mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Hyresintäkter | 2 | ||
| Övriga intäkter | |||
| Intäkter | |||
| Fastighetskostnader | 3 | - | - |
| Driftsöverskott | |||
| Central administration | 4,5 | - | - |
| Finansnetto | 6 | - | - |
| Förvaltningsresultat | |||
| Realiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 8 | ||
| Orealiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 8 | - | |
| Realiserade värdeförändringar finansiella instrument | - | ||
| Orealiserade värdeförändringar finansiella instrument | 16 | - | |
| Resultat före skatt | |||
| Aktuell skatt | 7 | - | - |
| Uppskjuten skatt | 7 | - | - |
| Periodens resultat | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Periodens totalresultat | |||
| Periodens totalresultat hänförligt till | |||
| Moderbolagets aktieägare | |||
| Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Resultat per stamaktie före utspädning, kr | - | ||
| Genomsnittligt antal stamaktier | |||
| Antal stamaktier vid periodens utgång | |||
| Genomsnittligt antal preferensaktier | |||
| Antal preferensaktier vid periodens utgång | |||
| Beräkning av resultat per stamaktie: | |||
| Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Preferensaktiernas företrädesrätt till utdelning för året | - | - | |
| Vägt genomsnittligt antal stamaktier, tusental | |||
| Resultat per stamaktie, kr | - | ||
| Resultat per stamaktie efter utspädning, kr | - | ||
| Antal stamaktier efter utspädning till följd av utestående teckningsoptioner |
mkr | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
Förvaltningsfastigheter | 8 | ||
Balanserade utgifter för IT system | |||
Inventarier | 9 | ||
Derivat | 16 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Hyresfordringar | |||
Övriga fordringar | |||
Förutbetalade kostnader och upplupna intäkter | 11 | ||
Likvida medel | 22 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR | |||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
Eget kapital | 17 | ||
Aktiekapital | |||
Tillskjutet kapital | |||
Balanserat resultat inkl årets resultat | |||
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Långfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 13,15 | ||
Obligationslån | |||
Uppskjuten skatteskuld | |||
Övriga skulder | |||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Skulder till kreditinstitut | 13 | ||
Obligationslån | 13 | ||
Reversskulder | 13 | ||
Checkräkningskredit | 13,15 | ||
Leverantörsskulder | |||
Skatteskulder | |||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalade intäkter | 18 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Balanserade | ||||||
| Antal | vinstmedel | |||||
| Antal | preferens- | inklusive årets | Totalt eget | |||
| mkr | stamaktier | aktier | Aktie kapital | Överkursfond | resultat | kapital |
Eget kapital 2022-01-01 | ||||||
Nyemission stamaktier | ||||||
Nyemission av preferensaktier | ||||||
Kostnader nyemissioner | - | - | ||||
Skatteeffekt kostnader nyemission | ||||||
Utdelning preferensaktier | - | - | ||||
Årets resultat och totalresultat 2022 | ||||||
Övriga förändringar av eget kapital | - | - | ||||
Eget kapital 2022-12-31 | ||||||
Eget kapital 2023-01-01 | ||||||
Nyemission stamaktier | ||||||
Nyemission av teckningsoptioner | ||||||
Kostnader nyemissioner | - | - | ||||
Utdelning på preferensaktier | - | - | ||||
Årets resultat och totalresultat 2023 | ||||||
Eget kapital 2023-12-31 |
mkr | Not | 2023 | 2022 |
| Den löpande verksamheten | |||
Förvaltningsresultat | |||
Betald inkomstskatt | - | - | |
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | |||
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | |||
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar | |||
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av förvaltningsfastigheter | 8 | - | - |
Investeringar i förvaltningsfastigheter | 8 | - | - |
Förvärv av inventarier | - | - | |
Avyttring av förvaltningsfastigheter | 8 | ||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Upptagna banklån | 13, 23 | ||
Upptagna övriga lån | 23 | ||
Nyemission av stamkapital | |||
Nyemission av preferenskapital | |||
Utdelning på preferensaktier | - | - | |
Amortering på banklån | 13, 23 | - | - |
Amortering på övriga lån | 13, 23 | - | |
Amortering på obligationslån | 13, 23 | - | - |
Upptagna obligationslån | 13, 23 | ||
Realiserade värdeförändringar finansiella instrument | 16 | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Livida medel vid årets slut |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
| Intäkter per intäktsslag | ||
| Hyresintäkter från | 572,2 | 443,5 |
| förvaltningsverksamheten | ||
Övriga ersättningar från hyresgäster | 16,2 | 10,5 |
Summa hyresintäkter | 588,4 | 454,0 |
| Intäkter per fastighetskategori | ||
Lätt industri | 291,5 | 220,9 |
Industriservice/proffshandel | 82,5 | 62,3 |
Extern- och dagligvaruhandel | 144,8 | 114,2 |
Övrigt | 69,6 | 56,6 |
Summa hyresintäkter | 588,4 | 454,0 |
| Intäkter per förvaltningsområde | ||
Halmstad | 12,0 | 8,3 |
Jönköping | 88,2 | 68,5 |
Kalmar | 42,3 | 37,2 |
Norrköping | 43,3 | 20,9 |
Vetlanda | 97,8 | 84,5 |
Värnamo | 125,0 | 103,9 |
Växjö | 179,9 | 130,7 |
Summa hyresintäkter | 588,4 | 454,0 |
| Förfallostruktur hyresavtal | |||||
| Antal | Årshyra, | Andel, | Yta, | Andel, | |
| Förfalloår | hyresavtal | mkr | % | tkvm | % |
2024 | 289 | 50 | 8 | 85 | 11 |
2025 | 96 | 113 | 19 | 129 | 16 |
2026 | 95 | 100 | 16 | 115 | 14 |
2027 | 45 | 56 | 9 | 54 | 7 |
2028 | 12 | 21 | 3 | 24 | 3 |
2029+ | 72 | 267 | 44 | 399 | 50 |
Summa | 609 | 606 | 100 | 805 | 100 |
| Hyreskontrakt och löptider | ||
| Kontrakts- | Andel av | |
| Förfalloår | värde, mkr | Total, % |
2024 | 50 | 1,5 |
2025 | 191 | 5,9 |
2026 | 268 | 8,3 |
2027 | 199 | 6,1 |
2028 | 97 | 3,0 |
2029 | 339 | 10,5 |
2030 | 330 | 10,2 |
2031 | 389 | 12,0 |
2032+ | 1 379 | 42,5 |
Summa | 3 243 | 100,0 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Driftskostnader | 90,0 | 57,3 |
Underhållskostnader | 14,0 | 17,5 |
Fastighetskatt | 19,0 | 16,6 |
Summa fastighetskostnader | 123,0 | 91,4 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Administrationskostnader | 2,1 | 8,9 |
Personalkostnader | 29,1 | 28,4 |
31,2 | 37,3 | |
| MODERBOLAGET | ||
Administrationskostnader | 24,0 | 21,1 |
Personalkostnader | 29,1 | 28,4 |
53,1 | 49,5 |
mkr | 2023 | 2022 |
| Ersättningar till revisorer | ||
Revisionsuppdrag, KPMG | 1,6 | – |
Revisionsuppdrag, EY | – | 2,6 |
Övriga lagstadgade uppdrag | 0,2 | 0,6 |
Övriga tjänster | 0,1 | 0,6 |
1,9 | 3,8 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN OCH MODERBOLAGET | ||
Medelantalet anställda | 21 | 19 |
Varav män, % | 48 | 45 |
Varav kvinnor, % | 52 | 55 |
| Löner, andra ersättningar och | ||
| sociala kostnader | ||
| Löner, arvode och förmåner | ||
Styrelsearvode enligt specifikation | 0,8 | 0,8 |
0,8 | 0,8 | |
| VD | ||
Grundlön | 2,1 | 2,1 |
Rörlig ersättning | 0,7 | 1,1 |
Förmåner | 0,1 | 0,1 |
| Övriga ledande befattningshavare | ||
Grundlön | 6,9 | 4,0 |
Rörlig ersättning | – | 1,1 |
Förmåner | 0,5 | 0,3 |
Övriga anställda | 8,3 | 8,5 |
Summa löner, arvoden och förmåner | 19,4 | 18,0 |
| Pensionskostnader | ||
VD | 0,4 | 0,8 |
Övriga ledande befattningshavare | 1,5 | 1,4 |
Övriga anställda | 0,7 | 0,4 |
Summa | 2,6 | 2,6 |
| Lagstadgade sociala kostnader | ||
| inklusive löneskatt | ||
VD | 1,0 | 1,3 |
Övriga ledande befattningshavare | 2,6 | 2,2 |
Övriga anställda | 3,2 | 3,1 |
Summa | 6,8 | 6,6 |
| Arvode | Arvode | |||
| styrelseledamot | utskott | |||
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Johan Ericsson | 0,3 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
Liselotte Hjorth | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Elisabeth Thuresson | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Björn Garat | 0,1 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Lars Göran Bäckvall | – | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Rutger Källén | 0,1 | – | 0,0 | 0,0 |
Summa | 0,7 | 0,7 | 0,1 | 0,1 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Finansiella intäkter | 1,8 | 0,6 |
Finansiella kostnader | 209,2 | 144,5 |
Avgår aktiverade räntekostnader | 2,1 | 1,0 |
Finansnetto | 205,3 | 142,9 |
| MODERBOLAGET | ||
Finansiella intäkter | 173,6 | 59,6 |
Finansiella kostnader | 192,6 | 110,6 |
Avgår aktiverade räntekostnader | – | – |
Finansnetto | 19,0 | 51,0 |
mkr | % | mkr | % | mkr |
| KONCERNEN | ||||
| Aktuell skatt | ||||
| Aktuell skatt för året | -41,6 | -33,4 | ||
| Uppskjuten skatt | ||||
| Uppskjuten skatt avseende | ||||
förvaltningsfastigheter | -24,8 | -38,5 | ||
| Uppskjuten skatt hänförlig till | ||||
finansiella instrument | 20,9 | -25,9 | ||
| Uppskjuten skatt hänförlig till | ||||
underskott mm | -0,1 | -1,0 | ||
-4,0 | -65,4 | |||
| Totalt redovisad skattekostnad | ||||
i koncernen | -45,6 | -98,8 | ||
| Avstämning av effektiv skatt | ||||
Redovisat resultat före skatt | 78,8 | 409,7 | ||
| Skatt enligt gällande skattesats | ||||
för moderbolaget | -20,6 | -16,2 | -20,6 | -84,4 |
| Skatteeffekt av övriga ej | ||||
avdragsgilla kostnader | -0,6 | -0,5 | – | -0,1 |
| Skatteeffekt av utnyttjade | ||||
underskottsavdrag | 0,0 | – | – | 0,2 |
| Skatteeffekt återföring av | ||||
ränteavdrag | -23,1 | -18,2 | -3,6 | -15,1 |
| Skatteeffekt av utnyttjade | ||||
carry forward ränteavdrag | 0,3 | 0,2 | 0,2 | 0,8 |
| Skatteeffekt av skatt hänförligt | ||||
till föregående år | -0,3 | -0,2 | -0,6 | -2,4 |
| Skatteeffekt för ej bokförda | ||||
kostnader | 1,5 | 1,2 | 2,7 | 11,2 |
| Skatteeffekt av IFRS justeringar | ||||
fastigheter uppskjuten skatt | -15,2 | -12,0 | -1,8 | -7,2 |
| Skatteeffekt av temporära skillnader | ||||
skattemässigt värde | 0,0 | – | -0,3 | -1,5 |
Övrigt | -0,1 | -0,1 | -0,1 | -0,3 |
Redovisad effektiv skatt | -58,2 | -45,8 | -24,1 | -98,8 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Ingående värde | 7 111,4 | 4 827,2 |
Förvärv av fastigheter | 199,1 | 2 192,9 |
Investeringar i befintliga fastigheter | 55,5 | 68,6 |
Försäljningar | 0,0 | -76,6 |
Värdeförändring | -42,6 | 99,3 |
Redovisat värde vid periodens slut | 7 323,5 | 7 111,4 |
| Indata vid fastighetsvärdering | Industriservice/ | Detalj-/ | Totalt vägt | ||
2023-12-31 | Lätt industri | Proffshandel | externhandel | Övrigt | genomsnitt |
Direktavkastning, % | 6,7 | 6,6 | 6,5 | 6,4 | 6,7 |
Driftskostnader, kronor/kvm | 62 | 78 | 104 | 304 | 90 |
Underhållskostnader, kronor/kvm | 32 | 36 | 45 | 77 | 38 |
Långsiktig vakansgrad, % | 8,1 | 5,2 | 5,1 | 6,3 | 6,7 |
Hyresintäkter, kronor/kvm | 582 | 641 | 954 | 1 195 | 704 |
| Industriservice/ | Detalj-/ | Totalt vägt | |||
2022-12-31 | Lätt industri | Proffshandel | externhandel | Övrigt | genomsnitt |
Direktavkastning, % | 6,6 | 6,1 | 5,8 | 5,5 | 6,3 |
Driftskostnader, kronor/kvm | 54 | 98 | 99 | 175 | 82 |
Underhållskostnader, kronor/kvm | 32 | 42 | 41 | 65 | 36 |
Långsiktig vakansgrad, % | 9,0 | 5,4 | 3,7 | 6,2 | 6,8 |
Hyresintäkter, kronor/kvm | 538 | 855 | 1 115 | 775 | 666 |
mkr | Förändring | 2023 | 2022 |
Direktavkastningskrav | +/– 0,25% | 277 | 296 |
Intäkter | +/– 50 kr/kvm | 40 | 39 |
Fastighetskostnader | +/– 10 kr/kvm | 8 | 8 |
Vakansgrad | +/– 1 % | 6 | 6 |
| Ekonomisk | |||||||
| Antal | Uthyrbar | Redovisat | Hyresvärde, | Hyresvärde, | uthyrnings- | Kontrakterad | |
| mkr | fastigheter | yta, tkvm | värde, mkr | mkr | kr/kvm | grad, % | årshyra, mkr |
| Halmstad | |||||||
Lätt industri | 1 | 5 | 55 | 4 | – | 100 | 4 |
Extern- och dagligvaruhandel | – | – | – | – | – | – | – |
Industriservice/proffshandel | 5 | 14 | 202 | 16 | 1 141 | 94 | 15 |
Övrigt | 1 | 1 | 12 | 1 | – | – | 1 |
Totalt Halmstad | 7 | 20 | 269 | 21 | 1 074 | 95 | 20 |
| Jönköping | |||||||
Lätt industri | 10 | 77 | 785 | 61 | 790 | 97 | 59 |
Extern- och dagligvaruhandel | 3 | 7 | 99 | 8 | 1 048 | 100 | 8 |
Industriservice/proffshandel | 3 | 14 | 57 | 4 | 282 | 100 | 4 |
Övrigt | 2 | 10 | 198 | 19 | 1 791 | 100 | 19 |
Totalt Jönköping | 18 | 109 | 1 139 | 91 | 836 | 98 | 89 |
| Kalmar | |||||||
Lätt industri | 3 | 14 | 119 | 12 | 861 | 98 | 12 |
Extern- och dagligvaruhandel | 10 | 21 | 243 | 20 | 962 | 100 | 20 |
Industriservice/proffshandel | 7 | 24 | 173 | 13 | 555 | 93 | 12 |
Övrigt | – | – | – | – | – | – | – |
Totalt Kalmar | 20 | 59 | 534 | 46 | 772 | 97 | 44 |
| Norrköping | |||||||
Lätt industri | 4 | 26 | 391 | 34 | 1 287 | 84 | 28 |
Extern- och dagligvaruhandel | 1 | 25 | 74 | 6 | 244 | 100 | 6 |
Industriservice/proffshandel | 2 | 11 | 108 | 8 | 696 | 100 | 8 |
Övrigt | – | – | – | – | – | – | – |
Totalt Norrköping | 7 | 62 | 573 | 48 | 766 | 89 | 42 |
| Vetlanda | |||||||
Lätt industri | 5 | 85 | 382 | 42 | 495 | 100 | 42 |
Extern- och dagligvaruhandel | 7 | 26 | 328 | 27 | 1 028 | 96 | 26 |
Industriservice/proffshandel | 4 | 19 | 110 | 11 | 605 | 95 | 11 |
Övrigt | 5 | 17 | 199 | 24 | 1 439 | 90 | 22 |
Totalt Vetlanda | 21 | 147 | 1 019 | 105 | 713 | 96 | 100 |
| Värnamo | |||||||
Lätt industri | 17 | 184 | 1 226 | 106 | 576 | 100 | 106 |
Extern- och dagligvaruhandel | 3 | 20 | 178 | 22 | 1 090 | 87 | 19 |
Industriservice/proffshandel | 3 | 12 | 75 | 5 | 405 | 100 | 5 |
Övrigt | – | – | – | – | – | – | – |
Totalt Värnamo | 23 | 216 | 1 479 | 133 | 614 | 98 | 130 |
| Växjö | |||||||
Lätt industri | 7 | 72 | 560 | 48 | 656 | 100 | 47 |
Extern- och dagligvaruhandel | 10 | 65 | 956 | 72 | 1 113 | 98 | 71 |
Industriservice/proffshandel | 8 | 22 | 305 | 26 | 1 164 | 98 | 26 |
Övrigt | 9 | 32 | 491 | 47 | 1 470 | 77 | 37 |
Totalt Växjö | 34 | 192 | 2 312 | 193 | 1 007 | 93 | 180 |
| Totalt Emilshus | |||||||
Lätt industri | 47 | 463 | 3 518 | 306 | 661 | 97 | 298 |
Extern- och dagligvaruhandel | 34 | 164 | 1 877 | 155 | 944 | 96 | 149 |
Industriservice/proffshandel | 32 | 117 | 1 029 | 84 | 714 | 96 | 81 |
Övrigt | 17 | 60 | 900 | 92 | 1 514 | 85 | 78 |
Totalt | 130 | 805 | 7 324 | 636 | 790 | 95 | 606 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 3,6 | 3,2 |
Förvärv | 0,2 | 0,4 |
3,8 | 3,6 | |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||
Vid årets början | -2,2 | -1,8 |
| Årets avskrivning enligt plan | -0,5 | -0,4 |
| på anskaffningsvärden | -2,7 | -2,2 |
Redovisat värde vid periodens slut | 1,1 | 1,4 |
| Extern- och | Industriservice/ | |||||
| Lätt industri | dagligvaruhandel | proffshandel | Övrigt | Totalt | ||
| Område | tkvm | tkvm | tkvm | tkvm | tkvm | Andel, % |
Halmstad | 5 | – | 14 | 1 | 20 | 2 |
Jönköping | 77 | 7 | 14 | 10 | 109 | 14 |
Kalmar | 14 | 21 | 24 | – | 59 | 7 |
Norrköping | 26 | 25 | 11 | – | 62 | 8 |
Vetlanda | 85 | 26 | 19 | 17 | 147 | 18 |
Värnamo | 184 | 20 | 12 | – | 216 | 27 |
Växjö | 72 | 65 | 22 | 32 | 192 | 24 |
Totalt | 463 | 164 | 117 | 60 | 805 | 100 |
Andel, % | 58 | 20 | 15 | 7 | 100 |
| Redovisat | ||||
Dotterbolag | Org nr | Säte | Andel i % | värde, mkr |
EMILSHUS HOLDING 1 AB | 559245-9919 | Växjö | 100 | 230,0 |
Cityfastigheter i Vetlanda AB | 556971-6599 | Växjö | 100 | |
Emilshus Forsheda AB | 559114-3119 | Växjö | 100 | |
Emilshus Slätvaren AB | 559114-3093 | Växjö | 100 | |
Emilshus Stenfalkstorpet AB | 559114-3101 | Växjö | 100 | |
Emilshus Gravörtorpet AB | 559115-8869 | Växjö | 100 | |
Emilshus Stocken AB | 556805-1808 | Växjö | 100 | |
Emilshus Lokal AB | 556705-1866 | Växjö | 100 | |
Emilshus Trekanten 5 AB | 556533-1187 | Växjö | 100 | |
Handelsstaden i Vetlanda AB | 556577-4360 | Växjö | 100 | |
Handelsstaden Nydala i Vetlanda AB | 556818-4476 | Växjö | 100 | |
Handelsstaden Sävsjö AB | 559062-6353 | Växjö | 100 | |
Vetlanda Invest AB | 556553-7346 | Växjö | 100 | |
Emilshus Värnamo AB | 559205-9702 | Växjö | 100 | |
Emilshus Häljaryd AB | 559205-9728 | Växjö | 100 | |
Kommanditbolaget Emilshus Jönköping | 969668-8077 | Växjö | 100 | |
Emilshus Österskog 1:40 Fastighets AB | 559237-7971 | Växjö | 100 | |
Emilshus Gislaved Hammaren 1 AB | 559290-7017 | Växjö | 100 | |
Emilshus Sandseryd 2:17 AB | 559303-5776 | Växjö | 100 | |
Emilshus Skomakaren 5 AB | 556923-3504 | Växjö | 100 | |
Emilshus Hillerstorp 2:98 AB | 559078-0762 | Växjö | 100 | |
Emilshus Hillerstorp 4:154 AB | 559285-0746 | Växjö | 100 | |
Emilshus Kalmar Pumpen 6 och Spettet 7 AB | 559320-5171 | Växjö | 100 | |
Emilshus Västervik Spettet 5 AB | 559326-2529 | Växjö | 100 | |
Emilshus Värnamo Piggvaren 1 AB | 559326-2552 | Växjö | 100 | |
Emilshus Kalmar Mejseln 1 AB | 559326-2537 | Växjö | 100 | |
Emilshus Gislaved Slangen 7 AB | 559326-2545 | Växjö | 100 | |
Emilshus Kalmar Krokodilen 4 AB | 559396-0569 | Växjö | 100 | |
Emilshus Västervik Västerås 6 AB | 559396-0700 | Växjö | 100 | |
Emilshus Vaggeryd Hovtången 11 AB | 559287-6030 | Växjö | 100 | |
Emilshus Halmstad Formen 2 och 4 AB | 556167-4606 | Växjö | 100 | |
Emilshus Falkenberg Tröinge 6:96 AB | 559076-9013 | Växjö | 100 | |
EMILSHUS HOLDING 2 AB | 559246-9927 | Växjö | 100 | 28,2 |
Emilshus Stödstorp 2:4 AB | 559182-1748 | Växjö | 100 | |
Emilshus Tomasängen 1 AB | 559184-8899 | Växjö | 100 | |
Emilshus Hillerstorp 2:106 AB | 559184-8881 | Växjö | 100 | |
Emilshus Kalmar AB | 559220-5628 | Växjö | 100 | |
Emilshus Borret 11 AB | 556122-9443 | Växjö | 100 | |
Emilshus Svetsarna i Kalmar AB | 556313-0987 | Växjö | 100 |
| Redovisat | ||||
Dotterbolag | Org nr | Säte | Andel i % | värde, mkr |
Horda Fastigheten 4:42 AB | 559261-5602 | Växjö | 100 | |
Emilshus Hjortsjö AB | 559270-6864 | Växjö | 100 | |
Emilshus Horda AB | 559270-6872 | Växjö | 100 | |
Emilshus Åseda Släggan 2 AB | 556759-4550 | Växjö | 100 | |
Emilshus Rydaholm Hjortsjö 7:17 AB | 559176-0086 | Växjö | 100 | |
EMILSHUS HOLDING 3 AB | 559246-9943 | Växjö | 100 | 215,0 |
Emilshus Ängsdal 9 AB | 559010-7289 | Växjö | 100 | |
Emilshus Skruven 4 AB | 559023-0941 | Växjö | 100 | |
Emilshus Trädet 3 AB | 559013-1545 | Växjö | 100 | |
Emilshus Torslunda 4:27 AB | 559203-6635 | Växjö | 100 | |
Raskens Fastigheter AB | 556679-2452 | Växjö | 100 | |
Emilshus Jönköping KB | 969700-5099 | Växjö | 100 | |
Emilshus Bårebo 1:17 AB | 559220-5636 | Växjö | 100 | |
Emilshus Fiskmåsen 14 AB | 559226-8253 | Växjö | 100 | |
Emilshus Traktorn 4 och 5 AB | 559226-8246 | Växjö | 100 | |
Emilshus Sköldmön 9 AB | 559226-8220 | Växjö | 100 | |
Emilshus Brädan 1 AB | 559226-8238 | Växjö | 100 | |
Emilshus Sågen 5 AB | 559220-5644 | Växjö | 100 | |
Emilshus Listen 10 AB | 559226-8212 | Växjö | 100 | |
Emilshus Gravören 21 AB | 556884-8773 | Växjö | 100 | |
Emilshus Gravören 9 AB | 556916-1978 | Växjö | 100 | |
Emilshus Kronhjorten AB | 556868-1000 | Växjö | 100 | |
Emilshus Lågan AB | 556573-9173 | Växjö | 100 | |
Emilshus Ymer AB | 556923-2605 | Växjö | 100 | |
Emilshus Tunnbindaren AB | 556724-9148 | Växjö | 100 | |
Emilshus Vinga AB | 556069-6998 | Växjö | 100 | |
Emilshus Saluten 1 AB | 556722-0073 | Växjö | 100 | |
Emilshus Framnäs 1 AB | 559290-7736 | Växjö | 100 | |
Emilshus Häljaryd 1:299 | 559290-7827 | Växjö | 100 | |
Emilshus Attarp 2:553 AB | 559290-7819 | Växjö | 100 | |
Emilshus Gullvivan 6 AB | 559290-7843 | Växjö | 100 | |
Emilshus Trumpeten 3 AB | 559290-7835 | Växjö | 100 | |
Emilshus Hammaren 1 AB | 559290-7728 | Växjö | 100 | |
Emilshus Muttern 3 AB | 559280-1434 | Växjö | 100 | |
Emilshus Vetlanda AB | 559274-9815 | Växjö | 100 | |
Emilshus Ljungadal 5 AB | 556898-3943 | Växjö | 100 | |
Bankeryds Nyarp 1:267 AB | 559279-5768 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Handlaren 2 AB | 559052-0366 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Klostret 8 AB | 556775-7645 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Mjälan 5 AB | 559123-9388 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Skräddaren 1 AB | 559137-0100 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Mjölner 17 AB | 559142-1861 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Pressaren 1 och Pressaren 7 AB | 559161-0356 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Rättaren 8 AB | 559161-0364 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Snörmakaren 1 AB | 559161-0372 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Deltat 4 AB | 559210-0191 | Växjö | 100 | |
Emilshus Vetlanda Mejseln 1 AB | 559194-4243 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Kronhjorten 6 AB | 559021-6080 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Djäknen 1 AB | 559073-8752 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Pressaren 12 AB | 559059-3793 | Växjö | 100 | |
Emilshus Norrköping Tråden 11 AB | 559378-5206 | Växjö | 100 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Förutbetalda kostnader | 17,6 | 21,1 |
Upplupna hyresintäkter | 6,9 | 10,0 |
24,5 | 31,1 |
| Redovisat | ||||
Dotterbolag | Org nr | Säte | Andel i % | värde, mkr |
Emilshus Norrköping Industrihuset 17 AB | 559378-5214 | Växjö | 100 | |
Emilshus Värnamo Armaturen 1 AB | 559378-5172 | Växjö | 100 | |
Emilshus Ljungby Vagnen 6 AB | 559378-5198 | Växjö | 100 | |
Emilshus Motala Vågen 8 AB | 559378-5180 | Växjö | 100 | |
Emilshus Norrköping Katten 18 AB | 559378-5222 | Växjö | 100 | |
Emilshus Svedjan 2 Fastighets AB | 559028-6935 | Växjö | 100 | |
Emilshus Värnamo Jungfrun 11 AB | 559378-5230 | Växjö | 100 | |
Emilshus Värnamo Almen 9 AB | 559378-5289 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Glasmästaren 1 AB | 559378-5271 | Växjö | 100 | |
Emilshus Norrköping Plinten 4 AB | 559378-5255 | Växjö | 100 | |
Emilshus Jönköping Backen 9:29 AB | 559378-5297 | Växjö | 100 | |
Emilshus Linköping Navhålet 2 AB | 559378-5263 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Fläkten 11 och Fläkten 14 AB | 559378-5248 | Växjö | 100 | |
Emilshus Jönköping Hedenstorp 1:99 AB | 559067-9485 | Växjö | 100 | |
Emilshus Jönköping Hedenstorp 2:41 AB | 559389-3497 | Växjö | 100 | |
Emilshus Ulvö Kommanditbolag | 969669-6500 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Fabriken 1 AB | 559389-3463 | Växjö | 100 | |
Emilshus Växjö Lodjuret 3 AB | 559137-0092 | Växjö | 100 | |
Emilshus Prisuppgiften 2 AB | 559174-6030 | Växjö | 100 | |
EMILSHUS HOLDING 4 AB | 559336-1149 | Växjö | 100 | 0,6 |
Emilshus Vetlanda Brudabäck AB | 559336-1156 | Växjö | 100 | |
Österängen Fastighets AB | 556090-9219 | Växjö | 100 | |
Emilshus Bankeryd Backen 1:122 AB | 556983-9896 | Växjö | 100 | |
Emilshus Halmstad Fanan AB | 559026-9675 | Växjö | 100 | |
Emilshus Halmstad Flygaren 1 AB | 556813-8191 | Växjö | 100 | |
Emilshus Halmstad Konen 4 AB | 556313-3445 | Växjö | 100 | |
EMILSHUS OPTION AB | 559256-2523 | Växjö | 100 | 0,0 |
Summa andelar i koncernbolag | 473,9 |
mkr | % | 2023 | % | 2022 |
| KONCERNEN | ||||
Vid årets början | 237,0 | 170,4 | ||
Redovisat över resultaträkningen | 4,0 | 65,4 | ||
Övrigt | – | 1,2 | ||
Redovisad skuld vid årets slut | 241,0 | 237,0 |
2023 | 2022 | |||
| Upp- | Upp- | Upp- | Upp- | |
| skjuten | skjuten | skjuten | skjuten | |
| skatte- | skatte- | skatte- | skatte- | |
| fordran | skuld | fordran | skuld | |
Förvaltningsfastigheter | – | 234,8 | – | 210 |
Obeskattade reserver | – | 2,1 | – | 2,3 |
Derivat | – | 6,9 | – | 27,9 |
Underskottsavdrag och övrigt | 2,8 | – | 3,2 | – |
2,8 | 243,8 | 3,2 | 240,2 | |
Kvittning | -2,8 | -2,8 | -3,2 | -3,2 |
Netto uppskjuten skatteskuld | – | 241,0 | – | 237,0 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Vid årets början | 4 103,3 | 2 839,2 |
Upptagna banklån | 390,1 | 1 810,3 |
Upptagna ägarlån | – | – |
Upptagna övriga skulder | – | 65,0 |
Upptagna obligationslån | – | 641,5 |
Amortering på banklån | -376,0 | -711,8 |
Amortering på ägarlån | – | -45,0 |
Amortering övriga skulder | -65,0 | – |
Amortering på obligationslån | -68,8 | -495,9 |
Redovisat värde vid årets slut | 3 983,7 | 4 103,3 |
| Specifikation | ||
Banklån | 3 407,6 | 3 396,8 |
Obligationslån | 576,1 | 641,5 |
Ägarlån | – | – |
Reversskulder | – | 65,0 |
Checkkredit | – | – |
3 983,7 | 4 103,3 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Beviljad kreditlimit | 80,0 | 80,0 |
Outnyttjad del | 80,0 | 80,0 |
Utnyttjat kreditbelopp | – | – |
| MODERBOLAGET | ||
Beviljad kreditlimit | 80,0 | 80,0 |
Outnyttjad del | 80,0 | 80,0 |
Utnyttjat kreditbelopp | – | – |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Aktier i dotterbolag | 915,8 | 866,3 |
Fastighetsinteckningar | 3 791,3 | 3 714,0 |
4 707,1 | 4 580,3 | |
| MODERBOLAGET | ||
Borgen till förmån för koncernbolag | 1 393,5 | 1 370,8 |
1 393,5 | 1 370,8 |
mkr | 2023 | 2022 |
| Räntederivat | ||
Anskaffningsvärde vid årets ingång | 2,7 | 2,7 |
Anskaffat under året | – | – |
Anskaffningsvärde vid årets utgång | 2,7 | 2,7 |
Värdeförändring vid årets ingång | 134,4 | 9,1 |
Årets värdeförändring | -102,2 | 125,3 |
Värdeförändring vid årets utgång | 32,2 | 134,4 |
Marknadsvärde vid årets utgång | 34,9 | 137,1 |
| 2023-12-31 | Finansiella | Finansiella till- | |
| tillgångar | gångar värderade | Summa | |
| värderade till | till upplupet | redovisat | |
| mkr | verkligt värde | anskaffningsvärde | värde |
| Finansiella tillgångar | |||
Hyresfordringar | – | 5,6 | 5,6 |
Övriga fordringar | – | 19,7 | 19,7 |
| Förutbetalda kostnader | – | 24,5 | 24,5 |
| och upplupna intäkter | |||
Derivat | 34,9 | – | 34,9 |
Likvida medel | – | 212,0 | 212,0 |
34,9 | 261,8 | 296,7 | |
| Finansiella skulder | |||
Obligationslån | – | 576,1 | 576,1 |
Skulder till kreditinstitut | – | 3 407,6 | 3 407,6 |
Reversskulder | – | – | – |
Leverantörsskulder | – | 14,1 | 14,1 |
Upplupen ränta | – | 9,4 | 9,4 |
Upplupen aktieutdelning | – | 20,7 | 20,7 |
– | 4 027,9 | 4 027,9 |
| Antal | Antal | Övrigt tillskjutet | Balanserad vinst | ||
| mkr | stamaktier | preferensaktier | Aktiekapital | kapital | inkl årets res |
| KONCERNEN | |||||
Eget kapital 2023-12-31 | 100 281 607 | 20 628 625 | 241,8 | 1 922,0 | 1 029,7 |
100 281 607 | 20 628 625 | 241,8 | 1 922,0 | 1 029,7 | |
| MODERBOLAGET | |||||
Eget kapital 2023-12-31 | 100 281 607 | 20 628 625 | 241,8 | 1 921,9 | -103,6 |
100 281 607 | 20 628 625 | 241,8 | 1 921,9 | -103,6 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
Upplupna fastighetskostnader | 22,6 | 17,3 |
Upplupen ränta | 14,4 | 9,3 |
Övriga upplupna kostnader | 4,6 | 11,9 |
Förutbetalda hyresintäkter | 97,6 | 80,2 |
139,2 | 118,7 | |
| MODERBOLAGET | ||
Upplupen ränta | 10,5 | 7,1 |
Övriga upplupna kostnader | 8,2 | 11,9 |
18,7 | 19,0 |
| Löptidsanalys | ||||||
| 2023-12-31 | ||||||
< 6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | > 5 år | Totalt | |
Skulder till Kreditinstitut | 50,7 | 50,7 | 3 306,5 | – | – | 3 407,9 |
Obligationslån | – | – | 576,1 | – | – | 576,1 |
Reverslån | – | – | – | – | – | – |
Leverantörsskulder | 14,1 | – | – | – | – | 14,1 |
Övriga kortfristiga skulder | 34,0 | – | – | – | – | 34,0 |
Summa, mkr | 98,0 | 50,7 | 3 882,6 | – | – | 4 032,0 |
| 2022-12-31 | ||||||
< 6 mån | 6–12 mån | 1–3 år | 3–5 år | > 5 år | Totalt | |
Skulder till Kreditinstitut | 110,1 | 109,3 | 2 370,4 | 1 174,7 | – | 3 764,5 |
Obligationslån | 22,3 | 28,3 | 705,5 | – | – | 756,1 |
Reverslån | 0,9 | 65,9 | _ | – | – | 66,8 |
Leverantörsskulder | 17,6 | – | – | – | – | 17,6 |
Övriga kortfristiga skulder | 25,5 | – | – | – | – | 25,5 |
Summa, mkr | 176,4 | 203,5 | 3 075,9 | 1 174,7 | – | 4 630,5 |
mkr | 2023 | 2022 |
| KONCERNEN | ||
| Följande delkomponenter | ||
| ingår i likvida medel | ||
Kassa och bank | 212,0 | 224,3 |
Förändringar i låneportföljen, mkr | 2023 | 2022 |
Skulder vid årets ingång | 4 103,3 | 2 839,2 |
Amortering | -509,8 | -1 207,7 |
| Kvittning av ägarlån vid emission | – | -45,0 |
| av preferensaktier | ||
Nyupptagna lån | 390,1 | 2 516,8 |
Skulder vid årets utgång | 3 983,7 | 4 103,3 |
| 2023 | |
| kr | 31 dec |
Balanserade vinstmedel | -92 486 031 |
Överkursfond | 1 921 711 788 |
Årets resultat | -10 895 250 |
Summa | 1 818 330 507 |
Utdelning till preferensaktieägare | 41 257 250 |
Balanseras i ny räkning | 1 777 073 257 |
Summa | 1 818 330 507 |