PRECISE BIOMETRICS
ÅRSREDOVISNING
2021
YOU are the key™
BEKVÄM & SÄKER IDENTIFIERING
FÖR ALLA, ÖVERALLT
YOU are the key ™
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Precise nuvarande förvänt-
ningar. Även om bolagsledningen bedömer att förväntningar som framgår av sådan framtidsinriktad
information är rimliga, kan ingen garanti lämnas för att dessa förväntningar kommer att visa sig vara
korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i
den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat förändrade förutsättningar avseende
ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder, variationer i
valutakurser och andra faktorer. Årsredovisningen publiceras på svenska och engelska. Den svenska
versionen utgör originalversion och har reviderats av Precise revisorer.
INNEHÅLL
Året i korthet 4
Väsentliga händelser 2021 5
Precise i korthet 5
Styrelseordförande har ordet 6
Verksamheten
Vision 8
Affärsmodell 8
Produktområden 8
Intäktsmodell 9
Tillväxtstrategi 9
Vad är biometri? 10
Drivkrafter inom bolagets produktområden 12
Marknadsposition 13
Intervju Algeco 16
Intervju EastCoast Solutions 18
Hållbarhet 20
Medarbetarintervju 22
Aktien & ägare 24
Förvaltningsberättelse 28
Bolagsstyrningsrapport 33
Flerårsöversikt 38
Finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning & rapport över totalresultatet 41
Koncernens balansräkning 42
Koncernens kassaflödesanalys 43
Koncernens förändring eget kapital 44
Noter Koncernen 45
Moderbolagets resultaträkning & rapport över totalresultatet 64
Moderbolagets balansräkning 65
Moderbolagets kassaflödesanalys 66
Moderbolagets förändring eget kapital 67
Noter Moderbolaget 68
Intygande81
Revisionsberättelse82
Ekonomisk ordlista 87
Årsstämma 88
Finansiell kalender 89
Den formella årsredovisningen omfattas av förvaltningsberättelse och
finansiella rapporter s. 28 - 80.
-,
ÅRET I KORTHET
Under 2021 stärktes samtliga produktområden, drivet av kommersiella framsteg inom Digital Identity och Algo. Investeringarna
som gjorts i Digital Identity bar frukt, och bland annat genomfördes de första installationerna i USA, Norge samt Tyskland samti-
digt som era strategiska partnerskap ingicks vilket bidragit till stärkta säljkanaler. I december genomfördes förvärvet av East-
Coast Solutions som möjliggör en accelerering av Digital Identity och tillgång till en solid kundbas och ett starkare produktutbud
inom fysisk access. Precise ser stor potential till merförsäljning genom att utöka EastCoast Solutions produktutbud med biome-
tribaserade produkter. I linje med den pågående breddningen av applikationsområden inom Algo tecknade Precise i december
två nya kommersiella licensavtal med två aktörer inom bilindustrin. Det är en helt ny vertikal för Precise med potential till er
användningsområden på sikt, även utanför bilindustrin.
2021 var ett händelserikt år, där bolaget fortsatt accelerera inom Digital Identity samtidigt som applikationsområdena inom Algo
utökats. Kombinerat med de kommersiella framgångarna mildrades de negativa eekter som halvledarbristen orsakade inom
Algo.
ÅRET I SIFFROR
RÖRELSERESULTAT KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET NETTOOMSÄTTNING & BRUTTOMARGINAL
50%
60%
70%
80%
90%
100%
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Q1 20 Q2 20 Q3 20 Q4 20 Q1 21 Q2 21 Q3 21 Q4 21
MSEK
Omsäning & Bruomarginal
Neoomsäning Bruomarginal
-5
0
5
-5
0
5
Q1 20 Q2 20 Q3 20 Q4 20 Q1 21 Q2 21 Q3 21 Q4 21
MSEK
Rörelseresultat & EBITDA
Rörelseresultat EBITDA
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
-10
-5
0
5
10
15
Q1 20 Q2 20 Q3 20 Q4 20 Q1 21 Q2 21 Q3 21 Q4 21
MSEK
MSEK
Kassaöde & Likvida medel
Kassaöde Likvida medel
83,3 (92,3) NETTOOMSÄTTNING
76,3 (84,2) BRUTTOMARGINAL %
1,9 (6,9) EBITDA, MKR
54,4 (63,1) RÖRELSEKAPITAL, MKR
111,9 (122,2) GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL, MKR
53,1 (74,6) SOLIDITET %
-1,5 (21,8)
KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET, MKR
4 | ÅRET I KORTHET
-,
-,
FORTSATT KOMMERSIALISERING AV YOUNIQ INOM
ACCESS MED FLERA KOMMERSIELLA AVTAL PÅ PLATS
FÖRSTA INSTALLATIONERNA AV
YOUNIQ I USA OCH TYSKLAND
INTEGRERING AV PRECISE FINGERAVTRYCKSTEKNOLOGI
I NÄSTA GENERATIONS ULTRALJUDSBASERADE
FINGERAVTRYCKSSENSORER FRÅN QUALCOMM
ACCELERERING AV PRODUKTOMRÅDET DIGITAL IDENTITY
GENOM FÖRVÄRVET AV EASTCOAST SOLUTIONS
VÄSENTLIGA HÄNDELSER 2021
Precise är en global leverantör av identieringsmjukvara. Företaget erbjuder produkter inom olika applikationsområden som
möjliggör för användare att - genom sin egen biometri - identiera sig på ett bekvämt och säkert sätt. Oavsett vem du är, var du
är och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet.
Precise produkter används miljontals gånger varje dag av människor över hela världen. Identiering är Precise kärna och med en
passion för innovation arbetar bolaget kontinuerligt med att skapa nya produkter som uppfyller användarnas behov.
Precise har två produktområden; Digital Identity och Algo och verkar från sina kontor i Sverige, Potsdam NY, USA och Shanghai,
Kina. Precise är noterat på Nasdaq Stockholm (PREC). För mer information, besök www.precisebiometrics.com
PRECISE I KORTHET
LICENSAVTAL MED TVÅ ORIGINAL DESIGN
MANUFACTURERS ODMS FÖR ATT TILLHANDAHÅLLA
FINGERAVTRYCKSTEKNOLOGI TILL FORDONSINDUSTRIN
ÅRET I KORTHET | 5
STYRELSEORDFÖRANDEN HAR ORDET
Under 2021 fortsatte vi att stärka samtliga produkt-
områden. Investeringarna som gjorts i Digital Iden-
tity och förvärvet av EastCoast Solutions har burit
frukt och bygger en stark grund för framtiden. Inom
Algo genomfördes en framgångsrik breddning där
vi nu också levererar fingeravtrycksteknologi till
bilindustrin. Dessa samlade framgångar mildrade
de negativa effekter som halvledarbristen orsakade
bland våra kunder inom Algo.
Inom Digital Identity fortsatte vi att vidareutveckla
YOUNiQ och utöka vårt partnernätverk med till-
skott av partners som ASSA ABLOY och RCO som är
centrala byggstenar för att stärka affären. Samtidigt
ökade vi antalet installationer och därmed andelen
återkommande intäkter. Som en ytterligare del av
strategin att förstärka produktområdet Digital Iden-
tity förrvade vi i december EastCoast Solutions,
ledande leverantör av system för besökshantering.
Genom förrvet stärks vår position och kompetens
inom säkra och bekma accesslösningar, samti-
digt som vi breddar våra intäktsströmmar med en
större bas av återkommande intäkter. Precise och
EastCoast har en mycket god passform när det
gäller kunder och företagskultur. Båda företagens
lösningar bygger på samma tekniska plattform
och det är enkelt att bygga ihop lösningarna. Till-
sammans med EastCoast ser vi möjligheter till att
utveckla våra säljkanaler och erbjudanden till en stor
adresserbar marknad med en växande efterfrågan. I
skrivande stund har vi redan annonserat den första
lösningen som gemensamt tagits fram av Precise
och EastCoast.
Inom Algo påverkades våra kunders volymer av
halvledarbristen vilket hade en negativ inverkan
på royaltyintäkterna för Precise. Genom en succes-
siv breddning av produktområdet till nya vertikaler
och fortsätta fokusera på strategiska partnerskap
säkrade vi fortsatta affärer inom produktområdet.
Under året implementerades Precise fingeravtryck-
steknologi i Qualcomms senaste sensorer som
finns i mobiltelefoner från bl.a. Meizu, Sharp och
Vivo. Därmed har de en av marknadens snabbaste
fingeravtrycksmatchare och fördelar som två-fing-
ersmatchning och enkel One Touch-registrering.
Samtidigt har försäljningsteamet fortsatt utveckla
befintliga och nya kunder och i december gjorde
vi en inbrytning i bilindustrin. I slutet av året teck-
nades kommersiella licensavtal med två akrer
inom bilindustrin. En Preciselösning kommer redan
till hösten att finnas i serieproducerade bilar i det
övre pris-segmentet. Efter utgången av året ingick
vi även ett partnerskap med Infineon för att leverera
fingeravtrycksteknologi till bilindustrin, som är en
ny vertikal för Precise. Intåget är resultatet av ett hårt
och dedikerat arbete som kommer att ge utdelning
över tid eftersom produktlivslängden är betydligt
längre i bilindustrin än i de befintliga användnings-
områdena för våra lösningar inom Algo.
Det är tydligt att digitaliseringen av våra samhällen
har accelererats till följd av pandemin vilket skapat
en ökad efterfgan för den typ av produkter som
är kärnan i Precise affär. Bland annat lanserades ett
pilotprojekt i januari 2022 för Algeco där YOUNiQ
integrerats med system för fjärrstyrning av energi
och värme för att spara energi. Samtliga dessa inno-
vationer bidrar till mer hållbara lösningar och Precise
är idag ett ännu starkare bolag än för ett år sedan.
Vi har breddat våra intäktsströmmar, applikations-
områden och partnersamarbeten vilket innebär
en mer motståndskraftig affärsmodell samtidigt
som vi tillgodoser flera behov i samhället. Genom
en successiv breddning av Algo med nya applika-
tioner baserade på fingeravtrycksigenkänning och
ett accelererat fokus på tillväxt inom Digital Identity
säkerställer vi en långsiktigt lönsam affär.
Styrelsen ser fram emot att Patrick Höijer den 1 juni
2022 börjar som VD för Precise. Patrick tillför doku-
menterad erfarenhet av tillväxt i SaaS-bolag och har
precis den affärsförståelse som krävs för att driva
Precise genom nästa fas. Fredrik Sjöholm är utsedd
till interim CEO tills Patrick börjar.
Torgny Hellström, styrelseordförande
6 | STYRELSEORDFÖRANDEN HAR ORDET
Vi har breddat våra intäktsströmmar, applikationsområden och partnersamarbeten
vilket innebär en mer motståndskraftig aärsmodell samtidigt som vi tillgodoser era
behov i samhället.
Fr. vänster: Torgny Hellström, Styrelseordförande & Fredrik Sjöholm, VD
STYRELSEORDFÖRANDEN HAR ORDET | 7
VERKSAMHETEN
VISION
Precise vision är bekväm och säker identifiering, för alla,
överallt, där du är nyckeln. Oavsett vem du är, var du är
och vad du gör ska du alltid ha tillgång till din digitala
identitet på ett bekvämt och säkert sätt.
AFFÄRSMODELL
Precise utvecklar och säljer innovativa identifieringslös-
ningar till företagskunder som förbättrar hur slutanvän-
dare identifierar och registrerar sig. Bolagets produk-
ter gör det möjligt för användare att - genom sin egen
biometri - identifiera sig på ett bekvämt och säkert sätt.
Bolagets intäktskällor bygger på licensintäkter, royalties
samt övriga intäkter.
PRODUKTOMRÅDEN
Precise fokuserar verksamheten inom två produktområ-
den, Digital Identity och Algo, i syfte att diversifiera och
tillvarata drivande trender i marknaden. Per den 1 januari
2022 utgör Digital Identity och Algo två produktområden.
DIGITAL IDENTITY & ALGO
Digital Identity
Produkterna som Precise erbjuder är bekväma
och säkra alternativ till identifiering inom olika
applikationsområden. Precise utvecklar produkter som
kombinerar olika biometriska modaliteter och som kan
anpassas till olika applikationsområden. Exempel på
applikationsområden är fysisk access och besökssystem.
Algo
Inom produktområdet Algo licensierar Precise ut sin
ledande fingeravtrycksmjukvara till utvalda sensor-
tillverkare vilka erbjuder och marknadsför produk-
ter till OEM tillverkare, som i sin tur säljer produkter till
slutanvändare. Precise kunder inkluderar en majoritet
av de främsta sensortillverkarna globalt. Exempel på
applikationsområden är identifiering i mobila enheter,
smarta kort och fordon.
Identiering - fysisk access och
besökssystem
Identiering - ngeravtryck
8 | VERKSAMHETEN
PRODUKTPORTFÖLJ
Bolaget erbjuder i dagsläget följande produkter: BioMatch®
för Mobile, Card och Car, BioLive® och YOUNiQ™ samt
EastCoast Visit genom dotterbolaget EastCoast Solutions.
Bolaget arbetar aktivt och strategiskt med patent
, mönster-
skydd och varumärken för att säkerställa rätten till egen
teknik, att skapa affärsvärde och öka bolagets konkur-
renskraft.
Bolagets
befintliga produkter och
lösningar skyd-
das av en omfattande portfölj av patent, varumärken och
mönsterregistreringar.
INTÄKTSMODELL
Precise intäkter är fördelande inom huvudsakliga intäkts-
strömmar: licensintäkter, royalties per såld produkt samt
övriga intäkter. Bolaget har ett flertal samarbeten med
partners som grundar sig i att gemensamt utveck-
la produkter till kunder för att ömsesidigt dra nytta av
teknologi och produktinnovationer.
TILLVÄXTSTRATEGI
Marknaden för biometriska lösningar utvecklas ständigt
och Precise utforskar kontinuerligt nya möjligheter för att
växa och skapa innovativa lösningar för bekväm och säker
identifiering. Precise ska genom strategiska partnerskap
skapa tillväxt och utöka bolagets erbjudande inom samt-
liga produktområden. Arbetet fokuserar på innovation
för att ständigt utveckla produkter och bredda utbudet
genom anpassning till fler applikationsområden. Målsätt-
ningen är att oavsett vem du är, var du är och vad du gör
ska du alltid ha tillgång till din digitala identitet på ett
bekvämt och säkert sätt. Användaren blir sin egen unika
nyckel via sin biometri.
Tillväxten planeras främst att komma från Digital Identi-
ty och specifikt inom applikationsområdet fysisk access.
Bolaget har fyra huvudsakliga fokusområden som anses
särskilt strategiskt viktiga för att ytterligare utöka den
ledande positionen på marknaden och lägga en stabil
grund för långsiktig hållbar tillväxt.
PRODUKTUTVECKLING
Produktutveckling är och har alltid varit Precise huvud-
sakliga fokus och bolaget strävar ständigt efter att
förbättra erbjudandet och driva på marknaden för identi-
fieringslösningar genom innovationer i absolut framkant.
Bolaget har sedan det grundades framgångsrikt lanserat
innovativa produkter som är användarvänliga och säkra.
OPERATIV FÖRMÅGA
Precise ledande position bygger främst på den konkur-
rensfördel som kommit ur bolagets operativa spetskom-
petens i att erbjuda produkter för bekväm och säker
identifiering. Biometrisk identifiering är mycket komplext
och kräver effektiv samverkan mellan människor och
system för att fungera. Precise har under sina mer än 20
år byggt en samlad erfarenhet som är unik bland bran-
schens aktörer och är erkänd för hög kvalitet, funktiona-
litet och säkerhet.
SaaS
Genom YOUNiQ och senast genom förvärvet av East-
Coast Solutions i december 2021 har Precise stora möjlig-
heter att växa genom att applicera mjukvarudistribu-
tionsmodellen SaaS (Software-as-a-Service). Genom att
prenumerera på en tjänst behöver kunderna inte längre
underhålla hårdvaran eller andra resurser som tidigare
krävdes och kan istället komma åt programvaran via ett
klientprogram eller en webbläsare. Precise identifierings-
mjukvara, tillsammans med bolagets förmåga att inte-
grera biometriska teknologier i olika lösningar, lämpar sig
väl för en SaaS-modell vilket skapar nya tillväxtmöjlighe-
ter. SaaS har marginell påverkan 2021, men förväntas öka
väsentligt i betydelse under 2022.
FÖRVÄRV
Precise är av uppfattningen att marknaden för identi-
fiering är fragmenterad och att det därmed finns goda
möjligheter till strategiska förvärv. Bolaget har för avsikt
att framförallt utvärdera SaaS-bolag som kan stärka bola-
gets erbjudande inom affärsområdet Digital Identity
genom teknologiska lösningar och humankapital. Precise
bedömer att sådana förvärv kan finansieras med vid var
tid tillgängliga likvida medel samt genom nyemitterade
aktier.
Under 2021 förvärvades EastCoast Solutions - en ledande
leverantör av besökshanteringssystem. Förvärvet av
EastCoast Solutions stärkte Precise position på befintliga
marknader och ökade andelen återkommande intäkter,
liksom resurser inom affärs- och produktutveckling.
VERKSAMHETEN | 9
VAD ÄR
BIOMETRI?
Ordet biometri kommer från de grekiska orden bios (liv) och me’tron (mått). Biometrics Research Group
denierar biometri som mätbara fysiska- och beteendeegenskaper som gör veriering av en individs
identitet möjlig. Biometri används som samlingsnamn för de tekniker som används för att mäta en
persons unika egenskaper och på så sätt veriera dess identitet.
BIOMETRISKA TEKNIKER
Inom biometri mäts antingen en individs personliga attribut (ex. ngeravtryck, ansikte, handata, iris)
eller någonting man gör (ex. rörelsemönster, tal). Biometriska tekniker är automatiska system uppsatta
för att; (1) insamla biometrisk information (ex. ngeravtryck) från en person; (2) extrahera information
från det insamlade materialet och omvandla det till ett biometriskt templat i form av en digital kod; (3)
jämföra nyinsamlad information mot tidigare sparade templat; (4) avgöra om den biometriska infor-
mationen är identisk. Biometriska tekniker består därför av både en hårdvara som exempelvis nger-
avtryckssensorer eller kameror. Dessa kan fysiskt läsa av den biometriska informationen. Dessutom
behövs en programvara som tillsammans med hårdvaran samlar in den biometriska informationen och
sedan extraherar, jämför och verierar informationen.
LIVENESS OCH ANTISPOOF
Förutom att veriera att en viss biometrisk information kommer från en viss person, vill man ofta även
säkerställa att den biometriska informationen kommer från en levande, fysisk person. För att undvika
att någon bedragare försöker lura systemen genom att samla in ex. ett ngeravtryck från ett föremål
och sedan skapa olika avgjutningar av t.ex. lera, lim, gelatin etc, använder man olika former av antis-
poof-skydd. Dessa kan vara direkt i hårdvaran, vissa sensorer kan ex. läsa av om materialet leder ström,
i likhet med ett nger eller belysa ett nger med olika ljus för att se inre lager i huden. Andra lösning-
ar använder programvara som optimeras för att känna igen skillnader i olika material. Vissa system
använder en kombination av både hårdvaru- och programvarubaserad antispoofskydd.
ANVÄNDARUPPLEVELSE
Centralt för användarupplevelsen av en biometrilösning är att den är bekväm för användaren och fung-
erar med största möjliga säkerhet. För en bra användarupplevelse behöver systemet normalt också vara
snabbt på att behandla informationen för att veriera individen. Man vill exempelvis inte behöva vänta
på att telefonen låses upp eller att man blir insläppt i en fastighet med sitt ngeravtryck eller ansikte.
Idealiskt skall man kunna använda en biometrilösning så automatiskt och enkelt som möjligt, samtidigt
som man får en inbyggd hög säkerhet med ett biometriskt system.
FAR/FRR
För att beskriva säkerheten i en lösning används begreppen FAR (False Acceptance Rate) och FRR (False
Rejection Rate). Dessa begrepp lever i symbios med varandra och bestäms av gränsvärden i program-
varan. Låg FAR ger en säkrare lösning (inga obehöriga släpps in), men kan resultera i en hög FRR (er
behöriga personer nekas). Ett högkvalitativt biometriskt system med en bra användarupplevelse ger
snabb autentisering och har hög precision (låga värden på FAR och FRR). En fyrsirig pinkod motsvarar
en säkerhetsnivå på 1/10 000, vilket innebär att en person av 10 000 teoretiskt ges obehörig åtkomst.
Det kan ställas i relation till den höga säkerhetsnivå som vanligtvis används för ngeravtrycksteknik
i dagens mobiltelefoner där en av 50 000 ges en teoretisk obehörig åtkomst. För vissa telefoner är
säkerheten ännu högre.
10 | VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN | 11
I takt med ökad användning av mobila enheter och ökat offent-
ligt nyttjande av molntjänster blir produkter med inbyggda
biometriska lösningar i allt högre utsträckning tillgängliga för
allmänheten. Detta innebär ett ökat behov av bekväma och säkra
system och lösningar för att verifiera våra identiteter. Samtidigt
har den generella digitaliseringen av våra samhällen accelererats
till följd av Covid-19 vilket i kombination med ökad hållbarhets-
medvetenhet bland konsumenterna påskyndar utvecklingen av
biometrisk teknologi.
Biometriska system med fingeravtryck, ansikte, röst, beteende
och iris möjliggör att en digital identitet kan verifieras vilket gör
användarens vardagliga liv mer bekvämt och säkert. Detta möter
användarnas efterfrågan på användarvänliga lösningar och
skapar nya möjligheter att anpassa tjänster utifrån beteenden.
Utvecklingen ställer stora krav på en bekväm och säker verifie-
ring av individers digitala identitet i syfte att minimera risken för
bedrägerier och att skydda privat egendom.
I spåren av Covid-19 har behovet av kontaktlös teknik ökat vilket
har påskyndat marknadsutvecklingen för flertalet biometriska
applikationer. Genom biometrisk identifiering via exempel-
vis ansiktsigenkänning kan användarens identitet säkerställas
kontaktlöst vilket är mer hygieniskt än traditionella metoder och
samtidigt mer användarvänligt.
Nästa steg i evolutionen av biometri i mobila enheter är lösning-
ar som kombinerar olika typer av biometri och smart teknik för
att verifiera en person, med minimal eller ingen åtgärd från
användaren själv. Sådana lösningar kommer att erbjuda konti-
nuerlig autentisering, där användaren passivt identifieras i
bakgrunden, vilket ökar såväl användarvänlighet som säkerhet.
Efterfrågan på användarvänlig design och mobila enheter med
heltäckande skärmar driver trenden med under-display sensorer.
Denna trend har medfört att flera sensortillverkare utvecklat sina
produkterbjudanden och utökat sitt erbjudande med optiska-
och ultraljudssensorer.
Samtidigt som denna utveckling tar fart testas nästa generations
under-display sensorer, vilka gör det möjligt att läsa av fingerav-
tryck på hela skärmen. Denna utveckling blir ett naturligt steg i
målet att utveckla displayer med inbyggda sensorer som kan läsa
av fingeravtryck över hela skärmen samt möjliggöra kontinuerlig
autentisering och öka användarbekvämligheten.
Försäljningen av optiska sensorer till telefoner i det lägre pris-
segmentet ökar, men priserna per enhet fortsätter att sjunka vilket
också påverkar värdet på marknaden för dessa sensorer eftersom
priserna sjunker snabbare än vad volymen ökar.
Aktivitetsnivån för aktörer längs med hela värdekedjan för utveck-
lingen av biometriska smarta kort har intensifierats under 2021.
Betalningar är den huvudsakliga drivkraften för utvecklingen av
biometri i konsumentledet där biometriska kort är ett område
som enligt analytiker förväntas växa snabbt de kommande åren.
Biometri för att säkerställa identitet har även blivit ett allt viktigare
verktyg i kampen mot bedrägerier i nästan samtliga betalnings-
kanaler. Korttillverkare lägger därför allt mer fokus på certifiering
av kontaktlösa biometriska betalkort, vilket är en förutsättning för
att kortutgivarna ska kunna göra en bred introduktion till mark-
naden. Även om aktiviteten generellt har ökat har det ännu inte
producerats några större volymer av biometriska kort under 2021
från någon av kortutgivarna. I takt med att banker nu förbereder
kommersiella lanseringar är förväntan att mindre volymer produ-
ceras under närmsta året.
DRIVKRAFTER INOM
BOLAGETS PRODUKTOMRÅDEN
12 | VERKSAMHETEN
DRIVKRAFTER INOM
BOLAGETS PRODUKTOMRÅDEN
DIGITAL IDENTITY
Precise är övertygat om att biometri är nyckeln till bekväm
och säker identifiering, oavsett applikationsområde, och har
därför under de senaste åren utökat bolagets affär för att
möta efterfrågan på biometriska lösningar som förenklar och
effektiviserar identifieringsprocessen. Genom att kombinera
olika biometriska tekniker för att verifiera en användares iden-
titet är det möjligt att skapa den optimala balansen mellan
bekvämlighet och säkerhet. Det blir också möjligt att iden-
tifiera användaren, erbjuda kontinuerlig och passiv autenti-
sering samt unik personanpassning, vilket underlättar männ-
iskors vardag och förhöjer användarupplevelsen av produkter
och tjänster.
Precise har under 2021 gjort betydande framsteg i
produktutvecklingen och kommersialiseringen av YOUNiQ
för biometrisk access till faciliteter. YOUNiQ används tusen-
tals gånger varje dag på över 60 installationer vid årets
utgång. Genom förvärvet av EastCoast Solutions, som slut-
fördes under året, får Precise 600 nya kunder med framtida
SaaS-intäkter samt ett heltäckande erbjudande där bolaget
ser stora tillväxtmöjligheter genom korsförsäljningsaktivite-
ter. I Norden har Precise identifierat en adresserbar marknad
värd cirka 3 miljarder SEK år 2025 inom applikationsområdet
access och besökshantering.
ALGO
Precise har en stark position inom segmentet för fingerav-
tryckssensorer, både vad gäller optiska- och ultraljudssenso-
rer. Under 2021 fortsatte bolaget stärka relationen med sina
partners genom lokal närvaro för att tillhandahålla bättre
lokal support samt skräddarsydda lösningar till bolagets
kunder på den asiatiska och amerikanska marknaden. Allt fler
mobiltelefoner utrustas med optiska- eller ultraljudssensorer
som integreras under skärmen. Efterfrågan på dessa sensorer
växer snabbt och bedöms fortsätta öka de kommande åren.
Precise ska sträva mot en ledande marknadsposition inom
detta snabbväxande område.
Ett annat applikationsområde inom Algo är smarta kort där
Precise har varit delaktig i utveckling och kommersialise-
ring tillsammans med kunder med Precise BioMatch Card.
Produkten säkerställer användarens identitet genom fing-
eravtrycksigenkänning, vilket är en användarvänlig lösning
som ökar säkerheten både för slutanvändare och kortutgivare
samtidigt som det bidrar till ökad genomströmning. Förutom
betalningar och transaktioner har Precise identifierat ytterli-
gare applikationsområden där biometriska smarta kort fyller
en funktion i det vardagliga livet, exempelvis access.
I slutet av 2021 ingick Precise två licensavtal för att tillhan-
dahålla fingeravtrycksteknologi till fordonsindustrin. Det har
länge talats om att integrera biometri i fordon och även om
det finns vissa lösningar på marknaden idag är det först på
senare tid som det börjat komma större produktvolymer.
Marknaden är fortfarande ung men karaktäriseras av högre
enhetspriser och långa produktlivscykler om cirka 7-10 år.
Den produkt som Precise erbjuder inom området integre-
ras inte bara i själva fingeravtrycksmodulen utan i en större
modul som tillverkas av så kallade Original Design Manu-
facturers (ODMs), vilka är bolag som bygger större paneler
som används till att styra olika funktioner som exempelvis
förarinställningar.
Tillsammans med Infineon Technologies AG
kommer Precise att möjliggöra för skräddarsydda upplevel-
ser för föraren och arbeta nära för att förse marknaden med
lösningar i framkant för autentisering av förare med hjälp av
biometrisk data. Dessa kommer till en början att användas
inom sport- och lyxbilssegmentet. Successivt kommer dock
en betydligt större marknad att utvecklas här, även utanför
bilar.
MARKNADSPOSITION
VERKSAMHETEN | 13
Miljardmarknad i Sverige för YOUNiQ
inom biometrisk access
Ett applikationsområde med stor marknadspotential är biometrisk
access till byggnader och lokaler där trender som säkerhet, hållbar-
het, teknologiutveckling och reglering driver tillväxten. Precise har
identifierat sex segment där det råder hög efterfrågan på säkra och
bekväma accesslösningar. Dessa är lägenhetshus, kommersiella
fastigheter, byggarbetsplatser, gym, industri och offentlig verksam-
het.
Baserat på data från SCB, Datscha och IHRSA beräknas det totala
antalet byggnader i Sverige inom dessa segment år 2025 att uppgå
till cirka 450 000 st. Av dessa bedöms 35 % av byggnaderna inom
segmenten lägenhetshus, kommersiella fastigheter, industri och
offentlig verksamhet att ha installerat elektriska lås, vilket är en
grundförutsättning för biometrisk access. Motsvarande siffra för
byggarbetsplatser och gym är 80 %.
I dagsläget bedömer vi att vi har en adresserbar marknad inom
biometrisk access till cirka 1 miljard SEK och 3 miljarder SEK för hela
Norden för biometrisk access och besökshantering.
Antal fastigheter
Antal fastigheter med
elektromekaniska lås
Installationer per
fastighet
Årlig intäkt per
installation
Adoptionsgrad
Adresserbar marknad
» Marknadspotentialen i Sverige uppskat-
tas till cirka 1,1 miljarder SEK
» Marknaden för denna lösning är för
närvarande i sin linda
» Marknadspotentialen kommer sanno-
likt att öka i takt med att medvetenhe-
ten kring tekniken ökar
» Uppskattningen baseras på siffror från
2016-2019 beroende på kundsegment.
Historisk tillväxt tillsammans med
trender används för att uppskatta till-
växten fram till 2025
Total
1 095
47
148
283
35
192
247
144
Lägenhetshus Kommersiella
fastigheter
Byggarbetsplatser
Gym
Industri
Offentlig
verksamhet
Hårdvara &
installation
14 | VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN | 15
Smart access med YOUNiQ hos
Algeco
Som ett viktigt steg i Algecos ambition att ge sina kunder en utmärkt
användarupplevelse inom accesslösningar och som ett sätt att ligga i
framkant vad gäller digitalisering inom sitt område, påbörjades våren
2020 arbetet med att implementera YOUNiQ som inpasseringslösning till
de flexibla modulbyggnader Algeco erbjuder.
Nina Flood – Managing Director, Algeco, ser fördelar och en hållbar
utvecklingspotential för YOUNiQ inom branschen och de projekt man
arbetar med.
Berätta lite om Algeco och din roll.
ALGECO erbjuder lokaluthyrningslösningar i 22 länder i Europa och
Mellanöstern. Vi har över 31 000 kunder inom bygg, infrastruktur, indu-
stri, tjänster och administration, med cirka 235 000 modulutrymmen,
flyttbara enheter och boendelösningar i flottan.
Som Managing Director på Algeco och ansvarig för att leda vår svenska
division, har jag varit involverad i att bygga upp den välmående orga-
nisation som vi är idag. Vår ambition är att skapa smarta utrymmen
att leva, arbeta och lära i. Det är spännande eftersom ingen annan på
marknaden erbjuder vår expertis inom de olika branscher vi verkar i.
Från bostads- och lagercontainrar till modulkonstruktioner för företags-
och skollokaler, från kontorslokaler till byggarbetsplatser och komplexa
tjänster för eventbranschen, vi har specialistkompetens som gagnar våra
kunder, oavsett vilka behov de har.
Vilka utmaningar står ni inför när det gäller hantering av inpassering till
Algecos anläggningar?
Det finns några specifika utmaningar och projekt vi arbetar med just nu. I
Skellefteå till exempel, pågår byggnationen av en av Europas största indu-
strianläggningar - omkring 3 000 personer förväntas sysselsättas där inom
bara några år. Många av byggnadsarbetarna och underleverantörerna för
projektet bor bara några kilometer bort i tillfälliga moduler utvecklade av
Algeco. Totalt finns det 660 rum, alla är designade och utvecklade enligt
hotellstandard och ytterligare moduler väntas. Vi planerar att använda
dessa tillfälliga moduler i Skellefteå under de kommande tre till fem åren,
sedan återanvänder vi dem för nya projekt - Det är en fördel med den här
typen av modulkonstruktion.
Storleken på projektet kräver en snabb produktion av bostäder anpassade
för en begränsad tidsperiod där kundernas behov uppfylls samtidigt som
man upprätthåller den höga standard som förväntas av anställda och
fackföreningar. Detta omfattar en friktionsfri inpasseringslösning utan
behov av personal för att hantera nyckelkort och tillhörande administra-
tion av fysiska tokens.
Ett annat utvecklingsområde vi ser för tillfället är vår leveranscontainer-
tjänst, vilken erbjuder säkrare och snabbare leveranser för våra kunder.
Dagens inpasseringslösningar för containrar innebär en hel del utma-
ningar, såsom att identifiera vem som faktiskt öppnade en container, att
identifiera eventuella risker förknippade med en containers innehåll (t ex.
stöld), möjligheten att begränsa åtkomsten och naturligtvis den tids- och
16 | VERKSAMHETEN
resurskrävande administrationen där koder och taggar ska hanteras för
att möjliggöra en auktoriserad inpassering. Med detta i åtanke identi-
fierade vi ett stort behov av en digital lösning som säkerställer att rätt
person har tillgång till rätt container vid rätt tidpunkt.
Hur hjälper YOUNiQ er att lösa dessa utmaningar?
YOUNiQ-lösningen är användarvänlig, säker och kostnadseffektiv, vilket
gör processen för att känna igen en individ och att ge denne åtkomst
enkel. Att integrera programvaran med våra passersystem har möjlig-
gjort ansiktsigenkänning på våra anläggningar och gör att vi kan hantera
inpassering på ett säkert sätt som är både modernt och bekvämt för våra
kunder.
Att ta bort behovet av personal på plats för att hantera inpasse-
ring är också mycket viktigt. YOUNiQ-lösningen innebär att vi slipper
tidskrävande processer för att tillhandahålla en nyckel eller tagg, eller
till och med utställa tillfälliga lösningar när någon tappar eller glömmer
exempelvis sitt nyckelkort. För större områden, som i Skellefteå, kan detta
ta avsevärd tid och resurs i anspråk, för att inte tala om det plastavfall
som uppstår.
Med vår goda erfarenhet av YOUNiQ i Skellefteå och med utmärkt feed-
back från våra kunder, var det ett enkelt beslut att implementera ansikt-
sigenkänning även för Algeco´s leveranscontainertjänst. Detta möjliggör
den fortsatta utvecklingen av en fantastisk kundupplevelse med hög
säkerhet.
Vilka är fördelarna med att använda denna typ av inpassering (med hjälp
av biometri) jämfört med ett mer traditionellt passerkort eller lösenord?
Det är särskilt praktiskt för bostadsmodulerna i Skellefteå där vi har ett
konstant flöde av människor som behöver komma åt sina rum under
specifika perioder. Den helt digitala lösningen innebär att det bara
behövs en administratör för att hantera över 500 dörrar. Alla inbjudningar,
anmälningar och support hanteras online av administratören och av de
boende själva (för registreringsprocessen). Detta har hjälpt oss att säkra
en modern miljö med en kostnads- och tidseffektiv inpassering anpassad
för framtiden.
Vi ser liknande fördelar med att kunna hantera en helt digital distribu-
tion av en skräddarsydd inpassering (när det gäller vem, när och vad) till
containrarna. Lösningen säkerställer också en ökad säkerhet genom att
minimera risken för att obehöriga personer ska kunna komma åt contai-
nern.
Hur gör denna lösning vardagen enklare och säkrare för era kunder?
Vi strävar efter att leverera en smidig och säker vistelse för våra boende
och vi vet att det både förväntas och uppskattas av dem. Eftersom det är
en digital lösning upplever de en högre grad av bekvämlighet - de kan
checka in eller ut online, när de vill, utan att fysiskt behöva besöka en
receptionsdisk för att hämta eller lämna tillbaka en nyckel eller tagg. Efter-
som din biometri inte kan glömmas bort, försvinna eller stjälas, betyder
det också att kunderna inte behöver oroa sig för att glömma sin nyckel
eller för stöldrisken - här är det istället DU som är nyckeln!
Har det varit några utmaningar och hur har ni övervunnit dessa?
När man implementerar nya system eller lösningar är det naturligt att
stöta på utmaningar och vissa hinder längs vägen. Vi har hanterat dessa
genom att ha ett nära samarbete med YOUNiQ´s supportteam hos Preci-
se i Lund närhelst vi har frågor eller behöver hjälp. Den stora fördelen
med en digital lösning är att de flesta uppgifter kan fjärrsupportas vilket
är till stor hjälp.
När det gäller säkra, bekväma och hållbara inpasseringslösningar, vad
tror du är de framtida trenderna för din bransch?
Hållbarhet är av stor betydelse för framtiden och vi tittar på ett antal sätt
att säkerställa energieffektivitet och att minska avfallet. Vi arbetar aktivt
för att minimera eller undvika aktiviteter som skadar miljön samt för att
genomföra våra projekt med minimala utsläpp och återvinna så mycket
vi kan.
Vi vill undvika eller minimera negativa effekter på individer, samhälle och
miljö samtidigt som vi vill skapa värde för våra ägare och andra aktörer.
Vi tror att detta stärker kopplingen mellan företagets vinster och sociala
fördelar på både lång och kort sikt.
Vilka förväntningar har ni på hur YOUNiQ kan hjälpa er att möta framtida
utmaningar inom hållbarhet?
Som ledande i branschen arbetar Algeco med kunder och leverantörer
som möjliggör utvecklingen av miljövänliga och hållbara lösningar.
Vi har nyligen etablerat riggar (modulbyggnader) integrerade med
YOUNiQ för att testa ett spännande koncept som omfattar en implemen-
tering av värme- och energibesparande lösningar i Kiruna. Det stora anta-
let personer som vistas i våra moduler under olika perioder innebär ound-
vikligen att det uppstår tillfällen under dagen då ingen är närvarande i
ett rum eller i gemensamma utrymmen. Eftersom värme och belysning
därför inte alltid krävs stänger vårt system automatiskt av dessa, vilket
sparar energi och håller ner kostnaden. När någon sedan anländer till
modulen sköter YOUNiQ både inpasseringen för den behöriga personen
samt uppmanar systemet att automatiskt slå på värme och belysning.
#YOUarethekey
VERKSAMHETEN | 17
EastCoast Solutions
- Besökshantering
för framtiden
I samband med den spännande nyheten om Precise förvärv av East-
Coast Solutions i november 2021, träffade vi en av företagets grundare
- VD Richard Skalsky, för att prata framtidsplaner och hur vi tillsammans
kommer att leverera en världsunik lösning för besökshanteringssystem.
Välkommen till Precise-familjen Richard! Nu när EastCoast Solutions har
anslutit sig till Precise, vilka möjligheter ser du framöver?
Redan i de inledande samtalen med Torgny Hellström, styrelseordförande
i Precise, Stefan K Persson VD och styrelsen, kunde vi se att bolagen
passade väldigt bra ihop och hade många naturliga synergier.
Det jag ser som mest spännande på kort sikt är att integrera YOUNiQ i
våra produkter och tjänster för besökshantering. DU är nyckeln! Genom
integrationen kommer vi att kunna erbjuda våra 600 nuvarande kunder
en uppgradering av sina befintliga installationer, i form av den senaste
tekniken för kontaktlös och säker inpassering och ankomstregistrering
till kontor.
Hur kan möjligheter realiseras och utmaningar övervinnas genom
sammanslagningen med Precise?
EastCoasts sammanslagning med Precise innebär att vi blir en större aktör
på marknaden och att vi lättare kan skala upp våra tjänster och marknads-
föra våra lösningar även utanför Norden. Som en del av produktområdet
Digital Identity kommer vi också att bidra till organisationens kunskap
och erfarenhet från en afrsmodell med SaaS-tjänster.
Vilka framtida fördelar ser du för YOUNiQ x EastCoast-erbjudandet? Vilka
blir fördelarna för kunderna och hur kommer denna lösning att underlät-
ta vardagen för dem?
Integrationen av YOUNiQ i EastCoasts produkter och tjänster kommer
att resultera i en världsunik lösning för besökshantering där besökaren är
nyckeln till en smidig och säker inpassering och ankomstregistrering vid
kundbesök. Kunderbjudandet omfattar moderna och kontaktlösa kund-
lösningar med hög användarvänlighet.
När det gäller säkra och bekväma inpasseringslösningar och besökshan-
tering, vad ser du för trender inom branschen?
Sedan ett antal år tillbaka har trenden varit att gå från oanmälda besök
och manuell besöksregistrering till dagens lösningar med förbokning
och ankomstregistrering med QR-kod i exempelvis Apple Wallet. Besöks-
processen hanteras nu primärt av värden och besökaren, vilket resulte-
rar i att receptionisten tar en mer övervakande roll då den traditionella
mottagningsrollen försvinner. Den traditionella receptionen ersätts av
besöksområden där besökaren självständigt meddelar sin ankomst och
värden automatiskt meddelas om att besöket har anlänt. Vi förväntar oss
att trenden med besöksområden och obemannade receptioner kommer
att fortsätta.
Hur ser du på YOUNiQ och EastCoast Visit samlade förmåga att möta even-
tuella utmaningar med dessa trender?
Jag är övertygad om att vi genom integreringen av YOUNiQ i våra produk-
ter och tjänster kommer att kunna erbjuda unika, moderna lösningar för
besökshantering. Lösningar som dessutom är mycket användarvänliga,
säkra och ligger i framkant av vad som är tekniskt möjligt idag.
#YOUarethekey
18 | VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN | 19
Hållbarhet är en viktig del av Precise verksamhet och ska
främja ett socialt och miljömedvetet ansvarstagande.
Bolaget arbetar aktivt för att minimera sin miljöverkan
och bidra till ett mer hållbart samhälle. Bolaget fokuse-
rar på de områden där vår verksamhet bedöms ha störst
påverkan:
• ARBETSMILJÖ
• LIKABEHANDLING I ALLA RELATIONER
• AFFÄRSETIK
• MIL
Precise verksamhet har via sin digitala och teknologiska
natur en begränsad miljöpåverkan, YOUNiQ erbjuder t
ex en helt digital inpasseringslösning vilket i sin tur mini-
merar onödiga resor för distribution och administrering
av kort och taggar på plats . Kort och taggar gjorda av
plast kan dessutom helt uteslutas då det är användaren
som är nyckeln. Genom Precise samarbete med Algeco,
vilka aktivt väljer leverantörer som möjliggör utveck-
lingen av miljövänliga och hållbara lösningar, testas för
närvarande ett koncept med hållbarhet i fokus uppe i
Kiruna. I nyligen etablerade riggar (modulbyggnader)
integrerade med YOUNiQ, testas en implementering av
värme- och energibesparande lösningar. Det stora anta-
let personer som vistas i modulerna under olika perio-
der innebär oundvikligen att det uppstår tillfällen under
dagen då ingen är närvarande i ett rum eller i gemen-
samma utrymmen. Eftersom värme och belysning därför
inte krävs stänger systemet automatiskt av dessa, vilket
sparar energi och håller ner kostnaden. När någon sedan
anländer till modulen sköter YOUNiQ både inpasseringen
för den behöriga personen samt uppmanar systemet att
automatiskt slå på värme och belysning.
Precise har en implementerad hållbarhetspolicy där flera
punkter ingår i miljömålen i enlighet med Agenda 2030.
Detta fungerar som en ledstjärna för bolagets agerande
när det ska fattas mer kortsiktiga operativa beslut samt
för den långsiktiga strategiska utvecklingen. Precise
utvärderar löpande bolagets insatser inom området för
att ytterligare integrera hållbarhet i bolagets utveckling.
HÅLLBARHET
20 | VERKSAMHETEN
ARBETSMIL
Precise är ett kunskapsföretag som är beroende av
medarbetares vilja och ambition att ständigt flytta
på teknikens gränser. Bolaget arbetar aktivt med
att skapa en arbetsmiljö som ger medarbetare rätt
förutsättningar att utvecklas och att vara en attrak-
tiv arbetsgivare. Baserat på Precise kärnvärden och i
utgångspunkten att alla medarbetare spelar en viktig
roll för verksamheten, strävar Precise efter att skapa
en arbetsmiljö där människor vill arbeta, utmana sig
själv och vara med och utveckla bolaget.
Genom att skapa öppenhet, förståelse för bolagets
mål, ansvar till individen, utbildning samt löneförmå-
ner uppnås en stimulerande och trygg arbetsmiljö,
vilket är fokusområden för bolaget.
ÖPPENHET: Vi är öppna, ärliga och lyhörda.
INNOVATION:
Vi söker, strävar och samarbetar för att
skapa innovativa idéer som möter våra kunders
behov.
PÅLITLIGHET: Vi tar ansvar och håller vad vi lovar.
KVALITET:
Våra leveranser är väl genomtänkta, genom-
arbetade och håller högsta kvalitet.
ENGAGEMANG:
Vi gör alltid vårt bästa och vårt arbetsre-
sultat har en direkt inverkan på framgången för våra
kunder och vårt bolag.
LIKABEHANDLING I ALLA RELATIONER
Precise utvecklas till ett alltmer internationellt bolag
med ökad mångfald. Olika bakgrunder och erfaren-
heter är viktigt för bolagets utveckling och Precise
accepterar ingen särbehandling av medarbetare
vad gäller anställning eller arbetsuppgifter utifrån
kön, religion, ålder, fysisk förmåga, sexuell läggning,
nationalitet, politisk åsikt eller socialt och etniskt
ursprung. Bolagets långsiktiga målsättning för
jämställdhet är att inga skillnader ska gå att finna i
bolaget avseende yrkesroller och ersättningsnivåer
som kan relateras till könstillhörighet. Dessutom ska
alla anställda uppleva att de i det dagliga arbetet och
avseende arbetets påverkan på familje- och privatli-
vet har en likvärdig situation oavsett kön. Bolaget har
även som ambition att främja en jämnare könsför-
delning, och uppnå en situation där bolagets antal
anställda ska vara mer jämt fördelat beträffande kön
inom alla enheter.
UPPFÖRANDEKOD OCH AFFÄRSETIK
Bolagets uppförandekod betonar de grundläggande
etiska principer enligt vilka Precise bedriver sin verk-
samhet och är ett stöd till företagets anställda och
konsulter i relationerna med affärspartners och andra
intressenter. Uppförandekoden innefattar bland
annat riktlinjer, värderingar och etiska affärsregler,
relation med medarbetare, kunder och leverantö-
rer samt information till aktieägare. Alla anställda
förväntas stödja och upprätthålla företagets värde-
ringar och ansvar. Bolagets anställda, affärspartners
och övriga intressenter har möjlighet att rapportera
eventuella allvarliga och känsliga oegentligheter och
otillbörligt agerande som skulle kunna ha en skadlig
inverkan på bolagets affärsverksamhet eller intres-
senter genom en så kallad visselblåsarrutin.
MILJÖPÅVERKAN
Precise strävar efter att välja effektiva och hållba-
ra alternativ för att minska bolagets påverkan på
miljön. Bolaget utvecklar och säljer biometriska
autentiseringsprodukter vilket i sig har liten påverkan
på miljön. Precise eftersträvar att välja miljövänlig
IT-infrastruktur och levererar mjukvarulösningarna
som nedladdningsbara filer, vilket innebär minimal
miljöpåverkan vid leverans och distribution. Precise
växer och blir ett alltmer internationellt bolag med
verksamhet i ett flertal länder i Europa, Nordamerika
och Asien. Då flygresor, innan COVID-19, bidragit till
en stor del av bolagets klimatpåverkan förespråkas
alltid användning av videokonferens för att minime-
ra antalet resor. Till exempel har kontoret i Shanghai
möjliggjort lokal support och service till kunder och
därmed minskat antalet flygresor från Europa till
Asien avsevärt. Under 2021, har bolaget med anled-
ning av bl. a COVID-19 fortsatt att hålla en majoritet
av bokade möten virtuellt, vilket har reducerat fysis-
ka resor. Bolaget verkar i lokaler som är miljöcerti-
fierade enligt miljöbyggnad Guld, LEED Platinum
samt Green Building. LEED är ett internationellt
certifieringssystem som bedömer miljöpåverkan ur
fem aspekter; platsen för lokalen, vattenbesparing,
energiförbrukning, inomhusmiljö samt material- och
resursförbrukning. Precise utvärderar löpande ruti-
ner och arbetssätt för att hitta effektivare metoder
som minskar bolagets miljöpåverkan.
VERKSAMHETEN | 21
Mark Cornett, vår Senior Sales Director baserad på Precise Biometrics
kontor i USA, ger en uppdatering kring hur det är att arbeta med biometri
på den amerikanska marknaden och hur teamet driver tillväxt och fram-
gång i regionen.
Hej Mark! Berätta lite om din roll och hur en typisk arbetsdag ser ut för
dig.
Jag har fördelen att arbeta med flera olika ansvarsområden här på Precise
amerikanska kontor i Potsdam, New York, från försäljning och affärsut-
veckling för våra lösningar inom fingeravtryck och ansiktsigenkänning,
till mer övergripande ansvar för organisationen och teamet. Vårt ameri-
kanska kontor ansvarar även för insamlingar av biometriska data, vilket vi
utför på uppdrag av både våra kunder och vår egen interna produktut-
veckling. Vårt labb är förhållandevis automatiserat och inkluderar möjlig-
heten att samla in data under en mängd olika förhållanden, som till exem-
pel starkt solljus och höga respektive låga temperaturer.
Med tanke på tidsskillnaderna på sex och tolv timmar mot Europa respek-
tive Asien, ägnas våra förmiddagar här mestadels åt möten med våra
kunder och kollegor i dessa regioner. På eftermiddagen fokuserar vi mer
på våra USA-baserade kunder, där många av dem återfinns på USA:s väst-
kust.
Hur ser affärsmiljön ut i USA och vad har du för förväntningar på mark-
naden 2022?
Precis som i resten av världen ökar intresset för biometribaserade
lösningar även här i USA, och jag förväntar mig att våra USA-baserade
partners för fingeravtryckslösningar kommer att dra nytta av den tren-
den. Detta resulterar även i att behovet av säker biometrisk identifiering
kommer fortsätta att växa.
Vi är fokuserade på att hjälpa våra partners att balansera utmaningar
såsom att möta en uppdämd efterfrågan på allmänt underhåll av säker-
hetssystem för sina kunder, tillsammans med investeringar i nya tekniska
lösningar som ansiktsigenkänning vid inpassering. Med det sagt arbetar
vi med flertalet stora möjligheter för YOUNiQ inom segmenten hälsovård
och högre utbildning.
Vilken är den mest spännande innovationen du ser inom biometri-områ-
det?
Jag tror att vår digitala identitetslösning för inpassering (YOUNiQ) i hög
grad representerar en spännande innovation i användningen av biome-
tri. Dess förmåga att öka säkerheten, förbättra användarvänligheten och
sänka driftskostnaderna är verkligen innovativ.
Det är också spännande att se den ökade användningen av biometris-
ka lösningar i våra dagliga liv. Det är långt ifrån att endast låsa upp din
mobiltelefon, användningen av biometrisk autentisering i applikationer
för inpassering, bilar och betalningshantering, för att nämna några, är
verkligen imponerande.
Sist men inte minst är införandet av fingeravtryckssensorer med stor yta
inom mobiltsegmentet (en tredjedel eller mer av den totala skärmytan)
spännande för både användare och OEM-tillverkare, eftersom dessa stora
sensorer kommer att ge ännu större bekvämlighet och funktionalitet.
Vad är det bästa med ditt jobb?
Utan tvekan är det människorna hos Precise. Med kontor över hela världen
har jag inte bara turen att arbeta med mycket engagerade och kunniga
kollegor, jag uppskattar också och drar nytta av samarbetet med kollegor
och partners med en mängd olika kulturella bakgrunder.
Vad är du mest stolt över att ha uppnått hittills i din yrkeskarriär här hos
Precise?
Utan tvekan är det förhandlingen jag genomförde med Precise och som
ledde till förvärvet av NexID Biometrics, vår tidigare enhet här i Potsdam.
Att bli en del av Precise Biometrics ekosystem ökade tillgängliga och
tillämpbara möjligheter för NexID-tekniken (fingerprint liveness detec-
tion) avsevärt. En teknik som uppfanns och utvecklades av Dr. Stephanie
Schuckers från Clarkson University, tillsammans med flera andra akade-
miska kollegor. Jag är otroligt stolt över de synergier som har förverkligats
sedan sammanslagningen av bolagen.
Vilka är dina mål för det kommande året?
Det mest prioriterade målet för i år är att öka implementeringen av
YOUNiQ´s accesslösning i USA. Med två nyckelintegrationspartners för
inpassering nu på plats - Genetec och LenelS2 - hoppas vi dels på att
kunna rekrytera distributörer av dessa lösningar även för YOUNiQ, men
även att hjälpa dem identifiera och säkra ett antal större företagsimple-
menteringar.
På fingerprint Algosidan, är vårt mål att hjälpa våra USA-baserade sensor-
partners att ytterligare utöka antalet mobiltelefoner och andra projekt
där våra liveness och matchnings-lösningar används.
Slutligen, hur spenderar du helst fritiden?
Jag tycker om att spendera tid i våra 90 tunnland av skog, äng och
våtmark. Utöver aktiviteter som jakt och trädgårdsskötsel använder jag
denna stora "lekplats" som ett sätt att hjälpa till att bekämpa klimatför-
ändringarna genom att binda kol i de tiotusentals träd som jag har plan-
terat här under de senaste 30 åren. Denna lekplats är också praktisk när vi
ska underhålla alla våra fem barnbarn!
Jag tjänstgör även sedan flera decennier som förvaltare för vårt regionala
sjukhus, St. Lawrence Health. Hälso- och sjukvårdsbranschen är fascine-
rande och mycket komplex och jag är stolt över att kunna erbjuda St.
Lawrence Health strategisk hjälp att förbättra och utöka vården i vår regi-
on.
Tack Mark!
#YOUarethekey
Medarbetarintervju
– Mark Cornett
22 | VERKSAMHETEN
VERKSAMHETEN | 23
AKTIEN & ÄGARE
HISTORIK
Precise Biometrics aktie introducerades på Stockholms Fondbörs den
3 oktober 2000 till en noteringskurs om 63,19 kr.
Den 30 december 2021 hade Bolaget 395 963 940 aktier noterade på
Nasdaq OMX Nordics Small Cap-lista. En handelspost uppgår till 1
aktie. Kortnamn är PREC och ISIN-koden SE0001823303.
KURSUTVECKLING
Under 2021 har det omsatts totalt 449 108 721 PREC-aktier, vilket
innebär en genomsnittlig omsättning på 1 775 133 aktier per börs-
dag. Sista betalkurs den 30 december 2021 var 1,38 kr. Noteringen har
under året varierat mellan 0,7 kr och 1,38 kr.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare var vid årets slut 17 208 (18 697). Andelen utländska
ägare var i procent 10,2 (12,1). Se tabell, som visar aktieägarstatistik per
den 30 december 2021.
Precise har ett optionsprogram, se not 5 och not 10 i koncernens
notapparat för ytterligare information.
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentspro-
gram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teck-
ningsoptioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar
till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teck-
ningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022.
Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och tecknings-
kursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teckningsoptioner har återköpts
från CFO och makulerats. Vid årets utgång har 1 000 000 optioner
tecknats av VD motsvarande 100% av totala kvarvarande teckningsop-
tionerna. Vid antagande av att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas
för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med
1 000 000 aktier. VDs optioner återköptes under Q1 2022, då VD lämnar
företaget.
Utspädningseffekter beaktas endast i det fall det medför att resultatet
per aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snitt-
kursen under perioden inte motsvarar kursen i optionsprogrammet
beslutat 2019.
Se även not 5 och not 10 i koncernens notapparat.
AKTIEÄGARINFORMATION
Tidigare tryckta årsredovisningar, delårsrapporter eller annan informa-
tion finns på www.precisebiometrics.com. Det går även att beställa
information på 046-31 11 00.
F
rågor kan ställas direkt till Bolaget via e-post
investor@precisebiometrics.com
24 | AKTIEN & ÄGARE
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
DE SENASTE TIO ÅREN
ÖKNING AV
ANTALET AKTIER
TOTALT ANTAL
AKTIER
FÖRÄNDRING AV
AKTIEKAPITALET, KR
TOTALT AKTIE
KAPITAL, KR KVOTVÄRDE, KR
2011 - Nyemission 1) 53984320 188945120 21593728 75578048 0,4
2012 - Nyemission 2) 75578048 264523168 30231219 105809267 0,4
2012 - Minskning av aktiekapitalet 3) - 264523168 -31742780 74066487 0,28
2013 - Nyemission 4) 58782926 323306094 16459219 90525706 0,28
2013 - Nyemission 5) 22000000 345306094 6160000 96685706 0,28
2015 - Minskning av aktiekapitalet 6) - 345306094 -86326523 10359183 0,03
2016 - Nyemission 7) 14925373 360231467 447761 10806944 0,03
2021 - Nyemission 8) 6 982 473 367 213 940 209 474 11 016 418 0,03
2021 - Nyemission 9) 28 750 000 395 963 940 862 500 11 878 918 0,03
1) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 1,00 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54 Mkr.
2) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,72 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,4
Mkr.
3) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas med 31 742 780,16 kronor
för täckning av förlust. Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 12 öre från 40 öre till 28 öre.
4) Emission med företrädesrätt för befintliga aktieägare. Teckningskursen uppgick till 0,93 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 54,7
Mkr.
5) Riktad emission av 22 miljoner aktier. Teckningskursen uppgick till 3,90 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 85,8 Mkr.
6) Minskning av aktiekapitalet. Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bolagets aktiekapital ska minskas från 96,7 Mkr till 10,4 Mkr.
Minskningen innebär en sänkning av aktiernas kvotvärde med 25 öre, från 28 öre till 3 öre.
7) Riktad emission av 14,9 miljoner aktier. Teckningskursen uppgick till 3,35 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 47,2 Mkr.
8) Kvittningsemission av 6 982 473 aktier. Teckningskursen uppgick till 1 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 6,5 Mkr.
9) Riktad emission av 28 750 000 aktier. Teckningskursen uppgick till 0,80 kr och Precise Biometrics erhöll en emissionslikvid om 23 Mkr.
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING | 25
AKTIEÄGARSTATISTIK
AKTIEÄGARFÖRTECKNING
ANTAL AKTIER ANDEL I PROCENT AV
KAPITAL OCH RÖSTER
Avanza Pension 25 184 725 6,4%
Nordnet Pensionsförsäkring 13 264 282 3,3%
EastCoast International AB 6 982 473 1,8%
Maida Vale Capital AB 6 010 000 1,5%
Lars Ingvarsson 4 293 706 1,1%
Henrik Svensson Fastigheter AB 4 110 000 1,0%
Swedbank-sfären 4 019 409 1,0%
- Swedbank Försäkring 4 019 409 1,0%
Lars Odqvist 3 704 093 0,9%
Curt Blixt 3 400 000 0,9%
Övriga 320 975 843 81,1%
Summa 395 963 940 100,0%
AKTIEÄGARFÖRDELNING
ANTAL AKTIER ANDEL I PROCENT
Utländska ägare 40 666 340 10,2%
Svenska ägare 355 297 600 89,8%
- Varav Institutioner 14 909 512 3,8%
- Varav Aktiefonder 5 710 770 1,4%
- Varav Privatpersoner 296 816 531 75,0%
AKTIESPRIDNING
ANDEL I PROCENT
10 största ägarna 18,7%
20 största ägarna 23,9%
50 största ägarna 32,0%
100 största ägarna 39,4%
26 | AKTIEÄGARSTATISTIK
AKTIEÄGARSTATISTIK ANTAL ÄGDA AKTIER
ANTAL AKTIEÄGARE ANDEL ÄGARE I
PROCENT
ANTAL AKTIER ANDEL AV RÖSTER
1 - 2 000 9 154 53,2% 6 239 635 1,6%
2 001-10 000 4 689 27,2% 25 100 259 6,3%
10 001 - 1 000 000 3 331 19,4% 230 403 359 58,2%
1 000 001 - 34 0,2% 111 824 028 28,2%
Anonymt ägande 22 396 659 5,7%
Summa 17 208 100,0% 395 963 940 100,0%
GEOGRAFISK FÖRDELNING AV AKTIEÄGANDET I PROCENT
ANDEL
Sverige 89,7%
Danmark 3,2%
Finland 0,6%
Norge 0,4%
Portugal 0,1%
Övriga 0,3%
Anonymt ägande 5,7%
100,0%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen
AKTIEÄGARSTATISTIK | 27
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och Verkställande Direktören för Precise Biometrics AB
(publ), organisationsnummer 556545-6596, med säte i Lunds kommun,
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskaps-
året 2021
VERKSAMHETEN
Precise är en global leverantör av identifieringsmjukvara och erbjuder
produkter för bekväm och säker verifiering av människors identitet.
Bolaget erbjuder följande produkter inom respektive produktområde:
Digital Identity
YOUNiQ® - Säkerställer digital identitet på ett enkelt och säkert
sätt
EastCoast Solutions - Säkra och effektiva system för besöks-
hantering
Algo
Precise BioMatch® Mobile - Verifierar fingeravtryck i mobila
enheter
Precise BioMatch® Card - Verifierar fingeravtryck i smarta kort
Precise BioMatch® Car - Verifierar fingeravtryck i bilar
Utöver ovan listade områden arbetar Precise med utvalda
projekt inom flera olika applikationsområden
Precise BioLive ® - antispoof och liveness detektering
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER
RÄKENSKAPSÅRET
Precise VD Stefan K. Persson meddelade att han har beslutat att
lämna sin tjänst för nya utmaningar utanför bolaget och lämnar
i mars 2022.
Samarbete med Sensative för integreringen av YOUNiQ med
Sensatives Yggio-plattform.
Kommersiellt avtal med Clarkson University för installationen
av YOUNiQ i företagsinkubatorn North Country Incubator i USA.
Installationen är den första i USA.
Installation av YOUNiQ på Science Village en stadsdel i nordös-
tra Lund, som innefattar MAX IV och European Spallation Source
(ESS).
Integrering av Precise fingeravtrycksteknologi i nästa genera-
tions ultraljudsbaserade fingeravtryckssensorer från Qualcomm
- framgångsrik implementering i mobilen Meizu 18.
Mastercard Vendor Letter of Approval för smart betalkort från
KONA I med Precise fingeravtrycksteknologi.
Första installationen av YOUNiQ i Norge tillsammans med RCO
security, ett ledande företag inom passersystem.
Framgångsrik integrering av YOUNiQ med säkerhetsplattformen
Integra.
Precise förvärvade och tillträdde EastCoast Solutions för accele-
ration inom Digital Identity.
Precise erlade 18 miljoner kronor kontant i den första delbetal-
ningen av förvärvet samt nyemitterade aktier motsvarande ett
belopp om 6,5 miljoner kronor.
Som en del av finansieringen av förvärvet av EastCoast Solutions
genomfördes även en riktad emission till svenska och internatio-
nella professionella investerare och family offices, för ett belopp
om 23 miljoner kronor.
Precise tecknade två kommersiella licensavtal med två Original
Design Manufacturers (ODMs) för att tillhandahålla fingerav-
trycksteknologi, Precise BioMatch, till fordonsindustrin.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPSÅRETS
UTGÅNG
Precise ingick ett samarbetsavtal med Infineon Technologies för
att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi, Precise BioMatch, till
fordonsindustrin.
Precise ingick partnerskap med Certego avseende integrering av
YOUNiQ i deras säkerhetstjänster.
Första installationen av YOUNiQ för fjärrstyrning av el och värme
för Algeco i Kiruna.
Styrelsen utsåg Patrick Höijer till ny VD för bolaget, med tillträde
senast den 1 juni 2022. Fredrik Sjöholm är utsedd till interim VD
fram till Patricks tillträde
OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Omsättningen under året minskade med 9,7% och uppgick till 83,3
Mkr (92,3). Omsättningen fördelades på royaltyintäkter 31,3 Mkr (47,1),
licensintäkter (inklusive support och underhåll) 46,4 Mkr (39,7) samt
övrigt 5,6 Mkr (5,6). Minskningen av royaltyintäkter är främst drivet
av komponentbrist hos våra kunder, vilket medfört lägre produk-
tionsvolymer. Ökningen av licensintäkter förklaras delvis av två nya
kunder inom bilindustrin, samt förvärvet av EastCoast, vars omsätt-
ning i december uppgick till 2,1 Mkr. Omsättningen för Digital Iden-
tity uppgick till 6,6 Mkr (1,7) och redovisas under övrigt och licenser.
Ökningen beror delvis på förvärvet av EastCoast, men även på ökad
försäljning av YOUNiQ.
Bruttomarginalen under helårsperioden uppgick till 76,3% (84,2%).
Förändringen är främst kopplad till ökade avskrivningar på aktiverade
utvecklingsutgifter, förändringar i produktmixen samt lägre försälj-
28 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
ning. Avskrivningarna på aktiverade utvecklingsutgifter ökade till 12,1
Mkr (9,6) främst relaterat till Digital Identity. Avskrivningar på förvärva-
de immateriella tillgångar uppgick till 1,1 Mkr (0,8).
Rörelsekostnaderna för helårsperioden uppgick till 77,6 Mkr (83,6).
Minskningen är främst beroende på lägre kostnader för forskning och
utveckling. Under perioden har uppbyggnaden av säljorganisationen
fortsatt och förvärvet av EastCoast medförde förvärvskostnader om
2,6 Mkr, utöver företagets normala verksamhet.
Rörelseresultatet i helårsperioden uppgick till -14,1 Mkr (-5,8).
Nedgången i rörelseresultatet förklaras av den lägre omsättningen
i kombination med en lägre bruttomarginal, vilket delvis motverkas
av något lägre kostnader. Periodens resultat under helårsperioden
uppgick till -13,4 Mkr (-12,2). Totala avskrivningar uppgick till 15,9 Mkr
(12,7). Resultatet på EBITDA-nivå uppgick till 1,9 Mkr (6,9). Resultat per
aktie (genomsnittligt antal aktier) för helårsperioden uppgick till -0,04
kr (-0,03).
INVESTERINGAR I MATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Under året har koncernen investerat 3,2 Mkr (2,1) i materiella anlägg-
ningstillgångar. Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar
uppgick under året till 1,2 Mkr (0,6).
INVESTERINGAR I IMMATERIELLA
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Under året har koncernen investerat 0,0 Mkr (0,1) i immateriella anlägg-
ningstillgångar utöver det som tillkommit i förvärvet av East Coast, se
not 20 i koncernens notaparat.. Avskrivningar av immateriella anlägg-
ningstillgångar uppgick totalt till 1,1 Mkr (0,9). Under året har utgifter
för utvecklingsarbete aktiverats med 16,6 Mkr (15,6). Avskrivningar av
aktiverade utgifter för utvecklingsarbete uppgick under året till 12,1
Mkr (9,6) vilka redovisas i kostnad för sålda varor och tjänster.
FINANSNETTO OCH SKATT
Precise har inga räntebärande skulder förutom leasingskulder samt
diskonterad uppskjuten fast köpeskilling relaterade till förvärvet
av EastCoast. Finansnettot är i hänförligt till kursdifferenser i likvida
medel, samt ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16. Finansnettot
under året uppgick till -0,7 Mkr (-0,6) och skattekostnaden uppgick till
-0,1 Mkr (-5,8).
FINANSIELL STÄLLNING OCH LIKVIDITET
 TOTAL VERKSAMHET
Helårsperiodens kassaflöde från löpande verksamhet uppgick till -1,5
Mkr (21,9), varav -2,6 (15,8) Mkr är hänförligt till förändringar av rörelse-
kapitalet. Under helårsperioden har koncernen investerat 3,2 Mkr (2,2)
i materiella anläggningstillgångar.
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 64,1 Mkr (76,3).
Som en del av finansieringen av förvärvet av EastCoast Solutions
genomfördes även en riktad emission om 28 750 000 aktier till svenska
och internationella professionella investerare och family offices,
motsvarande ett belopp om 23 miljoner kronor, och en kvittningse-
mission av 6 982 473 nya aktier till EastCoast International, motsva-
rande ett belopp om 6,5 miljoner kronor, där emissionskostnaderna
uppgick till 2,1 Mkr.
Det totala egna kapitalet uppgick vid periodens utgång till 128,1 Mkr
(114,0) och eget kapital per aktie till 0,32 kr (0,32).
FLERÅRSÖVERSIKT
Flerårsöversikten som utgör en del av förvaltningsberättelsen visas på
sid 38 - 40 för att bättre åskådliggöra den finansiella utvecklingen.
AKTIEN OCH ÄGARNA
Vid årsskiftet uppgick Precise Biometrics aktiekapital till [11 878 918] kr
fördelat på 395 963 940 aktier noterade på Nasdaq Stockholms Small
Cap-lista, Sektor Industrial Goods & Services. En handelspost uppgår
till 1 aktie. Aktiernas kvotvärde uppgick till 3 öre.
Kursutveckling
Under 2021 har det omsatts totalt 449 108 721 PREC-aktier, vilket
innebär en genomsnittlig omsättning på 1 775 133 aktier per börs-
dag. Sista betalkurs den 30 december 2021 var 1,38 kr. Noteringen har
under året varierat mellan 0,7 kr och 1,38 kr.
Ägarförhållanden
Antalet aktieägare var vid årets slut 17 208 (18 697). Andelen utländska
ägare var i procent 10,2 (12,1). Se tabell, som visar aktieägarstatistik per
den 31 december 2021.
Överlåtbarhet av aktier
Det finns inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet. Det finns
heller inga av bolaget kända avtal mellan aktieägare som kan medföra
begränsningar i rätten att överlåta aktier.
Teckningsoptioner
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentspro-
gram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teck-
ningsoptioner ska kunna ges ut, där varje teckningsoption berättigar
till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning med stöd av teck-
ningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022.
Teckningskursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och tecknings-
kursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teckningsoptioner har åter-
köpts från tidigare CFO och makulerats då han lämnade företaget.
Vid årets utgång har 1 000 000 optioner tecknats av VD motsvarande
100% av totala kvarvarande teckningsoptionerna. Vid antagande av
att samtliga teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier
kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 000 000 aktier. Utspäd-
ningseffekter beaktas endast i det fall det medför att resultatet per
aktie försämras. Utspädningseffekter har inte beaktats då snittkursen
under perioden inte motsvarar kursen i optionsprogrammet beslutat
2019. VDs optioner har återköpts under Q1 2022, då VD lämnar före-
taget.
För ytterligare information hänvisas till not 5 och not 20 i koncernens
notapparat.
PATENT
Koncernens övergripande patentstrategi syftar till att säkerställa
rätten till egen teknik och produkter på valda marknader, att skapa
värde för framtida affärer samt att öka bolagets konkurrenskraft.
Patentportföljen vid utgången av 2021 omfattar 19 (18) registrerade
patent i valda marknader och 12 (16) patentansökningar inom 6 (18)
olika patentfamiljer. Under året har Precise förädlat patentportföljen
genom att fokusera på de geografier där bolaget ser störst värde av
sina patentfamiljer.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 29
VARUMÄRKEN
YOUNiQ ™ - Varumärket är registrerat i EU.
Precise BioMatch ™ - Varumärket är registrerat i EU, USA och Kina och
används tillsammans med Card, Mobile och Embedded.
Utöver ovan listade områden har Precise följande varumärken regist-
rerade:
Precise Biometrics ™ - Registrerat som både bild- och ordmärke i
ett flertal länder.
Precise Match-on-Card ™ - Varumärket är registrerat i EU.
BioLive™ - Registrerat som varumärke i EU.
YOU are the key
FORSKNING OCH UTVECKLING FOU
Precise Biometrics forskning är central för företaget och viktig för att
behålla konkurrenskraften i en bransch som kontinuerligt utvecklas.
Bolaget har ett världsledande team inom forskning och utveckling.
Med över 20 års erfarenhet av att utveckla algoritmlösningar för
mobiltelefoner och smarta kort har bolaget expertis som få andra
inom branschen. Precise Biometrics forsknings- och utvecklingsavdel-
ning arbetar med att utveckla befintliga produkter och patent samt
att ta fram nya lösningar.
ORGANISATION OCH PERSONAL
Organisationen består av huvudkontor i Lund, samt kontor i Stock-
holm, Potsdam, USA och Shanghai, Kina. Vid helårsperiodens utgång
hade koncernen 55 (48) medarbetare inklusive on-site konsulter. Antal
anställda var 31 (24), varav 24 (16) i Sverige. Precise jobbar agilt tillsam-
mans med flera partners vilket medför en snabbrörlig skalbar organi-
sation. I medarbetare inräknas inte partners.
För ytterligare information hänvisas till not 4 och 5 i koncernens
notapparat.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE 2021
Beslut togs på årsstämman 2020 om fastställande av riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare som innebär att ersättning
och anställningsvillkor skall vara marknadsmässiga och konkurrens-
kraftiga, samt att ersättningen skall ha ett förutbestämt tak. Dessa rikt-
linjer har tillämpats under 2021. Den rörliga lönen skall vara maxime-
rad till 75 % av den fasta årslönen för VD och 50 % för övriga personer
i ledningen. Ersättning skall även kunna utgå i form av optioner eller
andra aktiekursrelaterade incitamentsprogram.
Vid uppsägning skall en ömsesidig uppsägningstid om 6 månader
gälla för VD, och 6 månader för övriga personer i ledningen. Avgångs-
vederlag till VD kan utgå med maximalt 6 månadslöner om anställ-
ningen upphör på bolagets initiativ. Övriga ledningspersoner skall
inte ha rätt till avgångsvederlag.
Pensionsåldern skall vara 65 år, varvid pensionspremien beräknas
enligt en trappa baserad på ålder och lön, och kan uppgå till maximalt
25 % av den fasta lönen.
Riktlinjerna som fastställdes av årsstämman 2020 återfinns i sin helhet
på bolagets hemsida
CHANGE IN CONTROLKLAUSUL
Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen
vars innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och
dess anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras
anställning upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
HÅLLBARHET OCH MIL
Hållbarhet är en viktig del av Precise Biometrics verksamhet. Bolaget
fokuserar på de områden där vår verksamhet bedöms ha störst påver-
kan; Arbetsmiljö, Lika behandling i alla relationer, Affärsetik och Miljö.
Precise Biometrics arbetar kontinuerligt med att skapa en arbets-
plats som förebygger ohälsosam inverkan på medarbetares hälsa och
välbefinnande. Olika bakgrunder och erfarenheter är viktigt för bola-
gets utveckling och Precise Biometrics accepterar ingen särbehand-
ling av medarbetare vad gäller anställning eller arbetsuppgifter utifrån
kön, religion, ålder, fysisk förmåga, sexuell läggning, nationalitet, poli-
tisk åsikt eller socialt och etniskt ursprung. Bolagets uppförandekod
betonar de grundläggande etiska principer enligt vilka Precise Biome-
trics bedriver sin verksamhet och är ett stöd till företagets anställda
och konsulter i relationerna med affärspartners och andra intressenter.
Uppförandekoden innefattar bland annat riktlinjer, värderingar och
etiska affärsregler, relation med medarbetare, kunder och leverantö-
rer samt information till aktieägare. Precise Biometrics strävar efter att
välja effektiva och hållbara alternativ för att minska bolagets påverkan
på miljön. Bolaget utvecklar och säljer fingeravtrycksmjukvara vilket
i sig har liten påverkan på miljön. Precise Biometrics eftersträvar att
välja miljövänlig IT-infrastruktur och levererar mjukvarulösningarna
som nedladdningsbara filer, vilket innebär minimal miljöpåverkan vid
leverans och distribution.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Nedanstående redovisning av riskfaktorer gör ej anspråk på fullstädig-
het, ej heller är riskerna rangordnade efter grad av betydelse.
Förvärv
I december 2021 förvärvades EastCoast Solutions och en förvärvskal-
kyl upprättades. Till förvärven knuten risk är främst om försäljning och
resultat framöver inte utvecklas planenligt varvid ett nedskrivningsbe-
hov av immateriella tillgångar kan komma att uppstå.
Rörelserelaterade risker
Teknologiutveckling
Marknaden som bolaget verkar på präglas av snabba förändringar.
Ny teknologi och nya aktörer tillkommer ständigt. Bolagets teknologi
måste därför i stor utsträckning accepteras av ledande marknadsak-
törer, både bland leverantörer och bland kunder. Marknaden måste
vara mogen för att förstå och ta till sig den nya teknologi som bolaget
tillför.
Marknadsutveckling
I takt med att marknaden på vilken bolaget verkar växer och antalet
aktörer ökar finns det risk för att alternativa tekniker utvecklas och att
priset på jämförbara produkter därmed sjunker. Detta kan innebära
att större investeringar i marknadsföring och försäljning krävs för att
nå förväntade försäljningsvolymer. Det finns även konkurrens inom
biometriska autentiseringslösningar som kan påverka bolagets möjlig-
heter att etablera sig inom detta område.
30 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Personal
Inom Precise Biometrics finns ett antal nyckelpersoner som är vikti-
ga för verksamheten, speciellt inom forskning och utveckling där de
besitter unik kompetens. Skulle någon, eller några, av dessa nyckelper-
soner lämna bolaget kan det, på kort sikt, ha en negativ inverkan på
verksamheten. Det är också en risk att rekrytering av ny personal till
dessa positioner kan ta tid och medföra kostnader för bolaget.
Partners
Bolaget har idag samarbete med ett antal partners. Bland dessa ingår
smartkortstillverkare, sensortillverkare samt leverantörer av applika-
tioner. Bolaget är beroende av dessa samarbeten för att kunna erbju-
da slutkunder kompletta säkerhetslösningar. Det finns en risk för att
något eller några av dessa avslutas eller inte når förväntat resultat,
med följden att den förväntade framtida intäkten uteblir.
Patent- och immateriella rättigheter
Det är viktigt för bolaget att skydda sin teknik och produkter genom
patent eller andra immateriella rättigheter för att skapa möjligheter till
framtida intäkter. Bolaget arbetar därför aktivt med en patentstrategi
som innebär att man söker patent för strategiskt viktiga uppfinningar
i valda länder. Det kan dock inte garanteras att bolaget kommer att
erhålla patent i de länder bolaget ansöker eller att patent inte förkla-
ras ogiltiga. Därtill finns det en risk att bolagets patent kringgås (s.k.
design around) eller att bolagets teknik används i länder där bolaget
saknar patentskydd. Bolaget kan inte garantera att bolagets produkter
inte anses göra intrång i annans beviljade patent eller andra imma-
teriella rättigheter och om så sker kan bolagets verksamhet, resultat,
möjligheter att leverera produkter och finansiella ställning påverkas
negativt.
Konkurrenter
Bolaget är verksamt på marknaden för biometri. Konkurrensen på
denna marknad är hård. De konkurrerande företagen kan ha betydligt
större finansiella och industriella resurser till sitt förfogande än bola-
get. Det kan inte uteslutas att konkurrensen från denna typ av aktör
kan leda till minskad marknadsandel och/eller sämre lönsamhet för
Precise Biometrics.
Försäljning
Biometrimarknaden befinner sig fortfarande i ett tidigt skede. Bedöm-
ningar och beslut i en bransch i snabb utveckling sker med reserva-
tion för flera osäkerhetsfaktorer. Beroende finns av såväl partners som
konkurrenters utveckling och marknadens acceptans av biometri. En
inte oviktig faktor är utvecklingshastigheten och penetrationen av
de tjänster som biometriska lösningar skall användas i. Detta medför
svårigheter att förutsäga den framtida utvecklingen för verksamheten.
Bolagets utveckling är beroende av att marknaden för biometri fort-
sätter expandera. En fördröjd penetration på fler tillämpningar och
marknader påverkar försäljning och resultat. Risker med att Precise
Biometrics varit beroende av ett fåtal hårdvarupartners för sin försälj-
ning, har minskats genom att ha fler kunder och en produktportfölj
som är plattformsoberoende.
Prognososäkerhet
Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för
Fingerprint Technology produkterna befinner sig i ett tidigt skede
och intäkterna har till stor del karaktären av royaltyersättning baserad
på kundernas utnyttjande. Samtliga produkter karaktäriseras av långa
införsäljningsprocesser. En tidigare- eller senareläggning av order kan
innebära en avsevärd påverkan på omsättning och resultat. Detta
medför sammantaget hög prognososäkerhet.
Covid-19
På Precise arbetade de flesta hemifrån under delar av 2021, men verk-
samheten kunde bedrivas utan större störningar. Precise har påverkats
av komponentbristen i världen, vilket till viss del är en följd av Covid-19,
komponentbristen hos våra kunder bidrog till minskade royaltyintek-
ter.
Kriget mellan Ryssland och Ukraina
Bolaget har inga kunder eller leverantörer i Ukraina eller Ryssland, men
kan få effekter av rådande konjunktur och ökade omkostnader som
påverkar både Precise och företagets kunder och leverantörer.
Finansiella risker
Bolaget är exponerat för olika finansiella risker vilka hanteras enligt,
av styrelsen, fastställda policyer. Bolaget är främst exponerat för kapi-
talrisk, valutarisk och kreditrisk. Det finns ingen garanti för att nytt
kapital kan anskaffas om behov uppstår eller för att sådant kapital kan
anskaffas på fördelaktiga villkor. Den valutarisk bolaget är exponerad
för uppkommer främst genom att bolagets omkostnader i huvudsak
främst är i svenska kronor medan en väsentlig del av intäkterna gene-
reras i utländsk valuta, huvudsakligen USD. Bolaget arbetar utifrån en
policy i syfte att minimera valutariskexponering i verksamheten med
möjlighet att terminssäkra USD. Bolaget har riktlinjer för kreditgivning
till kunder. Bolaget arbetar kontinuerligt med att minimera den tid
bolaget idag binder kapital, framförallt i kundfordringar.
För ytterligare information hänvisas till not 11 i koncernens notappa-
rat.
MODERBOLAGET
Moderbolagets omsättning för året uppgick till 79,0 Mkr (90,9).
Rörelseresultatet uppgick till -14,7 Mkr (-8,4) och har belastats med
goodwillavskrivningar uppgående till 2,5 Mkr (2,5).
Likvida medel uppgick vid årets utgång till 52,8 Mkr (73,4) och eget
kapital till 117,1 Mkr (103,6).
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Följande medel står till bolagsstämmans förfogande
Överkursfond, kr 100 050 179
Balanserat resultat, kr -6 134 788
Årets resultat, kr -13 785 549
Summa fritt eget kapital, kr 80 129 842
Styrelsen föreslår att i ny räkning överförs 80 129 842 kr. Styrelsen före-
slår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhets-
året 2021.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 31
32 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 2021
Bolagsstyrningsrapporten beskriver översiktligt hur bolagsstyrningen
inom Precise Biometrics fungerar, hur bolagets beslutsorgan arbetar
och hur bolaget tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”). Vissa
upplysningar enligt 6 kap. 6 § årsredovisningslagen återfinns i förvalt-
ningsberättelsen på sidorn 28 - 37 i årsredovisningen.
STYRNINGEN AV PRECISE BIOMETRICS
Bolagsstyrning är det system genom vilket ägarna, direkt eller indirekt,
styr och kontrollerar ett företag. I ett aktiebolag som Precise Biome-
trics fördelas styrning, kontroll och ledning mellan aktieägare, revisorer,
styrelse och VD i enlighet med gällande lagar, regler och instruktioner.
Styrningen av Precise Biometrics grundas på aktiebolagslagen, bolagets
bolagsordning, börsens regelverk för emittenter (https://www. nasdaq.
com/solutions/rules-regulations-stockholm), Koden (www. bolagsstyr-
ning.se) samt interna styrdokument såsom finanspolicy och kommunika-
tionspolicy, se hemsidan under Investors/Bolagsstyrning.
Styrelsen i Precise Biometrics är ansvarig för implementering av en ända-
målsenlig bolagsstyrning och går årligen igenom denna tillsammans
med ledande befattningshavare. Bolagsstyrningsrapporten redogör för
hur Precise Biometrics har styrts under 2021. För verksamhetsåret 2021
finns inga avvikelser från Koden att rapportera.
BOLAGSORDNING
Bolagets bolagsordning innehåller inga begränsningar i fråga om hur
många röster varje aktieägare kan avge vid en bolagsstämma. Bolagets
bolagsordning innehåller inga särskilda bestämmelser om tillsättande
och entledigande av styrelseledamöter eller om ändring av bolagsord-
ningen.
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är Precise Biometrics högsta beslutande organ och det
forum genom vilket aktieägarna kan utöva sitt inflytande över bolaget.
Aktieägarna har rätt att delta samt rösta för samtliga sina aktier. Det finns
vid tidpunkten för årsredovisningens avgivande inte någon aktieägare i
bolaget vars direkta eller indirekta innehav i bolaget representerar minst
en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. På årsstämman
utövar aktieägarna sin rösträtt genom att bland annat utse styrelseleda-
möter och externa revisorer, besluta om fastställelse av resultaträkningen
och balansräkningen och ta ställning till frågan om ansvarsfrihet gente-
mot bolaget för styrelsens ledamöter och VD. Riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare fastställs åtminstone vart fjärde år.
För att minska risken för spridning av covid-19 genomfördes Precise
Biometrics årsstämma idag, fredagen den 14 maj 2021, enbart genom
poströstning, med stöd av tillfälliga lagregler. Årsstämman fastställde
räkenskaperna för 2020 och beviljade styrelsen och VD ansvarsfrihet för
räkenskapsåret 2020. Utöver obligatoriska ärenden, som anges i bolags-
ordningen, fattades följande beslut:
Torgny Hellström, Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Synnöve Trygg
och Åsa Schwartz omvaldes till styrelseledamöter. Torgny Hellström
omvaldes till styrelseordförande.
Revisionsbolaget Ernst & Young AB omvaldes som bolagets revisor
för en mandatperiod om ett år, med auktoriserade revisorn Martin
Henriksson som huvudansvarig revisor.
Ingen utdelning lämnades för räkenskapsåret 2021.
Storleken på styrelse- och utskottsarvode fastställdes, liksom rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare med den huvud-
sakliga innebörden att ersättning och anställningsvillkor ska vara
marknadsmässiga och konkurrenskraftiga.
Styrelsen bemyndigades, i likhet med tidigare år, att fatta beslut
om nyemission av högst så många aktier/och eller konvertibler som
motsvarar tio procent av aktiekapitalet, med eller utan avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt, i syfte att göra det möjligt för bolaget
att bland annat erhålla kapitaltillskott från nya ägare vilka bedöms
som strategiskt viktiga i ett operationellt, finansiellt, strukturellt eller
annat perspektiv.
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, om en ny
§ 12 i bolagsordningen i syfte att möjliggöra för styrelsen att beslu-
ta om fullmaktsinsamling och poströstning vid framtida bolags-
stämmor.
För mer information om de beslut som fattades på årsstämman 2020, se
bolagets hemsida under Investors/Bolagsstyrning/Årsstämma.
Precise Biometrics årsstämma 2022 kommer att hållas den 19 maj 2022.
Aktieägare som vill delta i stämman ska vara upptagna i bolagets aktie-
bok senast den 11 maj 2022 och anmälan till att delta vid stämman ska
göras på det sätt som anges i kallelsen.
VALBEREDNING
Enligt de principer för inrättande av valberedning som antogs på årsstäm-
man 2016 ska valberedningen bestå av representanter från två till tre av
bolagets största aktieägare per den 31 augusti året innan det år årsstäm-
man infaller samt styrelsens ordförande. Om någon av dessa aktieäga-
re skulle avstå möjligheten att utse en representant, ska den aktieägare
som, efter dessa aktieägare, har det största innehavet tillfrågas.
Valberedningen inför årsstämman 2021 bestod av ordföranden Anna
Sundberg, utsedd av Handelsbanken Fonder AB, Robert Vicsai, utsedd
av SEB Investment Management AB, Christer Jönsson (eget innehav) samt
Torgny Hellström (styrelsens ordförande). Av valberedningens motive-
rade yttrande inför årsstämman 2021 framgår att valberedningen vid
framtagande av sitt förslag till styrelse har tillämpat regel 4.1 i Koden
som mångfaldspolicy. Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med
hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i
övrigt ändamålsenlig sammansättning, präglad av mångsidighet och
bredd avseende kompetens, erfarenhet och bakgrund samt att en jämn
könsfördelning ska eftersträvas. Årsstämman 2021 beslutade att utse
styrelseledamöter i enlighet med valberedningens förslag, vilket resulte-
rade i nuvarande styrelse med fem ledamöter, varav två kvinnor och tre
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE  BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT | 33
NAMN
TORGNY HELLSTRÖM SYNNÖVE TRYGG ÅSA SCHWARZ
BEFATTNING
Ordförande Ledamot Ledamot
INVALD ÅR
2013 2016 2019
DD ÅR
1958 1959 1973
UTBILDNING
Jur kand, IBM Executive Education
vid Thunderbird (University of
Phoenix)
Civilekonom Stockholms Universitet
samt Advanced Management
Program Handelshögskolan
Fil.kand. i data- och systemvet-
enskap samt i företagsekonomi,
Stockholms Universitet & KTH
ANDRA VÄSENTLIGA UPPDRAG
Styrelseordförande i Starbreeze
AB, Drupps AB och Swipp AB samt
styrelseledamot i Imaginecare AB.
Grundare av och Senior Manage-
mentkonsult på Ruddex Internatio-
nal AB
Styrelseledamot i Volvo Finans Bank
AB, SBAB Bank AB och AB Sveriges
Säkerställda Obligationer.
VD i Trygg Consulting AB och styrel-
seledamot i ovanstående bolag.
Ansvarig för affärsutveckling och
kommunikation för Knowit Cyberse-
curity & Law.
Författare i egen firma.
TIDIGARE UPPDRAG
Styrelseordförande på DDM
Holding AG och MagComp AB,
Board member i True Heading AB
och styrelseledamot i Seapilot AB,
VD och andra ledande positioner
inom Anoto Group, Vice president
på Ericsson, ledande positioner
inom Ericsson, IBM Europe och IBM
Nordic juristavd.
VD SEB Kort Bank AB,
Styrelseledamot i bla Intrum AB,
Landshypotek Bank AB, Trygg
Hansa, Mastercard Europé, Diner-
sClub Intermational, Eurocard AB.
Har över tjugo års erfarenhet av
cybersäkerhet och verkat i bran-
schen i många olika roller som t ex
säkerhetsspecialist, marknadsfö-
ringschef och grundare i bolag som
Cybercom, Nexus och Dagaz
AKTIER I PRECISE
400 000 (genom bolag och privat) 60 000 160 000
NÄRVARO/ANTAL STYRELSEMÖTEN
13/13 13/13 13/13
UTSKOTTSARBETE
Revisionsutskott & Ersättnings-
utskott
Revisionsutskott Ersättningsutskott
NÄRVARO / ANTAL UTSKOTTSMÖTEN
7/7 & 3/3 7/7 3/3
OBEROENDE AV BOLAGET OCH AV DESS LEDNING
Ja Ja Ja
OBEROENDE AV BOLAGET OCH AV DESS
LEDNING RESPEKTIVE STÖRRE ÄGARE
Ja Ja Ja
män, vilket valberedningen bedömde var acceptabelt med hänsyn till att
det motsvarade den ambitionsnivå som Kollegiet för svensk bolagsstyr-
ning uttalat inför 2021. Valberedningen är av uppfattningen att arbetet
mot en jämställd styrelse enligt Koden ska fortsätta.
Valberedningen inför årsstämman 2022 består av ordförande Anna Sund-
berg (Handelsbanken Fonder), Robert Vicsai (SEB Investment Manage-
ment), David Ingvarsson, eget och närståendes innehav samt Torgny
Hellström (styrelsens ordförande).
Valberedningen har till uppgift att till årsstämman lämna förslag på
styrelseordförande och övriga styrelseledamöter jämte ett motiverat
yttrande beträffande förslaget, föreslå arvode till styrelsen och revisor
samt lämna förslag på ordförande för årsstämman. Därutöver ska valbe-
redningen även bedöma styrelseledamöternas oberoende i förhållande
till bolaget och större ägare.
STYRELSE
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bola-
gets angelägenheter och har till uppgift att för ägarnas räkning förval-
ta bolagets angelägenheter på ett sådant sätt att ägarnas intresse av
en långsiktigt god kapitalavkastning tillgodoses på bästa möjliga sätt.
Styrelsen ansvarar för att bolagets organisation är ändamålsenlig och
att verksamheten bedrivs i enlighet med aktiebolagslagen, bolagsord-
ningen, Koden, andra tillämpliga lagar och författningar samt styrelsens
arbetsordning.
34 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE  BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Styrelsen följer en skriftlig årligen fastställd arbetsordning. I arbetsord-
ningen fastställs bland annat instruktion för bolagets VD, ordförandens
arbetsuppgifter, mötesordning för styrelsen samt beslutsordning. Enligt
arbetsordningen ska åtta ordinarie styrelsemöten hållas utöver det
konstituerande styrelsemötet. Styrelsen sammanträder efter en i förväg
beslutad årsplan. Utöver dessa sammanträder styrelsen när så behövs.
Under 2021 har styrelsen genomfört 13 protokollförda styrelsemöten.
Styrelsens ordförande organiserar och leder styrelsens arbete. Frågor
som hanterats under året har bland annat varit strategi och långsiktig
inriktning, organisation, bolagsstyrning, finansiering samt delårs- och
bokslutsrapporter. Styrelsen har genomfört en styrelseutvärdering
där ledamöterna skriftligen gett sin syn på bolaget och styrelse-
arbetet. Resultatet har diskuterats vid enskilda möten mellan varje
styrelseledamot och styrelseordföranden samt gemensamt med hela
styrelsen. Styrelseordföranden har föredragit resultatet av styrelseutvär-
deringen för valberedningen.
VD uppdaterar styrelsen kontinuerligt om verksamhetens utveckling.
Utöver ordinarie möten har ordföranden och övriga styrelseleda-
ter haft kontinuerlig kontakt med ledande befattningshavare i bolaget,
främst VD och CFO. Förutom de protokollförda mötena har styrelsen fått
månadsvisa uppdateringar om bolagets resultat och ställning.
Precise Biometrics styrelse ska enligt bolagsordningen bestå av lägst
tre och högst sju ledamöter. Bolagets styrelse har efter årsstämman
TORBJÖRN CLEMENTZ MATS LINDOFF
Ledamot Ledamot
2009 2014
1961 1961
Civilekonom Civilingenjör
Egen konsultverksamhet samt
styrelseledamot inom Sport och
Rehabkliniken i Ängelholm.
Konsult i egna bolaget Lindoff
Technology AB samt styrelseleda-
mot i Enea och Combain.
CFO Kährs Group och One Nordic
AB, CFO och Vice VD på BE Group.
Ordförande i Veg of Lund AB.
Styrelseledamot i ArcAroma AB.
CTO på Sony Ericsson, VD på C
Technologies, produktutvecklings-
chef på Ericsson
59 555 75 000
13/13 13/13
Revisionsutskott (ordförande) Ersättningsutskott
7/7 3/3
Ja Ja
Ja Ja
2021 bestått av fem ordinarie ledamöter: Torgny Hellström (ordförande),
Torbjörn Clementz, Mats Lindoff, Åsa Schwarz samt Synnöve Trygg. Samt-
liga styrelsemedlemmar är oberoende i förhållande till Precise Biometrics
och till bolagsledningen samt till större aktieägare. Det finns vid tidpunk-
ten för årsredovisningens avgivande ingen av styrelsemedlemmarna i
bolaget vars direkta eller indirekta innehav i bolaget representerar minst
en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i bolaget. Styrelseledamö-
ternas ålder, utbildning och övriga uppdrag samt innehav av finansiel-
la instrument i bolaget, liksom ledamöternas närvaro vid styrelse- och
utskottsmöten, år för inval m.m. samt oberoende framgår enligt tabell.
REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottets uppdrag är att stödja styrelsen i dess arbete med att
uppfylla sitt ansvar inom revision, intern kontroll och finansiell rapporte-
ring. Därtill ska revisionsutskottet bl.a. bistå bolagets valberedning vid
framtagande av förslag till val av revisor och i tillämpliga fall upphandla
revision, bevaka revisorns oberoende och upprätta riktlinjer för tjänster
förutom revision som tillhandahålls av revisorn samt hålla sig informe-
rat om Revisorsnämndens kvalitetskontroll av revisorn. Under 2021 har
utskottet primärt fokuserat på rapportering (delårsrapporter, årsredovis-
ning och intern rapportering), affärsrelaterade risker samt intern kontroll.
Utskottet håller möten vid två till tre tillfällen per år samt i samband med
varje delårsrapports sammanställning. Utskottet hade sju möten under
året, varav fyra i samband med delårsrapporterna. Revisionsutskottet ska
träffa bolagets revisor minst två gånger per kalenderår. Bolagets revi-
sionsutskott har sedan årsstämman 2021 utgjorts av styrelseledamöterna
Torbjörn Clementz (utskottets ordförande), Torgny Hellström och Synnö-
ve Trygg.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor om löner, pensionsvill-
kor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för VD och övriga
ledande befattningshavare. Under 2021 har utskottet primärt fokuserat
på ersättning till ledande befattningshavare, inklusive utvärderat frågan
om incitamentsprogram. Utskottet har också berett styrelsens förslag till
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, vilket återfinns i
förvaltningsberättelsen. Utskottet hade fyra möte under året. Bolagets
ersättningsutskott har sedan årsstämman 2021 utgjorts av styrelseleda-
möterna Torgny Hellström (utskottets ordförande), Åsa Schwarz samt
Mats Lindoff.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE  BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT | 35
ANNIKA FREIJ
BEFATTNING
CFO
ANSTÄLLD ÅR
2021
DD ÅR
1977
UTBILDNING
Civilekonom
TIDIGARE UPPDRAG
Många års erfarenhet från
ledande ekonomipositioner
på Sony Ericsson och Axis
Communications. Närmast
från en position som Finance
Manager Northern Europe på
Axis Communications.
AKTIER I PRECISE BIOMETRICS
-
TECKNINGSOPTIONER I
PRECISE BIOMETRICS
-
TOM SØBERG
CTO
2019
1969
Luleå Tekniska Universitet,
HVTFS
VP, Head of R&D på Bang
& Olufsen, Global R&D
Director, Electric på
Husqvarna, Director, Head
of Hardware Development
& General Manager, Head
of Platform Development
Beijing på Sony Mobile
Communications.
-
-
FREDRIK SJÖHOLM
Interim CEO & VP Sales
2016
1970
Civilekonom
Många års erfarenhet från
ledande positioner inom
försäljning och affärsut-
veckling från teknikbolag
som Cybercom, ENEA, Sony
Ericsson och Telelogic.
-
-
LEDNINGSGRUPP
Precise Biometrics ledningsgrupp är baserad på huvudkontoret i Lund.
Ledningsgruppen bestod vid utgången av 2021 av VD, CFO, CTO och VP
Sales. Sammansättningen av gruppen gör att beslutsvägarna är korta.
Gruppen har under året haft formella veckomöten samt ett strategi- och
budgetmöte. En närmare presentation av ledningen återfinns i nedan-
stående tabell.
REVISOR
Vid årsstämman 2021 omvaldes Ernst & Young AB (EY), med Martin
Henriksson som huvudansvarig revisor, som Precise Biometrics revisor
för tiden intill årsstämman 2022. Revisorn innehar uppdrag för andra
börsnoterade bolag, men inte i sådan omfattning att erforderlig tid inte
avsättes för Precise Biometrics. Revisorn innehar inga uppdrag som gör
att dess oberoende kan ifrågasättas. Som en del av revisionsuppdraget
har revisorn medverkat vid ett styrelsemöte och tre revisionsutskotts-
möten samt haft löpande kontakter med VD, CFO samt styrelsens
ordförande.
Information om arvoden till revisorn avseende såväl moderbolaget som
koncernen framgår av not 6 i koncernens respektive not 6 i moderbola-
gets notapparat.
INTERN KONTROLL OCH RISKHANTERING AVSEENDE
DEN FINANSIELLA RAPPORTERINGEN
Styrelsen ansvarar enligt både aktiebolagslagen och Koden för att bola-
get har god intern kontroll och för att den fortlöpande håller sig infor-
merad om samt utvärderar hur bolagets system för intern kontroll fung-
erar. Styrelsens rapport har begränsats till att endast omfatta den interna
kontrollen över den finansiella rapporteringen.
Bolagets organisation och sättet att bedriva verksamheten är en viktig
grund för den interna kontrollen. Samtliga ansvarsområden och anställ-
da har tydliga definierade roller. De mest väsentliga styrdokumenten är
dokumenterade i form av policys och instruktioner och har antagits av
styrelsen samt revideras årligen. Dessa dokument är främst ekonomi- och
finanspolicy, uppförandekod (Code of Conduct), kommunikationspolicy,
insiderpolicy, IT-policy, hållbarhetspolicy, jämställdhets- och mångfalds-
plan samt arbetsmiljöpolicy.
Kontrollmiljö
Operativa beslut fattas av bolagets ledning medan beslut om strategi,
inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas av styrelsen.
Den interna kontrollen är utformad för att fungera i denna organisation.
Basen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen
utgörs av den övergripande kontrollmiljön med organisation, besluts-
vägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats.
36 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE  BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagets kontrollmiljö består vidare av en samverkan mellan bolagsled-
ningen, styrelsen samt ersättnings- och revisionsutskotten. För att skapa
och bibehålla en väl fungerande kontrollmiljö har styrelsen upprättat ett
antal dokument av betydelse för den finansiella rapporteringen. Dessa
dokument består bland annat av styrelsens arbetsordning och instruktion
för VD. VD ansvarar för att de riktlinjer som styrelsen har fastställt efter-
följs i det dagliga operationella arbetet. VD rapporterar regelbundet till
styrelsen utifrån fastställda rutiner i styrelsemöten och genom månads-
rapporter. Bolaget följer en tydlig arbetsrutin vad gäller års- och månads-
bokslut. Boksluten presenteras till styrelsen efter en förutbestämd mall.
Bolagets revisorer rapporterar minst en gång per verksamhetsår till
styrelsen och minst två gånger till revisionsutskottet. En granskning av
den interna kontrollen har gjorts inom ramen för den externa gransk-
ningen. Huvudansvarig revisor har dessutom regelbunden kontakt med
styrelsens ordförande.
Riskbedömning
En bedömning av omfattningen av bolagets riskhantering, särskilt avse-
ende den finansiella rapporteringen, görs kontinuerligt av bolagsled-
ningen och styrelsen. Bolaget tittar framförallt på risker inom redovis-
ningen, bl.a. förekomsten av eventuella felaktigheter i bokföringen och
hur tillgångar och skulder värderas. Risk kan också föreligga i hanteringen
av interna mellanhavanden inom koncernen. Dessa risker bedöms dock
som små då bolaget har en tydlig månatlig bokslutsprocess samt etable-
rade uppföljningsrutiner och policys.
Kontrollaktiviteter
För säkerställande av att den finansiella rapporteringen vid varje tidpunkt
ger en rättvisande bild finns ett antal kontrollaktiviteter inbyggda vilka
involverar olika delar av organisationen. Bolaget har ett begränsat antal
personer med firmateckningsrätt och en ändamålsenlig attestordning
finns upprättad och uppdateras vid behov. För att förebygga fel i den
finansiella rapporteringen görs manuella kontroller. Kontroller byggs
även in i redovisning och övriga IT-system.
Information och kommunikation
Precise Biometrics har fastställt hur information och kommunikation
avseende den finansiella rapporteringen ska ske på ett effektivt och
korrekt sätt. Den framtagna kommunikationspolicyn syftar till att främja
riktigheten i bolagets kommunikation, såväl externt som internt.
Den externa informationsgivningen och kommunikationen sker i enligt
med EU:s marknadsmissbruksförordning, svensk lag, börsens regelverk
för emittenter och Koden. Bolaget lämnar delårsrapporter för verksam-
heten tre gånger per år, per den 31 mars, per den 30 juni samt per den
30 september. Därutöver redovisar bolaget helårsbokslut per den 31
december i sin bokslutskommuniké. Samtliga dokument, pressreleaser
och presentationer i samband med rapporter finns tillgängliga på bola-
gets hemsida.
Styrelsen informeras månatligen av VD och CFO om bolagets finansiella
ställning, utveckling och pågående projekt. Bolaget informerar kontinu-
erligt berörda medarbetare om uppdateringar av redovisningsprinciper,
policys och andra förändringar i rapporteringskrav.
Uppföljning
Styrelsen och revisionsutskottet utvärderar löpande den information som
bolagsledningen lämnar. Vid varje styrelsemöte och genom månadsrap-
porter behandlas bolagets finansiella situation. I månadsrapporten görs
jämförelser mot budget och prognoser inklusive analys av avvikelser.
Styrelsen granskar delårsrapporter samt årsredovisning innan de public-
eras. Styrelsen utvärderar årligen både sitt eget och VD:s arbete.
Internrevision
Precise Biometrics har väl utarbetade styr- och internkontrollsystem vars
efterlevnad följs upp regelbundet på olika nivåer inom bolaget. Precise
Biometrics är ett relativt litet bolag med ett begränsat antal anställda och
uppdragstagare. Styrelsen har mot den bakgrunden bedömt att det i
nuläget inte finns något behov av att inrätta en särskild granskningsfunk-
tion. Denna bedömning omprövas årligen av styrelsen.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE  BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT | 37
Flerårsöversikt koncernen
RESULTATRÄKNING  KVARVARANDE VERKSAMHET
Belopp i tkr 2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning 83 319 92 349 91 927 67 645 61 039
Kostnad för sålda varor och tjänster -19 776 -14 581 -12 470 -10 000 -4 091
Bruttoresultat 63 543 77 768 79 457 57 645 56 948
Försäljningskostnader -31 649 -30 737 -28 220 -27 664 -29 735
Administrationskostnader -18 018 -15 181 -14 811 -15 508 -14 105
FoU kostnader -28 161 -35 941 -35 794 -33 519 -25 276
Övriga rörelseintäkter/kostnader 212 -1 701 19 -912 -1 769
Rörelseresultat -14 073 -5 792 651 -19 958 -13 936
Finansiellt netto 724 -618 -556 -607 -1 664
Resultat efter finansiella poster -13 349 -6 410 95 -20 565 -15 600
Skatt -97 -5 754 926 -1 622 -7 094
Årets resultat från kvarvarande verksamhet -13 446 -12 164 1 021 -22 187 -22 694
BALANSRÄKNING  TOTAL VERKSAMHET
Belopp i tkr 2021-12-31 2020-12-31 2019-12-31 2018-12-31 2017-12-31
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 4 196 2 217 820 918 956
Nyttjanderättstillgångar 7 270 6 705 1 065 - -
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar 135 480 47 664 42 415 47 955 45 306
Uppskjuten skattefodran - - 5 750 5 213 6 106
Omsättningstillgångar 94 106 96 367 108 423 104 701 135 688
- Varav likvida medel 64 102 76 258 73 676 79 543 116 955
Tillgångar för avyttring - - - - 1 562
Summa tillgångar 241 052 152 953 158 473 158 787 189 618
Eget kapital och skulder
Eget kapital 128 053 114 0 44 126 467 125 481 145 805
Kortfristiga skulder 72 536 33 241 31 880 33 306 43 813
Långfristiga skulder 40 463 5 668 126 - -
Summa eget kapital och skulder 241 052 152 953 158 473 158 787 189 618
38 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
KASSAFLÖDESANALYS  TOTAL VERKSAMHET
Belopp i tkr 2021 2020 2019 2018 2017
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring i rörelsekapital 1 089 6 083 11 488 -9 339 -4 670
Förändringar i rörelsekapital -2 582 15 813 -11 965 -16 716 27 458
Kassaflöde från investeringsverksamheten -30 258 -17 897 -5 843 -11 386 -40 821
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 19 543 -1 378 396 -96 194
Förändring av likvida medel -12 208 2 621 -5 924 -37 537 -17 840
KONCERNEN, NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges 2021 2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning 83 319 92 349 91 927 67 645 61 039
Omsättningstillväxt, % -9,8% 0,5% 35,9% 10,8% -26,7%
Bruttomarginal, % 76,3% 84,2% 86,4% 85,2% 93,3%
Rörelseresultat -14 073 -5 792 651 -19 958 -13 936
Rörelseresultat total verksamhet -14 073 -5 867 224 -18 225 -8 676
Rörelsekapital total verksamhet 54 414* 63 126 76 544 71 395 91 876
Sysselsatt kapital total verksamhet 128 053 119 712 126 593 125 481 145 805
Kassalikviditet total verksamhet, % 129% 287% 340% 314% 310%
Soliditet total verksamhet, % 53,1% 74,6% 79,8% 79,0% 76,9%
Räntabilitet på eget kapital total verksamhet, % neg neg 0,5% neg neg
Resultat per aktie före utspädning, kr -0,04 -0,03 0,00 -0,06 -0,06
Resultat per aktie före utspädning total verksamhet, kr -0,04 -0,03 0,00 -0,06 -0,05
Resultat per aktie efter utspädning, kr -0,04 -0,03 0,00 -0,06 -0,06
Resultat per aktie efter utspädning total verksamhet, kr -0,04 -0,03 0,00 -0,06 -0,05
Eget kapital per aktie total verksamhet, kr 0,32 0,32 0,35 0,35 0,40
Antal aktier (tusental) 395 964 360 231 360 231 360 231 360 231
Vägt genomsnittligt antal aktier justerat för utspädningseffekt
(tusental) 362 242 360 231 360 881 360 231 360 231
Antal anställda vid periodens utgång 31 23 22 27 35
Genomsnittligt antal anställda under perioden 25 24 20 32 31
* Nyckeltalet är beräknat exklusive kortfristigskuld till dotterbolaget East Coast International AB.
För definitioner och syfte med nyckeltalen se Ekonomisk ordlista.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 39
KONCERNEN, AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL
Belopp i tkr om inget annat anges 2021 2020 2019 2018 2017
Bruttoresultat 63 543 77 768 79 457 57 645 56 948
Nettoomsättning 83 319 92 349 91 927 67 645 61 039
Bruttomarginal, % 76,3% 84,2% 86,4% 85,2% 93,3%
Rörelseresultat -14 073 -5 792 651 -19 957 -13 936
Nettoomsättning 83 319 92 349 91 927 67 645 61 039
Rörelsemarginal, % -16,9% -6,3% 0,7% -29,5% -22,8%
EBITDA 1 872 6 862 13 791 -11 189 -10 350
Avskrivningar -15 945 -12 654 -13 140 -7 837 -3 586
Nedskrivningar - - - -932 -
Rörelseresultat -14 073 -5 792 651 -19 958 -13 936
EBITDA total verksamhet 1 872 6 787 13 364 -9 456 -3 953
Avskrivningar total verksamhet -15 945 -12 654 -13 140 -7 837 -4 719
Nedskrivningar total verksamhet - - - -932 -
Rörelseresultat total verksamhet -14 073 -5 867 224 -18 225 -8 673
Omsättningstillgångar 94 106 96 367 108 423 104 701 135 688
Kortfristiga skulder exkl kortfristig skuld EastCoast International 39 691 33 241 31 880 33 306 43 813
Rörelsekapital total verksamhet 54 414 63 126 76 543 71 395 91 875
Rörelseresultat kvarvarande verksamhet -14 073 -5 792 651 -19 958 -13 936
Rörelseresultat avyttrad verksamhet - -75 -427 1 733 5 264
Rörelseresultat total verksamhet -14 073 -5 867 224 -18 225 -8 673
Försäljningskostnader -31 649 -30 737 -28 220 -27 664 -29 735
Administrationskostnader -18 018 -15 181 -14 811 -15 508 -14 105
FoU kostnader -28 161 -35 941 -35 794 -33 519 -25 276
Övriga rörelseintäkter/kostnader 212 -1 701 19 -911 -1 769
Summa rörelsekostnader -77 616 -83 560 -78 806 -77 602 -70 885
Balansomslutning total verksamhet 241 052 152 953 158 473 158 787 189 618
Icke räntebärande skulder total verksamhet, samt leasingskulder* 112 999 33 241 30 809 33 306 43 813
Sysselsatt kapital total verksamhet 128 053 119 712 127 664 125 481 145 805
Utgående eget kapital total verksamhet 128 053 114 04 4 126 467 125 481 145 805
Genomsnittligt eget kapital total verksamhet 111 919 122 248 116 941 137 035 155 322
Omsättningstillgångar minus lager 93 558 95 315 108 423 104 701 135 688
Kortfristiga skulder 72 536 33 241 31 880 33 306 43 813
Kassalikviditet total verksamhet 129% 287% 340% 314% 310%
Eget kapital 128 053 114 0 44 126 467 125 481 145 805
Balansomslutning total verksamhet 241 052 152 953 158 473 158 787 189 618
Soliditet total verksamhet 53,1% 74,6% 79,8% 79,0% 76,9%
Resultat efter skatt -13 446 -12 239 594 -20 454 -17 431
Genomsnittligt eget kapital 111 919 122 248 116 941 137 035 155 322
Räntabilitet eget kapital total verksamhet Neg Neg 0,5% Neg Neg
* Nyckeltalet är beräknat inklusive lång- och kortfristig skuld till EastCoast International
För definitioner och syfte med nyckeltalen se Ekonomisk ordlista.
40 | FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
Belopp i tkr
Not 2021 2020
Nettoomsättning 2 83 319 92 349
Kostnad för sålda varor och tjänster 3 -19 776 -14 581
Bruttovinst 63 543 77 768
Försäljningskostnader -31 649 -30 737
Administrationskostnader -18 018 -15 181
FoU kostnader -28 161 -35 941
Övriga rörelseintäkter/kostnader 212 -1 701
3,4,5,6,7
-77 616 -83 560
Rörelseresultat -14 073 -5 792
Ränteintäkter och liknande resultatposter 8 1 216 59
Räntekostnader och liknande resultatposter 8 -492 -677
724 -618
Resultat före skatt -13 349 -6 410
Skatt 9 -97 -5 754
Årets resultat från kvarvarande verksamhet -13 446 -12 164
Resultat efter skatt från avyttrad verksamhet 20 - -75
Årets resultat total verksamhet
-13 446 -12 239
Årets resultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget
-13 446 -12 239
Resultat per aktie, kvarvarande verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr 10 -0,04 -0,03
- efter utspädning, Kr 10 -0,04 -0,03
Resultat per aktie total verksamhet, Kr
- före utspädning, Kr 10 -0,04 -0,03
- efter utspädning, Kr 10 -0,04 -0,03
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
Årets resultat -13 446 -12 239
Övrigt totalresultat:
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferenser utlandsverksamheter 169 -184
Övrigt totalresultat för året 169 -184
Summa totalresultat -13 277 -12 423
Årets totalresultat hänförligt till innehavare av andelar i moderföretaget -13 277 -12 423
KONCERNENS RESULTATRÄKNING | 41
KONCERNENS BALANSRÄKNING
Belopp i tkr
TILLGÅNGAR Not 2021-12-31 2020-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 12 4 196 2 217
Nyttjanderättstillgångar 7 7 270 6 705
Goodwill och Immateriella anläggningstillgångar 13 135 480 47 664
Uppskjuten skattefordran 9 - -
Summa anläggningstillgångar 146 946 56 586
Omsättningstillgångar
Varulager 548 1 052
Kundfordringar 14, 19 24 027 12 933
Övriga fordringar 19 1 923 2 443
Förutbetalda kostnader 15 3 506 3 681
Likvida medel 19 64 102 76 258
Summa omsättningstillgångar 94 106 96 367
SUMMA TILLGÅNGAR 241 052 152 953
EGET KAPITAL & SKULDER
EGET KAPITAL
Aktiekapital 11 878 10 807
Övrigt tillskjutet kapital 849 400 823 185
Reserver 4 268 4 099
Ansamlad förlust inklusive årets resultat -737 493 -724 047
Summa Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 128 053 114 044
Långfristiga skulder
Räntebärande långfristiga skulder 7 5 926 5 668
Uppskjuten skatteskuld 5 615 -
Övriga långfristiga skulder 17 28 922 -
Summa långfristiga skulder 40 463 5 668
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 19 10 075 5 678
Räntebärande kortfristiga skulder 7 1 669 1 131
Övriga kortfristiga skulder 17,19 34 241 1 190
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 18 26 551 25 242
Summa kortfristiga skulder 72 536 33 241
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 241 052 152 953
42 | KONCERNENS BALANSRÄKNING
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i tkr
Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -14 073 -5 867
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 14 579 12 464
Räntebetalningar, netto 8 724 -618
Betald skatt -141 -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 1 089 5 979
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring av varulager
504
-1 052
Förändring av kortfristiga fordringar
-6 284
15 690
Förändring av avsättningar - 52
Förändring av kortfristiga skulder 3 198 1 227
-2 582 15 813
Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 493 21 792
Förvärv av dotterbolag 20 -10 676 -
Investering i materiella anläggningstillgångar 12 -2 823 -2 062
Investering i immateriella anläggningstillgångar 13 -16 759 -15 731
Kassaflöde från investeringsverksamheten -30 258 -17 793
Nyemission 16 23 000 -
Emissionskostnader 16 -2 081 -
Likvid från försäljning/återköp av optioner 16 -97 -
Betalning av leasingskuld 7 -1 279 -1 378
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 19 543 -1 378
Årets kassaflöde -12 208 2 621
Likvida medel vid årets början 76 258 73 676
Kursdifferenser i likvida medel 52 -39
Likvida medel vid årets slut
1)
64 102 76 258
Den avyttrade verksamhetens påverkan på finansiell ställning har inte särredovisats, eftersom bolaget bedömer att det inte är möjligt att redovisa den
avyttrade verksamhetens påverkan på kassaflödet. Istället redovisas kassaflöde från total verksamhet. Rörelseresultatet inkluderar följaktligen resultat från
avyttrad verksamhet.
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet utgörs av avskrivningar, nedskrivningar och kursförluster. En analys av förändring leasingskuld lämnas i Not
7. Det föreligger inga räntebärande skulder förutom leasing och diskonterad uppskjuten köpeskilling under 2021 eller 2020 varför något behov ej finns att
specificera förändring mellan åren.
1) Balansposten likvida medel innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS | 43
KONCERNENS FÖRÄNDRING EGET KAPITAL
Belopp i tkr
Hänförligt till moderbolagets ägare
Aktiekapital Övrigt tillskjutet
kapital
Reserver
(omräknings-
differens)
Ansamlad förlust
inklusive årets
resultat
Summa eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2020 10 807 823 185 4 283 -711 808 126 467
Totalresultat
Årets resultat - - - -12 239 -12 239
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - - -184 - -184
Summa övrigt totalresultat - - -184 - -184
Summa totalresultat - - -184 -12 239 -12 423
Utgående balans per 31 december 2020 10 807 823 185 4 099 -724 047 114 044
Ingående balans per 1 januari 2021 10 807 823 185 4 099 -724 047 114 044
Totalresultat
Årets resultat - - - -13 446 -13 446
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser - - 169 - 169
Summa övrigt totalresultat - - 169 - 169
Summa totalresultat - - 169 -13 446 -13 277
Transaktioner med aktieägarna
Optionsprogram - -97 - - -97
Kvittningsemission1) 209 6 256 - - 6 465
Nyemission1) 862 22 138 - - 23 000
Nyemissionskostnader1) - -2 082 - - -2 082
Summa transaktioner med aktieägare 1 071 26 215 - - 27 286
Utgående balans per 31 december 2021 11 878 849 400 4 268 -737 493 128 053
1) Hänförligt till förvärvet av EastCoast Solutions AB och Besöksystem Sverige AB, se vidare not 20.
44 | KONCERNENS FÖRÄNDRING EGET KAPITAL
NOTER KONCERNEN
NOT 1  ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
NOT 2  INTÄKTSFÖRDELNING
NOT 3  KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
NOT 4  ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
NOT 5  ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
NOT 6  REVISIONSARVODE
NOT 7  OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
NOT 8  FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
NOT 9  INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATT
NOT 10  RESULTAT PER AKTIE
NOT 11  RISKFAKTORER
NOT 12  MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
NOT 13  IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
NOT 14  KUNDFORDRINGAR
NOT 15  FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
NOT 16  EGET KAPITAL
NOT 17  ÖVRIGA SKULDER
NOT 18  UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
NOT 19  FINANSIELLA INSTRUMENT
NOT 20  RÖRELSEFÖRVÄRV
NOT 21  AVYTTRAD VERKSAMHET
NOT 22  VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG
NOTER KONCERNEN | 45
NOT 1  ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
ALLMÄNT
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningsla-
gen, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, Internatio-
nal Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU.
De redovisnings- och värderingsprinciper som tillämpades i årsredovis-
ningen för 2020 har använts även i denna årsredovisning, med undan-
tag för tillämpningen av nya redovisningsstandarder enligt nedan. Alla
belopp anges, om inget annat sägs, i svenska tusental kronor (tkr) och
om inget annat sägs så avser belopp inom parentes jämförande uppgift
föregående räkenskapsår.
Nya eller ändrade redovisningsstandarder implementerade 2021
Inga nya eller omarbetade IFRS, som trätt i kraft 2021, har haft någon
väsentlig påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Nya och ändrade IFRS som ännu inte trätt i kraft
Övriga nya eller ändrade standarder eller tolkningar som IASB har publi-
cerat förväntas inte ha någon påverkan på koncernens eller moderbola-
gets finansiella rapporter
Tillämpade årsredovisnings- och värderingsprinciper beskrivs nedan.
KONCERNREDOVISNING
Koncernredovisningen upprättas med tillämpning av förvärvsmetoden.
Metoden innebär att ett förvärv av ett dotterbolag betraktas som en
transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets till-
gångar och övertar dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga
värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgångar och över-
tagna skulder samt eventuella innehav av innehav utan bestämmande
inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag av transaktionsutgifter
hänförliga till emission av egetkapitalinstrument eller skuldinstrument,
som uppkommer redovisas direkt i eget kapital. Vid rörelseförvärv där
överförd ersättning överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar
och övertagna skulder som redovisas separat, redovisas skillnaden som
goodwill.
Dotterföretag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag
då det bestämmande inflytandet överförs till moderbolaget. Koncernin-
terna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader mellan koncern-
företag elimineras. Vinster och förluster som resulterar från koncerninterna
transaktioner och som är redovisade i tillgångar elimineras också.
OMRÄKNING AV UTLÄNDSK VALUTA
Funktionell valuta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika enheterna inom
koncernen är värderade i den valuta som används i den ekonomiska miljö
där respektive företag huvudsakligen är verksamt, funktionell valuta. I
koncernredovisningen används svenska kronor som är moderbolagets
funktionella valuta och rapportvaluta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan
enligt de valutakurser som gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster
och förluster som uppkommer vid betalning av sådana transaktioner och
vid omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta till
balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen som övriga rörelseintäk-
ter/kostnader samt som finansiella intäkter och kostnader.
Koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncernbolag som har en annan
funktionell valuta än koncernens rapportvaluta, omräknas enligt följande:
Tillgångar och skulder omräknas till balansdagskurs. Intäkter och kost-
nader omräknas till genomsnittlig valutakurs. Genomsnittlig valutakurs
anses utgöra en god approximation av transaktionsdagens kurs. Alla valu-
takursdifferenser som uppstår redovisas i övrigt totalresultat och som en
separat del av eget kapital.
Segmentsredovisning
Då verksamhet enbart utgörs av ett affärsområde presenteras inte någon
segmentsredovisning.
INTÄKTSREDOVISNING
Avtal med kunder uppstår genom en kombination av flera skriftliga avtal
som tillsammans reglerar avtalsperiod, prissättning, betalningsvillkor
mm. Avtalen kombineras då de ingås samtidigt med samma kund, är
beroende av villkoren avtalen emellan och eftersom de varor och tjänster
som utlovas i avtalen oftast utgör ett prestationsåtagande. När en del av
kundavtalet ändras till följd av tilläggsavtal eller omförhandling utvärde-
ras om det resulterar i en avtalsändring eller om ett nytt avtal uppstår.
Intäkterna genereras inom två produkt och applikationsområden, Algo
och Digital Identity.
Algo
Avtalen ger kunden en licens för en mjukvara för att identifiera finger-
avtryck.
Inom mobiltelefonbranschen är produktcyklerna korta och nya telefon-
modeller utvecklas kontinuerligt. Eftersom denna mjukvara utvecklas och
uppdateras löpande har licensen klassificerats som en rätt att få åtkomst
och intäkterna redovisas linjärt över avtalsperioden. Avtalsperioden
bedöms normalt vara 12 månader även om ramavtal normalt tecknas för
flera år.
Inom fordonsindustrin är produktcyklarna långa och kontrollen av mjuk-
varan överförs och levereras till kund vid specifikt tillfälle. Licensen klassi-
ficeras som en rätt att använda och intäkter redovisas därför point-in-time
vid avtalsperiodens början när kontroll överförts till kund.
Support- och underhållsavtal redovisas linjärt över avtalsperioden.
Avtal med kunder ger upphov till två betalningsströmmar: licensavgif-
ter samt användningsbaserade royaltybetalningar. Licensavgifter är fasta
och faktureras med ett engångsbelopp vid avtalsperiodens inledning. I
fallen då licensavgiften redovisas över avtalstiden leder detta till att det
46 | NOTER KONCERNEN
uppstår en avtalsskuld, vilken redovisas som förutbetald intäkt. För vidare
information, se not 18 i koncernens notapparat.
Användningsbaserade royaltybetalningar: Royaltybetalningar intäkts-
förs i den period som användandet av licenser sker. Kunder rapporterar
kvartalsvis antalet produkter som tillverkats med stöd av licensen och
faktureras i efterskott. Ofakturerade kundfordringar, se not 14 i koncer-
nens notapparat. Royaltybetalningarna är till sin natur rörliga eftersom
de beror på kundens produktion. Därutöver förekommer volymrelaterade
rabatter. Koncernen tillämpar förväntat-värde metoden vid fastställande
av transaktionspriset och gör löpande uppskattningar om intäkter behö-
ver begränsas för att undvika en väsentlig återföring av redovisade intäk-
ter när osäkerheten förknippade med rabatter upphör.
Digital Identity
Digital Identy utgörs av mjukvara för ansiktsigenkänning och av mjukva-
ra, samt service och support för besökshantering samt hårdvara.
Ansiktsigenkänning
Avtalen ger kunden tillgång till en molnbaserad lösning för ansiktsigen-
känningsmjukvara som används till en inpasseringslösning. Intäkterna
redovisas linjärt över avtalsperioden. Avtalsperioden bedöms normalt
vara 12 månader även om ramavtal normalt tecknas för flera år.
Avtal med kunder ger upphov till en betalningsström och faktureras med
ett fast belopp löpande över tid utifrån avtalet. Kunderna faktureras i
förskott, vilket leder till att det uppstår en avtalsskuld, vilken redovisas
som förutbetald intäkt. För vidare information, se not 18 i koncernens
notapparat.
Besökshantering
Avtalen ger kunden en licens för en mjukvara för registrering och hante-
ring av besökare, antingen via en molnbaserad lösning, eller via en lokal
installation hos kunden. För den molnbaserade lösningen redovisas
intäkterna linjärt över avtalsperioden. Avtalsperioden bedöms normalt
vara 12 månader. Vid lokal installation hos kunden redovisas licensintäk-
ten vid installationstillfället, då licensen har klassats som rätt att använ-
da, då kontrollen för licens och varor överförts till kunden . Support- och
underhållsavtal redovisas linjärt över avtalsperioden.
Avtal med kunder kan således ge upphov till tre typer av betalningsström-
mar: den molnbaserade lösningen faktureras med ett engångsbelopp vid
periodens inledning. Detta leder till att det uppstår en avtalsskuld som
redovisas som förutbetald intäkt, se not 15 i koncernens notapparat. Den
andra betalningsströmmen avser lokal installation hos kund där fakture-
ring sker vid leverans . Den tredje betalningsströmmen för support- och
underhåll faktureras löpande över avtalsperioden.
Kommissionskostnader
Kommissionskostnader uppstår vid försäljning då en agent är delaktig i
försäljningen. Kommissionen redovisas som en försäljningskostnad under
avtalsperioden.
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat
med ackumulerade avskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår utgifter som
direkt kan hänföras till förvärvet av tillgången.
Tillkommande utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller redovi-
sas som en separat tillgång, beroende på vilket som är lämpligt, endast då
det är sannolikt att de framtida ekonomiska förmåner som är förknippade
med tillgången kommer att komma koncernen tillgodo och tillgångens
anskaffningsvärde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra former av
reparationer och underhåll redovisas som kostnader i resultaträkningen
under den period de uppkommer.
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar, för att fördela deras
anskaffningsvärde ner till det beräknade restvärdet, görs linjärt enligt
plan över den beräknade nyttjandeperioden vilken för datorer är tre år
och för övriga inventarier fem år.
Avskrivning av materiella anläggningstillgångar ingår i posterna
Försäljnings-, Administrations- och FoU-kostnader i resultaträkningen.
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod prövas varje balansdag
och justeras vid behov. I de fall en tillgångs redovisade värde bedöms
överstiga dess beräknade återvinningsvärde skrivs tillgången omedelbart
ner till sitt återvinningsvärde. Vinster och förluster vid avyttring fastställs
genom en jämförelse mellan försäljningsintäkt och redovisat värde och
redovisas i resultaträkningen.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning kostnadsförs när de uppstår. Utgifter för utveckling
består av utgifter för fortsatt utveckling av utrustning och mjukvara för
biometrisk fingeravtrycks- och ansiktsidentifiering. Dessa redovisas som
immateriella tillgångar när det är sannolikt att projektet kommer att bli
framgångsrikt, med tanke på dess kommersiella och tekniska möjligheter
samt att kostnaderna kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Övriga utveck-
lingsutgifter kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidiga-
re har kostnadsförts balanseras inte i efterföljande period. Utvecklings-
utgifter har en begränsad nyttjandeperiod och skrivs av linjärt från den
tidpunkt då den kommersiella produktionen av produkten kan påbörjas.
Den beräknade nyttjandeperioden är bedömd till tre år utifrån den snab-
ba tekniska utvecklingen.
Programvara
Utgifter för underhåll av programvara kostnadsförs när de uppstår. Utgif-
ter för anskaffning och utveckling av programvara aktiveras på basis av
de kostnader som uppstått då den aktuella programvaran anskaffats och
satts i drift. Dessa utgifter skrivs av under den bedömda nyttjandepe-
rioden vilken uppgår till fem år. Programvara erhållen i samband med
förvärvent av NexID Biometrics Inc. och EastCoast Solutions AB skrivs av
under den bedömda nyttjandeperioden vilken i förvärvskalkylernan fast-
ställdes till tio år. Avvikelsen i avskrivningstid är hänförlig till karaktären
på programvaran.
Patent
Patent har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas därför till anskaff-
ningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar. Patent erhållen
i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs av under den
bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till femton år.
Kundrelationer
Kundrelationer erhållen i samband med förvärvent av NexID Biometrics
Inc. och EastCoast Solutions AB skrivs av under den bedömda nyttjande-
perioden vilken uppgår till mellan fem och tio år.
Databas
Databas erhållen i samband med förvärvet av NexID Biometrics Inc. skrivs
av under den bedömda nyttjandeperioden vilken uppgår till tio år.
NOTER KONCERNEN | 47
Varumärke
Värdet av det varumärke som uppkom vid förvärvet av EastCoast Solu-
tions AB skrivs inte av utan prövas årligen för nedskrivningsbehov.
Goodwill
Värdet av den goodwill som uppkom vid förvärven av NexID Biometrics
Inc. och EastCoast Solutions AB skrivs inte av utan prövas årligen för
nedskrivningsbehov.
NEDSKRIVNINGAR
Materiella och immateriella tillgångar som skrivs av bedöms med avseen-
de på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden
indikerar att det redovisade värdet inte är återvinningsbart. En nedskriv-
ning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde över-
stiger dess återvinningsvärde, vilket är det högsta av nettoförsäljnings-
värdet och nyttjandevärdet. För en tillgång beräknas återvinningsvärdet
för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör, dvs. de lägsta
nivåer där det finns identifierbara kassaflöden. En nedskrivning påverkar
nettoresultatet och därmed den finansiella ställningen för koncernen.
VARULAGER
Varulagret värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsälj-
ningsvärdet på balansdagen. Anskaffningsvärdet fastställs med tillämp-
ning av FIFU-metoden (först in först ut). Nettoförsäljningsvärdet utgörs av
försäljningspris med avdrag för rörliga försäljningskostnader.
Varulagret består av komponenter som ingår i installationer av YOUNiQ
hos kund, i de fall Precise levererar både hård- och mjukvara.
FINANSIELLA INSTRUMENT
De finansiella instrumenten utgörs av finansiella tillgångar och skulder.
Nedan kommenteras de balansposter som bedöms mest väsentliga för
läsaren.
Kundfordringar
Kundfordringar motsvarar koncernens ovillkorade rätt till ersättning från
kunder. Kundfordringar redovisas initialt till transaktionspris och däref-
ter till upplupet anskaffningsvärde minskat med eventuell reservering
för värdeminskning. Koncernen tillämpar den förenklade metoden för
beräkning av förväntade kreditförluster. Metoden innebär att förväntade
förluster under fordrans hela löptid används som utgångspunkt för kund-
fordringar. Modellen för avsättning till framtida kundförluster baseras på
ett historiskt utfall kombinerat med framåtriktad analys.
Likvida medel
Företagets likvida medel består endast av medel placerade på bankkon-
to.
Övriga finansiella skulder
En finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part till
instrumentets avtalsmässiga villkor. Skuld tas upp när motpart har preste-
rat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu
inte mottagits. Leverantörsskuld redovisas när faktura mottagits. En finan-
siell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs
eller på annat sätt utsläcks. Övriga finansiella skulder består främst av
leverantörsskulder som redovisas till upplupet anskaffningsväde, samt
diskonterad uppskjuten fast köpeskilling relaterade till förvärvet av East-
Coast se not 20 i koncernens notapparat.
EGET KAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Transaktionskostnader som
direkt kan hänföras till emission av nya stamaktier eller optioner redovisas
i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.
INKOMSTSKATTER
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt
redovisas i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redo-
visas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovi-
sas även skatten i övrigt totalresultat respektive eget kapital. Värdering
av samtliga skatteskulder/-fordringar sker till nominella belopp och
den aktuella skattekostnaden beräknas på basis av de skatteregler som
på balansdagen är beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretaget och dess dotterföretag är verksamma och genererar
skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräkningsmetoden, på alla
temporära skillnader som uppkommer mellan det skattemässiga värdet
på tillgångar och skulder och dessas redovisade värden i koncernredo-
visningen. Uppskjutna skattefordringar redovisas endast i den mån det
finns tillräckliga skattepliktiga temporära skillnader eller andra faktorer
som övertygande talar för att den uppskjutna skattefordran kommer att
utnyttjas. Uppskjuten inkomstskatt beräknas med tillämpning av skatte-
satser (och lagar) som har beslutats eller aviserats per balansdagen och
som förväntas gälla när den berörda uppskjutna skattefordran realiseras
eller den uppskjutna skatteskulden regleras. Uppskjuten skatt redovisas
för skattemässiga underskottsavdrag och andra skatteavdrag i den mån
det är sannolikt att det kommer att finnas skattepliktiga vinster mot vilka
de skattemässiga underskottsavdragen kan utnyttjas. vinster mot vilka de
skattemässiga underskottsavdragen kan utnyttjas.
ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensioner
Inom koncernen finns enbart avgiftsbestämda pensionsplaner. För
avgiftsbestämda pensionsplaner betalar koncernen avgifter till privat
administrerade pensionsförsäkringsplaner enligt avtal. Bolagen har inga
ytterligare betalningsförpliktelser när avgifterna väl är betalda.
Ersättning vid uppsägning
Ersättningar vid uppsägning utgår när en anställds anställning sagts
upp före normal pensionstidpunkt eller då en anställd accepterar frivil-
lig avgång från anställning i utbyte mot sådana ersättningar. Koncer-
nen redovisar avgångsvederlag när den bevisligen är förpliktad endera
att säga upp anställda enligt en detaljerad formell plan utan möjlighet
till återkallande, eller att lämna ersättningar vid uppsägning som resul-
tat av ett erbjudande som gjorts för att uppmuntra till frivillig avgång
från anställning. Förmåner som förfaller efter mer än tolv månader från
balansdagen diskonteras till nuvärde.
Aktierelaterade ersättningar
Precise Biometrics har utestående optionsprogram för personal anställd i
Sverige (se not 5 i koncernens notapparat - Ersättning till ledande befatt-
ningshavare). Teckningsoptionerna har ställts ut på marknadsmässiga
grunder, då de överlåtits till de anställda. Vid förvärv av teckningsoptio-
ner från den anställdes sida förs erhållen likvid mot övrigt tillskjutet kapi-
tal. Vid utnyttjande av optionerna ökas aktiekapitalet med varje nyemit-
terad akties nominella värde och den tillhörande överkursen tillförs övrigt
tillskjutet kapital.
48 | NOTER KONCERNEN
LLSKATT
I vissa länder är bolagets kunder skyldiga att vid betalning till bolaget
för erhållna varor och tjänster göra avdrag för en lokal skatt (withholding
tax) och, för bolagets räkning, inbetala beloppet till en lokal myndighet.
Bolaget har gjort bedömningen att intäkt från försäljning ska redovisas
till fakturerat belopp och källskatten ska redovisas som en försäljnings-
kostnad. Denna bedömning bygger på en rad omständigheter:
Då skatten inte baseras på ett skattepliktigt resultat uppfyller den
inte definitionen av en inkomstskatt i IAS 12.
Det är inte ett belopp som bolaget erhåller för skattemyndighetens
räkning; beloppet reducerar den ersättning som bolaget förväntar
sig att ha rätt till i utbyte för överförda varor och tjänster.
För beräkning av svensk inkomstskatt betraktas det fakturera-
de beloppet som skattepliktig intäkt. De belopp som erlagts för
utländsk källskatt får visserligen avräknas mot svensk inkomstskatt,
men då bolaget inte är/har varit i en skattebetalande position,
har bolaget istället valt att vid beräkning av svensk inkomstskatt
behandla erlagd utländsk källskatt som en avdragsgill kostnad.
LEASINGAVTAL
Leasingavtal där Precise Biometrics är leasetagare avser främst byggna-
der. Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder om 5 år för bygg-
nader. Villkoren förhandlas separat för varje avtal och innehåller ett stort
antal olika avtalsvillkor.
Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter och en motsvarande skuld,
den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning
av Precise Biometrics. Nyttjanderätten och leasingskulden redovisas
på raderna Nyttjanderättstillgångar, Långfristiga räntebärande skulder
respektive Kortfristiga räntebärande skulder i balansräkningen. Varje
leasingbetalning fördelas mellan amortering av skulden och räntekost-
nad. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden så att varje redovis-
ningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för
den under respektive period redovisade skulden. Nyttjanderätten skrivs
av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingav-
talets längd.
Skulder som uppkommer från leasingavtal redovisas initialt till nuvärde av
följande leasingbetalningar:
Fasta avgifter (inklusive avgifter som till sin substans är fasta), mins-
kat med incitamentsfordringar
Variabla leasingavgifter som beror på ett index eller ett pris, initialt
värderade med hjälp av index eller pris vid inledningsdatumet
Leasingbetalningarna diskonteras med den implicita räntan om den
räntan kan fastställas, annars den marginella låneräntan. Nyttjanderätter
värderas initialt till:
Det belopp leasingskulden ursprungligen värderats till
Leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet, efter
avdrag för eventuella förmåner som mottagits i samband med teck-
ningen av leasingavtalet
Initiala direkta utgifter
Precise Biometrics har valt att tillämpa undantag i IFRS 16 som innebär att
betalningar för korta kontrakt och leasingavtal av mindre värde kostnads-
förs linjärt i resultaträkningen. Korta kontrakt är avtal med en leasingtid
på 12 månader eller mindre. Optioner att förlänga och säga upp avtal
finns inkluderade i två av koncernens leasingavtal gällande byggnader.
Villkoren används för att maximera flexibiliteten i hanteringen av avtalen.
Optioner som ger möjlighet att förlänga och säga upp avtal kan antingen
endast utnyttjas av koncernen (och inte av leasegivarna) eller antingen
av både leasetagare och leasegivare. Bedömning avseende utnyttjande
av optioner att förlänga eller säga upp avtal omprövas om det uppstår
någon väsentlig händelse eller förändring i omständigheter som påverkar
denna bedömning och förändringen är inom leasetagarens kontroll. För
ytterligare information hänvisas till not 7 i koncernens notapparat.
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
FÖR REDOVISNINGSÄNDAMÅL
För att kunna upprätta redovisning enligt god redovisningssed måste
bedömningar och antaganden som påverkar resultat- och balansräkning
samt övriga upplysningar göras. Faktiskt utfall kan skilja sig från gjorda
bedömningar.
Uppskjuten skatt
Koncernen är skyldig att betala skatt i tre länder. Mot bakgrund av koncer-
nens historiska resultatutveckling bedöms koncernens skattekostnad
vara begränsad, i alla fall på kort sikt. Koncernen gör löpande bedöm-
ningar avseende möjligheten att utnyttja underskottsavdrag i framtiden.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov förelig-
ger för goodwill, i enlighet med den redovisningsprincip som beskrivs
i denna not. Återvinningsvärdet för kassagenererande enheter har fast-
ställts genom beräkning av nyttjandevärde. För dessa beräkningar måste
vissa uppskattningar göras.
För ytterligare information hänvisas till not 13 i koncernens notapparat.
Rörelseförvärv
Precise Biometrics har under året genomfört rörelseförvärv av East Coast
Solutions AB och Besökssystem Sverige AB. I samband med förvärvet har
en förvärvsanalys upprättats där tillgångar och skulder ska värderas till
verkligt värde. Denna värdering baseras till viss del på företagsledningens
bedömning av de förvärvade bolagens framtida intjäningsförmåga. En
felaktig bedömning kan leda till att tillgångar och skulder är övervärde-
rade.
För ytterligare information hänvisas till not 20, Rörelseförvärv.
NOTER KONCERNEN | 49
Då verksamhet enbart utgörs av ett affärsområde presenteras inte någon segmentsredovisning.
Koncernen har en (en) större kund som överstiger 10% av omsättningen. Intäkter från denna kund uppgår till 45% (60) av omsättningen.
NOT 2  INTÄKTSFÖRDELNING
NOT 3  KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
2021 2020
Kostnader för ersättning till anställda 31 575 35 223
Kostnad för inköp och hantering av handelsvaror 15 478 14 647
Avskrivningar och nedskrivningar 15 945 12 556
Konsultkostnader 34 174 35 132
Valutakursvinster -2 491 -4 600
Valutakursförluster 2 279 6 302
Övriga externa kostnader 16 992 14 490
Kapitaliserade utvecklingskostnader -16 561 -15 609
Summa 97 392 98 141
2021 2020
Intäktsslag
Royalty 31 300 47 108
Licenser, inkl. support och underhåll 46 378 39 667
Övrigt 5 641 5 574
Summa 83 319 92 349
Region/Land
Europa 11 000 4 583
- varav Sverige 6 747 2 197
Asien 61 613 74 164
- varav Kina 14 519 9 319
- varav Taiwan 39 421 58 198
USA 10 706 13 602
Summa 83 319 92 349
Produktområde
Algo 76 761 90 571
Digital Identity 6 558 1 778
Summa 83 319 92 349
50 | NOTER KONCERNEN
NOT 4  ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Könsfördelning i koncernen 2021 2020
Män Kvinnor Män Kvinnor
Precise Biometrics AB, Sverige 14 3 13 3
Precise Biometrics Inc, USA 2 - 4 -
Precise Biometrics Kina 3 2 3 1
EastCoast Solutions AB, Sverige 2 -
21 5 20 4
Könsfördelning i företagsledningen 2021 2020
Andel kvinnor
Styrelsen 40% 40%
VD och övriga ledande befattningshavare 25% 0%
Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande: 2021 2020
Styrelse och VD, Sverige
Löner och andra ersättningar 5 119 6 176
Pensionskostnader 825 750
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 1 813 2 102
Summa 7 757 9 028
Övriga, Sverige
Löner och andra ersättningar 11 368 14 966
Pensionskostnader 2 357 2 034
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 3 949 4 452
Summa 17 674 21 452
SUMMA SVERIGE 25 431 30 480
Övriga, USA
Löner och andra ersättningar 3 467 2 575
Sociala kostnader 512 544
Summa 3 979 3 118
Övriga, Kina
Löner och andra ersättningar
3 587 1 449
Sociala kostnader 579 45
Summa
4 166 1 494
TOTALT 33 576 35 092
NOTER KONCERNEN | 51
NOT 5  ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättning till Verkställande Direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, pensionsförmån samt övriga förmåner.
Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 6 månader vid uppsägning från bolagets sida.
Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i
snitt under året uppgått till 3 (5) personer. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den rörliga ersättningen
maximerad till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 50 % av grundlönen.
ERTTNINGAR OCH ÖVRIGA FÖRMÅNER UNDER 2021
GRUNDLÖN/
STYRELSEARV.
UTSKOTTS
ARVODE
RÖRLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER
PENSIONS
KOSTNAD
SUMMA
Torgny Hellström, styrelsens ordförande 545 67 - - - 612
Mats Lindoff, styrelseledamot 190 25 - - - 215
Torbjörn Clementz, styrelseledamot 190 83 - - - 273
Synnöve Trygg, styrelseledamot 190 42 - - - 232
Åsa Schwarz, styrelseledamot 190 25 - - - 215
Stefan K Persson, verkställande direktör 3 300 - 99 - 825 4 224
Övriga ledande befattningshavare,3 personer
4 804 - 49 4 533 5 390
Summa 9 409 242 148 4 1 358 11 161
ERTTNINGAR OCH ÖVRIGA FÖRMÅNER UNDER 2020
GRUNDLÖN/
STYRELSEARV.
UTSKOTTS
ARVODE
RÖRLIG
ERSÄTTNING
ÖVRIGA
FÖRMÅNER
PENSIONS
KOSTNAD
SUMMA
Torgny Hellström, styrelsens ordförande 545 60 - - - 605
Mats Lindoff, styrelseledamot 190 40 - - - 230
Torbjörn Clementz, styrelseledamot 190 70 - - - 260
Synnöve Trygg, styrelseledamot 190 35 - - - 225
Åsa Schwarz, styrelseledarmot 190 25 - - - 215
Stefan K Persson, verkställande direktör 3 000 - 1440 - 750 5 190
Övriga ledande befattningshavare,5 personer
5 212 - 986 5 663 6 866
Summa 9 517 230 2 426 5 1 413 13 592
Kommentar till tabellen
Beloppen i tabellen är exklusive sociala avgifter. Utbetalningar sker via lön och arvode. Utbetalt arvode har kostnadsförts. Arvode ovan avser den kostnad
som påverkat årets resultat.
52 | NOTER KONCERNEN
Rörlig ersättning
För VD och ledande befattningshavare baseras rörlig ersättning på
koncernens resultat samt individuella mål. Dessa mål är uppsatta av
styrelsen för VD och av styrelsen samt VD för ledande befattningshava-
re. Det maximala belopp för rörlig ersättning som kan utbetalas till VD
uppgår till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare kan
rörlig ersättning uppgå till maximalt 50 % av grundlönen. Under 2021
uppgick den rörliga ersättningen till ledande befattningshavare mellan
2-3 % (32-48).
Övriga förmåner
Övriga förmåner består av förmån av försäkringar.
Aktierelaterade ersättningar
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram
för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsop-
tioner ska kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteck-
ning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske
senast den 31 juni 2019, med rätt för styrelsen att förlänga teckningsti-
den. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden
1 juni 2022 till 30 juni 2022. Teckningskursen för optionerna är fastställd
till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teck-
ningsoptioner har återköpts från CFO och makulerats. Vid helårsperio-
dens utgång har 1 000 000 optioner tecknats av VD motsvarande 100% av
totala kvarvarande teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga
teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet
aktier i bolaget att öka med 1 000 000 aktier. VD optioner har återköpts
under Q1 2022 då VD lämnar bolaget.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per
aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under
helårsperioden motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.
Pensioner
Pensionsåldern för VD är 65 år. Pensionspremien skall uppgå till maximalt
25 % av den fasta lönen från moderbolag. För andra ledande befatt-
ningshavare är pensionsåldern också 65 år. Enligt pensionsavtalet beräk-
nas pensionspremien enligt en trappa baserat på ålder och lön. För det
högsta aktuella åldersintervallet uppgår premien till 6 % av den pensions-
grundande lönen upp till 7,5 basbelopp, 39 % av den pensionsgrundande
lönen mellan 7,5 och 20 basbelopp och med 21 % av den pensionsgrun-
dande lönen för lön över 20 basbelopp.
Avgångsvederlag
Mellan bolaget och den VD gäller en ömsesidig uppsägningstid om 6
månader. Dessutom utgår ett avgångsvederlag om 6 månadslöner om VD
blir uppsagd av bolaget. Mellan bolaget och övriga ledande befattnings-
havare gäller uppsägningstid om 3-6 månader. Inga avgångsvederlag
utgår för övriga ledande befattningshavare.
Change in control
Det föreligger inte några avtal, med undantag för anställningsavtalen vars
innehåll i allt väsentligt kommenterats ovan, mellan bolaget och dess
anställda som föreskriver att ersättningar skall utgå om deras anställning
upphör som följd av ett offentligt uppköpserbjudande.
Beredning- och beslutsprocess
Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor som omfattar löner,
pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor
för ledningen i bolaget. Under 2021 har utskottet primärt fokuserat på
ersättning till VD och ledande befattningshavare, inklusive incitaments-
program. Det är styrelsen som beslutar om ersättningar till VD baserat på
ersättningsutskottets rekommendation inom ramen för beslutade riktlin-
jer av årsstämman. Ersättningar till andra ledande befattningshavare har
beslutats av VD efter samråd med ersättningsutskottet och styrelsen. På
årsstämman 2021 antogs riktlinjer för bestämmande av lön och annan
ersättning till VD och andra ledande befattningshavare.
NOT 6  REVISIONSARVODE
2021 2020
Ernst & Young
Revisionsuppdraget 705 446
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 90 50
Skatterådgivning - -
Andra uppdrag - -
Summa 795 496
NOTER KONCERNEN | 53
NOT 7  LEASINGAVTAL
Koncernen leasar framförallt byggnader. Inga leasingavtal innehåller kovenanter eller andra begränsningar utöver säkerheten i den leasade tillgången.
Ett nytt hyresavtal tecknades under 2020 med startdatum i september 2020. Det nya hyresavtalet har en avtalstid på 5 år, med möjlighet till förlängning på
ytterligare 3 år. Nytt avtal har gett en ökning av leasingskulden med 7 miljoner kronor utifrån nyttjande av avtalstiden utan förlängning. Bedömningen görs
utifrån att bolagets behov av kontorslokaler är föränderligt. Under 2021 tillkom ett nytt hyresavtal genom förvärv av EastCoast Solutions AB. Nytt avtal har
gett en ökning av leasingskulden med 2 miljoner kronor utifrån nyttjande av avtalstiden med en förlängningsperiod.
Nyttjanderättstillgångar 2020-01-01 1 065
Nya hyresavtal 7 107
Avskrivningar under året -1 466
Utgående bokfört värde 2020-12-31 6 706
Leasingskulder 2021-12-31 2020-12-31
Kortfristiga 1 669 1 131
Långfristiga 5 926 5 668
Leasingskulder som ingår i balansräkningen 7 595 6 799
De långfristiga leasingskulderna förfaller mellan 1 och 5 år.
Räntebärande skulder 2020-01-01 1 071
Nytt hyresavtal 7 107
Kassaflöde -1 378
Räntebärande skulder 2020-12-31 6 799
Belopp redovisade i koncernens resultaträkning - IFRS 16 2021 2020
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar -1 502 -1 466
Ränta på leasingskulder -223 -100
Kostnader för leasar av lågt värde -107 -226
Summa -1 832 -1 792
Belopp redovisade i koncernens kassaflödesanalys - IFRS 16 2021 2020
Summa kassautflöden hänförliga till leasingavtal 1 609 1 704
Ovanstående kassautflöde inkluderar såväl belopp för leasingavtal som redovisas som leasingskuld, som belopp som betalas för variabla leasingavgifter och
leasar av lågt värde. Koncernen har inte haft någon korttidsleasing under året.
Nyttjanderättstillgångar 2021-01-01 6 706
Nya hyresavtal genom rörelseförvärv 2 066
Avskrivningar under året -1 502
Utgående bokfört värde 2021-12-31 7 270
Räntebärande skulder 2021-01-01 6 799
Nytt hyresavtal genom rörelseförvärv 2 075
Kassaflöde -1 279
Räntebärande skulder 2021-12-31 7 595
54 | NOTER KONCERNEN
NOT 8  FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
2021 2020
Ränteintäkter - 8
Valutakursvinster 1 216 -
Övrigt - 51
Summa 1 216 59
Ränta leasingskulder 223 100
Räntekostnader övrigt - 1
Valutakursförluster 269 576
Summa 492 677
NOT 9  INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATT
Årets skattekostnad 2021 2020
Aktuell skatt på årets resultat -128 -4
Förändring av uppskjuten skatt 31 -5 750
Skattekostnad -97 -5 754
Avstämning av effektiv skatt 2021 2020
Resultat före skatt -13 349 -6 410
Skatt beräknad enligt gällande skattesats för moderbolaget 2 750 1 372
Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader/ej skattepliktiga intäkter -125 -19
Temporär skillnad för vilken uppskjuten skatt ej redovisats -531 -
Förändrad bedömning uppskjuten skattefordran - -5 750
Underskottsavdrag för vilken uppskjuten skattefordran ej redovisats -2 191 -1 357
Skattekostnad -97 -5 754
Skatten på koncernens resultat före skatt skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle framkommit vid vägd genomsnittlig skattesats gällande för
resultaten i de konsoliderade företagen enligt ovan.
Uppskjuten skatteskuld 2021 2020
Uppskjuten skatteskuld -5 615 -
Redovisat värde -5 615 -
Specifikation av förändring av uppskjuten skattefordran/uppskjuten skatteskuld: 2021 2020
Ingående redovisat värde - 5 750
Förvärv - uppskjuten skatteskuld avseende övervärden i immateriella tillgångar -4 757 -
Förvärv - uppskjuten skatteskuld avseende obeskattade reserver -889 -
Uppskjuten skatt redovisad i resultaträkningen 31 -5 750
Utgående redovisat värde uppskjuten skattefordran/uppskjuten skatteskuld: -5 615 -
Bolagets historiskt redovisade förluster uppgår till betydande belopp då de senaste räkenkapsåren resulterat i skattemässig förlust. Digital Identity
befinner sig i ett tidigt skede, samt att det naturligt finns osäkerheter i prognoser är bolagets bedömning försiktig utifrån att det inte finns övertygande
faktorer som talar för framtida skattepliktiga överskott inom den närmaste tiden.
Under 2021 har uppskjuten skatteskuld uppkommit genom förvärv av dotterbolag. Moderbolaget gjordes 2020 en nedskrivning av uppskjuten skatte-
fordran avseende framtida nyttjande av skattemässigt underskott. Skattekostnaden är inte kassaflödespåverkande då den utgörs av en nedskrivning av
en tidigare uppbokad uppskjuten skattefordran.
Det finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen uppgående till 677 807 tkr
(662 643). Någon tidsbegränsning för utnyttjande av underskottsavdragen föreligger inte.
NOTER KONCERNEN | 55
NOT 10  RESULTAT PER AKTIE
Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom att det resultat som är hänförligt till moderföretagets aktieägare divideras med ett vägt genomsnittligt
antal utestående stamaktier under perioden exklusive återköpta aktier av moderbolaget.
2021 2020
Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare (tkr) -13 446 -12 239
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 362 242 360 231
Resultat per aktie före utspädning (kr per aktie), kvarvarande verksamhet -0,04 -0,03
Resultat per aktie före utspädning (kr per aktie), total verksamhet -0,04 -0,03
Resultat per aktie efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras det vägda genomsnittliga antalet utestående stamaktier för utspädningseffekten av samtliga
potentiella stamaktier. Moderbolaget har endast en kategori av potentiella stamaktier med utspädningseffekt, aktieoptioner.
Om utestående teckningsoptionsprogram inlöses i sin helhet uppgår maximal utspädning till 1 300 000 aktier. Utspädningseffekter har ej beaktats då
snittkursen under året understiger kursen i optionsprogram beslutat 2019.
2021 2020
Resultat som är hänförligt till moderbolagets aktieägare -13 446 -12 239
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 362 242 360 231
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning av resultat
per aktie efter utspädning (tusental) 362 242 360 231
Resultat per aktie efter utspädning (kr per aktie), kvarvarande verksamhet -0,04 -0,03
Resultat per aktie efter utspädning (kr per aktie), total verksamhet -0,04 -0,03
56 | NOTER KONCERNEN
Precise Biometrics exponeras för ett flertal risker som i huvudsak uppkom-
mer med anledning av att bolaget köper och säljer i utländsk valuta då
förändringar i valutakurser påverkas bolagets resultat och kassaflöden.
Bolaget exponeras även av kreditrisk, likviditetsrisk och kapitalrisk. Det
är styrelsen som fastställer policies för riskhanteringen vilken framgår av
bolagets Ekonomi- och Finanspolicy.
Valutarisk
Precise Biometrics valutaexponering omfattar både transaktions- och
omräkningsexponering. Transaktionsexponering uppkommer genom
att försäljning och inköp sker i olika valutor. Bolaget är genom sin
verksamhet exponerad för valutarisker då en väsentlig del av intäkterna
genereras i utländsk valuta, huvudsakligen USD, medan en övervägande
del av bolagets omkostnader är i svenska kronor. Härigenom påverkar
valutakursförändringar bolagets resultat och kassaflöden. För att minska
exponeringen har en policy antagits som medger en valutasäkring enligt
en förutbestämd modell vilken möjliggör en valutasäkring av prognosti-
cerat nettoflöde. Totalt prognostiserat nettoflöde under den kommande
12-månaders perioden kan valutasäkras till ca 40%. Omräkningsexpone-
ring valutasäkras inte. Under 2021 har inga valutasäkringar genomförts
via terminskontrakt. Terminskontrakt värderas enligt verkligt värde via
resultaträkningen.
Känslighetsanalys
Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10% i förhållande
till USD med alla andra variabler konstanta, skulle årets resultat 2021 ha
varit cirka 4 600 tkr (6 300) högre/lägre. Motsvarande effekt på eget kapi-
tal beräknat som 10% på Precise Biometrics Incs egna kapital motsvarar
160 tkr (130).
Kapitalrisk
Den kapitalrisk bolaget har är om bolaget inte genererat vinst och ett
underliggande kassaflöde utan är beroende av nytt kapital från akti-
gare alternativt att ta upp lån. Denna risk följs löpande genom bolagets
interna kontroll och rapportering och de ramar som sätts från styrelsen.
Det finns heller ingen garanti för att nytt kapital kan anskaffas om behov
uppstår eller för att sådant kapital kan anskaffas på fördelaktiga villkor.
Kreditrisk
Risken att bolagets kunder inte betalar kundfordringar utgör en kund-
kreditrisk. För att begränsa denna använder bolaget en kreditpolicy och
utestående kundfordringar följs fortlöpande med stort fokus. Vid tvek-
samheter avseende kreditvärderingen skall förskottsbetalning tillämpas
och inga nya order levereras om kunden har väsentliga förfallna kund-
fordringar.
Likviditetsrisk
Styrelse och ledning följer noggrant likviditetssituationen för att säker-
ställa att det finns tillräckligt med likvida medel för att möta behovet i
den löpande verksamheten. Delar av bolagets intäkter utgörs av royalty
vilka avräknas kvartalsvis och har således en viss påverkan på bolagets
kassaflöde.
Prognososäkerhet
Bolaget verkar på en snabbt föränderlig marknad. Marknaden för produk-
terna befinner sig i ett tidigt skede och intäkterna har till stor del karak-
tären av royaltyersättning) baserad på kundernas utnyttjande. Bolaget
arbetar med långa införsäljningsprocesser och en tidigare eller senare-
läggning av order kan innebära en avsevärd påverkan på omsättning och
resultat vilket sammantaget medför en stor prognososäkerhet.
Kassaflöde
Bolaget arbetar för att minimera den tid bolaget binder i kapital, främst
kundfordringar. För att minska den risk en kapitalbindning kan innebära
arbetar bolaget aktivt med uppföljning av utestående kundfordringar.
NOT 11  RISKFAKTORER
NOT 12  MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
INVENTARIER OCH UTRUSTNING
2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 2 627 1 722
Årets anskaffningar 3 173 2 062
Rörelseförvärv 419 -
Avyttrade tillgångar/utrangeringar -36 -1 157
Utgående anskaffningsvärde 6 183 2 627
Ingående ack avskrivningar -409 -902
Årets avskrivningar -1 225 -607
Rörelseförvärv -391 -
Avyttrade tillgångar/utrangeringar 36 1 100
Utgående ack avskrivningar -1 988 -409
Bokfört värde 4 195 2 218
Kommentar till noten:
Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljnings-, Administrations- samt FoU-kostnader i resultaträkningen.
NOTER KONCERNEN | 57
NOT 13  IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER
2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 34 558 24 834
Årets anskaffningar 16 561 15 609
Utrangeringar / försäljning -11 116 -5 885
Utgående anskaffningsvärde 40 003 34 558
Ingående ack avskrivningar -15 331 -11 653
Årets avskrivningar -12 147 -9 563
Utrangeringar / försäljningar 11 116 5 885
Utgående ack avskrivningar -16 362 -15 331
Ingående ack nedskrivningar - -
Utrangeringar / försäljningar
Utgående ack nedskrivningar - -
Bokfört värde 23 641 19 227
PATENT 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 1 138 1 138
Utgående anskaffningsvärde 1 138 1 138
BALANSERADE DATAUTGIFTER 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 687 565
Årets anskaffning - 122
Rörelseförvärv -
Utgående anskaffningsvärde 687 687
Ingående ack avskrivningar -263 -158
Årets avskrivningar -137 -105
Utgående ack avskrivningar -400 -263
Bokfört värde 286 424
GOODWILL 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 23 425 23 425
Rörelseförvärv 61 411 -
Utgående anskaffningsvärde 84 836 23 425
Ingående ack avskrivningar -297 -221
Årets avskrivningar -76 -76
Utgående ack avskrivningar -373 -297
Bokfört värde 765 841
58 | NOTER KONCERNEN
ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR (DATABAS OCH KUNDRELATIONER) 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 6 637 6 637
Rörelseförvärv 9 543 -
Utgående anskaffningsvärde 16 180 6 637
Ingående ack avskrivningar -2 890 -2 152
Årets avskrivningar -819 -738
Utgående ack avskrivningar -3 709 -2 890
Bokfört värde 12 471 3 747
SUMMA BOKFÖRT VÄRDE 135 480 47 664
Kommentar till noten:
Vid beräkning av nyttjandevärde har framtida kassafllöden diskonterats till en räntesats om 25% före skatt. Avskrivningar för balanserade utvecklingsutgifter
och förvärvade immateriella tillgångar ingår i posten kostnad för såld vara.
Nedskrivningstest av goodwill
Koncernen undersöker varje år om något nedskrivningsbehov för goodwill föreligger. Goodwill har allokerats till kassagenererande enheten (KGE) vilket är
bolaget exkluderat EastCoast. Återvinningsvärden för KGE har fastställts genom beräkning av nyttjandevärdet vilket kräver att vissa antaganden måste göras
gällande bl.a. försäljning och bruttomarginal. Beräkningarna utgår från kassaflödesprognoser baserade på finansiella prognoser estimerade av ledningen
för de kommande fem åren. För åren efter används en tillväxttakt på 2%. Diskonteringsränta har bestämts utifrån en framräknad ”Weighted Average Cost of
Capital" (WACC) före skatt om 27% och efter skatt om 25%. East Coast är inte inkluderat i nedskrivningstest 2021 då förvärvet ägde rum 30 november 2021
till bedömt marknadsvärde.
Känslighetsanalys
En känslighetsanalys har genomförts och resultatet av den är att om WACC istället är 26% efter skatt kommer återvinningsvärdet minska med 7%. Om rörel-
seresultat antas vara 5% lägre än företagets förväntningar skulle återvinningsvärdet minska med 14%. Inga av dessa hypotetiska antagande skulle leda till ett
nedskrivningsbehov.
VARUMÄRKE
2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde - -
Rörelseförvärv 5 473 -
Utgående anskaffningsvärde 5 473 -
TECHNOLOGY 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde - -
Årets anskaffning - -
Rörelseförvärv 8 077
Utgående anskaffningsvärde 8 077 -
Ingående ack avskrivningar - -
Årets avskrivningar -69 -
Utgående ack avskrivningar -69 -
Bokfört värde 8 008 -
SUMMA BOKFÖRT VÄRDE 135 480 47 664
NOTER KONCERNEN | 59
NOT 15  FÖRUTBETALDA KOSTNADER
2021-12-31 2020-12-31
Förutbetald lokalhyra 672 460
Övriga poster 2 834 3 221
Summa 3 506 3 681
NOT 14  KUNDFORDRINGAR
2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar - fakturerade 17 436 7 015
Kundfordringar - ofakturerade 6 591 10 524
Kreditriskreservering - -4 606
Summa 24 027 12 933
Per den 31 december 2021 var kundfordringar uppgående till 1 683 (6488) förfallna. Kundfordringar uppgående till 0 (4 606) är nedskrivna och utöver dessa
anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna. Dessa gäller ett antal oberoende kunder vilka tidigare inte haft några betal-
ningssvårigheter. För ofakturerade kundfordringar bedömer bolaget att det inte finns behov av någon kreditriskreservering. Av årets återföring av kreditris-
kreservering om 4 323 avser 3 092 kundfordringar där intäkt ej redovisats tidigare, 1 231 avser återföring av osäkra kundfordringar.
Åldersanalysen av samtliga kundfordringar är som följer: 2021-12-31 2020-12-31
Ej förfallna 22 344 11 052
Mindre än 3 månader 1 597 2 118
Varav nedskrivet - -516
3 till 6 månader - 491
Varav nedskrivet - -491
Mer än 6 månader 86 3 879
Varav nedskrivet - -3 600
Summa 24 027 12 933
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Koncernen har ingen pant som säkerhet.
2021-12-31 2020-12-31
Kreditriskreservering vid årets början -4 606 -1 614
Konstaterad kundförlust 284 371
Återföring av kreditriskreservering 4 323 -
Kreditriskreservering - -3 590
Valutapåverkan - 228
Summa - -4 606
Redovisade belopp, per valuta, för koncernens kundfordringar är följande: 2021-12-31 2020-12-31
SEK 5 739 42
USD 970 2 096
EUR 912 33
DKK 69 -
NOK 78 -
60 | NOTER KONCERNEN
NOT 18  UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2021-12-31 2020-12-31
Förutbetalda intäkter 19 944 12 960
Upplupna semesterlöner 2 306 2 275
Upplupna löner och ersättningar 335 4 833
Upplupna sociala avgifter och pensioner 1 680 2 727
Övriga upplupna kostnader 2 472 2 447
Summa 26 736 25 242
NOT 16  EGET KAPITAL
2021 2020
Antal stamaktier, tusental
Emitterade per 1 januari 360 231 467 360 231 467
Kvittningsemission i samband med förvärv
1)
6 982 473 -
Nyemission i samband med förvärv
1)
28 750 000 -
Emitterade per 31 december 395 963 940 360 231 467
1) Avser förvärv av EastCoast Solution AB och Besökssystem Sverige AB
Per den 31 december 2021 omfattade det registrerade aktiekapitalet 395 963 940 stamaktier. Innehavare av stamaktier är berättigade till utdelning som fast-
ställs efter hand och aktieinnehavet berättigar till rösträtt vid bolagsstämman med en röst per aktie.
NOT 17  ÖVRIGA SKULDER
2021-12-31 2020-12-31
Långfristiga skulder
Leasingskuld 5 926 5 668
Långfristig skuld förvärv East Coast 28 922 -
Summa långfristiga skulder 34 848 5 668
Kortfristiga skulder
Leasingskuld 1 669 1 131
Kortfristig skuld förvärv East Coast 32 815 -
Övriga kortfristiga skulder 8 447 5 399
Summa kortfristiga skulder 42 931 6 530
NOT 19  FINANSIELLA INSTRUMENT
2021-12-31 2020-12-31
Bokfört värde Bokfört värde
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 24 027 12 933
Övriga fordringar 448 1 380
Likvida medel 64 102 76 258
Summa 88 577 90 571
NOTER KONCERNEN | 61
NOT 20  RÖRELSEFÖRVÄRV
Per 30 november 2021 förvärvade koncernen 100% av aktierna i EastCoast Solution AB och Besökssystem Sverige AB och den totala köpeskillingen som över-
fördes uppgick till 86 203 TSEK. Förvärvet av Besökssystem Sverige AB är immateriellt varför sammanslagna upplysningar lämnas.
Förvärvet accelererar Precise Biometrics erbjudande inom SaaS (Software-as-a-Service) inom Digital Identity och kommer genom förvärvet kompletteras med
EastCoast Solutions ledande besökshanteringssystem. Förvärvet kommer väsentligt förstärka Precise position inom fysisk tillgänglighet och stimulerar kors-
försäljning.
Köpeskillingen uppgår till 86 203 TSEK, varav 24 466 TSEK har erlagts per 31 december 2021 dels via kontant betalning på 18 000 TSEK och dels via utgivande
av nyemitterade aktier uppgående till 6 466 TSEK. Ytterligare 8 268 TSEK har efter årsskiftet erlagts kontant. Resterande 55 000 TSEK skall betalas vid två tillfällen
varav 25 000 TSEK skall erläggas ett (1) år efter förvärvets genomförande och 30 000 TSEK skall erläggas två (2) år efter förvärvets genomförande. Beloppen har
nuvärdesberäknats till räntan 1,8% och redovisas som övrig kortfristig skuld respektive övrig långfristig skuld.
Överförd ersättning
I nedanstående tabell sammanfattas verkligt värde för den överförda ersättningen per förvärvsdatumet, enligt preliminär förvärvsanalys.
TSEK
Likvida medel 26 268
Nyemiterade aktier, 6 982 473 stamaktier 6 466
Uppskjuten fast köpeskilling 53 469
Summa köpeskilling 86 203
Det verkliga värdet av överförda stamaktier i Precise Biometrics AB baseras på aktiekursen vid förvärvstidpunkten den 30 november 2021.
Förvärvsrelaterade utgifter
Förvärvsrelaterade utgifter uppgående till 2 577 TSEK har redovisats som en kostnad under innevarande år, inom raden Administrationskostnader i koncernens
resultaträkning.
Identifierbara tillgångar och övertagna skulder
Nedanstående tabell sammanfattar de redovisade beloppen för förvärvade tillgångar och övertagna skulder per förvärvsdagen.
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 10 075 5 678
Leasingskuld 7 594 6 799
Långfristiga skulder 28 922 -
Kortfristiga skulder 32 844 217
Upplupna kostnader 4 927 9 555
Summa 84 363 22 249
Verkligt värde avseende finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt med redovisat värde i balansräkningen.
TSEK
Immateriella anläggningstillgångar 23 093
Finansiella anläggningstillgångar 107
Materiella anläggningstillgångar 28
Omsättningstillgångar 2 561
Likvida medel 7 324
Icke räntebärande skulder -2 676
Uppskjuten skatteskuld -5 645
Summa förvärvade identifierbara nettotillgångar 24 792
Goodwill 61 411
Summa 86 203
62 | NOTER KONCERNEN
NOT 21  AVYTTRAD VERKSAMHET
Den 21 juni 2017 informerade Precise Biometrics att bolaget ingått ett avtal med Identos GmbH för övertagande av affärsområdet Mobile Smart Card
Solutions vilket innefattar verksamheten avseende smartkortläsare under varumärket Tactivo. Affären slutfördes enligt plan den 1 januari 2018 och identos
övertog utveckling av nya smartkortläsare under varumärket Tactivo, patent, varumärkesrättigheter, tillverkning, försäljning och kundsupport.
Från och med den 30 juni 2017 har tillgångar tillhörande Mobile Smart Card Solutions (Tactivo) omklassificerats och redovisas som tillgångar för avyttring
och resultat från avyttrad verksamhet. Precise Biometrics har för åren 2018-2020 erhållit kommission från Identots GmbH.
2020 är slutår enligt avtalet med Identos GmbH.
Resultaträkning (tkr) 2021 2020
Helår Helår
Rörlig köpeskilling - -75
Resultat före skatt av avyttrad verksamhet - -75
Precise ingick ett samarbetsavtal med Infineon Technologies AG för att tillhandahålla fingeravtrycksteknologi, Precise BioMatch, till fordonsindustrin.
Precise ingick partnerskap med Certego avseende integrering av YOUNiQ i deras säkerhetstjänster.
Första installationen av YOUNiQ för fjärrstyrning av el och värme för Algeco i Kiruna.
Styrelsen i Precise har utsett Patrick Höijer till ny VD för bolaget, med tillträde den 1 juni 2022.
NOT 22  VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER ÅRETS UTGÅNG
Intäkter och resultat från förvärvade bolag
Under 2021 har förvärvet bidragit till koncernens intäkter med 2 071 TSEK och till koncernens rörelseresultat med 423 TSEK. Om tidpunkten för förvärvet hade
varit den 1 januari 2021 hade koncernens intäkter uppgått till 98 246 TSEK och koncernens rörelseresultat till -13 194 TSEK.
Goodwill
Goodwill redovisas för förvärven under 2021 eftersom erlagda köpeskillingar för rörelseförvärven inkluderade belopp avseende förväntade synergier, intäkts-
tillväxt och framtida marknadsutveckling i det förvärvade företaget. Dessa fördelar redovisas inte separat från goodwill eftersom de inte uppfyller kriterierna
för identifierbara immateriella anläggningstillgångar. Ingen del av redovisad goodwill för förvärven förväntas vara skattemässigt avdragsgill för närvarande.
TSEK
Köpeskilling för aktier 86 203
Köpeskilling för aktier -86 203
Avgår: Kvittningsemission 6 466
Avgår: Uppskjuten fast köpeskilling 53 469
Avgår: Uppskjuten likvidavräkning 8 268
Tillkommer: Likvida medel i förvärvade bolag vid förvärvstillfället 7 324
Påverkan på koncernens likvida medel vid förvärvstillfället -10 676
verkan på likvida medel vid förvärvstillfället
NOTER KONCERNEN | 63
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
Belopp i tkr
Not 2021 2020
Nettoomsättning 2 79 048 90 857
Kostnad för sålda varor och tjänster 3 -29 962 -21 553
Bruttovinst 49 086 69 304
Försäljningskostnader -28 737 -28 928
Administrationskostnader -15 290 -15 137
FoU kostnader -20 003 -31 824
Övriga rörelseintäkter/kostnader 212 -1 777
3,4,5,6,7,9
-63 818 -77 666
Rörelseresultat -14 733 -8 362
Ränteintäkter och liknande resultatposter 10 1 216 51
Räntekostnader 10 -269 -577
947 -526
Resultat före skatt -13 786 -8 888
Skatt 8 - -5 750
Årets resultat -13 786 -14 638
Övrigt totalresultat för moderbolaget överensstämmer med årets resultat.
64 | MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Belopp i tkr
TILLGÅNGAR Not 2021-12-31 2020-12-31
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 11 3 769 1 696
Goodwill och immateriella anläggningstillgångar 12 40 154 39 141
Finansiella anläggningstillgångar 13 90 558 1 778
Summa anläggningstillgångar 134 481 42 615
Omsättningstillgångar
Varulager 548 1 052
Kundfordringar 14, 19 17 806 12 142
Övriga fordringar 18 2 000 2 923
Förutbetalda kostnader 15 3 202 3 539
Kassa och bank 19 52 782 73 434
Summa omsättningstillgångar 76 338 93 090
SUMMA TILLGÅNGAR 210 819 135 705
EGET KAPITAL & SKULDER
Bundet eget kapital
Aktiekapital 11 879 10 807
Reservfond 1 445 1 445
Fond för utvecklingsutgifter 23 642 19 228
Summa bundet eget kapital 36 966 31 480
Fritt eget kapital
Överkursfond 100 050 73 738
Balanserat resultat -6 135 13 012
Årets resultat -13 786 -14 638
Summa fritt eget kapital 80 129 72 112
Summa Eget kapital 16 117 095 103 593
Långfristiga skulder
Långfristiga skulder 17,21 28 922 -
Summa långfristiga skulder 28 922 -
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 19 10 032 6 000
Övriga kortfristiga skulder 17,19,21 33 649 907
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 18 21 122 25 205
Summa kortfristiga skulder 64 802 32 112
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 210 819 135 705
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING | 65
KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet utgörs av avskrivningar och kursförluster.
Det föreligger inga räntebärande skulder förutom leasing/diskonterad uppskjuten tilläggsköpeskilling vare sig 2021 eller 2020 varför något behov ej finns att
specificera förändring mellan åren.
1) Balansposten kassa och bank innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.
Belopp i tkr
Not 2021 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Rörelseresultat -14 732 -8 362
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 13 499
Återföring avskrivningar och nedskrivningar 16 566
Finansnetto 10 947 -526
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapitalet 2 781 4 611
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring varulager 504 -1 052
Förändring av kortfristiga fordringar -5 561 15 359
Förändring av långfristiga skulder - -52
Förändring av kortfristiga skulder -1 552 1 821
Förändring av rörelsekapital -6 609 16 076
Kassaflöde från den löpande verksamheten -3 828 20 687
Förvärv av dotterbolag -18 000
Investering i materiella anläggningstillgångar 21 -16 561 -1 738
Investering i immateriella anläggningstillgångar 12 -3 085 -15 731
Investering i finansiella anläggningstillgångar - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -37 646 -17 469
Nyemission 16 23 000 -
Emissionskostnader 16 -2 081 -
Likvid från försäljning/återköp av optioner 16 -97 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 20 822 -
Årets kassaflöde -20 652 3 218
Likvida medel vid årets början 73 434 70 216
Likvida medel vid årets slut
1)
52 782 73 434
66 | KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRING
EGET KAPITAL
Belopp i tkr
BUNDET EGET KAPITAL FRITT EGET KAPITAL
Aktiekapital Reservfond Fond för utvecklings-
utgifter
Överkurs fond Balanserat
resultat
Summa eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2020 10 807 1 445 13 181 73 738 19 060 118 231
Totalresultat
Årets resultat - - - - -14 638 -14 638
Övrigt totalresultat - - - - - -
Summa totalresultat - - - - -14 638 -14 638
Transaktioner med aktieägare
Aktiverade utvecklingsutgifter - - 15 609 - -15 609 -
Upplösning till följd av årets avskrivningar på
utvecklingsutgifter
- - -9 562 - 9 562 -
Likvid från återköp av optioner - - - - - -
Summa transaktioner med aktieägare - - 6 047 - -6 047 -
Utgående balans per 31 december 2020 10 807 1 445 19 228 73 738 -1 625 103 593
Ingående balans per 1 januari 2021 10 807 1 445 19 228 73 738 -1 625 103 593
Totalresultat
Årets resultat - - - - -13 786 -13 786
Övrigt totalresultat - - - -
Summa totalresultat - - - - -13 786 -13 786
Transaktioner med aktieägare
Kvittningsemission
1)
209 - - 6 256 - 6 465
Nyemission
1)
862 - - 22 138 - 23 000
Emissionskostnader
1)
- - - -2 080 - -2 080
Aktiverade utvecklingsutgifter - - 16 561 - -16 561 -
Upplösning till följd av årets avskrivningar på
utvecklingsutgifter - - -12 147 - 12 147 -
Likvid från återköp av optioner -97 -97
Summa transaktioner med aktieägare
1 071 -
4 414
26 314
-4 511
27 288
Utgående balans per 31 december 2021 11 878 1 445 23 642 100 052 -19 922 117 095
1) Hänförligt till förvärvet av EastCoast Solutions AB och Besöksystem Sverige AB, se vidare not 20.
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRING | 67
NOTER MODERBOLAGET
NOT 1  ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
NOT 2  INTÄKTSFÖRDELNING
NOT 3  KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
NOT 4  ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
NOT 5  ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
NOT 6  REVISIONSARVODE
NOT 7  OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
NOT 8  INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATT
NOT 9  INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG
NOT 10  FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
NOT 11  MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
NOT 12  IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
NOT 13  FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
NOT 14  KUNDFORDRINGAR
NOT 15  FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
NOT 16  EGET KAPITAL
NOT 17  ÖVRIGA SKULDER
NOT 18  UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
NOT 19  FINANSIELLA INSTRUMENT
NOT 20  TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
NOT 21  FÖRVÄRV AV DOTTERBOLAG
NOT 22  FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
68 | NOTER MODERBOLAGET
NOTER MODERBOLAGET
NOT 1  ALLMÄNNA REDOVISNINGSPRINCIPER
ALLMÄNT
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen
om inget annat anges under avsnittet Moderbolagets redovisningsprin-
ciper.
MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagetsredovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen
och Rådet för finansiell rapportering, RFR 2, Redovisning för juridiska
personer. Detta innebär att moderbolaget i sina finansiella rapporter
tillämpar samtliga av EU godkända IFRS och uttalande så långt detta
är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till
sambandet mellan redovisning och beskattning.
De redovisnings- och värderingsprinciper som tillämpades i årsredovis-
ningen för 2020 har använts även i denna årsredovisning, med undantag
för tillämpningen av nya redovisningsstandarder, såsom beskrivet under
allmänna redovisningsprinciper för koncernen. Alla belopp anges, om
inget annat sägs, i svenska tusental kronor (tkr) och om inget annat sägs
så avser belopp inom parentes jämförande uppgift föregående räken-
skapsår.
Leasing
IFRS 16 tillämpas inte av Moderbolaget. Istället tillämpas undantaget i
RFR2 gällande leasingavtal.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället de
punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3 - 10).
Immateriella anläggningstillgångar
Värdet av den goodwill som uppkom vid förvärvet av NexID Biometrics
Inc. (inkråmsförvärv) skrivs av under den bedömda nyttjandeperioden
vilken uppgår till tio år.
Finansiella anläggningstillgångar
Aktier och andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas
förvärvsrelaterade kostnader. Erhållna utdelningar redovisas som finan-
siella intäkter. Utdelning som överstiger dotterföretagets totalresultat för
perioden eller som innebär att det bokförda värdet på innehavets netto-
tillgångar i koncernredovisningen understiger det bokförda värdet på
andelarna, är en indikation på att det föreligger ett nedskrivningsbehov.
När det finns en indikation på att aktier och andelar i dotterföretag mins-
kat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. Är detta värde lägre
än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas
i posten Resultat från andelar i koncernföretag.
NOT 2  INTÄKTSFÖRDELNING
Moderbolaget har två (en) större kunder som överstiger 10% av omsättningen. Intäkter från dessa kunder uppgår till drygt 58% (61) av omsättningen.
2021 2020
Intäktsslag
Royalty 31 300 47 106
Licenser, inkl support och underhåll 43 613 39 643
Övrigt 4 135 4 107
Summa 79 048 90 857
Region/Land
Europa 8 266 4 532
- varav Sverige 4 155 2 197
Asien 61 399 74 164
- varav Kina 14 519 9 319
- varav Taiwan 39 207 58 198
USA 9 383 12 161
Latin Amerika / MEA - -
Summa 79 048 90 857
Produktområde
Algo 75 255 89 079
Digital Identity 3 793 1 778
Summa 79 048 90 857
NOTER MODERBOLAGET | 69
NOT 3  KOSTNADER FÖRDELADE PÅ KOSTNADSSLAG
2021 2020
Kostnader för ersättningar till anställda 22 940 30 235
Kostnad för inköp och hantering av handelsvaror 23 215 19 170
Avskrivningar och nedskrivningar 16 566 13 443
Konsultkostnader 33 925 35 063
Valutakursvinster 2 491 -4 600
Valutakursförluster -2 279 6 302
Övriga externa kostnader 13 483 15 216
Kapitaliserade utvecklingskostnader -16 561 -15 609
Summa 93 780 99 219
NOT 4  ANSTÄLLDA OCH PERSONALKOSTNADER
Könsfördelning 2021 2020
Män Kvinnor Män Kvinnor
Precise Biometrics AB, Sverige 14 3 13 3
14 3 13 3
Könsfördelning i företagsledningen 2021 2020
Andel kvinnor
Styrelsen 40% 40%
VD och övriga ledande befattningshavare 25% 0%
Löner och ersättningar fördelar sig enligt följande: 2021 2020
Styrelse och VD, Sverige
Löner och andra ersättningar 5 119 6 176
Pensionskostnader 825 750
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 1 813 2 102
Summa 7 757 9 028
Övriga, Sverige
Löner och andra ersättningar 10 959 14 966
Pensionskostnader 2 330 2 034
Sociala kostnader inkl. särskild löneskatt 3 777 4 452
Summa 17 066 21 452
TOTALT 24 823 30 480
70 | NOTER MODERBOLAGET
NOT 6  REVISIONSARVODE
2021 2020
Ernst & Young
Revisionsuppdraget 705 446
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 90 50
Skatterådgivning - -
Andra uppdrag - -
Summa 795 496
NOT 5  ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Principer
Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.
Ersättning till Verkställande Direktören och andra ledande befattningshavare utgörs av grundlön, rörlig ersättning, pensionsförmån samt övriga förmåner.
Utöver uppsägningstiden om 6 månader utgår även ett avgångsvederlag om 6 månader vid uppsägning från bolagets sida.
Med andra ledande befattningshavare avses de personer som tillsammans med VD utgör koncernledningen. Antalet andra ledande befattningshavare har i
snitt under året uppgått till 3 (5) personer. För koncernledningens sammansättning, se avsnittet Ledning i årsredovisningen.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig ersättning ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. För VD är den rörliga ersättningen
maximerad till 75 % av grundlönen. För andra ledande befattningshavare är den rörliga ersättningen maximerad till 50 % av grundlönen.
För ytterligare information se not 5 i koncernens notapparat.
NOT 7  OPERATIONELLA LEASINGAVTAL
2021 2020
Leasingkostnader under året 2 208 2 166
Summa 2 208 2 166
Nominella värdet av avtalade framtida leasingavgifter:
Förfaller till betalning inom ett år 1 514 1 431
Förfaller till betalning senare än ett år men inom fem år 4 419 5 933
Förfaller till betalning senare än fem år - -
Summa 5 933 7 364
Operationella leasingavtal avser främst lokalhyra.
NOTER MODERBOLAGET | 71
NOT 8  INKOMSTSKATT OCH UPPSKJUTEN SKATT
Årets skattekostnad 2021 2020
Förändring av uppskjuten skatt - -5 750
Skattekostnad - -5 750
Avstämning av effektiv skatt 2021 2020
Resultat före skatt -13 786 -8 888
Skatt beräknad enligt gällande skattesats 2 840 1 902
Skatteffekt ej avdragsgilla kostnader/ej skattepliktiga intäkter -145 -19
Förändrad bedömning uppskjuten skattefodran - -5 750
Underskottsavdrag för vilken uppskjuten skattefordran ej redovisats -2 695 -1 883
Skattekostnad - -5 750
Uppskjuten skattefordran 2021 2020
Underskottsavdrag - -
Redovisat värde - -
Specifikation av förändring av uppskjuten skattefordran: 2021 2020
Ingående redovisat värde - 5 750
Förändrad uppskjuten skattefordran - -5 750
Utgående redovisat värde uppskjuten skattefordran - -
Bolagets historiskt redovisade förluster uppgår till betydande belopp då de senaste räkenkapsåren resulterat i skattemässig förlust. Digital Identity befinner
sig i ett tidigt skede, samt att det naturligt finns osäkerheter i prognoser är bolagets bedömning försiktig utifrån att det inte finns övertygande faktorer som
talar för framtida skattepliktiga överskott inom den närmaste tiden.
I moderbolaget gjordes en nedskrivning av uppskjuten skatt och för 2020 redovisas ingen uppskjuten skattefordran avseende framtida nyttjande av skat-
temässiga underskott 0 (0). Skattekostnaden är inte kassaflödespåverkande då den utgörs av en nedskrivning av tidigare uppbokad uppskjuten skatt. I
moderbolaget finns skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i balansräkningen uppgående till 677 807 tkr
(662 643). Någon tidsbegränsning för utnyttjande av underskottsavdragen föreligger inte.
NOT 9  INKÖP OCH FÖRSÄLJNING MELLAN KONCERNBOLAG
Moderbolagets försäljning till andra koncernföretag uppgick till 0,0 Mkr (0,0). Inköp från koncernboiag uppgick 9,5Mkr (5,2).
Intern prissättning mellan moderbolaget och utländska dotterbolag sker baserat på Transactional Net Margin Method och vinstnivån bestäms enligt
Return on Sales, vilken för 2021 uppgick till ca 2-5% (2%).
72 | NOTER MODERBOLAGET
NOT 10  FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
2021 2020
Ränteintäkter - -
Övriga finansiella intäkter - 51
Valutakursvinster 1 216 -
Summa 1 216 51
Räntekostnader - 1
Övriga finansiella kostnader - -
Valutakursförluster 269 576
Summa 269 577
NOT 11  MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Inventarier och utrustning 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 2 802 2 220
Årets anskaffningar 3 085 1 738
Utrangeringar / försäljningar -36 -1 157
Utgående anskaffningsvärde 5 851 2 802
Ingående ack avskrivningar -1 105 -1 694
Årets avskrivningar -1 013 -511
Utrangeringar / försäljningar 36 1 100
Utgående ack avskrivningar -2 082 -1 105
Bokfört värde 3 769 1 696
Avskrivningar inkluderas i posterna Försäljningskostnader, Administrationskostnader samt FoU kostnader i resultaträkningen.
NOTER MODERBOLAGET | 73
NOT 12  IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
BALANSERADE UTVECKLINGSUTGIFTER
2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 34 558 24 834
Årets anskaffningar 16 561 15 609
Utrangeringar / försäljningar -11 116 -5 885
Utgående anskaffningsvärde 40 003 34 558
Ingående ack avskrivningar -15 331 -11 653
Årets avskrivningar -12 147 -9 563
Utrangeringar / försäljningar 11 116 5 885
Utgående ack avskrivningar -16 362 -15 331
Ingående ack nedskrivningar - -
Utrangeringar / försäljningar - -
Utgående ack nedskrivningar - -
Bokfört värde 23 641 19 227
PATENT
2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 1 138 1 138
Utgående anskaffningsvärde 1 138 1 138
Ingående ack avskrivningar -297 -221
Årets avskrivningar -76 -76
Utgående ack avskrivningar -373 -297
Bokfört värde 765 841
BALANSERADE DATAUTGIFTER
2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 687 565
Årets anskaffningar - 122
Utgående anskaffningsvärde 687 687
Ingående ack avskrivningar -263 -158
Årets avskrivningar -137 -105
Utgående ack avskrivningar -401 -263
Bokfört värde 286 424
GOODWILL 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 24 496 24 496
Utgående anskaffningsvärde 24 496 24 496
Ingående ack avskrivningar -9 594 -7 145
Årets avskrivningar -2 450 -2 450
Utgående ack avskrivningar -12 044 -9 595
Bokfört värde 12 453 14 902
74 | NOTER MODERBOLAGET
"Avskrivningar av balanserade utvecklingskostnader och förvärvade immateriella tillgångar ingår i posten kostnad för såld vara. För nedskrivningstest av
goodwill se not 12 i koncernens notapparat."
ÖVRIGA IMMATERIELLA TILLGÅNGAR (DATABAS OCH KUNDRELATIONER) 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärde 6 637 6 637
Utgående anskaffningsvärde 6 637 6 637
Ingående ack avskrivningar -2 890 -2 152
Årets avskrivningar -738 -738
Utgående ack avskrivningar -3 629 -2 890
Bokfört värde 3 009 3 747
SUMMA BOKFÖRT VÄRDE 40 153 39 141
NOTER MODERBOLAGET | 75
NOT 13  FINANSIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
ANDELAR I DOTTERBOLAG 2021-12-31 2020-12-31
Precise Biometrics Services AB
Org.nr. 556582-9347, säte: Lunds kommun, Skåne län.
Antal aktier 1 000 1 000
Kapitalandel 100% 100%
Eget kapital vid balansdagen 2 443 2 445
Årets resultat -2 -2
Ingående bokfört värde 820 820
Förvärv/anskaffning - -
Utgående bokfört värde 820 820
Precise Biometrics Inc
Potsdam, New York, USA - -
Antal aktier 10 10
Kapitalandel 100% 100%
Eget kapital vid balansdagen 1 602 1 313
Årets resultat 144 -7
Ingående bokfört värde 958 958
Utgående bokfört värde 958 958
Precise Biometrics Kina - -
Shanghai, Kina - -
Antal aktier - -
Kapitalandel 100% 100%
Eget kapital vid balansdagen 286 43
Årets resultat 222 45
Ingående bokfört värde - -
Förvärv/anskaffning - -
Nedskrivning - -
Utgående bokfört värde - -
East Coast Solutions AB
Stockholm - -
Antal aktier - -
Kapitalandel 100% -
Eget kapital vid balansdagen 3 391 -
Årets resultat 452 -
Ingående bokfört värde - -
Förvärv/anskaffning 88 689 -
Nedskrivning - -
Utgående bokfört värde 88 689 -
76 | NOTER MODERBOLAGET
NOT 14  KUNDFORDRINGAR
2021-12-31 2020-12-31
Kundfordringar - fakturerade 11 215 6 095
Kundfordringar - ofakturerade 6 591 10 524
Kreditriskreservering - -4 477
Summa 17 806 12 142
Per den 31 december 2021 var kundfordringar uppgående till 1423 Tkr (5 955) förfallna. Kundfordringar uppgående till 0 Tkr (4 477) är nedskrivna men utöver
dessa anses inget nedskrivningsbehov föreligga för kundfordringar som är förfallna.
Åldersanalysen av samtliga kundfordringar är som följer: 2021-12-31 2020-12-31
Ej förfallna 16 383 10 665
Mindre än 3 månader 1 423 1 705
Varav nedskrivet - -491
3 till 6 månader - 491
Varav nedskrivet - -491
Mer än 6 månader - 3 759
Varav nedskrivet - -3 496
Summa 17 806 12 142
Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar. Moderbolaget har ingen pant som säkerhet.
Summa 90 558 1 778
Summa finansiella anläggningstillgångar 90 558 1 778
Besökssystem Sverige AB 2021-12-31 2020-12-31
Stockholm
Antal aktier
Kapitalandel 100% -
Eget kapital vid balansdagen 91 -
Årets resultat - -
Ingående bokfört värde - -
Förvärv/anskaffning 91 -
Nedskrivning - -
Utgående bokfört värde - -
NOTER MODERBOLAGET | 77
Optioner till de anställda
Vid bolagstämman 2019 beslutades att erbjuda ett incitamentsprogram för bolagets VD och CFO som innebar att högst 1 300 000 teckningsoptioner ska
kunna ges ut där varje teckningsoption berättigar till nyteckning av en (1) aktie i bolaget. Teckning av teckningsoptionerna skulle ske senast den 31 juni 2019,
med rätt för styrelsen att förlänga teckningstiden. Teckning med stöd av teckningsoptionerna kan ske under perioden 1 juni 2022 till 30 juni 2022. Tecknings-
kursen för optionerna är fastställd till 0,32 kr och teckningskursen för aktierna till 1,65 kr. 300 000 teckningsoptioner har återköpts från CFO och makulerats.
Vid helårsperiodens utgång har 1 000 000 optioner tecknats av VD motsvarande 100% av totala teckningsoptionerna. Vid antagande av att samtliga teck-
ningsoptionerna utnyttjas för teckning av nya aktier kommer antalet aktier i bolaget att öka med 1 000 000 aktier. VD optioner har återköpts under Q1 2022
då VD lämnar bolaget.
Utspädningseffekter beaktas endast i de fall det medför att resultat per aktie försämras. Utspädningseffekter har beaktats då snittkursen under helårsperio-
den motsvarar kursen i optionsprogram beslutat 2019.
NOT 16  EGET KAPITAL
Per 31 december 2020 360 231 467
Per 31 december 2021 395 963 940
NOT 15  FÖRUTBETALDA KOSTNADER
2021-12-31 2020-12-31
Förutbetald lokalhyra 456 435
Övriga poster 2 746 3 104
Summa 3 202 3 539
2021-12-31 2020-12-31
Kreditriskreservering vid årets början -4 477 -1 467
Konstaterad kundförlust 284 371
Återföring av kreditriskreservering 4 193 -
Kreditriskreservering - -3 590
Valutapåverkan - 209
Summa - -4 477
Redovisade belopp, per valuta, för moderbolagets kundfordringar är följande: 2021-12-31 2020-12-31
SEK 312 42
USD 916 1 984
EUR 900 33
2021-12-31 2020-12-31
Långfristiga skulder
Långfristig skuld förvärv East Coast 28 922 -
Summa långfristiga skulder 28 922 -
Kortfristiga skulder
Kortfristig skuld förvärv East Coast 32 815 -
Övriga kortfristiga skulder 10 036 6 530
Summa kortfristiga skulder 42 851 6 530
NOT 17  ÖVRIGA SKULDER
78 | NOTER MODERBOLAGET
NOT 18  UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2021-12-31 2020-12-31
Förutbetalda intäkter 16 202 12 960
Upplupna semesterlöner 2 074 2 275
Upplupna löner och ersättningar 281 4 796
Upplupna sociala avgifter och pensioner 1 485 2 727
Övriga upplupna kostnader 2 236 2 447
Summa 22 278 25 205
NOT 19  FINANSIELLA INSTRUMENT
2021-12-31 2020-12-31
Bokfört värde Bokfört värde
Finansiella tillgångar
Lånefordringar och kundfordringar
Kundfordringar 17 806 12 142
Övriga fordringar 527 2 923
Likvida medel 52 782 73 434
Summa finansiella tillgångar 71 115 88 499
Finansiella skulder
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 10 032 6 000
Långfristiga skulder 28 922 -
Kortfristiga skulder 33 649 907
Övriga upplupna kostnader 4 591 9 518
Summa finansiella skulder 77 193 16 425
Balansposten kassa och bank innehåller endast banktillgodohavanden vid såväl årets början som vid årets slut.
Under 2021 och 2020 har det varken påbörjats eller fullföljt några andra närstående transaktioner förutom affärstransaktioner med dotterbolag samt löne-
relaterad ersättning till ledande befattningshavarae och styrelseledarmöter.
NOT 20  NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER
NOT 21  FÖRVÄRV AV DOTTERBOLAG
Per 30 november förvärvades aktierna i EastCoast Solution AB och Besökssystem Sverige AB. Förvärvspriset uppgår till 86 203 TSEK.
I moderbolagets anskaffningsvärde för aktierna ingår förvärvskostnader om 2 577 TSEK.
För ytterligare information om förvärvet se koncernens notapparat, not 20.
NOTER MODERBOLAGET | 79
NOT 22  FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande fria medel i moderbolaget:
2021-12-31 2020-12-31
Överkursfond, tkr 100 050 73 738
Balanserat resultat, tkr -6 135 13 013
Årets resultat, tkr -13 785 -14 638
Summa fritt eget kapital 80 130 72 113
Styrelsen föreslår till årsstämman att inte lämna någon utdelning för verksamhetsåret 2021.
Balanseras i ny räkning, tkr 80 130
Summa fritt eget kapital 80 130
80 | NOTER MODERBOLAGET
INTYGANDE
Styrelsen och VD försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de
antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet,
ställningar och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står
inför.
Resultat- och balansräkning samt koncernresultat- och koncernbalansräkning kommer att föreläggas årsstämman den 19 maj 2022 för
fastställelse.
Lund den 5 april 2022
Torgny Hellström Torbjörn Clementz
Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Synnöve Trygg Mats Lindoff
Styrelseledamot Styrelseledamot
Åsa Schwarz
Styrelseledamot
Fredrik Sjöholm
Verkställande Direktör och Koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
INTYGANDE | 81
REVISIONSBERÄTTELSE
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för Precise Biometrics AB (publ) för år 2021 med undantag för
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 33-37. Bolagets årsredovisning
och koncernredovisning ingår på sidorna 28-81 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisan-
de bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december
2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlig-
het med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 decem-
ber 2021 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt
International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de anta-
gits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte
bolagsstyrningsrapporten på sidorna 33-37. Förvaltningsberättelsen
är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen
och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncern-
redovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande
rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i
enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA)
och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhål-
lande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sveri-
ge och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i Revisorsförordningens (537/2014)
artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekom-
mande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom
EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Till bolagsstämman i Precise Biometrics AB (publ), org nr 556545-6596
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som
enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och
koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata utta-
landen om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen
genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns
ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områ-
den. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att
beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredovisningen och
koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de gransknings-
åtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår
nedan utgör grunden för vår revisionsberättelse.
Beskrivning av området
Nettoomsättningen uppgår för år 2021 till 83,3 Mkr i resultaträkning-
en för koncernen och 79,0 Mkr i resultaträkningen för moderbolaget.
Intäkterna består främst av licensintäkter. Licensintäkter delas in i t
kategorier – licensavgifter och användningsbaserade royaltybetal-
ningar. Intäktsredovisning kopplat till licenser och royalty kräver att
företagsledningen gör bedömningar avseende i vilken period intäk-
ten ska redovisas. Detta medför att bolagets redovisning av intäkter
innefattar väsentliga inslag av bedömningar varför intäktsredovis-
ningen ansetts vara ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av redovisningsprinciperna framgår av not 1 ”Allmänna
redovisningsprinciper” avsnitt ”Intäktsredovisning”. I not 2 ”Intäktsför-
delning” finns en uppdelning av bolagets intäkter i olika kategorier.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och granskat processen för intäktsredo-
visning samt gjorda bedömningar. Vi har bland annat utfört analytisk
granskning, dataanalys av intäkter, granskat avtal och gjort inbetal-
ningskontroller av intäkter sam granskat periodiseringar mot underlig-
gande dokumentation. I vår granskning har vi också granskat lämnade
upplysningar i årsredovisningen.
Intäktsredovisning
82 | REVISIONSBERÄTTELSE
Beskrivning av området
Koncernen har under 2021 förvärvat EastCoast Solutions AB och
Besökssystem Sverige AB där förvärvspriset för samtliga aktier har
beräknats till 86,2 Mkr. Förvärvade immateriella anläggningstillgångar
har beräknats till 84,5 Mkr, varav goodwill 61,4 Mkr. Bolagets upplys-
ningar om förvärven framgår av not 20 ”Rörelseförvärv” samt av Not
1 ”Allmänna redovisningsprinciper” avsnitt ”Koncernredovisning” samt
avsnitt ”Viktiga uppskattningar och bedömningar för redovisningsän-
damål”.
Redovisningen av EastCoast Solutions AB och Besökssystem Sveri-
ge AB har krävt uppskattningar av bolaget. Den mest väsentliga
uppskattningen avser bedömningar av verkliga värden på separat
identifierbara tillgångar och skulder vid allokering av köpeskillingen.
Vid framtagande av den preliminära förvärvsanalysen har bolaget
gjort flertalet antaganden avseende bland annat framtida kassaf-
den, tillväxt, diskonteringsränta samt val av modell för värdering. Vi
har därför bedömt att redovisningen av dessa förvärv är ett väsentligt
område i revisionen.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och granskat bolagets process för
upprättande av den preliminära förvärvsanalysen bland annat genom
att utvärdera rimligheten i framtida kassaflöden och tillväxtanta-
ganden. Vi har tillsammans med våra värderingsspecialister granskat
bolagets modeller och metoder för att genomföra förvärvsanalys och
rimligheten i val av värderingsmodell, antaganden om bland annat
diskonteringsränta och framtida kassaflöden för att fastställa verkliga
värden på förvärvade tillgångar och skulder samt nyttjandeperioder
för tillgångarna. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovis-
ningen.
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppgår till 84,8 Mkr i koncernens balans-
räkning och 12,5 Mkr i moderbolagets balansräkning per 31 december
2021. Bolaget prövar årligen och vid indikation på värdenedgång att
redovisade värden inte överstiger beräknat återvinningsvärde. Åter-
vinningsvärdet fastställs per identifierad kassagenererande enhet,
genom en nuvärdesberäkning av framtida kassaflöden. Framtida
kassaflöden baseras på ledningens affärsplaner och prognoser och
innefattar ett antal antaganden bland annat om resultatutveckling,
tillväxt, investeringsbehov och diskonteringsränta (WACC).
Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräkningen
av återvinningsvärdet och de antaganden som bolaget tillämpat
får därför stor betydelse för bedömningen om nedskrivningsbehov
föreligger. Vi har därför bedömt att redovisningen av goodwill är ett
särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av redovisningsprinciper samt viktiga uppskattningar
och bedömningar för redovisningsändamål framgår av not 1 ”Allmän-
na redovisningsprinciper”. I not 13 ”Immateriella anläggningstillgång-
ar” för koncernen och not 13 ”Immateriella anläggningstillgångar” för
moderbolaget framgår beskrivning av nedskrivningstestet.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och testat bolagets process för att
upprätta nedskrivningstest, bland annat genom att utvärdera tidiga-
re träffsäkerhet i prognoser och antaganden. Vi har också utvärderat
rimligheten i framtida kassaflöden och tillväxtantaganden samt med
hjälp av våra värderingsspecialister prövat vald diskonteringsränta
och antaganden om långsiktig tillväxt. Vi har också granskat bolagets
modell och metod för att genomföra nedskrivningstest samt utvärde-
rat bolagets känslighetsanalyser. Vi har granskat lämnade upplysning-
ar i årsredovisningen.
Förvärv av EastCoast Solution / Besökssystem Sverige
Goodwill
Annan information än årsredovisningen och koncernredo-
visningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovis-
ningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-27 och
87-89. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2021 utgår annan
information. Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisning-
en omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oför-
enlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under
revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna infor-
mation, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en
väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget
att rapportera i det avseendet.
REVISIONSBERÄTTELSE | 83
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att
årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den
ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller
koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av
bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. An-ta-
gandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verk-
ställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verk-
samheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något
av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar
och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis-
ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme
och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter
i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa
beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför gransk-
ningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revi-
sionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra
en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en
väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för
en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegent-
ligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga
utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll
som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåt-
gärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande direk-
törens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplys-
ningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställan-
de direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprät-
tandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar
också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen,
om det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana
händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel
om bolagets för-måga att fortsätta verksamheten. Om vi drar
slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi
i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningar-
na i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller,
om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet
om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser
baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhål-
landen göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och
innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däri-
bland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncern-
redovisningen återger de underliggande transaktionerna och
händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avse-
ende den finansiella informationen för enheterna eller affärsak-
tiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och
utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade
omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också
informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland
de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi iden-
tifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt
relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla rela-
tioner och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt obero-
ende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera
hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka
av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste
bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör
de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa
områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författ-
ningar förhindrar upplysning om frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av Precise
Biometrics AB (publ) för år 2021 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. '
84 | REVISIONSBERÄTTELSE
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i
förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl-
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero-
ende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revi-
sorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ända-
målsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträf-
fande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar
detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig
med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhets-
art, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncer-nens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning
i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av
bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlö-
pande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och
att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen,
medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören
ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för
att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och
för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt
uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med
en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot
eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget,
eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsre-
dovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bola-
gets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med
rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktie-
bolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att
en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersätt-
ningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder
vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning
under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på
revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder
som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångs-
punkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskning-
en på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild
betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade
beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden
som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag
för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen
i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rap-
porten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarkna-
den för Precise Biometrics AB (publ) för år 2021.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten #[checksumma] upprättats i
ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rappor-
tering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Precise Biometrics AB (publ) enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga
som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen
(2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan
intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer
nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktighe-
ter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rapporten i
allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap.
4 a § lagen (2007:528) om värde-pappersmarknaden, på grundval av
vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåtgär-
der för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en
sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-heter
REVISIONSBERÄTTELSE | 85
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för revisionsföretag
som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt
andra bestyrkandeuppdrag och näraliggande tjänster och har därmed
ett allsidigt system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om
att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och koncernredovisning.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att
bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning
beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektivite-
ten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering
av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en teknisk validering av
Esef-rapporten, dvs. om filen som innehåller Esef-rapporten uppfyller den
tekniska specifikation som anges i kommissionens delegerade förordning
(EU) 2019/815 och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer
med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida Esef-rap-
porten har märkts med iXBRL som möjliggör en rättvisande och fullstän-
dig maskinläsbar version av koncernens resultat-, balans- och egetkapital-
räkningar samt kassaflödesanalysen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna
33-37 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår gransk-
ning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsent-
ligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som
en revision enligt International Standards on Auditing och god revisions-
sed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund
för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med
6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap.
31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar samt i överens-stämmelse med
årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 4279, 203 14 Malmö, utsågs till Precise Biometrics
ABs revisor av bolagsstämman den 14 maj 2021 och har varit bolagets
revisor sedan 27 april 2015.
Malmö den 5 april 2022
Ernst & Young AB
Martin Henriksson
Auktoriserad revisor
86 | REVISIONSBERÄTTELSE
EKONOMISK ORDLISTA
OMSÄTTNINGSTILLXT
Procentuell förändring jämfört med motsvarande period föregående år.
Ett mått på om företagets omsättning växer.
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat dividerad med nettoomsättning. Visar hur stor andel av
försäljningen som återstår för att täcka löner, övriga rörelsekostnader,
ränta och vinst.
RÖRELSERESULTAT
Resultat före finansnetto och skatt. Ett mått på ett företags vinst före
räntor och skatter, det vill säga differensen mellan rörelsens intäkter och
rörelsekostnaderna. I resultatet ingår inte avyttrad verksamhet.
RÖRELSERESULTAT TOTAL VERKSAMHET
Rörelseresultat plus resultat efter skatt från avyttrad verksamhet. Ett
mått på ett företags vinst före räntor och skatter, det vill säga differensen
mellan rörelsens intäkter och rörelsekostnaderna. I total verksamhet ingår
även avyttrad verksamhet.
RÖRELSEKOSTNADER
Rörelsekostnader exklusive kostnad för sålda varor. Rörelsekostnader är
kostnader som inte direkt hör till en speciell vara eller varugrupp. Vanliga
rörelsekostnader är tillexempel löner och andra personalkostnader samt
lokalhyra.
EBITDA
Resultat före finansiella poster och avskrivningar. Nyckeltalet visar koncer-
nens resultat före avskrivningar på aktiverade tillgångar. Måttet möjliggör
jämförelse med andra bolag oberoende av om verksamheten baserats på
förvärv eller genom organisk tillväxt.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat dividerad med nettoomsättning. Anger hur stor del av
varje omsatt krona som blir kvar till att täcka räntor, skatt och ge even-
tuell vinst.
KASSAFLÖDE TOTAL VERKSAMHET
Från den löpande verksamheten efter förändringar i rörelsekapitalet. Det
indikerar huruvida ett företag kan generera tillräckligt positivt kassaflöde
för att upprätthålla och utvidga sin verksamhet, eller om det behöver
extern finansiering.
RÖRELSEKAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar minus kortfristiga skulder. Måttet visar det kapital
ett företag behöver för att finansiera den löpande verksamheten.
SYSSELSATT KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder och avsätt-
ningar. Måttet visar hur mycket totalt kapital som används i rörelsen och
är därmed den ena komponenten i att mäta avkastning från verksam-
heten.
EGET KAPITAL TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital vid periodens slut. Eget kapital är skillnaden mellan koncer-
nens tillgångar och skulder, vilket motsvarar koncernens egna kapital
som tillskjutits av ägare samt koncernens ackumulerade
resultat.
GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL TOTAL
VERKSAMHET
Genomsnittligt kapital har beräknats som eget kapital senaste fyra kvar-
talen delat med fyra.
KASSALIKVIDITET TOTAL VERKSAMHET
Omsättningstillgångar exklusive lager dividerat med kortfristiga skulder.
Nyckeltalet visar koncernens betalningsförmåga på kort sikt.
SOLIDITET TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital dividerat med totala tillgångar per balansdagen. Nyckeltalet
visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital.
Måttet kan vara av intresse när man ska bedöma koncernens betalnings-
förmåga på lång sikt.
RÄNTABILITET PÅ EGET KAPITAL TOTAL
VERKSAMHET
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. Nyckeltalet
visar verksamhetens avkastning på ägarnas insatta kapital och är därmed
ett mått på hur lönsam koncernen är. Investerare kan jämföra måttet med
gällande bankränta eller avkastning från alternativa placeringar. Måttet
kan även användas för att jämföra lönsamheten mellan företag i samma
bransch.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE
VERKSAMHET FÖRE UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med genom-
snittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE KVARVARANDE
VERKSAMHET EFTER UTSPÄDNING
Periodens resultat från kvarvarande verksamhet dividerat med vägt
genomsnittligt antal aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET FÖRE
UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med genomsnittligt antal
aktier.
RESULTAT PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET EFTER
UTSPÄDNING
Periodens resultat total verksamhet dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier.
EGET KAPITAL PER AKTIE TOTAL VERKSAMHET
Eget kapital per balansdagen dividerat med antal aktier per balansdagen.
Ett mått på hur mycket eget kapital det finns per aktie som används vid
värdering per aktie i relation till aktiekursen.
EKONOMISK ORDLISTA | 87
ÅRSSTÄMMA
ÅRSSTÄMMA
Årsstämman kommer att hållas den 19 maj 2022. Årsredovisningen för 2021 kommer att finnas tillgänglig på Precise Biometrics hemsida senast den 6 april
2022. Aktieägare, som önskar delta vid årsstämman, ska vara upptagen i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena per den 11
maj 2022 och anmäla sitt deltagande i enlighet med vad som anges i kallelsen till årsstämman. Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste för
att äga rätt att delta i stämman låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per den 11 maj 2022.
Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren
bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts av förvaltaren senast den 13 maj 2022 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken. Ytterligare
anvisningar kommer att anges i kallelsen till årsstämman.
ANMÄLAN TILL ÅRSSTÄMMA
Anmälan om deltagande vid årsstämman ska ske senast den 11 maj 2022. Anmälna kan göras via post eller e-post
arsstamma@precisebiometcrics.com
Post: Precise Biometrics AB, “Årsstämma”, Scheelevägen 27, 223 63 Lund
Vid anmälan ska följande anges:
Namn
Personnummer/organisationsnummer
Adress
Telefonnummer
Eventuella biträden
Ombud
Aktieägare som företräds av ombud ska utfärda fullmakt för ombudet. om fullmakt utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis (eller om
sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling) för den juridiska personen bifogas. Dokumentet får inte vara äldre än ett år. Dessa dokument
ska vara Precise Biometrics tillhanda senast måndagen den 11 maj 2022.
Aktieägarkontakt
Fredrik Sjöholm, Verkställande Direktör
telefon: +46 705 16 18 99
E-post: investor@precisebiometrics.com
88 | ÅRSSTÄMMA
DELÅRSRAPPORT FÖRSTA KVARTALET 2022
13 maj 2022, kl. 08.00
ÅRSSMMA 2022
19 maj 2022, kl 14:00
DELÅRSRAPPORT ANDRA KVARTALET 2022
12 augusti 2022 kl. 08.00
DELÅRSRAPPORT TREDJE KVARTALET 2022
11 november 2022, kl. 08.00
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2022
17 februari 2022, kl. 08.00
Finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska på precisebiometrics.com
KONTAKT
Precise Biometrics AB
Scheelevägen 27
223 63 Lund
Sweden
+ 46 46 31 11 00
AKTIEÄGARKONTAKT
Fredrik Sjöholm, Interim CEO
telefon: +46 705 16 18 99
E-post investor@precisebiometrics.com
FINANSIELL KALENDER
FINANSIELL KALENDER | 89
54930047Z8TEBJTKYX742021-01-012021-12-3154930047Z8TEBJTKYX742020-01-012020-12-3154930047Z8TEBJTKYX742021-12-3154930047Z8TEBJTKYX742020-12-3154930047Z8TEBJTKYX742021-01-012021-12-31ifrs-full:AggregateContinuingAndDiscontinuedOperationsMember54930047Z8TEBJTKYX742020-01-012020-12-31ifrs-full:AggregateContinuingAndDiscontinuedOperationsMember54930047Z8TEBJTKYX742020-12-31ifrs-full:AggregateContinuingAndDiscontinuedOperationsMember54930047Z8TEBJTKYX742021-12-31ifrs-full:AggregateContinuingAndDiscontinuedOperationsMember54930047Z8TEBJTKYX742019-12-31ifrs-full:AggregateContinuingAndDiscontinuedOperationsMember54930047Z8TEBJTKYX742019-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742020-01-012020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742019-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742020-01-012020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742019-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930047Z8TEBJTKYX742020-01-012020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930047Z8TEBJTKYX742020-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930047Z8TEBJTKYX742019-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930047Z8TEBJTKYX742020-01-012020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930047Z8TEBJTKYX742020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930047Z8TEBJTKYX742019-12-3154930047Z8TEBJTKYX742021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930047Z8TEBJTKYX742021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930047Z8TEBJTKYX742021-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930047Z8TEBJTKYX742021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930047Z8TEBJTKYX742021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares