5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31
ÅRSREDOVISNING 2023
Innovativa
läkemedel
förbättrade
behandlingar
för patienter
med betydande
medicinska behov...
CNS
Effektiva behandlingar som underttar följsamhet,
förbättrar patienters livskvalitet och minskar stigma
Sällsynta sjukdomar
Ökad tillgång till effektiva och patientvänliga
behandlingsalternativ
Cancer och relaterade sjukdomar
Förlängd progressionsfri överlevnad
och ökad livskvalitet
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
FluidCrystal
®
Ny generation långtidsverkande depåteknologi
med starkt patentskydd och validerad genom
kommersialiserade produkter
Buvidal
®
och Brixadi
®
Behandling av opioidberoende
med förbättrat behandlings-
resultat, ökad patientnöjdhet och
minskad behandlingsbörda
1-3
CAM2029
Långtidsverkande, subkutan depå
av oktreotid under utveckling
för behandling av tre
sällsynta sjukdomar
1 717
20+
miljarder SEK i uppskattad
total marknadspotential för
CAM2029 i USA, Europa och
Australien
4
miljoner SEK i totala
intäkter 2023
S MER PÅ SIDAN 24
S MER PÅ SIDAN 46
S MER PÅ SIDAN 32,
38 OCH 43
Referenser
1. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
2. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764–773.
3. Frost M., et al. Addiction. 2019;114:1416–1426.
4. Global Life Sciences report 2022; data on file, företagets uppskattning.
... genom utveckling av
innovativa medicinska
produkter
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
4
INTRODUKTION/INNEHÅLLSFÖRTECKNING
INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
1
2
6 9
NEUROENDOKRINA TUMÖRER
GEP-NET, sjukdomsöversikt 37
CAM2029 för GEP-NET 38
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 40
AKROMEGALI
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
OPIOIDBEROENDE
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4
5
3
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
STRATEGI
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
LÄS MER OM BUVIDAL OCH BRIXADI
PÅ SIDAN 24
S MER OM VÅR STRATEGI OCH
VISION PÅ SIDAN 13
LÄS MER OM CAMURUS
HÅLLBARHETSARBETE PÅ SIDAN 50
Aktien 76
Ordlista 78
HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM
PLD, sjukdomsöversikt 42
CAM2029 för PLD 43
CAM2029 PLD klinisk utveckling 44
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
FluidCrystal-teknologiplattform 46
Utvecklingsmodell 48
Partnerskap 49
Patentstrategi 49
7
8
Ytterligare kliniska program 45
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
5
INTRODUKTION/VÅR PROFIL
Camurus är ett forskningsbaserat läkemedelsbolag
med fokus på utveckling och marknadsföring av
innovativa läkemedel med potential att väsentligt
förbättra behandlingen för patienter med svåra
och kroniska sjukdomstillstånd.
Camurus i korthet
Stark finansiell position
Vinstgivande med kassaposition
över 1 miljard SEK
Godkända läkemedel
Buvidal vecko- och månadsinjektioner
för behandling av opioidberoende
Bred utvecklingsportfölj
Innovativa läkemedelskandidater
inom CNS, sällsynta sjukdomar
och cancer
Unik FluidCrystal teknologiplattform
Kommersiellt validerad depåteknologi
med starkt patentskydd och bred
användning
549 213
MSEK i vinst
före skatt 2023
anställda vid
utgången av 2023
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
5
20232022 20232022
Camurus – internationell närvaro
med huvudkontor i Lund, Sverige
Egen kommersiell organisation
Kommersiella rättigheter partnerskap (inte lansering på alla marknader)
Huvudkontor Lund, Sverige
Camurus vision för
innovation och tillxt
S MER OM VÅR STRATEGI OCH
VISION PÅ SIDAN 13
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/FINANSIELL ÖVERSIKT
Finansiell utsikt 2024
Finansiell översikt
Totala intäkter om 1 717 (956) MSEK, en ökning med 80% (72% vid CER
1
)
Produktförsäljning uppgick till 1 299 (935) MSEK, en ökning om 39% (34% vid CER
1
)
• Rörelsekostnader -1 070 (-789) MSEK, en ökning med 36%
• Rörelseresultat 526 (72) MSEK, en förbättring om 454 MSEK
2
Resultat före skatt 549 (73) MSEK, en ökning om 476 MSEK
Årets resultat 431 (56) MSEK, motsvarande ett resultat per aktie före
utspädning på 7,78 (1,01) SEK och efter utspädning på 7,50 (0,97) SEK
Likvida medel vid årets slut 1 190 (566) SEK
1. Till fasta valutakurser
2. Inklusive 51 MSEK upplupna sociala avgifter relaterade till
personaloptionsprogram, drivet av ökad aktiekurs
6
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Rörelseresultat
526
20232022202120202019
600
400
200
0
-200
-400
MSEK
Omsättning
Totala intäkter
1 740 till 1 860 MSEK
+33 – 42% jmf.
med 2023
exklusive intäkter från
engångsersättningar
Resultat före skatt
330 till 450 MSEK
+131 – 215%
jmf. med 2023
exklusive intäkter från
engångsersättningar
Produktförsäljning
Milstolpesbetalningar
Licensbetalningar
Milstolpesbetalningar
1 717
20232022202120202019
MSEK
1800
1600
1400
1200
1000
800
600
400
200
0
7
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION/MILSTOLPAR 2023
Kommersiell
utveckling
Utvecklings-
portfölj
Bolagsutveckling
2023
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Q1
Marknadsgodkännande av Buvidal i
Förenade Arabemiraten
Pris- och ersättningsgodkännande för Buvidal i
Grekland och Förenade Arabemiraten
Sista patienten färdigbehandlad i fas 3-studien av
CAM2029 i akromegali, ACROINNOVA 1
Slutförd rekrytering i Rhythms fas 3-studie av CAM4072
för behandling av genetiska fetmasjukdomar
Iris Rehnström tillträdde rollen som Camurus
nya hållbarhetschef
Q2
FDA-godkännande av Brixadi för
behandling av opioidberoende i USA
Nytt pris- och ersättningsgodkännande
för Buvidal i Österrike
Positiva fas 3-resultat från randomiserad,
placebokontrollerad studie, ACROINNOVA 1, av
CAM2029 i patienter med akromegali
Alberto M. Pedroncelli tillträdde som ny medicinsk chef
på Camurus och medlem av Camurus ledningsgrupp
Camurus Inc. operativt i USA
Camurus antogs som ny medlem i FN Global Compact
Q3
Lansering av Brixadi i USA för behandling av
opioidberoende
Buvidal lanserades i Italien av Camurus
distributionspartner Molteni
Uppdaterat marknadsföringstillstånd för Buvidal
utan tidsbegränsning i EU
Positiva fas 3-data från långtidsstudie,
ACROINNOVA 2, av CAM2029 i patienter
med akromegali
Camurus höjde finansiella utsikten för helåret 2023
35 MUSD erhölls i engångsbetalning av Braeburn
avseende godkännande av Brixadi i USA
Camurus annonserade etablering av nytt, hållbart huvud-
kontor och forskningslaboratorium i Science Village, Lund
Q4
Marknadsgodkännande av Buvidal i Kuwait
Fler än 48 000 patienter i behandling med
Buvidal vid årets slut
NDA-ansökan inskickad till FDA för Oclaiz™ (CAM2029)
för behandling av patienter med akromegali
Patientrekryteringen slutförd i fas 3-studie, SORENTO,
av CAM2029 i GEP-NET
1
Förbättrad ESG-rankning från Sustainalytics
Camurus blev Nasdaq ESG Transparency Partner
Camurus flyttas till storbolagslistan (Large Cap) på
Nasdaq Stockholm från och med 2 januari 2024
Referenser 1. Singh, S., et al. Trials, 2024 Jan 16;25(1):58. doi: 10.1186/s13063-023-07834-8.
8
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
INTRODUKTION/VD-ORD
Camurus utvecklades starkt under året mot vår vision om
ett globalt, långsiktigt hållbart läkemedelsbolag
med fokus
på utveckling av livsförändrande läkemedel
för människor
med svåra och kroniska sjukdomar. Buvidal
vecko- och
månadsdepåer av buprenorfin finns nu tillgängligt i fler än
20 länder på fyra kontinenter och bidrar
till att förbättra
livet för personer med opioidberoende. Brixadi lanserades
i USA i september efter marknadsgod
kännande av
amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA.
Vi fick positiva
resultat från två fas 3-studier av CAM2029
för behandling
av akromegali inom ACROINNOVA-programmet, skickade
in en ansökan om marknadsgodkännande för Oclaiz™ till
FDA, och fullbordade rekryteringen i SORENTO-studien
av CAM2029 i patienter med
neuroendokrina tumörer.
Vidare har vi under året startat
nya utvecklingsprogram
och stärkt vårt hållbarhetsarbete.
Starkt 2023 med
rekordresultat och
viktiga framsteg i
utvecklingsportföljen
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
9
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Drygt 48 000 patienter
uppskattades stå på behandling
med Buvidal vid årets slut
Hög tillväxt, långsiktiga investeringar i marknads-
expansion och lovande läkemedelskandidater
Intäkterna under året ökade till 1,7 miljarder SEK, och passerade för
första gången en miljard SEK. Vinsten före skatt var 549 miljoner SEK,
samtidigt som vi investerade drygt 600 miljoner SEK i vår utvecklings-
portfölj av innovativa läkemedelskandidater. Kassabehållningen vid
årets slut var 1,2 miljarder SEK, en ökning om cirka 100 procent jämfört
med föregående år.
Efter årsskiftet stärktes bolagets finansiella position ytterligare efter
en lyckad riktad nyemission om drygt 1,1 miljarder SEK. Likviden är
avsedd för förvärv av kommersiella produkter och produktkandidater i
sen fas, påskyndande av planerade lanseringar av CAM2029 inom neuro-
endokrina tumörer och polycystisk leversjukdom, och expansion av
tillverkningskapacitet och långsiktig försörjning av framtida produkter.
Förbättrad tillgång till Buvidal för patienter
med opioidberoende
Patienter med opioidberoende är en utsatt och socialt stigmatiserad
grupp av individer med betydande medicinska och psykosociala
behov. Att öka tillgången till evidensbaserade behandlingar som kan
förbättra livet för patienter med beroendesjukdom är en huvud-
uppgift för Camurus. Genom utvecklingen av Buvidal och Brixadi,
vecko- och månadsdepåer med buprenorfin, har vi under
de senaste åren etablerat en ledande position inom behandling av
opioidberoende, med global räckvidd. Den positiva utvecklingen
speglas av ett växande antal patienter och expansion till nya marknader.
Nettoförsäljningen av Buvidal i Europa, Mellanöstern och Australien
var under 2023 1,3 miljarder SEK, vilket motsvarar en ökning om
39 procent jämfört med 2022. Vid slutet av året uppskattades fler än
var tredje patient i Norden att behandlas med Buvidal för sitt opioid
-
beroende, och i Australien var motsvarande siffra var fjärde patient.
På övriga marknader ökade marknadsandelarna, men från en lägre
bas. Storbritannien var under 2023 den marknad som utvecklades
starkast, följt av Spanien, Tyskland, och Frankrike. Totalt beräknades
drygt 48 000 patienter stå på behandling med Buvidal vid årets slut
och målet är att passera 100 000 patienter under 2027.
Vi har sedan start fått mycket positiv respons på Buvidal från
patienter och vårdgivare vilket tillsammans med en växande veten
-
skaplig evidensbas gör att vi ser goda förutsättningar till fortsatt
långsiktig tillväxt och växande antal patienter i behandling med
Buvidal. Fördelar jämfört med daglig medicinering inkluderar en
minskad användning av otillåtna opioider, ökad behandlingstill
-
fredsställelse och livskvalitet samt minskat stigma vid behandling
med Buvidal jämfört med daglig medicinering. Behandling med
Buvidal minskar också risken för läkemedelsspridning och missbruk
och kan leda till betydande kostnadsbesparingar inom sjukvård och
samhälle.
Under året fortsatte vi vårt arbete med att adressera stigma och
öka tillgängligheten till behandling. Ett projekt har fokuserat på
kvinnor med opioidberoende, vilket är en extra utsatt grupp. Utöver
stigma har vi även i samarbete med svenska Institutet för hälso- och
sjukvårdsekonomi avslutat ett projekt för att visa på och beskriva
effekten av behandling av opioidberoende på socioekonomiska
resultat, vilket visar på betydande fördelar och besparingar med att
få in fler patienter i behandling.
1
Läs mer om Buvidal på sidan 24.
Godkännande och lansering av Brixadi* i USA
Under 2023 kom det glädjande beskedet från USA att FDA godkänt
Brixadi för behandling av opioidberoende. Vår amerikanska licens-
partner Braeburn påbörjade lanseringen av Brixadi den 5 september.
Mottagandet har varit mycket positivt med uppskattningsvis fler än
2 000 patienter i behandling efter fyra månader och rapporterade
royaltyintäkter till Camurus om nära 10 miljoner SEK. Därutöver
pågår prövarledda kliniska studier av Brixadi i ett stort antal patienter
i olika behandlingsmiljöer. Resultaten kan komma att bidra till att
ytterligare expandera användningen av Brixadi i till exempel akut
-
vården efter överdoser och inom kriminalvården.
Den positiva försäljningsstarten är resultatet av en differentierad
produktprofil, ett mycket stort medicinskt behov i USA och Braeburns
kommersiella strategi. Därutöver har den medicinska informationen
om Brixadi mottagits väl av vårdgivare och förskrivare. Brixadi har
också nått en hög täckningsgrad bland betalare, vilken bara fyra
månader efter lansering var i paritet med andra långtidsverkande
produkter inom området. För att ge patienter och vårdgivare snabb
och god tillgång till Brixadi har ett brett distributionsnät av apoteks
-
kedjor och distributörer för specialistläkemedel etablerats. Braeburn
har, efter att först identifierat och segmenterat vårdgivare, initialt
fokuserat på att nå patienter som tidigt i lanseringsprocessen kan dra
nytta av behandlingen. Det har möjliggjort för fler patienter i USA att
få behandling för sitt opioidberoende.
Baserat på den starka försäljningsstarten ser Braeburn positivt på
att nå en toppförsäljning av Brixadi på över 1 miljard USD per år, vilket
i sammanhanget representerar en marknadspenetration som är lägre
än den Buvidal uppnått på de flesta marknader i Europa och Australien.
Opioidberoende är fortsatt ett av de största samhällsproblemen i
USA med uppskattningsvis 6-7 miljoner personer med opioidberoende,
varav mindre än en fjärdedel får medicinsk behandling för sitt bero
-
ende. Därutöver tillkommer närmare 80 000 årliga dödsfall orsakade
av överdoser av opioider, varav en stor del tillskrivs fentanyl och nya
fentanylanaloger. Det är därför av största vikt att fortsätta arbetet att
förbättra tillgången till Brixadi för personer med opioidberoende i
USA.
Framsteg i fas 3-program och inlämning av
NDA-ansökan för Oclaiz (CAM2029) till FDA
Under 2023 gjordes stora framsteg i våra kliniska utvecklings-
program för CAM2029, oktreotid subkutan depå, som utvecklas
för behandling av tre allvarliga och kroniska sjukdomstillstånd:
akromegali, gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
(GEP-NET) och polycystisk leversjukdom (PLD).
Positiva fas 3-resultat och ansökningar om marknads-
godkännande av CAM2029 i akromegali
I akromegaliprogrammet slutfördes en 24-veckors, randomiserad,
dubbelblind, fas 3-studie, ACROINNOVA 1, som utvärderade effekt
och säkerhet av CAM2029 jämfört med placebo i patienter som vid
INTRODUKTION/VD-ORD
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
10
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
studiens start stod på standardbehandling med första generationens
somatostatinanaloger (SSAs). I juni 2023 kunde vi redovisa positiva
övergripande resultat från ACROINNOVA 1 som uppfyllde både
primära och sekundära huvudutfallsmått och flera andra sekundära
och explorativa utfallsmått. Sammantaget visade studien på statistiskt
signifikant behandlingseffekt på biomarkören, insulinlik tillväxtfaktor-1
(IGF-1), god symptomkontroll, hög och ökad behandlingstillfreds-
ställelse och livskvalitet, jämfört med standardbehandling vid studiens
start, samt en god säkerhetsprofil. Kort därefter hade vi också glädjen
att presentera positiva imterimsresultat från en 52-veckors, öppen lång-
tidsstudie av CAM2029 i patienter med akromegali, ACROINNOVA 2,
som visade på en god säkerhetsprofil, en hög grad av biokemisk
respons över tid, samt signifikant förbättrad symptomkontroll,
behandlingstillfredsställelse och livskvalitet med CAM2029 jämfört
med standardbehandling vid studiens start. Baserat på de positiva
resultaten från ACROINNOVA-studierna och två rådgivningsmöten
med FDA, skickades en ansökan om marknadsgodkännande (NDA) för
Oclaiz™ (CAM2029) för behandling av akromegali in till myndigheten
den 21 december. Ansökan accepterades formellt för granskning av
FDA den 4 mars 2024, med ett måldatum för godkännandebeslut den
21 oktober 2024. Läs mer om ACROINNOVA-programmet på sidan 34.
Parallellt med granskningen av FDA pågick under året ett stort
antal aktiviteter inför inskickning av en motsvarande ansökan om
marknadstillstånd till den europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA)
och den planerade lanseringen av Oclaiz™ i USA kring årsskiftet
2024/25, se nedan.
Fullbordad rekrytering i SORENTO-studien av CAM2029
för behandling av neuroendokrina tumörer
I GEP-NET-programmet gjordes under året stora framsteg i vår
globala, randomiserade fas 3-studie, SORENTO, som utvärderar
behandlingseffekt och säkerhet av CAM2029 i patienter med gastro-
enteropankreatiska neuroendokrina tumörer, GEP-NET. Det stora
intresset för studien bland deltagande kliniska prövare och forskare
resulterade i en stark patienttillströmning och i december hade
rekryteringsmålet uppnåtts med 332 patienter randomiserade till
behandling med antingen CAM2029 eller standardbehandling.
Vi är oerhört tacksamma för alla studiedeltagares och kliniska
prövares bidrag till SORENTO som totalt involverar närmare 100
kliniska centra i 12 länder i Nordamerika, Europa, Asien och Australien
och är den största randomiserade, kontrollerade studien i sitt slag i
GEP- NET. Den primära målsättningen är att visa statistiskt och kliniskt
signifikant ökad progressionsfri överlevnad med CAM2029 jämfört
med standardbehandling med första generationens somatostatin-
analoger (SSA) i patienter med icke-opererbar, metastaserad eller
lokalt avancerad GEP-NET. Utöver förbättrad behandlingseffekt
avseende tumörkontroll och total överlevnad, utvärderar studien
flera patientrapporterade utfallsmått (PROs) som symptom, livs
-
kvalitet och behandlingstillfredsställelse. Primära resultat från
SORENTO beräknas komma under första halvåret 2025.
Vi är optimistiska till att CAM2029, baserat på ett positivt studie
-
resultat från SORENTO, kan bli en ny förstahandsbehandling av
GEP-NET och bidra till förlängd progressonsfri överlevnad och ett
bättre liv för patienter med denna svåra och kroniska cancersjukdom.
Läs mer om SORENTO på sidan 40.
Registreringsgrundande fas 2/3-studie i
patienter med polycystisk leversjukdom
Vid sidan om akromegali och GEP-NET utvecklas CAM2029 också
för behandling av patienter med polycystisk leversjukdom (PLD)
vilka idag saknar en godkänd farmakologisk behandling. Rekry
-
teringen fortskred i den randomiserade, placebokontrollerade fas
2/3-studien, POSITANO, som utvärderar effekt och säkerhet vid
behandling med CAM2029 jämfört med placebo. Studiens primära
utfallsmått är reducerad levervolym och det sekundära huvud-
utfallsmålet är sjukdomssymptom mätt med Camurus egen-
utvecklade verktyg som utvecklats i samråd med FDA. Rekryteringen
slutfördes efter årsskiftet med 71 randomiserade patienter vid sju
kliniska centra i USA och Europa och primära resultat väntas under
första halvåret 2025. Läs mer om POSITANO på sidan 44.
Den planerade lanseringen av
Oclaiz
i USA är kring årsskiftet
2024/2025
INTRODUKTION/VD-ORD
11
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Vi tog steget mot att etablera en
egen organisation i USA
INTRODUKTION/VD-ORD
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förberedelser för lansering av Oclaiz
Marknadspotentialen för CAM2029, över de tre indikationer som
produktkandidaten utvecklas för, uppskattas till väsentligt mer än
2 miljarder USD, med de största möjligheterna i USA och inom GEP-NET.
Camurus planerar att lansera CAM2029 på egen hand i nyckelmark
-
nader i Nordamerika, Europa och Australien. I linje med vår strategi
påbörjades uppbyggnaden av ett eget bolag i USA under 2023.
Parallellt med utveckling av nödvändiga funktioner pågick prelanser-
ingsarbete i samverkan med amerikanska kommersiella rådgivare och
konsulter avseende olika medicinska frågor, marknadsanalyser, inter-
aktioner med försäkringsbolag och andra betalare, samt planering av
distributionskanaler och supportsystem för förskrivare och patienter.
Målsättningen är att vara fullt redo för en lansering av Oclaiz™
under fjärde kvartalet 2024.
arbetet för Buvidal med fokus på: utvärdering av ny klinisk metodologi
för överföring av patienter från metadon till Buvidal, indikations-
utveckling och en ny långtidsverkande beredning.
Med växande intäkter och egen kommersiell verksamhet har vårt
fokus också i ökande grad flyttats mot in-licensiering eller förvärv av
projekt och kommersiella produkter som uppvisar tydliga synergier
med Camurus egna program och kommersiella utveckling, inte minst
den pågående etableringen av egen kommersiell infrastruktur i USA
för Oclaiz™.
Hållbarhet och organisationsutveckling
Camurus uppdrag att ge patienter tillgång till innovativa läkemedel
har ett tydligt hållbarhetsperspektiv. Vi kan bidra till väsentlig sam
-
hällsnytta samtidigt som vi arbetar med att minimera risker och
säkerställa långsiktig hållbar utveckling längs hela värdekedjan.
Hållbarhetsarbetet fördjupades och utvecklades under året med
fokus på vårt ramverk kring miljö, socialt ansvar och styrning, upp-
följning och rapportering. Arbetet utgår från våra fyra fokusområden,
patienter, medarbetare, miljö och ansvarsfullt företagande samt
Förenta nationernas globala hållbarhetsmål. Under året förbättrades
Camurus risknivå i Sustainalytics** rankning med två steg till en nivå
som är bättre än genomsnittet inom läkemedelsindustrin.
Camurus är en växande organisation av kunniga och engagerade
medarbetare, förenade kring målet att ta fram nya och förbättrade
läkemedel för patienter med komplexa, kroniska sjukdomstillstånd.
Under året fortsatte vi investera i våra medarbetare och i vår arbets
-
miljö. Vi kunde glädjande se att Camurus fortsatte få mycket positiva
omdömen i vår återkommande medarbetarundersökning, där bland
annat eNPS-värdet (Employee Net Promotor Score) kom in flerfaldigt
högre än benchmark.
För att stödja den fortsatta expansionen har Camurus under året
tecknat avtal för ett nytt huvudkontor i The Loop i Science Village,
Lund. Fastigheten, som är under uppförande, kommer ha kapacitet
att inrymma över 200 medarbetare tillsammans med toppmoderna
laboratorier, och beräknas stå klart för inflyttning mot slutet av 2024.
Fastighetens tydliga hållbarhetsprofil var en viktig faktor bakom
beslutet att välja The Loop för vårt framtida huvudkontor och
utvecklingslaboratorium.
Se vår hållbarhetsrapport från sidan 50 för mer information.
Ett framgångsrikt 2023 på väg mot vår vision 2027
Det är glädjande att se den positiva utvecklingen för Camurus
med utmärkta prestationer över samtliga verksamhetsområden. Vi
gjorde betydande framsteg i vår utvecklingsportfölj med positiva
fas 3-resultat, fullrekryterade studier, och en ansökan om marknads
-
godkännande för Oclaiz™ i USA. Därtill tog vi steget mot att etablera
en egen organisation i USA och bli ett globalt läkemedelsbolag med
verksamhet på fyra kontinenter. Vår amerikanska verksamhet leds
nu av Behshad Sheldon som tidigare framgångsrikt lett kommer
-
sialiseringen av flera storsäljande läkemedel under sin tid på BMS,
Otsuka, Braeburn och senast Biotech Value Advisors, se intervju med
Behshad på sidan 17.
Under året har vi fortsatt utvecklingen i riktning mot vår vision
2027 som kommunicerades vid vår kapitalmarknadsdag i september
2022. Visionen utgår från vår uttalade ambition om att femfaldiga
våra intäkter, etablera en egen kommersiell verksamhet i USA,
erhålla fyra nya regulatoriska godkännanden i utvecklingsportföljen,
samt uppnå en rörelsemarginal på omkring 50 procent. Vi fortsätter
vara fokuserade på disciplinerad kapitalallokering till prioriterade
områden inom forskning och utveckling, geografisk expansion och
organisationsutveckling. Våra betydande framgångar i verksam
-
heten under året har stärkt våra finanser och har gett oss ytterligare
flexibilitet att investera i verksamheten, i våra partnerskap och i
potentiella förvärv. Grunden för våra framgångar är innovation för
patienter, investeringar i våra medarbetare, och ett långsiktigt
hållbarhetsarbete.
Avslutningsvis vill jag passa på att tacka för ert fortsatta förtroende
och stöd för Camurus.
Fredrik Tiberg
Vd och koncernchef
Referenser
1. Keel G., et al. Value in Health. 2023; 26(12) Supplement S216.
2. Johnsson, M., et al. Endocrine. Published 29 Feb, 2024. DOI: 10.1007/s12020-024-03741-3.
3. Herrick, A. L., et al. Rheumatology. 62(2), published 24 Apr, 2024. https://doi.org/10.1093/
rheumatology/kead104.190
* Brixadi är det amerikanska varumärket för Camurus produkt Buvidal
** Tredjeparts ESG-rankningsföretag
Breddning och fördjupning av vår utvecklingsportfölj
Vid sidan om CAM2029 pågick under 2023 ett stort antal forsknings-
aktiviteter med fokus på nya läkemedelskandidater, vidareutveckling
av existerande kliniska program, och livscykelarbete för Buvidal och
Brixadi. Flera nya läkemedelskandidater inom endokrinologi, metabola
samt CNS-sjukdomar, utvärderades i tidiga studier, varav minst ett
nytt projekt beräknas gå in i klinisk utveckling under 2024.
Under perioden ingick vi även ett options- och licensavtal för en ny
kandidat för potentiell användning vid behandling av substansberoende
och andra CNS-sjukdomar. Initiala prekliniska data är lovande och upp
-
skalning av tillverkningsprocessen för substansen pågår. Resultat från
avslutade kliniska studier av CAM2043 och CAM4071 presenterades
vid vetenskapliga möten och publicerades i vetenskapliga tidskrifter.
2,3
Vår licenspartner Rhythm avslutade en fas 3-studie av CAM4072, en
veckoberedning av setmelanotid, och övergripande data väntas
presenteras under första halvåret 2024. Vidare fortsatte livscykel-
12
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Passion
Vi brinner för att göra skillnad för
patienter med otillfredsställda
medicinska behov
Innovation
Vi driver innovation genom
gemensam expertis och
uppmuntrar till nya sätt att
tänka och arbeta på
Samarbete
Vi tar vara på den gemensamma
kompetensen
hos anställda och
samarbetspartners i en inklude-
rande och stödjande kultur
Ägandeskap
Vi tar ansvar för våra handlingar
och för att förverkliga våra
idéer och mål
Kvalitet
Vi strävar efter excellens och
hållbarhet i allt vi gör
Våra värderingar
Camurus uppdrag är att förbättra livet för
patienter med svåra och kroniska sjukdomar.
Vi stärker patienters självständighet, stödjer
vårdgivare och skapar samhällsnytta genom att
utveckla och ge tillgång till innovativa, långtids-
verkande läkemedel.
För att uppfylla vårt uppdrag är vi fast beslutna att
bedriva vår verksamhet på ett hållbart sätt.
Vårt uppdrag
INTRODUKTION/UPPDRAG OCH VÄRDERINGAR
1. INTRODUKTION
Vår profil 5
Finansiell översikt 6
Milstolpar 2023 7
Vd-ord 8
Uppdrag och värderingar 12
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Camurus uppdrag att förbättra livet för patienter har ett tydligt hållbar-
hetsperspektiv. Utifrån ambitionen att bidra till en mer hälsosam värld,
inkluderar arbetet flera dimensioner inom ESG-området. Camurus håll
-
barhetsstrategi och arbete är indelat i fyra fokusområden med fastställda
ambitioner, mål, nyckeltal och aktiviteter som syftar till att bidra till FN:s
globala hållbarhetsmål.
Vår hållbarhetsresa
LÄS MER OM CAMURUS
HÅLLBARHETSARBETE PÅ SIDAN 50
Patienter
Medarbetare Miljö
Ansvarsfullt
företagande
13
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 STRATEGI / STRATEGI FÖR TILLVÄXT OCH INNOVATION
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 19
Produkter och utvecklingsportfölj 20
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Strategi
Under de senaste fem åren har Camurus utvecklats från ett forsk-
nings- och utvecklingsbolag till ett snabbväxande, internationellt
läkemedelsbolag med en egen kommersiell organisation i Europa
och Australien, samt från 2024 även i USA. Företaget har en bred
och diversifierad produkt- och utvecklingsportfölj av innovativa
läkemedel för behandling av svåra och kroniska sjukdomstillstånd
och en unik patenterad teknologiplattform, FluidCrystal. Teknologin
används i marknadsförda läkemedel och i utvecklingsprogram
av innovativa läkemedel i egen regi eller i partnerskap med inter-
nationella läkemedels- och biotechföretag, se sidan 49.
Camurus utveckling av Buvidal och Brixadi till globala regulato
-
riska godkännanden har tagit företaget till hållbar lönsamhet och
bidragit till att skapa finansiella förutsättningar att i egen regi
Strategir tillxt
och innovation
fortsätta ta nya läkemedel till marknadsgodkännande och
kommersialisering. Idag har Camurus en effektiv och skalbar
plattform för kommersialisering av avancerade läkemedels-
behandlingar inom CNS och sällsynta sjukdomar i Europa,
Australien och snart även i USA.
2022 presenterade Camurus sin femårsvision för tillväxt,
innovation och hållbart värdeskapande. Visionen för 2027
omfattar följande prioriterade områden:
1. Öka tillgängligheten till Buvidal och expandera
till nya marknader
2. Avancera vår utvecklingsportfölj till nya godkännanden
3. Bolagsutveckling och hållbarhet
~
5
0
%
Rörelsemarginal
kring 50 procent
5x
Femfaldig
omsättnings-
ökning
(från 2022)
4
Godkännanden
av fyra utveck-
lingsprogram
Hållbart värdeskapande för
alla intressenter genom:
Kommersiell
infrastruktur
i USA
Camurus vision 2027
14
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 STRATEGI / KOMMERSIELL TILLXT
Sedan första lanseringen av Buvidal vecko- och månadsdepåer
av buprenorfin 2019 har Camurus etablerat en marknadsledande
position inom segmentet långtidsverkande behandlingar för opioid-
beroende på samtliga drygt 20 marknader i Europa, Australien,
Nordafrika och Mellanöstern där produkten finns tillgänglig. Vid
slutet av 2023 stod fler än 48 000 patienter på behandling med
Buvidal, en ökning med drygt 12 000 patienter jämfört med
föregående år.
Under 2023 godkändes Brixadi (det amerikanska varumärket
för
Buvidal) av FDA och blev tillgänglig för patienter med opioid-
beroende
i USA. Kort efter lansering i september fanns produkten
tillgänglig i alla 50 amerikanska delstater och vid slutet av året upp-
skattades fler än 2 000 patienter stå på behandling med Brixadi i
USA. I Europa och Australien fortsatte vårt arbete och samarbete
med vårdgivare, betalare och andra beslutsfattare för att öka till
-
gängligheten till Buvidal. Arbetet inkluderar att kommunicera den
Utfall 2023 Mål 2024
Öka tillgången till
Buvidal och Brixadi
för patienter
Försäljning Buvidal om 1,2 miljarder SEK
Buvidal/Brixadi tillgänglig i 23 länder
Fler än 48 000 i behandling med Buvidal
Tre regulatoriska och tre prisgodkännanden
57 publikationer om Buvidal/CAM2038 och
70 konferenspresentationer
Marknadsgodkännande (NDA) för Brixadi i
USA för behandling av opioidberoende
Lansering av Brixadi i USA i september 2023
Försäljning Buvidal om 1,7 miljarder SEK
Buvidal tillgänglig i 25 länder
Minst 62 000 patienter i behandling med Buvidal
Nya regulatoriska och prisgodkännanden
Stärkt evidensbas presenterad i vetenskapliga
publikationer och konferenser
LÄS MER OM BUVIDAL
PÅ SIDAN 24
Öka tillgängligheten till Buvidal och
expandera till nya marknader
stora och växande evidensbasen för Buvidal samt att lansera
olika initiativ för att minska barriärerna för patienter att få kvalitativ
behandling av opioidberoende. I en värld som i allt högre grad
präglas av kostnadsbesparingar inom
sjukvården och på läke-
medel finns det behov av att öka medvetenheten och förbättra
förståelsen för hur evidensbaserad behandling kan bidra till
kliniska fördelar, tillsammans med vidare samhällsnytta och
resursbesparingar, se sidan 24.
Under 2024 fortsätter arbetet, i nära samarbete med
vårdpersonal och behandlingskliniker, att utöka patientbasen
genom bättre tillgång till Buvidal samt att ytterligare stärka våra
hälsoekonomiska data och evidensbas. Vidare kommer vi att
expandera till nya marknader där det finns existerande system
för behandling av opioidberoende för att kunna erbjuda fler
patienter stöd att återuppbygga sina liv.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 19
Produkter och utvecklingsportfölj 20
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
15
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 STRATEGI / PORTFÖLJ FÖR TILLVÄXT
Camurus fortsätter att avancera utvecklingsportföljen till nya
godkännanden för innovativa läkemedel som fyller betydande
medicinska behov för patienter med svåra och kroniska sjukdomar.
Under 2023 investerade Camurus cirka 600 miljoner SEK i
utvecklingsportföljen och betydande framsteg gjordes i flera
nyckelprogram i sen utvecklingsfas, inklusive tre fas 3-program för
CAM2029 för behandling av akromegali, GEP-NET och PLD. Positiva
fas 3-resultat erhölls från två registreringsgrundande studier,
ACROINNOVA 1 och 2, och en registreringsansökan (NDA) skickades
den 21 december in till amerikanska FDA. Ett godkännandebeslut
för Oclaiz™ (CAM2029) väntas från FDA den 21 oktober 2024
(PDUFA-datum). Parallellt förbereds registreringsansökningar för
inskickning till regulatoriska myndigheter i Europa och Australien.
Avancera vår utvecklingsportfölj
till nya godkännanden
LÄS MER OM ACROINNOVA, SORENTO OCH
POSITANO PÅ SIDORNA 34, 40 OCH 44
Patientrekryteringen i fas 3 SORENTO-studien av CAM2029 i
GEP-NET avslutades under året. I SORENTO-studien förväntar vi
att under första halvåret 2025 nå utläsning av det primära effekt
-
måttet av signifikant förbättrad progressionsfri överlevnad (PFS)
jämfört med standardbehandling för GEP-NET. I PLD fortskrider
POSITANO-studien, som fullrekryterades i februari 2024, mot
utläsning av övergripande resultat från huvuddelen av studien i
början av 2025. Läs mer om CAM2029 på sidorna 32, 38 och 43.
Utöver detta planerar vi att avancera ytterligare utvecklings-
program samt ta en ny produktkandidat till klinisk utvecklingsfas.
Slutligen fortsätter vi driva livscykelhanteringsaktiviteter för
Buvidal med målet att expandera indikationen för produkten
under kommande år.
Utfall 2023 Mål 2024
Klinisk utveckling
Positiva resultat från ACROINNOVA 1
fas 3-studie av CAM2029 i akromegali
Positiva interimsresultat från ACROINNOVA 2
fas 3-studie av CAM2029 i akromegali
Slutförd rekrytering av patienter i SORENTO
fas 3-studie av CAM2029 i GEP-NET
65 av planerade 69 patienter rekryterade i
POSITANO fas 2/3-studie av CAM2029 i PLD
Slutförd rekrytering av patienter i POSITANO
Modeller för populationskinetik och farmakokinetik
(effekt) utvecklade för CAM2029
Nytt utvecklingsprogram i klinisk utveckling
Regulatoriska
ansökningar
Pre-NDA-möte med FDA för ansökan av
CAM2029 i akromegali
Registreringsansökan (NDA) för Oclaiz™ för
behandling av akromegali inskickad till FDA
NDA för Oclaiz™ accepterad för granskning av FDA
Registreringsansökan (MAA) för CAM2029 för
behandling av akromegali inskickad till EMA
Marknadsgodkännande i USA för Oclaiz™ i akromegali
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 19
Produkter och utvecklingsportfölj 20
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 STRATEGI/BOLAGSUTVECKLING OCH HÅLLBARHET
16
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Bolagsutveckling
och hållbarhet
Baserat på den positiva finansiella utvecklingen och starka balans-
räkningen är Camurus väl positionerat för fortsatt organisk och
hållbar tillväxt kompletterat med affärsutvecklingsmöjligheter som
kan bredda och diversifiera intäktsbasen.
Under 2023 inleddes arbetet med att etablera en amerikansk
kommersiell infrastruktur inför den planerade lanseringen av Oclaiz™
i
akromegali mot slutet av 2024. Samtidigt fortsatte affärsutvecklings
-
arbetet med målet att maximera värdet av Camurus produkter och
teknologi såväl som att komplettera nuvarande portföljen med
synergistiska produkter i kommersiell eller sen utvecklingsfas.
Utfall 2023 Mål 2024
Finansiella mål
Totala intäkter om 1 717 MSEK**
Vinst före skatt om 549 MSEK
Totala intäkter om 1 740-1 860 MSEK
Resultat före skatt om 330-450 MSEK
Organisations-
utveckling
Camurus Inc. operationellt i USA
Annonserat att nytt huvudkontor etableras
i Science Village, Lund
Kommersiell organisation i USA redo för lansering
Invigning nytt huvudkontor i Lund
Affärsutveckling
och inorganisk
tillväxt
Options- och licensavtal för ny substans inom
CNS med möjliga tillämpningar inom beroende-
sjukdomar och depression
Inlicensiering/förvärv av synergistisk produkt***
Ingående av partnerskap och licensavtal för
Camurus produkter, produktkandidater eller teknologi
Hållbarhets-
utveckling
Uppdaterat ledningssystem och hållbarhetspolicys
System för hållbarhetsrisker i leverantörskedjan
Förbättrad hållbarhetsrankning, inkl. Sustainalytics
Förbättrad hållbarhetsprestanda och utökad
rapportering för att möta CSRD-regelverk från och
med 2025
För att stärka kapaciteten för transaktioner genomförde Camurus
en riktad emission om 1,1 miljoner SEK i januari 2024.
Under året accelererade Camurus hållbarhetsarbetet på flera
plan. En uppdaterad strategi, ett nytt ledningssystem samt ett
nytt system för hantering av hållbarhetsrisker i leverantörskedjan
implementerades. Arbetet, med förbättrad prestanda och utökad
rapportering, resulterade i förbättrade ESG-rankningar. Stort
fokus under 2024 är på förbättringar inför kommande CSRD*-
krav, vilka Camurus är ålagda att följa från 2025. Se vår hållbar
-
hetsrapport på sidorna 50-75.
* Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)
** Inkluderar engångsintäkter om 406 MSEK relaterade till godkännandet av Brixadi.
*** Enligt användning av nettolikvid från riktad emission i januari 2024.
17
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 STRATEGI/BOLAGSUTVECKLING OCH HÅLLBARHET
FRÅGOR
TILL
3
I februari 2024 utgs Behshad Sheldon till President för Camurus Inc.,
med start 1 april 2024. Beshad har lång erfarenhet från ledande
positioner inom läkemedelsindustrin och kommer att vara ansvarig
för etableringen och att leda Camurus verksamhet i USA.
Vad fick dig att anta rollen som ny President för Camurus Inc.?
Jag har haft kontakt med Camurus under tio års tid, först som partner för
utveckling och kommersialisering, sedan som styrelsemedlem. Jag älskar
företagskulturen, människorna, drivet, samt passionen för vetenskap och
att leverera resultat. Möjligheten att få vara med och bygga upp Camurus
verksamhet i USA tillsammans med ett fantastiskt team gick inte att
tacka nej till!
Hur ser du på Camurus som en ny spelare på den amerikanska
marknaden och potentiella framgångsfaktorer?
Camurus är en relativt okänd spelare i USA, men inom ett par år kommer
våra intressenter känna till oss och det värde som våra innovativa produkter
kan bidra med. Som en mindre aktör har vi bra möjligheter att snabbt om-
prioritera och anpassa då det behövs för att lyckas. Med gedigen kunskap
och erfarenheter från pharmaindustrin, inklusive att leda framgångsrika
och transformerande läkemedel som Glucophage, Plavix och Abilify och
kommersiell rådgivning, hoppas jag kunna bidra med att säkerställa rätt
nivå av investering för maximal utdelning. Ett första viktigt steg framåt är
vår planerande lansering av Oclaiz™ (CAM2029), följt av indikationerna
neuroendokrina tumörer och polycystisk leversjukdom.
Vad är huvudfokus för ditt team och Camurus Inc. under 2024?
Parallellt med att vi bygger grunden i verksamheten för Camurus Inc., har
vi starkt fokus på att tillsätta det rätta teamet – både vad gäller kompetens
och personlighet, och att genomföra kritiska förlanseringsaktiviteter som
att skapa medvetenhet kring våra vetenskapliga resultat i akromegali och
arbeta för optimal pris och ersättning för kommande produktlanseringar.
I juni 2023 tillträdde Alberto M. Pedroncelli som ny medicinsk chef (CMO)
på Camurus. Alberto har långvarig erfarenhet från framgångsrik klinisk
utveckling och market access för ledande globala läkemedelsprodukter,
samt en bakgrund som praktiserande läkare och forskare med fokus på
hypofystumörer och akromegali.
Vad attraherade dig med Camurus?
Camurus utvecklingsportfölj – särskilt utvecklingen av en ny formulering av
oktreotid med dess höga potential att hjälpa patienter att hantera sin sjuk-
dom. Jag såg också fram emot att få vara en del av företagets förändrings-
resa och bidra till den internationella tillväxten med mina erfarenheter,
kunskap och kunna använda bra delar från större pharmabolag.
Hur skulle du beskriva Camurus som ny aktör
inom sällsynta sjukdomar?
Vi har möjlighet att verkligen göra skillnad. Genom att kombinera Fluid-
Crystal-teknologin med väldokumenterade substanser, såsom oktreotid,
kan vi inte bara bibehålla effekt utan i vissa indikationer såsom i GEP-NET,
potentiellt förbättra effekten avsevärt. Samtidigt tillför vi patientvärde
i form av förbättrad livskvalitet och bekvämlighet. Fokus nu är att öka
kännedomen om Camurus inom området och bana väg för den planerade
lanseringen av Oclaiz™ (CAM2029) inom akromegali.
Vad anser du är det potentiella värde CAM2029
kan bidra med för patienter?
CAM2029 har potential att både fylla och underlätta många av de nuvarande
behoven inom alla de tre målindikationerna. Möjligheten till självadministre-
ring med en förfylld injektionspenna och förvaring i rumstemperatur minskar
behandlingsbördan både för patienten och vårdgivaren. Efter pandemin
finns en önskan från patienter om ökad självständighet och färre vårdbek
– CAM2029 ger både ökad frihet och flexibilitet. Vi samarbetar både med
forskarsamhället och patientorganisationer för att säkerställa att vi tillför
betydande värde till alla intressenter.
LÄS MER OM VÅR LEDNINGSGRUPP
PÅ SIDORNA 137-138
Alberto M. Pedroncelli,
Chief Medical Officer
Behshad Sheldon,
President Camurus Inc.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
18
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 STRATEGI/AFFÄRSMODELL
Vi använder vår breda, tvärfunktionella utvecklingsexpertis och vår världsledande FluidCrystal
formulerings
teknologi för att utveckla nya långtidsverkande läkemedel med målet att signifikant
förbättra
behandlingsresultat och livskvalitet för patienter med sra och kroniska sjukdomar.
Utvecklingen sker i egen regi eller i partnerskap med internationella läkemedelsbolag.
Vår affärsmodell
FluidCrystal utvecklingsmotor
Egen försäljningPartnerskap
Terapiområden Viktiga intäktströmmarAffärskoncept
• Opioidberoende
Sällsynta sjukdomar
Cancer och relaterade sjukdomar
Genetiska fetmasjukdomar
Licensbetalningar och milstolpar för utveckling
Royalty- och försäljningsmilstolpar
Produktutvärderingar i ett tidigt skede
Utveckling och kommersia-
lisering av innovativa specia-
listläkemedel i egen regi
Produktspecifika licenser till
vår FluidCrystal-teknologi
Egen produktförsäljning
Produktförsäljning genom distributörer
3
SEK i uppskattad marknadspotential
för Buvidal i Europa, Australien och
MENA-regionen
1
20+
SEK i uppskattad total
marknadspotential för CAM2029
i USA, Europa och Australien
2
Referenser
1. Företagets uppskattning.
2. Global Life Sciences report 2022; data on file, företagets uppskattning.
För att maximera värdet av våra läkemedelsprodukter har vi etablerat
en skalbar kommersiell infrastruktur med inriktning på specialist-
läkemedel, inklusive vår ledande behandling för opioidberoende i
Europa och Australien, samt andra terapiområden med passande
marknadsdynamik och en koncentrerad förskrivarbas.
Den totala marknadspotentialen för Camurus marknadsförda
produkter och produktkandidater i sen utvecklingsfas, Buvidal
och CAM2029, uppskattas till mer än 23 miljarder SEK per år.
miljarder
miljarder
• Opioidberoende
Licensbetalningar och
milstolpar för utveckling
Royalty- och försäljningsmilstolpar
• Utvecklingsstöd
Preklinisk och klinisk utveckling
av nya läkemedelsprodukter
Egen utveckling och
kommersialisering
Modell
Produktutveckling
i partnerskap
Teknologisamarbeten
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
19
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/PRODUKTER OCH UTVECKLINGSPORTFÖLJ
Camurus har en långt framskriden och diversifierad produkt- och utvecklingsportfölj bestående
av innovativa läkemedelskandidater från tidig utvecklingsfas till produkter på marknaden.
För utveckling av nya läkemedelskandidater kombinerar Camurus företagets långtidsverkande
injektionsteknologi, FluidCrystal, med aktiva substanser med kliniskt dokumenterad effekt och
risk-nytta-profil.
Produkter och utvecklingsportfölj
Fas 1
Fas 1-studier är de första studierna av en produktkandidat i
människor och sker i allmänhet på ett begränsat antal friska
personer. Huvudsyftet är att dokumentera produktens säker
-
hetsprofil i ett dosintervall.
Fas 2
I fas 2 studeras behandlingseffekten och säkerheten på ett
något större antal patienter. Fokus är att bestämma terapeutisk
dos och administrering för positiv behandlingseffekt och
säkerhetsprofil.
Fas 3
I fas 3 prövas substansen på ett större antal patienter med
målet att visa statistiskt säkerställd och kliniskt relevant behan-
dlingseffekt och säkerhet. Huvudsyftet är att visa att produkt-
kandidaten erbjuder behandlingsfördelar och positiv risk/nytta
relation i den patientpopulation som omfattas av indikationen
vid marknadsgodkännande.
Klinisk utveckling
1) Licensierad till Braeburn i Nordamerika
2) Licensierad till Rhythm Pharmaceuticals, Globalt
Opioidberoende (USA)
1
Opioidberoende
Brixadi®
Buvidal®
Produkt på marknaden
Fas 3Fas 1 Fas 2 Registrering Marknad
Cancer
och relaterade
sjukdomar
Sällsynta
sjukdomar
Centrala
nervsystemet
(CNS)
Cytostatika-inducerat
illamående och kräkningar
Pulmonell arteriell
hypertension
Raynauds fenomen
Prostatacancer
Endokrina sjukdomar
Akromegali
CAM2047
CAM2043
Genetiska fetmasjukdomar
2
CAM4072
Gastroenteropankreatiska
neuroendokrina tumörer
CAM2029
CAM2043
CAM2032
CAM4071
Polycystisk leversjukdomCAM2029
CAM2029
Kronisk smärtaCAM2038
Utvecklingsprogram
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
Strategi för tillväxt och innovation 13
Kommersiell tillväxt 14
Portfölj för tillväxt 15
Bolagsutveckling och hållbarhet 16
Affärsmodell 18
Produkter och utvecklingsportfölj 19
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
20
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Opioidberoende är en allvarlig, kronisk återfallssjukdom med stor påverkan
på alla delar av en persons liv, närmaste omgivningen och samhället i stort.
1
Opioider anses orsaka den största samhällsbördan av alla droger och
representerar en stor utmaning för sjukvården.
2,3
6
-
7
personer i USA uppskattas vara
opioidberoende, varav cirka 1,8 miljoner får
medicinsk behandling för sitt beroende
8-10
~17
personer dör varje dag på grund av
drogöverdoser inom EU; majoriteten
av dessa är kopplade till opioider
2
1,5
miljoner
miljoner
högriskanvändare av opioider
i Europa och Australien varav endast
hälften erhåller medicinsk behandling
2,4-7
Opioidberoende
OPIOIDBEROENDE / ÖVERSIKT
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Referenser
1. Strang J., et al. Nat Rev Dis Primers. Jan 9;6(1):3, 2020.
2. European Drug Report 2023. 3. Cohen SP, et al. Lancet.
2021;397(10289):2082-97. 4. National Drug Research Institute
(NDRI), Curtin University, Feb 2020: https://ndri.curtin.edu.au/
ndri/media/documents/publications/T277.pdf
5. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/
system/uploads/attachment_data/file/882953/Review_of_
Drugs_Evidence_Pack.pdf 6. https://www.scotpho.org.uk/
risk-factors/drugs/data/availability-and-prevalence/
7. National Drug Research Institute (NDRI), Curtin University, Feb
2020: https://ndri.curtin.edu.au/ndri/media/documents/publi
-
cations/T277.pdf 8. Keyes KM, et al. Drug Alc. Dep.
Reports 2022. 9. CDC, Opioid Use Disorder: https://www.cdc.
gov/dotw/opioid-use-disorder 10. Symphony Health data.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Idag är det bra
riktigt bra.
Jag kan inte begära mer,
särskilt inte efter det jag har
utsatt min familj för.
OPIOIDBEROENDE/OPIOIDBEROENDE, PATIENTBERÄTTELSE
En familjetragedi ledde till att Marie fastnade i ett
opioidberoende med förödande konsekvenser för
både henne och familjen. Efter ett års behandling
med Buvidal kan Marie nu bygga upp sitt liv igen
och återknyta kontakten med sin familj.
Marie njuter av det enkla i livet – att sitta i ett
välstädat hus och titta på fåglarna genom fönstret
medan hon dricker en kopp kaffe. Hennes äldsta
son Ryan kommer gärna på besök för att tillbringa
några timmar i sin mammas sällskap. Men så har
det inte alltid varit.
Efter att Maries yngre bror tragiskt gick bort
1993, tappade hon kontrollen över sitt liv och
hamnade i en alltmer negativ spiral. ”Min bror blev
brutalt attackerad och hans bortgång påverkade
mig väldigt starkt; jag ville inte leva längre.”,
förklarar hon. Hon började dricka i stora mängder,
vilket utvecklades till att ta amfetamin, därefter
kokain och för cirka 20 år sedan provade hon
heroin. ”Första gången blev jag väldigt dålig, men
jag fortsatte – jag hade lätt att bli beroende.”,
säger Marie.
Ryan var då åtta år gammal. ”Fram till dess
var livet bra, men allt förändrades. Min mammas
missbruk var traumatiskt för hela familjen. Jag ville
bara leva ett normalt liv som alla andra, men det
gick inte. Jag tog inte hem kompisar eftersom jag
skämdes så mycket.”, förklarar han.
”Mammas missbruk påverkade hela mitt liv,
även min skolgång. Vi flyttade runt mycket och
jag flyttades fram och tillbaka mellan min mormor
och mamma.”, säger Ryan. Han gick i många
olika skolor, fann sig aldrig riktigt till rätta och
hade inte en barndom som de flesta andras. ”Jag
var stressad över saker som när jag skulle få mat
nästa gång. Jag var tvungen att bli vuxen redan
som barn.”
Marie,
patient Buvidal och
hennes son Ryan, Skottland
På den tiden brydde jag
mig inte jag trodde att
det jag gjorde var rätt
Jag fick en andra chans i livet
– och tog den
21
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
OPIOIDBEROENDE/OPIOIDBEROENDE, PATIENTBERÄTTELSE
Marie medger att heroin förstörde allt hon hade.
Hon minns ett tillfälle då hon bara hade 22 pund
på fickan och var tvungen att bestämma sig
för om hon skulle köpa heroin eller middag till
barnen. ”Jag valde heroin.”, säger Marie sorgset.
”På den tiden brydde jag mig inte – jag trodde
att det jag gjorde var rätt.” Under en period fick
hon behandling med metadon, men tog heroin
samtidigt. ”Heroin är den värsta av alla droger.
Den förstörde inte bara mitt liv; det förstörde min
familj. Men det tog mig många år att inse det.”
Med tiden skilde sig Marie och distanserade
sig från sina söner. Ryan berättar: ”Jag kände
bara att jag var tvungen att ta mig därifrån – jag
visste vad min mamma höll på med och jag
kunde inte sitta kvar och se på när hon gjorde
det.” Det var först när Ryan fick egna barn som
han verkligen förstod hur mycket heroinet hade
skadat familjen. När han hörde talas om Buvidal
föreslog han att Marie skulle prova.
”Efter min första injektion med Buvidal var det
som att jag kunde se allt klart igen! Som att jag
hade satt på mig dubbla glasögon. Jag städade
och fixade i ordning i huset och hade extremt
mycket energi. Jag kände mig vaken., säger Marie.
Idag har Marie fått behandling med Buvidal i
ett år. Hon arbetar som volontär på en så kallad
livsmedelsbank två gånger i veckan för att hålla
sig sysselsatt och jobbar på att återuppbygga
Referenser
1. https://www.scotpho.org.uk/risk-factors/drugs/data/
availability-and-prevalence/
2. https://www.nrscotland.gov.uk/files//statistics/drug-
related-deaths/21/drug-related-deaths-21-report.pdf
3. https://www.gov.scot/news/drug-related-death-
statistics-2020/
Ryan gick med mig för
att prova Buvidal, hade
det inte varit för honom
hade jag nog fortfarande
suttit i ett råtthål
relationen med sina söner och barnbarn. ”Ryan
gick med mig för att prova Buvidal. Hade det inte
varit för honom hade jag nog fortfarande suttit i
ett råtthål.”, säger hon. ”Nu njuter jag av de enkla
sakerna i livet. Att gå upp, göra mig en kopp
kaffe, sitta bekvämt istället för i ett kaos.”
”Idag är det bra – riktigt bra. Jag kan inte
begära mer, särskilt inte efter det jag har utsatt
min familj för. Jag fick en andra chans i livet – och
tog den. Och jag kommer inte att släppa taget.”
Skottland har uppskattat cirka 60 000
högriskanvändare av opioider och
över 1 300 dödsfall årligen på grund av
drogöverdoser av droger – vilket mot-
svarar fler än tre personer om dagen –
den högsta andelen dödsfall per capita
i Storbritannien och Europa.
1,2
År 2020
åtog sig den skotska regeringen att öka
anslagen för att förbättra tillgången
till behandling, med 4 miljoner GBP
specifikt avsatta för att utöka tillgången
till långtidsverkande behandling av
opioidberoende.
3
22
23
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 OPIOIDBEROENDE/OPIOIDBEROENDE, SJUKDOMSÖVERSIKT
Referenser
1. https://www.unodc.org/res/WDR-2023/Special_Points_
WDR2023_web_DP.pdf
2. Strang J., et al. Nat Rev Dis Primers. 2020 Jan 9;6(1):3.
3. https://www.cdc.gov/stopoverdose/stigma/
4. Dematteis M., et al. Expert Opin Pharmacother. Dec;18(18):1987-1999.
5. UNODC, World Drug Report 2023.
6. https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/drug-overdose-data.htm
7. https://www.thefreedomcenter.com/accidental-overdose-the-le
-
ading-cause-of-death-under-50/
8. Keyes KM, et al. Drug Alc. Dep. Reports 2022.
9. CDC, Opioid Use Disorder: https://www.cdc.gov/dotw/
opioid-use-disorder
10. Symphony Health Data.
11. European Drug Report 2023.
12. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/
system/uploads/attachment_data/file/882953/Review_of_
Drugs_Evidence_Pack.pdf
13. https://www.scotpho.org.uk/risk-factors/drugs/data/
availability-and-prevalence/
14. Australia’s Annual Overdose Report 2023.
15. https://ndri.curtin.edu.au/ndri/media/documents/
publications/T277.pdf
Opioidberoende
1,5 miljoner högriskanvändare av
opioider i Europa och Australien,
varav endast hälften får medicinsk
behandling för sitt beroende
5,11-15
Opioidberoende är en allvarlig, kronisk återfallssjukdom som kan
ha stor negativ inverkan på individnivå, familj, vänner och samhället
i stort. Uppskattningsvis 60 miljoner personer i världen använder
opioider för icke-medicinskt bruk.
1
Opioidberoende är ett fortsatt globalt växande hälsoproblem
som i hög grad bidrar till mental ohälsa, arbetslöshet, kriminalitet,
fängelsestraff, överföring av smittsamma sjukdomar, oavsiktliga
överdoser och dödsfall.
2
Utöver negativa hälso- och sociala konse-
kvenser och hög dödlighet, är opioidberoende ofta förknippat med
stort socialt stigma och utanförskap.
3,4
Tillgängligheten till illegala droger fortsätter att öka och syntetiska
droger spelar en allt större roll – de är ofta billiga och relativt enkla
att tillverka och kan, som i fallet fentanyl, vara dödliga i små doser.
Opioider är fortsatt den grupp av substanser som bidrar mest till
drogrelaterade problem i samhället, inklusive dödliga överdoser.
5
I USA pågår sedan flera år en opioidepidemi, med bland annat
ökad fentanylanvändning, som årligen resulterar i omkring 80 000
dödsfall av opioidöverdoser – vilket gör opioider till den ledande
dödsorsaken för personer under 50 år i USA.
6,7
Symptom
Utöver drogbegär, abstinens och drogsökande
beteende, kan fysiska symptom på opioidberoende
innefatta förändringar i sömnvanor, viktminskning
och nedsatt libido.
Diagnos
Opioidberoende kan diagnostiseras av en läkare efter
en formell bedömning baserad främst på patientens
historia och mönster av opioidanvändning, såsom
användning av heroin eller andra olagliga eller
receptbelagda opioider.
Behandling
Behandling och hantering av opioidberoende behöver
individualiseras och kan bestå av en kombination av
olika farmakologiska och psykologiska insatser.
Uppskattningsvis 6-7 miljoner amerikaner är beroende av opioider,
8
varav omkring tre
miljoner är diagnostiserade med opioidberoende
och bara omkring hälften får medicinsk behandling för sitt beroende.
9,10
I Europa finns över 1,4 miljoner personer med högriskanvändning
av opioider, varav endast hälften får medicinsk behandling för
sitt beroende.
11-13
I EU uppskattas 17 personer per dag mista livet
på grund av drogrelaterade överdoser, en ökning med nära
70 procent under det senaste decenniet. 74 procent av dödsfallen
är relaterade till användning av opioider.
11
I Australien involverar cirka hälften av de 1 600 icke-avsiktliga,
drogrelaterade dödsfallen opioider. Dödsfallen har
under de senaste två decennierna överträffat
landets befolkningstillväxt.
14
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Sedan lanseringen på de första marknaderna 2019 har Buvidal haft stor betydelse och väsentligen
rbättrat livet för många personer med opioidberoende. Kliniska studier, klinisk praxis och
erfarenheter med Buvidal fortsätter att visa positiv inverkan på patienter, sjukvårdssystemet
och samhället i stort. Vid slutet av 2023 var Buvidal tillgänglig i över 20 länder i Europa, Australien
och MENA-regionen, med uppskattningsvis fler än 48 000 patienter i behandling. En stor
framgång under 2023 var lanseringen av Brixadi för behandling av opioidberoende i USA av
Camurus licenstagare Braeburn.
Förbättra tillgängligheten till
livsförändrande behandlingar
Buvidal och Brixadi
Buvidal (buprenorfin) långtidsverkande injektionsvätska används för
behandling av opioidberoende inom ramen för medicinsk, social och
psykologisk behandling hos vuxna och ungdomar i åldern 16 år och
äldre.
1
Produkten finns tillgänglig både som vecko- och månads-
produkter samt i flera dosstyrkor, vilket gör det möjligt att anpassa
behandlingen till patienters individuella behov, i linje med gällande
behandlingsriktlinjer. Opioidberoende som sjukdom kräver alternativ
– både vad gäller behandling och behandlingspraxis.
Buvidal ger både en snabb och långtidsverkande effekt, vilket
leder till minskning i användandet av illegala opioider, abstinens och
drogbegär. Genom den ihållande blockeringen av opioideffekter,
såsom eufori och andningsdepression, kan Buvidal skydda mot åter-
fall och överdosering.
2,3
Patienten kan påbörja sin behandling med
Buvidal från första dagen efter en testdos, eller byta direkt från dag-
lig behandling med sublingualt buprenorfin enligt en konverterings-
guide. För att säkerställa att rätt dos ges till rätt patient på vecko-
eller månadsbasis samt för att minska risken för läkemedelsläckage
och oavsiktlig exponering mot minderåriga, administreras Buvidal
endast av sjukvårdspersonal. Den växande vetenskapliga evidens
-
basen och erfarenheter av Buvidal har visat på minskad behand-
lingsbörda, ökad patientnöjdhet och förbättrad livskvalitet jämfört
med sublingualt buprenorfin.
2,4,5
Brixadi lanserad i USA
Under 2023 fortsatte Camurus öka tillgängligheten till Buvidal och
stärka sin ledande position både på existerande marknader och med
lansering på nya marknader. I maj 2023 annonserade amerikanska
läkemedelsmyndigheten (FDA) godkännandet av Brixadi (bupre-
norfin) depålösning för subkutan injektion för behandling av måttligt
till svårt opioidberoende.
6
Brixadi är det amerikanska varumärket för
OPIOIDBEROENDE/BUVIDAL OCH BRIXADI FÖR OPIOIDBEROENDE
24
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Buvidal och marknadsförs i USA av Camurus licenspartner
Braeburn. Produkten lanserades i samtliga amerikanska delstater i
september 2023.
Brixadi är den enda behandlingen för opioidberoende i USA som
erbjuder både vecko- och månadsinjektioner och individanpassade
doser, i enlighet med gällande behandlingsriktlinjer för daglig medi
-
cinering. Det är också den enda långtidsverkande behandlingen som
kan initieras redan första behandlingsdagen efter en testdos med
sublingualt buprenorfin. Därutöver har Brixadi flera fördelar jämfört
med andra tillgängliga produkter på den amerikanska marknaden i
form av en mindre injektionsnål och dosvolym, flera möjliga injek
-
tionsställen och stabilitet vid rumstemperatur.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
I USA pågår sedan flera decennier en växande opioidkris med över
80 000 dödsfall årligen på grund av överdos med opioider – allt
oftare relaterat till illegal användning av fentanyl.
7,8
Uppskattningsvis
6-7 miljoner människor i USA är beroende av opioider
9
; av dessa är
cirka 3 miljoner diagnostiserade med opioidberoende.
10
Mindre än
hälften av de patienterna som diagnostiserats i USA får behandling
med FDA-godkända läkemedel, trots att buprenorfin och metadon
har visat sig effektiva för att minska dödlighet hos patienter med
opioidberoende.
11,12
Dr Michelle Lofwall är professor i beteendevetenskap och psykiatri,
ordförande vid Bell Alcohol and Addictions, och medicinsk chef vid
First Bridge öppenvårdsklinik för behandling av opioidberoende vid
University of Kentucky, USA. Hon var också huvudutredare vid centret
för fas 3-studien av Brixadi, som bidrog till FDA-godkännandet.
Förbättrad tillgänglighet till läkemedelsbehandling är en kritisk
fråga för att stävja den pågående epidemin: ”Vi försöker göra det
enkelt för människor att få tillgång till vård när de själva vill och kan
nu erbjuda personer livräddande mediciner samma dag som de
kommer in för behandling. Vi ser mycket positiva resultat av den
utvecklingen.”, säger Dr Lofwall.
Dr Lofwall tror att många liv skulle kunna räddas genom medicinsk
behandling av opioidberoende – men det finns fortfarande betydande
hinder:
Det är hjärtskärande. Vi har väldigt effektiva behandlingar
OPIOIDBEROENDE/BUVIDAL OCH BRIXADI FÖR OPIOIDBEROENDE
Dr Michelle Lofwall
Prof beteendevetenskap och psykiatri
Ordförande
Bell Alcohol and Addictions,
Medicinsk chef First Bridge öppenvårdsklinik
University of Kentucky, USA
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Jag älskar att behandla den
här patientkategorin eftersom
de blir bättre. Vi kan rädda liv,
vilket man inte kan säga inom
många medicinska områden.
Människor förändrar helt sina liv
med tillgång till läkemedel.
men brottas med en överväldigande mängd desinformation, stigma
och diskriminering som förhindrar framsteg och möjligheten att
rädda människoliv som vi borde kunna rädda.”
Bristen på utbildning, stigma
och förlegade antaganden
I USA var det inte förrän nyligen som beroendemedicin erkändes
som en medicinsk subspecialitet av American Board of Medical
Specialties, vilket enligt Dr Lofwall har bidragit till en utbildnings-
klyfta: ”Många läkare har aldrig lärt sig att detta är en hjärnsjukdom
som driver ett beteende. Många tror fortfarande att allt beteende är
under medveten kontroll, varför beroende felaktigt ses som ett per
-
sonligt val och inte en legitim, medicinsk sjukdom värd medicinsk
behandling. Vi gör ett mycket bättre jobb nu med utbildning i
läkarutbildningen och residensprogram, men det tar tid.”
För att försöka visualisera stigma kring opioidberoende drar
Dr Lofwall en parallell till diabetes: ”Jag försöker säga till folk att
tänka på det som typ 2-diabetes, där det finns ett visst inslag av livs-
stil, miljö och strukturer i samhället som ökar risken för sjukdomar
som fetma.”, säger hon. ”Vi säger inte till människor som är övervik-
tiga och har diabetes att de inte kommer att få sitt insulin om de inte
följer en viss diet eller visst träningsprogram, men det gör vi med
behandling för opioidberoende.” Hon förklarar att många personer
25
USA i fokus
26
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 OPIOIDBEROENDE/BUVIDAL OCH BRIXADI FÖR OPIOIDBEROENDE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
med opioidberoende ofta tycker att det är deras eget fel och skäms:
”De tror inte att opioidberoende är en legitim sjukdom och att FDA-
godkända mediciner är legitima behandlingar. Vi har mycket arbete
framför oss för att förbättra hälsokunskapen bland våra patienter och
allmänheten.”
Medicinsk behandling – nyckeln till att rädda liv
Dr Lofwall poängterar vikten av läkemedelsbehandling: ”Särskilt på
grund av konsekvensen av fentanylanvändning – om du inte blockerar
receptorn genom medicinering, kan personen tyvärr dö efter att ha
använt fentanyl en enda gång. Därför borde tröskeln för att behandla
opioidberoende vara mycket lägre – vi måste ta bort de hinder som
finns för att öka tillgängligheten till läkemedelsbehandling.”
”Med långtidsverkande injektioner behöver du bara ta beslutet
en gång i veckan eller en gång i månaden, och då är du skyddad mot
att dö av överdos. Om du sedan återgår till att använda droger under
behandlingen är det inte lika tillfredsställande, vilket bidrar till att
förändra beteende över tid – sammantaget mycket positivt.”, säger
Dr Lofwall. ”Verkningsmekanismen för buprenorfin är lika effektiv för
blockering av fentanyl som heroin, eller andra högpotenta opioider
som nu finns att tillgå.”
Att förbättra tillgången till långtidsverkande
depåbehandlingar
Dr Lofwall ser en betydande potential för långtidsverkande vecko-
och månadsdepåer för både befintliga och nya patientgrupper,
exempelvis inom kriminalvården där missbruk och läkemedels-
läckage med dagliga mediciner ofta är ett stort problem, på akut-
mottagningar i samband med fall av överdoser eller infektioner och
olyckor, och vid förflyttning mellan olika behandlingsmiljöer, såsom
mellan sjukhus och fängelser till öppenvård. ”Det är av yttersta vikt
att vi kan erbjuda behandling där patienter finns – exempelvis har
kriminalvården varit ett stort gap i vårdsystemet.”, säger hon. Att
kunna skydda patienten i en vecka eller en månad är en stor fördel:
”Det är mycket lättare att få en tid inom öppenvården inom sju dagar
än på en, två eller tre dagar.”
Stort medicinskt behov i USA
~80 000 dödsfall per år i opioidöverdoser
14
Jan-19
Aug-19
Mar-20
May-21
Dec-21
Jul-22
Feb-23
Sep-23
Apr-24
Nov-24
Jun-25
Jan-26
Aug-26
Oct-20
110,000
82,500
55,000
27,500
0
12 månaders slutperiod
dsfall på grund av överdoser i USA
Alla droger
Opioider
40 – 52
35 – 39
30 – 34
25 – 29
20 – 24
15 – 19
8 – 14
Dödsfall i USA på grund av överdos,
per 100 000 invånare
13
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Som General Manager för Storbritannien, Irland och BeNeLux
är jag ansvarig för vår strategiska inriktning i dessa regioner,
att säkerställa att vi når våra mål och att vi har det som behövs
– både sett till processer, medarbetare och infrastruktur.
Patienter står i centrum för allt vi gör och under 2023
genomfördes flera aktiviteter för att öka tillgängligheten till
behandling för patienter och säkerställa att deras röster hörs.
Vi samlade in och delade patienters egna berättelser, lanse-
rade material kring stigma för att öka medvetenheten och
uppmuntra till handling när stigma kopplat till drogberoende
förekommer. Vi publicerade en rapport med fokus på kvinnors
specifika utmaningar när det gäller tillgång till behandling.
Vidare genomförde vi föreläsningsserien
Access All Areas
som samlade fler än 500 sjukvårdspersonal och beslutsfattare
med målet att förbättra klinisk praxis och ge konkreta tillväga-
gångssätt för att kunna tillhandahålla Buvidal i större skala.
Dessutom fortsatte vi att investera i ett initiativ där sjuksköter
-
skor fungerar som rådgivare och bidrar med utbildning och
träning till multidisciplinära team.
Under 2024 är våra huvudprioriteringar – tillgång, patient
-
kunskap och utbildning. Vi vill säkerställa att patienter som får
behandling är välinformerade och även fortsätta vårt viktiga
arbete med att lyfta kunskapsnivån hos förskrivare, sjuksköter
-
skor och nyckelpersoner för att nå bättre behandlingsresultat.
För mig är Camurus företagskultur innovativ, etisk, passio-
nerad, målmedveten, och med en ung atmosfär. Opioidbero-
ende är ett unikt men underutvecklat terapiområde.Det är
motiverande att se hur vi kan bidra med innovation och
potentialen vi har att verkligen kunna göra skillnad i patienters
liv och för deras familjer.
Samantha Nickerson
General Manger Storbritannien, Irland & BeNeLux
OPIOIDBEROENDE/BUVIDAL OCH BRIXADI FÖR OPIOIDBEROENDE
Referenser
1. Buvidal SmPC: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/
buvidal-epar-product-information_en.pdf
2. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764–773.
3. Walsh L., et al. JAMA Psychiatry. 2017;74(9):894-902.
4. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
5. Frost M., et al. Addiction. 2019;114:1416–1426.
6. Brixadi Prescribing Information: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/
label/2023/210136Orig1s000lbl.pdf
7. Center for Disease Control and Prevention, Provisional Drug Overdose Death Counts:
https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/drug-overdose-data.htm, accessed Dec 2023.
8. United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), World Drug Report 2023:
https://www.unodc.org/res/WDR-2023/WDR23_Exsum_fin_SP.pdf, accessed Dec 2023.
9. Keyes KM, et al. Drug Alc. Dep. Reports 2022. https://www.sciencedirect.com/
science/article/pii/S2772724622000300?via%3Dihub
10. CDC, Opioid Use Disorder: https://www.cdc.gov/drugoverdose/featured-topics/opi
-
oid-use-disorder/index.html, accessed Jan 2023.
11. Williams, A. R., et al. Am J Drug Alcohol Abuse. 24 Jan, 2019.
12. Symphony Health data.
13. https://drugabusestatistics.org/drug-overdose-deaths/
14. https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/drug-overdose-data.htm
15. 2018 National Survey on Drug Use and Health: https://www.samhsa.gov/data/sites/
default/files/cbhsq-reports/NSDUHNationalFindingsReport2018/
NSDUHNationalFindingsReport2018.pdf
16. CDC 2023; https://www.cdc.gov/drugoverdose/featured-topics/
opioid-use-disorder/index.html
Dr Lofwall tror också att det nya alternativet med veckodepå kan
öppna ytterligare dörrar för patienter i USA som tidigare har valt
att inte påbörja behandling. ”Människor är intresserade av lång
-
tidsverkande läkemedel, men är ibland rädda för att förbinda sig till
månadsvis behandling direkt – om de inte skulle gilla det. Många vill
inte göra det åtagandet, de är rädda, men villiga att prova veckovis
behandling.”
Ett annat problem där långverkande läkemedel kan göra skillnad
gäller transporter, vilket kan vara ett betydande hinder för att stanna
kvar i behandling: ”Transport är ett enormt problem för människor som
begränsar deras tillgång till livräddande behandling. Om patienter
måste komma in flera gånger i veckan under långa perioder, kommer
transport att vara ett stort hinder för dem att stanna kvar i behandling.
Det ser vi upprepade gånger., förklarar hon. Dr Lofwall tillägger att
det ur ett patientperspektiv finns en rad ytterligare fördelar med
långtidsverkande injektioner, såsom rätten att vara anonym: ”Det
ger en person möjligheten att vara privat om de vill, eftersom de inte
behöver gå till ett apotek, de får inget recept, de kan lätt hålla sin
behandling för sig själv om de vill det. Och det är inget fel i det,
det är deras ensak.”, avslutar hon.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Betydande behandlingsgap
~10 milj. människor i USA
missbrukar opioider
15
Prevalensen av opioidbero-
ende i USA: 6-7 milj. individer
9
2,7 milj. diagnoserade
med opioidberoende
16
~1,8 milj. i behandling
med buprenorfin
12
27
28
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 OPIOIDBEROENDE/EVIDENSBAS FÖR BUVIDAL
Utvalda vetenskapliga publikationer 2023
1. How do patients feel during the first 72 h after initiating long-acting inject-
able buprenorphine? An embodied qualitative analysis. Naele, J., et al.
Addiction. 20 Feb, 2023.
2. Incidence of Precipitated Withdrawal During a Multisite Emergency Depart
-
ment-Initiated Buprenorphine Clinical Trial in the Era of Fentanyl. D’Onofrio,
G., et al. JAMA Network Open. 2023;6(3):e236108.
3. Health and correctional staff acceptability of depot buprenorphine in NSW
prisons. Little S.C, et al. International Journal of Drug Policy, 2023;114:103978.
4. ‘I just thought that was the best thing for me to do at this point’: Explor
-
ing patient experiences with depot buprenorphine and their motiva-
tions to discontinue. Clay S., et al. International Journal of Drug Policy,
2023;115:104002.
5. The switching process from buprenorphine sublingual tablets to the
monthly buprenorphine subcutaneous depot injection in opioid dependent
patients. Guillery, S., et al. Addiction Biology. 2023;28:e13275.
6. Population Pharmacokinetic Analysis Supports Initiation Treatment and
Bridging from Sublingual Buprenorphine to Subcutaneous Administration of
a Buprenorphine Depot (CAM2038) in the Treatment of Opioid Use Disorder.
Björnsson, M. et al. Clin Pharmacokinet. 2023;62:1427-1443.
Sedan lanseringen av Buvidal har den vetenskapliga evidensbasen fortsatt att växa. Under 2023
publicerades flertalet vetenskapliga artiklar som belyser bland annat patienters erfarenheter av
Buvidal, övergång från daglig medicinering till långtidsverkande depå, användning av Buvidal
inom kriminalvården och akutmottagningar, och Buvidal vid havandeskap. Vidare hölls över
70 presentationer på mer än 40 olika ledande vetenskapliga konferenser.
Växande evidensbas för Buvidal
7. Early emergency department experience with 7-day extended-release
injectable buprenorphine for opioid use disorder. D’Onofrio, G., et al.
Acad Emerg Med. 28 July, 2023 .
8. Non-Prescribed Substance Use during the First Month of Treatment by
People Receiving Depot Buprenorphine for Opioid Use Disorder.
Parkin, S., et al. Substance use & misuse. 2023;58:1696-1706.
9. Implementing buprenorphine prolonged-release injection using
a health at the margins approach for transactional sex-workers.
Gittins, R., et al. Front Psychiatry. 2023;14:1224376.
10. Reasons for not entering opioid agonist treatment: A survey among
high-risk opioid users in Finland. Prami T., et al. Nordic Studies on
Alcohol and Drugs. Oct, 2023.
11. Conceptualising retention in treatment with long-acting injectable
buprenorphine (for opioid use disorder) as a journey: Findings from
a longitudinal qualitative study. Parkin S., et al. International Journal
of Drug Policy. Issue 122, 2023.
12. What to Expect With Pregnant or Postpartum Prescribing of Extended-
Release Buprenorphine (CAM2038). Lofwall, R. M., et al. J Clin Gynecol
Obstet. 2023; 12(3):110-116, 2023.
13.
Pharmacokinetic-pharmacodynamic analysis of drug liking blockade by
buprenorphine subcutaneous depot (CAM2038) in participants with opioid
use disorder. Walsh, S. L., et al. Neuropsychopharmacology. 10 Jan, 2024.
Presentationer vid vetenskapliga konferenser 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
Opioidberoende, patientberättelse 21
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 23
Buvidal och Brixadi
för opioidberoende
24
Evidensbas Buvidal 28
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Jan 19-20 Adictologia Lissabon, Portugal
Feb 17-19 IMiA Melbourne, Australien
Mar 16-17 RCGP and Addiction Professional London, Storbritannien
Mar 23-24 APSEP Toulon, Frankrike
Mar 23-25 Sociodrogalcohol Granada, Spainien
Apr 16-19 Harm Reduction International Melbourne, Australien
Apr 20-21 Sigtunadagarna Sigtuna, Sverige
Apr 28-30 WADD Portoroz, Slovenien
Maj 6-7 Substitutionsforum Mondsee, Österrike
Maj 17-18 IOTOD Virtual
Jun 1-3 SEPD, Dual Pathology Sevilla, Spanien
Jun 6-8 ALBATROS Paris, Frankrike
Jun 9 WOWS Brisbane, Australien
Jun 29-jul 1 Interdisziplinärer Kongress
für Suchtmedizin
München, Tyskland
Jul 11-13 RCPsych International Congress Liverpool, Storbritannien
Jul 13 DDN Conference Birmingham, Storbritannien
Aug 2-4 DANA Sydney, Australien
Okt 20 23rd Mediterranean
Prison Health Units Congress
Montpellier, Frankrike
Okt 22-23 Suchtsymposium Grundlsee, Österrike
Okt 24-27 ATHS Biarritz, Frankrike
Nov 12-15 APSAD Adelaide, Australien
Nov 12-15 ISPOR Köpenhamn, Danmark
Nov 30-dec 1 Addiktum Helsingfors, Finland
29
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Akromegali
AKROMEGALI / ÖVERSIKT
Akromegali är en sällsynt och svår sjukdom som oftast orsakas av en
benign tumör i hypofysen som utsöndrar en överproduktion av tillväxt-
hormon (GH) och överskott av insulinlik tillväxtfaktor 1 (IGF-1) – vilket
resulterar i kroppsliga förändringar, sjukdomssymptom och försämrad
livskvalitet. Akromegali kan innebära en avsevärd belastning för patienten,
både fysiskt och psykiskt.
1-4
5
-
6 år
4
0
år
Genomsnittsåldern
vid diagnos för
akromegali är i 40-årsåldern
5
Det tar i genomsnitt fem till sex år
från första symptom till diagnos
1
4
per miljon människor och
år i uppskattad incidens
6
fall
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Referenser
1. Fleseriu M., et al. Lancet Diabetes Endocrinol.
2022;10(11):804-826.
2. Webb SM, et al. Neuroendocrinology. 2016;103(1):106-111.
3. Strasburger CJ, et al. Eur J Endocrinol. 2016;174(3):355-62.
4. Geer EB, et al. BMC Endocr Disord. 2020;20(1):117.
5. Lavrentaki, A., et al. Pituitary. 2017; 20:4-9.
6. Crisafulli S., et al. Eur J Endocrinology. 2021;185(2):251-263.
30
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
I mitten av 90-talet, när Donna arbetade på ett före-
tag inom läkemedelsdistribution i San Francisco,
upplevde hon de första symptomen. Hon hade
huvudvärk, knölar på sköldkörteln, ont i lederna
och var extremt trött. Under de kommande åren
gick hon upp i vikt, hennes händer växte så att hon
inte längre kunde ha sina ringar, hon fick större
skostorlek och tungan förstorades.
Men det var inte förrän tio år senare när hon
flyttade tillbaka till Dallas som hon fick träffa en
endokrinolog. I samband med en magnetkamera-
undersökning upptäcktes en tumör på hypofysen
och hon remitterades till en av de främsta neuro-
kirurgerna i USA. ”Han bad om att få se mitt körkort,
jämförde det med mig och sa – detta är inte samma
person.”, minns Donna. Så snart hon kom hem tog
hon en bild av sig själv och jämförde den med ett
foto taget tio år tidigare. ”Man såg stora föränd
-
ringar. Näsan och läpparna var större, tänderna
hade börjat sära på sig och min panna och käke var
mer framträdande. Jag bara växte.”
2006 fick Donna tumören bortopererad – men
sex månader senare hade den börjat växa igen. Hon
påbörjade behandling med långtidsverkande intra
-
muskulära injektioner, som så småningom stabili-
serade hennes IGF-1-nivåer och krympte tumören.
Inledningsvis var Donna tvungen att gå till sin
läkarmottagning för injektionen. ”Ibland tog det
2-3 timmar av min dag bara för att gå och få min
behandling, och hälften av gångerna visste inte
sjuksköterskorna hur injektionen skulle förberedas
och administreras på ett korrekt sätt.”, säger hon.
Under en period deltog hon i ett hemvårdspro
-
gram där en sjuksköterska istället kommer hem till
patienten. Hon valde att avsluta programmet efter
att en sköterska missat tidsfönstret för administre
-
ring, så att medicinen stelnade och var omöjligt
att administrera. Under covid 19-pandemin, när
primärvården stängde, började hon gå till en akut
-
vårdscentral i närheten för att få sin behandling.
Efter många år av behandling är Donna nu van
vid injektionen: ”Det är som att cykla, det är bara
att göra vad du måste.”, säger hon. ”Ibland känner
jag inte av injektionen, men 2-3 dagar senare,
eftersom det är en tjock lösning, nästan som
mjölk, kan jag inte sova på den sidan eftersom det
ömmar och smärtar.”
Donna ser potential för framtida behandlings
-
alternativ: ”Om det skulle finnas ett oralt eller sub-
kutant läkemedel som var lika effektivt, skulle det
vara mer idealiskt.”, säger hon. ”Att kunna själv-
administrera en medicin som är dokumenterat
säker skulle vara en stor fördel.”
Sjukdomen har tagit ut sin rätt på Donna. Hon
har fått byta ut flera leder och kan inte vara så
fysiskt aktiv som hon en gång var. Ändå ser hon
ljust på framtiden: ”Jag är hoppfull att jag kommer
att leva i 23 år till – min mamma levde till 92, så det
är mitt mål.”
Donna
lever med akromegali, USA
De första symptomen kom
när Donna var i 40-årsåldern
Att kunna självadministrera en
medicin som är dokumenterat
säker skulle vara en
stor fördel
AKROMEGALI/AKROMEGALI, PATIENTBERÄTTELSE
30
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
31
Referenser
1. Fleseriu M., et al. Lancet Diabetes Endocrinol.
2022;10(11):804-826.
2. Webb SM, et al. Neuroendocrinology. 2016;103(1):106-111.
3. Strasburger CJ, et al. Eur J Endocrinol. 2016;174(3):355-62.
4. Geer EB, et al. BMC Endocr Disord. 2020;20(1):117.
5. Crisafulli S., et al. Eur J Endocrinology. 2021;185(2):251-263.
6. Lavrentaki, A., et al. Pituitary. 2017; 20:4-9.
Akromegali är en sällsynt, långsamt progressiv, kronisk och allvarlig sjukdom som i de
flesta fall orsakas av en tumör i hypofysen som producerar överskott av tillväxthormon och
indirekt insulinliknande tillväxtfaktor (IGF-1). Detta resulterar i överdriven ben- och vävnads
-
tillxt och en rad andra symptom, och om obehandlad, till ökad dödlighet. Personer med
akromegali har en betydande sjukdomsbörda med stor inverkan på den allmänna hälsan
och livskvaliteten.
Akromegali
Kliniska kännetecken för akromegali inkluderar gradvisa föränd-
ringar i utseendet, såsom förstorade händer, fötter och förändrade
ansiktsdrag. Andra fysiska problem omfattar onormal tillväxt av inre
organ, exempelvis hjärtat. Symptomen inkluderar även huvudvärk,
ledvärk och sömnproblem. Metaboliska störningar uppvisas även
hos många patienter. Utöver den fysiska påverkan kan psykolo
-
giska symptom uppstå, till exempel förändringar i personlighet och
självkänsla, förvrängning av kroppsbilden, relationsproblem, socialt
tillbakadragande och ångest eller depression. Om akromegali inte
behandlas är sjukdomen livshotande och kopplad till förtidig död.
1-4
Akromegali är en sällsynt sjukdom med cirka 60 fall per miljon
människor
5
, och sjukdomen är lika vanlig hos män som kvinnor.
Sjukdomssymptomen utvecklas ofta över lång tid och det tar i regel
många år från det att de första symptomen uppträder till diagnos
(genomsnittstid 5-6 år)
1
, oftast när patienten är i 40-årsåldern.
6
I de flesta fall rekommenderas i första hand kirurgisk behandling,
vilket resulterar i biokemisk kontroll hos cirka 50 procent av patien
-
terna. För de patienter där operation inte är möjlig eller ineffektiv,
är standardbehandlingen medicinering med första generationens
somatostatinanaloger.
Uppskattningsvis
60 individer per miljon
har akromegali
5
AKROMEGALI/AKROMEGALI, SJUKDOMSÖVERSIKT
Symptom
Förstorade händer eller fötter
Förändrade ansiktsdrag
• Ledproblem
Muskelsvaghet och trötthet
Parestesi (stickningar eller domningar
i armar och ben)
Ångest och depression
• Huvudvärk
Svullnader i mjukvävnaderna
Överdriven svettning
• Sömnapné
Diagnos
Diagnosen ställs oftast av en endokrinolog, eller en
hypofysspecialist (neuroendokrinolog), även om
remiss kan komma från läkare från en rad medicinska
specialiteter. Hos patienter med symptom på
akromegali ställs diagnosen genom mätning av
bland annat tillväxthormon och insulinliknande till
-
växtfaktor 1 (IGF-1) och undersökning med magnet-
röntgen för att påvisa tumör i hypofysen.
Behandling
Kirurgi och/eller medicinsk behandling. Strål-
behandling kan övervägas när både operation
och medicinsk behandling misslyckas.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 AKROMEGALI/CAM2029 FÖR AKROMEGALI
CAM2029 är en ny, långtidsverkande, subkutan månadsdepå av oktreotid under registrering för
behandling av akromegali, och i sen utvecklingsfas för två andra sra och sällsynta sjukdomar.
CAM2029 är designad att kombinera effektiv sjukdomskontroll med bekväm självadministrering en
gång i månaden med hjälp av en förfylld injektionspenna. Baserat på de positiva resultaten från två
fas 3-studier i ACROINNOVA-programmet skickades en ansökan om marknadsgodkännande för
Oclaiz (CAM2029) in till amerikanska läkemedelsmyndigheten, FDA, för behandling av akromegali
i december 2023. FDA godkände ansökan för granskning och datum för godkännandebeslut
(PDUFA) är satt till den 21 oktober 2024.
Mot en patientcentrerad
behandling av akromegali
CAM2029
Adekvat medicinsk behandling är avgörande för att nå biokemisk
kontroll och reducera symptom av akromegali. CAM2029 utvecklas
för att ge bestående effekt under hela doseringsperioden, förbättra
följsamhet och minska sjukdomens påverkan på patienters livskvalitet.
Möjligheten till bekväm självadministrering av CAM2029 kan minska
behandlingsbördan för patienter, ge patienter ökad självständighet
och ytterligare bidra till förbättrad livskvalitet jämfört med nu till
-
gängliga långtidsverkande somatostatinanaloger (SSAs).
Hög behandlingsbörda med nuvarande
medicinska behandlingar
SSA-injektioner med fördröjd frisättning av oktreotid och lanreotid,
har använts som förstahandsbehandling av akromegali i mer än två
decennier och har väletablerade effekt- och säkerhetsprofiler.
1,2
Nuvarande standardbehandlingar begränsas av den komplexa
han-
teringen och att injektionen ges intramuskulärt eller djupt
subkutant
med
hjälp av grova injektionsnålar, viket vanligtvis kräver
administre-
ring av sjukvårdspersonal.
3,4
Utöver injektioner med SSAs, finns en
oral produkt lanserad på den amerikanska marknaden. På grund av
en låg oral biotillgänglighet och betydande påverkan av födointag,
behöver produkten – med höga doser av oktreotid – tas två gånger
om dagen på fastande mage.5
Tillgodose betydande medicinska behov
Dr Julie M. Silverstein är assisterande professor i medicin och neuro-
logisk kirurgi och medicinsk chef vid Pituitary Center, Washington
University, i St Louis, Missouri, USA. Hon är också huvudprövare vid
en av klinikerna i ACROINNOVA, Camurus fas 3-program för CAM2029
i akromegali. Dr Silverstein betonar behovet av nya förbättrade
behandlingsalternativ för akromegali: ”Vi behöver mediciner som är
enklare för patienterna att ta, som vi vet fungerar och som är mer
effektiva än de som för närvarande är på marknaden.”, säger hon.
32
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
33
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 AKROMEGALI/CAM2029 FÖR AKROMEGALI
Hon förklarar hur CAM2029 potentiellt kan bidra: ”Målet är att
kontrollera akromegali, både biokemiskt – baserat på de labbtester
vi använder, och symptomatiskt. Det är inte alltid möjligt och vi vet
att inte alla som är biokemiskt kontrollerade rapporterar förbättrade
sjukdomssymptom. Dessutom behöver vi behandlingar som är mer
patientvänliga och enklare att administrera.”
CAM2029 utvärderad i ett omfattande
kliniskt program
CAM2029 är designad att kunna erbjuda patienter med akromegali
en enklare behandling med högre plasmaexponering och en mer
bekväm administrering. Produkten har utvärderats i ett omfattande
kliniskt program som inkluderar fem kliniska fas 1- och 2-studier och
två fas 3-studier i patienter med akromegali – ACROINNOVA 1 och
ACROINNOVA 2. Studierna har utvärderat plasmakoncentrationer av
oktreotid över tid, effekt genom biokemisk respons, symptomkontroll,
säkerhet och tolerabilitet. Vidare användes ett frågeformulär med
en uppsättning av frågor kring patientrapporterade utfallsmått (PRO)
för att utvärdera patientnöjdhet, livskvalitet och möjligheten till själv-
administrering jämfört med den standardbehandling som administre-
rades i början av studien.
Kliniska resultat tyder på att CAM2029 kan bli ett
meningsfullt nytt behandlingsalternativ vid akromegali
Resultaten från fas 3-studien ACROINNOVA 1 uppfyllde de primära
och sekundära huvudeffektmåtten och visade på signifikant förbättring
av biokemisk kontroll med behandling med CAM2029 jämfört med
placebo. Effekt över tid visades i ACROINNOVA 2, liksom förbättring
av biokemisk kontroll hos patienter som inte var kontrollerade vid
baslinjen, se sidorna 34-35. Förutom höga nivåer av biokemisk
kontroll och symptomkontroll visade fas 3-resultaten ökad patient-
nöjdhet, bekvämlighet och livskvalitet samt andra patientrapport-
erade utfallsmått jämfört med standardbehandling vid baslinjen.
Enligt Dr Silverstein är möjligheten för patienter till självadmini-
strerad behandling en nyckelfaktor. CAM2029 minskar behandlings-
bördan både för patienten och kliniken: ”Vi har till exempel patienter
som bor väldigt långt bort. Att de behöver komma in till kliniken för
att få sin behandling eller att de har en familjemedlem som admini-
strerar behandlingen är en stor sak.”, förklarar hon. Vissa patienter
har en sjuksköterska som kommer för att administrera behandlingen
i hemmet, vilket fortfarande är besvärligt: ”Det kräver planering,
omsorg, logistik och är resurskrävande. Det kan vara komplicerat.”
Hon nämner att de patienter hon haft som deltagit i studien var
entusiastiska över idén att ta en subkutan injektion på egen hand en
gång i månaden: ”De var väldigt nöjda och tyckte att det var både
enklare och mer användarvänligt.”
Dr Silverstein tror att CAM2029, vid ett godkännande, kan vara
ett meningsfullt nytt behandlingsalternativ för patienter med akro
-
megali: ”Det kan definitivt fylla ett gap och ett betydande medicinskt
behov. Patienter kan själva hantera medicineringen och den har visat
sig vara effektiv. Det är dessutom oktreotid, som vi vet fungerar.
Jag tror att det kan bli banbrytande.”
Förbättrad behandlingstillfredsställelse och livskvalitet
Dr Silverstein ser patientrapporterade utfallsmått som en central
faktor i valet av behandling: ”Det är avgörande eftersom det berör
patientperspektivet när det gäller symptom och hur väl de känner
att deras sjukdom är kontrollerad. Vi kan inte bara gå efter biokemisk
kontroll, vi måste också förstå hur patienten mår, deras symptom
och hur behandlingen påverkar deras livskvalitet.”, säger hon.
En ny ansökan om marknadsgodkännande (NDA) för Oclaiz™
(CAM2029) i akromegali skickades in till den amerikanska läkemedels-
myndigheten FDA den 21 december 2023 och är för närvarande
under granskning av FDA. Ett datum för godkännandebeslut (PDUFA)
är satt till den 21 oktober 2024. Camurus planerar att kommersialisera
Oclaiz™ på egen hand på nyckelmarknader inom EU och Australien
och etablerar för närvarande en kommersiell organisation i USA.
CAM2029 har beviljats särläkemedelstatus för behandling av
akromegali i EU.
CAM2029 patientcentrerad
läkemedelskandidat under
utveckling för patienter med
akromegali
Nyckelegenskaper
Subkutan månadsdos av oktreotid för
behandling i patienter med akromegali
Snabb och långtidsverkande frisättning
av oktreotid
Cirka femfaldig ökning av plasma-
exponering av oktreotid med potential
för förbättrad behandlingseffekt
5,6
Färdig att använda i förfylld injektions-
penna och förfylld spruta för enkel
självadministrering
Förvaring vid rumstemperatur
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Referenser
1. Colao, A., et al. Pituitary. 2016; 19 :235-247.
2. Gadelha MR, et al. J Clin Endocrinol Metab. United States; 2022; 107(2):297–308.
3. Prescribing Information SANDOSTATIN® LAR,
https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2021/021008s041lbl.pdf
4. Prescribing Information SOMATULINE®,
https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2023/022074s026lbl.pdf
5. Prescribing Information MYCAPSSA®,
https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2020/208232s000lbl.pdf
6. Pavel, M., et al. Cancer Chemother Pharmacol. 2019 Feb;83(2):375-385.
7. Tiberg, F., et al. Br J ClinPharmacol. 2015; 80(3): 460-472.
Dr Julie Silverstein
Ass Prof medicin och neurologisk kirurgi
Medicinsk chef vid Pituitary Center,
Washington University, St Louis, Missouri, USA
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
34
AKROMEGALI/CAM2029 AKROMEGALI KLINISK UTVECKLING
CAM2029 Klinisk utveckling
ACROINNOVA 1
ACROINNOVA 1
1
är en 24-veckors, randomiserad, dubbelblind fas 3-studie som
utvärderar behandlingseffekt och säkerhet i patienter med akromegali som
randomiserats 2:1 till behandling med CAM2029 eller placebo. Den primära
målsättningen med studien är att visa statistiskt signifikant förbättrad behand-
lingseffekt med CAM2029 jämfört med placebo avseende svarsfrekvens för
normala nivåer av den etablerade biomarkören insulinlik tillväxtfaktor-1 (IGF-1).
Design: 24-veckors, randomiserad, dubbelblind,
placebokontrollerad fas 3-studie
Studiedeltagare: 72 patienter med akromegali som stått på
standardbehandling med stabil dos av första generationens SSA
i minst 3 månader och var biokemiskt kontrollerade vid screening
Primärt utfallsmått: Svarsfrekvens för normala IGF-1 nivåer
vid vecka 22 och 24
Sekundära utfallsmått: IGF-1 och tillväxthormonnivåer (GH), behandlings-
tillfredsställelse, livskvalitet, plasmanivåer av oktreotid och säkerhet
Status: Avslutad och rapporterad
Positiva studieresultat för effekt och säkerhet meddelades i juni 2023
2
ACROINNOVA 2
ACROINNOVA 2
3
är en 52-veckors, öppen fas 3-långtidssäkerhets-
studie av CAM2029 i tre grupper av patienter med akromegali med nya
inkluderade patienter i ACROINNOVA 2 och patienter överförda efter
24-veckors behandling med CAM2029 eller placebo i ACROINNOVA 1.
Studiedeltagarna behandlas i studien med månadsdoser av CAM2029.
Studiens primära målsättning är säkerhet. Nya patienter stod på stabil dos
av standardbehandling vid studiens start och kunde vara både biokemiskt
okontrollerade och kontrollerade vid screening.
Design: 52-veckors, öppen långtidsstudie av säkerhet och
behandlingseffekt för CAM2029, med ytterligare adderad
52-veckors förlängningsperiod
Studiedeltagare: 81 nya patienter med akromegali som var
biokemiskt okontrollerade eller kontrollerade vid standard-
behandling med SSA, samt 54 patienter överförda från behandling
med CAM2029 (n=36) eller placebo (n=18) i ACROINNOVA 1
Status: Pågående
Positiva interimsresultat för säkerhet och behandlings-
effekt meddelades i juli 2023
4
Referenser
1. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04076462?term=Camurus&draw =1&rank=3.
2. https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/2023/camurus-oktreotid-
subkutan-depa-cam2029-visar-positiva-resultat-i-placebokontrollerad-fas-3-studie-
i-patienter-med-akromegali/
3. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04125836?term=Camurus&draw=2&rank=2.
4. https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/2023/camurus-meddelar-
nya-fas-3-data-som-styrker-langtidssakerhet-och-behandlingseffekt-av-oktreotid-
subkutan-depa-cam2029-i-patienter-med-akromegali/
CAM2029 clinical program (HS-18-633 / HS-19-647)
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAM2029 har utvärderats i ett omfattande kliniskt program bestående av sju kliniska studier, inklusive två fas 3-studier av
CAM2029 i patienter med akromegali inom ramen för ACROINNOVA-programmet. Under året avslutades en 24-veckors,
randomiserad, placebokontrollerad fas 3-studie, ACROINNOVA 1, och positiva övergripande studieresultat avseende effekt
och säkerhet meddelades under juni månad. Det följdes av ytterligare positiva data från en 52-veckors långtidsstudie av säkerhet
och effekt, ACROINNOVA 2, som bekräftade en gynnsam säkerhetsprofil och en varaktig behandlingseffekt med CAM2029
tillsammans med ökad behandlingstillfredsställelse och livskvalitet jämfört med standardbehandling vid studiens start.
Screening
8 Veckor Dag 1 Vecka 24 Vecka 52
Okontrollerade
och kontrolle
-
rade patienter
på stabil dos
av SoC
Blindning bevarad för tidigare
behandling i ACROINNOVA 1
ACROINNOVA 1
Direkt rekrytering
eller återrekrytering
till ACROINNOVA 2
1 års förlängning
Placebo i ACROINNOVA 1 (N=18)
CAM2029 i ACROINNOVA 1 (N=36)
CAM2029 Nya patienter (N=81) CAM2029 månadsdos
CAM2029 månadsdos
CAM2029 månadsdos
Screening
N
=
72
2:1
R
4-8 veckor Dag 1 Vecka 24
Dubbelblind behandlingsperiod
Undsättningsläkemedel med
standardbehandling (SoC)
Kontrollerade
patienter
stabila på
SoC*
Möjlighet att
gå över till
ACROINNOVA
2 och fortsätta
behandling med
CAM2029
Placebo månadsdos
CAM2029 månadsdos
* SoC – Standard of Care, standardbehandling
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 AKROMEGALI/CAM2029 AKROMEGALI KLINISK UTVECKLING
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
Akromegali, patientberättelse 30
Akromegali, sjukdomsöversikt 31
CAM2029 för akromegali 32
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling
34
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
35
Under 2023 meddelades positiva resultat från två fas 3-studier i ACROINNOVA-
programmet. ACROINNOVA 1 uppfyllde samtliga primära och sekundära
huvudutfallsmått med statistiskt signifikant bättre behandlingseffekt med
CAM2029 jämfört med placebo. Patienter behandlade med CAM2029
uppvisade en hög grad av biokemisk kontroll (IGF-1≤1xULN) och symptom-
kontroll samt ökad behandlingstillfredsställelse och livskvalitet jämfört med
tidigare standardbehandling med första generationens långtidverkande
SSAs, oktreotid och lanreotid. Säkerhetsprofilen för CAM2029 var jämförbar
med motsvarande profil för godkända SSAs utan nya eller överraskande
observationer.
Övergripande resultat ACROINNOVA 1:
Samtliga primära och sekundära huvudutfallsmått uppfylldes
med statistisk och klinisk signifikans
Behandlingstillfredsställelse och livskvalitet förbättrades
jämfört med tidigare standardbehandling
CAM2029 var väl tolererad med en fördelaktig säkerhetsprofil
Övergripande interimsresultat ACROINNOVA 2:
Bekräftad fördelaktig säkerhetsprofil för CAM2029
Ökad behandlingssvarsfrekvens efter 52-veckors behandling
med CAM2029 jämfört med standardbehandling vid baslinjen:
Ökad svarsfrekvens (IGF-1≤1xULN) i nya patienter i ACROINNOVA 2
Bevarad svarsfrekvens hos patienter överförda från behandling
med CAM2029 i ACROINNOVA 1
Återställd full svarsfrekvens hos patienter överförda
från behandling med placebo i ACROINNOVA 1
Förbättrad symptomkontroll mätt som minskning av Acromegaly
Index of Severity (AIS), summan av sex akromegalisymptom
(huvudvärk, svettningar, trötthet, ledvärk, domningar/stickningar
och svullnad av mjuk vävnad) under behandlingsperioden
Ökad patient- och behandlingstillfredsställelse mätt som
Patient Satisfaction Score (PSS) och Treatment Satisfaction
Questionnaire for Medication (TSQM)
Ökad livskvalitet mätt med Acromegaly Quality of Life
Questionnaire (AcroQoL) och EuroQoL 5D-5L VAS
Primärt utfallsmått
Andelen patienter med ett IFG-1 medelvärde
≤ULN vid vecka 22 och vecka 24
Första sekundärt utfallsmått
Andelen patienter med ett IGF-1 medelvärde
≤ULN vid vecka 22 och 24, inkl. patienter med
IMP dosreducering
Andra sekundärt utfallsmått
Andelen patienter med ett IGF-1 medelvärde
≤ULN vid vecka 22 och 24 och GH cykel
medelvärde <2.5 ug/L vid vecka 24
CAM2029 %
72,2
72,2
70,0
Placebo %
37,5
37,5
37,5
CAM2029
Placebo %
(95% CI)
34,6
(11,3, 57,9)
34,6
(11,3, 57,9)
32.3
(8,8, 55,7)
Ensidigt
p-value
0,0018
0,0018
0,0035
Primära och sekundära utfallsmått uppfyllda med statistisk sigifikans (ITT*)
*ITT – intention-to-treat analysdataset
Proportionell skillnad (%) och 95% CI (CAM2029-Placebo)
Till fördel
för placebo
Till fördel
för CAM2029
-20 0 20 40 60
* “AIS overall score” beräknades som summan av poänt för sex symptom (huvudvärk, svettningar,
utmattning, ledsmärta, parestesi och svullnad av mjuk vävnad). “AIS overall score”-skalan sträcker
sig från 0 (inga symptom) till 18 (allvarliga symptom)
Förbättring av symptom (AIS)*
CAM2029 överförda
från ACROINNOVA 1
CAM2029 nya patienter
i ACROINNOVA 2
2
1
0
-1
-2
-3
0 2420161284 48 524032
Veckor
Symptom score
– förändring från baslinjen
Positiva resultat från ACROINNOVA-programmet
Patienter med data vid tidpunkt för cut-off för interimsanalysen (N=54).
Alla värden är pre-dos och tidpunkter är nominella.
CAM2029
Placebo i
ACROINNOVA 1
CAM2029 i
ACROINNOVA 2
överförda från
placebo i
ACROINNOVA 1
Andel patienter med IGF-1-nivåer ≤ULN över tid (IGF-1≤ULN)
ACROINNOVA 1 ACROINNOVA 2
100
80
60
40
20
0
0 2420161284 524836
Veckor
Andel svarande (%)
CAM2029
Placebo i
ACROINNOVA 1
CAM2029 i
ACROINNOVA 2
överförda från
placebo i
ACROINNOVA 1
IGF-1-nivåer över tid (medelvärde, 95% CI)
ACROINNOVA 1 ACROINNOVA 2
2
1,5
1
0,5
0
0 2420161284 524836
Veckor
Medelvärde IGF-1/ULN
Behandlingseffekt bekräftad i ACROINNOVA 1 och 2
36
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Neuroendokrina tumörer är cancertumörer som härrör från celler i det
endokrina systemet och nervsystemet. Tumörerna kan uppstå i hela
kroppen, men oftast i mag-tarmkanalen och lungorna. Sjukdomen kan
vara kronisk och leda till allvarliga symptom och komplikationer.
5
0
%
av patienter med GEP-NET*
är initialt feldiagnostiserade med
till exempel känslig tarm (IBS),
gastrit eller ångest
1
Neuroendokrina
tumörer
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / ÖVERSIKT
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
GEP-NET, sjukdomsöversikt 37
CAM2029 för GEP-NET 38
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 40
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
5 år
Globalt tar det i genomsnitt
fem år från de första
symptomen till diagnos
1
Referenser
1. INCA International Neuroendocrine Cancer Alliance.
https://incalliance.org/ncd-2023/campaign-toolkit-2023/
2. Das S., et al. Curr Oncol Rep. 2021;23(4):43.
3. Sandvik O., et al. Br J Surg. 2016;103(3):226-32.
*gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
patienter i EU och USA
uppskattas ha GEP-NET
2,3
35
0
000
37
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
GEP-NET, sjukdomsöversikt 37
CAM2029 för GEP-NET 38
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 40
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / GEP-NET, SJUKDOMSÖVERSIKT
Uppskattningsvis 55-70 procent av NET härrör från mag-tarmkanalen
och från bukspottkörteln och benämns som gastroenteropankrea-
tiska (GEP)-NET.
1
Cirka 10 procent av GEP-NET kan vara funktionella på
grund av hormonell eller peptidhypersekretion, vilket är associerat
med försvagande symptom, inklusive rodnad och svår diarré (s.k.
karcinoidsyndrom), bronkospasm (astmaliknande) och fibrotisk
hjärtklaffsjukdom (karcinoid hjärtsjukdom).
2
Ofta har en person inga
symptom förrän tumören börjat sprida sig, vilket gör NET svårt att
diagnostisera. Överlevnaden för patienter med GEP-NET beror på
det primära tumörstället; medianöverlevnaden är 3,6 år för NET i
pankreas och 8,6 år för metastaserad NET i tunntarmen.
3,4
Patienter med GEP-NET är i genomsnitt 63 år vid diagnos, och
sjukdomen är lika vanlig hos kvinnor som män.
5
Incidensen och
förekomsten av GEP-NET ökar stadigt i både Nordamerika, Asien
och Europa, med högst ökning noterad i Nordamerika. Tidigare
diagnostisering anses vara en bidragande orsak till ökad incidens,
tillsammans med förbättrad tillgång till behandling och överlevnad
för patienter med GEP-NET.
2-4
Det finns idag uppskattningsvis
350 000 patienter i EU och USA med GEP-NET.
1,4
Den primära behandlingsstrategin för GEP-NET är i första hand att
ta bort tumören via kirurgi. Detta är dock ofta inte möjligt på grund
av tumörernas placering och är i många fall inte botande, eftersom
metastaser vanligtvis observeras före eller kort efter diagnos.
6
350 000 patienter i EU
och USA uppskattas
ha GEP-NET
1,4
Neuroendokrina tumörer (NET) är långsamväxande cancertumörer som härstammar
från celler i det endokrina systemet och nervsystemet. Tumörerna kan uppstå på olika
platser kroppen, inklusive i lungan och mag-tarmkanalen. Det är en relativt sällsynt och
livsbegränsande sjukdom som ofta diagnostiseras sent i sjukdomsförloppet.
Neuroendokrina tumörer
Symptom
• Hudrodnad
Diarré, magsmärtor
Astmaliknande symptom
Karcinoid hjärtsjukdom
Diagnos
Diagnos av NET baseras på kliniska symptom,
bilddiagnostik och biokemiska tester.
Behandling
Flera faktorer hjälper till att definiera lämplig
behandling av NET, inklusive tumörernas placering,
invasivitet, hormonutsöndring och spridning.
Kirurgi utförs ofta antingen som ett botemedel
eller för symptomlindring. I sekretoriska tumörer
används SSAs för att lindra symptom genom att
blockera frisättning av hormoner.
Referenser
1. Das S., et al. Curr Oncol Rep. 2021;23(4):43.
2. Alwan H., et al. Cancer Med. 2020;9(24):9454-61.
3. Dasari A., et al. JAMA Oncol. 2017;3(10):1335-42.
4. Sandvik O., et al. Br J Surg. 2016;103(3):226-32.
5. Sackstein PE, et al. Seminars in Oncology 45
(2018) 249-58.
6. Globe Life Sciences rapport 2022, data on file.
7. Díez, M., et al. 2013; 26(1): 29-36.
I dessa fall utgörs den medicinska standard-
behandlingen av somatostatinanaloger (SSAs),
oktreotid eller lanreotid. Behandling med SSA har
som syfte att förhindra tumörtillväxt och spridning
av tumören samt lindra symptomen av en
okontrollerad hormonproduktion.
7
38
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Potential att bli ny standard-
behandling av GEP-NET
Camurus subkutana oktreotiddepå, CAM2029, är en långtidsverkande, oktreotid med hög
exponering under utveckling för behandling av neuroendokrina tumörer lokaliserade i mag-
tarmkanalen eller i bukspottskörteln – GEP-NET. CAM2029 är utformad med målet att förbättra
tumörkontroll, behandlingsbekvämlighet och livskvaliteten för patienter med GEP-NET jämfört
med nuvarande standardbehandlingar med första generationens somatostatinanaloger (SSAs).
I december 2023 avslutades rekryteringen av patienter i Camurus fas 3-studie SORENTO – den
hittills största randomiserade kliniska studien av en SSA i GEP-NET.
Adresserar behandlingsbördan med
nuvarande mediciner
Den medicinska standardbehandlingen för GEP-NET utgörs av SSAs,
depåer med oktreotid och lanreotid. Dessa mediciner binder till
receptorer på tumörcellerna och syftar till att förhindra tumörtillväxt,
samt att hämma överproduktion av hormoner och reducera symptom.
Men behandlingseffekten kan avta allteftersom sjukdomen
fortskrider,
vilket kan resultera i symptom och tumörtillväxt. I slutändan kan
och kräver detta ofta att patienten behöver övergå till aggressivare
behandlingar som strålning och kemoterapi, vilka kan ha mycket
negativ inverkan på patientens allmänhälsa och livskvalitet. Genom
att förbättra effekten, kan tiden innan övergången till mer aggressiva
behandlingar förlängas. Vidare måste nuvarande SSAs oftast admi-
nistreras av sjukvårdspersonal efter komplex tillblandning eller
temperering. Injektionerna ges intramuskulärt eller djupt subkutant
med hjälp av grova injektionsnålar.
CAM2029 administreras bekvämt med en förfylld injektionspenna,
utvecklad för enkel och flexibel injicering av patienten själv. Vidare
förvaras CAM2029 i rumstemperatur och är klar att användas direkt
utan behov av tillblandning eller temperering före administrering.
Dr Thor R. Halfdanarson är hematolog och medicinsk onkolog
vid Mayo Clinic i Rochester, Minnesota, USA. Hans klinik möter
årligen cirka 300-400 nya patienter med GEP-NET.
CAM2029
Dr Thor R. Halfdanarson
Hematolog och medicinsk onkolog
Mayo Clinic, Rochester, Minnesota, USA
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
GEP-NET, sjukdomsöversikt 37
CAM2029 för GEP-NET 38
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 40
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / CAM2029 FÖR GEP-NET
39
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
GEP-NET, sjukdomsöversikt 37
CAM2029 för GEP-NET 38
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 40
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / CAM2029 FÖR GEP-NET
Dr Halfdanarson
poängterar att även om standardbehandling med
SSAs kan vara effektiva i att kontrollera symptom och vara vältole
-
rerade, finns ett stort behov av nya behandlingsalternativ: ”Om det
skulle finnas en behandling med bättre effekt är det naturligtvis en
stor vinst. Även om effekten är likvärdig är potentialen att patienter
kan självadministrera hemma en stor framgång.”, säger han. ”Vi
har hundratals patienter som står på nuvarande SSAs och alla lyfter
samma hinder – de frekventa resorna till kliniken för behandling och
det faktum att injektionerna ofta är smärtsamma.”
Hög biotillgänglighet med potential
för förbättrad behandlingseffekt
Det primära målet i Camurus pågående SORENTO-studie
1
är att visa
på signifikant förbättrad progressionsfri överlevnad med CAM2029
jämfört med standardbehandling med oktreotid LAR och lanreotid
ATG.
Dr Halfdanarson är medlem av styrkommittén för SORENTO-
studien och lokal studieledare vid sin klinik. Att delta i studien menar
han var ett lätt beslut för kliniken: ”CAM2029 har väldigt lovande
farmakologiska egenskaper – det är ett nytt sätt att leverera en läke
-
medelssubstans som vi vet är effektiv med en fördelaktig säkerhets-
profil.”, säger han. ”Studieprotokollet är tydligt – något som attrahe-
rade mig, den vetenskapliga rationalen och frågorna är relativt enkla
och studiedesignen, som syftar till att visa på signifikant förbättrad
behandlingseffekt, är det rätta målet.”
CAM2029 har i tidigare kliniska studier visat på signifikant högre
biotillgänglighet av oktreotid, vilket ger en betydligt högre exponering
av den aktiva substansen jämfört med standardbehandling med
oktreotid LAR. Andra kliniska studier har indikerat att en ökad expone-
ring av oktreotid, högre än vad som uppnås med nuvarande godkända
läkemedel har potential att förbättra sjukdomskontroll hos patienter
med GEP-NET.
2,3
CAM2029 har potential att förbättra tumör- och
symptomkontroll, och förlänga tiden innan sjukdomsprogression.
Dr Halfdanarson menar att möjligheten till högre biotillgänglighet
är mycket attraktiv: ”Ser man till de farmakokinetiska kurvorna för
CAM2029 uppnår vi högre exponering än med nuvarande långtids-
verkande oktreotid. Detta kan leda till bättre symptom- och tumör-
kontroll.”, säger han. ”Och än viktigare besvara frågan om högre
plasmakoncentrationer kan förlänga tiden till sjukdomsprogression
– vilken är det som är SORENTO-studien syftar till att besvara.”
Reducerad behandlingsbörda genom
möjlighet att självadministrera
Den bekväma självadministreringen av CAM2029 är enligt
Dr Halfdanarson en annan viktig aspekt. ”Att kunna göra så mycket
som möjligt hemifrån är otroligt viktigt, särskilt för geografiskt
stora och glest befolkade områden som USA, där många av våra
patienter måste köra 2-3 timmar en gång i månaden eller ännu
oftare för att få sin behandling.”, säger han. ”För patienter med
tumörer som NET kan den förväntade livslängden vara lång och
bekvämlighet när det gäller att minska frekvensen av besök till
kliniken är därför väldigt viktig.”
Responsen från patienter som har provat injektionspennan
har varit mycket positiv. ”Jag har till och med haft patienter som
menat att de aldrig skulle kunna självadministrera, men efter en två
gånger är det ingen stor sak.”, säger han.
Bidra med det som är viktigast för patienterna
Baserat på diskussioner med sina patienter och patientorganisa-
tioner, har Dr Halfdanarson efter pandemin noterat ett ökat fokus
på livskvalitet: ”Frågan om 'kan detta hjälpa mig att leva ett bättre
liv' är förmodligen idag lika vanlig som 'kan detta hjälpa mig att
leva längre'. Min uppfattning är att patienter tänker mycket mer
på livskvalitet än tidigare.”, säger han.
SORENTO har varit en spännande studie att delta i – patienterna
är verkligen entusiastiska.”, avslutar Dr Halfdanarson.
CAM2029 är också under utveckling för behandling av akromegali
och polycystisk leversjukdom, se sidorna 32 och 43.
Referenser
1. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/ NCT05050942?cond=NCT05050942&draw=2&rank=1
2. Sharp AJ, et al. European Endocrinology. 2020;16(2):93-95.
3. Diamantopoulos LN, et al. Neuroendocrinology. 2021;111(7):650-659. doi:10.1159/000509420.
4. Tiberg F., et al. Br J ClinPharmacol. 2015; 80(3): 460-472.
CAM2029 utvärderas
för ökad progressionsfri
överlevnad och behandlings-
bekvämlighet för patienter
med GEP-NET
Nyckelegenskaper
Subkutan dosering och snabb och
långtidsverkande effekt
4
Cirka femfaldig dosjusterad plasma-
exponering av oktreotid jämfört med
octreotid LAR
Utvärderas för förlängd progressionsfri
överlevnad jämfört med standard-
behandling
Enkel självadministration med förfylld
injektionspenna
Förvaring i rumstemperatur
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
GEP-NET, sjukdomsöversikt 37
CAM2029 för GEP-NET 38
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling
40
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
NEUROENDOKRINA TUMÖRER / CAM2029 FÖR GEP-NET, KLINISK UTVECKLING
CAM2029 utvärderas i en pågående fas 3-studie, SORENTO (Subcutaneous
Octreotide Randomized Efficacy in Neuroendocrine TumOrs)
1
som ett
potentiellt nytt behandlingsalternativ för GEP-NET. Studiens primära mål
är att visa på ökad progressionsfri överlevnad med CAM2029 jämfört
med nuvarande standard- och förstahandsbehandling av GEP-NET.
CAM2029 Klinisk utveckling
SORENTO
SORENTO är en registreringsgrundande, randomiserad, aktiv-kontrollerad
fas 3-studie som utvärderar behandlingseffekt och säkerhet av CAM2029
jämfört med dagens standardbehandling med oktreotid LAR eller lanreotid
ATG i patienter med metastaserad eller icke resektabel GEP-NET. Det är
den största randomiserade kliniska studien av en somatostatinanalog som
genomförts i GEP-NET. Studien involverar omkring 100 kliniska center
USA, Europa, Asien och Australien. Rekryteringen av patienter slutfördes
under 2023 med 332 patienter randomiserade till behandling med antingen
CAM2029 eller nuvarande standardbehandling. Vid sjukdomsprogression i
den randomiserade delen erbjuds samtliga patienter att fortsätta i en öppen
förlängd del av studien med intensifierad behandling med CAM2029.
1. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05050942?-
cond=NCT05050942&draw=2&rank=1
Subcutaneous Octreotide Randomized
Efficacy in Neuroendocrine TumOrs
40
Design: Randomiserad, multicenter, öppen,
aktiv-kontrollerad fas 3-studie
Studiedeltagare: 332 patienter med metastaserad eller
icke resektabel GEP-NET, grad 1-3
Primärt utfallsmått: Signifikant förbättrad progressionsfri
överlevnad (PFS) för CAM2029 jämfört med oktreotid LAR
eller lanreotid ATG utvärderat efter 194 fall av tumör-
progression eller dödsfall
Sekundära utfallsmått: Generell överlevnad, ett flertal
relevanta patientrapporterade utfallsmått (t ex. behandlings-
tillfredsställelse, livskvalitet), plasmakoncentration av
oktreotid och säkerhet
Status: Pågående med slutförd patientrekrytering
Övergripande studieresultat uppskattas komma
under första halvåret 2025
N=332
1:1
Screening
R
Upp till 28 dagar Dag 1 Primärt effektmått
Randomiserad period Förlängningsperiod
Uppföljning överlevnad
(upp till 2 år efter primär
PFS-analys)
oktreotid LAR eller lanreotid ATG
CAM2029
jlighet att byta till CAM2029
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
41
Polycystisk
leversjukdom
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / ÖVERSIKT
Polycystisk leversjukdom (PLD) är en sällsynt, genetisk och kronisk sjukdom
som karaktäriseras av progressiv tillväxt av cystor i levern, vilka kan orsaka
allvarliga symptom och resultera i kraftigt försämrad livskvalitet.
Sjukdomens svårighetsgrad påverkas av ålder och kön, där kvinnor i högre
grad än män drabbas av symptomatisk och allvarlig sjukdom.
1,2
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
PLD, sjukdomsöversikt 42
CAM2029 för PLD 43
CAM2029 PLD klinisk utveckling 44
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Referenser
1. Gevers, T.J., et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 10(2): 101-8, 2018.
2. Van Keimpema L., et al. Liver int. 31(1):92-8, 2011.
3. van Aerts RMM, et al. J Hepatol. 68(4):827-37, 2018.
4. Leao, R.N., et al. BMJ Case Rep. 2014.
Kvinnor är överrepresen-
terade bland patienter
med symptom och
allvarlig sjukdom
2
beräknas drabbas av PLD
1,4
1
1
00
000
3
0
år
Genomsnittsåldern
vid diagnos
för PLD är i 30-årsåldern
3
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
42
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
PLD, sjukdomsöversikt 42
CAM2029 för PLD 43
CAM2029 PLD klinisk utveckling 44
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / PLD, SJUKDOMSÖVERSIKT
Referenser
1. Gevers TJ, et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2013;10(2):101-8.
2. Leao RN, et al. BMJ Case Rep. 2014; 2014: bcr2013202003.
3.
Abu-Wasel B.,
et al.
World J Gastroenterol, 2013. 19(35): p. 5775-86.
4. Perugorria MJ, et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol.
2014;11(12):750-61.
5. Neijenhuis MK, et al. United European
Gastroenterol J. 2018;6(1):81-88.
6. Cnossen WR, et al. Orphanet J Rare Dis. 2014;9: 69.
7. Van Keimpema L., et al. Liver int. 31(1):92-8, 2011.
8. Gevers T. J. G., et al. Liver Int. May;35(5):1607-14, 2015.
9. Pisani A., et al. Clin Gastroenterol Hepatol.
Jul;14(7):1022-30, 2016.
1
0
. van Aerts RMM, et al. J Hepatol. 68(4):827-37, 2018.
11. In the US, EU4 and UK. Global Life Sciences report 2020;
data on file.
Polycystisk leversjukdom
Polycystisk leversjukdom (PLD) är en sällsynt, genetiskt betingad, kronisk sjukdom som
karaktäriseras av progressiv tillväxt av multipla (>10) vätskefyllda cystor i levern, vilka kan
orsaka allvarliga symptom och resultera i kraftigt försämrad livskvalitet för patienten.
Sjukdomen drabbar ungefär 1 av 100 000 personer.
1,2
PLD leder till en förstoring av levern som i sin tur kan orsaka allvarliga
symptom som smärta och obehag i buken, illamående, andnöd, tidig
mättnadskänsla och så kallad gastroesofageal reflux (halsbränna
och sura uppstötningar). Sjukdomen kan också leda till sällsynta
komplikationer såsom blödningar, infektioner och bristningar av
levercystor.
3-6
Bidragande faktorer till sjukdomens svårighet är ålder och kön;
högre ålder korrelerar positivt med både storleken på cystorna och
antalet, och kvinnor är överrepresenterade bland symptomatiska
patienter.
6-9
De flesta patienter med PLD diagnostiseras i 30-årsåldern
efter att ha rapporterat en plötslig och accelererande ökning av
midjemåttet tillsammans med andra PLD-relaterade symptom.
10
Idag lever uppskattningsvis 37 000 personer i USA, EU4
(Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien) och Storbritannien med
måttlig till svår symptomatisk PLD och det finns ingen godkänd
farmakologisk behandling av sjukdomen i EU eller USA.
11
Symptom
Smärtor och obehag i buken
• Andnöd
Tidig mättnadskänsla
Gastroesofageal reflux (halsbränna
och sura uppstötningar)
Sällsynta komplikationer: Blödningar,
infektioner eller bristningar i levercystorna
Diagnos
För att diagnostisera PLD används olika typer av
bilddiagnostik. De flesta patienterna med PLD är
asymptomatiska och diagnostiseras av tillfällighet.
7
Behandling
Kirurgisk behandling kan hos vissa patienter
minska symptomen genom att minska levervolymen.
Det finns idag inget godkänt medicinskt behand-
lingsalternativ för patienter med PLD.
37 000 personer i USA, EU4 och
Storbritannien uppskattas leva
med symptomatisk PLD
11
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
43
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
PLD, sjukdomsöversikt 42
CAM2029 för PLD 43
CAM2029 PLD klinisk utveckling 44
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / CAM2029 FÖR PLD
Idag lever uppskattningsvis 37 000 personer i USA, EU4 (Frankrike,
Tyskland, Italien, Spanien) och Storbritannien med måttlig till svår
symptomatisk PLD och behovet av effektiva behandlingslösningar
för dessa patienter är stort.
1
CAM2029 har potential att bli den
första godkända medicinska behandlingen för patienter med
denna svåra sjukdom.
CAM2029 kombinerar snabb och kontrollerad frisättning av
oktreotid med möjlighet till bekväm självadministrering av patien
-
ter med en förfylld injektionspenna. Kliniska studier har visat
behandling med somatostatinanaloger (SSA), som oktreotid kan
reducera sjukdomssymptomen genom att minska tillväxten av
cystor, sekretion av vätska i levern och levervolym.
2,3
Under 2023 fortskred rekryteringen av patienter i Camurus
randomiserade, dubbelblinda, placebokontrollerade fas 2/3-studie
POSITANO (POlycystic liver Safety and effIcacy TriAl with subcuta
-
Neous Octreotide)
4
som utvärderar behandlingseffekt och säkerhet
av CAM2029 jämfört med placebo i patienter med symptomatisk
Polycystisk leversjukdom (PLD) är en sällsynt och allvarlig sjukdom för vilken det idag inte
finns någon godkänd medicinsk behandling. Camurus utvecklar en långtidsverkande depå-
formulering av oktreotid, CAM2029, för att behandla patienter med symptomatisk polycystisk
leversjukdom (PLD). Målet är att bidra till reduktion av levervolym, minskade sjukdomssymptom
och ökad livskvalitet.
För behandling av symptomatisk
polycystisk leversjukdom
CAM2029
Referenser
1. Global Life Sciences report 2022; data on file.
2. Gevers TJ, et al. Curr Opin Gastroenterol. 2011;27:294–300.
3. Garofalo C., et al. Sci Rep. 2021 Dec 6;11(1):23500.
4. https://clinicaltrials.gov/study/NCT05281328
5. https://www.accessdata.fda.gov/scripts/opdlisting/
oopd/detailedIndex.cf-m?cfgridkey=836621
PLD. Patientrekryteringen avslutades i början på 2024 och över-
gripande resultat väntas under första halvåret 2025. Läs mer om
POSITANO på sidan 44.
Utöver PLD undersöks i POSITANO även behandlingseffekt
av CAM2029 på polycystisk njursjukdom (ADPKD), vilken ofta
är associerad med PLD och en betydligt större indikation i antal
patienter.
Den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA) har beviljat
särläkemedelsstatus för CAM2029 för behandling av PLD i USA.
5
Nyckelegenskaper
Bekväm subkutan självadministrering
med injektionspenna
Hög systemisk exponering av oktreotid
Mål att reducera och stabilisera lever-
och cystvolym utan kirurgiskt ingrepp
För att behandla symptom och öka
livskvalitet för patienter med PLD
Potential att bli den första godkända
farmakologiska behandlingen av PLD
CAM2029 – potential att bli
första effektiva farmako-
logiska behandlingen för
patienter med PLD
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
PLD, sjukdomsöversikt 42
CAM2029 för PLD 43
CAM2029 PLD klinisk utveckling 44
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM / CAM2029 PLD KLINISK UTVECKLING
CAM2029 utvärderas för behandling av polycystisk leversjukdom (PLD) i en
pågående fas 2/3-studie, POSITANO (Polycystic liver Safety and efficacy TriAl
with subcutaneous Octreotide).
1
Studiens primära och första sekundära
utfallsmått utgörs av stabilisering och reduktion av levervolym samt minskning
av sjukdomssymptom med CAM2029 jämfört med placebo.
CAM2029 Klinisk utveckling
POSITANO
POSITANO är en randomiserad, placebokontrollerad fas 2/3-studie för att
utvärdera effekt och säkerhet av oktreotid subkutan depå (CAM2029) i
patienter med symptomatisk PLD. Studiedeltagare från 11 kliniska centra
i USA och Europa randomiseras till behandling med CAM2029 i två olika
dosgrupper eller till placebo. Efter behandling under 52 veckor erbjuds
deltagare i studien att fortsätta behandlingen med CAM2029 i en förlängd
studieperiod om 120 veckor.
Design: 52-veckors, randomiserad, placebokontrollerad,
dubbelblind fas 2/3-studie
Studiedeltagare: 71 patienter med symptomatisk PLD
Primärt effektmått: Förändring från baslinjen i längdjusterad levervolym
Sekundära utfallsmått: Förändring av självrapporterade PLD-symptom
(PLD-S*), ett flertal andra patientrapporterade utfall (PRO) för
PLD-symptom och livskvalitet, plasmanivåer av oktreotid,
kerhet och tolerans
Status: Pågående med samtliga patienter rekryterade
Övergripande studieresultat förväntas under första halvåret 2025
POlycystic liver Safety and efflcacy TriAl
with subcutaNeous Octreotide
* PLD-S är ett nytt frågeformulär för att utvärdering av
patient-rapporterade symptom relaterade till PLD som
utvecklats av Camurus baserat på diskussioner med den
amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA
1. https://clinicaltrials.gov/study/NCT05281328
Screening
Dag 1 Dubbelblind, randomiserad period
Placebo
CAM2029 dosgrupp 1
CAM2029 dosgropp 2 CAM2029
N
=
71
1:1:1
R
Vecka 53 Öppen förlängningsperiod
Uppföljning
säkerhet
Vecka 181Vecka 173
44
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
45
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
YTTERLIGARE KLINISKA PROGRAM
Aktiviteter i andra utvecklingsprogram under 2023:
CAM2038 – Livscykelutveckling
Utöver arbetet med att öka tillgängligheten till Buvidal pågick under
2023 livscykelarbete för att utvärdera ny klinisk metodologi, nya
formuleringar och en möjlig indikationsutvidgning för Buvidal till
kronisk smärta i patienter med opioidberoende, baserat på positiva
data från en randomiserad, dubbelblind fas 3-studie vilken visat på
signifikant behandlingseffekt i patienter med kronisk ländryggs-
smärta. Under 2024 kommer fokus vara på start av en ny klinisk
studie av överföring av patienter från metadon till Buvidal och
utvärdering av en ny formulering med längre duration.
CAM4072 – Genetiska fetmasjukdomar
(Rhythm Pharmaceuticals)
Camurus licenspartner Rhythm Pharmaceuticals utvecklar
CAM4072, en subkutan veckodepå av setmelanotid, för behandling
av flera sällsynta genetiskt betingade fetmasjukdomar. Målet är att
kunna erbjuda patienter en enklare och bekvämare doseringsregim
med möjlighet till förbättrad behandlingsföljsamhet. CAM4072 har
studerats i en fas 1-studie och en fas 2-studie i personer med grav
övervikt. Under 2023 slutförde Rhythm en fas 3-studie av CAM4072 i
patienter med genetisk fetmasjukdom, inklusive Bardet-Biedls (BBS)
syndrom, som tidigare behandlats med dagligt doserad setmelanotid.
Övergripande resultat väntas under första halvåret 2024.
CAM2032 – Prostatacancer
CAM2032 är en långtidsverkande produktkandidat med leuprolid som
utvecklas för behandling av prostatacancer. Produkten är designad för
bekväm självadministrering. CAM2032 har utvärderats i två fas 2-studier
i patienter med prostatacancer. Endometrios och tidig pubertet är
exempel på möjliga tilläggsindikationer för CAM2032.
Ytterligare kliniska program
CAM2043 – Raynauds fenomen och
Pulmonell arteriell hypertension
CAM2043 är en långtidsverkande subkutan depå av treprostinil som
utvecklas för veckovis självadministrering för behandling av pulmo
-
nell arteriell hypertension och Raynauds fenomen. CAM2043 har
utvärderats i en avslutad fas 1-studie som utvärderade farmako-
kinetik, säkerhet och tolerans av veckovisa subkutana injektioner
av CAM2043 samt i en fas 2-studie för behandling av Raynauds
fenomen sekundärt till systemisk skleros. Resultat från studien
har under året presenterats vid konferensen British Society for
Rheumatology, 24-25 april i Manchester, Storbritannien.
1
CAM2047 – Cytostatika-inducerat
illamående och kräkningar (CINV)
CAM2047 utvecklas som en långtidsverkande subkutan depå av
granisetron för behandling av både akut och fördröjd CINV, en
biverkning vid cancerbehandling som drabbar ett stort antal cancer
-
patienter varje år. CAM2047 har utvärderats i en fas 1-studie.
CAM4071 – Endokrina sjukdomar
CAM4071 är en ny långtidsverkande formulering av pasireotid,
en andra generationens SSA, som ingår i godkända produkter för
behandling av akromegali och Cushings syndrom. CAM4071 har
studerats i en öppen, aktivkontrollerad, doseskalerande fas 1-studie
som utvärderat farmakokinetik, farmakodynamik och säkerhet av
CAM4071 i friska studiedeltagare. Studieresultaten som visar på
dosrelaterad långtidsverkande frisättning och biomarköreffekter har
nyligen publicerats i tidskriften Endocrine.
2
Parallellt har ett antal
prekliniska studier genomförts för att utvärdera CAM4071 ensam
och i kombination med andra aktiva substanser.
Referenser
1. Herrick, A. L., et al. Rheumatology. 62(2), published 24 Apr,
2024. https://doi.org/10.1093/rheumatology/kead104.190
2. Johnsson, M., et al. Published 29 Feb, 2024.
DOI: 10.1007/s12020-024-03741-3.
46
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Teknologi och
partnerskap
TEKNOLOGI/FLUIDCRYSTAL TEKNOLOGIPLATTFORM
Långtidsfrisättning av
läkemedelssubstanser
Camurus unika FluidCrystal-teknologi har validerats genom fler än 25 kliniska studier och flera
marknadsgodkännanden, inklusive Buvidal för behandling av opioidberoende. FluidCrystal är
letablerat kommersiellt och vid utgången av 2023 hade mer än två miljoner doser av läkemedel
eller läkemedelskandidater baserade på FluidCrystal administrerats till patienter runt om i världen.
Långtidsfrisättning med möjlighet
till självadministrering
Teknologin inkluderar en flytande formulering av lipider och aktiv
läkemedelssubstans som enkelt kan administreras med hjälp av en
konventionell förfylld spruta eller med en injektionspenna, vilket
undviker komplicerade blandningssteg. Vid administreringen
bildas en läkemedelsdepå vid injektionsstället.
FluidCrystal injektionsdepå ger en förlängd frisättning och lång-
tidsverkande behandlingseffekt, vilket underlättar för patienten då
administrering av läkemedlet behöver ske mindre frekvent och
dessutom minskar dygnsvariationen med avseende på läkemedels-
exponering. Detta kan leda till förbättrade behandlingsresultat,
minskad behandlingsbörda och ökad livskvalitet.
Camurus injektionspenna har introducerats i pågående
utvecklingsprogram för CAM2029 och erbjuder ett enklare och
bekvämare sätt för patienten att själv ta sitt läkemedel. Detta
kan bidra till ökad självkontroll, flexibilitet och bättre följsamhet.
Verkningssätt
Vid kontakt med vävnadsvätska omvandlas den lipidbaserade
vätskan omedelbart till en flytande kristallin gel som effektivt
kapslar in den aktiva substansen. Läkemedelssubstansen
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
FluidCrystal teknologiplattform 46
Utvecklingsmodell 48
Partnerskap 49
Partnerstrategi 49
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
FluidCrystal
47
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 TEKNOLOGI/FLUIDCRYSTAL TEKNOLOGIPLATTFORM
Camurus förfyllda injektionspenna
som möjliggör bekväm självadministrering
H
2
O
tid
plasmakoncentration
3. Långsam frisättning av läkemedelssubstans 4. Fortsatt frisättning i takt med att gelmatrisen
bryts ner tills dess att den helt försvinner
2. Inkapsling i flytande kristallin gel som bildas
vid upptag av vatten från vävnad
1. Injektion av flytande formulering med hjälp av
förfylld spruta eller injektionspenna
frisätts sedan långsamt med kontrollerad hastighet under tiden
som lipidmatrisen succesivt bryts ner av enzymer i vävnaden.
Frisättningstiden kan styras från några dagar till veckor eller
månader beroende på lipidsammansättning och andra faktorer.
Ingen kemisk modifiering av läkemedelssubstansen krävs.
Läkemedelsutveckling med lägre risk
Genom att kombinera FluidCrystal med väletablerade läkemedels-
substanser med dokumenterad effekt och säkerhet kan nya paten-
terade mediciner tas fram snabbare, till en lägre kostnad och
till en lägre risk jämfört med utveckling av läkemedel med nya
aktiva substanser.
Nyckelegenskaper
Enkel och bekväm dosering
Hög behandlingsföljsamhet
Anpassad till förfyllda sprutor
och injektionspennor
Kontrollerad läkemedelsfrisättning
över lång tid
Liten injektionsvolym med tunn nål
Standardiserad tillverkningsprocess
Kompatibel med småmolekyler,
peptider och proteiner
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
FluidCrystal teknologiplattform 46
Utvecklingsmodell 48
Partnerskap 49
Patentstrategi 49
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
48
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
2
3
4
5
1
Nya utvecklingsprojekt
Camurus arbetar kontinuerligt med att utvärdera nya produktmöjlig-
heter där den validerade FluidCrystal formuleringsteknologin och
utvecklingsexpertisen kan användas för att skapa nya och förbättrade
läkemedel. Nya läkemedelskandidater analyseras noggrant med fokus
på fem nyckelkriterier (se höger). När dessa uppfylls utvärderas läke
-
medelskandidaten i prekliniska studier mot den önskade produktpro-
filen, bland annat med avseende på dosbehov, tillverkning, stabilitet
och frisättning in vivo.
Effektiv utveckling
Genom att använda redan etablerade läkemedelssubstanser med
väldokumenterad klinisk effekt och säkerhet förenklas utvecklingen
och förkortade regulatoriska registreringsvägar möjliggörs. Därmed
kan utvecklingstider, kostnader och risker väsentligen reduceras.
Effektiv utveckling av innovativa
kemedelsprodukter
FluidCrystal är Camurus unika patentskyddade teknologiplattform som i kombination med
nya eller redan etablerade aktiva substanser skapar nya innovativa läkemedel med förbättrade
egenskaper och behandlingseffekter. Syftet är att hjälpa patienter med allvarliga och kroniska
sjukdomar till bättre behandlingsresultat och förbättrad livskvalitet, och även förbättra
resursanvändningen inom sjukvården.
Godkännandena av Buvidal vecko- och månadsdepå har validerat
FluidCrystal-teknologin och markant minskat de regulatoriska riskerna
kopplade till godkännanden av Camurus nästa generations produkter.
Förbättrade behandlingsresultat
Behandlingseffekten av många läkemedel är idag inte fullt utnyttjad
på grund av till exempel dåligt optimerad farmakokinetik och biotill
-
gänglighet eller bristande behandlingsföljsamhet. FluidCrystal-
teknologin möter dessa utmaningar genom att förbättra den terapeu-
tiska effekten och följsamheten till behandlingen vilket väsentligen
kan förbättra behandlingsresultaten till nytta för patienter, sjukvårds-
system och samhälle. Camurus har även utvecklat en injektionspenna
som erbjuder möjlighet till bekväm självadministrering, i de fall där
indikationen tillåter, vilket kan leda till förenklad behandling och
mindre börda för patienten och sjukvården.
TEKNOLOGI/UTVECKLINGSMODELL
Varje ny produktkandidat
analyseras noggrant med fokus på
fem nyckelkriterier:
Teknologimatch
Tidseffektiv klinisk utveckling
Exklusivitet och patentskydd
Marknadspotential
Medicinskt behov
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
FluidCrystal teknologiplattform 46
Utvecklingsmodell 48
Partnerskap 49
Patentstrategi 49
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 TEKNOLOGI/PARTNERSKAP OCH PATENTSTRATEGI
Partnerskap
För att ytterligare kunna öka vår utvecklingskapacitet och kommer-
siella räckvidd ingår Camurus partnerskap med läkemedelsföretag
som har ledande positioner eller ett strategiskt fokus på relevanta
marknader och terapiområden. Camurus söker kontinuerligt efter
nya partnerskapsmöjligheter för företagets godkända produkter,
utvecklingsprogram och unika FluidCrystal-teknologi. Dessutom
utvärderas även möjligheter till in-licensiering eller förvärv av till
-
gångar som är synergistiska med företagets långsiktiga strategi.
Camurus nyckelpartners inkluderar:
Braeburn – Rättigheter till Brixadi (CAM2038) långtidsverkande
buprenorfin i Nordamerika för behandling av opioidberoende.
Aktiv patentstrategi
Camurus strategi avseende immateriella rättigheter inkluderar alla
större läkemedelsmarknader. Camurus hanterar patent, know-how,
företagshemligheter och varumärken etc. för att skydda företagets
teknologi och produkter.
Företagets patentportfölj omfattar olika aspekter av formulerings-
teknologin samt produkter och produktkandidater och dess använd-
ningsområde, och består för närvarande av ungefär 460 beviljade
patent.
Patenttid och omfång varierar beroende på produkt, tillämpning
och geografiskt område. I USA väntas de första patentutgångarna
ske under 2027, medan andra viktiga patent för produkter och
teknologin sträcker sig till 2032-2037, med möjlighet till ytterligare
exklusivitet genom pågående patentansökningar.
Företaget har också en omfattande know-how och företags-
hemligheter kring viktiga aspekter rörande formuleringsteknologin,
dess ingående komponenter, tillverkningsaspekter, olika tillämp
-
ningar, förpackningar och stabilitet.
Varumärkesregistreringar används för att skydda våra
varumärken.
Rhythm Pharmaceuticals – Globala rättigheter till CAM4072,
veckoformulering av setmelanotid baserad på FluidCrystal,
för behandling av genetiskt betingade fetmasjukdomar.
NewBridge Pharmaceuticals
– Distributionsrättigheter till Buvidal
(CAM2038) i 12 länder i Mellanöstern och Nordafrika (MENA).
Därutöver tillkommer ett flertal samarbeten med olika internationella
läkemedelsbolag kring FluidCrystal-teknologin samt ett större antal
akademiska samarbeten kring Camurus produkter och forsknings-
och utvecklingsprojekt.
49
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
FluidCrystal teknologiplattform 46
Utvecklingsmodell 48
Partnerskap 49
Patentstrategi 49
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
50
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhet
INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
Camurus uppdrag att förbättra livet för patienter med svåra och kroniska sjukdomar har ett tydligt
hållbarhetsperspektiv. Vi strävar efter att förbättra behandlingsutfall, livskvalitet och självständighet
r patienter, stödja vårdgivare och skapa samhällsnytta genom att utveckla och ge tillgång till
innovativa, kostnadseffektiva, långtidsverkande läkemedel. I vårt uppdrag ingår att bedriva verksam-
heten på ett långsiktigt hållbart sätt. Ambitionen är att skapa patient- och samhällsnytta parallellt
med att risker och miljöpåverkan minimeras i hela värdekedjan och de ökande förväntningarna
från våra intressenter uppfylls.
llbarhetsrapport
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Om hållbarhetsrapporten
I enlighet med Årsredovisningslagen 6 kap. har Camurus AB, under
styrelsens ansvar, upprättat denna hållbarhetsrapport. I dokumentet
ingår vår hållbarhetsrapport och lagstadgade årsredovisning för 2023.
Camurus hållbarhetsrapport på sidorna 50-75 följer det finansiella
räkenskapsåret och publiceras årligen. Redovisningskraven relaterade
till ”Corporate Sustainability Reporting Directive ” (CSRD) implemen-
teras kontinuerligt med målet att uppfylla samtliga krav i CSRD till
årsredovisningen 2025.
Patienter
Medarbetare Miljö
Ansvarsfullt företagande
51
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
2045
2025
2024
2023
2022
2021
2035
Dubbel väsentlighetsanalys
Förbättrad hållbarhets-
rapportering – fullt ut
anpassad till CSRD
Medlem i FN:s
Global Compact
CSRD: Gapanalys
Hållbarhets-
ledningsystem
Hållbarhetsrisk-
hanteringsprocess för
leverantörer
Uppdaterad väsent-
lighetsanalys
Visselblåsar-
plattform
Antikorruptions-
policy implemen-
terad
Hållbarhetsstrategi
Västentlighets- och
SDG-analys
Avslutad kartläggning
växthusgasutsläpp i
värdekedjan
Dubbel väsentlig-
hetsanalys
Netto noll växhusgasutsläpp (scope
1, 2 and 3). Resterande växthusgas-
utsläpp som inte kan reduceras
kommer attklimatkompenseras
2045 och framöver
Reducerade scope 1 och 2
CO2-utsläpp med minst
50% jämfört med 2023
Reducerade scope 3
CO2-utsläpp med 40%
jämfört med 2023
Vår hållbarhetsresa
Noterbara framsteg i Camurus hållbarhetsarbete under 2023
Rekrytering av Director Sustainability
Camurus antogs som medlem i FN:s Global Compact och kommer med start 2024
regelbundet redovisa framsteg i företagets efterlevnad av Global Compacts 10 principer
Camurus ramverk för hållbarhet och rapportering vidareutvecklades med utökade
policys och ett ledningssystem (inkl. miljöledningssystem) för verksamheten
Camurus uppförandekod (”Code of Conduct”) uppdaterades
Uppförandekoden för leverantörer och processer för uppföljning och
riskhantering av leverantörernas hållbarhetsarbete och status utvecklades
Camurus medarbetare utbildades avseende företagets
hållbarhetspolicy och arbete
Camurus upptogs som Nasdaq ESG Transparency Partner
Camurus ESG-rankning förbättrades
1
Camurus har höga ambitioner när det gäller företagets hållbarhetsarbete och strävar
efter kontinuerliga förbättringar av våra insatser och resultat mot långsiktig hållbarhet.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Referenser
1. https://www.camurus.com/sv/media/pressmeddelanden/2023/
camurus-erhaller-forbattrad-esg-rankning-fran-sustainalytics/
LÄS MER OM VÅRT HÅLLBARHETSARBETE
PÅ CAMURUS HEMSIDA
52
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Camurus fyra
fokusområden
Ambitioner
Väsentliga hållbarhetsaspekter
Hållbarhetsmål 2026 (om inget annat årtal anges)
Patienter
Alltid sätta patienten i
centrum av vår verksamhet
Patienthälsa och säkerhet (inklusive
ansvarsfull produktmärkning)
• Innovation
Tillgång till läkemedel
Etisk forskning och utveckling (inklusive
etiska kliniska studier och djurskydd)
Nå 100 000 patienter i behandling med Buvidal
1
Genomföra årliga projekt med syfte att minska stigma för patienter
Ta minst ett nytt läkemedel till regulatoriskt godkännande
Medarbetare
Bibehålla en inkluderande,
diversifierad och öppen arbetsmiljö
där medarbetare kan växa och bidra
till våra mål och visioner
Goda arbetsvillkor i Camurus verksamhet
(inklusive arbetsmiljö och säkerhet,
jämställdhet och mångfald, arbetsvillkor
och individuell utveckling)
Frisknärvaro över 97 %
Könsfördelning på styrelse och ledningsnivå skall reflektera företaget som helhet (±20%)
Miljö
Utveckla vår verksamhet med
minimal miljöpåverkan i hela
värdekedjan
• Klimatförändringar
• Miljöpåverkan
(inklusive läkemedel i miljön)
Reducera scope 1 och 2
2
växthusgasutsläppen med minst 50%
4
senast 2035
Reducera utvalda scope 3
3
växthusgasutsläpp med minst 40%
4
senast 2035
Netto noll växthusgasutsläpp (scope 1, 2 och 3) senast 2045
5
Från och med 2024 och framåt ska minst 80% av den använda energin inom Camurus verksamhet komma från förnybara källor
Övergången från bilar med förbränningsmotordrift till elbilar bör ske så snabbt som möjligt
6
:
Från 2024 skall nya förmånsbilar vara elbilar; Övergång av tjänstebilar till elbilar i de nordiska länderna till 2030; Övergång av
tjänstebilar till elbilar i andra europeiska länder senast 2035; Övergång av tjänstebilar till elbilar i alla andra länder till 2040.
Ansvarsfullt
företagande
Alltid bedriva vår verksamhet
och interaktion med intressenter
på ett etiskt, ansvarsfullt och
respektfullt sätt
Hållbarhet i leverantörskedjorna
Antikorruption och konkurrenshämmande
beteende (inklusive transparens)
Ansvarsfull marknadsföring av produkter
Årlig utbildning av samtliga Camurus anställda och konsulter i företagets uppförandekod
och relaterade ämnen, såsom antikorruption och dataskydd
Säkerställa en öppen kultur där anställda känner trygghet med att påtala misstänkta tjänstefel,
inklusive korruption, samt ett robust ramverk för att monitorera och åtgärda eventuella problem
Redovisa värdeöverföringar till hälso-och sjukvården enligt för Camurus gällande industrikod samt på frivillig basis
External framwork
UN:s SDGs
Hållbarhetstrategi
Referenser
1. Buvidal (Europa, Australien, MENA).
2. Scope 1-utsläpp omfattar direkta utsläpp från ägda eller kontrollerade källor.
Scope 2-utsläpp omfattar indirekta utsläpp från generering av köpt energi.
3. Scope 3-utsläpp omfattar alla indirekta utsläpp (exkl. scope 2) som före-
kommer i företagets värdekedja, uppströms och nedströms.
För att läsa mer om hur
Camurus verksamhet bidrar
till FN:s globala hållbarhets
-
mål se Camurus SDG analys
INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
FÖR MER INFORMATION OM PRESTANDA 2023,
SE RESULTATINDIKATORER SIDORNA 72-75
4. Jämfört med 2023.
5. Resterande växthusgasutsläpp som inte kan reduceras
kommer att klimatkompenseras 2045 och framöver.
6. Där det är tekniskt genomförbart.
För Camurus fyra fokusområden och med utgångspunkt i FN:s globala hållbar-
hetsmål har företaget fastställt ambitioner med tillhörande mål, nyckeltal och
aktiviteter (se tabell nedan). Under 2023 har Camurus genomfört en översyn av
hållbarhetsmålen, vilket resulterat i att flera av målen justerats.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
53
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
Under 2023 uppdaterades Camurus väsentlighetsanalys. Analysen
omfattar hela Camurus värdekedja och metodiken är baserad på
internationella riktlinjer utgivna av SASB (Sustainability Account
-
ing Standards Board), GRI (Global Reporting Initiative) och OECD
(Organisationen för ekonomiskt samarbete och utveckling).
Camurus genomförde hållbarhetsfokuserade intressent
-
dialoger via möten, enkäter och intervjuer med medarbetare,
investerare, finansiella institutioner, kunder och leverantörer.
Omvärldsanalyser och skrivbordsgranskningar genomfördes
kopplade till branschorganisationer, myndigheter, lagstiftande
organ, upphandlingskrav, konkurrenter, tredjeparts ESG-rankings
-
aktörer samt Nasdaq. Bilden nedan beskriver Camurus process för
genomförande av materialitetsanalysen.
Väsentlighetsanalysen bekräftar att Camurus ska fokusera på
de områden som utgör Camurus kärnverksamhet såsom ansvars
-
full forskning och läkemedelsutveckling, hög tillgänglighet till
behandlingar för patienter samt hög patient- och produktsäker
-
het. Resultatet visar även på ett behov av ett proaktivt arbete med
miljö- och klimatfrågor, förebyggande av miljöförstöring samt
goda arbetsvillkor. Även arbetet för att skapa mer hållbara leveran
-
törskedjor och förebygga och avhjälpa korruption ska vara viktiga
delar i Camurus hållbarhetsarbete.
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
Följande hållbarhetsområden bedöms inte som
väsentliga för Camurus verksamhet
Vatten: Camurus verksamhet eller den kontrakterade tillverk-
ningen av Camurus produkter är ej vattenintensiv och vatten-
försörjningen där verksamheterna är lokaliserade är bra.
Biologisk mångfald och markanvändning:
Camurus verksamhet
eller tillverkningen av Camurus produkter sker ej i eller nära
skyddsvärda områden med hög biologisk mångfald och
påverkar därför inte den biologiska mångfalden. Icke syntetisk
tillverkning av råvaror såsom lipider (oljor såsom soja) bedöms
kunna ha potential att påverka den biologiska mångfalden,
klimatet och mänskliga rättigheter lokalt vid odling av råvaran.
Denna potentiella risk adresseras i relationerna med Camurus
leverantörer, se Ansvarsfull hantering av leverantörskedjorna.
Resursförbrukning och cirkulär ekonomi: Camurus verksamhet
eller tillverkningen av Camurus produkter är ej resursintensiv.
Camurus arbetar trots det med att öka effektiviteten i resurs-
användning och att tillämpa cirkulära lösningar, såsom åter-
använt material. Läs mer i Fokusområde miljö.
Påverkan på lokalsamhället: Camurus verksamhet eller tillverk
-
ningen av Camurus produkter bedöms ej att på en väsentlig nivå
ha potential att påverka lokalsamhället negativt. I verksamheten
finns en hög beredskap att förebygga utsläpp till luft, mark och
vatten.
Väsentlighetsanalysen omfattar de frågor som Camurus intressenter betonat som
viktiga samt de hållbarhetsfrågor där Camurus påverkan, risker och möjligheter
bedömts som betydande. Vilka frågor som är viktigast för respektive intressent
-
grupp skiljer sig åt till viss del och väsentlighetsanalysen är en sammanvägning
av det samlade resultatet.
Väsentlighetsanalys
Miljö
6 Klimatpåverkan
7 Vattentillgång
8 Förlust av biologisk mångfald
9 Föroreningar, t. ex. läkemedel i naturen,
annan förorening i luft, vatten, jord
10 Resursanvändning och circular ekonomi
Ansvarsfullt företagande
11
Ansvarsfull hantering av leverantörs-
kedjor (inkl. mänskliga rättigheter och
arbetsrätt, arbetsmiljö och säkerhet)
12 Antikorruption och konkurrens på lika
villkor (inkl. transparens)
13 Personlig integritet och dataskydd
14 Ansvarsfull marknadsföring
av produkter
Patienter
1
Patientsäkerhet och patientnytta
(inkl. ansvarsfull produktinfomation
och märkning)
2 Innovation
3 Tillgång till läkemedel
4 Forskningsetik (inkl. integritet i
kliniska studier, transparens och
djurskydd)
Medarbetare
5 Goda anställningsvillkor
(inkl. hälsa och säkerhet, mångfald,
jämställdhet och inkludering,
och karriärmöjligheter)
- egen arbetskraft
1, 2, 3, 4, 5
6
10
9, 11, 12, 147, 8, 13
Camurus påverkan
på hållbarhet
Betydelse för intressenter
Hög
HögLåg
Camurus process för genomförande
av materialitetsanalysen
Intern validering av
resultat och rapportering
Intressentdialog Analys och resultat Skrivbordsgranskningar
Materiella aspekter
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
54
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhetsledningssystem
För att effektivt strukturera arbetet har Camurus infört ett hållbarhets-
ledningssystem som styr hållbarhetsarbetet inom de fyra fokus-
områdena. Ledningssystemet bygger på standarden ISO 14001.
I sitt hållbarhetsarbete följer Camurus ledningssystemets
Plan-Do-Check-Act-cykel.
Ansvarsfördelning
Camurus har en tydlig ansvarsfördelning för hållbarhetsarbetet som
sträcker sig tvärs genom organisationen från styrelsen och lednings
-
gruppen till den enskilda medarbetaren.
Styrelse
Camurus styrelse är ytterst ansvarig för bolagets hållbarhetsarbete.
Baserat på en hållbarhetsanalys av relevanta risker och affärs-
möjligheter samt Camurus hållbarhetspåverkan och möjligheter i
värdekedjan beslutar styrelsen om bolagets övergripande strategiska
inriktning avseende hållbarhet. Styrelsen får regelbunden information
om bolagets hållbarhetsarbete, status och utveckling inom hållbar
-
hetsområdet.
Ledningsgrupp
På uppdrag av styrelsen tar ledningsgruppen beslut kring strategi,
mål och nyckeltal. Vidare säkerställer ledningsgruppen tillgänglighet
av adekvat kompetens och tilldelning av nödvändiga resurser.
Hållbarhetskommitté
Tvärfunktionell kommitté vars medlemmar är aktiva ambassadörer,
ansvariga för att utveckla, stödja och implementera Camurus hållbar
-
hetsarbete och fungera som en länk mot den bredare organisationen.
Styrning avllbarhetsfrågor
Director Sustainability
Director Sustainability har ordförandeposten i hållbarhetskommittén
och ansvarar för att driva ett proaktivt hållbarhetsarbete inklusive
uppföljning och rapportering av hållbarhetsprestandan.
Compliance Officer
Ansvarar för att säkerställa en god affärsetik inom Camurus.
Linjechef
Ansvarar för implementeringen av hållbarhetsaktiviteter för att
uppnå företagets hållbarhetsmål.
Medarbetare
Ansvarar för att aktivt bidra till Camurus hållbarhetsarbete samt
föreslå förbättringar och rapportera avvikelser.
FÖR MER INFORMATION OM STYRNINGEN
AV CAMURUS HÅLLBARHETSARBETE
SE CAMURUS HÅLLBARHETSPOLICY
Styrande dokument
Som stöd och vägledning i det dagliga arbetet och i kontakter
med patienter, vårdpersonal, leverantörer, medarbetare och
andra intressenter finns ett antal styrdokument som berör
samtliga anställda hos Camurus. Styrdokumenten ses över
regelbundet och revideras vid behov.
Några av de mest centrala styrdokumenten är:
Sustainability Policy
Environmental Policy
Sustainability Management System
Code of Conduct
Vendor Code of Conduct
Anti-corruption Policy
Healthcare Interactions Policy
Diversity, Equity & Inclusion Policy
Data Protection Policy
Global Work Environment Policy
Harassment and Victimization Policy
Animal Welfare Policy
Guiding principles on sustainable procurement
(Sustainable Procurement Policy)
IT Policy
UK Modern Slavery Act Transparency Statement
Andra viktiga styrdokument är företagets kvalitetsmanual samt
Standard Operating Procedures (SOPs).
INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
Director
Sustainability
Commercial
& Marketing
BD &
Investor
Relations
Corp. Dev.
& Legal
(Compliance)
Medical
Finance
HR
Technical
Operations
R&D
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
55
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Hållbarhetsrisker och
möjligheter
Alla verksamheter har inneboende risker och möjligheter. Inom
hållbarhetsområdet är dessa risker och möjligheter oftast kopplade
till en global och komplex värdekedja, aktiviteter som påverkar
människor och miljö, en pågående klimatkris och verksamhetens
förmåga att koppla ihop kärnverksamheten med hållbarhets-
perspektivet.
Riskhanteringsarbetet på Camurus kännetecknas av ett holistiskt
angreppssätt för att förebygga och minska risker till en acceptabel
nivå och främja möjligheterna. Camurus är medveten om att hållbar
-
hetsrisker som inte hanteras kan utvecklas till direkta affärsrisker.
Därför är riskhantering en central del av bolagets verksamhetsledning.
Bolagets riskhanteringsprocess omfattar fyra huvudsakliga steg:
1. Identifiering och analys av hållbarhetsrisker och möjligheter
2. Analys av hur riskerna och möjligheterna
påverkar Camurus verksamhet
3. Värdering av riskerna och möjligheterna
4. Identifiering av åtgärder för att förebygga eller minska
riskerna och tillvarata möjligheterna samt fördelning av
internt ansvar för åtgärderna
Skalan för värdering av risker och möjligheter innehåller tre nivåer:
Låg, medelhög och hög.
Riskhanteringsprocessen involverar ansvariga för sakfrågor och
ledningsgruppen.
För att identifiera och värdera risker och möjligheter i värdekedjan
kopplade till klimatförändringar har Camurus genomfört en klimat-
scenarioanalys där representanter från berörda delar av verksamheten
t.ex. Manufacturing Operations och Distribution and Supply Chain har
deltagit. Analysen har utgått från IPCCs
1
klimatscenarier RCP
2
2.6 och
RCP 8.5. Utfallet från analysen har inkluderats i Camurus riskanalys
och möjlighetsanalys, se tabellerna nedan. Värderingen av risker och
möjligheter kopplade till klimatförändringar nedan baseras på ett kort
och medellångt tidsperspektiv
3
och IPCC:s klimatscenario RCP 2.6.
Hållbarhetsrisker
Riskområde Beskrivning Risknivå Avhjälpande åtgärder
Hållbarhet i
leverantörs-
kedjorna
Transparens och spårbarhet i leverantörskedjorna:
Camurus är verksamt i en högt reglerad bransch med
tillverkning och leverantörer i första hand i Europa och
USA. Camurus har utvecklat en hållbarhetsriskhanter-
ingsprocess för leverantörer för att minimera riskerna i
leverantörs- och tillverkningsleden.
Säkerställa acceptans och efterlevnad av Camurus
uppförandekod bland leverantörer
Tillämpa Camurus process för hållbarhetsriskhantering
bland leverantörer
Att vid behov genomföra ytterligare åtgärder, inklusive
granskning, implementering av handlingsplaner (inklusive
klagomålsmekanismer och åtgärdande) och gemensamma
projekt för att förbättra hållbarhet i leverantörsleden
Klimatförändringar
(“transition risk“)
Ökande prissättning av växthusgasutsläpp: Central del
av EU:s klimatpolitik, genomförd genom EU:s system
för handel med utsläppsrätter (EU ETS). Camurus
koldioxidavtryck inom den egna verksamheten
(GHG-protokoll scope 1 och 2) är relativt lågt.
Camurus är inte föremål för EU ETS men kan
komma att påverkas av prissättning i framtiden.
Fortsätta miljökartläggningen (inklusive analys av växthusgaser)
och minskning av utsläpp genom hela Camurus värdekedja
Klimatförändringar
(“physical risk”)
Störningar eller förseningar av leveranser (särskilt
för råvaror och produktdistribution) på grund av
klimatförändringarnas effekter (t.ex. extremväder,
höjning av havsnivån, vattenbrist, brand, etc.)
Regelbunden övervakning av klimatförändringarnas effekter såsom
extremväder, vattenbrist, förlust av biologisk mångfald, tillgång på
råmaterial etc. på Camurus verksamhet genom hela värdekedjan
Bedöma risken för försörjningsstörningar på grund av
klimatförändringar
Planer för hantering av brister och säkerhetsnivåer för lagervara
Diskutera eventuell negativ påverkan från klimatförändringar
med potentiellt berörda leverantörer
Bedömning av leverantörers hantering av klimatrelaterade
effekter på sin verksamhet
Klimatförändringar
(“physical risk”)
Skador på fastigheter såsom Camurus kontor och
fastigheter för kontrakterad tillverkning av
Camurus produkter (på grund av extremväder t. ex.
översvämningar, stormar). Camurus kontor och
kontraktstillverkningen är lokaliserade på platser
med historiskt låg risk för naturfenomen (som svåra
väderhändelser, översvämningar, jordbävningar etc.)
Övervakning och utvärdering av klimatförändringarnas effekter
på Camurus lokaler och tillverkningsanläggning
Samarbeta med hyresvärdar och Camurus tillverkande
leverantör för att mildra eventuella effekter
Hög
Medelhög
Låg
INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Tabellerna ovan och nedan visar Camurus risker och möjligheter kopplade till
hållbarhet, hur dessa har värderats och kan förebyggas/minimeras alternativt
främjas.
1. Intergovernmental panel on climate change
2. Representative concentration pathway
3. Kort tidsperspektiv: fram till 2025; medellångt tidsperspektiv:
fram till 2030; långt tidsperspektiv: fram till 2050.
56
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Riskområde Beskrivning Risknivå Avhjälpande åtgärder
Utsläpp till miljö
Utsläpp till miljö (luft, vatten, mark) från produktion,
laboratoriearbete och produktanvändning
Regelbunden övervakning och bedömning av tillverkarens
säkerhetsrutiner och nödlägesberedskap
Följa Camurus interna säkerhets- och nödlägesrutiner för att
förhindra utsläpp till vatten eller luft från företagets laboratorier
Samla upp allt processvatten från produktion och laboratorie-
verksamhet och skicka det till destruktion som farligt avfall
Kunskap om
växthusgasutsläpp
och annan miljö-
påverkan i Camurus
värdekedja
Kunskap om miljöpåverkan från Camurus verksamhet
genom hela värdekedjan. Uppskattningsvis är >80 %
av växthusgasutsläppen i Camurus värdekedja scope
3-utsläpp enligt GHG Protocol.
Fortsätta miljökartläggningen av Camurus värdekedja (inklusive
scope 3 växthusgasanalys) för bättre insikt i processer som innebär
utsläpp av växthusgaser i Camurus värdekedja, hitta förbättrings-
potential
Egen arbetsstyrka Ett antal medarbetare i affärskritiska nyckel-
positioner
Proaktivt identifiera kritisk kompetens och positioner
Proaktiv rekrytering och kompetensplanering
Egen arbetsstyrka Svårigheter att hitta och attrahera rätt kompetens
Proaktivt förhållningssätt att definiera en framtida matris över
färdigheter och kompetenser
Attrahera rätt kompetens, säkerställa ett attraktivt erbjudande
som också stödjer mångfald och inkludering
Egen arbetsstyrka
Arbetsmiljörelaterade säkerhetsrisker i laboratoriet
eller andra säkerhetsrisker för Camurus anställda
Regelbundna skyddsronder och en skyddskommitté på plats
Planera att rulla ut säkerhetskörning för alla fältbaserade
medarbetare
Korruption
Mutor och annan korruption i samband med inter-
aktioner med vården, såsom tillhandahållande av
finansiering genom sponsring, bidrag eller andra
förmåner, i utbyte mot affärer
Att stärka upp ramverket för affärsetik och efterlevnad genom
förbättrade policyer, procedurer, kontroller och utbildning
Använda systemstöd för att säkerställa standardisering och
automatisering av kontroller, processefterlevnad, internt
godkännande och spårbarhet
Övervakning av och tillsyn på aktiviteter för att upptäcka avvikelser
och missförhållanden.
Skapa ägarskap och riskmedvetenhet i organisationen, minska
motståndet för att ta upp svåra frågor och rapportera avvikelser
INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
Hög
Medelhög
Låg
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
FÖR INFORMATION OM CAMURUS RISKHANTERINGSPROCESS
OCH ANDRA IDENTIFIERADE VÄSENTLIGA AFFÄRSRISKER
UTÖVER HÅLLBARHETSRISKER, SE SIDAN 87
57
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/
LLBARHETSRAPPORT
Möjligheter
Möjligheter
Beskrivning
Nivå
möjlig-
heter
Aktiviteter
Ökat fokus på håll
bar-
hetsprestanda från
finansmarknaden
Camurus starka miljö- och övergripande hållbarhets-
arbete kan öka intresset från hållbarhetsinriktade
investerare
Förbättra hållbarhetsprestanda och hållbarhetsrankning
Minskade växthus-
gasutsläpp på grund
av förbättrad tillgång
till förnybar energi
och övergång till
elbilar
Förnybar energi blir mer tillgänglig och billigare.
Övergången till elbilsflotta med noll lokala utsläpp
minskar växthusgasutsläpp med 90%.
Övergång till elbilar, användning av förnybar energi
inom Camurus verksamhet
Dialog med leverantörer för att öka användningen av
förnybar energi och eldrift i Camurus leverantörskedjor
Uppmuntra leverantörer att förbättra hållbarhetsprestanda
för att säkerställa lagefterlevnad
Ökad klimatrelaterad
lagstiftning i EU
Ökad klimatrelaterad lagstiftning som tvingar
företag att minska utsläppen av växthusgaser.
Ökad tillgång till produkter och tjänster med låga
växthusgasutsläpp som kan minska Camurus
koldioxidavtryck genom hela värdekedjan.
Förbättra hållbarhetsprestanda och rapportering enligt CSRD
Uppmuntra leverantörer att förbättra hållbarhetsprestanda
för att säkerställa lagefterlevnad
Ökad efterfrågan
på klimatsmarta
produkter
Kunder, vårdgivare och patienter kräver i ökad
omfattning produkter med positiv eller minimal
miljöpåverkan utan att kompromissa medicinsk
effekt eller säkerhet
Samarbete med leverantörer och andra partners för ökad
cirkularitet och minskat klimatavtryck av Camurus produkter
Hög
Medelhög
Låg
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
Ett exempel är Buvidal, Camurus produkt för behandling av
opioidberoende, som både kan bidra till behandlingsfördelar för
patienterna och som kan minska samhällsbördan av opioidbero
-
ende med lägre kostnader inom vård och samhälle som följd.
1-3
Under 2023 godkändes och lanserades Buvidal i nya länder
och ansökningar om marknadsgodkännande under granskning
i Europa och MENA-regionen fortskred. Under året godkändes
och lanserades även Brixadi – det amerikanska varumärket för
Camurus produkt Buvidal – för behandling av opioidberoende i
USA av Camurus licenstagare Braeburn. Utlicenserade produkter,
som Brixadi, ingår inte i Camurus hållbarhetsarbete utan hanteras
av respektive licenstagare. Läs mer om Buvidal och Brixadi på
sidan 24.
Camurus har även flera produktkandidater i sen utvecklingsfas
som adresserar betydande medicinska behov, bland annat för
behandling av akromegali, neuroendokrina tumörer och poly-
cystisk leversjukdom. Läs mer på sidorna 32, 38 och 43.
Camurus mål är att, med patienten i centrum, utveckla och tillgängliggöra innovativa
och potentiellt livsförändrande läkemedel för behandling av svåra och kroniska
sjukdomar som har positiva effekter för patienter, sjukvården och samhället.
Patienter
Höjdpunkter 2023
Utbildning inom området opioidberoende för att säkerställa
att vårdpersonal är trygga, kunniga och välinformerade
med målet att öka tillgänglighet till behandling och kvalitativ
vård. Exempelvis genomfördes initiativet ”Access all
areas” i Storbritannien – en utbildningsserie där cirka
500 vårdpersonal och beslutsfattare deltog under 2023,
lansering av digitala utbildningsplattformar för icke-
klinisk personal och digitala seminarieserier.
Patientinformation och verktyg för vårdpersonal utvecklades
för att stärka patienternas kunskap om sin behandling
Support av internationella kampanjer inom områdena
opioidberoende och sällsynta sjukdomar som syftar till
att reducera stigma och förbättra vården för patienter
Informationsmaterial och samarbete med lokala
aktörer för att minska stigma
Riktade projekt för specifikt utsatta patientgrupper
inom opioidberoende, exempelvis kvinnor och inom
kriminalvården
Camurus deltog i ett 30-tal vetenskapliga kongresser
för att utbyta kunskap och erfarenheter med syfte att
förbättra tillgång och vård för patienter
Mer än 600 miljoner SEK investerades i forskning och
utveckling av nya läkemedel
Referenser
1. Lintzeris, N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
2. Pedersen, M. H., et al. Current Medical Research and Opinion. 2022;11:1959-1965.
3. Keel, G., et al. Value in Health. 26(12); S216, Abstract, Dec 2023.
48 000
Uppskattningsvis
fler än 48000 patienter
i
behandling med Buvidal vid utgången av 2023
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL
INOM FOKUSOMRÅDET PATIENTER
SE TABELL HÅLLBARHETSSTRATEGI SIDAN 52
58
LÄS MARIES BERÄTTELSE OCH
CAMURUS PRODUKT BUVIDAL
PÅ SIDAN 21
Jag fick en andra
chans – och tog den
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
59
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
Tillgång till läkemedel
Camurus strävar efter att förbättra tillgången till innovativa och
effektiva behandlingsalternativ för patienter med svåra och kroniska
sjukdomar, och förbättra patienternas livskvalitet. Ett viktigt steg
i arbetet är att minska stigma genom att förbättra kunskapen och
förståelsen för sjukdomen i fråga.
Inom området opioidberoende arbetar Camurus med vård-
givare och partners för att tydliggöra behovet av nya behandlings-
alternativ. Detta har resulterat i ökad finansiering av och tillgäng-
lighet till långtidsverkande behandling i flera länder, både inom
allmänvården och inom kriminalvården.
1-4
Camurus anser att alla bör ha rätt till lika behandling, oavsett
socioekonomisk bakgrund och arbetar även aktivt för att öka till
-
gången till behandling i särskilt utsatta grupper, såsom hos kvinnor
– en underrepresenterad grupp inom behandling för opioid-
beroende – och patienter inom kriminalvården.
Samverkan för ökad medvetenhet,
kunskap och minskat stigma
Inom ramen för EFPIA:s (European Federation of Pharmaceutical
Industries & Associations) riktlinjer samt lokala lagar och etiska
koder för läkemedelsindustrin stöttar och samarbetar Camurus
med patient-, medicinska och andra intresseorganisationer i flera
länder för att öka medvetenhet, reducera stigma och förbättra till-
g
ången till högkvalitativ vård. Förutom tilldelning av stöd (finansiellt/
icke-finansiellt) till hälso- och sjukvården och patientföreningar
har Camurus under 2023 stöttat flera globala initiativ såsom Rare
Disease Day, Unite for Recovery, A gateway within all women’s
reach, International Overdose Awareness Day, World Acromegaly
Day och World NET Cancer Day.
För mer information kring Camurus samverkan med hälso- och
sjukvårdspersonal och transparensrapportering se Camurus
Healthcare Interactions Policy och transparensrapportering.
Forskningssamverkan för stärkt evidensbas
Under 2023 initierades flera ”Investigator Sponsored Studies (ISS)”
– forskningsprojekt som drivs av externa forskare med stöd från
Camurus med syftet att stärka evidensbasen kring opioidberoende
och dess behandling. Camurus bistår i dessa studier med finansiellt
stöd och/eller med produkt, men är inte involverade i utformandet,
utförandet eller tolkning av resultaten.
Vidare pågår och initierades under året flera nya forsknings-
projekt ledda av Camurus tillsammans med kliniska forsknings-
organisationer i samma syfte. Exempelvis genomfördes under 2023
en undersökning i Sverige för att kartlägga patienters upplevelse av
eventuella hinder för att söka behandling för opioidberoende.
En liknande undersökning har tidigare genomförts i Finland och
resultaten publicerades 2023.
5
Projektet fortsätter under 2024 med
målet att förenkla för människor att söka vård.
Referenser
1. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/
uploads/attachment_data/file/1079147/From_harm_to_hope_PDF.pdf
2. https://www.gov.scot/news/drug-related-death-statistics-2020/
3. https://www.gov.wales/sites/default/files/publications/2019-10/
substance-misuse-delivery-plan-2019-22.pdf
4. Scott, R., et al. Australian Psychiatry. 2022; 30(4): 498-502.
5. Prami T., et al. Nordic Studies on Alcohol and Drugs. 17 Oct, 2023.
Innovation
Camurus har en bred och diversifierad utvecklingsportfölj med läke-
medelskandidater som adresserar betydande medicinska behov.
Camurus har produkter på marknaden för behandling av opioidbero
-
ende och en produktkandidat, Oclaiz™ (CAM2029) för akromegali,
i registreringsfas hos amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA.
Projekten under utveckling sträcker sig från tidig utvecklingsfas till
avslutade och pågående fas 3-studier. Läs om Camurus produkter
och kliniska utvecklingsprojekt från sidan 32 och framåt.
För vissa indikationer, exempelvis symptomatisk polycystisk
leversjukdom, finns det idag ingen godkänd farmakologisk behand
-
ling i EU eller USA. Under 2023 rapporterade Camurus 600 miljoner
SEK i forskning och utveckling för att avancera och bredda portföljen
inom indikationer där företaget ser potential att göra störst skillnad.
Ett av Camurus hållbarhetsmål är att senast 2026 ta minst ett nytt
läkemedel till regulatoriskt godkännande och marknad.
För utveckling av nya läkemedelskandidater kombineras Camurus
långtidsverkande FluidCrystal-teknologi med aktiva substanser med
kliniskt dokumenterad effekt och risk-nytta-profil.Därigenom kan
nya patentskyddade produkter med förbättrade egenskaper och
behandlingsresultat utvecklas på kortare tid och till en lägre kostnad
och risk jämfört med utveckling av helt nya läkemedel. Läs mer om
Camurus utvecklingsmodell på sidan 48.
Camurus fokus inom opioidberoende har lett till banbrytande
produkter som Buvidal och Brixadi, som bidrar med innovation i ett
underutvecklat terapiområde. Läs mer om Buvidal och Brixadi på
sidan 24.
Patientsäkerhet och patientnytta
Patientsäkerhet är av högsta prioritet för Camurus. Företaget över-
vakar kontinuerligt sina produkter avseende produktklagomål,
biverkningar samt, nya säkerhetsproblem så kallade säkerhets-
signaler. Camurus har formaliserade rutiner för kvalitets- och säker-
hetsriskhantering med riskhanteringsplaner som i tillämpliga fall
lämnas in till hälsomyndigheter. Produkternas nytta-riskprofil ses
kontinuerligt över och utvärderas i Camurus läkemedelsäkerhets
-
råd. I tillämpliga fall underrättas hälsomyndigheter i enlighet med
tidsramar och kommunikationssätt som anges i nationell lagstiftning.
Camurus har rutiner för att hantera eventuella kvalitetsbrister och
indragning av produkt från marknad. En kommitté bestående av leda
-
möter från Camurus ledningsgrupp och sakkunniga för kvalitet och
läkemedelssäkerhet bedömer i förekommande fall kvalitetsdefekter
med risk för patienters säkerhet i samråd med relevanta läkemedels-
myndigheter. Beredskapen för, och effektivt genomförande av,
indragning testas minst en gång varje år. Genom en affärskontinui
-
tetsplan säkerställer Camurus att verksamheten kan fortsätta och att
nyckelpersoner kan nås vid oväntade händelser.
På Camurus genomsyras hela organisationen av kvalitets-
tänkande där principerna är beskrivna i kvalitetsmanualen och
definierade i kvalitetspolicyn. Kvalitetsmanualen innehåller även
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
60
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
definierade kvalitetsmål. Alla medarbetare utbildas både vid början
av sin anställning och kontinuerligt i sitt ansvar att samla in och
rapportera information om möjliga biverkningar och produktklago-
mål relaterade till Camurus produkter. På detta sätt bidrar medar-
betarna till att förbättra patienternas säkerhet.
Camurus ledningsgrupp ansvarar för att säkerställa att före-
taget har lämpliga resurser för att implementera och underhålla ett
adekvat och effektivt kvalitetsledningssystem. Ledningsgruppen
informeras kontinuerligt om kvalitetssystemets prestanda, den
systematiska övervakningen av patientsäkerheten och produkternas
nytta-risk-profil.
Företagets aktiviteter inom kvalitet och kvalitetsledningssystem
granskas regelbundet via interna revisioner och inspekteras och
certifieras av berörda myndigheter. Vid brister utförs grundorsaks
-
analyser och korrigerande och förebyggande åtgärder implemen-
teras. Dessa åtgärder följs kontinuerligt upp för att säkerställa att
eventuella brister har åtgärdats på ett adekvat sätt.
Patientsäkerhet och styrning
Camurus följer nationell lagstiftning och riktlinjer för de
marknader som företaget verkar i, t. ex. riktlinjer från European
Medicines Agency (EMA) och US Medicines Agency (FDA).
Företaget följer internationella standarder och riktlinjer för
läkemedelsutveckling och distribution, såsom Good
Clinical Practice (GCP), Good Distribution Practice (GDP),
Good Laboratory Practice (GLP), Good Manufacturing
Practice (GMP) och Good pharmacoVigilance Practice (GVP).
Camurus strävar efter att utveckla läkemedel som gör verklig
skillnad för patienter, både i behandlingseffekt och förbättrad
livskvalitet. För att säkerställa att Camurus produkter ger relevant
patientnytta, förs dialog med patientorganisationer och patient-
representanter medverkar även i styrkommittéer för vissa kliniska
studier.
Ansvarsfull produktinformation och märkning
Den ändamålsenliga användningen av ett läkemedel föreskrivs
av regulatoriskt godkänd produktinformation, och märkningen är
därför väsentlig för att säkerställa att hälso- och sjukvårdspersonal
och patient kan fatta välinformerade beslut om behandlingen.
All marknadsföring av läkemedlet sker enligt de uppgifter och
förutsättningar som anges i produktinformationen. Camurus
uppfyller samtliga regulatoriska krav gällande framtagande,
uppdatering, kommunikation och återgivning av märkningen
under produktens hela livscykel.
Forskningsetik
Kliniska studier
Kliniska studier är en förutsättning för att kunna skapa innovativa
mediciner som förbättrar patienters liv. Genom väl genomförda
kliniska studier säkerställer Camurus att företagets produkter har
en positiv nytta-riskprofil. Ansvaret för val av produktkandidat för
klinisk prövning, tillverkning, planering, genomförande och rappor
-
tering av kliniska studier ligger hos Camurus ledningsgrupp.
Innan start av en klinisk studie genomförs alltid en riskbedöm
-
ning för att identifiera möjliga risker med potentiell negativ påver-
kan på studien samt ge förslag på åtgärder för att minimera eller
eliminera riskerna. Resultaten från riskbedömningarna dokumen-
teras enligt Camurus procedurer.
Det är Camurus ansvar att säkerställa att försöksprotokollet för
en klinisk studie skickas in till berörda, relevanta myndigheter och
oberoende etikkommittéer som godkänner och övervakar studien.
Kliniska studier genomförs efter försökspersonernas informerade
samtycke. Varje deltagare har också rätt att dra tillbaka sitt sam-
tycke närsomhelst under studien. Camurus åtar sig att alltid
genomföra kliniska studier i enlighet med gällande internationella
etiska och vetenskapliga standarder för design, genomförande,
dokumentation och rapportering. Det är Camurus ansvar att säker
-
ställa att kliniska studier som initieras, genomförs och sponsras av
Camurus sker i enlighet med Helsingforsdeklarationen samt efter
principerna för god klinisk sed (GCP) och gällande lagar och förord
-
ningar. På detta sätt garanteras att patienternas rättigheter, säker-
het och välbefinnande säkerställs. Camurus ansvar gäller också för
uppgifter och funktioner som delegerats till att utföras av en annan
organisation, t. ex. en CRO*. Via underskrivna kontrakt ställer
Camurus krav på att de delegerade uppgifterna sker i enlighet med
god klinisk sed, Helsingforsdeklarationen, gällande lagstiftning och
enligt kontrakten. Camurus genomför regelbundet obligatorisk trä
-
ning i god klinisk sed för alla medarbetare som arbetar med kliniska
studier. Den senaste träningen genomfördes under 2023.
Genom att registrera nya kliniska studier i offentliga databaser
samt publicera resultaten efter avslutade studier, skapar Camurus
transparens och tillit. Camurus åtar sig att rapportera resultaten
från sina kliniska studier inom 12 månader efter att studien avslutats.
Camurus pågående och nyligen avslutade kliniska studier finns t. ex.
registrerade på Clinicaltrials.gov och EU Clinical Trials Register.
Camurus strävar efter att ge studiedeltagare tillgång till medici
-
nerna även efter genomförda kliniska studier om nyttan för fortsatt
behandling för den enskilda patienten överväger risken samt att
produkten finns tillgänglig och fortsatt behandling är godkänd av
relevanta myndigheter.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
* CRO – Contract Research Organization
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE PATIENTER
Djurskydd
Djurskydd är en prioriterad aspekt av Camurus hållbarhetsarbete
(se Camurus väsentlighetsanalys, sidan 53). På Camurus genom
-
förs djurförsök enbart när det är nödvändigt och alltid i enlighet
med all tillämplig lagstiftning, företagets djurskyddspolicy och
enligt 3Rs-principen (replace, reduce and refine). Camurus
kvalitetsavdelning genomför regelbundet revisioner där den
interna hanteringen av djurskydd ingår. Under 2023 registrerades
inga avvikelser relaterade till djurhantering. Ansvaret för att djur
-
försöken hanteras i enlighet med gällande lagstiftning och enligt
Camurus djurskyddspolicy ligger på Camurus vd.
Camurus uppförandekod för leverantörer innehåller djurskydds
-
krav på CROs och Camurus genomför regelbundna revisioner av
sina CROs med avseende på kvalitet, djurhållning och djurskydd.
Gällande Camurus interna djurstudier så utför Camurus regel
-
bundna revisioner av djurleverantören.
I enlighet med Camurus etiska tillstånd arbetade Camurus
under 2023 enligt 3R-principen:
Ersätta djurförsök (replace): Nya formuleringar för läkemedels-
substanser utvärderas noggrant i laboratoriet innan de testas i djur
för att optimera formuleringarna, vilket betyder att endast få
formuleringar testas vidare i djur.
Minska antalet djur i försök (reduce): Nya formuleringar för
läkemedelssubstanser utvärderas noggrant i laboratoriet innan de
testas i djur. Antalet djur för varje försök är så lågt som möjligt men
tillräckligt för att kunna dra relevanta och tillförlitliga slutsatser från
försöket.
Förfina djurförsök (refine): Innan en studie startas utvärderas sub
-
stansen utifrån tillgängliga effektdata och en bedömning görs för
val av lämpliga doser för att uppnå försökets syfte och minimera
biverkningar. När djuren ges injektionen är de sövda/lätt sederade.
De får sedan vakna upp i sin bur med mycket berikningsmaterial
för trygghet och lek. Djuren vistas alltid minst två stycken i en bur.
Blodprovstagning sker i möjligaste mån via sublingual blödning där
djuret fixeras en kort stund men ej behöver sövas. Djuren har kon
-
tinuerlig tillsyn under försökets första dag med täta kontroller. Där-
efter daglig tillsyn. Det hålls regelbundna djurskyddsorgansmöten
med veterinär, ansvarig föreståndare och personal där bland annat
de ovanstående 3R-principerna diskuteras och utbyte mellan olika
forskargrupper sker. Eventuella avvikelser i djurförsöken rapporte
-
ras i studierapporter och elektroniskt lagrade rådata och noteras i
revisioner. Veterinär tillkallas vid behov.
61
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MEDARBETARE
Camurus medarbetare är företagets viktigaste resurs och företaget strävar efter att skapa en
arbetsplats som genomsyras av företagets värderingar – innovation, kvalitet, passion, samarbete
och ägandeskap. Ambitionen är att bibehålla en inkluderande, diversifierad och öppen arbets-
miljö där medarbetare kan växa och bidra till våra mål och vår vision.
Medarbetare
Höjdpunkter 2023
Förbättrat resultat i medarbetarundersökning
avseende medarbetarengagemang för tredje året i rad
Utveckling och implementering av mångfaldspolicy
Utveckling av mångfaldsutbildning
Införande av en global digital utbildnings-
plattform för kontinuerligt lärande
Utveckling och implementering av riktlinjer
för volontärarbete
Goda anställningsvillkor
För att attrahera och behålla kompetens arbetar Camurus för ett
starkt arbetsgivarvarumärke och goda karriär- och utvecklings-
möjligheter för företagets medarbetare. Arbetet ger resultat och
resultatet från 2023 års medarbetarundersökningen visade på ett
högre engagemangsindex (eNPS score) än för 2022. Indexet är ett
mått på medarbetarnas benägenhet att rekommendera Camurus
som arbetsgivare.
Under 2023 ökade antalet medarbetare från 176 till 213, en
ökning med 21 procent. Företagets mål är både att rekrytera nya
medarbetare och behålla engagerade, drivna och kompetenta
medarbetare. Camurus deltar i jobbmässor, genomför employer
branding-aktiviteter, samarbetar med universitet och genomför
studiebesök för studenter vid huvudkontoret. För att utöka rekry
-
teringsmöjligheterna samarbetar Camurus även med andra före-
tag i regionen som behöver säga upp medarbetare på grund av till
exempel omstrukturering.
Camurus strävar efter att förbättra balansen mellan arbetsliv
och privatliv genom att exempelvis erbjuda flexibilitet och
möjlighet att delvis arbeta hemifrån, vilket även minskar jobb-
pendlande och eventuell negativ miljöpåverkan.
Camurus mål inom utveckling av humankapital för 2024 är att:
15% av vakanser tillsätts internt
Personalomsättning under 10%
100% av medarbetare har tillgång till relevant digital utbildning
100% av medarbetare genomför företagets mångfaldsutbildning
Camurus strävar efter att främja interna kandidater för lediga
positioner i företaget. Anställda uppmuntras att ha individuella
utvecklingsplaner och utifrån medarbetarnas ambitioner och före
-
tagets behov arbetar man tillsammans för att förbereda anställda
för eventuella framtida nya roller inom företaget. Medarbetare
och linjechefer kartlägger tillsammans medarbetarens önskemål
kring utveckling i företaget och vilka aktiviteter och insatser som
behöver planeras för att åstadkomma denna utveckling.
62
8,8 av 10
Medarbetarnas känsla av delaktighet
var i genomsnitt 8,8 på en skala från
1-10 i 2023 års medarbetarundersökning
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL INOM
FOKUSOMRÅDET MEDARBETARE SE TABELL
HÅLLBARHETSSTRATEGI SIDAN 52
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MEDARBETARE
För att alla medarbetare på ett lättillgängligt sätt ska kunna ta
initiativ till eget lärande finns också en digital plattform som
erbjuder utbildningar på alla lokala språk.
Företaget genomför systematiska utvärderingar och dialoger
mellan linjechefer och medarbetare för att utvärdera medarbeta
-
rens behov, prestation, mål och utveckling under året. Processen
inkluderar även en utvärdering av medarbetarens individuella
utvecklingsplan. Under 2023 genomfördes en internutbildning för
linjechefer kring återkoppling och företagets årliga medarbetar
-
undersökning ger medarbetarna möjlighet till individuell feedback.
Under året antog Camurus även riktlinjer för volontärarbete
som ger Camurus medarbetare möjlighet att ägna en dag per år åt
frivilligt volontärarbete. Under 2023 har det genomförts flertalet
volontärprojekt.
Mångfald, jämställdhet och inkludering
Camurus är ett internationellt företag vars vägledande principer
omfattar mångfald, jämlikhet och inkludering. Nolltolerans råder
mot alla former av diskriminering, trakasserier och kränkande
behandling utifrån kön, könsöverskridande identitet eller uttryck,
etnicitet, religion eller annan trosuppfattning, funktionsvariation,
sexuell läggning eller ålder. För mer information se Camurus
uppförandekod och mångfaldspolicy. Under 2023 arbetade
personer från 32 olika nationaliteter på Camurus. I den årliga
medarbetarundersökningen mäter Camurus medarbetarnas känsla
av inkludering, vilket 2023 var 8,8 på en skala på 1-10.
Enligt Camurus mångfaldspolicy har alla medarbetare ett ansvar
att ta initiativ och aktivt delta i mångfaldsarbetet. Camurus HR-
avdelning med HR-chefen i spetsen (som är medlem i ledningsgrup-
pen) har ett samordnande ansvar avseende arbetet med mångfalds-
frågor. Mångfaldsfrågor drivs även i Camurus hållbarhetskommitté.
Camurus lönepolicy förbjuder alla former av diskriminering. Alla
medarbetare på Camurus får en adekvat lön i linje med tillämplig
löne-benchmark som bolaget genomför regelbundet. Camurus
följer årligen upp lönenivåer och löneskillnader i bolaget. Linje-
chefer har tillgång till resultaten i Camurus löne-benchmark samt till
interna löneintervall, vilka ska tas i beaktande vid nyrekrytering och
i den årliga lönerevisionen. I 2023 års lönerevision framkom inga
oskäliga löneskillnader mellan till exempel män och kvinnor eller
inom samma kön. Camurus tillämpar ett globalt bonussystem.
Camurus strävar efter att alltid rekrytera de mest kvalificerade
personerna för uppgiften oavsett bakgrund, kön, könsöverskri
-
dande identitet, etnicitet, religion, ålder, funktionsvariation eller
sexuell läggning och bolaget värdesätter och främjar aktivt mång
-
fald bland sina medarbetare vilket även är förankrat i företagets
mångfaldspolicy och mångfaldsutbildning. Under 2023 utbildades
Camurus linjechefer i rekrytering utifrån ett mångfaldsperspektiv
och under 2024 kommer samtliga medarbetare utbildas i mång
-
faldsfrågor. Även introduktionsutbildningen för nya medarbetare
inkluderar mångfaldsfrågor.
Camurus samarbetar löpande med initiativet ”Jobbsprånget”,
vilket är Sveriges största initiativ för praktikplatser till utlandsfödda
akademiker. Syftet med initiativet är att ge deltagare arbetslivs-
erfarenhet och referenser som så småningom ska leda till en
permanent anställning.
Camurus uppmuntrar sina medarbetare till att identifiera interna
mentorer, som kan stötta dem i deras utveckling och vid behov
erbjuds även externa coacher eller mentorer där det finns en rele
-
vans för verksamheten och medarbetarens individuella utveckling.
Camurus har även tagit emot studenter från mastersprogram
och doktorander som skriver sina uppsatser/avhandlingar hos
Camurus med stöd av Camurus medarbetare som fungerar som
handledare.
Hälsa och säkerhet
Alla medarbetare på Camurus ska trivas och ha möjlighet att
utveckla sin fulla potential på arbetsplatsen. Medarbetarnas
välmående, både i den fysiska och psykiska arbetsmiljön, är av stor
vikt för Camurus. Linjecheferna har ett delegerat arbetsmiljöansvar
för sina medarbetare och HR-chefen ett delegerat övergripande
ansvar för att samordna och leda Camurus systematiska arbets-
miljöarbete.
Camurus har en global arbetsmiljöpolicy som alla medarbetare
är ålagda att följa. Arbetsmiljöarbetet bedrivs på ett systematiskt
sätt utifrån en ledningsstruktur som inkluderar processfaserna
undersökning, riskbedömning, åtgärder och kontroll. Att bedriva
arbetsmiljöarbetet enligt denna ledningsstruktur är ett lagkrav i
Sverige men Camurus bedriver allt arbetsmiljöarbete i företaget,
Jag arbetar med rekrytering och employer branding inom
vår HR-avdelning. Sedan min första dag på Camurus har
jag känt en genuin känsla av inkludering. En känsla som jag
alltid bär med mig i min roll som rekryterare och som jag
försöker dela vidare. Jag upplever att våra medarbetare är
passionerade och stolta över vårt företaget och vad vi har
åstadkommit.
Inom HR har vi under 2023 genomfört en rad nya initia-
tiv som ger ägandeskap och förstärker våra medarbetares
engagemang för företagets värderingar och vårt åtagande.
Vi introducerade en ny policy för mångfald, jämlikhet och
inkludering (DEI) som alla anställda ska utbildas i. Vi imple
-
menterade även individuella utvecklingsplaner samtidigt
som vi lanserade en e-learning-plattform för att motivera
kontinuerligt lärande och utveckling. Dessutom lanserade
vi möjligheten för våra medarbetare att ägna en dag per år
till volontärarbete – ett bra sätt att bidra till samhället och
samtidigt bygga teamanda. Under 2024 kommer vi fort
-
sätta stödja företagets expansion – med ett starkt fokus på
etableringen i USA – för att säkerställa en gemensam före
-
tagskultur och förståelse för våra värderingar.
Det som framför allt är min drivkraft och motiverar mig
är mina kollegor. Alla är stöttande, hjälpsamma och enga
-
gerande, och jag är förväntansfull inför Camurus framtid.
Företaget håller mig nyfiken och öppensinnad, det finns
utrymme att testa nya idéer, samtidigt som jag känner mig
värderad och uppskattad för mitt arbete.
Louise Lindberg
Recruiting & Employer Branding Partner, Human Resources
63
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
64
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
oavsett land, utifrån denna struktur. Alla medarbetare och inhyrda
konsulter berörs av detta arbetssätt.
Camurus har följande arbetsmiljörelaterade mål:
Att upprätthålla en effektiv långsiktig verksamhet med en hälso-
sam fysisk och psykosocial arbetsmiljö och nöjda medarbetare
Att förebygga arbetsolyckor och arbetsrelaterade sjukdomar.
Camurus mål är noll arbetsolyckor och arbetsrelaterade
sjukdomar.
Målen följs årligen upp inom ramen för det systematiska
arbetsmiljöarbetet.
För den svenska verksamheten (63 procent av de anställda) har
företaget en skyddskommitté. Årligen genomförs två skyddsronder
med syfte att upptäcka och förebygga arbetsmiljörelaterade risker.
Skyddsronderna är en viktig del i Camurus arbetsmiljöriskhantering
som även består av löpande riskbedömningar av arbetsmiljörisker i
hela verksamheten och av ett riskreducerande arbete. Under 2023
genomförde alla nya chefer en arbetsmiljöutbildning som sträckte
sig över sex månader och 15 medarbetare utbildades på en fördju
-
pad nivå i brandskydd. En hög nivå av säkerhet ska inte garanteras
enbart för Camurus medarbetare utan för alla personer som befin
-
ner sig i Camurus lokaler eller utför arbete på Camurus uppdrag i
Camurus lokaler. I sin arbetsplatspolicy åtar sig Camurus att säker
-
ställa att alla personer som vistas på Camurus arbetsplats följer
våra säkerhetsföreskrifter för att förebygga incidenter och avhjälpa
olyckor på arbetsstället. Målet är noll incidenter eller olyckor.
Camurus nödlägesberedskap styrs av företagets affärskontinui
-
tetsplan och av krisplanen som innehåller anvisningar för hur med-
arbetare ska bete sig i fall av nödläge.
Under 2023 genomfördes även WE+, ett hälsoinitiativ för hela
organisationen i syfte att inspirera till en mer aktiv och balanserad
livsstil, där anställda delade sina aktiviteter via en social plattform.
Företaget donerade en euro till välgörenhet för varje genomförd
aktivitet, vilket resulterade i en donation till Läkare utan gränser på
2 970 EUR. Alla medarbetare erbjuds vid behov även företags-
hälsovård, inklusive stödsamtal. De medarbetare som arbetar
i Sverige (63 procent) erbjuds även en hälsoundersökning
vartannat år.
Respekt för mänskliga rättigheter
Camurus åtar sig att respektera och arbeta i enlighet med alla inter-
nationellt erkända mänskliga rättigheter (inklusive de grund-
läggande mänskliga rättigheterna i arbetslivet enligt ILOs konven-
tioner), både i och utanför den egna verksamheten, vilket beskrivs i
företagets uppförandekod, uppförandekoden för leverantörer och
mångfaldspolicyn. Camurus engagemang att motverka alla former
av tvångsarbete och slaveri återspeglas i företagets UK Modern
Slavery Act Transparency Statement.
Camurus har en visselblåsarplattform som ger både medar
-
betare och externa intressenter (tredje part) möjlighet att anmäla
alla former av missförhållanden. Under 2023 har inga anmälningar
gjorts avseende kränkning av mänskliga rättigheter (inklusive
arbetsrättsliga rättigheter) och diskriminering eller trakasserier,
och inga böter eller sanktioner har emottagits under rapporterings
-
perioden.
HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MEDARBETARE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
65
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
Styrning av miljöarbetet
Utöver att följa gällande lagkrav, styrs Camurus övergripande miljö-
arbete av företagets processer och styrdokument. Under 2023
uppdaterades företages miljöpolicy och ett hållbarhetslednings-
system baserat på miljöledningsstandarden ISO 14001 infördes.
Hållbarhetsledningssystemet omfattar även Camurus miljö-
ledningssystem.
Miljöledningssystemet innehåller ett system för avvikelse-
registrering och hantering. Enligt Camurus hållbarhetspolicy är
varje anställd ansvarig för att rapportera hållbarhetsrelaterade
avvikelser och/eller föreslå förbättringar. Om en miljöavvikelse
upptäcks antingen vid revision eller i det dagliga arbetet genom
-
förs en grundorsaksanalys och avhjälpande och förebyggande
åtgärder vidtas.
Under 2023 antog Camurus också en policy för hållbara inköp.
Policyn föreskriver att miljöhänsyn ska tas vid alla inköp av produkter
eller tjänster inom Camurus verksamhet från t. ex. inköp av råvaror
eller produktförpackningar, till transporttjänster, laboratorie-
utrustning eller kontorsmaterial. Alla medarbetare är ålagda att
följa denna policy och utbildades i policyn under 2023.
Under året genomfördes även workshops och möten med bland
annat transportören av Camurus produkter och kontraktstillverkaren
av Camurus produkter för att identifiera möjliga miljöförbättringar,
såsom inköp av FSC (Forest Stewardship Council) märkta förpack
-
ningar och förnybara drivmedel, etc.
Camurus arbetar tillsammans med företagets leverantörer och andra samarbetspartners för att
kontinuerligt minska företagets mil- och klimatpåverkan. Ambitionen är att utveckla verksam
-
heten med minimal miljöpåverkan genom hela värdekedjan. En viktig uppgift är att frikoppla
Camurus tillväxt av verksamheten från företagets växthusgasutsläpp och annan miljöpåverkan.
Miljö
Höjdpunkter 2023
Uppdaterad miljöpolicy och hållbarhetspolicy
Implementering av Camurus hållbarhetslednings-
system, inklusive miljöledningssystem
Utveckling och implementering av policy för
hållbara inköp och djurskydd
Påbörjad miljökartläggning av Camurus värdekedja
(inkl. kartläggning av växthusgasutsläpp)
Genomförande av två miljörevisioner hos leverantörer
Inledande av långsiktigt samarbete med tillverkaren
av Camurus produkter med syfte att gemensamt
förbättra produkternas miljöprestanda
Genomförande av workshop med leverantören
av transporttjänster för att identifiera potentiella
miljöförbättringar
Genomförande av hållbarhetsutbildning
(inklusive miljöutbildning) för alla medarbetare
Introduktion till Camurus hållbarhetsarbete, inklusive
miljöarbete, del av introduktionsprogrammet
för nya medarbetare
Uppdaterade miljömål och framtagande av
handlingsplan för förnybar energi och omställning
till klimatneutralitet
Uppdaterad analys av företagets hållbarhetsrisker
Genomförande av klimatscenarioanalys
Utökad rapporteringen inom miljöområdet
Deltagande i projektet CoAction Lund som fokuserar
på hållbar mobilitet för att bidra till Lunds kommuns
mål om klimatneutralitet 2030
Utökad redovisning av scope 3-utsläpp av
växthusgaser
Under 2023 genomförde Camurus även två miljörevisioner;
en hos kontraktstillverkaren av Camurus produkter och en hos
distributören av Camurus produkter till grossisterna. Syftet med
revisionerna var både att följa upp leverantörernas efterlevnad av
miljökraven i Camurus uppförandekod för leverantörer, och att
tillsammans identifiera förbättringspotential.
I december 2023 granskades Camurus miljöarbete av Lunds
kommun. Under revisionen identifierades endast 1 avvikelse som var
kopplad till förvaring av kemikalier. Avvikelsen åtgärdades genom
införskaffande av uppsamlingskärl för förvaring av kemikalier,
vilket godkänts av Lunds kommun. Revisonen är avslutad.
Under 2023 uppdaterades Camurus uppförandekod för
leverantörer, med bland annat utökade miljökrav på leverantörerna.
För att säkerställa att kraven i koden följs genomförs riskutvärde
-
ringar och löpande miljöuppföljningar av Camurus leverantörer
(läs mer i kapitlet Ansvarsfullt företagande, sidan 69).
Klimatpåverkan
Klimatpåverkan är en av vår tids största frågor. Under 2023 antog
Camurus nya övergripande klimatmål och en handlingsplan för
förnybar energi och en omställning till klimatneutralitet senast
2045. Handlingsplanen ska hjälpa Camurus att fortsätta och stärka
sin resa för att anpassa företagets strategier till en grön övergång
i enlighet med ramverket och målen i Parisavtalet.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL INOM FOKUSOMRÅDET
MILJÖ SE TABELL HÅLLBARHETSSTRATEGI SIDAN 52
66
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
0,05
HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
Klimatpåverkan i egen verksamhet
Camurus arbetar aktivt med att minimera företagets utsläpp av
växthusgaser i hela värdekedjan. Under 2023 påbörjades en
miljökartläggning av värdekedjan som även inkluderar växthus-
gasutsläpp för att kunna beräkna och minska företagets miljö- och
klimatpåverkan. Kartläggningen kommer att fortsätta under 2024.
Camurus redovisar sina växthusgasutsläpp
1
i enlighet med
standarden Greenhouse Gas Protocol.
2
I dagsläget redovisas scope 1
3
och 2
4
-utsläpp av växthusgaser och utvalda scope 3
5
-utsläpp.
Under 2023 har Camurus utökat redovisningen av växthusgaser inom
scope 3 med exempelvis växthusgasutsläpp från varutransporter av
Camurus produkter samt växthusgasutsläpp från tillverkningen av
Camurus produkter. Camurus produkttillverkning är kontrakterad
till en leverantör lokaliserad i Sverige.
Camurus scope 1-utsläpp är förhållandevis låga och omfattar i
nuläget växthusgasutsläpp från företagets tjänstebilar samt direkta
utsläpp från användning av eldningsolja och naturgas för uppvärm
-
ning av Camurus regionala kontor. I tidigare nämnd handlingsplan
ingår mål för omställning från förbränningsmotorbil till elbil i
Camurus tjänstebilsflotta vilket på sikt kommer att eliminera alla
växthusgasutsläpp från tjänstebilarna inom scope 1.
Camurus scope 2-utsläpp är förhållandevis låga då dessa utsläpp
endast genereras på grund av elförbrukningen från företagets el-
bilar och kontor (inklusive laboratoriemiljöer) samt från värme/kyla
av kontoren. All elförbrukning på Camurus huvudkontor, dess
forskningsfaciliteter samt på det tyska kontoret är från förnyelse-
bara källor. Camurus regionala kontor är små till storleken och
bidrar endast i mycket liten utsträckning till utsläpp av växthusgaser
inom scope 2.
För information om de miljö- och klimatrisker samt möjligheter
som Camurus har identifierat se Hållbarhetsrisker och möjligheter,
sidan 55.
Referenser
1. Alla växthusgasutsläpp rapporteras i CO2-ekvivalenter.
2. GHG-protokollet är ett globalt standardiserat ramverk för att
mäta och hantera utsläpp av växthusgaser (GHG).
3. Scope 1-utsläpp omfattar direkta utsläpp från ägda eller
kontrollerade källor.
4. Scope 2-utsläpp omfattar indirekta utsläpp från generering av
köpt energi.
5. Scope 3-utsläpp omfattar alla indirekta utsläpp (exklusive
scope 2) som förekommer i företagets värdekedja, uppströms
och nedströms.
Produkt till patientTillverkning
Framåt i värdekedjan
Tjänstebilar
Köpt el, ström,
värme och fjärrkyla
för eget bruk
Köpta varor
och tjänster
Bränsle och
energirelaterade
aktiviteter
Transport och
distribution
Avfall i
produktion
Affärsresor
Jobbpendling
Franchiseavtal
Avfall genererat av
sålda produkter
Transport och
distribution
Använding av
såld produkt
Camurus
Koldioxidekvivalenter
(CO
2
e)
Scope 3
INDIREKT
Scope 3
INDIREKT
Scope 2
INDIREKT
Bakåt i värdekedjan
Scope 1
DIREKT
Företagets
labbverksamhet
Klimatpåverkan i värdekedjan
Totala scope 1- och 2-utsläpp per
omsättning (MSEK), ton/CO
2
e
Totala scope 1- och 2-utsläpp per
heltidsanställd, ton/CO
2
e
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
2022 2023
0,10
0,08
0,06
0,04
0,02
0
0,020
0,016
0,012
0,008
0,004
0
2022 2023
0,007
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
Klimatpåverkan i värdekedjan
Camurus största klimatpåverkan finns inom scope 3, det vill säga de
utsläpp som uppstår upp- och nedströms i värdekedjan. Uppskatt-
ningsvis närmare 80 procent av all Camurus klimatpåverkan ligger i
scope 3.
Tillverkningen av företagets produkter bygger på en leverantörs-
kedja i flera led med många olika aktörer och processer, varav alla
genererar växthusgasutsläpp i olika mängd. Genom aktiva val av
leverantörer och partners har Camurus viss möjlighet att påverka
dessa utsläpp men som en mindre aktör i sammanhanget kan infly
-
tandet vara begränsat.
Camurus produkter distribueras främst inom Europa och då före
-
trädelsevis med lastbil. Till vissa marknader såsom Australien sker
transporten dock med flyg för att kunna säkerställa produkternas
kvalitet. Under 2023 inledde Camurus ett arbete med att minska
klimatpåverkan från transporter relaterade till produktion och
distribution av företagets produkter. Ett nära samarbete med både
leverantören som sköter tillverkningen av Camurus produkter och
leverantören som transporterar Camurus produkter har inletts.
Detta arbete kommer att fortsätta under 2024.
Camurus har under 2023
1
inte minskat växthusgasutsläpp genom
klimatkompensation
2
eller koldioxidavskiljning och lagring (CCS)
3
.
Camurus tillämpar inga interna system för koldioxidprissättning.
4
Lokala utsläpp till luft (icke växthusgasutsläpp)
Lokala luftutsläpp från till exempel fordon såsom utsläpp av kol-
monoxid (CO), kolväten (HC), partiklar (PM), kväveoxider (NOx) och
svaveldioxid (SO2) medför både miljö- och hälsoproblem. Camurus
både mäter och har åtagit sig att eliminera avgaser från företagets
tjänstebilflotta. I Camurus handlingsplan för förnybar energi och
omställning till klimatneutralitet ingår mål att ställa om företagets
fordonsflotta från fossildriva bilar med förbränningsmotor till elbilar.
Denna omställning kommer, vid sidan om växthusgaserna, eliminera
även alla avgasutsläpp från tjänstebilflottan. Elbilar bidrar också till
en tystare och hälsosammare miljö vilket är särskilt viktigt vid kör-
ning i städer och tätorter. Omställningen av fordonsflottan till elbilar
kommer också beröra företagets förmånsbilar. Camurus uppmanar
också sina leverantörer av transporter att använda förnybar energi
och ställa om till eldrift så fort som möjligt.
Miljöpåverkan från läkemedel
Camurus strävar efter att minimera miljöpåverkan från sina produk-
ter så långt som möjligt och har ett tätt samarbete med företagets
kontraktstillverkare av läkemedel för att förebygga utsläpp av läke
-
medel till mark eller vatten. Kontraktstillverkaren har välutvecklade
säkerhetsrutiner på plats för att förebygga utsläpp av läkemedel
och då främst från aktiv substans till miljön. Allt processvatten han
-
teras som farligt avfall och skickas till destruktion enligt gällande
lagstiftning, likaså kontaminerade kärl och skyddskläder.
Resursanvändning och cirkularitet
Camurus läkemedel mot t. ex. opiodberoende kräver väsentligt
lägre mängder aktiv substans än jämförbara preparat för daglig
medicinering och bidrar till att förbättra behandlingsresultat och
livskvaliteten för patienter med opiodberoende.
Läkemedel berörs av många legala krav för att säkerställa
kvalitet och produktsäkerhet vilket gör det svårt att miljöanpassa
själva läkemedlet. Även att göra miljöförbättrande förändringar i
förpackningar är utmanande. Förpackningen närmast läkemedlet
består av både stål, glas, gummi och plast. Sprutan monteras i en
säkerhetsanordning av plast som läggs i ett plasttråg gjort av 80
procent återvunnet material. All plast är PVC-fri och andelen åter
-
vunnet material i plastförpackningarna är sammanlagt 29 procent.
Bipacksedlarna är gjorda av FSC-märkt papper. Ytterförpackningen
av wellpapp är gjord av 100 procent återvunnet material. Under
2023 inleddes arbetet med att FSC-märka kartongförpackningarna
och att utreda möjligheten att helt ta bort ett lager av kartongför
-
packningar, ett arbete som kommer att fortsätta under 2024.
Under 2023 byttes många av Camurus datorer ut på grund av
ålder. I enlighet med Camurus policy för hållbara inköp upphand
-
lades nya datorer som innehar den internationella hållbarhets-
Som supply chain coordinator arbetar jag med att säkerställa
att vi har rätt lagernivå av våra produkter på våra marknader
och hos våra olika grossister. Jag ansvarar för produktions-
planering, distribution och kvalitetsövervakning för
Buvidal enligt gällande ram- och regelverk. På så sätt är jag
involverad i hela kedjan från produktion till leverans, vilket är
väldigt spännande.
Efter kartläggning av stora delar av leverantörskedjorna har
vi under året haft starkt fokus på att minska vårt miljöavtryck,
vilket sker i nära samarbete med våra två huvudleverantörer
för tillverkning och distribution. Vi har exempelvis lyckats
minska användningen av vatten, kemikalier och energi i
produktionen och även sett över våra produktförpackningar
och möjligheten att byta till mer hållbara alternativ, såsom
FSC-märkt kartong. Läkemedelsindustrin är en starkt reglerad
bransch med sina egna utmaningar och en ändring som kan
tyckas enkel att genomföra kan innebära väldigt mycket
arbete eller inte vara möjlig på grund av regulatoriska skäl.
Det som har störst klimatpåverkan i vår värdekedja är CO2
utsläpp från våra transporter. Under 2023 gjordes betydande
framsteg för att minska våra transportutsläpp, till exempel
genom att titta på alternativa transportlösningar till Australien
där distributionen idag sker med flyg – utan att ge avkall på
kvalitet och möjlighet till övervakning under leveransen.
Jag motiveras av att tillsammans med inspirerande och
kunniga kollegor får arbeta med att förbättra, förenkla och
effektivisera våra processer. Tillsammans bidrar vi alla med
vår tid, kunskap och starka engagemang för att göra Camurus
mer hållbart.
Sanna Nilsson
Supply Chain Coordinator
67
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Referenser
1. ESRS, E1, E1-7.
2. Olika aktiviteter som företagen genomför med syfte att kompensera
för utsläpp av koldioxid eller andra typer av växthusgaser genom att betala
för att motsvarande mängd utsläpp minskar någon annanstans.
3.
Carbon Capture and Storage (CCS) innebär att koldioxiden i rökgaserna fångas
in från kraftverk, förbränningsanläggningar eller stora processindustrier.
Den avskilda koldioxiden komprimeras och transporteras sen i flytande form
till en lämplig lagringsplats djupt ner i marken.
4. ESRS, E1, E1-8.
68
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE MILJÖ
märkningen TCO och alla Camurus datorer är nu TCO-certifierade
(https://tcocertified.com/tco-certified/). Certifieringen innehåller
kriterier för att säkerställa prestanda inom områdena miljö, mänskliga
rättigheter, arbetsrätt och arbetsmiljö.
I enlighet med Camurus policy för hållbara inköp försöker före-
taget i så stor utsträckning som möjligt köpa in kontorsprodukter
som är miljömärkta eller ekologiska som till exempel kontorspapper,
mat och dryck.
Huvudkontorets fastighet
63 procent av Camurus medarbetare arbetar på Camurus huvud-
kontor i Lund, Sverige. Under 2023 fick huvudkontorets byggnad
miljöcertifieringen Miljöbyggnad Silver (https://www.sgbc.se/
certifiering/miljobyggnad/).
Under 2023 meddelade Camurus etablering av nytt huvudkontor
i slutet av 2024. Fastigheten för det nya huvudkontoret kommer att
vara certifierad enligt LEED (Leadership in Energy and Environmental
Design) nivå Guld.
Vatten
I Camurus interna verksamhet är vattenförbrukningen relativt låg
och vatten används huvudsakligen på kontoren och till rengöring av
mindre laboratorieutrustning. Enligt Camurus miljöpolicy, i vilken
alla Camurus anställda är utbildade, ska vatten användas så effektivt
som möjligt.
I tillverkningen av Camurus produkter används vatten till exempel
vid rengöring och sterilisering av utrustning och för processkylning,
men även i dessa processer är vattenförbrukningen förhållande-
vis låg jämfört med till exempel stora industrier eller jordbruk.
Tillgången till vatten är god i de områden där huvudkontoret och
produktionen är lokaliserade, därför ses vattenfrågan inte som en
betydande och materiell hållbarhetsaspekt för Camurus.
Vattenförbrukningen vid tillverkningen minskade med 20 procent
under 2023 jämfört med 2022. Kylvattnet från autoklaven
1
kopp-
lades till processkylvattnet vilket resulterade i en återanvändning
av vatten.
Avfall
I sin miljöpolicy åtar sig Camurus att reducera och förebygga allt
avfall, inklusive farligt avfall som är speciellt viktigt att hantera
utifrån ett miljöperspektiv.
En betydande del av avfallet som uppstår i tillverkningen av
Camurus produkter utgörs av farligt avfall då det innehåller läke
-
medelssubstanser, varav vissa är narkotikaklassade. Allt farligt
avfall samlas in och destrueras i enlighet med gällande lagkrav.
Annat avfall källsorteras och under 2023 byggdes hos tillverkaren
en ny miljöstation som ska tas i drift 2024 för att öka möjligheten till
källsortering. Kontraktstillverkaren genomförde under 2023 även en
avfallsutredning med syfte att hitta möjligheter till ökad källsortering
av plastavfall samt att identifiera samarbetsmöjligheter för ökad
cirkularitet genom att ta tillvara plastavfallet som ny resurs. Tillver
-
karen har ett mål att minska brännbart avfall med minst 10 procent
2025 jämfört med 2023 års nivåer.
Camurus egen verksamhet ger upphov till både farligt avfall
såsom kemikalier, kontaminerade kärl eller skyddsutrustning från
laboratorieverksamhet, och icke farligt avfall. Allt farligt avfall samlas
in och destrueras i enlighet med gällande lagstiftning. Icke farligt
avfall såsom matrester, papper, plast och metall källsorteras, dock
finns idag inte förutsättningar att mäta icke farligt avfall individuellt
utan endast det totala avfallet för huset där Camurus hyr lokaler,
varför beräkningen av mängden är baserad på totalen/hyrd yta
– samma gäller energi- och vattenförbrukningen. I Camurus nya
huvudkontor från 2025 kommer en individuell mätning av förbrukad
mängd energi, vatten och avfallsvolymerna vara möjlig. På grund
av mindre laboratoriearbete minskade under 2023 mängden farligt
avfall inom Camurus verksamhet med 29 procent jämfört med 2022.
Ett mål i Camurus avfallshanteringsplan är att under 2024 karak
-
terisera det farliga avfallet i verksamheten och hitta potential för
att minska mängden farligt avfall. En annat mål är att under 2024
utveckla ett nytt koncept för källsortering av kontorsavfall som ska
introduceras i de nya lokalerna under 2025. Syftet är att öka käll-
sorteringsgraden. I och med att Camurus under 2023 beslutat att
flytta till nya lokaler har det tidigare beslutet att mäta det icke farliga
avfallet individuellt för Camurus skjutits upp tills verksamheten har
flyttat in i de nya lokalerna.
Kemikalier
I Camurus laboratorier används kemikalier. För att säkerställa en
säker hantering av dessa kemikalier finns nationella och internatio
-
nella regelverk. Vissa kemikalier omfattas av EU:s förordning om
registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemika
-
lier (REACH) och Camurus strävar efter att i görligaste mån undvika
dessa. Camurus arbetar för att i möjligaste mån byta ut farliga
kemikalier till mindre farliga kemikalier och varje inköp av kemikalier
föregås av en miljöbedömning.
Även tillverkaren av Camurus produkter har ett strukturerat
kemikaliearbete och tillämpar precis som Camurus produktvals-
principen enligt svensk miljölagstiftning
2
. Endast begränsade mäng-
der kemikalier används och kvävgas står för största användningen.
Etanol används för rengöring av till exempel processutrustning.
Referenser
1. Utrustning för ångsterilisering av t. ex. material, utrustningsdelar, komponenter innan
användning i produktion av Camurus läkemedel.
2. Produktvalsprincipen innebär att en verksamhetsutövare undviker att använda kemiska
produkter eller biotekniska organismer som kan vara skadliga för människors hälsa eller
miljön om de kan ersättas med mindre farliga alternativ.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Energi
Camurus verksamhet är inte särskilt energiintensiv, och 95 procent
av all använd energi kommer från förnybar källa. Camurus handlings-
plan för förnybar energi och omställning till klimatneutralitet inne-
håller målet att upprätthålla en hög andel förnybar energi i verksam-
heten. I och med den planerade flytten av huvudkontoret och dess
miljö- och energicertifiering förväntar sig Camurus en minskad energi-
användning från kontors- och laboratorieverksamhet.
Tillverkaren av Camurus produkter arbetar aktivt med att minska
sin energiförbrukning. Mellan åren 2021-2023 minskade energiför
-
brukningen med 11 procent och man arbetar med en handlingsplan
för ytterligare minska energiförbrukningen.
95%
förnybar energi
69
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Ansvarsfullt företagande
Camurus strävar efter att tillsammans med leverantörer, vårdenheter, patienter och andra
intressegrupper säkerställa en hög nivå av affärsetik och hållbarhet. Det inkluderar att förhindra
korruption och konkurrensbegränsande beteende, att säkerställa transparens i samarbeten och
marknadsföring, utan att äventyra dataskydd och patientintegritet samt att hantera hållbarhets
-
risker i leverantörskedjorna. Ambitionen är att alltid bedriva verksamheten och interaktion med
intressenter på ett etiskt, ansvarsfullt och respektfullt sätt.
Affärsetik
Alla Camurus leverantörer förväntas följa gällande lagar och regel-
verk för respektive marknad. Företagets interna uppförandekod
samt uppförandekod för leverantörer är två viktiga verktyg för att
säkerställa att god affärsetik och regelefterlevnad genomsyrar
verksamheten och integreras i samarbeten, processer och rutiner.
Under 2023 implementerades en uppdaterad uppförandekod och
medarbetarna utbildades i affärsetik via en digital utbildning.
I bolagsstyrningsrapporten finns information om granskning av
företagets finansiella rapporter, riktlinjer och oberoende kommittéer
för ersättningar, inklusive de till styrelsemedlemmar och ledande
befattningshavare. Ytterst ansvarig för god affärsetik samt att ingen
korruption förekommer är Camurus vd.
Policyer, rutiner och kontrollmekanismer ses kontinuerligt över
utifrån en årlig riskvärdering. För mer information om Camurus
värdering av risker och möjligheter se Hållbarhetsrisker och möjlig-
heter på sidan 55.
Arbete mot korruption
Som läkemedelsbolag har Camurus daglig kommunikation med
sjukvårdspersonal, patienter, patientorganisationer, leverantörer och
affärspartners. Dialoger under vilka bolagets medarbetare riskerar att
utsättas för situationer som kan kopplas till korruption och mutor.
Höjdpunkter 2023
Implementering av hållbarhetsriskhanteringsprocess
för leverantörer, inklusive korruptionsrisker
Lansering av ny policy för samverkan med hälso-och
sjukvård, patientorganisationer och andra intressenter
Medarbetare utbildades digitalt om hållbarhet och
ansvarsfullt företagande, inklusive affärsetik,
antikorruption samt användning av sociala medier
Camurus har nolltolerans mot all form av korruption. Detta tydliggörs
i Camurus interna uppförandekod, uppförandekod för leverantörer
samt i företagets antikorruptionspolicy. Under 2023 utbildades
medarbetarna i antikorruption via en digital utbildning. Alla ny-
anställda i Camurus utbildas även i företagets uppförandekod och
antikorruptionspolicy som en del av sitt introduktionsprogram
Konkurrens på lika villkor
Camurus efterföljer alla tillämpliga konkurrenslagar. Lagarna innebär
ett förbud att genom avtal med konkurrenter, leverantörer och
kunder fastställa eller upprätthålla priser eller på annat sätt begränsa
konkurrensen.
Samverkan med hälso- och sjukvården
och dess intressenter
Förutom nationella lagar och förordningar inom området, har
Camurus åtagit sig att följa EFPIA:s (European Federation of Pharma-
ceutical Industries and Associations) kod och riktlinjer för marknads-
föring av läkemedel och interaktion med vårdpersonal, vårdorgani-
sationer och patientorganisationer. Reglerna omfattar bland annat
korrekt och evidensbaserad marknadsföring, att samverkan sker på
ett professionellt och förtroendefullt sätt, och utan otillbörlig påverkan.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
FÖR ATT TA DEL AV CAMURUS MÅL INOM FOKUSOMRÅDET
ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE SE TABELL HÅLLBARHETS-
STRATEGI SIDAN 52
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Genom sitt efterlevnadsramverk säkerställer Camurus att:
Informationen om företagets produkter är korrekt,
balanserad och objektiv
Samverkan och dialog med vårdpersonal, vårdorganisationer
och patientorganisationer sker på ett etiskt och transparent sätt
Marknadsföring, utveckling och forskning följer etiska standarder
Camurus följer tillämpliga lagar, förordningar och koder
Tredje-part, såsom distributörer, leverantörer av kontraktsforsk
-
ning, och andra tjänsteleverantörer, ej är involverade i korrupta
eller andra oetiska affärer, när de agerar på Camurus vägnar
Personlig integritet och dataskydd
Med stark respekt för individers rättigheter värnar Camurus
skyddet av personlig integritet, vid all behandling av personupp-
gifter. Camurus har väl etablerade policyer och rutiner för att
säkerställa skyddet av alla registrerades personuppgifter, i enlighet
med tillämplig lagstiftning för dataskydd. Ett dataskyddsombud är
utsedd till att stötta organisationens arbete och säkerställa efter
-
levnad av Dataskyddsförordningen (GDPR). Under 2023 implemen-
terades en uppdaterad dataskyddspolicy och medarbetarna utbil-
dades i den. Policyn beskriver hur Camurus arbetar för efterlevnad
av tillämplig lagstiftning för dataskydd och omfattar all hantering
av personuppgifter inom företagets verksamhet.
Visselblåsning
Camurus har en visselblåsarrutin och en digital visselblåsar-
plattform, där den sistnämnda finns tillgänglig internt via företag-
ets intranät och externt via Camurus hemsida. Camurus tar miss-
tänkta tjänstefel på största allvar och via rapporteringsverktyget
tillhandahålls en lättillgänglig, säker och tillförlitlig mekanism för
anställda och tredje part att rapportera misstänkta missförhållan
-
den som involverar Camurus. Eventuella ärenden som rapporteras
utreds noggrant och efterföljande åtgärder vidtas vid behov.
Under 2023 förstärktes Camurus ramverk för regelefterlevnad med
en ny global policy kring samverkan med hälso- och sjukvården och
dess intressenter, samt tillhörande rutin. Policyn slår fast bärande
principer och regler för interaktioner med hälso-och sjukvården och
dess intressenter för att säkerställa att dessa genomsyras av god
etik, integritet, förtroende och ansvarsfullt företagande. I tillägg
uttrycker policyn Camurus åtagande att följa såväl EFPIA:s kod som
lokala branschkoder, genom att omfamna självreglering som ett
viktigt instrument i branschen och verksamheten.
Alla berörda medarbetare utbildas inom etisk och transparent
marknadsföring. För att säkerställa intern kompetens och god
implementering av den nya policyn, planeras under 2024 en
utbildning för alla medarbetare i kontakt med hälso-och sjukvården
och dess intressenter.
Sedan 2023 redovisar Camurus alla bidrag till hälso- och sjuk
-
vården och patientorganisationer. Se transparensrapportering på
Camurus hemsida.
Ramverk för god affärsetik
Under 2023 vidtogs flera viktiga initiativ att stärka ramverket för
affärsetik och regelefterlevnad, för att säkerställa efterlevnad av de
strikta etiska principer som lagstiftning samt etiska koder och rikt-
linjer ställer. Ramverket tar sin utgångspunkt dels i EFPIA:s kod och
behandlar utöver det exempelvis antikorruptions-, visselblåsnings-
och dataskyddsfrågor.
Efterlevnadsramverket består av styrdokument såsom upp-
förandekod, och policyer för antikorruption, dataskydd och sam-
verkan med hälso-och sjukvården och dess intressenter, där den
sistnämnda även täcker marknadsföring av Camurus produkter.
Ramverket utvecklas kontinuerligt för att minska risker och för-
hindra incidenter av tjänstefel. Under 2023 implementerades en ny
process för utvärdering av leverantörer och affärspartners utifrån
ett hållbarhetsperspektiv, inklusive riskhantering, bolagsstyrning
och antikorruption.
70
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 HÅLLBARHET / FOKUSOMRÅDE ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Politiska bidrag
Camurus uppförandekod och policy mot korruption tydliggör att
Camurus inte ger några bidrag till politiska partier eller politiker och
vi intar i övrigt en neutral position i förhållande till politiska partier.
Ansvarsfull hantering av leverantörskedjor
Trots att läkemedelsindustrin är starkt reglerad finns det sociala
risker, miljörisker och korruptionsrisker i komplexa och globala
leverantörskedjor, ofta i flera led. För att upptäcka och hantera
hållbarhetsrisker i leverantörskedjorna har Camurus implementerat
en riskhanteringsprocess som bygger på ett due diligence pers
-
pektiv. De hållbarhetskrav som Camurus ställer på sina leverantörer
beskrivs i Camurus uppförandekod för leverantörer som företagets
Riskhantering av leverantörer
Samarbetet
avslutas vid
bristande
efterlevnad
Due Diligence
och riskbedömning
i digitalt system
Vidta åtgärder
(om så behövs)
Monitorering
av leverantörens
prestanda
Samarbetet
med leverantören
godkänns eller
förnyas
Syfte: Att säkerställa efterlevnad till
Camurus ramverk för hållbarhet och
compliance t. ex. uppförandekod för
leverantörer och regler mot korruption
Jag ansvarar för affärsetik och regelefterlevnad på Camurus.
Arbetet är varierande och inkluderar allt från utveckling och
implementering av uppförandekod, policyer och kontroll-
system, till utbildning, guidning och rådgivning.
2023 var ett händelserikt år. Vi lanserade ett nytt anti-
korruptionsprogram, som även inkluderar riskhantering
av leverantörer och samarbetspartners. Vi förstärkte vårt
ramverk kring interaktion med hälso-och sjukvård, patienter
och andra intressenter, så att samverkan alltid kan ske på ett
förtroendefullt och meningsfullt sätt. Vidare utökade vi vår
transparens genom att på hemsidan redovisa bidrag till hälso-
och sjukvården och patientorganisationer. För att skapa en
medvetenhet, dialog och öppenhet kring ansvarsfullt före
-
tagande genomförde vi under flera internutbildningar inom
affärsetik, antikorruption och hållbarhet.
Under 2024 ligger fokus främst på Camurus etablering
i USA och att bygga upp kapacitet inom compliance på en
marknad som skiljer sig en hel del från Europa. Att vi har
sunda och korrekta affärsmetoder är en central aspekt i vår
fortsatta resa och långsiktiga värdeskapande som växande
internationellt läkemedelsföretag.
I min roll samarbetar jag med många olika funktioner och
jag trivs med att diskutera, analysera och ge råd till mina
kollegor. I slutändan behövs många gånger individuella över-
väganden och målet är att skapa goda förutsättningar för att
vi ska kunna fatta välgrundade och kloka beslut.
Att få vara en del i Camurus resa är otroligt spännande.
Företagskulturen är inkluderande med stor tillit och respekt
för oss anställda, där vår framgång bygger på ett starkt
gemensamt engagemang.
Jonas Duborn
Global Head of Compliance
71
leverantörer behöver efterleva. Dessa hållbarhetskrav följs regel-
bundet upp av Camurus och leverantörerna riskvärderas baserat
på sin prestanda inom områdena hållbarhetsstyrning, mänskliga
rättigheter, arbetsrätt, arbetsmiljö, miljö och antikorruption. För
att effektivisera arbetet köpte Camurus under 2023 in ett digitalt
riskhanteringssystem. Flödet för processen visas i bilden (vänster).
Exempel på aktiviteter som vidtas om Camurus riskanalysprocess
visar hög risknivå för en leverantör är revisioner, samarbeten för
prestationsförbättring såsom utbildningar, gemensamma analyser
och gemensamma mål samt kontinuerliga uppföljningar.
Camurus har under 2023 diskuterat risken för markanvändnings-
effekter och biologisk mångfald med sin leverantör av hjälpämnet
sojaolja i Camurus FluidCrystal-teknologi. Leverantören har intygat
att den soja som är råvaran till Camurus sojaolja, inte odlas i områden
(till exempel Sydamerika) där det finns hög risk för negativa effekter
på markanvändning, biologisk mångfald och klimatet samt brott
mot mänskliga rättigheter.
Ovan beskriven riskhanteringsprocess tillämpas även på tredje-
part, såsom distributörer, leverantörer av kontraktsforskning, och
andra tjänsteleverantörer se rubrik Ramverk för god affärsetik.
Fördjupat samarbete med kontraktstillverkaren
Under 2023 har Camurus inlett ett nära samarbete med kontrakts-
tillverkaren av företagets produkter. Samarbetet berör både en
gemensam utveckling av miljöarbetet med förbättrad miljöprestanda
och hållbarhetsfrågor såsom mänskliga rättigheter, arbetsrätt,
arbetsmiljö, antikorruption och gemensam hantering av hållbar-
hetsrisker i leverantörskedjorna. Samarbetet kännetecknas av
gemen-samma projekt och månatliga avstämningsmöten.
Kontraktstillverkaren har uppnått nivå brons på Ecovadis.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
72
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/RESULTATINDIKATORER
Resultatindikatorer – patienter
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2023
Utfall
2022
Utfall
2021
Uppskattat antal patienter i behandling med
Buvidal vid utgången av året
Antal
48 000
36 000
25 000
nder där Buvidal och Brixadi finns tillgängligt
1
Antal 23
1
20 17
Projekt med fokus på att minska stigma för
personer med opiodberoende
Antal
3
2
1
Produktindragningar (kliniska studier) Antal 0 0 0
Produktindragningar (marknad) Antal 0 0 0
Inspektioner från hälsomyndigheter Antal 1 2 1
Utförda revisioner
2
sammanlagt Antal 31
3
44 42
Externa revisioner Antal 20
Interna revisioner Antal 11
Genomförda revisioner av CRO avseende djurskydd Antal 2 1 0
Genomförda internrevisioner där djurskydd ingår Antal 1 0 1
Totalt antal djur i djurförsök Antal 673 1 142 814
Möss Antal 375 360
Råttor Antal 637 760 451
Kaniner Antal 9 7 3
Minigrisar Antal 27
1. Buvidal (Europa, Australien, MENA), Brixadi utlicenserad (USA)
2. Inkluderar audits inom områden såsom Good Distribution Practice,
Good Manufacturing Practice och Good Pharmacovigilance Practice
3. Revisionsprogrammet genomfördes planenligt
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2023
Utfall
2022
Utfall
2021
Resultat av medarbetarundersökning "Min arbetsplats
tillåter mig att växa och ta mig an nya ansvarsområden"
Skala 1-10
8,0
8,3
7,5
Resultat av medarbetarundersökning
genomsnittspoäng för tillhörighet
Skala 1-10
8,8
8,8
Andel män/kvinnor av totalt antal anställda Procent 33/67 35/65 37/63
Andel män/kvinnor på chefsnivå Procent 54/46 53/47 63/37
Andel män/kvinnor i ledningsgrupp Procent 70/30 70/30 70/30
Andel män/kvinnor i styrelse Procent 56/44 62/38 57/43
Tillsvidareanställda heltid (FTE) totalt och
efter kön och land (män/kvinnor)
2
Sverige Antal/procent 134 (31/69)
Danmark Antal/procent 3 (0/100)
Norge Antal/procent 2 (50/50)
Finland Antal/procent 2 (100/0)
Frankrike Antal/procent
8 (37,5/62,5)
Spanien Antal/procent 10 (50/50)
Tyskland Antal/procent 15 (33/67)
Österrike Antal/procent 2 (0/100)
Storbritannien Antal/procent 21 (48/52)
Belgien Antal/procent 1 (100/0)
Australien Antal/procent 15 (20/80)
Visstidsanställda heltid totalt och efter
kön och land (män/kvinnor)
Tyskland Antal/procent 2 (100/0)
Danmark Antal/procent 1 (0/100)
Australien Antal/procent 2 (50/50)
Personalomsättning
3
Procent 6,2 13,4 11,2
Konsulter
4
Antal 20
Andel medarbetare som har kollektivavtal
5
Procent 71
Medarbetare efter ålder – under 30 år
– mellan 30 och 50 år – över 50 år
6
Antal/procent
8-125-80/
4-59-37
Andelen medarbetare som deltog i regelbundna
prestations- och karriärutvecklingsgranskningar
7
Procent
100
Genomsnittligt antal utbildningstimmar för alla medarbetare
8
Antal 3,4
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2023
Utfall
2022
Utfall
2021
Resultat eNPS
1
56 55 38
Resultat av medarbetarundersökning ”Jag är fri från
stress som negativt påverkar min förmåga att arbeta”
Skala 1-10
7,2
7,6
6,8
Resultat av medarbetarundersökning "Jag tycker att
arbetsmiljön är öppen och vänskaplig"
Skala 1-10
8,7
8,9
8,5
Resultat av medarbetarundersökning "Jag känner mig
trygg att uttrycka min åsikt även om jag inte håller med"
Skala 1-10
8,6
8,7
8,1
Resultatindikatorer – medarbetare
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
73
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2023
Utfall
2022
Utfall
2021
Andel medarbetare som berörs av Camurus
ledningssystem för hälsa och säkerhet
9
Procent
100
dsfall till följd av arbetsskador och arbetsrelaterad
ohälsa (medarbetare och konsulter)
10
Antal
0
dsfall till följd av arbetsskador och
arbetsrelaterad ohälsa entreprenörer
10
Antal
0
Registreringsbara arbetsrelaterade olyckor
10
Antal 1
Andel registrerbara
arbetsrelaterade olyckor
10
Antal/miljon
arbetade timmar
12,14
Registrerbar arbetsrelaterad ohälsa
10
Antal fall 2
Förlorade dagar på grund av arbetsrelaterade
skador och arbetsrelaterad ohälsa
10
Antal dagar
161,24
Arbetsrelaterade tillbud
11
Antal 4 3 0
Frisknärvaro Procent 96,9 97,5 97,9
Andel medarbetare som har rätt att ta ut familjerelaterad ledighet
12
Procent 100
Andelen medarbetare som tagit ut familjerelaterade
ledigheter samt könsfördelning (M/K)
12
Procent
28 (75/25)
Procentuell löneskillnad mellan kvinnor och män Procent 31,59
12
Förhållandet mellan ersättningen för företagets högst
betalda individ och medianersättningen för dess anställda
13
1:9,89
Lost Time Incident Rate (LTIR) 6,2
Fall av anmäld diskriminering eller trakasserier
14
Antal 0 0 0
Andel lediga tjänster som fyllts genom internrekrytering Procent 22 16 16
1. Engagemangsindexet eNPS (employee net promoter score) mäter på
en skala från -100 till +100 hur väl medarbetarna trivs, känner stolthet
samt viljan att rekommendera arbetsplatsen till andra.
2. Enligt ESRS S1; S1-6
3. Personer som har slutat dividerat med genomsnittligt antal anställda
under året.
4. Enligt ESRS S1; S1-7: Konsulter som arbetar främst inom kliniska studier
5. Enligt ESRS S1; S1-8 : Camurus strävar efter att tillämpa kollektivavtals-
liknande villkor även för medarbetare i länder där det idag inte finns
möjlighet till kollektivavtal. För konsulter gäller villkoren i de företag
som de är anställda i.
6. Enligt ESRS S1; S1-9
7. Enligt ESRS S1; S1-13
8. Enligt ESRS S1; S1-13, för köns- och åldersfördelning se tabellen ovan.
Nyckeltalet omfattar endast de digitala utbildningar som riktar sig till
alla medarbetare. Individuella utbildningar dokumenteras i medarbe-
tarens individuella elektroniska utbildningskort och dessa data är inte
tillgängliga på aggregerad nivå i företaget idag. Camurus medarbetare
INTRODUKTION/RESULTATINDIKATORER
måste också läsa och signera alla policyer och standard operation
procedures (SOP) som de är berörda av.
9. Enligt ESRS S1; S1-14: Att driva arbetsmiljöarbetet enligt ledningssystemet
för hälsa och säkerhet är ett lagkrav i Sverige men arbetssättet tillämpas på
alla medarbetare i företaget.
10. Enligt ESRS S1; S1-14
11. Tillbud är en nästan-olycka, d v s ingen skada som konsekvens men det hade
kunnat bli en skada. Tillbud rapporteras och analyseras i syfte att bygga bort
risker och förebygga arbetsrelaterade olyckor eller ohälsa.
12. Enligt ESRS S1; S1-15
13. Enligt ESRS S1; S1-16: Beräkningen omfattar alla medarbetare inklusive vd.
Det finns inga timbetalda medarbetare på Camurus. In rapportering av
fördelningen av löneskillnaderna mellan män och kvinnor per anställnings
-
kategori och/eller efter land/segment är i dagsläget inte möjligt då Camurus
har för få medarbetare i alla länder förutom Sverige.
14. Enligt ESRS S1; S1:17: Fall av diskriminering kan anmälas både via vissel-
blåsarplattformen på Camurus hemsida eller internt till linjechef eller
HR-avdelningen
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Resultatindikatorer – miljö*
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2023
Utfall
2022
Energiförbrukning
Total energiförbrukning från kontoren inklusive laboratorier
1
MWh 973
989
Andel förnybar energi
2
Procent 95
85
Energiintensitet
3
Total energiförbrukning / omsättning MSEK
MWh/MSEK 0,57
1,03
Total energiförbrukning / heltidsanställd
MWh/antal 4,57
5,62
Omsättning MSEK
MSEK 1 717 956
Heltidsanställda
Antal 213
176
Växthusgasutsläpp
4
Totala scope 1-utsläpp
tCO
2
e 158,9
162,4
Tjänstebilar
5
tCO
2
e 150,3
5
155,3
Uppvärmning av kontor
tCO
2
e 8,6
6
7,1
Totala scope 2-utsläpp (marknadsbaserad)
7
tCO
2
e 17,4
8
8,9
9
Totala scope 2-utsläpp (platsbaserad)
7
tCO
2
e 11,6
8
16,6
9
Totala scope 1- och 2-utsläpp (marknadsbaserad)
tCO
2
e 176,2
171,3
Totala scope 1- och 2-utsläpp (platsbaserad)
tCO
2
e 170,4
179
Scope 3-utsläpp
10
tCO
2
e 385,6
60,3
3.1 Köpta varor och tjänster
11
tCO
2
e 50,7
3.3 Bränsle- och energirelaterade aktiviteter (inte inkluderade i scope 1 och 2)
tCO
2
e 46,3
12
60,3
3.5 Avfall genererat i den egna verksamheten
tCO
2
e 0,8
13
3.9 Nedströms transport och distribution
tCO
2
e 287,7
14
Totala scope 1- och 2- utsläpp och scope 3-utsläpp (marknadsbaserad )
tCO
2
e 561,8
231,6
Totala scope 1- och 2- utsläpp och scope 3-utsläpp (platsbaserad )
tCO
2
e 556
239,3
Växthusgasutsläpp intensitet
15
Totala scope 1- och 2-utsläpp per omsättning MSEK
tCO
2
e 0,007
0,017
Totala scope 1- och 2-utsläpp per heltidsanställd
tCO
2
e 0,05
0,09
Avfall genererat i verksamheten
Farligt avfall, huvudkontor, inkl. labb
t 1,5
2,1
Restavfall, huvudkontor, inkl. labb
t 1,8
1,3
Wellpapp
t 0,8
0,7
Elektronik
t 0,1
0,2
Matavfall
t 0,5
0,4
* Resultatindikatorer för miljö redovisas för 2022 och 2023.
74
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/RESULTATINDIKATORER
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2023
Utfall
2022
Metall
t 0,04
0,04
Plast
t 1,2
0,8
Papper
t 0,3
0,3
Andel återvunnet avfall av allt avfall
t 37 38
Avfall genererat i den kontrakterade produktionen
Farligt avfall
t 3,9
Restavfall
t 18
Wellpapp
t 0,3
Hårdplast
t 0,2
Mjukplast
t 0,03
Kontorspapper
t 0,1
Trä
t 0,1
Glas
t 0,3
Vattenanvändning i Camurus verksamhet
Total vattenanvändning huvudkontor inkl. labb
m
3
4 005
4 730
Avgasutsläpp tjänstebilar
CO
t 0,42401
HC
t 0,07496
NO
X
t 0,08528
PM
t 0,00277
SO
2
t 0,00042
Avgasutsläpp varutransporter på väg
NO
X
t 0,05044
NMHC t 0,00834
SO
2
t 0,01779
PM t 0,00334
Leverantörsuppföljning genomförda miljörevisioner Antal 2
Andel elbilar av antal bilar Procent 3
Andel laddhybrider av antal bilar Procent 16
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
1. Elförbrukning och förbrukning av energi för värme och kyla på Camurus
huvudkontor (inklusive laboratorier) och på de regionala kontoren. För
2023 tillkommer elförbrukning på 23 MWh för elbilar och laddhybrider.
2. I indikatorn för andelen förnybar energi ingår inte energi från elbilar och
laddhybrider.
3. Enligt ESRS E1; E1-5.
4. Beräkningarna baseras på Greenhouse Gas Protocol.
Alla utsläpp rapporteras i CO
2
-ekvivalenter.
5. Utsläpp från tjänstebilar som drivs med förbränningsmotor.
Beräkning enligt DEFRA 2023, GHG Conversion factors 2023.
6. Utsläpp från uppvärmning av kontor med naturgas och olja. Beräkning
-
arna enligt: DEFRA 2023; EEA 2023, Greenhousegas emission intensity
of electricity generation in Europe; leverantörsspecifik data. Ökningen
av utsläppen mellan 2022 och 2023 beror främst på att utsläpp från
flera kontor redovisas för 2023 jämfört med 2022 och att kvaliteten på
emissionsfaktorer har ökat. Antalet medarbetare har också ökat.
7. Metoden för beräkning av marknadsbaserade och platsbaserade scope
2-utsläpp förbättrades 2023 jämfört med 2022. Den marknadsbasera
-
de beräkningen tar hänsyn till användningen av förnybar el, förnybar
fjärrvärme och förnybar fjärrkyla, el som inte är förnybar beräknas
med respektive lands residualmix. Den platsbaserade beräkningen tar
inte hänsyn till användningen av förnybar el, förnybar fjärrvärme och
förnybar fjärrkyla. Utsläppen beräknas med hjälp av respektive lands
nationella elmix.
8. I scope 2 beräkningar för 2023 ingår utsläpp från elförbrukning på
kontoren, från fjärrvärme och fjärrkyla samt från elbilars och elhybriders
elförbrukning. Beräkningarna enligt: DEFRA 2023, GHG Conversion
factors 2023; EEA 2023, Greenhouse gas emission intensity of electricity
generation in Europe; Australian Government, 2023; Australian National
Greenhouse Account Factors 2023.
9. I scope 2 beräkningar för 2022 ingår utsläpp från elförbrukning
på kontoren samt från fjärrvärme och fjärrkyla.
10. Under 2023 startades ett arbete för att identifiera och beräkna
flera scope 3-utsläpp.
11. Utsläpp från den kontrakterade produktionsprocessen samt från
Camurus vattenkonsumtion inkl. avlopp. Beräkning enligt DEFRA 2023,
GHG Conversion factors 2023.
12. Utsläpp WTT el kontor, bränsleanvändning och elanvändning bilar,
uppvärmning av kontor och kylning av kontor. Beräkning enligt
DEFRA 2023, GHG Conversion factors 2023; Australian Government,
2023; Australian National Greenhouse Account Factors 2023; EPD, Vind
-
kraft Vattenfall. Giltig till: 2027-01-31 EPD-nummer: S-P-01435; EEA 2023,
Greenhouse gas emission intensity of electricity generation in Europe;
leverantörsspecifik data.
13. Beräkning enligt DEFRA 2023, GHG Conversion factors 2023.
14. Beräkning enligt leverantörsspecifik data.
15. Enligt ESRS E1; E1-6.
75
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 INTRODUKTION/RESULTATINDIKATORER
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
Hållbarhetsstrategi 52
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
53
Styrning av hållbarhetsfrågor 54
Hållbarhetsrisker och möjligheter 55
Fokusområde patienter 58
Fokusområde medarbetare 62
Fokusområde miljö 65
Fokusområde ansvarsfullt
företagande
69
Resultatindikatorer 72
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Skatter
2023
Camurus AB
Sweden
Camurus
group globalt
Totalt antal anställda 134 213
Intäkter från tredjepartsförsäljning (MSEK)
1 643 1 717
Vinst före skatt (MSEK) 526 549
Andra materiella tillgångar än likvida medel (MSEK)
609 718
Inkomstskatt (MSEK)
109 118
Periodiserad skatt (MSEK)
217 220
Resultatindikatorer – ansvarsfullt företagande
Nyckeltal
Enhet
Utfall
2023
Utfall
2022
Utfall
2021
Andel av medarbetarna
1
tränade i uppförandekod Procent 99,5
Andel av medarbetarna
1
tränade i dataskyddspolicy (GDPR) Procent 98 98
Rapporterade incidenter eller klagomål rörande dataskyddsbrott
Antal 3
2
1 0
Rapporterade misstankar om överträdelser av
uppförandekod (totalt antal)
Antal
3
3
3
• Varav rapporterade korruptionsärenden
Antal 2
4
0 0
• Varav rapporterade ”visselblåsningar”
Antal 2
4
2
Andel nya betydande leverantörer
5
inkluderade
i Camurus hållbarhetsriskhanteringsprocess
Procent
100
1. Inkluderar alla tillsvidareanställda och tillfälligt anställda,
exklusive långtidslediga anställda.
2.
Incidenterna omfattade endast kodade personuppgifter som av misstag
förmedlades till felaktiga mottagare av tredje-part. Korrigerande
åtgärder vidtogs omedelbart och ingen rapportering till myndighet
krävdes. Utvärdering av rutiner sker för att undvika framtida incidenter.
3. Inkluderar ärenden för vilka utredningar slutfördes under 2023.
Korrigerande och preventiva åtgärder inkluderar uppdatering av policy,
utbildning, disciplinpåföljd. Ärendebeskrivning: a) ett fall gällde
otillåten exponering av marknadsföringsmaterial, b) ett fall gällde
otillåtet sponsringserbjudande till en läkare, och c) ett fall gällde
otillåten förmån till hälso-och sjukvårdsorganisation.
4. Avser samma två fall som beskrivs som fall b) respektive fall c) i fotnot
3 ovan. Båda två fallen har räknats som korruptionsärende respektive
”visselblåsning” i denna översikt.
5. Leverantörer inom områdena forskning och utveckling, produktion och
distribution som berörs av Camurus Standard Operating Procedur för
hållbarhetsriskhantering av leverantörer
Till bolagsstämman i Camurus AB (publ),
org.nr 556667-9105
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhets-
rapporten för år 2023 på sidorna 50-75 och för
att den är upprättad i enlighet med årsredovis-
ningslagen.
Granskningens inriktning
och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommen-
dation RevR 12 Revisorns yttrande om den lag-
stadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av hållbarhetsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Malmö den 27 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
76
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Kursutveckling från 1 januari 2023
till 31 december 2023
Noteringen på Nasdaq Stockholm i december 2015 utgjorde ett
viktigt steg i strategin att bygga ett framgångsrikt och långsiktigt
lönsamt läkemedelsbolag. Camurus har sedan dess fortsatt utveckla
en bred produkt- och projektportfölj och etablerat en egen effektiv
marknads- och försäljningsorganisation samt en distributionskedja
för specialistläkemedel i Europa och Australien.
Camurus har också fortsatt att stärka sin utvecklingskapacitet i
sen fas för att ta nya innovativa produkter till marknaden.
Kursutveckling
Camurus aktie ökade med 113 procent under 2023. Stängnings-
kursen den 31 december 2023 var 538,00 kr. Högsta betalkursen
under året var 538,00 (29 december 2023) och lägsta betalkursen
under året var 206,80 (22 mars 2023). Vid utgången av året var
börsvärdet 30 miljarder SEK.
Ägarförhållande
I slutet av 2023 hade Camurus AB 11 974 aktieägare, varav 1 068
finansiella och institutionella placerare med innehav på 85 procent
av aktiekapitalet och rösterna, samt 10 906 privatpersoner med
innehav på totalt 15 procent av aktiekapitalet och rösterna.
Utländska ägare svarade för 19 procent av kapitalet och rösterna.
De tio största ägarna svarade för 62 procent av kapitalet och rösterna.
Utveckling av Camurus
aktie under 2023
Camurus aktie var under 2023 noterad på Nasdaq Stockholm Mid Cap-lista under
kortnamnet CAMX. Vid utgången av 2023 var stängningskursen för aktien 538,00 kr.
Camurus
OMXS30 Index
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
550
500
450
400
350
300
250
200
150
SEK
FINANSIELL INFORMATION/AKTIEN
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
Aktien 76
Ordlistan 78
9. FINANSIELL INFORMATION 79
77
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Antal aktier % av
kapital
% av
röster
Sandberg Development AB 21 875 692 39,3 39,3
Fjärde AP-Fonden 2 487 654 4,5 4,5
Avanza Pension 1 686 025 3,0 3,0
Tiberg, Fredrik 1 615 000 2,9 2,9
Swedbank Robur Fonder 1 530 277 2,8 2,8
State Street Bank and Trust 1 277 970 2,3 2,3
JP Morgan Chase Bank 1 200 745 2,2 2,2
Handelsbankens fonder 1 136 604 2,0 2,0
The Bank of New York Mellon SA/NV
835 895 1,5 1,5
Afa Försäkring 779 793 1,4 1,4
The Bank of New York Mellon, W9 632 498 1,1 1,1
Öhman Fonder 512 984 0,9 0,9
Svenskt Näringsliv 500 000 0,9 0,9
Camurus Lipid Research Foundation
486 350 0,9 0,9
Northern Trust Company,
London Branch 470 265 0,8 0,8
Övriga aktieägare 18 595 866 33,5 33,5
55 623 618 100,0 100,0
Aktieägare 31 december 2023
Antal
aktieägare
Antal aktier
% av
kapital
% av
röster
1 – 500 10 014 957 315 1,72 1,72
501 – 1 000 811 635 404 1,14 1,14
1 001 – 5 000 776 1 708 397 3,07 3,07
5 001 – 10 000 133 961 629 1,73 1,73
10 001 – 15 000 37 459 131 0,83 0,83
15 001 – 20 000 27 486 972 0,88 0,88
20 001 – 176 50 403 270 90,63 90,63
Totalt 11 974 55 612 118
1
100,00 100,00
Fördelning storleksklasser 31 december 2023
Antal
aktieägare
Antal aktier
% av
kapital
% av
röster
Svenska institutioner 413 36 574 296 65,77 65,77
Utländska institutioner 655 10 696 290 19,23 19,23
Svenska
privata aktieägare 10 846 8 319 607 14,96 14,96
Utländska
privata aktieägare 60 21 925 0,04 0,04
11 974 55 612 118
1
100,00 100,00
Ägarkategorier 31 december 2023Aktiekapital och kapitalstruktur
Vid årsskiftet uppgick aktiekapitalet till 1 390 590,45 kronor
fördelat på 55 623 618 aktier med ett kvotvärde om 0,025 kronor.
Enligt bolagsordningen ska aktiekapitalet vara lägst
500 000 kronor och högst 2 000 000 kronor, fördelat på
lägst 20 000 000 aktier och högst 80 000 000 aktier.
Camurus bolagsordning innehåller ett avstämningsförbehåll
och bolagets aktier är anslutna till Euroclear Sweden AB, vilket
innebär att Euroclear Sweden AB administrerar bolagets aktiebok
och registrerar aktierna på person och organisation. Samtliga
aktier äger lika rätt till bolagets vinst och andel av överskott vid
eventuell likvidation.
Utdelningspolicy och förslag till utdelning
Enligt den av styrelsen antagna utdelningspolicy kommer Camurus
fortsatt att fokusera på att vidareutveckla och utöka den kliniska
utvecklingsportföljen och den kommersiella verksamheten enligt
plan, och tillgängliga finansiella resurser avses att användas för
finansieringen av denna strategi. Styrelsens avsikt är därför att
inte föreslå någon utdelning till aktieägarna till dess att en uthållig
lönsamhet genereras. Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar
om att ingen utdelning för räkenskapsåret skall ske.
FINANSIELL INFORMATION/AKTIEN
1)
11 500 aktier hade vid årsskiftet ännu inte registrerats
hos Euroclear. Totala antalet aktier var 55 623 618.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
Aktien 76
Ordlistan 78
9. FINANSIELL INFORMATION 79
78
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/ORDLISTA
Ordlista
Agonist Läkemedel eller annan substans som binder till och
blockerar en receptor och stimulerar receptorns aktivitet
Akromegali Sjukdom som innebär en onormal kroppslig tillväxt, vilken
beror på överproduktion av tillväxthormon
Analog Liknande molekylstruktur
Biotillgänglighet Ett ämnes biotillgänglighet är ett mått på hur mycket av ett
ämne som tas upp av kroppen
Buprenorfin Aktiv substans som är kraftigt smärtstillande och som kan
användas vid opiatberoende
CNS Centrala nervsystemet
CRO Contract Research Organization, kontraktsorganisation för
klinisk forskning
EFPIA European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations
EMA European Medicines Agency, europeiska läkemedelsverket
Endokrina sjukdomar Sjukdomar som påverkar det endokrina systemet,
dvs. kroppens tillverkning, insöndring och påverkan av hormoner
Endometrios Medicinskt problem som innebär att livmoderns
slemhinna (endometriet) växer utanför livmodern
ESG Environmental, Social, Governance – miljöfrågor, sociala frågor, styrning
av hållbarhetsfrågor
EU4 Samlingsbeteckning för Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien
Farmakodynamik (PD) Ett läkemedels effekt i och påverkan på kroppen
Farmakokinetik (PK) Kroppens på- och inverkan på ett läkemedel
FDA Food and Drug Administration, amerikanska livs- och läkemedelsverket
GEP-NET Gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
GHG-protokollet Green House Gas Protocol, globalt standardiserat ramverk för
att mäta och hantera utsläpp av växthusgaser (CO
2
)
IGF-1 Insulin-like Growth Factor 1, insulinliknande tillväxtfaktor 1
Incidens Nya fall av en sjukdom per år
In vitro Biologisk process som sker utanför en levande cell eller organism
In vivo Biologisk process som sker innanför en levande cell eller organism
Intramuskulär injektion Injektion av läkemedel i en muskel,
t. ex. i sätesmusklerna
Kliniska studier Studier utförda på människor
Leuprolid Aktiv substans som bland annat används vid
behandling mot prostatacancer
Lipider Samlingsnamn för en grupp ämnen som består av
fetter eller fettliknande ämnen
MENA Mellanöstern och Nordafrika
Milstolpesersättning Ekonomisk ersättning som erhålls inom ramen för ett
partnerprogram när ett visst specificerat mål uppnåtts
MME mg morfinekvivalenter
NDA New Drug Application, ansökan om marknadsgodkännande
NET Neuroendokrina tumörer, samlingsnamn för olika typer
av hormonproducerande tumörer
Oktreotid Aktiv substans som bland annat används vid behandling av cancer
PAH Pulmonell arteriell hypertension
PLD Polycystisk leversjukdom
Peptid Molekyl som består av en kedja av aminosyror
Prekliniska studier Studier utförda i modellsystem, dvs. inte på människor
Prevalens Befintliga fall av en sjukdom
RP Raynauds fenomen
SDG Sustainable Development Goals, FN:s globala hållbarhetsmål
Setmelanotid En peptid (MC4-receptoragonist) för behandling av
ovanlig genetisk fetma
SoC Standard of Care, standardbehandling
SSA Somatostatin Analogues, somatostatinanaloger, utgör standarden
för effektiv och säker medicinsk behandling av akromegali och
symptomkontroll av NET
Subkutan injektion Injektion av läkemedel under huden
Sublingual Under tungan
Särläkemedelsstatus Läkemedel för behandling av allvarliga eller
livshotande sjukdomar, vilka är så ovanliga att läkemedelsbolag är ovilliga
att utveckla dem av ekonomiska skäl
TGA Therapeutic Goods Administration, australiensiska läkemedelsverket
WHO World Health Organization
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
Aktien 76
Ordlistan 78
9. FINANSIELL INFORMATION 79
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
79
Koncern och moderbolag
Styrelsen och verkställande direktören för
Camurus AB (publ), med säte i Lund och organisa-
tionsnummer 556667-9105, får härmed avge
årsredovisning för verksamhetsåret 2023 för
moderbolaget och koncernen. Årsredovisningen
samt revisionsberättelsen omfattar sidorna 79-125.
Resultatet av årets verksamhet samt moderbo
-
lagets och koncernens ställning framgår av för-
valtningsberättelsen samt efterföljande resultat
och balansräkningar, rapporter över totalresultat,
kassaflödesanalyser, specifikationer av föränd
-
ringar av eget kapital jämte tilläggsupplysningar
och noter, vilket utgör den sammanhållna årsredo
-
visningen.
FINANSIELL
SAMMANFATTNING 2023
Totala intäkter uppgick till 1 717 (956) MSEK,
en ökning med 80 procent
Produktförsäljningen uppgick till
1 299 (935) MSEK, en ökning med 39 procent
Rörelseresultat uppgick till 526 (72) MSEK,
en förbättring med 454 MSEK
Årets resultat uppgick till 431 (56) MSEK, vilket
motsvarar ett resultat per aktie före utspädning
om 7,78 (1,01) SEK och efter utspädning om
7,50 (0,97) SEK
MILSTOLPAR 2023
Behandling av opioidberoende
Buvidal® var tillgänglig i 22 länder, med fler än
48 000 patienter i behandling vid årets slut
Brixadi® vecko- och månadsdepå för behandling
av opioidberoende i USA godkändes av FDA i maj.
Företagets amerikanska licenstagare Braeburn
lanserade Brixadi i september. I samband med
detta erhöll Camurus 35 MUSD i engångsbetal-
ning för det amerikanska godkännandet av Brixadi
samt 9,5 MSEK i royalty under 2023.
Camurus säkrade rättigheter till att kommersiali-
sera CAM2038 i Kina, Japan, Taiwan och Sydkorea
efter utgången av Braeburns optionsperiod
Fortsatt godkännande för försäljning av Buvidal
med obegränsad giltighet utfärdades i EU
Marknadsgodkännande för Buvidal beviljades i
Förenade Arabemiraten och Kuwait
Prisgodkännanden för Buvidal beviljades i
Österrike, Grekland och Förenade Arabemiraten
Buvidal lanserades i Italien av distributions-
partner Molteni
Pipeline
Variationsansökningar för CAM2038 i EU och
Australien för behandling av kronisk smärta
drogs tillbaka av Camurus
Publicering av populationsfarmakokinetiska
analyser av Buvidal i tidskriften Clinical Pharma-
cokinetics
1
Positiva fas 3-resultat meddelades för oktreotid
subkutan depå (CAM2029) från ACROINNOVA 1
och ACROINNOVA 2 hos patienter med
akromegali
Registreringsansökan (NDA) skickades in i
december 2023 till amerikanska FDA för Oclaiz™
(CAM2029) i akromegali
Patientrekryteringen slutfördes i december
2023 för fas 3-studien SORENTO (Subcutaneous
Octreotide Randomized Efficacy in Neuroendo
-
crine TumOrs) av CAM2029 i patienter med
GEP-NET. Totalt 332 patienter inkluderades i
studien (jmf. rekryteringsmål 302).
65 patienter (av rekryteringsmål 69) inkluderades
i fas 2/3-studien POSITANO (POlycystic liver
Safety and effIcacy Trial with subcutANeous
Octreotide), för behandling av polycystisk
leversjukdom (PLD)
Camurus licenspartner Rhythm slutförde patient-
rekryteringen i en fas 3-studie av setmelanotid
veckodepå för behandling av genetiska fetma-
sjukdomar, inklusive Bardet-Biedls syndrom
Organisationsutveckling
Under 2023 ökade antalet anställda från 176 till
213, då företaget fortsatte att utveckla organisa-
tionen. Cirka 51 procent av medarbetarna arbetar
med FoU-relaterade aktiviteter, 38 procent i akti-
viteter relaterade till försäljning och marknads-
föring och resterande del arbetar med adminis-
tration.
Camurus Inc. etablerat i USA
Alberto M. Pedroncelli, MD, PhD, tillträdde
som ny medicinsk chef (CMO) och medlem av
Camurus ledningsgrupp
Nasdaq Stockholm meddelade att Camurus
flyttas från Mid Cap till Large Cap från
1 januari 2024
Finansiell översikt
MSEK 2023 2022
Totala intäkter 1 717 956 80%
– varav produktförsäljning 1 299 935 39%
Rörelsekostnader 1 070 789 36%
Rörelseresultat 526 72 +454
Årets resultat 431 56 +376
Resultat per aktie
efter utspädning, kronor 7,50 0,97 +6,53
Likvida medel 1 190 566 110%
Förvaltningsberättelse
Produktrsäljning
FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Ackumulerad
Kvartalsvis
Q1 Q2 Q3 Q4
MSEK
1 400
1 200
1 000
800
600
400
200
0
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Camurus verksamhet
Camurus är ett multinationellt läkemedelsbolag
med fokus på utveckling och marknadsföring av
innovativa läkemedel för behandling av svåra och
kroniska sjukdomar. Produkterna baseras på den
unika formuleringsteknologin FluidCrystal® samt
en omfattande expertis inom alla faser av läke-
medelsutveckling och försäljning. Den kliniska
forskningsportföljen innehåller läkemedelskandi
-
dater för behandling av bland annat opioidbero-
ende, smärta, cancer och endokrina sjukdomar.
Utveckling sker i egen regi och i partnerskap
med internationella läkemedelsbolag.
Camurus aktie är noterad på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap, under kortnamnet ”CAMX”. För mer
information se camurus.com.
Utveckling Buvidal
Framgången med Buvidal har visat på Camurus
förmåga att utveckla och kommersialisera innova
-
tiva läkemedel hela vägen från koncept till marknad
och patient. Under 2023 fortsatte Camurus stärka
positionen för Buvidal på marknaden:
a) Godkännande för fortsatt försäljning av
Buvidal med obegränsad giltighet utfärdat
av Europeiska kommissionen
b) Marknadstillstånd beviljades i Förenade
Arabemiraten och Kuwait
Godkännandebeslut väntas för registrerings-
ansökningar i Qatar, Marocko, Tunisien och
Serbien
Buvidal 160 mg godkänd i Nya Zeeland
c) Pris- och ersättningsgodkännanden för
Buvidal beviljade i Grekland och Förenade
Arabemiraten
Beslut väntas om pris- och ersättningsgod
-
kännanden i Irland, Kroatien, Luxemburg,
Nya Zeeland och Schweiz
Camurus levererade stark tillväxt under 2023
genom att stärka sin ledande position inom lång
-
tidsverkande behandling av opioidberoende på
samtliga av Camurus marknader i Europa, Mellan-
östern och Australien. Produktförsäljningen ökade
med 39 procent till 1 299 MSEK och i slutet
av året
stod fler än 48 000 patienter på behandling
med
Buvidal, vilket motsvarar en ökning med
12 000 patienter under året.
Responsen på behandling med Buvidal fort-
sätter att vara mycket positiv bland patienter, vård-
givare och andra intressenter, vilket återspeglas
av de positiva behandlingsresultaten med Buvidal
som presenterats på ledande konferenser och
publicerats i vetenskapliga tidskrifter under året.
Vid sidan om vetenskapliga publikationer har ett
betydande intresse för Buvidal i media noterats,
vilket lett till ökad medvetenhet om opioidbero
-
ende som sjukdom, patienters utsatta situation
och möjligheter till förbättrad vård och livskvalitet
med långtidsverkande läkemedel.
Godkännandeprocess i USA och
global expansion
I maj godkände amerikanska läkemedelsmyndig-
heten, FDA, Brixadi vecko- och månadsdepå för
behandling av opioidberoende i USA. Företagets
amerikanska licenstagare Braeburn lanserade
Brixadi i september och vid årets slut var fler
än 2 000 patienter i behandling med Brixadi.
I samband med detta erhöll Camurus 35 MUSD i
engångsbetalning för det amerikanska god-
kännandet av Brixadi samt 9,5 MSEK i royalty på
försäljning under 2023.
I augusti säkrade Camurus kommersiella rättig-
heterna till CAM2038 i Kina, Japan, Sydkorea och
Taiwan när Braeburns option för att licensiera
produkten i området förföll. Samtidigt lades dessa
territorier till den pågående processen att etablera
Camurus distributörsnätverk för Buvidal på mark
-
nader med etablerade behandlingsystem för
opioidberoende.
Framsteg i utvecklingsportföljen
I juni och juli meddelade Camurus positiva resultat
från de registreringsgrundande fas 3-studierna
ACROINNOVA 1 och 2 av CAM2029 i patienter med
akromegali. Baserat på detta lämnades i december
2023 en registreringsansökan (NDA) in för Oclaiz
TM
i akromegali till FDA.
Ansökan accepterades för
granskning av FDA den 4 mars 2024, med ett mål-
datum för godkännandebeslut den 21 oktober 2024.
Förutom akromegali-indikationen gjordes under
året även framsteg inom den andra indikationen
för CAM2029, gastroenteropankreatiska neuroen
-
dokrina tumörer, GEP-NET. Patientrekryteringen
i den stora fas 3-studien SORENTO i patienter
med GEP-NET slutfördes i december. Patienter
och ledande kliniker har visat stort intresse för
SORENTO och rekryteringsmålet överträffades och
nådde 332 patienter (rekryteringsmål 302).
Vidare gjordes även framsteg i den tredje indika-
tionen för CAM2029, polycystisk leversjukdom,
PLD. Vid årsslutet hade 65 av målet på 69 patienter
rekryterats i den randomiserade, placebokontrol
-
lerade fas 2/3 POSITANO-studien. De primära och
första sekundära effektmåtten i POSITANO är för-
ändringar i levervolymen och patientrapporterade
sjukdomssymptom med CAM2029 jämfört med
placebo. Studien fullrekryterades i februari 2024.
Under året har även framsteg gjorts i företagets
partnerskap och tidiga utvecklingsprogram:
CAM2043 är en långtidsverkande subkutan
depå av treprostinil i utveckling för veckovis
självadministrering för behandling av pulmonell
arteriell hypertension och Raynauds fenomen.
Resultat från fas 2-studien i Raynauds fenomen
presenterades vid mötet British Society for
Rheumatology i Manchester, Storbritannien, i
april 2023.
CAM4072 är en veckodepå av MC-4-agonisten
setmelanotid som utvecklas av Camurus licens-
partner Rhythm Pharmaceuticals för behand-
ling av en rad sällsynta genetiska fetmasjuk-
domar. Rhythm avslutade under 2023 en
fas 3-studie i patienter med genetiska fetma-
sjukdomar, inklusive Bardet-Biedls syndrom
(BBS), som tidigare behandlats med daglig
doserad setmelanotid.
Mer utförlig information om framsteg i studierna
återfinns i avsnittet Forskning och utveckling
nedan.
Fokus på Camurus medarbetare,
värderingar och hållbarhet
För andra året i rad ökade Camurus 2023
sitt eNPS-omdöme i företagets medarbetar-
undersökning från en redan hög nivå. eNPS-om
-
dömet på 56 är högt inom sektorn och branschen
i allmänhet, vilket visar de anställdas uppskattning
och ambassadörskap för företaget. Företagets
värderingar fortsatte att implementeras i hela
organisationen genom att utse förebilder varje
kvartal. Camurus Value Award ger möjlighet att
uppmärksamma extraordinära insatser i linje med
företagets värderingar och dela goda exempel
FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
80
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
81
mellan länder och funktioner. Camurus utvecklade
och implementerade också ett antal ledarskaps-
principer som ger ett ramverk och vägledning
om hur ledare inom Camurus bör agera.
Camurus har en stark ambition att bidra till en
hållbar utveckling genom att beakta både miljö
-
frågor, sociala frågor och styrning av hållbarhets-
frågor (ESG) i företagets verksamhet. Under 2023
stärkte Camurus sitt hållbarhetsarbete ytterligare
genom att utföra flera nyckelåtgärder:
Rekrytering av en hållbarhetschef
Uppdatering av ramverk för hållbarhet med
policyer, uppdaterad väsentlighetsanalys och
implementering av ett hållbarhetssystem
Implementering av process för hållbar styrning
av leverantörer
Förbättrade resultat i ESG-rankingar
För mer information, läs Camurus hållbarhets-
rapport på sidorna 50-75.
Positiv avslutning på 2023 och
utsikter för 2024
Camurus avslutade 2023 starkt med intäkter i den
övre delen av den höjda finansiella prognosen från
oktober. Betydande framsteg gjordes i utveck
-
lingsportföljen och i etableringen av en egen
organisation i USA inför ett förväntat godkännande
av Oclaiz™ i USA under fjärde kvartalet 2024. Den
amerikanska verksamheten kommer att ledas
av Behshad Sheldon, välkänd inom Camurus för
hennes betydande bidrag som en del av Camurus
styrelse och med lång erfarenhet från ledande
roller inom läkemedelsindustrin under hennes tid
på BMS, Otsuka, Braeburn och senast på Biotech
Value Advisors.
De finansiella utsikterna för helåret 2024 förutser
betydande försäljningstillväxt för Buvidal och
ökande royaltyintäkter från Brixadi-försäljning i
USA. Investeringarna i forskning och utveckling
förväntas ligga på samma nivå som 2023, medan
investeringen i den amerikanska organisationen
och förberedelserna för lansering av Oclaiz™
förväntas öka till cirka 300 MSEK under 2024.
Camurus är på god väg att nå visionen för 2027
med ytterligare möjligheter i den tidiga utveck
-
lingsportföljen och genom affärsutveckling. Den
fortsatta framgången är resultatet av starka presta
-
tioner och bidrag från mycket engagerade medar-
betare och partners, med stöd från aktieägare,
vårdpersonal och inte minst från patienter.
Forskning och utveckling
Forskning och utveckling är en viktig strategisk
prioritering för Camurus och företaget kommer att
fortsätta att göra betydande investeringar i forsk
-
nings- och utvecklingsportföljen. Företagets lång-
siktiga framgång är i hög utsträckning beroende av
fortsatt innovation samt utveckling av nya tekno-
logier och attraktiva läkemedelsprodukter. Camurus
forsknings- och utvecklingsorganisation inkluderar
prekliniska, farmaceutiska och analytiska samt
kliniska och regulatoriska funktioner. Företaget har
ett flertal projekt i olika utvecklingsfaser – registre
-
ringsgrundande, klinisk eller preklinisk utvecklings-
fas. Camurus forsknings- och utvecklingskost-
nader uppgick 2023 till 638 (474) MSEK, vilket
motsvarar 60 (61) procent av rörelsekostnaderna.
Vid sidan av positiva resultat från de kliniska
studierna och regulatoriska framsteg inom opioid
-
beroende, har utvecklingen fortsatt inom andra
viktiga kliniska program och projekt i tidig utveck
-
lingsfas, både i egen regi och inom ramen för före-
tagets olika partnerskap.
Buvidal – opioidberoende
Opioidberoende är ett växande globalt hälso-
problem som utgör en stor börda för drabbade
individer och samhälle. Det är ett allvarligt,
kroniskt sjukdomstillstånd som medför fysiska,
mentala, biologiska och sociala symptom och ofta
kännetecknas av frekventa återfall. Behandlingen
utgörs ofta av daglig medicinering med buprenor
-
fin eller metadon, som är effektiv, men förknippad
med begränsad behandlingsföljsamhet, samt risk
för läkemedelsläckage, överdos och oavsiktlig
exponering mot minderåriga.
Buvidal (buprenorfin) injektionsvätska,
depålösning används för att behandla opioid
-
beroende hos vuxna och ungdomar som är 16 år
eller äldre, som även får medicinskt, socialt och
psykologiskt stöd.
2
Den långtidsverkande sub-
kutana behandlingen finns tillgänglig både som
vecko- och som månadsprodukter samt i flera dos
-
styrkor, vilket gör att behandlingen kan anpassas
till patientens individuella behov och livssituation.
Buvidal är både snabb- och långtidsverkande,
vilket effektivt kan minska användningen av ille
-
gala droger, abstinenssymptom och drogbegär
under de veckovisa eller månatliga doseringspe
-
rioderna. Buvidal har visats sig blockera effekten
av andra opioider och har därigenom potential att
minska risk för återfall och överdos.
3
Kliniska studier och erfarenheter genom
användning av Buvidal har visat på signifikant
förbättrade behandlingsresultat i form av minskat
missbruk, minskad behandlingsbörda, ökad
patientnöjdhet, och förbättrad livskvalitet jämfört
med standardbehandling med dagligt administre
-
rad sublingualt buprenorfin.
4-6
Under året ökade antalet patienter som
stod på behandling med Buvidal till 48 000 drivet
av både en ökad medvetenhet om opioidbero
-
ende som sjukdom och dess effekter på patienter
och samhälle, samt de fördelar som Buvidal ger
och som stödjer patienter att återta kontrollen
över sina liv. I England och Skottland ökade rege
-
ringarna den tillgängliga finansieringen för att
stödja behandlingsprogram för opioidberoende. I
Frankrike fortsatte arbetet med att öka finansierin
-
gen av behandling för opioidberoende, medan
full tillgång till Buvidal säkrades i alla regioner i
Spanien. I Tyskland gjordes framsteg genom olika
FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
82
intressenter för att ändra ersättningsystemet till
vårdgivare för opioidberoende till ett mer effektivt
och jämlikt system.
I USA godkändes Brixadi vecko- och månads
-
depå för behandling av opioidberoende av FDA
i maj. I Europa och MENA-regionen beviljades
marknadsgodkännande för Buvidal i Förenade
Arabemiraten och Kuwait, medan prisgodkännan-
den av Buvidal beviljades i Österrike, Grekland och
Förenade Arabemiraten.
CAM2038 – Behandling av
kronisk smärta
Kronisk smärta är ett globalt hälsoproblem som
orsakar försämrad allmän hälsa, försämrad livs-
kvalitet, nedsatt arbetsförmåga och ökad risk för
beroende och missbruk av opioider.
Under 2023 återkallades variationsansökning
-
arna i EU och Australien för CAM2038 att omfatta
behandling av kronisk smärta i patienter med
opioidberoende baserat på myndighetens
begäran om mer data för att stödja den utökade
indikationen. Camurus fortsätter att utvärdera
ytterligare klinisk utveckling av CAM2038 för
behandling av kronisk smärta, beaktande att den
patientpopulation som ändringsansökan avsåg
redan har tillgång till Buvidal för behandling av
opioidberoende.
FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
1) Licensierad till Braeburn i Nordamerika
2) Licensierad till Rhythm Pharmaceuticals, Globalt
Opioidberoende (USA)
1
Opioidberoende
Brixadi®
Buvidal®
Produkt på marknaden
Fas 3Fas 1 Fas 2 Registrering Marknad
Cancer
och relaterade
sjukdomar
Sällsynta
sjukdomar
Centrala
nervsystemet
(CNS)
Cytostatika-inducerat
illamående och kräkningar
Pulmonell arteriell
hypertension
Raynauds fenomen
Prostatacancer
Endokrina sjukdomar
Akromegali
CAM2047
CAM2043
Genetiska fetmasjukdomar
2
CAM4072
Gastroenteropankreatiska
neuroendokrina tumörer
CAM2029
CAM2043
CAM2032
CAM4071
Polycystisk leversjukdomCAM2029
CAM2029
Kronisk smärtaCAM2038
Utvecklingsprogram
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
83
CAM2029 – Behandling för patienter
med akromegali, NET och PLD
CAM2029 är en långtidsverkande subkutan depå
av somatostatinanalogen oktreotid som utvecklas
för behandling av akromegali, GEP-NET och PLD.
CAM2029 har utvecklats som en förfylld spruta
eller injektionspenna, färdiga att användas direkt
utan beredningssteg, vilket möjliggör enkel subku
-
tan injektion, även av patienten själv. Detta innebär
en avsevärd förenkling av handhavande och
dosering jämfört med nuvarande standardbehan
-
dlingar. Dessutom väntas den mycket högre expo-
neringen av oktreotid för CAM2029 ge möjlighet
till förbättrad behandlingseffekt för vissa patienter.
Marknadspotentialen för CAM2029 beräknas över
-
stiga 2 miljarder USD över de tre indikationerna för
vilka läkemedelskandidaten utvecklas.
I juni respektive juli meddelades positiva över
-
gripande kliniska resultat från de registrerings-
grundande fas 3-studierna, ACROINNOVA 1 och 2.
ACROINNOVA 1 inkluderade 72 patienter, stabila
på standardbehandling med oktreotid LAR eller
lanreotid ATG, vilka randomiserades i förhållandet
2:1 till behandling med CAM2029 eller placebo.
Fas 3-studien uppfyllde både de primära och de
viktigaste sekundära effektmåtten för kontroll
av insulinliknande tillväxtfaktor-1 (IGF-1) och till
-
växthormon (GH), inklusive alla förutbestämda
sensitivitets- och stödjande analyser. Noterbart
är att patientrapporterad behandlingstillfredsstäl
-
lelse och livskvalitet förbättrades signifikant efter
behandling med CAM2029 jämfört med stan
-
dardbehandling vid baslinjen. ACROINNOVA 2
bekräftade den välkända säkerhetsprofilen för
oktreotid efter ett års behandling med CAM2029
och en hög grad av biokemisk kontroll av den
etablerade biomarkören IGF-1. I den totala popu
-
lationen ökade andelen patienter med normalise-
rade IGF-1-värden efter ett års behandling med
CAM2029 jämfört med standardbehandling vid
baslinjen. Vidare visade studien att patienter
randomiserade till placebo i sex månader i ACRO
-
INNOVA 1 (som betraktas som behandlingsnaiva
patienter) återfick biokemisk kontroll efter att ha
överförts till aktiv behandling med CAM2029 i
förlängningsdelen av studien. Förutom långvarig
biokemisk kontroll visade ACROINNOVA 2 sig
-
nifikanta förbättringar av akromegalisymptom,
ökad patienttillfredsställelse och förbättrad livsk
-
valitet över tid jämfört med standardbehandling
vid baslinjen.
Efter pre-NDA-möten med amerikanska
FDA, slutfördes registreringsansökan (NDA) för
CAM2029 och lämnades in till FDA den 21 decem
-
ber 2023. Ansökan accepterades för granskning
av FDA den 4 mars 2024, med ett måldatum för
godkännandebeslut den 21 oktober 2024. Parallellt
förbereds europeiska registreringsansökningar för
CAM2029 för behandling av akromegali.
I den registreringsgrundande fas 3-studien av
CAM2029 för behandling av GEP-NET, SORENTO,
slutfördes patientrekryteringen under året. Det
stora intresset för studien resulterade i att 332
patienter registrerades i programmet, långt över
det ursprungliga målet på 302, på kliniska centra
i USA, Europa, Asien och Australien. SORENTO är
en randomiserad, aktivkontrollerad, multicenter
-
studie utformad för att visa statistiskt signifikant
ökad progressionsfri överlevnad hos patienter
med icke-operabel, metastaserande GEP-NET i
behandling med CAM2029 jämfört med nuva
-
rande standardbehandling. Huvudresultaten från
SORENTO kommer att analyseras när 194 sjuk-
domsprogressionshändelser har dokumenterats
i studien. Förutom bedömningen av förbättrad
effekt, inklusive tumörkontroll och total överlev
-
nad, utvärderas andra åtgärder, inklusive själv-
administration, behandlingstillfredsställelse och
flera livskvalitetsmått.
I PLD-programmet fortsatte patientrekrytering och
behandling i den pågående randomiserade, dub
-
belblinda, placebokontrollerade fas 2/3-
studien av CAM2029, POSITANO. De primära och
första sekundära målen är att utvärdera behand-
lingseffekten av CAM2029 jämfört med placebo på
levervolym och patientrapporterade symptom hos
patienter med PLD. De PLD-relaterade symptomen
kommer att utvärderas med hjälp av ett verktyg
för patientrapporterade resultat (PRO) utvecklat
av Camurus i samråd med amerikanska FDA. Totalt
rekryterades 65 av totalt planerade 69 patienter
till POSITANO under 2023. För att påskynda slut
-
förandet av rekryteringen aktiverades nya kliniska
centra under året. POSITANO rekryterades fullt ut i
februari 2024 och övergripande resultat förväntas
under första halvåret 2025. För närvarande finns
det inga godkända farmakologiska behandlingar
för PLD och vid ett godkännande skulle CAM2029
vara den första produkten som finns tillgänglig
för en patientgrupp med ett stort otillfredsställt
medicinskt behov.
CAM2043 – Behandling av PAH
och Raynauds fenomen
CAM2043 är en långtidsverkande subkutan
formulering av treprostinil som utvecklas som ett
patientvänligt behandlingsalternativ för patien
-
ter med pulmonell arteriell hypertension (PAH)
samt för behandling av Raynauds fenomen (RP).
CAM2043 har utvärderats i en avslutad fas 1-studie
som utvärderade farmakokinetik, säkerhet och
tolerans av veckovisa subkutana injektioner av
CAM2043, och i en fas 2-studie för behandling av
Raynauds fenomen sekundärt till systemisk skleros.
I april 2023 presenterades resultaten från
fas 2-studien i Raynauds fenomen vid konferensen
British Society for Rheumatology i Manchester,
Storbritannien.
Övriga utvecklingsprojekt baserade
på FluidCrystal i klinisk utveckling
Camurus har flera ytterligare produktkandidater i
klinisk utveckling.
CAM4072 är en veckodepå av setmelanotid,
som utvecklas av Camurus licenspartner Rhythm
Pharmaceuticals för behandling av flera sällsynta
genetiskt betingade fetmasjukdomar för att erbjuda
patienter en enklare och bekvämare doserings
-
regim med möjlighet till förbättrad behandlings-
följsamhet. CAM4072 har utvärderats i en fas
1-studie och en fas 2-studie inklusive studie-
deltagare med svår fetma. Under 2023 slutförde
Rhythm en fas 3-studie av veckovis CAM4072 i
patienter med genetiska fetmasjukdomar, inklu
-
sive Bardet-Biedls syndrom (BBS), som tidigare
behandlats med dagligt doserad setmelanotid.
CAM4071 är en långtidsverkande formulering
av pasireotid, en substans för närvarande god
-
känd för behandling av Cushings syndrom och
akromegali. CAM4071 har studerats i en avslutad
doseskalerande fas 1-studie som undersökte
farmakokinetik, farmakodynamik och säkerhet i
friska frivilliga studiedeltagare.
CAM2032 är en långtidsverkande produkt-
kandidat med leuprolid för behandling av prostata-
cancer utvecklad för administrering av patienten
själv. CAM2032 har framgångsrikt utvärderats
i två avslutade fas 2-studier i patienter med
prostatacancer. Endometrios och tidig pubertet
är exempel på möjliga tilläggsindikationer för
CAM2032. Camurus har inte för avsikt att själva
kommersialisera CAM2032 utan söker partners för
utlicensiering.
FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Finansiell information
Intäkter och resultat
Koncernens totala nettoomsättning för året blev
1 716,9 (956.3) MSEK, en ökning om 80 procent
jämfört med föregående år (72 procent vid
CER
1
), inklusive milstolpesbetalningar om 406
MSEK huvudsakligen relaterade till godkännan
-
det av Brixadi i USA samt säkrade rättigheter till
CAM2038 i Kina, Japan, Sydkorea och Taiwan.
Under 2023 var produktförsäljningen 1 299,0
(935,0) MSEK, en ökning med 39 procent jämfört
med föregående år (34 procent vid CER
1
), främst
relaterat till försäljningen av Buvidal i Europa och
Australien. Royaltyintäkter för produktförsäljning
av Brixadi i USA var 9,5 MSEK.
Marknadsförings- och distributionskostnader
för året uppgick till 375,8 (273,5) MSEK, en ökning
drivet av kommersiell acceleration av Buvidal i
Europa och Australien samt expansion till nya
marknader.
Administrativa kostnader för året var 48,6
(35,2)
MSEK
vilket är i linje med bolagets ambitioner
avseende företagsutveckling.
Kostnader för forskning och utveckling, inklu
-
sive avskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar, uppgick till 637,7 (473,8) MSEK.
FoU-investeringar drevs av de fortsatta framstegen
i de tre pågående registreringsgrundande fas
3-programmen av CAM2029 för behandling av
akromegali, GEP-NET och PLD. Under 2023:
ACROINNOVA 1 och 2 övergripande resultat
meddelades i juni respektive juli
Fullrekryteringen i GEP-NET fas 3-studie
(SORENTO) meddelades i december
En registreringsansökan (NDA) lämnades in till
amerikanska FDA för Oclaiz™ för behandling av
akromegali i december
Övriga intäkter/-kostnader under året uppgick
till -6,5 (1,4) MSEK. Rörelseresultatet för året
uppgick till 525,9 (72,0) MSEK, en förbättring
med 454 MSEK.
Koncernens finansnetto uppgick till
23,4 (1,2) MSEK.
Efter bedömning av moderbolagets
underskottsavdrag har en skattekostnad på
-117,9 (-17,6) MSEK redovisats i koncernen.
Koncernens resultat för året var positivt 431,4
(55,6) MSEK, en förbättring med 376 MSEK.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital var positivt 651,3
(118,8) MSEK.
Förändring av rörelsekapital påverkade kassa-
flödet negativt med -44,4 (-17,6) MSEK och för-
klaras främst av ökningen av kundfordringar efter
företagets omsättningstillväxt med 39 procent.
Kassaflödet från investeringsverksamheten
uppgick till -10,1 (5,4) MSEK och avser huvud
-
sakligen materiella tillgångar som förvärvats av
bolaget.
Kassaflödet från finansieringsverksamheten
uppgick till 28,8 (43,7) MSEK och avser främst
amortering av leasingskulder om -9,5 MSEK,
utnyttjande av teckningsoptioner i programmet
TO2020/2023 om 32,7 MSEK samt långfristiga
fordringar relaterade till förvärvet av episil® av
Solasia om 5,6 MSEK.
Årets totala kassaflöde uppgick till 625,5 (150,3)
MSEK.
Tidiga forskningsprojekt
Utvecklingsprojekt i tidig fas
Genom farmaceutiska och prekliniska studier
utvärderas nya produktkandidater med målet att
översätta den tidiga forskningen och utvecklingen
till kliniska utvecklingsprojekt. De tidiga projek
-
ten omfattar formuleringsoptimering för aktiva
substanser med avseende på frisättningsprofil,
stabilitet samt farmakologiska och toxikologiska
egenskaper. Resultaten jämförs med definierade
produktprofiler.
Egen utveckling
Nya möjligheter utvärderas kontinuerligt inom
tidig FoU-organisation med målet att stärka bolag
-
ets utvecklingsportfölj med nya produkter base-
rade på FluidCrystal-teknologin. Utvecklings-
projekten fokuserar på endokrinologi, CNS och
sällsynta sjukdomar. Sådana möjligheter inkluderar
både produkter baserade på idag marknadsförda
och nya aktiva substanser. För nya potentiella
produktkandidater ligger fokus i utvärderingen
på fem nyckelkriterier: tydligt medicinskt behov,
teknologimatch, tidseffektiv klinisk utveckling,
marknadsexklusivitet och patentskydd samt mark
-
nadspotential och synergier med Camurus kom-
mersiella organisation och fokusområden.
Samarbetsprojekt
Vid sidan om egna tidiga utvecklingsprojekt utför
Camurus prekliniska studier i samarbete med
biotech- och läkemedelsbolag, där FluidCrystal
utvärderas med olika aktiva substanser. Projekten
omfattar såväl marknadsförda aktiva substanser,
där samarbetet kan vara en del av livscykelhan
-
teringen, som helt nya substanser där FluidCrystal
ingår i utvecklingsstrategin från start.
Referenser
1. Björnsson, M., et al. Clin Pharmacokinet. 2023;62:1427-1443.
2. Buvidal SmPC, https://www.ema.europa.eu/en/ documents/
productinformation/buvidal-eparproduct-information_en.pdf
3. Walsh L., et al. JAMA Psykiatri. 2017; 74(9):894-902.
4. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
5. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764–773.
6. Frost M., et al. Addiction. 2019; 114:1416–1426.
FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
84
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
1) Till fasta växelkurser
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Totala intäkter 1 717 956 601 336 106
Rörelseresultat 526 72 -111 -205 -360
Finansiella poster, netto 23 1 -1 -1 -2
Årets resultat 431 56 -90 -167 -290
Resultat per aktie före utspädning, kronor 7,78 1,01 -1,66 -3,18 -6,23
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
1)
7,50 0,97 -1,66 -3,18 -6,23
Soliditet i koncernen, procent 78% 76% 78% 81% 82%
Eget kapital 1 493 995 849 847 632
Likvida medel 1 190 566 412 462 359
Antal anställda vid periodens slut 213 176 148 134 120
Antal anställda inom FoU, vid periodens slut 109 95 83 77 67
Fem år i sammandrag för koncernen
1) Utspädningseffekten är framräknad enligt IAS 33.
Rörelsekostnader
Forskning och utveckling
Marknadsföring och försäljning
Administration
Finansiell ställning
Per den 31 december 2023 uppgick koncernens
likvida medel till 1 189,8 (565,5) MSEK och egna
kapital till 1 493,0 (994,7) MSEK. Skillnaden
jämfört med föregående år avser främst årets
resultat för 2023 och utnyttjande av tecknings-
optioner i program TO2020/2023 under 2023.
Inga lån fanns upptagna per den 31 december
2023 eller har tagits upp sedan dess.
Säsongsvariationer
Bolagets försäljning uppvisar inga tydliga
säsongsvariationer.
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 1 643,3
(898,4) MSEK under 2023. Rörelseresultatet
uppgick till 501,9 (60,1) MSEK och årets
resultat
uppgick till 416,4 (48,5) MSEK.
Moderbolagets egna kapital uppgick per
den 31 december 2023 till 1 399,2 (914,0) MSEK
och balansomslutningen till 1 705,3 (1 151,4)
MSEK, varav likvida medel uppgick till 1 095,8
(495,2) MSEK.
FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
85
20232022202120202019
MSEK
Rörelseresultat
20232022202120202019
600
400
200
0
-200
-400
MSEK
Produktförsäljning
Milstolpesbetalningar
Licensbetalningar
Omsättning
20232022202120202019
MSEK
1 800
1 600
1 400
1 200
1 000
800
600
400
200
0
1
100
1
000
900
800
700
600
500
400
300
200
100
0
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
Milstolpesbetalningar
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Övrig information
Miljöinformation
Camurus verksamhet är inte tillståndspliktig enligt
miljöbalken utan kontrolleras regelbundet genom
miljötillsyn. Bolaget följer myndigheternas krav på
hantering och destruktion av miljöfarligt avfall och
arbetar aktivt för att minska energiförbrukningen
och användningen av miljöfarliga ämnen. Camurus
är inte involverat i någon miljötvist.
Aktiekapital och ägarstruktur
Per den 31 december 2023 uppgick Camurus
aktiekapital till 1 390 590,45 SEK fördelat på
55 623 618 aktier, med ett kvotvärde per aktie om
0,025 SEK.
Det totala antalet utestående aktier uppgick till
55 623 618 stamaktier med vardera en röst.
Den enskilt största aktieägaren i Camurus var
Sandberg Development AB med totalt 21 875 692
aktier motsvarande 39,3 procent av rösterna och
kapitalet.
Anställda
Medelantalet anställda i koncernen uppgick under
2023 till 187 (152), varav 65 (64) procent var
kvinnor. Vid årsskiftet var antalet anställda 213 (176),
varav 109 (95) inom forskning och utveckling,
82 (65) inom marknad och försäljning samt affärs-
utveckling och 21 (15) inom administration.
Av det totala antalet anställda i slutet av 2023
var 67 procent kvinnor och 33 procent män. Alla
anställda får samma bemötande och erbjuds samma
möjligheter oavsett ålder, kön, religion, sexuell
läggning, funktionsnedsättning eller etnicitet.
Löner och andra ersättningar uppgick till
395,0 (261,5) MSEK.
Förslag till vinstdisposition för
räkenskapsåret 2023
Följande står till årsstämmans förfogande:
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinst-
medel, 1 386 500 KSEK, balanseras i ny räkning.
Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskaps-
året 2023.
Beträffande bolagets resultat och ställning
i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och
balansräkning med tillhörande noter och boksluts-
kommentarer.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare godkändes av årsstämman 2023. Avsikten
är att riktlinjerna ska fortsätta gälla i fyra år fram
till årsstämman 2027.
För information om fast och rörlig ersättning
se not 9 och 28.
Bolagsstyrningsrapport
Med utgångspunkt i kapitel 6, sektion 8 i årsredo-
visningslagen har Camurus beslutat att upprätta
en bolagsstyrningsrapport som är skild från års-
redovisningen.
Finansiell utsikt 2024
Bolagets finansiella utsikt tar hänsyn till:
a) Engångsintäkter om 406 MSEK under 2023,
huvudsakligen drivet av Brixadi FDA-godkän
-
nande och Camurus säkrade rättigheter till
vissa asiatiska territorier för CAM2038
b)
Marknadsförhållanden i nuvarande makroekon-
omiska klimat baserat på bankpartners analys,
inklusive en valutaeffekt på cirka -3 procent
drivet av en appreciering av SEK under 2024
c) Erforderliga investeringar för att stödja den
strategiska visionen 2027 som delades vid
Camurus kapitalmarknads- och FoU-dag i
september 2022:
FoU kommer att förbli ungefär oförändrat
jämfört med 2023 i nivån 600 MSEK
Ökande kommersiella investeringar om
cirka 300 MSEK till:
Etablering av verksamhet i USA
Förberedelse för lansering av CAM2029
i
akromegali i och utanför USA
Kommersiella förberedelser för NET
d)
Kostnad för sociala avgifter avseende företagets
långsiktiga incitamentsprogram kan tillfälligt
flukturera och vara materiellt under första
halvåret 2024
Camurus finansiella utsikt för helåret
2024 är enligt följande:
Totala intäkter 1 740 till 1 860 MSEK
Resultat före skatt 330 till 450 MSEK
86
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/RISKER
Riskhantering
Camurus process för riskhantering syftar till att
säkerställa att företagsbeslut tar hänsyn till vilka
risker som tas och hur dessa risker hanteras på
ett så tidigt stadium som möjligt. Riskhantering
är en integrerad del av Camurus företagsstrategi,
planeringsprocesser (långsiktig plan, årlig budget
och kvartalsprognoser) och affärsverksamhet.
Riskbedömningen inkluderar två huvuddimen
-
sioner: a) företagets lönsamhet, nutid och framtid,
samt kassaflöde b) etiska, hållbarhets- och
anseendeaspekter. Dimensionerna diskuteras
mellan företagets vd och Camurus styrelse på
årsbasis i samband med översyn av den långsik-
tiga femårsplanen och årsbudgeten.
Vid riskbedömning identifieras och utvärderas
sannolikheten för att en risk ska inträffa och konse
-
kvenserna av att en sådan risk resulterar i en reell
händelse. För identifierade risker med en rankning
över fastställd nivå, föreslås, implementeras och
dokumenteras riskminimerande åtgärder.
Återrapportering sker löpande till styrelsen.
Nedan beskrivs Camurus mest väsentliga risker
relaterade till bransch och verksamhet, marknads-
och finansiella aspekter. För Camurus hållbarhets
-
relaterade risker, se sidan 55.
BRANSCH- OCH VERKSAMHETS-
RELATERADE RISKER
Läkemedelsutveckling och projekt
i tidiga utvecklingsskeden
Camurus har idag, självt eller tillsammans med
samarbetspartners ett antal projekt i preklinisk
utvärdering. Projekten kräver fortsatt forskning
och utveckling och är därmed föremål för sed
-
vanliga risker kopplade till läkemedelsutveckling,
såsom att produktutvecklingen försenas och att
kostnaderna blir högre än förväntat. Vidare kan
det visa sig att produktkandidaterna inte visar
sig vara tillräckligt effektiva eller säkra och att
Camurus inte erhåller nödvändiga myndighets
-
godkännande.
Kliniska prövningar och
regulatoriska godkännanden
Innan en läkemedelskandidat kan lanseras på
marknaden måste Camurus eller dess samarbets-
partner genomföra prekliniska och kliniska studier
för att i dessa dokumentera och påvisa att produkt-
kandidaten ger upphov till en signifikant behand-
lingseffekt och har en acceptabel säkerhetsprofil.
Faktorer är svåra att med säkerhet förutsäga:
a) när den planerade kliniska prövningen
kommer att starta eller slutföras,
b) när i tiden kostnader kommer att uppstå
för kliniska prövningar, samt
c) den förväntade effekt och säkerhetsprofil som
ska uppnås, vilket kan leda till att kliniska studier
eller projekt avbryts eller ställs in, eller att
produktkandidaten inte erhåller nödvändiga
tillstånd för vidare kliniska studier eller
försäljning på marknaden.
Positiva resultat av kliniska prövningar avser att
stödja ansökningar om marknadsgodkännande
från tillsynsmyndigheter runt om i världen och för
att kommersialisera framtida produkter. Sådana
godkännande från myndigheter är inte enbart
under Camurus kontroll.
Produkt- och teknologisamarbeten
med andra läkemedelsbolag
Produkt- och teknologisamarbeten är en mycket
viktig del av Camurus strategi för att öka sin
utvecklingskapacitet och kommersiella genom
-
slagskraft samt uppnå lönsamhet. Camurus
huvudsakliga risker inom detta område är:
a) att ett eller flera av bolagets befintliga
samarbetsavtal sägs upp,
b) att Camurus i framtiden inte lyckas ingå fler
sådana avtal. Camurus möjligheter att realisera
värdet av sina produktkandidater kan försenas
eller förhindras i avsaknad av sådana sam-
arbetsavtal,
c) att meningsskiljaktigheter kan uppstå mellan
Camurus och dess partners,
d) att sådana partners inte uppfyller sina avtals-
enliga åtaganden eller att partnern beslutar
sig för att prioritera utvecklingen av alternativa
produktkandidater som kan komma att konkur
-
rera med Camurus samarbeten/produktkandi-
dater/produkter.
Vidare kan det vara svårt att med säkerhet förut-
säga specifika tidslinjer i samarbetsprojekt, efter-
som de tidplaner som sätts upp när samarbetet
inleds till sin natur är indikativa.
Intäkter från samarbetspartners
och licenstagare
En del av Camurus intäkter förväntas bestå av
intäkter från samarbetspartners och licenstagare
(huvudsakligen milstolpsersättningar och försälj
-
ningsbaserad royalty). Alla sådana intäkter är bero-
ende av att bolagets produktkandidater utvecklas
väl och uppnår överenskomna utvecklings och
regulatoriska milstolpar, samt av den efterföljande
produktlanseringen och försäljningen på mark
-
naden, dvs faktorer som Camurus inte har direkt
kontroll över.
Myndighetsprövning och registrering
av nya läkemedel
För att påbörja och genomföra kliniska prövningar
av en produktkandidat, för att kunna marknads
-
föra och sälja ett läkemedel och för att kunna
tillverka och distribuera det, måste tillstånd eller
godkännande erhållas av berörda myndigheter i
respektive land eller region. Camurus är beroende
av myndigheters rutiner, åsikter och krav för att
erhålla sådana licenser, vilket kan påverka förvän
-
tad tid eller kostnad för att få dem.
Även efter det att en produkt har godkänts
för marknadsföring kommer Camurus och dess
samarbetspartners, inklusive tillverkare av produkt
och kliniskt prövningsmaterial, att vara skyldiga
att uppfylla myndighetskrav avseende tillverkning,
distribution, säkerhetsrapportering och tillsyn över
marknadsföringen av produkterna. Underlåtenhet
att leva upp till kraven kan resultera i avbrott i för
-
sörjningskedjan eller påföljder för Camurus och
dess externa partners.
87
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/RISKER
Varuförsörjning och hantering
av narkotiska preparat
CAM2038 (inklusive Buvidal och Brixadi) innehåller
narkotiska preparat eller s.k. kontrollerade ämnen
och är därför föremål för särskilda föreskrifter,
t. ex. i fråga om framställning, handhavande,
import och export. Underlåtenhet av Camurus,
dess samarbetspartners, kontraktstillverkare eller
distributörer att efterleva dessa regler och etiska
normer kan resultera i avbrott i försörjningskedjan,
administrativa, civilrättsliga eller straffrättsliga
sanktioner som skulle kunna ha en väsentligt
negativ inverkan på Camurus verksamhet,
finansiella ställning och resultat.
Kommersialisering, marknads-
acceptans och beroende av
ersättningssystem
När en läkemedelsprodukt erhåller marknadsgod-
kännande finns det en risk att försäljningen, regio-
nalt eller globalt, inte motsvarar förväntningarna
och att kommersiella framgångar uteblir.
Ersättningen som en läkemedelsprodukt från
tid till annan kan erhålla beror ofta på det värde
produkten anses kunna tillföra patienten, sjuk
-
vårdssystemet och samhället i stort. Det finns en
risk för att produkterna inte kvalificerar sig för sub
-
ventioner från privat och offentligt finansierade
sjukvårdsprogram eller att ersättningen blir lägre
än förväntat, vilket bland annat kan påverka mark
-
nadsupptaget för produkten eller vinstmarginalen.
Parallellt kan regeringar undersöka alternativa
system för att minska den ökande andelen av far
-
maceutiska läkemedel i deras respektive bruttona-
tionalprodukt.
Konkurrens
Läkemedelsindustrin är mycket konkurrens-
utsatt och produktutvecklingen kännetecknas av
betydande innovation. Camurus nuvarande och
potentiella konkurrenter kan vara allt från stora
multinationella läkemedelsföretag, etablerade
biotechföretag, specialiserade läkemedelsbolag
och generikaföretag, samt universitet och andra
forskningsinstitutioner. Konkurrensen kan påverka
både kommersiell produkt och produktkandidater
under utveckling.
Patent och andra immateriella
rättigheter
Camurus har en aktiv immaterialrättsstrategi, där
bolaget strävar efter att skydda sina plattforms-
teknologier och produkter på viktiga världsmark-
nader. Det föreligger en risk att befintliga och
framtida patent, varumärken och övriga immate-
riella rättigheter som innehas av Camurus inte
kommer att utgöra ett fullgott kommersiellt skydd
mot intrång och konkurrens.
FINANSIELLA RISKER
Valutakursrisker
Camurus är utsatt för valutarisk i form av transak-
tionsexponering. Camurus har sitt säte i Sverige
och företaget redovisar finansiell ställning och
resultat i SEK. Transaktionsexponering uppstår vid
köp och försäljning av varor och tjänster i andra
valutor än SEK. En stor del av Camurus intäkter
och kostnader är i utländsk valuta, framförallt AUD,
EUR, GBP, NOK samt USD.
Kreditrisker
Det finns en risk att Camurus motparter inte kan
uppfylla sina betalningsåtaganden och därigenom
skapar en förlust för Camurus. Om Camurus åtgär-
der för att hantera kreditrisker inte är tillräckliga kan
detta få en negativ effekt på Camurus finansiella
ställning och resultat.
Finansieringsrisk
Eftersom den kommersiella marknaden för
Buvidal
snabbt växer, har Camurus möjlighet att finansiera
andra verksamheter i bolaget. Såväl storlek som
tidpunkt för Camurus framtida kapitalbehov beror
på ett antal faktorer, däribland kostnaderna för
verksamheten, möjligheterna att lyckas i forsk
-
nings- och utvecklingsprojekt och att ingå samar-
bets- och licensavtal, tidpunkten för mottagandet
och storleken på milstolpesersättningar och royalty
samt marknadens mottagande av lanserade och
potentiella produkter.
Tillgången till och villkoren för ytterligare
finansiering påverkas av ett flertal faktorer som
marknadsvillkor, den generella tillgången på
krediter samt Camurus kreditvärdighet och kredit-
kapacitet.
För mer detaljerad information om hantering av
finansiella risker se not 3, sidan 101.
88
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION /
Koncernens rapport över totalresultat Moderbolagets resultaträkning
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK
Not
2023
2022
Totala intäkter
5
1 716 850
Kostnader för sålda varor
6
-122 348
-103 265
Bruttovinst
1 594 502
853 075
Marknads- och försäljningskostnader
6
-375 822
-273 542
Administrationskostnader
6, 8, 28
-48 629
-35 248
Forsknings- och utvecklingskostnader
6
-637 696
-473 757
Övriga rörelseintäkter
7, 13
1 055
7 697
Övriga rörelsekostnader
13
-7 507
-6 269
Rörelseresultat
525 903
71 956
Finansiella intäkter
10
24 740
2 695
Finansiella kostnader
10
-1 339
-1 526
Finansiella poster netto
23 401
1 169
Resultat före skatt
549 304
73 125
Inkomstskatt
11
-117 862
-17 572
Årets resultat
431 442
55 553
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
-1 887
3 857
Totalresultat för året
429 555
59 410
1) Allt hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderföretagets
aktieägare under året (uttryckt i kr per aktie)
Not
2023
2022
Resultat per aktie före utspädning
12
7,78
1,01
Resultat per aktie efter utspädning
12
7,50
0,97
1)
1)
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK Not 2023 2022
Nettoomsättning 5, 28 1 643 291 898 417
Kostnader för sålda varor 6 -121 142 -99 250
Bruttovinst 1 522 149 799 167
Marknads- och försäljningskostnader 6, 28 -324 991 -242 700
Administrationskostnader 6, 8, 28 -49 698 -35 706
Forsknings- och utvecklingskostnader 6 -633 593 -468 515
Övriga rörelseintäkter 7, 13 14 248
Övriga rörelsekostnader 13 -12 013 -6 415
Rörelseresultat 501 854 60 079
Ränteintäkter och liknande poster 10 24 550 2 657
Räntekostnader och liknande poster 10 -505 -227
Resultat efter finansiella poster 525 899 62 509
Resultat före skatt 525 899 62 509
Skatt på årets resultat 11 -109 452 -14 038
Årets resultat 416 447 48 471
I moderbolaget finns inga poster som redovisas i övrigt totalresultat varför summa
totalresultat överensstämmer med årets resultat.
Noterna på sidorna 94 till 120 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
89
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION /
Koncernens balansräkning
Belopp i KSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
2
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
14
22 749
23 597
Materiella anläggningstillgångar
Leasingtillgångar
26
24 008
25 612
Inventarier
15
15 674
9 270
Finansiella anläggningstillgångar
Övriga långfristiga fordringar
1 406
6 997
Uppskjutna skattefordringar
16
219 914
324 667
Summa anläggningstillgångar
283 751
390 143
Omsättningstillgångar
Varulager
Färdiga varor, råvaror och produkter i arbete
18
100 955
107 431
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
19, 20
274 071
196 863
Övriga fordringar
19
26 695
21 782
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
21
32 508
23 730
Summa kortfristiga fordringar
333 274
242 375
Likvida medel
19, 22
1 189 840
565 539
Summa omsättningstillgångar
1 624 069
915 345
SUMMA TILLGÅNGAR
1 907 820
1 305 488
Belopp i KSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
2
Eget kapital hänförligt till
moderföretagets aktieägare
Aktiekapital
23
1 391
1 386
Övrigt tillskjutet kapital
23
2 042 503
1 973 733
Reserver
23
2 478
4 365
Balanserat resultat inklusive årets resultat
-553 371
-984 813
Summa eget kapital
1 493 001
994 671
SKULDER
2
Långfristiga skulder
Leasingskulder
26
13 613
16 643
Sociala avgifter personaloptionsprogram
32 612
12 532
Summa långfristiga skulder
46 225
29 175
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
19
99 278
85 548
Leasingskulder
26
10 894
9 574
Aktuella skatteskulder
11 283
9 018
Sociala avgifter personaloptionsprogram
46 823
Övriga skulder
33 445
25 697
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
25
166 871
151 805
Summa kortfristiga skulder
368 594
281 642
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 907 820
1 305 488
Noterna på sidorna 94 till 120 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
90
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION /
Moderbolagets balansräkning
Belopp i KSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR 2
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 15 15 605 9 167
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 17 24 436 14 388
Uppskjuten skattefordran 16 217 213 326 404
Övriga finansiella anläggningstillgångar 1 372 6 991
Summa anläggningstillgångar 258 626 356 950
Omsättningstillgångar
Varulager
Färdiga varor, råvaror och produkter i arbete 18 84 246 96 361
Kortfristiga fordringar
Fordringar dotterbolag 28 13 380
Kundfordringar 20 226 808 157 310
Övriga fordringar 7 597 9 245
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 32 219 22 915
Summa kortfristiga fordringar 266 624 202 850
Kassa och bank 22 1 095 802 495 212
Summa omsättningstillgångar 1 446 672 794 423
SUMMA TILLGÅNGAR 1 705 298 1 151 373
Belopp i KSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL 2
Bundet eget kapital
Aktiekapital 23 1 391 1 386
Reservfond 11 327 11 327
Summa bundet eget kapital 12 718 12 713
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -1 038 836 -1 087 307
Överkursfond 2 008 889 1 940 119
Årets resultat 416 447 48 471
Summa fritt eget kapital 1 386 500 901 283
Summa eget kapital 1 399 218 913 996
SKULDER
Obeskattade reserver
Avskrivningar utöver plan 3 486 3 486
Summa obeskattade reserver 3 486 3 486
Långfristiga skulder
Skulder till dotterbolag 572 572
Sociala avgifter personaloptionsprogram 27 266 10 256
Summa långfristiga skulder 27 838 10 828
Kortfristiga skulder
Skulder till dotterbolag 4 583
Leverantörsskulder 96 155 71 234
Sociala avgifter personaloptionsprogram 38 280
Övriga skulder 24 012 19 192
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 111 726 132 637
Summa kortfristiga skulder 274 756 223 063
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 705 298 1 151 373
Noterna på sidorna 94 till 120 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
91
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION /
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
Balanserat
resultat,
Övrigt inklusive Summa
Aktie- tillskjutet årets eget
Belopp i KSEKNotkapitalkapitalReserverresultatkapital
Ingående balans per 1 januari 2022
1 371
1 887 395
508
-1 040 366
848 908
Totalresultat för året
Årets resultat
55 553
55 553
Omräkningsdifferenser
3 857
3 857
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner
24
15
58 777
58 792
Personaloptionsprogram
24
27 799
27 799
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt
-238
-238
Utgående balans per 31 december 2022
23
1 386
1 973 733
4 365
-984 813
994 671
Ingående balans per 1 januari 2023
1 386
1 973 733
4 365
-984 813
994 671
Totalresultat för året
Årets resultat
431 442
431 442
Omräkningsdifferenser
-1 887
-1 887
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner
24
5
33 992
33 997
Personaloptionsprogram
24
35 814
35 814
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt
-1 036
-1 036
Utgående balans per 31 december 2023
23
1 391
2 042 503
2 478
-553 371
1 493 001
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Belopp i KSEK
Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat,
inklusive
årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2022 1 371 11 327 1 853 781 -1 087 307 779 172
Årets resultat och totalresultat 48 471 48 471
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner 24 15 58 777 58 792
Personaloptionsprogram 24 27 799 27 799
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt -238 -238
Utgående balans per 31 december 2022 1 386 11 327 1 940 119 -1 038 836 913 996
Ingående balans per 1 januari 2023 1 386 11 327 1 940 119 -1 038 836 913 996
Årets resultat och totalresultat 416 447 416 447
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner 24 5 33 992 33 997
Personaloptionsprogram 24 35 814 35 814
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt -1 036 -1 036
Utgående balans per 31 december 2023 1 391 11 327 2 008 889 -622 389 1 399 218
Noterna på sidorna 94 till 120 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
92
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION /
Koncernens rapport över kassaflöden Moderbolagets rapport över kassaflöden
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK
Not
2023
2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat
525 903
71 956
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet
27
112 333
52 248
Erhållen ränta
24 743
2 695
Betald ränta
26
-1 339
-1 526
Betald inkomstskatt
-10 316
-6 535
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
651 324
118 838
förändring i rörelsekapitalet
Ökning/minskning varulager
18
5 855
374
Ökning/minskning kundfordringar
20
-79 081
-58 497
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar
-9 410
-19 200
Ökning/minskning leverantörsskulder
13 552
32 118
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder
24 638
27 566
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
-44 446
-17 639
Kassaflöde från den löpande verksamheten
606 878
101 199
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
14
-937
Försäljning av immateriella anläggningstillgångar
14
7 287
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
15
-9 190
-1 905
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-10 127
5 382
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskuld
-9 520
-7 786
Nyemission efter emissionskostnader
23
32 692
58 492
Övriga långfristiga fordringar
5 591
-7 001
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
28 763
43 705
Årets kassaflöde
625 514
150 286
Likvida medel vid årets början
22
565 539
411 575
Omräkningsdifferens i kassaflöde och likvida medel
-1 213
3 678
Likvida medel vid årets slut
22
1 189 840
565 539
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK Not 2023 2022
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat före finansiella poster 501 854 60 079
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet 27 84 810 32 109
Erhållen ränta 24 550 2 657
Betald ränta -505 -227
Betald inkomstskatt 8
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring i rörelsekapitalet
610 717 94 618
Ökning/minskning varulager 18 12 115 4 163
Ökning/minskning kundfordringar 20 -69 498 -48 212
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar -16 440 -20 854
Ökning/minskning leverantörsskulder 24 921 23 893
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder 9 654 26 656
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -39 248 -14 354
Kassaflöde från den löpande verksamheten 571 469 80 264
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 15 -9 190 -1 905
Kassaflöde från investeringsverksamheten -9 190 -1 905
Finansieringsverksamheten
Nyemission efter emissionskostnader 23 32 692 58 492
Övriga långfristiga fordringar 5 619 -6 991
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 38 311 51 501
Årets kassaflöde 600 590 129 860
Likvida medel vid årets början 22 495 212 365 351
Likvida medel vid årets slut 22 1 095 802 495 212
Noterna på sidorna 94 till 120 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
93
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
De viktigaste redovisningsprinciperna som tilläm-
pats när denna års- och koncernredovisning upp-
rättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats
konsekvent för alla presenterade perioder, om inte
annat anges.
2.1 GRUNDER FÖR RAPPORTERNAS
UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen för Camurus AB-koncernen
(”Camurus”) har upprättats i enlighet med Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS)
sådana de antagits av EU samt RFR 1 Komplette-
rande
redovisningsregler för koncerner, tolkningar
från IFRS interpretations Committee (FRS IC) samt
Årsredovisningslagen. Moderföretagets redovisning
är upprättad
i enlighet med RFR 2 Redovisning för
juridiska personer och Årsredovisningslagen.
I de fall moderföretaget
tillämpar andra redovis-
ningsprinciper än koncernen anges detta separat
i slutet av denna not.
Att upprätta finansiella rapporter i överens-
stämmelse med IFRS kräver användning av en del
viktiga uppskattningar för redovisningsändamål.
Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av koncernens redovisnings-
principer, se not 4.
2.1.1 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGS-
PRINCIPER OCH UPPLYSNINGAR
Nya standarder, ändringar och
tolkningar som gäller från 1 januari 2023
Inga standarder, ändringar och tolkningar som
trädde i kraft för räkenskapsåret som börjar
1 januari 2023 har haft någon väsentlig inverkan
på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder, ändringar och
tolkningar gällande från 1 januari 2024
Ingen av de nya standarder och tolkningar som
träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter
1 januari 2024 förväntas ha någon väsentlig påverkan
på koncernen och har inte tillämpats vid upprättan-
det
av denna finansiella rapport.
2.2 KONCERNREDOVISNING
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag (inklusive strukture-
rade företag) över vilka koncernen har bestäm-
mande
inflytande. Koncernen kontrollerar ett
företag när den exponeras för eller har rätt till
rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och
har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt
inflytande i företaget.
Dotterföretag inkluderas i
koncernredovisningen från och med den dag då det
bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
De exkluderas ur koncernredovisningen från och
med den dag då det bestämmande inflytandet
upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av
koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen för
förvärvet
av ett dotterföretag utgörs av verkligt
värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncer-
nen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade
företaget och de aktier som emitterats av koncer-
nen. I köpeskillingen
ingår även verkligt värde på
alla skulder som är en följd av en överenskommelse
om villkorad köpeskilling.
Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv
värderas inledningsvis till verkliga värden på
förvärvsdagen. Förvärvsrelaterade kostnader
kostnadsförs när de uppstår .
Not 1 Allmän information
Camurus AB (publ), org. nr 556667-9105, är ett
publikt forskningsbaserat och kommersiellt
läkemedelsbolag. Camurus AB är moderföretaget
i Camurus-koncernen. Camurus AB har sitt
säte i Lund med adress Ideon Science Park,
223 70 Lund, Sverige.
Camurus AB ägs till 39,3 procent av Sandberg
Development AB, org. nr. 556091-0712, den enskilt
största ägaren. Bolagets aktie är noterad vid
Nasdaq Stockholm sedan den 3 december 2015.
Denna årsredovisning var föremål för
fastställelse av styrelsen den 28 mars 2024.
K oncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter
och kostnader på transaktioner mellan koncern-
företag
elimineras. Vinster och förluster som resul-
terar från koncerninterna transaktioner och som är
redovisade i tillgångar elimineras också. Redovis-
ningsprinciperna för dotterföretag har i förekom-
mande fall ändrats för att garantera en konsekvent
tilllämpning av koncernens principe r.
2.3 FUNKTIONELL VALUTA OCH
RAPPORTERINGSVALUTA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor
som även utgör rapporteringsvalutan för koncernen.
Det innebär att de finansiella rapporterna presen-
teras i svenska kronor. Samtliga belopp är, om inte
annat anges, angivna och avrundade till närmaste
tusental (KSEK).
2.4 OMRÄKNING AV
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan enligt de valutakurser som
gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och
-förluster som uppkommer vid betalning av sådana
transaktioner och vid omräkning av monetära till-
gångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens
kurs, redovisas i rörelseresultatet i resultaträkningen.
Omräkning av utländska koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncern-
företag som har en annan funktionell valuta än
rapport
valutan, omräknas till koncernens rapporte-
ringsvaluta. Tillgångar och skulder för var och en a v
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
94
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
balansräkningarna
omräknas från utlandsverksam-
hetens funktionella valuta till koncernens rappor-
teringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs
som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader
för var och en av resultaträkningarna omräknas till
svenska kronor till den genomsnittskurs som före-
legat vid varje transaktionstidpunkt. Omräknings-
differenser som uppstår vid valutaomräkning av
utlandsverksamheter redovisas i övrigt total-
resultat.
2.5 SEGMENTSRAPPORTERING
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som över-
ensstämmer med den interna rapportering som
lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens resultat.
I koncernen har denna funktion identifierats som
verkställande direktören. Se vidare not 5.
2.6 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbete
Koncernen bedriver forskning och utveckling kring
nya produkter. Risker i pågående utvecklingsprojekt
består bland annat av tekniska och tillverknings-
relaterade risker, säkerhets och effektrelaterade
risker som kan uppstå i kliniska studier, regulatoriska
risker relaterade till ansökningar om godkännande
av kliniska studier och marknadsgodkännande, samt
IP-risker relaterade till godkännande av patent-
ansökningar och upprätthållande av patent. Allt
utvecklingsarbete anses därför vara forskning (efter-
som arbetet inte möter de kriterier som listas nedan)
fram tills dess att produkten erhållit marknadsgod-
kännande. Utgifter för forskning kostnadsförs när de
uppstår.
Utgifter som är direkt hänförliga till utveckling och
testning av identifierbara och unika produkter som
kontrolleras av koncernen, redovisas som immate-
riella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa
produkten så att den kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa produkten
och att använda eller sälja den,
det finns förutsättningar att använda
eller sälja produkten,
det kan visas hur produkten genererar
troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra
resurser för att fullfölja utvecklingen och för
att använda eller sälja produkten finns
tillgängliga, och
utgifter som är hänförliga till produkten
under dess utveckling kan beräknas på
ett tillförlitligt sätt.
Balanserade tillgångar som mött aktiveringskriteri-
erna ovan har en begränsad nyttjandeperiod och
redovisas till anskaffningsvärde minskat med acku-
mulerade avskrivningar. Avskrivningar påbörjas då
tillgången är färdig för användande. Avskrivning
görs linjärt för att fördela kostnaden för de egen-
utvecklade immateriella tillgångarna över deras
bedömda nyttjandeperiod, vilken sammanfaller
med den återstående patentperioden för produkt-
en och uppgår till mellan 10 och 15 år.
Direkt hänförbara utgifter som balanseras inne-
fattar utvecklingsutgifter, utgifter för anställda
samt en skälig andel av indirekta kostnader. Övriga
utvecklingsutgifter, som inte uppfyller ovan kriterier,
kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter
som tidigare kostnadsförts redovisas inte som till-
gång i efterföljande period .
2.7 MATERIELLA ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar.
I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förvärvet av tillgången. Tillkommande
utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller
redovisas som en separat tillgång, beroende på
vilket som är lämpligt, endast då det är sanno-
likt att de framtida ekonomiska förmåner som är
förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffnings-
värde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat
värde för en ersatt del tas bort från balansräkning-
en. Alla andra former av
reparationer och underhåll
redovisas som kostnader i resultaträkningen under
den period de uppkommer.
Avskrivningar görs linjärt och uppgår till mellan
4 och 8 år för inventarier.
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod
prövas vid varje rapportperiods slut och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde skrivs
omgående ner till dess återvinningsvärde om
tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell
anläggningstillgång fastställs genom en jämförelse
mellan försäljningsintäkten och det redovisade vär-
det och redovisas i övriga rörelseintäkter respektive
övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
2.8 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-
FINANSIELLA ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar som har en obestämbar
nyttjandeperiod eller immateriella tillgångar som
inte är färdiga för användning, skrivs inte av utan
prövas årligen avseende eventuellt nedskrivnings-
behov.
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende på
värdenedgång närhelst händelser eller föränd-
ringar i förhållanden indikerar att det redovisade
värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskriv-
ning görs med det belopp varmed tillgångens redo-
visade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens
verkliga värde minskat med försäljningskostnader
och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av ned-
skrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta
nivåer där det finns separata identifierbara kassa-
flöden (kassagenererande enheter). För tillgångar
som
tidigare har skrivits ner görs per varje balans-
dag en prövning av om återföring bör göras.
2.9 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffnings-
värdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffnings-
värdet fastställs med användning av först in, först
ut-metoden, (FIFU) samt med beak-tande av pro
-
dukternas återstående hållbarhetstid. Nettoförsälj-
ningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset
i den löpande verksamheten, med
avdrag för till-
lämpliga rörliga försäljningskostnader.
I varulagret
ingår färdigvaror och handelsvaror,
produkter i
arbete samt råvaror.
2.10 FINANSIELLA INSTRUMENT
2.10.1 IFRS 9
Finansiella instrument är varje form av avtal som
ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och
en finansiell skuld eller ett eget kapitalinstrument
i ett annat företag. Redovisningen beror på hur de
finansiella instrumenten har klassificerats. En finan-
siell tillgång eller en finansiell skuld tas upp i bal-
ansräkningen när Camurus blir part i ett avtal .
95
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Kundfordringar består av belopp som ska betalas
av kunder för sålda varor och tjänster i den löpande
verksamheten och tas upp i balansräkningen
när faktura har skickats och företagets rätt till
ersättning är ovillkorlig. Om betalning förväntas
inom ett år eller tidigare, klassificeras de som
omsättningstillgångar. Om inte, redovisas de som
anläggningstillgångar. Kundfordringar redovi
-
sas
inledningsvis till verkligt värde och därefter
till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning
av effektiv
räntemetoden, minskat med eventu-
ell reservering för värdeminskning baserad på
koncernens historiska erfarenhet och historiska
kreditbedömningar inklusive framåtblickande
antaganden .
Skuld avser förpliktelser att betala för varor och
tjänster som har förvärvats i den löpande verksam-
heten och tas upp när motparten har presterat och
avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även
om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder
tas upp när faktura mottagits. Leverantörsskulder
klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom ett år. Om inte, redovisas de som
långfristiga skulder. Leverantörsskulder redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden.
Derivat redovisas i balansräkningen på affärs-
dagen och värderas till verkligt värde, både initialt
och vid efterföljande omvärderingar i slutet av varje
rapportperiod. Koncernen tillämpar inte säkrings-
redovisning och alla förändringar i verkligt värde
av derivatinstrument redovisas direkt i resultaträk-
ningen på raden Övriga intäkter eller Övriga rörel-
sekostnader. I balansräkningen redovisas derivat på
raden Övriga fordringar (vid positivt verkligt värde)
och Övriga skulder (vid negativt verkligt värde) .
En finansiell tillgång, eller del av en finansiell
tillgång, tas bort från balansräkningen när rättig-
heterna realiseras, förfaller eller bolaget tappar
kontrollen över dem . En finansiell skuld, eller del av
en finansiell skuld, tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen fullgörs eller på annat sätt utsläckts. En
finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och
redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen
endast när det föreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera
posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt
realisera tillgången och reglera skulden.
Vinster och förluster från borttagande ur bal-
ansräkning samt modifiering redovisas i resultatet.
Finansiella tillgångar
Skuldinstrument: klassificeringen av finansiella till-
gångar som är skuldinstrument baseras på koncer-
nens
affärsmodell för förvaltning av tillgången och
karaktären på tillgångens avtalsenliga kassaflöden.
Instrumenten klassificeras till:
upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
verkligt värde via resultatet.
Koncernens tillgångar i form av skuldinstrument
klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Förändringar av förlustreserven redovisas i
resultatet.
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet
anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt
värde med tillägg av transaktionskostnader. Kund-
fordringar redovisas initialt till det fakturerade
värdet. Efter första redovisningstillfället värderas
tillgångarna enligt effektivräntemetoden. Tillgång-
ar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
innehas enligt affärsmodellen att inkassera avtal-
senliga kassaflöden som endast är betalningar av
kapitalbelopp och ränta på det utestående kapital-
beloppet. Tillgångarna omfattas av en förlust-
reservering för förväntade kreditförluster .
Finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras till upplupet
anskaffningsvärde. Finansiella skulder redovisade
till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt
till verkligt värde inklusive transaktionskostnader.
Efter det första redovisningstillfället värderas de till
upplupet anskaffningsvärde enligt effektivränte-
metoden .
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens finansiella tillgångar omfattas av
nedskrivning för förväntade kreditförluster. Ned-
skrivning för kreditförluster enligt IFRS 9 är fram-
åtblickande och en förlustreservering görs när det
finns en exponering för kreditrisk, vanligtvis vid
första redovisningstillfället. Förväntade kredit-
förluster återspeglar nuvärdet av alla underskott i
kassaflöden hänförliga till fallissemang antingen
för de nästkommande 12 månaderna eller för den
förväntade återstående löptiden för det finansiella
instrumentet, beroende på tillgångsslag och på
kreditförsämring sedan första redovisningstillfället.
Förväntade kreditförluster återspeglar ett objektivt,
sannolikhetsvägt utfall som beaktar flertalet
scenarier baserade på rimliga och verifierbara
prognoser.
Den förenklade modellen tillämpas för kund-
fordringar. En förlustreserv redovisas, i den för-
enklade modellen, för fordrans eller tillgångens
förväntade återstående löptid.
Värderingen av förväntade kreditförluster
baseras på olika metoder. Övriga fordringar och
tillgångar
som inte omfattas av den förenklade
metoden skrivs ned enligt en ratingbaserad metod
genom extern kreditrating. De finansiella tillgångar
som omfattas av reservering för förväntade kredit-
förluster enligt den generella metoden utgörs av
likvida medel och övriga fordringar. Förväntade
kreditförluster värderas till produkten av sanno -
l ikhet för fallissemang, förlust givet fallissemang
samt exponeringen vid fallissemang.
De finansiella tillgångarna redovisas i balans-
räkningen till upplupet anskaffningsvärde. Föränd-
ringar av förlustreserven redovisas i resultaträk-
ningen.
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedel-
bart tillgängliga tillgodohavanden hos banker
och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaffningstid-
punkten understigande tre månader. Likvida
medel omfattas av kraven på förlustreservering
för förväntade kreditförluster .
2.11 EGET KAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Trans-
aktionskostnader som direkt kan hänföras till
emission av nya stamaktier eller teckningsoptioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett
avdrag från emissionslikviden.
Då teckningsoptioner utnyttjas emitterar före-
taget nya aktier. Mottagna betalningar krediteras
aktiekapitalet (kvotvärde) och övrigt tillskjutet
kapital.
2.12 AKTUELL OCH
UPPSKJUTEN SKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och upp-
skjuten skatt. Den aktuella skattekostnaden beräknas
på basis av de skatteregler som på balansdagen är
beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretaget och dess dotterföretag är verk-
samma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräk-
ningsmetoden, på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet
på tillgångar och skulder och deras redovisade
96
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
värden i koncernredovisningen. Uppskjuten
inkomstskatt beräknas med tillämpning av skatte-
satser som har beslutats eller aviserats per balans-
dagen och som förväntas gälla när den berörda
uppskjutna skattefordran realiseras eller den upp-
skjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar på underskottsav-
drag redovisas i den omfattning det är troligt att
framtida skattemässiga överskott kommer att
finnas tillgängliga, mot vilka underskotten kan
utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas
när det finns legal kvittningsrätt för aktuella skatte-
fordringar och skatteskulder, de uppskjutna skatte-
fordringarna och skatteskulderna hänför sig till
skatter debiterade av en och samma skattemyndig-
het och avser antingen samma skattesubjekt eller
olika skattesubjekt och det finns en avsikt att reglera
saldona genom nettobetalningar.
2.13 ERSÄTTNINGAR TILL
ANSTÄLLDA
Pensionsförpliktelser
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner,
samt förmånsbestämda s.k. Alectaplaner. Samtliga
planer redovisas som avgiftsbestämda pensions-
planer. Planen omfattar samtliga anställda
inklusive koncernens verkställande direktör och
ledande befattningshavare.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensions-
plan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter
till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte
några rättsliga eller informella förpliktelser att
betala ytterligare avgifter om denna juridiska
enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala
alla ersättningar till anställda som hänger samman
med de anställdas tjänstgöring under innevarande
eller tidigare perioder.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar
koncernen avgifter till offentligt eller privat admi-
nistrerade pensionsförsäkringsplaner på obliga-
torisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen
har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som
personalkostnader när de förfaller till betalning.
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i
den utsträckning som kontant återbetalning eller
minskning av framtida betalningar kan komma
koncernen tillgodo.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders-
och familjepension genom en försäkring i Alecta.
En förmånsbestämd pensionsplan är en pensions-
plan som inte är avgiftsbestämd. Utmärkande för
förmånsbestämda planer är att de anger ett belopp
för den pensionsförmån en anställd erhåller efter
pensionering, vanligen baserat på en eller flera
faktorer såsom ålder, tjänstgöringstid och lön.
Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 Redovisning av pensions-
planen ITP 2 som finansieras genom försäkring
i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För perioden har
koncernen inte haft tillgång till information för att
kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader
vilket medfört att planen inte varit möjlig att redo-
visa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen
ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta
redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Premien för den förmånsbestämda ålders- och
familje- pensionen är individuellt beräknad och
är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad
pension och förväntad återstående tjänstgörings-
tid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för
ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår
till 8,0 MSEK (2022: 7,5 MSEK, 2021: 7,7 MSEK).
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna
till planen är inte väsentlig.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av
marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska metoder och antaganden,
vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollek-
tiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 175 procent. Om Alectas kollektiva
konsolideringsnivå understiger 125 procent eller
överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte
att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån
återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för
nyteckning och utökning av befintliga förmåner.
Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa
premiereduktioner. Vid utgången av 2023 uppgick
Alectas överskott i form av den kollektiva konsoli-
deringsnivån till 158 procent (2022: 172 procent).
Pensionsåtaganden i form av direktpension
säkerställs med en företagsägd pantsatt kapital-
försäkring. Åtagandet är helt beroende av värdet
på kapitalförsäkringen. Dessa åtaganden i form av
ställda panter redovisas till samma belopp som
kapitalförsäkringens verkliga värde per balansdagen.
2.14 INTÄKTSREDOVISNING
Intäkter innefattar det verkliga värdet av sålda varor
och tjänster exklusive mervärdeskatt, rabatter,
returer och andra prisavdrag. Koncernens intäkter
redovisas enligt följande:
Transaktionspriset uppskattas till det värde som
Camurus bedömer skall tillfalla bolaget vid avtalets
ingång, avdrag för rabatter och mervärdesskatt.
Transaktionspriset uppdateras löpande om förut-
sättningarna som ligger till grund för uppskatt-
ningen har ändrats.
Licens- och samarbetsavtal
Intäkter från avtal som görs med kunder i forsk-
ningsprojekt redovisas utifrån avtalets ekonomiska
innebörd. Intäkter från licens- och samarbetsavtal
kan bestå av engångsbetalningar, licens-, royalty-
och milstolpesersättningar för nyttjandet av
Camurus immateriella rättigheter samt ersättningar
för forskningstjänster. Camurus kan därutöver enligt
avtal ha rätt att erhålla ersättning för nedlagda
kostnader. Intäktsredovisningen avspeglar intjän-
andet av intäkter utifrån de utförda åtagandena
enligt de specifika avtalsvillkoren.
Camurus tillämpar kriterierna för intäktsredo-
visning på varje separat identifierat åtagande för
att den ekonomiska innebörden i transaktionen ska
återges i redovisningen. Det medför att avtalens
olika transaktioner delas upp i distinkta prestations-
åtaganden vilka redovisas separat. Avtalen inne-
håller ofta ersättning för användandet av Camurus
immateriella rättigheter som licenseras till mot-
parten och ersättning för forskningsarbete som
Camurus utför. Dessa åtaganden analyseras för
att avgöra om de utgör distinkta prestations-
åtaganden som ska redovisas vart och ett för sig
eller om de ska ses som ett åtagande. Licensen
bedöms utgöra ett separat prestationsåtagande
i de fall licensen kan användas utan tillhörande
konsulttjänster från Camurus. Om det totala värdet
på avtalet understiger det verkliga värdet för samt-
liga prestationsåtaganden fördelas differensen
(”rabatt”) på de separata prestationsåtagandena
utifrån deras relativa fristående försäljningspris.
Nedan beskrivs principerna för intäktsredovis-
ning av prestationsåtagandena (och för motsva-
rande separata transaktioner) i licens- och samar-
betsavtal.
97
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Licensrätt till Camurus
immateriella tillgångar
En bedömning görs om licensen som motparten
erhåller under avtalet innebär en rättighet att
använda den immateriella tillgången som den är
när licensen upplåts eller en rättighet till åtkomst
av den immateriella tillgången under hela licens-
perioden.
Bedömningen görs utifrån avtalets ekonomiska
innebörd.
En tilldelning av licensrättigheter till en fast
avgift under ett icke uppsägningsbart avtal som
tillåter licenstagaren att utnyttja Camurus rättig-
heter fritt och där Camurus inte har några kvarstå-
ende förpliktelser att utföra, bedöms i allt väsent-
ligt vara en rättighet att använda, vilken redovisas
vid en given tidpunkt. Om avtalet istället innebär
att mottagaren har en rättighet till åtkomst under
hela licensperioden periodiseras ersättningen
linjärt över avtalstiden. Vanligtvis är distinkta licen-
ser av slaget ”rätt att använda” eftersom de forsk-
ningstjänster som skulle kunna påverka värdet och
nyttan av licensen redovisas separat som ett eget
distinkt prestationsåtagande.
Transaktionspriset, som ska erhållas som ersätt-
ning för det utförda åtagandet att överföra en
licens till en kund, kan beroende på villkor i avtalet
vara fast eller rörligt. Fasta intäkter för en licens
som ska redovisas vid en given tidpunkt redovisas
när kunden erhåller kontroll över licensen och kan
dra nytta av den. För rörliga intäkters intäktsredo-
visning se nedan under Milstolpesersättning och
engångsbetalningar samt Royalty.
Milstolpesersättning och
engångsbetalningar
I de fall Camurus erhåller en engångsbetalning
vid avtalets ingående allokeras den enligt beskriv-
ningen
ovan dels till licensåtagandet och dels till
forskningstjänsterna. Den del som har allokerats till
licensen intäktsredovisas när motparten har erhållit
kontroll över licensen. Tillkommande potentiella
ersättningar,
d.v.s. rörliga ersättningar, som beror
av att vissa milstolpar i framtida läkemedelsut-
veckling inträffar, intäktsredovisas först när det
bedöms att det är mycket sannolikt att en väsentlig
återföring av ackumulerade intäkter som redovi-
sats inte uppstår. Denna tidpunkt bedöms inträffa
först när det har bekräftats av motparten att
milstolpen uppnåtts.
Royalty
En motpart kan även ersätta Camurus för nytt-
jandet av en IP-rätt genom att betala royalties på
framtida försäljning av ett läkemedel baserat på
IP-rätten. Intäkter för försäljningsbaserad royalty
som utlovas i
utbyte mot en licens för immateriell
egendom redovisas endast när den efterföljande
försäljningen sker.
Forskningstjänster
Ersättning för forskningstjänster erhålls både i för-
skott som ett fast belopp samt på löpande räkning.
Erhållen forskningsersättning redovisas i den
period då tjänsterna utförs. Intäkterna beräknas
genom att färdigställandegraden på prestations-
åtagandena fastställs baserat på hur stor andel av
tjänsterna som utförts i förhållande till de totala
tjänster som ska utföras. Forskningstjänster som
sker på löpande räkning intäktsförs i takt med att
tjänsterna utförs.
Försäljning av varor
Intäkter från försäljning av varor redovisas när
kontrollen av varan har överförts till kund. Detta
inträffar
vanligtvis vid leverans av varorna till de
återförsäljare och distributörer som är koncernens
kunder. I vissa fall är transaktionspriset inte känt
vid tidpunkten för leverans, då det slutliga priset
är avhängigt en rabatt
som kommer att betalas till
de offentliga eller privata försäkringsgivare som
bekostar patienters läkemedel, eller på grund av
att en andel av transaktionspriset faktureras först i
samband med leverans till slutlig kund.
Koncernen
uppskattar och redovisar detta löpande. Återför-
säljare har rätt att returnera osålda varor, och kon-
cernen uppskattar och redovisar därför ett belopp
för framtida eventuella returer. Intäkter från
försälj-
ning av varor redovisas endast i den utsträckning
det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring
av ackumulerade intäkter som redovisats inte
förväntas uppstå.
Ersättningar för nedlagda kostnader
Ersättning för nedlagda kostnader, dvs kostnader
som vidarefaktureras kunden redovisas enligt
principerna för huvudman och agent i IFRS 15. Det
medför att Camurus analyserar om bolaget agerar
som huvudman i transaktionen, dvs att Camurus
kontrollerar varan eller tjänsten innan den överförs
till kunden. Om Camurus är huvudman i transak-
tionen redovisas beloppet som erhålls från mot-
parten som intäkt. Om Camurus agerar agent så
utgörs intäkten istället av erhållen provision.
2.15 RÄNTEINTÄKTER
Ränteintäkter intäktsredovisas med tillämpning av
effektivräntemetoden. När värdet på en fordran
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde har
gått ner, minskar koncernen det redovisade värdet
till det återvinningsbara värdet, vilket utgörs av
bedömt framtida kassaflöde, diskonterat med den
ursprungliga effektiva räntan för instrumentet, och
fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten som
ränteintäkt. Ränteintäkter på nedskrivna låneford-
ringar och kundfordringar redovisas till ursprunglig
effektiv ränta.
2.16 LÅNGSIKTIGA
INCITAMENTSPROGRAM
Personaloptionsprogram
Camurus har tre personaloptionsprogram (ESOP)
aktiva för bolagets anställda. Programmen antogs av
Årstämman 2021, 2022 och 2023.
Optionerna
som tilldelas de anställda vederlags-
fritt har en löptid på mellan cirka tre och nästan fyra
år räknat från tilldelningsdagen. När optionerna
tjänats in kan de lösas in under utnyttjandeperioden
förutsatt att deltagaren fortfarande är anställd. Varje
intjänad option ger innehavaren rätt att förvärva en
aktie i Camurus till lösenpris motsvarande 125 eller
130 procent av den volymvägda genomsnittskursen
för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna som följde närmast efter bolagets
respektive årsstämma då programmet antogs.
Verkligt värde
på den tjänstgöring som berättigar
till tilldelning av optioner genom programmet redo-
visas som en personal
kostnad med en motsvarande
ökning i eget kapital. Det totala beloppet att kost-
nadsföra baseras på det verkliga värdet på de perso-
naloptioner som tilldelas inklusive aktiemålkurs, och
att den anställde kvarstår i bolagets tjänst under
utnyttjandeperioden. Den totala kostnaden redo-
visas över intjänandeperioden. Vid varje rapport-
periods slut omprövar bolaget sina bedömningar av
hur många optioner som förväntas bli intjänade och
skillnaden redovisas i resultaträkningen och mot-
svarande justering görs i eget kapital. Som underlag
för avsättning av sociala avgifter görs kontinuerligt
en omvärdering av verkligt värde för de vid varje
rapportperiods slut intjänade personaloptionerna.
Sociala avgifter redovisas som personalkostnad
och motsvarande avsättning görs under lång- eller
kortfristiga skulder beroende på återstående löptid.
Utförligare beskrivning av personaloptions-
programmen finns under not 24.
98
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
2.17 LEASING
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen
om avtalet är ett leasingavtal baserat på avtalets
innehåll.
Ett avtal är ett leasingavtal om det över-
låter rätten att under en viss period bestämma över
användningen
av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning.
Koncernen redovisar tillgångar och skulder
hänförliga till leasingavtal i balansräkningen med
några få undantag. Avskrivning på tillgången
redovisas i resultatet liksom en ränta på leasing-
skulden. Erlagda leasingavgifter redovisas dels
som betalning av ränta, dels som amortering av
leasingskulden.
Koncernen har leasingkontrakt för byggnader
och tjänstebilar. Leasing av byggnader har generellt
en leasingperiod på mellan 5 och 8 år. Leasingbilar
har generellt en leasingperiod på 3 till 4 år.
Leasingskulder
Koncernen redovisar åtagandet att betala leasing-
avgifterna som en leasingskuld. Vid inlednings-
datumet
för ett leasingavtal (d.v.s. det datum då
den underliggande tillgången blir tillgänglig för
användande) redovisar koncernen en leasingskuld
motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar
som ska erläggas
under leasingperioden. Leasing-
perioden bestäms som den icke-uppsägningsbara
perioden tillsammans
med perioder att förlänga
eller säga upp avtalet om koncernen är rimligt säker
på att nyttja dessa optioner.
Leasingbetalningarna
inkluderar fasta betalningar (efter avdrag för even-
tuella rabatter och liknande i
samband med teck-
nandet av leasingavtalet som ska erhållas), samt
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller
ett pris och belopp som förväntas betalas enligt
restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna
inklu-
derar dessutom lösenpriset för en option att köpa
den underliggande tillgången eller straffavgifter
som utgår vid uppsägning i enlighet med en upp-
sägningsoption, om sådana optioner är rimligt
säkra att utnyttjas av koncernen. Variabla leasing-
avgifter som inte beror på ett index eller ett pris
redovisas som en kostnad i den period som de är
hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalning-
arna använder koncernen den implicita räntan i
avtalet om den enkelt kan fastställas och i övriga
fall används koncernens marginella upplånings-
ränta per inledningsdatumet för leasingavtalet.
Efter inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar
leasingskulden för att återspegla räntan på leasing-
skulden och minskar med utbetalda leasingavgifter.
Dessutom omvärderas värdet på leasingskulden
till följd av modifieringar, förändringar av leasing-
perioden, förändringar i leasingbetalningar eller
förändringar i en bedömning att köpa den under-
liggande tillgången. Låneränta har fastställts för
koncernen för nyttjanderättsklasserna bygg-
nader respektive tjänstebilar.
Nyttjanderättstillgångar
Rätten att nyttja den underliggande tillgången
under leasingperioden redovisas som en nyttjande-
rättstillgång. Koncernen redovisar nyttjanderätts-
tillgångar i rapporten över finansiell ställning vid
inledningsdatumet för leasingavtalet. Nyttjande
-
rättstillgångar värderas till anskaffningsvärde
efter avdrag för ackumulerade avskriv
ningar och
eventuella nedskrivningar, samt justerat
för
omvärderingar av leasingskulden. Anskaffnings-
värdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det
initiala värdet som redovisas för den hänförliga
leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt even-
tuella förskottsbetalningar som görs vid eller innan
inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag
för eventuella rabatter och liknande som mottagits
i samband med teckningen av leasingavtalet.
Tillämpning av praktiska undantag
Koncernen tillämpar undantaget att klassificera
nyttjanderättsavtal kortare än 12 månader eller
som upphör 12 månader från övergångstidpunkten
som korttidsleasingavtal och dessa ingår därmed
inte i de redovisade skulderna eller nyttjanderätts-
tillgångarna. Dessutom har koncernen valt att
tillämpa undantaget att inte inkludera tillgångar av
lågt värde (dvs tillgångar med ett nyanskaffnings-
värde understigande 5 000 USD) bland redovisade
skulder och nyttjanderättstillgångar.
Koncernen tillämpar huvudregeln avseende
icke-leasingkomponenter och separerar således
icke-leasingkomponenter från leasingkomponenter
i leasingavtalen.
2.18 KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt
metod. Denna innebär att rörelseresultatet justeras
för transaktioner som inte medfört in- eller utbetal-
ningar under perioden samt för eventuella intäkter
och kostnader som hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamhetens kassaflöden.
2.19 MODERFÖRETAGETS
REDOVISNINGSPRINCIPER
I samband med övergången till redovisning enligt
IFRS i koncernredovisningen, har moderföretaget
övergått till att tillämpa RFR 2 Redovisning för
juridiska personer.
Moderföretaget tillämpar andra redovisnings-
principer än koncernen i de fall som anges nedan.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisnings-
lagens uppställningsform. Rapport över förändring
av eget kapital följer koncernens uppställnings-
form men innehåller de kolumner som anges i ÅRL.
Uppställningsformerna för moderbolaget ger
skillnad
i benämningar, jämfört med koncernredo-
visningen,
främst avseende finansiella intäkter
och kostnader och poster inom eget kapital.
Internt upparbetade
immateriella tillgångar
Samtliga utgifter som avser framtagande av
internt upparbetade immateriella tillgångar redo-
visas som kostnader när de uppkommer.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade
kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
När det finns en indikation på att andelar i dotter-
företag minskat i värde görs en beräkning av åter-
vinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade
värdet görs en nedskrivning.
Koncernbidrag
Företaget tillämpar alternativregeln i RFR 2, Redo-
visning för juridiska personer, från Rådet för finan-
siell rapportering (RFR). Såväl erhållna som lämnade
koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning
och beskattning, tillämpas inte reglerna om
finansiella instrument enligt IFRS 9 i juridisk person,
utan bolaget tillämpar i enlighet med ÅRL anskaff-
ningsvärde
metoden. I bolaget värderas därmed
finansiella anläggningstillgångar till anskaffnings-
värde och finansiella
omsättningstillgångar enligt
99
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
lägsta värdets princip, med tillämpning av ned-
skrivning för förväntade kreditförluster enligt IFRS
9 avseende tillgångar som är skuldinstrument. För
övriga finansiella tillgångar baseras nedskrivningar
på marknadsvärden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
som är skuldinstrument
Finansiella tillgångar som är skuldinstrument
omfattas av nedskrivning för förväntade kreditför-
luster. Nedskrivning för kreditförluster enligt IFRS
9 är framåtblickande och en förlustreservering
görs när det finns en exponering för kreditrisk,
vanligtvis vid första redovisningstillfället. Den för-
enklade modellen tillämpas för kundfordringar. En
förlustreserv redovisas, i den förenklade modellen,
för fordrans eller tillgångens förväntade återstå-
ende löptid.
Värderingen av förväntade kreditförluster base-
ras på olika metoder. Metoden för kundfordringar
baseras på historiska kundförluster kombinerat
med framåtblickande faktorer. Övriga fordringar
och tillgångar skrivs ned enligt en ratingbaserad
metod med referens till extern kreditrating. För-
väntade kreditförluster värderas till produkten av
sannolikhet för fallissemang, förlust givet fallis-
semang samt exponeringen vid fallissemang. För
kreditförsämrade tillgångar och fordringar görs en
individuell
bedömning där hänsyn tas till historisk,
aktuell och framåtblickande information. Värdering-
en av förväntade
kreditförluster beaktar eventuella
säkerheter och andra kreditförstärkningar i form av
garantier.
Även fordringar på koncernbolag omfattas av
nedskrivning för förväntade kreditförluster. Bolaget
bedömer att koncernbolagen i dagsläget har
likartade riskprofiler och bedömning sker på kol-
lektiv basis för likartade transaktioner. Baserat på
bolagets bedömningar enligt ovanstående metod
med beaktande av övrig känd information och
framåtblickade faktorer bedöms förväntade kredit-
förluster inte vara väsentliga och ingen reservering
har därför redovisats.
Leasing
IFRS 16 leasing tillämpas ej i moderbolaget i
enlighet med möjlighet till undantag enligt RFR 2.
Leasingavgifter kostnadsförs linjärt över leasing
-
perioden, såvida inte ett annat systematiskt sätt
bättre återspeglar användarens ekonomiska nytta
över tiden.
100
FINANSIELL INFORMATION / NOTER
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 3 Finansiell riskhantering
3.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för
en mängd olika finansiella risker; marknadsrisk
(omfattande valutarisk), kreditrisk och likviditetsrisk.
a) Marknadsrisk
Den risk som är mest väsentlig för koncernen
avseende marknadsrisker är valutarisken, som
beskrivs i separat avsnitt nedan. Ränterisken
är begränsad inom koncernen då det inte finns
någon långfristig upplåning eller långfristig
räntebärande placering.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för
valutarisker som uppstår från olika valutaexpo-
neringar, framför allt avseende australiensiska dol-
lar (AUD), euro (EUR), brittiska pund (GBP), norska
kronor (NOK) samt amerikanska dollar (USD). Valu
-
tarisk uppstår genom framtida affärstransaktioner,
som inköp och försäljning samt redovisade
tillgångar i form av kundfordringar och skulder i
form av leverantörsskulder. Valutarisker uppstår
när framtida affärstransaktioner eller redovisade
tillgångar eller skulder uttrycks i en valuta som
inte är enhetens funktionella valuta.
Om den svenska kronan hade försvagats/
förstärkts med 10 procent i förhållande till dessa
valutor, med alla andra variabler konstanta, skulle
det omräknade årsresultatet och det egna kapi-
talet per den 31 december 2023 ha varit för AUD
9,6 (4,8) MSEK, för EUR 10,5 (10,4) MSEK, för
GBP 13,5 (9,3) MSEK, för NOK 2,4 (0,9) MSEK,
respektive för USD 15,6 (0,9) MSEK högre/lägre.
Förändringar av den svenska kronan i förhållande
till övriga valutor bedöms inte ha någon väsentlig
påverkan på årets resultat.
Under året har Camurus använt derivat för att
säkra nettoflödet i AUD, EUR, GBP och NOK. Säk
-
ringen görs med löptider på upp till 12 månader, i
enlighet med beslutad finanspolicy .
Balansexponering för tillgångar, som inkluderar
kundfordringar och likvida medel (KSEK) 2023-12-31 2022-12-31
AUD
97 454
53 097
EUR
144 318
140 573
GBP
110 124
NOK
23 973
9 276
USD
158 119
16 862
Andra valutor
9 706
7 428
Summa
583 634
337 361
Balansexponeringen för
leverantörsskulder (KSEK) 2023-12-31 2022-12-31
AUD
-1 050
-5 206
CHF
-13 234
-5 327
EUR
-39 225
-36 976
GBP
-15 192
-17 014
USD
-2 088
-8 052
Andra valutor
-2 646
-2 007
Summa
-73 435
-74 582
101
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Upp till 1 till 3 3 till 12
Koncernen, 31 december 2023 en månad månader månader 1 till 5 år
Leverantörsskulder
98 245
1 033
Leasingskulder
576
3 266
8 895
18 168
Övriga kortfristiga skulder
190
Summa
99 011
4 299
8 895
18 168
Upp till 1 till 3 3 till 12
Koncernen, 31 december 2022 en månad månader månader 1 till 5 år
Leverantörsskulder
72 271
7 482
5 795
Leasingskulder
815
1 630
7 336
18 435
Övriga kortfristiga skulder
190
Summa
73 276
9 112
13 131
18 435
b) Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och till-
godohavanden hos banker och finansinstitut samt
kreditexponeringar gentemot kunder, grossister
och detaljister, inklusive utestående fordringar
och avtalade transaktioner. Endast banker och
finansinstitut med god kapacitet att uppfylla finan
-
siella åtaganden, enligt Standard & Poor’s rating
eller motsvarande rating från Moody's eller Fitch,
accepteras.
Före avtal ingås kreditkontrolleras koncernens
kunder varvid information om kundernas finansiella
ställning inhämtas från olika kreditupplysnings
företag. Även andra faktorer beaktas i den samlade
bedömningen. Kundernas finansiella ställning
följs även upp och prövas löpande. Uppföljning
av kundfordringar sker löpande med kontroll över
förfallna kundfakturor. Ledningen förväntar sig inte
några förluster till följd av utebliven betalning då
koncernens motpartners huvudsakligen utgörs
av stora företag varför kreditrisken för närvarande
bedöms som låg. För mer information se not 20
Kundfordringar.
c) Likviditetsrisk
Koncernen följer noga rullande prognoser för
koncernens likviditetsreserv för att säkerställa att
koncernen har tillräckligt med kassamedel för att
möta behovet i den löpande verksamheten.
Nedanstående tabell analyserar koncernens
icke derivata finansiella skulder, uppdelade efter
den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i
tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassa-
flödena .
3.2 HANTERING AV KAPITAL
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att
trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksam-
het, så att den kan fortsätta att generera avkastning till
aktieägarna och nytta för andra intressenter samt att
upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla
kostnaderna för kapitalet nere.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen,
kan koncernen utfärda nya aktier eller sälja tillgångar
för att minska skulderna.
Verksamheten har finansierats genom genererade
vinstmedel från framgångsrika forsknings- och
utvecklingsarbeten, produktförsäljning samt genom
nyemission av aktier. Eget kapital betraktas därför
som koncernens kapital.
3.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
Samtliga av koncernens finansiella instrument som
är värderade till upplupet anskaffningsvärde är kort-
fristiga och löper ut inom ett år. Det verkliga värdet på
dessa instrument bedöms motsvara dess redovisade
värde, eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.
Finansiella tillgångar och skulder i koncernen som
redovisas till verkligt värde består av derivat
(valuta-
terminer). Samtliga derivat ingår i nivå 2 vid värdering
till verkligt värde, vilket innebär att verkligt värde
fastställs med hjälp av värderingstekniker som i så stor
utsträckning som möjligt utgår från marknadsinfor
-
mation medan företagsspecifik information används i
så liten utsträckning som möjligt. Samtliga väsentliga
indata som krävs för verkligt värdevärderingen av ett
instrument är observerbara. Verkligt värde för valuta-
terminskontrakt fastställs som nuvärdet av framtida
kassaflöden baserat på kurser för valutaterminer på
balansdagen.
102
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Uppskattningar och bedömningar utvärderas
löpande och baseras på historisk erfarenhet och
andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande
förhållanden.
Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisningsändamål
Koncernledningen gör uppskattningar och anta-
ganden om framtiden. Det är en risk att de upp-
skattningar som görs för redovisningsändamål inte
motsvarar det verkliga resultatet. De uppskatt-
ningar och antaganden som innebär en betydande
risk för väsentliga justeringar i redovisade värden
för tillgångar och skulder under nästkommande
räkenskapsår behandlas i huvuddrag nedan.
Intäktsredovisning
Camurus har komplexa kundavtal och ledningen
måste göra bedömningar och uppskattningar vid
tillämpningen av intäktsredovisningsprinciperna .
I avsnittet Redovisningsprinciper avseende
intäkter anges de områden där bedömningar och
uppskattningar behöver göras. Områden som är
viktiga i bedömningen är uppdelningar och iden
-
tifiering av de olika åtagandena i kontrakten, hur
priset på dessa åtaganden ska allokeras, när i tiden
och på vilket sätt åtagandena skall redovisas (vid
ett tillfälle eller över tid). Camurus måste också
avgöra om ett avtal som innehåller en licens att
nyttja Camurus immateriella rättighet är en rät
-
tighet att använda, vilken redovisas vid en given
tidpunkt, eller om det är en rättighet till åtkomst,
vilken redovisas över tid .
Rabatter och returer
Intäkter från produktförsäljning redovisas när
Camurus har uppfyllt sitt prestationsåtagande, dvs
vanligtvis vid leverans av varorna till de återförsäl-
jare och distributörer som är koncernens kunder.
Då faktiska och slutliga förhållanden avseende
rabatter för försäljning i innevarande period inte
alltid är kända vid bokslutet baseras vissa avräk-
ningar från bruttointäkterna på uppskattningar.
Vidare har återförsäljare rätt att returnera osålda
varor varför koncernen uppskattar och redovisar
ett avdrag för framtida evantuella returer. Se även
not 2.14 avseende intäktsredovisning och not 25
avseende upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter. De bedömningar som ledningen gör
påverkar under vilken period och till vilket belopp
intäkten redovisas.
Varulager
Inkurans
Varulager består av råmaterial för tillverkning,
tillverkat halvfabrikat och färdiga varor av bolagets
marknadsförda produkter. Produkter som inte blir
godkända vid kvalitetskontroll i samband med
tillverkning kostnadsförs direkt. Färdigvarulager
värderas löpande med hänsyn till återstående
hållbarhetstid hos produkterna och inkuransbe-
dömningen uppdateras regelbundet och baseras
huvudsakligen på historisk inkurans och försäl-
ningsprognoser. En kraftigt ändrad efterfrågan
på en produkt alternativt förändrad hållbarhetstid
skulle kunna leda till en ökad risk för inkurans och
därmed ett nedskrivningsbehov. Camurus verkar
inom läkemedelsbranschen, en bransch som
regleras och kontrolleras av ett flertal myndigheter
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
inom och utom Sverige. Dessa myndigheters beslut
kan göra att de lagerhållna produkternas hållbarhets-
tid kan komma att ändras . De bedömningar som
ledningen gör påverkar under vilken period och till
vilket belopp inkurans skall redovisas.
Balanserade utgifter för
produktutveckling
Koncernen aktiverar utgifter hänförliga till produkt-
utvecklingsprojekt i den omfattning de bedöms
uppfylla kriterierna enligt IAS 38 p. 57 (se not 2.6
Immateriella tillgångar).
Immateriella tillgångar som inte är färdiga för
användning, skrivs inte av utan prövas årligen avse-
ende eventuellt nedskrivningsbehov. Prövning av
nedskrivningsbehov för balanserade utgifter för
utveckling har därför utförts för att säkerställa att
det redovisade värdet inte överstiger återvinnings-
värdet. De väsentliga antaganden som använts för
beräkningar av nyttjandevärden innefattar:
• Marknadsstorlek
Förväntad marknadsandel
Förväntade ekonomiska fördelar
• Diskonteringsränta
Förväntad tillväxttakt
Uppskjuten skattefordran
I den redovisade uppskjutna skattefordran ingår
samtliga uppkomna underskott.
Företagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar gällande möjligheten att utnyttja
underskottsavdragen och de temporära skillnader
som ligger till grund för den redovisade skatte-
fordran.
Leasingavtal
Se not 26.
Långsiktiga incitamentsprogram
Verkligt värde för optionerna vid implementering
av programmen har beräknats med hjälp av Black
& Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till
lösenpris, optionens löptid, aktiepris på tilldelnings-
dagen och förväntad volatilitet i aktiepris och riskfri
ränta för optionens löptid.
Verkligt värde på instrumenten samt relaterade
sociala avgifter har uppdaterats på balansdagen,
Black & Scholes värderingsmodell tillämpas.
Aktiekursen som används i modellen kan avvika
från den faktiska aktiekursen på rapporterings-
dagen på grund av marknadens volatilitet. För mer
information, se not 24.
103
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 5 Segmentsinformation
Rörelsens kostnader presenteras i totalresultat-
rapporten med en klassificering baserad på funk-
tionerna ”Kostnader för sålda varor”, ”Marknads- och
försäljningskostnader”, ”Administrationskostnader”
Intäkter fördelade per produkter och tjänster
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Produktförsäljning
1)
1 298 962 934 974 1 218 256 867 562
Försäljning utvecklings-
relaterade varor och tjänster 2 270 12 439 2 270 12 439
Licensintäkter och milstolpesersättningar 406 120 8 920 406 120 8 920
Royalties 9 498 7 9 498 7
Koncernintern försäljning 7 147 9 489
Summa 1 716 850 956 340 1 643 291 898 417
1) Avser försäljning av Buvidal och episil (2022)
Intäkter fördelade per geografiskt område
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Europa
2)
820 088 545 297 820 088 550 764
Asien inklusive Oceanien
3)
481 529 390 323 407 970 326 933
Nordamerika
4)
415 233 20 720 415 233 20 720
Summa 1 716 850 956 340 1 643 291 898 417
2) Varav Storbritannien 310 656 (171 478) KSEK, Finland 192 704 (148 824) KSEK, Norge 84 703 (54 493) KSEK och Sverige 79 462 (68 250) KSEK.
3) Varav Australien 451 178 (355 001) KSEK för koncernen och 370 472 (291 611) KSEK för moderbolaget.
4) Varav USA 414 651 (19 608) KSEK.
Intäkter om cirka 406,5 (355,0) MSEK avser en enskild extern kund.
Av koncernens anläggningstillgångar finns 99,9 (99,8) procent i Sverige.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och
bedömning av rörelsesegmentens resultat.
Denna funktion har identifierats som verkställande
direktören baserat på den information han behandlar.
Då verksamheten, dvs utveckling av läkemedel
baserade på Camurus teknologiplattform, i kon-
cernen är organiserad som en sammanhållen
verksamhet, med likartade risker och möjligheter
för de produkter och tjänster som produceras,
utgör hela koncernens verksamhet ett rörelseseg-
ment. Rörelsesegmentet följs upp på ett sätt som
överensstämmer med den
interna rapportering
som lämnas till den högste verkställande besluts-
fattaren. I den interna rapporteringen
till verkstäl-
lande direktören används endast ett segment.
Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Fördelning av kostnadsslag
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Råmaterial och förnödenheter 122 348 103 265 121 142 99 250
Övriga kostnader
1) 2)
459 684 374 422 594 076 469 374
Lokal-/driftskostnader inklusive
laboratoriekostnader 200 983 139 918 158 938 101 852
Kostnader för ersättningar
till anställda (Not 9) 395 000 261 540 264 529 179 606
Av- och nedskrivningar
(Not 14 och 15) 13 987 12 936 2 752 2 504
Summa kostnader för sålda
varor, forskning och utveckling,
försäljning och administration
1 192 002 892 081 1 141 437 852 586
1) Inkluderande kostnader som ligger till grund för forsknings- och utvecklingsarbeten samt för moderbolagets kostnader
för tjänster relaterade till marknadsföring och försäljning från dotterbolagen med 183 430 (153 355) KSEK.
2) Nedlagda kostnader för partnerfinansierade aktiviteter inom forskning och utveckling under perioden har i allt väsentligt motsvarat
storleken på intäkterna. Se även not 5 Segmentsinformation och posten ”Försäljning utvecklingsrelaterade varor och tjänster” .
samt ”Forsknings- och utvecklingskostnader”.
Summan av de funktionsindelade kostnaderna
fördelade sig på följande kostnadsslag.
104
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 7 Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Valutakursvinster (not 13)
Nettovinst vid avyttring av anläggningstillgångar 6 961 14 248
Övriga poster 1 055 736
Summa övriga rörelseintäkter 1 055 7 697 14 248
Revision och övriga tjänster
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
PwC
Revisionsuppdraget 1 924 1 546 1 524 1 315
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget 17 22 17 22
Övriga tjänster 60 93 60 93
Summa 2 001 1 661 1 601 1 429
Övriga revisorer
Revisionsuppdraget 209 250
Summa 209 250
Not 8 Ersättningar till revisorn
Not 9 Anställda, personalkostnader, ersättningar
till styrelse och ledande befattningshavare
Medelantal anställda
(varav kvinnor)
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Sverige 115 (79) 101 (67) 115 (79) 101 (67)
England 19 (9) 8 (4)
Tyskland 15 (9) 14 (9)
Norge 2 (1) 2 (1)
Finland 2 (0) 2 (0)
Frankrike 9 (6) 7 (6)
Australien 11 (8) 9 (6)
Spanien 9 (4) 7 (2)
Danmark 3 (3) 1 (1)
Belgien 1 (0) 1 (0)
Österrike 1 (1) 1 (1)
Summa 187 (121) 152 (97) 115 (79) 101 (67)
Könsfördelning i Koncernen för
styrelseledamöter och övriga
ledande befattningshavare, antal
på balansdagen (varav kvinnor)
Koncernen
Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Styrelseledamöter
1)
11 (4) 10 (3) 9 (4) 8 (3)
Verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare 10 (3) 10 (3) 9 (3) 9 (3)
1) Verkställande direktör, Chief Commercial Officer samt ekonomichef, som ingår i styrelsen
redovisas även som verkställande direktör och ledande befattningshavare .
105
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Löner, andra ersättningar och
sociala kostnader
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Löner och andra ersättningar
1)
248 301 186 742 148 128 119 358
Sociala avgifter 118 395 50 524 93 931 39 727
Pensionskostnader 28 304 24 274 22 470 20 521
Summa 395 000 261 540 264 529 179 606
Löner och andra ersättningar fördelade
mellan styrelseledamöter och vd
samt övriga anställda (varav bonus)
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande 45 026 36 064 38 349 30 192
befattningshavare
1)
(9 647) (5 624) (7 913) (4 612)
Övriga anställda 203 275 150 678 109 779 89 166
Summa 248 301 186 742 148 128 119 358
1) Se även not 24 och 28.
Pensionskostnader
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Styrelseledamöter, verkställande
direktör och andra ledande
befattningshavare 6 922 6 118 6 922 6 051
Övriga anställda 21 382 18 156 15 548 14 470
Summa 28 304 24 274 22 470 20 521
För ersättningar och övriga förmåner till styrelsen och ledande befattningshavare se not 28
Transaktioner med närstående samt not 24 Långsiktiga incitamentsprogram.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Årsstämman 2023 beslutade att godkänna nuva-
rande riktlinjer för ersättning till bolagets ledande
befattningshavare. Med ledande befattnings
-
havare avses i detta sammanhang Camurus vd
och de vid var tid till vd rapporterande chefer
som också ingår i företagets ledning. Avsikten är
att riktlinjerna ska fortsätta gälla i fyra år fram till
årsstämman 2027. Riktlinjerna omfattar inte ersätt
-
ningar som beslutas av bolagsstämman.
I den mån styrelseledamot utför arbete för
Camurus vid sidan av styrelseuppdraget ska dessa
riktlinjer gälla även för eventuell ersättning (t.ex.
konsultarvode) för sådant arbete.
Riktlinjernas främjande av Camurus
affärsstrategi, långsiktiga intressen
och hållbarhet
Camurus vision är att vara världsledande inom
avancerade läkemedelsformuleringar och till-
handahålla innovativa medicinska produkter som
väsentligen förbättrar behandlingen för patienter
med svåra och kroniska sjukdomar. En framgångs-
rik implementering av Camurus affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget
kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbe-
tare. Målsättningen med Camurus ersättningspo-
licy för ledande befattningshavare är därför att
erbjuda konkurrenskraftig och marknadsmässig
totalersättning, så att kompetenta och skickliga
medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas.
Ytterligare information om Camurus affärsstrategi
finns på camurus.com.
Camurus har pågående långsiktiga aktierelat
-
erade incitamentsprogram som har beslutats av
bolagsstämman och därför inte omfattas av dessa
riktlinjer. Programmen omfattar samtliga anställda
i Camurus och syftar till att ge anställda möjlighet
att ta del av bolagets framtida resultat- och värde-
utveckling genom att främja delaktighet i och
ansvarstagande för bolaget. De aktierelaterade
incitamentsprogrammen syftar även till att stärka
Camurus förmåga att rekrytera och behålla kompe-
tenta, motiverade och engagerade medarbetare.
För deltagande i redan implementerade program
krävs egen investering och flerårig innehavstid
och incitamentsprogrammens utfall relaterar till
utvecklingen av bolagets aktiekurs på Nasdaq
Stockholm. För mer information om dessa
program se Camurus hemsida camurus.com.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässig och utgöras av fast kontant-
lön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner
och övriga förmåner. Bolagsstämman kan där-
utöver, och oberoende av dessa riktlinjer, besluta
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar.
Fast kontantlön
Fast kontantlön ska vara marknadsmässig och fast-
ställas utifrån den enskilda befattningshavarens
ansvar, befogenhet, kompetens och erfarenhet.
Rörlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska baseras på
förutbestämda, väldefinierade och mätbara
finansiella och icke-finansiella mål för koncernen
respektive på grupp- och individnivå, t ex intäkter
från produktförsäljning, rörelseresultat, myndig-
hetsgodkännande, marknadslansering eller start
av kliniska studier för bolagets produktkandidater
och produkter. Den rörliga kontantersättningen får
uppgå till högst 60 procent av den sammanlagda
106
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
fasta kontantlönen under mätperioden för målen.
Mätperioden för målen för rörlig kontantersättning
kan vara ett eller flera år. Målen för rörlig kontant-
ersättning ska vara utformade så att de främjar
Camurus utveckling, affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att
exempelvis ha en koppling till bolagets finansiella
utvecklig över tid och utvecklingen i bolagets läke-
medelsprojekt, som till sin natur är långsiktiga.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring,
för vd och övriga ledande befattningshavare, ska
vara premiebestämda om inte befattningshavaren
omfattas av gällande kollektivavtalad tjänste-
pension (ITP). Rörlig kontantersättning ska vara
pensionsgrundande i enlighet med ITP. Pensions-
premierna ska uppgå till högst 35 procent av den
pensionsgrundande lönen om inte andra premie-
nivåer gäller enligt tillämplig ITP-plan.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, som får innefatta bland annat
sjukvårdsförsäkring och bilförmån, ska tillämpas
med restriktivitet. Sådana förmåner får samman-
lagt uppgå till högst 10 procent av den fasta
kontantlönen.
Extraordinär ersättning
Ytterligare kontantersättning kan utgå som
engångsarrangemang vid extraordinära
omständigheter i syfte att rekrytera eller behålla
befattningshavare. Sådan ersättning får inte
överstiga ett belopp motsvarande ett års fast
kontantlön. Beslut om sådan ersättning ska fattas
av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet och
ska tillämpas med mycket stor restriktivitet.
Utländska anställningsförhållanden
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser
pensions
förmåner och övriga förmåner, veder-
börliga anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt som
möjligt ska tillgodoses.
Ersättning till styrelseledamöter
För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt
bolag) utför tjänster för Camurus utöver styrelse-
arbetet kan särskilt kontant arvode för detta betalas
(konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar
till implementeringen av Camurus affärsstrategi
och tillvaratagandet av Camurus långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet. Det årliga
konsultarvodet ska vara marknadsmässigt och
sättas i relation till nyttan för Camurus och får för
respektive styrelseledamot aldrig överstiga styrel-
searvodet per år. Ersättning till styrelseledamot,
liksom övriga villkor, beslutas av styrelsen.
Fastställande av utfall för rörlig
kontantersättning m.m.
Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa
och utvärdera frågor rörande rörlig kontantersätt-
ning.
När mätperioden för uppfyllelse av målen
för utbetalning av rörlig kontantersättning har
avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning
som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida
finansiella mål har uppfyllts ska baseras på revide-
rad finansiell information för aktuell period. Rörlig
ersättning till vd samt rörlig ersättning till övriga
ledande befattningshavare som baseras på mål på
koncernnivå beslutas av styrelsen utifrån ersätt-
ningsutskottets rekommendationer. Rörliga ersätt-
ningar till övriga befattningshavare som baseras
på mål på grupp- eller individnivå beslutas av vd.
Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter avslu
-
tad mätperiod eller vara föremål för uppskju-
ten utbetalning. Program och kriterier för rörlig
kontantersättning bör utformas så att styrelsen,
om exceptionella ekonomiska förhållanden råder,
har möjlighet att begränsa eller underlåta utbetal-
ning av rörlig kontantersättning om en sådan åtgärd
bedöms som rimlig och förenlig med bolagets
ansvar gentemot aktie-ägare, anställda och övriga
intressenter. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt
lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig
ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Anställningstid och upphörande
av anställning
Ledande befattningshavare ska vara anställd tills-
vidare. För vd ska vid anställningens upphörande
gälla en uppsägningstid om högst tolv månader
vid uppsägning från bolagets sida. Fast kontantlön
under uppsägningstid och eventuellt avgångs-
vederlag för vd ska sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för
24 månader. Vid uppsägning från vd:s sida får
gälla en uppsägningstid om högst sex månader,
utan rätt till avgångsvederlag.
Mellan Camurus och övriga ledande befattnings-
havare ska gälla en uppsägningstid om högst tolv
månader vid uppsägning från bolagets sida och
högst sex månader vid uppsägning från befattnings-
havarens sida. Fast kontantlön under uppsägnings-
tid och eventuellt avgångsvederlag ska samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den
fasta kontantlönen för tolv månader. Avgångs-
vederlag
ska inte utgå vid uppsägning från den
ledande befattningshavarens sida.
Ledande befattningshavare ska kunna ersättas
för konkurrensbegränsande åtaganden efter anställ-
ningens
upphörande, dock endast i den mån
avgångsvederlag inte utgår för motsvarande tids-
period. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta
befattningshavaren för skillnaden mellan den fasta
kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen
och den (lägre) inkomst som erhålls, eller skulle
kunna erhållas, genom nytt anställningsavtal, upp-
drag eller egen verksamhet. Ersättningen får beta-
las under den tid som det konkurrensbegränsande
åtagandet är tillämpligt, dock som längst under
en period om sex månader efter anställningens
upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor
för Camurus anställda beaktats genom att upp-
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av ersätt
-
ningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid
utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Inom styrelsen finns ett ersättningsutskott. I
utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens
beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år
och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och
utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning
till ledande befattnings-
havare samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Camurus. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens respektive
107
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Finansiella intäkter
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ränteintäkter, externa 24 715 2 657 24 526 2 657
Övriga finansiella intäkter 25 38 24 0
Finansiella intäkter 24 740 2 695 24 550 2 657
Finansiella kostnader
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Räntekostnader, externa -66 -19 -11 -19
Räntekostnader, interna -460
Räntekostnader, leasing -1 209 -1 193
Övriga finansiella kostnader -64 -314 -35 -208
Finansiella kostnader -1 339 -1 526 -505 -227
Summa finansiella poster netto 23 401 1 169 24 045 2 430
Not 10 Finansiella intäkter och kostnader/
Övriga ränteintäkter och räntekostnader
samt liknande resultatposter
ersättningsutskottets behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte styrelse-
ledamot, vd eller andra personer i bolagsledningen,
i den mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns
särskilda
skäl för det och avsteg är nödvändigt
för att
tillgodose bolagets långsiktiga intressen,
inklusive
dess
hållbarhet, eller för att säkerställa
Camurus
ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan
ingår det i
ersättnings
utskottets uppgifter att
bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor,
vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Aktuell skatt:
Aktuell skatt på årets resultat
1)
-12 177 -8 504
Justeringar avseende tidigare år -663 480 8
Summa aktuell skatt -12 840 -8 024 8
Uppskjuten skatt (se not 16) -105 022 -9 548 -109 460 -14 038
Summa uppskjuten skatt -105 022 -9 548 -109 460 -14 038
Inkomstskatt -117 862 -17 572 -109 452 -14 038
1) Hänförligt till dotterbolag .
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Resultat före skatt 549 304 73 125 525 899 62 509
Skatt vid svensk skattesats på 20,6% -113 157 -15 064 -108 335 -12 877
Skatteeffekter av:
- Ej skattepliktiga intäkter 211 33 112 33
- Ej avdragsgilla kostnader -2 277 -1 890 -1 237 -1 194
- Justering avseende tidigare år -663 480 8
- Skillnad i utländska skattesatser -1 976 -1 131
Skattekostnad -117 862 -17 572 -109 452 -14 038
Not 11 Inkomstskatt
Inkomstskatten på resultatet skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid
användning av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
Vägd genomsnittlig skattesats för koncernen är 21,5 (24,0) procent
och för moderbolaget 20,8 (22,5) procent.
108
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
a) Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom
att det resultat som är hänförligt till moderföretagets
aktieägare divideras med ett vägt genomsnit
tligt
antal utestående stamaktier under perioden.
b) Efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning
justeras det vägda genomsnittliga antalet utestå-
ende stamaktier för utspädningseffekten av samt-
liga
potentiella stamaktier. Moderföretaget har
en
kategori av potentiella stamaktier med utspädnings-
effekt i form av personaloptioner. För dessa görs en
beräkning av det antal aktier som kunde ha köpts
till verkligt värde (beräknat som årets genomsnitt
-
liga marknadspris för moderföretagets aktier), för
2023 2022
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare 431 442 55 553
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 55 477 55 067
2023 2022
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare 431 442 55 553
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 55 477 55 067
Justering för personaloptioner (tusental) 2 021 2 103
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning 57 497 57 171
av resultat per aktie efter utspädning (tusental)
Not 14 Immateriella tillgångar
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Valutakursvinster (not 7)
Valutakursförluster -7 507 -6 269 -12 013 -6 415
Summa valutakursdifferenser -7 507 -6 269 -12 013 -6 415
i resultaträkningen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Koncernen
2023-12-31 2022-12-3 1
Ingående anskaffningsvärde 28 156 51 062
Upparbetning 937
Försäljning och utrangering -22 906
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 29 093 28 156
Ingående avskrivningar -4 559 -17 349
Avskrivningar -1 785 -2 829
Försäljning och utrangering 15 619
Utgående ackumulerade avskrivningar -6 344 -4 559
Redovisat värde 22 749
1)
23 597
1)
1) Beloppet avser pågående kliniska studier av Buvidal i Australien, Tyskland och England.
I nedskrivningsprövningen utgörs återvinningsvärdet av den kassagenererande
enhetens beräknade nyttjandevärde. Avskrivningskostnader på 1 785 (2 829) KSEK
ingår i sin helhet i forsknings- och utvecklingskostnader.
Not 13 Valutakursdifferenser
Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen enligt nedan.
Nettot redovisas som en övrig rörelseintäkt eller övrig rörelsekostnad i resultaträkningen.
Not 12 Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt
till moderföretagets aktieägare under året
Det har
inte förekommit några återköpta aktier
som innehas som egna aktier av moderföretaget
under perioden .
ett belopp motsvarande det monetära värdet av
de teckningsrätter som är knutna till utestående
optioner.
Det antal aktier som beräknas enligt ovan
jämförs med det antal aktier som skulle ha
utfärdats under antagande att optionerna
utnyttjas .
För ytterligare information avseende personal-
optionsprogrammen, se not 24 och not 28.
109
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Materiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärde 33 148 31 224 32 881 30 976
Inköp 9 190 1 905 9 190 1 905
Försäljning och utrangering -2 925 -2 925
Omräkningsdifferens 19
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 39 413 33 148 39 146 32 881
Ingående avskrivningar -23 878 -21 342 -23 714 -21 210
Avskrivningar -2 488 -2 525 -2 452 -2 504
Försäljning och utrangering 2 925 2 925
Nedskrivningar -300 -300
Omräkningsdifferens 2 -11
Utgående ackumulerade avskrivningar -23 739 -23 878 -23 541 -23 714
Redovisat värde 15 674 9 270 15 605 9 167
Not 15 Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningskostnader på 2 488 (2 525) KSEK ingår i sin helhet i forsknings- och utvecklingskostnader.
Not 16 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
Uppskjutna skattefordringar
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader 142 018 231 644 140 375 231 644
Uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas inom 12 månader 77 896 94 760 76 838 94 760
Summa uppskjutna skattefordringar 219 914 326 404 217 213 326 404
Uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skatteskulder som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader -1 383
Uppskjutna skatteskulder som ska
utnyttjas inom 12 månader -354
Summa uppskjutna skatteskulder -1 737
Uppskjutna skatteskulder/skatteskulder 219 914 324 667 217 213 326 404
Bruttoförändringen avseende
uppskjutna skatter
Koncernen Moderbolaget
2023 2022 2023 2022
Ingående balans 324 667 334 153 326 404 340 380
Emissionskostnader bokförda över eget kapital 269 62 269 62
Redovisning i resultaträkningen (Not 11) -105 022 -9 548 -109 460 -14 038
Utgående balans 219 914 324 667 217 213 326 404
110
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Förändring i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder under året, som har redovisats i
resultaträkningen, utan hänsyn tagen till kvittningar som gjorts inom samma skatterättsliga
jurisdiktion, framgår nedan:
Uppskjutna skattefordringar och
skatteskulder
Koncernen
Obeskattade
reserver
Immateriella
tillgångar
Materiella
tillgångar
Personal-
options-
program
Derivat
Summa
Per 1 januari 2022 -718 -6 945 418 1 016 -6 227
Redovisat i resultaträkningen 2 083 -14 2 421 4 490
Per 31 december 2022 -718 -4 862 405 3 437 -1 737
Per 1 januari 2023 -718 -4 862 405 3 437 -1 737
Redovisat i resultaträkningen 175 -3 5 373 -1 107 4 438
Per 31 december 2023 -718 -4 687 402 8 810 -1 107 2 701
Uppskjutna skattefordringar
Moderbolaget
Skatte-
effekt på
underskott
Temporära
skillnader
Summa
Per 1 januari 2022 337 907 2 472 340 380
Redovisat över eget kapital 62 62
Redovisat i resultaträkningen -14 219 181 -14 038
Per 31 december 2022 323 750 2 653 326 404
Per 1 januari 2023 323 750 2 653 326 404
Redovisat över eget kapital 269 269
Redovisat i resultaträkningen -110 175 715 -109 460
Per 31 december 2023 213 843 3 368 217 213
I uppskjutna skattefordringar ingår 1 046,6 MSEK, varav 1 576,7 MSEK taxerade, som avser underskotts-
avdrag för Camurus AB. För mer information se not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Namn
Org.nummer
Registrer-
ings och
verksam-
hetsland
Kapital-
andel
Antal
aktier
Redovisat värde
2023-12-31 2022-12-31
Camurus Inc 43-1648843 USA 100% 1 000 83 83
Cubosome Inc 43-1648841 USA 100% 1 000 83 83
Camurus Development AB 556421-1208 Sverige 100% 3 591 143 407 407
Camurus GmbH HRB727015 Tyskland 100% 25 000 243 243
Camurus Ltd 10571011 UK 100% 1 0 0
Camurus Oy 2864875-7 Finland 100% 25 000 238 238
Camurus AS 920137253 Norge 100% 250 000 253 253
Camurus SAS 67838703114 Frankrike 100% 25 000 238 238
Camurus Pty Ltd 627784605 Australien 100% 40 000 255 255
Camurus S.L B88343363 Spanien 100% 25 000 262 262
Camurus ApS 40486585 Danmark 100% 180 000 255 255
Camurus BV 0753.912.209 Belgien 100% 1 000 260 260
Camurus Austria GmbH FN 560172h Österrike 100% 1 354 354
Summa 2 931 2 931
Moderbolaget
Per 1 januari 2023 14 388 Per 1 januari 2022 6 759
Förändring under året Förändring under året
IFRS 2 personaloptionsprogram
1)
10 048 IFRS 2 personaloptionsprogram
1)
7 629
Per 31 december 2023 24 436 Per 31 december 2022 14 388
Not 17 Andelar i koncernföretag
1) Dotterbolagens IFRS 2 kostnader avseende personaloptionsprogrammen ESOP2021/2024, ESOP2022/2026 och ESOP2023/2026 som beslutades
av årstämman 2021, 2022 samt 2023. IFRS 2 kostnaderna är inte fördelade per dotterbolag i tabellen nedan .
Moderbolaget innehar andelar i
följande dotterföretag:
111
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Den utgift för varulagret som kostnadsförts i koncernen ingår i posten
kostnader för såld vara och uppgår till 105,7 (91,1) MSEK.
Not 18 Varulager
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Lager färdig vara 40 327 39 161 23 618 28 091
Produkter i arbete 22 742 38 027 22 742 38 027
Lager av råvaror 37 886 30 243 37 886 30 243
Summa 100 955 107 431 84 246 96 361
Tillgångar i balansräkningen
Koncernen
2023-12-31 2022-12-31
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 274 071 196 863
Derivat (del av Övriga fordringar) 5 373
Likvida medel 1 189 840 565 539
Summa 1 469 284 762 402
Skulder i balansräkningen 2023-12-31 2022-12-31
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 99 278 85 548
Derivat (del av Övriga skulder) 1 002
Övriga kortfristiga skulder 190 190
Summa 100 470 85 738
Not 19 Finansiella instrument per kategori
I nedanstående tabell presenteras koncernens finansiella tillgångar och skulder,
klassificerade i kategorierna enligt IFRS 9.
Not 20 Kundfordringar
Koncernen
Moderbolaget
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Kundfordringar
274 071
197 384
226 808
157 831
-521
-521
Kundfordringar netto
274 071
196 863
226 808
157 310
Per den 31 december 2023 var kundfordringar uppgående till 45 635 (14 108)
KSEK förfallna men utan
att något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. De förfallna fordringarna avser ett antal kunder vilka
tidigare inte haft några betalningssvårigheter.
Koncernen
Moderbolaget
Analys av kundfordringar
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
1-30 dagar
44 178
13 418
44 178
13 418
31-60 dagar
1 032
690
1 032
690
> 61 dagar
425
0
425
0
Summa förfallna kundfordringar
45 635
14 108
45 635
14 108
Redovisade belopp, per valuta,
Koncernen
Moderbolaget
för kundfordringar
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
AUD
47 263
39 553
EUR
69 219
58 793
69 219
58 793
GBP
117 163
61 527
117 163
61 527
NOK
18 617
6 561
18 617
6 561
SEK
8 503
9 325
8 503
9 325
USD
7 194
15 263
7 194
15 263
Andra valutor
6 112
5 841
6 112
5 841
Summa kundfordringar
274 071
196 863
226 808
157 310
112
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Förutbetalda kostnader 18 145 16 989 17 856 16 174
Upplupen intäkt 14 363 6 741 14 363 6 741
Summa 32 508 23 730 32 219 22 915
Not 21 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 22 Likvida medel/Kassa och bank
I likvida medel i balansräkningen
och kassaflödesanalysen ingår
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Banktillgodohavanden 1 189 840 565 539 1 095 802 495 212
Summa 1 189 840 565 539 1 095 802 495 212
Not 23 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Aktiekapitalet består av 55 623 618 aktier med kvotvärdet 0,025 kr.
Aktierna har ett röstvärde på en (1) röst per aktie.
Alla aktier som emitterats av moderföretaget är till fullo betalda.
Not
Antal
aktier
(tusental)
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Summa
Per 1 januari 2022 54 829 1 371 1 887 567 1 888 938
Utnyttjande av teckningsoptioner 594 15 58 777 58 792
Personaloptionsprogram 24 27 799 27 799
Emissionskostnader netto
efter uppskjuten skatt -238 -238
Övrigt totalresultat 195 195
Per 31 december 2022 55 423 1 386 1 974 100 1 975 486
Per 1 januari 2023 55 423 1 386 1 974 100 1 975 486
Utnyttjande av teckningsoptioner 201 5 33 992 33 997
Personaloptionsprogram 24 35 814 35 814
Emissionskostnader netto
efter uppskjuten skatt -1 036 -1 036
Övrigt totalresultat -15 -15
Per 31 december 2023 55 624 1 391 2 042 855 2 044 246
113
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
TECKNINGSOPTIONSPROGRAM
TO2020/2023
Den 15 december 2023 avslutades tecknings-
perioden för det långsiktiga programmet
TO2020/2023. Under året har 200 575 aktier
tecknats till teckningskursen 169,50 SEK.
Genom utnyttjandet av teckningsoptionerna
tillfördes Camurus 34,0 MSEK före emissions-
kostnader.
Personaloptionsprogram
Incitamentsprogram 2021/2024
Vid årsstämman 6 maj 2021 beslutade aktieägarna
att införa Incitamentsprogram 2021/2024 baserat
på personaloptioner för bolagets anställda. Optio-
nerna som tilldelas anställda vederlagsfritt har en
löptid på cirka 3 år räknat från tilldelningsdagen.
När optionerna tjänats in kan de lösas in under
perioden 1 juni – 16 december 2024 (utnyttjande-
perioden) förutsatt att deltagaren fortfarande är
anställd. Varje intjänad option ger innehavaren
rätt att förvärva en aktie i Camurus till lösenpris
motsvarande 130 procent av den volymvägda
genomsnittskursen för bolagets aktie på Nasdaq
Stockholm under de tio handelsdagarna som
följde närmast efter bolagets årsstämma 2021
och aktiekursen fastställdes till 263,50 kronor.
Incitamentsprogrammet omfattar maximalt
1 215 500 personaloptioner.
Totalt tilldelade personaloptioner uppgår vid
utgången av 2023 till 919 900 stycken, varav till vd
60 000 samt till övriga ledande befattningshavare
194 000 stycken.
Not 24 Långsiktiga incitamentsprogram
Personaloptionsprogram
Incitamentsprogram 2022/2026
Vid årsstämman 12 maj 2022 beslutade aktie-
ägarna att införa Incitamentsprogram 2022/2026
baserat på personaloptioner för bolagets
anställda. Optionerna som tilldelas anställda ved
-
erlagsfritt har en löptid på cirka 3 år räknat från
tilldelningsdagen. När optionerna tjänats in kan de
lösas in under perioden 1 juni 2025 – 31 mars 2026
(utnyttjandeperioden) förutsatt att deltagaren
fortfarande är anställd. Varje intjänad option ger
innehavaren rätt att förvärva en aktie i Camurus till
lösenpris motsvarande 130 procent av den volym
-
vägda genomsnittskursen för bolagets aktie på
Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna
som följde närmast efter bolagets
årsstämma 2022
och aktiekursen fastställdes till 237,40 kronor.
Incitamentsprogrammet omfattar maximalt
1 000 000 personaloptioner.
Totalt tilldelade personaloptioner uppgår vid
utgången av 2023 till 907 666 stycken, varav till vd
42 000 samt till övriga ledande befattningshavare
137 500 stycken.
Personaloptionsprogram
Incitamentsprogram 2023/2026
Vid årsstämman 10 maj 2023 beslutade aktie-
ägarna att införa Incitamentsprogram 2023/2026
baserat på personaloptioner för bolagets nyan-
ställda. Optionerna som tilldelas anställda veder-
lagsfritt har en löptid på cirka 3 år räknat från till-
delningsdagen. När optionerna tjänats in kan de
lösas in under perioden 1 juni 2026 – 31 december
2026 (utnyttjandeperioden) förutsatt att
deltagaren fortfarande är anställd. Varje intjänad
option ger innehavaren rätt att förvärva en aktie i
Camurus till lösenpris motsvarande 125 procent av
den volymvägda genomsnittskursen för bolagets
aktie på Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna som följde närmast efter bolagets
årsstämma 2023 och aktiekursen fastställdes till
346,30 kronor. Incitamentsprogrammet omfattar
maximalt 200 000 personaloptioner.
Totalt tilldelade personaloptioner uppgår vid
utgången av 2023 till 20 000 stycken, alla till en
ledande befattningshavare.
114
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Förändring i utestående incitamentsprogram
Tilldelade
optioner
Per 1 januari 2023 2 125 141
Återkallade instrument
Incitamentsprogram 2021/2024 -47 500
Incitamentsprogram 2022/2026 -49 500
Utnyttjade instrument
TO2020/2023 -200 575
Tilldelade instrument
Incitamentsprogram 2023/2026 20 000
Total förändring -277 575
Antalet aktier som tilldelade optioner kan berättiga till 31 december 2023 1 847 566
Beräkning av verkligt värde på
personaloptionsprogrammen
Verkligt värde för optionerna vid implementering
av programmen har beräknats med hjälp av Black
& Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till
lösenpris, optionens löptid, aktiepris på tilldelnings-
dagen och förväntad volatilitet i aktiepris och riskfri
ränta för optionens löptid. Personaloptionens
verkliga värde bestämdes till 61,18 kr för
ESOP2021/2024 i samband med implementering
av programmet den 10 juni 2021, 59,45 kr för
ESOP2022/2026 i samband med implementering
av programmet den 1 juni 2022 och 79,75 kr för
ESOP2022/2026 i samband med implementering
av programmet den 1 juni 2023.
För ytterligare information kring dessa program
se protokoll från årsstämman 2021, 2022 och 2023
publicerat på bolagets hemsida, www.camurus.com.
Sammanställning pågående
incitamentsprogram
Fullt utnyttjande av tilldelade teckningsoptioner
och personaloptioner per 31 december 2023
motsvarar sammanlagt 1 847 566 aktier och
skulle medföra en utspädning av aktieägare med
3,32 procent, se nedan sammanställning för mer
information.
Om beslutade men ej tilldelade personal-
optioner fullt utnyttjas, ytterligare totalt 180 000
stycken, skulle den total utspädning av aktieägare
öka till 3,65 procent.
Under året påverkades rörelseresultatet
negativt med 80,7 MSEK efter skatt utan någon
kassaflödes- påverkan, relaterat till personal-
optionsprogrammen.
Tecknings-
Potentiell kurs i kr för
utspäd- teckning
ningseffekt av aktier Antalet
för antalet vid utnytt- anställda
Tilldelade tilldelade Tecknings- jande av som deltar i
Program optioner optioner period optionerna Verkligt värde programmet
ESOP2021/2024
919 900
1)
1,65%
1)
1 jun 2024-
263,50
10 jun 2021: 61,18 kr
114
16 dec 2024
ESOP2022/2026
1,63%
1)
1 jun 2025-
237,40
1 jun 2022: 59,45 kr
147
1 mar 2026
ESOP2023/2026
20 000
0,04%
1 jun 2026-
346,30
1 jun 2023: 79,75 kr
1
31 dec 2026
Summa
1 847 566
3,32%
2)
1)
1) Ingen ytterligare tilldelning kan ske.
2) Verkligt värde på optionerna har bedömts med hjälp av Black & Scholes model. De indata som används vid
bedömningen är volatilitet i aktien, utspädning, teckningskurs vid inlösen, ränta, och löptid.
115
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen har leasingkontrakt för byggnader och
tjänstebilar. Leasing av byggnader har generellt
en leasingperiod på mellan 5 och 8 år. För avtal
rörande fastigheter har Camurus fastställt en
kontraktslängd som bedömts rimlig med beaktande
av hur uppsägnings- och förlängningsklausuler har
tillämpats tidigare och genom att bedöma faktorer
som till exempel fastighetens betydelse för affärs-
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Upplupna semesterlöner och bonus 49 372 34 519 33 274 23 812
Upplupna sociala avgifter 29 063 21 576 25 774 19 331
Upplupna FoU-kostnader 21 815 12 511 21 815 12 511
Upplupna konsultkostnader 5 644 7 234 3 761 4 075
Upplupna kostnader övrigt
1)
29 790 45 726 25 923 42 669
Periodiserad intäkt från licens- och samarbetsavtal 31 187 30 239 1 179 30 239
Summa 166 871 151 805 111 726 132 637
1) Posten inkluderar upplupna kundrabatter och förskottsbetalningar enligt avtal om 17 319 (29 605) KSEK.
Not 26 Leasingavtal
verksamheten och den forskning och utveckling
bolaget bedriver, egna planerade eller genom-
förda investeringar i den
hyrda fastigheten och
marknadsläget för fastigheter. Förlängnings-
option om 6 år har tillämpats.
För tjänstebilar har koncernen en leasingperiod
på 3 till 4 år utan förlängningsalternativ.
Nyttjanderättstillgångar
Tabellen nedan presenterar nyttjanderättstillgångarnas bokförda värde
och avskrivningar per tillgångsslag.
2022-12-31 Byggnader Tjänstebilar Totalt
Avskrivningar
-4 099 -3 604 -7 703
Utgående balans per 31 december 2022 15 970 9 640 25 612
2023-12-31 Byggnader Tjänstebilar Totalt
Avskrivningar -5 026 -4 388 -9 414
Utgående balans per 31 december 2023 15 476 8 532 24 008
Tillkommande nyttjanderätter under räkenskapsåret uppgår till totalt 7 810 (8 468) KSEK.
Leasingskulder
I tabellen nedan presenteras de belopp som har redovisats som
leasingskulder i koncernens balansräkning.
2023-12-31 2022-12-31
Långfristiga leasingskulder 13 613 16 643
Kortfristiga leasingskulder 10 894 9 574
Summa 24 507 26 217
För löptidsanalys avseende avtalsenliga odiskonterade betalningar av leasingskulderna, se not 3.1 c).
116
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Redovisade kostnader hänförliga till leasingavtal
I tabellen nedan presenteras de belopp, hänförliga till leasingavtal, som har redovisats som kostnader i
koncernens resultaträkning under året.
2023 2022
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 9 414 7 582
Räntekostnader för leasingskulder 1 209 1 193
Kostnader avseende korttidsleasingavtal 629 1 117
Kostnader avseende leasingavtal för tillgång till lågt värde 194 108
Summa 11 446 10 001
Koncernens totala kassautflöde gällande leasingavtal uppgick till 11 552 (10 205) KSEK.
Tillkommande nyttjanderätter är inte kassaflödespåverkande.
Operationell leasing och leasing i moderbolaget
Framtida minimileaseavgifter enligt icke uppsägningsbara operationella leasingavtal gällande vid
rapportperiodens slut förfaller till betalning enligt följande.
Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31
Inom ett år 7 402 9 239
Senare än ett men inom fem år 12 003 6 978
Senare än fem år 678
Summa 20 083 16 217
Kostnader för leasing i moderbolaget uppgick under 2023 till 7 162 (7 460) KSEK.
Not 27 Upplysningar om kassaflödet
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet
Koncernen Moderbolaget
2023-12-31 2022-12-31 2023-12-31 2022-12-31
Avskrivningar 13 987 12 936 2 752 2 504
Derivat -4 371 1 002
Personaloptionsprogram 102 717 39 312 81 056 29 605
Summa 112 333 52 248 84 810 32 109
Avstämning av leasingskulder i finansieringsverksamheten
2023 2022
Ingående balans per 1 januari -26 217 -25 656
Kassaflöde 9 520 7 786
Tillkommande leasingavtal -7 810 -8 347
Utgående balans per 31 december -24 507 -26 217
117
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
118
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 28 Transaktioner med närstående
Närstående parter är samtliga dotterföretag och ledande befattningshavare inom koncernen, d.v.s.
styrelsen och företagsledningen, samt dess familjemedlemmar.
(a) Köp och försäljning av tjänster 2023 2022
Köp av tjänster:
– Dotterbolag 183 429 153 354
Summa 183 429 153 354
Försäljning av tjänster:
– Dotterbolag 7 147 9 491
Summa 7 147 9 491
Varor och tjänster köps och säljs enligt marknadsmässiga villkor. Transaktioner mellan Camurus AB
och dess dotterföretag har förekommit avseende managementtjänster samt tjänster relaterade till
marknadsföring och försäljning.
(b) Ersättning till ledande befattningshavare 2023 2022
Löner och andra kortfristiga ersättningar 34 333 27 898
Andra långfristiga ersättningar 6 552 6 014
Summa 40 884 33 912
Riktlinjer 2023
Till styrelsens ordförande, ledamöter och för
kommittéarbete utgår arvode enligt de gällande
riktlinjer
för ersättning och villkor för ledande
befattningshavare som
antogs av bolagsstämman
den 10 maj 2023
. Avsikten är att riktlinjerna ska
fortsätta gälla i fyra år fram till årsstämman 2027.
Ersättning till verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare utgörs av grund-
lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner, övriga
förmåner och villkor vid uppsägning. Med andra
ledande befattningshavare avses de personer som
tillsammans med verkställande direktören utgör
koncernledningen. För nuvarande koncernled-
Styrelse
1)
Revisions-
utskott
1)
Ersättnings-
utskott
1)
Summa
Styrelsen
Per Olof Wallström, Ordförande 750 750
Hege Hellström 325 50 375
Jakob Lindberg 325 25 350
Stefan Persson 325 50 375
Behshad Sheldon 325 25 350
Erika Söderberg Johnsson
2)
325 125 450
Fredrik Tiberg
Ole Vahlgren 325 50 375
Kerstin Valinder Strinnholm 325 50 375
Summa 3 025 275 100 3 400
Beslutade ersättningar och övriga förmåner 2023
ningens sammansättning, se sidorna 137-138.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig
ersättning ska stå i proportion till befattnings-
havarens ansvar
och befogenhet. Den rörliga
ersättningen ska baseras på utfallet i förhållande
till i förväg uppsatta och väldefinierade mål. Den
kontanta rörliga ersättningen ska vara maximerad
och får som högst utgöra 60 procent av den
fasta årslönen för vd och övriga ledande befatt
-
ningshavare. Rörlig ersättning kan även utgå i
form av långsiktiga incitamentsprogram.
För ytterligare information, se not 9.
Grundlön
Rörlig
ersättning
3)
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Summa
Koncernledningen
Fredrik Tiberg, vd 6 358 3 259 73 2 366 12 056
Övriga ledande befattningshavare (9 personer)
17 845 6 189 609 4 186 28 828
Summa 24 203 9 448 682 6 552 40 884
119
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Beslutade ersättningar och övriga förmåner 2022
Styrelse
1)
Revisions-
utskott
1)
Ersättnings-
utskott
1)
Summa
Styrelsen
Per Olof Wallström, Ordförande 650 125 775
Hege Hellström 300 50 350
Jakob Lindberg 300 25 325
Stefan Persson 300 50 350
Behshad Sheldon 300 25 325
Fredrik Tiberg
Ole Vahlgren 300 50 350
Kerstin Valinder Strinnholm 300 50 350
Summa 2 450 275 100 2 825
Grundlön
Rörlig
ersättning
3)
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Summa
Koncernledningen
Fredrik Tiberg, vd 5 915 2 058 69 2 089 10 131
Övriga ledande befattningshavare (9 personer)
15 857 3 358 641 3 925 23 781
Summa 21 772 5 416 710 6 014 33 912
1) Stämmobeslutade arvoden för perioden maj 2023 – maj 2024 (maj 2022 – maj 2023) för utbetalning två gånger per mandatperiod.
Styrelsearvode för verkställande direktören utgår ej.
2) Invald på årsstämman 10 maj 2023.
3) Inklusive upplupen semesterersättning.
Pensioner
Pensionsåldern för vd och ledande befattnings-
havare är 65 år.
Avgångsvederlag
Mellan företaget och vd gäller en uppsägningstid
om tolv månader från bolaget och från vd sex
månader. Avgångsvederlag utgår ej. Om verk-
ställande direktörens anställning i bolaget upphör
som följd av eller i samband med att bolaget
överlåts till ny ägare gäller en uppsägningstid
på 24 månader från bolagets sida. Under denna
tid utgår fast månadslön och andra ersättningar
enligt gällande anställningsavtal. Ersättningar
från bolaget ska i detta fall inte reduceras med
andra eventuella ersättningar som vd kan erhålla
under uppsägningstiden. Mellan företaget och
andra ledande befattningshavare gäller en
ömsesidig uppsägningstid om 3-12 månader.
Avgångsvederlag utgår ej.
Fordringar och skulder vid årets slut till följd av köp av tjänster
c) Fordringar på närstående 2023-12-31 2022-12-31
Dotterbolag 33 021 24 237
Summa 33 021 24 237
Skulder till närstående
Dotterbolag 37 604 10 857
Summa 37 604 10 857
Fordringar och skulder till närstående härrör i allt väsentligt från tjänster relaterade
till marknadsföring och försäljning samt cashpool balanser.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION / NOTER
Not 29 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Not 30 Vinstdisposition
För räkenskapsåret 2023 föreslår styrelsen att till förfogande stående vinstmedel, 1 386 500 KSEK,
balanseras i ny räkning. Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2023.
Ställda säkerheter 2023-12-31 2022-12-31
Kapitalförsäkring ställd som säkerhet för pensionsåtagande 8 924 6 840
Summa 8 924 6 840
Eventualförpliktelser 2023-12-31 2022-12-31
Bankgaranti 4 440
Summa 4 440
120
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/INTYGANDE
Stefan Persson
Ledamot
Fredrik Tiberg
Ledamot, vd och koncernchef, CSO
Erika Söderberg Johnsson
Ledamot
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar
att koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med internationella redovisnings-
standarder IFRS sådana de antagits av EU och
ger en rättvisande bild av koncernens ställning
och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet
med god redovisningssed och ger en rätt
-
visande bild av moderbolagets ställning och
resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och
moderbolaget ger en rättvisande översikt
över
utvecklingen av koncernens och moder-
bolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag
som ingår i koncernen står inför.
Resultat- och balansräkningarna kommer
att föreläggas årsstämman den 8 maj 2024 för
fastställelse.
Per Olof Wallström
Ordförande
Hege Hellström
Ledamot
Jakob Lindberg
Ledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 27 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
Intygande
Behshad Sheldon
Ledamot
Ole Vahlgren
Ledamot
Kerstin Valinder Strinnholm
Ledamot
Lund den 27 mars 2024
121
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/REVISIONSBERÄTTELSE
122
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Camurus AB (publ),
org nr 556667-9105
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Camurus AB (publ) för
år 2023. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 79-121 i detta doku-
ment.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets finansiella ställning per den
31 december 2023 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt årsredovis-
ningslagen. Koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i
alla väsentliga avseenden rättvisande bild av kon
-
cernens finansiella ställning per den 31 december
2023 och av dess finansiella resultat och kassa
-
flöde för året enligt International Financial Report-
ing Standards (IFRS), såsom de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncernredo
-
visningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fast
-
ställer resultaträkningen respektive rapporten över
totalresultat och balansräkningen för moder-
bolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredo
-
visningen och koncernredovisningen är förenliga
med innehållet i den kompletterande rapport som
har överlämnats till moderbolagets och koncern
-
ens revisionsutskott i enlighet med revisorsförord-
ningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International
Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi
är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och
har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt
dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det
granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa
väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsen
-
tliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi
beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedöm-
ningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt
från antaganden och prognoser om framtida
händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid
alla revisioner har vi också beaktat risken för att
styrelsen och verkställande direktören åsidosätter
den interna kontrollen, och bland annat övervägt
om det finns belägg för systematiska avvikelser
som givit upphov till risk för väsentliga felaktig-
heter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en
ändamålsenlig granskning i syfte att kunna uttala
oss om de finansiella rapporterna som helhet, med
hänsyn tagen till koncernens struktur, redovisnings-
processer och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades
av vår bedömning av väsentlighet. En revision
utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida de finansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller misstag. De
betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsam
-
mans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användarna fattar med grund i
de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde
vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland
för den finansiella rapporteringen som helhet.
Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning
och våra granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt
och omfattning, samt att bedöma effekten av
enskilda och sammantagna felaktigheter på de
finansiella rapporterna som helhet.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/REVISIONSBERÄTTELSE
Särskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har erhållit en förståelse avseende de kontroller
som är utformade för redovisning av intäkter och
i synnerhet riktighet och periodisering av intäkter
relaterade till produktförsäljning och försäljning
av utvecklingsrelaterade varor och tjänster. Vi
har, genom urval, utfört detaljgranskning för att
verifiera riktigheten i den redovisade försäljningen.
Vi har också utfört granskning för att verifiera den
Redovisning av intäkter
För perioden januari-december 2023 har Camurus
redovisat cirka 1 717 MSEK i intäkter, fördelat i
huvudsak på produktförsäljning och försäljning av
utvecklingsrelaterade varor och tjänster. Försäljnin
-
gen har i allt väsentligt skett till kunder i Europa och
Australien.
Som grund för denna post är det bolagets bedöm-
ning att det finns ändamålsenliga processer och
kontroller på plats för att kunna redovisa intäk
-
terna korrekt samt i rätt rapporteringsperiod.
Vi hänvisar till avsnitt 2.14 under Redo
-
visningsprinciper i Camurus årsredovisning för
2023 för en beskrivning av de tillämpade redo
-
visningsprinciperna.
gjorda periodiseringen av intäkterna. Vi har också
genomfört kundsaldoförfrågningar samt betal-
ningsuppföljningar.
För försäljning av utvecklingsrelaterade varor
och tjänster har vi utfört granskningsåtgärder
relaterat till de kostnader som utgör grund för
den här typen av intäkter och att efterföljande
fakturering gjorts i rätt period.
123
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av årsre
-
dovisningen och koncernredovisningen för den
aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredo-
visningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/REVISIONSBERÄTTELSE
124
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återfinns på sidorna 1-49, 76-78 och 126-139,
samt hållbarhetsrapporten på sidorna 50-75.
Informationen i ”Ersättningsrapport 2023” för
Camurus-koncernen, vilken publicerats på bolagets
hemsida den 28 mars 2024 utgör också annan
information. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra
information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna infor
-
mation och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredo
-
visningen och koncernredovisningen är det vårt
ansvar att läsa den information som identifieras
ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovis-
ningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt
inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga
felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts
avseende denna information, drar slutsatsen att
den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.
Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att årsredovisningen och kon
-
cernredovisningen upprättas och att de ger en
rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och,
vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS, så
som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är
nödvändig för att upprätta en årsredovisning och
koncernredovisning som inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagan
-
det om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det på-
verkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland
annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida årsredovisningen och koncern-
redovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalan
-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovisnin-
gen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen har vi även utfört en revision
av styrelsens och verkställande direktörens för
-
valtning för Camurus AB (publ) för år 2023 samt
av förslaget till dispositioner beträffande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vin
-
sten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och
beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed
i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs när
-
mare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende
i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget
till dispositioner beträffande bolagets vinst eller
förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta
bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och
risker ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägenheter.
Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen
och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkstäl
-
lande direktören ska sköta den löpande förvaltnin-
gen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och
bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga
för att bolagets bokföring ska fullgöras i överens
-
stämmelse med lag och för att medelsförvaltnin-
gen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad
av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseleda
-
mot eller verkställande direktören i något väsent-
ligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till
någon försummelse som kan föranleda ersätt
-
ningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktie-
bolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/REVISIONSBERÄTTELSE
125
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men ingen garanti för att en revision som utförs
enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av förvaltningen finns på Revisorsins
-
pektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.
se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV
ESEF-RAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen har vi även utfört en gransk-
ning av att styrelsen och verkställande direktören
har upprättat årsredovisningen och koncernre
-
dovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers
-
marknaden för Camurus AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast
det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjlig
-
gör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommenda-
tion RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten.
Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs
närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är obero
-
ende i förhållande till Camurus AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats
i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det finns
en sådan intern kontroll som styrelsen och verk
-
ställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktig-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet
om Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad
i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför
våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig
säkerhet att Esef- rapporten är upprättad i ett
format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en granskning som
utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegent
-
ligheter eller misstag och anses vara väsentliga om
de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användare fat
-
tar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitets-
kontroll för revisionsföretag som utför revision
och översiktlig granskning av finansiella rapporter
samt andra bestyrkandeuppdrag och näralig
-
gande tjänster och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokument
-
erade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har
upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras,
bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid
denna riskbedömning beaktar revisorn de delar
av den interna kontrollen som är relevanta för hur
styrelsen och verkställande direktören tar fram
underlaget i syfte att utforma granskningsåtgärder
som är ändamålsenliga med hänsyn till omstän
-
digheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av
ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens
och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsak
-
ligen validering av att Esef-rapporten upprättats
i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av
att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredo
-
visningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning
av huruvida koncernens resultat-, balans- och eget
kapitalräkningar, kassaflödesanalys samt noter i
Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet
med vad som följer av Esef-förordningen.
PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stock
-
holm, utsågs till Camurus AB (publ)s revisor av
bolagsstämman 10 maj 2023 och har varit bolagets
revisor sedan 11 maj 2015.
Malmö den 27 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Camurus är ett svenskt publikt bolag med säte
i Lund. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq
Stockholm och handlas under förkortningen
CAMX. Camurus bolagsstyrning baseras på
tillämpliga lagar, regler och rekommendationer
för noterade bolag, såsom Svensk kod för bolags
-
styrning (”Koden”), Nasdaq Nordic Main Market
Rulebook for Issuers of Shares, Camurus bolags-
ordning och andra bolagsspecifika regler och
riktlinjer. Denna rapport avser verksamhetsåret
2023 och är granskad av bolagets revisor.
TILLÄMPNING AV KODEN
Under 2023 har Camurus tillämpat Koden utan
avvikelser.
BOLAGSSTYRNING INOM CAMURUS
Syftet med bolagsstyrningen inom Camurus är att
skapa en tydlig fördelning av roller och ansvar
mellan ägare, styrelse och bolagsledning.
Styrning, ledning och kontroll av Camurus
fördelas mellan bolagsstämman, styrelsen, och
dess valda utskott samt vd.
Bolagsstyrningens struktur
EXTERNA REVISORER
REVISIONSUTSKOTT
BOLAGSSTÄMMA
STYRELSE
KONCERNLEDNING
VD
AKTIEÄGARE
VALBEREDNING
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
EXTERNA REGELVERK SOM
PÅVERKAR BOLAGSSTYRNINGEN
• Aktiebolagslagen
Regelverk för extern redovisning
Nasdaq Nordic Main Market Rulebook for
Issuers of Shares, https://www.nasdaq.com/
solutions/rules-regulations-stockholm
Svensk kod för bolagsstyrning,
https://www.bolagsstyrning.se/
Andra tillämpliga regler och rekommendationer
EXEMPEL PÅ INTERNA REGELVERK
SOM HAR BETYDELSE FÖR
BOLAGSSTYRNINGEN
• Bolagsordningen
Styrelsens arbetsordning inklusive instruktion
för styrelsens utskott
Instruktion för verkställande direktör inklusive
instruktion om finansiell rapportering
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
• IT-policy
Integritetsskyddspolicy
• Ekonomihandbok
• Personalhandbok
• Uppförandekod
• Kommunikations-/informationspolicy
• Insiderpolicy
Bolagsstyrningsrapport
126
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
BOLAGSSTYRNINGENS STRUKTUR
Aktieägare och aktien
Camurus aktie är sedan 3 december 2015 uppta-
gen till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
Den 2 januari 2024 flyttades Camurus aktie från
Mid Cap till Large Cap-segmentet efter Nasdaqs
årliga genomgång av de nordiska börsvärdes-
segmenten.
Aktiekapitalet i Camurus AB består av ett aktie-
slag som berättigar till lika röstvärde och lika rätt
till andel i bolagets tillgångar. Per den 31 decem-
ber 2023 uppgick det totala antalet aktier och
röster i bolaget till 55 623 618 (55 423 043), för
-
delat på 11 974 (10 169) aktieägare. För ytterligare
information om Camurus ägarstruktur och större
aktieägare, se årsredovisningen 2023 sidorna
76-77 samt camurus.com.
Bolagsstämma
Aktieägarnas inflytande utövas på bolagsstäm-
man som är Camurus högsta beslutande organ.
Stämman beslutar om bolagsordningen och
på årsstämman, som är den årliga ordinarie
bolagsstämman, väljer aktieägarna styrelse-
ledamöter, styrelsens ordförande och revisor,
samt beslutar om deras arvoden.
Vidare beslutar årsstämman om fastställande
av resultat- och balansräkning, om disposition
beträffande bolagets vinst eller förlust och om ans-
varsfrihet gentemot bolaget för styrelseleda-
möterna och vd. Årsstämman beslutar även om
valberedningens tillsättande och arbete, samt om
principer för ersättnings- och anställningsvillkor
för vd och övriga ledande befattningshavare.
Aktieägarna har rätt att delta samt rösta för samt-
liga sina aktier. Aktieägare kan även företrädas av
ombud vid bolagsstämman. Årsstämma ska hållas
i Lund varje år före utgången av juni månad. Extra
bolagsstämma hålls vid behov.
Kallelse till årsstämma eller extra bolagsstämma
där ändring av bolagsordningen ska behandlas ska
ske tidigast sex veckor och senast fyra veckor före
stämman. Kallelse till annan extra bolagsstämma
ska ske tidigast sex veckor och senast tre veckor
före stämman. Kallelse sker genom annonsering i
Post- och Inrikes Tidningar samt på bolagets webb
-
plats. Att kallelse har skett ska samtidigt annon-
seras i Svenska Dagbladet.
Årsstämma 2023
Årsstämman 2023 ägde rum den 10 maj i Lund. Vid
stämman var cirka 62 procent av de totala rösterna
representerade. Aktieägare kunde utöva sin rösträtt
på årsstämman även genom poströstning i enlighet
med föreskrifterna i Camurus bolagsordning.
Till årsstämmans ordförande valdes advokat Jakob
Wijkander.
Vid stämman fattades bland annat beslut om:
Fastställande av resultat- och balansräkningen
samt koncernresultaträkningen och koncernba
-
lansräkningen samt dispositioner beträffande
bolagets resultat enligt den fastställda balans
-
räkningen
Antalet styrelseledamöter och revisorer
Ersättning till styrelsens ordförande och
styrelsens stämmovalda ledamöter samt revisor
Val av ledamöter:
Omval av följande ledamöter:
Per Olof Wallström, Fredrik Tiberg,
Kerstin Valinder Strinnholm,
Behshad Sheldon, Ole Vahlgren ,
Hege Hellström, Jakob Lindberg och
Stefan Persson.
Erika Söderberg Johnsson valdes som ny
styrelseledamot
Till styrelsens ordförande omvaldes
Per Olof Wallström
PricewaterhouseCoopers AB, med huvudansva
-
rig revisor Lisa Albertsson, omvaldes till revisor
Bemyndigande för styrelsen att besluta om
nyemission av aktier med eller utan avvikelse
från aktieägarnas företrädesrätt. Bemyndigan
-
det får utnyttjas vid ett eller flera tillfällen fram
till årsstämman 2024 och emission får ske av
sammanlagt högst 20 procent av bolagets aktie
-
kapital vid tidpunkten för beslutet.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om
förvärv och överlåtelse av bolagets egna aktier i
syfte att möjliggöra finansiering eller betalning
av eventuella framtida företagsförvärv. Förvärv
får ske på Nasdaq Stockholm, vid ett eller flera
tillfällen före nästa årsstämma, av högst två pro
-
cent av samtliga aktier i bolaget, till ett pris per
aktie inom det vid var tid registrerade börskurs-
intervallet. Överlåtelse får under samma tid ske
av högst så många aktier som bolaget innehar
vid tidpunkten för överlåtelse.
Implementering av incitamentsprogram enligt
styrelsens förslag för bolagets anställda baserat
på personaloptioner
Protokoll och information från årsstämman 2023
finns tillgängligt på camurus.com.
Årsstämma 2024
Camurus årsstämma 2024 kommer hållas onsda-
gen den 8 maj 2024, kl 17.00 på Elite Hotel Ideon,
Scheelevägen 27, Ideon Science Park, 223 63 Lund.
Styrelsen har beslutat att aktieägarna ska kunna
utöva sin rösträtt vid årsstämman även genom
poströstning i enlighet med bestämmelserna i
Camurus bolagsordning. För ytterligare informa
-
tion och rätt att delta, se sidan 139 i Camurus årsre-
dovisning för 2023 eller camurus.com.
Protokollet från årsstämman kommer att finnas
tillgängligt på camurus.com
Valberedning
Valberedningen representerar Camurus aktie-
ägare och har till uppgift att bereda årsstämmans
beslut i val- och ersättningsfrågor. Valberedningen
ska enligt den instruktion som antogs av årsstäm
-
man 3 maj 2016, bestå av fyra ledamöter, varav tre
ska representera de tre största ägarna i bolaget,
enligt Euroclear Sweden AB, per den 31 augusti
året före stämman. Den fjärde personen ska enligt
samma beslut vara styrelsens ordförande.
Valberedningen iakttar de regler som gäller för
styrelsens ledamöters oberoende enligt Svensk
kod för bolagsstyrning. Vidare ska valberedning
-
ens sammansättning offentliggöras senast sex
månader före årsstämman.
Camurus valberednings uppdrag omfattar
beredning och upprättande av förslag till val av
styrelseledamöter, styrelsens ordförande, reviso
-
rer samt stämmoordförande. Därutöver innefattar
valberedningens uppdrag att föreslå arvode till
styrelsens ledamöter, till ledamöter i styrelsens
utskott samt till revisorerna.
Valberedningen inför årsstämman 2024 har
haft 5 möten och därutöver ett antal telefonkon
-
takter. Som underlag för arbetet har valbered-
ningen tagit del av styrelseordförandens redo-
görelse för styrelsens arbete, inklusive en anonym
enkätbaserad utvärdering av styrelsens arbete
från styrelsens medlemmar genomförd med hjälp
av extern oberoende part, intervjuat samtliga sty
-
relseledamöter enskilt samt fått styrelseordföran-
dens och vd:s redogörelser för bolagets verksam-
het, mål och strategi. Valberedningen har berett
förslag till årsstämman avseende bl.a. förslag till
val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen,
ersättning till styrelseledamöter och utskottsleda
-
möter, val av revisor samt ersättning till denne.
Valberedningen har, liksom tidigare år, ägnat
särskild uppmärksamhet åt frågor kring mångfald.
127
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Vid framtagande av sitt förslag till styrelse inför
årsstämman 2024 har valberedningen tillämpat
punkt 4.1 i Koden som mångfaldspolicy. Målet med
policyn är att styrelsen, med hänsyn till bolagets
verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i
övrigt, ska ha en ändamålsenlig sammansättning,
präglad av mångsidighet och bredd avseende
ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund
liksom att en jämn könsfördelning ska eftersträvas.
I fråga om könsfördelningen i styrelsen är val
-
beredningens ambition att arbeta mot de mål som
uppställts av Kollegiet för svensk bolagsstyrning.
Årsstämman 2023 beslutade att utse styrelsele-
damöter i enlighet med valberedningens förslag,
vilket innebar att nio ledamöter valdes, varav fyra
kvinnor och fem män (motsvarande 44,4 respek
-
tive 55,6 procent). Valberedningen inför årsstäm-
man 2024 består av styrelsens ordförande samt de
med Koden ska en majoritet av de bolagsstäm
-
movalda styrelseledamöterna vara oberoende i
förhållande till bolaget och dess ledning. Utöver vd
Fredrik Tiberg bedöms samtliga styrelseledamöter
vara oberoende i förhållande till bolaget och dess
ledning. Samtliga styrelseledamöter förutom Ste
-
fan Persson bedöms, vara oberoende i förhållande
till bolagets större aktieägare. Camurus uppfyller
därmed Kodens krav på oberoende.
Vid verksamhetsårets 2023 utgång bestod
Camurus styrelse av styrelseordförande Per Olof
Wallström samt styrelseledamöterna Behshad
Sheldon, Fredrik Tiberg, Hege Hellström, Kerstin
Valinder Strinnholm, Ole Vahlgren, Jakob Lindberg,
Stefan Persson och Erika Söderberg Johnsson.
Information om styrelseledamöterna med uppgift
om födelseår, år för inval i styrelsen, utbildning,
erfarenhet, pågående och tidigare uppdrag, samt
aktieinnehav i bolaget per 31 december 2023
presenteras i årsredovisningen 2023 på sidorna
135-136. Med aktieinnehav i bolaget omfattas eget
och/eller närståendes innehav. Andra uppdrag i
koncernen anges inte.
Styrelsens ansvar och arbete
Styrelsens uppgifter regleras i aktiebolagslagen,
bolagsordningen samt Svensk kod för bolags
-
styrning. Styrelsens arbete regleras vidare av den
skriftliga arbetsordning som styrelsen årligen
fastställer. Arbetsordningen reglerar bland annat
arbets- och ansvarsfördelningen mellan styrelsen,
styrelsens ordförande och vd. Därutöver behandlar
arbetsordningen beslutsordningen inom styrelsen,
styrelsens sammanträdesplan samt styrelsens
arbete med redovisnings- och revisionsfrågor
samt den finansiella rapporteringen. Styrelsen har
även fastställt en instruktion för vd samt antagit
andra särskilda policydokument.
Styrelsen ansvarar för koncernens organisa
-
tion och förvaltningen av dess angelägenheter,
fastställande av koncernens övergripande mål,
utveckling och uppföljning av de övergripande
strategierna, beslut om större förvärv, avytt
-
ringar och investeringar, beslut om eventuella
placeringar och lån i enlighet med finanspolicyn,
löpande uppföljning av verksamheten, faststäl
-
lande av kvartals- och årsbokslut samt den fort-
löpande utvärderingen av vd och övriga medlem-
mar i koncernledningen. Styrelsen ansvarar också
för att säkerställa kvaliteten i den finansiella rap
-
porteringen, inklusive system för övervakning och
intern kontroll för bolagets finansiella rapportering
och ställning (se även ”Intern kontroll” nedan).
Styrelsen ska vidare tillse att bolagets externa
informationsgivning präglas av öppenhet samt
är korrekt, relevant och tydlig. Styrelsen är även
ansvarig för fastställande av erforderliga riktlinjer
samt andra policydokument, såsom uppförande-
kod och kommunikations- och insiderpolicy.
Vid styrelsens sammanträden finns bland annat
följande återkommande punkter på dagordningen:
affärsläge, projektstatus, marknadsfrågor, fast-
ställande av delårsrapporter och årsredovisning,
strategisk genomgång, framtidsutsikter samt
finansiell rapportering.
Styrelsens ordförande följer Camurus verksam
-
het genom fortlöpande kontakter med vd. Ord-
föranden organiserar och leder styrelsens arbete
samt ansvarar för att styrelseledamöterna får till
-
fredsställande information och beslutsunderlag.
Ordföranden ansvarar även för att både befintliga
och nya styrelseledamöter fortlöpande uppdaterar
1) Ägarstatistiken som ska användas ska vara sorterad efter röststyrka (ägargrupperad) och innehålla de 25 största aktieägarna.
För det fall det i denna ägarstatistik förekommer förvaltarregistrerade aktieinnehav ska sådana endast beaktas om förvaltare
har uppgivit underliggande aktieägares identitet till Euroclear Sweden AB eller om bolaget, utan att vidta några egna åtgärder,
erhåller annan information som utvisar underliggande aktieägares identitet.
I valberedningen inför årsstämman 2024 ingår
1
Representanter/Aktieägare
Per Sandberg, utsedd av Sandberg Development AB,
Arne Lööw, utsedd av Fjärde AP-fonden,
Magnus Welander, utsedd av Fredrik Tiberg; och
Per Olof Wallström, styrelsens ordförande.
tre röstmässigt största ägarna per den 31 augusti
2023, vilka tillsammans representerar cirka 48
procent av antalet aktier och röster i bolaget.
STYRELSE
Sammansättning och oberoende
Enligt bolagsordningen ska Camurus styrelse
bestå av lägst tre och högst tio ledamöter valda
av årsstämman för tiden intill slutet av nästa års
-
stämma. Vid årsstämman 2023 valdes nio
styrelseledamöter. Camurus vd ingår i styrelsen
och bolagets Chief Financial Officer fungerar
som styrelsens sekreterare. Andra befattningsha
-
vare i Camurus deltar i styrelsens sammanträden
som föredragande i särskilda frågor. I enlighet
128
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Styrelsens utskott
Styrelsen har inom sig inrättat två utskott, revi-
sionsutskottet och ersättningsutskottet, som båda
arbetar enligt styrelsens fastställda instruktioner.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgifter är att
övervaka Camurus finansiella rapportering, över
-
vaka effektiviteten i den interna kontrollen samt
informera sig om revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen, granska och övervaka
revisorns opartiskhet och självständighet samt
därvid särskilt uppmärksamma om revisorn till-
handahåller andra tjänster än revisionstjänster
åt Camurus samt ha regelbunden kontakt med
revisorn. Revisionsutskottet ska vidare bistå
valberedningen vid förslag till bolagsstämmans
beslut om revisorsval.
I revisionsutskottet ingår Erika Söderberg
Johnsson (ordförande), Ole Vahlgren, Hege Hell
-
ström samt Stefan Persson. Utskottet uppfyller
aktiebolagslagens krav på oberoende samt redo
-
visnings- och revisionskompetens. Utskottet har
sammanträtt fem gånger under året. Camurus
revisorer har deltagit vid fyra av sammanträdena.
Vid dessa möten behandlades frågor såsom revi
-
sorns planering av revisionen, iakttagelser och
granskning av styrelsens och vd:s förvaltning av
bolaget samt bolagets finansiella rapporter (inklu
-
sive olika projekteringar, nästa års budget och
Camurus vision 2023-2028), bedömning av intern
kontroll och IT-säkerhetsramverk, inklusive utveck
-
lande av en plan för att mildra företagets cyberisk.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter
är att bereda styrelsens beslut i frågor om
ersättningsprinciper, ersättningar och andra
anställningsvillkor för vd och övriga ledande
befattningshavare, samt att följa och utvärdera
pågående och under året avslutade program för
rörliga ersättningar för bolagsledningen. Utskottet
ska även följa och utvärdera tillämpningen av de
riktlinjer för ersättningar till ledande befattnings-_
havare som årsstämman beslutat om, liksom gäl
-
lande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer
i bolaget och ska bistå styrelsen med upprättande
av ersättningsrapport enligt 8 kap. 53 a § aktie-
bolagslagen.
I ersättningsutskottet ingår Kerstin Valinder
Strinnholm (ordförande), Jakob Lindberg samt
Behshad Sheldon. Utskottet bedöms uppfylla
Kodens krav på oberoende samt erforderlig kun
-
skap och erfarenhet i frågor om ersättning till
ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottet sammankallades fyra
gånger under året. Vid dessa sammanträden
diskuterade utskottet bolagets befintliga ersätt
-
ningssystem som syftar till att attrahera och
behålla kompetenta och motiverade medarbetare,
bedömde om eventuella justeringar av riktlinjerna
för ersättning till vd och ledande befattningsha
-
vare bör föreslås årsstämman samt diskuterade
framtida aktierelaterade incitamentsprogram.
Incitamentsprogram kommer att läggas fram på
årsstämman i maj 2024 för beslut av aktieägarna.
För information om löner och ersättningar till vd
och ledande befattningshavare, se not 9 i årsredo
-
visningen för 2023.
och fördjupar sina kunskaper om Camurus och i
övrigt får den fortbildning som krävs för att styrel
-
searbetet ska kunna bedrivas effektivt. Det är
dessutom ordföranden som ansvarar för kontakter
med aktieägare i ägarfrågor och för att styrelsen
årligen utvärderar sitt arbete. För året 2023 har en
anonym enkätbaserad utvärdering genomförts,
där samtliga ledamöter har fått möjlighet att uttala
sig om styrelsens arbete i bolaget. Resultatet
kommer att beaktas för styrelsens arbete under
2024. Valberedningen har mottagit rapporten
över utvärderingen från styrelsens ordförande.
De huvudsakliga krav som bör ställas på styrelsen
i Camurus samt vikten av oberoende styrelse-
ledamöter har diskuterats.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen har under året haft elva ordinarie styrel-
semöten, inklusive konstituerande möte. Utöver
detta har ett antal beslut fattats per capsulam
främst ifråga om administration av pågående
långsiktiga incitamentsprogram. Under 2023 har
styrelsens arbete huvudsakligen dominerats av
strategiska överväganden och beslut avseende
bolagets företags- och organisationsutveckling
i samband med den pågående lanseringen av
Buvidal vecko- och månadsdepå för behandling av
opioidberoende i Europa och Australien, priori-
terade utvecklingsprojekt, registreringsgrun-
dande kliniska studier av CAM2029 för akromegali,
NET och PLD, affärsutveckling samt partnerskap.
Styrelsen har också fattat beslut avseende
Camurus finansiella mål och utdelningspolicy,
finansiella rapporter samt tagit fram ett förslag till
ett nytt långsiktigt incitamentsprogram för bolag
-
ets ledning och personal för framläggande till
årsstämmans beslut 2024.
För 2024 har styrelsen sammanlagt planerat in
tolv möten.
129
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
1) Stämmobeslutade arvoden för perioden maj 2023 – maj 2024
2) Tabellsiffrorna visar närvaro/deltagande per möten. Styrelsen har
under 2023 haft totalt 11 ordinarie möten och 7 extrastyrelse möten.
7 beslut fattades per capsulam.
3) Ledamot är att anse som beroende till större aktieägare.
4) Ledamot är att anse som beroende till bolaget och dess ledning.
5) Invald på årsstämman den 10 maj 2023.
6) För ersättning till vd, se not 9 och 28 i årsredovisningen för 2023.
Beslutade arvoden till styrelseledamöter 2023
Ersättning, KSEK
1)
Närvaro/Deltagande
2)
Styrelseledamot
Funktion
Oberoende
Styrelse-
arvode
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Totalt
Styrelse
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Hege Hellström Ledamot 325 50 375 18/18 5/5
Stefan Persson Ledamot
3)
325 50 375 18/18 5/5
Erika Söderberg Johnsson5
)
Ledamot 325 125 450 9/18 2/5
Jakob Lindberg Ledamot 325 25 350 18/18 4/4
Behshad Sheldon Ledamot 325 25 350 18/18 4/4
Fredrik Tiberg
6)
Ledamot, vd och koncernchef
4)
18/18
Ole Vahlgren Ledamot 325 50 375 18/18 5/5
Kerstin Valinder Strinnholm Ledamot 325 50 375 18/18 4/4
Per Olof Wallström Ordförande 750 750 18/18 3/5
Totalt 3 025 275 100 3 400
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH
KONCERNLEDNING
Verkställande direktören (vd) är ansvarig för den
löpande förvaltningen och utvecklingen av
Camurus i enlighet med tillämplig lagstiftning och
tillämpliga regler, inklusive Nasdaq Nordic Main
Market Rulebook for Issuers of Shares samt Svensk
kod för bolagsstyrning och de riktlinjer, instruk-
tioner och strategier som fastställts av styrelsen.
Vd ska säkerställa att styrelsen får sådan saklig och
relevant information som krävs för att styrelsen
ska kunna fatta väl underbyggda beslut. Dessutom
övervakar vd att Camurus mål, policys och strate-
giska planer som fastställts av styrelsen efterlevs
och ansvarar för att informera styrelsen om
Camurus utveckling mellan styrelsens samman-
träden.
Vd leder arbetet i koncernledningen, som är
ansvarig för den övergripande utvecklingen av
bolagets verksamhet och affärer. Utöver vd har
koncernledningen under året bestått av Chief
Financial Officer, Chief Business Development
Officer, Chief Commercial Officer, Chief Technical
Officer, Global Head of HR, VP Clinical Develop
-
ment & Pharmacovigilance, VP Regulatory Affairs,
Chief Medical Officer och Senior VP R&D (samman
-
lagt tio personer). Under året sammanträdde led-
ningsgruppen vid 23 tillfällen. För information om
nuvarande ledande befattningshavare i Camurus,
när dessa tillträdde sina befattningar samt födel
-
seår, utbildning, erfarenhet, aktieinnehav i bolaget
per den 31 mars 2024 samt pågående och tidigare
uppdrag hänvisas till årsredovisningen 2023 sid
-
orna 137-138. Aktieinnehav i bolaget omfattar eget
och/eller närståendes innehav. Andra uppdrag i
koncernen anges inte. Vd saknar väsentliga aktie
-
innehav och delägarskap i företag som har bety-
dande affärsförbindelser med Camurus.
ERSÄTTNING TILL STYRELSE-
LEDAMÖTER OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Ersättning till styrelseledamöter
Vid årsstämma den 10 maj 2023 beslutades att
arvode till styrelsens ledamöter för perioden till
och med utgången av årsstämman 2024 ska utgå
med 750 000 SEK till ordförande och med 325
000 SEK till envar av övriga bolagsstämmovalda
ledamöter som inte är anställda i bolaget. Som
ersättning för utskottsarbete beslutades att ord
-
förande för revisionsutskottet ska erhålla 125 000
SEK och övriga ledamöter i utskottet 50 000 SEK
vardera, samt att ordförande för ersättningsut-
skottet ska erhålla 50 000 SEK och övriga leda-
möter i utskottet 25 000 SEK.
Ersättning till koncernledningen
Ersättningsfrågor för ledande befattningshavare
behandlas av styrelsens ersättningsutskott.
Styrelsen beslutar om vd:s ersättning på förslag
av ersättningsutskottet.
Ersättningar och villkor för ledande befattnings-
havare ska vara baserade på marknadsmässiga
villkor och utgöras av en avvägd blandning av fast
lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner, övriga
förmåner och villkor vid uppsägning.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Nuvarande riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare godkändes av årsstämman 2023.
Mer information om fast och rörlig ersättning finns
130
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
i Ersättningsrapporten 2023 (i fråga om vd) samt i
årsredovisningen för 2023 not 9 och 28.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna för
ersättning till ledande befattningshavare om det
i ett enskilt fall finns särskilda skäl som motiverar
det och avsteg är nödvändigt för att tillgodose
bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekono
-
miska bärkraft. Skälen till varje avsteg måste anges
i ersättningsrapporten följande år. Under 2023 har
riktlinjerna följts utan avvikelser.
EXTERNA REVISORER
Camurus revisor är sedan årsstämman 2015 revi-
sionsfirman PricewaterhouseCoopers AB (“PwC”).
På årsstämman 2023 omvaldes PwC till revisor i
Camurus fram till slutet av årsstämman 2024. Vid
årsstämman 2023 omvaldes auktoriserade revi
-
sorn Lisa Albertsson som huvudansvarig revisor.
Inför årsstämman 2024 har valberedningen, i
enlighet med revisionsutskottets rekommendation
föreslagit omval av revisionsfirman PwC för en
period om ett år. PwC har meddelat att auktori
-
serade revisorn Johan Rönnbäck kommer vara
huvudansvarig revisor, om PWC väljs som revi
-
sionsfirma.
Revisorn genomför en översiktlig granskning av
kvartalsrapporten för tredje kvartalet samt revid
-
erar årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn uttalar sig vidare om huruvida denna
bolagsstyrningsrapport har upprättats samt om
vissa upplysningar häri är förenliga med års- och
koncernredovisningen.
Revisorn rapporterar resultatet av sin revision
av årsredovisningen och koncernredovisningen,
sin genomgång av bolagsstyrningsrapporten
genom revisionsberättelsen samt särskilda yttran
-
den om bolagsstyrningsrapporten och efterlevnad
av riktlinjer för ersättning till ledande befattning
-
shavare, som framläggs för årsstämman. Därtill
avger revisorn detaljerade redogörelser över
utförda granskningar inför revisionskommittén tre
gånger om året samt till styrelsen i dess helhet en
gång om året.
De arvoden som revisorn fakturerat de två
senaste räkenskapsåren redovisas i not 8 i årsredo
-
visningen för 2023.
INTERN KONTROLL OCH
RISKHANTERING
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen
regleras i aktiebolags- och årsredovisningslagen
som innehåller krav på att information om de vikti
-
gaste inslagen i Camurus system för intern kontroll
och riskhantering i samband med den finansiella
rapporteringen varje år ska ingå i bolagsstyrnings
-
rapporten, samt i Koden. Styrelsen ska bland annat
se till att Camurus har god intern kontroll och for
-
maliserade rutiner som säkerställer att fastlagda
principer för finansiell rapportering och intern kon
-
troll efterlevs samt att det finns ändamålsenliga
system för uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet och de risker som bolaget och dess
verksamhet är förknippad med.
Camurus tillämpar COSOs ramverk (Commit
-
tee of Sponsoring Organizations of the Treadway
Commission) för intern kontroll av den finan
-
siella rapporteringen. Rutinerna för den interna
kontrollen avseende den finansiella rapporte
-
ringen har utformats i syfte att säkerställa en
tillförlitlig övergripande finansiell rapportering
och extern rapportering i enlighet med IFRS, till
-
lämpliga lagar och regler samt andra krav som ska
tillämpas av bolag noterade på Nasdaq Stockholm.
Detta arbete involverar styrelsen, koncernled
-
ningen och övrig personal.
Kontrollmiljö
Styrelsen har fastlagt instruktioner och styr-
dokument i syfte att reglera vd:s och styrelsens
roll och ansvarsfördelning. Det sätt på vilket
styrelsen övervakar och säkerställer kvaliteten på
den interna kontrollen dokumenteras i styrelsens
arbetsordning och Camurus finanspolicy samt
policy för intern kontroll, där styrelsen har fastställt
ett antal grundläggande riktlinjer av betydelse för
arbetet med den interna kontrollen. I dessa ingår
bland annat regelbunden kontroll och uppföljning
av utfall jämfört med förväntningar och tidigare
år, liksom bevakning över bland annat de redo
-
visningsprinciper som Camurus tillämpar. Ans-
varet för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö
och det löpande arbetet med riskbedömning och
intern kontroll avseende den finansiella rappor
-
teringen är delegerat till vd. Styrelsen är dock
ytterst ansvarig.
Koncernledningen rapporterar regelbundet
till styrelsen enligt fastställda rutiner. Ansvar och
befogenheter, instruktioner, riktlinjer, manualer
och policys utgör, tillsammans med lagar och före
-
skrifter, kontrollmiljön när det gäller den finansiella
rapporteringen.
Styrelsen har, baserat på bedömd god kon
-
trollmiljö och extern granskning av revisorer,
bedömt att det inte finns särskilda omständigheter
i verksamheten eller andra förhållanden som moti
-
verar att en funktion för internrevision inrättas.
Riskbedömning
Camurus genomför löpande riskbedömningar för
att identifiera risker avseende den finansiella rap
-
porteringen men även risker som bolagets verk-
samhet är förknippad med. Dessa risker inkluderar
bland annat felaktigheter i redovisningen samt
oegentligheter och bedrägerier. Riskhantering är
inbyggd i varje process och olika metoder används
för att bedöma, upptäcka och förebygga risker
samt för att säkerställa att de risker som Camurus
är utsatt för hanteras i enlighet med fastställda
policys, instruktioner och uppföljningsrutiner.
För beskrivning av Camurus operationella risker se
förvaltningsberättelsen sidorna 87-88 samt för de
finansiella riskerna not 3 Finansiell riskhantering i
Camurus årsredovisning för 2023.
Kontrollaktiviteter
Utformningen av kontrollaktiviteter är av särskild
vikt i Camurus arbete med att förebygga och
upptäcka risker samt brister i den finansiella rap
-
porteringen. Kontrollstrukturen består av tydliga
roller i organisationen som möjliggör en effektiv
ansvarsfördelning av specifika kontrollaktiviteter
som bland annat inkluderar behörighetskontroller
i IT-system, affärssystem och attestkontroller. Den
kontinuerliga analys som görs av den finansiella
rapporteringen är mycket viktig för att säkerställa
att den finansiella rapporteringen inte innehåller
några väsentliga felaktigheter.
Information och kommunikation
Camurus har informations- och kommunikations-
vägar som syftar till att främja fullständighet och
riktighet i den finansiella rapporteringen. Policys,
riktlinjer och interna anvisningar avseende den
finansiella rapporteringen finns tillgängliga i
elektronisk och tryckt form.
För den externa informationsgivningen finns
riktlinjer som har utformats i syfte att säkerställa
att Camurus lever upp till kraven på korrekt infor-
mationsgivning till marknaden.
131
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Uppföljning, utvärdering
och rapportering
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information
som koncernledningen lämnar. Styrelsen erhåller
regelbundet uppdaterad finansiell information om
Camurus utveckling mellan styrelsens möten.
Koncernens finansiella ställning, strategier och
investeringar diskuteras vid varje styrelsemöte.
Styrelsen ansvarar även för uppföljning av den
interna kontrollen samt uppföljning av att rappor
-
teringen till styrelsen fungerar. Detta arbete inne-
fattar bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas
för att hantera eventuella brister, liksom uppfölj
-
ning av förslag på åtgärder som uppmärksammats
i samband med den externa revisionen. Bolaget
genomför årligen en självutvärdering av arbetet
med riskhantering och den interna kontrollen.
Processen inkluderar en granskning av hur fast-
lagda rutiner och riktlinjer tillämpas. Styrelsen
erhåller information om viktiga slutsatser från
denna årliga utvärderingsprocess, liksom om
eventuella förslag om åtgärder avseende bolagets
interna kontrollmiljö. Dessutom rapporterar de
externa revisorerna regelbundet till styrelsen, dels
genom revisionsutskottet, dels till styrelsen i sin
helhet.
EXTERN REVISION
Årsstämman väljer externa revisorer för en period
om ett år i taget. Revisorerna granskar årsre
-
dovisningen och bokföringen samt styrelsens
och vd:s förvaltning efter en revisionsplan som
fastställts i samråd med styrelsens revision
-
sutskott. I samband med revisionen rapporterar
revisorerna sina iakttagelser till koncernledningen
för avstämning samt därefter till styrelsen genom
revisionsutskottet. Avrapportering till revision
-
sutskottet sker i samband med att revisionen av
förvaltningen och granskningen av det slutgiltiga
bokslutet avslutas.
Styrelsen träffar revisorerna minst en gång per
år då de avrapporterar sina iakttagelser direkt till
styrelsen utan närvaro av Camurus vd och Chief
Financial Officer. Revisorerna deltar dessutom på
årsstämman där de redogör för sitt revisionsarbete
och sin rekommendation i revisionsberättelsen.
Lund, mars 2024
Styrelsen
Mer information om Camurus bolagsstyrning
samt styrelsemedlemmarna finns i avsnittet
”Bolagsstyrning” på camurus.com.
132
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/REVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
Till bolagstämman i Camurus AB (publ),
org.nr 556667-9105
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyr-
ningsrapporten för år 2023 på sidorna 126-132 och
för att den är upprättad i enlighet med årsredo
-
visningslagen.
Granskningens inriktning
och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommen-
dation RevR 16 Revisorns granskning av bolags-
styrningsrapporten. Detta innebär att vår gransk-
ning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing
och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt
7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningen och koncernredovisningen
samt är i överensstämmelse med årsredovisnings-
lagen.
Malmö den 27 mars 2024
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
133
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/NYCKELTAL OCH DEFINITIONER
Nyckeltal och definitioner
Likvida medel Kassa och banktillgodohavanden
Soliditet, procent Eget kapital dividerat med
totalt kapital
Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning
Genomsnittligt antal aktier före justering för
utspädningseffekten av nya aktier
Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning
Genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseffekten av nya aktier
Nyckeltal, MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Totala intäkter 1 717 956 601 336 106
Rörelseresultat 526 72 -111 -205 -360
Årets resultat 431 56 -90 -167 -290
Kassaflöde från den löpande verksamheten 607 101 -143 -239 -404
Likvida medel 1 190 566 412 462 359
Eget kapital 1 493 995 849 847 632
Soliditet i koncernen, procent 78% 76% 78% 81% 82%
Balansomslutning 1 908 1 305 1 082 1 044 772
Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning 55 476 539 55 067 400 54 450 727 52 678 479 46 496 256
Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning
1)
57 497 487 57 170 617 56 227 742 54 615 059 48 601 481
Resultat per aktie före utspädning, kronor 7,78 1,01 -1,66 -3,18 -6,23
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
1)
7,50 0,97 -1,66 -3,18 -6,23
Eget kapital per aktie före utspädning, kronor 26,91 18,06 15,59 16,09 13,58
Eget kapital per aktie efter utspädning, kronor
1)
25,97 17,40 15,10 15,52 13,00
Antal anställda, vid årets slut 213 176 148 134 120
Antal anställda inom FoU, vid årets slut 109 95 83 77 67
FoU-kostnader i procent av rörelsekostnader 60% 61% 62% 47% 56%
1) Utspädningseffekten är framräknad enligt IAS 33
Resultat per aktie före utspädning, kronor
Resultatet dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier före utspädning
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
Resultatet dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier efter utspädning
Eget kapital per aktie före utspädning, kronor
Eget kapital dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier vid periodens slut före utspädning
Eget kapital per aktie efter utspädning, kronor
Eget kapital dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier vid periodens slut efter utspädning
FoU-kostnader i procent av rörelsekostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader dividerat
med rörelsekostnader, jämförelsestörande poster
exkluderade (marknads- och försäljningskostnader,
administrationskostnader samt forsknings- och
utvecklingskostnader)
134
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/STYR ELS E
Styrelse
135
Födelseår:1949. Utbildning:Apotekarexamen från Uppsala Universitet.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseledamot i Arosia Communication AB
och Nexttobe AB.
Arbetslivserfarenhet:
Vd för Q-Med, Melacure AB
och
Karo Bio AB. Ledande befattningar för Merck Sharpe & Dohme, Astra,
Pharmacia och Bristol Myers Squibb. Innehav:102 185 aktier.
Födelseår: 1963.
Utbildning:
B.SC. i Neurovetenskap från University of
Rochester.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseordförande för FORCE
(Female Opioid Research and Clinical Experts) i Princeton, New Jersey,
styrelseordförande för Maxona Pharmaceuticals, Philadelphia, Pennsyl
-
vania och i Egetis Therapeutics, Stockholm, samt EVP & vd, Biotech Value
Advisors. Arbetslivserfarenhet:
Vd och koncernchef för Braeburn Phar-
maceuticals till 2017.
Omfattande erfarenhet från ett flertal ledande posi-
tioner i internationella läkemedelsföretag, inklusive Smithkline Beecham,
Bristol-Myers Squibb och Otsuka Pharmaceuticals. Innehav: 1 000 aktier.
Födelseår: 1965.
Utbildning:
Kandidatexamen i medicinsk laboratorie-
vetenskap,
Oslo Metropolitan University, Norge. Övriga pågående
uppdrag: Chief Commercial Officer på Advicenne (franskt läkemedels
-
företag), partner i Belnor BVBA. Styrelseledamot i Vivesto AB sedan 2019
och i InflaRX sedan 2023 Arbetslivserfarenhet: 30 års erfarenhet
av försäl-
jning, marknadsföring, strategiutveckling och bolagsledning inom Baxter
Healthcare, Genzyme/Sanofi och Sobi. Tidigare befattningar har varit Pres-
ident
of
Europe, Middle East och North Africa på Sobi, Global Business Unit
Head på
Sanofi och General Manager Benelux på Genzyme.
Innehav: 3 250 aktier.
Födelseår: 1960. Utbildning: Examen från Journalisthögskolan vid
Göteborgs Universitet. Övriga pågående uppdrag:Styrelseordförande
i Moberg Pharma AB (publ), styrelseledamot i Immedica Pharma AB,
KVS Invest AB och Cavastor AB. Arbetslivserfarenhet: EVP Business
Development i Nycomed Group. Mångårig erfarenhet inom försäljning,
marknadsföring och affärsutveckling från ledande befattningar i
Astra/AstraZeneca och Nycomed/Takeda. Innehav: 26 910 aktier.
Födelseår: 1963. Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik från Lunds
tekniska
gskola. Teknisk doktor samt docent i fysikalisk kemi från Lunds
Universitet.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseledamot i Camurus
AB, Camurus Lipid Research Foundation och Amniotics AB. Ledamot av
Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA). Arbetslivserfarenhet:
Vd för Heptahelix AB, forskningschef för Camurus, gästprofessor i
fysikalisk och teoretisk kemi vid
University of Oxford.
Innehav:
1 600 000
aktier, 15 000 teckningsoptioner och 102
000 personaloptioner.
Födelseår: 1963. Utbildning: Fil. mag. från Technical University of
Denmark, Copenhagen och en MBA från Business School of Copenhagen.
Övriga pågående uppdrag: Vd för AJ Vaccines A/S.Styrelseledamot i
Go-PEN Aps och Blue Cell Therapeutics. Arbetslivserfarenhet:Mer än
30 års erfarenhet från affärsutveckling och strategiarbete i internationella,
globala läkemedelsföretag såsom H.Lundbeck och Otsuka.
Innehav: 10 000 aktier.
Per Olof Wallström
Styrelsens ordförande sedan 2015.
Styrelseledamot sedan 2010.
Ordförande i revisionsutskottet.
Behshad Sheldon
Styrelseledamot sedan 2018.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Kerstin Valinder Strinnholm
Styrelseledamot sedan 2015.
Ordförande i ersättningsutskottet.
Fredrik Tiberg
Koncernchef och verkställande direktör
sedan 2003, Chief Scientific Officer.
Styrelseledamot sedan 2002.
Hege Hellström
Styrelseledamot sedan 2020.
Ledamot i revisionsutskottet.
Ole Vahlgren
Styrelseledamot sedan 2020.
Ledamot i revisionsutskottet.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/STYR ELS E
136
Födelseår: 1967. Utbildning: Studier i teknisk fysik och elektronik vid
Linköpings Tekniska Högskola. Övriga pågående uppdrag: Styrelse
-
medlem i Sandberg Development och dLab. Styrelseordförande i
Aimpoint, Rescue, Nordisk, GAIM, SWATAB och Xocchiali. Arbetslivs-
erfarenhet: Vd och koncernchef för Camurus huvudägare Sandberg
Development AB. Bakom sig har han en lång och framgångsrik karriär
inom Perstorp, Sony Ericsson, Bang & Olufsen och som vd på Precise
Biometrics. Innehav: 3 097 aktier.
Födelseår: 1972. Utbildning: Licentiatexamen i molekylär immunologi
och en masterexamen i preklinisk medicin från Karolinska Institutet samt
en kandidatexamen i ekonomi och administration från Stockholms
universitet. Övriga pågående uppdrag: Styrelseledamot på Affibody AB.
Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års erfarenhet
från internationell läke-
medelsutveckling varav cirka 10 år som vd och forsknings
chef i Oncopep-
tides AB, och har varit venture partner hos Patricia Industries, en
del av
Investor AB. Har tidigare även varit analytiker på Merrill Lynch & Co, konsult
på McKinsey & Co, och var medgrundare av Cellectricon. Innehav: –.
Födelseår: 1970. Utbildning: Masterexamen i Business and Economics
från Handelshögskolan i Stockholm. Övriga pågående uppdrag: CFO i
Novo Nordisk Foundation. Styrelseledamot i Saab AB, Marley Spoon SE
och Novo Nordisk Cellerator P/S. Arbetslivserfarenhet: Investment
banking på SEB Enskilda och seniora ledande befattningar som CFO för
Global Genomics AB, Affibody AB, Karo Bio AB, Biotage AB och som CFO
och därefter senior rådgivare för Kinnevik AB. Tidigare styrelseuppdrag
inkluderar Sectra AB, MedCap AB, Qliro Group AB och Mabtech Holding AB.
Innehav: 608 aktier.
Jakob Lindberg
Styrelseledamot sedan 2021.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Erika Söderberg Johnsson
Styrelseledamot sedan 2023.
Ordförande i revisionsutskottet.
Stefan Persson
Styrelseledamot sedan 2022.
Ledamot i ersättningsutskottet.
REVISOR
Lisa Albertsson
Auktoriserad revisor
PricewaterhouseCoopers AB
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
Koncernledning
137
FINANSIELL INFORMATION/KONCERNLEDNING
Födelseår: 1964. Utbildning: Fil. kand. i Tillämpad Biologi från University
West of England. Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 år i läkemedelsindustrin,
med ledande roller inom försäljning, marknadsföring, market access och
företagsledning för företag som Serono, Schering Plough, Ferring och
Indivior PLC. Innehav:
29 193 aktier och 55 750 personaloptioner.
Födelseår: 1963. Utbildning: Mastersexamen i radiofysik och kandidat-
examen i medicin från Lunds Universitet samt Executive MBA från
Executive Foundation Lund (EFL). Arbetslivserfarenhet: Mer än 30 års
erfarenhet av läkemedels
utveckling, bland annat som COO på Zealand
Pharma A/S, CEO för Cantargia AB
samt Senior Vice President, Clinical
Development på Genmab A/S. Innehav:
22 987 aktier och 38 500
personaloptioner.
Födelseår:1966. Utbildning:
Bachelor of Pharmacy, Uppsala Universitet
och
Företagsekonomi, Lunds Universitet. Arbetslivserfarenhet: Mer än
30 års erfarenhet inom regulatory affairs inklusive European RA Director/
Global RA Lead på AstraZeneca och Global RA Lead på LEO Pharma.
Innehav: 2 004 aktier,1 000 teckningsoptioner och 38 500 personal-
optioner.
Födelseår: 1963. Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik från Lunds
tekniska högskola. Teknisk doktor samt docent i fysikalisk kemi från Lunds
Universitet.
Övriga pågående uppdrag: Styrelseledamot i Camurus
AB, Camurus Lipid Research Foundation och Amniotics AB. Ledamot av
Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA). Arbetslivserfarenhet:
Vd för Heptahelix AB, forskningschef för Camurus, gästprofessor i
fysikalisk och teoretisk kemi vid University of Oxford. Innehav: 1 600 000
aktier, 15 000 teckningsoptioner och 102 000 personaloptioner.
Födelseår: 1973.
Utbildning:
Ekonomexamen från Universidad Comercial
de Deusto. Executive MBA från IESE Business School. Arbetslivserfarenhet:
Mer än 20 års erfarenhet inom ekonomi. Tidigare roller har bl a varit Europe
Finance Director,
Pharmaceuticals & Medication Delivery och UK, Ireland,
Nordic Finance Director på
Baxter International, Vice president Finance &
Business Control EMEA på Gambro
AB, Nordic Region Finance Director/
Unomedical CFO på Convatec – Unomedical A/S och Finance Director
Portugal
& Iberia Finance Analysis & Planning Director, på Bristol-Myers
Squibb. Innehav: 1 450 aktier och 57 750 personaloptioner.
Födelseår: 1972. Utbildning: Fil. dr. i fysikalisk kemi samt Fil. mag. i kemi
från
Lunds Universitet.
Arbetslivserfarenhet
: Mer än 20 års erfarenhet
av läkemedels
utveckling genom olika positioner inom forskning och
utveckling samt affärsutveckling. Innehav: 50 070 aktier och 38 500
personaloptioner.
Richard Jameson
Chief Commercial Officer
Anställd i bolaget sedan 2016.
Agneta Svedberg
Vice President Clinical Development
Anställd i bolaget sedan 2015.
Annette Mattsson
Vice President Regulatory Affairs
Anställd i bolaget sedan 2017.
Fredrik Tiberg
Koncernchef och verkställande direktör,
Chief Scientific Officer
Anställd i bolaget sedan 2002.
Jon Garay Alonso
Chief Financial Officer
Anställd i bolaget sedan 2022.
Fredrik Joabsson
Chief Business Development Officer
Anställd i bolaget sedan 2001.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023
138
FINANSIELL INFORMATION/KONCERNLEDNING
Födelseår:1968. Utbildning: Fil. dr. i kemi från Lunds Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års erfarenhet från läkemedelsindus-
trin bland annat som Director Pharmaceutical Development på Zealand
Pharma, Director Development på Polypeptide och Team Manager på
Astra Zeneca. Innehav:46 858 aktier och 38 500 personaloptioner.
Födelseår: 1966. Utbildning: Civilekonomexamen från Uppsala Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års erfarenhet inom Human Resources
från både R&D och kommersiella organisationer, bland annat som HR-chef
på Teva Pharmaceuticals i Norden och från olika HR-positioner på Tetra Pak,
Vestas och Astra Zeneca. Innehav: 38 500 personaloptioner.
Födelseår:1972. Utbildning: Ph.D. i fysikalisk kemi och masterexamen i
kemi från
Uppsala universitet.
Arbetslivserfarenhet:
Mer än 20 års erfar-
enhet av projekt
ledning, farmaceutisk och analytisk utveckling, bland
annat som VP Pharmaceutical & Analytical Development på Camurus och
Project Management på PolyPeptide Laboratories. Innehav: 21 000 aktier
och 23 500 personaloptioner.
Födelseår: 1964. Utbildning: MD från University of Milano och Ph.D. i
endokrinologi från forskarskolan vid University of London. Arbetslivs-
erfarenhet: Läkare och endokrinolog med långvarig erfarenhet från
ledande globala positioner inom klinisk utveckling och medical affairs
inom läkemedelsindustrin, inklusive som Chef för klinisk utveckling och
medicinska frågor inom endokrinologi på Recordati och mer än tio år i
olika ledande befattningar på Novartis med ansvar för globala kliniska
program inom sällsynta sjukdomar. Innehav: 1 000 aktier och 20 000
personaloptioner.
Torsten Malmström
Chief Technical Officer
Anställd i bolaget sedan 2013.
Maria Lundqvist
Global Head of HR
Anställd i bolaget sedan 2021.
Markus Johnsson
Senior Vice President R&D
Anställd i bolaget 2003-2017, åter 2021.
Alberto M. Pedroncelli
Chief Medical Officer
Anställd i bolaget sedan 2023.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2023 FINANSIELL INFORMATION/ÅRSSTÄMMA 2024
Camurus årsstämma 2024 kommer hållas
torsdagen den 8 maj, kl. 17.00, på Elite Hotel Ideon,
Scheelevägen 27, Ideon Science Park, 223 63 Lund.
Inregistrering till stämman börjar kl. 16.30.
Styrelsen har beslutat att aktieägare ska kunna
utöva sin rösträtt på årsstämman även genom
poströstning i enlighet med föreskrifterna i
Camurus bolagsordning.
Rätt att delta och anmälan
Deltagande i stämmolokalen
A) Den som önskar närvara i stämmolokalen
personligen eller genom ombud ska:
vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear
Sweden AB framställda aktieboken avseende
förhållandena den 29 april 2024, och
senast den 2 maj 2024 anmäla sig på bolagets
hemsida www.camurus.com, per post till
Camurus AB (publ), c/o Euroclear Sweden AB,
”Årsstämma”, Box 191, 101 23 Stockholm,
per e-post till
GeneralMeetingService@euroclear.com
eller via telefon 046-286 38 90.
Vid anmälan ska aktieägaren uppge namn,
person- eller organisationsnummer, adress,
telefonnummer och namn på eventuella
biträden (högst två).
Årsstämma 2024
Deltagande genom poströstning
B) Den som önskar delta i årsstämman genom
poströstning ska:
vara upptagen som aktieägare i den av Euroclear
Sweden AB framställda aktieboken avseende
förhållandena den 29 april 2024, och
senast den 2 maj 2024 anmäla sig genom att
avge sin poströst så att poströsten är Euroclear
Sweden AB tillhanda senast den dagen. Ifyllt
och undertecknat poströstningsformulär kan
skickas med post till Camurus AB (publ), c/o
Euroclear Sweden AB, ”Årsstämma”,
Box 191, 101 23 Stockholm eller med e-post till
GeneralMeetingService@euroclear.com.
Aktieägare kan även avge poströst elektroniskt
genom verifiering med BankID via Euroclear
Sweden ABs hemsida https://anmalan.vpc.se/
EuroclearProx,
Den som vill närvara i stämmolokalen personligen
eller genom ombud, måste anmäla detta enligt A)
ovan. Det innebär att en anmälan genom endast
poströstning inte räcker för den som vill närvara
i stämmolokalen.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina
aktier hos bank eller annan förvaltare måste, för
att äga rätt att deltaga i bolagsstämman, förutom
anmälan om deltagande i bolagstämman inregist
-
rera sina aktier i eget namn, så att vederbörande
är registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken per den 29 april 2024. Sådan registre
-
ring kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och
begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i
sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer.
Rösträttsregistrering som har gjorts av förvaltaren
senast den 2 maj 2024 kommer att beaktas vid
framställningen av aktieboken.
För ytterligare information om hur man
anmäler sig och förutsättningar för deltagande i
årsstämman, hänvisas till kallelsen till årsstämman.
Aktieägarinformation
Delårsrapporter, årsredovisningar och Camurus
pressmeddelanden finns tillgängliga på camurus.
com och kan beställas från Camurus AB, Ideon
Science Park, 223 70 Lund.
Årsredovisningen för 2023 i tryckt format
skickas till alla som så begär och finns tillgänglig
för nedladdning på camurus.com.
Kalender
8 maj 2024, kl. 07.00
Delårsrapport, januari-mars 2024
8 maj 2024, kl. 17.00
Årsstämma 2024
16 juli 2024
Delårsrapport, januari-juni 2024
7 november 2024
Delårsrapport, januari-september 2024
Kontaktuppgifter
Camurus AB
Ideon Science Park
223 70 Lund
Besöksadress:
Ideongatan 1 A, 223 62 Lund
Telefon: 046-286 57 30
Fax: 046-286 57 39
Webbplats: camurus.com
Investerarkontakt: ir@camurus.com
139
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 13
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. AKROMEGALI 29
5. NEUROENDOKRINA TUMÖRER 36
6. POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM 41
YTTERLIGARE
KLINISKA PROGRAM 45
7.
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
46
8. HÅLLBARHETSRAPPORT 50
AKTIEN OCH ORDLISTA 76
9. FINANSIELL INFORMATION 79
Förvaltningsberättelse 79
Risker 87
Koncernens rapport över
totalresultat
89
Moderbolagets resultaträkning 89
Koncernens balansräkning 90
Moderbolagets balansräkning 91
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
92
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
92
Koncernens rapport över kassaflöden
93
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
93
Noter 1-30 94
Intygande 121
Revisionsberättelse 122
Bolagsstyrningsrapport 126
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
133
Nyckeltal och definitioner 134
Styrelse 135
Koncernledning 137
Årsstämma 2024 139
Camurus AB
|
Ideon Science Park, 223 70 Lund, Sverige
T 046 286 57 30
|
F 046 286 57 39
|
info@camurus.com
|
camurus.com