
-5,6
-4,0
2,8
14,7
5,9
EBITDA %
0,5%
-
5,7%
-10,8%
9,6%
-5,8%
-
-
-
-
Last Mile, i alt
128,2
176,5
59,0
10,9
45,9
12,4
47,1
27,3
61,3
40,8
EBITDA %
11,3%
15,5%
18,6%
4,4%
15,3%
4,7%
15,6%
10,6%
20,3%
14,8%
Digital Services
BoligPortal
33,8
36,1
7,4
9,1
8,9
8,4
9,4
10,1
8,4
8,2
EBITDA %
29,1%
32,5%
26,1%
31,3%
30,3%
28,8%
34,7%
33,8%
30,5%
30,8%
Dayli (MineTilbud)
-12,8
-19,3
-2,8
-3,4
-3,7
-2,9
-9,9
-6,7
-1,9
-0,8
EBITDA %
-49,8%
-65,4%
-56,0%
-73,9%
-52,9%
-31,9%
-176,8%
-117,5%
-24,4%
-7,7%
Bekey
-11,9
-27,4
-2,5
-2,4
-3,5
-3,5
-7,7
-6,4
-6,7
-6,6
EBITDA %
-52,4%
-119,7%
-43,1%
-41,4%
-64,8%
-61,4%
-128,3%
-114,3%
-119,6%
-115,8%
Digital Services, i alt
9,1
-10,6
2,1
3,3
1,7
2,0
-8,2
-3,0
-0,2
0,8
EBITDA %
5,5%
-6,5%
5,4%
8,4%
4,1%
4,5%
-21,2%
-7,3%
-0,5%
1,9%
Ikke fordelte indtægter / omkostninger
-12,7
-12,4
-7,6
-2,1
0,8
-3,8
-6,3
-4,9
-0,5
-0,7
EBITDA
124,6
153,5
53,5
12,1
48,4
10,6
32,6
19,4
60,6
40,9
EBITDA %
9,6%
11,8%
15,0%
4,2%
14,1%
3,4%
9,6%
6,5%
17,7%
12,8%
Koncernens kvartalsskema - EBITDA
37
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
EBIT
Året
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2025
2024
2025
2024
EBIT
Last Mile
FK Distribution
112,6
145,3
49,6
16,5
31,8
14,7
48,1
21,4
43,7
32,1
Overskudsgrad
15,1%
19,2%
22,6%
9,9%
16,9%
8,7%
23,4%
12,4%
22,2%
17,6%
SDR, Svensk Direktreklam
-27,3
-179,3
-2,5
-15,1
2,4
-12,1
-162,9
-5,8
5,2
-15,8
Overskudsgrad
-7,0%
-
-2,5%
-18,7%
2,1%
-12,5%
-170,4%
-6,8%
4,9%
-16,8%
Last Mile, i alt
85,3
-34,0
47,1
1,4
34,2
2,6
-114,8
15,6
48,9
16,3
Overskudsgrad
7,5%
-3,0%
14,8%
0,6%
11,4%
1,0%
-38,1%
6,0%
16,2%
5,9%
Digital Services
BoligPortal
30,6
31,8
6,6
8,3
8,2
7,5
8,3
9,0
7,4
7,1
Overskudsgrad
26,4%
28,6%
23,3%
28,5%
27,9%
25,7%
30,6%
30,1%
26,9%
26,7%
Dayli (MineTilbud)
-14,9
-21,3
-3,3
-3,9
-4,3
-3,4
-10,4
-7,2
-2,4
-1,3
Overskudsgrad
-58,0%
-72,2%
-66,0%
-84,8%
-61,4%
-37,4%
-185,7%
-126,3%
-30,8%
-12,5%
Bekey
-12,1
-27,8
-2,6
-2,4
-3,5
-3,6
-7,7
-6,5
-6,9
-6,7
Overskudsgrad
-53,3%
-121,4%
-44,8%
-41,4%
-64,8%
-63,2%
-128,3%
-116,1%
-123,2%
-117,5%
Digital Services, i alt
3,6
-17,3
0,7
2,0
0,4
0,5
-9,8
-4,7
-1,9
-0,9
Overskudsgrad
2,2%
-10,6%
1,8%
5,1%
1,0%
1,1%
-25,3%
-11,4%
-4,6%
-2,1%
Ikke fordelte indtægter / omkostninger
-22,7
-23,6
-10,9
-5,1
-2,2
-4,5
-9,5
-7,9
-2,9
-3,3
EBIT
66,2
-74,9
36,9
-1,7
32,4
-1,4
-134,1
3,0
44,1
12,1
Overskudsgrad
5,1%
-5,8%
10,3%
-0,6%
9,5%
-0,5%
-39,4%
1,0%
12,9%
3,8%
Koncernens kvartalsskema - EBIT
38
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Fremgang drevet af nyt forretningsområde
Karman Connect lancerede i 2025 et nyt forretningsom-
råde på det danske marked, Consumer Services, der for-
binder private forbrugere med udbydere af bl.a. forsikrin-
ger, og internet, samt el- og varmeløsninger. Consumer
Services anvender den samme IT-infrastruktur og tekno-
logi som forretningen for låneformidling, og er teknolo-
gisk skalerbar til flere services og markeder. Samtidig for-
ventes forretningsområdet at være væsentligt mindre
konjunkturfølsomt end låneformidlingen.
Omsætningen steg i 2025 med 24% til 63 mio. kr., og
fremgangen var drevet af Consumer Services. I forretnin-
gen for låneformidling blev fremgang i starten af året op-
vejet af en øget tilbageholdenhed i de efterfølgende
kvartaler hos låntagere og en lavere risikovillighed hos
bankerne til at godkende nye lån. Udviklingen skyldtes
bl.a. fortsat geopolitisk uro og faldende forbrugertillid.
EBITDA udgjorde 1 mio. kr., mod -1 mio. kr. i 2024, drevet
af den øgede omsætning og på trods af investeringer i
udvikling og lancering af Consumer Services. Det ordi-
nære driftsresultat (EBIT) blev 1 mio. kr., en forbedring
på 2% fra sidste år. Overskudsgraden var 1,6%.
Karman Connect indgår i North Medias regnskab med
0,4 mio. kr. som andel af resultat i associeret virksomhed,
der indregnes efter skat.
Strategisk fokus
I 2026 vil Karman Connect fortsat investere i optimering
af IT-infrastrukturen bag begge forretningsområder,
samt i yderligere kommercialisering af Consumer Ser-
vices i Danmark og i andre markeder, hvor forretningen
for låneformidling allerede er til stede. På den baggrund
forventer Karman Connect både en højere omsætning
og et højere resultat i 2026.
Resultat af associeret virksomhed Karman Connect
Profil
Karman Connect er en fintech virksomhed spe-
cialiseret i digital formidling af lån og en række
forbrugerservices som f.eks. internet, forsikrin-
ger, el, varmepumper og solceller.
Med avancerede datadrevne løsninger screener
og forbinder virksomheden både låntagere og
långivere samt forbrugere og serviceudbydere
gennem brugervenlige digitale platforme, som
skaber gennemsigtighed og værdi for alle par-
ter. Karman Connect tilbyder også markedsind-
sigt og rådgivning om digital kundegenerering.
Karman Connect er til stede i syv lande med lå-
neformidling, mens forretningen for Consumer
Services er lanceret i Danmark. North Media
ejer 50% af virksomheden. De resterende 50%
ejes af stifterne Andreas Linde og Stefan
Vinding Olesen.
Hovedtal (mio. kr.)
2025
2024
2023
Omsætning
63,1
50,8
58,5
EBITDA
1,0
-1,3
6,6
EBIT
1,0
-1,3
6,6
Resultat før skat
1,1
-1,2
6,6
Årets resultat
0,8
-1,0
5,1
EBITDA margin
1,6%
-2,6%
11,3%
Overskudsgrad
1,6%
-2,6%
11,3%
Antal ansatte (gns.)
12
13
14
39
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2025
2025 blev et år med fokus på stabilisering af koncernens
forretninger og endte med et EBIT-resultat lidt bedre
end ventet i starten af året.
Omsætning
Koncernens omsætning endte som oprindelig forventet,
stort set uændret på 1.296 mio. kr. mod 1.301 mio. kr. i 2024.
Omsætningen var i overensstemmelse med de senest ud-
meldte forventninger fra november 2025.
Last Miles (FK Distribution og SDR) omsætning faldt sam-
let med 6 mio. kr., svarende til 0,6 %.
I Digital Services blev omsætningen uændret 164 mio. kr.
Boligportals omsætning steg med 4%, mens omsætnin-
gen i Dayli og Bekey faldt henholdsvis 13% og 1%.
Driftsindtjening
Resultatet af primær drift før af- og nedskrivninger
(EBITDA) blev 125 mio. kr. (2024: 154mio. kr.), og EBITDA-
marginen faldt til 9,6% (2024: 11,8%).
Af- og nedskrivninger beløb sig samlet til 58 mio. kr.
(2024: 228 mio. kr., som var inkl. nedskrivning af bogført
værdi af SDR-forretningen med 155 mio. kr.).
Det primære driftsresultat (EBIT) blev 66 mio. kr. (2024:
-75 mio. kr.), og overskudsgraden steg til 5,1% (2024:
-5,8%). Driftsresultatet var i overensstemmelse med de
senest udmeldte forventninger fra november 2025.
I Last Mile steg overskudsgraden med 10,5 procentpoint
til 7,5%, som var som forventet i starten af året. Som ven-
tet var EBIT påvirket af integrationsomkostninger
i SDR.
Overskudsgraden for FK Distribution faldt med 4,1 pro-
centpoint til 15,1%.
I SDR blev overskudsgraden -7,0% en stigning på 40 pro-
centpoint i forhold til 2024 som var påvirket af nedskriv-
ningen på 155 mio. kr..
Overskudsgraden i Digital Services steg med 12,8 pro-
centpoint til 2,2%.
Lønsomheden i BoligPortal faldt og overskudsgraden
blev 26,4% (2024: 28,6%).
Daylis driftstab blev reduceret til -14,9 mio. kr. (2024:
-21,3 mio. kr.) og overskudsgraden blev -58,0% (2024:
-72,2%).
Bekeys driftstab blev mere end halveret til 12,1 mio. kr.
(2024: 27,8 mio. kr.) og overskudsgraden blev -53,3%.
(2024: -121,4%).
Ikke-fordelte indtægter/omkostninger for 2025 var
-23 mio. kr. (2024: -24 mio. kr.). Resultatet blev påvirket
af omkostninger til fratrædelse af CFO.
Andel af resultat i associerede virksomheder
Det 50%-ejede Karman Connect indgik i regnskabet med
et positivt bidrag 0,4 mio. kr. (2024: -0,5 mio. kr.), som
var halvdelen af virksomhedens resultat efter skat - se
forrige side.
Værdipapirafkast
Afkastet (realiseret og urealiseret) på beholdningen af
værdipapirer var netto 16 mio. kr. (2024: 217 mio. kr.).
Det samlede afkast på beholdningen var 2,3% (2024:
-33,6%). Til sammenligning gav MSCI World-indekset i
2025 et afkast på 19,5% - dog kun 6,3% i danske kroner.
(2024: 17,0%).
Resultat efter skat
Årets resultat ekskl. værdipapirafkast blev 54 mio. kr.
(2024: -108 mio. kr.), og fremgangen var primært drevet
af at sammenligningsåret 2024 var påvirket af nedskriv-
ningen i SDR.
Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast var 3,0 kr.
(2024: -6,0 kr.).
Årets resultat blev 66 mio. kr. (2024: 62 mio. kr.). Resulta-
tet var på den ene side påvirket af et højere EBIT-resultat
efter nedskrivninger på SDR i 2024, mens afkastet
værdipapirer omvendt blev lavere.
Resultater og udvalgte balanceposter
Resultaterne ovenfor vises efter skat
Kapitalberedskab 2024-2025, mio. kr.
893
84
12
0
-28
-26
-8
927
2024
Ordinær
drift
Afkast
værdi-
papirer
Udbytte/
køb egne
aktier
Rente og
afdrag lån
Arbejds-
kapital
Køb virk-
somhed,
udbytte mv
2025
Ejendomme og belåning (mio. kr.)
Bogført værdi
Belåning
Gladsaxe Møllevej, Gladsaxe
86,6
53,0
Bredebjergvej, Taastrup
80,4
25,4
Blomstervej, Tilst
64,1
20,3
Energivej, Esbjerg
2,2
0,0
I alt
233,3
98,7
40
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultatet forrentede egenkapitalen med 5,6%
(2024: 5,4%). Resultatet pr. aktie (udvandet) var 3,7 kr.
(2024: 3,4 kr.).
Udvalgte balanceposter
Ejendomme
Koncernens ejendomme havde ved årets udgang en
bogført værdi på 254 mio. kr. (2024: 280 mio. kr.). Faldet
skyldtes primært afskrivninger samt frasalg af logistik-
ejendommen i SDR. Herudover blev investeringsejen-
dommen i Helsingør solgt med en avance på 2,2 mio. kr.
Ejendommene er belånt med langfristede, fastforrentede
lån for i alt 99 mio. kr. (2024: 104 mio. kr.). North Media op-
tager kun gæld i form af langfristet realkreditgæld i sine
domicilejendomme i Søborg, Taastrup og Tilst.
Koncernens virksomheder betaler en markedsleje for
brug af ejendommene. Driftsoverskuddet fra ejendom-
mene indgår i posten ”ikke fordelte indtægter/omkost-
ninger”. I posten indgår også koncernomkostninger, der
ikke viderefaktureres til driftsselskaberne, f.eks. udgifter
til IR-aktiviteter og dele af koncernfunktionerne, herun-
der dele af bestyrelseshonorarerne.
Værdipapirporteføljen
Værdipapirporteføljen rummede ved årets udgang 11 li-
kvide, børsnoterede aktier og aktiebaserede investerings-
foreninger med en samlet kursværdi på 815 mio. kr.
(2024: 854 mio. kr.).
North Media foretog i 2025 en række justeringer i porte-
føljen. Samlet solgte North Media værdipapirer for 158
mio. kr. og købte værdipapirer for 108 mio. kr., mens man
modtog 5 mio. kr. i udbytte. For 2025 har der dermed væ-
ret et nettosalg af værdipapirer på 55 mio. kr.
Siden årsskiftet 2015/2016 er værdien af værdipapirbe-
holdningen øget fra 196 mio. kr. til 815 mio. kr. Af tilvæk-
sten skyldtes 641 mio. kr. kursstigninger, mens 22 mio. kr.
skyldtes nettosalg af aktier. Hele stigningen, og lidt til, på
værdipapirer i perioden skyldtes altså kursstigninger.
Risikoen på porteføljen var beregnet til 18,4% mod 22,2%
ultimo 2024. Risikoen er beregnet som den årlige (annu-
aliserede) standardafvigelse målt over de seneste 90 han-
delsdage. ”Value at risk”, som angiver det maksimale tab i
løbet af tre måneder med 95% sandsynlighed, var
125 mio. kr. (2024: 157 mio. kr.).
Pr. 31. januar 2026 var værdien af porteføljen 835,6 mio. kr.
efter et afkast i januar på 20,7 mio. kr. eller 2,5%.
Egenkapital
Ved årets udgang udgjorde egenkapitalen 1.214 mio. kr.
(2024: 1.146 mio. kr.). Udviklingen skyldtes årets resultat
på 66 mio. kr.
Soliditeten var ved årets udgang 78,7%, en stigning
4,2 procentpoint fra 2024.
Pengestrømme
Pengestrømme fra driften var 84 mio. kr. (2024: 26 mio.
kr.) og blev primært påvirket af lavere skattebetalinger
på 9 mio. kr. (2024: 83 mio. kr.).
De frie pengestrømme udgjorde 69 mio. kr. (2024:
-31 mio. kr.).
Pengeanbringelse i værdipapirer
Likvide børsnoterede aktier og investeringsfor-
eninger
Brancher med potentiale for vækst, også
på 5-10 års sigt
Fokuseret portefølje på 10-25 værdipapirer
Værdibevarende pengeanbringelser
Kursværdi af værdipapirbeholdning (mio. kr.)
31.01.2026
31.12.2025
31.12.2024
NVIDIA Corp
239,5
237,0
287,8
Microsoft
94,3
107,5
105,4
Novo Nordisk
110,9
97,6
187,3
Apple
81,3
86,4
89,4
Teradyne
90,6
73,8
54,0
Amazon
60,0
58,6
0,0
Maj Invest, UCITS ETF Defence
47,1
43,0
0,0
Genmab
40,4
40,5
52,1
MercadoLibre
40,4
38,4
36,4
Sea
14,6
24,3
22,7
NKT
16,5
0,0
0,0
Hexagon
0,0
7,6
0,0
Fundamental Invest ABC
0,0
0,0
11,8
Fundamental Invest ABD
0,0
0,0
7,5
I alt
835,6
814,7
854.4
Kvartalsmæssig afkast værdipapirer, mio. kr.
103,8
61,1
-8,6
33,0
155,7
141,2
-86,5
7,0
-151,7
92,7
74,6
0,0
Q1 Q2 Q3 Q4
2023 2024 2025
41
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
En risiko udtrykker en mulig begivenhed, der hvis den
indtræder, vil reducere muligheden for at opnå et givent
konkret mål. Et givent konkret mål er udtryk for det, som
North Media-koncernen tilstræber at opnå i forhold til
strategien. Risici er således mulige årsager til, at koncer-
nen ikke opnår de fastsatte mål.
Risikostyring giver mulighed for at kunne vurdere risici
og iværksætte tiltag til at reducere effekten af risici til et
acceptabelt niveau.
Risikostyringsprocessen identificerer, vurderer, reagerer
på, overvåger og rapporterer på de identificerede risici.
Risikoområdet ledes overordnet som den øvrige del af
koncernen ud fra principperne i den grundlæggende
ledelsesstruktur, som er beskrevet i afsnittet om virksom-
hedsledelse. Opfølgning på og styring af risici foretages
via interne koncepter, politikker, og procedurer.
Risikopolitik
Vores politik for risikostyring er proaktivt at forholde os til
risici for at sikre fortsat vækst i forretningerne og be-
skytte vores medarbejdere, aktiver og omdømme. Det
betyder, at vi:
Anvender en effektiv og integreret risikostyringspro-
ces, samtidig med at virksomhedsfleksibiliteten op-
retholdes
Identificerer og vurderer væsentlige risici forbundet
med vores forretning
Overvåger, styrer og mindsker risici
Vores risikovillighed (risikotolerance) afhænger af den
specifikke risikokategori:
Vi accepterer kalkulerede risici forbundet med udvik-
ling af nye forretningsområder, særligt hvor disse un-
derstøtter koncernens strategiske ambitioner om
vækst og fornyelse. Det gælder f.eks. opkøb, udvik-
ling af nye teknologiske løsninger eller indtræden på
nye markeder, hvor der er potentiale for skalering og
synergier
Vi arbejder aktivt for at reducere risici for mennesker,
miljø og klima i forbindelse med vores forretningsak-
tiviteter
Vi har en konservativ tilgang til styringen af finan-
sielle risici
Vi stræber efter at reducere forsyningskædens risici
gennem proaktiv forretningsplanlægning og back-
upfaciliteter af leverandører og IT-systemer mv.
Risici i North Media
ESG-relaterede risici
Strategiske risici (der bl.a. kan påvirkes af politiske ri-
sici, megatrends og markedsrisici)
Operationelle risici
North Medias væsentligste risici og tiltag til reduktion
heraf er anført i en oversigt på næste side.
North Media A/S har i overensstemmelse med ÅRL § 107b
implementeret generelle principper, politikker, procedu-
rer og interne kontroller der sikrer, at den finansielle rap-
portering sker i overensstemmelse med gældende reg-
ler. De er beskrevet nærmere her https://www.northme-
dia.dk/governance-cfm og gennemgås mindst én gang
årligt af North Medias bestyrelse og direktion.
ESG-risici er vurderet ud fra anbefalingerne i TCFD’en
(Task Force on Climate-Related Financial Disclosures).
Der er på den korte bane ikke registreret egentlige mu-
ligheder, hvorfor der kun inkluderes risici.
I TCFD’en skal man ligeledes vurdere om virksomhedens
klimarelaterede risici er ”Transitional” eller ”Physical”. Her
vurderes de til at være ”Transitional” da det er bevægel-
sen mod et mere bæredygtigt fokus i fremtiden der i sti-
gende grad påvirker os og ikke selve klimaforandrin-
gerne.
Risici og risikostyring
42
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
Dayli
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
E (Environment)
Transitional risk
S (Social)
G (Governance)
Cyber- og IT-trusler
(inkl. GDPR)
Fravalg af klassiske
kanaler i detailhandlen
(konsolidering)
Risici
Med det stigende fokus på klima og miljø bli-
ver alle forretninger sat under lup både af
forbrugere, lovgivere og virksomheder. Dette
fokus kan ændre adfærd og præferencer, så
der i stigende grad efterspørges mere klima-
venlige og bæredygtige produkter. Der kan
også opstå direkte konsekvenser af klimaud-
fordringerne, såsom storme, oversvømmel-
ser, hedebølger m.m., der f.eks. kan påvirke
omdelingen af tryksager eller efterspørgslen
på lejeboliger. Indirekte kan klimaforandrin-
gerne være med til at skabe nye lovgivnings-
mæssige og regulatoriske krav, der kan be-
grænse eller beskatte koncernens aktiviteter,
såsom CO2-afgifter, emissionsgrænser, mil-
jøstandarder og rapporteringspligter.
Den væsentligste sociale udfordring, North
Media står overfor, er, at balancere forret-
ningsmæssige mål med det sociale ansvar
over for omdelere, kunder, leverandører og
samfund. Vi skal sikre, at vi behandler alle in-
teressenter med respekt, retfærdighed og
værdighed, og at vi bidrager positivt til det
sociale miljø.
Hvis vi ikke lykkes med denne sociale op-
gave, kan det medføre motivations- og loya-
litets-problemer fra medarbejdere, ændret
købs-adfærd og loyalitet fra kunder, samar-
bejdsudfordringer med underleverandører
og skadet omdømme hos offentlige myndig-
heder, medier, NGO’er og andre aktører.
Politiske tiltag kan påvirke koncernens akti-
viteter væsentligt.
Uden en robust og integreret risikostyring
der kan identificere, vurdere, håndtere og
rapportere om de væsentligste governance
-risici, kan vi blive udsat for, at politiske be-
slutninger træffes på et forkert og usagligt
grundlag, eller at vores egen drift foregår på
en kritisabel måde.
Hovedparten af koncernens aktiviteter er ba-
serede på eller afhængige af IT-systemer, der
er forbundet med internettet, og dermed
udgør cybertrusler en risiko.
Hvis kritiske systemer bliver utilgængelige i
længere tid, vil det kunne medføre tab af
kunder, og at virksomhedens omdømme li-
der skade.
Utilsigtede fejl eller cyberangreb kan med-
føre, at koncernen mister personoplysninger,
og at fortrolig information bliver stjålet eller
kompromitteret. Dette kan resultere i bøder,
tab af kunder, og at virksomhedens om-
dømme lider skade.
Tilbagegang i volumen af tryksager til om-
deling af FK Distribution og SDR.
Volumennedgang og ændret marketing-
mix (kanalstrategi) fra detailhandlen kan
komme som følge af store prisstigninger
på papir eller strukturelle markedsændrin-
ger, hvor annoncering bliver mere digital
samt som følge af konsolidering og/eller
lukning af detailhandelskæder.
Mitigering af
risici
Vi har i 2025 opgjort koncernens CO2e regn-
skab for Scope 1, 2 og 3 som viser fortsat fald i
udledningerne. Vi fortsætter vores plan for at
nå målet om en 50% reduktion senest i 2030.
Målsætningerne blev i 2025 godkendt af
SBTi (Science Based Target initiative).
Målsætninger og initiativer skal sikre, at vi
som minimum opfylder samfundets krav til
emissionsreduktioner.
Vi gennemgår løbende processer og ar-
bejdsgange for håndtering af eventuelle ud-
fordringer, der måtte opstå for vores mest
udsatte sociale gruppe de unge omdelere.
Derudover gennemgår vi kontrakter og sam-
arbejdsaftaler med underleverandører for at
sikre, at der ikke foregår overskridelser, der
er uforenelige med vores værdier og hold-
ninger.
Vi arbejder målrettet på at medvirke til, at
politiske beslutningstagere har et veldoku-
menteret og korrekt beslutningsgrundlag
inden for de områder, som kan påvirke kon-
cernens aktiviteter. Derudover arbejder vi
løbende på at sikre, at vi overholder gæl-
dende regler og standarder via interne kon-
trol- og risikostyringsprocesser samt lø-
bende gennemgang af politikker for
samme.
Vi investerer i vedvarende træning af medar-
bejderne og deres opmærksomhed omkring
cyberrisici, samt i styrkelse af overvågning af
systemer/netværk og fornyelse af teknologi,
logning og backup-/restore politikker.
Inden for GDPR er der etableret en funktion
under juridisk afdeling, som samarbejder
med interne persondata-specialister inden
for alle forretningsområder.
Vi arbejder på udvikling af nye komple-
mentære produkter (fysiske og digitale),
og pristilpasninger på omdeling af tryksa-
ger. Desuden kan fortsat effektivisering af
produktionen reducere resultateffekten af
lavere tryksagsvolumener.
Top 5 risici
43
Risk
Results
Bekey
Ofir
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Last Mile
Companies
Corporate Governance 44
Bestyrelse 46
Direktion 48
Aktionærforhold 50
43
Corporate
Governance
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
01
44
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Bestyrelsens ansvar og arbejde
North Medias koncern- og selskabsbestyrelser følger Sel-
skabslovens § 115, der beskriver en bestyrelses ansvar for
at føre tilsyn med og lede selskabet. Bestyrelsernes ar-
bejde udføres under iagttagelse af god selskabsledelse,
herunder virksomhedsadfærd og etik.
Koncernbestyrelsen er ansvarlig for den overordnede og
strategiske ledelse af North Media A/S og påser, at selska-
bet ledes forsvarligt og i overensstemmelse med ved-
tægter og lovgivning. Bestyrelsen fastlægger princip-
perne for, såvel som godkender indholdet i koncernens
forretningskoncepter, strategier, målsætninger, politikker
og retningslinjer, herunder rammerne for den finansielle
struktur og risikostyring. Koncernbestyrelsen ansætter
koncerndirektionen og fungerer som sparringspartner
for denne.
I 2025 afholdt bestyrelsen 15 møder. Koncerndirektionen
deltager i bestyrelsesmøder i North Media A/S. Derudover
afholdes separate bestyrelsesmøder i driftsselskaberne.
Koncerndirektionen
Koncerndirektionen har i 2025 bestået af følgende med-
lemmer:
Lasse Ingemann Brodt, Koncern CEO
Kåre Stausø Wigh, koncernøkonomidirektør (CFO)
(fratrådt 29. september 2025)
Lisbeth Britt Larsen, koncern HR-direktør (CHRO)
Martin Frandsen Tobberup, Koncerndirektør for digi-
tal drift og udvikling (CDO)
Ask Illum Jessen, koncerndirektør for infrastruktur og
kommerciel optimering (CICO) (tiltrådt 1. marts 2025)
Ledelsen i driftsselskaberne
Direktørerne i driftsselskaberne refererer til hver deres
selvstændige bestyrelse. Koncern CEO Lasse Brodt er for-
mand for de fleste af driftsselskabernes bestyrelser. Og
medlem af dem alle. Det samme er næstformanden for
North Media A/S’ bestyrelse Richard Bunck. Desuden er
de øvrige medlemmer af North Media A/S’ bestyrelse
også repræsenteret i en række af driftsselskabernes
bestyrelser.
Direktørerne i driftsselskabernes har, ved siden af deres
kommercielle ansvar i forbindelse med den daglige le-
delse, også ansvar for eksekvering af strategier, og at de
af koncernbestyrelsen/driftsselskabsbestyrelsen beslut-
tede koncepter m.v., bliver implementeret og efterlevet.
Corporate Governance
North Media A/S har i henhold til årsregnskabslovens §
107 b udarbejdet en Lovpligtig redegørelse for virksom-
hedsledelse 2025, som er tilgængelig på
https://www.northmedia.dk/governance-cfm.
I redegørelsen forholder bestyrelsen sig til anbefalin-
gerne fra Komitéen for god Selskabsledelse. Disse anbe-
falinger udgør sammen med gældende ret og selska-
bets politikker grundlaget for bestyrelsens og koncern-
direktionens løbende overvejelser vedrørende selskabets
praksis og procedurer.
North Media A/S følger 36 af 40 anbefalinger fra Komi-
téen for god Selskabsledelse. Fire anbefalinger følges
ikke, jf. nedenstående:
I pkt. 1.2.1 anbefales, at generalforsamlingen webca-
stes. Dette punkt blev ikke fulgt ved generalforsam-
lingen i 2025 på grund af meget få deltagere ved tid-
ligere års webcast af generalforsamlinger.
I pkt. 3.2.1 anbefales, at flertallet af bestyrelsesmed-
lemmerne er uafhængige. Sådan har det også været
indtil december 2025, hvor bestyrelsesformand Ole
Borch som en forberedelse til sin kommende rolle i
det fond, der er udset til at skulle overtage de anpar-
ter som Baunegård ApS ejer, indtrådte i dette sel-
skabs bestyrelse. Ole Borch fratræder som bestyrel-
sesformand i North Media på den ordinære general-
forsamling den 10. april 2026 jf. selskabsmeddelelse
nr. 9-2025.
I pkt. 3.4.2 anbefales, at flertallet af et ledelsesudvalgs
medlemmer er uafhængige. I det lovpligtige revisi-
onsudvalg, er flertallet af ledelsesudvalgets medlem-
mer uafhængige. I infrastrukturudvalget, juridisk ud-
valg, it-sikkerhedsudvalget, nominerings- og veder-
lagsudvalget samt koncernøkonomiudvalget er der
ikke flertal af uafhængige medlemmer. Bestyrelsen
vurderer, at et bestyrelsesmedlems kompetence og
bidrag til disses udvalg er vigtigere, end at medlem-
met er uafhængigt.
Anbefalingen i pkt. 4.1.5 om, at bestyrelsen ikke afløn-
nes med aktie- eller tegningsoptioner, følges ikke.
Bestyrelsen vurderer, at det er til aktionærernes for-
del, at bestyrelsen også har en økonomisk interesse i
en langsigtet og voksende værdiskabelse i og af sel-
skabet. Retten til at tildele bestyrelsen aktieoptioner
er hjemlet i vederlagspolitikken, som er godkendt af
generalforsamlingen. Der er dog ikke noget aktuelt
aktieoptionsprogram i selskabet.
To af de menige bestyrelsesmedlemmer er uafhængige
ifølge definitionen, som Komitéen for god Selskabsle-
delse anvender (svarende til 40%), mens to, i tillæg til be-
styrelsesformanden, er afhængige:
stformand Richard Bunck er grundlægger og ho-
vedaktionær. Det er naturligt, at grundlæggeren og
hovedaktionæren er medlem af bestyrelsen, ligesom
hans interesser er sammenfaldende med de øvrige
aktionærers.
Ulrik Holsted-Sandgreen er partner i HortenDahl
Advokatpartnerselskab, som yder rådgivning for
koncernen. Ulrik Holsted-Sandgreen har været med-
lem i mere end 15 år, idet han indtrådte i bestyrelsen
i 2008.
Der er ingen repræsentation af ansatte eller andre ar-
bejdstagere. Diversiteten i bestyrelsen udgør et forhold
på 80/20, hvor 1 ud af 5 bestyrelsesmedlemmer er kvinde.
Vederlagsrapport
North Media A/S har i overensstemmelse med selskabslo-
vens § 139 b udarbejdet en vederlagsrapport. Denne kan
ses på selskabets hjemmeside https://www.northme-
dia.dk/vederlagsrapport/.
Integrering med interne funktioner:
Bæredygtighedsindsatsen blev i 2024 integreret i North
Medias governancestruktur, hvor dataindsamling og rap-
portering sker i samarbejde med økonomi-, HR- og IT-af-
delingerne for at sikre konsistens og nøjagtighed.
Intern kontrol:
Bæredygtighedsindsatsen, med særligt fokus på proce-
durer og kontroller for indsamling af kvantitative data fra
driftsselskaberne gennemgås og kontrolleres af koncern-
økonomiafdelingen. Dette for at sikre fuldstændighed og
ensartethed i afrapportering af data.
GOV-1: Bestyrelsens sammensætning
Bestyrelsen vælges for ét år ad gangen på generalfor-
samlingen, som er selskabets øverste myndighed. I 2025
bestod bestyrelsen af fem personer.
Ved sammensætningen af bestyrelsen tages der hensyn
til hvilke kompetencer, som er særligt relevante for kon-
cernen. Bestyrelsen vurderer, at følgende kompetencer
er særligt relevante: Erfaring i og visioner for opbygning,
drift, vedligeholdelse, ekspansion og ledelse af volumen-
virksomhed indenfor såvel Last Mile som Digital Services;
forståelsen for ESG og miljø- og klimaspørgsmål; viden
Corporate Governance
45
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
om økonomi og jura samt erfaring i ledelsen af et børsno-
teret selskab.
Bestyrelsens årlige selvevaluering fandt sted i 4. kvartal
og blev gennemført uden brug af ekstern bistand. Kon-
klusionen var, at bestyrelsen er velfungerende, at samar-
bejdet er godt, og at der er en god og åben debat med
fokus på de områder, der reelt bidrager til koncernens
værdiskabelse. Undersøgelsen identificerede også te-
maer, som bestyrelsen vil forfølge i sit arbejde i 2026.
Bestyrelsen har været og vil fortsat være sammensat af
personer, der samlet repræsenterer disse kompetencer,
ligesom bestyrelsen repræsenterer mangfoldighed i for-
hold til alder, baggrund, uddannelse og erfaring. På side
46-49 ses de enkelte bestyrelsesmedlemmers CVer og
særlige kompetencer.
Bestyrelsen har konstitueret sig med en formand, en
næstformand (sammen benævnt formandskabet) samt
tre menige medlemmer.
Bestyrelsens udvalg
Bestyrelsen har i 2025 haft et revisionsudvalg, et nomine-
rings- og vederlagsudvalg, et IT-sikkerhedsudvalg, et in-
frastrukturudvalg og et juridisk udvalg. Siden sommeren
2025 har bestyrelsen ligeledes haft et koncernøkonomi-
udvalg.
Revisionsudvalget har tre medlemmer, Ann-Sofie Øst-
berg Bjergby, Ulrik Holsted-Sandgreen og Ulrik Falkner
Thagesen. Udvalget fører tilsyn med regnskabsaflæg-
gelse, interne kontroller og revision. Udvalgets organise-
ring og konkrete opgaver er beskrevet i et kommisso-
rium, der kan ses på hjemmesiden. Udvalget holdt i 2025
fire møder mod fem i 2024.
Nominerings- og vederlagsudvalget har tre medlemmer,
Ole Borch, Richard Bunck, og Ann-Sofie Østbjerg
Bjergby. Nominerings- og vederlagsudvalget forbereder
bestyrelsens arbejde med nominering og udvælgelse af
kandidater til North Media A/S’ bestyrelse og direktion
samt fremkommer med indstillinger til vederlag for ve-
derlæggelsen af ledelsen i koncernen. Udvalgets organi-
sering og konkrete opgaver er beskrevet i et kommisso-
rium, der kan ses på hjemmesiden. Udvalget holdt mø-
der i tilknytning til bestyrelsesmøderne i North Media
A/S, dvs. 15 i alt.
IT-sikkerhedsudvalget har to medlemmer, Ulrik Holsted-
Sandgreen og Ulrik Falkner Thagesen. Udvalget sætter
rammerne for, samt fører tilsyn med, opbygning, vedva-
rende udbygning og implementering af arbejdet med
det digitale sikkerhedsniveau. Udvalgets kommissorium
kan ses på hjemmesiden. Udvalget afholdt i 2025 fire
møder i lighed med 2024.
Infrastrukturudvalget har to medlemmer, Richard Bunck
og Ulrik Falkner Thagesen. Udvalget påser udbygningen
af en højtudviklet infrastruktur med de værktøjer og løs-
ninger, som sætter koncernen i stand til hurtigt at frem-
bringe og sælge ydelser i store mængder med lave en-
hedsomkostninger. Udvalget afholdt 2 møder i 2025,
ligesom i 2024. Udvalgets kommissorium kan ses på
hjemmesiden.
Juridisk udvalg har to medlemmer. Richard Bunck og
Ole Borch. Udvalget sætter rammerne for, samt fører til-
syn med, at opgaver af juridisk art udføres og vedva-
rende, forbedres med udgangspunkt i et højt kvalificeret,
kommercielt og forretningsmæssigt niveau. Udvalgets
medlemmer udgør samtidig formandskabet i North Me-
dia og møder i dette udvalg er afholdt samtidig med mø-
derne i formandskabet. Udvalgets kommissorium kan
ses på hjemmesiden.
Koncernøkonomiudvalget har to medlemmer. Ole Borch
og Ann-Sofie Østberg Bjergby. Udvalget har til opgave at
fokusere på de områder, hvor koncernens selskabers
økonomi har sammenhænge, og at påpege såvel pro-
blemstillinger som uhensigtsmæssigheder. Udvalget har
i 2025 arbejdet med forskellige emner mest på et skrift-
ligt grundlag.
Ansvar og forankring i vedtægter, mandat og
politikker indenfor ESG
Ansvar og rollestrukturen i forhold til ESG-relaterede for-
hold følger den almindelige governancestruktur. Besty-
relsen har det overordnede ansvar for strategisk styring
og godkendelse af alle politikker relateret til bæredygtig-
hed, herunder kravene under CSRD. Disse politikker vil
fremover løbende blive gennemgået og godkendt af be-
styrelsen for at sikre, at de forbliver relevante og effektive.
Pr. 1. marts 2025 er CSO-rollen flyttet til direktionen som
et ansvarsområde under den nye koncerndirektør for in-
frastruktur og kommerciel optimering (CICO). Dette sik-
rer en stærkere strategisk forankring af bæredygtigheds-
området i koncernens øverste ledelseslag.
Ledelsens rolle i processer, kontroller og procedurer
Ansvaret for den løbende monitorering og håndtering af
bæredygtighed i hele koncernen er placeret hos CICO,
der fungerer som det centrale kontaktpunkt for alle ESG-
relaterede spørgsmål. CICO rapporterer direkte til både
direktionen og bestyrelsen.
Mandat og beslutningsproces:
CICO har mandat til, i samarbejde med den øvrige direk-
tion, at implementere konkrete bæredygtighedstiltag, og
fungerer også som en rådgivende og koordinerende
funktion. CICO skal drøfte forslag, indstillinger og anbefa-
linger med de relevante direktører, dvs. øvrige medlem-
mer af koncerndirektionen og driftsselskabers direktører,
afhængigt af emnet.
Beslutningshierarki:
Hvis et direktionsmedlem vurderer, at et spørgsmål ikke
kan besluttes på direktionsniveau, skal forholdet løftes til
bestyrelsen. Dette er uanset, om det er i et driftsselskab
eller i North Media A/S.
Rapporteringslinjer og kontroller
Rapporteringslinjerne er formaliserede og sikrer en klar
opfølgning på implementeringen af bæredygtighedsmål.
Der anvendes specifikke kontroller og procedurer, herun-
der:
Fastsættelse og overvågning af mål
Det er koncernbestyrelsen, der godkender og fastsætter
alle bæredygtighedsmål i samarbejde med og efter ind-
stilling fra direktionen.
Koncernbestyrelsen overvåger, som en del af den årlige
strategi- og målopfølgningsproces, der følger af forbere-
delsen af årsrapporten, fremskridtene mod disse mål,
bl.a. ved hjælp af fastsatte KPI’er og milepæle, der opfyl-
der CSRD-kravene.
Ekspertise og færdigheder
Koncernbestyrelsen vurderes at have relevant ekspertise
inden for bæredygtighed. To medlemmer har dokumen-
teret erfaring inden for ESG-strategi og rapportering,
mens de øvrige bestyrelsesmedlemmer løbende har
modtaget information i forhold til de nye ESG-/CSRD-
krav.
Koncernbestyrelsen har adgang til eksterne konsulenter
og rådgivere, som bidrager med specialiseret viden. Disse
ressourcer sikrer, at North Media har den nødvendige ek-
spertise til at overvåge væsentlige indvirkninger, risici og
muligheder. Denne viden anvendes til at understøtte be-
slutninger og strategier, der relaterer sig til koncernens
bæredygtighedsudfordringer.
Fremadrettede ambitioner
North Media fortsætter med at tilpasse sine governance-
strukturer for løbende at følge de komplekse krav under
CSRD. Med en forankring i både interne og eksterne
ressourcer tilstræber North Media at bæredygtighed
indtænkes som en integreret del af alle forretningspro-
cesser.
46
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Bestyrelse GOV-1
Personlige oplysninger
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Særlige kompetencer
Ole Elverdam Borch
Formand, ikke uafhængig siden december 2025.
Valgperioden udløber i 2026.
Medlem siden:
27. marts 2020
Født:
1956
Udvalg:
Nominerings- og vederlagsudvalg, Koncernøko-
nomiudvalg og Juridisk udvalg
2016- Borch & Elverdam Advokatanpartsselskab,
partner
1983- Ledelseshverv i talrige selskaber
1982-2016 Bech-Bruun Advokatpartnerselskab,
partner
Borch & Elverdam Advokat-
anpartsselskab, partner
Sirena Group A/S (NF)
FFH Invest A/S (F)
LHFO A/S (F)
LHFO B P/S (F)
LHFO D P/S (F)
LHFO K ApS (D)
Baunegård ApS (BM)
Indgående kendskab til og erfaring i generel
ledelse (governance-forhold) erhvervet igen-
nem ledelseshverv i talrige selskaber siden
første bestyrelseshverv i 1983.
Et særligt fokusområde er ledelse af virksom-
heder under forandring.
Erfaring inden for køb og salg af virksomhe-
der.
Richard Gustav Bunck
Næstformand, ikke uafhængig 1)
Medlem siden:
2. april 1965
Født:
1940
Udvalg:
Nominerings- og vederlagsudvalg, Infrastruktur-
udvalg og Juridisk udvalg
1996 Opstart af koncernens internetaktiviteter
1978 Udgiver 1. udgave af Søndagsavisen, som
udvikler sig til avisen med det største oplag og
flest læsere i DK
1965 Etablerer Forbruger-kontakt
1963 Thulebasen i Grønland, administration
og ledelse
1963 Udlært som shippingmand i ØK
1956 Seks års erfaring som dagbladsbud
Baunegård ApS (D)
Bunck Invest 1 ApS (D)
LeanLinking ApS (BM)
Dyb erfaring med ledelse og forretningsud-
vikling og ikke mindst af infrastrukturer.
Udpræget iværksætter, der ser nye forret-
ningsmuligheder i takt med at samfundet og
markedet ændrer og udvikler sig.
Aktiviteterne bygges op omkring stærke prin-
cipper, der afspejler koncernens værdier om
kundefokus, ansvarlighed, kvalitet, fairness og
positiv aggressivitet.
Ulrik Holsted-Sandgreen
Bestyrelsesmedlem, ikke uafhængig 2)
Medlem siden:
4. april 2008
Født:
1970
Udvalg:
IT-sikkerhedsudvalg og Revisionsudvalg
2015- HortenDahl Advokatpartnerselskab,
partner
2013-2015 Plesner Advokatpartnerselskab,
partner
2005-2013 Bech-Bruun advokatfirma, partner
1998-2005 Bech-Bruun advokatfirma, advokat
HortenDahl Advokatpartnerselskab,
partner
Indgående kendskab til juridiske forhold in-
ternationalt og nationalt, herunder selskabs-
og børsret.
1)
Richard Bunck er ikke uafhængig, idet han bl.a.er hovedaktionær i selskabet
2)
Ulrik-Holsted Sandgreen er ikke uafhængig, idet han bl.a. er advokat og partner i HortenDahl, Advokatpartner-
selskab, som yder professionel rådgivning for Richard Bunck og North Media-koncernen
F = Formand, NF = Næstformand, BM = bestyrelsesmedlem, D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 25. februar 2026.
47
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Bestyrelse GOV-1
Personlige oplysninger
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Særlige kompetencer
Ulrik Thagesen
Bestyrelsesmedlem, uafhængig
Medlem siden:
27. marts 2020
Født:
1971
Udvalg:
Revisionsudvalg, IT-sikkerhedsudvalg og Infra-
strukturudvalg
2017- e-Boks Group A/S, adm. direktør
2015-2017 MediaCom Nordic, CEO
2007-2015 MediaCom Danmark A/S, CEO
2011-2015 Ekstern underviser, ansvarlig for
marketingkurset på DTU executive MBA
2003-2006 MediAid Media, Marketing &
Management Consultancy, founder & partner
1999-2003 Universal McCann, diverse stillinger,
senest managing director
2000-2003 Newway McCann Interactive,
founder & managing partner
1996-1999 Initiative Universal Media, diverse
stillinger, senest account manager
1996-1996 Expansion Marketing IT-research
e-Boks Group A/S (D)
e-Boks Nordic A/S (BM, D)
e-Boks Development A/S (F)
e-Boks International A/S (BM, D)
e-Boks GCC ApS, (D)
e-Boks Group Holding ApS (D)
e-Boks Holding ApS (D)
Falkner Holding ApS (D)
PeytzMail A/S (BM)
Ledelse og skalering af virksomheder til
vækst. Herunder en stærk kompetence inden
for strategi og digital transformation.
En uddannelses- og erhvervsmæssig god for-
ståelse for økonomi og regnskab.
Ann-Sofie Østberg Bjergby
Bestyrelsesmedlem, uafhængig
Medlem siden:
26. marts 2021
Født:
1987
Udvalg:
Revisionsudvalg, Nominerings- og vederlagsud-
valg og Koncernøkonomiudvalg
2025- NIRAS A/S, CFO
2020-2025 AKF Holding A/S, CFO
2019- CBS, ekstern underviser
2017-2020 Sovino Brands ApS, CFO
2015-2017 PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab (PwC),
M&A, Deals Advisory
2012-2015 Deloitte Statsautoriseret
Revisionspartnerselskab, M&A, Financial
Advisory
2011-2012 GN Netcom, controller
2009-2011 Deloitte Statsautoriseret
Revisionspartnerselskab, revision
NIRAS A/S (BM)
NIR-PEN A/S (BM, D)
NIRAS IPR A/S (BM)
NIRAS Greenland A/S (BM)
NIRAS Mapping A/S (BM, D)
NIRAS Property A/S (BM)
LIC Engineering A/S (BM)
AlfaNordic International ApS (BM)
Ejendomsselskabet Nordtyskland
(EKAS) (BM)
Solid forståelse for økonomi, rapportering, re-
vision, risiko og effektiv datafremskaffelse.
Erfaring med automatisering, IT-implemente-
ring, robotics, strategi og M&A efter flere år
som konsulent inden for området.
Særlig interesse for og fokus på bæredygtig
ledelse og grøn omstilling, herunder EU-tak-
sonomi, GHG-udledning (Scope 1-3), UN Glo-
bal Compact og generel best practice inden
for ESG.
F = Formand, NF = Næstformand, BM = Bestyrelsesmedlem; D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 25. februar 2025.
48
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Direktion GOV-1
Personlige oplysninger
Uddannelse
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Lasse Ingemann Brodt
Administrerende direktør
Indtrådt i direktionen:
2. april 2018
Født:
1973
2000 Medielinjen, Reklameskolen
1999 Cand. merc., Copenhagen Business School
2018-2023 Forbruger-kontakt A/S,
adm. dir.
2012-2018 Forbruger-kontakt A/S,
salgsdirektør
2015- Omdeler i FK Distribution
2010-2012 Bring Express A/S, CEO,
Bring Danmark A/S, kommerciel
direktør
2009-2010 Bring Citymail A/S, salgs- og
marketingdirektør
2002-2009 Benjamin Media, en del af
Bonnier Publications A/S, diverse
stillinger, senest salgs- og
marketingdirektør
2000-2002 Berlingske Media, diverse
stillinger, senest kontaktchef
Ingen
Lisbeth Britt Larsen
Koncern HR-direktør
Indtrådt i direktionen:
2. april 2022
Født:
1973
1998 Cand. merc. sol., Copenhagen Business
School
2020-2022 North Media A/S, koncern
HR-chef
2010-2020 Forbruger-kontakt A/S, HR-
chef
2008-2009 Bring Citymail, kvalitetschef
2006-2008 IBM, Contract business
operations manager
1998-2006 Mærsk Data A/S,
projektleder forretningsudvikling
Ingen
F = Formand, NF = Næstformand, BM = bestyrelsesmedlem; D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 25. februar 2026.
49
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Direktion GOV-1
Personlige oplysninger
Uddannelse
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Martin Frandsen Tobberup
Koncerndirektør, Digital drift og udvikling
Indtrådt i direktionen:
4. oktober 2023
Født:
1981
Cand. merc. Økonomistyring Aarhus BSS
2022-2023 BoligPortal A/S, økonomidirektør
2020-2022 North Media Online, økonomidirektør
2019-2019 LEGO System A/S LEGO Education,
head of Financial Planning & Analysis
2016-2019 eBay Classified Scandinavia ApS, flere
stillinger, senest CFO
2013-2016 LEGO System A/S, flere stillinger,
senest senior finance manager R&D Finance
2011-2013 Deloitte Consulting, manager
2007-2010 Accenture Management Consulting,
consultant
LeanLinking ApS (B)
Ask Illum Jessen
Koncerndirektør, Infrastruktur og kommerciel
optimering
Indtrådt i direktionen:
1. marts 2025
Født:
1985
2012 Cand merc. Applied Economics and
Finance, Copenhagen Business School
2010 B.Sc. Internation Business,
Copenhagen Business School
2022-2025 North Media A/S, chief sustainability
officer
2019-2022 Marketminds partner
2016-2022 Idun Consulting ApS Managing
partner
2015-2015 FK Distribution A/S, chief of strategy
2012-2015 Vertical Strategy, senior consultant
Idun Consulting ApS (D)
Karman Connect A/S (F)
F = Formand, NF = Næstformand, BM = Bestyrelsesmedlem; D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 25. februar 2026.
50
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Udbytte
Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen den 10. april
2026, at der for regnskabsåret 2025 udbetales et udbytte
1,25 kr. pr. aktie, svarende til 46% af årets resultat eks-
klusive afkast på værdipapirer. Den samlede udlodning
udgør 25,1 mio. kr., eller 22,5 mio. kr. eksklusive egne ak-
tier, og giver et direkte afkast (dividend yield) på 2,6% i
forhold til aktiekursen pr. 31. december 2025.
North Media har over de seneste fem år udbetalt 289
mio. kr. til aktionærerne i form af udbytter og aktietilba-
gekøb uagtet, at der ikke blev udbetalt udbytte for regn-
skabsåret 2024.
Kursværdi og handel
North Media er en del af Nasdaq OMX Copenhagens
Small Cap indeks.
I 2025 åbnede North Media-aktien i kurs 48,2 kr. og
lukkede i kurs 47,7 kr., svarende til et afkast på -1%. Det
samlede Small Cap-indeks gav et afkast på 17,7% ekskl.
udbytter.
North Media-aktiernes markedsværdi var 957 mio. kr.
ultimo 2025 (2024: 967 mio. kr.). Eksklusive værdien af
egne aktier udgjorde markedsværdien 860 mio. kr. (2024:
869 mio. kr.).
Handlen i aktien udgjorde 5.267.532 stk. (2024: 3.321.727
stk.), svarende til en gennemsnitlig daglig omsætning
på 21.155 stk. (2024: 13.283 stk.).
Investorbase
North Media havde ultimo 2025 2.632 navnenoterede ak-
tionærer (2024: 3.173), og de 30 største aktionærer ejede i
alt 82,67% (2024: 81,20%) af aktierne. De største aktionæ-
rer inkluderer Richard Buncks Baunegård ApS, danske
pensionskasser, investeringsforeninger og private inve-
steringsselskaber, ledere i koncernen samt internationale
kapitalforvaltere og familiekontorer. Ved udgangen af
2025 ejede bestyrelse og direktion, inkl. Baunegård ApS, i
alt 11.464.516 stk. aktier, svarende til 57,2% af aktiekapita-
len. Den internationale ejerandel udgjorde cirka 6%
(2024: 7,9%).
To aktionærer har anmeldt at eje mere end 5% af akti-
erne og stemmerettighederne:
Baunegård ApS ejer 56,56% af aktierne. Baunegård
ApS er 100% ejet af Richard Bunck, North Medias stif-
ter og næstformand for bestyrelsen, og udarbejder et
koncernregnskab, hvor North Media indgår.
North Media A/S ejer 10,12 % egne aktier (2024:
10,12%).
Oplysninger om ledende medarbejderes aktiebehold-
ning findes i vederlagsrapporten.
Investorkontakt
North Media afholder jævnligt telekonferencer, ligesom
dialogen med aktionærer, mulige investorer, analytikere
og andre også består af individuelle møder, gruppepræ-
sentationer og seminarer, oftest virtuelt. Tilhørende præ-
sentationer findes på hjemmesiden. North Media samar-
bejder med HC Andersen Capital om digitale IR-events.
Aktionærforhold
Afkast til aktionærerne
5,0
4,0 4,0
0,0
1,3
4,6%
7,0%
6,2%
2,6%
2,0%
4,0%
6,0%
8,0%
10,0%
12,0%
14,0%
0
1
2
3
4
5
6
2022 2023 2024 2025 2026E
Udbytte pr. aktie for
regnskabsåret
Dividend yield: Udbytte i forhold
til aktiekus 31.12 året forud
Mio. kr. udloddet over 5 år
92,1
74,3
80,2
0,0
25,1
-10,1
29,3
-2,0
0,0
2022 2023 2024 2025 2026E
Udbytte i regnskabsåret
Tilbagekøb i regnskabsåret
* inkl. foreslået udbytte for 2026
51
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Aktiekapital
Aktiekapitalen udgjorde uændret 100,3 mio. kr. fordelt på
20.055.000 stk. aktier á nominelt 5 kr. Alle aktier er note-
ret på Nasdaq Copenhagen, ingen har særlige rettighe-
der og er alle frit omsættelige.
Alle vedtægtsændringer skal forelægges generalforsam-
lingen og kræver vedtagelse af minimum 2/3 af både de
afgivne stemmer og den stemmeberettigede kapital, der
er repræsenteret på generalforsamlingen. Hvis forslag
ikke enten er stillet af bestyrelsen eller tiltrådt af bestyrel-
sen, kræves det desuden, at mindst halvdelen af aktieka-
pitalen er repræsenteret på generalforsamlingen.
Bestyrelsens bemyndigelser
Bestyrelsen er frem til 25. marts 2026 bemyndiget til at
forhøje aktiekapitalen en eller flere gange med op til
25 mio. kr. ved kontant indbetaling eller på anden måde.
Forhøjelsen kan ske uden fortegningsret for eksisterende
aktionærer, hvis forhøjelsen sker til markedskurs eller
som vederlag for overtagelse af bestående virksomhed
eller formueværdier til en værdi, der modsvarer de ud-
stedte aktiers værdi. I øvrige tilfælde har eksisterende ak-
tionærer ret til forholdsmæssig tegning af de nye aktier.
Bestyrelsen blev også i 2025 bemyndiget til at lade sel-
skabet erhverve egne aktier med en samlet værdi på op
til 15% af aktiekapitalen ifølge gældende lovgivning. Køb
af egne aktier skal ske til en kurs, der maksimalt kan af-
vige 5% fra den til enhver tid gældende børskurs. Bemyn-
digelsen gælder i fem år, dvs. indtil den 11. april 2030.
Oplysning ved ændring af kontrol med Selskabet
Årsregnskabsloven pålægger børsnoterede selskaber
at offentliggøre oplysninger i relation til bestemmelser
om ændring af kontrollen med selskabet. Der er ingen
væsentlige aftaler, der vil blive berørt af eventuelle æn-
dringer i kontrollen med selskabet. Der er heller ikke ind-
gået særlige aftaler med direktører eller medarbejdere
omkring vederlag, fratrædelsesgodtgørelse eller lig-
nende ved eventuelle overtagelsestilbud.
Egne aktier
Beholdningen af egne aktier udgjorde uændret
2.030.097 stk., svarende til 10,12% af aktiekapitalen. Se
også note 20. Aktiebeholdningen kan anvendes som hel
eller delvis betaling ved eventuelle opkøb og investerin-
ger i andre virksomheder.
Aktiekursudvikling, indekseret (1. januar 2025 - 31. december 2025)
65
75
85
95
105
115
jan feb mar apr maj jun jul aug sep okt nov dec
SmallCap North Media
Selskabsoplysninger
Adresse:
North Media A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK - 2860 Søborg
Internet:
www.northmedia.dk
Telefon:
(+45) 39 57 70 00
E-mail:
investor@northmedia.dk
CVR-nr.:
66 59 01 19
Fondskode:
DK001027034-7
Revisorer:
Pricewaterhouse
Coopers Statsautoriseret
Revisionspartnerselskab
Bankforbindelse:
Danske Bank A/S
52
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Mangfoldighed og diversitet
Arbejde med mangfoldighed og diversitet
i øverste ledelse, ÅRL § 107d og selskabslovens § 139c
North Media rapporterer om mangfoldighed og diversi-
tet med baggrund i kønssammensætningen i modersel-
skabet, North Media A/S, hvor der, udover bestyrelsen, i
2025 i gennemsnit har været 38 personer (FTE) ansat
(2024: 32 FTE).
Mangfoldighedspolitik (ÅRL § 107d)
North Media bestræber sig på at sikre en mangfoldig
sammensætning af ledelsesorganer og øvrige ledelses-
lag. Mangfoldighed forstås som en kombination af bl.a.
køn, alder samt uddannelses- og erhvervsmæssig bag-
grund.
Ved besættelse af ledige bestyrelsesposter, og ledige stil-
linger generelt er det et grundlæggende element, at alle
kandidater uanset køn, alder og baggrund overvejes lige-
ligt. Uanset hvilke stillinger eller hverv der er tale om, vil
udvælgelsen af kandidater ske på baggrund af erfaring,
færdigheder, indstilling og vilje. I rekrutteringsprocesser
tilstræbes et bredt og kvalificeret kandidatfelt, hvor både
kvinder og mænd indgår.
Resultat i rapporteringsperioden
North Media gennemfører en årlig evaluering af bestyrel-
sens kompetencer, indsats og erfaringer, for at sikre den
bedst mulige sammensætning af medlemmer, og for at
evaluere, om der er behov for nye kompetencer. Ved den
seneste gennemgang i 2025 blev der ikke fundet anled-
ning til at styrke kompetencerne i bestyrelsen.
På selskabets generalforsamling i 2025 blev alle bestyrel-
sesmedlemmer genvalgt, og kønsfordelingen er derfor
uændret.
Bestyrelsen består af 5 medlemmer, heraf 1 kvinde (20%).
Måltal for kønssammensætning i bestyrelsen
(selskabslovens § 139c)
Selskabets målsætning er at opnå en ligelig fordeling af
kvinder og mænd i bestyrelsen. En ligelig fordeling for-
stås som mindst 40% af det underrepræsenterede køn.
For en bestyrelse på 5 medlemmer svarer det til mindst
2 medlemmer af det underrepræsenterede køn.
Selskabet har en målsætning om at nå dette niveau
senest ved udgangen af 2026 jf. den målsætning der
blev opstillet i 2022. Målsætningen er ikke opfyldt
pr. 31. december 2025.
Øvrige ledelsesniveauer
Da North Media A/S i de seneste to regnskabsår har
beskæftiget færre end 50 medarbejdere og haft en om-
sætning på mindre end 111 mio. kr., undlader selskabet at
opstille måltal og udarbejde politik for at øge andelen af
det underrepræsenterede køn på selskabets øvrige ledel-
sesniveauer.
Koncernens overordnede politikker og processer vedrø-
rende lige muligheder, arbejdsvilkår og arbejdsmiljø, her-
under rammer for arbejdet med mangfoldighed, fremgår
af bæredygtighedsrapporteringen (ESRS S1, afsnittet om
politikker for medarbejdere).
Arbejde med dataetik, ÅRL § 99 d
North Media har som mål at være en digital, ansvarlig
virksomhed, så vores kunder, samarbejdspartnere og
medarbejdere kan stole på, at North Media behandler
data med respekt og omhu. Derfor har North Media
udviklet en politik for dataetik. Denne politik har til for-
mål at fastlægge koncernens overordnede principper for
etisk korrekt, ansvarlig og gennemsigtig behandling af
data. Principperne gælder for brugen og behandlingen
af personoplysninger samt ikke-personhenførbare data,
f.eks. anonymiserede, aggregerede og ikke-personlige
data. Politikken omfatter også data, som North Media
selv skaber ved brug og udvikling af teknologi til gavn for
vores kunder.
Politikken er tilgængelig på: https://www.northme-
dia.dk/governance/.
North Medias compliancefunktion monitorerer og sikrer
overholdelse af regler inden for GDPR og dataetik og ori-
enterer bestyrelsen løbende.
Fuldtidsmedarbejdere er også i 2025 blevet trænet i såvel
GDPR-regler som IT-sikkerhed. Den indsats bidrager til
vores arbejde og målsætning om, altid at beskytte vores
kunders og forbrugernes data.
Immaterielle nøgleressourcer efter
ÅRL 99, stk. 2
North Media anvender en række immaterielle nøgleres-
sourcer, der understøtter forretningens udvikling og
konkurrenceevne. De væsentligste er digitale platforme,
dataanvendelse og logistisk ekspertise, som skaber
grundlaget for en effektiv og skalerbar forretningsmodel.
Digitale platforme og dataanvendelse
BoligPortal er en central aktør på det danske lejebolig-
marked og en vigtig immateriel ressource for koncernen.
Platformens værdi ligger ikke alene i dens markedsposi-
tion, men også i de data og den brugerindsigt, der
opnås gennem interaktion med lejere og udlejere. Data
Insights-funktionen giver aktører i ejendomsbranchen
mulighed for at optimere deres beslutningsgrundlag,
hvilket styrker platformens relevans.
Logistik og operationel ekspertise
FK Distribution har mange års erfaring med pakning og
omdeling af husstandsomdelte tryksager og lokale uge-
aviser, hvilket er en kernekompetence i koncernen. De
logistiske processer, herunder maskinel pakning af tryk-
sager og ruteoptimering, er vigtige nøgleressourcer, som
gør det muligt at levere omkostningseffektive distributi-
onsløsninger. I forbindelse med integrationen af SDR
Svensk Direktreklam er denne ekspertise ved at blive
overført til det svenske marked, hvilket på sigt kan skabe
skalafordele og effektivitet.
Medarbejderkompetencer og forretningsudvikling
North Media har specialiserede kompetencer inden for
logistik, datahåndtering og digital platformudvikling.
Medarbejdernes erfaring og viden om distributionslogi-
stik og digitale forretningsmodeller er en vigtig res-
source, der gør det muligt at optimere eksisterende for-
retninger og udvikle nye løsninger.
Udvikling og beskyttelse af immaterielle
nøgleressourcer
Koncernen investerer løbende i optimering af logistikpro-
cesser og dataanvendelse for at fastholde og styrke de
væsentligste nøgleressourcer. IT-sikkerhed og databe-
skyttelse er et fokusområde, da en betydelig del af værdi-
skabelsen afhænger af korrekt håndtering og analyse af
data.
Øvrig rapportering efter årsregnskabsloven
53
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Denne sektion udgør ESG-rapporten for 2025 herunder den
lovpligtige rapportering i henhold til § 99a i den danske årsregn-
skabslov, som findes på siderne 54 - 116.
2025 markerer koncernens andet rapporteringsår jf. kravet i års-
regnskabsloven 99a som under anvendelse af ESRS. North Medias
bæredygtighedsrapportering er udformet som et bæredygtigheds-
regnskab, hvor vi systematisk og transparent følger strukturen fra
de gældende ESRS-standarder.
Vi har tilpasset vores rapportering, så den afspejler North Medias
specifikke aktiviteter og kompleksitet. Dette sikrer både konsistens
i rapporteringen og en fair og relevant præsentation af data.
53
Bæredygtigheds-
rapportering
01
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
54
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Et rapporteringsår præget af uvished og sene
udmeldinger om CSRD 55
ESRS 2 BP-1 & BP-2: Generelt grundlag for
udarbejdelse af bæredygtighedsoplysninger samt
specifikke omstændigheder 56
ESRS 2 GOV-2: Information om
bæredygtighedsforhold behandlet af bestyrelsen 56
ESRS 2 GOV-3: Integration af
bæredygtighedsrelaterede resultater i
incitamentsordninger for perioden 2025-2027 57
ESRS 2 GOV-4: Redegørelse for bæredygtigheds
due diligence 58
ESRS 2 GOV-5: Risikohåndtering og intern kontrol
forbundet med bæredygtighedsrapportering 58
ESRS 2 SBM-1: Strategi, forretningsmodel og
værdikæde 59
Elementer i vores forretningsmodel og -
strategi, der vedrører bæredygtighedsforhold 60
ESRS 2 SBM-2 (S1 & S2): Interessenters interesser
og synspunkter 61
SBM-3: Væsentlige bæredygtigheds-påvirkninger,
risici og muligheder og deres samspil med
strategi og forretningsmodel 62
ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af
væsentlige IRO’er 65
EU Taksonomi 69
EU Taksonomi: Regnskabspraksis 72
E1-1: Plan for modvirkning af klimaændringer 75
E1-2: Politikker for modvirkning af
klimaændringer og energiforbrug 76
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere CO
2
e
udledning 76
E1-4: Klimarelaterede målsætninger 79
E1-4: Klima omstillingsplan frem mod 2030 80
Tabeller: E1-5 Energiforbrug og
energiforbrugets sammensætning 81
Tabeller: E1-6 Klimaregnskab og samlede
drivhusgasemissioner 82
ESG regnskabspraksis emissioner og
energiforbrug 84
SBM3-S1: Omdelere er afgørende for både
forretningsmodel og strategi 88
S1-1: Politikker vedrørende vores medarbejderes
arbejdsvilkår og arbejdsmiljø 89
S1-2: Inddragelse og dialog - fokus på
arbejdsvilkår, sikkerhed, mental sundhed og et
godt første møde for de unge omdelere i deres
fritidsjob 90
S1-3: Robuste processer til professionel
håndtering af medarbejdersager og udfordringer
på omdelerruten 91
S1-4: Tiltag der reducerer arbejdsulykker, sikrer
gode arbejdsvilkår, tiltrækker samt fastholder
omdelere og understøtter de unge samt socialt
udsatte medarbejdere 92
Kommende indsatser og S1-5: målsætninger, der
understøtter vores sociale ambitioner og
indsatser 93
Tabeller: S1-6, S1-7, S1-8, S1-9 & S1-12 94
Tabeller: S1-13 & S1-14 95
Tabeller: S1-15, S1-16 & S1-17 96
Regnskabspraksis sociale indikatorer: 97
S2: Vores underleverandørers medarbejdere:
Fokus på ordentlige arbejdsforhold 98
G1-1: Politikker der understøtter vores værdier for
ansvarlig virksomhedsadfærd 101
G1-3 & G1-4: Forebyggelse, opdagelse og
håndtering af korruption og bestikkelse 102
G1-5: Politisk indflydelse og lobby-arbejde 103
G1 Virksomhedsspecifikke oplysninger: Den
ansvarlige marketingkanal 104
BILAG: ESRS 2 IRO-2: Bæredygtighedsdata fra
anden EU-lovgivning 105
Indhold
General information
Governance
Social
Miljø
GOV-1: Inkorporeret med reference til Corporate
Governance afsnittet i ledelsesberetningen 44
55
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Omnibus og Quick fix
Hele 2025 og 2026 indtil nu har været præget af fortsat
udvikling i EU’s regler for bæredygtighedsrapportering. I
februar 2025 fremsatte Europa-Kommissionen den så-
kaldte Omnibus-pakke med forslag til ændringer af
CSRD, herunder forenklinger af ESRS-standarderne.
Vi blev tidligt klar over at vi for regnskabsåret 2025 ville
være omfattet af Quick Fix-bestemmelsen, vedtaget i
juli 2025, som forlænger overgangsbestemmelserne
fra 2024.
Det betød, at vi besluttede at rapporteringen for 2025 i
hovedtræk skulle følge samme struktur, standarder og
indfasningsvalg som i 2024.
EU forventes ultimo marts 2026 at endeligt vedtage om-
nibuspakken. Pakken forventes at kunne ændre af-
grænsningen af CSRD-kravene for regnskabsåret 2025,
herunder potentielt for North Media. Eventuelle ændrin-
ger skal efterfølgende gennemføres i dansk ret. Når der
foreligger endelig klarhed om de danske regler, vurderer
vi den fremadrettede rapporteringsform.
Uanset den regulatoriske udvikling fastholder North
Media således sin ambition om en transparent og ansvar-
lig bæredygtighedsrapportering, der understøtter kon-
cernens langsigtede værdiskabelse.
Tilgangen til fortsat rapportering
North Media rapporterer efter de ESRS-standarder, kon-
cernen var omfattet af i 2024, selv om det for få dage si-
den blev vedtaget, at selskabet ikke længere er omfattet
af rapporteringskravene.
Det betyder, at vi for 2025 rapporterer efter samme struk-
tur og samme rapporteringskrav som 2024, dog med en-
kelte sprogmæssige ændringer. I udgangspunktet fast-
holder vi samme tilgang som sidste år, blot med færre
gentagelser, og nu med større erfaring i anvendelsen af
materialitetsprincippet samt bedre strømlining og mere
robust data.
Bæredygtighed i den strategiske retning
I 2025 har vi gennemført en række organisationsændrin-
ger med det overordnede formål at sikre en mere effek-
tiv, langsigtet og bæredygtig virksomhedspraksis.
Som led i ændringerne indtrådte koncernens bæredyg-
tighedschef (CSO) i direktionen i marts 2025 med et udvi-
det ansvarsområde, der nu også omfatter logistik og
kommerciel optimering (CICO). Dette har styrket direkti-
onens samlede bæredygtighedskompetencer og samti-
dig flyttet bæredygtighedsarbejdet tættere på de strate-
giske beslutninger.
Derudover er bæredygtighedsteamet nu forankret i sel-
skaberne tættere på driften. Det bidrager til en bedre in-
tegration af bæredygtighed i den daglige forretnings-
praksis og sikrer, at arbejdet skaber konkret værdi.
Vi har oplevet en tydelig positiv effekt af at have en dedi-
keret ressource til indsamling, beregning, håndtering og
kontrol af ESG-data siden december 2024. Det har styr-
ket kvaliteten og pålideligheden af rapportering og data-
grundlag.
Overordnet udvikling
Ligesom i 2024 var der i 2025 fokus på at integrere SDR i
North Medias systemer og processer blandt andet for at
sikre større sammenhæng og effektivitet i bæredygtig-
hedsinitiativer, data og kommunikation.
Vi styrkede fortsat forankringen af bæredygtighed på
tværs af alle selskabers arbejdsgange, herunder styrkelse
af den interne træning og kommunikation så bæredyg-
tighed i endnu højere grad bliver operationelt, og indgår i
selskabernes beslutninger om indkøb, drift, leverandører
m.m.
I FK Distribution blev der etableret processer for beskæf-
tigelse af omdelere på Socialt Frikort. Derudover har vi
udvidet konceptet for den ansvarlige markedsføringska-
nal, hvilket har resulteret i lancering af ’Vores Samfund’.
Se forretningsafsnit om FK Distribution.
Samtidig blev koncernens CO
2
-reduktionsmål godkendt
og verificeret af Science Based Targets initiative (SBTi), vi
investerede yderligere i batteriløsninger og den gradvise
konvertering af transportflåden. Dette omfatter blandt
andet bestilling af den første el-varebil til driften i Bekey.
Herudover har vi etableret el-ladestandere på yderligere
to lokationer.
I 2026 vil vi videreføre igangværende og planlagte initiati-
ver og målsætninger for at adressere North Medias væ-
sentlige bæredygtighedsrelaterede påvirkninger, risici og
muligheder.
Et rapporteringsår præget af uvished og sene udmeldinger om CSRD
56
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
De konsoliderede bæredygtighedsoplysninger for perio-
den 1. januar 2025 til 31. december 2025 er ligesom sidste
år udarbejdet på baggrund af kravet i årsregnskabsloven
(ÅRL) 99a om bæredygtighedsrapportering, under an-
vendelse af de europæiske bæredygtighedsstandarder
for rapportering (ESRS).
Bæredygtighedsafsnittet er en integreret del af ledelses-
beretningen og er struktureret i overensstemmelse med
de relevante krav i de gældende ESRS-standarder, herun-
der er anvendt de generelle krav beskrevet i ESRS 1. Bæ-
redygtighedsrapporteringen er udarbejdet på samme
grundlag som koncernens finansielle regnskab. I slutnin-
gen af E- og S- afsnittene er anført separate regnskabs-
praksisser.
Den dobbelte væsentlighedsvurdering, som beskrevet i
IRO-1 afsnittet, blev første gang udarbejdet i 2023 og op-
dateret forud for koncernens første fuldt integreret bæ-
redygtighedsrapportering for 2024. Vurderingen er fort-
sat gældende i 2025, dog med enkelte justeringer og
suppleringer for at sikre en retvisende afspejling af kon-
cernens væsentlige indvirkninger, risici og muligheder
på tværs af både op- og nedstrøm i værdikæden. North
Media fokuserer og rapporterer udelukkende på væsent-
lige bæredygtighedsforhold.
Som uddybet i afsnit E1 har North Media i 2025 redefine-
ret koncernens CO₂-reduktionsmål for scope 1, 2 og 3-ud-
ledninger som følge af SBTi-verificeringen. Koncernens
tilgang til opgørelsen af OpEx er også justeret, jf. redegø-
relsen i taksonomiafsnittet og indikator S1-13 83a er fjer-
net, idet den er vurderet uvæsentlig. Ligeledes er indika-
tor S1-15 93b udgået, da retten til familierelateret orlov al-
lerede er lovbestemt.
2025 har fortsat været præget af at integrere og ensrette
SDR i FK Distributions processer. Målet er at selskaberne
får de samme forretningsgange, systemer, og en ens til-
gang til distribution af tryksager mv. i 2026. Påvirkninger,
risici og muligheder relateret til SDRs forretningsaktivitet
er indarbejdet i den dobbelte væsentlighedsvurdering.
Hovedparten af påvirkninger, risici og muligheder, der er
vurderet væsentlige i dobbelt væsentlighedsanalysen,
relaterer sig til forretningsområdet Last Mile (FK Distribu-
tion og SDR). Last Mile udgør ~ 90 % af koncernens sam-
lede omsætning, og udgør derfor hovedfokus i rapporte-
ringen. Når forhold specifikt vedrører Last Mile-aktivite-
ter, såsom trafiksikkerhed under omdeling af tryksager,
fremgår dette tydeligt.
North Medias bæredygtighedspolitikker, -initiativer, -
målsætninger og -indikatorer tager udgangspunkt i de
foranstaltninger og procedurer, der er implementeret for
FK Distribution og dens værdikæde og som blev imple-
menteret i SDR i 2025.
Selskaberne i forretningsområdet
Digitale Services
arbej-
der med de samme overordnede bæredygtighedsmål og
-ambitioner tilpasset deres specifikke aktiviteter, stør-
relse og kompleksitet. Specifikke forhold, der vedrører
aktiviteter i Digital Services, herunder f.eks. hosting af
data på servere er beskrevet i relevante afsnit.
Information til bestyrelsen om væsentlige
indvirkninger, risici og muligheder (IRO’er):
North Medias koncernbestyrelse modtager løbende
information om væsentlige indvirkninger, risici og mulig-
heder. Den primære kilde har i 2025 været løbende
dialog mellem koncernens CICO (Chief Infrastructure &
Commercial Optimisation Officer) og bestyrelsesforman-
den.
Derudover informeres bestyrelsen gennem det generelle
arbejde og samarbejde med koncerndirektionen og di-
rektørerne i datterselskaberne. Dermed bliver væsentlige
bæredygtighedsrelaterede aspekter behandlet som en
del af den overordnede styring og beslutningsproces.
Bestyrelsens hensyntagen til IRO’er i
strategiske beslutninger:
I 2025 har IRO’erne fortsat haft en central rolle i bestyrel-
sens tilsyn med North Medias strategi. Fokus har i sti-
gende grad været rettet mod, hvordan hensynet til ind-
virkninger, risici og muligheder integreres på tværs af be-
slutningsprocesser, særligt i forbindelse med strategiske
initiativer, større investeringer og risikostyring. Bestyrel-
sen afvejer forskellige hensyn for at sikre, at beslutninger
bidrager til både en langsigtet værdiskabelse og realise-
ring af virksomhedens bæredygtighedsmål.
Væsentlige hensyn behandlet i
rapporteringsperioden:
I rapporteringsperioden har bestyrelsen haft fokus på at
sikre, at væsentlige hensyn er indarbejdet i beslutnings-
processerne på tværs af koncernen. Det omfatter:
Strategisk vurdering af ESG-mål: Bestyrelsen har
fulgt op på, om de eksisterende og kommende bæ-
redygtighedsmål er realistiske og ambitiøse. Det har
blandt andet omfattet en vurdering af North Medias
engagement i Ungeløftet og Det Sociale Frikort og
hvordan de initiativer den langsigtede bæredygtig-
hedsagenda.
Datapunktanalyse og validering: Der er løbende
fulgt op og valideret på væsentlige datapunkter og
indikatorer i henhold til bæredygtighedsrapportering
jf. kravet i ÅRL 99a som under anvendelse af ESRS.
Det inkluderer blandt andet revurdering af scope 1, 2
og 3 frem mod 2030, hvor koncernen uændret til-
stræber en balanceret tilgang mellem realiserbarhed
og ambition.
Integration af bæredygtighed i større beslutnin-
ger: ESG-hensyn inddrages i stigende grad i vurde-
ringer af større transaktioner og beslutninger. Besty-
relsen har i den forbindelse drøftet potentielle risici
og forretningsmæssige muligheder, blandt andet
ved investeringer i batteriløsninger og andre energi-
relaterede initiativer.
ESRS 2 BP-1 & BP-2: Generelt grundlag for
udarbejdelse af bæredygtighedsoplysninger
samt specifikke omstændigheder
ESRS 2 GOV-2: Information om bæredygtig-
hedsforhold behandlet af bestyrelsen
57
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Som led i North Medias strategi for langsigtet værdiska-
belse og bæredygtig udvikling indgår bæredygtigheds-
mål i incitamentsordningen (tantieme) for koncerndirek-
tionen og udvalgte direktører i perioden 2025-2027.
Den nuværende incitamentsordning blev fastlagt primo
2025 og inkluderer retningslinjer for bæredygtigheds-
måls andel af den samlede variable aflønning for hver en-
kelt direktør.
To koncerndirektører har sociale elementer i deres ord-
ningen, mens én direktør har elementer fra emissionsud-
ledning. Den sidste direktør har ikke bæredygtighedsele-
menter i ordningen. Hvert incitamentselement opgøres
for sig, og de fleste elementer kan tælle positivt og nega-
tivt. Kun hvis summen af incitamentselementerne er
positive udbetales tantieme.
Socialt ansvar
Tantieme elementerne for socialt ansvar måles på antal-
let af ansættelser af socialt udsatte personer, se S1-5.
Området rummer et væsentligt positivt potentiale, hvor
vi som virksomhed kan skabe en reel forskel.
Forbrugsandel af vedvarende energi og
indtægter fra salg af systemydelser
Tantiemeelementerne knytter sig til målene om at øge
forbrugsandelen af egenproduceret strøm, samt at øge
omsætningen fra salg af systemydelser og arbitragehan-
del på koncernens batterier.
Struktur og implementering
Incitamentsordningen er implementeret i overensstem-
melse med North Medias gældende retningslinjer, hvor
de tantiemegivende mål:
Er let forståelige
Kan måles objektivt
Indgår i en løbende rapportering
Er direkte påvirkelige af den enkelte direktør
Godkendelse og evaluering
Incitamentsprogrammet er godkendt af koncernbesty-
relsen og bliver evalueret årligt som en del af direktio-
nens præstationsvurdering. Eventuelle justeringer af
programmets vilkår, herunder tilpasninger af bæredyg-
tighedsmål, godkendes af bestyrelsen for at sikre, at
ordningen forbliver relevant og i tråd med North Medias
strategi.
Opfølgning og datagrundlag
Den årlige evaluering af incitamentsordningen baseres
på data fra North Media økonomi- og bæredygtigheds-
rapportering. For at mål er opnåelige og målbare, vurde-
res løbende om nødvendige data kan indsamles og vali-
deres på en tilfredsstillende måde.
Strategisk vægtning
Bæredygtighedsmål i incitamentsordningen afspejler en
strategisk balance mellem virksomhedens økonomiske
resultater og bæredygtighedsambitioner. Målet om at in-
kludere socialt udsatte i arbejdsstyrken understøtter
North Medias arbejde med samfundsansvar.
Vi har fastsat mål for CO₂-reduktion i overensstemmelse
med internationale klimamålsætninger, og en væsentlig
forudsætning for at nå målene er at benytte emissionsfri
transport, både hos os selv og i værdikæden. Vi undersø-
ger løbende hvordan målene kan indgå som en større
del af direktionens tantiemeordning.
ESRS 2 GOV-3: Integration af bæredygtighedsrelaterede resultater i incitamentsordninger
for perioden 2025-2027
58
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Formaliseringen af North Medias tilgang til bæredygtig-
heds-due diligence blev igangsat i 2023 og er siden vide-
reudviklet. Tilgangen tager afsæt i koncernens kerne-
værdi om ansvarlighed og er i overensstemmelse med
de internationalt anerkendte minimumsstandarder for
ansvarlig virksomhedsadfærd, herunder OECD guide-
lines for multinationale virksomheder og FN’s vejledende
principper for erhvervsliv og menneskerettigheder.
North Medias proces består af to spor. Det første omfat-
ter identifikation og vurdering af risici for påvirkninger,
som virksomhedens egne aktiviteter enten forårsager,
bidrager til eller er forbundet med. Det andet spor omfat-
ter due diligence i relation til forretningsforbindelser.
Vi forventer, at alle forretningsrelationer gennemfører
deres egen due diligence, herunder vurderer risici for på-
virkninger relateret til egne aktiviteter. Skulle der opstå
faktiske påvirkninger, som North Media er forbundet
med, er forretningsrelationen gennem vores adfærdsko-
deks - forpligtet til at informere os, så vi kan iværksætte
passende afhjælpende foranstaltninger.
North Media foretager regelmæssige vurderinger af på-
virkninger i egen drift på operationelt niveau for at iden-
tificere og håndtere faktiske og potentielle bæredygtig-
hedsrelaterede risici og indvirkninger. Hensynet til men-
neskerettigheder, miljø og ansvarlig virksomhedsadfærd
er fuldt integreret i vurderingerne og udgør en naturlig
del af virksomhedens samlede risikostyring.
Negative påvirkninger kan opstå i forskellige forretnings-
områder og blandt forskellige medarbejdergrupper ba-
seret på tilhørende aktiviteter og værdikæder. Derfor er
due diligenceprocessen tilpasset vores forskellige medar-
bejdertyper, selskaber og lokationer, så vi effektivt kan
identificere, forebygge og afbøde negative påvirkninger,
hvor det er relevant.
North Media gennemførte og dokumenterede den årlige
due diligence vurdering. Processen omfattede følgende
trin:
En beskrivelse af identificerede faktiske eller potenti-
elle negative påvirkninger på miljø, mennesker og
virksomhedsadfærd som følge af koncernens aktivi-
teter.
Identifikation af sammenhængen mellem koncer-
nens aktiviteter og påvirkningen dvs. om påvirknin-
gen er forårsaget af North Media, eller om North
Media bidrager til påvirkningen eller blot er forbun-
det til påvirkningen.
Identifikation af berørte interessenter. Det kan om-
fatte, men er ikke begrænset til specifikke medarbej-
dergrupper, kunder, ansøgere, aktionærer, lokale
samfund m.fl.
Dokumentation af de metoder, der anvendes i dialo-
gen med de berørte interessenter.
Beskrivelser af eksisterende og planlagte tiltag for
at forebygge, afbøde og undgå de identificerede
påvirkninger.
Angivelse af indikatorer til opfølgning på effektivite-
ten af vores tiltag og på udviklingen i relevante nøg-
letal.
En beskrivelse af, hvordan disse tiltag og resultater
kommunikeres til relevante interessenter.
2025 er det andet år, hvor koncernen udarbejder en bæ-
redygtighedsrapportering med tilhørende revisorerklæ-
ring. Vi følger udviklingen i de opdaterede rapporterings-
krav og sikrer overholdelse af de formelle krav, herunder
kvalitet i dataindsamlingen.
Koncernen har vurderet, at en yderligere formalisering af
de interne kontroller for bæredygtighedsrapporteringen i
ét samlet system endnu ikke er hensigtsmæssig. Det
skyldes fortsat usikkerhed omkring rapporteringsformat
og -omfang. Den interne kontrol er derfor, i lighed med
sidste år, gennemført ved afstemning af kvantitative data
mod relevant materiale og økonomiske resultater, hvor
det har været muligt, samt ved anvendelse af fire-øjne-
princippet.
Vi forventer, at de interne kontroller for sociale data bliver
mere robuste fra 2026, når SDR er fuldt integreret i kon-
cernens økonomi- og HR-systemer.
North Media har fortsat en ambition om at etablere mere
formelle systemer og processer for risikohåndtering og
interne kontroller, der kan sikre endnu mere pålidelig og
nøjagtig bæredygtighedsrapportering. I takt med at ar-
bejdet med bæredygtighedsdata modnes, forventes ud-
buddet af systemer og værktøjer, der understøtter in-
terne kontroller, gradvist at blive tilpasset de opdaterede
rapporteringskrav.
Risikovurderingsmetode:
Risici vurderes ud fra sandsynlighed og potentiel indvirk-
ning på rapporteringens integritet. Prioritering sker med
fokus på fuldstændighed, datanøjagtighed, compliance
og IT-sikkerhed.
Identificerede risici og modvirkningsstrategier:
North Media har foreløbigt identificeret følgende risici:
Datafejl og uoverensstemmelser: Risikoen for, at
ESG-data indsamles og rapporteres forkert, reduce-
res gennem etablering af standardiserede datakilder
og valideringsprocedurer, med størst mulig fokus på
fuldstændighed og nøjagtighed.
Manglende compliance med ESRS: Risikoen adres-
seres gennem træning af relevante medarbejdere og
samarbejde med eksterne eksperter for at sikre kor-
rekt fortolkning og implementering af lovkrav.
IT-sikkerhed: ESG-data opbevares og beskyttes med
samme grad af sikkerhedsniveau som tilsvarende
data herunder HR-oplysninger.
Integration i interne funktioner:
Når det opdaterede rapporteringsdirektiv er vedtaget på
EU-niveau, forventes det at give afklaring af rapporte-
ringsomfang og -struktur. Det vil danne et bedre grund-
lag for at etablere et passende niveau for interne kontrol-
ler, som kan understøtte en konsistent og effektiv tilgang
til bæredygtighedsrapporteringen.
Periodisk rapportering til bestyrelsen:
Koncernbestyrelsen modtager måneds- og kvartalsvise
opdateringer på udvalgte nøgletal relateret til væsentlige
bæredygtighedsinitiativer.
ESRS 2 GOV-4: Redegørelse for
bæredygtigheds due diligence
ESRS 2 GOV-5: Risikohåndtering og intern
kontrol forbundet med
bæredygtighedsrapportering
59
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Forretningsmodel
North Media driver og optimerer teknologidrevne, skalér-
bare volumenforretninger, der er specialiserede i at
håndtere store mængde materiale og data ensartet, hur-
tigt og sikkert. Det største forretningsområde Last Mile,
arbejder med pakning og distribution af fysiske tryksa-
ger. Det mindre forretningsområde Digital Services ud-
vikler og driver de øvrige services.
For en nærmere beskrivelse af koncernens segmenter
henvises til siderne 14 34. I note 5 på side 127 fremgår
koncernens omsætning og antal medarbejdere fordelt
på de rapporteringspligtige segmenter.
Centrale elementer i relation til
koncernens bæredygtighedsstrategi
Det er North Medias ambition at skabe vækst og resultat-
fremgang såvel organisk som igennem opkøb af andre
virksomheder, hvor koncernen har særlig styrke og ind-
sigt. Bl.a. vil vi styrke og udvikle Last Mile’s drift og ud-
bygge markederne for pakning og omdeling i Danmark
og Sverige.
Denne strategiske retning inkluderer, at:
Reducere CO
2
e på logistik og transportservices (E1)
Tilbyde omdelerjobs til socialt udsatte grupper (S1)
Sikre ansvarlig markedsføring for vores kunder samt
de danske lokalsamfund (G1)
I de kommende år vil det være et fokusområde at yderli-
gere kvalificere og integrere bæredygtighedsområderne
i de strategiske koncernambitioner og at sikre, at de er
forankret i alle relevante funktioner.
I 2025 har fokus fortsat været på at integrere SDR i Last
Mile, samt eksekvere på planen for overgangen til FK Di-
stributions processer.
Uddybning af bæredygtighedsstrategien
CO
2
e-reduktion (E1) Logistik og transportservices i
Danmark og Sverige
Vi oplever stadig flere kunder der stiller krav om at der er
udarbejdet en plan for udfasning af fossile køretøjer hos
deres leverandører. Det er koncernens mål at reducere
emissioner forbundet med transport og logistikservices i
Danmark og Sverige og derfor investerer vi i vedvarende
energiteknologier, for at nå både de korte og langsigtede
bæredygtighedsmål.
I 2025 har vi udvidet vores bæredygtige energiløsninger
med endnu et batterisystem, flere el-personbiler, samt
etableret flere el lade standere på vores lokationer.
North Medias CO
2
e reduktionsplan blev godkendt af SBTi
og vi fortsætter dialogen og samarbejdet med relevante
leverandører og logistikpartnere.
Antal udsatte i arbejde (S1) Omdeling af tryksager
North Media har en positiv indvirkning på inklusion og
social diversitet, når vi åbner døre til både fritidsjobs for
unge og småjobs for borgere, der står uden for arbejds-
markedet. North Media beskæftiger socialt udsatte grup-
per over hele Danmark, blandt andet gennem deltagelse
i Ungeløftet samt ved ansættelser på Det Sociale Frikort.
Jobbet som omdeler er egnet til socialt udsatte og unge,
da det kan udføres selvstændigt og tilbyder fleksibilitet i
timeantal og arbejdstid. Derfor har vi i 2025 gennemført
en mere målrettet og strategisk indsats for at øge antal-
let af socialt udsatte.
Ultimo 2025 var der 126 medarbejdere på Socialt Frikort
mod 65 ultimo 2024. Målet er at nå 200 ansættelser in-
den udgangen af 2026.
Vi bidrager dermed aktivt til at styrke denne medarbej-
dergruppes muligheder for videre beskæftigelse i takt
med deres kompetenceudvikling. Målet er at understøtte
deres adgang til arbejdsmarkedet og skabe bedre, lang-
sigtede muligheder med afsæt i deres ansættelse hos
North Media.
Ansvarlig markedsføring (G1) information til
lokalsamfund
I 2025 har North Media styrket positionen som den fore-
trukne distributionskanal for ansvarlig markedsføring
ved at udvikle et nyt produkt ’Vores Samfund’, der for-
midler ikke-kommerciel og upartisk information og lo-
kale initiativer til de danske lokalsamfund. Platformen gi-
ver plads til samfundsrelevante budskaber fra f. eks. lo-
kalpolitikere, NGO’er, kulturinstitutioner, biblioteker, kir-
ker og kunstudstillinger.
Vores Samfund kan distribueres til næsten tre millioner
danske husstande gennem FK Distributions eksisterende
distributionsnet.
FK Distribution og SDR omdeler fortsat tryksager og lo-
kale ugeaviser til millioner af husstande hver uge. Vi
kombinerer effektiv distribution med en lokal og etisk
markedsføringskanal, hvor virksomheders budskaber når
frem ansvarligt.
Last Mile værdikæde
Opstrøms-værdikæden: Primært detailvirksomheder,
der igennem North Medias platforme ønsker at distribu-
ere fysiske tryksager til forbrugere. De fysiske tryksager
produceres og trykkes af North Medias kunder og leveres
til FK Distributions pakketerminaler.
Egen produktion: I de to danske pakketerminaler samles
og pakkes tryksagerne maskinelt i sæt til hver enkelt
husstand. Siden 2024 har vi ligeledes implementeret
pakning af tryksager til det svenske marked fra termina-
len i Taastrup. Den maskinelle pakning sikrer en mere ef-
fektiv proces og har erstattet den forhenværende manu-
elle pakning på svenske lokalkontorer.
Nedstrøms-værdikæden: De pakkede tryksager trans-
porteres i lastbiler ejet af underleverandører til distributi-
onshubs og lokalkontorer, hvorfra de fordeles af underle-
verandører til lokale omdelere.
I Sverige har vi afviklet franchisemodellen, der tidligere
håndterede ca. 30 % af den svenske distributionsvolu-
men. Gennem opkøb af franchisetagerne har SDR over-
taget ansvaret for distribution fra disse hvilket sikrer en
mere ensartet og effektiv drift.
Omdelere distribuerer, til fods, på cykel eller i bil, tryksa-
gerne i deres lokalområde. Som supplement til vores
egne omdelere, benyttes mindre selvstændigt
erhvervsdrivende til at distribuere tryksagerne.
ESRS 2 SBM-1: Strategi, forretningsmodel og værdikæde
60
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD

.
Elementer i vores forretningsmodel og -strategi, der vedrører bæredygtighedsforhold
Last Mile værdikæden er afhængig af
papirressourcer og transport. Værdikæden
kan påvirkes af politiske beslutninger.
Vi arbejder for en bæredygtig transport og logistik
ved at reducere CO₂e-udledning samt sikre
gode og ansvarlige arbejdsforhold.
Tryksager, Vores Samfund og lokale ugeaviser spiller
en vigtig rolle i at understøtte lokaldemokratiet
og skabe aktive og informerede lokalsamfund.
Risiko for
politisk indgriben
Energiforbrug, CO
2
e udledning reduceres
ved brug af egenproduceret solcellestrøm
og overgang til emissionsfrie køretøjer
Sikkerheds-, kontrakt-, og arbejdsforhold
for medarbejdere i leverandørleddet
inden for transport- og logistik prioriteres
Socialt ansvar ved at tilbyde jobs
til socialt udsatte grupper.
Mulighed for en
ansvarlig markedsføring- og
distributionskanal
Fokus på
produktionsmedarbejderes
sikkerhed- og arbejdsforhold.
Genanvendt og FSC
®
-certificeret papir
Fokus på omdeleres sikkerhed
og arbejdsvilkår.
Opstrøms værdikæde
Kunder
Egen værdikæde
Distribution & logistik
Nedstrøms værdikæde
Forbruger
G1
E1
S2
S1
G1
Tryksager
S1
S1
Tryksager
61
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Som en vigtig del af bæredygtighedsarbej-
det har North Media en åben og løbende
dialog med sine interessenter. Interessenter-
nes input er en drivkraft til løbende at ju-
stere og forbedre strategien. De væsentlig-
ste interessenter er primært knyttet til Last
Mile og omfatter:
Egne medarbejdere er North Medias
fundament for koncernens udvikling. En
fælles ledelses- og mødestruktur under-
støtter transparens, tydelige ansvarsom-
råder og en kultur, hvor alle bidrager ak-
tivt til organisationens resultater.
North Media tilstræber en flad organisa-
tion præget af åben kommunikation,
hvor medarbejderne løbende informe-
res og inddrages i bæredygtighedsinitia-
tiver for at øge motivationen samt sikre
effekt og ejerskab til koncernens over-
ordnede bæredygtighedsmål.
North Media beskæftiger knap 13.000
omdelere i Danmark og Sverige, og har
udviklet særlige kommunikations- og
inddragelsesprocesser, der blandt andet
hjælper de 13-15-årige til at kombinere
skole, fritidsaktiviteter og deltidsarbejde
som omdelere.
Kunderne, hvor vi aktivt søger at imøde-
komme efterspørgslen på bæredygtige
produkter og tjenester.
Leverandører, hvor vi særligt samarbej-
der om at reducere CO
2
e-udledning.
Dialogen med leverandører har ført til et
styrket fokus på bæredygtige distributi-
onsmetoder og mulige CO
2
e-reduktio-
ner i værdikæden
Arbejdstagere i værdikæden, omfatter
vores underleverandører i Last Mile, her-
under vognmænd og mindre selvstæn-
dige erhvervsdrivende. Vi anerkender, at
medarbejdere hos underleverandører
kan stå overfor udfordringer som følge
af kendte brancherisici. Derfor har vi im-
plementeret en struktureret on-boar-
dings proces med fokus på ansvarlige
arbejdsforhold og sikkerhed.
Lokalsamfund, hvor distributionen fore-
går, hvor vi skaber jobs og sikrer en an-
svarlig kanal.
Politikere, som vi er i dialog med om
gode rammebetingelser for vores forret-
nings bæredygtige vækst.
Investorer og aktionærer, der forventer
en sund, robust og bæredygtig forret-
ning.
ESRS 2 SBM-2 (S1 & S2): Interessenters interesser og synspunkter
Interessentgrupper
Funktioner / institutioner
Kontaktform
Arbejdet med interessenterne
Medarbejdere
Funktionærer og kontorpersonale
Produktionsmedarbejdere
Omdelere
Arbejdsmiljøorganisationen
(AMO)
Medarbejdere involveret i bæredygtighedsprojekter
gennem AMO-gruppen. Fokus på medarbejderenga-
gement, hvilket spiller sammen med koncernens
handlinger for at sikre et godt arbejdsmiljø.
Kunder
Detailhandlere
Årsforhandling og løbende
kundeservicekontakt
Vi lytter til vores kunder og tager deres input alvorligt,
bl.a. har samarbejdet om klimatilpassede løsninger
ført til genanvendt papir til tryksager.
Leverandører
Fragtmand (fra logistikhal til lager)
Vognmand (fra lager til omdeler)
Selvstændigt erhvervsdrivende
(lager til husstandene)
Leverandørmøder, og au-
dits
Løbende dialog om ansvarlige arbejdsforhold og sik-
kerhed. Vi har dialog om test af el-baseret distribution
og udtrykker en klar efterspørgsel herpå. Herudover
samarbejder vi om de praktiske løsninger til at redu-
cere klimaaftryk i leverandørkæden.
Aktionærer
Private investorer
Pensionskasser
Medarbejdere
Kvartalsvis rapportering
Investormøder og investor-
nyheder
Aktionærer informeres om fremskridt og
bæredygtighedsmål og gennemsigtighed
prioriteres.
Myndigheder og
regulatorer
Ministerier
Regioner
EU
Kommuner
Møder samarbejdsprojekter
og høringer
Fokus på compliance og indflydelse på bæredygtige
rammebetingelser for branchen baseret på fakta. Vi
har dannet stærke relationer med de danske kommu-
ner, der bl.a. afspejles i stigningen af ansatte på Det
Sociale Frikort og vores medunderskrift på Ungeløftet
på nationalt og lokalt plan.
Lokalsamfund
Forbrugere af trykte aviser og tryksager
Unge 13-14-åriges første fritidsjob
Udsatte unge mellem 15 og 24 år, som er
uden uddannelse eller beskæftigelse
Udsatte voksne (over 24 år) med særlige
udfordringer
Omdelerappen,
distributionslederne,
blivomdeler.nu, omslag,
møder, netværk,
samarbejdsprojekter
Implementering af omdelerappen for at imøde-
komme kommunikationsbehov- og adfærd for de
unge omdelere. Involvering af forældre ved ansættel-
sen af unge. Distributionsledere i direkte kontakt med
omdelere, der har særlige behov. Vi har sikret en for-
mel kanal for reklamationer fra forbrugerne.
Brancheorga
nisationer
Dansk Erhverv
Dansk Industri
DTL
Konferencer, netværksmø-
der
Udveksling af bedste praksis og samarbejde om bran-
cheinitiativer.
Fagforeninger
HK
3F
Forhandlinger
Dialog om medarbejderrettigheder, så vi kan sikre
ensretning og forbedring af arbejdsvilkår i hele kon-
cernen.
Medier
Trykte medier
Digitale medier
Kvartalsvise medlemsmø-
der
Fælles tilgang for mediebranchen til at definere, ind-
samle og distribuere relevante og troværdige data til
klimaberegning.
62
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
North Media gennemførte i 2023 en omfattende dobbelt
væsentlighedsanalyse, som blev genbesøgt i 2024 i for-
bindelse med opkøbet af SDR. Størstedelen af de identifi-
cerede påvirkninger, risici og muligheder vurderes fortsat
at være væsentlige i 2025 ud fra både et finansielt og et
påvirkningsmæssigt perspektiv. Der er dog foretaget tre
ændringer i forhold til sidste år:
1. Der er identificeret en ny mulighed og en positiv på-
virkning som følge af koncernens styrkede indsats og
øgede investeringer på energiområdet (E1).
2. Den potentielle negative indvirkning vedrørende
manglende ligebehandling af omdelere er fjernet
(S1), idet den ikke vurderes at være væsentlig i for-
hold til koncernens kerneforretning. Koncernen til-
slutter sig principper om ligebehandling og ikke-dis-
krimination, men vurderer på baggrund af sine akti-
viteter, at der ikke foreligger en forhøjet væsentlig
indvirkning på området.
3. De omdømmerisici, der blev vurderet væsentlige sid-
ste år ved North Medias relation til leverandører (G1)
er nu indarbejdet i de væsentlige risici relateret til ar-
bejdsvilkår og kontraktforhold i værdikæden (S2) og
er derfor ikke længere opført særskilt.
North Media inkluderer væsentlige faktiske og potenti-
elle påvirkninger, som vi enten forårsager eller bidrager
til gennem egne aktiviteter, samt væsentlige faktiske på-
virkninger i værdikæden. Indvirkningernes væsentlighed
er vurderet på baggrund af bruttoindvirkninger, dvs.
uden hensyntagen til mulige forebyggende eller afbø-
dende handlinger og initiativer, der er indarbejdet af sel-
skaberne.
Alle væsentlige IRO’er er identificeret på kort, mellem og
lang sigt. Den kortsigtede tidshorisont svarer til perioden
12 måneder efter regnskabsårets udløb. Den mellem-
lange tidshorisont dækker perioden fra afslutningen af
den kortsigtede rapporteringsperiode og op til fem år
frem. Den langsigtede tidshorisont omfatter perioder på
over fem år.
De væsentlige IRO’er fremgår af tabellerne.
SBM-3: Væsentlige bæredygtigheds-påvirkninger, risici og muligheder og deres samspil
med strategi og forretningsmodel
Klimaforandringer
E1
Modvirkning af klimaforandringer
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Faktisk negativ
påvirkning
Udledning af drivhusgasemissioner forbundet med North
Medias aktiviteter i hele værdikæden (scope 1, scope 2 og
scope 3), herunder bl.a. indkøbt energi, transport og distribu-
tion, indkøbte kapitalgoder osv.
Opstrøms-, egen drift
og nedstrøms-værdi-
kæde
Risiko afledt af
påvirkning
Omstillingsrisici forbundet med at opfylde CO
2
e reduktions-
krav, herunder at sikre den grønne transition af transport og
logistik i Last Mile leverandørleddet fra fossildrevne trans-
portmidler til elektriske.
Opstrøms-værdikæde
Energieffektivitet
IRO
Beskrivelse
Værdikæde-
placering
Faktisk negativ
påvirkning
Energiforbruget til egen drift og opstrøms-værdikæden sva-
rer til energiforsyningsstrukturen i Danmark og Sverige, som
stadig er afhængig af fossile kilder.
Opstrøms-værdikæde
og egen drift
Positiv påvirkning
& mulighed
Den øgede andel af uregulerbare energikilder (sol og vind)
nødvendiggør investeringer i "batterianlæg, der kan balan-
cere elnettet gennem fleksibelt energioptag og -afgivelse.
Egen drift
Oplysninger om North Medias væsentlige
IRO'er rapporteres i overensstemmelse med
oplysningskravene beskrevet i de gældende
ESRS-standarder med undtagelse af enkelte
IROer, der suppleres med enhedsspecifikke
oplysninger. Enhedsspecifikke oplysninger
rapporteret:
Udvalgte indikatorer relateret til E1 på an-
del af egenproduceret vedvarende strøm
og antal ladestandere på vores danske
lokationer.
En enkelt social indikator relateret til S1
vedrørende antal af udsatte ansat
Sociale Frikort.
Hele rapporteringen vedrørende den
demokratiske kanal og den ansvarlige di-
stribution under G1.
63
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Egne medarbejdere
Arbejdere i værdikæden
S1
Arbejdsvilkår sundhed og sikkerhed, lønvilkår og arbejdstider, tiltrækning og fastholdelse
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Potentiel
negativ indvirkning
Risiko for ulykker og fysiske skader i produktionen og un-
der omdeling samt sygdomme herunder særligt mentalt
sundhed blandt alle medarbejdergrupper.
Egen drift
Potentiel
negativ indvirkning
Risiko for børn og unges ret til fair arbejdsvilkår, herunder
tilstrækkelig løn og overholdelse af gældende arbejdstids-
regler for omdelerne.
Egen drift
Risiko
afledt af indvirkning
Udfordringer med at tiltrække og fastholde medarbejdere,
særligt de unge omdelere.
Egen drift
Tilbyde småjobs til socialt udsatte grupper
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Positiv indvirkning &
mulighed
Mulighed for at tilbyde et værdigt arbejde som omdeler til
socialt udsatte grupper.
Egen drift
Andre rettigheder menneskerettigheder
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Potentiel
negativ indvirkning
Risiko for at børn og unge udnyttes arbejdsmæssigt.
Egen drift
Risiko
afledt af indvirkning
Omdømmerisiko forbundet med ansættelse af unge i fri-
tidsjob ned til 13-års alderen, herunder negative associatio-
ner med begrebet “børnearbejde".
Egen drift
S2
Arbejdsvilkår sundhed og sikkerhed, lønvilkår, arbejdstider og kontraktforhold
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Faktisk negativ
indvirkning
Risiko for at arbejdsvilkår ikke lever op til gældende lovgiv-
ning for medarbejdere i værdikæden, især chauffører og
selvstændige omdelere baseret på deres arbejdsfunktion
og kendte brancherisici, herunder sikkerhed, arbejdstider,
lønvilkår, kontraktforhold mm.
Opstrøms-værdikæde
Risiko
afledt af indvirkning
Omdømmerisici og negative reaktioner som følge af
manglende overholdelse af arbejdsvilkår eller kontraktfor-
hold i værdikæden.
Opstrøms-værdikæde
Lige muligheder og lige behandling diversitet og inklusion
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Potentiel negativ
indvirkning
Forekomster af diskrimination baseret på race og etnicitet
af ansatte i værdikæden i forbindelse med distribution af
tryksager.
Opstrøms-værdikæde
64
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Virksomhedsadfærd
G1
Politisk engagement og lobbyisme
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Risiko
North Media prioriterer aktivt engagement i public affairs,
da vi har identificeret væsentlige forretningsrisici forbun-
det med politiske beslutninger, som f.eks. "hvor unge må
arbejde" eller "skærpede regler inden for transportsekto-
ren".
Egen drift
Ansvarlig markedsføring (enhedsspecifik)
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Positiv påvirkning
& mulighed
Grundet North Medias eksisterende distributionsnet, har vi
muligheden for at administrere en ansvarlig og demokra-
tisk kanal, der understøtter ikke-kommerciel information
til lokalsamfund. Ydermere, giver vores distributionskanal
mindre virksomheder en fair marketingkanal i konkurren-
cen mod globale aktører.
Egen drift og ned-
strøms-værdikæde
65
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Den dobbelte væsentlighedsanalyse (DMA)
North Media anvender DMA’en som en central proces til
at identificere og vurdere væsentlige faktiske og potenti-
elle indvirkninger, risici og muligheder inden for klima og
miljø, sociale forhold samt virksomhedsadfærd. Tilgan-
gen bygger på en helhedsorienteret vurdering af både
North Medias påvirkning af omgivelserne og de finan-
sielle risici og muligheder, der knytter sig til bæredygtig-
hed. DMA’en følger EFRAG’s vejledning i kombination
med interne fortolkninger og vurderinger.
Kortlægningen af IRO’er omfatter hele værdikæden og
inkluderer alle aktiviteter, forretningsforbindelser, res-
sourcer og geografiske omstændigheder. IRO’er er igen i
2025 evalueret på baggrund af omfattende drøftelser i
flere workshops, tæt samarbejde og løbende dialog med
relevante interne interessenter, herunder bæredygtig-
hedsafdelingen, ledere fra koncernen og datterselskaber
og eksterne eksperter fra både Danmark og Sverige. Pro-
cessen er desuden underbygget og kvalificeret af vores
bæredygtigheds due diligence samt generelle ledelses-
systemer.
Vi er opmærksomme på, at vores DMA-resultater kan
styrkes yderligere ved at inddrage interviews med eks-
terne interessenter, herunder kunder. Interne eksperter
fra koncernøkonomi og bæredygtighed er løbende i dia-
log med relevante brancheforeninger, offentlige myndig-
heder og fagfæller i forskellige netværk, og har inddraget
viden og ekspertise fra disse aktører i vores vurderinger.
Processen er gennemført for alle koncernens selskaber
og resultaterne forelagt og godkendt af koncerndirektio-
nen og -bestyrelse. På baggrund af DMA-analysen har
North Media vurderet IRO’er væsentlige indenfor fire
bæredygtighedsemner:
E1 Klimaforandringer IRO’er relateret til modvirk-
ning af klimaforandringer og energieffektivitet
S1 Egne medarbejdere IRO’er relateret til arbejds-
vilkår, lige muligheder, og andre menneskerettighe-
der
S2 Arbejdere i værdikæden IRO’er relateret til
arbejdsforhold og lige behandling
G1 Virksomhedsadfærd IRO’er relateret til lobby-
isme og ansvarlig markedsføring
ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige IRO’er
Dobbelt Væsentlighedsanalyse i North Media A/S (FK og SDR)
Væsentlighed for samfundet
Environmental
E1: Klimaforandringer
E2: Forurening
E3: Vand
E4: Biodiversitet
E5: Ressourcer
Sociale
S1: Egne medarbejdere
S2: Arbejdere i værdikæden
S3: Berørte samfund
S4: Forbrugere
Governance
G1: Forretningsadfærd
Finansiel væsentlighed for virksomheden
E
S
G
E1
S1
E5
E4
G1
S2
E2
E3
S4
S3
North Media rapporterer på oplysningskrav
til samtlige væsentlige IRO’er. Det vil sige, vi ikke
har udeladt eller prioriteret på baggrund af alvor-
lighed eller sandsynlighed ift. om det skal medta-
ges i rapporteringen.
Måleenhed
Hvis væsentligheden af en IRO er vurderet vigtig el-
ler derover på skalaen nedenfor, rapporterer North
Media på bæredygtighedsforhold, dertil i overens-
stemmelse med ESRS-oplysningskravene.
Rapport
eret
Essentiel
Betydelig
Vigtig
Væsentligt
Informativ
Minimal
Uvæsentlig
66
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Tilgang og metode
DMA-analysen indledes med en vurdering af negative og
positive påvirkninger på kort, mellem og lang sigt. Heref-
ter foretages en systematisk vurdering af de tilknyttede
effekter samt de finansielle risici og muligheder, som
disse indvirkninger medfører bl.a. som resultat af af-
hængighed af relationer eller adgang til ressourcer.
North Media har skærpet fokus på de allerede kendte
sektorspecifikke negative indvirkninger og udfordringer
for Last Mile, da de i høj grad er fælles for hele sektoren,
herunder elektrificeringen af transportmidler samt
arbejdsforhold for lastbilchauffører og vognmænd i
værdikæden.
Påvirknings-væsentlighed (Impact materiality) er vur-
deret ud fra specifikke kriterier for alvorlighed (skala,
omfang og uoprettelighed) samt sandsynlighed. jf. afsnit
nedenfor. Væsentligheden af hver enkel påvirkning er
vurderet og rangeret fra 0 til 5.
Finansiel væsentlighed (Financial materiality) er vurde-
ret på baggrund af størrelsen og sandsynligheden for
finansielle risici og muligheder med udgangspunkt i kon-
cernens finansielle væsentlighedsniveau. Der er anvendt
tærskler, der rangerer fra 0 (ingen økonomisk væsentlig-
hed) til 5 (essentiel økonomisk væsentlighed).
Sandsynlighed
Risici og muligheder vurderes som væsentlige ud fra de-
res finansielle betydning og sandsynlighed. Potentielle
påvirkninger vurderes ud fra alvorlighed og sandsynlig-
hed, hvor alvorligheden af en potentiel negativ påvirk-
ning vægtes højere end sandsynligheden for, at den ind-
træffer. Sandsynlighed er dog fortsat et centralt parame-
ter i vurderingen af væsentlighed for de identificerede ri-
sici, muligheder og påvirkninger inden for den givne tids-
ramme. Vurderingen af sandsynlighed sker på en
femtrins- skala, hvor blandt andet historiske hændelser
tages i betragtning:
Sandsynlighedsskala:
1. Meget lav sandsynlighed for opståen: Meget usandsyn-
ligt at det sker / er aldrig sket
2. Lav sandsynlighed for opståen: Sket én gang inden for
>5 år / ikke regelmæssigt
3. Sandsynlighed for opståen: Kan opstå / er sket flere
gange inden for 1-5 år
4. Høj sandsynlighed for opståen: Næsten sikkert at det
sker/systematisk opståen inden for <1 år
5. Almindelig hændelse: Forekommer regelmæssigt og
er kendt for at opstå.
Specifikke væsentlighedskriterier
E1 - Klimaforandringer
Påvirkning på klimaforandringer er vurderet væsentligt
på baggrund af påvirkningens alvorlighed, herunder sær-
ligt omfanget, forstået som rækkevidden af drivhusgas-
udledninger. North Medias direkte klimaaftryk (skala),
forstået som scope 1- og 2-udledninger, er begrænsede,
og den primære udledning finder sted i scope 3, hos un-
derleverandører.
Ydermere er de tilknyttede finansielle risici relateret til
omstillingen til en netto-nul økonomi vurderet væsent-
lige på baggrund af North Medias modstandsdygtig-
hedsanalyse fra 2024.
Klimascenarieanalyse og modstandsdygtighed
Modstandsdygtighedsanalysen af distributionsforretnin-
gen var baseret på tre NGFS-klimascenarier (Network for
Greening the Financial System), som danner grundlaget
for vurderingen af fysiske- og omstillingsrisici. De tre sce-
narier omfatter:
1. Nuværende politikker / status quo: Høje emissio-
ner, hvor den globale opvarmning fortsætter uæn-
dret og med på op til 3 °C frem mod 2080.
2. Forsinket overgang til netto-nul: Et mellem-scena-
rie med forsinket transition, der antager, at de glo-
bale årlige udledninger ikke falder før 2030. Derefter
er der brug for stærk regulering for at begrænse
opvarmningen til under 2 °C.
3. Netto-nul i 2050: Lave emissioner, der efterlever
Paris-aftalen på 1,5°C med netto-nul CO
2
e-emissioner
inden 2050.
Scenarierne er valgt for at følge de nyeste videnskabelige
anbefalinger og for at imødekomme TCFD-anbefalin-
gerne for klimascenarieanalyser. For hvert scenarie er
modstandsdygtigheden vurderet og analyseret, med af-
sæt i hvordan fysiske og omstillingsrisici påvirker distri-
butionsaktiviteter og den overordnede økonomiske drift.
Klimarisici er analyseret ud fra tidshorisonter i den an-
vendte klimascenarieforskning dvs. kort sigt (1-3 år), mel-
lemlang sigt (2030+) og lang sigt (2050+).
Risici vurderes ud fra aktiviteter i de skandinaviske lande,
hvor både egen drift og leverandørforhold er i en relativt
stabil og klimamæssigt forudsigelig region. Samtidig er-
kender North Media usikkerheden forbundet med klima-
modellering, herunder fraværet af tipping points i NGFS-
scenarierne og brugen af generaliseret data fremfor lo-
kale analyser. På trods af begrænsninger vurderes scena-
rierne repræsentative for de makro-finansielle tendenser,
herunder generelle politikbaserede og teknologiske an-
tagelser, der kan påvirke virksomheden.
Omstillingsrisici
North Media vurderer, at der på kort og mellemlangt sigt
kan opstå væsentlige omstillingsrisici i overgangen til
fossilfri transport og energieffektiv teknologi. Det omfat-
ter:
Strengere regulering og krav om CO
2
e-reduktion,
som kan påvirke økonomien i transportsektoren.
Øgede krav til leverandører om fossilfri transport og
energieffektivisering, hvilket kan kræve investeringer
i nye køretøjer og forhøje transportomkostningerne.
North Media vurderer ikke, at der er væsentlige indlej-
rede drivhusgasemissioner i sine aktiviteter eller aktiver.
Den største omstillingsrisiko vurderes at være politikere
der måtte synes at omstillingen i transportsektoren går
for langsomt, og derfor pålægger sektoren yderligere
krav, der indirekte, via forøgede transportomkostninger
kan påvirke økonomien i vores forretning.
I forhold til overgangen til et lavemissionsscenarie vurde-
res det, at hovedparten af de nødvendige teknologier al-
lerede er modne, mens europæisk producerede el-lastbi-
ler til tung transport forventes at komme på markedet
inden for de næste par år. Det handler derfor primært
om at både North Media og vores underleverandører føl-
ger udviklingen og efterspørger de rette køretøjer, enten
ved egne anskaffelser eller som et krav i forbindelse med
indkøb af underleverandørydelser.
Fysiske risici
I højemissionsscenariet på lang sigt er følgende forhold
vurderet:
Akutte risici som storme, oversvømmelser og hede-
bølger, der kan påvirke infrastruktur og medarbej-
derforhold.
Kroniske risici som stigende havniveau og ændrede
nedbørsmønstre, der kan udfordre effektiviteten i
distributionsforretningerne.
North Media vurderer en begrænset fysisk risiko på lang
sigt for koncernens bygninger, da de er placeret højt og
langt fra kystnære områder, og å-løb.
ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige IRO’er (fortsat)
67
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
North Media har ikke vurderet yderligere fysiske klimari-
sici væsentlige, da selskabernes forretningsmodeller kun
i begrænset omfang er afhængige af fysiske vejrforhold.
Specifikt for distributionsforretningen vil fysiske klimari-
sici kun have lokal indvirkning, idet hele distributionsmo-
dellen består af et meget stort antal decentrale ruter i
Danmark og Sverige. Behovet for klimatilpasning kan
ændre sig på længere sigt, f.eks. hvis kystnære områder i
Danmark oplever stigende havniveau og oversvømmel-
ser.
Finansiel væsentlighed
Omstillingen til en CO
2
e-neutral forretningsmodel er del-
vist integreret i det finansielle regnskab, bl.a. i form af nye
investeringer i solcelle- og batteriprojekter, samt en del-
vis overgang til el-biler.
Ingen aktiver er på nuværende tidspunkt identificeret
som i væsentlig risiko for klimarelaterede skader. Fysiske
klimarisici er ikke indregnet på kort eller mellemlang sigt.
Risikohåndtering
North Media integrerer klimarelaterede risici i den over-
ordnede risikohåndtering som en del af strategien for
bæredygtighed. Klimascenarieanalyserne danner grund-
lag for identifikation og vurdering af fysiske og omstil-
lingsrisici og prioriteres efter sandsynlighed og potenti-
elle finansielle effekter.
Øvrige miljøemner
North Media har en proces til at identificere væsentlig-
hedsniveauet af IRO'er om de resterende miljøemner.
IRO’er for underemnerne (E2-E5) identificeres og vurde-
res på baggrund af de følgende fire trin:
1. Lokalisér i egen drift, samt i opstrøms- og nedstrøms-
værdikæden hvor grænsefladen med naturen finder
sted - dette er udført som del af identifikationen af
potentielle og faktiske IRO’er.
2. Evaluér de miljørelaterede afhængighedsforhold og
påvirkninger relateret til forurening, vand, biodiversi-
tet, og ressourcer det er en integreret del af dobbelt
væsentlighedsanalysen.
3. Vurdér de væsentlige risici og muligheder det er en
integreret del af dobbelt væsentlighedsanalysen.
4. Forbered og rapportér resultaterne af væsentlig-
hedsanalysen.
Biodiversitet og økosystemer
North Media har ingen lokationer i, ved eller omkring bio-
diversitetsfølsomme områder og medfører derfor ikke
forringelse af naturtyper eller habitater for arter eller for-
styrrelse af arter i beskyttede områder.
North Media er afhængig af aktiv skovdrift i værdikæden
som følge af produktion af omslag til tryksager. Sandsyn-
ligheden for væsentlige negative påvirkninger i denne
sammenhæng er vurderet lav, eftersom omslagene ude-
lukkende trykkes på FSC- og svanemærket papir. Certifi-
ceringerne sikrer, at papiret stammer fra ansvarligt skov-
brug og opfylder strenge miljøkrav. Herudover kommer
hovedparten af den papirmasse som omslagene produ-
ceres af fra genbrugspapir og -pap. Hverken tab af biodi-
versitet, misbrug af arealudnyttelse, introduktion af inva-
sive ikke-hjemmehørende arter, indvirkninger på arter-
nes tilstand eller indvirkninger på økosystemer er identi-
ficeret i den sammenhæng.
North Media følger myndighedernes øgede fokus på bio-
diversitet og fredet natur, herunder reguleringstiltag, der
kan påvirke omfanget af aktiv skovdrift på baggrund af
EU’s 2030 mål for biodiversitet. Skærpet regulering og
prisstigninger på papir vil påvirke kunderne og tryksager
som markedsføringskanal. Det er derfor en finansiel ri-
siko, som vi vurderer jævnligt.
Cirkulær økonomi og ressourceforbrug
Identifikation af ressource in- og output samt affalds-
håndtering indebærer en systematisk kortlægning af de
ressourcer, som koncernen er afhængig af. Den supple-
res med en vurdering af cirkularitet, hvor både fornybare
og ikke-fornybare ressourcer analyseres for deres til-
strømning, anvendelse og bæredygtighedspotentiale.
North Media har screenet de primære ressourcer, der
anvendes i selskabernes drift og værdikæde, for at identi-
ficere væsentlige IRO’er relateret til cirkularitet. Følgende
er identificeret:
Brændstof til køretøjer: Se ESRS E1
Papir til omslag og tryksager
Træmaterialer til paller og pallelåg
Trykfarve til printet og grafisk materiale
Stål og metal til transportbure til pakkede tryksager
og omdelervogne
Elektronik til hardware og låsesystemer
North Medias brug af ikke-fornybare ressourcer er vurde-
ret begrænset.
G1 - Virksomhedsadfærd
North Medias proces for vurdering af IRO’er relateret til
virksomhedsadfærd følger retningslinjerne i OECD og in-
tegrerer due diligence-principper, som understøtter en
ansvarlig og transparent virksomhedskultur. Påvirknin-
gers væsentlighed er vurderet ud fra kriterier for alvorlig-
hed:
Skala: Vurdering af relaterede konsekvenser, herunder
faktorer som niveauet og hyppigheden af medarbejder-
fravær, medarbejderomsætningshastighed og antallet af
hændelser registreret via klagemekanismer samt deres
juridiske konsekvenser. Der tages desuden hensyn til
specifikke interessentgrupper, herunder bl.a. konsekven-
serne for små og afhængige leverandører. Ydermere ta-
ges værdikæde, lokale kontekster, virksomhedens stør-
relse og ledelsesstruktur i betragtning, når relevant.
Omfang: Vurdering af, hvor mange interessenter der
potentielt kan blive berørt. For eksempel begrænses
påvirkninger relateret til virksomhedskultur primært til
egne medarbejdere, mens emner som politisk engage-
ment, antikorruption og bestikkelse kan have et bredere
samfundsmæssigt omfang.
Uoprettelighed: Vurdering af, om konsekvenserne er
irreversible, eller i hvilken grad de negative effekter kan
afhjælpes eller rettes.
ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige IRO’er (fortsat)
68
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Klima og Miljø
E1 Klimaændringer
Væsentlige klimarelaterede påvirkninger, risici og muligheder er relateret til
følgende underemner:
Modvirkning af klimaændringer
Energi
I North Media arbejder målrettet med at reducere sine CO₂e-udledninger og afhængighed af fossile brændsler ved f.eks. at investere i strøm fra
vedvarende energikilder herunder solceller og batterianlæg. Vi har desuden initiativer til at øge elektricering af transporten og arbejder på i
højere grad at prioritere leverandører, der kan dokumentere en målbar reduktion af deres emissionsudledninger.
Hovedpolitikker
Klimapolitik
Firmabilspolitik
Adfærdskodeks for leverandører
Primære tiltag i 2025
SBTi verificerede klimamål i overensstemmelse
med Paris-aftalen
Indkøb af batterianlæg til vores hovedkontor i
Søborg
Etablering af 8 el-ladestandere på to nye lokati-
oner (Svendborg og Esbjerg)
Første el-varebil bestilt som del af egen trans-
portflåde til driften i Bekey
100 % af personfirmabilerne anskaffet i
Danmark var elbiler og ~ 50 % af den Danske
personbilsflåde er nu elbiler
Væsentligste målsætninger
Reducere totale CO2e-udledninger (Scope
1+2+3) med 50% inden 2030 og med 90 % inden
2050 i forhold til basisåret 2018 (SBTi-mål)
Ved at:
Reducere scope 1 og 2 med 65 % senest i
2030.
Reducere scope 3 med 50 % senest i 2030 i
forhold til basisåret 2018
50% af koncernomsætningen er i overensstem-
melse med EU-taksonomien i 2030
Mindst 50 ladestandere fordelt på vores danske
lokationer i 2026 (tidligere 2025)
2025 Nøgle Indikatorer
Status på CO
2
e reduktion i forhold til basisåret 2018
Samlet reduktion, scope 1+2+3 på 32 %
Scope 1 (CO
2
e): +118%
Scope 2(CO
2
e): -72%
Samlet scope 1+2 (CO
2
e): -33%
Scope 3 CO
2
e: -32%
Samlet energiforbrug: 12.214 MWh, heraf:
vedvarende energi: 7.043 MWh, og
fossilt energiforbrug: 4.658 MWh
Koncernomsætning, der er er i overensstemmelse
med EU-taksonomien: 30%
Enhedsspecifikke indikatorer:
Strømforbrug relateret til vores danske aktiviteter
dækket af egne solcelleanlæg: ~ 24 % (2024: 5%);
mål 30 % i 2025 ikke opfyldt)
Antal lade standere på egne lokationer: 44 (11 %)
(mål 12 % i 2025 ikke opfyldt)
69
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Omsætning (Turnover)
North Medias økonomiske aktiviteter anses for at være
"omfattede" i forhold til to af de miljømæssige mål i EU’s
Taksonomi:
i. Begrænsning af klimaændringer
iv. Overgangen til cirkulær økonomi
i.) Begrænsning af klimaændringer
Af koncernens samlede omsætning på 1.296 mio. kr. var
382,7 mio. (30%) ”taksonomiomfattet” (eligible) og "i over-
ensstemmelse med EU-taksonomien" (aligned), da
denne vedrører distribution til fods. Yderligere 730,1 mio.
kr. (56%) vurderes som taksonomiomfattet, men opfylder
på nuværende tidspunkt ikke kravene for at være fuldt i
overensstemmelse med EU-taksonomien. North Media
har et mål om gradvist at omdanne den nuværende tak-
sonomiomfattede omsætning, så den over de kom-
mende år er i overensstemmelse med EU-taksonomien.
En betydelig del af omsætningen fra SDR er omfattet,
men data er endnu ikke tilstrækkelige og præcise nok til
at dokumentere en fuld tilpasning. Det er fortsat vores
mål at 50 % af den samlede koncernomsætning er i over-
ensstemmelse med EU-taksonomien i 2030.
EU Taksonomi
Taxonomi Omsætning (mio. kr.)
Kriterium for væsentligt bidrag
DNSH-kriterier (ikke at gøre væsentlig skade)
Økonomiske aktiviteter (1)
kode(r)
Omsæt-
ning
2025) (3)
Andel af
omsæt-
ning 2025
(%) (4)
Modvirk-
ning af
klimaæn-
dringer
(5)
Tilpas-
ning til
klimaæn-
dringer
(6)
Vand og
hav res-
sourcer
(7)
Cirkulær
økonomi
(8)
Forure-
ning (9)
Bio-
diversitet
(10)
Modvirk-
ning af
klimaæn-
dringer
(11)
Tilpas-
ning til
klimaæn-
dringer
(12)
Vand og
hav res-
sourcer
(13)
Cirkulær
økonomi
(14)
Forureni-
nig (15)
Bio-
diversitet
(16)
Mini-
mums
garantier
(17)
Andel af oms.
der er I over-
ensstem-
melse med
klassifikati-
onssystemet
2025 (%) (18)
Andel af oms.
der er I over-
ensstem-
melse med
klassifikati-
onssystemet
2024 (%) (19)
Kategori
(mulig-
hedsska-
bende
aktivitet
(20)
Kategori
omstil-
lingsakti-
vitet (21)
A. AKTIVITETER DER ER OMFATTET AF KLASSIFIKATIONSSYSTEMET
A.1 Miljømæssigt bæredygtige aktiviteter (i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
Drift af personligt mobilitetsudstyr, cykellogistik
CCM 6.4
382,7
30%
Y
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
n.a.
Y
n.a.
Y
n.a.
n.a.
Y
30%
28%
-
T
Omsætning der hidrører fra miljømæssigt bæredygtige
aktiviteter (A.1)
382,7
30%
30%
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
n.a.
Y
n.a.
Y
n.a.
n.a.
Y
30%
28%
-
T
Heraf: mulighedsskabende aktiviteter
Heraf: omstillingsaktiviteter
A. 2 Aktiviteter der er omfattet af klassificeringssystemet, men som ikke er miljømæssigt bæredygtige
Transport med motorcykler, personbiler og lette er-
hvervskøretøjer
CCM 6.5
717,9
55%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
Vejgodstransport
CCM 6.6
7,4
1%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
Fremstilling af elektrisk og elektronisk udstyr
CE 1.2
4,8
0%
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N
N/EL
Omsætning, der hidrører fra aktiviteter, der er omfattet af
klassificeringssystemet, men som ikke er miljømæssigt
bæredygtige (A.2)
730,1
56%
56%
56%
55%
Omsætning fra aktiviteter omfattet af klassificeringssy-
stemet (A.1 + A.2)
1112,8
86%
86%
86%
83%
B. AKTIVITETER, DER IKKE ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
Omsætning, der hidrører fra aktiviteter, der ikke er om-
fattet af klassificeringssystemet (B)
183,2
14%
TOTAL (A + B) se side 110
1296,0
100%
CCM
CE
Y
N
N/EL
Climate change mitigation
Circular economy
Yes (taxonomy-eligible and taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
No (taxonomy-eligible but not taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
Not eligible (taxonomy-non-eligible activity for the relevant environmental objective)
70
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
iv.) Overgangen til en cirkulær økonomi
Den del af Bekeys omsætning, der direkte vedrører pro-
duktion og salg af elektroniske komponenter, er omfattet
af EU’s taksonomi for overgangen til en cirkulær øko-
nomi. Aktiviteten opfylder ikke kriterierne for at blive
klassificeret som i overensstemmelse med EU-taksono-
mien.
Forebyggelse af dobbeltberegning (Double counting)
I beregning af omsætning og kapitaludgifter har vi
løbende afstemt tallene med koncernens regnskaber i de
enkelte taksonomitabeller. På denne baggrund vurderer
vi, at risikoen for dobbeltberegning er minimal.
EU Taksonomi (fortsat)
Solcelleanlægget hos FK Distribution i Taastrup
71
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Investeringer (CapEx)
Installationen af to solcelleanlæg på pakketerminalerne i
Taastrup og Tilst og på et nærliggende græsarealer var
afsluttet i 2024. De tilhørende batterisystemer afventer
fortsat endelig godkendelse af netselskaberne.
Solcelleanlæggene producerede i 2025 el nok til at
dække ca. 24% af det danske forbrug. Batterierne, som
endnu ikke er myndighedsgodkendt, skal medvirke til at
den effektive udnyttelse af solcellerne øges.
I 2025 satte vi et batterianlæg op på hovedkontoret i
Søborg, og det forventes i drift i foråret 2026.
Investeringerne er vurderet som værende i overensstem-
melse med EU-taksonomien, da de bidrager væsentligt
til begrænsning af klimaændringer.
De samlede CapEx-investeringer udgjorde i 2025
76,4 mio. kr., hvoraf:
2,0 mio. kr. vedrører batterianlæg i Søborg (i overens-
stemmelse med EU-taksonomien)
15,3 mio. kr. relaterer sig til overtagelsen af en række
franchisetagere i Sverige
4,9 mio. kr. dækker installation af nye loftslamper,,
ampereudvidelse, ombygning af ventilationsanlæg
mv. (omfattet, men ikke i overensstemmelse med
EU-taksonomien)
25,7 mio. kr. til en ny pakkelinje samt udbygning af
en eksisterende testpakkelinje med tilhørende tekni-
ske installationer, elektriske maskiner (fx stablere)
mv.
Tilgang af IFRS16 aktiver for i alt 21,4 mio. kr. fra leje-
mål og udskiftning af bilflåden i Danmark og Sverige
(omfattet, men ikke i overensstemmelse med EU-
taksonomien)
Den resterende CapEx-pulje på 7,1 mio. kr. består pri-
mært af i software, varebiler mv..
EU Taksonomi (fortsat)
Taxonom CapEx (mio. kr.)
Kriterium for væsentligt bidrag
DNSH-kriterier (ikke at gøre væsentlig skade)
Økonomiske aktiviteter (1)
kode(r)
CapEx
2025
(DKKm)
(3)
Andel af
CapEx
2025 (%)
(4)
Modvirk-
ning af
klimaæn-
dringer
(5)
Tilpas-
ning til
klimaæn-
dringer
(6)
Vand og
hav res-
sourcer
(7)
Cirkulær
økonomi
(8)
Forure-
ning (9)
Bio-
diversitet
(10)
Modvirk-
ning af
klimaæn-
dringer
(11)
Tilpas-
ning til
klimaæn-
dringer
(12)
Vand og
hav res-
sourcer
(13)
Cirkulær
økonomi
(14)
Forureni-
nig (15)
Bio-
diversitet
(16)
Mini-
mums
garantier
(17)
Andel af
CapEx. der er I
overensstem-
melse med
klassifikati-
onssystemet
2025 (%) (18)
Andel af
CapEx der er I
overensstem-
melse med
klassifikati-
onssystemet
2024 (%) (19)
Kategori
(mulig-
hedsska-
bende
aktivitet
(20)
Kategori
omstil-
lingsakti-
vitet (21)
A. AKTIVITETER DER ER OMFATTET AF KLASSIFIKATIONSSYSTEMET
A.1 Miljømæssigt bæredygtige aktiviteter (i overensstemmelse med klassificeringssystemet)
Lagring af elektricitet
CCM 4.10
2,0
3%
Y
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/A
Y
N/A
N/A
N/A
N/A
N/A
3%
32%
-
-
CapEx der hidrører fra miljømæssigt bæredygtige aktivi-
teter (A.1)
2,0
3%
3%
32%
-
-
Heraf: mulighedsskabende aktiviteter
Heraf: omstillingsaktiviteter
A. 2 Aktiviteter der er omfattet af klassificeringssystemet, men som ikke er miljømæssigt bæredygtige
Transport med motorcykler, personbiler og lette er-
hvervskøretøjer
CCM 6.6
9,6
12%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
-
Erhvervelse og ejerskab af bygninger
CCM 7.7
14,3
19%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
-
CapEx der hidrører fra aktiviteter, der er omfattet af klas-
sificeringssystemet, men som ikke er miljømæssigt bære-
dygtige (A.2)
23,9
31%
31%
35%
-
-
CapEx fra aktiviteter omfattet af klassificeringssystemet
(A.1 + A.2)
25,9
34%
34%
67%
-
-
B. AKTIVITETER, DER IKKE ER OMFATTET AF KLASSIFICERINGSSYSTEMET
CapEx, der hidrører fra aktiviteter, der ikke er omfattet af
klassificeringssystemet (B)
50,5
66%
TOTAL (A + B) SE SIDE 132
76,4
100%
CCM
Y
N
N/EL
Climate change mitigation
Yes (taxonomy-eligible and taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
No (taxonomy-eligible but not taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
Not eligible (taxonomy-non-eligible activity for the relevant environmental objective)
Kvantitative investeringer (CapEx) der ikke er omfattet af klassificeringssystem
Der er tre væsentlige poster der ikke er i overensstemmelse med EU-taksonomien 1) Investering i udvidelse af pakkelinjerne med tilhørende tekniske installationer,
elektriske maskiner mv. (DKKm 25,7), og 2) installation af loft lamper, og Indkøb af software 9,5 mio. kr., samt 3) overtagelse af franchisetagere 15,3 mio. kr. .
72
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Bidrag til miljømål:
North Media bidrager til en bæredygtig økonomi og sikre
gennemsigtighed i, hvordan vores aktiviteter er i over-
ensstemmelse med EU's Taksonomiforordning (EU
2020/852).
Vi er opmærksom på de nye Omnibuskrav, herunder
ændringerne vedrørende EU-taksonomirapporteringen.
Koncernen har valgt ikke at anvende de nye vedtagne
ændringer for opgørelsen af omsætning (Revenue) og
anlægsinvesteringer (CapEx), idet vi ønsker fuldstændig-
hed i datagrundlaget samt konsistens og sammenhæng
med det øvrige koncernregnskab.
Med henvisning til taksonomiforordningens artikel 8 har
vi udeladt oplysninger om driftsomkostninger (OpEx)
idet driftsomkostninger omfattet af EU-taksonomiforord-
ningen udgør en meget begrænset andel af koncernens
samlede omkostninger (<5 %).
Dette afsnit beskriver regnskabspraksissen for vores tak-
sonomiomfattede aktiviteter (
eligible
) og aktiviteter i
overensstemmelse med EU-taksonomien (
aligned)
samt
for vores bidrag til to ud af de seks miljømål, der er defi-
neret i forordningen.
Taksonomien udgør en ramme for at identificere bære-
dygtige aktiviteter og styre investeringer mod reduceret
miljøpåvirkning under overholdelse af de tekniske scree-
ningskriterier. Det sikrer samtidigt, at aktiviteter ikke
medfører væsentlig skade (
Do No Significant Harm
DNSH
) på andre miljømål, og at der leves op til de sociale
minimumsgarantier.
Omfattede aktiviteter:
Alle aktiviteter i North Media-koncernen er scopet for
omsætning og CapEx. Koncernens forskellige aktiviteter
er alle vurderet i forhold til de seks miljømål, og følgende
aktiviteter er identificeret som taksomomi-omfattede
(eligable):
Husstandsomdeling af tryksager og aviser til fods
"Last Mile"
Produktion af elektricitet fra solcelleanlæg til samti-
digt forbrug samt lagring af strøm via batterier til
senere brug eller salg
Salg af Bekey-låse
Distributionsomsætning
Omsætning fra Last Mile-distribution og transport af
tryksager har North Media kategoriseret som:
Andelen, der stammer fra distribution til fods (
omfat-
tet og
i overensstemmelse med EU-taksonomien).
Andelen, der stammer fra distribution med motorkø-
retøjer (
omfattet, men ikke
i overensstemmelse med
EU-taksonomien).
Andelen, hvor der mangler specifikke data til klassifi-
cering (
ikke-omfattet
)
Omfattet og i overensstemmelse med
EU-taksonomien
For at vurdere om en aktivitet yder et væsentligt bidrag
(
substantial contribution
) til klimaændringer, har vi
blandt andet anvendt de tekniske screeningskriterier for
CCM 6.4: Low-carbon transport:
Husstandsomdeling til fods opfylder kriterierne for
emissionsfri transport og klassificeres som omfattet
og i overensstemmelse med EU-taksonomien. Aktivi-
teten bidrager direkte til at reducere klimabelastnin-
gen i transportsektoren, da distributionen foregår til
fods, og drives primært af omdelerens fysiske aktivi-
tet. Vurderingen bygger desuden på Europa-Kom-
missionens fortolkning i udkastet til meddelelse af 19.
december 2022, hvor det anføres: "En postvogn kan
betragtes som et transportmiddel på linje med en
ladcykel (der eksplicit er nævnt i beskrivelsen af akti-
viteten), da den har som primært formål at transpor-
tere en genstand fra et punkt til et andet og udeluk-
kende drives af brugerens fysiske aktivitet." (
vores
oversættelse
)
Solcelleproduktion opfylder også kriterierne for væ-
sentligt bidrag til begrænsning af klimaændringer.
Solcelleproduktion og batterilagring af elektricitet
opfylder kriterierne for vedvarende energi og vurde-
res som værende i overensstemmelse med EU-takso-
nomien under miljømål 1: Begrænsning af klimaæn-
dringer (Climate Change Mitigation).
"Omfattet, men ikke i overensstemmelse med
EU-taksonomien" omsætning
Den del af omsætningen, der er omfattet, men ikke i
overensstemmelse med EU-taksonomien, stammer fra
distribution på ruter, hvor der anvendes motorkøretøjer
(M1 og N1), som ikke opfylder de tekniske screeningskrite-
rier. FK Distribution og SDR arbejder aktivt på at gøre
denne omsætning i overensstemmelse med EU-taksono-
mien.
Ud over Last Mile-distribution er transporten fra pakke-
terminalerne i Tilst og Taastrup til logistikcentre/fjern-
lagre i hele landet også kategoriseret som omfattet, men
ikke i overensstemmelse med EU-taksonomien, da den
endnu ikke opfylder de tekniske screeningskriterier.
Fra 2023 blev en mindre del af Bekeys omsætning relate-
ret til aktiviteter, der falder under det fjerde miljømål i
taksonomien om overgangen til en mere cirkulær øko-
nomi.
Bekeys omsætning fra produktion og salg af elektroniske
komponenter falder derfor under kategori 4
Betydelig
støtte til overgangen til en cirkulær økonomi
i en opda-
teret version af forordningen. Ifølge kriterierne i Kommis-
sionens delegerede forordning (EU) 2023/2486 skal pro-
dukterne enten have et EU Ecolabel eller yde et væsent-
ligt bidrag til en cirkulær økonomi. Da dette ikke er tilfæl-
det, klassificeres denne omsætning som omfattet, men
ikke i overensstemmelse med EU-taksonomien.
Ikke-
Størstedelen af omsætningen i koncernens øvrige selska-
ber samt resten af FK Distributions og SDR’s omsætning
anses ikke for at være
omfattet
under EU's Taksonomifor-
ordning, da aktiviteterne primært er digitale og ikke har
begrænsning af klimaforandringer
som deres primære
formål.
DNSH på øvrige miljømål
Det er vores vurdering, at koncernens aktiviteter ikke for-
volder skade på nogen af EU’s øvrige miljømål.
1. Begrænsning af klimaændringer
Da husstandsomdeling til fods er klassificeret som i over-
ensstemmelse med EU-taksonomien under CCM 6.4,
kræves der ikke en særskilt DNSH-vurdering for dette
mål. Det samme gælder CCM 4.1 vedrørende solceller.
2. Tilpasning til klimaændringer
North Media vurderer, at vores aktiviteter ikke forværrer
klimarelaterede risici eller har væsentlige negative kon-
sekvenser i relation til tilpasning til klimaændringer.
Vi arbejder løbende på at sikre, at vores forretningsprak-
sis er tilpasset de klimamæssige udfordringer, der kan
opstå i værdikæden. Da vores primære aktiviteter inden
for distribution til fods og drift af solcelleanlæg ikke er
væsentligt påvirket af klimarelaterede risici, vurderer vi,
at de ikke kræver specifikke tilpasningsforanstaltninger.
DNSH-vurderingen er foretaget i henhold til de gæl-
dende tekniske screeningskriterier, og vi følger løbende
udviklingen i regulering og best practice for at sikre, at vi
lever op til de nødvendige krav.
EU Taksonomi: Regnskabspraksis
73
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
DNSH-vurderingen er foretaget i henhold til de gæl-
dende tekniske screeningskriterier, og vi følger løbende
udviklingen i regulering og best practice for at sikre, at vi
lever op til de nødvendige krav.
3. Vand- og havressourcer
Ikke relevant i forhold til distribution af tryksager eller
aviser.
Lagring af strøm er ikke afhængig af vand- eller havres-
sourcer og er derfor ikke relevant i denne sammenhæng.
4. Cirkulær økonomi
Vi overholder kravene til en cirkulær økonomi ved at sikre
vedligeholdelse af vores omdeleres trækvogne i overens-
stemmelse med affaldshierarkiet. Hvis en trækvogn ikke
længere kan repareres, bliver den afhentet og opdelt i
relevante affaldsfraktioner for at opnå en høj genanven-
delsesgrad.
Konstruktion og drift af solcelleanlægget er baseret på
udstyr og komponenter med en høj genanvendelighed.
Derudover er komponenterne monteret, så de nemt kan
demonteres. Vi vurderer derfor, at denne aktivitet lever
op til de tekniske screeningskriterier.
5. Forurening
Ikke relevant I forhold til de aktiviteter, der udføres.
6. Biodiversitet
Ikke relevant I forhold til distribution af tryksager og
ugeaviser.
Der er taget flere tiltag under konstruktionen og driften
af solcelleanlægget og batterierne for at beskytte og
genoprette biodiversiteten i området omkring solcellean-
lægget. Ved græsarealet, der er blevet omdannet til sol-
celleområde, er der sået engblomster mellem solcellerne.
Ydermere er eksisterende træer og en mindre dam beva-
ret. Batterierne er placeret på eksisterende belægning.
Sociale Minimumsgarantier
Hos North Media respekterer og efterlever vi sociale mini-
mumsgarantier, herunder menneskerettigheder og ar-
bejdstagerrettigheder, tiltag mod bestikkelse og korrup-
tion (se afsnit G1-3 & G1-4), skatteoverholdelse samt fair
konkurrence. Dette sker i overensstemmelse med inter-
nationale standarder og rammer herunder OECD’s ret-
ningslinjer og UNGP.
For at imødekomme kravene i disse standarder har
North Media:
1. Udarbejdet en politik, der indeholder en formel for-
pligtelse til at overholde minimumsstandarder for
ansvarlig virksomhedsadfærd.
2. Implementeret due diligence-processer, herunder
analyse af potentielle og faktiske negative påvirk-
ninger samt processer til at forebygge, undgå eller
afbøde disse. Vi gennemfører årligt indvirknings-
analyser, som en del af due diligence-arbejdet.
3. Etableret en klagemekanisme gennem vores whist-
leblowerordning, der gør det muligt at indsamle
klager. Hvor det er relevant, sikrer vi, at berørte inte-
ressenter modtager passende kompensation.
https://www.ilo.org/about-ilo/mission-and-impact-
ilo/ilo-declaration-fundamental-principles-and-
rights-work
Engagement i ansvarlig skat
Hos North Media anerkender vi at ansvarlig skattepraksis
medvirker til samfundsudvikling og retfærdige økonomi-
ske bidrag. Som et Fair Tax Mark-certificeret medlem si-
den 2023, opretholder vi en gennemsigtig og etisk til-
gang til skattebetaling som en integreret del af vores
governance- og bæredygtighedsforpligtelser.
Vores tilgang til fair skat er baseret på følgende princip-
per:
Gennemsigtighed: Vi er åbne om vores skattepolitik-
ker, betalinger og praksis, så interessenter får et klart
indblik i vores bidrag på tværs af de jurisdiktioner,
hvor vi opererer.
Overholdelse: Vi sikrer fuld overholdelse af gæl-
dende skattelovgivning og samarbejder proaktivt
med myndigheder for at sikre, at vores praksis lever
op til de højeste juridiske og etiske standarder.
Retfærdigt bidrag: Vi sikrer, at de skatter, vi betaler,
afspejler den økonomiske værdi, vi skaber i hver re-
gion, og vi undgår kunstig profitflytning eller brug af
skattely.
Vi er overbeviste om, at betaling af vores retfærdige an-
del af skat bidrager til stabiliteten og velfærden i de sam-
fund, vi opererer i. Ved at tilpasse vores skattepraksis til
den overordnede ramme for virksomhedens samfunds-
ansvar styrker vi vores engagement i bæredygtighed og
god virksomhedsledelse.
Fair konkurrence
Vi efterlever principperne for fair konkurrence som fast-
lagt af OECD. For at sikre compliance og gennemsigtig-
hed i vores forretningspraksis:
Indgås alle kontrakter med partnere og kunder på
étårige vilkår, hvilket sikrer fleksibilitet og retfærdig-
hed i kommercielle relationer.
Gennemgår en specialist i konkurrenceret hvert år
vores handelsbetingelser og kontrakter grundigt for
at sikre overensstemmelse med gældende lovgiv-
ning og etiske standarder.
Fremadrettede planer
North Media er forpligtet til at styrke sin tilpasning til EU's
Taksonomi gennem målrettede initiativer, der understøt-
ter vores bæredygtighedspraksis og integrerer ESG-mål i
vores forretning.
Transformation af transport
Et centralt område er omstillingen af vores transportakti-
viteter. Initiativerne omfatter:
Elektrificering af køretøjer: Vi har som mål at ud-
skifte vores bilflåde med elbiler, hvor det er
muligt, og prioritere bæredygtige løsninger ved nye
anskaffelser og leasingaftaler.
Optimering af distributionsruter: Vi anvender avan-
ceret logistikteknologi til at minimere brændstoffor-
brug, reducere emissioner og forbedre effektiviteten i
vores operationer.
Samarbejde med partnere: Vi engagerer os aktivt
med vores logistikleverandører for at sikre, at deres
praksis stemmer overens med vores bæredygtig-
hedsmål, herunder emissionsrapportering og over-
holdelse af
Do No Significant Harm
(DNSH)-kriteri-
erne.
EU Taksonomi: Regnskabspraksis (fortsat)
74
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Attestation og validering
For at sikre nøjagtighed, gennemsigtighed og pålidelig-
hed i vores EU-taksonomirapportering anvender vi robu-
ste interne metoder, der understøttes af revisorerklæring
med begrænset sikkerhed.
Interne metoder
Vi anvender standardiserede interne systemer og etable-
rede målemetoder til at vurdere taksonomiomfattelse
og -overenstemmelse på tværs af omsætning og kapital-
udgifter (CapEx). Vores processer er baseret på best prac-
tice og EU's retningslinjer for at sikre overholdelse af de
tekniske screeningskriterier samt DNSH-kravene.
Herudover indgår EU-taksonomidata og -metoder som
en del af vores eksterne revisors gennemgang af vores
bæredygtighedsdata og erklæring med begrænset sik-
kerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
Uafhængig attestation
Fair Tax Mark-Certificering: North Medias engagement i
gennemsigtige og etiske skattepraksisser valideres gen-
nem Fair Tax Mark-certificeringsprocessen. Den uaf-
hængige tredjepartsvurdering godkender vores skatte-
rapportering og sikrer, at den er i overensstemmelse
med både lovgivningsmæssige og samfundsmæssige
forventninger.
EU Taksonomi: Regnskabspraksis (fortsat)
75
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
North Media arbejder på at modvirke klimaændringer
gennem initiativer, der reducerer koncernens CO
2
e-aftryk
i overensstemmelse med Paris-aftalen. Som en del af vo-
res mål om at være netto-nul udledende senest i 2050,
har vi implementeret reduktionsmål på tværs af vores
forretninger, som er valideret af SBTi.
Klimamål og initiativer
Vores kortsigtede 2030-mål omfatter 65 % reduktion af
scope 1 og 2 udledninger samt 50 % reduktion af CO₂e
udledninger i scope 3, med fokus på de fire kategorier,
hvor aftrykket er størst og med 2018 som basisår.
Derudover har North Media et langsigtet mål om 90 %
reduktion af drivhusgasudledninger (scope 1+2+3) senest
i 2050.
North Medias eksisterende og planlagte reduktionsinitia-
tiver omfatter:
1. Øget forbrug af vedvarende energi
2. Reduktion af fossile brændstoffer i transportkæden
3. Styrket fokus på klimaaftryk i indkøbsprocesser
Udfordringer og risici
På baggrund af en analyse af klimarelaterede risici og
muligheder i vores leverandørkæde, har vi identificeret
centrale områder, hvor der kan være udfordringer med
at opfylde reduktionsmålene. Det omfatter primært tung
transport, hvor udbredelsen af el-lastbiler fortsat er be-
grænset, og hvor utilstrækkelig lade-infrastruktur udgør
en barriere, særligt i tyndtbefolkede områder og ved læn-
gere transportstrækninger i Sverige.
I forbindelse med købet af SDR blev der i 2024 foretaget
en genberegning af CO
2
udledningen for basisåret 2018.
SDR har i perioden 2019-2025 overtaget et større antal
franchisetagere. Derfor er dele af udledningen der i basis-
året blev kategoriseret som Scope 3 udledning fremover
kategoriseret som scope 1 og 2 udledninger. Der er ikke
foretaget genberegning af basisårsdata idet der er tale
om mange meget små franhcisetagere hvor vi ikke har
haft adgang til de historiske data, og dermed ikke kan
opgøre separate tal for scope 1, 2 og 3 udledninger. Da
det samtidig ikke påvirker den samlede basisårs udled-
ning har vi valgt ikke at genberegne.
Efter dialog og sparring med fageksperter har vi justeret
de tidligere mål for reduktionen af scope 1- og 2-udled-
ninger på 90% og 80% til et samlet mål om en 65 % re-
duktion inden 2030. Det sikrer en realistisk, robust og
tredjepartsverificeret reduktionsproces for både SDR og
FK Distribution. Da justeringen af scope 1 og 2 mål alene
skyldes scope-ændringerne i SDR, som omtalt ovenfor,
fastholder vi det kortsigtede mål om en samlet scope 1, 2,
og 3-reduktion på 50 % i 2030.
Fremskridt og milepæle
I 2025 har North Media reduceret de samlede CO
2
e ud-
ledninger med 32 % sammenlignet med basisåret 2018.
Vi har i 2025 arbejdet på at indfri vores målsætning for
antal ladestandere på vores lokationer. Vi har nu en lade-
kapacitet svarende til 11% af det samlede antal parke-
ringspladser.
Vores solceller producerede strøm svarende til 24% af det
samlede danske strømforbrug. (2024: 5%). Det er lavere
end målsætningen om 30% i 2030, som inkluderede en
forventning om at kunne lagre overskydende solcelle-
strøm på de tilhørende batterier. Som nævnt afventer
batterierne fortsat myndighedsgodkendelse.
Herudover pakkes alle tryksager til det svenske marked
nu i Danmark, hvilket øger det lokale strømforbrug i Dan-
mark, men muliggør samtidig færre og mindre lagerfaci-
liteter i Sverige.
Det underliggende strømforbrug vil stige i 2026 som et
resultat af helårseffekten af de ekstra pakkede hus-
standssæt til Sverige, der skal pakkes i 2026, men vi for-
venter omvendt at kunne optimere driftsperioden, og
dermed reducere elforbruget tilsvarende, så vi samlet set
vil kunne opretholde et uændret strømforbrug i 2026.
Hvis batterierne bliver myndighedsgodkendt vil vi derfor
kunne opnå målsætningen om 30% brug af egenprodu-
ceret strøm i Danmark idet solcelleanlægget på grund af
den manglende lagringsmulighed i 2025 har sendt mere
end 10% af vores årsforbrug retur til elnettet.
Ambitionen om at implementere en for reduktion af kli-
maaftryk i indkøbsprocesserne er udskudt til 2026.
Politikken skal sikre en mere strømlinet proces for vurde-
ring af CO₂e-udledninger i beslutninger om indkøb af va-
rer og services.
EU-taksonomi og bæredygtig omsætning
Som anført i EU-taksonomiafsnittet er 30% af vores 2025-
koncernomsætning klassificeret som værende i overens-
stemmelse med EU-taksonomien (2024: 28%). Vi forven-
ter, at andelen kan øges til 50 %, i takt med at vi får om-
stillet vores værdikæde for transport.
Den ønskede reduktion af fossile brændstoffer i trans-
portkæden vil ske i etaper i takt med teknologiens udvik-
ling og de praktiske muligheder for implementering.
Desuden har vi forpligtet os til at alle investeringer over
10 mio. kr. skal være omfattet af EU’s taksonomi.
Investering og finansiering til
handlingsplanens gennemførelse
I perioden 2021-2024 blev der investeret ca. 40 mio. kr. i
to solcelleparker og tilknyttede batterisystemer samt øv-
rige energibesparende tiltag. I 2025 investerede vi 2 mio.
kr. i et batterianlæg til hovedkontoret i Søborg.
Herudover blev der i 2024 og 2025 gennemført flere ener-
gibesparelsesprojekter i pakketerminalerne og koncer-
nens kontorbygninger i niveauet 5-10 mio. kr.
Vi vil vurderer løbende behovet for en PPA (Power
Purchase Agreement) på vindenergi for at indfri målene
om vedvarende energi.
E1-1: Plan for modvirkning af klimaændringer
76
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Klimapolitik
North Media vedtog i 2025 en klimapolitik for arbejdet
med at modvirke klimaforandringer og omstillingen til
vedvarende energikilder. Politikken vil blive justeret i takt
med modenhedsniveau på området. Klimapolitikken er
offentlig tilgængelig og beskriver den overordnede ret-
ning for at reducere koncernens emissioner i overens-
stemmelse med målsætningerne beskrevet i afsnit E1-4.
I 2023 kortlagde North Media sin samlede CO
2
e-udled-
ning og tilsluttede sig SBTi med en målsætning om at
reducere den absolutte CO
2
e-udledning med 50% senest
i 2030. Målsætning omfatter reduktioner på tværs af
scope 1, scope 2 og scope 3.
Vores samlede reduktionsplaner blev i 2025 justeret og i
november verificeret af SBTi. De implementerede og
planlagte hovedtiltag for reduktion gennemgås i afsnit
E1-3.
Firmabilspolitik
Vi justerede den danske firmabilspolitik i 2024, så ansatte
i Danmark i udgangspunktet kun kan vælge elbiler. Det
har medført at 100 % (6/6) af de nyindkøbte personfirma-
biler var elbiler. Sverige har ikke de samme skattemæs-
sige fordele ved valg af elbil, ligesom det koldere klima,
længere afstande ikke gør det helt så oplagt at vælge el-
bil. Vi arbejder dog på at også de svenske biler bliver ud-
skiftet til emissionsfri biler.
Adfærdskodeks til leverandører
North Medias adfærdskodeks forpligter leverandører på
systematisk at søge forebyggelse, minimering og udbed-
ring af eventuel negativ klima- og miljøpåvirkning som
resultat af egne aktiviteter, produkter og serviceydelser.
Herudover skal leverandører identificere muligheder for
bæredygtig omstilling af sine forretningsaktiviteter, og
udarbejde en handlingsplan for dette.
Alle politikker følger desuden koncerns overordnede
governance struktur, og er godkendt af koncernbestyrel-
sen. Den løbende opfølgning samt sikring af implemen-
tering og overholdelse varetages af koncerndirektionen.
Kommende politikker
Udover en ny indkøbspolitik, der forventes at være besty-
relsesgodkendt og implementeret i 2026 arbejder vi fort-
sat på en rejsepolitik. Den skal understøtte koncernens
mål om at minimere drivhusgasudledningen ved forret-
ningsrejser på en måde, der er pragmatisk og menings-
fuld for forretningen.
Koncernens samlede udledninger
Koncernens samlede emissionsudledninger for 2025 faldt
med 9% og 32% siden 2018. Det skyldes primært resulta-
tet af optimering af driften, hvor pakning af tryksager til
Sverige fra Danmark samlet har medført et reduceret be-
hov for lagerfaciliteter inkl. opvarmning og strøm. Samti-
dig er udledning fra underleverandørkørsel faldet.
Scope 1 og 2-emissioner
Som forventet steg Scope 1-emissionerne 30% i 2025,
som en direkte følge af SDRs overtagelse af en række
franchiseområder, og dermed indgår distributionen for
disse områder nu som et direkte forbrug hos SDR i stedet
for som et indirekte scope 3-forbrug. I Danmark faldt
scope 1 udledningen som et resultat af udskiftningen af
firmabiler til elbiler.
Scope 2-emissionerne faldt 32%, idet FK Distribution har
overtaget pakningen af de svenske tryksager, og dermed
kunne SDR fraflytte det tidligere centrallager for Sverige.
Samtidig har koncernens solcelleanlæg produceret hele
året, og dermed reduceret brugen af strøm fra elnettet
med 840 MWh strøm i forhold til 2024.
Samlet var scope 1 og 2-udledningerne uændret i forhold
til 2024, og udgjorde 1.539 tons for 2025.
Scope 3-emissioner og værdikæden
Scope 3-emissionerne er faldet med 9% i 2025, primært
som følge af mindre indkøb af varer og tjenesteydelser,
samt mindre indkøbt kørsel som en direkte følge af over-
tagelsen af franchisetagere, men også som et resultat af
lidt lavere samlede volumenmængder.
I afsnit E1-6 er baggrunden for udviklingen i koncernens
scope 1-, 2-, og 3-udledninger anført.
Tiltag, der reducerer scope 1, 2 og 3
emissioner:
Vi arbejder uændret på at realisere vores SBTi-verifice-
rede reduktionsmål for scope 1, 2 og 3. De nuværende og
planlagte reduktionstiltag er inddelt i tre hovedområder:
Øget anvendelse af vedvarende energi,
Reduktion af fossile brændstoffer i transportkæden
Øget bevidsthed om klimaaftryk i indkøbsprocesser.
E1-2: Politikker for modvirkning af
klimaændringer og energiforbrug
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere
CO
2
e udledning
77
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
North Medias initiativer og tiltag er inddelt i tre hoved-
områder:
1. Øget anvendelse af vedvarende energi
Ambitionen om at anvende vedvarende energikilder ved-
rører i udgangspunktet koncernens scope 2-udledninger
dvs. opvarmning fra lokale fjernvarmeværker, og elektri-
citet fra net-selskaberne eller produceret via egne solcel-
leanlæg.
Udledningen fra fjernvarmeværker har vi ikke mulighed
for at påvirke, og er dermed afhængig af fjernvarmevær-
kernes evne til at gennemføre reelle CO
2
e reduktioner.
Vi har en ambition om et elektricitetsforbrug, der på sigt
baserer sig 100 % på vedvarende energikilder. Det skal
ske i en kombination af energieffektiviseringer vedva-
rende energi fra solcelleanlæg og f.eks. køb af vindmølle-
baserede PPA’er. Vores initiativer skal reelt tilfører ekstra
grøn strøm til elnettet, modsat de certifikatsystemer an-
dre gør brug af til køb af grøn strøm og varme. Omkost-
ninger til at reducere scope 1 og 2-udledningerne forven-
tes at være begrænset og vil løbende blive driftsført.
North Medias konkrete initiativer:
Energibesparende tiltag
Pakningen af tryksager til Sverige fra Taastrup har med-
ført betydelige energibesparelser.
I løbet af 2025 øgede FK Distribution gradvist antallet af
tryksagssæt, der blev pakket for SDR således at alle hus-
standssæt til Sverige fra uge 46 blev pakket maskinelt i
Danmark. Udvidelsen blev gennemført med en begræn-
set stigning i det samlede elforbrug, selv om antallet af
pakkede husstandssæt blev øget med 73 %.
Med den maskinelle pakning kunne SDR afvikle det tidli-
gere centrallager i Sverige. Derudover er SDR begyndt en
sammenlægning af lagerlokationer, ligesom det under-
søges om det er muligt at konvertere lagerfaciliteter til
mindre depoter.
Denne proces blev startet i 2025 og forventes at fortsætte
i de kommende år, hvor den vil bidrage til yderligere
energieffektiviseringer og reduktion af ressourceforbrug.
Samtidig har vi set effekten af at pakkemaskinerne sluk-
kes, og genstartes på et par minutter, når de i kortere el-
ler længere perioder ikke benyttes. Det har medført bety-
delige strømbesparelser i terminalerne både i 2024 og
2025, og vil fortsætte i 2026 når der ikke som i 2025 hele
tiden skal ske udvidelse af produktionen, men at man i
stedet kan fokusere på at optimere driften.
Flere energispareprojekter, herunder nye termostater og
energieffektiv belysning, blev implementeret i 2025,
mens andre vil blive implementeret i de kommende år.
Strømforbruget på de danske pakketerminaler steg
brutto med 13%, men justeret for solcellernes øgede pro-
duktion i 2025 faldt strømforbruget på terminalerne 13%.
Flere, hurtigere og billigere lade-muligheder
Vi har i 2025 etableret 8 ladestandere, hvilket bringer det
samlede antal op på 44 fordelt på fem danske lokationer.
Dermed har vi ikke nået vores 2025-mål om 50 ladestan-
dere, svarerende til cirka 13 % af parkeringspladserne i
Danmark. I 2026 vil vi undersøge muligheden for at ud-
vide antallet af ladestandere på vores forskellige lokatio-
ner, for at nå målet om mindst 50 ladestandere i Dan-
mark i 2026. Vi undersøger ligeledes muligheden for at
opsætte ladestandere på vores lokationer i Sverige over
de næste år.
Alle nye, og flere af de eksisterende lade-standere benyt-
ter dynamiske priser, dvs. følge prisudviklingen på Nord
Pool. Det gør vi for at imødekomme ønsket fra vores
medarbejdere om at kunne lade på standere, der ikke er
låst til en given leverandør og som ikke kræver abonne-
ment. Det giver os samtidig mulighed for at styre og dif-
ferentiere prisen. På dage med lave elpriser vil medarbej-
dere og forretningsforbindelser derfor kunne oplade til
meget fordelagtige priser. Dette initiativ vil ikke blot
fremme et direkte incitament til at skifte til elektriske bi-
ler, men også gøre elbilbrugere bevidste om at prisen på
el (og tilhørende CO
2
e indhold) ofte kan svinge med en
faktor 6-8 indenfor samme dag.
Effekten er tydelig at se på vores parkeringspladser hvor
medarbejderne skifter til elbiler og efterspørger de flek-
sible ladeløsninger. I 2025 er 40% af de danske medarbej-
ders kørsel til og fra arbejdet foretaget i en elbil mod 17% i
2023.
Egenproduktion af strøm fra vedvarende kilder:
Vi har opnået en reduktion på 15% i indkøbt strøm i
Danmark i 2025, da begge solcelleparker producerede
strøm hele året.
Samlet udgjorde egenproduktionen i 2025 24% af det
samlede danske elforbrug (2024: 5%).
Målsætningen er uændret, at 30% af det danske elfor-
brug skal dækkes af egenproduceret strøm, hvilket for-
drer lagring af solcellestrøm, og efterfølgende forbrug, på
vores batterier.
Begge solcelleanlæg er konfigureret med hver deres bat-
terianlæg. Batterierne forventes først taget i brug i 2.
halvår 2026, idet de fortsat afventer godkendelse af myn-
dighederne. Når batterierne er tilsluttet giver kombinati-
onen af sol og batteri en forretningsmæssig mulighed for
North Media samtidigt med at det understøtter elnettet
generelt. Det muliggør:
1. Lagring af overskydende solcellestrøm til senere
anvendelse, når pris eller CO
2
e-indhold er høj.
2. At kunne købe overskydende strøm fra nettet, når
den er billig.
3. At stille batterierne til rådighed til stabilisering af
elnettet (frekvensregulering).
Solcelle- og batterianlæg er aktiveret i tidligere regn-
skabsår, og CO
2
udledningen er medtaget der. Når vi får
myndighedsgodkendelsen vil det reducere behovet for
indkøbt strøm, og dermed reducere den direkte udled-
ning fra scope 2, med op til 540 MWh pr. år.
Investering i energiløsninger
I 2025 har vi investeret i et separat batterianlæg på vores
lokation i Søborg, og vi vil fortsat udforske mulighederne
for yderligere udvidelse og/eller udnyttelse af vedvarende
energikilder i tråd med den mulighed, vi har identificeret
i vores DMA.
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere CO
2
e udledning (fortsat)
78
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Ud over reduktionen af de rapporterede scope 2-emissio-
ner bidrager North Media til CO
2
e-reduktion ved at levere
overskydende solcellestrøm tilbage til elnettet, når den
producerede strøm overstiger vores eget forbrug. Denne
del indgår ikke i klimaregnskabet, men er identificeret
som en mulig forretningsmulighed og positiv påvirkning
på stabiliteten af det danske elnet.
Vi vil stille vores batterilagringsløsninger til rådighed for
systemmarkedet og supplere med at købe og sælge
strøm på tidspunkter der understøtter udnyttelsen af
grøn strøm, og dermed stabiliteten i elnettet. Vi undersø-
ger ligeledes muligheden for tilsvarende løsninger på vo-
res svenske lokationer.
Disse initiativer er ikke en erstatning for reduktionen af
koncernens scope 1-3-emissioner, men fungerer som et
supplement.
2. Reduktion af fossile brændstoffer i
transportkæden
North Media arbejder målrettet på at reducere anvendel-
sen af fossile brændstoffer i transportkæden. Vi anerken-
der, at fuldt fossilfri transport inden 2030 ikke er realistisk,
primært på grund af den stadig begrænsede tilgænge-
lighed af eldrevne lastbiler til tung transport. Vores ind-
sats fokuserer derfor på en gradvis elektrificering, hvor
omstillingen har størst effekt, og hvor teknologien er til-
strækkelig moden.
En væsentlig del af tryksagerne omdeles allerede i dag til
fods eller på cykel, både i Danmark og Sverige. Det stør-
ste potentiale for yderligere reduktion ligger derfor i at
omstille transportkæden for biler, varebiler og lastbiler til
eldrift.
Vi har i 2025 haft fokus på at forankre arbejdet med at
reducere forbruget af fossile brændsler i transportkæden
gennem øget intern træning samt målrettet kommuni-
kation på området.
Pilotprojekter
I løbet af 2025 har vi oplevet en stigende opmærksom-
hed på behovet for grønnere transportløsninger. Flere
transportører både større og mindre er begyndt at te-
ste fossilfrie køretøjer. FK og SDR støtter denne udvikling
og indgår aktivt i dialog om test af el-baserede distribu-
tion af tryksager.
Distribution med el-varebiler er forbundet med højere
omkostninger end traditionel drift. Det er særligt lade ha-
stigheden der er et problem, idet el varebiler har kort
rækkevidde (fuldt lastet) og lav faktisk lade hastighed (ty-
pisk 50-60 KWh). De fungerer derfor ikke optimalt i for-
hold til vores intensive kørsel på få distributionsdage. Vi
afventer derfor nye modeller med længere rækkevidde
og reel mulighed for at hurtiglade før vi for alvor kan ud-
rulle elbaserede varebiler.
Planen er at fortsætte pilotaktiviteter i 2026 med de nye-
ste generationer af el-varebiler. Når teknologien for alvor
er på plads, og det reelle mertidsforbrug for drift af en el
varebil kommer i niveauet 10-20%, er vi klar til et hurtigt
skifte.
Incitamentsstrukturer
Vi fastholder vores ambition om en markant reduktion af
fossile brændstoffer i transportkæden, selvom udfordrin-
ger som koldt klima og lange afstande, særligt i Nordsve-
rige, fortsat begrænser anvendelsen af el-baserede køre-
tøjer i dele af distributionen. Disse udfordringer vurderes
dog som håndterbare, da de berørte områder udgør en
mindre del af den samlede volumen.
En del af distributionen foretages af vognmænd, selv-
stændige erhvervsdrivende og egne medarbejdere, som
distribuerer tryksager i tyndtbefolkede områder ved brug
af egne ”lette” køretøjer. Mange benytter ældre, fossilba-
serede køretøjer og arbejder få timer om ugen for os,
hvilket gør det vanskeligere at fremme en hurtig omstil-
ling. Vi er derfor fortsat ved at udarbejde en realistisk om-
stillingsplan målrettet denne del af distributionen, herun-
der relevante incitamentsstrukturer.
Vognmandskontrakter
For at reducere CO
2
e udledninger forbundet med trans-
port i værdikæden kommunikerer vi i vores danske vogn-
mandskontrakter, at der arbejdes ambitiøst med at redu-
cere vores klimaaftryk i leverandørkæden. Vi er fortsat
ved at undersøge mulighederne for at installere hurtig-
lade-standere til last- og varebiler for at give underleve-
randører et ekstra incitament til i større udstrækning at
vælge elektriske transportløsninger. Løsningen er dog
betinget af byggetilladelser og myndighedsgodkendelse.
På sigt vil dette arbejde ligeledes blive overført til vores
svenske lokationer.
3. Fokus på klimaaftryk i indkøbsprocessen
Godt 40 % af koncernens scope 3-emissioner stammer
fra køb af varer og tjenesteydelser. Derfor arbejder vi fort-
sat med at udvikle, få godkendt og implementeret en
indkøbspolitik for at reducere vores indirekte klimaaftryk
i indkøbsprocesserne. I første omgang vil fokus være på
de 50 største leverandører af ikke-transport og distributi-
onsydelser. Disse 50 leverandører bidrager med mere
end halvdelen af udledningen.
Arbejdet vil indebære et tættere samarbejde med leve-
randører, for at de også tilstræber at reducere deres CO
2
e
emissioner, ligesom vi i stigende grad vil prioritere leve-
randører, der kan dokumentere bæredygtige praksisser
og lave emissionsprofiler. Vi vil blandt andet undersøge
mulighederne for at øge andelen af materialer og pro-
dukter, der er certificerede og kontrolleret af en uaf-
hængig instans. Vi forventer ikke, at et øget fokus på
emissionsudledning fra de 50 største leverandører vil få
direkte indvirkning på vores indkøbspriser. Hovedparten
af dem arbejder i forvejen på at reducere deres emissi-
onsudledning, hvorfor deres prissætning indeholder en
forventet reduceret udledning.
Grønne servere
Vi har kortlagt al internt og eksternt serverhosting for at
få et overblik over det faktiske emissionsudslip fra vores
løsninger. Som en del af indkøbspolitikken, vil vi arbejde
på at reducere emissionerne fra vores hosting-løsninger
gennem valg af grønnere alternativer, men også gennem
at optimere cloud infrastrukturen og dermed forbruget.
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere CO
2
e udledning (fortsat)
79
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
North Media har i løbet af 2025 arbejdet på at indfri de
målsætninger, der var sat for året, på vores samlede
scope 1- 2- og 3-reduktionsmål på 50 % i 2030 og den
langsigtede ambition om Net-Zero i 2050 med udgangs-
punkt i basisåret 2018.
I 2025 har vi reduceret de samlede udledninger med 33%
i forhold til basisåret, og i 2025 alene sænkede vi CO
2
ud-
ledningen 9% i forhold til 2024. Koncernen opnåede ikke
sine 2025 målsætninger om:
30 % af strømforbruget relateret til de danske aktivi-
teter dækkes af egne solcelleanlæg. I 2025 nåede vi
24% og det sidste stykke er afhængig af myndig-
hedsgodkendelse af batterierne, så vi kan opsamle
solcellestrøm til senere brug.
50 lade standere opsat inden udgangen af 2025
svarende til 12 % af parkeringspladserne. Målet nås
i 1. halvår 2026.
Scope 1 & scope 2 reduktioner
North Medias scope 1 og 2-reduktionsmål fra 2024 blev i
2025 ændret fra to separate målsætninger til ét samlet
mål i forbindelse med SBTi-verifikationen. Den løbende
overtagelse af en række franchisetageres aktiviteter si-
den basisåret 2018 har medført en væsentlig stigning i
bilparken, og på grund af det køligere klima i Sverige og
de længere afstande er hovedparten af denne bilflåden
fortsat dieselbaseret. Det har derfor været nødvendigt at
revidere målsætningen, før disse kunne valideres og ved-
tages. De justerede mål indebærer, at den samlede
scope 1- og scope 2-udledning skal:
Reduceres med 65 % frem mod 2030 sammenlignet
med 2018
Reduktionsmålet afspejler en forventning om en gradvis
udfasning af fossile brændsler i scope 1 samt et fortsat ar-
bejde mod CO₂e-neutralt elforbrug i scope 2, enten gen-
nem egne solcelleanlæg, batteriløsninger eller via køb af
PPA-baseret vindenergi. Koncernens ejendomme og
væsentligste kontorlejemål opvarmes med fjernvarme,
og CO₂e-udledningen herfra afhænger derfor af fjernvar-
meværkernes omstilling til vedvarende energikilder.
Scope 3 reduktioner
Hovedparten af koncernens CO
2
e-udledning sker i scope
3. For at komme i mål med en halvering af koncernens
samlede CO
2
e-udledning kræver det derfor en:
Reduktion af scope 3 udledninger med 50 % i 2030
sammenlignet med 2018 (tidligere 45%)
North Media har identificeret fire scope 3-kategorier, hvor
udledningerne er væsentligst og udgør over 90%. Reduk-
tionsmålet omfatter derfor disse fire kategorier:
Scope 3 kategori 1: Indkøb af varer og serviceydelser
Scope 3 kategori 4: Opstrømstransport & distribution
Scope 3 kategori 6: Forretningsrejser
Scope 3 kategori 7: Medarbejdertransport (pendling)
Vi har udeladt kapitalgoder (scope 3 kategori 2), da de fal-
der tilfældigt fra år til år, samtidig med at en større eller
mindre andel vil falde inden for taksonomiomfattede ak-
tiver.
Hvis vi lykkes med at få omlagt omkring 60% af de kørte
kilometer hos os selv og hos vores underleverandører til
emissionsfrie køretøjer (f.eks. elbiler) vil vi stort set være i
mål med vores 2030 målsætning.
Øvrige målsætninger
Øvrige målsætninger:
50 % af koncernomsætningen er i overensstemmelse
med EU-taksonomien senest i 2030
Nedenfor er koncernens klimaomstillingsplan præsente-
ret. Den blev færdig i 2025 som led i SBTi-valideringen.
Omstillingsplanen omfatter de væsentligste elementer
og initiativer, der skal sikre en reduktion af CO
2
e-udled-
ningen i henhold til målsætningerne.
Der er ikke opstillet konkrete aktiviteter / delmål for at nå
målsætningen om Net-Zero i 2050 idet disse vil afhænge
af den konkrete målopfyldelse fra vores nuværende om-
stillingsplan.
E1-4: Klimarelaterede målsætninger
80
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
E1-4: Klima omstillingsplan frem mod 2030
Scope 3
Scope 2
Scope 1
Aktuel udledning 2018-2025 (i 1.000 ton CO
2
e)
Omstillingsplan frem mod 2030
Målsætninger
Direkte
emissioner,
scope 1
Indirekte
emissioner,
scope 2
Transport
Medarbejder
pendling
Lavere
emission på
indkøbte varer,
scope 3
Ikke
identificeret
reduktioner
Højt
Graden af kontrol
Lavt
2030
2050
Scope 1 og 2
65 % reduceret udledning fra
scope 1 og 2
Scope 3
Forventet 50 % absolut reduk-
tion scope 3-udledning
Scope 1, 2, 3
90 % reduktion i totale
udledninger
0,5
0,8
1,0
1,8
0,7
0,5
28,5
21,3
19,4
2018 2024 2025
29
22,8
21,0
30,8
15,4
3,1
2030 2050
81
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Tabeller: E1-5 Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning
E1-5: Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning
2025
2024
Brændsstofforbrug fra kul og kulprodukter (MWh)
143,8
649,2
Brændstofforbrug fra råolie og olieprodukter (MWh)
3.789,5
3.223,8
Brændstofforbrug fra naturgas (MWh)
318,0
168,7
Brændstofforbrug fra andre fossile kiler (MWh)
406,3
1.358,6
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra fossile
kilder (MWh)
0,0
0,0
Samlet fossilt energiforbrug (MWh)
4.657,6
5.400,3
Fossile kilders andel af det samlede energiforbrug (%)
38,1%
42,8%
Forbrug af nukleare kilder (MWh)
513,9
562,0
Andel af forbrug fra nukleare kilder i det samlede energiforbrug (%)
4,2%
4,5%
Brændstofforbrug til vedvarende energikilder (MWh)
0,0
0,0
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra vedva-
rende energikilder
6.003,9
6.444,7
Forbruget af egenproduceret vedvarende energi, der ikke er brændsel (MWh)
1.038,6
199,3
Samlet forbrug af vedvarende energi (MWh)
7.042,5
6.643,9
Vedvarende kilders andel af det samlede energiforbrug
57,7%
52,7%
Samlet energiforbrug (MWh)
12.214,0
12.606,2
Heraf, energiforbrug relateret til aktiviteter i sektorer med stor indvirkning på
klimaet
10.920,3
11.312,6
Heraf, øvrig energiforbrug (dvs. BoligPortal, MineTilbud, Bekey og det frasolgte
Ofir)
1.293,7
1.293,6
E1-5: Koncernomsætning
2025
2024
Omsætning relateret til aktiviteter i sektorer med stor indvirkning på klimaet
1.131,6
1.137,9
Omsætning fra øvrige aktiviteter, dvs. BoligPortal, Dayli og Bekey
164,4
163,5
Omsætning i alt, jf. årsrapport
1.296,0
1.301,4
Omsætning fra Ofir som er indregnet som ophørte aktiviteter
0,0
31,1
Omsætning fra alle energiforbrugende aktiviteter
1.296,0
1.332,5
E1-5: Energiintensitet pr. mio. kr. omsætning
2025
2024
Samlet energiforbrug (MWh) fra aktiviteter i sektorer med stor indvirkning
på klimaet pr. mio. kr. omsætning
9,7
9,9
Samlet energiforbrug fra øvrige aktiviteter pr. mio. kr. omsætning
(dvs. BoligPortal, Dayli, Bekey og det frasolgte Ofir)
7,9
6,6
Aktiviteterne fra FK Distribution og SDR, samt koncernens udlejning af ejen-
domme, er omfattet af sektorer med stor indvirkning på klimaet
82
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Bemærkninger til udviklingen
Af skemaet fremgår, at CO
2
udledningen samlet faldt
med 1.900 ton fra 2024 til 2025, svarende til 9%. Heraf kan
knap 1.000 ton henføres til reduceret indkøb af varer og
tjenesteydelser, men reduceret udslip fra transport og
distribution tæller også ned.
Samlet er koncernens CO
2
udledning faldet 32% siden
2018.
Emissionsfaktorer vil udvikle sig over årene og dermed
spille en rolle i udviklingen af North Medias klimaregn-
skab. Vi har fastholdt sidste års emissionsfaktorer, idet vi
vurderer at de giver et mere retvisende billede af udvik-
lingen i vores underliggende data, jf. nærmere beskri-
velse i anvendt regnskabspraksis side 85.
Scope 1 og 2
Baggrunden for udviklingen i scope 1 og 2 udledningerne
kan sammenfattes til følgende:
Udledning fra scope 1 steg som følge af en forøgelse
af varebilsflåden i Sverige, der stort set alle er diesel-
baseret, efter endelig afvikling af franchisekonceptet
i 2025. Omvendt var 50% af personbilsflåden i Dan-
mark rene elbiler, mens 25% var hybridbiler.
Vare- og lastbiler var fortsat drevet af fossile brænds-
ler. En overgang til elbaserede køretøjer afventer fort-
sat at særligt varebiler bliver i stand til at lynlade.
Tabeller: E1-6 Klimaregnskab og samlede drivhusgasemissioner
Samlede drivhusgasemissioner
Tilbageblik
Milepæle og målår
Scope 1, 2 og 3 og total GHG-udledninger
Enhed
Basisår
2018
Sam-
menlig-
ning
2024
Rap-
porte-
ringsår
2025
% /
2025
2030
Årligt
redukti-
onsmål
Redukti-
onsopnå-
else ul-
timo
2025
Emissioner
Total CO2e Scope 1, direkte emissioner
000 tons
0,5
0,8
1,0
30%
-
0,2
7%
118%
Total CO2e Scope 2, lokationsbaseret
000 tons
1,8
0,8
0,5
-32%
-
0,6
6%
-72%
Total CO2e Scope 2, markedsbaseret
000 tons
4,2
3,3
2,7
-19%
-
1,3
6%
-36%
Væsentlige Scope 3 GHG-emissioner (inkluderet i
kortsigtede SBTi mål)
3.1 Køb af varer og tjenesteydelser
000 tons
11,6
8,9
7,9
-11%
3.4 Transport og distribution af produkter
000 tons
10,4
5,4
4,5
-16%
3.6 Rejser
000 tons
3,7
2,9
2,9
2%
3.7 Medarbejderpendling *
000 tons
0,7
0,6
0,6
-4%
Uvæsentlige Scope 3 GHG-emissioner (ekskluderet fra
kortsigtede SBTi mål)
3.2 Kapitalgoder
000 tons
1,3
2,6
2,4
-6%
3.3 Brændstof og energi - ikke Scope 1 og 2
000 tons
0,5
0,4
0,5
18%
3.8 Upstream leasede aktiver
000 tons
0,3
0,4
0,4
8%
Total CO2e Scope 3 (indirekte emissioner)
000 tons
28,5
21,3
19,3
-9%
-
14,2
4%
-32%
Total CO2e Scope 1, 2 and 3, lokationsbaseret
000 tons
30,8
22,8
20,9
-9%
-
15,0
-32%
Total CO2e Scope 1, 2 and 3, markedsbaseret
000 tons
33,1
25,4
23,0
-9%
-
16,5
-30%
Øvrige klimaindikatorer
30% afdækning af danske aktiviteter ved egenproduce-
ret strøm
%
0%
5%
24%
380%
30%
-
12% af koncernens parkeringspladser er med ladestan-
dere
%
0%
9%
11%
-
12%
-
83
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Overgangen til maskinel pakning af tryksager til Sve-
rige har betydet, at SDR kunne afvikle det tidligere
centrallager og begynde sammenlægningen af flere
af deres lagerlokationer, idet den direkte distribution
af pakkede tryksager fra Danmark reducerer behovet
for egentlige lagerfaciliteter, hvorfor flere af disse vil
kunne konverteres til smådepoter.
Energibesparelsesprojekter i pakketerminalerne og
koncernens kontorbygninger samt det forøgede
egetforbrug af solcellestrøm medvirkede til, at kon-
cernens samlede strømforbrug faldt med 613 MWh
i 2025.
Scope 3
Baggrunden for udviklingen i scope 3 udledningerne var:
Udledningen fra investering i kapitalgoder (scope 3
kategori 2) var fortsat høj i 2025, idet integrationen af
SDR nødvendiggjorde udvidelse med en ekstra pak-
kelinje, og ombygning af en eksisterende testma-
skine. Der forventes at niveauet vil falde til under
basisåret 2018 over de næste år.
Scope 3.6 udledningen var uændret knap 1.500 tons.
Der køres fortsat mange km til særligt svenske land-
ruter. Vi har endnu ikke et system der kan registrere
emissionsudledningerne for de faktiske kørte km,
hvorfor vi uændret har forudsat at alle kilometer
kørers med benzin eller dieselbaseret køretøjer.
Niveauet for forretningsrejser har fortsat været højt,
idet der uændret arbejdes på at ensrette processer
i SDR.
Tabeller: E1-6 Klimaregnskab og samlede drivhusgasemissioner (fortsat)
84
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Generelt om ESG-nøgletal
2025 er andet år, hvor North Media udgiver en fuldt inte-
greret årsrapport med omfattende bæredygtighedsop-
lysninger og rapporteringskrav i overensstemmelse med
kravet i ÅRL 99a som under anvendelse af ESRS.
CO
2
e udledningen indregnes efter samme principper
som indregning af datterselskaber, dvs. fra overtagelses-
tidspunktet. Dog justeres basisåret altid i forbindelse
med tilkøb.
De beregnede udledningstal for årene 2018, 2024 og 2025
er omfattet af de nye bæredygtighedsrapporteringskrav.
2018 er valgt som basisår, idet det var første år efter at
PostNord trak sig fra markedet for adresseløse forsendel-
ser i Danmark, og dermed det mest retvisende år i for-
hold til aktivitetsniveauet i FK Distribution.
Beregning af CO2-ækvivalenter
Koncernens samlede drivhusgasemissioner (klimaaftryk)
fra elektricitet, opvarmning og bilkørsel konverteres til
CO
2
ækvivalenter (CO
2
e). Drivhusgasemissionerne indde-
les i tre scopes, (Scope 1-, 2-, og 3 iht. GHG Protokollen,
WBCRD, 2001), afhængigt af hvor i værdikæden de fore-
kommer, og hvilken kontrol virksomheden har over dem.
Scope 1 Alle direkte emissioner
North Medias aktiviteter udleder ikke øvrige drivhusgas-
ser udover kuldioxid (CO
2
).
Ved beregning af CO
2
-udledning fra bilkørsel benyttes
data for forbrugt diesel/benzin. North Media har ikke
øvrige direkte udledninger. Emissioner fra naturgasfor-
brug til opvarmning opgøres som forbrug multipliceret
med emissionsfaktor for landsgennemsnit af naturgas.
Scope 2 Indirekte emissioner
Scope 2-emissioner er de indirekte emissioner i forbin-
delse med den energi, som North Media køber, det vil
sige el og varme. Koncernens tre domicilejendomme er
alle tilkoblet de lokale fjernvarmeværker. Alt indkøb af
energi indgår i beregningen.
Scope 2-emissioner beregnes efter metoden i drivhus-
gasprotokollen ved at anvende emissionsfaktorer multi-
pliceret med koncernens specifikke energiforbrug. Vi an-
erkender ikke at køb af oprindelsesgarantier/carbon kre-
ditter påvirker den faktiske emissionsudledning i elnet-
tet, og derfor foretrækker vi den lokationsbaserede opgø-
relsesmetode til rapportering for scope 2.
Den lokations-baserede metode tilskynder desuden et
reduceret elforbrug i perioder med høj CO₂-intensitet i
elnettet, i modsætning til, hvis man anvender den mar-
kedsbaserede metode, hvor man blot gør strømmen
mere sort for andre forbrugere, og ikke ser på CO
2
-inten-
siteten på det tidspunkt strømmen bruges.
Scope 3 emissioner
Scope 3-emissioner vedrører emissioner fra kilder i værdi-
kæden, som North Media ikke selv ejer eller kontrollerer.
De dækker emissioner fra indkøbte varer og tjeneste-
ydelser, samt vores køb af transportydelser fra distributi-
onsleverandører, samarbejdspartnere, reklame- og kon-
sulentydelser, kørepenge for kørsel i firmaets tjeneste,
franchises mv. dvs. Scope 3.1-3.15, jf. klimaprotokollen.
Scope 3-emissioner beregnes i henhold til drivhusgaspro-
tokollen ved at anvende emissionsfaktorer på koncer-
nens monetære indkøbsdata. Alle data er baseret på kon-
soliderede oplysninger fra den aktuelle regnskabsperi-
ode.
Hvor direkte leverandørdata ikke er tilgængelige, anven-
des emissionsfaktorer fra Klimakompasset med fysiske-
eller monetære enheder. North Media arbejder på at øge
brugen af leverandørspecifikke data for at sikre, at beslut-
ninger omkring indkøb kan træffes på baggrund af mere
præcise og faktuelle emissionstal.
Specifikt for de enkelte emissioner
Scope 1 Direkte emissioner
Udledning fra fossilt brændstof til firmabiler
Brændstofforbrug til firmabiler, opgøres på baggrund
af fakturaer modtaget fra vores leasingpartner eller
tankstationer, og indeholder brændstofforbrug i såvel
Danmark som udlandet. Forbruget multipliceres med
tilhørende emissionsfaktor.
Stationær forbrænding:
Naturgas brugt til opvarmning på en enkelt mindre loka-
tion. Forbrugsdata er baseret på måleraflæsninger og
årsafregning fra gasleverandør. Faktiske forbrugsdata
modtages i 1. kvartal året efter, og emissionsdata for inde-
værende år estimeres på baggrund af forbrugsdata for
året før, justeret for eventuelle ændringer i arealstørrel-
ser. Forbrug multipliceres med emissionsfaktor for gas
på landsgennemsnit fra klimakompasset.
Scope 2 Indirekte emissioner
Udledning fra el, varme og køling
Emissionerne er opgjort på baggrund af faktisk el- og
varmeforbrug på koncernens lokationer multipliceret
med relevante emissionsfaktorer. Koncernens domicil-
ejendomme opvarmes alle enten med fjernvarme eller
elvarme.
Udledning fra elforbrug er opgjort i henhold til GHG-pro-
tokollen og udregnet på baggrund af Energinets lokati-
onsmæssige miljødeklaration øst og vest for Storebælt
baseret på time-for-time forbruget. Udledning opgøres af
ekstern leverandør på baggrund af konkret forbrug og vi-
den om energimix på det pågældende tidspunkt.
Udledningen fra fjernvarmeforbruget er opgjort på bag-
grund af de løbende indberetninger fra fjernvarmevær-
kerne om konkrete emissionsudledninger for det faktiske
varmeforbrug. For eksterne lejemål hvor slutopgørelsen
modtages i det efterfølgende år opgøres udledningen
baggrund af forbrugsdata for året før, justeret for eventu-
elle ændringer i arealstørrelser.
Køling anvendes primært i serverrum og er baseret på
elektricitet, og indgår i emissions-udledningen fra strøm.
Reduceret elforbrug pga. solcelleanlæg
Koncernens solcelleanlæg dækker en andel af elektrici-
tetsforbruget, og reducerer dermed den samlede scope 2
udledning.
Solcelleanlæggene producerer mere strøm end North
Media kan bruge på tidspunktet for produktionen hvor-
for overskydende solcellestrøm returneres til elnettet.
Denne andel reducerer ikke koncernens samlede CO
2
e
udledning.
Scope 3 Emissioner - generelt
Scope 3 udledning opgøres baseret GHG-protokollen og
er fordelt på de 15 underkategorier. Alle omkostninger,
inklusive anlægs-investeringer der er indkøbt i perioden
og indregnet i koncernregnskabet (og som finder anven-
delse i forhold til drivhusgasprotokollen), dvs. i praksis alle
omkostninger ekskl. løn og skatter, multipliceres med en
CO
2
e-faktor.
For hver enkelt omkostningsart er benyttet relevante
emissionsfaktorer, og i langt overvejende grad har vi be-
nyttet faktorerne for monetære værdier, idet vi på nuvæ-
rende tidspunkt ikke har tilstrækkelig valid forståelse for
CO
2
e udledningen fra vores varierede indkøb.
ESG regnskabspraksis emissioner og energiforbrug
85
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Hovedparten af emissionsfaktorerne tager udgangs-
punkt i Klimakompassets monetære satser fra deres
emissionsfaktordatabase version 6.1 6/2 2025. Vi har valgt
at fastholde emissionsfaktorerne fra 6/2 2025, da vi vurde-
rer at de giver det mest retvisende billede af udviklin-
gerne i vores underliggende data.
Scope 3.1 Køb af varer og tjenesteydelser
Omkostninger der henførestil scope 3.1 er køb af varer og
tjenesteydelser, herunder IT-licenser, onlinemarkedsfø-
ring, konsulenter, kantinedrift mv. Omkostninger er ind-
delt i relevante underkategorier primært med udgangs-
punkt i Klimakompassets kategorier.
3.2 Køb af kapitalgoder
Udgøres af anlægsinvesteringer, herunder FK Distributi-
ons pakkemaskiner, bygningsforbedringer, samt investe-
ring i solceller og batterier.
Emissioner indregnes i forbindelse med tilgang i anlægs-
kartotek, mens de fremtidige besparelser fremgår indi-
rekte ved en lavere fremtidig udledning.
Beregningen af CO
2
e-forbruget fra anlægsfasen blev op-
gjort på baggrund af generelle studier udført af Aalborg
Universitet og Fraunhofer Institut på sammenlignelige
solcelleprodukter produceret i sammenlignelige lande.
Et solpanel med en ydelse på 330 Wp, som er de paneler,
der er installeret i Taastrup, blev opgjort til 280 kg CO2e
(inkl. montage på mark eller tag). Med tillæg af inverter
og eltavle, og med en forventet produktion på 7.700 kWh
i panelets ca. 25-årige levetid, forventes den CO2e-mæs-
sige udledning at udgøre omkring 42 gram pr. produce-
ret kWh. Panelerne der er opsat i Tilst, har ca. samme ud-
ledning pr. produceret kWh.
CO
2
udledningen for batterierne er estimeret på bag-
grund af eksterne kilder, hovedsalig den svenske ”Ener-
gimyndigheten”. Batterierne er designet til at kunne
levere 8.000 cyklusser (op- og afladninger) afhængigt af
forbrugsmønster, og med en samlet batterikapacitet på
3.400 kWh (Taastrup/Tilst), og 800 kWh i Søborg giver
det en CO2e udledning på ca. 15 gram CO2e pr. lagret (og
efterfølgende forbrugt) kWh, ved et forventet effekttab
på 10%. Batteriernes CO2e-udledning forventes på den
baggrund ”tilbagebetalt” over 4 år.
3.3 Indirekte udledning fra strøm og varme
Den indirekte udledning fra forsyningsselskabernes leve-
rance af strøm og fjernvarme, samt forbrug af fossile
brændstoffer. Disse opgøres på baggrund af det faktiske
forbrug af strøm, gas, varme og fossile brændstoffer jf.
scope 1 og 2, og multipliceres med emissionsfaktoren for
de pågældende leverandører.
Scope 3.4 Transport og distribution af produkter
Ved opgørelse af CO
2
e-udledningen fra denne kategori
tages udgangspunkt i de afregnede kørte kilometer som
vores underleverandører, herunder vognmænd og part-
nere bliver afregnet for. Den faktiske kørsel beregnes af
vores produktionssystemer på baggrund af kørselsrap-
porter og rutelister.
Udledningen opgøres med baggrund i de to biltyper der
benyttes, herunder lastbiler og varevogne, og den udled-
ning der knytter sig hertil, baseret på en forventet gen-
nemsnitlig lastet vægt. I takt med at vi får specifikke data
om vores underleverandørers vognpark (der anvendes til
kørsel med vores tryksager), vil vi anvende disse data til
at beregne en mere korrekt CO
2
e udledning.
Scope 3.6 Rejser
Udgøres primært af firmarelateret kørsel, og en væsent-
lig del heraf består af distribution af lokale ugeaviser, og
reklametryksager til landområder hvor distribution på
den foretrukne måde, (med trækvogn), ikke er mulig.
Emissionsudledningen opgøres på baggrund af de på-
gældende ruters faktiske længde, der er grundlaget for
kørepengebetalingen. For nuværende har vi anvendt et
gennemsnitstal for udledning med kørsel i personbil, idet
vi endnu ikke har systemer til at opgøre den faktiske ud-
ledning på baggrund af den faktiske bils emissionsudled-
ning.
Scope 3.7 Medarbejder pendling
Medarbejdernes CO
2
e udledning i forbindelse med trans-
port til og fra arbejde er beregnet med udgangspunkt i
en årlig spørgeskemaundersøgelse, hvor medarbejderne
har svaret på hvilken transportform de benytter, bus, tog,
cykel eller bil, herunder om det er el, hybrid, diesel eller
benzinbil, deres faktiske afstand til arbejdet, samt hvor
mange dage om ugen de arbejder på lokationen. På den
baggrund er emissionsudledningerne beregnet for hver
transportform og brugt på vegne af hele arbejdsstyrken.
Scope 3.8 Leasede aktiver
Består hovedsaligt af omkostninger til koncernens lea-
sede aktiver, herunder depothuslejemål og firmabiler.
Emissionsudledningen opgøres på baggrund af rele-
vante emissions-faktorer.
Underkategorierne 3.5, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12-3.15 er enten ikke
relevante eller ikke væsentlige for North Media koncer-
nen og udgør samlet under 5 % af det samlede klima-
regnskab og falder dermed under grænsen for hvad, der
er meningsfyldt at medtage.
E1-5: Opdeling af energiforbrug og
energikilder
Energiforbrug i North Media opdeles i en fossil og en
vedvarende andel baseret på de bagvedliggende pro-
duktionskilder.
Elektricitetsforbruget opdeles efter energimixet i
det nationale elnet og tager højde for den procent-
vise andel af vedvarende og fossile energikilder i
Danmark.
Fjernvarmeforbruget klassificeres i henhold til fjern-
varmeproducentens energimix, hvor brugen af bio-
masse anses som CO2-neutral og derfor registreres
som en vedvarende energikilde.
Fossilt energiforbrug
Fossilt energiforbrug omfatter:
Brændstofforbrug relateret til koncernens bilflåde.
Naturgasforbrug til opvarmning af specifikke facilite-
ter.
Den forholdsmæssige andel af varme- og elforbruget, der
stammer fra fossile kilder, beregnes baseret på leveran-
dørernes energideklarationer.
ESG regnskabspraksis emissioner og energiforbrug (fortsat)
86
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Vedvarende energikilder
Vedvarende energikilder inkluderer:
Egetforbrug af elektricitet fra koncernens solcellean-
læg.
Den andel af elforbruget, der, baseret på nationale
energimixdata, stammer fra vedvarende kilder (vind,
sol, vand og biomasse).
Den andel af fjernvarmen, der kan henføres til vedva-
rende energikilder ifølge fjernvarmeleverandørens
energimix.
Datakilder og metode
Elektricitets- og varmeforbrug måles på baggrund af fak-
tiske forbrugsdata fra leverandører og fjernvarmeselska-
ber, og konverteres.
Konvertering fra liter- og m³-forbrug til megawatt-timer
(MWh) sker ved brug af emissionsfaktorer og konverte-
ringsfaktorer fra Energistyrelsen og Danmarks Statistik.
Øvrige klimarelaterede datapunkter
Andel af egenproduceret strøm i Danmark
Den procentvise andel af strøm forbrugt (eller lagret og
efterfølgende brugt) på vores pakketerminaler i Dan-
mark, samt strøm tilbageleveret til elnettet i forhold til
det samlede strømforbrug (inkl. egetforbrug) i Danmark.
%-andel af p-pladser med ladestander i Danmark
Andelen af p-pladser med mulighed for at lade elbiler i
forhold til det samlede antal p-pladser.
ESG regnskabspraksis emissioner og energiforbrug (fortsat)
87
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Social
S1 Egen arbejdsstyrke og S2 Arbejdstagere i værdikæden
Væsentlige sociale påvirkninger, risici og muligheder vedrører følgende underemner:
Arbejdsvilkår: løn, tid, sikkerhed og mental sundhed
Jobmuligheder til socialt udsatte grupper
Arbejdstager- og menneskerettigheder
Tiltrækning og fastholdelse
I North Media har vi en bred og forskelligartet medarbejderskare, og derfor omfatter vores sociale afsnit de emner, der afspejler vores tilgang til at arbejde med egne medarbej-
dere, både produktionsansatte, funktionærer og omdelere samt vores underleverandørers omdelere. At sikre vores unge omdelere en god og tryg start på arbejdsmarkedet
har i mange år været et strategisk fokusområde for os. I 2025 har vi udvidet indsatsen med social diversitet ved at tilbyde meningsfulde jobmuligheder for socialt udsatte
grupper.
Hoved politikker
Politik for samfundsansvar
Politik for rekruttering, fastholdelse
og reklamationsbehandling
Whistleblowerpolitik
Adfærdskodeks for leverandører
Primære tiltag i 2025
Yderligere erfaringstillæg og opstartstillæg til omdelerne i
FK Distribution
Lancering af ny omdeler-app i Danmark for mere effektiv, målret-
tet og registrerbar on-boarding, træning, dialog samt bedre navi-
gation for omdelerne ude på ruten
Påbegyndt integrationen af SDR i koncernens distributionssystem,
vi på sigt kan trække omdelerdata fra samme system
Aktiv deltagelse i Ungeløftet, hvor vi hjælper unge danskere uden
uddannelse og uden for arbejdsmarkedet i et fleksibelt omdeler-
job
Sikre mere besftigelse for udsatte grupper i Danmark via det
Sociale Frikort
Formalisering af processen for registrering og forebyggelse af
arbejdsulykker blandt kontor og produktionsansatte samt omde-
lere i SDR
Ny struktureret proces for registrering og dataindsamling på
medarbejdertræning i Danmark
Væsentlige målsætninger
Ingen arbejdsskader blandt funktionærer
og produktionsmedarbejdere
Ingen arbejdsulykker blandt omdelerne,
der skyldes håndterings- eller instruktions-
fejl
200 ansatte på Socialt Frikort i vores
distributionsforretninger inden udgangen
af 2026.
2025 Nøgle Indikatorer
Antal omdelere (FTE): 1.169 (2024: 1.164)
Antal funktionær og produktionsansatte
(FTE): 627 (2024: 647)
Antal registrerbare arbejdsulykker (omdelere i
HC): 14 (2024: 21)
Antal registrerede arbejdsulykker (funktionær
og produktionsansatte): 2 (2024: 3)
Samlet antal tilfælde af diskrimination eller
chikane: 11 (2024: 2)
Kønsfordeling øverste ledelse (mand/kvinde):
78%/22 (2024: 75%/25)
Vi er i 2025 lykkedes med at øge og nå vores
mål på omdelerancienniteten i FK
Enhedsspecifikke indikatorer:
Antal socialt udsatte på Det Sociale Frikort:
(HC): 126 (2024: 65)
88
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Den medarbejdergruppe som historisk og stadig den
dag i dag har vores største fokus, er vores unge medar-
bejdere, der omdeler tryksager og aviser som et fritidsjob.
Det er afgørende, at arbejdsgivere både ser værdien i
unges fritidsjob og samtidig tager ansvar for deres trivsel
og arbejdsmiljø. FK Distributions og SDRs forretningsmo-
deller er derfor nøje justeret for at sikre, at arbejdsproces-
serne afspejler gældende og nye krav fra arbejdsmiljøtil-
synet og overholder alle lovgivningsmæssige rammer for
fritidsarbejde. Som eksempel har vi tilrettelagt vores
danske rutenet, så ruter ikke tager mere end to timer jf.
danske regler omkring unges arbejdstid på skoledage.
Fokus på menneskerettigheder
I henhold til FN's retningslinjer for menneskerettigheder
og erhvervsliv, der refererer til ICESCR artikel 10, anses
beskæftigelse af børn under 15 år (eller 14 år, hvis undta-
gelser er opnået) som potentielt problematisk. Der er
imidlertid bred politisk enighed i Danmark og Sverige
om, at unge fra 13 år får stor værdi af at opnå arbejdserfa-
ring gennem småjobs, såsom avisomdeling, nogle få
timer om ugen.
Som arbejdsgiver for unge fra 13 år, påtager vi os et
særligt ansvar, som vi har forfinet gennem de mere end
60 år, vi har arbejdet med unge. Det varetages bl.a. gen-
nem vores omfattende digitale platform, hvor omdelere
har direkte adgang til alle nødvendige oplysninger om
on-boarding, træning og sikkerhed. I 2025 har FK Distri-
bution lanceret en ny omdeler-app, som er udviklet med
særligt fokus på de yngre omdelere. Formålet er at gøre
dialogen mellem omdelere og distributionsledere bedre.
Efter blot én måned havde 75 % af de unge omdelere
downloadet appen, og vi forventer, at andelen vil stige
yderligere i 2026.
Arbejdsulykker blandt omdelere vurderes ikke at være
systematiske, men som enkeltstående uafhængige hæn-
delser, der primært kan henføres til lokale forhold, som
f.eks. faldskader.
North Media opererer udelukkende i geografiske områ-
der i Skandinavien, hvor risikoen for tvangsarbejde vurde-
res som minimal. Desuden er alle produktionsmedarbej-
dere på vores pakketerminer og lagre omfattet af kollek-
tive overenskomster, som sikrer gode og sikre arbejdsfor-
hold for den enkelte medarbejder.
Omdeler jobs til socialt udsatte grupper
North Medias Last-Mile forretninger arbejder aktivt for at
skabe positive indvirkninger gennem sociale initiativer,
der støtter både unge og voksne med særlige behov. Et
væsentligt bidrag er støtten til de landsdækkende pro-
jekter i Danmark ’Ungeløftet’ og 'En vej til alle', som har
fokus på at hjælpe unge uden uddannelse eller job på
rette vej.
Med vores deltagelse i Ungeløftet og vores mål om 200
ansatte på det Sociale Frikort inden udgangen af 2026,
arbejder vi for at understøtte et åbent og rummeligt
arbejdsmarked der favner de unge og socialt udsatte
gennem småjobs og fleksible muligheder.
Derudover samarbejder FK Distribution med organisatio-
ner som Kompasset og Mændenes Hjem for at skabe
stabile jobmuligheder for udsatte voksne, herunder
hjemløse og EU-migranter.
I Sverige arbejder man på samme måde med socialt
udsatte grupper, samt medarbejdere uden permanent
opholdstilladelse, der via arbejdet som omdeler tager
deres første skridt ind på arbejdsmarkedet. Det giver
tryghed og muligheder for den enkelte.
Vores Last-Mile forretninger forsøger gennem løbende
støtte og opfølgning at fastholde disse grupper som en
del af omdelerkorpset.
Forretningsrisici
Den største forretningsmæssige risiko er den omdøm-
merisiko, der ligger i vores beskæftigelse af unge medar-
bejdere i alderen 13-15 år, der udgør en vigtig del af vores
arbejdsstyrke. Det er en kerneopgave for os at sikre, at
alle unge behandles ensartet og med respekt, samtidig
med at vi opretholder fair løn- og arbejdsforhold.
Som den største første arbejdsplads i både Danmark og
Sverige tager vi vores ansvar alvorligt for at sikre, at de
første skridt ind på arbejdsmarkedet bliver trygge og fair.
Vi arbejder med høj standardisering og stringente pro-
cesser for at sikre en ensartet og retfærdig behandling af
de unge omdelere, der hvert år får deres første fritidsjob
hos os. Det er en kompleks opgave, og vores mål er der-
for at kommunikere klart, sikre effektive on-boarding-
programmer og løbende støtte de unge for at øge med-
arbejdertilfredsheden og fastholdelsen.
SBM3-S1: Omdelere er afgørende for både forretningsmodel og strategi
North Medias medarbejdere
North Media har opdelt sin arbejdsstyrke i tre
kategorier for at sikre, at rettigheder, interesser
og synspunkter for alle typer af medarbejdere
bliver inkluderet i vores vurderinger og håndte-
ringer:
Funktionær- og funktionærlignende
ansatte: Medarbejdere på North Medias
hovedkontor i Søborg, BoligPortals kontor
i Aarhus og Solna samt FK Distributions kon-
torer i Tilst, Taastrup, Esbjerg og Svendborg.
SDR's hovedkontor i Uppsala og Stockholm,
samt en række mindre kontorer.
Produktionsmedarbejdere: Løst- og fastan-
satte lagerarbejdere ved FK Distributions
terminaler i Taastrup og Tilst samt SDR's
depoter i Sverige.
Omdelere: Omdelere hos FK Distribution
består af ca. 8.300 deltidsansatte, herunder
unge omdelere, voksne og pensionister
samt omdelere fra udsatte sociale grupper.
Derudover beskæftiger SDR ca. 4.500 omde-
lere.
"Socialt udsatte" refererer til voksne, der
befinder sig i en særlig sårbar situation på
grund af sociale, psykiske eller fysiske udfor-
dringer. Dette kan omfatte personer, der
oplever langvarig arbejdsløshed, hjemløs-
hed, psykiske lidelser, misbrugsproblematik-
ker eller andre forhold, der påvirker deres
mulighed for at deltage i samfundet og
arbejdslivet.
89
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
North Media har følgende politikker, der dækker arbejds-
vilkår og arbejdsmiljø for vores medarbejdere:
Politik for samfundsansvar: Politikken fastlægger til-
gangen til bæredygtighed og etisk ansvar. Den beskriver
vores processer og mekanismer, der sikrer overholdelse
af kerneværdier om ansvarlighed og ordentlighed samt
vores nul-tolerance over for menneskehandel, tvangsar-
bejde og børnearbejde, og understreger vores forplig-
telse til et sundt og udviklende arbejdsmiljø for alle med-
arbejdere. Politikken danner også rammen for et positivt
møde med jobmarkedet for både de unge omdelere og
socialt udsatte voksne. Politikken er godkendt af besty-
relsen og er tilgængelig her: Governance - North Media
A/S.
Politik for rekruttering, fastholdelse og reklamations-
behandling: Politikken fastlægger tilgangen til og proce-
durerne for håndtering af omdelere i FK Distribution.
Den beskriver de standardprocedurer, som alle i distribu-
tionen skal følge i deres daglige arbejde med at sikre
ordentlige rekrutteringsforløb for ansøgere til jobbet,
fastholdelse af medarbejdere og behandling af reklama-
tioner. Politikken omfatter specifikke retningslinjer for
ledelse, støtte og opfølgning ift. vores omdelere, med
særligt fokus på de unge medarbejdere. Politikken sikrer,
at de skærpede regler i arbejdsmiljøloven omkring unge
medarbejderes rettigheder og arbejdsvilkår håndhæves,
gennem strømlinede procedurer der er fuldt understøt-
tet af distributionssystemet. Politikken er både et sty-
ringsværktøj og en garanti for, at alle omdelere behand-
les ensartet og med fokus på deres arbejdsvilkår og triv-
sel. Distributionsledelsen fører løbende tilsyn med og
opdaterer indholdet.
Whistleblowerpolitik: North Media har whistleblower-
ordninger, der giver medarbejdere mulighed for at ind-
berette bekymringer, klager, forslag eller hændelser både
anonymt og ikke-anonymt. Vi har to lovpligtige whist-
leblowerordninger, én i Sverige og én i Danmark og en
frivillig ordning for de selskaber i koncernen, der ikke er
omfattet af den lovpligtige whistleblowerordning. Derfor
har vi ligeledes separate politikker, der regulerer disse
ordninger. Se yderligere information om vores whist-
leblowerpolitikker under ESRS G1-1.
Mangfoldighedspolitik: North Media lægger vægt på, at
alle medarbejdere vurderes på objektive kriterier som
kompetencer, indstilling og kvalifikationer. Politikken
understøtter inklusion og adresserer køn, alder, etnicitet,
nationalitet, seksualitet, race, handicap, civil status, bag-
grund samt andre potentielle diskriminationsfaktorer.
Der er indført faste procedurer for håndtering af diskrimi-
nation og chikane, og HR følger herudover op på eventu-
elle oplevede tilfælde ved den årlige trivselsmåling. North
Media anser mangfoldighed blandt medarbejdere for et
vigtigt og naturligt element i at kunne skabe et engage-
ret og udviklingsorienteret arbejdsmiljø. Politikken be-
skriver koncernens tilgang til at arbejde med anti-diskri-
mination og forpligtelsen til at fremme lige muligheder
og mangfoldighed blandt alle medarbejdere. Politikken
sætter desuden et overordnet mål for kønsbalancen.
Overholdelse af mangfoldighedspolitikken rapporteres
årligt til direktionen.
Due diligence på sociale forhold
North Media har i 2025 gennemført den årlige indvirk-
ningsanalyse med fokus på både arbejdstager- og men-
neskerettigheder, som en del af koncernens løbende bæ-
redygtigheds due-diligence-proces. Målet er at fore-
bygge og undgå negative indvirkninger på egen arbejds-
styrke og systematisk identificere og vurdere risikoen for
at forårsage eller bidrage til faktiske eller potentielle ne-
gative menneskerettighedsindvirkninger på tværs af de
48 universelle og grundlæggende menneskerettigheder
i overensstemmelse med UNGP-rammeværktøjet. Ind-
virkningsanalysen dokumenterer også sammenhængen
mellem identificerede indvirkninger og de dialogproces-
ser, som North Media har implementeret. Al dialog, der
udføres med henblik på at undgå, forebygge eller afbøde
indvirkninger, bliver dokumenteret systematisk som led i
indvirkningsanalysen for hver vurderet menneskeret-
tighed. Analysen er udvidet til også at dække SDR.
Forebyggelse af arbejdsulykker
Forebyggelse af arbejdsulykker er en integreret del af
den daglige drift på vores lagre og pakketerminaler.
Arbejdsgangene er designet efter Lean-principper med
fokus på sikkerhed, hvilket sikrer trygge og effektive
arbejdsforhold.
Et konkret eksempel på vores forebyggende indsats er
tydelig gul optegning i terminalerne, som markerer hvor
trucks må køre, og hvor gående bør færdes, for at mind-
ske risikoen for ulykker.
Ud over fysiske tiltag implementeres og udføres sikker-
hedsinitiativer efter et vis-og-forklar princip fremfor ude-
lukkende skriftlige procedurer. Dette sikrer, at alle med-
arbejdere, uanset uddannelsesbaggrund og sprogfær-
digheder, kan forstå og deltage aktivt i sikkerhedsarbej-
det.
Arbejdssikkerheden for unge omdelere reguleres særskilt
i den danske og svenske arbejdsmiljølov, herunder regler
for vægtgrænser ved løft og bugsering i forbindelse med
omdeling af aviser og trykte reklamer. Bestemmelserne i
arbejdsmiljølovene er indarbejdet i alle interne procedu-
rer, arbejdsprocesser og IT-systemer i både logistik og di-
stribution.
I 2025 blev der i SDR etableret en formaliseret proces for
registrering og forebyggelse af arbejdsulykker på linje
med eksisterende praksis for kontor, produktionsansatte
og omdelere i koncernen.
S1-1: Politikker vedrørende vores medarbejderes arbejdsvilkår og arbejdsmiljø
90
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Involvering af medarbejderperspektiver i
beslutningsprocesser
North Media har en formaliseret dialogproces via AMO-
udvalget, hvor mindst én person fra hvert af vores danske
selskaber er repræsenteret. AMO-udvalget har til formål
at sikre, at medarbejdernes perspektiver inddrages i be-
slutningstagning, som påvirker trivsel, arbejdsmiljø og
motivation. SDR følger lovgivningen og formelle forskrif-
ter for arbejdsvilkår og arbejdsmiljø. SDR's arbejdsmiljø-
ansvarlige udfører i samarbejde med den relevante Chef
årligt en arbejdsmiljøgennemgang på alle SDR's konto-
rer.
Vores proces er proaktiv, og fremmer medarbejderinvol-
vering i håndteringen af potentielle udfordringer og be-
kymringer, og bruges aktivt til at adressere problemstil-
linger på et tidligt stadie.
I 2024 etablerede North Media en Impact-gruppe for at
styrke den organisatoriske forankring af bæredygtighed.
Gruppen havde særlig fokus på fysisk og mental sund-
hed og blev drevet af medarbejdernes egne idéer og øn-
sker. Eftersom sundhed allerede er en integreret del af
AMO-møderne, blev det i 2025 besluttet at sammen-
lægge Impact-gruppen og AMO-udvalget.
Bæredygtighedsteamet, HR og AMO-udvalget vil i sam-
arbejde stå for at indsamle medarbejdernes initiativer,
ønsker og idéer.
Tilpassede dialoginitiativer for forskellige
medarbejdergrupper
Vi prioriterer dialogformer, der understøtter den person-
lige og nære relation til vores medarbejder. Vi lægger
stor vægt på nærhedsprincippet, hvor kommunikationen
foregår direkte og uden unødigt formelle eller distance-
rende mellemled. Denne tilgang sikrer, at dialogen forbli-
ver ægte, tilgængelig og relevant, og at vi kan reagere
hurtigt og kvalificeret på henvendelser, fremfor tunge og
formelle kommunikationskanaler. Dialogprocesser og
kommunikation er tilpasset vores tre primære medarbej-
dergrupper for at sikre en målrettet og effektiv indsats:
Kontorpersonale: Fokus på mental sundhed og arbejds-
miljø gennem:
Årlige trivsels- og udviklingssamtaler, 1:1 samtaler,
trivselsmålinger, arbejdspladsvurderinger og dialog
på baggrund heraf.
Seniorsamtaler med medarbejdere, der fylder 60 år.
(I SDR har man IKKE et tilsvarende initiativ).
Pre-boarding og on-boardingprocesser, herunder
strukturerede introduktionsprogrammer, og buddy-
ordninger.
Uformelle digitale kommunikationsværktøjer og
intranet, der fremmer vidensdeling og sociale fælles-
skaber.
Tilbud om en formaliseret fratrædelsessamtale, hvor
medarbejderne får mulighed for at give udtryk for
forhold, der har haft påvirkning på deres beslutning
om at forlade virksomheden.
SDR vil implementere de fleste af disse tiltag over de næ-
ste år.
Produktionsmedarbejdere: Arbejdet er centreret om ar-
bejdsvilkår og sikkerhed i vores terminaler:
Regelmæssige møder i sikkerhedsudvalg og med til-
lidsrepræsentanter, hvor arbejdsmiljø og sikkerheds-
forhold evalueres med henblik på løbende forbedrin-
ger.
Vi har etablerede dialogindsatser, der har til formål at
fremme trivsel ved at koble medarbejdernes per-
spektiver med praktiske forbedringer i arbejdsvilkå-
rene.
Omdelere: Koncernen har et særligt fokus på omdelere
og især på de mange unge omdelere, der ofte får deres
første fritidsjob i vores distributionsforretninger. Dialogen
med denne medarbejdergruppe er tilpasset deres unge
alder og ofte første møde med arbejdsmarkedet. Dialo-
gen i Danmark baserer sig på følgende hovedelementer.
SDR vil overgå til samme proces når de i løbet af 2026 er
overgået til FKs distributionssystem:
Fast indarbejdet procedure om forældreinvolvering
ved rekrutterings-, ansættelses- og on-boarding pro-
cesser.
I 2025 lancerede FK Distribution omdeler-appen, som
gør dialogen mellem omdeleren og distributionsle-
deren nemmere og mere målrettet, da de unge om-
delere er vant til og trives med app-baserede kom-
munikationsløsninger.
Systematiske introduktions- og opfølgningstiltag, der
sikrer en god start og forståelse for arbejdets udfø-
relse. Aflønning forhandles ikke, men opgøres ugent-
ligt i forhold til faste parametre som antal husstande,
rutens længde, antal tryksager og ugeaviser samt
medarbejderens anciennitet.
Et akutnummer og en SMS-linje, som giver omdelere
mulighed for at få øjeblikkelig hjælp fra en medarbej-
der i distributionen uden for kontortid. Herudover har
alle omdelere altid adgang til kontaktoplysninger og
støtte via omdelerappen.
Regelmæssig dialog, opfølgningssamtaler og spør-
geskemaundersøgelser, mini APV’er som indsamler
input til at forbedre oplevelsen for de unge medar-
bejdere, særligt i de første 3 måneder.
Omdelerrollen fungerer som et springbræt for de
unge, hvor der ikke kun skabes erfaring med arbejds-
markedet, men også en forståelse for ansvar, samar-
bejde og kommunikation, som de kan bruge i deres
næste job.
Ledelsens ansvar for dialog
Det overordnede ansvar, for at medarbejderperspektiver
og indsigter integreres i beslutningsprocesserne, ligger
både i koncerndirektionen og i direktionerne i de enkelte
selskaber.
For omdelere varetages dette ansvar af distributionsle-
derne i de respektive geografiske områder. De arbejder
tæt sammen med ledere, regionschefer og distributions-
direktøren for at sikre, at omdelernes vilkår og udfordrin-
ger bliver taget alvorligt.
Effektiviteten af dialogen
North Media vurderer løbende effektiviteten af sine dia-
loginitiativer gennem en kombination af kvantitative og
kvalitative målinger, såsom svarprocenten i trivselsunder-
søgelser og arbejdspladsvurderinger. Herudover indgår
medarbejderomsætningsdata, anciennitetsudvikling og
tilbagemeldinger fra fratrædelsessamtaler. Denne feed-
back bruges som input til løbende dialoger med rele-
vante medarbejdergrupper om arbejdsvilkår og arbejds-
miljø.
Forpligtelse til fortsat forbedring
Arbejdet med at engagere medarbejderne er en løbende
proces. Derfor implementeres der løbende nye initiativer
for at styrke trivsel, samarbejde og dialog i overensstem-
melse med virksomhedens værdier.
S1-2: Inddragelse og dialog - fokus på arbejdsvilkår, sikkerhed, mental sundhed
og et godt første møde for de unge omdelere i deres fritidsjob
91
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Processer til håndtering og afhjælpning
North Media arbejder systematisk på at forebygge, hånd-
tere og afhjælpe medarbejderrelaterede udfordringer
eller hændelser. Indvirkningsanalyserne, fungerer som et
centralt værktøj til løbende at identificere og dokumen-
tere potentielle indvirkninger, foranstaltninger, og dialog-
indsatser.
Koncernens HR-funktion sikrer, at funktionærer og pro-
duktionsmedarbejdere har adgang til fortrolig hjælp og
rådgivning ved negative oplevelser eller indvirkninger.
HR-medarbejdere er uddannet i at håndtere komplekse
personalesager og arbejder systematisk for at sikre en
fair og effektiv løsning på tværs af organisationen.
Ledelsesteams med høj anciennitet og solid viden om
organisationens processer sikrer en oplyst og erfaren til-
gang til håndteringen af udfordringer i henhold til bl.a.
arbejdsmiljø og arbejdsvilkår.
Ved modtagelse af en klage eller bekymringshenven-
delse enten via Whistleblowerordningerne eller direkte
henvendelse til HR, nærmeste leder, eller arbejdsmiljøre-
præsentant gennemfører HR en upartisk undersøgelse
med samtykke fra den involverede medarbejder. Denne
proces inkluderer typisk interviews med de relevante
parter og yderligere undersøgelser, hvis nødvendigt.
Løsninger udarbejdes i tæt samarbejde med relevante le-
dere og med fokus på diskretion, retfærdighed og
respekt for alle involverede.
Håndtering af krænkende adfærd
og diskrimination
North Media har en nultolerance politik over for kræn-
kende adfærd og diskrimination, herunder sexchikane.
HR-vurderer hver enkelt sag individuelt i samarbejde
med ledelsen og træffer nødvendige foranstaltninger for
at beskytte den krænkede part. Disse kan inkludere ad-
varsler, omplaceringer eller i yderste tilfælde afskedi-
gelse.
Løbende overvågning og evaluering
Medarbejderne informeres om klagemekanismens form
og tilgængelighed som en del af on-boarding processen,
herunder at klagekanalen er let tilgængelig via selska-
bets intranetsider. North Media monitorerer effektivite-
ten af sine processer gennem løbende feedback og spar-
ring fra medarbejdere. Processerne omfatter både for-
melle klager og uformel dialog med nærmeste ledere,
medarbejderrepræsentanter og HR. Personalehenven-
delser er desuden et fast punkt på det månedlige
HR-partnermøde.
Den beskrevne proces er effektiv, da den sikrer både til-
gængelighed og kontinuerlig opfølgning, hvilket skaber
et solidt fundament for at håndtere og forbedre arbejds-
miljøet på en proaktiv og transparent måde.
Specifikke processer for omdelergruppen
Vi stiller høje krav til behandlingen af de unge omdelere,
herunder de krav, der er nedfældet i Politikken for rekrut-
tering, fastholdelse og reklamationsbehandling, for at
sikre ansvarlige og professionelle processer.
De omfatter:
Tilpasning af ruter: Unge omdelere har fortrinsret til
kortere og mere tilgængelige ruter tæt på deres
bopæl, i bymæssig bebyggelse. Hvis en omdeler
oplever udfordringer med en rute, evalueres den
med distributionslederen og om nødvendigt foreta-
ges justeringer.
Håndtering af alvorlige hændelser: Ved alvorlige
hændelser, såsom chikane eller diskrimination på
ruten, træder en fast procedure i kraft, hvor distribu-
tionslederen involverer relevante medarbejdere og
om nødvendigt HR, som i helt særlige tilfælde kan
foretage en politianmeldelse. Der tilbydes krisehånd-
tering via Falck i de meget sjældne tilfælde, hvor
dette er nødvendigt.
Dialog og sikkerhed: Omdelere opfordres til at for-
tælle og indrapportere eventuelle negative oplevel-
ser på ruten. Distributionsledelsen registrerer alle
omdelerhenvendelser på baggrund af henvendelses-
type, herunder blandt andet sager om aflønning,
tidsregistrering mm. Dette gør det muligt løbende at
følge udviklingen i sådanne henvendelser og sikre en
korrekt og rettidig håndtering. Distributionsledelsen
kan desuden tage direkte kontakt til husstande, eks-
kludere bestemte adresser fra ruten eller foretage
andre nødvendige justeringer.
Det er distributionsledelsens og HR-afdelingens samlede
erfaring, at de implementerede foranstaltninger fungerer
efter hensigten, og at omdelere generelt føler sig trygge
ved at række ud og anvende de etablerede processer.
S1-3: Robuste processer til professionel håndtering af medarbejdersager
og udfordringer på omdelerruten
92
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Fokus på sikkerhed og arbejdsulykker
North Media har en række konkrete initiativer, der adres-
serer sikkerhed og forebygger arbejdsulykker med særlig
fokus på den iboende risiko for omdelere og produkti-
onsmedarbejdere.
I 2025 blev en proces for registrering og forebyggelse af
arbejdsulykker implementeret blandt alle medarbejdere
på kontor og på lager og omdelere i SDR. Det udgør en
vigtig milepæl for at styrke datakvaliteten samt forbedre
håndteringen af arbejdsulykker.
Omdelere:
Grundig introduktion til trafiksikkerhed/arbejdssik-
kerhed før første omdeling.
Træning i korrekt arbejdsstilling ved løft, pakning og
brug af omdelervogne.
Instruktion til benyttelse af sikkerhedsudstyr på
ruten i form af refleksveste.
Involvering af forældre i introduktionsprocessen for
at sikre, at de unge omdelere er bevidste om egen
sikkerhed.
Det er et fast punkt på dagsordenen, at arbejdsmiljø-
repræsentanten for omdelerne tager sikkerhed og
arbejdsulykker op på AMO-møderne. Eventuelle ar-
bejdsulykker bliver gennemgået med henblik på, om
der skal iværksættes nye forebyggende initiativer.
Produktionsmedarbejdere:
Detaljerede sikkerhedsprocedurer og struktureret
sidemandsoplæring.
Opfølgning på ’nær ved’ hændelser og egentlige
arbejdsulykker på faste sikkerhedsmøder.
Medarbejdere i produktionen i FK Distribution er an-
sat på lokaloverenskomst med 3F, og SDRs lagerar-
bejdere følger vilkårene i Transports overenskomst,
der fastlægger og sikrer ensartede vilkår for ansæt-
telsen, herunder løn og arbejdstid.
Et godt arbejdsmiljø
North Media prioriterer at skabe et fysisk og psykisk
sundt arbejdsmiljø. Det indebærer rummelighed
for forskelligheder og et stærkt samarbejde, hvor den
enkelte medarbejder føler sig værdsat. For eksempel har
vi indført:
En seniorpolitik for funktionæransatte i Danmark.
Kursus for alle kontoransatte samt målrettet leder-
træning i stressforebyggelse og -håndtering. I for-
længelse heraf, er der blevet gennemført systematisk
registrering af antal træningstimer i Danmark.
I SDR er der i 2025 implementeret en proces for regi-
strering og forebyggelse af arbejdsulykker for funkti-
onærer, lagerarbejdere og omdelere.
En kompetencefond målrettet produktionsmedar-
bejderne, der sikrer løbende udvikling og uddan-
nelse.
Overenskomstbestemte arbejdsmiljøindsatser for re-
levante medarbejdergrupper.
Disse tiltag understøtter vores generelle ambition om at
skabe en arbejdsplads, hvor medarbejderne kan trives,
udvikle sig og bidrage til en stærk sammenhængskraft i
organisationen, hvilket er med til at styrke tilknytningen
og arbejdsglæden.
Fastholdelse og tiltrækning af omdelere
North Media arbejder aktivt med at skabe attraktive
arbejdsvilkår for unge omdelere. Vi er i 2025 lykkedes
med at forlænge ancienniteten blandt de unge omdelere
i FK Distribution gennem følgende konkrete tiltag:
Startlønnen for unge omdelere i Danmark blev løftet.
Vi indførte et opstartstillæg, der giver omdeleren 50
% ekstra tid til første omdeling samt 25 % ekstra tid
på anden omdeling. Det betyder, at omdeleren får
mere tid til at lære sin rute at kende, hvilket både har
forbedret kvaliteten og forlænget ancienniteten.
Et pointsystem, hvor det udover løn for omdeling er
muligt at optjene point til en digital gaveshop som
belønning for at indfri faste kriterier
Disse indsatser forbliver aktuelle, eftersom reglerne for
ansættelse af unge i alderen 13-14 år blev liberaliseret fra
1. januar 2025 i Danmark, samtidig med at ungdomsår-
gangene fortsætter med at falde, særligt for Danmark i
de kommende år.
Socialt udsatte grupper
Last-Mile forretningerne har i flere år arbejdet med at få
udsatte i job. I 2025 styrkede vi arbejdet ved aktivt at
indgå i statslige og kommunale beskæftigelsesprojekter,
herunder Ungeløftet i Danmark, der bl.a. hjælper unge i
job eller uddannelse, samt mere lokale initiativer som
f.eks. samarbejde med jobcentre, kommuner, ungdoms-
centre og sociale organisationer.
I Sverige har SDR et struktureret samarbejde med ar-
bejdsformidlingen for at få socialt udsatte borgere til-
bage på arbejdsmarkedet.
Ungeløftet:
Ungeløftet er et nationalt partnerskab med det formål at
støtte unge i Danmark, som hverken er i uddannelse eller
job, i at komme tættere på et fællesskab og en indgang
til arbejdslivet eller uddannelsessystemet.
I dag står omkring 45.000 unge danskere uden for job og
uddannelse, hvilket tydeligt understreger vigtigheden af
det bidrag, Last Mile-forretningerne yder ved at tilbyde
de unge en tryg start på arbejdsmarkedet. Vores erfaring
er, at et fritidsjob ofte er mere end en indtægtskilde. Det
er et sted, hvor man opbygger erfaring, ansvar, selvtillid
og troen på egne evner.
Vi samarbejder desuden tæt med lokale uddannelsesin-
stitutioner herunder blandt andet ”Ung Odense”, ”Bolig-
Socialt Hus” og døveskolen i Fredericia.
Det Sociale Frikort:
Det sociale frikort skal ses som et sikkerhedsnet for men-
nesker, der lever socialt udsat, heriblandt også rigtig
mange unge, der står uden for job eller uddannelse. For
unge over 18, som står uden for job og uddannelse, er an-
sættelsen i et fleksibelt omdelerjob under Det Socialte
Frikort ofte en mulighed, der skaber en tryg vej ind i ar-
bejdslivet.
Takket være en målrettet indsats fra vores lønadministra-
tion og distributionsledere er det lykkedes os at ansætte
126 medarbejdere på Socialt Frikort. Vi har et mål om at
nå 200 ansættelser inden udgangen af 2026 bl.a. ved at
deltage på flere jobmesser med særlig fokus på at rekrut-
tere socialt udsatte voksne til fleksible job.
Desuden har vi i samarbejde med organisationer som
”Kompasset” og Mændenes hjem i mange år ydet ekstra
støtte til hjemløse og EU-migranter, for at de kan blive
omdelere hos os.
S1-4: Tiltag der reducerer arbejdsulykker, sikrer gode arbejdsvilkår, tiltrækker samt fastholder
omdelere og understøtter de unge samt socialt udsatte medarbejdere
93
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Kommende indsatser:
Strømlining af systemer og processer
I de kommende rapporteringsperioder vil vi fortsat foku-
sere på at strømline vores HR-system og distributionssy-
stem på tværs af vores selskaber, særligt mellem Dan-
mark og Sverige. Målet er at sikre en effektiv dataindsam-
lingsproces baseret på et ensartet datagrundlag på tværs
af landegrænser.
Vil vi i 2026 sætte fokus på:
Implementering af det danske distributionssystem
for SDR samt ensrette processerne omkring HR-data,
så vi sikrer ensartet datakvalitet på tværs af koncer-
nen.
Automatisere on og off-boarding i SDR for funktio-
nærer- og produktionsmedarbejdere
Opgørelsen af den gennemsnitlige anciennitet vil
blive ensrettet i Danmark og Sverige for at få et nøg-
letal vi kan følge ugentligt
At undersøge mulighederne for mere systematisk
opfølgning ift. de omdelere, der er ansat på Socialt
Frikort for at sikre fastholdelse, trivsel og jobparathe-
den i gruppen.
Målsætninger
Fokus vil i den kommende periode være at antallet af ar-
bejdsskader fortsat holdes lavt samt at fremme vores po-
sitive resultater for unge og socialt udsatte.
1. Reduktion af arbejdsskader
Omdelere:
Arbejdsskader registreres med opfølgning hvert kvartal
for at sikre indsigt i årsager mhp. justering af procedurer
og processer.
I 2025 blev der registreret 15 arbejdsskader i alt i Dan-
mark og Sverige. Ingen at skaderne har givet varige mén.
Blandt unge omdelere i SDR er der registreret nul ar-
bejdsskader og en i FK Distribution. Til sammenligning
blev der registreret to i Danmark sidste år mens SDRs
proces for registrering først blev implementeret i 2025.
Målet er fortsat at undgå alle alvorlige arbejdsskader og
vi har i den sammenhæng et særligt fokus på at:
Undgå arbejdsskader blandt unge omdelere
Undgå arbejdsskader blandt omdelere, der direkte
kan relateres til en procedure- eller håndteringsfejl,
og som dermed kan forebygges gennem grundige
introduktionsprocesser og løbende opfølgning og
vejledning inden for sikkerhed og arbejdsmiljø.
Funktionærer og produktionsmedarbejdere:
Målet er ingen arbejdsskader herunder også arbejds-
relaterede stresssygemeldinger blandt funktionærer
og produktionsmedarbejder.
Dette mål skal opnås gennem dialog i AMO og sikker-
hedsudvalg, understøttet af detaljerede sikkerhedsproce-
durer og øget fokus på mental sundhed samt løbende
opfølgning.
Der blev i 2025 registreret én arbejdsulykke blandt funkti-
onærerne (2024: 1) og én blandt produktionsmedarbej-
derne (2024: 2). Ingen af arbejdsskaderne har efter vores
vidende givet varige men.
2. Fastholdelse og tiltrækning af sårbare
unge og socialt udsatte voksne
Ambitionen er at øge antallet af socialt udsatte
voksne på Socialt Frikort til 200 omdelere
inden udgangen af 2026.
Vi har igangsat en række initiativer for at tiltrække og
fastholde sårbare og socialt udsatte mennesker, her-
under EU-migranter i jobbet som omdeler. Dette ar-
bejde vil vi fortsat prioritere højt i årene fremover.
Disse mål og ambitioner forventes opnået gennem
deltagelse i projekter som ’Ungeløftet’, 'En vej til alle'
og lokale partnerskaber med kommuner og sociale
organisationer, samt ved en større fokus hos de en-
kelte distributionsledere og gennem vidensdeling af
succeshistorier på tværs af geografi.
Sporing og målopfølgning
North Media har etableret følgende processer til at spore
fremskridt og evaluere resultaterne af de opstillede mål
og ambitioner:
Opfølgning på arbejdsulykker inkl. stresssygemeldin-
ger fordelt på medarbejdergrupper.
Kvartalsvis opfølgning på arbejdsulykker blandt
omdelerne på møder i arbejdsmiljøorganisationen,
hvor HR også deltager.
Løbende opfølgning på ansættelser og fastholdelsen
blandt sårbare unge og udsatte i samarbejde med
relevante partnere.
Opstilling af relevante mål, og efterfølgende sporing af
målopfyldelse sker i tæt samarbejde med arbejdsmiljøor-
ganisationen, HR, ledelsen og ved inddragelse af rele-
vante personalegrupper.
Kommende indsatser og S1-5: målsætninger, der understøtter vores
sociale ambitioner og indsatser
94
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Kommentarer på indikatorer
Medarbejderkarakteristika
Rapporteringen af medarbejdere opdelt på køn er base-
ret på mænd og kvinder, da ingen medarbejdere har
identificeret sig som værende hverken mand eller
kvinde.
Passende aflønning S1-10
Alle ansatte modtager en passende aflønning i overens-
stemmelse med gældende benchmarks i Danmark og
Sverige.
Social beskyttelse S1-11
Alle ansatte er omfattet af social beskyttelse, gennem
offentlige programmer eller gennem ydelser, der tilbydes
af North Media, mod indkomsttab som følge af sygdom,
arbejdsskade, forældreorlov eller pensionering.
Personer med handicap S1-12
North Media rapporterer ikke på personer med handicap.
Dette valg er truffet med baggrund i juridiske, etiske og
operationelle overvejelser, herunder overholdelse af data-
beskyttelseslovgivningen (GDPR), respekt for medarbej-
dernes privatliv, diskriminationslovgivning og inklude-
rende praksis. Vi anerkender betydningen af rapporte-
ring og arbejder løbende på at tilpasse vores praksis,
men vi vurderer, at vores nuværende tilgang bedst ba-
lancerer lovgivningskrav, medarbejdernes rettigheder og
virksomhedens værdier.
Tabeller: S1-6, S1-7, S1-8, S1-9 & S1-12
Sociale data
ESRS DR
Måleen-
hed
2025
2024
Antal medarbejdere, i alt samt (mænd / kvinder):
Samlet antal fuldtidsansatte (FTE) - se note 6
S1-6; 50a/50b
Antal FTE
627 (391/236)
647 (384/263)
Heraf antal af fastansatte
S1-6; 50b
Antal FTE
597 (370/227)
622 (366/256)
Heraf antal af midlertidigt ansatte
S1-6; 50b
Antal FTE
8 (1/7)
8 (3/5)
Heraf antal af ansatte med ikke-garanterede timer
S1-6; 50b
Antal FTE
22 (21/1)
17 (15/2)
Medarbejderomsætning, antal fuldtidsansatte
S1-6; 50c
Antal FTE
69 (41/28)
80 (42/38)
Medarbejderomsætning, procentdel (Danmark/Sverige)
S1-6; 50c
%
12% (9%/17%)
13% (11%/15%)
Antal af medarbejdere (HC) i Danmark
S1-6; 50a
Antal HC
475 (302/173)
493 (292/201)
Antal af medarbejdere (HC) i Sverige
S1-6; 50a
Antal HC
307 (145/162)
335 (158/177)
Antal medarbejdere (HC) i alt
S1-6; 50a
Antal HC
782 (447/335)
828 (450/378)
Antal omdelere (HC) total (Danmark/Sverige)
S1-6; 50a
Antal HC
12.800
(8.300/4.500)
13.000
(8.200/4.800)
Antal af omdelere (Danmark/Sverige)
S1-6; 50b
Antal FTE
1.169 (689/480)
1.164 (657/507)
Antal af ikkeansatte (HC)
S1-7; 55a
Antal HC
21
8
% af samlet antal medarbejdere omfattet af kollektive overenskomster (HC) i Danmark
S1-8; 60a+b
%
20% (94 af 475)
19% (95 af 493)
% af samlet antal medarbejdere omfattet af kollektive overenskomster (HC) i Sverige
S1-8; 60a+b
%
86% (265 af 307)
74% (248 af 335)
Diversitet
Kønsfordeling i øverste ledelse (antal)
S1-9; 66a
Antal HC
4,6 (3,6/1)
4 (3/1)
Kønsfordeling i øverste ledelse (procent)
S1-9; 66a
%
78%/22%
75%/25%
Medarbejdere <30
S1-9; 66b
Antal HC
260
271
Medarbejdere 30-50
S1-9; 66b
Antal HC
331
351
Medarbejdere >50
S1-9; 66b
Antal HC
191
206
Personer med handicap - ikke oplyst grundet lovmæssige begrænsninger ved indhentning af data
S1-12
Antal HC
N/A
N/A
95
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Kommentarer på indikatorer
Uddannelse og kompetenceudvikling S1-13
I 2025 er North Media begyndt med en systematisk regi-
strering af medarbejdernes uddannelse og kompetence-
udvikling, hvilket gør det muligt at følge udviklingen og
rapportere mere præcist. De gennemsnitlige uddannel-
ses- og udviklingstimer omfatter ikke medarbejdere i
SDR, hvis træningstimer først vil indgå i opgørelsen når
SDR benytter koncernens HR-system.
Sundhed og sikkerhed S1-14
I 2025 blev der registreret 12 arbejdsulykker blandt dan-
ske omdelere, og tre blandt svenske omdelere, hvoraf tre
af dem på anmeldelsestidspunktet af omdeleren selv
blev vurderet til at have en varighed på mere end 14
dage, mens ingen blev vurderet til at give varige mén. De
øvrige arbejdsulykker blandt omdelerne, blev alle vurde-
ret til at have få dages varighed. Langt de fleste skader
blandt omdelerne kan henføres til mindre skader, såsom
fald og vrid under omdeling.
Blandt funktionærer har der været én arbejdsulykke i
2025 og blandt produktionsmedarbejderne én ulykker.
Samlet resulterede det i 96 dages fravær, hvilket er en
stigning fra 52 dage i 2024.
Tabeller: S1-13 & S1-14
Sociale data
ESRS DR
Måleenhed
2025
2024
Uddannelse og kompetenceudvikling
Gennemsnitlig antal timer af uddannelse og kompetenceudvikling (vil blive rapporteret fra 2025),
Danmark (Mænd / Kvinder)
S1-13; 83b
timer
24 (30/14)
N/A
Sundhed og sikkerhed, funktionærer og produktion
Procentdel af ansatte omfattet af virksomhedens arbejdsmiljøledelsessystem
S1-14; 88a
%
100
100
Antal af arbejdsrelaterede dødsfald
S1-14; 88b
No HC
0
0
Antal af registrerede arbejdsrelaterede ulykker
S1-14; 88c
No HC
Funktionærer: 1
Produktion: 1
Funktionærer: 1
Produktion: 2
Antal af arbejdsrelateret dårligt helbred (inkluderet i "arbejdsrelaterede ulykker")
S1-14; 88d
No HC
-
-
Antal af tabte dage som følge af arbejdsrelaterede skader og dødsfald som følge af arbejdsrelate-
rede hændelser, arbejdsrelateret dårligt helbred og arbejdsrelaterede dødsfald som følge af
dårligt helbred
S1-14; 88e
No HC
Funktionærer: 94
Produktion: 2
Funktionærer: 29
Produktion: 23
Andel af registrerede arbejdsrelaterede hændelser
S1-14; 88c AR89
Per million
arbejdes-timer
1,9
2,6
Sundhed og sikkerhed, omdelere
Procentdel af ansatte omfattet af virksomhedens arbejdsmiljøledelsessystem
S1-14; 88a
%
100
100
Antal af arbejdsrelaterede dødsfald
S1-14; 88b
No HC
0
0
Antal af registrerede arbejdsrelaterede ulykker
S1-14; 88c
No HC
Omdelere: 15
Omdelere: 21
Antal af arbejdsrelateret dårligt helbred (inkluderet i "arbejdsrelaterede ulykker")
S1-14; 88d
No HC
-
-
Antal af tabte dage som følge af arbejdsrelaterede skader og dødsfald som følge af arbejdsrelate-
rede hændelser, arbejdsrelateret dårligt helbred og arbejdsrelaterede dødsfald som følge af
dårligt helbred - Registreres og indhentes ikke systematisk
S1-14; 88e
No HC
Danmark: N/A
Sverige: N/A
Danmark: N/A
Sverige: N/A
Andel af registrerede arbejdsrelaterede hændelser
S1-14; 88c AR89
Per million
arbejdes-timer
7,7
10,8
96
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Kommentarer på indikatorer
Vederlag S1-16
Hos North Media er aflønning baseret på objektive krite-
rier som kompetencer, ansvar, erfaring og anciennitet. I
2025 er lønforskellen mellem mænd og kvinder opgjort
til 20% mod 23 % i 2024. Reduktionen er ikke et udtryk for
ændrede aflønninger til særlige grupper/køn, men er en
bekræftelse på sidste års undersøgelse af lønningerne
blandt alle medarbejdergrupper med min 10 personer.
Undersøgelsen bekræftede, at der inden for de enkelte
jobkategorier ikke er lønforskelle, som ikke kan forklares
med erfaring/ansvar. Koncernen har en mindre overvægt
af mandlige ansatte, som bl.a. skyldes, at der i en række
specialistfunktioner, særligt IT-udviklere, ikke er mange
kvinder. Dette er med til at skævvride lønforskellen på
aggregeret niveau, da denne medarbejdergruppe har en
højere gennemsnitsløn.
Øvrige sociale indikatorer
Med en målsætning om at øge antallet af socialt udsatte
voksne på Det Sociale Frikort til 200 ansatte omdelere
inden udgangen af 2026.
Tabeller: S1-15, S1-16 & S1-17
Sociale data
ESRS DR
Måleenhed
2025
2024
Balance mellem arbejdsliv og privatliv
Procentdelen af berettigede ansatte, der tog familierelateret orlov (mænd)
S1-15; 93b
%
Funktionærer: 20
Produktion: 6
Funktionærer: 18
Produktion: 7
Procentdel af alle ansatte, der har ret til familierelateret orlov (mænd)
S1-15; 93b
%
100
100
Procentdel af berettigede ansatte, der tog familierelateret orlov (kvinder)
S1-15; 93b
%
Funktionærer: 14
Produktion: 0
Funktionærer: 13
Produktion: 1
Procentdel af alle ansatte, der har ret til familierelateret orlov (kvinder)
S1-15; 93b
%
100
100
Vederlag
Lønforskel mænd/kvinder
S1-16; 97a
%
23,9
23,3
Samlet årlige vederlag, ratio
S1-16; 97b
faktor
10,6
10,7
Hændelser, klager og alvorlige indvirkninger på menneskerettighederne
Samlet antal tilfælde af diskriminerende og chikanerende handlinger
S1-17; 103a
No HC
11
4
Antallet af klager indgivet via kanaler for personer i virksomhedens egen arbejdsstyrke
S1-17; 103b
No HC
8
0
Det samlede beløb for bøder, sanktioner og skadeserstatninger som følge af ovennævnte tilfælde
og klager
S1-17; 103c
No HC
0
0
Antal tilfælde af alvorlige menneskerettighedshændelser
S1-17; 104a
No HC
0
0
Samlede beløb for bøder, sanktioner og skadeserstatning for de ovenfor beskrevne hændelser
S1-17; 104b
No HC
0
0
Øvrige socialindikatorer
Antal ansatte af socialt udsatte voksne på Socialt Frikort
No HC
133
65
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
97
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
Regnskabspraksis sociale indikatorer:
ESRS DR
Paragraf
Datapunkt
Regnskabspraksis
S1-14
88b
Dødsfald
En yderst alvorlig arbejdsrelateret skade; en arbejdsrelateret
skade der resulterer i dødsfald eller en skade hvor medarbej-
deren ikke kan, eller ikke forventes at komme sig fuldt ud til
sin helbredstilstand før skaden, inden for seks måneder.
S1-14
88c og 88d
Antal arbejdsulykker
og arbejdsrelateret dår-
ligt helbred
Samlede antal af arbejdsrelaterede hændelser som medføl-
ger mindst én dags fravær som følge af hændelsen, i over-
ensstemmelse med nationale definitioner af registrerbare
arbejdsrelaterede ulykker i Sverige og Danmark. Administra-
tions- / Produktionsmedarbejdere og omdelere rapporteres
separat. Arbejdsrelateret stresssygdom er inkluderet i tallet
på lige fod med alle andre arbejdsrelaterede arbejdsskader.
S1-14
88c
Andel af arbejdsrelate-
rede hændelser
Ulykke per million arbejdstimer. Ved beregning af arbejds-
skadeprocenten divideres det respektive antal tilfælde med
det samlede antal arbejdstimer for medarbejdere og ganger
det med 1.000.000. Disse satser repræsenterer således antal-
let af respektive tilfælde pr. en million arbejdstimer.
S1-14
88e
Antal tabte arbejds-
dage
Særlig sygdomskode i HR-systemet, der registrerer fravær
pga. arbejdsulykke. Omdelere er ikke inkluderet i dette nøg-
letal.
S1-16
97a
Lønforskel mænd/kvin-
der
(Gender pay gap)
Forskellen i det gennemsnitlige lønniveau for mandlige og
kvindelige ansatte, udtrykt i procent af det gennemsnitlige
lønniveau for mandligt ansatte.
S1-16
97b
Årligt vederlag, ratio
Årligt vederlag for højst betalte medarbejder i forhold til me-
dianlønnen af alle medarbejdere - ekskl. den højst betalte.
S1-17
103a
Tilfælde af diskrimina-
tion, inklusive chikane
Antallet af diskriminations-relaterede klager indgivet via
North Medias HR-system eller via vores whistleblower sy-
stem
S1-17
103b
Antallet af klager
Antallet af klager indgivet via North Medias whistleblower
system
S1-17
104a
Alvorlige menneskeret-
tighedshændelser
Alvorlige menneskerettighedshændelser inkluderer tilfælde
af retssager og formelle klager via whistleblower system. Det
inkluderer ikke hændelser hvor tilfældets fakta og grundlag
bestrides af North Media.
Øvrige sociale indikatorer
Det Sociale Frikort
Den særlige ordning "Det Sociale Frikort" giver udsatte i
Danmark mulighed for at tjene op til 42.766 kr. skattefrit om
året uden fradrag i offentlige ydelser. Ordningen skal styrke
social inklusion og arbejdsmarkedstilknytning.
ESRS DR
Paragraf
Datapunkt
Regnskabspraksis
S1-6 to S1-
15
Antal medarbejdere (HC)
Nøgletal er angivet uden omdelere (med mindre det spe-
cifikt er nævnt), da det for langt de fleste er et deltidsjob
for unge under 18 med ganske timer om uge
S1-6
50a
Total antal medarbejdere
- headcounts (HC)
Medarbejdere fra HR-system, udtrykt som antal medarbej-
dere (HC). Omfatter fuldtids-, deltids-, fastansatte, vikarer
og medarbejdere med ikke-garanterede arbejdstimer. Tal-
lene er baseret på et 12-måneders gennemsnit
S1-6
50a
Samlet antal omdelere
En betydelig del af vores medarbejdere er unge, der får de-
res første deltidsjob som omdeler i vores koncern. I Dan-
mark omregner vi deres arbejdstid til årsværk baseret på
arbejdsomfanget på den enkelte uge på hver enkelt rute,
mens man i Sverige bruger en forventet timeløn. En ens-
retning af nøgletallet kræver fuldt implementering af det
danske distributionssystem, herunder at alle ruter aflønnes
efter modellen, hvilket tidligst forventes fra 2027
S1-6
50c
Antal og medarbejderom-
sætningshastighed (FTE)
Samlet antal medarbejdere, der har forladt virksomheden
og tilhørende medarbejderomsætningshastigheden i rap-
porteringsperioden opgjort på FTE-basis
S1-6
52a
Fuldtidsansat (FTE)
Som defineret i henhold til national lovgivning. Deltidsan-
satte omregnes til fuld tid baseret på faktisk antal arbejds-
timer
S1-6
52b
Deltidsmedarbejdere
En deltidsansat er en medarbejder, hvis arbejdstid pr. uge,
måned eller år er mindre end fuld tid.
S1-6
64
Antal ansatte (HC)
Det gennemsnitlige antal ansatte uanset antallet af ar-
bejdstimer for den enkelte medarbejder. Tallene er baseret
på et 12-måneders gennemsnit
S1-7
S1-7; 55a
Antal 'Ikkeansatte' medar-
bejdere
Ikke ansatte' er medarbejdere på korttidskontrakt
S1-9
Øverste ledelse
(Top Management)
Registrerede direktører i North Media A/S
S1-9
66a
Mangfoldighedsindikator
North Medias definition af øverste ledelse omfatter antal
registrerede direktører i North Media A/S, tilhørende køns-
fordeling i alt, samt (mænd/kvinder), nominelt og i %
S1-9
66a
Mangfoldighedsindikator
Antal registrerede direktører i North Media A/S, og tilhø-
rende kønsfordeling i alt, samt (mænd/kvinder), nominelt
og i %
98
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
SBM3-S2: Arbejdstagere i værdikæden og
deres samspil med strategi og
forretningsmodel
Væsentlige indvirkninger på arbejdstagere i vores værdi-
kæde er forbundet med vores forretningsmodel i Last
Mile og brugen af underleverandører her.
Væsentlige arbejdstagere i distributionsforretningens
værdikæde udgør to typer af underleverandører, herun-
der en række selvstændige erhvervsdrivende og vogn-
mænd. Disse grupper, der står for transport og omdeling
af aviser og tryksager i både Danmark og Sverige, udgør
en væsentlig og vigtig del af vores værdikæde. Vi har
fokus på ordentlige arbejdsforhold blandt arbejdstagere
hos disse underleverandører, på grund af deres arbejds-
funktion og kendte brancherisici, herunder sikkerhed,
arbejdstider, løn- og ansættelsesvilkår.
Distribution og logistik
Vi anerkender, at arbejdet i distributionsleddet, hos vores
underleverandører, kan være forbundet med udfordrin-
ger relateret til arbejdsvilkår. Disse job varetages ofte af
personer fra udsatte grupper eller med minoritetsbag-
grund, hvilket kan indebære øget risiko for dårlige ar-
bejdsforhold og/eller diskrimination.
Vi har begrænsede muligheder for direkte kontrol over
underleverandørers arbejdsforhold, men vi ønsker at
fremme ansvarlig og god forretningspraksis ved at opfor-
dre vores samarbejdspartnere til at arbejde efter de
samme principper, som vi selv følger. Vi lægger vægt
fair aflønning, overholdelse af gældende lovgivning samt
ordentlige vilkår for arbejdstid, sikkerhed og forsikring.
Forretningsrisici
Arbejdstagere i vores værdikæde er tæt knyttet til forret-
ningsmodellen i Last Mile, særligt vognmænd og mindre,
selvstændige erhvervsdrivende spiller en central rolle i di-
stributionen af aviser og tryksager i både Danmark og
Sverige og udgør en vigtig del af vores værdikæde.
Det er derfor af afgørende betydning, at vores underleve-
randører løbende arbejder på at forbedre arbejdsvilkår
bl.a. ved at læne sig op ad North Medias adfærdskodeks.
ESRS S2-1: Opfordrer underleverandører til
at følge vores adfærdskodeks med særligt
fokus på due diligence
Adfærdskodeks
Vores adfærdskodeks for leverandører blev godkendt
af bestyrelsen i 2025. Adfærdskodekset beskriver vores
grundlæggende principper for ansvarlig forretningsprak-
sis.
Vi forventer, at alle forretningsforbindelser ligesom vi
selv arbejder efter principperne i kodekset, der under-
støtter overholdelse af minimumsstandarder for ansvar-
lig virksomhedsadfærd. Vi opfordrer derfor vores leveran-
dører til at tage ansvar for at integrere bæredygtighed i
deres forretningspraksis, under hensyntagen til den en-
kelte virksomheds størrelse og ressourcer. Dette kan om-
fatte:
Udarbejdelse af relevante politikker.
Gennemførelse af løbende vurderinger af risici for ne-
gative påvirkninger på bæredygtighedsforhold, her-
under menneskerettigheder, miljø og klima. Tiltag til
at håndtere og forebygge eventuelle negative ind-
virkninger.
Hvor der identificeres faktiske negative indvirkninger,
opfordrer vi til, at de involverede interessenter tilby-
des en relevant og retfærdig afhjælpning.
Vi ser det som en naturlig del af ansvarlig forretningsad-
færd, at virksomheder i vores værdikæde deler og kom-
munikerer deres arbejde med bæredygtighed og aktivt
forsøger at fremme det, både i egen drift og gennem de-
res forretningsforbindelser.
Kodekset understreger North Medias nultolerance over
for menneskehandel, børnearbejde og tvangsarbejde.
Vi tror på samarbejde og sparring og har generel tillid til
at vores underleverandører laver deres egen bæredygtig-
heds due diligence. I vores adfærdskodeks anføres, at un-
derleverandører forventes at overholder minimumsstan-
darderne for ansvarlig virksomhedsadfærd, ligesom vi
selv gør det. Vi forudsætter derfor, at vores leverandører
kan identificere, håndtere og forebygge risici for at forår-
sage eller bidrage til negative påvirkninger på menne-
skerettigheder.
Vores tilgang til due diligence i værdikæden er risiko-ba-
seret, hvilket betyder, at vi fokuserer på de indvirkninger,
der er kendte og alvorlige og bruger vores indflydelse,
hvor det er relevant og meningsfuldt.
Enhver viden og kendskab til alvorlige negative indvirk-
ninger på menneskerettigheder, som en leverandør
måtte forårsage, bidrage til eller være forbundet med i
samhandelsforholdet med North Media, skal vi informe-
res om.
ESRS S2-2: Samarbejde med
underleverandører om deres ansattes
arbejdsvilkår og sikkerhed
Både de selvstændigt erhvervsdrivende og vognmæn-
dene fungerer som uafhængige underleverandører til
Last Mile. I den periode, hvor de samarbejder med os, har
vi en tæt dialog, enten direkte med virksomhedens ejer
eller en fast kontaktperson, for at understøtte gode og
ansvarlige arbejdsvilkår.
Dialog ved opstart
North Medias dialog med underleverandører, der forestår
omdeling af et større antal ruter i et geografisk område,
er kontinuerlig gennem hele samarbejdsforløbet og føl-
ger en fast proces. Indledningsvist foretages en scree-
ning over telefon, hvor de grundlæggende vilkår for et
muligt samarbejde fremlægges. Herefter arrangeres et
fysisk møde, hvor krav og forventninger til det potentielle
samarbejde gennemgås. Når parterne er enige om sa-
marbejdsvilkårene, gennemgås kontrakten i fællesskab
for at sikre klarhed og enighed. Ved opstart af samarbej-
det følger en mere omfattende gennemgang af detal-
jerne i de praktiske aspekter af jobbet, herunder en fysisk
instruktion samt sikkerhedsanvisninger, der gives både
til virksomhedens kontaktperson og udvalgte arbejdsta-
gere i virksomheden.
Distributionsledelsen i North Media er ansvarlige for at
sikre, ovenstående proces følges ved opstart af nye sam-
arbejder.
Kontinuerlig kommunikation
I samarbejdsperioden opretholdes en tæt og løbende
kontakt, som typisk finder sted flere gange ugentligt via
telefon og e-mail. Derudover afholdes statusmøder på
distributionskontorerne for at evaluere samarbejdet og
sikre, at eventuelle udfordringer håndteres hurtigt og
effektivt.
Vi oplever, at processen bidrager positivt og effektivt
til relationen mellem vores virksomheder og tætteste
underleverandører, og at den hyppige dialog er afgø-
rende for at sikre et tilfredsstillende arbejdsmiljø for
begge parter.
S2: Vores underleverandørers medarbejdere: Fokus på ordentlige arbejdsforhold
99
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
ESRS S2-3: Adgang og mulighed for at rejse
bekymringer og få hjælp
North Media er ikke bekendt med konkrete episoder i
2025, der har forårsaget eller bidraget til negative konse-
kvenser for de chauffører eller omdelere, der er ansat hos
vores underleverandører. Skulle sådanne tilfælde opstå,
har North Media etableret en lovpligtig whistleblower-
ordning, som både interne og eksterne parter trygt kan
anvende til at gøre opmærksom på eventuelle problem-
stillinger. Derudover opfordrer vi underleverandørerne til
at tage fat på udfordringer under statusmøderne på
distributionskontorene og bruge disse som en kanal til
at fremføre betænkeligheder, så eventuelle problemer
kan håndteres hurtigt og effektivt.
Ved tilfælde, hvor underleverandørernes medarbejdere
rapporterer om chikane eller oplevelser af diskrimination
i forbindelse med omdeling af tryksager, anvendes
samme tilgang som for vores egne omdelere. Se S1-3.
North Media anerkender, at nogle arbejdstagere i vær-
dikæden ikke kender tilstrækkeligt til koncernens whist-
leblowerordninger. I de kommende år vil den blive indar-
bejdet i kontrakterne for underleverandører, der håndte-
rer omdeling for North Media, at de har pligt til at infor-
mere deres medarbejdere om whistleblowerordningen.
Ydermere vil North Media tilføje en engelsksproget be-
skrivelse af ordningen, så manglende danskfærdigheder
ikke udgør en barriere for at kunne udtrykke eventuelle
betænkeligheder. Der henvises til ESRS G1-1 for uddy-
bende beskrivelse af vores whistleblowerordninger.
ESRS S2-4: Initiativer til at sikre arbejdsvilkår
hos underleverandørernes medarbejdere
Nuværende indsatser
North Media stiller krav om, at medarbejdere i værdikæ-
den aflønnes korrekt inden for de givne rammer. Opfølg-
ning herpå sker gennem kontroller og stikprøver af un-
derleverandørernes medarbejderes arbejdstider og løn-
sedler, der sikrer at:
Det leverede antal arbejdstimer harmonerer med
antallet af medarbejdere tilknyttet underleverandø-
rens virksomhed.
Underleverandøren aflønner medarbejdere, der
udfører arbejdet for underleverandøren, ensartet og
fair.
Lønnen er sammenlignelig med North Medias afløn-
ning på området.
Vores forpligtelse til at kræve fair løn, ordentlige arbejds-
forhold og beskyttelse af arbejdstagerrettigheder i værdi-
kæden er ikke kun et spørgsmål om at minimere risici,
men også om at opbygge tillid og fremme langsigtede
partnerskaber. Vi tror på, at en stærkere og mere bære-
dygtig leverandørbase kan bidrage til både økonomisk
vækst og socialt ansvar.
Tiltag over de kommende år
Vi vil fortsat styrke vores indsatser og arbejde målrettet
med de planlagte initiativer om at tilbyde sparring til vo-
res underleverandører i distributionsforretningerne inden
for FN's vejledende principper for menneskerettigheder
og erhvervsliv. Sparringen vil tage udgangspunkt i vores
adfærdskodeks, herunder bl.a. udarbejdelse af en bære-
dygtigheds due diligence tilpasset den enkelte virksom-
hed kompleksitet. Initiativet gennemføres i et tæt samar-
bejde mellem distributionen og HR.
ESRS S2-5: Målsætninger
North Media har endnu ikke fastsat målsætninger eller
indikatorer, der relaterer sig til arbejdstagere i værdikæ-
den.
S2: Vores underleverandørers medarbejdere: Fokus på ordentlige arbejdsforhold (fortsat)
100
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Governance
G1 Virksomhedsadfærd
Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder vedrører følgende underemner:
Politisk engagement og lobbyvirksomhed
Enhedsspecifik: Ansvarlig marketingskanal
North Medias governance-rapportering afspejler vores ambition om at drive en ansvarlig, gennemsigtig og ordentlig
koncern. Vi arbejder målrettet på at styrke vores rolle som en distributionskanal, der understøtter ansvarlig og tro-
værdig markedsføring, samtidig med at vi bidrager til at bevare den vigtige rolle, som tilbudsaviser, lokale ugeaviser
og magasiner spiller for samfundet, uafhængig journalistik og information.
Hovedpolitikker
Whistleblowerpolitik inkl. beskyttelse mod
repressalier
Politik for anti-korruption og anti-bestikkelse,
politisk engagement samt lobbyisme
Primære tiltag i 2025
Udarbejdelse af konceptet ”Vores Samfund”
som del af den ansvarlige markedsføringskanal
Væsentlige målsætninger
100 % af højrisiko-medarbejdere, herunder
bestyrelsesmedlemmer gennemfører årligt kur-
set om anti-korruption og anti-bestikkelse fra
2025 og frem
2025 indikatorer
Højrisikomedarbejdere, herunder bestyrelses-
medlemmer, der har gennemført kurset om anti-
korruption og anti-bestikkelse: 85% pr. 31/12 2025
Domme eller bøder relateret til korruption eller
bestikkelse: 0
Whistleblower cases: Fem (tre i Danmark og to i
Sverige)
101
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Politik mod korruption og bestikkelse
North Media har en selvstændig politik mod korruption
og bestikkelse. Politikken er i overensstemmelse med
FN's konvention mod korruption og indeholder detalje-
rede procedurer, ansvar og træningsforpligtelser. Arbej-
det med politikken er løbende justeret i takt med imple-
mentering og anvendelse af ESRS, så formelt blev politik-
ken først vedtaget og bestyrelsesgodkendt i 2025. Vores
engagement i bekæmpelsen af korruption og bestik-
kelse er beskrevet i vores Politik for Samfundsansvar.
Politikken inkluderer obligatorisk træning i risikoen for
korruption og bestikkelse, særligt for funktioner, der vur-
deres som højrisiko, dvs. medarbejdere indenfor indkøb
og salg, herunder de med indflydelse på valg af leveran-
dører eller priser, samt alle bestyrelses- og direktions-
medlemmer.
Whistleblowerpolitik inkl. beskyttelse
mod repressalier
North Media har etableret formaliserede mekanismer til
at identificere og undersøge betænkeligheder vedrø-
rende ulovlig adfærd gennem vores whistleblowerord-
ninger, som er tilgængelige for både interne og eksterne
interessenter via vores hjemmeside. HortenDahl Advo-
katpartnerselskab rapporterer om whistleblowerhenven-
delser på møderne i revisionsudvalget i Danmark, hvor
det er et fast punkt på dagsordenen. I Sverige er det
advokatfirmaet Lindahl.
Der har i 2025 været i alt fem sager, hvoraf ingen har
været væsentlige. Eventuelle henvendelser eskaleres til
den relevante instans i North Media, som gennemfører
en undersøgelse af sagen.
Vi har flere whistleblowerordninger: én for de danske sel-
skaber, som er lovpligtigt omfattet, en frivillig ordning for
vores mindre selskaber samt moderselskabet og én der
dækker de svenske selskaber. Derfor har vi formelt også
flere whistleblowerpolitikker, alle underskrevet af kon-
cernbestyrelsen. Personer, der foretager en indberetning
via den lovpligtige whistleblowerordning beskyttes mod
repressalier, såsom suspension, opsigelse, omplacering
og løn-nedsættelse i overensstemmelse med gældende
lovgivning. Alle ordninger sikrer whistleblowerens anony-
mitet.
Løbende monitorering
North Media overvåger og justerer løbende sine praksis-
ser relateret til virksomhedsadfærd for at sikre, at de
lever op til interne retningslinjer. Registrerede hændelser
analyseres systematisk for at vurdere deres skala og
omfang, herunder hvor mange af dem, der har ført til
juridiske sager.
North Media sikrer gennemsigtighed i alle væsentlige
aspekter af virksomhedens adfærd. Ved løbende at eva-
luere indvirkninger, risici og muligheder, stræber koncer-
nen efter at minimere negative påvirkninger og maksi-
mere dens bidrag til levedygtig forretningspraksis.
G1-1: Politikker der understøtter vores værdier for ansvarlig virksomhedsadfærd
102
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Påvirkninger, risici eller muligheder relateret til korrup-
tion eller bestikkelse blev ikke vurderet væsentlige i vores
dobbelt væsentlighedsanalyse. North Media har alligevel
valgt at rapportere på politikker og tiltag relaterede til fo-
rebyggelse, opdagelse og håndtering af tilfælde af kor-
ruption og bestikkelse for at følge vores værdier om
ansvarlig virksomhed.
North Media har implementeret en solid ramme for at
forebygge, identificere og håndtere tilfælde af korruption
og bestikkelse. Denne ramme understreger gennemsig-
tighed, ansvarlighed og overensstemmelse med bedste
praksis for governance.
Antikorruptions-principperne er integreret i North
Medias governance-praksis gennem træningsprogram-
mer, politik for samfundsansvar og interne kommunikati-
onskanaler. Disse tilgange sikrer en fælles forståelse og
forpligtelse til etisk adfærd på tværs af alle niveauer i
organisationen. Medarbejderne i risikobehæftede funkti-
oner trænes i at genkende bestikkelse, håndtere interes-
sekonflikter og adressere gråzoner i beslutningstagning,
hvilket fremmer en proaktiv tilgang til forebyggelse af
korruption.
Koncerndirektionen og bestyrelsesmedlemmer deltager
aktivt i anti-korruptionstræning for at sikre, at de kan
lede ved eksempel og opretholde de højeste etiske stan-
darder.
Procedurer til forebyggelse, opdagelse og behandling
af korruption og bestikkelse:
North Media har etableret klare procedurer for at mini-
mere risikoen for korruption og bestikkelse:
Adskilt godkendelsesproces: Ingen enkeltperson
kan alene godkende en kontrakt eller et større ind-
køb alle transaktioner kræver flere godkendere.
Whistleblower-ordning: Vi har etablerede whist-
leblower-ordninger, hvor alvorlige tilfælde af korrup-
tion eller bestikkelse kan anmeldes anonymt. Ord-
ningerne giver mulighed for sikker håndtering af sa-
ger uden risiko for repressalier.
Undersøgelser og adskillelse fra ledelseslag
North Media har etableret klare procedurer for at mini-
mere risikoen for korruption og bestikkelse:
Vi har selvstændige undersøgelser i forbindelse med
vores whistleblower-ordninger, hvilket sikrer, at un-
dersøgelser af potentielle forseelser håndteres uden
indflydelse fra involverede ledelseslag.
Vi har ikke en særskilt intern undersøgelsesafdeling,
men whistleblower-henvendelser behandles efter en
fastlagt proces, der sikrer objektivitet.
Rapportering af resultater
Administrations-, ledelses- og tilsynsorganerne bliver
kun involveret i tilfælde af en henvendelse gennem
whistleblowerordningerne.
North Media har ikke oplevet tilfælde af korruption
eller bestikkelse, og der har derfor ikke været behov
for rapportering om dette til bestyrelsen.
Status på antikorruptionstræning
Siden programmet blev gjort tilgængeligt for alle medar-
bejdere i risikobehæftede funktioner, herunder bestyrel-
sesmedlemmer og koncerndirektionen i december 2024
var 2025 det første år, hvor vi trækker fuldstændigt data.
Af den relevante medarbejdergruppe havde 85 % gen-
nemført træningen ved udgangen af året. Programmet
leveres og gennemføres digitalt for at sikre tilgængelig-
hed og fleksibilitet.
North Media har desuden nået sine mål for forbedret
anti-korruptionsforanstaltninger for 2025, herunder:
Formel vedtagelse af den selvstændige anti-korrupti-
onspolitik og
Udvidet træning for ledelsen for at forstærke etiske
standarder.
Rapportering og compliance
North Medias engagement i etisk forretningspraksis
afspejles i virksomhedens tilgang til compliance. I 2025
stod virksomheden fortsat ikke over for domme eller
bøder relateret til korruption eller bestikkelse.
For at understøtte løbende forbedringer fortsætter
North Media med at investere i digitale læringsplatforme,
whistleblower-mekanismer og compliance-systemer,
hvilket sikrer, at antikorruptionsrammen forbliver robust
og effektiv.
G1-3 & G1-4: Forebyggelse, opdagelse og håndtering af korruption og bestikkelse
103
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Politisk engagement og lobbyisme
North Media arbejder ansvarligt og gennemsigtigt med
lobbyisme ved at præsentere fakta, analyser og holdnin-
ger for at sikre, at beslutningstagere træffer informerede
valg, når disse kan påvirke vores aktiviteter. Tryksager er
en vigtig markedsføringskanal for detailhandlen. Vi frem-
hæver deres rolle i at støtte det lokale detailmarked, lo-
kaldemokratiet samt deres betydning i en effektiv samdi-
stribution med de lokale ugeaviser.
Vores holdninger til disse emner understøtter vores stra-
tegiske mål om at opretholde en balanceret tilgang mel-
lem bæredygtig udvikling og fortsat værdiskabelse for
vores interessenter. De væsentlige indvirkninger, risici og
muligheder, der er identificeret i vores væsentligheds-
analyse, omfatter både økonomiske og miljømæssige
hensyn, såsom regulering af distribution og øgede krav til
bæredygtighed i transportsektoren.
Økonomiske bidrag og politiske netværk
North Media yder ikke økonomiske bidrag til politiske
partier, kampagner eller lignende formål, hverken direkte
eller indirekte. Vi er dog medlem af forskellige erhvervs-
netværk, hvor nogle har en politisk dimension. Disse net-
værk giver os mulighed for at deltage i relevante politiske
dialoger og følge udviklingen på områder, der er væsent-
lige for vores forretning.
I nogle tilfælde indebærer medlemskab af sådanne net-
værk et administrativt gebyr eller kontingent. Alle beløb
ligger dog inden for de gældende grænser for oplys-
ningskrav og afspejler udelukkende vores ønske om at
deltage i erhvervs- og branchemæssige drøftelser.
Ansvar for politisk indflydelse og
lobbyisme
Lobbyaktiviteterne i North Media håndteres af én medar-
bejder med ansvar for public affairs. Denne funktion
arbejder tæt sammen med et eksternt bureau for at
sikre, at vores interesser bliver hørt i relevante politiske
processer, og at vores arbejde foregår på en ansvarlig
og transparent måde.
Vores tilgang til politisk engagement og lobbyisme følger
North Medias overordnede governance-struktur. Ansva-
ret for overordnet tilsyn med denne indsats ligger hos
ledelsen, som sikrer, at vores aktiviteter stemmer overens
med virksomhedens værdier og strategiske retning.
G1-5: Politisk indflydelse og lobby-arbejde
104
Appendix
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Den ansvarlige marketingkanal
I en tid, hvor globale amerikanske og kinesiske platforme
dominerer de lokale og regionale danske og svenske
reklamemarkeder og udfordrer gennemsigtighed og fair
konkurrence, ser vi en mulighed for, at FK Distribution og
SDR kan spille en særlig rolle i at tilbyde en markedsfø-
ringskanal med fokus på gennemsigtighed og ansvarlig-
hed.
Gennem vores distributionsnetværk bringer vi hver uge
tryksager, lokale ugeaviser og magasiner ud til millioner
af borgere i Danmark og Sverige. Magasiner og ugeaviser
bidrager med samfundsoplysning og troværdig informa-
tion, mens reklametryksagen giver mulighed for at
direkte ud til forbrugeren uden afhængighed af algorit-
mestyring eller uigennemsigtige digitale annoncerings-
modeller.
Styrket lokal og demokratisk information
I 2025 har North Media videreudviklet konceptet for den
ansvarlige markedsføringskanal for at underbygge vores
position som den foretrukne distributions-partner for tro-
værdig og samfundsnyttig kommunikation. Derfor har vi
udviklet "Vores Samfund" et nyt trykt medie, der fra
2026 skal fungere som en kanal for ikke-kommerciel in-
formation til de danske lokalsamfund.
Vores Samfund giver plads til budskaber fra blandt andet
lokalpolitikere, kulturinstitutioner, NGO’er, biblioteker,
kirker og kunstaktører. Indholdet omfatter samfundsrele-
vante temaer som lokale månedskalendere, sociale initia-
tiver og lokalpolitiske budskaber. Den trykte udgave om-
deles som en accessorisk ydelse via FK Distributions eksi-
sterende netværk, og når således næsten tre millioner
danske husstande.
Samtidig fortsætter SDR med at levere tryksager og lo-
kale ugeaviser til millioner af svenske husstande hver
uge. Dermed kombinerer vi effektiv og bred rækkevidde
med en etisk og lokal forankret markedsføringskanal,
som sikrer, at både kommercielle og samfundsrelevante
budskaber formidles ansvarligt.
Vi har ikke på nuværende tidspunkt implementeret spe-
cifikke målsætninger på området. Som en del af vores vi-
dere arbejde vil vi vurdere, hvordan eventuelle målsæt-
ninger kan udvikles meningsfuldt for at understøtte det
fortsatte arbejde.
Gennemsigtighed og ansvarlighed
som kerneværdier
Gennemsigtighed er en grundlæggende værdi for North
Media. Certificeringen under Fair Tax Mark bekræfter
vores ansvarlige skattepraksis, og vores 2024-regnskab
blev anerkendt ved ESG Transparency Awards for vores
klare og verificerbare rapportering om sociale, miljømæs-
sige og ledelsesmæssige indsatser.
En mulig vej mod en ansvarlig fremtid
for marketing
Vi ser en mulighed i at undersøge, hvordan vi gennem
investeringer i grønnere teknologi, dialog med underle-
verandører og optimering af distributionsløsninger kan
reducere vores klimaaftryk og samtidig hjælpe vores
kunder med at gøre det samme.
Vi ønsker at afsøge, hvordan FK Distribution og SDR kan
fungere som et alternativ til digitale markedsføringska-
naler, hvor virksomheder kan nå deres kunder på en tro-
værdig og transparent måde. Samtidig spiller de lokale
ugeaviser og magasiner en vigtig rolle i at sikre adgang
til uafhængig journalistik, samfundsoplysning og lokal in-
formation.
Vi anerkender, at dette område kræver fortsatte analyser
og vurderinger, herunder markedsbehov, teknologiske
muligheder og den kommercielle levedygtighed af en
sådan distributionsmodel.
Sammen skaber vi værdi
For os handler markedsføring om mere end at levere
tryksager og lokale ugeaviser. Vi ønsker at skabe langsig-
tet værdi for de samfund, vi servicerer, de mennesker, vi
ansætter, og de virksomheder, vi arbejder med. Vores
distributionsnetværk understøtter ikke kun detailhande-
lens behov, men fremmer også det lokale engagement
og styrker forbindelsen mellem mennesker og informa-
tion.
Ved at prioritere ansvarlighed og transparens positione-
rer vi os som en betroet partner en kanal, der skaber
værdi for alle led i kæden, fra producenter og detailhand-
lere til forbrugerne og de lokale samfund. Vi vil forsætte
denne ambition og kontinuerligt bestræbe os på at ba-
lancere kommercielle og samfundsmæssige hensyn på
en bæredygtig måde.
G1 Virksomhedsspecifikke oplysninger: Den ansvarlige marketingkanal
105
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Tabellen nedenfor fungerer som en indholdsfortegnelse,
der angiver, hvor datapunkter, der stammer fra anden
EU-lovgivning, kan findes i rapporten. Oversigten er i
overens-stemmelse med ESRS 2 Tillæg B.
BILAG: ESRS 2 IRO-2: Bæredygtighedsdata fra anden EU-lovgivning
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark-
forordningen
Henvisning til
EU klimaloven
Sidenr.
Væsentlig-
hed
ESRS 2 GOV-1 Kønsdiversitet I bestyrelsen punkt 21, litra d)
Indikator nr. 13 i skema nr. 1 i bilag 1
Kommissionens delegerede forordning
(EU) 2020/1816, bilag II
44
ESRS 2 GOV-1 Procentdel af uafhængige bestyrelsesmedlemmer,
punkt 21, litra e)
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
44
ESRS 2 GOV-4 Redegørelse om due diligence punkt 30
Indikator nr. 10 i skema nr. 3 i bilag 1
58
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse I aktiviteter relateret til fossile brændsler aktiviteter
punkt 40, litra d), nr. i)
Indikator nr. 4 i skema nr. 1 i bilag 1
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommis-
sionens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 1: Kvalitative oplysninger om miljørisiko og
skema 2: Kvalitative oplysninger om social risiko
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
59
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse I aktiviteter relateret til fossile brændsler aktiviteter
punkt 40, litra d), nr. ii)
Indikator nr. 9 i skema nr. 2 i bilag 1
Delegeret forordning, (EU) 2020/1816,
bilag II
Ikke væsentlig
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til kontroversielle våben
punkt 40, litra d), nr. iii)
Indikator nr. 14 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1818,
artikel 12, stk. 1, delegeret forordning (EU)
2020/1816, bilag II
Ikke væsentlig
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til dyrkning og produktion af
tobak punkt 40, litra d), nr. iv)
Delegeret forordning (EU) 2020/1818,
artikel 12, stk. 1, delegeret forordning (EU)
2020/1816, bilag II
Ikke væsentlig
ESRS E1-1 Omstillingsplan for at opnå klimaneutralitet senest i 2050 punkt 14
Forordning (EU)
2021/1119, artikel 2, stk. 1
75
ESRS E1-1 Virksomheder udelukket fra Paristilpassede benchmarks punkt 16,
litra g)
Artikel 449a
Forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissionens gen-
nemførelsesforordning (EU) 2022/2453, skema 1:
Anlægsbeholdning Omstillingsrisiko forbundet
med klimaændringer: Kreditkvalitet af eksponerin-
ger efter sektor, emissioner og restløbetid
Delegeret forordning (EU) 2020/1818, arti-
kel 12, stk. 1, litra d)-g), og artikel 12, stk. 2
75
ESRS E1-4 Drivhusgasemissionsreduktionsmål punkt 34
Indikator nr. 4 i skema nr. 2 i bilag 1
Artikel 449a
Forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissionens gen-
nemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 3:
Anlægsbeholdning Omstillingsrisiko forbundet
med klimaændringer: Tilpasningsindikatorer
Delegeret forordning (EU) 2020/1818, arti-
kel 6.
79
106
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark-
forordningen
Henvisning til
EU klimaloven
Sidenr.
Væsentlig-
hed
ESRS E1-5 Energiforbrug fra fossile kilder opdelt efter kilder (kun sektorer med
stor indvirkning på klimaet), punkt 38
Indikator nr. 5 i skema nr. 1 og indkator nr. 2, i
bilag 1
81
ESRS E1-5 Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning
Punkt 37
Indikator nr. 5 i skema nr. 1, bilag 1
81
ESRS E1-5 Energiintensitet forbundet med aktiviteter I sektorer med stor ind-
virkning på klimaet, punkt 40-43
Indikator nr. 6 i skema nr. 1, bilag 1
81
ESRS E1-6 Scope 1-, 2- og 3-bruttodrivhusgasemissioner og samlede drivhusgas-
emissioner, punkt 44
Indikator nr. 1 og nr. 2 i skema nr. 1 i bilag 1
Artikel 449a Forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 1: Anlægsbeholdning Omstillingsrisiko for-
bundet med klimaændringer: Kreditkvalitet af ek-
sponeringer efter sektor, emissioner og restløbetid.
Delegeret forordning 2020/1818, artikel
5, stk. 1, artikel 6 og artikel 8, stk. 1
82
ESRS E1-6 Drivhusgasemissionsintensitet, brutto punkt 53-55
Indikator nr. 3 i skema nr. 1 i bilag 1
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 3: Anlægsbeholdning Omstillingsrisiko for-
bundet med klimaændringer: Tilpasningsindikatorer
Delegeret forordning (EU) 2020/1818,
artikel 8, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS E1-7 Optag af drivhusgasser og kulstofkreditter, punkt 56
Forordning (EU)
2021/1119, artikel 2, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS E1-9 Eksponering af benchmarkportefølje til klimarelaterede fysiske risici,
punkt 66
Delegeret forordning (EU) 2020/1818, bi-
lag II, delegeret forordning (EU)
2020/1816, bilag II
Indfasning
ESRS E1-9 Opdeling af pengebeløb efter akut og kronisk fysisk risiko, punkt 66,
litra a)
ESRS E1-9 Placering af betydelige aktiver med væsentlig fysisk risiko, punkt 66,
litra c)
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
punkt 46 og 47: Skema 5: Anlægsbeholdning Fy-
sisk risiko forbundet med klimaændringer: Ekspone-
ringer underlagt fysisk risiko
Indfasning
ESRS E1-9 Opdeling af den bogførte værdi af dens ejendomsaktiver efter energi-
effektivitets- klasser, punkt 67, litra c)
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
punkt 34, skema 2: Anlægsbeholdning Omstillings-
risiko forbundet med klimaændringer: Lån med sik-
kerhed i fast ejendom sikkerhedsstillelsens energi-
effektivitet
Indfasning
ESRS E1-9 Eksponeringsgrad af porteføljen til klimarelaterede muligheder,
punkt 69
Delegeret forordning (EU) 2020/1818,
bilag II
Indfasning
ESRS E2-4 Mængden af hvert forurenende stof opført i bilag II til E-PRTR-forord-
ningen (det europæiske register over udledning og overførsel af forurenende
stoffer), der udledes til luft, vand og jord, punkt 28
Indikator nr. 8, skema nr. 1, i bilag 1, indikator
nr. 2 i skema nr. 2 i bilag 1, indikator nr. 1 i
skema nr. 2 i bilag 1, indikator nr. 3 i skema
nr. 2 i bilag
Ikke væsentlig
ESRS E3-1 Vand- og havressourcer
Punkt 9
Indikator nr. 7 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-1 Særlig politik
Punkt 13
Indikator nr. 8 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-1 Bæredygtige oceaner og have
Punkt 14
Indikator nr. 12 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-4 Samlet mængde genanvendt og genbrugt vand
Punkt 28, litra c)
Indikator nr. 6,2 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-4 Samlet vandforbrug fra egne aktiviteter i m
3
pr. Millioner EUR netto-
indtægter, punkt 29
Indikator nr. 6,1 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
107
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark-
forordningen
Henvisning til
EU klimaloven
Sidenr.
Væsentlig-
hed
ESRS 2- IRO 1 - E4
Punkt 16, litra a) i
Indikator nr. 7 i skema nr. 1 I bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- IRO 1 - E4
Punkt 16, litra b)
Indikator nr. 10 i skema nr. 2 I bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- IRO 1 - E4
Punkt 16, litra c)
Indikator nr. 14 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E4-2 Bæredygtige jord-/landbrugspraksisser eller -politikker, punkt 24,
litra b)
Indikator nr. 11 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E4-2 Bæredygtig praksis eller politik for oceaner/have
Punkt 24, litra c)
Indikator nr. 12 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E4-2 Politikker til bekæmpelse af skovrydning
Punkt 24, litra d)
Indikator nr. 15 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E5-5 Ikkegenanvendt affald
Punkt 37, litra d)
Indikator nr. 13 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E5-5 Farligt affald og radioaktivt affald
Punkt 39
Indikator nr. 9 i skema nr. 1 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af tvangsarbejde
Punkt 14, litra f)
Indikator nr. 13 i skema nr. 3 i bilag I
88
ESRS 2- SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af børnearbejde
Punkt 14, litra g)
Indikator nr. 12 i skema nr. 3 I bilag I
88
ESRS S1-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser
Punkt 20
Indikator nr. 9 I skema nr. 3 og indikator nr. 11 i
skema nr. 1 i bilag I
89
ESRS S1-1 Due diligence-politikker vedrørende emner, der er omfattet af Den
Internationale Arbejdsorganisations grundlæggende konventioner 1-8, punkt 21
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
89
ESRS S1-1 Processer og tiltag til forebyggelse af menneskehandel
Punkt 22
Indikator nr. 11 i skema nr. 3 i bilag I
89
ESRS S1-1 Politik eller ledelsessystemer til forebyggelse af arbejdsulykker
Punkt 23
Indikator nr. 1 i skema nr. 3 i bilag I
89
ESRS S1-3 Mekanismer til håndtering af klager
Punkt 32, litra c)
Indikator nr. 5 i skema nr. 3 i bilag I
91
ESRS S1-14 Antal dødsfald og antal og hyppighed af arbejdsrelaterede ulykker
Punkt 88, litra b) og c)
Indikator nr. 2 i skema nr. 3 i bilag I
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
95
ESRS S1-14 Antal tabte dage som følge af personskader, ulykker, dødsfald eller
sygdom, punkt 88, litra e)
Indikator nr. 3 i skema nr. 3 i bilag I
95
ESRS S1-16 Ukorrigeret lønforskel mellem kønnene
Punkt 97, litra a)
Indikator nr. 12 i skema nr. 1 i bilag I
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
96
ESRS S1-16 Andel af for høj løn til administrerende direktør
Punkt 97, litra b)
Indikator nr. 8 i skema nr. 3 i bilag I
96
ESRS S1-17 Tilfælde af diskriminerende behandling
Punkt 103, litra a)
Indikator nr. 7 i skema nr. 3 i bilag I
96
ESRS S1-17 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s retningslinjer, punkt 104, litra a)
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 og indikator
nr. 14 i skema nr. 3 i bilag I
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II, delegeret forordning (EU)
2020/1818, artikel 12, stk. 1
96
ESRS 2- SBM3 S2 Betydelig risiko for børnearbejde eller tvangsarbejde i værdi-
kæden, punkt 11, litra b)
Indikator nr. 12 og nr. 13 i skema nr. 3 i bilag I
98
108
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark-
forordningen
Henvisning til
EU klimaloven
Sidenr.
Væsentlig-
hed
ESRS S2-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser
Punkt 17
Indikator nr. 9 i skema nr. 3 og indikator nr. 11 i
skema nr. i bilag 1
98
ESRS S2-1 Politikker vedrørende arbejdstagere i værdikæden
Punkt 18
Indikator nr. 11 og nr. 4 i skema nr. 3 i bilag 1
98
ESRS S2-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s retningslinjer, punkt 19
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II, delegeret forordning (EU)
2020/1818, artikel 12, stk. 1
98
ESRS S2-1 Due diligence-politikker vedrørende emner, der er omfattet af Den
Internationale Arbejdsorganisations grundlæggende konventioner 1-8
Punkt 19
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
98
ESRS S2-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser i forbindelse med
virksomhedens opstrøms-/nedstrømsværdikæde, punkt 36
Indikator nr. 14 i skema nr. 3 i bilag 1
99
ESRS S3-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser
Punkt 16
Indikator nr. 9 I skema nr. 3 I bilag 1 og indika-
tor nr. 11 i skema nr. 1 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS S3-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv, ILO’s principper eller OECD’s retningslinjer
Punkt 17
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II, delegeret forordning (EU)
2020/1816, artikel 12, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS S3-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser
Punkt 36
Indikator nr. 14 i skema nr. 3 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- SBM3 S2 Betydelig risiko for børnearbejde eller tvangsarbejde i
værdikæden, punkt 11, litra b)
Indikator nr. 12 og nr. 13 i skema nr. 3 i bilag I
98
ESRS S4-1 Politikker vedrørende forbrugere og slutbrugere
Punkt 16
Indikator nr. 9 i skema nr. 3 og indikator nr. 11 i
skema nr. 1 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS S4-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s retningslinjer
Punkt 17
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II delegeret/forordning (EU)
2020/1818, artikel 12, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS S4-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser
Punkt 35
Indikator nr. 14 i skema nr. 3 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS G1-1 De Forenede Nationers konvention mod korruption
Punkt 10, litra b)
Indikator nr. 15 i skema nr. 3 i bilag 1
101
ESRS G1-1 Beskyttelse af whistleblowere
Punkt 10, litra d)
Indikator nr. 6 i skema nr. 3 i bilag 1
101
ESRS G1-4 Bøder for overtrædelse af lovgivningen om bekæmpelse af kor-
ruption og bestikkelse, punkt 24, litra a)
Indikator nr. 17 i skema nr. 3 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
102
ESRS G1-4 Standarder for bekæmpelse af korruption og bestikkelse
Punkt 24, litra b)
Indikator nr. 16 i skema nr. 3 i bilag 1
102
109
Governance information
Social information
Climate and Environmental information
General information
Sustainability
Ledelsespåtegning 110
Revisionserklæring ESG 111
Revisionspåtegning 113
Koncernregnskab 117
Balance for koncernen 118
Egenkapitalopgørelse for koncernen 119
Pengestrømsopgørelse for koncernen 120
Noter til koncernregnskab 121
109
Regnskabet
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
02
110
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet
og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar -
31. december 2025 for North Media A/S.
Koncernregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med
IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere krav i årsregnskabsloven, og årsregnskabet er udarbejdet
i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsesberet-
ningen er udarbejdet efter årsregnskabsloven.
Koncernregnskabet og årsregnskabet giver efter vores opfat-
telse et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver,
passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af
resultatet af koncernens og selskabets aktiviteter og penge-
strømme for 2025.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en ret-
visende redegørelse for udviklingen i koncernens og selska-
bets aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultat og af
koncernens og selskabets finansielle stilling samt en beskri-
velse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som kon-
cernen og selskabet står over for.
Endvidere er bæredygtighedsrapporteringen, som er en del af
ledelsesberetningen, i alle sentlige henseender udarbejdet i
overensstemmelse med årsregnskabslovens §99 a. Dette om-
fatter, at European Sustainability Reporting Standards (ESRS)
er overholdt, samt at den af ledelsen gennemførte proces til
identifikation af de oplysninger, der rapporteres i bæredygtig-
hedsrapporteringen (Processen), er i overensstemmelse
med beskrivelsen i Identifikation og vurdering af væsentlige
IROer. Endvidere er oplysningerne i bæredygtighedsrappor-
teringens EU taksonomi i alle væsentlige henseender i over-
ensstemmelse med Artikel 8 i Europa-Parlamentets og
dets forordning (EU) 2020/852 (Taksonomiforordningen”).
redygtighedsrapporteringen indeholder fremadrettede
udsagn, baseret på oplyste forudsætninger om begivenheder,
der kan forekomme i fremtiden og eventuelle fremtidige
handlinger fra koncernen. De faktiske resultater vil sandsynlig-
vis være anderledes, da fremtidige begivenheder ofte ikke ind-
træder som forventet.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for North Media A/S
regnskabret 1. januar - 31. december 2025, med filnavnet
NORTHM-2025-12-31-da.zip, i alle væsentlige henseender er ud-
arbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordningen.
Ledelsespåtegning
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Søborg, den 25. februar 2026
Direktion
Lasse Ingemann Brodt
Adm. direktør
Lisbeth Britt Larsen
Koncern HR-direktør
Martin Frandsen Tobberup
Koncerndirektør,
digital drift og udvikling
Ask Illum Jessen
Koncerndirektør, infrastruktur og
kommerciel optimering
Bestyrelse
Ole Elverdam Borch
Formand
Richard Gustav Bunck
Næstformand
Ulrik Holsted-Sandgreen
Ulrik Falkner Thagesen
Ann-Sofie Østberg Bjergby
Godkendelse
Forelagt og godkendt på selskabets ordinære generalforsamling den 10. april 2026.
Som dirigent:
111
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Konklusion med begrænset sikkerhed
Vi har udført en erklæringsopgave med begrænset
sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen for North
Media A/S (“koncernen”) som inkluderet i ledelsesberet-
ningen (“bæredygtighedsrapporteringen”), side 53 108,
for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025.
Baseret på de udførte handlinger og det opnåede bevis
er vi ikke blevet bekendt med forhold, der giver os anled-
ning til at konkludere, at bæredygtighedsrapporteringen
ikke i alle væsentlige henseender er udarbejdet i over-
ensstemmelse med årsregnskabslovens § 99 a, herunder:
at European Sustainability Reporting Standards
(ESRS) er overholdt, herunder at den af ledelsen gen-
nemførte proces til identifikation af de oplysninger,
der rapporteres i bæredygtighedsrapporten (Proces-
sen), er i overensstemmelse med beskrivelsen i af-
snittet ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af
væsentlige IROer; og
at oplysningerne i bæredygtighedsrapporteringens
afsnit EU Taksonomi overholder artikel 8 i EU-for-
ordning 2020/852 (Taksonomiforordningen).
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores erklæringsopgave med begrænset
sikkerhed i henhold til ISAE 3000 (ajourført)
Andre erklæ-
ringsopgaver med sikkerhed end revision eller review af
historiske finansielle oplysninger
(”ISAE 3000 (ajourført)”)
og yderligere krav gældende i Danmark.
Arten og den tidsmæssige placering af de handlinger,
der udføres ved erklæringsopgaver med begrænset sik-
kerhed, er forskellig, og omfanget heraf er mindre end de
handlinger, der udføres ved en erklæringsopgave med
høj grad af sikkerhed. Som følge heraf er den grad af sik-
kerhed, der er for erklæringsopgaver med begrænset sik-
kerhed, betydeligt mindre end den sikkerhed, der ville
være opnået, hvis der var udført en erklæringsopgave
med høj grad af sikkerhed.
Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstræk-
keligt og egnet som grundlag for vores konklusion. Vores
ansvar ifølge denne standard er nærmere beskrevet i
erklæringens afsnit med titlen
”Revisors ansvar for erklæ-
ringsopgaven”
.
Vores uafhængighed og kvalitetsstyring
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’ in-
ternationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd
(IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gæl-
dende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige eti-
ske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code.
Vores firma anvender
International Standard on Quality
Management 1
, som kræver, at vi designer, implemente-
rer og driver et kvalitetsstyringssystem, herunder politik-
ker eller procedurer vedrørende overholdelse af etiske
krav, faglige standarder, gældende lov og øvrig regule-
ring.
Ledelsens ansvar for bæredygtighedsrapporteringen
Ledelsen har ansvaret for at designe og implementere en
proces til identifikation af de oplysninger, der er rappor-
teret i bæredygtighedsrapporteringen i henhold til ESRS
og for at give oplysning om denne Proces som inkluderet
i bæredygtighedsrapporteringens afsnit “ESRS 2 IRO-1:
Identifikation og vurdering af væsentlige IRO’er”. Dette
ansvar omfatter:
forståelse af, i hvilken kontekst koncernens aktivite-
ter og forretningsforbindelser foregår, og opnåelse af
en forståelse af de interessenter, der påvirkes heraf,
identifikation af faktiske og potentielle indvirkninger
(såvel negative som positive) i relation til bæredygtig-
hedsforhold samt risici og muligheder, som har ind-
virkning på eller må forventes at have indvirkning på
koncernens finansielle stilling, regnskabsmæssige re-
sultat, pengestrømme, adgang til finansiering eller
kapitalomkostninger på kort, mellemlang eller lang
sigt,
vurdering af væsentligheden af de identificerede ind-
virkninger, risici og muligheder i relation til bæredyg-
tighedsforhold ved at vælge og anvende passende
niveau for væsentlighed og
fastlæggelse af forudsætninger, som er rimelige efter
omstændighederne.
Ledelsen har endvidere ansvaret for udarbejdelsen af
bæredygtighedsrapporteringen, som omfatter den infor-
mation, der er identificeret af Processen, i henhold til års-
regnskabslovens § 99 a, herunder:
overholdelse af ESRS,
udarbejdelse af oplysningerne som inkluderet i bæ-
redygtighedsrapporteringens afsnit “EU Taksonomi” i
overensstemmelse med artikel 8 i Taksonomiforord-
ningen,
design, implementering og opretholdelse af den in-
terne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for
at udarbejde en bæredygtighedsrapportering uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl og
valg og anvendelse af egnede metoder til bæredyg-
tighedsrapportering og fastlæggelse af forudsætnin-
ger og for at foretage skøn, som er forsvarlige efter
omstændighederne.
Iboende begrænsninger ved udarbejdelse af
bæredygtighedsrapporteringen
Ved rapportering af fremadrettede oplysninger i overens-
stemmelse med ESRS er ledelsen forpligtet til at udar-
bejde de fremadrettede oplysninger på grundlag af oply-
ste forudsætninger om begivenheder, der kan indtræde i
fremtiden, og koncernens mulige fremtidige handlinger.
De faktiske udfald bliver sandsynligvis anderledes, idet
forventede begivenheder ofte ikke indtræffer som for-
ventet.
Den uafhængige revisors erklæring med begrænset
sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen
Til North Media A/S interessenter
112
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Revisors ansvar for erklæringsopgaven
Det er vores ansvar at planlægge og udføre erklærings-
opgaven med henblik på at opnå begrænset sikkerhed
for, om bæredygtighedsrapporteringen er uden væsent-
lig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser
eller fejl, og at afgive en erklæring med begrænset sik-
kerhed med vores konklusion. Fejlinformationer kan op-
stå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes
som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes,
at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de beslut-
ninger, som brugerne træffer på grundlag af bæredyg-
tighedsrapporteringen i sin helhed.
Som led i en erklæringsopgave med begrænset sikker-
hed, der udføres i overensstemmelse med ISAE 3000
(ajourført), foretager vi faglige vurderinger og oprethol-
der professionel skepsis under udførelse af opgaven.
Vores ansvar i forhold til Processen omfatter:
opnåelse af en forståelse af Processen, men ikke med
det formål at udtrykke en konklusion om Processens
effektivitet, herunder resultatet af Processen,
overvejelse af, om identificerede oplysninger opfylder
de gældende oplysningskrav i ESRS, og
design og udførelse af handlinger til vurdering af, om
Processen er i overensstemmelse med koncernens
beskrivelse af Processen, som oplyst i afsnittet “ESRS
2 IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige
IRO’er”.
Vores ansvar i forhold til bæredygtighedsrapporteringen
omfatter endvidere:
identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt,
at væsentlig fejlinformation kan opstå som følge af
besvigelse eller fejl, og
design og udførelse af handlinger målrettet de oplys-
ninger i bæredygtighedsrapporteringen, hvor det er
sandsynligt, at væsentlig fejlinformation kan opstå.
Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation
forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig
fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan
omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevid-
ste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af in-
tern kontrol.
Sammenfatning af det udførte arbejde
En erklæringsopgave med begrænset sikkerhed omfat-
ter udførelse af handlinger for at opnå bevis for bæredyg-
tighedsrapporteringen. Arten, omfanget og den tids-
mæssige placering af de valgte handlinger afhænger af
faglige vurderinger, herunder identifikation af oplysnin-
ger, hvor det er sandsynligt, at væsentlig fejlinformation
kan opstå i bæredygtighedsrapporteringen, uanset om
denne skyldes besvigelser eller fejl.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begræn-
set sikkerhed har vi i relation til Processen:
opnået en forståelse af Processen ved at udføre fore-
spørgsler for at forstå grundlaget for de oplysninger,
som ledelsen anvender, og ved at gennemgå koncer-
nens interne dokumentation af dens Proces; og
vurderet, hvorvidt det bevis, vi har opnået ved hjælp
af vores handlinger i relation til den af koncernens
implementerede Proces, var i overensstemmelse
med beskrivelsen af Processen i afsnittet “ESRS 2
IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige
IRO’er”.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begræn-
set sikkerhed har vi i relation til bæredygtighedsrappor-
teringen:
opnået en forståelse af koncernens rapporterings-
processer, der er relevant for udarbejdelsen af kon-
cernens bæredygtighedsrapportering herunder kon-
solideringsprocesserne ved at opnå en forståelse af
koncernens kontrolmiljø, processer og informations-
systemer, der er relevante for udarbejdelse af en
bæredygtighedsrapportering, men ikke at vurdere
udformningen af specifikke kontrolaktiviteter, opnå
bevis for implementering heraf eller teste deres funk-
tionalitet,
vurderet, om væsentlige oplysninger, som er identifi-
ceret som led i Processen, er indeholdt i bæredygtig-
hedsrapporteringen,
vurderet, om opbygning og præsentation af bære-
dygtighedsrapporteringen er i overensstemmelse
med ESRS,
foretaget forespørgsler af relevant personale og ud-
ført analytiske handlinger i relation til udvalgte oplys-
ninger i bæredygtighedsrapporteringen,
udført substanshandlinger i relation til udvalgte op-
lysninger i bæredygtighedsrapporteringen,
hvor relevant, sammenholdt udvalgte oplysninger i
bæredygtighedsrapporteringen med tilsvarende op-
lysninger i koncernregnskabet og ledelsesberetnin-
gen,
vurderet metoder, forudsætninger og data for
udøvelse af skøn og fremadrettede oplysninger, og
opnået en forståelse af koncernens proces til identifi-
kation af økonomiske aktiviteter, der er omfattet af
taksonomien, og økonomiske aktiviteter, der er om-
fattet af og i overensstemmelse med taksonomien
og de tilsvarende oplysninger i bæredygtighedsrap-
porteringen.
Hellerup, den 25. februar 2026
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 3377 1231
Leif Ulbæk Jensen
Statsautoriseret revisor
mne23327
Jakob Thisted Binder
Statsautoriseret revisor
mne42816
113
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Revisionspåtegning på regnskabet
Konklusion
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet giver et
retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og
finansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet
af koncernens aktiviteter og pengestrømme for regn-
skabsåret 1. januar - 31. december 2025 i overensstem-
melse med IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Det er endvidere vores opfattelse, at årsregnskabet giver
et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og fi-
nansielle stilling pr. 31. december 2025 samt af resultatet
af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar - 31.
december 2025 i overensstemmelse med årsregnskabs-
loven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsproto-
kollat til revisionsudvalget og bestyrelsen.
Hvad har vi revideret
North Media A/S’ koncernregnskab for regnskabsåret
1. januar - 31. december 2025 omfatter totalindkomstop-
gørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsop-
gørelse og noter, herunder oplysning om anvendt regn-
skabspraksis.
North Media A/S’ årsregnskab for regnskabsåret 1. januar
- 31. december 2025 omfatter resultatopgørelse, balance,
egenkapitalopgørelse og noter, herunder oplysning om
anvendt regnskabspraksis.
Samlet refereret til som ”regnskabet”.
Grundlag for konklusion
Vi udførte vores revision i overensstemmelse med inter-
nationale standarder om revision (ISA) og de yderligere
krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge
disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisi-
onspåtegningens afsnit Revisors ansvar for revisionen
af regnskabet.
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er
tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklu-
sion.
Uafhængighed
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’ in-
ternationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd
(IESBA Code) gældende ved revision af regnskaber for
virksomheder af interesse for offentligheden, og de yder-
ligere etiske krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi
har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i overens-
stemmelse med disse krav og IESBA Code.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført for-
budte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5,
stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.
Valg
Vi blev første gang valgt som revisor for North Media A/S
den 19. marts 2019 for regnskabsåret 2019. Vi er genvalgt
årligt ved generalforsamlingsbeslutning i en samlet sam-
menhængende opgaveperiode på syv år frem til og med
regnskabsåret 2025.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter
vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores re-
vision af regnskabet for 2025. Disse forhold blev behand-
let som led i vores revision af regnskabet som helhed og
udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke
nogen særskilt konklusion om disse forhold.
Den uafhængige revisors
revisionspåtegning
Til aktionærerne i North Media A/S
114
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Centrale forhold ved revisionen
Nedskrivningstest af immaterielle og
materielle relateret til SDR, Svensk Direktreklam
Hvordan vi har behandlet de
centrale forhold ved revisionen
Værdien af de immaterielle og materielle anlægsakti-
ver er væsentlig for koncernregnskabet.
I forbindelse med regnskabsaflæggelsen for 2025 har
ledelsen vurderet, om der er indikationer på nedskriv-
ningsbehov på koncernens immaterielle- og materielle
anlægsaktiver (inklusive værdien af leasingaktiver). Det
er ledelsens vurdering, at der er indikation på nedskriv-
ningsbehov relateret til immaterielle- og materielle an-
lægsaktiver henført til den pengestrømsfrembringende
enhed SDR, der består af koncernens svenske distribu-
tionsaktiviteter, hvorfor ledelsen har udarbejdet ned-
skrivningstest.
Nedskrivningstesten for SDR er baseret på ledelsens
forventninger til de fremtidige pengestrømme, herun-
der en vægtning af forskellige scenarier. Pengestrøm-
mene tilbagediskonteres ved brug af en relevant dis-
konteringsrente (kapitalværdiberegning). Kapitalværdi-
beregningen medfører udøvelse af væsentlige ledelses-
mæssige skøn og vurderinger i forhold til den forven-
tede levetid på markedet, sandsynlighedsvægtningen
mellem de enkelte scenarier, udviklingen i omsætnin-
gen, omkostninger samt EBIT, det fremtidige investe-
ringsbehov, samt den anvendte diskonteringsrente.
Nedskrivningstesten for SDR medførte hverken yderli-
gere nedskrivning, eller tilbageførsel af tidligere fore-
tagne nedskrivninger, af immaterielle- og materielle
anlægsaktiver.
Vi fokuserede på dette område, da indvirkningen på
regnskabet som helhed er væsentligt samt at udarbej-
delsen af kapitalværdiberegninger er kompleks og
kræver væsentlige ledelsesmæssige skøn og vurderin-
ger ved fastlæggelsen af de anvendte forudsætninger.
Der henvises til note 4 og 14 i koncernregnskabet.
Vi overvejede ledelsens definition af den pengestrøms-
frembringende enhed.
Vi udførte risikovurderingshandlinger for at opnå en
forståelse af de procedurer, der danner basis for ind-
samling af data og fastlæggelse af forudsætninger i
nedskrivningsmodellen.
Vi gennemgik og vurderede den anvendte nedskriv-
ningsmodel udarbejdet af ledelsen, herunder testede
den matematiske sammenhæng i den foretagne kapi-
talværdiberegning. Vi udfordrede de anvendte data
samt de væsentlige forudsætninger i nedskrivnings-
modellen, herunder den forventede levetid af marke-
det, grundlag for udviklingen i omsætningen, omkost-
ninger samt EBIT, det fremtidige investeringsbehov,
samt den anvendte diskonteringsrente. Vi vurderede
endvidere den foretagne sandsynlighedsvægtning i
det anvendte scenarie lagt til grund for nedskrivnings-
testen.
Vi involverede vores værdiansættelsesspecialister i vur-
deringen af den anvendte diskonteringsrente og den
anvendte metode i nedskrivningstesten for SDR.
Vi vurderede fuldstændigheden og nøjagtigheden af
beskrivelsen af den udarbejdede nedskrivningstest i
noterne i koncernregnskabet.
Centrale forhold ved revisionen
Omsætning
Hvordan vi har behandlet de
centrale forhold ved revisionen
Koncernens omsætning består primært af indtægter
fra omdeling af tryksager, lokalaviser m.v.
Omsætning indregnes, når kontrollen af den enkelte
leveringsforpligtelse overgår til kunden. Omsætningen
måles til værdien af det aftalte vederlag.
Retvisende indtægtsførsel af omsætningen er af-
hængig af komplekse it-systemer, integration herimel-
lem og opsamling af data.
Vi fokuserede på dette område, fordi fejl i datagrund-
lag, som danner basis for indregning af omsætning,
udgør en risiko for fejl ved indregning af omsætning.
Se note 5 og 22 i koncernregnskabet.
Vi vurderede koncernens regnskabspraksis, herunder
om den er i overensstemmelse med IFRS 15.
Vi udførte risikovurderingshandlinger med henblik på
at opnå en forståelse af it-systemer, forretningsgange
og relevante kontroller vedrørende indregning af om-
sætning. For kontrollerne vurderede vi, om de var desig-
net og implementeret til effektivt at adressere risikoen
for væsentlig fejlinformation. For udvalgte kontroller,
som vi planlagde at basere os på, testede vi, om de var
udført på konsistent basis, herunder kontroller i it-syste-
mer, controlling og verifikation af indtægtsførte trans-
aktioner.
Vi foretog dataanalyse blandt andet med henblik på
identifikation og vurdering af eventuelle atypiske poste-
ringer vedrørende omsætningstransaktioner.
Vi udførte substansrevision af omsætningstransaktioner
og betydelige kontrakter for vurdering af forekomst og
nøjagtighed samt korrekt tidspunkt for indregning af
omsætning.
115
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelses-
beretningen, og vi udtrykker som led i revisionen ingen
form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetnin-
gen.
I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores
ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse
overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsi-
stent med regnskabet eller vores viden opnået ved revisi-
onen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig
fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberet-
ningen indeholder krævede oplysninger i henhold til års-
regnskabsloven. Dette omfatter ikke kravene i årsregn-
skabslovens § 99 a vedrørende bæredygtighedsrapporte-
ringen, som er omfattet af den særskilte erklæring med
begrænset sikkerhed herom.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at
ledelsesberetningen er i overensstemmelse med kon-
cernregnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet i
overensstemmelse med årsregnskabslovens krav, bortset
fra kravene i årsregnskabslovens § 99 a vedrørende bære-
dygtighedsrapporteringen, jf. ovenfor. Vi har ikke fundet
væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for regnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncern-
regnskab, der giver et retvisende billede i overensstem-
melse med IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven og for udarbej-
delsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i
overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har
endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen
anser for nødvendig for at udarbejde et regnskab uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes be-
svigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for
at vurdere koncernens og selskabets evne til at fortsætte
driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor
dette er relevant; samt at udarbejde regnskabet på
grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, med-
mindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncer-
nen eller selskabet, indstille driften eller ikke har andet
realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regn-
skabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at af-
give en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad
af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en
garanti for, at en revision, der udføres i overensstem-
melse med ISA og de yderligere krav, der er gældende i
Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når
sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af
besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige,
hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis el-
ler samlet har indflydelse på de økonomiske beslutnin-
ger, som brugerne træffer på grundlag af regnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse
med ISA og de yderligere krav, der er gældende i
Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder
professionel skepsis under revisionen. Herudover:
Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejl-
information i regnskabet, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisions-
handlinger som reaktion på disse risici samt opnår
revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at
danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for
ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget
af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinfor-
mation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte
sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udela-
delser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kon-
trol.
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med rele-
vans for revisionen for at kunne udforme revisions-
handlinger, der er passende efter omstændighe-
derne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion
om effektiviteten af koncernens og selskabets in-
terne kontrol.
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er
anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regn-
skabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som
ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regn-
skabet på grundlag af regnskabsprincippet om fort-
sat drift er passende, samt om der på grundlag af det
opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed for-
bundet med begivenheder eller forhold, der kan
skabe betydelig tvivl om koncernens og selskabets
evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at
der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisi-
onspåtegning gøre opmærksom på oplysninger
herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger
ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion.
Vores konklusioner er baseret på det revisionsbevis,
der er opnået frem til datoen for vores revisionspå-
tegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan
dog medføre, at koncernen og selskabet ikke læn-
gere kan fortsætte driften.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struk-
tur og indhold af regnskabet, herunder noteoplysnin-
gerne, samt om regnskabet afspejler de underlig-
gende transaktioner og begivenheder på en sådan
måde, at der gives et retvisende billede heraf.
Planlægger og udfører vi koncernrevisionen for at
opnå tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis vedrø-
rende de finansielle oplysninger for virksomhederne
eller forretningsenhederne i koncernen som grund-
lag for at udforme en konklusion om koncernregn-
skabet og årsregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede,
føre tilsyn med og gennemgå det udførte revisions-
arbejde til brug for koncernrevisionen. Vi er enean-
svarlige for vores revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt an-
det det planlagte omfang og den tidsmæssige placering
af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observa-
tioner, herunder eventuelle betydelige mangler i intern
kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at
vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uaf-
hængighed, og oplyser den om alle relationer og andre
forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores
uafhængighed og, hvor dette er relevant, anvendte sik-
kerhedsforanstaltninger eller handlinger foretaget for at
eliminere trusler.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til
den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest
betydelige ved revisionen af regnskabet for den aktuelle
periode og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi
beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, med-
mindre lov eller øvrig regulering udelukker, at forholdet
offentliggøres.
116
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Erklæring om overholdelse af ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af regnskabet for North Media A/S
har vi udført handlinger med henblik på at udtrykke en
konklusion om, hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret 1.
januar til 31. december 2025, med filnavnet NORTHM-
2025-12-31-da.zip, er udarbejdet i overensstemmelse med
EU-Kommissionens delegerede forordning 2019/815 om
det fælles elektroniske rapporteringsformat (ESEF-for-
ordningen), som indeholder krav til udarbejdelse af en
årsrapport i XHTML-format og iXBRL-opmærkning af
koncernregnskabet inklusive noter.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport,
som overholder ESEF-forordningen, herunder:
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags,
herunder udvidelser til ESEF-taksonomien og foran-
kring heraf til elementer i taksonomien, for finansiel
information, som kræves opmærket, med udøvelse
af skøn hvor nødvendigt,
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og
det menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nød-
vendig for at udarbejde en årsrapport, som overhol-
der ESEF-forordningen.
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå
høj grad af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsent-
lige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen, og at udtrykke en konklusion. Arten,
omfanget og den tidsmæssige placering af de valgte
handlinger afhænger af revisors faglige vurdering, herun-
der vurdering af risikoen for væsentlige afvigelser fra kra-
vene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes besvi-
gelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-
format,
Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for
iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrø-
rende opmærkningsprocessen,
Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærk-
ningen af koncernregnskabet inklusive noter,
Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elemen-
ter fra ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af
udvidelser til taksonomien er passende, når relevante
elementer i ESEF-taksonomien ikke er identificeret,
Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer
i ESEF-taksonomien, og
Afstemning af iXBRL-opmærket data med det revi-
derede koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for North Media
A/S for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2025, med
filnavnet NORTHM-2025-12-31-da.zip, i alle væsentlige
henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen.
Hellerup, den 25. februar 2026
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 3377 1231
Leif Ulbæk Jensen
Statsautoriseret revisor
mne23327
Jakob Thisted Binder
Statsautoriseret revisor
mne42816
117
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Totalindkomstopgørelse for koncernen
mio. kr.
Note
2025
2024
Omsætning
5, 22, 36
1.296,0
1.301,4
Direkte omkostninger
16, 36
374,7
385,7
Direkte personaleomkostninger
6, 36
317,2
291,0
Dækningsbidrag
604,1
624,7
Personaleomkostninger
6, 36
340,0
324,0
Andre eksterne omkostninger
7, 36
146,5
157,1
Af- og nedskrivninger
8, 14, 36
58,4
228,4
Andre driftsindtægter
36
7,0
9,9
EBIT
66,2
-74,9
Andel af resultat i associerede virksomheder
15
0,4
-0,5
Afkast værdipapirer
9
15,6
217,4
Finansielle indtægter
10
0,6
1,4
Finansielle omkostninger
10
-7,7
-7,6
Resultat før skat
75,1
135,8
Skat af årets resultat
11
-21,0
-63,3
Årets resultat, fortsættende aktiviteter
54,1
72,5
Resultat, ophørte aktiviteter
35
12,1
-10,8
Årets resultat
66,2
61,7
Fordeling af årets resultat
Aktionærer i North Media A/S
66,2
61,7
66,2
61,7
Resultat pr. aktie, kroner
12
Resultat pr. aktie (EPS) - i alt
3,7
3,4
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) - i alt
3,7
3,4
Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast (EPS-J)
3,0
-6,0
mio. kr.
Note
2025
2024
Årets resultat
66,2
61,7
Poster, der senere kan omklassificeres
til resultatopgørelsen:
Valutakursregulering, udenlandske
virksomheder
1,0
-1,4
Anden totalindkomst
1,0
-1,4
Totalindkomst
67,2
60,3
Fordeling af totalindkomst
Aktionærer i North Media A/S
67,2
60,3
67,2
60,3
118
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Balance for koncernen
Aktiv
mio. kr.
Note
2025
2024
Goodwill
41,0
41,0
Øvrige immaterielle aktiver
102,6
101,5
Software
12,0
12,7
Immaterielle aktiver
14
155,6
155,2
Grunde og bygninger
253,5
280,2
Investeringsejendom
0,0
16,6
Tekniske anlæg
44,0
25,8
Driftsmidler og inventar
21,0
19,4
Materielle aktiver
14
318,5
342,0
Kapitalandele i associerede virksomheder
15
10,0
11,6
Andre kapitalandele
10,3
8,9
Andre tilgodehavender
1,5
0,6
Andre langfristede aktiver
21,8
21,1
Langfristede aktiver i alt
495,9
518,3
Varebeholdninger
16
5,2
8,5
Tilgodehavender fra salg af tjenesteydelser
17
73,5
87,8
Tilgodehavende selskabsskat
18
0,0
0,9
Andre tilgodehavender
10,0
1,4
Periodeafgrænsningsposter
29,4
29,3
Værdipapirer
814,7
854,4
Likvide beholdninger
112,6
38,9
Kortfristede aktiver i alt
1.045,4
1.021,2
Aktiver i alt
1.541,3
1.539,5
mio. kr.
Note
2024
2023
Passiver
mio. kr.
Note
2025
2024
Aktiekapital
20
100,3
100,3
Reserve for valutakursreguleringer
-0,7
-1,7
Overført resultat
1.113,9
1.047,7
Egenkapital i alt
1.213,5
1.146,3
Udskudt skat
19
26,1
30,6
Kreditinstitutter
21, 27
93,8
98,7
Leasinggæld
27, 29
18,1
33,2
Langfristede forpligtelser i alt
138,0
162,5
Kreditinstitutter
21, 27
5,0
4,9
Leasinggæld
27, 29
15,6
19,4
Skyldig købesum
28
0,0
20,3
Leverandører af varer og tjenesteydelser
43,7
76,4
Skyldig selskabsskat
18
28,6
13,2
Kontraktsforpligtelser
22
1,4
9,2
Anden gæld
23
95,5
87,3
Kortfristede forpligtelser i alt
189,8
230,7
Forpligtelser i alt
327,8
393,2
Passiver i alt
1.541,3
1.539,5
119
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Egenkapitalopgørelse for koncernen
mio. kr.
Aktiekapital
Reserve for valuta-
kursreguleringer
Overført resultat
Egenkapital i alt
Egenkapital 1. januar 2024
100,3
-0,3
1.056,4
1.156,4
Egenkapitalbevægelser 2024
Årets resultat
0,0
0,0
61,7
61,7
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0
-1,4
0,0
-1,4
Anden totalindkomst efter skat
0,0
-1,4
0,0
-1,4
Totalindkomst i alt
0,0
-1,4
61,7
60,3
Skat af aktieoptioner
0,0
0,0
-0,3
-0,3
Salg af egne aktier
0,0
0,0
2,0
2,0
Udloddet udbytte
0,0
0,0
-80,2
-80,2
Udbytte af egne aktier
0,0
0,0
8,1
8,1
Egenkapitalbevægelser 2024 i alt
0,0
-1,4
-8,7
-10,1
Egenkapital 31. december 2024
100,3
-1,7
1.047,7
1.146,3
Egenkapitalbevægelser 2025
Årets resultat
0,0
0,0
66,2
66,2
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0
1,0
0,0
1,0
Anden totalindkomst efter skat
0,0
1,0
0,0
1,0
Totalindkomst i alt
0,0
1,0
66,2
67,2
Egenkapitalbevægelser 2025 i alt
0,0
1,0
66,2
67,2
Egenkapital 31. december 2025
100,3
-0,7
1.113,9
1.213,5
120
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Pengestrømsopgørelse for koncernen
mio. kr.
Note
2025
2024
Årets resultat fortsættende aktiviteter
54,1
72,5
Reguleringer for ikke-likvide poster mv.
24
70,5
81,0
Ændringer i driftskapital
25
-25,5
-36,3
Pengestrømme fra primær drift
99,1
117,2
Renteindbetalinger
1,7
1,4
Renteudbetalinger
-7,8
-9,0
Pengestrømme fra resultat før skat
93,0
109,6
Betalt selskabsskat
11
-9,0
-83,3
Pengestrømme fra driftsaktiviteter, fortsættende aktivite-
ter
84,0
26,3
Pengestrømme fra driftsaktiviteter, ophørte aktiviteter
-4,4
-10,8
Pengestrømme fra driftsaktiviteter, i alt
79,6
15,5
Investeringer i immaterielle og materielle aktiver
26
-55,1
-49,2
Salg af materielle aktiver
20,2
0,1
Udbytte fra associerede virksomheder
15
2,0
0,0
Køb af værdipapirer
-107,3
0,0
Salg af værdipapirer
157,7
10,1
Udbytte af værdipapirer
9
4,9
5,4
Køb af dattervirksomhed
-20,3
-9,6
Investering i øvrige langfristede aktiver
-2,2
-3,3
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter, fortsættende
aktiviteter
-0,1
-46,5
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter, ophørte aktiviteter
16,5
0,0
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter, i alt
16,4
-46,5
*Aktiviteten Ofir blev solgt pr. 6. januar 2025. North Media forventer i 2026 at likvidere det tomme selskab.
mio. kr.
Note
2025
2024
Afdrag på langfristede forpligtelser
27
-22,3
-20,4
Salg af egne aktier
20
0,0
2,0
Udbetalt udbytte
13
0,0
-72,1
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter, i alt
-22,3
-90,5
Pengestrømme i alt
73,7
-121,5
Likvider, primo
38,9
160,4
Likvider, ultimo
112,6
38,9
121
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 1 Generelt om anvendt
regnskabspraksis 122
Note 2 Anvendt regnskabspraksis 122
Note 3 Nøgletalsdefinitioner 125
Note 4 Væsentlige
regnskabsmæssige skøn og
vurderinger 126
Note 5 Segmentoplysninger 127
Note 6 Medarbejdere og
personaleomkostninger 128
Note 7 Honorar til
generalforsamlingsvalgt
revisor 130
Note 8 - og nedskrivninger 130
Note 9 Afkast værdipapirer 132
Note 10 Finansielle poster 132
Note 11 Skat 134
Note 12 Resultat pr. aktie 137
Note 13 Foreslået udbytte pr. aktie 137
Note 14 Immaterielle og materielle
aktiver 138
Note 15 Kapitalandele i associerede
virksomheder 143
Note 16 Varebeholdninger 144
Note 17 Tilgodehavender 144
Note 18 Skyldig skat 145
Note 19 Udskudt skat 145
Note 20 Aktiekapital 147
Note 21 Gæld til kreditinstitutter mv. 148
Note 22 Kontraktforpligtelser 148
Note 23 Anden gæld 148
Note 24 Reguleringer for ikke-likvide
poster 149
Note 25 Ændring i driftskapital 149
Note 26 Investering i immaterielle
og materielle aktiver 149
Note 27 Udvikling i rentebærende
gæld 150
Note 28 Skyldig købesum 150
Note 29 Leasing 151
Note 30 Eventualforpligtelser 151
Note 31 Sikkerhedsstillelser 152
Note 32 Nærtstående parter 152
Note 33 Finansielle risici 153
Note 34 Dagsværdi af finansielle
aktiver og forpligtelser 155
Note 35 Ophørte aktiviteter 155
Note 36 Resultatopgørelse
artsopdelt 156
Note 37 Efterfølgende begivenheder 156
Note 38 Godkendelse af
koncernregnskabet 156
Note 39 Koncernstruktur pr. 31.
december 2025 157
Noteoversigt
Anvendt regnskabspraksis
Resultatopgørelse
for koncernen
Balance
for koncernen
Pengestrømsopgørelse
for koncernen
Øvrig information
122
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernregnskabet aflægges i overensstemmelse med
IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yder-
ligere danske oplysningskrav til årsrapporter for børsno-
terede selskaber og IFRS-bekendtgørelsen udstedt i hen-
hold til årsregnskabsloven.
Resultatopgørelsen opstilles med udgangspunkt i en
artsopdeling af omkostninger, dog således at andel af
personaleomkostninger direkte medgået til levering af
koncernens produkter indregnes i dækningsbidraget.
Regnskabspraksis for "Andre kapitalandele" er ændret pr.
1. januar 2025 fra dagsværdi til kostpris. Ændringen har
ikke medført tilretning af sammeligningstal, idet kostpris
og dagsværdi historisk har været vurderet sammenfal-
dende.
Anvendt regnskabspraksis er derudover uændret i for-
hold til 2024.
Nye og ændrede standarder og fortolkningsbidrag
North Media har implementeret alle nye og reviderede
regnskabsstandarder og fortolkningsbidrag, der er god-
kendt af EU, og som har virkning for regnskabsår, der
begyndte 1. januar 2025.
Standarder og fortolkningsbidrag, der endnu ikke
er trådt i kraft
På tidspunktet for offentliggørelse af denne årsrapport
foreligger der en ny ændret standarde og fortolkningsbi-
drag, som endnu ikke er trådt i kraft, og som derfor ikke
er indarbejdet i årsrapporten.
IFRS 18, Præsentation og oplysning i de finansielle opgø-
relser: Den nye standard erstatter IAS 1 og implementerer
nye krav til præsentation i de finansielle opgørelser. Stan-
darden introducerer en inddeling af resultatopgørelsen i
fem kategorier, samt to nye mellemtotaler. Samtidig in-
troduceres begrebet ledelsesdefinerede resultatmål,
hvorom der skal oplyses om i noterne til regnskabet. De
nye krav til præsentation og oplysning omfatter alle
regnskaber, herunder både koncernregnskab, separate
regnskaber og delårsregnskaber.
Ændringen træder i kraft for regnskabsår, der påbegyn-
des den 1. januar 2027.
Præsentationsvaluta
Årsrapporten er aflagt i danske kroner.
Koncernregnskab
Koncernregnskabet omfatter North Media A/S og de dat-
terselskaber, hvori North Media A/S har kontrol via
en bestemmende indflydelse. Bestemmende indflydelse
opnås enten ved direkte eller indirekte at eje eller råde
over mere end 50% af stemmerettighederne eller på
anden måde kontrollere den pågældende virksomhed.
Virksomheder, hvori koncernen ejer mellem 20% og 50%
af stemmerettighederne og udøver betydelig, men ikke
bestemmende indflydelse, betragtes som associerede
virksomheder.
Koncernen har bestemmende indflydelse på virksomhe-
der, hvor koncernen er eksponeret for og har ret til vari-
able afkast fra sin involvering i virksomheden og har mu-
lighed for at påvirke disse afkast gennem sin råderet over
virksomheden.
Koncernregnskabet udarbejdes ved sammenlægning af
moderselskabets og de enkelte datterselskabers regn-
skaber, opgjort efter koncernens regnskabspraksis. Der
foretages eliminering af koncerninterne poster, herunder
omsætning, omkostninger, renter, udbytter og urealise-
rede fortjenester og tab ved transaktioner mellem de
konsoliderede virksomheder samt mellemværender og
kapitalandele.
Kapitalandele i datterselskaber udlignes med den for-
holdsmæssige andel af datterselskabets dagsværdi af
identificerbare nettoaktiver og indregnede eventualfor-
pligtelser på overtagelsestidspunktet.
Virksomhedssammenslutninger
Nyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes i
koncernregnskabet fra overtagelsestidspunktet. Sam-
menligningstal korrigeres ikke for nyerhvervede, solgte
eller afviklede virksomheder, medmindre solgte eller af-
viklede virksomheder opfylder betingelserne for at blive
præsenteret som ophørte aktiviteter i henhold til IFRS 5.
Ved køb af nye virksomheder, hvor moderselskabet
opnår bestemmende indflydelse over den købte virksom-
hed, anvendes overtagelsesmetoden. De tilkøbte virk-
somheders identificerbare aktiver, forpligtelser og even-
tualforpligtelser måles til dagsværdi på overtagelsestids-
punktet. Identificerbare immaterielle aktiver indregnes,
såfremt de kan udskilles eller udspringer fra en kontrakt-
lig ret. Der indregnes udskudt skat af de foretagne om-
vurderinger.
Positive forskelsbeløb (goodwill) mellem kostprisen for
virksomheden og dagsværdien af de overtagne identifi-
cerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser ind-
regnes som goodwill under immaterielle aktiver. Good-
will afskrives ikke men testes for værdiforringelse. Første
værdiforringelsestest udføres inden udgangen af overta-
gelsesåret. Ved overtagelsen henføres goodwill til de
pengestrømsfrembringende enheder, der efterfølgende
danner grundlag for værdiforringelsestest. Negative for-
skelsbeløb (negativ goodwill) indregnes i resultatopgørel-
sen på overtagelsestidspunktet.
Fortjeneste eller tab ved afhændelse eller afvikling af dat-
terselskaber og associerede virksomheder opgøres som
forskellen mellem salgssummen tillagt dagsværdien af
eventuelle ejerandele i behold eller afviklingssummen og
den regnskabsmæssige værdi af nettoaktiver inklusive
goodwill på salgstidspunktet samt omkostninger til salg
eller afvikling.
Omregning af fremmed valuta
Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første ind-
regning til transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferen-
cer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kur-
sen på betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen
under finansielle indtægter og omkostninger.
Note 1 Generelt om anvendt regnskabs-
praksis
Note 2 Anvendt regnskabspraksis
123
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i
fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen,
omregnes til balance-dagens valutakurs. Forskellen mel-
lem balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for til-
godehavendets eller gældens opståen eller indregning i
seneste årsrapport indregnes i resultatopgørelsen under
finansielle indtægter og omkostninger.
Ved indregning i koncernregnskabet af udenlandske dat-
terselskaber og associerede selskaber med en funktionel
valuta forskellig fra koncernens præsentationsvaluta om-
regnes resultatopgørelsen til gennemsnitskurs for de en-
kelte måneder, og balanceposterne omregnes til
balancedagens valutakurser. Kursforskelle, opstået ved
omregning af udenlandske virksomheders egenkapital
ved årets begyndelse til balancedagens valutakurser
samt ved omregning af resultatopgørelser fra gennem-
snitskurser til balancedagens valutakurser, indregnes i
anden totalindkomst og henføres til en særskilt reserve
under egenkapitalen.
Afledte finansielle instrumenter
Afledte finansielle instrumenter indregnes første gang i
balancen til dagsværdi og måles efterfølgende til dags-
værdi, der indgår henholdsvis i andre tilgodehavender og
anden gæld.
Ændringer i dagsværdien af afledte finansielle instru-
menter, der opfylder betingelserne for sikring af fremti-
dige pengestrømme, indregnes i anden totalindkomst
og medtages i egenkapitalen under en særskilt reserve
for sikringstransaktioner, indtil det sikrede realiseres.
Ophørende aktiviteter
Aktiviteter, der er besluttet afviklet eller solgt, indregnes
som ophørende aktiviteter. Resultat efter skat af de op-
hørende aktiviteter præsenteres som en separat post i
resultatopgørelsen. Sammenligningstal i resultatopgø-
relse og noter er tilpasset, således at de ophørende aktivi-
teter ikke indgår i de fortsættende aktiviteter. Balancens
poster vedrørende ophørende aktiviteter udskilles ikke
særskilt.
Totalindkomstopgørelse
Omsætning
Omsætningen omfatter indtægter fra koncernens fem
segmenter for leverede varer og tjenesteydelser. Omsæt-
ning indregnes, når kontrollen over den enkelte identifi-
cerbare leveringsforpligtelse overgår til kunden og måles
til nutidsværdien af det aftalte vederlag med fradrag af
merværdiafgift samt kontant- og kvantumsrabatter.
Omsætning fra FK Distribution segmentet omfatter
distribution af husstandsomdelte aviser og tryksager
samt pakning af tryksager for eksterne distributionsfir-
maer. Omsætning indregnes på distributionstidspunktet.
Omsætning fra Svensk Direktreklam omfatter distribu-
tion af husstandsomdelte aviser og tryksager. Omsætnin-
gen indregnes på distributionstidspunktet.
BoligPortal-omsætningen omfatter abonnementsind-
tægter og brugerafgifter, samt indtægter fra brug af for-
skellige SaaS løsninger. Abonnementsomsætning ind-
regnes over tid i takt med abonnementsperioden, mens
annonceindtægter indregnes ved levering.
Dayli-omsætningen omfatter annoncering og markeds-
føring af digitale reklametryksager på selskabets portal
MineTilbud.dk. Omsætningen indregnes når tilbudskata-
logets onlinetid udløber og måles på baggrund af antal-
let af læsninger.
Bekey-omsætningen omfatter salg af nøglesystemer.
Omsætning fra fysiske varer indregnes, når montering er
foretaget, mens tilhørende abonnementsbetaling for
brug af administrationssystemet indregnes over kontrak-
tens løbetid.
Betalingsbetingelserne i koncernens salgsaftaler med
kunder afhænger dels af den underliggende leverings-
forpligtelse og dels af det underliggende kundeforhold,
men typisk vil betalingsbetingelserne være mellem 14-30
dage, alternativt løbende måned +30 dage.
Direkte omkostninger
Direkte omkostninger omfatter omkostninger, der afhol-
des for at opnå årets nettoomsætning. Herunder indgår
ekstern distribution, distributionsydelser eksklusive di-
rekte personaleomkostninger samt øvrige omkostninger,
der direkte kan henføres til omsætningsskabende aktivi-
teter. Direkte omkostninger indregnes på samme tids-
punkt som den tilhørende omsætning.
Andre eksterne omkostninger
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til
salg, reklame, administration, lokaler, tab på debitorer
mv. Under andre eksterne omkostninger indregnes
tillige omkostninger vedrørende udviklingsprojekter, der
ikke opfylder kriterierne for indregning i balancen.
Andre driftsindtægter
Andre driftsindtægter indeholder indtægter af sekundær
karakter i forhold til virksomhedernes aktiviteter.
Balancen
Periodeafgrænsningsposter (aktiver)
Periodeafgrænsningsposter, indregnet under aktiver,
omfatter afholdte omkostninger vedrørende efterføl-
gende regnskabsår.
Andre kapitalandele
Andre kapitalandele omfatter investering i andre virk-
somheder som led i koncernens forretningsmæssige
aktiviteter, og som ikke klassificeres som dattervirksom-
heder eller associerede virksomheder. Andre kapitalan-
dele præsenteres som langfristede aktiver og måles og
rapporteres til kostpris. Ændringer i opgørelsen af kost-
prisen indregnes løbende i resultatopgørelsen under fi-
nansielle poster.
Finansielle forpligtelser
Gæld til kreditinstitutter m.v. indregnes ved låneoptagel-
sen til det modtagne provenu efter fradrag af afholdte
transaktionsomkostninger.
I efterfølgende perioder måles de finansielle forpligtelser
til amortiseret kostpris ved anvendelse af ”den effektive
rentes metode”, således at forskellen mellem provenuet
og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen
under finansielle omkostninger over låneperioden.
Øvrige finansielle forpligtelser måles til amortiseret kost-
pris.
Dagsværdihierarki
Måling af dagsværdier baseres på følgende dagsværdi-
hierarki:
Noterede priser på aktive markeder for identiske
aktiver eller forpligtelser (niveau 1).
Noterede priser i et aktivt marked for lignende akti-
ver eller forpligtelser eller andre værdiansættelses-
metoder, hvor alle væsentlige input er baseret på
observerbare markedsdata (niveau 2).
Værdiansættelsesmetoder, hvor eventuelle væsent-
lige input ikke er baseret på observerbare markeds-
data (niveau 3).
Note 2 Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
124
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser koncernens penge-
strømme fordelt på driftsaktivitet, investeringsaktivitet
og finansieringsaktivitet for året, årets forskydning i likvi-
der samt koncernens likvider ved årets begyndelse og
slutning. Pengestrømsopgørelsen præsenteres efter den
indirekte metode.
Pengestrømme fra købte virksomheder indregnes fra
anskaffelsestidspunktet.
Pengestrømme fra driftsaktivitet
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres som årets
resultat reguleret for ikke-likvide driftsposter, ændring
i driftskapital, modtagne og betalte renter samt betalt
selskabsskat.
Pengestrømme fra investeringsaktivitet
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter beta-
ling i forbindelse med køb og salg af virksomheder og
aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og an-
dre langfristede aktiver samt køb og salg af værdipapirer,
der ikke medregnes som likvider.
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter æn-
dringer i størrelse eller sammensætning af aktiekapital
og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af
lån, afdrag på rentebærende gæld, køb og salg af egne
aktier samt betaling af udbytte til selskabsdeltagere.
Likvider
Likvider omfatter likvide beholdninger, der indgår som
en integreret del af selskabets kapitalberedskab.
Note 2 Anvendt regnskabspraksis (fortsat)
125
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 3 Nøgletalsdefinitioner
Dækningsgrad
=
Dækningsbidrag x 100
Nettoomsætning
Resultat af primær drift før afskrivninger
=
EBITDA (EBIT + afskrivninger)
EBITA
=
EBIT + amortisation
Resultat af ordinær primær drift
=
EBIT
Årets resultat ekskl. værdipapirafkast
=
Årets resultat værdipapirafkast x 0,78
Overskudsgrad
=
EBIT x 100
Nettoomsætning
Egenkapitalandel
=
Egenkapital ultimo x 100
Aktiver i alt
Egenkapitalforrentning (ROE)
=
Årets resultat efter skat x 100
Gns. egenkapital inklusive minoritetsinteresser
Nettorentebærende indestående
=
Rentebærende aktiver og likvider gæld fratrukket rentebærende gæld
Nettoarbejdskapital (NWC)
=
Ikke-rentebærende tilgodehavender fratrukket ikke-rentebærende kortfristet gæld
Investeret kapital
=
Egenkapital og minoritetsinteresser tillagt nettorentebærende gæld
Forrentning af kapitalgrundlag før særlige poster
=
EBITA x 100
Gns. investeret kapital inklusive goodwill
Frit cash flow før skat (CFFO)
=
EBITDA tillagt forskydningen i driftsrelaterede balanceposter (eksklusive skat)
og fratrukket investeringer
Årets indtjening pr. aktie (EPS) i alt
=
Moderselskabets andel af årets resultat
Gns. antal aktier i omløb
Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D)
=
Moderselskabets andel af årets resultat
Gns. antal udvandede aktier i omløb
Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast (EPS-J)
=
Årets resultat fratrukket værdipapirafkast efter skat
Gns. antal aktier I omløb
Pris/indtjening (P/E)
=
Aktiekurs
EPS
Kurs/indre værdi (K/I)
=
Antal aktier, 31. december x børskurs
Moderselskabets andel af egenkapital
Årets pengestrømme pr. aktie (CFPS)
=
Pengestrømme fra driftsaktivitet
Gns. antal udvandede aktier
Kapitalberedskab
=
Værdipapirer + Likvide beholdninger
Resultat pr. aktie (EPS) og udvandet resultat pr.
aktie (EPS-D) opgøres i overensstemmelse med
IAS 33.
Nøgletal er udarbejdet i overensstemmelse
med Den Danske Finansforenings online ver-
sion af "Anbefalinger & Nøgletal” med følgende
undtagelser:
Investeret kapital beregnes inklusive goodwill jf.
ovenfor
EPS-J som viser årets resultat pr. aktie ekskl.
værdipapirafkast
Frit cash flow beregnet før skat, idet størrelsen
af betalt acontoskat ellers vil kunne
påvirke nøgletallet tilfældigt
126
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Ved opgørelsen af den regnskabsmæssige værdi af visse
aktiver og forpligtelser kræves skøn over, hvorledes frem-
tidige begivenheder påvirker værdien af såvel aktiver
som forpligtelser på balancedagen. Skøn, der er væsent-
lige for regnskabsaflæggelsen, foretages blandt andet
ved vurdering af fremtidige pengestrømme i forbindelse
med nedskrivningstest på goodwill, og andre immateri-
elle aktiver.
De anvendte skøn og vurderinger er baseret på forud-
sætninger, som ledelsen vurderer, er rimelige, men som i
sagens natur er usikre og uforudsigelige da uventede
begivenheder eller omstændigheder kan opstå. Herud-
over er selskabet underlagt risici og usikkerheder i den
ordinære drift, som kan medføre, at de faktiske resultater
afviger fra estimaterne.
I note 14 er medtaget oplysninger om forudsætningerne
og usikkerheden ved de anvendte skøn på balanceda-
gen, herunder risiko for at ændringer i anvendte skøn
kan medføre en ændret indregning af regnskabsmæs-
sige værdi af aktiver i kommende regnskabsår. Ledelsen
anser følgende for at være væsentlige regnskabsmæs-
sige skøn og væsentlige forudsætninger anvendt ved ud-
arbejdelsen af regnskabet:
Immaterielle og materielle aktiver (note 14)
Risici relateret til North Media A/S er omtalt i afsnittet om
risici og risikostyring, side 41-42.
Vurdering af indikation på nedskrivningsbehov
af aktiver
Ledelsen har vurderet om der er indikationer på ned-
skrivningsbehov på koncernens immaterielle- og materi-
elle anlægsaktiver (inklusive værdien af leasingaktiver).
Det er ledelsens vurdering, at der er indikation på ned-
skrivningsbehov relateret til immaterielle- og materielle
anlægsaktiver henført til den pengestrømsfrembrin-
gende enhed ”SDR”, der består af koncernens svenske di-
stributionsaktiviteter, hvorfor der er udarbejdet nedskriv-
ningstest for "SDR".
Herudover er der foretaget nedskrivningstest af øvrige
immaterielle aktiver med ubestemmelig levetid jf. ne-
denfor.
Nedskrivningstest
I henhold til IAS 36 skal der, som minimum en gang årligt
foretages værdiforringelsestest af goodwill. Ledelsen fo-
retog i 2024 en nedskrivning på 155 mio. kr. på CGU’en
SDR, idet nedskrivningstesten udviste en kapitalværdi
(”value in use”) på 76,3 mio.kr., som var lavere end den
bogførte værdi af CGU’ens aktiver.
Nedskrivningen blev fordelt på følgende aktiver:
Goodwill: 106,4 mio.kr.
Øvrige immaterielle aktiver: 48,6 mio.kr.
Idet en fordeling på materielle aktiver blev vurderet uvæ-
sentlig.
Der har ved dette års nedskrivningstest ikke været anled-
ning til yderligere nedskrivninger, eller tilbageførsel af
nedskrivningen fra sidste år. Den bogførte værdi af im-
materielle aktiver udgør 101,3 mio. kr. ultimo 2025.
Det forventes uændret at det er muligt at forbedre drifts-
resultatet i SDR i form af yderligere effektiviseringer, men
overgangen til FKs systemer og processer har taget læn-
gere tid end oprindelig forventet og forventes nu først til-
endebragt ultimo 2026.
Der henvises til yderligere omtale i note 14 for forudsæt-
ninger for den gennemførte nedskrivningstest for SDR.
Øvrige immaterielle aktiver tilhørende danske
pengestrømsfrembringende enheder
For aktiver tilhørende de danske pengestrømsfrembrin-
gende enheder er der foretaget sædvanlige årlig værdi-
forringelsestest af goodwill samt øvrige immaterielle
aktiver med ubestemmelig levetid (distributionsrettighe-
der og navnerettigheder). Indtjeningen i de pågældende
CGU’er er relativ høj i forhold til den bogførte værdi af de
immaterielle aktiver og risiko for eventuelle væsentlige
fejlskøn, der kan påvirke værdien af de immaterielle akti-
ver vurderes lav. Der er ikke konstateret behov for ned-
skrivning herpå. Der henvises til note 14.
Note 4 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
127
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 5 Segmentoplysninger
FK Distribu-Digital Ser-Ikke fordelte 2025 Last Mile tion SDR vices BoligPortal Dayli Bekey omk/elim*) I alt mio. kr. 2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024 2025 2024 Segmentomsætning 1.160,7 1.143,3 772,9 762,7 387,8 380,6 167,8 166,5 116,0 111,1 25,7 29,5 26,1 25,9 0,0 0,0 1.328,5 1.309,8 Intern omsætning -29,1 -5,4 -29,1 -5,4 0,0 0,0 -3,4 -3,0 0,0 0,0 0,0 0,0 -3,4 -3,0 0,0 0,0 -32,5 -8,4 Ekstern omsætning 1.131,6 1.137,9 743,8 757,3 387,8 380,6 164,4 163,5 116,0 111,1 25,7 29,5 22,7 22,9 0,0 0,0 1.296,0 1.301,4 Indtægtsførsel af omsætning straks 1.131,6 1.137,9 743,8 757,3 387,8 380,6 36,0 40,5 0,0 0,0 25,7 29,5 10,3 11,0 0,0 0,0 1.167,6 1.178,4 over tid 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 128,4 123,0 116,0 111,1 0,0 0,0 12,4 11,9 0,0 0,0 128,4 123,0 Ekstern omsætning 1.131,6 1.137,9 743,8 757,3 387,8 380,6 164,4 163,5 116,0 111,1 25,7 29,5 22,7 22,9 0,0 0,0 1.296,0 1.301,4 Direkte omkostninger 371,5 377,4 246,0 251,2 154,6 131,6 6,0 10,9 1,5 0,6 0,0 6,2 4,5 4,1 -3,0 -2,4 374,7 385,7 Direkte personaleomkostninger 317,2 289,7 195,9 165,8 121,3 123,9 0,0 1,3 0,0 0,0 0,0 1,3 0,0 0,0 0,0 0,0 317,2 291,0 Dækningsbidrag 442,9 470,8 331,0 345,7 111,9 125,1 161,8 154,3 114,5 110,5 25,7 22,0 21,6 21,8 -0,6 -0,4 604,1 624,7 Personaleomkostninger 193,1 188,8 123,7 121,0 69,4 67,8 85,9 91,5 46,3 41,9 20,9 15,4 18,7 34,2 61,0 43,7 340,0 324,0 Andre eksterne omkostninger 139,5 124,0 101,9 85,7 43,2 40,8 66,8 74,5 34,4 33,6 17,6 25,9 14,8 15,0 -59,8 -41,4 146,5 157,1 EBITDA 128,2 176,5 126,2 157,1 2,0 19,4 9,1 -10,6 33,8 36,1 -12,8 -19,3 -11,9 -27,4 -12,7 -12,4 124,6 153,5 Af- og nedskrivninger 42,9 210,5 13,6 11,8 29,3 198,7 5,5 6,7 3,2 4,3 2,1 2,0 0,2 0,4 10,0 11,2 58,4 228,4 EBIT 85,3 -34,0 112,6 145,3 -27,3 -179,3 3,6 -17,3 30,6 31,8 -14,9 -21,3 -12,1 -27,8 -22,7 -23,6 66,2 -74,9 Andel af resultat i associerede virksomheder - - - - - - - - - - 0,0 0,0 0,4 -0,5 Afkast værdipapirer - - - - - - - - - - - - 15,6 217,4 Finansielle poster, netto - - - - - - - - - - - - -7,1 -6,2 Resultat før skat - - - - - - - - - - - - 75,1 135,8 Dækningsgrad 39,1% 41,4% 44,5% 45,6% 28,9% 32,9% 98,4% 94,4% 98,7% 99,5% 100,0% 74,6% 95,2% 95,2% - - 46,6% 48,0% EBITDA margin 11,3% 15,5% 17,0% 20,7% 0,5% 5,1% 5,5% -6,5% 29,1% 32,5% -49,8% -65,4% -52,4% -119,7% - - 9,6% 11,8% Overskudsgrad (EBIT) 7,5% -3,0% 15,1% 19,2% -7,0% -47,1% 2,2% -10,6% 26,4% 28,6% -58,0% -72,2% -53,3% -121,4% - - 5,1% -5,8% Gennemsnitligt antal medarbejdere (FTE) 464 446 290 254 174 192 125 133 67 62 29 27 29 44 38 33 627 612 *) Intern omsætning er elimineret i andre driftsomkostninger. Øvrige poster relaterer sig til ikke-fordelte omkostninger. Koncernintern samhandel på tværs af selskaberne bliver elimineret i kolonnen ”ikke fordelte omk/elim)”
I medarbejderantallet fra BoligPortal er indeholdt 4 medarbejdere fra Sverige, mens alle medarbejdere fra SDR er fra Sverige
128
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Geografiske oplysninger
North Media A/S opererer primært det danske og svenske
marked. 70,1% (2024: 70,8%) af omsætningen kommer fra de
danske aktiviteter mens 29,9% (2024: 29,2%) kommer fra de
svenske aktiviteter. Ingen enkeltkunder tegner sig for mere
end 10% af koncernens samlede nettoomsætning.
Materielle- og immaterielle aktiver i Danmark udgør 345,1
mio. kr. (2024: 349,9 mio. kr.) mens 129,0 mio. kr. relaterer sig
til Sverige (2024: 147,3 mio. kr.).
Kategorisering af omsætning
FK Distributions
omsætning består af pakning og distri-
bution af reklamer og lokale ugeaviser på 743,8 mio. kr.
(2024: 757,3 mio. kr.).
Svensk Direktreklams
omsætning består af distribution
af reklamer og lokale ugeaviser i Sverige på 387,8 mio. kr.
(2024: 380,6 mio. kr.).
BoligPortals
omsætning består af abonnementsbase-
rede indtægter fra deres markedsplads samt indtægter
fra brug af forskellige abonnementsbaserede SaaS løs-
ninger for 116,0 mio. kr. (2024: 111,1 mio. kr.).
Daylis
omsætning består primært af salg af visninger di-
gitale reklametryksager på onlineportalen MineTilbud.dk
for 25,7 mio. kr. (2024: 29,5 mio. kr.).
Bekeys
omsætning består af salg af nøglesystemer
(softwareadgang), samt salg af fysiske produkter
tæt knyttet til brugeradgang for 22,7 mio. kr. (2024:
22.9 mio. kr.).
Note 5 Segmentoplysninger (fortsat)
Note 6 Medarbejdere og personale-
omkostninger
§ Anvendt regnskabspraksis
Segmentoplysninger
Koncernen har følgende fem segmenter fordelt
på to forretningsområder
Last Mile
· FK Distribution, som består af distributionsaktivi-
teterne på FK Distribution og Tryksagsomdelin-
gen Fyn.
· Svensk Direktreklam, som består af distributions-
aktiviteterne på Svensk Direktreklam og Malmixx.
Selskabet Egro Konsult er i regnskabsåret fusio-
neret med SDR, mens Reklog, der tidligere stod
for SDRs centrallager er solgt.
Digital Services
· BoligPortal som består af onlineportalerne
Boligportal.dk og Bostadsportal.se
· Dayli som består af onlineportalen Minetilbud
· Bekey, som består af et elektroniske nøglesystem.
Herudover er Ofir indregnet som ophørt aktivitet, jf.
note 35. Segmentindtægter og -omkostninger om-
fatter de poster, der direkte kan henføres til det en-
kelte segment, samt de poster, der kan allokeres til
det enkelte segment på et pålideligt grundlag. Ikke-
allokerede poster omfatter primært indtægter og
omkostninger vedrørende koncernens administra-
tive funktioner, renter og afkast af værdipapirer, ind-
komstskatter m.v. I ikke-allokerede poster indgår
desuden koncernens domicil- og investeringsejen-
domme og finansiering heraf.
Segmentresultatet defineres som EBIT.
Segmentoplysninger er opgjort på baggrund af
koncernens regnskabspraksis.
Antal 2025 2024 Gennemsnitligt antal medarbejdere (FTE), Danmark 453 420 Gennemsnitligt antal medarbejdere (FTE), Sverige 174 192 Gennemsnitligt antal omdelere (FTE), Danmark 689 657 Gennemsnitligt antal omdelere (FTE), Sverige 480 507 Total gennemsnitligt antal beskæftigede medarbejdere, fortsættende aktivitet (FTE) 1.796 1.776 Gennemsnitligt antal omdelere (FTE), ophørte aktiviteter 4 35
Total gennemsnitligt antal beskæftigede medarbejdere (FTE)
1.800
1.811
Det gennemsnitlige antal omdelere omregnes til fuldtidsantal ansatte med baggrund i det estimerede tids-
forbrug pr. rute.
Årets samlede beløb til lønninger og vederlag har udgjort: mio. kr. 2025 2024 Lønninger og gager inkl. feriepenge 548,2 502,9 Bidragsbaserede pensioner 31,5 28,9 Andre udgifter til social sikring 43,8 45,8 Honorar til moderselskabets bestyrelse 3,3 2,6 Øvrige personaleomkostninger 30,4 34,8 Personaleomkostninger i alt 657,2 615,0
Personaleomkostninger indregnes i totalindkomstopgørelsen i føl-
gende poster:
Direkte personaleomkostninger 317,2 291,0 Personaleomkostninger 340,0 324,0 Personaleomkostninger i alt 657,2 615,0
129
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Se i øvrigt afsnittet om virksomhedsledelse side 44-45.
Selskabets vederlagsrapport med oplysning om hvert
enkelt ledelsesmedlems aflønning fremgå af Selskabets
hjemmeside på https://www.northmedia.dk/vederlags-
rapport/,
Note 6 Medarbejdere og personaleomkostninger (fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Direkte personaleomkostninger
Direkte personaleomkostninger omfatter omkost-
ninger til personale i funktioner, der direkte udføres
for at opnå årets nettoomsætning. Her indgår
distributionslønninger samt lønninger i lager, pak-
ning- og øvrige produktionsfunktioner.
Personaleomkostninger
Personaleomkostninger omfatter løn og gager
samt sociale omkostninger, pensioner med videre
til selskabets personale i produktionsledelse, salgs-
og administrative funktioner.
Aflønning af bestyrelse og direktion
Modersel-
skabets
bestyrelse
Modersel-
skabets
direktion
I alt
2025, mio. kr. Grundløn og bonus 3,3 12,8 16,0 Pension og sædvanlige personalegoder 0,0 1,7 1,7 Fratrædelsesordning 0,0 8,4 8,4 Aflønning af bestyrelse og direktion 3,3 22,9 26,2 Antal personer (gns.) 5,0 4,6 9,6 2024, mio. kr. Grundløn og bonus 2,6 11,2 13,8 Pension og sædvanlige personalegoder 0,0 1,7 1,7 Aflønning af bestyrelse og direktion 2,6 12,9 15,5 Antal personer (gns.) 5,0 4,0 9,0
130
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Honorar for ikke-revisionsydelser leveret af Pricewater-
houseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
til koncernen udgør samlet 0,9 mio.kr. i 2025 (2024: mio.
kr. 2,5), som er indeholdt i ovenstående tal. Assistancen
består primært af honorar relateret til CSRD-rapporte-
ring, diverse erklæringer samt anden generel rådgivning.
Note 7 Honorar til generalforsamlingsvalgt
revisor
Note 8 Af- og nedskrivninger
§ Anvendt regnskabspraksis
Af- og nedskrivninger mv.
Af- og nedskrivninger omfatter af- og nedskrivnin-
ger af immaterielle og materielle aktiver. Endvidere
indgår fortjeneste og tab ved salg og udrangering
af immaterielle og materielle aktiver, som opgøres
som en eventuel salgspris med fradrag af salgsom-
kostninger og den regnskabsmæssige værdi på
salgstidspunktet. I posten indgår også eventuelle
impairment nedskrivninger.
mio. kr. 2025 2024 PwC Lovpligtig revision 2,6 2,9 Andre erklæringsopgaver med sikkerhed 0,5 1,8 Honorar for skatterådgivning 0,3 0,2 Honorar for andre ydelser 0,1 0,5 Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor i alt 3,5 5,4
mio. kr. 2025 2024 Afskrivninger immaterielle aktiver, jf. note 14 19,2 21,8 Afskrivninger materielle aktiver, jf. note 14 40,3 37,5 Nedskrivninger immaterielle aktiver, jf. note 8 og 14 0,0 155,0 Gevinst ved salg af aktiver -2,6 0,0 Nedskrivning af software 0,0 14,1 Afskrivninger, afhændelse centrallager 1,5 0,0 Afskrivninger i alt 58,4 228,4
131
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Renteindtægter udgøres primært positive renter af
bankindestående.
Renteomkostninger udgøres primært af renter på kon-
cernens realkreditlån, omkostninger på skyldig købesum,
samt amortiserede renter efter IFRS16.
Note 9 Afkast værdipapirer
Note 10 Finansielle poster
§ Anvendt regnskabspraksis
Afkast værdipapirer
Posten indeholder realiserede og urealiserede
gevinster/tab af værdipapirbeholdning samt mod-
tagne afkast i form af udbytter, renter med videre.
Værdipapirer
Værdipapirer, der løbende overvåges, måles og
rapporteres til dagsværdi i henhold til koncernens
finanspolitik, indregnes på handelsdatoen til kost-
pris under kortfristede aktiver og måles efterføl-
gende til dagsværdi. Ændringer i dagsværdien ind-
regnes løbende i resultatopgørelsen under posten
”Afkast værdipapirer”.
§ Anvendt regnskabspraksis
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder
renter af gæld, kurstab på transaktioner i fremmed
valuta samt tillæg og godtgørelser under aconto-
skatteordningen mv.
Låneomkostninger amortiseres over låneperioden.
mio. kr. 2025 2024 Aktieudbytte 4,9 5,4 Afkast værdipapirer, netto 10,7 212,0 Afkast værdipapirer i alt 15,6 217,4
mio. kr. 2025 2024 Renteindtægter mv. 0,6 1,4 Finansielle indtægter i alt 0,6 1,4 Renteomkostninger mv. -5,4 -7,5 Valutakurstab -1,4 0,0 Dagsværdiregulering af andre kapitalandele -0,9 -0,1 Finansielle omkostninger i alt -7,7 -7,6
132
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Samlede skatter for 2025
I skemaet er vist North Medias bidrag fordelt på selskabs-
skat, moms, medarbejder skatter (f.eks. a-skat) samt
ejendomsskatter. De viste skatter relaterer sig til årets
aktivitet som indregnet i regnskabet. Momsbeløbet er
vist ud fra de enkelte regnskabsposter de relaterer sig til.
Ikke alle transaktioner tillægges moms, ligesom der er
transaktioner med udlandet der ikke er underlagt moms.
I regnskabslinjen afskrivninger er vist moms af årets inve-
steringer, og moms af IFRS16 afskrivninger. Selskabsskat
beregnes af de pågældende landes skattepligtige ind-
komster med landenes aktuelle skattesatser (22% i
Danmark og 20,6% i Sverige).
North Medias aktiviteter har bidraget til det danske og
svenske samfund med i alt 414,5 mio. kr. i skatter, moms
og øvrige afgifter, heraf 278,3 mio. kr. til Danmark, og
136,2 mio. kr. til Sverige. Dette skal ses i sammenhæng
med 66,2 mio. kr. til selskabets aktionærer.
For en yderligere forklaring til skat af årets resultat henvi-
ses til senere i denne note.
North Medias aktiviteter i Sverige drives primært gen-
nem SDR. Herudover har BoligPortal etableret fast drifts-
sted med foreløbig 5 ansatte. Betalte skatter er henført til
den relevante stat. Aktiviteterne i SDR har i 2025 givet un-
derskud, og som følge heraf, er skatteaktiv på 3,4 mio. kr.
vedr. årets resultat ikke aktiveret. På den baggrund er
skatten vedr. Sverige minimal.
Bestyrelsen har udpeget Ann-Sofie Østberg Bjergby som
ansvarlig for at koncernens skattepolitik efterleves såvel
formelt som reelt. Koncernens skattepolitik kan ses på
www.northmedia.dk/governance.
Note 11 Skat
Selskabs-skat Moms, One Stop Moms in-Ejen-Koncern 22%/20,6primært moms tern fak-Person-doms- Skatter i mio. kr. Note resultat % 25% 25% turering skat skatter alt Omsætning 5, 22, 36 1.296,0 318,3 1,2 130,2 449,7 Løn og gager 6, 7, 36 626,8 194,4 194,4 Øvrige omkostninger 7, 16, 36 551,6 -122,3 -152,7 3,3 -271,7 Af- og nedskrivninger mv. 14 58,4 -11,4 -11,4 Andre driftsindtægter 36 7,0 1,8 22,5 24,3 EBIT 66,2 19,1 19,1 Renter og afkast værdipapirer, netto 9, 10 8,5 1,9 -0,6 1,3 Skattepligtig resultat 74,7 - Skat af årets resultat 11 -21,0 - Andel af resultat i associerede virksomheder 15 0,4 0,1 1,7 1,8 Årets resultat, fortsættende aktiviteter 54,1 21,1 185,8 1,2 0,0 196,1 3,3 407,5 Resultat, ophørte aktiviteter 12,1 3,5 -0,2 0,0 1,3 4,6 Årets resultat, og årets skatter 66,2 24,6 185,6 1,2 0,0 197,4 3,3 412,1 Fordeling af årets resultat Aktionærer i North Media A/S 13,8% 66,2 Det danske samfund 67,1% 278,3 27,2 123,3 0,0 - 124,5 3,3 278,3 Det svenske samfund 32,9% 136,2 -0,2 62,3 1,2 - 72,9 0,0 136,2 Udskudt skat, virksomhedskøb* - ingen likviditetsef-fekt - -2,4 0,0 0,0 - 0,0 0,0 - Skatter, samfundet i alt 86,2% 414,5 24,6 185,6 1,2 - 197,4 3,3 414,5 Medarbejdere i Danmark, jf. note 6 63,7% 1.146 Medarbejdere i Sverige, jf. note 6 36,3% 654 Medarbejdere i alt 1.800
* I forbindelse med selskabskøb afsættes udskudt skat af identificerede nettoaktiver, ekskl. goodwill. I takt med at disse aktiver afskrives, tilbageføres udskudt skat svarende
til skatteværdien af afskrivningerne. Denne skat er ikke en betalbar skat, og indgår således ikke i samfundsskatter, men er nødvendig for at kunne afstemme årets skat.
133
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Tabellen viser finansielle, økonomiske og skattemæssige
oplysninger for hver jurisdiktion, hvor vi opererer.
Tallene er i overensstemmelse med øvrige regnskabstal
i årsrapporten. Vores skattebidrag afspejler, at nogle af
vores produkter er udviklet i Danmark, og efterfølgende
er introduceret i f.eks. Sverige, og at SDR i Sverige siden
vores køb ultimo 2023 har været igennem nogle transiti-
ons år som også nævnt i virksomhedsbeskrivelsen side 21.
SDR’s resultatudvikling har ikke fulgt vores oprindelige
forventninger, hvilket også var årsagen til at der i 2024
blev foretaget impairment nedskrivning på i alt
155 mio. kr.
Moms og kildeskat er vist for det land, som skatterne
vedrører. Det drejer sig f.eks. om moms på serviceydelser
til det svenske marked, men hvor aktiviteten drives fra
Danmark. Tabellen viser relevante tal for koncernens
geografiske områder.
I ledelsesberetningen (side 14-30) under de enkelte sel-
skabsafsnit er anført en nærmere forklaring til hvilke akti-
viteter der udføres i de enkelte selskaber.
I opgørelsen ovenfor vises poster der påvirker årets skat-
tepligtige indkomst. Ved opgørelsen af den skatteplig-
tige indkomst og den skyldige skattemæssige gæld pr.
31. december 2025, er det vurderet at der ikke eksisterer
usikre skattemæssige forhold der vil påvirke drift eller
balance væsentligt, idet transaktioner mellem koncern-
selskaber sker på markedsvilkår, ligesom der ikke foreta-
ges skønsmæssige eller usædvanlige transaktioner, der
bør give anledning til skattemæssige reguleringer.
Note 11 Skat (fortsat)
Antal med-Personale-Intern Aktuel Skat af op-Land-for-land arbejdere omkost-Ekstern omsætning Resultat skat for Udskudt Skat vedr. hørte akti-Selskabs-Betalt skat Brutto Brutto Egenkapi-Betalt Person-Ejendoms Samlet data FTE ninger omsætning (land) før skat året skat tidligere år viteter skat i alt i året aktiver gæld tal moms skat skat skat Danmark 1.142 463,0 908,2 29,1 103,8 25,4 -2,2 0,4 0,0 23,6 -13,4 1.357,3 238,8 1.118,5 123,5 123,2 3,3 273,6 Sverige 654 194,2 387,8 - -28,7 -0,1 0,0 -0,1 0,0 -0,2 0,8 184,0 89,0 95,0 63,5 72,9 0,0 136,2 Skat virksom-hedskøb* - - - - - - -2,4 - - -2,4 - - - - - - - -2,4 Total, fort-sættende ak-tiviteter 1.796 654,0 1.296,0 - 75,1 25,3 -4,6 0,3 0,0 21,0 -12,5 1.541,3 327,8 1.213,5 187,0 196,1 3,3 407,4 Ophørte akti-viteter, jf. note 35 4 3,2 3,0 - 15,6 3,6 -0,1 0,0 3,5 3,5 3,5 - - - -0,2 1,3 0,0 4,6
Se note 39 Koncernstruktur for angivelse af hvilke selskaber der indgår i de danske og svenske forretninger. Sverige er opdelt i Bostadsportal (BP) og SDR. Svenske selskaber har alle skattemæssig hjemsted i Sverige, mens Danske
selskaber alle har skattemæssige hjemsted i Danmark. Alle koncernselskaber har i regnskabsåret 2025 overholdt North Medias offentliggjorte skattepolitik. Skat i associeret virksomhed er ikke medtaget i denne opgørelse.
Fair Tax mærkatet er verdens første certificering af
virksomheders ansvarlige skatteadfærd.
North Media tilsluttede sig i 2023 til ”Fair Tax Founda-
tion”, en uafhængig organisation der tilbyder akkredi-
tering af virksomheder der betaler skat i de lande hvor
de har aktivitet og som efterlever en åben og transpa-
rent skattepolitik.
Principperne i Fair Tax akkrediteringen følger koncer-
nens nuværende og tidligere skattepolitik, og enkelte
af koncernens noter i regnskabet er blevet udvidet, for
at opfylde kravene.
Det er vores intention at forblive ansvarlige og transpa-
rente omkring virksomhedens skat, og fortsat at kvali-
ficere os til at modtage Fair Tax mærkatet i de kom-
mende år, som vi gjort har siden 2023.
134
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
North Media A/S indgår i sambeskatning med Baune-
gård ApS. Baunegård ApS er administrationsselskab, og
betaling af selskabsskat, herunder betaling af acontoskat,
foretages af dette selskab. Selskabsskatten afregnes over
for administrationsselskabet.
Der er ikke aktiveret udskudt skat vedrørende det skatte-
mæsige underskud i SDR jf. omtale i note 19. Den mang-
lende aktivering af udskudt skat vedr. SDR er den pri-
mære årsag til at den effektive skatteprocent er 28%.
Realiseret og urealiseret tab og gevinst på værdipapirer
indgår i årets skattepligtige indkomst, og beskattes på
samme vilkår som ordinært driftsresultat. Et eventuelt
tab på værdipapirer vil kunne modregnes i et ordinært
driftsoverskud og omvendt i samme eller fremtidige ind-
komstår.
Note 11 Skat (fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Skat af årets resultat
North Media A/S indgår i en sambeskatning. Den aktu-
elle danske selskabsskat fordeles mellem de sambe-
skattede danske selskaber i forhold til disses skatte-
pligtige indkomster (fuld fordeling med refusion ved-
rørende underskud). De sambeskattede selskaber ind-
går i acontoskatteordningen.
Årets skat, der består af den aktuelle skat og ændrin-
ger i den opgjorte udskudte skat, indregnes i resultat-
opgørelsen med den del, der kan henføres til årets re-
sultat, og direkte i totalindkomstopgørelsen med den
del, der kan henføres til anden totalindkomst.
Selskabsskat og udskudt skat
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel
skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets
skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere
års skattepligtige indkomster samt for betalte aconto-
skatter. Den udskudte skat måles af alle midlertidige
forskelle mellem den regnskabs- og skattemæssige
værdi af aktiver og forpligtelser og andre midlertidige
forskelle eksempelvis aktiebaseret vederlæggelse. Der
indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige for-
skelle vedrørende ikke-skattemæssigt afskrivningsbe-
rettiget goodwill og kontorejendomme samt andre
poster, hvor midlertidige forskelle - bortset fra virksom-
hedsovertagelser - er opstået på anskaffelsestidspunk-
tet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig
indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skattevær-
dien kan foretages efter forskellige beskatningsregler,
måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen
planlagte anvendelse af aktivet eller afvikling af forplig-
telsen.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af
fremførselsberettigede skattemæssige underskud,
indregnes under andre langfristede aktiver med den
værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved
udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved mod-
regning i udskudte skatteforpligtelser inden for
samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.
Der foretages regulering af udskudt skat vedrørende
foretagne elimineringer af urealiserede koncernin-
terne avancer og tab.
Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skat-
tesatser indregnes i resultatopgørelsen.
2025 2024 mio. kr. % mio. kr. % Skat af årets resultat Aktuel skat for året 25,3 69,4 Ændring i udskudt skat, jf. note 19 -4,6 -7,1 Regulering af skat vedrørende tidligere år 0,3 1,0 Skat af årets resultat i alt 21,0 63,3 Effektiv skatteprocent % % Beregnet skat af resultat før skat, 22 % (2024: 22,0 %) 16,5 22,0% 29,9 22,0% Skatteeffekt af: Skat af impairment nedskrivning (22%) 0,0 0,0% 26,7 19,7% Andel af resultat efter skat i associerede virksomheder -0,1 -0,1% 0,1 - Ikke-fradragsberettigede omkostninger 0,9 1,2% 2,0 - Fremførbar underskud ikke aktiveret 3,4 4,5% 3,6 2,7% Regulering af skat vedrørende tidligere år 0,3 0,4% 1,0 - Skat af årets resultat i alt 21,0 28,0% 63,3 46,6% Skat af ophørte aktiviteter, jf. note 35 3,5 - -2,8 - Selskabsskat i alt 24,5 60,5
135
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen den 10. april
2026, at der udbetales et udbytte på 1,25 kr. for regn-
skabsåret 2025. Dette svarer til en samlet udlodning på
25,1 mio. kr. For regnskabsåret 2024 blev der ikke udbe-
talt udbytte.
Note 12 Resultat pr. aktie
Note 13 Foreslået udbytte pr. aktie
mio. kr. 2025 2024 Årets resultat - i alt 66,2 61,7 North Media-koncernens andel af årets resultat 66,2 61,7 Årets resultat, ekskl. værdipapirafkast 54,0 -107,9 Gennemsnitligt antal aktier (mio. stk.) 20,1 20,1 Gennemsnitligt antal egne aktier (mio. stk.) 2,0 2,0 Gennemsnitligt antal aktier i omløb (mio. stk.) 18,1 18,1 Udestående aktieoptioners gennemsnitlige udvandingseffekt 0,0 0,0 Gennemsnitligt antal udvandede aktier i omløb (mio. stk.) 18,1 18,1 Resultat pr. aktie (EPS) - i alt 3,7 3,4 Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) - i alt 3,7 3,4 Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast (EPS-J) 3,0 -6,0
136
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Aktiver med ubestemmelig levetid
Aktiver med ubestemmelig levetid afskrives ikke, men
underkastes årlig værdiforringelsestest. Goodwill anses
pr. definition som et aktiv med ubestemmelig levetid.
I øvrige immaterielle aktiver indgår distributions- og nav-
nerettigheder som er tilkøbt i forbindelse med akkvisitio-
ner. For disse aktiver kan koncernen ikke forudse en
begrænsning i den periode, som aktiverne kan forvente
at generere fremtidige økonomiske fordele til koncernen.
I disse tilfælde vurderes aktiverne derfor at have en ube-
stemmelig levetid - og afskrives derfor ikke. Øvrige
immaterielle aktiver, der forventes at have en begrænset
levetid, afskrives.
Af koncernens samlede goodwill på 41,0 mio. kr. kan 20,6
mio. kr. henføres til FK Distribution, og 20,4 mio. kr. kan
henføres til BoligPortal. Immaterielle aktiver med ube-
stemmelig levetid, udover goodwill, udgør 2,9 mio. kr. og
kan henføres til FK Distribution.
Værdiforringelsestest
Koncernens markedsværdi er under den bogførte egen-
kapital pr. 31. december 2025, hvilket i henhold til IAS 36
er en generel indikation på værdiforringelse. Koncernens
ledelse har lavet en opdeling af koncernens langfristede
aktiver på de respektive pengestrømsfrembringende en-
heder ("CGU'er") med henblik på at vurdere behovet for
udarbejdelse af nedskrivningstest på de enkelte CGU'er.
Samlet er det vurderingen, at udover FK Distribution og
BoligPortal, der har immaterielle aktiver med ubestem-
melig levetid, er der indikationer på værdiforringelse rela-
teret til de svenske aktiviteter ("SDR"), der anses som en
samlet CGU. Der er derfor foretaget nedskrivningstest for
disse 3 CGU'er.
Genindvindingsværdien for en CGU fastsættes som den
jeste værdi af kapitalværdien (“Value in use”) og salgs-
værdien med fradrag af omkostninger ved et salg (netto-
salgsprisen). Da der ikke eksisterer et aktivt marked for
koncernens langfristede aktiver (ekskl. ejendomme), har le-
delsen estimeret kapitalværdien af aktiverne. Opgørelsen
af kapitalværdien er baseret nutidsværdien af fremti-
dige pengestrømme i de respektive CGU'er.
I forbindelse med nedskrivningstesten anvendes forskel-
lige diskonteringsrenter afhængig af geografi og markeds-
segmenter jf. nedenfor. Diskonteringsrenterne er sam-
mensat af en gælds- og en egenkapitalandel. Egenkapital-
andelen er fastsat med udgangspunkt i en risikofri rente
tillagt en markeds-risikopræmie vægtet med en forventet
egenkapital hhv. fremmedkapital andel baseret på en opti-
mal kapitalstruktur. Tilsvarende tagerldsandelen
udgangspunkt i renten på fremmedkapital vægtet med
en forventetldsandel.
Der er ikke sket ændringer i definitionen og aktiviteterne
indenfor koncernens CGU’er i forhold til 2024.
Opgørelse af genindvindingsværdierne for de enkelte
CGU’er har ikke givet anledning til nedskrivning eller tilba-
geførsel af tidligere foretagen nedskrivning (i 2024 var der
behov for at nedskriveaktiver henført til CGU’en SDR med
155 mio.kr. jf. nedenfor).
SDR
I forbindelse med nedskrivningstesten for 2024 konstate-
rede ledelsen, at der var behov for nedskrivning af de
CGU’ens aktiver med 155 mio.kr. som blev fordelt føl-
gende aktiver:
Goodwill: 106,4 mio.kr.
Øvrige immaterielle aktiver: 48,6 mio.kr.
Idet en fordeling på materielle aktiver blev vurderet uvæ-
sentlig.
Nedskrivningsmodellen for SDR er baseret på det ledelses-
godkendte budget for 2026 der fremskrives i 8 år hen-
holdsvis 13 år baseret skøn over den økonomiske udvik-
ling i CGU’en og frembringelse af likviditet. Fra og med
2030 er der indarbejdet negativ progressivkst frem
mod forventet nedlukningstidspunkt af aktiviteterne.
Nedskrivningstesten er baseret på engtet sandsynlig-
hed baseret på en vurdering af tidsperioden for et aktivt og
rentabelt marked for distribution af tryksager i Sverige. Le-
delsen har til brug for nedskrivningstesten kombineret et
scenarie hvor distribution af tryksager i Sverige ikke læn-
gere er rentabelt i 2034 (gtet 25%) og et scenarie hvor
distribution af tryksager i Sverige ikke længere er rentabelt
i 2039 (vægtet 75%). Ledelsen vurderer at fremskrivnings-
perioderne er rimelige under hensyntagen til den forven-
tede markedsudvikling og giver et rimeligt og realistisk
grundlag for den gennemførte nedskrivningstest.
Bogført værdi og væsentlige forudsætninger for
nedskrivningstesten:
Forudsætninger for omsætningsvækst, EBITDA og diskon-
teringsrente udgør de væsentligste parametre i beregnin-
gen. SDR’s EBITDA i 2025 udgør 2,0 mio. kr. Forventnin-
gerne til EBITDA for 2026 udgør -9 til +6 mio. kr., og yderli-
gere detaljer til guidance fremgår af side 11.
De væsentligste forudsætninger for nedskrivningstesten
udarbejdet for SDR er, at:
forbrugerne minimum i en periode på 8 13 år vil
efterspørge information og tilbud på print samt at
der i denne periode eksisterer et aktivt og rentabelt
marked for distribution af tryksager i Sverige.
såvel distributionsvolumen som markedspriser ud-
vikler sig som planlagt, dvs. omsætningen og EBITDA
stiger i perioden 2027-2029, for herefter at falde pro-
gressivt frem mod det forventede nedlukningstids-
punkt. Stigningen i omsætningen kan dels henføres
til en generelt forventet stigning i priser og volumen
som i det væsentligste kan henføres til udbredelsen
af selekterede produkter, som forventes introduceret
på det svenske marked i efteråret 2027.
den planlagte strategiske integration med FK Distri-
bution forløber som planlagt
de planlagte synergier og effektiviseringer af distri-
bution og logistik opnås
Det driftsmæssige resultat for 2025 for SDR er negativt på-
virket af lavere volumen og omsætning, der omvendt er
mere end modsvaret af større besparelse end forventet.
Note 14 Immaterielle og materielle aktiver
Diskonteringsrente Årlig gns. vækst SDR Bogført værdi efter 20,6% skat (CAGR) fra 2027 mio. kr. 2025 2024 2025 2024 2025 2024 Goodwill 0,0 0,0 12,7% 12,4% -28,3% -18,4% Øvrige immaterielle aktiver 101,3 96,2 12,7% 12,4% -28,3% -18,4% Materielle anlægsaktiver 28,0 51,1 12,7% 12,4% -28,3% -18,4%
137
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Dette styrker troen på, at de forventede synergier og ef-
fektiviseringer samlet set kan realiseres. Den forventede
kombinerede vækstrate for budget- og fremskrivnings-
perioden er baseret på SDR’s eget estimat af markedsud-
viklin-gen i Sverige, som er verificeret mod tilgængelige
markedsdata vedrørende udviklingen i markedet og ef-
fekten af tryksager samt ledelsens forventninger til ud-
vikling i distributionsvolumen og enhedspriser for distri-
butionen af tryksagerne bl.a. baseret på den historiske
udvikling i FK Distribution.
En negativ eller positiv udvikling i væsentlige forudsæt-
ninger vil naturligvis kunne ændre behovet og størrelsen
af en potentiel nedskrivning eller tilbageførsel af tidligere
nedskrivning. Det er dog helt centralt for alle beregnin-
ger at forbrugerne vil fortsætte med at efterspørge infor-
mation og tilbud via tryksager, og at den forventede stig-
ning i mængderne i 2027 realiseres. På den baggrund
har ledelsen ikke præsenteret følsomhedsoplysninger.
FK Distribution
Nedskrivningstesten for FK Distribution udviser en kapi-
talværdi, der væsentligt overstiger værdien af de imma-
terielle aktiver knyttet til FK Distribution, hvorfor der ikke
har været anledning til nedskrivning af goodwill eller
øvrige immaterielle aktiver relateret til denne CGU.
Bogført værdi og væsentlige forudsætninger for ned-
skrivningstesten:
Forudsætninger for omsætningsvækst, EBITDA og dis-
konteringsrente udgør de væsentligste parametre i be-
regningen. FK Distributions EBITDA-indtjening i 2025 ud-
gør 126,2 mio. kr. Forventningerne til 2026 fremgår af gui-
dance, se side 11. I sammenhæng med at værdien af
goodwill og immaterielle aktiver kun udgør i alt 29,1 mio.
kr. er det vurderet, at der ikke er en nedskrivningsrisiko,
så længe den fundamentale forretningsmodel for FK Di-
stribution kan opretholdes.
Den væsentligste forudsætning for at FK Distribution kan
opretholde en positiv indtjening er, at forbrugerne i en vis
periode vil efterspørge information og tilbud på print. Så-
fremt grundlaget for FK Distributions forretning bortfal-
der, vil immaterielle aktiver til en samlet værdi af 29,1 mio.
kr. skulle nedskrives. Nedskrivningsmodellen for FK Di-
stribution, bygger på budgettet for 2026, der fremskrives
i fire år på basis af skøn over den økonomiske udvikling i
CGU’en og frembringelse af likviditet.
Den forventede kombinerede vækstrate (CAGR) for bud-
get- og fremskrivningsperioden er baseret på FK Distri-
butions eget estimat af markedsudviklingen i Danmark,
som er verificeret mod tilgængelige markedsdata vedrø-
rende udviklingen i markedet for tryksager. For den ef-
terfølgende terminalperiode er anvendt en vækstfaktor
-4% i 2025 (2024 -4%). Dette er et lidt lavere fald end
det forventede markedsfald men skyldes, at selskabets
produkter forventes at klare sig bedre end det øvrige
printannoncemarked.
BoligPortal
BoligPortal er Danmarks største lejebolig-annoncerings-
portal og har gennem alle årene haft positiv indtjening.
Historisk er det lykkes at udvikle nye produkter som mar-
kedet efterspørger.
Nedskrivningstesten for BoligPortal udviser en kapital-
værdi, der væsentligt overstiger værdien af de immateri-
elle aktiver knyttet til BoligPortal, hvorfor der ikke har
været anledning til nedskrivning af goodwill eller øvrige
immaterielle aktiver relateret til denne CGU.
Bogført værdi og væsentlige forudsætninger for
nedskrivningstesten:
Indtjeningen i BoligPortal forventes fortsat at udvikle
sig positivt, og der har ikke været behov for nedskrivning
af goodwill eller andre immaterielle aktiver relateret til
BoligPortal.
Den væsentligste forudsætning er, at BoligPortal som
markedsleder, vil kunne fortsætte udviklingen af nye og
relevante produkter og derigennem kunne opretholde
en tilfredsstillende indtjening.
Nedskrivningsmodellen for BoligPortal er baseret på det
ledelsesgodkendte budget for 2026, der fremskrives i fire
år på basis af skøn over udviklingen i CGU’en. I BoligPor-
tal forventes der en fortsat fremgang i resultatet i bud-
get- og fremskrivningsperioden i niveauet +7% årligt, og
der er anvendt en vækstfaktor i terminalperioden på 2%
(2024: 2%). Det er historisk lykkedes at udvikle nye pro-
dukter, som markedet efterspørger og det forventes at
fortsætte i budgetperioden.
Fælles forudsætninger
Skat udgør 22,0%. (2024: 22,0%) for danske aktiviteter og
20,6% for svenske aktiviteter.
Nedskrivningstesten er gennemført for hver CGU ved at
sammenholde regnskabsmæssig værdi for immaterielle
og materielle aktiver med tilbagediskonterede værdier af
fremtidige pengestrømme. I forbindelse med nedskriv-
ningstesten anvendes forskellige diskonteringssatser af-
hængig af geografi og markedssegmenter.
Note 14 Immaterielle og materielle aktiver (fortsat)
Diskonteringsrente Omsætningsvækst i bud-FK Distribution Bogført værdi efter 22% skat getperiode (CAGR) mio. kr. 2025 2024 2025 2024 2025 2024 Goodwill 19,6 19,6 12,3% 12,0% -3,0% -3,0% Øvrige immaterielle aktiver 2,9 2,9 12,3% 12,0% -3,0% -3,0% Software 6,6 9,3 12,3% 12,0% -3,0% -3,0%
Diskonteringsrente Omsætningsvækst i bud-BoligPortal Bogført værdi efter 22% skat getperiode (CAGR) mio. kr. 2025 2024 2025 2024 2025 2024 Goodwill 20,4 20,4 12,0% 11,7% 7,0% 8,0% Øvrige immaterielle aktiver 1,2 2,4 12,0% 11,7% 7,0% 8,0% Software 0,0 0,1 12,0% 11,7% 7,0% 8,0%
138
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 14 Immaterielle og materielle aktiver (fortsat)
Øvrige immaterielle Immaterielle Grunde og Investerings-Tekniske Driftsmidler Materielle mio. kr. Goodwill aktiver Software aktiver i alt bygninger ejendom anlæg og inventar aktiver i alt Kostpris 1. januar 2024 162,5 195,9 82,8 441,2 443,6 74,6 220,7 51,8 790,7 Kursregulering kostpris -0,3 -2,0 -0,5 -2,8 -1,2 0,0 -0,4 -0,3 -1,9 Tilgang i året 1,0 0,0 12,5 13,5 39,8 0,8 8,8 10,6 60,0 Afgang i året 0,0 0,8 13,0 13,8 0,0 0,0 0,0 3,2 3,2 Kostpris 31. december 2024 163,2 193,1 81,8 438,1 482,2 75,4 229,1 58,9 845,6 Af- og nedskrivninger 1. januar 2024 16,1 27,0 64,6 107,7 179,4 58,3 196,3 34,6 468,6 Kursregulering af- og nedskrivning -0,2 -1,4 0,0 -1,6 0,0 0,0 -0,4 -0,1 -0,5 Afskrivninger i året 0,0 17,3 4,5 21,8 22,6 0,5 7,4 7,0 37,5 Nedskrivninger i året 106,3 48,7 0,0 155,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 Afgang i året 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 2,0 2,0 Af- og nedskrivninger 31. december 2024 122,2 91,6 69,1 282,9 202,0 58,8 203,3 39,5 503,6 Regnskabsmæssig værdi 31. december 2024 41,0 101,5 12,7 155,2 280,2 16,6 25,8 19,4 342,0 Kostpris 1. januar 2025 163,2 193,1 81,8 438,1 482,2 75,4 229,1 58,9 845,6 Kursregulering kostpris 0,0 0,0 0,3 0,3 3,1 0,0 0,5 0,9 4,5 Tilgang i året 0,0 15,3 4,1 19,4 19,0 0,0 25,7 12,3 57,0 Afgang i året 0,0 0,0 9,7 9,7 35,7 75,4 25,5 11,2 147,8 Kostpris 31. december 2025 163,2 208,4 76,5 448,1 468,6 0,0 229,8 60,9 759,3 Af- og nedskrivninger 1. januar 2025 122,2 91,6 69,1 282,9 202,0 58,8 203,3 39,5 503,6 Kursregulering af- og nedskrivning 0,0 0,0 0,1 0,1 0,9 0,0 0,5 0,4 1,8 Afskrivninger i året 0,0 14,2 5,0 19,2 23,9 0,0 7,4 9,0 40,3 Afgang i året 0,0 0,0 9,7 9,7 11,7 58,8 25,4 9,0 104,9 Af- og nedskrivninger 31. december 2025 122,2 105,8 64,5 292,5 215,1 0,0 185,8 39,9 440,8 Regnskabsmæssig værdi 31. december 2025 41,0 102,6 12,0 155,6 253,5 0,0 44,0 21,0 318,5
Afskrives over
-
10 år
3 år
20-50 år
35 år
5-10 år
3-5 år
139
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
I øvrige immaterielle aktiver indgår aktiver i 2025 med en
værdi på 2,9 mio. kr., der anses for at have en ubestem-
melig levetid og derfor ikke afskrives (2024: 2,9 mio. kr.).
Grunde og bygninger samt Driftsmidler og inventar inde-
holder leasingaktiver for i alt 33,7 mio. kr. ultimo 2025
(2024: 52,6 mio. kr.), jf. note 27 og 29.
Investeringsejendom
Koncernens tidligere trykkeriejendom i Helsingør er klas-
sificeret som investeringsejendom. Ejendommen er solgt
pr. 1. april 2025 til 19 mio. kr.
Ejendommen blev indregnet og målt til kostpris med fra-
drag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Salget har
medført en avance på 2,2 mio. kr. som er indregnet under
"Af- og nedskrivninger" i resultatopgørelsen.
Note 14 Immaterielle og materielle aktiver (fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Goodwill
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til
kostpris, som beskrevet under ”virksomhedssammen-
slutninger”. Efterfølgende måles goodwill til kostpris
med fradrag af akkumulerede nedskrivninger. Der
foretages ikke afskrivning af goodwill.
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill allokeres til
koncernens pengestrømsfrembringende enheder på
overtagelsestidspunktet. Fastlæggelsen af penge-
strømsfrembringende enheder følger den ledelses-
mæssige struktur og interne økonomistyring.
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill testes for
værdiforringelse, såfremt der er indikatorer for værdi-
fald, dog testes der minimum årligt. Værdiforringelses-
testen foretages samlet for alle driftsrelaterede aktiver
i den pengestrømsfrembringende enhed, hvortil
goodwill er allokeret. Goodwill nedskrives til genindvin-
dingsværdien for den pengestrømsfrembringende en-
hed, som goodwill knytter sig til, såfremt denne er la-
vere end den regnskabsmæssige værdi. Nedskrivning
af goodwill indgår i resultatopgørelsen i posten ”Af- og
nedskrivninger”.
Udviklingsprojekter, software
Udviklingsomkostninger omfatter omkostninger og
gager, der direkte kan henføres til koncernens udvik-
lingsaktiviteter, primært udvikling af software til kon-
cernens onlineaktiviteter.
Udviklingsprojekter, der er klart definerede og identifi-
cerbare, og hvor den tekniske udnyttelsesgrad, til-
strækkelige ressourcer og et potentielt fremtidigt
marked eller anvendelsesmulighed i virksomheden
kan påvises, og hvor det er hensigten at fremstille,
markedsføre eller anvende projektet, indregnes som
immaterielle anlægsaktiver, såfremt kostprisen kan
opgøres pålideligt, og der er tilstrækkelig sikkerhed for,
at den fremtidige indtjening kan dække produktions-,
salgs- og administrationsomkostninger samt selve ud-
viklingsomkostningen. Øvrige udviklingsomkostninger
indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen,
efterhånden som omkostningerne afholdes.
Aktiverede udviklingsprojekter måles til kostpris med
fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.
Efter færdiggørelsen af udviklingsarbejdet afskrives
udviklingsprojekter lineært over den vurderede brugs-
tid. Afskrivningsperioden for software udgør sædvan-
ligvis 3 år.
140
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 14 Immaterielle og materielle aktiver (fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Øvrige immaterielle aktiver
I øvrige immaterielle aktiver indgår distributionsret-
tigheder, varemærker og kunderelationer, som er til-
købt i forbindelse med akkvisitioner. For visse af disse
aktiver kan koncernen ikke forudse en begrænsning i
den periode, som aktiverne kan forvente at generere
fremtidige økonomiske fordele til koncernen. I disse til-
fælde vurderes aktiverne derfor at have en ubestem-
melig levetid og afskrives ikke. Øvrige immaterielle
aktiver, der forventes at have en begrænset levetid,
amortiseres over den forventede brugstid.
Øvrige immaterielle aktiver afskrives lineært over den
vurderede brugstid, der udgør 10 år. Afskrivnings-
grundlaget reduceres med eventuelle nedskrivninger.
Nedskrivning af øvrige immaterielle aktiver indgår i
resultatopgørelsen i posten ”Af- og nedskrivninger”.
Materielle aktiver
Materielle aktiver måles til kostpris med fradrag af
akkumulerede af- og nedskrivninger. Kostprisen om-
fatter anskaffelsesprisen samt omkostninger direkte
tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet
er klar til brug. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles
i separate bestanddele, der afskrives hver for sig,
såfremt brugstiden på de enkelte bestanddele er
forskellig.
Kostprisen for ejendomme omfatter den kontante
anskaffelsessum for grunde og bygninger samt de
samlede bygge- og/eller ombygningsudgifter.
Der foretages lineære afskrivninger over den forven-
tede brugstid. Den forventede brugstid udgør:
Indretning af lejede lokaler
5 år
Domicilejendomme
50 år
Blandede ejendomme
20-35 år
Tekniske anlæg
5-10 år
Driftsmidler og inventar
3-5 år
Investeringsejendom
35 år
Grunde afskrives ikke.
Afskrivninger indregnes i resultatopgørelsen under
”Af- og nedskrivninger”.
Afskrivningsgrundlaget opgøres under hensyntagen
til aktivets scrapværdi og reduceres med eventuelle
nedskrivninger. Scrapværdien fastsættes på anskaffel-
sestidspunktet og revurderes årligt. Overstiger scrap-
værdien aktivets regnskabsmæssige værdi, ophører
afskrivninger.
Ved ændring i afskrivningsperioden eller scrapværdien
indregnes virkningen for afskrivninger fremadrettet
som en ændring af regnskabsmæssige skøn.
Værdiforringelse af langfristede aktiver
Goodwill og øvrige immaterielle aktiver med udefinerbar
brugstid testes for værdiforringelse minimum en gang
årligt. En eventuel nedskrivning indregnes i resultatopgø-
relsen i ”Af- og nedskrivninger”. Igangværende aktiverede
udviklingsprojekter testes tilsvarende minimum årligt for
værdiforringelse.
Den regnskabsmæssige værdi af immaterielle og materi-
elle aktiver med definerbar brugstid vurderes årligt for at
afgøre, om der er indikation af værdiforringelse. Når en
sådan indikation er til stede, beregnes aktivets genindvin-
dingsværdi. Genindvindingsværdien er den højeste af
aktivets dagsværdi med fradrag for forventede afhændel-
sesomkostninger eller kapitalværdi.
Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den regnskabs-
mæssige værdi af henholdsvis et aktiv og henholdsvis en
pengestrømsfrembringende enhed overstiger aktivets
eller den pengestrømsfrembringende enheds genindvin-
dingsværdi.
Nedskrivninger på goodwill tilbageføres ikke. Nedskrivnin-
ger på andre aktiver tilbageføres i det omfang, der er sket
ændringer i de forudsætninger og skøn, der førte til ned-
skrivningen. Nedskrivninger tilbageføres kun i det om-
fang, aktivets nye regnskabsmæssige værdi ikke oversti-
ger den regnskabsmæssige værdi, aktivet ville have haft
efter afskrivninger, såfremt aktivet ikke havde været ned-
skrevet.
Leasingaktiver
Leasingkontrakter indregnes i balancen svarende til
værdien af den opgjorte leasingforpligtelse. Leasingfor-
pligtelsen måles til nutidsværdien af leasingydelserne,
beregnet ved anvendelse af den interne rente jf. lea-
singkontrakten, eller selskabets marginale lånerente
som diskonteringssats, hvis den interne rente ikke er til-
gængelig. Leasingaktiver af- og nedskrives efter samme
praksis som fastlagt for selskabets øvrige anlægsaktiver.
Selskabet har valgt at anvende lempelserne vedrørende
leasingkontrakter med kort løbetid og lav værdi. Disse
leasingaktiver indregnes derfor ikke i balancen som ak-
tiver og forpligtelser. Leasingforpligtelsen vedrørende
leasingkontrakter med kort løbetid og lav værdi oplyses
i en note. Omkostningerne oplyses i en note. Omkost-
ningerne indregnes således lineært i resultatopgørelsen
hen over leasingperioden.
Leasingforpligtelsen indregnes i balancen som en
gældsforpligtelse og reguleres løbende med betalte af-
drag. Samtidig tilskrives renter på forpligtelsen. Rente-
omkostningerne omkostningsføres løbende i resultat-
opgørelsen.
ud
141
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Den associerede virksomhed er ikke underlagt begræns-
ninger i forhold til udbetaling af udbytte, bortset fra de
generelle selskabsretlige krav om udbyttets forsvarlig-
hed.
Note 15 Kapitalandele i associerede virksomheder
§ Anvendt regnskabspraksis
Andel af resultat i associerede
virksomheder
I koncernens resultatopgørelse indregnes den for-
holdsmæssige andel af de associerede virksomhe-
ders resultat efter skat efter eliminering af forholds-
mæssig andel af urealiserede interne avancer/tab.
Kapitalandele i associerede virksomheder
Kapitalandele i associerede virksomheder måles
efter indre værdis metode.
Ved køb af kapitalandele i associerede virksomhe-
der anvendes overtagelsesmetoden, jf. beskrivelsen
af virksomhedssammenslutninger. Kapitalandele i
associerede virksomheder måles i balancen til den
forholdsmæssige andel af virksomhedernes indre
værdi med fradrag eller tillæg af forholdsmæssig
andel af urealiserede interne avancer og tab med
tillæg af regnskabsmæssig værdi af goodwill.
Eventuelle tilgodehavender hos associerede virk-
somheder nedskrives i det omfang, tilgodehaven-
det vurderes uerholdeligt.
Ejerandel mio. kr. Hjemsted 2025 2024 Associerede virksomheder Karman Connect A/S Aarhus 50,0% 50,0% Kapitalandele i associerede virksomheder 2025 2024 Indre værdi 1. januar 11,6 12,1 Andel af resultat før skat 0,5 -0,6 Andel af skat -0,1 0,1 Modtaget udbytte -2,0 0,0 Indre værdi 31. december 10,0 11,6 Heraf goodwill 2,5 2,5 mio. kr. 2025 2024 Andel af resultat før skat 0,5 -0,6 Andel af skat -0,1 0,1 Andel af resultat i associerede virksomheder i alt 0,4 -0,5
142
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der er færdigvarer med en bogført værdi på 2,3 mio. kr.,
som forventes solgt mere end 12 måneder efter balance-
dagen (2024: 4,2 mio. kr.).
Tab på debitorer har historisk været ubetydelige.
Note 16 Varebeholdninger
Note 17 Tilgodehavender
§ Anvendt regnskabspraksis
Varebeholdninger
Varebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter
FIFO-metoden, eller nettorealisations-værdi, hvis
denne er lavere.
Kostprisen for handelsvarer, råvarer og hjælpema-
terialer omfatter anskaffelsesprisen med tillæg af
hjemtagelsesomkostninger. Kostprisen for fremstil-
lede varer og varer under fremstilling omfatter om-
kostninger til råvarer, hjælpematerialer, direkte og
indirekte løn og øvrige produktionsomkostninger.
Nettorealisationsværdien af varebeholdninger
opgøres som forventet salgspris med fradrag af
færdiggørelsesomkostninger og omkostninger,
der skal afholdes for at effektuere salget.
§ Anvendt regnskabspraksis
Tilgodehavender
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris, der i
de fleste tilfælde vil modsvare nominel værdi, fratruk-
ket tab ved værdiforringelse. Koncernen har kun
ubetydelige tab på debitorer idet en stor del af om-
sætningen forudbetales, alternativt kreditforsikres.
mio. kr. 2025 2024 Fremstillede varer og færdigvarer 6,5 8,8 Nedskrivning på færdigvarer -1,3 -0,3 Varebeholdninger i alt 5,2 8,5
mio. kr. 2025 2024 Tilgodehavender fra salg af tjenesteydelser 73,6 88,0 Nedskrivninger -0,1 -0,2 Tilgodehavender fra salg af tjenesteydelser, netto 73,5 87,8
143
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der er i årets løb betalt 9,0 mio. kr. i selskabsskat vedr.
indeværende og tidligere års resultat.
Note 18 Skyldig skat
Note 19 Udskudt skat
mio. kr. 2025 2024 Tilgodehavende (-)/ skyldig (+) selskabsskat primo 12,3 26,2 Modtaget (+) / betalt (-) selskabsskat vedr. tidligere år (pengestrøm) -11,8 -48,1 Betalt acontoskat vedr. regnskabsåret (pengestrøm) -0,8 -32,4 Aktuel skat for året jf. note 11 25,3 69,4 Ophørende aktuel skat, betalt skat 3,6 -2,8 Tilgodehavende (-)/ skyldig (+) selskabsskat ultimo 28,6 12,3 Heraf indregnet som tilgodehavende selskabsskat 0,0 0,9 heraf indregnet som skyldig selskabsskat 28,6 13,2
mio. kr. 2025 2024 Udskudt skat 1. januar, gæld / gæld 30,6 37,4 Kursregulering primo 0,1 0,0 Udskudt skat indregnet i årets resultat -4,6 -7,0 Udskudt skat af aktieoptioner indregnet i egenkapital 0,0 0,2 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 26,1 30,6
§ Anvendt regnskabspraksis
Selskabsskat og udskudt skat
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel
skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets
skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere
års skattepligtige indkomster samt for betalte aconto
skatter. Den udskudte skat måles af alle midlertidige
forskelle mellem den regnskabs- og skattemæssige
værdi af aktiver og forpligtelser og andre midlertidige
forskelle eksempelvis aktiebaseret vederlæggelse. Der
indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige for-
skelle vedrørende ikke-skattemæssigt afskrivningsbe-
rettiget goodwill og kontorejendomme samt andre
poster, hvor midlertidige forskelle - bortset fra virksom-
hedsovertagelser - er opstået på anskaffelsestidspunk-
tet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig
indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skattevær-
dien kan foretages efter forskellige beskatningsregler,
måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen
planlagte anvendelse af aktivet eller afvikling af forplig-
telsen.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af
fremførselsberettigede skattemæssige underskud,
indregnes under andre langfristede aktiver med den
værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved
udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved mod-
regning i udskudte skatteforpligtelser inden for
samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.
Der foretages regulering af udskudt skat vedrørende
foretagne elimineringer af urealiserede koncernin-
terne avancer og tab.
Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skat-
tesatser indregnes i resultatopgørelsen.
144
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Skattemæssig underskud i 2025 og 2024 til fremførsel fra
den svenske forretning for i alt ca. 40 mio. kr., og med en
skattemæssig værdi på omkring 8 mio. kr. er ikke aktive-
ret, idet det ikke er vurderet tilstrækkeligt sandsynligt at
kunne udnyttes før efter 2027, jf. den i igangværende tur-
naround af SDR. Der er ingen udløbstis på udnyttelsen af
det skattemæssige underskud.
Den udskudte skat kan primært henføres til immaterielle
aktiver relateret til købet af SDR, samt i mindre omfang
goodwill og øvrige immaterielle aktiver fra køb af aktivi-
teter, relateret til FK Distribution.
Reduktionen i den udskudte skat i året skyldes dels gen-
beskatning ved frasalg af ejendommen i Helsingør, og
dels tilbageførsel af udskudt skat på afskrivningerne på
tilbageværende immaterielle aktiver relateret til SDR kø-
bet. Skatteaktivet relateret til kortfristede aktiver relate-
rer sig til en række forudbetalinger.
Note 19 Udskudt skat (fortsat)
Udskudt skat Udskudt skat Udvikling i udskudt skat, 2025, mio. kr. 1. januar Bevægelser 31. december Aktiver Gæld Goodwill 4,1 -0,1 4,0 0,0 4,1 Øvrige immaterielle aktiver 22,8 -2,6 20,2 0,0 20,2 Materielle aktiver 1,4 -1,6 -0,2 0,2 0,0 Kortfristede aktiver 2,9 -0,2 2,7 0,0 2,7 Finansielle aktiver -0,6 0,0 -0,6 1,0 0,0 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 30,6 -4,5 26,1 1,2 27,0 Modregning af udskudte skatteaktiver og -forpligtelser inden for samme juridi-ske skatteenheder og jurisdiktioner -1,2 -1,2 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 0,0 25,8 Udskudt skat Udskudt skat Udvikling i udskudt skat, 2024, mio. kr. 1. januar Bevægelser 31. december Aktiver Gæld Goodwill 4,1 0,0 4,1 0,0 4,1 Øvrige immaterielle aktiver 1,1 21,7 22,8 0,0 22,8 Materielle aktiver 1,0 0,4 1,4 0,0 1,4 Kortfristede aktiver 2,7 0,2 2,9 0,0 2,9 Finansielle aktiver 0,0 -0,6 -0,6 0,6 0,0 Aktieoptioner -0,6 0,6 0,0 0,0 0,0 Langfristede aktiver -0,6 0,6 0,0 0,0 0,0 Skat overtaget ifm virksomhedskøb 29,7 -29,7 0,0 0,0 0,0 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 37,4 -6,8 30,6 0,6 31,2 Modregning af udskudte skatteaktiver og -forpligtelser inden for samme juridi-ske skatteenheder og jurisdiktioner -0,6 -0,6 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 0,0 30,6
145
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Aktiekapitalen består af 20.055.000 aktier á nominelt
5,00 kr., der er fuldt indbetalt. Ingen aktier er tillagt sær-
lige rettigheder.
North Media A/S kan i henhold til bemyndigelse givet
af generalforsamlingen erhverve maksimalt 15 % af sel-
skabskapitalen svarende til nominelt 15.041 t. kr. af aktie-
kapitalen. Bemyndigelsen er givet frem til 11. april 2030.
I regnskabsåret 2025 har North Media A/S ikke erhvervet
eller solgt egne aktier.
Beholdningen af egne aktier kan bruges som hel eller
delvis betaling ved eventuelle opkøb og investeringer i
andre virksomheder.
Note 20 Aktiekapital
§ Anvendt regnskabspraksis
Egenkapital
Udbytte
Foreslået udbytte indregnes som en forpligtelse
tidspunktet for vedtagelse på den ordinære gene-
ralforsamling (deklareringstidspunktet).
Egne aktier
Anskaffelses- og afståelsessummer for egne aktier
indregnes på konto for overført resultat under
egenkapitalen. Kapitalnedsættelse ved annullering
af egne aktier reducerer aktiekapitalen med et
beløb svarende til kapitalandelens nominelle værdi.
Udbytte for egne aktier indregnes på konto for
overført resultat.
Reserve for valutakursreguleringer
Reserve for valutakursreguleringer indeholder kurs-
reguleringer, der opstår ved omregning af regnska-
ber for enheder med en anden funktionel valuta
end danske kroner og kursreguleringer vedrørende
aktiver og forpligtelser, der udgør en del af koncer-
nens nettoinvestering i sådanne enheder. I 2025
indgår et mindre beløb relateret til SDR og Bost-
adsPortal AB vedrørende omregning af årets primo
balance til ultimo kurs.
Antal t. stk. Nominel værdi t. kr. Aktiekapital 2025 2024 2025 2024 Antal aktier, 1. januar 20.055 20.055 100.275 100.275 Antal aktier, 31. december 20.055 20.055 100.275 100.275
2025
2024
Egne aktier
Antal
t. stk.
Nominel
værdi t. kr.
% af
aktiekapi-
tal
Antal
t. stk.
Nominel
værdi t. kr.
% af
aktiekapi-
tal
Antal aktier, 1. ja-nuar 2.030 10.150 10,12% 2.085 10.425 10,40% Salg 0 0 0,00% -55 -275 -0,27% Antal aktier, 31. december 2.030 10.150 10,12% 2.030 10.150 10,12%
146
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernens realkreditlån består af henholdsvis 20-årigt
og 30-årigt annuitetslån baseret på en kontantlånsrente
på 0,74-1,92%.
Kontantgælden på realkreditlånet indregnes til kontant-
restgælden, og værdiudsving i dagsværdien indregnes
derfor ikke i årsregnskabet. En stigning i renteniveauet
på 1% p.a. vil reducere dagsværdien af gælden med 6,5
mio. kr. Omvendt vil et fald i renteniveauet på 1% øge
dagsværdien af gælden med 7,0 mio. kr. (for 2024 ville en
stigning i renteniveauet på 1% reducere dagsværdien af
gælden med 7,3 mio. kr., mens et fald i renten ville have
øget dagsværdien af gælden med 7,7 mio. kr.).
Kontraktforpligtelser indtægtsføres når der sker levering
af den pågældende ydelse, som der er modtaget forud-
betaling for. Dette sker typisk i det efterfølgende kvartal.
Note 21 Gæld til kreditinstitutter mv.
Note 22 Kontraktforpligtelser
Note 23 Anden gæld
mio. kr. 2025 2024 Prioritetsgæld, fastforrentet 98,8 103,6 Regnskabsmæssig værdi 98,8 103,6 Gæld til kreditinstitutter er indregnet således i balancen Langfristede forpligtelser 93,8 98,7 Kortfristede forpligtelser 5,0 4,9 Regnskabsmæssig værdi 98,8 103,6 Nominel værdi 98,8 103,6 Dagsværdi 84,7 90,7
§ Anvendt regnskabspraksis
Kontraktforpligtelser
Kontraktforpligtelser indeholder forudbetalinger
fra kunder og forudbetalt abonnement mv., hvor
indtægten indregnes i en efterfølgende periode.
mio. kr. 2025 2024 Skyldig A-skat mv. til offentlige myndigheder 11,2 11,5 Skyldig moms 14,6 12,0 Feriepengeforpligtelse 17,1 18,5 Øvrig anden gæld 52,6 45,3 Anden gæld i alt 95,5 87,3
147
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
I årets investeringer er indeholdt 25,7 mio. kr. til en ny
pakkelinje samt udbygning af en eksisterende testpakke-
linje med tilhørende tekniske installationer. Herudover
har SDR overtaget en række franchisetagere for i alt
15,3 mio. kr. Herudover er i 2025 indeholdt 21,3 mio. kr. i
tilgang vedr. IFRS16 huslejemål og leasingbiler (2024:
24,3 mio. kr.).
North Media-koncernen benytter i udstrakt grad IT og
anden ny teknologi som bærende elementer i de enkelte
forretninger. Det er en integreret del af drift og hverdag
at udvikle og afprøve såvel fysiske som digitale metoder
og løsninger til hele tiden at udvikle forretningerne og
effektiviteten. Koncernens udgiftsførte udviklingsom-
kostninger udgjorde ca. 20 mio. kr. i 2025 (2024: ca.
20 mio. kr.).
Note 24 Reguleringer for ikke-likvide poster
Note 25 Ændring i driftskapital
Note 26 Investering i immaterielle og
materielle aktiver
mio. kr. 2025 2024 Andel af resultat i associerede virksomheder -0,4 0,5 Skat af årets resultat 21,0 63,3 Afskrivninger på aktiver 61,1 59,4 Tab (+) / gevinst (-) ved salg af aktiver -2,7 14,0 Nedskrivninger immaterielle og materielle aktiver 0,0 155,0 Finansielle poster, netto 7,1 6,2 Kursregulering værdipapirer -15,6 -217,4 Reguleringer for ikke-likvide poster mv. i alt 70,5 81,0
mio. kr. 2025 2024 Ændring af tilgodehavender mv. 8,9 -0,9 Ændring af kortfristet gæld -34,4 -35,4 Ændring i driftskapital i alt -25,5 -36,3
mio. kr. 2025 2024 Investering i goodwill 0,0 -1,0 Investering i software -4,1 -12,5 Investering i franchisetagere -15,3 0,0 Investering i fast ejendom -19,0 -40,6 Investering i tekniske anlæg -25,7 -8,8 Investering i driftsmidler og inventar -12,3 -10,6 Investeringer i alt -76,4 -73,5 heraf investeringer indregnet i køb af virksomhed 0,0 0,0 heraf investeringer med likviditetseffekt -55,1 -49,2 heraf IFRS 16 investeringer (ingen likviditetseffekt) -21,3 -24,3
148
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Som en del af købsaftalen på SDR blev aftalt at 30 mio.
SEK kunne tilbageholdes som sikkerhed for købers even-
tuelle krav mod sælger. Beløbet blev betalt i 2025.
Note 27 Udvikling i rentebærende gæld
Note 28 Skyldig købesum
Rentebærende gæld 2025, Penge-Virksom-Ultimo mio. kr. Primo året strøm hedskøb Non-cash* året Skyldig købesum, SDR 20,3 -20,3 0,0 - 0,0 Kreditinstitutter 103,6 -4,8 - - 98,8 Leasinggæld 52,6 -17,5 0,0 -1,4 33,7 Rentebærende gæld i alt 176,5 -42,6 0,0 -1,4 132,5 heraf langfristet gæld 131,9 111,9 heraf kortfristet gæld 44,6 20,6 Rentebærende gæld i alt 176,5 132,5 Rentebærende gæld 2024, mio. kr. Skyldig købesum, SDR 29,9 -9,6 0,0 - 20,3 Kreditinstitutter 108,6 -5,0 - - 103,6 Leasinggæld 45,7 -15,6 0,0 22,5 52,6 Rentebærende gæld i alt 184,2 -30,2 0,0 22,5 176,5 heraf langfristet gæld 155,1 131,9 heraf kortfristet gæld 29,1 44,6 Rentebærende gæld i alt 184,2 176,5
*Til- og afgang af leasingaktiver, og kursreguleringer indgår heri
Skyldig købesum kan opdeles som følger: 2025 2024 Kortfristet gæld 0,0 20,3 Skyldig købesum i alt 0,0 20,3
149
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernen indregner leasingkontrakter i balancen efter
IFRS 16.
Serviceelementet af leasingafgiften aktiveres ikke. Den
tilbagediskonterede værdi af leasingforpligtelser er
opgjort på basis af en marginal lånerente på 2%.
Værdien af leasingaktiverne kan opgøres således:
Koncernen har et antal leasingaftaler med kort løbetid
(<12 måneder), hovedsagelig depotlejekontrakter. Undta-
gelsen i IFRS 16 om at korttidsleasingaftaler kan udelades
er benyttet for disse aftaler. Disse leasingaftaler driftsfø-
res i stedet over leasingperioden. I året er driftsført 3,9
mio. kr. (2024: 4,6 mio. kr.), og den udestående leasingfor-
pligtelse udgør 1,3 mio. kr. (2024: 1,5 mio. kr.)
Koncernen indgår i en dansk sambeskatning med
Baunegård ApS som administrationsselskab. Koncernen
hæfter derfor i henhold til selskabsskattelovens regler
for indkomstskatter og for eventuelle forpligtelser til at
indeholde kildeskat på renter, royalties og udbytter for
de sambeskattede selskaber. Den samlede kendte sam-
beskatningsforpligtelse fremgår af regnskabet for
Baunegård ApS.
North Media A/S har ultimo 2025 tegnet sig for en inve-
stering på 4 mio. EUR i to infrastrukturfonde under
Copenhagen Infrastructure Partners. Fondene vil inve-
stere i hav- og landvind, solenergi, lagringsteknologi
mv. Der er foreløbig betalt 2,0 mio. EUR, som er indreg-
net under andre kapitalandele. Det resterende beløb
2,0 mio. EUR betales i takt med, at den underliggende
fond identificerer og køber sig ind i relevante projekter.
Der er afgivet tilsagn om finansiel støtte til visse datter-
selskaber.
Konkurrencerådet har ved afgørelse af 30. juni 2020 af-
gjort, at Forbruger-Kontakt A/S (FK Distribution) har over-
trådt forbuddet mod misbrug af dominerende stilling
ved at anvende vilkår om koblingssalg i sine formidlings-
kontrakter med kunder i perioden 2018 til oktober 2019.
Konkurrenceankenævnet stadfæstede den 28. april 2021
Konkurrencerådets afgørelse. FK Distribution indbragte
sagen for Sø- og Handelsretten, som den 26. maj 2025
stadfæstede Konkurrencerådets afgørelse med stem-
merne 3 mod 2. FK Distribution ankede dommen til
Østre Landsret den 20. juni 2025, hvor sagen nu er verse-
rende. Østre Landsret forventes at afsige dom i april 2027.
På det foreliggende grundlag er det fortsat ikke muligt
pålideligt at opgøre en eventuel forpligtelse.
Ud over ovenstående er North Media involveret i visse
retssager og tvister. Ledelsen forventer ikke, at udfaldet
af disse retssager og tvister vil gå North Media i mod.
Men skulle dette mod forventning ske, er det ledelsens
opfattelse, at dette ikke vil påvirke North Media A/S finan-
sielle stilling, driftsresultat eller pengestrømme væsent-
ligt.
Note 29 Leasing
Note 30 Eventualforpligtelser
mio. kr. 2025 2024 Huslejeaftaler indregnes i 'Grunde og bygninger', jf. note 14 20,1 40,0 Leasing biler indregnes i 'Driftsmidler og inventar', jf. note 14 13,6 12,6 33,7 52,6
150
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Richard Bunck er som hovedanpartshaver i North Media
A/S’ moderselskab Baunegård ApS omfattet af oplys-
ningspligten for nærtstående parter. Der har i indevæ-
rende og sidste regnskabsår ikke været transaktioner
med Richard Bunck bortset fra bestyrelseshonorar.
Baunegård ApS er 100% ejet og kontrolleret af Richard
Bunck. Dette selskab er administrationsselskab i sambe-
skatning med North Media og forestår indbetaling/mod-
tagelse af dansk selskabsskat på vegne af North Media
koncernens selskaber. Baunegård ApS (hjemsted:
Fredensborg Kommune) udarbejder koncernregnskab,
hvor North Media A/S og datterselskaber indgår. Bestyrel-
sesformand Ole Borch blev i december 2025 valgt ind i
bestyrelsen for Baunegård ApS.
Bestyrelsesmedlem Ulrik Holsted-Sandgreen er advokat
og partner i advokatpartnerselskab HortenDahl, som ud-
fører professionel rådgivning til selskabet. Ulrik Holsted-
Sandgreen betegnes derfor ikke som uafhængig. Horten
har faktureret koncernen for advokathonorar i 2025 for i
alt 2,5 mio. kr. (2024: 4,7 mio. kr.).
Der har i årets løb ikke været gennemført transaktioner
med bestyrelse, direktion, ledende medarbejdere, væ-
sentlige aktionærer eller andre nærtstående parter med
undtagelse af de i note 6 og 7 nævnte gager, honorarer
og udnyttelse af aktieoptioner.
North Media har transaktioner med associerede virksom-
heder og datterselskaber i form af almindelige forret-
ningsmellemværender vedrørende køb og salg af tjene-
steydelser og interne huslejeaftaler.
Transaktioner med datterselskaber er elimineret i kon-
cernregnskabet i overensstemmelse med den anvendte
regnskabspraksis.
Note 31 Sikkerhedsstillelser
Note 32 Nærtstående parter
mio. kr. 2025 2024 Regnskabsmæssig værdi af pantsatte ejendomme, der er stillet til sikkerhed for koncernens prioritetsgæld 231,2 237,9
mio. kr. 2025 2024 Transaktioner med Baunegård ApS og Richard Bunck Bestyrelseshonorar, betalt til Richard Bunck 0,4 0,4 Selskabsskat, indeværende regnskabsår, betalt til Baunegård ApS 0,0 0,0 Selskabsskat, tidligere regnskabsår, betalt til Baunegård ApS 38,0 0,0 Selskabsskat, tidligere regnskabsår, modtaget fra Baunegård ApS 25,2 10,1 Udbytte til Baunegård ApS 0,0 45,4 Transaktioner med associerede virksomheder Salg til Karman Connect A/S 0,3 0,5 Køb fra Karman Connect A/S 0,0 0,0
151
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernens håndtering af likviditetsrisici og risikostyring
er beskrevet i ledelsesberetningen i afsnittet om kapital-
struktur og udbyttepolitik. Nedenfor er anført informatio-
ner til forståelse af koncernens finansielle risici.
Om koncernens finansielle aktiver og finansielle forplig-
telser kan den regnskabsmæssige værdi fordeles på føl-
gende aftalemæssige rentetilpasnings- eller udløbstids-
punkter afhængigt af, hvilken dato der falder først, samt
hvor stor en andel af de rentebærende aktiver og forplig-
telser, der er fast- eller variabelt forrentede.
Likviditetsrisici
Koncernens kapitalberedskab består af likvide midler på i
alt 112,6 mio. kr. (2024: 38,9 mio. kr.). Herudover har kon-
cernen let omsættelige børsnoterede værdipapirer for i
alt 814,7 mio. kr. (2024: 854,4 mio. kr.).
Renterisici
Det er koncernens politik at afdække renterisici på
koncernens lån, når det vurderes, at rentebetalingerne
kan fastlåses på et tilfredsstillende niveau i forhold til
omkostningerne forbundet hermed. På nuværende
tidspunkt er koncernens lån alle fastforrentede
realkreditlån, hvorfor renterisikoen er 0.
Koncernens likvider er hovedsageligt placeret på koncer-
nens cashpool-konto, som giver en beskeden positiv ren-
teindtægt. Renterisikoen på indeståendet betragtes som
uvæsentlig.
Værdipapir risiko (aktier)
En væsentlig del af koncernens kapitalberedskab er place-
ret i forskellige danske og udenlandske likvide aktier og ak-
tiebaserede investeringsforeninger, jf. beskrivelse i regn-
skabsberetningen, side 36. En ændring i aktiekursen
værdipapirer10% vil påvirke årets resultat før skat og
egenkapital med 81,5 mio. kr. (2024: 85,4 mio. kr.). For aktie-
beholdningen vil en ændring i valutakursen på 10% på USD
i forhold til kursen pr. 31. december 2025 isoleret set påvirke
årets resultat og egenkapital med 62,6 mio. kr. (2024: 59,6
mio. kr.). For en uddybende beskrivelse af afkast og ”value
at risk” henvises til afsnittet i regnskabsberetningen,
side 44.
Note 33 Finansielle risici
Koncernens gældsforpligtelser forfalder, som følger:
Regn-Kontrakt-skabs-lige pen-mæssig ge-Inden for Inden for Efter 5 2025, mio. kr. værdi strømme 3 mdr. 3-12 mdr. 2-5 år år Finansielle forpligtelser Kreditinstitutter 98,8 119,4 1,7 5,2 27,2 85,3 Leasinggæld 33,7 41,2 3,9 11,7 24,9 0,7 Leverandører af varer og tjene-steydelser 43,7 43,7 43,7 0,0 0,0 0,0 Anden gæld 52,6 52,6 44,0 8,6 0,0 0,0 Forpligtelser, 31. december 2025 228,8 256,9 93,3 25,5 52,1 86,0 2024, mio. kr. Finansielle forpligtelser Kreditinstitutter 103,6 126,3 1,7 5,1 27,4 92,1 Leasinggæld 52,6 55,9 4,8 14,6 33,0 3,5 Leverandører af varer og tjene-steydelser 76,4 76,4 76,4 0,0 0,0 0,0 Anden gæld 45,3 45,3 36,0 9,3 0,0 0,0 Forpligtelser, 31. december 2024 277,9 303,9 118,9 29,0 60,4 95,6
mio. kr.
2025
2024
0,5%, 20 årigt annuitetslån med udløb 31. december 2039, kontantlån 45,7 48,8 1,5%, 30 årigt annuitetslån med udløb 30. september 2048, kontantlån 53,1 54,8 Samlet realkreditgæld 98,8 103,6
152
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Valutarisici
Hovedparten af koncernens driftsmæssige aktiviteter har
i 2025 foregået i Danmark og Sverige, og faktureres i sel-
skabernes lokale valutaer. Ultimo 2025 har koncernen en
kursrisikoen på værdien af kapitalandelen i datterselska-
bet SDR med en bogført værdi 47 mio. SEK. Ved en 10%
ændring af den svenske krone vil kapitalandelens værdi
ændres med +/- 4,7 mio. kr. hvilket vil skulle indregnes via
egenkapitalen. Beløbet vurderes som uvæsentligt.
I 2025 har der foregået almindelig samhandel mellem kon-
cernens datterselskaber, herunder levering af serviceydel-
ser og pakning af tryksager til SDR. Pengestrømme i rela-
tion til denne udveksling af ydelser vurderes ikke at kunne
påvirke det finansielle resultat væsentligt. Den største valu-
tarisiko vurderes at være i relation til investeringen i aktien,
jf. omtale ovenfor. Den samlede valutakursrisiko ved den
direkte samhandel er vurderet til at udgøre maksimalt
4 mio. kr. pr. år (ved en 10% ændring af den svenske krone)
og afdækkes derfor ikke.
Kreditrisici
Koncernen udsættes i nogen grad for kreditrisici på tilgo-
dehavender og indeståender i pengeinstitutter. Den mak-
simale kreditrisiko svarer til den regnskabsmæssige værdi.
Der vurderes ikke at være nævneværdige kreditrisici for-
bundet med likvide beholdninger, da modparten er ban-
ker, der alle er udpeget af Finanstilsynet som systemisk
vigtige finansielle institutter.
Der sker løbende oplgning på udestående tilgodehaven-
der i overensstemmelse med koncernens debitorpolitik.
Nedskrivning til forventede tab tilgodehavender fra salg
indregnes baseret på en simplificeret expected credit loss-
model. Koncernens aktiviteter har historisk kun haft helt
ubetydelige debitortab, så nedskrivningen baseres reelt på
individuelle hensættelser, såfremt der er eksterne faktorer,
fx konkurs eller betalingsstandsning, der nødvendiggør
dette. Den gennemsnitlige tabsprocent har de seneste 5 år
udgjort 0,06%, og alle større tilgodehavender kreditforsik-
res.
Koncernen har ikke væsentlige risici vedrørende en enkelt
kunde eller samarbejdspartner. Koncernens politik for
tagelse af kreditrisici medfører, at alle større kunder
og andre samarbejdspartnere løbende kreditvurderes. Pr.
31. december 2025 er tilgodehavender for i alt 64,7 mio. kr.
kreditforsikret med en maksimal kreditrisiko på 12,8 mio.
kr. (2024: tilgodehavende31,3 mio. kr. kreditforsikret
med en maksimal risiko 6,5 mio. kr.).
Styring af kapital
North Media placerer en væsentlig del af sit kapitalbered-
skab i likvide, børsnoterede aktier og aktiebaserede inve-
steringsforeninger med høj omsættelighed, f.eks. det
danske C25 eller lignende internationale indeks. Denne
tilgang er valgt, fordi aktier over tid forventes at give et
højere positivt afkast end bankers renteindtægter. Det
øvrige beredskab udgøres af kontanter.
North Media har som politik at have et stærkt kapitalbe-
redskab, som kan og skal understøtte den langsigtede
værdiskabelse, og udnytte nye forretningsmuligheder.
Note 33 Finansielle risici (fortsat)
Finansielle aktiver og forplig-
telser ultimo 2025, mio. kr.
Inden
for 1 år
Mellem
2 og 5 år
Efter 5 år
I alt
Gns.
varighed
Bankindestående
112,6
0,0
0,0
112,6
1
Prioritetsgæld, fast rente
-5,0
-20,6
-73,2
-98,8
4
Leasinggæld
-15,6
-18,1
0,0
-33,7
-
31. december 2025
92,0
-38,7
-73,2
-19,9
-
Finansielle aktiver og forplig-
telser ultimo 2024, mio. kr.
Bankindestående
38,9
0,0
0,0
38,9
1
Prioritetsgæld, fast rente
-4,9
-20,3
-78,4
-103,6
4
Leasinggæld
-19,4
-33,2
0,0
-52,6
-
31. december 2024
14,6
-53,5
-78,4
-117,3
-
153
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Dagsværdien for børsnoterede værdipapirer er opgjort
til børskursen henholdsvis pr. 31. december 2025 og
31. december 2024 for de enkelte værdipapirer (niveau 1).
Dagsværdien for kreditinstitutter er opgjort på grundlag
af børskursen henholdsvis pr. 31. december 2025 og
31. december 2024 på lånenes bagvedliggende obligatio-
ner (niveau 1), justeret for North Medias kreditrisiko. På
grund af North Medias finansielle situation er kreditrisi-
koen vurderet uvæsentlig.
For øvrige aktiver og forpligtelser anses regnskabsmæs-
sig værdi at være lig med dagsværdi.
Salget af de kommercielle aktiviteter i datterselskabet
Ofir A/S pr. 6. januar 2025, har medført at nedenstående
regnskabsposter vedrørende de ophørte aktiviteter er
sammendraget og præsenteret i ”Resultat af ophørte
aktiviteter”.
Set i lyset af udviklingen i markedet var det naturligt, at
Jobindex overtog de kommercielle aktiviteter i Ofir og
dermed forsøger at skabe en endnu større og skalérbar
spiller inden for online-jobannoncer. Beslutningen
understøtter North Medias ambitioner om at være
markedsledende inden for de segmenter, hvor selskabet
driver forretning.
Det tomme Ofir selskab forventes likvideret i 2026.
Ofir blev tidligere indregnet under Digital Services, men
er i denne årsrapport klassificeret som ”ophørende aktivi-
tet.
Note 34 Dagsværdi af finansielle aktiver
og forpligtelser
Note 35 Ophørte aktiviteter
2025 2024 Regn-Regn-skabs-skabs-mæssig mæssig mio. kr. værdi Dagsværdi værdi Dagsværdi Andre kapitalandele 10,3 10,3 8,9 8,9 Tilgodehavender fra salg af tjenesteydelser* 73,5 73,5 87,8 87,8 Andre tilgodehavender** 11,5 11,5 2,0 2,0 Likvide beholdninger 112,6 112,6 38,9 38,9 Finansielle aktiver, der måles til amortiseret kostpris 207,9 207,9 137,6 137,6 Værdipapirer 814,7 814,7 854,4 854,4 Finansielle aktiver, der måles til dagsværdi via resultatet 814,7 814,7 854,4 854,4 Kreditinstitutter 98,8 84,7 103,6 90,7 Leasinggæld 33,7 33,7 52,6 52,6 Leverandører af varer og tjenesteydelser 43,7 43,7 76,4 76,4 Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris 176,2 162,1 232,6 219,7
*) nedskrivningsmetode: Lifetime expected credit-loss (simplificeret metode)
**) nedskrivningsmetode: 12 måneders expected credit-loss
mio. kr. 2025 2024 Omsætning og andre driftsindtægter 3,0 31,1 Omkostninger -7,4 -44,7 Salgssum 20,0 0,0 Resultat før skat 15,6 -13,6 Skat af resultat -3,5 2,8 Driftsresultat af ophørte aktiviteter 12,1 -10,8
154
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernen opstiller resultatopgørelsen efter samme
principper som den interne rapportering. Forskellen i
forhold til en artsopdelt resultatopgørelse fremgår
nedenfor:
Der er indtil årsrapportens aflæggelse den 25. februar
2026 ikke indtruffet begivenheder som vil påvirke en
regnskabsbrugers opfattelse af årsrapporten.
Bestyrelsen har på bestyrelsesmødet den 25. februar
2026 godkendt nærværende årsrapport til offentliggø-
relse. Årsrapporten fremlægges til godkendelse på den
ordinære generalforsamling den 10. april 2026
Note 36 Resultatopgørelse artsopdelt
Note 37 Efterfølgende begivenheder
Note 38 Godkendelse af koncernregnskabet
2025 2024 Poster i resultatopgørelse: Direkte omkostninger -374,7 -385,7 Direkte personaleomkostninger -317,2 -291,0 Personaleomkostninger -340,0 -324,0 Andre eksterne omkostninger -146,5 -157,1 Andre driftsindtægter 7,0 9,9 Total -1.171,4 -1.147,9 Disse poster kan klassificeres efter art: Andre driftsindtægter 7,0 9,9 Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer -15,5 -19,3 Andre eksterne omkostninger -505,7 -523,5 Personaleomkostninger, jf. note 6 -657,2 -615,0 Total -1.171,4 -1.147,9
155
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 39 Koncernstruktur pr. 31. december 2025
North Media A/S
CVR-nr. 66590119
100%
100%
50%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
North Media
Ejendomme ApS
CVR-nr. 32883710
Forbruger-Kontakt A/S
CVR-nr. 26899737
Tryksags-
omdelingen Fyn A/S
CVR-nr. 27167780
Dayli A/S
CVR-nr. 45209091
Konsolideret dansk selskab
BoligPortal A/S
CVR-nr. 26722535
Bekey A/S
CVR-nr. 27507980
Bostadsportal och Media i
Sverige AB
Org.nr. 559387-1527
Malmixx Projekt AB
Org. nr. 556469-8248
Svensk Direktreklam AB
Org. nr. 556382-9786
Karman Connect A/S
CVR-nr. 35662448
Associeret selskab
Konsolideret svensk selskab
Kun selskaber med aktivitet indgår i koncernstrukturen
100%
156
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
tegninger
Finansielle resultater
Resultatopgørelse 159
Balance 160
Egenkapitalopgørelse 161
Noter 162
158
Moderselskabets
regnskab
Finansielle resultater
CSRD
Virksomheder
Overblik
02
157
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Resultatopgørelse for moderselskabet
mio. kr.
Note
2025
2024
Omsætning
54,7
41,6
Personaleomkostninger
42
63,1
46,2
Andre eksterne omkostninger
43
22,0
21,8
Resultat af primær drift
-30,3
-26,4
Resultat af kapitalandele i dattervirksomheder
44
80,9
-106,0
Resultat af kapitalandele i associerede virksomheder
44
0,4
-0,5
Finansielle indtægter
45
15,6
217,8
Finansielle omkostninger
45
4,8
6,3
Resultat før skat
61,8
78,7
Skat af årets resultat
46
-3,7
41,8
Årets resultat
65,4
36,9
158
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Balance for moderselskabet pr. 31. december
Aktiver
mio. kr.
Note
2025
2024
Software
0,8
0,0
Immaterielle anlægsaktiver
47
0,8
0,0
Driftsmidler og inventar
0,8
0,8
Materielle anlægsaktiver
48
0,8
0,8
Kapitalandele i dattervirksomheder
49
506,7
468,4
Kapitalandele i associerede virksomheder
50
7,5
9,1
Andre kapitalandele
51
10,3
8,9
Udskudt skatteaktiv
52
0,2
0,3
Andre tilgodehavender
53
3,7
3,8
Finansielle anlægsaktiver
528,4
490,5
Anlægsaktiver i alt
530,0
491,3
Tilgodehavende dattervirksomheder
39,0
35,2
Andre tilgodehavender
8,0
0,0
Periodeafgrænsningsposter
5,2
4,1
Tilgodehavender i alt
52,1
39,4
Værdipapirer
54
814,7
854,4
Likvide beholdninger
79,3
1,7
Omsætningsaktiver i alt
946,2
895,4
Aktiver i alt
1.476,1
1.386,8
Passiver
mio. kr.
Note
2025
2024
Aktiekapital
55
100,3
100,3
Overført resultat
56
1.019,6
977,4
Foreslået udbytte
56
25,1
0,0
Egenkapital i alt
1.145,0
1.077,7
Skyldig købesum
57
0,0
20,2
Leverandører af varer og tjenesteydelser
1,9
2,3
Gæld til dattervirksomheder
284,9
264,2
Skyldig selskabsskat
58
28,4
12,8
Anden gæld
16,0
9,4
Kortfristede forpligtelser i alt
331,2
308,9
Forpligtelser i alt
331,2
309,0
Passiver i alt
1.476,1
1.386,7
Andre forpligtelser
59
Eventualforpligtelse
60
Nærtstående parter
61
Efterfølgende begivenheder
62
159
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Egenkapitalopgørelse for moderselskabet
mio. kr.
Aktiekapi-
tal
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
I alt
Egenkapital 1. januar 2024
100,3
932,2
80,2
1.112,7
Egenkapitalbevægelser 2024
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0
-1,4
0,0
-1,4
Årets resultat
0,0
36,9
0,0
36,9
Udloddet udbytte
0,0
0,0
-80,2
-80,2
Udbytte egne aktier
0,0
8,1
0,0
8,1
Salg egne aktier
0,0
2,0
0,0
2,0
Skat aktieoptioner
0,0
-0,3
0,0
-0,3
Aktiebaseret vederlæggelse
0,0
0,0
0,0
0,0
Egenkapitalbevægelser 2024 i alt
0,0
45,3
-80,2
-34,9
Egenkapital 31. december 2024/1. januar 2025
100,3
977,5
0,0
1.077,8
Egenkapitalbevægelser 2025
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0
1,8
0,0
1,8
Årets resultat
0,0
40,4
25,1
65,4
Egenkapitalbevægelser 2025 i alt
0,0
42,1
25,1
67,2
Egenkapital 31. december 2025
100,3
1.019,6
25,1
1.144,9
160
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Moderselskabets regnskab er aflagt efter årsregnskabslo-
vens bestemmelser for klasse D-virksomheder.
Årsrapporten er aflagt i danske kroner.
Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold
til 2024.
Der er ikke udarbejdet pengestrømsopgørelse for
moderselskabet, jf. årsregnskabslovens § 86, stk. 4.
Moderselskabets målings- og indregningskriterier er
identiske med koncernens regnskabspraksis på nær
følgende områder:
Resultatopgørelsen
Omsætning
Moderselskabets omsætning udgøres af koncerninterne
management honorarer.
Resultater af kapitalandele i datterselskaber
I moderselskabets resultat indregnes den forholdsmæs-
sige andel af de enkelte tilknyttede virksomheders resul-
tat efter skat efter fuld eliminering af intern avance/tab,
og med fradrag af afskrivninger på goodwill.
Balancen
Finansielle anlægsaktiver
Kapitalandele i tilknyttede virksomheder måles i balan-
cen til den forholdsmæssige andel af den regnskabs-
mæssige indre værdi med tillæg af goodwill og andre
identificerede forskelsværdier vedrørende de tilknyttede
virksomheder.
I moderselskabets regnskab afskrives goodwill i henhold
til nedenstående principper. Goodwill måles til kostpris
med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.
Goodwill afskrives over den vurderede økonomiske leve-
tid, der fastlægges på baggrund af ledelsens erfaringer
inden for de enkelte forretningsområder. Goodwill afskri-
ves lineært over afskrivningsperioden, der udgør maksi-
malt ti år og er længst for strategisk erhvervede virksom-
heder med en stærk markedsposition og langsigtet ind-
tjenings-profil. Afskrivninger på goodwill m.v. indregnes i
resultatopgørelsen under kapitalandele i datterselskaber.
Der foretages nedskrivningstest på værdien af tilknyt-
tede virksomheder inklusive goodwill, såfremt der er indi-
kationer for værdifald. Værdien af tilknyttede virksomhe-
der nedskrives til det højeste af kapitalværdien og netto-
salgsprisen for den enkelte tilknyttede virksomhed.
Datterselskaber med negativ regnskabsmæssig indre
værdi måles til nul kroner, og et eventuelt tilgodeha-
vende hos disse virksomheder nedskrives med modersel-
skabets andel af den negative indre værdi, i det omfang
det vurderes uerholdeligt. Såfremt den regnskabsmæs-
sige negative indre værdi overstiger tilgodehavendet,
indregnes det resterende beløb under hensatte forplig-
telser, i det omfang moderselskabet har en retlig eller
faktisk forpligtelse til at dække den pågældende virk-
somheds forpligtelser, og der forventes tab som følge
heraf.
Udbytte
Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en
særskilt post under egenkapitalen.
Noter til moderselskabet
Note 40 Generelt om anvendt regnskabs-
praksis
Note 41 Anvendt regnskabspraksis
161
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Honorar for ikke-revisionsydelser leveret af PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab til modersel-
skabet udgør samlet 0,2 mio.kr. i 2025 (2024: 0,3 mio. kr.) som er indeholdt i ovenstående tal. Assistancen består primært af
diverse erklæringer samt anden generel rådgivning.
Note 42 Medarbejdere og
personaleomkostninger
Note 43 Honorar til generalforsamlingsvalgt
revisor
antal
2025
2024
Gennemsnitligt antal beskæftigede
38
32
mio. kr.
2025
2024
Årets samlede beløb til lønninger og vederlag har udgjort:
Lønninger og gager inkl. feriepenge
52,0
34,5
Bidragsbaserede pensioner
3,5
2,9
Bestyrelseshonorarer
3,3
2,4
Øvrige personaleomkostninger
6,7
6,4
Personaleomkostninger i alt
63,2
46,2
2025 mio. kr.
Bestyrelse
Direktion
I alt
Gager og lønninger
3,3
12,7
16,0
Pension og sædvanlige personalegoder
0,0
1,7
1,7
Aflønning af direktion og bestyrelse
3,3
14,4
17,7
Antal personer
5
5
10
2024 mio. kr.
Bestyrelse
Direktion
I alt
Gager og lønninger
2,6
11,2
13,8
Pension og sædvanlige personalegoder
0,0
1,7
1,7
Aflønning af direktion og bestyrelse
2,6
12,9
15,5
Antal personer
5
4
9
mio. kr.
2025
2024
PwC
Lovpligtig revision
1,4
1,3
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed
0,5
1,8
Honorar for skatterådgivning
0,2
0,1
Honorar for andre ydelser
0,0
0,2
Honorarer til generalforsamlingsvalgte revisorer i alt
2,1
3,4
162
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 44 Resultat af kapitalandele
i virksomheder
Note 45 Finansielle poster
Note 46 Skat
mio. kr.
2025
2024
Dattervirksomheder
Andel af resultat før skat
86,9
77,0
Andel af udskudt skat
3,0
-13,3
Nedskrivning goodwill mv. (særlig post)
0,0
-144,6
Afskrivning goodwill mv.
-8,9
-25,0
Resultat af kapitalandele i dattervirksomheder i alt
80,9
-106,0
Associerede virksomheder
Andel af resultat før skat
0,5
-0,6
Andel af skat
-0,1
0,1
Resultat af kapitalandele i associerede virksomheder i alt
0,4
-0,5
mio. kr.
2025
2024
Finansielle indtægter
Aktieudbytte
4,9
5,4
Kursgevinster på aktier, netto
10,6
212,1
Andre finansielle indtægter
0,0
0,4
Finansielle indtægter i alt
15,6
217,8
Finansielle omkostninger
Andre finansielle omkostninger
4,8
6,3
Finansielle omkostninger i alt
4,8
6,3
mio. kr.
2025
2024
Skat af årets resultat fremkommer således:
Aktuel skat, inkl. finansieringstillæg
-4,1
40,3
Regulering vedrørende tidligere år
0,4
1,1
Ændring i udskudt skat
0,1
0,5
Skat af årets resultat i alt
-3,7
41,8
163
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 47 Immaterielle anlægsaktiver
Note 48 Materielle aktiver
mio. kr.
2025
2024
Kostpris 1. januar
2,6
2,6
Tilgang i året
0,9
0,0
Kostpris 31. december
3,5
2,6
Af- og nedskrivninger 1. januar
2,7
2,7
Afskrivninger i året
0,0
0,0
Af- og nedskrivninger 31. december
2,7
2,7
Regnskabsmæssig værdi 31. december
0,9
-0,1
Afskrives over
3 år
3 år
mio. kr.
2025
2024
Kostpris 1. januar
2,3
2,2
Afgang i året
0,4
0,0
Tilgang i året
0,0
0,1
Kostpris 31. december
2,0
2,3
Af- og nedskrivninger 1. januar
1,5
1,5
Afskrivninger på afgang
0,4
0,0
Af- og nedskrivninger 31. december
1,9
1,5
Regnskabsmæssig værdi 31. december
0,0
0,8
Afskrives over
3-5 år
3-5 år
164
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der henvises i øvrigt til koncernstrukturen, note 41.
Note 49 Kapitalandele i dattervirksomheder
Ejerandel
Hjemsted
2025
2024
Forbruger-Kontakt A/S
Taastrup
100,0%
100,0%
Tryksagsomdelingen Fyn A/S
Svendborg
100,0%
100,0%
H A Grafisk Reklame A/S
Tilst
100,0%
100,0%
UA/FK Distribution A/S
Tilst
100,0%
100,0%
Svensk Direktreklam AB
Uppsala, Sverige
100,0%
100,0%
Malmixx AB
Uppsala, Sverige
100,0%
100,0%
RekLog AB, solgt pr. 30. april 2025
Uppsala, Sverige
0,0%
100,0%
Egro Konsult AB, fusioneret med SDR i 2025
Uppsala, Sverige
0,0%
100,0%
Boligportal A/S
Søborg
100,0%
100,0%
Bostadsportal och Media i Sverige AB
Stockholm
100,0%
100,0%
Ofir A/S
Aarhus
100,0%
100,0%
Bekey A/S
Søborg
100,0%
100,0%
Dayli A/S
Søborg
100,0%
100,0%
North Media Ejendomme ApS
Søborg
100,0%
100,0%
mio. kr.
2025
2024
Kostpris kapitalandele, 1. januar
760,5
713,1
Tilgang kapitalandele
31,1
47,4
Kostpris, 31. december
791,5
760,5
Værdiregulering indre værdis metode, 1. januar
-292,1
-31,7
Kursreguleringer
1,3
-1,5
Andel af årets resultat
86,9
77,0
Regulering udskudt skat
3,0
-13,3
Nedskrivning goodwill mv. (særlig post)l
0,0
-144,6
Afskrivning goodwill mv.
-8,9
-25,0
Modtaget udbytte
-75,0
-153,0
Værdiregulering indre værdis metode, 31. december
-284,8
-292,1
Bogført værdi, kapitalandele
506,7
468,4
Heraf udgør goodwill
0,0
0,0
165
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der henvises i øvrigt til koncernstrukturen, note 39.
Note 50 Kapitalandele i associerede
virksomheder
Note 51 Andre kapitalandele
mio. kr.
2025
2024
Kostpris kapitalandele, 1. januar
10,4
10,4
Kostpris, 31. december
10,4
10,4
Værdiregulering indre værdis metode, 1. januar
-1,2
-0,8
Andel af årets resultat
0,4
-0,5
Modtaget udbytte
-2,0
0,0
Værdiregulering indre værdis metode, 31. december
-2,8
-1,2
Bogført værdi, kapitalandele
7,5
9,1
Heraf udgør goodwill
0,0
0,0
Ejerandel
mio. kr.
Hjemsted
2025
2024
Karman Connect A/S
Århus
50,0%
50,0%
mio. kr.
2025
2024
Anskaffelse kapitalandele, 1. januar
5,7
1,9
Tilgang kapitalandele
2,2
3,8
Kostpris, 31. december
7,9
5,7
Værdiregulering indre værdis metode, 1. januar
3,3
3,8
Nedskrivning
-0,9
0,0
Rentetilskrivning
0,0
-0,6
Værdiregulering indre værdis metode, 31. december
2,4
3,3
Bogført værdi, kapitalandele
10,3
8,9
166
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 52 Udskudt skat
Note 53 Andre tilgodehavender
Note 54 Værdipapirer
mio. kr.
2025
2024
Udskudt skat 1. januar
-0,3
-1,0
Årets udskudt skat indregnet i årets resultat
0,1
0,5
Udskudt skat aktieoptioner
-0,1
0,3
Udskudt skat 31. december, netto
-0,3
-0,2
Specifikation af udskudt skat:
Aktiver
Forpligtel-
ser
2024 i alt
Materielle anlægsaktiver
0,1
0,0
-0,1
Finansielle anlægsaktiver
0,6
0,0
-0,6
Tilgodehavender
-0,4
0,0
0,4
0,3
0,0
-0,2
Aktiver
Forpligtel-
ser
2023 i alt
Materielle anlægsaktiver
0,1
0,0
-0,1
Finansielle anlægsaktiver
0,5
0,0
-0,5
Aktieoptioner
-0,4
0,0
0,4
0,2
0,0
-0,2
mio. kr.
Værdiregu-
lering, resul-
tatopgørelse
Dagsværdi
31. december
Børsnoterede værdipapirer
10,7
814,7
mio. kr.
2025
2024
Deposita, 1. januar
3,8
3,8
Årets afgang
0,1
0,0
Deposita, 31. december
3,7
3,8
167
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der henvises til koncernregnskabets note 20 for beskrivelse af selskabets aktiekapital.
Der henvises til koncernregnskabets note 28 for beskrivelse af selskabets skyldige købesum.
Note 55 Aktiekapital
Note 58 Selskabsskat
Note 56 Resultatdisponering
Note 57 Skyldig købesum
Note 59 Andre forpligtelser
mio. kr.
2025
2024
Selskabsskat 1. januar
12,8
22,8
Årets aktuelle skat
-4,1
40,3
Regulering vedrørende tidligere år
0,4
1,0
Skat til afregning for sambeskatningen
33,2
25,7
Betalt skat i året
-13,8
-77,0
Selskabsskat 31. december
28,4
12,8
mio. kr.
2025
2024
Fremtidige samlede udgifter vedrørende huslejeforpligtelser
Forfalder inden for 1 år
1,2
1,2
Forfalder mellem 1 og 5 år
0,0
0,0
I alt
1,2
1,2
Vedrørende huslejeforpligtelsen er der i resultatopgørelsen indregnet:
1,2
1,2
mio. kr.
2025
2024
Overførsel til næste år
40,4
36,9
Foreslået udbytte
25,1
0,0
65,4
36,9
168
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernen indgår i en dansk sambeskatning med Baunegård ApS som administrationsselskab. Koncernen hæfter der-
for i henhold til selskabsskattelovens regler for indkomstskatter og for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat
på renter, royalties og udbytter for de sambeskattede selskaber. Den samlede kendte sambeskatningsforpligtelse
fremgår af regnskabet for Baunegård ApS.
For beskrivelse af investering i Copenhagen Infrastructure Partners se note 31 i koncernregnskabet.
Konkurrencerådet har ved afgørelse af 30. juni 2020 afgjort, at dattervirksomheden Forbruger-Kontakt A/S (FK Distri-
bution) har overtrådt forbuddet mod misbrug af dominerende stilling ved at anvende vilkår om koblingssalg i sine for-
midlingskontrakter med kunder i perioden 2018 til oktober 2019. Konkurrence-ankenævnet stadfæstede den 28. april
2021 Konkurrencerådets afgørelse. FK Distribution indbragte sagen for Sø- og Handelsretten, som den 26. maj 2025
stadfæstede Konkurrencerådets afgørelse med stemmerne 3 mod 2. FK Distribution ankede dommen til Østre Lands-
ret den 20. juni 2025, hvor sagen nu er verserende. Østre Landsret forventes at afsige dom i april 2027. På det forelig-
gende grundlag er det ikke muligt pålideligt at opgøre en eventuel forpligtelse.
Ud over ovenstående er North Media og Forbruger-kontakt A/S involveret i visse retssager og tvister. Ledelsen forven-
ter ikke, at udfaldet af disse retssager og tvister vil gå selskaberne i mod. Men skulle dette mod forventning ske, er det
ledelsens opfattelse, at dette ikke vil påvirke North Media A/S finansielle stilling, driftsresultat eller pengestrømme væ-
sentligt.
Der er afgivet tilsagn om finansiel støtte til visse datterselskaber.
Baunegård ApS ejer i alt 11.464.516 stk. aktier i North Media A/S, svarende til 57,2% af aktiekapitalen, hvorfor North Media
og datterselskaber indgår i koncernregnskabet for Baunegård ApS. Baunegård ApS har hjemsted i Fredensborg Kom-
mune) og udarbejder koncernregnskab.
Alle transaktioner med nærtstående parter er indgået på normale markedsvilkår.
Der henvises til koncernregnskabets note 37 for beskrivelse af begivenheder efter regnskabsårets afslutning.
Note 59 Andre forpligtelser (fortsat)
Note 60 Eventualforpligtelser
Note 61 Nærtstående parter
Note 62 Efterfølgende begivenheder
mio. kr.
2025
2024
Fremtidige samlede udgifter vedrørende leasingforpligtelser
Forfalder inden for 1 år
0,6
1,2
Forfalder mellem 1 og 5 år
0,3
0,0
I alt
0,9
1,2
Vedrørende leasingforpligtelsen er der i resultatopgørelsen indregnet:
0,7
0,6
169
Group addresses
Notes to parent statements
Parent Statements
Notes
Consolidated statement
Statemets
Financial statements
Koncern adresser
Moder
Associeret selskab
North Media A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK-2860 Søborg
CVR-nr. 66 59 01 19
Tlf.: +45 39 57 70 00
www.northmedia.dk
Karman Connect A/S
Dalgas Avenue 2 F,2.
DK-8000 Aarhus C
CVR-nr. 35 66 24 48
www.karmanconnect.com
Datterselskaber
Forbruger-Kontakt A/S
FK Distribution A/S
Bredebjergvej 6
DK-2630 Taastrup
CVR-nr. 26 89 97 37
Tlf.: +45 43 43 99 00
www.fk.dk
BoligPortal A/S
Paludan-Müllers Vej 40B
DK-8200 Aarhus N
CVR-nr. 26 72 25 35
Tlf.: +45 70 20 80 82
www.boligportal.dk
Tryksagsomdelingen Fyn A/S
FK Distribution Fyn A/S
Ryttermarken 4B
DK-5700 Svendborg
CVR-nr. 27 16 77 80
Tlf.: +45 62 22 22 22
www.fk.dk
Bostadsportal och Media
I Sverige AB
Gustav III:s Boulevard 42
SE-169 73 Solna
Org. nr. 559387-1527
www.bostadsportal.se
SDR Svensk Direktreklam AB
Fyrisborgsgatan 2
SE-751 45 Uppsala
Org. nr. 556067-0274
Tlf. +46 018´17 21 00
www.sdr.se
Bekey A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK-2860 Søborg
CVR-nr. 27 50 79 80
Tlf.: +45 43 43 99 90
www.bekey.dk
Malmixx Projekt AB
Box 1524
SE-751 45 Uppsala
Org. nr. 556469-8248
Tlf.: +46 018 17 21 00
Dayli A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK-2860 Søborg
CVR-nr. 45 20 90 91
Tlf.: +45 39 57 70 00
170
Group addresses
Notes to parent statements
Parent Statements
Notes
Consolidated statement
Statemets
Financial statements
North Media A/S
Gladsaxe Møllevej 28
2860 Søborg
Telefon: +45 39 57 70 00
E-mail: investor@northmedia.dk
www.northmedia.dk
CVR: 66 59 01 19
ÅrsrapportRevisionspåtegningParsePort XBRL Converter2025-01-012025-12-312024-01-012024-12-315493005TQSCPQXY1NP67Regnskabsklasse DKonklusionGrundlag for konklusion5493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember5493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-315493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-315493005TQSCPQXY1NP672025-12-315493005TQSCPQXY1NP672024-12-315493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-315493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672025-12-31cmn:ConsolidatedMember5493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember35493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember45493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember35493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember45493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember55493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672025-01-012025-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure