Delårsrapport
3. kvartal 2024
Gladsaxe Møllevej 28, 2860 Søborg
CVR-nr. 66 59 01 19
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 2
Ledelsesberetning
Koncernens udvikling i 3. kvartal 2024 3
Last Mile’s resultater i 3. kvartal 2024 4
Digital Services’ resultater i 3. kvartal 2024 5
Koncernens udvikling år til dato (3. kvt. ÅTD 2024) 6
Koncernens forventninger til 2024 7
Koncernens hoved- og nøgletal 10
Resultater i 2024 og udvalgte balanceposter 11
Koncernens kvartalsskema 13
Delårsregnskab
Ledelsespåtegning 16
Totalindkomstopgørelse for koncernen 17
Balance for koncernen 18
Egenkapitalopgørelse for koncernen 19
Pengestrømsopgørelse for koncernen 20
Noter 21
Indhold
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 3
Udvikling i koncernomsætning
Udvikling i koncernresultat (EBITDA)


  

  









  

  



Koncernens udvikling i 3. kvartal 2024
Driftsresultat påvirket af eksekvering af
strategiske tiltag
Omsætning
Som ventet steg koncernens omsætning med 38% i forhold til 3. kvt. 2023, drevet
af SDR, der blev købt ultimo 2023. Eksklusiv SDR var udviklingen i den samlede om-
sætning flad, hvor 1% nedgang i FK Distribution blev opvejet af 3% vækst i Digital
Services, drevet af BoligPortal.
307 mio. kr.
EBITDA
EBITDA blev 15 mio. kr., et fald fra 37 mio. kr. i samme periode sidste år. Nedgan-
gen var drevet af øgede omkostninger til udvikling af en ny MineTilbud-platform,
øgede lønomkostninger til omdelere, samt til udvikling af det strategiske funda-
ment i Ofir og Bekey.
15 mio. kr.
EBIT
Koncernens EBIT faldt til -2 mio. kr. fra 30 mio. kr. i samme periode sidste år, dre-
vet af udviklingen i EBITDA samt afskrivninger i SDR, som ikke var en del af koncer-
nen i 3. kvartal sidste år. Overskudsgraden i kvartalet blev -0,5% mod 13,4% i 3. kvt.
2023.
-2 mio. kr.
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 3
Q3 2023
Q3 2024
222,3 mio. kr.
306,5 mio. kr.
Q3 2023
Q3 2024
36,7 mio. kr.
14,9 mio. kr.
Q3 2023
Q3 2024
-1,5 mio. kr.
29,8 mio. kr.
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 4
Last Miles resultater i 3. kvartal 2024
Sammenligningstal for 3. kvartal 2023 i parentes (mio. kr.)
FK Distribution
SDR, Svensk Direktreklam
Omsætningen faldt 2,5 mio. kr., svarende til 1% og var drevet af en flad udvikling i tryksagsvolumen
og en mindre tilbagegang i ugeavisvolumen.
Produktområdet Selekteret post havde pæn vækst men er et mindre område, Omsætningen i Mi-
neTilbud var på niveau med samme periode sidste år.
EBIT faldt, påvirket af øgede lønomkostninger til omdelere på grund af fortsat høj efterspørgsel på
arbejdskraft og af udvikling af MineTilbuds nye tekniske platform, som kan lanceres i andre lande.
Omsætning blev 85,3 mio. kr., og driften forløb fortsat som forventet.
I slutningen af 2. kvt. 2024 begyndte FK Distribution maskinel pakning af tryksager for SDR på pakke-
centralen i Taastrup. Antal husstande, der var dækket af ordningen, voksede markant i 3. kvt. 2024.
Maskinel pakning forventes fuldt implementeret ved udgangen af 2. kvartal 2025. Yderligere ensret-
ning af processer og systemer i FK Distribution og SDR fortsatte.
Standardiseret maskinel pakning vil medføre endnu højere kvalitet og give mulighed for at adresse-
ret omdeling, og dermed åbne for nye markedsmuligheder.
Forholdene på det svenske marked var og er fortsat svære og præget af tilbageholdenhed hos for-
brugerne.
EBITDA blev 2,8 mio. kr. og EBIT blev på -5,8 mio. kr., påvirket af integrationsomkostninger.
Omsætning
178,6 (181,1)
EBITDA
17,7 (31,3)
EBIT
14,2 (28,2)
Omsætning
85,3 (-)
EBITDA
2,8 (-)
EBIT
-5,8 (-)
Omsætning
263,9
(181,1)
EBITDA
20,5
(31,3)
EBIT
8,4
(28,2)
Overskudsgrad
3,2%
(15,6%)
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 5
Digital Services resultater i 3. kvartal 2024
Sammenligningstal for 3. kvartal 2023 i parentes (mio. kr.)
BoligPortal
Omsætningen steg 9%, drevet af øgede indtægter fra særligt
partnerskaber, men også lejere og Data Insights, som mere end
opvejede det ventede fald i annoncesalg fra udlejere, hvor marke-
det i 3. kvt. 2024 var præget af færre boligannoncer sammenlig-
net med et rekordhøjt niveau i 2023,
På Bostadsportal.se steg antallet af egne boliger i kvartalet fra et
lavt niveau og det målrettede arbejde med at forankre platfor-
men på markedet fortsatte. Der var en mindre nedgang i omsæt-
ning.
EBIT steg 5% grundet den øgede omsætning og på trods af fort-
satte kapacitetsomkostninger til transformation mod ét samlet
univers for lejere og udlejere, der på sigt forventes at øge omsæt-
ning og indtjening.
Ofir
Omsætningen faldt 10%, drevet af lavere antal jobannoncer og
køb af mindre annoncepakker.
Den lavere omsætning var fortsat drevet af kunder i den private
sektor, mens indtægter fra den offentlige sektor var stabile.
Som ventet faldt EBIT på grund af øgede omkostninger i forbin-
delse med revurdering af det strategiske fundament.
Bekey
Omsætningen var stort set flad og hovedparten kom uændret
fra ”Hjemmepleje DK-segmentet.
Licens- og serviceindtægter steg 3% og udgjorde 82% af
omsætningen (76%).
Omsætningen i segmenterne ”Distributører” og ”Ejendomme”
var flad og fortsat beskeden.
EBIT faldt som ventet primært på grund af højere kapacitets-
omkostninger til standardisering og automatisering af interne
processer og ansættelse af egne IT-udviklere.
Omsætning
29,9 (27,5)
EBITDA
10,1 (9,7)
EBIT
9,0 (8,6)
Omsætning
7,1 (7,9)
EBITDA
-4,4 (-1,5)
EBIT
-4,5 (-1,5)
Omsætning
5,6 (5,8)
EBITDA
-6,4 (-4,9)
EBIT
-6,5 (-5,0)
Omsætning
42,6
(41,2)
EBITDA
-0,7
(3,3)
EBIT
-2,0
(2,1)
Overskudsgrad
-4,7%
(5,1%)
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 6
Status på strategiske projekter i 2024
Bedre end forventet
Udrulning af maskinel pakning af tryksager til svenske husstande startede
tidligere end planlagt og følger planen
Accelereret udvikling af MineTilbuds tekniske platform som kan lanceres i
andre lande
Som forventet
Integration af SDR i North Media-koncernen, herunder identifikation af sy-
nergieffekter, udviklingsmuligheder og udveksling af best practice
Øgede produktionsomkostninger i FK Distribution som følge af stigende
lønomkostninger pga. fortsat høj efterspørgsel på arbejdskraft
Eksekvering af strategi i BoligPortal, hvor alle aktiviteter integreres til at
udgøre ét samlet univers
Udviklingen i udlejeromsætningen i BoligPortal
Ofir øgede fokus på udvalgte grupperinger af virksomheder
Bekeys forbedring af IT-infrastrukturen
Ikke som forventet
På Bostadsportal.se drev øget antal egne boliger endnu ikke en stigende
omsætning
Ofir har endnu ikke færdiggjort ny overordnet strategi, som skal gøre for-
retningen mindre konjunkturfølsom og mere skalérbar til gældende mar-
kedsforhold
Koncernens udvikling år til dato (3. kvt. ÅTD) 2024
Integration af SDR og implementering af
maskinel pakning fortsatte
Omsætning
Som ventet steg omsætningen med 41%, drevet af SDR, som blev købt ultimo
2023. Eksklusiv SDR var omsætningsudviklingen flad i forhold til samme periode
sidste år.
985 mio. kr.
EBITDA
Resultatet af den primære drift blev 112 mio. kr. mod 131 mio. kr., hvor indregning
af SDR ikke kunne opveje den forventede negative påvirkning fra FK Distribution
og Digital Services.
112 mio. kr.
EBIT
EBIT blev 50 mio. kr. og var påvirket af nedskrivninger af SDR’s IT-systemer, af-
skrivninger på SDR-købesummen og generelle afskrivninger i SDR, som ikke var en
del af koncernen i 3. kvartal sidste år. Overskudsgraden faldt derfor til 5,1% fra
15,8% i samme periode sidste år.
50 mio. kr.
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 6
Q3 YTD 2023
Q3 YTD 2024
700,7 mio. kr.
984,6 mio. kr.
Q3 YTD 2023
Q3 YTD 2024
131,0 mio. kr.
111,8 mio. kr.
Q3 YTD 2023
Q3 YTD 2024
110,7 mio. kr.
50,0 mio. kr.
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 7
Forventede finansielle hovedtal
for koncernen i 2024 (mio. kr.)
Omsætning
1.315 1.340
Forventninger 15. august 2024
1.320-1.365
Forventninger 16. maj 2024
1.310-1.355
Forventninger 29. februar 2024
1.310-1.375
Realiseret i 2023:
949
EBITDA
140 160
Forventninger 15. august 2024
150-175
Forventninger 16. maj 2024
170-200
Forventninger 29. februar 2024
170-210
Realiseret i 2023:
177
EBIT
65 - 85
Forventninger 15. august 2024
75-100
Forventninger 16. maj 2024
95-125
Forventninger 29. februar 2024
110-150
Realiseret i 2023:
150
Koncernens forventninger til 2024
Koncernen reducerede jf. selskabsmeddelelse nr. 12/2024 af 5. november 2024 forventningerne til helåret. Reduktionen
skyldes primært højere integrationsomkostninger i SDR og lavere resultater i Ofir og Bekey drevet af lavere omsætning.
Koncernomsætning (mio. kr.)
Koncernens forventede omsætning udgør nu 1.315-1.340 mio. kr.
EBITDA (mio. kr.)
Koncernens forventede EBITDA udgør nu 140-160 mio. kr. og det forventede EBIT ud-
gør nu 65-85 mio. kr.
1.045
1.034
995
949
1.315-1.340
2020 2021 2022 2023 2024
270
292
219
177
140-160
2020 2021 2022 2023 2024
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 8
Last Mile - forventninger til 2024
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 8
Last Mile forventer højere omsætning i forhold til 2023, drevet af købet af SDR. EBITDA forventes på uændret eller lidt lavere niveau grundet
integrationsomkostninger
FK Distribution
SDR, Svensk Direktreklam
Omsætningens forventningen er indsnævret til 780-790 mio. kr. mod tidligere 780-800 mio. kr.
Tryksagsvolumen forventes at blive stort set uændret i forhold til 2023. Fra starten af året var for-
ventningen et fald på 4%.
Danskernes prisbevidsthed er uændret j. Dermed fastholdes interessen for at finde gode tilbud.
MineTilbud forventes flyttet til forretningsområdet Digital Services i starten af 2025. Omkostnin-
gerne øges generelt med henblik på at accelerere væksten i MineTilbud, herunder at udvikle Mine-
Tilbuds tekniske platform til en eksponeringsforretning, som kan lanceres også i andre lande, og i
første omgang i Sverige ultimo 2024.
Hvis driften af SDR havde været en del af Last Mile i hele 2023, ville SDR have bidraget til koncern-
regnskabet således: Omsætning: 365 mio. kr., EBITDA: 43 mio. kr. og EBIT: 26 mio. kr. (ekskl.
PPA/IFRS3 afskrivninger).
I 2024 forventes afskrivninger relateret til overtagne nettoaktiver vedrørende SDR at udgøre 16 mio.
kr. Resultatet påvirkes også negativt af nedskrivning 14,4 mio. kr. af et SDR-IT-system, i forbin-
delse med overgang til anvendelse af FK Distributions eksisterende system.
Arbejdet med at effektivisere og ensrette processer mellem FK Distribution og SDR fortsætter. Im-
plementeringen af maskinel pakning forventes fuldt udrullet ved udgangen af 2. kvartal 2025. Det vil
øge omkostningerne i 2024 og 2025, men på sigt vil det skabe betydelige besparelser og dermed
øget indtjening.
Uændret valutakurs DKK/SEK: 0,64
Forventninger til 2024 (mio. kr.)
Omsætning: 780-790
EBITDA: 137-145
EBIT: 120-128
Realiseret 2023 (mio. kr.)
Omsætning: 784,6
EBITDA: 165,5
EBIT: 153,6
Tidl. forvent.
780-800
137-145
120-128
Forventninger til 2024 (mio. kr.) Tidl. forvent.
Omsætning: 375-380 375-390
EBITDA: 18-20 23-30
EBIT: -28 til -26 -23 til -16
Omsætning
1.155-1.170
(2023: 785)
EBITDA
155-165
(2023: 166)
EBIT
92-102
(2023: 154)
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 9
Digital Services - forventninger til 2024
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 9
I Digital Services forventes omsætningen på niveau med sidste år og lavere resultat på grund af omkostninger til udvikling af platforme
BoligPortal
Ofir
Bekey
Omsætningsvækst for året forventes i niveauet 6%
Den forventede vækst i 2. halvår 2024 drives af de nye produkter
og services, herunder Partnerskaber og Data Insights og i mindre
omgang Boligmanager.
EBITDA forventes i 2024 på niveau eller lidt lavere end i 2023 på
grund af højere omkostninger til at integrere alle services i et
samlet univers samt til at accelerere produktudviklingen i Bolig-
manager.
Omsætningen forventes lidt lavere end i 2023.
Arbejdet med ny overordnet strategi som bl.a. vil være mindre
konjunkturfølsom og med øget fokus på udvalgte grupperinger
af virksomheder fortsætter.
Driftsresultatet forventes reduceret i forhold til 2023 som følge
af de øgede omkostninger i forbindelse med revurdering af det
strategiske fundament.
Omsætningen forventes lidt lavere end i 2023.
Stabil indtægt fra service- og licensaftaler.
Udvikling af forretningskoncept for beboerløsning.
EBITDA bliver fortsat negativt påvirket af øgede omkostninger til
at udbygge fundamentet og infrastrukturen for fremadrettet at
kunne skalere forretningen.
Forventninger til 2024 (mio. kr.) Tidl. forvent.
Omsætning: 110-115 111-116
EBITDA: 35-39 36-40
EBIT: 31-35 32-36
Realiseret 2023 (mio. kr.)
Omsætning: 107,0
EBITDA: 39,6
EBIT: 35,4
Forventninger til 2024 (mio. kr.) Tidl. forvent.
Omsætning: 30-33 32-35
EBITDA: -16 til -13 -14 til -11
EBIT: -17 til -14 -15 til -12
Realiseret 2023 (mio. kr.)
Omsætning: 34,0
EBITDA: -5,0
EBIT: -5,1
Forventninger til 2024 (mio. kr.) Tidl. forvent.
Omsætning: 20-22 22-24
EBITDA: -26 til -23 -24 til -21
EBIT: -26 til -23 -24 til -21
Realiseret 2023 (mio. kr.)
Omsætning: 23,5
EBITDA: -19,5
EBIT: -19,9
Omsætning
160-170
(2023: 165)
EBITDA
-7 til 3
(2023: 15)
EBIT
-12 til -2
(2023: 10)
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 10

 
Koncernens hoved- og nøgletal


helår

2024
2023
2024
2023
2023
Resultatopgørelse








































































Balance, ultimo










































helår

2024
2023
2024
2023
2023
Pengestrømsopgørelse
























Øvrige oplysninger
















Nøgletal
























































North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 11
Resultat af associeret virksomhed
Karman Connect
I den 50% ejede fintech-virksomhed Karman
Connect A/S var der et fald i omsætningen
12,0 mio. kr. (25%) i 3. kvartal ÅTD 2024, mens ind-
tjeningen (EBIT) faldt med 8,5 mio. kr. til -1,2 mio.
kr. Karman Connect havde fortsat et højt antal
brugere på platformen, men færre lån blev god-
kendt af bankerne, og derfor faldt omsætning pr.
bruger.
Værdipapirafkast
Afkastet på beholdningen af værdipapirer i kon-
cernens kapitalberedskab blev netto 210 mio. kr.
(3. kvartal ÅTD 2023: 156 mio. kr.). Det svarede til
et afkast på 32,5% mod 25,6% året før. Til sam-
menligning gav MSCI World indekset i 3. kvartal
ÅTD 2024 et afkast på 17,5% mod 9,6% i 2023.
Periodens resultat efter skat
Resultat efter skat for 3. kvartal ÅTD 2024 blev
199,2 mio. kr. (3. kvartal ÅTD 2023: 210,6, mio. kr.).
Tilbagegangen skyldtes lavere resultat af primær
drift (EBIT), der faldt fra 111 mio. kr. til 50 mio. kr.
Omvendt steg afkast på værdipapirer med 54 mio.
kr.
Resultat pr. aktie (ekskl. værdipapirafkast) blev 1,9
kr. i 3. kvartal ÅTD 2024 (3. kvt. ÅTD 2023: 4,8 kr.
pr. aktie).
Resultat pr. aktie (udvandet) blev 11,0 kr. i 3. kvt.
ÅTD 2024 (3. kvt. ÅTD 2023: 11,3 kr.).
Pengestrømme fra drift
Pengestrømme fra driften blev i 3. kvt. ÅTD 2024
48 mio. kr. (3. kvt. ÅTD 2023: 126 mio. kr.). Ar-
bejdskapitalen påvirkede likviditeten negativt i 3.
kvt ÅTD 2024 med 43 mio. kr. (3. kvt. ÅTD 2023: -4
mio. kr.), primært på grund af betaling af CO-
VID19-gæld i SDR for i alt 48 mio. kr.
Investeringer i immaterielle- og materielle aktiver
indeholdte bl.a. 22 mio. kr. i solceller og batterian-
læg, jf. note 8, samt 8 mio. kr. i pakkerobotter til
FK Distribution. Herudover er indeholdt aktiverede
omkostninger til SDR’s IT-system som blev ned-
skrevet i forbindelse med beslutning om indførelse
af maskinel pakning. Endelig indeholder posten ak-
tiverede omkostninger i forbindelse med SDR’s le-
jemål der behandles efter IFRS16.
De frie pengestrømme udgjorde 8,9 mio. kr.
(3. kvt. ÅTD 2023: 121,2 mio. kr.).
Værdipapirporteføljen
Værdipapirbeholdningen indeholdt ved kvartalets
udgang aktier i 10 likvide børsnoterede selskaber
og aktiebaserede investeringsforeninger med en
samlet kursværdi på 847,8 mio. kr. (Ultimo 2023:
652,4 mio. kr.).
Siden ultimo 2015 er værdipapirbeholdningen
øget fra 196 mio. kr. til 848 mio. kr. Heraf udgør
619 mio. kr. værdistigninger, mens de resterende
33 mio. kr. skyldes nettokøb. Langt hovedparten af
stigningen i værdipapirbeholdningen siden udgan-
gen af 2015 kan således henføres til kursstignin-
ger.
Pr. 30. september 2024 var risikoen på porteføljen
beregnet til 28,0% (Ultimo 2023: 13,8%). Risikoen
er beregnet som den årlige, annualiserede stan-
dardafvigelse målt over de seneste 90 handels-
dage.
”Value at risk”, som angiver det maksimale nega-
tive afkast i løbet af tre måneder med 95% sand-
synlighed, udgjorde 195,9 mio. kr.
Pr. 31. oktober 2024 var værdien af værdipapirbe-
holdningen 855,6, mio. kr., og afkastet i oktober
måned udgjorde 7,9 mio. kr.
Kapitalberedskab
Pr. 30. september 2024 var koncernens kapitalbe-
redskab 932 mio. kr., heraf 84 mio. kr. i kontanter
og 848 mio. kr. i likvide værdipapirer (Ultimo
2023: 652,4 mio. kr.).
Kapitalberedskabet er siden årsskiftet steget med
119 mio. kr., efter kursreguleringer på værdipapi-
rer på 210 mio. kr., og betaling af udbytte på 72
Primære aktiviteter, resultater og balanceposter i 2024
Kvartalsvis afkast værdipapirer (mio. kr.)
-94,9
-115,7
-18,7
35,1
103,8
61,1
-8,6
33,0
155,7
141,2
-86,5
Q1 Q2 Q3 Q4
2022 2023 2024
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 12
mio. kr., samt COVID-19 gæld i Sverige på 48 mio.
kr.
Andre kapitalandele
North Media har tegnet sig for en investering i
alt 4 mio. EUR i Copenhagen Infrastructure Part-
ners infrastrukturfonde, der i de kommende år in-
vesterer i hav- og landvind, solenergi, lagringstek-
nologi mv. Der er foreløbig indbetalt 0,69 mio.
EUR (ca. 5,1 mio. kr.), som er indregnet under an-
dre kapitalandele.
Koncernens ejendomme
Koncernen ejer en række ejendomme, primært do-
micilerne i Søborg, Taastrup og Tilst. Ejendom-
mene havde en samlet bogført værdi på 257 mio.
kr. (Ultimo 2023: 242 mio. kr.) og var belånt med
langfristede og fastforrentede lån for i alt 105 mio.
kr. (Ultimo 2023: 109 mio. kr.).
Der er tilgangsført 22,4 mio. kr. vedr. solcellean-
læg og batterier. Begge solcelleanlæg er nu i drift,
men godkendelsen til at idriftsætte batterierne
udestår.
Koncernens segmenter betaler en markedsleje for
brugen af ejendommene.
Koncernens egenkapital og beholdning
af egne aktier
Den 30. september 2024 udgjorde egenkapitalen
1.285 mio. kr., en stigning på 128 mio. kr. fra ul-
timo 2023.
Den øgede egenkapital kunne primært henføres til
periodens resultat på 199 mio. kr., samt udbeta-
ling af udbytte.
Pr. 30. september 2024 udgjorde koncernens be-
holdning af egne aktier 2.030.097 stk. svarende til
10,12% af aktiekapitalen i North Media A/S. Der
blev i 1. kvt. 2024 udnyttet 55.000 stk. aktieoptio-
ner, og aktieoptionsprogrammet er afsluttet.
North Media-aktien
Kursen på North Media-aktien var 55,0 kr. ultimo
september 2024 (Ultimo 2023: 65,0 kr.), svarende
til et fald på 15%.
Til sammenligning steg OMX Copenhagen Mid Cap
med alle danske Mid Cap-aktier med 15,5% i
samme periode.
Kursværdi af værdipapir beholdning (mio. kr.)
31.10.2024
30.09.2024
31.12.2023








































Total



Formål med
kapitalberedskabet
Styrke til at udnytte markedsmuligheder, nå
strategiske mål og modstå ændringer i kon-
kurrencen
Styrke til at købe virksomheder med positive
synergier og skaleringspotentiale
Robusthed til at modstå samfunds-nedluknin-
ger og andre markante ændringer
Sikre uafhængighed af bankgæld og kapital-
tilførsler fra aktionærerne. North Media op-
tager kun gæld i form af langsigtet realkre-
ditfinansiering af koncernens ejendomme
Pengeanbringelse i
værdipapirer
Likvide børsnoterede aktier og investerings-
foreninger
Brancher med potentiale for vækst, også på
5-10 års sigt
Fokuseret portefølje på 10-25 værdipapirer
Langsigtet og værdibevarende penge-
anbringelse
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 13
Koncernens kvartalsskema - omsætning

3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2024
2023
2024
2023
2022
Omsætning
Last Mile










































Last Mile, i alt
860,5
576,3
263,9
310,0
286,6
208,3
181,1
197,0
198,2
221,1
189,0
218,7
207,7














Digital Services




















































































Digital Services, i alt
124,1
124,4
42,6
41,0
40,5
40,1
41,2
41,4
41,8
38,0
39,0
41,3
40,5














Omsætning, i alt
984,6
700,7
306,5
351,0
327,1
248,4
222,3
238,4
240,0
259,1
228,0
260,0
248,2














North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 14
Koncernens kvartalsskema - EBITDA

3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2024
2023
2024
2023
2022
EBITDA
Last Mile




























Last Mile, i alt
119,9
115,6
20,5
59,4
40,0
49,9
31,3
40,3
44,0
61,1
32,9
53,1
51,1














Digital Services




















































































Digital Services, i alt
-2,1
12,9
-0,7
-1,3
-0,1
2,2
3,3
4,4
5,2
3,9
4,2
5,4
3,7














Ikke fordelte indtægter / omk.
-6,0
2,5
-4,9
-0,4
-0,7
-6,3
2,1
-0,8
1,2
4,4
-1,4
0,4
0,4
EBITDA
111,8
131,0
14,9
57,7
39,2
45,8
36,7
43,9
50,4
69,4
35,7
58,9
55,2














North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 15
Koncernens kvartalsskema - EBIT

3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
4. kvartal
3. kvartal
2. kvartal
1. kvartal
mio. kr.
2024
2023
2024
2023
2022
EBIT
Last Mile




























Last Mile, i alt
69,9
106,7
8,4
46,5
15,0
46,9
28,2
37,3
41,2
58,0
29,6
49,6
47,5














Digital Services




















































































Digital Services, i alt
-5,8
9,3
-2,0
-2,5
-1,3
1,1
2,1
3,2
4,0
2,7
3,1
4,2
2,6














Ikke fordelte indtægter / omk.
-14,1
-5,3
-7,9
-2,9
-3,3
-8,8
-0,5
-3,4
-1,4
1,6
-3,6
-1,9
-1,9
EBIT
50,0
110,7
-1,5
41,1
10,4
39,2
29,8
37,1
43,8
62,3
29,1
51,9
48,2














North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 16
Bestyrelsen og direktionen har dags dato behand-
let og godkendt koncerndelårsrapporten for peri-
oden 1. januar - 30. september 2024 for North Me-
dia A/S.
Koncerndelårsrapporten, der ikke er revideret eller
reviewet af selskabets revisor, er aflagt i overens-
stemmelse med IAS 34, ”Præsentation af delårs-
regnskaber”, som godkendt af EU og danske oplys-
ningskrav til delårsrapporter for børsnoterede sel-
skaber.
Det er vores opfattelse, at koncerndelårsregnska-
bet giver et retvisende billede af koncernens akti-
ver, passiver og finansielle stilling pr. 30. septem-
ber 2024 samt af resultatet af koncernens aktivite-
ter og pengestrømme for perioden 1. januar - 30.
september 2024.
Ledelsesberetningen indeholder efter vores opfat-
telse en retvisende redegørelse for udviklingen i
koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, pe-
riodens resultater og den finansielle stilling. Bort-
set fra, hvad der er beskrevet i ledelsesberetnin-
gen i delårsrapporten, er der ikke sket væsentlige
ændringer i koncernens risici og usikkerhedsfakto-
rer i forhold til beskrivelsen i årsrapporten for
2023.
Ledelsespåtegning
Søborg, den 5. november 2024
Direktion
Lasse Ingemann Brodt
Koncernchef
Kåre Stausø Wigh
Koncernøkonomidirektør
Lisbeth Britt Larsen
Koncern HR-direktør
Martin Frandsen Tobberup
Koncerndirektør,
Digital Drift og Udvikling
Bestyrelse
Ole Elverdam Borch
Formand
Richard Gustav Bunck
Næstformand
Ulrik Holsted-Sandgreen
Ulrik Falkner Thagesen
Ann-Sofie Østberg Bjergby
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 17
,
Totalindkomstopgørelse for koncernen


helår

2024
2023
2024
2023
2023
Omsætning
306,5
222,3
984,6
700,7
949,1

94,1
60,6
288,5
185,8
252,2

72,0
37,9
213,6
118,4
158,6
Dækningsbidrag
140,4
123,8
482,5
396,5
538,3

84,9
60,7
258,5
179,0
243,5

43,5
29,1
119,7
92,1
125,2

16,4
6,8
61,8
20,3
27,0

2,9
2,6
7,5
5,6
7,3
EBIT
-1,5
29,8
50,0
110,7
149,9

0,3
0,8
-0,4
2,8
2,6

-86,5
-8,6
210,4
156,3
189,3

0,2
0,7
1,9
2,1
3,6

-1,7
-1,0
-6,3
-2,6
5,3
Resultat før skat
-89,2
21,7
255,6
269,3
340,1

19,5
-4,7
-56,4
-58,7
-75,7
Periodens resultat
-69,7
17,0
199,2
210,6
264,4
Fordeling af periodens resultat

-69,7
17,0
199,2
210,6
264,4
-69,7
17,0
199,2
210,6
264,4
Resultat pr. aktie, kroner

-3,9
0,9
11,0
11,3
14,3

-3,9
0,9
11,0
11,3
14,3

-0,1
1,3
1,9
4,8
6,3


helår

2024
2023
2024
2023
2023
Periodens resultat
-69,7
17,0
199,2
210,6
264,4



0,2
0,2
-0,8
-0,1
-0,3
Anden totalindkomst
0,2
0,2
-0,8
-0,1
-0,3
Totalindkomst
-69,5
17,2
198,4
210,5
264,1
Fordeling af totalindkomst

-69,5
17,2
198,4
210,5
264,1
Totalindkomst
-69,5
17,2
198,4
210,5
264,1
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 18
Aktiver
Passiver
Balance for koncernen
30. sep.
30. sep.
31. dec

2024
2023
2023

147,3
40,0
146,4

132,1
0,0
142,8

20,6
6,8
26,1

9,8
2,5
18,2
Immaterielle aktiver
309,8
49,3
333,5

275,8
227,4
264,2

16,0
16,5
16,3

26,7
19,8
24,4

17,1
11,5
17,2
Materielle aktiver
335,6
275,2
322,1

11,7
12,3
12,1

5,1
5,7
5,7

0,7
0,7
0,6
Andre langfristede aktiver
17,5
18,7
18,4
Langfristede aktiver i alt
662,9
343,2
674,0

6,0
5,0
6,0

95,8
61,2
84,2

1,7
0,0
0,0

4,1
5,9
13,8

30,4
21,4
22,1

847,8
819,3
652,4

83,7
152,6
160,4
Kortfristede aktiver i alt
1.069,5
1.065,4
938,9
Aktiver i alt
1.732,4
1.408,6
1.612,9
30. sep.
30. sep.
31. dec

2024
2023
2023

100,3
100,3
100,3

-1,1
-0,1
-0,3

1.185,3
1.038,6
1.056,4
Egenkapital i alt
1.284,5
1.138,8
1.156,4

35,2
1,5
37,4

100,0
105,0
103,7

0,0
0,0
20,3

30,4
2,3
31,1
Langfristede forpligtelser i alt
165,6
108,8
192,5

4,9
4,8
4,9

14,0
2,0
14,6

20,3
0,0
9,6

61,8
33,2
66,0

70,0
55,7
26,2

6,6
6,6
7,1

104,7
58,7
135,6
Kortfristede forpligtelser i alt
282,3
161,0
264,0
Forpligtelser i alt
447,9
269,8
456,5
Passiver i alt
1.732,4
1.408,6
1.612,9
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 19
Egenkapitalopgørelse for koncernen

Aktiekapital
Reserve for valuta-
kursreguleringer
Overført resultat
Egenkapital i alt
Egenkapital 1. januar 2023
100,3
0,0
895,1
995,4
Periodens egenkapitalbevægelser

0,0
0,0
210,6
210,6

0,0
-0,1
0,0
-0,1
Anden totalindkomst efter skat
0,0
-0,1
0,0
-0,1
Totalindkomst i alt
0,0
-0,1
210,6
210,5

0,0
0,0
0,1
0,1

0,0
0,0
6,8
6,8

0,0
0,0
0,2
0,2

0,0
0,0
-80,2
-80,2

0,0
0,0
6,0
6,0
Periodens egenkapitalbevægelser
0,0
-0,1
143,5
143,4
Egenkapital 30. sep. 2023
100,3
-0,1
1.038,6
1.138,8
Egenkapital 1. januar 2024
100,3
-0,3
1.056,4
1.156,4
Periodens egenkapitalbevægelser

0,0
0,0
199,2
199,2

0,0
-0,8
0,0
-0,8
Anden totalindkomst efter skat
0,0
-0,8
0,0
-0,8
Totalindkomst i alt
0,0
-0,8
199,2
198,4

0,0
0,0
-0,2
-0,2

0,0
0,0
2,0
2,0

0,0
0,0
-80,2
-80,2

0,0
0,0
8,1
8,1
Periodens egenkapitalbevægelser
0,0
-0,8
128,9
128,1
Egenkapital 30. sep. 2024
100,3
-1,1
1.185,3
1.284,5
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 20
Pengestrømsopgørelse for koncernen


helår

2024
2023
2024
2023
2023
Periodens resultat
-69,7
17,0
199,2
210,6
264,4

84,5
19,5
-87,4
-79,4
-87,3

1,9
3,9
-43,0
-3,9
-4,6
Pengestrømme fra primær drift
16,7
40,4
68,8
127,3
172,5

0,2
0,9
1,9
2,1
3,6

-1,7
-1,0
7,2
-2,6
5,3
Pengestrømme fra resultat før skat
15,2
40,3
63,5
126,8
170,8

0,3
-0,2
-15,1
-1,2
-44,7
Pengestrømme fra driftsaktiviteter, i alt
15,5
40,1
48,4
125,6
126,1

-6,4
-1,3
55,4
-6,5
-11,9

2,0
0,0
2,3
0,3
0,2

0,0
0,0
0,0
5,0
5,0

0,0
-50,5
0,0
-123,9
-123,9

0,0
32,7
10,1
32,7
232,1

1,4
1,2
5,0
5,7
6,1

0,0
0,0
0,0
0,0
-146,3

0,0
0,0
0,6
-1,6
-1,5

0,0
0,7
0,0
0,6
0,0
Pengestrømme fra investeringsaktiviteter, i alt
-3,0
-17,2
-37,4
-87,7
-40,2


helår

2024
2023
2024
2023
2023

-4,9
-1,6
-17,6
-4,6
-8,7

0,0
0,0
0,0
0,0
-36,1

0,0
1,7
2,0
6,8
6,8

0,0
0,0
-72,1
-74,3
-74,3
Pengestrømme fra finansieringsaktiviteter, i alt
-4,9
0,1
-87,7
-72,1
-112,3
Pengestrømme i alt
7,6
23,0
-76,7
-34,2
-26,4
Likvider, primo
76,1
129,6
160,4
186,8
186,8
Likvider, ultimo
83,7
152,6
83,7
152,6
160,4
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 21
Note 1 Anvendt regnskabspraksis
Koncerndelårsregnskabet omfatter et sammendrag af koncernregnskabet for North Media A/S for perio-
den 1. januar - 30. september 2024. Koncerndelårsregnskabet aflægges i overensstemmelse med IAS 34
”Præsentation af delårsregnskaber” som godkendt af EU, og yderligere danske oplysningskrav til delårs-
rapporter for børsnoterede selskaber.
På tidspunktet for offentliggørelse af denne delårsrapport foreligger der en række nye og ændrede stan-
darder og fortolkningsbidrag som er godkendt af IASB. Ingen af disse vurderes dog at få væsentlig indfly-
delse på North Media A/S.
I koncerndelårsregnskabet beregnes selskabsskat summarisk med 22,0 / 20,6% (dansk/svensk skattepro-
cent) af resultat før skat, justeret for større permanente differencer.
Koncerndelårsregnskabet er aflagt efter samme regnskabspraksis som årsrapporten for 2023.
Note 2 Afkast værdipapirer
Samtlige værdipapirer er opgjort til børsværdi pr. 30. september 2024 (niveau 1).
Note 3 Reguleringer for ikke-likvide driftsposter


helår

2024
2023
2024
2023
2023










































Reguleringer for ikke-likvide poster mv. i alt
84,5
19,5
-87,4
-79,4
-87,3


helår

2024
2023
2024
2023
2023












Afkast værdipapirer i alt
-86,5
-8,6
210,4
156,3
189,3
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 22
Øvrige oplysninger
FK Distributions omsætning består af paknings- og distributionsomsætning på 172,9 mio. kr. (2023: 175,3
mio. kr.), samt onlineomsætning på 5,7 mio. kr. (2023: 5,8 mio. kr.). SDRs omsætning består af paknings-
og distributionsomsætning på 85,3 mio. kr.
BoligPortals omsætning består af abonnementsbaserede indtægter fra deres markedsplads samt ind-
tægter fra brug af forskellige abonnementsbaserede SaaS-løsninger for 29,9 mio. kr. (2023: 27,5 mio. kr.).
Ofirs omsætning består hovedsalig af transaktionsbaserede jobannoncer for 7,1 mio. kr. (2023: 7,9 mio.
kr.). Bekeys omsætning består af salg af nøglesystemer (software-adgang), herunder salg af fysiske pro-
dukter tæt knyttet til brugeradgangen for 5,6 mio. kr. (2023: 5,8 mio. kr.).
Note 4 Segmentoplysninger
3. kvartal
Last Mile


Digital Ser-
vices I alt



Ikke fordelte
omk/elim*)
I alt
mio. kr.
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023






































Ekstern omsætning
263,9
181,1
178,6
181,1
85,3
0,0
42,6
41,2
29,9
27,5
7,1
7,9
5,6
5,8
0,0
0,0
306,5
222,3
Indtægtsførsel af omsætning
































Ekstern omsætning
263,9
181,1
178,6
181,1
85,3
0,0
42,6
41,2
29,9
27,5
7,1
7,9
5,6
5,8
0,0
0,0
306,5
222,3



















Dækningsbidrag
104,5
87,4
78,5
87,4
26,0
0,0
40,8
39,8
29,8
27,3
6,1
7,0
4,9
5,5
-3,4
-3,4
115,9
123,8




















20,5
31,3
17,7
31,3
2,8
0,0
-0,7
3,3
10,1
9,7
-4,4
-1,5
-6,4
-4,9
-4,9
2,0
14,9
36,6



















EBIT
8,4
28,2
14,2
28,2
-5,8
0,0
-2,0
2,1
9,0
8,6
-4,5
-1,5
-6,5
-5,0
-7,9
-0,5
-1,5
29,8










Resultat før skat
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-89,2
21,7














-
-
















-
-
















-
-


North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 23
Øvrige oplysninger
FK Distributions omsætning består af paknings- og distributionsomsætning på 551,6 mio. kr. (2023:
552,3 mio. kr.), samt onlineomsætning på 23,9 mio. kr. (2023: 24,0 mio. kr.). SDRs omsætning består af
paknings- og distributionsomsætning på 285,0 mio. kr.
BoligPortals omsætning består af abonnementsbaserede indtægter fra deres markedsplads samt ind-
tægter fra brug af forskellige abonnementsbaserede SaaS-løsninger for 84,0 mio. kr. (2023: 81,4 mio. kr.).
Ofirs omsætning består hovedsalig af transaktionsbaserede jobannoncer for 23,2 mio. kr. (2023: 25,3
mio. kr.). Bekeys omsætning består af salg af nøglesystemer (software-adgang), herunder salg af fysiske
produkter tæt knyttet til brugeradgangen for 16,9 mio. kr. (2023: 17,7 mio. kr.).
Note 4 Segmentoplysninger
År til dato
Last Mile


Digital Ser-
vices I alt



Ikke fordelte
omk/elim*)
I alt
mio. kr.
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23
3. kvt.
ÅTD 24
3. kvt.
ÅTD 23






































Ekstern omsætning
860,5
576,3
575,5
576,3
285,0
0,0
124,1
124,4
84,0
81,4
23,2
25,3
16,9
17,7
0,0
0,0
984,6
700,7
Indtægtsførsel af omsætning


































Ekstern omsætning
860,5
576,3
575,5
576,3
285,0
0,0
124,1
124,4
84,0
81,4
23,2
25,3
16,9
17,7
0,0
0,0
984,6
700,7



















Dækningsbidrag
374,1
286,0
278,0
286,0
96,1
0,0
119,7
120,5
83,5
80,7
20,2
22,2
16,0
17,6
-9,8
-10,0
484,0
396,5




















119,9
115,6
96,5
115,6
23,4
0,0
-2,1
12,9
26,7
30,5
-9,1
-3,2
-19,7
-14,4
-6,0
2,5
111,8
131,0



















EBIT
69,9
106,7
86,3
106,7
-16,4
0,0
-5,8
9,3
23,5
27,2
-9,2
-3,2
-20,1
-14,7
-14,1
-5,3
50,0
110,7










Resultat før skat
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
255,6
269,3













-
-















-
-















-
-


North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 24
North Media købte 29/12 2023 100% af aktierne i SDR Svensk Direktreklam AB og Egro Konsult AB (be-
nævnt: SDR) for 259,3 mio. kr. hvoraf 20,2 mio. kr. forfalder 15. juni 2025, mens 9,6 mio. kr. er betalt i april
2024. Der er ikke aftalt variabelt vederlag.
Der var ikke aktivitet fra overtagelsesdagen og frem til 31/12 2023, hvorfor der ikke blev indregnet hverken
omsætning eller resultat i 2023 regnskabet.
SDR er Sveriges største distributør af uadresserede tryksager samt lokale ugeaviser til de svenske forbru-
gere. SDR-netværket har kontorer i 34 byer/områder, hvoraf 11 dækkes af aftaler med franchisetagere.
Formålet med overtagelsen er at udvide koncernens markedsgrundlag for husstandsomdelte tryksager
og lokalaviser og opnå synergieffekter med FK Distributions aktiviteter. I forbindelse med opkøbet har
North Media foreløbig målt identificerbare materielle og immaterielle aktiver, dvs. kunderelationer, vare-
mærke, software mv., samt forpligtelser der i overtagelsesbalancen er indregnet til dagsværdi. Dagsvær-
dien for kunderelationer, varemærke og software er opgjort til DKK 178,6 mio. på overtagelsestidspunk-
tet.
I forbindelse med integrationen mellem FK Distribution og SDR blev det besluttet at nedlukke det over-
tagne IT-projekt til fremtidig pakning og distribution, og i stedet anvende FK Distributions eksisterende
system. I den forbindelse blev aktiverede omkostninger for 13,7 mio. kr. nedskrevet i 1. kvartal, og yderli-
gere 0,7 mio. kr. i 2. kvartal 2024.
Efter indregning af erhvervede identificerbare aktiver og forpligtelser til dagsværdi, blev goodwill relate-
ret til akkvisitionen opgjort til 106,4 mio. kr. Der er ikke identificeret eventualforpligtelser der ikke er ind-
regnet i balancen.
Goodwill er ikke skattemæssig fradragsberettiget. Goodwillen repræsenterer primært værdien af perso-
nalet og knowhow vedrørende det svenske marked, samt køberspecifikke synergier relateret til forvent-
ningen om, at der kan skabes synergier i forbindelse med samarbejdet med FK Distribution. Immaterielle
og materielle aktiver overtaget og indregnet som en del af købesummen udgjorde 328 mio. kr.
Der blev ikke indregnet drift i 2023, idet selskabet blev overtaget efter sidste distributionsdag. Overtagel-
sen blev således alene indregnet i balancen.
Overtagelsesbalancen indeholdt skyldig COVID-19 gæld, som følge af forlængede frister for betaling af en
række moms og arbejdsgiverafgifter for i alt 48 mio. kr. Beløbet er fuldt indbetalt i løbet af 2024.
Note 5 Tilkøbte aktiviteter
Dagsværdi på over-
tagelsestidspunktet







































Kontant anskaffelsessum, netto
146,6
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 25
Note 6 Særlige risici og usikkerhedsmomenter for resten
af 2024
Koncernens forretninger er i udpræget grad volumenvirksomheder med høje initialomkostninger og ef-
terfølgende lave stykomkostninger, hvorfor en stigning i omsætningen vil understøtte en positiv udvikling
i overskudsgraden. Omvendt vil et fald i omsætningen tilsvarende påvirke overskudsgraden negativt, idet
det kun i begrænset omfang er muligt at tilpasse omkostningerne på kort sigt. Samtidig opereres på mar-
keder, der er præget af kraftige strukturelle forandringer, hvilket er med til at øge usikkerheden.
Note 7 Eventualforpligtelser og -aktiver
Eventualforpligtelser
Konkurrencerådet har ved afgørelse af 30. juni 2020 afgjort, at Forbruger-Kontakt A/S (FK Distribution)
har overtrådt forbuddet mod misbrug af dominerende stilling ved at anvende vilkår om koblingssalg i sine
formidlingskontrakter med kunder i perioden 2018 til oktober 2019. Konkurrenceankenævnet har ved af-
gørelse af 28. april 2021 stadfæstet Konkurrencerådets afgørelse. FK Distribution er uenig og har anket
sagen til domstolene (Sø- og Handelsretten). På det foreliggende grundlag er det ikke muligt pålideligt at
opgøre en eventuel forpligtelse.
Ud over ovenstående er North Media involveret i retssager og tvister. Ledelsen forventer ikke, at udfaldet
af disse retssager og tvister vil gå North Media imod.
Der har ikke været væsentlige ændringer i koncernens eventualforpligtelser og aktiver pr. 30. september
2024.
Note 8 Solcelleanlæg på FK Distributions bygninger og
landareal
Der blev i slutningen af oktober 2021 indgået aftale om installation af solceller og batteriløsning på ejen-
dommen i Taastrup. Solcelleanlægget blev indviet den 31. maj 2022, mens batteriløsningen blev forsinket
pga. komponentmangel, og forventes taget i brug i løbet af foråret 2025. Med solcellerne og batteriløs-
ningen forventes det, at ca. 40% af elforbruget i Taastrup vil blive produceret på eget anlæg. I tillæg vil en
del af den producerede strøm kunne sælges tilbage til nettet.
Der er monteret 2.100 m
2
solceller på tagarealet i Taastrup, og 3.300 m
2
på et jordareal, i alt 5.400 m
2
sol-
celler med en installeret effekt på 1.100 kWp. Anlægget inkluderer batterikapacitet på i alt 1.400 mWh.
Formålet med batterierne er at udnytte en større andel af den egenproducerede solcellestrøm, samt at
udnytte kapaciteten kommercielt.
Et tilsvarende anlæg, med et større batteri er færdiggjort i Tilst. Solcelleanlægget er tilsluttet i starten af
oktober, mens tilslutning af batteriet fortsat afventer ibrugtagningstilladelse fra netselskabet.
Den fulde investering på ca. 40 mio. kr. er aktiveret, mens et mindre beløb er tilbageholdt og afventer den
endelige ibrugtagning.
North Media A/S har lagt vægt på og sat som en betingelse, at både solcelleanlæggene og batterierne er
produceret og leveret af europæiske leverandører. Solcellerne er således produceret af REC Group og So-
luxtec og batterierne af Rolls Royce Solutions.
Note 9 Begivenheder efter balancedagen
Bestyrelsen og direktionen er ikke bekendt med, at der siden 30. september 2024 er indtruffet begivenhe-
der, som har væsentlig indvirkning på koncernens finansielle stilling.
North Media A/S Delårsrapport 3. Kvartal 2024 / 26
North Media A/S
Gladsaxe Møllevej 28
DK 2860 Søborg
Telefon: +45 39 57 70 00
E-mail: investor@northmedia.dk
www.northmedia.dk
CVR-nr. 66 59 01 19
FK Distribution, Taastrup
Interim report (other than 6 months)No audit assistanceParsePort XBRL Converter2024-01-012024-09-302023-01-012023-09-305493005TQSCPQXY1NP67Reporting class B5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-09-30cmn:ConsolidatedMember5493005TQSCPQXY1NP672024-07-012024-09-305493005TQSCPQXY1NP672023-07-012023-09-305493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-09-305493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-09-305493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-12-315493005TQSCPQXY1NP672024-09-305493005TQSCPQXY1NP672023-09-305493005TQSCPQXY1NP672023-12-315493005TQSCPQXY1NP672022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672023-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672023-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672023-01-012023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672023-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672022-12-315493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672024-09-30ifrs-full:IssuedCapitalMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672024-09-30ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493005TQSCPQXY1NP672023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672024-01-012024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672024-09-30ifrs-full:RetainedEarningsMember5493005TQSCPQXY1NP672024-06-305493005TQSCPQXY1NP672023-06-30iso4217:DKKiso4217:DKKxbrli:shares