MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa årets totalresultat | - | - | |
Årets resultat per aktie före utspädning, SEK | 14 | - | - |
– varav kvarvarande verksamhet | 14 | - | - |
Årets resultat per aktie efter utspädning, SEK | 14 | - | - |
– varav kvarvarande verksamhet | 14 | - | - |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) | 14 | ||
Genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning (tusental) | 14 |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Kvarvarande verksamhet | |||
Nettoomsättning | 5 | ||
Kostnad för sålda varor och tjänster | - | - | |
Bruttoresultat | 5 | ||
Försäljningskostnader | - | - | |
Forsknings- och utvecklingskostnader | - | - | |
Administrationskostnader | 7 | - | - |
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 11 | - | |
Rörelseresultat | 6, 7, 8, 9, 10 | - | - |
Finansiella intäkter | 12 | ||
Finansiella kostnader | 12 | - | - |
Summa finansiella intäkter och kostnader | - | ||
Resultat före skatt | - | - | |
Skatt | 13 | - | |
Årets resultat, kvarvarande verksamhet | - | - | |
Resultat från avvecklad verksamhet | - | ||
Årets resultat | - | - | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som senare kan komma att återföras till resultaträkningen | |||
Valutakursdifferenser | - | ||
Övrigt totalresultat, netto efter skatt | - | ||
Summa årets totalresultat | - | - | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Årets resultat totalt | - | - |
| 31 decem- | 31 decem- | ||
| ber 2023 | ber 2022 | ||
| Anläggningstillgångar | |||
Immateriella anläggningstillgångar | 15 | ||
Materiella anläggningstillgångar | 16 | ||
Nyttjanderättstillgångar | 6 | ||
Uppskjuten skattefordran | 13 | ||
Finansiella och övriga anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Kundfordringar | 18 | ||
Varulager | 19 | ||
Övriga kortfristiga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 20 | ||
Likvida medel | 21 | ||
Summa omsättningstillgångar | |||
Summa tillgångar |
| 31 decem- | 31 decem- | ||
MSEK | Not | ber 2023 | ber 2022 |
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | 23 | ||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Reserver | 24 | - | - |
Balanserat resultat | - | - | |
Summa eget kapital hänförligt till Moderbolagets aktieägare | |||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Räntebärande lån | 27 | ||
Leasingskulder | 6, 27 | ||
Uppskjutna skatteskulder | 13 | ||
Avsättningar | 26 | ||
Övriga långfristiga skulder | 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder | |||
Leasingskulder | 6, 27 | ||
Leverantörsskulder | 27 | ||
Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | ||
Summa kortfristiga skulder | |||
Summa skulder | |||
Summa eget kapital och skulder |
| Innehav utan | |||||||
| Övrigt | bestäm- | ||||||
| till skjutet | Balanserade | mande | |||||
MSEK | Aktie kapital | kapital | Reserver | vinstmedel | Summa | inflytande | Summa |
Ingående balans, 1 januari 2022 | - | - | |||||
Årets resultat | - | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | - | - | - | ||||
Årets totalresultat | - | - | - | - | |||
Försäljning/utnyttjande av teckningsoptioner, incitamentsprogram | |||||||
Försäljning av egna aktier | |||||||
Aktierelaterade ersättningar reglerat med egetkapitalinstrument | |||||||
Utgående balans, 31 december 2022 | - | - | |||||
Ingående balans, 1 januari 2023 | - | - | |||||
| Justering av IB | - | - | - | ||||
Årets resultat | - | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Årets totalresultat | - | - | - | ||||
Nyemission | |||||||
Försäljning av egna aktier | |||||||
Aktierelaterade ersättningar reglerat med egetkapitalinstrument | |||||||
Utgående balans, 31 december 2023 | - | - |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
Resultat efter finansiella poster, kvarvarande verksamhet | - | - | |
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 30 | ||
Betalda skatter | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
rörelsekapitalförändring | - | ||
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet | |||
Ökning (-)/minskning (+) av lager | - | - | |
Ökning (-)/minskning (+) av rörelsefordringar | |||
Ökning (+)/minskning (-) av rörelseskulder | |||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Löpande investeringar | |||
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 15 | - | - |
Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 16 | - | - |
Investeringar i finansiella tillgångar | |||
Kassaflöde efter löpande investeringar | - | - | |
Rörelseförvärv | 32 | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
Kassaflöde efter investeringsverksamheten | - | - |
MSEK | Not | 2023 | 2022 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Obligationsemissioner och annan upplåning | - | - | |
Nyemission av aktier, netto efter kostnader | |||
Försäljning/utnyttjande av teckningsoptioner i incitamentsprogram | |||
Avbetalning av leasingskuld | 6 | - | - |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | |
Årets kassaflöde från kvarvarande verksamhet | - | - | |
Årets kassaflöde från avvecklade verksamheter | - | ||
Årets kassaflöde, totalt | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Omräkning av utländsk valuta, likvida medel | - | ||
Likvida medel vid årets slut |
Stängningskurs | Snittkurs | |||
| SEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
EUR | 11,0960 | 11,1283 | 11,4765 | 10,6317 |
USD | 10,0416 | 10,4371 | 10,6128 | 10,1245 |
GBP | 12,7680 | 12,5811 | 13,1979 | 12,4669 |
JPY | 0,0710 | 0,0792 | 0,0756 | 0,0771 |
| Påverkan på | Påverkan på | |||
| resultat efter skatt | eget kapital | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
USD | 27 | 28 | 8 | 9 |
EUR | 8 | 10 | 12 | 10 |
JPY | 6 | 8 | 8 | 9 |
GBP | 2 | 2 | 3 | 2 |
Övriga | 4 | 6 | 7 | 9 |
Summa | 48 | 53 | 38 | 39 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Products & Solutions | 532 | 513 |
Integrations | 226 | 264 |
Summa för koncernen | 758 | 776 |
% | 2023 | 2022 |
Products & Solutions | 69 | 69 |
Integrations | 89 | 89 |
Summa för koncernen | 75 | 76 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Products & Solutions | 365 | 354 |
Integrations | 202 | 236 |
Summa för koncernen | 567 | 590 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Sverige | 79 | 61 | 79 | 61 |
EMEA | 174 | 160 | 155 | 138 |
Amerika | 251 | 215 | 159 | 133 |
Övriga världen | 254 | 340 | 178 | 282 |
Summa för koncernen | 758 | 776 | 570 | 615 |
| MSEK | Products & | ||
| 2023 | Solutions | Integrations | Koncernen |
| Hårdvara | 366 | 73 | 439 |
| Mjukvara | 104 | 86 | 190 |
| Tjänster | 62 | 66 | 128 |
Summa | 532 | 226 | 758 |
| MSEK | Products & | ||
| 2023 | Solutions | Integrations | Koncernen |
| Vid en viss tidpunkt | 502 | 226 | 728 |
| Över tid | 30 | 0 | 30 |
Summa | 532 | 226 | 758 |
| MSEK | Products & | ||
| 2022 | Solutions | Integrations | Koncernen |
| Hårdvara | 361 | 56 | 417 |
| Mjukvara | 94 | 145 | 239 |
| Tjänster | 58 | 62 | 120 |
| Summa | 513 | 264 | 776 |
| MSEK | Products & | ||
| 2022 | Solutions | Integrations | Koncernen |
Vid en viss tidpunkt | 493 | 264 | 757 |
Över tid | 19 | 0 | 19 |
Summa för koncernen | 513 | 264 | 776 |
MSEK | 2023 | 2022 |
Sverige | 562 | 454 |
EMEA | 88 | 70 |
Amerika | 3 | 11 |
Övriga världen | 16 | 20 |
Summa | 669 | 555 |
| MSEK | ||||
2023 | Fastigheter | Fordon | Övriga | Summa |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
| Ingående anskaffningsvärde | 105 | 1 | 1 | 106 |
Tillkommande nyttjanderätt | 50 | 1 | 0 | 51 |
Avyttringar och utrangeringar | -12 | - | - | -12 |
Omklassificering | -5 | -1 | 0 | -6 |
Omräkningsdifferenser | -2 | 0 | 0 | -2 |
Utgående anskaffningsvärde | 135 | 1 | 1 | 136 |
| MSEK | ||||
2022 | Fastigheter | Fordon | Övriga | Summa |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 130 | 1 | 2 | 133 |
Tillkommande nyttjanderätt | 3 | - | 0 | 3 |
Avyttringar och utrangeringar | -37 | - | - | -37 |
Omklassificering | 4 | 0 | -1 | 4 |
Omräkningsdifferenser | 4 | 0 | 0 | 4 |
Utgående anskaffningsvärde | 105 | 1 | 1 | 106 |
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade kontrak- | ||
tuella leasingbetalningar | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
1 år | 25 | 27 |
2-3 år | 18 | 20 |
3-5 år | 27 | 8 |
Längre än 5 år | 0 | 0 |
| Summa 71 55 | ||
| Löptidsanalys avseende ej diskonterade | ||
kontraktuella leasingbetalningar | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
1-12 månader | 16 | 17 |
13-36 månader | 15 | 14 |
37-60 månader | 26 | 0 |
>60 månader | 0 | 0 |
Totalt | 56 | 30 |
| Effekt på koncernens rapport över | ||
totalresultat | 2023 | 2022 |
Årets avskrivningar, leasing | -27 | -24 |
Variabla leasingavgifter | 0 | 0 |
Leasing av tillgångar med lågt värde och korttids- leasing | -3 | -4 |
Räntekostnader, leasingavtal | -3 | -3 |
Totalt | -32 | -30 |
Leasingskuld | Fastigheter | Fordon | Övriga | Summa |
| 2023-12-31 | ||||
Långfristiga leasingskulder | 43 | 0 | 0 | 43 |
Kortfristiga leasingskulder | 24 | 0 | 0 | 24 |
Leasingskulder 2023-12-31 | 67 | 1 | 0 | 68 |
| 2022-12-31 | ||||
Långfristiga leasingavtal | 25 | 0 | 0 | 25 |
Kortfristiga leasingkontrakt | 28 | 0 | 0 | 28 |
Leasingskulder 2022-12-31 | 53 | 0 | 0 | 53 |
| Varav | Varav | |||
| kvinnor, | kvinnor, | |||
Medelantal anställda | 2023 | % | 2022 | % |
| Moderbolaget | ||||
Sverige | 358 | 38% | 279 | 38% |
Moderbolaget totalt | 358 | 38% | 279 | 38% |
| Medelantal anställda | ||||
| Dotterföretag | ||||
Sverige | - | - | 57 | 28% |
USA | 39 | 48% | 42 | 47% |
Chile | - | - | 3 | 52% |
Storbritannien | 5 | 38% | 4 | 17% |
Tyskland | 19 | 37% | 10 | 42% |
Schweiz | 7 | 29% | 6 | 4% |
Japan | 44 | 39% | 50 | 39% |
Kina | 50 | 54% | 48 | 54% |
Taiwan | 14 | 34% | 12 | 31% |
Sydkorea | - | - | 0 | 100% |
Singapore | 1 | 0% | 1 | 0% |
Belgien | 6 | 42% | 4 | 48% |
Dotterföretag totalt | 184 | 44% | 236 | 39% |
Summa medelantal anställda | 541 | 40% | 515 | 39% |
Löner och ersättningar | Koncernen | Moderbolaget | ||
MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Styrelse, VD och övriga ledande | ||||
befattningshavare | 15 | 15 | 15 | 15 |
Övriga anställda | 388 | 357 | 251 | 225 |
Summa löner och ersättningar | 403 | 372 | 266 | 240 |
Pensionskostnader | 37 | 31 | 32 | 27 |
| Övriga sociala avgifter | 100 | 99 | 77 | 78 |
Summa sociala kostnader | 137 | 130 | 109 | 106 |
| Summa löner, ersättningar | ||||
och sociala kostnader | 540 | 503 | 375 | 346 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| PricewaterhouseCoopers | ||||
Revisionsuppdraget | 2 | 2 | 2 | 2 |
Revisionsverksamhet utöver revisions- uppdraget | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skattekonsult | 0 | – | 0 | – |
Övriga tjänster | 0 | – | 0 | – |
Summa | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Övriga revisorer | ||||
Revisionsuppdraget | 0 | 0 | - | – |
Revisionsverksamhet utöver revisions- uppdraget | 0 | 0 | 0 | 0 |
Skattekonsult | 1 | 1 | 0 | 0 |
Övriga tjänster | 0 | 0 | 0 | 0 |
Summa | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Summa ersättningar till | ||||
revisorerna | 3 | 4 | 3 | 3 |
| Styrelsear- | Premie- | Aktiebaserade | |||
| MSEK | vode/grund- | bestämda | Rörlig | ersättningar | |
| 2022 | lön | kostnader | ersättning | (enligt IFRS 2) | Summa |
Kent Sander | 0,2 | 0,2 | |||
Heli Arantola | 0,3 | 0,3 | |||
Per Norman | 0,5 | 0,5 | |||
Charlotta Falvin | 0,3 | 0,3 | |||
Nils Bernhard | 0,2 | 0,2 | |||
Mats Backman | 0,3 | 0,3 | |||
Jörgen Lantto | 0,3 | 0,3 | |||
Summa styrelsen | 2,1 | 2,1 | |||
Anand Srivatsa, VD | 4,3 | 0 | 0,4 | 1,2 | 5,9 |
Övriga ledande befattningshavare (5 personer) | 8,5 | 2,0 | 1,3 | 1,0 | 12,8 |
Summa ledande befattningshavare | 12,8 | 2,0 | 1,7 | 2,2 | 18,7 |
Summa ersättningar till styrelse samt koncer- nens VD och andra ledande befattningshavare | 14,9 | 2,0 | 1,7 | 2,2 | 20,8 |
Teckningsoptioner | Personaloptioner | |||
| TUSENTAL | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Vid årets ingång | 1 204 | 1 417 | 659 | 749 |
Tilldelade | - | – | - | – |
Inlösta | - | -419 | -34 | - 417 |
Förverkade/förfallna | -1 204 | -1 100 | -21 | -198 |
Omklassificering | - | 1 306 | - | 525 |
Vid årets utgång | - | 1 204 | 604 | 659 |
| Aktierätter | ||
| TUSENTAL | 2023 | 2022 |
Vid årets ingång | 2 041 | 1 215 |
Tilldelade | 760 | 736 |
Inlösta | -203 | -231 |
Förfallna | -122 | -740 |
Omklassificering | -444 | 1 062 |
Vid årets utgång | 2 032 | 2 041 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Immateriella tillgångar (not 15) | 125 | 118 | 123 | 119 |
Materiella tillgångar (not 6,16) | 32 | 30 | 3 | 3 |
Summa avskrivningar | 157 | 148 | 127 | 122 |
Nedskrivningar (not 15,16) | 0 | 2 | - | – |
Summa avskrivningar och nedskriv- ningar | 157 | 150 | 127 | 122 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kostnader för material och lagerför- ändringar | 141 | 100 | 133 | 112 |
Personalkostnader (not 8) | 540 | 503 | 375 | 346 |
Övriga externa kostnader | 103 | 169 | 102 | 191 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | ||||
(not 9) | 157 | 150 | 127 | 122 |
Summa kostnader | 941 | 922 | 736 | 770 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Övriga rörelseintäkter | ||||
Valutakursdifferenser i rörelseford- ringar och skulder | 29 | 67 | 27 | 63 |
Övriga intäkter | 8 | 15 | 7 | 15 |
Summa övriga rörelseintäkter | 37 | 82 | 34 | 79 |
| Övriga rörelsekostnader | ||||
Valutakursdifferenser i rörelseford- ringar och skulder | -38 | -58 | -37 | -56 |
Övriga kostnader | 0 | -1 | 0 | 0 |
Summa övriga rörelse kostnader | -38 | -59 | -37 | -57 |
Summa övriga intäkter och kost- nader | -1 | 23 | -3 | 22 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Redovisat resultat före skatt | -198 | -99 | -166 | -91 |
Skatt enligt gällande skattesats | 41 | 20 | 34 | 19 |
| Skillnad i skattesats i utländsk | ||||
verksamhet | 0 | 0 | - | - |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla | ||||
kostnader | -5 | -3 | -5 | -3 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga | ||||
intäkter | 2 | 3 | 2 | 3 |
| Nyttjande av underskottsavdrag från | ||||
| tidigare år för vilka en skattefordran | ||||
har redovisats | 1 | - | - | - |
| Nyttjande av underskottsavdrag från | ||||
| tidigare år för vilka en skattefordran | ||||
ej har redovisats | 0 | - | - | - |
Ej aktiverat skattemässigt underskott | -35 | -23 | -32 | -20 |
| Justering av skatt hänförlig till | ||||
tidigare år | 0 | 0 | 0 | 0 |
Övriga | -6 | 2 | 0 | 0 |
| Totalt redovisade skatte kostnader | ||||
(- )/skatteintäkter (+) | -1 | 0 | 0 | 0 |
Effektiv skattesats | 1% | 0% | 0% | 0 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Aktuell skatt | -1 | -1 | - | 0 |
Aktuell skatt hänförlig till tidigare år | 0 | 0 | 0 | - |
Summa aktuell skatt | -1 | -1 | 0 | 0 |
| Uppskjuten skatt | ||||
Avseende uppskjutna skatte- fordringar | 0 | 1 | - | - |
Avseende uppskjutna skatteskulder | 0 | 0 | - | - |
Summa uppskjuten skatt | 0 | 1 | - | - |
Summa skatt | -1 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskjutna skattefordringar | ||||
Varulager | 0 | 0 | - | - |
Anläggningstillgångar | 0 | 0 | ||
Nyttjanderätt | 15 | 13 | - | - |
Underskottsavdrag | 65 | 66 | 62 | 62 |
Kvittning | -15 | -12 | - | - |
| Summa uppskjutna | ||||
skatte fordringar | 66 | 66 | 62 | 62 |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
Förvärvade immateriella anläggnings- tillgångar | 2 | - | - | - |
Leasingskuld | -15 | -12 | - | - |
Kvittning | 15 | 12 | - | - |
| Summa uppskjutna | ||||
skatteskulder | 2 | 0 | - | - |
2023 | 2022 | |
| Resultat per aktie, grundläggande | ||
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktier, MSEK | -199 | -100 |
Vägt antal utestående stamaktier under året | 105 973 395 | 105 689 377 |
Resultat per aktie, grundläggande, SEK | -1,87 | -0,94 |
– varav kvarvarande verksamhet | -1,87 | -0,94 |
| Resultat per aktie efter utspädning | ||
Årets resultat hänförligt till moderbolagets stamaktier, MSEK | -199 | -100 |
Vägt antal utestående stamaktier, efter utspädning | 106 267 737 | 108 538 200 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -1,87 | -0,94 |
| – varav kvarvarande verksamhet | -1,87 | -0,94 |
2023 | 2022 | |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, grundläggande | 105 973 395 | 105 689 377 |
Effekt av utestående potentiella aktier i koncernens incitamentsprogram (not 8) | 294 342 | 2 848 823 |
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier, efter utspädning | 106 267 737 | 108 538 200 |
| Koncernen | |||||
| Balanserade | Övriga | ||||
| kostnader | immate- | ||||
| MSEK | för produk- | riella till- | |||
| 2022 | tutveckling | Patent | Goodwill | gångar | Totalt |
Ackumulerat anskaff- ningsvärde | |||||
Ingående anskaffnings- värde | 871 | 82 | 90 | 5 | 1 048 |
Investeringar | 168 | 4 | 0 | 0 | 172 |
Omklassificering | 0 | - | - | - | 0 |
Omräkningsdifferenser | 1 | 0 | 4 | 0 | 5 |
Utgående anskaffnings- värde | 1 039 | 87 | 94 | 5 | 1 224 |
Ackumulerade avskriv- ningar | |||||
| Ingående ackumulerade | |||||
avskrivningar | -617 | -43 | - | -3 | -662 |
| Årets avskrivningar | |||||
(not 9) | -113 | -4 | - | -1 | -118 |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | - | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade | |||||
avskrivningar | -730 | -47 | - | -4 | -781 |
Ackumulerade nedskriv- ningar | |||||
| Ingående ackumulerade | |||||
nedskrivningar | 0 | -7 | -12 | - | -19 |
| Årets nedskrivningar | |||||
(not 9) | 0 | - | -2 | - | -2 |
Omräkningsdifferenser | - | - | 0 | - | 0 |
| Utgående ackumulerade | |||||
nedskrivningar | 0 | -7 | -14 | - | -20 |
| Redovisat värde vid | |||||
årets utgång | 309 | 33 | 80 | 1 | 423 |
| Balanserade | Övriga | |||
| kostnader | immate- | |||
| MSEK | för produk- | riella till- | ||
| 2023 | tutveckling | Goodwill | gångar | Totalt |
Ackumulerat anskaffnings- värde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 954 | 30 | 90 | 1 075 |
Investeringar | 192 | - | 10 | 202 |
Utgående anskaffningsvärde | 1 146 | 30 | 101 | 1 277 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
| Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -648 | -18 | -51 | -717 |
Årets avskrivningar (not 9) | -115 | - | -8 | -123 |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -763 | -18 | -59 | -840 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade ned- skrivningar | 0 | -12 | -7 | -19 |
Utgående ackumulerade ned- skrivningar | 0 | -12 | -7 | -19 |
| Redovisat värde vid årets | ||||
utgång | 383 | 0 | 35 | 418 |
| Balanserade | Övriga | |||
| kostnader | immate- | |||
| MSEK | för produk- | riella till- | ||
| 2022 | tutveckling | Goodwill | gångar | Totalt |
Ackumulerat anskaffnings- värde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | - | - | 86 | 86 |
Investeringar | 168 | - | 4 | 172 |
Förvärv | 786 | 30 | 0 | 817 |
Utgående anskaffningsvärde | 954 | 30 | 90 | 1 075 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
| Ingående ackumulerade | ||||
avskrivningar | - | - | -45 | -45 |
Årets avskrivningar (not 9) | -112 | -1 | -5 | -119 |
Förvärv | -536 | -17 | 0 | -553 |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -648 | -18 | -51 | -717 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade ned- skrivningar | - | - | -7 | -7 |
Årets nedskrivningar (not 9) | 0 | - | - | 0 |
Förvärv | - | -12 | - | -12 |
| Utgående ackumulerade | ||||
nedskrivningar | 0 | -12 | -7 | -19 |
| Redovisat värde vid årets | ||||
utgång | 306 | - | 34 | 339 |
| Moderbolaget | ||
| MSEK | 2023 | 2022 |
Ingående värden vid årets början | 61 | 868 |
Förvärv | 9 | - |
Likvidation | -4 | - |
Fusion | - | -807 |
Summa anskaffningsvärden | 67 | 61 |
| Bokfört värde | ||||||
| 31 | 31 | |||||
| Dotterföretag till | Antal | Ägaran- | decem- | decem- | ||
| moderbolaget | aktier | del, % | ber 2023 | ber 2022 | ||
Phasya S.A., 0505.986.246, Liège, Belgien | 100 | 100 | 37 | 37 | ||
Tobii Technology GmbH, HRB 78844, Tobii Electronics Technology Suzhou | Tyskland | 100 | 100 | 0 | 0 | |
Co, Ltd. 91320594681609152B, Suzhou, Kina | 100 | 100 | 10 | 10 | ||
| Tobii Electronics Technology Trading | ||||||
Suzhou Co. Ltd., 913205945725628424, Suzhou, Kina | 100 | 100 | 2 | 2 | ||
| Tobii Co. Ltd., 43904695, Taipei, Taiwan | 100 | 100 | 1 | 1 | ||
Tobii Technology Japan Ltd., 0104-01-075455, Japan | 87 | 87 | 4 | 4 | ||
Tobii Technology Inc., 20-3779947, Virginia, USA | 100 | 100 | 0 | 0 | ||
Tobii Technology Options AB 556740- 3364 | Sverige | 100 | 100 | 0 | 0 | |
Tobii Switzerland AG, CHE-151.757.781, Schweiz | 100 | 100 | 1 | 1 | ||
Tobii Pro LatAm SpA, 77015059-0, Chile | - | - | - | 4 |
| Bokfört värde | |||||
| 31 | 31 | ||||
| Dotterföretag till | Antal | Ägaran- | decem- | decem- | |
| moderbolaget | aktier | del, % | ber 2023 | ber 2022 | |
Tobii Pro, Singapore PTE. Ltd., 201925799H, Tobii Holding AB | Singapore | 100 | 100 | 1 | 1 |
559104-1040, Sverige | 100 | 100 | 0 | 0 | |
Tobii Pro UK Holdings Ltd., 11179236, Storbritannien | 100 | 100 | 0 | 0 | |
Eyevido GmbH, HRB 24572, Tyskland | 100 | 100 | 10 | - | |
| Summa anskaffningsvärden | |||||
i dotterföretag | 67 | 61 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde | ||||
Ingående anskaffningsvärde | 50 | 47 | 26 | 18 |
Investeringar | 12 | 2 | 9 | 0 |
Rörelseförvärv | 0 | - | - | - |
Försäljning/utrangering | 0 | -2 | 0 | 0 |
Omklassificering | 0 | 0 | - | 8 |
Omräkningsdifferenser | -2 | 3 | - | – |
Utgående anskaffningsvärde | 61 | 50 | 35 | 26 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskriv- ningar | -42 | -34 | -22 | -13 |
Försäljning/utrangering | 0 | 1 | 0 | 0 |
Årets avskrivningar (not 9) | -6 | -6 | -3 | -3 |
Omklassificering | 0 | -1 | - | -6 |
Omräkningsdifferenser | 2 | -2 | - | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
avskrivningar | -46 | -42 | -25 | -22 |
Redovisat värde vid årets utgång | 14 | 8 | 10 | 4 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Kundfordringar | 125 | 138 | 63 | 90 |
Reservering osäkra kund fordringar | -8 | -6 | -6 | -6 |
Summa kundfordringar | 116 | 132 | 58 | 84 |
| Åldersfördelning | ||||
Ännu ej förfallna | 94 | 90 | 50 | 57 |
Förfallet 1–30 dgr | 14 | 29 | 6 | 22 |
Förfallet 31–60 dgr | 4 | 4 | 1 | 2 |
Förfallet 61–90 dgr | 4 | 2 | 0 | 0 |
Förfallet över 90 dgr | 9 | 13 | 6 | 9 |
Utgående balans | 125 | 138 | 63 | 89 |
Per 1 januari | 6 | 7 | 6 | 2 |
| Reservering för osäkra | ||||
fordringar | 8 | 5 | 5 | 5 |
Fordringar som skrivits bort under året som ej indrivningsbara | - | -0 | - | - |
Återförda outnyttjade belopp | -7 | -7 | -6 | -2 |
Valutakurseffekt | 0 | 1 | 0 | 1 |
Per 31 december | 8 | 6 | 6 | 6 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Råvaror och förnödenheter | 1 | 2 | - | - |
Färdiga varor | 66 | 51 | 60 | 49 |
Pågående arbete | 2 | 13 | 0 | 11 |
Förskott till leverantör | 0 | 0 | - | - |
Summa lager | 70 | 65 | 60 | 59 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Förutbetald hyra/leasing | 7 | 6 | 5 | 5 |
Förutbetald försäkring | 3 | 1 | 3 | 0 |
Förutbetalda licensavgifter | 20 | 14 | 20 | 14 |
Förutbetalda intäkter | 0 | 19 | 0 | 19 |
Övriga poster | 4 | 8 | 2 | 2 |
| Summa förutbetalda kostnader och | ||||
upplupna intäkter | 34 | 47 | 30 | 40 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Kortfristiga investeringar | 44 | 41 | 44 | 41 |
Kassa och bank | 193 | 361 | 151 | 311 |
Summa likvida medel | 236 | 402 | 194 | 352 |
2023 | 2022 | ||||
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | ||
MSEK | Not | värde | värde | värde | värde |
| Finansiella tillgångar | |||||
| Till upplupet anskaffningsvärde: | |||||
Övriga finansiella anläggnings- tillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | |
Kundfordringar | 18 | 116 | 116 | 132 | 132 |
Övriga fordringar | 24 | 24 | 23 | 23 | |
Likvida medel | 21 | 236 | 236 | 402 | 402 |
Summa finansiella anläggnings- tillgångar | 381 | 381 | 562 | 562 | |
2023 | 2022 | |||
| Bokfört | Verkligt | Bokfört | Verkligt | |
| MSEK | värde | värde | värde | värde |
| Finansiella skulder | ||||
Till verkligt värde via resultat- räkningen: | ||||
Villkorade köpeskillingar (nivå 3) | 19 | 19 | 18 | 18 |
| Till upplupet anskaffningsvärde: | ||||
Leverantörsskulder | 51 | 51 | 62 | 62 |
Räntebärande lån (nivå 3) | 12 | 12 | 16 | 16 |
Leasingskulder | 68 | 68 | 53 | 53 |
Övriga skulder, icke räntebärande | 267 | 267 | 208 | 208 |
Summa finansiella skulder | 417 | 417 | 357 | 357 |
MSEK | 2023 | 2022 |
| Fordringar | ||
Ingående balans 1 januari | - | 6 |
Årets avyttringar | - | -6 |
Utgående balans 31 december | - | - |
| Skulder | ||
Ingående balans 1 januari | 18 | 17 |
Årets förvärv | - | - |
Utbetalning | - | - |
Förändring av verkligt värde som redovisas i resulta- träkningen | - | - |
Valutakursdifferenser | 1 | 1 |
Utgående balans 31 december | 19 | 18 |
| Förändring | ||||
| av aktie- | Aktie- | |||
| kapitalet | kapital | |||
| Aktiekapitalets utveckling | (TSEK) | (TSEK) | Totalt antal aktier | |
2021 | Nyemission av C-aktier | 7 | 726 | 99 964 087 |
2021 | Nyemission | 36 | 762 | 104 922 765 |
2021 | Nyemission, inlösen | |||
teckningsoptioner | 5 | 767 | 105 665 201 | |
2022 | Nyemission av C-aktier | 6 | 778 | 107 232 950 |
2022 | Nyemission, inlösen teck- | |||
ningsoptioner | 6 | 778 | 107 260 072 | |
2023 | Nyemission, inlösen teck- | |||
ningsoptioner | 0 | 779 | 107 284 645 | |
2023 | Nyemission av C-aktier | 8 | 786 | 108 359 645 |
| Förändring | ||||
| av aktie- | Aktie- | |||
| kapitalet | kapital | |||
| Aktiekapitalets utveckling | (TSEK) | (TSEK) | Totalt antal aktier | |
2001 | Bildande | 100 | 100 | 10 000 |
2001 | Nyemission | 2 | 102 | 11 768 |
2003 | Nyemission | 28 | 130 | 13 014 |
2005 | Nyemission | 0 | 130 | 15 222 |
2006 | Nyemission | 3 | 133 | 15 501 |
2007 | Nyemission | 40 | 173 | 19 451 |
2008 | Nyemission | 3 | 176 | 19 751 |
2009 | Split 1:2 000 | 0 | 176 | 39 502 000 |
2009 | Nyemission | 25 | 201 | 44 620 000 |
2010 | Nyemission | 22 | 223 | 49 096 000 |
2011 | Nyemission | 20 | 265 | 53 149 980 |
2012 | Nyemission | 33 | 298 | 59 512 719 |
2014 | Nyemission | 46 | 344 | 68 886 883 |
2015 | Fondemission | 156 | 500 | 68 886 883 |
2015 | Nyemission (börsnotering) | 136 | 636 | 87 613 033 |
2016 | Nyemission, inlösen | |||
teckningsoptioner | 4 | 640 | 88 140 033 | |
2016 | Företrädesemission | 64 | 704 | 96 954 036 |
2017 | Nyemission, inlösen | |||
teckningsoptioner | 2 | 706 | 97 304 052 | |
2018 | Nyemission, inlösen | |||
teckningsoptioner | 12 | 718 | 98 925 103 | |
2020 | Nyemission, inlösten av | |||
teckningsoptioner | 1 | 719 | 99 064 087 | |
Överkursfond | 1 991 407 |
Balanserade vinstmedel | - 1 462 242 |
Årets resultat | -166 410 |
Summa | 362 755 |
| Styrelsen föreslår att i ny räkning överförs: | 362 755 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ställda säkerhetet | ||||
Företagsinteckning | 100 | - | 100 | - |
Summa ställda säkerheter | 100 | - | 100 | - |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 |
| MSEK | > 1 år | |||
2023 | < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa |
Räntebärande lån | 3 | 9 | - | 12 |
Leasingskulder | 25 | 46 | 0 | 71 |
Leverantörsskulder | 51 | - | - | 51 |
Villkorad köpeskilling | - | 19 | - | 19 |
Summa | 79 | 73 | 0 | 153 |
| MSEK | > 1 år | |||
2022 | < 1 år | < 5 år | > 5 år | Summa |
Räntebärande lån | - | 16 | - | 16 |
Leasingskulder | 27 | 28 | 0 | 55 |
Leverantörsskulder | 62 | - | - | 62 |
Villkorad köpeskilling | - | 18 | - | 18 |
Summa | 88 | 61 | 0 | 150 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Förutbetalda intäkter, kortfristig del | 29 | 27 | 10 | 6 |
Upplupna personalkostnader | 68 | 54 | 51 | 39 |
Övriga upplupna kostnader | 65 | 29 | 57 | 20 |
| Summa upplupna kostnader och | ||||
förutbetalda intäkter | 163 | 110 | 117 | 65 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Avsättningar för garantier | ||||
Vid årets ingång | 0 | 0 | 0 | 0 |
Avsättningar under året | - | - | - | - |
Omräkningsdifferenser | - | - | - | - |
Summa avsättningar för garan- tier | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga avsättningar | ||||
Vid årets ingång | 1 | 1 | - | - |
Avsättningar under året | - | 0 | - | - |
Omräkningsdifferenser | 0 | 0 | - | - |
Summa övriga avsättningar | 1 | 1 | - | - |
Summa avsättningar | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Moderbolaget | ||
| MSEK | 2023 | 2022 |
Försäljning till närstående, dotterföretag | 136 | 122 |
Inköp från närstående, dotterföretag | 71 | 95 |
Fordringar på närstående, dotterföretag | 300 | 309 |
Skulder till närstående, dotterföretag | 61 | 81 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| Betald och erhållen ränta MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Erhållen ränta | 7 | 1 | 22 | 16 |
Betald ränta | 0 | 0 | -1 | 0 |
| Summa betald och | ||||
erhållen ränta | 7 | 1 | 21 | 16 |
Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ej kassaflödespåverkande poster | ||||
Avskrivning | 157 | 150 | 127 | 122 |
Orealiserade valutakurseffekter | 5 | -29 | 4 | -29 |
Avsättningar | 0 | -1 | 0 | 0 |
Övrigt | 2 | 21 | 13 | 39 |
Summa | 163 | 141 | 145 | 132 |
| FotoNa- | Eyevido | Asset deal | |
| MSEK | tion Ltd | GmbH | Oculid |
Kontant betalning | - | 9 | 6 |
Säljarrevers | 312 | ||
Tilläggsköpeskilling | 352 | - | - |
Ersättning likvida medel | 115 | ||
Reduktion övertagna skulder | -18 | ||
Summa köpeskilling | 760 | 9 | 6 |
| Förändring av förvärvade tillgångar och skulder | |||
Immateriella tillgångar (exkl. goodwill) | 187 | 12 | 6 |
Materiella anläggningstillgångar | 58 | 0 | - |
Netto övriga tillgångar och skulder | 84 | -0 | -0 |
Likvida medel | 115 | 0 | - |
Uppskjuten skatteskuld | -17 | -2 | - |
Netto identifierbara tillgångar och skulder | 426 | 9 | 6 |
Goodwill | 334 | - | - |
| Påverkan på koncernens likvida medel från förvärv | |||
Köpeskilling | -115 | -9 | -6 |
Likvida medel i förvärvade bolag | 115 | 0 | - |
Direkta kostnader relaterade till förvärvet | -31 | -1 | -0 |
Summa påverkan på likvida medel | -31 | -11 | -6 |
| Påverkan på resultaträkningen under innehavstiden | |||
Intäkter | 0 | ||
Periodens resultat | 0 | ||
| Påverkan på resultaträkningen som om förvärven hade skett | |||
| 1 januari 2023 | |||
Intäkter | 1 | ||
Periodens resultat | -1 |