5493003S6Z6VI7WYFQ062024-01-012024-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062024-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31iso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493003S6Z6VI7WYFQ062024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
förbättrade
behandlingar
Innovativa
läkemedel
ÅRSREDOVISNING 2024
för patienter
med svåra och
kroniska sjukdomar...
CNS
Effektiva behandlingar som underlättar följsamhet,
förbättrar patienters livskvalitet och minskar stigma
Sällsynta sjukdomar
Nya patientvänliga behandlingsalternativ med
förbättrad sjukdomskontroll
Cancer och relaterade sjukdomar
Förlängd progressionsfri överlevnad
och ökad livskvalitet
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
FluidCrystal
®
Unik patenterad depåteknologi
validerad genom godkända
kommersialiserade produkter
Buvidal
®
och Brixadi
®
Behandling av opioidberoende
med förbättrat behandlings-
resultat, ökad patientnöjdhet och
minskad behandlingsbörda
1-3
CAM2029
Långtidsverkande, subkutan depå
av oktreotid under registrering
och utveckling för behandling av
tre allvarliga och sällsynta sjukdomar
1,9
2
0
+
miljarder SEK i uppskattad
total marknadspotential för
CAM2029 i USA, Europa och
Australien
4
miljarder SEK i totala
intäkter 2024
S MER PÅ SIDAN 24
S MER PÅ SIDAN 48
S MER PÅ SIDAN 32,
40 OCH 45
Referenser
1. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
2. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764–773.
3. Frost M., et al. Addiction. 2019;114:1416–1426.
4. Global Life Sciences report 2022; data on file,
företagets uppskattning.
... genom utveckling av
innovativa medicinska
produkter
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5.
NEUROENDOKRINA TUMÖRER
GEP-NET, patientberättelse 38
GEP-NET, sjukdomsöversikt 39
CAM2029 för GEP-NET 40
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 42
6.
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM
PLD, sjukdomsöversikt 44
CAM2029 för PLD 45
CAM2029 PLD klinisk utveckling 46
Ytterligare kliniska program 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
FluidCrystal-teknologiplattform 48
Utvecklingsmodell 50
Partnerskap 51
Patentstrategi 51
8. HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
Aktien 81
Ordlista 83
9. FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
Vår strategi och vision
Camurus femårsvision för tillväxt, innovation
och hållbart värdeskapande.
Läs mer på sidan 13.
Buvidal och Brixadi
Förbättra tillgängligheten till behandling för personer
med opioidberoende med Buvidal och Brixadi,
vecko- och månadsdepå. Läs mer på sidan 24.
24
13
Läs mer om Camurus på vår
hemsida www.camurus.com
Följ oss på LinkedIn
in
INTRODUKTION/INNEHÅLLSRTECKNING
4
5
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
5
INTRODUKTION/VÅR PROFIL
Camurus är ett internationellt forskningsbaserat
läkemedelsföretag med fokus på utveckling och
marknadsföring av innovativa, långtidsverkande
läkemedel som kan förbättra livet för patienter med
svåra och kroniska sjukdomar.
Egen kommersiell organisation
Camurus produkter tillgängliga via partners
Huvudkontor Lund, Sverige
553
6
84
MSEK i vinst
före skatt 2024
MSEK investerat i forskning
och utveckling 2024
Camurus i korthet
Stark finansiell position
Vinstgivande med kassaposition
på 2,9 miljarder SEK vid
utgången av 2024
Unik FluidCrystal
teknologiplattform
Kommersiellt validerad depå-
teknologi med starkt patentskydd
och bred användning
Bred utvecklingsportfölj
Innovativa läkemedelskandidater
inom CNS, sällsynta sjukdomar
och cancer
Godkända läkemedel
Buvidal vecko- och månads-
injektioner för behandling
av opioidberoende
Camurus vision för
innovation och tillxt
LÄS MER OM VÅR VISION OCH STRATEGI
SIDAN 13
Camurus – internationell närvaro
med huvudkontor i Lund, Sverige
6
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION/FINANSIELL ÖVERSIKT
Finansiell utsikt 2025
Finansiell översikt
6
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Resultat före skatt
553
20242023202220212020
600
400
200
0
-200
-400
MSEK
Omsättning
Totala intäkter
2,7 till 3,0 miljarder SEK
+45% till +61% jmf.
med 2024
Resultat före skatt
0,9 till 1,2 miljarder SEK
+63% till +117%
jmf. med 2024
Produktförsäljning
Milstolpesbetalningar
Resultat före skatt
Milstolpesbetalningar
1 868
20242023202220212020
MSEK
2000
1800
1600
1400
1200
1000
800
600
400
200
0
Totala intäkter om 1 868 (1 717) MSEK, en ökning med 9% (9% vid CER
1
).
Justerat för engångsintäkter 2023
2
, en ökning med 42% (41% vid CER
1
).
Produktförsäljning av Buvidal 1 654 (1 299) MSEK, en ökning med 27% (27% vid CER
1
)
• Rörelsekostnader 1 275 (1 069) MSEK, en ökning med 19%
• Rörelseresultat 469 (526) MSEK, en minskning om 57 MSEK
Resultat före skatt 553 (549) MSEK, en ökning om 3 MSEK
Exkluderat engångsintäkter
2
var ökningen 409 MSEK, 286%
Årets resultat 428 (431) MSEK, motsvarande ett resultat per aktie före
utspädning på 7,39 (7,78) SEK och efter utspädning på 7,20 (7,50) SEK
Likvida medel vid årets slut 2 853 (1 190) SEK
1. Till fasta växelkurser
2. Exklusive engångsintäkter relaterade till FDA-godkännandet av Brixadi i USA 2023
7
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
INTRODUKTION/MILSTOLPAR 2024
2024
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Pris- och ersättningsgodkännande
för Buvidal på Irland
NDA-ansökan för Oclaiz™ (CAM2029) i akromegali
accepterad för granskning av FDA
Behandling påbörjad för samtliga patienter i
SORENTO-studien av CAM2029 i GEP-NE*T
Patientrekrytering slutförd i POSITANO-studien
av CAM2029 i polycystisk leversjukdom (PLD)
Camurus flyttades till Nasdaq Stockholm Large Cap
Riktad nyemission genomfördes med tillförd
nettolikvid om 1 026 MSEK
Camurus Inc etablerades i Princeton, NJ, USA
Positiva behandlingsresultat med Buvidal i
opioidberoende individer som använder
fentanyl publicerade i JAMA Network Open
1
MAA för CAM2029 i akromegali accepterad
för granskning av EMA
Fas 3-data från ACROINNOVA-programmet
presenterad vid ACE 2024, ECE 2024 och ENDO 2024
Behshad Sheldon tillträdde som President Camurus Inc
och medlem av Camurus ledningsgrupp
Buvidal och Brixadi når globalt ledande
position inom långtidsverkande behandling
av opioidberoende
Positiva fas 3-resultat från långtidsstudie,
ACROINNOVA 2, av CAM2029 i akromegali
Camurus höjde finansiella utsikten för helåret 2024
Bo A. C. Tarras-Wahlberg tillträdde som VP Legal &
Group General Counsel och medlem av Camurus
ledningsgrupp
Pris- och ersättningsgodkännande för
Buvidal i Schweiz, Portugal och Luxemburg
Uppskattningsvis 60 000 patienter i
behandling med Buvidal vid årets slut
FDA utfärdade begäran om ytterligare information för
CAM2029 i akromegali
Fas 3-resultat från ACROINNOVA 1 publicerades i JCEM
2
Europeiska kommissionen utfärdade särläkemedelsstatus
för CAM2029 för behandling av autosomal dominant PLD
Kliniskt prövningstillstånd utfärdat för semaglutid
månadsdepå (CAM2056)
Ytterligare förbättrade ESG-rankingar,
inklusive av EthiFinance och MSCI
3
Q1
Q2
Q3
Q4
Referenser
1. Nunes, E. V., et al. JAMA Network Open. 2024;7(6):e2417377.
2. Ferone, D., et al. J Clin Endocrinol Metab. 8 Oct, 2024.
3. https://www.camurus.com/sv/hallbarhet/rankningar
* GEP-NET – Gastrenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
Kommersiell
utveckling
BolagsutvecklingUtvecklingsportfölj
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
INTRODUKTION / VD-ORD
Vi har ett utomordentligt år bakom oss med hög tillväxt
och lönsamhet, starka prestationer i verksamheten och
nya framsteg i forsknings- och utvecklingsportföljen.
Buvidal fortsatte att växa och har etablerats som första-
handsval vid behandling av opioidberoende på flera
marknader i Europa och i Australien. Parallellt framskred
Braeburns lansering av Brixadi i USA. I utvecklingsport-
följen avslutades fas 3-långtidsstudien ACROINNOVA 2
av CAM2029 för behandling av akromegali med positiva
resultat, medan ett väntat FDA-godkännande försenades
på grund av observationer vid en inspektion hos en
kontraktstillverkare. Vid sidan om akromegali, avancerade
ytterligare två kliniska studier av CAM2029 i patienter
med neuroendokrina tumörer och polycystisk leversjuk-
dom och en ny klinisk studie initierades som utvärderar
r månadsdepå av semaglutid (CAM2056) i deltagare
med övervikt eller fetma.
Betydande framsteg
under 2024 på väg mot
Camurus vision 2027
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
8
9
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Drygt 60 000 patienter
uppskattades stå på behandling
med Buvidal vid årets slut
Lönsam tillväxt grunden för fortsatt innovation
och internationell expansion
Jag är stolt över de positiva resultat som våra team presterat under
året, då vi fortsatt vår lönsamma tillväxt, expanderat produktport
-
följen och stärkt våra framtidsutsikter. Intäkterna ökade till 1 868
miljoner SEK drivet av stark försäljning av Buvidal i Europa och
Australien och växande royaltyintäkter från försäljning av Brixadi* i
USA. Exklusive engångsintäkter relaterade till FDA-godkännandet
av Brixadi under 2023, var tillväxten under året 42 procent medan
rörelsekostnaderna ökade med 19 procent till 1 275 miljoner SEK.
Drygt hälften av dessa utgjordes av investeringar i forskning och
utveckling av nya läkemedel och visar på vårt långsiktiga åtagande
kring innovation och utveckling av nya behandlingsalternativ för
patienter med svåra och kroniska sjukdomar. Trots betydande
investeringar i utvecklingsportföljen, genererade Camurus ett
starkt resultat före skatt om 553 miljoner SEK för helåret, vilket
signifikant översteg vår finansiella utsikt för helåret.
Kassabehållningen vid årets slut var 2,9 miljarder SEK, en ökning
om
1,7 miljarder SEK jämfört med föregående år. Det inkluderar
drygt en miljard SEK från en riktad nyemission som framgångsrikt
genomfördes under januari 2024 för finansiering av framtida förvärv,
lanseringsförberedelser för CAM2029, samt expansion av tillverk-
ningskapaciteten för långsiktig produktförsörjning.
Växande klinisk evidensbas och ökad tillgänglighet
till behandling för patienter med opioidberoende
Att förbättra tillgängligheten till effektiv och individanpassad behand-
ling för patienter med opioidberoende är ett av Camurus viktigaste
åtaganden. Under 2024 fortsatte vi att expandera den vetenskapliga
evidensbasen för Buvidal och Brixadi, vecko- och månadsdepåer
av buprenorfin, med nya publikationer och hälsoekonomiska data.
Dessa har kommunicerats och diskuterats med olika vårdgivare,
betalare och beslutsfattare för att belysa de värden som behand-
lingarna kan bidra med i sjukvården och samhället, vid sidan om
den etablerade patientnyttan. Nya initiativ för att öka tillgängligheten
har också implementerats och utvärderats, inklusive dosering på
apotek, vilket bidragit till att ta bort flaskhalsar i behandlingsystemet
och minska behandlingsbördan för patienter i bland annat Australien
och Storbritannien, se intervjuer med patienter, läkare och vård-
personal på sidan 21 och framåt.
Initiativen bidrog till en fortsatt robust försäljningstillväxt om
27 procent under helåret till totalt 1 654 miljoner SEK i försäljning i
Europa, Australien och MENA-regionen. I slutet av året uppskattades
drygt 60 000 patienter stå på behandling med Buvidal, en netto-
ökning om 12 000 nya patienter. Buvidal är nu förstahandsval vid
behandling av opioidberoende i Norden och Australien med
betydande tillväxtpotential. Vi såg också markanta framsteg på
andra
nyckelmarknader som Storbritannien, Tyskland, Spanien och
Frankrike.
Därtill erhölls nya pris- och ersättningsgodkännanden i
Irland, Portugal, Luxemburg och Schweiz, med lanseringar under
året eller tidigt 2025.
I USA fortsatte lanseringen av Brixadi av vår licenspartner Braeburn.
Responsen bland förskrivare, patienter och betalare i USA har över
lag varit mycket positiv med hänvisning till den konkurrenskraftiga
produktprofilen för Brixadi med möjlighet till vecko- och månadsdepåer,
små dosvolymer, enkel administrering och klinisk evidensbas, inklusive
förbättrad behandlingseffekt jämfört med standardbehandling med
dagligt sublingualt buprenorfin. Braeburn har ett brett distributions
-
nätverk som täcker relevanta försäljningskanaler, inklusive Medicaid,
Medicare, kommersiella, federala och regionala betalare. Brixadi hade
ett starkt första helår som långt överträffade tidigare lanseringar i
segmentet. Vid årets slut hade Brixadi nått en marknadsandel på
omkring 25 procent i det långtidsverkande buprenorfinsegmentet
1
,
vilket genererade 212 miljoner SEK i royaltyintäkter till Camurus, och
representerar en ökning med 203 miljoner SEK jämfört med tidigare år.
Opioidkrisen fortsätter utgöra ett stort folkhälsoproblem i USA
med uppskattningsvis 6–7 miljoner opioidberoende personer och
omkring 80 000 årliga dödsfall
2,3
, särskilt relaterade till högpotenta
syntetiska opioider som fentanyl. En studie publicerad i JAMA
Network Open
4
under året visade att behandling med Buvidal och
Brixadi effektivt reducerar användningen av fentanyl och andra
opioider jämfört med dagligt sublingualt buprenorfin.
Baserat på det stora medicinska behovet i USA och en växande
evidensbas, ser vi stora tillväxtmöjligheter för Brixadi med en upp
-
skattad marknadspotential på väl över 1 miljard USD.
Framsteg i kliniska studier för CAM2029 på väg
mot marknadsgodkännande i akromegali
2024 var ett år av fortsatta framgångar för CAM2029, oktreotid
subkutan depå, som utvecklas för behandling av de tre allvarliga och
kroniska sjukdomar: akromegali, gastroenteropankreatiska neuro-
endokrina tumörer (GEP-NET) och polycystisk leversjukdom (PLD).
Positiva fas 3-resultat i akromegali och
fördröjt marknadsgodkännande i USA
Från akromegaliprogrammet rapporterades positiva fas 3-resultat
från ACROINNOVA 2 som utvärderade säkerhet och behandlings-
effekt av CAM2029 under 52-veckors behandling av patienter som vid
inkludering i studien var biokemiskt kontrollerade eller okontrollerade
på standardbehandling med somatostatinanaloger (SSA). Efter byte
till CAM2029 ökade andelen biokemiskt kontrollerade patienter
parallellt med en succesivt förbättrad symptomkontroll samt ökad
patientrapporterad behandlingstillfredsställelse och livskvalitet.
5
Under 2024 accepterades ansökningar om marknadsgodkännande
för CAM2029 i både USA och EU. Vid måldatumet för godkännande
(PDUFA) av Oclaiz™ i USA erhölls en begäran om ytterligare information
(CRL) från FDA, vilken uteslutande var relaterad till observationer vid en
cGMP**-inspektion av en kontraktstillverkares anläggning. Kontrakts
-
tillverkaren besvarade samtliga observationer och inväntar nu FDA:s
INTRODUKTION / VD-ORD
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
* Brixadi är det amerikanska varumärket för Camurus produkt Buvidal ** cGMP – current Good Manufacturing Practices
10
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
vidare besked samt en full inspektionsrapport. En uppdaterad ansökan
för CAM2029 till FDA planeras skickas in under första halvåret 2025
med möjlighet för ett godkännandebeslut under andra halvan av året.
Parallellt med aktiviteterna i USA avancerade granskningen av
motsvarande ansökan i EU och en rekommendation om marknads-
godkännande väntas i mitten av 2025. Läs mer om CAM2029 i
akromegali på sidan 32.
SORENTO-studien av CAM2029 i patienter
med neuroendokrina tumörer avancerade
Behandlingseffekt och säkerhet av CAM2029 i patienter med
GEP-NET utvärderas i en global, randomiserad, aktivkontrollerad
fas 3-studie, SORENTO. Studien, som inkluderar totalt 332 patienter
med icke-opererbar metastatiskt eller lokalt avancerad GEP-NET
från 12 länder i Nordamerika, Europa, Asien och Australien, är den
största randomiserade kontrollerade studien i sitt slag.
Den primära målsättningen är att demonstrera statistiskt signifi
-
kant och kliniskt ökad progressionsfri överlevnad (PFS) för CAM2029
jämfört med standardbehandling med första generationens lång-
tidsverkande SSAs. Baserat på en uppdaterad analys av studiedata
som indikerade bättre tumörkontroll och längre PFS än förväntat för
studiepopulationen uppdaterades tidslinjen för att nå det planerade
antalet tumörprogressioner och dödsfall, som krävs för att läsa ut
primära data, till slutet av 2025 eller början av 2026. Förutsatt positiva
resultat har CAM2029 potential att bli en ny förstahandsbehandling
av GEP-NET, se sidan 40.
Utveckling av behandling för personer
med polycystisk leversjukdom
Utöver akromegali och GEP-NET utvecklas CAM2029 för behandling
av polycystisk leversjukdom (PLD) – en svår kronisk sjukdom som
främst drabbar kvinnor i fertil ålder. För närvarande saknas godkänd
medicinsk behandling för PLD. Under året fortskred den 52-veckor
långa, randomiserade, dubbelblinda, placebokontrollerade fas 2/3
POSITANO-studien av CAM2029 i patienter med symptomatisk PLD.
Vid slutet av året hade de flesta patienterna slutfört behandlingen
i huvudperioden och gått vidare till den öppna förlängningsfasen.
Resterande patienter i studien slutförde den randomiserade behand-
lingen i början av 2025 och studieresultat förväntas under andra
kvartalet 2025. Vidare erhölls under 2024 särläkemedelsstatus för
CAM2029 för behandling av autosomal dominant PLD av den Euro
-
peiska kommissionen. Läs mer om PLD och POSITANO från sidan 43.
Sammantaget gjordes betydande framsteg i utvecklingen av
CAM2029 under 2024 och vi har ett händelserikt år framför oss
med ett flertal kliniska, regulatoriska och kommersiella milstolpar.
Marknadspotentialen för CAM2029 över de tre indikationerna upp-
skattas till över 2 miljarder USD. Förberedelser för vår lansering av
CAM2029 i akromegali fortskred på våra nyckelmarknader,
inklusive USA, Europa och Australien.
Expanderad forskningsportfölj med
långtidsverkande inkretiner
Under året har vi expanderat den tidiga utvecklingsportföljen med
läkemedelskandidater inom endokrinologi, metabola sjukdomar och
substansberoende, inklusive framgångsrik utveckling av en månads
-
depå av semaglutid (CAM2056) och andra långtidsverkande inkretiner.
Baserat på positiva formulerings- och prekliniska resultat avseende
farmakokinetik, farmakodynamik, och tolerabilitet, tog vi CAM2056
in i klinisk utveckling. Ansökan om kliniskt prövningstillstånd god
-
kändes och de första patienterna rekryterades och randomiserades i
en fas 1-studie som jämför CAM2056 med semaglutid veckoinjektion
i studiedeltagare med övervikt eller fetma. Övergripande resultat
från studien väntas under andra halvåret 2025.
Framgångsrik utveckling av
en månadsdepå av semaglutid
(CAM2056)
INTRODUKTION / VD-ORD
11
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Camurus väl positionerat
för fortsatt lönsam och
hållbar tillväxt
INTRODUKTION / VD-ORD
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Vi har också stärkt patentportföljen med nya patent och patent-
ansökningar med potential att förlänga skyddet för våra läkemedels-
kandidater till 2040 och därefter.
Därtill fortsatte våra aktiviteter avseende möjliga förvärv och
licensiering av läkemedel och läkemedelskandidater med tydliga
synergier till våra egna program och kommersiella fokus.
Hållbar utveckling för patienter och samhälle
På Camurus strävar vi ständigt för att förbättra livet för patienter
med svåra och kroniska sjukdomar genom att erbjuda innovativa
behandlingar som reducerar bördan för sjukvården och samhället.
Tillsammans med intressenter arbetar vi för att förbättra till-
gängligheten till behandling, minimera risker och säkerställa en
långsiktig hållbar utveckling över hela värdekedjan. Vårt arbete
utgår från fokusområdena patienter, medarbetare, miljö och
ansvarsfullt företagande samt Förenta nationernas globala hållbar-
hetsmål. Under 2024 skickade vi som medlem i UN Global Compact
in vår första ”Communication on Progress”, förnyade vårt certificat
som Nasdaq ESG Transparency Partner och fortsatte arbetet med
att säkerställa hållbara leverantörskedjor. Dessa och andra insatser
resulterade i ytterligare förbättringar av våra omdömen i externa
globala ESG-rankningar, bland annat av MSCI och EthiFinance,
vilka placerar Camurus bland de högst rankade företagen
avseende hållbarhetsprestanda inom hälsovårdssegmentet.
Läs mer om vårt arbete i vår hållbarhetsrapport från sidan 52.
Engagemang och välbefinnande hos våra medarbetare och
partners är kritiskt för Camurus fortsatta framgångar som globalt
läkemedelsbolag. Under 2024 välkomnades ett 50-tal nya med-
arbetare i företaget. En uppdaterad medarbetarundersökning
genomfördes under senare delen av året med övervägande mycket
positiva omdömen över samtliga kategorier. Vårt Employee Net
Promotor Score-värde (eNPS) var 64, vilket representerar
ytterligare en förbättring jämfört med föregående år och är
flerfalt högre än benchmark.
Under 2024 genomfördes också förberedelser av flytten till
vårt nya huvudkontor med toppmoderna laboratorier i The Loop,
Science Village, Lund som också bidrar till Camurus fortsatta
tillväxtresa. Läs mer på sidan 17.
Starka prestationer borgar för positiva utsikter 2025
2024 var ett framgångsrikt år för Camurus med etableringen av en
globalt ledande position inom långtidsverkande behandling av
opioidberoende, expansion av vår utvecklingsportfölj med nya
program, och en försäljningstillväxt och lönsamhet som översteg
våra utsikter för helåret. Vi såg utmärkta prestationer över samtliga
verksamhetsområden och jag vill särskilt framhålla våra tvärfunk-
tionella teams utmärkta arbete på våra regionala marknader för att
ge så många patienter som möjligt tillgänglighet till behandling.
Frånsett förseningen av FDA-godkännande av Oclaiz™ för
behandling av akromegali i USA, såg vi en mycket positiv utveckling
i vår forsknings- och utvecklingsportfölj med betydande milstolpar
inom räckhåll i relativ närtid. Våra kommersiella framgångar under
året fortsatte stärka våra finanser och kapacitet att investera i
organisk tillväxt och potentiella strategiska förvärv.
Trots betydande geopolitisk och makroekonomisk osäkerhet
förväntar vi oss hög tillväxt under 2025 med förväntade intäkter i
intervallet 2,7 till 3 miljarder SEK, en ökning om 45–61 procent,
och ett resultat före skatt i intervallet 0,9 till 1,2 miljarder SEK.
Investeringarna inom forskning och utveckling väntas stabila på
2024 års nivå. Därutöver fortsätter vi investera i vår fortsatta inter
-
nationella expansion inför förväntade regulatoriska godkännanden
och lanseringar av CAM2029 i USA och på andra marknader under
det kommande året.
Vid utgången av 2024 står Camurus väl positionerat för fortsatt
lönsam och hållbar tillväxt mot vår vision 2027, och framåt.
Jag vill tacka alla medarbetare och samarbetspartners för betydande
insatser under året.
Fredrik Tiberg
Vd och koncernchef
Referenser
1. Veeva Compass Claims Data
2. Keyes KM, et al. Drug Alc. Dep. Reports 2022.
3. https://www.cdc.gov/overdose-prevention/about/understanding-the-
opioid-overdose-epidemic.html
4. Nunes, E. V., et al. JAMA Network Open. 2024;7(6):e2417377.
5. https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/2024/
camurus-meddelar-positiva-fas-3-resultat-fran-acroinnova-2-studien-
av-oktreotid-subkutan-depa-cam2029-i-patienter-med-akromegali/
12
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2024 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Passion
Vi brinner för att göra skillnad för
patienter med betydande
medicinska behov
Innovation
Vi driver innovation genom
gemensam expertis och
uppmuntrar till nya sätt att
tänka och arbeta på
Samarbete
Vi tar vara på den gemensamma
kompetensen
hos anställda och
samarbetspartners i en inklude-
rande och stödjande kultur
Ägandeskap
Vi tar ansvar för våra handlingar
och för att förverkliga våra
idéer och mål
Kvalitet
Vi strävar efter excellens och
hållbarhet i allt vi gör
Våra värderingar
Camurus uppdrag är att förbättra livet för
patienter med svåra och kroniska sjukdomar.
Vi stärker patienters självständighet, stödjer
vårdgivare och skapar samhällsnytta genom
att utveckla och ge tillgång till innovativa,
långtidsverkande läkemedel.
För att uppfylla vårt uppdrag är vi fast beslutna
att bedriva vår verksamhet på ett hållbart sätt.
Vårt uppdrag
INTRODUKTION / UPPDRAG OCH VÄRDERINGAR
Camurus uppdrag att förbättra livet för patienter har
ett tydligt hållbarhetsperspektiv. Utifrån ambitionen
att bidra till en mer hälsosam värld omfattar arbetet
flera dimensioner inom ESG-området.
Vår hållbarhetsresa
LÄS MER OM CAMURUS
HÅLLBARHETSARBETE PÅ SIDAN 52
Patienter
Medarbetare Miljö
Ansvarsfullt
företagande
13
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 STRATEGI / STRATEGI FÖR TILLXT OCH INNOVATION
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
STRATEGI / STRATEGI FÖR TILLXT OCH INNOVATION
Strategi
Camurus har utvecklats från ett fokuserat forsknings- och utveck-
lingsbolag till ett snabbväxande, internationellt läkemedelsbolag.
Företaget har en bred och diversifierad produkt- och utvecklings-
portfölj av innovativa läkemedel för behandling av svåra och kroniska
sjukdomstillstånd och en unik patenterad teknologiplattform,
FluidCrystal. Teknologin används i marknadsförda läkemedel och
i utvecklingsprogram av innovativa läkemedel i egen regi eller i
partnerskap med internationella läkemedels- och biotechföretag,
se sidan 48.
Camurus utveckling av Buvidal och Brixadi, långtidsverkande
depåer med buprenorfin för behandling av opioidberoende, har
på kort tid tagit företaget till hållbar lönsamhet. Företaget har nu
finansiella förutsättningar att i egen regi fortsätta ta nya läkemedel
Strategir tillxt
och innovation
till marknadsgodkännande och kommersialisering. Idag har
Camurus en effektiv och skalbar plattform för kommersialisering
av innovativa läkemedel inom CNS och sällsynta sjukdomar i
Europa, Australien och sedan nyligen även i USA.
2022 presenterade Camurus sin femårsvision för tillväxt,
innovation och hållbart värdeskapande. Visionen för 2027
omfattar följande strategiska prioriteringar och mål:
1. Öka tillgängligheten till Buvidal och expandera
till nya marknader
2. Avancera utvecklingsportföljen till nya godkännanden
3. Främja företagstillväxt och förbättra hållbarhetsprestanda
~
5
0
%
Rörelsemarginal
kring 50 procent
5x
Femfaldig
omsättnings-
ökning
(från 2022)
4
Godkännanden
av fyra utveck-
lingsprogram
Hållbart värde-
skapande för alla
intressenter genom:
Kommersiell
infrastruktur
i USA
Camurus
vision 2027
14
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 STRATEGI / KOMMERSIELL TILLVÄXT
Sedan första lanseringen av Buvidal vecko- och månadsdepåer
av buprenorfin 2019 har Camurus etablerat en marknadsledande
position inom segmentet långtidsverkande behandlingar för opioid-
beroende i Europa, Australien, Nordafrika och Mellanöstern där
produkten finns tillgänglig. Vid slutet av 2024 stod fler än 60 000
patienter på behandling med Buvidal, en ökning med drygt 12 000
patienter jämfört med föregående år.
I Europa och Australien fortsatte vårt arbete och samarbete med
vårdgivare, betalare och andra beslutsfattare för att öka tillgänglig-
heten till Buvidal. Arbetet inkluderar att kommunicera den stora och
växande evidensbasen för Buvidal samt att lansera olika initiativ för
att minska barriärer för patienter att få kvalitativ behandling av opioid-
beroende. I en värld som i allt högre grad präglas av kostnadsbe-
sparingar inom sjukvården och på läkemedel finns det behov av att
öka medvetenheten och förbättra förståelsen för hur evidensbaserad
LÄS MER OM BUVIDAL
PÅ SIDAN 24
Öka tillgängligheten till Buvidal och
expandera till nya marknader
behandling kan bidra till kliniska fördelar, tillsammans med
vidare samhällsnytta och resursbesparingar, se sidan 24.
Brixadi (amerikanska varumärket för Buvidal) godkändes
av FDA 2023 och gjordes tillgänglig för patienter med opioid-
beroende i USA genom vår licenspartner Braeburn i september
samma år. Lanseringen av Brixadi har varit framgångsrik med ett
snabbt patientupptag under 2024 och ökande täckningsgrad
bland amerikanska betalare.
Under 2025 fortsätter vårt arbete med att i nära samarbete
med vårdpersonal och behandlingskliniker utöka patientbasen
genom förbättrad tillgång till Buvidal samt att stärka vår hälso-
ekonomiska data och evidensbas ytterligare. Vidare kommer vi
att expandera till nya marknader med existerande system för
behandling av opioidberoende för att kunna erbjuda fler patienter
stöd i att återuppbygga sina liv.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Utfall 2024 Mål 2025
Öka tillgången till
Buvidal och Brixadi
för patienter
Intäkter produktförsäljning och royalty Buvidal
och Brixadi om 1,9 miljarder SEK
Buvidal/Brixadi tillgänglig i 24 länder
Fler än 60 000 i behandling med Buvidal
i slutet av 2024
Fyra pris- och ersättningsgodkännanden erhölls
78 publikationer om Buvidal/CAM2038 och
93 konferenspresentationer
Intäkter från Buvidal och Brixadi om 2.7 miljarder SEK
Minst 72 000 patienter i behandling med Buvidal
Nya regulatoriska och prisgodkännanden
Stärkt evidensbas presenterad i vetenskapliga
publikationer och konferenser
15
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 STRATEGI / PORTFÖLJ FÖR TILLVÄXT
Camurus fortsätter att avancera utvecklingsportföljen till nya godkän-
nanden för innovativa läkemedel som fyller betydande medicinska
behov för patienter med svåra och kroniska sjukdomar.
Under 2024 investerade Camurus mer än 650 miljoner SEK i utveck-
lingsportföljen och betydande framsteg gjordes i flera nyckelprogram
i
sen utvecklingsfas, inklusive tre fas 3-program för CAM2029 för
behandling av akromegali, GEP-NET och PLD. Positiva fas 3-resultat
meddelades från den registreringsgrundande studien ACROINNOVA 2,
vilket följde på positiva ACROINNOVA 1-resultat från 2023. I USA accepte-
rade i mars FDA ansökan om marknadsgodkännande (NDA) för CAM2029
för behandling av akromegali, men utfärdade i oktober en begäran
om ytterligare information (Complete Reponse Letter). I maj 2024
accepterades en ansökan för granskning om marknadsgodkännande
(MAA) för CAM2029 för behandling av akromegali av EMA. En rekommen-
Avancera utvecklingsportföljen
till nya godkännanden
LÄS MER OM ACROINNOVA, SORENTO OCH
POSITANO PÅ SIDORNA 35, 42 OCH 46
dation
om marknadsgodkännande i EU väntas i mitten av 2025.
Den stora fas 3-studien av CAM2029 i GEP-NET, SORENTO,
fortskred under året och vi förväntar oss att under slutet av 2025
eller tidigt 2026 nå utläsning av det primära effektmåttet av
signifikant förbättrad progressionsfri överlevnad (PFS) jämfört
med standardbehandling för GEP-NET. I PLD fortskred POSITANO
-studien, som fullrekryterades i februari 2024, mot utläsning av
övergripande resultat från huvuddelen av studien under andra
kvartalet 2025. Läs mer om CAM2029 på sidorna 32, 40 och 45.
Utöver detta planerar vi att avancera ytterligare utvecklings
-
program samt ta en ny produktkandidat till klinisk utvecklingsfas.
Slutligen fortsätter vi driva livscykelhanteringsaktiviteter för
Buvidal med målet att utöka användningen för produkten under
kommande år.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Utfall 2024 Prioriteringar 2025
Klinisk utveckling
Positiva resultat från ACROINNOVA 2
fas 3-studie av CAM2029 i akromegali
Modeller för populationskinetik och farmako-
dynamik (effekt) utvecklade för CAM2029
Slutförd rekrytering av patienter i POSITANO
fas 2/3-studie av CAM2029 i PLD
Nytt kliniskt program initierat, CAM2056
Övergripande resultat från POSITANO-studien
Övergripande resultat från CAM2056 fas 1-studie
Regulatoriska
ansökningar
FDA accepterade registreringsansökan (NDA)
för CAM2029 i akromegali för granskning
CRL erhölls för CAM2029 NDA
Registreringsansökan (MAA) för CAM2029
i akromegali inlämnad till EMA
Inlämning av uppdaterad NDA för CAM2029 i akromegali
EC-godkännande av CAM2029 för i akromegali i EU
Godkännande av NDA för CAM2029 i akromegali i USA
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 STRATEGI / BOLAGSUTVECKLING OCH HÅLLBARHET
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Främja företagstillväxt och
förttrallbarhetsprestanda
Baserat på den positiva finansiella utvecklingen och starka balans-
räkningen är Camurus väl positionerat för fortsatt organisk och
hållbar tillväxt kompletterat med affärsutvecklingsmöjligheter som
kan bredda och diversifiera intäktsbasen.
Under 2024 etablerade Camurus en egen amerikansk kommersiell
infrastruktur inför den planerade lanseringen av Oclaiz™ i akromegali
mot slutet av 2024. Samtidigt fortsatte affärsutvecklingsarbetet med
målet att maximera värdet av företagets produkter och teknologi
såväl som att komplettera nuvarande portföljen med synergistiska
produkter i kommersiell eller sen utvecklingsfas. För att stärka
kapaciteten för transaktioner genomförde Camurus en riktad
nyemission med tillförd nettolikvid om 1 miljard SEK i januari 2024.
Under året förbättrade Camurus ytterligare sin hållbarhets-
prestanda inom de fyra strategiska fokusområdena: patienter,
medarbetare, miljö och ansvarsfullt företagande. Detta arbete
återspeglas också i förbättrade omdömen i flera ESG-rankningar.
1
Företaget har gjort förberedelser för den nya CSRD-standarden*
och implementerat en förbättrad process för hantering av risker
i leverantörskedjorna där Camurus samarbetar med leverantörer
för att minimera risker och öka hållbarhetsprestandan i företagets
leveranskedjor. För mer information om företagets hållbarhets-
arbete, se hållbarhetsrapporten från sidan 52.
* Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) 1. https://www.camurus.com/sv/hallbarhet/rankningar
16
Utfall 2024 Prioriteringar 2025
Finansiella mål
Totala intäkter om 1,9 miljarder SEK
Vinst före skatt om 0,55 miljarder SEK
Totala intäkter om 2,7 – 3,0 miljarder SEK
Vinst före skatt om 0,9 – 1,2 miljarder SEK
Organisations-
utveckling
Riktad nyemission med tillförd nettolikvid
om 1 miljard SEK
Kommersiell organisation i USA redo för lansering
Invigning nytt huvudkontor i Lund
Affärsutveckling
och inorganisk
tillväxt
Flertalet nya prekliniska samarbeten Inlicensiering/förvärv av synergistisk produkt
Ingående av partnerskap och licensavtal för
Camurus produkter, produktkandidater eller teknologi
Hållbarhet
Förbättrad prestanda inom samtliga fokusområden
Förbättrad granskning av leverantörers hållbarhet
och samarbete med leverantörer
Förbättrade omdömen i ESG-rankningar
Förbättrad hållbarhetsprestanda och utökad
rapportering för att öka transparensen och
möta intressentkrav
17
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
LÄS MER OM CAMURUS HÅLLBARHETSARBETE
OCH PRESTANDA FRÅN SIDAN 52
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Iris Rehnström,
Director Sustainability
Som Camurus hållbarhetschef ansvarar jag för att driva och
utveckla vårt hållbarhetsarbete inom våra fyra fokusområden
patienter, medarbete, miljö och ansvarsfullt företagande.
llbarhetsavdelningen var involverade från start i flytten av
huvudkontoret och hade redan tidigt omfattande samarbete med
hyresvärden kring olika hållbarhetsaspekter. The Loop är en LEED
Gold-certifierat fastighet som är energieffektiv, resurssnål, försedd
med solceller med ett hälsosamt inomhusklimat, vilket bidrar till att
förbättra Camurus hållbarhetsprestanda.
Vi har även varit delaktiga i valet av möbelleverantör, tagit fram ett
koncept för att öka mängden källsortering och för att separat kunna
mäta allt avfall, arbetat med att säkerställa laddningsmöjligheter för
elbilar, en säker cykelparkering, förvaring av cykelbatterier, med mera.
Under året gjorde vi andra stora framsteg inom Camurus hållbar-
hetsarbete. Vi beräknade våra växthusgasemissioner genom hela
värdekedjan, publicerade vår första Communication on Progress
inom
UN Global Compact, genomförde en dubbel materialitets-
bedömning
och fasade in förnybart bränsle i våra varutransporter.
Detta arbete har glädjande resulterat i förbättrade hållbarhets-
omdömen i flera ESG-rankningar. Under 2025 ligger fokus på att
ytterligare stärka arbetet och anpassa vår redovisning till EU:s nya
lagstiftning för hållbarhetsrapportering, CSRD.
Det är otroligt motiverande att jobba tvärfunktionellt med
engagerade kollegor i ett företag med produkter som så tydligt kan
förbättra livet för patienter och deras familjer och därmed bidra till
ökad social hållbarhet i samhället.
Camurus nya
huvudkontor i Lund
STRATEGI / BOLAGSUTVECKLING OCH HÅLLBARHET
The Loop är utformad med en högklassig miljöprofil för att
minimera klimatpåverkan. Byggnaden är utrustad med en
omfattande solcellsanläggning och ett fjärrvärmesystem
designat att nyttja spillvärme från närliggande forsknings-
anläggningarna ESS och MAX IV.
Med större, ändamålsenliga kontor och laboratorier har
Camurus de rätta förutsättningarna att fortsätta sin tillväxtresa
som ett innovativt, internationellt läkemedelsbolag.
Under 2024 pågick intensiva förberedelser
inr flytten i januari 2025 till Camurus nya
huvudkontor i The Loop i Science Village,
Brunnshög, Lund – en ny, dynamisk mötesplats
som främjar samarbete mellan akademi,
näringsliv och forskning.
Kort om The Loop
• The Loop färdigställdes under 2024
• Omfattar totalt 10 520 kvadratmeter
fördelade på sex våningar
• Camurus inryms på de tre översta planen
• Inrymmer Science Hall, ett auditorium
med plats för som mest 1 300 personer
• Fastigheten är certifierad
med LEED på Guld-nivå
18
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
STRATEGI / AFFÄRSMODELL
Vi använder vår omfattande, tvärfunktionella utvecklingsexpertis och unika, patenterade
FluidCrystal-teknologiplattform för att utveckla och marknadsföra nya innovativa, långtids-
verkande läkemedel. Målet är att signifikant förbättra behandlingsresultat och livskvalitet för
patienter med sra och kroniska sjukdomar. Utvecklingen sker i egen regi eller i partnerskap
med internationella läkemedelsbolag.
Vår affärsmodell
3+
Referenser
1. Företagets uppskattning.
2. Global Life Sciences report 2024; data on file, företagets uppskattning.
För att maximera värdet av företagets läkemedelsprodukter har vi
etablerat en skalbar kommersiell infrastruktur med inriktning på
specialistläkemedel, inklusive vår behandling för opioidberoende,
i Europa och Australien. Under 2024 påbörjade vi även etablering
av en kommersiell organisation i USA.
Den totala marknadspotentialen för Camurus egna marknads-
förda produkter och produktkandidater i sen utvecklingsfas,
Buvidal och CAM2029, uppskattas till mer än 23 miljarder SEK
per år. Dessutom uppskattas den maximala marknadspoten
-
tialen för Brixadi i USA till mer än 10 miljarder SEK per år, varav
Camurus är berättigad till royalties mellan 10–20 procent på
nettoförsäljningen.
Egen försäljningPartnerskap
Terapiområden Viktiga intäktströmmarAffärskoncept
• Opioidberoende
Sällsynta sjukdomar
Cancer och relaterade
sjukdomar
• Genetiska
fetmasjukdomar
Licensbetalningar och
milstolpar för utveckling
Royalty- och försäljningsmilstolpar
Produktutvärderingar i ett tidigt skede
Utveckling och kommersia-
lisering av innovativa specia-
listläkemedel i egen regi
Produktspecifika licenser till
vår FluidCrystal-teknologi
Egen produktförsäljning
Produktförsäljning genom
distributörer
• Opioidberoende
Licensbetalningar och
milstolpar för utveckling
Royalty- och försäljningsmilstolpar
• Utvecklingsstöd
Preklinisk och klinisk
utveckling
av nya
läkemedelsprodukter
Egen utveckling och
kommersialisering
Modell
Produktutveckling
i partnerskap
Teknologisamarbeten
miljarder SEK i uppskattad total
marknadspotential för CAM2029
i USA, Europa och Australien
2
miljarder SEK i uppskattad marknads-
potential för Brixadi i USA
1
miljarder SEK i uppskattad marknads-
potential för Buvidal i Europa, Australien
och MENA-regionen
1
2
0
+
1
0
+
FluidCrystal utvecklingsmotor
19
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION / PRODUKTER OCH UTVECKLINGSPORTFÖLJ
Camurus har en långt framskriden och diversifierad produkt- och utvecklingsportfölj bestående
av innovativa läkemedelskandidater från tidig utvecklingsfas till produkter på marknaden.
För utveckling av nya läkemedelskandidater kombinerar Camurus företagets långtidsverkande
injektionsteknologi, FluidCrystal, med nya eller etablerade aktiva substanser med kliniskt
dokumenterad effekt och säkerhetsprofil.
Produkter och utvecklingsportfölj
Fas 1
I fas 1 genomförs de första studierna av en produktkandidat i
människor. I allmänhet sker det på ett begränsat antal friska
personer. Huvudsyftet är att utvärdera säkerheten och
farmakokinetiska profilen för produkten inom ett dosintervall.
Fas 2
I fas 2 studeras behandlingseffekten och säkerheten på ett
något större antal patienter. Fokus är att bestämma terapeutisk
dos och administrering för positiv behandlingseffekt och
säkerhetsprofil.
Fas 3
I fas 3 prövas substansen på ett större antal patienter med
målet att visa statistiskt säkerställd och kliniskt relevant behan
d-
lingseffekt och säkerhet. Huvudsyftet är att visa att produkt-
kandidaten erbjuder behandlingsfördelar och har en positiv
nytta-risk-balans för den patientgrupp som omfattas av
indikationen vid marknadsgodkännande.
Klinisk utveckling
1) Licensierad till Braeburn i Nordamerika
2) Licensierad till Rhythm Pharmaceuticals, Globalt
Opioidberoende (USA)
1
Opioidberoende
Brixadi®
Buvidal®
Produkt på marknaden
Fas 3Fas 1 Fas 2 Registrering Marknad
Cytostatika-inducerat
illamående och kräkningar
Pulmonell arteriell
hypertension
Raynauds fenomen
Prostatacancer
Endokrina sjukdomar
Akromegali
CAM2047
Metabola sjukdomar
(Semaglutid månadsdos)
CAM2056
CAM2043
Genetiska fetmasjukdomar
2
CAM4072
Gastroenteropankreatiska
neuroendokrina tumörer
CAM2029
CAM2043
CAM2032
CAM4071
Polycystisk leversjukdomCAM2029
CAM2029
Kronisk smärtaCAM2038
Utvecklingsprogram
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Cancer
och relaterade
sjukdomar
Sällsynta
sjukdomar
Centrala
nervsystemet
(CNS)
20
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Opioidberoende är en allvarlig, kronisk återfallssjukdom som kännetecknas
av tvångsmässig anndning av opioider trots skadliga konsekvenser.
Det påverkar alla delar av en persons dagliga liv och har stor inverkan på
närmaste omgivningen.
1
Opioider anses orsaka den största samhällsbördan
av alla droger och representerar en stor utmaning för sjukvården.
2,3
Opioidberoende
OPIOIDBEROENDE / ÖVERSIKT
2
0x
Dödligheten bland personer med
opioidberoende
är upp till 20
gånger högre än i den
allmänna befolkningen
10
6
-
7
personer i USA
uppskattas vara
opioidberoende, varav cirka 1,8 miljoner
behandlades med buprenorfin det
senaste året
8,9
miljoner
1,5
miljoner
högriskanvändare av opioider
i Europa och Australien varav endast
hälften erhåller medicinsk behandling
2,4-7
Referenser
1. Strang J., et al. Nat Rev Dis Primers. Jan 9;6(1):3, 2020.
2. European Drug Report 2023. 3. Cohen SP, et al. Lancet.
2021;397(10289):2082-97. 4. National Drug Research Institute
(NDRI), Curtin University, Feb 2020: https://ndri.curtin.edu.au/
ndri/media/documents/publications/T277.pdf 5. https://assets.
publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/
attachment_data/file/882953/Review_of_Drugs_Evidence_Pack.pdf
6. https://www.scotpho.org.uk/risk-factors/drugs/data/availability-
and-prevalence/ 7. National Drug Research Institute (NDRI),
Curtin University, Feb 2020: https://ndri.curtin.edu.au/ndri/
media/documents/publications/T277.pdf 8. Keyes KM, et al. Drug
Alc. Dep. Reports 2022. 9. Symphony Health data. 10. Hser YI, et
al. Harvard Review of Psychiatry. 2015;23(2):76-89.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
2008 blev Mattias präst i Svenska kyrkan och
flyttade till Dalarna med sin dåvarande fru för sitt
första jobb. ”Jag älskade mitt arbete och att få
möta människor på deras villkor, både i sorg och
glädje.” Livet rullade på i full fart. Han var strax
över 30, hade småbarn, skilt sig, träffat en ny
kvinna och skulle skapa ett nytt liv med två barn
och tre bonusbarn. Han blev befordrad till kyrko
-
herde med personal- och budgetansvar. Samtidigt
började han få problem med ryggsmärtor, så illa att
han vissa mornar knappt kunde ta sig upp ur sän
-
gen. Efter ett läkarbesök fick han beskedet att han
hade två läckande diskbråck och fick utskrivet
värktabletter, Oxikodon, som Mattias långt senare
förstod var starkt beroendeframkallande. ”I början
var det fantastiskt – tabletterna tog bort smärtan
och hjälpte mig att prestera mera, att räcka till i
vardagslivet och vara mitt bästa både på jobbet
och hemma.”
Inom två år hade medicinen tagit över hans liv.
”Jag kunde jobba dygnet runt och läkaren skrev
bara ut mer och mer”, säger Mattias.
Livssituationen blev ohållbar och doserna ökade.
”Vi var uppe i väldigt höga doser”, säger Mattias.
”Kroppen tog stryk, jag fick humörsvängningar,
blev trött och kunde somna på möten eller
framför ratten. Familjen kände inte igen mig.”
Mattias sökte hjälp på en vårdcentral: ”Jag
gick därifrån med en helt ny identitet – som en
andra klassens person.” Läkaren menade att
doserna var så höga att han var tvungen att ta
körkortet och skicka en orosanmälan till socialen.
”Det ställde mig i ett utanförskap. Det var så
mycket skam och skuld. Jag tänkte att sånt här
klarar man själv, det är bara att ta sig i kragen och
bli frisk.” Läkaren satte honom på nedtrappning,
vilket inte fungerade. Han förlorade sitt arbete,
blev hemmasittande och allt handlade om jakten
på medicin för att undvika abstinens.
”När kroppen inte får sin dos börjar helvetet.
Jag blev fånge i mitt eget hem, hade anfall som
liknade epilepsi, låg ensam i ett mörkt rum, hade
diarréer och kräktes. Jag tappade mycket i vikt
och var ett vandrande skelett”, säger han.
Det är min räddning både
för mitt liv och äktenskap
21
OPIOIDBEROENDE/OPIOIDBEROENDE, PATIENTBERÄTTELSE
Mattias, patient Buvidal
Du kan vara vem som helst
– spelar ingen roll.
Det slår lika för alla.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
OPIOIDBEROENDE/OPIOIDBEROENDE, PATIENTBERÄTTELSE
Hans fru uppmanade honom att söka professionell
hjälp. Han hamnade på behandlingshem men fick
återfall. ”Jag försökte slänga tabletterna, kasta dem
i toaletten, elda upp dem, göra vad som helst för att
bli frisk. Men jag klarade det inte. Jag föll dit gång
på gång.”, berättar Mattias. Hopplösheten satte in
och Mattias övervägde att ta sitt liv. ”Tanken fanns
att alla andra skulle få det bättre om jag inte finns”,
berättar Mattias.
När hans fru berättade att hon inte längre
kunde stanna kvar i relationen, beslöt sig Mattias
att lägga in sig på avdelning 65 för beroende
-
sjuka. Där fick han information om LARO – läke-
medelsassisterad behandling för opioidbero-
ende. Efter en testdos med buprenorfin började
han behandling med Buvidal. ”Det gav resultat
direkt – kroppen, sinnet och tankarna blev annor
-
lunda och det gav stark motivation att fortsätta.”
Opioidberoende kan drabba vem som helst,
något Mattias reflekterat över när han suttit i
väntrummet för sin månatliga behandling.
”Det är en brokig skara som sitter i väntrummet
och det är tydligt att sjukdomen drabbar människor
från alla samhällsskikt. Du kan vara vem som helst
– spelar ingen roll. Det slår lika för alla.”
Det gav resultat direkt – kroppen,
sinnet och tankarna blev
annorlunda och det gav stark
motivation att fortsätta
Idag är Mattias 42 år och har varit i behandling i
1,5 år. Han känner sig stabil och jämn till sinnet.
”Jag har raserat allas förtroende, men medicinen
gör att människor kan börja lita på mig igen. Det är
min räddning – både för mitt liv och äktenskap.
Jag har börjat bygga upp ett socialt liv och ekonomin.
Idag arbetar jag som lärare på en gymnasieskola
och Buvidal gör det möjligt att förbli privat. Ingen
kan se på mig att jag går i LARO. Jag kan bli en hel
människa igen. Det finns inte en dag som jag och
min fru inte tackar vår lyckliga stjärna att vi kom i
kontakt med LARO och Buvidal.”
22
23
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 OPIOIDBEROENDE/OPIOIDBEROENDE, SJUKDOMSÖVERSIKT
Opioidberoende
1,5 miljoner högriskanvändare av
opioider i Europa och Australien,
varav endast hälften får medicinsk
behandling för sitt beroende
9-13
Opioidberoende är en allvarlig och kronisk återfallssjukdom med
stor påverkan både på individen och omgivningen. Cirka 60 miljoner
människor i världen uppskattas använda opioider för icke-medicinskt
bruk, vilket gör det till ett stort globalt hälsoproblem.
1
Opioidberoende bidrar till en rad allvarliga konsekvenser,
inklusive mental ohälsa, arbetslöshet, kriminalitet, fängelsestraff,
överföring av smittsamma sjukdomar, oavsiktliga överdoser och
för tidig död.
2
Många med beroende upplever även starkt socialt
stigma och utanförskap, vilket försvårar vägen till vård och
återhämtning.
3,4
Ökande tillgång på illegala droger, särskilt syntetiska opioider,
förvärrar situationen. Syntetiska opioider är ofta inte bara billiga
och relativt enkla att tillverka utan också – som i fallet fentanyl –
extremt potenta, varför de kan vara dödliga även i mycket små
mängder. Opioider är den grupp av substanser som bidrar mest till
drogrelaterade problem i samhället, inklusive dödliga överdoser.
1
I USA pågår sedan flera år en opioidepidemi med över 80 000
dödsfall årligen relaterade till opioidöverdoser – en tiofaldig
Symptom
Utöver drogbegär, abstinens och drogsökande
beteende, kan fysiska symptom på opioidberoende
innefatta förändringar i sömnvanor, viktminskning
och nedsatt libido.
Diagnos
Opioidberoende kan diagnostiseras av en läkare efter
en formell bedömning baserad främst på patientens
historia och mönster av opioidanvändning, såsom
användning av heroin eller andra olagliga eller
receptbelagda opioider.
Behandling
Behandling och hantering av opioidberoende behöver
individualiseras och kan bestå av en kombination av
olika farmakologiska och psykologiska insatser.
ökning under de senaste 20 åren.
5
Uppskattningsvis 6–7 miljoner
amerikaner är beroende av opioider,
6
varav omkring 3 miljoner är
diagnostiserade med opioidberoende men bara omkring hälften
fick behandling med buprenorfin de senaste 12 månaderna.
7,8
I Europa finns över 1,4 miljoner personer med högriskanvändning
av opioider, varav endast hälften får medicinsk behandling.
9-12
I EU, Norge och Turkiet, rapporteras årligen nära 7 000 dödsfall av
opioidöverdoser men mörkertalet är stort. Opioider, ofta i kombina
-
tion med andra substanser, uppskattas förekomma i 74 procent av
de rapporterade dödsfallen av drogrelaterade överdoser.
9
I Australien beräknas omkring 160 000 personer leva med
opioidberoende, varav cirka hälften får medicinsk behandling.
13
Årligen rapporteras cirka 1 900 icke-avsiktliga, drogrelaterade
dödsfall, och av dessa inkluderar runt hälften opioider.
Över en 20-årsperiod har icke-avsiktliga, drogrelaterade
dödsfall dubblerats och det är idag en av de främsta
dödsorsakerna i de flesta ålderskategorier för vuxna.
14
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Referenser
1.
https://www.unodc.org/documents/data-and-analysis/WDR_2024/WDR_2024_SPI.pdf
2. Strang J., et al. Nat Rev Dis Primers. 2020 Jan 9;6(1):3.
3. https://www.cdc.gov/stop-overdose/stigma-reduction/
4. Dematteis, M., et al. Expert Opin Pharmacother. 2017 Dec ;18(18) :1987-1999.
5. https://www.cdc.gov/overdose-prevention/about/understanding-the-
opioid-overdose-epidemic.html
6. Keyes KM, et al. Drug Alc. Dep. Reports 2022.
7. https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/73/wr/mm7325a1.htm
8. Symphony Health data
9. European Drug Report 2024. https://www.euda.europa.eu/
publications/european-drug-report/2024_en
10.
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/
uploads/attachment_data/file/882953/Review_of_Drugs_Evidence_Pack.pdf
11.
https://www.scotpho.org.uk/risk-factors/drugs/data/availability-and-prevalence/
12. https://www.gov.uk/government/statistics/substance-misuse-
treatment-for-adults-statistics-2023-to-2024/adult-
substance-misuse-treatment-statistics-2023-to-2024-report
13. Ritter, A., et al. Drug Alcohol Rev. 2025;1–11.
14. Australia’s Annual Overdose Report 2024. https://www.penington.org.au/
australias-annual-overdose-report-2024/
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Sedan lanseringen av Buvidal påbörjades för sex år sedan har produkten haft en betydande inverkan
och väsentligen förbättrat livet för många människor med opioidberoende. Camurus fortsätter
att stva efter att säkerställa att alla patienter som behöver behandling har tillgång till Buvidal.
Idag är produkten tillgänglig i 24 länder i Europa, Australien, Mellanöstern och Nordafrika,
och vid slutet av året uppskattades fler än 60 000 patienter vara i behandling med Buvidal. I USA
har produkten varit tillgänglig sedan september 2023 och marknadsförs under namnet Brixadi
av Camurus licenspartner Braeburn. Sedan lanseringen har Brixadi visat ett snabbt upptag.
Ökad tillgänglighet till patientcentrerad
behandling för opioidberoende
Buvidal och Brixadi
Buvidal (buprenorfin) långtidsverkande injektionsvätska används
för behandling av opioidberoende inom ramen för medicinsk, social
och psykologisk behandling hos vuxna och ungdomar i åldern 16 år
och äldre.
1
Produkten finns tillgänglig både som vecko- och månads-
produkter samt i flera dosstyrkor, vilket gör det möjligt att anpassa
behandlingen till patienters individuella behov, i linje med gällande
behandlingsriktlinjer.
Betydande fördelar för patienter,
vården och samhället
Buvidal är baserad på Camurus patenterade FluidCrystal-teknologi.
Produkten ger både en snabb och långtidsverkande effekt, vilket leder
till minskning i användandet av illegala opioider, abstinens och drog
-
begär. Genom den långvariga blockeringen av opioideffekter, såsom
eufori och andningsdepression, kan Buvidal skydda mot återfall och
överdosering.
2,3
Patienten kan påbörja sin behandling med Buvidal
från första dagen efter en testdos, eller byta direkt från daglig
behandling med sublingualt buprenorfin enligt en konverteringsguide.
Kliniska studier och erfarenheter genom användning av Buvidal har
visat på reducerad behandlingsbörda, högre behandlingstillfredsstäl
-
lelse och bättre livskvalitet jämfört med standardbehandling med dag-
ligt administrerad sublingualt buprenorfin.
2,4,5
Senare data lyfter också
fram hur behandling med Buvidal kan resultera i betydande kostnads
-
besparingar för hälso- och sjukvårdssystemet, inom fängelsemiljöer
och för samhället.
6-9
Globalt ledande position inom långtidsverkande
behandling av opioidberoende
Under 2024 fortsatte Camurus arbetet att tillsammans med vårdgi-
vare, betalare och andra beslutsfattare förbättra tillgängligheten till
Buvidal. Detta resulterade i ökad markandspenetration, nya pris- och
ersättningsgodkännanden, utökad tillgång på behandlingskliniker
OPIOIDBEROENDE/BUVIDAL OCH BRIXADI FÖR OPIOIDBEROENDE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
och förbättrad tillgänglighet för patienter. Exempelvis behandlas
nu över 30 procent av patienterna i Australien som får behandling
för opioidberoende med långtidsverkande buprenorfininjektioner
(LAIB), varav Buvidal används i 80 procent av fallen.
I USA har användningen av Brixadi snabbt accelererat sedan lanse-
ringen i september 2023. Under året fortsatte täckningsgraden bland
amerikanska betalare att öka och distributionsnätverket expanderade
med ytterligare specialapotek och distributörer. I slutet av 2024 upp-
skattades Brixadi ha nått en marknadsandel på nära 25 procent inom
segmentet för långtidsverkande buprenorfin i USA.
10
Mot slutet av året hade Camurus med Buvidal och Brixadi etablerat
en globalt ledande position inom långtidsverkande behandling av
opioidberoende.
Under året stödde Camurus även flera globala och regionala initia-
tiv som syftar till att minska stigma och öka kunskap och medvetenhet
om opioidberoende – ett kritiskt steg för att minska hinder för individer
med opioidberoende att söka behandling.
24
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 OPIOIDBEROENDE/BUVIDAL OCH BRIXADI FÖR OPIOIDBEROENDE
Professor Adrian Dunlop
Chef och specialist inom bereondemedicin
Hunter New England Local Health District,
Nya Sydwales, Australien
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Det nya systemet inkluderar även ett program där behandling för
opioidberoende kan administreras via apotek, vilket gör det möjligt
för apotekare att dosera långverkande injektioner som Buvidal på
uppdrag av förskrivare. Målet är att säkerställa att patienter över hela
landet kan få tillgång till behandling oavsett var man befinner sig.
Även sjuksköterskor är mer involverade i att förskriva läkemedel för
behandling av opioidberoende, med målet att uppmuntra fler indi
-
vider att söka behandling genom sina vanliga vårdkontakter.
Underlättar behandling på landsbygden
Professor Adrian Dunlop är chef och specialist inom beroende-
medicin vid Hunter New England Local Health District i Nya Sydwales
och en internationellt ledande kliniker och forskare. Hans klinik täcker
ett område på 132 000 kvadratkilometer – lika stort som Grekland.
Även om de flesta patienterna bor i Newcastle, distriktets största
stad, lever många även i avlägsna områden som kan ligga upp till
sex timmars bilresa från Newcastle.
I december 2024 hade kliniken runt 1 700 patienter med opioid-
beroende i behandling, varav omkring 800 fick Buvidal. ”Sedan
covid 19-pandemin har antalet personer i behandling ökat snabbt
och långverkande buprenorfin är en viktig bidragande faktor i den
utvecklingen”, säger professor Dunlop. Introduktionen av LAIB har
Australien i fokus
25
I Australien beräknas omkring 160 000 människor med opioidberoende,
varav ungefär hälften får medicinsk behandling.
12
Under de senaste åren
har fler än 1 800 oavsiktliga dödsfall per år relaterade till illegala droger
rap
porterats, vilket är en ökning med 100 procent över två decennier.
Detta
gör det till en av de främsta dödsorsakerna bland de flesta vuxna
åldersgrupper, och siffran överstiger antalet dödsolyckor i trafiken i landet.
13
Introduktionen av långtidsverkande buprenorfininjektioner (LAIB)
har avsevärt förändrat behandlingen av opioidberoende i Australien
och under covid 19-pandemin ökade användningen av LAIB markant.
14,15
Förändringar i behandlingssystemet
I juli 2023 genomfördes betydande reformer av det australiensiska
behandlingsystemet för opioidberoende som en del av en bredare
insats för att hantera landets opioidproblem. Förändringarna syftar
till att göra effektiva behandlingar mer tillgängliga för patienter.
I det nya behandlingsystemet har behandling för opioidberoende
inkluderats i det så kallade Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS) –
ett statligt program som subventionerar läkemedelskostnader – vilket
innebär att staten nu täcker huvudkostnaden medan patienten betalar
en reducerad egenavgift. Denna förändring förväntas förbättra
behandlingsföljsamheten då patienten betalar en betydligt lägre
kostnad för sin behandling.
* I USA marknadsförs och distribueras produkten under namnet Brixadi av
Camurus licenspartner Braeburn. Brixadi (buprenorfin) depålösning för subkutan
injektion är indikerad för behandling av måttligt till svårt opioidberoende.
11
Kort fakta Buvidal
Vecko- och månadsdepå av buprenorfin
Tillgänglig i fyra vecko- och fyra månadsdoser
Initiering Dag 1 efter en engångsdos av
transmukosal buprenorfin
Val av flera injektionsställen
Tunn injektionsnål och små dosvolymer
Demonstrerat bättre behandlingseffekt
och patientnöjdhet jämfört med daglig
behandling
2,4,5
Tillgänglig i 24 länder i Europa, Australien,
MENA-regionen och USA (Brixadi*)
Kan förvaras i rumstemperatur
26
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 OPIOIDBEROENDE/BUVIDAL OCH BRIXADI FÖR OPIOIDBEROENDE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
engagemang: ”Det är logiskt. Om kan få din behandling en gång i
veckan eller en gång i månaden och slipper att bli påmind om ditt
beroende varje dag på grund av daglig medicinering, är det en stor
fördel. Det är vad patienterna berättar för oss”, säger han.
Sedan december 2022 behandlas fler patienter med buprenorfin
än metadon, och i regionen har antalet patienter som behandlas med
buprenorfindepå överstigit antalet som behandlas med metadon
sedan mitten av 2024 – en trend som professor Dunlop tror kommer
att fortsätta.
Behandling via lokala apotek
Professorn Dunlops klinik var den första i Australien att under pande-
min introducera en modell där de lokala apoteken kan administrera
behandling för opioidberoende, två år före det nationella program
-
met. “Man var snabbt tvungen att behandla många fler personer
inom fängelsesystemet. Det var till och med upplopp i fängelserna
där de intagna krävde tillgång till långtidsverkande buprenorfin. Det
kan vara svårt att föreställa sig, men de stod på taket och ropade ‘vi
vill ha Buvi (Buvidal)’”, säger professor Dunlop. Antalet personer i
behandling i fängelser ökade avsevärt, där de flesta fick Buvidal. När
dessa patienter släpptes, skapade det en betydande belastning på
klinikerna. Med begränsade resurser började sjuksköterskor i teamet
kontakta några lokala apotek om att tillhandahålla administration och
därigenom förbättra tillgången till behandling. “Eftersom apotekare i
Australien kan ge vacciner, var det inget stort steg att lägga till LAIB”,
förklarar han.
Emma Penny arbetar som samordnande sjuksköterska i professor
Dunlops team och hade en viktig roll i lanseringen av apoteksmodel-
len. Inledningsvis kontaktade teamet tre apotek i Newcastle som de
visste hade en god förståelse för behandling av opioidberoende.
“De gick med på det, vilket var fantastiskt!”, säger hon. “Buvidal var
fortfarande relativt nytt, och det okända är alltid skrämmande.
Men efter utbildning ökade kännedomen bland apotek och sjuk-
hus, de delade med sig av sina erfarenheter till andra och modellen
expanderade”, fortsätter hon. Idag administrerar cirka 35 apotek i
distriktet långtidsverkande injektioner, vilket avsevärt har ökat till
-
gången för patienter. “Nu får hälften av våra patienter i behandling
för opioidberoende buprenorfin, varav de flesta får långtidsverkande
Buvidal har funnits tillgänglig i Australien i över fem år och tusen-
tals patienter har haft möjlighet att få behandling med Buvidal för
sitt opioidberoende. Buvidal är nu det mest använda buprenorfin
-
läkemedlet för opioidberoende i landet, med över 15 000 patienter
i behandling vid slutet av 2024.
QUEENSLAND
VICTORIA
TASMANIEN
SYDAUSTRALIEN
NORDTERRITORIET
STAUSTRALIEN
NYA SYDWALES
Perth
Sydney
Newcastle
Hunter New England (HNE)
health district, Australien
Överdoser i Australien överstiger
landets dödssiffror i trafiken
13
Oavsiktliga
drogrelaterade
dödsfall
Dödsfall trafiken
1 878
1 276
särskilt förbättrat tillgången till behandling i avlägsna områden där
det är utmanande att tillhandahålla vård. Professor Dunlop förklarar:
”Vi kan nu skicka en sjuksköterska en gång i veckan eller en gång i
månaden till landsbygden och avlägsna områden – långverkande
injektioner har varit till stor hjälp i att förbättra tillgången till behand-
ling på dessa platser.”
Enligt professor Dunlop har tillgången till LAIB fått fler individer
att söka vård, personer som tidigare valt att inte påbörja behandling.
”Enbart i Nya Sydwales har cirka 3 000 extra personer tack vare LAIB
valt att påbörja behandling jämfört med före pandemin – en stor fram-
gång för folkhälsan.” Det faktum att LAIB doseras mer sällan adres-
serar utmaningarna med daglig övervakad dosering och har gjort
behandlingen mer bekväm, vilket positivt påverkar patienternas
1 av 5 som arresterats av polisen i
Australien (18%) testade positivt
för opioider
16
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
på LAIB behandlades annorlunda av kriminalvårdare jämfört med
de som fick daglig medicinering. “Fängelsevakter berättade för
andra vakter och fängelsechefen ‘Vi måste ha denna behandling’,
vilket är anmärkningsvärt”, tillägger han.
Emma ser ljust på framtiden och tror på en fortsatt ökning av
användningen av LAIB. “Jag tror att vi kommer att se fler personer
i behandling som får långtidsverkande injicerbart buprenorfin,
särskilt i landsbygdsområden, med färre som påbörjar behandling
med metadon. Och förhoppningsvis kommer vi över tid att mer
effektivt kunna överföra patienter på metadon till LAIB, särskilt i
landsbygdsområden, när patienten vill det, och kunna stödja dem i
deras behandlingsmål”, säger hon. “Idag känner folk till LAIB innan
de kommer till oss. Medvetenheten har ökat, vilket är fantastiskt.”
Emma nämner att många patienter berättar för henne att de
känner sig stabila på LAIB. Det gör att de kan arbeta heltid och
förbättrar deras livskvalitet. “Det är en stor förändring för dem som
är redo och lämpliga för denna behandling”, säger hon. “Patienter
kallar metadon för ‘flytande handbojor’ av en anledning. Med
LAIB behöver de stämma av sina semesterplaner med mig; det är
mycket friare. LAIB låter människor vara vuxna och leva sina liv.”
injicerbar buprenorfin, en enorm skillnad jämfört med när vi
startade programmet”, säger Emma.
Vid uppdateringen av PBS-systemet var teamet tvunget att snabbt
anpassa sig. Några apotek som hade tagit ut högre expeditions-
avgifter hotade att sluta tillhandahålla behandling, vilket orsakade
stor oro. Men övergången gick smidigare än väntat, och bara några
få apotek valde att avbryta. “Det var en stressig process, men när
systemet väl uppdaterades var det fantastiskt – otroligt patientcen
-
trerat”, säger Emma. Hon framhåller hur de minskade kostnaderna
har gjort det lättare för patienter att övergå till apotek för att få sin
behandling.
Professor Dunlop betonar: “Det är ett mycket positivt steg framåt.
Vi hoppas att vi kommer att se bättre behandlingsföljsamhet och
resultat. Att människor inte hade råd var en av anledningarna till
dålig följsamhet.”
Att övervinna utmaningar och driva förändring
Professor Dunlop betonar att även om behandling av opioidberoende
i Australien generellt sett är bra, kvarstår utmaningar som väntelistor,
en åldrande förskrivarkår och stigma. Att förbättra tillgången för
utsatta grupper, såsom kvinnor, ursprungsbefolkningen och personer
i fängelsemiljöer, är fortfarande kritiskt. “Det handlar om resurser
och politisk vilja”, noterar han.
LAIB driver förändring. Professor Dunlop påpekar att många nya
patientremisser kommer från fängelser, där Buvidal är den vanligaste
behandlingen. “Tidigare missade patienter ofta behandlingar, men
nu, med Buvidal, är det mycket mer sannolikt att de dyker upp. Det är
slående.” I UNLOC-T-studien
17
fann han och teamet också att patienter
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
27
Referenser
1. Buvidal SmPC: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/
buvidal-epar-product-information_en.pdf
2. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764–773.
3. Walsh L., et al. JAMA Psychiatry. 2017;74(9):894-902.
4. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
5. Frost M., et al. Addiction. 2019;114:1416–1426.
6. Basile M., et al. Global & Regional Health Technology Assessment. 2021;8(1).
7. Pedersen MH, et al. Curr Med Res Opin. 2022;38(11):1959-65.
8. Phillips-Jackson H., et al. ClinicoEconomics and outcomes research: CEOR. 2020;12:233-40.
9. Ling R., et al. BMC Health Serv Res. 2022;22(1):1326.
10. Veeva Compass Claims Data.
11. Brixadi Prescribing Information: https://www.accessdata.fda.gov/
drugsatfda_docs/label/2023/210136Orig1s000lbl.pdf
12. Ritter, A., et al. Drug Alcohol Rev. 2025;1–11.
13. Australia’s Annual Overdose Report 2024.
14. Chrianna B., et al. International Journal of Drug Policy. Vol 123, 2024, 104255, ISSN 0955-3959.
15. Lintzeris, N., et al. Interim National MATOD Guidance COVID. 21 April, 2020.
16. https://www.aihw.gov.au/reports/alcohol/alcohol-tobacco-other-drugs-australia/contents/
priority-populations/people-in-contact-with-the-criminal-justice-system
17. Dunlop A.J., et al. Addiction 117: 382-391, 2022.
Som General Manager för Australien ansvarar jag för den
kommersiella organisationen och ser till att mitt team har de
verktyg och resurser som behövs för att lyckas och nå våra mål.
Under 2024 arbetade vi intensivt med att utveckla och rulla
ut utbildningar över hela landet för att stödja apotekare som
är intresserade av att administrera Buvidal och säkerställa att
förskrivare känner sig trygga med att hänvisa sina patienter till
apoteken. Vi lanserade också vår första kampanj riktad till allmän
-
heten, där vi uppmuntrade personer med opioidberoende att
diskutera de senaste förändringarna och tillgängliga behand-
lingsalternativ med vårdpersonal. Det har varit ett hektiskt och
utmanande år, men otroligt givande, och jag är oerhört stolt över
vårt teams hårda arbete!
sta steg är att öka antalet förskrivare av behandlingar mot
opioidberoende för att adressera den nuvarande bristen på
förskrivare. I samarbete med olika intressenter utforskar vi inno
-
vativa sätt att attrahera nya förskrivare, ett arbete som fortsätter
under 2025.
Jag brinner för att öka tillgängligheten till behandling, och
att få arbeta med en produkt som har potential att bidra med
så djupgående förändringar i människors liv är fantastiskt. På
Camurus förändrar vi behandlingen av opioidberoende världen
över samtidigt som vi utvecklar nästa generation av innovativa
läkemedel för patienter med svåra och kroniska sjukdomar.
Camurus är en inspirerande arbetsplats med många talangfulla
och passionerade medarbetare – jag är stolt över att ha dem som
mina kollegor.
Ruari Macdonald,
General Manager Australien
Emma Penny
Samordnande sjuksköterska
Drug and Alcohol Clinical Services
Nya Sydwales, Australien
28
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 OPIOIDBEROENDE/EVIDENSBAS
Utvalda vetenskapliga publikationer 2024
1. Pharmacokinetic-pharmacodynamic analysis of drug liking blockade by
buprenorphine subcutaneous depot (CAM2038) in participants with
opioid use disorder. Walsh S., et al. Neuropsychopharmacology.
2024 Jan 10;49(6):1050–1057.
2. The uptake of long-acting depot buprenorphine for treating opioid
dependence in Australia, 2019-2022: longitudinal sales data analysis.
Lintzeris N., et al. Med J Aust. 2024 Apr 1;220(6):339-340.
3. An Australian retrospective observational cohort comparison of the use of
long-acting injectable buprenorphine products. Daglish MRC, et al. J Subst
Use Addict Treat. 2024 Jul:162:209348.
4. 96-week retention in treatment with extended-release subcutaneous
buprenorphine depot injections among people with opioid dependence:
Extended follow-up after a single-arm trial. Farrell M., et al. Int J Drug Policy.
2024 May:127:104390
5. Extended-Release Injection vs Sublingual Buprenorphine for Opioid Use
Disorder with Fentanyl Use. Nunes, E. V., et al. JAMA Network Open.
2024 Jun 3;7(6):e2417377.
6. Long-acting injectable depot buprenorphine from a harm reduction
perspective in patients with ongoing substance use and multiple
psychiatric comorbidities: a qualitative interview study. Johnson B., et al.
Harm Reduct J. 2024 Mar 25;21(1):68.
7. Healthcare staffs perspectives on long-acting injectable buprenorphine
treatment: a qualitative interview study. Nordgren J., et al. Addict Sci Clin
Pract. 2024 Apr 5;19(1):25.
Under 2024 fortsatte den vetenskapliga evidensbasen för Buvidal och Brixadi att växa. Ett stort antal
vetenskapliga artiklar publicerades som bland annat belyser övergången från daglig medicinering
till långtidsverkande depå, behandlingsföljsamhet, användning av långtidsverkande buprenorfin inom
olika typer av vårdinttningar och vid frigivning från fängelse samt effekt av vecko- och månads-
depåer vid behandling av opioidberoende hos individer som använder fentanyl. Vidare hölls under
året över 90 muntliga och posterpresentationer på mer än 30 ledande vetenskapliga konferenser.
Växande evidensbas
8. The dynamics of more-than-human care in depot buprenorphine
treatment: A new materialist analysis of Australian patients’ experiences.
Barnett, A. et al. International Journal of Drug Policy. 2024 May:127:104399.
9. Extended-Release 7-Day Injectable Buprenorphine for Patients With
Minimal to Mild Opioid Withdrawal. D’Onofrio G., et al. JAMA Network
Open. 2024 Jul 1;7(7):e2420702.
10. Extended-release buprenorphine induction in opioid non-tolerant
incarcerated individuals. Gordon MS, et al. Drug and Alcohol
Dependence Reports. 2024;12:100261.
11. Long-Acting Injectable Buprenorphine for Opioid Use Disorder:
A Qualitative Analysis of Patients’ Interpersonal Relationships during
the First Year of Treatment. Neale J., et al. Substance Use & Misuse.
2024;59(14):2064-2072.
12. Healthcare professionals’ perception of prolonged-release buprenorphine
in opioid use disorder. Oraá R., et al. FOLIPRO Study. ADICCIONES. 2024.
13. Methadone-Buprenorphine Transfers Using Low Dosing of Buprenorphine:
An Open-Label, Nonrandomized Clinical Trial. Tremonti C., et al. J Addict
Med. 3 Dec, 2024.
14. Exploring Opioid Use Disorder Outcomes by Quantitative Urinalysis:
Post Hoc Analysis of a Phase 3 Randomized Clinical Trial. Peterson S.,
et al. J Addict Med. 10 Dec, 2024.
Presentationer vid vetenskapliga konferenser 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Mar 14-17 APP Gold Coast, Australien
Apr 4-7 ASAM Dallas, TX, USA
Apr 17-20 WADD/SEPD Mallorca, Spanien
Apr 18-19 Sigtunadagarna Sigtuna, Sverige
May 4-5 Substitutions-Forum Mondsee, Österrike
Jun 4-6 ALBATROS Paris, Frankrike
Jun 13 Congress of the Fédération Addiction Bordeaux, Frankrike
Jun 28-30 EUROPAD Lissabon, Portugal
Jul 4-6 Interdisziplinärer Kongress für Suchtmedizin München, Tyskland
Aug 7-9 DANA Drug and alcohol nurses of Australasia Adelaide, Australien
Sep 5-8 ISAM Istanbul, Turkiet
Sep 23-26 ISBRA & APOOSAAR Melbourne, Australien
Sep 26-28 Sociodrogalcohol Valencia, Spanien
Okt 10 RCGP Liverpool, Storbritannien
Okt 7-8 DJASE Lyon, Frankrike
Okt 23-25 Lisbon Addictions Lissabon, Spanien
Okt 31-Nov 1 APSAD Canberra, Australien
Nov 1-3 Deutsche Gesellschaft für Suchtmedicin Leipzig, Tyskland
Nov 6-8 ACNP Cairns, Australien
Nov 15-17 GPCE Melbourne, Australien
Nov 27-30 DGPPN Berlin, Tyskland
Nov 28-29 Addiktum Helsingfors, Finland
Dec 5-6 Gefängnismedizin-Tage Darmstadt, Tyskland
29
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Akromegali
AKROMEGALI / ÖVERSIKT
Akromegali är en sällsynt och allvarlig sjukdom som oftast orsakas av en
godartad tumör i hypofysen. Denna tumör utsöndrar en överproduktion
av tillxthormon (GH) och ett överskott av insulinlik tillväxtfaktor 1
(IGF-1), vilket resulterar i kroppsliga förändringar, sjukdomssymptom
och försämrad livskvalitet. Sjukdomen kan innebära en betydande
belastning för patienten, både fysiskt och psykiskt.
1-4
5
-
6
år
4
0
år
Genomsnittsåldern
vid
diagnos för akromegali
är i 40-årsåldern
5
Det tar i genomsnitt fem till sex år
från första symptom till diagnos
1
~
6
0
individer per miljon
har akromegali
6
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Referenser
1. Fleseriu M., et al. Lancet Diabetes Endocrinol. 2022;10(11):804-826.
2. Webb SM, et al. Neuroendocrinology. 2016;103(1):106-111.
3. Strasburger CJ, et al. Eur J Endocrinol. 2016;174(3):355-62.
4. Geer EB, et al. BMC Endocr Disord. 2020;20(1):117.
5. Lavrentaki, A., et al. Pituitary. 2017; 20:4-9.
6. Crisafulli S., et al. Eur J Endocrinology. 2021;185(2):251-263.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
”När jag fick veta att jag hade en hjärntumör gick jag
in i ett mindre chocktillstånd”, säger Darro. ”Jag
förstod inte vad som hände och var rädd. När läkarna
radade upp vad det kunde vara, inklusive cancer,
tappade jag det helt.” Vid 24-års ålder diagnostise-
rades Darro med akromegali.
Uppvuxen i New York som första generationens
asiat-amerikan, hade Darro sina första symptom i
18-års åldern när han studerade vid en musikhög-
skola. Gradvis fick han svår huvudvärk, ledvärk och
humörsvängningar. ”Det kom så långsamt att jag
inte insåg att alla var orsakade av en sak”, säger han.
Symptomen förvärrades, vilket ledde till betydande
fysiska förändringar, inklusive ett allvarligt under-
bett, svullnad och viktökning. ”Som student var jag
perfektionist, och tillsammans med osäkerheten att
vara musiker, antog jag att det bara var livet som var
svårt”, minns han.
Efter examen fortsatte han läsa till en master
-
examen i musik i Spanien. Under sin första termin
genomgick han en dubbel käkoperation i hopp om
att det skulle rätta till hans problem och få honom att
må bättre. Väl tillbaka i skolan började han istället få
problem med synen. Månader senare, sin första dag
tillbaka i USA, hade han en tid hos en ögonläkare.
Läkaren noterade att något tryckte på hans synnerv,
vilket ledde till en MR-undersökning som avslöjade två
tumörer. Det noterades också att han hade vuxit näs
-
tan en decimeter på tre år, trots att han hade passerat
puberteten. Efter ytterligare tester bekräftades att
han hade akromegali med extremt höga IGF-1-nivåer.
Darro genomgick en hjärnoperation och sattes på
månadsinjektioner med standardbehandling men
stötte på hinder på grund av krav från försäkrings
-
bolaget. ”Varje månad var en cirkus. Hälften av
tiden var min injektion inte där på grund av prob
-
lem med logistiken eller systemet”, säger han.
Efter ett och ett halvt år bestämde han sig för att
byta medicin och har sedan dess varit på daglig
oral behandling. Trots att det är lättare logistiskt,
har det sina begränsningar. ”Matrestriktionerna
gör det svårt. Jag har fått ändra mina matvanor
och numera äter jag bara en stor måltid sent
på dagen. Det fungerar om mitt schema ser
likadant ut hela tiden, men så är det inte. Om
jag åker jag bort en helg, kastas schemat omkull
helt”, säger han.
”Injektionen behövde jag bara ta en gång i
månaden, vilket jag saknar. Att behöva oroa sig för
daglig medicinering tar mycket mentalt utrymme”,
säger han. Han ser en fördel med en behandling
som man kan självadministrera. ”Att inte behöva gå
till läkaren för att få injektionen skulle vara enormt
stort. Ett stick var 28:e dag med en liten nål skulle
vara mycket lättare än vad jag hade.”
Idag, sju år efter sin diagnos, bor Darro i Los
Angeles och arbetar som professionell musiker.
”Akromegali har förändrat mig för alltid men är idag
en integrerad del av mitt liv”, säger han. ”Att ha en
kronisk sjukdom kan få människor att känna sig
isolerade. Att göra musik om min resa och dela min
historia är mitt sätt att bearbeta det.”
Darro
lever med akromegali, USA
Längtar efter smidigare
medicinering
AKROMEGALI/AKROMEGALI, PATIENTBERÄTTELSE
Att göra musik om min resa
och dela min historia är
mitt sätt att bearbeta
30
31
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Referenser
1. Fleseriu M., et al. Lancet Diabetes Endocrinol. 2022;10(11):804-826.
2. Webb SM, et al. Neuroendocrinology. 2016;103(1):106-111.
3. Strasburger CJ, et al. Eur J Endocrinol. 2016;174(3):355-62.
4. Geer EB, et al. BMC Endocr Disord. 2020;20(1):117
5. Crisafulli S., et al. Eur J Endocrinology. 2021;185(2):251-263
6. Lavrentaki A., et al. Pituitary. 2017;20:4-9.
7. Giustina A., et al. Rev Endocr Metab Disord. 2020;21:667-78.
Akromegali är en sällsynt, långsamt progressiv, kronisk sjukdom med allvarliga konsekvenser.
Sjukdomen orsakas oftast av en godartad tumör i hypofysen, vilket leder till en överproduktion
av tillxthormon och indirekt av insulinliknande tillväxtfaktor 1 (IGF-1). Detta resulterar i över
-
driven ben- och vävnadstillväxt och en rad andra symptom. Personer med akromegali har en
betydande sjukdomsbörda med stor inverkan på den allmänna hälsan och livskvaliteten.
Akromegali
Akromegali kännetecknas av gradvisa förändringar i utseendet,
såsom förstorade händer, fötter och förändrade ansiktsdrag. Andra
fysiska problem omfattar onormal tillväxt av inre organ, exempelvis
hjärtat. Symptomen kan även yttra sig som huvudvärk, ledvärk och
sömnproblem, och många patienter upplever metabola störningar.
Utöver den fysiska påverkan kan psykologiska symptom uppstå,
såsom förändringar i personlighet och självkänsla, förvrängd
kroppsbild, relationsproblem, socialt tillbakadragande samt ångest
eller depression. Om akromegali inte behandlas är sjukdomen
livshotande och kopplad till för tidig död.
1-4
Akromegali är en sällsynt sjukdom med cirka 60 fall per miljon
människor
5
, och sjukdomen är lika vanlig hos män som kvinnor.
Symptomen utvecklas ofta över lång tid, och det tar i regel många
år från de första symptomen till diagnos (i genomsnitt 5-6 år)
1
, oftast
när patienten är i 40-årsåldern.
6
I de flesta fall rekommenderas kirurgisk behandling som första
åtgärd, vilket resulterar i adekvat sjukdomskontroll hos cirka
hälften av patienterna. För de patienter där operation inte är möjlig
eller ineffektiv, är standardbehandlingen medicinering med första
generationens somatostatinanaloger.
7
AKROMEGALI/AKROMEGALI, SJUKDOMSÖVERSIKT
Symptom
Förstorade händer eller fötter
Förändrade ansiktsdrag
• Ledproblem
Muskelsvaghet och trötthet
Parestesi (stickningar eller domningar
i armar och ben)
Ångest och depression
• Huvudvärk
Svullnader i mjukvävnaderna
Överdriven svettning
• Sömnapné
Diagnos
Diagnosen ställs oftast av en endokrinolog, eller
en hypofysspecialist (neuroendokrinolog), även
om remiss kan komma från läkare inom andra
medicinska specialiteter. Hos patienter med symp
-
tom på akromegali ställs diagnosen genom mätning
av bland annat tillväxthormon och insulinliknande
tillväxtfaktor 1 (IGF-1) samt undersökning med
magnetröntgen för att påvisa tumör i hypofysen.
Behandling
Kirurgi och/eller medicinsk behandling. Strål-
behandling kan övervägas när både operation
och medicinsk behandling misslyckas.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Uppskattningsvis
60 individer per miljon
har akromegali
5
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 AKROMEGALI/CAM2029 FÖR AKROMEGALI
CAM2029 är Camurus nya långtidsverkande, subkutana månadsdepå av oktreotid som är under granskning
för marknadsgodkännande för behandling av akromegali och befinner sig i sen utvecklingsfas för
två andra sra och sällsynta sjukdomar. CAM2029 är designad att kombinera effektiv sjukdoms-
kontroll med bekväm självadministrering en gång i månaden med hjälp av en injektionspenna.
Regulatoriska aktiviteter pågår för att erhålla marknadsgodkännande både i USA och EU.
Nytt potentiellt behandlingsalternativ
för patienter med akromegali
CAM2029
Adekvat medicinsk behandling är avgörande för att uppnå biokemisk
kontroll och minska symptomen av akromegali. CAM2029 utvecklas
för att ge varaktig effekt under hela doseringsperioden, förbättra
symptom och kan bekvämt självadministreras en gång i månaden med
hjälp av en förfylld injektionspenna. CAM2029 har potential att möta
betydande medicinska behov genom minskad behandlingsbörda,
ökad självständighet och förbättrad livskvalitet för patienten.
Begränsningar med nuvarande
medicinska behandlingar
Långtidsverkande injicerbara somatostatinanaloger (SSAs), oktreotid
och lanreotid, har använts som förstahandsbehandling av akromegali
i mer än två decennier och har väletablerade effekt- och säkerhetspro-
filer.
1,2
Däremot begränsas nuvarande standardbehandlingar ofta av den
komplexa hanteringen och att injektionen ges intramuskulärt eller djupt
subkutant med hjälp av grova injektionsnålar, vilket vanligtvis
kräver
administrering av sjukvårdspersonal.
3,4
Sedan några år tillbaka finns
det också en godkänd daglig oral medicinering som kräver administre-
ring
två gånger dagligen på fastande mage.
5
CAM2029 – potential för effektiv sjukdomskontroll
och förbättrad livskvalitet för patienter
CAM2029 har utvärderats i ett omfattande kliniskt program som
inkluderar sju kliniska studier, inklusive två fas 3-studier – ACRO
-
INNOVA 1 och 2. ACROINNOVA-programmet har utvärderat effekt
och säkerhet med CAM2029 i patienter med akromegali samt en
rad patientrapporterade utfallsmått. Resultaten från studierna
har visat på signifikant förbättring av biokemisk kontroll med
behandling med CAM2029 jämfört med placebo samt förbättrad
symptomkontroll, behandlingsnöjdhet och livskvalitet jämfört med
standardbehandling vid baslinjen. Säkerhetsprofilen var jämförbar
med nuvarande standardbehandling, utan nya säkerhetsrelaterade
observationer.
6,7
De positiva resultaten understryker potentialen för
CAM2029 som ett viktigt nytt behandlingsalternativ för patienter
med akromegali. Läs mer om ACROINNOVA-programmet på
sidan 35.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
32
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 AKROMEGALI/CAM2029 FÖR AKROMEGALI
Pågående regulatoriska processer och
lanseringförberedelser
Under 2024 pågick registreringsprocesser i USA och EU. I USA erhöll
Camurus den 21 oktober en begäran om ytterligare information
(Complete Response Letter) från FDA för ansökan om marknadsgod-
kännande för CAM2029 för behandling av patienter med akromegali.
Begäran var uteslutande relaterad till observationer vid en cGMP-
inspektion av en kontraktstillverkare. Parallellt fortskred under året
granskning av ansökan om marknadsgodkännande för CAM2029 för
behandling av akromegali i EU och rekommendation om marknads
-
godkännande väntas i mitten av 2025.
Camurus planerar att kommersialisera CAM2029 på egen hand i
USA, Europa och Australien. Under året accelererade lanseringsför
-
beredelserna genom etablering av Camurus Inc, introduktion för nya
medarbetare i USA, deltagande vid viktiga endokrinologikonferenser,
rådgivande möten med vårdgivare, betalare och patienter samt
strategisk utveckling.
CAM2029 har beviljats särläkemedelstatus för behandling
av akromegali i EU.
I USA beräknas prevalensen, förekomsten, av akromegali till runt
25 000 patienter, med cirka 3 000 nya fall årligen. Av dessa är
något mindre än hälften aktuella för medicinsk behandling.
8-11
På grund av sjukdomens komplexitet hänvisas patienter ofta till ett
begränsat antal specialiserade endokrina centra för sin behandling.
Dr Georgiana Dobri är biträdande professor i neuroendokrinologi
vid neurologisk kirurgi på Weill Cornell Medicine i New York, som
täcker ett antal specialistområden, inklusive endokrinologi. Medan
de flesta av hennes patienter är lokala på grund av det tätbefolkade
området, har hon även patienter från andra delstater i behandling
och ett par internationella patienter som hon träffar årligen.
Nyckelegenskaper
Subkutan månadsdos av oktreotid för
behandling i patienter med akromegali
Snabb och långtidsverkande frisättning
av oktreotid
Cirka femfaldig ökning av plasma-
exponering av oktreotid med potential
för förbättrad behandlingseffekt
12,13
Färdig att använda i förfylld injektions-
penna för enkel självadministrering
Förvaring vid rumstemperatur
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Dr Georgiana Dobri
Biträdande professor neuroendokrinologi,
Neurologisk kirurgi, Weill Cornell Medicine,
New York, USA
CAM2029 patientcentrerad
läkemedelskandidat under
utveckling för patienter
med akromegali
USA i fokus
33
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Mitt första år som chef för medicinska frågor i USA hos Camurus
har varit både produktivt och givande. Jag har tidigare arbetat
med flera av personerna i ledningsgruppen och var imponerad av
företagets engagemang, passion, innovation och ledarskap.
Under 2024 gjorde vårt medicinska team stora framsteg. Vi
identifierade och bekte viktiga centra för hypofyssjukdomar och
höll rådgivande möten som gav oss värdefulla insikter om regionala
skillnader. Vi ökade också medvetenheten om Camurus som en
ny aktör inom endokrinologi vid regionala konferenser. Dessutom
byggde och implementerade vi ett fältmedicinskt team. En viktig
prestation under året var att etablera solida relationer med vård-
givare vid viktiga kliniker över hela USA.
Akromegali är en sällsynt sjukdom och många kliniker, både vid
akademiska och icke-akademiska centra, är involverade i vården
och behandlingen av varje patient. Att identifiera nyckelintressenter
som behandlar akromegali kan vara utmanande. Trots detta
lyckades vi framgångsrikt utbilda en bred grupp av vårdpersonal.
Inför lanseringen av Oclaiz™ fortsätter arbetet med att öka med-
vetenheten och utbilda både vårdpersonal, betalare och andra
intressenter om behandling av akromegali.
Att få nya insikter från kliniker och patienter om de medicinska
behoven kring behandling och att ha en produkt under utveckling
med potential att uppfylla dessa behov är otroligt motiverande.
jligheten att potentiellt kunna erbjuda ett behandlingsalternativ
som minskar patientens börda driver både mig och mitt team att
sträva efter det bästa varje dag.
Sonnie Kim,
Head of Medical Affairs USA
34
Nuvarande behandlingslandskap
för akromegali i USA
Majoriteten av patienter med akromegali genomgår i det första
steget kirurgi för att avlägsna tumören, följt av medicinsk behandling
om nödvändigt. ”Målet är att uppnå både tumör- och biokemisk
kontroll”, förklarar Dr Dobri och noterar att behandlingsbeslutet
främst beror på tumörens egenskaper. Vanligtvis börjar patienter
med SSA, i första hand oktreotid eller lanreotid, och om effekten
inte är tillräcklig fortsätter man med pasireotid.
Många av patienterna behöver komma till kliniken för att få
sin behandling, vilket har en betydande inverkan på patienternas
scheman och rutiner, särskilt för de som bor långt bort eller har
ett mycket aktivt liv. ”Jag har många unga människor i behandling
som är mitt i karriären. De reser mycket, och att behöva komma till
kliniken är svårt”, förklarar hon. ”Ett annat problem är storleken på
injektionsnålen – den är inte liten.” För oral medicinering nämner
hon problematik med följsamhet och matrestriktioner: ”För aktiva
människor är det en stor sak att alltid behöva oroa sig för matrestrik
-
tioner”, säger hon.
Dr Dobri betonar vikten av att individanpassa behandlingen:
”Jag kanske har en idé om behandlingsvägen, men efter att ha
diskuterat med patienten och förstått deras preferenser kan jag
välja något annat. Det är avgörande att individualisera och justera
behandlingen baserat på vad som fungerar bäst för patienten”,
säger hon. ”Oftast får vi nivåerna under kontroll, även om det ibland
krävs tre olika mediciner.”
Ökad betydelse av patientrapporterade utfallsmått
Dr Dobri har noterat ett allt större fokus på patientrapporterade
utfallsmått. ”Patientföreningarna är mer aktiva, och under de senaste
fem åren har det bedrivits mer forskning med fokus på patient
-
nöjdhet kopplat till biverkningar, kontroll, bekvämlighet och den
övergripande påverkan på livet – inklusive hur mycket behandlingen
påminner patienterna om deras sjukdom på grund av läkarbesök
eller att behöva ta medicin varje dag. Många faktorer spelar in.”
Hon betonar att det numera inte bara handlar om att kontrollera
IGF-1-nivåer utan också om patienternas upplevelse av sin behandling.
”Det är en utveckling mot att göra medicineringen mer bekväm och
tillgänglig utan att förlora effektivitet – definitivt en förändring de
senaste åren”, förklarar hon.
CAM2029 – potential att tillgodose behov
hos patienter med akromegali
Dr Dobri betonar behovet av mer effektiva, tillgängliga och
bekväma behandlingar: ”Idealet är en enda medicin som både är
effektiv och lätt att ta”, säger hon. Bekant med CAM2029 ser hon
en stor fördel i möjligheten till självadministrering. ”Om patienten
kan administrera sin behandling själv är det en stor förbättring
jämfört med vad vi hanterar idag på daglig basis”, menar hon.
”Och för patienten är det ett stort plus att inte behöva oroa sig
för läkarbesök varje månad för att få sin behandling.”
Hon ser att CAM2029 kan fylla ett viktigt medicinskt behov och,
vid ett godkännande, bli ett meningsfullt nytt behandlingsalterna-
tiv
för akromegali: ”Jag tror att det kommer att ersätta många av
dagens
behandlingar och vara ett välkommet alternativ”, säger hon.
”Om det
prissätts på rätt sätt kan det också minska den ekono-
miska bördan på hälso- och sjukvårdssystemet genom att redu-
cera behovet av antalet läkarbesök – vilket gynnar både patient-
nöjdhet och behandlingsföljsamhet”, avslutar hon.
Referenser
1. Colao, A., et al. Pituitary. 2016; 19 :235-247.
2. Gadelha MR, et al. J Clin Endocrinol Metab. United States; 2022; 107(2):297–308.
3. Prescribing Information SANDOSTATIN® LAR, https://www.accessdata.fda.gov/
drugsatfda_docs/label/2021/021008s041lbl.pdf
4. Prescribing Information SOMATULINE®, https://www.accessdata.fda.gov/
drugsatfda_docs/label/2023/022074s026lbl.pdf
5. Prescribing Information MYCAPSSA®, https://www.accessdata.fda.gov/
drugsatfda_docs/label/2020/208232s000lbl.pdf
6. Ferone, D., et al. J Clin Endocrinol Metab. Published 8 October, 2024.
7. Press release 15 juli, 2024: https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/
2024/camurus-meddelar-positiva-fas-3-resultat-fran-acroinnova-2-studien-av-oktreotid-
subkutan-depa-cam2029-i-patienter-med-akromegali/
8. Broder, M. S., et al. 2016 Nov;22(11):1327-1335.
9. Carlsen S., et al. J Clin Endocr Metab. 2008;93:2984-2990.
10. Frara S., et al. Prog Mol Biol Transl Sci. 2016;138:63-83.
11. Giustina A., et al. Pituitary. 2011;14(2):125-133.
12. Pavel, M., et al. Cancer Chemother Pharmacol. 2019 Feb;83(2):375-385.
13. Tiberg, F., et al. Br J ClinPharmacol. 2015; 80(3): 460-472.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
AKROMEGALI/CAM2029 FÖR AKROMEGALI
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 AKROMEGALI/CAM2029 AKROMEGALI KLINISK UTVECKLING
CAM2029 Klinisk utveckling
ACROINNOVA 1
ACROINNOVA 1
1
är en 24-veckors, randomiserad, dubbelblind fas 3-studie som
utvärderade behandlingseffekt och säkerhet i patienter med akromegali som
randomiserats 2:1 till behandling med CAM2029 eller placebo. Den primära
målsättningen med studien var att visa statistiskt signifikant förbättrad behand-
lingseffekt med CAM2029 jämfört med placebo avseende svarsfrekvens för
normala nivåer av den etablerade biomarkören insulinlik tillväxtfaktor-1 (IGF-1).
Design: 24-veckors, randomiserad, dubbelblind,
placebokontrollerad fas 3-studie
Studiedeltagare: 72 patienter med akromegali som stått på
standardbehandling med stabil dos av första generationens SSA
i minst 3 månader och var biokemiskt kontrollerade vid screening
Primärt utfallsmått: Svarsfrekvens för normala IGF-1 nivåer
vid vecka 22 och 24
Sekundära utfallsmått: IGF-1 och tillväxthormonnivåer (GH), behandlings-
tillfredsställelse, livskvalitet, plasmanivåer av oktreotid och säkerhet
Status: Avslutad och rapporterad
Positiva studieresultat för effekt och säkerhet meddelades
i juni 2023 och publicerades i JCEM 2024
2
ACROINNOVA 2
ACROINNOVA 2
3
är en 52-veckors, öppen fas 3-långtidssäkerhetsstudie
av CAM2029 i tre grupper av patienter med akromegali med nya inklud
erade
patienter i ACROINNOVA 2 och patienter överförda efter 24-veckors
behandling med månadsdos av CAM2029 eller placebo i ACROINNOVA 1.
Studiens primära målsättning är långtidssäkerhet och tolerabilitet.
ACROINNOVA 2 inkluderar även ett flertal sekundära utfallsmått,
inklusive svarsfrekvens för normaliserade nivåer av sjukdomsmarkören
insulinlik tillväxtfaktor-1 (IGF-1), sjukdomssymptom och flera patient-
rapporterade utfallsmått.
Design: 52-veckors, öppen långtidsstudie av säkerhet och
behandlingseffekt för CAM2029, med ytterligare adderad
52-veckors förlängningsperiod
Studiedeltagare: 81 nya patienter med akromegali som var
biokemiskt okontrollerade eller kontrollerade vid standard-
behandling med SSA, samt 54 patienter överförda från behandling
med CAM2029 (n=36) eller placebo (n=18) i ACROINNOVA 1
Status: Huvudperiod avslutad, förlängningsfas pågående
Positiva interimsresultat meddelades i juli 2023
4
och finala
resultat från huvudperioden i juli 2024
5
Referenser
1.
https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04076462?term=Camurus&draw =1&rank=3.
2.
Ferone, D., et al. J Clin Endocrinol Metab. Publicerad 8 oktober, 2024.
3.
https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04125836?term=Camurus&draw=2&rank=2.
4.
https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/2023/camurus-meddelar-
nya-fas-3-data-som-styrker-langtidssakerhet-och-behandlingseffekt-av-oktreotid-
subkutan-depa-cam2029-i-patienter-med-akromegali/
5.
https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/2024/camurus-meddelar-
positiva-fas-3-resultat-fran-acroinnova-2-studien-av-oktreotid-subkutan-depa-
cam2029-i-patienter-med-akromegali/
CAM2029 clinical program (HS-18-633 / HS-19-647)
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAM2029 har utvärderats i ett omfattande kliniskt program bestående av sju kliniska studier, inklusive två fas 3-studier av
CAM2029 i patienter med akromegali inom ramen för ACROINNOVA-programmet. Under året meddelades finala positiva
resultat från ACROINNOVA 2 som bekräftade den långsiktiga säkerhetsprofilen och behandlingseffekten av CAM2029
tillsammans med ökad behandlingstillfredsställelse och livskvalitet jämfört med standardbehandling vid studiens start.
Resultaten styrkte tidigare meddelade studieresultat från ACROINNOVA 1 och interimsresultat från ACROINNOVA 2.
Screening
≤8 veckor Dag 1 Vecka 24 Vecka 52
Okontrollerade
och kontrolle
-
rade patienter
på stabil dos
av SoC
Blindning bevarad för tidigare
behandling i ACROINNOVA 1
ACROINNOVA 1
Direkt rekrytering
eller återrekrytering
till ACROINNOVA 2
1 års förlängning
Placebo i ACROINNOVA 1 (N=18)
CAM2029 i ACROINNOVA 1 (N=36)
CAM2029 Nya patienter (N=81) CAM2029
CAM2029
CAM2029
Screening
N
=
72
2:1
R
4-8 veckor Dag 1 Vecka 24
Dubbelblind behandlingsperiod
Utsättningsläkemedel med
standardbehandling (SoC)
Kontrollerade
patienter
stabila på
SoC*
Möjlighet att
gå över till
ACROINNOVA
2 och fortsätta
behandling med
CAM2029
Placebo
CAM2029
* SoC – Standard of Care, standardbehandling
35
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 AKROMEGALI/CAM2029 AKROMEGALI KLINISK UTVECKLING
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
35
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Under 2024 meddelades finala resultat från ACROINNOVA 2 som bekräftade
tidigare positiva resultat från ACROINNOVA 1 och interimsresultat från
ACROINNOVA 2.
ACROINNOVA 1 uppfyllde samtliga primära och sekundära huvudutfallsmått
med statistiskt signifikant bättre behandlingseffekt med CAM2029 jämfört
med placebo. Patienter behandlade med CAM2029 uppvisade en hög grad av
biokemisk kontroll (IGF-1≤1xULN) och symptomkontroll samt ökad behandlings-
tillfredsställelse och livskvalitet jämfört med tidigare standardbehandling med
första generationens långtidverkande SSAs, oktreotid och lanreotid. Säkerhets-
profilen för CAM2029 var jämförbar med motsvarande profil för godkända
SSAs utan nya eller överraskande observationer.
ACROINNOVA 1-resultat publicerade i JCEM
1
:
Samtliga primära och sekundära huvudutfallsmått uppfylldes
med statistisk och klinisk signifikans
Behandlingstillfredsställelse och livskvalitet förbättrades
jämfört med standardbehandling vid baslinjen
CAM2029 var väl tolererad med en fördelaktig säkerhetsprofil
Fas 3-resultat ACROINNOVA 2:
Bekräftad god långtidssäkerhetsprofil för CAM2029
Förbättrad behandlingssvarsfrekevens efter 52-veckors behandling
med CAM2029 jämfört med standardbehandling vid baslinjen
Ökad biokemisk svarsfrekvens (IGF-1≤1xULN) i nya patienter
i ACROINNOVA 2
Bibehållen hög svarsfrekvens hos patienter överförda från
behandling
med CAM2029 i ACROINNOVA 1
Återställd full svarsfrekvens hos patienter överförda
från behandling med placebo i ACROINNOVA 1
Förbättrad symptomkontroll mätt som minskning av Acromegaly
Index of Severity (AIS), summan av sex akromegalisymptom
(huvudvärk, svettningar, trötthet, ledvärk, domningar/stickningar
och svullnad av mjuk vävnad) under behandlingsperioden
Ökad patient- och behandlingstillfredsställelse mätt som
Patient Satisfaction Score (PSS) och Treatment Satisfaction
Questionnaire for Medication (TSQM)
Ökad livskvalitet mätt med Acromegaly Quality of Life
Questionnaire (AcroQoL) och EuroQoL 5D-5L VAS
Primärt utfallsmått
Andelen patienter med ett IFG-1 medelvärde
≤ULN vid vecka 22 och vecka 24
CAM2029 %
72,2
Placebo %
37,5
CAM2029
Placebo %
(95% CI)
34,6
(11,3, 57,9)
Ensidigt
p-value
0,0018
Primärt utfallsmått uppfyllt med statistisk sigifikans (ITT*)
*ITT – intention-to-treat analysdataset
Proportionell skillnad (%) och 95% CI (CAM2029-Placebo)
Till fördel
för placebo
Till fördel
för CAM2029
-20 0 20 40 60
Positiva resultat från ACROINNOVA-programmet
CAM2029
Placebo i
ACROINNOVA 1
CAM2029 i
ACROINNOVA 2
överförda från
placebo i
ACROINNOVA 1
IGF-1-nivåer över tid (medelvärde, 95% CI)
ACROINNOVA 1 ACROINNOVA 2
2
1,5
1
0,5
0
0 2420161284 524836
Veckor
Medelvärde IGF-1/ULN
Behandlingseffekt bekräftad i ACROINNOVA 1 och 2
36
Totala studie-
populationen
ACROINNOVA 2
SoC – standard of care; CI – confidence interval
* ”Acromegaly Index of Severity (AIS) overall score" beräknades som summan av poänt för sex symptom
(huvudvärk, svettningar, utmattning, ledsmärta, parestesi och svullnad av mjuk vävnad). Skalan sträcker
sig från 0 (inga symptom) till 18 (allvarliga symptom).
Många patienter bedömde behandlingspplevelsen med CAM2029 som "mycket bättre" än med tidigare
standardbehandling (SoC). Patient Satisfaction Scale (skala för patientnöjdhet) bedömer den totala
behandlingsupplevelsen jämfört med tidigare behandling (SoC vid baslinjen).
Förbättring av akromegalisymptom
Veckor
Akromegalsymptom (AIS)*
Förändring från baslinjen
(Medelvärde, 95% CI)
Förbättrad patientnöjdhet
0,5
-0,3
-1
-1,8
-2,5
0 4
n=134
8
135
12
135
16
133
20
133
24
130
28
128
32
129
36
128
40
127
44
128
48
127
52
124
Minskning av
symptom från SoC
baslinjen
56
5
31
4
32
3
3
2
1
1
“Mycket värre “Mycket bättre
Referenser
1.
Ferone, D., et al. J Clin Endocrinol Metab. Publicerad 8 oktober, 2024.
37
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Neuroendokrina tumörer (NET) är långsamtväxande cancertumörer som
härr från celler i det endokrina systemet och nervsystemet. Tumörerna
kan
uppstå i hela kroppen, men oftast i mag-tarmkanalen och lungorna.
Sjuk
domen kan vara kronisk och leda till allvarliga symptom och
komplikationer.
Neuroendokrina
tumörer
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / ÖVERSIKT
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
GEP-NET, patientberättelse 38
GEP-NET, sjukdomsöversikt 39
CAM2029 för GEP-NET 40
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 42
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
6
,4
x
i ökning av åldersjusterade
incidensenr GEP-NET
från 1975 till 2015
4
Referenser
1. Das S., et al. Curr Oncol Rep. 2021;23(4):43.
2. Sandvik O., et al. Br J Surg. 2016;103(3):226-32.
3. Dasari A., et al. JAMA Oncol.2017 Oct 1;3(10):1335-1342.
4. Xu Z., et al. JAMA Netw Open.2021 Sep 1;4(9):e2124750.
GEP-NET – gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
patienter i Europa och USA
uppskattas ha GEP-NET
1,2
35
0
000
av alla fall av NET är GEP-NET*
– neuroendokrina tumörer i
mag-tarmkanalen
3
6
0
-
65
%
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Det som började som en tillfällig ultraljuds-
undersökning för en oavbruten hicka förändrade
Simonas liv. Efter två års undersökningar diagnos
-
tiserades hon 2012 med neuroendokrina tumörer,
en sjukdom hon aldrig hade hört talas om. Hon var
48 år. “Jag kände mig förvirrad, rädd, ensam och
undrade om jag någonsin skulle få se min dotter
växa upp”, minns hon.
Simona hade många frågor till sin läkare: Hur
länge kommer jag att leva? Vilket stadium är jag i?
Kommer jag att lida? “Frågor som var omöjliga att
besvara. När jag väl accepterade min nya verk
lighet
blev läkaren och jag ett team, som ett tandem
och
han sa till mig, ‘vi är i detta tillsammans.’”
Ytterligare undersökningar avslöjade en tumör
i nedre delen av tunntarmen och hon genomgick
en omfattande operation för att ta bort delar av
tarmen och termisk ablation* för levermetastaser.
Efter operationen fick hon långtidsverkande
månatliga injektioner, vilket initialt skrämde henne
på grund av det livslånga åtagandet. “När du
börjar med något är du van vid att se slutet. Jag var
rädd och förstod inte varför jag skulle behöva ta
dessa injektioner resten av livet.”
I början gjorde behandlingen henne trött och
hon hade diarré. “Behandlingen kan vara mycket
obekväm, men efter hundratals injektioner är jag
idag van och klagar inte.” Varje månad kommer en
privat sjuksköterska i närheten hem till henne för
att administrera injektionen och Simona betonar
att hon är lyckligt lottad:
“Jag pratar med andra
patienter som kämpar eftersom de måste resa långt,
ibland till en annan region, för undersökningar och
för att få sin behandling.”
Simona introducerades tidigt till den italienska
NET-gemenskapen och är nu ordförande för NET
Italy ETS och INCAs** medlemsförening. “När du
stöttar andra, stödjer du dig själv. Att lyssna på
andra innebär också att fokusera på någon annan,
vilket har hjälpt mig mycket.” Organisationen
arbetar för att öka medvetenheten, förkorta tiden
till diagnos och säkerställa att patienter har till
-
gång till bästa möjliga vård.
Simona tror att en ny behandling som patienter
kan administrera själva skulle vara en stor förbätt-
ring.
“En vanlig injektion skulle jag kunna admi-
nistrera själv, men det går inte med den behand-
lingen jag har idag, som är både dyr och ofta
smärtsam”, förklarar hon. Att inte behöva be om
hjälp skulle bidra till ökad självständighet. “Det är
ett sätt att säga att jag är normal. Att jag lever som
du. Att kunna göra det som behövs för att vara en
normal anställd, mamma, dotter, syster och fru –
det är god livskvalitet.”
Simona har accepterat och lärt sig att leva med
sin nya verklighet med regelbundna kontroller,
månatliga injektioner och sitt arbete för INCA. Hon
tar en dag i taget och undviker att tänka för mycket
på en osäker framtid. “Detta är inte ett krig med vin
-
nare eller förlorare, det handlar bara människor som
jag, som går framåt för dem vi älskar”, förklarar hon.
Går framåt för dem
hon älskar
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / GEP-NET PATIENTBERÄTTELSE
Livskvalitet är att inte behöva
be om hjälp – att själv kunna
göra vad jag behöver för att
leva ett normalt liv
Simona
lever med GEP-NET, Italien
* Termisk ablation är en minimalt invasiv, bildstyrd behandling som förstör
tumörceller, inklusive cancer, med hjälp av värme eller extrem kyla
** Läs mer om INCA, International Neuroendocrine Cancer Alliance på
https://incalliance.org/ och NET Italy ETS https://www.netitaly.net/
38
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
GEP-NET, patientberättelse 38
GEP-NET, sjukdomsöversikt 39
CAM2029 för GEP-NET 40
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 42
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
39
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 NEUROENDOKRINA TUMÖRER / GEP-NET, SJUKDOMSÖVERSIKT
Uppskattningsvis 55–70 procent av NET har sitt ursprung i mag-
tarmkanalen och bukspottkörteln och benämns som gastroentero-
pankreatiska tumörer (GEP)-NET.
1
Cirka 10 procent av personer med
GEP-NET uppvisar försvagande symptom såsom rodnad, svår diarré
(s.k. karcinoidsyndrom), bronkospasm (astmaliknande) och fibrotisk
hjärtklaffsjukdom (karcinoid hjärtsjukdom). Tumörer som ger dessa
symptom kallas funktionella och beror på en överproduktion av
hormoner.
2
Ofta har personen inga symptom förrän tumören börjat
sprida sig, vilket gör NET svårt att diagnostisera. Överlevnaden för
patienter med GEP-NET varierar beroende på det primära tumör-
stället; medianöverlevnaden är 3,6 år för NET i bukspottkörteln och
8,6 år för metastaserad NET i tunntarmen.
3,4
Genomsnittsåldern vid diagnos av GEP-NET är 63 år och sjukdo-
men är lika vanlig hos kvinnor som män.
5
Incidensen och förekom-
sten av GEP-NET ökar stadigt i både Nordamerika, Asien och Europa,
med högst ökning noterad i Nordamerika. Kortare tid till diagnos
och förbättrad tillgång till behandling anses bidra till den ökade
incidensen och överlevnaden för patienter med GEP-NET.
2-4
Upp-
skattningsvis 350 000 patienter i EU4 (Frankrike, Tyskland, Italien och
Spanien), Storbritannien och USA är diagnostiserade med GEP-NET.
1,4
Den primära behandlingsstrategin för GEP-NET är i första hand
att ta bort tumören via kirurgi. Detta är dock ofta inte möjligt på
grund av tumörernas placering och är i många fall inte botande,
350 000 patienter i EU4,
Storbritannien och USA
uppskattas ha GEP-NET
1,4
Neuroendokrina tumörer (NET) är långsamtväxande cancertumörer som härstammar från
celler i det endokrina systemet och nervsystemet. Tumörerna kan uppstå på olika platser
kroppen, inklusive lungorna och mag-tarmkanalen. NET är en relativt sällsynt och livs-
begränsande sjukdom som ofta upptäcks sent i sjukdomsförloppet.
Neuroendokrina tumörer
Symptom
• Hudrodnad
Diarré, magsmärtor
Astmaliknande symptom
Karcinoid hjärtsjukdom
Diagnos
Diagnos av NET baseras på kliniska symptom,
bilddiagnostik och biokemiska tester.
Behandling
Flera faktorer hjälper till att definiera lämplig
behandling av NET, inklusive tumörernas placering,
invasivitet, hormonutsöndring och spridning.
Kirurgi utförs ofta antingen som ett botemedel
eller för symptomlindring. I sekretoriska tumörer
används SSAs för att lindra symptom genom att
blockera frisättning av hormoner.
Referenser
1. Das S., et al. Curr Oncol Rep. 2021;23(4):43.
2. Alwan H., et al. Cancer Med. 2020;9(24):9454-61.
3. Dasari A., et al. JAMA Oncol. 2017;3(10):1335-42.
4. Sandvik O., et al. Br J Surg. 2016;103(3):226-32.
5. Sackstein PE, et al. Seminars in Oncology 45 (2018) 249-58.
6. Globe Life Sciences rapport 2022, data on file.
7. Díez, M., et al. Gastroenterol. 2013; 26(1): 29-36.
eftersom metastaser vanligtvis upptäcks före eller
kort efter diagnos.
6
I dessa fall utgör somatostati-
nanaloger (SSAs), oktreotid eller lanreotid, första
linjens medicinska standardbehandling. Behandling
med SSA har som syfte att förhindra tumörtillväxt
och spridning av tumören samt lindra symptom
orsakade av en okontrollerad hormonproduktion.
7
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
GEP-NET, patientberättelse 38
GEP-NET, sjukdomsöversikt 39
CAM2029 för GEP-NET 40
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 42
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
40
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Ny era inom behandling av GEP-NET
Camurus subkutana oktreotiddepå, CAM2029, är en ny långtidsverkande, oktreotid med hög
exponering under utveckling för behandling av gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer,
(GEP-NET). CAM2029 är utformad för att förbättra tumörkontrollen jämfört med nuvarande standard-
behandlingar med första generationens somatostatinanaloger (SSAs). Produktkandidaten erbjuder
också fördelen med självadministration, vilket kan öka behandlingsbekvämligheten och livskvaliteten
r patienter. Den pågående fas 3-studien SORENTO
1
är den hittills största randomiserade kliniska
studien av en SSA i GEP-NET. Under 2024 gjordes betydande framsteg i studien med stort
engagemang från alla involverade parter.
Nuvarande behandlingsbörda och behovet
av nya innovativa mediciner
Den medicinska standardbehandlingen för GEP-NET – neuroen-
dokrina tumörer lokaliserade i magtarmkanalen eller bukspottskör-
teln – är injicerbara SSAs, depåer med oktreotid eller lanreotid.
Behandling med SSAs syftar till att förhindra tumörtillväxt, hämma
överproduktion och hormoner och reducera symptom. Vid sjuk
-
domsprogression kan det krävas byte till mer aggressiva behand-
lingar såsom strålning och kemoterapi. En förbättrad effektivitet
hos SSAs kan fördröja behovet av mer aggressiva behandlingar,
vilket besparar patienter negativ inverkan på allmänhälsan och
livskvaliteten som kan upplevas med andra linjens behandlingar.
Nuvarande SSAs ges intramuskulärt eller djupt subkutant med
grova injektionsnålar efter temperering och komplex tillredning,
vilket oftast kräver administrering av vårdpersonal. CAM2029 kan
bekvämt administreras som en subkutan injektion av patienten
själv med hjälp av en injektionspenna. Produkten är också klar att
använda och förvaras i rumstemperatur.
Dr Simron Singh är medicinsk onkolog och forskare vid Odette Cancer
Research Program, Sunnybrook Research Institute samt chef för den
neuroendokrina specialistkliniken vid Sunnybrook Odette Cancer
Center i Toronto, Kanada. Hans klinik behandlar ett stort antal NET-
patienter, med cirka 300 nya fall och 1 000 uppföljningar årligen.
Dr Singh betonar behovet av nya innovativa behandlingar: ”Inom
cancervården har vi två mål – att våra patienter ska leva längre och att
de ska leva bättre. Patienterna kämpar mot cancer och målet är att de
ska kunna leva ett så normalt liv som möjligt”, säger han.
CAM2029
Dr Simron Singh
Medicinsk onkolog och forskare
Odette Cancer Researh Program,
Sunnybrook Odette Cancer Center,
Toronto, Kanada
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / CAM2029 FÖR GEP-NET
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
GEP-NET, patientberättelse 38
GEP-NET, sjukdomsöversikt 39
CAM2029 för GEP-NET 40
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 42
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
41
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 NEUROENDOKRINA TUMÖRER / CAM2029 FÖR GEP-NET
Även om SSAs under lång tid har varit standardbehandling för
GEP-NET, påpekar han bristen på betydande framsteg med nya läke
-
medel: ”Även om dagens mediciner är ganska effektiva, undrar jag
om vi verkligen gör allt vi kan innan vi går vidare till mer aggressiva
behandlingar.”
Hög biotillgänglighet med potential
för förbättrad behandlingseffekt
Det primära målet med SORENTO-studien är att visa på överlägsen
progressionsfri överlevnad (PFS) med CAM2029 jämfört med nuva
-
rande standardbehandlingar, oktreotid LAR och lanreotid ATG.
Dr Singh, som är ordförande i SORENTO-studiens styrgrupp, koordi-
nerande prövare för studien och lokal studieledare vid sin klinik, ser
en potential i ökad exponering av oktreotid: ”Hög exponering av
oktreotid i en dos har tilltalat mig under en längre tid – det faktum
att vi förmodligen kan göra bättre.”
CAM2029 har i tidigare kliniska studier visat sig ge en signifikant
högre biotillgänglighet av oktreotid, vilket ger en betydligt högre
exponering av den aktiva substansen jämfört med standardbehand
-
ling med oktreotid LAR. Andra kliniska studier har indikerat att en
ökad exponering av oktreotid, högre än vad som uppnås med för
närvarande godkända läkemedel, kan leda till förbättrad sjukdoms
-
kontroll hos patienter med GEP-NET.
2,3
CAM2029 har därmed poten-
tial att förbättra tumör- och symptomkontroll och förlänga tiden till
sjukdomsprogression.
”Målet är att stoppa cancerns tillväxt under längre perioder, och
jag ser stor potential i CAM2029”, säger Dr Singh. ”Både jag och
mina patienter är mycket förväntansfulla över vad som kan komma
att bli ett nytt kapitel i behandlingen av neuroendokrina tumörer om
resultaten är positiva.”
Möjlighet till självadministrering
Dr Singh betonar bekvämligheten med CAM2029 och hur själva
administration är en vinst för både patienter och hälso- och sjuk-
vårdssystemet: ”Att behöva komma till kliniken för att få sin injektion
kan ta en hel dag och möjligheten för patienter att ta kontroll över
sin vård genom att självadministrera injektioner, liknande diabetes-
eller fetmabehandlingar, är mycket tilltalande. Det ger patienten
en del av deras liv tillbaka”, säger han. ”Samtidigt frigör det också
resurser för hälso- och sjukvårdssystemet som istället kan fokus
-
era på patienter som inte har detta alternativ och de som behöver
mer intensiva behandlingar.”
Återkopplingen på injektionspennan från patienter i studien
har varit positiv. ”Patienterna gillar den verkligen. De uppskattar
friheten och att behandlingen anpassas till deras liv istället för
tvärtom”, summerar Dr Singh.
Kanada är också ett land där stora avstånd är en utmaning,
särskilt för individer i landsbygdsområden. ”Långa avstånd är en
klar nackdel. Studier i Kanada – och sannolikt även på andra håll
visar att patienter på landsbygden har sämre överlevnadsresultat”,
säger Dr Singh. ”Idag avböjer vissa patienter behandling på grund
av bördan att resa till kliniker. CAM2029 gör mig entusiastisk
eftersom det minskar denna ojämlikhet och gör det möjligt för
patienter att få sin cancerbehandling bekvämt i sitt eget hem.”
Potential att bli ny standardbehandling
”GEP-NET är vanligare än man tror, men medvetenheten om
sjukdomen är låg”, förklarar Dr Singh. ”Mörkertalet är stort och
många människor lever med denna sjukdom som vi skulle kunna
hjälpa. Och trots att tiden till diagnos förkortats, diagnostiseras
många när tumörerna redan har metastaserats. Med SSAs, såsom
CAM2029, kan vi sätta dessa tumörer i ett så kallat viloläge och
förbättra patienternas prognos.”
”Baserat på positiva resultat från SORENTO-studien, tror jag
att upptaget kommer att vara utmärkt. CAM2029 har potential att
bli ny standardbehandling”, avslutar han.
Läs mer om SORENTO-studien på sidan 42.
CAM2029 är även under utveckling för behandling av akromegali
och polycystisk leversjukdom, se sidorna 32 och 45.
CAM2029 – utvärderas
för ökad progressionsfri
överlevnad och behandlings-
bekvämlighet för patienter
med GEP-NET
Nyckelegenskaper
Subkutan dosering och snabb och
långtidsverkande effekt
4
Cirka femfaldig dosjusterad plasma-
exponering av oktreotid jämfört med
octreotid LAR
Utvärderas för förlängd progressionsfri
överlevnad jämfört med standard-
behandling
Enkel självadministration med förfylld
injektionspenna
Förvaring i rumstemperatur
Referenser
1. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/ NCT05050942?cond=NCT05050942&draw=2&rank=1
2. Sharp AJ, et al. European Endocrinology. 2020;16(2):93-95.
3. Diamantopoulos LN, et al. Neuroendocrinology. 2021;111(7):650-659.
4. Tiberg F., et al. Br J ClinPharmacol. 2015; 80(3): 460-472.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
GEP-NET, patientberättelse 38
GEP-NET, sjukdomsöversikt 39
CAM2029 för GEP-NET 40
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 42
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
GEP-NET, patientberättelse 38
GEP-NET, sjukdomsöversikt 39
CAM2029 för GEP-NET 40
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling
42
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / CAM2029 FÖR GEP-NET, KLINISK UTVECKLING
CAM2029 utvärderas i en pågående fas 3-studie, SORENTO (Subcutaneous
Octreotide Randomized Efficacy in Neuroendocrine TumOrs)
1
som ett
potentiellt nytt behandlingsalternativ för gastroenteropankreatiska
neuroendokrina tumörer (GEP-NET). Studiens primära mål är att visa
på ökad progressionsfri överlevnad (PFS) med CAM2029 jämfört med
nuvarande standard- och förstahandsbehandling av GEP-NET.
CAM2029 Klinisk utveckling
SORENTO
SORENTO är en registreringsgrundande, randomiserad, aktivkontrollerad
fas 3-studie som utvärderar behandlingseffekt och säkerhet av CAM2029
jämfört med dagens standardbehandling med oktreotid LAR eller lanreotid
ATG i patienter med metastaserad eller icke resektabel GEP-NET. Det är
den största randomiserade kliniska studien av en somatostatinanalog som
genomförts i GEP-NET. Studien involverar omkring 100 kliniska center i USA,
Europa, Asien och Australien och inkluderar 332 patienter som randomiserats
till behandling med antingen CAM2029 eller nuvarande standardbehandling.
Vid sjukdomsprogression i den randomiserade delen erbjuds samtliga
patienter att fortsätta i en öppen förlängd del av studien med intensifierad
behandling med CAM2029.
1. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05050942?-
cond=NCT05050942&draw=2&rank=1
Subcutaneous Octreotide Randomized
Efficacy in Neuroendocrine TumOrs
Design: Randomiserad, multicenter, öppen,
aktivkontrollerad fas 3-studie
Studiedeltagare: 332 patienter med metastaserad
eller icke resektabel GEP-NET, grad 1-3
Primärt utfallsmått: Signifikant förbättrad PFS för CAM2029
jämfört med oktreotid LAR eller lanreotid ATG utvärderat
efter 194 fall av tumörprogression eller dödsfall
Sekundära utfallsmått: Generell överlevnad, ett flertal
patientrapporterade utfallsmått (t ex. behandlingstill-
fredsställelse och livskvalitet), farmakokinetik av
oktreotid och säkerhet
Status: Pågående med slutförd patientrekrytering
Övergripande studieresultat förväntas under slutet
av 2025 eller början av 2026
N=332
1:1
Screening
R
Upp till 28 dagar Dag 1 Primärt effektmått
Randomiserad period Förlängningsperiod
Uppföljning överlevnad
(upp till 2 år efter primär
PFS-analys)
oktreotid LAR eller lanreotid ATG
CAM2029
jlighet att byta till CAM2029
42
43
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Polycystisk
leversjukdom
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / ÖVERSIKT
Polycystisk leversjukdom (PLD) är en sällsynt, genetisk och kronisk sjukdom
som karaktäriseras av progressiv tillväxt av cystor av varierande storlek i
levern, vilka kan orsaka allvarliga symptom och resultera i kraftigt försämrad
livskvalitet. Sjukdomens svårighetsgrad påverkas av ålder och kön, där kvinnor
i högre grad än män drabbas av symptomatisk och allvarlig sjukdom.
1,2
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
PLD, sjukdomsöversikt 44
CAM2029 för PLD 45
CAM2029 PLD klinisk utveckling 46
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Referenser
1.
Gevers, T.J., et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 10(2): 101-8, 2018.
2.
Van Keimpema L., et al. Liver int. 31(1):92-8, 2011.
3.
van Aerts RMM, et al. J Hepatol. 68(4):827-37, 2018.
4.
I USA, EU4 (Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien) och UK.
Global Life Sciences report 2020; data on file.
Kvinnor är överrepresen-
terade bland patienter
med symptom och
allvarlig sjukdom
2
personer i EU4, Storbritannien
och USA uppskattas leva
med symptomatisk PLD
4
37 000
3
0
år
Genomsnittsåldern
vid
diagnos av PLD
3
44
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
PLD, sjukdomsöversikt 44
CAM2029 för PLD 45
CAM2029 PLD klinisk utveckling 46
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / PLD, SJUKDOMSÖVERSIKT
Referenser
1. Gevers TJ, et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2013;10(2):101-8.
2.
Abu-Wasel B.,
et al.
World J Gastroenterol, 2013. 19(35): p. 5775-86.
3. Perugorria MJ, et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol.
2014;11(12):750-61.
4. Neijenhuis MK, et al. United European
Gastroenterol J. 2018;6(1):81-88.
5. Cnossen WR, et al. Orphanet J Rare Dis. 2014;9: 69.
6. Van Keimpema L., et al. Liver int. 31(1):92-8, 2011.
7. Gevers T. J. G., et al. Liver Int. May;35(5):1607-14, 2015.
8. Pisani A., et al. Clin Gastroenterol Hepatol.
Jul;14(7):1022-30, 2016.
9. van Aerts RMM, et al. J Hepatol. 68(4):827-37, 2018.
10. In the US, EU4 and UK. Global Life Sciences report 2020;
data on file.
Polycystisk leversjukdom
Polycystisk leversjukdom (PLD) är en sällsynt, genetiskt betingad, kronisk sjukdom som
karaktäriseras av progressiv tillväxt av multipla vätskefyllda cystor i levern, vilka kan
orsaka allvarliga symptom och kraftigt försämrad livskvalitet för patienten.
1
PLD leder till en förstoring av levern som i sin tur kan orsaka allvarliga
symptom som buksmärtor, illamående, andnöd, tidig mättnadskänsla,
begränsad rörlighet, halsbränna och sura uppstötningar.
Sjukdomen
kan också leda till sällsynta komplikationer såsom blödningar,
infektioner eller bristning av levercystorna.
2-5
Sjukdomens svårighetsgrad påverkas av faktorer som ålder och
kön. Kvinnor är överrepresenterade bland symptomatiska patienter
och ju högre ålder desto större och fler cystor.
5-8
De flesta patienter
med PLD diagnostiseras i 30-årsåldern efter att ha rapporterat en
plötslig och accelererande ökning av midjemåttet, tillsammans med
andra PLD-relaterade symptom.
9
Idag lever uppskattningsvis 37 000 personer i EU4 (Frankrike,
Tyskland, Italien och Spanien), Storbritannien och USA med måttlig
till svår symptomatisk PLD och det finns ingen godkänd
farmakologisk behandling av sjukdomen.
10
Symptom
Smärtor och obehag i buken
• Andnöd
Tidig mättnadskänsla
Halsbränna och sura uppstötningar
(Gastroesofageal reflux)
Sällsynta komplikationer: Blödningar,
infektioner eller bristning av levercystorna
Diagnos
För att diagnostisera PLD används olika typer av
bilddiagnostik. De flesta patienterna med PLD är
asymptomatiska och diagnostiseras av tillfällighet.
6
Behandling
Kirurgisk behandling kan hos vissa patienter
minska symptomen genom att minska levervolymen.
Det finns idag inget godkänt medicinskt behand-
lingsalternativ för patienter med PLD.
37 000 personer i EU4,
Storbritannien och USA uppskattas
leva med symptomatisk PLD
10
45
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
PLD, sjukdomsöversikt 44
CAM2029 för PLD 45
CAM2029 PLD klinisk utveckling 46
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / CAM2029 FÖR PLD
Idag lever uppskattningsvis 37 000 personer i EU4 (Frankrike,
Tyskland, Italien, Spanien), Storbritannien och USA med måttlig
till svår symptomatisk PLD och behovet av effektiva behandlings-
lösningar för dessa patienter är stort.
1
CAM2029 har potential att bli
den första godkända medicinska behandlingen för patienter med
denna svåra sjukdom.
CAM2029 kombinerar snabb och kontrollerad frisättning av
oktreotid med möjlighet till bekväm självadministrering av patienter
med en förfylld injektionspenna. Kliniska studier har visat behandling
med somatostatinanaloger (SSAs), som oktreotid, kan reducera
sjukdomssymptomen genom att minska tillväxten av cystor, sekretion
av vätska i levern och levervolym.
2,3
Under 2024 fortskred Camurus randomiserade, dubbelblinda,
placebokontrollerade fas 2/3-studie POSITANO (POlycystic liver
Safety and effIcacy TriAl with subcutaNeous Octreotide)
4
som
utvärderar behandlingseffekt och säkerhet av CAM2029 jämfört
med placebo i patienter med symptomatisk PLD. Vid slutet av året
Polycystisk leversjukdom (PLD) är en sällsynt och allvarlig sjukdom för vilken det idag inte finns
någon godkänd medicinsk behandling. Camurus utvecklar en långtidsverkande subkutan depå
av oktreotid, CAM2029, för behandling av patienter med symptomatisk PLD. Målet är att bidra till
reduktion av levervolym, minskade sjukdomssymptom och ökad livskvalitet.
För behandling av symptomatisk
polycystisk leversjukdom
CAM2029
Referenser
1. Global Life Sciences report 2022; data on file.
2. Gevers TJ, et al. Curr Opin Gastroenterol. 2011;27:294–300.
3. Garofalo C., et al. Sci Rep. 2021 Dec 6;11(1):23500.
4. https://clinicaltrials.gov/study/NCT05281328
hade majoriteten av de 71 randomiserade patienterna i studien
slutfört huvudperioden och gått vidare till förlängningsfasen.
Resultat från huvudperioden av studien väntas under första
halvåret 2025. Läs mer om POSITANO på sidan 46.
I oktober 2024 beviljade den Europeiska kommissionen
särläkemedelsstatus för CAM2029 för behandling av patienter
med autosomal dominant PLD i EU. Sedan tidigare har CAM2029
även beviljats särläkemedelstatus för samma indikation i USA av
den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA.
Nyckelegenskaper
Bekväm subkutan självadministrering
med injektionspenna
Hög systemisk exponering av oktreotid
Mål att reducera och stabilisera lever-
och cystvolym utan kirurgiskt ingrepp
Behandling av symptom och för
ökad livskvalitet
Potential att bli den första godkända
farmakologiska behandlingen av PLD
CAM2029 – potential
att bli första godkända
medicinska behandlingen
för patienter med PLD
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
PLD, sjukdomsöversikt 44
CAM2029 för PLD 45
CAM2029 PLD klinisk utveckling 46
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / CAM2029 PLD KLINISK UTVECKLING
CAM2029 utvärderas för behandling av polycystisk leversjukdom (PLD) i en
pågående fas 2/3-studie, POSITANO (Polycystic liver Safety and efficacy TriAl
with subcutaneous Octreotide).
1
Syftet är att utvärdera behandlingseffekt,
mätt i stabilisering och reduktion av levervolym, samt sjukdomssymptom vid
behandling med CAM2029 jämfört med placebo.
CAM2029 Klinisk utveckling
POSITANO
POSITANO är en randomiserad, placebokontrollerad fas 2/3-studie för att
utvärdera effekt och säkerhet av oktreotid subkutan depå (CAM2029) i
patienter med symptomatisk PLD. Studiedeltagare från 11 kliniska centra
i USA och Europa randomiseras till behandling med CAM2029 i två olika
dosgrupper eller till placebo. Efter behandling under 52 veckor erbjuds
deltagare i studien att fortsätta behandlingen med CAM2029 i en förlängd
studieperiod om 120 veckor.
Design: 52-veckors, randomiserad, placebokontrollerad,
dubbelblind fas 2/3-studie
Studiedeltagare: 71 patienter med symptomatisk PLD
Primärt effektmått: Förändring från baslinjen i längdjusterad levervolym
Sekundära utfallsmått: Förändring av självrapporterade PLD-symptom
(PLD-S*), ett flertal andra patientrapporterade utfall (PRO) för
PLD-symptom och livskvalitet, plasmanivåer av oktreotid,
kerhet och tolerans
Status: Pågående med samtliga patienter rekryterade
Övergripande studieresultat förväntas under första halvåret 2025
POlycystic liver Safety and efflcacy TriAl
with subcutaNeous Octreotide
* PLD-S är ett frågeformulär för utvärdering av patient-
rapporterade symptom relaterade till PLD som utvecklas
av Camurus baserat på diskussioner med den
amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA
1. https://clinicaltrials.gov/study/NCT05281328
Screening
Dag 1 Dubbelblind, randomiserad period
Placebo
CAM2029 dosgrupp 1
CAM2029 dosgropp 2 CAM2029
N
=
71
1:1:1
R
Vecka 53 Öppen förlängningsperiod Vecka 181
46
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
YTTERLIGARE KLINISKA PROGRAM
Aktiviteter i andra utvecklings-
program under 2024
Förutom Camurus projekt i sen utvecklingsfas avancerades flera
andra forsknings- och utvecklingsprogram under året och
studiedata publicerades.
För Buvidal (CAM2038) pågick livscykelarbete, inklusive
förberedelser för en ny klinisk studie för överföring från metadon-
behandling
till långtidsverkande buprenorfin.
I projektet CAM4071 för behandling av endokrina sjukdomar
publicerades resultat av den avslutade fas-1 studien i tidskriften
Endocrine.
1
Studien visade på dosberoende långtidsverkande
frisättning av pasireotide (andra generationens somatostatinanalog)
och god effekt med avseende på sänkning av IGF-1-nivåer, samt
en god säkerhetsprofil.
Stora framsteg gjordes i den tidiga utvecklingsportföljen, inklusive
utvecklingen av en ny FluidCrystal månadsdepå av den glukagon-
liknande peptid-1 (GLP-1) receptoragonisten semaglutid, CAM2056.
Ytterligare kliniska program
CAM2056
Metabola sjukdomar
Under 2024 förbereddes för start av en klinisk fas 1-studie av
CAM2056, en ny FluidCrystal månadsdepå av semaglutid för
behandling av metabola sjukdomar. Semaglutid finns idag
tillgänglig som veckoinjektion och som daglig oral produkt.
En subkutan formulering av semaglutid med förlängd frisättning
och månadsdosering skulle kunna förbättra följsamheten och
behandlingsupplevelsen. CAM2056 utvärderades under året i
prekliniska studier med goda resultat. Under andra halvan av
året skickades en ansökan in till den europeiska läkemedels-
myndigheten, EMA, för start av ett kliniskt program.
I december erhölls kliniskt prövningstillstånd för en fas 1-studie
för att utvärdera farmakokinetik, farmakodynamik och säkerhet av
CAM2056 jämfört med semaglutid veckoprodukt i deltagare med
övervikt eller fetma som annars är friska. Första studiedeltagaren
doserades i januari 2025 och studieresultat väntas under andra
halvåret 2025.
LÄS MER OM CAMURUS ÖVRIGA FORSKNINGS-
OCH UTVECKLINGSPROJEKT PÅ CAMURUS HEMSIDA
För ett och ett halvt år sedan flyttade jag från USA och mitt jobb
på Astra Zeneca för att ta mig an en senior roll med fokus på
strategi och innovation på Camurus – ett lyckosamt beslut!
Inom R&D-organisationen ansvarar jag för att utveckla Camurus
tidiga produktportfölj och identifiera nya passande projekt inom
våra fokusområden: beroendesjukdomar, endokrinologi och
llsynta sjukdomar. Jag är också projektledare för CAM2056,
Camurus månadsdepå av semaglutid (GLP-1-agonist) för potentiell
behandling av metabola sjukdomar.
Under 2024 drev vi på kort tid fram CAM2056 till start av en
klinisk fas 1-studie – en stark insats av projektteamet! Det var stor
glädje när vi i december fick godkännandet för att kunna starta
studien och första dosen administrerades i början på 2025.
Under året har jag även deltagit i flera konferenser för att hitta
nya samarbeten och utvecklingsprojekt där vi kan nyttja vår expertis
inom långtidsverkande läkemedel och klinisk utveckling för att
utveckla nya innovativa läkemedel. Omvärldsbevakning och att
hålla sig uppdaterad med den senaste forskningen är en viktig del
av mitt arbete för att strategiskt kunna utveckla verksamheten.
Jag brinner för läkemedelsutveckling – att få djupdyka i nya
sjukdomsområden, förstå hur olika substanser verkar i kroppen
och hur de potentiellt kan bidra till nya behandlingar för patienter.
Att både se den större bilden och detaljerna är nyckeln för att
starta nya framgångsrika projekt – en svår uppgift men en
utmaning som verkligen triggar mig!
Maria Sörhede Winzell,
Senior Director Drug Development
Strategy & Innovation
47
0 Avslut behandling
BehandlingScreening
Del A
Del B
Referensprodukt* (dostitrering enligt schema)
CAM2056 (titreringsschema med två styrkor)
CAM2056 (doseskalering)
R
* Wegovy
Referenser
1. Johnsson, M., et al. Endocrine. 84; 1125-34, 2024.
48
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
FluidCrystal teknologiplattform 48
Utvecklingsmodell 50
Partnerskap 51
Partnerstrategi 51
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Långtidsfrisättning av
läkemedelssubstanser
Camurus FluidCrystal-teknologi är utformad för långtidsfrisättning av läkemedel för att ge
behand
lingseffekt över lång tid – från dagar till månader – genom en enkel subkutan depåinjektion.
Tekno
login är kommersiellt och regulatoriskt validerad genom marknadsgodkännanden och produkt-
för
säljning i Europa, USA och Australien. Vid utgången av 2024 hade över tre miljoner doser av
produkter eller produktkandidater baserade på FluidCrystal administrerats till patienter världen över.
Långtidsfrisättning med möjlighet
till självadministrering
Teknologin består av en lipidbaserad homogen vätska med löst
läkemedelssubstans som enkelt kan administreras med hjälp av en
konventionell förfylld spruta eller med en injektionspenna, vilket
undviker komplicerade blandningssteg. Vid administreringen bildas
en läkemedelsdepå vid injektionsstället.
FluidCrystal injektionsdepå ger en förlängd frisättning och lång
-
tidsverkande behandlingseffekt, vilket underlättar för patienten
då administrering av läkemedlet behöver ske mindre frekvent och
dessutom minskar dygnsvariationen med avseende på läkemedels-
exponering. Detta kan leda till förbättrade behandlingsresultat,
minskad behandlingsbörda och ökad livskvalitet.
Camurus injektionspenna, som introducerats i det pågående
utvecklingsprogrammet för CAM2029, erbjuder ett enklare och
bekvämt sätt för patienten att själv administrera sitt läkemedel,
vilket kan bidra till ökad självkontroll, flexibilitet och bättre
behandlingsföljsamhet.
Verkningssätt
Vid kontakt med vävnadsvätska omvandlas den lipidbaserade
vätskan till en flytande kristallin gel som snabbt och effektivt
kapslar in den aktiva substansen. Läkemedelssubstansen frisätts
sedan långsamt med kontrollerad hastighet när lipidmatrisen
successivt bryts ner i vävnaden. Frisättningstiden kan styras
från några dagar till veckor eller månader beroende på lipidsam
-
mansättning och andra faktorer, och ingen kemisk modifiering av
läkemedelssubstansen krävs.
FluidCrystal
Teknologi och
partnerskap
TEKNOLOGI / FLUIDCRYSTAL TEKNOLOGIPLATTFORM
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 TEKNOLOGI / FLUIDCRYSTAL TEKNOLOGIPLATTFORM
Camurus injektionspenna möjliggör enkel och
bekväm självadministrering.
Läkemedelsutveckling med lägre risk
Genom att kombinera FluidCrystal med väletablerade läkemedels-
substanser med dokumenterad effekt och säkerhet kan nya paten-
terade mediciner tas fram snabbare, till en lägre kostnad och till
en lägre risk jämfört med utveckling av läkemedel med nya aktiva
substanser.
Nyckelegenskaper
Enkel och bekväm dosering
Anpassad till förfyllda sprutor
och injektionspennor
Kontrollerad läkemedelsfri-
sättning över lång tid
Liten injektionsvolym med tunn nål
Standardiserad tillverkningsprocess
Kompatibel med småmolekyler,
peptider och proteiner
Förbättrad hållbarhet
Under 2024 togs beslut om att gå över till en injektionspenna
som
inte genererar några växthusgasutsläpp. Genom en kombination
av infasning av förnybart material och klimat
kompensering av
resterande utsläpp nollas de totala utsläppen.
LÄS MER OM VÅRT HÅLLBARHETSARBETE FRÅN SIDAN 52
H
2
O
tid
plasmakoncentration
1 2
3 4
1. Injektion av flytande formulering med hjälp av
förfylld spruta eller injektionspenna
2. Inkapsling i flytande kristallin gel som bildas
vid upptag av vatten från vävnad
3. Långsam frisättning av läkemedelssubstans
4. Fortsatt frisättning i takt med att gelmatrisen
bryts ner tills dess att den helt försvinner
49
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
FluidCrystal teknologiplattform 48
Utvecklingsmodell 50
Partnerskap 51
Partnerstrategi 51
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
50
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Nya utvecklingsprojekt
Camurus utvärderar kontinuerligt nya produktmöjligheter där den
validerade FluidCrystal-teknologin och utvecklingsexpertisen kan
användas för att skapa nya och förbättrade läkemedel. Nya läkemedels-
kandidater analyseras noggrant med fokus på fem nyckelkriterier
(se höger). När dessa uppfylls utvärderas läkemedelskandidaten i
prekliniska studier mot den önskade produktprofilen, inklusive dos-
behov, tillverkning, stabilitet och frisättning in vivo.
Effektiv utveckling
Genom att använda redan etablerade läkemedelssubstanser med
väldokumenterad klinisk effekt och säkerhet förenklas utvecklingen
och förkortade regulatoriska registreringsvägar möjliggörs. Därmed
kan utvecklingstider, kostnader och risker väsentligen reduceras.
Godkännandena av Buvidal vecko- och månadsdepå har validerat
Effektiv utveckling av innovativa
kemedelsprodukter
FluidCrystal är Camurus unika patentskyddade teknologiplattform som, i kombination med
nya eller redan etablerade aktiva substanser, skapar nya innovativa läkemedel med förbättrade
egenskaper och behandlingseffekter. Målet är att hjälpa patienter med allvarliga och kroniska
sjukdomar att uppnå bättre behandlingsresultat och förbättrad livskvalitet, samt att förbättra
resursanvändningen inom sjukvården.
FluidCrystal-teknologin och markant minskat de regulatoriska riskerna
kopplade till godkännanden av Camurus nästa generations produkter.
Förbättrade behandlingsresultat
Behandlingseffekten av många läkemedel är idag inte fullt utnyttjad
på grund av till exempel dåligt optimerad farmakokinetik och biotill
-
gänglighet eller bristande behandlingsföljsamhet. FluidCrystal-
teknologin möter dessa utmaningar genom att förbättra den terapeu-
tiska effekten och följsamheten till behandlingen vilket väsentligen
kan förbättra behandlingsresultaten till nytta för patienter, sjukvårds-
system och samhälle. Camurus har även utvecklat en injektionspenna
som möjliggör bekväm självadministrering, där indikationen tillåter,
vilket kan leda till förenklad behandling och mindre börda för
patienten och sjukvården.
TEKNOLOGI / UTVECKLINGSMODELL
Varje ny produktkandidat
analyseras noggrant med fokus på
fem nyckelkriterier:
Teknologimatch
Tidseffektiv klinisk utveckling
Exklusivitet och patentskydd
Marknadspotential
Medicinskt behov
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
FluidCrystal teknologiplattform 48
Utvecklingsmodell 50
Partnerskap 51
Partnerstrategi 51
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 TEKNOLOGI / PARTNERSKAP OCH PATENTSTRATEGI
Partnerskap
För att ytterligare kunna öka vår utvecklingskapacitet och kommer-
siella räckvidd ingår Camurus partnerskap med läkemedelsföretag
som har ledande positioner eller ett strategiskt fokus på relevanta
marknader och terapiområden. Camurus söker kontinuerligt efter
nya partnerskapsmöjligheter för företagets godkända produkter,
utvecklingsprogram och unika FluidCrystal-teknologi. Dessutom
utvärderas även möjligheter till in-licensiering eller förvärv av till
-
gångar som är synergistiska med företagets långsiktiga strategi.
Camurus nyckelpartners inkluderar:
Braeburn – Rättigheter till Brixadi (CAM2038) långtidsverkande
buprenorfin i Nordamerika för behandling av opioidberoende.
Aktiv patentstrategi
Camurus strategi avseende immateriella rättigheter inkluderar alla
större läkemedelsmarknader. Camurus hanterar patent, know-how,
företagshemligheter och varumärken etc. för att skydda företagets
produkter och teknologi.
Camurus patentportfölj omfattar företagets produkter och produkt-
kandidater och dess användningsområden samt olika aspekter av
företagets teknologiplattform
och består för närvarande av cirka
500 patent.
Patenttid och omfång varierar beroende på produkt, tillämpning
och geografiskt område. I USA väntas de första patentutgångarna
ske under 2027, medan andra viktiga patent för produkter och
teknologin sträcker sig till 2032-2040, med möjlighet till ytterligare
exklusivitet genom pågående patentansökningar.
Företaget har också en omfattande know-how och företags-
hemligheter kring viktiga aspekter rörande teknologin,
dess
ingående komponenter, tillverkningsaspekter, olika tillämpningar,
förpackningar och stabilitet.
Varumärkesregistreringar används för att skydda våra
varumärken.
Rhythm Pharmaceuticals – Globala rättigheter till CAM4072,
veckoformulering av setmelanotid baserad på FluidCrystal,
för behandling av genetiskt betingade fetmasjukdomar.
NewBridge Pharmaceuticals – Distributionsrättigheter till Buvidal
(CAM2038) i 12 länder i Mellanöstern och Nordafrika (MENA).
Därutöver tillkommer ett flertal samarbeten med olika internationella
läkemedelsbolag kring FluidCrystal-teknologin samt ett större antal
akademiska samarbeten kring Camurus produkter och forsknings-
och utvecklingsprojekt.
51
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
FluidCrystal teknologiplattform 48
Utvecklingsmodell 50
Partnerskap 51
Partnerstrategi 51
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
52
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Camurus uppdrag att förbättra livet för patienter med svåra och kroniska sjukdomar har ett tydligt
hållbarhetsperspektiv. Vi strävar efter att förbättra behandlingsutfall, livskvalitet och självständighet
r patienter, stödja vårdgivare och skapa samhällsnytta genom att utveckla och ge tillgång till
innovativa, kostnadseffektiva, långtidsverkande läkemedel. I vårt uppdrag ingår att bedriva
verksamheten på ett långsiktigt hållbart sätt. Ambitionen är att skapa patient- och samhällsnytta
parallellt med att risker och miljöpåverkan minimeras i hela värdekedjan och de ökande
förväntningarna från våra intressenter uppfylls.
llbarhetsrapport
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Om hållbarhetsrapporten
I enlighet med Årsredovisningslagen 6 kap. har Camurus AB, under
styrelsens ansvar, upprättat denna hållbarhetsrapport. I dokumentet
ingår vår hållbarhetsrapport och lagstadgade årsredovisning för 2024.
Camurus hållbarhetsrapport på sidorna 52-80 följer det finansiella
räkenskapsåret och publiceras årligen. Redovisningskraven relaterade
till “Corporate Sustainability Reporting Directive” (CSRD) implemen-
teras kontinuerligt med målet att uppfylla intressentkrav till årsredo-
visningen 2025.
Patienter
Medarbetare Miljö
Ansvarsfullt företagande
Hållbarhet
INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
Camurus fyra fokusområden hållbarhet
53
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Camurus fyra
fokusområden
Ambitioner Väsentliga hållbarhetsaspekter Hållbarhetsmål till 2026 (om inget annat årtal anges)
Patienter
Alltid sätta patienten i
centrum av vår verksamhet
Patienthälsa och säkerhet (inklusive
ansvarsfull produktmärkning)
• Innovation
Tillgång till läkemedel
Etisk forskning och utveckling (inklusive
etiska kliniska studier och djurskydd)
Nå 100 000 patienter i behandling med Buvidal
1
Genomföra årliga projekt med syfte att minska stigma för patienter
Ta minst ett nytt läkemedel till regulatoriskt godkännande
Medarbetare
Bibehålla en inkluderande,
diversifierad och öppen arbetsmiljö
där medarbetare kan växa och bidra
till våra mål och visioner
Goda arbetsvillkor i Camurus verksamhet
(inklusive arbetsmiljö och säkerhet,
jämställdhet och mångfald, arbetsvillkor
och individuell utveckling)
Frisknärvaro över 97 %
Könsfördelning på styrelse och ledningsnivå skall reflektera företaget som helhet (±20%)
Miljö
Utveckla vår verksamhet med
minimal miljöpåverkan i hela
värdekedjan
• Klimatförändringar
• Miljöpåverkan
(inklusive läkemedel i miljön)
Reducera scope 1 och 2
2
växthusgasutsläpp med minst 50%
4
senast 2035
Reducera utvalda scope 3
3
växthusgasutsläpp med minst 40%
4
senast 2035
Netto noll växthusgasutsläpp (scope 1, 2 och 3) senast 2045
5
Från och med 2024 och framåt ska minst 80% av den använda energin inom Camurus verksamhet komma från förnybara källor
Övergången från bilar med förbränningsmotordrift till elbilar bör ske så snabbt som möjligt
6
: Övergång av tjänstebilar till
elbilar i de nordiska länderna till 2030; Övergång av tjänstebilar till elbilar i andra europeiska länder senast 2035;
Övergång av tjänstebilar till elbilar i alla andra länder till 2040.
Ansvarsfullt
företagande
Alltid bedriva vår verksamhet
och interaktion med intressenter
på ett etiskt, ansvarsfullt och
respektfullt sätt
Anti-korruption och konkurrenshämmande
beteende (inklusive transparens)
Ansvarsfull marknadsföring av produkter
Hållbarhet i leverantörskedjorna
Årlig utbildning av samtliga Camurus anställda och konsulter i företagets uppförandekod
och relaterade ämnen, såsom antikorruption och dataskydd
Säkerställa en öppen kultur där anställda känner trygghet med att påtala misstänkta tjänstefel,
inklusive korruption, samt ett robust ramverk för att monitorera och åtgärda eventuella problem
Redovisa värdeöverföringar till hälso-och sjukvården enligt för Camurus gällande industrikod samt på frivillig basis
Följ upp samtliga leverantörer i första ledet inom forskning och utveckling, produktion och distribution avseende
efterlevnaden av Camurus uppförandekod för leverantörer
Externt ramverk
FN:s SDGs
Hållbarhetstrategi
Referenser
1. Buvidal (Europa, Australien, MENA) senast 2027.
2. Scope 1-utsläpp omfattar direkta utsläpp från ägda eller kontrollerade källor.
Scope 2-utsläpp omfattar indirekta utsläpp från generering av köpt energi.
3. Scope 3-utsläpp omfattar alla indirekta utsläpp (exkl. scope 2) som
förekommer i företagets värdekedja, uppströms och nedströms.
4. Jämfört med 2023.
5. Resterande växthusgasutsläpp som inte kan reduceras
kommer att klimatkompenseras 2045 och framöver.
6. Där det är tekniskt genomförbart.
INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
FÖR MER INFORMATION OM PRESTANDA 2024,
SE RESULTATINDIKATORER SIDORNA 76-80
För Camurus fyra fokusområden och med utgångspunkt i FN:s globala
hållbarhetsmål (SDG) har företaget fastställt ambitioner med tillhörande
mål, nyckeltal och aktiviteter (se tabell nedan).
För mer information om hur
Camurus verksamhet bidrar
till FN:s globala hållbarhetsmål
se Camurus SDG analys
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
54
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
r resa
Noterbara framsteg i Camurus
hållbarhetsarbete under 2024
Publicerat första UN Global Compact ”Communication on Progress”
Förbättrade ESG-rankningar
Förnyat certifikat som Nasdaq ESG Transparency Partner
Slutfört UNGC:s utbildningsprogram Business and Human
Rights Accelerator och Climate Ambition Accelerator
Stöd till Unitaid och PATH genom att möjliggöra tillgång
till behandling av opioidberoende
Ny utbildning för mångfald, jämställdhet och inkludering,
och för interaktioner med hälso- och sjukvården
Vidareutvecklat arbetet för mer hållbara leverantörskedjor
och hantering av hållbarhetsrisker i leverantörskedjorna
Inlett certifieringen av laboratorierna enligt My Green Lab-standard
Fasat in förnybara drivmedel i transporter av företagets produkter
Genomfört en fullständig beräkning av företagets indirekta
växthusgasutsläpp (scope 3) enligt Greenhouse Gas Protocol
Deltagit i projektet CoAction Lund för klimatneutralitet i Lund 2030
Uppdaterat antikorruptionsarbete med stärkt ramverk kring lobbying
Lanserat ny global plattform för styrning av interaktioner med
hälso- och sjukvården, patientorganisationer och andra intressenter
Ny extern policy för resor och representation
Camurus har höga ambitioner för företagets hållbarhetsarbete
och stvar alltid efter kontinuerliga förbättringar och ökad
hållbarhet i hela värdekedjan.
LÄS MER OM VÅRT HÅLLBARHETSARBETE
PÅ CAMURUS HEMSIDA
54
2045
Netto noll växhusgasutsläpp (scope
1, 2 and 3). Resterande växthusgas-
utsläpp som inte kan reduceras
kommer attklimatkompenseras
2045 och framöver
2023
Medlem i UN Global Compact
CSRD: Gapanalys
Hållbarhetsledningsystem
Hållbarhetsriskhanterings-
process
för leverantörer
Uppdaterad väsentlighetsanalys
2035
Reducerade scope 1 och 2 växthusgas-
utsläpp med minst 50% jämfört med 2023
Reducerade utvalda scope 3 växthusgas-
utsläpp med 40% jämfört med 2023
2025
2024
Avslutad kärtläggning av
växthusgasutsläpp
D
ubbel väsentlighetsbedömning
Camurus första UN Global Compact
Communication on Progress
2021
Hållbarhetsstrategi
Västentlighets- och
SDG-analys
2022
Visselblåsarplattform
Antikorruptionspolicy
implementerad
Uppdaterad uppförandekod
My Green Lab-certifikat
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
55
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
Analysen baseras på resultat från intressent
dialoger via möten,
enkäter, intervjuer och revisioner med leverantörer, medarbetare,
investerare, finansiella institutioner och kunder. Omvärldsanalyser
och skrivbordsgranskningar genomfördes kopplade till branschor
-
ganisationer, myndigheter, lagstiftande organ, upphandlingskrav,
konkurrenter, och tredjeparts ESG-rankingsaktörer samt Nasdaq.
Bilden nedan beskriver Camurus process för genomförande av
väsentlighetssanalysen.
Analysen bekräftar att Camurus ska fokusera på de områden som
utgör Camurus kärnverksamhet såsom ansvarsfull
forskning och
läkemedelsutveckling, hög tillgänglighet till behandlingar för patien
-
ter samt hög patient- och produktsäkerhet. Resultatet
visar även på
ett behov av ett proaktivt arbete med miljö- och klimatfrågor, före
-
byggande av miljöförstöring samt goda arbetsvillkor. Även arbetet
för att skapa mer hållbara leverantörskedjor och förebygga och
avhjälpa korruption är viktiga delar i Camurus hållbarhetsarbete.
Under 2024 genomförde Camurus en dubbel materialitetsbe
-
dömning (DMA) baserat på kraven i EUs hållbarhetslagstiftning
CSRD. Resultaten från den dubbla väsentlighetsbedömningen
kommer att granskas av Camurus ledning under 2025 och redovisas
i nästa hållbarhetsrapport för räkenskapsåret 2025 som publiceras
2026.
Camurus har även initierat en taxonomiutredning för att kart
-
lägga aktiviteter som bidrar till uppfyllelse av EU:s klimatmål.
Resultatet kommer att redovisas i Camurus hållbarhetsrapport för
2025.
Väsentlighetsanalysen omfattar de frågor som Camurus intressenter betonat som
viktiga samt de hållbarhetsfrågor där Camurus påverkan, risker och möjligheter
bedömts som betydande. Vilka frågor som är viktigast för respektive intressent
-
grupp skiljer sig åt till viss del och väsentlighetsanalysen är en sammanvägning
av det samlade resultatet.
Väsentlighetsanalys
Miljö
6 Klimatpåverkan
7 Vattentillgång
8 Förlust av biologisk mångfald
9 Föroreningar, t. ex. läkemedel i naturen,
annan förorening i luft, vatten, jord
10 Resursanvändning och circular ekonomi
Ansvarsfullt företagande
11
Ansvarsfull hantering av leverantörs-
kedjor (inkl. mänskliga rättigheter och
arbetsrätt, arbetsmiljö och säkerhet)
12 Antikorruption och konkurrens på lika
villkor (inkl. transparens)
13 Personlig integritet och dataskydd
14 Ansvarsfull marknadsföring
av produkter
Patienter
1
Patientsäkerhet och patientnytta
(inkl. ansvarsfull produktinfomation
och märkning)
2 Innovation
3 Tillgång till läkemedel
4 Forskningsetik (inkl. integritet i
kliniska studier, transparens och
djurskydd)
Medarbetare
5 Goda anställningsvillkor
(inkl. hälsa och säkerhet, mångfald,
jämställdhet och inkludering,
och karriärmöjligheter)
- egen arbetskraft
1, 2, 3, 4, 5
6
10
9, 11, 12, 147, 8, 13
Camurus påverkan
på hållbarhet
Betydelse för intressenter
Hög
HögLåg
Camurus process för genomförande
av materialitetsanalysen
Intern validering av
resultat och rapportering
Intressentdialog Analys och resultat Skrivbordsgranskningar
Materiella aspekter
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Deltagande UN Global Compact
År 2023 anslöt sig Camurus till UN Global Compact
och förband sig därmed att följa de tio principerna
inom mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och
antikorruption. Under 2024 har företaget fortsatt
arbetet med att integrera dessa principer i strategier, policyer
och arbetsmetoder, och att göra dem till vägledande principer
i det dagliga arbetet och i relationerna med olika intressenter.
Camurus har även upprättat sin första Communication on Progress.
Förbättrade resultat i ESG-rankningar
Camurus utvärderas kontinuerligt av olika företag som genomför
ESG-rankningar. Under 2024 förbättrade Camurus både sitt resultat
hos Systainalytics till 21,8, vilket representerar medelhög risk på
gränsen till låg risk. I MSCI-rankningen gick Camurus från ett A till
ett AA (näst bäst), vilket placerar Camurus bättre än genomsnittet
av rankade bolag inom samma bransch. I rankningen från
EthiFinance fick Camurus 83/100 – näst högst av rankade bolag
inom samma bransch. Läs mer på Camurus hemsida.
Under 2023 uppdaterades Camurus väsentlighetsanalys och analysen
bedömdes fortfarande vara aktuell för 2024. Analysen omfattar
hela Camurus värdekedja och metodiken är baserad på internatio
-
nella
riktlinjer utgivna av SASB (Sustainability Accounting Standards
Board),
GRI (Global Reporting Initiative) och OECD (Organisationen
för ekonomiskt samarbete och utveckling).
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Miljö -och hållbarhetsledningssystem
För att effektivt strukturera miljö- och hållbarhetsarbetet har Camurus
infört ett miljö- och hållbarhetsledningssystem som styr hållbarhets-
arbetet inom de fyra fokusområdena patienter, medarbetare, miljö
och ansvarsfullt företagande. Ledningssystemet bygger på miljö-
standarden ISO 14001 och följer cykeln Plan-Do-Check-Act. För mer
information se styrdokumentet Sustainability Management System.
Ansvarsfördelning
Hållbarhetsstyrningen på Camurus har en tydlig struktur och
väldefinierad ansvarsfördelning och inkluderar Camurus styrelse
och ledningsgrupp, en tvärfunktionell hållbarhetskommitté, samt
Director Sustainability och alla medarbetare.
Styrelse
Camurus styrelse är ytterst ansvarig för företagets hållbarhetsarbete.
Styrelsen får regelbunden information om företagets väsentliga håll
-
barhetspåverkan, om hållbarhetsrelaterade risker och möjligheter
samt prestanda och framsteg inom hållbarhetsområdet. Baserat på
en analys av Camurus hållbarhetspåverkan i värdekedjan samt risker
och möjligheter beslutar styrelsen om företagets övergripande
strategiska inriktning avseende hållbarhet.
Ledningsgrupp
På uppdrag av styrelsen fattar ledningsgruppen beslut om strategi,
mål och nyckeltal samt följer upp framstegen i hållbarhetsarbetet.
Dessutom säkerställer ledningsgruppen att adekvat kompetens
Hållbarhetsstyrning
och nödvändiga resurser finns tillgängliga. Årligen identifierar
ledningsgruppen, baserat på Camurus hållbarhetsmål, ett hållbar-
hetsrelaterat verksamhetsstyrningsmål som kopplas till företagets
incitamentprogram.
Hållbarhetskommitté
Tvärfunktionell kommitté vars medlemmar är aktiva ambassadörer
och ansvariga för att utveckla, stödja och implementera Camurus
hållbarhetsarbete samt fungera som en länk mot den bredare
organisationen.
INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
Director
Sustainability
Commercial
& Marketing
BD &
Investor
Relations
Corp. Dev.
& Legal
(Compliance)
Medical
Finance
HR
Technical
Operations
R&D
56
I hållbarhetskommittén föreslår vi åtgärder som styr Camurus hållbar-
hetsarbete och i min roll bidrar
jag med expertis inom fokusområdet
patienter och med ett inter
nationellt perspektiv. Vi är alla ambassadörer
för att implementera en kultur av hållbarhet i hela organisationen.
Under 2024 gjorde vi betydande framsteg. Vi definierade hållbar
-
hetsmål, startade miljöcertifieringsprocessen ’My Green Lab, drev en
arbetsgrupp för att stödja Camurus dubbla materialitetsbedömning i
linje med den nya CSRD-lagstiftningen och andra initiativ. Vi höll även
en hållbarhetsfokuserad session på vårt interna globala möte i maj för
att öka engagemanget. Det är givande att se våra ansträngningar ge
resultat; under året fick vi förbättrade omdömen i flera ESG-rankningar.
llbarhet är centralt i vårt arbete i DACH-regionen, där vårt främ
-
sta fokus är att öka tillgängligheten till våra produkter. Kraven och
möjligheterna varierar mellan länderna, men gemensamt mål
är att
kerställa att patienterna har möjlighet
att göra ett informerat val.
Beslutet om den bästa behandlingsvägen bör fattas gemensamt mellan
patient och läkare.
Internt introducerade vi flera hållbarhetsrelaterade förmåner för
våra anställda, såsom jobbcyklar och en workshop för att säkerställa
en hälsosam arbetsmiljö. Vi lanserade ett pensionsprogram med starkt
ESG-fokus och arbetade som volontärer under Malteser Social Day.
Dessutom implementerade vi en lokal policy för företagsbilar som
möjliggör övergången till elfordon.
Att kliva upp varje morgon och ha möjligheten att kunna erbjuda
något livsförändrande för våra patienter ger vårt arbete stor mening.
Camurus är i en otroligt dynamisk fas med mycket planerat för fram
-
tiden och ett starkt patientfokus. Att kunna forma detta tillsammans
med mina fantastiska kollegor är ett privilegium.
Jens Gabbert, General Manager
DACH och medlem av Camurus
hållbarhetskommit
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
Director Sustainability
Ordförande i hållbarhetskommittén och ansvarar för att driva ett
proaktivt hållbarhetsarbete för att uppnå Camurus hållbarhetsmål.
Detta inkluderar strategisk hantering av hållbarhetsrelaterade risker
och möjligheter samt uppföljning och rapportering av företagets
hållbarhetsprestanda. Director Sustainability har stöd av en
Sustainability Coordinator i detta arbete.
Compliance Officer
Ansvarar för att säkerställa en god affärsetik inom Camurus.
Linjechef
Ansvarar för implementeringen av hållbarhetsaktiviteter för att
uppnå företagets hållbarhetsmål.
Medarbetare
Ansvarar för att aktivt bidra till Camurus hållbarhetsarbete samt
föreslå förbättringar och rapportera avvikelser.
Styrande dokument
Som stöd och vägledning i det dagliga hållbarhetsarbetet och
i kontakter med patienter, vårdpersonal, leverantörer, med-
arbetare och andra intressenter finns ett antal styrdokument
som berör samtliga anställda hos Camurus. Styrdokumenten
ses över regelbundet och revideras vid behov.
Några av de mest centrala styrdokumenten är:
Sustainability Policy
Environmental Policy
Sustainability Management System
Code of Conduct
Vendor Code of Conduct
Anti-corruption Policy
Healthcare Interactions Policy
Diversity, Equity & Inclusion Policy
Global Work Environment Policy
Harassment and Victimization Policy
Animal Welfare Policy
External Travel & Expenses Policy (Healthcare Stakeholders)
Policy to facilitate access to medicines and drug products
General guiding principles on sustainable procurement
(sustainable procurement policy)
IT Policy on data use, storage and loss prevention
UK Modern Slavery Act Transparency Statement
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS STYRANDE DOKUMENT SE
camurus.com/sv/hallbarhet/styrdokument
57
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
58
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Hållbarhetsrisker och
möjligheter
Hållbarhetsrisker
Riskområde Beskrivning Risknivå Avhjälpande åtgärder
Hållbarhet i
leverantörs-
kedjorna
Transparens och spårbarhet i leverantörskedjorna:
Camurus är verksamt i en högt reglerad bransch med
tillverkning och leverantörer i första hand i Europa och
USA. Camurus har utvecklat en hållbarhetsriskhanter-
ingsprocess för leverantörer för att minimera riskerna i
leverantörs- och tillverkningsleden.
Säkerställa acceptans och efterlevnad av Camurus
uppförandekod bland leverantörer
Tillämpa Camurus process för hållbarhetsriskhantering
bland leverantörer
Att vid behov genomföra ytterligare åtgärder, inklusive
granskning, implementering av handlingsplaner (inklusive
klagomålsmekanismer och åtgärdande) och gemensamma
projekt för att förbättra hållbarhet i leverantörsleden
Klimatförändringar
(“transition risk“)
Ökande prissättning av växthusgasutsläpp: Central del
av EU:s klimatpolitik, genomförd genom EU:s system
för handel med utsläppsrätter (EU ETS). Camurus
koldioxidavtryck inom den egna verksamheten
(GHG-protokoll scope 1 och 2) är relativt lågt. Camurus
är inte föremål för EU ETS men kan komma att påverkas
av prissättning i framtiden.
Fortsätta miljökartläggningen (inklusive analys av växthusgaser)
och minskning av utsläpp genom hela Camurus värdekedja
Klimatförändringar
(“physical risk”)
Störningar eller förseningar av leveranser (särskilt
för råvaror och produktdistribution) på grund av
klimatförändringarnas effekter (t.ex. extremväder,
höjning av havsnivån, vattenbrist, brand, etc.)
Regelbunden övervakning av klimatförändringarnas effekter såsom
extremväder, vattenbrist, förlust av biologisk mångfald, tillgång på
råmaterial etc. på Camurus verksamhet genom hela värdekedjan
Bedöma risken för försörjningsstörningar på grund av
klimatförändringar
Planer för hantering av brister och säkerhetsnivåer för lagervara
Diskutera eventuell negativ påverkan från klimatförändringar med
potentiellt berörda leverantörer
Bedömning av leverantörers hantering av klimatrelaterade
effekter på sin verksamhet
Klimatförändringar
(“physical risk”)
Skador på fastigheter såsom Camurus kontor och
fastigheter för kontrakterad tillverkning av
Camurus produkter (på grund av extremväder t.ex.
översvämningar, stormar). Camurus kontor och
kontraktstillverkning är lokaliserade på platser
med historiskt låg risk för naturfenomen (som svåra
väderhändelser, översvämningar, jordbävningar etc.)
Övervakning och utvärdering av klimatförändringarnas effekter
på Camurus lokaler och tillverkningsanläggningar
Samarbeta med hyresvärdar och Camurus tillverkande
leverantörer för att mildra eventuella effekter
Hög
Medelhög
Låg
INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
Tabellerna ovan och nedan visar Camurus risker och möjligheter kopplade till
hållbarhet, hur dessa har värderats och kan förebyggas/minimeras alternativt
främjas.
Referenser
1. Intergovernmental panel on climate change
2. Representative concentration pathway
3. Kort tidsperspektiv: fram till 2025; medellångt tidsperspektiv:
fram till 2030; långt tidsperspektiv: fram till 2050.
Alla verksamheter har inneboende risker och möjligheter. Inom håll-
barhetsområdet är dessa risker och möjligheter oftast kopplade till en
global och komplex värdekedja, aktiviteter som påverkar människor
och miljö, en pågående klimatkris och verksamhetens förmåga att
koppla ihop kärnverksamheten med hållbarhetsperspektivet.
Riskhanteringsarbetet på Camurus kännetecknas av ett holistiskt
angreppssätt för att förebygga och minimera risker och främja möjlig-
heterna. Camurus är medveten om att hållbarhetsrisker som inte
hanteras kan utvecklas till direkta affärsrisker. Därför är riskhantering
en central del av bolagets verksamhetsledning.
Bolagets riskhanteringsprocess omfattar fyra huvudsakliga steg:
1. Identifiering och analys av hållbarhetsrisker och möjligheter
2. Analys av hur riskerna och möjligheterna
påverkar Camurus verksamhet
3. Värdering av riskerna och möjligheterna
4. Identifiering av åtgärder för att förebygga eller minska
riskerna och tillvarata möjligheterna samt fördelning av
internt ansvar för åtgärderna
Skalan för värdering av risker och möjligheter innehåller tre nivåer:
Låg, medelhög och hög.
Riskhanteringsprocessen involverar ledningsgruppen
samt ansvariga för sakfrågor.
För att identifiera och värdera risker och möjligheter i värdekedjan
kopplade till klimatförändringar har Camurus genomfört en klimat-
scenarioanalys där representanter från berörda delar av verksamheten
har deltagit. Analysen har utgått från IPCCs
1
klimatscenarier RCP
2
2.6
och RCP 8.5. Utfallet från analysen har inkluderats i Camurus risk- och
möjlighetsanalys, se tabellerna nedan. Värderingen av risker och
möjligheter kopplade till klimatförändringar baseras på ett kort och
medellångt tidsperspektiv
3
och IPCC:s klimatscenario RCP 2.6.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
59
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Riskområde Beskrivning Risknivå Avhjälpande åtgärder
Utsläpp till miljö
Utsläpp till miljö (luft, vatten, mark) från produktion,
laboratoriearbete och produktanvändning
Regelbunden övervakning och bedömning av tillverkares
säkerhetsrutiner och nödlägesberedskap
Följa Camurus interna säkerhets- och nödlägesrutiner för att
förhindra utsläpp till vatten eller luft från företagets laboratorier
Samla upp allt processvatten från produktion och laboratorie-
verksamhet och skicka det till destruktion som farligt avfall
Kunskap om
växthusgasutsläpp
och annan miljö-
påverkan i Camurus
värdekedja
Kunskap om miljöpåverkan från Camurus verksamhet
genom hela värdekedjan. Mer än 90 %
av växthus-
gasutsläppen i Camurus värdekedja är
scope 3-utsläpp enligt GHG Protocol.
Fortsätta miljökartläggningen av Camurus värdekedja och
samarbete med leverantörer för bättre insikt i processer
som genererar miljö- och klimatpåverkan samt hitta
förbättringsmöjligheter.
Egen arbetsstyrka Ett antal medarbetare i affärskritiska nyckel-
positioner
Proaktivt identifiera kritisk kompetens och positioner
Proaktiv rekrytering och kompetensplanering
Egen arbetsstyrka Svårigheter att hitta och attrahera rätt kompetens
Proaktivt förhållningssätt att definiera en framtida matris över
färdigheter och kompetenser
Attrahera rätt kompetens, säkerställa ett attraktivt erbjudande
som också stödjer mångfald och inkludering
Egen arbetsstyrka Arbetsmiljörelaterade säkerhetsrisker i laboratoriet
eller andra säkerhetsrisker för Camurus anställda
Regelbundna skyddsronder och en skyddskommitté på plats
Planera att rulla ut säkerhetskörning för alla fältbaserade
medarbetare
Korruption Mutor och annan korruption i samband med inter-
aktioner med vården, såsom tillhandahållande av
finansiering genom sponsring, bidrag eller andra
förmåner, i utbyte mot affärer
Att stärka upp ramverket för affärsetik och efterlevnad genom
förbättrade policyer, procedurer, kontroller och utbildning
Använda systemstöd för att säkerställa standardisering och
automatisering av kontroller, processefterlevnad, internt
godkännande och spårbarhet
Övervakning av och tillsyn på aktiviteter för att upptäcka
avvikelser och missförhållanden
Skapa ägarskap och riskmedvetenhet i organisationen, minska
motståndet för att ta upp svåra frågor och rapportera avvikelser
INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
Hög
Medelhög
Låg
FÖR INFORMATION OM CAMURUS RISKHANTERINGSPROCESS
OCH ANDRA IDENTIFIERADE VÄSENTLIGA AFFÄRSRISKER
UTÖVER HÅLLBARHETSRISKER, SE SIDAN 92
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
60
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION /
LLBARHETSRAPPORT
Möjligheter
Möjligheter
Beskrivning
Nivå
möjlig-
heter
Aktiviteter
Ökat fokus på håll
bar-
hetsprestanda från
finansmarknaden
Camurus starka miljö- och övergripande hållbarhets-
arbete kan öka intresset från hållbarhetsinriktade
investerare
Förbättra hållbarhetsstatus och hållbarhetsbetyg
Minskade växthus-
gasutsläpp på grund
av förbättrad tillgång
till förnybar energi
och övergång till
elbilar
Förnybar energi blir mer tillgänglig och billigare.
Övergången till elbilsflotta med noll lokala utsläpp
minskar växthusgasutsläpp med 90%.
Övergång till elbilar, användning av förnybar energi
inom Camurus verksamhet
Dialog med leverantörer för att öka användningen av
förnybar energi och eldrift i Camurus leverantörskedjor
Uppmuntra leverantörer att förbättra hållbarhetsprestanda
för att säkerställa lagefterlevnad
Ökad klimatrelaterad
lagstiftning i EU
Ökad klimatrelaterad lagstiftning som tvingar
företag att minska utsläppen av växthusgaser.
Ökad tillgång till produkter och tjänster med låga
växthusgasutsläpp som kan minska Camurus
koldioxidavtryck genom hela värdekedjan.
Förbättra hållbarhetsstatus och rapportering enligt CSRD
Uppmuntra leverantörer att förbättra hållbarhetsprestanda
och att säkerställa lagefterlevnad
Ökad efterfrågan
på klimatsmarta
produkter
Kunder, vårdgivare och patienter kräver i ökad
omfattning produkter med positiv eller minimal
miljöpåverkan utan att kompromissa medicinsk
effekt eller säkerhet
Fortsatt samarbete med leverantörer och andra partners för ökad
cirkularitet och minskat klimatavtryck av Camurus produkter
Hög
Medelhög
Låg
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
Tillgång till läkemedel
Camurus åtar sig att tillämpa hållbara affärsprinciper och samarbeta
med frivilligorganisationer för att bidra till FN:s globala mål för
hållbar utveckling, samtidigt som vi ökar patienters tillgång till våra
mediciner på nya marknader.
Under 2024 arbetade Camurus intensivt med att öka tillgänglig-
heten till Buvidal, med målet att förbättra livskvaliteten för patienter
med opioidberoende. I slutet av 2024 uppskattades fler än 60 000
patienter i 24 länder vara i behandling med Buvidal.
*
Camurus har även flera produktkandidater i sen utvecklingsfas
som adresserar betydande medicinska behov, bland annat för
behandling av akromegali, neuroendokrina tumörer och polycystisk
leversjukdom, se sidan 29 och framåt. Var och en av dessa produkt-
kandidater har potential att bidra både till behandlingsfördelar
för patienter och resursbesparingar inom sjukvården, exempelvis
genom möjligheten för patienten att självadministrera sin
behandling.
Camurus mål är att, med patienterna i centrum, utveckla och tillgängliggöra innovativa
och potentiellt livsförändrande läkemedel för behandling av svåra och kroniska sjukdomar
som har positiva effekter för patienter, vårdgivare och samhället.
Patienter
Höjdpunkter 2024
Erhållande av pris- och ersättningsgodkännanden för Buvidal
i fyra nya länder: Irland, Luxemburg, Schweiz och Portugal
Stöd till Unitaid och PATH genom att möjliggöra tillgång till
behandling av opioidberoende för ett hepatit C-förebyggande
projekt i flera låg- och medelinkomstländer. Projektet syftar till
att utforska nyttan av långtidsverkande injicerbart buprenorfin
tillsammans med andra åtgärder för att minska risken för
överföring av hepatit C och andra blodburna sjukdomar,
inklusive HIV.
I samarbete med sjukvården genomförde Camurus framgångs
-
rikt ett pilotprojekt för att öka kapaciteten inom behandling
för opioidberoende i Storbritannien. Buvidal administrerades
till patienter på en sjuksköterskeledd klinik i ett område med
begränsade resurser och tillgång till sjukvård. Genom att öka
kapaciteten inom sjukvården möjliggjorde projektet även
hemvård för patienter som, på grund av dålig fysisk hälsa, inte
kunde besöka kliniken. Detta frigjorde även tid för vårdperso
-
nalen att tillgodose patienternas bredare behov av stöd.
Fortsatt stöd till internationella kampanjer inom opioidberoende
och sällsynta sjukdomar med målet att minska stigma och
förbättra patientvården
Stöttat publicering och spridning av ett konsensusdokument i
Spanien. Dokumentet sammanfattar åsikter från experter inom
beroendebehandling, med fokus på spanska patienters oupp-
fyllda behandlingbehov.
6
0
000
patienter uppskattades vara i
behandling med Buvidal
i slutet av 2024
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL
INOM FOKUSOMRÅDET PATIENTER
SE TABELL HÅLLBARHETSSTRATEGI SIDAN 53
LÄS MATTIAS BERÄTTELSE OCH OM
CAMURUS PRODUKT BUVIDAL
PÅ SIDAN 21
61
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
* Utlicenserade produkter, som Brixadi, ingår inte i Camurus hållbarhetsarbete utan
hanteras av respektive licenstagare. Läs mer om Buvidal och Brixadi på sidan 24.
Det är min räddning
– både för mitt liv
och äktenskap
62
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
Styrdokument
Under 2024 utvecklade och implementerade Camurus även en
policy för att underlätta tillgång till läkemedel och läkemedels-
produkter. Policyn identifierar tre huvudsakliga principer som
ligger till grund för Camurus arbete:
Forskning och utveckling för att möta ouppfyllda medicinska
behov: Tillämpa företagets FluidCrystal-teknologi för att
utveckla innovativa läkemedel som möter patienters behov
Tillgänglighet: Tillämpa värdebaserade principer för att skapa
innovativa, effektiva och hållbara prissättningsmekanismer
som levererar behandling för fler patienter i behov av vård
Bidra till att stärka vårdsystem: Arbeta med regeringar, inter-
nationella hälsoorganisationer och icke-statliga organisationer
för att stödja och förbättra kvaliteten på vård
För mer information och exempel på hur Camurus arbetar inom
detta område, se policyn och information på Camurus hemsida.
Öka medvetenheten och minska stigma
För att förbättra människors tillgång till vård är det avgörande att
både öka medvetenheten om sjukdomar och minska stigma. Under
2024 fortsatte Camurus att samarbeta med hälso- och patient-
organisationer för att öka kunskapen om allvarliga och sällsynta
sjukdomar. I enlighet med (European Federation of Pharmaceutical
Industries and Associations) EFPIA-riktlinjer arbetade Camurus
med externa organisationer för att stötta evenemang såsom
Rare Disease Day, International Overdose Awareness Day, World
Acromegaly Day och World NET Cancer Day. Dessa syftade till
att öka medvetenheten, säkerställa snabb diagnos och förbättra till-
gången till optimal vård för patienter.
För mer information om Camurus samarbete med vårdpersonal
och företagets transparensrapportering, se Camurus Healthcare
Interactions Policy och transparensrapportering.
Patientsäkerhet och patientnytta
Patientsäkerhet är av högsta prioritet för Camurus. Företaget
övervakar kontinuerligt sina produkter avseende produktklagomål,
biverkningar samt nya säkerhetsproblem (säkerhetssignaler).
Camurus har formaliserade rutiner för kvalitets- och säkerhetsrisk-
hantering med riskhanteringsplaner som i tillämpliga fall lämnas in
till hälsomyndigheter. Produkternas nytta-risk-profil ses kontinuerligt
över och utvärderas i Camurus läkemedelsäkerhetsråd. I tillämpliga
fall underrättas hälsomyndigheter i enlighet med tidsramar och
kommunikationssätt som anges i nationell lagstiftning.
Camurus har rutiner för att hantera eventuella kvalitetsbrister
och indragning av produkt från marknad. En kommitté bestående av
ledamöter från Camurus ledningsgrupp och sakkunniga för kvalitet
och läkemedelssäkerhet bedömer i förekommande fall kvalitets-
defekter med risk för patienters säkerhet i samråd med relevanta
läkemedelsmyndigheter. Beredskapen för, och effektivt genom-
förande av, indragning testas minst en gång varje år. Genom en
kontinuitetsplan säkerställer Camurus att verksamheten kan fortsätta
och att nyckelpersoner kan nås vid oväntade händelser och kriser.
På Camurus genomsyras hela organisationen av kvalitetstänkande
där principerna är beskrivna i en kvalitetsmanual och definierade i en
kvalitetspolicy. Kvalitetsmanualen innehåller följande kvalitetsmål:
Efterlevnad av utbildningskrav: 100%
Ingen brist av produkt på grossistnivå
Klagomål på försäljningskvot: 0,02%
Genomförda revisioner enligt revisionsplan: 100%
Leverantörskontroll: 100%
Alla medarbetare utbildas kontinuerligt i att rapportera informa
-
tion om biverkningar och klagomål relaterade till Camurus pro-
dukter.
På detta sätt bidrar medarbetarna till att förbättra patienternas säker-
het.
Camurus ledningsgrupp ansvarar för att säkerställa att företaget
har lämpliga resurser för att implementera och underhålla ett
adekvat och effektivt kvalitetsledningssystem. Ledningsgruppen
informeras kontinuerligt om kvalitetssystemets prestanda, den sys
-
tematiska övervakningen av patientsäkerheten och produkternas
nytta-risk-profil.
Företagets aktiviteter inom kvalitet och kvalitetsledningssystem
granskas regelbundet via interna revisioner och inspekteras och
certifieras av berörda myndigheter. Vid brister utförs grundorsaks-
analyser och korrigerande och förebyggande åtgärder implemen-
teras. Dessa åtgärder följs kontinuerligt upp för att säkerställa att
eventuella brister har åtgärdats på ett adekvat sätt.
Camurus strävar efter att utveckla läkemedel som gör verklig
skillnad för patienter, både i behandlingseffekt och förbättrad
livskvalitet. För att säkerställa att Camurus produkter ger relevant
patientnytta, förs dialog med patientorganisationer och patient-
representanter medverkar även i styrkommittéer för vissa kliniska
studier.
Patientsäkerhet och styrning
Camurus följer nationell lagstiftning och riktlinjer för de
marknader som företaget verkar i, till exempel riktlinjer från
European Medicines Agency (EMA) och U.S. Food and Drug
Administration (FDA). Företaget följer internationella stan
-
darder och riktlinjer för läkemedelsutveckling och distribution,
såsom Good Clinical Practice (GCP), Good Distribution Practice
(GDP), Good Laboratory Practice (GLP), Good Manufacturing
Practice (GMP) och Good pharmacoVigilance Practice (GVP).
miljoner SEK till utbildnings-,
forsknings- och stödinsatser
6,4
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
63
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
Ansvarsfull produktinformation och märkning
Den ändamålsenliga användningen av ett läkemedel föreskrivs av
regulatoriskt godkänd produktinformation, och märkningen är därför
väsentlig för att säkerställa att hälso- och sjukvårdspersonal och
patient kan fatta välinformerade beslut om behandlingen. All mark
-
nadsföring av läkemedlet sker enligt de uppgifter och förutsättningar
som anges i produktinformationen. Camurus uppfyller samtliga regula-
toriska krav gällande framtagande, uppdatering, kommunikation och
återgivning av märkningen under produktens hela livscykel.
Forskningsetik
Kliniska studier
Kliniska studier är en nödvändighet för att utveckla innovativa
mediciner som förbättrar patienters liv. Genom noggrant genom
-
förda kliniska studier säkerställer Camurus att företagets produkter
uppvisar en gynnsam nytta-riskprofil. Ansvar för val av produktkan
-
didat för klinisk prövning, tillverkning, planering, genomförande och
rapportering av kliniska studier vilar på Camurus ledningsgrupp.
Innan start av en klinisk studie genomförs alltid en riskbedömning
för att identifiera möjliga risker med potentiell negativ påverkan på
studien samt ge förslag på åtgärder för att minimera eller eliminera
riskerna. Resultaten från riskbedömningarna dokumenteras enligt
Camurus procedurer.
Det är Camurus ansvar att säkerställa att försöksprotokollet för
en klinisk studie skickas in till berörda, relevanta myndigheter och
oberoende etikkommittéer som godkänner och övervakar studien.
Kliniska studier genomförs efter försökspersonernas informerade
samtycke. Varje deltagare har också rätt att dra tillbaka sitt samtycke
närsomhelst under studien. Camurus åtar sig att alltid genomföra kli
-
niska studier i enlighet med gällande internationella etiska och veten-
skapliga standarder för design, genomförande, dokumentation och
rapportering. Det är Camurus ansvar att säkerställa att kliniska stu
-
dier som initieras, genomförs och sponsras av Camurus sker i enlig-
het med Helsingforsdeklarationen samt efter principerna för god
klinisk sed (GCP) och gällande lagar och förordningar. På detta sätt
garanteras att patienternas rättigheter, säkerhet och välbefinnande
säkerställs. Camurus ansvar gäller också för uppgifter och funktioner
som delegerats till att utföras av en annan organisation, till exempel
en CRO (Contract Research Organization). Via underskrivna
kontrakt ställer Camurus krav på att de delegerade uppgifterna
sker i enlighet med god klinisk sed, Helsingforsdeklarationen,
gällande lagstiftning och enligt kontrakten. Camurus genomför
regelbundet obligatorisk träning i god klinisk sed för alla medar
-
betare som arbetar med kliniska studier. Den senaste träningen
genomfördes under 2024.
Genom att registrera nya kliniska studier i offentliga data
-
baser samt publicera resultaten efter avslutade studier, skapar
Camurus transparens och tillit. Camurus åtar sig att rapportera
resultaten från sina kliniska studier inom 12 månader efter att
studien avslutats. Camurus pågående och nyligen avslutade
kliniska studier finns exempelvis registrerade på Clinicaltrials.gov
och EU Clinical Trials Register.
Camurus strävar efter att ge studiedeltagare tillgång till
medicinerna även efter genomförda kliniska studier om nyttan
för fortsatt behandling för den enskilda patienten överväger
risken samt att produkten finns tillgänglig och fortsatt behandling
är godkänd av relevanta myndigheter.
För mer information om Camurus ställningstagande till
etik, mångfald och transparens i sina kliniska studier se
Camurus hemsida.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
64
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
Djurskydd
Djurskydd är en prioriterad fråga i Camurus hållbarhetsarbete (se
Camurus väsentlighetsanalys, sidan 55). På Camurus genomförs
djurförsök enbart när det är nödvändigt och alltid i enlighet med
all tillämplig lagstiftning, företagets djurskyddspolicy och enligt
3Rs-principen (replace, reduce and refine). Ansvaret för att säker
-
ställa att djurförsöken hanteras i enlighet med gällande lagstiftning
och enligt Camurus djurskyddspolicy vilar på Camurus verkstäl
-
lande direktör.
Camurus kvalitetsavdelning genomför regelbundet revisioner
där den interna hanteringen av djurskydd ingår. Under 2024
registrerades inga avvikelser relaterade till djurhantering.
Camurus uppförandekod för leverantörer inkluderar djur
-
skyddskrav för CROs. Camurus genomför regelbundna revisioner
av sina CRO med avseende på kvalitet, djurhållning och djurskydd.
När det gäller Camurus interna djurstudier utförs regelbundna
revisioner av djurleverantören.
Camurus följer alltid sitt etiska tillstånd och arbetar enligt
3R-principen nedan:
Ersätta djurförsök (replace): Nya formuleringar för läkemedels-
substanser utvärderas noggrant i laboratoriet innan de testas i djur
för att optimera formuleringarna, vilket betyder att endast få formu-
leringar testas vidare i djur.
Minska antalet djur i försök (reduce): Nya formuleringar för läke
-
medelssubstanser utvärderas noggrant i laboratoriet innan de
testas i djur. Antalet djur för varje försök är så lågt som möjligt men
tillräckligt för att kunna dra relevanta och tillförlitliga slutsatser från
försöket.
Förfina djurförsök (refine): Innan en studie startas utvärderas sub
-
stansen utifrån tillgängliga effektdata och en bedömning görs för
val av lämpliga doser för att uppnå försökets syfte och minimera
biverkningar. När djuren ges injektionen är de sövda/lätt sederade.
De får sedan vakna upp i sin bur med mycket berikningsmaterial
för trygghet och lek. Djuren vistas alltid minst två stycken i en bur.
Blodprovstagning sker i möjligaste mån via sublingual blödning
där djuret fixeras en kort stund men ej behöver sövas. Djuren har
kontinuerlig tillsyn under försökets första dag med täta kontroller.
Därefter daglig tillsyn. Det hålls regelbundna djurskyddsorgans-
möten med veterinär, ansvarig föreståndare och personal där
bland annat de ovanstående 3R-principerna diskuteras och utbyte
mellan olika forskargrupper sker. Eventuella avvikelser i djurförsöken
rapporteras i studierapporter och elektroniskt lagrade rådata och
noteras i revisioner. Veterinär tillkallas vid behov.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MEDARBETARE
Camurus medarbetare är företagets viktigaste resurs och företaget strävar efter att skapa en
arbetsplats som genomsyras av företagets värderingar – innovation, kvalitet, passion, samarbete
och ägandeskap. Ambitionen är att bibehålla en inkluderande, diversifierad och öppen arbets-
miljö där medarbetare kan växa och bidra till våra mål och vår vision.
Medarbetare
Höjdpunkter 2024
Ytterligare förbättrat resultat i medarbetarunder-
sökning avseende medarbetarengagemang
Fortsatt utveckling av företagets digitala
utbildningsplattform med träningar både inom
hållbarhet, såväl som ansvarsfullt företagande
Flertalet lokala initiativ av volontärarbete
Goda anställningsvillkor
För att attrahera och behålla kompetens arbetar Camurus för ett
starkt varumärke som arbetsgivare med goda karriär- och utveck
-
lingsmöjligheter för företagets medarbetare. Arbetet ger resultat
och 2024-års medarbetarundersökning visade återigen på ett ännu
högre engagemangsindex (eNPS score) än året innan,
se tabell på sidan 77. Indexet är ett mått på medarbetarnas
benägenhet att rekommendera Camurus som arbetsgivare.
Under 2024 ökade antalet medarbetare från 213 till 256,
en ökning med 20 procent.
Företagets mål är både att rekrytera nya medarbetare och behålla
engagerade, drivna och kompetenta medarbetare. Camurus
deltar i jobbmässor, genomför employer branding-aktiviteter,
samarbetar med universitet och genomför studiebesök för
studenter vid huvudkontoret. För att utöka rekryteringsmöjlig-
heterna samarbetar Camurus även med andra företag i regionen
som behöver säga upp medarbetare på grund av till exempel
omstrukturering.
Camurus tillämpar kollektivavtal i de länder där kollektivavtal
finns. Under 2024 omfattades 68 procent av Camurus medar-
betare av kollektivavtal.
Camurus strävar efter att förbättra balansen mellan arbetsliv
och privatliv genom att exempelvis erbjuda flexibilitet och möjlig
-
het att delvis arbeta hemifrån, vilket även minskar miljöpåverkan
från jobbpendlande.
Camurus mål inom utveckling av humankapital för 2025 är att:
15% av vakanser tillsätts internt
Personalomsättning är under 10%
100% av medarbetarna har tillgång till
relevant digital utbildning
100% av nya medarbetare genomför
företagets mångfaldsutbildning
8
,
9
av
1
0
Medarbetarnas känsla av inkludering
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL INOM
FOKUSOMRÅDET MEDARBETARE SE TABELL
HÅLLBARHETSSTRATEGI SIDAN 53
65
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MEDARBETARE
Camurus arbetar för att främja interna kandidater för lediga posi-
tioner i företaget. Medarbetare uppmuntras att ha individuella
utvecklingsplaner och utifrån medarbetarnas ambitioner och före
-
tagets behov arbetar man tillsammans för att förbereda anställda
för eventuella framtida nya roller inom företaget. Medarbetare och
linjechefer kartlägger tillsammans medarbetarens önskemål kring
utveckling i företaget och vilka aktiviteter och insatser som behöver
planeras för att åstadkomma denna utveckling.
För att alla medarbetare på ett lättillgängligt sätt ska kunna ta
initiativ till eget lärande finns också en digital plattform som
erbjuder utbildningar till alla medarbetare.
Systematiska utvärderingar och dialoger mellan linjechefer
och medarbetare genomförs årligen för att utvärdera medarbeta
-
rens behov, prestation, mål och utveckling under året. Processen
inkluderar även en utvärdering av medarbetarens individuella
utvecklingsplan. Under 2024 genomfördes fortsatt ett flertal intern
-
utbildning för linjechefer kring återkoppling och andra relevanta
kompetenser. Företagets årliga medarbetarundersökning ger också
medarbetarna möjlighet till konfidentiell återkoppling.
Under 2023 antog Camurus riktlinjer för volontärarbete som ger
Camurus medarbetare möjlighet att ägna en dag per år åt frivilligt
volontärarbete. Under 2024 genomfördes flertalet volontärprojekt
på lokal nivå ute i länderna.
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Camurus är ett internationellt företag vars vägledande principer
omfattar mångfald, jämlikhet och inkludering. Nolltolerans råder
mot alla former av diskriminering, trakasserier och kränkande
behandling utifrån kön, könsöverskridande identitet eller uttryck,
etnicitet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsvariation,
sexuell läggning eller ålder. För mer information se Camurus
uppförandekod och mångfaldspolicy. I den årliga medarbetar-
undersökningen mäter Camurus medarbetarnas känsla av inkludering,
vilket 2024 var 8,9 på en skala på 1-10.
Enligt Camurus mångfaldspolicy har alla medarbetare ett ansvar
att ta initiativ och aktivt delta i mångfaldsarbetet. Camurus HR-avdel-
ning med HR-chefen i spetsen (som är medlem i ledningsgruppen)
har ett samordnande ansvar avseende arbetet med mångfaldsfrågor.
Mångfaldsfrågor drivs även i Camurus hållbarhetskommitté.
Camurus lönepolicy förbjuder alla former av diskriminering. Alla
medarbetare på Camurus får en adekvat lön i linje med tillämplig
löne-benchmark som bolaget genomför regelbundet. Camurus följer
årligen upp lönenivåer och löneskillnader i bolaget. Linjechefer har
tillgång till resultaten i Camurus löne-benchmark samt till interna
löneintervall, vilka ska tas i beaktande vid nyrekrytering och i den
årliga lönerevisionen. I 2024 års lönerevision framkom inga oskäliga
löneskillnader mellan till exempel män och kvinnor eller inom
samma kön. Camurus tillämpar också ett globalt bonussystem.
Camurus strävar efter att alltid rekrytera de mest kvalificerade
personerna för uppgiften oavsett bakgrund, kön, könsöverskridande
identitet, etnicitet, religion, ålder, funktionsvariation eller sexuell
läggning och bolaget värdesätter och främjar aktivt mångfald bland
sina medarbetare vilket även är förankrat i företagets mångfalds
-
policy och mångfaldsutbildning. Under 2024 utbildades samtliga
medarbetare i mångfaldsfrågor. Även introduktionsutbildningen
för nya medarbetare inkluderar mångfaldsfrågor.
Camurus samarbetar löpande med initiativet “Jobbsprånget”,
vilket är Sveriges största initiativ för praktikplatser till utlandsfödda
akademiker. Syftet med initiativet är att ge deltagare arbetslivs-
erfarenhet och referenser som så småningom ska leda till en
permanent anställning. Under 2024 rekryterades tre praktikanter
genom Jobbsprånget.
Camurus uppmuntrar sina medarbetare till att identifiera interna
mentorer, som kan stötta dem i deras utveckling och vid behov
erbjuds även externa coacher eller mentorer där det finns en rele
-
vans för verksamheten och medarbetarens individuella utveckling.
Camurus har även tagit emot studenter från mastersprogram
och doktorander som skriver sina uppsatser eller avhandlingar hos
Camurus med stöd av Camurus medarbetare som fungerar som
handledare.
Hälsa och säkerhet
Alla medarbetare på Camurus ska trivas och ha möjlighet att utveckla
sin fulla potential på arbetsplatsen. Medarbetarnas välmående, både i
den fysiska och psykiska arbetsmiljön, är av yttersta vikt för företaget.
Camurus har ett mål för medarbetarnas frisknärvaro på minst
97 procent (se Camurus hållbarhetstrategi på sidan 53). Under 2024
var frisknärvaron 98 procent.
66
Camurus åtar sig att följa alla tillämpliga lagar och förordningar på
internationell, regional och nationell nivå. Detta inkluderar bland
annat internationella konventioner om mänskliga rättigheter och
arbetsrätt, såsom:
FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna (1948)
Internationella arbetsorganisationens åtta grundläggande
konventioner, nr. 29, 87, 98, 100, 105, 111, 138 och 182
FN:s konvention om barnets rättigheter, artikel 32
Linjecheferna har ett delegerat arbetsmiljöansvar för sina medar-
betare och HR-chefen ett delegerat övergripande ansvar för att
samordna och leda Camurus systematiska arbetsmiljöarbete.
Camurus har en global arbetsmiljöpolicy som alla medarbetare är
ålagda att följa. Arbetsmiljöarbetet bedrivs på ett systematiskt sätt
utifrån en ledningsstruktur som inkluderar processfaserna under
-
sökning, riskbedömning, åtgärder och kontroll. Att bedriva arbets-
miljöarbetet enligt denna ledningsstruktur är ett lagkrav i Sverige
men Camurus bedriver allt arbetsmiljöarbete i företaget, oavsett
land, utifrån denna struktur. Alla medarbetare och inhyrda konsulter
berörs av detta arbetssätt.
För mer information se Camurus arbetsmiljöpolicy och policy
mot trakasserier.
Camurus har följande arbetsmiljörelaterade mål:
Att upprätthålla en effektiv långsiktig verksamhet med en hälsosam
fysisk och psykosocial arbetsmiljö och nöjda medarbetare
Att förebygga arbetsolyckor och arbetsrelaterade sjukdomar.
Camurus mål är noll arbetsolyckor och arbetsrelaterade sjuk
-
skrivningar.
Målen följs årligen upp inom ramen för det systematiska
arbetsmiljöarbetet.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
98%
frisknärvaro
67
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
För den svenska verksamheten (59 procent av de anställda) har
företaget en skyddskommitté. Årligen genomförs två skyddsronder
med syfte att upptäcka och förebygga arbetsmiljörelaterade risker.
Skyddsronderna är en viktig del i Camurus arbetsmiljöriskhantering
som även består av löpande riskbedömningar av arbetsmiljörisker i
hela verksamheten och av ett riskreducerande arbete.
Under 2024 genomförde alla nya chefer en arbetsmiljöutbildning
som sträckte sig över sex månader och samtliga medarbetare erbjöds
utbildning i hjärt-lungräddning (HLR). En hög nivå av säkerhet ska inte
garanteras enbart för Camurus medarbetare utan för alla personer
som befinner sig i Camurus lokaler eller utför arbete på Camurus
uppdrag i Camurus lokaler. I sin arbetsplatspolicy åtar sig Camurus
att säkerställa att alla personer som vistas på Camurus arbetsplats
följer företagets säkerhetsföreskrifter för att förebygga incidenter och
avhjälpa olyckor på arbetsstället. Målet är noll incidenter eller olyckor.
Camurus nödlägesberedskap styrs av företagets affärskontinuitets-
plan och av krisplanen som innehåller anvisningar för hur medarbetare
ska bete sig i fall av nödläge.
Alla medarbetare erbjuds vid behov även företagshälsovård,
inklusive stödsamtal. De medarbetare som arbetar i Sverige
(59 procent) erbjuds även en hälsoundersökning vartannat år.
Respekt för mänskliga rättigheter
Camurus åtar sig att följa FN:s vägledande principer för företag och
mänskliga rättigheter och att respektera och arbeta i enlighet med
alla internationellt erkända mänskliga rättigheter (inklusive de grund-
läggande mänskliga rättigheterna i arbetslivet enligt ILO:s (Interna-
tional Labour Organization) konventioner, både i och utanför den
egna verksamheten, vilket också beskrivs i företagets uppförandekod,
uppförandekod för leverantörer och mångfaldspolicy. Camurus
engagemang att motverka alla former av tvångsarbete och slaveri
återspeglas i företagets UK Modern Slavery Act Transparency
Statement.
Camurus har en visselblåsarplattform som är tillgänglig på olika
språk. Plattformen ger både medarbetare och externa intressenter
(tredje part) möjlighet att anmäla alla former av missförhållanden.
För mer information om Camurus plattform för visselblåsning se
avsnitt Visselblåsning på sidan 74.
Camurus deltog under 2024 i UN Global Compact:s Business and
Human Rights Accelerator, ett utbildningsprogram för företag för
att säkerställa respekt för mänskliga rättigheter. Vidare har företaget
identifierat fokusområden och tagit fram en handlingsplan för arbetet
med att säkerställa respekt för mänskliga rättigheter i hela värdekedjan.
Följande fokusområden har identifierats:
Leverantörsledet, odling av råmaterial
Leverantörsledet, distribution
Patienters hälsa och välmående
Medarbetares hälsa och välmående
För att säkerställa att eventuella kränkningar av mänskliga rättigheter
hanteras på ett korrekt sätt i enlighet med kraven i FN:s vägledande
principer för företag och mänskliga har Camurus under 2024 utvecklat
en process för att hantera och gottgöra eventuella kränkningar.
HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MEDARBETARE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
Styrning av miljöarbetet
Utöver att följa gällande lagkrav, styrs Camurus övergripande
miljöarbete av företagets styrdokument såsom företagets
miljöpolicy och hållbarhetspolicy, hållbarhetsstrategi (se sidan 53)
samt Camurus plan för klimatneutralitet.
Camurus tillämpar även ett miljö- och hållbarhetslednings-
system som är baserat på miljöledningsstandarden ISO 14001.
Miljöledningssystemet omfattar bland annat registrering och
hantering av avvikelser och följer PDCA-cykeln (Plan-Do-Check-
Act). Enligt Camurus hållbarhetspolicy är varje anställd ansvarig
för att rapportera hållbarhetsrelaterade avvikelser och/eller
föreslå förbättringar. Om en miljöavvikelse upptäcks antingen
vid revision eller i det dagliga arbetet genomförs en grundorsaks-
analys och avhjälpande och förebyggande åtgärder vidtas.
Camurus tillämpar också en policy för hållbara inköp som före-
skriver att miljöhänsyn ska tas vid inköp av produkter eller tjänster
inom Camurus verksamhet från t.ex. inköp av råvaror eller produkt-
förpackningar, till transporttjänster, laboratorieutrustning eller
kontorsmaterial.
Camurus arbetar tillsammans med företagets leverantörer och andra samarbetspartners för att
kontinuerligt minska företagets miljö- och klimatpåverkan. Ambitionen är att utveckla verksam
-
heten med minimal miljöpåverkan genom hela värdekedjan. En viktig uppgift är att frikoppla
Camurus tillväxt av verksamheten från företagets växthusgasutsläpp och annan miljöpåverkan.
Miljö
Höjdpunkter 2024
Utökat redovisning av växthusgasutsläpp
med hela scope 3 enligt GHG-protokollet
Fasat in förnybara drivmedel i godstransporter
Bytt till FSC-märkta produktförpackningar
Bytt till injektionspenna tillverkad i förnybar plast
Samarbetsprojekt med leverantörer kring ökad
miljöprestanda och hållbarhet i leverantörskedjorna
Deltagit i projektet CoAction Lund som fokuserar
på hållbar mobilitet för att bidra till Lunds kommuns
mål om klimatneutralitet 2030
Reviderat kontraktstillverkningens miljöarbete
och infört förbättringsåtgärder
Initierat miljöcertifiering av Camurus laboratorier
enligt My Green Lab standard
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL INOM FOKUSOMRÅDET
MILJÖ SE TABELL HÅLLBARHETSSTRATEGI SIDAN 53
68
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
69
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
Klimatpåverkan
Klimatpåverkan är en av vår tids största utmaningar och Camurus
arbetar aktivt med att minimera företagets utsläpp av växthusgaser
i hela värdekedjan. För att reducera verksamhetens klimatpåverkan
och
styra mot klimatmålen och en grön övergång i enlighet med
ramverken
och målen i Parisavtalet, tillämpar Camurus sin
handlingsplan för klimatneutralitet.
Företagets växthusgasutsläpp
1
redovisas i enlighet med
standarden Greenhouse Gas Protocol
2
.
Camurus scope 1-utsläpp
3
är förhållandevis låga och omfattar i
nuläget växthusgasutsläpp från företagets tjänstebilar samt direkta
utsläpp från användning av eldningsolja och naturgas för uppvärm
-
ning av Camurus regionala kontor. I tidigare nämnd handlingsplan
ingår mål för omställning från förbränningsmotorbil till elbil
i Camurus tjänstebilsflotta vilket på sikt kommer att eliminera
växthusgasutsläpp från tjänstebilarna inom scope 1.
Även Camurus scope 2-växthusgasutsläpp
4
är förhållandevis
låga. All produktion är utkontrakterad och utsläppen inom Camurus
organisation härrör enbart från elförbrukning på kontoren (inklusive
laboratoriemiljöer) samt från företagets elbilar. All elektricitet som
förbrukades under 2024 vid Camurus huvudkontor, laboratorier samt
kontor i Tyskland, Australien och USA kom från förnybara källor.
Camurus största klimatpåverkan finns inom scope 3
5
, det vill
säga de växthusgasutsläpp som uppstår upp- och nedströms i
värdekedjan. Under 2024 har Camurus genomfört en beräkning av
alla indirekta växthusgasutsläpp (scope 3 utsläpp) i hela värdekedjan.
Över 90 procent av all Camurus växthusgasutsläpp är scope 3
-utsläpp. Tillverkningen och distributionen av företagets produkter
bygger på leverantörskedjor i flera led med många olika aktörer
och processer, varav alla genererar växthusgasutsläpp i olika mängd.
Genom aktiva val av leverantörer och partners har Camurus viss
möjlighet att påverka dessa utsläpp, men som en mindre aktör i
sammanhanget kan inflytandet vara begränsat.
Medarbetarnas arbetspendling och affärsresor ger också upphov
till växthusgasutsläpp. Även forsknings- och utvecklingsfasen av
läkemedel, dess användning samt avfallet som uppkommer i
samband med användningen, genererar växthusgasutsläpp.
Tjänstebilar
Köpt el, värme
och fjärrkyla
Köpta varor
och tjänster
Bränsle och
energirelaterade
aktiviteter
Transport och
distribution
Avfall genererat i
egen verksamhet
Affärsresor
Jobbpendling
Transport och
distribution
Hantering av avfall
använd produkt
Koldioxidekvivalenter
(CO
2
e)
Scope 3
INDIREKT
Scope 3
INDIREKT
Scope 2
INDIREKT
Scope 1
DIREKT
Uppvärmning
av kontor
Klimatpåverkan i värdekedjan Växthusgasutsläpp scope 1, 2 och 3
Växthusgasutsläpp scope 3
Referenser
1. Alla växthusgasutsläpp rapporteras i CO2-ekvivalenter.
2. GHG-protokollet är ett globalt standardiserat ramverk
för att mäta och hantera utsläpp av växthusgaser (GHG).
3. Scope 1-utsläpp omfattar direkta utsläpp från
ägda eller kontrollerade källor.
4. Scope 2-utsläpp omfattar indirekta utsläpp från
generering av köpt energi.
5. Scope 3-utsläpp omfattar alla indirekta utsläpp
(exklusive scope 2) som förekommer i företagets
värdekedja, uppströms och nedströms.
Produkt till patient
Framåt i värdekedjanCamurus
Tillverkning
Bakåt i värdekedjan
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Totala scope 1- och 2-utsläpp per
omsättning (MSEK), ton/CO
2
e
2023 2024
0,1
0,08
0,06
0,04
0,02
0
1,0
0,8
0,6
0,4
0,2
0
0,07
0,6
Totala scope 1- och 2-utsläpp per
heltidsanställd, ton/CO
2
e
2023 2024
81,44% Köpta varor och tjänster
(8 247,81 tCO
2
e)
7,26% Affärsresor (734,98 tCO
2
e)
4,22% Kapitalvaror (427,88 tCO
2
e)
3,06% Uppströms transporter och
distribution (310,22 tCO
2
e)
2,49% Medarbetares pendlingsresor
(252,23 tCO
2
e)
0,88% Bränsle och energi (88,90 tCO
2
e)
0,34% Slutbehandling av sålda
produkter (34,38 tCO
2
e)
0,30% Nedströms transport och
distribution (30,12 tCO
2
e)
0,01% Avfall genererat i den egna
verksamheten (0,72 tCO
2
e)
98,7% Scope 3 (10 127,25 tCO
2
e)
1,1% Scope 1 (115,8 tCO
2
e)
0,2% Scope 2 (19,3 tCO
2
e)
Kapitalvaror
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Lokala utsläpp till luft
Lokala utsläpp till luft från till exempel fordon såsom utsläpp av
kolmonoxid (CO), kolväten (HC), partiklar (PM), kväveoxider (NO
x
)
och svaveldioxid (SO
2
) medför både miljö- och hälsoproblem.
Camurus har ingen egen produktion. Därför förekommer
lokala utsläpp till luft nästan uteslutande från företagets bilflotta.
Camurus mäter sina utsläpp och har som mål att eliminera avga
-
serna från företagets bilar (se miljömål för införande av elbilar i
verksamheten i tabellen hållbarhetsstrategi på sida 53). Genom att
ställa om Camurus bilflotta till elbilar kommer vid sidan av växthus
-
gasutsläppen även avgasutsläppen falla bort. Elbilar bidrar också
till en tystare och hälsosammare miljö vilket är särskilt viktigt vid
körning i städer och tätorter. Camurus uppmanar också sina
leverantörer att använda förnybar energi och ställa om till eldrift
så fort som möjligt.
Förebyggande av utsläpp till mark och vatten
Då Camurus inte har någon egen produktion utan endast bedriver
laboratorieverksamhet och kontorsarbete uppstår i regel inga
utsläpp till mark och vatten. I laboratorierna hanteras enbart
mycket små volymer av läkemedel och kemikalier och Camurus
har tydliga skriftliga rutiner och fysiska åtgärder på plats (såsom
pluggade avlopp och spillredskap) för att förebygga och åtgärda
ett eventuellt spill av aktivt ämne eller kemikalier.
Camurus strävar efter att minimera miljöpåverkan från sina
produkter så långt som möjligt i hela värdekedjan och har ett tätt
samarbete med sina leverantörer för att förebygga utsläpp av
läkemedel eller kemikalier. Inom kontraktstillverkningen finns väl
utvecklade säkerhetsrutiner på plats för att förebygga utsläpp till
miljö. Allt processvatten hanteras som farligt avfall och skickas till
destruktion enligt gällande lagstiftning, likaså kontaminerade kärl
och skyddskläder.
Resursanvändning och cirkularitet
Läkemedel berörs av många legala krav för att säkerställa kvalitet
och produktsäkerhet vilket kan göra det svårt att miljöanpassa
själva läkemedlet. Camurus läkemedel mot t. ex. opioidberoende
kräver väsentligt lägre mängder aktiv substans än jämförbara
preparat för daglig medicinering och bidrar till att förbättra
HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
70
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
behandlingsresultat och livskvaliteten för patienter med opioid-
beroende. Företagets FluidCrystal-teknologi bygger på användning
av lipider som kommer från förnybara råvaror såsom soja- och
solrosolja.
Förpackningen närmast Camurus läkemedel består av både stål,
glas, gummi och plast. Sprutan monteras i en säkerhetsanordning
av plast som läggs i ett plasttråg gjort av 80 procent återvunnet
material. All plast i förpackningen är PVC-fri och andelen återvunnet
material i plastförpackningarna är sammanlagt 29 procent.
Bipacksedlarna är gjorda av FSC-märkt papper. Ytterförpackningen
av wellpapp är gjord av 100 procent återvunnet material.
Alla Camurus datorer är märkta med miljöcertifieringarna TCO
och Energy Star. Märkningarna
innehåller kriterier för att säkerställa
prestanda inom områdena miljö, mänskliga rättigheter, arbetsrätt
och arbetsmiljö.
I enlighet med företagets policy för hållbara inköp försöker
Camurus i så stor utsträckning som möjligt köpa in kontorsprodukter
som är miljömärkta eller ekologiska som till exempel kontorspapper,
mat och dryck.
71
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
Huvudkontorets fastighet
Av Camurus medarbetare arbetade under 2024 55 procent på
företagets huvudkontor i Lund, Ideon Science Park, Sverige.
Byggnaden innehar miljöcertifieringen Miljöbyggnad Silver.
Under 2024 pågick förberedelserna för flytten till företagets nya
huvudkontor i början på 2025. Fastigheten för det nya huvudkontoret
kommer att vara certifierad enligt LEED (Leadership in Energy and
Environmental Design) nivå Guld, ha solceller på taket och värmas
upp genom ett fjärrvärmesystem som återvinner spillvärme från
närliggande forskningsanläggning. För mer information om det nya
huvudkontorets miljöprestanda se intervju med Camurus Director
Sustainability Iris Rehnström på sidan 17.
Energi
Camurus verksamhet är inte energiintensiv, och 95 procent av all
använd energi som används i Camurus kontor och laboratorier kom
-
mer från förnybar källa. Camurus handlingsplan för klimatneutralitet
innehåller målet att upprätthålla en hög andel förnybar energi i verk
-
samheten. I och med flytten av huvudkontoret och dess miljö- och
energicertifiering förväntar sig Camurus en minskad energianvänd
-
ning per kvadratmeter från kontors- och laboratorieverksamheten
från och med 2025.
Camurus tjänstebilsflotta är inte särskilt stor och drivs huvudsak
-
ligen av diesel och bensin, men andelen elbilar ökar kontinuerligt i
linje med Camurus handlingsplan för klimatneutralitet.
Inom kontraktstillverkningen arbetas det aktivt för att minska
energiförbrukningen. Mellan åren 2023-2024 minskade den sam
-
manlagda energiförbrukningen med 16 procent och det arbetas
med en handlingsplan för att ytterligare minska förbrukningen.
Vatten
Inom Camurus verksamhet är vattenförbrukningen relativt låg
och vatten används huvudsakligen inom kontorsverksamheten
och till rengöring av mindre laboratorieutrustning. Enligt Camurus
miljöpolicy, i vilken alla Camurus anställda är utbildade, ska vatten
användas så effektivt som möjligt.
9
5%
förnybar energi
använd inom Camurus
kontor och laboratorier
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
I den utkontrakterade tillverkningen av Camurus produkter används
vatten till exempel vid rengöring och sterilisering av utrustning och för
processkylning, men även i dessa processer är vattenförbrukningen
förhållandevis låg jämfört med till exempel andra industrier eller jord
-
bruk. Tillgången till vatten är god i de områden där huvudkontoret och
produktionen är lokaliserade därför ses tillgången på vatten inte som
en betydande hållbarhetsfråga för Camurus.
Avfall
I Camurus miljöpolicy åtar sig företaget att reducera och förebygga
allt avfall, inklusive farligt avfall som är speciellt viktigt att hantera
utifrån ett miljöperspektiv.
Camurus egen verksamhet ger upphov till både icke-farligt avfall
och farligt avfall såsom kemikalier, aktiva substanser, kontaminerade
kärl eller skyddsutrustning från laboratorieverksamhet. Allt farligt
avfall samlas in, mäts och destrueras i enlighet med gällande lag
-
stiftning. Icke farligt avfall såsom matrester, papper, plast och metall
källsorteras. Under 2024 fanns inte förutsättningar att mäta icke-
farligt avfall individuellt och mättes därför baserat på hyrd yta.
Samma metod tillämpades för energi- och vattenförbrukningen.
Från och med 2025 vid Camurus nya huvudkontor kommer både
energiförbrukningen, vattenanvändningen och avfall mätas individuellt.
Ett nytt koncept för källsortering av kontorsavfall har utarbetats
som ska introduceras på det nya huvudkontoret under 2025 för att
öka graden av källsortering. Till följd av reducerat laboratoriearbete
minskade mängden farligt avfall inom Camurus verksamhet med
11 procent under 2024 jämfört med 2023.
En betydande del av avfallet i kontraktstillverkningen av Camurus
produkter är farligt avfall. Avfallet innehåller läkemedelssubstanser,
varav vissa är narkotikaklassade. Allt farligt avfall samlas in och
destrueras i enlighet med gällande lagkrav. Annat avfall källsorteras
och under 2023 byggdes en ny miljöstation som togs i drift i början
av 2024. Avfallsfraktionerna kan nu separeras på ett bättre sätt vilket
ökar sorterings- och återvinningsgraden av plast och wellpapp.
Brännbart avfall minskade med 29 procent under 2024 jämfört
med 2023.
Avfallsmålet för kontraktstillverkning är att senast 2025 minska
brännbart avfall med minst 10 procent jämfört med 2023 års nivåer.
72
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
1. Produktvalsprincipen innebär att en verksamhetsutövare undviker att använda kemiska produkter
eller biotekniska organismer som kan vara skadliga för människors hälsa eller miljön om de kan
ersättas med mindre farliga alternativ.
2. ESRS, E1, E1-7.
3. Olika aktiviteter som företagen genomför med syfte att kompensera för utsläpp av koldioxid eller
andra typer av växthusgaser genom att betala för att motsvarande mängd utsläpp minskar någon
annanstans.
4. Carbon Capture and Storage (CCS) innebär att koldioxiden i rökgaserna fångas in från kraftverk,
förbränningsanläggningar eller stora processindustrier. Den avskilda koldioxiden komprimeras
och transporteras sen i flytande form till en lämplig lagringsplats djupt ner i marken.
5. ESRS, E1, E1-8.
Kemikalier
I Camurus laboratorier används kemikalier. För att säkerställa en säker
hantering av dessa kemikalier finns nationella och internationella
regelverk. Vissa kemikalier omfattas av EU:s förordning om regis
-
trering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemikalier
(REACH) och Camurus strävar efter att i görligaste mån undvika dessa.
Camurus arbetar för att byta ut farliga kemikalier till mindre farliga
kemikalier och varje inköp av kemikalier föregås av en
miljöbedömning.
Även inom kontraktstillverkningen av Camurus produkter finns
ett strukturerat kemikaliearbete och produktvalsprincipen
1
tillämpas.
Endast begränsade mängder kemikalier används i tillverknings-
processen och kvävgas står för den största användningen. Etanol
används för rengöring av till exempel processutrustning.
Miljöförbättrande åtgärder
I enlighet med Camurus miljömål (se Camurus hållbarhetsmål på
sida 53) var alla förmånsbilar som Camurus tillhandahöll till sina
medarbetare under 2024 antingen elbilar eller laddhybrider.
Camurus tog under 2024 beslutet att certifiera sina laboratorier
enligt miljöstandarden My Green Lab. I november 2024 startade
certifieringsprocessen med en nulägesanalys. Certifieringsprocessen
kommer att fortsätta under 2025. Under 2024 har Camurus genom-
fört en rad möten med företagets större leverantörer för att identifiera
och minska potentiella risker samt att förbättra miljöprestandan inom
deras leverantörskedjor. Genom att samarbeta nära med leveran-
törerna har Camurus arbetat för att säkerställa att alla parter följer
strikta miljöstandarder och implementerar hållbara metoder. Detta
initiativ är
en del av Camurus långsiktiga engagemang för att främja
miljömässig
hållbarhet och ansvarstagande i hela sin värdekedja.
Camurus har under året följt upp miljöprestandan inom kontrakts-
tillverkningen med hjälp av månatliga möten och det har vidtagits
åtgärder för att förbättra produkternas miljöprestanda. Konkreta
miljöförbättringar har genomförts avseende produktförpackningar i
kartong, som numera är tillverkade av FSC-märkt (Forest Stewardship
Council) kartong. För ytterligare information om förbättringar se
avsnitteten Avfall och Energi.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
3
0
%
reduktion av växthusgasutsläpp från
flygtransporter
genom användning
av förnybart drivmedel SAF*
95%
reduktion av växthusgasutsläpp från
vägtransporter
genom användning
av förnybar biodiesel HVO*
* Jämfört med användning fossilt drivmedel
Camurus har fattat beslutet att övergå från att använda en injek-
tionspenna tillverkad av fossil plast till en injektionspenna tillverkad
av bioplast som är gjord på förnybar råvara. Denna förändring
innebär en betydande minskning av injektionspennans växthus-
gasutsläpp med cirka 40 procent, från 183 gram CO
2
e till
111 gram CO
2
e.
Dessutom har leverantören åtagit sig att klimatkompensera
för de återstående växthusgasutsläppen, vilket ytterligare bidrar
till att minimera den totala miljöpåverkan.
För att minska distributionens klimatpåverkan har Camurus, i
enlighet med företagets plan för klimatneutralitet, övergått till att
använda förnybar biodiesel HVO (Hydrotreated Vegetable Oil) för
godstransporter på väg. Denna omställning minskade växthus-
gasutsläppen från vägtransporterna med i genomsnitt 95 procent
under 2024. Klimatavtrycket från flygtransporterna har också
minskat med 30 procent under 2024 genom infasningen av det
förnybara drivmedlet SAF (Sustainable Aviation Fuel).
I Tyskland har Camurus framgångsrikt genomfört pilotprojektet
”Jobbcykel” för att främja hållbar mobilitet. Jobbcykel använder
löneväxling för att låta medarbetarna leasa en företagscykel, som
de även kan använda på sin fritid. Medarbetarna kan välja mellan
olika typer av cyklar, såsom elcyklar, citybikes, mountainbikes och
lastcyklar. Jobbcykel är ytterligare ett sätt för Camurus att stödja
hållbar mobilitet och ge medarbetare incitament att motionera i
sin vardag.
Vidare kommer Camurus med start 2025 medfinansiera
kollektiv
trafikbiljetter för arbetspendling för medarbetare som
är placerade
på huvudkontoret i Sverige.
Camurus har under 2024
2
inte minskat växthusgasutsläpp
genom klimatkompensation
3
eller koldioxidavskiljning och lagring
(CCS)
4
. Camurus tillämpar inga interna system för koldioxid-
prissättning
5.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Ansvarsfullt företagande
Camurus strävar efter att tillsammans med leverantörer, vårdenheter, patienter och andra
intressegrupper säkerställa en hög nivå av affärsetik och hållbarhet. Det inkluderar att förhindra
korruption och konkurrensbegränsande beteende, att säkerställa transparens i samarbeten och
marknadsföring, utan att äventyra dataskydd och patientintegritet samt att hantera hållbarhets
-
risker i leverantörskedjorna. Ambitionen är att alltid bedriva verksamheten och interaktion med
intressenter på ett etiskt, ansvarsfullt och respektfullt sätt.
Affärsetik
Alla Camurus leverantörer förväntas följa gällande lagar
och regelverk för respektive marknad. Företagets interna
uppförandekod samt uppförandekod för leverantörer är två
viktiga verktyg för att säkerställa att god affärsetik och regel-
efterlevnad genomsyrar verksamheten och integreras i
samarbeten, processer och rutiner.
I bolagsstyrningsrapporten finns information om granskning
av företagets finansiella rapporter, riktlinjer och oberoende
kommittéer för ersättningar, inklusive de till styrelsemedlemmar
och ledande befattningshavare. Ytterst ansvarig för god affärs-
etik samt att ingen korruption förekommer är Camurus vd.
Policyer, rutiner och kontrollmekanismer ses kontinuerligt
över utifrån en årlig riskvärdering. För mer information om
Camurus värdering av risker och möjligheter se Hållbarhets-
risker och möjligheter på sidan 58.
Höjdpunkter 2024
Ny global plattform för styrning av interaktioner med
hälso- och sjukvården, patientorganisationer och andra
intressenter utvecklades och implementerades
Medarbetare i alla funktioner utbildades i ansvarsfullt
företagande, inklusive affärsetik och antikorruption.
För medarbetare i kontakt med hälso-och sjukvård,
patientorganisationer och andra
intressenter genom-
fördes också ytterligare utbildning
i de ramverk och
policyer som omgärdar sådana situationer, inklusive för
representation med hälso- och sjukvård.
Tillsättning av förstärkta resurser för regelefterlevnad
på det nya dotterbolaget i USA samt i Australien,
och utnämning av ytterligare resurs för moderbolaget
från årsskiftet
Hållbarhetsutvärderingen av leverantörer utökades
till flera leverantörer och ett flertal samarbeten med
leverantörer inleddes
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL INOM FOKUSOMRÅDET
ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE SE TABELL HÅLLBARHETS-
STRATEGI SIDAN 53
73
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Medarbetare i samtliga funktioner utbildades under året i affärsetik
inklusive anti-korruption. För Camurus medarbetare i kontakt med
externa intressenter inom hälso-och sjukvården, genomfördes också
fördjupande utbildningar om regelefterlevnad med koppling till
anti-korruption.
Alla nyanställda i Camurus utbildas även i företagets uppförande-
kod och antikorruptionspolicy som en del av sitt introduktions-
program.
Konkurrens på lika villkor
Camurus efterföljer alla tillämpliga konkurrenslagar. Lagarna innebär
ett förbud att genom avtal med konkurrenter, leverantörer och
kunder fastställa eller upprätthålla priser eller på annat sätt begränsa
konkurrensen.
Samverkan med hälso-och sjukvården
och dess intressenter
Förutom nationella lagar och förordningar inom området, har
Camurus åtagit sig att följa EFPIA:s kod och riktlinjer för marknads-
föring av läkemedel och interaktion med vårdpersonal, vårdorganisa-
tioner och patientorganisationer. Reglerna omfattar bland annat
korrekt och evidensbaserad marknadsföring, att samverkan sker
på ett professionellt och förtroendefullt sätt, och utan otillbörlig
påverkan.
Camurus ramverk för samverkan med hälso- och sjukvården
och dess intressenter, består av en global policy, med tillhörande
rutiner och riktlinjer.
Policyn slår fast bärande principer och regler för interaktioner
med hälso-och sjukvården och dess intressenter för att säkerställa att
dessa genomsyras av god etik, integritet, förtroende och ansvarsfullt
företagande. I tillägg uttrycker policyn Camurus åtagande att följa
såväl EFPIA:s kod som lokala branschkoder, genom att omfamna
självreglering som ett viktigt instrument i branschen och verksam
-
heten. Den praktiska implementeringen av ramverket förstärktes
under 2024 genom utveckling av en ny global plattform
för styrning
av sådana interaktioner och driftsättning av plattformen
mot slutet
av året.
Ramverk för god affärsetik
Under 2024 vidtogs flera viktiga initiativ för att stärka ramverket för
affärsetik och regelefterlevnad, med syftet att säkerställa efterlevnad
av de strikta etiska principer som lagstiftning samt etiska koder
och riktlinjer ställer, se vidare i avsnitten nedan. Ramverket tar sin
utgångspunkt i EFPIA:s kod (European Federation of Pharmaceutical
Industries and Associations) och behandlar utöver det exempelvis
antikorruptions-, visselblåsnings- och dataskyddsfrågor.
Efterlevnadsramverket består av styrdokument såsom uppförande-
kod, och policyer för antikorruption, och samverkan med hälso-och
sjukvården och dess intressenter, där den sistnämnda även täcker
marknadsföring av Camurus produkter. Ramverket utvecklas
kontinuerligt för att minska risker och förhindra incidenter av tjänste-
fel och inkluderar sedan 2023 processer för utvärdering av leveran-
törer och affärspartners utifrån ett hållbarhetsperspektiv, inklusive
riskhantering, bolagsstyrning och antikorruption.
Genom sitt efterlevnadsramverk säkerställer Camurus att:
Informationen om företagets produkter är korrekt,
balanserad och objektiv
Samverkan och dialog med vårdpersonal, vårdorganisationer och
patientorganisationer sker på ett etiskt och transparent sätt
Marknadsföring, utveckling och forskning följer
etiska standarder
Camurus följer tillämpliga lagar, förordningar och koder
Tredje-part, såsom distributörer, leverantörer av kontrakts-
forskning, och andra tjänsteleverantörer, ej är involverade
i korrupta eller andra oetiska affärer, när de agerar på
Camurus vägnar
Arbete mot korruption
Som läkemedelsbolag har Camurus daglig kommunikation med
sjukvårdspersonal, patienter, patientorganisationer, leverantörer och
affärspartners. Dialoger under vilka bolagets medarbetare riskerar att
utsättas för situationer som kan kopplas till korruption och mutor.
Camurus har nolltolerans mot all form av korruption. Detta tydliggörs
i Camurus interna uppförandekod, uppförandekod för leverantörer
samt i företagets antikorruptionspolicy, som uppdaterades under
2024, med förstärkt styrning av lobbying-aktiviteter.
74
Alla berörda medarbetare utbildas inom etisk och transparent
marknadsföring. För att säkerställa intern kompetens och god imple-
mentering av ramverket och den nya plattformen, genomförs också
fördjupande compliance utbildningar för Camurus medarbetare i
kontakt med externa intressenter inom hälso-och sjukvårdsområdet.
Sedan 2023 redovisar Camurus alla bidrag till hälso- och sjukvården
och patientorganisationer. Under 2024 utökades redovisningen till
att även inkludera donationer till andra välgörande ändamål och så
kallade prövarinititerade studier (”Investigator Sponsored Studies
(ISS)”). Se transparensrapportering.
Personlig integritet och dataskydd
Camurus värnar om skyddet av personlig integritet vid all behandling
av
personuppgifter. Camurus har väl etablerade policyer och rutiner
för att säkerställa skyddet av alla registrerades personuppgifter,
i enlighet med tillämplig lagstiftning för dataskydd (inklusive
Dataskyddsförordningen, GDPR). Ett dataskyddsombud är utsedd
att stötta organisationens arbete och säkerställa efterlevnad av
GDPR. Översyn och uppdatering av policyer och rutiner görs
löpande, och minst årligen. För mer information om hur Camurus
hanterar personuppgifter se Camurus integritetspolicy.
Visselblåsning
Camurus har en visselblåsarrutin och en digital visselblåsarplattform,
där den sistnämnda finns tillgänglig internt via företagets intranät
och externt via Camurus hemsida. Camurus tar misstänkta tjänstefel
på största allvar och via rapporteringsverktyget tillhandahålls en
lättillgänglig, säker och tillförlitlig mekanism för anställda och tredje
part att rapportera misstänkta missförhållanden som involverar
Camurus. Eventuella ärenden som rapporteras utreds noggrant och
efterföljande åtgärder vidtas vid behov. Under 2024 förbättrades
rapporteringsverktyget och rapportering kan numera göras på
engelska, spanska, franska, tyska och svenska, utifrån rapportörens
preferens av språk.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Lobbying och politiska bidrag
Camurus uppförandekod och anti-korruptionspolicy tydliggör att
Camurus inte ger några bidrag till politiska partier eller politiker och
vi intar i övrigt en neutral position i förhållande till politiska partier.
Under 2024 uppdaterades anti-korruptionspolicyn med förstärkt
styrning av lobbying aktiviteter.
Ansvarsfull hantering av leverantörskedjor
Trots att läkemedelsindustrin är starkt reglerad finns det sociala
risker, miljörisker och korruptionsrisker i komplexa och globala
leverantörskedjor, ofta i flera led. För att upptäcka och hantera
hållbarhetsrisker i leverantörskedjorna har Camurus implementerat
en riskhanteringsprocess som bygger på ett due diligence pers
-
pektiv. De hållbarhetskrav som Camurus ställer på sina leverantörer
beskrivs i Camurus uppförandekod för leverantörer som företagets
leverantörer behöver efterleva. Dessa hållbarhetskrav följs regel
-
bundet upp av Camurus och leverantörerna riskvärderas baserat
på sin prestanda inom områdena hållbarhetsstyrning, mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, arbetsmiljö, miljö och antikorruption. För att
effektivt bedriva det operativa uppföljningsarbetet med företagets
leverantörer nyttjar Camurus ett digitalt riskhanteringssystem.
Flödet för processen visas i bilden nedan.
Exempel på aktiviteter som vidtas om Camurus riskanalysprocess
visar hög risknivå för en leverantör är revisioner, samarbeten för pre
-
stationsförbättring såsom utbildningar, gemensamma analyser och
gemensamma mål samt kontinuerliga uppföljningar. Under 2024
har Camurus genomfört flera möten med företagets betydande
leverantörer och utfört skrivbordsrevisioner. Under dessa möten
diskuterades riskerna för brott mot mänskliga rättigheter, negativa
effekter på markanvändning, biologisk mångfald och klimat vid
odling av råvarorna soja och solrosolja. Leverantören av soja har
intygat att den soja som används som råvara till Camurus hjälpämne
inte odlas i områden där det finns hög risk för negativa effekter på
markanvändning, biologisk mångfald, klimatet eller för brott mot
mänskliga rättigheter.
Riskhantering av leverantörer
Ovan beskriven riskhanteringsprocess tillämpas även på distributörer,
leverantörer av kontraktsforskning, och andra tjänsteleverantörer
se avsnittet Ramverk för god affärsetik. Under 2024 har Camurus
genomfört ett flertal riskbedömningar av distributörer och betydande
tjänsteleverantörer, utifrån ett anti-korruptions- och affärsetiskt
perspektiv. Detta innefattar granskning av policyer, process
-
beskrivningar och annan dokumentation, såväl som uppföljande
möten med nya och befintliga affärspartners, inklusive återförsäljare
och andra, till exempel bolag som företräder Camurus i interaktion
med hälso- och sjukvården eller med andra liknande intressenter.
Samarbetet
avslutas vid
bristande
efterlevnad
Due Diligence
och riskbedömning
i digitalt system
Vidta åtgärder
(om så behövs)
Monitorering
av leverantörens
prestanda
Samarbetet
med leverantören
godkänns eller
förnyas
Syfte: Att säkerställa efterlevnad till
Camurus ramverk för hållbarhet och
compliance t. ex. uppförandekod för
leverantörer och regler mot korruption
75
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
76
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION / RESULTATINDIKATORER
Resultatindikatorer – patienter
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Uppskattat antal patienter i behandling med
Buvidal vid utgången av året
Antal
60 000
48 000
36 000
nder där Buvidal och Brixadi finns tillgängligt
1
Antal 24 23 20
Projekt med fokus på att minska stigma för
personer med opiodberoende
Antal
2
3
2
Produktindragningar (kliniska studier) Antal 0 0 0
Produktindragningar (marknad) Antal 0 0 0
Inspektioner från hälsomyndigheter Antal 0 1 2
Utförda revisioner
2
sammanlagt Antal 37
3
31 44
Externa revisioner Antal 33 20
Interna revisioner Antal 4 11
Genomförda revisioner av CRO avseende djurskydd Antal 1 2 1
Genomförda internrevisioner där djurskydd ingår Antal 0 1 0
Totalt antal djur i djurförsök Antal 641 673 1 142
Möss Antal 375
Råttor Antal 610 637 760
Kaniner Antal 7 9 7
Minigrisar Antal 18 27
Hundar Antal 6
1. Buvidal (Europa, Australien, MENA), Brixadi utlicenserad (USA).
2. Inkluderar audits inom områden såsom Good Distribution Practice,
Good Manufacturing Practice och Good Pharmacovigilance Practice.
3. Revisionsprogrammet genomfördes planenligt.
4. Enligt ESRS S1; S1-6.
5. Personer som har slutat dividerat med genomsnittligt
antal anställda under året.
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Antal medarbetare (headcount) Antal 256 213 176
Antal heltidsanställda Antal 238
Antal deltidsanställda Antal 18
Andel män/kvinnor av totalt antal anställda Procent 36/64 33/67 35/65
Andel män/kvinnor på chefsnivå Procent 50/50 54/46 53/47
Andel män/kvinnor i ledningsgrupp Procent 67/33 70/30 70/30
Andel män/kvinnor i styrelse Procent 67/33 56/44 62/38
Tillsvidareanställda heltid (FTE) totalt och
efter kön och land (män/kvinnor)
4
Sverige Antal/procent 139 (32/68) 134 (31/69)
Danmark Antal/procent 3 (0/100) 3 (0/100)
Norge Antal/procent 2 (50/50) 2 (50/50)
Finland Antal/procent 2 (100/0) 2 (100/0)
Frankrike Antal/procent
7 (43/57) 8 (37/63)
Spanien Antal/procent 10 (50/50) 10 (50/50)
Tyskland Antal/procent 16 (31/69) 15 (33/67)
Österrike Antal/procent 2 (0/100) 2 (0/100)
Storbritannien Antal/procent 23 (48/52) 21 (48/52)
Belgien Antal/procent 2 (100/0) 1 (100/0)
Australien Antal/procent 14 (36/64) 15 (20/80)
USA Antal/procent 18 (56/44)
Visstidsanställda heltid totalt och efter
kön och land (män/kvinnor)
Sverige Antal/procent 1 (0/100)
Tyskland Antal/procent 1 (0/100) 2 (100/0)
Danmark Antal/procent 1 (0/100) 1 (0/100)
Australien Antal/procent 2 (50/50)
Personalomsättning
5
Procent 4,7 6,2 13,4
Konsulter
6
Antal 18 20
Andel medarbetare som har kollektivavtal
7
Procent 68 71
Medarbetare efter ålder - under 30 år -mellan
30 och 50 år-över 50 år
8
Antal 11-135-110 8-125-80
Resultatindikatorer – medarbetare
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
6. Enligt ESRS S1; S1-7: Konsulter som arbetar främst
inom kliniska studier.
7. Enligt ESRS S1; S1-8 : Camurus strävar efter att tillämpa
kollektivavtalsliknande villkor även för medarbetare i länder där
det idag inte finns möjlighet till kollektivavtal. För konsulter gäller
villkoren i de företag som de är anställda i.
8. Enligt ESRS S1; S1-9.
77
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Medarbetare efter ålder - under 30 år
-mellan 30 och 50 år-över 50 år
1
Procent 4-53-43 4-59-37
Andelen medarbetare som deltog i regelbundna
prestations- och karriärutvecklingsgranskningar
2
Procent
100
100
Genomsnittligt antal utbildningstimmar för alla medarbetare
3
Antal 2,9 3,4
Andel medarbetare som berörs av Camurus
ledningssystem för hälsa och säkerhet
4
Procent
100
100
dsfall till följd av arbetsskador och arbetsrelaterad
ohälsa (medarbetare och konsulter)
5
Antal
0
0
dsfall till följd av arbetsskador och arbetsrelaterad
ohälsa entreprenörer
5
Antal
0
0
Registreringsbara arbetsrelaterade olyckor
5
Antal 4 1
Andel registrerbara
arbetsrelaterade olyckor
5
Antal/miljon
arbetade timmar
9,0
2,6
Registrerbar arbetsrelaterad ohälsa
5
Antal fall 0 2
Förlorade dagar på grund av arbetsrelaterade
skador och arbetsrelaterad ohälsa
5
Antal dagar
0
161,2
Arbetsrelaterade tillbud
6
Antal 8 4 3
Frisknärvaro Procent 98,1 96,9 97,5
Andel medarbetare som har rätt att ta ut familjerelaterad ledighet
7
Procent 100 100
Andelen kvinnor som tagit ut familjerelaterad ledighet
8
Procent 21,3
Andelen män som tagit ut familjerelaterad ledighet
8
Procent 12,0
Andelen medarbetare som tagit ut familjerelaterad
ledighet
8
Procent 18,0
Procentuell löneskillnad mellan kvinnor och män
9
Procent 27,8 31,6
Förhållandet mellan ersättningen för företagets högst
betalda individ och medianersättningen för dess anställda
10
1:7,9
1:9,9
Lost Time Incident Rate (LTIR) 0 6,2
Fall av anmäld diskriminering eller trakasserier
11
Antal 3 0 0
Andel lediga tjänster som fyllts genom internrekrytering Procent 13 22 16
Resultat eNPS
12
64 56 55
Resultat av medarbetarundersökning ”Jag är fri från
stress som negativt påverkar min förmåga att arbeta”
Skala 1-10 7,3 7,2 7,6
Resultat av medarbetarundersökning ”Jag tycker att
arbetsmiljön är öppen och vänskaplig”
Skala 1-10 8,9 8,7 8,9
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Resultat av medarbetarundersökning ”Jag känner mig
trygg att uttrycka min åsikt även om jag inte håller med
Skala 1-10 8,8 8,6 8,7
Resultat av medarbetarundersökning ”Min arbetsplats
tillåter mig att växa och ta mig an nya ansvarsområden”v
Skala 1-10 8,3 8,0 8,3
Resultat av medarbetarundersökning
genomsnittspoäng för tillhörighet
Skala 1-10 8,9 8,8 8,8
1.
Enligt ESRS S1; S1-9.
2.
Enligt ESRS S1; S1-13.
3.
Enligt ESRS S1; S1-13, Nyckeltalet omfattar endast de digitala utbild-
ningar som riktar sig till alla medarbetare. Individuella utbildningar
dokumenteras i medarbetarens individuella elektroniska utbildnings-
kort och dessa data är inte tillgängliga på aggregerad nivå i företaget
idag. Camurus medarbetare måste också läsa och signera alla policies
och standard operation procedures (SOP) som de är berörda av.
4.
Enligt ESRS S1; S1-14: Att driva arbetsmiljöarbetet enligt ledningssys-
temet för hälsa och säkerhet är ett lagkrav i Sverige men arbetssättet
tillämpas på alla medarbetare i företaget.
5.
Enligt ESRS S1; S1-14.
6.
Tillbud är en nästan-olycka, d v s ingen skada som konsekvens men det
hade kunnat bli en skada. Tillbud rapporteras och analyseras i syfte att
bygga bort risker och förebygga arbetsrelaterade olyckor eller ohälsa.
7.
Enligt ESRS S1; S1-15.
8.
Enligt ESRS S1; S1-15: Dessa indikatorer har blivit felberäknade i 2023 års
hållbarhetsrapport. 2024 års rapportering lever upp till kraven i ESRS S1.
INTRODUKTION / RESULTATINDIKATORER
9.
Enligt ESRS S1; S1-16.
10.
Enligt ESRS S1; S1-16: Beräkningen omfattar alla medarbetare inklusive vd.
Det finns inga timbetalda medarbetare på Camurus. In rapportering av
fördelningen av löneskillnaderna mellan män och kvinnor per anställnings-
kategori och/eller efter land/segment är i dagsläget inte möjligt då Camurus
har för få medarbetare i alla länder förutom Sverige.
11.
Enligt ESRS S1; S1:17: Fall av diskriminering kan anmälas både via
visselblåsarplattformen, internt till linjechef eller HR-avdelningen, även
medarbetarundersökningen efterfrågar information anonymt om upplevd
diskriminering. Under 2024 visade medarbetarundersökningen på tre fall
av diskriminering har registrerats via medarbetarundersökningen. Camurus
har under 2024 genomfört en mångfaldsutbildning som också innehåller
information om diskriminering som är förbjuden inom Camurus.
12.
Engagemangsindexet eNPS (employee net promoter score) mäter på en
skala från -100 till +100 hur väl medarbetarna trivs, känner stolthet samt viljan
att rekommendera arbetsplatsen till andra.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
78
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION / RESULTATINDIKATORER
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Total energiförbrukning från kontor inklusive
laboratorier och tjänstebilar
MWh
1 457
Andel förnybar energi av energiförbrukning
från kontor inklusive laboratorier och tjänstebilar
Procent
63
Energiintensitet
Total energiförbrukning per omsättning
MWh/MSEK 0,8
2
Total energiförbrukning per heltidsanställd
MWh/antal 6,1
2
Omsättning MSEK
MSEK 1 868 1 717 956
Heltidsanställda
Antal 238 213
176
Växthusgasutsläpp
Totala scope 1-utsläpp
tCO
2
e 116 159
162
Totala scope 2-utsläpp (marknadsbaserade)
tCO
2
e 25 17
11
3
Totala scope 2-utsläpp (platsbaserade)
tCO
2
e 19 12
10
Totala scope 1- och 2-utsläpp (marknadsbaserade)
tCO
2
e 141 176
173
Totala scope 1- och 2-utsläpp (platsbaserade)
tCO
2
e 135 171
172
Totala scope 3-utsläpp
tCO
2
e 10 127 386
60
3.1 Köpta varor och tjänster
tCO
2
e 8 248 51
3.2 Kapitalvaror
tCO
2
e 428
3.3 Bränsle- och energirelaterade aktiviteter
(inte inkluderade i scope 1 och 2)
tCO
2
e 89 46
60
3.4 Uppströms transport och distribution
tCO
2
e 310 287,7
4
3.5 Avfall genererat i den egna verksamheten
tCO
2
e 1,0 0,8
3.6 Affärsresor
tCO
2
e 735
3.7 Medarbetares pendlingsresor
tCO
2
e 252
3.9 Nedströms transport och distribution
5
tCO
2
e 30
3.12 Slutbehandling av sålda produkter
tCO
2
e 34
Resultatindikatorer – miljö
Redovisningprinciper för beräkning
av växthusgasutsläpp
Alla växthusgasutsläpp är beräknade enligt
GHG Protocol och CSRD, ESRS E1. Basåret för
beräkningarna är 2024.
Scope 1-utsläppen härrörde från tjänstebilar
och uppvärmning av kontor. De emissionsfaktorer
som användes kommer från DEFRA 2023/2024.
Utsläppen minskade under 2024 jämfört med
2023, då Camurus, i enlighet med sina miljömål,
ersatte förbränningsmotorbilar med elbilar och
laddhybrider i tjänstebilsflottan.
Utsläppen inom scope 2 härröde från elbilars
och laddhybriders elförbrukning, från elförbruk-
ningen på kontoren och labben samt från fjärr-
värme och fjärrkyla. Utsläppen har ökat under 2024
jämfört med 2023 då flera elbilar och laddhybrider
har varit i drift. För beräkningarna användes
emissionsfaktorer från DEFRA 2023/2024, EEA
2023/2024, US EPA 2024, Australian National
Greenhouse Account Factors 2024, AIB 2022/2023,
Energimarknadsinspektionen 2023 samt primär-
data från leverantören.
Camurus scope 3-utsläpp uppstår i företagets
värdekedja. Camurus har beräknat nio kategorier
av scope 3-utsläpp av de femton definierade i
GHG-protokollet. De återstående sex kategorierna
är inte tillämpliga på Camurus verksamhet. De
använda beräkningsmetoderna varierar beroende
på kategori och datakälla. Primärdata t.ex. från
leverantörer har använts i första hand. Där ingen
primärdata var tillgänglig har så kallad utgiftanalys,
det vill säga värdet av inköpta varor, tjänster eller
kapitalvaror från Camurus finanssystem använts
som initial data för emissionsberäkningarna.
De emissionsfaktorer som har använts kommer
främst från DEFRA (2021, 2023, 2024).
Redovisningsprinciper rapporteras endast för
kategori 3.1 (inköpta varor och tjänster) som står
för 81 procent av alla scope 3-utsläpp. Inköpta
varor och tjänster beräknades både via primärdata
från t.ex. leverantörer och utgiftsanalys. Utsläpp
från den utkontrakterade produktionen och från
förpackningsmaterial har beräknats baserat på
primärdata från relevanta leverantörer. Utsläpp
från inköpta tjänster relaterade till klinisk forskning
beräknades via utgiftsanalys. Camurus räknade
fram en emissionsfaktor baserad på Camurus
bidrag till leverantörens växthusgasutsläpp. Andra
emissionsfaktorer som användes inom kategori
3.1 kommer från DEFRA (2021, 2023, 2024) och är
omräknade från GBP till SEK med hjälp av genom
-
snittlig växelkurs för det aktuella året.
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Energiförbrukning
Energiförbrukning från kontor inklusive laboratorier
MWh 965 973
989
Andel förnybar energi av energiförbrukning
från kontor inklusive laboratorier
Procent
95
95
85
Energiförbrukning från tjänstebilar
MWh 492
Andel förnybar energi av energiförbrukning från tjänstebilar
Procent 0
1
1.
Elbilarna i Camurus tjänstebilsflotta kör delvis på förnybar el dock kan
exakt konsumtion av förnybar el inte beräknas i dagsläget.
2.
Energiintensiteten har beräknats baserat på totala energi-
förbrukningen (kontor, laboratorier och tjänstebilar).
3.
Camurus upptäckte ett fel i de använda emissionsfaktorerna för de
marknadsbaserade och platsbaserade beräkningarna av scope 2
växthusgasutsläppen för 2022. Därför räknade Camurus om
2022 års växthusgasutsläpp.
4.
Redovisade utsläpp för 2023 härrör bara från transporter av
Camurus produkt. I de redovisade utsläpp för 2024 i samma
kategori ingår, förutom utsläpp från transport av produkt, även
utsläpp från transport av råmaterial och förpackningsmaterial.
5.
För 2023 redovisades av misstag 287.,7 ton CO2e från produkt-
transporter i kategori nedströms transport och distribution. Dessa
utsläpp borde ha redovisats i kategorin uppströms transport och
distribution istället. Felet är rättat.
79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Totala scope 1- , 2- och scope 3-utsläpp
(marknadsbaserad )
tCO
2
e 10 268 562
233
Totala scope 1-, 2- och scope 3-utsläpp
(platsbaserad )
tCO
2
e 10 262 557
232
Växthusgasintensitet
Totala scope 1- och 2-utsläpp
(marknadsbaserade) per MSEK omsättning
tCO
2
e 0,08 0,10
Totala scope 1- och 2-utsläpp
(platsbaserade) per MSEK omsättning
tCO
2
e 0,07 0,09
0,18
Totala scope 1, 2 och 3-utsläpp
(marknadsbaserade) per MSEK omsättning
tCO
2
e 5,60
Totala scope 1, 2 och 3-utsläpp
(platsbaserade) per MSEK omsättning
tCO
2
e 5,49
Totala scope 1- och 2-utsläpp
(marknadsbaserade) per heltidsanställd
tCO
2
e 0,59 0,80
Totala scope 1- och 2-utsläpp
(platsbaserade) per heltidsanställd
tCO
2
e 0,57 0,83
0,98
Totala scope 1, 2 och 3-utsläpp
(marknadsbaserade) per heltidsanställd
tCO
2
e 43,14
Totala scope 1, 2 och 3-utsläpp
(platsbaserade) per heltidsanställd
tCO
2
e 43,11
Avfall
Farligt avfall, huvudkontor, inkl. labb
t 1,3 1,5
2,1
Restavfall, huvudkontor, inkl. labb
t 2,6 1,8
1,3
Wellpapp
t 0,7 0,8
0,7
Elektronik
t 0,1 0,1
0,2
Matavfall
t 0,4 0,5
0,4
Metall
t 0,06 0,04
0,04
Plast
t 1,2 1,2
0,8
Papper
t 0,5 0,3
0,3
Andel återvunnet avfall av allt avfall
Procent 37 37 38
Vattenanvändning
Total vattenanvändning huvudkontor inkl. labb
m
3
2 915 4 005
4 730
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Avgasutsläpp tjänstebilar
1
CO
t 0,17485 0,42401
HC
t 0,03093 0,07496
NO
X
t 0,37999 0,47363
2
PM
t 0,00214 0,00277
SO
2
t 0,00028 0,00042
Övergång till elbilar
Andel elbilar av antal tjänstebilar Procent 14 3
Andel laddhybrider av antal tjänstebilar bilar Procent 16 16
Andel elbilar av antal förmånsbilar
3
Procent 73
Andel laddhybrider av antal förmånsbilar Procent 27
1.
Avgasutsläppen från tjänstebilsflottan minskade under 2024 jämfört
med 2023 tack vare en delvis övergång till elbilar och laddhybrider.
I beräkningarna användes emissionsfaktorer från svenska
Trafikverket: Emissionsfaktorer för vägtrafik 2021-2030 (excel).
2.
Camurus har upptäckt ett fel i beräkningarna för 2023. Felet har rättats.
3.
Växthusgasutsläppen från privat användning av förmånsbilar är inte
inkluderade i Camurus växthusgasberäkningar för scope 1 och 2. Däremot
är vissa utsläpp från användningen av förmånsbilar inkluderade i växthus
-
gasberäkningarna av medarbetarnas affärsresor och pendlingsresor.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
INTRODUKTION / RESULTATINDIKATORER
80
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 INTRODUKTION / RESULTATINDIKATORER
Skatter
Camurus AB
Sweden
2024
Camurus
group
globalt
2024
Camurus AB
Sweden
2023
Camurus
group
globalt
2023
Totalt antal anställda 152 256 134 213
Intäkter från tredjepartsförsäljning (MSEK)
1 765 1 868 1 643 1 717
Vinst före skatt (MSEK) 534 553 526 549
Andra materiella tillgångar än likvida medel (MSEK)
795 873 609 718
Inkomstskatt (MSEK)
111 124 109 118
Periodiserad skatt (MSEK)
120 126 217 220
Resultatindikatorer – ansvarsfullt företagande
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2024
Utfall
2023
Utfall
2022
Andel av medarbetarna
1
tränade i
uppförandekod och affärsetik Procent 90,5 99,5
Andel av medarbetare i kontakt med hälso- och
sjukvården tränade i Healthcare interactionpolicy Procent 92,5
Andel av medarbetare
1
tränade i
Anti-korruption policy
Antal 97,5 94
Andel av medarbetare i kontakt med hälso- och sjuk-
vården tränade i External travel and expense policy
Antal
89
Rapporterade incidenter eller klagomål
rörande dataskyddsbrott Antal 0 3 1
Rapporterade misstankar om överträdelser
av uppförandekod (totalt antal) Antal 4
2
3 3
Varav rapporterade korruptionsärenden
Antal 2
3
2 0
Varav rapporterade ”visselblåsningar”
4
Antal 1 2 2
Andel nya betydande leverantörer
5
inkluderade
i Camurus hållbarhetsriskhanteringsprocess
Procent
100
100
1. Inkluderar alla tillsvidareanställda och tillfälligt anställda, exklusive
långtidslediga anställda.
2. Inkluderar ärenden för vilka utredningar slutfördes under 2024.
Korrigerande och preventiva åtgärder inkluderar uppdatering av
policy, utbildning, disciplinpåföljd. Ärendebeskrivning: a) två fall gällde
otillåten sponsringsförmån till hälso-och sjukvårdspersonal, b) ett
fall gällde otillåten representation med hälso-och sjukvårdspersonal,
och c) ett fall gällde avsaknaden av skriftliga avtal vid konsultation av
hälso-och sjukvårdspersonal.
3. Avser fall som beskrivs under ärendebeskrivning a) respektive b)
i fotnot 2.
4. ”Visselblåsningar” inkluderar även uppgifter om överträdelser som
framförts av Camurus anställda direkt till Compliance-funktionen
på Camurus, dvs ej nödvändigtvis uppgifter som rapporterats till
Compliance genom Camurus plattform för visselblåsning.
5. Leverantörer inom områdena forskning och utveckling, produktion
och distribution som berörs av Camurus Standard Operating
Procedur för hållbarhetsriskhantering av leverantörer.
Till bolagsstämman i Camurus AB (publ),
org.nr 556667-9105
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-
rapporten för år 2024 på sidorna 52-80 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen i enlighet med den äldre lydelsen
som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning
och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommen-
dation RevR 12 Revisorns yttrande om den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i
Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Malmö den 29 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
Hållbarhetsstrategi 53
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
55
Styrning av hållbarhetsfrågor 56
Hållbarhetsrisker och möjligheter 58
Fokusområde patienter 61
Fokusområde medarbetare 65
Fokusområde miljö 68
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
73
Resultatindikatorer 76
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
81
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Noteringen på Nasdaq Stockholm i december 2015 utgjorde ett
viktigt steg i strategin att bygga ett framgångsrikt och långsiktigt
lönsamt läkemedelsbolag. Camurus har sedan dess fortsatt utveckla
en bred produkt- och projektportfölj och etablerat en egen effektiv
marknads- och försäljningsorganisation samt en distributionskedja
för specialistläkemedel i Europa, Australien och förbereder nu även
för egen lansering i USA.
Under januari 2024 genomförde företaget en riktad nyemission
om 2 000 000 nya aktier till en teckningskurs om 545 SEK per aktie
(den "Riktade Emissionen"), genom vilken företaget tillfördes
1 090 miljoner SEK, före avdrag för transaktionskostnader.
Teckningskursen bestämdes genom ett accelererat bookbuilding-
förfarande. Nettolikviden från den Riktade Emissionen avses
användas för att:
a) stärka Camurus förmåga att förvärva kommersiella tillgångar
och utvecklingsprogram i sen fas som kompletterar CAM2029-
portföljen inom sällsynta sjukdomar och/eller nuvarande
verksamhet inom behandlingar av opioidberoende,
b)
accelerera uppbyggnaden av bolagets amerikanska kommersiella
organisation för CAM2029, inklusive marknadsföring, market
access och medicinsk rådgivning, och förbereda förväntade
lanseringar inom neuroendokrina tumörer och polycystisk
leversjukdom, samt
c) utveckla och stärka tillverkningskapaciteten för att stödja
tillväxt och expansion inom befintliga och framtida terapeutiska
områden, och säkerställa långsiktig produktförsörjning.
Camurus aktie var under 2024 noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap-lista under
kortnamnet CAMX. Vid utgången av 2024 var stängningskursen för aktien 565,50 SEK.
FINANSIELL INFORMATION / AKTIEN
Kursutveckling från 1 januari 2024
till 31 december 2024
Utveckling av Camurus
aktie under 2024
Camurus
OMXS30 Index
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
750
700
650
600
550
500
450
400
SEK
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
Aktien 81
Ordlistan 83
9. FINANSIELL INFORMATION 84
82
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Kursutveckling
Camurus aktie ökade med 5 procent under 2024. Stängningskursen
den 31 december 2024 var 565,50 SEK. Högsta betalkursen under
året var 714,50 SEK (30 augusti 2024) och lägsta betalkursen under
året var 439,40 SEK (16 februari 2024). Vid utgången av året var
börsvärdet 33 miljarder SEK.
Ägarförhållande
I slutet av 2024 hade Camurus AB 12 995 aktieägare, varav 12 258 var
svenska finansiella och institutionella placerare och privata investerare
med innehav på 78 procent av aktiekapitalet och rösterna, och 737
var utländska finansiella, institutionella och privata investerare med
innehav på 22 procent av kapitalet och rösterna. De tio största ägarna
svarade för 61 procent av kapitalet och rösterna.
Aktiekapital och kapitalstruktur
Vid årsskiftet uppgick aktiekapitalet till 1 471 975,45 kronor fördelat
på 58 879 018 aktier med ett kvotvärde om 0,025 SEK.
Enligt bolagsordningen ska aktiekapitalet vara lägst 500 000 SEK
och högst 2 000 000 SEK, fördelat på lägst 20 000 000 aktier och
högst 80 000 000 aktier.
Camurus bolagsordning innehåller ett avstämningsförbehåll
och bolagets aktier är anslutna till Euroclear Sweden AB, vilket
innebär att Euroclear Sweden AB administrerar bolagets aktiebok
och registrerar aktierna på person och organisation. Samtliga aktier
äger lika rätt till bolagets vinst och andel av överskott vid eventuell
likvidation.
Utdelningspolicy och förslag till utdelning
Camurus kommer fortsätta att fokusera på att vidareutveckla och
utöka den kliniska utvecklingsportföljen och den kommersiella
verksamheten enligt plan, och tillgängliga finansiella resurser avses
att användas för finansieringen av denna strategi. Styrelsen föreslår
att årsstämman beslutar om att ingen utdelning för räkenskapsåret
skall ske.
FINANSIELL INFORMATION / AKTIEN
Antal aktier % av
kapital
% av
röster
Sandberg Development AB 20 530 692 34,9 35,0
Fjärde AP-Fonden 2 808 776 4,8 4,8
JP Morgan Chase Bank 2 341 984 4,0 4,0
Swedbank Robur Fonder 2 181 347 3,7 3,7
State Street Bank and Trust 2 008 381 3,4 3,4
Tiberg, Fredrik 1 615 000 2,7 2,8
Handelsbankens fonder 1 336 497 2,3 2,3
Avanza Pension 1 245 689 2,1 2,1
The Bank of New York Mellon
877 810 1,5 1,5
Afa Försäkring 816 153 1,4 1,4
Norges Bank 704 848 1,2 1,2
JP Morgan SE 643 206 1,1 1,1
SEB Investment Management 642 193 1,1 1,1
CS Client Omnibus
631 048 1,1 1,1
Camurus Lipid Research Foundation
480 150 0,8 0,8
Övriga aktieägare 20 015 244 34,0 33,7
Total 58 879 018 100,0 100,0
Aktieägare 31 december 2024
Antal
aktieägare
Antal aktier
% av
kapital
% av
röster
1 – 500 10 994 945 527 1,61 1,61
501 – 1 000 849 660 318 1,12 1,13
1 001 – 5 000 762 1 684 784 2,86 2,87
5 001 – 10 000 122 870 644 1,48 1,48
10 001 – 15 000 48 593 465 1,01 1,01
15 001 – 20 000 32 572 078 0,97 0,98
20 001 – 188 53 552 202 90,95 90,92
Totalt 12 995 58 879 018 100,00 100,00
Fördelning storleksklasser 31 december 2024
Antal
aktieägare
Antal aktier
% av
kapital
% av
röster
Svenska institutioner 525 38 048 936 64,62 64,48
Svenska
privata aktieägare 11 733 7 966 379 13,53 13,59
Utländska aktieägare
institutioner och privata 737 12 863 703 21,85 21,94
12 995 58 879 018 100,00 100,00
Ägarkategorier 31 december 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
Aktien 81
Ordlistan 83
9. FINANSIELL INFORMATION 84
83
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / ORDLISTA
Ordlista
Agonist Läkemedel eller annan substans som binder till och
blockerar en receptor och stimulerar receptorns aktivitet
Akromegali Sjukdom som innebär en onormal kroppslig tillväxt,
vilken beror på överproduktion av tillväxthormon
Analog Liknande molekylstruktur
Biotillgänglighet Ett ämnes biotillgänglighet är ett mått
på hur mycket av ett ämne som tas upp av kroppen
Buprenorfin Aktiv substans som är kraftigt smärtstillande
och som kan användas vid opiatberoende
CNS Centrala nervsystemet
CRO Contract Research Organization,
kontraktsorganisation för klinisk forskning
EFPIA European Federation of Pharmaceutical
Industries and Associations
EMA European Medicines Agency, europeiska läkemedelsverket
Endokrina sjukdomar Sjukdomar som påverkar det endokrina
systemet, dvs. kroppens tillverkning, insöndring och påverkan
av hormoner
Endometrios Medicinskt problem som innebär att livmoderns
slemhinna (endometriet) växer utanför livmodern
ESG Environmental, Social, Governance – miljöfrågor,
sociala frågor, styrning av hållbarhetsfrågor
EU4 Samlingsbeteckning för Frankrike, Tyskland,
Italien och Spanien
Farmakodynamik (PD) Ett läkemedels effekt
i och påverkan på kroppen
Farmakokinetik (PK) Kroppens på- och inverkan på ett läkemedel
FDA Food and Drug Administration, amerikanska
livs- och läkemedelsverket
GEP-NET Gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
GHG-protokollet Green House Gas Protocol, globalt standardiserat
ramverk för att mäta och hantera utsläpp av växthusgaser (CO
2
)
IGF-1 Insulin-like Growth Factor 1, insulinliknande tillväxtfaktor 1
Incidens Nya fall av en sjukdom per år
In vitro Biologisk process som sker utanför
en levande cell eller organism
In vivo Biologisk process som sker innanför
en levande cell eller organism
Intramuskulär injektion Injektion av läkemedel
i en muskel, t. ex. i sätesmusklerna
Kliniska studier Studier utförda på människor
Klinisk prövningsansökan formell ansökan för att få tillstånd att
genomföra en klinisk prövning
Leuprolid Aktiv substans som bland annat används
vid behandling mot prostatacancer
Lipider Samlingsnamn för en grupp ämnen som
består av fetter eller fettliknande ämnen
MAA Market Authorization Application, ansökan om
marknadsgodkännande
MENA Mellanöstern och Nordafrika
Milstolpesersättning Ekonomisk ersättning som erhålls inom ramen
för ett partnerprogram när ett visst specificerat mål uppnåtts
MME mg morfinekvivalenter
NDA New Drug Application, ansökan om marknadsgodkännande
NET Neuroendokrina tumörer, samlingsnamn för
olika typer av hormonproducerande tumörer
Oktreotid Aktiv substans som bland annat
används vid behandling av cancer
PAH Pulmonell arteriell hypertension
PLD Polycystisk leversjukdom
Peptid Molekyl som består av en kedja av aminosyror
Prekliniska studier Studier utförda i modellsystem,
dvs. inte på människor
Prevalens Befintliga fall av en sjukdom
RP Raynauds fenomen
SDG Sustainable Development Goals, FN:s globala hållbarhetsmål
Setmelanotid En peptid (MC4-receptoragonist)
för behandling av ovanlig genetisk fetma
SoC Standard of Care, standardbehandling
SSA Somatostatin Analogues, somatostatinanaloger,
utgör standarden för effektiv och säker medicinsk behandling
av akromegali och symptomkontroll av NET
Subkutan injektion Injektion av läkemedel under huden
Sublingual Under tungan
Särläkemedelsstatus Läkemedel för behandling av allvarliga eller
livshotande sjukdomar, vilka är så ovanliga att läkemedelsbolag är
ovilliga att utveckla dem av ekonomiska skäl
WHO World Health Organization
A
B
C
E
L
K
M
N
O
F
G
I
P
R
S
T
W
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
Aktien 81
Ordlistan 83
9. FINANSIELL INFORMATION 84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Koncern och moderbolag
Styrelsen och verkställande direktören för
Camurus AB (publ), med säte i Lund och organisa-
tionsnummer 556667-9105, får härmed avge
årsredovisning för verksamhetsåret 2024 för
moderbolaget och koncernen. Årsredovisningen
samt revisionsberättelsen omfattar sidorna
84-130. Resultatet av årets verksamhet samt
moderbolagets och koncernens ställning
framgår
av förvaltningsberättelsen samt efter-
följande resultat
och balansräkningar, rapporter
över totalresultat, kassaflödesanalyser, specifika
-
tioner av förändringar av eget kapital jämte
tilläggsupplysningar och noter, vilket utgör
den sammanhållna årsredovisningen.
FINANSIELL
SAMMANFATTNING 2024
Totala intäkter uppgick till 1 868 (1 717) MSEK,
en ökning med 9 procent. Exklusive engångs-
intäkter relaterade till FDA-godkännandet av
Brixadi i USA 2023, ökade totala intäkter med
557 MSEK, motsvarande 42 procent
Produktförsäljningen uppgick till 1 654 (1 299)
MSEK, en ökning med 27 procent
Rörelseresultat uppgick till 469 (526) MSEK,
en minskning med 57 MSEK
Årets resultat uppgick till 428 (431) MSEK,
vilket motsvarar ett resultat per aktie före
utspädning om 7,39 (7,78) SEK och efter
utspädning om 7,20 (7,50) SEK
MILSTOLPAR 2024
Behandling av opioidberoende
Buvidal® var tillgänglig i 24 länder, med
uppskattningsvis fler än 60 000 patienter i
behandling vid årets slut
Fortsatt positiv marknadspenetration av
Brixadi® vecko- och månadsdepå för behandling
av opioidberoende i USA resulterade i royalty-
intäkter om 212 MSEK
Pris- och ersättningsgodkännaden erhölls för
Buvidal i Irland, Schweiz, Portugal och Luxemburg
Data om behandlingseffekt i opioidberoende
individer som använder fentanyl publicerades i
JAMA Network Open
1
Pipeline
En ny registreringsansökan (NDA) för Oclaiz™
(CAM2029) i akromegali accepterades för
granskning av den amerikanska läkemedelsmyn-
digheten, FDA, i USA i mars 2024. Vid datum för
marknadsgodkännande (PDUFA) den 21 oktober
2024, utfärdade FDA en begäran om ytterligare
information (Complete Response Letter, CRL)
relaterad till en cGMP-inspektion av en
kontrakts-
tillverkares anläggning
En ansökan om marknadsgodkännande (MAA) för
CAM2029 för behandling av akromegali skickades
in till och accepterades för granskning av den
europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA)
Resultat från ACROINNOVA 1-studien publicera-
des i The Journal of Clinical Endocrinology &
Metabolism
2
Positiva fas 3-resultat från ACROINNOVA 2-
studien i patienter med akromegali meddelades
3
ACROINNOVA fas 3-data presenterades vid
ACE 2024, ECE 2024 och ENDO 2024
Patientrekryteringen avslutades i POSITANO-
studien av CAM2029 i patienter med polycys-
tisk leversjukdom (PLD) och majoriteten av
patienterna slutförde den 52-veckor långa
huvudperioden av studien och gick vidare till
förlängningsfasen
Europeiska kommissionen utfärdade sär-
läkemedelsstatus för CAM2029 för behand-
ling av autosomal dominant polycystisk
leversjukdom (PLD)
Kliniskt prövningstillstånd utfärdades och
en fas 1-studie av semaglutid månadsdepå,
CAM2056 i patienter med övervikt eller fetma
som annars är friska initierades
Organisationsutveckling
Under 2024 ökade antalet anställda från 213 till
256, då företaget fortsatte att utveckla sina
kommersiella och verksamhetsfunktioner.
Cirka 48 procent av medarbetarna arbetade
med FoU-relaterade aktiviteter, 39 procent i
aktiviteter relaterade till försäljning och mark-
nadsföring och resterande del arbetade med
administration
Camurus flyttades från Mid Cap till Nasdaq
Stockholm storbolagslista (Large Cap)
Camurus genomförde en riktad nyemission,
signifikant övertecknad, med tillförd nettolikvid
om 1 026 MSEK
Camurus etablerade Camurus Inc i Carnegie
Center, Princeton, NJ, USA
Behshad Sheldon tillträdde som President
Camurus Inc och medlem av Camurus
ledningsgrupp
Bo A. C. Tarras-Wahlberg tillträdde som VP
Legal & Group General Counsel och medlem
av Camurus ledningsgrupp
Finansiell översikt
MSEK 2024 2023
Totala intäkter 1 868 1 717 9%
– varav produktförsäljning 1 654 1 299 27%
Rörelsekostnader 1 275 1 070 19%
Rörelseresultat 469 526 -57
Årets resultat 428 431 -3
Resultat per aktie
efter utspädning, kronor 7,20 7,50 -0,30
Likvida medel 2 853 1 190 140%
Förvaltningsberättelse
FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
84
Produktrsäljning
Ackumulerad
Kvartalsvis
Q1 Q2 Q3 Q4
MSEK
1 800
1 600
1 400
1 200
1 000
800
600
400
200
0
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Camurus verksamhet
Camurus är ett internationellt forskningsbaserat
läkemedelsföretag med fokus på utveckling och
marknadsföring av differentierade och innovativa
läkemedel för att förbättra livet för patienter med
svåra och kroniska sjukdomar. Produkterna baseras
på den unika formuleringsteknologin FluidCrystal®
samt en omfattande expertis inom alla faser av
läkemedelsutveckling. Utvecklingsportföljen
innehåller produkter för behandling av beroende,
smärta, cancer och endokrina sjukdomar. Camurus
har verksamhet i Europa, USA och Australien, med
huvudkontor i Lund, Sverige. Bolagets aktier är
noterade på Nasdaq Stockholm under kortnamnet
”CAMX”. För mer information, se www.camurus.
com och LinkedIn.
Utveckling Buvidal
Under 2024 fortsatte Camurus stärka positionen
för Buvidal och levererade stark tillväxt inom
långtidsverkande behandling av opioidberoende
på samtliga av Camurus marknader i Europa, Aus
-
tralien och MENA-regionen. Produktförsäljningen
ökade med 27 procent till 1 654 (1 299) MSEK.
I slutet av året stod fler än 60 000 patienter på
behandling med Buvidal, vilket motsvarar en
ökning med 12 000 patienter under året.
Under 2024 gjorde Camurus betydande
insatser för att ytterligare förbättra patienternas
tillgång till Buvidal genom samarbete med vård
-
givare, betalare och andra beslutsfattare. Arbetet
resulterade i ökad marknadspenetration, nya pris-
och ersättningsgodkännanden i Irland, Schweiz,
Portugal och Luxemburg, utökad tillgång på
behandlingskliniker och förbättrad tillgänglighet
till behandling för patienter.
Responsen på behandlingen med Buvidal fortsätter
att vara mycket positiv bland patienter, vårdgivare
och andra intressenter på alla marknader. Detta
återspeglas i de positiva behandlingsresultaten
med Buvidal som presenterades vid ledande
konferenser och i vetenskapliga tidskrifter under
året. Exempelvis publicerades data relaterade till
behandlingseffektivitet hos patienter med opioid
-
beroende som använder fentanyl i JAMA Network
Open
1
under andra kvartalet 2024.
Vid sidan om vetenskapliga publikationer har
ett betydande intresse för Buvidal i media noterats,
vilket lett till ökad medvetenhet om opioidberoende
som sjukdom, patienters utsatta situation och
möjligheter till förbättrad vård och livskvalitet
med långtidsverkande läkemedel.
Utveckling Brixadi i USA
I USA resulterade försäljningen av Brixadi för
behandling av opioidberoende i 212 MSEK i royalty-
intäkter till Camurus, en ökning med 203 MSEK
jämfört med 2023. Camurus amerikanska licens-
tagare Braeburn har etablerat bred tillgång till
behandling med Brixadi med hög
täckningsgrad
bland amerikanska betalare (Medicaid, kommersi-
ella,
federala samt kriminalvården). Den justerade
andelen receptförskrivningar för Brixadi vid årets
slut närmade sig 25 procent av det långtidsverkande
buprenorfinsegmentet i USA.
4
Framsteg i utvecklingsportföljen
En ny registreringsansökan (NDA) för Oclaiz™
(CAM2029) i akromegali accepterades för gransk
-
ning av FDA i USA i mars 2024. På datum för
godkännande (PDUFA) den 21 oktober utfärdade
FDA en begäran om ytterligare information (CRL)
för CAM2029, vilken uteslutande var relaterat till
en cGMP-inspektion vid en kontraktstillverkares
anläggning, och i väntan på utfärdande av en in-
spektionsklassificering. Under året publicerades
resultat från ACROINNOVA 1 i The Journal of
Clinical
Endocrinology & Metabolism
2
, positiva fas
3-resultat från ACROINNOVA 2 i patienter med
akromegali meddelades
3
och fas 3 ACROINNOVA-
data presenterades vid ACE 2024, ECE 2024 och
ENDO 2024.
Förutom i akromegali gjordes framsteg i den
andra indikationen för CAM2029, gastroentero
-
pankreatiska neuroendokrina tumörer (GEP-NET).
Behandlingen av patienter fortskred i den registre
-
ringsgrundande, globala, fas 3-studien SORENTO,
som utvärderar progressionsfri överlevnad (PFS)
med CAM2029 jämfört med standardbehandling
i patienter med GEP-NET. Under året genomförde
Camurus en uppdaterad analys av progressions
-
händelser i studien som indikerade längre PFS och
lägre antal händelser än förväntat i studie-
populationen, av vilka en majoritet hade avan-
cerad sjukdom GEP-NET grad 2 till 3 vid studiens
start. Baserat på en indikerad långsammare än
förväntad tumörprogression i studiepopulationen
uppdaterades den uppskattade tidpunkten för att
nå antalet PFS-händelser, som krävs för att läsa ut
primära resultat, från första halvåret 2025 till slutet
av 2025 eller början av 2026.
Vidare gjordes framsteg i den tredje indikatio
-
nen för CAM2029, polycystisk leversjukdom (PLD).
Patientrekryteringen slutfördes i POSITANO fas
2/3-studien och vid årets slut hade majoriteten av
de 71 patienterna i studien slutfört huvudperioden
om 52 veckor och gått vidare till förlängningsfasen.
Dessutom beviljade Europeiska kommissionen
särläkemedelsstatus till CAM2029 för behandling
av autosomal dominant PLD.
Slutligen erhölls kliniskt prövningstillstånd
för
start av en fas 1-studie av en månadsdos av
semaglutid,
CAM2056, i personer med övervikt
eller fetma som annars är friska.
Mer utförlig information om framsteg i studierna
återfinns i avsnittet Forskning och utveckling nedan.
FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
85
En ny medarbetarundersökning genomfördes
med höga omdömen över samtliga kategorier
och ett engagemangsindex, employee Net
Promoter Score (eNPS), på 64 – en förbättring
jämfört med föregående år och flerfaldigt
högre än benchmark
Camurus förnyade företagets certifikat som
Nasdaq Transparency Partner
Camurus skickade in sin första Communication
on Progress till UN Global Compact (UNGC)
kring företagets framsteg, arbete och hållbar-
hetsprestanda
Camurus omdöme förbättrades i ESG-rankingar:
EthiFinance rankning ökade från 73/100 till
83/100 – vilket placerar Camurus bättre än
genomsnittet av rankade bolag inom samma
bransch och MSCI:s rankning ökade från A till
AA – vilket placerar Camurus inom topp-20
procent av företagen med högst betyg av
rankade bolag inom samma bransch
Camurus inkluderades som ett av 25 företag i
Fortunes nya redaktionella lista
Leading the
charge: Spotlighting the 25 companies smash-
ing the glass ceiling
som uppmärksammar
innovativa, växande företag med ett starkt
fokus på mångfald och jämställdhet i ledande
befattningar
Camurus finansiella utsikt för helåret 2024 höjdes
i november; totala intäkter till 1 810–1 880 MSEK
och vinst före skatt till 450–510 MSEK
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Camurus inkluderades som ett av 25 företag i
Fortunes nya redaktionella lista
Leading the
charge: Spotlighting the 25 companies smash
-
ing the glass ceiling
, som uppmärksammar
innovativa, växande företag med ett starkt
fokus på mångfald och jämställdhet i ledande
befattningar
MSCI, ett globalt hållbarhetsanalysföretag,
förbättrade Camurus rankning från ett A till ett
AA på en skala från CCC (eftersläpare) till AAA
(ledare). Med ett AA, som anses vara en ledar-
position, placerar sig Camurus bland topp-20
procent av företagen med högst betyg av
rankade bolag inom samma bransch
Camurus omdöme förbättrades även i
ESG-rankingen av EthiFinance från 73/100
till 83/100, vilket placerar Camurus bättre än
genomsnittet av rankade bolag inom samma
bransch
För mer information, läs Camurus hållbarhets-
rapport på sidorna 52-80.
Positiv avslutning på året och
utsikter för 2025
Camurus avslutade 2024 starkt med intäkter i det
översta spannet av den höjda finansiella utsikten
från november. Betydande framsteg gjordes i
utvecklingsportföljen och i att etablera sin egen
organisation för lanseringsförberedelser av
Oclaiz™ i USA.
I samband med Bokslutskommunikén för 2024,
och baserad på en stark tillväxt under året, med-
delade Camurus sin finansiella utsikt för 2025:
Totala intäkter 2,7 till 3,0 miljarder SEK, en
tillväxt med 45% till 61% jämfört med 2024
Resultat före skatt 0,9 till 1,2 miljarder SEK, en
ökning med 63% till 117% jämfört med 2024
Den finansiella utsikten tar hänsyn till följande
faktorer:
a) Nuvarande makroekonomiska marknads-
förhållanden
b) Kontinuerliga investeringar för att stödja
företagets strategiska vision 2027
– FoU kommer att vara oförändrad jämfört
med 2024, cirka 0,65 miljarder SEK
– Ökande investeringar om cirka 0,35 miljarder
SEK för att fullt ut implementera verksamheten i
USA,
lansera CAM2029 globalt och stödja före-
tagets tillväxt
c) Ur ett investeringsperspektiv kommer företaget
att investera cirka 0,2 miljarder SEK under de
kommande två åren relaterat till en andra till-
verkare för Camurus produkter, vilket förbättrar
företagets tillverkningskapacitet och stöd för
kommande produktlanseringar
d) Kostnad för sociala avgifter avseende företagets
långsiktiga incitamentsprogram kan tillfälligt
fluktuera
På medellång sikt efter 2025, är Camurus på
god väg att nå visionen för 2027 med ytterligare
möjligheter i den tidiga utvecklingsportföljen och
genom affärsutveckling. Den fortsatta framgången
är resultatet av starka prestationer och bidrag från
mycket engagerade medarbetare och partners,
med stöd från aktieägare, vårdpersonal och inte
minst från patienter.
Forskning och utveckling
Forskning och utveckling (FoU) fortsätter att vara
en viktig strategisk prioritering, vilket omfattar att
stärka FoU-portföljen med innovativa, egen-
utvecklade produkter samt nya potentiella externa
projekt. Camurus FoU-organisation inkluderar
samtliga kritiska utvecklingsområden, inklusive
farmaceutiska, analytiska, prekliniska, kliniska och
regulatoriska funktioner, vilket gör det möjligt för
företaget att driva projekt i alla utvecklingsfaser
– från tidig preklinisk utvecklingsfas till sen klinisk
och registreringsfas. Camurus FoU-kostnader
uppgick 2024 till 684 (638) MSEK, vilket motsvarar
54 (60) procent av rörelsekostnaderna och 37 (37)
procent av företagets totala intäkter.
Efter framgången för företagets produkter
inom området opioidberoende, är Camurus nu i
sen utvecklingsfas av den andra långtidsverkande
behandlingen baserad på FluidCrystal-teknologin,
CAM2029. CAM2029 är en långtidsverkande
subkutan depå av oktreotid, i registreringsfas
för behandling av akromegali och i sen klinisk
utveckling för GEP-NET och PLD. Parallellt med
CAM2029-programmet avanceras flera nya
kliniska och tidiga prekliniska program.
Buvidal – opioidberoende
Opioidberoende och opioidrelaterade överdoser
är ett växande globalt hälsoproblem. Opioidbero
-
ende är ett allvarligt, kroniskt sjukdomstillstånd
som ofta kännetecknas av frekventa återfall och
medför betydande mentala, fysiska och sociala
problem, inklusive överföring av infektionssjuk
-
domar, oavsiktliga överdoser och kriminalitet.
Den medicinska behandlingen utgörs ofta av
daglig medicinering med buprenorfin eller
FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
86
Fokus på Camurus medarbetare,
värderingar och hållbarhet
För tredje året i rad ökade Camurus 2024 sitt
eNPS-omdöme i företagets medarbetar-
undersökning från en redan hög nivå. eNPS-
omdömet på 64 är högt inom sektorn och bran-
schen i allmänhet, vilket visar de anställdas
uppskattning och ambassadörskap för företaget.
Företagets värderingar fortsatte att implementeras
i hela organisationen genom att utse förebilder
varje kvartal. Camurus Value Award ger möjlighet
att uppmärksamma extraordinära insatser i linje
med företagets värderingar och dela goda exempel
mellan länder och funktioner. Camurus implemen
-
terade också ett antal ledarskapsprinciper som ger
ett ramverk och vägledning om hur ledare inom
Camurus bör agera.
Camurus har en stark ambition att bidra till en
hållbar utveckling genom att beakta både miljöfrågor,
sociala frågor och styrning av hållbarhetsfrågor
(ESG) i företagets verksamhet. Under 2024:
Camurus förnyade företagets certifikat som
Nasdaq Transparency Partner, vilket visar på
företagets engagemang i marknadstransparens
och för högre hållbarhetsstandarder
Camurus skickade för första gången in den
årliga kommunikationen kring företagets fram
-
steg, arbete och prestanda inom hållbarhet
(Communication on Progress) till det globala
FN-initiativet United Nations Global Compact
(UNGC), världens största hållbarhetsnätverk för
företag. Informationen har fokus på fem områden
(styrning, mänskliga rättigheter, arbete, miljö och
antikorruption) och är designad att supportera
deltagande företag att mäta och följa upp sitt
arbete inom de tio principer som ingår i UNGC
inom områdena mänskliga rättigheter, arbetsrätt,
miljö och antikorruption
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
metadon, som är effektiv, men förknippad med
begränsad behandlingsföljsamhet, stor behand-
lingsbörda och stigma för patienter.
Buvidal (buprenorfin) injektionsvätska,
depålösning används för att behandla opioid
-
beroende hos vuxna och ungdomar som är 16 år
eller äldre, som även får medicinskt, socialt och
psykologiskt stöd.
5
Den långtidsverkande sub-
kutana behandlingen finns tillgänglig både som
vecko- och som månadsprodukter i flera dos-
styrkor, vilket gör att behandlingen kan anpassas
till patientens individuella behov och livssituation.
Buvidal är både snabb- och långtidsverkande,
vilket effektivt kan minska användningen av ille
-
gala droger, abstinenssymptom och drogbegär.
Dessutom blockerar Buvidal effekten av andra
opioider och har därigenom potential att minska
risken för återfall och överdos.
6
Kliniska studier och erfarenheter genom
användning av Buvidal har visat att produkten
bidrar till att minska behandlingsbördan, inklu
-
sive ökad behandlingstillfredsställelse och för-
bättrad livskvalitet jämfört med dagligt adminis-
trerat sublingualt buprenorfin.
7-9
Nyare rapporter
belyser också hur behandling med Buvidal kan
resultera i betydande kostnadsbesparingar för
hälso- och sjukvårdssystemet, i fängelsemiljöer
och för samhället.
10-13
Antalet patienter som behandlades med
Buvidal fortsatte att öka under året och uppskat
-
tades till 60 000 vid årets slut. I USA marknads-
förs och distribueras produkten under varumär-
ket Brixadi av Camurus licenspartner Braeburn.
Brixadi (buprenorfin) depålösning för subkutan
injektion är indikerad för behandling av måttligt
till svårt opioidberoende.
14
CAM2029 – Behandling för patienter
med akromegali, NET och PLD
CAM2029 är en långtidsverkande subkutan
depå av oktreotid under utveckling för behandling
av akromegali, GEP-NET och PLD. CAM2029 har
utvecklats som en förfylld spruta eller injektions-
penna, färdiga att användas direkt utan bered-
ningssteg, och möjliggör enkel subkutan injektion,
inklusive av patienten själv. Detta innebär en
avsevärd förenkling av handhavande och doser
-
ing, ytterligare underlättad av att produkten kan
förvaras i rumstemperatur, jämfört med nuva
-
rande standardbehandlingar. Dessutom väntas
den mycket högre exponeringen av oktreotid för
CAM2029 ge möjlighet till förbättrad behand-
lingseffekt för vissa patienter. Den globala mark-
nadspotentialen för CAM2029 beräknas överstiga
totalt 2 miljarder USD för de tre indikationerna för
vilka läkemedelskandidaten utvecklas.
Efter positiva kliniska resultat från de regist
-
reringsgrundande fas 3-studierna i akromegali,
ACROINNOVA 1 och 2, skickade Camurus in en
registreringsansökan (NDA) till FDA för Oclaiz™
i december 2023. Ansökan accepterades för
granskning av FDA i mars 2024 med datum för
godkännandebeslut (PDUFA) den 21 oktober 2024.
På det datumet utfärdade FDA en begäran om
ytterligare information (CRL) för Oclaiz™ relaterat
FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
87
1) Licensierad till Braeburn i Nordamerika
2) Licensierad till Rhythm Pharmaceuticals, Globalt
Cancer
och relaterade
sjukdomar
Sällsynta
sjukdomar
Centrala
nervsystemet
(CNS)
Opioidberoende (USA)
1
Opioidberoende
Brixadi®
Buvidal®
Produkt på marknaden
Fas 3Fas 1 Fas 2 Registrering Marknad
Cytostatika-inducerat
illamående och kräkningar
Pulmonell arteriell
hypertension
Raynauds fenomen
Prostatacancer
Endokrina sjukdomar
Akromegali
CAM2047
Metabola sjukdomar
(Semaglutid månadsdos)
CAM2056
CAM2043
Genetiska fetmasjukdomar
2
CAM4072
Gastroenteropankreatiska
neuroendokrina tumörer
CAM2029
CAM2043
CAM2032
CAM4071
Polycystisk leversjukdomCAM2029
CAM2029
Kronisk smärtaCAM2038
Utvecklingsprogram
till en cGMP-inspektion vid en kontraktstillverkares
anläggning, och i väntan på utfärdandet av inspek
-
tionsklassificering och inspektionsrapport från
FDA. Begäran innehöll inga ytterligare anmärk
-
ningar, exempelvis relaterade till klinisk effekt eller
säkerhetsdata för CAM2029.
I april 2024 lämnade Camurus in en ansökan
om marknadsgodkännande (MAA) för CAM2029
för behandling av akromegali till EMA och ansökan
accepterades för granskning i maj 2024. Gransk
-
ning av registreringsansökan fortskred enligt plan
under 2024.
I juli 2024 meddelade Camurus positiva finala
resultat från en 52-veckors, öppen fas 3-studie,
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
ACROINNOVA 2, som utvärderade långtidssäker-
het och behandlingseffekt av CAM2029 i patienter
med akromegali. Studien inkluderade totalt 135
patienter som stod på stabil dos av standardbe
-
handling med första generationens somatostatin-
analoger och antingen var biokemiskt kontrollerade
(IGF-1≤1xULN) eller okontrollerade vid screening.
Av de 135 patienterna var 81 nya patienter i studien
och 54 patienter som överfördes efter 24-veckors
behandling med CAM2029 eller placebo i ACRO
-
INNOVA 1. Det primära utfallsmåttet var långtids-
säkerhet, utvärderad efter 52-veckors behandling.
CAM2029 tolererades väl med en säkerhetsprofil
jämförbar med nuvarande standardbehandling,
utan nya säkerhetsrelaterade observationer.
ACROINNOVA 2 inkluderade ett flertal sekundära
utfallsmått, inklusive svarsfrekvens för norma
-
liserade nivåer av sjukdomsmarkören insulinlik
tillväxtfaktor-1 (IGF-1), sjukdomssymptom och flera
patientrapporterade utfallsmått. Behandling med
CAM2029 över 52 veckor resulterade i ökad svars
-
frekvens för normaliserade IGF-1-nivåer om 12,7
procent (95%CI: 5,5, 19,9) i totalpopulationen och
22,8 procent (95%CI: 11,6, 33,9) i nyrekryterade
patienter jämfört med standardbehandling vid
studiens start. Patienter med normaliserade nivåer
bibehöll, eller återfick (för placebo-patienter),
biokemisk kontroll vid behandling med CAM2029.
Därutöver resulterade behandlingen med
CAM2029 i en kontinuerlig förbättring av sekun
-
dära utfallsmått, inklusive akromegalisymptom,
behandlingstillfredsställelse och livskvalitet jäm
-
fört med standardbehandling vid studiens start.
I oktober 2024 publicerades resultat från fas
3-studien ACROINNOVA 1 i The Journal of Clinical
Endocrinology & Metabolism
2
och fas 3-data från
ACROINNOVA-programmet presenterades vid
ACE 2024, ECE 2024 och ENDO 2024.
Den registreringsgrundande fas 3-studien av
CAM2029 för behandling av GEP-NET, SORENTO,
fortskred under året. SORENTO är en randomiserad,
aktivkontrollerad, multicenterstudie utformad för
att visa statistiskt signifikant ökad progressionsfri
överlevnad hos patienter med icke-operabel,
metastaserande GEP-NET i behandling med
CAM2029 jämfört med nuvarande standard-
behandling. Studien inkluderar 332 patienter vid
kliniska sites i USA, Europa, Asien och Australien,
av vilka majoriteten hade framskriden sjukdom,
GEP-NET grad 2 eller 3, vid studiens start. Huvud
-
resultaten från SORENTO kommer att analyseras
när 194 händelser av sjukdomsprogression har
dokumenterats i studien. Under året genomfördes
en uppdaterad analys av progressionshändelser i
SORENTO vilken indikerade längre progressionsfri
överlevnad (PFS) än förväntat i studiepopulationen.
Baserat på en bättre tumörkontroll än förväntat
i studien justerades estimatet för att nå antalet
PFS-händelser för att läsa ut primära resultaten
från första halvåret 2025 till slutet av 2025, eller
början av 2026.
I PLD-programmet slutfördes i februari 2024
patientrekryteringen i den pågående randomi
-
serade, dubbelblinda, placebokontrollerade fas
2/3-studien av CAM2029, POSITANO. Totalt inklu
-
derades 71 patienter i studien, av vilka en majoritet
i slutet av 2024 hade avslutat den 52 veckor långa
huvudperioden och gått vidare till förlängnings-
fasen. De primära och första sekundära målen är
att utvärdera behandlingseffekt av CAM2029
jämfört med placebo på levervolym och patient-
rapporterade symptom hos patienter med PLD. De
PLD-relaterade symptomen kommer att utvärderas
med hjälp av ett verktyg för patientrapporterade
resultat (PRO) som utvecklas av Camurus i samråd
med FDA. För närvarande finns det inga godkända
farmakologiska behandlingar för PLD och vid ett
godkännande skulle CAM2029 vara den första
produkten som finns tillgänglig för en patientgrupp
med ett stort medicinskt behov. Övergripande
resultat från POSITANO väntas under andra
kvartalet 2025.
I september 2024 meddelade Camurus att
EMA:s kommitté för särläkemedel (COMP) utfärdat
ett positivt utlåtande för särläkemedelsstatus för
CAM2029 för behandling av autosomal dominant
PLD. I oktober utfärdade den Europeiska kom
-
missionen särläkemedelsstatus för CAM2029 för
behandling av autosomal dominant PLD.
CAM2056 – månadsdepå med glukagon-
liknande peptid-1 receptoragonist
CAM2056 är en långtidsverkande subkutan
månadsdepå av semaglutid, en glukagonliknande
peptid-1 (GLP-1) receptoragonist. Semaglutid
finns idag tillgänglig som injektionsvätska för sub
-
kutan dosering en gång i veckan för behandling
av diabetes typ 2 och fetma samt som en daglig
oral dosering för behandling av diabetes typ 2.
CAM2056 utvecklas som en bekväm månadsdepå
av semaglutid, med målet att minska antalet injek
-
tioner för patienter jämfört med tillgängliga injicer-
bara veckoprodukter av semaglutid, med potential
att förbättra följsamheten och behandlingsupp-
levelsen för patienterna.
Under året slutförde Camurus det prekliniska
programmet för CAM2056, med resultat som
uppfyllde målprofilen för farmakokinetik, farma
-
kodynamik (inklusive viktkontroll) och tolerabilitet
samt regulatoriska krav för en klinisk prövningsan
-
sökan (CTA). Vidare slutfördes GMP-tillverkning av
kliniskt prövningsmaterial samt det kliniska studie
-
protokollet.
CTA för en klinisk fas 1-studie av CAM2056
lämnades in till EMA under andra halvåret 2024.
Ansökan godkändes och den kliniska studien initie-
rades före årsskiftet. Studien är en randomiserad,
doseskalerande, multipeldos fas 1-studie som
utvärderar farmakokinetik, farmakodynamik (inklu-
sive viktminskning) och säkerhet med CAM2056
jämfört med veckodepå med aktiv jämförelse-
produkt hos studiedeltagare med övervikt eller
fetma som i övrigt är friska. Resultat från studien
väntas under andra halvåret 2025.
Övriga utvecklingsprojekt baserade
på FluidCrystal i klinisk utveckling
CAM4071 är en långtidsverkande formulering av
pasireotid, en andra generationens somatostatin-
analog (SSA) som för närvarande är godkänd för
behandling av Cushings syndrom och akromegali.
CAM4071 har studerats i en avslutad randomi-
serad, öppen, doseskalerande fas 1-studie som
utvärderade farmakokinetik, farmakodynamik och
säkerhet i friska frivilliga studiedeltagare. Studien
inkluderade de aktiva jämförelseprodukterna
Signifor®, en pasireotidformulering med omedel-
bar frisättning, och Signifor® LAR, en långtidsver-
kande suspensionsprodukt av pasireotid baserad
på en polymerteknologi. Resultat från studien
publicerades under året och visade att CAM4071
gav långtidsverkande frisättning av pasireotid med
snabb respons och med liknande varaktighet av
IGF-1-suppression jämfört med Signifor® LAR 60
mg. Dessutom var säkerhets- och tolerabilitets
-
profilen för CAM4071 jämförbar med de för närva-
rande tillgängliga pasireotidprodukterna.
15
CAM2032 är en långtidsverkande produkt-
kandidat med leuprolid för behandling av prostata-
cancer utvecklad för administrering av patienten
själv. CAM2032 har framgångsrikt utvärderats i
två avslutade fas 2-studier. Endometrios och tidig
pubertet är exempel på möjliga tilläggsindikationer
för CAM2032. Camurus har inte för avsikt att själva
kommersialisera CAM2032 utan söker partners för
utlicensiering.
FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
88
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Finansiell information
Intäkter och resultat
Koncernens totala nettoomsättning för året blev
1 867,6 (1 716,9) MSEK, en ökning om 9 procent
jämfört med föregående år (9 procent vid CER*).
Exklusive milstolpesbetalningar huvudsakligen
relaterade till godkännandet av Brixadi i USA 2023,
ökade totala intäkter med 556,9 MSEK motsvarande
42 procent.
Under 2024 var produktförsäljningen 1 654,0
(1 299,0) MSEK, en ökning med 27 procent jämfört
med föregående år (27 procent vid CER), främst
relaterat till försäljningen av Buvidal i Europa och
Australien. Royaltyintäkter för produktförsäljning
av Brixadi i USA var 212,1 MSEK.
Marknadsförings- och distributionskostnader för
året uppgick till 492,4 (375,8) MSEK, en ökning drivet
av kommersiell acceleration av Buvidal i Europa och
Australien samt expansion till nya marknader.
Administrativa kostnader för året var 91,3 (48,6)
MSEK vilket är i linje med bolagets ambitioner
avseende företagsutveckling.
Kostnader för forskning och utveckling, inklu
-
sive avskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar, uppgick till 683,6 (637,7) MSEK. FoU-
investeringar drevs av de fortsatta framstegen
i de tre pågående registreringsgrundande fas
3-programmen av CAM2029 för behandling av
akromegali och GEP-NET, fas 2/3-programmet i PLD
samt det nya kliniska programmet för månadsdepå
av semaglutid, CAM2056.
Under 2024:
En ny registeringsansökan (NDA) för Oclaiz™
(CAM2029) i akromegali accepterades för gransk
-
ning av FDA i USA i mars 2024. Vid datum
för
marknadsgodkännande (PDUFA), den 21 oktober
2024, utfärdade FDA en begäran om ytterligare
information (CRL) relaterad till en cGMP-inspek
-
tion av en kontraktstillverkares anläggning.
En ansökan om marknadsgodkännande (MAA)
för CAM2029 för behandling av akromegali
skickades in till och accepterades för gransk
-
ning av EMA under andra kvartalet 2024
Positiva fas 3-resultat från ACROINNOVA 2-
studien i patienter med akromegali medde-
lades under tredje kvartalet 2024. Parallellt
presenterades ACROINNOVA fas 3-data vid
ACE 2024, ECE 2024 och ENDO 2024.
Resultat från ACROINNOVA 1-studien publi-
cerades i The Journal of Clinical Endocrinology
& Metabolism
2
Patientrekryteringen avslutades i POSITANO-
studien av CAM2029 i patienter med PLD
Europeiska kommissionen utfärdade särläke
-
medelsstatus för CAM2029 för behandling av
autosomal dominant PLD
Kliniskt prövningstillstånd erhölls för sema-
glutid månadsdepå, CAM2056
Övriga intäkter under året uppgick till 6,3 (1,1)
MSEK och övriga kostnader till -7,9 (-7,5) MSEK.
Rörelseresultatet för året uppgick till 469,2
(525,9) MSEK, en minskning med 56,7 MSEK.
Koncernens finansnetto uppgick till 83,4 (23,4)
MSEK.
Resultatet före skatt ökade med 1 procent till
552,5 (549,3) MSEK. Exklusive engångsintäkter var
ökningen 409,3 MSEK motsvarande 286 procent.
Efter bedömning av moderbolagets under
-
skottsavdrag har en skattekostnad på -124,1 (-117,9)
MSEK redovisats i koncernen.
Koncernens resultat för året var positivt, 428,4
(431,4) MSEK, en minskning med 3,0 MSEK.
Tidiga forskningsprojekt
Utvecklingsprojekt i tidig fas
Inom tidig forskning och utveckling utvärderas för
närvarande flera nya produktkandidater med målet
att översätta studieresultat till kliniska utvecklings-
projekt. Forskningsaktiviteterna är inriktade på
terapiområden av särskilt intresse för Camurus
och omfattar formuleringsoptimering för aktiva
substanser med avseende på frisättningsprofil,
stabilitet samt farmakologiska och toxikologiska
egenskaper. Efter utläsning av data med resultat
som matchar fördefinierad målproduktsprofil kan
nya kliniska utvecklingsprogram startas.
Egen utveckling
Nya möjligheter utvärderas kontinuerligt inom
tidig FoU med målet att föra över tidiga projekt
till klinisk utveckling. Innan betydande tekniska
FoU-aktiviteter påbörjas, genomförs en grund
-
lig utvärdering med fokus på tydligt medicinskt
behov, teknologimatch, tidseffektiv klinisk utveck
-
ling, marknadsexklusivitet och patentskydd av ett
tvärfunktionellt team. Nya produktkandidater är
baserade både på etablerade och nya aktiva
substanser. Projekten är inriktade på terapiom-
råden där Camurus har stark intern utvecklings-
expertis och där det finns synergier med Camurus
kommersiella organisation, inkluderande CNS,
endokrinologi och sällsynta sjukdomar.
Samarbetsprojekt
Vid sidan om egna tidiga utvecklingsprojekt utför
Camurus prekliniska studier i samarbete med
biotech- och läkemedelsbolag, där FluidCrystal
utvärderas med olika aktiva substanser. Projekten
omfattar såväl marknadsförda aktiva substanser,
där samarbetet kan vara en del av livscykelhan
-
teringen, som helt nya substanser där FluidCrystal
ingår i utvecklingsstrategin från start.
FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
* Till fasta växelkurser
89
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Totala intäkter 1 868 1 717 956 601 336
Rörelseresultat 469 526 72 -111 -205
Finansiella poster, netto 83 23 1 -1 -1
Årets resultat 428 431 56 -90 -167
Resultat per aktie före utspädning, kronor 7,39 7,78 1,01 -1,66 -3,18
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
1)
7,20 7,50 0,97 -1,66 -3,18
Soliditet i koncernen, procent 88% 78% 76% 78% 81%
Eget kapital 3 290 1 493 995 849 847
Likvida medel 2 853 1 190 566 412 462
Antal anställda vid periodens slut 256 213 176 148 134
Antal anställda inom FoU, vid periodens slut 124 109 95 83 77
Fem år i sammandrag för koncernen
1) Utspädningseffekten är framräknad enligt IAS 33.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital var positivt
593,1 (651,3) MSEK.
Förändring av rörelsekapital påverkade
kassaflödet negativt med -205,1 (-44,4) MSEK,
främst driven av lagerökning och kundford
-
ringar relaterade till tillväxten av Buvidal och
lanseringsförberedelser för Oclaiz™, samt
ökade royaltyintäkter från produktförsälj-
ningen av Brixadi.
Kassaflödet från investeringsverksamhet
uppgick till -29,4 (-10,1) MSEK och avser
huvudsakligen materiella tillgångar som
förvärvats av bolaget. Kassaflödet från finan
-
sieringsverksamheten uppgick till 1 300,7
(28,8) MSEK, främst relaterad till den riktade
nyemissionen med tillförd nettolikvid om
1 026 MSEK i januari 2024, amortering av
leasingskulder -10,6 MSEK och utnyttjande
av teckningsoptioner i programmet
TO2021/2024 om 285,5 MSEK. Årets totala
kassaflöde uppgick till 1 659,3 (625,5).
Finansiell ställning
Per den 31 december 2024 uppgick koncernens
likvida medel till 2 852,7 (1 189,8) MSEK och
eget kapital till 3 289,7 (1 493,0) MSEK.
Skillnaden jämfört med föregående år är
främst relaterad till den riktade nyemissionen,
utnyttjande av teckningsoptioner i program
-
met TO2021/2024 under 2024 samt årets
resultat.
Inga lån fanns upptagna per den 31 december
2024 eller har tagits upp sedan dess.
FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
90
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
Forskning och utveckling
Marknadsföring och försäljning
Administration
Produktförsäljning
Milstolpesbetalningar
Milstolpesbetalningar
Rörelseresultat
2023202220212020
600
400
200
0
-200
-400
MSEK
2024
Rörelsekostnader
2023202220212020
MSEK
1 300
1 200
1
100
1
000
900
800
700
600
500
400
300
200
100
0
2024
Omsättning
2023202220212020
MSEK
2024
2000
1800
1600
1400
1200
1000
800
600
400
200
0
Säsongsvariationer
Bolagets försäljning uppvisar inga tydliga
säsongsvariationer.
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 1 764,6
(1 643,3) MSEK under 2024. Rörelseresultatet
uppgick till 428,9 (501,9) MSEK och årets resultat
uppgick till 422,5 (416,4) MSEK.
Moderbolagets eget kapital uppgick per den
31 december 2024 till 3 187,3 (1 399,2) MSEK och
balansomslutningen till 3 537,5 (1 705,3) MSEK,
varav likvida medel uppgick till 2 714,4 (1 095,8)
MSEK.
Referenser
1. Nunes, E. V., et al. JAMA Network Open. 2024;7(6):e2417377.
2. Ferone, D., et al. J Clin Endocrinol Metab. 8 Oct, 2024.
3. https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/2024/
camurus-meddelar-positiva-fas-3-resultat-fran-acroinnova-2-studien-
av-oktreotid-subkutan-depa-cam2029-i-patienter-med-akromegali/
4. Veeva Compass Claims Data
5. Buvidal SmPC, https://www.ema.europa.eu/en/ documents/
productinformation/buvidal-eparproduct-information_en.pdf
6. Walsh L., et al. JAMA Psychiatry. 2017;74(9):894-902.
7. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764-773.
8. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
9. Frost M., et al. Addiction. 2019;114:1416-1426.
10. Basile M., et al. Global & Regional Health Technology Assessment.
2021;8(1).
11. Pedersen MH, et al. Curr Med Res Opin. 2022;38(11):1959-65.
12. Phillips-Jackson H., et al. ClinicoEconomics and outcomes research:
CEOR. 2020;12:233-40.
13. Ling R., et al. BMC Health Serv Res. 2022;22(1):1326.
14. Brixadi Prescribing Information: https://www.accessdata.fda.gov/
drugsatfda_docs/label/2023/210136Orig1s000lbl.pdf
15. Johnsson, M., et al. Endocrine. 84; 1125-34, 2024.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Övrig information
Miljöinformation
Camurus verksamhet är inte tillståndspliktig enligt
miljöbalken utan kontrolleras regelbundet genom
miljötillsyn. Bolaget följer myndigheternas krav på
hantering och destruktion av miljöfarligt avfall och
arbetar aktivt för att minska energiförbrukningen
och användningen av miljöfarliga ämnen. Camurus
är inte involverat i någon miljötvist.
Aktiekapital och ägarstruktur
Per den 31 december 2024 uppgick Camurus aktie-
kapital till 1 471 975,45 SEK fördelat på 58 879 018
aktier, med ett kvotvärde per aktie om 0,025 SEK.
Det totala antalet utestående aktier uppgick till
58 639 018 stamaktier med vardera en röst.
Den enskilt största aktieägaren i Camurus var
Sandberg Development AB med totalt 20 530 692
aktier motsvarande 34,87 procent av kapitalet och
35,01 procent av rösterna.
Anställda
Medelantalet anställda i koncernen uppgick under
2024 till 224 (187), varav 66 (65) procent var kvinnor.
Vid årsskiftet var antalet anställda 256 (213),
varav 124 (109) inom forskning och utveckling,
100 (82) inom marknad och försäljning samt
affärsutveckling och 31 (21) inom administration.
Av det totala antalet anställda i slutet av 2024
var 64 procent kvinnor och 36 procent män. Alla
anställda får samma bemötande och erbjuds samma
möjligheter oavsett ålder, kön, religion, sexuell
läggning, funktionsnedsättning eller etnicitet.
Löner och andra ersättningar uppgick till
469,2 (395,0) MSEK.
91
Förslag till vinstdisposition för
räkenskapsåret 2024
Följande står till årsstämmans förfogande:
Styrelsen föreslår att till förfogande stående
vinstmedel, 3 174 514 SEK, balanseras i ny
räkning. Styrelsen föreslår ingen utdelning för
räkenskapsåret 2024.
Beträffande bolagets resultat och ställning
i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och
balansräkning med tillhörande noter och boksluts
-
kommentarer.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare godkändes av årsstämman 2023. Avsikten
är att riktlinjerna ska fortsätta gälla i fyra år fram till
årsstämman 2027.
För information om fast och rörlig ersättning
se not 9 och 28.
Bolagsstyrningsrapport
Med utgångspunkt i kapitel 6, sektion 8 i årsredo-
visningslagen har Camurus beslutat att upprätta
en bolagsstyrningsrapport som är skild från
årsredovisningen.
Finansiell utsikt 2025
Följande faktorer har tagits hänsyn till vid
framtagande av den finansiella utsikten för 2025:
a) Nuvarande makroekonomiska marknads-
förhållanden
b)
Kontinuerliga investeringar för att stödja
företagets strategiska vision 2027
– FoU kommer att vara oförändrad jämfört
med 2024, cirka 0,65 miljarder SEK
– Ökande investeringar om cirka 0,35 miljarder
SEK för att fullt ut implementera verksamheten i
USA,
lansera CAM2029 globalt och stödja
företagets tillväxt
c) Ur ett investeringsperspektiv kommer företaget
att investera cirka 0,2 miljarder SEK under de
kommande två åren relaterat till en andra tillver
-
kare för Camurus produkter, vilket förbättrar
företagets tillverkningskapacitet och stöd för
kommande produktlanseringar
d) Kostnad för sociala avgifter avseende företagets
långsiktiga incitamentsprogram kan tillfälligt
fluktuera
Camurus finansiella utsikt för helåret
2025 är enligt följande:
Totala intäkter 2,7 till 3,0 miljarder SEK, en
tillväxt med 45 % till 61 % jämfört med 2024
Resultat före skatt 0,9 till 1,2 miljarder SEK, en
ökning med 63% till 117% jämfört med 2024
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION/RISKER
Riskhantering
Camurus process för riskhantering syftar till att
säkerställa att företagsbeslut tar hänsyn till vilka
risker som tas och hur dessa risker hanteras på
ett så tidigt stadium som möjligt. Riskhantering
är en integrerad del av Camurus företagsstrategi,
planeringsprocesser (långsiktig plan, årlig budget
och kvartalsprognoser) och affärsverksamhet.
Riskbedömningen inkluderar två huvuddimen
-
sioner: a) företagets lönsamhet, nutid och framtid,
samt kassaflöde b) etiska, hållbarhets- och
anseendeaspekter. Dimensionerna diskuteras
mellan företagets vd och Camurus styrelse på
årsbasis i samband med översyn av den långsik-
tiga femårsplanen och årsbudgeten.
Vid riskbedömning identifieras och utvärderas
sannolikheten för att en risk ska inträffa och konse
-
kvenserna av att en sådan risk resulterar i en reell
händelse. För identifierade risker med en rankning
över fastställd nivå, föreslås, implementeras och
dokumenteras riskminimerande åtgärder.
Återrapportering sker löpande till styrelsen.
Nedan beskrivs Camurus mest väsentliga risker
relaterade till bransch och verksamhet, marknads-
och finansiella aspekter. För Camurus hållbarhets
-
relaterade risker, se sidan 58.
BRANSCH- OCH VERKSAMHETS-
RELATERADE RISKER
Läkemedelsutveckling och projekt
i tidiga utvecklingsskeden
Camurus har idag, självt eller tillsammans med
samarbetspartners ett antal projekt i preklinisk
utvärdering. Projekten kräver fortsatt forskning
och utveckling och är därmed föremål för sed
-
vanliga risker kopplade till läkemedelsutveckling,
såsom att produktutvecklingen försenas och att
kostnaderna blir högre än förväntat. Vidare kan
det visa sig att produktkandidaterna inte visar
sig vara tillräckligt effektiva eller säkra och att
Camurus inte erhåller nödvändiga myndighets
-
godkännande.
Kliniska prövningar och
regulatoriska godkännanden
Innan en läkemedelskandidat kan lanseras på
marknaden måste Camurus eller dess samarbets-
partner genomföra prekliniska och kliniska studier
för att i dessa dokumentera och påvisa att produkt-
kandidaten ger upphov till en signifikant behand-
lingseffekt och har en acceptabel säkerhetsprofil.
Faktorer är svåra att med säkerhet förutsäga:
a) när den planerade kliniska prövningen
kommer att starta eller slutföras,
b) när i tiden kostnader kommer att uppstå
för kliniska prövningar, samt
c) den förväntade effekt och säkerhetsprofil som
ska uppnås, vilket kan leda till att kliniska studier
eller projekt avbryts eller ställs in, eller att
produktkandidaten inte erhåller nödvändiga
tillstånd för vidare kliniska studier eller
försäljning på marknaden.
Positiva resultat av kliniska prövningar avser att
stödja ansökningar om marknadsgodkännande
från tillsynsmyndigheter runt om i världen och för
att kommersialisera framtida produkter. Sådana
godkännande från myndigheter är inte enbart
under Camurus kontroll.
Produkt- och teknologisamarbeten
med andra läkemedelsbolag
Produkt- och teknologisamarbeten är en mycket
viktig del av Camurus strategi för att öka sin
utvecklingskapacitet och kommersiella genom
-
slagskraft samt uppnå lönsamhet. Camurus
huvudsakliga risker inom detta område är:
a) att ett eller flera av bolagets befintliga
samarbetsavtal sägs upp,
b) att Camurus i framtiden inte lyckas ingå fler
sådana avtal. Camurus möjligheter att realisera
värdet av sina produktkandidater kan försenas
eller förhindras i avsaknad av sådana sam-
arbetsavtal,
c) att meningsskiljaktigheter kan uppstå mellan
Camurus och dess partners,
d) att sådana partners inte uppfyller sina avtals-
enliga åtaganden eller att partnern beslutar
sig för att prioritera utvecklingen av alternativa
produktkandidater som kan komma att konkur
-
rera med Camurus samarbeten/produktkandi-
dater/produkter.
Vidare kan det vara svårt att med säkerhet förut-
säga specifika tidslinjer i samarbetsprojekt, efter-
som de tidplaner som sätts upp när samarbetet
inleds till sin natur är indikativa.
Intäkter från samarbetspartners
och licenstagare
En del av Camurus intäkter förväntas bestå av
intäkter från samarbetspartners och licenstagare
(milstolpsersättningar och försäljningsbaserad
royalty). Alla sådana intäkter är beroende av att
bolagets produktkandidater utvecklas väl och upp
-
når överenskomna utvecklings och regulatoriska
milstolpar, samt av den efterföljande produktlan
-
seringen och försäljningen på marknaden, dvs fak-
torer som Camurus inte har direkt kontroll över.
Myndighetsprövning och registrering
av nya läkemedel
För att påbörja och genomföra kliniska prövningar
av en produktkandidat, för att kunna marknads
-
föra och sälja ett läkemedel och för att kunna
tillverka och distribuera det, måste tillstånd eller
godkännande erhållas av berörda myndigheter i
respektive land eller region. Camurus är beroende
av myndigheters rutiner, åsikter och krav för att
erhålla sådana licenser, vilket kan påverka förvän
-
tad tid eller kostnad för att få dem.
Även efter det att en produkt har godkänts
för marknadsföring kommer Camurus och dess
samarbetspartners, inklusive tillverkare av produkt
och kliniskt prövningsmaterial, att vara skyldiga
att uppfylla myndighetskrav avseende tillverkning,
distribution, säkerhetsrapportering och tillsyn över
marknadsföringen av produkterna. Underlåtenhet
att leva upp till kraven kan resultera i avbrott i för
-
sörjningskedjan eller påföljder för Camurus och
dess externa partners.
92
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION/RISKER
Varuförsörjning och hantering
av narkotiska preparat
CAM2038 (inklusive Buvidal och Brixadi) innehåller
narkotiska preparat eller s.k. kontrollerade ämnen
och är därför föremål för särskilda föreskrifter,
t. ex. i fråga om framställning, handhavande,
import och export. Underlåtenhet av Camurus,
dess samarbetspartners, kontraktstillverkare eller
distributörer att efterleva dessa regler och etiska
normer kan resultera i avbrott i försörjningskedjan,
administrativa, civilrättsliga eller straffrättsliga
sanktioner som skulle kunna ha en väsentligt
negativ inverkan på Camurus verksamhet,
finansiella ställning och resultat.
Kommersialisering, marknads-
acceptans och beroende av
ersättningssystem
När en läkemedelsprodukt erhåller marknadsgod-
kännande finns det en risk att försäljningen, regio-
nalt eller globalt, inte motsvarar förväntningarna
och att kommersiella framgångar uteblir.
Ersättningen som en läkemedelsprodukt från
tid till annan kan erhålla beror ofta på det värde
produkten anses kunna tillföra patienten, sjuk
-
vårdssystemet och samhället i stort. Det finns en
risk för att produkterna inte kvalificerar sig för sub
-
ventioner från privat och offentligt finansierade
sjukvårdsprogram eller att ersättningen blir lägre
än förväntat, vilket bland annat kan påverka mark
-
nadsupptaget för produkten eller vinstmarginalen.
Parallellt kan regeringar undersöka alternativa
system för att minska den ökande andelen av far
-
maceutiska läkemedel i deras respektive bruttona-
tionalprodukt.
Konkurrens
Läkemedelsindustrin är mycket konkurrens-
utsatt och produktutvecklingen kännetecknas av
betydande innovation. Camurus nuvarande och
potentiella konkurrenter kan vara allt från stora
multinationella läkemedelsföretag, etablerade
biotechföretag, specialiserade läkemedelsbolag
och generikaföretag, samt universitet och andra
forskningsinstitutioner. Konkurrensen kan påverka
både kommersiell produkt och produktkandidater
under utveckling.
Patent och andra immateriella
rättigheter
Camurus har en aktiv immaterialrättsstrategi, där
bolaget strävar efter att skydda sina plattforms-
teknologier och produkter på viktiga världsmark-
nader. Det föreligger en risk att befintliga och
framtida patent, varumärken och övriga immate-
riella rättigheter som innehas av Camurus inte
kommer att utgöra ett fullgott kommersiellt skydd
mot intrång och konkurrens.
FINANSIELLA RISKER
Valutakursrisker
Camurus är utsatt för valutarisk i form av transak-
tionsexponering. Camurus har sitt säte i Sverige
och företaget redovisar finansiell ställning och
resultat i SEK. Transaktionsexponering uppstår vid
köp och försäljning av varor och tjänster i andra
valutor än SEK. En stor del av Camurus intäkter
och kostnader är i utländsk valuta, framförallt AUD,
EUR, GBP, NOK samt USD.
Kreditrisker
Det finns en risk att Camurus motparter inte kan
uppfylla sina betalningsåtaganden och därigenom
skapar en förlust för Camurus. Om Camurus åtgär-
der för att hantera kreditrisker inte är tillräckliga kan
detta få en negativ effekt på Camurus finansiella
ställning och resultat.
Finansieringsrisk
Eftersom den kommersiella marknaden för
Buvidal
snabbt växer, har Camurus möjlighet att finansiera
andra verksamheter i bolaget. Såväl storlek som
tidpunkt för Camurus framtida kapitalbehov beror
på ett antal faktorer, däribland kostnaderna för
verksamheten, möjligheterna att lyckas i forsk
-
nings- och utvecklingsprojekt och att ingå samar-
bets- och licensavtal, tidpunkten för mottagandet
och storleken på milstolpesersättningar och royalty
samt marknadens mottagande av lanserade och
potentiella produkter.
Tillgången till och villkoren för ytterligare
finansiering påverkas av ett flertal faktorer som
marknadsvillkor, den generella tillgången på
krediter samt Camurus kreditvärdighet och kredit-
kapacitet.
För mer detaljerad information om hantering av
finansiella risker se not 3, sidan 106.
93
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION
Koncernens rapport över totalresultat Moderbolagets resultaträkning
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK
Not
2024
2023
Totala intäkter
5
1 867 581
Kostnader för sålda varor
6
-129 507
-122 348
Bruttovinst
1 738 074
1 594 502
Marknads- och försäljningskostnader
6
-492 400
-375 822
Administrationskostnader
6, 8, 28
-91 322
-48 629
Forsknings- och utvecklingskostnader
6
-683 619
-637 696
Övriga rörelseintäkter
7, 13
6 336
1 055
Övriga rörelsekostnader
13
-7 904
-7 507
Rörelseresultat
469 165
525 903
Finansiella intäkter
10
84 441
24 740
Finansiella kostnader
10
-1 084
-1 339
Finansiella poster netto
83 357
23 401
Resultat före skatt
552 522
549 304
Inkomstskatt
11
-124 128
-117 862
Årets resultat
1)
428 394
431 442
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
2 722
-1 887
Totalresultat för året
1)
431 116
429 555
1) Allt hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderföretagets
aktieägare under året (uttryckt i kr per aktie)
Not
2024
2023
Resultat per aktie före utspädning
12
7,39
7,78
Resultat per aktie efter utspädning
12
7,20
7,50
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK Not 2024 2023
Nettoomsättning 5, 28 1 764 550 1 643 291
Kostnader för sålda varor 6 -110 513 -121 142
Bruttovinst 1 654 037 1 522 149
Marknads- och försäljningskostnader 6, 28 -471 978 -324 991
Administrationskostnader 6, 8, 28 -73 234 -49 698
Forsknings- och utvecklingskostnader 6 -679 249 -633 593
Övriga rörelseintäkter 7, 13 7 240
Övriga rörelsekostnader 13 -7 904 -12 013
Rörelseresultat 428 912 501 854
Intäkter från andelar i koncernföretag 23 480
Ränteintäkter och liknande poster 10 82 734 24 550
Räntekostnader och liknande poster 10 -1 482 -505
Resultat efter finansiella poster 533 644 525 899
Resultat före skatt 533 644 525 899
Skatt på årets resultat 11 -111 113 -109 452
Årets resultat 422 531 416 447
I moderbolaget finns inga poster som redovisas i övrigt totalresultat varför summa
totalresultat överensstämmer med årets resultat.
Noterna på sidorna 99 till 125 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
94
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION
Koncernens balansräkning
Belopp i KSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
TILLGÅNGAR
2
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
14
22 722
22 749
Materiella anläggningstillgångar
Leasingtillgångar
26
16 846
24 008
Inventarier
15
40 891
15 674
Finansiella anläggningstillgångar
Övriga långfristiga fordringar
1 563
1 406
Uppskjutna skattefordringar
16
125 874
219 914
Summa anläggningstillgångar
207 896
283 751
Omsättningstillgångar
Varulager
Färdiga varor, råvaror och produkter i arbete
18
140 223
100 955
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
19, 20
416 344
274 071
Övriga fordringar
19
25 991
26 695
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
21
113 859
32 508
Summa kortfristiga fordringar
556 194
333 274
Likvida medel
19, 22
2 852 699
1 189 840
Summa omsättningstillgångar
3 549 116
1 624 069
SUMMA TILLGÅNGAR
3 757 012
1 907 820
Belopp i KSEK
Not
2024-12-31
2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
2
Eget kapital hänförligt till
moderföretagets aktieägare
Aktiekapital
23
1 472
1 391
Övrigt tillskjutet kapital
23
3 408 062
2 042 503
Reserver
5 199
2 478
Balanserat resultat inklusive årets resultat
-125 052
-553 371
Summa eget kapital
3 289 681
1 493 001
SKULDER
2
Långfristiga skulder
Leasingskulder
26
7 138
13 613
Sociala avgifter personaloptionsprogram
21 567
32 612
Summa långfristiga skulder
28 705
46 225
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
19
118 253
99 278
Leasingskulder
26
9 906
10 894
Aktuella skatteskulder
15 270
11 283
Sociala avgifter personaloptionsprogram
52 837
46 823
Övriga skulder
49 882
33 445
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
25
192 478
166 871
Summa kortfristiga skulder
438 626
368 594
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
3 757 012
1 907 820
Noterna på sidorna 99 till 125 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
95
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION
Moderbolagets balansräkning
Belopp i KSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR 2
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 15 37 278 15 605
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 17 36 616 24 436
Uppskjuten skattefordran 16 120 358 217 213
Övriga finansiella anläggningstillgångar 1 440 1 372
Summa anläggningstillgångar 195 692 258 626
Omsättningstillgångar
Varulager
Färdiga varor, råvaror och produkter i arbete 18 132 060 84 246
Kortfristiga fordringar
Fordringar dotterbolag 28 27 902
Kundfordringar 20 353 067 226 808
Övriga fordringar 10 902 7 597
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 103 556 32 219
Summa kortfristiga fordringar 495 427 266 624
Kassa och bank 22 2 714 358 1 095 802
Summa omsättningstillgångar 3 341 845 1 446 672
SUMMA TILLGÅNGAR 3 537 537 1 705 298
Belopp i KSEK Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL 2
Bundet eget kapital
Aktiekapital 23 1 472 1 391
Reservfond 11 327 11 327
Summa bundet eget kapital 12 799 12 718
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -622 465 -1 038 836
Överkursfond 3 374 448 2 008 889
Årets resultat 422 531 416 447
Summa fritt eget kapital 3 174 514 1 386 500
Summa eget kapital 3 187 313 1 399 218
SKULDER 2
Obeskattade reserver
Avskrivningar utöver plan 3 486 3 486
Summa obeskattade reserver 3 486 3 486
Långfristiga skulder
Skulder till dotterbolag 489 572
Sociala avgifter personaloptionsprogram 18 038 27 266
Summa långfristiga skulder 18 527 27 838
Kortfristiga skulder
Skulder till dotterbolag 4 583
Leverantörsskulder 93 986 96 155
Sociala avgifter personaloptionsprogram 44 229 38 280
Övriga skulder 40 302 24 012
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 149 694 111 726
Summa kortfristiga skulder 328 211 274 756
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 537 537 1 705 298
Noterna på sidorna 99 till 125 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
96
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
Balanserat
resultat,
Övrigt inklusive Summa
Aktie- tillskjutet årets eget
Belopp i KSEKNotkapitalkapitalReserverresultatkapital
Ingående balans per 1 januari 2023
1 386
1 973 733
4 365
-984 813
994 671
Totalresultat för året
Årets resultat
431 442
431 442
Omräkningsdifferenser
-1 887
-1 887
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner
24
5
33 992
33 997
Personaloptionsprogram
24
35 814
35 814
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt
-1 036
-1 036
Utgående balans per 31 december 2023
23
1 391
2 042 503
2 478
-553 371
1 493 001
Ingående balans per 1 januari 2024
1 391
2 042 503
2 478
-553 371
1 493 001
Totalresultat för året
Årets resultat
428 394
428 394
Omräkningsdifferenser
2 722
2 722
Transaktioner med aktieägare
Nyemissioner
56
1 089 950
1 090 006
Försäljning av optioner
23 177
23 177
Utnyttjande av optioner
24
25
267 533
267 558
Personaloptions-/prestationsaktieprogram
24
39 857
39 857
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt
-54 957
-54 957
Förvärv av egna aktier (240 000)
-76
-76
Utgående balans per 31 december 2024
23
1 472
3 408 062
5 199
-125 052
3 289 681
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Belopp i KSEK
Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat,
inklusive
årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2023 1 386 11 327 1 940 119 -1 038 836 913 996
Årets resultat och totalresultat 416 447 416 447
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner 24 5 33 992 33 997
Personaloptionsprogram 24 35 814 35 814
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt -1 036 -1 036
Utgående balans per 31 december 2023 1 391 11 327 2 008 889 -622 389 1 399 218
Ingående balans per 1 januari 2024 1 391 11 327 2 008 889 -622 389 1 399 218
Årets resultat och totalresultat 422 531 422 531
Transaktioner med aktieägare
Nyemissioner 56 1 089 950 1 090 006
Försäljning av optioner 23 177 23 177
Utnyttjande av optioner 24 25 267 533 267 558
Personaloptions-/prestationsaktieprogram 24 39 857 39 857
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt -54 957 -54 957
Förvärv av egna aktier (240 000) -76 -76
Utgående balans per 31 december 2024 1 472 11 327 3 374 448 -199 934 3 187 313
Noterna på sidorna 99 till 125 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
97
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION
Koncernens rapport över kassaflöden Moderbolagets rapport över kassaflöden
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK
Not
2024
2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
469 165
525 903
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet
27
52 642
112 333
Erhållen ränta
84 427
24 743
Betald ränta
26
-1 084
-1 339
Betald inkomstskatt
-12 068
-10 316
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
593 082
651 324
förändring i rörelsekapitalet
Ökning/minskning varulager
18
-39 032
5 855
Ökning/minskning kundfordringar
20
-142 248
-79 081
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar
-79 657
-9 410
Ökning/minskning leverantörsskulder
18 353
13 552
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder
37 492
24 638
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
-205 092
-44 446
Kassaflöde från den löpande verksamheten
387 990
606 878
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
14
-1 758
-937
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
15
-27 613
-9 190
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-29 371
-10 127
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskuld
26
-10 624
-9 520
Nyemission efter emissionskostnader
23
1 311 525
32 692
Förvärv av egna aktier
-76
Övriga långfristiga fordringar
-157
5 591
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
1 300 668
28 763
Årets kassaflöde
1 659 287
625 514
Likvida medel vid årets början
22
1 189 840
565 539
Omräkningsdifferens i kassaflöde och likvida medel
3 572
-1 213
Likvida medel vid årets slut
22
2 852 699
1 189 840
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK Not 2024 2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat före finansiella poster 428 912 501 854
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet 27 28 743 84 810
Erhållen ränta 82 734 24 550
Betald ränta -1 482 -505
Betald inkomstskatt 8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring i rörelsekapitalet
538 907 610 717
Ökning/minskning varulager 18 -47 814 12 115
Ökning/minskning kundfordringar 20 -126 259 -69 498
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar -129 331 -16 440
Ökning/minskning leverantörsskulder -2 169 24 921
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder 74 623 9 654
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -230 950 -39 248
Kassaflöde från den löpande verksamheten 307 957 571 469
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 15 -24 179 -9 190
Kassaflöde från investeringsverksamheten -24 179 -9 190
Finansieringsverksamheten
Nyemission efter emissionskostnader 23 1 311 525 32 692
Förvärv av egna aktier -76
Utdelning från dotterbolag 23 480
Långfristiga skulder till dotterbolag -83
Övriga långfristiga fordringar -68 5 619
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 1 334 778 38 311
Årets kassaflöde 1 618 556 600 590
Likvida medel vid årets början 22 1 095 802 495 212
Likvida medel vid årets slut 22 2 714 358 1 095 802
Noterna på sidorna 99 till 125 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
98
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
De viktigaste redovisningsprinciperna som
tillämpats när denna års- och koncernredovisning
upprättats anges nedan. Dessa principer har
tillämpats konsekvent för alla presenterade
perioder, om inte annat anges.
2.1 GRUNDER FÖR RAPPORTERNAS
UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen för Camurus AB-koncernen
(”Camurus”) har upprättats i enlighet med Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS)
sådana de antagits av EU samt RFR 1 Komplette-
rande
redovisningsregler för koncerner, tolkningar
från IFRS interpretations Committee (FRS IC) samt
Årsredovisningslagen. Moderföretagets redovisning
är upprättad
i enlighet med RFR 2 Redovisning för
juridiska personer och Årsredovisningslagen.
I de fall moderföretaget
tillämpar andra redovis-
ningsprinciper än koncernen anges detta separat
i slutet av denna not.
Att upprätta finansiella rapporter i överens-
stämmelse med IFRS kräver användning av en del
viktiga uppskattningar för redovisningsändamål.
Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av koncernens redovisnings-
principer, se not 4.
2.1.1 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGS-
PRINCIPER OCH UPPLYSNINGAR
Nya standarder, ändringar och
tolkningar som gäller från 1 januari 2024
Inga standarder, ändringar och tolkningar som
trädde i kraft för räkenskapsåret som börjar
1 januari 2024 har haft någon väsentlig inverkan
på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder, ändringar och
tolkningar gällande från 1 januari 2025
Ingen av de nya standarder och tolkningar som
träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter
1 januari 2025 förväntas ha någon väsentlig
påverkan på koncernen och har inte tillämpats
vid upprättandet av denna finansiella rapport.
Den nya standarden IFRS 18 Presentation och
upplysningar i finansiella rapporter som ersätter
IAS 1 Utformning av finansiella rapporter träder i
kraft för räkenskapsår som påbörjas den 1 januari
2027 eller senare. Koncernen kommer att börja
tillämpa den nya standarden den 1 januari 2027
med retroaktiv tillämpning för jämförelseåret
2026. Standarden kommer inte att påverka redo
-
visning eller värdering av poster i de finansiella
rapporterna, men hur utformningen av rapporter
och upplysningar påverkas kommer att utvärderas.
2.2 KONCERNREDOVISNING
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag (inklusive strukture-
rade företag) över vilka koncernen har bestäm-
mande inflytande. Koncernen kontrollerar ett
företag när den exponeras för eller har rätt till
rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och
har möjlighet att påverka avkastningen genom
sitt inflytande i företaget. Dotterföretag inkluderas
i koncernredovisningen från och med den dag
då det bestämmande inflytandet överförs till
koncernen. De exkluderas ur koncernredovis-
ningen från och med den dag då det bestämmande
inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av
koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen för
Not 1 Allmän information
Camurus AB (publ), org. nr 556667-9105, är ett
publikt forskningsbaserat och kommersiellt
läkemedelsbolag. Camurus AB är moderföretaget
i Camurus-koncernen. Camurus AB har sitt
säte i Lund med adress Rydbergs Torg 4,
224 84 Lund, Sverige.
Camurus AB ägs till 34,9 procent av Sandberg
Development AB, org. nr. 556091-0712, den enskilt
största ägaren. Bolagets aktie är noterad vid
Nasdaq Stockholm sedan den 3 december 2015.
Denna årsredovisning var föremål för
fastställelse av styrelsen den 29 april 2025.
förvärvet
av ett dotterföretag utgörs av verkligt
värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncernen
ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade
före-
taget och de aktier som emitterats av koncernen.
I köpeskillingen
ingår även verkligt värde på alla
skulder som är en följd av en överenskommelse om
villkorad köpeskilling.
Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv
värderas inledningsvis till verkliga värden på
förvärvsdagen. Förvärvsrelaterade kostnader
kostnadsförs när de uppstår .
Koncerninterna transaktioner, balansposter,
intäkter
och kostnader på transaktioner mellan
koncernföretag
elimineras. Vinster och förluster
som resulterar från koncerninterna transaktioner
och som är redovisade i tillgångar elimineras också.
Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i
förekommande fall ändrats för att garantera en
konsekvent tillämpning av koncernens principer.
2.3 FUNKTIONELL VALUTA OCH
RAPPORTERINGSVALUTA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor
som även utgör rapporteringsvalutan för koncernen.
Det innebär att de finansiella rapporterna presen-
teras i svenska kronor. Samtliga belopp är, om inte
annat anges, angivna och avrundade till närmaste
tusental (KSEK).
2.4 OMRÄKNING AV
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan enligt de valutakurser som
gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
99
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
-förluster som uppkommer vid betalning av sådana
transaktioner och vid omräkning av monetära till-
gångar och skulder i utländsk valuta till balans-
dagens
kurs, redovisas i rörelseresultatet i resultat-
räkningen.
Omräkning av utländska koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncern-
företag som har en annan funktionell valuta än
rapport
valutan, omräknas till koncernens rapporte-
ringsvaluta. Tillgångar och skulder för var och en av
balansräkningarna
omräknas från utlandsverksam-
hetens funktionella valuta till koncernens rappor-
teringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs
som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader
för var och en av resultaträkningarna omräknas till
svenska kronor till den genomsnittskurs som före-
legat vid varje transaktionstidpunkt. Omräknings-
differenser som uppstår vid valutaomräkning av
utlandsverksamheter redovisas i övrigt total-
resultat.
2.5 SEGMENTSRAPPORTERING
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som över-
ensstämmer med den interna rapportering som
lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens resultat.
I koncernen har denna funktion identifierats som
verkställande direktören. Se vidare not 5.
2.6 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbete
Koncernen bedriver forskning och utveckling kring
nya produkter. Risker i pågående utvecklingsprojekt
består bland annat av tekniska och tillverknings-
relaterade risker, säkerhets och effektrelaterade
risker som kan uppstå i kliniska studier, regulatoriska
risker relaterade till ansökningar om godkännande
av kliniska studier och marknadsgodkännande, samt
IP-risker relaterade till godkännande av patent-
ansökningar och upprätthållande av patent. Allt
utvecklingsarbete anses därför vara forskning (efter-
som arbetet inte möter de kriterier som listas nedan)
fram tills dess att produkten erhållit marknadsgod-
kännande. Utgifter för forskning kostnadsförs när de
uppstår.
Utgifter som är direkt hänförliga till utveckling och
testning av identifierbara och unika produkter som
kontrolleras av koncernen, redovisas som immate-
riella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa
produkten så att den kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa produkten
och att använda eller sälja den,
det finns förutsättningar att använda
eller sälja produkten,
det kan visas hur produkten genererar
troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra
resurser för att fullfölja utvecklingen och för
att använda eller sälja produkten finns
tillgängliga, och
utgifter som är hänförliga till produkten
under dess utveckling kan beräknas på
ett tillförlitligt sätt.
Balanserade tillgångar som mött aktiveringskriteri-
erna ovan har en begränsad nyttjandeperiod och
redovisas till anskaffningsvärde minskat med acku-
mulerade avskrivningar. Avskrivningar påbörjas då
tillgången är färdig för användande. Avskrivning
görs linjärt för att fördela kostnaden för de egen-
utvecklade immateriella tillgångarna över deras
bedömda nyttjandeperiod, vilken sammanfaller
med den återstående patentperioden för produkt-
en och uppgår till mellan 10 och 15 år.
Direkt hänförbara utgifter som balanseras inne-
fattar utvecklingsutgifter, utgifter för anställda
samt en skälig andel av indirekta kostnader. Övriga
utvecklingsutgifter, som inte uppfyller ovan kriterier,
kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter
som tidigare kostnadsförts redovisas inte som till-
gång i efterföljande period .
2.7 MATERIELLA ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar.
I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förvärvet av tillgången. Tillkommande
utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller
redovisas som en separat tillgång, beroende på
vilket som är lämpligt, endast då det är sanno-
likt att de framtida ekonomiska förmåner som är
förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffnings-
värde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat
värde för en ersatt del tas bort från balansräkning-
en. Alla andra former av
reparationer och underhåll
redovisas som kostnader i resultaträkningen under
den period de uppkommer.
Avskrivningar görs linjärt och uppgår till mellan
4 och 8 år för inventarier.
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod
prövas vid varje rapportperiods slut och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde skrivs
omgående ner till dess återvinningsvärde om
tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell
anläggningstillgång fastställs genom en jämförelse
mellan försäljningsintäkten och det redovisade vär-
det och redovisas i övriga rörelseintäkter respektive
övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
2.8 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-
FINANSIELLA ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar som har en obestämbar
nyttjandeperiod eller immateriella tillgångar som
inte är färdiga för användning, skrivs inte av utan
prövas årligen avseende eventuellt nedskrivnings-
behov.
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på
värdenedgång närhelst händelser eller föränd-
ringar i förhållanden indikerar att det redovisade
värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskriv-
ning görs med det belopp varmed tillgångens redo-
visade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens
verkliga värde minskat med försäljningskostnader
och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av ned-
skrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta
nivåer där det finns separata identifierbara kassa-
flöden (kassagenererande enheter). För tillgångar
som
tidigare har skrivits ner görs per varje balans-
dag en prövning av om återföring bör göras.
2.9 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffnings-
värdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffnings-
värdet fastställs med användning av först in, först
ut-metoden, (FIFU) samt med beaktande av pro
-
dukternas återstående hållbarhetstid. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset
i den löpande verksamheten, med
avdrag för till-
lämpliga rörliga försäljningskostnader.
I varulagret
ingår färdigvaror och handelsvaror,
produkter i
arbete samt råvaro r.
100
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
2.10 FINANSIELLA INSTRUMENT
2.10.1 IFRS 9
Finansiella instrument är varje form av avtal som
ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och
en finansiell skuld eller ett eget kapitalinstrument
i ett annat företag. Redovisningen beror på hur
de finansiella instrumenten har klassificerats.
En finansiell tillgång eller en finansiell skuld tas upp
i balansräkningen när Camurus blir part i ett avtal.
Kundfordringar består av belopp som ska
betalas
av kunder för sålda varor och tjänster i
den löpande
verksamheten och tas upp i balans-
räkningen när faktura har skickats och företagets
rätt till ersättning är ovillkorlig. Om betalning
förväntas inom ett år eller tidigare, klassificeras
de som omsättningstillgångar. Om inte, redovisas
de som anläggningstillgångar. Kundfordringar
redovisas
inledningsvis till verkligt värde och
därefter till upplupet anskaffningsvärde med
tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med
eventuell reservering för värdeminskning baserad
på koncernens historiska erfarenhet och historiska
kreditbedömningar inklusive framåtblickande
antaganden .
Skuld avser förpliktelser att betala för varor och
tjänster som har förvärvats i den löpande verksam-
heten och tas upp när motparten har presterat och
avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även
om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder
tas upp när faktura mottagits. Leverantörsskulder
klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom ett år. Om inte, redovisas de som
långfristiga skulder. Leverantörsskulder redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden.
Derivat redovisas i balansräkningen på affärs-
dagen och värderas till verkligt värde, både initialt
och vid efterföljande omvärderingar i slutet av varje
rapportperiod. Koncernen tillämpar inte säkrings-
redovisning och alla förändringar i verkligt värde
av derivatinstrument redovisas direkt i resultaträk-
ningen på raden Övriga intäkter eller Övriga rörelse-
kostnader. I balansräkningen redovisas derivat på
raden Övriga fordringar (vid positivt verkligt värde)
och Övriga skulder (vid negativt verkligt värde) .
En finansiell tillgång, eller del av en finansiell
tillgång, tas bort från balansräkningen när rättig-
heterna realiseras, förfaller eller bolaget tappar
kontrollen över dem . En finansiell skuld, eller del av
en finansiell skuld, tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen fullgörs eller på annat sätt utsläckts. En
finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och
redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen
endast när det föreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera
posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt
realisera tillgången och reglera skulden.
Vinster och förluster från borttagande ur balans-
räkning samt modifiering redovisas i resultatet.
Finansiella tillgångar
Skuldinstrument: klassificeringen av finansiella
tillgångar som är skuldinstrument baseras på
koncernens
affärsmodell för förvaltning av
tillgången och karaktären på tillgångens
avtalsenliga kassaflöden. Instrumenten
klassificeras till:
upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
verkligt värde via resultatet.
Koncernens tillgångar i form av skuldinstrument
klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Förändringar av förlustreserven redovisas i
resultatet.
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet
anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt
värde
med tillägg av transaktionskostnader.
Kundfordringar redovisas initialt till det fakturerade
värdet. Efter första redovisningstillfället värderas
tillgångarna enligt effektivräntemetoden. Tillgångar
klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
innehas enligt affärsmodellen att inkassera avtals-
enliga kassaflöden som endast är betalningar av
kapitalbelopp och ränta på det utestående kapital-
beloppet. Tillgångarna omfattas av en förlust-
reservering för förväntade kreditförluster .
Finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras till upplupet
anskaffningsvärde. Finansiella skulder redovisade
till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt
till verkligt värde inklusive transaktionskostnader.
Efter det första redovisningstillfället värderas de till
upplupet anskaffningsvärde enligt effektivränte-
metoden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens finansiella tillgångar omfattas av
nedskrivning för förväntade kreditförluster.
Nedskrivning för kreditförluster enligt IFRS 9 är
framåtblickande och en förlustreservering görs när
det finns en exponering för kreditrisk, vanligtvis
vid första redovisningstillfället. Förväntade kredit-
förluster återspeglar nuvärdet av alla underskott i
kassaflöden hänförliga till fallissemang antingen
för de nästkommande 12 månaderna eller för den
förväntade återstående löptiden för det finansiella
instrumentet, beroende på tillgångsslag och på
kreditförsämring sedan första redovisningstillfället.
Förväntade kreditförluster återspeglar ett objektivt,
sannolikhetsvägt utfall som beaktar flertalet
scenarier baserade på rimliga och verifierbara
prognoser.
Den förenklade modellen tillämpas för kundford
-
ringar. En förlustreserv redovisas, i den förenklade
modellen, för fordrans eller tillgångens förväntade
återstående löptid.
Värderingen av förväntade kreditförluster
baseras på olika metoder. Övriga fordringar och
tillgångar
som inte omfattas av den förenklade
metoden skrivs ned enligt en ratingbaserad metod
genom extern kreditrating. De finansiella tillgångar
som omfattas av reservering för förväntade kredit-
förluster enligt den generella metoden utgörs av
likvida medel och övriga fordringar. Förväntade
kreditförluster värderas till produkten av sanno -
l ikhet för fallissemang, förlust givet fallissemang
samt exponeringen vid fallissemang.
De finansiella tillgångarna redovisas i balans-
räkningen till upplupet anskaffningsvärde.
Förändringar av förlustreserven redovisas i
resultaträkningen.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedel-
bart tillgängliga tillgodohavanden hos banker
och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaffningstid-
punkten understigande tre månader. Likvida
medel omfattas av kraven på förlustreservering
för förväntade kreditförluster.
2.11 EGET KAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital.
Transaktionskostnader som direkt kan hänföras
till emission av nya stamaktier eller tecknings-
optioner redovisas, netto efter skatt, i eget kapital
som ett avdrag från emissionslikviden.
Då teckningsoptioner utnyttjas emitterar
företaget nya aktier. Mottagna betalningar
krediteras aktiekapitalet (kvotvärde) och övrigt
tillskjutet kapital.
101
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
2.12 AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och upp-
skjuten skatt. Den aktuella skattekostnaden beräknas
på basis av de skatteregler som på balansdagen är
beslutade eller i praktiken beslutade i de länder
där moderföretaget och dess dotterföretag är
verksamma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balans-
räkningsmetoden, på alla temporära skillnader
som uppkommer mellan det skattemässiga värdet
på tillgångar och skulder och deras redovisade
värden i koncernredovisningen. Uppskjuten
inkomstskatt beräknas med tillämpning av skatte-
satser som har beslutats eller aviserats per balans-
dagen och som förväntas gälla när den berörda
uppskjutna skattefordran realiseras eller den
uppskjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar på underskotts-
avdrag redovisas i den omfattning det är troligt att
framtida skattemässiga överskott kommer att finnas
tillgängliga, mot vilka underskotten kan utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas
när det finns legal kvittningsrätt för aktuella skatte-
fordringar och skatteskulder, de uppskjutna
skattefordringarna och skatteskulderna hänför
sig till skatter debiterade av en och samma skatte-
myndighet och avser antingen samma skatte-
subjekt eller olika skattesubjekt och det finns en
avsikt att reglera saldona genom nettobetalningar.
2.13 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensionsförpliktelser
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner,
samt förmånsbestämda s.k. Alectaplaner. Samtliga
planer redovisas som avgiftsbestämda pensions-
planer. Planen omfattar samtliga anställda
inklusive koncernens verkställande direktör
och ledande befattningshavare.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensions-
plan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter
till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte
några rättsliga eller informella förpliktelser att
betala ytterligare avgifter om denna juridiska
enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala
alla ersättningar till anställda som hänger samman
med de anställdas tjänstgöring under innevarande
eller tidigare perioder.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar
koncernen avgifter till offentligt eller privat
administrerade pensionsförsäkringsplaner
på obligatorisk, avtalsenlig eller frivillig basis.
Koncernen har inga ytterligare betalnings-
förpliktelser när avgifterna väl är betalda.
Avgifterna redovisas som personalkostnader när
de förfaller till betalning. Förutbetalda avgifter
redovisas som en tillgång i den utsträckning som
kontant återbetalning eller minskning av framtida
betalningar kan komma koncernen tillgodo.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders-
och familjepension genom en försäkring i Alecta.
En förmånsbestämd pensionsplan är en pensions-
plan som inte är avgiftsbestämd. Utmärkande för
förmånsbestämda planer är att de anger ett belopp
för den pensionsförmån en anställd erhåller efter
pensionering, vanligen baserat på en eller flera
faktorer såsom ålder, tjänstgöringstid och lön.
Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 Redovisning av pensions-
planen ITP 2 som finansieras genom försäkring
i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För perioden har
koncernen inte haft tillgång till information för att
kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader
vilket medfört att planen inte varit möjlig att redo-
visa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen
ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta
redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Premien för den förmånsbestämda ålders- och
familje- pensionen är individuellt beräknad och
är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad
pension och förväntad återstående tjänstgörings-
tid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för
ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår
till 10,3 MSEK (2023: 9,9 MSEK, 2022: 7,5 MSEK).
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna
till planen är inte väsentlig.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av
marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska metoder och antaganden, vilka
inte överensstämmer med IAS 19. Den kollektiva
konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 175 procent. Om Alectas kollektiva
konsolideringsnivå understiger 125 procent eller
överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte
att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån
återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för
nyteckning och utökning av befintliga förmåner.
Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa
premiereduktioner. Vid utgången av 2024 uppgick
Alectas överskott i form av den kollektiva konsoli-
deringsnivån till 162 procent (2023: 158 procent).
Pensionsåtaganden i form av direktpension
säkerställs med en företagsägd pantsatt kapital-
försäkring. Åtagandet är helt beroende av värdet
på kapitalförsäkringen. Dessa åtaganden i form av
ställda panter redovisas till samma belopp som
kapitalförsäkringens verkliga värde per balansdagen.
2.14 INTÄKTSREDOVISNING
Intäkter innefattar det verkliga värdet av sålda varor
och tjänster exklusive mervärdeskatt, rabatter,
returer och andra prisavdrag. Koncernens intäkter
redovisas enligt följande:
Transaktionspriset uppskattas till det värde som
Camurus bedömer skall tillfalla bolaget vid avtalets
ingång, avdrag för rabatter och mervärdesskatt.
Transaktionspriset uppdateras löpande om förut-
sättningarna som ligger till grund för uppskatt-
ningen har ändrats.
Licens- och samarbetsavtal
Intäkter från avtal som görs med kunder i forsk-
ningsprojekt redovisas utifrån avtalets ekonomiska
innebörd. Intäkter från licens- och samarbetsavtal
kan bestå av engångsbetalningar, licens-, royalty-
och milstolpesersättningar för nyttjandet av
Camurus immateriella rättigheter samt ersättningar
för forskningstjänster. Camurus kan därutöver
enligt
avtal ha rätt att erhålla ersättning för
nedlagda kostnader. Intäktsredovisningen
avspeglar intjänandet av intäkter utifrån de utförda
åtagandena enligt de specifika avtalsvillkoren.
Camurus tillämpar kriterierna för intäktsredo-
visning på varje separat identifierat åtagande för
att den ekonomiska innebörden i transaktionen ska
återges i redovisningen. Det medför att avtalens
olika transaktioner delas upp i distinkta prestations-
åtaganden vilka redovisas separat. Avtalen inne-
håller ofta ersättning för användandet av Camurus
immateriella rättigheter som licenseras till mot-
parten och ersättning för forskningsarbete som
Camurus utför. Dessa åtaganden analyseras för
att avgöra om de utgör distinkta prestations-
åtaganden som ska redovisas vart och ett för sig
eller om de ska ses som ett åtagande. Licensen
bedöms utgöra ett separat prestationsåtagande i
de fall licensen kan användas utan tillhörande
konsulttjänster från Camurus. Om det totala värdet
på avtalet understiger det verkliga värdet för
samtliga prestationsåtaganden fördelas differensen
(”rabatt”) på de separata prestationsåtagandena
utifrån deras relativa fristående försäljningspris.
102
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Nedan beskrivs principerna för intäktsredovisning
av prestationsåtagandena (och för motsvarande
separata transaktioner) i licens- och samarbetsavtal.
Licensrätt till Camurus
immateriella tillgångar
En bedömning görs om licensen som motparten
erhåller under avtalet innebär en rättighet att
använda den immateriella tillgången som den är
när licensen upplåts eller en rättighet till åtkomst
av den immateriella tillgången under hela licens-
perioden.
Bedömningen görs utifrån avtalets ekonomiska
innebörd.
En tilldelning av licensrättigheter till en fast avgift
under ett icke uppsägningsbart avtal som tillåter
licenstagaren att utnyttja Camurus rättigheter
fritt och där Camurus inte har några kvarstående
förpliktelser att utföra, bedöms i allt väsentligt
vara en rättighet att använda, vilken redovisas vid
en given tidpunkt. Om avtalet istället innebär att
mottagaren har en rättighet till åtkomst under hela
licensperioden periodiseras ersättningen linjärt
över avtalstiden. Vanligtvis är distinkta licenser av
slaget ”rätt att använda” eftersom de forsknings-
tjänster som skulle kunna påverka värdet och
nyttan av licensen redovisas separat som ett
eget distinkt prestationsåtagande.
Transaktionspriset, som ska erhållas som
ersättning för det utförda åtagandet att överföra
en licens till en kund, kan beroende på villkor i
avtalet vara fast eller rörligt. Fasta intäkter för en
licens som ska redovisas vid en given tidpunkt
redovisas när kunden erhåller kontroll över
licensen och kan dra nytta av den. För rörliga
intäkters intäktsredovisning se nedan under
Milstolpesersättning och engångsbetalningar
samt Royalty.
Milstolpesersättning och
engångsbetalningar
I de fall Camurus erhåller en engångsbetalning
vid avtalets ingående allokeras den enligt
beskrivningen
ovan dels till licensåtagandet och
dels till forskningstjänsterna. Den del som har
allokerats till licensen intäktsredovisas när
motparten har erhållit kontroll över licensen.
Tillkommande potentiella ersättningar,
d.v.s.
rörliga ersättningar, som beror av att vissa
milstolpar i framtida läkemedelsutveckling
inträffar, intäktsredovisas först när det bedöms
att det är mycket sannolikt att en väsentlig åter-
föring av ackumulerade intäkter som redovisats
inte uppstår. Denna tidpunkt bedöms inträffa
först när det har bekräftats av motparten att
milstolpen uppnåtts.
Royalty
En motpart kan även ersätta Camurus för nytt-
jandet av en IP-rätt genom att betala royalties på
framtida försäljning av ett läkemedel baserat på
IP-rätten. Intäkter för försäljningsbaserad royalty
som utlovas i
utbyte mot en licens för immateriell
egendom redovisas endast när den efterföljande
försäljningen sker.
Forskningstjänster
Ersättning för forskningstjänster erhålls både i för-
skott som ett fast belopp samt på löpande räkning.
Erhållen forskningsersättning redovisas i den
period då tjänsterna utförs. Intäkterna beräknas
genom att färdigställandegraden på prestations-
åtagandena fastställs baserat på hur stor andel av
tjänsterna som utförts i förhållande till de totala
tjänster som ska utföras. Forskningstjänster som
sker på löpande räkning intäktsförs i takt med att
tjänsterna utförs.
Försäljning av varor
Intäkter från försäljning av varor redovisas när
kontrollen av varan har överförts till kund. Detta
inträffar
vanligtvis vid leverans av varorna till de
återförsäljare och distributörer som är koncernens
kunder. I vissa fall är transaktionspriset inte känt
vid tidpunkten för leverans, då det slutliga priset
är avhängigt en rabatt
som kommer att betalas till
de offentliga eller privata försäkringsgivare som
bekostar patienters läkemedel, eller på grund av
att en andel av transaktionspriset faktureras först i
samband med leverans till slutlig kund.
Koncernen
uppskattar och redovisar detta löpande. Återför-
säljare har rätt att returnera osålda varor, och
koncernen uppskattar och redovisar därför ett
belopp för framtida eventuella returer. Intäkter
från
försäljning av varor redovisas endast i den
utsträckning det är mycket sannolikt att en
väsentlig återföring
av ackumulerade intäkter
som redovisats inte förväntas uppstå.
Ersättningar för nedlagda kostnader
Ersättning för nedlagda kostnader, dvs kostnader
som vidarefaktureras kunden redovisas enligt
principerna för huvudman och agent i IFRS 15. Det
medför att Camurus analyserar om bolaget agerar
som huvudman i transaktionen, dvs att Camurus
kontrollerar varan eller tjänsten innan den överförs
till kunden. Om Camurus är huvudman i transak-
tionen redovisas beloppet som erhålls från mot-
parten som intäkt. Om Camurus agerar agent så
utgörs intäkten istället av erhållen provision.
2.15 RÄNTEINTÄKTER
Ränteintäkter intäktsredovisas med tillämpning av
effektivräntemetoden. När värdet på en fordran
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde har
gått ner, minskar koncernen det redovisade värdet
till det återvinningsbara värdet, vilket utgörs av
bedömt framtida kassaflöde, diskonterat med den
ursprungliga effektiva räntan för instrumentet,
och fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten
som ränteintäkt. Ränteintäkter på nedskrivna
låneford
ringar och kundfordringar redovisas till
ursprunglig
effektiv ränta.
2.16 LÅNGSIKTIGA
INCITAMENTSPROGRAM
Personaloptionsprogram
Camurus har två personaloptionsprogram (ESOP)
aktiva för bolagets anställda. Programmen antogs av
Årstämman 2022 respektive 2023.
Optionerna
som tilldelas de anställda vederlags-
fritt har en löptid på mellan cirka tre och nästan fyra
år räknat från tilldelningsdagen. När optionerna
tjänats in kan de lösas in under utnyttjandeperioden
förutsatt att deltagaren fortfarande är anställd. Varje
intjänad option ger innehavaren rätt att förvärva en
aktie i Camurus till lösenpris motsvarande 125 eller
130 procent av den volymvägda genomsnittskursen
för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna som följde närmast efter bolagets
respektive årsstämma då programmet antogs.
Verkligt värde
på den tjänstgöring som berättigar
till tilldelning av optioner genom programmet redo-
visas som en personal
kostnad med en motsvarande
ökning i eget kapital. Det totala beloppet att kost-
nadsföra baseras på det verkliga värdet på de
personaloptioner som tilldelas inklusive aktiemålkurs,
och att den anställde kvarstår i bolagets tjänst under
utnyttjandeperioden. Den totala kostnaden redo-
visas över intjänandeperioden. Vid varje rapport-
periods slut omprövar bolaget sina bedömningar av
hur många optioner som förväntas bli intjänade och
skillnaden redovisas i resultaträkningen och mot-
svarande justering görs i eget kapital. Som underlag
för avsättning av sociala avgifter görs kontinuerligt
en omvärdering av verkligt värde för de vid varje
103
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
rapportperiods slut intjänade personaloptionerna.
Sociala avgifter redovisas som personalkostnad
och motsvarande avsättning görs under lång- eller
kortfristiga skulder beroende på återstående löptid.
Utförligare beskrivning av personaloptions-
programmen finns under not 24.
Prestationsaktieprogram
Camurus har ett prestationaktieprogram (PSP)
aktivt som riktar sig till bolagets anställda.
Programmet antogs av årsstämman 2024.
PSP-rätten som tilldelas de anställda veder-
lagsfritt har en löptid på cirka tre år räknat från
tilldelningsdagen. Tilldelningen av prestations-
aktier är villkorad av uppfyllelse av prestationsmål
kopplade till (a) absolut sammansatt ökning av
Total Shareholder Return (TSR) mellan årsstämman
2024 och årsstämman 2027, som viktas 40
procent, (b) Camurus omsättningstillväxt, där
omsättningen (enligt redovisningen) för räken-
skapsåret 2023 jämförs med omsättningen (enligt
redovisningen) för räkenskapsåret 2026, som
viktas 30 procent, och (c) pipeline-utvecklingen
under räkenskapsåren 2024-2026, som viktas 30
procent. Beroende på uppfyllandet av prestations
-
målen, kan antalet prestationsaktier som tilldelas
deltagarna efter utgången av intjänandeperioden
uppgå till mellan 0 och 120 procent av PSP-rätten.
Verkligt värde på den tjänstgöring som berättigar
till tilldelning av aktier genom programmet redo-
visas som en personalkostnad med en motsvarande
ökning i eget kapital. Det totala beloppet att
kostnadsföra baseras på det verkliga värdet på
de prestationsaktierätter som tilldelas och att
den anställde kvarstår i bolagets tjänst under
utnyttjandeperioden. Den totala kostnaden redo-
visas över intjänandeperioden. Vid varje rapport-
periods slut omprövar bolaget sina bedömningar
av hur många aktier som förväntas bli intjänade
och skillnaden redovisas i resultaträkningen och
motsvarande justering görs i eget kapital. Som
underlag för avsättning av sociala avgifter görs
kontinuerligt en omvärdering av verkligt värde
för de vid varje rapportperiods slut intjänade
prestationsaktierätterna. Sociala avgifter redovisas
som personalkostnad och motsvarande avsättning
görs under lång- eller kortfristiga skulder beroende
på återstående löptid .
2.17 LEASING
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen
om avtalet är ett leasingavtal baserat på avtalets
innehåll.
Ett avtal är ett leasingavtal om det över-
låter rätten att under en viss period bestämma över
användningen
av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning.
Koncernen redovisar tillgångar och skulder
hänförliga till leasingavtal i balansräkningen med
några få undantag. Avskrivning på tillgången
redovisas i resultatet liksom en ränta på leasing-
skulden. Erlagda leasingavgifter redovisas dels
som betalning av ränta, dels som amortering av
leasingskulden.
Koncernen har leasingkontrakt för byggnader
och tjänstebilar. Leasing av byggnader har generellt
en leasingperiod på mellan 5 och 8 år. Leasingbilar
har generellt en leasingperiod på 3 till 4 år.
Leasingskulder
Koncernen redovisar åtagandet att betala leasing-
avgifterna som en leasingskuld. Vid inlednings-
datumet
för ett leasingavtal (d.v.s. det datum då
den underliggande tillgången blir tillgänglig för
användande) redovisar koncernen en leasingskuld
motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar
som ska erläggas
under leasingperioden. Leasing-
perioden bestäms som den icke-uppsägningsbara
perioden tillsammans
med perioder att förlänga
eller säga upp avtalet om koncernen är rimligt säker
på att nyttja dessa optioner.
Leasingbetalningarna
inkluderar fasta betalningar (efter avdrag för
eventuella rabatter och liknande i
samband med
tecknandet av leasingavtalet som ska erhållas),
samt variabla leasingavgifter som beror på ett
index eller ett pris och belopp som förväntas betalas
enligt restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna
inkluderar dessutom lösenpriset för en option att
köpa den underliggande tillgången eller straff-
avgifter som utgår vid uppsägning i enlighet med
en uppsägningsoption, om sådana optioner är
rimligt säkra att utnyttjas av koncernen. Variabla
leasingavgifter som inte beror på ett index eller ett
pris redovisas som en kostnad i den period som de
är hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalning-
arna använder koncernen den implicita räntan i
avtalet om den enkelt kan fastställas och i övriga
fall används koncernens marginella upplånings-
ränta per inledningsdatumet för leasingavtalet.
Efter inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar
leasingskulden för att återspegla räntan på leasing-
skulden och minskar med utbetalda leasingavgifter.
Dessutom omvärderas värdet på leasingskulden
till följd av modifieringar, förändringar av leasing-
perioden, förändringar i leasingbetalningar eller
förändringar i en bedömning att köpa den under-
liggande tillgången. Låneränta har fastställts för
koncernen för nyttjanderättsklasserna byggnader
respektive tjänstebilar.
Nyttjanderättstillgångar
Rätten att nyttja den underliggande tillgången
under leasingperioden redovisas som en nyttjande-
rättstillgång. Koncernen redovisar nyttjanderätts-
tillgångar i rapporten över finansiell ställning vid
inledningsdatumet för leasingavtalet. Nyttjande
-
rättstillgångar värderas till anskaffningsvärde
efter avdrag för ackumulerade avskriv
ningar och
eventuella nedskrivningar, samt justerat
för
omvärderingar av leasingskulden. Anskaffnings-
värdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det
initiala värdet som redovisas för den hänförliga
leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt even-
tuella förskottsbetalningar som görs vid eller innan
inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag
för eventuella rabatter och liknande som mottagits
i samband med teckningen av leasingavtalet.
Tillämpning av praktiska undantag
Koncernen tillämpar undantaget att klassificera
nyttjanderättsavtal kortare än 12 månader eller
som upphör 12 månader från övergångstidpunkten
som korttidsleasingavtal och dessa ingår därmed
inte i de redovisade skulderna eller nyttjanderätts-
tillgångarna. Dessutom har koncernen valt att
tillämpa undantaget att inte inkludera tillgångar av
lågt värde (dvs tillgångar med ett nyanskaffnings-
värde understigande 5 000 USD) bland redovisade
skulder och nyttjanderättstillgångar.
Koncernen tillämpar huvudregeln avseende
icke-leasingkomponenter och separerar således
icke-leasingkomponenter från leasingkomponenter
i leasingavtalen.
2.18 KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt
metod. Denna innebär att rörelseresultatet justeras
för transaktioner som inte medfört in- eller utbetal-
ningar under perioden samt för eventuella intäkter
och kostnader som hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamhetens kassaflöden.
104
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
2.19 MODERFÖRETAGETS
REDOVISNINGSPRINCIPER
I samband med övergången till redovisning enligt
IFRS i koncernredovisningen, har moderföretaget
övergått till att tillämpa RFR 2 Redovisning för
juridiska personer.
Moderföretaget tillämpar andra redovisnings-
principer än koncernen i de fall som anges nedan.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisnings-
lagens uppställningsform. Rapport över förändring
av eget kapital följer koncernens uppställningsform
men innehåller de kolumner som anges i ÅRL.
Uppställningsformerna för moderbolaget ger
skillnad
i benämningar, jämfört med koncernredo-
visningen,
främst avseende finansiella intäkter
och kostnader och poster inom eget kapital.
Internt upparbetade
immateriella tillgångar
Samtliga utgifter som avser framtagande av internt
upparbetade immateriella tillgångar redovisas som
kostnader när de uppkommer.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade
kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
När det finns en indikation på att andelar i dotter-
företag minskat i värde görs en beräkning av åter-
vinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade
värdet görs en nedskrivning.
Koncernbidrag
Företaget tillämpar alternativregeln i RFR 2,
Redovisning för juridiska personer, från Rådet för
finansiell rapportering (RFR). Såväl erhållna som
lämnade koncernbidrag redovisas som boksluts
-
disposition.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning
och beskattning, tillämpas inte reglerna om
finansiella instrument enligt IFRS 9 i juridisk
person, utan bolaget tillämpar i enlighet med ÅRL
anskaffningsvärdemetoden. I bolaget värderas
därmed finansiella anläggningstillgångar till
anskaffningsvärde och finansiella omsättnings-
tillgångar enligt lägsta värdets princip, med
tillämpning av nedskrivning för förväntade kredit
-
förluster enligt IFRS 9 avseende tillgångar som är
skuldinstrument. För övriga finansiella tillgångar
baseras nedskrivningar på marknadsvärden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
som är skuldinstrument
Finansiella tillgångar som är skuldinstrument
omfattas av nedskrivning för förväntade kredit-
förluster. Nedskrivning för kreditförluster enligt
IFRS 9 är framåtblickande och en förlustreservering
görs när det finns en exponering för kreditrisk,
vanligtvis vid första redovisningstillfället. Den
förenklade modellen tillämpas för kundfordringar.
En förlustreserv redovisas, i den förenklade
modellen, för fordrans eller tillgångens förväntade
återstående löptid.
Värderingen av förväntade kreditförluster
baseras på olika metoder. Metoden för kund-
fordringar baseras på historiska kundförluster
kombinerat med framåtblickande faktorer.
FINANSIELL INFORMATION / NOTER
105
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
Övriga fordringar och tillgångar skrivs ned enligt
en ratingbaserad metod med referens till extern
kreditrating. Förväntade kreditförluster värderas
till produkten av sannolikhet för fallissemang,
förlust givet fallissemang samt exponeringen
vid fallissemang. För kreditförsämrade tillgångar
och fordringar görs en individuell bedömning där
hänsyn tas till historisk, aktuell och framåtblickande
information. Värdering- en av förväntade kredit-
förluster beaktar eventuella säkerheter och andra
kreditförstärkningar i form av garantier.
Även fordringar på koncernbolag omfattas av
nedskrivning för förväntade kreditförluster. Bolaget
bedömer att koncernbolagen i dagsläget har
likartade riskprofiler och bedömning sker på
kollektiv basis för likartade transaktioner. Baserat
på bolagets bedömningar enligt ovanstående
metod med beaktande av övrig känd information
och framåtblickade faktorer bedöms förväntade
kreditförluster inte vara väsentliga och ingen
reservering har därför redovisats.
Leasing
IFRS 16 leasing tillämpas ej i moderbolaget i
enlighet med möjlighet till undantag enligt RFR 2.
Leasingavgifter kostnadsförs linjärt över leasing
-
perioden, såvida inte ett annat systematiskt sätt
bättre återspeglar användarens ekonomiska nytta
över tiden.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 3 Finansiell riskhantering
3.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för en
mängd olika finansiella risker; marknadsrisk
(omfattande valutarisk), kreditrisk och likviditetsrisk.
a) Marknadsrisk
Den risk som är mest väsentlig för koncernen
avseende marknadsrisker är valutarisken, som
beskrivs i separat avsnitt nedan. Ränterisken är
begränsad inom koncernen då det inte finns
någon långfristig upplåning eller långfristig
räntebärande placering.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för
valutarisker som uppstår från olika valutaexpo-
neringar, framför allt avseende australiensiska dollar
(AUD), euro (EUR), brittiska pund (GBP), norska kronor
(NOK) samt amerikanska dollar (USD). Valutarisk
uppstår genom framtida affärstransaktioner, som
inköp och försäljning samt redovisade tillgångar
i form av kundfordringar och skulder i form av
leverantörsskulder. Valutarisker uppstår när
framtida affärstransaktioner eller redovisade
tillgångar eller skulder uttrycks i en valuta som
inte är enhetens funktionella valuta.
Om den svenska kronan hade försvagats/
förstärkts med 10 procent i förhållande till dessa
valutor, med alla andra variabler konstanta,
skulle det omräknade årsresultatet och det egna
kapitalet per den 31 december 2024 ha varit för
AUD 12,3 (9,6) MSEK, för EUR 10,5 (10,5) MSEK,
för GBP 17,1 (13,5) MSEK, för NOK 1,9 (2,4) MSEK,
respektive för USD 4,0 (15,6) MSEK högre/lägre.
Förändringar av den svenska kronan i förhållande
till övriga valutor bedöms inte ha någon väsentlig
påverkan på årets resultat.
Under året har Camurus använt derivat för
att säkra nettoflödet i AUD, EUR, GBP och NOK.
Säkringen görs med löptider på upp till 12 månader,
i enlighet med beslutad finanspolicy .
Balansexponering för tillgångar, som inkluderar
kundfordringar och likvida medel (KSEK) 2024-12-31 2023-12-31
AUD
127 557
97 454
EUR
159 270
144 318
GBP
150 063
NOK
19 393
23 973
USD
58 813
158 119
Andra valutor
17 504
9 706
Summa
569 435
583 634
Balansexponeringen för
leverantörsskulder (KSEK) 2024-12-31 2023-12-31
AUD
-4 294
-1 050
CHF
-1 160
-13 234
EUR
-54 026
-39 225
GBP
-15 609
-15 192
USD
-18 879
-2 088
Andra valutor
-2 094
-2 646
Summa
-96 062
-73 435
106
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Upp till 1 till 3 3 till 12
Koncernen, 31 december 2024 en månad månader månader 1 till 5 år
Leverantörsskulder
107 082
11 171
Leasingskulder
625
3 325
8 548
12 367
Övriga kortfristiga skulder
190
Summa
107 897
14 496
8 548
12 367
Upp till 1 till 3 3 till 12
Koncernen, 31 december 2023 en månad månader månader 1 till 5 år
Leverantörsskulder
98 245
1 033
Leasingskulder
576
3 266
8 895
18 168
Övriga kortfristiga skulder
190
Summa
99 011
4 299
8 895
18 168
b) Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och till-
godohavanden hos banker och finansinstitut samt
kreditexponeringar gentemot kunder, grossister
och detaljister, inklusive utestående fordringar
och avtalade transaktioner. Endast banker och
finansinstitut med god kapacitet att uppfylla finan
-
siella åtaganden, enligt Standard & Poor’s rating
eller motsvarande rating från Moody's eller Fitch,
accepteras.
Före avtal ingås kreditkontrolleras koncernens
kunder varvid information om kundernas finansiella
ställning inhämtas från olika kreditupplysnings
företag. Även andra faktorer beaktas i den samlade
bedömningen. Kundernas finansiella ställning
följs även upp och prövas löpande. Uppföljning
av kundfordringar sker löpande med kontroll över
förfallna kundfakturor. Ledningen förväntar sig inte
några förluster till följd av utebliven betalning då
koncernens motpartners huvudsakligen utgörs
av stora företag varför kreditrisken för närvarande
bedöms som låg. För mer information se not 20
Kundfordringar.
c) Likviditetsrisk
Koncernen följer noga rullande prognoser för
koncernens likviditetsreserv för att säkerställa att
koncernen har tillräckligt med kassamedel för att
möta behovet i den löpande verksamheten.
Nedanstående tabell analyserar koncernens
icke derivata finansiella skulder, uppdelade efter
den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i
tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassa-
flödena .
3.2 HANTERING AV KAPITAL
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att
trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksam-
het, så att den kan fortsätta att generera avkastning till
aktieägarna och nytta för andra intressenter samt att
upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla
kostnaderna för kapitalet nere.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen,
kan koncernen utfärda nya aktier eller sälja tillgångar
för att minska skulderna.
Verksamheten har finansierats genom genererade
vinstmedel från framgångsrika forsknings- och
utvecklingsarbeten, produktförsäljning samt genom
nyemission av aktier. Eget kapital betraktas därför
som koncernens kapital.
3.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
Samtliga av koncernens finansiella instrument som
är värderade till upplupet anskaffningsvärde är kort-
fristiga och löper ut inom ett år. Det verkliga värdet på
dessa instrument bedöms motsvara dess redovisade
värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Finansiella tillgångar och skulder i koncernen som
redovisas till verkligt värde består av derivat
(valuta-
terminer). Samtliga derivat ingår i nivå 2 vid värdering
till verkligt värde, vilket innebär att verkligt värde
fastställs med hjälp av värderingstekniker som i så stor
utsträckning som möjligt utgår från marknadsinfor
-
mation medan företagsspecifik information används i
så liten utsträckning som möjligt. Samtliga väsentliga
indata som krävs för verkligt värdevärderingen av ett
instrument är observerbara. Verkligt värde för valuta-
terminskontrakt fastställs som nuvärdet av framtida
kassaflöden baserat på kurser för valutaterminer på
balansdagen.
107
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Uppskattningar och bedömningar utvärderas
löpande och baseras på historisk erfarenhet och
andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande
förhållanden.
Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisningsändamål
Koncernledningen gör uppskattningar och anta-
ganden om framtiden. Det är en risk att de upp-
skattningar som görs för redovisningsändamål inte
motsvarar det verkliga resultatet. De uppskatt-
ningar och antaganden som innebär en betydande
risk för väsentliga justeringar i redovisade värden
för tillgångar och skulder under nästkommande
räkenskapsår behandlas i huvuddrag nedan.
Intäktsredovisning
Camurus har komplexa kundavtal och ledningen
måste göra bedömningar och uppskattningar vid
tillämpningen av intäktsredovisningsprinciperna .
I avsnittet Redovisningsprinciper avseende
intäkter anges de områden där bedömningar och
uppskattningar behöver göras. Områden som är
viktiga i bedömningen är uppdelningar och iden
-
tifiering av de olika åtagandena i kontrakten, hur
priset på dessa åtaganden ska allokeras, när i tiden
och på vilket sätt åtagandena skall redovisas (vid
ett tillfälle eller över tid). Camurus måste också
avgöra om ett avtal som innehåller en licens att
nyttja Camurus immateriella rättighet är en
rättighet att använda, vilken redovisas vid en given
tidpunkt, eller om det är en rättighet till åtkomst,
vilken redovisas över tid .
Rabatter och returer
Intäkter från produktförsäljning redovisas när
Camurus har uppfyllt sitt prestationsåtagande,
dvs vanligtvis vid leverans av varorna till de åter-
försäljare och distributörer som är koncernens
kunder. Då faktiska och slutliga förhållanden
avseende rabatter för försäljning i innevarande
period inte alltid är kända vid bokslutet baseras
vissa avräkningar från bruttointäkterna på upp
-
skattningar. Vidare har återförsäljare rätt att
returnera osålda varor varför koncernen uppskattar
och redovisar ett avdrag för framtida evantuella
returer . Se även not 2.14 avseende intäktsredo-
visning och not 25 avseende upplupna kostnader
och förutbetalda intäkter. De bedömningar som
ledningen gör påverkar under vilken period och
till vilket belopp intäkten redovisas.
Varulager
Inkurans
Varulager består av råmaterial för tillverkning,
tillverkat halvfabrikat och färdiga varor av bolagets
marknadsförda produkter. Produkter som inte blir
godkända vid kvalitetskontroll i samband med
tillverkning kostnadsförs direkt. Färdigvarulager
värderas löpande med hänsyn till återstående
hållbarhetstid hos produkterna och inkuransbe-
dömningen uppdateras regelbundet och baseras
huvudsakligen på historisk inkurans och försälj-
ningsprognoser. En kraftigt ändrad efterfrågan
på en produkt alternativt förändrad hållbarhetstid
skulle kunna leda till en ökad risk för inkurans och
därmed ett nedskrivningsbehov. Camurus verkar
inom läkemedelsbranschen, en bransch som
regleras och kontrolleras av ett flertal myndigheter
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
i nom och utom Sverige. Dessa myndigheters beslut
kan göra att de lagerhållna produkternas hållbarhets-
tid kan komma att ändras. De bedömningar som
ledningen gör påverkar under vilken period och till
vilket belopp inkurans skall redovisas.
Balanserade utgifter för
produktutveckling
Koncernen aktiverar utgifter hänförliga till produkt-
utvecklingsprojekt i den omfattning de bedöms
uppfylla kriterierna enligt IAS 38 p. 57 (se not 2.6
Immateriella tillgångar).
Immateriella tillgångar som inte är färdiga för
användning, skrivs inte av utan prövas årligen avse-
ende eventuellt nedskrivningsbehov. Prövning av
nedskrivningsbehov för balanserade utgifter för
utveckling har därför utförts för att säkerställa att
det redovisade värdet inte överstiger återvinnings-
värdet. De väsentliga antaganden som använts för
beräkningar av nyttjandevärden innefattar:
• Marknadsstorlek
Förväntad marknadsandel
Förväntade ekonomiska fördelar
• Diskonteringsränta
Förväntad tillväxttakt
Uppskjuten skattefordran
I den redovisade uppskjutna skattefordran ingår
samtliga uppkomna underskott.
Företagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar gällande möjligheten att utnyttja
underskottsavdragen och de temporära skillnader
som ligger till grund för den redovisade skatte-
fordran.
Leasingavtal
Se not 26.
Långsiktiga incitamentsprogram
Verkligt värde för optionerna vid implementering
av programmen har beräknats med hjälp av Black
& Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till
lösenpris, optionens löptid, aktiepris på tilldelnings-
dagen och förväntad volatilitet i aktiepris och riskfri
ränta för optionens löptid.
Verkligt värde på instrumenten samt relaterade
sociala avgifter har uppdaterats på balansdagen,
Black & Scholes värderingsmodell tillämpas.
Aktiekursen som används i modellen kan avvika
från den faktiska aktiekursen på rapporterings-
dagen på grund av marknadens volatilitet. För mer
information, se not 24.
108
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 5 Segmentsinformation
Rörelsens kostnader presenteras i totalresultat-
rapporten med en klassificering baserad på funk-
tionerna ”Kostnader för sålda varor”, ”Marknads- och
försäljningskostnader”, ”Administrationskostnader”
Koncernen
Moderbolaget
Intäkter fördelade per produkter och tjänster
2024
2023
2024
2023
Produktförsäljning
1)
1 654 012
1 298 962
1 536 925
1 218 256
Försäljning utvecklings-
relaterade varor och tjänster
1 474
2 270
1 474
2 270
Licensintäkter och milstolpesersättningar
406 120
406 120
Royalties
212 095
9 498
212 095
9 498
Koncernintern försäljning
14 056
7 147
Summa
1 867 581
1 716 850
1 764 550
1 643 291
1) Avser försäljning av Buvidal
Koncernen
Moderbolaget
Intäkter fördelade per geografiskt område
2024
2023
2024
2023
Europa
2)
1 061 614
820 088
1 061 614
820 088
Afrika, Mellanöstern och Asien
(inklusive Oceanien)
3)
592 988
481 529
484 761
407 970
Nordamerika
4)
212 979
415 233
218 175
415 233
Summa
1 867 581
1 716 850
1 764 550
1 643 291
2) Varav Storbritannien 447 125 (310 656) KSEK, Finland 227 190 (192 704) KSEK och Sverige 91 728 (79 462) KSEK.
3) Varav Australien 535 575 (451 178) KSEK för koncernen och 418 488 (370 472) KSEK för moderbolaget.
4) Varav USA 212 780 (414 651) KSEK.
Intäkter om cirka 493,2 (406,5) MSEK avser en enskild extern kund.
Av koncernens anläggningstillgångar finns 98,2 (99,9) procent i Sverige.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och
bedömning av rörelsesegmentens resultat.
Denna funktion har identifierats som verkställande
direktören baserat på den information han behandlar.
Då verksamheten, dvs utveckling av läkemedel
baserade på Camurus teknologiplattform, i
koncernen är organiserad som en sammanhållen
verksamhet, med likartade risker och möjligheter
för de produkter och tjänster som produceras,
utgör hela koncernens verksamhet ett rörelseseg-
ment. Rörelsesegmentet följs upp på ett sätt som
överensstämmer med den
interna rapportering
som lämnas till den högste verkställande besluts-
fattaren. I den interna rapporteringen
till verkstäl-
lande direktören används endast ett segment.
Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Koncernen
Moderbolaget
Fördelning av kostnadsslag
2024
2023
2024
2023
Råmaterial och förnödenheter
129 507
122 348
110 513
121 142
Övriga kostnader
1)
2)
464 779
459 684
716 162
594 076
Lokal-/driftskostnader inklusive
laboratoriekostnader
313 224
200 983
206 451
158 938
Kostnader för ersättningar
till anställda (Not 9)
469 166
395 000
292 102
264 529
Av- och nedskrivningar
(Not 14 och 15)
14 637
13 987
2 506
2 752
Summa kostnader för sålda
1 391 313
1 192 002
1 327 734
1 141 437
varor, forskning och utveckling,
försäljning och administration
1) Inkluderande kostnader som ligger till grund för forsknings- och utvecklingsarbeten samt för moderbolagets kostnader
för tjänster relaterade till marknadsföring och försäljning från dotterbolagen med 325 236 (183 430) KSEK.
2) Nedlagda kostnader för partnerfinansierade aktiviteter inom forskning och utveckling under perioden har i allt väsentligt motsvarat
storleken på intäkterna. Se även not 5 Segmentsinformation och posten ”Försäljning utvecklingsrelaterade varor och tjänster”.
samt ”Forsknings- och utvecklingskostnader”.
Summan av de funktionsindelade kostnaderna
fördelade sig på följande kostnadsslag.
109
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 7 Övriga rörelseintäkter
Koncernen
Moderbolaget
Övriga rörelseintäkter
2024
2023
2024
2023
Valutakursvinster (not 13)
5 535
7 240
Övriga poster
801
1 055
Summa övriga rörelseintäkter
6 336
1 055
7 240
Koncernen
Moderbolaget
Revision och övriga tjänster
2024
2023
2024
2023
PwC
Revisionsuppdraget
1 895
1 924
1 524
1 524
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
112
17
112
17
Övriga tjänster
260
60
260
60
Summa
2 266
2 001
1 895
1 601
Övriga revisorer
Revisionsuppdraget
263
209
Övriga tjänster
26
Summa
286
209
Not 8 Ersättningar till revisorn
Not 9 Anställda, personalkostnader, ersättningar
till styrelse och ledande befattningshavare
Medelantal anställda
Koncernen
Moderbolaget
(varav kvinnor)
2024
2023
2024
2023
Sverige
134
(93)
115
(79)
134
(93)
115
(79)
Storbritannien
22
(11)
19
(9)
Tyskland
17
(12)
15
(9)
Norge
2
(1)
2
(1)
Finland
2
(0)
2
(0)
Frankrike
7
(4)
9
(6)
Australien
14
(11)
11
(8)
Spanien
10
(5)
9
(4)
Danmark
2
(2)
3
(3)
Belgien
2
(0)
1
(0)
Österrike
2
(2)
1
(1)
USA
10
(6)
Summa
224
(147)
187
(121)
134
(93)
115
(79)
Könsfördelning i koncernen för
styrelseledamöter och övriga Koncernen Moderbolaget
ledande befattningshavare, antal
på balansdagen (varav kvinnor)
2024
20233
2024
2023
Styrelseledamöter
1)
9
(3)
11
(4)
6
(2)
9
(4)
Verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare
12
(4)
10
(3)
9
(3)
9
(3)
1) Verkställande direktör, Chief Commercial Officer samt ekonomichef, som ingår i styrelsen
redovisas även som verkställande direktör och ledande befattningshavare.
110
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
Revisionsarvoden består av arvoden för det årliga revisionsuppdraget och andra revisionstjänster
som är av den karaktären att de endast kan utföras av externrevisorn, och inkluderar granskning av
koncernredovisningen samt lagstadgad revision. Arvoden för revisionsnära konsulttjänster består av
arvoden för utlåtanden och andra uppdrag som är i relativt hög grad förknippade med revisionen av
koncernens och bolagens årsredovisningar och som traditionellt utförs av externrevisorn. Arvoden
för skattekonsultationer inkluderar arvoden för transferprissättning, debiterande för skattetjänster,
skattekonsultationer och skatterådgivning hänförlig till förvärv, avyttringar och andra projekt samt
stöd vid skatterevisioner. Alla övriga arvoden inkluderar arvoden för övriga tjänster.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Löner, andra ersättningar och
Koncernen
Moderbolaget
sociala kostnader
2024
2023
2024
2023
Löner och andra ersättningar
1)
310 685
248 301
163 999
148 128
Sociala avgifter
121 931
118 395
100 992
93 931
Pensionskostnader
36 550
28 304
27 111
22 470
Summa
469 166
395 000
292 102
264 529
Löner och andra ersättningar fördelade
Koncernen
Moderbolaget
mellan styrelseledamöter och vd
samt övriga anställda (varav bonus)
2024
2023
2024
2023
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande
53 372
45 026
39 893
38 349
befattningshavare
1)
(11 797)
(9 647)
(7 827)
(7 913)
Övriga anställda
257 313
203 275
124 106
109 779
Summa
310 685
248 301
163 999
148 128
1) Se även not 24 och 28.
Koncernen
Moderbolaget
Pensionskostnader
2024
2023
2024
2023
Styrelseledamöter, verkställande
direktör och andra ledande
befattningshavare
8 480
6 922
8 268
6 922
Övriga anställda
28 070
21 382
18 843
15 548
Summa
36 550
28 304
27 111
22 470
För ersättningar och övriga förmåner till styrelsen och ledande befattningshavare se not 28
Transaktioner med närstående samt not 24 Långsiktiga incitamentsprogram.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Årsstämman 2023 beslutade att godkänna nuva-
rande riktlinjer för ersättning till bolagets ledande
befattningshavare. Med ledande befattnings
-
havare avses i detta sammanhang Camurus vd
och de vid var tid till vd rapporterande chefer
som också ingår i företagets ledning. Avsikten är
att riktlinjerna ska fortsätta gälla i fyra år fram till
årsstämman 2027. Riktlinjerna omfattar inte ersätt
-
ningar som beslutas av bolagsstämman.
I den mån styrelseledamot utför arbete för
Camurus vid sidan av styrelseuppdraget ska dessa
riktlinjer gälla även för eventuell ersättning (t.ex.
konsultarvode) för sådant arbete.
Riktlinjernas främjande av Camurus
affärsstrategi, långsiktiga intressen
och hållbarhet
Camurus vision är att vara världsledande inom
avancerade läkemedelsformuleringar och till-
handahålla innovativa medicinska produkter som
väsentligen förbättrar behandlingen för patienter
med svåra och kroniska sjukdomar. En framgångs-
rik implementering av Camurus affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget
kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbe-
tare. Målsättningen med Camurus ersättnings-
policy för ledande befattningshavare är därför att
erbjuda konkurrenskraftig och marknadsmässig
totalersättning, så att kompetenta och skickliga
medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas.
Ytterligare information om Camurus affärsstrategi
finns på camurus.com.
Camurus har pågående långsiktiga aktierela
-
terade incitamentsprogram som har beslutats av
bolagsstämman och därför inte omfattas av dessa
riktlinjer. Programmen omfattar samtliga anställda
i Camurus och syftar till att ge anställda möjlighet
att ta del av bolagets framtida resultat- och värde-
utveckling genom att främja delaktighet i och
ansvarstagande för bolaget. De aktierelaterade
incitamentsprogrammen syftar även till att stärka
Camurus förmåga att rekrytera och behålla
kompetenta, motiverade och engagerade med-
arbetare. För deltagande i redan implementerade
program krävs egen investering och flerårig
innehavstid och incitamentsprogrammens utfall
relaterar till utvecklingen av bolagets aktiekurs på
Nasdaq Stockholm. För mer information om dessa
program se Camurus hemsida camurus.com.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässig och utgöras av fast kontant-
lön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner
och övriga förmåner. Bolagsstämman kan där-
utöver, och oberoende av dessa riktlinjer, besluta
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar.
Fast kontantlön
Fast kontantlön ska vara marknadsmässig och fast-
ställas utifrån den enskilda befattningshavarens
ansvar, befogenhet, kompetens och erfarenhet.
Rörlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska baseras på
förutbestämda, väldefinierade och mätbara
finansiella och icke-finansiella mål för koncernen
respektive på grupp- och individnivå, t ex intäkter
från produktförsäljning, rörelseresultat, myndig-
hetsgodkännande, marknadslansering eller start
av kliniska studier för bolagets produktkandidater
och produkter. Den rörliga kontantersättningen får
uppgå till högst 60 procent av den sammanlagda
111
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
fasta kontantlönen under mätperioden för målen.
Mätperioden för målen för rörlig kontantersättning
kan vara ett eller flera år. Målen för rörlig kontant-
ersättning ska vara utformade så att de främjar
Camurus utveckling, affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att
exempelvis ha en koppling till bolagets finansiella
utvecklig över tid och utvecklingen i bolagets läke-
medelsprojekt, som till sin natur är långsiktiga.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring,
för vd och övriga ledande befattningshavare, ska
vara premiebestämda om inte befattningshavaren
omfattas av gällande kollektivavtalad tjänste-
pension (ITP). Rörlig kontantersättning ska vara
pensionsgrundande i enlighet med ITP. Pensions-
premierna ska uppgå till högst 35 procent av den
pensionsgrundande lönen om inte andra premie-
nivåer gäller enligt tillämplig ITP-plan.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, som får innefatta bland annat
sjukvårdsförsäkring och bilförmån, ska tillämpas
med restriktivitet. Sådana förmåner får samman-
lagt uppgå till högst 10 procent av den fasta
kontantlönen.
Extraordinär ersättning
Ytterligare kontantersättning kan utgå som
engångsarrangemang vid extraordinära
omständigheter i syfte att rekrytera eller behålla
befattningshavare. Sådan ersättning får inte
överstiga ett belopp motsvarande ett års fast
kontantlön. Beslut om sådan ersättning ska fattas
av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet och
ska tillämpas med mycket stor restriktivitet.
Utländska anställningsförhållanden
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser
pensions
förmåner och övriga förmåner, veder-
börliga anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt som
möjligt ska tillgodoses.
Ersättning till styrelseledamöter
För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt
bolag) utför tjänster för Camurus utöver styrelse-
arbetet kan särskilt kontant arvode för detta betalas
(konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar
till implementeringen av Camurus affärsstrategi
och tillvaratagandet av Camurus långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet. Det årliga
konsultarvodet ska vara marknadsmässigt och
sättas i relation till nyttan för Camurus och får för
respektive styrelseledamot aldrig överstiga styrel-
searvodet per år. Ersättning till styrelseledamot,
liksom övriga villkor, beslutas av styrelsen.
Fastställande av utfall för rörlig
kontantersättning m.m.
Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa
och utvärdera frågor rörande rörlig kontantersätt-
ning.
När mätperioden för uppfyllelse av målen
för utbetalning av rörlig kontantersättning har
avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning
som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida
finansiella mål har uppfyllts ska baseras på revide-
rad finansiell information för aktuell period. Rörlig
ersättning till vd samt rörlig ersättning till övriga
ledande befattningshavare som baseras på mål på
koncernnivå beslutas av styrelsen utifrån ersätt-
ningsutskottets rekommendationer. Rörliga ersätt-
ningar till övriga befattningshavare som baseras
på mål på grupp- eller individnivå beslutas av vd.
Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter avslu
-
tad mätperiod eller vara föremål för uppskjuten
utbetalning. Program och kriterier för rörlig kon
-
tantersättning bör utformas så att styrelsen, om
exceptionella ekonomiska förhållanden råder, har
möjlighet att begränsa eller underlåta utbetal
ning
av rörlig kontantersättning om en sådan åtgärd
bedöms som rimlig och förenlig med bolagets
ansvar gentemot aktieägare, anställda och övriga
intressenter. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt
lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig
ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Anställningstid och upphörande
av anställning
Ledande befattningshavare ska vara anställd tills-
vidare. För vd ska vid anställningens upphörande
gälla en uppsägningstid om högst tolv månader
vid uppsägning från bolagets sida. Fast kontantlön
under uppsägningstid och eventuellt avgångs-
vederlag för vd ska sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för
24 månader. Vid uppsägning från vd:s sida får
gälla en uppsägningstid om högst sex månader,
utan rätt till avgångsvederlag.
Mellan Camurus och övriga ledande befattnings-
havare ska gälla en uppsägningstid om högst tolv
månader vid uppsägning från bolagets sida och
högst sex månader vid uppsägning från befattnings-
havarens sida. Fast kontantlön under uppsägnings-
tid och eventuellt avgångsvederlag ska samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den
fasta kontantlönen för tolv månader. Avgångs-
vederlag
ska inte utgå vid uppsägning från den
ledande befattningshavarens sida.
Ledande befattningshavare ska kunna ersättas
för konkurrensbegränsande åtaganden efter anställ-
ningens
upphörande, dock endast i den mån
avgångsvederlag inte utgår för motsvarande tids-
period. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta
befattningshavaren för skillnaden mellan den fasta
kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen
och den (lägre) inkomst som erhålls, eller skulle
kunna erhållas, genom nytt anställningsavtal, upp-
drag eller egen verksamhet. Ersättningen får beta-
las under den tid som det konkurrensbegränsande
åtagandet är tillämpligt, dock som längst under
en period om sex månader efter anställningens
upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor
för Camurus anställda beaktats genom att upp-
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av ersätt
-
ningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Inom styrelsen finns ett ersättningsutskott. I
utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens
beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år
och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och
utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning
till ledande befattnings-
havare samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Camurus. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens respektive
112
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Koncernen
Moderbolaget
Finansiella intäkter
2024
2023
2024
2023
Ränteintäkter, externa
84 368
24 715
82 630
24 526
Ränteintäkter, interna
74
Utdelning från koncernbolag
23 480
Övriga finansiella intäkter
73
25
30
24
Finansiella intäkter
84 441
24 740
106 214
24 550
Koncernen
Moderbolaget
Finansiella kostnader
2024
2023
2024
2023
Räntekostnader, externa
-11
-66
-8
-11
Räntekostnader, interna
-1 458
-460
Räntekostnader, leasing
-988
-1 209
Övriga finansiella kostnader
-85
-64
-16
-35
Finansiella kostnader
-1 084
-1 339
-1 482
-505
Summa finansiella poster netto
83 357
23 401
104 732
24 045
Not 10 Finansiella intäkter och kostnader/
Övriga ränteintäkter och räntekostnader
samt liknande resultatposter
ersättningsutskottets behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte styrelse-
ledamot, vd eller andra personer i bolagsledningen,
i den mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns
särskilda
skäl för det och avsteg är nödvändigt
för att
tillgodose bolagets långsiktiga intressen,
inklusive
dess
hållbarhet, eller för att säkerställa
Camurus
ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan
ingår det i
ersättnings
utskottets uppgifter att
bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor,
vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Aktuell skatt:
Aktuell skatt på årets resultat
1)
-15 764
-12 177
Justeringar avseende tidigare år
-67
-663
8
Summa aktuell skatt
-15 831
-12 840
8
Uppskjuten skatt (se not 16)
-108 297
-105 022
-111 113
-109 460
Summa uppskjuten skatt
-108 297
-105 022
-111 113
-109 460
Inkomstskatt
-124 128
-117 862
-111 113
-109 452
1) Hänförligt till dotterbolag.
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Resultat före skatt
552 522
549 304
533 644
525 899
Skatt vid svensk skattesats på 20,6%
-113 820
-113 157
-109 931
-108 335
Skatteeffekter av:
- Ej skattepliktiga intäkter
6
211
6
112
- Ej avdragsgilla kostnader
-2 304
-2 277
-1 188
-1 237
- Justering avseende tidigare år
-67
-663
8
- Skillnad i utländska skattesatser
-7 943
-1 976
Skattekostnad
-124 128
-117 862
-111 113
-109 452
Not 11 Inkomstskatt
Inkomstskatten på resultatet skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid
användning av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
Vägd genomsnittlig skattesats för koncernen är 22,5 (21,5) procent
och för moderbolaget 20,8 (20,8) procent.
113
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
a) Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom
att det resultat som är hänförligt till moderföretagets
aktieägare divideras med ett vägt genomsnit
tligt
antal utestående stamaktier under perioden.
b) Efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning
justeras det vägda genomsnittliga antalet utestå-
ende stamaktier för utspädningseffekten av samt-
liga
potentiella stamaktier. Moderföretaget har
en
kategori av potentiella stamaktier med utspädnings-
effekt i form av personaloptioner och prestations-
aktierätter. För dessa görs en beräkning av det
antal aktier som kunde ha köpts till verkligt värde
(beräknat som årets genomsnittliga marknadspris
för moderföretagets aktier), för ett belopp motsva
-
2024
2023
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare
428 394
431 442
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental)
58 008
2024
2023
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare
428 394
431 442
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental)
58 008
Justering för personaloptioner och prestationsaktierätter (tusental)
1 492
2 021
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning
59 500
57 497
av resultat per aktie efter utspädning (tusental)
Not 14 Immateriella tillgångar
Koncernen
Moderbolaget
2024
2023
2024
2023
Valutakursvinster (not 7)
5 535
7 240
Valutakursförluster
-7 507
-12 013
Summa valutakursdifferenser
5 535
-7 507
7 240
-12 013
i resultaträkningen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Koncernen
2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärde 29 093 28 156
Upparbetning 1 758 937
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
30 851
29 093
Ingående avskrivningar -6 344
-4 559
Avskrivningar -1 785
-1 785
Utgående ackumulerade avskrivningar
-8 129
-6 344
22 722
22 749
1) Beloppet avser pågående kliniska studier av Buvidal i Australien, Tyskland och England.
I nedskrivningsprövningen utgörs återvinningsvärdet av den kassagenererande
enhetens beräknade nyttjandevärde. Avskrivningskostnader på 1 785 (1 785)
KSEK
ingår i sin helhet i forsknings- och utvecklingskostnader.
Redovisat värde
1)
Not 13 Valutakursdifferenser
Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen enligt nedan.
Nettot redovisas som en övrig rörelseintäkt eller övrig rörelsekostnad i resultaträkningen.
Not 12 Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt
till moderföretagets aktieägare under året
240 000 aktier
har återköpts under perioden och
innehas som egna aktier av moderföretaget .
rande det monetära värdet
av de teckningsrätter
som är knutna till utestående
optioner och aktie-
rätter.
Det antal aktier som beräknas enligt ovan
jämförs med det antal aktier som skulle ha
utfärdats under antagande att personaloptio-
nerna utnyttjas och prestationsaktierätterna
tilldelas .
För ytterligare information avseende långsiktiga
incitamentsprogram
, se not 24 och not 28.
114
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Koncernen
Moderbolaget
Materiella anläggningstillgångar
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Ingående anskaffningsvärde
39 413
33 148
39 146
32 881
Inköp
27 613
9 190
24 179
9 190
Försäljning och utrangering
-2 925
-2 925
Omräkningsdifferens
142
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde
67 168
39 413
63 325
39 146
Ingående avskrivningar
-23 739
-23 878
-23 541
-23 714
Avskrivningar
-2 671
-2 488
-2 648
-2 452
Försäljning och utrangering
2 925
2 925
Nedskrivningar
142
-300
142
-300
Omräkningsdifferens
-9
2
Utgående ackumulerade avskrivningar
-26 277
-23 739
-26 047
-23 541
Redovisat värde
40 891
15 674
37 278
15 605
Not 15 Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningskostnader på 2 671 (2 488) KSEK ingår i sin helhet i forsknings- och utvecklingskostnader.
Not 16 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
Koncernen
Moderbolaget
Uppskjutna skattefordringar
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader
6 590
147 054
140 375
Uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas inom 12 månader
125 513
79 371
120 358
76 838
Summa uppskjutna skattefordringar
132 103
226 424
120 358
217 213
Uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skatteskulder som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader
-5 585
-5 035
Uppskjutna skatteskulder som ska
utnyttjas inom 12 månader
-644
-1 475
Summa uppskjutna skatteskulder
-6 229
-6 510
Uppskjutna skatteskulder/skatteskulder
125 874
219 914
120 358
217 213
Bruttoförändringen avseende
Koncernen
Moderbolaget
uppskjutna skatter
2024
2023
2024
2023
Ingående balans
219 914
324 667
217 213
326 404
Emissionskostnader bokförda över eget kapital
14 258
269
14 258
269
Redovisning i resultaträkningen (Not 11)
-108 297
-105 022
-111 113
-109 460
Utgående balans
125 874
219 914
120 358
217 213
115
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Förändring i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder under året, som har redovisats i
resultaträkningen, utan hänsyn tagen till kvittningar som gjorts inom samma skatterättsliga
jurisdiktion, framgår nedan:
Koncernen
Personal-
Uppskjutna skattefordringar och Obeskattade Immateriella Materiella options-
skatteskulder reserver tillgångar tillgångar program Derivat Summa
Per 1 januari 2023
-718
-4 862
405
3 437
-1 737
Redovisat i resultaträkningen
175
-3
5 373
-1 107
4 438
Per 31 december 2023
-718
-4 687
402
8 810
-1 107
2 701
Per 1 januari 2024
-718
-4 687
402
8 810
-1 107
2 701
Redovisat i resultaträkningen
6
-59
2 593
276
2 816
Per 31 december 2024
-718
-4 681
343
11 404
-831
5 516
Moderbolaget
Skatte-
effekt på Temporära
Uppskjutna skattefordringar underskottskillnaderSumma
Per 1 januari 2023
323 750
2 653
326 404
Redovisat över eget kapital
269
269
Redovisat i resultaträkningen
-110 175
715
-109 460
Per 31 december 2023
213 843
3 368
217 213
Per 1 januari 2024
213 843
3 368
217 213
Redovisat över eget kapital
14 258
14 258
Redovisat i resultaträkningen
-112 093
980
-111 113
Per 31 december 2024
116 008
4 348
120 358
I uppskjutna skattefordringar ingår 571,1 MSEK, varav 1 041,2 MSEK taxerade, som avser underskottsav-
drag för Camurus AB. För mer information se not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Namn
Registrer-
ings och Redovisat värde
verksam- Kapital- Antal
Org.nummer hetsland andel aktier
2024-12-31
2023-12-31
Camurus Inc
43-1648843
USA
100%
1 000
83
83
Cubosome Inc
43-1648841
USA
100%
1 000
83
83
Camurus Development AB
556421-1208
Sverige
100%
3 591 143
407
407
Camurus GmbH
HRB727015
Tyskland
100%
25 000
243
243
Camurus Ltd
10571011
UK
100%
1
0
0
Camurus Oy
2864875-7
Finland
100%
25 000
238
238
Camurus AS
920137253
Norge
100%
250 000
253
253
Camurus SAS
67838703114
Frankrike
100%
25 000
238
238
Camurus Pty Ltd
627784605
Australien
100%
40 000
255
255
Camurus S.L
B88343363
Spanien
100%
25 000
262
262
Camurus ApS
40486585
Danmark
100%
180 000
255
255
Camurus BV
0753.912.209
Belgien
100%
1 000
260
260
Camurus Austria GmbH
FN 560172h
Österrike
100%
1
354
354
Summa
2 931
2 931
Moderbolaget
Per 1 januari 2024
24 436
Per 1 januari 2023
14 388
Förändring under året
Förändring under året
IFRS 2 personaloptionsprogram
1)
12 180
IFRS 2 personaloptionsprogram
1)
10 048
Per 31 december 2024
36 616
Per 31 december 2023
24 436
Not 17 Andelar i koncernföretag
1) Dotterbolagens IFRS 2 kostnader avseende personaloptionsprogrammen ESOP2021/2024, ESOP2022/2026 och ESOP2023/2026 som beslutades
av årstämman 2021, 2022 samt 2023. IFRS 2 kostnaderna, totalt 33 685 (21 505) KSEK, är inte fördelade per dotterbolag i tabellen nedan.
Moderbolaget innehar andelar i
följande dotterföretag:
116
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Den utgift för varulagret som kostnadsförts i koncernen ingår i posten
kostnader för såld vara och uppgår till 115,2 (105,7) MSEK.
Not 18 Varulager
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Lager färdig vara
46 166
40 327
38 003
23 618
Produkter i arbete
41 612
22 742
41 612
22 742
Lager av råvaror
52 445
37 886
52 445
37 886
Summa
140 223
100 955
132 060
84 246
Koncernen
Tillgångar i balansräkningen
2024-12-31
2023-12-31
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar
416 344
274 071
Derivat (del av Övriga fordringar)
4 033
5 373
Likvida medel
2 852 699
1 189 840
Summa
3 273 076
1 469 284
Skulder i balansräkningen
2024-12-31
2023-12-31
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder
118 253
99 278
Derivat (del av Övriga skulder)
2 841
1 002
Övriga kortfristiga skulder
190
190
Summa
121 284
100 470
Not 19 Finansiella instrument per kategori
I nedanstående tabell presenteras koncernens finansiella tillgångar och skulder,
klassificerade i kategorierna enligt IFRS 9.
Not 20 Kundfordringar
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Kundfordringar
417 448
274 071
353 067
226 808
Reserv för osäkra fordringar
-1 104
Kundfordringar netto
416 344
274 071
353 067
226 808
Per den 31 december 2024 var kundfordringar uppgående till 30 992 (45 635) KSEK förfallna, huvud-
sakligen utan att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. De förfallna fordringarna avser ett antal
kunder vilka tidigare inte haft några betalningssvårigheter.
Koncernen
Moderbolaget
Analys av kundfordringar
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
1-30 dagar
23 540
44 178
23 540
44 178
31-60 dagar
2 355
1 032
2 355
1 032
> 61 dagar
5 097
425
1 331
425
Summa förfallna kundfordringar
30 992
45 635
27 226
45 635
Redovisade belopp, per valuta,
Koncernen
Moderbolaget
för kundfordringar
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
AUD
63 277
47 263
EUR
127 497
69 219
127 497
69 219
GBP
162 336
117 163
162 336
117 163
NOK
15 211
18 617
15 211
18 617
SEK
19 121
8 503
19 121
8 503
USD
17 113
7 194
17 113
7 194
Andra valutor
11 788
6 112
11 788
6 112
Summa kundfordringar
416 344
274 071
353 067
226 808
117
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Förutbetalda kostnader
32 606
18 145
22 303
17 856
Upplupen intäkt
81 253
14 363
81 253
14 363
Summa
113 859
32 508
103 556
32 219
Not 21 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 22 Likvida medel/Kassa och bank
I likvida medel i balansräkningen
Koncernen
Moderbolaget
och kassaflödesanalysen ingår
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Banktillgodohavanden
2 852 699
1 189 840
2 714 358
1 095 802
Summa
2 852 699
1 189 840
2 714 358
1 095 802
Not 23 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Aktiekapitalet består av 58 879 018 aktier med kvotvärdet 0,025 kr.
Aktierna har ett röstvärde på en (1) röst per aktie.
Alla aktier som emitterats av moderföretaget är till fullo betalda.
Antal Övrigt
aktier Aktie- tillskjutet
Not (tusental) kapital kapital Summa
Per 1 januari 2023
54 423
1 386
1 973 733
1 975 119
Utnyttjande av teckningsoptioner
201
5
33 992
33 997
Personaloptionsprogram
24
35 814
35 814
Emissionskostnader netto
efter uppskjuten skatt
-1 036
-1 036
Per 31 december 2023
55 624
1 391
2 042 503
2 043 894
Per 1 januari 2024
55 624
1 391
2 042 503
2 043 894
Nyemissioner
2 338
56
1 089 950
1 090 006
Försäljning av optioner
23 177
23 177
Utnyttjande av optioner
917
25
267 533
267 558
Personaloptions-/prestationsaktieprogram
24
39 857
39 857
Emissionskostnader netto
efter uppskjuten skatt
-54 957
-54 957
Per 31 december 2024
58 879
1 472
3 408 062
3 409 535
118
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
PERSONALOPTIONSPROGRAM
Incitamentsprogram 2021/2024
Den 16 december 2024 avslutades tecknings-
perioden för det långsiktiga programmet
ESOP 2021/2024. Under året har 917 400 aktier
tecknats till teckningskursen 263,50 SEK. Genom
utnyttjandet av personalsoptionerna tillfördes
Camurus 241,7 MSEK före emissionskostnader.
Incitamentsprogram 2022/2026
Vid årsstämman 12 maj 2022 beslutade aktie-
ägarna att införa Incitamentsprogram 2022/2026
baserat på personaloptioner för bolagets
anställda. Optionerna som tilldelas de anställda
vederlagsfritt har en löptid på cirka 3 år räknat från
tilldelningsdagen. När optionerna tjänats in kan de
lösas in under perioden 1 juni 2025 – 1 mars 2026
(utnyttjandeperioden) förutsatt att deltagaren
fortfarande är anställd. Varje intjänad option ger
innehavaren rätt att förvärva en aktie i Camurus till
lösenpris motsvarande 130 procent av den volym
-
vägda genomsnittskursen för bolagets aktie på
Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna
som följde närmast efter bolagets
årsstämma 2022
och aktiekursen fastställdes till 237,40 kronor.
Incitamentsprogrammet omfattar maximalt
1 000 000 personaloptioner.
Totalt tilldelade personaloptioner uppgår vid
utgången av 2024 till 890 666 stycken, varav till vd
42 000 samt till övriga ledande befattningshavare
137 500 stycken.
Not 24 Långsiktiga incitamentsprogram
Incitamentsprogram 2023/2026
Vid årsstämman 10 maj 2023 beslutade aktie-
ägarna att införa Incitamentsprogram 2023/2026
baserat på personaloptioner för bolagets nyan
-
ställda. Optionerna som tilldelas de anställda
vederlagsfritt har en löptid på cirka 3 år räknat från
tilldelningsdagen. När optionerna tjänats in kan
de lösas in under perioden 1 juni 2026 – 31 decem
-
ber 2026 (utnyttjandeperioden) förutsatt att
deltagaren fortfarande är anställd. Varje intjänad
option ger innehavaren rätt att förvärva en aktie i
Camurus till lösenpris motsvarande 125 procent av
den volymvägda genomsnittskursen för bolagets
aktie på Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna som följde närmast efter bolagets
årsstämma 2023 och aktiekursen fastställdes till
346,30 kronor. Incitamentsprogrammet omfattar
maximalt 200 000 personaloptioner.
Totalt tilldelade personaloptioner uppgår vid
utgången av 2024 till 22 000 stycken, alla till
ledande befattningshavare.
PRESTATIONSAKTIEPROGRAM
Incitamentsprogram 2024/2027
Vid årsstämman 8 maj 2024 beslutade aktie-
ägarna att införa Incitamentsprogram 2024/2027
baserat på prestationsaktier (PSP) för bolagets
anställda. PSP-rätten som tilldelas de anställda
vederlagsfritt har en löptid på cirka tre år räknat
från tilldelningsdagen. Tilldelningen av presta
-
tionsaktier är villkorad av uppfyllelse av presta-
tionsmål kopplade till (a) absolut sammansatt
ökning av Total Shareholder Return (TSR) mellan
årsstämman 2024 och årsstämman 2027, som vik
-
tas 40 procent, (b) Camurus omsättningstillväxt,
där omsättningen (enligt redovisningen) för räken
-
skapsåret 2023 jämförs med omsättningen (enligt
redovisningen) för räkenskapsåret 2026, som
viktas 30 procent, och (c) pipeline-utvecklingen
under räkenskapsåren 2024-2026, som viktas 30
procent. Beroende på uppfyllandet av prestations
-
målen, kan antalet prestationsaktier som tilldelas
deltagarna efter utgången av intjänandeperioden
uppgå till mellan 0 och 120 procent av PSP-rätten.
Tilldelning av prestationsaktier kan ske under peri
-
oden 1 juni 2027 – 31 december 2027 och är villko-
rad av att deltagaren behåller sin anställning inom
Camurus-koncernen under hela Intjänandeperio
-
den. Incitamentsprogrammet omfattar maximalt
240 000 prestationsaktierätter.
Totalt tilldelade PSP-rätter uppgår vid utgången
av 2024 till 139 100 stycken
, varav till vd 4 000
samt till övriga ledande befattningshavare 18 100
stycken.
119
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Tilldelade
Förändring i utestående incitamentsprogram optioner
Per 1 januari 2024
1 847 566
Återkallade instrument
ESOP 2021/2024
-2 500
ESOP 2022/2026
-17 000
PSP 2024/2027
Utnyttjade instrument
ESOP 2021/2024
-917 400
Tilldelade instrument
ESOP 2023/2026
2 000
PSP 2024/2027
140 050
Total förändring
-795 800
Antalet aktier som tilldelade optioner kan berättiga till 31 december 2024
1 051 766
Beräkning av verkligt värde på
personaloptionsprogrammen
Verkligt värde för optionerna vid implementering
av programmen har beräknats med hjälp av Black
& Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till
lösenpris, optionens löptid, aktiepris på tilldelnings-
dagen och förväntad volatilitet i aktiepris samt risk-
fri
ränta för optionens löptid. Personaloptionens
verkliga värde bestämdes till 59,45 kr för ESOP
2022/2026 i samband med implementering av
programmet den 1 juni 2022 och 79,75 kr för ESOP
2023/2026 i samband med implementering av
programmet den 1 juni 2023.
För ytterligare information kring dessa program
se protokoll från årsstämman 2022 och 2023 publi
-
cerat på bolagets hemsida, www.camurus.com.
Sammanställning pågående
incitamentsprogram
Fullt utnyttjande av tilldelade teckningsoptioner
och personaloptioner per 31 december 2024
motsvarar sammanlagt 1 051 766 aktier och
skulle medföra en utspädning av aktieägare med
1,79 procent, se nedan sammanställning för mer
information.
Om beslutade men ej tilldelade personal-
optioner fullt utnyttjas, ytterligare totalt 100 900
stycken, skulle den total utspädning av aktieägare
öka till 1,96 procent.
Under året påverkades rörelseresultatet
negativt med 81,6 MSEK efter skatt utan någon
kassaflödes- påverkan, relaterat till personal-
optionsprogrammen.
Tecknings-
Potentiell kurs i kr för
utspäd- teckning
ningseffekt av aktier Antalet
för antalet vid utnytt- anställda
Tilldelade tilldelade Tecknings- jande av som deltar i
Program optioner optioner period optionerna
Verkligt värde
2)
programmet
ESOP 2022/2026
890 666
1)
1,51%
1)
1 jun 2025-
237,40
1 jun 2022: 59,45 kr
142
1 mar 2026
ESOP 2023/2026
22 000
1)
0,04%
1)
1 jun 2026-
346,30
1 jun 2023: 79,75 kr
2
31 dec 2026
PSP 2024/2027
139 100
0,24%
1 jun 2027-
242
31 dec 2027
Summa
1 051 766
1,79%
1) Ingen ytterligare tilldelning kan ske.
2) Verkligt värde på optionerna har bedömts med hjälp av Black & Scholes model. De indata som används vid
bedömningen är volatilitet i aktien, utspädning, teckningskurs vid inlösen, ränta, och löptid.
120
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen har leasingkontrakt för byggnader och
tjänstebilar. Leasing av byggnader har generellt
en leasingperiod på mellan 5 och 8 år. För avtal
rörande fastigheter har Camurus fastställt en
kontraktslängd som bedömts rimlig med beaktande
av hur uppsägnings- och förlängningsklausuler har
tillämpats tidigare och genom att bedöma faktorer
som till exempel fastighetens betydelse för affärs-
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Upplupna semesterlöner och bonus
65 385
49 372
39 087
33 274
Upplupna sociala avgifter
36 126
29 063
30 711
25 774
Upplupna FoU-kostnader
27 825
21 815
27 825
21 815
Upplupna konsultkostnader
6 500
5 644
2 462
3 761
Upplupna kostnader övrigt
1)
53 680
29 790
46 647
25 923
Periodiserad intäkt från licens- och samarbetsavtal
2 962
31 187
2 962
1 179
Summa
192 478
166 871
149 694
111 726
1) Posten inkluderar upplupna kundrabatter och förskottsbetalningar enligt avtal om 37 011 (17 319) KSEK.
Not 26 Leasingavtal
verksamheten och den forskning och utveckling
bolaget bedriver, egna planerade eller genom-
förda investeringar i den
hyrda fastigheten och
marknadsläget för fastigheter.
För tjänstebilar har koncernen en leasing-
period på 3 till 4 år utan förlängningsalternativ.
Nyttjanderättstillgångar
Tabellen nedan presenterar nyttjanderättstillgångarnas bokförda värde
och avskrivningar per tillgångsslag.
2023-12-31
Byggnader
Tjänstebilar
Totalt
Avskrivningar
-5 026
-4 388
-9 414
Utgående balans per 31 december 2023
15 476
8 532
24 008
2024-12-31
Byggnader
Tjänstebilar
Totalt
Avskrivningar
-5 863
-4 460
-10 323
Utgående balans per 31 december 2024
9 763
7 083
16 846
Tillkommande nyttjanderätter under räkenskapsåret uppgår till totalt 3 161 (7 810) KSEK.
Leasingskulder
I tabellen nedan presenteras de belopp som har redovisats som
leasingskulder i koncernens balansräkning.
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga leasingskulder
7 138
13 613
Kortfristiga leasingskulder
9 906
10 894
Summa
17 044
24 507
För löptidsanalys avseende avtalsenliga odiskonterade betalningar av leasingskulderna, se not 3.1 c).
121
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Under första kvartalet 2025 ingick bolaget ett nytt hyresavtal för sitt nya huvudkontor i Lund, vilket kommer
att redovisas i enlighet med IFRS 16. Till följd av detta kommer bolaget att redovisa en nyttjanderätts-
tillgång och tillhörande leasingskuld i balansräkningen under första kvartalet 2025. Det totala värdet av
tillgången och skulden relaterade till leasingavtalet uppgår till 76,7 MSEK. Hyresavtalet trädde i kraft den
2 januari 2025 och löper till den 30 november 2034 med en årlig hyra om 10 MSEK. En förlängningsoption
om 3 år har dessutom tillämpats. Det nya hyresavtalet förväntas inte ha någon väsentlig inverkan på bolagets
finansiella ställning och framtida kassaflöden. Tillhörande skulder amorteras över leasingperioden.
Redovisade kostnader hänförliga till leasingavtal
I tabellen nedan presenteras de belopp, hänförliga till leasingavtal, som har redovisats som kostnader i
koncernens resultaträkning under året.
2024
2023
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar
10 323
9 414
Räntekostnader för leasingskulder
988
1 209
Kostnader avseende korttidsleasingavtal
1 357
629
Kostnader avseende leasingavtal för tillgång till lågt värde
197
194
Summa
12 866
11 446
Koncernens totala kassautflöde gällande leasingavtal uppgick till 13 166 (11 552) KSEK.
Tillkommande nyttjanderätter är inte kassaflödespåverkande.
Operationell leasing och leasing i moderbolaget
Framtida minimileaseavgifter enligt icke uppsägningsbara operationella leasingavtal gällande vid
rapportperiodens slut förfaller till betalning enligt följande.
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
Inom ett år
7 394
7 402
Senare än ett men inom fem år
6 177
12 003
Senare än fem år
678
Summa
13 571
20 083
Kostnader för leasing i moderbolaget uppgick under 2024 till 7 166 (7 162) KSEK.
Not 27 Upplysningar om kassaflödet
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet
Koncernen
Moderbolaget
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Avskrivningar
14 637
13 987
2 506
2 752
Derivat
3 179
-4 371
1 839
1 002
Personaloptionsprogram
34 826
102 717
24 398
81 056
Summa
52 642
112 333
28 743
84 810
Avstämning av leasingskulder i finansieringsverksamheten
2024
2023
Ingående balans per 1 januari
-24 507
-26 217
Kassaflöde
10 624
9 520
Tillkommande leasingavtal
-3 161
-7 810
Utgående balans per 31 december
-17 044
-24 507
122
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 28 Transaktioner med närstående
Närstående parter är samtliga dotterföretag och ledande befattningshavare inom koncernen, d.v.s.
styrelsen och företagsledningen, samt dess familjemedlemmar.
(a) Köp och försäljning av tjänster
2024
2023
Köp av tjänster:
– Dotterbolag
207 722
183 429
Summa
207 722
183 429
Försäljning av tjänster:
– Dotterbolag
14 056
7 147
Summa
14 056
7 147
Varor och tjänster köps och säljs enligt marknadsmässiga villkor. Transaktioner mellan Camurus AB
och dess dotterföretag har förekommit avseende managementtjänster samt tjänster relaterade till
marknadsföring och försäljning.
(b) Andra transaktioner
2024
2023
Utdelningar till det svenska moderföretaget
23 480
Marknadsföringsbidrag till dotterföretag
117 513
Summa
140 993
(c) Ersättning till ledande befattningshavare
2024
2023
Löner och andra kortfristiga ersättningar
46 165
34 333
Andra långfristiga ersättningar
8 480
6 552
Aktierelaterade ersättningar
76 354
Summa
130 998
40 884
Riktlinjer 2024
Till styrelsens ordförande, ledamöter och för
kommittéarbete utgår arvode enligt de gällande
riktlinjer
för ersättning och villkor för ledande
befattningshavare som
antogs av bolagsstämman
den 10 maj 2023
. Avsikten är att riktlinjerna ska
fortsätta gälla i fyra år fram till årsstämman 2027.
Ersättning till verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare utgörs av grund-
lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner, övriga
förmåner och villkor vid uppsägning. Med andra
ledande befattningshavare avses de personer som
tillsammans med verkställande direktören utgör
Revisions- Ersättnings-
Styrelse
1)
utskott
1)
utskott
1)
Summa
Styrelsen
Per Olof Wallström, Ordförande
800
25
825
Hege Hellström
335
70
405
Jakob Lindberg
335
50
385
Stefan Persson
335
70
405
Erika Söderberg Johnsson
335
150
485
Fredrik Tiberg
Summa
2 140
290
75
2 505
Rörlig Övriga Pensions-
Grundlön
ersättning
2)
förmåner kostnad Summa
Koncernledningen
Fredrik Tiberg, vd
7 121
3 546
22 886
3 081
36 635
Övriga ledande befattningshavare (11 personer)
25 159
9 149
54 657
5 398
94 363
Summa
32 281
12 696
77 543
8 480
130 998
Beslutade ersättningar och övriga förmåner 2024
koncernledningen. För nuvarande koncernled-
ningens sammansättning, se sidorna 141-142.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig
ersättning ska stå i proportion till befattnings-
havarens ansvar
och befogenhet. Den rörliga
ersättningen ska baseras på utfallet i förhållande
till i förväg uppsatta och väldefinierade mål. Den
kontanta rörliga ersättningen ska vara maximerad
och får som högst utgöra 60 procent av den
fasta årslönen för vd och övriga ledande befatt
-
ningshavare. Rörlig ersättning kan även utgå i
form av långsiktiga incitamentsprogram.
För ytterligare information, se not 9.
123
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Revisions- Ersättnings-
Styrelse
1)
utskott
1)
utskott
1)
Summa
Styrelsen
Per Olof Wallström, Ordförande
750
750
Hege Hellström
325
50
375
Jakob Lindberg
325
25
350
Stefan Persson
325
50
375
Behshad Sheldon
325
25
350
Erika Söderberg Johnsson
325
125
450
Fredrik Tiberg
Ole Vahlgren
325
50
375
Kerstin Valinder Strinnholm
325
50
375
Summa
3 025
275
100
3 400
Rörlig Övriga Pensions-
Grundlön
ersättning
2)
förmåner kostnad Summa
Koncernledningen
Fredrik Tiberg, vd
6 358
3 259
73
2 366
12 056
Övriga ledande befattningshavare (9 personer)
17 845
6 189
609
4 186
28 828
Summa
24 203
9 448
682
6 552
40 884
1) Stämmobeslutade arvoden för perioden maj 2024 – maj 2025 (maj 2023 – maj 2024) för utbetalning två gånger per mandatperiod.
Styrelsearvode för verkställande direktören utgår ej.
2) Inklusive upplupen semesterersättning.
Beslutade ersättningar och övriga förmåner 2023 Pensioner
Pensionsåldern för vd och ledande befattnings-
havare är 65 år.
Avgångsvederlag
Mellan företaget och vd gäller en uppsägningstid
om tolv månader från bolaget och från vd sex
månader. Avgångsvederlag utgår ej. Om verk-
ställande direktörens anställning i bolaget upphör
som följd av eller i samband med att bolaget
c) Fordringar på närstående
2024-12-31
2023-12-31
Dotterbolag
87 710
33 021
Summa
87 710
33 021
Skulder till närstående
Dotterbolag
59 808
37 604
Summa
59 808
37 604
Fordringar och skulder till närstående härrör i allt väsentligt från tjänster relaterade
till marknadsföring och försäljning samt cashpool balanser.
Fordringar och skulder vid årets slut till följd av köp av tjänster
överlåts till ny ägare gäller en uppsägningstid
på 24 månader från bolagets sida. Under denna
tid utgår fast månadslön och andra ersättningar
enligt gällande anställningsavtal. Ersättningar
från bolaget ska i detta fall inte reduceras med
andra eventuella ersättningar som vd kan erhålla
under uppsägningstiden. Mellan företaget och
andra ledande befattningshavare gäller en
ömsesidig uppsägningstid om 3-12 månader.
Avgångsvederlag utgår ej.
124
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 29 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not 30 Vinstdisposition
För räkenskapsåret 2024 föreslår styrelsen att till förfogande stående vinstmedel, 3 174 514 KSEK,
balanseras i ny räkning. Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2024.
Ställda säkerheter
2024-12-31
2023-12-31
Kapitalförsäkring ställd som säkerhet för pensionsåtagande
11 177
8 924
Moderbolagsgaranti avseende bankåtagande
22 803
Summa
33 980
8 924
Eventualförpliktelser
2024-12-31
2023-12-31
Bankgaranti
12 003
4 440
Summa
12 003
4 440
125
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
Not 31 Händelser efter räkenskapsårets slut
Den 3 mars 2025 meddelade Camurus att Jon Garay Alonso kommer att lämna tjänsten som
finanschef (CFO) i företaget av personliga skäl. Rekryteringsprocessen av en ny CFO inleddes och
en smidig överlämning kommer att säkerställas. Utöver tidigare kommentar har inga väsentliga
händelser skett efter räkenskapsårets slut.
126
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / INTYGANDE
Stefan Persson
Ledamot
Fredrik Tiberg
Ledamot, vd och koncernchef, CSO
Erika Söderberg Johnsson
Ledamot
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar
att koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med internationella redovisnings-
standarder IFRS sådana de antagits av EU och
ger en rättvisande bild av koncernens ställning
och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet
med god redovisningssed och ger en rätt
-
visande bild av moderbolagets ställning och
resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och
moderbolaget ger en rättvisande översikt
över
utvecklingen av koncernens och moder-
bolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag
som ingår i koncernen står inför.
Resultat- och balansräkningarna kommer
att föreläggas årsstämman den 27 maj 2025 för
fastställelse.
Per Olof Wallström
Ordförande
Hege Hellström
Ledamot
Jakob Lindberg
Ledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 29 april 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
Intygande
Lund den 29 april 2025
126
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
127
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / REVISIONSBERÄTTELSE
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Camurus AB (publ),
org nr 556667-9105
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Camurus AB (publ)
för år 2024. Bolagets årsredovisning och
koncernredovisning ingår på sidorna 84-126 i
detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per
den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovis
-
ningslagen. Koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en
i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av kon-
cernens finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassa
-
flöde för året enligt IFRS Redovisningsstandarder,
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med års-
redovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fast-
ställer resultaträkningen och balansräkningen
för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredo
-
visningen och koncernredovisningen är förenliga
med innehållet i den kompletterande rapport som
har överlämnats till moderbolagets revisions
-
utskott i enlighet med revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International
Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat
är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för
våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa
väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsentliga
felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi
beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömn
-
ingar, till exempel viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt
från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att
styrelsen och verkställande direktören åsidosätter
den interna kontrollen, och bland annat övervägt
om det finns belägg för systematiska avvikelser
som givit upphov till risk för väsentliga felaktig-
heter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ända
-
målsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss
om de finansiella rapporterna som helhet, med
hänsyn tagen till koncernens struktur, redovis
-
ningsprocesser och kontroller samt den bransch
i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades
av vår bedömning av väsentlighet. En revision
utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag.
De betraktas som väsentliga om enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde
vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för
den finansiella rapporteringen som helhet. Med
hjälp av dessa och kvalitativa överväganden
fast-
ställde vi revisionens inriktning och omfattning
och
våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och
omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda
och sammantagna felaktigheter på de finansiella
rapporterna som helhet.
127
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
128
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / REVISIONSBERÄTTELSE
Särskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har skaffat oss en förståelse för de kontroller som
är utformade för att hantera intäktsredovisningen,
särskilt när det gäller intäkternas existens från
produktförsäljning och royalties. Vi har, med hjälp
av stickprov, utfört detaljgranskning för att
verifiera
existensen i den redovisade försäljningen. Detta har
utförts genom bland annat kundsaldoförfrågningar
samt betalningsuppföljningar.
Redovisning av intäkter
Under år 2024 Camurus har redovisat 1 868 MSEK i
intäkter, fördelat i huvudsak på produktförsäljning
och royalties. Försäljningen har i allt väsentligt skett
till kunder i Europa, Australien och Nordamerika.
Bolaget bedömer att det finns ändamålsenliga
processer och kontroller på plats för att säker
-
ställa en korrekt redovisning av intäkterna, och
denna bedömning ligger till grund för posten.
Vi hänvisar till avsnitt 2.14 under Redovis-
nings-principer i Camurus årsredovisning för
2024 för en beskrivning av de tillämpade redo-
visningsprinciperna.
Förutom de granskningsåtgärder som nämnts
ovan, har vi även granskat ledningens väsentliga
bedömningar och antaganden relaterade till
intäkterna.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredo-
visningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
128
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
129
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / REVISIONSBERÄTTELSE
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återfinns på sidorna 1-51, 81-83 och 139-144,
samt hållbarhetsrapporten på sidorna 52-80.
Informationen i ”Ersättningsrapport 2024” för
Camurus-koncernen, vilken publicerats på bolag
-
ets hemsida den 30 april 2025 utgör också annan
information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen
och koncernredovisningen omfattar inte denna
information och vi gör inget uttalande med
bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovis
-
ningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genom
-
gång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts
avseende denna information, drar slutsatsen att
den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.
Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören
som har ansvaret för att årsredovisningen och
koncernredovisningen upprättas och att de ger
en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt
IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredo
-
visning som inte innehåller några väsentliga felak-
tigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagandet
om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt,
bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalan
-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av årsredovisningen och koncern
-
redovisningen finns på Revisorsinspektionens
webbplats: www.revisorsinspektionen.se/revi
-
sornsansvar. Denna beskrivning är en del av revi-
sionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning
och förslag till disposition av bolagets
vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revi-
sion av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för Camurus AB (publ) för år 2024
samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar
vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen
och beviljar styrelsens ledamöter och verkstäl
-
lande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs när
-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och
förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta
innefattar bland annat att fortlöpande bedöma
bolagets och koncernens ekonomiska situation, och
att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets
ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på
ett betryggande sätt. Den verkställande direktören
ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens
riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de
åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med
lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är
att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig
grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i
något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig
till någon försummelse som kan föranleda
ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktie-
bolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
129
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
130
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / REVISIONSBERÄTTELSE
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
ingen garanti för att en revision som utförs enligt
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp
-
täcka åtgärder eller försummelser som kan föran-
leda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller
förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revi
-
sionen av förvaltningen finns på Revisorsinspek-
tionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/
revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV
ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (Esef-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap
-
persmarknaden för Camurus AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast
det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upp
-
rättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommen-
dation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rap-
porten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till Camurus AB enligt god
revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats
i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns
en sådan intern kontroll som styrelsen och verk
-
ställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet
om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i
ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför
våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig
säkerhet att Esef- rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en granskning som
utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentlig-
heter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef- rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International
Standard on Quality Management 1, som kräver att
företaget utformar, implementerar och hanterar
ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämp
-
liga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har
upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,
bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till omständig
-
heterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsak
-
ligen validering av att Esef-rapporten upprättats
i ett giltigt XHTML- format och en avstämning
av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedöm
-
ning av huruvida koncernens resultat-, balans- och
eget kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt
noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 97
Stockholm, utsågs till Camurus AB (publ)s revisor
av bolagsstämman den 8 maj 2024 och har varit
bolagets revisor sedan 11 maj 2015.
Malmö den 29 april 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
130
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
131
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Camurus är ett svenskt publikt aktiebolag med
säte i Lund. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq
Stockholm och handlas under förkortningen
CAMX. Camurus bolagsstyrning baseras på
tillämpliga lagar, regler och rekommendationer
för noterade bolag, såsom Svensk kod för bolags
-
styrning (”Koden”), Nasdaq Nordic Main Market
Rulebook for Issuers of Shares, Camurus bolags-
ordning och andra bolagsspecifika regler och
riktlinjer.
Denna rapport avser verksamhetsåret 2024
och är granskad av bolagets revisor.
TILLÄMPNING AV KODEN
Under 2024 har Camurus med ett undantag
tillämpat Koden utan avvikelser. Under perioden
1 april 2024 fram till bolagets årsstämma den 8 maj
2024 arbetade styrelseledamoten Behshad Sheldon
i bolagets ledning utöver styrelseledamot och
vd Fredrik Tiberg, vilket innebär en avvikelse från
punkt 4.3 i Koden. Skälet till avvikelsen var att
möjliggöra för Behshad Sheldon att fullfölja
styrelsearbete på ett lämpligt sätt efter det att hon
tillträdde rollen som President Camurus Inc och
medlem i bolagets ledningsgrupp den 1 april 2024
.
BOLAGSSTYRNING INOM CAMURUS
Syftet med bolagsstyrningen inom Camurus är att
skapa en tydlig fördelning av roller och ansvar
mellan ägare, styrelse och bolagsledning.
Styrning, ledning och kontroll av Camurus
fördelas mellan bolagsstämman, styrelsen, och
dess valda utskott samt vd.
EXTERNA REGELVERK SOM
PÅVERKAR BOLAGSSTYRNINGEN
• Aktiebolagslagen
Svensk kod för bolagsstyrning
https://www.bolagsstyrning.se/
Nasdaq Nordic Main Market Rulebook for
Issuers of Shares, https://www.nasdaq.com/
solutions/rules-regulations-stockholm
Regelverk för extern redovisning
Andra tillämpliga regler och rekommendationer
EXEMPEL PÅ INTERNA REGELVERK
SOM HAR BETYDELSE FÖR
BOLAGSSTYRNINGEN
• Bolagsordningen
Styrelsens arbetsordning inklusive instruktion
för styrelsens utskott
Instruktion för verkställande direktör inklusive
instruktion om finansiell rapportering och
hållbarhetsrapportering
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
• IT-policy
• Integritetsskyddspolicy
• Ekonomihandbok
• Personalhandbok
• Uppförandekod
• Kommunikationspolicy
• Insiderpolicy
• Hållbarhetspolicy
Bolagsstyrningsrapport
131
Bolagsstyrningens struktur
EXTERNA REVISORER
REVISIONSUTSKOTT
BOLAGSSTÄMMA
STYRELSE
KONCERNLEDNING
VD
AKTIEÄGARE
VALBEREDNING
ERSÄTTNINGS-
UTSKOTT
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
132
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BOLAGSSTYRNINGENS STRUKTUR
Aktieägare och aktien
Camurus aktie är sedan 3 december 2015 upptagen
till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap. Den
2 januari 2024 flyttades Camurus aktie från Mid
Cap till Large Cap-segmentet efter Nasdaqs årliga
genomgång av de nordiska börsvärdessegmenten.
Enligt Camurus bolagsordning kan aktier utges
i två serier, stamaktier och aktier av serie C. Varje
stamaktie berättigar innehavaren till en (1) röst och
varje aktie av serie C berättigar innehavaren till
en tiondels (1/10) röst. Per den 31 december 2024
uppgick det totala antalet stamaktier i bolaget
till 58 879 018 (55 623 618), vilket motsvarar
58 879 018 (55 623 618) röster, fördelat på 12 995
(11 974) aktieägare. Vid samma datum fanns inga
aktier av serie C registrerade. Camurus innehar
240 000 egna stamaktier, vilka inte kan företrädas
vid bolagsstämma. Det maximala antalet aktier
som kan företrädas vid en bolagstämma är, under
nuvarande förhållanden, följaktligen 58 639 018.
För ytterligare information om Camurus ägarstruktur
och större aktieägare, se årsredovisningen 2024
sidorna 81-82 samt camurus.com.
Bolagsstämma
Aktieägarnas inflytande utövas på bolagsstämman
som är Camurus högsta beslutande organ.
Stämman beslutar om bolagsordningen och på
årsstämman väljer aktieägarna styrelseledamöter,
styrelsens ordförande och revisor, samt beslutar
om deras arvoden.
Vidare beslutar årsstämman om fastställande
av resultat- och balansräkning, om disposition
beträffande bolagets vinst eller förlust och om
ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelseleda
-
möterna och vd. Årsstämman beslutar även om
valberedningens tillsättande och arbete, samt om
principer för ersättnings- och anställningsvillkor
för vd och övriga ledande befattningshavare.
Aktieägarna har rätt att delta samt rösta för
samtliga sina aktier. Aktieägare kan även företrädas
av ombud vid bolagsstämman. Årsstämma ska
hållas i Lund varje år före utgången av juni månad.
Extra bolagsstämma hålls vid behov.
Kallelse till årsstämma eller sådan extra bolags
-
stämma där ändringar av bolagsordningen ska
hanteras måste ske tidigast sex och senast fyra
veckor innan stämman.
Kallelse till övriga extra bolagsstämmor måste
ske tidigast sex och senast tre veckor innan
stämman. Kallelse ska ske genom publicering i
Post- och Inrikes Tidningar samt på bolagets
hemsida. Information om kallelsen ska också
publiceras i Svenska Dagbladet.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 ägde rum den 8 maj i Lund. Vid
stämman var cirka 57 procent av de totala rösterna
representerade. Aktieägare kunde utöva sin rösträtt
på årsstämman även genom poströstning i enlighet
med föreskrifterna i Camurus bolagsordning. Till års
-
stämmans ordförande valdes advokat Jakob Wijkander.
Vid stämman fattades bland annat beslut om:
Fastställande av resultat- och balansräkningen
samt koncernresultaträkningen och koncern-
balansräkningen samt dispositioner beträffande
bolagets resultat enligt den fastställda balans-
räkningen
Antalet styrelseledamöter och revisorer
Ersättning till styrelsens ordförande och
styrelsens stämmovalda ledamöter samt revisor
Val av ledamöter:
Följande ledamöter omvaldes: Per Olof
Wallström, Fredrik Tiberg, Hege Hellstrøm,
Jakob Lindberg, Erika Söderberg Johnsson
och Stefan Persson
Till styrelsens ordförande omvaldes
Per Olof Wallström
Kerstin Valinder Strinnholm och
Ole Vahlgren hade inför årsstämman avböjt
omval. Behshad Sheldon hade utsetts till
President i Camurus Inc samt medlem i
bolagets ledningsgrupp och lämnade därför
styrelsen i samband med årsstämman.
PricewaterhouseCoopers AB, med huvudansvarig
revisor Johan Rönnbäck, omvaldes till revisor
Bemyndigande för styrelsen att besluta om
nyemission av aktier och/eller konvertibler med
eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädes-
rätt. Bemyndigandet får utnyttjas vid ett eller
flera tillfällen fram till och med årsstämman
2025. Emission får ske av sammanlagt så många
nya aktier och/eller konvertibler, som motsvarar
högst 20 procent av bolagets aktiekapital vid
den tidpunkt bemyndigandet utnyttjas för
första gången.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om
förvärv och överlåtelse av bolagets egna aktier i
syfte att möjliggöra finansiering eller betalning
av eventuella framtida företagsförvärv. Åter
-
köpta aktier får också användas för leverans av
aktier till deltagare i prestationsaktieprogram
2024/2027 samt för att säkra eventuella betal
-
ningar av framtida sociala avgifter. Förvärv får
ske på Nasdaq Stockholm, vid ett eller flera
tillfällen fram till och med årsstämman 2025, av
sådant antal aktier att bolagets innehav av egna
aktier vid var tid uppgår till högst två (2) procent
av samtliga aktier i bolaget, till ett pris per aktie
inom det vid var tid registrerade börskursinter
-
vallet. Överlåtelse får under samma tid ske av
högst så många aktier som bolaget innehar vid
tidpunkten för överlåtelse.
Implementering av ett incitamentsprogram i
enlighet med styrelsens förslag för anställda i
koncernen, baserat på prestationsaktier. För att
säkerställa bolagets åtaganden under incita-
mentsprogrammet, beslutade årsstämman
om (i) ändring av bolagsordningen för att
möjliggöra utgivande av inlösen- och omvand
-
lingsbara C-aktier, (ii) en riktad emission av
inlösen- och omvandlingsbara C-aktier, (iii)
bemyndigande för styrelsen att besluta om
återköp av samtliga emitterade C-aktier, och
(iv) överlåtelse av bolagets egna stamaktier till
deltagare i programmet.
Godkännande för Camurus Development AB
att, direkt eller indirekt, överlåta 150 000
oanvända teckningsoptioner, eller på annat sätt
förfoga över teckningsoptionerna från personal-
optionsprogrammet ESOP 2021/2024, i syfte
att täcka den uppskattade kostnaden avseende
sociala avgifter med anledning av programmet.
Protokoll och information från årsstämman 2024
finns tillgängligt på camurus.com.
Årsstämma 2025
Camurus årsstämma 2025 kommer hållas onsdagen
den 27 maj 2025, kl 17.00 på The Loop, Rydbergs
torg 4, 224 84, Lund. Styrelsen har beslutat att
aktieägarna ska kunna utöva sin rösträtt vid
årsstämman även genom poströstning i enlighet
med bestämmelserna i Camurus bolagsordning.
För ytterligare information och rätt att delta, se
sidan 143 i Camurus årsredovisning för 2024 eller
camurus.com.
Protokollet och information från årsstämman
2025 kommer att finnas tillgängligt på camurus.com.
Valberedning
Valberedningen representerar Camurus aktieägare
och har till uppgift att bereda årsstämmans beslut
i val- och ersättningsfrågor. Valberedningen ska
enligt den instruktion som antogs av årsstämman
3 maj 2016, bestå av fyra ledamöter, varav tre ska
132
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
133
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
representera de tre största ägarna i bolaget, enligt
Euroclear Sweden AB, per den 31 augusti året före
stämman. Den fjärde personen ska enligt samma
beslut vara styrelsens ordförande.
Valberedningen iakttar de regler som gäller för
styrelsens ledamöters oberoende enligt Svensk
kod för bolagsstyrning. Vidare ska valberedning
-
ens sammansättning offentliggöras senast sex
månader före årsstämman.
Camurus valberednings uppdrag omfattar
beredning och upprättande av förslag till val av
styrelseledamöter, styrelsens ordförande, reviso
-
rer samt stämmoordförande. Därutöver innefattar
valberedningens uppdrag att föreslå arvode till
styrelsens ledamöter, till ledamöter i styrelsens
utskott samt till revisorerna.
vilket innebar att sex ledamöter valdes, varav två
kvinnor och fyra män (motsvarande 33,33 respek
-
tive 66,67 procent). Valberedningen inför årsstäm-
man 2025 består av styrelsens ordförande samt de
tre röstmässigt största ägarna per den 31 augusti
2024, vilka tillsammans representerar cirka 43
procent av antalet aktier och röster i bolaget.
STYRELSE
Sammansättning och oberoende
Enligt bolagsordningen ska Camurus styrelse
bestå av lägst tre och högst tio ledamöter. Vid
årsstämman 2024 valdes sex styrelseledamöter.
Camurus vd ingår i styrelsen och bolagets Chief
Financial Officer fungerar som styrelsens sekre-
terare. Andra befattningshavare i Camurus deltar
i styrelsens sammanträden som föredragande
i särskilda frågor. I enlighet med Koden ska en
majoritet av de bolagsstämmovalda styrelse-
ledamöterna vara oberoende i förhållande till
bolaget och dess ledning. Utöver vd Fredrik
Tiberg bedöms samtliga styrelseledamöter vara
oberoende i förhållande till bolaget och dess led
-
ning. Samtliga styrelseledamöter förutom Stefan
Persson bedöms vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. Camurus uppfyller
därmed Kodens krav på oberoende.
Vid verksamhetsårets 2024 utgång bestod
Camurus styrelse av styrelseordförande Per Olof
Wallström samt styrelseledamöterna Fredrik
Tiberg, Hege Hellstrøm, Jakob Lindberg, Stefan
Persson och Erika Söderberg Johnsson. Information
om styrelseledamöterna med uppgift om födelseår,
år för inval i styrelsen, utbildning, erfarenhet, pågå-
ende och tidigare uppdrag, samt aktieinnehav i
bolaget per 31 december 2024 presenteras i års-
redovisningen 2024 på sidan 140. Med aktieinnehav
i bolaget omfattas eget och/eller närståendes inne
-
hav. Andra uppdrag i koncernen anges inte.
Styrelsens ansvar och arbete
Styrelsens uppgifter regleras i aktiebolagslagen,
bolagsordningen samt Svensk kod för bolags
-
styrning. Styrelsens arbete regleras vidare av den
skriftliga arbetsordning som styrelsen årligen
fastställer. Arbetsordningen reglerar bland annat
arbets- och ansvarsfördelningen mellan styrelsen,
styrelsens ordförande och vd. Därutöver behand-
lar arbetsordningen beslutsordningen inom
styrelsen, styrelsens sammanträdesplan samt
styrelsens arbete med redovisnings- och revi
-
sionsfrågor samt den finansiella rapporteringen
och hållbarhetsrapportering. Styrelsen har även
fastställt en instruktion för vd samt antagit andra
särskilda policydokument.
Styrelsen ansvarar för koncernens organisa
-
tion och förvaltningen av dess angelägenheter,
fastställande av koncernens övergripande mål,
utveckling och uppföljning av de övergripande
strategierna, beslut om större förvärv, avytt
-
ringar och investeringar, beslut om eventuella
placeringar och lån i enlighet med finanspolicyn,
löpande uppföljning av verksamheten, faststäl
-
lande av kvartals- och årsbokslut samt den fortlö-
pande utvärderingen av vd och övriga medlemmar
i koncernledningen. Styrelsen ansvarar också för
att säkerställa kvaliteten i den finansiella rappor
-
teringen och hållbarhetsrapporteringen, inklusive
system för övervakning och intern kontroll för
bolagets finansiella rapportering och ställning
(se även ”Intern kontroll” nedan). Styrelsen ska
vidare tillse att bolagets externa informations
-
1) Ägarstatistiken som ska användas ska vara sorterad efter röststyrka (ägargrupperad) och innehålla de 25 största aktieägarna.
För det fall det i denna ägarstatistik förekommer förvaltarregistrerade aktieinnehav ska sådana endast beaktas om förvaltare
har uppgivit underliggande aktieägares identitet till Euroclear Sweden AB eller om bolaget, utan att vidta några egna åtgärder,
erhåller annan information som utvisar underliggande aktieägares identitet.
I valberedningen inför årsstämman 2025 ingår
1
Representanter/Aktieägare
Per Sandberg, utsedd av Sandberg Development AB,
Arne Lööw, utsedd av Fjärde AP-fonden,
Oscar Bergman, utsedd av Swedbank Robur Fonder; och
Per Olof Wallström, styrelsens ordförande.
Valberedningen ägnar särskild uppmärksamhet
åt frågor kring mångfald. Vid framtagande av för
-
slag till styrelse tillämpar valberedningen punkt
4.1 i Koden som mångfaldspolicy. Målet med
policyn är att styrelsen, med hänsyn till bolagets
verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden
i övrigt, ska ha en ändamålsenlig samman
-
sättning, präglad av mångsidighet och bredd
avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet
och bakgrund liksom att en jämn könsfördelning
ska eftersträvas. I fråga om könsfördelningen i
styrelsen är valberedningens ambition att arbeta
mot de mål som uppställts av Kollegiet för svensk
bolagsstyrning.
Årsstämman 2024 beslutade att utse styrelse-
ledamöter i enlighet med valberedningens förslag,
133
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
134
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Styrelsens arbete under 2024
Styrelsen har under året haft tolv (12) ordinarie
styrelsemöten, inklusive konstituerande möte,
och fyra (4) möten per telefon. Utöver detta har ett
antal styrelsemöten hållits per capsulam, främst
ifråga om administration av pågående långsiktiga
incitamentsprogram. Under 2024 har styrelsens
arbete huvudsakligen dominerats av strategiska
överväganden och beslut avseende bolagets före
-
tags- och organisationsutveckling i samband med
den pågående lanseringen av Buvidal vecko- och
månadsdepå för behandling av opioidberoende i
Europa och Australien, prioriterade utvecklings-
projekt, registreringsgrundande kliniska studier av
CAM2029 för akromegali, NET och PLD, affärs-
utveckling samt partnerskap. Styrelsen har också
fattat beslut avseende Camurus finansiella mål
och utdelningspolicy, finansiella rapporter samt
tagit fram ett förslag till ett nytt långsiktigt incita
-
mentsprogram för samtliga anställda i koncernen
för framläggande till årsstämmans beslut 2025.
För 2025 har styrelsen sammanlagt planerat in
tolv (12) möten.
Styrelsens utskott
Styrelsen har inom sig inrättat två utskott, revi-
sionsutskottet och ersättningsutskottet, som båda
arbetar enligt styrelsens fastställda instruktioner.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgifter är att
övervaka Camurus finansiella rapportering samt
hållbarhetsrapportering, övervaka effektiviteten
i den interna kontrollen samt informera sig om
revisionen av årsredovisningen och koncernredo
-
visningen och granskningen av hållbarhets-
rapporten för bolaget och koncernen, granska och
övervaka revisorns opartiskhet och självständighet
samt därvid särskilt uppmärksamma om revisorn
tillhandahåller andra tjänster än revisionstjänster
åt Camurus samt ha regelbunden kontakt med
revisorn. Revisionsutskottet ska vidare bistå
valberedningen vid förslag till bolagsstämmans
beslut om revisorsval.
Revisionsutskottet består för närvarande av
Erika Söderberg Johnsson (ordförande), Hege
Hellstrøm samt Stefan Persson. Utskottet uppfyller
aktiebolagslagens krav på oberoende samt redo
-
visnings- och revisionskompetens. Utskottet har
sammanträtt fem gånger under året. Camurus
revisorer har deltagit vid fyra av sammanträdena.
Vid dessa möten behandlades frågor såsom
revisorns planering av revisionen, iakttagelser
och granskning av styrelsens och vd:s förvaltning
av bolaget samt bolagets finansiella rapporter
(inklusive olika projekteringar, nästa års budget
och Camurus vision 2023-2028), bedömning av
intern kontroll och IT-säkerhetsramverk, inklusive
utvecklande av en plan för att mildra företagets
cyberisk. Under 2024 bjöd Camurus in fyra revi
-
sionsbolag att delta i en formell upphandlings-
process för revisionsuppdraget. Två av dessa
bolag inkom med anbud och efter utvärdering
föreslog revisionskommittén till styrelsen att
nomineringskommittén föreslår omval av PwC.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter
är att bereda styrelsens beslut i frågor om
ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för vd och övriga ledande
befattningshavare, samt att följa och utvärdera
pågående och under året avslutade program för
rörliga ersättningar för bolagsledningen. Utskottet
ska även följa och utvärdera tillämpningen av de
riktlinjer för ersättningar till ledande befattnings-
havare som årsstämman beslutat om, liksom gäl-
lande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer
givning präglas av öppenhet samt är korrekt,
relevant och tydlig. Styrelsen är även ansvarig för
fastställande av erforderliga riktlinjer samt andra
policydokument, såsom uppförandekod och
kommunikations- och insiderpolicy. Vid styrelsens
sammanträden finns bland annat följande åter
-
kommande punkter på dagordningen: affärsläge,
projektstatus, marknadsfrågor, fastställande av
delårsrapporter och årsredovisning, inklusive
hållbarhetsrapporter, strategisk genomgång,
framtidsutsikter samt finansiell rapportering och
hållbarhetsrapportering.
Styrelsens ordförande följer Camurus verksam
-
het genom fortlöpande kontakter med vd. Ord-
föranden organiserar och leder styrelsens arbete
samt ansvarar för att styrelseledamöterna får
tillfredsställande information och beslutsunderlag.
Ordföranden ansvarar även för att både befintliga
och nya styrelseledamöter fortlöpande upp-
daterar och fördjupar sina kunskaper om Camurus
och i övrigt får den fortbildning som krävs för att
styrelsearbetet ska kunna bedrivas effektivt. Det är
dessutom ordföranden som ansvarar för kontakter
med aktieägare i ägarfrågor och för att styrelsen
årligen utvärderar sitt arbete. Utvärderingen av
styrelsens arbete för 2024 genomfördes genom
en anonym enkätundersökning av en oberoende
tredje part, där ledamöterna fick möjlighet att
uttala sig om styrelsens arbete. Resultatet presen
-
terades och diskuterades under ett styrelsesam-
manträde i början av 2025 och kommer att beaktas
för styrelsens arbete under 2025. Valberedningen
har mottagit rapporten över utvärderingen från
styrelsens ordförande.
Utöver det konstituerande styrelsemötet ska
minst fem ordinarie styrelsemöten avhållas. Extra
möten kan ordnas för att behandla frågor som inte
kan skjutas upp till något av det planerade mötena.
Vid det styrelsemöte där revisionen genomgås,
träffar styrelsen revisorn.
134
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
135
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
1) Stämmobeslutade arvoden för perioden maj 2024 – maj 2025
2) Tabellsiffrorna visar närvaro/deltagande per möten. Styrelsen har
under 2024 haft totalt 12 ordinarie möten och 12 extra styrelsemöten,
inklusive 8 beslut som fattades per capsulam.
3) Ledamot är att anse som beroende till större aktieägare.
4) För ersättning till vd, se not 9 och 28 i årsredovisningen för 2024.
5) Ledamot är att anse som beroende till bolaget och dess ledning.
6) Ledamot lämnade styrelsen vid årsstämman den 8 maj 2024. För ersätt
-
ning till denna styrelseledamot, inklusive arvode för utskottsarbete, se
bolagsstyrningsrapporten för 2023.
Beslutade arvoden till styrelseledamöter 2024
Ersättning, KSEK
1)
Närvaro/Deltagande
2)
Styrelseledamot
Funktion
Oberoende
Styrelse-
arvode
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Totalt
Styrelse
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Per Olof Wallström Ordförande 800 25 825 24/24 2/4
Hege Hellstrøm Ledamot 335 70 405 23/24 5/5
Jakob Lindberg Ledamot 335 50 385 24/24 4/4
Stefan Persson Ledamot
3)
335 70 405 24/24 5/5
Erika Söderberg Johnsson Ledamot 335 150 485 24/24 4/5
Fredrik Tiberg
4)
Ledamot, vd och koncernchef
5)
24/24
Behshad Sheldon Ledamot
6)
9/24 1/4
Ole Vahlgren Ledamot
6)
8/24 3/5
Kerstin Valinder Strinnholm Ledamot
6)
9/24 1/4
Totalt 2 140 290 75 2 505
i bolaget och ska bistå styrelsen med upprättande
av ersättningsrapport enligt 8 kap. 53 a § aktie-
bolagslagen.
Ersättningsutskottet består för närvarande
av Jakob Lindberg (ordförande) och Per Olof
Wallström. Utskottet bedöms uppfylla Kodens
krav på oberoende samt erforderlig kunskap
och erfarenhet i frågor om ersättning till ledande
befattningshavare.
Ersättningsutskottet sammankallades fyra
gånger under året. Vid dessa sammanträden
diskuterade utskottet bolagets befintliga ersätt
-
ningssystem som syftar till att attrahera och
behålla kompetenta och motiverade medarbetare,
bedömde om eventuella justeringar av riktlinjerna
för ersättning till vd och ledande befattnings-
havare bör föreslås årsstämman samt diskuterade
framtida aktierelaterade incitamentsprogram.
För information om löner och ersättningar till vd
och ledande befattningshavare, se not 9 i års-
redovisningen för 2024.
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH
KONCERNLEDNING
Verkställande direktören (vd) är ansvarig för den
löpande förvaltningen och utvecklingen av
Camurus i enlighet med tillämplig lagstiftning och
tillämpliga regler, inklusive Nasdaq Nordic Main
Market Rulebook for Issuers of Shares samt Svensk
kod för bolagsstyrning och de riktlinjer, instruk
-
tioner och strategier som fastställts av styrelsen.
Vd ska säkerställa att styrelsen får sådan saklig och
relevant information som krävs för att styrelsen
ska kunna fatta väl underbyggda beslut. Dessutom
övervakar vd att Camurus mål, policys och strate
-
giska planer som fastställts av styrelsen efterlevs och
ansvarar för att informera styrelsen om Camurus
utveckling mellan styrelsens sammanträden.
Vd leder arbetet i koncernledningen, som är
ansvarig för den övergripande utvecklingen av
bolagets verksamhet och affärer. Utöver vd har
koncernledningen under året bestått av Chief
Financial Officer, Chief Business Development
Officer, Chief Commercial Officer, Chief Technical
Officer, Global Head of HR, VP Clinical Development
& Pharmacovigilance, VP Regulatory Affairs, Chief
Medical Officer, Senior VP R&D, och sedan april
2024 President Camurus Inc samt sedan september
2024 även VP Legal & Group General Counsel
(sammanlagt tolv personer). Under året samman
-
trädde ledningsgruppen vid 21 tillfällen. För infor-
mation om nuvarande ledande befattningshavare
i Camurus, när dessa tillträdde sina befattningar
samt födelseår, utbildning, erfarenhet, aktieinnehav
i
bolaget per den 31 december 2024 samt pågående
och tidigare uppdrag hänvisas till årsredovisningen
135
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
136
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
2024 sidorna 141-142. Aktieinnehav i bolaget
omfattar eget och/eller närståendes innehav.
Andra uppdrag i koncernen anges inte. Vd saknar
väsentliga aktieinnehav och delägarskap i företag
som har betydande affärs-
förbindelser med Camurus.
ERSÄTTNING TILL STYRELSE-
LEDAMÖTER OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Ersättning till styrelseledamöter
Vid årsstämma den 8 maj 2024 beslutades att
arvode till styrelsens ledamöter för perioden till
och med utgången av årsstämman 2025 ska utgå
med 800 000 SEK till ordförande och med
335 000 SEK till envar av övriga bolagsstämmo-
valda ledamöter som inte är anställda i bolaget.
Som ersättning för utskottsarbete beslutades att
ordförande för revisionsutskottet ska erhålla
150 000 SEK och övriga ledamöter i utskottet
70 000 SEK vardera, samt att ordförande för
ersättningsutskottet ska erhålla 50 000 SEK och
övriga ledamöter i utskottet 25 000 SEK.
Ersättning till koncernledningen
Ersättningsfrågor för ledande befattnings-
havare behandlas av styrelsens ersättningsutskott.
Styrelsen beslutar om vd:s ersättning på förslag av
ersättningsutskottet.
Ersättningar och villkor för ledande befattnings-
havare ska vara baserade på marknadsmässiga
villkor och utgöras av en avvägd blandning av fast
lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner, övriga
förmåner och villkor vid uppsägning.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Nuvarande riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare godkändes av årsstämman 2023.
Mer information om fast och rörlig ersättning finns
i Ersättningsrapporten 2024 (i fråga om vd) samt i
årsredovisningen för 2024 not 9 och 28.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna för
ersättning till ledande befattningshavare om det
i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar
det och avsteg är nödvändigt för att tillgodose
bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekono
-
miska bärkraft. Skälen till varje avsteg måste anges
i ersättningsrapporten följande år. Under 2024 har
riktlinjerna följts utan avvikelser.
EXTERNA REVISORER
Camurus revisor är sedan årsstämman 2015 revi-
sionsfirman PricewaterhouseCoopers AB (“PwC”).
På årsstämman 2024 omvaldes PwC till revisor i
Camurus fram till slutet av årsstämman 2025. Vid
årsstämman 2024 omvaldes auktoriserade revi
-
sorn Johan Rönnbäck som huvudansvarig revisor.
Revisorn genomför en översiktlig granskning av
kvartalsrapporten för tredje kvartalet samt revide
-
rar årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn uttalar sig vidare om huruvida denna
bolagsstyrningsrapport har upprättats samt om
vissa upplysningar häri är förenliga med års- och
koncernredovisningen.
Revisorn rapporterar resultatet av sin revision
av årsredovisningen och koncernredovisningen,
sin genomgång av bolagsstyrningsrapporten
genom revisionsberättelsen samt särskilda yttran
-
den om bolagsstyrningsrapporten och efterlevnad
av riktlinjer för ersättning till ledande befattnings
-
havare, som framläggs för årsstämman. Därtill
avger revisorn detaljerade redogörelser över
utförda granskningar inför revisionskommittén tre
gånger om året samt till styrelsen i dess helhet en
gång om året.
De arvoden som revisorn fakturerat de två
senaste räkenskapsåren redovisas i not 8 i årsredo
-
visningen för 2024.
INTERN KONTROLL OCH
RISKHANTERING
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen
regleras i aktiebolags- och årsredovisningslagen
som innehåller krav på att information om de vikti
-
gaste inslagen i Camurus system för intern kontroll
och riskhantering i samband med den finansiella
rapporteringen varje år ska ingå i bolagsstyrnings
-
rapporten, samt i Koden. Styrelsen ska bland annat
se till att Camurus har god intern kontroll och for
-
maliserade rutiner som säkerställer att fastlagda
principer för finansiell rapportering och intern kon
-
troll efterlevs samt att det finns ändamålsenliga
system för uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet och de risker som bolaget och dess
verksamhet är förknippad med.
Camurus tillämpar COSOs ramverk (Commit
-
tee of Sponsoring Organizations of the Treadway
Commission) för intern kontroll av den finan
-
siella rapporteringen. Rutinerna för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporte
-
ringen har utformats i syfte att säkerställa en
tillförlitlig övergripande finansiell rapportering
och extern rapportering i enlighet med IFRS, till
-
lämpliga lagar och regler samt andra krav som ska
tillämpas av bolag noterade på Nasdaq Stockholm.
Detta arbete involverar styrelsen, koncernledningen
och övrig personal.
Kontrollmiljö
Styrelsen har fastlagt instruktioner och styrdo-
kument i syfte att reglera vd:s och styrelsens
roll och ansvarsfördelning. Det sätt på vilket
styrelsen övervakar och säkerställer kvaliteten på
den interna kontrollen dokumenteras i styrelsens
arbetsordning och Camurus finanspolicy samt
policy för intern kontroll, där styrelsen har fastställt
ett antal grundläggande riktlinjer av betydelse för
arbetet med den interna kontrollen. I dessa ingår
bland annat regelbunden kontroll och uppföljning
av utfall jämfört med förväntningar och tidigare
år, liksom bevakning över bland annat de redo
-
visningsprinciper som Camurus tillämpar. Ans-
varet för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö
och det löpande arbetet med riskbedömning och
intern kontroll avseende den finansiella rappor
-
teringen är delegerat till vd. Styrelsen är dock
ytterst ansvarig.
Koncernledningen rapporterar regelbundet
till styrelsen enligt fastställda rutiner. Ansvar och
befogenheter, instruktioner, riktlinjer, manualer
och policys utgör, tillsammans med lagar och före
-
skrifter, kontrollmiljön när det gäller den finansiella
rapporteringen.
Styrelsen har, baserat på bedömd god kontroll-
miljö och extern granskning av revisorer, bedömt
att det inte finns särskilda omständigheter i verksam-
heten eller andra förhållanden som motiverar att
en funktion för internrevision inrättas.
Riskbedömning
Camurus genomför löpande riskbedömningar för
att identifiera risker avseende den finansiella
rapporteringen men även risker som bolagets
136
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
137
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
verksamhet är förknippad med. Dessa risker inklu-
derar bland annat felaktigheter i redovisningen
samt oegentligheter och bedrägerier. Riskhante
-
ring är inbyggd i varje process och olika metoder
används för att bedöma, upptäcka och förebygga
risker samt för att säkerställa att de risker som
Camurus är utsatt för hanteras i enlighet med
fastställda policys, instruktioner och uppföljnings
-
rutiner. För beskrivning av Camurus operationella
risker se förvaltningsberättelsen sidorna 84-93
samt för de finansiella riskerna not 3. Finansiell
riskhantering i Camurus årsredovisning för 2024.
Kontrollaktiviteter
Utformningen av kontrollaktiviteter är av särskild
vikt i Camurus arbete med att förebygga och
upptäcka risker samt brister i den finansiella rap
-
porteringen. Kontrollstrukturen består av tydliga
roller i organisationen som möjliggör en effektiv
ansvarsfördelning av specifika kontrollaktiviteter
som bland annat inkluderar behörighetskontroller
i IT-system, affärssystem och attestkontroller. Den
kontinuerliga analys som görs av den finansiella
rapporteringen är mycket viktig för att säkerställa
att den finansiella rapporteringen inte innehåller
några väsentliga felaktigheter.
Information och kommunikation
Camurus har informations- och kommunikations-
vägar som syftar till att främja fullständighet och
riktighet i den finansiella rapporteringen. Policys,
riktlinjer och interna anvisningar avseende den
finansiella rapporteringen finns tillgängliga i
elektronisk och tryckt form.
För den externa informationsgivningen finns
riktlinjer som har utformats i syfte att säkerställa att
Camurus lever upp till kraven på korrekt informa
-
tionsgivning till marknaden.
Uppföljning, utvärdering
och rapportering
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information
som koncernledningen lämnar. Styrelsen erhåller
regelbundet uppdaterad finansiell information om
Camurus utveckling mellan styrelsens möten.
Koncernens finansiella ställning, strategier och
investeringar diskuteras vid varje styrelsemöte.
Styrelsen ansvarar även för uppföljning av den
interna kontrollen samt uppföljning av att rappor
-
teringen till styrelsen fungerar. Detta arbete inne-
fattar bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas
för att hantera eventuella brister, liksom uppfölj
-
ning av förslag på åtgärder som uppmärksammats
i samband med den externa revisionen. Bolaget
genomför årligen en självutvärdering av arbetet
med riskhantering och den interna kontrollen.
Processen inkluderar en granskning av hur fast-
lagda rutiner och riktlinjer tillämpas. Styrelsen
erhåller information om viktiga slutsatser från
denna årliga utvärderingsprocess, liksom om
eventuella förslag om åtgärder avseende bolagets
interna kontrollmiljö. Dessutom rapporterar de
externa revisorerna regelbundet till styrelsen,
dels genom revisionsutskottet, dels till styrelsen
i sin helhet.
EXTERN REVISION
Årsstämman väljer externa revisorer för en period
om ett år i taget. Revisorerna granskar årsredo
-
visningen och bokföringen samt styrelsens och
vd:s förvaltning efter en revisionsplan som
fastställts i samråd med styrelsens revisions-
utskott. I samband med revisionen rapporterar
revisorerna sina iakttagelser till koncernledningen
för avstämning samt därefter till styrelsen genom
137
revisionsutskottet. Avrapportering till revisions-
utskottet sker i samband med att revisionen
av förvaltningen och granskningen av det
slutgiltiga bokslutet avslutas.
Styrelsen träffar revisorerna minst en gång
per år då de avrapporterar sina iakttagelser
direkt till styrelsen utan närvaro av Camurus vd
och Chief Financial Officer. Revisorerna deltar
dessutom på årsstämman där de redogör för
sitt revisionsarbete och sin rekommendation i
revisionsberättelsen.
Lund, april 2025
Styrelsen
Mer information om Camurus bolagsstyrning
samt styrelsemedlemmarna finns i avsnittet
”Bolagsstyrning” på camurus.com.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
138
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagstämman i Camurus AB (publ),
org.nr 556667-9105
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyr-
ningsrapporten för år 2024 på sidorna 131-137 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredo
-
visningslagen.
Granskningens inriktning
och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommen-
dation RevR 16 Revisorns granskning av bolags-
styrningsrapporten. Detta innebär att vår gransk-
ning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överensstämmelse med årsredovisnings-
lagen.
Malmö den 29 april 2025
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
138
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
Nyckeltal och definitioner
Likvida medel Kassa och banktillgodohavanden
Soliditet, procent Eget kapital dividerat med
totalt kapital
Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning
Genomsnittligt antal aktier före justering för
utspädningseffekten av nya aktier
Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning
Genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseffekten av nya aktier
Nyckeltal, MSEK 2024 2023 2022 2021 2020
Totala intäkter 1 868 1 717 956 601 336
Rörelseresultat 469 526 72 -111 -205
Årets resultat 428 431 56 -90 -167
Kassaflöde från den löpande verksamheten 388 607 101 -143 -239
Likvida medel 2 853 1 190 566 412 462
Eget kapital 3 290 1 493 995 849 847
Soliditet i koncernen, procent 88% 78% 76% 78% 81%
Balansomslutning 3 757 1 908 1 305 1 082 1 044
Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning 58 008 077 55 476 539 55 067 400 54 450 727 52 678 479
Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning
1)
59 499 883 57 497 487 57 170 617 56 227 742 54 615 059
Resultat per aktie före utspädning, kronor 7,39 7,78 1,01 -1,66 -3,18
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
1)
7,20 7,50 0,97 -1,66 -3,18
Eget kapital per aktie före utspädning, kronor 56,71 26,91 18,06 15,59 16,09
Eget kapital per aktie efter utspädning, kronor
1)
55,29 25,97 17,40 15,10 15,52
Antal anställda, vid årets slut 256 213 176 148 134
Antal anställda inom FoU, vid årets slut 124 109 95 83 77
FoU-kostnader i procent av rörelsekostnader 54% 60% 61% 62% 47%
1) Utspädningseffekten är framräknad enligt IAS 33
Resultat per aktie före utspädning, kronor
Resultatet dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier före utspädning
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
Resultatet dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier efter utspädning
Eget kapital per aktie före utspädning, kronor
Eget kapital dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier vid periodens slut före utspädning
Eget kapital per aktie efter utspädning, kronor
Eget kapital dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier vid periodens slut efter utspädning
FoU-kostnader i procent av rörelsekostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader dividerat
med rörelsekostnader, jämförelsestörande poster
exkluderade (marknads- och försäljningskostnader,
administrationskostnader samt forsknings- och
utvecklingskostnader)
139
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / STYRE LS E
140
Styrelse
Födelseår:1949. Utbildning:Apotekarexamen från Uppsala Universitet.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseledamot i Arosia Communication AB
och Nexttobe AB.
Arbetslivserfarenhet:
Vd för Q-Med, Melacure AB
och
Karo Bio AB. Ledande befattningar för Merck Sharpe & Dohme, Astra,
Pharmacia och Bristol Myers Squibb. Innehav:102 185 aktier.
Födelseår: 1965.
Utbildning:
Kandidatexamen i medicinsk laboratorie-
vetenskap,
Oslo Metropolitan University, Norge. Övriga pågående
uppdrag: Chief Commercial Officer på Advicenne (franskt läkemedels
-
företag), partner i Belnor BVBA. Styrelseledamot i Vivesto AB, InflaRX och
Guard Therapeutics. Arbetslivserfarenhet: 30 års erfarenhet
av försäl-
jning, marknadsföring, strategiutveckling och bolagsledning inom Baxter
Healthcare, Genzyme/Sanofi och Sobi. Tidigare befattningar har varit Pres-
ident
of
Europe, Middle East och North Africa på Sobi, Global Business Unit
Head på
Sanofi och General Manager Benelux på Genzyme.
Innehav: 3 250 aktier.
Per Olof Wallström
Styrelsens ordförande sedan 2015.
Styrelseledamot sedan 2010.
Ledamot i ersättningsutskottet..
Födelseår: 1963. Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik från Lunds
tekniska
gskola. Teknisk doktor samt docent i fysikalisk kemi från Lunds
Universitet.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseledamot i Camurus
AB, Camurus Lipid Research Foundation och Amniotics AB. Ledamot av
Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA). Arbetslivserfarenhet:
Vd för Heptahelix AB, forskningschef för Camurus, gästprofessor i
fysikalisk och teoretisk kemi vid
University of Oxford.
Innehav:
1 615 000
aktier, 42 000 personaloptioner och 4 000 prestationsaktier
.
Fredrik Tiberg
Koncernchef och verkställande direktör
sedan 2003, Chief Scientific Officer.
Styrelseledamot sedan 2002.
Hege Hellström
Styrelseledamot sedan 2020.
Ledamot i revisionsutskottet.
Födelseår: 1972. Utbildning: Licentiatexamen i molekylär immunologi
och en masterexamen i preklinisk medicin från Karolinska Institutet samt
en kandidatexamen i ekonomi och administration från Stockholms
universitet. Övriga pågående uppdrag: Styrelseledamot på Affibody AB
och Senior Scientific Advisor på Oncopeptides AB. Arbetslivserfarenhet:
Mer än 20 års erfarenhet
från internationell läkemedelsutveckling varav
cirka 10 år som vd och forsknings
chef i Oncopeptides AB, och har varit
venture partner hos Patricia Industries, en
del av Investor AB. Har tidigare
även varit analytiker på Merrill Lynch & Co, konsult
på McKinsey & Co, och
var medgrundare av Cellectricon. Innehav:
Jakob Lindberg
Styrelseledamot sedan 2021.
Ordförande i ersättningsutskottet.
Födelseår: 1970. Utbildning: Masterexamen i Business and Economics
från Handelshögskolan i Stockholm. Övriga pågående uppdrag: CFO i
Novo Nordisk Foundation, Styrelseledamot i Saab AB, Marley Spoon SE och
Novo Nordisk Cellerator P/S. Arbetslivserfarenhet: Investment banking
på SEB Enskilda och seniora ledande befattningar som CFO för Global
Genomics AB, Affibody AB, Karo Bio AB,
Biotage AB och senast som CFO och
därefter senior rådgivare för Kinnevik AB.
Tidigare styrelseuppdrag inkluderar
Mabtech Holding AB, Sectra AB, MedCap AB, Lunar A/S och Qliro Group
AB. Innehav: 608 aktier.
Erika Söderberg Johnsson
Styrelseledamot sedan 2023.
Ordförande i revisionsutskottet.
Födelseår: 1967. Utbildning: Studier i teknisk fysik och elektronik vid
Linköpings Tekniska Högskola. Övriga pågående uppdrag: Styrelse
-
medlem i Sandberg Development, Watersprint, Isec och Silanos.
Styrelseordförande i Aimpoint, Rescue, Nordisk, GAIM, SWATAB och
Xocchiali. Arbetslivserfarenhet: Vd och koncernchef för Camurus
huvudägare Sandberg Development AB. Bakom sig har han en lång och
framgångsrik karriär inom Perstorp, Sony Ericsson, Bang & Olufsen och
som vd på Precise Biometrics. Innehav: 3 097 aktier.
Stefan Persson
Styrelseledamot sedan 2022.
Ledamot i revisionsutskottet.
Revisor:
Johan Rönnbäck, Auktoriserad revisor
PricewaterhouseCoopers AB
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024
Koncernledning
FINANSIELL INFORMATION / KONCERNLEDNING
Födelseår: 1964. Utbildning: Fil. kand. i Tillämpad Biologi från University
West of England. Arbetslivserfarenhet: Mer än 30 år i läkemedelsindustrin,
med ledande roller inom försäljning, marknadsföring, market access
och företagsledning för företag som Serono, Schering Plough, Ferring
och Indivior PLC. Innehav:
29 193 aktier, 24 000 personaloptioner och
2 300 prestationsaktier.
Födelseår: 1963. Utbildning: Mastersexamen i radiofysik och kandidat-
examen i medicin från Lunds Universitet samt Executive MBA från
Executive Foundation Lund (EFL). Arbetslivserfarenhet: Mer än 30 års
erfarenhet av läkemedels
utveckling, bland annat som COO på Zealand
Pharma A/S, CEO för Cantargia AB
samt Senior Vice President, Clinical
Development på Genmab A/S. Innehav:
22 987 aktier, 16 000 personal-
optioner och 1 500 prestationsaktier.
Födelseår:1966. Utbildning:
Bachelor of Pharmacy, Uppsala Universitet
och
Företagsekonomi, Lunds Universitet. Arbetslivserfarenhet: Mer än
30 års erfarenhet inom regulatory affairs inklusive European RA Director/
Global RA Lead på AstraZeneca och Global RA Lead på LEO Pharma.
Innehav: 2 004 aktier, 16 000 personaloptioner och 1 500 prestationsaktier.
Födelseår: 1963. Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik från Lunds
tekniska högskola. Teknisk doktor samt docent i fysikalisk kemi från Lunds
Universitet.
Övriga pågående uppdrag: Styrelseledamot i Camurus
AB, Camurus Lipid Research Foundation och Amniotics AB. Ledamot av
Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA). Arbetslivserfarenhet:
Vd för Heptahelix AB, forskningschef för Camurus, gästprofessor i
fysikalisk och teoretisk kemi vid University of Oxford. Innehav: 1 615 000
aktier, 42 000 personaloptioner och 4 000 prestationsaktier.
Födelseår: 1973.
Utbildning:
Ekonomexamen från Universidad Comercial
de Deusto. Executive MBA från IESE Business School. Arbetslivserfarenhet:
Mer än 20 års erfarenhet inom ekonomi. Tidigare roller har bl a varit Europe
Finance Director,
Pharmaceuticals & Medication Delivery och UK, Ireland,
Nordic Finance Director på
Baxter International, Vice president Finance &
Business Control EMEA på Gambro
AB, Nordic Region Finance Director/
Unomedical CFO på Convatec – Unomedical A/S och Finance Director
Portugal
& Iberia Finance Analysis & Planning Director, på Bristol-Myers
Squibb. Innehav: 1 450 aktier, 24 000 personaloptioner och 2 300 presta-
tionsaktier.
Födelseår: 1972. Utbildning: Fil. dr. i fysikalisk kemi samt Fil. mag. i kemi
från
Lunds Universitet.
Arbetslivserfarenhet
: Mer än 20 års erfarenhet
av läkemedels
utveckling genom olika positioner inom forskning och
utveckling samt affärsutveckling. Innehav: 40 170 aktier, 16 000 personal-
optioner och 1 500 prestationsaktier.
Richard Jameson
Chief Commercial Officer
Anställd i bolaget sedan 2016.
Agneta Svedberg
Vice President Clinical Development
Anställd i bolaget sedan 2015.
Annette Mattsson
Vice President Regulatory Affairs
Anställd i bolaget sedan 2017.
Fredrik Tiberg
Koncernchef och verkställande direktör,
Chief Scientific Officer
Anställd i bolaget sedan 2002.
Jon Garay Alonso
Chief Financial Officer
Anställd i bolaget sedan 2022.
Fredrik Joabsson
Chief Business Development Officer
Anställd i bolaget sedan 2001.
141
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / KONCERNLEDNING
Födelseår:1968. Utbildning: Fil. dr. i kemi från Lunds Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års erfarenhet från läkemedelsindus-
trin bland annat som Director Pharmaceutical Development på Zealand
Pharma, Director Development på Polypeptide och Team Manager på
Astra Zeneca. Innehav:35 363 aktier, 16 000 personaloptioner och
1 500 prestationsaktier.
Födelseår: 1966. Utbildning: Civilekonomexamen från Uppsala Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års erfarenhet inom Human Resources
från både R&D och kommersiella organisationer, bland annat som HR-chef
på Teva Pharmaceuticals i Norden och från olika HR-positioner på Tetra Pak,
Vestas och Astra Zeneca. Innehav: 16 000 personaloptioner och 1 500
prestationsaktier.
Födelseår: 1963. Utbildning: B.SC. i Neurovetenskap från University of
Rochester. Arbetslivserfarenhet: Mer än 25 års erfarenhet från ledande
positioner inom den internationella läkemedelsindustrin, inklusive som
vd och koncernchef för Braeburn Pharmaceuticals fram till 2017, och från
ledande befattningar inom Smithkline Beecham, Bristol-Myers Squibb och
Otsuka Pharmaceuticals samt som direktör på Biotech Value Advisors.
Innehav: 1 000 aktier, 2 000 personaloptioner och 1 500 prestationsaktier.
Födelseår:1972. Utbildning: Ph.D. i fysikalisk kemi och masterexamen i
kemi från
Uppsala universitet.
Arbetslivserfarenhet:
Mer än 20 års erfar-
enhet av projekt
ledning, farmaceutisk och analytisk utveckling, bland
annat som VP Pharmaceutical & Analytical Development på Camurus och
Project Management på PolyPeptide Laboratories. Innehav: 21 000 aktier,
9 500 personaloptioner och 1 500 prestationsaktier.
Födelseår: 1964. Utbildning: MD från University of Milano och Ph.D. i
endokrinologi från forskarskolan vid University of London. Arbetslivs-
erfarenhet: Läkare och endokrinolog med långvarig erfarenhet från
ledande globala positioner inom klinisk utveckling och medical affairs
inom läkemedelsindustrin, inklusive som Chef för klinisk utveckling och
medicinska frågor inom endokrinologi på Recordati och mer än tio år i
olika ledande befattningar på Novartis med ansvar för globala kliniska
program inom sällsynta sjukdomar. Innehav: 1 000 aktier, 20 000
personaloptioner och 1 500 prestationsaktier.
Födelseår: 1975. Utbildning: LLM från Lunds universitet och har studerat
vid Queens Mary College, London. Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års
erfarenhet som advokat och bolagsjurist inom läkemedelsindustrin och
medicinteknik. Omfattande internationell erfarenhet med nära 15 år i inter
-
nationella ledande juridiska befattningar på Baxter Healthcare, mestadels
i Storbritannien, och på Gambro i Sverige. Även arbetat på advokatbyrå i
Stockholm och Malmö. Inledde sin karriär som tingsnotarie i Stockholm.
Innehav: 1 500 prestationsaktier
Torsten Malmström
Chief Technical Officer
Anställd i bolaget sedan 2013.
Maria Lundqvist
Global Head of HR
Anställd i bolaget sedan 2021.
Behshad Sheldon
President Camurus Inc.
Anställd i bolaget sedan 2024.
Markus Johnsson
Senior Vice President R&D
Anställd i bolaget 2003-2017, åter 2021.
Alberto M. Pedroncelli
Chief Medical Officer
Anställd i bolaget sedan 2023.
Bo A. C. Tarras-Wahlberg
Vice President Legal & Group General Counsel.
Anställd i bolaget sedan 2024.
142
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2024 FINANSIELL INFORMATION / ÅRSSTÄMMA 2025
Camurus årsstämma 2025 kommer hållas 27 maj,
kl. 17.00, på The Loop, Rydbergs torg 4, 224 84
Lund. Inregistrering till stämman börjar kl. 16.30.
Styrelsen har beslutat att aktieägare ska kunna
utöva sin rösträtt på årsstämman även genom
poströstning i enlighet med föreskrifterna i
Camurus bolagsordning.
Rätt att delta och anmälan
A) Deltagande i stämmolokalen
Den som önskar närvara i stämmolokalen
personligen eller genom ombud ska:
vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear
Sweden AB framställda aktieboken avseende
förhållandena den 19 maj 2025, och
senast den 21 maj 2025 anmäla sig på bolagets
hemsida camurus.com, per post till Camurus AB
(publ), c/o Euroclear Sweden AB, ”Årsstämma”,
Box 191, 101 23 Stockholm, per e-post till
GeneralMeetingService@euroclear.com eller via
telefon 08-402 91 82. Vid anmälan ska aktie-
ägaren uppge namn, person- eller organisations-
nummer, adress, telefonnummer och namn på
eventuella biträden (högst två).
Årsstämma 2025
B) Deltagande genom poströstning
Den som önskar delta i årsstämman genom
poströstning ska:
vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear
Sweden AB framställda aktieboken avseende
förhållandena den 19 maj 2025, och
senast den 21 maj 2025 anmäla sig genom att
avge sin poströst så att poströsten är Euroclear
Sweden AB tillhanda senast den dagen. Ifyllt och
undertecknat poströstningsformulär kan skickas
med post till Camurus AB (publ), c/o Euroclear
Sweden AB, ”Årsstämma”, Box 191, 101 23 Stock
-
holm eller med e-post till GeneralMeetingService
@euroclear.com. Aktieägare kan även avge
poströst elektroniskt genom verifiering med
BankID via Euroclear Sweden AB:s hemsida
https://anmalan.vpc.se/EuroclearProxy
Den som vill närvara i stämmolokalen personligen
eller genom ombud, måste anmäla detta enligt A)
ovan. Det innebär att en anmälan genom endast
poströstning inte räcker för den som vill närvara i
stämmolokalen.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina
aktier hos bank eller annan förvaltare måste, för
att äga rätt att deltaga i bolagsstämman, förutom
anmälan om deltagande i bolagstämman inregist
-
rera sina aktier i eget namn, så att vederbörande
är registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken per den 19 maj 2025. Sådan registre
-
ring kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering)
och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens
rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren
bestämmer. Rösträttsregistrering som har gjorts
av förvaltaren senast den 21 maj 2025 kommer att
beaktas vid framställningen av aktieboken.
För ytterligare information om hur man anmäler
sig och förutsättningar för deltagande i årsstämman,
hänvisas till kallelsen till årsstämman.
Aktieägarinformation
Delårsrapporter, årsredovisningar och Camurus
pressmeddelanden finns tillgängliga på camurus.
com och kan beställas från Camurus AB,
Rydbergs torg 4, 224 84 Lund.
Årsredovisningen för 2024 i tryckt format
skickas till alla som så begär och finns tillgänglig
för nedladdning på camurus.com.
Kalender
15 maj 2025, kl. 07:00
Delårsrapport, januari-mars 2025
27 maj 2025, kl. 17.00
Årsstämma 2025
17 juli 2025, kl. 07:00
Delårsrapport, januari-juni 2025
6 november 2025, kl. 07:00
Delårsrapport, januari-september 2025
Kontaktuppgifter
Camurus AB
Rydbergs torg 4
224 84 Lund
Telefon: 046-286 57 30
Webbplats: www.camurus.com
Investerarkontakt: ir@camurus.com
143
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 37
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 43
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 47
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
48
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 52
AKTIEN OCH ORDLISTA 81
9. FINANSIELL INFORMATION 84
Förvaltningsberättelse 84
Risker 92
Koncernens rapport över
totalresultat
94
Moderbolagets resultaträkning 94
Koncernens balansräkning 95
Moderbolagets balansräkning 96
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
97
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
97
Koncernens rapport över kassaflöden
98
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
98
Noter 1-31 99
Intygande 126
Revisionsberättelse 127
Bolagsstyrningsrapport 131
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
138
Nyckeltal och definitioner 139
Styrelse 140
Koncernledning 141
Årsstämma 2025 143
Camurus AB
|
Rydbergs torg 4, SE-224 84 Lund, Sverige
T 046 286 57 30
|
F 046 286 57 39
|
info@camurus.com
|
camurus.com