Årsrapport
Vi leverer kunder
til vores kunder
2024
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
Overblik
Vores forretning 4
Forord 5
Koncernens hoved- og nøgletal 7
Resultater i 2024 8
Forventninger til 2025 11
Kapitalberedskab og udbyttepolitik 13
Virksomheder
FK Distribution 15
Svensk Direktreklam 20
BoligPortal 24
Bekey 28
Koncernens kvartalsskema 31
Resultat af associeret virksomhed 34
Resultater og udvalgte
balanceposter 35
Risici og risikostyring 37
Corporate Governance
Corporate Governance 40
Bestyrelse 42
Direktion 44
Aktionærforhold 46
Øvrig rapportering 48
Generel information 51
Environment information 70
Social information 87
Governance information 101
Regnskabet
Ledelsespåtegning 108
Revisionserklæring ESG 109
Revisionspåtegning 111
Koncernregnskab 115
Noter 119
Moderselskabetsregnskab 158
Noter til moderselskabet 162
Indhold
Ledelsesberetning
Bæredygtighed
Finan
sielle resultater
01
02
03
3
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Vores forretning 4
Forord 5
Koncernens hoved- og nøgletal 7
Resultater i 2024 8
Forventninger til 2025 11
Kapitalberedskab og udbyttepolitik 13
3
Over
blik
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
01
4
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Innovative teknologier
og platforme
til kundetransaktioner.
Stor volumen og
datamængde
+2,2 mia. tryksager, +114.000 lejeboliger,
+14 mio. døråbninger og
+130 mio. eksponeringer
Medarbejdere
Ca. 600 medarbejdere og ca. 13.000 om-
delere i Danmark og Sverige.
Kapital
Stærkt kapitalberedskab til at købe, ud-
vikle og drive virksomheder med langsig-
tet perspektiv.
Kunder og kunders kunder
Markedets samlede udbud af udbudte
services på målrettede forbruger-
platforme.
Samfund
North Media er den første arbejdsplads
for mange unge og introducerer dem for
værdien af et job og arbejdsmarkedets
dynamikker.
Aktionærer
Politik om årligt udbytte baseret på
indtjeningen på den ordinære drift før
afkast på værdipapirer, samt lejlighedsvis
aktietilbagekøb.
Vores forretning
4
Vi leverer kunder til vores kunder ved at udvikle og drive platforme til transaktioner mellem erhvervsliv og forbrugere.
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Tryksager
Aviser
Lejeboliger
Døråbninger
Data
Forbrugere
Erhvervsliv
Vi forbinder
erhvervsliv og forbrugere
ved ensartet, hurtig og
sikker håndtering af
volumen og data
Køb af varer og services.
Data og forbrugsmønstre.
Ressourcer
Forretning
Værdiskabelse
5
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
I denne indledning til årsrapporten ønsker vi dog først at
konstatere, at vores største forretning, FK Distribution,
igen leverede et godt resultat. Det bygger på den know-
how og teknologi opbygget igennem selskabets i år
60-årige historie, som sætter FK Distribution i stand til le-
vere målrettet markedsføring. Målet med og vores kom-
mercielle fokus i SDR Svensk Direktreklam er at skabe
den samme samhandelsmodel, som FK Distribution an-
vender. Der skal gives svenske forbrugere mulighed for
ligesom danske forbrugereselv at vælge de tryksager
og tilbud, som netop de ønsker. Når vi indfrier disse mile-
pæle, udvides vores markedsmuligheder i Sverige bety-
deligt. Det skaber gensidig forudsigelighed og økono-
misk bæreevne.
Arbejdet med SDR Svensk Direktreklam har i 2024 kostet
på den korte bane og medført højere integrationsom-
kostninger, end vi havde budgetteret med. Men den
langsigtede plan med købet af SDR Svensk Direktreklam
er uændret intakt, hvilket også vil inkludere afvikling af
det franchisekoncept, som hidtil har været en central del
af forretningen.
SDR Svensk Direktreklam var i sammenligning med sit
danske søsterselskab - FK Distribution et teknologisk til-
bagestående selskab. Koncernens vigtigste opgave var
og er derfor at bringe SDR Svensk Direktreklam op på
samme høje teknologiske niveau, som FK Distribution
befinder sig på. Det betyder bl.a. at omstille SDR Svensk
Direktreklam fra manuel sortering til maskinel pakning
af tryksagerne til de svenske husstande. Der er blevet
arbejdet og arbejdes fortsat intenst med udvikling af de
understøttende systemer og processer for skalering af
automatiseret maskinel pakning af tryksager på ruteni-
veau.
Gennem en stor indsats fra en række medarbejdere
kunne vi i juni 2024 sende de første maskinelt pakkede
tryksager til det svenske marked fra pakketerminalen i
Taastrup.
Det næste udviklingstrin er maskinpakning på hus-
standsniveau. Når dette niveau er nået, forventeligt i
2026, så åbner vi SDR Svensk Direktreklam op for at
kunne tilbyde omdeling af tryksager målrettet til den
enkelte husstand det vil åbne op for helt nye kunde-
grupper i Sverige.
Under forløbet af denne store transformation og moder-
nisering af SDR Svensk Direktreklam tabte SDR Svensk
Direktreklam desværre volumen hos nogle af sine største
kunder i 2024. I 2025 fortsatte denne udvikling, og det
ledte til, at vi i 2025 måtte revurdere værdien af selskabet
i form af den nedskrivning på 155 mio. kr., som er indar-
bejdet i årsregnskabet for 2024. Men vi har også i
Danmark før set, at FK Distributions kunder midlertidigt
reducerer oplag for senere at komme tilbage. Det forven-
ter vi tilsvarende vil ske i Sverige på grund af dette
medies styrke.
Teknologiudviklingen, afviklingen af franchisekonceptet
og integrationen i North Media fortsætter i 2025-2026,
hvorefter vi forventer, at SDR Svensk Direktreklam vil rea-
lisere resultater, som understøtter den indregnede værdi
af investeringen.
Ledelserne i såvel moderselskabet North Media som i
SDR Direktreklam og i FK Distribution er fortsat positive
over for koncernens fremtidige muligheder for SDR
Direktreklam i Sverige, og forventningen er fortsat, at
SDR Svensk Direktreklam i 2026 vil levere et positivt
driftsresultat. Tryksager og tilbudsaviser er detailhand-
lens vigtigste markedsføringskanal, når det handler om
at tiltrække kunder. Dette gælder såvel i Sverige som i
Danmark, hvor læsning og brug af fysiske tryksager er
høj og endda har vist sig stigende i 2024.
En Kantar TNS Gallup undersøgelse i april 2024 af tryksa-
gen som medie understregede igen, at 84% af alle de
husstande, der modtager tryksager, læser dem, og 64%
heraf køber ugentligt dagligvarer på den baggrund.
Vi er bevidste om den løbende debat og nogles forudsi-
gelser om den fysiske tryksags negative udvikling i for-
hold til voksende digital annoncering. Men vi er uenige.
Vi oplever tværtimod stigende effekt af den fysiske tryk-
sag i et marked, hvor digital annoncering taber effekt og
hvor prisen samtidigt stiger dramatisk.
Udskillelse af MineTilbud
Nogle kunder foretrækker husstandsomdeling af tryksa-
ger og tilbudsaviser andre kunder foretrækker digital
annoncering andre igen ønsker begge dele.
Derfor har FK Distribution allerede for en årrække siden
udviklet og tilbudt digital annoncering på internet porta-
len MineTilbud, som har udviklet sig til en af Danmarks
mest besøgte hjemmesider med over 1 mio. månedlige
besøgene.
Men nu er vores digitale tilbudsplatform MineTilbud ble-
vet gjort klar til at være en selvstændig virksomhed fra
januar 2025. Adskillelsen fra FK Distribution skal give nye
forretningsmuligheder baseret på en ny teknisk medie-
platform, som og skal kunne bruges i udlandet. Det er
sket i Sverige i januar 2025 under navnet Dayli. Flere til-
tag er på vej.
Forord
2024 - Et år med
udfordringer
2024 var et år med udfordringer. Et særligt
udfordret område var udviklingen af SDR
Svensk Direktreklam, som North Media
købte ved udgangen af året 2023.
6
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Øget robusthed i BoligPortal
I BoligPortal forløb implementeringen af transformati-
onsstrategien som planlagt med udviklingen af ét samlet
univers for lejere og udlejere. Der var fremgang i omsæt-
ningen fra flere indtægtsstrømme i et dansk marked, der
var præget af færre lejeboliger og lavere tomgang hos
udlejere sammenlignet med 2023. BostadsPortal Bolig-
portals svenske datterselskab viste også fremgang i 2024.
I BostadsPortal arbejdes der på at fortsætte implemente-
ringen af de features, som har vist sig at være succesrige i
Danmark, så de også kan anvendes i Sverige.
BoligPortal har i 2024 taget et markant og vigtigt skridt
mod at blive en endnu mere robust og skalerbar forret-
ning under skiftende markedsforhold.
Salg af Ofir
Ofir har de seneste år været udfordret af sin mindre stør-
relse og dermed evne til at skabe tilstrækkelig volumen
og skala. Derfor valgte vi som annonceret i januar 2025 at
sælge de kommercielle aktiviteter i Ofir, og vi glæder os
over, at størstedelen af medarbejderne overgik til den
nye ejer eller fik tilbudt andre stillinger i North Media.
Bekey
Den strategiske og finansielle udvikling i Bekey er fortsat
utilfredsstillende. Det er et fokusområde i 2025 at vende
udviklingen, og derfor er der etableret en ny ledergruppe,
mens ansættelsen af en ny administrerende direktør på-
går.
Fortsatte ambitioner om vækst
Vi har en uændret og klar ambition om at skabe vækst
og resultatfremgang. De nuværende udfordringer slår os
ikke ud, og de nuværende forretninger kan isoleret set
ikke indfri den ambition i Danmark. Derfor er ekspansion
af vore forretninger til udlandet og opkøb i både eksiste-
rende såvel som komplementære markeder et fortsat fo-
kus. Ambitionen understreges af, at vi har etableret en
koncernfunktion, som bl.a. har til opgave at kunne for-
følge vor ekspansion til udlandet og vurdere eventuelle
opkøbsmuligheder og gennemføre de mest værdiska-
bende.
Digitalisering fundamentet for vækst
Siden begyndelsen af 1970’erne har IT og digitalisering
været det tekniske omdrejningspunkt for alle aktiviteter i
North Media Koncernen. Alle i koncernen skal kunne an-
vende de bedste, mest hensigtsmæssige og ensartede
digitale værktøjer og softwareløsninger. I 2024 indførte vi
en centralisering af digitale platforme, kernekomponen-
ter og udviklingsprincipper. Dermed får vi skabt et
grundlag for en endnu højere grad af effektivitet og ens-
artethed og får samlet kompetencerne - mens forretnin-
gerne fokuserer på udvikling af nye produkter på stan-
dardløsninger og om at skabe værdi for kunderne. Samti-
dig sikrer vi en stærk governancestruktur og en bedre ri-
sikostyring.
ESG-fokusområder
I denne årsrapport for 2024 aflægger vi ESG-rapporterin-
gen efter de lovpligtige EU-standarder (ESRS). Vi inklude-
rede dobbelt væsentlighedsanalysen i årsrapporten for
2023 og rapporterede på udvalgte ESRS-elementer. Si-
den har vi arbejdetyderligere at kvalificere og inte-
grere relevante ESG-tiltag i strategier og funktioner.
Dette arbejde er omfattende og tidskvende og vil fort-
sætte de kommende år. Vi sigter på at indarbejde ESG-
mål i koncerndirektionens bonusordning fra 2026, når vi
har identificeret hensigtsmæssige kriterier, der er objek-
tivt målbare.
Intet udbytte for 2024
På baggrund af det samlede, utilfredsstillende driftsre-
sultat i koncernen for 2024 efter nedskrivningen af vær-
dien af SDR har bestyrelsen besluttet ikke at udbetale
noget udbytte for året.
Tak
Tak til alle medarbejdere for deres dedikation og bidrag
til North Medias udvikling. Også tak til kunder og deres
kunder, samarbejdspartnere og aktionærer.
Vi ser frem til 2025 og årene derefter med fortsat ekse-
kvering af vores strategi med det overordnede fokus at
levere kunder til vores kunder.
Vi forventer, at også 2025 bliver et udfordrende år, men at
vi i 2026 kan se resultaterne af vores anstrengelser i form
af en synlig styrkelse af både top- og bundlinjen.
Bestyrelse og direktion
Sammen skaber vi værdi
For North Media handler markedsføring om mere end at levere tryksager og
lokale ugeaviser. Vi ønsker at skabe langsigtet værdi for de samfund vi
servicerer, de mennesker vi ansætter, og de virksomheder vi arbejder med.
Vores distributionsnetværk understøtter ikke kun detailhandelens behov,
men fremmer også det lokale engagement og styrker forbindelsen mellem
mennesker og information.
Gennem investeringer i grøn teknologi, tæt dialog med underleverandører
og effektive distributionsløsninger reducerer vi vores klimaaftryk og hjælper
vores kunder med at gøre det samme. Vi ser det som vores ansvar at sætte
standarden for, hvordan en moderne distributionskanal kan kombinere
bæredygtighed med kommerciel effektivitet.
7
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Koncernens hoved- og nøgletal
mio. kr.
*2024
*2023
2022
2021
2020
Resultatopgørelse
Omsætning
1.301,4
915,1
995,3
1.033,6
1.045,4
Dækningsbidrag
624,7
509,6
562,9
620,5
619,8
Resultat af primær drift før afskriv. (EBITDA)
153,5
181,9
219,2
292,2
270,4
Af- og nedskrivninger
228,4
26,9
27,7
47,8
30,2
EBIT
-74,9
155,0
191,5
244,4
240,2
Afkast værdipapirer
217,4 189,3 -194,2 103,2 154,5
Finansielle poster, netto
-6,2
-1,9
-3,3
-4,8
-5,5
Resultat før skat
135,8
345,0
1,4
347,0
388,1
Skat af årets resultat
-63,3
-76,8
0,7
-73,4
-85,1
Årets resultat, fortsættende aktiviteter
72,5
268,2
2,1
273,6
303,0
Resultat, ophørte aktiviteter
-10,8
-3,8
-
-
3,5
Årets resultat
61,7
264,4
2,1
273,6
306,5
Totalindkomst
60,3
264,1
2,1
273,3
306,8
Årets resultat, ekskl. værdipapirafkast
-107,9
116,7
153,6
193,1
186,0
Balance, ultimo
Aktiver i alt
1.539,5 1.612,9 1.211,3 1.320,6 1.189,1
Egenkapital (inkl.
minoritetsinteresser)
1.146,3 1.156,4 995,4 1.080,0 879,0
Nettorentebærende indestående
723,9 568,8 635,3 758,0 579,0
Ejendomme
256,7 242,0 250,4 246,4 248,2
Realkreditgæld
-103,6 -108,6 -113,4 -118,1 -122,8
Kapitalberedskab
893,3 812,8 764,3 882,8 738,9
Netto arbejdskapital (NWC)
-45,3 -38,8 -7,6 -33,7 -58,4
Investeret kapital
422,4 587,6 360,1 322,0 300,0
Årets investering i materielle aktiver
72,0 16,3 20,3 18,8 10,6
Frit cash flow
**
-30,9 145,9 170,7 224,3 291,3
Der henvises til note 3 for definition af hoved- og nøgletal.
*Hoved- og nøgletal er korrigeret for ikke fortsættende aktiviteter vedr. Ofir (for 2024 og 2023), som præsente-
res i særskilt linje i resultatopgørelse ”Resultat, ophørte aktiviteter".
**Tallet for 2023 indeholder ikke materielle anlæg overtaget som en del af SDR-transaktionen.
mio. kr.
2024
2023
2022
2021
2020
Pengestrømsopgørelse
Pengestrøm fra driftsaktivitet
26,3 129,9 191,3 156,1 218,6
Pengestrøm fra investeringsaktivitet
-46,5 -40,2 -43,8 -88,2 -47,2
Pengestrøm fra finansieringsaktivitet
-90,5 -112,3 -90,4 -91,7 -110,4
Pengestrømme i alt, fortsættende aktiviteter
-110,7 -22,6 57,1 -23,8 61,0
Pengestrømme i alt, ophørte aktiviteter
-10,8 -3,8 0,0 0,0 7,8
Øvrige oplysninger
Gennemsnitligt antal medarbejdere
*
612 390 420 411 445
Gennemsnitligt antal omdelere
*
1.164 711 770 825 874
Antal aktier ultimo, t.
stk. a 5 kr.
20.055 20.055 20.055 20.055 20.055
Beholdning af egne aktier, t. stk.
2.030 2.085 1.629 1.909 2.100
Kurs ultimo, kr.
48,2 65,0 57,0 108,0 79,8
Nøgletal
Dækningsgrad (%)
48,0% 55,7% 56,6% 60,0% 59,3%
Overskudsgrad) (%)
-5,8%
16,9%
19,2%
23,6%
23,0%
Egenkapitalandel (%)
74,5% 71,7% 82,2% 81,8% 73,9%
Egenkapitalforrentning (ROE) (%)
5,4% 24,6% 0,2% 27,9% 39,5%
Forrentning af kapitalgrundlag (ROIC) (%)
-14,8%
32,7%
56,2%
78,6%
75,5%
Resultat pr. aktie (EPS)
3,4 14,3 0,1 15,0 16,9
Udvandet resultat pr. aktie (EPS
-D)
3,4 14,3 0,1 14,7 16,7
Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast (EPS
-
J)
-6,0
6,3
8,3
10,6
10,3
Pris/indtjening (P/E)
14,2 4,5 570,0 7,2 4,7
Kurs indre
værdi (K/I)
0,8 1,1 1,1 2,0 1,8
Pengestrøm pr. aktie (CFPS)
1,5
7,0
10,4
8,6
12,1
Foreslået/udbetalt udbytte
pr. aktie for regnskabsåret
0,0 4,0 4,0 5,0 5,0
Foreslået/udbetalt udbytte i % af årets resultat
før værdipapirafkast
0,0% 61,6% 48,0% 47,0% 48,3%
*Fra 2023 og fremadrettet er CSRD definitionen for antal ansatte blive benyttet i hele årsrapporten
8
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Finansielle resultater
Omsætning
Drevet af SDR, som blev købt ultimo 2023, steg koncer-
nens omsætning med 42%. Eksklusive SDR var stignin-
gen 1%, drevet af de FK Distribution og selskaberne i
Digital Services.
EBITDA
EBITDA faldt med 16%, hvor det positive bidrag fra SDR
ikke kunne opveje en forventet nedgang i FK Distribution
og i Digital Services, drevet af øgede omkostninger til
strategiske tiltag.
EBIT
Driftsresultatet (EBIT) faldt med 148%. Udviklingen var
primært drevet af det lavere EBITDA og af- og særligt
nedskrivninger aktiver erhvervet ved køb af SDR for
samlet 155 mio. kr. samt nedskrivning af overtaget soft-
ware i SDR for 14 mio. kr. Overskudsgraden blev -5,8%
(2023: 16,9%).
Opfølgning på seneste guidance
De realiserede resultater er, når der ses bort fra effekten
af at Ofir præsenteres som ophørte aktiviteter, og den fo-
retagne nedskrivning på 155 mio. kr., i overensstemmelse
med seneste resultatudmelding, som udgjorde en om-
sætning 1.315 1.340, en EBITDA på 140 160 og en
EBIT på mellem 65 - 85.
Status på strategiske initiativer i 2024
Bedre end forventet
Det delvist strukturelle fald i tryksagsvolumen i
Danmark blev mindre end antaget
Maskinel pakning af tryksager til svenske husstande
startede tidligere end planlagt og følger planen
Udvikling af MineTilbuds tekniske platform, som kan
lanceres i andre lande, blev hurtigere færdig
Som forventet
Troen på integrationen af SDR den langsigtede
plan
Øgede lønomkostninger i FK Distribution pga. fortsat
høj efterspørgsel på arbejdskraft
Integration af alle aktiviteter i BoligPortal i ét samlet
univers
Ikke som forventet
Kompleksiteten i omstillingen af SDR og omkostnin-
gerne forbundet hermed
Omsætningsudviklingen i SDR.
I BoligPortals svenske forretning førte flere boliger
ikke til øget omsætning
Forretningsudviklingen i Bekey
Resultater
Integration af SDR og strategieksekvering
påvirkede indtjeningen
Omsætning, mio. kr. (2023)
1.301
(915)
EBITDA, mio.
kr. (2023)
154
(182)
EBIT, mio.
kr. (2023)
-75
(155)
Resultaterne er ekskl. de ophørte aktiviteter i Ofir
9
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Koncern
Q4 2024 (Q4 2023)
(mio. kr.)
Last Mile
Q4 2024 (Q4 2023)
(mio. kr.)
Koncernens udvikling i 4. kvartal 2024
Omsætningen steg 20%, drevet af SDR, der blev købt ultimo 2023. Eksklusive SDR var stigningen på 3%, drevet af både
FK Distribution og selskaberne i Digital Services.
EBITDA faldt 32%, og som ventet påvirket af strategieksekvering i forretningerne og øgede omkostninger til løn til omdelere i
FK Distribution og fratrædelser i Bekey.
EBIT faldt 49%, påvirket af udviklingen i EBITDA samt af- og særligt nedskrivninger i SDR.
Overskudsgraden blev 3,2% mod 7,6% i 4. kvt. 2023.
Omsætning
340
(234)
EBITDA
33
(48)
EBIT
-134
(41)
Omsætningen steg 1% og var positivt påvirket af, at ugeavisvolumen var højere end ventet, og fremgang
i MineTilbud og produktområdet ’Selekteret post’.
Der var en mindre tilbagegang i tryksagsvolumen, som var påvirket af færre kampagner hos flere kunder
og af, at en større kunde i detailbranchen ikke fornyede sin årsaftale.
EBITDA faldt som ventet, påvirket af øgede lønomkostninger til omdelere grundet fortsat høj efterspørg-
sel på arbejdskraft og af udvikling af MineTilbuds nye tekniske platform.
Som konsekvens af lavere EBITDA, faldt EBIT også.
Omsætning
211
(
208)
EBITDA
41
(
50)
EBIT
38
(
47)
Omsætning
307
(208)
EBITDA
37
(50)
EBIT
-125
(47)
Det svenske privatforbrug var fortsat på et lavt niveau. Omsætningen var positivt påvirket af implemen-
terede prisstigninger, mens tryksagsvolumen var faldende.
Antal husstande i Sverige, der var omfattet af den maskinelle pakning af tryksager for SDR på
FK Distributions pakkecentral i Taastrup voksede fortsat i 4. kvt. 2024.
EBITDA og EBIT er påvirket af integrationsomkostninger.
Forventning om lavere tryksagsvolumen betyder nedskrivning af den bogførte værdi af aktiver
med 155 mio. kr.
Omsætning
96
EBITDA
-4
EBIT
-163
10
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Koncernens udvikling i 4. kvartal 2024, fortsat
Digital Services
Q4 2024 (Q4 2023)
(mio. kr.)
Omsætningen steg 6%, primært fra øgede indtægter fra partnerskaber, lejere og Data Insights, hvor der
blev indgået flere kundeaftaler. Annoncesalg fra udlejere faldt, da markedet forsat var præget af færre
boligannoncer og lavere tomgang.
I Bostadsportal.se var der en mindre nedgang i omsætningen, antallet af egne boliger steg fra et fortsat
lavt niveau.
Udviklingen i EBITDA og EBIT, var på trods af fortsatte kapacitetsomkostninger til transformationen af
BoligPortals univers for lejere og udlejere.
Omsætning
27
(
26)
EBITDA
9
(
9)
EBIT
8
(
8)
Omsætning
33
(31)
EBITDA
2
(4)
EBIT
1
(3)
Omsætningen var drevet af segmentet Hjemmepleje DK, som er det største.
Omsætningen var beskeden i segmenterne ”Distributører” og ”Ejendomme”.
EBITDA og EBIT var påvirket af højere kapacitetsomkostninger til standardisering og automatisering af
interne processer, ansættelse af egne IT-udviklere, samt fratrædelsesomkostninger til en række medar-
bejdere.
Omsætning
6
(
6)
EBITDA
-8
(
-5)
EBIT
-8
(
-5)
11
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Primære antagelser
Et forventet volumenfald for tryksager i niveauet 1%
og for lokalaviser i niveauet 14% for FK Distribution.
Et forventet volumenfald fra tilbuds- og lokalaviser i
niveauet 16% for SDR.
Udrulning af maskinel pakning til Sverige forløber
som planlagt og er afsluttet i 2. halvår 2025.
Øget omsætning drevet af ændret forretningsmodel
i SDR, hvor alle franchisekunder hjemtages samt
prisstigninger.
En fortsættelse af den stabiliserede økonomisk
udvikling fra 2024 og med voksende forbrugertillid
til køb af forbrugsvarer og til leje af boliger.
Et fortsat fleksibelt arbejdsmarked, både i forhold til
at tiltrække unge omdelere og til fortsat forretnings-
udvikling.
Forventninger til 2025
Omsætning, mio. kr.
1.280 1.337
EBITDA, mio. kr
.
80 115
EBIT, mio. kr
.
25 - 60
mio. kr.
Selskab
Omsætning
EBITDA
EBIT
Last Mile
FK Distribution
725-745 117-129 104-116
SDR
385-410 -28 til -13 -55 til -40
Last Mile, total
1.110-1.155
89-116
49-76
Digital Service
BoligPortal
123-129 34-38 33-37
Dayli
29-33 -15 til -12 -17 til -14
Bekey
18-20 -22 til -21 -22 til -21
Digital Services, total
170-182
-3 til 5
-6 til 2
Ikke
-fordelte - -6 til -6 -18 til -18
Total, koncern
1.280-1.337
80-115
25-60
12
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
FK Distribution forventer, at den stabiliserede markeds-
udvikling i 2024 fortsætter i 2025.
De finansielle forventninger til 2025 er baseret på føl-
gende antagelser:
Et fald i volumen fra tilbudsaviser i niveauet 1% og
lokalaviser i niveauet 14%.
Faldet i volumen ventes opvejet af prisstigninger i
etårige aftaler om omdeling af tryksager, som er på
niveau med 2024.
Vækst i selekteret post.
Stabile produktionsomkostninger, dog med øgede
lønomkostninger pga. fortsat højere efterspørgsel på
arbejdskraft
De væsentligste risici vurderes at være konsolidering af
avishuse/titler, udfordringer med fastholdelse og tiltræk-
ning af omdelere, politisk regulering af fritidsarbejde for
unge samt ændringer i konkurrenceforhold.
SDR forventer, at de positive tendenser i markedsudvik-
lingen i 2. halvår 2024 vil fortsætte i 2025 med stigende
købekraft og tillid hos forbrugerne drevet af stabil infla-
tion og faldende renteniveau.
De finansielle forventninger til 2025 er baseret på føl-
gende antagelser:
Øget omsætning drevet af den ændrede forretnings-
model, hvor fakturering af franchisekunder hjemta-
ges og prisstigninger.
Et fald i volumen fra tilbuds- og lokalaviser i niveauet
16%.
Udrulning af maskinel pakning forløber som plan-
lagt.
Udfasning af franchisemodel forløber som planlagt.
Højere produktionsomkostninger
Underliggende udfordringer
De væsentligste risici vurderes at være fald i tryksagsvo-
lumen højere end forventet og forsinkelse i udrulning af
maskinel pakning.
BoligPortal forventer ca. 13% omsætningsvækst, drevet af
alle indtægtsstrømme i Danmark og Sverige, dog særligt
partnerskaber og Data Insights i Danmark. EBITDA og
driftsresultatet (EBIT) forventes moderat højere end 2024,
påvirket af det fortsatte arbejde med at skabe et samlet
univers for lejere og udlejere, udvikling af services hertil
samt styrkelse af organisationen til fortsat vækst.
De væsentligste risici forventes atre rekrutteringsbe-
grænsninger i et jobmarked med lav arbejdsløshed, fast-
frysning af lejeboligmarkedet i Danmark drevet af den
økonomiske udvikling, som kan påvirke efterspørgslen
fra lejere og Data Insights kunder negativt, manglende
vækst i svensk økonomi, samt væsentlige ændringer i
konkurrenceforhold i Danmark og Sverige.
De finansielle forventninger til 2025 er baseret på føl-
gende antagelser:
Stabilt antal kontraktforlængelser på eksisterende
aftaler
Stabil indtægt fra service- og licensaftaler
De finansielle forventninger til 2025 er baseret på
følgende antagelser:
Fremgang i omsætningen drevet af den forretning
efter udrulning af den nye tekniske platform.
Lavere IT-omkostninger efter overgang til en ny plat-
form.
Vækst i Sverige på både forhandler- og forbrugersi-
den
Forventninger til 2025
13
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
Kapitalberedskab
Fordi aktier over tid forventes at give et højere positivt af-
kast end bankers renteindtægter, placerer North Media en
væsentlig del af sit kapitalberedskab i likvide, børsnoterede
aktier og aktiebaserede investeringsforeninger med høj
omsættelighed, som f.eks. det danske C25 eller lignende
internationale indeks. Det øvrige beredskab udgøres af
kontanter.
Ultimo 2024 udgjorde kapitalberedskabet 894 mio. kr.
mod 813 mio. kr. i 2023, som var påvirket af købet af SDR.
Kapitalberedskabet bestod af 854 mio. kr. i likvide værdipa-
pirer og 40 mio. kr. i kontanter. Kapitalberedskabet blev
desuden anvendt til udbyttebetaling72 mio. kr.
Politik for kapitalstruktur
North Media har et stærkt kapitalberedskab til at under-
støtte den langsigtede værdiskabelse og udnytte nye for-
retningsmuligheder.
Det giver North Media mulighed for - også under volatile
forhold at handle langsigtet, herunder fortsætte den stra-
tegiske udvikling med fokus på infrastruktur, teknologi, in-
novation og skalering. Det giver også styrken til at udnytte
de muligheder, der opstår, herunder opkøb af virksomhe-
der med klare synergi- og skaleringspotentialer, eller i
komplementære forretningsområder.
Kapitalberedskabet er placeret langsigtet og derfor accep-
teres udsving i værdipapirernes værdi og dermed i det
samlede kapitalberedskab. Det skal derfor være stort nok
til, at der er frihed og uafhængighed i perioder, hvorr-
dien af aktieporteføljen måtte falde.
Siden ultimo 2015 errdipapirbeholdningen øget fra
196 mio. kr. til 854 mio. kr. Heraf udgør 626 mio. kr. værdi-
stigninger, mens de resterende 32 mio. kr. kommer fra net-
tokøb.
Udbyttepolitik
North Medias politik er at udbetale et udbytte, der afspej-
ler indtjeningen på den ordinære drift før afkastet på
værdipapirer. Betaling af udbytte kan lejlighedsvis sup-
pleres med tilbagekøb af egne aktier, hvis bestyrelsen
skønner, at det er hensigtsmæssigt for selskabet og dets
aktionærer.
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Formål med kapitalberedskabet
Styrke til at udnytte markedsmuligheder, nå
strategiske mål og modstå ændringer i kon-
kurrencen.
Styrke til at købe virksomheder med positive
synergier og skaleringspotentiale.
Robusthed til at modstå markante sam-
fundsændringer.
Gæld optages kun i form af langsigtet real-
kreditfinansiering af koncernens ejen-
domme.
Ingen bankgæld og kapitaltilførsler fra akti-
onærerne.
Kapitalberedskab mio. kr.
739
883
764
813
894
2020 2021 2022 2023 2024
14
Kapitalberedskab og udbyttepolitik
Forventninger
Resultater
Hoved- og Nøgletal
Forord
Forretningsmodel
FK Distribution 15
Svensk Direktreklam 20
BoligPortal 24
Bekey 28
Koncernens kvartalsskema 31
Resultat af associeret virksomhed 34
Resultater og udvalgte
balanceposter 35
Risici og risikostyring 37
14
Virksomheder
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
01
15
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
15
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
16
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om FK Distribution
FK Distribution er distribuerer tilbuds- og lokalaviser i hele Danmark. De automatiserede
og omkostningseffektive teknologier til pakning og distribution
af tryksager til hver enkelt husstand er unikke
også internationalt.
Omsætning i 2024
Pakning og distribution
Øvrige aktiviteter, inkl. MineTilbud
787
DKKm
4%
96%
Hovedtal (mio. kr.)
2024
2023
2022
Omsætning
786,8 784,6 836,5
EBITDA
137,8 165,5 198,2
EBIT
124,0 153,6 184,7
EBITDA
-margin 17,5% 48,5% 23,7%
Overskudsgrad (
EBIT) 15,8% 19,6% 22,1%
A
ntal ansatte (gnsn.) 281 278 293
Pakning og omdeling til danske private husstande
+1,1 mia.
stk. tilbuds
- og lokalaviser samt
selekteret post
1,9 mio.
husstande
modtager tilbuds-
aviser
(62% af samtlige hus-
stande
i Danmark)
+2,3 mio.
husstande modtager
lokale
ugeaviser
(76% af alle husstande
i D
anmark)
450.000
husstande modtager
tilbudsavi-
ser via
NejTak+, hvor forbru-
gerne selv vælger, hvilke tryksa-
ger de ønsker at modtage
+3 mio.
husstande
modtager Direct
M
ail mv.
Omsætningsudvikling i 2024
+1%
Overskudsgrad i 2024
16%
17
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2024
FK Distribution leverede omsætning på samme niveau
som 2023, drevet af at tilbagegangen for tilbudsaviser var
mindre end ventet og af selekteret post. EBITDA faldt
med 17%, primært påvirket af øgede løn- og IT-omkost-
ninger. Som konsekvens faldt det primære driftsresultat
(EBIT) med 19%. Overskudsgraden blev 16%.
Den øgede omsætning var resultatet af prisstigninger for
tilbudsaviser og af fremgang i selekteret post, som havde
tilgang af et væsentligt antal nye titler overfor et volu-
menfald for tilbudsaviser, der var mindre end forventet i
starten af året. Samlet mere end opvejede det en flad
omsætning i den digitale tilbudsplatform MineTilbud og
den tilbagegang i omsætningen lokalaviser, der fort-
sat, var præget af faldende annoncesalg og færre sider.
Fald i tryksagsvolumen blev i niveauet 1% for helåret. Vo-
lumennedgang for lokalaviser var højere.
EBITDA faldt til 138 mio. kr. fra 166 mio. kr. i 2023. Det
skyldtes primært øgede lønomkostninger til omdelere
grund af fortsat høj efterspørgsel på arbejdskraft, om-
kostninger til implementering af maskinel pakning for
SDR i Sverige og udvikling af MineTilbuds nye tekniske
platform, som kan lanceres i andre lande. Det primære
driftsresultat (EBIT) faldt tilsvarende til 124 mio. kr. mod
154 mio. kr. i 2023.
FK Distribution startede i 2024 maskinel pakning for sit
svenske søsterselskab SDR. Maskinel pakning forventes
fuldt udrullet i 2. halvår 2025.
Forretningens udvikling
Markedsudviklingen var stabil i 2024 sammenlignet med
de foregående to år. Forbrugernes købekraft var hjulpet
af lavere inflation og reallønsstigninger.
Tilbudsaviser
FK Distribution indgik i 2024 en aftale med Salling Group
om fortsat omdeling af tilbudsaviser for kædens forret-
ninger i perioden 2025-27. Kontrakten og fornyelse af en
række øvrige aftaler understreger, at tilbudsavisen fortsat
er detailhandlens, og i særdeleshed de succesfulde kæ-
ders stærkeste markedsføringskanal for salg af varer. Al-
lerede indgåede aftaler for 2025 udgør cirka 98% af den
forventede tryksagsvolumen. Samtidig var forbrugernes
efterspørgsel på tilbud uændret højt.
En markedsundersøgelse af tryksagen som medie foreta-
get af Kantar TNS Gallup i april 2024 viste, at:
80% af alle husstande med JaTak-ordning læste til-
budsaviser, en stigning på 4%-point fra 2023
64% af de adspurgte købte ugentligt dagligvarer på
baggrund af tryksager, en stigning på 3%-point fra
året før
53% købte månedligt andre typer varer på baggrund
af tryksager, en stigning på 9%-point fra 2023
Undersøgelsen viste også, at 57% af respondenterne fore-
trak den fysiske tilbudsavis frem for andre mediegrupper.
Samtidig ses det strukturelle fald i tryksagsvolumen at
være mindre i 2024 og forventeligt i 2025 sammenlignet
med udviklingen de seneste år.
Maskinel pakning for SDR i Sverige
I slutningen af 2. kvt. 2024 begyndte FK Distribution ma-
skinel pakning af svenske tryksager for SDR på pakke-
centralen i Taastrup. Antal husstande, der var dækket af
ordningen, voksede markant i løbet af 2. halvår 2024 til
ca. 20%. Den maskinelle pakning for alle SDRs ruter for-
ventes fuldt indført i 2. halvår 2025.
Med pakningen til Sverige er den optimale anvendelse af
FK Distributions terminaler blevet evalueret, og det be-
sluttet at flytte kapacitet fra Tilst- til Taastrupterminalen i
løbet af 2025.
Lokale ugeaviser
FK Distribution indgik i 3. kvartal 2024 en aftale om distri-
bution af lokalaviser på Lolland og Falster. Udviklingen
med faldende annoncesalg, færre sider og reduceret fre-
kvens fortsatte dog i 2024. Der forventes fortsat et større
volumenfald i de kommende år, som kun delvist kan re-
duceres vha. politisk bestemte støtteordninger til lokale
og regionale medier.
Kvartalsvis omsætning
208,3
192,5
204,4
178,6
211,3
Q4-23 Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
Omsætning (mio. kr.)
Kvartalsvis EBIT
46,9
30,8
41,3
14,2
37,7
Q4-23 Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
EBIT (mio. kr.)
Forventninger til 2024 (mio. kr.)
Omsætning EBITDA
EBIT
29. februar 2024
770-795 134-152
120-138
16. maj 2024
770-790 142-154
125-137
15. august 2024
780-800 137-145
120-128
5. november 2024
780-790 137-145
120-128
Realiseret
resultat 786,8 137,8
124,0
18
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Selekteret post
FK Distribution indgik i 2024 aftaler om et væsentligt
antal nye magasiner mv. til omdeling til specifikke post-
kasser, hvor interessen for en given vare eller service ven-
tes at være særlig stor. I 2023 blev der indgået en bred
politisk aftale om en ny postlov, som ophævede den dan-
ske befordringspligt. Det har øget konkurrencen om
adgangen til husstandenes postkasser og kan udgøre en
vækstmulighed i form af øget markedsandel i et ellers
afgrænset marked. At PostNord nu helt ophører med at
omdele breve, gør kun dette marked mere interessant.
Digital tilbudsformidling; MineTilbud
MineTilbud har historisk været en aktivitet i FK Distribu-
tion. Aktiviteterne blev udskilt som en selvstændig virk-
somhed primo 2025 for at øge udviklingshastigheden og
realisere markedspotentialet. Aktiviteterne har i februar
skiftet navn til Dayli og er beskrevetste side.
FK Distributions indbringelse af Konkurrence- og forbru-
gerstyrelsens påbud i juni 2020 om at dekoble digitale og
fysiske tilbud verserer fortsat jf. nærmere omtale i note 31.
Strategiske prioriteter
FK Distributions målsætning er fortsat at være den bli-
vende, landsdækkende distributør af fysiske tryksager,
magasiner og ugeaviser. Det strukturelle fald i kernefor-
retningens volumen skal opvejes af vækst i andre aktivi-
teter, f.eks. gennem internationalt salg af pakning og
ekspertise, samt indenfor selekteret post.
FK Distributions forretningskoncept bygger på en volu-
menforretnings tre nøglebegreber: Kvalitet, volumen og
lønsomhed. De er kernen i en konstant optimering af for-
retningen, herunder IT-systemer, tiltrækning og fasthol-
delse af medarbejdere, logistik, optimering af rutenet og
et generelt omkostningsfokus.
For at realisere målsætningen, arbejder FK Distribution
med fire overordnede spor:
Drift optimering af egen infrastruktur, organisering
og distributionsnet med høj kvalitet og lave omkost-
ninger
Kommercielt at fastholde og udvikle positionen
som kundernes og forbrugernes vigtigste kanal til til-
bud og information
Internationalt at være i nærmarkederne med om-
kostningseffektive teknologi- og logistikløsninger og
udnytte viden om NejTak og NejTak+-ordningerne til
at implementere disse løsninger
Backoffice/tværgående herunder at optimere pro-
cesser og procedurer på baggrund af data.
Den brede, ugentlige nationale distribution fastholdes for
at give kunderne adgang til flest mulige åbne postkasser,
da samfundsnytten af fysiske tilbudsaviser og lokale
ugeaviser er meget høj. Det gælder også for tryksagens
vigtige rolle som jobskaberbl.a. trykkerier og for de
cirka 8.000 unge omdelere, der årligt får deres første job
hos FK Distribution. FK Distribution har stor fokus på
fortsat at være en attraktiv arbejdsplads for unge i en tid
med faldende årgange. Det inkluderer bl.a. at tilbyde en
løn, der som minimum er på niveau eller lidt over
tilsvarende fritidsjobs, og udvikling af en omdeler-app,
der gør kommunikation og planlægning af ruten lettere.
Samtidig samarbejder FK Distribution med bl.a. det
sociale frikort, som giver udsatte borgere mulighed for at
varetage et job.
Udvikling i husstandens
reklameordning (%)
48,0
46,0
34,4
38,3
0,1
20,1
2020 2021 2022 2023 2024
JaTak NejTak NejTak+
Samlet volumen for adresseløse for-
sendelser (mio. stk.)
1.287
1.221
1.144
1.024
1.013
2020 2021 2022 2023 2024
Tryksagsvolumen
Opfølgning på 2024
lsætninger for 2024
Status
Medvirke til integration af og
værdiskabelse i SDR
Øge volumen af selekteret post
Udskille MineTilbud til Digital Ser-
vices
Afsøge muligheder for pakning
og/eller salg af teknologi på
nærmarkeder
Arbejde med CSRD og ESG-mål-
sætninger
Strategiske mål for 2025
Fuldføre udrulning af maskinel pakning for
SDR i Sverige
Øge volumen af selekteret post
19
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Forretningen
Platformens største kundegruppe er i dag detailhandlen,
mens andre kundetyper og -segmenter også anvender
MineTilbud. Vækstpotentialet drives af øget omsætning
fra eksisterende og nye kunder, udviklingen af nye digi-
tale formater og udbredelse til flere lande.
For at styrke markedspositionen købte og overtog virk-
somheden i januar 2024 den teknologi, som den danske
softwarevirksomhed Aviou har udviklet til publicering af
onlinekataloger og -tilbud. Den nye digitale publicerings-
platform, kaldet Publisher, gør det muligt for forhandlere
og leverandører at udarbejde markedsføringsindhold på
tværs af digitale og fysiske kanaler. Det er besluttet, at
platformen lanceres i andre lande. Som et første skridt
blev både Publisher og den nye medieplatform introdu-
ceret under navnet Dayli i Sverige i januar 2025. Begge
løsninger forventes udrullet i Danmark i løbet af 2025.
Strategiske prioriteter
Det strategiske fokus i 2025 er at fastholde den stærke
position i Danmark og sikre et rodfæste i Sverige, samti-
dig med at organisationen forankres og udvides med
selvstændige IT- og salgsafdelinger. De strategiske mål
for året er:
Fortsat udvikling af den nye tekniske platform
Vækst i Sverige på både forhandler- og forbrugersi-
den
Udrulning af den nye platform i Danmark
MineTilbud (Dayli)
MineTilbud er blandt Danmarks førende medieplatforme til online formidling af digitale
tilbudsaviser
og kataloger. Aktiviteterne blev i januar 2025 et selvstændigt
forretning
sområde etableret i eget selskab under navnet Dayli for at styrke nye
forretningsmuligheder, herunder ekspansion til Sverige, hvor medieplatformen Da
yli og
den digitale publicerings
-platform Publisher blev introduceret.
Brugere og læsninger i 2024:
+1,5
mio.
brugere (36% af alle
danskere over 18 år)
+1,2
mio.
besøg på
platformen ugent-
ligt
+130
mio.
årlige læsninger og
visninger
49%
af alle læsninger
kon-
verteres til besøg i butik
20
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
20
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
21
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om SDR
Svensk Direktreklam
SDR er Sveriges førende distributør af tryksager fra nationale, regionale og lokale kunder
samt af lokalaviser. Central, maskinel pakning udført af FK Distribution i Taastrup er under
udrulning og forventes fuld
t indført i 2. halvår 2025.
1,1 mia.
s
tk. tilbuds- og lokalaviser
i Sverige
2,2 mio.
husstande modtager
tilbuds-
aviser (ca. 49% af
samtlige hus-
stande
i Sverige)
+4,6 mio.
husstande modtager lokale
ugeaviser (
91% af alle husstande i
Sverige
)
1.500
d
etailkunder
33
k
ontorer i byer/områder
Omdeling til svenske private husstande i 2024:
Hovedtal (mio. kr.)
2024
2023
2022
Omsætning
380,6 - -
EBITDA
19,4 - -
EBIT
-179,3 - -
EBITDA
-margin 5,1% - -
Overskudsgrad (EBIT)
-47,1% - -
Antal ansatte (gnsn.)
192 - -
Omsætning i 2024
Distribution Øvrige aktiviteter
381
DKKm
6%
94%
Omsætning i 2024 mio. kr.
381
Overskudsgrad i 2024
-47%
22
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2024
Omsætningen blev 381 mio. kr., drevet af tidligere imple-
menterede prisstigninger på tryksager og lokalaviser og
på trods af et samlet volumenfald. EBITDA blev 19 mio.
kr., drevet af produktions-, integrations- og personaleom-
kostninger, der var højere end oprindeligt forventet. Det
primære driftsresultat (EBIT) blev -179 mio. kr., primært
påvirket af nedskrivninger af immaterielle aktiver med
155 mio. kr. samt det lavere EBITDA. Overskudsgraden
blev -47%. Som et led i integrationen i North Media blev
udrulningen af maskinel pakning, udført af FK Distribu-
tion, startet. Den forventes fuldt indført i 2. halvår 2025.
Omsætning
Omsætningen blev 381 mio. kr., og var positivtvirket af
øgede gennemsnitspriser per tryksag i SDRs eget distri-
butionsnetværk. Den samlede volumen faldt med 13% og
var primært drevet af, at nogle detailkunder i 1. halvår
2024 reducerede udgivelsesfrekvensen på grund af den
generelle udvikling i svensk økonomi, hvor forbrugerne
var tilbageholdne med indkøb. Den udvikling blev delvist
forbedret i 2. halvår 2024.
Indtjening
EBITDA blev 19 mio. kr. Den øgede omsætning kunne
ikke opveje stigende produktionsomkostninger samt sti-
gende integrations- og personaleudgifter.
SDR Svensk Direktreklam indgår traditionelt årsaftaler
med sine kunder i årets første kvartal, og det var antagel-
sen, at den kontraktbundne volumen for 2025 ville være
på niveau med 2024. Nogle af SDR Svensk Direktreklam
kunder har i 2025 imidlertid nu tegnet kontrakter med
en betydeligt lavere tryksagsvolumen, hvilket har med-
ført en nedskrivning af værdien af SDR Svensk Direkt-
reklams aktiver med 155 mio. kr. Det er fortsat koncernle-
delsens overbevisning, at SDR Svensk Direktreklam vil
styrke koncernens segment Last Mile. Forventningen er
fortsat, at SDR Svensk Direktreklam fra 2026 vil levere et
positivt driftsresultat. Der er nærmere redegjort for ned-
skrivningen i regnskabets note 4 og note 15.
Det primære driftsresultat (EBIT) blev til -179 mio. kr. på
grund af nedskrivninger af immaterielle aktiver samt
den lavere EBITDA.
Markedet og forretningens udvikling
Det svenske marked for omdeling af adresseløse tryksa-
ger og lokalaviser har historisk setret præget af to
store aktører, SDR og PostNord, hvor sidstnævnte trak sig
i foråret 2023. Overordnet har den svenske økonomi i en
længere periode været præget af lav eller ingen vækst,
høj inflation og højt renteniveau. På trods af tegn på for-
bedrede makroøkonomiske vilkår i 2. halvår 2024, var det
svenske privatforbrug på et fortsat lavt niveau.
Tilbudsaviser
Traditionelt er pakning af tryksager til distributører og
omdelere foregået manuelt og per rute på SDRs lokal-
kontorer og hos franchisetagere. For at sikre en tidssva-
rende distributionsmodel og med fokus på at øge indtje-
ningen, blev implementering af FK Distributions førende
teknologier til maskinel sortering, pakning og distribu-
tion i Sverige rykket frem til start i august 2024. Ved
udgangen af året var cirka 20% af alle svenske husstande,
som modtager omdelte tryksager, dækket af den nye
markedstilgang og maskinel pakning forventes fuldt ind-
ført i 2. halvår 2025. Den maskinelle pakning foregår fra
FK Distributions pakkecentral i Taastrup.
SDRs kundegrundlag udgøres af cirka 1.500 detailkunder
på nationalt, regionalt og lokalt niveau og hvoraf daglig-
varebranchen er blandt de største. SDR har traditionelt
indgået etårige aftaler med sine kunder. Flere kunder
valgte primo 2024 at reducere deres mængder. Grundet
tryksagens rækkevidde og at den er forbrugernes fore-
trukne mediekanal, valgte flere detailkæder igen at øge
oplag og frekvens i 2. halvår 2024. Det kunne dog ikke
opveje et samlet volumenfald for året i forhold til 2023.
Lokale ugeaviser
Markedet for gratis lokale ugeaviser består af nogle
større aktører og et lavere antal mindre, selvstændige ud-
givere. På trods af lavkonjunkturen var volumennedgan-
gen marginal i 2024.
Forventninger til 2024 (DKKm)
Omsætning
EBITDA
EBIT
29. februar 2024
375-400 41-53 7-19
16. maj 2024
375-390 33-41 -13 til -5
15. august 2024
375-390 23-30 -23 til -16
5. november 2024
375-380 18-20 -28 til -26
Realiseret resultat
380,6 19,4 -179,3
Kvartalsvis omsætning
94,1
105,6
85,3
95,6
Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
Omsætning (mio. kr.)
Kvartalsvis EBIT
-15,8
5,2
-5,8
-162,9
Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
EBIT (mio. kr.)
23
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Franchisers og prisstruktur
I forbindelse med implementering af maskinel pakning
går SDR fra at være franchisegiver til at bruge underleve-
randører i form af distributionspartnere. Denne udvikling
startede i 2024. Flertallet af de eksisterende franchiseta-
gere bliver i løbet af 2025 distributionspartnere, hvilket vil
øge SDRs andel af markedet og dermed omsætningen.
Der implementeres ligeledes en ny prisstruktur og stan-
dardiserede vilkår med virkning fra 2025.
Strategiske prioriteter
SDRs målsætning er som FK Distributions er det i
Danmark - at være den blivende, landsdækkende distri-
butør af fysiske tryksager, magasiner og ugeaviser i
Sverige. Den stærke mediepartner, som når de svenske
forbrugere ved hjælp af effektive, trykte kommunikati-
onsløsninger, herunder tryksager og lokalaviser. Det
strukturelle fald i volumen skal opvejes af implemente-
ring af teknologier og på sigt introduktion af nye produk-
ter.
Alle elementerne er forudsætninger for på sigt at kunne
overgå til individuel pakning til husstandsomdeling og
for at kunne tilbyde nye produkter, som f.eks. selekteret
post.
SDR gruppes samlede volumen for
adresseløse forsendelser (i mio. stk.)
975
1.106
1.043
1.223
1.060
2020 2021 2022 2023 2024
Tryksagsvolumen
Strategiske mål for 2025 (og 2026)
I 2025 og 2026 vil de primære fokusområder
fortsat være
Automatiseret og standardiseret maskinel
pakning
Videreudvikle værditilbud til eksisterende og
nye kunder
Optimere distributionsmodellerne med hen-
blik på at kunne levere høj kvalitet, effektivt.
24
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
24
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
25
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om BoligPortal
BoligPortal.dk er landets vigtigste samlingspunkt for professionelle og private udlejere
af
, og boligsøgende til alle typer lejeboliger. Søsterportalen i Sverige, Bostadsportal.se,
har væsentligt markedspotentiale.
Omsætning i 2024
Lejere & udlejer Nye produkter og services
111
DKKm
11%
89%
Hovedtal
(mio. kr.)
2024
2023
2022
Omsætning
111,1 107,0 93,9
EBITDA
36,1 39,6 28,3
EBIT
31,8 35,4 24,2
EBITDA
-margin 32,5% 37,0% 30,1%
Overskudsgrad (
EBIT) 28,6% 33,1% 25,8%
A
ntal ansatte (gnsn.) 62 56 55
Boliger på den danske platform
131.386 136.135 123.911
Udlejere på den danske
platform 25.520 26.963 25.359
Boligportal.dk i 2024
+622.000
m
ånedlige besøgende på
hjemmesiden
+114.000
a
nnoncerede lejeboliger
+28.000
u
nderskrevne lejekontrakter
+
36.000
u
nderskrevne flytterapporter
Bostadsportal.se i 2024
+243.000
Månedlige besøgende på
hjemmesiden
+1.600
underskrevne lejekontrakter
Omsætningsudvikling i 2024
+4%
Overskudsgrad i 2024
29%
26
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2024
Udrulning af BoligPortals transformationsstrategi forløb
som planlagt. Fokus var på at fortsætte rejsen fra mar-
kedsplads til lejeboligplatform, hvor alle aktiviteter er
fuldt integrerede og udgør ét samlet digitalt univers for
lejere og udlejere og med mulighed for at udvælge de
services, som matcher den enkeltes behov.
Omsætningen steg med 4% til 111 mio. kr., drevet af flere
indtægtsstrømme i det danske marked. EBITDA faldt
med 9% til 36 mio. kr. på grund af øgede kapacitetsom-
kostninger til udvikling af et samlet univers for lejere og
udlejere. Det primære driftsresultat (EBIT) blev 32 mio. kr.,
påvirket af udviklingen i EBITDA. Overskudsgraden
blev 29%.
Den stigende omsætning var primært drevet af øget salg
fra partnerskaber, lejeromsætning og Data Insights i et
dansk marked, der var præget af færre lejeboliger og la-
vere tomgang hos udlejere end i 2023. BoligPortal styr-
kede i 2024 markedspladsen, som er kerneforretningen,
for at optimere kunderejsen og koblingen af de digitale
mikro-services, som tilsammen skal udgøre ét samlet
univers for lejere og udlejere. Data Insights, der opsamler
og sælger markedsdata fra platformen, leverede tilfreds-
stillende vækst, og udbygger fortsat positioner gennem
nye services, kunder og kundesegmenter.
Antal underskrevne lejekontrakter og flytterapporter
satte rekord igen i 2024. Det var positivt påvirket af, at
udlejere i stigende grad benyttede sig af de digitale
løsninger.
I Sverige forbedrede den økonomiske udvikling sig
kun langsomt og forbrugerne var tilbageholdende. Det
påvirkede lejeboligmarkedet og resulterede i faldende
omsætning i BostadsPortal.se. Arbejdet med at styrke
markedspositionen fortsatte og vigtigheden af en lokal
tilstedeværelse er blevet bekræftet. Der blev indgået
kontrakter med flere større signaturkunder med henblik
på at øge antal egne annoncer på portalen. Det vurderes
at være afgørende for kvaliteten af udbuddet og dermed
tiltrækning af efterspørgslen.
Den øgede omsætning kunne ikke opveje et fald i
EBITDA til 36 mio. kr. fra 40 mio. kr. i 2023, som primært
skyldtes øgede kapacitetsomkostninger til fortsat udvik-
ling af det samlede univers for lejere og udlejere. Det pri-
mære driftsresultat (EBIT) faldt tilsvarende til 32 mio. kr.
fra 35 mio. kr. i 2023.
Forretningen
Det danske marked
Markedspladsen for annoncering og udlejning af lejeboli-
ger udgør kernen i universet for lejere og udlejere. Cen-
tralt står en række digitale services, der har relevans for
et lejeforhold. De tre vigtigste digitale services er:
Partnerskaber
Lejere kan indgå aftaler med en række nationale og
regionale leverandører af el, internet, tv, forsikringer,
finansiering og energimærker. Antallet af partnerska-
ber udvides løbende for at sikre lejerne valgmulighe-
der.
Data Insights
BoligPortal indsamler data om udbud og efterspørg-
sel på boliger baseret på brugernes anvendelse af
boligpor-tal.dk. Datasamlingen vurderes at være
Danmarks mest fyldestgørende og tilbydes til ejen-
domsudviklere og -investorer og andre aktører i ejen-
domsbranchen. De bruger data til at forbedre deres
forståelse af lejebolig-markedet, optimere processer
og effektivisere dokumentationen af egne services.
Boligadministration
Udlejere har adgang til en række værktøjer til admi-
nistration af lejemål og ir brugen af digitale leje-
kontrakter og flyttesyn er i vækst.
Det svenske marked
Lejeboligmarkedet i Sverige har eget regel- og lovsæt
men også flere lighedspunkter med det danske. Det gør
det muligt løbende at tilpasse de afprøvede danske løs-
ninger i Sverige.
Kvartalsvis omsætning
25,6
26,6
27,5
29,9
27,1
Q4-23 Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
Omsætning (mio. kr.)
Kvartalsvis EBIT
8,2
7,1
7,4
9,0
8,4
Q4-23 Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
EBIT (mio. kr.)
Forventninger til 2024 (DKKm)
Omsætning
EBITDA
EBIT
29
. februar 2024 111-120 36-40 32-36
16
. maj 2024 111-116 36-40 32-36
15
. august 2024 111-116 36-40 32-36
5
. november 2024 111-115 35-39 31-35
Realiseret resultat
111,1 36,1 31,8
27
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Strategiske prioriteter
I 2025 eksekverer BoligPortal fortsat sin transformations-
strategi med udvikling af ét samlet univers for lejere og
udlejere og løbende lancering af nye services i det. Det
er afgørende, at processer og kunderejse kontinuerligt
optimeres og automatiseres for at sikre vækst i alle
BoligPortals indtægtsstrømme samt at de enkelte
digitale services isoleret og i sammenhæng optimerer
arbejdsprocesser i lejeboligbranchen effektivt og digitalt.
I Sverige er fokus på yderligere styrkelse af markedsposi-
tionen, bl.a. ved udbygning af kunderelationer for at få
flere egne boliger i portalen.
Opfølgning på 2024
lsætninger for 2024
Status
Integration af alle services i ét
samlet univers
Accelerere produktudviklingen i
Boligmanager
Mål for 2025
Løbende lancering af nye services i det sam-
lede kundeunivers
Fortsat vækst i antal digitale flyttesyn og
kontrakter
Fortsat vækst i Data Insights
Flere egne boliger på BostadsPortal.se
Styrkelse af organisationen til fortsat vækst
+4 mio. årlige besøgende
er grundlaget for en solid
abonnementsforretning og
annonceindtægter fra
private- og professionelle
udlejere.
Vi styrker lejernes tryghed
og øger loyaliteten til
BoligPortal gennem
services og værktøjer, der
sikrer et effektivt og
transparent lejerforhold.
Vi optimerer udlejernes
administration ved at
samle flere services og
værktøjer på én platform,
som giver mere effektive
arbejdsgange og øget
tillid i forholdet til lejerne.
Unikke data om
lejeboligmarkedet, der
hjælper ejendomsaktører
og den finansielle branche
med et stærkere
beslutningsgrundlag og
mere effektive processer.
28
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
28
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
29
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Om Bekey
Bekey leverer og servicerer digitale adgangssystemer til aflåste opgangsdøre og private
hjem i Danmark og Norge. Adgangen styres af et
cloudbaseret system, som tildeler
krypterede, digitale nøgler til godkendte brugere
. Brugerne kan herefter åbne døre
med en app på telefonen, og alle adgange registreres og logføres centralt.
Omsætning i 2024
Hjemmepleje Øvrige aktiviteter
23
DKKm
17%
83%
Hovedtal (mio. kr.)
2024
2023
2022
Omsætning
22,9 23,5 24,9
EBITDA
-27,4 -19,5 -3,8
EBIT
-27,8 -19,9 -14,2
EBITDA
-margin -119,7% -83,0% -55,4%
Overskudsgrad (
EBIT) -121,4% -84,7% -57,0%
Antal ansa
tte (gns.) 44 30 29
Antal døråbninger
(mio.) 14,7 14,7 13,2
Antal døråbninger fra distributionskunder (mio.)
1,4 1,3 1,2
Bekeys adgangssystemer består af:
Netkey: Cloudbaseret administrationssystem til tildeling af digital nøgleadgang til brugere
Bekey Mobil App:
Brugernes adgang til digitale låse
SmartRelay:
Chip i dørtelefonen i aflåste opgange
SmartLock:
Motoriseret enhed døren i private hjem
SmartKeybox:
Nøgleboks, der åbnes ved hjælp af mobiltelefonen
Bekey i 2024
+14 mio.
samlet antal døråbninger
+1,4 mio.
døråbninger foretaget af distri-
butionskunder
+72.000
aktive enheder 2024
Omsætningsudvikling i 2024
-3%
Overskudsgrad i 2024
-122%
30
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2024
Resultaterne for 2024 var ikke tilfredsstillende. Omsæt-
ningen faldt 3% til 23 mio. kr., mens EBITDA faldt 40% til -
27 mio. kr. og var påvirket af udviklingsomkostninger. Det
primære driftsunderskud (EBIT) blev 28 mio. kr. Over-
skudsgraden var -122%.
Udviklingen i omsætningen var drevet af mindre tilbage-
gang i segmenterne Hjemmepleje DK og Hjemmepleje
Udland samt Distribution. Udrulning af standardvilkår og
-prislister i forhandlinger med kommunerne fortsatte og
betød en mindre tilbagegang i antal kontraktfornyelser.
EBITDA var negativt påvirket af den faldende omsæt-
ning, den fortsatte etablering af en solid infrastruktur og
styrkelse af de interne processer, som skal give Bekey et
fundament for at accelerere udviklingen af nye produk-
ter. Det primære driftsresultat (EBIT) faldt tilsvarende.
Bekeys administrerende direktør og flere andre medlem-
mer i ledelsen fratrådte i 4. kvartal 2024 deres stillinger,
og der arbejdes på at definere den fremtidige ledelses-
struktur i selskabet.
Forretningen
Bekey udbyder digitale adgangsløsninger på sine marke-
der og Bekey er den eneste udbyder, der i stor skala sik-
rer adgang til aflåste etageejendomme i Danmark.
Bekeys forretning består af tre segmenter: Hjemmepleje,
Distributører og Ejendomme. Kommunernes hjemme-
pleje i både Danmark og Norge har i stigende grad
behov for digital adgang til borgere i eget hjem. Bekeys
aftaler med danske kommuner er typisk 4-årige med
option på 2 års forlængelse. I Norge kræver kommunerne
i stigende grad adgang til ældres hjem som en del af
deres rammeaftaler med private leverandører af IT-infra-
struktur, hvoraf flere også forhandler Bekeys løsninger.
Bekeys adgangsløsning giver distributører af dagligvarer,
måltidskasser, pakker, aviser mv. mulighed for at levere
direkte til slutbrugerne i etageejendomme og private
hjem døgnet rundt. I segmentet Ejendomme kan bebo-
ere, viceværter, håndværkere, m.fl. få digital adgang til
låste ejendomme ved betaling af en fast månedlig licens
pr. opgangsdør og låseenhed samt engangsbetaling for
hardware.
Strategiske prioriteter
Med den fortsat utilfredsstillende finansielle udvikling og
fratrædelse af flere ledelsesmedlemmer i 2024 arbejdes
der på at revurdere Bekeys ledelsesstruktur, forretnings-
grundlag og markedstilgang. På den baggrund skal der
udarbejdes en strategi for etablering af et markant stær-
kere fundament for en skalerbar og høj volumenbaseret
forretning.
Kvartalsvis omsætning
5,8
5,7
5,6 5,6
6,0
Q4-23 Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
Omsætning (mio. kr.)
Kvartalsvis EBITDA
-5,2
-6,7
-6,9
-6,5
-7,8
Q4-23 Q1-24 Q2-24 Q3-24 Q4-24
EBIT (mio. kr.)
Forventninger til 2024 (DKKm)
Omsætning
EBITDA
EBIT
29. februar 2024
22-25 -24 til -21 -24 til -21
16. maj 2024
22-24 -24 til -21 -24 til -21
15. august 2024
22-24 -24 til -21 -24 til -21
5. november 2024
20-22 -26 til -23 -26 til -23
Realiseret resultat
22,9 -27,4 -27,8
31
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Omsætning
Året
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2024
2023
2024
2023
Omsætning
Last Mile
FK Distribution, pakning og distribution
757,3
755,4
205,7
172,9
196,6
182,1
203,1
175,3
189,0
188,0
FK Distribution, online
29,5 29,2
5,6 5,7 7,8 10,4
5,2 5,8 8,0 10,2
FK Distribution, i alt
786,8 784,6
211,3 178,6 204,4 192,5
208,3 181,1 197,0 198,2
Indeks ift. samme periode forrige år
100,3
93,8
101,4
98,6
103,8
97,1
94,2
95,8
90,1
95,4
SDR, Svensk Direktreklam
380,6 0,0
95,6 85,3 105,6 94,1
0,0 0,0 0,0 0,0
Last Mile, i alt
1.167,4 784,6
306,9 263,9 310,0 286,6
208,3 181,1 197,0 198,2
Indeks ift. samme periode forrige år
148,8
93,8
147,3
145,7
157,4
144,6
94,2
95,8
90,1
95,4
Digital Services
BoligPortal
111,1
107,0
27,1
29,9
27,5
26,6
25,6
27,5
27,4
26,5
Indeks ift. samme periode forrige år
103,8
114,0
105,9
108,7
100,4
100,4
110,3
113,2
115,6
116,7
Bekey
22,9
23,5
6,0
5,6
5,6
5,7
5,8
5,8
6,0
5,9
Indeks ift. samme periode forrige år
97,4
94,4
103,4
96,6
93,3
96,6
95,1
105,5
89,6
89,4
Digital Services, i alt
134,0 130,5
33,1 35,5 33,1 32,3
31,4 33,3 33,4 32,4
Indeks ift. samme periode forrige år
102,7
82,2
105,4
106,6
99,1
99,7
82,6
85,4
80,9
80,0
Koncernens omsætning i alt
1.301,4
915,1
340,0
299,4
343,1
318,9
239,7
214,4
230,4
230,6
Indeks ift. samme periode forrige år
142,2
91,9
141,8
139,6
148,9
138,3
92,5
94,0
88,6
92,9
Koncernens kvartalsskema - omsætning
32
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
EBITDA
Året
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2024
2023
2024
2023
EBITDA
Last Mile
FK Distribution
137,8
165,5
41,2
17,8
44,7
34,1
49,9
31,3
40,3
44,0
EBITDA %
17,5%
21,1%
19,5%
9,9%
21,9%
17,7%
24,0%
17,3%
20,5%
22,2%
SDR, Svensk Direktreklam
19,4
0,0
-4,0
2,8
14,7
5,9
0,0
0,0
0,0
0,0
EBITDA %
5,1%
-
-4,2%
3,3%
13,9%
6,3%
-
-
-
-
Last Mile, i alt
157,2
165,5
37,2 20,6 59,4 40,0
49,9 31,3 40,3 44,0
EBITDA %
13,5%
21,1%
12,1%
7,8%
19,2%
14,0%
24,0%
17,3%
20,5%
22,2%
Digital Services
BoligPortal
36,1
39,7
9,4 10,1 8,4 8,2
9,2 9,7 11,4 9,4
EBITDA %
32,5%
37,0%
34,7%
33,8%
30,5%
30,8%
35,9%
35,3%
41,6%
35,5%
Bekey
-27,4
-19,5
-7,7 -6,4 -6,7 -6,6
-5,1 -4,9 -5,6 -3,9
EBITDA %
-
119,7%
-83,0%
-
128,3%
-
114,3%
-
119,6%
-
115,8%
-87,9%
-84,5%
-93,3%
-66,1%
Digital Services, i alt
8,7
20,2
1,7 3,7 1,7 1,6
4,1 4,8 5,8 5,5
EBITDA %
6,5%
15,5%
5,1%
10,4%
5,1%
5,0%
13,1%
14,4%
17,4%
17,0%
Ikke fordelte indtægter / omkostninger
-12,4
-3,8
-6,3
-4,9
-0,5
-0,7
-6,3
2,1
-0,8
1,2
EBITDA
153,5
181,9
32,6 19,4 60,6 40,9
47,7 38,2 45,3 50,7
EBITDA %
11,8%
19,9%
9,6%
6,4%
17,7%
12,8%
19,9%
17,8%
19,7%
22,0%
Koncernens kvartalsskema - EBITDA
33
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
EBIT
Året
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2024
2023
2024
2023
EBIT
Last Mile
FK Distribution
124,0
153,6
37,7
14,2
41,3
30,8
46,9
28,2
37,3
41,2
Overskudsgrad
15,8%
19,6%
17,8%
8,0%
20,2%
16,0%
22,5%
15,6%
18,9%
20,8%
SDR, Svensk Direktreklam
-179,3
0,0
-162,9
-5,8
5,2
-15,8
0,0
0,0
0,0
0,0
Overskudsgrad
-47,1%
-
-170,4%
-6,8%
4,9%
-16,8%
-
-
-
-
Last Mile, i alt
-55,3
153,6
-125,2 8,4 46,5 15,0
46,9 28,2 37,3 41,2
Overskudsgrad
-
4,7%
19,6%
-
40,8%
3,2%
15,0%
5,2%
22,5%
15,6%
18,9%
20,8%
Digital Services
BoligPortal
31,8
35,4
8,3 9,0 7,4 7,1
8,2 8,6 10,3 8,3
Overskudsgrad
28,6%
33,1%
30,6%
30,1%
26,9%
26,7%
32,0%
31,3%
37,6%
31,3%
Bekey
-27,8
-19,9
-7,7 -6,5 -6,9 -6,7
-5,2 -5,0 -5,7 -4,0
Overskudsgrad
-
121,4%
-84,7%
-
128,3%
-
116,1%
-
123,2%
-
117,5%
-89,7%
-86,2%
-95,0%
-67,8%
Digital Services, i alt
4,0
15,5
0,6 2,5 0,5 0,4
3,0 3,6 4,6 4,3
Overskudsgrad
3,0%
11,9%
1,8%
7,0%
1,5%
1,2%
9,6%
10,8%
13,8%
13,3%
Ikke fordelte indtægter / omkostninger
-23,6
-14,1
-9,5
-7,9
-2,9
-3,3
-8,8
-0,5
-3,4
-1,4
EBIT
-74,9
155,0
-134,1 3,0 44,1 12,1
41,1 31,3 38,5 44,1
Overskudsgrad
-
5,8%
16,9%
-
39,4%
1,0%
12,9%
3,8%
17,1%
14,6%
16,7%
19,1%
Koncernens kvartalsskema - EBIT
34
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Finansielt resultat præget af økonomisk
tilbageholdenhed
Den overordnede økonomiske udvikling medførte, at
bankernes risikovillighed ved nye udlån var lav og derfor
accepterede færre kunder. Samtidig blev nye kunder til-
budt lån til højere rente end tidligere og samlet betød
det en lavere konverteringsrate i matchet mellem lånta-
ger og -giver. Som forventet faldt omsætningen og blev
51 mio. kr., en nedgang på 13% fra 2023, og det ordinære
driftsresultat blev -1 mio. kr., et fald på 118% fra sidste år.
Overskudsgraden var -3%.
Karman Connect lancerede i 4. kvartal 2024 nye segmen-
terings- og marketingværktøjer, som skal forbedre kvali-
teten af låneansøgninger og dermed konverteringsraten
til lån, hvilket da vil have positiv indvirkning på indtjenin-
gen.
Karman Connect indgår i North Medias regnskab med
-0,5 mio. kr. som andel af resultat i associeret virksomhed,
der indregnes efter skat.
Strategisk fokus
Med udgangspunkt i Karman Connects datadrevne for-
retningsmodel skal positionen på de etablerede marke-
der styrkes ved at tilføje flere långivere, indgå partnerska-
ber, samt levere markedets bedste data og markedsind-
sigt til at styrke værditilbud til låntagere og långivere.
Desuden skal IT-infrastrukturen udbygges med henblik
på fortsat skalering.
Karman Connect forventer, at omsætningen og indtje-
ningen i 2025 bliver højere, drevet af såvel forbedrede
markedsvilkår og de nye segmenterings- og marketing-
værktøjer.
Resultat af associeret virksomhed Karman Connect
Profil
Karman Connect er en fintech virksomhed spe-
cialiseret i digital låneformidling med tilstede-
værelse i seks land. Med avancerede data-
drevne løsninger forbinder virksomheden lån-
tagere og långivere gennem brugervenlige
digitale platforme, hvilket skaber gennemsig-
tighed og værdi for alle parter.
Til banker og andre udbydere af regulerede lån
leverer Karman Connects digital platforme kun-
der i høj volumen og kvalitet, samt markedsind-
sigt og rådgivning om digital kundegenerering.
North Media ejer 50% af virksomheden, mens
de resterende 50% ejes af stifterne Andreas
Linde og Stefan Vinding Olesen.
Highlights (DKKm)
2024
2023
2022
Omsætning
50,8 58,5 78,3
EBITDA
-1,3 6,6 19,3
EBIT
-1,3 6,6 19,3
Resultat før skat
-1,2 6,6 19,1
Årets resultat
-1,0 5,1 14,8
EBITDA margin
-2,6% 11,3% 24,7%
Overskudsgrad
-2,6% 11,3% 24,7%
A
ntal ansatte (gns.) 13 14 16
35
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
Resultater i 2024
2024 blev et år med store udfordringer. North Medias
resultater blev dårligere end ventet i starten af året.
Omsætning
Koncernens omsætning steg som ventet med 42% til
1.301 mio. kr. (2023: 915 mio. kr.) grundet bte af SDR, og
omsætningen var i overensstemmelse med de senest
udmeldte forventninger fra november.
Last Miles (FK Distribution og SDR) omsætning steg
49% da SDR alene indregnes i 2024, omsætningen i
FK Distribution alene var på niveau med 2023.
I Digital Services steg omsætningen med 3%. Boligportals
omsætning steg med 4%, mens Bekeys omsætning
faldt 3%.
Driftsindtjening
Resultatet af primær drift før af- og nedskrivninger
(EBITDA) blev 154 mio. kr. (2023: 182mio. kr.), og EBITDA-
marginen faldt til 11,8% (2023: 19,9%).
Af- og nedskrivninger beløb sig samlet til 228,4 mio. kr.
(2023: 27 mio. kr.) inkl. nedskrivning af bogført værdi af
aktiver med 155 mio. kr.
Det primære driftsresultat (EBIT) blev -75 mio. kr. (2023:
155 mio. kr.), og overskudsgraden faldt til 5,8% (2023:
16,9%). Driftsresultatet blev lavere end de senest ud-
meldte forventninger.
I Last Mile faldt overskudsgraden med 14,9 procentpoint
til -4,7%, som var som forventet i starten af året. Som ven-
tet er EBIT blive påvirket af integrationsomkostninger
i SDR.
Overskudsgraden i Digital Services faldt med 8,9 pro-
centpoint til 3,0%.
Lønsomheden i BoligPortal faldt og overskudsgraden
faldt til 28,6% (2023: 33,1%).
Bekeys overskudsgrad blev -121,4% (2023: -84,7%).
Ikke-fordelte indtægter/omkostninger var -24 mio. kr.
(2023: -14 mio. kr.). Resultatet blev påvirket af omkostnin-
ger til integration af SDR som er driftsført i året.
Andel af resultat i associerede virksomheder
Det 50%-ejede Karman Connect indgår i regnskabet med
et negativt bidrag på 0,5 mio. kr. (2022: +2,6 mio. kr.), som
er halvdelen af virksomhedens resultat efter skat - se i
øvrigt det separate afsnit på forrige side.
Værdipapirafkast
Afkastet (realiseret og urealiseret) på beholdningen af
værdipapirer var netto 217 mio. kr. (2023: 189 mio. kr.).
Det samlede afkast på beholdningen var 33,6% (2023: -
31,4%). Til sammenligning gav MSCI World indekset i 2023
et afkast 17,0% (2023: 21,8%)
.
Resultat efter skat
Årets resultat ekskl. værdipapirafkast blev -108 mio. kr.
(2023: 117 mio. kr.), og var en direkte konsekvens af lavere
EBIT.
Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast var -6,0 kr.
(2023: 6,3 kr.).
Årets resultat blev 62 mio. kr. (2023: 264 mio. kr.). Resulta-
tet var på den ene side påvirket af et lavere EBIT-resultat
primært grundet nedskrivninger på SDR, mens der var et
højere afkast på værdipapirer.
Resultatet forrentede egenkapitalen med 5,4%
(2022: 24,6%). Resultatet pr. aktie (udvandet) var 3,4 kr.
(2022: 14,3 kr.).
Udvalgte balanceposter
Ejendomme
Koncernens ejendomme havde ved årets udgang en
bogført værdi på 280 mio. kr. (2023: 264 mio. kr.). Stignin-
gen skyldes primært yderligere betalinger af solcellean-
læg og tilhørende batterier på ejendommene. Ejendom-
mene er belånt med langfristede, fastforrentede lån for i
Resultater og udvalgte balanceposter
70
170
-70
-30
-36
-23
813
893
2023
Ordinær
drift
Afkast
værdi-
papirer
Udbytte/
køb egne
aktier
Rente og
afdrag lån
Arbejds-
kapital
Køb virk-
somhed,
udbytte mv
2024
Kapitalberedskab 2023-2024,
mio. kr.
Ejendomme og belåning (mio. kr.)
Bogført værdi
Belåning
Gladsaxe Møllevej, Gladsaxe
88,6 56,7
Bredebjergvej, Taastrup
82,2 28,9
Blomstervej, Tilst
52,6 23,0
Klostermosevej, Helsingør
16,4 0,0
Energivej, Esbjerg
2,3 0,0
Total
242,1 108,6
36
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
alt 104 mio. kr. (2023: 109 mio. kr.). North Media optager
kun gæld i form af langfristet realkreditgæld i sine domi-
cilejendomme i Søborg, Taastrup og Tilst.
Koncernens virksomheder betaler en markedsleje for
brug af ejendommene. Driftsoverskuddet fra ejendom-
mene indgår i posten ”ikke fordelte indtægter/omkost-
ninger”. I posten indgår også koncernomkostninger, der
ikke viderefaktureres til driftsselskaberne, f.eks. udgifter
til IR-aktiviteter og dele af koncernfunktionerne, herun-
der dele af bestyrelseshonorarerne.
Værdipapirporteføljen
Værdipapirporteføljen rummede ved årets udgang 10 li-
kvide, børsnoterede aktier og aktiebaserede investerings-
foreninger med en samlet kursværdi på 854 mio. kr.
(2023: 652 mio. kr.).
North Media foretog i 2024 alene ét salg af aktier, og der-
udover har der ikke været justeringer af porteføljen. I alt
solgte North Media værdipapirer for 10 mio. kr. i regn-
skabsåret. Antallet af værdipapirer er fortsat 10.
Siden årsskiftet 2015/2016 er værdien af værdipapirbe-
holdningen øget fra 196 mio. kr. til 854 mio. kr. Af tilvæk-
sten skyldes 626 mio. kr. kursstigninger, mens 32 mio. kr.
skyldes nettokøb af aktier. Langt hovedparten af værdi-
stigningen på værdipapirer i perioden skyldes altså kurs-
stigninger.
Risikoen på porteføljen er beregnet til 22,2% mod 13,8%
ultimo 2023. Risikoen er beregnet som den årlige (annua-
liserede) standardafvigelse målt over de seneste 90 han-
delsdage. ”Value at risk”, som angiver det maksimale tab i
løbet af tre måneder med 95% sandsynlighed, var 157
mio. kr. (2023: 74 mio. kr.).
Pr. 28. februar 2025 var værdien af porteføljen 800,3 mio.
kr. efter et afkast i januar-februar -12,5 mio. kr.
eller -1,6%.
Egenkapital
Ved årets udgang udgjorde egenkapitalen 1.146 mio. kr.
(2023: 1.157 mio. kr.). Udviklingen skyldes især årets resul-
tat på 62 mio. kr. der modsvares af udbetalt udbytte på
72 mio. kr. samt salg af egne aktier for 2 mio. kr. under
selskabets aktieoptionsprogram.
Soliditeten var ved årets udgang 74,5%, en stigning
2,8 procentpoint fra 2023.
Pengestrømme
Pengestrømme fra driften var 16 mio. kr. (2023: 126 mio.
kr.), og blev påvirket af skattebetalinger på 83 mio. kr.
(2023: 45 mio. kr.).
De frie pengestrømme udgjorde -31 mio. kr. (2023:
157 mio. kr.).
Pengeanbringelse i værdipapirer
Likvide børsnoterede aktier og investerings-
foreninger
Brancher med potentiale for vækst, også
på 5-10 års sigt
Fokuseret portefølje på 10-25 værdipapirer
Værdibevarende pengeanbringelser
Kursværdi af værdipapirbeholdning (mio. kr.)
28.02.2025
31.12.2024
31.12.2023
Novo Nordisk
193,3 187,3 209,4
NVIDIA Corp
268,5 287,8 100,2
Microsoft
99,5 105,4 88,8
Genmab
32,2 52,1 86,2
Apple
86,6 89,4 64,9
Teradyne
47,2 54,0 43,9
MercadoLibre
45,6 36,4 31,8
Fundamental Invest ABC
0,0 11,8 11,0
Sea
27,4 22,7 8,2
Fundamental Invest ABD
0,0 7,5 8,0
Total
800,3 854,4 577.5
-19
35
104
61
-9
33
7
Q1 Q2 Q3 Q4
2022 2023 2024
Kvartalsmæssig afkast værdipapirer,
mio. kr.
37
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
En risiko udtrykker en mulig begivenhed der, hvis den
indtræder, vil reducere muligheden for at opnå et givent
mål. Målene er udtryk for det, som North Media koncer-
nen tilstræber at opnå i forhold til strategien, hvor risici er
mulige årsager til, at koncernen ikke opnår de fastsatte
mål.
Risikostyring giver mulighed for at kunne vurdere risici
og iværksætte tiltag til at reducere effekten af risici til et
acceptabelt niveau.
Risikostyringsprocessen identificerer, vurderer, reagerer
på, overvåger og rapporterer risici.
Risikoområdet ledes overordnet som den øvrige del af
koncernen ud fra principperne i den grundlæggende
ledelsesstruktur, som er beskrevet i afsnittet om virksom-
hedsledelse. Opfølgningog styring af risici foretages
via interne politikker, koncepter og procedurer.
Risikopolitik
Vores politik for risikostyring er proaktivt at forholde os
til risici for at sikre fortsat vækst i vores forretning og
beskytte vores medarbejdere, aktiver og omdømme. Det
betyder, at vi:
Anvender en effektiv og integreret risikostyringspro-
ces, samtidig med, at virksomhedsfleksibiliteten
opretholdes
Identificerer og vurderer væsentlige risici forbundet
med vores forretning
Overvåger, styrer og mindsker risici
Vores risikovillighed (risikotolerance) afhænger af den
specifikke risikokategori:
Vi accepterer risici, der er forbundet med at bringe
nye teknologiske løsninger til markedet, der opfylder
kundernes behov
Vi arbejder aktivt for at reducere risici for mennesker,
miljø og klima i forbindelse med vores forretningsak-
tiviteter
Vi har en konservativ tilgang til styringen af finan-
sielle risici
Vi stræber efter at reducere forsyningskædens risici
gennem proaktiv forretningsplanlægning og back-
upfaciliteter af leverandører og IT-systemer mv.
Risici i North Media
ESG-relaterede risici
Strategiske risici (der bl.a. kan påvirkes af politiske
risici, megatrends og markedsrisici)
Operationelle risici
North Medias væsentligste risici og tiltag til reduktion
heraf er anført i oversigt på næste side.
North Media A/S har i overensstemmelse med ÅRL § 107b
implementeret generelle principper, politikker, procedu-
rer og interne kontroller der sikrer, at den finansielle rap-
portering sker i overensstemmelse med gældende reg-
ler. Disse er beskrevet nærmere her
https://www.northmedia.dk/governance-cfm og gen-
nemgås mindst én gang årligt af North Medias bestyrelse
og direktion.
ESG-risici i North Media er vurderet ud fra anbefalingerne
i TCFD’en (Task Force on Climate-Related Financial
Disclosures). Der er på den korte bane ikke registreret
egentlige muligheder hvorfor der kun inkluderes risici.
I TCFD’en skal man ligeledes vurdere om ens klimarelate-
rede risici er ”Transitional” eller ”Physical” her vurderes
de til at være ”Transitional” da det er bevægelsen mod et
mere bæredygtigt fokus i fremtiden der i stigende grad
påvirker os og ikke selve klimaforandringerne.
Risici og risikostyring
38
Risici og risikostyring
Resultater
Bekey
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Virksomheder
E (Environment)
Transitional risk
S (Social) G (Governance)
Cyber and IT-trusler
(inkl. GDPR)
Fravalg af klassiske
kanaler i detailhandlen
(konsolidering)
Risici
Med det stigende fokus på klima og miljø bli-
ver alle forretninger sat under lup de af
forbrugere, lovgivere og virksomheder. Dette
fokus kan ændre adfærd og præferencer så
der i stigende grad efterspørges mere klima-
venlige og bæredygtige produkter. Der kan
også opstå direkte konsekvenser af klimaud-
fordringerne såsom storme, oversvømmelser,
hedebølger m.m., der f.eks. kan påvirke om-
delingen af tryksager eller efterspørgslen på
lejeboliger. Indirekte kan klimaforandrin-
gerne være med til at skabe nye lovgivnings-
mæssige og regulatoriske krav, der kan be-
grænse eller beskatte koncernens aktiviteter,
såsom CO2-afgifter, emissionsgrænser, miljø-
standarder og rapporteringspligter.
Den væsentligste sociale udfordring North
Media står overfor, er at balancere forret-
ningsmæssige mål med det sociale ansvar
over for omdelere, kunder, leverandører og
samfund. Vi skal sikre, at vi behandler alle
interessenter med respekt, retfærdighed og
værdighed, og at vi bidrager positivt til det
sociale miljø.
Hvis vi ikke lykkes med denne sociale opgave,
kan det medføre motivations- og loyalitets-
problemer fra medarbejdere, ændret købs-
adfærd og loyalitet fra kunder, samarbejds-
udfordringer med underleverandører og ska-
det omdømme hos offentlige myndigheder,
medier, NGO’er og andre aktører.
Politiske tiltag kan påvirke koncernens akti-
viteter væsentligt.
Uden en robust og integreret risikostyring
der kan identificere, vurdere, håndtere og
rapportere om de væsentligste governance
risici, kan vi blive udsat for at politiske beslut-
ninger træffes på et forkert og usagligt
grundlag eller at vores egen drift foregår på
en kritisabel måde.
Hovedparten af koncernens aktiviteter er
baseret på eller afhængige af IT-systemer,
der er forbundet med internettet, og dermed
udgør cybertrusler en risiko.
Hvis kritiske systemer bliver utilgængelige i
længere tid, vil det kunne medføre tab af
kunder, og at virksomhedens omdømme
tager skade.
Utilsigtede fejl eller cyberangreb kan med-
føre, at koncernen mister personoplysninger,
og at fortrolig information bliver stjålet eller
kompromitteret. Dette kan resultere i bøder,
tab af kunder og at virksomhedens om-
dømme tager skade.
Tilbagegang i volumen af tryksager til om-
deling af FK Distribution og SDR.
Volumennedgang og ændret marketing-
mix (kanalstrategi) fra detailhandlen kan
komme som følge af store prisstigninger
på papir eller strukturelle markedsændrin-
ger, hvor annoncering bliver mere digital
samt som følge af konsolidering og/eller
lukning af detailhandelskæder.
Mitigering af risici
Vi har i 2024 opgjort koncernens CO2e regn-
skab for Scope 1, 2 og 3. Opgørelsen danner
grundlag for initiativer som skal igangsættes
for at nå et mål med 50% reduktion senest i
2030. Målsætningerne vil blive tredjepartsve-
rificeret af SBTi (Sience Based Target initia-
tive).
Målsætninger og initiativer skal sikre, at vi
som minimum opfylder samfundets krav til
emissionsreduktioner.
Vi gennemgår løbende processer og arbejds-
gange for håndtering af eventuelle udfordrin-
ger, der måtte opstå for vores mest udsatte
sociale gruppe - de unge omdelere. Vi vil i
2025 nedfælde en egentlig politik for at
skærpe og præcisere vores eksisterende ar-
bejde på ordentlige forhold for unge og
omdelere generelt. Derudover gennemgår vi
kontrakter og samarbejdsaftaler med under-
leverandører for at sikre, at der ikke foregår
overskridelser, der er uforenelige med vores
værdier og holdninger.
Vi arbejder målrettet på at medvirke til, at
politiske beslutningstagere har et veldoku-
menteret og korrekt beslutningsgrundlag
inden for de områder, som kan påvirke kon-
cernens aktiviteter. Derudover arbejder vi
løbende på at sikre, at vi overholder gæl-
dende regler og standarder via interne
kontrol- og risikostyringsprocesser samt
løbende gennemgang af politikker for
samme.
Vi investerer i vedvarende træning af medar-
bejderne og deres opmærksomhed omkring
cyberrisici, samt i styrkelse af overvågning af
systemer/netværk og fornyelse af teknologi,
logning og backup-/restore politikker. Inden
for GDPR er der etableret en funktion under
juridisk afdeling, som samarbejder med
interne persondata-specialister inden for
alle forretningsområder.
Vi arbejder på udvikling af nye komple-
menterende produkter (fysiske og digitale),
og pristilpasninger på omdeling af tryksa-
ger. Desuden kan fortsat effektivisering af
produktionen reducere resultateffekten af
lavere tryksagsvolumener.
Top 5 risici
39
Risk
Results
Bekey
Ofir
BoligPortal
Svensk Direktreklam
FK Distribution
Last Mile
Companies
Corporate Governance 40
Bestyrelse 42
Direktion 44
Aktionærforhold 46
39
Corporate
Governance
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
01
40
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Bestyrelsens ansvar og arbejde
Koncernbestyrelsen er ansvarlig for den overordnede og
strategiske ledelse af North Media A/S og påser, at selska-
bet ledes forsvarligt og i overensstemmelse med ved-
tægter og lovgivning. Bestyrelsen fastlægger for koncer-
nen forretningskoncepter, strategier, målsætninger, poli-
tikker og retningslinjer, herunder rammerne for den
finansielle struktur og risikostyring. Koncernbestyrelsen
ansætter koncern-direktionen og fungerer som spar-
ringspartner for denne.
I 2024 afholdt bestyrelsen 11der ligesom i 2023. Kon-
cerndirektionen deltager i bestyrelsesmøder i North
Media A/S. Derudover afholdes separate bestyrelsesmø-
der i drifts-selskaberne.
Koncerndirektionen
Koncerndirektionen har siden den 4. oktober 2023
bestået af følgende medlemmer:
Lasse Ingemann Brodt, Koncernchef (CEO)
Kåre Stausø Wigh, Koncernøkonomidirektør (CFO)
Lisbeth Britt Larsen, Koncern HR-direktør (CHRO)
Martin Frandsen Tobberup, Koncerndirektør for digi-
tal drift og udvikling (CDO)
Og senest 4. marts 2025 med udvidelsen af koncerndi-
rektionen med Ask Illum Jessen
Ledelsen i driftsselskaberne
Direktørerne i driftsselskaberne refererer til hver deres
selvstændige bestyrelse. Koncernchef Lasse Brodt er for-
mand for driftsselskabernes bestyrelser. Formanden og
næstformanden for North Media A/S’ bestyrelse er desu-
den medlemmer af disse. BoligPortals bestyrelse er sup-
pleret med Ann-Sofie Østbjerg Bjergby, medlem af North
Media A/S’ bestyrelse siden 2021.
Driftsselskabernes direktører har ved siden af deres kom-
mercielle ansvar i forbindelse med den daglige ledelse
også ansvar for eksekvering af strategier, og at de af be-
styrelsen besluttede koncepter og politiker bliver imple-
menteret og efterlevet.
Corporate Governance
North Media A/S har i henhold til årsregnskabslovens
§ 107 b udarbejdet en Lovpligtig redegørelse for virksom-
hedsledelse 2024, som er tilgængelig på
https://www.northmedia.dk/governance-cfm
.
I redegørelsen forholder bestyrelsen sig til anbefalin-
gerne fra Komiteen for god Selskabsledelse. Disse anbe-
falinger udgør - sammen med gældende ret og selska-
bets politikker grundlaget for bestyrelsens og koncern-
direktionens løbende overvejelser vedrørende selskabets
praksis og procedurer.
North Media A/S følger 37 af 40 anbefalinger fra Komi-
téen for god Selskabsledelse. Tre anbefalinger følges ikke,
jf. nedenstående:
I pkt. 1.2.1 anbefales, at generalforsamlingen webca-
stes. Dette punkt følges ikke ved generalforsamlin-
gen i 2025 på grund af meget få deltagere ved tidli-
gere års webcast af generalforsamlinger.
I pkt. 3.4.2 anbefales, at flertallet af et ledelsesudvalgs
medlemmer er uafhængige. I det lovpligtige revisi-
onsudvalg, i bæredygtighedsudvalget og i norme-
rings- og vederlagsudvalget er flertallet af ledelses-
udvalgets medlemmer uafhængige. I infrastruktur-
udvalg, juridisk udvalg og it-sikkerhedsudvalg er der
ikke flertal af uafhængige medlemmer. Bestyrelsen
vurderer, at et bestyrelsesmedlems kompetence og
bidrag til disses udvalg er vigtigere, end hvorvidt
medlemmet er uafhængigt.
Anbefalingen i pkt. 4.1.5 om, at bestyrelsen ikke afløn-
nes med aktie- eller tegningsoptioner, følges ikke.
Bestyrelsen vurderer, at det er til aktionærernes for-
del, at bestyrelsen også har en økonomisk interesse i
en langsigtet og voksende værdiskabelse i og af sel-
skabet. Retten til at tildele bestyrelsen aktieoptioner
er hjemlet i vederlagspolitikken, som er godkendt af
generalforsamlingen. Der er dog ikke noget aktuelt
aktieoptionsprogram i Selskabet.
Formanden og to af de menige bestyrelsesmedlemmer
er uafhængige ifølge definitionen, som Komitéen for god
Selskabsledelse anvender (svarende til 60%), mens to er
afhængige:
Næstformanden Richard Bunck er grundlægger og
hovedaktionær. Det er naturligt, at grundlæggeren
og hovedaktionæren er medlem af bestyrelsen, lige-
som hans interesser er sammenfaldende med de
øvrige aktionærers.
Ulrik Holsted-Sandgreen er partner i Horten Advokat-
partnerselskab, som udfører rådgivning for koncer-
nen. Ulrik Holsted-Sandgreen har været medlem
i mere end 15 år, idet han indtrådte i bestyrelsen
i 2008.
Der er ingen repræsentation af ansatte eller andre ar-
bejdstagere. Diversiteten i bestyrelsen udgør et forhold
på 80/20, hvor 1 ud af 5 bestyrelsesmedlemmer er kvinde.
Vederlagsrapport
North Media A/S har i overensstemmelse med selskabslo-
vens § 139 b udarbejdet en vederlagsrapport. Den kan ses
på selskabets hjemmeside
https://www.northme-
dia.dk/vederlagsrapport/.
Integrering med interne funktioner:
Bæredygtighedsindsatsen er i 2024 blevet integreret i
North Medias governance-struktur, hvor dataindsamling
og rapportering sker i samarbejde med økonomi-, HR- og
IT-afdelingerne for at sikre konsistens og nøjagtighed.
Intern kontrol:
Bæredygtighedsindsatsen, med særlig fokus på proce-
durer og kontroller for indsamling af kvantitative data
gennemgås og kontrolleres af koncernøkonomiafdelin-
gen. Dette for at sikre fuldstændighed og ensartethed i
afrapportering af data.
GOV-1: Bestyrelsens sammensætning
Bestyrelsen vælges, for ét år ad gangen, på generalfor-
samlingen, som er selskabets øverste myndighed. I 2024
bestod bestyrelsen af fem personer.
Ved sammensætningen af bestyrelsen tages der hensyn
til hvilke kompetencer, som er særligt relevante for kon-
cernen. Bestyrelsen vurderer, at følgende kompetencer
er særligt relevante: Erfaring i og visioner for opbygning,
drift, vedligeholdelse, ekspansion og ledelse af volumen-
virksomhed indenfor såvel Last Mile som Digital Services;
forståelsen for ESG og mil- og klimaspørgsmål; viden
om økonomi og jura og erfaring i ledelsen af et børsnote-
ret selskab.
Bestyrelsens årlige selvevaluering fandt sted i 4. kvartal
og evalueringen blev gennemført uden brug af ekstern
bistand. Konklusionen var, at bestyrelsen er velfunge-
rende, at samarbejdet er godt, og at der er en god og
åben debat med fokus på de områder, der reelt bidrager
til koncernens værdiskabelse. Undersøgelsen identifice-
rede også temaer, som bestyrelsen vil forfølge i sit ar-
bejde i 2025.
Bestyrelsen er sammensat af personer, der samlet repræ-
senterer disse kompetencer, ligesom bestyrelsen repræ-
senterer mangfoldighed i forhold til alder, baggrund,
uddannelse og erfaring. På side 42-45 ses de enkelte
bestyrelsesmedlemmers CVer og særlige kompetencer.
Bestyrelsen har konstitueret sig med en formand, en
næstformand (sammen benævnt formandskabet), samt
3 menige medlemmer.
Corporate Governance
41
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Bestyrelsens udvalg
Bestyrelsen har i 2024 uændret haft et revisionsudvalg, et
nominerings- og vederlagsudvalg, et it-sikkerhedsudvalg,
et infrastrukturudvalg og et juridisk udvalg.
Revisionsudvalget har tre medlemmer, Ann-Sofie Øst-
berg Bjergby, Ulrik Holsted-Sandgreen og Ulrik Falkner
Thagesen. Udvalget fører tilsyn med regnskabsaflæg-
gelse, interne kontroller og revision. Udvalgets organise-
ring og konkrete opgaver er beskrevet i et kommisso-
rium, der kan ses på hjemmesiden. Udvalget holdt i 2024
fem møder mod tre i 2023.
Nominerings- og vederlagsudvalget har tre medlemmer,
Ole Borch, Richard Bunck, og Ann-Sofie Østbjerg
Bjergby. Nominerings- og vederlagsudvalget forbereder
bestyrelsens arbejde med nominering og udvælgelse af
kandidater til North Media A/S’ bestyrelse og direktion
samt fremkommer med indstillinger til vederlag for
vederlæggelsen af ledelsen i koncernen. Udvalgets orga-
nisering og konkrete opgaver er beskrevet i et kommis-
sorium, der kan ses på hjemmesiden. Udvalget holdt
møder i tilknytning til bestyrelsesmøderne i North Media
A/S.
It-sikkerhedsudvalget har to medlemmer, Ulrik Holsted-
Sandgreen og Ulrik Falkner Thagesen. Udvalget sætter
rammerne for, samt fører tilsyn med opbygning, vedva-
rende udbygning og implementering af arbejdet med
det digitale sikkerhedsniveau. Udvalgets kommissorium
kan ses på hjemmesiden. Udvalget afholdt i 2024 tre
møder mod fire i 2023.
Infrastrukturudvalget har to medlemmer, Ole Borch og
Richard Bunck. Udvalget påser udbygningen af en højt-
udviklet infrastruktur med de værktøjer og løsninger,
som sætter koncernen i stand til hurtigt at frembringe og
sælge ydelser i store mængder med lave enhedsomkost-
ninger. Udvalgets kommissorium kan ses på hjemmesi-
den. Udvalget afholdt 10 møder i 2024, ligesom
i 2023.
Juridisk udvalg har to medlemmer. Richard Bunck og
Ole Borch. Udvalget sætter rammerne for, samt fører til-
syn med, at opgaver af juridisk art udføres og vedva-
rende, forbedres med udgangspunkt i et højt kvalificeret,
kommercielt og forretningsmæssigt niveau. Udvalget af-
holdt 10 møder i 2024, det samme som i 2023. Udvalgets
kommissorium kan ses på hjemmesiden.
North Media havde indtil generalforsamlingen for 2023
også et bæredygtighedsudvalg. I konsekvens af et fortsat
større fokus på bæredygtighed i koncernen blev det i
2024 besluttet at nedlægge udvalget for i stedet at give
koncerndirektionen, under tilsyn fra hele bestyrelsen,
ansvaret for, at der overalt tænkes bæredygtighed ind i
arbejdet.
Ansvar og forankring i vedtægter, mandat og
politikker
Ansvar og rollestrukturen i forhold til ESG-relaterede for-
hold følger den almindelige governance-struktur. Besty-
relsen har det overordnede ansvar for strategisk styring
og godkendelse af alle politikker relateret til bæredygtig-
hed, herunder kravene under CSRD. Disse politikker vil
fremover løbende blive gennemgået og godkendt af be-
styrelsen for at sikre, at de forbliver relevante og effektive.
Pr. 4. marts 2025 er CSO-rollen flyttet til direktionen som
et ansvarsområde under den nye koncerndirektør for
infrastruktur og kommerciel optimering. Dette sikrer en
stærkere strategisk forankring af bæredygtighedsområ-
det i koncernens øverste ledelseslag.
Forankringen sikres fortsat gennem faste strategimøder
mellem den ansvarlige direktør, bestyrelsesformanden
og koncernchefen.
Ledelsens rolle i processer, kontroller og procedurer
Ansvaret for den løbende monitorering og håndtering af
bæredygtighed i hele koncernen er placeret hos CSO, der
fungerer som det centrale kontaktpunkt for alle ESG-
relaterede spørgsmål. CSO rapporterer direkte til både
direktionen og bestyrelsen via kvartalsvise rapporter, der
indeholder opdateringer om mål, risici og muligheder,
som beskrevet ovenfor.
CSO's mandat og beslutningsprocess:
CSO har ikke mandat til selvstændigt at implementere
konkrete bæredygtighedstiltag, men fungerer som en
rådgivende og koordinerende funktion. CSO skal drøfte
forslag, indstillinger og anbefalinger med de relevante
direktører, dvs. medlemmer af koncerndirektionen og
driftsselskabsdirektører afhængigt af emnet.
Beslutningshierarki:
Hvis en direktør vurderer, at spørgsmålet ikke kan beslut-
tes på dette ledelsesniveau, skal forholdet løftes til besty-
relsen. Dette er uanset om det er i et driftsselskab eller i
North Media A/S.
CSO har, i tilfælde af uenighed om et spørgsmål ret til at
indbringe emnet til selskabets bestyrelse - ultimativt
koncernbestyrelsen. Denne politik sikrer, at bæredygtig-
hedsrelaterede problemstillinger altid vil få den nødven-
dige behandling og at det ultimativt vil være koncernbe-
styrelsen, der kan underkende eller godkende en anbefa-
ling. I praksis vil beslutningsprocessen dog være baseret
på en dialog mellem CSO, driftsselskabets direktion og
koncerndirektionen.
Rapporteringslinjer og kontroller
Rapporteringslinjerne er formaliserede og sikrer en klar
opfølgning på implementeringen af bæredygtighedsmål.
Der anvendes specifikke kontroller og procedurer, herun-
der:
Fastsættelse og overvågning af mål
Det er koncernbestyrelsen, der godkender og fastsætter
alle bæredygtighedsmål i samarbejde med og efter ind-
stilling fra direktionen og CSO.
Koncernbestyrelsen vil fra 2025, som en del af den årlige
strategi- og målopfølgningsproces der følger af forbere-
delsen af årsrapporten, overvåge fremskridtene mod
disse mål bl.a. ved hjælp af fastsatte KPI’er og milepæle,
der opfylder CSRD-kravene.
Processen vil fra næste år inkluderer kvartalsvise status-
rapporter, hvor målopfyldelse vurderes og justeres efter
behov.
North Medias koncern- og selskabsbestyrelser baserer
deres arbejde på Selskabslovens § 115, der beskriver be-
styrelsens ansvar for at føre tilsyn med og lede selskabet.
Bestyrelsernes arbejde udføres i overensstemmelse med
god selskabsledelse, herunder virksomhedsadfærd og
etik.
Ekspertise og færdigheder
Koncernbestyrelsen vurderes at have relevant ekspertise
inden for bæredygtighed. To medlemmer har dokumen-
teret erfaring inden for ESG-strategi og rapportering,
mens de øvrige bestyrelsesmedlemmer løbende har
modtaget information i forhold til de nye ESG /CSRD-
krav.
Koncernbestyrelsen har adgang til eksterne konsulenter
og rådgivere, som bidrager med specialiseret viden. Disse
ressourcer sikrer, at North Media har den nødvendige ek-
spertise til at overvåge væsentlige indvirkninger, risici og
muligheder. Denne viden anvendes til at understøtte be-
slutninger og strategier, der relaterer sig til koncernens
bæredygtighedsudfordringer.
Fremadrettede ambitioner
North Media fortsætter med at tilpasse sine governance-
strukturer for løbende at følge de komplekse krav under
CSRD. Med en forankring i både interne og eksterne res-
sourcer tilstræber North Media at bæredygtighed ind-
tænkes som en integreret del af alle forretningsproces-
ser.
42
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Bestyrelse
GOV-1
Personlige oplysninger
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Særlige kompetencer
Ole Elverdam Borch
Formand, uafhængig
Medlem siden:
27
. marts 2020
Født:
1956
Udvalg:
Nominerings
- og vederlagsudvalg, Infrastruktur-
udvalg
og Juridisk udvalg
2016- Borch & Elverdam Advokatanpartsselskab,
partner
1983- Ledelseshverv i talrige selskaber
1982-2016 Bech-Bruun Advokatpartnerselskab,
partner
Borch & Elverdam Advokat-
anpartsselskab, partner
Sirena Group A/S (NF)
FFH Invest A/S (F)
LHFO A/S (F)
LHFO B P/S (F)
LHFO D P/S (BM & D)
LHFO K ApS (D)
Indgående kendskab og erfaring i generel le-
delse (governance
-forhold) erhvervet igen-
nem ledelseshverv i
talrige selskaber siden
første bestyrelseshverv i 1983.
Et særligt fokusområde er ledelse af virksom-
heder under forandring.
Erfaring inden for køb og salg af virksomhe-
der.
Richard Gustav Bunck
Næstformand, afhængig 1)
Medlem siden:
2
. april 1965
Født:
1940
Udvalg:
Nominerings
- og vederlagsudvalg, Infrastruktur-
udvalg og Juridisk udvalg
1996 Opstart af koncernens internetaktiviteter
1978 Udgiver 1. udgave af Søndagsavisen, som
udvikler sig til avisen med det største oplag og
flest læsere i DK
1965 Etablerer Forbruger-kontakt
1963 Thulebasen i Grønland, administration
og ledelse
1963 Udlært som shippingmand i ØK
1956 Seks års erfaring som dagbladsbud
Baunegård ApS (D)
Bunck Invest 1 ApS (D)
LeanLinking ApS (BM)
Dyb erfaring med ledelse og forretningsud-
vikling og ikke mindst af infrastrukturer.
Udpræget iværksætter, der ser nye forret-
ningsmuligheder i takt med at samfundet og
markedet ændrer og udvikler sig.
Aktiviteterne bygges op omkring stærke prin-
cipper, der afspejler koncernens værdier om
kundefokus, ansvarlighed, kvalitet, fairness og
positiv aggressivitet.
Ulrik Holsted-Sandgreen
Bestyrelsesmedlem, afhængig 2)
Medlem siden:
4
. april 2008
Født
:
1970
Udvalg
:
I
T-sikkerhedsudvalg og Revisionsudvalg
2015- Horten Advokatpartnerselskab, partner
2013-2015 Plesner Advokatpartnerselskab,
partner
2005-2013 Bech-Bruun advokatfirma, partner
1998-2005 Bech-Bruun advokatfirma, advokat
Horten Advokatpartnerselskab, partner
Indgående kendskab til juridiske forhold in-
ternationalt og nationalt, herunder selskabs
-
og børsret.
1)
Richard Bunck er ikke uafhængig, idet han bl.a.er hovedaktionær i selskabet
2)
Ulrik-Holsted Sandgreen er ikke uafhængig, idet han bl.a. er advokat og partner i Horten, Advokatpartnersel-
skab, som udfører professionel rådgivning for Richard Bunck og North Media-koncernen
F = Formand, NF = Næstformand, BM = bestyrelsesmedlem, D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 13. marts 2025.
43
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Bestyrelse
GOV-1
Personlige oplysninger
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Særlige kompetencer
Ulrik Thagesen
Bestyrelsesmedlem, uafhængig
Medlem siden:
27
. marts 2020
Født
:
1971
Udvalg
:
Revisionsudvalg
og IT-sikkerhedsudvalg
2017- e-Boks Group A/S, adm. direktør
2015-2017 MediaCom Nordic, CEO
2007-2015 MediaCom Danmark A/S, CEO
2011-2015 Ekstern underviser, ansvarlig for
marketing kurset på DTU executive MBA
2003-2006 MediAid Media, Marketing &
Management Consultancy, founder & partner
1999-2003 Universal McCann, diverse stillinger,
senest managing director
2000-2003 Newway McCann Interactive,
founder & managing partner
1996-1999 Initiative Universal Media, diverse
stillinger, senest account manager
1996-1996 Expansion Marketing IT research
e-Boks Group A/S (D)
Falkner Holding ApS (D)
Karman Connect A/S (F)
PeytzMail A/S (BM)
Ledelse og skalering af virksomheder til
vækst. Herunder en stærk kompetence inden
for strategi og digital
transformation.
En uddannelses
- og erhvervsmæssig god for-
ståelse for økonomi og regnskab.
Ann-Sofie Østberg Bjergby
Bestyrelsesmedlem, uafhængig
Medlem siden:
26. marts 2021
Født
:
1987
Udvalg
:
Revisionsudvalg
og Nominerings- og vederlags-
udvalg
2025- NIRAS A/S, CFO
2020-2025 AKF Holding A/S, CFO
2019- CBS, ekstern underviser
2017-2020 Sovino Brands ApS, CFO
2015-2017 PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab (PwC),
M&A, Deals Advisory
2012-2015 Deloitte Statsautoriseret
Revisionspartnerselskab, M&A, Financial
Advisory
2011-2012 GN Netcom, controller
2009-2011 Deloitte Statsautoriseret
Revisionspartnerselskab, revision
Ejendomsselskabet Nordtyskland
(EKAS) (BM)
BA Technologies ApS, medlem
Solid forståelse for økonomi, rapportering, re-
vision, risiko og effektiv datafremskaffelse.
Erfaring med automatisering, IT
-implemente-
ring, robotics, strategi og M&A efter flere år
som konsulent inden for området.
Særlig interesse og fokus på bæredygtig le-
delse og grøn omstilling, herunder EU
-takso-
nomi, GHG
-udledning (Scope 1-3), UN Global
Compact og generel best practice inden for
ESG.
F = Formand, NF = Næstformand, BM = bestyrelsesmedlem; D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 13. marts 2025.
44
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Direktion
GOV-1
Personlige oplysninger
Uddannelse
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Lasse Ingemann Brodt
Administrerende direktør
Indtrådt i direktionen:
2
. april 2018
Født
:
1973
2000 Medielinjen, Reklameskolen
1999 Cand. merc., Copenhagen Business School
2012-2018 Forbruger-kontakt A/S,
salgsdirektør
2015- Omdeler i FK Distribution
2010-2012 Bring Express A/S, CEO,
Bring Danmark A/S, kommerciel
direktør
2009-2010 Bring Citymail A/S, salgs-
og
marketingdirektør
2002-2009 Benjamin Media, en del af
Bonnier Publications A/S, diverse
stillinger, senest salgs- og
marketingdirektør
2000-2002 Berlingske Media, diverse
stillinger, senest kontaktchef
Ingen
Kåre Stausø Wigh
Koncernøkonomidirektør
Indtrådt i direktionen:
1
. september 2006
Født
:
1969
2011 Executive MBA CBS-SIMI, Copenhagen
Business School
2005 Advanced Development, Programme
Cranfield School of Management
2000 Program for Executive Development
IMD
1994 HD i regnskabsvæsen og økonomistyring,
Handelshøjskolen i København
2001-2005 The East Asiatic
Company Ltd. (Singapore),
senior financial controller
1997-2001 Plumrose Latinoamericana
C.A. (Caracas, Venezuela), assistant to
CEO
1995-1997 Plumrose, Latinoamericana
C.A. (Cagua, Venezuela), administration
manager
1991-1995 ØK/EAC Shipping A/S,
manager accounts
Travelmarket A/S (BM)
LeanLinking ApS (BM)
KSW Invest ApS(D)
F = Formand, NF = Næstformand, BM = bestyrelsesmedlem; D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 13. marts 2025.
45
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Direktion
GOV-1
Personlige oplysninger
Uddannelse
Erfaring
Øvrige ledelseshverv
Lisbeth Britt Larsen
Koncern HR
-direktør
Indtrådt i direktionen
:
2
. april 2022
Født
:
1973
1998 Cand. merc. sol., Copenhagen
Business School
2020-2022 North Media A/S, Koncern HR-chef
2010-2020 Forbruger-kontakt A/S, HR-chef
2008-2009 Bring Citymail, Kvalitetschef
2006-2008 IBM, Contract Business Operations
Manager
1998-2006 Mærsk Data A/S, Projektleder
forretningsudvikling
Ingen
Martin Frandsen Tobberup
Koncerndirektør, Digital drift og udvikling
Indtrådt i direktionen
:
4
. oktober 2023
Født
:
1981
Cand. Merc. Økonomistyring Aarhus BSS
2022-2023 BoligPortal A/S, Økonomidirektør
2020-2022 North Media Online, Økonomidirektør
2019-2019 LEGO System A/S LEGO Education,
Head of Financial Planning & Analysis
2016-2019 eBay Classified Scandinavia ApS,
diverse stillinger, senest CFO
2013-2016 LEGO System A/S, diverse stillinger,
senest Senior Finance Manager R&D Finance
2011-2013 Deloitte Consulting, Manager
2007-2010 Accenture Management Consulting,
Consultant
Ingen
Ask Illum Jessen
Koncerndirektør, Infrastruktur og kommerciel
optimering
Indtrådt i direktionen:
1. marts 2025
Født:
1985
2012 Cand Merc. Applied Economic and
Finance, Copenhagen Business School
2010 B.Sc. Internation Business,
Copenhagen Business School
2022-2025 North Media A/S, Chief Sustainability
Officer
2019-2022 Marketminds Partner
2016-2022 Idun Consulting ApS Managing
Partner
2015-2015 FK Distribution A/S, Chief of strategy
2012-2015 Vertical Strategy, Senior Consultant
European Letterbox and Marketing
Association (BM)
Idun Consulting ApS (D)
F = Formand, NF = Næstformand, BM = bestyrelsesmedlem; D = Direktør
Eksterne tillidshverv er opgjort pr. 13. marts 2025.
46
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Udbytte
Bestyrelsen har besluttet at der ikke udbetales udbytte
for regnskabsåret 2024
North Media har over de seneste fem år udbetalt 348
mio. kr. til aktionærerne i form af udbytter og aktietilba-
gekøb.
Kursværdi og handel
North Media indgår i Nasdaq OMX Copenhagen’s Mid
Cap indeks.
North Media-aktien åbnede året i kurs 65,0 kr. og lukkede
i kurs 48,20 kr., hvilket svarer til et negativt afkast på
-26%. Medregnet udbyttet i april var afkastet -20%. Til
sammenligning gav alle danske Mid Cap-aktier et afkast
på +20% ekskl. udbytter.
Ultimo 2024 var aktiernes markedsværdi 967 mio. kr.
(2023: 1.304 mio. kr.). Fratrukket værdien af egne aktier
udgjorde markedsværdien 869 mio. kr. (2023: 1.168 mio.
kr.).
Antal handlede aktier steg til 3.321.727 (2023: 3.000.972),
svarende til en gennemsnitlig daglig omsætning på
23.287 stk. (2023: 11.998 stk.).
Investorbase
Ultimo 2024 var der 3.173 navnenoterede aktionærer
(2023: 3.410). De 30 største aktionærer ejede i alt 81,20%
(2023: 84,84%) af aktierne og inkluderer Richard Buncks
Baunegård ApS, danske pensionskasser, investeringsfor-
eninger og private investeringsselskaber, ledere i koncer-
nen samt internationale kapitalforvaltere og familiekon-
torer. Ultimo 2024 ejede bestyrelse og direktion, inkl.
Baunegård ApS, i alt 11.574.404 aktier, svarende til 57,7%
af aktiekapitalen (2023: 57,6%). Den internationale ejeran-
del var cirka 7,9% (2023: 11,5%).
To aktionærer har anmeldt at eje mere end 5% af aktier
og stemmerettigheder:
Baunegård ApS, der er hovedaktionær med 56,56% af
aktierne. Baunegård ApS er 100% ejet af Richard Bunck,
North Medias stifter og næstformand for bestyrelsen og
udarbejder koncernregnskab, hvor North Media indgår.
Desuden ejer North Media A/S 10,40% egne aktier (2023:
10,40%).
Oversigt over ledende medarbejderes aktiebeholdning
findes i vederlagsrapporten.
Investorkontakt
North Media afholder jævnlige telekonferencer og dialo-
gen med aktionærer, mulige investorer, analytikere og
andre omfatter også individuelle møder, gruppepræsen-
tationer og seminarer, oftest virtuelt. Præsentationer er
tilgængelige på hjemmesiden.
Selskabet samarbejder med HC Andersen Capital om
digital IR events og med ABGSC om market making.
Aktionærforhold
(
mio. kr.)
2023
Til rådighed
Overførsel fra forrige år
1.012,4
Årets resultat
36,9
Kursreguleringer
-1,4
Udloddet udbytte
-80,2
Udbytte egne aktier
8,1
Sal
g egne aktier
2,0
Skat aktieoptioner
-0,3
I alt til
disposition
977,4
Indstillet resultatdisponering
Udbytte til Aktionærer
0,0
Overført til næste år
977,4
Afkast til aktionærerne
5,0 5,0
4,0 4,0
0,0
6,3%
4,6%
7,0%
6,2%
2,0%
4,0%
6,0%
8,0%
10,0%
12,0%
14,0%
0
1
2
3
4
5
6
2021 2022 2023 2024 2025E
Udbytte pr. aktie for regnskabsåret
Dividend yield: Udbytte i forhold til
aktiekus 31.12 året forud
Mio. kr. udloddet over 5 år
90,7
92,1
74,3
80,2
0,0
-7,0
-10,1
29,3
-2,0
2021 2022 2023 2024 2025E
Udbytte i regnskabsåret
Tilbagekøb i regnskabsåret
* inkl. foreslået udbytte for 2025
47
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Aktiekapital
Aktiekapitalen er uændret 100,3 mio. kr. fordelt
20.055.000 stk. aktier á nominelt 5 kr. Alle aktier er note-
ret på Nasdaq Copenhagen. Ingen aktier har særlige ret-
tigheder, og alle aktier er frit omsættelige.
Alle vedtægtsændringer skal forelægges generalforsam-
lingen og kræver vedtagelse af minimum 2/3 af både de
afgivne stemmer og den stemmeberettigede kapital, der
er repræsenteret på generalforsamlingen. Hvis forslag
ikke enten er stillet af bestyrelsen eller tiltrådt af bestyrel-
sen, kræves det yderligere, at mindst halvdelen af aktie-
kapitalen er repræsenteret på generalforsamlingen.
Bestyrelsens bemyndigelser
Bestyrelsen er frem til 25. marts 2026 bemyndiget til at
forhøje aktiekapitalen en eller flere gange med op til
25 mio. kr. ved kontant indbetaling eller på anden måde.
Forhøjelsen kan ske uden fortegningsret for eksisterende
aktionærer, hvis forhøjelsen sker til markedskurs eller
som vederlag for overtagelse af bestående virksomhed
eller formueværdier til en værdi, der modsvarer de
udstedte aktiers værdi. I øvrige tilfælde har eksisterende
aktionærer ret til forholdsmæssig tegning af de nye
aktier.
Bestyrelsen er også bemyndiget til at lade selskabet er-
hverve egne aktier med en samlet værdi på op til 15% af
aktiekapitalen ifølge gældende lovgivning. Køb af egne
aktier skal ske til en kurs, der maksimalt kan afvige 5% fra
den til enhver tid gældende børskurs. Bemyndigelsen
gælder frem til 27. marts 2025.
Oplysning ved ændring af kontrol af Selskabet
Årsregnskabsloven pålægger børsnoterede selskaber
at offentliggøre oplysninger i relation til bestemmelser
om ændring af kontrollen med selskabet. Der er ingen
væsentlige aftaler, der vil blive berørt af eventuelle æn-
dringer i kontrollen af selskabet. Der er heller ikke ind-
gået særlige aftaler med direktører eller medarbejdere
omkring vederlag, fratrædelsesgodtgørelse eller lig-
nende ved eventuelle overtagelsestilbud.
Egne aktier
Beholdningen af egne aktier udgør 2.030.097 stk. eller
10,12% af aktiekapitalen. Se også note 21.
Beholdningen af egne aktier kan bruges som hel eller
delvis betaling ved eventuelle opkøb og investeringer i
andre virksomheder.
80
90
100
110
120
jan feb mar apr maj jun jul aug sep okt nov dec
MidCap North Media A/S
Aktiekursudvikling, indekseret (1. januar 2024 - 31. december 2024)
Selskabsoplysninger
Adresse:
North Media A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK - 2860 Søborg
Internet:
www.northmedia.dk
Telefon:
(+45) 39 57 70 00
E-mail:
investor@northmedia.dk
CVR-nr.:
66 59 01 19
Fondskode:
DK001027034-7
Revisorer:
Pricewaterhouse
Coopers Statsautoriseret
Revisionspartnerselskab
Bankforbindelse:
Danske Bank A/S
48
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Mangfoldighed og diversitet
Arbejde med mangfoldighed og diversitet i øverste
ledelse, ÅRL § 107d
North Media skal rapportere mangfoldighed og diversitet
med baggrund i kønssammensætningen i moderselska-
bet North Media A/S hvor der udover bestyrelsen i 2024
i gennemsnit har været 33 personer (FTE) ansat (2023:
23 FTE).
North Medias overordnede målsætning er at opnå en
ligelig fordeling af kvinder og mænd i såvel bestyrelse
som øvrige ledelseslag. Specifikt for bestyrelsen, er ambi-
tionen at opnå målsætningen inden udgangen af 2026, jf.
den målsætning, der blev opstillet i 2022. En ligelig forde-
ling betyder i lovens forstand 40% af det underrepræsen-
terede køn. Der henvises i øvrigt til CSRD-afsnittet
S1-1 ”Politikker vedrørende vores medarbejderes arbejds-
vilkår og arbejdsmiljø”, side 77-78, hvor koncernen mang-
foldighedspolitik er beskrevet.
I 2025 vil North Media gennem arbejdet med mangfol-
dighedspolitikken fortsat bestbe sigat sikre en vari-
eret medarbejder og bestyrelsessammensætning med
lige muligheder for alle uanset køn, alder og baggrund i
øvrigt.
North Media gennemfører en årlig evaluering vedr.
bestyrelsens kompetencer, indsats og erfaringer, for at
sikre den bedst mulige sammensætning af medlemmer,
og for at evaluere om der er behov for nye kompetencer.
Ved den seneste gennemgang i 2024 blev der ikke fun-
det anledning til at styrke kompetencerne i bestyrelsen.
På selskabets generalforsamling i 2024 blev alle bestyrel-
sesmedlemmer genvalgt, og kønsfordelingen er derfor
uændret.
Ved besættelse af ledige bestyrelsespladser, og i øvrigt
ledige stillinger generelt er det et grundlæggende ele-
ment, at alle kandidater uanset køn, alder og baggrund
overvejes ligeligt. Uanset til hvilken stilling eller hverv, vil
udvælgelsen af kandidater ske på baggrund af erfaring,
færdigheder, holdning og vilje.
Arbejde med dataetik, ÅRL § 99 d
North Media har som mål at være en digital ansvarlig
virksomhed, så vores kunder, samarbejdspartnere og
medarbejdere kan stole på, at North Media behandler
data med respekt og omhu. Derfor har North Media
udviklet en politik for dataetik. Denne politik har til for-
mål at fastlægge North Media-koncernens overordnede
principper for etisk korrekt, ansvarlig og gennemsigtig
behandling af data. Principperne gælder for brugen og
behandlingen af personoplysninger samt ikke-person-
henføre data, fx anonymiserede, aggregerede og ikke-
personlige data. Politikken omfatter også data, som
North Media selv skaber ved brug og udvikling af tekno-
logi til gavn for vores kunder.
Politikken er tilgængelig på:
https://www.northme-
dia.dk/governance/.
North Medias compliancefunktion monitorerer og sikrer
overholdelse af regler inden for GDPR og dataetik og ori-
enterer bestyrelsen løbende.
Fuldtidsmedarbejdere er også i 2024 blevet trænet i såvel
GDPR regler som IT-sikkerhed. Den indsats bidrager til
vores arbejde og målsætning om altid at beskytte vores
kunders og forbrugernes data.
Immaterielle nøgleressourcer efter
ÅRL 99, stk. 2
North Media anvender en række immaterielle nøgleres-
sourcer, der understøtter forretningens udvikling og
konkurrenceevne. De væsentligste er digitale platforme,
dataanvendelse og logistisk ekspertise, som skaber
grundlaget for en effektiv og skalerbar forretningsmodel.
Digitale platforme og dataanvendelse
BoligPortal er en central aktør på det danske lejebolig-
marked og en vigtig immateriel ressource for koncernen.
Platformens værdi ligger ikke alene i dens markedsposi-
tion, men også i de data og den brugerindsigt, der
opnås gennem interaktion med lejere og udlejere. Data
Insights-funktionen giver aktører i ejendomsbranchen
mulighed for at optimere deres beslutningsgrundlag,
hvilket styrker platformens relevans.
Logistik og operationel ekspertise
FK Distribution har mange års erfaring med planlægning
og udførelse af husstandsomdelte tryksager og lokalavi-
ser, hvilket er en kernekompetence i koncernen. De logi-
stiske processer, herunder maskinel pakning af tryksager
og ruteoptimering, er vigtige nøgleressourcer, som gør
det muligt at levere omkostningseffektive distributions-
løsninger. I forbindelse med integrationen af SDR Svensk
Direktreklam er denne ekspertise ved at blive overført til
det svenske marked, hvilket på sigt kan skabe skalafor-
dele og effektivitet.
Medarbejderkompetencer og forretningsudvikling
North Media har specialiserede kompetencer inden for
logistik, datahåndtering og digital platformudvikling.
Medarbejdernes erfaring og viden om distributionslogi-
stik og digitale forretningsmodeller er en vigtig res-
source, der gør det muligt at optimere eksisterende for-
retninger og udvikle nye løsninger.
Udvikling og beskyttelse af immaterielle
nøgleressourcer
Koncernen investerer løbende i optimering af logistikpro-
cesser og dataanvendelse for at fastholde og styrke de
væsentligste nøgleressourcer. IT-sikkerhed og databe-
skyttelse er et fokusområde, da en betydelig del af værdi-
skabelsen afhænger af korrekt håndtering og analyse af
data.
Øvrig rapportering efter årsregnskabsloven
49
Øvrig rapportering
Aktionærforhold
Direktion
Bestyrelse
Corporate Governance
Corporate Governance
Fejl! Bogmærke er ikke defineret.
Denne sektion udgør ESG-rapporten for 2024, herunder den
lovpligtige rapportering i henhold til § 99a i den
danske årsregn-
skabslov, som findes på siderne 50 - 114.
2024 markerer implementeringen af CSRD-rapporteringen, som er
et transparens direktiv. North Medias bæredygtighedsrapportering
er derfor udformet som et bæredygtighedsregnskab, hvor vi syste-
matisk følger strukturen fra ESRS-standarderne.
Vi har tilpasset vores rapportering, så den afspejler North Medias
specifikke aktiviteter og kompleksitet. Dette sikrer både konsistens
i rapporteringen og en relevant præsentation af data.
Enkelte politikker er først godkendt efter regnskabsårets
afslutning.
49
Bæredygtigheds
-
rapportering
03
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
50
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
ESRS 2 BP-1: Generelt grundlag for udarbejdelse
af bæredygtighedsoplysninger 51
ESRS 2 BP-2: Oplysninger i forhold til specifikke
omstændigheder 51
ESRS 2 GOV-3: Incitamentsordninger i relation til
bæredygtighedsmål for perioden 2025-2027 52
ESRS 2 GOV-4: Redegørelse om bæredygtigheds
due diligence 53
ESRS 2 GOV-5: Risikohåndtering af intern kontrol
forbundet med bæredygtighedsrapportering 53
ESRS 2 SBM-1: Strategi, forretningsmodel og
værdikæde 54
Elementer i vores forretningsmodel og -
strategi, der vedrører bæredygtighedsforhold 55
ESRS 2 SBM-2: Interessenters interesser og
synspunkter 56
SBM-2 S1: Vores arbejdsstyrkes interesser og
synspunkter 57
SBM-2 S2: Arbejdstagerne i værdikædens
interesser og synspunkter 57
SBM-3: sentlige bæredygtighedspåvirkninger,
risici og muligheder (IRO'er - Impacts, Risks and
Oppertunities) og deres samspil med strategi og
forretningsmodel 58
ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af
væsentlige IRO’er 61
IRO-1 E1: Væsentlighedskriterier for IRO’er
relateret til klimaforandringer 63
IRO-1 E2, E3, E4 & E5: Væsentlighedskriterier for
IRO’er relateret til miljøemner 64
IRO-1 G1: Væsentlighedskriterer for IRO’er
relateret til virksomhedsadfærd 65
ESRS 2 IRO-2: redygtighedsdata fra anden EU-
lovgivning 66
EU Taksonomi: Regnskabspraksis 74
E1-1: Plan for at modvirke af klimaændringer 77
SBM3-E1: Klimarelaterede risici og deres samspil
med strategi og forretningsmodel 77
E1-2: Politikker for modvirkning af
klimaændringer og energiforbrug 78
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere CO
2
e
udledning 78
Tabeller: E1-5 Indikatorer vedrørende
energiforbrug 83
Tabeller: E1-6 Klimaregnskab 84
ESG regnskabspraksis - emissioner 85
SBM3-S1: Arbejdsstyrkens samspil med strategi
og forretningsmodel 88
S1-1: Politikker vedrørende vores medarbejderes
arbejdsvilkår og arbejdsmiljø 89
S1-2: Inddragelse og dialog - fokus på sikkerhed
og mental sundhed, generelle arbejdsvilkår,
mangfoldighed og et godt første møde for de
unge omdelere i deres fritidsjob 90
S1-3: Robuste processer til professionel
håndtering af medarbejdersager og udfordringer
på omdelerruten 91
S1-4: Effektive tiltag til at reducere arbejdsulykker,
sikre gode arbejdsvilkår, tiltrække samt fastholde
omdelere og understøtte de unge og udsatte
voksne 92
S1-4: Kommende indsatser med særlig fokus på
at skabe bæredygtige arbejdspladser for unge og
socialt udsatte voksne 93
S1-5: Målsætninger, der understøtter vores sociale
ambitioner og indsatser 94
Tabeller: S1-6, S1-7, S1-8, S1-9 & S1-12 95
Tabeller: S1-13 & S1-14 96
Tabeller: S1-15, S1-16 & S1-17 97
Regnskabspraksis sociale indikatorer: 98
S2: Vores underleverandørers medarbejdere:
Fokus på ordentlige arbejdsforhold 99
S2: Initiativer til at sikre arbejdsvilkår hos
underleverandørernes medarbejdere 100
G1-1: Politikker der understøtter vores værdier for
ansvarlig virksomhedsadfærd 102
G1-2: Vores relation til underleverandører 103
G1-3 & G1-4: Forebyggelse, opdagelse og
håndtering af korruption og bestikkelse 104
G1-5: Politisk indflydelse og lobby-arbejde 105
G1 Virksomhedsspecifikke oplysninger: Den
ansvarlige marketingkanal 106
Indhold
General information
Governance
Social
Miljø
Social
(fortsat)
GOV-1: Er inkorporeret med reference til Corporate
Governance afsnittet i ledelsesberetningen 40
51
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
De konsoliderede bæredygtighedsoplysninger for perio-
den 1. januar 2024 til 31. december 2024 er udarbejdet
som en del af implementeringen af EU's direktiv om
bæredygtighedsrapportering (CSRD), samt de europæi-
ske standarder for bæredygtighedsrapportering (ESRS).
Bæredygtighedsafsnittet er en integreret del af ledelses-
beretningen og er struktureret i overensstemmelse med
de relevante krav i ESRS. CSRD-rapporteringen er udar-
bejdet på samme grundlag som koncernens finansielle
regnskab. I slutningen af E-, S- og G- afsnittene er anført
separate regnskabspraksisser.
Den dobbelte væsentlighedsvurdering, som beskrevet i
IRO-1, omfatter koncernens væsentlige indvirkninger,
risici og muligheder, ogkkerde opstrøms- og ned-
strømsaktiviteter i værdikæden. Vurderingen blev opda-
teret i 2024 for at inkludere SDR Svensk Direktreklam,
som blev opkøbt i slutningen af 2023. Det samlede om-
fang af koncernens politikker, handlinger, mål og indika-
torer i værdikæden fremgår af de afsnit, der knytter sig til
de relevante emnespecifikke standarder.
North Media fokuserer på væsentlige bæredygtigheds-
oplysninger og rapporterer i overensstemmelse hermed.
Oplysninger om aktører i værdikæden rapporteres base-
ret på deres relevans for væsentlige bæredygtighedsfor-
hold.
Der har ikke været behov for at undlade oplysninger ba-
seret på intellektuel ejendomsret eller konkrete innovati-
onsresultater. Der er heller ikke undladt oplysninger om
fremtidige udviklinger eller forhold, der aktuelt er under
forhandling.
Ultimo 2023 købte North Media distributionsselskabet
SDR Svensk Direktreklam, og har brugt 2024 til at inte-
grere og ensrette processer, så FK Distribution og SDR
Svensk Direktreklam fra 2026 har de samme forretnings-
gange, IT-systemer, og en ens tilgang til distribution af
tryksager mv.
Bæredygtighedspolitikker, -initiativer og -målsætninger
tager udgangspunkt i de foranstaltninger og procedurer,
der er implementeret for FK Distribution og som vil blive
implementeret i SDR Svensk Direktreklam i løbet af 2025.
Påvirkninger, risici og muligheder relateret til SDRs for-
retningsaktivitet er fuldt indarbejdet i den dobbelte
væsentlighedsvurdering og i de kvantitative data.
Ofir er solgt pr. 6. januar 2025, men præsenteres som
ophørende aktivitet i koncernregnskabet for 2024. Ofir
er indarbejdet fuldt ud iredygtighedsrapporten.
Tidshorisonter
I den dobbelte væsentlighedsvurdering af de identifice-
rede bæredygtighedspåvirkninger, risici og muligheder
følger North Media de foruddefinerede tidshorisonter
som er beskrevet i ESRS. Den kortsigtede tidshorisont
svarer til regnskabsåret. Den mellemlange tidshorisont
dækker perioden fra afslutningen af den kortsigtede rap-
porteringsperiode og op til fem år frem. Den langsigtede
tidshorisont omfatter perioder på over fem år.
Estimering af værdikædedata
I anvendt regnskabspraksis afsnit E1-6, er beregningsme-
toder og datanøjagtighed beskrevet for hver scope 3-ka-
tegori. Alle data er baseret på konsoliderede oplysninger
fra den aktuelle regnskabsperiode.
Hvor direkte leverandørdata ikke er tilgængelige, anven-
des emissionsfaktorer fra Klimakompasset med fysiske-
eller monetære enheder. North Media arbejder på at øge
brugen af leverandørspecifikke data for at sikre, at be-
slutninger kan træffes på baggrund af mere præcise og
faktuelle emissionstal.
2018 er oprindelig valgt som basisår for ambitionen om
at reducere koncernens CO
2
e-udledninger med 50% in-
den 2030. Ultimo 2023 overtog vi SDR, som har været
gennem en omfattende omstrukturering i perioden
2018-2023, herunder overtaget en række franchisetagere,
sammenlagt en række selskaber og skiftet IT-platform.
På den baggrund har fokus i forbindelse med genbereg-
ning af basisåret for SDR Svensk Direktreklam været
at sikre et fuldstændigt grundlag for beregning af SDRs
udledning med udgangspunkt i samme principper og
med samme benchmarkkontroller som for Danmark. Det
er vurderingen at de udarbejdede emissionstal er retvi-
sende for SDRs aktiviteter i 2018.
Der har været anvendt skøn, særligt i forbindelse med
opgørelse af Scope 3 udledning fra franchisetagere i SDR
Svensk Direktreklam i 2018, men disse skøn vurderes ikke
at have påvirket tallene væsentligt. Der er ikke i øvrigt
anvendt kvantitative indikatorer eller økonomiske beløb,
der er forbundet med væsentlig måleusikkerhed.
Revisorerklæringen dækker alene 2024 tal.
ESRS 2 BP-1: Generelt grundlag for
udarbejdelse af bæredygtighedsoplysninger
ESRS 2 BP-2: Oplysninger i forhold til
specifikke omstændigheder
Hovedparten af påvirkninger, risici og muligheder,
der er vurderet væsentlige i dobbelt væsentligheds-
analysen, relaterer sig til forretningsområdet
Last
Mile
, der består af de to distributionsselskaber
FK Distribution og Svensk Direktreklam. Da Last
Mile udgør cirka 90 % af koncernens samlede om-
sætning, vil hovedfokus i rapporteringen være på
aktiviteter i disse selskaber. Når forhold specifikt
vedrører Last Mile-aktiviteter, såsom trafiksikkerhed
under omdeling af tryksager, vil dette fremgå tyde-
ligt.
Selskaberne i forretningsområdet
Digitale Services
arbejder med de samme overordnede bæredygtig-
hedsmål og -ambitioner som resten af koncernen,
men tilpasset deres specifikke aktiviteter, størrelse
og kompleksitet. Specifikke forhold, der vedrører
aktiviteter i Digital Services, herunder f.eks. hosting
af data på servere drevet af vedvarende energi, vil
dette blive adresseret eksplicit.
Der henvises til North Media, når der rapporteres
om forhold, der berører samtlige koncernselskaber.
52
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Information til bestyrelsen om væsentlige
indvirkninger, risici og muligheder (IRO’er):
North Medias koncernbestyrelse modtager løbende
information om væsentlige indvirkninger, risici og mulig-
heder. Den primære kilde har i 2024 været løbende
dialog mellem CSO og bestyrelsesformanden og via en
nyudviklet kvartalsrapport, som gennem 2025 vil blive
yderligere udbygget.
Derudover informeres bestyrelsen gennem det generelle
arbejde og samarbejde med koncerndirektionen og
direktørerne i datterselskaberne. Denne flerstrengede til-
gang sikrer, atsentlige bæredygtighedsrelaterede
aspekter bliver behandlet som en del af den overordnede
styring og beslutningsproces.
Bestyrelsens hensyntagen til IRO’er i
strategiske beslutninger:
IRO’er spiller en tiltagende rolle i koncernbestyrelsens til-
syn med North Medias strategi og herunder dens beslut-
ninger om større transaktioner og risikohåndteringspro-
cesser. Hensynet til indvirkninger, risici og muligheder vil
i de kommende år blive en mere og mere integreret del
af alle beslutninger. Koncernbestyrelsen vurderer og
balancerer løbende potentielle afvejninger og trade-offs
for at sikre, at beslutningerne både støtter virksomhe-
dens vækst og bæredygtighedsmål.
Væsentlige hensyn behandlet i
rapporteringsperioden:
Bestyrelsen har fokuseret på at sikre, at de væsentlige
hensyn beskrevet under CSRD integreres i beslutnings-
processerne. Dette inkluderer:
Strategisk vurdering af ESG-l: Sikring af, at de
fastsatte og kommende bæredygtighedsmål er reali-
stiske og opnåelige.
Datapunktanalyse: Overvågning af arbejdet med
identificering og validering af væsentlige datapunk-
ter og specifikke indikatorer i henhold til CSRD-rap-
porteringen.
Integration af bæredygtighed i større transaktio-
ner: Inkludering af ESG-hensyn i beslutninger om
større transaktioner og investeringer, herunder vur-
dering af mulige risici og gevinster.
Som led i North Medias strategi for langsigtet værdiska-
belse og bæredygtig udvikling vil vi implementere et
bæredygtighedsmål i koncerndirektionens incitaments-
ordning (tantieme) for perioden 2025-2027. Dette sker i
overensstemmelse med vores vedtagne tantiemepolitik,
hvor det fremgår, at en direktørs tantieme kan inkludere
bæredygtighedsmål.
Den specifikke incitamentsordning for perioden 2025-
2027 er endnu ikke endeligt fastlagt, herunder hvor stor
en andel bæredygtighedsmål vil udgøre i forhold til den
samlede variable aflønning. Vi forventer dog, at ordnin-
gen vil inkludere mål inden for følgende omder:
Socialt udsattemålt på antallet af ansættelser af
denne gruppe.
Grøn transportmålt på andelen af kørte kilometer,
der udføres med eldrevne køretøjer. Dette mål vil
dog først blive implementeret, når vi har sikkerhed
for, at det kan måles præcist.
Der er ikke indregnet bæredygtighedsrelaterede mål i
tantiemeordningen for 2024.
Struktur og implementering
Den endelige fastlæggelse af incitamentsordningen er
under udarbejdelse og vil blive implementeret i overens-
stemmelse med North Medias gældende retningslinjer.
Vi lægger vægt på, at de tantieme-givende mål:
Er let forståelige
Kan måles objektivt
Kan kontrolleres
Er direkte påvirkelige af den enkelte direktør
Godkendelse og evaluering
Incitamentsprogrammet er godkendt af koncernbesty-
relsen og evalueres årligt som en del af direktionens præ-
stationsvurdering. Eventuelle justeringer af program-
mets vilkår, herunder tilpasninger af bæredygtighedsmå-
lene, vil blive godkendt af bestyrelsen for at sikre, at ord-
ningen forbliver relevant og i tråd med North Medias
strategi.
Opfølgning og datagrundlag
Den årlige evaluering af incitamentsordningen vil base-
res på data fra North Medias økonomirapportering og
bæredygtighedsrapportering. For at sikre, at mål er
opnåelige og målbare, vil der løbende blive vurderet,
om nødvendige data kan indsamles og valideres på en
tilfredsstillende måde.
Strategisk vægtning
Bæredygtighedsmålene i incitamentsordningen afspej-
ler en strategisk balance mellem virksomhedens økono-
miske resultater og bæredygtighedsambitioner. Målet
om at inkludere socialt udsatte i arbejdsstyrken under-
støtter North Medias samfundsansvar, mens fokus
eldreven transport bidrager til virksomhedens mål om
CO₂-reduktion i overensstemmelse med internationale
klimamål.
ESRS 2 GOV-2: Information om bæredyg-
tighedsforhold behandlet af bestyrelsen
ESRS 2 GOV-3: Incitamentsordninger
i relation til bæredygtighedsmål for
perioden 2025
-2027
53
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
North Media forholder sig løbende til den stigende kom-
pleksitet i regulatoriske krav og North Media har i år
arbejdet på at videreudvikle vores egne processer for
at sikre, at menneskerettigheder og miljøhensyn er fuldt
integreret i vores due diligence-processer.
Vi begyndte formaliseringen af North Medias bæredyg-
tigheds-due diligence-tilgang i 2023 med fokus på regi-
strering og dokumentering af potentielle og faktiske
påvirkninger på menneskerettigheder. Vores tilgang til
due diligence på menneskerettigheder er i overensstem-
melse med FN’s vejledende principper for erhvervsliv og
menneskerettigheder (UNGP) og tager sit afsæt i vores
kerneværdier om ansvarlighed og ordentlighed.
Menneskerettighedspåvirkninger kan opstå i forskellige
forretningsområder og blandt forskellige medarbejder-
grupper baserede på forskellige aktiviteter og værdikæ-
der. Derfor er vores menneskerettigheds due diligence-
proces også tilpasset vores forskellige medarbejdertyper,
hvilket gør os i stand til effektivt at identificere, forebygge
og afbøde negative påvirkninger, hvor det er relevant. I år
omfatter vores due diligence-proces også områder inden
for klima, miljø og governance i overensstemmelse med
OECD guidelines for multinationale virksomheder.
North Media gennemfører og dokumenterer årligt bære-
dygtigheds-due diligence på et operationelt niveau i et
samlet system. Processen omfatter følgende trin:
En beskrivelse af identificerede faktiske eller potenti-
elle negative påvirkninger på miljø, mennesker eller
anti-korruption som følge af koncernens aktiviteter.
Identifikation af sammenhængen mellem koncer-
nens aktiviteter og påvirkningen (dvs. om påvirknin-
gen er forårsaget af North Media, eller om North
Media bidrager til påvirkningen eller blot er forbun-
det til påvirkningen).
Identifikation af berørte interessenter. Det kan om-
fatte, men er ikke begrænset til specifikke medarbej-
dergrupper, kunder, ansøgere, aktionærer, lokale
samfund m.fl.
Dokumentation af de metoder, der anvendes til dia-
log med de berørte interessenter.
Beskrivelser af eksisterende og planlagte tiltag for
at forebygge, afbøde og undgå de identificerede
påvirkninger.
Angivelse af indikatorer, der skal følge op på effektivi-
teten af vores tiltag.
En beskrivelse af, hvordan disse tiltag og resultater
kommunikeres til relevante interessenter.
2024 er første år hvor koncernen udarbejder en fuld
CSRD-rapportering. Fokus har i år været på at forstå
omfanget af de nye regler og at overholde de formelle
krav til rapporteringen, herunder at sikre den nødven-
dige dataindsamling.
Vi har vurderet, at det i 2024 var for tidligt at formalisere
de interne kontroller relateret til bæredygtighedsrappor-
ten i et samlet system. I stedet er den interne kontrol
foretaget ved afstemning af kvantitative data til relevant
materiale, økonomiske resultater hvor muligt, samt ved
brug af 4-øjne- princippet.
North Media vil i de kommende år arbejde på at etablere
mere formelle systemer og processer for risikohåndte-
ring og interne kontroller, der kan sikre endnu mere påli-
delig og nøjagtig bæredygtighedsrapportering.
I takt med at arbejdet med bæredygtighedsdata mod-
nes, forventes markedet for systemer og værktøjer til at
formalisere de interne kontroller at blive udviklet og til-
passet de nye krav.
Risikovurderingsmetode:
Risici vurderes ud fra sandsynlighed og potentiel indvirk-
ning på rapporteringens integritet. Prioritering sker med
fokus på fuldstændighed, datanøjagtighed, compliance
og IT-sikkerhed.
Identificerede risici og modvirkningsstrategier:
North Media har foreløbigt identificeret følgende risici:
Datafejl og uoverensstemmelser: Risikoen for, at
ESG-data indsamles og rapporteres forkert, reduce-
res gennem etablering af standardiserede datakilder
og valideringsprocedurer, med størst mulig fokus på
fuldstændighed og nøjagtighed.
Manglende compliance med CSRD: Risikoen adres-
seres gennem træning af relevante medarbejdere og
samarbejde med eksterne eksperter for at sikre kor-
rekt fortolkning og implementering af lovkrav.
IT-sikkerhed: ESG-data opbevares og beskyttes med
samme grad af sikkerhedsniveau som tilsvarende
data, dvs. S-data opbevares med samme sikkerheds-
foranstaltninger som HR-data. Der foretages en
løbende evaluering af om sikkerhedsniveauet skal
justeres.
Integration i interne funktioner:
Fra 2025 vil processen med at finde et passende niveau
for interne kontroller blive afklaret, således at der kan sik-
res en konsistent og effektiv tilgang til bæredygtigheds-
rapportering.
Periodisk rapportering til bestyrelsen:
Koncernbestyrelsen vil fra 2025 modtage kvartalsvise
opdateringer om status på risikohåndtering, kontroller
og eventuelle forbedringsområder for bæredygtigheds-
rapporteringen.
ESRS 2 GOV-4: Redegørelse om
bæredygtigheds due diligence
ESRS 2 GOV-5: Risikohåndtering af intern
kontrol forbundet med
bæredygtighedsrapportering
54
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Forretningsmodel
North Media driver og optimerer teknologidrevne, skalér-
bare volumenforretninger, der er specialiserede i at
håndtere store mængde materiale og data ensartet, hur-
tigt og sikkert. Det største forretningsområde Last Mile,
som udgør knap 90% af den samlede omsætning, arbej-
der med sortering, pakning og distribution af fysiske tryk-
sager. Det mindre forretningsområde Digital Services ud-
vikler og driver de øvrige services.
For en nærmere beskrivelse af koncernens segmenter
henvises til siderne 1430. I note 5 på side 125 fremgår
koncernens omsætning og antal medarbejdere fordelt
på selskabets rapporteringspligtige segmenter.
Hovedparten af de identificerede bæredygtighedsfor-
hold relaterer sig til Last Mile der opererer inden for
’Transport’ under ESRS SEC1. Koncernen ejer også en
række ejendomme der benyttes af (og dermed udlejes
til) flere koncernselskaber. Disse ejendomme er omfattet
af ESRS SEC2’Ejendomshandel’. I afsnit S1-6 er vist antal
ansatte efter geografisk område (Danmark og Sverige).
Centrale elementer i relation til
koncernens bæredygtighedsstrategi
Det er North Medias ambition at skabe vækst og resultat-
fremgang såvel organisk som igennem køb af andre virk-
somheder, hvor koncernen har særlig styrke og indsigt.
Bl.a. vil vi forretningsudvikle Last Mile’s drift og udbygge
markederne for pakning og omdeling i Danmark og
Sverige.
Denne strategiske retning inkluderer, at:
Reducere CO
2
e på logistik og transportservices (E1)
Tilbyde omdeler-jobs til socialt udsatte grupper (S1)
Sikre ansvarlig markedsføring for vores kunder, som
kombinerer effektiv distribution med et socialt og
miljømæssigt ansvar
Over de kommende år vil det være et fokusområde at
yderligere kvalificere og integrere bæredygtighedsområ-
derne i vores strategiske koncernambitioner og at sikre,
at de er forankret i alle relevante funktioner.
I 2024 har fokus været at integrere SDR Svensk Direktre-
klam i Last Mile, og sikre en plan for overgang til FK Di-
stributions processer. Det har forsinket nogle af koncer-
nens bæredygtighedsplaner, blandt andet arbejdet med
at indsende CO
2
e reduktionsplanen til validering hos Sci-
ence Based Target initiative (SBTi).
For atde fulde økonomiske synergier og det fulde ud-
bytte af bæredygtighedsarbejdet på tværs af forretnings-
enhederne i Danmark og Sverige, er det en forudsætning
at arbejdsprocesser og systemer er ens. Derfor har vi i
2024 arbejdet målrettet på at etablere de nødvendige
processer og værktøjer til at indsamle og rapportere
bæredygtighedsdata på en systematisk og effektiv måde
og i tråd med CSRD. Datapunkter, der ikke er obligatori-
ske at rapportere for 2024 vil blive implementeret i den
gældende indfasningsperiode.
Uddybning af bæredygtighedsmål
CO
2
e-reduktion (E1) Logistik og transportservices i
Danmark og Sverige
Flere kunder stiller allerede nu krav om udfasning af fos-
sile køretøjer til transport af deres tryksager. Det er kon-
cernens mål at reducere emissioner forbundet med vo-
res transport og logistikservices i Danmark og Sverige.
Det er af afgørende betydning at fortsætte vores investe-
ringer i vedvarende energiteknologier, for at nå både de
korte og langsigtede bæredygtighedsmål.
Antal udsatte i arbejde (S1) Omdeling af tryksager i
Danmark og Sverige
North Media stræber efter at have en positiv indvirkning
på beskæftigelsen af socialt udsatte grupper. Vi har
historisk beskæftiget omkring 100 socialt udsatte medar-
bejdere, uden en egentlig strategi for at øge antallet,
eller forbedre fastholdelsen. Jobbet som omdeler er ide-
elt, da det kan udføres alene, samtidig med at timeantal
og arbejdstiden er fleksibel. Vi ønsker i langt højere grad
at arbejde strategisk med at udvide antallet af socialt
udsatte, men ogarbejde med muligheder for at kvalifi-
cere denne medarbejdergruppe til beskæftigelse hos
andre virksomheder, hvor kravene og forventninger til
jobindhold er større. Dette kan understøtte en langvarig
integration til det etablerede arbejdsmarked.
Ansvarlig markedsføring (G1)
North Media stræber efter at være den foretrukne distri-
butionskanal for ansvarlig og troværdig markedsføring.
FK Distribution og SDR Svensk Direktreklam leverer tryk-
sager og lokale ugeaviser til millioner af husstande hver
uge. Vi kombinerer effektiv distribution med socialt og
miljømæssigt ansvar og tilbyder virksomheder en lokal
og etisk markedsføringskanal, hvor deres budskaber når
frem bæredygtigt og ansvarligt.
Valg af tryksager som marketingkanal understøtter
også lokale ugeavisers og magasiners vigtige rolle
som kilde til uafhængig journalistik og information.
Dette bidrager til at styrke lokaldemokratiet og mod-
virke misinformation.
Rollen som bindeled mellem erhvervsliv og forbru-
gere afspejler sig i værdikæden.
Opstrøms-værdikæden: Primært detailvirksomheder,
der igennem North Medias platforme ønsker at distribu-
ere tryksager (både digitalt og fysisk) til forbrugere. De
fysiske tryksager produceres og trykkes af North Medias
kunder og leveres til FK Distributions pakketerminaler.
Egen produktion: I de to danske pakketerminaler pak-
kes tryksagerne maskinelt i sæt til hver enkelt husstand,
mens de i Sverige bliver ompakket til viderepakning på
lokalkontorer. Der er påbegyndt pakning af tryksager til
det svenske marked fra terminalen i Taastrup, med en
forventning om at alle husstandssæt til det svenske mar-
ked pakkes i Danmark i slutningen af 2025.
Nedstrøms-værdikæden: De pakkede tryksager trans-
porteres i lastbiler ejet af underleverandører til distributi-
onshubs og lokalkontorer, hvorfra de fordeles af underle-
verandører til lokale omdelere. North Media ejer største-
delen af de lokale distributionshubs i Danmark.
I Sverige foretages fortsat manuel pakning på et antal
distributions-hubs / lokalkontorer. Ca. 30 % af volumen
distribueres af franchisetagere, en model, der bliver afvik-
let i 2025.
Omdelere distribuerer, til fods, på cykel eller i bil, tryksa-
gerne i deres lokalområde. I områder, hvor der er mangel
på omdelere, benyttes mindre selvstændigt
erhvervsdrivende til at distribuere tryksagerne.
ESRS 2 SBM-1: Strategi, forretningsmodel og værdikæde
North Media er ikke aktiv inden for sektoren for
fossile brændstoffer (kul, olie og gas) og har ikke
indtægter forbundet med efterforskning, mine-
drift, udvinding, produktion, forarbejdning,
oplagring, raffinering eller distribution og han-
del med fossile brændstoffer som defineret i
artikel 2, nr. 62.
55
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
.
Elementer i vores forretningsmodel og -strategi, der vedrører bæredygtighedsforhold
Vores kunders tryksager produceres med fokus
genanvendelige metoder og certificeringer som FSC
®
,
der sikrer ansvarlig skovdrift og råvareudnyttelse.
Vi arbejder for en bæredygtig transport og logistik med fokus
på at reducere CO₂e-udledning samt sikre gode og ansvarlige
arbejdsforhold i hele distributionskæden.
Tryksager og lokale ugeaviser spiller en vigtig rolle i
lokalsamfundet ved at understøtte lokaldemokratiet
og skabe et aktivt og informeret handelsliv.
Risiko for
til politisk indgriben
Energiforbrug, CO
2
e udledning
og den grønne transition af
transportsektoren
Leverandørudfordringer
i transportsektoren
relateret til arbejdstilladelser og -vilkår
Sikkerheds- og arbejdsforhold for
medarbejdere i leverandørleddet
inden for transport- og
logistik
En ansvarlig
marketing- og
distributionskanal
Produktionsmedarbejderes
sikkerhed- og arbejdsforhold.
En del af et cirkulært system
Unge omdeleres sikkerhed og
arbejdsvilkår. Mulighed for
socialt ansvar.
Fremstilling
Distribution & logistik
Forbruger
G1
E1
G1
S2
G1
Tryksager
S1
S1
Tryksager
56
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
North Media opretholder en åben og
løbende dialog med alle sine interessenter.
Nedenfor er vores primære interessentgrup-
per opstillet. Vi ser dialoger og engagemen-
ter med disse interessenter som en vigtig
del af vores bæredygtighedsarbejde.
Vigtigste interessenter relatereret til bære-
dygtighed knytter sig primært til Last Mile
forretningen:
Egne medarbejdere, som involveres i
bæredygtighedsinitiativer for at øge
motivationen og sikre effekt.
Kunderne, hvor vi er parate til at møde
efterspørgsel på bæredygtige produkter
og tjenester.
Leverandører, hvor vi samarbejder om
at reducere CO2e-udledning og sikre
bæredygtige indkøb.
Lokalsamfund, hvor distributionen fore-
går, og hvor vi skaber jobs.
Politikere, som vi fortsætter dialogen
med, for at sikre gode rammebetingel-
ser for bæredygtig vækst.
Investorer og aktionærer.
Hvordan ledelsen informeres om
interessenters synspunkter:
North Medias bestyrelse bliver regelmæssigt
informeret om interessenternes interesser
og synspunkter gennem flere kanaler:
Input fra Impact gruppen samles og
behandles som en del af North Medias
bæredygtighedsagenda og kvartalsvise
afrapportering. Gruppens arbejde bidra-
ger til at sikre, at medarbejdernes
stemme bliver hørt, og at deres input
integreres i strategiske beslutninger.
Kvartalsvise rapporter.
Strategisk handling baseret på
interessenters input:
North Media bruger interessenternes input
som en drivkraft til at justere og forbedre
strategien. For eksempel:
Dialogen med kunder og leverandører
har ført til et styrket fokus på bæredyg-
tige distributionsmetoder og mulige
CO
2
e-reduktioner irdikæden.
Impact gruppen vil over de næste år
spille en vigtig rolle i at initiere interne
projekter for grønne arbejdspladser og
sociale initiativer.
Medarbejderinddragelsen sikrer ikke
blot motivation, men ogejerskab til
koncernens overordnede bæredygtig-
hedsmål.
ESRS 2 SBM-2: Interessenters interesser og synspunkter
Interessentgruppe
Eksempel på North Medias interessenter
Kontaktform
Arbejdet med kontakten
Medarbejdere
Funktionærer og kontorpersonale
Produktionsmedarbejdere
Omdelere
Impact Gruppen
Medarbejdere involveret I bæredygti
gheds-
projekter gennem Impact Gruppen. Fokus på
medarbejderengagement
Kunder
Detailhandlere
Årsforhandling og løbende
kundeservicekontakt
Kundeinput har ført til samarbejde om klima-
tilpassede løsninger, f.eks. genanvendt papir
til tryksager
Leverandører
Fragtmand (fra logistikhal til lager)
Vognmand (fra lager til omdeler)
Selvstændige erhvervsdrivende
(lager til husstandene)
Leverandørmøder, og audits
Dialog om samarbejde for CO
2
e reduktion og
optimering af bæredygtige indkøbspraksis
Aktionærer
Private investorer
Pensionskasser
Medarbejdere
Kvartalsvis rapportering
Investormøder
og investorny-
heder
Aktionærer informeres om fremskridt og
bæredygtighedsmål, gennemsigtighed
prioriteres
Myndigheder og
regulatorer
Ministerier
Regioner
EU
Kommuner
Møder og høringer
Fokus på
compliance og indflydelse på bære-
dygtige rammebetingelser for branchen base-
ret på fakta
Lokalsamfund
Forbrugere af trykte aviser og tryksager
Unge 13-14 år
Udsatte unge mellem 15 og 24 år, som er
uden uddannelse eller beskæftigelse
Udsatte voksne (over 24 år) med særlige
udfordringer
Omdelerappen,
distributionslederne,
blivomdeler.nu, omslag,
møder, netværk,
samarbejdsprojekter
Udvikling og eksponering af omdelerappen
til den unge målgruppe samt mulighed for
reklamationer fra forbrugerne. Distributionsle-
dere er i kontakt med eksisterende og poten-
tielle omdelere. De gennemfører ved ansæt-
telsen af udsatte borgere samtaler. Omde-
lerne ude på ruterne er lejlighedsvise i berø-
ring med forbrugerne af trykte aviser og
tryk-
sager
NGO’er
Reklamer Ja Tak
Verdens Naturfonden
UN Global Compact
Samarbejdsprojekter og kam-
pagner
Fælles initiativer og projekter med forskellige
sociale formål og målsætninger
.
Brancherelatered
e organisationer
Dansk Erhverv
Dansk Industri
DTL
Konferencer, netværksmøder
Udveksling af bedste praksis og samarbejde
om brancheinitiativer
.
Fagforeninger
HK
3F
Forhandlinger
Dialog om medarbejderrettigheder og forbed-
ring af arbejdsvilkår
.
Medier
Trykte medier
Digitale medier
Kvartalsvise medlemsmøder
F
ælles tilgang for mediebranchen til at defi-
nere, indsamle og distribuere relevante og
troværdige data til klimaberegning
57
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Egne medarbejdere
Medarbejderne er vores vigtigste aktiv og strategiske res-
source på tværs af alle koncernens selskaber. Hvert sel-
skab i North Media har egne unikke koncepter, strategier
og forretningsmodeller, hvor de enkelte medarbejderes
engagement og involvering er en central del af vores fæl-
les kultur. Vi bestræber os på at sikre, at medarbejdernes
perspektiver og interesser bliver inddraget i beslutnings-
processer og den løbende udvikling af forretningen.
Derfor har North Media implementeret en gennemgå-
ende fast møde- og ledelsesstruktur i alle selskaber.
Denne struktur fremmer dialog og engagement, hvor
medarbejdere både har retten og pligten til at bidrage
aktivt til organisationens udvikling. Det styrker den en-
kelte medarbejders indflydelseeget arbejdsområde,
det skaber større gennemsigtighed i rolle- og ansvarsfor-
delingen og det synliggør den enkeltes bidrag til den
samlede indsats.
Organisationen er generelt flad, og der er skabt et kom-
munikationsmiljø, hvor medarbejderne løbende har
mulighed for at blive informeret og at dele deres menin-
ger og synspunkter.
I Last Mile selskaberne, som beskæftiger i alt 13.000 om-
delere i Sverige og Danmark, er der skræddersyede pro-
cesser og programmer for at imødekomme denne med-
arbejdergruppes helt særlige behov.
Vi har implementeret effektive rekrutteringsforløb, sam-
taler med de unge omdeleres forældre, onboarding pro-
grammer, en direkte tilknyttet distributionsleder, og
jævnlige samtaler med omdeleren i den første del af
ansættelsesperioden. Desuden sikres en tryg opstart
gennem instruktionsvideoer og tilpassede arbejdsplads-
vurderinger (APV).
For at imødekomme behovene hos vores yngre omde-
lere har vi tilpasset vores processer, så de harmonerer
med skolesystemernes struktur i både Danmark og
Sverige. Dette muliggør, at de 13-15-årige kan kombinere
skole, fritidsinteresser og deltidsarbejde som omdelere.
Medarbejder i værdikæden
Arbejdstagerne i North Medias værdikæde spiller en cen-
tral rolle i vores evne til at opnå resultater og sikre lang-
sigtet succes. Dette omfatter både vores egne ansatte
samt de medarbejdere, der er ansat hos vores underleve-
randører, særligt i Last Mile forretningen, herunder vogn-
mænd og mindre selvstændige erhvervsdrivende, som
omdeler aviser og tryksager.
Vi anerkender, at en del af disse medarbejdere kan stå
overfor særlige udfordringer som følge af kendte bran-
cherisici. Derfor har vi et løbende fokus på at sikre ansvar-
lige arbejdsforhold i vores forretningsstrategier samt i
vores bæredygtighedsindsatser.
For at sikre, at vores underleverandører i transport og
logistik også arbejder med at forebygge arbejdsulykker
og styrke sikkerheden for omdelere, arbejder vi struktu-
reret med en onboarding-proces. Denne proces omfatter
en grundig introduktion, hvor både virksomhedens kon-
taktperson og udvalgte medarbejdere modtager instruk-
tion samt sikkerhedsanvisninger.
I samarbejdsperioden opretholder vi en tæt og løbende
dialog, der typisk finder sted flere gange ugentligt via
telefon og e-mail. Denne hyppige kontakt fungerer som
proces for at indsamle synspunkter fra arbejdstagere i
værdikæden, som vores distributionsdirektør samt distri-
butionschefer inddrager i relevante beslutningsproces-
ser.
Fra 2025 vil vi desuden gøre vores adfærdskodeks tilgæn-
geligt for alle vores underleverandører og opfordre til, at
de følger samme forpligtigelser for arbejdsvilkår, som vi
selv følger.
SBM-2 S1: Vores arbejdsstyrkes interesser og
synspunkter
SBM-2 S2: Arbejdstagerne i værdikædens
interesser og synspunkter
Antal Omdelere
Vi beskæftiger i alt ca. 13.000 omdelere
i Danmark og Sverige.
7.500 unge primært i Danmark
5.500 voksne primært i Sverige
58
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
De 16 påvirkninger, risici og muligheder (IRO’er), der er
identificeret og fundet væsentlige i dobbelt væsentlig-
hedsanalysen, er beskrevet i tabellerne nedenfor.
IRO’erne er opdelt efter de emnespecifikke ESRS-stan-
darder; E1 Klimaforandringer, S1 Egne medarbejdere, S2
Arbejdere i værdikæden og G1 Virksomhedsadfærd. Ind-
virkningerne er jf. ESRS-vejledningerne opgjort brutto,
dvs. uden hensyntagen til mulige forebyggende eller af-
bødende handlinger og initiativer, der allerede er indar-
bejdet af selskaberne.
Vi har inkluderet væsentlige faktiske og potentielle på-
virkninger, som forårsages eller bidrages til gennem
egne aktiviteter, samt væsentlige faktiske og potentielle
påvirkninger irdikæden.
Mange af de væsentlige bæredygtighedsemner omfatter
forhold, koncernen allerede adresserer og forebygger.
Dette inkluderer blandt forebyggelse af arbejdsulykker i
produktionen og i omdelingen af tryksager samt proces-
ser for håndtering af diskrimination og krænkende ad-
færd på arbejdspladsen. Desuden er der et kontinuerligt
fokus på at styrke relationen til vores underleverandører i
distributionen. Disse områder udgør en væsentlig del af
vores forretningspraksis, som løbende justeres, tilpasses
og implementeres.
Alle væsentlige IRO’er er identificeret på kort, mellem og
lang sigt.
SBM-3: Væsentlige bæredygtighedspåvirkninger, risici og muligheder (IRO'er - Impacts, Risks
and Oppertunities) og deres samspil med strategi og forretningsmodel
Klimaforandringer
E1
Modvirkning af klimaforandringer
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Faktisk
negativ indvirkning
Udledning af drivhusgasemissioner forbundet med North
Medias aktiviteter i hele værdikæden (scope 1, scope 2 og
scope 3), herunder bl.a. indkøbt energi, transport og distri-
bution, indkøbte kapitalgoder osv.
Opstrøms-, egen drift
og nedstrøms-værdi-
kæde
Risiko
afledt af indvirkning
Omstillingsrisici forbundet med at opfylde CO
2
e redukti-
onskrav, herunder at sikre den grønne transition af trans-
port og logistik i Last Mile leverandørleddet fra fossildrevne
transportmidler til elektriske.
Opstrøms-værdikæde
Energieffektivitet
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Faktisk
negativ indvirkning
Energiforbruget til egen drift og opstrøms-rdikæden
svarer til energiforsyningsstrukturen i Danmark og Sverige,
som stadig er afhængig af fossile kilder.
Opstrøms-værdikæde
og egen drift
North Media har valgt at benytte tilladte indfas-
ningsperioder på 1 eller 3 år, afhængigt af det
konkrete datapunkt. Derfor rapporteres
finansielle virkninger relateret til datapunkter
på et senere tidspunkt.
Hovedparten af IRO'er er omfattet af oplys-
ningskravene, som er beskrevet i de emnespe-
cifikke ESRS-standarder.
Enkelte IRO'er er yderligere suppleret med en-
hedsspecifikke oplysninger. Dette inkluderer
specifikke målsætninger og indikatorer relate-
ret til E1 negative påvirkninger i forbindelse
med modvirkning af klimaforandringer, samt
en enkelt social målsætning og indikator relate-
ret til S1 positive indvirkninger og muligheder
vedrørende jobs til socialt udsatte voksne.
Rapporteringen af de finansielle muligheder
identificeret under G1, relateret til ansvarlig
markedsføring, dækkes udelukkende af
enhedsspecifikke oplysninger.
59
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Egne medarbejdere
Arbejdere i værdikæden
S1
Arbejdsvilkårsundhed og sikkerhed, lønvilkår og arbejdstider, tiltrækning og fastholdelse
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Potentiel
negativ indvirkning
Risiko for ulykker og fysiske skader i produktionen og un-
der omdeling samt sygdomme herunder særligt mentalt
sundhed blandt alle medarbejdergrupper.
Egen drift
Potentiel
negativ indvirkning
Risiko for kompromittering af fair arbejdsvilkår, herunder
tilstrækkelige lønninger og overholdelse af gældende ar-
bejdstidsregler for omdelerne.
Egen drift
Risiko
afledt af indvirkning
Udfordringer med at tiltrække og fastholde medarbejdere,
særligt de unge omdelere.
Egen drift
Lige muligheder og lige behandlinganti-diskrimination og jobs til socialt udsatte grupper
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Positiv indvirkning
& mulighed
Mulighed for at tilbyde omdeler-jobs til unge og socialt ud-
satte voksne i Danmark og Sverige.
Egen drift
Potentiel
negativ indvirkning
Potentiel diskriminerende praksis i behandlingen af funkti-
onærer og af omdelere under omdelingen af tryksager og
lokalaviser i det offentlige rum baggrund af etnicitet, al-
der, nationalitet, køn osv.
Egen drift
Andre rettighedermenneskerettigheder
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Potentiel
negativ indvirkning
Risiko for ikke at respektere børn og unges ret til atre fri
for udnyttende arbejde.
Egen drift
Risiko
afledt af indvirkning
Omdømmerisiko forbundet med ansættelse af unge i fri-
tidsjob ned til 13-års alderen, herunder negative associatio-
ner med begrebet “børnearbejde".
Egen drift
S2
Arbejdsvilkårsundhed og sikkerhed, lønvilkår, arbejdstider og kontraktforhold
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Potentiel
negativ indvirkning
Risiko for utilstrækkelige arbejdsvilkår for medarbejdere i
værdikæden, især chauffører og omdelere baseretde-
res arbejdsfunktion og kendte brancherisici, herunder sik-
kerhed, arbejdstider, lønvilkår, kontraktforhold mm.
Opstrøms-værdikæde
Risiko
afledt af indvirkning
Omdømmerisici og negative reaktioner som følge af util-
strækkelige arbejdsvilkår og forekomster af diskrimination
i værdiden.
Opstrøms-værdikæde
Lige muligheder og lige behandlingdiversitet og inklusion
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Faktisk
negativ indvirkning
Forekomster af diskrimination baseret på alder eller etnici-
tet samt nedværdigende behandling af ansatte i værdikæ-
den i forbindelse med distribution af tryksager.
Opstrøms-værdikæde
60
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Virksomhedsadfærd
G1
Politisk engagement og lobbyisme
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Risiko Væsentlige risici forbundet med politiske beslutninger,
såsom implementeringen af en 'ja-tak ordning', eller nye
regler på transportområdet. North Media arbejder for at
politiske beslutninger træffes på et oplyst grundlag.
Egen drift
Relation til leverandører
IRO Beskrivelse Værdikædeplacering
Risiko
Omdømmerisici knyttet til leverandørrelationer, særligt
inden for transportsektoren, da dele af denne branche
anses for at være risikofyldt. Bl.a. tilfælde, hvor leverandører
ikke har haft de nødvendige papirer i orden deres
ansatte.
Egen drift
Ansvarlig markedsføring (enhedsspecifik)
IRO
Beskrivelse
Værdikædeplacering
Mulighed
North Media tilbyder en distributionskanal, hvor virksom-
heder kan nå ud til deres kunder på en etisk ansvarlig og
troværdig måde. Dette giver især SMV’er en fair marke-
tingkanal i konkurrencen mod globale aktører.
Egen drift
61
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Den dobbelte væsentlighedsanalyse (DMA)
North Media arbejder med den dobbelte væsentligheds-
analyse (DMA) som en central proces til at identificere og
vurdere væsentlige faktiske og potentielle indvirkninger,
risici og inden for klima og miljø, sociale forhold og virk-
somhedsledelse. Denne tilgang bygger på, at virksomhe-
den vurderer sin påvirkning både på omgivelserne (im-
pact materiality) og på de finansielle risici og muligheder,
som bæredygtighedsrelaterede emner kan medføre for
virksomheden (financial materiality). DMA’en er udført i
overensstemmelse med kravene i ESRS.
North Media gennemførte den første DMA i 2023. I 2024
blev processen yderligere udvidet og forbedret, og SDR
Svensk Direktreklam blev integreret. Vi vil fremover gen-
besøge DMA’en årligt. Væsentligheden af visse IRO’er er
blevet justeret på baggrund af opdaterede data, æn-
drede kontekster og mere præcise analyser. North Media
anvender internationalt anerkendte rammeværk samt
branche- og sektorstandarder til at strukturere og kvalifi-
cere processen. North Media har igen i år anvendt
EFRAG's vejledning i kombination med egen fortolkning
af de to tværgående og 10 sektoruafhængige ESRS’er til
at identificere og vurdere væsentlige IRO’er.
På baggrund af DMA-analysen har North Media vurderet
IRO’er relateret til følgende fire bæredygtighedsemner
væsentlige:
E1 KlimaforandringerIRO’er relateret til modvirk-
ning af klimaforandringer og energieffektivitet
S1 Egne medarbejdere IRO’er relateret til arbejds-
forhold, lige behandling, og andre rettigheder
S2 Arbejdere i værdikæden IRO’er relateret til
arbejdsforhold og lige behandling
G1 Virksomhedsadfærd IRO’er relateret til politisk
engagement, relation til leverandører og ansvarlig
markedsføring
ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige IRO’er
Dobbelt Væsentlighedsanalyse i North Media A/S (FK og SDR)
Væsentlighed for samfundet
Environmental
E1: Klimaforandringer
E2:
Forurening
E3:
Vand
E4:
Biodiversitet
E5:
Ressourcer
Sociale
S1: Egne medarbejdere
S2:
Arbejdere i værdikæden
S3:
Berørte samfund
S4:
Forbrugere
Governance
G1: Forretningsadfærd
Finansiel væsentlighed for virksomheden
E
S
G
E1
S1
E5
E4
G1
S2
E2
E3
S4
S3
North Media rapporterer på oplysningskrav
relateret til alle væsentlige IRO’er. Det vil sige, vi
ikke har udeladt eller prioriteret i de væsentlige
bæredygtighedsforhold på grundlag af deres rela-
tive alvor eller sandsynlighed ift. om det skal med-
tages i rapporteringen. Alle væsentlige IRO’er (vig-
tige, betydelige eller essentielle) relateret til ESRS
E1, S1, S2 og G1 er derfor inkluderet i rapporteringen.
Måleenhed DMA
Hvis væsentligheden af en IRO relateret til et bære-
dygtighedsemne er vurderet vigtig eller derover
skalaen nedenfor, rapporterer North Media på de
tilsvarende oplysningskrav i overensstemmelse
med ESRS.
Rapporteret
Essentiel
Betydelig
Vigtig
Væsentligt
Informativ
Minimal
Uvæsentlig
62
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Tilgang og metode til DMA
Kortlægningen af IRO’er omfatter hele værdikæden og
inkluderer alle aktiviteter, forretningsforbindelser, res-
sourcer og geografiske omstændigheder, som kan føre til
væsentlige indvirkninger.
Vurderingen af IRO’er er baseret på væsentlig indvirk-
ning på miljø og mennesker i samfundet og finansiel
væsentlighed for koncernen. Dette indebærer først en
vurdering af negative og positive bruttopåvirkninger på
kort, mellem og lang sigt. Herefter en systematisk vurde-
ring af de tilknyttede effekter samt de finansielle risici og
muligheder, som disse indvirkninger medfører bl.a. som
resultat af afhængighed af relationer eller adgang til res-
sourcer. IRO’er er evalueret på baggrund af omfattende
drøftelser i flere workshops, tæt samarbejde og løbende
dialog med relevante interne interessenter, herunder
bæredygtighedsafdelingen, ledere fra koncernen og dat-
terselskaber og eksterne eksperter fra både Danmark
og Sverige. Processen er gennemført for alle koncernens
selskaber.
Vi er opmærksomme på, at vores DMA-resultater kan
styrkes yderligere ved at inddrage interviews med eks-
terne interessenter, herunder vores kunder. Interne
eksperter fra både koncernøkonomi og bæredygtigheds-
afdelingen er løbende i dialog med relevante branchefor-
eninger, offentlige myndigheder og fagfæller i forskellige
netværk, og har inddraget viden og ekspertise fra disse
aktører i vores vurderinger.
Påvirknings-væsentlighed (Impact materiality) er vur-
deret ud fra specifikke kriterier for alvorlighed (skala,
omfang og uoprettelighed) samt sandsynlighed.
Væsentligheden af hver enkelvirkning er vurderet
og rangeret fra 0 til 5.
Finansiel væsentlighed (Financial materiality) er vurde-
ret på baggrund af størrelsen og sandsynligheden for
finansielle risici og muligheder med udgangspunkt i kon-
cernens finansielle væsentlighedsniveau. Der er anvendt
tærskler, der rangerer fra 0 (ingen økonomisk væsentlig-
hed) til 5 (essentiel økonomisk væsentlighed).
Væsentlighedsscore
Resultaterne af den dobbelte væsentlighedsanalyse er
forelagt og godkendt af koncernbestyrelse og koncerndi-
rektion.
Due Diligence
Processen for identifikation og vurdering af IRO’er er
blandt andet informeret af vores bæredygtigheds due
diligence samt generelle ledelsessystemer. North Media
begyndte i 2023 en årlig indvirkningsanalyse på menne-
skerettigheder, som i 2024 blev udvidet med operatio-
nelle analyser på miljø, klima og governance. Disse ind-
virkningsanalyser sikrer arbejdet med at identificere og
løbende håndtere potentielle og faktiske påvirkninger
bæredygtighedsforhold.
Risikohåndteringsproces
North Media har særligt fokus på de allerede kendte sek-
torspecifikke negative indvirkninger og udfordringer
inden for Last Mile, da de i høj grad er fælles for hele sek-
toren, herunder elektrificeringen af transportmidler og
arbejdsforhold for lastbilchauffører og vognmænd i vær-
dikæden.
I forbindelse med implementeringen af CSRD er arbejdet
med at integrere bæredygtighed som en central del i
driften af de enkelte driftsselskaber blevet centraliseret
gennem oprettelsen af en ESG-afdeling samt en tilknyt-
tet arbejdsgruppe for CSRD-rapportering. Denne
arbejdsgruppe har blandt andet ansvaret for løbende at
evaluere DMA-resultatet, herunder de identificerede væ-
sentlige IRO’er, samt indhente den relevante data og
styrke samarbejdet omkring integrationen af bæredyg-
tighedsinitiativer på tværs af selskaberne.
Resultaterne fra arbejdsgruppen indarbejdes i koncer-
nens overordnede risikohåndteringsprocesser gennem
afrapporteringer til koncernbestyrelsen. Rapporteringen
sker via bestyrelsesformanden. Denne tilgang sikrer, at
bæredygtighedsrelaterede risici og muligheder evalue-
res og håndteres på lige fod med andre strategiske og
operationelle risici.
Bæredygtighedsrelateret sandsynlighed
En bæredygtighedsrelateret risiko eller mulig-
hed vurderes væsentlig på baggrund af to fak-
torer; finansiel størrelse og sandsynlighed.
En potentiel påvirkning på klima, miljø, menne-
sker eller samfund vurderes væsentlig på bag-
grund af to faktorer; alvorlighed og sandsynlig-
hed. Alvorligheden af en potentiel negativ på-
virkning har dog højere prioritet end sandsyn-
ligheden for, at den indtræffer.
Sandsynlighed er ikke desto mindre et vigtigt
parameter i vurderingen af væsentlighed for de
identificerede risici, muligheder og potentielle
påvirkninger inden for den vurderede tids-
ramme. Sandsynligheden er vurderet på en
5-trin skala, hvor blandt andet historiske til-
fælde tages i betragtning:
Sandsynlighedsskala:
1. Meget lav sandsynlighed for opståen: Meget
usandsynligt at det sker / er aldrig sket
2. Lav sandsynlighed for opståen: Sket én gang
inden for >5 år / ikke regelmæssigt
3. Sandsynligt at opstå: Kan opstå / er sket flere
gange inden for 1-5 år
4. Meget sandsynligt at opstå: Næsten sikkert
at det sker/systematisk opståen inden for <1 år
5. Almindelig hændelse: Kendt for at opstå.
63
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Klimaforandringer er vurderet væsentligt på baggrund af
påvirkningens omfang forstået som rækkevidden af
drivhusgasudledninger samt de tilknyttede finansielle
effekter relateret til omstillingsrisici i arbejdet med mod-
virkning af klimaændringer. Virksomhedernes direkte kli-
maaftryk scope 1- og 2-udledninger er begrænsede,
og den primære udledning finder sted i scope 3, hos
underleverandører.
North Media har ikke vurderet fysiske klimarisici
væsentlige, da selskabernes forretningsmodeller kun i
begrænset omfang er afhængige af fysiske vejrforhold.
Specifikt for distributionsforretningen vil fysiske klimari-
sici kun have lokal indvirkning, idet hele distributionsmo-
dellen er bygget op omkring et meget stort antal decen-
trale ruter fordelt over et meget stort geografisk område
i Danmark og Sverige.
Det geografiske fokus på det skandinaviske marked
betyder derfor, at Last Mile forsyningskæden i det store
hele vurderes at være robust over for fysiske klimarisici.
Det anerkendes, at behovet for klimatilpasning kan
ændre sig på længere sigt, f.eks. hvis kystnære områder
i Danmark oplever stigende havniveau og oversvømmel-
ser.
Klimascenarieanalyse og
modstandsdygtighed
Der er gennemført en modstandsdygtighedsanalyse af
distributionsforretningen baseret på tre NGFS-klimasce-
narier (Network for Greening the Financial System), som
danner grundlaget for vurderingen af fysiske- og omstil-
lingsrisici. De tre scenarier omfatter:
1. Nuværende politikker / status quo: Høje emissioner,
hvor den globale opvarmning fortsætter uændret og
med på op til 3 °C frem mod 2080.
2. Forsinket overgang til netto-nul: Et mellem-scenarie
med forsinket transition, der antager, at de globale
årlige udledninger ikke falder før 2030. Derefter er
der brug for stærk regulering for at begrænse
opvarmningen til under 2 °C.
3. Netto-nul i 2050: Lave emissioner, der efterlever
Paris-aftalen på 1.5°C med netto-nul CO
2
e-emissioner
inden 2050.
Scenarierne er valgt for at følge de nyeste videnskabelige
anbefalinger og for at imødekomme TCFD-anbefalin-
gerne for klimascenarieanalyser. For hvert af disse scena-
rier er modstandsdygtigheden vurderet og analyseret,
med afsæt i hvordan fysiske og transitionsrisici påvirker
distributionsaktiviteter og den overordnede økonomiske
drift.
Klimarisici er analyseret ud fra tidshorisonter i den an-
vendte klimascenarieforskning og adskiller sig derfor fra
de tidshorisonter, der ellers er benyttet og beskrevet un-
der ESRS 2 BP-2. Klimascenarierne analyseres på kort sigt
(1-3 år), på mellemlang sigt (2030+) og på lang sigt
(2050+):
Risici afspejler aktiviteter i skandinaviske lande, hvor
både egne operationer og leverandørforhold er i en rela-
tivt stabil og klimamæssigt forudsigelig region. Samtidig
erkender North Media usikkerheden forbundet med kli-
mamodellering, herunder fraværet af tipping points i
NGFS-scenarierne og brugen af generaliserede data frem
for lokaliserede geospatiale analyser. På trods af disse
begrænsninger vurderes scenarierne repræsentative for
de makro-finansielle tendenser, herunder generelle poli-
tikbaserede og teknologiske antagelser, der kan påvirke
virksomheden.
Fysiske risici på lang sigt
I højemissionsscenariet forventes alvorlige fysiske risici
at blive væsentlige på lang sigt for North Media. Dette
inkluderer:
Akutte risici som storme, oversvømmelser og hede-
bølger, der kan påvirke infrastruktur og medarbej-
derforhold.
Kroniske risici som stigende havniveau og ændrede
nedbørsmønstre, der kan udfordre effektiviteten i
distributionsforretningerne.
North Media vurderer stadig en begrænset fysisk risiko
på lang sigt for koncernens bygninger, da disse er place-
ret højt og langt fra kystnære områder, og å-løb.
Omstillingsrisici på kort sigt
North Media vurderer, at der på den korte og mellem-
lange bane i overgangen til fossilfri transport og energief-
fektiv teknologi kan opstå væsentlige omstillingsrisici.
Dette omfatter:
Strengere regulering og krav om CO
2
e-reduktion,
som kan påvirke økonomien i transportsektoren.
Øgede krav til leverandører om fossilfri transport og
energieffektivisering, hvilket kan kræve investeringer
i nye køretøjer og forhøje transportomkostningerne.
North Media vurderer ikke, at der er væsentlige indlej-
rede drivhusgasemissioner i sine aktiviteter eller aktiver.
Vores største omstillingsrisiko vurderes at være politikere
og eksterne interessenter, herunder kunder, der måtte
synes at omstillingen i transportsektoren går for lang-
somt, og derfor pålægger sektoren yderligere krav, der
indirekte, via forøgede transportomkostninger kan på-
virke økonomien i vores forretning.
I forhold til transitionen til et lavemissionsscenarie vurde-
res det, at hovedparten af teknologierne i dag er til stede,
om end lastbiler til tung transport først rigtig vil få det
store gennembrud i 2026/27, så det er primært et spørgs-
mål om, at vi selv og vores underleverandører lever op til
forpligtelsen om at efterspørge de rette køretøjer enten
ved egne anskaffelser eller som et muligt krav ved køb af
underleverandørydelser.
Klimascenariernes betydning for finansiel
rapportering
Omstillingen til en CO
2
e-neutral forretningsmodel er alle-
rede delvist integreret i det finansielle regnskab, bl.a. i
form af nye investeringer i solcelle- og batteriparker,
samt en delvis overgang til el-biler.
Fysiske klimarisici er ikke indregnet på kort eller mellem-
lang sigt. Hvis de på et tidspunkt måtte blive væsentlige,
vil de blive indregnet. Der er ingen aktiver, der på nuvæ-
rende tidspunkt er identificeret som værende i væsentlig
risiko for klimarelaterede skader.
Klimamæssig risikohåndtering
North Media integrerer klimarelaterede risici i koncer-
nens overordnede risikohåndtering som en del af strate-
gien for bæredygtighed. De omtalte klimascenarieanaly-
ser danner grundlag for identifikation og vurdering af
fysiske og omstillingsrisici og prioriteres efter deres sand-
synlighed og potentielle finansielle effekter.
Integration og evaluering:
Klimarisici vurderes som en del af den samlede risikopro-
fil og indarbejdes i virksomhedens risikoregister.
Omstillingsrisici, herunder CO
2
e-reduktionskrav, kobles til
North Medias bæredygtighedsmål.
Fysiske risici evalueres årligt med fokus på modstands-
dygtighed i operationer og forsyningskæder.
Rapportering:
Koncernbestyrelsen modtager opdateringer om klimari-
sici årligt, som danner grundlag for strategiske beslutnin-
ger og opfølgning på koncernens klimamål.
IRO-1 E1: Væsentlighedskriterier for IRO’er relateret til klimaforandringer
64
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
North Media har etableret en proces til at identificere
væsentlighedsniveauet af IRO'er i relation til de reste-
rende miljømæssige bæredygtighedsemner.
IRO’er relateret til miljømæssige underemner (E2-E5)
identificeres og vurderes på baggrund af de fire trin
nedenfor, også kendt som LEAP-tilgangen:
1. Lokalisér, hvor i egen drift samt i opstrøms- og ned-
strømsværdikæden hvor grænsefladen med naturen
finder sted - dette er udført som del af identifikatio-
nen af potentielle og faktiske IRO’er.
2. Evaluér de miljørelaterede afhængighedsforhold og
påvirkninger relateret til forurening, vand, biodiversi-
tet, og ressourcer dette er udført som en integreret
del af dobbelt væsentlighedsanalysen.
3. Vurdér de væsentlige risici og muligheder – dette
er udført som en integreret del af dobbelt
væsentlighedsanalysen.
4. Forbered og rapportér resultaterne af væsentlig-
hedsanalysen.
ESRS E2 Forurening
Væsentlighedsanalysen omfatter forurening af luft, vand
og jord. North Media har ikke identificeret lokationer eller
forretningsaktiviteter, hvor forurening udgør et væsent-
ligt problem, hverken på baggrund af virksomhedens
egne aktiviteter eller i opstrøms- og nedstrøms-værdikæ-
den.
ESRS E3 Vand- og havressourcer
North Media har ingen aktiver eller aktiviteter belig-
gende i områder med vandrisiko, herunder høj vand-
stress, eller i områder, hvor der er en grænseflade med
havressourcer. North Medias selskaber har ikke nogen
berøring med vand- eller havressourcer og er heller ikke
afhængige af disse ressourcer, hverken for egne aktivite-
ter eller i opstrøms- og nedstrømsværdiden.
ESRS E4 Biodiversitet og økosystemer
North Media har ingen lokationer beliggende i eller i
nærheden af biodiversitetsfølsomme områder og medfø-
rer derfor ikke forringelse af naturtyper eller habitater for
arter eller forstyrrelse af arter i beskyttede områder.
North Media har identificeret aktiv skovdrift i værdikæ-
den som følge af produktion af omslag til tryksager.
Sandsynligheden for negativevirkninger i denne sam-
menhæng er vurderet lav, eftersom omslagene udeluk-
kende trykkes på FSC- og svanemærket papir. Disse cer-
tificeringer sikrer, at papiret stammer fra ansvarligt skov-
brug og opfylder strenge miljøkrav. Herudover kommer
hovedparten af den papirmasse som omslagene produ-
ceres af fra genbrugspapir og -pap. Hverken tab af biodi-
versitet, misbrug af arealudnyttelse, introduktion af inva-
sive ikke-hjemmehørende arter, indvirkninger på arter-
nes tilstand eller indvirkninger på økosystemer er identi-
ficeret i denne sammenhæng.
North Media følger myndighedernes stigende fokus på
biodiversitet og fredet natur herunder reguleringstiltag,
der kan påvirke omfanget af aktiv skovdrift på baggrund
af EU’s 2030 mål for biodiversitet. Skærpet regulering og
prisstigninger på papir vil påvirke kunderne og tryksager
som markedsføringskanal.
ESRS E5 Ressourcer og cirkulær økonomi
Processen for identifikation af ressource in- og output, og
affaldshåndtering indebærer en systematisk kortlægning
af de ressourcer, som koncernen er afhængig af. Denne
kortlægning suppleres med en vurdering af ressourcer-
nes cirkularitet, hvor både fornybare og ikke-fornybare
ressourcer analyseres for deres tilstrømning, anvendelse
og bæredygtighedspotentiale.
Affald er vurderet i forhold til modenheden af affalds-
håndteringsinfrastrukturen og følger principperne i det
gældende affaldshierarki. Koncernens samlede affald
består udover papir primært af standard husholdningsaf-
fald, som sorteres efter de relevante affaldsfraktioner. På
baggrund af dette er affald ikke vurderet somsentligt
i forhold til selskabernes aktiviteter.
Vurdering af primære ressourcer
North Media har screenet de primære ressourcer, der
anvendes i selskabernes drift og værdikæde, med hen-
blik på at identificere væsentlige IRO’er. Følgende res-
sourcer er identificeret:
Brændstof til køretøjer: Se ESRS E1
Papir til omslag og tryksager
Træmaterialer til paller og pallelåg
Trykfarve i produktionen af trykt og grafisk materiale
Stål og metal til transportbure til kørsel med pak-
kede tryksager, cykel-trailere og trækvogne til
omdeling
North Medias brug af ikke-fornybare ressourcer er be-
grænset. Papir og træ stammer primært fra genbrugte
materialer, mens de miljømæssige indvirkninger fra stål
og metal er reduceret gennem meget lang holdbarhed
og efterfølgende genanvendelse.
Nuværende enheder vil blive genanvendt efter brug, hvil-
ket sikrer, at stål, tog papir indgår i et cirkulært flow i
den efterfølgende værdikæde. Affaldshåndteringen vur-
deres løbende for at sikre, at ressourcer anvendes og
bortskaffes i overensstemmelse med cirkulære princip-
per.
IRO-1 E2, E3, E4 & E5: Væsentlighedskriterier for IRO’er relateret til miljøemner
Ved væsentlighedsvurderingen af ressourcer
anvendes kriterier, der tager højde for ressour-
cernes udtømningspotentiale og cirkulære
karakteristika.
Cirkulært hierarkisystem:
Genanvendelse eller genfremstilling
Reparation eller forlænget livscyklus
Design til gensalg eller videreudvikling
Egnet til deleøkonomi
Indgår i en integreret cirkulær økonomi
65
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
North Medias proces til at identificere væsentlige indvirk-
ninger, risici og muligheder relateret til virksomhedens
adfærd følger retningslinjerne i OECD og integrerer due
diligence-principper, som understøtter en ansvarlig og
transparent virksomhedskultur.
Kriterier for virksomhedsadfærd
I væsentlighedsanalysen af IRO’er relateret til virksomhe-
dens adfærd anvendes specifikke kriterier for alvorlighed,
der omfatter skala, omfang og uoprettelighed:
Skala: Vurdering af relaterede konsekvenser, herunder
faktorer som niveauet og hyppigheden af medarbejder-
fravær, medarbejderomsætningshastighed og antallet af
hændelser registreret via klagemekanismer samt deres
juridiske konsekvenser. Der tages desuden hensyn til
specifikke interessentgrupper, herunder bl.a. konsekven-
serne for små og afhængige leverandører. Her vurderes
indvirkningens skala på baggrund af, hvordan forsinkede
betalinger kan påvirke leverandørernes økonomiske sta-
bilitet. Ydermere tages værdikæde, lokale kontekster,
virksomhedens størrelse og ledelsesstruktur i betragt-
ning, når relevant.
Omfang: Vurdering af, hvor mange interessenter der
potentielt kan blive berørt. For eksempel begrænses
påvirkninger relateret til virksomhedskultur primært til
egne medarbejdere, mens emner som politisk engage-
ment, antikorruption og bestikkelse kan have et bredere
samfundsmæssigt omfang.
Uoprettelighed:
Vurdering af, om konsekvenserne er
irreversible, eller i hvilken grad de negative effekter kan
afhjælpes eller rettes.
Due diligence-processer
Væsentlighedsanalysen af indvirkninger baseres på og
understøttes af North Medias indvirkningsanalyse på
governance forhold, der bl.a. omhandler kultur, ledelses-
struktur og samfundsmæssige engagement. Analysen
fokuserer på både interne og eksterne aspekter af virk-
somhedsadfærd og sikrer, at alle relevante risici bliver
identificeret og vurderet systematisk.
Løbende monitorering
North Media overvåger og justerer løbende sine praksis-
ser relateret til virksomhedsadfærd for at sikre, at de
lever op til interne retningslinjer. Registrerede hændelser
analyseres systematisk for at vurdere deres skala og
omfang, herunder hvor mange af dem, der har ført til
juridiske sager.
North Media sikrer gennemsigtighed i alle væsentlige
aspekter af virksomhedens adfærd. Ved løbende at eva-
luere indvirkninger, risici og muligheder, stræber koncer-
nen efter at minimere negative påvirkninger og maksi-
mere dens bidrag til levedygtig forretningspraksis.
IRO-1 G1: Væsentlighedskriterer for IRO’er relateret til virksomhedsadfærd
66
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Tabellen nedenfor fungerer som en indholdsfortegnelse,
der angiver, hvor datapunkter, der stammer fra anden
EU-lovgivning, kan findes i rapporten. Oversigten er i
overens-stemmelse med ESRS 2 Tillæg B.
ESRS 2 IRO-2: redygtighedsdata fra anden EU-lovgivning
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark
-
forordningen
Henvisning til
EU klimaloven
Side nr.
Væsentlig-
hed
ESRS 2 GOV-1 Kønsdiversitet I bestyrelsen punkt 21, litra d)
Indikator nr. 13 i skema nr. 1 i bilag 1
Kommissionens delegerede forordning
(EU) 2020/1816, bilag II
40
ESRS 2 GOV-1 Procentdel af uafhængige bestyrelsesmedlemmer,
punkt 21, litra e)
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
40
ESRS 2 GOV-4 Redegørelse om due diligence punkt 30
Indikator nr. 10 i skema nr. 3 i bilag 1
53
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse I aktiviteter relateret til fossile brændsler aktiviteter
punkt 40, litra
d), nr. i)
Indikator nr. 4 i skema nr. 1 i bilag 1
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommis-
sionens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 1: Kvalitative oplysninger om miljørisiko og
skema 2: Kvalitative oplysninger om social risiko
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
54
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse I aktiviteter relateret til fossile brændsler aktiviteter
punkt 40, litra d), nr. ii)
Indikator nr. 9 i skema nr. 2 i bilag 1
Delegeret forordning, (EU) 2020/1816,
bilag II
Ikke væsentlig
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til kontroversielle våben
punkt 40, litra d), nr. iii)
Indikator nr. 14 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1818,
artikel 12, stk. 1, delegeret forordning (EU)
2020/1816, bilag II
Ikke væsentlig
ESRS 2 SBM-1 Deltagelse i aktiviteter relateret til dyrkning og produktion af
tobak punkt 40, litra d), nr. iv)
Delegeret forordning (EU) 2020/1818,
artikel 12, stk. 1, delegeret forordning (EU)
2020/1816, bilag II
Ikke væsentlig
ESRS E1-1 Omstillingsplan for at opnå klimaneutralitet senest i 2050 punkt 14
Forordning (EU)
2021/1119, artikel 2, stk. 1
77
ESRS E1-1 Virksomheder udelukket fra Paristilpassede benchmarks punkt 16,
litra g)
Artikel 449a
Forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissionens gen-
nemførelsesforordning (EU) 2022/2453, skema 1:
Anlægsbeholdning
Omstillingsrisiko forbundet
med klimaændringer: Kreditkvalitet af eksponerin-
ger efter sektor, emissioner og restløbetid
Delegeret forordning (EU) 2020/1818, arti-
kel 12, stk. 1, litra d)
-g), og artikel 12, stk. 2
77
ESRS E1-4 Drivhusgasemissionsreduktionsmål punkt 34
Indikator nr. 4 i skema nr. 2 i bilag 1
Artikel 449a
Forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissionens gen-
nemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 3:
Anlægsbeholdning
Omstillingsrisiko forbundet
med klimaændringer: Tilpasningsindikatorer
Delegeret forordning (EU) 2020/1818, arti-
kel 6.
81
67
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark
-
forordningen
Henvisning til
EU klimaloven
Side nr.
Væsentlig-
hed
ESRS E1-5 Energiforbrug fra fossile kilder opdelt efter kilder (kun sektorer med
stor indvirkning på klimaet), punkt 38
Indikator nr. 5 i skema nr. 1 og indkator nr. 2, i
bilag 1
83
ESRS E1-5 Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning
Punkt 37
Indikator nr. 5 i skema nr. 1, bilag 1
83
ESRS E1-5 Energiintensitet forbundet med aktiviteter I sektorer med stor ind-
virkning på klimaet, punkt 40-43
Indikator nr. 6 i skema nr. 1, bilag 1
83
ESRS E1-6 Scope 1-, 2- og 3-bruttodrivhusgasemissioner og samlede drivhusgas-
emissioner, punkt 44
Indikator nr. 1 og nr. 2 i skema nr. 1 i bilag 1
Artikel 449a Forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 1: Anlægsbeholdning
Omstillingsrisiko for-
bundet med klimaændringer: Kreditkvalitet af ek-
sponeringer efter sektor, emissioner og restløbetid.
Delegeret forordning 2020/1818, artikel
5, stk. 1, artikel 6 og artikel 8, stk. 1
84
ESRS E1-6 Drivhusgasemissionsintensitet, brutto punkt 53-55
Indikator nr. 3 i skema nr. 1 i bilag 1
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
skema 3: Anlægsbeholdning
Omstillingsrisiko for-
bundet med klimaændringer: Tilpasningsindikatorer
Delegeret forordning (EU) 2020/1818,
artikel 8, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS E1-7 Optag af drivhusgasser og kulstofkreditter, punkt 56
Forordning (EU)
2021/1119, artikel 2, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS E1-9 Eksponering af benchmarkportefølje til klimarelaterede fysiske risici,
punkt 66
Delegeret forordning (EU) 2020/1818, bi-
lag II, delegeret forordning (EU)
2020/1816, bilag II
Indfasning
ESRS E1-9 Opdeling af pengebeløb efter akut og kronisk fysisk risiko, punkt 66,
litra a)
ESRS E1
-9 Placering af betydelige aktiver med væsentlig fysisk risiko, punkt 66,
litra c)
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
punkt 46 og 47: Skema 5: Anlægsbeholdning
Fy-
sisk risiko forbundet med klimaændringer: Ekspone-
ringer underlagt fysisk risiko
Indfasning
ESRS E1-9 Opdeling af den bogførte værdi af dens ejendomsaktiver efter energi-
effektivitets
- klasser, punkt 67, litra c)
Artikel 449a i forordning (EU) nr. 575/2013 Kommissi-
onens gennemførelsesforordning (EU) 2022/2453,
punkt 34, skema 2: Anlægsbeholdning
Omstillings-
risiko forbundet med klimaændringer: Lån med sik-
kerhed i fast ejendom
sikkerhedsstillelsens energi-
effektivitet
Indfasning
ESRS E1-9 Eksponeringsgrad af porteføljen til klimarelaterede muligheder,
punkt 69
Delegeret forordning (EU) 2020/1818, bi-
lag II
Indfasning
ESRS E2-4 Mængden af hvert forurenende stof opført i bilag II til E-PRTR-forord-
ningen (det europæiske register over udledning og overførsel af forurenende
stoffer), der udledes til luft, vand og jord, punkt 28
Indikator nr. 8, skema nr. 1, i bilag 1, indikator
nr. 2 i skema nr. 2 i bilag 1, indikator nr. 1 i
skema nr. 2 i bilag 1, indikator nr. 3 i skema
nr. 2 i bilag
Ikke væsentlig
ESRS E3-1 Vand- og havressourcer
Punkt 9
Indikator nr. 7 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-1 Særlig politik
Punkt 13
Indikator nr. 8 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-1 Bæredygtige oceaner og have
Punkt 14
Indikator nr. 12 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-4 Samlet mængde genanvendt og genbrugt vand
Punkt 28, litra c)
Indikator nr. 6,2 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E3-4 Samlet vandforbrug fra egne aktiviteter i m
3
pr. Millioner EUR netto-
indtægter, punkt 29
Indikator nr. 6,1 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
68
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark
-
forordningen
Henvisning til
EU
klimaloven
Side nr.
Væsentlig-
hed
ESRS 2- IRO 1 - E4
Punkt 16, litra a) i
Indikator nr. 7 i skema nr. 1 I bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- IRO 1 - E4
Punkt 16, litra b)
Indikator nr. 10 i skema nr. 2 I bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- IRO 1 - E4
Punkt 16, litra c)
Indikator nr. 14 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E4-2 Bæredygtige jord-/landbrugspraksisser eller -politikker, punkt 24,
litra b)
Indikator nr. 11 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E4-2 Bæredygtig praksis eller politik for oceaner/have
Punkt 24, litra c)
Indikator nr. 12 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E4-2 Politikker til bekæmpelse af skovrydning
Punkt 24, litra d)
Indikator nr. 15 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E5-5 Ikkegenanvendt affald
Punkt 37, litra d)
Indikator nr. 13 i skema nr. 2 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS E5-5 Farligt affald og radioaktivt affald
Punkt 39
Indikator nr. 9 i skema nr. 1 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af tvangsarbejde
Punkt 14, litra f)
Indikator nr. 13 i skema nr. 3 i bilag I
88
ESRS 2- SBM3 - S1 Risiko for tilfælde af børnearbejde
Punkt 14, litra g)
Indikator nr. 12 i skema nr. 3 I bilag I
88
ESRS S1-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser
Punkt 20
Indikator nr. 9 I skema nr. 3 og indikator nr. 11 i
skema nr. 1 i bilag I
89
ESRS S1-1 Due diligence-politikker vedrørende emner, der er omfattet af Den
Internationale Arbejdsorganisations grundlæggende konventioner 1-8, punkt 21
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
89
ESRS S1-1 Processer og tiltag til forebyggelse af menneskehandel
Punkt 22
Indikator nr. 11 i skema nr. 3 i bilag I
89
ESRS S1-1 Politik eller ledelsessystemer til forebyggelse af arbejdsulykker
Punkt 23
Indikator nr. 1 i skema nr. 3 i bilag I
89
ESRS S1-3 Mekanismer til håndtering af klager
Punkt 32, litra c)
Indikator nr. 5 i skema nr. 3 i bilag I
91
ESRS S1-14 Antal dødsfald og antal og hyppighed af arbejdsrelaterede ulykker
Punkt 88, litra b) og c)
Indikator nr. 2 i skema nr. 3 i bilag I
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
96
ESRS S1-14 Antal tabte dage som følge af personskader, ulykker, dødsfald eller
sygdom, punkt 88, litra e)
Indikator nr. 3 i skema nr. 3 i bilag I
96
ESRS S1-16 Ukorrigeret lønforskel mellem kønnene
Punkt 97, litra a)
Indikator nr. 12 i skema nr. 1 i bilag I
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
97
ESRS S1-16 Andel af for høj løn til administrerende direktør
Punkt 97, litra b)
Indikator nr. 8 i skema nr. 3 i bilag I
97
ESRS S1-17 Tilfælde af diskriminerende behandling
Punkt 103, litra a)
Indikator nr. 7 i skema nr. 3 i bilag I
97
ESRS S1-17 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s retningslinjer, punkt 104, litra a)
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 og indikator
nr. 14 i skema nr. 3 i bilag I
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II, delegeret forordning (EU)
2020/1818, artikel 12, stk. 1
97
ESRS 2- SBM3 S2 Betydelig risiko for børnearbejde eller tvangsarbejde i værdi-
kæden, punkt 11, litra b)
Indikator nr. 12 og nr. 13 i skema nr. 3 i bilag I
99
69
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Oplysningskrav og tilhørende datapunkt
Henvisning til SFDR
Henvisning til søjle 3
Reference til benchmark
-
forordningen
Henvisning til
EU klimaloven
Side nr.
Væsentlig-
hed
ESRS S2-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser
Punkt 17
Indikator nr. 9 i skema nr. 3 og indikator nr. 11 i
skema nr. i bilag 1
99
ESRS S2-1 Politikker vedrørende arbejdstagere i værdikæden
Punkt 18
Indikator nr. 11 og nr. 4 i skema nr. 3 i bilag 1
99
ESRS S2-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s retningslinjer, punkt 19
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II, delegeret forordning (EU)
2020/1818, artikel 12, stk. 1
99
ESRS S2-1 Due diligence-politikker vedrørende emner, der er omfattet af Den
Internationale Arbejdsorganisations grundlæggende konventioner 1
-8
Punkt 19
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
99
ESRS S2-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser i forbindelse med
virksomhedens opstrøms-/nedstrømsværdikæde, punkt 36
Indikator nr. 14 i skema nr. 3 i bilag 1
100
ESRS S3-1 Menneskerettighedspolitiske forpligtelser
Punkt 16
Indikator nr. 9 I skema nr. 3 I bilag 1 og indika-
tor nr. 11 i skema nr. 1 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS S3-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv, ILO’s principper eller OECD’s retningslinjer
Punkt 17
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II, delegeret forordning (EU)
2020/1816, artikel 12, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS S3-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser
Punkt 36
Indikator nr. 14 i skema nr. 3 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS 2- SBM3 S2 Betydelig risiko for børnearbejde eller tvangsarbejde i
værdikæden, punkt 11, litra b)
Indikator nr. 12 og nr. 13 i skema nr. 3 i bilag I
99
ESRS S4-1 Politikker vedrørende forbrugere og slutbrugere
Punkt 16
Indikator nr. 9 i skema nr. 3 og indikator nr. 11 i
skema nr. 1 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS S4-1 Manglende overholdelse af FN’s Vejledende Principper for Menne-
skerettigheder og Erhvervsliv og OECD’s retningslinjer
Punkt 17
Indikator nr. 10 i skema nr. 1 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II delegeret/forordning (EU)
2020/1818, artikel 12, stk. 1
Ikke væsentlig
ESRS S4-4 Menneskerettighedsforhold og -hændelser
Punkt 35
Indikator nr. 14 i skema nr. 3 i bilag 1
Ikke væsentlig
ESRS G1-1 De Forenede Nationers konvention mod korruption
Punkt 10, litra b)
Indikator nr. 15 i skema nr. 3 i bilag 1
102
ESRS G1-1 Beskyttelse af whistleblowere
Punkt 10, litra d)
Indikator nr. 6 i skema nr. 3 i bilag 1
102
ESRS G1-4 Bøder for overtrædelse af lovgivningen om bekæmpelse af kor-
ruption og bestikkelse, punkt 24, litra a)
Indikator nr. 17 i skema nr. 3 i bilag 1
Delegeret forordning (EU) 2020/1816,
bilag II
104
ESRS G1-4 Standarder for bekæmpelse af korruption og bestikkelse
Punkt 24, litra b)
Indikator nr. 16 i skema nr. 3 i bilag 1
104
70
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Klima og Miljø
E1 Klimaændringer
Væsentlige klimarelaterede påvirkninger, risici og muligheder er relateret til
følgende underemner:
Modvirkning af klimaændringer
Energi
I North Media arbejder vi målrettet med at reducere vores CO₂e
-udledninger og bidrage til en mere bæredygtig energi-
omstilling. I 2024 har vi intensiveret vores indsats for at identificere og implementere holdbare løsninger, der både
understøtter vores forretning og bidrager til en gradvis reduktion af vores klimaaftryk. Som beskrevet i vores rapporte-
ring fokuserer vi strategisk på at øge andelen af vedvarende energi i vores energiforbrug, reducere fossile brændstoffer
i transportkæden og prioritere leverandører, der kan dokumentere en målbar reduktion af deres emissionsprofiler.
Nøgle Politikker
Klimapolitik
Firmabilspolitik
Nøgle tiltag i 2024
Installation af nye solcelleanlæg og tilhørende
batteri på lokation i Tilst
Flere energireducerende tiltag på pakketermi-
naler, f.eks. at maskinerne slukkes når de ikke er
i brug.
6 ud af 7 nye personfirmabiler i Danmark er ud-
skiftet til elbiler
Alle fremtidige investeringer over 10 mio. kr. skal
være taksonomi omfattet
Nøgle Målsætninger
Reducere totale CO
2
e-udledninger med 50% in-
den 2030 i forhold til basisåret 2018
Reducere scope 1 med 90% senest i 2030
Reducere scope 2 med 70% senest i 2030
Reducere scope 3 med 45% senest i 2030
Enhedsspecifikke:
30% af strømforbruget relateret til vores danske
aktiviteter dækkes af egne solcelleanlæg i 2025
50 lade-standere er opsat inden udgangen af
2025 svarende til 12% af parkeringspladserne
50% af koncernomsætningen er taksonomi-til-
passet i 2030
Færdiggør indkøbspolitik i 2025
2024 Nøgle Indikatorer
Samlet CO
2
e reduktion på 26% i forhold til basis-
året 2018
Scope 1 (CO
2
e): +69%
Scope 2(CO
2
e): -59%
Scope 3 CO
2
e: -25%
Samlet energiforbrug: 12.606 MWh
Samlet forbrug af vedvarende energi: 6.644MWh
Samlet fossilt energiforbrug: 5.400 MWh
Koncernomsætning, der er taksonomi-
tilpasset: 28%
Enhedsspecifikke:
5% af strømforbruget relateret til vores danske
aktiviteter dækkes af egne solcelleanlæg
Antal lade-standere: 36 lade-standere (8.8 %) for-
delt på tre af vores lokationer
71
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Omsætning (Turnover)
North Medias økonomiske aktiviteter anses for atre
"omfattede" i forhold til to af de miljømæssige mål i EU’s
Taksonomi, nemlig:
i. Begrænsning af klimaændringer og
iv. Overgangen til en cirkulær økonomi.
i.) Begrænsning af klimaændringer
Af koncernens samlede omsætning på DKK 1.301,4 mio.
er DKK 366,6 mio. (28%) ”omfattet” og "tilpasset", da
denne vedrører distribution til fods. Yderligere DKK 719,2
mio. (55%) anses også for at være omfattet, men opfylder
på nuværende tidspunkt ikke kravene for at være fuldt
taksonomi-tilpasset. Tallene er steget markant siden
2023 som følge af opkøbet af SDR. North Media har et
strategisk fokus på at omdanne en væsentlig del af den
nuværende omfattede omsætning til over de kom-
mende år at være fuldt taksonomi-tilpasset. En betydelig
del af omsætningen fra SDR Svensk Direktreklam er om-
fattet, men vi har på nuværende tidspunkt ikke tilstræk-
kelige data til at dokumentere en fuld tilpasning.
iv.) Overgangen til en cirkulær økonomi
Den del af Bekeys omsætning, der direkte relaterer sig til
produktion og salg af elektroniske komponenter, er om-
fattet i henhold til EU’s Taksonomi, men er på nuvæ-
rende tidspunkt ikke fuldt tilpasset kravene for en cirku-
lær økonomi.
Forebyggelse af dobbeltberegning (Double counting)
I vores arbejde med taksonomi og beregning af omsæt-
ning, kapitaludgifter og driftsomkostninger har vi
løbende afstemt tallene med koncernens regnskaber i
de enkelte taksonomitabeller. På denne baggrund vur-
derer vi, at risikoen for dobbeltberegning er minimal.
EU Taksonomi
Taxonomy Revenue (DKKm)
Substantial contribution
Does not significantly harm (DNSH)
Economic activities (1)
Code (2)
Turn-
over
2024
(DKKm)
(3)
Propor-
tion of
turnover
2024 (%)
(4)
Climate
change mi-
tigation (5)
Climate
change
adaption
(6)
Water
(7)
Pollution
(8)
Circular
economy
(9)
Bio-
diversity
(10)
Climate
change
mitigation
(11)
Climate
change
adaptation
(12)
Water
(13)
Pollution
(14)
Circular
economy
(15)
Bio-
diversity
(16)
Minimum
safeguards
(17)
Taxonomy
aligned pro-
portion of
turnover,
2023 (%) (18)
Category
(enabling
activity)
(19)
Category
(transitional
activity) (20)
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities (taxonomy-aligned)
Operation of personal mobility devices, cycle logistics
CCM 6.4
366,6
28%
Y
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
n.a.
Y
n.a.
Y
n.a.
n.a.
Y
39%
-
T
Turnover of environmentally sustainable activities (tax-
onomy-aligned)(A.1)
366,6
28%
39%
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
n.a.
Y
n.a.
Y
n.a.
n.a.
Y
39%
-
T
Of which, enabling
Of which, transitional
A. 2 Taxonomy-eligible but not environmentally sustainable activities
Transport by motorbikes, passenger cars and light com-
mercial vehicles
CCM 6.5
708,6
54%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
33%
Freight transport services by road
CCM 6.6
5,9
1%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
1%
Manufacture of electrical and electronic equipment
CE 1.2
4,7
0%
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N
N/EL
1%
Turnover of taxonomy
-eligible but not environmentally
sustainable activities (not taxonomy
-aligned) (A.2)
719,2 55% 34%
34%
Turnover of taxonomy-eligible activities (A.1 + A.2)
1.085,8
83%
74%
74%
B. TAXONOMY
-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
Turnover of taxonomy-non-eligible activities (B)
215,6 17%
TOTAL (A + B) SEE PAGE 110
1.301,4
100%
CCM
CE
Y
N
N/EL
Climate change mitigation
Circular economy
Yes (taxonomy
-eligible and taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
No (taxonomy
-eligible but not taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
Not eligible (taxonomy
-non-eligible activity for the relevant environmental objective)
Breakdown of taxonomy-aligned turnover
The source of turnover contributing to the numerator of the turnover KPI
in 2024 is taxonomy-aligned turnover from the
distribution of leaflets, local newspapers and magazines by foot or bicycle.
72
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Investeringer (CapEx)
I 2021 og 2022 blev installationen af to solcelleanlæg på
pakketerminalerne i Taastrup og Tilst, samt på nærlig-
gende græsarealer, påbegyndt. Solcelleanlæggene for-
ventes at producere el nok til samtidig at dække ca. 30%
af FK Distributions forbrug, mens den resterende pro-
duktion tilføres elnettet.
I 2024 er de to solcelleparker blevet færdiggjort med til-
hørende batterisystemer samt en nødvendig udvidelse
af amperekapaciteten i Tilst. Investeringen er vurderet
som taksonomitilpasset, da den bidrager væsentligt til
begrænsning af klimaændringer.
De samlede CapEx-investeringer har udgjort 73,5 mio. kr.,
hvoraf:
23,7 mio. kr. vedrører færdiggørelse af solcellepar-
kerne med batterisystemer (tilpasset)
9,5 mio. kr. relaterer sig til indregningen af hele bilflå-
den fra SDR, mens der ikke er investeret i biler i
Danmark i 2024 (omfattet, men ikke tilpasset)
16,1 mio. kr. dækker tilgang og indregning af ejen-
domme fra SDR, samt vedligeholdelsesprojekter og
tilkøb på North Medias eksisterende ejendomme
(omfattet, men ikke tilpasset)
Den resterende CapEx-pulje på 24,1 mio. kr. består pri-
mært af investeringer i robotarme, elektriske maskiner
(fx stablere) og software. Robotterne i pakketerminalerne
medvirker til at reducere transporten af tryksager ved at
optimere udnyttelsen af transportburene, men vi har
fortsat ikke kunnet finde aktiviteten beskrevet i de tekni-
ske kriterier.
Taxonomy-aligned CapEx
Substantial contribution
Does not significantly harm (DNSH)
Economic activities (1)
Code (2)
CapEx
2024
(DKKm)
(3)
Proportion
of CapEx
2024 (%) (4)
Climate
change
mitigation
(5)
Climate
change
adaption
(6)
Water
(7)
Pollution
(8)
Circular
economy
(9)
Bio-diver-
sity (10)
Climate
change
mitigation
(11)
Climate
change
adaptaion
(12)
Water
(13)
Pollution
(14)
Circular
economy
(15)
Biodiver-
sity (16)
Minimum
safeguards
(17)
Taxonomy
aligned pro-
portion of
CapEX, 2023
(%) (18)
Category
(enabling
activity)
(19)
Category
(transit-ional
activity) (20)
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities (taxonomy-aligned)
Electricity generation using solar photovaltaic technol-
ogy
CCM 4.1
23.7
32%
Y
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/A
Y
N/A
N/A
N/A
N/A
N/A
33%
-
-
CapEx of environmentally sustainable activities
(taxonomy-aligned)(A.1)
23.7
32%
33%
-
-
Of which, enabling
Of which, transitional
A. 2 Taxonomy-eligible but not environmentally sustainable activities
Transport by motorbikes, passenger cars and light
commercial vehicles
CCM 6.6
9.5
13%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
-
Acquisition and ownership of buildings
CCM 7.7
16.1
22%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
-
CapEx of taxonomy-eligible but not environmentally
sustainable activities (not taxonomy-aligned) (A.2)
25.6
35%
-
-
-
CapEx of taxonomy-eligible activities (A.1 + A.2)
49.4
67%
33%
-
-
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
CapEx of taxonomy-non-eligible activities (B)
24.1
33%
TOTAL (A + B) SEE PAGE 132
73.5
100%
CCM
Y
N
N/EL
Climate change mitigation
Yes (taxonomy
-eligible and taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
No (taxonomy
-eligible but not taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
Not
eligible (taxonomy-non-eligible activity for the relevant environmental objective)
Quantitative breakdown of taxonomy-non-eligible activities
There are two main sources of ordinary activity that are non-eligible; 1) Investments in robotic arms and electric equipment for our
packing lines (DKKm 9.3) that indirectly reduces the driven kilometers in long haul heavy transportation as the wagons are packed
more efficiently, and 2) IT equipment and software.
73
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Driftsomkostninger (OpEx):
FK Distribution havde kun minimale direkte vedligehol-
delsesomkostninger i 2024 relateret til solcelleanlæg-
gene og batterierne i Taastrup. Vedligeholdelse af egne
bygninger var ligeledes begrænset i 2024, og disse aktivi-
teter var ikke tilpassede.
Kun en relativt beskeden andel af koncernens omkost-
ninger falder ind under kategorien
driftsomkostninger
,
som defineret i EU's Taksonomi-forordning. Dette omfat-
ter renovering af bygninger, kortsigtede leasingkontrak-
ter samt reparation og vedligeholdelse af materielle
anlægsaktiver. Ingen af disse omkostninger opfylder
kriterierne for at være tilpassede.
Taxonomy-aligned OpEx
Substantial contribution
Does not significantly harm (DNSH)
Economic activities (1)
Code (2)
CapEx
2024
(DKKm)
(3)
Proportion
of CapEx
2024 (%) (4)
Climate
change mi-
tigation (5)
Climate
change
adaption
(6)
Water
(7)
Pollution
(8)
Circular
economy
(9)
Bio-
diversity
(10)
Climate
change
mitigation
(11)
Climate
change
adaptaion
(12)
Water
(13)
Pollution
(14)
Circular
economy
(15)
Bio-
diversity
(16)
Minimum
safeguards
(17)
Taxonomy
aligned
proportion of
CapEx, 2023
(%) (18)
Category
(enabling
activity)
(19)
Category
(transitional
activity) (20)
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities (taxonomy-aligned)
OpEx of environmentally sustainable activities
(taxonomy
-aligned)(A.1)
0 0% 0% - - - - -
- - - - - - - 0% - -
Of which, enabling
Of which, transitional
A. 2 Taxonomy-eligible but not environmentally sustainable activities
Acquisition and ownership of buildings
CCM 7.7
21.4
42%
N
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
N/EL
32%
OpEx of taxonomy
-eligible but not environmentally
sustainable activities (not taxonomy-aligned) (A.2)
21.4
42%
32%
OpEx of taxonomy-eligible activities (A.1 + A.2)
21.4
42%
32%
32%
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
OpEx of taxonomy-non-eligible activities (B)
29.9 58%
TOTAL (A + B)
51.3 100%
CCM
Y
N
N/EL
Climate change mitigation
Yes (taxonomy
-eligible and taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
No (taxonomy
-eligible but not taxonomy-aligned activity with the relevant environmental objective)
Not eligible (taxonomy
-non-eligible activity for the relevant environmental objective)
Solcelleanlægget hos FK Distribution i Taastrup
74
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Formålet med EU's Taksonomi:
North Media A/S er engageret i at bidrage til en bære-
dygtig økonomi og sikre gennemsigtighed i, hvordan
vores aktiviteter tilpasses EU's Taksonomiforordning
(EU 2020/852). Dette afsnit beskriver vores omfattede
(
eligible
) og tilpassede (
aligned)
aktiviteter og viser, hvor-
dan vores drift bidrager til de seks miljømål, der er defi-
neret i forordningen.
Taksonomien fungerer som en ramme for identifikation
af bæredygtige aktiviteter og vejleder investeringer mod
at reducere miljøpåvirkninger, samtidig med at de tekni-
ske screeningskriterier overholdes. Det sikrer, at der ikke
sker væsentlig skade (
Do No Significant Harm DNSH
)
på andre miljømål, og at der leves op til de sociale mini-
mumsgarantier.
Opfyldelse af tekniske screeningskriterier:
North Media-koncernens forskellige aktiviteter er blevet
vurderet i forhold til de seks miljømål, og følgende aktivi-
teter er blevet evalueret i henhold til de tekniske scree-
ningskriterier:
Husstandsomdeling af tryksager og aviser til fods
"last mile".
Produktion af elektricitet fra solcelleanlæg til samti-
dig forbrug samt lagring af strøm via batterier til
senere brug eller salg.
Salg af Bekey-låse
Vurdering af ”Substantial contribution”
For at vurdere om en aktivitet yder et væsentligt bidrag
(
substantial contribution
) til klimaændringer, har vi
anvendt de tekniske screeningskriterier for CCM 6.4:
Low-carbon transport:
Husstandsomdeling til fods opfylder kriterierne for
emissionsfri transport og klassificeres som omfattet.
Solcelleproduktion og batterilagring af elektricitet
opfylder kriterierne for vedvarende energi og vurde-
res som tilpasset under miljømål 1: Begrænsning af
klimaændringer (Climate Change Mitigation).
Opdeling af omsætning
FK Distributions aktiviteter kan opdeles i følgende hoved-
områder:
1. Distribution af tryksager i omslag, lokale ugeaviser,
direct mail m.m. fra en række lokale logistikcen-
tre/fjernlagre til individuelle husstande
last mile-di-
stribution
.
2. Transport af tryksager og lokalaviser fra pakkecen-
trene i Taastrup og Tilst til logistikcentre/fjernlagre i
hele landet
3. Andre aktiviteter, herunder digitale tjenester, pak-
ning af tryksager for samarbejdspartnere m.m.
Den del af aktiviteten, der vedrører last mile-distribution
og transport af tryksager, klassificeres som omfattet, da
den omfatter hele transportaktiviteten. Se punkt 6 i for-
ordningen.
Baseret på ruter og oplysninger om den relevante distri-
butør kan omsætningen opdeles i:
En andel, der stammer fra distribution til fods (
tilpas-
set
).
En andel, der stammer fra distribution med motorkø-
retøjer (
omfattet, men ikke tilpasset
).
En andel, hvor der mangler specifikke data til klassifi-
cering (
ikke-omfattet
)
"Omfattet og tilpasset" omsætning
Den del af FK Distributions omsætning, der er kategori-
seret som omfattet og tilpasset, bidrager direkte til at re-
ducere klimabelastningen i transportsektoren, da distri-
butionen foregår til fods, hvor den primære drivkraft er
omdelerens fysiske aktivitet.
Vurderingen er baseret på EU's tekniske screeningskrite-
rier, samt Kommissionens fortolkning fra udkastet til
meddelelse af 19. december 2022, hvor det anføres:
"En postvogn kan betragtes som et transportmiddel
linje med en ladcykel (der eksplicit er nævnt i beskrivel-
sen af aktiviteten), da den har som primært formål at
transportere en genstand fra et punkt til et andet og
udelukkende drives af brugerens fysiske aktivitet."
Har som primært formål at transportere en genstand
fra et punkt til et andet, og
Udelukkende drives af brugerens fysiske aktivitet."
(
vores oversættelse
)
På baggrund af dette klassificeres distribution til fods
som både omfattet og tilpasset.
Solcelleproduktion opfylder også kriterierne for substan-
tial contribution til begrænsning af klimaændringer.
"Omfattet, men ikke tilpasset" omsætning
Den del af omsætningen, der er omfattet, men ikke til-
passet, stammer fra distribution på ruter, hvor der anven-
des motorkøretøjer (M1 og N1), som ikke opfylder de tek-
niske screeningskriterier. FK Distribution og SDR Svensk
Direktreklam arbejder aktivt på at gøre denne omsæt-
ning tilpasset fremover.
Ud over
last mile-distribution
er transporten fra pakke-
centrene i Tilst og Taastrup til logistikcentre/fjernlagre i
hele landet også kategoriseret som omfattet, men ikke
tilpasset, da den endnu ikke opfylder de tekniske scree-
ningskriterier.
Fra og med 2023 er en mindre del af Bekeys omsætning
relateret til aktiviteter, der falder under det fjerde miljø-
mål i taksonomien om overgangen til en mere cirkulær
økonomi. Bekeys omsætning fra produktion og salg af
elektroniske komponenter falder derfor under kategori 4
Betydelig støtte til overgangen til en cirkulær økonomi
i en opdateret version af forordningen. Ifølge kriterierne
i Kommissionens delegerede forordning (EU) 2023/2486
skal produkterne enten have et EU Ecolabel eller yde et
væsentligt bidrag til en cirkulær økonomi. Da dette ikke
er tilfældet, klassificeres denne omsætning som omfat-
tet, men ikke tilpasset.
Ikke-omfattet” omsætning
Størstedelen af omsætningen i koncernens øvrige selska-
ber samt resten af FK Distributions og SDR’s omsætning
anses ikke for at være
omfattet
under EU's Taksonomifor-
ordning, da aktiviteterne primært er digitale og ikke har
begrænsning af klimaforandringer
som deres primære
formål.
EU Taksonomi: Regnskabspraksis
75
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Ingen væsentlig skade (DNSH) på de seks
miljømål
Det er vores vurdering, at koncernens aktiviteter ikke for-
volder skade på nogen af EU’s øvrige miljømål.
1. Begrænsning af klimaændringer
Da husstandsomdeling til fods er klassificeret som tilpas-
set under CCM 6.4, kræves der ikke en særskilt DNSH-
vurdering for dette mål. Det samme gælder CCM 4.1 vedr.
solceller.
2. Tilpasning til klimaændringer
North Media vurderer, at vores aktiviteter ikke forværrer
klimarelaterede risici eller har væsentlige negative kon-
sekvenser i relation til tilpasning til klimaændringer.
Vi arbejder løbende på at sikre, at vores forretningsprak-
sis er tilpasset de klimamæssige udfordringer, der kan
opstå i værdikæden. Da vores primære aktiviteter inden
for distribution til fods og drift af solcelleanlæg ikke er
væsentligt påvirket af klimarelaterede risici, vurderer vi,
at de ikke kræver specifikke tilpasningsforanstaltninger.
DNSH-vurderingen er foretaget i henhold til de gæl-
dende tekniske screeningskriterier, og vi følger løbende
udviklingen i regulering og best practice for at sikre, at vi
lever op til de nødvendige krav.
3. Vand- og havressourcer
Ikke relevant i forhold til distribution af tryksager eller
aviser.
Lagring af strøm er heller ikke afhængig af vand- eller
havressourcer og er derfor ikke relevant i denne sam-
menhæng.
4. Cirkulær økonomi
Vi overholder kravene til en cirkulær økonomi ved at sikre
vedligeholdelse af vores omdeleres trækvogne i overens-
stemmelse med affaldshierarkiet. Hvis en trækvogn ikke
længere kan repareres, bliver den afhentet og opdelt i
relevante affaldsfraktioner for at opnå en høj genanven-
delsesgrad. En medarbejder har ansvaret for denne pro-
ces.
Konstruktion og drift af solcelleanlægget er baseret på
udstyr og komponenter med en høj genanvendelighed.
Derudover er komponenterne monteret, så de nemt kan
demonteres. Vi vurderer derfor, at denne aktivitet lever
op til de tekniske screeningskriterier.
5. Forurening
Ikke relevant I forhold til de aktiviteter, der udføres.
6. Biodiversitet
Ikke relevant I forhold til distribution af tryksager og uge-
aviser.
Der er taget flere tiltag under konstruktionen og driften
af solcelleanlægget og batterierne for at beskytte og
genoprette biodiversiteten i området omkring solcellean-
lægget. Det eksisterende græsareal er blevet omdannet
til solcelleområde, og mellem solcellerne er der sået eng-
blomster. Eksisterende træer og en mindre dam er blevet
bevaret. Batterierne er placeret på eksisterende belæg-
ning.
Sociale Minimumsgarantier
Hos North Media respekterer og efterlever vi sociale mini-
mumsgarantier, herunder menneskerettigheder og ar-
bejdstagerrettigheder, tiltag mod bestikkelse og korrup-
tion (se afsnit G1-3 & G1-4), skatteoverholdelse samt fair
konkurrence. Dette sker i overensstemmelse med inter-
nationale standarder og rammer herunder OECD’s ret-
ningslinjer og UNGP.
For at imødekomme kravene i disse standarder har
North Media:
1. Udarbejdet en politik, der indeholder en formel for-
pligtelse til at overholde minimumsstandarder for
ansvarlig virksomhedsadfærd.
2. Implementeret due diligence-processer, herunder
analyse af potentielle eller faktiske negative påvirk-
ninger samt processer til at forebygge, undgå eller
afbøde disse. Hvert år gennemfører vi en due dili-
gence på negative påvirkninger via omfattende ind-
virkningsanalyser.
3. Sikret adgang til klagemuligheder for berørte inte-
ressenter. North Media har etableret en klagemeka-
nisme gennem vores whistleblowerordning, der gør
det muligt at indsamle bekymringer og klager. Hvor
det er relevant, sikrer vi, at berørte interessenter
modtager passende kompensation.
https://www.ilo.org/about-ilo/mission-and-impact-
ilo/ilo-declaration-fundamental-principles-and-
rights-work
For yderligere detaljer henvises til afsnittet ESRS S1 på
side 8998 i denne rapport samt vores politik for Sam-
fundsansvar, der beskriver vores tilgang til arbejdstager-
rettigheder og sociale forpligtelser.
Engagement i ansvarlig skat
Hos North Media anerkender vi den afgørende rolle, som
ansvarlig skattepraksis spiller for at sikre samfundsudvik-
ling og retfærdige økonomiske bidrag. Som indehaver af
Fair Tax Mark-certificeringen i både 2023 og 2024 opret-
holder vi en gennemsigtig og etisk tilgang til skattebeta-
ling som en integreret del af vores governance- og bære-
dygtighedsforpligtelser.
Vores tilgang til fair skat er baseret på følgende princip-
per:
Gennemsigtighed: Vi er åbne om vores skattepolitik-
ker, betalinger og praksis, så interessenter får et klart
indblik i vores bidrag på tværs af de jurisdiktioner,
hvor vi opererer.
Overholdelse: Vi sikrer fuld overholdelse af gæl-
dende skattelovgivning og samarbejder proaktivt
med myndigheder for at sikre, at vores praksis lever
op til de højeste juridiske og etiske standarder.
Retfærdigt bidrag: Vi sikrer, at de skatter, vi betaler,
afspejler den økonomiske værdi, vi skaber i hver re-
gion, og vi undgår kunstig profitflytning eller brug af
skattely.
Vi er overbeviste om, at betaling af vores retfærdige an-
del af skat bidrager til stabiliteten og velfærden i de sam-
fund, vi opererer i. Ved at tilpasse vores skattepraksis til
vores overordnede ramme for virksomhedens samfunds-
ansvar styrker vi vores engagement i bæredygtighed og
god virksomhedsledelse.
Fair konkurrence
Hos North Media efterlever vi principperne for fair kon-
kurrence som fastlagt af OECD. For at sikre compliance
og gennemsigtighed i vores forretningspraksis:
Alle kontrakter med vores partnere og kunder indgås
på étårige vilkår, hvilket sikrer fleksibilitet og retfær-
dighed i kommercielle relationer.
Hvert år gennemgår en specialist i konkurrenceret
vores handelsbetingelser og kontrakter grundigt for
at sikre overensstemmelse med gældende lovgiv-
ning og etiske standarder.
Ved at opretholde disse høje standarder bidrager vi til et
konkurrencedygtigt og gennemsigtigt markedsmiljø, der
gavner alle interessenter fra vores partnere til de sam-
fund, vi betjener.
76
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Fremadrettede planer
North Media er forpligtet til at styrke sin tilpasning til EU's
Taksonomi gennem målrettede initiativer, der
understøtter vores bæredygtighedspraksis og integrerer
ESG-mål endnu dybere i vores forretning.
Transformation af transport
Et centralt fokusomde for 2024 og fremadrettet er
omstillingen af vores transportaktiviteter. Vores initiativer
omfatter:
Overgang til emissionsfri køretøjer: Vi har som mål
at udskifte vores bilflåde med elbiler, hvor det er
muligt, og prioritere bæredygtige løsninger ved nye
anskaffelser og leasingaftaler.
Optimering af distributionsruter: Vi anvender avan-
ceret logistikteknologi til at minimere brændstoffor-
brug, reducere emissioner og forbedre effektiviteten i
vores operationer.
Samarbejde med partnere: Vi engagerer os aktivt
med vores logistikleverandører for at sikre, at deres
praksis stemmer overens med vores bæredygtig-
hedsmål, herunder emissionsrapportering og over-
holdelse af
Do No Significant Harm
(DNSH)-kriteri-
erne.
Disse tiltag har til formål at reducere klimaaftrykket fra
vores transportaktiviteter markant, så de stemmer
overens med EU's Taksonomi-krav og bidrager til vores
overordnede ESG-strategi.
Attestation og validering
For at sikre nøjagtighed, gennemsigtighed og pålidelig-
hed i vores EU-taksonomirapportering anvender North
Media robuste interne metoder, der understøttes af tred-
jepartsvalidering.
Interne metoder
Vi anvender standardiserede interne systemer og etable-
rede målemetoder til at vurdere taksonomiomfattelse
og -tilpasning på tværs af omsætning, kapitaludgifter
(CapEx) og driftsomkostninger (OpEx). Vores processer er
baseret på best practice og EU's retningslinjer for at sikre
overholdelse af de tekniske screeningskriterier samt
DNSH-kravene.
Uafhængig attestation
Fair Tax Mark-Certificering: North Medias engagement i
gennemsigtige og etiske skattepraksisser valideres gen-
nem Fair Tax Mark-certificeringsprocessen. Denne uaf-
hængige tredjepartsvurdering godkender vores skatter-
apportering og sikrer, at den er i overensstemmelse med
både lovgivningsmæssige og samfundsmæssige forvent-
ninger.
Tredjepartsvalidering af taksonomirapportering: EU-
taksonomidata og -metoder indgår som en del af vores
eksterne revisors gennemgang af vores bæredygtigheds-
data. Tredjepartsvalidering inkluderer en vurdering af
DNSH-overholdelse samt omfattelses- og tilpasningsbe-
stemmelser i henhold til EU's Taksonomi.
Disse valideringstiltag afspejler vores stærke fokus
god virksomhedsledelse og ansvarlighed, hvilket styrker
interessenternes tillid til vores bæredygtighedsindsatser.
EU Taksonomi: Regnskabspraksis, fortsat
Række
Atomkraft-relaterede aktiviteter
Svar
1
Virksomheden udfører, finansierer eller har eksponering mod forskning, udvikling, fremfø-
relse og
udnyttelse af innovative elproduktionsanlæg, der producerer energi fra atomkraft
processer med minimal affaldsgenerering fra brændselscyklussen.
No
2
Virksomheden udfører, finansierer eller har eksponering mod opførelse og sikker
drift af
nye atomkraft anlæg til produktion af elektricitet eller procesvarme, herunder til
fjernvar-
meformål
eller industrielle processer såsom brintproduktion, såvel som opgradering af
deres sikkerhed, ved brug af de bedst tilgængelige teknologier.
No
3
Virksomheden udfører, finansierer eller har eksponering mod sikker drift af eksisterende
atomkraft anlæg, der producerer elektricitet eller procesvarme, herunder til fjernevarme-
formål eller industrielle processer såsom brintproduktion baseretnuklear en
ergi, eller
opgraderinger af deres sikkerhed.
No
Række
Naturgas-relaterede aktiviteter
Svar
4
Virksomheden udfører, finansierer eller har eksponering mod
opførelsen eller driften af
elektricitetsgenererende anlæg, der producerer elektricitet ved brug af naturgas.
No
5
Virksomheden udfører, finansierer eller har eksponering mod opførelse, renovering, og
drift af kombinerede varme
-, køle- og el producerende anlæg der anvender naturgas..
No
6
Virksomheden udfører, finansierer eller har eksponering mod opførelse, renovering og
drift af varmeproducerende anlæg der anvender naturgas.
No
77
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
North Media arbejder på at modvirke klimaændringer
gennem bæredygtige initiativer, der reducerer koncer-
nens CO
2
e-aftryk i overensstemmelse med Paris-aftalen.
Som en del af vores langsigtede omstillingsstrategi om at
være netto-nul udledende senest i 2050, har vi imple-
menteret reduktionsmål på tværs af vores forretninger,
og tilsluttet os SBTi. Vi har i år inkluderet SDR Svensk
Direktreklam i vores omstillingsplan. Omstillingsplanen
er godkendt af koncerndirektion og bestyrelse.
Klimamål og initiativer
I årsrapporten for 2023 beskrev vi fossilfri transport som
en del af vores initiativer, men vi anerkender nu, at vi i
højere grad skal arbejde for en markant reduktion af fos-
sile brændstoffer i transportkæden. Derfor har vi justeret
vores indsats for at fokusere på en 50 % reduktion af
CO₂e udledninger inden 2030 med 2018 som basisår.
De primære initiativer er:
1. Et 100% vedvarende energiforbrug
2. En markant reduktion af fossile brændstoffer i
transportkæden
3. Klimabevidste indkøbsaftaler
Vi arbejder på at reducere afhængigheden af fossile
brændstoffer i hele transportkæden, men anerkender, at
fuldt fossilfri transport inden 2030 ikke er realistisk pga.
begrænset adgang til eldrevne lastbiler, infrastrukturud-
fordringer samt metodiske begnsninger i GHG-proto-
kollen. De reviderede GHG-standarder, der forventes op-
daterede i 2027, kan ændre mulighederne, men indtil da
fokuserer vi på gradvis elektrificering af transporten, hvor
omstilling har størst effekt og teknologien er moden.
ESG-integration og risikostyring
Vi har i 2024 gennemført en analyse af klimarelaterede ri-
sici og muligheder i vores leverandørkæde og identifice-
ret centrale omder, hvor der kan være udfordringer
med at opfylde klimamålene. Dette omfatter primært
tung transport, hvor antallet af el-lastbiler stadig er
begrænset, og hvor ladeinfrastrukturen kan være en
barriere, særligt i tyndtbefolkede områder og særligt i
Sverige.
EU-taksonomi og bæredygtig omsætning
Som anført i EU-taksonomiafsnittet er 28 % af vores 2024-
koncernomsætning klassificeret som tilpasset i taksono-
mien. Vi forventer, at andelen kan øges til 50 %, i takt
med at vi realiserer vores reduktionsmål for transport.
Selvom vi arbejder hen imod en markant reduktion af
fossile brændstoffer i transportkæden, vil dette ske i eta-
per i takt med teknologiens udvikling og de praktiske
muligheder for implementering.
Fremskridt og milepæle
I 2024 har vi reduceret samlede CO
2
e udledninger med
26 % i forhold til basisåret 2018, på trods af betydelige in-
vesteringer og ekstra omkostninger forbundet med inte-
grationen af SDR. Vi er derfor fortsat komfortable med
vores mål om en 50 % reduktion i 2030, velvidende at en
fuldstændig fossilfri transportkæde vil formentlig kræve
en længere tidshorisont.
Investering og finansiering til
handlingsplanens gennemførelse
I perioden 2021-2024 er der investeret ca. 40 mio. kr. i to
solcelleparker og tilknyttede batterisystemer samt øvrige
energibesparende tiltag. Herudover er der identificeret
energibesparelsesprojekter i pakketerminalerne og kon-
cernens kontorbygninger i niveauet 5-10 mio. kr.
Vi vil løbende vurdere behovet for en PPA på vindenergi
for at understøtte ambitionen om 100 % vedvarende
energi. Fremtidige investeringer over 10 mio. kr. skal des-
uden være taksonomi-omfattet og sigte mod at blive
taksonomi-tilpasset.
North Media forbereder sig på klimaforandringer gen-
nem løbende tilpasning af strategier, styrkelse af gover-
nance-strukturer samt implementeringen af mål for
CO
2
e-reduktion.
Modstandsdygtighedsanalysen, der blev udarbejdet i
2024, viser at koncernen er i stand til at modstå de klima-
relaterede udfordringer, som fremtiden forventes at
bringe. Vi vil fortsætte med at overvåge og opdatere
vores selskabers forretningsmodeller, for at sikre at de
forbliver modstandsdygtig og i overensstemmelse med
vores bæredygtighedsmål. Se IRO-1 E1 for vurderingerne
af distributionsforretningens klimarelaterede fysiske og
omstillingsrisici baseret på klimascenarier.
Transitionsrisici relateret til skærpet regulering på trans-
portområdet, investering i ny teknologi og transportfor-
mer, samt skiftende forbrugsmønstre og kundeforvent-
ninger er allerede inkluderet og adresseret i forretnings-
strategien som resultat af koncernens ambition om at nå
netto-nul i 2050. Vi arbejder dedikeret på at reducere
egne scope 1 og 2 emissioner og er i løbende dialog med
vores underleverandører i forhold til en markant reduk-
tion af fossile brændstoffer i transportkæden.
Bestyrelsen har fokus på at sikre, at klimarisici løbende
håndteres på en strategisk og ansvarlig måde. Bestyrel-
sen overvåger fremdriften baseret på de kvartalsmæs-
sige rapporteringer fra CSO, jf. beskrivelserne i GOV-1,
GOV-2 og GOV-5.
E1-1: Plan for at modvirke af klimaændringer
SBM3-E1: Klimarelaterede risici og deres
samspil med strategi og forretningsmodel
78
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Klimapolitik
North Media har en overordnet klimapolitik for arbejdet
med at modvirke klimaforandringer og i omstillingen til
et vedvarende energiforbrug. Klimapolitikken blev udar-
bejdet i 2024 og er løbende blevet justeret i takt med
vores arbejde med CSRD, så formelt er politikken først
vedtaget efter regnskabsårets udløb. Politikken beskriver
de overordnede mål for at reducere koncernens emissio-
ner i overensstemmelse med målsætningerne beskrevet
i afsnit E1-4.
I 2023 kortlagde North Media sin CO
2
e-udledning og til-
sluttede sig SBTi med en målsætning om, at reducere
den absolutte CO
2
e udledning med 50% senest i 2030.
Denne målsætning bygger på reduktioner i både scope 1,
scope 2 og scope 3. I 2024 har fokus primært været på at
kortlægge SDR's udledninger, genberegne baseline og
sikre en hurtig overgang til FK Distributions distributi-
onsmodel. Derfor er indsendelsen af vores reduktionspla-
ner til verifikation hos SBTi blevet udskudt. Implemente-
rede og planlagte hovedtiltag for reduktion gennemgås i
afsnit E1-3.
Købet af SDR Svensk Direktreklam har grundlæggende
ikke ændret koncernens ambition om reduktion af CO
2
e
udledning, og forud for købet, har SDR selv arbejdet med
forskellige planer for CO
2
e-reduktioner om end i en min-
dre skala.
Desuden har vi i 2024 justeret vores firmabilspolitik, så
ansatte i udgangspunktet kun kan vælge elbiler. Begge
politikker følger den almindelige governance struktur, og
er vedtaget af koncernbestyrelsen. Den løbende opfølg-
ning på at politikerne overholdes varetages af koncernle-
delsen. Klimapolitikken er offentlig, mens firmabilspoli-
tikken alene er til intern brug.
Kommende politikker
Vi arbejder herudover på at implementere en ny rejse-
politik, der skal minimere drivhusgasudledningen ved
forretningsrejser samt en ny politik for indkøb med fokus
på at reducere emissioner forbundet med indkøb fra
vores 50 største leverandører af ikke-transport og distri-
butionsydelser.
Udviklingen i faktiske udledninger fra
Scope 1, 2 og 3
Koncernens samlede emissionsudledninger i scope 1, 2
og 3 er steget med 65% i 2024 i forhold til 2023. Dette
skyldes primært tilkøbet af SDR, der øger den samlede
udledning med 52%. Hvis der ses bort fra dette, er udled-
ningen steget med 11%. Stigningen kan primært henføres
til en kraftig forøgelse af udledningen i relation til indkøb
af kapitalgoder, herunder investering i solcelleanlæg og
forberedelser til fuldt maskinel pakning af tryksager for
SDR.
Scope 1 og 2-emissioner
Scope 1-emissionerne er forøget i 2024, igen som følge af
indregningen af SDR. Den underliggende udledning fra
scope 1 er reduceret i Danmark som følge af at seks ud af
syv personfirmabiler er udskiftet til elbiler. I Sverige har
man primært varebiler/lastbiler, men man afventer
nærmere analyser og de igangsatte testresultater fra
Danmark før en beslutning om udskiftningen til el.
I forbindelse med overtagelsen af en række franchiseta-
gere er scope 1 og 2 udledningen forøget, men modsva-
res af en tilsvarende reduktion i scope 3.
Stigningen i scope 1 og 2 udledningerne (udover effekten
fra indregning af købet af SDR) kan sammenfattes til:
Overtagelsen af franchisetagere der øger såvel strøm
som dieselforbruget, men modsvares af en tilsva-
rende reduktion i scope 3.
Solcelleanlægget i Taastrup var lukket ned hen over
sommeren for at tilslutte batterierne, hvilket midlerti-
digt har øget indkøbet af strøm.
Opstart af pakning af tryksager for SDR. Dette har
forøget driftstiden på pakkemaskinerne, og dermed
øget forbrug af strøm til pakkemaskinerne.
Omvendt har mulighed for at slukke maskinerne ved selv
kortvarige driftsstop medført betydelige strømbesparel-
ser.
Scope 3-emissioner og værdikæden
Scope 3-emissionerne er ligeledes steget i 2024, primært
som følge af indregning af SDR Svensk Direktreklam
samt indregning af det nye solcelleanlæg i Tilst. I hen-
hold til vores regnskabspraksis for Scope 3, medtages
hele CO
2
e-udledningen forbundet med indkøbet og
installationen af solcelleanlæg og batterier i installations-
året.
Hvis der ses bort fra de to forhold, er der tale om et min-
dre fald i udledningen for stort set samtlige scope 3 kate-
gorier.
E1-2: Politikker for modvirkning af
klimaændringer og energiforbrug
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere CO
2
e
udledning
79
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Tiltag, der reducerer scope 1, 2 og 3
emissioner:
Stigningen i CO
2
e-udledningen i 2024 var forventelig
efter indregning af SDR, og indregning af sidste rate på
solcelleanlægget og ændrer ikke på de underliggende
planer for de fremadrettede reduktionstiltag.
Vi følger fortsat vores tre klimamål, der blev lagt i 2023,
under følgende initiativer:
1. ”100% vedvarende energiforbrug”
Ambitionen om et 100% vedvarende energiforbrug er i
udgangspunktet uforandret. En del af koncernens scope
2 udledning kommer imidlertid fra opvarmning, der sker
fra lokale fjernvarmeværker. Det er ikke muligt at påvirke
udledningen fra disse værker så reduktionen relateret til
varme er afhængig af disse værkers evne til at gennem-
føre reelle CO
2
e reduktioner.
Som nærmere beskrevet nedenfor tror vi ikke på det nu-
værende certifikatsystem til køb af grøn strøm og varme,
så vores ambition om vedvarende energiforbrug er fun-
deret i underliggende grønne initiativer. Dette betyder at
vores målsætning er justeret til 70% vedvarende energi-
forbrug i scope 2 fra såvel strøm som varme, men dækker
over en uændret ambition om et elektricitetsforbrug, der
baserer sig 100% på vedvarende kilder. Dette vil ske i kraft
af energieffektiviseringer og ved brug af vedvarende
energi både lokalt hos os selv via solcelleanlæg og via ini-
tiativer i form af f.eks. køb af vindmøllebaserede PPA’er,
der reelt tilfører ekstra grøn strøm til elnettet. De kon-
krete initiativer er opsummeret nedenfor:
Strømbesparende tiltag, herunder reduktion af
standby-forbrug
I 2024 har vi foretaget en mindre ombygning af pakke-
maskinerne så de kan slukkes, og genstartes på et par
minutter, hvis de i kortere eller længere perioder ikke
skal benyttes. Dette har medført en strømbesparelse i
terminalerne på 7%, svarende til ca. 250 MWh pr. år
I forlængelse af dette initiativ er der identificeret øvrige
energispareprojekter, der bliver gennemført i 2025 og
2026. Konkret har det betydet at strømforbruget på de
danske pakketerminaler er faldet med omkring 5% på
trods af at terminalerne i den sidste del af året har pakket
tryksager til omkring 750.000 svenske husstande. De for-
skellige strømbesparende tiltag forventes at resultere i, at
vi vil kunne pakke tryksager til det meste af Sverige uden
nævneværdig forøgelse af strømforbrugetde danske
terminaler. Det er endnu for tidligt at konkludere, hvor
store CO
2
e-mæssige reduktioner, der kan opnås i Sverige
som resultat af det ændrede setup.
Flere, hurtigere og billigere lade-muligheder
Vi har allerede etableret 36 lade-standere på tre af vores
lokationer, og det er i 2024 besluttet at udvide yderligere,
så vi mindst får 50 lade standere inden udgangen af
2025. Det vil i givet fald svare til omkring 12% af parke-
ringspladserne. Samtidig er vi ved at undersøge mulighe-
derne for at installere hurtiglade-standere til last- og va-
rebiler for at give underleverandører et ekstra incitament
til i større udstrækning at vælge elektriske transportløs-
ninger. Alle nye, og flere af de eksisterende lade-standere
vil benytte dynamiske priser, dvs. følge prisudviklingen
på Nord Pool.
Dette gør vi for at imødekomme ønsket fra vores medar-
bejdere om at kunne lade på lade-standere, der ikke er
låst til en given leverandør og som ikke kræver abonne-
ment. Det giver os samtidig mulighed for selv at styre og
differentiere prisen. På dage med lave elpriser vil medar-
bejdere og forretningsforbindelser derfor kunne oplade
til meget fordelagtige priser. Dette initiativ vil ikke blot
fremme et direkte incitament til at skifte til elektriske
biler, men ogsåre elbilbrugere bevidste om at prisen
på el (og tilhørende CO
2
e indhold) ofte kan svinge med
en faktor 6-8 indenfor samme dag.
Egenproduktion af vedvarende strøm:
Som nævnt i afsnittet om scope 1 og 2 emissioner har vi
i 2024 produceret mindre solcellestrøm end i 2023. Om-
vendt betyder det også, at vi vil opnå en meget væsentlig
reduktion i indkøbt strøm i 2025, når begge solcellepar-
ker producerer hele året, og vi samtidig kan opsamle
overskudsproduktion på de tilhørende batterier. Det for-
ventes at omkring 30% af strømforbruget relateret til
vores danske aktiviteter vil kunne dækkes af egne solcel-
leanlæg i 2025. Anlæggene vil producere yderligere ca.
15% af det årlige strømforbrug, men dette vil enten blive
lagret på de tilhørende batterier, alternativt tilbageført til
elnettet og sikre grøn strøm til andre netbrugere.
Begge solcelleanlæg er konfigureret med hver deres bat-
terianlæg, og afventer blot myndighedsgodkendelse.
Kombinationen af sol og batteri giver betydelige fordele
til både North Media og til elnettet generelt. Det mulig-
gør:
1. Lagring af overskydende solcellestrøm til senere
anvendelse, når pris eller CO2e-indhold er høj.
2. At kunnebe overskydende strøm fra nettet, når
den er billig.
3. At stille batterierne til rådighed til stabilisering af
elnettet (frekvensregulering).
Vi vil fortsat udforske mulighederne for yderligere udvi-
delse og/eller udnyttelse af vedvarende energikilder.
Yderligere CO
2
e reduktioner, scope 4:
Ud over reduktionen af de rapporterede scope 2-emissio-
ner bidrager North Media til CO
2
e-reduktion ved at levere
overskydende solcellestrøm til elnettet, når den produce-
rede strøm overstiger vores eget forbrug. Denne del ind-
går ikke i klimaregnskabet.
Vi vil derudover stille vores batterilagringsløsninger til
rådighed for systemmarkedet og supplere med at købe
og sælge strøm på tidspunkter der understøtter udnyt-
telsen af grøn strøm, og dermed stabiliteten i elnettet.
Disse initiativer er ikke en erstatning for reduktionen af
koncernens scope 1-3 emissioner, men fungerer som et
supplement, der styrker det overordnede mål om emissi-
onsreduktioner.
2. Reduktion af fossile brændstoffer i
transportkæden:
En væsentlig del af tryksagerne omdeles allerede i dag til
fods eller på cykel, både i Danmark og Sverige. Der er sta-
dig en betydelig opgave og et betydeligt potentiale i at
omstille transportkæden for biler, varebiler og lastbiler til
eldrevne alternativer. Vi arbejder fortsat med vores ambi-
tioner om en markant reduktion af fossile brændstoffer i
transportkæden selvom det kolde klima og de lange af-
stande i særligt Nordsverige kan give udfordringer for el-
baserede køretøjer i dele af den svenske distributionsfor-
retning. Disse udfordringer vurderes dog som håndter-
bare, da distributionen i disse områder udgør en mindre
andel af vores samlede volumen.
Gennem 2024 har vi oplevet en stigende opmærksom-
hed på behovet for grønnere transportløsninger, og flere
vognmænd både større og mindre er begyndt at teste
fossilfrie køretøjer. Vi ønsker at understøtte denne udvik-
ling og er i dialog omkring test af transport af tryksager
med el-baserede varebiler. Disse tests vil danne grundlag
for vores prioriteringer i de kommende faser af omstillin-
gen.
Samtidig har vi en mere sammensat gruppe af vogn-
mænd, selvstændige erhvervsdrivende og egne medar-
bejdere, som distribuerer tryksager i tyndtbefolkede
områder ved brug af egne biler. Mange af disse benytter
ældre fossilbaserede køretøjer og arbejder kun få timer
om ugen for os, hvilket gør det vanskeligere at skubbe
for en reduktion. Vi undersøger derfor forskellige mulig-
heder for at fremme en gradvis overgang til elektriske
løsninger og vurderer, hvilke incitaments-strukturer der
kan understøtte denne omstilling.
Eldrevne køretøjer i vognmandskontrakter
Som en del af vores langsigtede strategi for en grønnere
transport vil vi fra 2025 begynde at inkludere en allonge i
vognmandskontrakterne, hvor vi beskriver vores ambi-
tion om en øget andel af eldrevne køretøjer
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere CO
2
e udledning, fortsat
80
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Ambition om en markant reduktion af fossile
brændstoffer i transportkæden
For at reducere CO
2
e udledninger forbundet med trans-
port i værdikæden vil vi fra 2025 kommunikere i vores
vognmandskontrakter, at vi arbejder ambitiøst med at
reducere vores klimaaftryk i leverandørkæden. Imple-
menteringen af dette mål vil afhænge af de praktiske
muligheder og understøttes af forbedrede lade-løsninger
på vores største lokationer.
3. Ny klimabevidst indkøbspolitik:
Godt 40 % af koncernens scope 3 emissioner stammer fra
køb af varer og tjenesteydelser. Derfor arbejder vi aktivt
med at implementere en indkøbspolitik, med målet om
at reducere vores indirekte klimaaftryk. Det vil indebære
et tættere samarbejde med leverandører, for at de også
tilstræber at reducere deres CO
2
e emissioner, ligesom vi i
stigende grad vil prioritere leverandører, der kan doku-
mentere bæredygtige praksisser og lave emissionsprofi-
ler. I indkøbsprocessen vil vi undersøge mulighederne for
at øge andelen af materialer og produkter, der er certifi-
cerede og kontrolleret af en uafhængig instans.
I første omgang vil fokus værede 50 største leveran-
dører af ikke-transport og distributionsydelser. Disse 50
leverandører bidrager med mere end halvdelen af udled-
ningen. På nuværende tidspunkt er potentialet for disse
50 leverandører uafklaret, men ved en potentiel 25% re-
duktion giver det alene en årlig CO
2
e reduktion på mere
end 1.000 ton.
Grønne servere
Vi har kortlagt al intern og ekstern serverhosting for at
få et klart overblik over det faktiske emissionsudslip fra
vores løsninger. Denne indsigt gør det muligt for os at
træffe oplyste, klimabevidste valg og integrere bæredyg-
tige løsninger i vores drift. Som en del af vores klimabe-
vidste indkøbspolitik vil vi fremadrettet arbejde målrettet
på at reducere emissionerne fra vores hosting-løsninger
gennem strategiske tiltag og valg af grønnere alternati-
ver.
Lokationsbaseret opgørelse af CO₂e
forbrug tilskynder til at flytte forbrug
Vi anvender den lokationsbaserede metode til opgørelse
af vores CO
2
e-udledning. Det tilskynder til reduceret
elforbrug i perioder med høj CO₂-intensitet i elnettet, i
modsætning til hvis man anvender den markedsbase-
rede metode, hvor man blot gør strømmen mere sort for
andre forbrugere, og ikke ser på CO
2
-intensiteten på det
tidspunkt strømmen bruges. Kombinationen af solcelle-
anlæg og brug af batterier gør os i stand til at minimere
vores afhængighed af fossile energikilder og reducere
koncernens reelle CO
2
e udledning. Samlet forventes
vores kombination af solcelleparker og batterier, samt
indgåelse af PPA på vindmøllestrøm, at bringe os i mål
med hensyn til et 100% vedvarende elforbrug.
CO
2
e forbrug ved installation af solcelleanlæg
og batterier
Der er en væsentlig CO
2
e-udledning i forbindelse med
produktionen af komponenterne til solcelleanlæggene,
herunder solpaneler, batterier, montageudstyr, elektriske
sub-komponenter og infrastruktur.
Beregningen af CO
2
e-forbruget fra anlægsfasen har vist
sig at være udfordrende, da det fortsat ikke har været
muligt at få troværdige tal fra producenterne af solpane-
ler og batterier. Vi har derfor, som sidste år, anvendt mere
generelle studier udført af Aalborg Universitet og Fraun-
hofer Institut på sammenlignelige solcelleprodukter pro-
duceret i sammenlignelige lande.
For batterierne har vi hentet data fra eksterne kilder,
hovedsalig den svenske ”Energimyndigheten”. Udlednin-
gen fra batterierne er estimeret til 374 ton, hvoraf de
resterende 306 ton er indregnet i 2024 regnskabet. Bat-
terierne er designet til at kunne levere 8.000 cyklusser
(op- og afladninger) afhængigt af forbrugsmønster, og
med en samlet batterikapacitet på 3.424 kWh, giver det
en CO
2
e udledning på ca. 15 gram CO
2
e pr. lagret (og
efterfølgende forbrugt) kWh, ved et forventet effekttab
på 10%. Batteriernes CO
2
e-udledning forventes på den
baggrund tilbagebetalt over 4 år.
Produktionslandets betydning for CO
2
e indhold
fra solceller
Energimixet i produktionslandet, eller i bedste fald hos
producenten, har stor indflydelse på CO
2
e-udledningen
under fremstilling af særligt solceller. Med den lokations-
baserede beregningsmetode, og solcellepaneler, der
typisk produceres i lande med en væsentligt højere CO
2
e
intensitet end Danmark, bliver det samlede CO
2
e-forbrug
i anlægsfasen højt, og over anlæggets levetid reelt højere
end CO
2
e-indholdet på strøm købt fra det danske elnet.
Det er særligt de såkaldte Waffers, som er den energi-
producerende del af et solcellepanel, der er energikræ-
vende i produktionsprocessen. Et solpanel med en
ydelse på 330 Wp, som er de paneler, der er installeret i
Taastrup, udleder 280 kg CO
2
e (inkl. montage på mark
eller tag). Med tillæg af inverter og eltavle, og med en for-
ventet produktion på 7.700 kWh i panelets ca. 25-årige
levetid, forventes den CO
2
e-mæssige udledning at ud-
gøre omkring 42 gram pr. produceret kWh. Panelerne
der er opsat i Tilst, har ca. samme udledning pr. produce-
ret kWh.
Solceller og batteriernes påvirkning på
CO₂e-udledning og klimaregnskab
CO₂e udledningen medtages i takt med installationen,
hvilket betyder, at der i 2024 er indregnet 736 ton CO
2
e i
koncernens scope 3.2 udledning, og samlet er indregnet
2.068 ton. Omvendt betyder det, at koncernen fremad-
rettet vil spare CO₂e udledning i scope 2 svarende til 120
ton pr. år., samt ca. 65 ton pr. år i scope 3.3. Herudover for-
ventes det, at vi sender 550 MWh strøm retur til elnettet
pr. år, og dermed er med til at reducere andre el-forbru-
geres CO
2
e udledning, jf. beskrivelse ovenfor. I tillæg
kommer CO
2
e reduktionen på batterierne, men reduktio-
nen afhænger af den faktiske brug, jf. omtale i afsnit om
’Egenproduktion af vedvarende strøm’.
Den forventede levetid for solcelleanlæg og batterier er
15-20 år, og batterier og solcelleanlæg vil løbende blive
overvåget for at sikre høj effekt. Ved udfasning vil batteri-
og solcellematerialer blive genbrugt, og reducere CO
2
e-
indholdet i fremtidige produkter. Dermed opfyldes EU
taksonomiforordningens krav om cirkulær økonomi, jf.
side 71-76.
E1-3: Initiativer og tiltag til at reducere CO
2
e udledning, fortsat
81
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Nedenfor er vist koncernens foreløbige klimaomstillings-
plan der opsummerer de vigtigste elementer og initiati-
ver til at reducere CO
2
e udledningen fra 2018 med 50%
frem mod 2030. I 2024 har vi allerede reduceret udled-
ningen med 26 %. Omstillingsplanen forventes indsendt
til endelig validering hos SBTi i foråret 2025. Den mere
detaljerede opstilling, herunder udledning fra de forskel-
lige scope-kategorier er vist i tabel E1-6.
North Media har i forbindelse med overtagelsen af SDR
Svensk Direktreklam ultimo 2023 indarbejdet udlednin-
gerne i såvel 2018 som 2024, men ikke i 2023, jf. anvendt
regnskabspraksis.
2018 blev oprindelig valgt som basisår idet det var første
år efter Post Nord trak sig fra markedet for adresseløse
forsendelser i Danmark, og dermed det mest retvisende
år i forhold til aktivitetsniveauet i Last Mile.
Hovedparten af koncernens CO
2
e-udledning sker i scope
3, og en væsentlig del ved transport, eller transportrelate-
rede ydelser ved scope 3.4; 3.6 eller 3.7.
Scope 1 reduktioner
Vores klimamål omfatter en forventning om udfasning
af fossile brændsler i scope 1. Med købet af SDR Svensk
Direktreklam og de længere afstande og køligere klima i
Sverige er den justerede målsætning en 90 % reduktion
frem mod 2030. Dette skyldes også at vi i år eller næste
år vil overtage en række franchisetagere og dermed
overtage deres scope 1 og 2 udledning, som i basisåret er
medtaget som en del af scope 3.
Scope 2 reduktioner
En overvejende del af koncernens scope 2 udledning
relaterer sig til udledning fra strøm. Det er ønsket at kon-
cernen inden 2030 har et 100 % CO
2
e-neutralt forbrug af
strøm, enten fra egne solceller, fra egne batterier, eller fra
køb af PPA-baseret strøm via vindmøller.
Koncernens ejendomme og de væsentligste kontorleje-
mål opvarmes med fjernvarme. CO
2
e-udledningen for-
bundet med varme afhænger derfor af fjernvarmevær-
kernes overgang til vedvarende energikilder, ligesom det
er afgørende at den omfattende brug af biomasse i fjern-
varmesektoren fortsat betragtes som CO
2
e neutralt.
Målsætningen er derfor, at Scope 2-udledningen reali-
stisk set kun vil kunne reduceres med 70 % som resultat
af egne indsatser på et vedvarende strømforbrug, hvor
de sidste 30 % vil stamme fra opvarmning leveret af de
lokale fjernvarmeværker.
Scope 3 reduktioner
For at komme i mål med en halvering af koncernens
samlede CO
2
e reduktion kræver det en reduktion fra
scope 3 på over 45 % senest i 2030.
Øvrige målsætninger
Øvrige målsætninger kan opsummeres som følger:
En markant reduktion af fossile brændstoffer i trans-
portkæden
30 % af strømforbruget relateret til vores danske akti-
viteter dækkes af egne solcelleanlæg
50 lade-standere er opsat inden udgangen af 2025
svarende til 12 % af parkeringspladserne
50 % af koncernomsætningen er taksonomi-tilpasset
senest i 2030
E1-4: Klimarelaterede målsætninger
82
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
E1-4: Foreløbig klima omstillingsplan frem mod 2030
Scope 3
Scope 2
Scope 1
Aktuel udledning 2018-2024
(i 1.000 ton CO
2
e)
Omstillingsplan frem mod 2030
lsætninger
Direkte emissi-
oner, scope 1
Indirekte emis-
sioner, scope 2
Transport
Medarbejder
pendling
Lavere emis-
sionind-
købte varer,
scope 3
Ikke identifice-
ret reduktioner
2030
2050
Scope 3
Forventet +45 % absolut re-
duktion scope 3
-udledning
Scope 3
90 % reduktion i total scope 3
udledninger
Scope 2
70 % reduceret udledning fra
særlig strøm og fra lavere
udledning fra købt fjernvarme
Scope 2
90 % reduktion i scope 1 og 2
udledninger
Scope 1
90 % reduktion fra scope 1
udledninger.
0,47
0,183
0,792
1,833
0,367
0,759
28,45
13,291
21,225
2018 2023 2024
29
13,9
22,8
30,8
15,4
3,1
2030 2050
Højt
Graden af kontrol
Lavt
*
2023 tal er uden SDR, der først blev erhvervet 27/12 2023.
83
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Tabeller: E1-5 Indikatorer vedrørende energiforbrug
E1-5: Energiforbrug og energiforbrugets sammensætning
2024
* 2023
Brændsstofforbrug fra kul og kulprodukter (MWh)
649,2 252,4
Brændstofforbrug fra råolie og olieprodukter (MWh)
3.223,8 605,0
Brændstofforbrug fra naturgas (MWh)
168,7 229,6
Brændstofforbrug fra andre fossile kiler (MWh)
1.358,6 644,7
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra fossile
kilder (MWh)
0,0 0,0
Samlet fossilt energiforbrug (MWh)
5.400,3 1.731,8
Fossile kilders andel af det samlede energiforbrug (%)
42,8% 27,5%
Forbrug af nukleare
kilder (MWh)
562,0 204,9
Andel af forbrug fra nukleare kilder i det samlede energiforbrug (%)
4,5% 3,3%
Brændstofforbrug til vedvarende energikilder (MWh)
0,0 0,0
Forbrug af købt eller erhvervet elektricitet, varme, damp og køling fra vedva-
rende energikilder
6.444,7 4.361,9
Forbruget af egenproduceret vedvarende energi, der ikke er brændsel (MWh)
199,3 0,0
Samlet forbrug af vedvarende energi (MWh)
6.643,9
4.361,9
Vedvarende kilders andel af det samlede energiforbrug
52,7% 69,3%
Samlet energiforbrug (MWh)
12.606,2 6.298,6
Heraf, energiforbrug relateret til aktiviteter i sektorer med stor indvirkning på
klimaet
11.312,6 5.178,6
Heraf, øvrig energiforbrug (dvs. BoligPortal, MineTilbud, Bekey og det frasolgte
Ofir)
1.293,6 1.120,0
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed
på bæredygtighedsrapporteringen.
E1-5: Koncernomsætning
2024
* 2023
Omsætning relateret til aktiviteter i sektorer med stor indvirkning på klimaet
1.137,9 755,4
Omsætning fra øvrige aktiviteter, dvs. BoligPortal, MineTilbud og Bekey
163,5 159,7
Omsætning i alt, jf. årsrapport
1.301,4
915,1
Omsætning fra Ofir som er indregnet som ophørte aktiviteter
31,1 34,0
Omsætning fra alle
energiforbrugende aktiviteter
1.332,5
949,1
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed
på bæredygtighedsrapporteringen.
E1-5: Energiintensitet pr. mio. kr. omsætning
2024
* 2023
Samlet energiforbrug (MWh) fra aktiviteter i sektorer med stor indvirkning
på klimaet pr. mio. kr. omsætning
9,9
6,9
Samlet energiforbrug fra øvrige aktiviteter pr. mio. kr. omsætning
(dvs. BoligPortal, MineTilbud, Bekey og det frasolgte Ofir)
6,6 5,8
Aktiviteterne fra FK
Distribution og SDR, samt koncernens udlejning af ejen-
domme, er omfattet af sektorer med stor indvirkning på klimaet
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed
på bæredygtighedsrapporteringen.
84
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Særlige bemærkninger
Basisåret 2018 er tilpasset og inkluderer nu SDR-aktivite-
ten. SDR Svensk Direktreklam indgår ikke i 2023 sam-
menligningstallene da SDR først fra 2024 er indeholdt i
koncernregnskabet.
Af skemaet fremgår at CO
2
udledningen er steget med
9.000 ton fra 2023 til 2024. Heraf kan 7.200 ton henføres
til indregning af SDR, mens indregning af solcelleanlæg-
get og øvrige særlige forhold relateret til integrationen af
SDR øget udledningen med samlet ca. 1.800 ton. Justeret
for disse forhold er udledningen reduceret inden for stort
set alle kategorier, og vi følger således fortsat den over-
ordnede plan for CO
2
reduktioner. Udledningen i 2024 er
samlet faldet med 26% i forhold til basisåret.
Scope 1.
Udledning fra scope 1 er steget i forhold til basisåret, hvil-
ket skyldes at SDR Svensk Direktreklam i perioden har
overtaget distributionsområder fra en række franchiseta-
gere. I den forbindelse er scope 3 udledning i 2018 blevet
erstattet af en forøget scope 2 og Scope 1 i 2024.
Som anført i afsnit E1-3 vil SDR implementere de samme
initiativer som FK Distribution, dog med en forsinkelse,
idet fokus er på at ensrette alle processer så de svarer til
dem der benyttes i FK Distribution. Samtidig får vi den
nødvendige erfaring, så vi kan justere i forhold til de lidt
andre driftsmæssige forhold der gør sig gældende i
Sverige med større afstande og et koldere klima.
Scope 3.2
Udledningen fra investering i kapitalgoder er særlig høj i
2024 idet integrationen af SDR har nødvendiggjort en
række ekstra investeringer, ligesom den resterende del
af solcelleanlægget er betalt. Der forventes også et højt
investeringsniveau i 2025, hvorefter niveauet vil falde til
et lavere niveau end i 2018.
Tabeller: E1-6 Klimaregnskab
Samlede
drivhusgasemissioner
Tilbageblik Milepæle og målår
Scope 1, 2 og 3 og total GHG udledninger
Enhed
Basisår
2018
Sam-
menlig-
ning
* 2023
Rap-
porte-
ringr
2024
% /
2025
2030
Årlig
redukti-
onsmål
Redukti-
ons-op-
else i
2024
Emissioner
Total CO2e Scope 1, direkte emissioner
000 tons
0,5 0,2 0,8 333%
- 0,0 7% 69%
Total CO2e Scope 2, lokationsbaseret
000 tons
1,8
0,4
0,8
107%
-
0,5
6%
-59%
Total CO2e Scope 2, markedsbaseret
000 tons
4,2 3,4 3,3 -2%
- 1,3 6% -21%
Væsentlige Scope 3 GHG emissioner
3.1 Køb af varer og
tjenesteydelser
000 tons
11,6 7,0 8,9 28%
3.2 Kapitalgoder
000 tons
1,3 0,9 2,6 189%
3.3 Brændstof og energi
- ikke Scope 1 og 2
000 tons
0,5 0,3 0,4 48%
3.4 Transport og distribution af produkter
000 tons
10,4 2,8 5,4 93%
3.6 Rejser
000 tons
3,7 1,3 2,9 115%
3.7 Medarbejderpendling *
000 tons
0,7 0,6 0,6 11%
3.8 Upstream leasede aktiver
000 tons
0,3 0,4 0,4 7%
Total CO2e Scope 3 (indirekte emissioner)
000 tons
28,5 13,3 21,2 60%
- 13,6 4% -25%
Total CO2e Scope 1, 2 and 3, lokationsbaseret
000 tons
30,8
13,8
22,8
65%
-
14,2
-26%
Total CO2e Scope 1, 2 and 3, markedsbaseret
000 tons
33,1 16,8 25,3 50%
- 14,2 -24%
Øvrige klimaindikatorer
30% afdækning af danske aktiviteter ved egenproduceret strøm
%
0%
24%
5%
-79%
30%
-
12% af koncernens parkeringspladser er med ladestandere
%
0% 0% 9% -
12% -
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
85
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Generelt om ESG nøgletal
2024 er første år hvor North Media udgiver en fuldt inte-
greret årsrapport med omfattende bæredygtighedsop-
lysninger og rapporteringskrav i overensstemmelse med
CSRD-reglerne.
CO2e udledningen indregnes efter samme principper
som indregning af datterselskaber, dvs. fra overtagelses-
tidspunktet. Dog justeres basisåret altid i forbindelse
med tilkøb.
De beregnede udledningstal for årene 2018 og 2024 er
omfattet af de nye ESG rapporteringskrav iht. CSRD.
Sammenligningstallene for 2023 er ikke omfattet af
erklæringen på side 109-110.
Beregning af CO2-ækvivalenter
Drivhusgasser er gasser, som bidrager til opvarmning af
klimaet ved at absorbere infrarød stråling. North Medias
aktiviteter udleder ikke øvrige drivhusgasser udover kul-
dioxid (CO
2
). Koncernens samlede drivhusgasemissioner
(klimaaftryk) fra elektricitet, opvarmning og bilkørsel
konverteres til CO
2
ækvivalenter (CO
2
e). Drivhusgasemis-
sionerne inddeles i tre Scopes, (Scopes 1, 2 og 3 iht. GHG
Protokollen, WBCRD, 2001), afhængigt af hvor irdikæ-
den de forekommer, og hvilken kontrol virksomheden
har over dem.
Scope 1 Alle direkte emissioner
North Medias aktiviteter udleder ikke øvrige drivhusgas-
ser udover kuldioxid (CO
2
).
Ved beregning af CO
2
udledning fra bilkørsel benyttes
data for forbrugt diesel/benzin. North Media har ikke
øvrige direkte udledninger. Emissioner fra naturgasfor-
brug til opvarmning opgøres som forbrug multipliceret
med emissionsfaktor for landsgennemsnit af naturgas.
Scope 2 Indirekte emissioner
Scope 2-emissioner er de indirekte emissioner i forbin-
delse med den energi, som North Media køber, det vil
sige el og varme. Koncernens tre domicilejendomme er
alle tilkoblet de lokale fjernvarmeværker. Alt indkøb af
energi indgår i beregningen.
Scope 2-emissioner beregnes efter metoden i drivhus-
gasprotokollen ved at anvende emissionsfaktorer multi-
pliceret med koncernens specifikke energiforbrug. Den
lokationsbaserede opgørelsesmetode benyttes til rappor-
tering for Scope 2, idet vi ikke anerkender at køb af oprin-
delsesgarantier / carbon kreditter påvirker den faktiske
emissionsudledning i elnettet.
Ved opgørelsen af andel af vedvarende strøm medregnes
egenproduceret strøm fra egne solcelleanlæg, uanset
om strømmen bruges direkte (samtidighedsforbrug) el-
ler tilbageføres til elnettet. Ved opgørelsen af brutto
strømforbrug medregnes købt strøm fra elnettet med til-
læg af samtidighedsforbrugt strøm fra solcelleanlæg-
gene.
Scope 3 emissioner
Scope 3-emissioner vedrører emissioner fra kilder i værdi-
kæden, som North Media ikke selv ejer eller kontrollerer.
De dækker emissioner fra indkøbte varer og tjeneste-
ydelser, samt vores køb af transportydelser fra distributi-
onsleverandører, samarbejdspartnere, reklame- og kon-
sulentydelser, kørepenge for kørsel i firmaets tjeneste,
franchises mv. dvs. Scope 3.1-3.15, jf. klimaprotokollen.
Scope 3-emissioner beregnes i henhold til drivhusgaspro-
tokollen ved at anvende emissionsfaktorer på koncer-
nens monetære indkøbsdata.
Specifikt for de enkelte emissioner
Scope 1 Direkte emissioner
Udledning fra fossilt brændstof til firmabiler
Brændstofforbrug til firmabiler, opgøres på baggrund
af fakturaer modtaget fra vores leasingpartner eller
tankstationer, og indeholder brændstofforbrug i såvel
Danmark som udlandet. Forbruget multipliceres med
tilhørende emissionsfaktor.
Stationær forbrænding:
Naturgas brugt til opvarmning på en enkelt mindre loka-
tion. Forbrugsdata er baseret på måleraflæsninger og
årsafregning fra gasleverandør. Faktiske forbrugsdata
modtages i 1. kvartal året efter, og emissionsdata for inde-
værende år estimeres på baggrund af forbrugsdata for
året før, justeret for eventuelle ændringer i arealstørrel-
ser. Forbrug multipliceres med emissionsfaktor for gas
på landsgennemsnit fra klimakompasset.
Scope 2 Indirekte emissioner
Udledning fra el, varme og køling
Emissionerne er opgjortbaggrund af faktisk el- og
varmeforbrug på koncernens lokationer multipliceret
med relevante emissionsfaktorer. Koncernens domicil-
ejendomme opvarmes alle enten med fjernvarme eller
elvarme.
Udledning fra elforbrug er opgjort i henhold til GHG pro-
tokollen på baggrund af den lokationsbaserede metode,
og baseret på udledningen for time-for-time elforbruget.
Udledning opgøres af ekstern leverandør på baggrund af
konkret forbrug og viden om energimix på koncernens
lokationer.
Udledningen fra fjernvarmeforbruget er opgjort på bag-
grund af de løbende indberetninger fra fjernvarmevær-
kerne om konkrete emissionsudledninger for det faktiske
varmeforbrug. For eksterne lejemål hvor slutopgørelsen
modtages i det efterfølgende år opgøres udledningen på
baggrund af forbrugsdata for året før, justeret for eventu-
elle ændringer i arealstørrelser.
Køling anvendes primært i serverrum og er baseret
elektricitet, og indgår i emissions-udledningen fra strøm.
Reduceret elforbrug pga. solcelleanlæg
Koncernens solcelleanlæg dækker en andel af elektrici-
tetsforbruget, og reducerer dermed den samlede udled-
ning. Ved opgørelsen af denne reducerede udledning,
anvendes Energinets lokationsmæssige miljødeklaration
øst og vest for Storebælt. For indeværende regnskabspe-
riode anvendes den foreløbige deklaration der offentlig-
gøres medio januar.
North Media returnerer solcelleproduceret el, der ikke
finder anvendelse samtidig til elnettet, således at den
samlede CO
2
e emissionsreduktion fra solcelleanlæggene
opgøres på basis af den samlede, nyttiggjorte produk-
tion.
Scope 3 Emissioner - generelt
Scope 3 udledning opgøres baseret GHG protokollen og
er fordelt på de 15 underkategorier. Alle omkostninger,
inklusive anlægs-investeringer der er indkøbt i perioden
og indregnet i koncernregnskabet (og som finder anven-
delse i forhold til drivhusgasprotokollen), dvs. i praksis alle
omkostninger ekskl. Løn og skatter, multipliceres med en
CO
2
e-faktor.
ESG regnskabspraksis - emissioner
86
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
For hver enkelt omkostningsart er benyttet relevante
emissionsfaktorer, og i langt overvejende grad har vi be-
nyttet faktorerne for monetære værdier, idet vi på nuvæ-
rende tidspunkt ikke har tilstrækkelig valid forståelse for
CO
2
e udledningen fra vores varierede indkøb. Hovedpar-
ten af emissionsfaktorerne tager udgangspunkt i Klima-
kompassets monetære satser fra deres emissionsfaktor-
data-base version 6.1 6/2 2025.
Scope 3.1 Køb af varer og tjenesteydelser
Omkostninger der henførestil scope 3.1 er køb af varer og
tjenesteydelser, herunder IT-licenser, onlinemarkedsfø-
ring, konsulenter, kantinedrift mv. Omkostninger er ind-
delt i relevante underkategorier primært med udgangs-
punkt i Klimakompassets kategorier.
3.2 Køb af kapitalgoder
Udgøres af anlægsinvesteringer, herunder FK Distributi-
ons pakkemaskiner, bygningsforbedringer samt investe-
ring i solceller og batterier.
Emissioner indregnes i forbindelse med tilgang i anlægs-
kartotek.
Det har ikke været muligt at få emissionstal fra produ-
centerne af solpaneler, eller batterier. Vi har derfor for sol-
paneler været nødt til at anvende mere generelle studier
udført af Aalborg Universitet og Fraunhofer Institut, på
sammenlignelige produkter produceret i sammenligne-
lige produktionslande, mens vi for batterier har hentet
data fra eksterne kilder, hovedsalig de svenske energi-
myndigheder ”Energimyndigheten”.
3.3 Indirekte udledning fra strøm og varme
Den indirekte udledning fra forsyningsselskabernes leve-
rance af strøm og fjernvarme, samt forbrug af fossile
brændstoffer. Disse opgøres på baggrund af det faktiske
forbrug af strøm, gas, varme og fossile brændstoffer jf.
scope 1 og 2, og multipliceres med emissionsfaktoren for
de pågældende leverandører.
Scope 3.4 Transport og distribution af produkter
Ved opgørelse af CO
2
e udledningen fra denne kategori
tages udgangspunkt i de afregnede kørte kilometer som
vores underleverandører, herunder vognmænd og part-
nere bliver afregnet for. Den faktiske kørsel beregnes af
vores produktionssystemer på baggrund af kørselsrap-
porter og rutelister.
Udledningen opgøres med baggrund i de to biltyper der
benyttes, herunder lastbiler og varevogne, og den udled-
ning der knytter sig hertil, baseret på en forventet gen-
nemsnitlig lastet vægt. I takt med at vi får specifikke data
om vores underleverandørers vognpark (der anvendes til
kørsel med vores tryksager), vil vi anvende disse data til
at beregne en mere korrekt CO
2
e udledning.
Scope 3.6 Rejser
Udgøres primært af firmarelateret kørsel, og en væsent-
lig del heraf består af distribution af lokalaviser, og rekla-
metryksager til landområder hvor distribution på den
foretrukne måde, (med trækvogn), ikke er mulig. Emissi-
onsudledningen opgøres på baggrund af de pågæl-
dende ruters faktiske længde, der er grundlaget for køre-
pengebetalingen. For nuværende har vi anvendt et gen-
nemsnitstal for udledning med kørsel i personbil, idet vi
endnu ikke har systemer til at opgøre den faktiske udled-
ning på baggrund af den faktiske bils emissionsudled-
ning.
Scope 3.7 Medarbejder pendling
Medarbejdernes CO
2
e udledning i forbindelse med trans-
port til og fra arbejde er beregnet med udgangspunkt i
en spørgeskemaundersøgelse i vinteren 2024, hvor ca.
50% af medarbejderne har svaret på hvilken transport-
form de benytter, bus, tog, cykel eller bil, herunder om
det er el, hybrid, diesel eller benzinbil, deres faktiske
afstand til arbejdet, samt hvor mange dage om ugen de
arbejder på lokationen. På den baggrund er emissions-
udledningerne beregnet for hver transportform og brugt
på vegne af hele arbejdsstyrken. Der blev lavet en lig-
nende undersøgelse i Danmark i 2023. 2018-udledningen
er estimeret for både Danmark og Sverige med antagel-
sen om et øget brug af el- og hybridbiler.
Scope 3.8 Leasede aktiver
Består hovedsaligt af omkostninger til koncernens lea-
sede aktiver, herunder depothuslejemål og firmabiler.
Emissionsudledningen opgøres på baggrund af rele-
vante emissions-faktorer.
Scope 3.13 Leasede aktiver
Udgøres af udledninger vedrørende forbrug fra fremlea-
set ejendom i Helsingør. Emissionen er opgjort på bag-
grund af faktisk el- og varmeforbrug for ejendommen,
multipliceret med relevante emissionsfaktorer. Ejendom-
men opvarmes med naturgas.
Scope 3.14 Franchises
Kategorien udgøres af de samlede udledninger fra fran-
chises der er udsprunget af SDR. Udledningen beregnes
forholdsmæssigt i forhold til SDRs egen udledning for til-
svarende aktiviteter, justeret for antal besøgte husstande,
idet det antages at franchisetagerne har samme for-
holdsmæssige udledning pr. husstandsbesøg, som SDR.
Emissionsfaktoren multipliceres med den totale omsæt-
ning som disse franchises genererer.
E1-5: Opdeling af energiforbrug og
energikilder
Energiforbrug i North Media opdeles i en fossil og en
vedvarende andel baseret de bagvedliggende pro-
duktionskilder.
Elektricitetsforbruget opdeles efter energimixet i
det nationale elnet og tager højde for den procent-
vise andel af vedvarende og fossile energikilder i
Danmark.
Fjernvarmeforbruget klassificeres i henhold til fjern-
varmeproducentens energimix, hvor brugen af bio-
masse anses som CO2-neutral og derfor registreres
som en vedvarende energikilde.
Fossilt energiforbrug
Fossilt energiforbrug omfatter:
Brændstofforbrug relateret til koncernens bilflåde.
Naturgasforbrug til opvarmning af specifikke facilite-
ter.
Den forholdsmæssige andel af varme- og elforbruget, der
stammer fra fossile kilder, beregnes baseret på leveran-
dørernes energideklarationer.
Vedvarende energikilder
Vedvarende energikilder inkluderer:
Egetforbrug af elektricitet fra koncernens solcellean-
læg.
Den andel af elforbruget, der baseret på nationale
energimixdata stammer fra vedvarende kilder (vind,
sol, vand og biomasse).
Den andel af fjernvarmen, der kan henføres til vedva-
rende energikilder ifølge fjernvarmeleverandørens
energimix.
Datakilder og metode
Elektricitets- og varmeforbrug måles på baggrund af fak-
tiske forbrugsdata fra leverandører og fjernvarmeselska-
ber, og konverteres .
Konvertering fra liter- og-forbrug til megawatt-timer
(MWh) sker ved brug af emissionsfaktorer og konverte-
ringsfaktorer fra Energistyrelsen og Danmarks Statistik.
Øvrige klimarelaterede datapunkter
Andel af egenproduceret strøm i Danmark
Den procentvise andel af strøm forbrugt (eller lagret og
efterfølgende brugt) på vores pakkecentraler i Danmark,
samt strøm tilbageleveret til elnettet i forhold til det sam-
lede strømforbrug (inkl. egetforbrug) i Danmark.
%-andel af p-pladser med ladestander i Danmark
Andelen af p-pladser med mulighed for at lade elbiler i
forhold til det samlede antal p-pladser.
Underkategorierne 3.5, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12 og 3.15 er ikke re-
levante eller ikke væsentlige for North Media koncernen.
87
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Social
S1 Egen arbejdsstyrke og S2 Arbejdstagere i værdikæden
Væsentlige sociale påvirkninger, risici og muligheder vedrører følgende underemner:
Arbejdsvilkår, herunder sundhed, sikkerhed og mental velvære, passende aflønning og arbejdstid samt generelle arbejdsforhold i værdikæden
Ligebehandling og lige muligheder for alle, herunder anti-diskrimination og jobmuligheder for udsatte grupper
Andre arbejdsrelateret- og menneskerettigheder
Tiltrækning og fastholdelse af egne medarbejdere
I North Media har vi en bred og forskelligartet medarbejderskare, og derfor omfatter vores sociale afsnit en række forskellige emner, der afspejler vores tilgang til at arbejde
med egne medarbejdere, både produktionsansatte, funktionærer og omdelere samt vores underleverandørers omdelere. Vores unge omdelere har længe været et strategisk
fokusområde for os, og i 2024 har vi påbegyndt en indsats for at undersøge, hvordan vi kan udvide vores tilgang til også at inkludere meningsfulde jobmuligheder for socialt
udsatte voksne. Vi vil fortsætte dette arbejde i 2025 med henblik på at identificere de mest effektive løsninger.
Nøgle Politikker
Politik for samfundsansvar
Politik
for rekruttering, fastholdelse og
reklamationsbehandling
Whistleblowerpolitik
Adfærdskodeks
Nøgle tiltag i 2024
Grundig introduktion til trafiksikkerhed / arbejdssikkerhed før
første omdeling
Træning i korrekt arbejdsstilling ved løft, pakning og brug af cykel-
trailere
Involvering af forældre i introduktionsprocessen for at sikre, at de
unge omdelere er bevidste om egen sikkerhed
Et pointsystem for unge omdelere, hvor det udover løn for omde-
ling er muligt at optjene point til en digital gaveshop som beløn-
ning for at indfri faste kriterier
Gennem udvalgte kommuner etableret samarbejder med forskel-
lige organisationer om projekter for unge i socialt udsatte områder
Etableret et samarbejde med de lokale jobcentre og jobvejledere
om at få socialt udsatte voksne og EU-
migranter i arbejde gennem
et job som omdeler.
Stikprøver af underleverandørernes arbejdsforhold, herunder ind-
hentning og verificering af det tilbudte antal arbejdstider og løn-
sedler
Nøgle Målsætninger
Ingen arbejdsskader blandt funktionærer
og produktionsmedarbejdere
Enhedsspecifikke:
Øge antallet af socialt udsatte voksne
Socialt Frikort ansat i vores distributions-
forretninger fra 65 til mindst 200
omdelere
inden udgangen af 2026.
Nøgle Indikatorer
Antal omdelere (FTE) 1.164
Antal funktionær og produktionsansatte
(FTE): 647
Antal registrerbare arbejdsulykker (omdelere i
HC): 21
Antal registrerbare arbejdsulykker (funktionær
og produktionsansatte): 3
Samlet antal tilfælde af diskrimination eller
chikane: 2
Kønsmæssig fordeling i Topledelsen
(mand/kvinde): 75%/25
Enhedsspecifikke:
Antallet af socialt udsatte voksne på Socialt
Frikort ansat (HC): 65
88
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
North Media har gennem arbejdet med dobbelte
væsentlighedsanalysen identificeret såvel væsentlige
positive, som potentielt negative indvirkninger på egen
arbejdsstyrke. Alle væsentlige indvirkninger er vurderet
ud fra koncernens strategier og forretningsmodeller,
hvor indvirkninger på egen arbejdsstyrke er tæt knyttet
til de operationelle rammer og processer.
Rammer for fritidsarbejde
Den medarbejdergruppe som historisk og stadig den
dag i dag har vores største fokus, er unge medarbejdere,
der omdeler tryksager og aviser som et fritidsjob. Forret-
ningsmodellerne er nøje justeret for at sikre, at arbejds-
processerne afspejler gældende krav fra arbejdsmiljøtil-
synet og overholder alle lovgivningsmæssige rammer for
fritidsarbejde.
Fokus på menneskerettigheder
I henhold til FN's retningslinjer for menneskerettigheder
og erhvervsliv, der refererer til ICESCR artikel 10, anses
beskæftigelse af børn under 15 år (eller 14 år, hvis undta-
gelser er opnået) som potentielt problematisk. Der er
imidlertid bred politisk enighed i Danmark og Sverige
om, at unge fra 13 år får stor værdi af at opnå arbejdserfa-
ring gennem småjobs, såsom avisomdeling, nogle få
timer om ugen.
Som arbejdsgiver påtager vi os et særligt ansvar for at
sikre, at potentielle negative indvirkninger relateret til
alder og erfaring forebygges, afbødes og afhjælpes. Dette
ansvar har vi forfinet gennem mere end 60 år, og det
varetages bl.a. gennem vores omfattende digitale plat-
form, hvor omdelere har direkte adgang til alle nødven-
dige oplysninger om on-boarding, træning og sikkerhed.
Registrerede omdeler-arbejdsulykker vurderes ikke som
systematiske, men som individuelt uafhængige hændel-
ser, der primært relaterer sig til lokale forhold, som f.eks.
faldskader.
North Media opererer udelukkende i geografiske områ-
der i form af lande, hvor risikoen for tvangsarbejde vurde-
res som minimal. Desuden er alle produktionsmedarbej-
dere omfattet af kollektive overenskomst, som sikrer
gode og sikre arbejdsforhold for den enkelte medarbej-
der.
Omdeler jobs til socialt udsatte grupper
North Media arbejder aktivt for at skabe positive indvirk-
ninger gennem sociale initiativer, der støtter både unge
og voksne med særlige behov. Et væsentligt bidrag er
støtten til det landsdækkende projekt 'En vej til alle', som
har fokus på at hjælpe unge uden uddannelse eller job
på rette vej. Derudover samarbejder North Media med
organisationer som Kompasset og Mændenes Hjem for
at skabe stabile jobmuligheder for udsatte voksne, her-
under hjemløse og EU-migranter. North Media forsøger
gennem løbende støtte og opfølgning at fastholde disse
sårbare grupper som en del af omdelerkorpset.
Forretningsrisici
Den største forretningsmæssige risiko er den omdøm-
merisiko, der ligger i vores beskæftigelse af unge medar-
bejdere i alderen 13-15 år, der udgør en vigtig del af vores
arbejdsstyrke. Det er en kerneopgave for os at sikre, at
alle unge behandles ensartet og med respekt, samtidig
med at vi opretholder fair løn- og arbejdsforhold.
Vi arbejder med høj standardisering og stringente pro-
cesser for at sikre en ensartet og retfærdig behandling af
unge omdelere, der hvert år får deres første job hos os.
Det er en kompleks opgave, og vi er bevidste om, at det
er umuligt helt at undgå, at enkelte omdelere ikke får op-
fyldt deres forventninger til arbejdet. Vores mål er derfor
at minimere sådanne tilfælde gennem klar kommunika-
tion, effektive on-boarding-programmer og løbende
støtte til de unge for at øge medarbejdertilfredsheden og
øge fastholdelsen af de unge omdelere.
Kompetenceudvikling
North Media har fokus på at reducere koncernens kli-
mamæssige aftryk gennem en målrettet omstillingsplan
uden at påvirke arbejdsstyrken negativt. Som en del af
denne indsats prioriterer vi kompetenceudvikling af
vores eksisterende medarbejdere inden for centrale
områder som vedvarende energi, fossilfri logistik og ESG
generelt. Vi arbejder aktivt på at sikre, at vores medarbej-
dere har de nødvendige færdigheder og viden til at
støtte den grønne omstilling og fremtidssikre vores
processer.
SBM3-S1: Arbejdsstyrkens samspil med strategi og forretningsmodel
North Medias medarbejdere
North Media har opdelt sin arbejdsstyrke i tre
kategorier for at sikre, at rettigheder, interesser
og synspunkter for alle typer af medarbejdere
bliver taget i betragtning i vurderingen samt
håndteringen af væsentlige indvirkninger
egen arbejdsstyrke:
Funktionær- og funktionærlignende
ansatte: Medarbejdere på North Medias
hovedkontor i Søborg, BoligPortals kontor
i Aarhus samt FK Distributions kontorer i
Tilst, Taastrup, Esbjerg og Svendborg. Fra
2024 inkluderer det også SDR Svensk
Direktreklams hovedkontor i Uppsala,
Sverige, samt en række mindre kontorer.
Produktionsmedarbejdere: Løs- og fastan-
satte lagerarbejdere ved FK Distributions
pakkeafdelinger i Taastrup og Tilst samt
SDR Svensk Direktreklam's terminaler i
Sverige.
Omdelere: Omdelere hos FK Distribution
består af ca. 8.200 deltidsansatte, herunder
unge omdelere, voksne og pensionister
samt omdelere fra udsatte sociale grupper.
Derudover beskæftiger Svensk Direktre-
klam ca. 4.800 omdelere, hvoraf 3.600 er
voksne.
89
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Politikker, der dækker vores tilgang og retning for gode
arbejdsvilkår og et godt arbejdsmiljø for vores medarbej-
dere:
Politik for samfundsansvar: Politikken fastlægger til-
gangen til bæredygtighed og etisk ansvar. Den beskriver
vores processer og mekanismer, der sikrer overholdelse
af kerneværdier om ansvarlighed og ordentlighed samt
vores nul-tolerance over for menneskehandel, tvangsar-
bejde og børnearbejde, og understreger vores forplig-
telse til et sundt og udviklende arbejdsmiljø for alle med-
arbejdere. Politikken danner også rammen for et positivt
møde med jobmarkedet for både de unge omdelere og
socialt udsatte voksne. Politikken er godkendt af besty-
relsen og er tilgængelig her:
Governance - North Media
A/S. Politik for samfundsansvar er blevet opdateret efter
årsregnskabets offentliggørelse.
Politik for rekruttering, fastholdelse og reklamations-
behandling: Politikken fastlægger tilgangen til og proce-
durerne for håndtering af omdelere i FK Distribution.
Den beskriver de standardprocedurer, som alle i distribu-
tionen skal følge i deres daglige arbejde med at sikre
ordentlige rekrutteringsforhold for ansøgere ti jobbet,
fastholdelse af medarbejdere og behandling af reklama-
tioner. Politikken omfatter specifikke retningslinjer for
ledelse, støtte og opfølgning ift. vores omdelere, med
særligt fokus på de unge medarbejdere. Politikken sikrer,
at de skærpede regler i arbejdsmiljøloven omkring unge
medarbejderes rettigheder og arbejdsvilkår håndhæves,
gennem strømlinede procedurer der er fuldt understøt-
tet af distributionssystemet. Politikken er både et sty-
ringsværktøj og en garanti for, at alle omdelere behand-
les ensartet og med fokus på deres arbejdsvilkår og triv-
sel. Distributionsledelsen fører løbende tilsyn med og
opdaterer indholdet.
Whistleblowerpolitik: North Media har whistleblower-
ordninger, der giver medarbejdere mulighed for at ind-
berette bekymringer, klager, forslag eller hændelser både
anonymt og ikke-anonymt. Vi har etableret en lovpligtig
whistleblowerordning og en frivillig ordning for de sel-
skaber i koncernen, der ikke er omfattet af den lovplig-
tige whistleblowerordning. Derfor har vi to separate
politikker, der regulerer disse ordninger. Se yderligere
information om vores whistleblowerpolitikker under
ESRS G1-1.
Mangfoldighedspolitik: North Media lægger vægt på, at
alle medarbejdere vurderes på objektive kriterier som
kompetencer, indstilling og kvalifikationer. Politikken
understøtter inklusion og adresserer køn, alder, etnicitet,
nationalitet, seksualitet, race, handicap, civil status, bag-
grund samt andre potentielle diskriminationsfaktorer.
Der er indført faste procedurer for håndtering af diskrimi-
nation og chikane, og HR følger herudover op på eventu-
elle oplevede tilfælde ved den årlige trivselsmåling. North
Media anser mangfoldighed blandt medarbejdere for et
vigtigt og naturligt element i at kunne skabe et engage-
ret og udviklingsorienteret arbejdsmiljø. Politikken be-
skriver koncernens tilgang til at eliminere diskrimination
og forpligtelsen til at fremme lige muligheder og mang-
foldighed blandt alle medarbejdere. Politikken sætter
desuden et overordnet mål for kønsbalancen. Overhol-
delse af mangfoldighedspolitikken rapporteres årligt til
direktionen.
Due diligence på sociale forhold
North Media har gennemført en indvirkningsanalyse
med fokus på både arbejdstager- og menneskerettighe-
der, som en del af koncernens løbende bæredygtigheds
due diligence-proces. Målet er at forebygge og undgå
negative indvirkninger på egen arbejdsstyrke og syste-
matisk identificere og vurdere risikoen for at forårsage
eller bidrage til faktiske eller potentielle negative menne-
skerettighedsindvirkninger på tværs af de 48 universelle
og grundlæggende menneskerettigheder i overens-
stemmelse med UNGP-rammeværktøjet. Indvirknings-
analysen dokumenterer også sammenhængen mellem
identificerede indvirkninger og de dialogprocesser, som
North Media har implementeret. Al dialog, der udføres
med henblik på at undgå, forebygge eller afbøde indvirk-
ninger, bliver dokumenteret systematisk for hver vurde-
ret menneskerettighed.
Forebyggelse af arbejdsulykker
Vi anser forebyggelse af arbejdsulykker som en naturlig
del af den daglige arbejdsgang på lagrene og ved vores
pakketerminaler og arbejdsgangene er designet ud fra
Leans principper med fokus på sikkerhed. Et konkret ek-
sempel, hvordan vi forebygger og undgår arbejdsska-
der, er den tydelige afmærkning med gul optegning i
terminalerne. Markeringerne viser, hvor trucks må køre,
og hvor de bevæger sig, så gående undgår at færdes i
disse områder og dermed minimerer risikoen for ulykker.
Yderligere initiativer og tiltag implementeres og udføres
ud fra et vis-og-forklar princip fremfor skriftligt doku-
menterede procedurer, for at sikre at alle har mulighed
for at deltage og forstå budskaberne, uanset uddannel-
sesbaggrund og sprogfærdigheder.
Arbejdssikkerheden for de unge omdelere reguleres sær-
skilt i arbejdsmiljøloven, som blandt andet fastlægger
regler for vægtgrænser ved løft og bugsering i forbin-
delse med omdeling af aviser og trykte reklamer.
Bestemmelserne i arbejdsmiljøloven er indarbejdet i
alle interne procedurer, arbejdsprocesser og IT-systemer
i både logistik og distribution.
S1-1: Politikker vedrørende vores medarbejderes arbejdsvilkår og arbejdsmiljø
"Socialt udsatte" refererer til voksne, der befin-
der sig i en særlig sårbar situation på grund af
sociale, psykiske eller fysiske udfordringer.
Dette kan omfatte personer, der oplever lang-
varig arbejdsløshed, hjemløshed, psykiske lidel-
ser, misbrugsproblematikker eller andre for-
hold, der påvirker deres mulighed for at deltage
fuldt ud i samfundet og arbejdslivet.
90
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Involvering af medarbejderperspektiver i
beslutningsprocesser
North Media har etableret strukturerede dialogprocesser,
herunder AMO-udvalget og Impact-Gruppen, hvor
mindst en person fra hvert af vores selskaber er repræ-
senteret. Disse initiativer sikrer, at medarbejdernes per-
spektiver inddrages i beslutningstagning, som påvirker
trivsel, arbejdsmiljø og motivation. Vores proces er et pro-
aktivt tiltag, der fremmer medarbejderinvolvering i hånd-
teringen af potentielle udfordringer og bekymringer, og
bruges aktivt til at adressere problemstillinger på et tid-
ligt stadie.
Tilpassede dialoginitiativer for forskellige
medarbejdergrupper
Dialogprocesser og kommunikation er tilpasset vores tre
primære medarbejdergrupper for at sikre en målrettet
og effektiv indsats:
Kontorpersonale: Fokus på mental sundhed og inklu-
sion gennem:
Årlige trivsels- og udviklingssamtaler, strukturerede
1-2-1 samtaler, trivselsmålinger, arbejdspladsvurderin-
ger og dialog på baggrund heraf. Årlige seniorsamta-
ler når medarbejderen fylder 60 år.
Automatiserede pre-boarding og on-boardingpro-
cesser, herunder strukturerede introduktionspro-
grammer, buddy-ordninger og opfølgningssamtaler
efter 14 dage, 3 og 6 måneder.
Uformelle digitale kommunikationsværktøjer og
intranet, der fremmer vidensdeling og sociale fælles-
skaber.
Tilbud om en formaliseret fratdelsessamtale, hvor
medarbejderne får mulighed for at give udtryk for
forhold, der har haft påvirkning på deres beslutning
om at forlade virksomheden.
Produktionsmedarbejdere: Arbejdet er centreret om ar-
bejdsvilkår, herunder fysisk sikkerhed i vores terminaler:
Regelmæssige møder i sikkerhedsudvalg og med til-
lidsrepræsentanter, hvor arbejdsmiljø og sikkerheds-
forhold evalueres med henblik på løbende forbedrin-
ger.
Medarbejdere i produktionen er ansat på overens-
komst med 3F, hvilket fastlægger og sikrer ensartede
vilkår for ansættelsen, herunder løn og arbejdstid. Vi
har etableret dialogindsatser, der har til formål at
fremme trivsel ved at koble medarbejdernes per-
spektiver med praktiske forbedringer i arbejdsvilkå-
rene, som for eksempel mulighed for nedsat tid, når
medarbejderen fylder 60 år.
Omdelere: Koncernen har et særligt fokus på omdelere
og især på de mange unge omdelere, der ofte får deres
første fritidsjob i vores distributionsforretninger. Dialogen
med denne medarbejdergruppe er tilpasset deres unge
alder og ofte manglende joberfaring. Dialogen baserer
sig på følgende hovedelementer:
Fast indarbejdet procedure om forældreinvolvering
ved rekrutterings-, ansættelses- og onboarding pro-
cesser.
Individuel støtte og on-boarding: Systematiske intro-
duktions- og opfølgningstiltag, der sikrer en god start
og forståelse for arbejdets udførelse. Aflønning for-
handles ikke, men fastlægges ugentligt i forhold til
parametre som antal husstande, rutens længde, an-
tal tryksager og ugeaviser samt medarbejderens an-
ciennitet.
Tilgængelighed: Et akutnummer og en SMS-linje,
som giver omdelere mulighed for at få øjeblikkelig
hjælp fra en medarbejder i distributionen uden for
kontortid. Herudover har alle omdelere altid adgang
til kontaktoplysninger og støtte via omdelerplatfor-
men.
Opfølgning og dialog: Regelmæssige møder, opfølg-
ningssamtaler og spørgeskemaundersøgelser, som
indsamler input til at forbedre oplevelsen for de unge
medarbejdere, særligt i de første 3 måneder.
Første joberfaring: Omdelerrollen fungerer som et
springbræt for de unge, hvor der ikke kun skabes er-
faring med arbejdsmarkedet, men også en forståelse
for ansvar, samarbejde og kommunikation, som de
kan bruge i deres næste job.
Ledelsens ansvar for dialog
Det overordnede ansvar, for at medarbejderperspektiver
og indsigter integreres i beslutningsprocesserne, ligger
både i koncerndirektionen og i direktionerne i de enkelte
selskaber.
For omdelere varetages dette ansvar af distributionsche-
ferne i de respektive geografiske områder. De arbejder
tæt sammen med ledere, regionschefer og distributions-
direktøren for at sikre, at omdelernes vilkår og udfordrin-
ger bliver taget alvorligt.
Effektiviteten af dialogen
North Media vurderer løbende effektiviteten af sine dia-
loginitiativer gennem en kombination af kvantitative og
kvalitative målinger, såsom svarprocenten i trivselsunder-
søgelser og arbejdspladsvurderinger. Herudover indgår
medarbejderomsætningsdata, og tilbagemeldinger fra
fratrædelsessamtaler. Denne feedback bruges som input
til løbende dialoger med relevante medarbejdergrupper
om arbejdsvilkår og arbejdsmiljø.
Forpligtelse til fortsat forbedring
Arbejdet med at engagere medarbejderne er en løbende
proces. Derfor implementeres der løbende nye initiativer
for at styrke trivsel, samarbejde og dialog i overensstem-
melse med virksomhedens værdier.
S1-2: Inddragelse og dialog - fokus på sikkerhed og mental sundhed, generelle arbejdsvilkår,
mangfoldighed og et godt første møde for de unge omdelere i deres fritidsjob
Impact-Guppen,
Impact Gruppen (IG) blev etableret i 2024 for at
bidrage til den organisatoriske forankring af bære-
dygtighed i North Media og dets selskaber. Mindst
en person fra hvert selskab er repræsenteret i grup-
pen, der mødes fire gange om året. IG arbejder
både miljømæssigt og socialt for en mereredyg-
tig arbejdsplads ved at involvere medarbejderne ak-
tivt i udviklingen af bæredygtige initiativer. Målet er,
at bæredygtighed bliver en mere naturlig del af
virksomhedens daglige drift og beslutningsproces-
ser, med baggrund i idéer fra medarbejderne.
91
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Processer til håndtering og afhjælpning
North Media arbejder systematisk på at forebygge, hånd-
tere og afhjælpe medarbejderrelaterede udfordringer
eller hændelser. Den tidligere omtalte indvirkningsana-
lyse, fungerer som et centralt værktøj til løbende at iden-
tificere og dokumentere væsentlige indvirkninger, foran-
staltninger, dialogindsatser og omfatter desuden en
vurdering af indikatorer, der kan måle effekten af iværk-
satte handlinger.
Ledelsesteams med høj anciennitet og solid viden om
organisationens processer sikrer en oplyst og erfaren til-
gang til håndteringen af udfordringer i henhold til bl.a.
arbejdsmiljø og arbejdsvilkår.
Koncernens HR-funktion sikrer, at funktionærer og pro-
duktionsmedarbejdere har adgang til fortrolig hjælp og
rådgivning ved negative oplevelser eller indvirkninger.
HR-medarbejdere er uddannet i at håndtere komplekse
personalesager og arbejder systematisk for at sikre en
fair og effektiv løsning på tværs af organisationen.
Ved modtagelse af en klage eller bekymringshenven-
delse enten via Whistleblowerordningen eller direkte
henvendelse til HR eller nærmeste leder, gennemfører
HR en upartisk undersøgelse med samtykke fra den in-
volverede medarbejder. Denne proces inkluderer typisk
interviews med de relevante parter og yderligere under-
søgelser, hvis nødvendigt. Løsninger udarbejdes i tæt
samarbejde med relevante ledere og med fokus på dis-
kretion, retfærdighed og respekt for alle involverede.
Specifikke processer for omdelergruppen
Vi stiller høje krav til behandlingen af de unge omdelere,
herunder de krav, der er nedfældet i Politikken for rekrut-
tering, fastholdelse og reklamationsbehandling, for at
sikre ansvarlige og professionelle processer.
De omfatter:
Tilpasning af ruter: Unge omdelere har fortrinsret til
kortere og mere tilgængelige ruter tæt på deres
bopæl, i bymæssig bebyggelse. Hvis en omdeler
oplever udfordringer med en rute, evalueres den
med distributionslederen og om nødvendigt foreta-
ges justeringer.
Håndtering af alvorlige hændelser: Ved alvorlige
hændelser, såsom chikane på ruten, træder en fast
procedure i kraft, hvor distributionslederen involverer
relevante medarbejdere og om nødvendigt HR, som i
helt særlige tilfælde kan foretage en politianmel-
delse. Der tilbydes krisehåndtering via Falck i de
meget sjældne tilfælde, hvor dette er nødvendigt.
Dialog og sikkerhed: Omdelere opfordres til at rap-
portere alle negative oplevelser på ruten. Distributi-
onsledelsen kan derefter tage direkte kontakt til hus-
stande, ekskludere bestemte adresser fra ruten eller
foretage andre nødvendige justeringer.
Det er distributionsledelsens og HR-afdelingens samlede
erfaring, at de implementerede foranstaltninger fungerer
efter hensigten, og at omdelere generelt føler sig trygge
ved at række ud og anvende de etablerede processer.
Håndtering af krænkende adfærd og
diskrimination
North Media har en nultolerance politik over for kræn-
kende adfærd og diskrimination, herunder sexchikane.
HR-vurderer hver enkelt sag individuelt i samarbejde
med ledelsen og træffer nødvendige foranstaltninger
for at beskytte den krænkede part. Disse kan inkludere
advarsler, omplaceringer eller i yderste tilfælde afskedi-
gelse.
Løbende overvågning og evaluering
Medarbejderne informeres om klagemekanismens form
og tilgængelighed som en del af on-boarding processen,
herunder at klagekanalen er let tilgængelig via selska-
bets intranetsider. North Media monitorerer effektivite-
ten af sine processer gennem løbende feedback og spar-
ring fra medarbejdere. Processerne omfatter både for-
melle klager og uformel dialog med nærmeste ledere,
medarbejderrepræsentanter og HR. Personalehenven-
delser er desuden et fast agendapunkt på det månedlige
HR-partnermøde. Vi mener, at den beskrevne proces er
effektiv, da den sikrer både tilgængelighed og kontinuer-
lig opfølgning, hvilket skaber et solidt fundament for at
håndtere og forbedre arbejdsmilet på en proaktiv og
transparent måde.
S1-3: Robuste processer til professionel håndtering af medarbejdersager
og udfordringer på omdelerruten
92
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Fokus på sikkerhed og arbejdsulykker
North Media har implementeret en række konkrete initi-
ativer, der adresserer sikkerhed og forebygger arbejds-
ulykker med særlig fokus på den iboende risiko for de
respektive medarbejdergrupper
Omdelere:
Grundig introduktion til trafiksikkerhed/arbejdssik-
kerhed før første omdeling.
Træning i korrekt arbejdsstilling ved løft, pakning og
brug af cykeltrailere.
Introduktion til benyttelse af sikkerhedsudstyr på
ruten i form af refleksveste.
Involvering af forældre i introduktionsprocessen for
at sikre, at de unge omdelere er bevidste om egen
sikkerhed.
Det er et fast punkt dagsordenen, at arbejdsmiljø-
repræsentanten for omdelerne tager sikkerhed og
arbejdsulykker op på AMO-derne. Eventuelle
arbejdsulykker bliver gennemgået med henblik på,
om der skal iværksættes nye initiativer. Fra 2025 vil
HR deltage på møderne.
Produktionsmedarbejdere:
Detaljerede sikkerhedsprocedurer og struktureret
sidemandsoplæring.
Opfølgning ’nær ved’ hændelser og egentlige
arbejdsulykker på faste sikkerhedsmøder.
Gode arbejdsvilkår
North Media prioriterer at skabe et fysisk og psykisk
sundt arbejdsmiljø. Dette indebærer rummelighed
for forskelligheder og et stærkt samarbejde, hvor den
enkelte medarbejder føler sig værdsat. For eksempel har
vi en Seniorpolitik for ansatte i produktionen og funktio-
næransatte, der understøtter denne indsats.
Disse tiltag understøtter vores generelle ambition om at
skabe en arbejdsplads, hvor medarbejderne kan trives,
udvikle sig og bidrage til en stærk sammenhængskraft i
organisationen, hvilket er med til at styrke tilknytningen
og arbejdsglæden.
Fastholdelse og tiltrækning af omdelere
North Media arbejder aktivt med at skabe attraktive
arbejdsvilkår for unge omdelere gennem følgende kon-
krete tiltag:
Løbende tilpasning af lønnen
Et pointsystem, hvor det udover løn for omdeling er
muligt at optjene point til en digital gaveshop som
belønning for at indfri faste kriterier
Erfaringstillæg
Dette er blevet endnu mere aktuelt, eftersom reglerne
for ansættelse af unge i alderen 13-14 år er liberaliseret fra
1. januar 2025, samtidig med at ungdomsårgangene fort-
sætter med at falde.
Unge og socialt udsatte voksne
North Media har i flere år arbejdet med at få unge og
udsatte voksne i job. I 2024 har vi styrket dette arbejde
ved aktivt at indgå i statslige og kommunale beskæfti-
gelsesprojekter som 'En vej til alle', der hjælper unge i job
eller til uddannelse, eller mere lokale initiativer i f.eks.
samarbejde med jobcentre, kommuner, ungdomscentre
og sociale organisationer. Eksempler på disse indsatser
inkluderer:
Projekter for unge:
Gennem udvalgte kommuner etableret samarbejder
med forskellige organisationer i socialt udsatte områ-
der med lokal forankring i området.
Etableret konkrete samarbejder med uddannelsesin-
stitutioner eksempelvis ”Ung Odense”, ”BoligSocialt
Hus” og døveskolen i Fredericia.
Projekter for socialt udsatte voksne:
I samarbejde med organisationer som ”Kompasset”
og Mændenes hjem har vi i mange år ydet ekstra
støtte til hjemløse og EU-migranter, for at de kan
blive omdelere hos os.
Etableret et samarbejde med de lokale jobcentre og
jobvejledere om atsocialt udsatte voksne og EU-
migranter i arbejde gennem et job som omdeler.
I de kommende år vil vi deltage på flere jobmesser
med særlig fokus på at rekruttere socialt udsatte
voksne til fleksible job.
S1-4: Effektive tiltag til at reducere arbejdsulykker, sikre gode arbejdsvilkår, tiltrække samt
fastholde omdelere og understøtte de unge og udsatte voksne
93
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Strømlining af systemer og processer
I de kommende rapporteringsperioder vil et fokusom-
råde være strømliningen af HR-systemer og dataindsam-
lingsprocesser på tværs af vores selskaber. Målet er at
sikre en effektiv sammenligning baseret på et ensartet
grundlag og konsolidering af data vedrørende medarbej-
dere på tværs af landegrænser.
Tilsigtede positive resultater
Det er vores målsætning at øge antallet af ansatte unge
og socialt udsatte voksne, så de også kan blive jobparate
til andre jobs/arbejdsgivere, og dermed medvirke til at
vores omdelere bliver mere jobparate.
North Media vil over de kommende år undersøge mulig-
hederne for mere systematisk opfølgning ift. de medar-
bejdere, der deltager i disse projekter, for at undersøge,
om den øgede fokus øger fastholdelsen, ændrer trivsel
eller jobparatheden i gruppen.
Kommende indsatser
Omdelere:
På baggrund af de foreløbig meget positive initiativer fra
2024 udvides indsatsområderne ved at gå i dialog med
flere kommuner, etablere mere systematiske målemeto-
der til vurdering af effekt og resultater, samt ved at øge
engagementet i projektet ”En vej til alle”.
Herudover vil vi i 2025 iværksætte flere initiativer:
Ensrettet indsamlingsproces af data på omdelere i
Sverige og Danmark, særligt omkring arbejdsulykker.
Ensartet opgørelse af medarbejderomsætningsha-
stighed for omdelerne i DK og SE for at opnå et nøg-
letal, vi kan følge ugentligt.
Lancering af ny omdeler-app i Danmark, der skal
sikre tilgang til en bedre og nær dialog med vores
unge omdelere på deres vilkår.
Øvrige medarbejdere:
I 2025 vil vi påbegynde systematisk registrering af
antal træningstimer gennemført i rapporteringret
for relevante medarbejdergrupper.
S1-4: Kommende indsatser med særlig fokus på at skabe bæredygtige arbejdspladser
for unge og socialt udsatte voksne
94
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Overordnede målsætninger
Fokus vil i den kommende periode være at antallet af ar-
bejdsskader fortsat holdes lavt samt at fremme vores po-
sitive resultater for unge og socialt udsatte voksne:
1. Reduktion af arbejdsskader
Omdelere:
Arbejdsskader registreres systematisk med opfølgning
hvert kvartal for at sikre indsigt i årsager mhp. justering
af procedurer og processer.
I 2024 blev der registreret 21 arbejdsskader i alt (DK og
SE). Vi har dog på nurende tidspunkt kun mulighed
for at opgøre antallet af arbejdsskader blandt unge om-
delere i Danmark, hvor der blev registreret 2 tilfælde.
Ingen af arbejdsskaderne har givet varige mén. Til sam-
menligning blev der i 2023 registreret 11 arbejdsskader i
Danmark, hvoraf 4 var blandt vores unge omdelere.
Målet er fortsat at undgå alle alvorlige arbejdsskader. Vi
har i den sammenhæng etrligt fokus på at:
Undgå arbejdsskader blandt vores unge omdelere
Undgå arbejdsskader der direkte kan relateres til en
procedure- eller håndteringsfejl, og som dermed kan
forebygges gennem grundige introduktionsproces-
ser og løbende opfølgning og vejledning inden for
sikkerhed og arbejdsmiljø.
Øvrige medarbejdere:
Målet er ingen arbejdsskader blandt funktionærer og
produktionsmedarbejdere.
Dette mål skal opnås gennem dialog i AMO og sikker-
hedsudvalg, understøttet af detaljerede sikkerhedsproce-
durer og løbende opfølgning.
Arbejdsskader registreres systematisk for at sikre indsigt
i årsager og forebyggelse fremadrettet.
Der blev i 2024 registreret én arbejdsulykke blandt funk-
tionærerne (2023: 1) og to blandt produktionsmedarbej-
derne (2023: 1). Ingen af arbejdsskaderne har givet varige
men.
2. Fastholdelse og tiltrækning af sårbare
unge og socialt udsatte voksne
Ambitionen er at øge antallet af socialt udsatte
voksne på Socialt Frikort til mindst 200 omdelere
inden udgangen af 2026, fra det nuværende niveau
på 65.
Vi har derudover igangsat en række initiativer for at
tiltrække og fastholde sårbare og socialt udsatte
mennesker, herunder EU-migranter i jobbet som
omdeler. Dette arbejde vil vi fortsat prioritere højt i
årene fremover.
Disse mål og ambitioner forventes opnået gennem
deltagelse i projekter som 'En vej til alle' og lokale
partnerskaber med kommuner og sociale organisati-
oner, samt ved en større fokus hos de enkelte distri-
butionsledere og gennem vidensdeling af succeshi-
storier på tværs af geografi.
Sporing og målopfølgning
North Media har etableret følgende processer til at spore
fremskridt og evaluere resultaterne af de opstillede mål
og ambitioner:
Opfølgning arbejdsulykker fordelt på medarbej-
dergrupper.
Kvartalsvis opfølgning på arbejdsulykker blandt
omdelerne på møder i arbejdsmiljøorganisationen,
hvor HR også deltager.
Løbende opfølgning på ansættelser og fastholdelsen
blandt sårbare unge og udsatte i samarbejde med
relevante partnere.
Opstilling af relevante mål, og efterfølgende sporing af
målopfyldelse sker i tæt samarbejde med arbejdsmiljøor-
ganisationen, HR, ledelsen og ved inddragelse af rele-
vante personalegrupper.
S1-5: Målsætninger, der understøtter vores sociale ambitioner og indsatser
95
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Kommentarer på indikatorer
Medarbejderkarakteristika
Udviklingen i indikatorerne er et direkte resultat af opkø-
bet af SDR Svensk Direktreklam, der har givet anledning
til en helt ny sammensætning i vores porteføljevirksom-
heder. Rapporteringen af medarbejdere opdelt på køn er
baseret mænd og kvinder, da ingen medarbejdere
har identificeret sig som værende hverken mand eller
kvinde.
Passende aflønning S1-10
Alle ansatte modtager en passende aflønning i overens-
stemmelse med gældende benchmarks.
Social beskyttelse S1-11
Alle ansatte er omfattet af social beskyttelse, gennem
offentlige programmer eller gennem ydelser, der tilbydes
af North Media, mod indkomsttab som følge af sygdom,
arbejdsskade, forældreorlov eller pensionering.
Personer med handicap S1-12
North Media rapporterer ikke på personer med handicap.
Dette valg er truffet med baggrund i juridiske, etiske og
operationelle overvejelser, herunder overholdelse af data-
beskyttelseslovgivningen (GDPR), respekt for medarbej-
dernes privatliv, diskriminationslovgivning og inklude-
rende praksis. Vi anerkender betydningen af CSRD-rap-
portering og arbejder løbendeat tilpasse vores prak-
sis, men vi vurderer, at vores nuværende tilgang bedst
balancerer lovgivningskrav, medarbejdernes rettigheder
og virksomhedens værdier.
Tabeller: S1-6, S1-7, S1-8, S1-9 & S1-12
Sociale data
ESRS DR
Måleen-
hed
2024
* 2023
Antal medarbejdere, i alt samt (mænd / kvinder):
Samlet antal fuldtidsansatte (FTE) - se note 6
S1-6; 50a/50b
Antal FTE
647 (384/263) 422 (255/167)
Heraf antal af fastansatte
S1-6; 50b
Antal FTE
622 (366/256) 405 (243/162)
Heraf antal af midlertidigt ansatte
S1-6; 50b
Antal FTE
8 (3/5) 1 (0/1)
Heraf antal af ansatte med ikke-garanterede timer
S1-6; 50b
Antal FTE
17 (15/2) 16 (15/1)
Medarbejderomsætning, antal fuldtidsansatte
S1-6; 50c
Antal FTE
80 (42/38) 37 (22/15)
Medarbejderomsætning, procentdel
S1-6; 50c
%
13% (11%/15%) 9% (9%/9%)
Antal af medarbejdere (HC) i Danmark
S1-6; 50a
Antal HC
493 (292/201) 464 (268/196
Antal af medarbejdere (HC) i Sverige
S1-6; 50a
Antal HC
335 (158/177) -
Antal medarbejdere (HC) i alt
S1-6; 50a
Antal HC
828 (450/378) 464 (268/196
Antal omdelere (HC) total (Danmark/Sverige)
S1-6; 50a
Antal HC
13.000 (8.200/4.800) -
Antal af omdelere (Danmark/Sverige)
S1-6; 50b
Antal FTE
1.164 (657/507) 711 (711/-)
Antal af ikkeansatte (HC)
S1-7; 55a
Antal HC
8 17
% af samlet antal medarbejdere omfattet af kollektive overenskomster (HC) i Danmark
S1-8; 60a+b
%
19% (95 af 493) 20% (93 af 464)
% af samlet antal medarbejdere omfattet af kollektive overenskomster (HC) i Sverige
S1-8; 60a+b
%
74% (248 af 335) -
Diversitet
Kønsfordeling i øverste ledelse (antal)
S1-9; 66a
Antal HC
4 (3/1) 4 (3/1)
Kønsfordeling i øverste ledelse (procent)
S1-9; 66a
%
75%/25% 75%/25%
Medarbejdere <30
S1-9; 66b
Antal HC
271 123
Medarbejdere 30-50
S1-9; 66b
Antal HC
351 230
Medarbejdere >50
S1-9; 66b
Antal HC
206 127
Personer med handicap - ikke oplyst grundet lovmæssige begrænsninger ved indhentning af data
S1-12
Antal HC
N/A N/A
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
96
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Kommentarer på indikatorer
Sundhed og sikkerhed
Der vil i de kommende år blive arbejdet systematisk på at
sikre en forbedret datakvalitet i forhold til arbejdsskader
blandt omdelerne således at vi kan dokumentere antallet
af tabte arbejdsdage og mere specifikt kan forstå årsa-
gen til ulykken.
I 2024 blev der registreret 21 arbejdsulykker, blandt om-
delerne (11 i 2023), heraf to (to i 2023), der på anmeldelses-
tidspunktet af omdeleren selv, blev vurderet til at have en
varighed af mere end 14 dage, men ikke blev vurderet til
at give varige mén. De øvrige arbejdsulykker blandt om-
delerne, blev alle vurderet til at have få dages varighed.
Langt de fleste skader blandt omdelerne kan henføres til
mindre skader, såsom fald og vrid under omdeling.
Blandt funktionærer har der været en arbejdsulykke i
2024 (2023: en), og blandt produktionsmedarbejderne to
ulykker (2023: en). Samlet resulterede det i 52 dages fra-
vær, hvilket er et fald fra 122 dage i 2023. Faldet er sket til
trods for en stigning i medarbejdere som følge at købet
af SDR.
Tabeller: S1-13 & S1-14
Sociale data
ESRS DR
Måleenhed
2024
* 2023
Uddannelse og kompetenceudvikling
Procentdel af medarbejdere som deltager i regelmæssige præstations- og udviklingsgennemgange
(mænd)
S1-13; 83a
% / HC
99% (444/451) 100% (268/268)
Procentdel af medarbejdere som deltager i regelmæssige præstations- og udviklingsgennemgange
(kvinder)
S1-13; 83a
% / HC
99% (371/377) 100% (196/196)
Gennemsnitlig antal timer af uddannelse og kompetenceudvikling (vil blive rapporteret fra 2025)
S1-13; 83b
hours
N/A N/A
Sundhed og sikkerhed, funktionærer og produktion
Procentdel af ansatte omfattet af virksomhedens arbejdsmiljøledelsessystem
S1-14; 88a
%
100 100
Antal af arbejdsrelaterede dødsfald
S1-14; 88b
No HC
0 0
Antal af registrerede arbejdsrelaterede ulykker
S1-14; 88c
No HC
Funktionærer: 1
Produktion: 2
Funktionærer: 1
Production: 1
Antal af arbejdsrelateret dårligt helbred (inkluderet i "arbejdsrelaterede ulykker")
S1-14; 88d
No HC
- -
Antal af tabte dage som følge af arbejdsrelaterede skader og dødsfald som følge af arbejdsrelaterede
hændelser, arbejdsrelateret dårligt
helbred og arbejdsrelaterede dødsfald som følge af dårligt helbred
S1-14; 88e
No HC
Funktionærer: 29
Produktion: 23
Funktionærer: 27
Production: 97
Andel af registrerede arbejdsrelaterede hændelser
S1
-14; 88c
AR89
Per million
arbejdes
-ti-
mer
2,6 7,0
Sundhed og sikkerhed, omdelere
Procentdel af ansatte omfattet af virksomhedens arbejdsmiljøledelsessystem
S1-14; 88a
%
100 100
Antal af arbejdsrelaterede dødsfald
S1-14; 88b
No HC
0 0
Antal af registrerede arbejdsrelaterede ulykker
S1-14; 88c
No HC
Omdelere: 21 Omdelere: 11
Antal af arbejdsrelateret dårligt helbred (inkluderet i "arbejdsrelaterede ulykker")
S1-14; 88d
No HC
- -
Andel af registrerede arbejdsrelaterede hændelser
S1
-14; 88c
AR89
Per million
arbejdes
-
timer
10,8 9,3
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
97
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Kommentarer på indikatorer
Vederlag
Hos North Media er medarbejdervilkår og aflønning
baseret på objektive kriterier som kompetencer, ansvar,
erfaring og anciennitet. I 2024 er lønforskellen mellem
mænd og kvinder opgjort til 23% mod 25 % i 2023. På
baggrund af tallene for 2023 er der i 2024 gennemført
undersøgelser af lønningerne blandt alle medarbejder-
grupper med min. 10 personer i Danmark.
Undersøgelsen bekræfter, at der inden for de enkelte
jobkategorier ikke er lønforskelle, som ikke kan forklares
med erfaring/anciennitet. Koncernen har en mindre
overvægt af mandlige ansatte, som bl.a. skyldes, at der i
en række specialistfunktioner, særligt IT-udviklere, ikke er
mange kvinder. Dette er med til at skævvride lønforskel-
len på aggregeret niveau, da denne medarbejdergruppe
har en højere gennemsnitsløn end resten af
organisationen.
Faldet i lønforskel for 2024 skyldes primært købet af SDR,
der har en overvægt af kvinder og har få specialist-funkti-
oner, som afhængig af kønsfordelingen, kan påvirke nøg-
letallet.
Øvrige sociale indikatorer
Med en målsætning om at øge antallet af socialt udsatte
voksne på Socialt Frikort til mindst 200 ansatte omdelere
inden udgangen af 2026.
Tabeller: S1-15, S1-16 & S1-17
Sociale data
ESRS DR
Måleenhed
2024
* 2023
Balance mellem arbejdsliv og privatliv
Procentdelen af berettigede ansatte, der tog familierelateret orlov (mænd)
S1-15; 93b
%
Funktionærer: 18
Produktion: 7
Funktionærer: 13
Production: 8
Procentdel af alle ansatte, der har ret til familierelateret orlov (mænd)
S1-15; 93b
%
100 100
Procentdel af berettigede ansatte, der tog familierelateret orlov (kvinder)
S1-15; 93b
%
Funktionærer: 13
Produktion: 1
Funktionærer: 13
Production: 0
Procentdel af alle ansatte, der har ret til familierelateret orlov (kvinder)
S1-15; 93b
%
100 100
Vederlag
Lønforskelnd/kvinder
S1-16; 97a
%
23,30 25,010
Samlet årlige vederlag, ratio
S1-16; 97b
fackor
10,70 9,70
Hændelser, klager og alvorlige indvirkninger på menneskerettighederne
Samlet antal tilfælde af diskriminerende og chikanerende handlinger
S1-17; 103a
No HC
2 3
Antallet af klager indgivet via kanaler for personer i virksomhedens egen arbejdsstyrke
S1-17; 103b
No HC
0 5
Det samlede beløb for bøder, sanktioner og skadeserstatninger som følge af ovenvnte tilfælde og
klager
S1-17; 103c
No HC
0 0
Antal tilfælde af alvorlige menneskerettighedshændelser
S1-17; 104a
No HC
0 0
Samlede beløb for bøder, sanktioner og skadeserstatning for de ovenfor beskrevne hændelser
S1-17; 104b
No HC
0 0
Øvrige socialindikatorer
Antal ansatte af socialt udsatte voksne på Socialt Frikort
No HC
65 N/A
* Tallene fra 2023 er ikke omfattet af den uafhængige revisors erklæring med begrænset sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen.
98
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Regnskabspraksis sociale indikatorer:
ESRS DR
Paragraf
Datapunkt
Regnskabspraksis
S1-6 to
S1-15
Antal medarbejdere
(HC)
Nøgletal er angivet uden omdelere (med mindre det spe-
cifikt er nævnt), da det for langt de fleste er et deltidsjob
for unge under 18 med ganske timer om uge
S1-6
50a
Total antal medarbej-
dere
- headcounts (HC)
Medarbejdere fra HR-system, udtrykt som antal medarbej-
dere (HC). Omfatter fuldtids
-, deltids-, fastansatte, vikarer
og medarbejdere med ikke
-garanterede arbejdstimer. Tal-
lene er baseret på et 12
-måneders gennemsnit
S1-6
50a
Samlet antal omdelere
En betydelig del af vores medarbejdere er unge, der får
deres første deltidsjob som omdeler i vores koncern. I
Danmark omregner vi deres arbejdstid til årsværk baseret
på arbejdsomfanget på den enkelte uge på hver enkelt
rute, mens man i Sverige bruger en forventet timeløn. Når
SDR fra 2026 overgår til FK Distributions lønmodel vil om-
regningen blive ensrettet.
S1-6
50c
Antal og medarbejder-
omsætningshastighed
(FTE)
Samlet antal medarbejdere, der har forladt virksomheden
og tilhørende medarbejderomsætningshastigheden i rap-
porteringsperioden
opgjort på FTE-basis
S1-6
52a
Fuldtidsansat (FTE)
Som defineret i henhold til national lovgivning. Deltidsan-
satte omregnes til fuld tid baseret på faktisk antal arbejds-
timer
S1-6
52b
Deltidsmedarbejdere
En deltidsansat er en medarbejder, hvis arbejdstid pr. uge,
måned eller år er mindre end fuld tid.
S1-6
64
Antal ansatte (HC)
Det gennemsnitlige antal ansatte uanset antallet af
arbejdstimer for den enkelte medarbejder.
Tallene er
baseret på et 12-måneders gennemsnit
S1-7
S1-7; 55a
Antal 'Ikkeansatte'
medarbejdere
Ikke ansatte' er medarbejdere på korttidskontrakt
S1-9
Øverste ledelse
(Top Management)
Registrerede direktører i North Media A/S
S1-9
66a
Mangfoldighedsindika-
tor
Antal registrerede direktører i North Media A/S, og tilhø-
rende kønsfordeling i alt, samt (mænd/kvinder), nominelt
og i %
S1-9 66a
Mangfoldighedsindika-
tor
Antal registrerede direktører i North Media A/S, og tilhø-
rende kønsfordeling i alt, samt (mænd/kvinder), nominelt
og i %
ESRS DR
Paragraf
Datapunkt
Regnskabspraksis
S1-14
Sundhed og sikkerhed
Stress-relateret sygdom er inkluderet i tallet på lige fod
med alle andre arbejdsrelaterede skader
S1-14
88b
Dødsfald
En yderst alvorlig arbejdsrelateret skade; en arbejdsrelate-
ret skade der resulterer i dødsfald eller en skade hvor med-
arbejderen ikke kan, ikke ønsker eller ikke forventes at
komme sig fuldt ud til sin helbredstilstand før skaden, in-
den for seks måneder.
S1-14
88c
Tabt tid-hændelser
Samlede antal af arbejdsrelaterede hændelser som med-
følger mindst en dags fravær som følge af hændelsen.
S1-14
88c
Andel af arbejdsrelate-
rede hændelser
Administrations- / Produktionsmedarbejdere og omdelere
rapporteres separat.
S1-15
93
Familierelateret orlov
Familierelateret orlov inkluderer folk som holder barselsor-
lov, fædreorlov, forældreorlov, omsorgsorlov, som er til-
gængelig for medarbejdere under North Medias politikker,
national lovgivning og/eller andre kollektive aftaler eller
overenskomster.
S1-16
97a
Lønforskel mænd/kvin-
der
(Gender pay gap)
Forskellen i det gennemsnitlige lønniveau for mandlige og
kvindelige ansatte, udtrykt i procent af det gennemsnitlige
lønniveau for mandligt ansatte.
S1-16
97b
Årlig vederlag, ratio
Årlig vederlag for højst betalte medarbejder i forhold til
medianlønnen af alle medarbejdere
- ekskl. den højst be-
talte.
S1-17 103a
Tilfælde af diskrimina-
tion, inklusiv chikane
Antallet af diskriminations-relaterede klager indgivet via
North Medias HR system eller via vores
whistleblower sy-
stem
S1-17
103b
Antallet af klager
Antallet af klager indgivet via North Medias whistleblower
system
S1-17
104a
Alvorlige menneske-
rettighedshændelser
Alvorlige menneskerettighedshændelser inkluderer til-
fælde af retssager og formelle klager via whistleblower sy-
stem. Det inkluderer ikke hændelser hvor tilfældets fakta
og grundlag bestrides af North Media.
Øvrige sociale indikatorer
Socialt Frikort
Den særlige ordning "sociale frikort" giver udsatte i Dan-
mark mulighed for at tjene op til 20.000 kr. skattefrit om
året uden fradrag i offentlige ydelser. Ordningen skal
styrke social inklusion og arbejdsmarkedstilknytning.
99
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
SBM3-S2: Arbejdstagere i værdikæden og
deres samspil med strategi og
forretningsmodel
Væsentlige indvirkninger på arbejdstagere i vores værdi-
kæde er forbundet med vores forretningsmodeller i Last
Mile og brugen af underleverandører her.
Væsentlige arbejdstagere i distributionsforretningens
værdikæde udgør to typer af underleverandører, herun-
der en række selvstændige erhvervsdrivende og vogn-
mænd. Disse grupper, der står for transport og omdeling
af aviser og tryksager i både Danmark og Sverige, udgør
en væsentlig og vigtig del af vores værdikæde. Vi har fo-
kus på ordentlige arbejdsforhold blandt arbejdstagere
hos disse underleverandører, på grund af deres arbejds-
funktion og kendte brancherisici, herunder sikkerhed, ar-
bejdstider, løn- og ansættelses.
Distribution og logistik
Vi anerkender, at arbejdet i distributionsleddet kan være
forbundet med udfordringer relateret til arbejdsvilkår.
Disse job varetages ofte af personer fra udsatte grupper
eller med minoritetsbaggrund, hvilket kan indebære
øget risiko for dårlige arbejdsforhold og diskrimination.
Vi har begrænsede muligheder for direkte kontrol over
underleverandørers arbejdsforhold, men vi ønsker at
fremme ansvarlig og god forretningspraksis ved at opfor-
dre vores samarbejdspartnere til at arbejde efter de
samme principper, som vi selv følger. Vi lægger vægt på
fair aflønning, overholdelse af gældende lovgivning samt
ordentlige vilkår for arbejdstid, sikkerhed og forsikring.
Forretningsrisici
Væsentlige indvirkninger på arbejdstagere i vores værdi-
kæde er tæt knyttet til vores forretningsmodeller i Last
Mile og brugen af underleverandører. Særligt vognmænd
og mindre, selvstændige erhvervsdrivende spiller en cen-
tral rolle i distributionen af aviser og tryksager i både
Danmark og Sverige og udgør en vigtig del af vores vær-
dikæde.
Det er derfor af afgørende betydning, at vores underleve-
randører, overholder både gældende lovgivning og lø-
bende arbejder på at forbedre arbejdsvilkår bl.a. ved at
læne sig op ad North Medias adfærdskodeks.
ESRS S2-1: Opfordrer underleverandører til
at følge vores adfærdskodeks med særligt
fokus på due diligence
Vi tror på samarbejde og sparring og har generel tillid til
at vores underleverandører laver deres egen bæredygtig-
heds due diligence. I vores adfærdskodeks skriver vi, at
det forventes at vores underleverandører overholder mi-
nimumsstandarderne for ansvarlig virksomhedsadfærd,
ligesom vi selv gør det. Vi forudsætter derfor, at vores le-
verandører kan identificere, håndtere og forebygge risici
for at forårsage eller bidrage til negative påvirkninger
menneskerettigheder.
Vores tilgang til due diligence i værdikæden er risiko-ba-
seret, hvilket blandt andet betyder, at vi fokuserer på de
indvirkninger, der er kendte og alvorlige og bruger vores
indflydelse, hvor det er relevant og meningsfuldt. Enhver
viden og kendskab til alvorlige negative indvirkninger på
menneskerettigheder, som en leverandør måtte forår-
sage, bidrage til eller være forbundet med i samhandels-
forholdet med North Media, skal North Media informeres
om.
For yderligere uddybelse af indholdet i adfærdskodekset
se politikken under G1-1.
ESRS S2-2: Samarbejde med
underleverandører om deres ansattes
arbejdsvilkår og sikkerhed
Både de selvstændigt erhvervsdrivende og vognmæn-
dene fungerer som uafhængige underleverandører til
Last Mile. I den periode, hvor de samarbejder med os, har
vi en tæt dialog, enten direkte med virksomhedens ejer
eller en fast kontaktperson, for at understøtte gode og
ansvarlige arbejdsvilkår.
Dialog ved opstart
North Medias dialog med underleverandører, der forestår
omdeling af et større antal ruter i et geografisk område,
er kontinuerlig gennem hele samarbejdsforløbet og føl-
ger en fast struktureret proces. Indledningsvist foretages
en screening over telefon, hvor de grundlæggende vilkår
for et muligt samarbejde fremlægges. Herefter arrange-
res et fysisk møde, hvor detaljerne omkring det potenti-
elle samarbejde gennemgås. Når parterne er enige om
samarbejdsvilkårene, gennemgås kontrakten i fælles-
skab for at sikre klarhed og enighed. Ved opstart af sam-
arbejdet følger en mere omfattende gennemgang af de
praktiske aspekter af jobbet - dette inkluderer en fysisk
instruktion samt sikkerhedsanvisninger, der gives både
til virksomhedens kontaktperson og udvalgte arbejdsta-
gere i virksomheden.
Distributionsledelsen i North Media er ansvarlige for at
sikre, ovenstående proces følges ved opstart af nye sam-
arbejder.
Kontinuerlig kommunikation
I samarbejdsperioden opretholdes en tæt og løbende
kontakt, som typisk finder sted flere gange ugentligt via
telefon og e-mail. Derudover afholdes statusmøder på di-
stributionskontorerne for at evaluere samarbejdet og
sikre, at eventuelle udfordringer håndteres hurtigt og ef-
fektivt.
Vi oplever, at processen bidrager positivt og effektivt til
relationen mellem vores virksomheder og tætteste un-
derleverandører, og at den hyppige dialog er afgørende
for at sikre et tilfredsstillende arbejdsmiljø for begge par-
ter.
ESRS S2-3: Adgang og mulighed for at rejse
bekymringer og få hjælp
North Media er ikke bekendt med konkrete episoder i
2024, der har forårsaget eller bidraget til negative konse-
kvenser for de chauffører eller omdelere, der er ansat hos
vores underleverandører. Skulle sådanne tilfælde opstå,
har North Media etableret en lovpligtig whistleblower-
ordning, som både interne og eksterne parter trygt kan
anvende til at gøre opmærksom på eventuelle problem-
stillinger. Derudover opfordrer vi underleverandørerne til
at tage fat på udfordringer under statusmøderne og
bruge disse som en kanal til at fremføre betænkelighe-
der, så eventuelle problemer kan håndteres hurtigt og ef-
fektivt.
Ved tilfælde, hvor underleverandørernes medarbejdere
rapporterer om chikane eller oplevelser af diskrimination
i forbindelse med omdeling af tryksager, anvendes
samme tilgang som for vores egne omdelere. Se S1-3.
North Media anerkender, at nogle arbejdstagere i vær-
dikæden ikke kender tilstrækkeligt til koncernens whist-
leblowerordninger. I de kommende år vil det blive indar-
bejdet i kontrakterne for underleverandører, der håndte-
rer omdeling for North Media, at de har pligt til at infor-
mere deres medarbejdere om whistleblowerordningen.
Ydermere vil North Media tilføje en engelsksproget be-
skrivelse af ordningen, så manglende danskfærdigheder
ikke udgør en barriere for at kunne udtrykke eventuelle
betænkeligheder. Der henvises til ESRS G1-1 for uddy-
bende beskrivelse af vores whistleblowerordninger.
S2: Vores underleverandørers medarbejdere: Fokus på ordentlige arbejdsforhold
100
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
ESRS S2-4: Nuværende indsatser
North Media stiller krav om, at medarbejdere i værdikæ-
den aflønnes korrekt inden for de givne rammer. Dette
sker gennem kontroller og stikprøver af underleverandø-
rernes medarbejderes arbejdstider og lønsedler, der sik-
rer at:
Det leverede antal arbejdstimer harmonerer med
antallet af medarbejdere tilknyttet underleverandø-
rens virksomhed.
Underleverandøren aflønner medarbejdere, der
udfører arbejdet for underleverandøren
Lønnen er sammenlignelig med North Medias afløn-
ning på området.
Vores forpligtelse til at kræve fair løn, ordentlige arbejds-
forhold og beskyttelse af arbejdstagerrettigheder i værdi-
kæden er ikke kun et spørgsmål om at minimere risici,
men også om at opbygge tillid og fremme langsigtede
partnerskaber. Vi tror på, at en stærkere og mere bære-
dygtig leverandørbase kan bidrage til både økonomisk
vækst og socialt ansvar.
Tiltag over de kommende år
Vi vil fortsat styrke vores indsatser og arbejde målrettet
med følgende planlagte tiltag:
Tilbyde sparring i FN's vejledende principper for
menneskerettigheder og erhvervsliv til underleveran-
dører i distributionsforretningerne. Sparringen vil
tage udgangspunkt i indholdet i vores adfærdsko-
deks, herunder bl.a. udarbejdelse af en bæredygtig-
heds due diligence tilpasset virksomhedens kom-
pleksitet.
Inkludere underleverandørers medarbejdere som
nøgleinteressent i vores årlige menneskerettigheds-
due diligence. Det indebærer en systematisk vurde-
ring, registrering og dokumentering af, hvorvidt
denne interessentgruppe bliver påvirket eller berørt
som følge af North Medias aktiviteter.
Tiltagene vil blive udført i tæt samarbejde mellem distri-
butionen og HR.
ESRS S2-5: Målsætninger
North Media har endnu ikke fastsat hverken målsætnin-
ger eller indikatorer, der relaterer sig til arbejdstagere i
værdikæden. Relevante målsætninger samt indikatorer
vil blive udarbejdet i 2025.
S2: Initiativer til at sikre arbejdsvilkår hos underleverandørernes medarbejdere
101
Governance - Ledelsesdata
Social
Klima og Miljø
Generel information
CSRD
Governance
G1 Virksomhedsadfærd
Væsentlige påvirkninger, risici og muligheder vedrører følgende underemner:
Forvaltning af forbindelser med leverandører
Politisk engagement og lobbyvirksomhed
Enhedsspecifik: Ansvarlig marketingskanal
North Medias governance
-rapportering afspejler vores ambition om at drive en ansvarlig, gennemsigtig og ordentlig
koncern. Vi arbejder målrettet på at styrke vores rolle som en distributionskanal, der understøtter ansvarlig og tro-
værdig markedsføring, samt
idig med at vi bidrager til at bevare den vigtige rolle, som tilbudsaviser, lokale ugeaviser
og magasiner spiller for samfundet, uafhængig journalistik og information. Vi har en tæt dialog med vores leveran-
dører for at sikre en effektiv distribution, der tager hensyn til sociale og miljømæssige aspekter.
Nøgle Politikker
Whistleblowerpolitik inkl. beskyttelse mod
repressalier
Politik for anti-korruption og anti-bestikkelse,
politisk engagement samt lobbyisme
Adfærdskodeks (Code of Conduct)
Nøgle tiltag i 2024
Medarbejdere i stillinger, hvor der vurderes en
forhøjet korruptionsrisiko, herunder indkøbere,
sælgere, seniorledelse og bestyrelsesmedlem-
mer, er forpligtet til at gennemføre et strukture-
ret anti-korruptions træningsprogram
Nøgle Målsætninger
100 % af højrisiko-medarbejdere, herunder
bestyrelsesmedlemmer gennemfører årligt kur-
set om anti-korruption og anti-bestikkelse fra
2025 og frem
Nøgle Indikatorer
Procent af højrisiko-medarbejdere, herunder
bestyrelsesmedlemmer, der har gennemført kur-
set om anti-korruption og anti-bestikkelse. 25%
pr. 31/12 2024
Domme eller bøder relateret til korruption eller
bestikkelse: 0
102
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Adfærdskodeks - Code of Conduct
Vi påbegyndte udarbejdelsen af et adfærdskodeks for
leverandører i 2024 som udgør en kortfattet retningslinje,
der beskriver vores grundlæggende principper for
ansvarlig forretningspraksis. Kodekset er ligeledes hen-
vendt til egne medarbejdere, og vi vil undersøge mulig-
hederne for, hvordan kodekset kan blive en del af både
onboarding-processen og fremtidig træning. Formelt er
kodekset først vedtaget af koncernbestyrelsen efter
regnskabsårets udløb, og vi forventer, at det ligger til-
gængeligt på vores hjemmeside i start 2025.
Vi forventer, at alle vores forretningsforbindelser lige-
som vi selv vil arbejde efter principperne i kodekset, der
understøtter overensstemmelse med minimumsstandar-
der for ansvarlig virksomhedsadfærd. Vi opfordrer derfor
vores leverandører til at tage ansvar for at integrere
bæredygtighed i deres forretningspraksis. Dette kan
omfatte:
Udarbejdelse af relevante politikker,
Gennemførelse af løbende vurderinger af risici for n
egative påvirkninger på bæredygtighedsforhold, her-
under menneskerettigheder, miljø og klima. Tiltag til
at håndtere og forebygge eventuelle negative ind-
virkninger
Hvor der identificeres faktiske negative indvirkninger,
opfordrer vi til, at de involverede interessenter tilby-
des en relevant og retfærdig afhjælpning.
Vi ser det som en naturlig del af ansvarlig forretningsad-
færd, at virksomheder i vores værdikæde deler og kom-
munikerer deres arbejde med bæredygtighed og aktivt
forsøger at fremme det både i egen drift og gennem
deres forretningsforbindelser.
Kodekset understreger desuden North Medias nultole-
rance over for menneskehandel, børnearbejde og
tvangsarbejde.
Politik mod korruption og bestikkelse
North Media har i 2024 udarbejdet en selvstændig politik
mod korruption og bestikkelse. Politikken er i overens-
stemmelse med FN's konvention mod korruption og in-
deholder detaljerede procedurer, ansvar og træningsfor-
pligtelser. Arbejdet med politikken er løbende justeret i
takt med vores arbejde med CSRD, så formelt er politik-
ken først vedtaget efter regnskabsårets udløb. Desuden
er vores engagement i bekæmpelsen af korruption
beskrevet i vores Politik for Samfundsansvar.
Vores kommende politik mod korruption og bestikkelse
vil inkludere obligatorisk træning i risikoen for korruption
og bestikkelse, særligt for funktioner, der vurderes som
højrisiko. Direktionen og bestyrelsen vil også være en del
af den årlige obligatoriske træning.
Whistleblowerpolitik inkl. beskyttelse
mod repressalier
North Media har etableret formaliserede mekanismer til
at identificere og undersøge betænkeligheder vedrø-
rende ulovlig adfærd gennem vores whistleblowerord-
ninger, som er tilgængelige for både interne og eksterne
interessenter via vores hjemmeside. Horten Advokatpart-
nerselskab rapporterer om whistleblowerhenvendelser
på møderne i revisionsudvalget, hvor det er et fast punkt
på dagsordenen. Der har endnu ikke været nogen hen-
vendelser af væsentlig karakter. Eventuelle henvendelser
eskaleres til den relevante instans i North Media, som
gennemfører en undersøgelse af sagen.
Vi har to whistleblowerordninger: én der dækker de sel-
skaber, som er lovpligtigt omfattet, samt en frivillig ord-
ning for vores mindre selskaber samt moderselskabet.
Derfor har vi formelt også to whistleblowerpolitikker,
begge underskrevet af koncernbestyrelsen. Den ene poli-
tik beskytter alle enkeltpersoner, der benytter den lov-
pligtige whistleblowerordningen mod repressalier,
såsom suspension, opsigelse, omplacering og løn-ned-
sættelse i overensstemmelse med gældende lovgivning.
Den anden politik dækker benyttelsen af den frivillige
whistleblowerordning, hvor whistlebloweren ikke er
omfattet af whistleblowerlovens beskyttelse mod repres-
salier ved indberetning. I de kommende år gennemgås
whistleblowerpolitikken, for at få konkretiseret en tilsva-
rende beskyttelse mod repressalier ved benyttelsen af
den frivillige whistleblowerordning. For eksterne whist-
leblowere, der ønsker at indberette via den frivillige ord-
ning, opfordrer vi derfor til at benytte den eksterne whist-
leblowerordning.
G1-1: Politikker der understøtter vores værdier for ansvarlig virksomhedsadfærd
103
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Vi er bevidste om den vigtige rolle, som vores leverandø-
rer spiller for vores samlede værdikæde, og vi anerken-
der, at forholdet til vores leverandører har potentiale til at
påvirke både sociale og miljømæssige forhold. Vi har ikke
en fuldt implementeret proces for systematisk vurdering
af leverandører baseret på sociale og miljømæssige krite-
rier, og derfor er det et centralt indsatsområde for fremti-
den.
Vores nuværende tilgang
Vi prioriterer leverandører, der kan opfylde vores behov
effektivt og økonomisk ansvarligt. Vi forventer en høj
professionel standard i alle dele af forsyningskæden og
understøtter samarbejder, der fremmer kvalitet og påli-
delighed.
Se ESRS S2-4 for de sociale kriterier og initiativer, som
distributionsforretningen har implementeret for at hånd-
tere identificerede brancherisici relateret til transportle-
verandører.
Fremadrettet fokus på ansvarlighed
I de kommende år vil vi indarbejde sociale og miljømæs-
sige kriterier i vores indkøbspolitik. Disse initiativer skal
sikre, at vores valg af leverandører i højere grad afspejler
vores værdier som ansvarlig virksomhed og vores ambi-
tion om at reducere den samlede bæredygtighedsrisiko i
forsyningskæden.
Som en del af denne indsats vil vi:
Udvikle klare retningslinjer for, hvordan sociale og
miljømæssige kriterier indarbejdes i udvælgelses-
og evalueringsprocessen samt i indkøbsprocessen
generelt.
Indarbejde krav til leverandører om gennemsigtig-
hed og rapportering af bæredygtighedsinitiativer i
kontrakter, hvor det er relevant.
Styrke dialogen med eksisterende og nye leverandø-
rer om fælles mål for sociale og miljømæssige for-
bedringer.
Risikostyring og due diligence
Vi er opmærksomme på, at forsyningskæder kan inde-
bære både operationelle og omdømmemæssige risici. Vi
vil derfor implementere en mere struktureret due dili-
gence-proces for at identificere og adressere potentielle
risici forbundet med sociale og miljømæssige forhold hos
vores leverandører. Denne proces vil blive integreret i
vores governance-struktur og sikre, at vi overholder inter-
nationale standarder og kravene under CSRD.
G1-2: Vores relation til underleverandører
104
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Påvirkninger, risici eller muligheder relateret til korrup-
tion eller bestikkelse blev ikke vurderet væsentlige i vores
dobbelt væsentlighedsvurdering. North Media har allige-
vel valgt at rapportere på politikker og tiltag relaterede til
forebyggelse, opdagelse og håndtering af tilfælde af kor-
ruption og bestikkelse for at følge vores værdier om
ansvarlig virksomhed til dørs.
North Media har implementeret en solid ramme for at
forebygge, identificere og håndtere tilfælde af korruption
og bestikkelse. Denne ramme understreger gennemsig-
tighed, ansvarlighed og overensstemmelse med bedste
praksis for governance.
Antikorruptions-principperne er integreret i North
Medias governance-praksis gennem træningsprogram-
mer, politik for samfundsansvar og interne kommunikati-
onskanaler. Disse tilgange sikrer en fælles forståelse og
forpligtelse til etisk adfærd på tværs af alle niveauer i
organisationen. Medarbejderne i risikobehæftede funkti-
oner trænes i at genkende bestikkelse, håndtere interes-
sekonflikter og adressere gråzoner i beslutningstagning,
hvilket fremmer en proaktiv tilgang til forebyggelse af
korruption.
Den øverste ledelse og bestyrelsesmedlemmer deltager
aktivt i anti-korruptionstræning for at sikre, at de kan
lede ved eksempel og opretholde de højeste etiske stan-
darder.
Procedurer til forebyggelse, opdagelse og behandling
af korruption og bestikkelse:
North Media har etableret klare procedurer for at mini-
mere risikoen for korruption og bestikkelse:
Adskilt godkendelsesproces: Ingen enkeltperson
kan alene godkende en kontrakt eller et større ind-
køb alle transaktioner kræver flere godkendere for
at sikre uafhængighed og gennemsigtighed.
Whistleblower-ordning: Vi har en etableret whist-
leblower-ordning, hvor alvorlige tilfælde af korrup-
tion eller bestikkelse kan anmeldes anonymt. Ord-
ningen giver mulighed for sikker håndtering af sager
uden risiko for repressalier.
Undersøgelser og adskillelse fra ledelseslag
North Media har etableret klare procedurer for at mini-
mere risikoen for korruption og bestikkelse:
Vi har selvstændige undersøgelser i forbindelse med
vores whistleblower-ordning, hvilket sikrer, at under-
søgelser af potentielle forseelser håndteres uden ind-
flydelse fra involverede ledelseslag.
Vi har ikke en særskilt intern undersøgelsesafdeling,
men whistleblower-henvendelser behandles efter en
fastlagt proces, der sikrer objektivitet.
Rapportering af resultater
Administrations-, ledelses- og tilsynsorganerne bliver
kun involveret i tilfælde af en henvendelse gennem
whistleblowerordningen.
North Media har ikke oplevet tilfælde af korruption
eller bestikkelse, og der har derfor ikke været behov
for rapportering om dette til bestyrelsen.
Status på antikorruptionstræning
Siden programmet blev gjort tilgængeligt i december
2024 for alle medarbejdere i risikobehæftede funktioner,
herunder bestyrelsesmedlemmer og direktionen, har
25 % af denne gruppe gennemført træningen ved ud-
gangen af året. Programmet, som leveres digitalt for at
sikre tilgængelighed og fleksibilitet, vil blive udvidet i
2025 for at opnå fuld deltagelse blandt delrettede
medarbejdere.
Styrkelse af antikorruptionsrammen
North Media er forpligtet til løbende at forbedre sine anti-
korruptionsforanstaltninger for at sikre overensstem-
melse med bedste praksis inden for governance.
Kortsigtede tiltag:
Formel vedtagelse af den selvstændig anti-korrupti-
onspolitik
Udvidet governance træning for ledelsen for at for-
stærke etiske standarder.
Rapportering og compliance
North Medias engagement i etisk forretningspraksis
afspejles i virksomhedens tilgang til compliance. I 2024
stod virksomheden ikke over for nogen domme eller
bøder relateret til korruption eller bestikkelse. For at un-
derstøtte løbende forbedringer fortsætter North Media
med at investere i digitale læringsplatforme, whistleblo-
wer-mekanismer og compliance-systemer, hvilket sikrer,
at antikorruptionsrammen forbliver robust og effektiv.
G1-3 & G1-4: Forebyggelse, opdagelse og håndtering af korruption og bestikkelse
105
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Politisk engagement og lobbyisme
North Media arbejder ansvarligt og gennemsigtigt med
lobbyisme ved at præsentere fakta, analyser og holdnin-
ger for at sikre, at beslutningstagere træffer informerede
valg, når disse kan påvirke vores aktiviteter. Vores lobby-
aktiviteter har især fokuseret på bevarelse af ”NejTak-ord-
ningen” for reklamer, da tryksager er en vigtig markeds-
føringskanal for detailhandlen. Vi fremhæver deres rolle i
at støtte det lokale detailmarked, lokaldemokratiet samt
deres betydning i en effektiv samdistribution med de
lokale ugeaviser.
Vores holdninger til disse emner understøtter vores stra-
tegiske mål om at opretholde en balanceret tilgang mel-
lem bæredygtig udvikling og fortsat værdiskabelse for
vores interessenter. De væsentlige indvirkninger, risici og
muligheder, der er identificeret i vores væsentligheds-
analyse, omfatter både økonomiske og miljømæssige
hensyn, såsom regulering af distribution og øgede krav til
bæredygtighed i transportsektoren.
Økonomiske bidrag og politiske netværk
North Media yder ikke økonomiske bidrag til politiske
partier, kampagner eller lignende formål, hverken direkte
eller indirekte. Vi er dog medlem af forskellige erhvervs-
netværk, hvor nogle har en politisk dimension. Disse net-
værk giver os mulighed for at deltage i relevante politiske
dialoger og følge udviklingen på områder, der er væsent-
lige for vores forretning.
I nogle tilfælde indebærer medlemskab afdanne net-
værk et administrativt gebyr eller kontingent. Alle beløb
ligger dog inden for de gældende grænser for oplys-
ningskrav og afspejler udelukkende vores ønske om at
deltage i erhvervs- og branchemæssige drøftelser.
Ansvar for politisk indflydelse og
lobbyisme
Lobbyaktiviteterne i North Media håndteres af én medar-
bejder med ansvar for public affairs. Denne funktion
arbejder tæt sammen med et eksternt bureau for at
sikre, at vores interesser bliver hørt i relevante politiske
processer, og at vores arbejde foregår på en ansvarlig
og transparent måde.
Vores tilgang til politisk engagement og lobbyisme følger
North Medias overordnede governance-struktur. Ansva-
ret for overordnet tilsyn med denne indsats ligger hos
ledelsen, som sikrer, at vores aktiviteter stemmer overens
med virksomhedens værdier og strategiske retning.
G1-5: Politisk indflydelse og lobby-arbejde
106
Governance - Ledelsesdata
Social
Miljø
Generel information
CSRD
Den ansvarlige marketingkanal en
mulighed, vi ønsker at afsøge
I en tid, hvor globale amerikanske og kinesiske platforme
dominerer de lokale og regionale danske og svenske
reklamemarkeder og udfordrer gennemsigtighed og fair
konkurrence, ser vi en mulighed for, at FK Distribution og
SDR Svensk Direktreklam kan spille en særlig rolle i at til-
byde en markedsføringskanal med fokus på gennemsig-
tighed og ansvarlighed.
Gennem vores distributionsnetværk bringer vi hver uge
tryksager, lokale ugeaviser og magasiner ud til millioner
af borgere i Danmark og Sverige. Magasiner og ugeaviser
bidrager med samfundsoplysning og troværdig informa-
tion, mens reklametryksagen giver mulighed for at
direkte ud til forbrugeren uden afhængighed af algorit-
mestyring eller uigennemsigtige digitale annoncerings-
modeller.
Vi ser en mulighed i at udvikle FK Distribution og SDR
Svensk Direktreklam som en ansvarlig marketingkanal,
hvor vi kombinerer effektiv distribution med en balance-
ret tilgang til sociale og miljømæssige hensyn. Vi har dog
ikke på nuværende tidspunkt implementeret specifikke
politikker, initiativer eller målsætninger på området. Som
en del af vores videre analyse vil vi vurdere, hvordan en
eventuel strategi kan udvikles for at understøtte denne
mulighed.
Gennemsigtighed og ansvarlighed
som kerneværdier
Gennemsigtighed er en grundlæggende værdi for North
Media. Certificeringen under Fair Tax Mark bekræfter
vores ansvarlige skattepraksis, og i 2024 blev vi aner-
kendt ved ESG Transparency Awards for vores klare og
verificerbare rapportering om sociale, miljømæssige og
ledelsesmæssige indsatser.
Vi anerkender også, at udviklingen af en mere ansvarlig
marketingkanal kræver videre analyse og dialog med
interessenter. Derfor vil vi fremadrettet arbejde på at
kortlægge de mulige samfundsmæssige og miljømæs-
sige fordele ved vores distributionsmodel.
Et socialt potentiale
Hos North Media integrerer vi sociale initiativer i vores
forretning for at gøre en konkret forskel. I generationer
har vi leveret tryksager og magasiner, der ikke blot infor-
merer, men også skaber nye muligheder for dem, der er
marginaliseret på arbejdsmarkedet. Gennem partnerska-
ber og lokale initiativer arbejder viat skabe jobmulig-
heder for unge og voksne medrlige behov. Vi tror på,
at en ansvarlig virksomhed kan spille en afgørende rolle
i at inkludere mennesker, der ellers ville stå uden for
arbejdsmarkedet.
En mulig vej mod en ansvarlig fremtid
for marketing
Vi ser en mulighed i at undersøge, hvordan vi gennem
investeringer i grønnere teknologi, dialog med underle-
verandører og optimering af distributionsløsninger kan
reducere vores klimaaftryk og samtidig hjælpe vores
kunder med at gøre det samme.
Vi ønsker at afsøge, hvordan FK Distribution og SDR
Svensk Direktreklam kan fungere som et alternativ til
digitale markedsføringskanaler, hvor virksomheder kan
nå deres kunder på en troværdig og transparent måde.
Samtidig spiller de lokale ugeaviser og magasiner en vig-
tig rolle i at sikre adgang til uafhængig journalistik, sam-
fundsoplysning og lokal information noget vi ser et
potentiale i at understøtte yderligere.
Vi anerkender dog, at dette område kræver yderligere
analyse og vurdering, før vi kan fastlægge konkrete initia-
tiver eller politikker. Dette inkluderer en vurdering af
markedsbehov, teknologiske muligheder og den kom-
mercielle levedygtighed af en sådan distributionsmodel.
Sammen skaber vi værdi
For os handler markedsføring om mere end at levere
tryksager og lokale ugeaviser. Vi ønsker at skabe langsig-
tet værdi for de samfund, vi servicerer, de mennesker, vi
ansætter, og de virksomheder, vi arbejder med. Vores di-
stributionsnetværk understøtter ikke kun detailhande-
lens behov, men fremmer også det lokale engagement
og styrker forbindelsen mellem mennesker og informa-
tion.
Ved at prioritere ansvarlighed og transparens positione-
rer vi os som en betroet partner en kanal, der skaber
værdi for alle led i kæden, fra producenter og detailhand-
lere til forbrugerne og de lokale samfund. Vi vil fremad-
rettet undersøge, hvordan denne ambition bedst kan
udmøntes i praksis, så vi balancerer kommercielle og
samfundsmæssige hensyn på en bæredygtig måde.
G1 Virksomhedsspecifikke oplysninger: Den ansvarlige marketingkanal
107
Governance information
Social information
Climate and Environmental information
General information
Sustainability
Ledelsespåtegning 108
Revisionserklæring ESG 109
Revisionspåtegning 111
Koncernregnskab 115
Balance for koncernen 116
Egenkapitalopgørelse for koncernen 117
Pengestrømsopgørelse for koncernen 118
Noter til koncernregnskab 119
107
Regnskabet
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
03
108
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behandlet
og godkendt årsrapporten for regnskabsåret 1. januar -
31. december 2024 for North Media A/S.
Koncernregnskabet er udarbejdet i overensstemmelse med
IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yderli-
gere krav i årsregnskabsloven, og årsregnskabet er udarbejdet
i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsesberet-
ningen er udarbejdet efter årsregnskabsloven.
Koncernregnskabet og årsregnskabet giver efter vores opfat-
telse et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver,
passiver og finansielle stilling pr. 31. december 2024 samt af
resultatet af koncernens og selskabets aktiviteter og penge-
strømme for 2024.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfattelse en ret-
visende redegørelse for udviklingen i koncernens og selska-
bets aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultat og af
koncernens og selskabets finansielle stilling samt en beskri-
velse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som kon-
cernen og selskabet står over for.
Endvidere er bæredygtighedsrapporteringen, som er en del af
ledelsesberetningen, i alle væsentlige henseender udarbejdet i
overensstemmelse med årsregnskabslovens §99 a. Dette om-
fatter, at European Sustainability Reporting Standards (ESRS)
er overholdt, samt at den af ledelsen gennemførte proces til
identifikation af de oplysninger, der rapporteres i bæredygtig-
hedsrapporteringen (“Processen”), er i overensstemmelse
med beskrivelsen i ”Identifikation og vurdering af væsentlige
IRO’er”. Endvidere er oplysningerne i bæredygtighedsrappor-
teringens ”EU taksonomi i alle væsentlige henseender i over-
ensstemmelse med Artikel 8 i Europa-Parlamentets og
Rådets forordning (EU) 2020/852 (“Taksonomiforordningen”).
Årsrapporten for 2024 indeholder den første implementering
af årsregnskabslovens §99 a i relation til krav i ESRS. Der forven-
tes at blive udstedt mere klar vejledning og praksis på forskel-
lige områder i de kommende år. Desuden indeholder bære-
dygtighedsrapporteringen fremadrettede udsagn, baseret på
oplyste forudsætninger om begivenheder, der kan fore-
komme i fremtiden og eventuelle fremtidige handlinger fra
koncernen. De faktiske resultater vil sandsynligvis være ander-
ledes, da fremtidige begivenheder ofte ikke indtræder som
forventet.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for Selskab North Me-
dia A/S regnskabsåret 1. januar - 31. december 2024, med fil-
navnet NORTHM-2024-12-31-da.zip, i alle væsentlige henseen-
der er udarbejdet i overensstemmelse med ESEF-forordnin-
gen.
Ledelsespåtegning
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Søborg, den 14. marts 2025
Direktion
Lasse Ingemann Brodt
Koncernchef
Kåre Stausø Wigh *
Koncernøkonomidirektør
Lisbeth Britt Larsen
Koncern HR
-direktør
Martin Frandsen Tobberup
Koncerndirektør,
digital drift og udvikling
Ask Illum Jessen
Koncerndirektør,
infrastruktur og
kommerciel optimering
Bestyrelse
Ole Elverdam Borch
Formand
Richard Gustav Bunck
Næstformand
Ulrik Holsted-Sandgreen
Ulrik Falkner Thagesen
Ann-Sofie Østberg Bjergby
Godkendelse
Forelagt og godkendt på selskabets ordinære generalforsamling den 11. april 2025.
Som dirigent:
* Kåre Stausø Wigh har, som følge af sygdom, ikke deltaget i godkendelsen af årsrapporten.
109
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Konklusion med begrænset sikkerhed
Vi har udført en erklæringsopgave med begrænset sik-
kerhed på bæredygtighedsrapporteringen for North
Media (“koncernen”) som inkluderet i ledelsesberetnin-
gen (“bæredygtighedsrapporteringen”), side 49-106, for
regnskabsåret 1. januar - 31. december 2024.
Baseret på de udførte handlinger og det opnåede bevis
er vi ikke blevet bekendt med forhold, der giver os anled-
ning til at konkludere, at bæredygtighedsrapporteringen
ikke i alle væsentlige henseender er udarbejdet i over-
ensstemmelse med årsregnskabslovens § 99 a, herunder:
at European Sustainability Reporting Standards
(ESRS) er overholdt, herunder at den af ledelsen gen-
nemførte proces til identifikation af de oplysninger,
der rapporteres i bæredygtighedsrapporten (”Proces-
sen”), er i overensstemmelse med beskrivelsen i sek-
tionen “ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af
væsentlige IRO’er”; og
at oplysningerne i bæredygtighedsrapporteringens
sektion med titlen “EU Taksonomi” overholder artikel
8 i EU-forordning 2020/852 (“Taksonomiforordnin-
gen”).
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores erklæringsopgave med begrænset
sikkerhed i henhold til ISAE 3000 (ajourført)
Andre erklæ-
ringsopgaver med sikkerhed end revision eller review af
historiske finansielle oplysninger
(”ISAE 3000 (ajourført)”)
og yderligere krav gældende i Danmark.
Arten og den tidsmæssige placering af de handlinger,
der udføres ved erklæringsopgaver med begrænset sik-
kerhed, er forskellig, og omfanget heraf er mindre end de
handlinger, der udføres ved en erklæringsopgave med
høj grad af sikkerhed. Som følge heraf er den grad af sik-
kerhed, der er for erklæringsopgaver med begrænset sik-
kerhed, betydeligt mindre end den sikkerhed, der ville
være opnået, hvis der var udført en erklæringsopgave
med høj grad af sikkerhed.
Det er vores opfattelse, at det opnåede bevis er tilstræk-
keligt og egnet som grundlag for vores konklusion. Vores
ansvar ifølge denne standard er nærmere beskrevet i er-
klæringens sektion med titlen
”Revisors ansvar for erklæ-
ringsopgaven”.
Vores uafhængighed og kvalitetsstyring
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’
internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd
(IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gæl-
dende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige eti-
ske forpligtelser i henhold til disse krav og IESBA Code.
Vores firma anvender
International Standard on Quality
Management 1
, som kræver, at vi designer, implemente-
rer og driver et kvalitetsstyringssystem, herunder politik-
ker eller procedurer vedrørende overholdelse af etiske
krav, faglige standarder, gældende lov og øvrig regule-
ring.
Ledelsens ansvar for bæredygtighedsrapporteringen
Ledelsen har ansvaret for at designe og implementere en
proces til identifikation af de oplysninger, der er rappor-
teret i bæredygtighedsrapporteringen i henhold til ESRS
og for at give oplysning om denne Proces som inkluderet
i bæredygtighedsrapporteringens sektion med titlen
“ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige
IRO’er”. Dette ansvar omfatter:
forståelse af, i hvilken kontekst koncernens aktivite-
ter og forretningsforbindelser foregår, og opnåelse af
en forståelse af de interessenter, der påvirkes heraf,
identifikation af faktiske og potentielle indvirkninger
(såvel negative som positive) i relation til bæredygtig-
hedsforhold samt risici og muligheder, som har ind-
virkning på eller må forventes at have indvirkning på
koncernens finansielle stilling, regnskabsmæssige
resultat, pengestrømme, adgang til finansiering eller
kapitalomkostninger på kort, mellemlang eller lang
sigt,
vurdering af væsentligheden af de identificerede ind-
virkninger, risici og muligheder i relation til bæredyg-
tighedsforhold ved at vælge og anvende passende
niveau for væsentlighed og
fastlæggelse af forudsætninger, som er rimelige efter
omstændighederne.
Ledelsen har endvidere ansvaret for udarbejdelsen af
bæredygtighedsrapporteringen, som omfatter den infor-
mation, der er identificeret af Processen, i henhold til års-
regnskabslovens § 99 a, herunder:
overholdelse af ESRS,
udarbejdelse af oplysningerne som inkluderet i
bæredygtighedsrapporteringens sektion med titlen
“EU taksonomi” i overensstemmelse med artikel 8 i
Taksonomiforordningen,
design, implementering og opretholdelse af den in-
terne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for
at udarbejde en bæredygtighedsrapportering uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl og
valg og anvendelse af egnede metoder til bæredyg-
tighedsrapportering og fastlæggelse af forudsætnin-
ger og for at foretage skøn, som er forsvarlige efter
omstændighederne.
Iboende begrænsninger ved udarbejdelse af bæredyg-
tighedsrapporteringen
Ved rapportering af fremadrettede oplysninger i overens-
stemmelse med ESRS er ledelsen forpligtet til at udar-
bejde de fremadrettede oplysninger på grundlag af oply-
ste forudsætninger om begivenheder, der kan indtræde i
fremtiden, og koncernens mulige fremtidige handlinger.
De faktiske udfald bliver sandsynligvis anderledes, idet
forventede begivenheder ofte ikke indtræffer som for-
ventet.
Den uafhængige revisors erklæring med begrænset
sikkerhed på bæredygtighedsrapporteringen
Til North Media A/S interessenter
110
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Revisors ansvar for erklæringsopgaven
Det er vores ansvar at planlægge og udføre erklærings-
opgaven med henblik på at opnå begrænset sikkerhed
for, om bæredygtighedsrapporteringen er uden væsent-
lig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser
eller fejl, og at afgive en erklæring med begrænset sik-
kerhed med vores konklusion. Fejlinformationer kan
opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes
som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes,
at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de beslut-
ninger, som brugerne træffer på grundlag af bæredyg-
tighedsrapporteringen i sin helhed.
Som led i en erklæringsopgave med begrænset sikker-
hed, der udføres i overensstemmelse med ISAE 3000
(ajourført), foretager vi faglige vurderinger og oprethol-
der professionel skepsis under udførelse af opgaven.
Vores ansvar i forhold til Processen omfatter:
opnåelse af en forståelse af Processen, men ikke med
det formål at udtrykke en konklusion om Processens
effektivitet, herunder resultatet af Processen,
overvejelse af, om identificerede oplysninger opfylder
de gældende oplysningskrav i ESRS, og
design og udførelse af handlinger til vurdering af, om
Processen er i overensstemmelse med koncernens
beskrivelse af Processen, som oplyst i sektionen
“ESRS 2 IRO-1: Identifikation og vurdering af væsent-
lige IRO’er”.
Vores ansvar i forhold til bæredygtighedsrapporteringen
omfatter endvidere:
identifikation af oplysninger, hvor det er sandsynligt,
at væsentlig fejlinformation kan opstå som følge af
besvigelse eller fejl, og
design og udførelse af handlinger målrettet de oplys-
ninger i bæredygtighedsrapporteringen, hvor det er
sandsynligt, at væsentlig fejlinformation kan opstå.
Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation
forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig
fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan
omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevid-
ste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af
intern kontrol.
Sammenfatning af det udførte arbejde
En erklæringsopgave med begrænset sikkerhed omfat-
ter udførelse af handlinger for at opnå bevis for bæredyg-
tighedsrapporteringen. Arten, omfanget og den tids-
mæssige placering af de valgte handlinger afhænger af
faglige vurderinger, herunder identifikation af oplysnin-
ger, hvor det er sandsynligt, at væsentlig fejlinformation
kan opstå i bæredygtighedsrapporteringen, uanset om
denne skyldes besvigelser eller fejl.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begræn-
set sikkerhed har vi i relation til Processen:
opnået en forståelse af Processen ved at udføre fore-
spørgsler for at forstå grundlaget for de oplysninger,
som ledelsen anvender, og ved at gennemgå koncer-
nens interne dokumentation af dens Proces; og
vurderet, hvorvidt det bevis, vi har opnået ved hjælp
af vores handlinger i relation til den af koncernens
implementerede Proces, var i overensstemmelse
med beskrivelsen af Processen i sektionen “ESRS 2
IRO-1: Identifikation og vurdering af væsentlige
IRO’er”.
I forbindelse med vores erklæringsopgave med begræn-
set sikkerhed har vi i relation til bæredygtighedsrappor-
teringen:
opnået en forståelse af koncernens rapporterings-
processer, der er relevant for udarbejdelsen af kon-
cernens bæredygtighedsrapportering herunder kon-
solideringsprocesserne ved at opnå en forståelse af
koncernens kontrolmiljø, processer og informations-
systemer, der er relevantefor udarbejdelse af en
bæredygtighedsrapportering, men ikke at vurdere
udformningen af specifikke kontrolaktiviteter, opnå
bevis for implementering heraf eller teste deres funk-
tionalitet,
vurderet, om væsentlige oplysninger, som er identifi-
ceret som led i Processen, er indeholdt i bæredygtig-
hedsrapporteringen,
vurderet, om opbygning og præsentation af bære-
dygtighedsrapporteringen er i overensstemmelse
med ESRS,
foretaget forespørgsler af relevant personale og ud-
ført analytiske handlinger i relation til udvalgte oplys-
ninger i bæredygtighedsrapporteringen,
udført substanshandlinger i relation til udvalgte op-
lysninger i bæredygtighedsrapporteringen,
hvor relevant, sammenholdt udvalgte oplysninger i
bæredygtighedsrapporteringen medtilsvarende
oplysninger i koncernregnskabet og ledelsesberet-
ningen,
vurderet metoder, forudsætninger og data for udø-
velse af skøn og fremadrettede oplysninger, og
opnået en forståelse af koncernens proces til identifi-
kation af økonomiske aktiviteter, der er omfattet af
taksonomien, og økonomiske aktiviteter, der er om-
fattet af og i overensstemmelse med taksonomien
og de tilsvarende oplysninger i bæredygtighedsrap-
porteringen.
Fremhævelse af forhold vedrørende
erklæringsopgaven
Sammenligningstal i bæredygtighedsrapporteringen er
ikke omfattet af erklæringsopgaven. Vores konklusion er
ikke modificeret vedrørende denne
begrænsning i omfang.
Hellerup, den 14. marts 2025
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR
-nr. 3377 1231
Leif Ulbæk Jensen
Statsautoriseret revisor
mne23327
Jakob Thisted Binder
Statsautoriseret revisor
mne42816
111
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Revisionspåtegning på regnskabet
Konklusion
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet giver et
retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og
finansielle stilling pr. 31. december 2024 samt af resulta-
tet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for regn-
skabsåret 1. januar - 31. december 2024 i overensstem-
melse med IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Det er endvidere vores opfattelse, at årsregnskabet giver
et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og
finansielle stilling pr. 31. december 2024 samt af resulta-
tet af selskabets aktiviteter for regnskabsåret 1. januar -
31. december 2024 i overensstemmelse med årsregn-
skabsloven.
Vores konklusion er konsistent med vores revisionsproto-
kollat til revisionsudvalget og bestyrelsen.
Hvad har vi revideret
North Media A/S’ koncernregnskab for regnskabsåret
1. januar - 31. december 2024 omfatter totalindkomstop-
gørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsop-
gørelse og noter, herunder oplysning om anvendt regn-
skabspraksis.
North Media A/S’ årsregnskab for regnskabsåret 1. januar
- 31. december 2024 omfatter resultatopgørelse, balance,
egenkapitalopgørelse og noter, herunder oplysning om
anvendt regnskabspraksis.
Samlet refereret til som ”regnskabet”.
Grundlag for konklusion
Vi udførte vores revision i overensstemmelse med inter-
nationale standarder om revision (ISA) og de yderligere
krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge
disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisi-
onspåtegningens afsnit
Revisors ansvar for revisionen af
regnskabet
.
Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er
tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklu-
sion.
Uafhængighed
Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med
International Ethics Standards Board for Accountants’
internationale retningslinjer for revisorers etiske adfærd
(IESBA Code) og de yderligere etiske krav, der er gæl-
dende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige eti-
ske forpligtelser i overensstemmelse med disse krav og
IESBA Code.
Efter vores bedste overbevisning er der ikke udført for-
budte ikke-revisionsydelser som omhandlet i artikel 5,
stk. 1, i forordning (EU) nr. 537/2014.
Valg
Vi blev første gang valgt som revisor for North Media A/S
den 19. marts 2019 for regnskabsåret 2019. Vi er genvalgt
årligt ved generalforsamlingsbeslutning i en samlet sam-
menhængende opgaveperiode seks år frem til og
med regnskabsåret 2024.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter
vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores
revision af regnskabet for 2024. Disse forhold blev be-
handlet som led i vores revision af regnskabet som hel-
hed og udformningen af vores konklusion herom. Vi afgi-
ver ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold.
Den uafhængige revisors
revisionspåtegning
Til aktionærerne i North Media A/S
112
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Centralt forhold ved revisionen
Nedskrivningstest af goodwill, kunderelationer
og relaterede aktiver relateret til
SDR, Svensk Direktreklam
Hvordan vi har behandlet det
centrale forhold ved revisionen
Koncernen erhvervede i 2023 aktierne i SDR Svensk
Direktreklam og EGRO Konsult AB og den samlede
værdi af de erhvervede immaterielle- og materielle an-
lægsaktiver (inklusive værdien af leasingaktiver) udgør
et væsentligt beløb i koncernregnskabet. I forbindelse
med regnskabsaflæggelsen for 2024 har ledelsen iden-
tificeret indikationer på nedskrivningsbehov på de er-
hvervede immaterielle- og materielle anlægsaktiver (in-
klusive værdien af leasingaktiver).
På baggrund heraf, herunder at goodwill og øvrige im-
materielle aktiver med ubestemmelig levetid skal testes
minimum en gang årligt, har ledelsen udarbejdet ned-
skrivningstest for den pengestrømsfrembringende en-
hed “SDR”.
Nedskrivningstesten for SDR er baseret på ledelsens
forventninger til de fremtidige pengestrømme, herun-
der en vægtning af forskellige scenarier. Pengestrøm-
mene tilbagediskonteres ved brug af en relevant dis-
konteringsrente (kapitalværdiberegning). Kapitalværdi-
beregningen medfører udøvelse af væsentlige ledelses-
mæssige skøn og vurderinger i forhold til udviklingen i
omsætningen, omkostninger samt EBIT, det fremtidige
investeringsbehov, samt den anvendte diskonterings-
rente. Nedskrivningstesten for SDR medførte nedskriv-
ning af immaterielle anlægsaktiver på DKK 155 mio.
Vi fokuserede på dette område, da indvirkningen på
regnskabet som helhed er væsentligt samt at udarbej-
delsen af kapitalværdiberegninger er kompleks og kræ-
ver væsentlige ledelsesmæssige skøn og vurderinger
ved fastlæggelsen af de anvendte forudsætninger.
Der henvises til note 4 og 15 i koncernregnskabet.
Vi overvejede ledelsens definition af den pengestrøms-
frembringende enhed samt ledelsens metode for opgø-
relse af den samlede bogførte værdi af aktiver i den
pengestrømsfrembringende enhed.
Vi udførte risikovurderingshandlinger for at opnå en for-
ståelse af de procedurer, der danner basis for indsam-
ling af data samt opgørelse af forudsætninger i ned-
skrivningsmodellen.
Vi reviderede den anvendte nedskrivningsmodel udar-
bejdet af ledelsen, herunder testede den matematiske
sammenhæng i den foretagne kapitalværdiberegning.
Vi udfordrede de anvendte data samt de væsentlige
forudsætninger i nedskrivningsmodellen, herunder
grundlag for udviklingen i omsætningen, omkostninger
samt EBIT, det fremtidige investeringsbehov, samt den
anvendte diskonteringsrente. Vi vurderede endvidere
den foretagne sandsynlighedsvægtning i det anvendte
scenarie lagt til grund for nedskrivningstesten.
I vurderingen af den anvendte diskonteringsrente og
den anvendte metode i nedskrivningstesten for SDR in-
volverede vi vores værdiansættelsesspecialister.
Vi vurderede fuldstændigheden og nøjagtigheden af
beskrivelsen af den udarbejdede nedskrivningstest i
noterne i koncernregnskabet.
Centralt forhold ved revisionen
Omsætning
Hvordan vi har behandlet det
centrale forhold ved revisionen
Koncernens omsætning består primært af indtægter
fra omdeling af tryksager, lokalaviser m.v..
Omsætning indregnes, når kontrollen af den enkelte
leveringsforpligtelse overgår til kunden. Omsætningen
måles til værdien af det aftalte vederlag.
Retvisende indtægtsførsel af omsætningen er
afhængig af komplekse it-systemer, integration heri-
mellem og opsamling af data. Vi fokuserede på dette
område, fordi fejl i datagrundlag, som danner basis for
indregning af omsætning, udgør en risiko for fejl ved
indregning af omsætning.
Se note 5 og 23 i koncernregnskabet.
Vi vurderede koncernens regnskabspraksis, herunder
om den er i overensstemmelse med IFRS 15.
Vi udførte risikovurderingshandlinger med henblik på at
opnå en forståelse af it-systemer, forretningsgange og
relevante kontroller vedrørende indregning af omsæt-
ning. For kontrollerne vurderede vi, om de var designet
og implementeret til effektivt at adressere risikoen for
væsentlig fejlinformation. For udvalgte kontroller, som vi
planlagde at basere os på, testede vi, om de var udført på
konsistent basis, herunder kontroller i it-systemer, cont-
rolling og verifikation af indtægtsførte transaktioner.
Vi foretog dataanalyse blandt andet med henblik på
identifikation og vurdering af eventuelle atypiske poste-
ringer vedrørende omsætningstransaktioner.
Vi udførte substansrevision af omsætningstransaktioner
og betydelige kontrakter for vurdering af forekomst og
nøjagtighed samt korrekt tidspunkt for indregning af
omsætning.
113
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om regnskabet omfatter ikke ledelses-
beretningen, og vi udtrykker som led i revisionen ingen
form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetnin-
gen.
I tilknytning til vores revision af regnskabet er det vores
ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse
overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsi-
stent med regnskabet eller vores viden opnået ved revisi-
onen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig
fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberet-
ningen indeholder krævede oplysninger i henhold til års-
regnskabsloven. Dette omfatter ikke kravene i årsregn-
skabslovens § 99 a vedrørende bæredygtighedsrapporte-
ringen, som er omfattet af den særskilte erklæring med
begrænset sikkerhed herom.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at
ledelsesberetningen er i overensstemmelse med kon-
cernregnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet i
overensstemmelse med årsregnskabslovens krav, bortset
fra kravene i årsregnskabslovens § 99 a vedrørende bære-
dygtighedsrapporteringen, jf. ovenfor. Vi har ikke fundet
væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for regnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncern-
regnskab, der giver et retvisende billede i overensstem-
melse med IFRS Accounting Standards som godkendt af
EU og yderligere krav i årsregnskabsloven og for udarbej-
delsen af et årsregnskab, der giver et retvisende billede i
overensstemmelse med årsregnskabsloven. Ledelsen har
endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen
anser for nødvendig for at udarbejde et regnskab uden
væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af regnskabet er ledelsen ansvarlig for
at vurdere koncernens og selskabets evne til at fortsætte
driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor
dette er relevant; samt at udarbejde regnskabet på
grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, med-
mindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncer-
nen eller selskabet, indstille driften eller ikke har andet
realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af regnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om regn-
skabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation,
uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at
afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj
grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er
ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overens-
stemmelse med ISA og de yderligere krav, der er gæl-
dende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinforma-
tion, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som
følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som
væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de
enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske
beslutninger, som brugerne træffer på grundlag af regn-
skabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse
med ISA og de yderligere krav, der er gældende i
Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder
professionel skepsis under revisionen. Herudover:
I
dentificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejl-
information i regnskabet, uanset om denne skyldes
besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisions-
handlinger som reaktion på disse risici samt opnår
revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at
danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for
ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget
af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinfor-
mation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte
sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udela-
delser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kon-
trol.
Opnår vi forståelse af den interne kontrol med
relevans for revisionen for at kunne udforme revisi-
onshandlinger, der er passende efter omstændighe-
derne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion
om effektiviteten af koncernens og selskabets
interne kontrol.
Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er
anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regn-
skabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som
ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af regn-
skabet på grundlag af regnskabsprincippet om fort-
sat drift er passende, samt om der på grundlag af det
opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed for-
bundet med begivenheder eller forhold, der kan
skabe betydelig tvivl om koncernens og selskabets
evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at
der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisi-
onspåtegning gøre opmærksom på oplysninger
herom i regnskabet eller, hvis sådanne oplysninger
ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion.
Vores konklusioner er baseretdet revisionsbevis,
der er opnået frem til datoen for vores revisionspå-
tegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan
dog medføre, at koncernen og selskabet ikke læn-
gere kan fortsætte driften.
Tager vi stilling til den samlede præsentation, struk-
tur og indhold af regnskabet, herunder noteoplysnin-
gerne, samt om regnskabet afspejler de underlig-
gende transaktioner og begivenheder på en sådan
måde, at der gives et retvisende billede heraf.
Planlægger og udfører vi koncernrevisionen for at
opnå tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis vedrø-
rende de finansielle oplysninger for virksomhederne
eller forretningsenhederne i koncernen som grund-
lag for at udforme en konklusion om koncernregn-
skabet og årsregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede,
føre tilsyn med og gennem det udførte revisions-
arbejde til brug for koncernrevisionen. Vi er enean-
svarlige for vores revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om blandt
andet det planlagte omfang og den tidsmæssige place-
ring af revisionen samt betydelige revisionsmæssige
observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i
intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at
vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uaf-
hængighed, og oplyser den om alle relationer og andre
forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores
uafhængighed og, hvor dette er relevant, anvendte sik-
kerhedsforanstaltninger eller handlinger foretaget for at
eliminere trusler.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til
den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest
betydelige ved revisionen af regnskabet for den aktuelle
periode og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi
beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, med-
mindre lov eller øvrig regulering udelukker, at forholdet
offentliggøres.
114
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Erklæring om overholdelse af ESEF-forordningen
Som et led i revisionen af regnskabet for North Media A/S
har vi udført handlinger med henblik på at udtrykke en
konklusion om, hvorvidt årsrapporten for regnskabsåret
1. januar til 31. december 2024, med filnavnet
NORTHM-2024-12-31-da.zip, er udarbejdet i overensstem-
melse med EU-Kommissionens delegerede forordning
2019/815 om det fælles elektroniske rapporteringsformat
(ESEF-forordningen), som indeholder krav til udarbej-
delse af en årsrapport i XHTML-format og iXBRL-op-
mærkning af koncernregnskabet inklusive noter.
Ledelsen har ansvaret for at udarbejde en årsrapport,
som overholder ESEF-forordningen, herunder:
Udarbejdelse af årsrapporten i XHTML-format,
Udvælgelse og anvendelse af passende iXBRL-tags,
herunder udvidelser til ESEF-taksonomien og foran-
kring heraf til elementer i taksonomien, for finansiel
information, som kræves opmærket, med udøvelse
af skøn hvor nødvendigt,
At sikre konsistens mellem iXBRL-opmærket data og
det menneskeligt læsbare koncernregnskab, og
For den interne kontrol, som ledelsen anser for nød-
vendig for at udarbejde en årsrapport, som overhol-
der ESEF-forordningen.
Vores ansvar er, baseret på det opnåede bevis, at opnå
høj grad af sikkerhed for, om årsrapporten i alle væsent-
lige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen, og at udtrykke en konklusion. Arten,
omfanget og den tidsmæssige placering af de valgte
handlinger afhænger af revisors faglige vurdering, herun-
der vurdering af risikoen for væsentlige afvigelser fra kra-
vene i ESEF-forordningen, uanset om disse skyldes besvi-
gelser eller fejl. Handlingerne omfatter:
Kontrol af, om årsrapporten er udarbejdet i XHTML-
format,
Opnåelse af en forståelse af selskabets proces for
iXBRL-opmærkning og af den interne kontrol vedrø-
rende opmærkningsprocessen,
Vurdering af fuldstændigheden af iXBRL-opmærk-
ningen af koncernregnskabet inklusive noter,
Vurdering af, hvorvidt anvendelse af iXBRL-elemen-
ter fra ESEF-taksonomien og selskabets oprettelse af
udvidelser til taksonomien er passende, når relevante
elementer i ESEF-taksonomien ikke er identificeret,
Vurdering af forankringen af udvidelser til elementer
i ESEF-taksonomien, og
Afstemning af iXBRL-opmærket data med det revi-
derede koncernregnskab.
Det er vores opfattelse, at årsrapporten for North Media
A/S for regnskabsåret 1. januar - 31. december 2024, med
filnavnet NORTHM-2024-12-31-da.zip, i alle væsentlige
henseender er udarbejdet i overensstemmelse med
ESEF-forordningen.
Hellerup, den 14. marts 2025
PricewaterhouseCoopers
Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
CVR
-nr. 3377 1231
Leif Ulbæk Jensen
Statsautoriseret revisor
mne23327
Jakob Thisted Binder
Statsautoriseret revisor
mne42816
115
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Totalindkomstopgørelse for koncernen
mio. kr.
Note
2024
2023
Omsætning
5, 23, 38
1.301,4 915,1
Direkte omkostninger
17, 38
385,7 246,9
Direkte
personaleomkostninger
6, 38
291,0 158,6
Dækningsbidrag
624,7 509,6
Personaleomkostninger
6, 7, 38
324,0 220,5
Andre eksterne omkostninger
8, 38
157,1 114,4
Af
- og nedskrivninger
9, 15, 38
228,4 26,9
Andre
driftsindtægter
38
9,9 7,2
EBIT
-74,9 155,0
Andel af resultat i associerede virksomheder
16
-0,5 2,6
Afkast værdipapirer
10
217,4 189,3
Finansielle indtægter
11
1,4 3,5
Finansielle omkostninger
11
-7,6 -5,4
Resultat før
skat
135,8 345,0
Skat af årets resultat
12
-63,3 -76,8
Årets resultat, fortsættende aktiviteter
72,5 268,2
Resultat, ophørte aktiviteter
37
-10,8 -3,8
Årets resultat
61,7 264,4
Fordeling af årets resultat
Aktionærer i North Media A/S
61,7 264,4
61,7 264,4
Resultat pr. aktie, kroner
13
Resultat pr. aktie (EPS)
- i alt
3,4 14,3
Udvandet resultat pr. aktie (EPS
-D) - i alt
3,4 14,3
Resultat pr. aktie ekskl.
værdipapirafkast (EPS-J)
-6,0 6,3
mio. kr.
Note
2024
2023
Årets resultat
61,7
264,4
Poster, der senere kan omklassificeres
til resultatopgørelsen:
Valutakursregulering, udenlandske
virksomheder
-1,4 -0,3
Anden totalindkomst
-1,4
-0,3
Totalindkomst
60,3 264,1
Fordeling af totalindkomst
Aktionærer i North Media A/S
60,3 264,1
60,3 264,1
116
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Balance for koncernen
Aktiv
mio. kr.
Note
2024
2023
Goodwill
41,0 146,4
Kunderelationer
96,2 142,8
Øvrige immaterielle aktiver
5,3 26,1
Software
12,7 18,2
Immaterielle aktiver
15
155,2 333,5
Grunde og bygninger
280,2 264,2
Investeringsejendom
16,6 16,3
Tekniske anlæg
25,8 24,4
Driftsmidler og inventar
19,4 17,2
Materielle aktiver
15
342,0 322,1
Kapitalandele i associerede virksomheder
16
11,6 12,1
Andre kapitalandele
8,9 5,7
Andre tilgodehavender
0,6 0,6
Andre
langfristede aktiver
21,1 18,4
Langfristede aktiver i alt
518,3 674,0
Varebeholdninger
17
8,5 6,0
Tilgodehavender fra salg af tjenesteydelser
18
87,8 84,2
Tilgodehavende selskabsskat
19
0,9 0,0
Andre
tilgodehavender
1,4 13,8
Periodeafgrænsningsposter
29,3 22,1
Værdipapirer
854,4 652,4
Likvide beholdninger
38,9 160,4
Kortfristede aktiver i alt
1.021,2 938,9
Aktiver i alt
1.539,5 1.612,9
Passiver
mio. kr.
Note
2024
2023
Aktiekapital
21
100,3 100,3
Reserve for valutakursreguleringer
-1,7 -0,3
Overført resultat
1.047,7 1.056,4
Egenkapital i alt
1.146,3
1.156,4
Udskudt skat
20
30,6 37,4
Kreditinstitutter
22, 28
98,7 103,7
Skyldig købesum
29
0,0 20,3
Leasinggæld
28, 30
33,2 31,1
Langfristede forpligtelser i alt
162,5 192,5
Kreditinstitutter
22, 28
4,9 4,9
Leasinggæld
28, 30
19,4 14,6
Skyldig købesum
29
20,3 9,6
Leverandører af varer og tjenesteydelser
76,4 66,0
Skyldig selskabsskat
19
13,2 26,2
Kontraktsforpligtelser
23
9,2 7,1
Anden gæld
24
87,3 135,6
Kortfristede forpligtelser i alt
230,7
264,0
Forpligtelser i alt
393,2 456,5
Passiver i alt
1.539,5
1.612,9
117
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Egenkapitalopgørelse for koncernen
mio. kr.
Aktiekapital
Reserve for valuta-
kursreguleringer
Overført resultat
Egenkapital i alt
Egenkapital 1. januar 2023
100,3 0,0 895,1 995,4
Egenkapitalbevægelser 2023
Årets resultat
0,0 0,0 264,4 264,4
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0 -0,3 0,0 -0,3
Anden totalindkomst efter skat
0,0 -0,3 0,0 -0,3
Totalindkomst i alt
0,0 -0,3 264,4 264,1
Skat af aktieoptioner
0,0 0,0 0,3 0,3
Køb af egne aktier
0,0 0,0 -36,1 -36,1
Salg af
egne aktier
0,0 0,0 6,8 6,8
Aktiebaseret vederlæggelse
0,0 0,0 0,1 0,1
Udloddet udbytte
0,0 0,0 -80,2 -80,2
Udbytte af egne aktier
0,0 0,0 6,0 6,0
Egenkapitalbevægelser 2023 i alt
0,0 -0,3 161,3 161,0
Egenkapital 31. december 2023
100,3
-0,3
1.056,4
1.156,4
Egenkapitalbevægelser 2024
Årets resultat
0,0 0,0 61,7 61,7
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0 -1,4 0,0 -1,4
Anden totalindkomst efter skat
0,0 -1,4 0,0 -1,4
Totalindkomst i alt
0,0 -1,4 61,7 60,3
Skat af aktieoptioner
0,0 0,0 -0,3 -0,3
Salg af egne aktier
0,0 0,0 2,0 2,0
Udloddet udbytte
0,0 0,0 -80,2 -80,2
Udbytte af egne aktier
0,0 0,0 8,1 8,1
Egenkapitalbevægelser 2024 i alt
0,0
-1,4
-8,7
-10,1
Egenkapital 31. december 2024
100,3 -1,7 1.047,7 1.146,3
118
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Pengestrømsopgørelse for koncernen
mio. kr.
Note
2024
2023
Årets resultat fortsættende aktiviteter
72,5
268,2
Reguleringer for ikke-likvide poster mv.
25
81,0 -86,1
Ændringer i driftskapital
26
-36,3 -4,6
Pengestrømme fra primær drift
117,2 177,5
Renteindbetalinger
1,4 3,5
Renteudbetalinger
-9,0 -5,3
Pengestrømme fra resultat før skat
109,6 175,7
Betalt selskabsskat
12
-83,3 -45,8
Pengestrømme fra driftsaktiviteter, fortsættende
aktiviteter
26,3
129,9
Pengestrømme fra driftsaktiviteter, ophørte aktiviteter
*
-10,8 -3,8
Pengestrømme fra driftsaktiviteter, i alt
15,5 126,1
Investeringer i immaterielle og materielle aktiver
27
-49,2 -11,9
Salg af materielle aktiver
0,1 0,2
Udbytte fra associerede virksomheder
16
0,0 5,0
Køb af værdipapirer
0,0 -123,9
Salg af værdipapirer
10,1 232,1
Udbytte af værdipapirer
10
5,4 6,1
Køb af dattervirksomhed
36
-9,6 -146,3
Investering i øvrige langfristede aktiver
-3,3 -1,5
Salg af øvrige langfristede aktiver
0,0 0,0
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter, i alt
-46,5
-40,2
*Aktiviteten Ofir er solgt pr. 6. januar 2025, men North Media står for afvikling og efterfølgende nedlukning af
det gamle driftsselskab.
mio. kr.
Note
2024
2023
Afdrag på langfristede forpligtelser
28
-20,4 -8,7
Køb af egne aktier
21
0,0 -36,1
Salg af egne aktier
21
2,0
6,8
Udbetalt udbytte
14
-72,1 -74,3
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter, i alt
-90,5 -112,3
Pengestrømme i alt
-121,5 -26,4
Likvider, primo
160,4 186,8
Likvider, ultimo
38,9 160,4
119
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 1 Generelt om anvendt
regnskabspraksis 120
Note 2 Anvendt regnskabspraksis 120
Note 3 Nøgletalsdefinitioner 123
Note 4 Væsentlige
regnskabsmæssige skøn og
vurderinger 124
Note 5 Segmentoplysninger 125
Note 6 Medarbejdere og
personaleomkostninger 126
Note 7 Aktiebaseret vederlæggelse 128
Note 8 Honorar til
generalforsamlingsvalgt
revisor 130
Note 9 Af- og nedskrivninger 130
Note 10 Afkast værdipapirer 131
Note 11 Finansielle poster 131
Note 12 Skat 132
Note 13 Resultat pr. aktie 135
Note 14 Foreslået udbytte pr. aktie 135
Note 15 Immaterielle og materielle
aktiver 136
Note 16 Kapitalandele i associerede
virksomheder 141
Note 17 Varebeholdninger 142
Note 18 Tilgodehavender 142
Note 19 Skyldig skat 143
Note 20 Udskudt skat 143
Note 21 Aktiekapital 145
Note 22 Gæld til kreditinstitutter mv. 146
Note 23 Kontraktforpligtelser 146
Note 24 Anden gæld 146
Note 25 Reguleringer for ikke-likvide
poster 147
Note 26 Ændring i driftskapital 147
Note 27 Investering i immaterielle
og materielle aktiver 147
Note 28 Udvikling i rentebærende
gæld 148
Note 29 Skyldig købesum 149
Note 30 Leasing 149
Note 31 Eventualforpligtelser 150
Note 32 Sikkerhedsstillelser 150
Note 33 Nærtstående parter 151
Note 34 Finansielle risici 151
Note 35 Dagsværdi af finansielle
aktiver og forpligtelser 153
Note 36 Køb af dattervirksomhed 154
Note 37 Ophørte aktiviteter 155
Note 38 Resultatopgørelse
artsopdelt 155
Note 39 Efterfølgende begivenheder 156
Note 40 Godkendelse af
koncernregnskabet 156
Note 41 Koncernstruktur pr. 31.
december 2024 157
Noteoversigt
Anvendt regnskabspraksis
Resultatopgørelse
for koncernen
Balance
for koncernen
Pengestrømsopgørelse
for koncernen
Øvrig information
120
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernregnskabet aflægges i overensstemmelse med
IFRS Accounting Standards som godkendt af EU og yder-
ligere danske oplysningskrav til årsrapporter for børsno-
terede selskaber og IFRS-bekendtgørelsen udstedt i hen-
hold til årsregnskabsloven.
Resultatopgørelsen opstilles med udgangspunkt i en
artsopdeling af omkostninger, dog således at andel af
personaleomkostninger direkte medgået til levering af
koncernens produkter indregnes i dækningsbidraget.
Anvendt regnskabspraksis er uændret i forhold til 2023.
Nye og ændrede standarder og fortolkningsbidrag
North Media har implementeret alle nye og reviderede
regnskabsstandarder og fortolkningsbidrag, der er god-
kendt af EU, og som har virkning for regnskabsår, der
begyndte 1. januar 2024.
Standarder og fortolkningsbidrag, der endnu ikke
er trådt i kraft
På tidspunktet for offentliggørelse af denne årsrapport
foreligger der en række nye og ændrede standarder og
fortolkningsbidrag, som er godkendt af IASB. Ingen af
disse vurderes dog at få væsentlig indflydelse på North
Media.
Præsentationsvaluta
Årsrapporten er aflagt i danske kroner.
Koncernregnskab
Koncernregnskabet omfatter North Media A/S og dennes
datterselskaber, hvori North Media A/S har kontrol via
en bestemmende indflydelse. Bestemmende indflydelse
opnås enten ved direkte eller indirekte at eje eller råde
over mere end 50% af stemmerettighederne eller
anden måde kontrollere den pågældende virksomhed.
Virksomheder, hvori koncernen ejer mellem 20% og 50%
af stemmerettighederne og udøver betydelig, men ikke
bestemmende indflydelse, betragtes som associerede.
Koncernregnskabet udarbejdes ved sammenlægning af
moderselskabets og de enkelte datterselskabers årsregn-
skaber, der alle er aflagt efter koncernens regnskabsprak-
sis. Der foretages eliminering af koncerninterne poster,
herunder omsætning, omkostninger, renter, udbytter og
urealiserede fortjenester og tab ved transaktioner mel-
lem de konsoliderede virksomheder samt mellemværen-
der og kapitalandele.
Kapitalandele i datterselskaber udlignes med den for-
holdsmæssige andel af datterselskabets dagsværdi af
identificerbare nettoaktiver og indregnede eventualfor-
pligtelser på overtagelsestidspunktet.
Virksomhedssammenslutninger
Nyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes i
koncernregnskabet fra overtagelsestidspunktet. Sam-
menligningstal korrigeres ikke for nyerhvervede, solgte
eller afviklede virksomheder, medmindre solgte eller af-
viklede virksomheder opfylder betingelserne for at blive
præsenteret som ophørte aktiviteter i henhold til IFRS 5.
Ved køb af nye virksomheder, hvor moderselskabet
opnår bestemmende indflydelse over den købte virksom-
hed, anvendes overtagelsesmetoden. De tilkøbte virk-
somheders identificerbare aktiver, forpligtelser og even-
tualforpligtelser måles til dagsværdi på overtagelsestids-
punktet. Identificerbare immaterielle aktiver indregnes,
såfremt de kan udskilles eller udspringer fra en kontrakt-
lig ret. Der indregnes udskudt skat af de foretagne om-
vurderinger.
Positive forskelsbeløb (goodwill) mellem kostprisen for
virksomheden og dagsværdien af de overtagne identifi-
cerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser ind-
regnes som goodwill under immaterielle aktiver. Good-
will afskrives ikke men testes for værdiforringelse. Første
værdiforringelsestest udføres inden udgangen af overta-
gelsesåret. Ved overtagelsen henføres goodwill til de
pengestrømsfrembringende enheder, der efterfølgende
danner grundlag for værdiforringelsestest. Negative for-
skelsbeløb (negativ goodwill) indregnes i resultatopgørel-
sen på overtagelsestidspunktet.
Fortjeneste eller tab ved afhændelse eller afvikling af dat-
terselskaber og associerede virksomheder opgøres som
forskellen mellem salgssummen tillagt dagsværdien af
eventuelle ejerandele i behold eller afviklingssummen og
den regnskabsmæssige værdi af nettoaktiver inklusive
goodwill på salgstidspunktet samt omkostninger til salg
eller afvikling.
Omregning af fremmed valuta
Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første ind-
regning til transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferen-
cer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kur-
sen på betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen
under finansielle indtægter og omkostninger.
Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i
fremmed valuta, som ikke er afregnet på balancedagen,
omregnes til balance-dagens valutakurs. Forskellen mel-
lem balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for til-
godehavendets eller gældens opståen eller indregning i
seneste årsrapport indregnes i resultatopgørelsen under
finansielle indtægter og omkostninger.
Note 1 Generelt om anvendt regnskabs-
praksis
Note 2 Anvendt regnskabspraksis
121
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Ved indregning i koncernregnskabet af udenlandske dat-
terselskaber og associerede selskaber med en funktionel
valuta forskellig fra koncernens præsentationsvaluta om-
regnes resultatopgørelsen til gennemsnitskurs for de en-
kelte måneder, og balanceposterne omregnes til
balancedagens valutakurser. Kurs-forskelle, opstået ved
omregning af udenlandske virksomheders egenkapital
ved årets begyndelse til balancedagens valutakurser
samt ved omregning af resultatopgørelser fra gennem-
snitskurser til balancedagens valutakurser, indregnes i
anden totalindkomst og henføres til en særskilt reserve
under egenkapitalen.
Afledte finansielle instrumenter
Afledte finansielle instrumenter indregnes første gang i
balancen til dagsværdi og måles efterfølgende til dags-
værdi, der indgår henholdsvis i andre tilgodehavender og
anden gæld.
Ændringer i dagsværdien af afledte finansielle instru-
menter, der opfylder betingelserne for sikring af fremti-
dige pengestrømme, indregnes i anden totalindkomst
og medtages i egenkapitalen under en særskilt reserve
for sikringstransaktioner, indtil det sikrede realiseres.
Totalindkomstopgørelse
Omsætning
Omsætningen omfatter indtægter fra koncernens fire
segmenter for leverede varer og tjenesteydelser. Omsæt-
ning indregnes, når kontrollen over den enkelte identifi-
cerbare leveringsforpligtelse overgår til kunden og måles
til nutidsværdien af det aftalte vederlag med fradrag af
merværdiafgift samt kontant- og kvantumsrabatter.
Omsætning fra FK Distribution segmentet omfatter
distribution af husstandsomdelte aviser og tryksager
samt pakning af tryksager for eksterne distributionsfir-
maer. Omsætning indregnes på distributionstidspunktet.
Omsætning fra Svensk Direktreklam omfatter distribu-
tion af husstandsomdelte aviser og tryksager. Omsætnin-
gen indregnes på distributionstidspunktet.
BoligPortal-omsætningen omfatter abonnementsind-
tægter og brugerafgifter, samt indtægter fra brug af for-
skellige SaaS løsninger.
Ofir-omsætningen omfatter job- og banner-annoncer
samt salg af software til rubrik jobdatabaser.
Abonnementsomsætning indregnes over tid i takt med
abonnementsperioden, mens annonceindtægter indreg-
nes ved levering.
Bekey-omsætningen omfatter salg af nøglesystemer.
Omsætning fra fysiske varer indregnes, når montering er
foretaget, mens tilhørende abonnementsbetaling for
brug af administrationssystemet indregnes over kontrak-
tens løbetid.
Betalingsbetingelserne i koncernens salgsaftaler med
kunder afhænger dels af den underliggende leverings-
forpligtelse og dels af det underliggende kundeforhold,
men typisk vil betalingsbetingelserne være mellem 14-30
dage, alternativt løbende måned +30 dage.
Direkte omkostninger
Direkte omkostninger omfatter omkostninger, der afhol-
des for at opnå årets nettoomsætning. Herunder indgår
ekstern distribution, distributionsydelser eksklusive di-
rekte personaleomkostninger samt Google-omkostnin-
ger, der direkte kan henføres til omsætningsskabende
aktiviteter. Direkte omkostninger indregnes på samme
tidspunkt som den tilhørende omsætning.
Andre eksterne omkostninger
Andre eksterne omkostninger omfatter omkostninger til
salg, reklame, administration,
lokaler, tab på debitorer mv. Under andre eksterne om-
kostninger indregnes tillige omkostninger vedrørende
udviklingsprojekter, der ikke opfylder kriterierne for ind-
regning i balancen.
Andre driftsindtægter
Andre driftsindtægter indeholder indtægter af sekundær
karakter i forhold til virksomhedernes aktiviteter.
Balancen
Periodeafgrænsningsposter (aktiver)
Periodeafgrænsningsposter, indregnet under aktiver,
omfatter afholdte omkostninger vedrørende efterføl-
gende regnskabsår.
Andre kapitalandele
Andre kapitalandele omfatter investering i andre virk-
somheder som led i koncernens forretningsmæssige
aktiviteter, og som ikke klassificeres som dattervirksom-
heder eller associerede virksomheder. Andre kapitalan-
dele præsenteres som langfristede aktiver og måles og
rapporteres til dagsværdi. Ændringer i dagsværdien ind-
regnes løbende i resultatopgørelsen under finansielle
poster.
Finansielle forpligtelser
Gæld til kreditinstitutter m.v. indregnes ved låneoptagel-
sen til det modtagne provenu efter fradrag af afholdte
transaktionsomkostninger.
I efterfølgende perioder måles de finansielle forpligtelser
til amortiseret kostpris ved anvendelse af ”den effektive
rentes metode”, således at forskellen mellem provenuet
og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen
under finansielle omkostninger over låneperioden.
Øvrige finansielle forpligtelser måles til amortiseret kost-
pris.
Dagsværdihierarki
Måling af dagsværdier baseres på følgende dagsværdi-
hierarki:
Noterede priser på aktive markeder for identiske
aktiver eller forpligtelser (niveau 1).
Noterede priser i et aktivt marked for lignende akti-
ver eller forpligtelser eller andre værdiansættelses-
metoder, hvor alle væsentlige input er baseret på
observerbare markedsdata (niveau 2).
Værdiansættelsesmetoder, hvor eventuelle væsent-
lige input ikke er baseret på observerbare markeds-
data (niveau 3).
Note 2 Anvendt regnskabspraksis
(fortsat)
122
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser koncernens penge-
strømme fordelt på driftsaktivitet, investeringsaktivitet
og finansieringsaktivitet for året, årets forskydning i likvi-
der samt koncernens likvider ved årets begyndelse og
slutning. Pengestrømsopgørelsen præsenteres efter den
indirekte metode.
Pengestrømme fra købte virksomheder indregnes fra
anskaffelsestidspunktet.
Pengestrømme fra driftsaktivitet
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres som årets
resultat reguleret for ikke-likvide driftsposter, ændring
i driftskapital, modtagne og betalte renter samt betalt
selskabsskat.
Pengestrømme fra investeringsaktivitet
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter beta-
ling i forbindelse med køb og salg af virksomheder og
aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og an-
dre langfristede aktiver samt køb og salg af værdipapirer,
der ikke medregnes som likvider.
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter æn-
dringer i størrelse eller sammensætning af aktiekapital
og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af
lån, afdrag på renterende gæld, køb og salg af egne
aktier samt betaling af udbytte til selskabsdeltagere.
Likvider
Likvider omfatter likvide beholdninger, der indgår som
en integreret del af selskabets kapitalberedskab.
Note 2 Anvendt regnskabspraksis
(fortsat)
123
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 3 Nøgletalsdefinitioner
Dækningsgrad
=
Dækningsbidrag x 100
Nettoomsætning
Resultat af primær drift før
afskrivninger =
EBITDA (EBIT + afskrivninger)
EBITA
=
EBIT + amortisation
Resultat af ordinær primær drift
=
EBIT
Årets resultat ekskl. værdipapirafkast
=
Årets resultat
værdipapirafkast x 0,78
Overskudsgrad
=
EBIT x 100
Nettoomsætning
Egenkapitalandel
=
Egenkapital ultimo x 100
Aktiver i alt
Egenkapitalforrentning (ROE)
=
Årets resultat efter skat x 100
Gns. egenkapital inklusive minoritetsinteresser
Nettorentebærende indestående
=
Rentebærende aktiver og likvider gæld
fratrukket rentebærende gæld
Nettoarbejdskapital (NWC)
=
Ikke
-rentebærende tilgodehavender fratrukket ikke-rentebærende kortfristet gæld
Investeret kapital
=
Egenkapital og minoritetsinteresser tillagt nettorentebærende gæld
Forrentning af
kapitalgrundlag før særlige poster =
EBITA x 100
Gns. investeret kapital inklusive goodwill
Frit cash flow før skat (CFFO)
=
EBITDA tillagt forskydningen i driftsrelaterede balanceposter (eksklusive skat)
og fratrukket investeringer
Årets indtjening pr. aktie (EPS) i alt
=
Moderselskabets andel af årets resultat
Gns. antal aktier i omløb
Udvandet resultat pr. aktie (EPS
-D) =
Moderselskabets andel af årets resultat
Gns. antal udvandede aktier i omløb
Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast (EPS
-J) =
Årets resultat fratrukketrdipapirafkast efter skat
Gns. antal aktier I omløb
Pris/indtjening (P/E)
=
Aktiekurs
EPS
Kurs/indre værdi (K/I)
=
Antal aktier, 31. december x børskurs
Moderselskabets andel af egenkapital
Årets pengestrømme pr. aktie (CFPS)
=
Pengestrømme fra driftsaktivitet
Gns. antal udvandede aktier
Kapitalberedskab
=
Værdipapirer + Likvide
beholdninger
Resultat pr. aktie (EPS) og udvandet resultat pr.
aktie (EPS-D) opgøres i overensstemmelse med
IAS 33.
Nøgletal er udarbejdet i overensstemmelse
med Den Danske Finansforenings online ver-
sion af "Anbefalinger & Nøgletal” med følgende
undtagelser:
Investeret kapital beregnes inklusive good-
will jf. ovenfor
EPS-J som viser årets resultat pr. aktie ekskl.
værdipapirafkast
Frit cash flow beregnet før skat, idet størrel-
sen af betalt acontoskat ellers vil kunne
påvirke nøgletallet tilfældigt
124
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Ved opgørelsen af den regnskabsmæssige værdi af visse
aktiver og forpligtelser kræves skøn over, hvorledes frem-
tidige begivenheder påvirker værdien afvel aktiver
som forpligtelser på balancedagen. Skøn, der er væsent-
lige for regnskabsaflæggelsen, foretages blandt andet
ved vurdering af fremtidige pengestrømme i forbindelse
med nedskrivningstest på goodwill, og andre immateri-
elle aktiver.
De anvendte skøn og vurderinger er baseret på forud-
sætninger, som ledelsen vurderer er rimelige, men som i
sagens natur er usikre og uforudsigelige da uventede
begivenheder eller omstændigheder kan opstå. Herud-
over er selskabet underlagt risici og usikkerheder i den
ordinære drift, som kan medføre, at de faktiske resultater
afviger fra estimaterne.
I note 15 er medtaget oplysninger om forudsætningerne
og usikkerheden ved de anvendte skøn på balanceda-
gen, herunder risiko for at ændringer i anvendte skøn
kan medfører en ændret indregning af regnskabsmæs-
sige værdi af aktiver eller forpligtelser i kommende regn-
skabsår. Ledelsen anser følgende for at være væsentlige
regnskabsmæssige skøn og væsentlige forudsætninger
anvendt ved udarbejdelsen af regnskabet:
Immaterielle og materielle aktiver (note 15)
Køb af dattervirksomhed og aktivitet (note 36)
Risici relateret til North Media A/S er omtalt i afsnittet om
risici og risikostyring, side 37-38.
Nedskrivningstest vedrørende SDR
I henhold til IAS 36 skal der, som minimum en gang årligt
foretages værdiforringelsestest af goodwill. Ledelsen har i
den forbindelse konstateret, at der er indikationvær-
diforringelse af aktiver relateret til SDR på grund af nega-
tive afvigelser på de forventede resultater for 2025. Ledel-
sen har derfor udover nedskrivningstesten på goodwill
foretaget nedskrivningstest på SDRs samlede forretning.
Nedskrivningstesten for SDR udviser en kapitalværdi
(”value in use”) på 76,3 mio.kr., som er lavere end den
bogførte værdi af CGU’ens aktiver, hvilket har givet an-
ledning til en nedskrivning af aktiver henført til denne
CGU. Der er ikke et aktivt marked for CGU’ens immateri-
elle aktiver og nettosalgsprisen for aktiverne er sat til
0 mio.kr.
Nedskrivningen skyldes ændringer i de forventede frem-
tidige pengestrømme som følge af reducerede og op-
sagte kundekontrakter i et større omfang end forudset i
forbindelse med overtagelsen af SDR, et distributions-
marked som er mere kompleks end forudset samt en
længere og dyrere integrationsperiode i forhold til at ens-
rette den svenske distributionsforretning med tilsva-
rende processer som i den danske forretning. Nedskriv-
ningen vedrører alene aktiver, som tilhører CGU’en SDR,
der rapporteres i note 5, som selvstændigt segment
jf. IAS 8.
I forbindelse med nedskrivningstesten har ledelsen kon-
stateret, at der er behov for nedskrivning af de overtagne
aktiver med 155 mio.kr. som fordeles på følgende aktiver:
Goodwill: 106,4 mio.kr.
Øvrige immaterielle aktiver: 48,6 mio.kr.
Idet en fordeling på materielle aktiver er vurderet uvæ-
sentlige. Der henvises til yderligere omtale i note 15 for
forudsætninger for den gennemrte nedskrivningstest
for SDR.
Øvrige immaterielle aktiver tilhørende danske
pengestrømsfrembringende enheder
For aktiver tilhørende de danske pengestrømsfrembrin-
gende enheder er der foretaget sædvanlige årlig værdi-
forringelsestest af goodwill samt øvrige immaterielle
aktiver med ubestemmelig levetid (distributionsrettighe-
der og navnerettigheder). Indtjeningen i de pågældende
CGU’er er relativ høj i forhold til den bogførte værdi af de
immaterielle aktiver og risiko for eventuelle væsentlige
fejlskøn, der kan påvirke værdien af de immaterielle akti-
ver vurderes lav. Der er ikke konstateret behov for ned-
skrivning herpå. Der henvises til note 15.
Note 4 Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger
125
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 5 Segmentoplysninger
SDR, Svensk Digital Services Ikke fordelte Last Mile FK Distribution Direktreklam i alt BoligPortal Bekey omk/elim*) I alt mio. kr. 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 2024 2023 Segmentomsætning 1.172,8 784,6 792,2 784,6 380,6 0,0 137,0 134,3 111,1 107,0 25,9 27,3 0,0 0,0 1.309,8 918,9 Intern omsætning -5,4 0,0 -5,4 0,0 0,0 0,0 -3,0 -3,8 0,0 0,0 -3,0 -3,8 0,0 0,0 -8,4 -3,8 Ekstern omsætning 1.167,4 784,6 786,8 784,6380,6 0,0 134,0 130,5 111,1 107,0 22,9 23,5 0,0 0,0 1.301,4 915,1 Indtægtsførsel af om-sætning straks 1.167,4 784,6 786,8 784,6 380,6 0,0 11,0 12,1 0,0 0,0 11,0 12,1 0,0 0,0 1.178,4 796,7 over tid - - - - - - 123,0 118,4 111,1 107,0 11,9 11,4 0,0 0,0 123,0 118,4 Ekstern omsætning 1.167,4 784,6 786,8 784,6 380,6 0,0 134,0 130,5 111,1 107,0 22,9 23,5 0,0 0,0 1.301,4 915,1 Direkte omkostninger 389,0 245,2 257,4 245,2 131,6 0,0 4,7 5,1 0,6 0,9 4,1 4,2 -8,0 -3,4 385,7 246,9 Direkte personaleomkost-ninger 291,0 158,6 167,1 158,6 123,9 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 291,0 158,6 Dækningsbidrag 492,8 380,8 367,7 380,8125,1 0,0 132,3 129,2 110,5 106,1 21,8 23,1 -0,4 -0,4 624,7 509,6 Personaleomkostninger 204,2 136,4 67,8 76,1 41,9 34,2 43,7 324,0 0,0 Andre eksterne omkost-ninger 152,4 230,2 111,6 230,2 40,8 0,0 48,6 110,1 33,6 67,5 15,0 42,6 -43,9 -34,6 157,1 305,7 EBITDA 157,2 165,5 137,8 165,519,4 0,0 8,7 20,2 36,1 39,6 -27,4 -19,5 -12,4 -3,8 153,5 181,8 Af- og nedskrivninger 212,5 11,9 13,8 11,9 198,7 0,0 4,7 4,6 4,3 4,2 0,4 0,4 11,2 10,3 228,4 26,8 EBIT -55,3 153,6 124,0 153,6-179,3 0,0 4,0 15,5 31,8 35,4 -27,8 -19,9 -23,6 -14,1 -74,9 155,0 Andel af resultat i associe-rede virksomheder - - - - - - - - - - - - - - -0,5 2,6 Afkast værdipapirer - - - - - - - - - - - - - - 217,4 189,3 Finansielle poster, netto - - - - - - - - - - - - - - -6,2 -1,9 Resultat før skat - - - -- - - - - - - - - - 135,8 345,0 Dækningsgrad 42,2% 48,5% 46,7% 48,5% 32,9% - 98,7% 99,0% 99,5% 99,2% 95,2% 98,3% - - 48,0% 55,7% EBITDA margin 13,5% 21,1% 17,5% 21,1% 5,1% - 6,5% 15,4% 32,5% 37,0% -119,7% -83,0% - - 11,8% 19,9% Overskudsgrad (EBIT) -4,7% 19,6% 15,8% 19,6% -47,1% - 3,0% 11,9% 28,6% 33,1% -121,4% -84,7% - - -5,8% 16,9% Gennemsnitligt antal medarbejdere (FTE), Dan-mark 473 278 281 278 192 0 106 89 62 56 44 33 33 23 612 390
*) Intern omsætning er elimineret i andre driftsomkostninger. Øvrige poster relaterer sig til ikke-fordelte omkostninger.
I medarbejderantallet fra BoligPortal er indeholdt 4 medarbejdere fra Sverige, mens alle medarbejdere fra SDR er fra Sverige I
126
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Geografiske oplysninger
North Media A/S opererer primært på det danske og svenske
marked. 70,8% (2023: 95,6%) af omsætningen kommer fra de
danske aktiviteter mens 29,2% (2023: 4,4%) kommer fra de
svenske aktiviteter. Ingen enkeltkunder tegner sig for mere
end 10% af koncernens samlede nettoomsætning.
Langfristede aktiver i Danmark udgør 349,9 mio. kr. mens
147,3 mio. kr. relaterer sig til Sverige.
Kategorisering af omsætning
FK Distributions
omsætning består af pakning og distri-
butionsomsætning på 757,3 mio. kr. (2023: 755,4 mio. kr.),
og onlineomsætning på 29,5 mio. kr. (2023: 29,2 mio. kr.).
Svensk Direktreklams
omsætning består af distribution
af reklamer og lokalaviser i Sverige på 380,6 mio. kr.
Svensk Direktreklam blev købt 29/12 2023.
BoligPortals
omsætning består af abonnementsbase-
rede indtægter fra deres markedsplads samt indtægter
fra brug af forskellige abonnementsbaserede SaaS løs-
ninger for 111,1 mio. kr. (2023: 107,0 mio. kr.).
Bekeys
omsætning består af salg af nøglesystemer
(softwareadgang), herunder salg af fysiske produkter
tæt knyttet til brugeradgang for 22,9 mio. kr. (2023:
23.5 mio. kr.).
Note 5 Segmentoplysninger
(fortsat)
Note 6 Medarbejdere og personale-
omkostninger
§ Anvendt regnskabspraksis
Segmentoplysninger
Koncernen har følgende fem segmenter fordelt
på to forretningsområder
Last Mile
· FK Distribution, som består af distributionsaktivi-
teterne på FK Distribution og Tryksagsomdelin-
gen Fyn.
· Minetilbud er et selvstændigt ikke rapporterings-
pligtigt segment og indgår i FK Distribution.
· Svensk Direktreklam, som består af distributions-
aktiviteterne på Svensk Direktreklam, Malmixx,
Reklog og Egro Konsult.
Digital Services
· BoligPortal som består af onlineportalerne
Boligportal.dk og Bostadsportal.se
· Bekey, som består af et elektroniske nøglesystem.
Herudover er Ofir indregnet som ophørt aktivitet, jf.
note 37. Segmentindtægter og -omkostninger om-
fatter de poster, der direkte kan henføres til det en-
kelte segment, samt de poster, der kan allokeres til
det enkelte segment på et pålideligt grundlag. Ikke-
allokerede poster omfatter primært indtægter og
omkostninger vedrørende koncernens administra-
tive funktioner, renter og afkast af værdipapirer, ind-
komstskatter m.v. I ikke-allokerede poster indgår
desuden koncernens domicil- og investeringsejen-
domme og finansiering heraf.
Segmentresultatet defineres som EBIT.
Segmentoplysninger er opgjort på baggrund af
koncernens regnskabspraksis.
Antal2024 2023 Gennemsnitligt antal medarbejdere (FTE), Danmark 420 390 Gennemsnitligt antal medarbejdere (FTE), Sverige 192 - Gennemsnitligt antal omdelere (FTE), Danmark 657 711 Gennemsnitligt antal omdelere (FTE), Sverige 507 - Total gennemsnitligt antal beskæftigede medarbejdere (FTE) 1.776 1.101
Det gennemsnitlige antal omdelere omregnes til fuldtidsantal ansatte med baggrund i det estimerede tids-
forbrug pr. rute.
Herudover har der i 2024 været 35 personer ansat i Ofir, som indregnes som ophørte aktiviteter.
Årets samlede beløb til lønninger og vederlag har udgjort: mio. kr. 2024 2023 Lønninger og gager inkl. feriepenge 502,9 330,8 Bidragsbaserede pensioner 28,9 18,0 Andre udgifter til social sikring 45,8 3,2 Honorar til moderselskabets bestyrelse 2,6 2,6 Aktiebaseret vederlæggelse 0,0 0,1 Øvrige personaleomkostninger 34,8 24,4 Personaleomkostninger i alt 615,0 379,1
Personaleomkostninger indregnes i totalindkomstopgørelsen i føl-
gende poster:
Direkte personaleomkostninger 291,0 158,6 Personaleomkostninger 324,0 220,5 Personaleomkostninger i alt 615,0 379,1
127
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Se i øvrigt afsnittet om virksomhedsledelse side 39-41.
Selskabets vederlagsrapport med oplysning om hvert
enkelt ledelsesmedlems aflønning fremgå af Selskabets
hjemmeside på
https://www.northmedia.dk/vederlags-
rapport/,
Note 6 Medarbejdere og personaleomkostninger
(fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Direkte personaleomkostninger
Direkte personaleomkostninger omfatter omkost-
ninger til personale i funktioner, der direkte udføres
for at opnå årets nettoomsætning. Her indgår
distributionslønninger samt lønninger i lager, pak-
ning- og øvrige produktionsfunktioner.
Personaleomkostninger
Personaleomkostninger omfatter løn og gager
samt sociale omkostninger, pensioner med videre
til selskabets personale i produktionsledelse, salgs-
og administrative funktioner.
Aflønning af bestyrelse og direktion
Modersel-
skabets
bestyrelse
Modersel-
skabets di-
rektion
I alt
2024, mio. kr. Grundløn og bonus 2,6 11,2 13,8 Pension og sædvanlige personalegoder 0,0 1,7 1,7 Aflønning af bestyrelse og direktion 2,6 12,9 15,5 Antal personer (gns.) 5 4 9 2023, mio. kr. Grundløn og bonus 2,6 10,2 12,8 Pension og sædvanlige personalegoder 0,0 1,3 1,3 Aktiebaseret vederlæggelse 0,0 0,1 0,1 Aflønning af bestyrelse og direktion 2,6 11,6 14,2 Antal personer (gns.) 5 3 8
128
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Tildelte optioner til køb af aktier i
North Media A/S
I regnskabsåret 2024 blev 55.000 optioner udnyttet, og
47.500 optioner udløb (2023: 188.000 optioner udnyttet).
Aktieoptionsprogrammet er nu afsluttet, og der er ikke
tildelt nye optioner.
Der er i årets løb udgiftsført 0,0 mio. kr. (2023: 0,2 mio. kr.)
under personaleomkostninger vedrørende aktieoptions-
ordningerne, som stammer fra egenkapitalordninger i
North Media A/S.
Note 7 Aktiebaseret vederlæggelse
§ Anvendt regnskabspraksis
Aktieoptionsprogram
Værdien af optioner tildelt i henhold til koncernens
incitamentsprogrammer måles til dagsværdien af opti-
onerne på tildelingstidspunktet. Koncernens aktieopti-
onsprogram kan alene udnyttes via erhvervelse af
aktier i North Media A/S. Det er dermed et såkaldt
egenkapitalprogram, hvorved den opgjorte dagsværdi
på tildelingstidspunktet af de tildelte aktieoptioner ind-
regnes i resultatopgørelsen under personaleomkost-
ninger over den periode, hvor der optjenes endel
ig ret
til optionerne. Modposten hertil indregne
s direkte i
egenkapitalen.
I forbindelse med første indregning af aktieoptionerne
skønnes over antallet af optioner, medarbejderne for-
ventes at erhverve ret til, jf. tildelingsbetingelserne
beskrevet i note 7. Efterfølgende justeres for ændringer
i skønnet over antallet af rets erhvervede optioner, såle-
des at den samlede indregning er baseret på det fakti-
ske antal rets erhvervede optioner.
Dagsværdien på tildelingstidspunktet af de tildelte
optioner estimeres ved anvendelse af Black Scholes
modellen. Ved beregningen tages der hensyn til de
betingelser og vilkår, der knytter sig til de tildelte aktie-
optioner.
Udviklingen i udestående aktieoptioner specificeres således: Antal aktieoptioner stk.2024 2023 Udestående aktieoptioner 1. januar 102.500 300.500 Udnyttet i regnskabsåret -55.000 -188.000 Udløbet i regnskabsåret -47.500 -10.000 Udestående aktieoptioner 31. december 0 102.500 Antal aktieoptioner der kan udnyttes pr. balancedagen 0 102.500
129
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
I skemaerne fremgår udviklingen i udestående
aktieoptioner og fordeling pr. tranche.
Note 7 Aktiebaseret vederlæggelse
(fortsat)
Antal Antal medarbejdere Tildelte/ Ikke Bestyrelse, direktion og øvrige medarbejderes andel Tidligste optioner der er tildelt Udnyttet Flyttet medar-Bortfaldet udnyttet pr. Udnyttel- af udstedte optioner: udnyttelse tildelt stk. optioner i 2024 bejdergruppe i 2024 31.12.2024 seskurs Bestyrelse Tildelt 2018, tranche 3 2023 7.500 1 0 0 -7.500 0,0 101,92 DirektionTildelt 2018, tranche 3 2023 55.000 3 -55.000 0 0 0,0 36,30 Andre ledende medarbejdere Tildelt 2018, tranche 3 2023 20.000 1 0 0 -20.000 0,0 36,30 Øvrige medarbejdereTildelt 2018, tranche 3 2023 20.000 1 0 0 -20.000 0,0 36,30
Aktieoptionsprogrammet er udløbet og ikke udnyttede optioner er bortfaldet.
130
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Honorar for ikke-revisionsydelser leveret af Pricewater-
houseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
til koncernen udgør samlet 0,7 mio.kr. i 2024 (2023: mio.
kr.0,7), som er indeholdt i nedenstående tal. Assistancen
består primært af diverse erklæringer samt anden gene-
rel rådgivning.
Note 8 Honorar til generalforsamlingsvalgt
revisor
Note 9 Af- og nedskrivninger
§ Anvendt regnskabspraksis
Af- og nedskrivninger mv.
Af- og nedskrivninger omfatter af- og nedskrivnin-
ger af immaterielle og materielle aktiver. Endvidere
indgår fortjeneste og tab ved salg og udrangering
af immaterielle og materielle aktiver, som opgøres
som en eventuel salgspris med fradrag af salgsom-
kostninger og den regnskabsmæssige værdi på
salgstidspunktet. I posten indgår også eventuelle
impairment nedskrivninger.
mio. kr.2024 2023 PwCLovpligtig revision 2,9 2,0 Andre erklæringsopgaver med sikkerhed 1,8 0,0 Honorar for skatterådgivning 0,2 0,2 Honorar for andre ydelser 0,5 0,5 Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor i alt 5,4 2,7
mio. kr.2024 2023 Afskrivninger immaterielle aktiver, jf. note 15 21,8 3,2 Afskrivninger materielle aktiver, jf. note 15 37,5 23,7 Nedskrivninger immaterielle aktiver, jf. note 4 og note 15 155,0 0,0 Nedskrivning af software 14,1 0,0 Afskrivninger i alt 228,4 26,9
131
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Renteindtægter udgør primært positive renter af
bankindestående.
Renteomkostninger udgøres primært af renter på kon-
cernens realkreditlån, omkostninger på skyldig købesum,
samt amortiserede renter efter IFRS16.
Note 10 Afkast værdipapirer
Note 11 Finansielle poster
§ Anvendt regnskabspraksis
Afkast værdipapirer
Posten indeholder realiserede og urealiserede ge-
vinster/tab af værdipapirbeholdning samt mod-
tagne afkast i form af udbytter, renter med videre.
Værdipapirer
Værdipapirer, der løbende overvåges, måles og rap-
porteres til dagsværdi i henhold til koncernens fi-
nanspolitik, indregnes på handelsdatoen til kostpris
under kortfristede aktiver og måles efterfølgende til
dagsværdi. Ændringer i dagsværdien indregnes lø-
bende i resultatopgørelsen under posten ”Afkast
værdipapirer”.
§ Anvendt regnskabspraksis
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder
renter af gæld, kurstab på transaktioner i fremmed
valuta samt tillæg og godtgørelser under aconto-
skatteordningen mv.
Posten indeholder tillige dagsværdiregulering af
andre kapitalandele.
Låneomkostninger amortiseres over låneperioden.
mio. kr.2024 2023 Aktieudbytte 5,4 6,2 Afkast værdipapirer, netto 212,0 183,1 Afkast værdipapirer i alt 217,4 189,3
mio. kr.2024 2023 Renteindtægter mv.1,4 3,5 Finansielle indtægter i alt 1,4 3,5 Renteomkostninger mv.-7,5 -3,9 Valutakurstab0,0 -1,5 Dagsværdiregulering af andre kapitalandele-0,1 -0,1 Finansielle omkostninger i alt-7,6 -5,5
132
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Samlede skatter for 2024
I skemaet er vist North Medias bidrag fordeltselskabs-
skat, moms, medarbejder skatter (f.eks. a-skat) samt
ejendomsskatter. De viste skatter relaterer sig til årets
aktivitet som indregnet i regnskabet. Momsbeløbet er
vist ud fra de enkelte regnskabsposter de relaterer sig til.
Ikke alle transaktioner tillægges moms, ligesom der er
transaktioner med udlandet der ikke er underlagt moms.
I regnskabslinjen afskrivninger er vist moms af årets inve-
steringer. Selskabsskat beregnes af de pågældende lan-
des skattepligtige indkomster med landenes aktuelle
skattesatser (22% i Danmark og 20,6% i Sverige).
I forbindelse med udnyttelse af aktieoptioner opnår
North Media fradrag som personaleomkostning for kurs-
forskellen mellem dagskursen på udnyttelsestidspunktet
og den aftale optionskurs, mod at de pågældende med-
arbejdere skal betale indkomstskat af samme beløb.
Hovedparten af denne skat indgår i egenkapitalen i
posten ”skat af aktieoptioner”, sammen med forskellen
af den teoretiske værdi af udestående aktieoptioner.
For en yderligere forklaring til skat af årets resultat henvi-
ses til senere i denne note.
North Medias aktiviteter i Sverige drives primært gen-
nem SDR. Herudover har BoligPortal etableret fast drifts-
sted med foreløbig 5 ansatte. Betalte skatter er henført til
den relevante stat. Aktiviteterne i SDR har i 2024 givet
underskud, og skatteaktiv relateret til årets resultat er
driftsført med henvisning til den i note 9 beskrevne ned-
skrivning. I alt er et skatteaktiv på 3,6 mio. kr. relateret til
underskud i Sverige ikke aktiveret.
Bestyrelsen har udpeget Ann-Sofie Østberg Bjergby som
ansvarlig for at koncernens skattepolitik efterleves såvel
formelt som reelt. Koncernens skattepolitik kan ses på
www.northmedia.dk/governance
Note 12 Skat
Selskabs-Kon-skat Moms, One Stop Moms in-Ejen-cern-re-22%/20,6primært moms tern fak-Person-doms- Skatter i mio. kr.Note sultat % 25% 25% turering skat skatter alt Omsætning5, 23, 38 1.301,4 319,91,8 72,4 394,1 Løn og gager6, 7, 38 580,2 191,1 191,1 Øvrige omkostninger7, 17, 38 577,5 -131,0 -91,0 3,6 -218,4 Af- og nedskrivninger mv. 15 228,5 -7,9 -7,9 Andre driftsindtægter38 9,9 2,5 20,3 22,8 EBIT -74,9 17,2 17,2 Renter og afkast værdipapirer, netto10, 11 211,2 46,5 -0,7 45,8 Skattepligtig resultat 136,3 63,7 63,7 Skat af årets resultat 12 -63,3 - Andel af resultat i associerede virksomheder16 -0,5 -0,1 1,6 1,5 Årets resultat, fortsættende aktiviteter 72,5 63,6 182,81,8 1,7 192,7 3,6 446,2 Resultat, ophørte aktiviteter -10,8 -2,8 4,2 -1,7 7,8 7,5 Årets resultat 61,7 60,8 187,0 1,8 0,0 200,5 3,6 453,7 Skat af optioner7 - -0,3 - - - 0,9 - 0,6 Skatter i alt - 60,5 187,01,8 0,0 201,4 3,6 60,8 Fordeling af årets resultatAktionærer i North Media A/S61,7 Det danske samfund 71,4% 332,1 68,2 132,5 0,0 - 127,8 3,6 332,1 Det svenske samfund 28,6% 132,8 2,9 54,5 1,8 - 73,6 0,0 132,8 Udskudt skat, virksomhedskøb* - ingen likviditetseffekt - -10,6 0,0 0,0 - 0,0 0,0 - Skatter, samfundet i alt464,9 60,5 187,0 1,8 - 201,4 3,6 464,9 Medarbejdere i Danmark, jf. note 61.077 Medarbejdere i Sverige, jf. note 6 699 Medarbejdere i alt1.776 * I forbindelse med selskabskøb afsættes udskudt skat af identificerede nettoaktiver, ekskl. goodwill. I takt med at disse aktiver afskrives, tilbageføres udskudt skat svarende
til skatteværdien af afskrivningerne. Denne skat er ikke en betalbar skat, og indgår således ikke i samfundsskatter, men er nødvendig for at kunne afstemme årets skat.
133
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Tabellen viser finansielle, økonomiske og skattemæssige
oplysninger for hver jurisdiktion, hvor vi opererer.
Tallene er i overensstemmelse med øvrige regnskabstal
i årsrapporten. Vores skattebidrag afspejler, at nogle af
vores produkter er udviklet i Danmark, og efterfølgende
er introduceret i f.eks. Sverige, og at SDR i Sverige i 2024
har været igennem et transitions år som og nævnt i
virksomhedsbeskrivelsen side 22 og at der er foretaget
impairment nedskrivning på i alt 155 mio. kr. jf beskrivelse
i note 4 og 15, på baggrund af utilfredsstillende resultater
og resultatforventninger.
Moms og kildeskat er vist for det land, som skatterne
vedrører. Det drejer sig f.eks. om moms på serviceydelser
til det svenske marked, men hvor aktiviteten drives fra
Danmark. Tabellen viser relevante tal for koncernens
geografiske områder.
I ledelsesberetningen (side 14-30) under de enkelte sel-
skabsafsnit er anført en nærmere forklaring til hvilke akti-
viteter der udføres i de enkelte selskaber.
I opgørelsen ovenfor vises poster der påvirker årets skat-
tepligtige indkomst. Ved opgørelsen af den skatteplig-
tige indkomst og den skyldige skattemæssige gæld pr.
31. december 2024, er det vurderet at der ikke eksisterer
usikre skattemæssige forhold der vil påvirke drift eller
balance.
Note 12 Skat
(fortsat)
Antal Persona-Intern Skat Skat medar-leom-Ekstern omsæt-Aktuel vedr. vedr. op-Sel-Betalt Ejen-Land-for-bejdere kostnin-omsæt-ning Resultat skat be-Udskudt tidligere hørt ak-skabs-skat i Brutto Brutto Egenka-Betalt Person-doms Samlet land dataFTE gerning (land)før skat taltskat år tivitet skat i altåret aktivergæld pital moms skat skat skatDanmark 1.077 420,5 920,9 5,4 318,0 68,91,9 1,0 0,0 71,8 -76,0 1.305,4 250,8 1.054,6 130,0 120,0 3,6 325,4 Sverige 699 194,5 380,5 - -182,2 0,51,6 0,0 0,0 2,1 -4,5 234,1 142,4 91,7 56,3 73,6 0,0 132,0 Skat virksom-hedskøb* - - - - - --10,6 - - -10,6 - - - - - - - -10,6 Total, fort-sættende aktiviteter 1.776 615,0 1.301,4 - 135,8 69,4-7,1 1,0 0,0 63,3 -80,5 1.539,5 393,2 1.146,3 186,3 193,6 3,6 446,8 Ophørte akti-viteter, jf. note 37 35 25,4 31,1 - 13,6 -2,80,0 0,0 -2,8 -2,8 -2,8 - - - 2,5 7,8 0,0 7,5 * Udskudt skat, virksomhedskøb - ingen likviditetseffekt, og ingen skattebetaling
Se note 40 Koncernstruktur for angivelse af hvilke selskaber der indgår i de danske og svenske forretninger. Sverige er opdelt i Bostadsportal (BP) og SDR. Svenske selskaber har alle skattemæssig hjemsted i Sverige, mens Danske
selskaber alle har skattemæssige hjemsted i Danmark. Alle koncernselskaber har fulgt North Medias offentliggjorte skattepolitik. Skat i associeret virksomhed er ikke medtaget i denne opgørelse.
Fair Tax mærkatet er verdens første certificering af
virksomheders ansvarlige skatteadfærd.
North Media tilsluttede sig i 2023 til ”Fair Tax Founda-
tion”, en uafhængig organisation der tilbyder akkredi-
tering af virksomheder der betaler skat i de lande hvor
de har aktivitet og som efterlever en åben og transpa-
rent skattepolitik.
Principperne i Fair Tax akkrediteringen følger koncer-
nens nuværende og tidligere skattepolitik
, og enkelte
af koncernens noter i regnskabet er blevet udvidet
Det er vores intention at forblive ansvarlige og transpa-
rente omkring virksomhedens skat, og fortsat at kvali-
ficere os til at modtage Fair Tax
mærkatet i de kom-
mende år, som vi
gjort har siden 2023.
134
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
North Media A/S indgår i sambeskatning med Baune-
gård ApS. Baunegård ApS er administrationsselskab, og
betaling af selskabsskat, herunder betaling af acontoskat,
foretages af dette selskab. Selskabsskatten afregnes over
for administrationsselskabet.
Der var kun afsat udskudt skat på en begrænset del af
nedskrivningen på de 155 mio. kr. Ikke fradragsberetti-
gede omkostninger relaterer sig primært til nedskrivning
af et tilgodehavende hos en franchisetager i SDR som
efterfølgende er overtaget. Disse forhold er de primære
årsager til en forøgelse af den effektive skatteprocent.
Realiseret og urealiseret tab og gevinst på værdipapirer
indgår i årets skattepligtige indkomst, og beskattes på
samme vilkår som ordinært driftsresultat. Et eventuelt
tab på værdipapirer vil kunne modregnes i et ordinært
driftsoverskud og omvendt i samme eller fremtidige ind-
komstår.
Note 12 Skat
(fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Skat af årets resultat
North Media A/S indgår i en sambeskatning. Den aktu-
elle danske selskabsskat fordeles mellem de sambe-
skattede danske selskaber i forhold til disses skatte-
pligtige indkomster (fuld fordeling med refusion ved-
rørende underskud). De sambeskattede selskaber ind-
g
år i acontoskatteordningen.
Årets skat, der består af den aktuelle skat og ændrin-
ger i den opgjorte udskudte skat, indregnes i resultat-
opgørelsen med den del, der kan henføres til årets re-
sultat, og direkte i totalindkomstopgørelsen med den
del, der kan henføres til anden totalindkom
st.
Selskabsskat og udskudt skat
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel
skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets
skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere
års skattepligtige indkomster samt for betalte aconto-
skatter. Den udskudte skat måles af all
e midlertidige
forskelle mellem den regnskabs
- og skattemæssige
værdi af aktiver og forpligtelser og andre midlertidige
forskelle eksempelvis aktiebaseret vederlæggelse. Der
indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige for-
skelle vedrørende ikke
-skattemæssigt afskrivningsbe-
rettiget goodwill og kontorejendomme samt andre
poster, hvor midlertidige forskelle
- bortset fra virksom-
hedsovertagelser
- er opstået på anskaffelsestidspunk-
tet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig
indkomst. I de tilfæld
e, hvor opgørelse af skattevær-
dien kan foretages efter forskellige beskatningsregler,
måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen
planlagte anvendelse af aktivet eller afvikling af forplig-
telsen.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af
fremførselsberettigede skattemæssige underskud,
indregnes under andre langfristede aktiver med den
værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved
udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved
mod-
regning i udskudte skatteforpligtelser inden for
samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.
Der foretages regulering af udskudt skat vedrørende
foretagne elimineringer af urealiserede koncernin-
terne avancer og tab.
Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skat-
tesatser indregnes i resultatopgørelsen.
mio. kr.2024 2023 Skat af årets resultat Aktuel skat 69,4 58,3 Ændring i udskudt skat, jf. note 20 -7,1 18,3 Regulering af skat vedrørende tidligere år 1,0 0,2 Skat af årets resultat i alt 63,3 76,8 Effektiv skatteprocent % % Beregnet skat af resultat før skat, 22 % (2023: 22,0 %) 29,9 22,0% 75,9 22,0% Skatteeffekt af:Skat af impairment nedskrivning (22%) 26,7 19,7% Andel af resultat efter skat i associerede virksomheder 0,1 0,1% -0,6 - Ikke-fradragsberettigede omkostninger 2,0 1,5% 1,2 - Fremførbar underskud ikke aktiveret 3,6 2,7% 0,0% Regulering af skat vedrørende tidligere år 1,0 0,7% 0,2 - Skat af årets resultat i alt 63,3 46,6% 76,8 22,3% Skat af ophørte aktiviteter, jf. note 36 -2,8 - -1,1 - Selskabsskat i alt 60,5 75,7
135
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der er medtaget 0,0 mio. stk. aktieoptioner ved bereg-
ning af udvandet resultat pr. aktie for 2024 (2023: 0,0 mio.
stk. aktieoptioner).
Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen den 11. april
2025, at der ikke udbetales udbytte for regnskabsåret
2024. For regnskabsåret 2023 blev der udloddet 4,0 kr. pr.
aktie hvilket svarer til en samlet udlodning på 80,2 mio.
kr.), før modregning af udbytte fra egne aktier.
Note 13 Resultat pr. aktie
Note 14 Foreslået udbytte pr. aktie
mio. kr.2024 2023 Årets resultat - i alt 61,7 264,4 North Media-koncernens andel af årets resultat 61,7 264,4 Årets resultat, ekskl. værdipapirafkast -107,9 116,7 Gennemsnitligt antal aktier (mio. stk.) 20,1 20,1 Gennemsnitligt antal egne aktier (mio. stk.) 2,0 1,6 Gennemsnitligt antal aktier i omløb (mio. stk.) 18,1 18,5 Udestående aktieoptioners gennemsnitlige udvandingseffekt 0,0 0,0 Gennemsnitligt antal udvandede aktier i omløb (mio. stk.) 18,1 18,5 Resultat pr. aktie (EPS) - i alt 3,4 14,3 Udvandet resultat pr. aktie (EPS-D) - i alt 3,4 14,3 Resultat pr. aktie ekskl. værdipapirafkast (EPS-J) -6,0 6,3
136
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Aktiver med ubestemmelig levetid
Aktiver med ubestemmelig levetid afskrives ikke, men
underkastes i stedet årlig værdiforringelsestest. Goodwill
anses pr. definition som et aktiv med ubestemmelig leve-
tid.
I øvrige immaterielle aktiver indgår distributions- og nav-
nerettigheder som er tilkøbt i forbindelse med akkvisitio-
ner. For disse aktiver kan koncernen ikke forudse en
begrænsning i den periode, som aktiverne kan forvente
at generere fremtidige økonomiske fordele til koncernen.
I disse tilfælde vurderes aktiverne derfor at have en ube-
stemmelig levetid - og afskrives derfor ikke. Øvrige
immaterielle aktiver, der forventes at have en begrænset
levetid, afskrives.
Af koncernens samlede goodwill på 41,0 mio. kr. kan 20,6
mio. kr. henføres til FK Distribution, og 20,4 mio. kr. kan
henføres til BoligPotal. Immaterielle aktiver med ube-
stemmelig levetid, udover goodwill, udgør 2,9 mio. kr. og
kan henføres til FK Distribution.
Værdiforringelsestest
Der er i forbindelse med udarbejdelsen af årsregnskabet
gennemført nedskrivningstestgoodwill og immateri-
elle aktiver med ubestemmelig levetid for følgende pen-
gestrømsfrembringende enheder (”CGU’s” ), hvortil der er
henført immaterielle aktiver:
SDR
FK Distribution
BoligPortal
Genindvindingsværdien for en CGU fastsættes som den
højeste værdi af kapitalværdien (“Value in use”) og salgs-
værdien med fradrag af omkostninger ved et salg (netto-
salgsprisen). Da der ikke eksisterer et aktivt marked for
koncernens immaterielle aktiver har ledelsen estimeret
kapitalværdien af aktiverne. Opgørelsen af kapitalværdien
er baseret på nutidsværdien af fremtidige pengestrømme i
de respektive enheder.
I forbindelse med nedskrivningstesten anvendes forskel-
lige diskonteringsrenter afhængig af geografi og markeds-
segmenter jf. nedenfor. Diskonteringsrenterne er sam-
mensat af en gælds- og en egenkapitalandel. For CGU’en
BoligPortal dog kun af en egenkapitalandel, idet denne
CGU ikke vurderes at kunne gældsfinansieres. Egenkapi-
talandelen er fastsat med udgangspunkt i en risikofri rente
tillagt en markeds-risikopræmie vægtet med en forventet
egenkapital hhv. fremmedkapital andel baseret på en opti-
mal kapitalstruktur. Tilsvarende tager gældsandelen
udgangspunkt i renten på fremmedkapital vægtet med
en forventet gældsandel.
Der er ikke sket ændringer i definitionen og aktiviteterne
indenfor koncernens CGU’s i forhold til 2023.
Opgørelse af genindvindingsværdien for CGU’en SDR
har medført en nedskrivning af CGU’ens aktiver med
155 mio.kr. jf. nedenfor.
SDR
Nedskrivningsmodellen for SDR er baseret på det ledelses-
godkendte budget for 2025, der fremskrives i 9 år hen-
holdsvis 14 år baseret på skøn over den økonomiske udvik-
ling i CGU’en og frembringelse af likviditet.
Nedskrivningstesten er baseret en vægtet sandsynlig-
hed baseret en vurdering af tidsperioden for et aktivt og
rentabelt marked for distribution af tryksager i Sverige. Le-
delsen har til brug for nedskrivningstesten kombineret et
scenarie hvor distribution af tryksager i Sverige ikke læn-
gere er rentabelt i 2034 (vægtet 25%) og et scenarie hvor
distribution af tryksager i Sverige ikke længere er rentabelt
i 2039 (vægtet 75%). Ledelsen vurderer at fremskrivnings-
perioderne er rimelige under hensyntagen til den forven-
tede markedsudvikling og giver et rimeligt og realistisk
grundlag for den gennemrte nedskrivningstest.
Bogført værdi ogsentlige forudsætninger for nedskriv-
ningstesten:
Forudtninger for omsætningsvækst, EBITDA og diskon-
teringsrente udgør de væsentligste parametre i beregnin-
gen. SDR’s EBITDA i 2024 udgør 19,4 mio. kr. Forventnin-
gerne til EBITDA for 2025 fremgår af guidance side 11.
De væsentligste forudsætninger for nedskrivningstesten
udarbejdet for SDR er, at:
den planlagte strategiske integration med FK Distri-
bution forløber som planlagt
de planlagte synergier og effektiviseringer af distri-
butionen opnås
såvel distributionsvolumen og markedspriser udvik-
ler sig som planlagt
forbrugerne minimum i en periode på 9 14 år vil
efterspørge information og tilbud på print samt at
der i denne periode eksisterer et aktivt og rentabelt
marked for distribution af tryksager i Sverige
Den forventede kombinerede vækstrate for budget- og
fremskrivningsperioden er baseret på SDR’s eget estimat
af markedsudviklingen i Sverige, som er verificeret mod til-
gængelige markedsdata vedrørende udviklingen i marke-
det for tryksager samt ledelsens forventninger til udvikling
i distributionsvolumen og enhedspriser for distributionen
af tryksagerne bl.a. baseret på den historiske udvikling i
FK distribution.
2025 betragtes som et omstillingsår, hvorfor ovenstående
årlige vækst på -18,4% er beregnet med udgangspunkt i en
forventet 2026 EBITDA.
En negativ udvikling i væsentlige forudsætninger vil natur-
ligvis føre til yderligere nedskrivning, hvorfor ledelsen ikke
har præsenteret følsomhedsoplysninger.
Note 15 Immaterielle og materielle aktiver
Diskonteringsrente Årlig gns. vækst SDR Bogført værdi efter skat (20,6%) (CAGR) fra 2026 mio. kr.2024 2023 2024 2023 2024 2023 Goodwill 0,0 106,4 12,4% 12,8% -18,4% - Øvrige immaterielle aktiver 96,2 144,8 12,4% 12,8% -18,4% Materielle anlægsaktiver 51,1 43,1 12,4% 12,8% -18,4%
137
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
FK Distribution
Nedskrivningstesten for FK Distribution udviser en kapi-
talværdi, der væsentligt overstiger værdien af de imma-
terielle aktiver knyttet til FK Distribution, hvorfor der ikke
har været anledning til nedskrivning af goodwill eller
øvrige immaterielle aktiver relateret til denne CGU.
Bogført værdi og væsentlige forudsætninger for ned-
skrivningstesten:
Forudsætninger for omsætningsvækst, EBITDA og dis-
konteringsrente udgør de væsentligste parametre i be-
regningen. FK Distributions EBITDA-indtjening i 2024
udgør 137,7 mio. kr. Forventningerne til 2025 fremgår af
guidance. I sammenhæng med at værdien af goodwill
og immaterielle aktiver kun udgør i alt 23,5 mio. kr. er det
vurderet, at der ikke er en nedskrivningsrisiko, så længe
den fundamentale forretningsmodel for FK Distribution
kan opretholdes.
Den væsentligste forudsætning for at FK Distribution kan
opretholde en positiv indtjening er, at forbrugerne i en vis
periode vil efterspørge information og tilbudprint. Så-
fremt grundlaget for FK Distributions forretning bortfal-
der, vil immaterielle aktiver til en samlet værdi af 23,5
mio. kr. skulle nedskrives.
Nedskrivningsmodellen for FK Distribution, bygger på
budgettet for 2025, der fremskrives i fire år på basis af
skøn over den økonomiske udvikling i CGU’en og frem-
bringelse af likviditet.
Den forventede kombinerede vækstrate for budget- og
fremskrivningsperioden er baseret på FK Distributions
eget estimat af markedsudviklingen i Danmark, som er
verificeret mod tilgængelige markedsdata vedrørende
udviklingen i markedet for tryksager. For den efterføl-
gende terminalperiode er anvendt en vækstfaktor på
-4% i 2023 (2022: -4%). Dette er et lidt lavere fald end det
forventede markedsfald men skyldes, at selskabets pro-
dukter forventes at klare sig bedre end det øvrige print-
annoncemarked.
BoligPortal
BoligPortal er Danmarks største lejebolig-annoncerings-
portal og har gennem alle årene haft positiv indtjening.
Historisk er det lykkes at udvikle nye produkter som mar-
kedet efterspørger.
Nedskrivningstesten for BoligPortal udviser en kapital-
værdi, der væsentligt overstiger værdien af de immateri-
elle aktiver knyttet til BoligPortal, hvorfor der ikke har
været anledning til nedskrivning af goodwill eller øvrige
immaterielle aktiver relateret til denne CGU.
Bogført værdi og væsentlige forudsætninger for
nedskrivningstesten:
Indtjeningen i BoligPortal forventes fortsat at udvikle
sig positivt, og der har ikke været behov for nedskrivning
af goodwill eller andre immaterielle aktiver relateret til
BoligPortal.
Den væsentligste forudsætning er, at BoligPortal som
markedsleder, vil kunne fortsætte udviklingen af nye og
relevante produkter og derigennem kunne opretholde
en tilfredsstillende indtjening.
Nedskrivningsmodellen for BoligPortal er baseret på det
ledelsesgodkendte budget for 2025, der fremskrives i fire
år på basis af skøn over udviklingen i CGU’en. I BoligPor-
tal forventes der en fortsat fremgang i resultatet i bud-
get- og fremskrivningsperioden i niveauet +8% årligt, og
der er anvendt en vækstfaktor i terminalperioden på 2%
(2022: 2%). Det er historisk lykkedes at udvikle nye pro-
dukter, som markedet efterspørger og det forventes at
fortsætte i budgetperioden.
Fælles forudsætninger
Skatten i modellen udgør 22,0%. (2023: 22,0%) for danske
aktiviteter og 20,6% for svenske aktiviteter.
Nedskrivningstesten er gennemført for hver CGU ved at
sammenholde regnskabsmæssig værdi for immaterielle
og materielle aktiver med tilbagediskonterede værdier af
fremtidige pengestrømme. I forbindelse med nedskriv-
ningstesten anvendes forskellige diskonteringssatser af-
hængig af geografi og markedssegmenter jf. nedenfor.
Diskonteringssatsen er sammensat af en gælds- og en
egenkapitalandel. For BoligPortal segmentet dog kun af
en egenkapitalandel, idet denne CGU ikke vurderes at
kunne gældsfinansieres. Egenkapitalandelen er fastsat
med udgangspunkt i en risikofri rente tillagt en markeds-
risikopræmie vægtet med en forventet egenkapitalandel.
Tilsvarende tager gældsandelen udgangspunkt i renten på
fremmedkapital vægtet med en forventet gældsandel.
Diskonteringsrente Omsætningsvækst FK Distribution Bogført værdi efter skat (22%) i budgetperiode mio. kr.2024 2023 2024 2023 2024 2023 Goodwill 19,6 19,6 12,0% 10,4% -3,0% -3,0% Øvrige immaterielle aktiver 2,9 2,9 12,0% 10,4% -3,0% -3,0% Software 9,3 0,6 12,0% 10,4% -3,0% -3,0%
Diskonteringsrente Omsætningsvækst BoligPortal Bogført værdi efter skat (22%) i budgetperiode mio. kr.2024 2023 2024 2023 2024 2023 Goodwill 20,4 19,6 11,7% 13,0% 8,0% 9,0% Øvrige immaterielle aktiver 2,4 2,9 11,7% 13,0% 8,0% 9,0% Software 0,1 1,4 11,7% 13,0% 8,0% 9,0%
138
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 15 Immaterielle og materielle aktiver
(fortsat)
Øvrige immaterielle Immaterielle Grunde og Investerings-TekniskeDriftsmidlerMaterielle mio. kr.Goodwill aktiver Software aktiver i alt bygningerejendom anlægog inventaraktiver i alt Kostpris 1. januar 2023 56,1 33,5 68,2 157,8 404,074,6 214,6 41,8 735,0 Tilgang køb af selskab 106,4 162,4 16,2 285,0 36,30,0 0,2 6,6 43,1 Tilgang i året 0,0 0,0 0,0 0,0 3,30,0 6,2 6,8 16,3 Afgang i året 0,0 0,0 1,6 1,6 0,00,0 0,3 3,4 3,7 Kostpris 31. december 2023 162,5195,9 82,8 441,2 443,674,6 220,7 51,8 790,7 Af- og nedskrivninger 1. januar 2023 16,1 25,8 64,2 106,1 168,257,8 189,6 32,5 448,1 Afskrivninger i året 0,0 1,2 2,0 3,2 11,20,5 6,9 5,2 23,8 Afgang i året 0,0 0,0 1,6 1,6 0,00,0 0,2 3,1 3,3 Af- og nedskrivninger 31. december 2023 16,1 27,0 64,6 107,7 179,4 58,3 196,3 34,6 468,6 Regnskabsmæssig værdi 31. december 2023 146,4168,9 18,2 333,5 264,216,3 24,4 17,2 322,1 Kostpris 1. januar 2024 162,5 195,9 82,8 441,2 443,674,6 220,7 51,8 790,7 Kursregulering kostpris -0,3 -2,0 -0,5 -2,8 -1,20,0 -0,4 -0,3 -1,9 Tilgang i året 1,0 0,0 12,5 13,5 39,80,8 8,8 10,6 60,0 Afgang i året 0,0 0,8 13,0 13,8 0,00,0 0,0 3,2 3,2 Kostpris 31. december 2024 163,2193,1 81,8 438,1 482,275,4 229,1 58,9 845,6 Af- og nedskrivninger 1. januar 2024 16,1 27,0 64,6 107,7 179,458,3 196,3 34,6 468,6 Kursregulering af- og nedskrivning -0,2 -1,4 0,0 -1,6 0,00,0 -0,4 -0,1 -0,5 Afskrivninger i året 0,0 17,3 4,5 21,8 22,60,5 7,4 7,0 37,5 Nedskrivninger i året 106,3 48,7 0,0 155,0 0,00,0 0,0 0,0 0,0 Afgang i året 0,0 0,0 0,0 0,0 0,00,0 0,0 2,0 2,0 Af- og nedskrivninger 31. december 2024 122,291,6 69,1 282,9 202,058,8 203,3 39,5 503,6 Regnskabsmæssig værdi 31. december 2024 41,0 101,5 12,7 155,2 280,2 16,6 25,8 19,4 342,0 Afskrives over - 10 år 3 år 20-50 år35 år 5-10 år 3-5 år
139
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
I øvrige immaterielle aktiver indgår aktiver i 2024 med en
værdi på 2,9 mio. kr., der anses for at have en ubestem-
melig levetid og derfor ikke afskrives (2023: 2,9 mio. kr.).
Grunde og bygninger samt Driftsmidler og inventar inde-
holder leasingaktiver for i alt 52,6 mio. kr. ultimo 2024
(2023: 45,7 mio. kr.), jf. note 28 og 30.
Der er i året nedskrevet 155 mio. kr. jf. nærmere beskri-
velse i note 4 og 9.
Investeringsejendom
Koncernens tidligere trykkeriejendom i Helsingør er klas-
sificeret som investeringsejendom.
Ejendommen indregnes og måles til kostpris med fra-
drag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Dagsvær-
dien af ejendommen er opgjort til 20-24 mio. kr. af-
hængig af forventninger til det fremtidige nettoafkast.
Værdien er beregnet ud fra en afkastbaseret cash flow-
model baseret på forventede nettopengestrømme, ved
anvendelse af et afkastkrav på 6,25%, der afspejler marke-
dets aktuelle afkastkrav for tilsvarende ejendomme (ni-
veau 3). Der har ikke været anvendt ekstern vurderings-
mand ved fastsættelse af dagsværdien.
Ved fastsættelse af markedsværdien er der taget hensyn
til, at der de seneste år er driftsført omfattende istand-
sættelsesomkostninger, ligesom der i nedenstående tal
indgår afskrivninger.
Note 15 Immaterielle og materielle aktiver
(fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Goodwill
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til
kostpris, som beskrevet under ”virksomhedssammen-
slutninger”. Efterfølgende måles goodwill til kostpris
med fradrag af akkumulerede nedskrivninger. Der
foretages ikke afskrivning af goodwill.
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill allokeres til
koncernens pengestrømsfrembringende enheder på
overtagelsestidspunktet. Fastlæggelsen af penge-
strømsfrembringende enheder følger den ledelses-
mæssige struktur og interne økonomistyring.
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill testes for
værdiforringelse, såfremt der er indikatorer for værdi-
fald, dog testes der minimum årligt. Værdiforringelses-
testen foretages samlet for alle driftsrelaterede aktiver
i den pengestrømsfrembringende enhed, hv
ortil
goodwill er allokeret. Goodwill nedskrives til genindvin-
dingsværdien for den pengestrømsfrembringende en-
hed, som goodwill knytter sig til, såfremt denne er la-
vere end den regnskabsmæssige værdi. Nedskrivning
af goodwill indgår i resultatopgørelsen i
posten ”Af- og
nedskrivninger”.
Udviklingsprojekter, software
Udviklingsomkostninger omfatter omkostninger og
gager, der direkte kan henføres til koncernens udvik-
lingsaktiviteter, primært udvikling af software til kon-
cernens onlineaktiviteter.
Udviklingsprojekter, der er klart definerede og identifi-
cerbare, og hvor den tekniske udnyttelsesgrad, til-
strækkelige ressourcer og et potentielt fremtidigt
marked eller anvendelsesmulighed i virksomheden
kan påvises, og hvor det er hensigten at fremstille,
markedsføre eller anvende projektet, indregnes som
immaterielle anlægsaktiver, såfremt kostprisen kan
opgøres pålideligt, og der er tilstrækkelig sikkerhed
for,
at den fremtidige indtjening kan dække produktions
-,
salgs
- og administrationsomkostninger samt selve ud-
viklingsomkostningen. Øvrige udviklingsomkostninger
indregnes som omkostninger i resultatopgørelsen,
efterhånden som omkostningerne afholdes.
Aktiverede udviklingsprojekter måles til kostpris med
fradrag af akkumulerede af
- og nedskrivninger.
Efter færdiggørelsen af udviklingsarbejdet afskrives
udviklingsprojekter lineært over den vurderede brugs-
tid. Afskrivningsperioden for software udgør sædvan-
ligvis 3 år.
mio. kr.2024 2023 Lejeindtægter 2,8 3,3 Direkte driftsomkostninger for udlejede arealer -1,6 -1,3 Ombygningsomkostninger -0,6 -0,3 Resultat før finansielle poster og skat 0,6 1,7
140
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 15 Immaterielle og materielle aktiver
(fortsat)
§ Anvendt regnskabspraksis
Øvrige immaterielle aktiver
I øvrige immaterielle aktiver indgår distributionsret-
tigheder, varemærker og kunderelationer, som er til-
købt i forbindelse med akkvisitioner. For visse af disse
aktiver kan koncernen ikke forudse en begrænsning i
den periode, som aktiverne kan forvente at
generere
fremtidige økonomiske fordele til koncernen. I disse til-
fælde vurderes aktiverne derfor at have en ubestem-
melig levetid og afskrives ikke. Øvrige immaterielle
aktiver, der forventes at have en begrænset levetid,
amortiseres over den forventede br
ugstid.
Øvrige immaterielle aktiver afskrives lineært over den
vurderede brugstid, der udgør 10 år. Afskrivnings-
grundlaget reduceres med eventuelle nedskrivninger.
Nedskrivning af øvrige immaterielle aktiver indgår i
resultatopgørelsen i posten ”Af
- og nedskrivninger”.
Materielle aktiver
Materielle aktiver måles til kostpris med fradrag af
akkumulerede af
- og nedskrivninger. Kostprisen om-
fatter anskaffelsesprisen samt omkostninger direkte
tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet
er klar til brug. Kostprisen på et samlet aktiv opdeles
i separate bestanddele, der afskrives hver for sig,
såfremt brugstiden på de enkelte bestanddele er
forskellig.
Kostprisen for ejendomme omfatter den kontante
anskaffelsessum for grunde og bygninger samt de
samlede bygge
- og/eller ombygningsudgifter.
Der foretages lineære afskrivninger over den forven-
tede brugstid. Den forventede brugstid udgør:
Indretning af lejede lokaler
5 år
Domicilejendomme
50 år
Blandede ejendomme
20-35 år
Tekniske anlæg
5-10 år
Driftsmidler og inventar
3-5 år
Investeringsejendom
35 år
Grunde afskrives ikke.
Afskrivninger indregnes i resultatopgørelsen under
”Af
- og nedskrivninger”.
Afskrivningsgrundlaget opgøres under hensyntagen
til aktivets scrapværdi og reduceres med eventuelle
nedskrivninger. Scrapværdien fastsættes på anskaffel-
sestidspunktet og revurderes årligt. Overstiger scrap-
værdien aktivets regnskabsmæssige værdi, ophører
afskrivninger.
Ved ændring i afskrivningsperioden eller scrapværdien
indregnes virkningen for afskrivninger fremadrettet
som en ændring af regnskabsmæssige skøn.
Værdiforringelse af langfristede aktiver
Goodwill og øvrige immaterielle aktiver med udefinerbar
brugstid testes for værdiforringelse minimum en gang
årligt. En eventuel nedskrivning indregnes i resultatopgø-
relsen i ”Af
- og nedskrivninger”. Igangværende udviklings-
projekter testes tilsvarende minimum årligt for værdifor-
ringelse.
Den regnskabsmæssige værdi af immaterielle og materi-
elle aktiver med definerbar brugstid vurderes årligt for at
afgøre, om der er indikation af værdiforringelse. Når en
sådan indikation er til stede, beregnes aktivets genindvin-
dingsværdi. Genindvindingsværdien er den højeste af
aktivets dagsværdi med fradrag for forventede afhændel-
sesomkostninger eller kapitalværdi.
Et tab ved værdiforringelse indregnes, når den regnskabs-
mæssige værdi af henholdsvis et aktiv og henholdsvis en
pengestrømsfrembringende enhed overstiger aktivets
eller den pengestrømsfrembringende enheds genindvin-
dingsværdi.
Nedskrivninger på goodwill tilbageføres ikke. Nedskrivnin-
ger på andre aktiver tilbageføres i det omfang, der er sket
ændringer i de forudsætninger og skøn, der førte til ned-
skrivningen. Nedskrivninger tilbageføres kun i det om-
fang, aktivets nye regnskabsmæ
ssige værdi ikke oversti-
ger den regnskabsmæssige værdi, aktivet ville have haft
efter afskrivninger, såfremt aktivet ikke havde været ned-
skrevet.
Leasingaktiver
Leasingkontrakter indregnes i balancen svarende til
værdien af den opgjorte leasingforpligtelse. Leasingfor-
pligtelsen måles til nutidsværdien af leasingydelserne,
beregnet ved anvendelse af den interne rente jf. lea-
singkontrakten, eller selskabets marginal
e lånerente
som diskonteringssats, hvis den interne rente ikke er til-
gængelig. Leasingaktiver af
-
og nedskrives efter samme
praksis som fastlagt for selskabets øvrige anlægsaktiver.
Selskabet har valgt at anvende lempelserne vedrørende
leasingkontrakter med kort løbetid og lav værdi. Disse
leasingaktiver indregnes derfor ikke i balancen som ak-
tiver og forpligtelser. Leasingforpligtelsen vedrørende
leasingkontrakter med kort løbetid og
lav værdi oplyses
i en note. Omkostningerne oplyses i en note. Omkost-
ningerne indregnes således lineært i resultatopgørelsen
hen over leasingperioden.
Leasingforpligtelsen indregnes i balancen som en
gældsforpligtelse og reguleres løbende med betalte af-
drag. Samtidig tilskrives renter på forpligtelsen. Rente-
omkostningerne omkostningsføres løbende i resultat-
opgørelsen.
141
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Den associerede virksomhed er ikke underlagt begræns-
ninger i forhold til udbetaling af udbytte, bortset fra de
generelle selskabsretlige krav om udbyttets forsvarlig-
hed.
Note 16 Kapitalandele i associerede virksomheder
§ Anvendt regnskabspraksis
Andel af resultat i associerede
virksomheder
I koncernens resultatopgørelse indregnes den for-
holdsmæssige andel af de associerede virksomhe-
ders resultat efter skat efter eliminering af forholds-
mæssig andel af urealiserede interne avancer/tab.
Kapitalandele i associerede virksomheder
Kapitalandele i associerede virksomheder måles
efter indre værdis metode.
Ved køb af kapitalandele i associerede virksomhe-
der anvendes overtagelsesmetoden, jf. beskrivelsen
af virksomhedssammenslutninger. Kapitalandele i
associerede virksomheder måles i balancen til den
forholdsmæssige andel af virksomhedernes indre
værdi med fradrag eller tillæg af forholdsmæssig
andel af urealiserede interne avancer og tab med
tillæg af regnskabsmæssig værdi af goodwill.
Eventuelle tilgodehavender hos associerede virk-
somheder nedskrives i det omfang, tilgodehaven-
det vurderes uerholdeligt.
Ejerandel mio. kr.Hjemsted20242023Associerede virksomheder Karman Connect A/SAarhus 50,0% 50,0% Kapitalandele i associerede virksomheder2024 2023 Indre værdi 1. januar12,1 14,5 Andel af resultat før skat-0,6 3,3 Andel af skat0,1 -0,7 Modtaget udbytte0,0 -5,0 Indre værdi 31. december11,6 12,1 Heraf goodwill3,7 3,7 mio. kr.2024 2023 Andel af resultat før skat -0,6 3,3 Andel af skat 0,1 -0,7 Andel af resultat i associerede virksomheder i alt -0,5 2,6
142
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der er færdigvarer med en bogført værdi 4,2 mio. kr.,
som forventes solgt mere end 12 måneder efter balance-
dagen (2023: 1,9 mio. kr.). I direkte omkostninger er drifts-
ført 4,0 mio. kr. i vareforbrug (2023: 4,3 mio. kr.).
Tab på debitorer har historisk været ubetydelige, dog har
SDR i år realiseret et tab på 4,5 mio. kr. relateret til en
franchisetager. I forbindelse med tabet har SDR
overtaget franchisetagers forretning.
Note 17 Varebeholdninger
Note 18 Tilgodehavender
§ Anvendt regnskabspraksis
Varebeholdninger
Varebeholdninger måles til kostpris, opgjort efter
FIFO-metoden, eller nettorealisations-værdi, hvis
denne er lavere.
Kostprisen for handelsvarer, råvarer og hjælpema-
terialer omfatter anskaffelsesprisen med tillæg af
hjemtagelsesomkostninger. Kostprisen for fremstil-
lede varer og varer under fremstilling omfatter om-
kostninger til råvarer, hjælpematerialer, direkte og
indirekte løn og øvrige produktionsomkostninger.
Nettorealisationsværdien af varebeholdninger
opgøres som forventet salgspris med fradrag af
færdiggørelsesomkostninger og omkostninger,
der skal afholdes for at effektuere salget.
§ Anvendt regnskabspraksis
Tilgodehavender
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris, der i
de fleste tilfælde vil modsvare nominel værdi, fratruk-
ket tab ved værdiforringelse. Koncernen har kun
ubetydelige tab på debitorer idet en stor del af om-
sætningen forudbetales, alternativt kreditforsikres.
mio. kr.2024 2023 Fremstillede varer og færdigvarer 8,8 6,2 Nedskrivning på færdigvarer -0,3 -0,2 Varebeholdninger i alt 8,5 6,0
mio. kr.2024 2023 Tilgodehavender fra salg af tjenesteydelser 88,0 84,6 Nedskrivninger -0,2 -0,4 Tilgodehavender fra salg af tjenesteydelser, netto 87,8 84,2
143
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 19 Skyldig skat
Note 20 Udskudt skat
mio. kr.2024 2023 Tilgodehavende (-)/ skyldig (+) selskabsskat primo 26,2 10,3 Modtaget (+) / betalt (-) selskabsskat vedr. tidligere år (pengestrøm) -48,1 -8,6 Betalt acontoskat vedr. regnskabsåret (pengestrøm) -32,4 -36,1 Aktuel skat jf. note 12 69,4 58,2 Aktuel skat vedr. ophørte aktiviteter -2,8 -1,1 Skyldig skat i overtagelsesbalance fra køb af SDR 0,0 3,5 Tilgodehavende (-)/ skyldig (+) selskabsskat ultimo 12,3 26,2 Heraf indregnet som tilgodehavende selskabsskat 0,9 0,0 heraf indregnet som skyldig selskabsskat 13,2 26,2
mio. kr.2024 2023 Udskudt skat 1. januar, gæld / gæld37,4 -10,4 Udskudt skat indregnet i årets resultat-7,0 18,3 Udskudt skat af aktieoptioner indregnet i egenkapital0,2 -0,3 Udskudt skat indregnet i ophørte aktiviteter0,0 0,1 Udskudt skat ved køb af virksomhed0,0 29,7 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 30,6 37,4
§ Anvendt regnskabspraksis
Selskabsskat og udskudt skat
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel
skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets
skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere
års skattepligtige indkomster samt for betalte aconto
skatter. Den udskudte skat måles af al
le midlertidige
forskelle mellem den regnskabs
- og skattemæssige
værdi af aktiver og forpligtelser og andre midlertidige
forskelle eksempelvis aktiebaseret vederlæggelse. Der
indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige for-
skelle vedrørende ikke
-skattemæssigt afskrivningsbe-
rettiget goodwill og kontorejendomme samt andre
poster, hvor midlertidige forskelle
- bortset fra virksom-
hedsovertagelser
- er opstået på anskaffelsestidspunk-
tet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig
indkomst. I de tilfæl
de, hvor opgørelse af skattevær-
dien kan foretages efter forskellige beskatningsregler,
måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen
planlagte anvendelse af aktivet eller afvikling af forplig-
telsen.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af
fremførselsberettigede skattemæssige underskud,
indregnes under andre langfristede aktiver med den
værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved
udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved
mod-
regning i udskudte skatteforpligtelser inden for
samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.
Der foretages regulering af udskudt skat vedrørende
foretagne elimineringer af urealiserede koncernin-
terne avancer og tab.
Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skat-
tesatser indregnes i resultatopgørelsen.
144
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Skattemæssig underskud i 2024 til fremførsel fra den
svenske forretning for i alt 3,6 mio. kr. er ikke aktiveret,
idet det ikke er vurderet sandsynligt at kunne udnyttes
før efter 2026. Den udskudte skat kan prirt henføres
til immaterielle aktiver relateret til købet af SDR, samt i
mindre omfang goodwill og øvrige immaterielle aktiver
fra køb af selskaber, relateret til FK Distribution fra før
overgang til IFRS. Det aktiverede underskud forældes
ikke.
Udskudt skat i relation til materielle anlæg kan primært
henføres til skattemæssige afskrivninger på koncernens
produktionsejendomme der overstiger de regnskabs-
mæssige afskrivninger. Skatteaktivet relateret til kortfri-
stede aktiver relaterer sig til en række forudbetalinger.
Note 20 Udskudt skat
(fortsat)
Udskudt skat Udskudt skat Udvikling i udskudt skat, 2024, mio. kr.1. januar Bevægelser31. decemberAktiver GældGoodwill 4,1 0,0 4,1 0,0 4,1 Øvrige immaterielle aktiver 1,1 21,7 22,8 0,0 22,8 Materielle aktiver 1,0 0,4 1,4 0,0 1,4 Kortfristede aktiver 2,7 0,2 2,90,0 2,9 Finansielle aktiver 0,0 -0,6 -0,6 0,6 0,0 Aktieoptioner -0,6 0,6 0,0 0,0 0,0 Langfristede aktiver -0,6 0,6 0,0 0,0 0,0 Skat overtaget ifm virksomhedskøb 29,7 -29,7 0,0 0,0 0,0 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 37,4 -6,8 30,60,6 31,2 Modregning af udskudte skatteaktiver og -forpligtelser inden for samme juridi-ske skatteenheder og jurisdiktioner-0,6 -0,6 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 0,0 30,6 Udskudt skat Udskudt skat Udvikling i udskudt skat, 2023, mio. kr.1. januar Bevægelser31. decemberAktiver GældGoodwill 4,1 0,0 4,1 0,0 4,1 Øvrige immaterielle aktiver 1,8 -0,7 1,1 0,0 1,1 Materielle aktiver -3,4 4,4 1,0 0,0 1,0 Kortfristede aktiver -0,1 2,8 2,7 0,0 2,7 Aktieoptioner -1,3 0,7 -0,6 0,6 0,0 Langfristede aktiver 0,0 -0,6 -0,6 0,6 0,0 Fremførselsberettigede skattemæssige underskud -11,4 11,4 0,0 0,0 0,0 Skat overtaget ifm virksomhedskøb 0,0 29,7 29,70,0 29,7 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) -10,4 47,7 37,41,2 38,6 Modregning af udskudte skatteaktiver og -forpligtelser inden for samme juridi-ske skatteenheder og jurisdiktioner-1,2 -1,2 Udskudt skat 31. december, (- = tilgodehavende / + = gæld) 0,0 37,4
145
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Aktiekapitalen består af 20.055.000 aktier á nominelt
5,00 kr., der er fuldt indbetalt. Ingen aktier er tillagt sær-
lige rettigheder.
North Media A/S kan i henhold til bemyndigelse givet
af generalforsamlingen erhverve maksimalt nominelt
15.041 t. kr. af aktiekapitalen. Bemyndigelsen er givet
frem til 27. marts 2025.
I regnskabsåret 2024 har North Media A/S solgt 55.000
egne aktier for 2,0 mio. kr. som led i udnyttelsen af aktie-
optionsprogram beskrevet i note 7. (2023: solgt 188.000
stk. egne aktier for 6,8 mio. kr. som led i udnyttelsen af
aktieoptionsprogram).
Beholdningen af egne aktier kan bruges som hel eller
delvis betaling ved eventuelle opkøb og investeringer i
andre virksomheder.
Reserve for valutakursreguleringer
Reserve for valutakursreguleringer indeholder kursregu-
leringer, der opstår ved omregning af regnskaber for
enheder med en anden funktionel valuta end danske
kroner og kursreguleringer vedrørende aktiver og forplig-
telser, der udgør en del af koncernens nettoinvestering i
sådanne enheder. I 2024 indgår et mindre beløb relateret
til SDR og BostadsPortal AB vedrørende omregning af
årets primo balance til ultimo kurs.
Note 21 Aktiekapital
§ Anvendt regnskabspraksis
Egenkapital
Udbytte
Foreslået udbytte indregnes som en forpligtelse på
tidspunktet for vedtagelse på den ordinære gene-
ralforsamling (deklareringstidspunktet).
Egne aktier
Anskaffelses- og afståelsessummer for egne aktier
indregnes på konto for overført resultat under
egenkapitalen. Kapitalnedsættelse ved annullering
af egne aktier reducerer aktiekapitalen med et
beløb svarende til kapitalandelens nominelle værdi.
Udbytte for egne aktier indregnes på konto for
overført resultat.
Antal t. stk. Nominel værdi t. kr.Aktiekapital2024 2023 2024 2023 Antal aktier, 1. januar 20.055 20.055 100.275 100.275 Antal aktier, 31. december 20.055 20.055 100.275 100.275
2024
2023
Egne aktier
Antal
t. stk.
Nominel
værdi t. kr.
% af
aktiekapi-
tal
Antal
t. stk.
Nominel
værdi t. kr.
% af
aktiekapi-
tal
Antal aktier, 1. ja-nuar 2.085 10.425 10,40% 1.629 8.145 8,12% Køb 0 0 0,00% 644 3.220 3,21% Salg -55 -275 -0,27% -188 -940 -0,94% Antal aktier, 31. december 2.030 10.15010,12%2.085 10.425 10,40%
146
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Kontraktforpligtelser indtægtsføres når der sker levering
af den pågældende ydelse, som der er modtaget forud-
betaling for. Dette sker typisk i det efterfølgende kvartal.
Note 22 Gæld til kreditinstitutter mv.
Note 23 Kontraktforpligtelser
Note 24 Anden gæld
mio. kr.2024 2023 Prioritetsgæld, fastforrentet 103,6 108,6 Regnskabsmæssig værdi 103,6 108,6 Gæld til kreditinstitutter er indregnet således i balancen Langfristede forpligtelser 98,7 103,7 Kortfristede forpligtelser 4,9 4,9 Regnskabsmæssig værdi 103,6108,6Nominel værdi 103,6 108,6 Dagsværdi 90,793,0
mio. kr.2024 2023 Skyldig A-skat mv. til offentlige myndigheder 11,5 10,5 Skyldig moms12,0 17,0 Covid skattegæld SDR0,0 47,7 Feriepengeforpligtelse18,5 17,5 Øvrig anden gæld45,3 42,9 Anden ld i alt 87,3 135,6
§ Anvendt regnskabspraksis
Kontraktforpligtelser
Kontraktforpligtelser indeholder forudbetalinger
fra kunder og forudbetalt abonnement mv., hvor
indtægten indregnes i en efterfølgende periode.
147
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
I årets investeringer er indeholdt 23,7 mio. kr. til
solcellepaneler og tilhørende udvidelser. 2023 er inde-
holdt 0 mio. kr. til solcellepaneler. Herudover er i 2024
indeholdt 9,5 mio. kr. i tilgang vedr. leasingbiler (2023:
0,8 mio. kr.).
North Media-koncernen benytter i udstrakt grad IT og
anden ny teknologi som bærende elementer i de enkelte
forretninger. Det er en integreret del af drift og hverdag
at udvikle og afprøve såvel fysiske som digitale metoder
og løsninger til hele tiden at udvikle forretningerne og ef-
fektiviteten. Koncernens udgiftsførte udviklingsomkost-
ninger udgjorde ca. 20 mio. kr. i 2024 (2023: ca. 10 mio.
kr.).
I ovenstående tal indgår ikke tilgange fra købet af SDR i
2023. Der henvises til note 15 og 36 for yderligere vedrø-
rende dette.
Note 25 Reguleringer for ikke-likvide poster
Note 26 Ændring i driftskapital
Note 27 Investering i immaterielle og
materielle aktiver
mio. kr.2024 2023 Andel af resultat i associerede virksomheder 0,5 -2,6 Skat af årets resultat 63,3 76,8 Afskrivninger på aktiver 59,4 26,8 Tab (+) / gevinst (-) ved salg af aktiver 14,0 0,1 Aktiebaseret vederlæggelse 0,0 0,2 Nedskrivninger immaterielle og materielle aktiver 155,0 0,0 Finansielle poster, netto 6,2 1,9 Kursregulering værdipapirer -217,4 -189,3 Reguleringer for ikke-likvide poster mv. i alt 81,0 -86,1
mio. kr.2024 2023 Ændring af tilgodehavender mv. -0,9 -48,0 Ændring af kortfristet gæld -35,4 121,8 Arbejdskapital i relation til virksomhedskøb 0,0 -78,4 Ændring i driftskapital i alt -36,3 -4,6
mio. kr.2024 2023 Investering i goodwill -1,0 -16,2 Investering i software -12,5 0,0 Investering i fast ejendom -40,6 -3,3 Investering i tekniske anlæg -8,8 -6,2 Investering i driftsmidler og inventar -10,6 -6,8 Investeringer i alt -73,5-32,5heraf investeringer indregnet i køb af virksomhed 0,0 -16,2 heraf investeringer med likviditetseffekt -49,2 -11,9 heraf IFRS 16 investeringer (ingen likviditetseffekt) -24,3 -4,4
148
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 28 Udvikling i rentebærende gæld
mio. kr.2024 2023 Langfristet gæld pr. 1. januar, kreditinstitutter og leasinggæld 155,1 110,5 Kortfristet gæld pr. 1. januar, kreditinstitutter og leasinggæld 29,1 8,2 Skyldig købesum SDR -9,6 29,9 Nyoptaget leasinggæld 22,5 4,4 Afdrag på gæld -20,6 -13,1 Gæld overtaget i forbindelse med virksomhedskøb 0,0 44,3 Rentebærende gæld ultimo 176,5 184,2 heraf langfristet gæld 131,9 155,1 heraf kortfristet gæld 44,6 29,1 Rentebærende gæld ultimo 176,5 184,2
Rentebærende gæld 2024, Penge-Virksom-Ultimo mio. kr. Primo året strøm hedskøb Non-cash* året Skyldig købesum, SDR 29,9 -9,6 0,0 - 20,3 Kreditinstitutter 108,6 -5,0 - - 103,6 Leasinggæld 45,7 -15,6 0,0 22,5 52,6 Rentebærende gæld i alt 184,2 -30,2 0,022,5 176,5 Rentebærende gæld 2023, mio. kr. Skyldig købesum, SDR 0,0 0,0 29,9 - 29,9 Kreditinstitutter 113,4 -4,8 - - 108,6 Leasinggæld 5,3 -3,7 39,9 4,2 45,7 Rentebærende gæld i alt 118,7 -8,5 69,84,2 184,2 *Til- og afgang af leasingaktiver, og kursreguleringer indgår heri
149
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Som en del af købsaftalen på SDR er aftalt at 30 mio. SEK
tilbageholdes som sikkerhed for købers eventuelle krav
mod sælger. Beløbet er forfalden til betaling den 15. juni
2025, og forrentes løbende.
Den kortfristede del af skyldig købesum i 2023 relaterede
sig til betaling af den endelige købesum, som forfaldt til
betaling i marts 2024.
Koncernen indregner leasingkontrakter i balancen efter
IFRS 16.
Serviceelementet af leasingafgiften aktiveres ikke. Den
tilbagediskonterede værdi af leasingforpligtelser er
opgjort på basis af en marginal lånerente på 2%.
Værdien af leasingaktiverne kan opgøres således:
Koncernen har et antal leasingaftaler med kort løbetid
(<12 måneder), hovedsagelig depotlejekontrakter. Undta-
gelsen i IFRS 16 om at korttidsleasingaftaler kan udelades
er benyttet for disse aftaler. Disse leasingaftaler driftsfø-
res i stedet over leasingperioden. I året er driftsført 4,6
mio. kr. (2023: 4,3 mio. kr.), og den udestående leasingfor-
pligtelse udgør 1,5 mio. kr.
Note 29 Skyldig købesum
Note 30 Leasing
Skyldig købesum kan opdeles som følger: 2024 2023 Langfristet gæld 0,0 20,3 Kortfristet gæld 20,3 9,6 Skyldig købesum i alt 20,329,9
mio. kr.2024 2023 Huslejeaftaler indregnes i 'Grunde og bygninger', jf. note 1540,0 38,4 Leasing biler indregnes i 'Driftsmidler og inventar', jf. note 15 12,6 7,3 52,6 45,7
150
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernen indgår i en dansk sambeskatning med
Baunegård ApS som administrationsselskab. Koncernen
hæfter derfor i henhold til selskabsskattelovens regler
for indkomstskatter og for eventuelle forpligtelser til at
indeholde kildeskat på renter, royalties og udbytter for
de sambeskattede selskaber. Den samlede kendte sam-
beskatningsforpligtelse fremgår af regnskabet for
Baunegård ApS.
North Media A/S har ultimo 2023 tegnet sig for en inve-
stering på 4 mio. EUR i to infrastrukturfonde under
Copenhagen Infrastructure Partners. Fondene vil inve-
stere i hav- og landvind, solenergi, lagringsteknologi
mv. Der er foreløbig betalt 1,7 mio. EUR, som er indregnet
under andre kapitalandele. Det resterende beløb
2,3 mio. EUR betales i takt med, at den underliggende
fond identificerer og køber sig ind i relevante projekter.
Der er afgivet tilsagn om finansiel støtte til visse datter-
selskaber.
Konkurrencerådet har ved afgørelse af 30. juni 2020 af-
gjort, at Forbruger-kontakt A/S (FK Distribution) har over-
trådt forbuddet mod misbrug af dominerende stilling
ved at anvende vilkår om koblingssalg i sine formidlings-
kontrakter med kunder i perioden 2018 til oktober 2019.
Konkurrenceankenævnet har ved afgørelse af 28. april
2021 stadfæstet Konkurrencerådets afgørelse. FK Distri-
bution er uenig og har anket sagen til domstolene
(Sø- og Handelsretten). På det foreliggende grundlag
er det ikke muligt pålideligt at opgøre en eventuel for-
pligtelse.
Ud over ovenstående er North Media involveret i visse
retssager og tvister. Ledelsen forventer ikke, at udfaldet
af disse retssager og tvister vil gå North Media i mod.
Men skulle dette mod forventning ske, er det ledelsens
opfattelse, at dette ikke vil påvirke North Media A/S finan-
sielle stilling, driftsresultat eller pengestrømme væsent-
ligt.
Note 31 Eventualforpligtelser
Note 32 Sikkerhedsstillelser
mio. kr.2024 2023 Regnskabsmæssig værdi af pantsatte ejendomme, der er stillet til sikkerhed for koncernens prioritetsgæld 237,9 223,4
151
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Richard Bunck er som hovedanpartshaver i North Media
A/S’ moderselskab Baunegård ApS omfattet af oplys-
ningspligten for nærtstående parter. Der har i indevæ-
rende og sidste regnskabsår ikke været transaktioner
med Richard Bunck bortset fra bestyrelseshonorar.
Baunegård ApS er 100% ejet og kontrolleret af Richard
Bunck. Dette selskab er administrationsselskab i sambe-
skatning med North Media og forestår indbetaling/mod-
tagelse af dansk selskabsskatvegne af North Media
koncernens selskaber. Baunegård ApS (hjemsted:
Fredensborg Kommune) udarbejder koncernregnskab,
hvor North Media A/S og datterselskaber indgår.
Bestyrelsesmedlem Ulrik Holsted-Sandgreen er advokat
og partner i advokatpartnerselskab Horten, som udfører
professionel rådgivning til selskabet. Ulrik Holsted-Sand-
green betegnes derfor ikke som uafhængig. Horten har
faktureret koncernen for advokathonorar i 2024 for i alt
4,7 mio. kr. (2023: 4,4 mio. kr.).
Der har i årets løb ikke været gennemført transaktioner
med bestyrelse, direktion, ledende medarbejdere, væ-
sentlige aktionærer eller andre nærtstående parter med
undtagelse af de i note 6 og 7 nævnte gager, honorarer
og udnyttelse af aktieoptioner.
North Media har transaktioner med associerede virksom-
heder og datterselskaber i form af almindelige forret-
ningsmellemværender vedrørende køb og salg af tjene-
steydelser og interne huslejeaftaler.
Transaktioner med datterselskaber er elimineret i kon-
cernregnskabet i overensstemmelse med den anvendte
regnskabspraksis.
Koncernens håndtering af likviditetsrisici og risikostyring
er beskrevet i ledelsesberetningen i afsnittet om kapital-
struktur og udbyttepolitik. Nedenfor er anført informatio-
ner til forståelse af koncernens finansielle risici.
Likviditetsrisici
Koncernens kapitalberedskab består af likvide midler på i
alt 38,9 mio. kr. (2023: 160,4 mio. kr.). Herudover har kon-
cernen let omsættelige børsnoterede værdipapirer for i
alt 854,4 mio. kr. (2023: 652,4 mio. kr.).
Note 33 Nærtstående parter
Note 34 Finansielle risici
mio. kr.2024 2023 Transaktioner med Baunegård ApS og Richard Bunck Bestyrelseshonorar, betalt til Richard Bunck 0,4 0,4 Selskabsskat, indeværende regnskabsår, betalt til Baunegård ApS 0,0 0,0 Selskabsskat, tidligere regnskabsår, betalt til Baunegård ApS 0,0 8,6 Selskabsskat, tidligere regnskabsår, modtaget fra Baunegård ApS 10,1 0,0 Udbytte til Baunegård ApS 45,4 44,7 Transaktioner med associerede virksomheder Salg til Karman Connect A/S 0,5 0,6 Køb fra Karman Connect A/S 0,0 0,0
Koncernens gældsforpligtelser forfalder, som følger:
Regn-Kontrakt-skabs-lige pen-mæssig ge-Inden for Inden for Efter 5 2024, mio. kr.værdistrømme3 mdr. 3-12 mdr. 2-5 år årFinansielle forpligtelserKreditinstitutter 103,6 126,3 1,7 5,1 27,4 92,1 Leasinggæld 52,6 55,9 4,8 14,6 33,0 3,5 Leverandører af varer og tjene-steydelser 76,4 76,4 76,4 0,0 0,0 0,0 Anden gæld 45,3 45,3 36,0 9,3 0,0 0,0 Forpligtelser, 31. december 2024 277,9 303,9118,9 29,0 60,4 95,6 2023, mio. kr.Finansielle forpligtelser Kreditinstitutter 108,6 133,3 1,7 5,2 27,5 98,9 Leasinggæld 45,7 53,1 3,6 11,0 29,0 9,5 Leverandører af varer og tjene-steydelser 66,0 66,0 66,0 0,0 0,0 0,0 Anden gæld 42,9 42,9 34,1 8,8 0,0 0,0 Forpligtelser, 31. december 2023 263,2 295,3105,4 25,0 56,5 108,4
152
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Renterisici
Det er koncernens politik at afdække renterisici på
koncernens lån, når det vurderes, at rentebetalingerne
kan fastlåses på et tilfredsstillende niveau i forhold til
omkostningerne forbundet hermed. Koncernens
realkreditlån kan opgøres som følger:
Udsving i renteniveauet påvirker både koncernens bank-
indestående samt dagsværdien af prioritetsgælden.
Kontantgælden på realkreditlånet indregnes til kontant-
restgælden, og værdiudsving i dagsværdien indregnes
derfor ikke i årsregnskabet. En stigning i renteniveauet
på 1% p.a. vil reducere dagsværdien af gælden med 7,3
mio. kr. Omvendt vil et fald i renteniveauet på 1% øge
dagsværdien af gælden med 7,7 mio. kr. (for 2023 ville en
stigning i renteniveauet på 1% reducere dagsværdien af
gælden med 7,4 mio. kr., mens et fald i renten ville have
øget dagsværdien af gælden med 8,1 mio. kr.).
Ved beregning af koncernens rentefølsomhed er
anvendt følgende forudsætninger:
De angivne følsomheder for den fastforrentede gæld
er opgjort og baseret på de indregnede finansielle
aktiver og forpligtelser pr. 31. december 2024.
Det er forudsat, at lånene afvikles ordinært som hen-
holdsvis 20-årigt og 30-årigt annuitetslån baseret på
en kontantlånsrente på 0,74-1,92%.
Koncernens likvider er hovedsageligt placeret koncer-
nens cashpool-konto, som i slutningen af året giver posi-
tiv rente. Renterisikoen på indestående betragtes som
uvæsentlig.
Om koncernens finansielle aktiver og finansielle forplig-
telser kan den regnskabsmæssige værdi fordeles på føl-
gende aftalemæssige rentetilpasnings- eller udløbstids-
punkter afhængigt af, hvilken dato der falder først, samt
hvor stor en andel af de rentebærende aktiver og forplig-
telser, der er fast- eller variabelt forrentede.
Værdipapir risiko (aktier)
En væsentlig del af koncernens kapitalberedskab er place-
ret i 10 forskellige danske og udenlandske aktier og aktie-
baserede investeringsforeninger, jf. beskrivelse i regn-
skabsberetningen, side 36. En ændring i aktiekursen på
værdipapirer på 10% vil påvirke årets resultat før skat og
egenkapital med 85,4 mio. kr. (2023: 65,2 mio. kr.). For aktie-
beholdningen vil en ændring i valutakursen på 10% på USD
i forhold til kursen pr. 31. december 2024 isoleret set på-
virke årets resultat og egenkapital med 59,6 mio. kr. (2023:
33,8 mio. kr.). For en uddybende beskrivelse af afkast og
”value at riskhenvises til afsnittet i regnskabsberetningen,
side 36.
Valutarisici
Hovedparten af koncernens driftsmæssige aktiviteter har
i 2024 foregået i Danmark og Sverige, og faktureres i sel-
skabernes lokale valutaer. Ultimo 2024 har koncernen en
kursrisikoen på kapitalandelen i datterselskabet SDR på
omkring 34 mio. SEK, samt skyldig købesum på 30 mio.
SEK, jf. note 29. Beløbene vurderes som uvæsentligt.
I 2024 har der foregået almindelig samhandel mellem kon-
cernens datterselskaber, herunder levering af serviceydel-
ser og pakning af tryksager til SDR. Pengestrømme i rela-
tion til denne udveksling af ydelser vurderes ikke at kunne
påvirke det finansielle resultat væsentligt. Den største valu-
tarisiko vurderes at være i relation til investeringen i aktie,
jf. omtale ovenfor. Den samlede valutakursrisiko ved den
direkte samhandel er vurderet til at udgøre maksimalt
2 mio. kr. pr. år og afdækkes derfor ikke.
Note 34 Finansielle risici
(fortsat)
mio. kr.
2024
2023
0,5%, 20 årigt annuitetslån med udløb 31. december 2039, kontantlån 48,8 51,9 1,5%, 30 årigt annuitetslån med udløb 30. september 2048, kontantlån 54,9 56,7 Samlet realkreditgæld 103,7 108,6
Finansielle aktiver og forplig-Inden for 1 Mellem 2 Gns. varig-telser ultimo 2024, mio. kr.årog 5 årEfter 5 årI althedBankindestående 38,9 0,0 0,0 38,9 1 Prioritetsgæld, fast rente -4,9 -20,3 -78,4 -103,6 4 Leasinggæld -19,4 -33,2 0,0 -52,6 - 31. december 2024 14,6 -53,5 -78,4 -117,3 - Finansielle aktiver og forplig-telser ultimo 2023, mio. kr. Bankindestående 160,4 0,0 0,0 160,4 1 Prioritetsgæld, fast rente -4,8 -19,9 -88,7 -113,4 4 Leasinggæld -14,6 -31,1 0,0 -45,7 - 31. december 2023 141,0 -51,0 -88,7 1,3 -
153
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Kreditrisici
Koncernen udsættes i nogen grad for kreditrisici på tilgo-
dehavender og indeståender i pengeinstitutter. Den mak-
simale kreditrisiko svarer til den regnskabsmæssige værdi.
Der vurderes ikke at være nævneværdige kreditrisici for-
bundet med likvide beholdninger, da modparten er ban-
ker, der alle er udpeget af Finanstilsynet som systemisk
vigtige finansielle institutter.
Der sker løbende opfølgning på udestående tilgodehaven-
der i overensstemmelse med koncernens debitorpolitik.
Nedskrivning til forventede tab på tilgodehavender fra salg
indregnes baseret på en simplificeret expected credit loss-
model. Koncernens aktiviteter har historisk kun haft helt
ubetydelige debitortab, så nedskrivningen baseres reelt på
individuelle hensættelser, såfremt der er eksterne faktorer,
fx konkurs eller betalingsstandsning, der nødvendiggør
dette. Hvis der ses bort fra tabet på den i note 18 nævnte
franchisetager har den gennemsnitlige tabsprocent de
seneste 5 år udgjort 0,03%, og alle større tilgodehavender
kreditforsikres.
Koncernen har ikke væsentlige risici vedrørende en enkelt
kunde eller samarbejdspartner. Koncernens politik for
påtagelse af kreditrisici medfører, at alle større kunder
og andre samarbejdspartnere løbende kreditvurderes. Pr.
31. december 2024 er tilgodehavender for i alt 31,3 mio. kr.
kreditforsikret med en maksimal kreditrisiko på 6,5 mio. kr.
(2023: tilgodehavende 43,0 mio. kr. kreditforsikret med
en maksimal risiko på 7,4 mio. kr.).
Styring af kapital
For omtale af koncernens styring af kapital henvises til
ledelsesberetningens afsnit om kapitalstruktur og udbyt-
tepolitik side 13.
Dagsværdien for børsnoterederdipapirer er opgjort
til børskursen henholdsvis pr. 31. december 2024 og
31. december 2023 for de enkelte værdipapirer (niveau 1).
Dagsværdien for kreditinstitutter er opgjort på grundlag
af børskursen henholdsvis pr. 31. december 2024 og
31. december 2023 på lånenes bagvedliggende obligatio-
ner (niveau 1), justeret for North Medias kreditrisiko. På
grund af North Medias finansielle situation er kreditrisi-
koen vurderet uvæsentlig.
For øvrige aktiver og forpligtelser anses regnskabsmæs-
sig værdi at være lig med dagsværdi.
Note 34 Finansielle risici
(fortsat)
Note 35 Dagsværdi af finansielle aktiver
og forpligtelser
2024 2023 Regn-Regn-skabs-skabs-mæssig mæssig mio. kr.værdi Dagsværdi værdiDagsværdiTilgodehavender fra salg af tjenesteydelser* 87,8 87,8 84,2 84,2 Andre tilgodehavender** 2,0 2,0 14,4 14,4 Likvide beholdninger 38,9 38,9 160,4 160,4 Finansielle aktiver, der måles til amortiseret kostpris 128,7 128,7 259,0 259,0 Andre kapitalandele 8,9 8,9 5,7 5,7 Værdipapirer 854,4 854,4 652,4 652,4 Finansielle aktiver, der måles til dagsværdi via resultatet 863,3 863,3 658,1 658,1 Kreditinstitutter 103,6 90,7 108,6 93,0 Leasinggæld 52,6 52,6 45,7 45,7 Leverandører af varer og tjenesteydelser 76,4 76,4 66,0 66,0 Finansielle forpligtelser, der måles til amorti-seret kostpris 232,6 219,7 220,3 204,7
*) nedskrivningsmetode: Lifetime expected credit-loss (simplificeret metode)
**) nedskrivningsmetode: 12 måneders expected credit-loss
154
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
North Media købte 29. december 2023 100% af aktierne i
SDR Svensk Direktreklam AB og Egro Konsult AB (be-
nævnt: SDR) for 259,3 mio. kr. hvoraf 20,2 mio. kr. forfalder
15. juni 2025, mens 9,6 mio. kr. er betalt i april 2024. Der er
ikke aftalt variabelt vederlag.
I forbindelse med integrationen mellem FK Distribution
og SDR blev det besluttet at nedlukke det overtagne
IT-projekt til fremtidig pakning og distribution, og i ste-
det anvende FK Distributions eksisterende system. I den
forbindelse blev aktiverede omkostninger for 13,7 mio. kr.
nedskrevet i 1. kvartal, og yderligere 0,7 mio. kr. i 2. kvartal
2024.
FK Distribution købte pr. 1. januar 2024 softwarevirksom-
heden Avious aktiviteter indenfor publicering af online-
kataloger og -tilbud for i alt 7 mio. kr. De overtagne aktivi-
teter består for størstedelen af software.
Note 36 Køb af dattervirksomhed og aktivitet
155
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Salget af de kommercielle aktiviteter i datterselskabet
Ofir A/S pr. 6. januar 2025, har medført at nedenstående
regnskabsposter vedrørende de ophørte aktiviteter er
sammendraget og præsenteret i ”Resultat af ophørte
aktiviteter”.
Set i lyset af udviklingen i markedet er det naturligt, at
Jobindex nu overtager de kommercielle aktiviteter i Ofir
og dermed kan skabe en endnu større og skalérbar spil-
ler inden for online-jobannoncer. Beslutningen under-
støtter North Medias ambitioner om at være markedsle-
dende inden for de segmenter, hvor selskabet driver for-
retning.
Aktiver og forpligtelser fra de ophørte aktiviteter indgår i
balancen pr. 31. december 2024, men er af uvæsentlig
størrelse.
Ofir blev tidligere indregnet under Digital Services, men
er i denne årsrapport klassificeret som ”ophørende aktivi-
tet. Der henvises også til note 39.
Koncernen opstiller resultatopgørelsen efter samme
principper som den interne rapportering. Forskellen i
forhold til en artsopdelt resultatopgørelse fremgår
nedenfor:
Note 37 Ophørte aktiviteter
Note 38 Resultatopgørelse artsopdelt
2024 2023 Poster i resultatopgørelse: Direkte omkostninger -385,7 -246,9 Direkte personaleomkostninger -291,0 -158,6 Personaleomkostninger -324,0 -220,5 Andre eksterne omkostninger -157,1 -114,4 Andre driftsindtægter 9,9 7,2 Total -1.147,9 -733,2 Disse poster kan klassificeres efter art: Andre driftsindtægter 9,9 7,2 Omkostninger til råvarer og hjælpematerialer -19,3 -19,7 Andre eksterne omkostninger -523,5 -341,6 Personaleomkostninger, jf. note 6 og 7 -615,0 -379,1 Total -1.147,9 -733,2
mio. kr.2024 2023 Omsætning og andre driftsindtægter 31,1 34,0 Omkostninger 44,7 38,8 Resultat før skat -13,6 -4,8 Skat af resultat 2,8 1,0 Driftsresultat af ophørte aktiviteter -10,8 -3,8
156
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
North Medias indgik en aftale med Jobindex A/S om
overdragelse af alle kommercielle aktiviteter i dattersel-
skabet Ofir A/S pr. 6. januar 2025. Jobindex overtager alle
Ofirs kunderelationer, indhold og annonce- og bruger-
data på sitet www.ofir.dk samt nogle kommercielle med-
arbejdere. Salgssummen udgør 20 mio. kr. og der forven-
tes regnskabsmæssig gevinst i niveauet 15 mio. kr.
FK Distribution har pr. 1. januar 2025 grenspaltet forret-
ningsområdet MineTilbud ud af FK Distribution. MineTil-
buds drift fortsætter i et selvstændigt datterselskab un-
der Digital Services under navnet Dayli A/S.
Herudover er der indtil årsrapportens aflæggelse den
14. marts 2025 ikke indtruffet begivenheder, som vil på-
virke regnskabsbrugers opfattelse af årsrapporten.
Bestyrelsen har på bestyrelsesmødet den 14. marts 2025
godkendtrværende årsrapport til offentliggørelse.
Årsrapporten forelægges til godkendelse på den ordi-
nære generalforsamling den 11. april 2025
Note 39 Efterfølgende begivenheder
Note 40 Godkendelse af koncernregnskabet
157
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 41 Koncernstruktur pr. 31. december 2024
North Media A/S
CVR-nr. 66590119
100%
100%
100%
100%
100%
100%
100%
50%
100%
100%
100%
North Media
Ejendomme ApS
CVR-nr. 32883710
Forbruger-Kontakt A/S
CVR-nr. 26899737
Tryksags-
omdelingen Fyn A/S
CVR-nr. 27167780
Ofir A/S
CVR-nr. 19429903
Konsolideret dansk selskab
BoligPortal A/S
CVR-nr. 26722535
Bekey A/S
CVR-nr. 27507980
Bostadsportal och Media i
Sverige AB
Org.nr. 559387-1527
Malmixx Projekt AB
Org. nr. 556469-8248
RekLog AB
Org. nr. 556238-3611
Egro Konsult AB
Org. nr. 556702-2941
Svensk Direktreklam AB
Org. nr. 556382-9786
Karman Connect A/S
CVR-nr. 35662448
Associeret selskab Konsolideret svensk selskab
Kun selskaber med aktivitet indgår i koncernstrukturen
158
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Resultatopgørelse 159
Balance 160
Egenkapitalopgørelse 161
Noter 162
158
Moderselskabets
regnskab
Finansielle resultater
CSRD
Corporate Governance
Virksomheder
03
159
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Resultatopgørelse for moderselskabet
mio. kr.
Note
2024
2023
Omsætning
41,6
30,9
Personaleomkostninger
44
46,2 35,8
Andre eksterne omkostninger
45
21,8 18,2
Resultat af primær drift
-26,3
-23,1
Resultat af kapitalandele i dattervirksomheder
46
-106,0 137,6
Resultat af kapitalandele i associerede virksomheder
46
-0,5
2,6
Finansielle
indtægter
47
217,8 193,0
Finansielle omkostninger
47
6,3 7,9
Resultat før skat
78,7 302,1
Skat af årets resultat
48
41,8 37,1
Årets resultat
36,9
265,0
160
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Balance for moderselskabet pr. 31. december
Aktiver
mio. kr.
Note
2024
2023
Driftsmidler og inventar
0,8 0,7
Materielle anlægsaktiver
49
0,8 0,7
Kapitalandele i dattervirksomheder
50
468,4 681,4
Kapitalandele i associerede virksomheder
51
9,1 9,6
Andre kapitalandele
52
8,9 5,7
Udskudt skatteaktiv
53
0,3 1,0
Andre tilgodehavender
54
3,8 3,8
Finansielle anlægsaktiver
490,5 701,6
Anlægsaktiver i alt
491,3 702,3
Tilgodehavende dattervirksomheder
35,3 44,3
Andre tilgodehavender
0,0 1,9
Periodeafgrænsningsposter
4,1 1,1
Tilgodehavender i alt
39,4 47,3
Værdipapirer
55
854,4 652,4
Likvide beholdninger
1,7 50,0
Omsætningsaktiver i alt
895,4 749,8
Aktiver i alt
1.386,7 1.452,1
Passiver
mio. kr.
Note
2024
2023
Aktiekapital
56
100,3 100,3
Overført resultat
57
977,4 932,2
Foreslået udbytte
57
0,0 80,2
Egenkapital i alt
1.077,7
1.112,7
Skyldig købesum
58
0,0 20,3
Langfristede forpligtelser i alt
0,0
20,3
Skyldig købesum
58
20,3 9,6
Leverandører af varer og tjenesteydelser
2,3 4,9
Gæld til
dattervirksomheder
264,2 272,5
Skyldig selskabsskat
59
12,8 22,7
Anden gæld
9,4 9,4
Kortfristede forpligtelser i alt
308,9
319,1
Forpligtelser i alt
308,9
339,4
Passiver i alt
1.386,7
1.452,1
Huslejeforpligtelse
60
Eventualforpligtelse
61
Nærtstående parter
62
Efterfølgende begivenheder
63
161
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Egenkapitalopgørelse for moderselskabet
mio. kr.
Aktiekapi-
tal
Overført
resultat
Foreslået
udbytte
I alt
Egenkapital 1. januar 2023
100,3
770,4
80,2
950,9
Egenkapitalbevægelser 2023
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0
-0,2
0,0
-0,2
Årets resultat
0,0
184,8
80,2
265,0
Udloddet udbytte
0,0
0,0
-80,2
-80,2
Udbytte egne aktier
0,0
6,0
0,0
6,0
Salg egne aktier
0,0
-29,3
0,0
-29,3
Skat aktieoptioner
0,0
0,3
0,0
0,3
Aktiebaseret vederlæggelse
0,0
0,2
0,0
0,2
Egenkapitalbevægelser 2023 i alt
0,0 161,8 0,0 161,8
Egenkapital 31. december 2023/1. januar 2024
100,3 932,2 80,2 1.112,7
Egenkapitalbevægelser 2024
Valutakursregulering, udenlandske virksomheder
0,0 -1,4 0,0 -1,4
Årets resultat
0,0 36,9 0,0 36,9
Udloddet udbytte
0,0 0,0 -80,2 -80,2
Udbytte egne aktier
0,0 8,1 0,0 8,1
Salg egne aktier
0,0 2,0 0,0 2,0
Skat aktieoptioner
0,0 -0,3 0,0 -0,3
Aktiebaseret vederlæggelse
0,0 0,0 0,0 0,0
Egenkapitalbevægelser 2024 i alt
0,0
45,2
-80,2
-35,0
Egenkapital 31. december 2024
100,3 977,4 0,0 1.077,7
162
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Moderselskabets regnskab er aflagt efter årsregnskabslo-
vens bestemmelser for klasse D-virksomheder.
Årsrapporten er aflagt i danske kroner.
Den anvendte regnskabspraksis er uændret i forhold
til 2023.
Der er ikke udarbejdet pengestrømsopgørelse for
moderselskabet, jf. årsregnskabslovens§ 86, stk. 4.
Moderselskabets målings- og indregningskriterier er
identiske med koncernens regn-skabspraksis på nær
følgende omder:
Resultatopgørelsen
Omsætning
Moderselskabets omsætning udgøres af koncerninterne
management honorarer.
Resultater af kapitalandele i datterselskaber
I moderselskabets resultat indregnes den forholdsmæs-
sige andel af de enkelte tilknyttede virksomheders resul-
tat efter skat efter fuld eliminering af intern avance/tab,
og med fradrag af afskrivninger på goodwill.
Balancen
Finansielle anlægsaktiver
Kapitalandele i tilknyttede virksomheder måles i balan-
cen til den forholdsmæssige andel af den regnskabs-
mæssige indre værdi med tillæg af goodwill og andre
identificerede forskelsværdier vedrørende de tilknyttede
virksomheder.
I moderselskabets regnskab afskrives goodwill i henhold
til nedenstående principper. Goodwill måles til kostpris
med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.
Goodwill afskrives over den vurderede økonomiske leve-
tid, der fastlægges på baggrund af ledelsens erfaringer
inden for de enkelte forretningsområder. Goodwill afskri-
ves lineært over afskrivningsperioden, der udgør maksi-
malt ti år og er længst for strategisk erhvervede virksom-
heder med en stærk markedsposition og langsigtet ind-
tjenings-profil. Afskrivninger på goodwill m.v. indregnes i
resultatopgørelsen under kapitalandele i datterselskaber.
Der foretages nedskrivningstest på værdien af tilknyt-
tede virksomheder inklusive goodwill, såfremt der er indi-
kationer for værdifald. Værdien af tilknyttede virksomhe-
der nedskrives til det højeste af kapitalværdien og netto-
salgsprisen for den enkelte tilknyttede virksomhed.
Datterselskaber med negativ regnskabsmæssig indre
værdi måles til nul kroner, og et eventuelt tilgodeha-
vende hos disse virksomheder nedskrives med modersel-
skabets andel af den negative indre værdi, i det omfang
det vurderes uerholdeligt. Såfremt den regnskabsmæs-
sige negative indre værdi overstiger tilgodehavendet,
indregnes det resterende beløb under hensatte forplig-
telser, i det omfang moderselskabet har en retlig eller
faktisk forpligtelse til at dække den pågældende virk-
somheds forpligtelser, og der forventes tab som følge
heraf.
Udbytte
Udbytte, som forventes udbetalt for året, vises som en
særskilt post under egenkapitalen.
Noter til moderselskabet
Note 42 Generelt om anvendt regnskabs-
praksis
Note 43 Anvendt regnskabspraksis
163
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der henvises til koncernregnskabets note 7 for beskrivelse af selskabets incitamentsprogram.
Note 44 Medarbejdere og personaleomkostninger
antal
2024
2023
Gennemsnitligt antal beskæftigede
32,0 21,0
mio. kr.
2024
2023
Årets samlede beløb til lønninger og vederlag har udgjort:
Lønninger og gager inkl. feriepenge
34,3 28,8
Bidragsbaserede pensioner
2,9 2,1
Bestyrelseshonorarer
2,6 0,7
Øvrige
personaleomkostninger
6,4 4,2
Personaleomkostninger i alt
46,2 35,8
Aflønning af direktion og bestyrelse
2024
mio. kr.
Bestyrelse
Direktion
I alt
Gager og lønninger
2,6 11,2 13,8
Pension og sædvanlige personalegoder
0,0 1,7 1,7
Aktiebaseret vederlæggelse
0,0 0,0 0,0
Aflønning af direktion og bestyrelse
2,6
12,9
15,5
Antal
personer
5 4 9
2023 mio. kr.
Bestyrelse
Direktion
I alt
Gager og lønninger
2,5 10,1 12,6
Pension og sædvanlige personalegoder
0,0 1,3 1,3
Aktiebaseret vederlæggelse
0,0 0,0 0,0
Aflønning af direktion og
bestyrelse
2,5 11,4 13,9
Antal personer
5 3 8
164
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Honorar for ikke-revisionsydelser leveret af PricewaterhouseCoopers Statsautoriseret Revisionspartnerselskab til modersel-
skabet udgør samlet 0,3 mio.kr. i 2024 (2023: 0,3 mio. kr.) som er indeholdt i ovenstående tal. Assistancen består prirt af
diverse erklæringer samt anden generel rådgivning.
Note 45 Honorar til generalforsamlingsvalgt
revisor
Note 46 Resultat af kapitalandele
i virksomheder
mio. kr.
2024
2023
PwC
Lovpligtig revision
1,3 1,1
Andre erklæringsopgaver med sikkerhed
1,8 0,0
Honorar for skatterådgivning
0,1 0,2
Honorar for andre ydelser
0,2 0,1
Honorarer til
generalforsamlingsvalgte revisorer i alt
3,4 1,4
mio. kr.
2024
2023
Dattervirksomheder
Andel af resultat før skat
77,0 176,8
Regulering af udskudt skat
-13,3 -39,2
Nedskrivning goodwill mv. (særlig post)
-144,6 0,0
Afskrivning goodwill mv.
-25,0 0,0
Resultat af kapitalandele i dattervirksomheder i alt
-106,0 137,6
Associerede virksomheder
Andel af resultat før skat
-0,6 3,3
Andel af skat
0,1 -0,7
Resultat af kapitalandele i
associerede virksomheder i alt
-0,5 2,6
165
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 47 Finansielle poster
Note 48 Skat
mio. kr.
2024
2023
Finansielle indtægter
Aktieudbytte
5,4 6,2
Kursgevinster på aktier, netto
212,0 183,1
Andre finansielle indtægter
0,4 3,7
Finansielle indtægter i alt
217,8
193,0
Finansielle omkostninger
Andre finansielle omkostninger
6,3 7,9
Finansielle omkostninger i alt
6,3 7,9
mio. kr.
2024
2023
Skat af årets resultat fremkommer således:
Aktuel skat, inkl. finansieringstillæg
40,3
25,3
Regulering vedrørende tidligere år
1,0
0,4
Ændring i udskudt skat
0,5
11,4
Skat af årets resultat i alt
41,8 37,1
166
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der henvises i øvrigt til koncernstrukturen, note 41.
Note 49 Materielle aktiver
Note 50 Kapitalandele i dattervirksomheder
mio. kr.
2024
2023
Kostpris 1. januar
2,2 2,2
Tilgang i året
0,1 0,0
Kostpris 31. december
2,3
2,2
Af- og nedskrivninger 1. januar
1,5
1,5
Afskrivninger i året
0,0
0,0
Af
- og nedskrivninger 31. december
1,5 1,5
Regnskabsmæssig værdi 31. december
0,8
0,7
Afskrives over
3-5 år
3-5 år
mio. kr.
2024
2023
Kostpris kapitalandele, 1. januar
713,1 432,2
Tilgang kapitalandele
47,4 280,8
Kostpris, 31. december
760,5
713,1
Værdiregulering indre værdis metode, 1. januar
-31,7 -24,0
Kursreguleringer
-1,5 -0,3
Andel af årets resultat
77,0 137,6
Regulering udskudt skat
-13,3 0,0
Nedskrivning goodwil
l mv. (særlig post)l
-144,6 0,0
Afskrivning goodwill
mv.
-25,0 0,0
Modtaget udbytte
-153,0 -145,0
Værdiregulering indre værdis metode, 31. december
-292,1 -31,7
Bogført værdi, kapitalandele
468,4 681,4
Heraf udgør goodwill
0,0 0,0
Ejerandel
Hjemsted
2024
2023
Forbruger
-Kontakt A/S
Taastrup
100,0%
100,0%
Svensk Direktreklam
AB
Uppsala, Sverige
100,0%
100,0%
Egro Konsult AB
Uppsala, Sverige
100,0%
100,0%
Boligportal A/S
Søborg 100,0% 100,0%
Ofir A/S
Aarhus 100,0% 100,0%
Bekey A/S
Søborg 100,0% 100,0%
New MT A/S
Søborg 100,0% 0,0%
North Media Ejendomme ApS
Søborg 100,0% 100,0%
167
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der henvises i øvrigt til koncernstrukturen, note 41.
Note 51 Kapitalandele i associerede
virksomheder
Note 52 Andre kapitalinteresser
mio. kr.
2024
2023
Kostpris kapitalandele, 1. januar
10,4
10,4
Kostpris, 31. december
10,4 10,4
Værdiregulering indre værdis metode, 1. januar
-0,7 1,7
Andel af årets resultat
-0,5 2,6
Modtaget
udbytte
0,0 -5,0
Værdiregulering indre værdis metode, 31. december
-1,2 -0,7
Bogført værdi, kapitalandele
9,1 9,6
Ejerandel
mio. kr.
Hjemsted
2024
2023
Karman Connect A/S
Århus
50.0%
50.0%
mio. kr.
2024
2023
Anskaffelse kapitalandele, 1. januar
1,9 1,9
Tilgang kapitalandele
3,8 0,0
Kostpris, 31. december
5,7
1,9
Værdiregulering indre værdis metode, 1. januar
3,8 2,3
Rentetilskrivning
-0,6 1,5
Værdiregulering indre værdis metode, 31. december
3,2
3,8
Bogført værdi, kapitalandele
8,9
5,7
168
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Note 53 Udskudt skat
Note 54 Andre tilgodehavender
Note 55 Værdipapirer
mio. kr.
2024
2023
Udskudt skat 1. januar
-1,0 -12,1
Årets udskudt skat indregnet i årets resultat
0,5 11,4
Udskudt skat aktieoptioner
0,2 -0,3
Udskudt skat 31. december, netto
-0,3 -1,0
Specifikation af udskudt skat:
Aktiver
Forplig-
telser 2024 i alt
Materielle anlægsaktiver
0,1 0,0 -0,1
Finansielle anlægsaktiver
0,6 0,0 -0,6
Tilgodehavender
-0,4 0,0 0,4
Aktieoptioner
0,0 0,0 0,0
0,3 0,0 -0,3
Aktiver
Forplig-
telser
2023 i alt
Materielle anlægsaktiver
0,1 0,0 -0,1
Finansielle anlægsaktiver
0,5 0,0 -0,5
Aktieoptioner
-0,2 0,0 0,2
Kortfristede forpligtelser
0,0 -0,6 -0,6
0,4 -0,6 -1,0
mio. kr.
rdiregu-
lering, resul-
tatopgørelse
Dagsværdi
31. december
Børsnoterede værdipapirer
212,0 854,4
mio. kr.
2024
2023
Deposita, 1. januar
3,8 3,8
Deposita, 31.
december
3,8 3,8
169
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Der henvises til koncernregnskabets note 21 for beskrivelse af selskabets aktiekapital.
Der henvises til koncernregnskabets note 29 for beskrivelse af selskabets skyldige købesum.
Note 56 Aktiekapital
Note 59 Selskabsskat
Note 57 Resultatdisponering
Note 58 Skyldig købesum
Note 60 Huslejeforpligtelse
mio. kr.
2024
2023
Selskabsskat 1. januar
22,7 10,4
Årets aktuelle skat
40,3
25,3
Regulering vedrørende tidligere år
1,0 0,3
Skat
til afregning for sambeskatningen
25,8 31,3
Betalt skat i året
-77,0
-44,6
Selskabsskat 31. december
12,8 22,7
mio. kr.
2024
2023
Fremtidige samlede
udgifter vedrørende huslejeforpligtelser
Forfalder inden for 1 år
1,2 1,2
Forfalder mellem 1 og 5 år
0,0 0,0
I alt
1,2
1,2
Vedrørende huslejeforpligtelsen er der i resultatopgørelsen indregnet:
1,2 1,2
mio. kr.
2024
2023
Overførsel til næste år
36,9 184,8
Foreslået udbytte
0,0 80,2
36,9 265,0
170
Koncern adresser
Noter til moderselskabet
Moderselskabets regnskab
Noter
Koncernregnskab
Påtegninger
Finansielle resultater
Koncernen indgår i en dansk sambeskatning med Baunegård ApS som administrationsselskab. Koncernen hæfter der-
for i henhold til selskabsskattelovens regler for indkomstskatter og for eventuelle forpligtelser til at indeholde kildeskat
på renter, royalties og udbytter for de sambeskattede selskaber. Den samlede kendte sambeskatningsforpligtelse
fremgår af regnskabet for Baunegård ApS.
For beskrivelse af investering i Copenhagen Infrastructure Partners se note 31 i koncernregnskabet.
Konkurrencerådet har ved afgørelse af 30. juni 2020 afgjort, at Forbruger-kontakt A/S (FK Distribution) har overtrådt
forbuddet mod misbrug af dominerende stilling ved at anvende vilkår om koblingssalg i sine formidlingskontrakter
med kunder i perioden 2018 til oktober 2019. Konkurrenceankenævnet har ved afgørelse af 28. april 2021 stadfæstet
Konkurrencerådets afgørelse. FK Distribution er uenig og har anket sagen til domstolene (Sø- og Handelsretten). På
det foreliggende grundlag er det ikke muligt pålideligt at opgøre en eventuel forpligtelse.
Ud over ovenstående er North Media involveret i visse retssager og tvister. Ledelsen forventer ikke, at udfaldet af disse
retssager og tvister vil gå North Media i mod. Men skulle dette mod forventning ske, er det ledelsens opfattelse, at
dette ikke vil påvirke North Media A/S finansielle stilling, driftsresultat eller pengestrømme væsentligt.
Der er afgivet tilsagn om finansiel støtte til visse datterselskaber.
Der henvises til koncernregnskabets note 33 for beskrivelse af transaktioner med nærtstående parter.
Der henvises til koncernregnskabets note 39 for beskrivelse af begivenheder efter regnskabsårets afslutning.
Note 61 Eventualforpligtelser
Note 62 Nærtstående parter
Note 63 Efterfølgende begivenheder
171
Group addresses
Notes to parent statements
Parent Statements
Notes
Consolidated statement
Statemets
Financial statements
Koncern adresser
Moder
Associeret selskab
North Media A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK
-2860 Søborg
CVR
-nr. 66 59 01 19
Tlf.: +45 39 57 70 00
www.northmedia.dk
Karman Connect A/S
Dalgas Avenue 2 F,2.
DK
-8000 Aarhus C
CVR
-nr. 35 66 24 48
www.karmanconnect.com
Datterselskaber
Forbruger-Kontakt A/S
FK Distribution A/S
Bredebjergvej 6
DK
-2630 Taastrup
CVR
-nr. 26 89 97 37
Tlf.: +45 43 43 99 00
www.fk.dk
Tryksagsomdel. Fyn A/S
FK Distribution Fyn A/S
Ryttermarken 4B
DK
-5700 Svendborg
CVR
-nr. 27 16 77 80
Tlf.: +45 62 22 22 22
www.fk.dk
Ofir A/S
Gladsaxe Møllevej 26
DK
-2860 Søborg
CVR
-nr. 19 42 99 03
Tlf.: +45 39 57 78 66
www.ofir.dk
SDR Svensk Direktreklam AB
Fyrisborgsgatan 2
SE
-751 45 Uppsala
Org. nr. 556067
-0274
Tlf. +46 018´17 21 00
www.sdr.se
Egro Konsult AB
Box 1524
SE
-751 45 Uppsala
Org. nr. 556702
-2941
Bekey A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK
-2860 Søborg
CVR
-nr. 27 50 79 80
Tlf.: +45 43 43 99 90
www.bekey.dk
Malmixx Projekt AB
Box 1524
SE
-751 45 Uppsala
Org. nr. 556469
-8248
Tlf.: +46 018 17 21 00
BoligPortal A/S
Paludan
-Müllers Vej 40B
DK
-8200 Aarhus N
CVR
-nr. 26 72 25 35
Tlf.: +45 70 20 80 82
www.boligportal.dk
Dayli A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK
-2860 Søborg
CVR
-nr. 45 20 90 91
Tlf.: +45 39 57 70 00
RekLog AB
Box 3004
SE
-136 03 Hanninge
Org. nr. 556238
-3611
Tlf.: +46 8
562 691 00
www.reklog.se
Bostadsportal och Media
I Sverige AB
Gustav III:s Boulevard 42
SE
-169 73 Solna
Org. nr. 559387
-1527
www.bostadsportal.se
North Media
Ejendomme ApS
Gladsaxe Møllevej 28
DK
-2860 Søborg
CVR
-nr. 32 88 37 10
Tlf.: +45 39 57 70 00
172
Group addresses
Notes to parent statements
Parent Statements
Notes
Consolidated statement
Statemets
Financial statements
North Media A/S
Gladsaxe Møllevej 28
2860 Søborg
Telefon
: +45 39 57 70 00
E
-mail: investor@northmedia.dk
www.northmedia.dk
CVR: 66 59 01 19
ÅrsrapportRevisionspåtegningParsePort XBRL Converter2024-01-012024-12-312023-01-012023-12-315493005TQSCPQXY1NP67Regnskabsklasse DKonklusionGrundlag for konklusion5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-315493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-12-315493005TQSCPQXY1NP672024-12-315493005TQSCPQXY1NP672023-12-315493005TQSCPQXY1NP672022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672022-12-315493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672024-12-31cmn:ConsolidatedMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember35493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember45493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember55493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember35493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember45493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember55493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember15493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-12-31cmn:ConsolidatedMember25493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-12-31cmn:ConsolidatedMemberiso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:sharesxbrli:pure