5493003YS3NSPZJ5WU392023-01-012023-12-315493003YS3NSPZJ5WU392024-01-012024-12-315493003YS3NSPZJ5WU392024-12-315493003YS3NSPZJ5WU392023-12-315493003YS3NSPZJ5WU392022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003YS3NSPZJ5WU392022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493003YS3NSPZJ5WU392022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003YS3NSPZJ5WU392022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003YS3NSPZJ5WU392022-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares5493003YS3NSPZJ5WU392022-12-315493003YS3NSPZJ5WU392023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003YS3NSPZJ5WU392023-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003YS3NSPZJ5WU392024-12-31ifrs-full:OtherEquityInterestMember
24
ÅRS- OCH HÅLLBARHETS REDOVISNING 2024
Omslaget visar
Stenvreten 8:37 i Enköping.
Ta gärna del av filmen vi har
gjort om projektet.
Se filmen på webben 
INTRODUKTION
Det här är Stendörren 3
Året i korthet 4
Vd har ordet 5
Stendörren som investering 7
Marknadssegment och trender 8
VERKSAMHETEN
Affärsidé och strategi 11
Mål och utfall 13
Operativt arbetssätt 14
Fastighetsportfölj 15
Lokaltyper och hyresgäster 16
Projekt 17
Förvärv och avyttringar 20
Finansiering 21
HÅLLBARHETSRAPPORT
Stendörrens hållbarhetsarbete 24
Miljömässig hållbarhet 31
Social hållbarhet 34
Ansvarsfullt företagande 36
GRI-index 37
Hållbarhetsnoter 40
Revisorns rapport över
översiktlig granskning av
hållbarhetsrapporten 43
FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse 45
Risker och riskhantering 47
Koncernens och
moderbolagets räkenskaper 49
Förslag till vinstdisposition 74
Årsredovisningens
undertecknande 75
Revisionsberättelse 76
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport 80
Styrelse 87
Ledningsgrupp 89
Revisorns yttrande om
bolagsstyrningsrapporten 91
ÖVRIG INFORMATION
Aktie och ägare 93
Fastighetsbestånd 95
Flerårsöversikt och nyckeltal 97
Definitioner 98
Finansiell kalender
och årsstämma 99
1 2 3 4 5 6
Introduktion
Innehåll
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
2STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Stendörren fokuserar på att förvalta, förädla och förvärva i fastigheter för lager, logistik och
lätt industri i tillväxtregioner, främst i Storstockholm och Mälardalen. Affärsidén är att skapa
lönsam tillväxt i substansvärde. Det åstadkommer bolaget genom värdeskapande förvärv,
genom att tillvarata den positiva hyrestillväxten som följer av urbaniseringen av storstads-
regioner samt genom utveckling av befintliga tillgångar, inklusive bolagets omfattande och
unika byggrättsportfölj. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm Mid Cap.
Genom att förvalta, förädla och förvärva fastigheter i utvalda områden bidrar bolaget
både till nya arbetstillfällen och till ett trivsamt samhälle. På så sätt gör fastigheterna och
dess lokaler skillnad. Inte bara för hyresgästernas verksamheter och affärer, utan även för
områdena de ligger i, och för människorna som bor och arbetar där – samtidigt som det
skapar en hög, riskjusterad avkastning för Stendörrens aktieägare.
STENDÖRREN FÖRVALTAR, FÖRÄDLAR
OCH FÖRVÄRVAR LOKALER SOM
GÖR SKILLNAD
Fördelning uthyrbar yta
% av total yta
 Lager och logistik, 47%
 Kontor, 19%
 Lätt industri, 23%
 Sällanköpshandel, 9%
 Övrigt, 2%
UTHYRNINGSBAR YTA
857 000 KVM
DRIFTNETTO
718 MKR
UTSLÄPPSINTENSITET (SCOPE 1 OCH 2)
2,2 KG CO
2
/KVM
En minskning med 42% sedan 2018
MARKNADSVÄRDE/FASTIGHETSVÄRDE
14 311 MKR
Geografisk fördelning
Hyresintäkter
 Stockholms stad, 27%
 Stockholms län, 29%
 Övriga Mälardalen, 32%
 Göteborgsregionen, 2%
Köpenhamn, Oslo, Helsingfors, 10%
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 3
Det här är Stendörren
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Introduktion
FINANSIELL UTVECKLING
Såväl hyresintäkter som driftnetto
och förvaltningsresultat ökade med
7 procent under 2024.
DRIFTNETTO
+7%
SOLID STÄLLNING
I oktober genomförde Stendörren
en riktad nyemission som tillförde
bolaget 505 miljoner kronor, före
emissionskostnader, för fortsatt
lönsam expansion.
REKORDUTHYRNING
Nettouthyrningen uppgick under året
till sammanlagt 29 miljoner kronor
och nya hyresavtal tecknades med
ett sammanlagt årshyresvärde om
103 miljoner kronor, vilket omfattar
både omförhandlade hyresavtal
samt hyresavtal med nya hyresgäster.
Under fjärde kvartalet 2024 redo-
visade Stendörren den högsta
kvartalssiffran någonsin.
NETTOUTHYRNING
29 Mkr
JDA HYRESNIVÅER
De hyresavtal som omförhandlades
under året ledde till en ökning av
hyresvärdena om 6 procent i viktat
genomsnitt.
KONTINUERLIG UTVECKLING
Under året färdigställdes fyra projekt
om totalt 17 700 kvadratmeter till en
uthyrningsgrad om 93 procent och
har färdigställts på en avkastning om
7,6 procent (8,3 procent exklusive
ianspråktaget byggrättsvärde).
STÄRKT POSITION
Stendörren genomförde elva förvärv
under året med ett totalt underlig-
gande fastighetsvärde om 1 190 mil-
joner kronor till en direktavkastning
om 7,0 procent. Flera av förvärven
stärker bolagets position och närvaro
på nya marknader.
ÖKAT MARKNADSVÄRDE
Marknadsvärdet på Stendörrens fastig-
hetsbestånd ökade med 14 procent
under 2024.
FÖRBÄTTRAD
ENERGIPRESTANDA
Stendörren tar frågan om energi och
utsläppsminskning på största allvar
– vår tids kanske största utmaning.
Hållbarhetsresan inleddes 2018 då
energiprestandan uppmättes till 132
kWh/kvm. I dag, efter ett integrerat
och systematiskt hållbarhetsarbete,
syns tydliga resultat. Bolaget redo-
visar i år 79 kWh/kvm – en minskning
med 40 procent på sex år. Arbetet
med att effektivisera och optimera
fastigheter fortsätter.
ENERGIPRESTANDA
79 kWh/kvm
En minskning med 40% sedan 2018
600
700
800
900
1 000
20242023202220212020
400
500
600
700
800
20242023202220212020
8 000
10 000
12 000
14 000
16 000
20242023202220212020
Hyresintäkter
Mkr
Nyckeltal Driftnetto
Mkr
Marknadsvärde fastighetsbestånd
Mkr
2024 2023 2022
Hyresintäkter, Mkr 902 843 733
Driftnetto, Mkr 718 672 548
Förvaltningsresultat, Mkr 308 287 287
Marknadsvärde, Mkr 14 311 12 566 12 418
Uthyrningsbar yta, tusental kvm 857 824 795
Belåningsgrad, % 52 50 47
Soliditet, % 37 37 41
För definition av nyckeltal, se sidan 98.
ÅRET I KORTHET
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 4
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Introduktion
Lönsam tillväxt och operativ effektivitet
Trots ett utmanande marknadsklimat första delen av
året ökade såväl hyresintäkter, driftnettot och förvalt-
ningsresultat med 7 procent under 2024. Ser vi till den
senaste femårsperioden, som verkligen varit turbulent
med pandemi, finansiell instabilitet samt geopolitisk tur-
bulens, har driftnettot ökat med i genomsnitt 13 procent
per år. Den starka utvecklingen, som bevisar vår affärs-
modell, är främst resultatet av ett långsiktigt arbete
med att omförhandla hyror, reducera vakanser, utveckla
nya fastigheter och genomföra värdeskapande förvärv.
Vidare har operationell effektivitet bidragit till den posi-
tiva utvecklingen. Bland annat har energiförbrukningen
per kvadratmeter minskat med en tredjedel och vi har
haft oförändrat antal anställda under de senaste fem
årens starka tillväxt. Den operationella effektiviteten kan
vidare illustreras med att överskottsgraden ökat från 66
till 79 procent under de senaste fem åren.
Rekordhög uthyrning och tillväxt på nya marknader
Ett viktigt styrketecken under året var att nettouthyr-
ningen uppgick till 29 miljoner kronor för helåret – varav
hela 24 miljoner kronor under det fjärde kvartalet. Det är
den högsta kvartalssiffran i Stendörrens historia och ett
tydligt kvitto på en stark efterfrågan på moderna verk-
samhetslokaler i våra urbana lägen. Parallellt har vi åter
ökat förvärvstakten. Under andra halvåret genomförde
vi elva förvärv i sju olika affärer till ett totalt värde om
1,2 miljarder kronor, med en genomsnittlig direktavkast-
ning om 7,0 procent. Genom dessa förvärv har vi stärkt
vår närvaro i Oslo, Helsingfors, Köpenhamn, Stockholm,
Göteborg och Uppsala – marknader som matchar vår
strategi att växa i urbana lägen med långsiktig hyres-
tillväxt och attraktiva avkastningskrav.
VÄRDESKAPANDE PROJEKTUTVECKLING
OCH STRATEGISKA FÖRVÄRV
Ser vi till den senaste femårs-
perioden, som verkligen varit
turbulent med pandemi, finansiell
instabilitet samt geopolitisk tur-
bulens, har driftnettot ökat med
i genomsnitt 13 procent per år.
Erik Ranje
Vd Stendörren
Efter en längre period av finansiell osäkerhet och svag
konjunktur förändrades marknadsklimatet successivt
under 2024 tack vare förbättrade finansieringsvillkor och
stabiliserade avkastningskrav. Mot bakgrund av de för-
bättrade marknadsförutsättningarna genomförde vi under
andra halvåret elva förvärv, flera av dem strategiskt viktiga
på våra nya marknader. Tillsammans med vårt löpande
projektutvecklingsarbete innebar det investeringar om
cirka 1,5 miljarder kronor, till en genomsnittlig avkastning
om 7,2 procent. Samtidigt genomförde vi en nyemission
som ger bolaget ytterligare finansiell styrka och fortsatta
expansionsmöjligheter. Med en solid balansräkning, hög
aktivitet i hela verksamheten och ökad efterfrågan i våra
segment, avslutar vi året i medvind och med goda för-
utsättningar för att fortsätta vår lönsamma och värde-
skapande tillväxtresa.
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 5
Vd har ordet
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Introduktion
Värdeskapande projektutveckling
Under året färdigställde vi projekt om totalt 17 700
kvadratmeter med en uthyrningsgrad om 93 procent till
en avkastning om 7,6 procent, eller 8,3 procent om vi
bortser från värdet på de i ianspråktagna byggrätterna.
Det implicita värdet för de ianspråktagna byggrätterna
vid genomförandet var cirka 2,1 gånger högre än de
bokförda värdena, vilket bekräftar den värdeskapande
potentialen i vår utvecklingsportfölj. Flera nya projekt
har dessutom påbörjats, och vi har nu av pågående
projekt motsvarande ett årligt driftnetto om cirka 55
miljoner kronor vid uthyrning och färdigställande. Under
de senaste sex kvartalen har vi utvecklat över 37 000
kvadratmeter ny verksamhetsyta med en uthyrningsgrad
om 95 procent – ett tydligt tecken på att vår produkt
möter marknadens behov. Detta är i linje med vårt mål
om att långsiktigt bygga cirka 25 000–50 000 kvadrat-
meter per år.
Stendörren har en byggrättsportfölj om över 600000
kvadratmeter, huvudsakligen avsedd för logi stik och lätt
industri. Byggrättsportföljen utgör en unik tillgång och
en viktig del i vårt strategiska arbete för fortsatt värde-
skapande genom att utveckla effektiva, moderna lokaler
i lägen där mark är en bristvara men där behoven av
verksamhetslokaler växer.
En solid plattform för framtidens Stendörren
Vår finansiella ställning är god. Soliditeten uppgår till 37
procent och belåningsgraden till 52 procent. 59 procent
av våra räntebärande skulder är räntesäkrade till en Stibor
motsvarande cirka 1,6 procent med en återstående löp -
tid om tre år. Det innebär att vi säkrat rimliga kapitalkost-
nader för en god tid framåt – trots en osäker omvärld.
Den riktade nyemissionen i oktober tillförde bolaget
drygt en halv miljard, före emissionskostnader, och möj-
liggör fortsatt värdeskapande expansion. Vidare höjde
Nordic Credit Rating vårt kreditbetyg till BB, med
stabila utsikter.
Hållbarhet integrerat i affärsmodellen
Samtidigt fortsätter vi att fokusera på vårt hållbarhets-
arbete. Under 2024 uppdaterades vår hållbarhetsstrategi
med högre ambitioner, förtydligade av mål inom respek-
tive fokusområde och ett långsiktigt mål om nettonoll
koldioxidutsläpp till 2040. Vid utgången av året var 73
procent av vårt befintliga bestånd miljöcertifierat, vilket
innebär att vi redan överträffat vårt mål om 70 procent
till 2025. Energiintensiteten har minskat med 27 procent
sedan 2020 – nära vårt mål om 30 procent till 2030.
Samtliga nyproducerade byggnader certifierades under
året, i linje med vårt mål om 100 procents certifiering
inom nyproduktion. Hållbarhetsarbetet är integrerat i
vår affärsmodell och en viktig del av vårt långsiktiga
värdeskapande.
Långsiktigt värdeskapande
Under 2024 passerades en milstolpe då Stendörren firade
10-årsjubileum. Vi lämnar jubileumsåret med siktet inställt
på att passera 1 miljard kronor i hyresintäkter under 2025,
även det en milstolpe i sig. Med en tydlig strategi, en
beprövad affärsmodell samt en driven och kompetent
organisation ser vi fram emot att fortsätta vår resa –
lönsamt, hållbart och med ett tydligt fokus på långsiktigt
värdeskapande.
Sammantaget kan konstateras att den tidigare under
2024 aviserade ökningen av tillväxttakten i Stendörren
infriades. Vi kommer fortsätta på den inslagna vägen
genom bland annat löpande utveckling och framdrift
inom vår betydande projektportfölj. Vidare bedömer
vi möjligheterna till att genomföra attraktiva förvärv
i utvalda geografier som fortsatt goda, och vi har en
attraktiv förvärvspipeline under utvärdering.
Avslutningsvis, vill jag passa på att tacka alla våra
medarbetare för engagemang och insatser under fjol-
året, samt våra kunder och aktieägare för ert förtroende.
Stockholm i april 2025
Erik Ranje
Vd Stendörren
Under 2024 passerades en milstolpe
då Stendörren firade 10-årsjubileum.
Vi lämnar jubileumsåret med siktet
inställt på att passera 1 miljard kronor
i hyresintäkter under 2025, även det
en milstolpe i sig.
Erik Ranje
Vd Stendörren
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 6
Vd har ordet
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Introduktion
STABILT KASSAFLÖDE
Stendörrens portfölj utgörs av högavkastande fast-
igheter inom logistik, lager och lätt industri med
långa hyresavtal. Basen av hyresgäster är diversi-
fierad och består av såväl väletablerade små och
medelstora företag som stora multinationella före-
tag från olika branscher. Bolagets största hyresgäst
är Fortifikationsverket som vid årets utgång stod
för cirka 8 procent av den samlade årshyran.
GOD TILLVÄXT
Stendörrens fastigheter är strategiskt belägna i till-
växtområden (befolkningsmässigt och ekono miskt)
i Storstockholm, Mälardalen och andra nordiska
tillväxtregioner. Hyresnivåerna ökar i takt med att
efterfrågan på lokaler inom logistik och lätt industri
i tätorter ökar, medan utbudet av lokaler hålls
tillbaka av urbanisering som leder till omvandlingar
av verksamhetsområden till annan användning. En
växande e-handel ger ökad efterfrågan på logistik-
och lagerfastigheter, särskilt i urbana lägen, för att
möta konsumenternas efterfrågan på korta leve-
ranstider. Ytterligare tillväxt uppnås genom förvärv
och verksamhets förbättringar.
VÄRDETILLVÄXT I PROJEKT
Stendörrens projektportfölj innefattar möjligheter
för nyutveckling av lokaler inom lager, logistik och
lätt industri. Dessutom innebär omvandling av
fastigheter för alternativ användning, främst för
bostadsändamål, ytterligare potential.
STABIL FINANSIELL POSITION
Stendörren har en stabil finansiell position med
en väl avvägd mix av eget kapital och banklån
från flera av de ledande nordiska bankerna samt
kapitalmarknadsbaserad finansiering som komple-
ment (seniora icke-säkerställda obligationer och
hybridobligation). Bolagets finanspolicy innebär
att riskerna (belånings- och refinansieringsrisker)
balanseras väl.
STENDÖRREN SOM
INVESTERING
7
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Svensk fastighetsmarknad och dess trender
Under 2024 uppvisade den svenska fastighetsmarknaden
tydliga tecken på återhämtning efter ett svagt 2023. Den
totala transaktionsvolymen uppgick till 140 miljarder kro-
nor, vilket är en ökning med 35 procent jämfört med 2023.
Trots detta ligger volymen fortsatt 30 procent under det
historiska genomsnittet för perioden 2015–2023. Antalet
transaktioner uppgick till 342, vilket är 14 fler än under
2023, men den mest påtagliga skillnaden vid jämförelse
mellan dessa två år är en markant ökning av större affärer
under 2024; antalet transaktioner över en miljard kronor
fördubblades från året innan.
Geografiskt sett dominerade Stockholmsregionen
transaktionsmarknaden med 45 procent av den totala
volymen, vilket är något över det historiska genomsnit-
tet. Regionstäderna stod för 28 procent, medan Göte-
borg ökade till 10 procent. Malmö fortsatte däremot sin
nedgång och bidrog endast med 4 procent av volymen,
den lägsta nivån på tio år. Resterande delar av Sverige
bidrog med 13 procent av volymen.
När det gäller segmentsfördelningen var bostäder
den starkaste kategorin under 2024, med en andel om
31 procent av transaktionsvolymen, drivet av en bety-
dande ökning i transaktionsvärden. Kontorsfastigheter
följde tätt efter med 26 procent, där högkvalitativa och
centralt belägna kontor stod i fokus. Segmentet för
lager-, logistik- och industrifastigheter noterade en rela-
tivt stark efterfrågan med 19 procent av volymen, även
om andelen minskade något från föregående år. Seg-
mentet fortsätter attrahera investerare tack vare låga
vakansgrader och långsiktiga hyresavtal.
Hållbarhet fortsätter att stå i centrum, drivet av EU:s
skärpta krav på energieffektivisering och klimat neutra-
litet. Initiativ som solcellsinstallationer och utfasning
av fossila energikällor påverkar både byggande och
förvaltning.
Marknaden för lager-, logistik- och industrifastigheter
Lager-, logistik- och industrifastigheter har på senare
år blivit ett av de mer transaktionsintensiva segmenten
inom fastighetssektorn, vilket är delvis drivet av e-han-
deln och dess behov av lagerutrymme och logistikyta.
Denna trend förstärktes ytterligare i sam band med
covid-19-pandemin, och transportflödena har fortsatt
vara starka även efter att samhället öppnade upp igen.
Dessutom förväntas Sveriges inträde i NATO påverka
sektorn positivt, både genom ett ökat behov av industri-
ell produktion och att nya krav ställs på lagerhållning av
viktig försvarsmateriel och andra förnödenheter. Geopo-
litiska risker påverkar även företagens riskhantering, där
flera aktörer väljer att diversifiera sina försörjningskedjor
genom att dels förflytta sin produktion och lagerhante-
ring närmare sina huvudmarknader, men även genom
att sprida ut sina lager på fler orter än tidigare.
0
100 000
200 000
300 000
400 000
2024202320222021202020192018201720162015
0
200
400
600
800
0
20
40
60
80
100
120
2024202320222021202020192018201720162015
Transaktionsvolym i Sverige
Mkr Antal
Andel av transaktionsvolymen i Sverige, segmentsfördelning
%
Minskat utbud av markyta
Till följd av att många städer förtätas konverteras ofta
tidigare lager-, logistik- och industriområden i citynära
lägen till bostadsområden, vilket i sin tur ökar efterfrågan
på kvarvarande lager-, logistik- och industrifastigheter.
I kombination med stigande markpriser och ett minskande
utbud av bebyggbar markyta skapar det förutsättningar
för en stark hyresutveckling inom segmentet. Likaså kan
en tilltagande efterfrågan skönjas på lokaler med kombi-
nerade ytor för kontor och lager/industri, något som dels
erbjuder företagen en ökad flexibilitet, dels kan locka fler
typer av aktörer. Dessutom ser många kommu ner en för -
del i att lager- och lättindustrifastigheter kan integreras
med annan bebyggelse, såsom bostäder och kommersi-
ella fastigheter, eftersom det främjar en levande stadsdel.
E-handeln driver
E-handeln fortsätter att vara en central drivkraft för
segmentet, med ökande krav på moderna lagerlösningar
nära urbana områden för att möjliggöra snabba leve-
ranser. Marknaden präglas av strukturella förändringar
i konsumtionsbeteenden och leveranskedjor, samt en
växande efterfrågan på robusta och hållbara lösningar.
Teknologiska framsteg och hållbarhetsfokus spelar en
allt viktigare roll, där investeringar i gröna lösningar och
energieffektiva byggnader prioriteras.
Trots utmaningar, som regionala variationer i vakans-
grader, förblir lager-, logistik- och industrisegmentet en
attraktiv investeringsmöjlighet med stabila kassaflöden
och långsiktiga hyresavtal, och är därmed väl positione-
rat för fortsatt god utveckling.
 Svenska investerare   Utländska investerare   Antal transaktioner  Bostad   Kontor   Handel   Lager, logistik, industri
 Samhällsfastigheter   Övrigt (till exempel mark och hotell)
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 8
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Introduktion
MARKNADSSEGMENT
OCH TRENDER
Analys över Stendörrens primära geografier
Den nordiska marknaden för lager-, logistik- och indu-
strifastigheter visade positiva resultat under 2024, men
med variationer mellan länderna.
Den svenska transaktionsvolymen för lager-, logistik-
och industrifastigheter nådde under 2024 upp till 25,4
miljarder kronor, vilket är en minskning från 27,5 miljarder
kronor föregående år. Minskningen kan huvudsakligen
tillskrivas en kraftig nedgång i utländska investeringar,
där andelen utländskt kapital sjönk från 43,6 procent
till 19,4 procent. Regionstäderna stod för 48 procent av
volymen, följt av övriga delar av Sverige (24,4 procent),
Stockholm (14,2 procent) och Göteborg (11,7 procent).
Direktavkastningskravet för ”prime” logistik sjönk under
2024 från 5,25 procent till 5,00 procent, vilket signalerar
en stark efterfrågan och återhämtning inom segmentet.
Dessutom har hyresnivåerna fortsatt att öka, särskilt
i konkurrenskraftiga hubbar som Stockholm och
Jönköping.
I Danmark nådde transaktionsvolymen för lager-,
logistik- och industrifastigheter 11,5 miljarder DKK, vilket
är en ökning med 33 procent från 2023 och den näst
högsta noteringen någonsin för segmentet. Köpenhamn
noterade dock en viss ökning av direktavkastningskra-
vet för logistikfastig heter i primeläge, från 5,10 procent
till 5,25 procent, medan hög byggaktivitet och ökade
vakansgrader påverkade hyresmarknaden, där mark-
nadshyran stod kvar på samma nivå som under 2023.
Efterfrågan riktades främst mot centrala lägen och
moderna faciliteter med hög standard.
I Norge ökade transaktionsvolymen för lager-, logi-
stik- och industrifastigheter till 15,3 miljarder NOK, vilket
var mer än en dubblering mot 2023 års nivå. Segmen-
tet dominerades av moderna logistikfastigheter, medan
äldre och mindre effektiva lokaler såg ökande vakans-
grader. Direkavkastningskraven för logistikfastigheter
steg med 25 baspunkter till 5,50 procent, men en kom-
pression förväntas under 2025 i takt med att marknaden
stabiliseras. Hyresnivån ökade något under 2024, och
ligger på de högsta nivåerna i Norden.
Finlands marknad för lager-, logistik- och industri-
fastigheter uppvisade en volym på 546 miljoner EUR,
vilket var en minskning med 10 procent i jämförelse med
2023. Trots en trögare andra halva av året pekar ränte-
sänkningar och ökade investeringar på en återhämtning
under 2025. En viss kompression (10 baspunkter) av
direktavkastningskravet för logistikfastigheter i Helsing-
forsområdet kunde dock noteras under 2024, medan
marknadshyran ökade marginellt.
–1
0
1
2
3
4
5
6
7
8
2024202320222021202020192018201720162015
–1
0
1
2
3
4
5
6
7
8
202420232022202120202019201820172016
Utveckling direktavkastningskrav, Logistik, 2015–2024
%
Utveckling direktavkastningskrav, Industri och lager, 2016–2024
%
 Stockholm prime   Göteborg prime   Övriga Mälardalen   Borås
 Köpenhamn prime   Helsingfors prime   Oslo prime   STIBOR 3M
 Stockholm prime   Göteborg prime   Övriga Mälardalen   Borås   STIBOR 3M
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 9
Marknadssegment och trender
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Introduktion
Nygård 2:14, Upplands-Bro
VERKSAMHETEN
Affärsidé och strategi 11
Mål och utfall 13
Operativt arbetssätt 14
Fastighetsportfölj 15
Lokaltyper och hyresgäster 16
Projekt 17
Förvärv och avyttringar 20
Finansiering 21
2
10STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 11
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
AFFÄRSIDÉ OCH
STRATEGI
AFFÄRSIDÉ
Stendörren Fastigheter AB (publ) är ett expan-
sivt fastighetsbolag inom logistik, lager och lätt
industri i nordiska tillväxtregioner. Bolaget är
noterat på Nasdaq Stockholm Mid Cap. Affärs-
idén är att skapa lönsam tillväxt i substansvärde.
Det åstadkommer bolaget genom värdeska-
pande förvärv, genom att tillvarata den positiva
hyrestillväxten som följer av urbaniseringen av
storstadsregioner samt genom utveckling av
befintliga tillgångar, inklusive bolagets omfat-
tande och unika byggrättsportfölj.
MÅL
Stendörren ska skapa en hög, riskjusterad
avkastning för sina aktieägare genom att
förvalta, förädla och förvärva fastigheter.
Stendörren investerar i fastigheter för lager, logistik- och lätt industri i tillväxtregioner, främst i Storstockholm och Mälardalen. Genom att
förvalta, förädla och förvärva fastigheter i sådana områden bidrar bolaget både till nya arbetstillfällen och till ett trivsamt samhälle. På så
sätt gör fastigheterna och dess lokaler skillnad. Inte bara för hyresgästernas verksamheter och affärer, utan även för områdena de ligger
i och för människorna som bor och arbetar där – samtidigt som det skapar en hög, riskjusterad avkastning för Stendörrens aktieägare.
FINANSIELLA MÅL
Stendörren har fyra lång-
siktiga finansiella mål:
Genomsnittlig avkastning
på eget kapital
>
12%
Tillväxt i substansvärde
>
15%
Räntetäckningsgrad
>
2,0x
Soliditet
35%
(ska aldrig understiga 20%)
Utdelning
Stendörrens bedömning är att den bästa långsiktiga total-
avkastningen genereras genom att återinvestera vinsten
i verksamheten för att skapa ytterligare lönsam tillväxt.
Bolaget kommer således att fortsätta växa genom att
investera i befintliga fastigheter, förvärv och utveckling
av nya fastig heter. Utdelningen kommer därför att vara
låg eller utebli under de kommande åren.
Långsiktigt kundfokus och välbalanserad fastighetsportfölj
Stendörren avser att uppfylla sin affärsidé och uppnå sina mål
genom långsiktigt kundfokus och en välbalanserad fastighets-
portfölj. Syftet är att skapa värde över tid, där Stendörren,
genom en samverkan av förvaltning, utveckling och förvärv, vid
var tid äger en fastighetsportfölj som uppfyller kundernas verk-
samhetsbehov och önskemål i ett längre perspektiv samt ska-
par en långsiktig, hög, riskjusterad avkastning för aktieägarna.
Balanserad portfölj
Bra balans mellan avkastningsfastigheter och projektfastig-
heter med låg utvecklingsrisk ger en hög, trygg och långsiktig
avkastning.
Kundfokus
Genom ett närvarande, engagerat och långsiktigt kundfokus
stödja Stendörrens hyresgästers långsiktiga behov av lokaler
som på ett hållbart sätt främjar utvecklingen av deras verk-
samheter.
Librobäck 21:3, Uppsala
8 000
10 000
12 000
14 000
16 000
20242023202220212020
Marknadsvärde fastighetsbestånd
Mkr
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 12
Affärsidé och strategi
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
VÅR AFFÄRSMODELL SKAPAR VÄRDE
 FÖR VÅRA KUNDER
Genom att möjliggöra för deras verksamheter att
utvecklas i attraktiva lokaler hos en närvarande och
långsiktig fastighetsägare som eftersträvar nöjda
kunder och nära kundrelationer.
 FÖR OMRÅDENA VI VERKAR I
Genom att vara en engagerad och ansvars tagande part
i stadsutvecklingen och tillsammans med kommuner och
kunder skapa lokaler som gör skillnad för verksamheter,
människor och närområden.
 FÖR VÅRA ÄGARE
Genom att ha en välbalanserad portfölj med en trygg
finansiell bas och en effektiv förvaltning vilket skapar
en god totalavkastning.
HÅLLBART VÄRDESKAPANDE
FÖRVÄRV
Kontinuerligt utvärdera nya geografiska marknader som bedöms ha en god framtida utveckling.
Förvärva fastigheter för lager, logistik och lätt industri som över tid bedöms kunna leva upp till
bolagets avkastningskrav med beaktande av klimat- och omställningsrisker.
Förvärva fastigheter i logistik-, och lätt industriområden i tillväxtregioner, där Stendörren
redan är etablerade. Särskilt fokus på marknader där bolaget inte uppnått kritisk massa.
Förvärva fastigheter som är flexibla i sitt användningsområde.
Förvärva fastigheter med vidare utvecklingspotential.
UTVECKLING
Arbeta med hållbar nybyggnation på mark med
existerande byggrätter.
Driva aktivt detaljplansarbete med ägda fastig-
heter för att skapa byggrätter och/eller ändra
fastighetens användningsområde i syfte att
skapa mervärde.
FÖRVALTNING
Arbeta för långsiktiga och nära kundrelationer
samt kundvård genom en effektiv och proaktiv
förvaltning av fastighetsportföljen via den egna
förvaltnings- och driftsorganisationen.
Bibehålla samt stärka kundrelationer med
många och välrenommerade hyresgäster.
Ha en tydlig avtalsstrategi som, utifrån rådande
marknadsläge, främjar både säkrade och långa
kassaflöden samt möjlighet till hyrestillväxt.
Fokusera på hållbara fastigheter som kan
utvecklas genom aktivt arbete för hållbara
byggnader, minskade vakanser, hyreshöjningar
och hyresgästsanpassningar.
F
Ö
R
V
A
L
T
N
I
N
G
U
T
V
E
C
K
L
I
N
G
F
Ö
R
V
Ä
R
V
HÅLLBART
VÄRDESKAPANDE
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 13
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
MÅL OCH UTFALL
Avkastning på eget kapital NAV tillväxt Räntetäckningsgrad Soliditet Energiintensitet Utsläppsintensitet
1)
Jämställdhet
Mål: >12%
Utfall: 7%
Mål: >15%
Utfall: 8%
Mål: 2,0x
Utfall: 2,0x
Mål: 35%
Utfall: 37%
Mål: 75,6 kWh/kvm
Utfall: 78,7 kWh/kvm
Mål: 210 CO
2
/kvm (BTA
2)
)
Utfall: 251 CO
2
/kvm (BTA)
Mål: 40/60
Utfall: 54/46
Genomsnittlig avkastning på
eget kapital ska långsiktigt
uppgå till lägst 12 procent.
Tillväxt i långsiktigt substans-
värde ska långsiktigt uppgå till
lägst 15 procent.
Räntetäckningsgraden ska
långsiktigt uppgå till lägst
2,0 gånger.
Soliditeten ska långsiktigt
uppgå till 35 procent och
aldrig understiga 20 procent.
Avkastning på eget kapital
%
NAV tillväxt
%
Räntetäckningsgrad
ggr
Soliditet
%
Energiintensitet
kWh/kvm
Utsläppsintensitet
CO
2
/kvm
Könsfördelning
%
–5
0
5
10
15
20
25
30
20242023202220212020
–5
0
5
10
15
20
25
30
35
40
20242023202220212020
1,0
1,5
2,0
2,5
0
10
20
30
40
50
20242023202220212020
0
20
40
60
80
100
120
20242023202220212020
0
100
200
300
400
202420232022
0
20
40
60
80
20242023202220212020
 Kvinnor    Män
Kommentar
Avkastningen på genomsnittligt
eget kapital (beräknat på 12
månaders genomsnitt) uppgick
vid periodens slut till 7 procent.
Kommentar
Tillväxt i långsiktigt substans-
värde uppgick vid periodens
utgång (de senaste 12 måna-
derna) till 8 procent och 18
procent om ej justerat för
nyemission under fjärde
kvartalet 2024.
Kommentar
Räntetäckningsgraden uppgick
till 2,0 gånger.
Kommentar
Soliditeten uppgick vid
periodens slut till 37 procent.
Angiven soliditet är beräknad
exkl. den leasingskuld som
tillämpningen av IFRS 16 medför.
Om denna skuldpost medräknas
påverkas soliditeten negativt
med cirka 0,7 procentenheter.
Kommentar
Energiintensiteten minskade
med 5,7 procent i förhållande till
föregående år. Jämförelsetal
utgår från ”like-to-like” samt
normalårskorrigering.
Kommentar
Under Scope 3 och inom ny-
byggnation minskade utsläppen.
Bolaget utgår från Boverkets
standard för klimatdeklaration.
Stendörren inkluderar även bygg-
del 7 och 8 i redovisad utsläpps-
intensitet. Beräkning och metod
följer Greenhouse Gas Protocol.
Kommentar
Mål och utfall redovisar könsför-
delningen bland bolagets chefer.
Målet är en jämn könsfördelning
med en fördelning om 40/60
i endera riktning. I lednings-
gruppen är utfallet 50/50.
Scope 3 redovisas från 2022 då
Stendörren utökade sin rapportering.
1)
Nybyggnation
2)
Bruttoarea
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 14
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
OPERATIVT ARBETSSÄTT
Stendörren är ett expansivt fastighetsbolag
inom logistik, lager och lätt industri i nordiska
tillväxt regioner. Affärsidén är att skapa lönsam
tillväxt i substansvärde. Det åstadkommer bo-
laget genom värdeskapande förvärv, genom
att tillvarata den positiva hyrestillväxten som
följer av urbaniseringen av storstadsregioner
samt genom utveckling av befintliga tillgångar,
inklusive bolagets omfattande och unika bygg-
rättsportfölj.
Stendörrens fastigheter
Stendörrens bestånd består av en portfölj inom lager,
logistik och lätt industri. I slutet av 2024 ägde Stendör-
ren 160 fastigheter, med en uthyrningsbar yta om drygt
857 000 kvadratmeter och ett totalt marknadsvärde om
14,3 miljarder kronor (12,6). Hyresintäkterna ökade med
cirka 7 procent till 902 miljoner kronor (843) och drift-
nettot ökade med cirka 7 procent till 718 miljoner kronor
(672). Den ytmässiga uthyrningsgraden i Stendörrens
bestånd uppgick per 31 december 2024 till 91 procent
(91) och den ekonomiska uthyrningsgraden uppgick till
92 procent (94).
Aktiv förvaltning
Stendörren är en långsiktig fastighetsägare med fokus
på proaktiv förvaltning. Beståndet består främst av
högavkastande lager-, logistik- och lätt industrifastig-
heter. Syftet är att skapa långa och starka relationer
till hyresgästerna genom att tillgodose deras behov av
lokaler som hjälper dem att utveckla sina verksamheter.
Den diversifierade basen av hyresgäster består såväl
av väletablerade små och medelstora företag samt
större internationella företag. Det ger långvarigt starka
kassaflöden.
Förvaltning i egen regi
Stendörren förvaltar sitt fastighetsbestånd, avseende
både ekonomisk och teknisk förvaltning, med egen
personal. Aktiv förvaltning i egen regi skapar förutsätt-
ningar för långsiktiga kundrelationer. Syftet är att kunna
fånga upp kundernas förändrade behov tidigt och erbjuda
god och personlig service. Med en egen organisation
skapas en närvaro och tillgänglighet för hyresgästerna
och området samt en grundlig marknadskännedom och
en god kunskap om fastigheterna. På så sätt kan bolaget
driftoptimera fastigheterna och genomföra kostnads-
effektiva underhållsplaner och förebyggande åtgärder
som minskar behovet av felavhjälpande support till hyres-
gäster. Något som dessutom leder till högre trivsel.
Ansvarsfull och långsiktig avtalsstrategi
Stendörren strävar efter att teckna långa hyresavtal med
hyresgäster som har god kreditvärdighet och verkar för
en avtalsstock med jämn förfallostruktur. Alltid med
beaktande av marknadsläget och aktuella hyresnivåer.
Stockholms starka tillväxt medför att hyrestillväxten
i regionens centrala delar på senare år varit stark. På
lång sikt bedöms urbaniseringens effekt på hyrestill-
växten bestå. Det gäller även andra utvalda nordiska
tillväxt städer. Detta kan innebära att Stendörren i vissa
delmarknader tecknar kortare avtal givet att investering-
arna är små, vilket medför en snabbare anpassning till
stigande marknadshyror.
Stendörren utvecklar över tid sina arbetsprocesser,
interna kontroller och rutiner. Målet är att arbeta smar-
tare, effektivare, mer klimatsmart och mer ekonomiskt,
samt att säkerställa en hög kontroll av bolagets hyres-
flöden och god affärsetik för att skapa möjligheter för
långsiktiga kundrelationer och ett ansvarsfullt före-
tagande. Bolaget tecknar ofta kallhyresavtal eller så
kal lade ”Triple net-avtal” för att bidra till en kostnads-
effektiv förvaltning och låg operativ risk.
Värdeförändring och omklassificering
Byggrätter Förvaltningsfastigheter Summa
Ingående värde per 2024-01-01 1 370 11 196 12 566
Investeringar 117 481 598
Omklassificering projekt till förvaltningsfastighet –52 78 26
Omvärdering 23 176 199
Valutaeffekter 0 17 17
Förvärv 0 1 129 1 129
Avyttringar 0 –224 224
Utgående värde per 2024-12-31 1 458 12 853 14 311
Omförhandlingar – fortsättningen på en nära
kundrelation
Förvaltningens arbete med omförhandling och förtida
översyn av hyresavtal pågår kontinuerligt. Vid omför-
handlingar görs en bedömning av marknadsläget och
kundens behov och önskemål. Den kontinuerliga dialogen
med hyresgästen skapar goda förutsättningar för gemen-
samma förväntansbilder och en fortsatt god relation.
Hyresavtal motsvarande ett årshyresvärde om 11 miljoner
kronor har omförhandlats under året. Dessa omförhand-
lingar resulterade i en hyreshöjning om i genomsnitt 6
procent. Dessutom har Stendörren vid ett flertal omför-
handlingar överfört kostnadsansvar för driftkostnader,
delar av underhåll samt skötsel av fastigheterna och
lokalerna på hyresgästerna, vilket på sikt kommer få
en positiv effekt på det löpande driftsöverskottet.
Proaktivitet för att minska hyresförluster
Under 2024 uppgick hyresförlusterna till cirka 4,1 miljoner
kronor. Stendörren för en kontinuerlig dialog med hyres-
gästerna med avsikt att identifiera eventuella finansiella
svagheter i ett tidigt skede och därigenom kunna mini-
mera hyresförlusterna. Detta har varit extra viktigt under
året till följd av en svagare konjunktur och de senaste
årens höga inflation. Genom ett proaktivt uthyrnings-
arbete säkerställer vi kreditvärdighet och historik, vilket
därmed minimerar risker för hyresförluster.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 15
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
FASTIGHETSPORTFÖLJ
Stendörrens marknader
Stockholm
Stendörren fokuserar på att förvalta, förädla och förvärva
i fastigheter för lager, logistik och lätt industri i tillväxt-
regioner, främst i Storstockholm och Mälardalen. De områ-
den där Stendörrens fastighetsbestånd är beläget erbjuder
utmärkta förutsättningar för distribution, då en stor del
av Sveriges slutkonsumenter finns inom kort räckvidd.
Mälardalens strategiska läge har över tid lett till en stark
hyresutveckling och låga vakansgrader. Under 2024 har
hyrorna varit stabila och vakansgraden ökat något, och
direktavkastningskravet för prime-logistikläge uppgick
till 5,00 procent för 2024.
Oslo, Köpenhamn, Helsingfors och Göteborgsregionen
Stendörren har en geografisk närvaro i Göteborg och
Borås, två strategiska logistiklägen. Trots konjunktur-
påverkan förblir lager-, logistik- och industrisegmentet
attraktivt för investeringar, och direktavkastningskravet
i Borås noterades på 6,60 procent för 2024.
Stendörren har även fastighetsbestånd i de nordiska
huvudstäderna Oslo, Köpenhamn och Helsingfors. Direkt-
avkastningskraven inom lager-, logistik- och industriseg-
mentet ökade i samtliga dessa städer, motsvarande 5,50
procent i Oslo, 5,10 procent i Helsingfors och 5,25 procent
i Köpenhamn. I Helsingfors minskade direktavkastnings-
kravet med cirka 10 punkter, medan den i Köpenhamn
ökade med cirka 15 punkter.
Tillväxtregioner med god infrastruktur
Under 2024 har fokus varit på att komplettera befintligt
fastighetsbestånd varför elva fastigheter förvärvades loka-
liserade till fem av bolagets utvalda marknader med en
total uthyrningsbar yta om 61 522 kvadratmeter. Förvärven
sker med utgångspunkt från bolagets uppställda mål att
utveckla och förstärka närvaron i Stockholm, Göteborg,
Uppsala samt i Stendörrens utländska marknader. En ut -
ökad förvaltningsvolym som uppnått kritisk massa möjlig-
gör en mer rationell och kostnadseffektiv förvaltning och
uthyrning.
Kriterier för förvärv och etablering
Stendörren investerar i:
Enskilda fastigheter eller fastighetsportföljer.
Fastigheter för lager, logistik och lätt industri som över
tid bedöms kunna leva upp till bolagets avkastningskrav
med beaktande av klimat- och omställningsrisker.
Fastigheter i logistik och lätt industriområden i tillväxt-
regioner, där Stendörren redan är etablerad. Särskilt
fokus på marknader där kritisk massa ännu inte uppnåtts.
Fastigheter som är flexibla i sitt användningsområde.
Bebyggda eller obebyggda fastigheter med utvecklings-
potential.
Helsingfors
Stockholm
Köpenhamn
Göteborg/Borås
Oslo
Västerås
Uppsala
Stockholm
Täby
Nacka
Järna
Skarpnäck
Spånga
Enköping
Eskilstuna
Södertälje
Geografisk fördelning
Hyresintäkter
 Stockholms stad, 27%
 Stockholms län, 29%
 Övriga Mälardalen, 32%
 Göteborgsregionen, 2%
Köpenhamn, Oslo, Helsingfors, 10%
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 16
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
LOKALTYPER OCH HYRESGÄSTER
Stendörrens lokaltyper
Stendörrens fastighetsbestånd omfattar lager-, logistik-
och industrifastigheter, ett segment med ökande efter-
frågan och låg vakansgrad. I stadsnära lägen är mark-
bristen stor, vilket driver upp hyresnivåerna, medan
närförorter erbjuder bättre infrastruktur och något
lägre hyror. Ytterstadslägen möjliggör nyproduktion av
moderna och kostnadseffektiva lokaler. Trenderna gäller
även i Köpenhamn, Helsingfors och Oslo, där Stendörren
har expanderat. Lager, logistik och lätt industri står för
70 procent av bolagets uthyrningsbara yta, medan kontor
utgör 19 procent.
Stendörrens hyresgäster
Stendörren har en diversifierad hyresgästbas med cirka
1 200 avtal vid årets slut, bestående av både små och
stora företag från olika branscher. Fastighetsportföljen
är branschmässigt spridd med exponering mot logistik,
lätt industri, handel och tjänsteföretag, vilket minskar
känsligheten för konjunktursvängningar.
Portföljens duration och branschfördelning
Vid utgången av 2024 uppgick den genomsnittliga löp-
tiden på Stendörrens hyresavtal till 4,4 år, vilket säker-
ställer en stabil intäktsbas och minskar risken för större
hyresbortfall. Det största fastighetssegmentet är logistik
och lager, som står för 47 procent av den totala uthyr-
ningsbara ytan, följt av lätt industri med 23 procent.
Efterfrågan på lokaler inom dessa segment har varit
fortsatt stark under året, vilket har bidragit till en stabil
hyresutveckling.
Portföljens riskspridning stärks ytterligare av att 79
procent av fastigheterna, räknat till yta, har minst två
hyresgäster, vilket minskar risken för större vakanser
vid eventuella uppsägningar. De tio största hyresavtalen
svarar för 19 procent av den årliga grundhyran.
Stendörrens tio största hyresgäster
Fortifikationsverket, 8%
Åtta.45 Tryckeri AB, 2%
Mountain Top, 2%
Stockholm Vatten AB, 1%
Unilever Europe BV, 1%
Carla AB, 1%
Södertälje Industriservice AB, 1%
Veho Bil Sverige AB, 1%
Bactiguard AB, 1%
Sätra Motorcenter AB, 1%
Övriga, 81%
Fastighetsbeståndet per kategori
%
Nygård 2:14, Upplands-Bro
 Övrigt
 Sällanköpshandel
 Kontor
 Lätt industri
 Lager och logistik
1)
Baserat på typ av användning av yta
2)
Baserat på typ av fastighet
0
20
40
60
80
100
Procent av
marknads-
värde
2)
Procent av
driftnetto
2)
Procent
av hyra
2)
Procent
av yta
1)
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 17
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
PROJEKT
En ständig utveckling av fastighetsbeståndet
innebär att Stendörren kan möta kundernas
behov av ändamåls enliga lokaler. Genom att
utveckla, höja kvalitet och modernisera skapas
förutsättningar för bibehållna och långa kund-
relationer. Detta genererar stabila kassa flöden
och värdetillväxt.
Nyproduktion
Stendörren arbetar aktivt med att tillvarata befintliga
byggrätter och tillskapa nya. I beståndet finns idag både
byggrätter inom gällande detaljplaner men också poten-
tial till framtida byggrätter som kan tillskapas genom
nya detaljplanearbeten. Utvecklingen av byggrätter
drivs med utgångspunkt från marknadens efterfrågan.
Fastighetsförädling
Bolaget arbetar för att kunna möta de förändrade för-
utsättningarna och på bästa sätt ta vara på potentialen
i fastigheter i områden där utveckling sker och tillväxt
finns.
Inom ramen för utvecklings- och projektverksam-
heten bedriver Stendörren fastighetsförädling. Föräd-
lingsobjekten identifieras genom noggrann analys av
befintliga fastigheter utifrån parametrar som geografiskt
läge, närområdets utveckling, efterfrågan på lokaler,
typer av hyresgäster och verksamheter, hyresnivåer och
investeringsbehov. Arbetet sker i nära samarbete mellan
medarbetare inom förvaltning, uthyrning, utveckling och
förvärv. Investeringar sker ofta i samband med nyteck-
ning av hyresavtal, både för nya kunder med nya behov
och för befintliga kunder med förändrade behov.
Stendörren har under året startat och färdigställt
flertalet projekt i den löpande förvaltningen i syfte att
förädla fastigheterna och anpassa lokaler efter speci-
fika önskemål från nya kunder. Under året har en större
ombyggnation av fastigheten Filmremsan 2 i Högdalen
i Södra Stockholm genomförts och färdigställts.
Ökad modernitet, effektivitet och förbättrad hållbar-
hetsprestanda i fastighetsbeståndet bidrar till högre hyres-
intäkter, högre uthyrningsrad och minskade kostnader.
Kontinuerligt utvecklingsarbete
När storstadsregioner växer förändras också mark-
användningen i många områden där Stendörren har
sitt fastighetsbestånd. Urbaniseringen leder till att det
i många traditionella lager- och industriområden skapas
ett omvandlingstryck mot bostäder. Stendörren arbetar
med att identifiera omvandlingsmöjligheter och utveck-
lingspotential i det befintliga fastighetsbeståndet. Där
det finns rätt förutsättningar arbetar Stendörren för att
bidra till att det tas fram nya detaljplaner för bostäder
för vidare utveckling och förvaltning.
Under 2024 har Stendörren fortsatt arbetet med
att både utveckla befintliga byggrätter och skapa nya
byggrätter genom aktivt detaljplanearbete. Målet är att
succesivt bebygga och utveckla dessa fastigheter för
att skapa attraktiva, hållbara och moderna byggnader.
Stendörren hade per 31 december 2024 totalt 40
fastigheter helt eller delvis bestående av byggrätter.
Outnyttjade byggrätter summerar till cirka 637 000
kvadratmeter och är huvudsakligen för logistik, lätt indu-
stri- och bostadsändamål. Genom ett aktivt utvecklings-
arbete och i samband med förvärv tillskapas och tillförs
ytterligare byggrätter inom befintliga användningsom-
råden. Möjligheterna i byggrättsportföljen bedöms som
goda eftersom byggrätterna är belägna i expansiva
kommuner och områden i Storstockholm och Mälar dalen
såväl som andra utvalda tillväxtorter. Takten på nya
byggstarter påverkas bland annat av efterfrågan givet
det aktuella marknadsläget men även av byggpriser.
Pågående samt nyligen avslutade projekt som ännu inte
Färdigställda projekt under rapportperioden
Kommun Fastighet Typ av projekt Slutdatum
Storlek,
kvm
1)
Investering,
Mkr
2)
Uthyrnings-
grad, %
Södertälje Almnäs 5:24 Ny lätt industri Q1 2024 2 300 49 100
Stockholm Filmremsan 2 Ombyggnation Q4 2024 2 400 37 49
Enköping Stenvreten 8:37 Ny logistik Q4 2024 9 700 149 100
Egedal (Köpenhamns-
regionen)
Svavelhöjvej 17 Tillbyggnad lätt
industri
Q4 2024 3 300 47 100
Totalt färdigställda projekt 17 700 282
Totalt exklusive hyresgästanpassningar 15 300 245
1)
BTA (bruttoarea, nyproduktion, tillbyggnad), LOA (lokalarea, hyresgästanpassning, ombyggnad).
2)
Inkluderar kostnader för finansiering samt bokfört värde mark vid nyproduktion.
Stenvreten 8:37, Enköping
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 18
Projekt
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
Pågående projekt per 2024-12-31
Kommun Fastighet Typ av projekt Nuvarande fas
Tidigast möjliga
datum
1)
Storlek,
kvm
2)
Indikativ
investering, Mkr
3)
Bedömd
återstående
investering, Mkr
Bedömt årligt
driftnetto, Mkr Uthyrnings grad, %
Södertälje Almnäs 5:24 Ny lätt industri Pågående byggnation Q1 2025 2 300 52 18 3,0 0
Upplands-Bro Viby 19:30 Ny lätt industri Pågående byggnation Q1 2025 1 200 36 9 2,6 100
Upplands-Bro Nygård 2:17 (GreenHub) Ny lätt industri Pågående byggnation Q2 2025 2 300 53 13 3,6 0
Stockholm Båglampan 25 Ny lätt industri Pågående byggnation Q3 2025 3 700 97 64 6,4 100
Stockholm Vindkraften 2 Ny lätt industri Projektering Q1 2026 2 200 37
404 38,4 0
Upplands-Bro Viby 19:66 Ny logistik Projektering
4)
Q2 2026 5 200 115
Södertälje Almnäs 5:23 Ny logistik Projektering
4)
Q2 2026 17 000 274
Upplands-Bro Nygård 2:17 (GreenHub) Ny lätt industri Projektering
4)
Q2 2026 3 400 78
Stockholm Fotocellen 5 Ny logistik Projektering
4)
Q3 2026 3 500 102
Totalt pågående projekt 40 800 844 508 54,0
Totalt exklusive hyresgästanpassningar och ombyggnation 40 800 844 508 54,0
1)
Stendörren avser primärt att byggstarta vid helt eller delvis uthyrda projekt, vilket gör att möjligt slutdatum beror på tidpunkt för uthyrning och byggstart.
2)
BTA (nyproduktion, tillbyggnad), LOA (hyresgästanpassning, ombyggnad).
3)
Inkluderar kostnader för finansiering samt bokfört värde mark vid nyproduktion.
4)
Bygglov har erhållits.
hunnit generera intäkter under rapportperioden förvän-
tas, i takt med uthyrning, färdigställande och inflyttning,
kunna addera cirka 57 miljoner kronor i driftsnetto. Av
detta belopp avser cirka 9 miljoner kronor nyligen fär-
digställda eller inom ett år färdigställda projekt för vilka
hyresavtal föreligger, cirka 31 miljoner kronor avser pro-
jekt inom lätt industri och urban logistik som byggs eller
avses byggas på spekulation och cirka 17 miljoner kronor
avser projekt inom logistik som förutsätter uthyrning
före byggstart. Därutöver har bolaget en omfattande
portfölj med kommande projekt, som är i tidigare skede.
Under 2024 har Stendörren startat flertalet nya
byggnationer. Pågående projekt för nyproduktion av
logistik, lager och lätt industri omfattade vid årets
utgång tillsammans 40 800 kvadratmeter. Under 2024
färdigställdes två helt nya byggnader samt en tillbygg-
nad om tillsammans 15 300 kvadratmeter. Dessa utgörs
av en lättindustribyggnad i Södertälje, en logistikbygg-
nad i Enköping samt en tillbyggnad i Egedal i Köpen-
hamnsregionen.
Viby 19:66, Upplands-BroAlmnäs 5:24, Södertälje
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 19
Projekt
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
Kommande projekt per 2024-12-31
Kommun
Huvudsaklig
framtida användning
Bedömd byggrätt
(BTA kvm)
1)
Status detaljplan
Bedömd tidigast
möjliga byggstart
2)
Upplands-Bro Logistik 377 000 Inom detaljplan 2025–2026
Flen Logistik 55 000 Inom detaljplan 2025–2026
Södertälje Logistik 42 200 Inom detaljplan 2025–2026
Frederikssund Lätt industri 5 800 Inom detaljplan 2025–2026
Nynäshamn Lätt industri 5 000 Inom detaljplan 2025–2026
Eskilstuna Logistik 5 000 Inom detaljplan 2025–2026
Botkyrka Bostäder 3 700 Inom detaljplan 2025–2026
Enköping Lätt industri 2 700 Inom detaljplan 2025–2026
Enköping Lätt industri 2 000 Inom detaljplan 2025–2026
Västerås Lätt industri 2 000 Inom detaljplan 2025–2026
Göteborg Lätt industri 2 000 Inom detaljplan 2025–2026
Järfälla Lätt industri 2 000 Inom detaljplan 2025–2026
Botkyrka Lätt industri 2 000 Inom detaljplan 2025–2026
Upplands-Bro Lätt industri 1 500 Inom detaljplan 2025–2026
Uppsala Lätt industri 1 000 Inom detaljplan 2025–2026
Botkyrka Bostäder 80 000 Inom detaljplan 2025–2026
Sollentuna Bostäder 7 000 Planändring pågår 2026–2027
1)
BTA, kan skilja sig från vad som är tekniskt och kommersiellt genomförbart att utveckla.
2)
Start av första fasen, vissa projekt kommer utvecklas i flera faser. Stendörren avser primärt att byggstarta vid
helt eller delvis uthyrda projekt, vilket gör att faktisk byggstart bland annat beror på tidpunkt för uthyrning.
Bostadsutveckling
Den pågående samhällsutvecklingen, tillväxten och den
ökande befolkningen i Stockholmsregionen skapar en
långsiktig efterfrågan på bostäder. För att klara bostads-
försörjningen behöver Stockholm med kranskommuner
förtäta bebyggelsen och i allt högre utsträckning plan-
lägga till exempel industrimark för bostadsändamål.
På ett fåtal fastigheter inom Stendörrens befintliga
fastighetsbestånd arbetar vi långsiktigt med att ta
fram nya detaljplaner för bostäder i sådana lägen.
Byggrätter för bostäder kan antingen skapas på obe-
byggd mark, i anslutning till en befintlig byggnad eller
genom att konvertera befintliga byggnader. I Botkyrka
har Stendörren en detaljplan som medger utveckling
av cirka 800 bostäder och cirka 10 000 kvadratmeter
kommersiella lokaler.
Stendörren har ett pågående arbete med ny detalj-
plan för bostäder i Sollentuna, Traversen 14 och 15.
Stendörren undersöker därutöver förutsättningarna för
att driva detaljplan på fler platser i Stockholmsregionen.
Ett exempel är den södra delen av Green-Hub i Upplands-
Bro som ligger med utsikt över sjön Mälaren.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 20
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
Under 2024 genomförde Stendörren elva fastighetsför-
värv i sju separata affärer med en total uthyrningsbar
yta om cirka 61 500 kvadratmeter till en direktavkast-
ning om 7,0 procent. Det totala överenskomna fastig-
hetsvärdet för dessa förvärv uppgick till 1 190 miljoner
kronor. Samtliga avtalade fastigheter var dock inte
tillträdda under 2024.
Som en del av bolagets strategiska tillväxtmål har
Stendörren fokuserat på att förvärva fastigheter i
Stockholm, Uppsala, Göteborg och även i Stendörrens
utländska marknader. Stendörren utvärderar kontinu-
erligt möjliga affärer i bolagets samtliga marknader.
Ambitionen i Göteborg, Helsingfors, Köpenhamn och
Oslo är att över tid uppnå en kritisk volym för att skapa
en effektiv och lokal egen förvaltning samt uthyrnings-
verksamhet.
Under 2024 genomförde Stendörren en avyttring av
fastigheten Varvet 1 i Botkyrka kommun vilken förvärva-
des av Trafikverket.
FÖRVÄRV OCH AVYTTRINGAR
Förvärv 2024
Kommun Fastighet
Uthyrbar area,
kvm
Överenskommet
fastighetsvärde, Mkr Fastighetstyp Datum
Botkyrka Skyttbrink 46 1 258 20 Lager, lätt industri 2024-07-03
Södertälje Lyftkranen 3 1 977 42 Lager, lätt industri 2024-07-03
Tuusula Kalliotie 2 13 596 131 Lager 2024-09-03
Uppsala Danmarks-Kumla 8:22, 8:23, 8:25 18 598 545 Lager, lätt industri 2024-09-17
Baerum Mølladammen Næringspark 15 622 245 Lätt industri 2024-11-21
Härryda Bårhult 1:121, 1:122 6 406 127 Lager, lätt industri 2024-12-12
Södertälje Arbetsledaren 1, Åkerkullan 2 4 065 80 Lager, lätt industri 2024-12-18
Totalt 61 522 1 190
Avyttringar 2024
Kommun Fastighet
Uthyrbar area,
kvm
Överenskommet
fastighetsvärde, Mkr Fastighetstyp Datum
Botkyrka Varvet 1 14 825 202 Lager, lätt industri 2024-03-15
Totalt 14 825 202
Danmarks-Kumla 8:25, Uppsala
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 21
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
FINANSIERING
Investering i kommersiella fastigheter är en
kapitalintensiv verksamhet som ställer stora
krav på tillgång till både riskbärande kapital
och lånat kapital. Tillgången till kapital varierar
över tid och påverkas av både bolagsspecifika
faktorer (utsikterna till att över tid skapa en
god avkastning till det riskbärande kapitalet
och förmågan att återbetala lånat kapital) samt
externa faktorer såsom förändrade marknads-
förutsättningar, konjunktur och makroekonomi.
Stendörrens största utgiftspost i resultaträkningen
utgörs av ränta på lånat kapital medan ett av bolagets
viktiga finansiella mål är att leverera en hög riskjuste-
rad avkastning på det riskbärande kapitalet. För att
minimera de finansierings-, ränte- och kreditrisker som
beskrivs närmare under riskavsnittet på sidorna 4748
har styrelsen antagit en finanspolicy med vissa intervall
för tillåten spridning av kapitalbindningstider och ränte-
exponering.
Stendörrens finansiering
Stendörrens totala tillgångar uppgick den 31 decem-
ber 2024 till 14 975 miljoner kronor (13 193). Bolagets
verksamhet finansieras med eget kapital, räntebärande
skulder och övriga skulder. Det egna kapitalet och de
räntebärande skulderna utgör de två viktigaste kapital-
källorna och svarade per balans dagen för 41 procent
(42) respektive 59 procent (58) av bolagets totala
finansiering.
Bolaget strävar efter relativt lång ränte- och kapital-
bindning. Räntebindningen minskar räntekänsligheten
samtidigt som en spridning av lånens kapitalbindning
över flera år minskar refinansieringsrisken. Enligt bola-
gets finanspolicy får inte mer än 33 procent av alla
Räntebindning
Bolagets låneavtal löper i huvudsak med tre månaders
stibor som räntebas. Stendörren räntesäkrar sig mot
en uppgång i referensräntan Stibor 90 genom en port-
följ av räntetak med ett sammanlagt nominellt värde
upp gående till 4 600 miljoner kronor. Den samlade
effekten av räntesäkringen ger en referensräntenivå
på 1,6 procent på den räntesäkrade delen av de ränte-
bärande skulderna. Stendörren har även fyra forward-
startade ränteswapavtal vilket förlänger derivatport-
följens genomsnittliga löptid, för mer detaljer se tabell
på sidan 22. Vid årets utgång var cirka 59 procent av
bolagets räntebärande skulder räntesäkrade. Inklusive
den osäkrade delen av relevant Ibor och den säkrade
delen via swap och räntetak, var den genomsnittliga
räntebindningen på räntebärande skulder 2,2 år (3,3).
Övriga skulder
Uppskjuten skatteskuld uppgick per 31 december 2024
till 1061 miljoner kronor (999) och avser skatten på fast-
igheter, derivat, obeskattade reserver och outnyttjade
förlustavdrag.
lånens kapitalbindning förfalla till refinansiering under
ett enskilt år. Förfallostrukturen av Stendörrens ränte-
bärande skulder vid utgången av 2024 framgår av
tabellen nedan.
Stendörren har vidare finansiella åtaganden (kove-
nanter) i sina låneavtal. De finansiella åtagandena är
kassaflödesbaserade eller relaterade till belåningsgrad
och soliditet. Stendörren uppfyller samtliga dessa
åtaganden.
Räntebärande skulder
Det redovisade värdet av koncernens räntebärande skul-
der uppgick vid årets utgång till 7 791 miljoner kronor
(6 651), motsvarande en belåningsgrad om 52 procent
(50). Skulderna utgörs av lån från kreditinstitut om 6 531
miljoner kronor (5 582) och två gröna obligationslån om
totalt 1 300 miljoner kronor (1 100). Låneavgifter som
periodiseras i enlighet med bolagets redovisningsprin-
ciper uppgick till –40 miljoner kronor (–31). Den kort-
fristiga delen av de räntebärande skulderna uppgick till
153 miljoner kronor (825) och består av lån och amorte-
ringar som förfaller inom de kommande 12 månaderna.
Skulder till kreditinstitut
Stendörrens räntebärande skulder till kreditinstitut
består av bilaterala banklån som upptagits med säkerhet
i dotterbolagens fastigheter. Banklånen tillhandahålls av
sex olika banker.
Obligationslån
Bolaget hade vid balansdagens utgång två utestående
obligationslån, varav båda är gröna. Det ena obligations-
lånet, med förfall 2026-12-21, uppgår till 500 miljoner
kronor och löper med en ränta om Stibor 90 plus 5,25
procent och det andra obligationslånet, med förfall
2027-12-12, uppgår till 800 miljoner kronor och löper
med en ränta om Stibor 90 plus 2,90 procent.
Kapitalbindning
Per 31 december 2024 uppgick den genomsnittliga
kapitalbindningen på de räntebärande skulderna till
kreditinstitut till 3,2 år (2,6) och för totala räntebärande
skulder 3,1 år (2,6).
Förfallostruktur räntebärande skuld, per 31 december 2024
Mkr 2025 2026 2027 2028 2029 2030 2031 >2031 Summa Andel av total, %
Swedbank 0 0 679 2 270 0 0 0 0 2 950 38
Danske Bank 0 322 185 50 0 0 0 0 557 7
Nordea 0 0 296 658 0 0 0 0 953 12
Sörmlands Sparbank 0 0 0 299 0 0 0 0 299 4
Sparbanken Enköping 0 0 0 0 0 0 0 9 9 0
SEB 0 0 915 849 0 0 0 0 1 765 23
Obligation 0 500 800 0 0 0 0 0 1 300 17
Summa 0 822 2 876 4 126 0 0 0 9 7 832 100,0
Andel av total, % 0 10,5 36,7 52,7 0 0 0 0,1 100,0
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 22
Finansiering
Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Verksamheten
Utöver kortfristig del av räntebärande skulder består
kortfristiga skulder av leverantörsskulder, upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter, skatteskulder samt
övriga kortfristiga skulder, tillsammans uppgående till
383 miljoner kronor (384).
Rörelsekapital
Det är bolagets bedömning att det tillgängliga kassa-
flödet från den löpande verksamheten i kombination
med de vid årsskiftet outnyttjade kreditfaciliteterna är
tillräckligt för att möta likviditetsbehoven under den
kommande 12-månadersperioden. Med rörelsekapital
avses här Stendörrens tillgång till likvida medel för att
fullgöra sina betalningsförpliktelser vartefter de förfal-
ler till betalning. Bolagets löpande verksamhet binder
begränsat rörelsekapital eftersom merparten av hyres-
intäkterna erhålls i förskott samtidigt som utgifterna
primärt betalas i efterskott.
Per 31 december 2024 fanns tillgänglig likviditet om
totalt 494 miljoner kronor, i form av likvida medel om
214 miljoner kronor samt tillgängliga kreditlinor om
totalt 280 miljoner kronor. Inga ytterligare säkerheter
behöver ställas för nyttjandet av kreditlinorna.
Räntederivat, aktiva
Motpart Typ Startdag Slutförfall
Nominellt
värde, Mkr
Marknads-
värde, Mkr Taknivå, %
Återstående
löptid, år
Nordea Räntetak 2021-09-03 2026-09-03 300 2,6 2,00 1,67
Nordea Räntetak 2020-10-07 2025-10-07 600 9,3 1,00 0,77
1)
Danske Bank Räntetak 2020-10-07 2025-10-07 300 4,7 1,00 0,77
1)
SEB Räntetak 2023-11-10 2025-11-10 600 7,1 1,00 0,86
1)
Nordea Räntetak 2023-11-10 2025-11-10 400 5,8 1,00 0,86
1)
Swedbank Räntetak 2021-12-14 2026-12-14 1 100 10,8 2,00 1,95
SEB Räntetak 2021-12-23 2026-12-23 750 7,4 2,00 1,98
Swedbank Räntetak 2021-09-03 2026-09-03 550 4,4 2,00 1,67
Summa 4 600 52,1 1,59 1,44
2)
1)
Vid förfall ersätts derivatet med ett derivat (se tabellen nedan) med senarelagd starttidpunkt till samma nominella belopp.
2)
Inklusive derivat med senarelagd starttidpunkt uppgår genomsnittlig återstående löptid till 3,3 år.
Räntederivat med senarelagd starttidpunkt
Motpart Typ Startdag Slutförfall
Nominellt
värde, Mkr
Marknads-
värde, Mkr Swapränta, %
Återstående
löptid, år
Danske Bank Ränteswap 2025-10-07 2030-10-07 600 2,6 2,45 5,77
Danske Bank Ränteswap 2025-10-07 2029-10-07 300 1,1 2,39 4,77
Swedbank Ränteswap 2025-11-10 2030-11-10 400 0,6 2,49 5,86
Swedbank Ränteswap 2025-11-10 2029-11-10 600 1,2 2,41 4,86
Summa 1 900 5,5 2,44% 5,35
Den samlade effekten av räntesäkringen ger en referensräntenivå på 1,6 procent på den räntesäkrade delen av de
ränte bärande skulderna. Vid årets utgång var cirka 59 procent av bolagets räntebärande skulder räntesäkrade.
Hjulsmeden 1, Västerås
HÅLLBARHETSRAPPORT
Stendörrens hållbarhetsarbete 24
Miljömässig hållbarhet 31
Social hållbarhet 34
Ansvarsfullt företagande 36
GRI-index 37
Hållbarhetsnoter 40
Revisorns rapport över översiktlig
granskning av hållbarhetsrapporten 43
3
23STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Om denna hållbarhetsredovisning
Stendörrens hållbarhetsredovisning är upprättad i enlig-
het med GRI Universal Standards 2021. En detaljerad
översikt över respektive upplysningskrav återfinns finns i
GRI-indexet på sidorna 3739. Hållbarhetsredovisningen
har även upprättats i enlighet med bestämmelserna i
6 kap. 12 § i den äldre lydelsen av Årsredovisningslagen.
Beskrivningen av bolagets affärsmodell finns på
sidan 12.
Hållbarhetsredovisningen omfattar moderbolaget och
samtliga helägda dotterbolag. Stendörrens hållbarhets-
redovisning omfattar inte verksamheter som kontrolleras
av enskilda hyresgäster eller leverantörer. Hela hållbar-
hetsredovisningen är översiktligt granskad av BDO och
deras uttalande återfinns på sidan 43. En riskanalys rela-
terad till Stendörrens mest väsentliga hållbarhetsfrågor
genomförs årligen inom den ordinarie riskutvärderingen
i bolaget. Information om identifierade hållbarhetsrelate-
rade risker och hur dessa hanteras presenteras på sidan
47, medan beskrivning av processen för intern kontroll
avseende riskhantering återfinns på sidan 83. Syftet
med hållbarhetsredovisningen är att ge en samlad bild
av Stendörrens hållbarhetsarbete, inklusive resultatet
av genomförda åtgärder och aktiviteter under året,
samt de prioriteringar som ligger till grund för det
fortsatta arbetet.
Ramverk och standarder
Stendörren tillämpar följande internationella ramverk
och standarder i sin hållbarhetsredovisning:
Greenhouse Gas Protocol (GHGP): en global standard
för att mäta och rapportera växthusgasutsläpp.
Global Reporting Initiative (GRI): ett internationellt
ramverk för hållbarhetsrapportering.
Task Force on Climate related Disclosure (TCFD): ett
ramverk for rapportering av klimatrelaterade finansiella
risker.
Science Based Target initiative (SBTi): ett internationellt
ramverk för att sätta hållbarhetsmål som ligger i linje
med Parisavtalets mål om maximalt 1,5 graders upp-
värmning.
Regelverk och lagar
Regelverk som Stendörren måste följa enligt svensk lag:
Svenska Aktiebolagslagen
Årsredovisningslagen
Miljöbalken
Arbetsmiljölagen
BBR-krav
Stendörrens hållbarhetsarbete
Stendörrens långsiktiga miljömål är att uppnå nettonoll
koldioxidutsläpp i hela värdekedjan till år 2040. Bolaget
strävar efter att successivt höja ambitionsnivån och
kontinuerligt förbättra rutiner och processer i syfte att
optimera resultat och effekt av hållbarhetsarbetet. Detta
görs genom att hållbarhet integreras i bolagets alla
verksamhetsområden.
Stendörren arbetar för att tillgodose hyresgästernas
lokalbehov, samtidigt som hänsyn tas till miljö, klimat
och biologisk mångfald. För Stendörren betyder det
fram för allt att utbyggnad av fastigheter behöver ske
inom de planetära gränserna och att existerande bygg-
nader behöver anpassas till det förändrade klimatet.
Stendörrens största klimatpåverkan uppstår uppströms
i värdekedjan. Därför är det avgörande att fokusera på
resurseffektivitet i hela värdekedjan – vid förvaltning,
renovering och nyproduktion.
Året som gått
Energieffektiviseringsarbetet har fortlöpt med goda
resultat i enlighet med bolagets energistrategi.
Omfattande klimatinventering av bolagets högrisk-
fastigheter har genomförts.
Inom projektutvecklingen har särskilt fokus lagts på
att säkerställa minskat klimatavtryck vid uppförandet
av nya byggnader.
Kontinuerlig dialog med medarbetare har förts, både
individuellt och kollektivt, i syfte att stärka engage-
mang och främja personlig utveckling.
Stendörren nominerades till Allbrightpriset 2024 efter
att ha placerat sig på listan över Sveriges mest jäm-
ställda bolag.
Bolaget har samarbetat med externa organisationer
för att skapa möjligheter för personer som står långt
från arbetsmarknaden.
Dubbel väsentlighetsanalys har genomförts i enlighet
med ESRS-standarderna.
INTRODUKTION
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 24
Stendörrens hållbarhetsarbete
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Hållbarhetsarbetet är integrerat i Stendörrens årliga
affärsplanering och utgör en central del av verksamheten,
med en tydlig ansvarsfördelning och delegationsord-
ning. Hållbarhetschefen ingår i bolagets ledningsgrupp,
där arbetet under året bland annat har fokuserat på att
omsätta de höjda hållbarhetsambitionerna i praktiken.
Ledningsgruppen ansvarar även för att hantera hållbar-
hetsrelaterade risker inom bolaget.
Stendörrens policyer
Bolagets policyer revideras årligen. Alla nyanställda
på Stendörren får en introduktion till bolagets policyer
och handböcker som en del av onboarding-processen.
Samtliga medarbetare bekräftar årligen att de tagit del
av och förstått innehållet i alla policyer. Vid väsentliga
förändringar av policyer eller andra styrande dokument
genomförs utbildningsinsatser för att säkerställa att alla
medarbetare är uppdaterade.
HÅLLBARHETSSTYRNING
POLICYER INOM RESPEKTIVE FOKUSOMRÅDE
Uppförandekod
Stendörrens uppförandekoder, både för medarbetare
och leverantörer, utgör tillsammans med hållbarhets-
strategin, de centrala styrdokumenten för bolagets
hållbarhetsarbete. Dessa dokument utgår från internatio-
nella konventioner, normer och lagstiftning och baseras
på FN:s Global Compacts tio principer för hållbar utveck-
ling. Uppförandekoderna sätter riktlinjer för Stendörrens
arbete inom mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, miljö-
ansvar och antikorruption.
Stendörrens interna ledningssystem för
hållbarhetsarbetet
Stendörrens ledningssystem för hållbarhet fungerar
som ett styrande ramverk som vägleder medarbetarnas
arbete i linje med bolagets hållbarhetsmål. Systemet
består av följande huvudkomponenter:
Färdplanen för nettonoll koldioxidutsläpp till 2040
Färdplan som anger nödvändiga aktiviteter och åtgär-
der, med tidplaner, för att uppnå målet om nettonoll
CO
2
- utsläpp.
Omställningsplan – Plan som beskriver hur bolaget
anpassar sin verksamhet till förändrade omvärldsför-
utsättningar, såsom klimatförändring, nya regelverk
och teknologiska skiften, för att säkerställa långsiktig
konkurrenskraft.
Energistrategi – Rutiner, aktiviteter och åtgärder
inklusive checklista för energieffektivisering.
Klimatriskstrategi – Inventeringsmall, rutiner och
aktiviteter inklusive checklista för klimatriskhantering.
Stendörrens strategi för cirkulära processer – Strategi
för hur respektive del av organisation ska övergå till
cirkulära processer.
Gröna Kartan – Verktyg med åtgärder för att säkerställa
att processer genomförs enligt färdplanen.
Anvisningar klimatberäkningar – Anvisningar internt
och externt för korrekt och jämförbar redovisning av
CO
2
-utsläpp.
Frivilliga medlemsorganisationer
Stendörren är medlem i följande frivilliga medlems-
organisationer:
Klimatarena Stockholm – Ett gemensamt initiativ av
Region Stockholm och Länsstyrelsen i Stockholms län
med syftet att effektivisera och strukturera samverkan
mellan länets företag, kommuner och akademi för att
öka takten på klimatomställningen i Stockholms län.
Global Real Estate Sustainability Benchmark (GRESB)
En internationell organisation som mäter och utvärderar
hållbarhetsarbete inom fastighets- och infrastruktur-
bolag ur ett investerarperspektiv.
Resurseffektivitet
Hållbarhetsstrategi
Färdplanen
Gröna kartan
Uppförandekod för leverantörer
Stendörrens strategi för cirkulära
processer
Anvisningar klimatberäkningar
Attraktiv arbetsgivare
Personalhandbok
Policy för jämställdhet, mångfald
och likabehandling
Chefshandbok
Program för välmående och hälsa
Framtidssäkring
Hållbarhetsstrategi
Färdplanen
Energistrategi
Klimatriskstrategi
Omställningsplan
Socialt ansvar
Hållbarhetsstrategi
Policy för jämställdhet, mångfald
och likabehandling
Operationell excellens
Uppförandekod
Uppförandekod för leverantörer
Inköpspolicy
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 25
Stendörrens hållbarhetsarbete
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
ETT AKTIVT HÅLLBARHETSRÅD
Stendörrens hållbarhetsråd består av representanter från olika delar av verksam-
heten och leds av bolagets hållbarhetschef. Rådet har i uppdrag att samordna och
driva hållbarhetsarbetet i enlighet med den antagna strategin. Genom månatliga
möten följer rådet upp utvecklingen av pågående initiativ.
Under 2024 drev hållbarhetsrådet bland annat följande initiativ:
Kontinuerliga medarbetarundersökningar
Lönekartläggning för rättvist löneutfall
Grön- och hållbarhetslänkad finansiering
Miljöcertifiering av fastigheter
Energieffektivisering
Solcellsutbyggnad
Genomförande av klimatkalkyler
Övergång till cirkulära processer för om- och nybyggnationsprojekt
Implementering av systematiskt arbetsmiljöarbete
MEDARBETARE
Bidra med idéer och följa bolagets
hållbarhetsambitioner
Styrningsmodell
STYRELSE
Strategiskt ansvar
LEDNING
Operativt/strategiskt ansvar
AVDELNINGSCHEFER/CHEFER
Implementering av strategi och arbete
HÅLLBARHETSRÅDET
Koordinerar hållbarhets-
arbetet utifrån hållbarhets-
strategin.
Representeras av medarbe-
tare och chefer från olika
funktioner i organisationen.
Driver specifika
hållbarhetsprojekt.
Almnäs 5:23, Södertälje
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 26
Stendörrens hållbarhetsarbete
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Stendörren för en löpande dialog med sina intressenter genom bland annat möten och enkäter. Utöver detta genomförs fördjupade
intressentdialoger. Den senaste fördjupade dialogen genomfördes under 2024, som en del av arbetet med att förbereda bolagets håll-
barhetsredovisning till de nya kraven i European Sustainability Reporting Standards(ESRS), som ska tillämpas vid rapportering enligt
Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD).
Intressentgrupp Förväntningar Kontaktytor Stendörrens fokus
Ägare och
styrelse
Tydliggöra och följa upp hållbarhets-
strategin utifrån Stendörrens affärsstrategi.
Transparent redovisning.
Säker och trygg värdekedja.
Regelefterlevnad.
Styrelsemöten 6–8 gånger
per år.
Årliga strategimöten.
Möten med ägarrepresentanter.
Kontakt med vd, ekonomi-
direktör och hållbarhets chef.
Förberedelser för CSRD.
Arbeta aktivt med klimat- och
omställningsrisker.
Följa upp och utveckla
håll barhetsstrategi och mål.
Medarbetare
inklusive lednings-
grupp
Uppföljning av mål och hållbarhets strategi.
Fokus på de mål och aktiviteter som
bidrar mest till hållbar utveckling.
God företagskultur och professionell
utveckling.
Avdelningsmöten veckovis.
Informationsmöten månadsvis.
Konferenser med olika teman.
Frukostar och informella möten
med kollegor.
Regelbunden eNPS-mätning.
Följa upp medarbetarsamtal.
Utbildning inom relevanta
områden.
Finansiärer
och långivare
Långsiktig och stabil ekonomisk förvaltning.
Transparent redovisning.
Energi och CO
2
-utsläpp.
Hantering och kontroll av klimatrisker.
Investerarpresentationer.
Kvartalsrapportering.
Kontakt med vd, ekonomi-
direktör och hållbarhets chef.
Uppföljning av gröna och
hållbarhets länkade lån.
Öka transparens i hållbarhets-
rapportering.
Hyresgäster och
hyresgästombud
Goda relationer, service och arbetsmiljö.
Lokaler som möter behov.
Låg energiförbrukning och hållbara
energikällor.
Kontroll över klimatrisker.
Kundmöten.
Förhandlingar.
Dialog via upparbetade
personliga kontakter.
Anonyma enkäter.
Öka samverkan .
Gröna bilagor vid hyresavtal.
Resurseffektivisering.
Leverantörer och
samarbetspartners
Engagemang och samverkan för
hållbara materialval.
Energi och CO
2
-utsläpp.
Goda relationer och arbetsmiljö.
Dialog vid upphandling av
ramavtal och entreprenad-
upphandling.
Regelbundna revisioner.
Kontraktsmöten.
Platsbesök.
Kravställning vid upphandling.
Bakgrundskontroller och upp-
följning av hur uppförandekoden
efterlevs .
Ökat engagemang och sam-
verkan med samarbetspartners.
Kommun
Transparent redovisning
och regelefterlevnad.
Aktiviteter som bidrar till
en hållbar utveckling.
Minskade utsläpp.
Hållbara energikällor.
Nära dialog vid processer
rörande detaljplaner och
bygglov.
Tydlig och öppen
kommunikation.
Bidra till hållbar utveckling i de
kommuner där Stendörren har
fastigheter eller byggrätter.
INTRESSENTENGAGEMANG OCH VÄSENTLIGHETSANALYS
Under hösten 2024 genomfördes dubbel väsentlig-
hetsanalys. Den baserades på en riktad intressent -
dialog med syfte att identifiera både den inverkan
som Stendörren har på omvärlden och de hållbar-
hetsrelaterade risker och möjligheter som kan
påverka Stendörrens finansiella ställning. Intressent-
dialogen bestod av intervjuer med medarbetare på
Stendörren samt externa intressenter, såsom
hyresgäster, samarbetspartners och finansiärer.
Stendörrens ledning har analyserat och
strukturerat de mest väsentliga frågorna utifrån
påverkan, omfattning, sannolikhet och möjlighet
till åtgärd.
Resultatet av väsentlighetsanalysen visar att
områden såsom klimat, energi och företags-
kultur bedöms som de mest väsentliga frågorna
för bolaget. Under processen har även ett antal
tematiska områden identifierats som särskilt
väsentliga för Stendörren att arbeta mer struk-
turerat med och inkludera i framtida hållbar-
hetsrapportering. Dessa områden är värdeked-
jan, cirkulära processer och avfall samt biologisk
mångfald. De väsentliga områdena integreras
i den befintliga strategin samt de fem fokus-
områden som bolaget tidigare har beslutat om
.
Väsentlighetsmatris
 Klimatavtryck
 Företagskultur
 Leverantörsgranskning
 Bolagsstyrning
 Välmående och hälsa
 Energianvändning i fastigheter
 Anti-korruption
 Klimatrisk
 Attraktiva affärspartners
 Arbetsmiljö
 Jämställdhet
 Välmående och hälsa
 Grön finansiering
 Mänskliga rättigheter
 Kommunikation
 Trygghet
 Biologisk mångfald
 Miljöcertifiering av fastigheter
 Digitalisering
Stendörrens inverkan
Finansiell inverkan på Stendörren
Låg Medel Hög
Låg Medel Hög
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 27
Stendörrens hållbarhetsarbete
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
STENDÖRRENS HÅLLBARHETSSTRATEGI
Under 2024 har Stendörren uppdaterat och förtydligat
hållbarhetsstrategin utifrån bolagets ambitioner inom
respektive fokusområde. Bolaget arbetar med en energi-
strategi, som ingår i bolagets omställningsplan, för att
hantera övergången till ett förändrat klimat. Stendörren
har även en strategi för cirkulära processer för att främja
ökad andel återbruk, minskada mängd avfall samt
minska användningen av jungfruligt material. Samtliga
strategier ingår i bolagets färdplan mot nettonoll kol-
dioxidutsläpp till år 2040.
Stendörrens hållbarhetsstrategi innefattar även en
klimatriskstrategi för att anpassa beståndet till poten-
tiella klimatförändringar genom kontroll, eliminering
och begränsning av risker för bolagets fastigheter och
projekt. Det är ett prioriterat område för Stendörren
att agera ansvarsfullt och kontrollera risker i linje med
förväntningar och krav.
Hållbarhetsstrategin bygger på FN:s mål för hållbar utveckling
(Agenda 2030). Stendörren stödjer FN:s globala mål och har
identifierat tio mål, där företaget har en direkt påverkan, vilka
är följande:
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
JÄMSTÄLLDHET
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
Syftet med Stendörrens hållbarhetsstrategi är att bidra till en hållbar utveckling, både av den egna verksamheten och
samhället i stort. Inom ramen för strategin har fem fokusområden identifierats där Stendörren har störst inflytande och
möjlighet till positiv förändring och förbättring avseende miljömässiga, sociala och styrningsrelaterade frågor.
Mål 2040
Stendörrens över-
gripande mål är att
uppnå nettonoll
koldioxidutsläpp
i hela värdekedjan
till 2040.
Almnäs 5:23, Uppsala
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 28
Stendörrens hållbarhetsarbete
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
RESURSEFFEKTIVITET
Ambition
Minska energiintensiteten (kWh/
kvm) med minst 30% till 2030
(basår 2020).
70% av fastighetsportföljen (kvm)
ska vara miljöcertifierad senast 2025.
100% av nybyggnadsprojekt och
större renoveringar ska miljö-
certifieras.
Möjliggöra ökad återvinning av
hyresgästers avfall.
Minimera byggavfall från byggnads-
projekt till <1% till deponi, till 2030.
100% fossilfri energi till 2030 (köpt
av Stendörren).
Minska koldioxidavtrycket i nybygg-
nadsprojekt med minst 40% kgCO
2
/
kvm BTA till 2030 (basår 2022).
OPERATIONELL EXCELLENS
Ambition
Leverantörer till bolagets förvalt-
ning samt utvecklingsverksamhet
ska underteckna och efterleva
Stendörrens uppförandekod.
Samtliga fordon ska vara fossil-
bränsleoberoende senast 2025.
ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
Ambition
Aktivt arbeta, med årlig uppföljning
och återkoppling, gällande jämställd-
het och icke-diskriminering.
Sträva efter jämlikhet och mångfald
bland alla yrkeskategorier med mål
om en 40/60 könsfördelning för
ledande befattningshavare senast
2025.
Uppnå minst 40 eNPS-poäng i de
årliga medarbetarenkäterna.
Samtliga medarbetare ska utbildas
i uppförandekoden.
FRAMTIDSSÄKRING
Ambition
Inkludera relevanta TCFD-indikatorer
och rapportera enligt TCFD.
Samtliga fastigheter med hög risk
ska riskinventeras och förses med
relevanta handlingsplaner.
Öka andel fastigheter med Energi-
deklaration (Energy Performance
Construction, EPC) betyg C eller
bättre.
Mål om nettonoll koldioxidutsläpp
validerat av Science Based Targets
initiative (SBTi).
SOCIALT ANSVAR
Ambition
Skapa arbetsmöjligheter för perso-
ner långt ifrån arbetsmarknaden.
STENDÖRRENS FEM FOKUSOMRÅDEN
Stendörrens fokusområden utgår från områdena: miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning. Dessa fokusområden anpassas regelbundet för att bidra till både
kort- och långsiktiga mål. Inom varje område har bolaget formulerat konkreta ambitioner och mål. Stendörren sätter i första hand kvantifierbara mål som går
att genomföra och följa upp. Inom vissa områden kan det dock vara svårt att fastställa kvantitativa mål, även om de är viktiga att arbeta med. I sådana fall har
bolaget som princip att etablera rutiner och arbeta systematiskt med frågorna. Uppföljning sker då genom en narrativ återkoppling.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 29
Stendörrens hållbarhetsarbete
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Fastighetsförvärv
Energimätning ska tas med
i teknisk due diligence.
Värdering av investering för att
energieffektivisering (uppnå
EPC A eller B) ska inkluderas
i teknisk due diligence.
Utvärdera köldmedia och
energi leverantörer.
Följa Stendörrens klimatrisk-
strategi.
Scope 1
Scope 2
Scope 3
Projektutveckling
Kravställa minst energiklass B.
Krav på effektiva tekniska instal-
lationer (enligt gröna kartan).
Utreda möjliga energikällor, till
exempel sol och geotermisk.
Följa gröna kartan.
Följa successiva gränsvärden i
ny produktion enligt klimatkrav:
minska CO
2
-utsläpp.
Följa Stendörrens strategi för
cirkulära processer.
Ta fram ekosystemtjänststrategi.
Förvaltning (ROT
1)
)
Alltid se över möjligheterna
till energi effektivisering vid
ROT-projekt som genomförs
av andra skäl.
Utvärdera energileverantörer.
Investera i förnyelsebara energi-
källor (sol och geotermisk).
Följa gröna kartan
(vid ROT >10 Mkr).
Följa Stendörrens strategi
för cirkulära processer vid
ombyggnation, ROT och
hyresgästanpassning.
Ta fram ekosystemtjänststrategi.
Förvaltning (drift)
Energieffektivisering av alla
energi slag, löpande avstäm-
ningar och optimering enligt
Stendörrens energistrategi.
Utvärdera energileverantörer.
Investera i förnyelsebara energi-
källor (sol, geotermisk).
Förbättra återvinnings-
möjligheter.
Insamling av hyresgästdata
(avfall, energi etc.).
Utföra Klimatriskinventering
samt följa klimatriskrutin enligt
Stendörrens klimatriskstrategi.
ÅTGÄRDER OCH AKTIVITETER (2025–2030) ÅTGÄRDER OCH AKTIVITETER (2030–2040)
Använda alternativa byggmaterial.
Ytterligare optimering och styrning av fastigheter, delvis genom AI.
Teknisk utveckling.
Samverkan i och mellan branscher som står i beroendeställning till varandra.
Kommersialisering av återbruk.
NULÄGE
20302025 2040
STENDÖRRENS KLIMATFÄRDPLAN
NULÄGE
Klimatneutralt bestånd (Scope 1 och 2) uppnått 2022.
108 kWh/kvm basår 2020 (Scope 2).
350 CO
2
/kvm basår 2022 (Scope 3).
2025
Alla fordon ska vara fossilbränsleoberoende.
70% av fastigheter skall vara certifierade enligt BREEAM.
2030
–30% kWh/kvm mot basår 2020 (Scope 2).
–40% kgCO
2
/kvm mot basår 2022 (Scope 3).
<1% av byggavfall på deponi.
100% fossilfri (inköpt) energi.
2040
Uppnå nettonollutsläpp i hela värdekedjan.
1)
Renovering, ombyggnad och tillbyggnad
Vill du veta mer?
Läs vår Klimatfärdplan
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 30
Stendörrens hållbarhetsarbete
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
RESURSEFFEKTIVITET
Resurseffektivitet är ett av de områden där Stendörren har störst möjlighet att minska sitt klimat-
avtryck. Det görs genom att begränsa koldioxidutsläpp vid ny- och ombyggnation samt genom
att effektivisera energianvändningen i det befintliga fastighetsbeståndet.
Energi i befintligt bestånd
Stendörren har som mål att minska sin energiintensitet
med 30 procent till 2030, med 2020 som basår. Under
2024 uppgick energiintensiteten till 78,7 kWh/kvm (84),
vilket motsvarar en minskning med cirka 27 procent
sedan basåret 2020.
All el som köps in till Stendörrens fastigheter är fos-
silfri. Under det gångna året har Stendörren fortsatt sitt
arbete med energieffektivisering utifrån energistrategin.
Framför allt har bolaget lyckats minska elförbrukningen
genom effektivare installationer som har hög värme-
återvinning. Dessutom har vissa fastigheter deltagit i ett
pilotprojekt som utforskar möjligheterna till ytterligare
optimering med hjälp av AI och sensorstyrning.
Under 2024 fortsatte arbetet med att ersätta fjärr-
värme med bergvärme, installera solceller samt anpassa
och optimera drifttiderna i fastigheterna. Under året
nådde bolaget en installerad soleffekt om dryg 1 300
kWp (660). Förvaltningen följer löpande upp de ener-
gibesparande åtgärderna genom månadsvisa uppfölj-
ningar för varje fastighet, med fokus på att kontinuerligt
minska energiförbrukningen.
Certifiering av befintliga fastigheter
Stendörren har valt att certifiera sina befintliga fastig-
heter enligt BREEAM In-Use. Certifieringsarbetet
fortskred under 2024, och vid årets slut var 73 procent
av den totala uthyrbara ytan certifierad (58). Bolaget
har som mål att certifiera minst 70 procent av ytan till
och med 2025 – vilket uppnåddes under året. Framöver
kommer certifiering att genomföras endast när det
finns särskilda skäl.
Projektutveckling
Inom projektutvecklingen har klimatkalkyler integrerats
i samtliga nybyggnadsprojekt för att tillföra värdefulla
insikter redan i ett tidigt skede, när möjligheten att
påverka klimatavtrycket är som störst. Genom klimat-
kalkylerna kan val av material och konstruktion opti-
meras för att minska koldioxidutsläppen i varje enskilt
projekt. Stendörren har som mål att till 2030 minska
koldioxidutsläpp per kvadratmeter (BTA) med 40 pro-
cent, med 2022 som basår. Under året avslutades tre
projekt med en sammanlagd yta på drygt 14 000 kva-
dratmeter, där en utsläppsminskning på cirka 28 procent
uppnåddes jämfört med basåret. I byggprojekten har
Stendörren även möjliggjort lokal hantering av mark-
och stenmassa, vilket har minskat transportbehovet och
effektiviserat resursanvändningen på plats.
Certifiering i nybyggnation
Stendörren miljöcertifierar samtliga nybyggnadspro-
jekt enligt certifieringssystemet BREEAM SE. Bolagets
ambition är att som lägst uppnå nivån ”Very Good”, men
i flera projekt siktar man ännu högre mot ”Excellent”.
Under året färdigställdes två projekt med certifierings-
nivån ”Very Good” samt ett projekt med betyg
”Excellent/Outstanding”.
Avfall
Målet att hitta lösningar för att minska både hyres-
gästernas avfall och byggavfall kvarstod under 2024.
Under året genomfördes flera insatser för att förbättra
avfallsinsamlingen och -sorteringen hos hyresgästerna.
Eftersom en stor del av avfallshanteringen sköts av
Ambition
Minska energiintensiteten (kWh/kvm)
med minst 30% till 2030 (basår 2020).
70% av fastighetsportföljen (kvm) ska
vara miljöcertifierad senast 2025.
100% av nybyggnadsprojekt och större
renoveringar ska miljöcertifieras.
Möjliggöra ökad återvinning av hyres-
gästers avfall.
Minimera byggavfall från byggnadsprojekt
till <1% till deponi, till 2030.
100% fossilfri energi till 2030 (köpt av
Stendörren).
Minska koldioxidavtrycket i nybyggnads-
projekt med minst 40% kgCO
2
/kvm BTA
till 2030 (basår 2022).
Inom fokusområdet har vi en direkt påverkan på:
HÅLLBARA STÄDER
OCH SAMHÄLLEN
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
MINSKNING AV ENERGI-
INTENSITETEN (KWH/KVM)
1)
27,1%
Mål: 30% minskning från
basår 2020 till år 2030
MILJÖCERTIFIERAD AREA
2)
73,4%
Mål: 70% certifierad area till år 2025
BYGGAVFALL TILL DEPONI
2%
Mål: <1% till år 2030
ANDEL FOSSILFRI ENERGI
97,4%
Mål: 100% till år 2030
MINSKNING AV KOLDIOXIDAVTRYCK
VID NYBYGGNATION CO
2
/KVM
28,3%
Mål: 40% minskning från
basår 2022 till 2030
1)
Per 31 december 2024 jämfört med basår 2020.
2)
Av totalt bestånd per 31 december 2024.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 31
Miljömässig hållbarhet
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
respektive hyresgäst är insamling av data och uppfölj-
ning av avfallsflöden fortsatt en utmaning. Under 2024
gick 2 procent av byggavfallet till deponi. För att stärka
arbetet med avfallshanteringen arbetar Stendörren med
att implementera gröna hyresavtal, vilka syftar till att
möjliggöra bättre tillgång till avfallsdata framöver.
Koldioxidavtryck
Klimatpåverkan inom den egna organisationen, Scope 1,
är marginell eftersom bolaget inte längre har några egna
värmepannor i fastigheterna och majoriteten av service-
fordonen är fossilfria. De indirekta utsläppen, Scope 2,
utgörs främst av energianvändningen i fastigheterna och
påverkas av både effektiviteten i energiförbrukningen
och valet av energislag för respektive byggnad.
Den största andelen utsläpp kommer från verksamhet
utanför den egna organisationen, inom Scope 3. Dessa
utsläpp kan Stendörren påverka genom val av byggpro-
jekt och byggmaterial samt genom att sätta ambitiösa
mål för avfallshantering. Bolaget kan även ställa krav på
användning av fossilfria bränslen i fordon och maskiner
som används i byggprojekten. Utsläpp kopplade till
hyresgästernas användning av lokaler kan till viss del
begränsas genom att uppmuntra till inköp av fossilfri
eller förnybar el, främja effektiv avfallshantering samt
underlätta klimatsmarta pendlingsalternativ.
En sammanställning av Stendörrens totala växthus-
gasutsläpp för perioden 2020–2024 återfinns i tabellen
på sidorna 40–42.
Totala utsläpp
Under året minskade utsläppen i Scope 1 till 25 ton (110).
Minskningen är främst ett resultat av att en oljepanna
demonterats samt att majoriteten av bolagets fordon
nu är fossilfria.
Utsläppen i scoop 2 minskade till 952 ton (1 189), vilket
kan tillskrivas både lägre energiförbrukning i fastighets-
beståndet och förbättrade emissionsfaktorer från fjärr-
värmeleverantörerna.
De totala utsläppen i Scope 3 ökade till 8 104 ton
(4522). Ökningen förklaras huvudsakligen av ett ökat
antal avslutade nybyggnadsprojekt och genomförda
hyresgästanpassningar. Samtidigt har antalet pendlings-
resor med fossildrivna fordon minskat markant, då en
betydande andel av dessa resor nu sker med elbilar.
Majoriteten av Scope 3-utsläppen härrör från material-
användning i ny- och ombyggnadsprojekt. Detta är ett
resultat av ökad efterfrågan på bolagets fastigheter,
vilket under året lett till att fler byggprojekt befunnit
sig i den produktionsintensiva fasen.
Utsläppsintensitet
Inom Scope 1 och 2, som omfattar det förvaltade fast-
ighetsbeståndet, har energiförbrukningen minskat och
utsläppen reducerats till 2,2 kg CO
2
/kvm uthyrbar area
(LOA) (2,6).
Inom Scope 3 har utsläppen från nybyggnation minskat
till 251 kg CO
2
/kvm (BTA) (350). Denna förbättring är ett
resultat av ett systematiskt arbete med att minska klimat-
avtrycket per tillförd kvadratmeter i bolagets projekt.
För ombyggnationer och hyresgästanpassningar
ökade utsläppen något till 35 kg CO
2
/kvm (LOA) (32).
Dessa utsläpp baseras dock helt på schablonvärden, vilket
delvis inte speglar de konkreta insatser som genomförts
i ombyggnadsprojekten för att minska klimatpåverkan.
Under 2025 kommer beräkningsmodellen att uppdateras
för att ge en mer korrekt och rättvisande bild av bola-
gets systematiska arbete med att öka andelen återbrukat
material i ombyggnationer.
FOKUSOMRÅDEN
Resurseffektivitet – utfall
KPI 2024 2023 2022
Energi
Andel inköpt fossilfri energi, % 97 98 96
Total energianvändning, MWh 34 437 40 858 44 970
– varav från förnyelsebara källor, MWh 33 531 39 903 42 970
– varav från icke förnyelsebara källor, MWh 906 955 2006
Uppvärmning från fjärrvärme, MWh 24 090 28 703 30 165
Uppvärmning från el
Värmepumpar, direktverkande el etc, MWh 965 1 021 759
Uppvärmning från eldningsolja, MWh 0 0 58
Energiintensitet, kWh/kvm 79 85 89
Fastighetsel (exkl el till uppvärmning), MWh 9 333 11 078 13 988
Kyla från fjärrkyla, MWh 49 56
KPI 2024 2023 2022
Intensiteter
1)
kWh/kvm 79 85 89
kg CO
2
/kvm 2,2 2,6 2,7
Certifiering
Antal miljöcertifierade fastigheter 94 68 45
Andel miljöcertifierad uthyrningsbar yta, % 73 58 42
Antal certifierade ny- och ombyggnationer
2)
3 1 0
1)
Intensitet baserat på Scope 1 och 2 och kvadratmeter beräknas utifrån LOA.
Kommer justeras i framtida rapportering då datainsamling för Scope 3 påbörjats.
2)
Erhållet certifikat. Resterande (totalt 100 %) av nybyggnationsom avslutas under 2023,
inväntar godkänt certifikat.
Klimatpåverkan (Scope 1 och 2)
Kg CO
2
/kvm
Energiintensitet
KWh/kvm
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
20242023202220212020
0
20
40
60
80
100
120
20242023202220212020
Andel förnyelsebara och återvunna
energikällor i verksamheten
0
20
40
60
80
100
20242023202220212020
n Icke förnyelsebara energikällor
n Förnyelsebara och återvunna energikällor
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 32
Miljömässig hållbarhet
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
I linje med Task Force on Climate-related Fi-
nancial Disclosures (TCFD) rekommendationer
har bolaget kategoriserat sina klimatrelaterade
finansiella risker i två huvudgrupper – fysiska
risker och omställningsrisker. Stendörren har
genomfört analyser av det svenska fastighets-
beståndet och under 2024 tagit fram en strategi
för att hantera och begränsa de identifierade
riskerna.
Fysiska risker avser de risker som uppstår till följd av
klimatförändringar, såsom ökad nederbörd, högre tem-
peraturer eller stigande havsnivåer. Omställningsrisker
omfattar politiska, regulatoriska, marknadsmässiga och
tekniska risker som kan uppstå i samband med över-
gången till ett samhälle med lägre koldioxidutsläpp.
Under de senaste åren har Stendörren genomfört en
omfattande klimatriskanalys av hela det svenska fast-
ighetsbeståndet, i syfte att identifiera vilka fastigheter
som är mest utsatta för klimatförändringar. Analysen
visade att cirka 21 procent av beståndets värde är expo-
nerat för högre klimatrelaterade risker. Under året har
bolaget, i samarbete med externa konsulter, genomfört
två fördjupade pilotprojekt för att utveckla en metod
och arbetsrutin för att inventera samtliga 20 fastigheter
som bedömts ha betydande risker, främst kopplade till
hydrologiska faktorer. Resultatet av denna inventering
utgör grunden för det fortsatta arbetet med att klimat-
säkra de mest riskutsatta fastigheterna i portföljen.
Fysiska risker
I den analys som Stendörren genomförde under 2022
och 2023, utgick bolaget från FN:s klimatpanel IPCC:s
fyra utsläppsscenarier; RCP8,5 (värsta scenario, fortsatt
ökade utsläpp), RCP6 (fortsatt ökade utsläpp fram till
2060), RCP4,5 (fortsatt ökade utsläpp fram till 2040)
FRAMTIDSSÄKRING
Ambition
Inkludera relevanta TCFD-indikatorer och
rapportera enligt TCFD.
Samtliga fastigheter med hög risk ska
riskinventeras och förses med relevanta
handlingsplaner.
Öka andel fastigheter med Energideklara-
tion (Energy Performance Construction,
EPC) betyg C eller bättre.
Mål om nettonoll koldioxidutsläpp validerat
av Science Based Targets initiative (SBTi).
Inom fokusområdet har vi en direkt påverkan på:
BEKÄMPA KLIMAT-
FÖRÄNDRINGARNA
och RCP2,6 (kulminerade utsläpp 2020 och därefter
en minskning).
Resultatet av den genomförda kartläggningen visar
att fram till år 2040 har 22 fastigheter en möjlig fysisk
klimatrisk. Av dessa har en djupare genomgång och
inventering påbörjats under 2024 för att kunna hantera
risker i respektive fastighet. Riskerna är fram för allt
kopplade till hydrologi och kylgraddagar. Analysen av
bolagets svenska fastigheter utgår från underlag sam-
manställt av SMHI, byggnadernas konstruktion, energi-
prestanda, geografiska läge och byggår. Fastigheter i
Norge, Danmark och Finland har ännu inte inkluderats
i det rapporterade underlaget. De fastigheter som idag
finns utanför Sverige kommer att utredas när en lämplig
modell för detta tagits fram.
Omställningsrisker
Stendörren har även genomfört en analys av tillgäng-
lig energidata för sitt fastighetsbestånd. Granskningen
identifierade 16 fastigheter som, genom genomförda och
planerade åtgärder, successivt minskar sina utsläpp och
därmed är i linje med bolagets mål om nettonoll koldioxid-
utsläpp till 2040.
Stendörren utgår i sitt arbete från ett scenario med
en global temperaturökning om 1,5 grader, vilket sätter
ramarna för hur bolaget hanterar sina omställnings-
risker. En central del i detta arbete är att byta till upp-
värmningslösningar som bergvärme och fjärrvärme med
högre andel förnybar energi. Anpassningsarbetet för att
minska konsekvenserna av omställningen har inletts och
pågår löpande.
För fastigheterna i övriga Norden pågår en successiv
kartläggning, och de integreras stegvis i Stendörrens
övergripande omställningsarbete.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 33
Miljömässig hållbarhet
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Ambition
Aktivt arbeta, med årlig uppföljning och
återkoppling, gällande jämställdhet och
icke-diskriminering.
Sträva efter jämlikhet och mångfald bland
alla yrkeskategorier med mål om en 40/60
könsfördelning för ledande befattnings-
havare.
Uppnå minst 40 eNPS-poäng i de årliga
medarbetarenkäterna.
Samtliga medarbetare ska utbildas
i uppförandekoden.
Verksamheten byggs och utvecklas av motive-
rade och kompetenta medarbetare tillsammans
med leverantörer och samarbetspartners. Tack
vare korta beslutsvägar inom organisationen
kan nödvändiga beslut som leder till önskvärda
förändringar ske snabbt.
Välmående och hälsa
Stendörren arbetar aktivt med att stärka företagskulturen
och vidareutveckla bolaget. Medarbetarnas utveckling,
välmående och hälsa är ett högt prioriterat område. Under
det gångna året har bolaget fokuserat på att stärka kom-
petensen och förbättra kommunikationen mellan ledande
befattningshavare och medarbetare, för att öka förståel-
sen för individuella behov och utvecklingsmöjligheter.
Stendörren värnar både om medarbetarnas professio-
nella utveckling inom företaget och om balansen mellan
arbete och fritid. Nyckelpersoner inom bolaget har fort-
satt att driva och leda olika initiativ som främjar trivsel
och stärker sammanhållningen i teamen, med syftet att
skapa en inkluderande och engagerande arbetsmiljö.
Under året arrangerades även en gemensam konferens
med temat ”Mångfald och företagskultur”, där team-
stärkande aktiviteter stod i fokus för att ytterligare
främja samarbete, stärka sammanhållningen och öka
trivseln inom organisationen.
Under de senaste åren har Stendörrens insatser
resulterat i en tydlig förbättring i bolagets halvårsvisa
eNPS-mätningar (Employee Net Promoter Score). Vid
den första mätningen under 2024 ökade eNPS-värdet
till 58 (26), medan den andra mätningen visade ett
värde på 42 (58). Denna betydande förbättring är ett
resultat av det målmedvetna arbete som genomförts
för att stärka medarbetarnas välmående.
Sjukfrånvaron under 2024, både korttids- och långtids-
sjukfrånvaro, var i genomsnitt 0 dagar per medarbetare
ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
Inom fokusområdet har vi en direkt påverkan på:
GOD HÄLSA OCH
L BEFINNANDE
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
(0,8). Dessutom rapporterades inga arbetsrelaterade
olyckor eller färdolyckor under året.
Jämställdhet och mångfald
Stendörrens könsfördelning uppgick under 2024 till 54
procent kvinnor i ledande befattningar, vilket är samma
andel som 2023. Stendörren arbetar aktivt för att främja
inkludering, likabehandling och respekt mellan medarbe-
tare. Detta görs bland annat genom medarbetarsamtal
och workshops.
Vid misstanke om särbehandling finns tydliga rutiner:
händelser rapporteras till närmaste chef eller till HR-chef
och följs upp tillsammans med berörda parter. Stendörren
tillhandahåller även en anonym visselblåsartjänst som är
tillgänglig för samtliga medarbetare.
För att säkerställa en rättvis lönesättning genomförs
årligen en lönekartläggning. Den syftar till att säkerställa
att lönesättning sker utifrån roll, ansvar och erfarenhet
samt att olika roller värderas konsekvent och transpa-
rent i förhållande till varandra.
2024 2023 2022
KPI Kvinnor Män Total Kvinnor Män Total Kvinnor Män Total
Könsfördelning chefsbefattningar
1)
7 6 13 7 6 13 5 8 13
Antal nyanställda under året 9 3 12 4 8 12 5 8 13
Arbetsrelaterade skador och sjukdomar,
antal frånvarodagar
2)
0 0 0 2,1 0 0,8 2,9 2,2 2,4
Mångfald antal anställda
<30 år 4 5 9 5 3 8 5 4 9
31–50 år 14 15 29 8 20 28 8 19 27
>50 år 7 6 13 7 7 14 6 6 12
Totalt antal anställda 51 50 48
KPI 2024 2023 2022
Personalomsättning, % 18 33 34
eNPS-värde (employee Net Promoter Score) +42 +58 +11
Antal utbildningstimmar per år
3)
418 263 166
Andel anställda som får regelbunden
utvärdering och uppföljning av sin
prestation och karriärutveckling, %
100 100 100
1)
Baserat på chefer med personalansvar eller chef som är del av ledningsgruppen.
2)
Snittantal frånvarodagar baserat på totalt antal anställda per december 2024.
3)
Antalet timmar är baserade på utbildning i BAM, HLR samt uppförandekod. Övrig utbildningstid har inte loggats.
KVINNLIGA LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
54%
Mål: 40/60 könsfördelning
ENPS-POÄNG
42
Mål: 40 poäng
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 34
Social hållbarhet
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Inom fokusområdet har vi en direkt påverkan på:
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
SOCIALT ANSVAR
Bolaget arbetar tillsammans med kunder,
kommuner och lokala företagare för att
utveckla trivsamma, trygga, säkra och gröna
miljöer. Stendörren ser stora fördelar med att
ha en nära dialog med hyresgästerna, då det
ger en god förståelse för deras behov och
förväntningar på bolaget som hyresvärd.
Samhällsengagemang
Stendörrens mål inom detta fokusområde är att skapa
arbetsmöjligheter för personer som står långt från
arbetsmarknaden. Under de senaste åren har bolaget
aktivt erbjudit praktikplatser och möjligheter till prak-
tiskt lärande för att stötta individer på deras väg in i
arbetslivet. Under 2024 tog Stendörren emot totalt tre
praktikanter.
Under det fjärde kvartalet 2024 inledde Stendörren
även en dialog med en extern samarbetspartner för att
utveckla ett mer systematiskt arbetssätt för att skapa
arbetstillfällen för personer långt från arbetsmarknaden.
Genom detta samarbete strävar bolaget efter att kunna
erbjuda fler möjligheter till inträde i arbetslivet.
Ambition
Skapa arbetsmöjligheter för personer långt
ifrån arbetsmarknaden.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 35
Social hållbarhet
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Ambition
Leverantörer till bolagets förvaltning samt
utvecklingsverksamhet ska underteckna
och efterleva Stendörrens uppförandekod.
Samtliga fordon ska vara fossilbränsle-
oberoende senast 2025.
Inom fokusområdet har vi en direkt påverkan på:
JÄMSTÄLLDHET
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄXT
OPERATIONELL EXCELLENS
Fokusområdet identifierar de riktlinjer som
medarbetarna inom Stendörren ska arbeta
utifrån för att bidra till en hållbar verksamhet.
Det handlar om att bevaka risker och föränd-
ringar i omvärlden, men framför allt om att
bygga en stark och stabil organisation med
välfungerande stödprocesser, metoder,
verktyg, rutiner och policyer.
Styrning av leverantörskedjan
Under slutet av 2024 har mindre uppdateringar genom-
förts i uppförandekoden för leverantörer och affärspart-
ners inom både fastighetsförvaltningen och projektut-
vecklingsverksamheten. Syftet med uppdateringarna är
att kvalitetssäkra processerna och skärpa hållbarhets-
kraven vid upphandling av leverantörer.
Tjänsteresor
Andelen fordon i bolaget som är fossiloberoende (hybrid
eller elfordon) uppgår till 89 (80) procent av bolagets
totala fordonsflotta. Resterande fordon fasas ut löpande
enligt bolagets fordonspolicy. Anställda på Stendörren
ska undvika flygresor i möjligaste mån och som generell
rekommendation gäller att alla inrikesresor ska genom-
föras med tåg.
Antikorruption och mänskliga rättigheter
Stendörren har tagit fram rutiner för att minimera risken
för korruption, mutor och oegentligheter, både i egen
verksamhet och i värdekedjan. Bolagets leverantörer ska
signera en uppförandekod i samband med utförandet
av entreprenad eller tjänst av ett högre värde än 1 miljon
kronor. Bolaget tillhandahåller ett, externt hanterat,
visselblåsarsystem via sin webbplats. Under 2024 har
inga ärenden rapporterats genom systemet.
Antal inrapporterade
incidenter 2024 2023 2022
Visselblåsarsystem 0 1 0
Övriga kanaler 0 0 0
ANDEL FOSSILOBEROENDE FORDON
89%
Mål: 100% år 2025
Systematiskt arbete för en säkrare värdekedja
Bolaget utför bakgrundskontroller av entreprenörer
och leverantörer vilka inkluderar både ekonomiska och
sociala parametrar för att säkerställa trygga och säkra
samarbeten. Bolagets kontroller har gett en bred kun-
skap om vilka rutiner som behöver förstärkas och hur
ska arbete ska ske systematiskt i organisationen. Under
andra halvan av 2024 har bolaget beslutat om en ny rutin
som säkerställer att adekvata kontroller genomförs av
upphandlade samarbetspartners. Rutinen fastställer tyd-
liga ramar för hur efterlevnaden av uppförandekoden ska
följas upp, samt vilka typer av kontroller som ska genom-
föras i respektive skede av upphandlingsprocessen.
Sedan den nya rutinen infördes har några mindre
avvikelser upptäckts. Dessa har hanterats av upphand-
lad part och vid ett av fallen har vite till ansvarig part
utfärdats. Inga allvarligare incidenter eller avvikelser har
uppdagats.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 36
Ansvarsfullt företagande
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 37
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
GRI-INDEX
Avsteg
GRI-standard/annan källa GRI-referens Plats Krav utelämnat Skäl Förklaring
Allmänna upplysningar
GRI 2:
Allmänna upplysningar
2021
2-1 Uppgifter om organisationen 3, 9, 53
2-2 Enheter inkluderade i organisationens hållbarhetsrapportering 53, 72
2-3 Redovisningsperiod, regelbundenhet och kontaktperson 24, 45, 46
2-4 Förklaring till effekten av förändringar av information som lämnats
i tidigare redovisningar och skälen för sådana förändringar
53
2-5 Externt bestyrkande 24, 43
2-6 Verksamheten, värdekedja och övriga affärsrelationer 12
2-7 Anställda 45, 68
2-8 Medarbetare som inte är anställda 68
2-9 Översikt över styrning och sammansättning 26, 80, 81
2-10 Nominering och val av det högsta styrande organet 80, 81
2-11 Ordförande för det högst styrande organet 81, 87
2-12 Roll för det högsta styrande organet i att bevaka hanteringen av påverkan 25, 26
2-13 Delegering av ansvaret hanteringen av påverkan 25, 26
2-14 Funktion för det högsta styrandeorganet i hållbarhetsrapporteringen 25, 26
2-15 Intressekonflikter 80, 81
2-16 Kommunikation av kritiska angelägenheter 82, 83
2-17 Kollektivt kunnande inom det högsta styrande organet 82, 83
2-18 Utvärdering av resultat för det högsta styrande organet 82, 83
2-19 Ersättningspolicyer 69, 85, 86
2-20 Process för att fastställa ersättningar 85, 86
2-21 Årligt totalt kompensationsförhållande 68, 69
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling 28, 45, 46
2-23 Policyförpliktelser 25
2-24 Integrera policyförpliktelser 25
2-25 Process för att åtgärda negativ påverkan 36
2-26 Mekanismer för att söka rådgivning och väcka frågor 36
2-27 Efterlevnad av lagar och regler 24
2-28 Medlemskap i organisationer 25
2-29 Metoder för samarbeten med intressenter 27
2-30 Andel av personalstyrkan som omfattas av kollektivavtal 45
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 38
GRI-index
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Avsteg
GRI-standard/annan källa GRI-referens Plats Krav utelämnat Skäl Förklaring
VÄSENTLIGA FRÅGOR
GRI 3:
Väsentliga frågor 2021
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor 27
3-2 Lista på väsentliga frågor 27
3-3 Hantering av väsentliga frågor 27
EKONOMISKA STANDARDER
GRI 3:
Väsentliga frågor 2021 3-3 Hantering av väsentliga frågor 27
GRI 201:
Ekonomiskt resultat 2016
201-1 Skapat och levererat direkt ekonomiskt värde 42
201-3 Förmånsbestämda åtaganden och andra pensionsplaner 55, 85, 86
ANTIKORRUPTION
GRI 3:
Väsentliga frågor 2021 3-3 Hantering av väsentliga frågor 27, 36
GRI 205:
Antikorruption 2016
205-2 Kommunikation och utbildning i anti-korruptionspolicyer och rutiner 34, 36
205-3 Bekräftade korruptionsfall samt vidtagna åtgärder 36
ENERGI
GRI 3:
Väsentliga frågor 2021 3-3 Hantering av väsentliga frågor 27, 31
GRI 302:
Energi
302-1 Energianvändning inom organisationen 31, 32
302-3 Energiintensitet 31, 32
302-4 Minskad energianvändning 31, 32
UTSLÄPP TILL LUFT
GRI 3:
Väsentliga frågor 2021 3-3 Hantering av väsentliga frågor 27, 32
GRI 305:
Utsläpp till luft 2016
305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (Scope 1) 32, 40
305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser energi (Scope 2) 32, 40
305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (Scope 3) 32, 41
305-4 Utsläppsintensitet växthusgaser 13, 32, 40
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 39
GRI-index
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Avsteg
GRI-standard/annan källa GRI-referens Plats Krav utelämnat Skäl Förklaring
AVFALLSHANTERING
GRI 3:
Väsentliga frågor 2021 3-3 Hantering av väsentliga frågor 27, 31, 32
GRI 306:
Avfall 2022
306-3 Genererat avfall 42
306-4 Avfall till återanvändning och återvinning 42
306-5 Avfall till förbränning och deponering 42
MÅNGFALD OCH LIKABEHANDLING
GRI 3:
Väsentliga frågor 2021 3-3 Hantering av väsentliga frågor 27, 34
GRI 405:
Mångfald och lika-
behandling 2016
405-1 Mångfald hos styrelse, ledning och anställda 34, 57
405-2 Kvinnors grundlön och ersättning i förhållande till mäns a, b Information ej tillgänglig Data finns men ej sammanställd
i relevant format
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 40
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
HÅLLBARHETSNOTER
Stendörrens växthusgasutsläpp
Stendörren följer årligen upp bolagets utsläpp i enlighet med ramverket Greenhouse Gas Protocol (GHG-Protocol). Utsläppen är
redovisade inom Scope 1, 2 och 3. Under 2022 har beräkningarna för Scope 3 justerats och inkluderar nu fler klimatposter än tidigare år.
Ton CO
2
e 2024 2023 2022 2021 2020 Emissionsfaktor Källa emissionsfaktor Kommentar
Scope 1
Köpta energibränslen (naturgas, olja, pellets) 0 0,1 16 29 192 Olja: 0,268 kgCO
2
e/kWh Energiföretagen Inga oljepannor i drift.
Drivmedel till tjänstefordon och maskiner 10 60 84 110 386 Bensin: 2,114 kgCO
2
e/l
Diesel: 1,958 kgCO
2
e/l
Biodiesel (HVO 100%): 0,00 kgCO
2
e/l
E85: 0,463 kgCO
2
e/l
Fordonsgas: 0,358 kgCO
2
e/l
Biogas: 0,00 kgCO
2
e/l
Naturvårdsverket Egna ägda samt leasade
bilar, är majoritet el eller
hybridbilar. De sista (2)
fossildrivna bilar har avyttrats
under året.
Köldmedialäckage 15 50 151 71
Summa Scope 1 25 110 251 210 578
Scope 2
Fjärrvärme 951 1 188 1 080 1 268 941 Emissionsfaktor från varje leverantör (1 års eftersläpning) Energiföretagen
Köpt el (platsbaserad)1 903 972 1 060 1 222 1 245 Nordisk elmix: 0,072 kgCO
2
e/kWh IVL Bättre inhämtning av data
i hela Norden.
Energieffektivisering av
fastigheter (mindre
förbrukning i det svenska
beståndet).
Köpt el (marknadsbaserad) 1 1 1 1 1 El vattenkraft: 0,0000383 kgCO
2
e/kWh EPD Vattenfall Vattenkraft
Summa Scope 2 (platsbaserad) 1 854 2 160 2 140 2 490 2 186 Nordisk elmix, emissionsfaktor är densamma för alla år
Summa Scope 2 (marknadsbaserad) 952 1 189 1 081 1 269 942
Utsläppsintensitet, Scope 1 och 2
(kg CO
2
per uthyrbar kvm)
2,2 2,6 2,7 3,2 2,9 IVL, SBTi För att klara 1,5 graders
målet, skall energi till
bolagets drift av fastigheter
max uppgå till 2,82 kgCO
2
/
kvm till 2030.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 41
Hållbarhetsnoter
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Ton CO
2
e 2024 2023 2022 2021 2020 Emissionsfaktor Källa emissionsfaktor Kommentar
Scope 3
Uppströms
Stora inköp och underhåll (3.1) 0 0 0
Nybyggnation (Avser A1-A5 i klimatdeklarationen)
(3.2)
3 008 982 5 529 Generiska representativa värden enligt Boverkets klimatdatabas
EPD:er på specifika material där det finns
Byggsektorn klimat beräkningsverktyg (BM)
EPD International
Klimatberäkning i Nodon samt med extern
konsult
Tre större projekt startades
och avsludades under 2024.
Totalt resulterade dessa
projekt (inklusive byggdel
7 och 8) på –35% kgCO
2
/kvm
(BTA) mot 2023).
Nybyggnation (utöver klimatdeklaration) (3.2) 1 091 702 2 088 Schablon byggdel 7 och 8 beroende på byggnadstyp
Markarbete under byggnad: 30 kgCO
2
e/kvm
Asfalterad yta: 0,049 kgCO
2
e/kg
Schabloner byggdel 7, 8 och markarbete:
IVL
Asfalt: Trafikverket BM (från BM)
ROT (värdehöjande) (3.2) 3 699 2 633 2 058 Schablon Small: 29 kgCO
2
e/kvm
Schablon Medium: 55 kgCO
2
e/kvm
Schablon Large: 80 kgCO
2
e/kvm
Schablon framtagen tillsammans med IVL Flera hyresgästanpassningar
har genomförts och avslutats
under 2024. Generiska
värden. Schablon baserad på
investerad kr/kvm.
Uppströms: Köpta energibränslen (naturgas, olja,
pellets) (3.3.)
0 0,11 1 2 Eldningsolja till uppvärmning: 0,022 kgCO
2
e/kWh Värmeforsk
Uppströms: Fjärrvärme (3.3) 119 140 132 159 Emissionsfaktor från varje leverantör (1 års eftersläpning) Energiföretagen
Uppströms: Köpt el (platsbaserad) (3.3) 264 297 314 361 Nordisk elmix: 0,0213 kgCO
2
e/kWh IVL
Uppströms: Köpt el (marknadsbaserad) (3.3) 30 36 40 45 El vattenkraft: 0,00295 kgCO
2
e/kWh EPD Vattenfall Vattenkraft
Uppströms påverkan drivmedel (3.3) 5 14 20 16 Bensin: 0,49 kgCO
2
e/l
Diesel: 0,46 kgCO
2
e/l
Biodiesel (HVO 100%): 0,00 kgCO
2
e/l
E85: 0,563 kgCO
2
e/l
Fordonsgas: 0,784 kgCO
2
e/l
Biogas: 0,563 kgCO
2
e/l
Naturvårdsverket Avsevärd minskning av
fossilberoende bilar.
Upphandlade transporter (3.4)
Avfallshantering i den egna verksamheten (3.5)
Tjänsteresor (3.6) 12 6 10 5 Flyg: cirka 0,315 kgCO
2
e/km
Inga resor med privat bil
Övriga färdmedel: 0 kgCO
2
e
Zeroemissions Fler affärsresor, utanför
Sverige, med flyg.
Pendlingsresor (3.7) 7 9 17 Bensin: 0,154 kgCO
2
e/km
Diesel: 0,131 kgCO
2
e/km
Diesel (100% bio): 0,00 kgCO
2
e/km
Elbil: 0,00 kgCO
2
e/km
Laddhybrid: 0,066 kgCO
2
e/km
Övriga färdmedel: 0 kgCO
2
e/km
Naturvårdsverket Fler km per anställd i
fossiloberoende bilar samt
med kollektivtrafik. Betydligt
färre km i fossilberoende
bilar.
Hyrda tillgångar (3.8) 0 0 0 0 Nordisk elmix: 0,072 kgCO
2
e/kWh
Emissionsfaktor från fjv leverantör
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 42
Hållbarhetsnoter
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
Ton CO
2
e 2024 2023 2022 2021 2020 Emissionsfaktor Källa emissionsfaktor Kommentar
Nedströms
Hyresgästersenergianvändning (verksamhet (3.13) 87 Nordisk elmix: 0,0213 kgCO
2
e/kWh Energimarknadsinspektionen Uppstart att inkudera
hyresgästers förbrukning i
årets redovisning. (mindre
andel, 10%, redovisats av
hyresgästers verksamhetsel).
Hyresgästersavfall (verksamhet) (3.13) 46 Avfallsentreprenör Uppstart av redovisning av
hyresgästers avfall.
Summa Scope 3 (platsbaserad) 8 338 4 783 10 169 543 0
Summa Scope 3 (marknadsbaserad) 8 104 4 522 9 895 227 0
Summa klimatpåverkan (platsbaserad energi) 10 217 7 053 12 560 3 243 1 519
Summa klimatpåverkan (marknadsbaserad energi) 9 081 5 821 11 227 1 706 1 519
Hyresgästavfall
Ton 2024 2023 2022
Energi återvinning
184 81 75
Återvinning 120 328 328
Destruktion
1)
0 0 0
Deponi 4 10 10
Farligt avfall 1 26 31
1)
Datan har inte kunnat bryta ut de mängder som går på destruktion men inte energiåtervinning.
Direkt skapat ekonomiskt värde
Mkr 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017
Totala intäkter 910,15 853,98 732,82 652,87 631,03 591,58 537,40 452,30
Drift 168,09 158,09 158,95 150,41 149,77 171,45 167,20 124,30
Löner och ersättning till anställda 83,89 70,67 67,80 63,80 59,42 62,35 67,49 42,33
Betalning till finansiärer 323,40 308,76 207,86 135,43 133,58 166,35 131,30 105,20
Betalningar till den offentliga sektorn 87,71 41,19 58,51 28,99 31,68 30,01 23,80 23,10
Behållet ekonomiskt värde 247,06 275,27 239,71 274,25 256,58 161,41 147,61 157,38
Utdelning 31,53 59,20 49,70
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i Stendörren Fast-
igheter AB (publ) att översiktligt granska Stendörren
Fastigheter AB:s (publ) koncernhållbarhetsredovisning
för år 2024.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för att upprätta håll-
barhetsredovisningen i enlighet med tillämpliga kriterier.
Kriterierna framgår på sidorna 24 samt 37–39 i hållbar-
hetsredovisningen, och utgörs av de delar av ramver-
ket för hållbarhetsredovisning utgivet av GRI (Global
Reporting Initiative) som är tillämpliga för hållbarhets-
redovisningen, samt av företagets egna framtagna redo-
visnings- och beräkningsprinciper. Detta ansvar inne-
fattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig
för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte
innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhets-
redovisningen grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet
med ISAE 3000 Andra bestyrkandeuppdrag än revi-
sioner och översiktliga granskningar av historisk finan-
siell information. En översiktlig granskning består av
att göra förfrågningar, i första hand till personer som är
ansvariga för upprättande av hållbarhetsredovinsingen,
att utföra analytisk granskning och att vidta andra över-
siktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfatt-
ning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 (International
Standard on Quality Management) och har därmed ett
allsidigt system för kvalitetskontroll, vilket innefattar
dokumenterade riktlinjer och rutiner avseende efterlev-
nad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar. Vi är
oberoende i förhållande till Stendörren Fastigheter AB
(publ) och deras dotterbolag enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översikt-
lig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss
en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga
omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade
om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad
på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet
som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår
från de av styrelsen valda kriterier, som definieras ovan.
Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande
av hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår gransk-
ning är tillräckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss
grund för våra uttalanden nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte
framkommit några omständigheter som ger oss anled-
ning att anse att hållbarhetsredovisningen inte, i allt
väsentligt, är upprättad i enlighet med de ovan av styrel-
sen angivna kriterierna.
Stockholm den 29 april 2025
BDO Mälardalen AB
Markus Håkansson
Auktoriserad revisor
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 43
Verksamheten Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrig information
Hållbarhetsrapport
REVISORNS RAPPORT ÖVER ÖVERSIKTLIG
GRANSKNING AV HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Till styrelsen i Stendörren Fastigheter AB (publ), Org.nr. 556825-4741
FINANSIELLA RAPPORTER
Förvaltningsberättelse 45
Risker och riskhantering 47
Koncernens totalresultat 49
Koncernens finansiella ställning 50
Koncernens förändringar i eget kapital 51
Koncernens kassaflöde 52
Koncernens noter 53
Moderbolagets resultaträkning 65
Moderbolagets totalresultat 65
Moderbolagets balansräkning 66
Moderbolagets förändringar i eget kapital 67
Moderbolagets kassaflöde 67
Moderbolagets noter 68
Förslag till vinstdisposition 74
Årsredovisningens undertecknande 75
Revisionsberättelse 76
4
44STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Väsentliga händelser under året
Hyresintäkterna ökade med 7 procent till 902 miljoner
kronor (843) och driftnettot ökade också med 7 pro-
cent till 718 miljoner kronor (672).
Förvaltningsresultatet uppgick till 308 miljoner kronor
(287).
Årets resultat uppgick till 327 miljoner kronor (–246)
motsvarande 9,70 kronor per aktie (–10,54) före
utspädning och 9,69 kronor per aktie (–10,54) efter
utspädning.
Styrelsens förslag till årsstämman är att aktieutdelning
inte lämnas till förmån för återinvestering i verksam-
heten.
Nettouthyrningen uppgick under perioden till sam-
manlagt 29 miljoner kronor och nya hyresavtal teckna-
des med ett sammanlagt årshyresvärde om 103 miljo-
ner kronor (omfattar både omförhandlade hyresavtal
samt hyresavtal med nya hyresgäster).
De hyresavtal som omförhandlades under året ledde
till en ökning av hyresvärdena om 6 procent i viktat
genomsnitt.
Styrelsen och verkställande direktören för Stendörren
Fastigheter AB (publ) (”Stendörren” eller ”bolaget”),
med organisationsnummer 556825-4741, med säte i
Stockholm, Sverige, avger härmed årsredovisning för
koncernen och moderbolaget för verksamhetsåret 2024.
Årsredovisningen är upprättad i miljoner kronor. Nume-
riska uppgifter inom parentes avser föregående räken-
skapsår.
Verksamheten i korthet
Stendörren Fastigheter AB (publ) är ett expansivt
fastighetsbolag inom logistik, lager och lätt industri i
nordiska tillväxtregioner. Bolaget är noterat på Nasdaq
Stockholm Mid Cap. Affärsidén är att skapa lönsam
tillväxt i substansvärde. Det åstadkommer bolaget
genom värdeskapande förvärv, genom att tillvarata den
positiva hyrestillväxten som följer av urbaniseringen av
storstadsregioner samt genom utveckling av befintliga
tillgångar, inklusive bolagets omfattande och unika
byggrättsportfölj.
Stendörren har fyra finansiella mål:
att genomsnittlig avkastning på eget kapital långsiktigt
ska uppgå till lägst 12 procent
att tillväxt i långsiktigt substansvärde långsiktigt ska
uppgå till lägst 15 procent
att räntetäckningsgraden långsiktigt ska uppgå till
lägst 2,0 gånger
att soliditeten långsiktigt ska uppgå till 35 procent
(och aldrig understiga 20 procent).
Koncernen bestod per den 31 december 2024 av 166
stycken bolag (162) där Stendörren Fastigheter AB
(publ) är moderbolag. Samtliga fastigheter ägs via
dotterbolag.
Fastighetsbestånd
Stendörrens fastighetsbestånd bestod per 31 december
2024 av 160 fastigheter, huvudsakligen belägna i Stock-
holmsregionen och Mälardalen och med ett samman-
lagt marknadsvärde om 14 311 miljoner kronor. De tio
största hyresavtalen svarade för cirka 19 procent av den
samlade årshyran. Bolagets största hyresavtal var vid
periodens utgång hyresavtalet med Fortifikationsverket,
vilket representerade cirka 8 procent av den samlade
årshyran.
Det totala fastighetsbeståndet omfattade totalt cirka
857 000 kvadratmeter uthyrbar lokalyta och fastighets-
kategorierna lager, logistik och lätt industri svarade till-
sammans för cirka 80 procent av det totala marknads-
värdet. Bolaget hade vid periodens slut 40 fastigheter
helt eller delvis bestående av byggrätter. Outnyttjade
byggrätter summerar till cirka 637 000 kvadratmeter
och är huvudsakligen för logistik-, lätt industri- och
bostadsändamål. Marknadsvärdet på byggrättsport-
följen uppgår till 1 458 miljoner kronor (1 370).
Då det är kommersiellt attraktivt drivs även ändring
av detaljplan för befintliga verksamhetsfastigheter i syfte
att skapa bostadsbyggrätter i områden med potential
för bostadsanvändning, främst i Storstockholm och
övriga Mälardalen. Bolagets existerande byggrätter för
bostäder utgör cirka 30 procent av värdet av hela bygg-
ttsportföljen.
Finansiering
Per 31 december 2024 uppgick koncernens egna kapital
till 5 395 miljoner kronor (4 838) och koncernens ränte-
bärande skulder uppgick till 7 791 miljoner kronor (6651),
motsvarande en belåningsgrad om 52 procent (50).
Den genomsnittliga kapitalbindningen på de räntebä-
rande skulderna uppgick till 3,1 år (2,6) och inklusive den
osäkrade delen av relevant Ibor och den säkrade delen
via räntederivat var den genomsnittliga räntebindningen
2,2 år (3,3). Den genomsnittliga räntan på bolagets totala
räntebärande lån inklusive derivat uppgick per boksluts-
datumet till 4,2 procent.
Stendörren hade vid balansdagens utgång två ute-
stående obligationslån, varav båda är gröna. Det ena
obligationslånet, med förfall 2026-12-21, uppgår till 500
miljoner kronor och löper med en ränta om Stibor 90
plus 5,25 procent och det andra obligationslånet, med
förfall 2027-12-12, uppgår till 800 miljoner kronor och
löper med en ränta om Stibor 90 plus 2,90 procent.
Bolaget hade även vid balansdagens utgång en grön
hybridobligation om 300 miljoner kronor med en ränta
om Stibor 90 plus 5,50 procent med ett första inlösen-
datum i maj 2027.
Organisation
Stendörren hade per 31 december 2024 55 medarbe-
tare (54) med fördelningen 28 män (29) och 27 kvinnor
(26). För att Stendörren ska kunna fortsätta växa som
bolag är det en förutsättning att bolaget erbjuder en
god arbetsmiljö som präglas av öppenhet och respekt,
högt i tak och bra utvecklingsmöjligheter. Stendörrens
verksamhet ska vara sådan att de som arbetar i bolaget
inte drabbas av ohälsa eller kommer till skada på grund
av arbetet, och att de trivs och kan utvecklas både
yrkesmässigt och som individer. Arbetsmiljöarbetet ska
genomsyra alla beslut som fattas och alla aktiviteter
som genomförs. Jämställdhet i arbetslivet är inte enbart
en rättvisefråga, utan även en företagsekonomisk fråga.
Det handlar om att tillvarata kompetens hos medarbe-
tarna och att attrahera de mest kompetenta personerna
vid rekrytering, vare sig de är män eller kvinnor. 100
procent av alla medarbetare exklusive VD omfattas av
kollektivavtal.
Hållbarhet
Sedan Stendörren grundades 2014 har hållbarhet
identifierats som en väsentlig del av bolagets långsik-
tiga tillväxtstrategi. År 2017 intensifierades bolagets
arbete inom hållbarhet genom en strukturerad dialog
med intressenter och en omfattande strategisk över-
syn. Under 2021 utvecklades en ny hållbarhetsstrategi
med högre ställda mål. År 2023 uppfylldes flera mål i
förtid, mot den bakgrunden formulerades nya mål som
sedan godkändes av styrelsen. Under 2024 har flera nya
rutiner implementerats, med syftet att minimera risker
och deras potentiella konsekvenser. Därtill har processer
införts för att minska klimatutsläpp, särskilt i samband
med nybyggnation och uppstart av nya projekt.
Stendörren lägger stor vikt vid att integrera hållbar-
het i alla delar av organisationen och strävar efter att
varje medarbetare ska bidra till måluppfyllelse inom
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 45
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
samtliga fokusområden. Stendörrens övergripande och
långsiktiga hållbarhetsmål ar att uppnå nettonoll koldi-
oxidutsläpp i hela värdekedjan år 2040.
Detta mål är en central del av bolagets vision om att
skapa en mer hållbar och ansvarsfull verksamhet som
bidrar positivt till både samhälle och miljö.
Hållbarhetsredovisningen har upprättats i enlighet
med bestämmelserna i 6 kap. 12 § i den äldre lydelsen
av Årsredovisningslagen. Hållbarhetsrapporten avser
Stendörren Fastigheter AB med dotterbolag, (se not 11
i moderbolagets noter beskrivning av dotterbolag) och
återfinns på sidorna 24–42 i detta dokument.
Hållbarhetsredovisningen upprättas årligen och har
överlämnats till revisorn samtidigt som årsredovisningen.
Utvärdering och uppföljning av hållbarhets arbetet, dess
mål och prioriteringar följs upp av ledningsgruppen kon-
tinuerligt. Hantering av väsentliga risker inom hållbar-
hetsområdet utgör en del av ledningsgruppens arbete
och kan läsas i Förvaltningsberättelsen. De strategiska
prioriteringarna för Stendörrens hållbarhetsarbete, och
väsentliga områden beskrivs under avsnittet Intressent-
engagemang och väsentlighetsanalys se sidan 27. Av
hållbarhetsstrategin på sidan 28 framgår hur miljö-
mässiga, sociala och styrningsrelaterade frågor relateras
till Stendörrens hållbarhetsarbete.
Förutom informationen ovan, beskrivs Stendörrens
hållbarhetsarbete och utfallet av detta på sidorna 31–36
uppdelat per hållbarhetsområde enligt ÅRL:
Miljö, se sidorna 31–33
Sociala förhållanden, personalfrågor och mänskliga
ttigheter, se sidorna 34–35
Motverkande av korruption, se sidan 36
Policy för jämställdhet, mångfald och likabehandling,
se sidan 25.
För eventuella frågor, kontakta
Stendörrens hållbarhetschef:
Linda Schuur
linda.schuur@stendorren.se
Moderbolag
Verksamheten i moderbolaget utgörs av ledningsfunk-
tioner av koncernens alla bolag och fastigheter. Dessa
funktioner inkluderar bland annat fastighetsförvaltning,
projektledning och finansiering. All personal är anställd
i moderbolaget. Inga fastigheter ägs direkt av moder-
bolaget. Moderbolagets intäkter under perioden utgörs
huvudsakligen av 129 miljoner kronor i utdebitering
av tjänster som utförts av egen personal. Räntenettot
består av netto debiterad ränta på koncerninterna lån
samt extern räntekostnad för bolagets obligationslån.
Likvida medel uppgick per 31 december 2024 till
49 miljoner kronor (30) och det egna kapitalet
uppgick till 1708 miljoner kronor (1 329).
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 46
Förvaltningsberättelse
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 47
Förvaltningsberättelse
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
RISKER OCH RISKHANTERING
Stendörren utsätts löpande för olika risker som kan få
betydelse för bolagets resultat och finansiella ställning.
Det finns en rad faktorer som påverkar, eller skulle kunna
påverka bolagets verksamhet både direkt och indirekt.
God intern kontroll, ändamålsenliga administrativa sys-
tem, rutiner, policyer och kompetensutveckling är meto-
der för att kontrollera och minimera riskerna som verk-
samheten utsätts för. För att säkerställa att Stendörren
har en ändamålsenlig riskhantering och god intern
kontroll har bolaget, utöver styrande dokument såsom
styrelsens arbetsordning, instruktion för VD med tillhö-
rande delegationsordning och attestinstruktion, antagit
en rad interna riktlinjer, arbetsprocesser och rutiner.
Styrelsen har det övergripande ansvaret för riskhante-
ring och interna kontroller medan det operativa ansvaret
delegeras till VD. För att säkerställa så långt som möjligt
att rätt risker identifieras och att bolagets kontrollrutiner
adresserar dessa risker på ett adekvat sätt genomförs
årligen en inventering och rating av vilka risker av finan-
siell-, operationell-, strategisk- samt regelefterlevnad-
karaktär som bolaget är utsatt för. Ett av huvudsyftena
med detta arbete är att identifiera risker och potentiella
felkällor samt att identifiera och dokumentera befintliga
kontrollrutiner och, där så funnits nödvändigt, tillsätta
nya rutiner och/eller IT-baserade kontroller. Nedan anges
några av de riskområden som enligt bolagets egen
bedömning kan, om de inträffar, medföra betydande
påverkan på bolagets framtida verksamhet, resultat
och finansiella ställning. Faktorerna är inte framställda
i prioriteringsordning och gör inte anspråk på att vara
heltäckande.
Finansiella risker
Inom gruppen finansiella risker har bolaget bland annat
identifierat följande betydande riskområden:
Fastighetsvärdering
Stendörren redovisar sitt innehav av förvaltningsfastig-
heter till verkligt värde, vilket innebär att fastigheternas
koncernmässigt bokförda värde motsvarar det bedömda
marknadsvärdet enligt redovisningsstandarden IAS 40
Förvaltningsfastigheter. En nedgång i fastigheternas
marknadsvärde medför således en direkt negativ påver-
kan på koncernens resultat och finansiella ställning även
om koncernens kassaflöde inte påverkas förrän fastig-
heten säljs. För att säkerställa att en rättvisande och
trovärdig bedömning av fastigheternas marknadsvärde
görs, anlitar bolaget externa, oberoende och välrenom-
merade värderingsföretag som på årlig basis utför mark-
nadsvärderingar av koncernens samtliga fastigheter.
Finansiering
Stendörrens verksamhet finansieras, förutom av eget
kapital, av externt tillhandahållet kapital. Kapitalkostna-
den utgör bolagets enskilt största kostnad. Som en följd
av detta är bolaget exponerat för finansierings-, ränte-
och kreditrisker. Det är vidare sannolikt att huvuddelen
av erforderligt kapital för finansieringen av såväl utveck-
lingen av befintliga fastigheter som tillkommande för-
värv kommer att tillhandahållas av banker, kreditinstitut
eller andra långivare. Stigande kapitalkostnader kommer
således att medföra en negativ påverkan på Stendörrens
kassaflöde, resultat och finansiella ställning. Det kan ej
garanteras att långivarna kommer att förlänga bola-
gets krediter vid krediternas slutförfall. Det kan ej heller
garanteras att alternativa kreditfaciliteter då kommer att
stå till förfogande. Koncernens huvudsakliga finansie-
ring består av bilaterala finansieringsavtal med svenska
banker och kreditinstitut. I normalfallet löper dessa avtal
med åtaganden om att efterleva gränsvärden avseende
räntetäckningsgrad och belåningsgrad. Det innebär att
kreditgivare kan ges rätt att påkalla återbetalning av
lämnade krediter i förtid eller att begära ändrade villkor
för det fall dessa särskilda åtaganden ej uppfyllts av lån-
tagaren. För att minimera risker att ingångna låneavtal
ej förnyas på skäliga villkor, strävar Stendörren efter att
teckna låneavtal med långa kapitalbindningstider. Därtill
strävar bolaget efter att sprida de olika lånefaciliteternas
förfallodatum jämnt över tiden så att endast en mindre
del av kreditstocken förfaller till omförhandling varje år.
Vid räkenskapsårets utgång uppfyller bolaget med god
marginal samtliga finansiella åtaganden i befintliga kre-
ditavtal. Förfallostrukturen på koncernens räntebärande
skulder per 31 december 2024 framgår av not 17 och
not 18.
Skatterisker
En förändring i skattelagstiftning, eller en förändring av
ttspraxis, kan medföra en förändrad framtida skatte-
situation för bolaget. Felaktig beräkning av och därmed
felaktigt deklarerad inkomstskatt kan även medföra
betydande skattetillägg och straffavgifter. För att dels
säkerställa att förändringar i skattelagstiftningen efter-
levs och dels att beräkning och deklaration av inkomst-
skatt sker korrekt och i tid lägger bolaget betydande
möda på att säkerställa att rätt kompetens finns i orga-
nisationen. Extern hjälp av skatterådgivare inhämtas då
behov bedöms föreligga.
Operationella risker
Inom gruppen operationella risker har bolaget bland
annat identifierat följande betydande riskområden:
Projektutveckling
Stendörren genomför löpande många små och större
projekt. Under verksamhetsåret investerades 598 miljo-
ner kronor i det befintliga fastighetsbeståndet, huvud-
sakligen i form av lokalanpassningar efter hyresgäster-
nas behov och önskemål samt i form av renoveringar
och förbättringar av fastigheternas tekniska funktion.
Betydande belopp investeras även i om-, till- och
nybyggnationer. Risker som kan identifieras i samband
med projektutveckling utgörs dels av rena felkalkyle-
ringsrisker där kostnaden för projekten kan felbedömas,
oförutsedda omständigheter som medför negativa
ekonomiska konsekvenser samt risk för väsentliga
förseningar av projekt som kan leda till viteskostnader
och andra oförutsedda kostnader. Dessa risker strävar
Stendörren att minimera genom att ha tydliga projektru-
tiner med täta kontroller och uppföljning. Av stor vikt är
även att den initiala projektplanen och kostnadsberäk-
ningen görs noggrant och att tidsaspekter beaktas på
ett realistiskt sätt vid avtalsskrivningen.
Organisatoriska risker
Inom gruppen operationella risker finns även ett antal
risker av HR-karaktär, såsom ett stort beroende av nyck-
elpersoner, en hög personalomsättning som kan med-
föra otrivsel på arbetsplatsen och en ökad risk för felbe-
slut av personer med kort erfarenhet, förhöjd stressnivå
som kan leda till ökad psykosocial påfrestning (stress/
utbrändhet). Stendörren möter dessa risker genom ett
ökat fokus på personalvård och friskvård men också
genom regelbundna medarbetarsamtal och halvårsvisa
medarbetarundersökning där synpunkter och förslag
från organisationen hanteras.
IT-risker
Bristande IT-tillgänglighet och en otydlig IT-strategi
riskerar att leda till sänkt effektivitet och fördyringar.
Stendörren är ett relativt ungt företag som under 2017
2018 och 2022–2023 bytt ut alla väsentliga IT-system
mot moderna och ändamålsenliga system för fastighets-
förvaltning, redovisning och rapportering.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 48
Förvaltningsberättelse
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Strategiska risker
Strategiska risker avser bland annat risker sammanhäng-
ande med såväl makroekonomiska faktorer som utveck-
lingen på de lokala fastighetsmarknaderna – omständig-
heter som ligger utanför bolagets kontroll. Dessa
faktorer innefattar, men är inte begränsade till, tillväxten
i bruttonationalprodukt (”BNP”), inflation, räntenivåer,
befolkningstillväxt och sysselsättningsgrad. Trender i
de makroekonomiska förutsättningarna påverkar direkt
och indirekt den svenska fastighetsmarknaden, efterfrå-
gan på kommersiella fastigheter och därmed bolagets
uthyrningsgrad, hyresnivåer, marknadsvärdet av dess
tillgångar samt tillgången till, och kostnaden för, finan-
siering. En nedgång eller svängning i tillväxt på de lokala
marknader där bolaget är verksamt kan påverka hyres-
nivåer och uthyrningsgrad, vilket kan få en negativ inver-
kan på bolagets resultat för dess operativa segment och
kan negativt påverka bolagets övergripande verksam-
het, finansiella ställning och resultat. Även efterfrågan på
bolagets fastigheter kan minska, vilket kan få en väsent-
lig negativ inverkan på bolagets verksamhet, finansiella
ställning och resultat.
Regelefterlevnad
Bolagets verksamhet regleras av och måste uppfylla
kraven i ett flertal lagar och regleringar. Det finns en
risk att bolagets tolkning av tillämpliga lagar och regler
inte är korrekt eller att regelverk kan ändras i framtiden.
Bolaget kan även komma att behöva ansöka om olika
tillstånd och registreringar hos kommuner eller myndig-
heter för att kunna bedriva sin verksamhet. Stendörren
bedömer att bolaget har adekvat kompetens och interna
processer för att kunna identifiera, kvantifiera och han-
tera dessa risker, men det finns ändå en risk att bolaget
inte kommer att erhålla nödvändiga tillstånd eller beslut
eller att sådana beslut överklagas, eller på annat sätt är
förenade med villkor som kan leda till ökade kostnader
och förseningar för planerade utvecklingsprojekt för
fastigheter eller i övrigt ha en negativ inverkan på bola-
gets verksamhet och utveckling. Bolaget riskerar även
att involveras i rättsliga eller administrativa förfaranden,
vilket kan avse omfattande skadeståndsanspråk eller
andra krav på betalningar, inklusive skadeståndsanspråk
från kunder eller konkurrenter för brott mot konkur-
renslagstiftning. Förberedelser inför, bestridanden utav
samt utfallet av initierade förfaranden kan bli långvariga
och kostsamma. Utfallet av sådana förfaranden är svåra
att förutse. Vid negativt utfall i ett större rättsligt eller
administrativt förfarande, oavsett om det grundas på
en dom eller en förlikning, kan Stendörren åläggas ett
betydande betalningsansvar. Dessutom kan kostnader
i samband med tvister och skiljedomsförfaranden bli
betydande.
Hållbarhetsrisker
Klimatförändringar är en central utmaning och innebär
risker för bolagets verksamhet. Regulatoriska föränd-
ringar kan öka kostnaderna medan förändrade kund-
beteenden och nya finansieringsmöjligheter kan skapa
affärsmöjligheter. Dessutom kan fysiska effekter som
extrema väderförhållanden skapa ökade kostnader för
fastigheter. Det är avgörande för Stendörren att anpassa
sina strategier för att hantera dessa utmaningar, vilket
görs av respektive ansvarig inom bolaget, genom tvär-
disciplinär riskhantering samt genom regelbunden upp-
följning och transparens inom ledningsgrupp och med
bolagetsstyrelse. Förutom klimatförändringar föreligger
risker inom arbetsmiljö och mänskliga rättigheter i hela
värdekedjan.
Klimatrisker
Klimatförändringar utgör en ökande risk för skador på
byggnader, vilket främst kan orsakas av förändringar i
vädermönster såsom extremväder, stigande temperatu-
rer och ökande havsnivåer. Dessa förändringar kan på
lång sikt kräva ökade investeringar i fastigheter för att
förhindra skador och bibehålla deras funktion.
En genomgång av klimatrelaterade (fysiska) risker
i bolagets fastighetsportfölj har nyligen genomförts.
De identifierade riskerna hanteras, både strategiskt och
direkt i den dagliga verksamheten. Inventering av de
mest utsatta fastigheterna är grundläggande för att
säkra tillgångar inför framtida klimatförändringar, med
fokus på att integrera säkerhetsåtgärder för att skydda
hyresgästernas verksamheter. Klimatriskbedömningar
är också en integrerad del vid förvärvsbesiktningar
för att säkerställa att potentiella risker tas hänsyn till
vid fastighetsköp.
Bolaget arbetar strukturerat och systematiskt för
att minska flera av omställningsriskerna. Det genom-
förs löpande utvärderingar av fastigheternas tekniska
prestanda och förbättringsarbeten planeras in i sam-
band med ordinarie underhåll och ombyggnationer. Ett
betydande steg har varit att minska koldioxidutsläppen
från förvaltningsverksamheten. Genom att öka ande-
len fossilfri energi och minska energiförbrukningen kan
utsläppen av växthusgaser reduceras, vilket även leder
till minskade driftkostnader. Dessa åtgärder är ett led i
företagets strategi för att både minska miljöpåverkan
och stärka ekonomin på lång sikt. Om Stendörren miss-
lyckas med att minimera riskerna, kopplade till klimatför-
ändringar, i portföljen kommer fastighetsvärderingen av
varje berörd fastighet att minska. Bristande klimatarbete
kan också leda till svårigheter att finansiera fastigheter.
Miljö
En fastighet påverkar miljön vid dess uppförande,
löpande skötsel och genom den verksamhet som
bedrivs i den. Enligt miljöbalken har den som bedrivit en
verksamhet som har bidragit till en förorening ett ansvar
för efterbehandling. Om inte verksamhetsutövaren kan
utföra eller bekosta efterbehandling är den som för-
värvat fastigheten, och som vid förvärvet känt till eller
borde känt till föroreningen, ansvarig för efterbehand-
lingen. Detta innebär att krav under vissa förutsättningar
kan riktas mot ägaren av fastigheten för att ställa fastig-
heten i sådant skick som följer av miljöbalken.
Stendörren arbetar aktivt med att minimera miljö-
påverkan. En ökad andel miljöcertifierade byggnader,
miljöanpassade materialval och en säker kemikalie- och
avfallshantering är en del av detta. Förvärv av fastig-
heter föregås av miljöutredningar för att klargöra fast-
igheternas miljöstatus. Genom aktiv dialog med våra
hyresgäster arbetar vi tillsammans för att öka mängden
avfall som kan återvinnas. Vidare följer Stendörren gäl-
lande regelverk beträffande fastighetsägarens ansvar för
miljöpåverkan från fastighetsdriften.
Mänskliga rättigheter och etiskt beteende
Brott mot mänskliga rättigheter eller oetiskt beteende,
incidenter av korruption, mutor både internt och hos
samarbetspartners, utgör en allvarlig risk för förtroen-
deskador och medför ekonomisk skada. Sådana hand-
lingar kan underminera företagets rykte och affärsmäs-
siga intressen. För att förebygga detta skriver alla nya
medarbetare under den interna uppförandekoden vid
anställningens början.
Uppförandekoden i kombination med bolagets per-
sonalhandbok reglerar ställningstaganden och agerande
för att motverka särbehandling, mutor och korruption.
Dessutom genomförs kontinuerliga utbildningar för att
upprätthålla etiska och sociala standarder bland per-
sonalen. Stendörren har en särskild uppförandekod för
leverantörer, kunder och affärspartners som utvecklades
av bolaget 2018.
Under det första kvartalet 2024 uppdaterades denna
kod för att ytterligare konkretisera förhållningssätt och
regler för att eliminera oetisk verksamhet bland samar-
betspartners samt leverantörer till Stendörren. För att
säkerställa efterlevnad av uppförandekoden har bolaget
beslutat om nya rutiner under 2024. Bolaget har iden-
tifierat hur bakgrundskontroller skall utföras och vilken
nivå av bakgrunds-, person- samt bolagsinformation
som skall tas fram inför samarbetsavtal. För regelbun-
den uppföljning av hur uppförandekoden efterlevs finns
rutiner internt.
Bolaget tar även hjälp av externa tredjepartsorganisa-
tioner för att säkerställa att leverantörerna följer avtalen
och överenskommelserna. Denna strategi är avgörande
för att säkerställa en ansvarsfull och etisk företagskultur
både internt och externt.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 49
Koncernens räkenskaper
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Mkr
Noter
2024
2023
Hyresintäkter
3
902
843
9
11
Summa intäkter
910
854
Driftkostnader
4
145
13 9
Underhållskostnader
4
23
1 9
Fastighetsskatt
4
24
24
Driftnetto
718
672
Central administration
5, 6
80
7 7
Finansiella intäkter och kostnader
7
319
298
Orealiserade valutakursförändringar
8
0
1
Leasingkostnad/Tomträttsavgäld
4
10
1 0
Finansnetto
329
3 07
FÖRVALTNINGSRESULTAT
308
287
Värdeförändring förvaltningsfastigheter
225
355
Värdeförändring finansiella instrument
91
17 3
Resultat före skatt
443
241
Skatt
9
116
5
Årets resultat
327
2 47
Omräkningsdifferenser
2
0
Övrigt totalresultat
2
0
Summa totalresultat för året
329
246
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
329
247
Resultat per aktie, före utspädning, kr
9,70
10 ,54
Resultat per aktie, efter utspädning, kr
9,69
10,54
Genomsnittligt antal utestående aktier under perioden, miljoner
28,89
28,43
Genomsnittligt antal aktier under perioden efter utspädning, miljoner
28,91
28,43
KONCERNENS TOTALRESULTAT
Resultat
Jämfört med föregående år redovisar Stendörren för
2024 cirka 56 miljoner kronor högre intäkter och drift-
nettot steg med cirka 46 miljoner kronor. Efter avdrag
för finansieringskostnader och centrala administrations-
kostnader summerar förvaltningsresultatet till 308 miljo -
ner kronor (287). Periodens resultat uppgår till 327 mil-
joner kronor (–246), motsvarande 9,70 kronor per aktie
(–10,54).
Hyresintäkter
Hyresintäkterna ökade med cirka 7 procent till 902 mil-
joner kronor (843) jämfört med 2023. De ökade intäk-
terna drivs av högre hyror i det befintliga beståndet,
förvärv samt färdigställda och uthyrda projekt under
året. I jämförbart bestånd ökade hyresintäkterna med
cirka 6 procent. Utöver hyresintäkter redovisar bolaget
även övriga intäkter om cirka 9 miljoner kronor som till
största del avser en intäkt av engångskaraktär samt en
försäkringsersättning under första kvartalet 2024.
Fastighetskostnader
De redovisade fastighetskostnaderna summerar till cirka
192 miljoner kronor (–182) vilket är 10 miljoner kronor
högre jämfört med föregående år. Totala fastighetskost-
nader i jämförbart bestånd ökade med cirka 11 miljon
kronor, vilket motsvarar cirka 6 procent. Kostnadsök-
ningen förklaras främst av högre underhållskostnader i
sista kvartalet 2024, högre försäkringskostnader samt
högre tariffer för värme och VA under året jämfört med
föregående år.
Central administration
Kostnaderna för central administration uppgick under
året till –80 miljoner kronor (–77) och utgörs av kost-
nader för central förvaltning och administration samt
kostnader för bolagsledning, styrelse och revisorer.
Finansnetto
De finansiella intäkterna uppgick till 130 miljoner kronor
(113) och avser huvudsakligen intäkter avseende ränte-
derivat. De finansiella kostnaderna, exklusive leasing-
kostnad, steg till –449 miljoner kronor (–411) främst till
följd av ökad belåning. Leasingkostnad (avseende IFRS
16 Leasing) uppgick till –10 miljoner kronor (–10). Kost-
naden bestod huvudsakligen av tomträttsavgälder och
arrendeavgifter.
Förvaltningsresultat
Förvaltningsresultatet för året uppgick till 308 miljoner
kronor (287) vilket motsvarar en ökning om 7 procent,
främst tack vare högre intäkter.
Värdeförändringar
För perioden redovisar bolaget realiserade och orealise-
rade värdeförändringar av fastighetsportföljen om totalt
225 miljoner kronor (–355). Värdeförändringarna i fastig-
hetsbeståndet drevs under perioden främst av justerade
avkastningskrav och marknadshyresantaganden samt
förändrade kassaflöden genom exempelvis nyuthyrning,
omförhandlade men också uppsagda avtal. Valutakurser
hade en positiv värdepåverkan på fastighetsbeståndet
under perioden. Räntederivaten marknadsvärderades
per rapportdatumet med en värdeförändring om –91
miljoner kronor (–173). De negativa värdeförändringarna
förklaras främst av sjunkande räntenivåer.
Skatt
Skattekostnaden i resultaträkningen utgörs av aktuell
skatt om –53 miljoner kronor (–7) och uppskjuten skatt
om –63 miljoner kronor (2).
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 50
Koncernens räkenskaper
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Mkr
Noter
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
1
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
9
3
Förvaltningsfastigheter
11
14 311
12 566
Nyttjanderättstillgångar tomträtt
4
2 74
259
Inventarier
12
0
1
Långfristiga fordringar
3
Räntederivat
58
148
Summa anläggningstillgångar
14 651
12 981
Omsättningstillgångar
Hyresfordringar
13
9
8
Övriga kortfristiga fordringar
14
45
7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
15
55
64
Likvida medel
214
134
Summa omsättningstillgångar
18
323
213
SUMMA TILLGÅNGAR
14 975
13 193
KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING
Mkr
Noter
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
16
Aktiekapital
19
17
Övrigt tillskjutet kapital
1 691
1 466
Balanserad vinst inklusive årets resultat
3 685
3 355
Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare
5 395
4 838
SUMMA EGET KAPITAL
5 395
4 838
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder
17
7 638
5 826
Övriga långfristiga skulder
66
57
Leasingskuld tomträtt
4
2 74
259
Uppskjuten skatteskuld
9
1 061
999
Övriga avsättningar
19
4
4
Summa långfristiga skulder
18
9 043
7 145
Kortfristiga skulder
Räntebärande skulder
17
153
825
Leverantörsskulder
68
124
Skatteskulder
31
13
Övriga kortfristiga skulder
25
6
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
20
259
241
Summa kortfristiga skulder
18
536
1 210
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
14 975
13 193
Anläggningstillgångar
Stendörrens anläggningstillgångar består huvudsak ligen
av förvaltningsfastigheter. Per 31 december 2024 upp-
gick värdet på den totala fastighetsportföljen till
14 311 miljoner kronor (12 566). Se vidare not 11.
Omsättningstillgångar
Omsättningstillgångar uppgick vid bokslutsdatumet till
323 miljoner kronor (213), bestående av likvida medel
om 214 miljoner kronor (134) samt hyresfordringar och
övriga kortfristiga fordringar om 109 miljoner kronor
(79). Tillgänglig likviditet, i form av likvida medel om
214 miljoner kronor samt tillgängliga kreditlinor om
totalt 280 miljoner kronor, uppgick vid periodens
utgång till 494 miljoner kronor. Inga ytterligare säker-
heter behöver ställas för nyttjandet av kreditlinorna.
Eget kapital
Per den 31 december 2024 uppgick koncernens egna
kapital till 5 395 miljoner kronor (4 838) och soliditeten
till 37 procent (37).
Räntebärande skulder
Det redovisade värdet av koncernens räntebärande
skulder uppgick vid rapportperiodens utgång till 7 791
miljoner kronor (6 651), motsvarande en belåningsgrad
om 52 procent (50). Skulderna utgörs av lån från kredit-
institut om 6 531 miljoner kronor (5 582) och två gröna
obligationslån om totalt 1 300 miljoner kronor (1 100).
Låneavgifter som periodiseras i enlighet med bolagets
redovisningsprinciper uppgick till –40 miljoner kronor
(–31). Den kortfristiga delen av de räntebärande skul-
derna uppgick till 153 miljoner kronor (825) och består
av lån och amorteringar som förfaller inom de kom-
mande 12 månaderna.
Ränte- och kapitalbindning
Stendörren strävar efter att reducera ränte- och kapital-
anskaffningsrisker i finansieringsverksamheten genom
att sprida förfallostrukturen för räntor och kapitalbind-
ning över flera år. Ränterisker hanteras huvudsakligen
genom förvärv av räntederivat. För närmare beskrivning
av ränte- och kapitalbindningen av låneportföljen, se
vidare not 17 för räntebärande skulder.
Uppskjuten skatteskuld (netto)
Uppskjuten skatteskuld uppgick per 31 december 2024 till
1061miljoner kronor (999) och avser skatten på fastig-
heter, derivat, obeskattade reserver och outnyttjade
förlustavdrag.
Övriga kortfristiga skulder
Utöver kortfristig del av räntebärande skulder består
kort fristiga skulder av leverantörsskulder, upplupna
kostnader och förutbetalda intäkter, skatte skulder samt
övriga kortfristiga skulder, tillsammans uppgående till
383 miljoner kronor (384).
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 51
Koncernens räkenskaper
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Balanserade Totalt eget kapital
Övrigt tillskjutet Omräknings-vinstmedel inklusive hänförligt till
Mkr
Aktiekapital
kapitaldifferenser
periodens resultat
Hybridobligation
företagets ägare
Ingående eget kapital per 2023-01-01
17
1 200
3
3 410
800
5 429
Personaloptionsprogram
1
1
Ränta/utdelning hybridobligation
59
59
Återköp hybridobligation
288
288
Totalresultat januari–december 2023
0
2 46
246
Utgående eget kapital per 2023-12-31
17
1 201
3
3 105
512
4 838
Ingående eget kapital per 2024-01-31
17
1 201
3
3 105
512
4 838
Ränta/utdelning hybridobligation
46
46
Emission aktier, netto efter
2
487
489
emissionskostnader
Skatteeffekt emissionskostnader
3
3
Emission hybridobligation, netto efter
4
300
296
emissionskostnader
Återköp hybridobligation
2
513
515
Totalresultat januari–december 2024
2
327
329
Utgående eget kapital per 2024-12-31
19
1 691
5
3 380
300
5 395
Kommentarer till koncernens förändringar i eget kapital
Koncernens egna kapital uppgick per 31 december 2024 till 5 395 miljoner kronor (4 838).
Vid års stämman 2024 beslutades om utdelning om totalt 0 miljoner kronor (0).
KONCERNENS FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 52
Koncernens räkenskaper
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Mkr
Noter
2024
2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Förvaltningsresultat
308
287
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
22
28
0
Betald inkomstskatt
1
13
Kassaflöde från den löpande verksamheten
335
2 74
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar
31
4
Förändring av rörelseskulder
88
28
Kassaflöde från den löpande verksamheten
217
3 07
Investeringsverksamheten
Investering i befintliga förvaltningsfastigheter
598
516
Förvärv av koncernföretag/fastigheter
1 118
Försäljning av koncernföretag/fastigheter
224
Kassaflöde från investeringsverksamheten
1 492
516
Finansieringsverksamheten
Nyemission personaloptioner
1
Emission aktier, netto efter emissionskostnader
489
Emission hybridobligation, netto efter emissionskostnader
296
Utdelning Hybridobligation
46
59
Återköp hybridobligation
514
288
Upptagna räntebärande skulder
5 014
1 379
Amortering och lösen av räntebärande skulder
3 893
1 026
Depositioner
9
21
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 356
28
Årets kassaflöde
81
181
Likvida medel vid årets ingång
134
315
Årets kassaflöde
81
181
Likvida medel vid årets utgång
214
134
KONCERNENS KASSAFLÖDE
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Kassaflödet från den löpande verksamheten före föränd-
ring i rörelsekapital uppgick under året till 335 miljoner
kronor (274). Efter en nettoförändring av rörelsekapita-
let på –119 miljoner kronor (32) uppgick kassaflödet från
den löpande verksamheten till 217 miljoner kronor (307).
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till
1 492 miljoner kronor (–516) och utgjordes av likviditets-
effekten vid förvärv av fastigheter, direkt och indirekt,
uppgående till –1 118 miljoner kronor (0) samt investe-
ringar i befintliga fastigheter om –598 miljoner kronor
(–516). Kassaflödespåverkan från försäljning av fastig-
heter uppgick under perioden till 224 miljoner kronor (0).
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick
under perioden till 1 356 miljoner kronor (28) bestående
främst av upptagande av lån om 5014 miljoner kronor
(1 379) samt amorteringar och lösen av befintliga krediter
uppgående till –3 893 miljoner kronor (–1 026).
Periodens kassaflöde
Periodens nettokassaflöde uppgick till 81 miljoner
kronor (–181) och likvida medel uppgick vid periodens
utgång till 214 miljoner kronor (134).
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 53
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
1
Redovisningsprinciper
Allmänt om bolaget
Stendörren Fastigheter AB (publ), org.nr 556825-4741, är ett svenskregistrerat
aktiebolag med säte i Stockholm. Moderbolagets postadress är Linnégatan 87B,
115 23 Stockholm . Moderbolagets B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholms
lista för medelstora bolag, Mid Cap (Ticker: STEF B). Koncernredovisningen för år
2024 består av moderbolaget och dess dotterbolag, tillsammans benämnda kon-
cernen. Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande
av styrelsen den 29 april 2025. Koncernens rapport över totalresultat och rapport
över finansiell ställning samt moderbolagets resultat- och balansräkning kommer
att framläggas för beslut om fastställelse på årsstämman den 22 maj 2025.
Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards
Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee
(IFRIC) sådana de antagits av EU. Vidare har koncernredovisningen upprättats
i enlighet med svensk lag genom tillämpning av Rådet för finansiell rapporte-
ringsrekommendation RFR1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i
de fall som anges nedan under avsnittet ”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer
föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till
följd av ÅRL samt i vissa fall på grund av gällande skatteregler.
Nya standarder och tolkningar som trätt i kraft 2024
Inga standarder eller tolkningar som trätt i kraft under året har haft någon
väsentlig inverkan på koncernen.
Nya och ändrade standarder och tolkningar som ännu ej trätt i kraft
Ett antal ändringar av standarder träder i kraft för räkenskapsår som börjar den
1 januari 2025 eller senare och har inte tillämpats vid upprättandet av denna
finansiella rapport.
Med undantag för IFRS 18 bedömer koncernen att dessa ändringar inte
kommer att ha någon väsentlig effekt på de finansiella rapporterna.
IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements ersätter IAS 1
Utformning av finansiella rapporter. IFRS 18 fastställer nya krav på hur finansiella
rapporter presenteras, med särskilt fokus på:
Resultaträkningen: Krav på vissa obligatoriska delsummor införs såsom rörelse-
resultat. Intäkter och kostnader kommer i resultaträkningen att klassificeras i
fem kategorier: rörelsen (operating), finansiering, investering, inkomstskatt och
avvecklad verksamhet.
Aggregering och uppdelning av information, inklusive införandet av över-
gripande principer för hur information bör aggregeras och delas upp i de
finansiella rapporterna.
Upplysningar om nyckeltal (”Management Defined Performed Measures
– MPMs”) ska lämnas i en enda not, med avstämningar till närmaste IFRS-
kompatibla delsumma.
IFRS 18 träder i kraft för redovisningsperioder som börjar den 1 januari 2027
eller senare med tidigare tillämpning tillåten. Företag kommer att behöva
räkna om jämförelseperioder.
Vad gäller IFRS 18 har koncernen ännu inte utvärderat dess effekt på kon-
cernens finansiella rapportering. IFRS 18 kommer inte ha någon påverkan på
redovisning och värdering av koncernens transaktioner utan endast påverka
koncernens utformning och presentation av de finansiella rapporterna inklusive
de finansiella räkningarna och noter. IFRS 18 kan även komma att påverka de
nyckeltal som presenteras och hur de beräknas.
Förutsättningar vid upprättande av moderbolagets och koncernens
finansiella rapporter
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör presen-
tationsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Samtliga belopp, om inte
annat anges, är avrundade till närmaste miljontal. Avrundningar kan göra att
räkningar, noter och tabeller inte summerar. Koncernens redovisningsprinciper
har tillämpats konsekvent på rapportering och konsolidering av moderbolag och
dotterbolag. Årsredovisningen har upprättats med antagande om fortsatt drift
(going concern).
Klassificering
Förvaltningsresultat redovisas som hyresintäkter minus driftkostnader och andra
fastighetsrelaterade kostnader inklusive finanskostnader. Värdeförändringar
avseende förvaltningsfastigheter och finansiella instrument redovisas i nivå efter
förvaltningsresultat. Anläggningstillgångar och långfristiga skulder i moder-
bolaget och koncernen består enbart av belopp som förväntas återvinnas eller
betalas senare än tolv månader räknat från balansdagen medan omsättnings-
tillgångar och kortfristiga skulder i moderbolaget och koncernen består enbart
av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från
balansdagen.
Konsolideringsprinciper
Dotterbolag
Dotterbolag är bolag som står under ett bestämmande inflytande från moder-
bolaget Stendörren Fastigheter AB. Samtliga dotterbolag i koncernen ägs till
100 procent och det bestämmande inflytandet grundas i samtliga fall på den
faktiska rösträtt som moderbolagets aktieinnehav ger upphov till. Det finns inte
några andra avtalsenliga åtaganden eller rättigheter, potentiella röstberättigande
aktier eller de-facto kontrollfrågor som har varit föremål för bedömning huruvida
bestämmande inflytande föreligger eller inte. Vid förvärv av ett bolag görs en
bedömning huruvida förvärvet avser förvärv av rörelse eller förvärv av tillgång
(fastighet). Förvärv av rörelse innebär att förvärvet avser köp av ett bolag eller
flera bolag med fastigheter inklusive övertagande av personal och interna pro-
cesser. Rörelseförvärv redovisas i förekommande fall i enlighet med förvärvs-
metoden. Det överskott som utgörs av skillnaden mellan överförd ersättning
och det verkliga värdet på koncernens andel av identifierbara förvärvade netto-
tillgångar redovisas som goodwill. När förvärv av dotterbolag innebär förvärv
av tillgångar, fördelas anskaffningskostnaden på de förvärvade tillgångarna
och skulderna baserat på deras verkliga värden vid förvärvstidpunkten. Det är
endast förvärv genom tillgångsförvärv som varit aktuellt för Stendörren verk-
samhet hittills.
Intäkter
Hyresintäkter
Hyresintäkter från förvaltningsfastigheter redovisas i resultaträkningen baserat
på villkoren i hyresavtalen. Hyresrabatter periodiseras över hyresavtalets löptid.
Hyrestillägg redovisas i den period som tillägget avser. Tillägg baserade på
förbrukning preliminärdebiteras och intäktsredovisas i den period tillägget avser
med regelbunden avräkning mot faktisk kostnad.
Intäkter från fastighetsförsäljning
Intäkt av fastighetsförsäljningar redovisas normalt på tillträdesdagen om inte
risker och förmåner övergått till köparen vid ett tidigare tillfälle. Kontrollen över
tillgången kan ha övergått vid ett tidigare tillfälle än tillträdestidpunkten och om
så har skett intäktsredovisas fastighetsförsäljningen vid denna tidigare tidpunkt.
Vid bedömning av intäktsredovisningstidpunkt beaktas vad som avtalats mellan
parterna beträffande risker och förmåner samt engagemang i den löpande
förvaltningen. Därutöver beaktas omständigheter som kan påverka affärens
utgång, vilka ligger utanför säljarens och/eller köparens kontroll. Den realiserade
värdeförändringen för sålda fastigheter bygger på skillnaden mellan fastigheter-
nas verkliga värde vid senaste bokslutstillfället och det pris som fastigheterna
har sålts för. Tidigare års upparbetade orealiserade värdeförändringar ingår i
fastigheternas verkliga värde och synliggörs därför inte i den realiserade värde-
förändringen.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 54
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Redovisning av segment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från
vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader, och för vilka det finns
fristående finansiell information tillgänglig. Stendörren bedriver endast verk-
samhet inom ett segment, förvaltning av fastigheter för lätt industri-, lager
och logistik. Därför sker redovisningen inom samma segment. Stendörren är
i sina investeringar fokuserade på Stockholmsregionen och Mälardalen, detta
för att säkerställa att det finns en hög efterfrågan på deras lokaler. Bolaget
söker tillväxtorter inom rimligt avstånd från Stockholm i syfte att dra fördel av
tillväxten i huvudstaden. Med denna fokusering på Stockholm och Mälardalen är
inte bolagets verksamhet indelat i regioner relevant ur uppföljningshänseende.
Det som avgör huruvida Stendörren förvärvar nya fastigheter är kvaliteten på
fastigheten, ingångsvärdet per kvadratmeter och möjligheten att genom aktiv
förvaltning öka kassaflödet. Ur uppföljningssynpunkt är det inte av intresse inom
vilken region fastigheten är belägen, utan det väsentliga är att den faller inom
ramen för affärsidén.
Rörelsekostnader samt finansiella intäkter och kostnader
Fastighetskostnader
Utgörs av kostnader avseende drift, skötsel, uthyrning, administration och
underhåll av fastighetsinnehavet.
Central administration
Utgörs av kostnader för koncerngemensamma funktioner samt ägande av
koncernens dotterbolag.
Leasingavtal
Vid ingåendet av ett avtal fastställer Stendörren om avtalet är, eller innehåller,
ett leasingavtal baserat på avtalets substans. Ett avtal är, eller innehåller, ett
leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över
användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning. Stendörren till-
lämpar lättnadsreglerna avseende korttidsleasingavtal och leasingavtal där den
underliggande tillgången är av lågt värde. Utgifter som uppstår i samband med
dessa leasingavtal redovisas linjärt över leasingperioden som Central Adminis-
tration i resultaträkningen.
Koncernen som leasetagare
Tomträtter
Stendörren innehar tomträttsavtal som uppfyller definitionen av ett leasingavtal.
Då leasetagaren inte kan säga upp dessa leasingavtal redovisas de som eviga
leasingavtal. Både nyttjanderättstillgångar och leasingskulder hänförliga till
tomträttsavtal värderas enligt IFRS 16 till ett initialt belopp. Eftersom skulden
anses vara evig amorteras den inte, utan leasingbetalningarna blir i sin helhet
räntekostnader. Således är leasingskuldens värde oförändrat till nästa omför-
handling av avgälden. Efter den initiala värderingen enligt IFRS 16 värderar
koncernen nyttjanderättstillgångar hänförliga till tomträttsavtal till verkligt värde
som en del av förvaltningsfastigheter i enlighet med IAS 40. Leasingskulden
omvärderas om tomträttsavgälden förändras och motsvarande justering görs
av nyttjanderättstillgången.
Koncernen som leasegivare
I egenskap av hyresvärd innehar koncernen operationella leasingavtal med kun-
der. Redovisningsprinciper för redovisning av hyresintäkter framgår av stycket
Intäkter – Hyresintäkter på sidan 53.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och
fordringar och räntekostnader på lån. Räntekostnader samt ränteintäkter redo-
visas enligt effektivräntemetoden. Den effektiva räntan inkluderar periodiserade
belopp av emissionskostnader och liknande direkta transaktionskostnader för
att uppta lån. Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning fast-
ställts. Realiserade och orealiserade vinster och förluster på finansiella place-
ringar samt derivatinstrument som används inom den finansiella verksamheten
redovisas som värdeförändringar under egen rubrik i resultaträkningen.
Skatter
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och uppskjuten skatt. Skatt redovisas
i resultaträkningen, utom när skatten avser poster som redovisas i övrigt total-
resultat eller direkt i eget kapital. I sådana fall redovisas även skatten i övrigt
totalresultat respektive eget kapital.
Aktuell inkomstskatt
Aktuell skatt beräknas utifrån redovisat resultat med tillägg för ej avdragsgilla
poster samt med avdrag för ej skattepliktiga intäkter. Kortfristiga skatteford-
ringar och skatteskulder för nuvarande och tidigare perioder fastställs till det
belopp som förväntas återfås från eller betalas till Skatteverket.
Uppskjuten inkomstskatt
Vid förvärv av rörelse inklusive fastighet, redovisas uppskjuten skatt till nomi-
nellt belopp på temporära skillnader. Avseende fastighetsförvärv som bedömts
vara tillgångsförvärv redovisas dock ingen uppskjuten skatt på sådana tempo-
rära skillnader som uppkommit före förvärvstillfället. Efter förvärvstidpunkten
för ett tillgångsförvärv redovisas uppskjuten skatt endast på förändring av
redovisat värde och förändringar av skattemässigt värde som uppkommer efter
förvärvstidpunkten. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla, tempo-
rära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sanno-
likt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar
reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
Finansiella instrument
Finansiella instrument består av tre grupper: finansiella tillgångar redovisade
till upplupet anskaffningsvärde (innefattar balansposterna hyresfordringar,
fordringar hos koncernföretag, övriga kortfristiga fordringar samt likvida medel),
finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde (innefattar balans-
posten räntederivat) samt finansiella skulder värderade till upplupet anskaff-
ningsvärde (innefattar balansposterna räntebärande skulder, övriga långfristiga
skulder, leverantörsskulder, skulder till koncernföretag samt övriga skulder). Vid
varje rapporttillfälle utvärderar bolaget om det finns objektiva indikationer på
att en finansiell tillgång eller grupp av finansiella tillgångar är i behov av ned-
skrivning. Derivatinstrument värderas i koncernredovisningen till verkligt värde
med värdeförändringar redovisade i resultaträkningen. För att fastställa verkligt
värde på räntederivat används marknadsräntor för respektive löptid noterade
på bokslutsdagen och allmänt vedertagna beräkningsmetoder, vilket innebär
att verkligt värde fastställs enligt nivå 2 i IFRS 13. Inga omklassificeringar inom
IFRS olika värderingshierarkier har skett under 2024. Säkringsredovisning före-
kommer ej.
Rapport över kassaflöden
Rapport över kassaflöden är upprättad enligt indirekt metod. Kassaflöden från
realiserade värdeförändringar i samband med försäljning av fastigheter redo-
visas tillsammans med övrig försäljningslikvid under investeringsverksamheten.
Köp och försäljning av fastigheter via bolag som är tillgångsförvärv redovisas
på separat rad som förvärv av koncernföretag/fastigheter respektive försälj-
ning av koncernföretag/fastigheter. Försäljningsomkostnader redovisas under
investeringsverksamheten som ett avdrag från försäljningsersättningen det år
likvidflödet sker. Förvärvsutgifter redovisas på motsvarande sätt i investerings-
verksamheten.
Materiella anläggningstillgångar
Förvaltningsfastigheter
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att erhålla hyresintäk-
ter eller värdestegring eller en kombination av dessa syften. Initialt redovisas
förvaltningsfastigheter till anskaffningskostnad, vilket inkluderar till förvärvet
direkt hänförbara utgifter. Förvaltningsfastigheter redovisas i koncernbalans-
räkningen till verkligt värde i enlighet med IFRS 13, nivå 3. Se även not 11.
Stendörren värderar varje kvartal 100 procent av fastighetsbeståndet, varav
cirka 20–30 procent externt och resterande del internt. Detta innebär att
varje fastighet i beståndet externvärderas under en rullande tolvmånaders-
period. Värderings modellen som används av såväl de externa värderarna som
Not 1 Redovisningsprinciper, forts.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 55
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Stendörren, är avkastningsbaserad enligt kassaflödesmodell. Från utfallet i
kassaflödes modellen bedöms det verkliga värdet på fastigheten före avdrag för
försäljningsomkostnader. Såväl orealiserade som realiserade värdeförändringar
redovisas i resultaträkningen. Hyresintäkter och intäkter från fastighetsför-
säljningar redovisas i enlighet med de principer som beskrivs under avsnittet
intäktsredovisning. Tillkommande utgifter som är värderingshöjande aktiveras.
Alla andra till kommande utgifter redovisas som kostnad i den period de upp-
kommer. Reparationer och underhållsåtgärder kostnadsförs i samband med
att utgiften uppkommer. I större projekt aktiveras räntekostnaden under
produktionstiden.
Avskrivningsprinciper inventarier
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Beräknade
nyttjandeperioder för maskiner och inventarier är tre till tio år. Bedömning av
en tillgångs restvärde och nyttjandeperiod görs årligen.
Utdelningar
Lämnad utdelning
Utdelningar redovisas som minskning av eget kapital efter det att årsstämman/
extra bolagsstämma godkänt utdelningen .
Ersättningar till anställda
Ersättningar till anställda i form av kontant lön, bonus och pensionsinbetalningar
redovisas i takt med att de anställda har utfört tjänster i utbyte mot ersätt-
ningen. Motsvarande gäller även sociala kostnader såsom arbetsgivaravgifter,
semesterlön, betald sjukfrånvaro etc.
Pensioner och andra ersättningar efter anställning kan klassificeras som
avgiftsbestämda planer eller förmånsbestämda planer. Stendörrens åtagande
för pensioner utgörs av avgiftsbestämda planer, vilka fullgörs genom fortlöpande
utbetalningar till fristående myndigheter eller organ vilka administrerar planerna.
Förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en
kostnad i resultaträkningen när de uppstår. Endast avgiftsbestämda planer finns
per balansdagen.
Hybridobligation
Obligationer klassificeras som skuld eller eget kapital baserat på om det förelig-
ger någon avtalsenlig förpliktelse att reglera avtalet genom att erlägga kontanter
eller en annan finansiell tillgång. Denna bedömning gäller både för nominellt
belopp och räntebetalningar. Vid första redovisningstillfället har bedömningen
gjorts att hybridobligationen ska klassificeras som ett egetkapitalinstrument
och inte som en skuld. Ränta på hybridobligationen redovisas direkt mot eget
kapital.
Not 1 Redovisningsprinciper, forts.
2
Viktiga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta redovisningen i enlighet med IFRS och god redovisningssed
krävs att det görs bedömningar och antaganden som påverkar i bokslutet redo-
visade tillgångar, skulder, intäkter och kostnader samt övrig information. Dessa
bedömningar och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra
faktorer som bedöms vara rimliga under rådande omständigheter. Faktiskt utfall
kan skilja sig från dessa bedömningar om andra antaganden görs eller andra
förutsättningar föreligger. Redovisningen är speciellt känslig för de bedöm-
ningar och antaganden som ligger i värderingen av förvaltningsfastigheter.
Fastigheternas värde bedöms individuellt per fastighet löpande under året uti-
från en mängd bedömningar och uppskattningar om framtida kassaflöden och
avkastningskrav vid en eventuell transaktion. Värdeintervallet mellan bedömt
värde och ett försäljningspris brukar på en fungerande marknad normalt vara
+/– 5–10 procent. Information om detta samt de antaganden och bedömningar
som gjorts framgår av not 11.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 56
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
3
Hyresintäkter
Mkr
2024
2023
Totalt hyresvärde lokaler
984
900
Hyresintäkter övrigt
15
23
Vakans hyresintäkter lokaler
–81
–69
Hyresrabatter lokaler
–16
–11
Summa
902
843
För räkenskapsåret 2024 uppgick koncernens hyresintäkter till 902 miljoner kro-
nor (843) vilket motsvarar debiterade hyror för uthyrda lokaler. I hyresintäkter
ingår tillägg som debiterats till hyresgäst såsom kostnader för värme, el, fastig-
hetsskatt och indexuppräkning av grundhyran. Koncernen har inga väsentliga
omsättningshyror. Koncernens största hyresgäst, Fortifikationsverket, svarade
för 8 procent av totala årliga hyresintäkter.
Förfallostruktur
Förfallostruktur för befintliga hyreskontrakt framgår av kommande tabell där
kontrakterad årshyra motsvarar årsvärdet av tecknade hyreskontrakt. Den åter-
stående löptiden av alla löpande hyresavtal uppgick per 31 december 2024 till
4,4 år (4,3) i genomsnitt.
Förfalloår
Antal avtal
Area, kvm
Årshyra, Mkr
Andel, %
2024
636
218 322
173
20
2025
282
103 104
124
14
2026
234
90 356
95
11
2027
148
91 664
113
13
2028
60
69 064
83
10
2029
71
279 106
271
32
Summa
1 431
851 615
860
100
Summan av de framtida avtalade hyrorna framgår enligt ovanstående tabell
uppdelat på förfalloår.
Årshyra
Avtalade framtida hyresintäkter, Tkr
2024
2023
Avtalade hyresintäkter år 1
954 327
838 157
Avtalade hyresintäkter mellan år 2 och år 5
2 660 663
2 204 162
Avtalade hyresintäkter senare än 5 år
1 002 436
1 091 215
Summa
4 617 426
4 133 535
4
Fastighetskostnader
Fastighetskostnaderna uppgick 2024 till 191 miljoner kronor (183). I detta belopp
ingår direkta fastighetskostnader, såsom kostnader för drift, underhåll och fastig-
hetsskatt samt indirekta fastighetskostnader för fastighetsadministration såsom
hyresadministration, förvaltningskostnader och uthyrningskostnader. I flertalet
av Stendörrens hyreskontrakt avtalas att hyresgästen står för vissa fastighets-
kostnader. Stendörren har även i vissa fall tecknat så kallade ”triple netavtal”
vilket innebär att hyresgästen själv är avtalspart och står för alla drift- och
under hållskostnader.
Mkr
2024
2023
El- och värmekostnader
–57
–59
Driftkostnader
–58
–61
Reparation och underhåll
–23
–19
Fastighetsskatt
–24
24
Övriga fastighetskostnader
–29
–19
Summa
–191
–182
Drift- och underhållskostnader
I drift- och underhållskostnader ingår kostnader för bland annat el, uppvärm-
ning, vatten, fastighetsskötsel, försäkringar och underhåll. I de fall Stendörren
tecknar avtal för drift- och underhållskostnader vidaredebiteras i de flesta fall
hyresgästen i form av tillägg till hyran. Driftkostnaderna (el- och värmekostna-
der, driftkostnader, övriga fastighetskostnader) uppgick under år 2024 till 145
miljoner kronor (139) och underhållskostnaderna uppgick till
23 miljoner kronor (19).
Tomträttsavgäld
Tomträttsavgäld är den årliga avgäld Stendörren betalar för besittningsrätten
av annans mark. Vid årets slut uppgick antalet fastigheter med tomträtt till 26
stycken (26). Tomträttsavgälder uppgick under år 2024 till 9 miljoner kronor (8)
och avser i huvudsak Stendörrens tomträtter i Stockholms stad. Den genomsnitt-
liga återstående löptiden för tomrättsavtalen, viktad utifrån årsavgäld upp går till
28 år (27) och avgälden omräknas i normalfallet vart 10:e år. Enligt nuvarande kon-
trakterade tomträttsavgälder uppgår sammanlagda framtida tomt rättsavgälder
under kvarvarande genomsnittlig löptid till 274 miljoner kronor (259).
Avtalade framtida tomträttsavgälder, Mkr
2024
2023
Avtalade tomträttsavgälder år 1
9
8
Avtalade tomträttsavgälder mellan år 2 och år 5
36
34
Avtalade tomträttsavgälder senare än 5 år
229
217
Summa
274
259
Fastighetsskatt
I Sverige är fastighetsskatten en statlig skatt som betalas årsvis i procent av
fastställda taxeringsvärden. För Stendörren varierar fastighetsskatten mellan 0,5
och 1,0 procent beroende på om fastigheten klassas som lager-/industrilokaler
(0,5 procent) eller kontors-/butikslokaler (1,0 procent). Fastighetsskatten upp-
gick 2024 totalt till 24 miljoner kronor (24).
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 57
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
5
Anställda och personalkostnader
Styrelse, verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare
Under räkenskapsåret hade moderbolaget 6 (6) styrelseledamöter varav 2 (2)
kvinnor. Vid räkenskapsårets utgång hade bolaget 8 ledande befattningshavare
anställda (8), varav 4 (4) kvinnor och det totala antalet anställda var 52 (55),
varav 26 kvinnor (26). Genomsnittligt antal anställda under 2024 var 57,5, varav
31 män. Detta antal inkluderar 7 personer (4 kvinnor och 3 män) som är inhyrda
konsulter. Kostnaden för dessa inhyrda konsulter rapporteras som konsultkost-
nader och ingår ej i nedan angivna kostnader för anställda. Ersättning utgick
under 2024 till styrelse med 1 490 tusen kronor (1 720). Till verkställande
direktör utgick ersättning om totalt 6 413 tusen kronor (5 797). Ersättning till
övriga ledande befattningshavare utgick med 14 409 tusen kronor (13 349)
och till övriga anställda 25 009 tusen kronor (22 173). Totala sociala kostnader
uppgick under räkenskapsåret till 26 361 tusen kronor (23 944) varav 7 179
(7 260) tusen kronor pensionsavsättningar inkl löneskatt 1 402 (1 761 tusen
kronor). Verkställande direktör erhåller pensionsavsättningar motsvarande
30 procent av månadslönen. Uppsägningstiden från vardera parten är 6 måna-
der. Därtill har verkställande direktör rätt till 6 månaders avgångsvederlag vid
uppsägning från bolagets sida. Uppsägningstiden för vice verkställande direktör
är 6 månader. Principer för ersättning och förmåner till verkställande direktör,
bolagsledningen och övriga ledande befattningshavare beslutas av styrelsen.
Tkr
2024
2023
Medelantal anställda
55
55
varav män
28
29
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
Styrelseledamöter
6
6
varav kvinnor
2
2
Vd och ledande befattningshavare
8
8
varav kvinnor
4
4
Kontanta löner, förmåner och ersättningar
Styrelsens ordförande
580
560
Styrelseledamöter
Helena Levander
340
330
Carl Mörk
310
300
Seth Lieberman
260
250
Joakim Rubin
Roniek Bannink
Nisha Raghavan
280
Summa styrelseledamöter
1 490
1 720
Tkr
2024
2023
Vd
6 413
5 797
varav tantiem och bonus
3 840
3 300
Vice vd
3 386
3 351
varav tantiem och bonus
1 360
1 400
Övriga ledande befattningshavare
11 024
9 998
varav tantiem och bonus
3 460
3 277
Övriga anställda
25 009
22 173
Sociala kostnader
Styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare
10 563
10 43 1
varav pensionskostnader
3 520
3 554
Övriga anställda
15 798
13 51 3
varav pensionskostnader
3 659
3 706
Styrelseledamöterna har inte erhållit bonus eller tantiem enligt årl 5 kap § 40 .
Incitamentsprogram
Stendörren har två incitamentsprogram vilka beslutades om vid extra bolags-
stämma i september 2020 respektive årsstämman 2023. Båda programmen var
riktade till bolagets anställda och omfattar emissioner av teckningsoptioner, vilka
deltagarna i programmen förvärvat mot kontant betalning till moderbolaget.
Teckningsoptionerna förvärvades till marknadsvärde beräknat efter värdering
enligt Black & Scholes värderingsmetod utförd av oberoende värderare.
I incitamentsprogram 2020–2025 fanns vid periodens utgång 252 250 teck-
ningsoptioner som innehavarna, under en period om två veckor från dagen för
offentliggörande av delårsrapporten för perioden 1 januari–31 september 2025,
äger rätt att inlösa mot samma antal B-aktier till en teckningskurs om 175 kronor
per aktie.
I incitamentsprogram 2023–2028 fanns vid periodens utgång 50 060
tecknings optioner som innehavarna, under en period om två veckor från dagen
för offentliggörande av delårsrapporten för perioden 1 januari–31 mars 2028,
äger rätt att inlösa mot samma antal B-aktier till en teckningskurs om 285 kro-
nor per aktie.
Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna i de två utestående programmen
kommer aktiekapitalet öka med 181 386 kronor genom utgivande av 302 310
B-aktier, var och en med ett kvotvärde om 0,6 kronor. Utspädnings effekten vid
fullt utnyttjande motsvarar cirka 1,0 procent av kapitalet och 0,6 procent av
röstetalet baserat på antalet utestående aktier per rapportdatumet. Då mark-
nadsmässig premie har erlagts för optionsprogrammen har inte någon kostnad
för aktierelaterad ersättning redovisats.
Aktierätter
Program 2020–2025
Utestående vid periodens början
252 250
Tilldelade under perioden
Återköpta under perioden
Utestående vid periodens slut
252 250
Program 2023–2028
Utestående vid periodens början
Utestående vid periodens början
50 060
Återköpta under perioden
Utestående vid periodens slut
50 060
Verkligt värde
Aktiekurs vid periodens utgång, kr
210,50
Program 2020–2025
Verkligt värde vid värderingstidpunkten, tkr
8 955
Optionernas lösenpris
175,00
Aktierätternas löptid, år
1)
0,9
Program 2023–2028
Verkligt värde vid värderingstidpunkten, tkr
–3 729
Optionernas lösenpris
285,00
Aktierätternas löptid, år
2)
3,3
1)
Aktierätterna kan inlösas mot teckningsrätter efter offentliggörande av delårsrapporten
för perioden 1 januari–31 september 2025.
2)
Aktierätterna kan inlösas mot teckningsrätter efter offentliggörande av delårsrapporten
för perioden 1 januari–31 mars 2028.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 58
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
6
Ersättningar till revisorer
Till koncernens revisorer har ersättning utgått enligt nedan:
Mkr
2024
2023
BDO Mälardalen AB
Revisionsuppdrag
–4
–4
Övriga tjänster
Summa
–4
–4
Med revisionsuppdrag avses revisors arbete för den lagstadgade revisionen
och med revisionsverksamhet olika typer av kvalitetstjänster. Övriga tjänster
är sådant som inte ingår i revisionsuppdrag, revisionsverksamhet eller skatte-
rådgivning.
8
Orealiserade valutakursförändringar
Mkr
2024
2023
Valutakursvinster
0
4
Valutakursförluster
0
–3
Summa
0
1
Koncernens valutakursvinster- och förluster härrör från fordringar och skulder
i utländsk valuta.
7
Finansiella intäkter och kostnader
Mkr
2024
2023
Finansiella intäkter
Ränteintäkter, övriga
130
113
Summa
130
113
Koncernens finansiella intäkter härrör från räntederivat och koncernens likvida
medel.
Mkr
2024
2023
Finansiella kostnader
Räntekostnad obligation
–105
–105
Räntekostnader
–320
–278
Lånekostnader och andra finansiella kostnader
–24
–28
Summa
–449
–411
Räntekostnader och finansiella kostnader är kostnader som uppstår för kon-
cernens räntebärande lån. I koncernens räntekostnader om 449 miljoner kronor
(411) ingår dels direkta räntekostnader om 425 miljoner kronor (383) samt
24 miljoner kronor (28) i övriga upplåningskostnader.
9
Skatt
Skattekostnaden i resultaträkningen utgörs av aktuell skatt och uppskjuten
skatt. Aktuell och uppskjuten skatt har beräknats utifrån en skattesats om 20,6
procent för Sverige, 20,0 procent för Finland och 22,0 procent för Danmark och
Norge. Med aktuell skatt menas den skatt som ska betalas eller erhållas avse-
ende det skattepliktiga resultatet för aktuellt år. Årets skattepliktiga resultat
skiljer sig från årets redovisade resultat genom att det justerats för ej skatte-
pliktiga och ej avdragsgilla poster. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräk-
ningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och
skatte mässiga värden på tillgångar och skulder. Avseende fastighetsförvärv
som bedömts vara tillgångsförvärv redovisas dock ingen uppskjuten skatt på
sådana temporära skillnader som uppkommit före förvärvstillfället. Avsikten är
att beakta framtida skattekonsekvenser vid till exempel framtida försäljning av
tillgångar eller utnyttjande av underskottsavdrag.
Redovisad skattekostnad eller skatteintäkt, Mkr
2024
2023
Aktuell skattekostnad:
Årets skatteintäkt/-skattekostnad
–53
–7
Skatt till följd av ändrad taxering
0
0
Summa aktuell skatt
–53
–7
Uppskjuten skatt:
Temporära skillnader fastigheter
–65
–6
Värdeförändringar derivat
12
34
Effekt av underskottsavdrag
0
0
Obeskattade reserver
–10
–26
Summa uppskjuten skatt
–63
2
Totalt redovisad skatt
116
–5
Avstämning av redovisad skatt
utifrån skattekostnader, Mkr
2024
2023
Resultat före skatt
443
–241
Avstämning av effektiv skatt
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (20,6%)
–91
50
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader
–64
–22
Skatteeffekt som redovisas på bokförda poster i
eget kapital
2
0
Skatteffekt ej skattepliktiga intäkter
0
0
Skatt till följd av ändrad taxering
0
0
Temporära skillnader fastigheter
34
–30
Övriga skattemässiga justeringar
2
0
Effekt av annan skattesats
1
–4
Redovisad skatt
–116
–5
Effektiv skatt, %
26,2
–2,1
Nedan redovisas de resultatpåverkande poster som påverkat koncernens redo-
visning av aktuell skatt och för verksamhetsåret 2024.
Avstämning av redovisad skatt utifrån
resultatposter skatteberäkning, Mkr
2024
2023
Förvaltningsresultat
308
287
Skattemässigt avdragsgilla avskrivningar
–278
–330
och investeringar
Ej avdragsgilla kostnader
311
107
Ej skattepliktiga intäkter
0
0
Temporära skillnader fastigheter
22
–73
Övriga skattemässiga justeringar
–25
34
Återföringar/avsättningar periodiseringsfonder
–79
14
Skattepliktigt förvaltningsresultat
259
39
Försäljning fastigheter
Skattepliktigt resultat före underskottsavdrag
259
39
Ökat/minskat underskott
0
–5
Ändrade taxeringar
0
Skattepliktigt resultat
259
34
20,6% skatt
–53
–7
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 59
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Uppskjuten skatt
Underskottsavdrag utgörs av tidigare års skattemässiga förluster. Dessa förluster
är inte tidsbegränsade och rullas vidare till nästkommande år och nyttjas genom
att kvittas mot framtida, skattemässiga vinster. Den uppskjutna skatten har
beräknats med skattesatsen 20,6 procent för Sverige, 20,0 procent för Finland
och 22,0 procent för Danmark och Norge. Skattemässiga underskottsavdrag i
koncernen uppgår till 17 miljoner kronor (4). Skattemässiga underskottsavdrag
i koncernen, vilka inte har värderats, uppgår per den 31 december 2024 till 8 mil-
joner kronor (0). I rapport över koncernens finansiella ställning nettoredovisas
uppskjuten skattefordran och skatteskuld enligt nedanstående uppställning.
Not 9 Skatt, forts.
10
Immateriella anläggningstillgångar
Mkr
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
10
8
Investeringar
7
2
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
17
10
Ingående ackumulerade avskrivningar
–7
–6
Årets avskrivningar
–1
–1
Utgående ackumulerade avskrivningar
–8
–7
Utgående redovisat värde
9
3
Immateriella anläggningstillgångar består av balanserade utgifter för hemsida
och programvara.
11
Förvaltningsfastigheter
Mkr
2024
2023
Förvaltningsfastigheter
Ingående balans
12 566
12 418
Förvärv
1 129
Försäljningar
–224
Investeringar i befintliga fastigheter
598
516
Valutakurseffekter
17
–13
Realiserade värdeförändringar
29
1
Värdeförändringar i befintliga fastigheter
196
–356
Utgående redovisat värde
14 311
12 566
Inga finansiella kostnader har aktiverats under 2024 och 2023. Alla Stendörrens
fastigheter värderas av extern värderingsman med intervaller om maximalt
12 månader och internvärderas kvartalsvis däremellan.
På balansdagen värderades beståndet av förvaltningsfastigheter till 14 311
miljoner kronor baserat på en kombination av extern- och internvärderingar.
De externa fastighetsvärderingarna har utförts av Newsec Sweden och CBRE.
Realiserade och orealiserade värdeförändringar av förvaltningsfastigheter under
2024 uppgick till 225 miljoner kronor (–355). Av den samlade värdeförändringen
under perioden avser 29 miljoner kronor (1) realiserade värdeförändringar vid
fastighetsförsäljningar. Värdeförändringarna i fastighetsbeståndet drevs under
perioden dels av justerade avkastningskrav, förändrade kassaflöden genom
indexering, nytecknade och omförhandlade hyresavtal, samt ändrade antagan-
den om marknadshyror.
Mkr
2024
2023
Uppskjuten skattefordran
Underskottsavdrag
Ingående redovisat värde
1
2
Årets förändring
0
–1
Utgående redovisat värde
1
1
Leasingskuld
Ingående redovisat värde
53
52
Årets förändring
3
1
Utgående redovisat värde
56
53
Summa uppskjuten skattefordran
57
54
Uppskjuten skatteskuld
Temporära skillnader på fastigheter
Ingående redovisat värde
–936
–929
Årets förändring över resultaträkningen
–65
–6
Valutakurseffekter
1
–1
Utgående redovisat värde
–1 000
–936
Derivat
Ingående redovisat värde
–18
–52
Årets förändring över resultaträkningen
12
34
Utgående redovisat värde
–6
–18
Temporära skillnader på miljösaneringsreserv
Ingående redovisat värde
1
1
Årets förändring över resultaträkningen
Utgående redovisat värde
1
1
Obeskattade reserver
Ingående redovisat värde
47
–21
Årets förändring
–10
–26
Utgående redovisat värde
–57
47
Nyttjanderättstillgångar
Ingående redovisat värde
–53
–52
Årets förändring
–3
–1
Utgående redovisat värde
–56
53
Summa uppskjuten skatteskuld
–1 118
–1 053
Uppskjuten skatt, netto redovisat värde
–1 061
–999
De skattemässiga restvärdena för koncernens fastigheter uppgår till 6 034 mil-
joner kronor (4 935).
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 60
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Värderingsmetodik
Stendörrens marknadsvärderingar (både de externa och interna värderingarna)
är utförda som avkastningsvärderingar enligt kassaflödesmodell i linje med IPD
Svenskt Fastighetsindex värderingshandledning. Värderingarna grundar sig på
kassaflödesanalyser innebärande att fastighetens värde baseras på nuvärdet av
prognostiserade kassaflöden jämte restvärde under kalkylperioder som varierar
för de enskilda värderingsobjekten mellan 5–15 år enligt följande princip:
Förväntat framtida kassaflöde under vald kalkylperiod beräknas enligt:
+ Hyresinbetalningar
– Betalda driftkostnader
– Underhållskostnader
= Driftnetto
– Investeringar
= Kassaflöde
Antaganden avseende de förväntade framtida kassaflödena görs utifrån
analys av:
Marknadens/närområdets framtida utveckling
Fastighetens marknadsförutsättningar och marknadsposition
Marknadsmässiga hyresvillkor
Drift- och underhållskostnader i likartade fastigheter i jämförelse med dem
i den aktuella fastigheten
Känt och bedömt investeringsbehov i fastigheten (hyresgästanpassningar
och större investeringsbehov som inte omfattas av det löpande underhållet)
De värdepåverkande parametrar som används i värderingen motsvarar den
externa värderarens tolkning av hur en presumtiv köpare på marknaden skulle
resonera och summan av nuvärdet av driftnetton och restvärde kan därmed tas
som ett uttryck för marknadsvärdet. Samtliga fastigheter besiktigas fysiskt av
värderingsman vid första värderingstillfälle och ombesiktigas vid behov (exem-
pelvis efter om- eller tillbyggnad eller efter större hyresgästanpassningar). Det
ska dock aldrig gå mer än 3 år mellan besiktningstillfällena. Byggrätter och
potentiella byggrätter har värderats utifrån ortprisstudier, läge i planprocessen
och fastställda avyttringsvärden.
Stendörrens samtliga fastigheter har värderats enligt värderingshierarki 3
inom IFRS 13. Det har inte förekommit någon förflyttning av fastigheter mellan
olika värderingshierarkier. Förändringar under perioden i de icke observerbara
indata som tillämpas vid värderingarna analyseras vid varje bokslutstillfälle av
företagsledningen mot internt tillgänglig information, information från genom-
förda/planerade transaktioner samt information från de externa värderingsföre-
tagen. Värderingarna har beaktat bästa och maximala användningen av fastig-
heterna.
Värderingsparametrar
Kassaflödeskalkylerna baseras på antaganden om framtida utveckling enligt
nedanstående parametrar:
Långsiktigt inflationsantagande
Antagande om marknadshyra för alla uthyrningsbara ytor
Bedömda driftkostnader utifrån historiska kostnader och tillgänglig statistik
för jämförbara objekt
Bedömda kostnader för hyresgästanpassningar per lokal
Bedömd vakanstid mellan hyresgäster
Bedömt lång- och kortsiktigt underhållsbehov
Bedömning av marknadens avkastningskrav för det specifika objektet
Inflationsantagandet utgår från dagens inflationsnivå för att under kalkylperio-
den anpassas till Riksbankens långsiktiga inflationsmål om 2 procent i årstakt.
Kalkylperioden för respektive värderingsobjekt anpassas till återstående löptid
för befintliga hyresavtal och varierar mellan 5 och 20 år. Analysen av framtida
driftnetton grundas på gällande hyresavtal samt en analys av den gällande
hyresmarknaden. I de fall hyresvillkoren bedöms som marknadsmässiga antas
de möjliga att förlänga till oförändrade villkor alternativt förlängas till liknande
villkor. I de fall den kontrakterade hyran bedöms avvika från gällande marknads-
hyra antas den justeras till marknadsmässig nivå vid kontraktsutgång. På mot -
svarande sätt antas fastighetens uthyrningsgrad över tid anpassas till en bedömd
marknadsmässig nivå.
Drift- och underhållskostnader baseras dels på en analys av respektive fastig-
hets historiska och budgeterade kostnadsnivå, dels på erfarenheter och statistik
avseende liknande fastigheter, bland annat från statistik redovisad av IPD.
Sammanfattning av Stendörrens fastighetsvärderingar
En sammanställning av värdepåverkandes parametrar i samtliga fastigheter som
använts vid marknadsvärderingen per balansdagen återfinns nedan.
Värderingsparametrar
Per 2024-12-31
Min
Max
Viktat snitt
Direktavkastningskrav, restvärde, %
5,2
9,0
6,3
Kalkylränta, kassaflöde, %
5,0
11,1
8,1
Kalkylränta, restvärde, %
7,2
11,1
8,4
Långsiktigt vakansantagande, %
2,0
25,0
5,7
Värderingsparametrar
Per 2023-12-31
Min
Max
Viktat snitt
Direktavkastningskrav, restvärde, %
5,3
9,0
6,2
Kalkylränta, kassaflöde, %
6,8
11,2
8,2
Kalkylränta, restvärde, %
7,4
11,2
8,3
Långsiktigt vakansantagande, %
3,0
15,1
5,7
Byggrätter
Stendörren hade per 31 december 2024 totalt 40 fastigheter helt eller delvis
bestående av byggrätter om totalt cirka 637 000 kvadratmeter huvudsakli-
gen för logistik, lätt industri och bostäder. Möjligheterna i byggrättsportföljen
bedöms som goda eftersom byggrätterna är belägna i expansiva kommuner och
områden i Storstockholm och Mälardalen såväl som andra utvalda tillväxtorter.
Marknadsvärdet av byggrättsportföljen uppgår per rapportdatumet till cirka
1 458 (1 370) miljoner kronor.
Känslighetsanalys
Förändringar i kassaflöden och marknadens avkastningskrav har stor betydelse
för fastigheternas marknadsvärden. Baserat på Stendörrens bedömda löpande
intjäningsförmåga per 1 januari 2025 skulle en förändring om 5 procent av drift-
nettot uppåt eller nedåt påverka det bedömda marknadsvärdet med cirka 716 mil-
joner kronor uppåt respektive nedåt. En förskjutning uppåt eller nedåt av markna-
dens direktavkastningskrav med 0,5 procent enheter skulle på motsvarande sätt
påverka det bedömda marknadsvärdet med cirka –1 190 miljoner kronor uppåt
och 1 428 miljoner kronor nedåt (alla andra värdepåverkande antaganden antas
i känslighetsanalysen vara oförändrade) enligt nedan:
Förändring av driftnetto, 2024
Förändring av direkt-
avkastningskrav, Mkr
–5,0%
–2,5%
0,0%
2,5%
5,0%
–0,50%
641
1 034
1 428
1 821
2 214
–0,25%
–70
305
680
1 055
1 429
0,00%
–716
–358
0
358
716
0,25%
–1 305
–963
–621
–279
64
0,50%
1 846
–1 518
–1 190
–862
–534
Förändring av driftnetto, 2023
Förändring av direkt-
avkastningskrav, Mkr
–5,0%
–2,5%
0,0%
2,5%
5,0%
–0,50%
529
873
1 218
1 563
1 907
–0,25%
–76
252
581
910
1 238
0,00%
–628
314
0
314
628
0,25%
–1 133
–833
–532
–231
70
0,50%
–1 598
1 309
–1 020
–732
–443
Not 11 Förvaltningsfastigheter, forts.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 61
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
12
Inventarier
Mkr
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
10
10
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
10
10
Ingående ackumulerade avskrivningar
–9
–8
Årets avskrivningar
–1
–1
Utgående ackumulerade avskrivningar
–10
–9
Utgående redovisat värde
0
1
14
Övriga kortfristiga fordringar
Mkr
2024
2023
Avräkning skatter och avgifter
5
5
Mervärdeskattefordran
17
Övriga kortfristiga fordringar
23
2
Utgående redovisat värde
45
7
13
Finansiella tillgångar redovisade till
upplupet anskaffningsvärde
Mkr
2024
2023
Hyres- och kundfordringar
20
25
Reserv osäkra hyresfordringar
–11
–17
Utgående redovisat värde
9
8
Kundfordringarna utvärderas varje kvartal och individuella bedömningar görs av
samtliga kundfordringar överstigande 30 dagar. Nedskrivning för kreditförluster
är enligt IFRS 9 framåtblickande och en förlustreservering görs när det finns en
exponering för kreditrisk. Vid konkurser eller andra konstaterade kundförluster
bokas fordran som kundförlust. Vid nyuthyrning görs en kreditbedömning av
hyresgästen.
Mkr
2024
2023
Förfallostruktur hyres och kundfordringar
Förfallet 0–29 dgr
3
3
Förfallet 30–89 dgr
2
0
Förfallet 90 dgr
15
22
Reserv osäkra hyresfordringar
–11
–17
Summa
9
8
15
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Mkr
2024
2023
Förutbetalda försäkringspremier
8
7
Förutbetalda hyresrabatter
27
28
Övriga förutbetalda kostnader
och upplupna intäkter
20
29
Utgående redovisat värde
55
64
16
Eget kapital
Koncernens egna kapital
Aktiekapital motsvaras av moderbolagets aktiekapital, se not 14 i moderbola-
gets noter. Övrigt tillskjutet kapital avser kapital tillskjutet från ägarna. Intjänade
vinstmedel avser intjänade vinstmedel i koncernen.
Resultat per aktie
Redovisat resultat per aktie motsvarar vinst efter skatt för koncernen dividerat
med det genomsnittliga antalet utestående aktier under året (28 888 192 aktier).
Resultat per aktie efter utspädning är beräknad med hänsyn tagen till det
maximala antalet teckningsrätter som personaloptionsprogrammet kan komma
att ge upphov till (beräknat i enlighet med IAS 33). Det genomsnittliga antalet
aktier efter utspädning uppgår till 28 910 425 stycken .
17
Räntebärande skulder
Mkr
2024
2023
Långfristiga räntebärande skulder
Obligationslån
1 300
1 100
Lån från banker och övriga kreditinstitut
6 379
4 756
Periodiserade låneutgifter
–41
–30
Summa räntebärande långfristig upplåning
7 638
5 826
Kortfristiga räntebärande skulder
Lån från banker och övriga kreditinstitut
153
825
Summa räntebärande kortfristig upplåning
153
825
Summa räntebärande skulder
7 791
6 651
Kreditfacilitet
Byggnadskreditiv beviljat belopp
Checkräkningskredit beviljat belopp
280
160
Koncernens räntebärande skulder, som främst är denominerade i svenska kronor,
uppgick vid årets utgång till 7 791 miljoner kronor (6 651), varav periodiserade
uppläggnings- och låneavgifter uppgår till –41 miljoner kronor (–30). Rensat för
denna periodisering uppgår de totala räntebärande skulderna till 7 832 miljoner
kronor (6 682), motsvarande en belåningsgrad om 52 procent (50). Räntebärande
skulder består av skulder till kreditinstitut om 6 531 miljoner kronor (5 582) och
gröna obligationslån om 1 300 miljoner kronor (1 100). Räntebärande lån utgör
därmed Stendörrens huvudsakliga finansieringskälla. Lån från kreditinstitut ut-
görs av bilaterala låneavtal med banker som säkerställts av Stendörrens fastig-
hetsägande dotterbolag i form av pantbrev i de ägda fastigheterna. Moderbola-
get hade vid balansdagens utgång två utestående obligationslån, varav båda är
gröna. Det ena obligationslånet, med förfall 2026-12-21, uppgår till 500 miljoner
kronor och löper med en ränta om Stibor 90 plus 5,25 procent och det andra
obligationslånet, med förfall 2027-12-12, uppgår till 800 miljoner kronor och
löper med en ränta om Stibor 90 plus 2,90 procent. Banklånen är tagna i Swed-
bank, Danske Bank, SEB, Nordea, Sörmlands Sparbank samt Sparbanken i Enkö-
ping. Per 31 december 2024 fanns tillgängliga och outnyttjade kreditramar om
totalt 280 miljoner kronor. Den kortfristiga delen av de räntebärande skulderna
uppgick per samma datum till 153 miljoner kronor (825). Kortfristiga räntebär-
ande skulder utgörs i Stendörrens balansräkning av avtalsenliga amorteringar
under den kommande 12-månadersperioden med tillägg för lån som förfaller till
återbetalning under motsvarande period. Därför kan de kortfristiga skulderna
ses som en måttstock på bolagets likviditetsbehov på kort sikt. Detta likviditets-
behov täcks normalt av det löpande kassaflödet samt i förekommande fall av
refinansieringar. Stendörren strävar efter att ha lång kapitalbindning på sina lån
för att därmed minimera den kortfristiga refinansieringsrisken. Stendörren hade
per 31 december 2024 en genomsnittlig kapitalbindning på de räntebärande
skulderna till kreditinstitut om 3,2 år (2,6), se tabellen på sidan 61.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 62
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Ränte- och kapitalbindning, per 31 december 2024
Ränte- och kapitalförfall för alla räntebärande skulder fördelar sig över år enligt
nedanstående tabell.
Räntebindning/År
1)
Kapitalbindning
Förfalloår
Mkr
Ränta, %
Andel, %
Mkr
Andel, %
2025
3 232
41
0
0
2026
0
0
822
10
2027
2 700
34
2 876
37
2028
0
0
4 126
53
2029
0
0
0
0
>2029
1 900
24
9
0
Summa / genomsnitt
7 832
4,2
100
7 832
100
1)
Räntebindningen för 2025 inkluderar alla lån som löper med Stiborbas och som inte motsvaras av
räntebindning via derivat.
Not 17 Räntebärande skulder, forts.
Räntederivat – aktiva
Motpart
Typ
Startdag
Slutförfall
Nominellt värde, Mkr
Marknadsvärde, Mkr
Taknivå, %
Återstående löptid, år
Nordea
Räntetak
2021-09-03
2026-09-03
300
2,6
2,00
1,67
Nordea
Räntetak
2020-10-07
2025-10-07
600
9,3
1,00
0,77
Danske Bank
Räntetak
2020-10-07
2025-10-07
300
4,7
1,00
0,77
1)
SEB
Räntetak
2023-11-10
2025-11-10
600
7,1
1,00
0,86
Nordea
Räntetak
2023-11-10
2025-11-10
400
5,8
1,00
0,86
1)
Swedbank
Räntetak
2021-12-14
2026-12-14
1 100
10,8
2,00
1,95
SEB
Räntetak
2021-12-23
2026-12-23
750
7,4
2,00
1,98
Swedbank
Räntetak
2021-09-03
2026-09-03
550
4,4
2,00
1,67
Summa
4 600
52,1
1,59
1,44
2)
1)
1)
1)
Vid förfall ersätts derivatet med ett derivat (se nedanstående tabell) med senarelagd starttidpunkt till samma nominella belopp.
2)
Inklusive derivat med senarelagd starttidpunkt uppgår genomsnittlig återstående löptid till 3,3 år.
Räntederivat – med senarelagd starttidpunkt
Motpart
Typ
Startdag
Slutförfall
Nominellt värde, Mkr
Marknadsvärde, Mkr
Taknivå, %
Återstående löptid, år
Danske Bank
Ränteswap
2025-10-07
2030-10-07
600
2,6
2,45
5,77
Danske Bank
Ränteswap
2025-10-07
2029-10-07
300
1,1
2,39
4,77
Swedbank
Ränteswap
2025-11-10
2030-11-10
400
0,6
2,49
5,86
Swedbank
Ränteswap
2025-11-10
2029-11-10
600
1,2
2,41
4,86
Summa
1 900
5,5
2,44
5,35
Den samlade effekten av räntesäkringen ger en referensräntenivå på 1,6 procent på den räntesäkrade delen av de räntebärande skulderna. Vid rapportperiodens
utgång var cirka 59 procent av bolagets räntebärande skulder räntesäkrade.
Förändringar av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2024 Nominellt Verkliga värde-
Mkr
2023
kassaflöde
Förvärv
förändringar
2024
Långfristiga skulder
4 756
1 631
6 387
till kreditinstitut
Kortfristiga skulder
825
–680
145
till kreditinstitut
Derivat
–148
91
–58
Övriga långfristiga
1 101
199
1 300
räntebärande skulder
Summa räntebärande
6 534
1 150
0
91
7 774
skulder och derivat
2023 Nominellt Verkliga värde-
Mkr
2022
kassaflöde
Förvärv
förändringar
2023
Långfristiga skulder
4 197
559
4 756
till kreditinstitut
Kortfristiga skulder
821
4
825
till kreditinstitut
Derivat
–268
–54
173
–148
Övriga långfristiga
1 304
–203
1 101
räntebärande skulder
Summa räntebärande
6 054
360
–54
173
65 334
skulder och derivat
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 63
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
18
Finansiella risker
Finansiella tillgångar redovisade Finansiella tillgångar och skulder värderade Finansiella skulder värderade till
till upplupet anskaffningsvärde till verkliga värden via resultaträkningen upplupet anskaffningsvärde
Mkr
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Hyresfordringar
9
8
Övriga kortfristiga fordringar
45
7
Likvida medel
214
134
Räntebärande skulder
7 791
–6 651
Övriga långfristiga skulder
–66
–57
Räntederivat
58
148
Leverantörsskulder
–68
–124
Övriga skulder
–25
–6
Summa
268
149
58
148
–7 950
–6 838
Leverantörsskulder och övriga skulder förfaller mellan 30 dagar och 1 år.
Verkliga värden
Med hänsyn till att långfristiga skulder löper med rörlig ränta och diskonterings-
effekten för kortfristiga fordringar och skulder är marginell så bedöms samtliga
redovisade värden motsvara dess verkliga värden. Verkligt värde för finansiella
instrument fastställs och kategoriseras på sätt som beskrivs under klassificering,
not 1.
Finansiering
Stendörrens verksamhet finansieras förutom av eget kapital av externt tillhanda-
hållet kapital. Kapitalkostnaden utgör Stendörrens enskilt största kostnad. Som
en följd av detta är bolaget exponerat för finansierings-, ränte- och kreditrisker.
Det är vidare sannolikt att huvuddelen av erforderligt kapital för finansieringen av
såväl utvecklingen av befintliga fastigheter som tillkommande förvärv kommer att
tillhandahållas av banker, kreditinstitut eller andra långivare. Bolagets finansierings-
risk definieras dels som en kapitalkostnadsrisk och dels som en kapitalbindnings-
risk. Kapitalkostnadsrisken avser risken för stigande lånekostnader (lånemargi-
naler) vilket skulle medföra en negativ påverkan på Stendörrens kassaflöde,
resultat och finansiella ställning. Kapitalbindningsrisken syftar på avsaknaden av
garantier att långivarna kommer förlänga Stendörrens krediter vid krediternas
slutförfall. Det kan ej heller garanteras att alternativa kreditfaciliteter då kommer
att stå till förfogande. Koncernens huvudsakliga finansiering består av bilaterala
finansieringsavtal med svenska banker och kreditinstitut. I normalfallet löper
dessa avtal med åtaganden om att upprätthålla miniminivåer avseende ränte-
täckningsgrad och belåningsgrad. Det innebär att kreditgivare kan ges rätt att
påkalla återbetalning av lämnade krediter i förtid eller att begära ändrade villkor
för det fall dessa särskilda åtaganden ej uppfyllts av låntagaren. Vid räkenskaps-
årets utgång uppfyller bolaget samtliga finansiella åtaganden i befintliga kredit-
avtal. För att minimera risker att ingångna låneavtal ej förnyas på skäliga villkor
strävar Stendörren efter att teckna låneavtal med långa kapitalbindningstider.
Kreditrisk
Kreditrisk syftar på risken att en motpart mot vilken Stendörren har en fordran
inte kan fullgöra sitt betalningsåtagande. Denna risk är i Stendörren reducerad
då Koncernen aktivt arbetar med att, där så är möjligt, tillse att Koncernens
hyresgäster har egna abonnemang för konsumtion av media. Kreditrisken
gentemot hyresgäster diversifieras dessutom med en stor spridning av antalet
hyresavtal. Förutom Koncernens största hyresgäst svarar ingen enskild hyres-
gäst för mer än 2 procent (2) av Koncernens totala årshyror per 31 december
2024. Koncernens likvida medel finns hos svenska större etablerade banker och
omfattas av insättningsgaranti från svenska staten. Bedömningen är det inte
finns någon kreditrisk i likvida medel.
Räntor
Räntekostnader utgör Stendörrens största enskilda kostnadspost. Baserat på
bolagets kapitalstruktur per 31 december 2024 uppgår räntekostnaden till cirka
326 miljoner kronor på årsbasis. Vid denna tidpunkt var stor del av upplåningen
från kreditinstitut upptagna med kort räntebindning (3 månader). Detta innebär
att den betalbara räntan löpande är låg, men koncernen är därmed exponerad
mot en potentiell ränteuppgång. För att minimera denna ränterisk har bolaget
ingått derivatavtal med syfte att räntesäkra cirka 59 procent av alla räntebärande
lån på långa bindningstider. Koncernens räntekänslighet innebär per 31 decem-
ber 2024 att en höjning av räntebasen med 1 procentenhet medför en räntekost-
nadsökning (före skatt) om 28 miljoner kronor. Räntekänsligheten påverkas dels
av att alla lån med IBOR-bas löper med ett golv där IBOR i låneavtalet aldrig
tillåts gå under noll och dels av ovan nämnda räntesäkring.
Se känslighetsanalysen nedan för mer information. En sammanställning av
ränte derivaten återfinns i tabellen i not 17.
(+) (–)
Förändring, STIBOR Utfall Mkr Utfall Mkr
+/– 1,00 %
–28
41
+/– 2,00 %
–56
103
+/– 3,00 %
–84
143
Känslighetsanalysen gör inget anspråk på att vara exakt utan är endast indikativ och syftar till att
visa bolagets bedömning av storheterna i nämnda sammanhang.
Löptidsanalys inklusive räntor
Nedanstående tabell visar summan av alla amorteringar och räntor på lån om
alla lån skulle löpa till förfall (antaget att räntan är konstant under hela analys-
perioden).
Årlig amortering Räntekostnad/år, Total likviditetseffekt
År till förfall, Mkr Mkr till förfall, Mkr
2025
153
344
496
2026
149
402
550
2027
111
338
449
2028
33
155
188
2029
0
47
47
>2030
0
25
25
Summa
446
1 310
1 756
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 64
Koncernens noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
19
Övriga avsättningar
Mkr
2024
2023
Ingående redovisat värde
4
4
Avsättning miljösaneringsreserv
Utgående redovisat värde
4
4
Avser uppskattade saneringskostnader av mark på fastigheten Kalvö 1:24.
20
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
Mkr
2024
2023
Upplupna lönerelaterade kostnader
12
10
Upplupna räntor
39
23
Förutbetalda hyresintäkter
169
176
Övriga poster
39
32
Utgående redovisat värde
259
241
21
Ställda säkerheter
Mkr
2024
2023
Säkerheter för kreditfaciliteter, räntebärande skulder
Fastighetsinteckningar
6 690
5 892
Pantsatta aktier i dotterbolag
6 542
5 402
Summa
13 232
11 294
22
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
Mkr
2024
2023
Kassaflöden
Erhållna räntor
130
112
Erlagda räntor
–409
–382
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Av– och nedskrivningar av tillgångar
2
2
Upplupen ej betald ränta
26
–1
Orealiserade valutakursjusteringar
0
–1
Summa
0
0
Förvärv av tillgångar via dotterbolag
Inga rörelseförvärv har gjorts utan förvärv av aktier i dotterbolag har klassifi cerats
som tillgångsförvärv och nettolikviden bestod av följande poster:
Mkr
2024
2023
Förvärvade tillgångar och skulder
Förvaltningsfastigheter
1 128
Uppskjuten skattefordran
1
Rörelsefordringar
41
Likvida medel
11
Långfristiga skulder
–375
Kortfristiga rörelseskulder
126
Summa nettotillgångar
680
Lösen lån, swap och nya lån, netto
–449
Avgår: Likvida medel i den förvärvade enheten
11
Påverkan på likvida medel
1 118
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 65
Moderbolagets räkenskaper
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Mkr Noter 2024 2023
Nettoomsättning 129 123
Rörelsens kostnader 3, 4 –129 –121
Resultat före finansiella poster 0 2
Finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag 5 123 –38
Finansnetto 6 19 20
Orealiserade valutakursförändringar 7 –2 0
Resultat efter finansiella poster 140 –16
Bokslutsdispositioner
Erhållna koncernbidrag 394 162
Lämnade koncernbidrag –382 –165
Summa bokslutsdispositioner 12 –3
Resultat före skatt 152 –19
Skatt 8
Årets resultat 152 –19
Mkr Noter 2024 2023
Årets resultat 152 –19
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 152 –19
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
MODERBOLAGETS TOTALRESULTAT
Verksamheten i moderbolaget utgörs av ledningsfunktioner
av koncernens alla bolag och fastigheter. All personal är
anställd i moderbolaget. Inga fastigheter ägs direkt av
moderbolaget. Moderbolagets intäkter under perioden
utgörs huvudsakligen av 129 miljoner kronor i utdebitering
av tjänster som utförts av egen personal. Räntenettot består
av netto debiterad ränta på koncern interna lån samt extern
räntekostnad för bolagets obliga tionslån. Likvida medel upp-
gick per 31 december 2024 till 49 miljoner kronor (30) och
det egna kapitalet uppgick till 1 708 miljoner kronor (1 329).
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 66
Moderbolagets räkenskaper
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Mkr Noter 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 9 9 3
Inventarier 10 3 10
Andelar i koncernföretag 11 1 165 979
Fordringar hos koncernföretag 16 3 239 3 459
Uppskjuten skattefordran 8 0 0
Summa anläggningstillgångar 4 417 4 450
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag 27 25
Ovriga kortfristiga fordringar 12 1 2
Skattefordran 6
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 13 4 4
Likvida medel 49 30
Summa omsättningstillgångar 16 87 62
SUMMA TILLGÅNGAR 4 503 4 512
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
Mkr Noter 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 14 19 17
Summa bundet eget kapital 19 17
Fritt eget kapital
Överkursfond 1 670 1 443
Balanserat resultat –133 –112
Årets resultat 152 –19
Summa fritt eget kapital 1 689 1 312
Summa eget kapital 1 708 1 329
Skulder
Långfristiga skulder
Räntebärande skulder 15 1 287 1 091
Skulder till koncernföretag 15, 16 1 459 2 061
Summa långfristiga skulder 16 2 746 3 152
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 4 3
Övriga kortfristiga skulder 2 1
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 17 44 27
Summa kortfristiga skulder 50 30
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 4 503 4 512
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 67
Moderbolagets räkenskaper
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Mkr Aktiekapital Överkursfond
Balanserade vinstmedel
inklusive periodens resultat
Totalt eget kapital hänförligt
till företagets ägare
Ingående eget kapital per 2023-01-01 17 1 789 –114 1 692
Personaloptionsprogram 1 1
Ränta/utdelning hybridobligation –59 –59
Återköp hybridobligation –288 –288
Totalresultat januari–december 2023 –19 –19
Utgående eget kapital per 2023-12-31 17 1 443 –133 1 329
Ingående eget kapital per 2024-01-01 17 1 443 –133 1 329
Ränta/utdelning hybridobligation –46 –46
Emission aktier 2 490 492
Emission hybridobligation 296 296
Återköp hybridobligation –515 –515
Totalresultat januari–december, 2024 152 152
Utgående eget kapital per 2024-12-31 19 1 670 19 1 708
MODERBOLAGETS FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Mkr Noter 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten
Resultat före finansiella poster 0 2
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 20 2 2
Erhållna räntor 1 0
Erlagda räntor –91 –98
Betald inkomstskatt 0 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet
–88 –94
Förändringar i rörelsekapital
Förändring av rörelsefordringar 418 300
Förändring av rörelseskulder –272 –252
Kassaflöde från den löpande verksamheten 58 –46
Investeringsverksamheten
Förvärv/avyttringar av immateriella tillgångar –7 –2
Förvärv/avyttringar av inventarier 6 –2
Förvärv/avyttringar av dotterbolag –173 53
Utlåning till koncernföretag 330 –111
Kassaflöde från investeringsverksamheten 156 168
Finansieringsverksamheten
Tillskjutet kapital 1
Upptagna räntebärande skulder 780 500
Amortering och lösen av räntebärande skulder –600 –700
Utdelning hybridobligation –46 –59
Emission aktier 492
Emission hybridobligation 296
Återköp hybridobligation –515 –288
Upptagna lån från koncernföretag –602 769
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –195 223
Årets kassaflöde 19 9
Likvida medel vid årets ingång 30 21
Årets kassaflöde 19 9
Likvida medel vid årets utgång 49 30
MODERBOLAGETS KASSAFLÖDE
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 68
Moderbolagets noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
1
Redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och rådet för finansiell rapporteringsrekommendation RFR 2, redo-
visning för juridisk person. RFR 2, innebär att moderbolaget i årsredovisningen
för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och utta-
landen så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med
hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen
anger vilka undantag och tillägg som ska göras i förhållande till IFRS. De nedan
angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent
på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
Leasingavtal
Reglerna om redovisning av leasingavtal enligt IFRS 16 tillämpas inte i moder-
bolaget. Detta innebär att leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över
leasingperioden, och att nyttjanderättstillgångar och leasingskulder inte inklu-
deras i moderbolagets balansräkning. Identifiering av ett leasingavtal görs dock
i enlighet med IFRS 16, d.v.s. att ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om
avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen
av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej i moderbolaget vid redovisningen av finansiella instrument.
Moderbolaget tillämpar i stället de punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finan-
siella instrument).
Fakturerad förvaltning till dotterbolag
I egenskap av moderbolag tillhandahåller Stendörren i sin verksamhet löpande
dotterbolagen med tjänster avseende ledning samt juridisk och finansiell rådgiv-
ning. Beloppen redovisas i enlighet med IFRS 15 och faktureras dotterbolagen
kvartalsvis i efterskott och baseras på respektive dotterbolags fastighetsinnehav.
Dotterbolag
Andelar i Dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemeto-
den. I moderbolaget intäktsredovisas alltid erhållna utdelningar från dotterbolag
när rätten till utdelning har fastställts. Värdet på andelarna i Dotterbolag prövas
kontinuerligt. Om det bokförda värdet på andelarna överstiger det koncern-
mässiga görs en nedskrivning som belastar resultatet.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Koncernbidrag redovisas enligt alternativregeln, det vill säga som bokslutsdis-
position i enlighet med RFR 2/IAS 27. Aktieägartillskott förs direkt mot eget
kapital hos mottagaren och aktiveras som aktier i Dotterbolag hos givaren i
den mån nedskrivning inte erfordras.
2
Viktiga uppskattningar och bedömningar
För att upprätta redovisningen i enlighet med IFRS och god redovisningssed
krävs att det görs bedömningar och antaganden som påverkar i bokslutet redo-
visade tillgångar, skulder, intäkter och kostnader samt övrig information. Dessa
bedömningar och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra
faktorer som bedöms vara rimliga under rådande omständigheter. Faktiskt utfall
kan skilja sig från dessa bedömningar om andra antaganden görs eller andra förut-
sättningar föreligger. Redovisningen är speciellt känslig för de bedömningar och
antaganden som ligger i värderingen av förvaltningsfastigheter. Fastigheternas
värde bedöms individuellt per fastighet löpande under året utifrån en mängd
bedömningar och uppskattningar om framtida kassaflöden och avkastningskrav
vid en eventuell transaktion. Värdeintervallet mellan bedömt värde och ett för-
säljningspris brukar på en fungerande marknad normalt vara +/– 5–10 procent.
Information om detta samt de antaganden och bedömningar som gjorts fram-
går av not 11 för koncernen.
3
Anställda och personalkostnader
Styrelse, verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare
Under räkenskapsåret hade moderbolaget 6 (6) styrelseledamöter varav 2 (2)
kvinnor. Vid räkenskapsårets utgång hade bolaget 8 ledande befattningshavare
anställda (8), varav 4 (4) kvinnor och det totala antalet anställda var 52 (55),
varav 26 kvinnor (26). Genomsnittligt antal anställda under 2024 var 57,5, varav
31 män. Detta antal inkluderar 7 personer (4 kvinnor och 3 män) som är inhyrda
konsulter. Kostnaden för dessa inhyrda konsulter rapporteras som konsultkost-
nader och ingår ej i nedan angivna kostnader för anställda. Ersättning utgick
under 2024 till styrelse med 1 490 tusen kronor (1 720). Till verkställande
direktör utgick ersättning om totalt 6 413 tusen kronor (5 797). Ersättning till
övriga ledande befattningshavare utgick med 14 409 tusen kronor (13 349) och
till övriga anställda 25 009 tusen kronor (22 173). Totala sociala kostnader upp-
gick under räkenskapsåret till 26 361 tusen kronor (23 944) varav 7 179 (7 260)
tusen kronor pensionsavsättningar inkl löneskatt 1 402 (1 761 tusen kronor).
Verkställande direktör erhåller pensionsavsättningar motsvarande 30 procent
av månadslönen. Uppsägningstiden från vardera parten är 6 månader. Därtill har
verkställande direktör rätt till 6 månaders avgångsvederlag vid uppsägning från
bolagets sida. Uppsägningstiden för vice verkställande direktör är 6 månader.
Principer för ersättning och förmåner till verkställande direktör, bolagsledningen
och övriga ledande befattningshavare beslutas av styrelsen.
Tkr 2024 2023
Medelantal anställda 55 55
varav män 28 29
Könsfördelning bland ledande befattningshavare
Styrelseledamöter 6 6
varav kvinnor 2 2
Vd och ledande befattningshavare 8 8
varav kvinnor 4 4
Kontanta löner, förmåner och ersättningar
Styrelsens ordförande 580 560
Styrelseledamöter
Helena Levander 340 330
Carl Mörk 310 300
Seth Lieberman 260 250
Joakim Rubin
Roniek Bannink
Nisha Raghavan 280
Summa styrelseledamöter 1 490 1 720
Vd 6 413 5 797
varav tantiem och bonus 3 840 3 300
Vice vd 3 386 3 351
varav tantiem och bonus 1 360 1 400
Övriga ledande befattningshavare 11 024 9 998
varav tantiem och bonus 3 460 3 277
Övriga anställda 25 009 22 173
Sociala kostnader
Styrelse, vd och övriga ledande befattningshavare 10 563 10 431
varav pensionskostnader 3 520 3 554
Övriga anställda 15 798 13 513
varav pensionskostnader 3 659 3 706
Styrelseledamöterna har inte erhållit bonus eller tantiem enligt årl 5 kap § 40.
Erhållen utdelning
Utdelning redovisas som finansiell intäkt hos mottagaren. Enligt RFR 2
får Moderbolag redovisa anteciperad utdelning från Dotterbolag i det fall
Moderbolaget har rätt att ensamt besluta om värdeöverföringens storlek
och Moderbolaget, innan dess finansiella rapporter publiceras, fattat beslut
beträffande värdeöverföringens storlek.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 69
Moderbolagets noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
Incitamentsprogram
Stendörren har två incitamentsprogram vilka beslutades om vid extra bolags-
stämma i september 2020 respektive årsstämman 2023. Båda programmen var
riktade till bolagets anställda och omfattar emissioner av teckningsoptioner, vilka
deltagarna i programmen förvärvat mot kontant betalning till moderbolaget.
Teckningsoptionerna förvärvades till marknadsvärde beräknat efter värdering
enligt Black & Scholes värderingsmetod utförd av oberoende värderare.
I incitamentsprogram 2020–2025 fanns vid periodens utgång 252 250 teck-
ningsoptioner som innehavarna, under en period om två veckor från dagen för
offentliggörande av delårsrapporten för perioden 1 januari–31 september 2025,
äger rätt att inlösa mot samma antal B-aktier till en teckningskurs om 175 kronor
per aktie.
I incitamentsprogram 2023–2028 fanns vid periodens utgång 50 060 teck-
nings optioner som innehavarna, under en period om två veckor från dagen för
offentliggörande av delårsrapporten för perioden 1 januari–31 mars 2028, äger
rätt att inlösa mot samma antal B-aktier till en teckningskurs om 285 kronor
per aktie.
Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna i de två utestående programmen
kommer aktiekapitalet öka med 181 386 kronor genom utgivande av 302 310
B-aktier, var och en med ett kvotvärde om 0,6 kronor. Utspädnings effekten vid
fullt utnyttjande motsvarar cirka 1,0 procent av kapitalet och 0,6 procent av
röstetalet baserat på antalet utestående aktier per rapportdatumet. Då mark-
nadsmässig premie har erlagts för optionsprogrammen har inte någon kostnad
för aktierelaterad ersättning redovisats.
Not 3 Anställda och personalkostnader, forts.
4
Ersättningar till revisorer
Till moderbolagets revisorer har ersättning utgått enligt nedan:
Mkr 2024 2023
BDO Mälardalen AB
Revisionsuppdrag –3 –2
Övriga tjänster
Summa –3 –2
Med revisionsuppdrag avses revisors arbete för den lagstadgade revisionen
och med revisionsverksamhet olika typer av kvalitetstjänster. Övriga tjänster
är sådant som inte ingår i revisionsuppdrag, revisionsverksamhet eller skatte-
rådgivning.
Aktierätter
Program 2020–2025
Utestående vid periodens början 252 250
Tilldelade under perioden
Återköpta under perioden
Utestående vid periodens slut 252 250
Program 2023–2028
Utestående vid periodens början
Utestående vid periodens början 50 060
Återköpta under perioden
Utestående vid periodens slut 50 060
Verkligt värde
Aktiekurs vid periodens utgång, kr 210,50
Program 2020–2025
Verkligt värde vid värderingstidpunkten, tkr 8 955
Optionernas lösenpris 175,00
Aktierätternas löptid, år
1)
0,9
Program 2023–2028
Verkligt värde vid värderingstidpunkten, tkr –3 729
Optionernas lösenpris 285,00
Aktierätternas löptid, år
2)
3,3
1)
Aktierätterna kan inlösas mot teckningsrätter efter offentliggörande av delårsrapporten för
perioden 1 januari–31 september 2025.
2)
Aktierätterna kan inlösas mot teckningsrätter efter offentliggörande av delårsrapporten för
perioden 1 januari–31 mars 2028.
6
Finansiella intäkter och kostnader
Mkr 2024 2023
Finansiella intäkter
Ränteintäkter från koncernföretag 296 286
Ränteintäkter, övriga
Summa 296 286
Moderbolagets finansiella intäkter härrör från koncernföretag och moderbola-
gets likvida medel.
Mkr 2024 2023
Finansiella kostnader
Räntekostnader till koncernföretag –166 –155
Räntekostnad obligation –95 –94
Lånekostnader och andra finansiella kostnader –16 –17
Summa –277 –266
Räntekostnader och finansiella kostnader är kostnader som uppstår för moder-
bolagets räntebärande lån. I moderbolagets räntekostnader om 277 miljoner
kronor (266) ingår dels direkta räntekostnader om 261 miljoner kronor (249)
samt 16 miljoner kronor (17) i periodiserade upplåningskostnader.
7
Orealiserade valutakursförändringar
Mkr 2024 2023
Valutakursvinster 0 0
Valutakursförluster –2 0
Summa –2 0
Moderbolagets valutakursvinster- och förluster härrör från fordringar och
skulder i utländsk valuta.
5
Resultat från andelar i koncernföretag
Mkr 2024 2023
Utdelning 110
Nedskrivning andelar i koncernföretag –24 –38
Resultat försäljning andelar i koncernföretag 37
Summa 123 –38
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 70
Moderbolagets noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
8
Skatt
Skattekostnaden i resultaträkningen utgörs av aktuell skatt och uppskjuten
skatt. Aktuell och uppskjuten skatt har beräknats utifrån en skattesats om
20,6 procent. Med aktuell skatt menas den skatt som ska betalas eller erhållas
avseende det skattepliktiga resultatet för aktuellt år. Årets skattepliktiga resultat
skiljer sig från årets redovisade resultat genom att det justerats för ej skatte-
pliktiga och ej avdragsgilla poster. Uppskjuten skatt beräknas enligt balans-
räkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade
och skatte mässiga värden på tillgångar och skulder. Avseende fastighetsförvärv
som bedömts vara tillgångsförvärv redovisas dock ingen uppskjuten skatt på
sådana temporära skillnader som uppkommit före förvärvstillfället. Avsikten är
att beakta framtida skattekonsekvenser vid till exempel framtida försäljning av
tillgångar eller utnyttjande av underskottsavdrag.
Redovisad skattekostnad eller skatteintäkt, Mkr 2024 2023
Aktuell skattekostnad:
Årets skatteintäkt/-skattekostnad
Skatt till följd av ändrad taxering
Summa aktuell skatt
Uppskjuten skatt:
Effekt av underskottsavdrag
Obeskattade reserver
Summa uppskjuten skatt
Totalt redovisad skatt
Avstämning av redovisad skatt
utifrån skattekostnader, Mkr 2024 2023
Resultat före skatt 152 –19
Avstämning av effektiv skatt
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (20,6%) –31 4
Skatteeffekt ej avdragsgilla kostnader –5 –8
Skatteeffekt som redovisas på bokförda
poster i eget kapital
6 4
Skatteffekt ej skattepliktiga intäkter 30 0
Redovisad skatt 0 0
Effektiv skatt, % 0,0 0,0
Uppskjuten skatt
Underskottsavdrag utgörs av tidigare års skattemässiga förluster. Dessa förluster
är inte tidsbegränsade och rullas vidare till nästkommande år och nyttjas genom
att kvittas mot framtida, skattemässiga vinster. Den uppskjutna skatten har
beräknats med skattesatsen 20,6 procent. Moderbolagets skattemässiga under-
skottsavdrag uppgår till 2 miljoner kronor (2).
Mkr 2024 2023
Uppskjuten skattefordran
Underskottsavdrag
 Ingående redovisat värde 0 0
 Årets förändring 0 0
 Utgående redovisat värde 0 0
Summa uppskjuten skattefordran 0 0
Uppskjuten skatteskuld
Obeskattade reserver
 Ingående redovisat värde
 Årets förändring över resultaträkningen
 Köp/försäljning
 Utgående redovisat värde
Summa uppskjuten skatteskuld
Uppskjuten skatt, netto redovisat värde 0 0
9
Immateriella anläggningstillgångar
Mkr 2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 10 8
Investeringar 7 2
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 17 10
Ingående ackumulerade avskrivningar –7 –6
Årets avskrivningar –1 –1
Utgående ackumulerade avskrivningar –8 –7
Utgående redovisat värde 9 3
Immateriella anläggningstillgångar består av balanserade utgifter för hemsida
och programvara.
10
Inventarier
Mkr 2024 2023
Ingående anskaffningsvärde 19 17
Investeringar 2
Omklassificering –6
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 13 19
Ingående ackumulerade avskrivningar –9 –8
Årets avskrivningar –1 –1
Utgående ackumulerade avskrivningar 10 –9
Utgående redovisat värde 3 10
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 71
Moderbolagets noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
11
Andelar i koncernföretag
Mkr 2024 2023
Ingående redovisat värde 979 964
Förvärv 95 53
Tillskott 165
Avyttring –50
Nedskrivningar –24 –38
Utgående redovisat värde 1 165 979
Kreditrisken för utlåning från moderbolaget till dotterbolag bedöms låg med
hänsyn till de underliggande värden som finns i respektive dotterbolag i form
av fastigheter.
Specifikation av moderbolagets innehav av andelar i dotterbolag
Alla dotterbolagen i underkoncernen ägs till 100 procent.
Mkr Org.nummer Säte
Antal aktier/
andelar
Ägd andel,
%
Bokfört värde
Antal indirekt ägda
dotterbolag
2024 2023 2024 2023
Byggnads AB Dörrstenen 559145-5182 Stockholm 1 000 100 5 5
Bårhults Utvecklings AB 559114-7854 Göteborg 500 100 34 25
Fastighets AB Grönsta 2:65 559277-6180 Stockholm 50 000 100 5
Fastighets AB Kvartsgatan 11 556790-8347 Stockholm 1 000 100 5
SF Morkullan Södertälje AB 559362-7085 Stockholm 1 002 100 33 754
Stabil Fastighets AB 559053-9739 Göteborg 500 100 1 57
Stendörren Option AB 556989-1434 Stockholm 50 000 100 0 0
Stendörren Stockholm 1 AB 556942-1679 Stockholm 50 000 100 754 46 62 61
Stendörren Stockholm 2 AB 556409-2434 Stockholm 10 000 100 57 35 6 9
Stendörren Stockholm 3 AB 559320-6112 Stockholm 25 000 100 0 7 16 15
Stendörren Stockholm 4 AB 556972-6630 Stockholm 50 000 100 46 0 7 9
Stendörren Stockholm 5 AB 556993-3012 Stockholm 50 000 100 50 40 10 10
Stendörren Stockholm 6 AB 556993-3020 Stockholm 50 000 100 10 5 3 3
Stendörren Stockholm 7 AB 556993-3038 Stockholm 50 000 100 120 17 12
Stendörren Stockholm 8 AB 559338-6005 Stockholm 25 000 100 40 9 9
Stendörren Stockholm 9 AB 559338-6336 Stockholm 25 000 100 0 7 5
Stendörren Stockholm 10 AB 559383-4053 Stockholm 25 000 100 0 5 4
Stendörren Stockholm 11 AB 559493-7061 Stockholm 25 000 100 10 6
Summa 1 165 979 148 137
12
Övriga kortfristiga fordringar
Mkr 2024 2023
Avräkning skatter och avgifter 0 0
Mervärdeskattefordran 1
Övriga kortfristiga fordringar 1 1
Utgående redovisat värde 1 2
13
Förutbetalda kostnader och
upplupna intäkter
Mkr 2024 2023
Förutbetalda försäkringspremier 1 1
Övriga förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3 3
Utgående redovisat värde 4 4
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 72
Moderbolagets noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
14
Eget kapital
Aktiekapitalet i bolaget uppgår till 18 635 084 kronor vid räkenskapsårets utgång, fördelat på 2 500 000 aktier av serie A respektive 28 558 473 aktier av serie B.
Vid fullt utnyttjande av samtliga de teckningsoptioner som kan emitteras med anledning av de personal-optionsprogram som redogörs för i not 3 kommer antalet
utestående aktier av serie B öka med 302 310 stycken vilket kommer medföra en utspädning av kapitalet med 1,0 procent och av röstetalet med 0,6 procent.
Bolagets aktiekapital kommer härigenom att öka med 181 386 kronor.
Händelse Registrering Bolagsverket A-aktier B-aktier Aktiekapital kronor
1)
Nybildning 15 november 2010 83 333 50 000
Nyemissioner B-aktier, 3 tillfällen December 2010–mars 2014 1 207 816 774 689
Kvittningsemission 2014-11-20 2 500 000 14 653 837 11 066 991
Nyemissioner B-aktier, 21 tillfällen December 2014–april 2015 9 175 001 16 571 992
Nyemission B-aktier, aktieteckning p.g.a. teckningsoptioner 15 maj 2018 535 655 16 893 385
Nyemission B-aktier, aktieteckning p.g.a. teckningsoptioner 1 juni 2020 215 800 17 022 865
Nyemission B-aktier, aktieteckning p.g.a. teckningsoptioner 4 oktober 2021 56 824 17 056 959
Nyemission B-aktier, aktieteckning p.g.a. riktad nyemission 28 oktober 2024 2 630 208 18 635 084
Summering händelser 2 500 000 28 558 473 18 635 084
1)
Kvotvärdet per aktie uppgår per årsskiftet till 0,60 kronor per aktie.
Rösträtter och aktiekapitalandelar
Aktieslag Antal aktier Röstetal Totalt antal röster Andel av röster, % Kapitalandel, %
A-aktier 2 500 000 10 25 000 000 47 8
B-aktier 28 558 473 1 28 558 473 53 92
Totalt 31 058 473 11 53 558 473 100 100
Moderbolagets bundna och fria egna kapital
Enligt aktiebolagslagen utgörs eget kapital av bundet (icke utdelningsbart) och
fritt (utdelningsbart) eget kapital. Till aktieägarna får endast utdelas så mycket
att det efter utdelning finns full täckning för bundet eget kapital. Vidare får
endast vinstutdelning göras om det är försvarligt med hänsyn till de krav som
verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapi-
talet och bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning
i övrigt. Utdelning föreslås av styrelsen i enlighet med bestämmelserna i aktie-
bolagslagen och beslutas av årsstämman.
Utdelning
Styrelsen i Stendörren föreslår årsstämman att utdelning ska utgå för räken-
skapsåret 2024 med totalt noll kronor per aktie till förmån för återinvestering
i projektportföljen.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande i Moderbolaget står:
Balanserat resultat 1 537 323 579 kr
Årets resultat 151 867 842 kr
Summa 1 689 191 421 kr
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
Att utdelas till aktieägarna 0 kr
I ny räkning balanseras 1 689 191 421 kr
Summa 1 689 191 421 kr
15
Räntebärande skulder
Mkr 2024 2023
Långfristiga räntebärande skulder
Obligationslån 1 300 1 100
Övriga räntebärande skulder 1 459 2 061
Periodiserade låneutgifter –13 –9
Summa räntebärande långfristig upplåning 2 746 3 152
Kreditfacilitet
Byggnadskreditiv beviljat belopp
Checkräkningskredit beviljat belopp
Moderbolagets räntebärande skulder, som främst är denominerade i svenska
kronor, uppgick vid årets utgång till 2 746 miljoner kronor (3 152), varav periodi-
serade uppläggnings- och låneavgifter uppgår till –13 miljoner kronor (–9). Rensat
för denna periodisering uppgår de totala räntebärande skulderna till 2759 miljoner
kronor (3 161). Ränte bärande skulder består av obligationslån om 1300 miljoner
kronor (1 100) och räntebärande skulder till koncernföretag om 1459 miljoner kro-
nor (2 061). Moderbolaget hade vid balansdagens utgång två utestående obliga-
tionslån, varav båda är gröna. Det ena obligationslånet, med förfall 2026- 12-21,
uppgår till 500 miljoner kronor och löper med en ränta om Stibor 90 plus 5,25
procent och det andra obligationslånet, med förfall 2027-12-12, uppgår till 800
miljoner kronor och löper med en ränta om Stibor 90 plus 2,90 procent.
Den samlade effekten av räntesäkringen ger en referensräntenivå på 1,4 procent
på den räntesäkrade delen av de räntebärande skulderna. Vid rapport periodens
utgång var cirka 85 procent av bolagets räntebärande skulder räntesäkrade.
Förändringar av skulder hänförliga till finansieringsverksamheten
2024
Mkr 2023
Nominellt
kassaflöde Förvärv
Verkliga värde-
förändringar 2024
Övriga långfristiga
räntebärande skulder
3 161 –402 2 759
Summa räntebärande
skulder och derivat
3 161 –402 2 759
2023
Mkr 2022
Nominellt
kassaflöde Förvärv
Verkliga värde-
förändringar 2023
Övriga långfristiga
räntebärande skulder
2 592 569 3 161
Summa räntebärande
skulder och derivat
2 592 569 0 0 3 161
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 73
Moderbolagets noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
16
Finansiella risker
Verkliga värden
Med hänsyn till att långfristiga skulder löper med rörlig ränta och diskonterings-
effekten för kortfristiga fordringar och skulder är marginell så bedöms samtliga
redovisade värden motsvara dess verkliga värden. Verkligt värde för finansiella
instrument fastställs och kategoriseras på sätt som beskrivs under klassificering,
not 1.
Finansiella tillgångar
redovisade till
upplupet
anskaffningsvärde
Finansiella skulder
värderade till upplupet
anskaffningsvärde
Mkr 2024 2023 2024 2023
Fordringar hos koncernföretag 3 266 3 484
Övriga kortfristiga fordringar 1 2
Likvida medel 49 30
Räntebärande skulder –1 287 1 091
Leverantörsskulder –4 –3
Skulder till koncernföretag –1 459 –2 061
Övriga kortfristiga skulder –2 –1
Summa 3 316 3 516 –2 752 –3 156
Leverantörsskulder och övriga skulder förfaller mellan 30 dagar och 1 år.
17
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
Mkr 2024 2023
Upplupna lönerelaterade kostnader 12 10
Upplupna räntor 16 7
Övriga poster 16 10
Utgående redovisat värde 44 27
18
Ställda säkerheter
Mkr 2024 2023
Säkerheter för kreditfaciliteter,
räntebärande skulder
Fastighetsinteckningar
Pantsatta aktier i dotterbolag 1 020 890
Summa 1 020 890
19
Eventualförpliktelser
Mkr 2024 2023
Borgensförbindelser avseende
dotterbolags krediter
6 532 5 582
Summa 6 532 5 582
21
Transaktioner med närstående
Försäljning av varor
och tjänster till
närstående
Inköp av varor och
tjänster hos
närstående
Mkr 2024 2023 2024 2023
Moderbolaget
Närståenderelation
Koncernföretag 129 123
Summa 129 123
Fordringar hos
närstående
Skulder till närstående
Mkr 2024 2023 2024 2023
Moderbolaget
Närståenderelation
Koncernföretag 3 266 3 484 1 459 2 061
Summa 3 266 3 484 1 459 2 061
Räntor från närstående Räntor till närstående
Mkr 2024 2023 2024 2023
Moderbolaget
Närståenderelation
Koncernföretag 296 287 166 155
Summa 296 287 166 155
Ovanstående transaktioner har skett med närstående bolag. Beträffande styrelsen,
verkställande direktör och övriga befattningshavares löner och andra ersätt-
ningar, kostnader och avtal som avser pensioner och liknande förmåner samt
avtal angående avgångsvederlag, se not 3.
20
Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
Mkr 2024 2023
Kassaflöden
Erhållna räntor 1
Erlagda räntor –91 –98
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Av– och nedskrivningar av tillgångar 2 2
Summa 2 2
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 74
Moderbolagets noter
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
22
Viktiga händelser efter räkenskapsårets
utgång
Stendörren tecknar tioårigt hyresavtal om 5 000 kvadratmeter med ny kund
i Enköping
I januari tecknade Stendörren ett hyresavtal med Duvner Bil AB avseende
lokaler i fastigheten Stenvreten 6:1 i Enköping. Avtalet omfattar lokaler om
cirka 5 000 kvadratmeter och har en löptid på 10 år med tillträde i mars 2025.
Stendörren förvärvar två lager- och lätt industrifastigheter i Helsingfors
respektive Köpenhamn för 92 miljoner svenska kronor
I februari förvärvade Stendörren, genom två separata transaktioner, två lager
och lätt industrifastigheter i Helsingfors och Köpenhamn för totalt motsvarande
92 miljoner svenska kronor.
Stendörren färdigställer byggnad och tecknar hyresavtal
med SL i GreenHub Bro
I april tecknar Stendörren ett hyresavtal med AB Storstockholms Lokaltrafik
avseende en nyproducerad byggnad för lätt industri på fastigheten Nygård 2:17
i Upplands-Bro. Avtalet omfattar hela byggnaden om cirka 2 200 kvadratmeter
och mark om cirka 4 300 kvadratmeter samt har en löptid på 3 år. Tillträde sker
1 april 2025 i direkt anslutning till att den nya byggnaden nu är färdigställd.
Stendörren har förvärvat fyra lager- och lätt industrifastigheter
i Köpenhamn för 253 miljoner svenska kronor
I april har Stendörren genom två separata transaktioner förvärvat fyra lager-
och lätt industrifastigheter med ett totalt överenskommet fastighetsvärde om
253 miljoner svenska kronor. Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till 19 200
kvadratmeter. Fastigheterna är alla väl belägna med kort avstånd till Köpen-
hamns innerstad och bedöms ha god ytterligare driftnettopotential. Det årliga
driftnettot bedöms uppgå till cirka 17 miljoner svenska kronor. Tillträde har
nyligen skett för fastigheterna i Taastrup och beräknas ske i början av maj 2025
för de övriga fastigheterna.
Till årsstämmans förfogande står moderbolagets fria egna kapital. Styrelsen
föreslår att noll kronor per aktie utdelas och att fritt eget kapital i sin helhet
balanseras i ny räkning.
Kronor
Balanserat fritt eget kapital 1 537 323 579
Årets resultat 151 867 842
Fritt eget kapital till årsstämmans förfogande 1 689 191 421
Föreslås
Till aktieägarna utdelas 0
Balanseras i ny räkning 1 689 191 421
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE
Undertecknade försäkrar att koncernredovisningen och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive
god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt av utvecklingen av
koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 29 april 2025
Andreas Philipson
Styrelseordförande
Carl Mörk
Styrelseledamot
Helena Levander
Styrelseledamot
Seth Lieberman
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse beträffande denna årsredovisning och koncernredovisning har avgivits den 29 april 2025.
BDO Mälardalen AB
Johan Pharmanson
Auktoriserad revisor/Huvudansvarig revisor
Carl-Johan Kjellman
Auktoriserad revisor
Joakim Rubin
Styrelseledamot
Roniek Bannink
Styrelseledamot
Erik Ranje
Verkställande direktör
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 75
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH
KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen för Stendörren Fastigheter AB (publ)
för år 2024. Bolagets årsredovisning och koncernredo-
visning ingår på sidorna 44–75 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprät-
tats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbo-
lagets finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger
en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av kon-
cernens finansiella ställning per den 31 december 2024
och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS Redovisningsstandarder, såsom de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättel-
sen är förenlig med årsredovisningens och koncernredo-
visningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer re-
sultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget
och för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen är förenliga med innehållet
i den kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisors-
förordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt an-
svar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet
"Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i före-
kommande fall, dess moderföretag eller dess kontrolle-
rade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning var
de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisning-
en och koncernredovisningen för den aktuella perioden.
Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen
av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga
separata uttalanden om dessa områden.
Värdering av förvaltningsfastigheter
Verkligt värde för koncernens förvaltningsfastigheter
uppgick per den 31 december 2024 till 14 311 Mkr och
värdeförändringarna under perioden till 225 Mkr. Kon-
cernens förvaltningsfastigheter utgör 96 % av de totala
tillgångarna per den 31 december 2024. En beskrivning
av värdering av fastighetsinnehavet framgår av not 11
Förvaltningsfastigheter, not 1 Redovisningsprinciper
samt not 2 Viktiga uppskattningar och bedömning-
ar. Vi har identifierat detta som ett område av särskild
betydelse i vår revision med anledning av de många
antaganden och bedömningar som sker i samband med
värderingen av förvaltningsfastigheter.
Hur vår revision beaktade det särskilt
betydelsefulla området
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte
begränsade till följande:
Inledningsvis utvärderade och granskade vi bolagets
process för fastighetsvärdering, bland annat genom att
utvärdera värderingsmetod och indata i de upprättade
värderingarna. Vi har utvärderat bolagets och de externa
värderarnas kompetens. Vi har gjort en jämförelse mot
känd marknadsinformation. Vi har för ett urval av fast-
igheter granskat rimligheten i gjorda antaganden som
direktavkastning, vakansgrad, hyresintäkter och drifts-
kostnader samt även kontrollberäknat värderingsmodel-
len. Vår granskning har delvis genomförts med hjälp av
värderingsspecialist. Vårt urval har främst omfattat de
värdemässigt största fastigheterna i portföljen, fastighe-
ter med pågående projekt eller framtida exploaterings-
möjligheter i form av byggrätter samt de fastigheter där
det varit störst variation i värde jämfört med föregående
år. Vi har granskat lämnade upplysningar i årsredovis-
ningen.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och åter-
finns på sidorna 2–43 och 92–99. Det är styrelsen och
verkställande direktören som har ansvaret för denna
andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och kon-
cernredovisningen omfattar inte denna information och
vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna
andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om in-
formationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt in-
hämtat under revisionen samt bedömer om informatio-
nen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avse-
ende denna information, drar slutsatsen att den andra
informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi
skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera
i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredo-
visningen upprättas och att de ger en rättvisande bild
enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredo-
visningen, enligt IFRS Redovisningsstandarder såsom de
antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer
är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några väsentli-
ga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direk-
tören för bedömningen av bolagets och koncernens för-
måga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är
tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan
att fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas
dock inte om styrelsen och verkställande direktören av-
ser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten el-
ler inte har något realistiskt alternativ till att göra något
av detta.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 76
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Stendörren Fastigheter AB (publ)
Org.nr. 556825-4741
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påver-
kar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat
övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om
huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen
som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag,
och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra
uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt
ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att
upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter el-
ler misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller
tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användare fattar med grund i årsredo-
visningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi profes-
sionellt omdöme och har en professionellt skeptisk in-
ställning under hela revisionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland
annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis
som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra
en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upp-
täcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentlighe-
ter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror
på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta
agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnan-
den, felaktig information eller åsidosättande av intern
kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets
interna kontroll som har betydelse för vår revision för
att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala
oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper
som används och rimligheten i styrelsens och verkstäl-
lande direktörens uppskattningar i redovisningen och
tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om
fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med
grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida
det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser
sådana händelser eller förhållanden som kan leda till
betydande tvivel om bolagets och koncernens förmå-
ga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen
att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i
revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upp-
lysningarna i årsredovisningen och koncernredovis-
ningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om
sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera utta-
landet om årsredovisningen och koncernredovisning-
en. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som
inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen.
Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra
att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta
verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, struk-
turen och innehållet i årsredovisningen och koncern-
redovisningen, däribland upplysningarna, och om
årsredovisningen och koncernredovisningen återger de
underliggande transaktionerna och händelserna på ett
sätt som ger en rättvisande bild.
planerar och utför vi koncernrevisionen för att in-
hämta tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis
avseende den finansiella informationen för företag
eller affärsenheter inom koncernen som grund för att
göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi
ansvarar för styrning, övervakning och genomgång av
det revisionsarbete som utförts för koncernrevisionens
syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för
den. Vi måste också informera om betydelsefulla iaktta-
gelser under revisionen, däribland de eventuella bety-
dande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om
att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende obe-
roende, och ta upp alla relationer och andra förhållan-
den som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i
tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att elimine-
ra hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommunicerats med styrelsen
fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda
riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför ut-
gör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena.
Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida
inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning
om den frågan.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernre-
dovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens
och verkställande direktören förvaltning för Stendörren
Fastigheter AB (publ) för år 2024 samt av förslaget till
dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten
enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar sty-
relsens ledamöter och verkställande direktören ansvars-
frihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet
"Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till
moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i
Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräck-
liga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dis-
positioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid
förslag till utdelning innefattar detta bland annat en be-
dömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till
de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart,
omfattning och risker ställer på storleken av moderbola-
gets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och för-
valtningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar
bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och kon-
cernens ekonomiska situation och att tillse att bolagets
organisation är utformad så att bokföringen, medelsför-
valtningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i
övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verk-
ställande direktören ska sköta den löpande förvaltning-
en enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bo-
lagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett
betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och
därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta
revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet
kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkstäl-
lande direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet
mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolags-
lagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispo-
sitioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt
uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet
bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgär-
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 77
Revisionsberättelse
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
der eller försummelser som kan föranleda ersättnings-
skyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till disposi-
tioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med
aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i
Sverige använder vi professionellt omdöme och har en
professionellt skeptisk inställning under hela revisionen.
Granskningen av förvaltningen och förslaget till disposi-
tioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst
på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande
granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professi-
onella bedömning med utgångspunkt i risk och väsent-
lighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på så-
dana åtgärder, områden och förhållanden som är väsent-
liga för verksamheten och där avsteg och överträdelser
skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går
igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vid-
tagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta
för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för
vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner be-
träffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om
förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen har vi även utfört en granskning av att
styrelsen och verkställande direktören har upprättat
årsredovisningen och koncernredovisningen i ett for-
mat som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
(Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528)
om värdepappersmarknaden för Stendörren Fastigheter
AB (publ) för år 2024. Vår granskning och vårt uttalande
avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats
i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elek-
tronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FAR:s rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Stendörren Fastigheter AB (publ) enligt god revisors-
sed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlig-
het med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap-
persmarknaden, och för att det finns en sådan intern
kontroll som styrelsen och verkställande direktören
bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format
som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra
granskningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att
Esef-rapporten är upprättad i ett format som uppfyller
dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är
ingen garanti för att en granskning som utförs enligt
RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig¬heter
eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt
eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar,
implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyr-
ning, inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad
av yrkesetiska krav, standarder för yrkes utövningen och
tillämpliga krav i lagar och andra för fattningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder in-
hämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett
format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering
av årsredovisningen och koncernredovisning. Revisorn
väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom
att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i rap-
porteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram under-
laget i syfte att utforma granskningsåtgärder som är
ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men
inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den
interna kontrollen. Granskningen omfattar också en ut-
värdering av ändamålsenligheten och rimligheten i sty-
relsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen va-
lidering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt
XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten
överensstämmer med den granskade årsredovisningen
och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av
huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapital-
räkningar, kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten
har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
BDO Mälardalen AB utsågs till Stendörren Fastigheter
AB (publ):s revisor av bolagsstämman den 23 maj 2024
och har varit bolagets revisor sedan 2022.
Stockholm den 29 april 2025
BDO Mälardalen AB
Johan Pharmanson
Auktoriserad revisor/Huvudansvarig revisor
Carl-Johan Kjellman
Auktoriserad revisor
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 78
Revisionsberättelse
Verksamheten Hållbarhetsrapport Bolagsstyrning Övrig information
Finansiella rapporter
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport 80
Styrelse 87
Ledningsgrupp 89
Revisorns yttrande om bolagsstyrningsrapporten 91
5
79STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Bolagsstyrning avser det regelverk och den struktur
som etablerats för att effektivt och kontrollerat styra
och leda verksamheten i ett aktiebolag. Genom en god
bolagsstyrning kan Stendörren tillförsäkra sina aktie-
ägare att bolaget sköts på ett ansvarsfullt, effektivt
och hållbart sätt.
Bolagsordning
Bolagets företagsnamn är Stendörren Fastigheter AB
(publ) och bolaget är publikt. Styrelsen har sitt säte i
Stockholm. Bolaget ska direkt eller genom dotterbolag
äga, förvalta och driva handel med fast egendom samt
driva därmed förenlig verksamhet. Stendörrens bolags-
ordning innehåller inga särskilda bestämmelser om
tillsättande och entledigande av styrelseledamöter eller
om ändring av bolagsordningen. Bolagsordningen i dess
helhet återfinns på bolagets webbplats stendorren.se.
Svensk kod för bolagsstyrning
Koden bygger på principen ”följ eller förklara”, vilket
innebär att bolag inte vid varje tillfälle måste följa Koden
utan vid ett enskilt tillfälle kan välja andra lösningar som
anses mer ändamålsenliga. Bolag som väljer att avvika
från Koden måste dock redovisa varje avvikelse från Koden
och ange vilken lösning man valt i stället och skälen
härtill. Koden finns tillgänglig på bolagsstyrning.se där
även den svenska modellen för svensk bolagsstyrning
presenteras.
Denna bolagsstyrningsrapport redogör för Stendörrens
bolagsstyrning under 2024 och är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen och Koden.
Aktier och ägande
Stendörren är ett svenskt publikt aktiebolag, vars B-aktier
är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
Aktiekapitalet i bolaget uppgick till 18 635 084 kronor
vid räkenskapsårets utgång, fördelat på 2 500 000 aktier
av serie A respektive 28 558 473 aktier av serie B.
A-aktier i Stendörren berättigar till tio röster på bolags-
stämma och B-aktier berättigar till en röst på bolags-
stämma. Samtliga aktier medför samma rätt till andel
i bolagets tillgångar och vinst.
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december
2024 till 3 485 stycken och kvotvärdet per aktie uppgick
till 0,60 kronor. På sidan 93 anges detaljer om ägar-
spridningen vid utgången av 2024.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutsfattande
organ. Årsstämma ska hållas i Stockholm inom sex
månader efter räkenskapsårets utgång. Vid årsstämman
utövar aktieägarna sin rösträtt i för bolaget viktiga frågor
såsom utdelning, fastställande av resultat- och balans-
räkning, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verk-
ställande direktören, val av styrelseledamöter, styrelse-
ordförande och revisor samt arvode till styrelse och
revisorn.
Utöver årsstämman kan bolaget kalla till extra bolags-
stämma.
Beslut vid bolagsstämman fattas normalt med enkel
majoritet. Vissa beslut, till exempel ändring av bolags-
ordningen, kräver dock enligt aktiebolagslagen kvalifice-
rad majoritet.
Stendörrens bolagsordning innehåller inga begräns-
ningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan
avge vid bolagsstämma.
Enligt bolagsordningen ska kallelse till bolagsstämma
ske genom annonsering i Post- och Inrikes tidningar och
genom att kallelse hålls tillgänglig på bolagets webb-
plats. Att kallelse har skett ska samtidigt annonseras
i Svenska Dagbladet.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Viktiga externa regelverk
Svensk aktiebolagslag
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter
Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)
Redovisningslagstiftning och rekommendationer
IFRS
Viktiga interna regelverk
Bolagsordningen
Styrelsens och styrelseutskottens arbetsordningar
Attestinstruktioner
Instruktion för verkställande direktören och
instruktionen för finansiell rapportering
Internt fastställda regler, policydokument
och rutiner, såsom Stendörrens insiderpolicy,
informationspolicy, finanspolicy, policy för
närståendetransaktioner, uppförandekod och
uppförandekod för leverantörer
Processer för intern kontroll och riskutvärdering
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 80
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
Bolagsstämma
Aktieägare
Styrelse
Valberedning
Ersättningsutskott
Revisor
Revisionsutskott
Verkställande direktör
Bolagsledning
Stendörrens bolagsstyrningsstruktur
Årsstämman 2024
Årsstämman 2024 hölls den 23 maj 2024 i Stockholm.
Vid årsstämman fanns totalt 94,04 procent av bolagets
röster och 89,33 procent av bolagets kapital representerat.
Årsstämman fattade följande beslut:
Disposition avseende bolagets resultat.
Styrelseledamöterna och verkställande direktören
beviljades ansvarsfrihet.
Val av antalet styrelseledamöter och revisorer.
Omval av Helena Levander, Seth Lieberman, Carl Mörk
och Andreas Philipson samt nyval av Roniek Bannink
och Joakim Rubin som styrelseledamöter.
Omval av Andreas Philipson som styrelsens ordförande.
Omval av BDO Mälardalen AB som bolagets revisor,
med Johan Pharmanson som huvudansvarig revisor.
Fastställande av arvode till styrelsen och revisorn.
Fastställande av principer för utseende av valberedning.
Godkännande av ersättningsrapport.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta
om nyemission av aktier, konvertibler och/eller teck-
ningsoptioner. Om styrelsen beslutar om emission utan
företrädesrätt för aktieägarna så ska skälet vara att
kunna bredda ägarkretsen, anskaffa eller möjliggöra
anskaffning av rörelsekapital, öka likviditeten i aktien,
genomföra företagsförvärv eller anskaffa eller möjlig-
göra anskaffning av kapital för företagsförvärv.
Protokoll från årsstämman 2024 och därtill hörande stäm-
mohandlingar finns tillgängliga på bolagets webbplats.
Årsstämman 2025
Årsstämman i Stendörren Fastigheter AB (publ)
kommer att hållas den 22 maj 2025 klockan 14:00
i Garnisonen, konferensrum Humlegården, på
Karlavägen 100 i Stockholm.
Valberedning
För att säkerställa att val och arvodering av styrelse
och revisor bereds genom en av ägarna styrd, struk-
turerad och bekantgjord process, ska varje bolag som
tillämpar Koden ha en valberedning. Valberedningen ska
lämna förslag till stämmoordförande, styrelse, styrelse-
ordförande, revisor, arvode och annan ersättning för
styrelseuppdrag för var och en av styrelseledamöterna,
ersättning för utskottsarbete, arvode till bolagets revisor
samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändrade
principerna för utseende av valberedning.
Aktieägare har möjlighet att vända sig till valbered-
ningen med nomineringsförslag. Valberedningens förslag
offentliggörs i samband med kallelsen till årsstämman.
Stendörrens valberedning inför årsstämman 2025 har
följande sammansättning:
Oscar Christensson, representant för Altira AB och
ordförande i valberedningen.
Elisabeth Heide, representant för Stendörren Real
Estate AB.
Erik Ståhl Hallengren, representant för SEB Investment
Management AB.
Stendörrens styrelseordförande Andreas Philipson är
adjungerad medlem av valberedningen.
Styrelsen
Styrelsens ansvar
Styrelsen har det övergripande ansvaret för Stendörrens
förvaltning och organisation.
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som antas
på det konstituerande styrelsemötet varje år. I styrelsens
arbetsordning regleras bland annat styrelsens uppgifter
och arbetsfördelningen mellan styrelsen och bolagets
verkställande direktör. Till styrelsens arbetsordning finns
bland annat instruktionen för verkställande direktören
och instruktionen för finansiell rapportering bifogad.
Styrelsen fastställer övergripande mål och strategier
för bolaget och den koncern som bolaget tillhör samt
antar bolagets budget och policydokument. Styrelsen
följer den ekonomiska utvecklingen och granskar och
godkänner delårsrapporter och bokslut. Styrelsen över-
vakar även efterlevnaden av lagar, regler och interna
styrdokument, utvärderar och hanterar bolagets risker
och säkerställer god intern kontroll.
Vidare fattar styrelsen bland annat beslut som större
investeringar och organisations- och verksamhetsför-
ändringar i bolaget samt säkerställer att bolaget driver
ett adekvat hållbarhetsarbete.
Ordförandens ansvar
Styrelsens ordförande organiserar och leder styrelsens
arbete samt säkerställer att styrelsen genomför sitt
arbete på ett effektivt sätt och att styrelsen fullgör sina
förpliktelser. Ordföranden säkerställer även att nya sty-
relseledamöter vid behov genomgår börsens utbildning
för styrelseledamöter i börsbolag och annan utbildning
som anses lämplig. Ordföranden samråder med bolagets
verkställande direktör i strategiska frågor och säkerställer
att styrelseledamöterna erhåller erforderlig information
och dokumentation för fullgörande av sina respektive
uppgifter. Ordföranden ansvarar även för kontakter med
aktieägarna avseende ägarskapsfrågor och tillser att sty-
relsens arbete utvärderas i en årlig styrelseutvärdering.
Styrelsens sammansättning
Stendörrens styrelse ska enligt bolagsordningen bestå
av lägst tre och högst åtta ledamöter, utan suppleanter.
På årsstämman 2024 beslutades att styrelsen ska bes
av sex ledamöter utan suppleanter, för tiden intill slutet
av nästa årsstämma. Det beslutades om omval av Helena
Levander, Seth Lieberman, Carl Mörk och Andreas Philip-
son samt nyval av Roniek Bannink och Joakim Rubin.
Andreas Philipson omvaldes som styrelsens ordförande.
Information om styrelseledamöternas erfarenhet och
bakgrund, dess innehav av aktier och andra finansiella
instrument i bolaget och dess väsentliga uppdrag utanför
bolaget, återfinns i avsnittet om Styrelsen, sidorna 87–88.
Valberedningen inför årsstämman 2024 lade stor
vikt vid att styrelsen ska ha en mångsidighet och bredd
avseende utbildning, erfarenheter, kompetenser och
bakgrund för säkerställande av att styrelsens samman-
sättning uppfyller de krav som kommer att ställas på
styrelsen beaktat dess verksamhet, utvecklingsskede
Styrelsens sammansättning fram till årsstämman den 23 maj 2024
Namn Befattning Styrelseledamot sedan
Oberoende i
förhållande till bolaget
och bolagsledningen
Oberoende i
förhållande till bolagets
större aktieägare
Andreas Philipson Styrelseordförande 2016 Ja Ja
Seth Lieberman Styrelseledamot 2014 Ja Nej
Helena Levander Styrelseledamot 2017 Ja Ja
Carl Mörk Styrelseledamot 2016 Ja Nej
Henrik Orrbeck Styrelseledamot 2019 Ja Nej
Nisha Raghavan Styrelseledamot 2020 Ja Nej
Styrelsens sammansättning från och med årsstämman den 23 maj 2024
Namn Befattning Styrelseledamot sedan
Oberoende i
förhållande till bolaget
och bolagsledningen
Oberoende i
förhållande till bolagets
större aktieägare
Andreas Philipson Styrelseordförande 2016 Ja Ja
Roniek Bannink Styrelseledamot 2024 Ja Nej
Seth Lieberman Styrelseledamot 2014 Ja Nej
Helena Levander Styrelseledamot 2017 Ja Ja
Carl Mörk Styrelseledamot 2016 Ja Nej
Joakim Rubin Styrelseledamot 2024 Ja Nej
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 81
Bolagsstyrning
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
STYRELSENS ARBETE UNDER 2024
J
A
N
F
E
B
M
A
R
A
P
R
M
A
J
J
U
N
J
U
L
A
U
G
S
E
P
O
K
T
N
O
V
D
E
C
.
2024
FEBRUARI
Fastställande av årsbokslut
Genomgång av revisorernas rapport
från dess granskning
Frågor relaterade till årsstämman
Förslag till vinstdisposition
Intern kontroll
Ersättningsfrågor
JULI
Fastställande
av delårsrap-
port för årets
andra kvartal
Avrapportering
från revisions-
utskottet
AUGUSTI
Intern kontroll
SEPTEMBER
Fastställande av
bolagets opera-
tionella mål och
strategier
OKTOBER
Fastställande av delårs-
rapport för årets tredje
kvartal
Genomgång av revi-
sorernas översiktliga
granskning av delårs-
rapporten för det tredje
kvartalet
Granskning och utvär-
dering av bolagets
risk utvärdering och
interna kontroll
Beslut om ansvarsför-
säkring för styrelsen och
verkställande direktören
DECEMBER
Fastställande av budget
för kommande år
Utvärdering av styrelse
(inklusive utskott) och
verkstäl lande direktör
Ersättningsfrågor
APRIL
Års- och hållbarhets-
redovisningen
Frågor relaterade till
årsstämman
MAJ
Fastställande av delårs-
rapport för årets första
kvartal
Fastställande av rele -
vanta bolags styrnings-
dokument och policyer
Fastställande av
styrelsens årscykel
Beslut gällande
firmateckningsrätt
Val av styrelseutskott
och övriga förhållanden. Valberedningen ansåg det
väsentligt att styrelsen har en gedigen kunskap och
erfarenhet inom för bolaget väsentliga områden såsom
fastighetsutveckling, fastighetsförvaltning, transaktioner,
finansieringsfrågor, bolagsstyrningsfrågor, styrelsearbete
i en noterad miljö och relevanta hållbarhetsfrågor. Som
mångfaldspolicy tillämpades regel 4.1 i Koden. Vikten
av en jämn könsfördelning diskuterades särskilt och det
konstaterades att andelen kvinnor i den föreslagna
styrelsen uppgick till två av sex.
Enligt Koden ska en majoritet av de stämmovalda
styrelseledamöterna vara oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Minst två av dessa ska
även vara oberoende i förhållande till bolagets större
aktieägare. Bolagets styrelse uppfyller Kodens krav på
oberoende. Som framgår av tabellen nedan är samtliga
sex stämmovalda ledamöter oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen. Av dessa är två ledamöter
oberoende i förhållande till större aktieägare.
Arvode till styrelsen
Årsstämman 2024 beslutade att arvode till styrelsen,
intill slutet av nästa årsstämma, ska utgå med 520 000
kronor till styrelsens ordförande och med 260 000 kronor
vardera till övriga ledamöter. Årsstämman beslutade
vidare att arvode till ordföranden i revisorsutskottet ska
utgå med 80 000 kronor och med 30 000 kronor var-
dera till övriga ledamöter i revisionsutskottet, samt att
arvode till ordföranden i ersättningsutskottet ska utgå
med 60 000 kronor och med 20 000 kronor vardera
till övriga ledamöter i ersättningsutskottet.
I tabellen nedan anges det arvode som varje styrelse-
ledamot kommer att erhålla för tiden från årsstämman
2024 fram till årsstämman 2025.
Styrelsens arbete under 2024
Styrelsen har under 2024 hållit 20 protokollförda
styrelse möten, varav sex ordinarie styrelsemöten, ett
konstitue rande styrelsemöte och 13 extra styrelsemöten.
Sex av de extra styrelsemötena hölls per capsulam. Vid
styrelsens möten har bolagets verkställande direktör
och bolagets chefsjurist, tillika styrelsens sekreterare,
närvarat. Vidare har övriga medlemmar i bolagsled-
ningen närvarat vid styrelsemötena såsom föredragande
i punkter som berört respektive ledningsgruppsmedlems
ansvarsområde.
Enligt styrelsens arbetsordning ska styrelsen årligen
hålla minst fem ordinarie sammanträden utöver det kon-
stituerande styrelsesammanträdet. Styrelsen samman-
träder enligt ett fastställt schema och följer i huvudsak
Styrelsens arvode och närvaro under 2024
Namn Befattning Närvaro på styrelsemöten under 2024 Styrelsearvode, SEK
1) 2)
Andreas Philipson Styrelseordförande 20 av 20 580 000
Roniek Bannink
3)
Styrelseledamot 15 av 15 0
4)
Seth Lieberman Styrelseledamot 19 av 20 260 000
Helena Levander Styrelseledamot 20 av 20 340 000
Carl Mörk Styrelseledamot 20 av 20 310 000
Henrik Orrbeck
5)
Styrelseledamot 3 av 5 E/T
Nisha Raghavan
5)
Styrelseledamot 3 av 5 E/T
Joakim Rubin
3)
Styrelseledamot 15 av 15 0
4)
Totalt 1 490 000
I)
Angivet arvode har utgått för perioden mellan årsstämman 2024 och årsstämman 2025. I angivet belopp inkluderas arvode för arbete i styrelseutskott.
2)
Från och enligt beslut av årsstämman 2024.
3)
Styrelseledamoten tillträdde sin roll den 23 maj 2024.
4)
Styrelseledamoten har avstått från sitt styrelsearvode för perioden från årsstämman 2024 till årsstämman 2025.
5)
Styrelseledamoten lämnade sin roll den 23 maj 2024.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 82
Bolagsstyrning
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
en av styrelsen fastslagen årscykel, vilken revideras och
fastställs vid varje konstituerande styrelsemöte. På sidan
82 presenteras en kortfattad beskrivning av årscykeln
för 2024/2025. Utöver vad som där anges har styrel-
sen ett antal ordinarie agendapunkter som i huvudregel
behandlas på varje ordinarie styrelsemöte. Exempelvis
lämnar bolagets verkställande direktör vid varje sådant
möte ekonomisk rapport och informerar om affärsläget
och framtidsutsikter. Vid behov fattas beslut om förvärv
och försäljningar, andra investeringsbeslut, finansierings-
beslut samt beslut i strukturella och organisatoriska
frågor. Även frågor gällande bolagets hållbarhetsarbete,
IT-säkerhet och personalrelaterade frågor behandlas
regelbundet av styrelsen. Eftersom styrelsen fastställer
den finansiella rapporteringen föregås varje finansiell
rapport av ett styrelsemöte där aktuell rapport fastställs.
På dessa möten rapporterar revisionsutskottet om ut-
skottets arbete. Utöver ordinarie styrelsemöten hålls
extra styrelsemöten vid behov, till exempel när ett
affärsbeslut kräver styrelsens godkännande.
Styrelseutvärdering
Styrelsen utvärderar årligen styrelsearbetet och verk-
ställande direktörens arbete i syfte att säkerställa att
styrelsens arbete bedrivs effektivt och att styrelsens och
verkställande direktörens arbete fortlöpande utvecklas.
Detta sker genom en systematisk och strukturerad pro-
cess. Styrelsens och verkställande direktörens arbete
under 2024 har utvärderats genom en extern tjänst.
Styrelseutvärderingen omfattade bland annat ämnen
som bolagets mål och strategi, styrelsens sammanträden,
styrelsesammansättningen, styrelseutskottets arbete
samt information, rapportering och riskhantering.
Resultatet från styrelseutvärderingen har presenterats
för styrelsen på ett styrelsesammanträde och följdes av
en styrelsediskussion gällande hur styrelsens arbetssätt
kan fortsätta utvecklas för att optimera styrelsearbetet.
Ingen från bolagsledningen närvarade vid detta möte.
Resultatet har även redovisats för valberedningen.
Revisionsutskottet
Stendörren har ett revisionsutskott som under 2024
bestått av Helena Levander (ordförande), Carl Mörk och
Joakim Rubin. Revisionsutskottets arbete och bestäm-
manderätt regleras i arbetsordningen och instruktionen
för revisionsutskottet, vilken utgör en bilaga till styrelsens
arbetsordning. Revisionsutskottet har bland annat till
uppgift att för styrelsens räkning:
Övervaka tillämpningen av bolagets redovisnings-
principer.
Övervaka bolagets finansiella rapportering samt lämna
rekommendationer och förslag för att säkerställa
rapporteringens tillförlitlighet.
Med avseende på den finansiella rapporteringen
övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll och
riskhantering.
Hålla sig informerat om revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen samt om slutsatserna av
revisionsinspektionens kvalitetskontroll.
Granska och övervaka revisorns opartiskhet och
självständighet.
Biträda vid upprättandet av förslag till årsstämmans
beslut om revisorsval.
Revisionsutskottet ska hålla minst fem utskottsmöten
varje räkenskapsår. Dess ledamöter får inte vara anställda
av bolaget och minst en ledamot ska ha redovisnings-
eller revisionskompetens.
Under 2024 har revisionsutskottet haft fem protokoll-
förda möten. Vid mötena behandlades bland annat bola-
gets finansiella rapporter, värderingsfrågor, den externa
revisionen, bolagets riskutvärdering och interna kontroll,
bolagets externa visselblåsarfunktion och bolagets
policyer.
Ersättningsutskottet
Stendörren har ett ersättningsutskott vars syfte är att
tillförsäkra en utförlig, genomarbetad och välgrundad
ersättningsmodell till bolagets anställda, med fokus på
ersättning till verkställande direktören och andra med-
lemmar av bolagsledningen. Ersättningsutskottet har
under 2024 bestått av Andreas Philipson (ordförande),
Carl Mörk och Joakim Rubin. Utskottets huvudsakliga
uppgifter består bland annat av att:
Bereda styrelsens beslut i frågor om ersättnings-
principer, ersättningar och andra anställningsvillkor
för bolagsledningen.
Bevaka och utvärdera pågående och under året
avslutade program för rörliga ersättningar för
bolagsledningen.
Bevaka och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer
för ersättningar till ledande befattningshavare som
årsstämman ska fatta beslut om samt bevaka och
utvärdera bolagets ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer.
Årligen upprätta en ersättningsrapport som ska
läggas fram för årsstämman.
Ersättningsutskottets ansvarsområden och beslutan-
derätt regleras i en arbetsordning och instruktion för
ersättningsutskottet, vilken finns bifogad till styrelsens
arbetsordning.
Under 2024 höll ersättningsutskottet två protokoll-
förda möten där bland annat frågor om ersättning till
ledande befattningshavare, utvärdering av gällande rikt-
linjer för ersättningar till ledande befattningshavare och
bolagets ersättningsrapport behandlades.
Verkställande direktör och bolagsledning
Bolagets verkställande direktör ansvarar för den opera-
tiva styrningen och ska sköta den löpande förvaltningen
och leda verksamheten i enlighet med de anvisningar som
styrelsen meddelar. Verkställande direktörens ansvar och
förhållande till styrelsen regleras i den instruktion för
verkställande direktören som styrelsen antagit.
Verkställande direktören är ansvarig för den finansiella
rapporteringen i bolaget och ska säkerställa att styrelsen
erhåller tillräckligt med information för att styrelsen fort-
löpande ska kunna utvärdera bolagets finansiella ställ-
ning. Bolagets verkställande direktör ska löpande hålla
styrelsen informerad om utvecklingen av bolagets och
koncernens verksamhet, omsättningens storlek, bolagets
resultat och finansiella ställning, likviditeten och kredit-
situationen, viktigare företagshändelser samt andra hän-
delser, omständigheter eller förhållanden som bedöms
vara av väsentlig betydelse för bolagets aktieägare.
Styrelsen har uppdragit åt bolagets verkställande
direktör att säkerställa att bolaget följer tillämpliga reg-
ler och föreskrifter, innefattande bolagets skyldighet när
det kommer till att offentliggöra insiderinformation och
bolagets skyldighet att föra loggbok över personer med
tillgång till insiderinformation om bolaget.
Stendörrens bolagsledning består av följande
personer:
Erik Ranje, verkställande direktör
Anders Nilsson, förvaltningschef och vice verkställande
direktör
Per-Henrik Karlsson, ekonomidirektör
Johan Malmberg, investerings- och affärsutvecklings-
chef
Maria Jonsson, utvecklingschef
Caroline Gebauer, bolagsjurist
Åsa Thorell, HR-chef
Linda Schuur, hållbarhetschef
För mer information om bolagsledningen, se sidorna
89–90.
Revisor
Revisorns uppgift är att granska bolagets årsredovis-
ning och räkenskaper samt styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning av bolaget. Efter varje räkenskaps-
år ska revisorn lämna en revisionsberättelse och en kon-
cernrevisionsberättelse till årsstämman. Vid årsstämman
den 23 maj 2024 omvaldes revisionsbolaget BDO Mälar-
dalen AB till revisor för bolaget, med den auktoriserade
revisorn Johan Pharmanson som huvudansvarig för
revisionen. Revisorns mandatperiod löper ut vid slutet
av årsstämman som hålls den 22 maj 2025. Bolaget har
under 2024 inte anlitat BDO Mälardalen AB för några
icke-revisionstjänster.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 83
Bolagsstyrning
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
Intern kontroll
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att det inom
Stendörren finns en adekvat och effektiv riskutvärdering
och intern kontroll, vilken syftar till att säkerställa att
bolagets verksamhet bedrivs effektivt och ändamåls-
enligt och att den finansiella rapporteringen och hållbar -
hetsrapporteringen är tillförlitlig och upprättad i över-
ensstämmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandar-
der och övriga krav på noterade bolag. Den interna
kontrollen säkerställer även att bolaget efterlever internt
fastställda policyer och riktlinjer.
Stendörrens riskutvärdering och interna kontroll tar
avsteg i bolagets övergripande strategi och mål samt
dess affärsplaner. Genom en effektiv riskutvärderingen
och god intern kontroll kan eventuella händelser som
kan påverka bolagets möjlighet att nå dess mål identifie-
ras och hanteras inom bolagets riskaptit. Nedan beskrivs
Stendörrens system för riskutvärdering och intern kon-
troll, främst i samband med den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Stendörrens kontrollmiljö, det vill säga den kultur som
styrelsen och bolagsledningen verkar utifrån, bestäms av
bolagets interna styrnings- och kontrollstruktur. Fördel-
ning och delegering av ansvar internt inom Stendörren
fastställs bland annat i styrelsens arbetsordning, instruk-
tionen för verkställande direktören, instruktionen för
finansiell rapportering, finanspolicyn, uppförande koden
och bolagets attestordning. För att säkerställa en ända-
målsenlig riskhantering och god intern kontroll har bolaget
antagit en policy för riskutvärdering och en rad andra
styrande dokument. Samtliga interna styrdokument revi-
deras löpande. Genom de formaliserade rutinerna säker-
ställs att fastlagda principer för finansiell rapportering,
hållbarhetsrapportering och intern kontroll efterlevs.
Riskutvärdering
Riskhantering är en viktig aktivitet för Stendörren.
Det är av fundamental vikt för Stendörrens långsiktig
överlevnad, lönsamhet och stabilitet att bolaget har en
sund riskkultur och en fungerande riskhantering. Risk
är nära relaterat till bolagets mål och utveckling. Därför
påverkas bolagets kunder, intressenter och anställda av
bolagets riskhantering. Förmågan att hantera risker är
direkt kopplad till bolagets möjligheter att bedöma och
hantera oförutsedda händelser.
Enligt Stendörrens policy för riskutvärdering ska
bolagsledningen identifiera, utvärdera och hantera bola-
gets risker samt rapportera dessa till styrelsen. Detta
sker genom att bolagsledningen kontinuerligt och minst
årligen varje höst genomför en omfattande riskutvärde-
ring, varvid samtliga risker som bolaget utsätts för iden-
tifieras och utvärderas. Riskutvärderingen tar hänsyn till
bolagets egna bedömningar samt externa revisionsrap-
porter. Identifiering av risker sker i syfte att identifiera
de mest väsentliga riskerna för Stendörren. Riskerna
kategoriseras i följande fem kategorier; strategiska risker,
operationella risker, regelefterlevnadsrisker, finansiella
risker och hållbarhetsrisker.
För varje enskild risk uppskattas dels sannolikheten
för dess inträffande, dels omfattningen av konsekvensen
vid ett eventuellt inträffande. Produkten av de båda
parametrarna utgör den enskilda riskens totala riskvärde
och anges i en riskutvärderingsrapport. I riskutvärderings-
rapporten lyfter bolagsledningen även fram de risker
som utifrån riskutvärdering är att betrakta som bolagets
väsentliga risker.
Kontrollaktiviteter
Baserat på utfallet av riskutvärderingen säkerställer
bolagsledningen att bolaget har adekvata och effektiva
kontrollaktiviteter på plats för att minimera sannolik-
heten att de risker som bedömts som väsentliga risker
inträffar. För varje väsentlig risk utses en ansvarig inom
organisationen som får till uppgift att presentera en
handlingsplan (kontrollaktivitet) för den specifika risken.
Ansvarig för respektive väsentlig risk och aktuell kontroll-
aktivitet framgår av riskutvärderingsrapporten. Bolagets
nyckelkontroller finns beskrivna i processbeskrivningar
och där så tillämpligt checklistor som steg för steg listar
vilka kontroller som ska utföras. Kontrollerna dokumen-
teras systematiskt.
Vad gäller de kontrollaktiviteter som tar sikte på den
finansiella rapporteringen syftar dessa till att förhindra,
upptäcka och åtgärda fel och avvikelser. De inkluderar
exempelvis:
Kontoavstämningar.
Granskning och attestering av bokföringsordrar.
Checklistor kvartals- och årsbokslut.
Attestordningen.
Uppföljning och avstämning av att de interna regler
som uppställs i finanspolicyn, instruktionen för den
finansiella rapporteringen, ekonomihandboken och
andra interna policyer.
Ekonomiavdelningen har regelbundna avstämningar och
uppföljningar med bolagets revisor gällande bolagets
interna kontroll.
För att ytterligare stärka bolagets interna kontroll har
styrelsen antagit en internkontrollplan. I internkontroll-
planen listas bolagets nyckelkontroller tillsammans med
angivande av hur bolaget internt testar att dessa pro-
cesser utförts. Av internkontrollplanen framgår vilken
identifierad risk varje kontroll avser att hantera, vem som
ansvarar för att testa att kontrollaktiviteten fungerat
samt hur testningen ska ske och hur ofta. lnternkontroll-
planen revideras löpande och minst årligen.
Information och kommunikation
Styrelsen har antagit en informationspolicy som anger
riktlinjerna för all intern och extern kommunikation.
Syftet med informationspolicyn är att klargöra hur
informationsansvaret är fördelat och att bidra till att en
enhetlig kommunikation ges såväl internt som externt.
Vidare syftar Stendörrens kommunikation till att uppnå
en effektiv och korrekt informationsgivning avseende
den finansiella rapporteringen och övriga bolagshändel-
ser. Genom bolagets informationspolicy säkerställs att
bolagets informationsgivning är korrekt och att informa-
tion kommuniceras vid lämplig tidpunkt. Sådan informa-
tion som bedöms vara kurspåverkande offentliggörs till
marknaden genom pressmeddelande.
Bolagsledningen erhåller regelbundet finansiell
information om bolaget vid dess protokollförda möten
och verkställande direktören säkerställer att styrelsen
löpande erhåller sådan information som styrelsen behöver
för att ha möjlighet att kontinuerligt bedöma bolagets
finansiella resultat, likviditet och utveckling samt fullgöra
deras skyldigheter i alla övriga aspekter. Information
gällande bolagets redovisning, finansiella rapportering,
interna kontroll, finansiell riskexponering och riskhante-
ring rapporteras även till bolagets revisionsutskott för
dess beredning.
Vad gäller resultatet av bolagsledningens riskutvärde-
ring och utvärdering av bolagets interna kontroll rappor-
teras det till revisionsutskottet och därefter till styrelsen,
som enligt dess arbetsordning årligen har att utvärdera
bolagets risker och interna kontroll. På det aktuella
styrelsemötet, vilket infaller under hösten, presenterar
även bolagsledningen ett förslag till uppdaterad intern-
kontrollplan. Revisorn presenterar även resultatet av sin
granskning av bolagets interna kontroll. Därutöver rap-
porterar bolagsledningen utfallet av den egenkontroll
som sker i enlighet med internkontrollplanen halvårsvis
till styrelsen.
Bolagets policyer och andra interna riktlinjer revideras
löpande och minst årligen under våren. Bolaget säker-
ställer att samtliga anställda har erforderlig kunskap om
interna policyer, riktlinjer och instruktioner samt genom-
för utbildningar för dess anställda när så anses lämpligt.
Stendörrens visselblåsartjänst nås via bolagets hem-
sida och intranät. Visselblåsartjänsten är ett ”early war-
ning system” och utgör en viktig komponent för att värna
god bolagsstyrning och bevara kundernas och allmän-
hetens förtroende för bolaget. Visselblåsartjänsten kan
användas för att varna om allvarliga risker för oegentlig-
heter som kan påverka människor, vår organisation, sam-
hället eller miljön. Rapporten kan innehålla information
om brottslighet, oegentligheter och överträdelser eller
andra handlingar som bryter mot EU:s eller nationell
lagstiftning i en arbetsrelaterad kontext. För att trygga
anonymiteten hanteras tjänsten av en extern part.
Kommunikationskanalen är krypterad och lösenords-
skyddad. Alla meddelanden behandlas konfidentiellt.
Ärenden som inkommer till visselblåsartjänsten rappor-
teras till utsedda befattningshavare på Stendörren.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 84
Bolagsstyrning
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
Uppföljning
Det övergripande ansvaret för uppföljning av den
interna kontrollen åligger styrelsen. Löpande uppföljning
av verksamhet och resultat sker på flera nivåer i bolaget,
såväl på fastighetsnivå som på koncernnivå. Resultatet
analyseras av ansvariga inom organisationen. Avrapporte-
ring sker till bolagsledning, styrelse och revisor. Bolagets
revisor rapporterar sina iakttagelser från dess granskning
av bolagets interna kontroll direkt till revisionsutskottet.
Styrelsen följer upp den ekonomiska utvecklingen i
sam band med granskningen och antagandet av varje
delårsrapport.
Utvärdering av behovet av separat
internrevisionsfunktion
Någon internrevisionsfunktion finns i dagsläget inte
inom Stendörren. Styrelsen har utvärderat frågan och
konstaterat att bolaget har en ändamålsenlig och effek-
tiv intern kontroll för en organisation av bolagets storlek.
Något behov av att inrätta en internrevisionsfunktion har
därför inte ansetts föreligga. Styrelsen omprövar årligen
detta beslut.
Aktieägarna i Stendörren beslutade på årsstämman
den 23 maj 2024 om följande principer för utseende
av valberedningen inför årsstämman 2025:
”Inför varje årsstämma ska valberedningen bestå av
representanter för de per den 31 augusti direkt före-
gående år till röstetalet tre största aktieägarna enligt
den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken, varvid
grupp av aktieägare som ägargrupperats i Euroclear
Sweden-systemet i detta sammanhang betraktas som
en aktieägare. Om en eller flera av dessa tre aktieägare
väljer att avstå ifrån att utse representant till valbered-
ningen, ska ledamot utses av den eller de största aktie -
ägaren(na) på tur. Styrelseordföranden ska vara adjung-
erad medlem av valberedningen.
Styrelseordföranden ska sammankalla det första
mötet i valberedningen. Valberedningen ska inom sig
utse en av ledamöterna till ordförande, vilket inte ska
vara en styrelseledamot.
Om en eller flera aktieägare som utsett representan-
ter till valberedningen inte längre tillhör de tre största
ägarna i bolaget vid en tidpunkt mer än två månader
före aktuell årsstämma, ska representanterna för dessa
aktieägare frånträda sitt uppdrag och nya ledamöter
utses av de nya aktieägare som då tillhör de tre största
aktieägarna. Om en ledamot i valberedningen avsäger
sig uppdraget innan valberedningens arbete är avslutat
ska samma aktieägare som utsåg den avgående leda-
moten, om det anses nödvändigt, äga rätt att utse en
ny ledamot, eller om aktieägaren inte längre är bland de
tre största aktieägarna, den största aktieägaren på tur.
Förändringar i valberedningens sammansättning ska
omedelbart offentliggöras. Valberedningens samman-
sättning för årsstämmor ska offentliggöras senast sex
månader före stämman.
Ingen ersättning ska utgå till ledamöterna i valbered-
ningen. Bolaget ska betala de nödvändiga utgifter som
valberedningen kan komma att ådra sig inom ramen för
sitt arbete.
Mandattiden för valberedningen avslutas när den
därpå följande valberedningen har offentliggjorts.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Dessa riktlinjer omfattar bolagets VD och övriga per-
soner i bolagsledningen. Riktlinjerna ska tillämpas på
ersättningar som avtalas, och förändringar som görs
i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna
antagits av årsstämman 2021. Riktlinjerna omfattar inte
ersättningar som beslutas av bolagsstämman. Det note-
ras att ledamöterna i bolagets styrelse endast uppbär
arvode som beslutas av bolagsstämman varför dessa
riktlinjer inte inkluderar styrelsens ledamöter.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen och hållbarhet
Bolagets affärsstrategi är i korthet följande.
Stendörren Fastigheter är ett fastighetsbolag med
fokus på att skapa långsiktig tillväxt och värdeökning
genom att förvalta, utveckla och förvärva fastigheter för
lager och lätt industri, samt i vissa fall bostäder, i Stock-
holm, Mälardalen samt andra geografiska marknader
i Norden. Genom att erbjuda våra kunder lokaler som
stödjer deras verksamhet, skapar vi genom ett hållbart
arbete, långsiktiga relationer som kan generera en god,
riskjusterad avkastning till våra aktieägare.
För ytterligare information om bolagets affärsstrategi,
se stendorren.se.
En framgångsrik implementering av bolagets affärs-
strategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhetsarbete, förutsätter
att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade med-
arbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda kon-
kurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att
ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrens-
kraftig totalersättning.
I bolaget har tidigare inrättats aktierelaterade incita-
mentsprogram. De har beslutats av bolagsstämman och
omfattas därför inte av dessa riktlinjer. För mer informa-
tion om tidigare program, innefattande de kriterier som
utfallet är beroende av, se stendorren.se/sv/investerare/
bolagsstyrning/incitamentsprogram/. Eventuella fram-
tida aktierelaterade incitamentsprogram kommer att
beslutas om av bolagsstämman.
Rörlig kontantersättning som omfattas av dessa rikt-
linjer ska syfta till att främja bolagets affärsstrategi och
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhetsarbete.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av
följande komponenter: fast kontantlön, rörlig kontant-
ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner.
Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av
dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie- och
aktiekurs relaterade ersättningar.
Styrelsen har en diskretionär rätt att besluta om rör-
lig kontantersättning i enlighet med dessa riktlinjer. Den
rörliga kontantersättningen får uppgå till högst 200 pro-
cent av den fasta årliga kontantlönen. Bedömning av i
vilken utsträckning kriterierna för utbetalning av rörlig
kontantersättning har uppfyllts ska ske årligen och avse
en period om ett år.
För verkställande direktören ska pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, vara premiebestämda. Rör-
lig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Pensionspremierna för premiebestämd pension ska
uppgå till högst 30 procent av den fasta årliga kontant-
lönen.
Övriga ledande befattningshavares pensionsförmåner,
innefattande sjukförsäkring, ska vara premiebestämda
om inte befattningshavaren omfattas av förmånsbe-
stämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestäm-
melser. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensions-
grundande om det inte enligt tvingande kollektivavtals-
bestämmelser regleras att rörlig kontantersättning ska
vara pensionsgrundande. Pensionspremierna för premie-
bestämd pension ska uppgå till högst 30 procent av den
fasta årliga kontantlönen.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk-
vårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner får
sammanlagt uppgå till högst 20 procent av den fasta
årliga kontantlönen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden
vara högst sex månader. Fast kontantlön under uppsäg-
ningstiden och avgångsvederlag får sammantaget inte
överstiga ett belopp motsvarande den fasta kontant-
lönen för två år för verkställande direktören och ett år
för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning
från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara
högst sex månader.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning m.m.
Den rörliga kontantersättningen ska vara kopplad till
förutbestämda kriterier som kan vara mätbara finansiella
och/eller icke-mätbara icke-finansiella. Kriterierna kan
utgöras av generella och/eller individanpassade kvanti-
tativa eller kvalitativa mål som kan ta hänsyn till bland
annat intern kontroll inom bolaget, budgetkontroller,
rapporters kvalitet och punktlighet, implementeringen
av nya och förbättrade IT-system, samverkan mellan
bolagets olika avdelningar och utvecklingen av led-
aregenskaper hos avdelningscheferna samt bolagets
övergripande hållbarhetsarbete. Kriterierna ska vara
utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och
långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhetsarbete,
genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärs-
strategin eller främja befattningshavarens långsiktiga
utveckling. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller
avtal och med de begränsningar som må följa därav helt
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 85
Bolagsstyrning
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats
på felaktiga grunder.
Ersättningsutskottet ansvarar för bedömningen såvitt
avser rörlig kontantersättning till verkställande direk-
tören. Såvitt avser rörlig kontantersättning till övriga
ledande befattningshavare ansvarar ersättningsutskottet
tillsammans med verkställande direktören för bedöm-
ningen. Ersättningsutskottet förelägger därefter före-
slagna ersättningar till styrelsen för beslut.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersätt-
ningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets
anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas
totalersättning, ersättningens komponenter samt ersätt-
ningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en
del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsun-
derlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna
och de begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över
och genomföra riktlinjerna
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets
uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag
till riktlinjer för ersättning till ledande befattningsha-
vare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer
åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för
beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess
att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersätt-
ningsutskottet ska även följa och utvärdera program
för rörliga ersättningar för ledande befattningshavare,
tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer
och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och
bolagets ledande befattningshavare. Vid styrelsens
behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frå-
gor närvarar inte verkställande direktören eller andra
ledande befattningshavare, i den mån de berörs av
frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt
eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för
det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bola-
gets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhetsar-
bete, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bär-
kraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets
uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrå-
gor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Beskrivning av betydande förändringar av riktlinjerna
Ersättningsutskottet och styrelsen har bedömt att det är
ändamålsenligt för bolaget att de ledande befattnings-
havarna kan utvärderas utifrån, och den rörliga ersätt-
ningen kan vara kopplad till, sådana icke-finansiella
kriterier som inte är mätbara. Ovanstående ersättnings-
riktlinjer har således ändrats med anledning av detta.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 86
Bolagsstyrning
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
STYRELSE
ANDREAS PHILIPSON
Styrelseordförande sedan 2022 och styrelseledamot
sedan 2016. Ordförande i ersättningsutskottet.
Född 1958.
Utbildning
Civilingenjör, väg och vatten,
Chalmers Tekniska Högskola.
Övriga nuvarande befattningar
Andreas är grundare och styrelsemedlem i TAM Group
AB samt styrelseledamot i Besqab AB och i dotterbolag
inom TAM Group.
Arbetslivserfarenhet
Drygt 30 års erfarenhet av ledande befattningar i bygg-
och fastighetsbranschen. Tidigare bland annat vd och
styrelsemedlem i Catena AB, vd för Temaplan AB samt
Fastighetsdirektör på Näckebro AB. Deltagit i flera stora
projekt med internationella fastighetsinvesterare som
framgångsrikt valt att göra fastighetsinvesteringar i
Sverige.
Oberoende
Oberoende i förhållande till Stendörren och dess bolags-
ledning och till större aktieägare.
Innehav
4 497 B-aktier.
RONIEK BANNINK
Styrelseledamot sedan 2024.
Född 1979.
Utbildning
BA (Hons) i Business Administration,
Greenwich University, London.
Övriga nuvarande befattningar
Senior Director på EQT Exeter, baserad i Amsterdam,
Nederländerna.
Arbetslivserfarenhet
20 års erfarenhet från fastighetssektorn och är speci-
aliserad på investeringar och portföljförvaltning inom
private equity och noterade marknader för globala insti-
tutionella investerare. Började på EQT Real Estate 2016
och har tidigare haft befattningar på SEGRO i Düsseldorf,
Tyskland, där hon fokuserade på nordeuropeiska inves-
teringar. Dessförinnan involverad i investeringar i private
equity-fonder på Cushman & Wakefield i London.
Oberoende
Oberoende i förhållande till Stendörren och dess bolags-
ledning men inte till större aktieägare.
Innehav
Inget.
HELENA LEVANDER
Styrelseledamot sedan 2017.
Ordförande i revisionsutskottet.
Född 1957.
Utbildning
Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Factoringgruppen AB och Caroline
Svedbom AB och styrelseledamot i Occlutech AG och
Cinclus Pharma AB.
Arbetslivserfarenhet
Flerårig erfarenhet från olika operativa roller inom finans-
och aktiemarknad, samt styrelseerfarenhet från flera
börsnoterade, statliga och privata bolag och finansbolag.
Grundare av Nordic Investor Services AB, vilket 2021 köptes
upp av Institutional Shareholder Services (ISS). Tidigare
även verksam inom Neonet AB, Odin Förvaltning, Nordea
Asset Management och SEB Asset Management.
Oberoende
Oberoende i förhållande till Stendörren och dess bolags-
ledning och till större aktieägare.
Innehav
5 000 B-aktier.
SETH LIEBERMAN
Styrelseledamot sedan 2014.
Styrelseordförande perioderna 2014–2018 och 2019–2020.
Född 1961.
Utbildning
B.A. in Economics från Tufts University, USA.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande i Kvalitena AB (publ) och medlem i EQT Real Estate
Funds I & II:s Investment Advisory Committees.
Arbetslivserfarenhet
Mer än 41 års erfarenhet av fastighetsbranschen, främst i Europa och USA.
Bred erfarenhet av affärsutveckling, private equity-investeringar och skuld-
investeringar samt har tillhandahållit finansiering på uppdrag av finansiella
institutioner och fonder. Tidigare ledande befattningar har inkluderat Wain-
bridge Capital Ltd:s US Special Situations Fund, Advanced Capitals Real
Estate Global Fund of Funds, UBS Investment Bank, Hypo Real Estate Inter-
national & Hypoverinsbank AG, Lehman Brothers International, Credit Suisse
First Boston och GE Capital. Seth har varit aktivt involverad i Urban Land
Institute Europe – interim CEO 2015 och tidigare medlem av ”European
Executive Committee” respektive ”Global Audit Committee”. Tidigare styrelse-
ledamot i Maha Energy AB och Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (SBB).
Oberoende
Oberoende i förhållande till Stendörren och dess bolags ledning men inte till
större aktieägare.
Innehav
20 000 B-aktier.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 87
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
CARL MÖRK
Styrelseledamot sedan 2016.
Ledamot i revisionsutskottet och ersättningsutskottet.
Född 1969.
Utbildning
Civilingenjör från KTH och MSc i fastighetsfinansiering från
London School of Economics.
Övriga nuvarande befattningar
Styrelseordförande och verksam i Altira AB samt
styrelse ledamot i ett flertal av Altiras portföljbolag.
Arbetslivserfarenhet
Drygt 30 års erfarenhet av fastighetstransaktioner och
fastighetsförvaltning i Sverige och i Europa. Tidigare verksam
inom bl.a. Securum, som analytiker på Parkes & Co och som
ansvarig för nordisk Asset Management på Doughty Hanson
& Co. Grundade Altira 2003.
Oberoende
Oberoende i förhållande till Stendörren och dess bolags-
ledning men inte till större aktieägare.
Innehav
Altira AB, ett till Carl Mörk närstående bolag, äger 500 000
A-aktier och 2 615 000 B-aktier i Stendörren. Därutöver inne-
har Carl Mörk, tillsammans med närstående, 20 000 B-aktier.
JOAKIM RUBIN
Styrelseledamot sedan 2024.
Ledamot i revisionsutskottet och ersättningsutskottet.
Född 1960.
Utbildning
Civilingenjörsexamen från Tekniska högskolan,
Linköpings
universitet.
Övriga nuvarande befattningar
Partner på EQT Partners AB.
Arbetslivserfarenhet
Lång erfarenhet av kapitalmarknadsfrågor och arbete i en note-
rad miljö. Tidigare partner på Zeres Capital som han grundade
år 2013. Dessförinnan Senior Partner på CapMan och ansvarig
för dess Public Market Fund. Flertalet ledande positioner
under perioden 1995–2008 inom avdelningen för Investment
Bankning på Handelsbanken Capital markets, senast som chef
för Corporate Finance. Tidigare styrelseledamot i Storytel AB
(publ), AFRY AB, Nobia, Intrum Justitia, Proffice, B&B Tools,
Sanitec, Capio, Hoist Finance, Cramo och Adapteo.
Oberoende
Oberoende i förhållande till Stendörren och dess bolags-
ledning men inte till större aktieägare.
Innehav
Inget.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 88
Styrelse
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
LEDNINGSGRUPP
ERIK RANJE
Verkställande direktör
Verkställande direktör sedan 2020.
Född 1972.
Utbildning
Master of Science in Economics and Business
Administration från Handelshögskolan i
Stockholm.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Tidigare Head of Real Estate Investment Ban-
king på Danske Bank, arbetade där i drygt två
år med bank- och kapitalmarknadsfinansiering
samt rådgivning i samband med fastighetstrans-
aktioner. Dessförinnan inom Structured Real
Estate Finance och Corporate Finance på SEB
i 20 år.
Innehav
120 000 teckningsoptioner.
PER-HENRIK KARLSSON
Ekonomidirektör
Ekonomidirektör sedan 2020.
Född 1977.
Utbildning
Master of Science in Economics and Business
Administration från Växjö Universitet.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Tidigare redovisningschef på bolaget i knappt
ett år och kommer dessförinnan från en roll som
Head of Nordic Accounting & Financial Control
på NREP. Tidigare arbetat för Aberdeen Stan-
dard Investments samt som auktoriserad revisor
på Ernst & Young.
Innehav
46 B-aktier och 6 500 teckningsoptioner.
CAROLINE GEBAUER
Bolagsjurist
Bolagsjurist sedan 2017. Ansvarar för bolagets
legala frågor samt är styrelsens sekreterare.
Född 1980.
Utbildning
Jur. kand. från Uppsala universitet.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Tidigare arbetat på Advokatfirman Vinge
(2006–2017) och dessförinnan tingsnotarie på
Stockholms tingsrätt (2005–2006).
Innehav
11 474 B-aktier och 30 000 teckningsoptioner.
MARIA JONSSON
Utvecklingschef
Utvecklingschef sedan 2020.
Född 1974.
Utbildning
Civilingenjör, Lantmäterilinjen med inriktning
Fastighetsekonomi, Kungliga Tekniska
Högskolan.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Tidigare arbetat som projektutvecklingschef för
Region Stockholm-Norr, fastighetsutvecklings-
chef, fastighetschef, tf. verksamhetsutvecklings-
chef och tf. Region-vd inom Castellum. 25 års
arbetslivserfarenhet från fastighetsbranschen
inom befattningar som innefattat utveckling
av fastigheter och nya projekt, fastighetsför-
valtning, uthyrning, fastighetsförvärv samt
ledningsgruppsarbete.
Innehav
1 900 B-aktier och 11 000 teckningsoptioner.
JOHAN MALMBERG
Investerings- och affärsutvecklingschef
Investerings- och affärsutvecklingschef sedan
februari 2022. Dessförinnan transaktionschef
augusti 2020–februari 2022.
Född 1974.
Utbildning
Ekonomie kandidat från högskolan i Gävle samt
utbildad fastighetsmäklare.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Tidigare affärsutvecklingschef på bostadsföre-
taget Fastighets AB Förvaltaren. Dessförinnan
fristående rådgivare till de börsnoterade fastig-
hetsbolagen Hemfosa och Diös. Anställd rådgi-
vare på fastighetskonsultbolagen Tenzing och
Catella samt på Swedbank Corporate Finance.
Har medverkat i ett stort antal fastighets- och
kapitalmarknadstransaktioner under mer än 25
år i marknaden.
Innehav
4 250 B-aktier och 12 000 teckningsoptioner.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 89
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
ANDERS NILSSON
Förvaltningschef, vice verkställande direktör
Förvaltningschef och vice verkställande
direktör sedan 2020.
Född 1967.
Utbildning
Civilingenjör, Lantmäterilinjen med inriktning
Fastighetsekonomi och förvaltning, Kungliga
Tekniska Högskolan.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Kommer närmast från egen konsultverksamhet.
Dessförinnan Region-vd inom Castellum och
medlem av dess koncernledning. Inom Castellum
även innehaft rollen som vd för Fastighets AB
Brostaden samt varit affärsområdeschef. Har
drygt 25 års erfarenhet inom fastighetsbran-
schen och merparten av de rollerna har utgjort
ledande befattningar.
Innehav
110 000 teckningsoptioner.
LINDA SCHUUR
Hållbarhetschef
Hållbarhetschef sedan 2023.
Född 1978.
Utbildning
Master of Sustainable Architecture från Chalmers
Tekniska Högskola, Göteborg. Studier i Interna-
tionellt samarbete (för fastighetsbranschen) vid
Stanford University, San Fransisco, USA.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Tidigare hållbarhetschef i drygt två år på Intea
Fastigheter AB (publ). Eget konsultbolag med
uppdrag från fastighets- och byggbolag inom
hållbarhet. Dessförinnan hållbarhetsansvarig på
Serneke Projektutveckling och Byggentrepre-
nad i två år samt 12 år som arkitekt med håll-
barhetsfokus på diverse arkitektföretag både
i Sverige, Göteborg och Stockholm, men även
internationellt i USA, New York.
Innehav
58 B-aktier.
ÅSA THORELL
HR-chef
HR-chef sedan 2023. Ansvarar för alla
HR-relaterade frågor.
Född 1963.
Utbildning
Kandidatexamen i programmet för Personal-
och arbetslivsfrågor från Uppsala Universitet.
Övriga väsentliga uppdrag
Inga.
Arbetslivserfarenhet
Tidigare arbetat i olika roller inom HR på
Dustin AB (2015–2022) och var dessförinnan
HR Business Partner på ÅF AB (2007–2015).
Innehav
Inget.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 90
Ledningsgrupp
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
REVISORNS YTTRANDE OM
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagsstämman i Stendörren Fastigheter AB (publ), org.nr 556825-4741
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrnings-
rapporten för år 2024 på sidorna 79–90 och för att den
är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation
RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrap-
porten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyr-
ningsrapporten har en annan inriktning och en väsent-
ligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International Stan-
dards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund
för vårt uttalande.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket
samma lag är förenliga med årsredovisningen och
koncernredovisningen samt är i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Stockholm den 29 april 2025
BDO Mälardalen AB
Johan Pharmanson Carl-Johan Kjellman
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 91
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Övrig information
Bolagsstyrning
ÖVRIG INFORMATION
Aktie och ägare 93
Fastighetsbestånd 95
Flerårsöversikt och nyckeltal 97
Definitioner 98
Finansiell kalender och årsstämma 99
6
92STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024
Aktieägare storleksklasser per 31 december 2024
Innehav aktier
Antal
aktieägare
Andel
av antal A-aktier B-aktier Innehav, % Röster, %
Marknadsvärde,
Tkr
1–500 3 157 91 165 059 1 0 34 745
501–1 000 107 3 81 136 0 0 17 079
1 001–5 000 119 3 273 122 1 1 57 492
5 001–10 000 32 1 245 224 1 0 51 620
10 001–15 000 11 0 129 128 0 0 27 181
15 001–20 000 3 0 51 995 0 0 10 945
20 001– 56 2 2 500 000 27 612 809 97 98 6 338 746
Total 3 485 100 2 500 000 25 558 473 100 100  6 537 809
Största aktieägare per 31 december 2024
Aktieägare
1)
Innehav A-aktier B-aktier Innehav, % Röster, %
Stendörren Real Estate AB 12 058 124 2 000 000 10 058 124 38,8 56,1
Altira AB 3 115 000 500 000 2 615 000 10,0 14,2
SEB Investment Management 4 108 716 0 4 108 716 13,2 7,7
Länsförsäkringar Fastighetsfond 2 828 132 0 2 828 132 9,1 5,3
Carnegie Fonder 1 256 652 0 1 256 652 4,0 2,3
Handelsbanken Fonder 1 183 776 0 1 183 776 3,8 2,2
Fjärde AP-fonden 1 062 406 0 1 062 406 3,4 2,0
Odin Fonder 811 060 0 811 060 2,6 1,5
Nordea Funds AB 504 223 0 504 223 1,6 0,9
Staffan Malmer 270 495 0 270 495 0,9 0,5
Övriga ägare 3 859 889 0 3 859 889 12,4 7,2
Totalt 31 058 473 2 500 000 28 558 473 100,00 100,00
1)
Det totala antalet aktieägare per rapportdatumet var 3 485. Källa: Euroclear Sweden AB.
AKTIE OCH ÄGARE
Aktie
Aktiekapitalet i Stendörren uppgår till 18 635 084 kro-
nor, fördelat på 2500000 aktier av serie A respektive
28 558 473 aktier av serie B. Varje aktie har kvotvärdet
0,60 kronor. A–aktier i Stendörren berättigar till tio rös-
ter på bolagsstämma och B–aktier berättigar till en röst
på bolagsstämma. A-aktier kan konverteras till B–aktier
till förhållandet 1:1. Samtliga aktier medför samma rätt
till andel i bolagets tillgångar och vinst. Enligt bolags-
ordningen finns härutöver möjligheten för bolaget att
utge preferensaktier.
Aktiekursens utveckling och avkastning
Börskursen ökade under året med 15 procent till 210,50
kronor och under fjärde kvartalet 2024 genomfördes
en riktad nyemission som ökade antalet aktier i bolaget
med cirka 9 procent, sammantaget medförde detta
att börs värdet ökade med 25 procent. Under samma
period minskade fastighetsindex på Stockholmsbörsen
med 2 procent. Kursen på årets sista handelsdag den
29 december uppgick till 210,50 kronor. Årets lägsta
betalkurs var 173,00 kronor.
Handelsplats och omsättning
Stendörrens B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm, listan
för medelstora bolag. Bolagets kortnamn är STEF B.
Bolagets ISIN-kod är SE0006543344. En handelspost
motsvarar en (1) aktie.
Under 2024 har totalt 4,0 miljoner aktier omsatts
till ett värde om 760 miljoner kronor (exklusive aktier
omsatta utanför handelsplatsen).
Stendörrens aktieägare
Årsstämman beslutade den 23 maj 2024 om att bemyn-
diga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före nästa
årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt, mot kontant betalning eller mot betalning
genom kvittning eller med apportegendom, eller annars
med villkor, fatta beslut om nyemission av aktier av serie
A eller B, konvertibler avseende aktier av serie A eller B
eller teckningsoptioner avseende aktier av serie A eller B,
samt preferensaktier, dock att emissioner med avvikelse
från aktieägarnas företrädesrätt inte får medföra att anta-
let aktier i bolaget ökar med mer än totalt 20 procent
beräknat per dagen för årsstämman 2024.
0
2 500
5 000
7 500
10 000
202420232022202120202019
0
100
200
300
400
0
50
100
150
200
202420232022202120202019
Index
%
Börskurs
Mkr Kr
  Börsvärde, årets slut
 Börskurs, årets slut   Snittkurs under året
 Carnegie Real Estate Index (2015 = index 100)
 Snittkurs under året STEF-B (2015 = index 100)
Stendörren är ett fastighetsbolag med ett börsvärde vid utgången av 2024 om cirka 6 538 miljoner kronor. Bolagets B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 93
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning
Övrig information
Om styrelsen beslutar om emission utan företrädesrätt
för aktieägarna så ska skälet vara att kunna bredda ägar -
kretsen, anskaffa eller möjliggöra anskaffning av rörelse-
kapital, öka likviditeten i aktien, genomföra företagsför-
värv eller anskaffa eller möjliggöra anskaffning av kapital
för företagsförvärv. Vid sådan avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt ska emissionen genomföras på marknads-
mässiga villkor.
Under fjärde kvartalet genomfördes en riktad ny -
emission som ökade antalet aktier i bolaget med cirka
9 procent.
Incitamentsprogram för Stendörrens medarbetare
Stendörren har två incitamentsprogram vilka beslutades
om vid extra bolagsstämma i september 2020 respektive
årsstämman 2023. Båda programmen var riktade till
bolagets anställda och omfattar emissioner av tecknings-
optioner, vilka deltagarna i programmen förvärvat mot
kontant betalning till moderbolaget. Teckningsoptionerna
förvärvades till marknadsvärde beräknat efter värdering
enligt Black & Scholes värderingsmetod utförd av obero-
ende värderare. I incitamentsprogram 2020–2025 fanns
vid periodens utgång 252 250 teckningsoptioner som
innehavarna, under en period om två veckor från dagen
för offentliggörande av delårsrapporten för perio den
1 januari–31 september 2025, äger rätt att inlösa mot
samma antal B-aktier till en teckningskurs om 175 kro-
nor per aktie. I incitamentsprogram 2023–2028 fanns
vid periodens utgång 50 060 teckningsoptioner som
innehavarna, under en period om två veckor från dagen
för offentliggörande av delårsrapporten för perioden
1 januari–31 mars 2028, äger rätt att inlösa mot samma
antal B-aktier till en teckningskurs om 285 kronor per
aktie. Vid fullt utnyttjande av teckningsoptionerna i de
två utestående programmen kommer aktiekapitalet öka
med 181 386 kronor genom utgivande av 302 310 aktier
av serie B, var och en med ett kvotvärde om 0,6 kronor.
Utspädningseffekten vid fullt utnyttjande motsvarar cirka
1,0 procent av kapitalet och 0,6 procent av röstetalet
baserat på antalet utestående aktier per rapportdatumet.
Utdelningspolicy
Stendörrens bedömning är att den bästa långsiktiga
totalavkastningen genereras genom att återinvestera
vinsten i verksamheten för att skapa ytterligare lönsam
tillväxt. Bolaget kommer således att fortsätta växa
genom att investera i befintliga fastigheter, nya förvärv
och utveckling av nya fastigheter. Utdelningen kommer
därför att vara låg eller utebli under de kommande åren.
Information till aktiemarknaden
Stendörrens främsta informationskanal är bolagets
hemsida, stendorren.se. Där offentliggörs alla finansiella
rapporter, bolagspresentationer och pressmeddelanden.
Stendörrens rapportkalender finns på sidan 99.
Aktiekurs, långsiktigt substansvärde och handlad volym
Mkr Kr
0
100
200
300
400
202420232022202120202019
0
100
200
300
400
 Omsättning, Mkr    Börskurs, Kr    Långsiktigt substansvärde per aktie, Kr
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 94
Aktie och ägare
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning
Övrig information
Fastighetsbeteckning Kommun Total area exkl. mark Byggrätt BTA
Almnäs 5–23 (4411) Södertälje 11 310 30 172
Almnäs 5–24 (4412) Södertälje 7 033 27 476
Armaturen 5 (4131) Kungsör 9 492 3 000
Ateljén 1 (4961) Västerås 3 523 0
Avedöreholmen 51 (5196) Köpenhamn 2 046 0
Bergklacken 5 & 6 (4311) Stockholm (Traneberg) 11 493 0
Biologen 10 (4361) Botkyrka 4 077 2 000
Björnerudveien 24 (5202) Oslo 4 808 0
Blixtlampan 1 (3461) Stockholm (Högdalen) 6 013 0
Blixtljuset 14 (4381) Stockholm (Högdalen) 932 0
Blästerugnen 2 (4841) Västerås 1 894 0
Bolmängen 1 (4111) Flen 7 743 0
Boländerna 35–4 (4471) Uppsala 1 885 0
Boländerna 35–5 (4472) Uppsala 994 0
Brånberget 2 (3451) Stockholm (Bromma) 2 464 0
Båglampan 25 (4591) Stockholm (Johannesfred) 0 322
Båglampan 35 (4031) Stockholm (Johannesfred) 8 088 0
Bårhult 1–121 (5571) Härryda 2 201 0
Bårhult 1–122 (5561) Härryda 4 143 0
Bällsta 5–133 (4351) Vallentuna 1 954 0
Centrum 26–7 (4051) Enköping 5 411 0
Danmarks-Kumla 8–22 (5531) Uppsala 1 265 0
Danmarks-Kumla 8–23 (5521) Uppsala 15 444 0
Danmarks-Kumla 8–25 (5541) Uppsala 2 241 0
Danmarks-Säby 14–2 (4511) Uppsala 1 251 0
Degeln 1 (4901) Västerås 6 406 0
Diamantsliparen 2 (3491) Stockholm (Västberga) 1 405 0
Elementet 1 (4691) Stockholm (Bromma) 9 420 0
Fallhammaren 1 (4861) Västerås 4 286 0
Farum Gydevej 62 (5334) Köpenhamn 1 473 0
Farverland 7 (5335) Köpenhamn 2 694 0
Filmremsan 1 (3462) Stockholm (Högdalen) 3 807 0
Filmremsan 2 (3463) Stockholm (Högdalen) 3 599 0
Filmremsan 9 (3464) Stockholm (Högdalen) 8 053 0
Flygeleven 2 (4261) Stockholm (Skarpnäck) 10 716 0
Fotocellen 2 (3471) Stockholm (Högdalen) 4 418 0
Fastighetsbeteckning Kommun Total area exkl. mark Byggrätt BTA
Fotocellen 5 (3465) Stockholm (Högdalen) 3 150 0
Fysikern 1 (4561) Botkyrka 2 930 750
Gjutjärnet 7 (4821) Västerås 2 617 0
Glädjen 1-56 (4801) Upplands Väsby 1 645 0
Grimsta 60-2 (3631) Upplands Väsby 2 955 0
Gräddö 2 (4181) Stockholm (Larsboda) 8 248 0
Gräddö 4 (4182) Stockholm (Larsboda) 5 672 0
Grönsta 2-55 (3781) Eskilstuna 19 528 5 000
Grönsta 2-65 (5351) Eskilstuna 4 999 0
Hangaren 1 (3481) by 3 245 0
Heiasvingen 33 (5201) Oslo 2 973 0
Hjulsmeden 1 (4881) Västerås 2 410 0
Hovmästaren 2 (5111) Västerås 8 629 0
Husbyborg 12-5 (4501) Uppsala 1 223 0
Husbyborg 12-6 (4502) Uppsala 1 236 0
Husbyborg 15-1 (4981) Uppsala 4 438 1 000
Hällsätra 1 (3791) Stockholm (Sätra) 9 384 0
Jakobsberg 18-30 (6201) Järfälla 1 296 0
Jursta 3-8 (4661) Upplands-Bro 6 300 1 900
Kalliotie 2 (5337) Helsingfors 13 597 0
Kalvsvik 16-17 (4621) Haninge 3 804 0
Kalvsvik 16-23 (5001) Haninge 3 484 0
Kalvö 1-24 (4541) Nynäshamn 13 000 5 000
Kirstinehöj 12 (5199) Köpenhamn 1 716 0
Kirstinehöj 3 (5195) Köpenhamn 4 772 0
Kokillen 1 (4921) Västerås 3 020 0
Korsräven 1 (4161) Stockholm (Spånga) 6 150 0
Kärra 72-37 (5221) Göteborg (Tagene) 2 875 2 000
Lagersberg 1-6 (5121) Eskilstuna 6 298 0
Librobäck 18-1 (4581) Uppsala 2 300 800
Librobäck 21-3 (4991) Uppsala 6 601 0
Linjalen 63 (4341) by 2 338 0
Ljusbågen 7 (5101) Eskilstuna 7 925 0
Lommedalsveien 230 (5203) Oslo 13 443 0
Lufthammaren 1 (4931) Västerås 7 865 0
Luna 1 (4011) Huddinge 6 723 0
FASTIGHETSBESTÅND
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 95
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning
Övrig information
Fastighetsbeteckning Kommun Total area exkl. mark Byggrätt BTA
Lyftkranen 3 (5511) Södertälje 1 974 0
Magneten 12 (4711) Stockholm (Bromma) 6 864 0
Magneten 18 (4731) Stockholm (Bromma) 12 030 0
Magneten 30 (4751) Stockholm (Bromma) 8 293 0
Magneten 33 (4681) Stockholm (Bromma) 7 072 0
Mörtö 7 (4641) Stockholm (Bromma) 2 692 0
Nygård 2-14 (3711) Upplands-Bro 128 840 195 000
Nygård 2-17 (4531) Upplands-Bro 0 120 000
Nygård 2-19 (4631) Upplands-Bro 0 75 000
Olhamra 1-60 (4291) Vallentuna 2 050 0
Passaren 1 (4331) by 3 606 0
Paul Bergsöes Vej 8 (5198) Köpenhamn 2 664 0
Pedersholmparken 10 (5191) Köpenhamn 7 924 5 864
Pedersholmparken 13 (5192) Köpenhamn 1 487 0
Pilbågen 1 (4433) Södertälje 2 482 2 900
Pyymosantie 4 (5331) Helsingsfors 2 849 0
Rapsbaggen 3 (3751) Västerås 7 739 0
Romberga 23-17 (4571) Enköping 0 2 700
Romberga 23-52 (5031) Enköping 3 048 0
Roskildevej 157A (5193) Köpenhamn 0 0
Rymdhunden 1 (5021) Södertälje 5 214 0
Rönnevangsalle 8 (5197) Köpenhamn 3 089 0
Sandvadsvej 7 (5194) Köpenhamn 3 000 0
Sankt Ilian 23-4 (4052) Enköping 1 720 0
Servitrisen 3 (5181) Västerås 4 302 0
Sicklaön 107-3 (4241) Nacka 14 548 0
Sjöhjälten 2 (4021) Sollentuna 3 969 0
Skonerten 2 (5151) Västerås 4 584 0
Skrubba 1-2 (4221) Stockholm (Tyresö) 2 078 0
Skyttbrink 15 (5061) Botkyrka 6 452 0
Skyttbrink 46 (5491) Botkyrka 1 132 0
Skälby 2-2 (3681) Upplands Väsby 5 306 0
Sotaren 1 (4251) by 10 045 0
Stenskärven 4 (4171) Stockholm (Vinsta) 8 628 0
Stenskärven 5 (4172) Stockholm (Vinsta) 2 369 0
Stenvreten 5-68 (4371) Enköping 1 804 0
Stenvreten 6-1 (4061) Enköping 14 451 0
Stenvreten 7-51 (4071) Enköping 1 500 0
Stenvreten 7-60 (4791) Enköping 4 247 0
Fastighetsbeteckning Kommun Total area exkl. mark Byggrätt BTA
Stenvreten 7-70 (3761) Enköping 1 815 0
Stenvreten 7-74 (4971) Enköping 1 764 2 000
Stenvreten 7-94 (4041) Enköping 1 080 0
Stenvreten 8-37 (5481) Enköping 9 685 0
Stillbilden 6 (3466) Stockholm (Högdalen) 3 761 0
Strängnäs 2-34 (4091) Strängnäs 4 289 0
Svalehöjvej 17 (5336) Köpenhamn 5 325 0
Sågaren 2 (4141) Flen 1 096 0
Säby 4-1 (3611) Järfälla 1 751 750
Söderbymalm 7-35 (4651) Haninge 4 107 0
Talja 1-36 (3771) Flen 13 281 55 000
Tegelbruket 1 (4421) Botkyrka 20 381 80 000
Tiilitie 10 (5332) Helsingsfors 1 760 0
Tiilitie 8 (5333) Helsingsfors 1 993 0
Traversen 14 (4522) Sollentuna 372 0
Traversen 15 (4521) Sollentuna 1 772 2 100
Tunaängen 10 (4431) Södertälje 2 066 0
Tunaängen 6 (4432) Södertälje 291 0
Vakten 15 (4671) Eskilstuna 6 492 0
Varvet 2 (4232) Botkyrka 0 3 700
Vattnet 6 (5141) Borås 3 700 1 000
Vattnet 7 (5131) Borås 6 340 1 300
Veddesta 2-53 (3521) Järfälla 11 287 2 000
Veddesta 2-54 (4281) Järfälla 1 382 0
Viby 19-13 (3651) Upplands-Bro 2 700 0
Viby 19-27 (4271) Upplands-Bro 2 886 0
Viby 19-28 (4272) Upplands-Bro 2 889 0
Viby 19-30 (4121) Upplands-Bro 3 370 1 300
Viby 19-66 (3501) Upplands-Bro 5 870 5 250
Vindkraften 2 (3221) Stockholm (Tyresö) 6 710 1 870
Vitgröet 12 (4771) Stockholm (Spånga) 14 122 0
Åkerkullan 2 (5591) Södertälje 2 005 0
Ånghammaren 2 (4941) Västerås 14 377 0
Årsta 72-4 (4451) Uppsala 2 020 0
Årsta 72-5 (4461) Uppsala 1 304 0
Öja 1-65 (4112) Flen 8 393 0
Örnäs 1-14 (4551) Upplands-Bro 4 840 0
Östhamra 4-33 (3467) Knivsta 5 000 0
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 96
Fastighetsbestånd
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning
Övrig information
FLERÅRSÖVERSIKT
OCH NYCKELTAL
2024 2023 2022 2021 2020
FASTIGHETSRELATERADE
Uthyrningsbar area, tusental kvm 857 824 795 793 742
Antal fastigheter 160 151 148 135 123
Marknadsvärde, Mkr 14 311 12 566 12 418 11 693 9 533
Areamässig uthyrningsgrad, % 91 91 90 88 87
Ekonomisk uthyrningsgrad, % 92 94 92 89 87
Direktavkastning total portfölj, rullande 12 månader, % 5,5 5,4 4,5 4,7 5,2
Direktavkastning exklusive projektfastigheter,
rullande 12 månader, %
6,4 6,5 5,5 5,6 5,6
Totalavkastning i genomsnitt, rullande 12 månader, % 7,3 2,5 3,3 16,5 6,5
Hyresduration, år 4,4 4,3 3,8 3,7 3,8
Snitthyra, kr/m
2
1 291 1 173 1 069 992 910
FINANSIELLA
Totala intäkter, Mkr 910 854 733 656 651
Driftnetto, Mkr 718 672 548 488 481
Förvaltningsresultat, Mkr 308 287 287 267 254
Överskottsgrad rullande 12 månader, % 79 79 75 74 74
Balansomslutning, Mkr 14 975 13 193 13 344 12 290 10 233
Genomsnittlig ränta totala skulder inklusive derivat, % 4,2 4,1 4,0 2,3 2,2
Genomsnittlig räntebindning, vid periodens utgång, år 2,2 3,3 2,6 3,7 2,5
Genomsnittlig kapitalbindning, vid periodens utgång, år 3,1 2,6 2,9 2,5 2,6
Genomsnittlig räntetäckningsgrad rullande 12 månader, ggr 2,0 2,0 2,6 3,0 2,9
Belåningsgrad vid periodens utgång, % 52 50 47 46 50
Belåningsgrad på fastighetsnivå. vid periodens utgång, % 45 44 40 37 47
Soliditet vid periodens utgång, % 37 37 41 43 40
Avkastning på genomsnittligt eget kapital,
rullande 12 månader, %
7 –5 5 26 6,5
2024 2023 2022 2021 2020
AKTIERELATERADE
Börsvärde, Mkr 6 538 5 214 5 453 8 656 4 327
Aktiekurs vid periodens utgång, kr 210,50 183,40 191,80 304,50 152,50
Eget kapital per aktie, kr
1)
164,19 152,68 163.35 155,84 115,16
Långsiktigt substansvärde, Mkr 6 103 5 192 5 377 5 310 3 875
Långsiktigt substansvärde per aktie, kr 196,50 182,62 189,14 186,80 136,59
Aktuellt substansvärde, Mkr 5 613 4 740 4 918 4 852 3 533
Aktuellt substansvärde, per aktie, kr 180,72 166,72 173,01 170,67 124,53
Resultat per genomsnittligt antal utestående aktier
före utspädning, kr
9,70 10,54 7,42 40,75 7,1
Resultat per genomsnittligt antal utestående aktier
efter utspädning, kr
9,69 10,54 7,41 40,67 7,17
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie, kr 7,52 10,79 13,02 7,87 9,68
Antal aktier vid periodens utgång 31 058 473 28 428 265 28 428 265 28 428 265 28 371 441
Genomsnittligt antal aktier 28 888 192 28 428 265 28 428 265 28 385 141 28 281 230
ÖVRIGA
Antal medarbetare vid periodens utgång 55 54 54 55 54
Genomsnittligt antal medarbetare under perioden 54 54 54 54 54
1)
Eget kapital exklusive hybridkapital per aktie.
För definitioner, se sidan 98. Förklaringar till nyckeltalen finns även på stendorren.se.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 97
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning
Övrig information
DEFINITIONER
Europeiska värdepappers- och marknadsmyndig-
heten (ESMA) har gett ut riktlinjer avseende använ-
dandet av alternativa nyckeltal (Alternative Perfor-
mance Measures, APM) som omfattar företag vars
värdepapper är noterade på en reglerad marknad.
Riktlinjerna är framtagna i syfte att öka transparen-
sen och jämförbarheten i de nyckeltal (APM) som
ofta presenteras i prospekt och obligatorisk infor-
mation som lämnas av noterade företag. Stendörren
publicerar på sin hemsida, under ”Investor Relations”,
närmare definitioner och förklaringar av sina nyckel-
tal i enlighet med dessa riktlinjer samt en avstäm-
ningstabell avseende de APM:er som används.
AKTUELLT SUBSTANSVÄRDE
Redovisat eget kapital exklusive hybridkapital justerat
med avdrag för bedömd verklig uppskjuten skatt
beräknad till 5,9 procent skattesats och återläggning av
räntederivat.
AREAMÄSSIG UTHYRNINGSGRAD
Kontrakterad area vid periodens utgång i förhållande
till totalt uthyrningsbar area vid periodens utgång.
AVKASTNING PÅ GENOMSNITTLIGT EGET KAPITAL
Periodens resultat i genomsnitt de senaste 12 måna-
derna dividerat med genomsnittligt eget kapital under
samma period.
BELÅNINGSGRAD
Räntebärande skulder vid periodens utgång i förhål-
lande till totala tillgångar vid periodens utgång.
BELÅNINGSGRAD FASTIGHETER
Räntebärande skulder med säkerhet i fastigheter
i relation till fastigheternas verkliga värde.
DIREKTAVKASTNING
Fastigheternas driftnetto i genomsnitt över de senaste
12 månaderna dividerat med fastigheternas verkliga
värde i genomsnitt över samma period.
DRIFTNETTO
Totala intäkter för fastigheterna minskat med fastig-
heternas driftskostnader.
EKONOMISK UTHYRNINGSGRAD
Kontrakterad årshyra vid periodens utgång i
förhållande till hyresvärde vid periodens utgång.
FÖRVALTNINGSRESULTAT
Periodens resultat exklusive värdeförändringar
och skatt.
FINANSNETTO
Finansnetto är skillnaden mellan ränteintäkter och
ränte- kostnader samt leasingkostnader.
GENOMSNITTLIG RÄNTA
Genomsnittlig ränta på räntebärande skuld.
HYRESDURATION
Viktat genomsnitt av fastigheternas återstående
kontrakterade hyresperiod, uttryckt i antal år.
KAPITALBINDNING
Ett viktat snitt av återstående kapitalbindningstid
avseende räntebärande skulder.
KASSAFLÖDE PER AKTIE
Resultat före skatt justerat för poster ej ingående
i kassaflödet samt minskat med betald skatt i relation
till genomsnittligt antal aktier före utspädning.
LÅNGSIKTIGT SUBSTANSVÄRDE
Redovisat eget kapital exklusive hybridkapital med åter-
läggning av derivatskuld (+/– ) samt uppskjuten skatt.
NETTOUTHYRNING
Årshyra nytecknade hyresavtal minskat med årshyra
uppsagda hyresavtal för avflytt och årshyra konkurs.
RESULTAT PER AKTIE
Resultat efter skatt och ränta på hybridobligationen
dividerat med genomsnittligt antal aktier, före och efter
utspädning.
RÄNTEBINDNING INKLUSIVE DERIVAT
Ett viktat snitt av återstående räntebindning på ränte-
bärande skulder med hänsyn tagen till ingångna derivat-
avtal.
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
Förvaltningsresultatet efter återläggning av finansnetto
i förhållande till finansnetto under den senaste rullande
12-månadersperioden.
SOLIDITET
Eget kapital i relation till totala tillgångar exklusive
leasing skuld enligt IFRS 16.
TOTALAVKASTNING
Fastigheternas driftnetto ökat med fastigheternas värde-
förändring under de senaste 12 månaderna dividerat
med fastigheternas genomsnittliga värde under samma
period.
ÖVERSKOTTSGRAD
Fastigheternas driftnetto dividerat med totala intäkter
under samma period.
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 98
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning
Övrig information
FINANSIELL KALENDER
OCH ÅRSSTÄMMA
KALENDARIUM 2025
Delårsrapport jan–mar 7 maj 2025
Årsstämma 2025 22 maj 2025
Delårsrapport jan–jun 22 juli 2025
Delårsrapport jan–sep 24 oktober 2025
Bokslutskommuniké 2025 19 februari 2026
ÅRSSTÄMMA 2025
Styrelsen har kallat bolagets aktieägare till årsstämma torsdagen
den 22 maj 2025. Styrelsen föreslår att ingen aktieutdelningen beta-
las till aktieägarna för räkenskapsåret 2024 och att det tillgängliga
kapitalet återinvesteras.
För mer information, vänligen kontakta:
Erik Ranje
Verkställande direktör
erik.ranje@stendorren.se, 08-518 331 00
Per-Henrik Karlsson
Ekonomidirektör
per-henrik.karlsson@stendorren.se, 08-518 331 00
Introduktion
STENDÖRREN ÅRS- OCH HÅLLBARHETSREDOVISNING 2024 99
Verksamheten Hållbarhetsrapport Finansiella rapporter Bolagsstyrning
Övrig information
STENDÖRREN.SE