Product | Commercial Growth | Limited | ||||||
Development | Partnerships | Totalt | ||||||
Koncernen, Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | 0,1 | – |
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag | -2,7 | -513,4 | -174,2 | -16,5 | -0,1 | -3,0 | -176,9 | -532,8 |
Vinst från avyttring av andelar i portföljbolag | 8,1 | – | – | – | – | – | 8,1 | – |
Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 3,7 | 4,6 |
Resultat från förvaltningsverksamheten | 5,4 | -513,4 | -174,2 | -16,5 | -0,1 | -3,0 | -165,2 | -528,2 |
Övriga externa kostnader | -19,7 | -27,1 | ||||||
Personalkostnader | -21,2 | -11,7 | ||||||
Avskrivningar | -0,8 | -0,6 | ||||||
Övriga rörelsekostnader | -68,3 | -3,6 | ||||||
Rörelseresultat | -275,0 | -571,1 | ||||||
Finansiella intäkter | 53,3 | 31,9 | ||||||
Finansiella kostnader | -6,2 | -22,3 | ||||||
Resultat före skatt | -227,9 | -565,1 | ||||||
Verkligt värde vid ingången av året | 2 069,1 2 016,9 | 663,2 | 667,4 | 70,6 | 37,9 | 2 802,9 | 2 722,2 | |
Verkligt värdeförändringar under perioden | -2,7 | -513,4 | -174,2 | -16,5 | -0,1 | -3,0 | -176,9 | -532,8 |
Tillkommer Inköp och Tillskott | 367,1 | 567,1 | 98,2 | 19,2 | 20,1 | 35,7 | 485,3 | 622,1 |
Avgår Försäljningar | -39,6 | -1,5 | – | – | – | – | -39,6 | -1,5 |
Justering anskaffningskostnader | – | – | – | -7,0 | – | – | – | -7,0 |
Verkligt värde vid utgången av året | 2 393,8 | 2 069,1 | 587,2 | 670,1 | 90,7 | 70,6 | 3 071,7 2 802,9 |
Förändring i verkligt värde av andelar i portföljbolag samt anläggningstillgångar per geografiskt område | ||||
Verkligt värdeförändring | Anläggningstillgångar | |||
Koncernen, land | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | -198,8 | -219,6 | 1 892,9 | 1 685,3 |
Nederländerna | 2,2 | -147,0 | 64,4 | 62,2 |
Israel | 17,1 | -213,8 | 207,7 | 174,3 |
Island | -16,4 | -0,2 | 57,0 | 73,4 |
Storbritannien | 48,7 | 38,5 | 624,9 | 576,2 |
USA | -32,7 | 10,7 | 131,1 | 149,9 |
Övriga länder | 3,0 | -1,4 | 93,7 | 81,5 |
Totalt | -176,9 | -532,8 | 3 071,7 | 2 802,9 |
Antal aktier i Flerie AB innan transaktionen | 532 687 650 |
Aktiekurs vid transaktionstillfället, kr | 0,54 |
Köpeskilling, mkr | 287,7 |
Förvärvade nettotillgångar, mkr | -227,4 |
Noteringskostnad, mkr | 60,3 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 2023 | 2024 | 2023 | ||
Försäljning | 0,1 | – | 14,5 | 13,4 |
Summa | 0,1 | – | 14,5 | 13,4 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Administrativa och rådgivningstjänster | 2,5 | 1,5 |
Garantiprovision | 0,8 | – |
Vidarefakturering av kostnader | 0,2 | – |
Valutakursvinster | 0,2 | 3,0 |
Övriga intäkter | – | 0,1 |
Summa | 3,7 | 4,6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Lokalkostnader | -0,2 | -0,1 | -3,2 | -1,4 |
Externa tjänster och konsultationer | -6,4 | -23,4 | -17,3 | -8,2 |
Resekostnader | -1,2 | -1,3 | 0,0 | -0,1 |
IR & kommunikation | -0,5 | – | -3,1 | -0,7 |
Övriga externa kostnader | -11,3 | -2,3 | -2,6 | -2,4 |
Summa | -19,7 | -27,1 | -26,3 | -12,8 |
Koncernen | Moderbolaget | ||||
EY | EY | EY | PwC PwC 2024 | 2023 | |
2024 | 2023 | 2024 | |||
Revisionsuppdraget | -2,0 | -1,4 | -1,5 | – | -0,3 |
Revisionstjänster, utöver lagstadgad revision | |||||
-1,3 | – | -1,4 | -0,2 | – | |
Skattetjänster | -0,2 | -0,7 | -0,2 | – | – |
Övriga tjänster | 0,0 | -2,2 | – | – | – |
Summa | -3,5 | -4,4 | -3,0 | -0,2 | -0,3 |
2024 | 2023 | |||
Varav män | Varav män | |||
Medelantalet anställda | Total | Total | ||
Koncernen | 6 | 3 | 4 | 2 |
Moderföretaget | 2 | 1 | 2 | 1 |
Antal styrelseledamöter och ledande befattningshavare | Varav män | Varav män | ||
Total | Total | |||
Styrelseledamöter | 4 | 2 | 4 | 2 |
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare | ||||
3 | 2 | 3 | 2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Löner och ersättningar | -13,9 | -7,7 | -9,2 | -4,6 |
Sociala kostnader | -4,1 | -2,2 | -3,3 | -1,4 |
Pensionskostnader | -2,8 | -1,4 | -1,5 | -1,1 |
Arvoden | – | – | – | -4,4 |
Övriga personalkostnader | -0,4 | -0,3 | -0,1 | – |
Summa | -21,2 | -11,7 | -14,2 | -11,5 |
Ersättning till VD, övriga ledande befattningshavare samt styrelsens ledamöter | |||||
Rörlig | Annan Pensions- | kostnad* | |||
2024 | Lön ersättning | ersättning | Summa | ||
Ted Fjällman, VD** | 4,0 | 1,0 | 0,7 | 0,4 | 6,1 |
Övriga ledande befattningshavare (2) | 5,2 | 0,9 | 0,2 | 1,3 | 7,7 |
Summa ersättning ledande befattningshavare | |||||
9,2 | 1,9 | 0,9 | 1,7 | 13,7 | |
Thomas Eldered, styrelsens ordförande | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
Cecilia Edström, styrelseledamot | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
Anders Ekblom, styrelseledamot | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
Jenni Nordborg, styrelseledamot | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
Summa ersättning styrelse | 1,1 | – | – | – | 1,1 |
Summa | 10,4 | 1,9 | 0,9 | 1,1 | 14,9 |
Rörlig | Annan Pensions- | kostnad* | |||
2023 | Lön ersättning | ersättning | Summa | ||
Ted Fjällman, VD, fakturerat arvode | 5,2 | – | – | – | 5,2 |
Övriga ledande befattningshavare (2) | 4,7 | – | 0,2 | 1,1 | 6,0 |
Summa ersättning ledande befattningshavare | |||||
9,9 | – | 0,2 | 1,1 | 11,2 | |
Thomas Eldered, styrelsens ordförande | 0,4 | – | – | – | 0,4 |
Cecilia Edström, styrelseledamot | 0,4 | – | – | – | 0,4 |
Anders Ekblom, styrelseledamot | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
Jenni Nordborg, styrelseledamot | 0,3 | – | – | – | 0,3 |
Summa ersättning styrelse | 1,4 | – | – | – | 1,4 |
Summa | 11,3 | – | 0,2 | 1,1 | 12,6 |
LTIP 2023 | LTIP 2022 | |||
Genomsnittligt lösenpris i kr | Genomsnittligt l ösenpris i kr | |||
per option | Personal- optioner | per option | Personal- optioner | |
Koncernen | ||||
Per 1 januari 2024 | 400 | 66 586 | 400 | 59 826 |
Tilldelade | – | – | – | – |
Förverkade | – | – | – | – |
Utnyttjade | – | – | – | – |
Förfallna | – | – | – | – |
Per 31 december 2024 | 400 | 66 586 | 400 | 59 826 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Inventarier | -0,2 | -0,2 | -0,1 | -0,2 |
Nyttjanderättstillgång | -0,4 | -0,4 | – | – |
Nedskrivning av anläggningstillgångar | -0,2 | – | -0,2 | – |
Summa | -0,8 | -0,6 | -0,3 | -0,2 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Noteringskostnader | -60,3 | – | – | – |
Transaktionskostnader | -7,5 | – | – | – |
Valutakursförluster | -0,5 | -3,6 | -0,0 | – |
Summa | -68,3 | -3,6 | -0,0 | – |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Finansiella intäkter | ||
Ränteintäkter enligt effektivräntemetoden | 46,2 | 30,3 |
Valutaomräkningsvinster | 7,0 | 0,9 |
Övriga finansiella intäkter | 0,2 | 0,6 |
Summa finansiella intäkter | 53,3 | 31,9 |
Finansiella kostnader | ||
Räntekostnader enligt effektivräntemetoden | -1,4 | -17,2 |
Valutaomräkningsförluster | -1,0 | -2,4 |
Nedskrivning fordringar mot portföljbolag | -1,4 | – |
Övriga finansiella kostnader | -2,4 | -2,6 |
Summa finansiella kostnader | -6,2 | -22,3 |
Resultat från finansiella poster | 47,1 | 9,7 |
Koncernen | 2024 | 2023 |
Aktuell skatt | -0,1 | 3,5 |
Uppskjuten skattekostnad | -3,0 | -7,2 |
Uppskjuten skatteintäkt | 3,0 | 5,6 |
Summa inkomstskatt | -0,1 | 1,9 |
Moderbolaget | ||
Aktuell skatt | – | – |
Summa skatt på årets resultat | – | – |
Avstämning av effektiv skattesats | ||
Koncernen | 2024 | 2023 |
Resultat före skatt | -227,9 | -561,5 |
Gällande skattesats, % | 20,6 | 20,6 |
Inkomstskatt beräknad enligt gällande skattesats | 46,9 | 115,7 |
Skatteeffekt från; | ||
– ej skattepliktiga intäkter | 1,1 | 0,5 |
– ej skattepliktig värdeförändring portföljinnehav | -38,9 | -107,7 |
– ej avdragsgilla kostnader | -3,5 | -5,4 |
– ej kostnadsförda, avdragsgilla kostnader | 7,2 | – |
– skatt hänförlig till tidigare år | 0,0 | -0,7 |
– skattemässiga underskott för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisats | ||
-12,9 | -0,4 | |
Inkomstskatt | -0,1 | 1,9 |
Effektiv skattesats, % | 0,0 | -0,3 |
Förväntade kredit- | Investering aktier och | |||
Nyttjanderätts- tillgång | ||||
Uppskjuten skattefordran | förluster värdepapper | Summa | ||
Ingående redovisat värde 2024-01-01 | 0,0 | 0,3 | 0,5 | 0,8 |
Redovisat i resultatet | – | 0,0 | -0,5 | -0,5 |
Omklassificering | 0,2 | – | – | 0,2 |
Utgående redovisat värde 2024-12-31 | 0,2 | 0,3 | – | 0,5 |
Förväntade kredit- | Investering aktier och | |||
Nyttjanderätts- tillgång | ||||
Uppskjuten skattefordran | förluster värdepapper | Summa | ||
Ingående redovisat värde 2023-01-01 | 0,0 | 0,3 | 4,2 | 4,5 |
Redovisat i resultatet | – | 0,0 | 0,5 | 0,5 |
Omklassificering | 0,0 | – | -4,2 | -4,2 |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | 0,0 | 0,3 | 0,5 | 0,8 |
Investering aktier och | ||||
Leasing- skuld | Likvida medel värdepapper | |||
Uppskjuten skatteskuld | Summa | |||
Ingående redovisat värde 2024-01-01 | 0,0 | – | 5,5 | 5,5 |
Redovisat i resultatet | 0,0 | 1,4 | -1,9 | -0,5 |
Omklassificering | 0,2 | – | -0,3 | -0,1 |
Utgående redovisat värde 2024-12-31 | 0,2 | 1,4 | 3,3 | 4,9 |
Investering aktier och | ||||
Leasing- Obeskattade skuld | reserver värdepapper | |||
Uppskjuten skatteskuld | Summa | |||
Ingående redovisat värde 2023-01-01 | – | 0,5 | 7,3 | 7,9 |
Redovisat i resultatet | 0,0 | -0,5 | 2,3 | 1,8 |
Omklassificering | 0,0 | – | -4,2 | -4,2 |
Utgående redovisat värde 2023-12-31 | 0,0 | – | 5,5 | 5,5 |
2024 | 2023 | |
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare (SEK miljoner) | -228,0 | -559,6 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier före utspädning (st) | ||
70 471 063 | 49 347 430 | |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier efter utspädning (st) | ||
70 471 063 | 49 347 430 | |
Resultat per aktie före utspädning (SEK) | -3,24 | -11,34 |
Resultat per aktie efter utspädning (SEK) | -3,24 | -11,34 |
Antal aktier vid periodens slut | 78 066 406 112 | 578 947 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 1,0 | 1,0 | 0,9 | 0,9 |
Utrangeringar | — | – | -0,9 | – |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 1,0 | 1,0 | – | 0,9 |
Ingående avskrivningar | -0,6 | -0,4 | -0,6 | -0,5 |
Årets avskrivningar | -0,2 | -0,2 | -0,1 | -0,2 |
Utrangeringar | – | – | -0,2 | – |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -0,8 | -0,6 | –0,9 | -0,6 |
Utgående redovisat värde | 0,2 | 0,4 | – | 0,3 |
Koncernen | Nyttjanderättstillgång | Leasingskuld |
Ingående balans 1 januari 2024 | 1,2 | 1,3 |
Tillkommande avtal | – | – |
Avskrivningar | -0,4 | – |
Räntekostnader | – | 0,0 |
Amorteringar | – | -0,5 |
Utgående balans 31 december 2024 | 0,8 | 0,9 |
2024 | |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | -0,4 |
Räntekostnader på leasingskulder | 0,0 |
Summa | -0,4 |
Investeringar i aktier och värdepapper – årets förändringar | ||
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Koncernen | ||
Anskaffningsvärde aktier och andra värdepapper | ||
Vid årets början | 2 949,8 | 2 354,9 |
Investeringar | 485,3 | 622,1 |
Avyttringar | -52,4 | -1,5 |
Avvecklingar | -106,6 | -18,7 |
Justering av anskaffningskostnad | – | -7,0 |
Summa anskaffningsvärde | 3 276,0 | 2 949,8 |
Verkligt värdeförändring aktier och andra värdepapper | ||
Vid årets början | -146,9 | 367,2 |
Värdeförändring via resultaträkningen | -176,9 | -532,8 |
Avyttringar | 12,9 | – |
Avvecklingar | 106,6 | 18,7 |
Summa verkligt värdeförändring | -204,3 | -146,9 |
Utgående redovisat värde | 3 071,7 | 2 802,9 |
Koncernens förändringar av innehav under året – påverkan på kassaflödet | ||
31 dec 2024 | 31 dec 2023 | |
Ingående balans vid årets början | 2 802,9 | 2 722,2 |
Erlagd likvid investeringar i portföljbolag | 485,3 | 622,1 |
Erhållen likvid avyttringar av portföljbolag | -39,6 | -1,5 |
Värdering till verkligt värde över resultaträkningen* | -176,9 | -532,8 |
Ej kassaflödespåverkande poster | – | -7,0 |
Utgående balans | 3 071,7 | 2 802,9 |
Koncernens förändringar av innehav under 2024 | ||||||
Verkligt värde | Verkligt värde | |||||
Anskaffnings- värde | vid årets ingång Investering | Värde- | vid årets utgång | |||
Bolag | Avyttring förändring | |||||
Alder Therapeutics | 17,2 | 17,2 | 0,0 | – | – | 17,2 |
Amarna Therapeutics | 141,0 | 11,2 | – | – | 0,4 | 11,6 |
AnaCardio | 61,6 | 34,4 | 27,1 | – | 7,8 | 69,3 |
Atrogi | 136,7 | 151,3 | 24,3 | – | – | 175,6 |
Buzzard Pharmaceuticals | ||||||
64,2 | 61,8 | 2,4 | – | -35,1 | 29,1 | |
Egetis Therapeutics | 27,7 | 73,0 | – | -39,6 | 9,7 | 43,2 |
Empros Pharma | 166,9 | 128,9 | 75,6 | – | – | 204,5 |
EpiEndo Pharmaceuticals | ||||||
63,1 | 73,4 | – | – | -16,4 | 57,0 | |
Geneos Therapeutics | 77,6 | 96,4 | – | – | 9,2 | 105,6 |
KAHR Medical | 352,2 | 174,3 | 16,3 | – | 17,1 | 207,7 |
Lipum | 103,0 | 19,4 | 60,7 | – | 60,7 | 140,9 |
Mendus | 115,7 | 104,4 | 25,7 | – | -36,1 | 94,0 |
Microbiotica | 130,2 | 127,7 | – | – | 10,8 | 138,5 |
Prokarium | 257,1 | 448,5 | – | – | 37,9 | 486,5 |
Sixera Pharma | 27,1 | 25,7 | 1,4 | – | – | 27,1 |
Strike Pharma | 15,4 | 9,7 | 5,7 | – | -6,9 | 8,5 |
Synerkine Pharma | 57,5 | 51,0 | – | – | 1,8 | 52,8 |
Toleranzia | 127,1 | 52,0 | 33,6 | – | 17,2 | 102,8 |
Vitara Biomedical | 69,2 | 53,6 | 13,8 | – | -41,9 | 25,5 |
Xintela | 119,1 | 93,0 | 28,1 | – | 9,9 | 131,0 |
XNK Therapeutics | – | 59,2 | – | – | -59,2 | – |
Xspray Pharma | 322,2 | 202,8 | 52,3 | – | 10,5 | 265,6 |
Summa Product Development | ||||||
2 452,0 | 2 069,1 | 367,1 | -39,6 | -2,7 | 2 393,9 |
Koncernens förändringar av innehav under 2024, forts. | ||||||
Verkligt värde | Verkligt värde | |||||
Anskaffnings- värde | vid årets ingång Investering | Värde- | vid årets utgång | |||
Bolag | Avyttring förändring | |||||
A3P Biomedical | 100,0 | 75,0 | – | – | -28,8 | 46,2 |
Bohus Biotech | 85,1 | 16,7 | – | – | 0,0 | 16,7 |
Chromafora | 55,3 | 41,4 | 21,4 | – | 9,8 | 72,7 |
Frontier Biosolutions | 203,5 | 150,5 | 61,8 | – | -142,6 | 69,7 |
Nanologica | 157,9 | 150,5 | 16,2 | – | -127,6 | 39,1 |
NorthX Biologics | 189,2 | 189,2 | – | – | 0,0 | 189,2 |
Symcel | 79,7 | 172,0 | 15,0 | – | -13,2 | 173,8 |
Summa Commercial Growth | ||||||
732,0 | 663,2 | 98,2 | – | -174,2 | 587,2 | |
Summa Limited Partnerships | ||||||
92,0 | 70,6 | 20,1 | – | -0,1 | 90,6 | |
Summa investeringar i portföljbolag | ||||||
3 276,0 2 802,9 | 485,3 | -39,6 | -176,9 | 3 071,7 |
Kapital- andel, % | Värderings- metod/nivå | ||||
Bolag | Org.nummer | Säte | Antal aktier | ||
A3P Biomedical | 559252-9100 | Stockholm | 8,24 | 4 196 391 | 3C |
Alder Therapeutics | 559355-2762 | Solna | 21,01 | 304 353 | 3B |
Amarna Therapeutics | 27315738 | Leiden, NL | 58,26 | 7 378 371 | 3F |
AnaCardio | 559343-3559 | Stockholm | 19,26 | 708 | 3A |
Atrogi | 556925-8311 | Stockholm | 36,77 | 66 223 | 3A |
Bohus Biotech | 556500-0709 | Strömstad | 44,91 | 12 500 | 3F |
Buzzard Pharmaceuticals | 559073-6855 | Stockholm | 13,85 | 9 347 | 3A |
Chromafora | 556803-2568 | Stockholm | 30,89 | 207 579 | 3A |
Egetis Therapeutics | 556706-6724 | Stockholm | 2,01 | 6 187 908 | 1A |
Empros Pharma | 556945-3862 | Stockholm | 78,56 | 20 446 914 | 3A |
EpiEndo Pharmaceuticals | 640114-0100 | Seltjarnarnes, Island | 9,49 | 1 186 861 | 3F |
Frontier Biosolutions | Luxembourg | 2,44 | 381 008 | 3A | |
Geneos Therapeutics | Wilmington, USA | 11,92 | 3 379 091 | 3B | |
KAHR Medical | 51-373624-9 | Tel Aviv, Israel | 30,81 | 121 770 229 | 3A |
Lipum | 556813-5999 | Umeå | 56,76 | 12 040 104 | 1A |
Mendus | 556629-1786 | Stockholm | 23,94 | 12 053 572 | 1A |
Microbiotica | 10269808 | Oxford, GB | 10,60 | 4 000 000 | 3B |
Nanologica | 556664-5023 | Stockholm | 38,50 | 37 556 209 | 1A |
NorthX Biologics | 559337-1742 | Stockholm | 92,28 | 26 914 | 3B |
Prokarium | 08933971 | London, GB | 42,23 | 2 037 680 | 3B |
Sixera Pharma | 556901-4763 | Stockholm | 23,49 | 23 796 | 3A |
Strike Pharma | 559284-2651 | Uppsala | 16,27 | 56 777 | 3A |
Symcel | 556797-7060 | Stockholm | 31,44 | 8 000 | 3A |
Synerkine Pharma | 72240008 | Utrecht, NL | 42,55 | 255 342 | 3A |
Toleranzia | 556877-2866 | Göteborg | 66,30 | 179 648 810 | 1A |
Vitara Biomedical | Philadelphia, USA | 8,14 | 50 790 | 3A | |
Xintela | 556780-3480 | Lund | 55,51 409 | 322 516 | 1A |
Xspray Pharma | 556649-3671 | Stockholm | 17,51 6 | 501 261 | 1A |
3B Future Health | Luxembourg | 3F | |||
HealthCap | 559374-5572 | Stockholm | 3F | ||
Alder Fund III | 559386-0488 | Stockholm | 3F | ||
Förklaringar till värderingsmetod: 1A – Senaste handelskurs | 3A – Senaste nyemission 3B – Senaste investering, justerad | 3D – Relativ/Multipelvärdering 3E – Diskonterade kassaflöden | |||
2A – Andra observerbara data | 3C – Senaste kända transaktion av andelar | 3F – Övrig värderingsmetod | |||
Koncernen | 31 dec 2024 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultatet | ||||
3 071,7 | 847,1 | – | 2 224,6 | |
Summa | 3 071,7 | 847,1 | – | 2 224,6 |
Koncernen | 31 dec 2023 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
Innehav i portföljbolag värderade till verkligt värde via resultatet | ||||
2 802,9 | 695,3 | – | 2 107,6 | |
Summa | 2 802,9 | 695,3 | – | 2 107,6 |
Skattemässigt värde | Verkligt Temporär värde | Uppskjuten Skattesats skillnad skatt | % | ||
Innehav 31 dec 2024 | |||||
Egetis Therapeutics | 27,7 | 43,2 | 15,5 | -3,2 | 20,6 |
Limited Partnerships | 71,2 | 74,7 | 3,5 | -0,7 | 20,6 |
Summa | 98,9 | 117,9 | 19,0 | -3,9 | |
Skattemässigt värde | Verkligt Temporär värde | Uppskjuten Skattesats skillnad skatt | % | ||
Innehav 31 dec 2023 | |||||
Egetis Therapeutics | 60,4 | 73,0 | 12,6 | -2,6 | 20,6 |
Mendus | 90,0 | 104,4 | 14,4 | -3,0 | 20,6 |
Limited Partnerships | 72,0 | 70,6 | -1,4 | 0,3 | 20,6 |
Summa | 222,4 | 248,0 | 25,6 | -5,3 |
Långfristiga | Kortfristiga | |||
Koncernen | 31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | |||
Ingående balans lånefordringar | 330,5 | 332,5 | 15,9 | 22,5 |
Utbetalda lån | 68,8 | 71,2 | 91,2 | 87,0 |
Kapitaliserad ränta | 11,6 | 14,0 | 4,8 | 1,5 |
Överlåtelse från ägarföretag | – | – | – | 6,6 |
Konverterat till aktier | -19,1 | – | – | -78,0 |
Amortering | -272,8 | -70,0 | -23,2 | -23,7 |
Nedskrivning, förväntade kreditförluster | 0,1 | -0,2 | – | – |
Omklassificering | – | -12,9 | – | – |
Valutaomvärdering | 6,2 | -4,2 | – | 0,0 |
Utgående balans lånefordringar | 125,3 | 330,5 | 88,7 | 15,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
Momsfordringar | 2,4 | 2,0 | 0,0 | – |
Övriga fordringar | 0,0 | – | 0,0 | 0,2 |
Summa | 2,4 | 2,0 | 0,0 | 0,2 |
Koncernen | Konvertibel 1 | Konvertibel 2 | Konvertibel 3 | Konvertibel 4 | Konvertibel 5 | Konvertibel 6 | Konvertibel 7 | Konvertibel 8 | 31 dec 2024 |
Ingående balans | 12,3 | 75,6 | – | 2,5 | 5,5 | – | – | – | 95,8 |
Utbetalda lån | – | – | 28,2 | – | – | 0,7 | 2,0 | 42,2 | 73,1 |
Konverterat till aktier | -11,4 | -75,6 | – | -2,7 | – | – | – | -21,5 | -111,2 |
Avyttringar | – | – | – | – | – | – | – | -0,7 | -0,7 |
Upplupen ränta | – | – | – | 0,2 | – | – | – | 0,5 | 0,7 |
Nedskrivningar | – | – | – | -1,4 | – | – | – | -1,4 | |
Valutaomvärdering | – | – | 0,5 | – | 0,2 | 0,0 | – | – | 0,7 |
Utgående balans | 0,8 | 0,0 | 28,7 | 0,0 | 4,3 | 0,7 | 2,0 | 20,5 | 57,1 |
Förfallodag | 2024-08-31* | 2023-12-31* | 2025-12-31 | 2024-03-31 | 2025-12-27 | 2027-05-29 | 2026-02-28 | 2025-06-02 | |
Ränta, % | 0,0 | 0,0 | 6,0 | 10,0 | 20,0 | 8,0 | Stibor90+3% | 0,0 |
Koncernen | Konvertibel 1 | Konvertibel 2 | Konvertibel 3 | Konvertibel 4 | Konvertibel 5 | 31 dec 2023 |
Ingående balans | 12,3 | 22,7 | 25,0 | – | – | 60,0 |
Utbetalda lån | – | 75,6 | – | 2,5 | 5,5 | 83,6 |
Konverterat till aktier | – | -22,7 | -25,0 | – | – | -47,7 |
Utgående balans | 12,3 | 75,6 | – | 2,5 | 5,5 | 95,9 |
Förfallodag | 2023-03-31* | 2023-12-31* | 2023-09-30 | 2024-03-31 | 2024-03-31 | |
Ränta, % | 0,0 | 0,0 | 5,0 | 5,0 | 0,0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
Upplupna avtalsintäkter | 0,0 | 0,7 | – | – |
Upplupna ränteintäkter | 1,0 | 0,2 | 0,0 | – |
Förutbetald hyreskostnad | 0,1 | 0,1 | – | 0,3 |
Övriga upplupna intäkter | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,3 |
Summa | 1,3 | 1,1 | 0,0 | 0,7 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
Banktillgodohavanden | 553,2 | 330,0 | 380,0 | 21,9 |
Placeringar i likvida räntefonder | 311,9 | – | – | – |
Summa | 865,1 | 330,0 | 380,0 | 21,9 |
Totalt antal aktier | Antal | Aktiekapital kronor | Kvotvärde kronor | ||
År | Händelse | tillkommande aktier | |||
2024 | Vid årets ingång | 532 687 650 | – | 562 895 | 0,02 |
2024 | Nyemission | 6 606 640 598 | 6 073 952 948 | 132 132 812 | 0,02 |
2024 | Nyemission | 7 806 640 598 | 1 200 000 000 | 156 132 812 | 0,02 |
2024 | Nyemission | 7 806 640 598 | 2 | 156 132 812 | 0,02 |
2024 | Minskning genom sammanslagning av aktier | 78 066 406 | – | 156 132 812 | 2,00 |
2024 | Vid årets utgång | 78 066 406 | – | 156 132 812 | 2,00 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
Ingående balans | 7,4 | 2 864,9 | – | – |
Utbetalda lån | 90,0 | 635,1 | – | – |
Allokering av gemensamma kostnader | – | – | 13,3 | – |
Omvandlat till eget kapital i samband med emission | – | -2 300,1 | – | – |
Omvandlat till aktieägartillskott | – | -1 211,9 | – | – |
Upplupen ränta och avgifter | 2,2 | 12,7 | – | – |
Skuld överlåtelse lån portföljbolag | – | 6,6 | – | – |
Amortering | -99,5 | – | – | – |
Summa | – | 7,4 | 13,3 | – |
Koncernen | Moderbolaget | |||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
Personalrelaterade skulder | 0,3 | 0,1 | 0,2 | 0,3 |
Skuld portföljbolag | 10,0 | – | – | – |
Övriga skulder | 1,5 | – | 1,7 | 0,5 |
Summa | 11,8 | 0,1 | 1,9 | 0,9 |
Koncernen Moderbolaget | ||||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
Sociala avgifter | 0,8 | 0,4 | 0,2 | 0,1 |
Semesterlöneskuld | 0,5 | 0,4 | 0,0 | 0,5 |
Styrelsearvode | 0,9 | 0,8 | 0,0 | 0,0 |
Övriga upplupna kostnader | 3,4 | 0,8 | 2,4 | 1,7 |
Summa | 5,6 | 2,4 | 2,6 | 2,4 |
Verkligt värde | Bokfört värde | |||
Koncernen | 31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | |||
Finansiella tillgångar | ||||
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | ||||
Aktier och andelar i portföljbolag | 3 071,7 | 2 802,9 | 3 071,7 | 2 802,9 |
Konvertibellån | 57,1 | 95,9 | 57,1 | 95,9 |
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||||
Lånefordringar portföljbolag | 214,0 | 346,4 | 214,0 | 346,4 |
Övriga finansiella tillgångar | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
Kundfordringar | 0,8 | 0,1 | 0,8 | 0,1 |
Likvida medel | 865,1 | 330,0 | 865,1 | 330,0 |
Summa | 4 208,8 | 3 575,4 | 4 208,8 | 3 575,4 |
Finansiella skulder | ||||
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | ||||
Övriga långfristiga skulder | 1,5 | – | 1,5 | – |
Leasingskuld | 0,9 | 1,3 | 0,9 | 1,3 |
Leverantörsskulder | 0,6 | 0,8 | 0,6 | 0,8 |
Skuld till koncernföretag | – | 7,4 | – | 7,4 |
Övriga skulder | 11,8 | 0,1 | 11,8 | 0,1 |
Summa | 14,8 | 9,6 | 14,8 | 9,6 |
Koncernens finansiella skulder och förfallostruktur | Nominellt belopp | <ti1 | 1ti–ti3 mån | 3ti–ti12 mån | 1ti–ti5 år Summa | |
mån | ||||||
Övriga långfristiga skulder | 1,5 | – | – | – | 1,5 | 1,5 |
Leasingskuld | 0,9 | 0,0 | 0,1 | 0,3 | 0,5 | 0,9 |
Leverantörsskulder | 0,6 | 0,6 | – | – | – | 0,6 |
Övriga skulder | 11,8 | 11,8 | – | – | – | 11,8 |
14,8 | 12,4 | 0,1 | 0,3 | 2,0 | 14,8 |
Förändring räntebärande skulder | 1 Jan 2024 | Kassaflöde | Räntor och avgifter | 31 Dec 2024 |
Skuld till koncernföretag | 7,4 | -9,5 | 2,1 | – |
Leasingskuld | 1,3 | -0,4 | – | 0,9 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
Ej kassaflödespåverkande poster | 31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | |||
Noteringskostnader | 60,3 | – | – | – |
Kapitaliserad ränta | -16,4 | -8,5 | – | – |
Valutaomräkningseffekter | -6,9 | 1,1 | – | – |
Övriga poster | -6,6 | 0,5 | 0,3 | 0,2 |
Summa | 30,4 | -6,9 | 0,3 | 0,2 |
Erhållen ränta | 16,6 | 6,6 | 11,9 | 0,0 |
Betald ränta | – | -41,6 | – | – |
Fordringar | Skulder | |||
31 dec 2024 31 dec 2023 31 dec 2024 31 dec 2023 | ||||
B&E Participation | 78,2 | 52,7 | – | – |
Nanologica | 47,9 | 67,0 | – | – |
NorthX Biologics Holding | 0,1 | 212,1 | – | – |
Bohus Biotech | 31,4 | – | – | – |
Xintela | 21,8 | – | – | – |
Alder Therapeutics | 4,0 | – | – | – |
Atrogi | 20,5 | – | – | – |
Lipum | 12,2 | – | – | – |
Microbiotica | 0,7 | – | – | – |
Chromafora | 22,1 | 28,2 | – | – |
Empros Pharma | – | 75,6 | – | – |
Amarna Therapeutics | 28,7 | – | – | |
EpiEndo Pharmaceuticals | 4,3 | 5,5 | – | – |
Strike Pharma | – | 2,5 | – | – |
T&M Participation | – | – | – | 7,4 |
272,0 | 443,6 | – | 7,4 |
2024 Motpart | Övriga externa kostnader | Finansiell | Lån till | ||
intäkt/kostnad | portföljbolag | Mottagna lån | Återbetalda lån | ||
T&M Participation | -0,4 | -3,3 | – | 90,0 | -96,6 |
B&E Participation Inc | – | 3,6 | 15,7 | – | – |
Nanologica | – | – | – | – | – |
Chromafora | – | 1,0 | -7,0 | – | – |
NorthX Biologics | – | 8,1 | -220,0 | – | – |
Lipum | – | 0,2 | 12,0 | – | – |
Microbiotica | – | – | 0,7 | – | – |
Toleranzia | – | 0,2 | – | – | – |
Xintela | – | 1,9 | 19,9 | – | – |
Alder Therapeutics | – | 0,1 | 3,8 | – | – |
Bohus Biotech | – | 1,4 | 30,0 | – | – |
Atrogi | – | 0,5 | 20,0 | – | – |
Amarna | – | – | 28,7 | – | – |
Strike Pharma | – | 0,0 | -2,5 | – | – |
Roseberry AG | -3,3 | – | – | – | |
Summa | -3,7 | 13,6 | -98,6 | 90,0 | -96,6 |
2023 Motpart | Övriga externa kostnader | Finansiell | Lån till | Aktieägar- tillskott | Kvitterings- emission | |
intäkt/kostnad | portföljbolag | Lån | ||||
T&M Participation | -0,4 | -12,7 | – | 1 211,0 | 900,0 | 635,1 |
T&M Förvaltning | – | -6,9 | – | – | 1 400,0 | – |
B&E Participation Inc | – | 2,5 | 27,0 | – | – | – |
Nanologica | – | 5,4 | – | – | – | – |
NorthX Biologics | – | 9,2 | -30,0 | – | – | – |
Roseberry AG | -5,2 | – | – | – | – | – |
Summa | -5,6 | -2,5 | -3,0 | 1 211,0 | 2 300,0 | 635,1 |
Namn | Organisationsnummer | Säte | Antal aktier | 31 dec 2024 | 31 dec 2023 |
InDex Pharmaceuticals AB | 556704-5140 | Stockholm | 60 281 586 | 5,9 | 5,9 |
Flerie Invest AB | 556856-6615 | Stockholm | 112 578 947 | 3 279,9 | – |
Utgående redovisat värde | 3 285,8 | 5,9 |