| Koncernens rapport över totalresultat | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 5 | ||
Kostnad för sålda varor och tjänster | – | – | |
Bruttoresultat | 5 | ||
Försäljningskostnader | – | – | |
Forsknings- och utvecklingskostnader | – | – | |
Administrationskostnader | 7 | – | – |
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 11 | – | |
Rörelseresultat | 5, 6, 7, 8, 9, 10 | – | – |
Finansiella intäkter | 12 | ||
Finansiella kostnader | 12 | – | – |
Summa finansiella intäkter och kostnader | – | – | |
Resultat före skatt | – | – | |
Skatt | 13 | – | – |
Årets resultat | – | – | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan komma att återföras till resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferenser | |||
Övrigt totalresultat, netto efter skatt | |||
Årets totalresultat | – | – | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | – | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | – | – | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets resultat per aktie före utspädning, SEK | 14 | – | – |
Årets resultat per aktie efter utspädning, SEK | 14 | – | – |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 14 | ||
Genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning (tusental) | 14 |
| Koncernens balansräkning | |||
MSEK | Not | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 15 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 6 | ||
Uppskjuten skattefordran | 13 | ||
Finansiella och övriga anläggningstillgångar | 22 | ||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 18 | ||
Varulager | 19 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 21 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
MSEK | Not | 31 december 2024 | 31 december 2023 |
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 23 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Valutaomräkningsreserv | 24 | – | – |
Balanserat resultat | – | – | |
Summa eget kapital hänförligt till Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande lån | 22, 27, 30 | ||
Leasingskulder | 6, 22, 27, 30 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 13 | ||
Avsättningar | 26 | ||
Övriga långfristiga skulder | 22, 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 6, 22, 27 | ||
Leverantörsskulder | 22, 27 | ||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Koncernens rapport över förändringar i eget kapital | |||||||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
| Övrigt | Valuta- | Innehav utan | |||||
| till skjutet | omräknings- | Balanserade | bestämmande | ||||
MSEK | Aktie kapital | kapital | reserv | vinstmedel | Summa | inflytande | Summa |
Ingående balans, 1 januari 2023 | – | – | |||||
Årets resultat | – | – | – | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Årets totalresultat | – | – | – | ||||
Nyemission | |||||||
Försäljning av egna aktier | |||||||
Aktierelaterade ersättningar reglerat med egetkapitalinstrument | |||||||
Utgående balans, 31 december 2023 | – | – | |||||
Ingående balans, 1 januari 2024 | – | – | |||||
Justering 1) | – | ||||||
Justerad ingående balans, 1 januari 2024 | – | – | |||||
Årets resultat | – | – | – | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Årets totalresultat | – | – | – | ||||
Nyemission | |||||||
Avyttring indirekt minoritet | |||||||
Aktierelaterade ersättningar reglerat med egetkapitalinstrument | |||||||
Utgående balans, 31 december 2024 | – | – |
| Rapport över koncernens kassaflöde | |||
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Resultat efter finansiella poster | – | – | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 30 | ||
Betalda skatter | – | – | |
Kassaflöde från den löpande verksamheten före rörelsekapitalförändring | – | ||
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | |||
Ökning (–)/minskning (+) av lager | – | – | |
Ökning (–)/minskning (+) av rörelsefordringar | |||
Ökning (+)/minskning (–) av rörelseskulder | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Löpande investeringar | |||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 15 | – | – |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 16 | – | – |
Investeringar i finansiella tillgångar | |||
Kassaflöde efter löpande investeringar | – | – | |
Rörelseförvärv | – | – | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – | |
Kassaflöde efter investeringsverksamheten | – | – | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Återbetalning av lån | 30 | – | – |
Nyemission av aktier, netto efter kostnader | |||
Amortering av leasingskuld | 6, 30 | – | – |
Övrig finansiering, netto | – | ||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | ||
Årets kassaflöde | – | – | |
Likvida medel vid årets början | |||
Omräkning av utländsk valuta, likvida medel | – | ||
Likvida medel vid årets slut |
Stängningskurs | Snittkurs | |||
SEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
EUR | 11,4865 | 11,0960 | 11,4322 | 11,4765 |
USD | 10,9982 | 10,0416 | 10,5614 | 10,6128 |
GBP | 13,8475 | 12,7680 | 13,5045 | 13,1979 |
JPY | 0,0698 | 0,0710 | 0,0698 | 0,0756 |
Påverkan på resultat efter skatt | Påverkan på eget kapital | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
USD | 24 | 27 | 67 | 8 |
EUR | –10 | 8 | –5 | 12 |
JPY | 5 | 6 | 7 | 8 |
GBP | 0 | 2 | 0 | 3 |
Övriga | 2 | 4 | 7 | 7 |
Summa | 21 | 48 | 75 | 38 |
| Intäkter per segment | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Products & Solutions | 455 | 532 |
Integrations | 353 | 219 |
Autosense | 49 | 7 |
Koncernen | 857 | 758 |
| Bruttomarginal | ||
% | 2024 | 2023 |
Products & Solutions | 66 | 69 |
Integrations | 96 | 90 |
Autosense | 97 | 80 |
Koncernen | 80 | 75 |
MSEK | 2024 | 2023 |
Products & Solutions | 300 | 365 |
Integrations | 340 | 197 |
Autosense | 47 | 6 |
Koncernen | 687 | 567 |
| Rörelsemarginal | ||
% | 2024 | 2023 |
Products & Solutions | –9 | N/A |
Integrations | 37 | N/A |
Autosense | –401 | N/A |
Koncernen | –12 | –24 |
| Rörelseresultat | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Products & Solutions | –40 | N/A |
Integrations | 129 | N/A |
Autosense | –197 | N/A |
Koncernen | –107 | –184 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Sverige | 75 | 79 | 75 | 79 |
EMEA | 168 | 174 | 157 | 155 |
Amerika | 360 | 251 | 118 | 159 |
Övriga världen | 254 | 254 | 126 | 178 |
Summa | 857 | 758 | 475 | 570 |
| Intäkter per produkttyp | ||||
MSEK | Products & Solutions | Integrations | Autosense | Koncernen |
| 2024 | ||||
Hårdvara | 320 | 41 | 0 | 361 |
Mjukvara | 88 | 258 | 20 | 367 |
Tjänster | 47 | 53 | 29 | 129 |
| Summa för | 455 | 353 | 49 | 857 |
| koncernen | ||||
| 2023 | ||||
Hårdvara | 366 | 73 | 0 | 439 |
Mjukvara | 104 | 82 | 5 | 190 |
Tjänster | 62 | 64 | 3 | 128 |
| Summa för | 532 | 219 | 7 | 758 |
| koncernen |
| Intäkter per tidskategori | ||||
MSEK | Products & Solutions | Integrations | Autosense | Koncernen |
| 2024 | ||||
Vid en viss tidpunkt | 432 | 353 | 49 | 834 |
Över tid | 23 | – | – | 23 |
| Summa för | 455 | 353 | 49 | 857 |
| koncernen | ||||
| 2023 | ||||
Vid en viss tidpunkt | 502 | 219 | 7 | 728 |
Över tid | 30 | – | – | 30 |
| Summa för | 532 | 219 | 7 | 758 |
| koncernen |
MSEK | 2024 | 2023 |
Sverige | 1 118 | 581 |
EMEA | 134 | 8 |
Amerika | 0 | 1 |
Övriga världen | 9 | 9 |
Summa för koncernen | 1 260 | 599 |
MSEK | Fastigheter | Fordon | Övriga | Summa |
| 2024 | ||||
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 135 | 1 | 1 | 136 |
Tillkommande nyttjanderätt | 27 | – | 1 | 27 |
Rörelseförvärv | 41 | – | – | 41 |
Avyttringar och utrangeringar | –2 | –1 | – | –3 |
Omklassificering | – | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | 3 | 0 | 0 | 3 |
Utgående anskaffningsvärde | 204 | – | 1 | 205 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | –68 | 0 | 0 | –69 |
Uppsagda leasingavtal | 1 | 0 | – | 1 |
Årets avskrivningar | –35 | 0 | 0 | –35 |
Omklassificering | – | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | –2 | 0 | 0 | –2 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –104 | – | –1 | –104 |
Redovisat värde vid årets utgång | 100 | – | 1 | 100 |
| 2023 | ||||
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 105 | 1 | 1 | 106 |
Tillkommande nyttjanderätt | 50 | 1 | 0 | 51 |
Avyttringar och utrangeringar | –12 | – | – | –12 |
Omklassificering | –5 | –1 | 0 | –6 |
Omräkningsdifferenser | –2 | 0 | 0 | –2 |
Utgående anskaffningsvärde | 135 | 1 | 1 | 136 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | –53 | –1 | –1 | –54 |
Uppsagda leasingavtal | 4 | – | – | 4 |
Årets avskrivningar | –26 | 0 | 0 | –27 |
Omklassificering | 5 | 1 | 0 | 6 |
Omräkningsdifferenser | 2 | 0 | 0 | 2 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –68 | 0 | 0 | –69 |
Redovisat värde vid årets utgång | 67 | 1 | 0 | 68 |
Effekt på koncernens rapport över totalresultat | 2024 | 2023 |
Årets avskrivningar, leasing | –35 | –27 |
Variabla leasingavgifter | 0 | 0 |
Leasing av tillgångar med lågt värde och korttidsleasing | 0 | –3 |
Räntekostnader, leasingavtal | –5 | –3 |
Summa | –40 | –32 |
Leasingskuld | Fastigheter | Fordon | Övriga | Summa |
| 2024-12-31 | ||||
Långfristiga leasingskulder | 65 | – | 0 | 65 |
Kortfristiga leasingskulder | 34 | – | 0 | 34 |
Leasingskulder 2024-12-31 | 98 | – | 1 | 99 |
| 2023-12-31 | ||||
Långfristiga leasingskulder | 43 | 0 | 0 | 43 |
Kortfristiga leasingskulder | 24 | 0 | 0 | 24 |
Leasingskulder 2023-12-31 | 67 | 1 | 0 | 68 |
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade kontraktuella | ||
leasingbetalningar | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
1 år | 38 | 25 |
2–3 år | 61 | 18 |
3–5 år | 10 | 27 |
Längre än 5 år | – | – |
Summa | 108 | 71 |
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade | ||
kontraktuella leasingbetalningar | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
1–12 månader | 18 | 16 |
13–36 månader | 34 | 15 |
37–60 månader | – | 26 |
>60 månader | – | – |
Summa | 52 | 56 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| PricewaterhouseCoopers | ||||
Revisionsuppdraget | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Revisionsverksamhet utöver | – | – | – | – |
| revisionsuppdraget | ||||
Skattekonsult | – | 0 | – | 0 |
Övriga tjänster | 1 | 0 | 1 | 0 |
Summa | 4 | 2 | 3 | 2 |
| Övriga revisorer | ||||
Revisionsuppdraget | 0 | 0 | – | – |
| Revisionsverksamhet utöver | – | – | – | – |
| revisionsuppdraget | ||||
Skattekonsult | – | 1 | – | 0 |
Övriga tjänster | – | 0 | – | 0 |
Summa | 0 | 1 | – | 1 |
Summa ersättningar till revisorerna | 4 | 3 | 3 | 3 |
| Medelantal anställda | ||||
| Varav | Varav | |||
| 2024 | kvinnor, % | 2023 | kvinnor, % | |
| Moderbolaget | ||||
Sverige | 318 | 39% | 358 | 38% |
Summa moderbolaget | 318 | 39% | 358 | 38% |
| Dotterföretag | ||||
USA | 36 | 47% | 39 | 48% |
Storbritannien | 5 | 45% | 5 | 38% |
Tyskland | 17 | 32% | 19 | 37% |
Schweiz | 7 | 29% | 7 | 29% |
Japan | 39 | 38% | 44 | 39% |
Kina | 50 | 55% | 50 | 54% |
Taiwan | 9 | 21% | 14 | 34% |
Singapore | 1 | 0% | 1 | 0% |
Belgien | 5 | 58% | 6 | 42% |
Ireland | 42 | 18% | – | – |
Rumänien | 137 | 26% | – | – |
Summa | 349 | 34% | 184 | 44% |
Summa medelantal anställda | 666 | 36% | 541 | 40% |
| Löner, ersättningar och sociala avgifter | ||||
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Styrelse, vd och övriga ledande | 21 | 15 | 21 | 15 |
| befattningshavare | ||||
Övriga anställda | 538 | 388 | 229 | 251 |
Summa löner och ersättningar | 559 | 403 | 249 | 266 |
Pensionskostnader | 36 | 37 | 30 | 32 |
Övriga sociala avgifter 1) | 100 | 100 | 72 | 77 |
Summa sociala kostnader | 136 | 137 | 102 | 109 |
| Summa löner, ersättningar och | 695 | 540 | 351 | 375 |
| sociala kostnader |
| Ersättning till moderbolagets styrelse samt koncernens vd och andra ledande befattningshavare | |||||
| Premie- | Aktiebaserade | ||||
| MSEK | Styrelsearvode/ | bestämda | Rörlig | ersättningar | |
| 2024 | grundlön | kostnader | ersättning | (enligt IFRS 2) | Summa |
Jan Wäreby | 0,1 | 0,1 | |||
Charlotta Falvin | 0,3 | 0,3 | |||
Jörgen Lantto | 0,3 | 0,3 | |||
Per Norman | 0,9 | 0,9 | |||
Carl Melander | 0,3 | 0,3 | |||
John Elvesjö | 0,2 | 0,2 | |||
Sarah Eccleston | 0,2 | 0,2 | |||
Mats Backman | 0,2 | 0,2 | |||
Henrik Eskilsson | – | – | |||
Summa styrelsen | 2,4 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 2,4 |
Anand Srivatsa, VD | 4,2 | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 6,7 |
Övriga ledande befattningshavare (9 personer) | 13,9 | 2,7 | 2,6 | 1,1 | 20,4 |
Summa ledande befattningshavare | 18,1 | 2,7 | 3,5 | 2,7 | 27,1 |
| Summa ersättningar till styrelse samt koncernens | 20,5 | 2,7 | 3,5 | 2,7 | 29,5 |
| vd och andra ledande befattningshavare |
| Premie- | Aktiebaserade | ||||
| MSEK | Styrelsearvode/ | bestämda | Rörlig | ersättningar | |
| 2023 | grundlön | kostnader | ersättning | (enligt IFRS 2) | Summa |
Jan Wäreby | 0,3 | 0,3 | |||
Heli Arantola | 0,1 | 0,1 | |||
Per Norman | 0,8 | 0,8 | |||
Charlotta Falvin | 0,3 | 0,3 | |||
Mats Backman | 0,4 | 0,4 | |||
Jörgen Lantto | 0,3 | 0,3 | |||
Henrik Eskilsson | 1,2 | 1,2 | |||
Summa styrelsen | 2,2 | 1,2 | 3,5 | ||
Anand Srivatsa, VdVdVd | 4,1 | 0,0 | 1,4 | 1,9 | 7,5 |
Övriga ledande befattningshavare (5 personer) | 8,7 | 1,4 | 0,5 | 1,4 | 12,0 |
Summa ledande befattningshavare | 12,8 | 1,4 | 1,9 | 3,3 | 19,4 |
| Summa ersättningar till styrelse samt koncernens vd | 15,0 | 1,4 | 1,9 | 4,5 | 22,9 |
| och andra ledande befattningshavare |
Teckningsoptioner | Personaloptioner | |||
Tusental | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Vid årets ingång | 0 | 1 204 | 604 | 659 |
Tilldelade | – | – | – | – |
Inlösta | – | – | – | –34 |
Förverkade/förfallna | – | –1 204 | –47 | –21 |
Omklassificering | – | – | 100 | – |
Vid årets utgång | 0 | 0 | 657 | 604 |
| Aktierätter | ||
Tusental | 2024 | 2023 |
Vid årets ingång | 2 032 | 2 041 |
Tilldelade | – | 760 |
Inlösta | –67 | –203 |
Förfallna | –642 | –122 |
Omklassificering | 732 | –444 |
Vid årets utgång | 2 055 | 2 032 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Immateriella tillgångar (not 15) | 119 | 125 | 109 | 123 |
Materiella tillgångar (not 6,16) | 49 | 32 | 4 | 3 |
Summa avskrivningar | 168 | 157 | 113 | 127 |
Nedskrivningar (not 15,16) | 1 | 0 | 1 | – |
| Summa avskrivningar och | 169 | 157 | 114 | 127 |
| nedskrivningar |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Kostnader för material och | 129 | 141 | 134 | 133 |
| lagerförändringar | ||||
Personalkostnader (not 8) | 484 | 439 | 145 | 274 |
Övriga externa kostnader | 193 | 204 | 281 | 202 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 169 | 157 | 114 | 127 |
| (not 9) | ||||
Summa kostnader | 976 | 941 | 674 | 735 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Övriga rörelseintäkter | ||||
Valutakursdifferenser i rörelsefordringar och skulder | 52 | 29 | 41 | 27 |
Övriga intäkter | 9 | 8 | 2 | 7 |
Summa övriga rörelseintäkter | 61 | 37 | 43 | 34 |
| Övriga rörelsekostnader | ||||
Valutakursdifferenser i rörelsefordringar och skulder | –48 | –38 | –41 | –37 |
Övriga kostnader | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa övriga rörelse kostnader | –48 | –38 | –41 | –37 |
| Summa övriga rörelseintäkter och | 13 | –1 | 1 | –3 |
| rörelsekostnader |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Finansiella intäkter | ||||
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 7 | 3 | 7 |
| resultatposter | ||||
Ränteintäkter, dotterföretag | – | – | 16 | 15 |
Utdelning, dotterföretag | – | – | 1 | 0 |
Valutakursdifferenser | 110 | 22 | 109 | 22 |
Övriga | 2 | 2 | 2 | 2 |
Summa finansiella intäkter | 118 | 31 | 131 | 47 |
| Finansiella kostnader | ||||
| Räntekostnader och liknande | –54 | –15 | –48 | –12 |
| resultatposter | ||||
Räntekostnader, dotterföretag | – | – | –3 | –1 |
Avyttring av aktier i dotter företag | – | – | – | –4 |
Valutakursdifferenser | –121 | –27 | –121 | –27 |
Övriga | –3 | –3 | –3 | –3 |
Summa finansiella kostnader | –178 | –44 | –175 | –46 |
| Summa finansiella intäkter | –60 | –13 | –45 | 1 |
| och kostnader |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Aktuell skatt | ||||
| Aktuell skatt hänförligt till | –5 | –1 | 0 | – |
| innevarande år | ||||
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa aktuell skatt | –5 | –1 | 0 | 0 |
| Uppskjuten skatt | ||||
| Avseende uppskjutna | –5 | 0 | 25 | – |
| skattefordringar | ||||
Avseende uppskjutna skatteskulder | 1 | 0 | – | – |
Summa uppskjuten skatt | –5 | 0 | 25 | – |
Summa skatt | –9 | –1 | 25 | 0 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
Varulager | 0 | 0 | – | – |
Anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
Nyttjanderättstillgångar | 19 | 15 | – | – |
Omsättningstillgångar | 4 | – | – | – |
Underskottsavdrag | 87 | 65 | 87 | 62 |
Kvittning | –19 | –15 | – | – |
| Summa uppskjutna | 92 | 66 | 87 | 62 |
| skattefordringar | ||||
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
| Förvärvade immateriella | 19 | 2 | – | – |
| anläggningstillgångar | ||||
Leasingskuld | –19 | –15 | – | – |
Kvittning | 19 | 15 | – | – |
Summa uppskjutna skatteskulder | 19 | 2 | – | – |
2024 | 2023 | |
| Resultat per aktie, grundläggande | ||
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktier, MSEK | –177 | –199 |
Vägt antal utestående stamaktier under året | 199 176 524 | 105 973 395 |
Resultat per aktie, grundläggande, SEK | –0,89 | –1,87 |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktier, MSEK | –177 | –199 |
Vägt antal utestående stamaktier, efter utspädning | 199 589 940 | 106 267 737 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1) | –0,89 | –1,87 |
2024 | 2023 | |
| Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, | 199 176 524 | 105 973 395 |
| grundläggande | ||
| Effekt av utestående potentiella aktier i koncernens | 413 416 | 294 342 |
| incitamentsprogram (not 8) | ||
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning | 199 589 940 | 106 267 737 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Redovisat resultat före skatt | –167 | –198 | –242 | –166 |
Skatt enligt svensk skattesats, 20,6% | 34 | 41 | 50 | 34 |
| Skillnad i skattesats i utländsk | 5 | 0 | – | – |
| verksamhet | ||||
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla | –8 | –5 | –8 | –5 |
| kostnader | ||||
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga | 3 | 2 | 2 | 2 |
| intäkter | ||||
| Skatteeffekt av skattepliktig | –8 | – | –8 | – |
| kapitalvinst | ||||
| Nyttjande av underskottsavdrag från | – | 1 | – | – |
| tidigare år för vilka en skattefordran | ||||
| har redovisats | ||||
| Underskottsavdrag för vilka en | – | 1 | 25 | – |
| skattefordran har redovisats | ||||
| Nyttjande av underskottsavdrag från | 0 | 0 | – | – |
| tidigare år för vilka en skattefordran | ||||
| ej har redovisats | ||||
Ej aktiverat skattemässigt underskott | –41 | –35 | –37 | –32 |
| Justering av skatt hänförlig till | 0 | 0 | 0 | 0 |
| tidigare år | ||||
Övrigt | 4 | –6 | 0 | 0 |
Summa redovisade skatte- kostnader (– )/skatteintäkter (+) | –9 | –1 | 25 | 0 |
Effektiv skattesats | 6% | 1% | –10% | 0% |
| Koncernen | |||||
| Balanserade | |||||
| kostnader för | Övriga | ||||
| MSEK | produkt- | immateriella | |||
| 2024 | utveckling | Patent | Goodwill | tillgångar | Totalt |
| Ackumulerat | |||||
| anskaffningsvärde | |||||
Ingående anskaffningsvärde | 1 153 | 97 | 92 | 23 | 1 365 |
Investeringar | 344 | 7 | – | 0 | 351 |
Rörelseförvärv | 166 | – | 170 | 19 | 355 |
Omklassificering | – | – | – | – | – |
Omräknings differenser | 9 | 0 | 13 | 2 | 24 |
| Utgående | 1 671 | 104 | 276 | 44 | 2 095 |
| anskaffningsvärde | |||||
| Ackumulerade | |||||
| avskrivningar | |||||
| Ingående ackumulerade | –767 | –55 | – | –6 | –828 |
| avskrivningar | |||||
Årets avskrivningar (not 9) | –101 | –8 | – | –10 | –119 |
Omklassificering | – | – | – | – | – |
Omräknings differenser | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade | –869 | –63 | – | –16 | –947 |
| avskrivningar |
| Koncernen | |||||
| Balanserade | |||||
| kostnader för | Övriga | ||||
| MSEK | produkt- | immateriella | |||
| 2024 | utveckling | Patent | Goodwill | tillgångar | Totalt |
| Ackumulerade | |||||
| nedskrivningar | |||||
| Ingående ackumulerade | 0 | –7 | –14 | – | –20 |
| nedskrivningar | |||||
Nedskrivning | – | –1 | – | – | –1 |
Omräknings differenser | – | – | 0 | – | 0 |
| Utgående ackumulerade | 0 | –8 | –14 | – | –22 |
| nedskrivningar | |||||
| Redovisat värde vid årets | 803 | 34 | 262 | 28 | 1 126 |
| utgång |
| Koncernen | |||||
| Balanserade | |||||
| kostnader för | Övriga | ||||
| MSEK | produkt- | immateriella | |||
| 2023 | utveckling | Patent | Goodwill | tillgångar | Totalt |
| Ackumulerat | |||||
| anskaffningsvärde | |||||
Ingående anskaffningsvärde | 1 039 | 87 | 94 | 5 | 1 224 |
Investeringar | 192 | 10 | – | – | 202 |
Rörelseförvärv | – | – | – | 18 | 18 |
Omklassificering | –78 | – | –2 | 2 | –78 |
Omräknings differenser | 0 | 0 | 0 | –1 | –1 |
| Utgående | 1 153 | 97 | 92 | 23 | 1 365 |
| anskaffningsvärde | |||||
| Ackumulerade | |||||
| avskrivningar | |||||
| Ingående ackumulerade | –730 | –47 | – | –4 | –781 |
| avskrivningar | |||||
Årets avskrivningar (not 9) | –115 | –8 | – | –2 | –125 |
Omklassificering | 78 | – | – | – | 78 |
Omräknings differenser | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade | –767 | –55 | – | –6 | –828 |
| avskrivningar |
| Koncernen | |||||
| Balanserade | |||||
| kostnader för | Övriga | ||||
| MSEK | produkt- | immateriella | |||
| 2023 | utveckling | Patent | Goodwill | tillgångar | Totalt |
| Ackumulerade | |||||
| nedskrivningar | |||||
| Ingående ackumulerade | 0 | –7 | –14 | – | –20 |
| nedskrivningar | |||||
Omräknings differenser | – | – | 0 | – | 0 |
| Utgående ackumulerade | 0 | –7 | –14 | – | –20 |
| nedskrivningar | |||||
| Redovisat värde vid årets | 386 | 35 | 79 | 17 | 517 |
| utgång |
| Moderbolaget | ||||
| Balanserade | ||||
| kostnader för | Övriga | |||
| MSEK | produkt- | immateriella | ||
| 2024 | utveckling | Goodwill | tillgångar | Totalt |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 1 146 | 30 | 101 | 1 277 |
Investeringar | 336 | – | 7 | 343 |
Utgående anskaffningsvärde | 1 482 | 30 | 108 | 1 620 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | –763 | –18 | –59 | –840 |
Årets avskrivningar (not 9) | –101 | – | –8 | –109 |
| Utgående ackumulerade | -865 | -18 | –67 | –949 |
| avskrivningar | ||||
| Ackumulerade nedskrivningar | ||||
| Ingående ackumulerade | 0 | –12 | –7 | –19 |
| nedskrivningar | ||||
Årets nedskrivning (not 9) | – | – | –1 | –1 |
| Utgående ackumulerade | 0 | –12 | –8 | –20 |
| nedskrivningar | ||||
Redovisat värde vid årets utgång | 617 | – | 34 | 651 |
| Moderbolaget | ||||
| Balanserade | ||||
| kostnader för | Övriga | |||
| MSEK | produkt- | immateriella | ||
| 2023 | utveckling | Goodwill | tillgångar | Totalt |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 954 | 30 | 90 | 1 075 |
Investeringar | 192 | – | 10 | 202 |
Utgående anskaffningsvärde | 1 146 | 30 | 101 | 1 277 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | –648 | –18 | –51 | –717 |
Årets avskrivningar (not 9) | –115 | – | –8 | –123 |
| Utgående ackumulerade | –763 | –18 | –59 | –840 |
| avskrivningar | ||||
| Ackumulerade nedskrivningar | ||||
| Ingående ackumulerade | 0 | –12 | –7 | –19 |
| nedskrivningar | ||||
| Utgående ackumulerade | 0 | –12 | –7 | –19 |
| nedskrivningar | ||||
Redovisat värde vid årets utgång | 383 | 0 | 35 | 418 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 61 | 50 | 35 | 26 |
Investeringar | 2 | 12 | 1 | 9 |
Rörelseförvärv | 22 | 0 | – | – |
Försäljning/utrangering | –13 | 0 | 0 | 0 |
Omklassificering | – | 0 | – | – |
Omräkningsdifferenser | 1 | –2 | – | – |
Utgående anskaffningsvärde | 74 | 61 | 35 | 35 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | –47 | –42 | –25 | –22 |
Försäljning/utrangering | 12 | 0 | 0 | 0 |
Årets avskrivningar (not 9) | –14 | –6 | –4 | –3 |
Omklassificering | 0 | 0 | – | – |
Omräkningsdifferenser | –1 | 2 | – | – |
Utgående ackumulerade avskrivningar | –49 | –47 | –29 | –25 |
Redovisat värde vid årets utgång | 24 | 14 | 6 | 10 |
| Moderbolaget | ||
MSEK | 2024 | 2023 |
Ingående värden vid årets början | 67 | 61 |
Förvärv | 620 | 9 |
Likvidation | – | –4 |
Anskaffningsvärden i dotterföretag vid årets utgång | 687 | 67 |
| Bokfört värde | ||||||
| Antal | Ägar- | 31 december | 31 december | |||
| Dotterföretag till moderbolaget | aktier | andel, % | 2024 | 2023 | ||
Phasya S.A., 0505.986.246, Liège, Belgien | 7 203 | 100 | 37 | 37 | ||
Tobii Technology GmbH, HRB 78844, Tyskland | 25 000 | 100 | 0 | 0 | ||
Tobii Electronics Technology Suzhou Co, Ltd. 91320594681609152B, | Suzhou, Kina | 1 | 100 | 10 | 10 | |
| Tobii Electronics Technology Trading | 1 | 100 | 2 | 2 | ||
Suzhou Co. Ltd., 913205945725628424, Suzhou, Kina | ||||||
Tobii Co. Ltd., 43904695, Taipei, Taiwan | 1 | 100 | 1 | 1 | ||
Tobii Technology K.K., 0104-01-075455, Japan | 524 | 87 | 4 | 4 | ||
Tobii Technology Inc., 20-3779947, Virginia, USA | 1 000 | 100 | 0 | 0 | ||
| Tobii Technology Options AB 556740-3364 | 100 000 | 100 | 0 | 0 | ||
| Sverige | ||||||
Tobii Switzerland AG, CHE-151.757.781, Schweiz | 1 000 | 100 | 1 | 1 | ||
Tobii Pro, Singapore PTE. Ltd., 201925799H, | Singapore | 200 000 | 100 | 1 | 1 | |
Tobii Holding AB 559104-1040, Sverige | 50 000 | 100 | 0 | 0 | ||
Tobii Pro UK Holdings Ltd., 11179236, Storbritannien | 100 | 100 | 0 | 0 | ||
Eyevido GmbH, HRB 24572, Tyskland | 49 618 | 100 | 9 | 10 | ||
Tobii Technologies Ltd, IE 276067, Irland | 1 499 | 100 | 620 | – | ||
Tobii Technology Korea Corporation, 532-88-00825, Korea | 20 000 | 100 | 0 | – | ||
| Summa anskaffningsvärden | 687 | 67 | ||||
| i dotterföretag |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kundfordringar | 128 | 125 | 59 | 63 |
Reservering osäkra kund fordringar | –8 | –8 | –6 | –6 |
Summa kundfordringar | 120 | 116 | 53 | 58 |
| Åldersfördelning | ||||
Ännu ej förfallna | 91 | 94 | 45 | 50 |
Förfallet 1–30 dgr | 17 | 14 | 6 | 6 |
Förfallet 31–60 dgr | 4 | 4 | 1 | 1 |
Förfallet 61–90 dgr | 5 | 4 | 1 | 0 |
Förfallet över 90 dgr | 10 | 9 | 6 | 6 |
Utgående balans | 128 | 125 | 59 | 63 |
| Förändringar i reserven för osäkra | ||||
| kundfordringar är som följer: | ||||
Per 1 januari | 8 | 6 | 6 | 6 |
Reservering för osäkra fordringar | 5 | 8 | 6 | 5 |
Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara | – | – | – | – |
Återförda outnyttjade belopp | –6 | –7 | –6 | –6 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | – | 0 |
Per 31 december | 8 | 8 | 6 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetald hyra/leasing | 5 | 7 | 5 | 5 |
Förutbetald försäkring | 2 | 3 | 1 | 3 |
Förutbetalda licensavgifter | 19 | 20 | 19 | 20 |
Upplupna intäkter | 42 | 0 | 33 | 0 |
Övriga poster | 5 | 4 | 2 | 2 |
| Summa förutbetalda kostnader och | 72 | 34 | 61 | 30 |
| upplupna intäkter |
2024 | 2023 | |||
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| MSEK | värde | värde | värde | värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
| Till upplupet anskaffningsvärde: | ||||
Övriga finansiella anläggningstillgångar | 67 | 67 | 5 | 5 |
Kundfordringar (not 18) | 120 | 120 | 116 | 116 |
Övriga fordringar | 3 | 3 | 10 | 10 |
Likvida medel (not 21) | 116 | 116 | 236 | 236 |
Summa finansiella tillgångar | 306 | 306 | 367 | 367 |
2024 | 2023 | |||
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| MSEK | värde | värde | värde | värde |
| Finansiella skulder | ||||
| Till verkligt värde via resultat räkningen: | ||||
Villkorade köpeskillingar, nivå 3 (not 27) | 120 | 120 | 19 | 19 |
| Till upplupet anskaffningsvärde: | ||||
Leverantörsskulder | 40 | 40 | 51 | 51 |
Räntebärande lån, nivå 3 (not 27, 30) | 333 | 333 | 12 | 12 |
Uppskjuten köpeskilling (not 27) | 113 | 113 | – | – |
Leasingskulder (not 6) | 99 | 99 | 68 | 68 |
Övriga skulder, icke räntebärande | 11 | 11 | 10 | 10 |
Summa finansiella skulder | 716 | 716 | 159 | 159 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Kortfristiga investeringar 1) | – | 44 | – | 44 |
Kassa och bank | 116 | 193 | 41 | 151 |
Summa likvida medel | 116 | 236 | 41 | 194 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Råvaror och förnödenheter | 1 | 1 | – | – |
Färdiga varor | 73 | 66 | 66 | 60 |
Pågående arbete | 2 | 2 | 0 | 0 |
Förskott till leverantör | 0 | 0 | – | – |
Summa varulager | 76 | 70 | 67 | 60 |
| För ändring | Aktie - | |||
| Aktiekapitalets | av aktie- | kapital | Summa antal | |
| utveckling | kapitalet (TSEK) | (TSEK) | aktier | |
2001 | Bildande | 100 | 100 | 10 000 |
2001 | Nyemission | 2 | 102 | 11 768 |
2003 | Nyemission | 28 | 130 | 13 014 |
2005 | Nyemission | 0 | 130 | 15 222 |
2006 | Nyemission | 3 | 133 | 15 501 |
2007 | Nyemission | 40 | 173 | 19 451 |
2008 | Nyemission | 3 | 176 | 19 751 |
2009 | Split 1:2 000 | 0 | 176 | 39 502 000 |
2009 | Nyemission | 25 | 201 | 44 620 000 |
2010 | Nyemission | 22 | 223 | 49 096 000 |
2011 | Nyemission | 20 | 265 | 53 149 980 |
2012 | Nyemission | 33 | 298 | 59 512 719 |
2014 | Nyemission | 46 | 344 | 68 886 883 |
2015 | Fondemission | 156 | 500 | 68 886 883 |
2015 | Nyemission (börsnotering) | 136 | 636 | 87 613 033 |
2016 | Nyemission, inlösen teckningsoptioner | 4 | 640 | 88 140 033 |
2016 | Företrädesemission | 64 | 704 | 96 954 036 |
2017 | Nyemission, inlösen teckningsoptioner | 2 | 706 | 97 304 052 |
2018 | Nyemission, inlösen teckningsoptioner | 12 | 718 | 98 925 103 |
2020 | Nyemission, inlösen teckningsoptioner | 1 | 719 | 99 064 087 |
2021 | Nyemission av C-aktier | 7 | 726 | 99 964 087 |
2021 | Nyemission | 36 | 762 | 104 922 765 |
2021 | Nyemission, inlösen teckningsoptioner | 5 | 767 | 105 665 201 |
2022 | Nyemission av C-aktier | 6 | 778 | 107 232 950 |
2022 | Nyemission, inlösen teckningsoptioner | 6 | 778 | 107 260 072 |
2023 | Nyemission, inlösen teckningsoptioner | 0 | 779 | 107 284 645 |
2023 | Nyemission av C-aktier | 8 | 786 | 108 359 645 |
2024 | Företrädesemission | 925 | 1 711 | 235 778 363 |
2024 | Nyemission av C-aktier | 6 | 1 717 | 236 572 792 |
MSEK | 2024 | 2023 |
| Skulder | ||
Ingående balans 1 januari | 19 | 18 |
Årets förvärv | 87 | – |
Utbetalning | 0 | – |
Förändring av verkligt värde som redovisas i resultaträkningen | – | – |
Diskonteringseffekten som redovisas i resultaträkningen | 10 | – |
Valutakursdifferenser | 5 | 1 |
Utgående balans 31 december | 120 | 19 |
Överkursfond | 2 257 138 320 |
Balanserade vinstmedel | –1 845 817 637 |
Årets resultat | –216 882 596 |
Summa | 194 438 087 |
Styrelsen föreslår att i ny räkning överförs: | 194 438 087 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Avsättningar för garantier | ||||
Vid årets ingång | 0 | 0 | 0 | 0 |
Avsättningar under året | – | – | – | – |
Återföring under året | 0 | – | 0 | – |
Omräkningsdifferenser | – | – | – | – |
Summa avsättningar för garantier | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga avsättningar | ||||
Vid årets ingång | 1 | 1 | – | – |
Avsättningar under året | – | – | – | – |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | – | – |
Summa övriga avsättningar | 1 | 1 | – | – |
Summa avsättningar | 1 | 1 | 0 | 0 |
| MSEK | > 1 år | |||
2024 | < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa |
Räntebärande lån | 3 | 410 | – | 412 |
Leasingskulder | 38 | 71 | – | 108 |
Leverantörsskulder | 40 | – | – | 40 |
Uppskjuten köpeskilling | – | 58 | 107 | 165 |
Villkorad köpeskilling | – | 20 | 207 | 227 |
Summa | 80 | 558 | 314 | 953 |
| MSEK | > 1 år | |||
2023 | < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa |
Räntebärande lån | 3 | 9 | – | 12 |
Leasingskulder | 25 | 46 | – | 71 |
Leverantörsskulder | 51 | – | – | 51 |
Villkorad köpeskilling | – | 19 | – | 19 |
Summa | 79 | 73 | – | 153 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Förutbetalda intäkter, kortfristig del | 34 | 29 | 15 | 10 |
Upplupna personalkostnader | 68 | 68 | 27 | 51 |
Övriga upplupna kostnader | 52 | 65 | 42 | 57 |
| Summa upplupna kostnader och | 154 | 163 | 85 | 117 |
| förutbetalda intäkter |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ställda säkerheter | ||||
Företagsinteckningar | 400 | 100 | 400 | 100 |
Summa ställda säkerheter | 400 | 100 | 400 | 100 |
Ansvarsförbindelser | – | – | 1 1) | 0 1) |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Betald och erhållen ränta | ||||
Erhållen ränta | 4 | 7 | – | 22 |
Betald ränta | 0 | 0 | – | –1 |
Summa | 4 | 7 | – | 21 |
| Moderbolaget | ||
| MSEK | 2024 | 2023 |
Försäljning till närstående, dotterföretag | 100 | 136 |
Inköp från närstående, dotterföretag | 223 | 71 |
Fordringar på närstående, dotterföretag | 348 | 300 |
Skulder till närstående, dotterföretag | 275 | 61 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||
Avskrivning | 169 | 157 | 114 | 127 |
Orealiserade valutakurseffekter | 8 | 5 | 12 | 6 |
Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övrigt | 34 | 2 | 29 | -10 |
Summa | 211 | 163 | 155 | 124 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Ingående balans, | Förändringar | Avslutade | Utgående balans, | |||||
| MSEK | 1 januari 2024 | Kassaflöden | Nya avtal | i valutakurser | Räntekostnader | kontrakt | Övrigt | 31 december 2024 |
Leasingskuld | 68 | –40 1) | 71 | 0 | 5 | –3 | –2 | 99 |
Räntebärande lån | 12 | –3 | 288 | 17 | 19 | – | – | 333 |
Summa | 80 | –43 | 358 | 17 | 25 | –3 | –2 | 432 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||||||
| Ingående balans, | Förändringar | Avslutade | Utgående balans, | |||||
| MSEK | 1 januari 2023 | Kassaflöden | Nya avtal | i valutakurser | Räntekostnader | kontrakt | Övrigt | 31 december 2023 |
Leasingskuld | 53 | –30 1) | 51 | 0 | 3 | –9 | – | 68 |
Räntebärande lån | 16 | –3 | – | –1 | – | – | – | 12 |
Summa | 69 | –33 | 51 | –1 | 3 | –9 | – | 80 |
| Ingående | Utgående | |||
| balans, | Övriga ej | balans | ||
| 1 januari | Kassa- | kassa flödes - | 31 december | |
| 2024 | flöden | påverkande poster | 2024 | |
Skulder till dotterföretag | 23 | 19 | 8 | 50 |
Fordringar till dotterföretag | –232 | 20 | –105 | –317 |
Räntebärande lån | 0 | – | 324 1) | 324 |
Summa | –208 | 39 | 227 | 58 |
| Ingående | Utgående | |||
| balans, | Övriga ej | balans | ||
| 1 januari | Kassa- | kassa flödes - | 31 december | |
| 2023 | flöden | påverkande poster | 2023 | |
Skulder till dotterföretag | 16 | 8 | –1 | 23 |
Fordringar till dotterföretag | –254 | 43 | –20 | –232 |
Räntebärande lån | 0 | 0 | – | 0 |
Summa | –237 | 50 | –21 | –208 |
MSEK | FotoNation Ltd |
Säljarrevers | 312 |
Uppskjuten köpeskilling | 99 |
Villkorad tilläggsköpeskilling | 87 |
Ersättning likvida medel | 115 |
Reduktion övertagna skulder | –18 |
Summa köpeskilling | 594 |
| Förändring av förvärvade tillgångar och skulder | |
Immateriella tillgångar (exkl. goodwill) | 183 |
Materiella anläggningstillgångar | 63 |
Netto övriga tillgångar och skulder | 80 |
Likvida medel | 115 |
Uppskjuten skatteskuld | –17 |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 424 |
Goodwill | 170 |