5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062021-01-012021-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-315493003S6Z6VI7WYFQ062020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062020-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:shares5493003S6Z6VI7WYFQ062021-01-012021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493003S6Z6VI7WYFQ062022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493003S6Z6VI7WYFQ062020-12-31
Innovativa
läkemedel
förbättrade
behandlingar
ÅRSREDOVISNING 2022
för patienter
med betydande
medicinska behov...
Opioidberoende
Eektiva behandlingar som underlättar
följsamhet och minskar stigma
Sällsynta sjukdomar
Ökad tillgång till eektiva och patientvänliga
behandlingsalternativ
Cancer och relaterade sjukdomar
Förlängd progressionsfri överlevnad
och ökad livskvalitet
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
FluidCrystal
®
Ny generation långtidsverkande depåteknologi
med starkt patentskydd och validerad genom
kommersialiserade produkter.
Buvidal
®
Behandling av opioidberoende
med förbättrat behandlings-
resultat, ökad patientnöjdhet och
minskad behandlingsbörda
1-3
CAM2029
Långtidsverkande, subkutan depå
av oktreotid under utveckling
för behandling av tre
sällsynta sjukdomar.
956
20+
miljarder SEK i uppskattad
total marknadspotential för
CAM2029 i USA, Europa och
Australien
4
miljoner SEK i totala
intäkter 2022
... genom utveckling av
innovativa medicinska
produkter
S MER PÅ SIDAN 24
S MER PÅ SIDAN 44
S MER PÅ SIDAN 32,
35 OCH 41
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Referenser
1. Lintzeris N, et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
2. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764–773.
3. Frost M., et al. Addiction. 2019;114:1416–1426.
4. Global Life Sciences report 2022; data on ile, företagets uppskattning.
4
INTRODUKTIONINNEHÅLLSFÖRTECKNING
INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
HÅLLBARHET
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
Aktien 
Ordlista 
FINANSIELL INFORMATION
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR
GEP-NET, sjukdomsöversikt 
GEP-NET, patientberättelse 
CAM2029 för GEP-NET 
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 
SÄLLSYNTA SJUKDOMAR
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

OPIOIDBEROENDE
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP
FluidCrystal teknologiplattform 
Utvecklingsmodell 
Partnerskap 
Patentstrategi 
1
4 7
9
2
5
8
3 6
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
STRATEGI
Strategi för tillväxt och innovation 
Kommersiell tillväxt 
Portfölj för tillväxt 
Aärsutveckling och partnerskap 
Bolagsutveckling 
Aärsmodell 
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
5
INTRODUKTIONVÅR PROFIL
Camurus är ett forskningsbaserat läkemedelsbolag
med fokus på utveckling och marknadsföring av
innovativa läkemedel med potential att väsentligt
förbättra behandlingen för patienter med svåra
och kroniska sjukdomstillstånd.
Camurus – internationell närvaro
med huvudkontor i Lund, Sverige
Camurus i korthet
Stark inansiell position
Blev vinstgivande under 2022
Godkända läkemedel
Buvidal vecko- och månads-
injektioner för behandling av
opioidberoende
Bred utvecklingsportfölj
Innovativa läkemedelskandidater
inom CNS, sällsynta sjukdomar
och cancer
Unik FluidCrystal
teknologiplattform
Kommersiellt validerad depå-
teknologi med starkt patentskydd
och bred användning
Egen kommersiell organisation
Kommersiella rättigheter partnerskap (inte lansering på alla marknader)
Huvudkontor Lund, Sverige
72 176
MSEK i rörelseresultat
2022
anställda vid
utgången av 2022
Camurus 5rsvision för
innovation och tillxt
S MER OM VÅR STRATEGI OCH
FEMÅRSVISION PÅ SIDAN 14
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
6
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 INTRODUKTIONFINANSIELL ÖVERSIKT
1. Till fasta valutakurser i januari 2022
Finansiell utsikt 2023
Finansiell översikt
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
20222021202020192018
100
0
-100
-200
-300
-400
MSEK
Rörelseresultat
20222021202020192018
MSEK
1000
900
800
700
600
500
400
300
200
100
0
Omsättning
Produktförsäljning
Försäljning tjänster och dyl.
Milstolpesbetalningar
Licensbetalningar
Totala intäkter om 956 (601) MSEK, en ökning med 59% (50% vid CER
1
)
Produktförsäljning uppgick till 935 (594) MSEK, en ökning med 57% (48% vid CER
1
)
• Rörelsekostnader 789 (628) MSEK, en ökning med 26%
• Rörelseresultat 72 (-111) MSEK, en förbättring om 183 MSEK
Årets resultat 56 (-90) MSEK, motsvarande ett resultat per aktie före
utspädning på 1,01 (-1,66) SEK och efter utspädning på 0,97 (-1,66) SEK
Likvida medel vid årets slut 566 (412) MSEK
Totala intäkter
2
1 530
till
1 650 MSEK
+60 – 73%
vs 2022
2. Inklusive förväntad milstolpesbetalning efter
NDA-godkännande i USA på 35 MUSD
Resultat före skatt
425
till
525 MSEK
+482 – 620%
vs 2022
7
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
INTRODUKTIONMILSTOLPAR 2022
NDA för Brixadi™ skickades in och accepterades
av FDA med PDUFA-datum 23 maj 2023
Första order av Buvidal i Saudiarabien och Egypten
Fler än 36 000 patienter i behandling med
Buvidal vid årets slut
Marknadsgodkännande av Buvidal i Egypten och
Saudiarabien första behandling av opioidberoende
Totalförsäljningen av Buvidal passerade
1 miljon enheter
Lansering av Buvidal 160mg i Australien
Donation av Buvidal för behandling av
opioidberoende till Ukraina
Marknadsgodkännande av Buvidal i Libanon
Pris- och ersättningsgodkännanden för
Buvidal i Belgien
Första patienten doserades i Rhythms fas 3-studie
av CAM4072 setmelanotid veckode
Typ C-möte hölls med FDA avseende fas 2/3 program
för CAM2029 i PLD
Patientrekrytering slutfördes i fas 3-eektstudie av
CAM2029 i akromegali, ACROINNOVA 1
SORENTO-studien presenterades vid konferensen
NANETS i Washington DC, USA 27-29 oktober
• Start
av fas 2/3-studie av CAM2029 i PLD
Typ C möte hölls med FDA avseende analysplan för
fas 3-studie av CAM2029 i akromegali
Nytt patent utfärdades för CAM2043 i USA
Fas 3-långtidskerhetsstudie av CAM2029 i akromegali
utökades med ytterligare 12 månaders behandling
Fas 2a-studie av CAM2043 i Raynauds fenomen
avslutades och studierapport färdigställdes
Jon Garay Alonso tillträdde som Chief Financial
Oicer på Camurus
Camurus vinstgivande för första gången
sedan börsnoteringen
Resultatprognos för helåret höjdes till vinst
Jonas Duborn utsågs till Head of Compliance
Kapitalmarknads- och FoU-dag hölls, 5-årsvision presenterades
• episil® förvärvades av japanska Solasia Pharma K.K
Markus Johnsson utnämndes till Senior VP R&D och medlem
av ledningsgruppen
Camurus vinstgivande för helåret med fyra kvartal
i rad med positivt rörelseresultat
Camurus hållbarhetsstrategi uppdaterad och
implementerad
Q1
Q2
Q3
Q4
Behandling av
opioidberoende
Utvecklings-
portfölj
Bolagsutveckling
2022
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
PLD – Polycystisk leversjukdom;
GEP-NET – Gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
8
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
INTRODUKTIONVDORD
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Vi tog under året avgörande steg mot målet att bli ett långsiktigt
lönsamt, fullt integrerat läkemedelsbolag med en ledande position
inom utveckling och marknadsföring av innovativa långtidsver
-
kande behandlingar av opioidberoende och andra svåra kroniska
sjukdomstillstånd.
Camurus intäkter ökade under året med 59 procent till 956 mil
-
joner SEK och vi nådde för första gången ett positivt rörelseresultat
om 72 miljoner SEK för helåret. Parallellt med detta investerade vi
närmare en halv miljard SEK i utveckling av nya läkemedelskandida
-
ter och framtida tillväxt.
Med växande försäljning, stärkta inanser och nya läkemedels-
kandidater på väg mot marknaden står vi väl rustade för att fram-
gångsrikt genomföra den strategi för långsiktig tillväxt och hållbart
värdeskapande som presenterades vid Camurus Kapitalmarknads-
och FoU-dag i Stockholm den 6 september 2022. Läs mer om vår
strategi på sidan 14.
Historiskt år med stark resultatutveckling
och vinst för helåret
2022 var ett år med betydande framgångar för Camurus då vi stärkte vår ledande position inom
behandling av opioidberoende, ökade våra marknadsandelar med Buvidal och rapporterade
vinst för helåret för första gången. En uppdaterad ansökan om marknadsgodkännande för Brixadi
lämnades in till amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA), och viktiga framsteg gjordes i våra
registreringsgrundande studier av CAM2029 för behandling av akromegali, neuroendokrina
tumörer
(NET) och polycystisk leversjukdom (PLD).
Utgångspunkten är att i nära samarbete med kliniker, betalare och
patientföreträdare utveckla och erbjuda behandlingar som gör
verklig skillnad för individer med komplexa och kroniska sjukdoms
-
tillstånd. Under året som gick gjordes betydande framsteg över
våra strategiska fokusområden.
Ökad tillgänglighet till Buvidal och expansion
till nya marknader
Under 2022 fortsatte vi stärka vår ledande position inom långtids-
verkande behandling av opioidberoende på de marknader där
Buvidal lanserats. Gemensamt är den positiva återkoppling vi får
från patienter och vårdgivare, som visar att Buvidal på ett väsent
-
ligt och långtgående sätt kan bidra till patienters tillfrisknande och
ökade livskvalitet, vilket också bekräftats av resultat från kliniska
studier. Försäljningen ökade med 57 procent till 935 miljoner SEK.
”Med växande försäljning,
stärkta inanser och nya
läkemedelskandidater på
väg mot marknaden står vi
väl rustade för framtida
tillväxt
9
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
INTRODUKTIONVDORD
Drygt 36 000 patienter uppskattades stå på behandling med
Buvidal vid årets slut på våra marknader i Europa, Australien och
MENA-regionen, vilket motsvarar en ökning om drygt 11 000 nya
patienter netto jämfört med föregående år.
Australien var vår största enskilda marknad med uppskatt
-
ningsvis 13 000 patienter i behandling med Buvidal vid slutet av
året, motsvarande drygt 20 procent av alla patienter i behandling
av opioidberoende och cirka 80 procent av de som får behand
-
ling med långtidsverkande produkter. Därefter kommer Norden,
Storbritannien och Tyskland, med Frankrike, Spanien och Belgien
som snabbt växande men mindre utvecklade marknader. Störst
patientandel under behandling har Finland där över 60 procent av
alla patienter som behandlas för opioidberoende uppskattas stå på
Buvidal. Trots den höga marknadsandelen fortsätter Buvidal att växa
i Finland genom att nya patienter får tillgång till behandling. Utöver
etablerade marknader har vi via en donation och i samarbete med
ukrainska hälsovårdsministeriet också gjort Buvidal tillgänglig för
patienter med opioidberoende i Ukraina.
Parallellt med de marknadsmässiga framgångarna har arbetet
fortsatt med att utveckla och kommunicera den kliniska evidens-
basen för Buvidal för behandling av opioidberoende via publikationer
och presentationer på olika vetenskapliga möten och kongresser. Läs
mer på sidan 28.
Global marknadsexpansion och
godkännandeprocess i USA
Arbetet med att göra Buvidal tillgängligt på ler marknader fort-
skred under 2022. Nya regulatoriska godkännanden tillkom i bland
annat Saudiarabien och Egypten, där Buvidal blev det första god
-
kända läkemedlet för behandling av opioidberoende. Därutöver
fortskred granskningsprocesser i ytterligare fem länder där nya
godkännanden väntas under 2023.
I USA arbetade vår licenstagare Braeburn för att åtgärda de
kvalitetsbrister som FDA noterat vid en inspektion av deras ameri
-
kanska kontraktstillverkare i slutet av 2021, i samband med gransk-
ningen av en ansökan om marknadsgodkännande (NDA) för Brixadi.
En uppdaterad NDA-ansökan lämnades in till FDA den 23 november
2022 efter att FDA slutfört nya inspektioner av kontraktstillverkaren.
Ansökan accepterades kort därefter med ett nytt måldatum för
godkännande beslut (PDUFA) den 23 maj 2023. Vi ser positivt på
den senaste utvecklingen och möjligheten att Brixadi snart blir till
-
gängligt för patienter med opioidberoende i USA.
Opioidberoende är fortsatt ett av de största samhällsproblemen
i USA med närmare tre miljoner diagnostiserade med opioidbero
-
ende, varav endast omkring hälften står på medicinsk behandling
för sitt beroende.
1,2
Till den dystra statistiken tillkommer närmare
80 000 årliga dödsfall orsakade av överdoser av opioider, varav
en stor del tillskrivs fentanyl och fentanylanaloger.
3
Med detta som
bakgrund är det av största vikt att patienter så snart som möjligt får
tillgång till nya evidensbaserade behandlingar för opioidberoende.
Vidden av opioidkrisen i USA speglas också i de beslut och lag
-
ändringar som tillkom under 2022. Ett exempel är "Consolidated
Appropriations Act" (H.R. 2617)
4
som antogs av den amerikanska
senaten och kongressen och undertecknandes i lag av president
Biden innan årsskiftet 2022/23. Genom denna eliminerades kravet
på vårdgivare att söka dispens för att kunna administrera mediciner
mot opioidberoende och även begränsningen av antalet patienter
som en läkare får behandla togs bort.
Ansökan om utvidgat godkännande av Buvidal
till att omfatta kronisk smärta
Under 2022 arbetade vi intensivt för att utvidga godkännandet av
Buvidal till att omfatta kronisk smärta i patienter med opioidbero
-
ende. Arbetet baserades på positiva resultat från en klinisk studie
i patienter med kronisk smärta som Braeburn genomfört i USA.
Vidare analyser av data från studien stärkte vår syn på positiva
behandlingseekter av Buvidal i den tänkta patientpopulationen.
Däremot gjorde CHMP i början av 2023 bedömningen att fas 3-stu
-
dien inte var tillräcklig och att ytterligare klinisk data krävdes för att
stödja den föreslagna utökade indikationen. Baserat på det stora
medicinska behovet inom kronisk smärta, och särskilt i den tänkta
målgruppen, utvärderar Camurus fortsatt klinisk utveckling, beak
-
tande att den patientpopulation som ändringsansökan avsåg redan
har tillgång till Buvidal för behandling av opioidberoende.
5
Drygt 36 000 patienter
uppskattades stå på behandling
med Buvidal vid årets slut
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
”Vi ser positivt på den senaste
utvecklingen och möjligheten
att Brixadi snart blir tillgängligt
för patienter med opioidberoende
i USA”
10
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Framsteg i utvecklingsportföljen på väg
mot nya godkännanden
Under 2022 ökade vi takten i våra registreringsgrundande kliniska pro-
gram för oktreotid subkutan (SC) depå, CAM2029, under utveckling
för behandling av tre sällsynta, kroniska sjukdomstillstånd; akromegali,
gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer (GEP-NET) och
polycystisk leversjukdom (PLD). Läs mer på sidorna 32, 35 and 41.
Slutförd patientrekrytering i fas 3-studie av
CAM2029 för behandling av akromegali
Under året som gick slutfördes patientrekryteringen i den registre-
ringsgrundande, randomiserade fas 3-studien av CAM2029
(ACROINNOVA 1) för behandling av akromegali. Det var en viktig
milstolpe för Camurus som uppnåddes trots stora utmaningar med
covid-19-pandemin och starten av kriget mot Ukraina, vilket resulte
-
rade i ett beslut att stoppa rekryteringen av nya patienter i Ryssland.
Studien håller nu på att avslutas och övergripande resultat väntas i
slutet av juni 2023. Därutöver väntas resultat från en andra fas 3-stu
-
die av långtidssäkerhet och eekt för CAM2029 (ACROINNOVA 2)
senare under året. Vi ser fram emot resultaten från dessa registre
-
ringsgrundande studier som kommer ingå i våra regulatoriska ansök-
ningar om marknadsgodkännande av CAM2029 som förbereds för
inskickning till FDA kring årsskiftet 2023/24.
Framsteg i fas 3-studie av CAM2029 för behandling
av neuroendokrina tumörer
Under 2022 gjordes också betydande framsteg i vår fas 3-studie
av CAM2029 i patienter med GEP-NET. Studien, som fått namnet
SORENTO, är den största randomiserade, kontrollerade fas 3-studien
av en somatostatinanalog som utförts inom området. Den primära
målsättningen är att visa ökad progressionsfri överlevnad med
CAM2029 jämfört med standardbehandling för att om möjligt göra
CAM2029 till en ny evidensbaserad standardbehandling för
GEP-NET. I slutet av året var 100 av totalt 302 patienter randomi-
serade i SORENTO och övriga patienter beräknas inkluderas under
2023. Vi ser ett stort intresse bland våra prövare och de närmare 100
kliniker runtom i världen som deltar i SORENTO. Övergripande resultat
kommer läsas ut när 194 fall av tumörprogression konstaterats.
Ny registreringsgrundande fas 2/3-studie
i polycystisk leversjukdom
Under 2022 startades ett nytt kliniskt program med målet att ta fram
en behandling för patienter med polycystisk leversjukdom (PLD)
för vilken det i dagsläget inte inns någon godkänd farmakologisk
behandling. Efter diskussionen med FDA och utveckling av ett nytt
verktyg för mätning av patientrapporterade behandlingsresultat
startade vi under sommaren en randomiserad, placebokontrollerad
studie, POSITANO, som genomförs vid ett antal ledande kliniska
centra i Europa och USA. Studiens primära och första sekundära
utfallsmått är behandlingseekten av CAM2029 på stabilisering och
minskning av levervolym samt symptomlindring och vi ser fram emot
resultat under 2024.
Jag är mycket nöjd med de betydande framsteg som gjorts i våra
fas 3-program för CAM2029 under 2022 av våra team på Camurus.
CAM2029 kombinerar enkel självadministration för patienter, lång
-
tidsverkande frisättning och exponering med den väl etablerade
eekt- och säkerhetsproilen för injicerade somatostatinanaloger.
Förutom en förväntad gynnsam behandlingseekt bedömer vi att
CAM2029 kan bidra till en väsentligt bättre behandlingsupplevelse
och livskvalitet för patienter jämfört med nuvarande behandlings-
alternativ.
Vid sidan om det kliniska och regulatoriska utvecklingsarbetet
med CAM2029, förbereder vi för framtida lanseringar med fokus på
medicinska frågor, market access och utveckling av den kommer-
siella organisationen.
Jag är mycket nöjd med de
betydande framsteg som gjorts
i våra fas 3-program för CAM2029
under 2022
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
INTRODUKTIONVDORD
11
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
INTRODUKTIONVDORD
Diversiiering och tillväxt genom aärsutveckling
och partnerskap
Camurus har sedan start arbetat aktivt med partnerskap och aärs-
utveckling för att optimera värdet av vår teknologi, utveckla ler
produkter, skapa tillväxt och nya intäktslöden.
Under året har licenssamarbetet med Rhythm fortsatt kring
utveckling av en veckoprodukt av setmelanotid (CAM4072) mot
genetiska fetmasjukdomar. En randomiserad, dubbelblind,
fas 3-studie av CAM4072 i patienter med sällsynta genetiska brist-
sjukdomar, främst Bardet-Biedls syndrom (BBS), har fortskridit
under året och övergripande resultat väntas under 2023. Ytterligare
en fas 3-studie i tidigare obehandlade patienter planeras att startas
av Rhythm under 2023. Utöver Rhythm-samarbetet fortgick ett antal
tidiga projekt med FluidCrystal-teknologin i syfte att ta dessa till
licensavtal och klinisk utveckling.
* Brixadi™ är det amerikanska varumärket för Camurus produkt Buvidal®
Referenser
1. https://www.cdc.gov/dotw/opioid-use-disorder/index.html
2. https://www.samhsa.gov/data/release/2020-national-survey-drug-use-and-health-nsduh-releases
3. www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/drug-overdose-data.htm.
4. https://www.whitehouse.gov/brieing-room/legislation/2022/12/29/bill-signed-h-r-2617/
5. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/buvidal-epar-product-
information_sv.pdf
Med växande intäkter och egen kommersiell verksamhet har vårt
fokus i ökande grad lyttats mot in-licensiering eller förvärv av
projekt och kommersiella läkemedel samt bolag med framtida kom
-
mersiella och organisatoriska synergier med Camurus. Det gäller
inte minst våra planer att etablera egen kommersiell infrastruktur i
USA för att lansera och marknadsföra CAM2029 efter ett planerat
NDA-godkännande mot slutet av 2024.
Vidareutveckling av vår organisation
och vårt hållbarhetsarbete
Under 2022 arbetade Camurus intensivt med att vidareutveckla vårt
hållbarhetsarbete och ramverk kring miljö, socialt ansvar och styr
-
ning (ESG). Vi tillsatte en erfaren chef för efterlevnad (”compliance”),
rekryterade en hållbarhetschef, tillsatte en tvärfunktionell hållbar
-
hetskommitté, utvecklade och antog en uppdaterad hållbarhetsstra-
tegi, styrdokument, nya mål och nyckeltal samt lanserade ett externt
visselblåsarsystem. Därutöver gjordes att antal konkreta ESG-sats
-
ningar på olika områden, se sidan 49.
Samtidigt har vi fortsatt att utveckla och optimera våra kvalitets-
system och säkerhetsarbete och genomgick ett lertal myndighets-
inspektioner under året med bra utfall.
Jag är stolt över den positiva kultur och de värderingar vi har på
Camurus. Vi är en växande organisation av kunniga och engagerade
personer, förenade kring målet att ta fram nya och förbättrade läke
-
medel för patienter med komplexa, kroniska sjukdomstillstånd.
Under min tid som vd för bolaget har vi gått från ett 15-tal perso
-
ner i Lund till närmare 200 personer internationellt med bibehållet
driv och innovationskraft i företaget. Den positiva andan speglas i de
återkommande arbetsplatsundersökningar som vi genomfört under
året, se sidan 53.
Här vill jag också lyfta fram styrelsens roll i översynen av verk
-
samheten och i att premiera en positiv kultur, långsiktighet och hög
standard på det vi gör.
Camurus positiva utveckling under 2022
har banat vägen för ett produktivt 2023
Efter ett historiskt år med hög försäljningstillväxt, vinstresultat,
stärkta inanser och framsteg i viktiga utvecklingsprogram är
Camurus väl positionerat för att genomföra våra strategiska priori
-
teringar och realisera vår femårsvision, se sidan 14.
Jag ser mycket positivt på Camurus fortsatta utveckling på såväl
kort som längre sikt. Närmast väntas godkännandebeslut för Brixadi i
USA, följt av övergripande resultat från den registreringsgrundande
fas 3-studien av CAM2029 för behandling av akromegali. Parallellt
med detta fortskrider arbetet med marknadsexpansion och etable
-
ring av egen kommersiell verksamhet i USA.
Vi startade 2023 med stärkt tilltro, tydliga strategiska priorite
-
ringar och de nödvändiga inansiella resurserna på plats för att fort-
sätta vår framgångsrika resa och mission för att förbättra tillvaron för
patienter med svåra och kroniska sjukdomstillstånd. Här vill jag rikta
ett varmt tack till alla medarbetare för deras fantastiska engagemang
och insatser och till vår styrelse och aktieägare för ert viktiga stöd
och fortsatta förtroende.
Fredrik Tiberg
Vd och koncernchef
Camurus är väl positionerat
för att genomföra våra strategiska
prioriteringar och realisera
r femårsvision
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
12
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 INTRODUKTIONPRODUKTER OCH UTVECKLINGSPORTFÖLJ
Camurus har en långt framskriden och diversiierad produkt- och utvecklingsportfölj bestående
av innovativa läkemedelskandidater från tidig utvecklingsfas till produkter på marknaden.
För utveckling av nya läkemedelskandidater kombinerar Camurus företagets långtidsverkande
injektionsteknologi, FluidCrystal, med aktiva substanser med kliniskt dokumenterad eekt och
risk-nytta-proil.
Produkter och utvecklingsportfölj
Fas 1
Fas 1-studier är de första studierna av en produktkandidat
i människor och sker i allmänhet på ett begränsat antal
friska personer. Huvudsyftet är att dokumentera produk
-
tens säkerhetsproil i ett dosintervall.
Fas 2
I fas 2 studeras behandlingseekten och säkerheten på
ett något större antal patienter. Fokus är att bestämma
terapeutisk dos och administrering för positiv behand-
lingseekt och säkerhetsproil.
Fas 3
I fas 3 prövas substansen på ett större antal patienter med
målet att visa statistiskt säkerställd och kliniskt relevant
behandlingseekt och säkerhet. Huvudsyftet är att visa
att produktkandidaten erbjuder behandlingsfördelar och
positiv risk/nytta relation i den patientpopulation som
omfattas av indikationen vid marknadsgodkännande.
Klinisk utveckling
Cancer
och relaterade
sjukdomar
Sällsynta
sjukdomar
Centrala
nervsystemet
(CNS)
1) Licensierad till Braeburn i Nordamerika
2) Licensierad till Rhythm Pharmaceuticals, Globalt
Cytostatika-inducerat
illamående och kräkningar
Pulmonell arteriell
hypertension
Genetiska
fetmasjukdomar
2
Gastroenteropankreatiska
neuroendokrina tumörer
Raynauds fenomen
Prostatacancer
Endokrina sjukdomar
Polycystisk leversjukdom
Akromegali
Kronisk smärta
Opioidberoende (USA)
1
Opioidberoende
CAM2047
CAM2043
CAM4072
CAM2029
CAM2043
CAM2032
CAM4071
CAM2029
CAM2029
Buvidal®
Brixadi
Buvidal®
Utvecklingsprogram
Produkt på marknaden
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Fas 3Fas 1 Fas 2 Registrering Marknad
13
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Passion
Vi brinner för att göra skillnad för
patienter med otillfredsställda
medicinska behov
Innovation
Vi driver innovation genom
gemensam expertis och
uppmuntrar till nya sätt att
tänka och arbeta på
Samarbete
Vi tar vara på den gemensamma
kompetensen
hos anställda och
samarbetspartners i en inklude-
rande och stödjande kultur
Ägandeskap
Vi tar ansvar för våra handlingar
och för att förverkliga våra
idéer och mål
Kvalitet
Vi strävar efter excellens och
hållbarhet i allt vi gör
Våra värderingar
Camurus uppdrag är att leda utvecklingen av
avancerade läkemedelsformuleringar och innovativa
medicinska produkter i syfte att förbättra livskvaliteten
för patienter med svåra och kroniska sjukdomar.
Vårt uppdrag
En förutsättning för att nå Camurus femårsvision och
leverera förbättrad livskvalitet för patienter är ett långsik
-
tigt arbete för att svara upp på egna och omvärldens krav
på hållbar utveckling. Med patientnytta och hållbarhet
som viktiga mål prioriterar Camurus patientsäkerhet,
forskningsetik, miljö- och klimathänsyn, goda arbetsvillkor
och bidrag till en positiv samhällsutveckling. Camurus har
sedan grundandet bedrivit ett aktivt hållbarhetsarbete
som nyligen vidareutvecklats med bland annat en upp-
daterad hållbarhetsstrategi.
Vårt fokus på hållbarhet
Hållbart värdeskapande
för alla intressenter
LÄS MER OM CAMURUS
HÅLLBARHETSARBETE PÅ SIDA 49
INTRODUKTIONUPPDRAG OCH VÄRDERINGAR
1. INTRODUKTION
Vår proil
Finansiell översikt
Milstolpar 2022
Vd-ord
Produkter och utvecklingsportfölj 
Uppdrag och värderingar 
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
14
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
~50%
Rörelsemarginal
kring 50 procent
Strategi
STRATEGI  ÖVERSIKT
Camurus har sedan lanseringen av Buvidal utvecklats från ett
renodlat forsknings- och utvecklingsbolag till ett snabbväxande,
internationellt läkemedelsbolag med en eektiv kommersiell orga
-
nisation i Europa och Australien. Företaget har en bred och diversi-
ierad utvecklingsportfölj av innovativa läkemedel för behandling av
svåra kroniska sjukdomstillstånd och en unik patenterad teknologi-
plattform, FluidCrystal, som utnyttjas i marknadsförda läkemedel
och för utveckling av nya långtidsverkande behandlingar, i egen
regi och i partnerskap med andra läkemedels- och biotechföretag,
se sidan 47.
Framgångarna med Camurus första läkemedel, Buvidal för
behandling av opioidberoende, har på kort tid tagit företaget till
lönsamhet och bidragit till att skapa inansiella förutsättningar att
Strategi för tillväxt
och innovation
i egen regi fortsätta ta nya läkemedel till marknadgodkännande
och kommersialisering. Camurus har en eektiv och skalbar
plattform för kommersialisering av avancerade läkemedels-
behandlingar inom CNS och sällsynta sjukdomar.
Camurus presenterade under Kapitalmarknads- och FoU-
dagen i september 2022 sin femårsvision till 2027. Strategin för
tillväxt, innovation och hållbart värdeskapande omfattar att:
1. Öka tillgängligheten till Buvidal och expandera till
nya marknader
2. Avancera vår utvecklingsportfölj till nya godkännanden
3. Diversiiera verksamheten genom aärsutveckling och
partnerskap
4. Vidareutveckla vår organisation och hållbarhetsagenda
5x
Femfaldig
omsättnings-
ökning
4
Godkännanden
av fyra
utvecklings-
program
Hållbart värdeskapande
för alla intressenter genom:
Kommersiell
infrastruktur
i USA
Camurus vision 2027
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
Strategi för tillväxt och innovation

Kommersiell tillväxt 
Portfölj för tillväxt 
Aärsutveckling och partnerskap 
Bolagsutveckling 
Aärsmodell 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
15
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 STRATEGIKOMMERSIELL TILLVÄXT
Sedan lanseringen 2019 har Camurus etablerat en marknadsledande
position inom segmentet långtidsverkande behandlingar för opioid
-
beroende på samtliga 20 marknader i Europa, Australien, Nordafrika
och Mellanöstern där vår produkt Buvidal inns tillgänglig. Vid slutet
av 2022 stod ler än 36 000 patienter på behandling med Buvidal,
en ökning med drygt 11 000 patienter jämfört med föregående år.
Under 2023 fortsätter vårt arbete och samarbete med vårdgivare,
betalare och andra beslutsfattare med att öka tillgängligheten till
Buvidal för behandling av opioidberoende. Arbetet inkluderar att
Utfall 2022 Mål 2023
Öka tillgängligheten
till Buvidal
Tre regulatoriska godkännanden och fyra
ersättningsgodkännanden
Buvidal tillgängligt i 20 länder
Fler än 36 000 i behandling vid utgången av 2022
En miljon sålda enheter av Buvidal
18 publikationer om Buvidal/CAM2038
och 54 konferenspresentationer
Buvidal tillgängligt i 24 länder
30 procent ökning antal patienter
Nya regulatoriska och prisgodkännanden
Växa och sprida evidensbas för Buvidal med nya
publikationer och presentationer
Brixadi* i USA
Ansökan om marknadsgodkännande (NDA) för
Brixadi inlämnad till FDA
NDA accepterad – måldatum för godkännande,
PDUFA, den 23 maj 2023
NDA godkännande Brixadi*
Kommersiell lansering i USA
LÄS MER OM BUVIDAL
PÅ SIDORNA 2427
Öka tillgängligheten till
Buvidal och expandera
till nya marknader
*Brixadi är det amerikanska varumärket för Buvidal
kommunicera den växande evidensbasen för behandling med
Buvidal och att lansera olika initiativ för att minska barriärerna
för patienter att få kvalitativ behandling av opioidberoende.
I en värld som i allt högre grad präglas av kostnadsbesparingar
inom sjukvården och på läkemedel inns det behov av att öka
medvetenheten och förbättra förståelsen för hur evidensbase
-
rad behandling kan bidra till kliniska fördelar, tillsammans med
vidare samhällsnytta och resursbesparingar, se sidan 24.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
Strategi för tillväxt och innovation

Kommersiell tillväxt 
Portfölj för tillväxt 
Aärsutveckling och partnerskap 
Bolagsutveckling 
Aärsmodell 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
16
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 STRATEGIPORTFÖLJR TILLVÄXT
Camurus har en bred och diversiierad utvecklingsportfölj och målet
under de närmaste åren är att i egen regi ta lera innovativa läkeme
-
delskandidater till marknadsgodkännande inom fokusområdena
CNS, sällsynta sjukdomar och cancer. Utöver egna program har
Camurus ett antal samarbeten i olika utvecklingsfaser som också
förväntas bidra till nya marknadsgodkännanden.
Under 2022 investerade företaget närmare en halv miljard SEK i
utvecklingsportföljen och betydande framsteg gjordes i lera nyckel-
program i sen utvecklingsfas, inklusive tre registreringsgrundande
program för CAM2029 för behandling av akromegali, GEP-NET, och
PLD. Läs mer om CAM2029 på sidorna 32, 35 och 41.
Avancera vår utvecklingsportfölj
till nya godkännanden
Utfall 2022 Prioriteringar 2023
Klinisk utveckling
Slutförd patientrekrytering i fas 3-studie av
CAM2029 i akromegali (ACROINNOVA 1)
100 patienter inkluderade i SORENTO,
fas 3-studie av CAM2029 i GEP-NET
Start av POSITANO, fas 2/3-studie av CAM2029 i
PLD och patienter doserade
Övergripande fas 3-resultat från ACROINNOVA 1
Första resultat från ACROINNOVA 2
Fullrekrytering i SORENTO
Fullrekrytering i POSITANO
Regulatoriska
ansökningar
Type C möte hölls avseende analysplan för
CAM2029 fas 3-studie i akromegali
Förberedande möte genomfört med FDA
avseende ansökan om marknadsgodkännande
för CAM2029 i akromegali
SORENTO är en aktivkontrollerad, multi-centerstudie med
syfte att visa statistiskt förbättrad behandlingseekt för
CAM2029 jämfört med nuvarande standardbehandlingar.
Med över 300 patienter är studien den hittills största studien
inom GEP-NET – neuroendokrina tumörer lokaliserade i mag-
tarm-kanalen eller bukspottkörteln med somatostatinanaloger
(SSA). CAM2029 utvecklas för att kunna erbjuda både en
förbättrad behandlingseekt och en utökad självständighet
för patienten.
LÄS MER OM SORENTO
PÅ SIDAN 43
SORENTO – största
randomiserade studien av
SSA för GEP-NET
Under 2023 väntas resultat från fas 3-programmet ACROINNOVA
i akromegali samt slutförande av rekryteringen av patienter i
SORENTO i GEP-NET och POSITANO i PLD. Därutöver är den
viktigaste händelsen förberedelsen av regulatoriska ansökningar
för CAM2029 i akromegali vid årsskiftet 2023/24. Vidare planeras
under året ett antal viktiga aktiviteter, inklusive potentiell använd-
ning av Buvidal i patienter med opioidberoende och kroniska
smärta samt ett lertal projekt i tidig utvecklingsfas.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
Strategi för tillväxt och innovation

Kommersiell tillväxt 
Portfölj för tillväxt 
Aärsutveckling och partnerskap 
Bolagsutveckling 
Aärsmodell 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Diversiiera verksamheten genom
affärsutveckling och partnerskap
Camurus positiva inansiella utveckling och starka balansräkning gör
företaget väl positionerat för fortsatt organisk tillväxt kompletterat
med en aktiv aärsutvecklingsagenda för att diversiiera våra intäkter
genom partnerskap och förvärv.
För att utöka Camurus utvecklings- och kommersiella kapacitet
och maximera värdet av teknologi och produkter ingår företaget i
olika former av partnerskap med internationella biotech- och
läkemedelsbolag.
Utfall 2022 Prioriteringar 2023
Aärsutveckling och
inorganisk tillväxt
Globala rättigether till episil munhålevätska
förvärvades av Solasia Pharma K.K.
In-licensiering/förvärv av synergistisk tillgång/ar
Partnerskap forskning
och utveckling
Start av tre samarbeten inom forskning- och
utveckling av nya läkemedelskandidater
baserade på FluidCrystal-teknologin
Ingående av partnerskap och licensavtal
STRATEGIAFFÄRSUTVECKLING OCH PARTNERSKAP
17
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
Strategi för tillväxt och innovation

Kommersiell tillväxt 
Portfölj för tillväxt 
Aärsutveckling och partnerskap 
Bolagsutveckling 
Aärsmodell 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 STRATEGIBOLAGSUTVECKLING
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
Strategi för tillväxt och innovation

Kommersiell tillväxt 
Portfölj för tillväxt 
Aärsutveckling och partnerskap 
Bolagsutveckling 
Aärsmodell 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Vidareutveckla vår organisation
ochllbarhetsagenda
En central aspekt i vår strategi för tillväxt är att etablera en
kommersiell organisation i USA inför den planerade lanseringen
av CAM2029 kring årsskiftet 2024/25.
Camurus strävar efter att bedriva sitt hållbarhetsarbete med
hög standard för att säkerställa långsiktigt värdeskapande för alla
intressenter. Under 2022 implementerade företaget en uppdaterad
hållbarhetsstrategi, stärkte organisationen inom hållbarhetsom-
Utfall 2022 Prioriteringar 2023
Organisationsutveckling
Tillsättning av Senior VP R&D
Tillsättning av Head of Compliance
Tillsättning av Director Sustainabilty
Etablering av kommersiell organisation i USA
Vidareutveckling av organisation på beintliga
och nya marknader för att möjliggöra ytterligare
marknadspenetration
Hållbarhetsutveckling
Uppdaterad hållbarhetsstrategi fullt
implementerad i bolaget
Hållbarhetsrapportering anpassad
till kommande regelverk
rådet och gjorde ett antal fokuserade insatser över hela organisa-
tionen och med olika samarbetspartners. Arbetet fortsätter
under 2023 med huvudfokus på att kartlägga och reducera
miljöpåverkan genom hela värdekedjan samt att hantera hållbar-
hetsrisker i leverantörskedjorna. Läs mer om vårt hållbarhets-
arbete på sidorna 49-66.
18
19
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 STRATEGIAFFÄRSMODELL
Vi använder vår breda, tvärfunktionella utvecklingsexpertis och vår världsledande FluidCrystal
formulerings
teknologi för att utveckla nya långtidsverkande läkemedel med målet att signiikant
förbättra
behandlingsresultat och livskvalitet för patienter med svåra och kroniska sjukdomar.
Utvecklingen sker i egen regi eller i partnerskap med internationella läkemedelsbolag.
Vår aärsmodell
FluidCrystal utvecklingsmotor
Egen försäljningPartnerskap
Egen utveckling och
kommersialisering
Modell
Produktutveckling
i partnerskap
Teknologisamarbeten
Terapiområden Viktiga intäktströmmarAärskoncept
Opioidberoende och kronisk smärta
Sällsynta sjukdomar
Cancer och relaterade sjukdomar
• Opioidberoende
Kronisk smärta
Genetisk fetma
Licensbetalningar och
milstolpar för utveckling
Royalty- och försäljningsmilstolpar
• Utvecklingsstöd
Licensbetalningar och milstolpar för utveckling
Royalty- och försäljningsmilstolpar
Produktutvärderingar i ett tidigt skede
Utveckling och kommersia-
lisering av innovativa specia-
listläkemedel i egen regi
Preklinisk och klinisk utveckling
av nya läkemedelsprodukter
Produktspeciika licenser till
vår FluidCrystal-teknologi
Egen produktförsäljning
Produktförsäljning genom distributörer
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
Strategi för tillväxt och innovation

Kommersiell tillväxt 
Portfölj för tillväxt 
Aärsutveckling och partnerskap 
Bolagsutveckling 
Aärsmodell 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
3
SEK i uppskattad
marknadspotential för Buvidal
1
20+
SEK i uppskattad total
marknadspotential för CAM2029
i USA, Europa och Australien
2
Referenser
1. Företagets uppskattning.
2. Global Life Sciences report 2022; data on ile, företagets uppskattning.
För att maximera värdet av våra läkemedelsprodukter har vi etablerat
en skalbar kommersiell infrastruktur med inriktning på specialist-
läkemedel, inklusive vår ledande behandling för opioidberoende i
Europa och Australien, samt andra terapiområden med passande
marknadsdynamik och en koncentrerad förskrivarbas.
Den totala marknadspotentialen för Camurus marknadsförda
produkter och produktkandidater i sen utvecklingsfas upp-
skattas till mer än 23 miljarder SEK per år.
miljarder
miljarder
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Opioidberoende
OPIOIDBEROENDE  ÖVERSIKT
Opioidberoende är en allvarlig, kronisk återfallssjukdom med stor
verkan på alla delar av personers liv.
1
Opioider anses orsaka den största
samhällsbördan av alla droger och representerar en stor utmaning
för sjukvården.
2-4
10
personer i USA
uppges missbruka
opioider, varav ungefär 1,4 miljoner
står på behandling
5,
6
74%
av dödliga överdoser i Europa
orsakades av opioidöverdoser
2
1,4
miljoner
miljoner
högriskanvändare av opioider
i Europa och Australien, varav endast
hälften erhåller medicinsk behandling
2,4
Referenser:
1. Strang J., et al. Nat Rev Dis Primers. Jan 9;6(1):3, 2020.
2. European Drug Report 2022.
3. Cohen SP, et al. Lancet. 2021;397(10289):2082-97.
4. NOPSAD data Australien
5.Symphony Health och företagets uppskattning
6. https://www.samhsa.gov/data/release/2020-national-
survey-drug-use-and-health-nsduh-releases
20
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 OPIOIDBEROENDEOPIOIDBEROENDE, PATIENTBERÄTTELSE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Cullan växte upp under bra familjeförhållanden
i Cardi, Wales. I mitten av sin tonårsperiod
provade han som många andra tonåringar can
-
nabis. Han blev storrökare, det ena ledde till det
andra och två år senare var han beroende av
heroin. Idag stödjer han andra som påbörjar
behandling med Buvidal och har även sin egen
podcast för få bort stigmatisering och visa att det
inns ett liv efter missbruk.
Under barndomen kämpade Cullan med olika
psykiska problem – ångest, hetsigt tempera
-
ment, snabba humörsvängningar och paranoia,
vilket ledde till tvångshandlingar som kom till
uttryck i ritualer. "Jag gick direkt in i ett tungt
cannabismissbruk, vilket blev en dimridå för
mina psykiska problem. Från att ha varit konstant
orolig, haft panik och rusat i hundra kilometer i
timmen, till att röka cannabis som tog bort det –
jag blev besatt.”, berättar han. Sedan eskalerade
allt. Han rökte heroin för första gången och var
snabbt beroende av opioider.
Cullan
patient, Buvidal
Jag vill visa att det inns ett
liv efter droger. Det är det
jag verkligen brinner för.
21
22
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 OPIOIDBEROENDEOPIOIDBEROENDE, PATIENTBERÄTTELSE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Cullan fortsatte intala sig själv att han hade allt
under kontroll. "Jag sa till mig själv – jag har tak
över huvudet, är snyggt klädd, borstar tänderna
och har lickvän. Men när jag en dag vaknade upp
och var riktigt dålig efter att ha rökt heroin i fyra
dagar insåg jag att jag var fast.”
För att inansiera sitt missbruk blev han en pro
-
fessionell snattare och reste över hela Wales och
England för att stjäla. "Det kunde bara gå i en
riktning och jag åkte in och ut ur fängelset. Jag
var fast i den cykeln i 12 år; fängelse – metadon –
stöld – heroin – crack – fängelse – metadon – det
pågick konstant, fram till 2020.”
Det var 2020, mitt under nedstängningarna på
grund av covid-19-pandemin, som livet plötsligt
förändrades. En av Cullans bästa vänner gick bort
och samma dag åkte han själv akut in till sjukhuset
med sepsis och lunginlammation. "Mina lungor
var kassa efter alla år av rökning och jag visste att
jag vara nära gränsen då kroppen började ge upp",
säger han. På sjukhuset ick han ett val – fortsätta
med metadon och hämta ut sin medicin varje dag,
eller prova Buvidal. Han valde det senare. "Och jag
har inte ångrat mig. Men det handlar inte bara om
medicinen, du måste ändra dig själv också.
För mig var Buvidal den pusselbit som saknades i
mitt liv.”
I dag har han varit drogfri i två år och stödjer
andra som är på samma resa. "Att sluta missbruka
opioider är en känslomässig berg-och-dalbana.
Dina känslor kommer tillbaka, lukten kommer
tillbaka. Det är en känslig tid och du vill hela tiden
förvissa dig om att du kommer att må bra, både
fysiskt och mentalt. Under den resan behöver
man vägledning av någon som har varit i samma
situation.”
Just nu förbereder Cullan för att tillsammans
med ett par andra starta ett mentorprogram som
stöd för personer som påbörjar behandling med
Buvidal – ett arbete som kommer att dra igång
under 2023.
Sedan Cullan slutade med droger har han
börjat med en egen podcast "The Central Club"
för att dela med sig av sina egna och andras
erfarenheter. "Vad jag verkligen brinner för är
att jobba mot förutfattade meningar och stigma
som starkt påverkar människors mentala hälsa.”
I sin podcast kombinerar han sitt engagemang
med styrkan av det talade ordet, ”att få män
-
niskor att dela med sig av sina berättelser och
I sin podcast kombinerar Cullan sitt
engagemang med styrkan av det talade ordet,
att få människor att dela med sig av sina
berättelser och få andra att förstå att de inte
är ensamma i sina upplevelser”
”För mig var Buvidal den
pusselbit som saknades
i mitt liv.
få andra att förstå att de inte är ensamma i sina
upplevelser”, förklarar han. "Det har varit en
fascinerande resa och det är otroligt vilka männi
-
skor jag har fått träa – fotbollsspelare i Premier
League, professionella idrottsstjärnor, kända
musiker, skådespelare, kriminella, beroende som
har kommit ur sitt missbruk, Wales försteminister."
"Även om jag intervjuar någon om något helt
annat än droger, bidrar det till att arbeta mot bero
-
ende och stigmatisering. Jag vill visa att man kan
göra mer av sitt liv efter ett liv med droger. Det är
det jag verkligen brinner för.”
23
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 OPIOIDBEROENDEOPIOIDBEROENDE, SJUKDOMSÖVERSIKT
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Referenser
1. https://www.unodc.org/res/wdr2022/MS/WDR22_Special_Points.pdf
2. Strang J., et al. Nat Rev Dis Primers. 2020 Jan 9;6(1):3.
3. https://www.cdc.gov/stopoverdose/stigma/
4. Dematteis M., et al. Expert Opin Pharmacother. Dec;18(18):1987-1999.
5. https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/drug-overdose-data.htm
6. https://www.thefreedomcenter.com/accidental-overdose-the-leading-cause-of-death-under-50/
7. US to boost medication access to tackle opioid overdose crisis, Financial Times, 8 Nov, 2022.
https://www.ft.com/content/673db495-3d4f-498a-8c7e-c56699a39d0c, accessed March 2023.
8. European Drug Report 2022.
9. https://www.emcdda.europa.eu/system/iles/publications/13762/TD0221591ENN.pdhttps://assets.
publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/ile/882953/
Review_of_Drugs_Evidence_Pack.pdf
10. https://www.scotpho.org.uk/behaviour/drugs/data/availability-and-prevalence/
11. https://www.emcdda.europa.eu/system/iles/publications/13762/TD0221591ENN.pdf
12. Australia’s Annual Overdose Report 2022.
13. https://www.unodc.org/unodc/en/data-and-analysis/wdr-2022_booklet-3.html
Opioidberoende
1,4 miljoner högriskanndare av
opioider i Europa och Australien,
varav endast hälften får medicinsk
behandling för sitt beroende
5,10
Opioidberoende är en allvarlig, kronisk återfallssjukdom som kan
ha stor negativ påverkan på alla aspekter av en persons liv. Drygt
61 miljoner personer använde opioider för ickemedicinskt bruk
under 2020 – en sira som näst intill fördubblats under det senaste
decenniet.
1
Opioidberoende är ett globalt växande hälsoproblem som i hög
grad bidrar till mental ohälsa, arbetslöshet, kriminalitet, fängelse
-
stra, överföring av smittsamma sjukdomar, oavsiktliga överdoser
och dödsfall.
2
Utöver negativa hälso- och sociala konsekvenser och
hög dödlighet, är opioidberoende ofta förknippat med stort socialt
stigma och socialt utanförskap.
3,4
Symptom
Utöver drogbegär, abstinens och drogsökande
beteende, kan fysiska symptom på opioidbero
-
ende innefatta förändringar i sömnvanor, vikt-
minskning och nedsatt libido.
Diagnos
Opioidberoende kan diagnostiseras av en läkare
efter en formell bedömning baserad främst på
patientens historia och mönster av opioidanvänd
-
ning, såsom användning av heroin eller andra
olagliga eller receptbelagda opioider.
Behandling
Behandling och hantering av opioidberoende
behöver individualiseras och kan bestå av en
kombination av olika farmakologiska och psyko-
logiska insatser.
I USA pågår en överdoskris – ler än 107 000 amerikaner dog av
överdos under 2022 och av dessa uppskattas över 80 000 vara
relaterade till opioider.
5
Den stigande dödssiran har bidragit till
att den förväntade livslängden i USA idag är den lägsta på 25 år
och opioidöverdos är idag den ledande dödsorsaken för perso
-
ner under 50 år i USA.
6,7
I Europa inns över 1,3 miljoner personer med högriskanvänd-
ning av opioider, varav endast hälften får medicinsk behandling
för sitt beroende.
8-10
Fler än 9 000 européer dör årligen av drogre-
laterade överdoser och cirka 70 procent av dessa är relaterade till
användning av opioider.
8,11
I Australien dör i genomsnitt en person var järde timme av
överdos och cirka 900 av de årliga dödsfallen involverar opioider.
12
I Mellanöstern och Norra Afrika (MENA) uppskattas antalet
personer med opioidberoende till över 3 miljoner.
13
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Buvidal har sedan introduktionen på marknaden 2019 etablerat en ledande position
inom läkemedelsassisterad behandling av opioidberoende. Viktiga faktorer bakom
framgångarna är en robust och växande vetenskaplig evidensbas avseende behandlings-
eekt och andra positiva bidrag till patienter, sjukvård och samhälle. Buvidal inns nu
tillgängligt i 20 länder i Europa, Australien och MENA-regionen med ler än 36 000 patienter
i behandling vid slutet av 2022.
Ett nytt behandlingsparadigm
Buvidal
Buvidal (buprenorin) injektionsvätska, depotlösning används för
att behandla opioidberoende hos vuxna och ungdomar i åldern 16
år eller äldre, inom ramen för medicinsk, social och psykologisk
behandling.
1
Produkten inns tillgänglig som både vecko- och
månadsprodukt i lera olika dosstyrkor, vilket gör det möjligt att
skräddarsy behandlingen efter patientens individuella behov.
Buvidal ger både en snabb och långtidsverkande eekt, vilket
minskar abstinensbesvär och drogbegär. Genom att blockera eek
-
ten av andra opioider, kan produkten ge skydd mot återfall och
överdos.
2
Buvidal administreras endast av sjukvårdspersonal för att
säkerställa att rätt dos ges till rätt patient på vecko- eller månadsba
-
sis samt för att minska risken för läkemedelseläckage och oavsiktlig
exponering mot minderåriga. Patienten kan påbörja sin behandling
av opioidberoende med Buvidal från första dagen eller byta direkt
från daglig behandling med sublingualt buprenorin.
1
Kliniska studier och erfarenheter av Buvidal har visat på för-
bättrade behandlingsresultat, minskad behandlingsbörda, ökad
patientnöjdhet och förbättrad livskvalitet jämfört med sublingualt
buprenorin.
3
Innovativ behandling banar väg för uppdaterade
nationella drogstrategier och inansiering
Positiva erfarenheter från patienter och vårdgivare av Buvidal
samt andra fördelar i form av minskad risk för felanvändning och
resursbesparingar har resulterat i ett ökat intresse och använd
-
ning av Buvidal. Det har också bidragit till att lyfta behovet av
nya behandlingsalternativ för opioidberoende högre upp på den
politiska agendan och i vissa fall resulterat i ökad inansiering av
och tillgänglighet till behandling av opioidbeoende.
I England har en ny vårdstrategi tillkommit med målet att skapa
ett behandlingssystem för drogberoende i värdsklass.
4
I Skottland
har politiker beslutat om inansiering för att förbättra behand-
lingsvården, med 4 miljoner GBP öronmärkta för att utöka tillgån
-
gen till långtidsverkande behandling av opioidberoende.
5
Även
i Wales har inansiering för drogbehandling utökats med målet
att förbättra livet för människor med missbruk.
6
På marknader
utanför Storbritannien, såsom i Australien, har långtidsverkande
buprenorin etablerats som förstahandsval vid behandling av
opioidberoende i australiensiska fängelser.
7
24
OPIOIDBEROENDEBUVIDAL FÖR OPIOIDBEROENDE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Vidare visar nyligen utgivna publikationer att behandling med
långtidsverkande depå med buprenorin möjliggör besparingar i
hälsosystemet jämfört med daglig behandling med oralt metadon
eller sublingualt buprenorin.
8,9
Förändrat arbetssätt inom beroendemottagningar –
Exempel: Wales
Rondine Molinaro är Head of Operations för Gwent Drug & Alcohol
Project (GDAS) och Service User Lead för Kaleidoscope, en av
Wales ledande kliniker för support och behandling av drogbero
-
ende. Kaleidoscope var en av de första klinikerna att introducera
Buvidal i Wales 2019 och för närvarande har mottagningen cirka
150 personer som står på behandling med Buvidal. ”För vår per
-
sonal har tillgången till Buvidal haft stor betydelse. Många av våra
anställda arbetar under hög belastning och med väldigt komplexa
människor. I stort sett alla har en berättelse att dela med sig av om
hur någon patient de arbetat med har genomgått en betydande
och fantastisk förändring tack vare Buvidal. För mig säger det allt.”,
menar Rondine.
Möjligheter till och fokus på tillfrisknande
Då Buvidal ges som vecko- eller månadsdos slipper patienten tänka
på själva medicineringen och att dagligen behöva ta sig till kliniken
för övervakad dosering. Buvidal ger större frihet och gör det enklare
för patienter att fokusera på sitt tillfrisknande och andra viktiga
aktiviteter som arbete, studier och resor. Dessutom kan kliniken
spara resurser genom att minska övervakning och istället använda
tiden till kvalitativ vård.
10
Rondine ser lera andra fördelar med att slippa komma in till
kliniken varje dag eller stå i kö på apoteket för att få sin medicin:
”Det leder till bättre ekonomi, mer tid för familjen, möjlighet att delta
i stödgrupper – det vi inom vårt område kallar tillfriskningskapital.
Buvidal ger det.”, säger hon.
Rondine förklarar också hur långtidsverkande medicinering bidrar
till minskat stigma: ”Det handlar om värdighet och frihet. Att stå i kö
på ett apotek för att få en medicin i en stad där man känner alla som
går in och ut är väldigt ovärdigt. Människor vet direkt vad du får.
Och att behöva göra det varje dag begränsar verkligen ditt liv.”
Nya patientgrupper påbörjar behandling
Sedan produkten introducerades har många personer som tidigare
avstått behandling valt att påbörja behandling med Buvidal. Dessutom
har prioriteringar av vilka som kan komma i fråga för behandling
utvidgats: ”Det har överraskat mig hur många olika personer som fått
hjälp. Initialt använde vi Buvidal för den som påbörjade behandling.
I nästa steg människor som släpps ut ur fängelset, vilket är vettigt
eftersom majoriteten av dem som råkar ut för en överdos är personer
som frisläpps från fängelse. Sen gick vi vidare till hemlösa och män
-
niskor med komplexa behov, så kallade ´icke engagerade´, de som
ständigt faller ur behandling med daglig medicinering. På senare
Rondine Molinara
Head of Operations för Gwent Drug &
Alcohol Project och Service User Lead
för Kaleidoscope, Wales
25
OPIOIDBEROENDEBUVIDAL FÖR OPIOIDBEROENDE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
”I mitt perspektiv ger Buvidal
människor tillbaka både
värdighet och frihet.
26
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
tid har vi även personer i andra änden av behandlingsresan, de
som mår bra och inte vill komma in till kliniken eller bor långt bort.
Buvidal gör det mycket lättare.”
På kliniken har de sett en växande efterfrågan från personer som
vill påbörja behandling. ”Mycket beror de på vad de har hört från
andra i behandling. De har sett fantastiska saker hända med andra
patienter och vill också uppleva det”, berättar hon. ”Jag tror att det
inns en missuppfattning att de lesta som kommer hit, som går på
läkemedelsassisterad behanding för opioidberoende, inte vill ha en
förändring. Det faktum att du har alla dessa människor som ber om
att få behandling säger mig att de lesta människor vill förändras.
De behöver bara komma till den punkt där förändring är möjlig.”
Fortsatt stor tillväxtpotential
Under 2022 fortsatte Camurus öka tillgängligheten till Buvidal
genom nya marknadsgodkännanden i Libanon, Egypten och
Saudiarabien. I Belgien erhölls ett utökat pris- och ersättnings-
beslut, vilket möjliggör för behandling med Buvidal i samtliga
behandlingsmiljöer och distribution via apotek. I MENA-regionen
har Camurus tillsammans med regionala partners ansökt om
marknadsgodkännande i ett antal länder.
Ambitionen är att etablera Buvidal som en marknadsledande
produkt och förstahandsval för behandling av opioidberoende
för patienter i EU, Australien och MENA-regionen och att ler än
100 000 patienter ska vara i behandling med Buvidal år 2026.
OPIOIDBEROENDEBUVIDAL FÖR OPIOIDBEROENDE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
27
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 OPIOIDBEROENDEBUVIDAL FÖR OPIOIDBEROENDE
Referenser
1. Buvidal Summary of Product Characteristics (SmPC).
2. Walsh L., et al. JAMA Psychiatry. 2017;74(9):894-902.
3. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
4. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/
uploads/attachment_data/ile/1079147/From_harm_to_hope_PDF.pdf
5. https://www.gov.scot/news/drug-related-death-statistics-2020/
6. https://www.gov.wales/sites/default/iles/publications/2019-10/
substance-misuse-delivery-plan-2019-22.pdf
7. Scott R., et al. Australian Psychiatry. 2022; 30(4): 498-502.
8. Ling R. et al. BMC Health Services Research, 2022; 22:1326.
9. Pedersen M. H., et al. Current Medical Research and Opinion. 29 Sep, 2022.
10. Middleton L., et al. Poster presentation. SSA Annual meeting.
Newcastle upon Tyne, 7-8 November 2019.
11. Buvidal® Peer-led Review: https://www.gdas.wales/Final-Buvidal-Review.pdf
* Brixadi™ är det amerikanska varumärket för Camurus produkt Buvidal®.
Produkträttigheterna till Brixadi i Nordamerika är licensierade till
Braeburn Inc. av Camurus AB.
Valda ord när patienter har blivit ombedda
att beskriva sin behandling med Buvidal:
11
Livsförändrande Sinnesfrid
Bästa behandlingen RÄDDADE MIG Bättre ekonomi
Omvälvande styrka INGEN MER SMÄRTA
Självförtroende
Frihet Fantastiskt
En bättre livsstil SNABB VERKAN
Bättre familjeliv REKOMMENDERAD
Mot ett marknadsgodkännande av Brixadi* i USA
I november 2022 skickade Camurus licenspartner Braeburn in
en uppdaterad registreringsansökan (NDA) till den amerikanska
läkemedelsmyndigheten (FDA) för Brixadi vecko- och månads
-
doser av buprenorin för behandling av opioidberoende i USA.
Ansökan var ett svar på begäran om ytterligare infomation (s.k.
CRL) som Braeburn mottagit från FDA i december 2021, relaterat
till kvalitetsbrister hos Braeburns amerikanska kontraktstillverkare.
NDA-ansökan för Brixadi accepterades för granskning av FDA och
ett måldatum för slutligt godkännande (PDUFA-datum) är satt till
den 23 maj 2023.
Buvidal life-cycle management
För att ytterligare stärka Buvidals position arbetar Camurus med
olika intiviativ för vidareutveckling av behandling med Buvidal,
exampelvis nya doser eller indikationer.
Utöver den godkända avändningen av Buvidal för behandling
av opioidberoende har CAM2038 (Buvidal) också studerats för
långtidsbehandling av kronisk smärta i patienter som tidigare
stått på opioider för behandling av kronisk smärta i minst tre
månader. Resultatet från studien, som sponsrats av Braeburn,
visade att CAM2038 resulterade i en signiikant lägre genom-
snittlig smärta jämfört med gruppen som ick placebo samt
daglig tillgång till en mindre mängd opioidläkemedel. Camurus
arbetade under 2022 med ansökningar till EMA i Europa och TGA
i Australien för att utöka indikationen för Buvidal att inkludera
kronisk smärta, men drog i början av 2023 tillbaka ansökningarna
baserat på EMA:s kommittee för humanläkemedels (CHMP:s)
rekommendation om mer data för att stödja användning i den
tänkta populationen av opioidbeoende patienter.
Baserat på positiva fas 3-resultat och kompletterade analyser
övervägs fortsatt klinisk utveckling av CAM2038 för behandling
av kronisk smärta, beaktande att den patientpopulationen som
ändringsansökan avsåg redan har tillgång till Buvidal för behand-
ling av opioidberoende.
1
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
28
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 OPIOIDBEROENDEEVIDENSBAS FÖR BUVIDAL
Utvalda vetenskapliga publikationer 2022
1. The Impact of Stigma on People with Opioid Use Disorder, Opioid
Treatment, and Policy. Cheetham A., et al. Subst Abuse Rehabil. 2022;13:1-2.
2.
Comment passer de la méthadone à la buprénorphine d’action prolongée?
How to switch from methadone to long-acting buprenorphine?
Touzeau D.,
et al.
Le Courrier des Addictions 2022;24(5);23-25.
3. Long-acting injectable buprenorphine for opioid use disorder:
A systematic review of impact of use on social determinants of health.
Martin E.,
et al.
J Subst Abuse Treat. 2022 Aug;139:108776.
4. Coming of age: 21years of providing opioid substitution treatment within
an Aboriginal community-controlled primary health service. Freeburn B.,
et al. Drug Alcohol Rev. 2022;41(1):260-264.
5. Long-acting depot buprenorphine in people who are homeless: Views
and experiences. Matheson C.,
et al.
J Subst Abuse Treat. 2022;108781.
6. Patient perspectives on depot buprenorphine treatment for opioid
addiction – a qualitative interview study. Johnson B.,
et al.
Subst Abuse Treat Prev Policy. 2022;17:40.
Sedan lanseringen av Buvidal har den vetenskapliga evidensbasen fortsatt att växa.
Under 2022 publicerades lertalet vetenskapliga artiklar som belyser både patienters
erfarenheter av Buvidal, behandling inom kriminalvården, bland hemlösa och Buvidal
ur ett hälsoekonomiskt perspektiv. Vidare hölls över 50 presentationer på mer än
20 olika ledande vetenskapliga konferenser.
Växande evidensbas för Buvidal
7. Kamini, a little recognised source of illicit opioid: A case series of
12 patients. Khan T.,
et al.
Drug Alcohol Rev. 2022;41(6):1404-1407.
8. Opioid Substitution Treatment in Prisons: Comparison of Cost of
Buprenorphine Depot with other Medications – a Health-Economic
Calculation. Stöver H.,
et al.
Gesundheitswesen. 2022 Aug 3.
9. Long-acting injectable buprenorphine – ‘best practice’ opioid agonist
therapy for Australian prisoners. Scott R.,
et al.
Australas Psychiatry.
2022;30(4):498-502.
10. Comparison of the characteristics of patients treated with sublingual vs.
long-acting injectable buprenorphine formulations for treatment of
opioid use disorder: A retrospective cohort study. Nayer C.,
et al.
Australas Psychiatry. 2022;30(6):754-758.
11. Administration and patient-incurred costs associated with opioid
agonist treatment in Norway. Pedersen, MH,
et al.
Curr Med Res Opin.
2022;11:1959-1965.
12. Depot buprenorphine asanopioid agonist therapy inNew South Wales
correctional centres: acosting model. Ling R.,
et al.
BMC Health
Services Res. 2022;22:1326.
13. Case series on treatment of dependence to Kamini Vidrawan Ras
with opioid substitution therapy. Naren T.,
et al.
J. Drug Alcohol Rev.
2022;41(6):1408-1411.
Presentationer vid vetenskapliga konferenser 2022
Maj 11-12 IOTOD Virtuell
Maj 20-22 EUROPAD Pisa, Italien
Jun 3-4 Dual Pathology Catelo Branco, Portugal
Jun 4-7 EPA 2022 Virtuell
Jun 7-9 ALBATROS Paris, Frankrike
Jun 11-15 CPDD Minneapolis, USA
Jun 30-Jul 2 Interdiziplinärer Kongress
für Suchtmedizin
München, Tyskland
Okt 4-7 ISAM Valetta, Malta
Okt 6-8 Socidrogalcohol Teneria, Spanien
Okt 9-12 APSAD Darwin, Australien
Okt20-21 RCGP Secure Environments Birgmingham, Storbritannien
Okt 27-29 Dual Disorders Madrid, Spanien
Nov 1 AATOD Baltimore, USA
Nov 3-5 SESP (Prisons) Cádiz, Spanien
Nov 4-6 DGS Kongress Berlin, Tyskland
Nov 10 AMERSA Boston, USA
Nov 17 APHP Paris, Frankrike
Nov 24-25 Lisbon Addictions Lissabon, Portugal
Nov 30-Dec 3 CFP Congrès français
de psychiatrie
Lille, Frankrike
Dec 1-2 Gefängnis-Medizintage Frankfurt, Tyskland
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
Opioidberoende, patientberättelse 
Opioidberoende, sjukdomsöversikt 
Buvidal för opioidberoende 
Evidensbas Buvidal 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
En sällsynt sjukdom är en sjukdom som drabbar ett litet antal människor
jämfört med den totala populationen. Sällsynta sjukdomar är ofta genetiskt
kopplade, kroniska och livshotande. Fler än 400 miljoner människor – eller
cirka sex procent av jordens befolkning – lever med en sällsynt sjukdom.
1,2
Det tar i genomsnitt mer än fyra år att få en diagnos och det inns idag
endast eektiv behandling för fem procent av alla sällsynta sjukdomar.
2,3
400
5% 4år
Endast 5% av alla
sällsynta sjukdomar har
en eektiv behandling
2
Det tar i genomsnitt mer än
fyra år att få en diagnos för en
llsynt sjukdom
3
Fler än 400 miljoner människor eller
cirka sex procent av jordens befolkning
lever med en sällsynt sjukdom
1,2
Sällsynta
sjukdomar
SÄLLSYNTA SJUKDOMAR  ÖVERSIKT
29
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Referenser:
1. de Vrueh R., et al. Priority medicines for Europe and
the world: “A public health approach to innovation.
” WHO Background Paper 6.19. Rare Diseases; 2013.
2. Global Genes, RARE Disease Facts: https://
globalgenes.org/rare-disease-facts/. Åtkomst mars 2023.
3. Rare Disease UK (2019). Illuminating the Rare Reality,
London: Genetic Alliance UK. https://www.raredisease.
org.uk/wp-content/uploads/sites/7/2019/02/
Illuminating-the-rare-reality-2019.pdf. Åtkomst mars 2023.
miljoner
30
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Referenser
1. Melmed S., et al. Causes and clinical manifestations of acromegaly,
UpToDate, last updated May 2020, accessed Dec 2022
2. Melmed S., et al. Diagnosis of acromegaly, UpToDate,
last updated Dec 2021, accessed Dec 2022
3. AACE Acromegaly Guidelines, Endocr Pract. 17(4):11, 2011.
4. Holdaway IM, et al. Pituitary. Jun;2(1):29-41, 1999.
5. Lavrentaki A., et al. Pituitary. 20(1):4-9, 2017
6. Crisafulli S., et al. Eur J Endocrinology. 185:251-263, 2021.
Akromegali är en sällsynt, långsamt progressiv och allvarlig sjukdom som i de lesta fall
orsakas av en tumör i hypofysen, som i sin tur leder till ett överskott av tillväxthormon.
Obehandlad kan sjukdomen leda till allvarliga symptom och ökad dödlighet.
Akromegali är en kronisk sjukdom som kan innebära en avsevärd belastning för patienten
– både fysiskt och psykiskt.
Akromegali
Kliniska kännetecken för akromegali inkluderar gradvisa föränd-
ringar i utseendet, såsom förstorade händer, fötter och förändrade
ansiktsdrag. Andra fysiska problem omfattar onormal tillväxt av
inre organ, exempelvis hjärtat, och symptom såsom huvudvärk,
synrubbningar, ledvärk, sömnproblem och metabola störningar
uppvisas hos många patienter. Utöver den fysiska påverkan kan
psykologiska symptom uppstå, till exempel förändringar i person
-
lighet och självkänsla, förvrängning av kroppsbilden, störningar i
relationer, socialt tillbakadragande och ångest eller depression.
Om akromegali inte behandlas är sjukdomen livshotande och
kopplad till förtidig död.
1-4
På grund av att symptomen ofta utvecklas över lång tid tar det
i regel många år innan diagnosen ställs. Mediantiden från första
symptom till tidpunkten för diagnos ligger mellan 4,5-5 år.
5
Oftast
upptäcks akromegali när patienten är i 40-årsåldern och diag
-
nosen är lika vanlig hos män som kvinnor.
Prevalensen av akromegali uppskattas till 60 fall per miljon
människor, med en incidens om cirka fyra fall per miljon männis
-
kor och år.
6
För de lesta patienter rekommenderas i första hand kirurgisk
behandling. Kirurgi kan vara botande om tumören i hypofysen
avlägsnas helt, men ungefär hälften av alla akromegalipatienter
behöver medicinsk behandling för att kontrollera sjukdomen.
Uppskattningsvis 60 individer
per miljon har akromegali
6
SÄLLSYNTA SJUKDOMARAKROMEGALI, SJUKDOMSÖVERSIKT
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Symptom
Förstorade händer eller fötter
Förändrade ansiktsdrag
• Ledproblem
Muskelsvaghet och trötthet
Ångest och depression
• Huvudvärk
Svullnader i mjukvävnaderna
Överdriven svettning
• Sömnapné
• Synrubbningar
Diagnos
Diagnosen ställs oftast av en endokrinolog,
vanligen en hypofysspecialist (neuroendokrinolog),
även om remiss kan komma från läkare från en
rad medicinska specialiteter. Hos patienter med
symptom på akromegali ställs diagnosen genom
mätning av bland annat tillväxthormon samt
undersökning med magnetröntgen för att påvisa
tumör i hypofysen.
Behandling
Kirurgi och/eller medicinsk
behandling, ibland i
kombination med
strålbehandling.
31
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Efter ett långt arbetsliv som gruvarbetare och
senare polis i Washington DC är Ken numera pen
-
sionär. Under mer än 20 år av sitt yrkesverksamma
liv led han av så svår huvudvärk att han kräktes och
upplevde ständig ledvärk och extrem trötthet.
Under många år ick Ken en rad olika smärtstil
-
lande mediciner och andra läkemedel. Han blev
ombedd att stretcha innan träning och meditera
för att lindra stress, men ingenting hjälpte. Det tog
lång tid innan någon förstod vad som var fel. Vid
ett tandläkarbesök noterades att mellanrummet
mellan hans tänder blivit större och det blev vägen
till hans diagnos. ”Jag hade perfekta tänder men de
började lytta på sig. Tandläkaren tog en röntgen
-
bild och trodde att han kunde se en tumör i käken
och hänvisade mig till en öron-näsa-halsläkare. Vid
en magnetröntgen avslöjades en 1,4 cm stor tumör
i hypofysen. Det var då jag ick veta att jag hade
akromegali”, säger Ken. ”Jag hade aldrig hört talas
om sjukdomen. Det tog mig två veckor att bara lära
mig uttala namnet!”
Ken genomgick en operation för att avlägsna
tumören, men tyvärr kunde inte allt avlägsnas då
den växte kring halspulsådern. ”Det var den värsta
perioden i mitt liv”, erkänner han. ”Jag visste inte
vad som skulle hända. Skulle jag någonsin bli mig
själv igen? Skulle jag få tillbaka min energi och
slippa värk? Jag levde inte alls, bara existerade.”
Under lera månader ick han behandling men
eekten uteblev. Han sattes på en annan behand-
ling och efter några månader var hans IGF-1-nivåer
normaliserade. Hans nuvarande medicin behöver
blandas och förberedas innan den doseras och
måste förvaras i kylskåpstemperatur. När han reser
måste han därför ha med sig en kylväska. ”Det är
omständligt men ändå bättre än den tidigare behand-
lingen som gavs med en grov nål och gjorde ont."
Ken påpekar att trots att han mår mycket bät
-
tre idag är han inte botad. "Behandlingen hjälper,
men jag känner mig fortfarande dålig. Jag har kvar
tröttheten och ledvärken, har bytt ut båda knäna
och har problem med axlarna. Händerna värker,
tungan är förstorad och ansiktet är svullet. Behand-
lingen gör att jag inte förlorar ler år av mitt liv men
den får inte alla symptom att försvinna.”
”Tyvärr är läkare inte rustade för att diagnosti
-
sera sällsynta sjukdomar utan ser ofta på symptom
separat. De försökte hitta olika behandlingar för
huvudvärken, ledvärken och tröttheten – istället för
att se hela bilden. Med akromegali är det extremt
viktigt att få diagnosen tidigt – innan man fått
permanenta skador. Ju mindre tumör, desto större
chans att bli bra. Genomsnittstiden för diagnos är
12 år – och för mig tog det nästan 20 år.”
”Att leva med akromegali har lärt mig att inte
bry mig om småsaker, oavsett om det rör jobbet,
bilen, huset. Det viktiga är att man har hälsan i
behåll. Jag tar betydligt lättare på saker nu för
tiden. Att bli upprörd förändrar ingenting och gör
ingenting bättre”, påpekar Ken.
Ken
patient, akromegali
Det tog nästan 20 år för Ken att
få sin diagnos
SÄLLSYNTA SJUKDOMARAKROMEGALI, PATIENTBERÄTTELSE
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Under många år förstod
ingen vad som var fel.
Till slut noterade tand-
läkaren att Kens tänder
satt glesare. Det blev
vägen till Kens diagnos
– akromegali.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 SÄLLSYNTA SJUKDOMARCAM2029 FÖR AKROMEGALI
CAM2029 är Camurus innovativa långtidsverkande formulering av oktreotid framtagen för att
adressera medicinska behov hos patienter med akromegali samt två andra svåra sjukdomar.
CAM2029 utvecklas med målet att erbjuda patienter ett behandlingsalternativ som leder till
förbättrad sjukdomskontroll samt ökad bekvämlighet och livskvalitet jämfört med nuvarande
medicinska behandlingar.
Behandling av akromegali
med patienten i fokus
CAM2029
Begränsningar med nuvarande behandlingar
Förstahandsalternativet vid medicinsk behandling av akromegali är
injicerade somatostatinanaloger (SSA), oktreotid eller lanreotid, som
har en väl etablerad eekt- och säkerhetsproil. Produkterna ges i
muskeln eller djupt subkutant med en grov nål en gång i månaden och
vanligen av utbildad sjukvårdspersonal. Den nuvarande oktreotid-
produkten, Sandostatin® LAR®, kräver kylförvaring och måste bere-
das och blandas innan dosering. Andelen patienter som svarar
på behandling med nuvarande produkter (biokemisk kontroll) är
begränsad, cirka 50 procent eller lägre, beroende på studie.
1,2
Därutöver kan olika akromegalisymptom förekomma.
Nyligen har också en oral version av oktreotid introducerats.
Produkten administreras två gånger dagligen på fastande mage, en
timme före eller två timmar efter måltid, och har begränsad eekt
jämfört med injicerad SSA. Förutom dessa begränsningar är biotill
-
gängligheten av oktreotid mycket låg och kräver produkten långtids-
förvaring i kyl.
CAM2029 designad för bättre plasmaexponering,
behandlingseekt och minskad behandlingsbörda
Dr Joanna Spencer-Segal är endokrinolog och klinisk specialist-
läkare inom hypofyssjukdomar vid University of Michigan. Hon är
även lokal studieledare vid en av de kliniker som deltar i Camurus
pågående fas 3-program för CAM2029 i akromegali, ACROINNOVA.
Som studieledare är hon ansvarig för att rekrytera patienter samt
att övervaka registrering och behandling i studien. “Målet är att
kunna erbjuda våra patienter nya behandlingar som är mer eek
-
tiva, tolereras bättre och är enkla att administrera”, menar hon.
32
Dr Joanna Spencer-Segal (MD, PhD)
Michigan Neuroscience Institute,
University of Michigan, USA
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
33
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 SÄLLSYNTA SJUKDOMARCAM2029 FÖR AKROMEGALI
“SSA-baserade läkemedel har varit förstahandsbehandling under
många år, men ofta räcker inte dagens behandlingar till för att
normalisera tillväxthormonnivåerna och bli av med symptom. Det
största problemet är kanske bristen på autonomitet och att patien
-
terna inte kan ta sin medicin själva utan är hänvisade till att komma
in till kliniken för dosering, vilket är krävande och begränsande.
Dessutom är administrationen ofta smärtsam på grund av den stora
nålen. I mitt perspektiv adresserar CAM2029 behoven inom alla
dessa områden, genom förenklad dosering av en läkemedelssub
-
stans vi vet fungerar med en bra säkerhetsproil.”, fortsätter hon.
Ökad oktreotidexponering med potential
för förbättrad eekt
I kliniska studier har CAM2029 visat på både snabbare och en fem-
faldigt ökad exponering av oktreotid jämfört med den nuvarande
marknadsledande produkten Sandostatin LAR, med potential för
förbättrad behandlingseektivitet hos vissa patienter.
Kliniken vid University of Michigan är det primära remisscentret
för akromegalipatienter i delstaten Michigan, såväl som för vissa
närliggande stater som Ohio och Indiana. Teamet utför varje år
många operationer på tillväxthormonproducerande tumörer. ”Vi
ser många patienter med invasiva tumörer som är i stort behov
av tumörriktad behandling. Målet är förbättrad tumörkontroll och
kontrollerad hormonproduktion. Tumörkontroll är av vikt for icke
symptomatiska patienter eftersom de också löper risk för framtida
tumörtillväxt. Det är ett medicinskt behov som CAM2029 potenti
-
ellt skulle kunna tillgodose.”, menar Dr Spencer-Segal.
Möjlighet till självadministration
CAM2029 kommer att innas färdig för användning som injektions-
penna som förvaras i rumstemperatur, utan behov av tillblandning
eller temperering före dosering. Patienten kommer själv enkelt
kunna dosera produkten, vilket minskar behandlingsbördan för
både patienter och sjukvårdssystem. CAM2029 ges även som en
subkutan injektion med en nål som är betydligt tunnare och kortare
än nuvarande produkter på marknaden.
Dr Spencer-Segal har haft patienter som testat Camurus injek
-
tionspenna. ”Pennan har mottagits väl” menar hon. ”Det är en ny
formulering av en beprövad läkemedelssubstans, men här i en
Referenser
1. Carmichael JD, et al. J Clin Endocrinol Metab. 2014 May;99(5):1825-33.
2. Colao A., et al. Pituitary. 2016; 19: 235-247.
3. Pavel M., et al. Cancer Chemother Pharmacol. 2019 Feb;83(2):375-385.
4. Tiberg F., et al. Br J ClinPharmacol. 2015; 80(3): 460-472.
Nyckelegenskaper
Subkutan oktreotid med snabb och lång-
tidsverkande eekt
4
Cirka femfaldig ökning av plasmaexponering
av oktreotid med potential för gynnsamma
behandlingseekter
3,4
Färdig att använda i förfylld injektionspenna
och förfylld spruta för enkel självadministrering
Förvaring i rumstemperatur
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
form som är designad för självadministration, vilket automatiskt
öppnar nya möjligheter.”
CAM2029 Klinisk utveckling
CAM2029 har studerats i fem famgångsrikt avslutade kliniska
fas 1- och fas 2-studier
3,4
och ett registreringsgrundande
fas 3-program, ACROINNOVA, är under slutförande. De första
fas 3-resultaten väntas i juni 2023.
CAM2029 är också under utveckling för behandling av poly
-
cystisk leversjukdom (PLD) och gastroenteropankreatiska neuro-
endokrina tumörer (GEP-NET), se sidorna 35 och 41.
CAM2029 har beviljats särläkemedelstatus för behandling av
akromegali i EU och för behandling av PLD i USA.
CAM2029 utvecklas för ökad
patientbekvämlighet och
förbättrad behandlingseekt
34
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 SÄLLSYNTA SJUKDOMARCAM2029 AKROMEGALI KLINISK UTVECKLING
CAM2029 utvärderas för behandling av akromegali i ett pågående
fas 3-program, ACROINNOVA, med två registreringsgrundande fas 3-studier.
Under 2021 introducerades injektionspennan i programmet efter att en
bryggande fas 1-studie med förfylld spruta och injektionspenna avslutats.
CAM2029 Klinisk utveckling
ACROINNOVA 1
Fas 3-eekt- och säkerhetsstudien
1
är en randomiserad, dubbelblind,
placebokontrollerad studie, för att utvärdera eekt och säkerhet av
CAM2029 i patienter med akromegali som fram till studiestart behandlats
med långtidsverkande SSA. Studiedeltagare från USA och Europa rando
-
miseras till månadsvis behandling med antingen CAM2029 eller placebo.
Primära studiesyftet är att visa på bättre behandlingseekt för CAM2029
jämfört med placebo när det gäller biokemisk respons i form av IGF-1.
Utvärderar eekt och säkerhet av CAM2029 jämfört med placebo
Studielängd 24 veckor
72 patienter inkluderade
Primärt eektmått: normalisering av IGF-1 nivåer efter 6 månader
Status: aktiv, rekrytering avslutad
Övergripande studieresultat förväntas under första halvåret 2023
ACROINNOVA 2
Fas 3-långtidssäkerhetsstudien
2
är en öppen, multicenter-studie
med en behandlingsarm i nya delvis biokemiskt kontrollerade
patienter samt patienter överförda från ACROINNOVA 1.
Studie-
deltagarna behandlas månadsvis med CAM2029. Primära eekt-
måttet är karaktärisering av biverkningar under studieperioden.
Utvärderar långtidsäkerhet av CAM2029
Studielängd 52 veckor
76 nya patienter inkluderade utöver överförda patienter
från ACROINNOVA 1 upp till 140 patienter
Status: aktiv, rekrytering avslutad
Studie förlängd med ytterligare en 52 veckors
behandlingsperiod
Första studieresultat förväntas under andra halvåret 2023
1. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04076462?term=
Camurus&draw =1&rank=3.
2. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04125836?term=
Camurus&draw=2&rank=2.
34
I min roll som Clinical Program Director har jag två huvud-
uppgifter. Dels att i tätt samarbete med andra funktioner på
företaget säkerställa att ACROINNOVA-studierna går hand i
hand med kommande registreringsansökan och lansering,
dels att, som ansvarig Trial Manager, leda det interna kliniska
teamet och samordna externa team så att studierna designas,
utförs och avrapporteras på bästa sätt.
Under 2022 fokuserade vi främst på rekryteringen av
patienter till båda studierna och att stötta klinikerna. Största
milstolpen var att vi lyckades slutföra patientrekryteringen i
ACROINNOVA 1. Störst fokus under 2023 är att avsluta och
sammanställa studierapporter och annan dokumentation
som behövs för ansökan om marknadsgodkännande.
Målet med CAM2029 är att kunna erbjuda en produkt
som både är eektiv, bekväm och patientvänlig – en produkt
som förbättrar patientens livskvalitet. Reaktionerna vi har
fått hittills via klinikerna är att administrationen upplevs som
enkel. Flertalet patienter i studierna har också valt att utnyttja
möjligheten att självadministrera i hemmet.
På Camurus upplever jag ett starkt driv och en vilja att
göra skillnad. Själv motiveras jag mycket av produktens
patientfokus. Det nära samarbetet med aktörer både internt
och externt engagerar i lera led och då kommer motiva
-
tionen lite av sig självt. Det är också en styrka inom Clinical att
vi kan stötta varandra och utnyttja synergier i vårt arbete för
att driva alla studier framåt så eektivt som möjligt, eftersom
vi har lera studier med CAM2029 igång samtidigt.
Maria Harrie
Clinical Program Director
Screening Vecka 1 Vecka 24Vecka 24
Öppen behandlingsperiod
Patienter överförda
från HS-18-633
Delvis och
kontrollerade
patienter på
SoC
CAM2029 månadsdos
N
~
70
Screening Vecka 1 Vecka 24Dubbelblind
behandingsperiod
Kontrollerade
patienter på
SoC
Placebo
CAM2029 månadsdos
N
~
72
2:1
R
CAM2029 clinical program (HS-18-633 / HS-19-647)
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 SÄLLSYNTA SJUKDOMARCAM2029 FÖR POLYCYSTISK LEVERSJUKDOM PLD
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Behandling av symptomatisk
polycystisk leversjukdom
Polycystisk leversjukdom (PLD) är en sällsynt, genetisk och kronisk sjukdom som drabbar ungefär
1 på 100 000 personer.
1,2
Sjukdomen karaktäriseras av en progressiv tillväxt av cystor av olika storlek
i levern. Idag inns ingen godkänd farmakologisk behandling för symptomatisk PLD i EU eller USA.
CAM2029
PLD leder till en förstoring av levern som i sin tur orsakar smärtor
och obehag i buken, andnöd, tidig mättnadskänsla och så kallad
gastroesofageal relux (halsbränna och sura uppstötningar). Sjuk
-
domen kan också leda till sällsynta komplikationer såsom blöd-
ningar, infektioner och bristningar av levercystor.
3-6
Idag lever uppskattningsvis 37 000 personer i USA, EU4 och
Storbritannien med måttlig till svår symptomatisk PLD och bland
dessa patienter inns ett stort medicinskt behov av eektiva behand-
lingslösningar.
7
Kliniska studier har visat att somatostatinanaloger,
som oktreotid, kan minska eller stabilisera tillväxten av cystor,
sekretion av vätska och levervolym.
8,9
CAM2029 är en långtidsverkande formulering av oktreotid som
erbjuder snabb och långtidsverkande frisättning av oktreotid och
möjlighet till patientvänlig dosering med injektionspenna. Under
2022 startade Camurus en randomiserad, placebokontrollerad
fas 2/3-studie av CAM2029 för behandling av symptomatisk PLD.
Studien, med namnet POSITANO (POlycystic liver Safety and
eIcacy TriAl with subcutaNeous Octreotide)
10
, har till syfte att
utvärdera eekt och säkerhet av CAM2029 jämfört med placebo.
Det primära eektmåttet är förändring av levervolym jämfört med
baslinjen. Det sekundära eektmåttet i studien är förändringen i
symptom, uppmätt med Camurus egenutvecklade utvärderings-
Referenser
1. Gevers TJ, et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2013;10(2):101-8.
2. Leao RN, et al. BMJ Case Rep. 2014; 2014: bcr2013202003.
3. Abu-Wasel B., et al. World J Gastroenterol, 2013. 19(35): p. 5775-86.
4. Perugorria MJ, et al. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2014;11(12):750-61.
5. Neijenhuis MK, et al. United European Gastroenterol J. 2018;6(1):81-88.
6. Cnossen WR, et al. Orphanet J Rare Dis. 2014;9: 69.
7. Global Life Sciences report 2022; data on ile.
8. Gevers TJ, et al. Curr Opin Gastroenterol. 2011;27:294–300.
9. Garofalo C., et al. Sci Rep. 2021 Dec 6;11(1):23500.
10. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05281328.
11. https://www.accessdata.fda.gov/scripts/opdlisting/oopd/detailedIndex.cf
-
m?cfgridkey=836621
Nyckelegenskaper
Kan bli första godkända farmakologiska
behandlingen av PLD
Potential för reduktion och stabilisering av lever-
volym och cystor utan kirurgiskt ingrepp
Potential för förbättrad symptomkontroll och
livskvalitet
Enkel subkutan dosering av långtidsverkande
oktreotid med en förfylld injektionspenna
• Självadministrering
35
verktyg Polycystic Liver Disease Symptoms (PLD-S)*. Studien
beräknas inkludera närmare 70 patienter fördelade på kliniker
i USA och Europa. Vid positiva studieresultat skulle CAM2029
kunna bli den första eektiva farmakologiska behandlingen för
patienter med PLD. Utöver PLD undersöks i POSITANO även
behandlingseekten av CAM2029 på polycystisk njursjukdom
(ADPKD), vilken ofta är associerad med PLD och en betydligt
större indikation i antal patienter.
Den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA) har beviljat
särläkemedelsstatus för CAM2029 för behandling av PLD i USA.
* PLD-S är ett instrument utvecklat av Camurus för självrapportering
av symptom som orsakas av PLD
CAM2029 – potential
att bli första effektiva
farmakologiska behand-
lingen för patienter med PLD
36
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Sällsynta genetiska fetmasjukdomar
CAM4072
SÄLLSYNTA SJUKDOMARCAM4073 FÖR GENETISKA FETMASJUKDOMAR
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAM4072 är en veckodepå av MC4-agonisten setmelanotid som utvecklas av Camurus partner
Rhythm Pharmaceuticals för behandling av olika sällsynta genetiskt betingade fetmasjukdomar.
Läkemedelskandidaten baseras på Camurus FluidCrystal injektionsdepå och utvecklas för
att erbjuda patienter en enklare och bekvämare doseringsregim med möjlighet till förbättrad
behandlingsföljsamhet.
Rhythms korttidsverkande formulering av setmelanotid, Imcivree™,
godkändes i slutet av 2020 i USA och i mitten av 2021 i EU för
behandling av genetisk betingad fetma kopplad till brist på pro-
opiomelanokortin (POMC), proproteinkonvertas subtilisin/ kexin
typ 1 (PCSK1) eller leptinreceptor (LEPR).
1,2
Under 2022 utökades
marknadsgodkännandet av Imcivree i USA, EU och Storbritannien
till att även inkludera behandling av fetma och hunger associerad
med genetiskt betingat Bardet-Biedls (BBS) syndrom.
3-5
CAM4072 har framgångsrikt studerats i en fas 1-studie och en
fas-2-studie i personer med grav övervikt. De positiva resultaten
från fas 2-studien visade att behandlingseekten med veckopro
-
dukten är likvärdig med den som uppnås med dagliga injektioner
av setmelanotid.
6
Därutöver visade studien att CAM4072 tolere-
rades väl.
Under 2022 påbörjade Rhythm sitt fas 3-program för CAM4072
och i början på året doserades de första patienterna i en randomi-
serad, dubbelblind, fas 3-studie där patienter skiftats från daglig
medicinering med Imcivree. Syftet med studien är att utvärdera
setmelanotid veckodepå i patienter med genetisk fetmasjukdom,
inklusive BBS, som tidigare stått på daglig behandling av setmela
-
notid. Studien planeras inkludera 30 patienter, från 6 år och uppåt,
randomiserade i förhållandet 1:1 till behandling antingen med
veckodepå av setmelanotid och dagligt administrerad placebo,
eller med dagligt administrerad Imcivree och veckodepå med
placebo under en period på 13 veckor. Det primära eektmåttet
är andelen patienter utan viktökning efter att ha bytt från daglig
medicinering.
7
En andra fas 3-studie av CAM4072 i patienter med BBS som
inte tidigare har fått behandling med setmelanotid är planerad att
starta under 2023.
8
Referenser
1. https://ir.rhythmtx.com/news-releases/news-release-details/
rhythm-pharmaceuticalsannounces-fda-approval-imcivreetm.
2. https://ir.rhythmtx.com/news-releases/news-releasedetails/rhythm-
pharmaceuticals-announces-european-commission.
3. https://ir.rhythmtx.com/news-releases/news-release-details/
rhythm-pharmaceuticals-announces-fda-approval-imcivreer
4. https://ir.rhythmtx.com/news-releases/news-release-details/
rhythm-pharmaceuticals-announces-imcivreer-setmelanotide-granted
5. https://ir.rhythmtx.com/news-releases/news-release-details/
rhythm-pharmaceuticals-announces-vimcivreer-setmelanotide
6. https://ir.rhythmtx. com/news-releases/news-release-details/
rhythm-pharmaceuticals-announces-positiveresults-phase-2-study.
7. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05194124?term=Rhythm+
weekly+setmelanotide&draw=2&rank=1.
8. https://ir.rhythmtx.com/news-releases/news-release-details/
rhythm-pharmaceuticals-reports-third-quarter-2022-inancial
Veckodepå av setmelanotid
utvecklas för en förbättrad
behandlingsföljsamhet
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Behandling av PAH
och Raynauds fenomen
CAM2043
SÄLLSYNTA SJUKDOMARCAM2043 FÖR PAH OCH RAYNAUDS FENOMEN
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
Akromegali, sjukdomsöversikt 
Akromegali, patientberättelse 
CAM2029 för akromegali 
CAM2029 akromegali
klinisk utveckling

CAM2029 för polycystisk
leversjukdom

CAM4073 för genetiska
fetmasjukdomar

CAM2043 för PAH och
Raynauds fenomen

5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAM2043 är en långtidsverkande subkutan formulering av treprostinil baserad på Camurus
FluidCrystal depåteknologi. CAM2043 utvecklas som ett patientvänligt behandlingsalternativ för
patienter med pulmonell arteriell hypertension (PAH) eller Raynauds fenomen, sekundärt till systemisk
skleros. CAM2043 är utformad för att ges som en subkutan injektion med hjälp av en förfylld spruta
eller en injektionspenna. Dessa är färdiga att användas direkt och möjliggör självdosering.
Utöver att erbjuda mindre frekvent dosering utan behov av kon-
tinuerlig infusion, kan CAM2043 minska riskerna kopplade till
nuvarande parenterala produkter för PAH, såsom infusionsrelate
-
rade reaktioner eller behovet att ständigt bära en infusions-
pump. CAM2043 har utvärderats två kliniska studier:
En doseskalerande fas 1-studie som också omfattade repete
-
rad dosering och visade långtidsverkande frisättning och dospro-
portionell plasmaexponering av treprostinil lämpad för dosering
en gång i veckan, eller längre doseringsintervall.
Under 2022 avslutades och rapporterades resultaten från en
explorativ fas 2a-studie av CAM2043 för behandling av Raynauds
fenomen. Studieresultaten mötte inte det primära eektmåttet
men indikerade positiv behandlingseekt av CAM2043 avse
-
ende ökad hudtemperatur i ingrarna efter nedkylning samt en
statistisk och kliniskt relevant förbättring av den patientrapporte
-
rade behandlingseekten i form av Raynaud’s Condition Score*
(patientrapporterade utfallsmått).
Signiikant förändring Raynaud's
condition score (95% CI)
* En validerad 10-gradig skala för att gradera svårighet för patienter med Raynauds
fenomen. Patienterna ombeds att uppskatta hur svåra symptom de upplevde i
ingrarna och hur de uppfattade att Raynauds fenomen ensamt påverkade hur
de använde sina händer under dagen. Skalan används som patientrapporterade
utfallsmått i kliniska studier för Raynauds fenomen.
37
1
0
-1
-2
-3
-4
0
7 14
Dag efter engångsdosering CAM2043
Förändring från baslinjen
38
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Cancer är en grupp sjukdomar där celler i en speciik del av kroppen
xer och delar sig okontrollerat och potentiellt sprider sig till andra delar
av kroppen. Det inns ler än 200 olika typer av cancer, vilket idag är den
vanligaste dödsorsaken.
1,2
Ofta kan sjukdomsbördan reduceras genom
tidig upptäckt och behandling.
2
50%
av patienter med GEP-NET*
är initialt feldiagnostiserade med
till exempel känslig tarm (IBS),
gastrit eller ångest
3
är vanligare än både
hjärntumörer, äggstockscancer
och livmoderscancer
3
Cancer är den ledande
dsorsaken i världen
1,2
Cancer och
relaterade
sjukdomar
CANCER OCH RELATERADE SJUKDOMAR  ÖVERSIKT
Referenser
1. Australian Cancer Research Foundation. Types of cancer. https://
home. cancerresearch/types-of-cancer/.
2. World Health Organization. https:// www.who.int/news-room/
fact-sheets/detail/cancer. Åtkomst mars 2022.
3. INCA International Neuroendocrine Cancer Alliance. https://
incalliance.org/ncd-2022/campaign-messages/
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
GEP-NET, sjukdomsöversikt 
GEP-NET, patientberättelse 
CAM2029 för GEP-NET 
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
* gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
Neuroendokrina
tumörer (NET)
39
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 CANCER OCH RELATERADE SJUKDOMAR  GEPNET, SJUKDOMSÖVERSIKT
Gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer, GEP-NET, är
den vanligaste undergruppen av NET där tumören lokaliserats i mag-
tarmkanalen eller bukspottskörteln. GEP-NET kan vara både funk-
tionell och icke-funktionell, med eller utan symptom. Beroende på
tumörens placering, storlek och vilket hormon som utsöndras av
tumörcellerna, kan symptomen vara mycket varierande. De mest
signiikanta kliniska symptomen utgör tillsammans ett så kallat
karcinoidsyndrom som kan bestå av buksmärta och kramper,
svår diarré, hudrodnad och astmaliknande symptom. Ofta har en
person inga symptom alls förrän tumören börjat sprida sig, vilket
350 000 patienter i EU och USA
uppskattas ha GEP-NET
2,3
Neuroendokrina tumörer (NET) är ett samlingsnamn för en grupp långsamväxande cancer-
tumörer som härstammar från celler i det endokrina och nervsystemet och kan uppstå
på olika platser kroppen, inklusive lunga och buk. Det är en relativt sällsynt, kronisk och
livsbegränsande sjukdom som ofta diagnostiseras sent.
Neuroendokrina tumörer
gör sjukdomen svår att diagnostisera. Medelåldern vid diagnos
är 55-65 år och sjukdomen är lika vanlig hos kvinnor som män.
1
Incidensen och förekomsten av NET ökar stadigt i både Nord-
amerika, Asien och Europa, med högst ökning noterad i
Nordame-
rika och det inns idag uppskattningsvis 350 000 patienter
i EU och
USA med GEP-NET.
2,3
En av orsakerna till att sjukdomen ökar anses
vara ett bättre utnyttjande av sjukvårdsresurser, med
eektivare
och tidigare diagnostisering. Parallellt med tillgång till bättre
behandling har överlevnaden för patienter med GEP-NET förbätt
-
rats över tid.
2,4
Målet med behandling av GEP-NET är i första
hand att ta bort tumören via kirurgi. I nära hälften
av fallen som inte kan behandlas genom kirurgi
5
utgörs den medicinska standardbehandlingen av
somatostatinanaloger (SSA), såsom oktreotid och
lanreotid. Behandling med SSA har som syfte
att förhindra tumörtillväxt och spridning
av tumören samt lindra symptomen av en
okontrollerad hormonproduktion.
6
Symptom
• Hudrodnad
Diarré, magsmärtor
Astmaliknande symptom
Karcinoid hjärtsjukdom
Diagnos
Diagnos av NET baseras på kliniska symptom,
bilddiagnostik och biokemiska tester.
Behandling
Flera faktorer hjälper till att deiniera lämplig
behandling av NET, inklusive tumörernas
placering, invasivitet, hormonutsöndring och
spridning. Kirurgi utförs ofta antingen som
ett botemedel eller för symptomlindring.
I sekretoriska tumörer används SSA för att
lindra symptom genom att blockera frisättning
av hormoner.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
GEP-NET, sjukdomsöversikt 
GEP-NET, patientberättelse 
CAM2029 för GEP-NET 
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Referenser
1. Boudreaux JP, et al. Pancreas. 39(6):753-766, 2010.
2. Das S., et al. Curr Oncol Rep. 2021;23(4):43.
3. Sandvik O., et al. Br J Surg. 2016;103(3):226-32.
4. Dasari A., et al. JAMA Oncol. 2017;3(10):1335-1342.
5. Globe Life Sciences rapport 2022, data on ile.
6. Díez M., et al. Ann Gastroenterol. 2013; 26(1): 29-36.
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 CANCER OCH RELATERADE SJUKDOMAR  GEPNET, PATIENTBERÄTTELSE
Kath
patient, GEP-NET
Det tog lång tid för Kath att få rätt diagnos. "Jag
visste att något inte stämde och det hade pågått i
lera år, men istället för att titta på helheten fokus
-
erade läkarna på enskilda symptom”, minns hon.
Först diagnostiserades hon med irriterad tarm
(IBS), senare opererades hon för sammanväxt i
buken och sattes på glutenfri diet, men symp
-
tomen fortsatte att förvärras. ”Jag var på toaletten
hela tiden. Det var fruktansvärt genant, speciellt
på jobbet. Jag rusade till närmaste toalett och
satt sedan och hoppades att ingen skulle komma
in.”, berättar hon. Det förstörde hennes liv, både
yrkesmässigt och socialt. ”Vi kunde inte gå någon
-
stans eller göra någonting. Livet var hemskt."
Hon remitterades till en endokrinolog och via
lera undersökningar och titthålskirurgi diagnos
-
tiserades hon till slut med GEP-NET. På grund av
tumörernas placering var det inte möjligt att oper
-
era och istället ordinerades hon medicinsk be-
handling med långtidsverkande SSA. "Det tog ett
tag att vänja sig på grund av de initiala biverkning
-
arna som de lesta patienter upplever, men
behandlingen blev en livräddare."
Två år efter sin diagnos förvärrades symp
-
tomen igen med konstant trötthet, ler toalett-
besök och svåra perioder av uppsvälldhet och
kramper med extrem smärta. Efter sådana
perioder tog det dagar att återhämta sig. Hon
genomgick lutetiumterapi (PRRT*) och för två år
sedan ökades även doseringsfrekvensen av SSA
från var järde till var tredje vecka för att minska
genombrottssymptom. "Även om nuvarande
injektionsbehandling kan vara obekväm är det
ändå ett mycket lågt pris att betala för att slippa
symptom."
När Kath ick sin diagnos slutade hon arbeta
och valde istället att engagera sig i NCUK – en
ideell organisation för personer med neuroen
-
dokrina cancertumörer i Storbritannien som
arbetar med att stödja patienter och för att öka
medvetenheten om sjukdomen hos allmänheten.
Som en del av en nationell insamlingskampanj
gjorde hon och andra patienter under en och
samma dag ett fallskärmshopp. "Jag har alltid
velat hoppa fallskärm och jag älskade det – trots
att jag ick betala för det efteråt på grund av
adrenalinkicken. Som GEP-NET-patient klarar du
inte av det särskilt bra. Men det var fantastiskt och
helt klart värt det."
"Jag brukar beskriva mitt liv med GEP-NET som
att 'det är som att sitta på en tidsinställd bomb'.
Alla hanterar det olika. Själv tror jag att det hjälper
med en positiv inställning så kan du enklare han
-
tera din sjukdom och få en bättre livskvalitet."
r Kath ick sin NET-diagnos tog
livet snabbt en annan vändning
* PRRT = Peptide receptor radionuclide therapy
- målsökande strålbehandling av tumörer
40
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
GEP-NET, sjukdomsöversikt 
GEP-NET, patientberättelse 
CAM2029 för GEP-NET 
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Se Kaths fallskärmshopp:
https://www.youtube.com/watch?v=b8zlWBXw2BQ
Kath ick sin diagnos
sommaren 2015 när
hon var 53 år.
Med fyra barn,
barnbarn och ett
jobb som innebar mycket
resande tog livet
en annan vändning.
41
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 CANCER OCH RELATERADE SJUKDOMAR  CAM2029 FÖR GEPNET
Potential att bli ny standard-
behandling av GEP-NET
För många patienter med neuroendokrina tumörer i buken, GEP-NET, spänner
behandlingen över många år. CAM2029 är Camurus långtidsverkande depå av
oktreotid som utvecklas med målet att förbättra tumörkontroll, behandlings-
bekvämlighet och livskvalitet för patienter jämfört med dagens medicinska
förstahandsval vid GEP-NET.
Betydande begränsningar med nuvarande mediciner
Den medicinska standardbehandlingen för GEP-NET utgörs av
somatostatinanaloger (SSA), oktreotid eller lanreotid. Dessa medi
-
ciner binder till receptorer på tumörcellerna samt hämmar överpro-
duktionen av hormoner vilket motverkar tumörtillväxt och minskar
symptom. Efter en längre tid på standardbehandling med SSA kan
eekten avta vilket kan leda till symptom och tumörprogression. Det
betyder att patienter måste övergå till aggressivare behandlingar
som strålning eller kemoterapi vilka kan ha mycket negativ inverkan
på patienters allmänhälsa och livskvalitet.
Dr Jaume Capdevila är medicinisk onkolog vid Vall d’Hebron Uni
-
versity Hospital och Teknon Cancer Institute i Barcelona, Spanien.
Dr Capdevila och hans team möter årligen 120-150 nya patienter
med GEP-NET och trots att dagens standardbehandling överlag
fungerar väl, ser han ett stort behov av nya behandlingar: ”Nästan
alla patienter påbörjar sin behandling med en somatostatinanalog.
De kan ge en del systemiska och lokala biverkningar, men de är som
regel milda i förhållande till andra behandlingar. När sjukdomen
tilltar rekommenderas kemoterapi eller riktad stålningsterapi med
lutetium (PRRT*) med kraftiga biverkningar och påverkan på patien
-
ter. Så vi vill förlänga den inledande fasen med SSA-behandling så
långt som möjligt. Idag tar det i snitt cirka två år innan man behöver
komplettera med kraftigare behandling. Om vi skulle kunna förlänga
det till kanske tre eller fyra år skulle det vara mycket bättre.”, menar
Dr Capdevila.
Ytterligare begränsningar är hantering och administration av
dagens tillgängliga långtidsverkande SSA-produkter. Dessa måste
förvaras i kylskåp och injiceras intramuskulärt eller djupt subkutant
CAM2029
Dr Jaume Capdevila
Medicinisk onkolog vid Vall d’Hebron
University Hospital och Teknon Cancer
Institute i Barcelona, Spanien.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
GEP-NET, sjukdomsöversikt 
GEP-NET, patientberättelse 
CAM2029 för GEP-NET 
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
42
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 CANCER OCH RELATERADE SJUKDOMAR  CAM2029 FÖR GEPNET
med hjälp av grova injektionsnålar. Möjligheten för patienten att
dosera produkten själv är begränsad på grund av behandlingsre
-
kommendationer samt komplex beredning och lång injektionstid,
vilket innebär frekventa sjukhusbesök för patienten.
CAM2029 hög biotillgänglighet med potential
för bättre behandlingseekt
En potentiell fördel med CAM2029 är en mycket högre biotillgäng-
lighet av oktreotid, vilket ger en betydligt högre exponering av den
aktiva substansen jämfört med den nuvarande marknadsledande
produkten, Sandostatin® LAR®. Den högre exponeringen innebär
att CAM2029 har potential att förbättra behandlingseekten och
därigenom förlänga tiden innan sjukdomsprogression.
Tidigare kliniska studier har visat att en ökad exponering av
oktreotid, högre än vad som uppnås med nuvarande godkända
läkemedel, har potential att förbättra sjukdomskontroll hos
patienter med GEP-NET.
1,2
CAM2029 har studerats i fem avslutade kliniska fas 1- och
fas 2-studier.
3,4
Det primära målet med den pågående fas-studien,
SORENTO
5
är att att visa på ökad progressionsfri överlevnad med
CAM2029 jämfört med nuvarande standardbehandlingar, oktreotid
LAR och lanreotid ATG.
Dr Capdevila är medlem av styrkommittén för SORENTO och är
även lokal studieledare på sin klinik. ”Att ha förbättrad progressions
-
fri överlevnad som primärt eektmått, som vi har inom onkologin,
är ambitiöst”, menar han. "Jag är intresserad av att se om den
ökade biotillgängligheten av oktreotid leder till bättre tumör-
kontroll. Jag är ganska säker på att vi kan göra det bättre än vad vi
gör med godkända läkemedel."
CAM2029 injektionspenna för
enkel självadministrering
CAM2029 kommer att innas tillgänglig som injektionspenna eller
förfylld spruta, båda med betydligt tunnare och kortare injektions
-
nål jämfört med dagens standardbehandlingar. Injektionspennan
är utvecklad för enkel självadministration, vilket kan bidra till ökad
självständighet för patienten och minska behandlingsbördan både
för patienten och sjukvårdssystemet. Ökad frihet och bekvämlighet
för patienten är enligt Dr Capdevila en stor fördel: ”Möjligheten till
enkel självadministrering skulle kunna ha klart positiv inverkan på
patienters livskvalitet.”, menar han. ”Behandlingen är inte på mark
-
naden än, men när du ser patienternas ansikten, ser du att de inte är
rädda att administrera injektionen själva. Patienterna har visat mig
hur de själva administrerar produkten utan problem. Det är en stor
fördel och mycket lovande.“
CAM2029 kan även förvaras i rumstemperatur och är klar att
användas direkt utan behov av tillblandning eller temperering före
administrering.
CAM2029 potential för ny standardbehandling
För CAM2029 ser Dr Capdevila två stora fördelar: ”Första fördelen
är tydlig – den är lättare att administrera och vi ser mindre lokala
biverkningar. Den andra är, att vi med CAM2029 har en mycket
högre exponering för oktreotid, vilket kan förbättra inte bara sjuk
-
domssymptomen, utan kanske också, det vi hoppas kunna påvisa,
ökad progressionsfri överlevnad. Om studien är positiv kommer vi
att ha en ny standardbehandling.”
CAM2029 är också under utveckling för behandling av akromegali
och polycystisk leversjukdom, se sidorna 32 och 35.
Referenser
1. Sharp AJ, et al. European Endocrinology. 2020;16(2):93-95.
2. Diamantopoulos LN, et al. Neuroendocrinology. 2021;111(7):650-659.
3. Pavel M., et al. Cancer Chemother Pharmacol. 2019 Feb;83(2):375-385.
4. Tiberg F., et al. Br J ClinPharmacol. 2015; 80(3): 460-472.
5. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/ NCT05050942?cond=NCT05050942&draw=2&rank=1
Nyckelegenskaper
Subkutan dosering med snabb och
långtidsverkande exponering av oktreotid
4
Cirka femfaldig dosjusterad plasmaexponering
av oktreotid jämfört med octreotid LAR
Utvärderas för förlängd progressionsfri
överlevnad jämfört med standardbehandling
Enkel självadministration med förfylld
injektionspenna
Förvaring i rumstemperatur
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
GEP-NET, sjukdomsöversikt 
GEP-NET, patientberättelse 
CAM2029 för GEP-NET 
CAM2029 GEP-NET klinisk utveckling 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
* PRRT = Peptide receptor radionuclide therapy
- målsökande strålbehandling av tumörer
CAM2029 utvärderas
för ökad progressionsfri
överlevnad och behandlings-
bekvämlighet för patienter
med GEP-NET
43
INTRODUKTIONOM CAMURUSCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 CANCER OCH RELATERADE SJUKDOMAR  CAM2029 FÖR GEPNET
CAM2029 i GEP-NET utvärderas i en pågående fas-3 studie,
SORENTO (Subcutaneous Octreotide Randomized Eicacy in Neuroendo-
crine TumOrs).
1
Studiens primära mål är att visa på ökad progressionsfri
överlevnad med CAM2029 jämfört med nuvarande standardbehandlingar.
CAM2029 Klinisk utveckling
43
Jag började på Camurus 2019 som Clinical Program Director
där jag huvudsakligen har ansvar för planering och kliniskt
utförande av vår fas-3-studie SORENTO. Mitt fokus är fram
-
för allt samarbeten med kliniska kontraktspartners (CROs),
studiens styrkommitté och deltagande kliniker, men även
patientrekrytering, patientsäkerhet, budget och kvalitet.
Under 2022 jobbade vi intensivt med att stödja studie-
starten på deltagande kliniker i Europa, USA och Israel. Trots
att många sjukhus fortfarande har begränsade resurser i
efterverkningarna av pandemin hade vi vid slutet av året
85 aktiva kliniker och 100 patienter inkluderade. Under 2023
fokuserar vi på att aktivera resterande kliniker och rekrytera
återstående 200 patienter.
SORENTO är den största randomiserade studien med
somatostatinanaloger som genomförs i GEP-NET hittills och
studien har väckt stort intresse. Målet är att påvisa en bättre
behandlingseekt med CAM2029 jämfört med nuvarande
standardbehandling för att kunna fördröja sjukdomspro
-
gression och bibehålla livskvaliteten innan mer aggressiva
behandlingar måste sättas in.
I arbetet drivs jag av att ha en direktdialog med våra klini
-
ker och att se hur det hårda arbete vi lägger ner växer från
ett litet frö till ett stort träd som förhoppningsvis kommer
bära frukt framöver.
Jag har turen att jobba ihop med mycket kompetenta
kollegor med stor passion för sitt arbete. Camurus storlek är
i mina ögon en styrka – expertis och processer inns på plats,
samtidigt som företaget är tillräckligt litet för att möjliggöra
lexibilitet, snabba beslutsvägar och fullt fokus på projekten.
Lisa Hellström
Clinical Program Director
SORENTO
SORENTO är en registreringsgrundande, randomiserad, aktiv-kon-
trollerad fas 3-studie i patienter med metastaserad eller icke resek-
tabel GEP-NET. Det är den största randomiserade kliniska studien
av somatostatinanaloger som genomförts i patienter med GEP-NET.
Studien involverar närmare 100 kliniska centra i USA, Europa, Israel
och Australien. Målet är att randomisera 302 studiedeltagare till
behandling med CAM2029 eller aktiv komparator. Vid sjukdoms-
progression i den randomiserade delen erbjuds samtliga patienter
att fortsätta i en öppen förlängd del av studien med intensiierad
behandling med CAM2029.
Utvärderar eekt och säkerhet av CAM2029
jämfört med oktreotid LAR eller lanreotid ATG
Randomiseringsmålet är 302 patienter med metastaserad
eller icke resektabel GEP-NET, grad 1-3
Det primära eektmåttet är progressionsfri överlevnad (PFS),
utvärderarat efter 194 händelser av sjukdomsprogression
Inkluderar lera patientrapporterade eektmått
Patientrekryteringen i studien beräknas avslutas under 2023
1. https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05050942?-
cond=NCT05050942&draw=2&rank=1
Subcutaneous Octreotide Randomized
Eicacy in Neuroendocrine TumOrs
Screening Dag 1 Utläsning
eektmått
Uppföljning
överlevnad
Aktiv komparator
CAM2029
R
jlighet att byta till
CAM2029 (om primära
effektmått uppnåtts)
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
GEP-NET, sjukdomsöversikt 
GEP-NET, patientberättelse 
CAM2029 för GEP-NET 
CAM2029
GEP-NET
klinisk utveckling 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
N=302
1:1
44
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Teknologi och
partnerskap
TEKNOLOGIFLUIDCRYSTAL TEKNOLOGIPLATTFORM
FluidCrystal
Långtidsfrisättning av
läkemedelssubstanser
Camurus unika FluidCrystal-teknologi har validerats genom ler än 25 kliniska studier och lera
marknadsgodkännanden, inklusive Buvidal. FluidCrystal är väl testat kommersiellt och vid utgången
av 2022 hade långt över en miljon doser av produkter eller produktkandidater baserade på
FluidCrystal administrerats till patienter runt om i världen.
Långtidsfrisättning med möjlighet
till självadministrering
Teknologin inkluderar en lytande formulering av lipider och aktiv
läkemedelssubstans som enkelt kan administreras med hjälp av
en konventionell förfylld spruta eller med en injektionspenna, med
vilken man undviker komplicerade blandningssteg. Vid administre
-
ringen bildas en läkemedelsdepå.
Läkemedelsdepån ger en förlängd frisättning och långtidsver
-
kande behandlingseekt, vilket underlättar för patienten då
administrering av läkemedlet behöver ske mindre frekvent och
dessutom minskar dygnsvariationen med avseende på läkemedels
-
exponering. Detta kan leda till förbättrade behandlingsresultat,
minskad behandlingsbörda och ökad livskvalitet.
Camurus injektionspenna, som introducerats i pågående
utvecklingsprogram för CAM2029, erbjuder ett enklare och
bekvämare sätt för patienten att själv ta sitt läkemedel, vilket
kan bidra till ökad självkontroll, lexibilitet och bättre följsamhet.
Verkningssätt
Vid kontakt med vävnadsvätska omvandlas blandningen ome-
delbart till en lytande kristallin gel som eektivt kapslar in den
aktiva substansen. Läkemedelssubstansen frisätts sedan lång
-
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
FluidCrystal teknologiplattform 
Utvecklingsmodell 
Partnerskap 47
Patentstrategi 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
45
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 TEKNOLOGIFLUIDCRYSTAL TEKNOLOGIPLATTFORM
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
FluidCrystal teknologiplattform 
Utvecklingsmodell 
Partnerskap 47
Patentstrategi 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Camurus förfyllda injektionspenna
som möjliggör enkel självadministrering
Nyckelegenskaper
Enkel och bekväm dosering
Hög behandlingsföljsamhet
Anpassad till förfyllda sprutor och
injektionspennor
Kontrollerad läkemedelsfrisättning över lång tid
Liten injektionsvolym med tunn nål
Standardiserad tillverkningsprocess
Kompatibel med småmolekyler, peptider
och proteiner
H
2
O
tid
plasmakoncentration
3. Långsam frisättning av läkemedelssubstans 4. Fortsatt frisättning i takt med att gelmatrisen
bryts ner tills dess att den helt försvinner
2. Inkapsling i lytande kristallin gel som bildas
vid upptag av vatten från vävnad
1. Injektion av lytande formulering med hjälp av
förfylld spruta eller injektionspenna
samt med kontrollerad hastighet under tiden som lipidmatrisen
succesivt bryts ner i vävnaden. Frisättningstiden kan styras från
några dagar till veckor eller månader beroende på lipidsamman-
sättning och andra faktorer. Ingen kemisk modiiering av läke-
medelssubstansen krävs.
Läkemedelsutveckling med lägre risk
Genom att kombinera FluidCrystal med väletablerade läkemedels-
substanser med dokumenterad eekt och säkerhet kan nya
patenterade mediciner tas fram snabbare, till en lägre kostnad och
till en lägre risk jämfört med utveckling av läkemedel med nya aktiva
substanser.
46
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Varje ny produktkandidat
analyseras noggrant med fokus på
fem nyckelkriterier:
4
2
5
3
1
Nya utvecklingsprojekt
Camurus arbetar kontinuerligt med att utvärdera nya produktmöjlig-
heter där den validerade FluidCrystal formuleringsteknologin och
utvecklingsexpertisen kan användas för att skapa nya och för-
bättrade läkemedel.
Varje ny produktkandidat analyseras noggrant med fokus
på fem nyckelkriterier (se höger). När dessa uppfylls utvärderas
produktkandidaten i prekliniska studier mot den önskade produkt-
proilen, bland annat med avseende på dosbehov, tillverkning,
stabilitet och frisättning in vivo.
Eektiv utveckling
Genom att använda redan etablerade läkemedelssubstanser med
väldokumenterad klinisk eekt och säkerhet förenklas utvecklingen
och förkortade regulatoriska registreringsvägar möjliggörs.
Därmed
kan utvecklingstider, kostnader och risker väsentligen
reduceras.
Eektiv utveckling av innovativa
kemedelsprodukter
FluidCrystal är Camurus unika patentskyddade teknologiplattform som kan kombineras
med nya eller redan etablerade aktiva substanser för att skapa innovativa läkemedel med
rbättrade egenskaper och behandlingseekter som kan hjälpa patienter med allvarliga
och kroniska sjukdomar höja livskvaliteten.
Godkännandena av Buvidal vecko- och månadsdepå har validerat
FluidCrystal-teknologin och markant minskat de regulatoriska
riskerna kopplade till godkännanden av Camurus nästa genera
-
tions produkter.
Förbättrade behandlingsresultat
Behandlingseekten av många läkemedel är idag inte fullt utnyttjad
på grund av till exempel dåligt optimerad farmakokinetik och bio
-
tillgänglighet eller bristande behandlingsföljsamhet. FluidCrystal-
teknologin möter dessa utmaningar genom att förbättra den
terapeutiska eekten och följsamheten till behandlingen vilket
väsentligen kan förbättra behandlingsresultaten till nytta för
patienter, sjukvårdssystem och samhälle.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
FluidCrystal teknologiplattform 
Utvecklingsmodell 
Partnerskap 47
Patentstrategi 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
TEKNOLOGIUTVECKLINGSMODELL
Medicinskt behov
Teknologimatch
Tidseektiv klinisk
utveckling
Exklusivitet
och patentskydd
Marknadspotential
47
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 PARTNERSKAPPARTNERSKAP
Partnerskap
Camurus nyckelpartners inkluderar:
Braeburn – Rättigheter till Brixadi (CAM2038) långtidsverkande
buprenorin i Nordamerika för behandling av opioidberoende.
Rhythm Pharmaceuticals – Globala rättigheter till CAM4072,
veckoformulering av setmelanotid baserad på FluidCrystal, för
behandling av genetiskt betingade fetmasjukdomar.
NewBridge Pharmaceuticals – Distributionsrättigheter till Buvidal
(CAM2038) i 12 länder i Mellanöstern och Nordafrika (MENA).
Solasia Pharma – Förvärvade under 2022 de globala rättigheterna
till episil munhålevätska. Camurus kommer under en övergångs-
period stödja Solasia tills dess att produkten är helt överförd.
Därutöver tillkommer ett lertal samarbeten med olika interna-
tionella läkemedelsbolag kring FluidCrystal-teknologin samt ett
större antal akademiska samarbeten kring Camurus produkter och
forsknings- och utvecklingsprojekt.
För att ytterligare kunna öka vår utvecklingskapacitet och kommersiella räckvidd ingår Camurus
partnerskap med läkemedelsföretag som har ledande positioner eller ett strategiskt fokus på
relevanta marknader och terapiområden. Från att tidigare varit helt fokuserade på partnerskap
kring egenutvecklade produkter och teknologi, har fokus ökat mot in-licensiering och
rvärv av tillgångar som är synergistiska med företagets långsiktiga strategi.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
FluidCrystal teknologiplattform 
Utvecklingsmodell 
Partnerskap 47
Patentstrategi 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
48
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Aktiv patentstrategi
Företagets patentportfölj omfattar olika aspekter av formulerings-
teknologin samt produkter och produktkandidater och består för
närvarande av ungefär 460 beviljade patent.
Patenttid och omfång varierar beroende på produkt, tillämpning
och geograiskt område. I USA väntas de första patentutgångarna
ske under 2027, medan andra viktiga patent för produkter och
teknologin sträcker sig till 2032-2037, med möjlighet till ytterligare
exklusivitet genom pågående patentansökningar.
Företaget har också en omfattande know-how och företags-
hemligheter kring viktiga aspekter rörande formuleringsteknologin,
dess ingående komponenter, tillverkningsaspekter, olika tillämp
-
ningar, förpackningar och stabilitet.
Varumärkesregistreringar används för att skydda våra
varumärken.
Camurus strategi avseende immateriella rättigheter inkluderar alla större läkemedels-
marknader. Camurus hanterar patent, know-how, företagshemligheter och varumärken
etc. för att skydda företagets teknologi och produkter.
TEKNOLOGIPATENTSTRATEGI
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
FluidCrystal teknologiplattform 
Utvecklingsmodell 
Partnerskap 47
Patentstrategi 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
49
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Hållbarhet
HÅLLBARHET  HÅLLBAR FRAMTID
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Camurus uppdrag att förbättra livet för patienter har ett tydligt hållbarhetsperspektiv. Utifrån ambi-
tionen att bidra till en mer hälsosam värld, inkluderar arbetet lera dimensioner inom ESG-området.
Ambitionen är både en stvan att bidra till större samhällsnytta och att samtidigt minimera risker,
möta ökande förväntningar från omvärlden och säkerställa långsiktig hållbar utveckling i hela
värdekedjan.
En hållbar framtid
För att på ett strukturerat sätt kunna arbeta och följa upp på håll-
barhetsarbetet, har Camurus tagit fram en hållbarhetsstrategi som
delar in arbetet i fyra fokusområden:
För respektive fokusområde och med utgångspunkt i FN:s globala
hållbarhetsmål har Camurus fastställt ambitioner med tillhörande
mål, nyckeltal och aktiviteter. Genom att arbeta i enlighet med vår
hållbarhetsstrategi bidrar vi till en utveckling i rätt riktning med
långsiktigt positiva eekter för bland annat patienter, sjukvård,
medarbetare och aktieägare.
Patienter MiljöMedarbetare &
samarbeten
Ansvarsfullt
företagande
50
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  HÅLLBAR FRAMTID
Under 2022 har vi genomfört en översyn av målstyrningen vilket resulterat
i att lera av målen för 2026 har justerats. De aktuella målen är listade nedan.
YTTERLIGARE FÖRDJUPAD INFORMATION OM CAMURUS
HÅLLBARHETSARBETE FINNS PÅ SIDORNA 4966
Externt ramverk
FN:s globala
hållbarhetsmål
Camurus fyra
fokusområden
Ambitioner
Väsentliga aspekter
Hållbarhetsmål 2026
Patienter
Att stödja sunda och rättvisa samhällen genom att
minska påverkan från svåra och kroniska sjukdomar,
såsom opiodberoende och olika sällsynta sjukdomar.
Tillgång till läkemedel och prissättning
• Patientsäkerhet
Etisk forskning och utveckling
Integritet i kliniska prövningar
• Samhällsutveckling
Fler än 100 000 patienter i behandling med Buvidal
1)
Genomföra minst ett årligt projekt fokuserat på att minska stigma för patienter
Ta minst ett nytt läkemedel till regulatoriskt godkännande och marknad
Medarbetare &
samarbeten
Att vara en organisation som tar väl hand om sina
anställda samt uppmuntrar och stärker individuell
utveckling.
Arbetsmiljö och säkerhet
Arbetsvillkor och individuell utveckling
Jämställdhet och mångfald
Socialt ansvarstagande i leverantörskedjan
Frisknärvaro över 97%
Könsfördelning på styrelse och ledningsnivå skall relektera företaget
som helhet (±20%)
Uppföljning av samtliga leverantörer i första ledet inom produktion och distribu
-
tion avseende Camurus uppförandekod för leverantörer
Miljö
Att tillsammans med partners, akademi och vårdgivare
arbeta för att minimera potentiell negativ påverkan på
miljö och klimat från Camurus produkter och verksamhet.
Arbetet inkluderar utveckling av cirkulära lösningar samt
att undvika incidenter som leder till negativ miljöpåverkan.
Utsläpp av växthusgaser och klimatförändringar
• Miljöpåverkan
Läkemedel i miljön
Reducera produktionsavfall med minst 20%
2)
Öka andelen förpackningsmaterial från hållbara källor till minst 50%
Minska scope 1
3)
och 2
4)
utsläpp (enligt GHG-protokollet)
5)
,
med 50% från 2023 till slutet på 2026
Minska utvalda scope 3
6,7)
utsläpp (enligt GHG-protokollet),
med 20% från 2023 till slutet på 2026
Ansvarsfullt
företagande
Arbeta proaktivt för att förhindra korruption och
konkurrensbegränsande beteende i hela Camurus värde-
kedja. Arbeta för att säkerställa att Camurus samarbeten
med externa intressenter är transparenta, utan att
kompromissa med integriteten hos exempelvis patienter,
vårdpersonal och tjänstemän.
Anti-korruption och konkurrenshämmande beteende
Försäljningsmetoder och produktmärkning
Transparens, datasekretess och personlig integritet
Årligen utbilda samtliga Camurus anställda och konsulter i företagets uppförande-
kod med speciikt relaterade ämnen, såsom antikorruption och dataskydd
Säkerställa en öppen kultur där anställda känner trygghet med att påtala
misstänkta tjänstefel
8)
, inklusive korruption, samt ett robust ramverk
(inkl. monitorering och/eller revision)
1) Buvidal (Europa, Australien, MENA) och Brixadi (USA)
2) Normaliserat mot antalet produktenheter
3) Scope 1-utsläpp omfattar direkta utsläpp från ägda eller kontrollerade källor.
4) Scope 2-utsläpp omfattar indirekta utsläpp från generering av köpt energi.
5) GHG-protokollet är ett globalt standardiserat ramverk för att mäta och hantera utsläpp av växthusgaser (GHG).
6) Scope 3-utsläpp omfattar alla indirekta utsläpp (exklusive scope 2) som förekommer i företagets värdekedja, uppströms och nedströms.
7) Målet omfattar köpta varor och tjänster, uppströms transport och distribution, aärsresor (kategori 1, 4 och 6 GHG-protokollet)
8) Mäts genom medarbetarenkät
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  PATIENTER
Camurus arbetar för att utveckla innovativa och potentiellt livsförändrande läkemedel till
nytta för patienter, vårdgivare och samhället i stort. Målet är att kunna erbjuda läkemedel
med förbättrade behandlingsresultat som ger ökad livskvalitet och en mer eektiv
resursanvändning.
Patienter
Välmående patienter och samhällen
Med patienten i fokus strävar Camurus mot att minska påverkan från
svåra och kroniska sjukdomar, exempelvis inom opiodberoende och
sällsynta sjukdomar. Arbetet görs dels genom vidareutveckling av
Camurus beintliga produkter, dels genom utveckling av nya läke
-
medel för att tillgodose betydande medicinska behov. Ett exempel
är Buvidal, Camurus produkt för behandling av opioidberoende, som
både bidrar till behandlingsfördelar för patienterna och som kan
minska samhällsbördan av opioidberoende med lägre kostnader för
samhället som följd.
1-3
Läs mer om Buvidal på sidan 24. Camurus har
även lera produktkandidater i sen utvecklingsfas, bland annat för
behandling av akromegali, polycystisk leversjukdom och neuro-
endokrina tumörer. Läs mer på sidan 32, 35 och 41.
Samverkan för ökad kunskap och medvetenhet
om opioidberoende och sällsynta sjukdomar
Inom ramen för EFPIA:s (European Federation of Pharmaceutical
Industries) riktlinjer stöttar och samarbetar Camurus med patient-,
medicinska och intresseorganisationer i lera länder för att öka
kunskapen kring allvarliga och sällsynta sjukdomar. Under 2022 har
Camurus aktivt deltagit vid lera internationella medicinska kon
-
gresser med syfte att utbyta kunskaper och erfarenheter via presen-
tationer, möten och workshops.
Förutom tilldelning av stöd (inansiellt/icke-inansiellt) till
hälso- och sjukvården och patientföreningar har Camurus
under 2022 bland annat stöttat följande initiativ:
Rare Disease Day den 28 februari, vilken syftar till att öka
kännedomen hos allmänhet och beslutsfattare om sällsynta
sjukdomar och förbättra patienternas villkor
Kampanjen Take on Addiction, vilken organiseras av den
globala organisationen SMART Recovery International och
pågår årligen under april. Målet med kampanjen är att bidra till
minskad stigmatisering i samband med beroende. Kampanjen
syftade även till att uppmuntra våra anställda till ökad fysisk
aktivitet.
International Overdose Awareness Day (IOAD) den 31 augusti.
För femte året i rad stöttade Camurus IOAD – världens största
kampanj för att öka kunskap om och minska stigmatisering
kring drogberoende och drogrelaterade dödsfall
World Acromegaly Day den 1 november, vilken syftar till att
öka kunskapen kring akromegali med målet att förkorta tiden
till diagnos och förbättra tillgången till bästa möjliga vård
World NET Cancer Day den 10 november, vilken syftar till att
öka medvetenheten om neuroendokrina (NET) cancerformer
med målet att förbättra möjligheterna till en tidig diagnos
20
36 000
länder
där Buvidal inns tillgängligt
Camurus företagskultur drivs
av innovation, samarbete,
ägandeskap, kvalitet och passion.
Målet är att förverkliga uppdraget
och ge patienter med svåra och
kroniska sjukdomar tillgång till
innovativa läkemedel som kan
förbättra behandlingsresultat
och livskvalitet.
Uppskattat
ler än 36000 patienter
i behandling
med Buvidal vid utgången av 2022
51
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
52
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  PATIENTER
Patientsäkerhet
Patientsäkerhet är av högsta prioritet för Camurus. Företaget
följer och övervakar sina marknadsförda produkter kontinuerligt
rörande produktklagomål, eventuella biverkningar samt nya/
ofullständigt dokumenterade säkerhetssignaler och har fokus på
nytta-riskbalans för produkterna. All information rapporteras in till
hälsovårdsmyndigheter i enlighet med gällande lagar och förord
-
ningar. Camurus verksamhet granskas regelbundet av berörda
myndigheter på respektive marknad. Under december 2022
genomförde det svenska läkemedelsverket en så kallad Good
pharmacoVigilance Practice (GVP) inspektion av Camurus där
företagets hantering av eventuella biverkningar och annan säker
-
hetsinformation kopplat till Camurus produkter granskades utan
kritiska anmärkningar. Inga produktåterkallelser inträade 2022.
Information kring hur Camurus arbetar med patientintegritet och
datasekretess inns på sidan 58.
FÖR MER INFORMATION OM FOKUSOMRÅDET SAMT
FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSDATA HÄNVISAS TILL SIDAN 62
LÄS MER OM CULLANS BERÄTTELSE
OCH CAMURUS PRODUKT BUVIDAL
MOT OPIOIDBEROENDE
PÅ SIDAN 21
Camurus har under 2022 haft ett samarbete med det
ukrainska hälsoministeriet gällande humanitärt bistånd och
tillgång till Buvidal för behandling av opioidberoende.
Under året ick Camurus en förfrågan från hälsoministeriet
i Ukraina om att tillhandahålla Buvidal till ukrainska patienter
i behov av behandling. Efter samtal mellan Camurus och det
ukrainska ministeriet, ukrainska vårdgivare och patient-
representanter samt världshälsoorganisationen WHO togs
beslut om donation av Buvidal till Ukraina.
Efter att donationen nått Ukraina genomförde Camurus
medicinska team en utbildning i användningen av Buvidal
för vårdpersonal i Ukraina.
Case
Humanitärt bistånd
till Ukraina – donation
av Buvidal
Patientsäkerhet och styrning
Camurus följer nationell lagstiftning och riktlinjer från myndigheter
för de marknader där företaget är verksamt, till exempel europeiska
läkemedelsmyndigheten (EMA) och amerikanska läkemedelsmyn
-
digheten (FDA). Vidare följer företaget internationella normer och
riktlinjer för läkemedelsutveckling och distribution, såsom Good
Clinical Practice (GCP), Good Distribution Practice (GDP), Good
Laboratory Practice (GLP), Good Manufacturing Practice (GMP) samt
Good pharmacoVigilance Practice (GVP). Alla kliniska prövningar
utförs i enlighet med de etiska principer som har sitt ursprung i
Helsingforsdeklarationen.
”För mig var Buvidal den
pusselbit som saknades i
mitt liv.
Forskningsetik
I egenskap av forskningsbaserat läkemedelsbolag ställs Camurus
kontinuerligt inför avvägningar i etiska frågor. All utveckling av
nya läkemedel genomgår en noggrann etisk prövning på lera
nivåer och i nära samråd med berörda myndigheter. Via styr-
dokument och ett rigoröst kvalitetssystem säkerställer Camurus
hög och god forskningsetik. Samtliga djurförsök sker i enlighet
med tillämplig lagstiftning. Riskbedömning och riskhantering
görs löpande inför och under tiden kliniska studier pågår. Samt
-
liga studier och eventuella försökspersoner följs upp i enlighet
med gällande riktlinjer och kvalitetssystem innan, under och efter
utförd studie. Camurus kliniska fas 2- och fas 3-prövningar oent
-
liggörs i publikt tillgängliga register, såsom på clinicaltrials.gov.
Referenser:
1. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
2. Ling R., et al. BMC Health Services Research, 2022; 22:1326.
3. Pedersen M. H., et al. Current Medical Research and Opinion. 29 sep 2022.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
53
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  MEDARBETARE OCH SAMARBETEN
Camurus strävar efter att skapa en arbetsplats som genomsyras av företagets
värderingar – innovation, kvalitet, passion, samarbete och ägarskap, där företagets
entreprenörskap, kreativitet och ledarskapskompetens är viktiga faktorer för att
säkerställa långsiktig framgång.
Medarbetare & samarbeten
Ett starkt arbetsgivarvarumärke och
goda karriärmöjligheter
För att attrahera och behålla kompetens arbetar Camurus för att
erbjuda en dynamisk, inspirerande och inkluderande arbetsplats
där medarbetarna har möjlighet att växa och utveckla sin kompe
-
tens och sina förmågor. Under 2022 ökade antalet medarbetare
med 19 procent jämfört med föregående år.
Under året togs en employer branding-strategi fram i syfte att
ytterligare förstärka Camurus möjligheter att attrahera och behålla
talanger, minska rekryteringskostnader och öka medarbetarnas
engagemang. I linje med strategin implementerades även en rekry
-
teringspolicy.
Vidare genomfördes under 2022 två medarbetarunder-
sökningar. Resultatet visade att möjlighet till utveckling och utbild-
Camurus engagerade och
kunniga medarbetare är
företagets viktigaste tillgång
Engagemangsindexet eNPS (employee net promoter score) mäter på en skala
från -100 till +100 hur väl medarbetarna trivs, känner stolthet samt viljan att
rekommendera arbetsplatsen till andra. 2022 års resultat visar att Camurus har
ett högt eNPS-värde, med en ökning på 17 resultatenheter jämfört med 2021.
eNPS 2022 55
eNPS 2021 38
Engagemangsindex
ning var ett av de högst prioriterade områdena, varför Camurus
under 2022 bland annat lanserade ett e-learningbibliotek. Likaså
utbildas alla chefer i hur man på bästa sätt kompetensutvecklar
medarbetare och under 2023 är målsättningen att alla medar
-
betare ska ha en individuell utvecklingsplan.
Under 2022 genomförde Camurus en jämställdhetsanalys som
inkluderade alla svenska medarbetare (representerar 66 procent
av totala organisationen). Inga åtgärder behövde vidtas.
Camurus strävar efter att underlätta balansen för medarbetarna
mellan arbetsliv och privatliv genom att exempelvis erbjuda lexi-
bilitet att arbeta delvis hemifrån. Detta bidrar även till att minska
jobbpendlande och dess eventuella negativa miljöpåverkan.
Hälsa och säkerhet
Camurus arbetsmiljöarbete syftar till att skapa en väl fungerande
arbetsplats både utifrån ett fysiskt och psykosocialt perspektiv,
där risker för arbetsskador och arbetsrelaterade sjukdomar före
-
byggs och minimeras. Uppföljning och utveckling av arbetsmiljön
utgör en naturlig del av företagets hela verksamhet. Camurus
utvärderar kontinuerligt sitt arbetsmiljöarbete för att därigenom
förbättra den löpande hanteringen inom hälsa och säkerhet.
Utifrån ett säkerhetsperspektiv är Camurus största riskmiljöer
kopplade till forskningsverksamheten och labbmiljöer samt
traikrisker i samband med säljkårens tjänsteresor med bil. För
labbmiljöerna följer Camurus alla aktuella regler och förordningar.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
54
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  MEDARBETARE OCH SAMARBETEN
Sedan januari 2022 presenterar Camurus det kvartalsvisa
”Value award-priset”, där anställda kan nominera kollegor för
insatser som genomsyrar företagets kärnvärden – passion,
samarbete, innovation, kvalitet och ägarskap. Priset från
företaget är 200 euro till valfri välgörenhetsorganisation.
En av vinnarna under året var Christine Sabata, Supply
Chain Coordinator på företaget inom kategorin Innovation.
Hon tilldelades priset för att i samarbete med externa konsul-
ter ha utvecklat ett digitalt verktyg för att bättre kunna följa
och
granska företagets lagerstatus av produkter. Med hjälp
av
verktyget levereras produktionsrelaterade data och statis-
tik
som förbättrat beslutsprocesserna och resulterat i be-
sparingar både gällande råvaruinköp, produktion och avfall.
Camurus Value Award
Case
FÖR MER INFORMATION KRING FOKUSOMRÅDET
MEDARBETARE OCH SAMARBETEN SAMT FÖRDJUPAD
HÅLLBARHETSDATA HÄNVISAS TILL SIDAN 63
Gällande säkerhet på vägarna erbjuder företaget tjänstebilar av
hög kvalitet och säkerhetsklassning.
Camurus har låga sjukskrivningstal och arbetar fortlöpande
med förebyggande och hälsofrämjande aktiviteter. Vid två tillfällen
under 2022 genomfördes WE+, ett hälsoinitiativ över hela organi
-
sationen i syfte att inspirera till en mer aktiv och balanserad livsstil,
där anställda delade sina aktiviteter via en social plattform. Under
andra tillfället donerade även företaget en euro till välgörenhet för
varje genomförd aktivitet, vilket resulterade i en donation till Läkare
utan Gränser på nära 3 000 euro. Vidare har företaget genomfört
aktiviteter som hälsobingo samt en adventskalender med digitala
kurser för att inspirera och stimulera fysisk och psykosocial hälsa
hos medarbetarna. De anställda erbjuds även företagshälsovård
vid behov, inklusive stödsamtal.
Under 2023 kommer Camurus att initiera ett projekt för global
anpassning av medarbetarnas förmåner. Målet är att implementera
förmåner som bidrar till medarbetarnas hälsa och välbeinnande,
såsom exempelvis friskvårdsbidrag som idag erbjuds de anställda
i Sverige.
Jämställdhet och mångfald
Camurus är ett internationellt företag vars vägledande principer
inkluderar mångfald, jämlikhet och inkludering. Nolltolerans råder
mot alla former av diskriminering, trakasserier och kränkande
behandling utifrån kön, könsöverskridande identitet eller uttryck,
etnicitet, religion eller annan trosuppfattning, funktions-
nedsättning, sexuell läggning eller ålder. För mer information se
Camurus uppförandekod.
Camurus har generellt en överrepresentation av kvinnor,
undantaget på chefspositioner. Företaget arbetar aktivt med att
få en jämnare könsfördelning inom samtliga funktioner, bland
annat genom att etablera mål (se listade mål 2026 på sidan 50
och nyckeltal med tillhörande handlingsplaner.
Företaget inns i 11 länder och vid Camurus interna globala
möte som hölls i Sverige 2022 var 31 nationaliteter represen
-
terade. Att företagskulturen speglar mångfald ses som en strate-
giskt viktig fråga, då den bidrar till både öppenhet och kreativitet
Socialt ansvarstagande i leverantörskedjan
Trots att läkemedelsindustrin är starkt reglerad inns det sociala
risker i leverantörsled kopplat till exempelvis levnadslöner, rätten
till facklig anslutning samt hälso- och säkerhetsarbete. Camurus
hållbarhetsarbete syftar till att säkerställa att verksamheten bed
-
rivs hållbart och i enlighet med FN:s globala hållbarhetsmål. Det
inkluderar att arbeta för att människor i Camurus leverantörskedja
behandlas med respekt och att mänskliga rättigheter och grund-
läggande rättigheter i arbetslivet respekteras, genom exempelvis
kollektivavtal, rättvis ersättning och arbetstider, fokus på hälsa
och säkerhet samt ett arbete för att motverka barn- och tvång
-
sarbete, diskriminering och osäkra anställningsformer. Det gäller
såväl inom företaget som hos bolagets leverantörer och under
-
leverantörer.
65%
35%
Könsfördelning
totalt antalet anställda
47%
53%
Könsfördelning
chefsnivå
Kvinnor
Män
Könsfördelning
styrelse och
ledningsgrupp
33%
67%
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
55
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  MILJÖ
Camurus strävar efter att bedriva en hållbar verksamhet där miljö- och klimathänsyn
integreras i företagets beslut. Tillsammans med leverantörer och andra intressent-
grupper strävar företaget efter att minimera sin verksamhets- och produktrelaterade
påverkan genom hela värdekedjan.
Miljö
Klimatpåverkan
I syfte att minska Camurus totala klimatavtryck i egen verksamhet,
produktion, leverantörsled och distribution har Camurus under 2022
påbörjat arbetet med att kartlägga och mäta sin klimatpåverkan enligt
standarden Greenhouse Gas Protocol.
1)
För 2022 redovisar Camurus
data för scope 1
2)
och 2
3)
och delvis för scope 3
4)
med målsättningen att
under 2023 fortsätta arbetet med att redovisa ler utsläpp i scope 3.
Scope 1 enligt GHG-protokollet
Camurus scope 1-utsläpp är förhållandevis låga och omfattar i nuläget
företagets tjänstebilar och deras utsläpp samt direkta utsläpp från
användning av eldningsolja och naturgas för uppvärmning av Camurus
kontor. Under 2022 påbörjades arbetet med att minska klimatpåverkan
i scope 1, bland annat genom ett inledande arbete med att förändra
företagets bilpolicy i syfte att öka andelen klimatsmarta tjänstebilar.
Under 2023 kommer en aktivitetsplan färdigställas för att tydliggöra
hur ytterligare minskningar av scope 1 utsläpp kan uppnås.
Scope 2 enligt GHG-protokollet
Camurus utsläpp från scope 2 är förhållandevis låga då dessa utsläpp
endast genereras från el och värme/kyla från företagets kontorslokaler
samt företagets laboratoriemiljöer. All elförbrukning på Camurus huvud-
kontor, dess forskningsfaciliteter samt på de tyska och australiensiska
kontoren är från förnyelsebara källor. Camurus regionala kontor är
små till storleken och har i och med det en begränsad klimatpåverkan.
Produkt till patientTillverkning
Framåt i värdekedjan
Tjänstebilar
Köpt el, ström,
värme och järrkyla
för eget bruk
Köpta varor
och tjänster
Bränsle och
energirelaterade
aktiviteter
Transport och
distribution
Avfall i
produktion
Aärsresor
Jobbpendling
Franchiseavtal
Avfall genererat av
sålda produkter
Transport och
distribution
Använding av
såld produkt
Camurus
Koldioxidekvivalenter
(CO
2
e)
Scope 3
INDIREKT
Scope 3
INDIREKT
Scope 2
INDIREKT
Bakåt i värdekedjan
Scope 1
DIREKT
Företagets
labbverksamhet
Klimatpåverkan i värdekedjan
Utsläpp scope 1
(Tjänstebilar och energianvändning för uppvärmning)
5)

ton CO
2
e
Utsläpp scope 2
(Förbrukning av el, järrvärme och järrkyla)
5)

ton CO
2
e
Utsläpp scope 3
(Bränsle- och energirelaterade utsläpp som
inte är inkluderade i scope 1 och 2)
5)

ton CO
2
e
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
1) GHG-protokollet är ett globalt standardiserat
ramverk för att mäta och hantera utsläpp av
växthusgaser (GHG).
2) Scope 1-utsläpp omfattar direkta utsläpp
från ägda eller kontrollerade källor.
3) Scope 2-utsläpp omfattar indirekta utsläpp
från generering av köpt energi.
4) Scope 3-utsläpp omfattar alla indirekta
utsläpp (exklusive scope 2) som
förekommer i företagets värdekedja,
uppströms och nedströms.
5) Alla utsläpp rapporteras i CO2-ekvivalenter.
56
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  MILJÖ
Miljöstyrning
Utöver att följa gällande lagkrav, styrs Camurus övergripande
miljöarbete av företagets processer och styrdokument, där
en miljöpolicy antogs under 2022. Vidare genomfördes en
inventering av miljödata i syfte att säkerställa möjlighet att
mäta, följa upp samt sätta adekvata miljömål.
På Camurus är avdelningen för R&D ansvarig för att god
standard upprätthålls på miljöområdet, liksom att miljörisker
bedöms och hanteras, exempelvis hantering av nya kemikalier
eller nya laborativa arbetsmoment. Eventuella incidenter följs
ytterst upp av Senior VP R&D.
Under 2022 antogs en uppförandekod för leverantörer, vari
bland annat krav på miljömässig hållbarhet utgör en del. Mot
bakgrund av denna kod genomfördes leverantörsuppföljning
avseende hållbarhet inom extern produktion och distribution.
Miljöpåverkan
Camurus strävar efter att minimera miljöpåverkan från sina produkter
så långt som det är möjligt. Ett exempel är Camurus långtidsverkande
läkemedel Buvidal som ges som vecko- eller månadsdos. Då
produktens biotillgänglighet, det vill säga den del av den aktiva
substansen som kroppen kan tillgodogöra sig, är högre än i andra
produkter som administreras oralt är mängden aktiv substans i
Buvidal fem till sex gånger mindre än i dess produktföregångare.
Ett långtidsverkande läkemedel med en mindre mängd substans
ger en minskad miljöpåverkan genom hela leverantörskedjan, då
det bland annat leder till mindre utsläpp av aktiv substans i naturen.
Vatten
I Camurus interna verksamhet är vattenförbrukningen relativt låg
då det primärt handlar om kontors- och laboratoriemiljöer. Vatten
används huvudsakligen på kontoren och till rengöring av mindre
laboratorieutrustning.
Avfall
Allt direkt avfall relaterat till produktionen av Camurus produkter
utgörs av farligt avfall då det innehåller läkemedelssubstanser, av
vilka vissa är narkotikaklassade. Allt direkt avfall hanteras i enlighet
med gällande lagkrav. Likaså består Camurus avfall från de interna
laboratorierna av farligt avfall, då i form av riskavfall och lösnings
-
medel. Riskavfall kan exempelvis utgöras av kemikalier, sprutor
eller kontaminerade handskar. Även dessa behandlas i enlighet
med gällande nationella lagar och förordningar om kassering av
laboratorieavfall. Allt övrigt avfall från Camurus huvudkontor,
exempelvis matrester, pappkartonger och plast, återvinns. Under
2023 kommer det att inledas ett arbete med att mäta mängden
avfall på huvudkontoret som ett led i arbetet med att minska
Camurus avfall.
Kemikalier
I företagets laboratorier används kemikalier. För att säkerställa en
säker hantering av dessa kemikalier inns nationella och interna
-
tionella regelverk. Vissa kemikalier omfattas av EU:s förordning
om registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av
kemikalier (REACH) och Camurus strävar efter att i görligaste mån
undvika dessa.
Fastigheten
Camurus hyresvärd för huvudkontoret i Lund har under 2022 inlett
ett arbete att miljöcertiiera huvudkontorets byggnad enligt den
svenska certiieringen Miljöbyggnad. För mer information om
certiieringen se https://www.sgbc.se/certiiering/miljobyggnad/.
Certiieringen planeras att vara avslutad under 2023.
Under 2022 har även styrsystemet i fastigheten bytts ut. Det nya
systemet ger bättre förutsättningar för att optimera styrningen av
till exempel energilöden.
Scope 3 enligt GHG-protokollet
Camurus största klimatpåverkan återinns inom scope 3, det vill
säga de utsläpp som uppstår upp- och nedströms i värdekedjan.
Tillverkningen av företagets produkter bygger på en leverantörs-
kedja i lera led med många olika aktörer och processer, där alla
genererar växthusgasutsläpp i olika mängd. Genom aktiva val av
leverantörer och partners har Camurus viss möjlighet att påverka
dessa utsläpp, men som en mindre aktör i sammanhanget är inly
-
tandet begränsat.
Camurus produkter distribueras främst inom Europa och då
företrädelsevis med bensin- eller dieseldrivna lastbilar. Till vissa
marknader såsom Australien sker transporten dock med lyg för
att kunna säkerställa produkternas kvalitet. Under 2023 kommer
Camurus att arbeta vidare med att minska klimatpåverkan från
transporter relaterade till produktion och distribution av företagets
produkter genom att färdigställa den miljökartläggning som påbör
-
jades 2022. Dessutom kommer en översyn av transporterna till
Australien göras med ambitionen att optimera dessa och därmed
minska utsläppen.
Även patienternas resor till och från vårdenheterna räknas in i
scope 3 och här innebär bland annat Buvidal och dess långtidsver
-
kande dosering ett klimatvänligt exempel. Då Buvidal administreras
vecko- eller månadsvis kan patienterna besöka sin vårdinrättning
mindre frekvent jämfört med daglig övervakad administrering.
Detta leder till en minskad klimatpåverkan då antalet transporter till
och från vårdinrättningarna blir färre, vilket inte minst har stor bety
-
delse i Australien där vissa patienter annars måste resa i timmar för
att ta sig till vårdenheten.
I syfte att minska klimatpåverkan från olika typer av resor kommer
arbetet kring hållbara tjänsteresor att vidareutvecklas under 2023.
FÖR MER INFORMATION KRING FOKUSOMRÅDET
MILJÖ SAMT FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSDATA
HÄNVISAS TILL SIDORNA 6465
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
57
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Aärsetik
Alla Camurus leverantörer förväntas följa gällande lagar och
regelverk för respektive marknad. Företagets interna uppförande
-
kod samt uppförandekod för leverantörer är två viktiga verktyg för
att säkerställa att god aärsetik och lagefterlevnad genomsyrar
verksamheten och integreras i samarbeten, processer och rutiner.
I bolagsstyrningsrapporten inns information om granskning av
företagets inansiella rapporter, riktlinjer och oberoende kom
-
mittéer för ersättningar, inklusive de till styrelsemedlemmar och
ledande befattningshavare. Ytterst ansvarig för god aärsetik samt
att ingen korruption förekommer är Camurus vd.
Arbete mot korruption
Som läkemedelsbolag har Camurus daglig kommunikation med
sjukvårdspersonal, patienter, patientorganisationer, leverantörer
och aärspartners. Dialoger under vilka bolagets medarbetare
riskerar att utsättas för situationer som kan kopplas till korruption
och mutor.
Camurus har nolltolerans mot all form av korruption. Detta
tydliggörs i Camurus interna uppförandekod, uppförandekod för
leverantörer samt i den nya anti-korruptionspolicy som antogs
under 2022. För att säkerställa intern kompetens planeras utbild
-
ningar för alla medarbetare i frågor som rör korruption och övrig
aärsetik. Nyanställda i Camurus utbildas i företagets uppförande
-
kod som en del av sitt introduktionsprogram.
Ansvarsfullt företagande
Camurus strävar efter att tillsammans med leverantörer, vårdenheter, patienter och andra
intressegrupper säkerställa en hög nivå av aärsetik. Det inkluderar att förhindra korruption
och konkurrensbegränsande beteende samt att säkerställa transparens i samarbeten och
marknadsföring, utan att äventyra datasekretess och patientintegritet.
Konkurrens på lika villkor
Camurus efterföljer alla tillämpliga konkurrenslagar. Lagarna
innebär ett förbud att genom avtal med konkurrenter, leverantörer
och kunder fastställa eller upprätthålla priser eller på annat sätt
begränsa konkurrensen.
av medarbetarna tränades
i anti-korruption under 2022
0
94%
bekräftade fall av
korruption under 2022
Marknadsföring
Förutom nationella lagar och förordningar inom området, har
Camurus åtagit sig att följa EFPIA:s (European Federation of
Pharmaceutical Industries and Associations) kod och riktlinjer för
marknadsföring av läkemedel och interaktion med vårdpersonal,
vårdorganisationer och patientorganisationer. Lagstiftning och
kod omfattar bland annat att marknadsföringsmaterial ska vara
korrekt och evidensbaserat.
Alla berörda medarbetare utbildas inom etisk och transparent
marknadsföring.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
58
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE
Personlig integritet och datasekretess
Att inte bara skydda patienten i det kliniska arbetet utan även
digitalt är viktigt för Camurus, som värnar den personliga integ
-
riteten vid all behandling av personuppgifter. Camurus har väl
etablerade rutiner för att säkerställa patienters integritet, exem
-
pelvis i samband med kliniska studier där företaget kommunicerar
tydligt hur personuppgifter kommer att användas och eventuella
risker som inns i att medverka. Patientdata hanteras i linje med
gällande dataskyddslagstiftning och företaget har policyer och
rutiner på plats för att säkerställa att dessa efterlevs. Under 2022
antogs och implementerades en uppdaterad dataskyddspolicy,
vilken beskriver hur Camurus arbetar för efterlevnad av data-
skyddsförordningen (GDPR). Policyn omfattar all hantering av
personuppgifter inom företagets verksamhet.
Visselblåsning
Under 2022 implementerade Camurus en visselblåsarrutin och en
digital visselblåsarplattform, där den sistnämnda inns tillgänglig
internt via företagets intranät och externt via Camurus hemsida.
Camurus tar misstänkta tjänstefel på största allvar och via det nya
rapporteringsverktyget tillhandahålls en lättillgänglig, säker och
tillförlitlig mekanism för anställda och tredje part att rapportera
misstänkta missförhållanden som involverar Camurus. Eventuella
ärenden som rapporteras utreds noggrant och efterföljande
åtgärder vidtas vid behov. (Se plattform för visselblåsning)
Aärsetik i leverantörskedjan
Tillverkning och distribution av Camurus produkter bygger på
en leverantörskedja i lera led med lera aktörer involverade.
Camurus leverantörer återinns i USA och Västeuropa. Leveran-
törerna behöver följa regelverk för läkemedelsbranschen som
innehåller höga kvalitetskrav från myndigheter inom USA och EU.
Företaget har påbörjat arbetet med en systematisk leverantörs-
process som bland annat inkluderar en uppförandekod för leveran-
törer, riskbedömningar samt uppföljning av kravställning i koden.
Alla leverantörer förväntas följa gällande lagar, förordningar,
branschpraxis samt Camurus uppförandekod för leverantörer.
Leverantörskoden beskriver Camurus principer och förväntningar
avseende bland annat aärsetik. Koden gäller för alla Camurus
varuleverantörer inom tillverkning, tillverkare och grossister.
Under 2023 planerar Camurus, som ett led i implementeringen
av ett robust anti-korruptionsprogram, att etablera processer för
korruptions-riskbedömning av tredje-parter, bland annat
distributörer och agenter som på Camurus vägnar interagerar
med sjukvård eller beslutsfattare.
58
Ramverk för god aärsetik
Under 2022 anställde Camurus en Head of Compliance för att
ansvara för utformning, implementering och uppföljning av
Camurus efterlevnadsramverk. Genom efterlevnadsramverket
har Camurus väl implementerade processer och rutiner för att
efterleva de strikta etiska principer som lagstiftning samt etiska
koder och riktlinjer ställer. Ramverket tar sin utgångspunkt dels
i EFPIA:s kod och behandlar utöver det exempelvis antikorrup
-
tions-, visselblåsnings- och datasekretessfrågor.
Efterlevnadsramverket består av styrdokument såsom upp-
förandekod, dataskyddspolicy och globala företagsriktlinjer,
där de sistnämnda berör marknadsföring och samverkan med
hälso- och sjukvård. Ramverket utvecklas kontinuerligt för att
minska risker och förhindra incidenter av tjänstefel. Under 2022
förstärktes Camurus efterlevnadsramverk med implementering
av en ny anti-korruptionspolicy, vilken bland annat tar ställning
för bolagets nolltolerans mot korruption och mutor.
Genom sitt efterlevnadsramverk säkerställer Camurus att:
Informationen om företagets produkter är korrekt,
balanserad och objektiv
Samarbete och dialog med vårdpersonal, vårdorganisationer
och patientorganisationer sker på ett etiskt och
transparent sätt
Marknadsföring, utveckling och forskning följer
etiska standarder
Camurus följer tillämpliga lagar, förordningar och koder
FÖR MER INFORMATION KRING FOKUSOMRÅDET
ANSVARSFULLT FÖRETAGANDE SAMT FÖRDJUPAD
HÅLLBARHETSDATA HÄNVISAS TILL SIDAN 66
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
59
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Fördjupad hållbarhetsinformation
1. Albayaty M., et al. Adv Ther. 2017;34(2):560-575
HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
Camurus och de globala hållbarhetsmålen
Camurus hållbarhetsarbete ska bidra till FN:s globala hållbarhetsmål.
Av de 17 målen har Camurus identiierat fem där företaget anser sig
har störst påverkan och möjlighet till positivt bidrag.
Om hållbarhetsrapporten
Camurus AB har upprättat en hållbarhetsrapport i enlighet
med ÅRL 6 kap, en rapport för vilken styrelsen är ansvarig.
Hållbarhetsrapporten inns inkluderad i detta dokument
som även omfattar bolagets lagstadgade årsredovisning
för 2022. Camurus hållbarhetsrapport följer det inansiella
räkenskapsåret och publiceras årligen. Hållbarhetsrapporten
består av sidorna 49-66.
LÄS ÄVEN MER OM CAMURUS AFFÄRSMODELL PÅ
SIDAN 19 OCH HÅLLBARHETSRISKER PÅ SIDAN 78
Mest väsentliga
globala målen
Hur Camurus bidrar
Genom att öka tillgäng-
ligheten till behandling
för svåra och kroniska
sjukdomar kan ler
människor hjälpas
till bättre livskvalitet
och hälsa. Camurus
produkt Buvidal för
behandling av opioid
-
beroende bidrar med
möjliga signiikanta
vinster, både för
patienten, vårdsyste
-
met och samhället.
Genom teknisk utveck-
ling och innovation
bidrar Camurus till
ökad ekonomisk pro
-
duktivitet. Camurus
kan därmed bidra till
goda arbetsvillkor,
både inom företaget
och i leverantörs-
kedjorna.
Genom sitt arbete med
att förbättra tillgänglig
heten till behandling
och minska stigma
bidrar Camurus tlll att
öka möjligheten för
alla, oavsett socio-
ekonomisk bakgrund
att delta i samhället
på jämlika villkor.
Genom sin strävan till
eektivt nyttjande av
naturresurser genom
hela värdekedjan, både
avseende produk-
tionen och ingående
komponenter, arbetar
Camurus för hållbar
konsumtion och
produktion. Camurus
arbetar också för att
öka möjligheterna till
återvinning och återan-
vändning av material.
Camurus långtids-
verkande formulerings-
teknologi (FluidCrystal)
har visat sig att i lera
fall ge väsentligt högre
biotillgänglighet av
läkemedels-substan-
ser jämfört med daglig
oral medicinering
1
,
vilket väsentligen kan
minska miljöbelast
-
ningen av läkemedlet.
Långtidsverkande
läkemedel kan också
minska behovet av
resor till och från
behandlingskliniker.
Fokusområde
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
60
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
Väsentlighetsanalys
1
2
3
6
7
9
13
10
8
5
11
12
4
14
15
Camurus påverkan
Betydelse för intressenter
Mycket högt
Mycket högtHögt
Väsentlighetsanalys och
intressentdialoger
Under 2021 genomförde Camurus tillsammans med en extern
part en väsentlighetsanalys i syfte att identiiera de mest bety
-
dande hållbarhetsfrågorna för företaget. Arbetet baserades på
internationella riktlinjer såsom SASB (Sustainability Accounting
Standards Board), GRI (Global Reporting Initiative) och OECD:s
(Organisationen för ekonomiskt samarbete och utveckling)
riktlinjer för multinationella företag.
Hållbarhetsfokuserade intressentdialoger via enkäter och
intervjuer genomfördes med medarbetare och investerare.
Omvärldsanalys och skrivbordsgranskningar genomfördes av
branschorganisationer, myndigheter, lagstiftande organ, konkur
-
renter, banker, tredjeparts ESG-rankingsaktörer samt Nasdaq.
Väsentlighetsanalysen visade att Camurus fortsatt bör ha
fokus på de områden som inkluderas i Camurus kärnverksamhet
såsom ansvarsfull forskning och läkemedelsutveckling, hög till
-
gänglighet till behandlingar för patienter tillsammans med hög
patientsäkerhet. Resultatet visade även på ett behov av proaktivt
arbete med miljö och klimat, en hälsofrämjande jämlik arbetsplats
samt att arbeta för en socialt hållbar leverantörskedja. Väsent
-
lighetsanalysen tillsammans med en efterföljande nulägesanalys
blev utgångspunkten för Camurus reviderade hållbarhetsstrategi
vilken implementerades under 2022.
Under 2022 genomfördes en översyn av intressentdialoger
och väsentlighetsanalys. Inga behov av justeringar identiierades.
Väsentlighetsanalysen omfattar de frågor som Camurus intressenter betonat som viktiga samt de hållbarhetsfrågor där
Camurus påverkan, risker och möjligheter bedömts som betydande. Vilka frågor som är viktigast för respektive intressent
-
grupp skiljde sig åt till viss del och väsentlighetsanalysen är en sammanvägning av det samlade resultatet.
60
Patienter
. Patientsäkerhet
. Tillgång till läkemedel och prissättning
. Etisk forskning och utveckling (inkl. djurskydd)
. Samhällsutveckling
Medarbetare och samarbeten
5. Jämställdhet och mångfald
6. Arbetsmiljö och säkerhet
7. Arbetsvillkor och karriärutveckling
8. Socialt ansvarstagande I leverantörskedjan
Miljö
9. Utsläpp av växthusgaser och klimatförändringar
10. Läkemedel i miljön
11. Miljöpåverkan
Ansvarsfullt företagande
12. Transparens
13. Försäljningsmetoder och produktmärkning
14. Anti-korruption och konkurrenshämmande beteende
15. Datasekretess och personlig integritet
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
61
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Vidare har Camurus under 2022 rekryterat en Director Sustainability
(började 1 februari 2023) samt anställt en Head of Compliance. Före
-
taget har även bildat en tvärfunktionell hållbarhetskommitté med
representanter från nyckelfunktioner inom företaget. Under 2022
hölls utbildning inom hållbarhetsområdet både för hållbarhets-
kommittén och Camurus ledningsgrupp.
Ansvarsfördelning
Styrelse
Camurus styrelse är ytterst ansvarig för bolagets hållbarhetsarbete.
Baserat på en hållbarhetsanalys av relevanta risker och aärsmöjlig-
heter samt Camurus påverkan och möjligheter i värdekedjan beslutar
styrelsen om bolagets övergripande strategiska inriktning.
Ledningsgrupp
På uppdrag av styrelsen tar ledningsgruppen beslut kring strategi,
mål och nyckeltal. Vidare säkerställer ledningsgruppen tillgäng-
lighet av adekvat kompetens och tilldelning av nödvändiga resurser.
Hållbarhetskommitté
En tvärfunktionell kommitté driver hållbarhetsarbetet genom att
övervaka, revidera och inkomma med förbättringsförslag till
ledningsgruppen kring strategi, mål och nyckeltal. Hållbarhets-
kommittén tar beslut kring hållbarhetsrelaterade insatser, aktiviteter
och projekt.
Director Sustainability
Director Sustainability har ordförandeposten i hållbarhetskommit-
tén och driver och vidareutvecklar Camurus hållbarhetsarbete inklu-
sive uppföljning och rapportering av hållbarhetsprestandan.
Styrande dokument
Som stöd och vägledning i det dagliga arbetet och i kontakter
med patienter, vårdpersonal, leverantörer, medarbetare och
andra intressenter inns ett antal styrdokument som berör
samtliga anställda hos Camurus. Styrdokumenten ses över
regelbundet och revideras vid behov.
Några av de mest centrala är:
• Hållbarhetsstrategi
• Hållbarhetspolicy
• Miljöpolicy
• Uppförandekod
• Leverantörsuppförandekod
• Anti-korruptionspolicy
IT-policy för dataanvändning, lagring
och förebyggande av dataförlust
Dataskyddspolicy (GDPR)
• Arbetsmiljöpolicy
Trakasserier och mobbing-policy
Andra viktiga styrdokument är företagets kvalitetsmanual samt
Standard Operating Procedures (SOPs).
HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
Hållbarhetsstyrning
Hållbarhetsstyrningen på Camurus fokuserar bland annat på tydlig
styrning och väldeinierad ansvarsfördelning, identiierade väsent-
liga hållbarhetsaspekter samt mål och nyckeltal som kan mätas
och följas upp.
Inom Camurus utgår hållbarhetsarbetet ifrån företagets håll
-
barhetspolicy och hållbarhetsstrategi med dess fyra fokusom-
råden - patienter, medarbetare och samarbeten, miljö och ans-
varsfullt företagande. För respektive fokusområde inns väsentliga
hållbarhetsaspekter kartlagda, vilka i sin tur kopplas till ett eller
lera av de globala hållbarhetsmål eller verksamhetsrelaterade mål
med tillhörande deinierade nyckeltal.
Commercial
& Marketing
Corp. Dev.
& Legal
(Compliance)
BD &
Investor
Relations
Medical
HR
Tech. R&D
& Operations.
Director
Sustainability
Under 2022 har Camurus arbetat med att förstärka sin verksam-
hetsstyrning, exempelvis har företaget tagit fram och implement-
erat en hållbarhetsstrategi, hållbarhetspolicy, miljöpolicy, anti-
korruptionspolicy, samt en uppförandekod för leverantörer och
en uppdaterad dataskyddspolicy (GDPR).
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
62
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Mål, nyckeltal och utfall – patienter
Mål 2026
Fler än >100 000 patienter i behandling med Buvidal
1)
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Uppskattat antal patienter i behandling med Buvidal vid utgången av året Antal  
Länder där Buvidal inns tillängligt Antal  
Mål 2026
Genomföra minst ett årligt projekt fokuserat
på att minska stigma för patienter
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Projekt med fokus på att minska stigma för personer med opiodberoende Antal
Mål 2026
Ta minst ett nytt läkemedel till regulatoriskt
godkännande och marknad
Under 2022 framskred Camurus fokusprojekt i sen utvecklingsfas enligt plan.
s mer om pågående fas 3-studier på sidorna 34 och 43.
Övriga nyckeltal
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Antal samarbeten med patientorganisationer
2)
Antal  
Stöd till till patientorganisationer MSEK 
Produktåterkallelser (kliniska studier) Antal
Produktåterkallelser (marknad) Antal
Inspektioner från hälsomyndigheter Antal
Utförda audits
3)
Antal  
1) Buvidal (Europa, Australien, MENA) och Brixadi (USA)
2) Camurus deinierar patientorganisationer som enheter som bildas av patienter med speciika
sjukdomar för att skydda deras intressen och förbättra sjukdomsmedvetenheten.
3) Inkluderar audits inom områden såsom Good Distribution Practice, Good Manufacturing Practice
och Good pharmacoVigilance Practice.
Fördjupad hållbarhetsinformation
– patienter
Patientfokus i hållbarhetsstrategin kretsar kring eekten av Camurus
utveckling och lansering av innovativa långtidsverkande läkemedel
vilka syftar till att öka livskvaliteten och minska sjukdomsbördan för
individer med svåra eller kroniska tillstånd.
Väsentliga frågor
Tillgång och prissättning, patientsäkerhet, etisk forskning och
utveckling (inkl. djurskydd), integritet i kliniska prövningar samt
samhällsutveckling.
FN:s globala hållbarhetsmål
HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
63
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Mål, nyckeltal och utfall – medarbetare och samarbeten
Mål 2026
Säkerställa en bra psykosocial miljö för Camurus anställda,
resulterat i en hög frisknärvaro, >97%
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Frisknärvaro Procent  
Resultat eNPS
1)
 
Personalomsättning Procent  
Resultat av medarbetarundersökning ”Jag är fri från stress som negativt påverkar min förmåga att arbeta” Skala -  
Resultat av medarbetarundersökning "Jag tycker att arbetsmiljön är öppen och vänskaplig" Skala -  
Resultat av medarbetarundersökning "Jag känner mig trygg att uttrycka min åsikt även om jag inte håller med" Skala -  
Resultat av medarbetarundersökning "Min arbetsplats tillåter mig att växa och ta mig an nya ansvarsområden"
Skala -  
Mål 2026
Könsfördelning på styrelse och ledningsnivå
skall relektera företaget som helhet (±20%)
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Andel kvinnor av totalt antal anställda Procent  
Andel kvinnor på chefsnivå Procent  
Andel kvinnor i ledningsgrupp och styrelse Procent  
Mål 2026
Uppföljning av samtliga leverantörer i första ledet inom produktion
och distribution avseende Camurus uppförandekod för leverantörer
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Andel av Camurus totala inköp som har analyserats med avseende på hållbarhetsrisker Procent 
Övriga nyckeltal
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Arbetsrelaterade tillbud
2)
Antal
Arbetsrelaterade skador med frånvaro Antal
Andel lediga tjänster som fyllts genom internrekrytering Procent  
1) Engagemangsindexet eNPS (employee net promoter score) mäter på en skala från -100 till +100 hur väl
medarbetarna trivs, känner stolthet samt viljan att rekommendera arbetsplatsen till andra.
2) Tillbud är en nästan-olycka, d v s ingen skada som konsekvens men det hade kunnat bli en skada.
Tillbud rapporteras och analyseras i syfte att bygga bort risker.
Fördjupad hållbarhetsinformation
– medarbetare & samarbeten
Medarbetarfokus och samarbeten i Camurus hållbarhets-
strategi inriktas främst mot att säkerställa välmående
medarbetare (permanenta och tillfälliga), konsulter och
entreprenörer. Vidare arbetar Camurus för att säkerställa att
människor i Camurus leverantörsled behandlas med respekt
och att mänskliga rättigheter och arbetsrättigheter garanteras.
Väsentliga frågor
Arbetsmiljö och säkerhet, förmåner, arbetsvillkor och karriär-
utveckling, jämställdhet och mångfald samt socialt ansvars-
tagande i leverantörskedjan.
FN:s globala hållbarhetsmål
HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
64
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Mål, nyckeltal och utfall – miljö
Mål 2026
Minska scope 1
1)
och 2
2)
utsläpp med 50% från 2023 till slutet på 2026
Nyckeltal
3)
Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Scope 1 utsläpp
4)
Utsläpp tjänstebilar Ton CO
e 
Utsläpp från uppvärmning av kontor med eldningsolja och naturgas Ton CO
e 
Totala utsläpp scope 1 Ton CO
e 
Scope 2 utsläpp
5)
Utsläpp huvudkontor, inkl. labb Ton CO
e 
Utsläpp övriga Camurus kontor Ton CO
e 
Totala utsläpp scope 2 (market-based approach)
6)
Ton CO
e 
Totala utsläpp scope 2 (location-based approach)
7)
Ton CO
e 
Mål 2026
Minska utvalda scope 3
utsläpp med 20% från 2023 till slutet av 2026
Nyckeltal
3)
Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Scope 3 utsläpp
8)
Indirekta utsläpp tjänstebilar Ton CO
e 
Indirekta utläpp huvudkontor, inkl. labb Ton CO
e 
Indirekta utsläpp övriga Camurus kontor Ton CO
e 
Totala rapporterade utsläpp scope 3 Ton CO
e 
Fördjupad hållbarhets information
– miljö
Miljödelen i Camurus hållbarhetsstrategi fokuserar på företagets
miljö- och klimatpåverkan i hela värdekedjan, både uppströms och
nedströms.
Väsentliga frågor
Utsläpp av växthusgaser och klimatförändringar,
miljöpåverkan samt läkemedel i miljön.
FN:s globala hållbarhetsmål
HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
1) Scope 1-utsläpp omfattar direkta utsläpp från ägda eller kontrollerade källor.
2) Scope 2-utsläpp omfattar indirekta utsläpp från generering av köpt energi.
3) Beräkningarna och rapporteringen i denna redovisning baseras på Greenhouse Gas Protocol. Alla utsläpp rapporteras i CO2-ekvivalenter.
4) Camurus scope 1 utsläpp omfattar utsläpp från företagsbilar och direkta utsläpp från användningen av eldningsolja och naturgas för uppvärmning av kontor i
Storbritannien och Australien. Data avseende körsträcka och emissionsfaktorer för "Tank to Wheel" har Camurus fått från leasingföretaget. Emissionsfaktorn
för eldningsoljan i Storbritannien kommer från DEFRA 2022 och emissionsfaktorn för naturgaseldning i Australien kommer från Australian National
Greenhouse Accounts Factors 2022.
5) Camurus scope 2 utsläpp omfattar indirekta utsläpp kopplade till använd elenergi, järrvärme och järrkyla på Camurus kontor. För mer information om
energikälla se energinyckeltalen. Källor emissionsfaktorer: Storbritannien: DEFRA 2022, Spanien: AIB residualmix 2021, Tyskland: AIB residualmix 2021 och i
Australien energileverantör.
6) Beräkningen tar hänsyn till användningen av förnybar el, förnybar järrvärme och förnybar järrkyla.
7) Beräkningen tar inte hänsyn till användningen av förnybar el, förnybar järrvärme och förnybar järrkyla.
8) Camurus scope 3 utsläpp omfattar indirekta drivmedels- och energirelaterade utsläpp utifrån ett livscykelperspektiv som inte är inkluderade i scope 1
och 2. Dessa indirekta utsläpp är rapporterade för alla tjänstebilar och för energiförbrukningen på kontoren. Emissionsfaktorerna kommer från följande källor:
Tjänstebilar WTT - DEFRA 2022, Energianvändning i Sverige - IVL och energileverantör; energianvändning i Storbritannien, Spanien och Tyskland - DEFRA
2022; energianvändning i Australien - Australian National Greenhouse Account Factors. Ytterligare utsläpp som redovisas i scope 3 är utsläpp från transporter
av produkter från produktionsanläggningar i Sverige till lagerlokaler i olika länder. Utsläppsberäkningarna har tillhandahållits av transportföretaget.
65
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
Mål 2026
Öka andelen förpackningsmaterial från hållbara källor till minst 50%
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Produktförpackning användning av glas
9)
Ton 
Produktförpackning användning av stål
9)
Ton 
Produktförpackning användning av plast
9)
Ton
Produktförpackning användning av återvunnen plast
9))
Ton 
Andel återvunnen plast av all använd plast i produktförpackningar
9)
Procent 
Produktförpackning användning av papper/ kartong
9)
Ton 
Producerade doser läkemedel Antal doser  
Mål 2026
Minska produktionsavfall med 20%
10)
I skrivande stund inns inga kvalitetssäkrade miljödata från produktionen tillgängliga. Camurus kommer
under 2023 genomföra en kartläggning av produktionens material- och energilöden samt CO
2
-avtryck.
Övriga nyckeltal
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Total mängd farligt avfall, huvudkontor, inkl. labb Ton 
Total mängd avfall, huvudkontor, inkl. labb
11)
Ton 
Andel återvunnet avfall av allt avfall, huvudkontor, inkl. labb Procent 
Energiförbrukning huvudkontor, inkl. labb MWh 
Energiförbrukning övriga Camurus kontor
12)
MWh 
Total energiförbrukning MWh 
Andel förnybar energi av all energiförbrukning Procent 
Total vattenanvändning huvudkontor, inkl. labb
13)
m

9) Sirorna visar produktförpackningens materialanvändning. De omfattar material för spruta, kartong och bipacksedel. För ytterförpackningen som Buvidal
transporteras i inns i skrivande stund inga kvalitetssäkrade uppgifter, dock består ytterförpackningen till största del av återvunnen wellpapp.
10) Normaliserat mot antalet produktenheter.
11) Avfallet från Camurus huvudkontor inklusive labb är beräknat baserat på hyrd yta i byggnaden. Avfallet innehåller fraktionerna matavfall, plast, papper,
kartong och elektronik.
12) Siror för energiförbrukning från Camurus kontor kommer från hyresvärdarna och är beräknade baserat på hyrd yta i byggnaden.
13) Siror för vattenförbrukningen på Camurus huvudkontor inklusive labb kommer från hyresvärden och är beräknade baserat på hyrd yta i byggnaden.
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
66
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Fördjupad hållbarhetsinformation
– ansvarsfullt företagande
Ansvarsfullt företagandefokus i Camurus hållbarhetsstrategi
berör bland annat de standarder och styrmodeller som företaget
tillämpar för sina aärsaktiviteter samt samarbeten med tredje
part, inklusive sjukvårdsintressenter.
Väsentliga frågor
Anti-korruption och konkurrenshämmande beteende, försäljning-
smetoder och produktmärkning, transparens, datasekretess och
patientintegritet.
FN:s globala hållbarhetsmål
Mål, nyckeltal och utfall – ansvarsfullt företagande
Mål 2026
Årligen utbilda Camurus anställda och konsulter i företagets uppförandekod
och speciikt relaterade ämnen och policyer, såsom antikorruption och dataskydd
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Andel av medarbetarna
1)
tränade i anti-korruption Procent 
Andel av medarbetarna
1)
tränade i dataskyddspolicy (GDPR) Procent 
Mål 2026
kerställa en öppen kultur där anställda känner trygghet med att påtala misstänkta tjänstefel*,
inklusive korruption, samt ett robust ramverk (inkl. monitorering och/eller revision)
inom vilket eventuella problem uppmärksammas och åtgärdas
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Rapporterade incidenter eller klagomål rörande dataskyddsbrott Antal

Rapporterade misstankar om överträdelser av uppförandekod Antal

Rapporterade korruptionsärenden Antal
Rapporterade ”visselblåsningar” Antal

Mål 2026
Redovisa värdetransaktioner till hälso-och sjukvården enligt
Camurus gällande industrikoder och på frivillig basis
Nyckeltal Enhet Utfall 2022 Utfall 2021
Antal projekt som stöttats hälso- och sjukvården (t. ex. forskningsprojekt) Antal 
Bidrag till hälso- och sjukvården
5)
( t. ex. forskningsprojekt) MSEK 
1) Inkluderar alla tillsvidareanställda och tillfälligt anställda, exklusive långtidslediga anställda.
2) Under 2022 rapporterades en personuppgiftsincident av en tredje part. Det gällde data för en registrerad, vars kodade personuppgifter av
misstag avslöjades för fel mottagare.
3) Inkluderar a) ett fall gällande marknadsföringmaterial på en webbsida, där den förkortade förskrivningsinformationen visades felaktigt,
b) ett fall gällde otillåtet tillhandahållande av gästfrihet till en extern intressent och felaktigt kostnadsersättningsskrav, och c) ett fall gällde
påstådd förfalskning av dokumentation från kundmöte och tillhörande icke-tillåten gästfrihet.
4) Se beskrivningar i fotnoter ovan för fall b) och c) raderna ovan.
5) Inkluderar bidrag/donationer till hälso- och sjukvårdsorganisationer (tex. sjukvård, medicinsk eller vetenskaplig förening eller
sammanslutning, sjukhus, klinik, stiftelse, universitet eller annan läroanstalt), eller liknande (t.ex. forskningsinstitutioner inom medicinområdet).
HÅLLBARHET  FÖRDJUPAD HÅLLBARHETSINFORMATION
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
Hållbar framtid 
Patienter 
Medarbetare och samarbeten 
Miljö 
Ansvarsfullt företagande 
Fördjupad hållbarhetsinformation 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
67
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Noteringen på Nasdaq Stockholm i december 2015 utgjorde ett
viktigt steg i strategin att bygga ett framgångsrikt och långsiktigt
lönsamt läkemedelsbolag. Camurus har sedan dess fortsatt utveckla
en bred produkt- och projektportfölj och etablerat en egen eektiv
marknads- och försäljningsorganisation samt en distributionskedja
för specialistläkemedel i Europa och Australien.
Camurus har också fortsatt att stärka sin utvecklingskapacitet i
sen fas för att ta nya innovativa produkter till marknaden.
Kursutveckling
Camurus aktie ökade med 67 procent under 2022. Stängnings-
kursen den 30 december 2022 var 252,60 kr. Högsta betalkursen
under året var 277,40 (7 december 2022) och lägsta betalkursen
under året var 121,60 (25 januari 2022). Vid utgången av året var
börsvärdet 14 miljarder SEK.
Ägarförhållande
I slutet av 2022 hade Camurus AB 10 169 aktieägare, varav 829 inan-
siella och institutionella placerare med innehav på 84 procent av
aktiekapitalet och rösterna, samt 9 340 privatpersoner med innehav
på totalt 16 procent av aktiekapitalet och rösterna.
Utländska ägare svarade för 13 procent av kapitalet och rösterna.
De tio största ägarna svarade för 64 procent av kapitalet och
rösterna.
Utveckling av Camurus
aktie under 2022
Kursutveckling från 1 januari 2022
till 31 december 2022
Camurus
OMXS30 Index
Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Aug Sep Okt Nov Dec
300
250
200
150
100
50
SEK
FINANSIELL INFORMATIONAKTIEN
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
Ordlista 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Camurus aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Mid Cap-lista under kortnamnet CAMX.
Vid utgången av 2022 var stängningskursen för aktien 252,60 kr.
68
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
Antal aktier Innehav 
av kapital
 av
röster
Sandberg Development AB   
Fjärde AP-Fonden   
Didner & Gerge Aktiefond   
Avanza Pension   
Tiberg, Fredrik   
State Street Bank and Trust Co, W9   
JP Morgan Chase Bank NA, W9   
Backahill utveckling AB   
Svenskt Näringsliv   
Lancelot Avalon Master   
Övriga aktieägare   
  
Aktieägare 31 december 2022
Antal
aktieägare
Antal aktier
 av
kapital
 av
röster
 –     
 –     
 –     
 –     
 –     
 –     
 –    
Totalt    
Fördelning storleksklasser 31 december 2022
 av
röster
 av
kapital
Antal
aktieägare
Antal aktier
Svenska institutioner    
Utländska institutioner    
Svenska
privatpersoner    
Utländska
privatpersoner    
   
Ägarkategorier 31 december 2022Aktiekapital och kapitalstruktur
Vid årsskiftet uppgick aktiekapitalet till 1 385 576,08 kronor fördelat
på 55 423 043 aktier med ett kvotvärde om 0,025 kronor.
Enligt bolagsordningen ska aktiekapitalet vara lägst 500 000 kronor
och högst 2 000 000 kronor, fördelat på lägst 20 000 000 aktier och
högst 80 000 000 aktier.
Camurus bolagsordning innehåller ett avstämningsförbehåll och
bolagets aktier är anslutna till Euroclear Sweden AB, vilket innebär att
Euroclear Sweden AB administrerar bolagets aktiebok och registrerar
aktierna på person och organisation. Samtliga aktier äger lika rätt till
bolagets vinst och andel av överskott vid eventuell likvidation.
Utdelningspolicy och förslag till utdelning
Enligt den av styrelsen antagna utdelningspolicy kommer Camurus
fortsatt att fokusera på att vidareutveckla och utöka den kliniska
utvecklingsportföljen och den kommersiella verksamheten enligt
plan, och tillgängliga inansiella resurser avses att användas för
inansieringen av denna strategi. Styrelsens avsikt är därför att inte
föreslå någon utdelning till aktieägarna till dess att en uthållig lön-
samhet genereras. Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om att
ingen utdelning för räkenskapsåret skall ske.
FINANSIELL INFORMATIONAKTIEN
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
Ordlista 
9. FINANSIELL INFORMATION 
69
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 FINANSIELL INFORMATIONORDLISTA
Ordlista
Agonist Läkemedel eller annan substans som binder till och
blockerar en receptor och stimulerar receptorns aktivitet
Akromegali Sjukdom som innebär en onormal kroppslig tillväxt, vilken
beror på överproduktion av tillväxthormon
Analog Liknande molekylstruktur
Bioadhesiv Ett ämne som är adhesivt, dvs. verkar ihophållande
Biotillgänglighet Ett ämnes biotillgänglighet är ett mått på hur mycket av ett
ämne som tas upp av kroppen
Buprenorin Aktiv substans som är kraftigt smärtstillande och som kan
användas vid opiatberoende
CHMP Committee for Medicinal Products for Human Use,
EMA:s kommittee för humanläkemedel
CNS Centrala nervsystemet
EFPIA European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations
EMA European Medicines Agency, europeiska läkemedelsverket
Endokrina sjukdomar Sjukdomar som påverkar det endokrina systemet,
dvs. kroppens tillverkning, insöndring och påverkan av hormoner
Endometrios Medicinskt problem som innebär att livmoderns
slemhinna (endometriet) växer utanför livmodern
ESG Environmental, Social, Governance – miljöfrågor, sociala frågor, styrning
av hållbarhetsfrågor
EU4 Samlingsbeteckning för Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien
Farmakodynamik (PD) Ett läkemedels eekt i och påverkan på kroppen
Farmakokinetik (PK) Kroppens på- och inverkan på ett läkemedel
FDA Food and Drug Administration, amerikanska livs- och läkemedelsverket
GEP-NET Gastroenteropankreatiska neuroendokrina tumörer
GHG-protokollet Green House Gas Protocol, globalt standardiserat ramverk för
att mäta och hantera utsläpp av växthusgaser (CO
2
)
IGF-1 Insulin-like Growth Factor 1, insulinliknande tillväxtfaktor 1
Incidens Nya fall av en sjukdom per år
In vitro Biologisk process som sker utanför en levande cell eller organism
In vivo Biologisk process som sker innanför en levande cell eller organism
IND Investigational New Drug, nytt studieläkemedel, klassiicering som är en
förutsättning för vidareutveckling av ett läkemedel i USA
Intramuskulär injektion Injektion av läkemedel i en muskel,
t. ex. i sätesmusklerna
Kliniska studier Studier utförda på människor
Leuprolid Aktiv substans som bland annat används vid
behandling mot prostatacancer
Lipider Samlingsnamn för en grupp ämnen som består av
fetter eller fettliknande ämnen
MENA Mellanöstern och Nordafrika
Milstolpesersättning Ekonomisk ersättning som erhålls inom ramen för ett
partnerprogram när ett visst speciicerat mål uppnåtts
MME mg morinekvivalenter
NDA New Drug Application, ansökan om marknadsgodkännande
NET Neuroendokrina tumörer, samlingsnamn för olika typer
av hormonproducerande tumörer
Oktreotid Aktiv substans som bland annat används vid behandling av cancer
Oral mukosit Inlammation i munslemhinnan som leder till sår
och smärta i munhålan
PAH Pulmonell arteriell hypertension
PLD Polycystisk leversjukdom
Peptid Molekyl som består av en kedja av aminosyror
Prekliniska studier Studier utförda i modellsystem, dvs. inte på människor
Prevalens Beintliga fall av en sjukdom
PRRT Peptide receptor radionuclide therapy, målsökande strålbehandling
av tumörer
Rekonstituering Beredning av läkemedel inför administration,
ofta tillsättande av vätska till pulver
RP Raynauds fenomen
Setmelanotid En peptid (MC4-receptoragonist) för behandling av
ovanlig genetisk fetma
SSA Somatostatin Analogues, somatostatinanaloger, utgör standarden
för eektiv och säker medicinsk behandling av akromegali och
symptomkontroll av NET
Subkutan injektion Injektion av läkemedel under huden
Sublingual Under tungan
Särläkemedelsstatus Läkemedel för behandling av allvarliga eller
livshotande sjukdomar, vilka är så ovanliga att läkemedelsbolag är ovilliga
att utveckla dem av ekonomiska skäl
TGA Therapeutic Goods Administration, australiensiska läkemedelsverket
WHO World Health Organization
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR

6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
Ordlista 
9. FINANSIELL INFORMATION 
70
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Koncern och moderbolag
Styrelsen och verkställande direktören för
Camurus AB (publ), med säte i Lund och organisa-
tionsnummer 556667-9105, får härmed avge
årsredovisning för verksamhetsåret 2022 för
moderbolaget och koncernen. Årsredovisningen
samt revisionsberättelsen omfattar sidorna 70-117.
Resultatet av årets verksamhet samt moderbolag
-
ets och koncernens ställning framgår av förvalt-
ningsberättelsen samt efterföljande resultat- och
balansräkningar, rapporter över totalresultat,
kassalödesanalyser, speciikationer av föränd
-
ringar av eget kapital jämte tilläggsupplysningar
och noter, vilket utgör den sammanhållna årsredo
-
visningen.
FINANSIELL
SAMMANFATTNING 2022
Totala intäkter uppgick till 956 (601) MSEK,
en ökning med 59 procent
Produktförsäljningen uppgick till
935 (594) MSEK, en ökning med 57 procent
Rörelseresultat uppgick till 72 (-111) MSEK,
en förbättring med 183 MSEK
Årets resultat uppgick till 56 (-90) MSEK, vilket
motsvarar ett resultat per aktie före utspädning
om 1,01 (-1,66) SEK och efter utspädning om
0,97 (-1,66) SEK
MILSTOLPAR 2022
Behandling av opioidberoende
Buvidal® var tillgänglig som den första långtids-
verkande opioidberoendebehandlingen i 20
länder, med mer än 36 000 patienter i behandling
vid årets slut
Under 2022 passerade det totala antalet sålda
Buvidal-enheter en miljon
En positiv utveckling noterades på samtliga mark
-
nader. I Storbritannien bidrog ökad medvetenhet
och tillgängliga inansieringsprogram från den
brittiska regeringen till snabbare tillväxt.
Som en del av livscykelhanteringen för Buvidal
lanserades en 160mg dos i Australien efter pris-
och ersättningsgodkännanden
Marknadsgodkännanden för Buvidal erhölls i Liba-
non, Egypten och Saudiarabien som den första god-
kända underhållsbehandlingen av opioidberoende
En ny uppdaterad ansökan om marknadsgodkän-
nande, New Drug Application (NDA) för Brixadi™
lämnades på nytt in till den amerikanska läke-
medelsmyndigheten FDA den 23 november 2022
av Camurus licenstagare Braeburn. Ansökan
accepterades för granskning och ett måldatum
för slutgiltigt godkännande (PDUFA-datum) är
satt till den 23 maj 2023.
Ansökan om utökat marknadsgodkännande för
Buvidal till att omfatta kronisk smärta lämnades in
till den australiensiska läkemedelsmyndigheten
(TGA) och godkändes för granskning
Efter ett strategiskt beslut att fokusera på bolag-
ets nyckelprodukter och utvecklingsprogram,
meddelade Camurus i början på tredje kvartalet
2022, att partnern Solasia i Japan förvärvar den
medicintekniska produkten episil® för behandling
av oral smärta vid oral mukosit
Pipeline
I början av järde kvartalet slutfördes patient-
rekryteringen i fas 3-eektstudien av CAM2029
i akromegali, ACROINNOVA 1
1
, vilket repre-
senterar en viktig milstolpe i utvecklingen av
CAM2029 för behandling av akromegali
Patientrekrytering och behandling fortskred i
fas 3-studien av CAM2029 för patienter med
GEP-NET, SORENTO (Subcutaneous Octreotide
Randomized Eicacy in Neuroendocrine
Tumors)
2
, med mer än 30 procent av det totala
planerade antalet patienter i studien randomise
-
rade och doserade vid slutet av året
Dosering initierades i en fas 2/3-studie
POSITANO (Polycystic liver Safety and eect
Trial with subcutaneous Octreotide)
3
, för
behandling av polycystisk leversjukdom (PLD)
Camurus partner Rhythm Pharmaceuticals
påbörjade dosering i fas 3-studie av setmela
-
notid veckodepå (CAM4072) för behandling av
sällsynta, genetiska fetmasjukdomar
En fas 2a-studie av CAM2043 i Raynauds
fenomen slutfördes och en klinisk studierapport
avslutades
Organisationsutveckling
Under 2022 ökade antalet anställda från 148 till
176, i takt med att bolaget fortsatte att utveckla
sina kommersiella och centrala funktioner
Under 2022 fortsatte arbetet med att stärka
bolagets hållbarhetsarbete. En tvärfunktionell
hållbarhetskommitté initierades och en hållbar
-
hetspolicy och uppdaterad hållbarhetsstrategi
implementerades.
Camurus femårsvision för innovation och tillväxt
presenterades på Kapitalmarknads- och FoU-
dag i Stockholm den 6 september 2022
Finansiell översikt
MSEK  
Totala intäkter   
– varav produktförsäljning   
Rörelsekostnader   
Rörelseresultat  - 
Årets resultat  - 
Resultat per aktie
efter utspädning, kronor  - 
Likvida medel   
Förvaltningsberättelse
Ackumulerad
Kvartalsvis
MSEK
1000
900
800
700
600
500
400
300
200
100
0
Q1 Q2 Q3 Q4
Produktrsäljning
71
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Camurus verksamhet
Camurus är ett multinationellt läkemedelsbolag
med fokus på utveckling och marknadsföring av
innovativa läkemedel för behandling av svåra och
kroniska sjukdomar. Produkterna baseras på den
unika formuleringsteknologin FluidCrystal® samt
en omfattande expertis inom alla faser av läkeme
-
delsutveckling och försäljning. Den kliniska forsk-
ningsportföljen innehåller läkemedelskandidater
för behandling av bland annat opioidberoende
och smärta, cancer och endokrina sjukdomar.
Utveckling sker i egen regi och i partnerskap med
internationella läkemedelsbolag.
Camurus aktie är noterad på Nasdaq Stockholm,
Mid Cap, under kortnamnet ”CAMX”. För mer infor
-
mation se camurus.com.
Första året med lönsamhet
2022 nådde Camurus för första gången som noterat
bolag lönsamhet på årsbasis. Trots utmanande
marknads- och makroförhållanden i efterdyningarna
av covid-19-pandemin, utvecklades
verksamheten
enligt företagets långsiktiga plan. Camurus hade
en tvåsirig tillväxt och förbättrade rörelseresul
-
tatet
parallellt med att betydande investeringar
gjordes i företagets
lovande utvecklingsportfölj av
nya innovativa
läkemedel. Camurusintäkter ökade
med närmare 59 procent till drygt 956 MSEK under
året, drivet av en växande försäljning av Buvidal
vecko- och
månadsprodukter för behandling av
opioidberoende.
Drygt hälften av intäkterna åter-
investerades i utveckling av nya indikationer och
lovande läkemedelskandidater som beräknas nå
marknaden från 2025 och framåt.
Utveckling Buvidal
De regulatoriska och kommersiella framgångarna
med Buvidal har visat på Camurus förmåga att
ta innovativa läkemedel hela vägen från idé till
marknad och patient. Under 2022 har företagets
forsknings- och utvecklingsteam fortsatt det
framgångsrika arbetet med Buvidal, vilket under
året bland annat resulterade i:
a) Nya marknadsgodkännande av Buvidal vecko-
och månadsdepåer i Libanon, Egypten och
Saudiarabien. Vidare lämnades ansökan om
marknadsgodkännande in till myndigheterna i
Qatar och Marocko.
b) Lansering av en ny dos, Buvidal 160mg, i
Australien
c) Utökade pris- och ersättningsbeslut erhölls i
Belgien, vilket möjliggör för behandling med
Buvidal i samtliga behandlingsmiljöer samt
distribution via apotek
Camurus levererade stark tillväxt under 2022
genom att stärka sin ledande position inom lång
-
tidsverkande behandling av opioidberoende på
samtliga av Camurus marknader i Europa och
Australien. Produktförsäljningen ökade med 57
procent till 935 MSEK och i slutet av året stod ler
än 36 000 patienter på behandling med Buvidal,
vilket motsvarar en ökning med 11 000 patienter
under året.
Responsen på behandling med Buvidal fortsät
-
ter att vara mycket positiv bland patienter, vårdgi-
vare och andra intressenter, vilket också relekter-
ats i de positiva behandlingsresultat med Buvidal
som presenterats på ledande konferenser och
publicerats i vetenskapliga tidskrifter under året.
Vid sidan om vetenskapliga publikationer har ett
betydande intresse för Buvidal i media noterats,
vilket lett till ökad medvetenhet om opioid-
beroende som sjukdom, patienters utsatta situa-
tion och möjligheter till förbättrad vård och livs-
kvalitet med långtidsverkande läkemedel.
Godkännandeprocess i USA och
global expansion
I slutet av 2021 emottog Braeburn, Camurus
licenspartner i USA, en ny begäran om ytterligare
information (s.k. Complete Response Letter) från
den amerikanska läkemedelsmyndigheten (FDA)
för sin uppdaterade ansökan om marknadsgod
-
kännande (NDA) för Brixadi (buprenorin) subkutan
depåinjektion för behandling av opioidberoende.
Begäran hänvisade till kvalitetsbrister hos Brae
-
burns kontraktstillverkare för Brixadi i USA vilka
identiierats av FDA under en inspektion som
föregår ett godkännandebeslut. Under 2022
arbetade Braeburn med att komma tillrätta med
bristerna och en ny NDA skickades in till FDA den
23 november 2022. Ansökan accepterades för
granskning av FDA och ett måldatum för godkän
-
nande (PDUFA-datum) sattes till 23 maj 2023.
Framsteg i utvecklingsportföljen
Patientrekrytering och behandling fortskred i tre
registreringsgrundande fas 3-studier för Camurus
subkutana oktreotiddepå (CAM2029). I början av
järde kvartalet 2022, slutfördes rekryteringen i
fas 3-eektstudien av CAM2029 i akromegali,
ACROINNOVA 1. Övergripande resultat från studien
förväntas i juni 2023. I långtidssäkerhetsstudien av
CAM2029 i akromegali, ACROINNOVA 2
4
fortsatte
patientrekryteringen och interimresultat väntas
under andra halvåret 2023. För att ge patienter
möjlighet att fortsätta behandling med CAM2029
efter att huvuddelen av studien avslutats lämnades
en ansökan in till regulatoriska myndigheter om en
förlängning av ACROINNOVA 2.
Patientrekryteringen fortskred också planenligt
i SORENTO, fas 3-studien av CAM2029 i GEP-NET,
med cirka en tredjedel av det totala antalet plane
-
rade patienter randomiserade och doserade vid
årets slut. Studien är planerad att inkludera drygt
300 patienter vid närmare 100 kliniker i USA,
Europa, Israel och Australien.
Vidare påbörjades i mitten på året dosering av
CAM2029 i en fas 2/3-studie i en tredje indikation,
polycystic liver disease (PLD). Camurus har sedan
tidigare erhållit så kallad särläkemedelsstatus av
FDA för behandling av PLD med CAM2029.
Mer utförlig information om framstegen i
studierna återinns i avsnittet Forskning och
utveckling nedan.
Partnerskap och tidiga projekt
Under året gjordes framsteg i Camurus partner-
skap och tidigare utvecklingsprogram. Företagets
partner Rhythm Pharmaceuticals Inc. påbörjade
dosering i en fas 3-studie av setmelanotid vecko-
depå (CAM4072) för behandling av sällsynta
genetiska fetmasjukdomar. Produkten baseras
på Camurus FluidCrystal injektionsdepå och
utvecklas för att erbjuda patienter en enklare och
bekvämare doseringsregim med möjlighet till
förbättrad behandlingsföljsamhet jämfört med
daglig medicinering. Studien är en randomiserad,
dubbelblind, fas 3-studie av CAM4072 i patienter
med sällsynta genetiska bristsjukdomar, inklusive
Bardet-Biedls (BBS) syndrom, som tidigare varit
i daglig behandling med setmelanotid. Studiens
72
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
primära eektmått är andelen patienter utan vikt-
ökning under behandlingstiden. Studien förväntas
avslutas under 2023.
Vidare planerar Rhythm starta ytterligare en fas
3-studie av setmelanotid veckodepå i behand-
lingsnaiva patienter med BBS.
Under året avslutade Camurus även fas 2a-
studien av treprostinil veckodepå (CAM2043) för
Raynauds fenomen och en klinisk studierapport
slutfördes.
Fokus på Camurus medarbetare,
värderingar och hållbarhet
Camurus strävar efter att vara en dynamisk,
inspirerande och inkluderande arbetsplats där
medarbetarna kan växa och utvecklas. Under 2022
genomfördes lertalet aktiviteter för att ytterligare
stärka och öka samsynen på Camurus uppdrag
och värderingar och för att förbättra arbetsmiljön.
Under året genomfördes två medarbetarenkäter.
Det positiva resultatet och det ökade eNPS score
(employee satisfaction score) visade på stor
uppskattning av Camurus som arbetsgivare och
att de aktiviteter för att förbättra arbetsmiljön som
genomförts under året har haft betydelse och mot
-
tagits positivt av medarbetarna.
Camurus har en stark ambition att bidra till
hållbar utveckling genom att aspekter inom
ESG-området genomsyrar företagets verksamhet.
Under 2022 har Camurus stärkt ramverket för
företagets hållbarhetsarbete. En tvärfunktionell
hållbarhetskommitté har formerats och hållbar
-
hetspolicy och uppdaterad hållbarhetsstrategi
implementerats. Företaget välkomnade även en
Head of Compliance och rekryterade en Director
Sustainability. Flera initiativ genomfördes inom
de fyra områdena: patienter, medarbetare och
samarbeten, miljö och ansvarsfullt företagande (se
sidan 49).
Stark avslutning på 2022 sätter
tonen för framtiden
Genom fortsatt försäljningstillväxt, förbättrad
lönsamhet och framsteg i produktportföljen, lade
Camurus under 2022 en solid grund för att kunna
leverera på 2027 års vision, vilken presenterades
på Camurus Kapitalmarknads- och FoU-Dag
2022 dag:
Öka marknadspenetrationen av Buvidal och
expansion till nya geograiska marknader
Accelerera produktkandidater i sen utveck
-
lingsfas (framförallt CAM2029: Akromegali,
GEP-NET och PLD) till marknadsgodkännande
och lansering
Utveckla företagets agenda för expansion till
USA
Stärka företagets organisation, struktur och
processer för att stödja ytterligare tillväxt,
expansion och kommersiellt avtryck
Forskning och utveckling
Forskning och utveckling är en viktig strategisk
prioritering för Camurus och företaget kommer
att fortsätta att göra betydande investeringar i
forsknings- och utvecklingsportföljen. Företagets
långsiktiga framgång är i hög utsträckning bero
-
ende av fortsatt innovation samt utveckling av nya
teknologier och attraktiva läkemedelsprodukter.
Camurus forsknings- och utvecklingsorganisation
inkluderar prekliniska, farmaceutiska och analy
-
tiska samt kliniska och regulatoriska funktioner.
Företaget har ett lertal projekt i olika utvecklings
-
faser – regitreringsgrundande, klinisk eller preklin-
isk utvecklingsfas. Camurus forsknings-
och utvecklingskostnader uppgick 2022 till
474 (389) MSEK, vilket motsvarar 61 (62) procent
av rörelsekostnaderna.
Vid sidan av positiva resultat från de kliniska
studierna och regulatoriska framsteg inom opioid
-
beroende, har utvecklingen fortsatt inom andra
viktiga kliniska program och projekt i tidig utveck
-
lingsfas, både i egen regi och inom ramen för före-
tagets olika partnerskap.
Buvidal – opioidberoende
Opioidberoende är ett växande globalt hälsoprob-
lem som utgör en stor börda för drabbade indi-
vider och samhälle. Det är ett allvarligt, kroniskt
sjukdomstillstånd som medför fysiska, mentala,
biologiska och sociala symptom och kännetecknas
ofta av frekventa återfall. Behandlingen utgörs
ofta av daglig medicinering med buprenorin eller
metadon, som är eektiv, men förknippad med
begränsad behandlingsföljsamhet, samt risk för
läkemedelsläckage, överdos och oavsiktlig expo
-
nering mot minderåriga.
Buvidal (buprenoin) injektionsvätska, depålösning
används för att behandla opioidberoende hos
vuxna och ungdomar som är 16 år eller äldre, som
även får medicinskt, socialt och psykologiskt
stöd.
5
Den långtidsverkande subkutana behand-
lingen inns tillgänglig både som vecko- och
månadsprodukter samt i lera dosstyrkor, vilket
gör att behandlingen kan anpassas till patientens
individuella behov och livssituation. Buvidal är
både snabb- och långtidsverkande, vilket eektivt
kan minska användningen av illegala droger, absti
-
nenssymptom och drogbegär. Buvidal har visats
sig blockera eekten av andra opioider och har
därigenom potential att minska risk för återfall och
överdos.
6
Kliniska studier och erfarenheter genom
användning av Buvidal har visat på signiikant
förbättrade behandlingsresultat i form av minskat
missbruk, minskad behandlingsbörda, ökad
patientnöjdhet och förbättrad livskvalitet jämfört
med standardbehandling med dagligt administre
-
rad sublingualt buprenorin.
7-9
Under året fortsatte antalet patienter som
behandlas med Buvidal att öka, delvis beroende på
en växande medvetenhet bland beslutsfattare och
vårdpersonal om den positiva inverkan Buvidal
kan ha på patienter och vården. Även minskade
pandemirestriktioner möjliggjorde bättre inter
-
aktion med nyckelintressenter. I Storbritannien
och Skottland togs viktiga initiativ för att bekämpa
den växande opioidkrisen med nya statliga medel
och riktlinjer vilka lyfter fram långtidsverkande
buprenorin som ett viktigt behandlingsalternativ
för att förbättra vården för patienter med opioid-
beroende.
1,2
Även Wales, Danmark och Frankrike
allokerade ytterligare medel för att förbättra till
-
73
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
gången till behandling av opioidberoende och
långtidsverkande buprenorin.
I USA skickade Camurus licenspartner Braeburn
in en uppdaterad ansökan om marknadsgodkän
-
nande (NDA) och måldatum för godkännande-
beslut (PDUFA-datum) är satt till den 23 maj 2023.
I Mellanöstern och Nordafrika (MENA), erhölls
marknadsgodkännanden för Buvidal i Libanon,
Egypten och Saudiarabien. Granskning av ytter-
ligare fem nationella ansökningar om marknads-
godkännande i regionen pågår.
CAM2038 – Behandling av
kronisk smärta
Kronisk smärta är ett globalt hälsoproblem som
orsakar försämrad allmän hälsa, försämrad livs-
kvalitet, nedsatt arbetsförmåga och ökad risk för
beroende och missbruk av opioider.
Camurus fortsatte under 2022 arbetet med att
utöka indikationen för Buvidal till att även omfatta
kronisk smärta på egna marknader. Under första
kvartalet 2022 lämnades en ansökan in till den
australiensiska läkemedelsmyndigheten TGA, om
ett utökat marknadsgodkännande för Buvidal
,
vilken accepterades för granskning.
Efter perioden annonserades tillbakadragandet
av ändringsansökan i EU efter begäran från CHMP
om ytterligare kliniska data för att stödja den före-
slagna utökade indikationen i opioidberoende pati-
enter. Baserat på positiva fas 3-data för CAM2038
samt ett stort medicinskt behov, utvärderas fortsatt
klinisk utveckling av CAM2038 för behandling av
kronisk smärta, beaktande att den patientpopula
-
tionen som ändringsansökan avsåg redan har till-
gång till Buvidal för behandling av opioidberoende.
Cancer
och relaterade
sjukdomar
Sällsynta
sjukdomar
Centrala
nervsystemet
(CNS)
1) Licensierad till Braeburn i Nordamerika
2) Licensierad till Rhythm Pharmaceuticals, Globalt
Cytostatika-inducerat
illamående och kräkningar
Pulmonell arteriell
hypertension
Genetiska
fetmasjukdomar
2
Gastroenteropankreatiska
neuroendokrina tumörer
Raynauds fenomen
Prostatacancer
Endokrina sjukdomar
Polycystisk leversjukdom
Akromegali
Kronisk smärta
Opioidberoende (USA)
1
Opioidberoende
CAM2047
CAM2043
CAM4072
CAM2029
CAM2043
CAM2032
CAM4071
CAM2029
CAM2029
Buvidal®
Brixadi
Buvidal®
Utvecklingsprogram
Produkt på marknaden
Fas 3Fas 1 Fas 2 Registrering Marknad
74
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
CAM2029 – Behandling för patienter
med akromegali och NET
CAM2029 är en långtidsverkande subkutan depå
av somatostatinanalogen oktreotid som utvecklas
för behandling av akromegali,GEP-NET och PLD.
CAM2029 har utvecklats som en förfylld spruta
eller en injektionspenna, färdig att användas direkt
utan beredningssteg, vilket möjliggör enkel subku
-
tan injektion, även av patienten själv. Detta innebär
en avsevärd förenkling av handhavande och doser
-
ing jämfört med nuvarande standardbehandlingar.
Dessutom väntas den mycket högre exponeringen
av oktreotid för CAM2029 ge möjlighet till för-
bättrad behandlingseekt för vissa patienter.
Under året slutfördes patientrekryteringen i
den registreringsgrundande fas 3-eektstudien
av CAM2029 för behandling av akromegali,
ACROINNOVA 1. Rekryteringen fortsatte i den
andra fas 3-studien i akromegali, ACROINNOVA 2,
en långtidssäkerhetsstudie med nya patienter och
med patienter som genomgått ACROINNOVA 1.
Vid årsskiftet hade över 140 akromegalipatienter
inkluderats i de två fas 3-studierna. Övergripande
resultat från ACROINNOVA 1 förväntas i juni 2023
och interimresultat från ACROINNOVA 2 väntas
under andra halvåret 2023. Parallellt förbereds
regulatoriska ansökningar om marknadsgodkän
-
nande i EU och US för CAM2029 för behandling av
akromegali, med målet att lämna in dessa i slutet
av 2023/början av 2024. Om CAM2029 godkänns
skulle det bli den första långverkande oktreotid
-
produkten som kan doseras subkutant och själv-
administreras av patienten.
I den registreringsgrundande fas 3-studien av
CAM2029 för behandling av GEP-NET, SORENTO,
har aktivering av nya kliniker och patientrekryter
-
ing utvecklats väl under året. SORENTO är en ran-
domiserad, aktivt kontrollerad, multicenterstudie
med huvudsyftet att visa statistiskt förbättrad
behandlingseekt avseende progressionsfri över
-
levnad (PFS) för CAM2029 jämfört med nuvarande
standardbehandlingar. Målet är att inkludera
cirka 300 patienter på närmare 100 kliniker i USA,
Europa, Israel och Australien. Den primära analy
-
sen (eektdelen) kommer att genomföras efter 194
händelser av sjukdomsprogression.
Under året har en fas 2/3-studie, POSITANO,
av CAM2029 inom polycystisk leversjukdom (PLD)
inletts. Studien är en 52-veckors randomiserad
placebo-kontrollerad studie följt av en 24-veck
-
ors öppen studieperiod. Det primära målet är att
utvärdera behandlingseekten av CAM2029 jäm
-
fört med placebo mätt i levervolym hos patienter
med PLD. Ett viktigt sekundärt mål är att utvärdera
behandlingseekten av CAM2029 jämfört med
placebo på patientrapporterade PLD-relaterade
symptom. PLD-symptomen kommer att utvärderas
med hjälp av ett patientrapporterat utfallsverktyg
(Patient Reported Outcome) utvecklat av Camurus
och avstämt med amerikanska FDA. Patientrekry
-
tering i POSITANO pågår och full rekrytering
förväntas under 2023 med övergripande resultat
2024. För närvarande inns inga godkända farma
-
kologiska behandlingar för PLD och vid ett eventu-
ellt godkännande skulle CAM2029 vara det första
tillgängliga läkemedlet för en patientgrupp med
ett stort medicinskt behov.
CAM2043 – Behandling av PAH
och Raynauds fenomen
CAM2043 är en långtidsverkande subkutan
treprostinilformulering som utvecklas som ett
patientvänligt behandlingsalternativ för patien
-
ter med pulmonell arteriell hypertension (PAH)
samt för behandling av Raynauds fenomen (RP),
sekundärt till systemisk skleros. En explorativ fas
2a-studie av CAM2043 i Raynauds fenomen avslu
-
tades under året och en klinisk studierapport
färdigställdes. Resultaten indikeradepositiv eekt
av CAM2043, inklusive statistisk signiikant reduk
-
tion av Raynaud’s Condition Score (patient-
rapporterade utfallsmått) vid dag 8 efter dosering
samt andra tidpunkter upp till 15 dagar efter doser
-
ing. För närvarande utvärderas möjliga nästa steg
i programmet.
Övriga utvecklingsprojekt baserade
på FluidCrystal i klinisk utveckling
Camurus har lera ytterligare produktkandidater i
klinisk utveckling.
CAM4072 är en veckodepå av setmelanotid,
som utvecklas tillsammans med Camurus partner
Rhythm Pharmaceuticals Inc. för behandling av
lera sällsynta genetiskt betingade fetmasjuk
-
domar. Produktkandidaten baseras på Camurus
FluidCrystal injektionsdepå och utvecklas för att
kunna erbjuda patienter en enklare och bekvämare
doseringsregim med möjlighet till förbättrad
behandlingsföljsamhet. Studieresultat i friska
frivilliga försökspersoner med grav övervikt visade
att behandlingseekten med veckoprodukten är
likvärdig med den som uppnås med dagliga injek
-
tioner av setmelanotid. Rhythms korttidsverkande
formulering av setmelanotid, Imcivree™, är sedan
tidigare godkänd i USA och EU för behandling
av genetisk betingad fetma kopplad till brist av
proopiomelanokortin (POMC), proproteinkonver
-
tas subtilisin/ kexin typ 1 (PCSK1), leptinreceptor
(LEPR) och Bardet-Biedls syndrom (BBS).
Under 2022 påbörjades dosering i en rando
-
miserad, dubbelblind, fas 3-studie i patienter
med sällsynta genetiska bristsjukdomar, inklusive
BBS. Studien beräknas inkludera 30 patienter
randomiserade 1:1 för behandling antingen med
veckodepå av setmelanotid och dagligt adminis
-
trerad placebo, eller med dagligt administrerad
setmelanotid och veckodepå med placebo under
en period på 13 veckor. Den randomiserade
perioden på 13 veckor kommer att följas av en
öppen, 13 veckor lång studieperiod där samtliga
patienter kommer att behandlas med veckodepå
av setmelanotid. Det primära eektmåttet är
andelen patienter utan viktökning under behand-
lingstiden.
CAM4071 är en långtidsverkande formulering
av pasireotid, en substans för närvarande god
-
känd för behandling av Cushings syndrom och
akromegali. CAM4071 har studerats i en avslutad
doseskalerande fas 1-studie som undersökte
farmakokinetik, farmakodynamik och säkerhet
i friska frivilliga studiedeltagare. Under 2022
genomfördes vidare teknisk utveckling av
produktkandidaten.
CAM2032 är en långtidsverkande produktkan
-
didat med leuprolid för behandling av prostata-
cancer utvecklad för administrering av patienten
själv. CAM2032 har framgångsrikt utvärderats i
två avslutade fas 2-studier. Endometrios och tidig
pubertet är exempel på möjliga tilläggsindika
-
tioner för CAM2032. Camurus har inte för avsikt
att själva kommersialisera CAM2032 utan söker
partners för utlicensering.
75
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Finansiell information
Intäkter och resultat
Koncernens totala nettoomsättning för året blev
956,3 (600,6) MSEK, motsvarande en ökning om
59 procent jämfört med föregående år (50 procent
vid CER
1)
). Bolagets intäktsströmmar kommer från
produktförsäljning, licensavtal och projektrela-
terade aktiviteter.
Under 2022 uppgick produktförsäljningen till
935,0 (594,1) MSEK, en ökning med 57 procent
jämfört med föregående år (48 procent vid CER),
och avser främst försäljning av Buvidal i Europa
och Australien.
Årets marknads-och försäljningskostnader
uppgick till 273,5 (212,2) MSEK, en ökning driven av
kommersiell acceleration av Buvidal i Europa och
Australien samt expansion till nya marknader.
Administrationskostnader för året uppgick till
35,2 (27,6) MSEK i linje med företagets utveckling.
Forskning- och utvecklingskostnader, inklu-
sive avskrivningar av materiella och immateriella
tillgångar, uppgick till 473,8 (388,7) MSEK. FoU-
investeringarna drivs av de fortsatta framste-
gen i de tre pågående registreringsgrundande
CAM2029 fas 3-programmen för behandling av
akromegali, neuroendokrina tumörer och polycys
-
tisk leversjukdom.
Övriga intäkter under året uppgick till
1,4 (2,7) MSEK.
Rörelseresultatet för året uppgick till 72,0
(-110,6) MSEK, en förbättring med 183 MSEK vilken
överträade prognosen.
Koncernens inansnetto uppgick till
1,2 (-1,2) MSEK.
Efter bedömning av moderbolagets skatte-
mässiga överskott har en skattekostnad om
-17,6 (21,3) MSEK redovisats i koncernen.
Koncernens resultat för året var positivt 55,6
(-90,4) MSEK, en förbättring med 146 MSEK.
Kassalöde och investeringar
Kassalödet från den löpande verksamheten
före förändring av rörelsekapital var positivt
118,8 (-90,1) MSEK.
Förändring av rörelsekapital påverkade kassa
-
lödet negativt med -17,6 (-53,3) MSEK och för-
klaras främst av ökningen av kundfordringar till
följd av bolagets omsättningstillväxt med 59 pro
-
cent.
Kassalödet från investeringsverksamhet
uppgick till 5,4 (-4,9) MSEK och avser främst
Solasias förvärv av episil.
Kassalödet från inansieringsverksamheten
uppgick till 43,7 (98,9) MSEK och avser främst
avskrivningar på leasingskulder -7,8 MSEK,
utnyttjande av teckningsoptioner i programmet
TO2019/2022 om 58,5 MSEK samt långfristiga
fordringar relaterade till Solasias förvärv av episil
-7,0 MSEK.
Årets totala kassalöde uppgick till 150,3 (-49,5)
MSEK drivet av faktorer som förklarats i tidigare
punkter.
Tidiga forskningsprojekt
Utvecklingsprojekt i tidig fas
Genom farmaceutiska och prekliniska studier
utvärderas nya produktkandidater med målet att
översätta den tidiga forskningen och utvecklingen
till kliniska utvecklingsprojekt. De tidiga projek
-
ten omfattar formuleringsoptimering för aktiva
substanser med avseende på frisättningsproil,
stabilitet samt farmakologiska och toxikologiska
egenskaper. Resultaten jämförs med deinierade
produktproiler.
Samarbetsprojekt
Camurus har lera pågående samarbeten med
biotech- och läkemedelsbolag i preklinisk
utvärderingsfas där företagets FluidCrystal injek
-
tionsdepåteknologi utvärderas tillsammans med
olika aktiva substanser. Projekten omfattar såväl
marknadsförda aktiva substanser, där samar
-
betsprojektet med Camurus kan vara en del av livs-
cykelhanteringen, som helt nya substanser
där FluidCrystal-teknologin ingår i utvecklings-
strategin från start.
Egen utveckling
Nya möjligheter utvärderas kontinuerligt inom
tidig FoU-organisation med målet att stärka
bolagets utvecklingsportfölj med nya produkter
baserade på FluidCrystal-teknologin. Sådana
möjligheter inkluderar både produkter baserade
på marknadsförda aktiva substanser och nya aktiva
substanser. För nya potentiella produktkandidater
ligger fokus i utvärderingen på fem nyckelkriterier:
tydligt medicinskt behov, teknologimatch, tids-
eektiv klinisk utveckling, exklusivitet och
patentskydd samt marknadspotential. Om dessa
kriterier uppfylls utvärderas produktkandidaten
ytterligare i farmaceutiska och prekliniska studier
mot en deinierad målproduktproil.
MEDICINTEKNISK PRODUKT
episil munhålevätska
episil munhålevätska används för behandling av
smärtsamma och inlammatoriska tillstånd med
sår och blåsor i munnen, t.ex. oral mukosit som är
en vanlig biverkning av cellgifts- och/eller strål
-
behandling. Vid kontakt med munslemhinnan
omvandlas episil till ett skyddande gelskikt på
munhålans slemhinnor, vilket ger eektiv smärt-
lindring i upp till 8 timmar. episil munhålevätska
baseras på Camurus teknologi FluidCrystal
bioadhesiv vätska.
Den 8 juli 2022 meddelade Camurus att part
-
nern Solasia i Japan förvärvat episil. Camurus
kommer att fortsätta att tillhandahålla visst fortsatt
stöd på Solasias begäran under en övergångs-
period fram till 2024.
Referenser
1. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04076462
2. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05050942
3. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05281328
4. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04125836
5. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/
buvidal-epar-product-information_en.pdf
6. Walsh L., et al. JAMA Psykiatri. 2017; 74(9):894-902.
7. Lintzeris N., et al. JAMA Network Open. 2021;4(5):e219041.
8. Lofwall MR, et al. JAMA Intern Med. 2018;178(6);764–773.
9. Frost M., et al. Addiction. 2019; 114:1416–1426.
76
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
MSEK     
Totala intäkter     
Rörelseresultat  - - - -
Finansiella poster, netto - - -
Årets resultat  - - - -
Resultat per aktie före utspädning, kronor  - - - -
Resultat per aktie efter utspädning, kronor

 - - - -
Soliditet i koncernen, procent     
Eget kapital     
Likvida medel     
Antal anställda vid periodens slut     
Antal anställda inom FoU, vid periodens slut     
Fem år i sammandrag för koncernen
1) Utspädningseekten är framräknad enligt IAS 33.
20222021202020192018
100
0
-100
-200
-300
-400
MSEK
Rörelseresultat
20222021202020192018
MSEK
1000
900
800
700
600
500
400
300
200
100
0
Omsättning
Produktförsäljning
Försäljning tjänster och dyl.
Milstolpesbetalningar
Licensbetalningar
20222021202020192018
MSEK
Rörelsekostnader
Forskning och utveckling
Marknadsföring och försäljning
Administration
1000
900
800
700
600
500
400
300
200
100
0
Finansiell ställning
Per den 31 december 2022 uppgick koncernens
likvida medel till 565,5 (411,6) MSEK och eget
kapital till 994,7 (848,9) MSEK. Skillnaden jäm
-
fört med föregående år avser främst årets resul-
tat för 2022 samt utnyttjande av tecknings-
optioner i programmet TO2019/2022 under
2022.
Inga lån fanns upptagna per den 31 decem
-
ber 2022 eller har tagits upp sedan dess.
Säsongsvariationer
Bolagets försäljning uppvisar inga tydliga
säsongsvariationer.
Moderbolaget
Moderbolagets intäkter uppgick till 898,4
(571,5) MSEK under 2022. Rörelseresultatet
uppgick till 60,1 (-130,5) MSEK och årets
resultat uppgick till 48,5 (-103,3) MSEK.
Moderbolagets eget kapital uppgick per den
31 december 2022 till 914,0 (779,2) MSEK och
balansomslutningen till 1 151,4 (956,2) MSEK,
varav likvida medel uppgick till 495,2 (365,4)
MSEK.
77
FINANSIELL INFORMATIONFÖRVALTNINGSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Övrig information
Miljöinformation
Camurus verksamhet är inte tillståndspliktig enligt
miljöbalken utan kontrolleras regelbundet genom
miljötillsyn. Bolaget följer myndigheternas krav på
hantering och destruktion av miljöfarligt avfall och
arbetar aktivt för att minska energiförbrukningen
och användningen av miljöfarliga ämnen. Camurus
är inte involverat i någon miljötvist.
Aktiekapital och ägarstruktur
Per den 31 december 2022 uppgick Camurus
aktiekapital till 1 385 576,08 kronor fördelat på
55 423 043 aktier, med ett kvotvärde per aktie om
0,025 kronor.
Det totala antalet utestående aktier uppgick till
55 423 043 stamaktier med vardera en röst.
Den enskilt största aktieägaren i Camurus var
Sandberg Development AB med totalt 21 875 692
aktier motsvarande 39,5 procent av rösterna och
kapitalet.
Anställda
Medelantalet anställda i koncernen uppgick under
2022 till 152 (128), varav 64 (65) procent var kvin
-
nor. Vid årsskiftet var antalet anställda 176 (148),
varav 95 (83) inom forskning och utveckling, 65
(50) inom marknad och försäljning samt aärsut
-
veckling och 15 (14) inom administration.
Av det totala antalet anställda i slutet av 2022
var 65 procent kvinnor och 35 procent män. Alla
anställda får samma bemötande och erbjuds
samma möjligheter oavsett ålder, kön, religion, sex
-
uell läggning, funktionsnedsättning eller etnicitet.
Löner och andra ersättningar uppgick till 261,5
(197,3) MSEK.
Förslag till vinstdisposition för
räkenskapsåret 2022
Följande står till årsstämmans förfogande:
Styrelsen föreslår att till förfogande stående
vinstmedel, 901 283 KSEK, balanseras i ny
räkning. Styrelsen föreslår ingen utdelning för
räkenskapsåret 2022.
Beträande bolagets resultat och ställning
i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och
balansräkning med tillhörande noter och
bokslutskommentarer.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare godändes av årsstämman 2020. Avsikten
är att riktlinjerna ska fortsätta gälla i fyra år fram
till årsstämman 2024.
För information om fast och rörlig ersättning
se not 9 och 28.
Bolagsstyrningsrapport
Camurus har valt att upprätta en bolagsstyrnings-
rapport skild från årsredovisningen med stöd av
6 kap. 8 § årsredovisningslagen.
Finansiell utsikt 2023
Bolagets inansiella utsikt för 2023 är enligt
följande:
Totala intäkter 1 530 till 1 650 MSEK,
+60 – 73 procent jämfört med 2022, inklusive
förväntad milstolpesbetalning efter NDA-
godkännande i USA på 35 miljoner USD
Resultat före skatt 425 till 525 MSEK,
+482 – 620 procent jämfört med 2022
Bolagets inansiella utsikt tar hänsyn till marknads
-
förhållanden i nuvarande makroekonomiska miljö
samt kontinuerliga investeringar för att stödja före
-
tagets strategiska vision 2027 som presenterades
på Camurus Kapitalmarknads- och FoU-dag.
78
FINANSIELL INFORMATIONRISKERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Riskhantering
Camurus integrerade process för riskhantering
ämnar säkerställa att risker och osäkerheter
identiieras, bedöms och hanteras på ett så tidigt
stadium som möjligt.
Vid riskbedömning identiieras och utvärderas
sannolikheten för att en risk ska inträa och konse
-
kvenserna av att en sådan risk resulterar i en reell
händelse. Identiierade risker och riskminimerande
åtgärder dokumenteras. Återrapportering sker
löpande till styrelsen.
Skatte- och inansiella risker granskas regel-
bundet i förebyggande syfte och väsentliga
bedömda skattemässiga, juridiska och inansiella
risker redovisas i koncernredovisningen.
Nedan beskrivs Camurus mest väsentliga risker
relaterade till bransch och verksamhet, marknad,
miljö, socialt och efterlevnadsramverk (ESG) och
inansiella aspekter.
BRANSCH OCH VERKSAMHETS
RELATERADE RISKER
Läkemedelsutveckling och projekt
i tidiga utvecklingsskeden
Camurus har idag, självt eller tillsammans med
samarbetspartners ett antal projekt i preklinisk
utvärdering. Projekten kräver fortsatt forskning
och utveckling och är därmed föremål för sed
-
vanliga risker kopplade till läkemedelsutveckling,
såsom att produktutvecklingen försenas och att
kostnaderna blir högre än förväntat. Vidare kan
det visa sig att produktkandidaterna inte visar
sig vara tillräckligt eektiva eller säkra och att
Camurus inte erhåller nödvändiga myndighets
-
godkännande.
Kliniska prövningar och
regulatoriska godkännanden
Innan en läkemedelskandidat kan lanseras på
marknaden måste Camurus eller dess samarbets
-
partner genomföra prekliniska och kliniska studier
för att i dessa dokumentera och påvisa att produkt
-
kandidaten ger upphov till en signiikant behand-
lingseekt och har en acceptabel säkerhetsproil.
Faktorer är svåra att med säkerhet förutsäga:
a) när den planerade kliniska prövningen
kommer att starta eller slutföras,
b) när i tiden kostnader kommer att uppstå
för kliniska prövningar, samt
c) den förväntade eekt och säkerhetsproil som
ska uppnås, vilket kan leda till att kliniska studier
eller projekt avbryts eller ställs in, eller att
produktkandidaten inte erhåller nödvändiga
tillstånd för vidare kliniska studier eller
försäljning på marknaden.
Positiva resultat av kliniska prövningar avser att
stödja ansökningar om marknadsgodkännande
från tillsynsmyndigheter runt om i världen och för
att kommersialisera framtida produkter. Sådana
godkännande från myndigheter är inte enbart
under Camurus kontroll.
Produkt- och teknologisamarbeten
med andra läkemedelsbolag
Produkt- och teknologisamarbeten är en mycket
viktig del av Camurus strategi för att öka sin
utvecklingskapacitet och kommersiella genom
-
slagskraft samt uppnå lönsamhet. Camurus
huvudsakliga risker inom detta område är:
a) att ett eller lera av bolagets beintliga
samarbetsavtal sägs upp,
b) att Camurus i framtiden inte lyckas ingå ler
sådana avtal. Camurus möjligheter att realisera
värdet av sina produktkandidater kan försenas
eller förhindras i avsaknad av sådana sam-
arbetsavtal,
c) att meningsskiljaktigheter kan uppstå mellan
Camurus och dess partners,
d) att sådana partners inte uppfyller sina avtals-
enliga åtaganden eller att partnern beslutar
sig för att prioritera utvecklingen av alternativa
produktkandidater som kan komma att konkur
-
rera med Camurus samarbeten/produktkandi-
dater/produkter.
Vidare kan det vara svårt att med säkerhet förut-
säga speciika tidslinjer i samarbetsprojekt, efter-
som de tidplaner som sätts upp när samarbetet
inleds till sin natur är indikativa.
Intäkter från samarbetspartners
och licenstagare
En del av Camurus intäkter förväntas bestå av
intäkter från samarbetspartners och licenstagare
(huvudsakligen milstolpsersättningar och försälj
-
ningsbaserad royalty). Alla sådana intäkter är bero-
ende av att bolagets produktkandidater utvecklas
väl och uppnår överenskomna utvecklings och
regulatoriska milstolpar, samt av den efterföljande
produktlanseringen och försäljningen på mark
-
naden, dvs faktorer som Camurus inte har direkt
kontroll över.
Myndighetsprövning och registrering
av nya läkemedel
För att påbörja och genomföra kliniska prövningar
av en produktkandidat, för att kunna marknads
-
föra och sälja ett läkemedel och för att kunna
tillverka och distribuera det, måste tillstånd eller
godkännande erhållas av berörda myndigheter i
respektive land eller region. Camurus är beroende
av myndigheters rutiner, åsikter och krav för att
erhålla sådana licenser, vilket kan påverka förvän
-
tad tid eller kostnad för att få dem.
Även efter det att en produkt har godkänts
för marknadsföring kommer Camurus och dess
samarbetspartners, inklusive tillverkare av produkt
och kliniskt prövningsmaterial, att vara skyldiga
att uppfylla myndighetskrav avseende tillverkning,
distribution, säkerhetsrapportering och tillsyn över
marknadsföringen av produkterna. Underlåtenhet
att leva upp till kraven kan resultera i avbrott i för
-
sörjningskedjan eller påföljder för Camurus och
dess externa partners.
79
FINANSIELL INFORMATIONRISKERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Varuförsörjning och hantering
av narkotiska preparat
CAM2038 (inklusive Buvidal och Brixadi) innehåller
narkotiska preparat eller s.k. kontrollerade ämnen
och är därför föremål för särskilda föreskrifter,
t. ex. i fråga om framställning, handhavande,
import och export. Underlåtenhet av Camurus,
dess samarbetspartners, kontraktstillverkare eller
distributörer att efterleva dessa regler och etiska
normer kan resultera i avbrott i försörjningskedjan,
administrativa, civilrättsliga eller strarättsliga
sanktioner som skulle kunna ha en väsentligt
negativ inverkan på Camurus verksamhet, inan-
siella ställning och resultat.
Kommersialisering, marknads-
acceptans och beroende av
ersättningssystem
När en läkemedelsprodukt erhåller marknadsgod-
kännande inns det en risk att försäljningen, regio-
nalt eller globalt, inte motsvarar förväntningarna
och att kommersiella framgångar uteblir.
Ersättningen som en läkemedelsprodukt från
tid till annan kan erhålla beror ofta på det värde
produkten anses kunna tillföra patienten, sjuk
-
vårdssystemet och samhället i stort. Det inns en
risk för att produkterna inte kvaliicerar sig för sub
-
ventioner från privat och oentligt inansierade
sjukvårdsprogram eller att ersättningen blir lägre
än förväntat, vilket bland annat kan påverka mark
-
nadsupptaget för produkten eller vinstmarginalen.
Ersättningssystem kan också komma att förändras
från tid till annan, vilket försvårar möjligheten att
förutse vilka förmånsvärden och ersättningar en
receptbelagd produkt kan erhålla. Parallellt kan
regeringar undersöka alternativa system för att
minska den ökande andelen av farmaceutiska läke
-
medel i deras respektive bruttonationalprodukt.
Konkurrens
Läkemedelsindustrin är mycket konkurrens-
utsatt och produktutvecklingen kännetecknas av
betydande innovation. Camurus nuvarande och
potentiella konkurrenter kan vara allt från stora
multinationella läkemedelsföretag, etablerade
biotechföretag, specialiserade läkemedelsbolag
och generikaföretag, samt universitet och andra
forskningsinstitutioner. Konkurrensen kan påverka
både kommersiell produkt och produktkandidater
under utveckling.
Patent och andra immateriella
rättigheter
Camurus har en aktiv immaterialrättsstrategi, där
bolaget strävar efter att skydda sina plattformstek
-
nologier och produkter på viktiga världsmarkna-
der. Det föreligger en risk att beintliga och fram-
tida patent, varumärken och övriga immateriella
rättigheter som innehas av Camurus inte kommer
att utgöra ett fullgott kommersiellt skydd mot
intrång och konkurrens.
RISKER RELATERADE TILL
ESGOMRÅDET
Klimatförändringar
I och med förändringar i klimatet exponeras
Camurus för såväl permanenta som tillfälliga ris
-
ker som kan få negativa inansiella konsekvenser.
Akuta och ihållande förändringar av klimatet kan ha
eekter som ökade kostnader, minskad tillgänglig
-
het, men även störningar i energiförsörjning, logis-
tik, material, varor och tjänster, vilket kan påverka
Camurus lönsamhet negativt och i slutändan
patienternas tillgång till Camurus produkter. Vidare
kan Camurus utsättas för tillfälliga risker på grund
av förändringar i marknadsdynamiken eller änd
-
ringar inom lagstiftningen, såsom koldioxidskatter,
koldioxidprissättning och förändringar i kundernas
preferenser. Oförmåga att anpassa sig till sådana
trender kan försvaga Camurus marknadsposition
jämfört med konkurrenterna.
Miljö, hälsa och säkerhet
En oförmåga att upprätthålla en hög säkerhetsnivå,
både i Camurus laboratoriemiljöer såväl som hos
Camurus partners för tillverkning och produktion,
kan leda till skador hos medarbetare och hos
entreprenörer, men även skador i det närliggande
samhället och på miljön. Utöver detta kan negativ
påverkan på hälsa och miljö leda till ett legalt ansvar
för skador gentemot medarbetare eller tredje part.
Även företagets varumärke kan ta skada.
Mänskliga rättigheter i
leverantörskedjan
Camurus lägger ut tillverkning och distribution av
sina produkter på entreprenad. Som en följd av
detta kan Camurus inte helt kontrollera efterlevnad
av mänskliga rättigheter i leveranskedjan. Sådana
överträdelser kan exempelvis vara tvångsarbete,
otillräcklig vila mellan skift, sena löneutbetalningar
eller diskriminering på arbetsplatsen. Förutom de
risker detta innebär för inblandade parter, innebär
det också en risk för ett en ryktesspridning som
Camurus som företag inte helt kan förebygga.
Medarbetare
På lång sikt löper Camurus en risk att inte lyckas
attrahera eller behålla medarbetare med rätt kom
-
petens. En förlust av nyckelpersoner, en oförmåga
att attrahera nya eller kvaliicerade medarbetare
och förseningar i rekryteringen av personer med
rätt kompetens, kan komma att skada Camurus
verksamhet. Vidare kan eventuella störningar och
strejker på arbetsmarknaden ha negativa materi
-
ella eekter på Camurus verksamhet, inansiella
position och lönsamhet.
Korruption, olämplig och icke tillåten
kommunikation
Allt samarbete med olika aktörer på marknaden
och med myndigheter medför en risk för oetiskt,
korrupt eller konkurrenshämmande beteende.
Camurus är medveten om att företagets interak
-
tioner med externa intressenter, såsom hälso- och
sjukvårdspersonal, hälsovårdsorganisationer,
oentliga tjänstemän och patientorganisationer,
är särskilt känsliga för ökade risker relaterade till
korruption, liksom i samband med utbyte av infor
-
mation om företagets produkter och produkt-
kandidater. Ett oacceptabelt beteende hos
Camurus eller någon av företagets partners, kan
ha väsentlig påverkan på Camurus verksamhet,
rykte och inansiella resultat. Vidare är risken för
-
höjd i samband med samarbete med tredje part
som representerar Camurus eller som utför arbete
för företagets räkning, då Camurus i sådana fall har
mindre möjlighet till kontroll. Vid ett icke accep
-
tabelt beteende hos Camurus eller dess partners,
kan det ha en väsentlig inverkan på Camurus verk
-
samhet, rykte och inansiella resultat.
Efterlevnadsramverk och
datasekretess
Camurus verkar inom ett starkt reglerat aärs-
område och är därigenom exponerat för risker
relaterade till brott mot tillämpliga lagar och
förordningar kopplade till exempelvis kapitalmark
-
nadsreglering, bolags- och skattelagar, tull, miljö,
mänskliga rättigheter, säkerhet, datasekretess
samt incidenter relaterade till skydd av företagets
80
FINANSIELL INFORMATIONRISKERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
tillgångar, cyber- och datasäkerhet. Överträdelser
och incidenter kan resultera i höga kostnader för
eventuella åtgärder, såsom kostnader för åtal,
böter, stra, kontraktsbrott, inansiell skada och
dåligt rykte.
FINANSIELLA RISKER
Valutakursrisker
Camurus är utsatt för valutarisk i form av transak-
tionsexponering. Camurus har sitt säte i Sverige
och företaget redovisar inansiell ställning och
resultat i SEK. Transaktionsexponering uppstår vid
köp och försäljning av varor och tjänster i andra
valutor än SEK. En stor del av Camurus intäkter
och kostnader är i utländsk valuta, framförallt AUD,
EUR, GBP, NOK samt USD.
Kreditrisker
Det inns en risk att Camurus motparter inte kan
uppfylla sina betalningsåtaganden och därigenom
skapar en förlust för Camurus. Om Camurus åtgär-
der för att hantera kreditrisker inte är tillräckliga kan
detta få en negativ eekt på Camurus inansiella
ställning och resultat.
Finansieringsrisk
Eftersom den kommersiella marknaden för
Buvidal
snabbt växer, har Camurus möjlighet att inansiera
andra verksamheter i bolaget. Såväl storlek som
tidpunkt för Camurus framtida kapitalbehov beror
på ett antal faktorer, däribland kostnaderna för
verksamheten, möjligheterna att lyckas i forsk
-
nings- och utvecklingsprojekt och att ingå samar-
bets- och licensavtal, tidpunkten för mottagandet
och storleken på milstolpesersättningar och royalty
samt marknadens mottagande av lanserade och
potentiella produkter.
Tillgången till och villkoren för ytterligare
inansiering påverkas av ett lertal faktorer som
marknadsvillkor, den generella tillgången på
krediter samt Camurus kreditvärdighet och
kreditkapacitet.
För mer detaljerad information om hantering
av inansiella risker se not 3, sidan 93.
81
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 FINANSIELL INFORMATION /
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Koncernens rapport över totalresultat Moderbolagets resultaträkning
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK
Not
2022
2021
Totala intäkter
5
956 340
Kostnader för sålda varor
6
-103 265
-85 352
Bruttovinst
853 075
515 218
Marknads- och försäljningskostnader
6
-273 542
-212 248
Administrationskostnader
6, 8, 28
-35 248
-27 563
Forsknings- och utvecklingskostnader
6
-473 757
-388 688
Övriga rörelseintäkter
7, 13
7 697
2 707
Övriga rörelsekostnader
13
-6 269
Rörelseresultat
71 956
-110 574
Finansiella intäkter
10
2 695
171
Finansiella kostnader
10
-1 526
-1 365
Finansiella poster netto
1 169
-1 194
Resultat före skatt
73 125
-111 768
Inkomstskatt
11
-17 572
21 322
Årets resultat
55 553
-90 446
1)
Övrigt totalresultat
Omräkningsdifferenser
3 857
1 587
Totalresultat för året
59 410
-88 859
1) Allt hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt till moderföretagets
aktieägare under året (uttryckt i kr per aktie)
Not
2022
2021
Resultat per aktie före utspädning
12
1,01
-1,66
Resultat per aktie efter utspädning
12
0,97
-1,66
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK Not 2022 2021
Nettoomsättning 5, 28 898 417 571 464
Kostnader för sålda varor 6 -99 250 -76 058
Bruttovinst 799 167 495 406
Marknads- och försäljningskostnader 6, 28 -242 700 -219 635
Administrationskostnader 6, 8, 28 -35 706 -27 853
Forsknings- och utvecklingskostnader 6 -468 515 -380 390
Övriga rörelseintäkter 7, 13 14 248 2 015
Övriga rörelsekostnader 13 -6 415
Rörelseresultat 60 079 -130 457
Ränteintäkter och liknande poster 10 2 657 171
Räntekostnader och liknande poster 10 -227 -46
Resultat efter finansiella poster 62 509 -130 332
Resultat före skatt 62 509 -130 332
Skatt på årets resultat 11 -14 038 27 079
Årets resultat 48 471 -103 253
I moderbolaget finns inga poster som redovisas i övrigt totalresultat varför summa
totalresultat överensstämmer med årets resultat.
Noterna på sidorna 86 till 112 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
82
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 FINANSIELL INFORMATION /
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Koncernens balansräkning
Belopp i KSEK
Not
2022-12-31
2021-12-31
TILLGÅNGAR
2
Anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
14
23 597
33 713
Materiella anläggningstillgångar
Leasingtillgångar
26
25 612
24 847
Inventarier
15
9 270
9 882
Finansiella anläggningstillgångar
Uppskjutna skattefordringar
16
324 667
334 153
Övriga långfristiga fordringar
6 997
Summa anläggningstillgångar
390 143
402 595
Omsättningstillgångar
Varulager
Färdiga varor, råvaror och produkter i arbete
18
107 431
107 202
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
19, 20
196 863
135 994
Övriga fordringar
19
21 782
17 887
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
21
23 730
6 644
Summa kortfristiga fordringar
242 375
160 525
Likvida medel
19, 22
565 539
411 575
Summa omsättningstillgångar
915 345
SUMMA TILLGÅNGAR
1 305 488
1 081 897
Belopp i KSEK
Not
2022-12-31
2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL
2
Eget kapital hänförligt till
moderföretagets aktieägare
Aktiekapital
23
1 386
1 371
Övrigt tillskjutet kapital
23
1 973 733
1 887 395
Balanserat resultat inklusive årets resultat
-980 448
-1 039 858
Summa eget kapital
994 671
848 908
SKULDER
2
Långfristiga skulder
Leasingskulder
26
16 643
18 925
Sociala avgifter personaloptionsprogram
12 532
1 019
Summa långfristiga skulder
29 175
19 944
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
19
85 548
52 857
Leasingskulder
26
9 574
6 731
Aktuella skatteskulder
9 018
6 936
Övriga skulder
25 697
20 960
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
25
151 805
125 561
Summa kortfristiga skulder
281 642
213 045
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
1 305 488
1 081 897
Noterna på sidorna 86 till 112 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
83
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
FINANSIELL INFORMATION /
Moderbolagets balansräkning
Belopp i KSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR 2
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 15 9 167 9 766
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 17 14 388 6 759
Uppskjuten skattefordran 16 326 404 340 380
Övriga finansiella anläggningstillgångar 6 991
Summa anläggningstillgångar 356 950 356 905
Omsättningstillgångar
Varulager
Färdiga varor, råvaror och produkter i arbete 18 96 361 100 524
Kortfristiga fordringar
Fordringar dotterbolag 28 13 380 9 288
Kundfordringar 20 157 310 109 098
Övriga fordringar 9 245 7 718
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 21 22 915 7 318
Summa kortfristiga fordringar 202 850 133 422
Kassa och bank 22 495 212 365 351
Summa omsättningstillgångar 794 423 599 297
SUMMA TILLGÅNGAR 1 151 373 956 202
Belopp i KSEK Not 2022-12-31 2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
EGET KAPITAL 2
Bundet eget kapital
Aktiekapital 23 1 386 1 371
Reservfond 11 327 11 327
Summa bundet eget kapital 12 713 12 698
Fritt eget kapital
Balanserat resultat -1 087 307 -984 054
Överkursfond 1 940 119 1 853 781
Årets resultat 48 471 -103 253
Summa fritt eget kapital 901 283 766 474
Summa eget kapital 913 996 779 172
SKULDER
Obeskattade reserver
Avskrivningar utöver plan 3 486 3 486
Summa obeskattade reserver 3 486 3 486
Långfristiga skulder
Skuld till koncernföretag 572 572
Sociala avgifter personaloptionsprogram 10 256 820
Summa långfristiga skulder 10 828 1 392
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 71 234 47 341
Övriga skulder 19 192 13 843
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 25 132 637 110 968
Summa kortfristiga skulder 223 063 172 152
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 151 373 956 202
Noterna på sidorna 86 till 112 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
84
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 FINANSIELL INFORMATION /
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
Balanserat
resultat,
Övrigt inklusive Summa
Aktie- tillskjutet årets total- eget
Belopp i KSEKNotkapitalkapitalresultatkapital
Ingående balans per 1 januari 2021
1 356
1 797 084
-950 999
847 441
Totalresultat för året
-88 859
-88 859
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner
24
15
79 361
79 376
Personaloptionsprogram
24
11 504
11 504
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt
-797
-797
Utgivande av teckningsoptioner
24
243
243
Utgående balans per 31 december 2021
23
1 371
1 887 395
-1 039 858
848 908
Ingående balans per 1 januari 2022
1 371
1 887 395
-1 039 858
848 908
Totalresultat för året
59 410
59 410
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner
24
15
58 777
58 792
Personaloptionsprogram
24
27 799
27 799
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt
-238
-238
Utgående balans per 31 december 2022
23
1 386
1 973 733
-980 448
994 671
Belopp i KSEK
Not
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Överkurs-
fond
Balanserat
resultat,
inklusive
årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2021 1 356 11 327 1 763 470 -984 054 792 099
Årets resultat och totalresultat -103 253 -103 253
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner 24 15 79 361 79 376
Personaloptionsprogram 24 11 504 11 504
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt -797 -797
Utgivande av teckningsoptioner 24 243 243
Utgående balans per 31 december 2021 1 371 11 327 1 853 781 -1 087 307 779 172
Ingående balans per 1 januari 2022 1 371 11 327 1 853 781 -1 087 307 779 172
Årets resultat och totalresultat 48 471 48 471
Transaktioner med aktieägare
Utnyttjande av teckningsoptioner 24 15 58 777 58 792
Personaloptionsprogram 24 27 799 27 799
Emissionskostnader netto efter
uppskjuten skatt -238 -238
Utgående balans per 31 december 2022 1 386 11 327 1 940 119 -1 038 836 913 996
Noterna på sidorna 86 till 112 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
85
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 FINANSIELL INFORMATION /
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Koncernens rapport över kassaflöden Moderbolagets rapport över kassaflöden
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK
Not
2022
2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat före finansiella poster
71 956
-110 574
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet
27
52 248
25 204
Erhållen ränta
2 695
171
Betald ränta
26
-1 526
-1 365
Betald inkomstskatt
-6 535
-3 540
118 838
-90 104
Ökning/minskning varulager
18
374
4 147
Ökning/minskning kundfordringar
20
-58 497
-83 803
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar
-19 200
-8 805
Ökning/minskning leverantörsskulder
32 118
32 145
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder
27 566
2 993
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
-17 639
-53 323
Kassaflöde från den löpande verksamheten
101 199
-143 427
Investeringsverksamheten
Investeringar i/försäljning av immateriella anläggningstillgångar
14
7 287
-952
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
15
-1 905
-3 991
Kassaflöde från investeringsverksamheten
5 382
-4 943
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskuld
-7 786
-7 142
Nyemission efter emissionskostnader
23
58 492
105 803
Utgivande av teckningsoptioner
23, 24
243
Övriga långfristiga fordringar
-7 001
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
43 705
98 904
Årets kassaflöde
150 286
-49 466
Likvida medel vid årets början
22
411 575
461 793
Omräkningsdifferens i kassaflöde och likvida medel
3 678
-752
Likvida medel vid årets slut
22
565 539
411 575
Räkenskapsåret
Belopp i KSEK Not 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat före finansiella poster 60 079 -130 457
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet 27 32 109 11 382
Erhållen ränta 2 657 171
Betald ränta -227 -46
Betald inkomstskatt
94 618 -118 950
Ökning/minskning varulager 18 4 163 427
Ökning/minskning kundfordringar 20 -48 212 -72 851
Ökning/minskning övriga kortfristiga fordringar -20 854 -419
Ökning/minskning leverantörsskulder 23 893 30 713
Ökning/minskning övriga kortfristiga rörelseskulder 26 656 -4 558
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -14 354 -46 688
Kassaflöde från den löpande verksamheten 80 264 -165 638
Investeringsverksamheten
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 15 -1 905 -3 991
Investeringar i dotterbolag 17 -355
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 905 -4 346
Finansieringsverksamheten
Nyemission efter emissionskostnader 23 58 492 105 803
Utgivande av teckningsoptioner 23, 24
243
Övriga långfristiga fordringar -6 991
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 51 501 106 046
Årets kassaflöde 129 860 -63 938
Likvida medel vid årets början 22 365 351 429 290
Likvida medel vid årets slut 22 495 212 365 351
Noterna på sidorna 86 till 112 utgör en integrerad del av denna års- och koncernredovisning.
86
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
De viktigaste redovisningsprinciperna som tilläm-
pats när denna års- och koncernredovisning upp-
rättats anges nedan. Dessa principer har tillämpats
konsekvent för alla presenterade perioder, om inte
annat anges.
2.1 GRUNDER FÖR RAPPORTERNAS
UPPRÄTTANDE
Koncernredovisningen för Camurus AB-koncernen
(”Camurus”) har upprättats i enlighet med Inter-
national Financial Reporting Standards (IFRS)
sådana de antagits av EU samt RFR 1 Komplette-
rande
redovisningsregler för koncerner samt
Årsredovisningslagen. Moderföretagets redovisning
är upprättad
i enlighet med RFR 2 Redovisning för
juridiska personer och Årsredovisningslagen.
I de fall moderföretaget
tillämpar andra redovis-
ningsprinciper än koncernen anges detta separat
i slutet av denna not.
Att upprätta finansiella rapporter i överens-
stämmelse med IFRS kräver användning av en del
viktiga uppskattningar för redovisningsändamål.
Vidare krävs att ledningen gör vissa bedömningar
vid tillämpningen av koncernens redovisnings-
principer, se not 4.
2.1.1 ÄNDRINGAR I REDOVISNINGS-
PRINCIPER OCH UPPLYSNINGAR
Nya standarder, ändringar och
tolkningar som gäller från 1 januari
2022
Inga standarder, ändringar och tolkningar som
trädde i kraft för räkenskapsåret som börjar
1 januari 2022 har haft någon väsentlig inverkan
på koncernens finansiella rapporter.
Nya standarder, ändringar och
tolkningar gällande från 1 januari 2023
Ingen av de nya standarder och tolkningar som
träder i kraft för räkenskapsår som börjar efter
1 januari 2023 förväntas ha någon väsentlig påverkan
på koncernen och har inte tillämpats vid upprättan-
det
av denna finansiella rapport.
2.2 KONCERNREDOVISNING
Dotterföretag
Dotterföretag är alla företag (inklusive strukture-
rade företag) över vilka koncernen har bestäm-
mande
inflytande. Koncernen kontrollerar ett
företag när den exponeras för eller har rätt till
rörlig avkastning från sitt innehav i företaget och
har möjlighet att påverka avkastningen genom sitt
inflytande i företaget.
Dotterföretag inkluderas i
koncernredovisningen från och med den dag då det
bestämmande inflytandet överförs till koncernen.
De exkluderas ur koncernredovisningen från och
med den dag då det bestämmande inflytandet
upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av
koncernens rörelseförvärv. Köpeskillingen för
förvärvet
av ett dotterföretag utgörs av verkligt
värde på överlåtna tillgångar, skulder som koncer-
nen ådrar sig till tidigare ägare av det förvärvade
företaget och de aktier som emitterats av koncer-
nen. I köpeskillingen
ingår även verkligt värde på
alla skulder som är en följd av en överenskommelse
om villkorad köpeskilling.
Identifierbara förvärvade
tillgångar och övertagna skulder i ett rörelseförvärv
värderas inledningsvis till verkliga värden på
förvärvsdagen. Förvärvsrelaterade kostnader
kostnadsförs när de uppstår.
Not 1 Allmän information
Camurus AB (publ), org. nr 556667-9105, är ett
publikt forskningsbaserat och kommersiellt
läkemedelsbolag . Camurus AB är moderföretaget
i Camurus-koncernen. Camurus AB har sitt
säte i Lund med adress Ideon Science Park,
223 70 Lund, Sverige.
Camurus AB ägs till 39,5 procent av Sandberg
Development AB, org. nr. 556091-0712, den enskilt
största ägaren. Bolagets aktie är noterad vid
Nasdaq Stockholm sedan den 3 december 2015.
Denna årsredovisning var föremål för
fastställelse av styrelsen den 29 mars 2023.
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkte r
och kostnader på transaktioner mellan koncern-
företag
elimineras. Vinster och förluster som resul-
terar från koncerninterna transaktioner och som är
redovisade i tillgångar elimineras också. Redovis-
ningsprinciperna för dotterföretag har i förekom-
mande fall ändrats för att garantera en konsekvent
tilllämpning av koncernens principer.
2.3 FUNKTIONELL VALUTA OCH
RAPPORTERINGSVALUTA
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor
som även utgör rapporteringsvalutan för koncernen.
Det innebär att de finansiella rapporterna presen-
teras i svenska kronor. Samtliga belopp är, om inte
annat anges, angivna och avrundade till närmaste
tusental (KSEK).
2.4 OMRÄKNING AV
UTLÄNDSK VALUTA
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den
funktionella valutan enligt de valutakurser som
gäller på transaktionsdagen. Valutakursvinster och
-förluster som uppkommer vid betalning av sådana
transaktioner och vid omräkning av monetära till-
gångar och skulder i utländsk valuta till balansdagens
kurs, redovisas i rörelseresultatet i resultaträkningen.
Omräkning av utländska koncernföretag
Resultat och finansiell ställning för alla koncern-
företag som har en annan funktionell valuta än
rapport
valutan, omräknas till koncernens rapporte-
ringsvaluta. Tillgångar och skulder för var och en av
Not 2 Sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper
87
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
balansräkningarna
omräknas från utlandsverksam-
hetens funktionella valuta till koncernens rappor-
teringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs
som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader
för var och en av resultaträkningarna omräknas till
svenska kronor till den genomsnittskurs som före-
legat vid varje transaktionstidpunkt. Omräknings-
differenser som uppstår vid valutaomräkning av
utlandsverksamheter redovisas i övrigt total-
resultat .
2.5 SEGMENTSRAPPORTERING
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som över-
ensstämmer med den interna rapportering som
lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och bedömning av rörelsesegmentens resultat.
I koncernen har denna funktion identifierats som
verkställande direktören. Se vidare not 5.
2.6 IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbete
Koncernen bedriver forskning och utveckling kring
nya produkter. Risker i pågående utvecklingsprojekt
består bland annat av tekniska och tillverknings-
relaterade risker, säkerhets och effektrelaterade
risker som kan uppstå i kliniska studier, regulatoriska
risker relaterade till ansökningar om godkännande
av kliniska studier och marknadsgodkännande, samt
IP-risker relaterade till godkännande av patent-
ansökningar och upprätthållande av patent. Allt
utvecklingsarbete anses därför vara forskning (efter-
som arbetet inte möter de kriterier som listas nedan)
fram tills dess att produkten erhållit marknadsgod-
kännande. Utgifter för forskning kostnadsförs när de
uppstår.
Utgifter som är direkt hänförliga till utveckling och
testning av identifierbara och unika produkter som
kontrolleras av koncernen, redovisas som immate-
riella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
det är tekniskt möjligt att färdigställa
produkten så att den kan användas,
företagets avsikt är att färdigställa produkten
och att använda eller sälja den,
det finns förutsättningar att använda
eller sälja produkten,
det kan visas hur produkten genererar
troliga framtida ekonomiska fördelar,
adekvata tekniska, ekonomiska och andra
resurser för att fullfölja utvecklingen och för
att använda eller sälja produkten finns
tillgängliga, och
utgifter som är hänförliga till produkten
under dess utveckling kan beräknas på
ett tillförlitligt sätt.
Balanserade tillgångar som mött aktiveringskriteri-
erna ovan har en begränsad nyttjandeperiod och
redovisas till anskaffningsvärde minskat med acku-
mulerade avskrivningar. Avskrivningar påbörjas då
tillgången är färdig för användande. Avskrivning
görs linjärt för att fördela kostnaden för de egen-
utvecklade immateriella tillgångarna över deras
bedömda nyttjandeperiod, vilken sammanfaller
med den återstående patentperioden för produkt-
en och uppgår till mellan 10 och 15 år .
Direkt hänförbara utgifter som balanseras inne-
fattar utvecklingsutgifter, utgifter för anställda
samt en skälig andel av indirekta kostnader. Övriga
utvecklingsutgifter, som inte uppfyller ovan kriterier,
kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter
som tidigare kostnadsförts redovisas inte som till-
gång i efterföljande period .
2.7 MATERIELLA ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas till
anskaffningsvärde med avdrag för avskrivningar.
I anskaffningsvärdet ingår utgifter som direkt kan
hänföras till förvärvet av tillgången. Tillkommande
utgifter läggs till tillgångens redovisade värde eller
redovisas som en separat tillgång, beroende på
vilket som är lämpligt, endast då det är sanno-
likt att de framtida ekonomiska förmåner som är
förknippade med tillgången kommer att komma
koncernen tillgodo och tillgångens anskaffnings-
värde kan mätas på ett tillförlitligt sätt. Redovisat
värde för en ersatt del tas bort från balansräkning-
en. Alla andra former av
reparationer och underhåll
redovisas som kostnader i resultaträkningen under
den period de uppkommer .
Avskrivningar görs linjärt och uppgår till mellan
4 och 8 år för inventarier.
Tillgångarnas restvärden och nyttjandeperiod
prövas vid varje rapportperiods slut och justeras
vid behov. En tillgångs redovisade värde skrivs
omgående ner till dess återvinningsvärde om
tillgångens redovisade värde överstiger dess
bedömda återvinningsvärde.
Vinster och förluster vid avyttring av en materiell
anläggningstillgång fastställs genom en jämförelse
mellan försäljningsintäkten och det redovisade vär-
det och redovisas i övriga rörelseintäkter respektive
övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
2.8 NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-
FINANSIELLA ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Immateriella tillgångar som har en obestämbar
nyttjandeperiod eller immateriella tillgångar som
inte är färdiga för användning, skrivs inte av utan
prövas årligen avseende eventuellt nedskrivnings-
behov.
Tillgångar som skrivs av bedöms med avseende
på värdenedgång närhelst händelser eller föränd-
ringar i förhållanden indikerar att det redovisade
värdet kanske inte är återvinningsbart. En nedskriv-
ning görs med det belopp varmed tillgångens redo-
visade värde överstiger dess återvinningsvärde.
Återvinningsvärdet är det högre av tillgångens
verkliga värde minskat med försäljningskostnader
och dess nyttjandevärde. Vid bedömning av ned-
skrivningsbehov grupperas tillgångar på de lägsta
nivåer där det finns separata identifierbara kassa-
flöden (kassagenererande enheter). För tillgångar
som
tidigare har skrivits ner görs per varje balans-
dag en prövning av om återföring bör göras .
2.9 VARULAGER
Varulagret redovisas till det lägsta av anskaffnings-
värdet och nettoförsäljningsvärdet.
Anskaffningsvärdet fastställs med användning av
först in, först ut-metoden, (FIFU) samt med beak-
tande av produkternas återstående hållbarhetstid.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade för-
säljningspriset i den löpande verksamheten, med
avdrag för tillämpliga rörliga försälj- ningskostnader.
I varulagret ingår färdigvaror och handelsvaror,
produkter i arbete samt råvaror .
2.10 FINANSIELLA INSTRUMENT
2.10.1 IFRS 9
Finansiella instrument är varje form av avtal som
ger upphov till en finansiell tillgång i ett företag och
en finansiell skuld eller ett eget kapitalinstrument
i ett annat företag. Redovisningen beror på hur de
finansiella instrumenten har klassificerats. En finan-
siell tillgång eller en finansiell skuld tas upp i bal-
ansräkningen när Camurus blir part i ett avtal.
88
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Kundfordringar består av belopp som ska betalas
av kunder för sålda varor och tjänster i den löpande
verksamheten och tas upp i balans- räkningen när
faktura har skickats och företagets rätt till ersätt-
ning är ovillkorlig. Om betalning förväntas inom ett
år eller tidigare, klassificeras de som omsättnings-
tillgångar. Om inte, redovisas de som anläggnings-
tillgångar. Kundfordringar redovisas
inledningsvis
till verkligt värde och därefter till upplupet anskaff-
ningsvärde med tillämpning av effektiv
räntemeto-
den, minskat med eventuell reservering för värde-
minskning baserad på koncernens historiska erfa-
renhet och historiska kreditbedömningar inklusive
framåtblickande antaganden.
Skuld avser förpliktelser att betala för varor och
tjänster som har förvärvats i den löpande verksam-
heten och tas upp när motparten har presterat och
avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även
om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder
tas upp när faktura mottagits. Leverantörsskulder
klassificeras som kortfristiga skulder om de
förfaller inom ett år. Om inte, redovisas de som
långfristiga skulder. Leverantörsskulder redovisas
inledningsvis till verkligt värde och därefter till
upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av
effektivräntemetoden.
Derivat redovisas i balansräkningen på affärs-
dagen och värderas till verkligt värde, både initialt
och vid efterföljande omvärderingar i slutet av varje
rapportperiod. Koncernen tillämpar inte säkrings-
redovisning och alla förändringar i verkligt värde
av derivatinstrument redovisas direkt i resultaträk-
ningen på raden Övriga intäkter eller Övriga rörel-
sekostnader. I balansräkningen redovisas derivat på
raden Övriga fordringar (vid positivt verkligt värde)
och Övriga skulder (vid negativt verkligt värde).
En finansiell tillgång, eller del av en finansiell
tillgång, tas bort från balansräkningen när rättig-
heterna realiseras, förfaller eller bolaget tappar
kontrollen över dem . En finansiell skuld, eller del av
en finansiell skuld, tas bort från balansräkningen när
förpliktelsen fullgörs eller på annat sätt utsläckts. En
finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och
redovisas med ett nettobelopp i balansräkningen
endast när det föreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera
posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt
realisera tillgången och reglera skulden .
Vinster och förluster från borttagande ur bal-
ansräkning samt modifiering redovisas i resultatet.
Finansiella tillgångar
Skuldinstrument: klassificeringen av finansiella till-
gångar som är skuldinstrument baseras på koncer-
nens
affärsmodell för förvaltning av tillgången och
karaktären på tillgångens avtalsenliga kassaflöden.
Instrumenten klassificeras till:
upplupet anskaffningsvärde
verkligt värde via övrigt totalresultat, eller
verkligt värde via resultatet.
Koncernens tillgångar i form av skuldinstrument
klassificeras till upplupet anskaffningsvärde.
Förändringar av förlustreserven redovisas i
resultatet.
Finansiella tillgångar klassificerade till upplupet
anskaffningsvärde värderas initialt till verkligt
värde med tillägg av transaktionskostnader. Kund-
fordringar redovisas initialt till det fakturerade
värdet. Efter första redovisningstillfället värderas
tillgångarna enligt effektivräntemetoden. Tillgång-
ar klassificerade till upplupet anskaffningsvärde
innehas enligt affärsmodellen att inkassera avtal-
senliga kassaflöden som endast är betalningar av
kapitalbelopp och ränta på det utestående kapital-
beloppet. Tillgångarna omfattas av en förlust-
reservering för förväntade kreditförluster.
Finansiella skulder
Finansiella skulder klassificeras till upplupet
anskaffningsvärde. Finansiella skulder redovisade
till upplupet anskaffningsvärde värderas initialt
till verkligt värde inklusive transaktionskostnader.
Efter det första redovisningstillfället värderas de till
upplupet anskaffningsvärde enligt effektivränte-
metoden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernens finansiella tillgångar omfattas av
nedskrivning för förväntade kreditförluster. Ned-
skrivning för kreditförluster enligt IFRS 9 är fram-
åtblickande och en förlustreservering görs när det
finns en exponering för kreditrisk, vanligtvis vid
första redovisningstillfället. Förväntade kredit-
förluster återspeglar nuvärdet av alla underskott i
kassaflöden hänförliga till fallissemang antingen
för de nästkommande 12 månaderna eller för den
förväntade återstående löptiden för det finansiella
instrumentet, beroende på tillgångsslag och på
kreditförsämring sedan första redovis- ningstill-
fället. Förväntade kreditförluster återspeglar ett
objektivt, sannolikhetsvägt utfall som beaktar fler-
talet scenarier baserade på rimliga och verifierbara
prognoser.
Den förenklade modellen tillämpas för kund-
fordringar. En förlustreserv redovisas, i den för-
enklade modellen, för fordrans eller tillgångens
förväntade återstående löptid.
Värderingen av förväntade kreditförluster
baseras på olika metoder. Övriga fordringar och
tillgångar
som inte omfattas av den förenklade
metoden skrivs ned enligt en ratingbaserad metod
genom extern kreditrating. De finansiella tillgångar
som omfattas av reservering för förväntade kredit-
förluster enligt den generella metoden utgörs av
likvida medel och övriga fordringar. Förväntade
kreditförluster värderas till produkten av sanno-
likhet för fallissemang, förlust givet fallissemang
samt exponeringen vid fallissemang.
De finansiella tillgångarna redovisas i balans-
räkningen till upplupet anskaffningsvärde. Föränd-
ringar av förlustreserven redovisas i resultaträk-
ningen .
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedel-
bart tillgängliga tillgodohavanden hos banker
och motsvarande institut samt kortfristiga likvida
placeringar med en löptid från anskaffningstid-
punkten understigande tre månader. Likvida
medel omfattas av kraven på förlustreservering
för förväntade kreditförluster.
2.11 EGET KAPITAL
Stamaktier klassificeras som eget kapital. Trans-
aktionskostnader som direkt kan hänföras till
emission av nya stamaktier eller teckningsoptioner
redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett
avdrag från emissionslikviden.
Då teckningsoptioner utnyttjas emitterar före-
taget nya aktier. Mottagna betalningar krediteras
aktiekapitalet (kvotvärde) och övrigt tillskjutet
kapital .
2.12 AKTUELL OCH
UPPSKJUTEN SKATT
Periodens skattekostnad omfattar aktuell och upp-
skjuten skatt. Den aktuella skattekostnaden beräknas
på basis av de skatteregler som på balansdagen är
beslutade eller i praktiken beslutade i de länder där
moderföretaget och dess dotterföretag är verk-
samma och genererar skattepliktiga intäkter.
Uppskjuten skatt redovisas, enligt balansräk-
ningsmetoden, på alla temporära skillnader som
uppkommer mellan det skattemässiga värdet
på tillgångar och skulder och deras redovisade
89
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
värden i koncernredovisningen. Uppskjuten
inkomstskatt beräknas med tillämpning av skatte-
satser som har beslutats eller aviserats per balans-
dagen och som förväntas gälla när den berörda
uppskjutna skattefordran realiseras eller den upp-
skjutna skatteskulden regleras.
Uppskjutna skattefordringar på underskottsav-
drag redovisas i den omfattning det är troligt att
framtida skattemässiga överskott kommer att
finnas tillgängliga, mot vilka underskotten kan
utnyttjas.
Uppskjutna skattefordringar och skulder kvittas
när det finns legal kvittningsrätt för aktuella skatte-
fordringar och skatteskulder, de uppskjutna skatte-
fordringarna och skatteskulderna hänför sig till
skatter debiterade av en och samma skattemyndig-
het och avser antingen samma skattesubjekt eller
olika skattesubjekt och det finns en avsikt att reglera
saldona genom nettobetalningar .
2.13 ERSÄTTNINGAR TILL ANSTÄLLDA
Pensionsförpliktelser
Koncernen har avgiftsbestämda pensionsplaner,
samt förmånsbestämda s.k. Alectaplaner. Samtliga
planer redovisas som avgiftsbestämda pensions-
planer. Planen omfattar samtliga anställda
inklusive koncernens verkställande direktör och
ledande befattningshavare.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensions-
plan enligt vilken koncernen betalar fasta avgifter
till en separat juridisk enhet. Koncernen har inte
några rättsliga eller informella förpliktelser att
betala ytterligare avgifter om denna juridiska
enhet inte har tillräckliga tillgångar för att betala
alla ersättningar till anställda som hänger samman
med de anställdas tjänstgöring under innevarande
eller tidigare perioder.
För avgiftsbestämda pensionsplaner betalar
koncernen avgifter till offentligt eller privat admi-
nistrerade pensionsförsäkringsplaner på obliga-
torisk, avtalsenlig eller frivillig basis. Koncernen
har inga ytterligare betalningsförpliktelser när
avgifterna väl är betalda. Avgifterna redovisas som
personalkostnader när de förfaller till betalning.
Förutbetalda avgifter redovisas som en tillgång i
den utsträckning som kontant återbetalning eller
minskning av framtida betalningar kan komma
koncernen tillgodo.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens
förmånsbestämda pensionsåtaganden för ålders-
och familjepension genom en försäkring i Alecta.
En förmånsbestämd pensionsplan är en pensions-
plan som inte är avgiftsbestämd. Utmärkande för
förmånsbestämda planer är att de anger ett belopp
för den pensionsförmån en anställd erhåller efter
pensionering, vanligen baserat på en eller flera
faktorer såsom ålder, tjänstgöringstid och lön.
Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell
rapportering, UFR 10 Redovisning av pensions-
planen ITP 2 som finansieras genom försäkring
i Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För perioden har
koncernen inte haft tillgång till information för att
kunna redovisa sin proportionella andel av planens
förpliktelser, förvaltningstillgångar och kostnader
vilket medfört att planen inte varit möjlig att redo-
visa som en förmånsbestämd plan. Pensionsplanen
ITP 2 som tryggas genom en försäkring i Alecta
redovisas därför som en avgiftsbestämd plan.
Premien för den förmånsbestämda ålders- och
familje- pensionen är individuellt beräknad och
är bland annat beroende av lön, tidigare intjänad
pension och förväntad återstående tjänstgörings-
tid. Förväntade avgifter nästa rapportperiod för
ITP 2-försäkringar som är tecknade i Alecta uppgår
till 7,9 MSEK (2021: 7,7 MSEK, 2020: 6,2 MSEK).
Koncernens andel av de sammanlagda avgifterna
till planen är inte väsentlig.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av
marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av
försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas
försäkringstekniska metoder och antaganden,
vilka inte överensstämmer med IAS 19. Den kollek-
tiva konsolideringsnivån ska normalt tillåtas variera
mellan 125 och 175 procent. Om Alectas kollektiva
konsolideringsnivå understiger 125 procent eller
överstiger 175 procent ska åtgärder vidtas i syfte
att skapa förutsättningar för att konsolideringsnivån
återgår till normalintervallet. Vid låg konsolidering
kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för
nyteckning och utökning av befintliga förmåner.
Vid hög konsolidering kan en åtgärd vara att införa
premiereduktioner. Vid utgången av 2022 uppgick
Alectas överskott i form av den kollektiva konsoli-
deringsnivån till 172 procent (2021: 172 procent).
Pensionsåtaganden i form av direktpension
säkerställs med en företagsägd pantsatt kapital-
försäkring. Åtagandet är helt beroende av värdet
på kapitalförsäkringen. Dessa åtaganden i form av
ställda panter redovisas till samma belopp som
kapitalförsäkringens verkliga värde per balansdagen .
2.14 INTÄKTSREDOVISNING
Intäkter innefattar det verkliga värdet av sålda varor
och tjänster exklusive mervärdeskatt, rabatter,
returer och andra prisavdrag. Koncernens intäkter
redovisas enligt följande:
Transaktionspriset uppskattas till det värde som
Camurus bedömer skall tillfalla bolaget vid avtalets
ingång, avdrag för rabatter och mervärdes-skatt.
Transaktionspriset uppdateras löpande om förut-
sättningarna som ligger till grund för upp- skatt-
ningen har ändrats.
Licens- och samarbetsavtal
Intäkter från avtal som görs med kunder i forsk-
ningsprojekt redovisas utifrån avtalets ekonomiska
innebörd. Intäkter från licens- och samarbetsavtal
kan bestå av engångsbetalningar, licens-, royalty-
och milstolpesersättningar för nyttjandet av
Camurus immateriella rättigheter samt ersättningar
för forskningstjänster. Camurus kan därutöver enligt
avtal ha rätt att erhålla ersättning för nedlagda
kostnader. Intäktsredovisningen avspeglar intjän-
andet av intäkter utifrån de utförda åtagandena
enligt de specifika avtalsvillkoren.
Camurus tillämpar kriterierna för intäktsredo-
visning på varje separat identifierat åtagande för
att den ekonomiska innebörden i transaktionen ska
återges i redovisningen. Det medför att avtalens
olika transaktioner delas upp i distinkta prestations-
åtaganden vilka redovisas separat. Avtalen inne-
håller ofta ersättning för användandet av Camurus
immateriella rättigheter som licenseras till mot-
parten och ersättning för forskningsarbete som
Camurus utför. Dessa åtaganden analyseras för
att avgöra om de utgör distinkta prestations-
åtaganden som ska redovisas vart och ett för sig
eller om de ska ses som ett åtagande. Licensen
bedöms utgöra ett separat prestationsåtagande
i de fall licensen kan användas utan tillhörande
konsulttjänster från Camurus. Om det totala värdet
på avtalet understiger det verkliga värdet för samt-
liga prestationsåtaganden fördelas differensen
(”rabatt”) på de separata prestationsåtagandena
utifrån deras relativa fristående försäljningspris.
Nedan beskrivs principerna för intäktsredovis-
ning av prestationsåtagandena (och för motsva-
rande separata transaktioner) i licens- och samar-
betsavtal .
90
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Licensrätt till Camurus
immateriella tillgångar
En bedömning görs om licensen som motparten
erhåller under avtalet innebär en rättighet att
använda den immateriella tillgången som den är
när licensen upplåts eller en rättighet till åtkomst
av den immateriella tillgången under hela licens-
perioden.
Bedömningen görs utifrån avtalets ekonomiska
innebörd.
En tilldelning av licensrättigheter till en fast
avgift under ett icke uppsägningsbart avtal som
tillåter licenstagaren att utnyttja Camurus rättig-
heter fritt och där Camurus inte har några kvarstå-
ende förpliktelser att utföra, bedöms i allt väsent-
ligt vara en rättighet att använda, vilken redovisas
vid en given tidpunkt. Om avtalet istället innebär
att mottagaren har en rättighet till åtkomst under
hela licensperioden periodiseras ersättning- en
linjärt över avtalstiden. Vanligtvis är distinkta licen-
ser av slaget ”rätt att använda” eftersom de forsk-
ningstjänster som skulle kunna påverka värdet och
nyttan av licensen redovisas separat som ett eget
distinkt prestationsåtagande.
Transaktionspriset, som ska erhållas som ersätt-
ning för det utförda åtagandet att överföra en
licens till en kund, kan beroende på villkor i avtalet
vara fast eller rörligt. Fasta intäkter för en licens
som ska redovisas vid en given tidpunkt redovisas
när kunden erhåller kontroll över licen-sen och kan
dra nytta av den. För rörliga intäkters intäktsredo-
visning se nedan under Milstolpeser- sättning och
engångsbetalningar samt Royalty.
Milstolpesersättning och
engångsbetalningar
I de fall Camurus erhåller en engångsbetalning
vid avtalets ingående allokeras den enligt beskriv-
ningen
ovan dels till licensåtagandet och dels till
forskningstjänsterna. Den del som har allokerats till
licensen intäktsredovisas när motparten har erhållit
kontroll över licensen. Tillkommande potentiella
ersättningar,
d.v.s. rörliga ersättningar, som beror
av att vissa milstolpar i framtida läkemedelsut-
veckling inträffar, intäktsredovisas först när det
bedöms att det är mycket sannolikt att en väsentlig
återföring av ackumulerade intäkter som redovi-
sats inte uppstår. Denna tidpunkt bedöms inträffa
först när det har bekräftats av motparten att
milstolpen uppnåtts.
Royalty
En motpart kan även ersätta Camurus för nytt-
jandet av en IP-rätt genom att betala royalties på
framtida försäljning av ett läkemedel baserat på
IP-rätten. Intäkter för försäljningsbaserad royalty
som utlovas i
utbyte mot en licens för immateriell
egendom redovisas endast när den efterföljande
försäljningen sker.
Forskningstjänster
Ersättning för forskningstjänster erhålls både i för-
skott som ett fast belopp samt på löpande räkning.
Erhållen forskningsersättning redovisas i den
period då tjänsterna utförs. Intäkterna beräknas
genom att färdigställandegraden på prestations-
åtagandena fastställs baserat på hur stor andel av
tjänsterna som utförts i förhållande till de totala
tjänster som ska utföras. Forskningstjänster som
sker på löpande räkning intäktsförs i takt med att
tjänsterna utförs.
Försäljning av varor
Intäkter från försäljning av varor redovisas när
kontrollen av varan har överförts till kund. Detta
inträffar
vanligtvis vid leverans av varorna till de
återförsälj- are och distributörer som är koncernens
kunder. I vissa fall är transaktionspriset inte känt
vid tidpunkten för leverans, då det slutliga priset
är avhängigt en rabatt
som kommer att betalas till
de offentliga eller privata försäkringsgivare som
bekostar patienters läkemedel, eller på grund av
att en andel av transaktionspriset faktureras först i
samband med leverans till slutlig kund.
Koncernen
uppskattar och redovisar detta löpande. Återför-
säljare har rätt att returnera osålda varor, och kon-
cernen uppskattar och redovisar därför ett belopp
för framtida eventuella returer. Intäkter från
försälj-
ning av varor redovisas endast i den utsträckning
det är mycket sannolikt att en väsentlig återföring
av ackumulerade intäkter som redovisats inte
förväntas uppstå.
Ersättningar för nedlagda kostnader
Ersättning för nedlagda kostnader, dvs kostnader
som vidarefaktureras kunden redovisas enligt
principerna för huvudman och agent i IFRS 15. Det
medför att Camurus analyserar om bolaget agerar
som huvudman i transaktionen, dvs att Camurus
kontrollerar varan eller tjänsten innan den överförs
till kunden. Om Camurus är huvudman i transak-
tionen redovisas beloppet som erhålls från mot-
parten som intäkt. Om Camurus agerar agent så
utgörs intäkten istället av erhållen provision.
2.15 RÄNTEINTÄKTER
Ränteintäkter intäktsredovisas med tillämpning av
effektivräntemetoden. När värdet på en fordran
som redovisas till upplupet anskaffningsvärde har
gått ner, minskar koncernen det redovisade värdet
till det återvinningsbara värdet, vilket utgörs av
bedömt framtida kassaflöde, diskonterat med den
ursprungliga effektiva räntan för instrumentet, och
fortsätter att lösa upp diskonteringseffekten som
ränteintäkt. Ränteintäkter på nedskrivna låneford-
ringar och kundfordringar redovisas till ursprunglig
effektiv ränta .
2.16 LÅNGSIKTIGA
INCITAMENTSPROGRAM
2.16.1 Teckningsoptionsprogram
Camurus har ett teckningsoptionsprogram aktivt
som riktar sig till bolagets anställda. Programmet
antogs av Årsstämman 2020.
Optionerna värderades av ett oberoende institu t
i enlighet med Black & Scholes modell och förvärva s
av deltagarna till marknadspris.
Som en del av programmet erhåller deltagarna
en tredelad stay-on bonus från bolaget i form av
bruttolönetillägg, sammanlagt motsvarande det
belopp som deltagaren har betalat för optionerna.
Stay-on bonus är villkorad av fortsatt anställning.
Kostnaderna, inklusive sociala avgifter, redo-
visas löpande som personalkostnader i resultat-
räkningen under intjäningsperioden och en skuld
beräknas vid varje bokslutstillfälle baserad på hur
mycket som har intjänats.
Utförligare beskrivning av teckningsoptions-
programmet finns under not 24.
2.16.2 Personaloptionsprogram
Camurus har två personaloptionsprogram (ESOP)
aktiva för bolagets anställda. Programmen antogs av
Årstämman 2021 och 2022.
Optionerna
som tilldelas de anställda vederlags-
fritt har en löptid på mellan cirka tre och nästan fyra
år räknat från tilldelningsdagen. När optionerna
tjänats in kan de lösas in under utnyttjandeperioden
förutsatt att deltagaren fortfarande är anställd. Varje
intjänad option ger innehavaren rätt att förvärva
en aktie i Camurus till lösenpris motsvarande 130
procent av den volymvägda genomsnittskursen för
bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna som följde närmast efter bolagets
respektive årsstämma då programmet antogs.
Verkligt värde
på den tjänstgöring som berättigar
till tilldelning av optioner genom programmet redo-
91
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
visas som en personal
kostnad med en motsvarande
ökning i eget kapital. Det totala beloppet att kost-
nadsföra baseras på det verkliga värdet på de perso-
naloptioner som tilldelas inklusive aktiemålkurs, och
att den anställde kvarstår i bolagets tjänst under
utnyttjandeperioden. Den totala kostnaden redo-
visas över intjänandeperioden. Vid varje rapport-
periods slut omprövar bolaget sina bedömningar av
hur många optioner som förväntas bli intjänade och
skillnaden redovisas i resultaträkningen och mot-
svarande justering görs i eget kapital. Som underlag
för avsättning av sociala avgifter görs kontinuerligt
en omvärdering av verkligt värde för de vid varje
rapportperiods slut intjänade personaloptionerna.
Sociala avgifter redovisas som personalkostnad
och motsvarande avsättning görs under lång- eller
kortfristiga skulder beroende på återstående löptid.
Utförligare beskrivning av personaloptions-
programmen finns under not 24.
2.17 LEASING
Koncernen som leasetagare
Vid ingåendet av ett avtal fastställer koncernen
om avtalet är ett leasingavtal baserat på avtalets
innehåll.
Ett avtal är ett leasingavtal om det över-
låter rätten att under en viss period bestämma över
användningen
av en identifierad tillgång i utbyte
mot ersättning.
Koncernen redovisar tillgångar och skulder
hänförliga till leasingavtal i balansräkningen med
några få undantag. Avskrivning på tillgången
redovisas i resultatet liksom en ränta på leasing-
skulden. Erlagda leasingavgifter redovisas dels
som betalning av ränta, dels som amortering av
leasingskulden.
Koncernen har leasingkontrakt för byggnader
och tjänstebilar. Leasing av byggnader har generellt
en leasingperiod på mellan 5 och 8 år. Leasingbilar
har generellt en leasingperiod på 3 till 4 år.
Leasingskulder
Koncernen redovisar åtagandet att betala leasing-
avgifterna som en leasingskuld. Vid inlednings-
datumet
för ett leasingavtal (d.v.s. det datum då
den underliggande tillgången blir tillgänglig för
användande) redovisar koncernen en leasingskuld
motsvarande nuvärdet av de leasingbetalningar
som ska erläggas
under leasingperioden. Leasing-
perioden bestäms som den icke-uppsägningsbara
perioden tillsammans
med perioder att förlänga
eller säga upp avtalet om koncernen är rimligt säker
på att nyttja dessa optioner.
Leasingbetalningarna
inkluderar fasta betalningar (efter avdrag för even-
tuella rabatter och liknande i
samband med teck-
nandet av leasingavtalet som ska erhållas), samt
variabla leasingavgifter som beror på ett index eller
ett pris och belopp som förväntas betalas enligt
restvärdesgarantier. Leasingbetalningarna
inklu-
derar dessutom lösenpriset för en option att köpa
den underliggande tillgången eller straffavgifter
som utgår vid uppsägning i enlighet med en upp-
sägningsoption, om sådana optioner är rimligt
säkra att utnyttjas av koncernen. Variabla leasing-
avgifter som inte beror på ett index eller ett pris
redovisas som en kostnad i den period som de är
hänförliga till.
För beräkning av nuvärdet av leasingbetalning-
arna använder koncernen den implicita räntan i
avtalet om den enkelt kan fastställas och i övriga
fall används koncernens marginella upplånings-
ränta per inledningsdatumet för leasingavtalet.
Efter inledningsdatumet av ett leasingavtal ökar
leasingskulden för att återspegla räntan på leasing-
skulden och minskar med utbetalda leasingavgifter.
Dessutom omvärderas värdet på leasingskulden
till följd av modifieringar, förändringar av leasing-
perioden, förändringar i leasingbetalningar eller
förändringar i en bedömning att köpa den under-
liggande tillgången. Låneränta har fastställts för
koncernen för nyttjanderättsklasserna bygg-
nader respektive tjänstebilar.
Nyttjanderättstillgångar
Rätten att nyttja den underliggande tillgången
under leasingperioden redovisas som en nyttjande-
rättstillgång. Koncernen redovisar nyttjanderätts-
tillgångar i rapporten över finansiell ställning vid
inledningsdatumet för leasingav-
talet. Nyttjanderättstillgångar värderas till anskaff-
ningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskriv-
ningar och eventuella nedskrivningar, samt justerat
för omvärderingar av leasingskulden. Anskaffnings-
värdet för nyttjanderättstillgångar inkluderar det
initiala värdet som redovisas för den hänförliga
leasingskulden, initiala direkta utgifter, samt even-
tuella förskottsbetalningar som görs vid eller innan
inledningsdatumet för leasingavtalet efter avdrag
för eventuella rabatter och liknande som mottagits
i samband med teckningen av leasingavtalet.
Tillämpning av praktiska undantag
Koncernen tillämpar undantaget att klassificera
nyttjanderättsavtal kortare än 12 månader eller
som upphör 12 månader från övergångstidpunkten
som korttidsleasingavtal och dessa ingår därmed
inte i de redovisade skulderna eller nyttjanderätts-
tillgångarna. Dessutom har koncernen valt att
tillämpa undantaget att inte inkludera tillgångar av
lågt värde (dvs tillgångar med ett nyanskaffnings-
värde understigande 5 000 USD) bland redovisade
skulder och nyttjanderättstillgångar.
Koncernen tillämpar huvudregeln avseende
icke-leasingkomponenter och separerar således
icke-leasingkomponenter från leasingkomponenter
i leasingavtalen .
2.18 KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt
metod. Denna innebär att rörelseresultatet justeras
för transaktioner som inte medfört in- eller utbetal-
ningar under perioden samt för eventuella intäkter
och kostnader som hänförs till investerings- eller
finansieringsverksamhetens kassaflöden.
2.19 MODERFÖRETAGETS
REDOVISNINGSPRINCIPER
I samband med övergången till redovisning enligt
IFRS i koncernredovisningen, har moderföretaget
övergått till att tillämpa RFR 2 Redovisning för
juridiska personer.
Moderföretaget tillämpar andra redovisnings-
principer än koncernen i de fall som anges nedan.
Uppställningsformer
Resultat- och balansräkning följer årsredovisnings-
lagens uppställningsform. Rapport över förändring
av eget kapital följer koncernens uppställnings-
form men innehåller de kolumner som anges i ÅRL.
Uppställningsformerna för moderbolaget ger
skillnad
i benämningar, jämfört med koncernredo-
visningen,
främst avseende finansiella intäkter
och kostnader och poster inom eget kapital.
Internt upparbetade
immateriella tillgångar
Samtliga utgifter som avser framtagande av
internt upparbetade immateriella tillgångar redo-
visas som kostnader när de uppkommer.
92
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffnings-
värde efter avdrag för eventuella nedskrivningar.
I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade
kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
När det finns en indikation på att andelar i dotter-
företag minskat i värde görs en beräkning av åter-
vinningsvärdet. Är detta lägre än det redovisade
värdet görs en nedskrivning.
Koncernbidrag
Företaget tillämpar alternativregeln i RFR 2, Redo-
visning för juridiska personer, från Rådet för finan-
siell rapportering (RFR). Såväl erhållna som lämnade
koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition.
Finansiella instrument
Med anledning av sambandet mellan redovisning
och beskattning, tillämpas inte reglerna om
finansiella instrument enligt IFRS 9 i juridisk person,
utan bolaget tillämpar i enlighet med ÅRL anskaff-
ningsvärde
metoden. I bolaget värderas därmed
finansiella anläggningstillgångar till anskaffnings-
värde och finansiella
omsättningstillgångar enligt
lägsta värdets princip, med tillämpning av ned-
skrivning för förväntade kreditförluster enligt IFRS
9 avseende tillgångar som är skuldinstrument. För
övriga finansiella tillgångar baseras nedskrivningar
på marknadsvärden.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
som är skuldinstrument
Finansiella tillgångar som är skuldinstrument
omfattas av nedskrivning för förväntade kreditför-
luster. Nedskrivning för kreditförluster enligt IFRS
9 är framåtblickande och en förlustreservering
görs när det finns en exponering för kreditrisk,
vanligtvis vid första redovisningstillfället. Den för-
enklade modellen tillämpas för kundfordringar. En
förlustreserv redovisas, i den förenklade modellen,
för fordrans eller tillgångens förväntade återstå-
ende löptid.
Värderingen av förväntade kreditförluster base-
ras på olika metoder. Metoden för kundfordringar
baseras på historiska kundförluster kombinerat
med framåtblickande faktorer. Övriga fordringar
och tillgångar skrivs ned enligt en ratingbaserad
metod med referens till extern kreditrating. För-
väntade kreditförluster värderas till produkten av
sannolikhet för fallissemang, förlust givet fallis-
semang samt exponeringen vid fallissemang. För
kreditförsämrade tillgångar och fordringar görs en
individuell
bedömning där hänsyn tas till historisk,
aktuell och framåtblickande information. Värdering-
en av förväntade
kreditförluster beaktar eventuella
säkerheter och andra kreditförstärkningar i form av
garantier.
Även fordringar på koncernbolag omfattas av
nedskrivning för förväntade kreditförluster. Bolaget
bedömer att koncernbolagen i dagsläget har
likartade riskprofiler och bedömning sker på kol-
lektiv basis för likartade transaktioner. Baserat på
bolagets bedömningar enligt ovanstående metod
med beaktande av övrig känd information och
framåtblickade faktorer bedöms förväntade kredit-
förluster inte vara väsentliga och ingen reservering
har därför redovisats.
Leasing
Moderföretaget tillämpar inte IFRS 16 utan samtliga
leasingavtal redovisas som operationell leasing,
oavsett om avtalen är finansiella eller operationella.
Leasingavgiften redovisas som en kostnad
linjärt över leasingperioden.
93
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Not 3 Finansiell riskhantering
3.1 FINANSIELLA RISKFAKTORER
Koncernen utsätts genom sin verksamhet för
en mängd olika finansiella risker; marknadsrisk
(omfattande valutarisk), kreditrisk och likviditetsrisk.
a) Marknadsrisk
Den risk som är mest väsentlig för koncernen
avseende marknadsrisker är valutarisken, som
beskrivs i separat avsnitt nedan. Ränterisken
är begränsad inom koncernen då det inte finns
någon långfristig upplåning eller långfristig
räntebärande placering.
Valutarisk
Koncernen verkar internationellt och utsätts för
valutarisker som uppstår från olika valutaexpo-
neringar, framför allt avseende australiensiska
dollar (AUD), euro (EUR), brittiska pund (GBP) samt
norska kronor (NOK). Valutarisk uppstår genom
framtida affärstransaktioner, redovisade till-
gångar och skulder. Valutarisker uppstår när
framtida affärstransaktioner eller redovisade till-
gångar eller skulder uttrycks i en valuta som inte
är enhetens funktionella valuta.
Om den svenska kronan hade försvagats/
förstärkts med 5 procent i förhållande till dessa
valutor, med alla andra variabler konstanta, skulle
det omräknade årsresultatet och det egna kapi-
talet per den 31 december 2022 ha varit för AUD
2,4 (1,9) MSEK, för EUR 5,2 (1,5) MSEK, för GBP
4,7 (2,1) MSEK respektive för NOK 0,5 (0,8) MSEK
högre/lägre. Förändringar av den svenska kronan
i förhållande till övriga valutor bedöms inte ha
någon väsentlig påverkan på årets resultat.
Under året har Camurus använt derivat för att
säkra 50-70 procent av inflödet i AUD och GBP.
Inga utestående derivat fanns vid utgången
av året.
Balansexponering för tillgångar, som inkluderar
kundfordringar och likvida medel (KSEK)
2022-12-31
2021-12-31
EUR 140 573 64 100
GBP 110 124 47 766
AUD 53 097 39 885
USD 16 862 2 723
NOK 9 276 15 797
Andra valutor 7 428 5 041
Summa 337 361 175 312
Balansexponeringen för
leverantörsskulder (KSEK)
2022-12-31
2021-12-31
EUR -36 976 -33 987
GBP -17 014 -5 917
USD -8 052 -1 026
CHF -5 327 -515
AUD -5 206 -1 503
Andra valutor -2 007 -740
Summa -74 582 -43 688
94
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Koncernen, 31 december 2022
Upp till
en månad
1 till 3
månader
3 till 12
månader
1 till 5 år
Leverantörsskulder 72 271 7 482 5 795
Leasingskulder 815 1 630 7 336 18 435
Övriga kortfristiga skulder 190
Summa 73 276 9 112 13 131 18 435
Koncernen, 31 december 2021
Upp till
en månad
1 till 3
månader
3 till 12
månader
1 till 5 år
Leverantörsskulder 52 638 154 65
Leasingskulder 661 1 322 5 895 20 627
Övriga kortfristiga skulder 190
Summa 53 489 1 476 5 960 20 627
(b) Kreditrisk
Kreditrisk uppstår genom likvida medel och till-
godohavanden hos banker och finansinstitut samt
kreditexponeringar gentemot kunder, grossister
och detaljister, inklusive utestående fordringar
och avtalade transaktioner. Endast banker och
finansinstitut som återfinns bland de fyra största
svenska bankerna enligt Standard & Poor’s rating-
lista accepteras.
Före avtal ingås kreditkontrolleras koncernens
kunder varvid information om kundernas finansiella
ställning inhämtas från olika kreditupplysnings
företag. Även andra faktorer beaktas i den samlade
bedömningen. Kundernas finansiella ställning
följs även upp och prövas löpande. Uppföljning
av kundfordringar sker löpande med kontroll över
förfallna kundfakturor. Ledningen förväntar sig inte
några förluster till följd av utebliven betalning då
koncernens motpartners huvudsakligen utgörs
av stora företag varför kreditrisken för närvarande
bedöms som låg.
(c) Likviditetsrisk
Koncernen följer noga rullande prognoser för
koncernens likviditetsreserv för att säkerställa att
koncernen har tillräckligt med kassamedel för att
möta behovet i den löpande verksamheten.
Nedanstående tabell analyserar koncernens
icke derivata finansiella skulder, uppdelade efter
den tid som på balansdagen återstår fram till den
avtalsenliga förfallodagen. De belopp som anges i
tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassa-
flödena.
3.2 HANTERING AV KAPITAL
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att
trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksam-
het, så att den kan fortsätta att generera avkastning till
aktie-ägarna och nytta för andra intressenter samt att
upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla
kostnaderna för kapitalet nere.
För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen,
kan koncernen utfärda nya aktier eller sälja tillgångar
för att minska skulderna.
Verksamheten har finansierats genom genererade
vinstmedel från framgångsrika forsknings- och
utvecklingsarbeten, produktförsäljning samt genom
nyemission av aktier. Eget kapital betraktas därför
som koncernens kapital.
3.3 BERÄKNING AV VERKLIGT VÄRDE
Koncernen innehar inga instrument som värderas
till verkligt värde. Det verkliga värdet på kortfristiga
fordringar och skulder motsvarar dess redovisade
värde, eftersom diskonteringseffekten inte är
väsentlig.
95
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Uppskattningar och bedömningar utvärderas
löpande och baseras på historisk erfarenhet och
andra faktorer, inklusive förväntningar på framtida
händelser som anses rimliga under rådande
förhållanden.
Viktiga uppskattningar och
bedömningar för redovisningsändamål
Koncernledningen gör uppskattningar och anta-
ganden om framtiden. Det är en risk att de upp-
skattningar som görs för redovisningsändamål inte
motsvarar det verkliga resultatet. De uppskatt-
ningar och antaganden som innebär en betydande
risk för väsentliga justeringar i redovisade värden
för tillgångar och skulder under nästkommande
räkenskapsår behandlas i huvuddrag nedan.
Intäktsredovisning
Camurus har komplexa kundavtal och ledningen
måste göra bedömningar och uppskattningar vid
tillämpningen av intäktsredovisningsprinciperna.
I avsnittet Redovisningsprinciper avseende
intäkter anges de områden där bedömningar och
uppskattningar behöver göras. Områden som
är viktiga i bedömningen är uppdelningar och
identifiering av de olika åtagandena i kontrakten,
hur priset på dessa åtaganden ska allokeras, när i
tiden och på vilket sätt åtagandena skall redovisas
(vid ett tillfälle eller över tiden). Camurus måste
också avgöra om ett avtal som innehåller en licens
att nyttja Camurus immateriella rättighet är en
rättighet att använda, vilken redovisas vid en given
tidpunkt, eller om det är en rättighet till åtkomst,
vilken redovisas över tid .
Rabatter och returer
Intäkter från produktförsäljning redovisas när
Camurus har uppfyllt sitt prestationsåtagande, dvs
vanligtvis vid leverans av varorna till de återförsäl-
jare och distributörer som är koncernens kunder.
Då faktiska och slutliga förhållanden avseende
rabatter för försäljning i innevarande period inte
alltid är kända vid bokslutet baseras vissa avräk-
ningar från bruttointäkterna på uppskattningar.
Vidare har återförsäljare rätt att returnera osålda
varor varför koncernen uppskattar och redovisar
ett avdrag för framtida evantuella returer. Se även
not 2.14 avseende intäktsredovisning. De bedöm-
ningar som ledningen gör påverkar under vilken
period och till vilket belopp intäkten redovisas.
Varulager
Inkurans
Varulager består av råmaterial för tillverkning,
tillverkat halvfabrikat och färdiga varor av bolagets
marknadsförda produkter. Produkter som inte blir
godkända vid kvalitetskontroll i samband med
tillverkning kostnadsförs direkt. Färdigvarulager
värderas löpande med hänsyn till återstående
hållbarhetstid hos produkterna och inkuransbe-
dömningen uppdateras regelbundet och baseras
huvudsakligen på historisk inkurans och försäl-
ningsprognoser. En kraftigt ändrad efterfrågan
på en produkt alternativt förändrad hållbarhetstid
skulle kunna leda till en ökad risk för inkurans och
därmed ett nedskrivningsbehov. Camurus verkar
inom läkemedelsbranschen, en bransch som
regleras och kontrolleras av ett flertal myndigheter
inom och utom Sverige. Dessa myndigheters beslut
kan göra att de lagerhållna produkternas hållbarhets-
Not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar
tid kan komma att ändras. De bedömningar som
ledningen gör påverkar under vilken period och till
vilket belopp inkurans skall redovisas.
Balanserade utgifter för
produktutveckling
Koncernen aktiverar utgifter hänförliga till produkt-
utvecklingsprojekt i den omfattning de bedöms
uppfylla kriterierna enligt IAS 38 p. 57 (se not 2.6
Immateriella tillgångar).
Immateriella tillgångar som inte är färdiga för
användning, skrivs inte av utan prövas årligen avse-
ende eventuellt nedskrivningsbehov. Prövning av
nedskrivningsbehov för balanserade utgifter för
utveckling har därför utförts för att säkerställa att
det redovisade värdet inte överstiger återvinnings-
värdet. De väsentliga antaganden som använts för
beräkningar av nyttjandevärden innefattar:
• Marknadsstorlek
Förväntad marknadsandel
Förväntade ekonomiska fördelar
• Diskonteringsränta
Förväntad tillväxttakt
Uppskjuten skattefordran
I den redovisade uppskjutna skattefordran ingår
samtliga uppkomna underskott.
Företagsledningen gör bedömningar och
uppskattningar gällande möjligheten att utnyttja
underskottsavdragen och de temporära skillnader
som ligger till grund för den redovisade skatte-
fordran.
Leasingavtal
Se not 26 .
96
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Not 5 Segmentsinformation
Rörelsens kostnader presenteras i totalresultat-
rapporten med en klassificering baserad på funk-
tionerna ”Kostnader för sålda varor”, ”Marknads- och
försäljningskostnader”, ”Administrationskostnader”
Intäkter fördelade per produkter och tjänster
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Produktförsäljning
1)
934 974 594 114 867 562 540 817
Försäljning utvecklings-
relaterade varor och tjänster 12 446 6 456 12 446 6 456
Licensintäkter och milstolpesersättningar 8 920 8 920
Koncernintern försäljning 9 489 24 191
Summa 956 340 600 570 898 417 571 464
1) Avser försäljning av Buvidal och episil
Intäkter fördelade per geografiskt område
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Europa 545 297 360 387 550 764 381 290
(varav Sverige) (68 250) (47 373) (68 250) (47 373)
Australien 355 001 227 832 291 611 177 823
USA 19 608 2 849 19 608 2 849
Andra geografiska områden 36 434 9 502 36 434 9 502
Summa 956 340 600 570 898 417 571 464
Intäkter om cirka 355,0 (227,7) MSEK för 2022 avser en enskild extern kund.
Av Koncernens anläggningstillgångar finns 99,8 procent i Sverige.
Den högste verkställande beslutsfattaren är den
funktion som ansvarar för tilldelning av resurser
och
bedömning av rörelsesegmentens resultat.
Denna funktion har identifierats som verkställande
direktören baserat på den information han behandlar.
Då verksamheten, dvs utveckling av läkemedel
baserade på Camurus teknologiplattform, i kon-
cernen är organiserad som en sammanhållen
verksamhet, med likartade risker och möjligheter
för de produkter och tjänster som produceras,
utgör hela koncernens verksamhet ett rörelseseg-
ment. Rörelsesegmentet följs upp på ett sätt som
överensstämmer med den
interna rapportering
som lämnas till den högste verkställande besluts-
fattaren. I den interna rapporteringen
till verkstäl-
lande direktören används endast ett segment.
Not 6 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Fördelning av kostnadsslag
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 202 1
Råmaterial och förnödenheter 103 265 85 352 99 250 76 058
Övriga kostnader
1) 2)
374 422 303 291 469 374 416 018
Lokal-/driftskostnader inklusive
laboratoriekostnader 139 918 113 441 101 852 79 383
Kostnader för ersättningar
till anställda (Not 9) 261 540 197 303 179 606 127 576
Av- och nedskrivningar
(Not 14 och 15) 12 936 12 681 2 504 2 886
Summa kostnader för sålda
varor, forskning och utveckling,
försäljning och administration
892 081 712 068 852 586 701 921
1) Inkluderande kostnader som ligger till grund för forsknings- och utvecklingsarbeten samt för moderbolaget kostnader
för tjänster relaterade till marknadsföring och försäljning från dotterbolagen med 153 355 (158 757) KSEK.
2) Nedlagda kostnader för partnerfinansierade aktiviteter inom forskning och utveckling under perioden har i allt väsentligt motsvarat
storleken på intäkterna. Se även not 5 Segmentsinformation och posten ”Försäljning utvecklingsrelaterade varor och tjänster”.
samt ”Forsknings- och utvecklingskostnader”.
Summan av de funktionsindelade kostnaderna
fördelade sig på följande kostnadsslag.
97
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Not 7 Övriga rörelseintäkter
Övriga rörelseintäkter
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Valutakursvinster (not 13) 1 783 2 015
Nettovinst vid avyttring av anläggningstillgångar 6 961 14 248
Övriga poster 736 924
Summa övriga rörelseintäkter 7 697 2 707 14 248 2 015
Revision och övriga tjänster
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
PwC
Revisionsuppdraget 1 546 1 241 1 315 1 148
Revisionsverksamhet utöver
revisionsuppdraget 22 74 22 74
Skatterådgivning 17 17
Övriga tjänster 93 201 93 201
Summa 1 661 1 533 1 429 1 440
Övriga revisorer
Revisionsuppdraget 250 149
Summa 250 149
Not 8 Ersättningar till revisorn
Not 9 Anställda, personalkostnader, ersättningar
till styrelse och ledande befattningshavare
Medelantal anställda
(varav kvinnor)
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Sverige 101 (67) 85 (57) 101 (67) 85 (57)
England 8 (4) 7 (5)
Tyskland 14 (9) 18 (12)
Norge 2 (1) 2 (1)
Finland 2 (0) 2 (0)
Frankrike 7 (6) 3 (2)
Australien 9 (6) 8 (5)
Spanien 7 (2) 3 (0)
Danmark 1 (1) 1 (1)
Belgien 1 (0) 1 (0)
Österrike 1 (1)
Summa 152 (97) 128 (83) 101 (67) 85 (57)
Könsfördelning i Koncernen för
styrelseledamöter och övriga
ledande befattningshavare, antal
på balansdagen (varav kvinnor)
Koncernen
Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Styrelseledamöter
1)
10 (3) 9 (4) 8 (3) 7 (3)
Verkställande direktör och övriga
ledande befattningshavare 10 (3) 10 (4) 9 (3) 8 (4)
1) Verkställande direktör, Chief Commercial Officer samt ekonomichef, som ingår i styrelsen
redovisas även som verkställande direktör och ledande befattningshavare.
98
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Löner, andra ersättningar och
sociala kostnader
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Löner och andra ersättningar
1)
186 742 145 343 119 358 86 341
Sociala avgifter 50 524 30 539 39 727 22 897
Pensionskostnader 24 274 21 421 20 521 18 338
Summa 261 540 197 303 179 606 127 576
Löner och andra ersättningar fördelade
mellan styrelseledamöter och vd
samt övriga anställda (varav bonus)
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Styrelseledamöter, verkställande
direktörer och andra ledande 36 064 28 919 30 192 24 479
befattningshavare
1)
(5 624) (3 889) (4 612) (2 975)
Övriga anställda 150 678 116 424 89 166 61 862
Summa 186 742 145 343 119 358 86 341
1) I fast lön ingår utbetald och intjänad stay-on bonus enligt villkor i teckningsoptionsprogrammet TO2020/2023. Se även not 24 och 28.
Pensionskostnader
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Styrelseledamöter, verkställande
direktör och andra ledande
befattningshavare 6 118 6 189 6 051 6 083
Övriga anställda 18 156 15 232 14 470 12 255
Summa 24 274 21 421 20 521 18 338
För ersättningar och övriga förmåner till styrelsen och ledande befattningshavare se not 28
Transaktioner med närstående samt not 24 Långsiktiga incitamentsprogram.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande
befattningshavare
Årsstämman 2020 beslutade att godkänna styrel-
sens förslag gällande riktlinjer för ersättning till
bolagets ledande befattningshavare enligt ned-
anstående. Med ledande befattningshavare avses
i detta sammanhang Camurus vd och de vid var
tid till vd rapporterande chefer som också ingår i
företagets ledning. Avsikten är att riktlinjerna ska
fortsätta gälla i fyra år fram till årsstämman 2024.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslu-
tas av bolagsstämman.
I den mån styrelseledamot utför arbete för
Camurus vid sidan av styrelseupp-draget ska
dessa riktlinjer gälla även för eventuell ersättning
(t.ex. konsultarvode) för sådant arbete.
Riktlinjernas främjande av Camurus
affärsstrategi, långsiktiga intressen
och hållbarhet
Camurus vision är att vara världsledande inom
avancerade läkemedelsformuleringar och till-
handahålla innovativa medicinska produkter som
väsentligen förbättrar behandlingen för patienter
med svåra och kroniska sjukdomar. En framgångs-
rik implementering av Camurus affärsstrategi och
tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen,
inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget
kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbe-
tare. Målsättningen med Camurus ersättningspo-
licy för ledande befattningshavare är därför att
erbjuda konkurrenskraftig och marknadsmässig
totalersättning, så att kompetenta och skickliga
medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas.
Ytterligare information om Camurus affärsstrategi
finns på camurus.com.
Camurus har pågående långsiktiga aktierelaterade
incitamentsprogram som har beslutats av bolags-
stämman och därför inte omfattas av dessa rikt-
linjer. Programmen omfattar samtliga anställda i
Camurus och syftar till att ge anställda möjlighet
att ta del av bolagets framtida resultat- och värde-
ut
veckling genom att främja delaktighet i och
ansvarstagande för bolaget. De aktierelaterade
incitaments
programmen syftar även till att stärka
Camurus förmåga att rekrytera och behålla kompe-
tenta, motiverade
och engagerade medarbetare.
För deltagande i redan implementerade program
krävs egen investering
och flerårig innehavstid
och incitamentsprogrammens utfall relaterar till
utvecklingen av bolagets aktiekurs på Nasdaq
Stockholm. För mer information om dessa
program se Camurus hemsida camurus.com.
Formerna av ersättning m.m.
Ersättningen till ledande befattningshavare ska
vara marknadsmässig och utgöras av fast kontant-
lön, rörlig kontantersättning, pensionsförmåner
och övriga förmåner. Bolagsstämman kan där-
utöver, och oberoende av dessa riktlinjer, besluta
om exempelvis aktie- och aktiekursrelaterade
ersättningar.
Fast kontantlön
Fast kontantlön ska vara marknadsmässig och fast-
ställas utifrån den enskilda befattningshavarens
ansvar, befogenhet, kompetens och erfarenhet.
Rörlig kontantersättning
Den rörliga kontantersättningen ska baseras på
förutbestämda, väldefinierade och mätbara
finansiella och icke-finansiella mål för koncernen
respektive på grupp- och individnivå, t ex intäkter
från produktförsäljning, rörelseresultat, myndig-
99
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
hetsgodkännande, marknadslansering eller start
av kliniska studier för bolagets produktkandidater
och produkter. Den rörliga kontantersättningen får
uppgå till högst 50 procent av den sammanlagda
fasta kontantlönen under mätperioden för målen.
Mätperioden för målen för rörlig kontantersättning
kan vara ett eller flera år. Målen för rörlig kontant-
ersättning ska vara utformade så att de främjar
Camurus utveckling, affärsstrategi och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att
exempelvis ha en koppling till bolagets finansiella
utvecklig över tid och utvecklingen i bolagets läke-
medelsprojekt, som till sin natur är långsiktiga.
Pensionsförmåner
Pensionsförmåner, innefattande sjukförsäkring,
för vd och övriga ledande befattningshavare, ska
vara premiebestämda om inte befattningshavaren
omfattas av gällande kollektivavtalad tjänste-
pension (ITP). Rörlig kontantersättning ska vara
pensionsgrundande i enlighet med ITP. Pensions-
premierna ska uppgå till högst 35 procent av den
pensionsgrundande lönen om inte andra premie-
nivåer gäller enligt tillämplig ITP-plan.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, som får innefatta bland annat
sjukvårdsförsäkring och bilförmån, ska tillämpas
med restriktivitet. Sådana förmåner får samman-
lagt uppgå till högst 10 procent av den fasta
kontantlönen.
Extraordinär ersättning
Ytterligare kontantersättning kan utgå som
engångsarrangemang vid extraordinära
omständigheter i syfte att rekrytera eller behålla
befattningshavare. Sådan ersättning får inte
överstiga ett belopp motsvarande ett års fast
kontantlön. Beslut om sådan ersättning ska fattas
av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet och
ska tillämpas med mycket stor restriktivitet.
Utländska anställningsförhållanden
Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser
pensions
förmåner och övriga förmåner, veder-
börliga anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt som
möjligt ska tillgodoses.
Ersättning till styrelseledamöter
För de fall styrelseledamot (inklusive genom helägt
bolag) utför tjänster för Camurus utöver styrelse-
arbetet kan särskilt kontant arvode för detta betalas
(konsultarvode) förutsatt att sådana tjänster bidrar
till implementeringen av Camurus affärsstrategi
och tillvaratagandet av Camurus långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet. Det årliga
konsultarvodet ska vara marknadsmässigt och
sättas i relation till nyttan för Camurus och får för
respektive styrelseledamot aldrig överstiga styrel-
searvodet per år. Ersättning till styrelseledamot,
liksom övriga villkor, beslutas av styrelsen.
Fastställande av utfall för rörlig
kontantersättning m.m.
Ersättningsutskottet ska för styrelsen bereda, följa
och utvärdera frågor rörande rörlig kontantersätt-
ning.
När mätperioden för uppfyllelse av målen
för utbetalning av rörlig kontantersättning har
avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning
som dessa har uppfyllts. Bedömningar huruvida
finansiella mål har uppfyllts ska baseras på revide-
rad finansiell information för aktuell period. Rörlig
ersättning till vd samt rörlig ersättning till övriga
ledande befattningshavare som baseras på mål på
koncernnivå beslutas av styrelsen utifrån ersätt-
ningsutskottets rekommendationer. Rörliga ersätt-
ningar till övriga befattningshavare som baseras
på mål på grupp- eller individnivå beslutas av vd.
Rörlig kontantersättning kan utbetalas efter
avslutad mätperiod eller vara föremål för uppskju-
ten utbetalning. Program och kriterier för rörlig
kontantersättning bör utformas så att styrelsen,
om exceptionella ekonomiska förhållanden råder,
har möjlighet att begränsa eller underlåta utbetal-
ning av rörlig kontantersättning om en sådan åtgärd
bedöms som rimlig och förenlig med bolagets
ansvar gentemot aktie-ägare, anställda och övriga
intressenter. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt
lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig
ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Anställningstid och upphörande
av anställning
Ledande befattningshavare ska vara anställd tills-
vidare. För vd ska vid anställningens upphörande
gälla en uppsägningstid om högst tolv månader
vid uppsägning från bolagets sida. Fast kontantlön
under uppsägningstid och eventuellt avgångs-
vederlag för vd ska sammantaget inte överstiga ett
belopp motsvarande den fasta kontantlönen för
24 månader. Vid uppsägning från vd:s sida får
gälla en uppsägningstid om högst sex månader,
utan rätt till avgångsvederlag.
Mellan Camurus och övriga ledande befattnings-
havare ska gälla en uppsägningstid om högst tolv
månader vid uppsägning från bolagets sida och
högst sex månader vid uppsägning från befattnings-
havarens sida. Fast kontantlön under uppsägnings-
tid och eventuellt avgångsvederlag ska samman-
taget inte överstiga ett belopp motsvarande den
fasta kontantlönen för tolv månader. Avgångs-
vederlag
ska inte utgå vid uppsägning från den
ledande befattningshavarens sida.
Ledande befattningshavare ska kunna ersättas för
konkurrensbegränsande åtaganden efter anställ-
ningens
upphörande, dock endast i den mån
avgångsvederlag inte utgår för motsvarande tids-
period. Sådan ersättning ska syfta till att ersätta
befattningshavaren för skillnaden mellan den fasta
kontantlönen vid tidpunkten för uppsägningen
och den (lägre) inkomst som erhålls, eller skulle
kunna erhållas, genom nytt anställningsavtal, upp-
drag eller egen verksamhet. Ersättningen får beta-
las under den tid som det konkurrensbegränsande
åtagandet är tillämpligt, dock som längst under
en period om sex månader efter anställningens
upphörande.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa
ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor
för Camurus anställda beaktats genom att upp-
gifter om anställdas totalersättning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och
ökningstakt över tid har utgjort en del av ersätt-
nings-utskottets och styrelsens beslutsunderlag
vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna
och de begränsningar som följer av dessa.
Beslutsprocessen för att fastställa,
se över och genomföra riktlinjerna
Inom styrelsen finns ett ersättningsutskott. I
utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens
beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år
och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer
antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet
ska även följa och
utvärdera program för rörliga
ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning
till ledande befattnings-
100
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Finansiella intäkter
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Ränteintäkter cashpool 160 171 160 171
Ränteintäkter övrigt 2 535 2 497
Finansiella intäkter 2 695 171 2 657 171
Finansiella kostnader
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Räntekostnader cashpool -16 -16
Räntekostnader övrigt -1 510 -1 365 -211 -46
Finansiella kostnader -1 526 -1 365 -227 -46
Summa finansiella poster netto 1 169 -1 194 2 430 125
Not 10 Finansiella intäkter och kostnader/
Övriga ränteintäkter och räntekostnader
samt liknande resultatposter
havare samt gällande ersättningsstrukturer och
ersättningsnivåer i Camurus. Ersättningsutskottets
ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen. Vid styrelsens respektive
ersättningsutskottets behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte styrelse-
ledamot, vd eller andra personer i bolagsledningen,
i den mån de berörs av frågorna.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna
helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns
särskilda
skäl för det och avsteg är nödvändigt
för att
tillgodose bolagets långsiktiga intressen,
inklusive
dess
hållbarhet, eller för att säkerställa
Camurus
ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan
ingår det i
ersättnings
utskottets uppgifter att
bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor,
vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Aktuell skatt:
Aktuell skatt på årets resultat
1)
-8 504 -7 714
Justeringar avseende tidigare år 480 204
Summa aktuell skatt -8 024 -7 510
Uppskjuten skatt (se not 16) -9 548 28 832 -14 038 27 079
Summa uppskjuten skatt -9 548 28 832 -14 038 27 079
Inkomstskatt -17 572 21 322 -14 038 27 079
1) Hänförligt till dotterbolag .
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Resultat före skatt 73 125 -111 768 62 509 -130 332
Skatt vid svensk skattesats på 20,6% -15 064 23 024 -12 877 26 848
Skatteeffekter av:
- Ej skattepliktiga intäkter 33 229 33 229
- Ej avdragsgilla kostnader -1 890 -258 -1 194
- Justering avseende tidigare år 480 204
- Skillnad i utländska skattesatser -1 131 -1 879
- Justering för sänkt inkomstskattesats i Sverige 2 2
Skattekostnad -17 572 21 322 -14 038 27 079
Not 11 Inkomstskatt
Inkomstskatten på resultatet skiljer sig från det teoretiska belopp som skulle ha framkommit vid
användning av vägd genomsnittlig skattesats för resultaten i de konsoliderade företagen enligt följande:
Vägd genomsnittlig skattesats för koncernen är 24,0 procent (19,1 procent)
och för moderbolaget 22,5 procent (20,8 procent).
101
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
(a) Före utspädning
Resultat per aktie före utspädning beräknas genom
att det resultat som är hänförligt till moderföretagets
aktieägare divideras med ett vägt genomsnit
tligt
b) Efter utspädning
För beräkning av resultat per aktie efter utspädning
justeras det vägda genomsnittliga antalet utestå-
ende stamaktier för utspädningseffekten av samt-
liga
potentiella stamaktier. Moderföretaget har
en
kategori av potentiella stamaktier med utspädnings-
effekt; teckningsoptioner. För teckningsoptioner
görs en beräkning av det antal aktier som kunde ha
köpts till verkligt värde (beräknat som årets genom-
snittliga marknadspris för moderföretagets aktier),
2022 2021
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare 55 553 -90 446
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 55 067 54 451
2022 2021
Resultat hänförligt till moderföretagets aktieägare 55 553 -90 446
Vägt genomsnittligt antal utestående stamaktier (tusental) 55 067 54 451
Justering för teckningsoptioner (tusental) 2 103 1 777
Vägt genomsnittligt antal stamaktier för beräkning 57 171 56 228
av resultat per aktie efter utspädning (tusental)
Not 14 Immateriella tillgångar
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Valutakursvinster 1 783 2 015
Valutakursförluster -6 269 -6 415
Summa valutakursdifferenser -6 269 1 783 -6 415 2 015
i resultaträkningen
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Koncernen
2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärde 51 062 50 110
Upparbetning 952
Avyttring -22 906
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 28 156 51 062
I ngående avskrivningar -17 349 -13 513
Avskrivningar -2 829 -3 836
Avyttring 15 619
Utgående ackumulerade avskrivningar -4 559 -17 349
Redovisat värde 23 597
1)
33 713
2)
1) Beloppet avser kliniska studier av Buvidal i Australien, Tyskland och England.
2) Beloppet avser episil samt pågående kliniska studier av Buvidal i Australien, Tyskland och England.
I nedskrivningsprövningen utgörs återvinningsvärdet av den kassagenererande
enhetens beräknade nyttjandevärde. Avskrivningskostnader på 2 829 (3 836) KSEK
ingår i sin helhet i forsknings- och utvecklingskostnader.
Not 13 Valutakursdifferenser
Valutakursdifferenser har redovisats i resultaträkningen enligt nedan.
Nettot redovisas som en övrig rörelseintäkt i resultaträkningen.
Not 12 Resultat per aktie, räknat på resultat hänförligt
till moderföretagets aktieägare under året
antal utestående stamaktier under perioden.
Det har
inte förekommit några återköpta aktier
som innehas som egna aktier av moderföretaget
under perioden.
för ett belopp motsvarande det monetära värdet
av de teckningsrätter som är knutna till utestående
teckningsoptioner.
Det antal aktier som beräknas enligt ovan
jämförs med det antal aktier som skulle ha utfärdats
under antagande att teckningsoptionerna utnyttjas.
För ytterligare information avseende tecknings-
optionsprogrammen, se not 24 och not 28.
102
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Materiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärde 31 224 27 224 30 976 26 985
Inköp 1 905 3 991 1 905 3 991
Omräkningsdifferens 19 9
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 33 148 31 224 32 881 30 976
Ingående avskrivningar -21 342 -18 419 -21 210 -18 324
Avskrivningar -2 525 -2 918 -2 504 -2 886
Omräkningsdifferens -11 -5
Utgående ackumulerade avskrivningar -23 878 -21 342 -23 714 -21 210
Redovisat värde 9 270 9 882 9 167 9 766
Not 15 Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningskostnader på 2 525 (2 918) KSEK ingår i sin helhet i forsknings- och utvecklingskostnader.
Not 16 Uppskjuten skatt
Uppskjutna skattefordringar och -skulder fördelas enligt följande:
Uppskjutna skattefordringar
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader 231 644 340 380 231 644 340 380
Uppskjutna skattefordringar som ska
utnyttjas inom 12 månader 94 760 94 760
Summa uppskjutna skattefordringar 326 404 340 380 326 404 340 380
Uppskjutna skatteskulder
Uppskjutna skatteskulder som ska
utnyttjas efter mer än 12 månader -1 383 -5 336
Uppskjutna skatteskulder som ska
utnyttjas inom 12 månader -354 -891
Summa uppskjutna skatteskulder -1 737 -6 227
Uppskjutna skatteskulder/skatteskulder 324 667 334 153 326 404 340 380
Bruttoförändringen avseende
uppskjutna skatter
Koncernen Moderbolaget
2022 2021 2022 2021
Ingående balans 334 153 305 116 340 380 313 096
Emissionskostnader bokförda över eget kapital 62 204 62 204
Redovisning i resultaträkningen (Not 11) -9 548 28 832 -14 038 27 079
Utgående balans 324 667 334 153 326 404 340 380
103
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Förändring i uppskjutna skattefordringar och skatteskulder under året,
som har redovisats i resultaträkningen, utan hänsyn tagen till kvittningar
som gjorts inom samma skatterättsliga jurisdiktion, framgår nedan:
Uppskjutna skatteskulder
Koncernen
Obeskattade
reserver
Immateriella
tillgångar
Materiella
tillgångar
Personal-
options-
program
Summa
Per 1 januari 2021 -766 -7 539 324 -7 980
Redovisat i resultaträkningen 48 594 94 1 016 1 753
Per 31 december 2021 -718 -6 945 418 1 016 -6 227
Per 1 januari 2022 -718 -6 945 418 1 016 -6 227
Redovisat i resultaträkningen 2 083 -14 2 421 4 490
Per 31 december 2022 -718 -4 862 405 3 437 -1 737
Uppskjutna skattefordringar
Moderbolaget
Skatte-
effekt på
underskott
Temporära
skillnader
Summa
Per 1 januari 2021 312 193 902 313 096
Redovisat över eget kapital 204 204
Redovisat i resultaträkningen 25 509 1 570 27 079
Per 31 december 2021 337 907 2 472 340 380
Per 1 januari 2022 337 907 2 472 340 380
Redovisat över eget kapital 62 62
Redovisat i resultaträkningen -14 219 181 -14 038
Per 31 december 2022 323 750 2 653 326 404
I uppskjutna skattefordringar ingår 1 577,8 MSEK, varav 1 645,6 MSEK taxerade, som avser underskotts -
avdrag för Camurus AB. För mer information se not 4 Viktiga uppskattningar och bedömningar.
Namn
Org.nummer
Registrer-
ings och
verksam-
hetsland
Kapital-
andel
Antal
aktier
Redovisat värde
2022-12-31 2021-12-31
Camurus Inc 43-1648843 USA 100% 1 000 83 83
Cubosome Inc 43-1648841 USA 100% 1 000 83 83
Camurus Development AB 556421-1208 Sverige 100% 3 591 143 407 407
Camurus GmbH HRB727015 Tyskland 100% 25 000 243 243
Camurus Ltd 10571011 UK 100% 1 0 0
Camurus Oy 2864875-7 Finland 100% 25 000 238 238
Camurus AS 920137253 Norge 100% 250 000 253 253
Camurus SAS 67838703114 Frankrike 100% 25 000 238 238
Camurus Pty Ltd 627784605 Australien 100% 40 000 255 255
Camurus S.L B88343363 Spanien 100% 25 000 262 262
Camurus ApS 40486585 Danmark 100% 180 000 255 255
Camurus BV 0753.912.209 Belgien 100% 1 000 260 260
Camurus Austria GmbH FN 560172h Österrike 100% 1 354 354
Summa 2 931 2 931
Moderbolaget
Per 1 januari 2022 6 759 Per 1 januari 2021 2 577
Förändring under året Förändring under året 354
IFRS 2 personaloptionsprogram
1)
7 629 IFRS 2 personaloptionsprogram
1)
3 828
Per 31 december 2022 14 388 Per 31 december 2021 6 759
Not 17 Andelar i koncernföretag
1) Dotterbolagens IFRS 2 kostnader avseende personaloptionsprogrammen ESOP2021/2024 och ESOP2022/2026 som beslutades
av årstämman 2021 respektive 2022. IFRS 2 kostnaderna är inte fördelade per dotterbolag i tabellen nedan.
Moderbolaget innehar andelar i
följande dotterföretag:
104
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Den utgift för varulagret som kostnadsförts i koncernen ingår i posten
kostnader för såld vara och uppgår till 91,1 (76,9) MSEK.
Not 18 Varulager
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Lager färdig vara 39 161 24 266 28 091 17 588
Produkter i arbete 38 027 28 855 38 027 28 855
Lager av råvaror 30 243 54 081 30 243 54 081
Summa 107 431 107 202 96 361 100 524
Tillgångar i balansräkningen
Koncernen
2022-12-31 2021-12-3 1
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kundfordringar 196 863 135 994
Likvida medel 565 539 411 575
Summa 762 402 547 569
Skulder i balansräkningen 2022-12-31 2021-12-31
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Leverantörsskulder 85 548 52 857
Övriga kortfristiga skulder 190 190
Summa 85 738 53 047
Not 19 Finansiella instrument per kategori
I nedanstående tabell presenteras koncernens finansiella tillgångar och skulder,
klassificerade i kategorierna enligt IFRS 9.
Not 20 Kundfordringar
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Kundfordringar 197 384 136 677 157 831 109 781
Reserv för osäkra fordringar -521 -683 -521 -683
Kundfordringar netto 196 863 135 994 157 310 109 098
Per den 31 december 2022 var kundfordringar uppgående till 14 108 (33 297) KSEK förfallna men utan att
något nedskrivningsbehov ansågs föreligga. De förfallna fordringarna avser ett antal kunder vilka
tidigare inte haft några betalningssvårigheter.
Analys av kundfordringar
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
1-30 dagar 20 668 33 221 20 668 33 221
31-60 dagar 690 1 857 690 1 857
> 61 dagar -7 250 -1 782 -7 250 -1 782
Summa förfallna kundfordringar 14 108 33 297 14 108 33 297
Redovisade belopp, per valuta,
för kundfordringar
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
GBP 61 527 29 022 61 527 29 022
EUR 58 793 44 716 58 793 44 716
AUD 39 553 26 896
USD 15 263 2 266 15 263 2 266
SEK 9 325 14 325 9 325 14 325
NOK 6 561 14 270 6 561 14 270
Andra valutor 5 841 4 499 5 841 4 499
Summa kundfordringar 196 863 135 994 157 310 109 098
105
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Förutbetalda kostnader 16 989 5 964 16 174 6 638
Upplupen intäkt 6 741 680 6 741 680
Summa 23 730 6 644 22 915 7 318
Not 21 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 22 Likvida medel/Kassa och bank
I likvida medel i balansräkningen
och kassaflödesanalysen ingår
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Banktillgodohavanden 565 539 411 575 495 212 365 351
Summa 565 539 411 575 495 212 365 351
Not 23 Aktiekapital och övrigt tillskjutet kapital
Aktiekapitalet består av 55 423 043 aktier med kvotvärdet 0,025 kr.
Aktierna har ett röstvärde på en (1) röst per aktie.
Alla aktier som emitterats av moderföretaget är till fullo betalda.
Not
Antal
aktier
(tusental)
Aktie-
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Summa
Per 1 januari 2021 54 234 1 356 1 797 084 1 798 440
Utnyttjande av teckningsoptioner 595 15 79 361 79 376
Personaloptionsprogram 24 11 504 11 504
Emissionskostnader netto
efter uppskjuten skatt -797 -797
Utgivande av teckningsoptioner 24 243 243
Per 31 december 2021 54 829 1 371 1 887 395 1 888 766
Per 1 januari 2022 54 829 1 371 1 887 395 1 888 766
Utnyttjande av teckningsoptioner 594 15 58 777 58 792
Personaloptionsprogram 24 27 799 27 799
Emissionskostnader netto
efter uppskjuten skatt -238 -238
Per 31 december 2022 55 423 1 386 1 973 733 1 975 119
106
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
TECKNINGSOPTIONSPROGRAM
TO2019/2022
Den 15 december 2022 avslutades tecknings-
perioden för det långsiktiga programmet
TO2019/2022. Under året har 594 459 aktier
tecknats till teckningskursen 98.90 SEK.
Genom utnyttjandet av teckningsoptionerna
tillfördes Camurus 58,8 MSEK före emissions-
kostnader.
TO2020/2023
I enlighet med ett bolagsstämmobeslut i maj
2020 infördes ytterligare ett incitamentsprogram;
TO2020/2023 som riktar sig till bolagets personal
och under vilket 1 200 000 teckningsoptioner
givits ut och som ger rätt till teckning av lika många
aktier under perioden 15 maj – 15 december 2023.
40 personer deltar i programmet och har sam-
manlagt tecknat 200 575 optioner. Överlåtelse av
teckningsoptioner till framtida anställda får inte
ske efter årsstämman 2021. Utspädningseffekten
vid maximalt utnyttjande av tecknade optioner
motsvarar 0,4 procent av aktiekapitalet och
röstetalet.
Teckningskursen för teckning av aktier vid
utnyttjande av optionerna bestämdes till 169,50
SEK. Optionerna värderades av ett oberoende
institut i enlighet med Black & Scholes modell och
förvärvades av deltagarna till marknadspris.
För information om potentiell utspädning för nya
aktier vid utnyttjande av tecknade optioner,
teckningskurs samt verkligt värde för optionerna,
se tabell sist i denna not.
Som en del av programmet erhåller deltagaren
en tredelad stay-on bonus i form av ett bruttolöne-
Not 24 Långsiktiga incitamentsprogram
tillägg
från bolaget sammanlagt motsvarande det
belopp som deltagaren har betalat för tecknings-
optionerna. Första bonusutbetalningen, motsva-
rande en tredjedel (1/3) av det belopp som delta-
garen har betalat
för teckningsoptionerna, skedde
i samband med att deltagaren erlade betalning för
teckninsoptionerna.
Andra bonusutbetalningen,
motsvarande en tredjedel (1/3) av det belopp som
deltagaren har betalat för teckningsoptionerna,
skedde i juli 2021, förutsatt att deltagaren vid den
tidpunkten kvarstod i sin
anställning (eller mot-
svarande) inom koncernen. Tredje bonusutbetal-
ningen, motsvarande en tredjedel
(1/3) av det
belopp som deltagaren har betalat för tecknings-
optionerna, skedde i juli 2022, förutsatt att
delta-
garen vid den tidpunkten kvarstod i sin anställning
(eller motsvarande) inom koncernen. Med avvikelse
från ovan angivna principer för bonusutbetalning
kan styrelsen om erforderligt i enskilda fall besluta
om
alternativa utbetalningstidpunkter.
Kostnader, utspädning m.m.
Bolagets kostnad, inkl. lagstadgade sociala avgifter,
för ”stay-on bonus” till deltagarna uppskattas,
för tecknade optioner, uppgå till maximalt ca 11,9
MSEK före inkomstskatt. Det belopp deltagarna
betalade när de gick med i programmet uppgick
till 9,0 MSEK. I övrigt beräknas programmet inte
medföra några kostnader av betydelse för bolaget.
Av den anledningen har inga åtgärder för säkring
av programmet vidtagits. Vid antagande av att
samtliga hittills 200 575 teckande optioner utnyttjas
för teckning av nya aktier kommer bolagets aktie-
kapital att öka med högst 5 014 kronor, medförande
en maximal utspädningseffekt motsvarande ca
0,4 procent beräknat såsom antalet tillkommande
aktier i förhållande till antalet befintliga aktier.
Nyckeltalet resultat per aktie för helåret 2022
hade i sådant fall påverkat resultat per aktie med
ca 0,00 kronor, vilket lämnat det oförändrat på
1,01 kronor. Ovanstående gäller med förbehåll för
omräkningar av teckningsoptionerna enligt de
sedvanliga omräkningsvillkor som finns i de
fullständiga villkoren.
Personaloptionsprogram
Incitamentsprogram 2021/2024
Vid årsstämman 6 maj 2021 beslutade aktieägarna
att införa Incitamentsprogram 2021/2024 baserat
på personaloptioner för bolagets anställda. Optio-
nerna som tilldelas anställda vederlagsfritt har en
löptid på cirka 3 år räknat från tilldelningsdagen.
När optionerna tjänats in kan de lösas in under
perioden 1 juni – 16 december 2024 (utnyttjande-
perioden) förutsatt att deltagaren fortfarande är
anställd. Varje intjänad option ger innehavaren
rätt att förvärva en aktie i Camurus till lösenpris
motsvarande 130 procent av den volymvägda
genomsnittskursen för bolagets aktie på Nasdaq
Stockholm under de tio handelsdagarna som
följde närmast efter bolagets årsstämma 2021
och aktiekursen fastställdes till 263,50 kronor.
Incitamentsprogrammet omfattar maximalt
1 215 500 personaloptioner.
Totalt tilldelade personaloptioner uppgår till
967 400 stycken, varav till vd 60 000 samt till
övriga ledande befattningshavare 216 500 stycken.
Personaloptionsprogram
Incitamentsprogram 2022/2026
Vid årsstämman 12 maj 2022 beslutade aktie-
ägarna att införa Incitamentsprogram 2022/2026
baserat på personaloptioner för bolagets
anställda. Optionerna som tilldelas anställda
vederlagsfritt har en löptid på cirka 3 år räknat
från tilldelningsdagen. När optionerna tjänats in
kan de lösas in under perioden 1 juni 2025 – 31
mars 2026 (utnyttjandeperioden) förutsatt att
deltagaren fortfarande är anställd. Varje intjänad
option ger innehavaren rätt att förvärva en aktie i
Camurus till lösenpris motsvarande 130 procent
av den volymvägda genomsnittskursen för bola-
gets aktie på Nasdaq Stockholm under de tio
handelsdagarna som följde närmast efter bolagets
årsstämma 2022 och aktiekursen fastställdes till
237,40 kronor. Incitamentsprogrammet omfattar
maximalt 1 000 000 personaloptioner.
Totalt tilldelade personaloptioner uppgår till
957 166 stycken, varav till vd 42 000 samt till
övriga ledande befattningshavare 153 500
stycken.
107
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Förändring i utestående incitamentsprogram
Antal aktier som tilldelade
optioner berättigar till
Per 1 januari 2022 1 908 934
Återkallade instrument
Incitamentsprogram 2021/2024 -154 750
Incitamentsprogram 2022/2026 -11 834
Utnyttjade instrument
TO2019/2022 -594 459
Tilldelade instrument
Incitamentsprogram 2021/2024 11 250
Incitamentsprogram 2022/2026
969 000
Förfallna instrument
TO2019/2022 -3 000
Total förändring 216 207
Antalet aktier som tilldelade optioner kan berättiga till 31 december 2022 2 125 141
Beräkning av verkligt värde på
personaloptionsprogrammen
Verkligt värde för optionerna vid implementering
av programmen har beräknats med hjälp av Black
& Scholes värderingsmodell som tar hänsyn till
lösenpris, optionens löptid, aktiepris på tilldelnings-
dagen och förväntad volatilitet i aktiepris och riskfri
ränta för optionens löptid. Personaloptionens
verkliga värde bestämdes till 61.18 kr för
ESOP2021/2024 i samband med implementering
av programmet den 10 juni 2021 respektive
59,45 kr för ESOP2022/2026 i samband med
implementering av programmet den 1 juni 2022.
För ytterligare information kring dessa program
se protokoll från årsstämman 2021 respektive 2022
publicerat på bolagets hemsida, www.camurus.com.
Sammanställning pågående
incitamentsprogram (antal aktier)
Fullt utnyttjande av tilldelade teckningsoptioner
och personaloptioner per 31 december 2022
motsvarar sammanlagt 2 125 141 aktier och skulle
medföra en utspädning av aktieägare med
3,83 procent, se nedan sammanställning för mer
information.
Om beslutade men ej tilldelade personal-
optioner fullt utnyttjas, ytterligare totalt 42 834
stycken, skulle den total utspädning av aktie-
ägare öka till 3,91 procent.
Program
Antalet aktier
tecknade
optioner
berättigar till
Potentiell
utspäd-
ningseffekt
för antalet
tecknade
optioner
Tecknings-
period
Tecknings-
kurs i kr för
teckning
av aktier
vid utnytt-
jande av
optionerna
Verkligt värde
3)
Antalet
anställda
som deltar i
programmet
TO2020/2023 200 575
1)
0,36%
1)
15 maj 2023- 169,50 17 aug 2020: 44,70 kr 40
15 dec 2023 14 dec 2020: 50,70 kr
10 mar 2021: 75,50 kr
ESOP2021/2024 967 400
1)
1,75%
1)
1 jun 2024- 263,50 10 jun 2021: 61,18 kr 121
16 dec 2024
ESOP2022/2026 957 166 1,73% 1 jun 2025- 237,40 1 jun 2022: 59,45 kr 157
1 mar 2026
Summa 2 125 141 3,83%
1) Ingen ytterligare tilldelning kan ske.
2) Verkligt värde på optionerna har bedömts med hjälp av Black & Scholes model. De indata som används vid
bedömningen är volatilitet i aktien, utspädning, teckningskurs vid inlösen, ränta, och löptid.
108
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Not 25 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Koncernen har leasingkontrakt för byggnader och
tjänstebilar. Leasing av byggnader har generellt
en leasingperiod på mellan 5 och 8 år. För avtal
rörande fastigheter har Camurus fastställt en
kontraktslängd som bedömts rimlig med beaktande
av hur uppsägnings- och förlängningsklausuler har
tillämpats tidigare och genom att bedöma faktorer
som till exempel fastighetens betydelse för affärs-
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Upplupna semesterlöner och bonus 34 519 27 033 23 812 18 685
Upplupna sociala avgifter 21 576 17 207 19 331 15 435
Upplupna FoU-kostnader 12 511 9 530 12 511 9 530
Upplupna kostnader övrigt 52 961
1)
45 321
1)
46 745
1)
40 848
1)
Periodiserad intäkt från licens- och
samarbetsavtal 30 239 26 470 30 239 26 470
Summa 151 805 125 561 132 637 110 968
1) Posten inkluderar upplupna kundrabatter enligt avtal om 29 605 (30 051) KSEK.
Not 26 Leasingavtal
verksamheten och den forskning och utveckling
bolaget bedriver, egna planerade eller genom-
förda investeringar i den
hyrda fastigheten och
marknadsläget för fastigheter. Förlängnings-
option om 6 år har tillämpats.
För tjänstebilar har koncernen en leasingperiod
på 3 till 4 år utan förlängningsalternativ.
Nyttjanderättstillgångar
Tabellen nedan presenterar nyttjanderättstillgångarnas bokförda värde och avskrivningar per
tillgångsslag.
2021-12-31 Byggnader Tjänstebilar Totalt
Avskrivningar
-3 889 -2 039 -5 927
Utgående balans per 31 december 2021 18 592 6 254 24 847
2022-12-31 Byggnader Tjänstebilar Totalt
Avskrivningar -4 099 -3 604 -7 703
Utgående balans per 31 december 2022 15 970 9 640 25 612
Tillkommande nyttjanderätter under räkenskapsåret uppgår till totalt 8 468 (5 680) KSEK.
Leasingskulder
I tabellen nedan presenteras de belopp som har redovisats
som leasingskulder i koncernens balansräkning.
2022-12-31 2021-12-31
Långfristiga leasingskulder 16 643 18 925
Kortfristiga leasingskulder 9 574 6 731
Summa 26 217 25 656
För löptidsanalys avseende avtalsenliga odiskonterade betalningar av leasingskulderna, se not 3.1(c).
109
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Redovisade kostnader hänförliga till leasingavtal
I tabellen nedan presenteras de belopp, hänförliga till leasingavtal, som
har redovisats som kostnader i koncernens resultaträkning under året.
2022 2021
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 7 582 5 927
Räntekostnader för leasingskulder 1 193 1 321
Kostnader avseende korttidsleasingavtal 1 117 1 583
Kostnader avseende leasingavtal för tillgång till lågt värde 108 50
Summa 10 001 8 880
Koncernens totala kassautflöde gällande leasingavtal uppgick till 10 205 (10 095) KSEK.
Operationell leasing och leasing i moderbolaget
Framtida minimileaseavgifter enligt icke uppsägningsbara
operationella leasingavtal gällande vid rapportperiodens slut
förfaller till betalning enligt följande.
Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31
Inom ett år 9 239 7 269
Senare än ett men inom fem år 6 978 11 467
Senare än fem år
Summa 16 217 18 736
Kostnader för leasing i moderbolaget uppgick under 2022 till 7 460 (7 388) KSEK.
Not 27 Upplysningar om kassaflödet
Justering för poster som ej ingår i kassaflödet
Koncernen Moderbolaget
2022-12-31 2021-12-31 2022-12-31 2021-12-31
Avskrivningar 12 936 12 681 2 504 2 886
Personaloptionsprogram 39 312 12 523 29 605 8 496
Summa 52 248 25 204 32 109 11 382
Avstämning av leasingskulder i finansieringsverksamheten
2022 2021
Ingående balans per 1 januari -25 656 -25 481
Kassaflöde 7 786 7 142
Tillkommande leasingavtal -8 347 -7 318
Utgående balans per 31 december -26 217 -25 656
110
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Not 28 Transaktioner med närstående
Närstående parter är samtliga dotterföretag och ledande befattningshavare inom koncernen, d.v.s.
styrelsen och företagsledningen, samt dess familjemedlemmar.
(a) Köp och försäljning av tjänster 2022 2021
Köp av tjänster:
– Dotterbolag 153 354 158 756
Summa 153 354 158 756
Försäljning av tjänster:
– Dotterbolag 9 491 24 191
Summa 9 491 24 191
Varor och tjänster köps och säljs enligt marknadsmässiga villkor. Transaktioner mellan Camurus AB
och dess dotterföretag har förekommit avseende managementtjänster samt tjänster relaterade till
marknadsföring och försäljning.
(b) Ersättning till ledande befattningshavare 2022 2021
Löner och andra kortfristiga ersättningar 27 898 23 810
Andra långfristiga ersättningar 6 014 6 189
Summa 33 912 29 999
Riktlinjer 2022
Till styrelsens ordförande, ledamöter och för
kommittéarbete utgår arvode enligt bolagsstäm-
mans
beslut. På bolagsstämman den 7 maj 2020
beslutades om riktlinjer för ersättning och villkor
för ledande
befattningshavare. Avsikten är att
riktlinjerna ska fortsätta gälla i fyra år fram till
årsstämman 2024.
Ersättning till verkställande direktören och
andra ledande befattningshavare utgörs av grund-
lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner, övriga
förmåner och villkor vid uppsägning. Med andra
ledande befattningshavare avses de personer som
tillsammans med verkställande direktören utgör
Styrelse
1)
Revisions-
utskott
1)
Ersättnings-
utskott
1)
Summa
Styrelsen
Per Olof Wallström, Ordförande 600 125 725
Hege Hellström 275 50 325
Jakob Lindberg 275 25 300
Behshad Sheldon 275 25 300
Fredrik Tiberg
Ole Vahlgren 275 50 325
Kerstin Valinder Strinnholm 275 50 325
Summa 1 975 225 100 2 300
Beslutade ersättningar och övriga förmåner 2021
koncernledningen. För nuvarande koncernled-
ningens sammansättning, se sidorna 129-130.
Fördelningen mellan grundlön och rörlig
ersättning ska stå i proportion till befattnings-
havarens ansvar
och befogenhet. Den rörliga
ersättningen ska baseras på utfallet i förhållande
till i förväg uppsatta och väldefinierade mål. Den
kontanta rörliga ersättningen ska vara maximerad
och får som högst utgöra 50 procent av den fasta
årslönen för vd och övriga ledande befatt- nings-
havare. Rörlig ersättning kan även utgå i form av
långsiktiga incitamentsprogram.
För ytterligare information, se not 9.
Grundlön
Rörlig
ersättning
3)
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Summa
Koncernledningen
Fredrik Tiberg, vd 5 606 1 267 70 2 605 9 548
Övriga ledande befattningshavare 14 209 2 256 402 3 585 20 451
(9 personer)
Summa 19 815 3 523 472 6 189 29 999
4 )
111
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Styrelse
1)
Revisions-
utskott
1)
Ersättnings-
utskott
1)
Summa
Styrelsen
Per Olof Wallström, Ordförande 650 125 775
Hege Hellström 300 50 350
Jakob Lindberg 300 25 325
Stefan Persson
2)
300 50 350
Behshad Sheldon 300 25 325
Fredrik Tiberg
Ole Vahlgren 300 50 350
Kerstin Valinder Strinnholm 300 50 350
Summa 2 450 275 100 2 825
Grundlön
Rörlig
ersättning
3)
Övriga
förmåner
Pensions-
kostnad
Summa
Koncernledningen
Fredrik Tiberg, vd 5 915 2 058 69 2 089 10 131
Övriga ledande befattningshavare 15 857 3 358 641 3 925 23 781
(9 personer)
Summa 21 772 5 416 710 6 014 33 912
4)
1) Stämmobeslutade arvoden för perioden maj 2022 – maj 2023 (maj 2021 – maj 2022) för utbetalning två gånger per mandatperiod.
Styrelsearvode för verkställande direktören utgår ej.
2) Invald på årsstämman 12 maj 2022.
3) Inklusive upplupen semesterersättning.
4) Utöver ovan avtalade ersättningar har stay-on bonus, utbetald och intjänad enligt villkor i teckningsoptionsprogrammen TO2019/2022 samt
TO2020/2023, till verkställande direktören uppgått till 119 (403) KSEK och till ledande befattningshavare med 95 (394) KSEK. Se även not 24.
Beslutade ersättningar och övriga förmåner 2022 Pensioner
Pensionsåldern för vd och ledande befattnings-
havare är 65 år.
Avgångsvederlag
Mellan företaget och vd gäller en uppsägningstid
om tolv månader från bolaget och från vd sex
månader. Avgångsvederlag utgår ej. Om verk-
ställande direktörens anställning i bolaget upphör
som följd av eller i samband med att bolaget
Fordringar på närstående 2022-12-31 2021-12-31
Dotterbolag 24 237 20 507
Summa 24 237 20 507
Skulder till närstående
Dotterbolag 10 857 11 219
Summa 10 857 11 219
Fordringar och skulder till närstående härrör i allt väsentligt från tjänster relaterade till marknadsföring
och försäljning.
(c) Fordringar och skulder vid årets slut till följd av köp av tjänster
överlåts till ny ägare gäller en uppsägningstid
på 24 månader från bolagets sida. Under denna
tid utgår fast månadslön och andra ersättningar
enligt gällande anställningsavtal. Ersättningar
från bolaget ska i detta fall inte reduceras med
andra eventuella ersättningar som vd kan erhålla
under uppsägningstiden. Mellan företaget och
andra ledande befattningshavare gäller en
ömsesidig uppsägningstid om 3-12 månader.
Avgångsvederlag utgår ej.
112
FINANSIELL INFORMATION / NOTERCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 14
3. OPIOIDBEROENDE 20
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 29
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 38
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 44
7. HÅLLBARHET 49
8. AKTIEN 67
9. FINANSIELL INFORMATION 70
Förvaltningsberättelse 70
Risker 78
Koncernens rapport över
totalresultat
81
Moderbolagets resultaträkning 81
Koncernens balansräkning 82
Moderbolagets balansräkning 83
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital
84
Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital
84
Koncernens rapport över kassaflöden
85
Moderbolagets rapport
över kassaflöden
85
Noter 1-30 86
Intygande 113
Revisionsberättelse 114
Bolagsstyrningsrapport 118
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten
125
Nyckeltal och definitioner 126
Styrelse 127
Koncernledning 129
Årsstämma 2023 131
Not 29 Ställda panter
Not 30 Vinstdisposition
För räkenskapsåret 2022 föreslår styrelsen att till förfogande stående vinstmedel, 901 283 KSEK,
balanseras i ny räkning. Styrelsen föreslår ingen utdelning för räkenskapsåret 2022.
Ställda panter 2022-12-31 2021-12-31
Kapitalförsäkring ställd som säkerhet för pensionsåtagande 6 840 6 133
Summa 6 840 6 133
113
FINANSIELL INFORMATIONINTYGANDECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Stefan Persson
Ledamot
Fredrik Tiberg
Ledamot, vd och koncernchef, CSO
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar
att koncernredovisningen har upprättats i
enlighet med internationella redovisnings-
standarder IFRS sådana de antagits av EU och
ger en rättvisande bild av koncernens ställning
och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet
med god redovisningssed och ger en rätt
-
visande bild av moderbolagets ställning och
resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen och
moderbolaget ger en rättvisande översikt
över
utvecklingen av koncernens och moder-
bolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag
som ingår i koncernen står inför.
Resultat- och balansräkningarna kommer
att föreläggas årsstämman den 10 maj 2023 för
fastställelse.
Per Olof Wallström
Ordförande
Hege Hellström
Ledamot
Jakob Lindberg
Ledamot
Vår revisionsberättelse har avgivits den 29 mars 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
Intygande
Behshad Sheldon
Ledamot
Ole Vahlgren
Ledamot
Kerstin Valinder Strinnholm
Ledamot
Lund den 29 mars 2023
114
FINANSIELL INFORMATIONREVISIONSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Camurus AB (publ),
org nr 556667-9105
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Camurus AB (publ) för
år 2022. Bolagets årsredovisning och koncern
-
redovisning ingår på sidorna 70-113 i detta doku-
ment.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen
och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av moderbolagets inansiella ställning per
den 31 december 2022 och av dess inansiella
resultat och kassalöde för året enligt årsredovis
-
ningslagen. Koncernredovisningen har upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en
i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av
koncernens inansiella ställning per den 31 decem
-
ber 2022 och av dess inansiella resultat och
kassalöde för året enligt International Financial
Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av
EU, och årsredovisningslagen. Förvaltnings-
berättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fast-
ställer resultaträkningen respektive rapporten över
totalresultat och balansräkningen för moderbolaget
och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredo
-
visningen och koncernredovisningen är förenliga
med innehållet i den kompletterande rapport som
har överlämnats till moderbolagets och koncer
-
nens revisionsutskott i enlighet med revisorsför-
ordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Stan-
dards on Auditing (ISA) och god revisionssed i
Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder
beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget
och koncernen enligt god revisorssed i Sverige
och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar
enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga för
-
bjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det gran
-
skade bolaget eller, i förekommande fall, dess
moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa
väsentlighetsnivå och bedöma risken för väsent
-
liga felaktigheter i de inansiella rapporterna. Vi
beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedöm
-
ningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga
uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt
från antaganden och prognoser om framtida hän
-
delser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla
revisioner har vi också beaktat risken för att styrel
-
sen och verkställande direktören åsidosätter den
interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det inns belägg för systematiska avvikelser som
givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till
följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ända
-
målsenlig granskning i syfte att kunna uttala oss
om de inansiella rapporterna som helhet, med
hänsyn tagen till koncernens struktur, redovis
-
ningsprocesser och kontroller samt den bransch i
vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades
av vår bedömning av väsentlighet. En revision
utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida de inansiella rapporterna innehåller
några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan
uppstå till följd av oegentligheter eller fel. De
betraktas som väsentliga om enskilt eller tillsam
-
mans rimligen kan förväntas påverka de ekono-
miska beslut som användarna fattar med grund i
de inansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde
vi vissa kvantitativa väsentlighetstal, däribland för
den inansiella rapportering som helhet. Med hjälp
av dessa och kvalitativa överväganden fastställde
vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och
omfattning, samt att bedöma eekten av enskilda
och sammantagna felaktigheter på de inansiella
rapporterna som helhet.
115
FINANSIELL INFORMATIONREVISIONSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de
områden som enligt vår professionella bedömning
var de mest betydelsefulla för revisionen av års-
redovisningen och koncernredovisningen för den
Särskilt betydelsefullt område
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har erhållit en förståelse avseende de kontroller
som är utformade för redovisning av intäkter och
i synnerhet riktighet och periodisering av intäkter
relaterade till produktförsäljning och försäljning
av utvecklingsrelaterade varor och tjänster. Vi
har, genom urval, utfört detaljgranskning för att
veriiera riktigheten i den redovisade försäljningen.
Vi har också utfört granskning för att veriiera
Redovisning av uppskjuten skattefordran
Camurus redovisar en uppskjuten skattefordran
på ca 325 MSEK på koncernnivå. Den uppskjutna
skattefordran baseras på underskottsavdrag och
redovisas i den omfattning Camurus bedömer
att det är troligt att framtida skattemässiga
Vi har i vår revision bedömt de prognoser avseende
framtida beskattningsbara inkomster som styrelse
och företagsledning använt för sin bedömning. Vi
har erhållit en förståelse av de antaganden som är
gjorda i nämnda prognoser. Vi har också granskat
Redovisning av intäkter
För perioden januari-december 2022 har Camurus
redovisat ca 956 MSEK i intäkter, fördelat i huvud-
sak
på produktförsäljning och försäljning av
utvecklingsrelaterade varor och tjänster.
Försäljningen har i allt väsentligt skett till kunder i
Europa och Australien.
Som grund för denna post är det bolagets bedöm-
ning att det inns ändamålsenliga processer och
kontroller på plats för att kunna redovisa intäk-
terna korrekt samt i rätt rapporteringsperiod.
Vi hänvisar till avsnitt 2.14 under Redovisnings-
principer i Camurus årsredovisning för 2022
för en beskrivning av de tillämpade redo
-
visningsprinciperna.
den gjorda periodiseringen av intäkterna. Vi har
också genomfört kundsaldoförfrågningar samt
betalningsuppföljningar.
För försäljning av utvecklingsrelaterade varor
och tjänster har vi utfört granskningsåtgärder
relaterat till de kostnader som utgör grund för
den här typen av intäkter och att efterföljande
fakturering gjorts i rätt period.
de övriga stödjande dokument som Camurus
presenterat för oss beträande den uppskjutna
skattefordran, samt testat den matematiska
riktigheten i Camurus beräkning av uppskjuten
skattefordran.
överskott kommer att innas tillgängliga, mot
vilka underskotten kan utnyttjas.
Som grund för denna post använder
Camurus
prognoser för bedömda framtida
beskattningsbara inkomster.
aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställnings-
tagande till, årsredovisningen och koncernredo-
visningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
116
FINANSIELL INFORMATIONREVISIONSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Annan information än årsredovisningen
och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information
än årsredovisningen och koncernredovisningen
och återinns på sidorna 1-69 och 118-131. Informa
-
tionen i ”Ersättningsrapport 2022” för Camurus-
koncernen, vilken publicerats på bolagets hemsida
den 30 mars 2023 utgör också annan information.
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna infor
-
mation och vi gör inget uttalande med bestyrkande
avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen
och koncernredovisningen är det vårt ansvar att
läsa den information som identiieras ovan och
överväga om informationen i väsentlig utsträck
-
ning är oförenlig med årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vid denna genomgång
beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen
i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts
avseende denna information, drar slutsatsen att
den andra informationen innehåller en väsentlig
felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.
Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att årsredovisningen och koncern
-
redovisningen upprättas och att de ger en rättvi-
sande bild enligt årsredovisningslagen och, vad
gäller koncernredovisningen, enligt International
Financial Reporting Standards (IFRS), så som de
antagits av EU, och årsredovisningslagen. Styrelsen
och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig
för att upprätta en årsredovisning och koncern-
redovisning som inte innehåller några väsentliga
felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller på misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen ansvarar styrelsen och
verkställande direktören för bedömningen av
bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt,
om förhållanden som kan påverka förmågan att
fortsätta verksamheten och att använda antagan
-
det om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift
tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande
direktören avser att likvidera bolaget, upphöra
med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det
påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt,
bland annat övervaka bolagets inansiella rappor
-
tering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet
om huruvida årsredovisningen och koncern-
redovisningen som helhet inte innehåller några
väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller på misstag, och att lämna en
revisionsberättelse som innehåller våra uttalan
-
den. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet
om en sådan inns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller fel och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen
och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revi-
sionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen inns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT
LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revi-
sion av styrelsens och verkställande direktörens
förvaltning för Camurus AB (publ) för år 2022 samt
av förslaget till dispositioner beträande bolagets
vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar
vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen
och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande
direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i
Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare
i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i för
-
hållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är
tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra
uttalanden.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till
dispositioner beträande bolagets vinst eller för
-
lust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland
annat en bedömning av om utdelningen är för
-
svarlig med hänsyn till de krav som bolagets och
koncernens verksamhetsart, omfattning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och
koncernens egna kapital, konsolideringsbehov,
likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation
och förvaltningen av bolagets angelägenheter.
Detta innefattar bland annat att fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är
utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen
och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt
kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkstäl
-
lande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar
och bland annat vidta de åtgärder som är nödvän
-
diga för att bolagets bokföring ska fullgöras i över-
ensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträande revisionen av förvaltningen,
och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att
inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad
av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseleda
-
mot eller verkställande direktören i något väsent-
ligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till
någon försummelse som kan föranleda ersätt
-
ningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktie-
bolagslagen, årsredovisningslagen eller
bolagsordningen
117
FINANSIELL INFORMATIONREVISIONSBERÄTTELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Vårt mål beträande revisionen av förslaget till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och
därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig
grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt
med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet,
men ingen garanti för att en revision som utförs
enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för
revisionen av förvaltningen inns på Revisors-
inspektionens webbplats: www.revisorsinspektio-
nen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en
del av revisionsberättelsen.
REVISORNS GRANSKNING AV
ESEFRAPPORTEN
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en
granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och
koncernredovisningen i ett format som möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering (ESEF-rapporten)
enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepap
-
persmarknaden för Camurus AB (publ) för år 2022.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast
det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har ESEF-rapporten upp
-
rättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör
enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalandet
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommen-
dation RevR 18 Revisorns granskning av ESEF-
rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommenda-
tion beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Camurus AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt full
-
gjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande
direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som
har ansvaret för att ESEF-rapporten har upprättats
i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden, och för att det inns
en sådan intern kontroll som styrelsen och verk
-
ställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta ESEF-rapporten utan väsentliga felaktig
-
heter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller
misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet
om ESEF-rapporten i allt väsentligt är upprättad
i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på
grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför
våra granskningsåtgärder för att uppnå rimlig
säkerhet att ESEF-rapporten är upprättad i ett for
-
mat som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men
är ingen garanti för att en granskning som utförs
enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan inns. Felaktigheter kan uppstå på grund
av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i ESEF-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitets-
kontroll för revisionsföretag som utför revision
och översiktlig granskning av inansiella rapporter
samt andra bestyrkandeuppdrag och näralig
-
gande tjänster och har därmed ett allsidigt system
för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumente
-
rade riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av
yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen
och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika
åtgärder inhämta bevis om att ESEF-rapporten
har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering av årsredovisningen och
koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bedöma
riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporte
-
ringen vare sig dessa beror på oegentligheter
eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som
är relevanta för hur styrelsen och verkställande
direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med
hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att
göra ett uttalande om eektiviteten i den interna
kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering
av ändamålsenligheten och rimligheten i styrel
-
sens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsak-
ligen validering av att ESEF-rapporten upprättats
i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av
att ESEF-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovis
-
ningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedöm
-
ning av huruvida koncernens resultat-, balans- och
eget kapitalräkningar, kassalödesanalys samt
noter i ESEF-rapporten har märkts med iXBRL i
enlighet med vad som följer av ESEF-förordningen.
PricewaterhouseCoopers AB, 113 97 Stockholm,
utsågs till Camurus AB (publ)s revisor av bolags-
stämman den 12 maj 2022 och har varit bolagets
revisor sedan den 11 maj 2015.
Malmö den 29 mars 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
118
FINANSIELL INFORMATIONBOLAGSSTYRNINGSRAPPORTCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Camurus är ett svenskt publikt bolag med säte i
Lund. Bolagets aktie är noterad på Nasdaq Stock
-
holm och handlas under förkortningen CAMX.
Camurus bolagsstyrning baseras på tillämpliga
lagar, regler och rekommendationer för noterade
bolag, såsom Svensk kod för bolagsstyrning
(”Koden”), Nasdaq Nordic Main Market Rulebook
for Issuers of Shares, Camurus bolagsordning och
andra bolagsspeciika regler och riktlinjer. Denna
rapport avser verksamhetsåret 2022 och är gran
-
skad av bolagets revisor.
TILLÄMPNING AV KODEN
Under 2022 har Camurus tillämpat Koden utan
avvikelser.
BOLAGSSTYRNING INOM CAMURUS
Syftet med bolagsstyrningen inom Camurus är att
skapa en tydlig fördelning av roller och ansvar
mellan ägare, styrelse och bolagsledning.
Styrning, ledning och kontroll av Camurus
fördelas mellan bolagsstämman, styrelsen och
dess valda utskott samt vd.
Bolagsstyrningens struktur
EXTERNA REVISORER
REVISIONSUTSKOTT
BOLAGSSTÄMMA
STYRELSE
KONCERNLEDNING
VD
AKTIEÄGARE
VALBEREDNING
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
EXTERNA REGELVERK SOM
PÅVERKAR BOLAGSSTYRNINGEN
• Aktiebolagslagen
Regelverk för extern redovisning
Nasdaq Nordic Main Market Rulebook for
Issuers of Shares, https://www.nasdaq.com/
solutions/rules-regulations-stockholm
Svensk kod för bolagsstyrning,
https://www.bolagsstyrning.se/
Andra tillämpliga regler och rekommendationer
EXEMPEL PÅ INTERNA REGELVERK
SOM HAR BETYDELSE FÖR
BOLAGSSTYRNINGEN
• Bolagsordningen
Styrelsens arbetsordning inklusive instruktion
för styrelsens utskott
Instruktion för verkställande direktör inklusive
instruktion om inansiell rapportering
Riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare
• IT-policy
• Ekonomihandbok
• Personalhandbok
• Uppförandekod
• Kommunikations-/informationspolicy
• Insiderpolicy
Bolagsstyrningsrapport
119
FINANSIELL INFORMATIONBOLAGSSTYRNINGSRAPPORTCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
BOLAGSSTYRNINGENS STRUKTUR
Aktieägare och aktien
Camurus aktie är sedan 3 december 2015 uppta-
gen till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
Aktiekapitalet i Camurus AB består av ett aktieslag
som berättigar till lika röstvärde och lika rätt till
andel i bolagets tillgångar.
Per den 31 december 2022 uppgick det totala
antalet aktier och röster i bolaget till 55 423 043
(54 828 584), fördelat på 10 169 (9 247) aktieägare.
För ytterligare information om Camurus ägar
-
struktur och större aktieägare, se årsredovisningen
2022 sidorna 67-68 samt camurus.com.
Bolagsstämma
Aktieägarnas inlytande utövas på bolagsstämman
som är Camurus högsta beslutande organ. Stäm
-
man beslutar om bolagsordningen och på årsstäm-
man, som är den årliga ordinarie bolagsstämman,
väljer aktieägarna styrelseledamöter, styrelsens
ordförande och revisor, samt beslutar om deras
arvoden.
Vidare beslutar årsstämman om fastställande
av resultat- och balansräkning, om disposition
beträande bolagets vinst eller förlust och om
ansvarsfrihet gentemot bolaget för styrelseleda
-
möterna och vd. Årsstämman beslutar även om
valberedningens tillsättande och arbete, samt om
principer för ersättnings- och anställningsvillkor
för vd och övriga ledande befattningshavare.
Aktieägarna har rätt att delta samt rösta för samt
-
liga sina aktier. Aktieägare kan även företrädas av
ombud vid bolagsstämman. Årsstämma ska hållas
i Lund varje år före utgången av juni månad. Extra
bolagsstämma hålls vid behov.
Kallelse till årsstämma eller extra bolagsstämma där
ändring av bolagsordningen ska behandlas ska ske
tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stäm
-
man. Kallelse till annan extra bolagsstämma ska ske
tidigast sex veckor och senast tre veckor före stäm
-
man. Kallelse sker genom annonsering i Post- och
Inrikes Tidningar samt på bolagets webbplats. Att
kallelse har skett ska samtidigt annonseras i Svenska
Dagbladet.
Årsstämma 2022
Årsstämman 2022 ägde rum den 12 maj i Lund. Vid
stämman var cirka 58 procent av de totala rösterna
representerade. Aktieägare kunde utöva sin rösträtt
på årsstämman även genom poströstning i enlighet
med föreskrifterna i Camurus bolagsordning.
Till årsstämmans ordförande valdes advokat
Jakob Wijkander.
Vid stämman fattades bland annat beslut om:
Fastställande av resultat- och balansräkningen
samt koncernresultaträkningen och koncernba
-
lansräkningen samt dispositioner beträande
bolagets resultat enligt den fastställda balans
-
räkningen
Antalet styrelseledamöter och revisorer
Ersättning till styrelsens ordförande och
styrelsens stämmovalda ledamöter samt revisor
Val av ledamöter:
Omval av följande ledamöter:
Per Olof Wallström, Fredrik Tiberg,
Kerstin Valinder Strinnholm, Behshad Sheldon,
Ole Vahlgren, Hege Hellström och
Jakob Lindberg
Stefan Persson valdes som ny styrelseledamot
Till styrelsens ordförande omvaldes
Per Olof Wallström
PricewaterhouseCoopers AB, med huvudansva
-
rig revisor Lisa Albertsson, omvaldes till revisor
Bemyndigande för styrelsen att besluta om
nyemission av aktier med eller utan avvikelse
från aktieägarnas företrädesrätt. Bemyndigan
-
det får utnyttjas vid ett eller lera tillfällen fram
till årsstämman 2023 och emission får ske av
sammanlagt högst 20 procent av bolagets aktie
-
kapital vid tidpunkten för beslutet.
Bemyndigande för styrelsen att besluta om
förvärv och överlåtelse av bolagets egna aktier.
Förvärv får ske på Nasdaq Stockholm, vid ett
eller lera tillfällen före nästa årsstämma, av
högst två procent av samtliga aktier i bolaget,
till ett pris per aktie inom det vid var tid registre
-
rade börskursintervallet. Överlåtelse får under
samma tid ske av högst så många aktier som
bolaget innehar vid tidpunkten för överlåtelse
Implementering av incitamentsprogram enligt
styrelsens förslag för bolagets anställda baserat
på personaloptioner
Protokoll och information från årsstämman 2022
inns tillgängligt på camurus.com.
Årsstämma 2023
Camurus årsstämma 2023 kommer hållas onsda-
gen den 10 maj 2023, kl 17.00 på Elite Hotel Ideon,
Scheelevägen 27, Ideon Science Park, 223 63 Lund.
Styrelsen har beslutat att aktieägarna ska kunna
utöva sin rösträtt vid årsstämman även genom
poströstning i enlighet med bestämmelserna i
Camurus bolagsordning. För ytterligare informa
-
tion och rätt att delta, se sidan 131 i Camurus
årsredovisning för 2022 eller camurus.com
Protokollet från årsstämman kommer att innas
tillgängligt på camurus.com
Valberedning
Valberedningen representerar Camurus aktieägare
och har till uppgift att bereda årsstämmans beslut
i val- och ersättningsfrågor. Valberedningen ska
enligt den instruktion som antogs av årsstämman
3 maj 2016, bestå av fyra ledamöter, varav tre ska
representera de tre största ägarna i bolaget, enligt
Euroclear Sweden AB, per den 31 augusti året före
stämman. Den järde personen ska enligt samma
beslut vara styrelsens ordförande. Valberedningen
iakttar de regler som gäller för styrelsens ledamö
-
ters oberoende enligt Svensk kod för bolagsstyr-
ning. Vidare ska valberedningens sammansättning
oentliggöras senast sex månader före årsstämman.
Camurus valberednings uppdrag omfattar
beredning och upprättande av förslag till val av
styrelseledamöter, styrelsens ordförande, reviso
-
rer samt stämmoordförande. Därutöver innefattar
valberedningens uppdrag att föreslå arvode till
styrelsens ledamöter, till ledamöter i styrelsens
utskott samt till revisorerna.
Valberedningen inför årsstämman 2023 har
haft fyra möten och därutöver ett antal telefon
-
kontakter. Som underlag för arbetet har valbered-
ningen tagit del av styrelseordförandens redogö-
relse för styrelsens arbete, inklusive en anonym
enkätbaserad utvärdering av styrelsens arbete
från styrelsens medlemmar genomförd med hjälp
av extern oberoende part, intervjuat samtliga sty
-
relseledamöter enskilt samt fått styrelseordföran-
dens och vd:s redogörelser för bolagets verksam-
het, mål och strategi. Valberedningen har berett
förslag till årsstämman avseende bl.a. förslag till
val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen,
ersättning till styrelseledamöter och utskottsleda
-
möter, val av revisor samt ersättning till denne.
Valberedningen har, liksom tidigare år, ägnat
särskild uppmärksamhet åt frågor kring mångfald.
Vid framtagande av sitt förslag till styrelse inför
årsstämman 2023 har valberedningen tillämpat
punkt 4.1 i Koden som mångfaldspolicy. Målet med
policyn är att styrelsen, med hänsyn till bolagets
verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i
övrigt, ska ha en ändamålsenlig sammansättning,
120
FINANSIELL INFORMATIONBOLAGSSTYRNINGSRAPPORTCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
präglad av mångsidighet och bredd avseende
ledamöternas kompetens, erfarenhet och bak
-
grund liksom att en jämn könsfördelning ska efter-
strävas. I fråga om könsfördelningen i styrelsen är
valberedningens ambition att arbeta mot de mål
som uppställts av Kollegiet för svensk bolags-
styrning.
Årsstämman 2022 beslutade att utse styrelse-
ledamöter i enlighet med valberedningens förslag,
vilket innebar att åtta ledamöter valdes, varav tre
kvinnor och fem män (motsvarande 37,5 respek
-
tive 62,5 procent).
Valberedningen inför årsstämman 2023 består
av styrelsens ordförande samt de tre röstmässigt
största ägarna per den 31 augusti 2022, vilka
tillsammans representerar cirka 50 procent av
antalet aktier och röster i bolaget.
till bolaget och dess ledning. Samtliga styrelse
-
ledamöter förutom Stefan Persson bedöms, vara
oberoende i förhållande till bolagets större aktie
-
ägare. Camurus uppfyller därmed Kodens krav på
oberoende.
Vid verksamhetsårets 2022 utgång bestod
Camurus styrelse av styrelseordförande Per Olof
Wallström samt styrelseledamöterna Behshad
Sheldon, Fredrik Tiberg, Hege Hellström, Kerstin
Valinder Strinnholm, Ole Vahlgren, Jakob Lindberg
och Stefan Persson. Information om styrelseleda
-
möterna med uppgift om födelseår, år för inval i
styrelsen, utbildning, erfarenhet, pågående och
tidigare uppdrag, samt aktieinnehav i bolaget per
31 december 2022 presenteras i årsredovisningen
2022 på sidorna 127-128. Med aktieinnehav i bola
-
get omfattas eget och/eller närståendes innehav.
Andra uppdrag i koncernen anges inte.
Styrelsens ansvar och arbete
Styrelsens uppgifter regleras i aktiebolagslagen,
bolagsordningen samt Svensk kod för bolags
-
styrning. Styrelsens arbete regleras vidare av den
skriftliga arbetsordning som styrelsen årligen
fastställer. Arbetsordningen reglerar bland annat
arbets- och ansvarsfördelningen mellan styrelsen,
styrelsens ordförande och vd. Därutöver behand
-
lar arbetsordningen beslutsordningen inom styrel-
sen, styrelsens sammanträdesplan samt styrelsens
arbete med redovisnings- och revisionsfrågor
samt den inansiella rapporteringen. Styrelsen har
även fastställt en instruktion för vd samt antagit
andra särskilda policydokument.
Styrelsen ansvarar för koncernens organisa
-
tion och förvaltningen av dess angelägenheter,
fastställande av koncernens övergripande mål,
utveckling och uppföljning av de övergripande
strategierna, beslut om större förvärv, avytt
-
ringar och investeringar, beslut om eventuella
placeringar och lån i enlighet med inanspolicyn,
löpande uppföljning av verksamheten, faststäl
-
lande av kvartals- och årsbokslut samt den fortlö-
pande utvärderingen av vd och övriga medlemmar
i koncernledningen. Styrelsen ansvarar också för
att säkerställa kvaliteten i den inansiella rappor
-
teringen, inklusive system för övervakning och
intern kontroll för bolagets inansiella rapportering
och ställning (se även ”Intern kontroll” nedan).
Styrelsen ska vidare tillse att bolagets externa
informationsgivning präglas av öppenhet samt
är korrekt, relevant och tydlig. Styrelsen är även
ansvarig för fastställande av erforderliga riktlin
-
jer samt andra policydokument, såsom uppfö-
randekod och kommunikations- och insiderpolicy.
Vid styrelsens sammanträden inns bland annat
följande återkommande punkter på dagordningen:
aärsläge, projektstatus, marknadsfrågor, faststäl
-
lande av delårsrapporter och årsredovisning, stra-
tegisk genomgång, framtidsutsikter samt inansiell
rapportering.
Styrelsens ordförande följer Camurus verksam
-
het genom fortlöpande kontakter med vd. Ord-
föranden organiserar och leder styrelsens arbete
samt ansvarar för att styrelseledamöterna får
tillfredsställande information och beslutsunderlag.
Ordföranden ansvarar även för att både beintliga
och nya styrelseledamöter fortlöpande uppda
-
terar och fördjupar sina kunskaper om Camurus
och i övrigt får den fortbildning som krävs för att
styrelsearbetet ska kunna bedrivas eektivt. Det är
dessutom ordföranden som ansvarar för kontakter
med aktieägare i ägarfrågor och för att styrelsen
1) Ägarstatistiken som ska användas ska vara sorterad efter röststyrka (ägargrupperad) och innehålla de 25 största aktieägarna.
För det fall det i denna ägarstatistik förekommer förvaltarregistrerade aktieinnehav ska sådana endast beaktas om förvaltare
har uppgivit underliggande aktieägares identitet till Euroclear Sweden AB eller om bolaget, utan att vidta några egna åtgärder,
erhåller annan information som utvisar underliggande aktieägares identitet.
I valberedningen inför årsstämman 2023 ingår
1
Representanter/Aktieägare
Per Sandberg, utsedd av Sandberg Development AB,
Arne Lööw, utsedd av Fjärde AP-fonden,
Henrik Didner, utsedd av Didner & Gerge Fonder, och
Per Olof Wallström, styrelsens ordförande.
STYRELSE
Sammansättning och oberoende
Enligt bolagsordningen ska Camurus styrelse
bestå av lägst tre och högst tio ledamöter valda
av årsstämman för tiden intill slutet av nästa
årsstämma. Vid årsstämman 2022 valdes åtta sty
-
relseledamöter. Camurus vd ingår i styrelsen och
bolagets Chief Financial Oicer fungerar som
styrelsens sekreterare. Andra befattnings-
havare i Camurus deltar i styrelsens samman-
träden som föredragande i särskilda frågor.
I enlighet med Koden ska en majoritet av de
bolagsstämmovalda styrelseledamöterna vara
oberoende i förhållande till bolaget och dess led
-
ning. Utöver vd Fredrik Tiberg bedöms samtliga
styrelseledamöter vara oberoende i förhållande
121
FINANSIELL INFORMATIONBOLAGSSTYRNINGSRAPPORTCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Styrelsens utskott
Styrelsen har inom sig inrättat två utskott, revi-
sionsutskottet och ersättningsutskottet, som båda
arbetar enligt styrelsens fastställda instruktioner.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets huvudsakliga uppgifter är att
övervaka Camurus inansiella rapportering, över
-
vaka eektiviteten i den interna kontrollen samt
informera sig om revisionen av årsredovisningen
och koncernredovisningen, granska och övervaka
revisorns opartiskhet och självständighet samt
därvid särskilt uppmärksamma om revisorn till
-
handahåller andra tjänster än revisionstjänster åt
Camurus samt ha regelbunden kontakt med revi
-
sorn. Revisionsutskottet ska vidare bistå val-
beredningen vid förslag till bolagsstämmans
beslut om revisorsval.
I revisionsutskottet ingår Per Olof Wallström
(ordförande), Ole Vahlgren, Hege Hellström samt
Stefan Persson. Utskottet uppfyller aktiebolags-
lagens krav på oberoende samt redovisnings- och
revisionskompetens. Utskottet har sammanträtt
sex gånger under året. Camurus revisorer har del
-
tagit vid tre av sammanträdena. Vid dessa möten
behandlades frågor såsom revisorns planering av
revisionen, iakttagelser och granskning av styrel
-
sens och vd:s förvaltning av bolaget samt bolagets
inansiella rapporter (inklusive olika projekteringar,
nästa års budget och Camurus vision 2022-2027),
bedömning av intern kontroll och IT-säkerhets
-
ramverk, inklusive utvecklande av en plan för att
mildra företagets cyberisk.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter är att
bereda styrelsens beslut i frågor om ersättnings
-
principer, ersättningar och andra anställningsvillkor
för vd och övriga ledande befattningshavare,
samt att följa och utvärdera pågående och under
året avslutade program för rörliga ersättningar
för bolagsledningen. Utskottet ska även följa
och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare som
årsstämman beslutat om, liksom gällande ersätt
-
ningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget
och ska bistå styrelsen med upprättande av ersätt
-
ningsrapport enligt 8 kap. 53 a § aktiebolagslagen.
I ersättningsutskottet ingår Kerstin Valinder
Strinnholm (ordförande), Jakob Lindberg samt
Behshad Sheldon. Utskottet bedöms uppfylla
Kodens krav på oberoende samt erforderlig
kunskap och erfarenhet i frågor om ersättning
till ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottet sammankallades fyra
gånger under året. Vid dessa sammanträden
diskuterade utskottet bolagets beintliga ersätt
-
ningssystem som syftar till att attrahera och
behålla kompetenta och motiverade medarbetare,
bedömde om eventuella justeringar av riktlinjerna
för ersättning till vd och ledande befattnings-
havare bör föreslås årsstämman samt diskuterade
framtida aktierelaterade incitamentsprogram.
IIncitamentsprogram samt reviderade riktlinjer för
ersättning till ledande befattningshavare kommer
att läggas fram på årsstämman i maj 2023 för
beslut av aktieägarna. För information om löner
och ersättningar till vd och ledande befattnings-
havare, se not 9 i årsredovisningen för 2022.
årligen utvärderar sitt arbete. För året 2022 har en
anonym enkätbaserad utvärdering genomförts,
där samtliga ledamöter har fått möjlighet att uttala
sig om styrelsens arbete i bolaget. Resultatet
kommer att beaktas för styrelsens arbete under
2023. Valberedningen har mottagit rapporten
över utvärderingen från styrelsens ordförande. De
huvudsakliga krav som bör ställas på styrelsen i
Camurus samt vikten av oberoende styrelseleda
-
möter har diskuterats.
Utöver det konstituerande styrelsemötet ska
minst fem ordinarie styrelsemöten avhållas. Extra
möten kan ordnas för att behandla frågor som inte
kan skjutas upp till något av det planerade mötena.
Vid det styrelsemöte där revisionen genomgås,
träar styrelsen revisorn.
Styrelsens arbete under 2022
Styrelsen har under året haft elva ordinarie styrelse-
möten, inklusive konstituerande möte. Utöver
detta har ett antal beslut fattats per capsulam
främst ifråga om administration av pågående
långsiktiga incitamentsprogram. Under 2022 har
styrelsens arbete huvudsakligen dominerats av
strategiska överväganden och beslut avseende
bolagets företags- och organisationsutveckling i
samband med den pågående lanseringen av
Buvidal vecko- och månadsdepå för behandling
av opioidberoende i Europa och Australien,
prioriterade utvecklingsprojekt såsom kronisk
smärta, registreringsgrundande kliniska studier av
CAM2029 för akromegali och NET, aärsutveck-
ling samt partnerskap. Styrelsen har också fattat
beslut avseende Camurus inansiella mål och
utdelningspolicy, inansiella rapporter samt tagit
fram ett förslag till ett nytt långsiktigt incitaments-
program för bolagets ledning och personal för
framläggande till årsstämmans beslut 2023.
För 2023 har styrelsen sammanlagt planerat in
tolv möten.
122
FINANSIELL INFORMATIONBOLAGSSTYRNINGSRAPPORTCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
1) Stämmobeslutade arvoden för perioden maj 2022 – maj 2023
2) Tabellsirorna visar närvaro/deltagande per möten. Styrelsen har
under 2022 haft totalt 11 ordinarie möten och 9 extrastyrelse möten.10
beslut fattades per capsulam.
3) Ledamot är att anse som beroende till större aktieägare.
4) Ledamot är att anse som beroende till bolaget och dess ledning.
5) Invald på årsstämman den 12 maj 2022.
6) För ersättning till vd, se not 9 och 28 i årsredovisningen för 2022.
Beslutade arvoden till styrelseledamöter 2022
Ersättning, KSEK

Närvaro/Deltagande

Styrelseledamot
Funktion
Oberoende
Styrelse-
arvode
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Totalt
Styrelse
Revisions-
utskott
Ersättnings-
utskott
Hege Hellström Ledamot    / /
Stefan Persson) Ledamot     / /
Jakob Lindberg Ledamot    / /
Behshad Sheldon Ledamot    / /
Fredrik Tiberg
6)
Ledamot, vd och koncernchef
 /
Ole Vahlgren Ledamot    / /
Kerstin Valinder Strinnholm Ledamot    / /
Per Olof Wallström Ordförande    / /
Totalt    
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR OCH
KONCERNLEDNING
Verkställande direktören (vd) är ansvarig för
den löpande förvaltningen och utvecklingen av
Camurus i enlighet med tillämplig lagstiftning
och tillämpliga regler, inklusive Nasdaq Nordic
Main Market Rulebook for Issuers of Shares samt
Svensk kod för bolagsstyrning och de riktlinjer,
instruktioner och strategier som fastställts av sty
-
relsen. Vd ska säkerställa att styrelsen får sådan
saklig och relevant information som krävs för att
styrelsen ska kunna fatta väl underbyggda beslut.
Dessutom övervakar vd att Camurus mål, policys
och strategiska planer som fastställts av styrelsen
efterlevs och ansvarar för att informera styrelsen
om Camurus utveckling mellan styrelsens sam
-
manträden.
Vd leder arbetet i koncernledningen, som är
ansvarig för den övergripande utvecklingen av
bolagets verksamhet och aärer. Utöver vd har
koncernledningen under året bestått av Chief
Financial Oicer, Chief Business Development
Oicer, Chief Commercial Oicer, Chief Technical
Oicer, Global Head of HR, VP Clinical Develop
-
ment & Pharmacovigilance, VP Regulatory Aairs,
Chief Medical Oicer och Senior VP R&D (samman
-
lagt tio personer). Under året sammanträdde led-
ningsgruppen vid 24 tillfällen. För information om
nuvarande ledande befattningshavare i Camurus,
när dessa tillträdde sina befattningar samt födelse-
år, utbildning, erfarenhet, aktieinnehav i bolaget
per den 31 mars 2023 samt pågående och tidigare
uppdrag hänvisas till årsredovisningen 2022
sidorna 129-130. Aktieinnehav i bolaget omfattar
eget och/eller närståendes innehav. Andra upp
-
drag i koncernen anges inte. Vd saknar väsentliga
aktieinnehav och delägarskap i företag som har
betydande aärsförbindelser med Camurus.
ERSÄTTNING TILL STYRELSE
LEDAMÖTER OCH LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Ersättning till styrelseledamöter
Vid årsstämma den 12 maj 2022 beslutades att
arvode till styrelsens ledamöter för perioden till
och med utgången av årsstämman 2023 ska utgå
med 650 000 SEK till ordförande och med 300
000 SEK till envar av övriga bolagsstämmovalda
ledamöter som inte är anställda i bolaget. Som
ersättning för utskottsarbete beslutades att ord-
förande för revisionsutskottet ska erhålla
125 000 SEK och övriga ledamöter i utskottet
50 000 SEK vardera, samt att ordförande för
ersättningsutskottet ska erhålla 50 000 SEK och
övriga ledamöter i utskottet 25 000 SEK.
Ersättning till koncernledningen
Ersättningsfrågor för ledande befattningshavare
behandlas av styrelsens ersättningsutskott.
Styrelsen beslutar om vd:s ersättning på förslag av
ersättningsutskottet.
Ersättningar och villkor för ledande befattnings-
havare ska vara baserade på marknadsmässiga
villkor och utgöras av en avvägd blandning av fast
lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner, övriga
förmåner och villkor vid uppsägning.
Riktlinjer för ersättning och andra
anställningsvillkor för ledande befatt-
ningshavare
Nuvarande riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare godkändes av årsstämman
2020. Mer information om fast och rörlig ersätt
-
123
FINANSIELL INFORMATIONBOLAGSSTYRNINGSRAPPORTCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
ning inns i Ersättningsrapporten 2022 (i fråga om
vd) samt i årsredovisningen för 2022 not 9 och 28.
Avvikelse från riktlinjerna
Styrelsen ska ha rätt att frångå riktlinjerna för
ersättning till ledande befattningshavare om det
i ett enskilt fall inns särskilda skäl som motiverar
det och avsteg är nödvändigt för att tillgodose
bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess
hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekono
-
miska bärkraft. Skälen till varje avsteg måste anges
i ersättningsrapporten följande år. Under 2022 har
riktlinjerna följts utan avvikelser.
EXTERNA REVISORER
Camurus revisor är sedan årsstämman 2015 revi-
sionsirman PricewaterhouseCoopers AB (PwC).
På årsstämman 2022 omvaldes Pricewaterhouse
-
Coopers AB till revisor i Camurus fram till slutet av
årsstämman 2023. Vid årsstämman 2022 valdes
auktoriserade revisorn Lisa Albertsson att ersätta
Ola Bjärehäll som huvudansvarig revisor. Inför års
-
stämman 2023 har valberedningen, i enlighet med
revisionsutskottets rekommendation föreslagit
omval av revisionsirman PricewaterhouseCoopers
AB för en period om ett år. Pricewaterhouse-
Coopers AB har meddelat att Lisa Albertsson kom-
mer vara huvudansvarig revisor, om bolaget väljs.
Revisorn genomför en översiktlig granskning av
kvartalsrapporten för tredje kvartalet samt revide
-
rar årsredovisningen och koncernredovisningen.
Revisorn uttalar sig vidare om huruvida denna
bolagsstyrningsrapport har upprättats samt om
vissa upplysningar häri är förenliga med års- och
koncernredovisningen.
Revisorn rapporterar resultatet av sin revision
av årsredovisningen och koncernredovisningen,
sin genomgång av bolagsstyrningsrapporten
genom revisionsberättelsen samt särskilda yttran
-
den om bolagsstyrningsrapporten och efterlevnad
av riktlinjer för ersättning till ledande befattnings
-
havare, som framläggs för årsstämman. Därtill
avger revisorn detaljerade redogörelser över
utförda granskningar inför revisionskommittén tre
gånger om året samt till styrelsen i dess helhet en
gång om året.
De arvoden som revisorn fakturerat de två
senaste räkenskapsåren redovisas i not 8 i årsredo
-
visningen för 2022.
INTERN KONTROLL OCH
RISKHANTERING
Styrelsens ansvar för den interna kontrollen reg-
leras i aktiebolags- och årsredovisningslagen som
innehåller krav på att information om de viktigaste
inslagen i Camurus system för intern kontroll
och riskhantering i samband med den inansiella
rapporteringen varje år ska ingå i bolagsstyrnings
-
rapporten, samt i Koden. Styrelsen ska bland annat
se till att Camurus har god intern kontroll och for
-
maliserade rutiner som säkerställer att fastlagda
principer för inansiell rapportering och intern kon
-
troll efterlevs samt att det inns ändamålsenliga
system för uppföljning och kontroll av bolagets
verksamhet och de risker som bolaget och dess
verksamhet är förknippad med.
Camurus tillämpar COSOs ramverk (Commit
-
tee of Sponsoring Organizations of the Treadway
Commission) för intern kontroll av den inan
-
siella rapporteringen. Rutinerna för den interna
kontrollen avseende den inansiella rapporte
-
ringen har utformats i syfte att säkerställa en
tillförlitlig övergripande inansiell rapportering
och extern rapportering i enlighet med IFRS, till
-
lämpliga lagar och regler samt andra krav som ska
tillämpas av bolag noterade på Nasdaq Stockholm.
Detta arbete involverar styrelsen, koncernled
-
ningen och övrig personal.
Kontrollmiljö
Styrelsen har fastlagt instruktioner och styrdo-
kument i syfte att reglera vd:s och styrelsens roll
och ansvarsfördelning. Det sätt på vilket styrelsen
övervakar och säkerställer kvaliteten på den interna
kontrollen dokumenteras i styrelsens arbetsord
-
ning och Camurus inanspolicy samt policy för
intern kontroll, där styrelsen har fastställt ett antal
grundläggande riktlinjer av betydelse för arbetet
med den interna kontrollen. I dessa ingår bland
annat regelbunden kontroll och uppföljning av
utfall jämfört med förväntningar och tidigare år,
liksom bevakning över bland annat de redovis
-
ningsprinciper som Camurus tillämpar. Ansvaret
för att upprätthålla en eektiv kontrollmiljö och det
löpande arbetet med riskbedömning och intern
kontroll avseende den inansiella rapporteringen är
delegerat till vd. Styrelsen är dock ytterst ansvarig.
Koncernledningen rapporterar regelbundet
till styrelsen enligt fastställda rutiner. Ansvar och
befogenheter, instruktioner, riktlinjer, manualer
och policys utgör, tillsammans med lagar och före
-
skrifter, kontrollmiljön när det gäller den inansiella
rapporteringen.
Styrelsen har, baserat på bedömd god kon
-
trollmiljö och extern granskning av revisorer,
bedömt att det inte inns särskilda omständigheter
i verksamheten eller andra förhållanden som moti
-
verar att en funktion för internrevision inrättas.
Riskbedömning
Camurus genomför löpande riskbedömningar för
att identiiera risker avseende den inansiella rap
-
porteringen men även risker som bolagets verk-
samhet är förknippad med. Dessa risker inkluderar
bland annat felaktigheter i redovisningen samt
oegentligheter och bedrägerier. Riskhantering är
inbyggd i varje process och olika metoder används
för att bedöma, upptäcka och förebygga risker
samt för att säkerställa att de risker som Camurus
är utsatt för hanteras i enlighet med fastställda
policys, instruktioner och uppföljningsrutiner. För
beskrivning av Camurus operationella risker se
förvaltningsberättelsen sidorna 78-80 samt för de
inansiella riskerna not 3 Finansiell riskhantering i
Camurus årsredovisning för 2022.
Kontrollaktiviteter
Utformningen av kontrollaktiviteter är av särskild
vikt i Camurus arbete med att förebygga och
upptäcka risker samt brister i den inansiella rap
-
porteringen. Kontrollstrukturen består av tydliga
roller i organisationen som möjliggör en eektiv
ansvarsfördelning av speciika kontrollaktiviteter
som bland annat inkluderar behörighetskontroller
i IT-system, aärssystem och attestkontroller. Den
kontinuerliga analys som görs av den inansiella
rapporteringen är mycket viktig för att säkerställa
att den inansiella rapporteringen inte innehåller
några väsentliga felaktigheter.
Information och kommunikation
Camurus har informations- och kommunikations-
vägar som syftar till att främja fullständighet och
riktighet i den inansiella rapporteringen. Policys,
riktlinjer och interna anvisningar avseende den
inansiella rapporteringen inns tillgängliga i elek
-
tronisk och tryckt form.
För den externa informationsgivningen inns
riktlinjer som har utformats i syfte att säkerställa att
Camurus lever upp till kraven på korrekt informa
-
tionsgivning till marknaden.
124
FINANSIELL INFORMATIONBOLAGSSTYRNINGSRAPPORTCAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Uppföljning, utvärdering
och rapportering
Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information
som koncernledningen lämnar. Styrelsen erhåller
regelbundet uppdaterad inansiell information om
Camurus utveckling mellan styrelsens möten.
Koncernens inansiella ställning, strategier och
investeringar diskuteras vid varje styrelsemöte.
Styrelsen ansvarar även för uppföljning av den
interna kontrollen samt uppföljning av att rappor
-
teringen till styrelsen fungerar. Detta arbete inne-
fattar bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas
för att hantera eventuella brister, liksom uppfölj
-
ning av förslag på åtgärder som uppmärksammats
i samband med den externa revisionen. Bolaget
genomför årligen en självutvärdering av arbetet
med riskhantering och den interna kontrollen.
Processen inkluderar en granskning av hur fast-
lagda rutiner och riktlinjer tillämpas. Styrelsen
erhåller information om viktiga slutsatser från
denna årliga utvärderingsprocess, liksom om
eventuella förslag om åtgärder avseende bolagets
interna kontrollmiljö. Dessutom rapporterar de
externa revisorerna regelbundet till styrelsen, dels
genom revisionsutskottet, dels till styrelsen i sin
helhet.
EXTERN REVISION
Årsstämman väljer externa revisorer för en period
om ett år i taget. Revisorerna granskar årsredovis
-
ningen och bokföringen samt styrelsens och vd:s
förvaltning efter en revisionsplan som fastställts
i samråd med styrelsens revisionsutskott. I sam
-
band med revisionen rapporterar revisorerna sina
iakttagelser till koncernledningen för avstämning
samt därefter till styrelsen genom revisions-
utskottet. Avrapportering till revisionsutskottet
sker i samband med att revisionen av förvaltningen
och granskningen av det slutgiltiga bokslutet
avslutas.
Styrelsen träar revisorerna minst en gång per
år då de avrapporterar sina iakttagelser direkt till
styrelsen utan närvaro av Camurus vd och Chief
Financial Oicer. Revisorerna deltar dessutom på
årsstämman där de redogör för sitt revisionsarbete
och sin rekommendation i revisionsberättelsen.
Lund, mars 2023
Styrelsen
Mer information om Camurus bolagsstyrning
samt styrelsemedlemmarna inns i avsnittet
”Bolagsstyrning” på camurus.com.
125
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022 FINANSIELL INFORMATIONREVISORS YTTRANDE OM BOLAGSSTYRNINGSRAPPORTEN
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Till bolagstämman i Camurus AB (publ),
org.nr 556667-9105
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolags-
styrningsrapporten för år 2022 på sidorna 118-124
och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning
och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommenda-
tion RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrn-
ingsrapporten. Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning
och en väsentligt mindre omfattning jämfört med
den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna
granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats.
Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6§ andra
stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncern-
redovisningen samt är i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Malmö den 29 mars 2023
PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rönnbäck
Auktoriserad revisor
126
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
FINANSIELL INFORMATIONNYCKELTAL OCH DEFINITIONER
Nyckeltal och deinitioner
Likvida medel Kassa och banktillgodohavanden
Soliditet, procent Eget kapital dividerat med
totalt kapital
Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning
Genomsnittligt antal aktier före justering för
utspädningseekten av nya aktier
Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning
Genomsnittligt antal aktier justerat för
utspädningseekten av nya aktier
Nyckeltal, MSEK     
Totala intäkter     
Rörelseresultat  - - - -
Årets resultat  - - - -
Kassalöde från den löpande verksamheten  - - - -
Likvida medel     
Eget kapital     
Soliditet i koncernen, procent     
Balansomslutning     
Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning     
Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning
1)
    
Resultat per aktie före utspädning, kronor  - - - -
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
1)
 - - - -
Eget kapital per aktie före utspädning, kronor     
Eget kapital per aktie efter utspädning, kronor
1)
    
Antal anställda, vid årets slut     
Antal anställda inom FoU, vid årets slut     
FoU-kostnader i procent av rörelsekostnader     
1) Utspädningseekten är framräknad enligt IAS 33
Resultat per aktie före utspädning, kronor
Resultatet dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier före utspädning
Resultat per aktie efter utspädning, kronor
Resultatet dividerat med genomsnittligt antal
utestående aktier efter utspädning
Eget kapital per aktie före utspädning, kronor
Eget kapital dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier vid periodens slut före utspädning
Eget kapital per aktie efter utspädning, kronor
Eget kapital dividerat med vägt genomsnittligt
antal aktier vid periodens slut efter utspädning
FoU-kostnader i procent av rörelsekostnader
Forsknings- och utvecklingskostnader dividerat
med rörelsekostnader, jämförelsestörande poster
exkluderade (marknads- och försäljningskostnader,
administrationskostnader samt forsknings- och
utvecklingskostnader)
127
FINANSIELL INFORMATIONSTYRE LS ECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Styrelse
Per Olof Wallström
Styrelsens ordförande sedan 2015. Styrelseledamot sedan 2010.
Ordförande i revisionsutskottet.
Födelseår:1949. Utbildning:Apotekarexamen från Uppsala Universitet.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseledamot i Arosia Communication AB,
Qlinea AB och Nexttobe AB.
Arbetslivserfarenhet:
Vd för Q-Med, Melacure AB
och Karo Bio AB. Ledande befattningar för Merck Sharpe & Dohme, Astra,
Pharmacia och Bristol Myers Squibb. Innehav:102 185 aktier.
Kerstin Valinder Strinnholm
Styrelseledamot sedan 2015.
Ordförande i ersättningsutskottet.
Födelseår: 1960. Utbildning: Examen från Journalisthögskolan vid Göteborgs
Universitet. Övriga pågående uppdrag:Styrelseordförande i Moberg Pharma
AB (publ), styrelseledamot i Immedica Pharma AB, Bioservo Technologies AB
(publ), Promore Pharma AB (publ), KVS Invest AB och Cavastor AB.
Arbetslivserfarenhet: EVP Business Development i Nycomed Group.
Mångårig erfarenhet inom försäljning, marknadsföring
och aärsutveckling från ledande befattningar i Astra/AstraZeneca och
Nycomed/Takeda. Innehav: 26 910 aktier.
Fredrik Tiberg
Koncernchef och verkställande direktör sedan 2003, Chief Scientiic Oicer.
Styrelseledamot sedan 2002.
Födelseår: 1963. Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik från Lunds tekniska
gskola. Teknisk doktor samt docent i fysikalisk kemi från Lunds Universitet.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseledamot i Camurus AB, Camurus Lipid
Research Foundation och Amniotics AB. Ledamot av Kungliga Ingenjörs-
vetenskapsakademien (IVA). Arbetslivserfarenhet: Vd för Heptahelix AB,
forskningschef för Camurus, gästprofessor i fysikalisk och teoretisk kemi vid
University of Oxford.
Innehav:
1 680 000 aktier, 15 000 teckningsoptioner och
102
000 personaloptioner.
Behshad Sheldon
Styrelseledamot sedan 2018.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Födelseår: 1963.
Utbildning:
B.SC. i Neurovetenskap från University of Rochester.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseordförande för FORCE (Female Opioid
Research and Clinical Experts) i Princeton, New Jersey, styrelseordförande för Maxona
Pharmaceuticals, Philadelphia Pennsylvania; EVP & vd, Biotech Value Advisors.
Arbetslivserfarenhet:
Vd och koncernchef för Braeburn Pharmaceuticals till
2017.
Omfattande erfarenhet från ett lertal ledande positioner i internationella
läkemedelsföretag, inklusive Smithkline Beecham, Bristol-Myers Squibb och Otsuka
Pharmaceuticals. Innehav: 1 000 aktier.
128
FINANSIELL INFORMATIONSTYR ELSECAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Stefan Persson
Styrelseledamot sedan 2022.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Födelseår: 1967. Utbildning: Studier i teknisk fysik och elektronik vid Linköpings
Tekniska Högskola. Övriga pågående uppdrag: Styrelsemedlem i Sandberg
Development och dLab. Styrelseordförande i Aimpoint, Rescue, Granuldisk och
SWATAB. Arbetslivserfarenhet: Vd och koncernchef för Camurus huvudägare
Sandberg Development AB. Bakom sig har han en lång och framgångsrik karriär
inom Perstorp, Sony Ericsson, Bang & Olufsen och senast som vd på Precise
Biometrics. Innehav: 3 097 aktier.
REVISOR
Lisa Albertsson
Auktoriserad revisor
PricewaterhouseCoopers AB
Hege Hellström
Styrelseledamot sedan 2020.
Ledamot i revisionsutskottet.
Födelseår: 1965.
Utbildning:
Kandidatexamen i medicinsk laboratorievetenskap,
Oslo Metropolitan University, Norge. Övriga pågående uppdrag: Chief
Commercial Oicer på Advicenne (franskt läkemedelsföretag), partner i Belnor
BVBA och styrelseledamot i Vivesto AB sedan 2019. Arbetslivserfarenhet: 30 års
erfarenhet
av försäljning, marknadsföring, strategiutveckling och bolagsledning
inom Baxter
Healthcare, Genzyme/Sanoi och Sobi. Tidigare befattningar har varit
President
of Europe, Middle East och North Africa på Sobi, Global Business Unit
Head på Sanoi och General Manager Benelux på Genzyme. Innehav: 2 600 aktier.
Ole Vahlgren
Styrelseledamot sedan 2020.
Ledamot i revisionsutskottet.
Födelseår: 1963. Utbildning: Fil. mag. från Technical University of
Denmark, Copenhagen och en MBA från Business School of Copenhagen.
Övriga pågående uppdrag:
Styrelseledamot i Go-PEN Aps och Blue Cell
Therapeutics.
Arbetslivserfarenhet:Vd för AJ Vaccines A/S.Mer än 25 års
erfarenhet från
aärsutveckling och strategiarbete i internationella, globala
läkemedelsföretag
som H.Lundbeck och Otsuka. Innehav: 10 000 aktier.
Jakob Lindberg
Styrelseledamot sedan 2021.
Ledamot i ersättningsutskottet.
Födelseår: 1972. Utbildning: Licentiatexamen i molekylär immunologi och en
masterexamen i preklinisk medicin från Karolinska Institutet samt en kandidat-
examen i ekonomi och administration från Stockholms universitet.
Övriga pågående uppdrag: Styrelseledamot på Aibody AB.
Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års erfarenhet
från internationell läkemedelsut-
veckling varav cirka 10 år som vd och forsknings
chef i Oncopeptides AB, och har
varit venture partner hos Patricia Industries, en
del av Investor AB. Har tidigare
även varit analytiker på Merrill Lynch & Co, konsult
på McKinsey & Co, och var med-
grundare av Cellectricon. Innehav: –.
129
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
FINANSIELL INFORMATIONKONCERNLEDNING
Fredrik Joabsson
Chief Business Development Oicer
Anställd i bolaget sedan 2001.
Födelseår: 1972. Utbildning: Fil. dr. i fysikalisk kemi samt Fil. mag. i kemi från
Lunds Universitet.
Arbetslivserfarenhet
: Mer än 20 års erfarenhet av läkemedels-
utveckling genom olika positioner inom forskning och utveckling samt aärs-
utveckling. Innehav: 50 070 aktier och 38 500 personaloptioner.
Richard Jameson
Chief Commercial Oicer
Anställd i bolaget sedan 2016.
Födelseår: 1964. Utbildning: Fil. kand. i Tillämpad Biologi från University West
of England. Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 år i läkemedelsindustrin, med
ledande roller inom försäljning, marknadsföring, market access och företags-
ledning för företag som Serono, Schering Plough, Ferring och Indivior PLC.
Innehav:
29 193 aktier, 8 000 teckningsoptioner och 55 750 personaloptioner.
Jon Garay Alonso
Chief Financial Oicer
Anställd i bolaget sedan 2022.
Födelseår: 1973.
Utbildning:
Ekonomexamen från Universidad Comercial de Deusto.
Executive MBA från IESE Business School. Arbetslivserfarenhet:Mer än 20 års
erfarenhet inom ekonomi. Tidigare roller har bl a varit Europe Finance Director,
Pharmaceuticals & Medication Delivery och UK, Ireland, Nordic Finance Director på
Baxter International, Vice president Finance & Business Control EMEA på Gambro
AB, Nordic Region Finance Director/
Unomedical CFO på Convatec – Unomedical
A/S och Finance Director Portugal
& Iberia Finance Analysis & Planning Director,
på Bristol-Myers Squibb. Innehav: 1 450 aktier och 57 750 personaloptioner.
Agneta Svedberg
Vice President, Clinical Development & Pharmacovigilance
Anställd i bolaget sedan 2015.
Födelseår: 1963. Utbildning: Mastersexamen i radiofysik och kandidatexamen
i medicin från Lunds Universitet samt Executive MBA från Executive Founda
-
tion Lund (EFL). Arbetslivserfarenhet: Mer än 25 års erfarenhet av läkemedels-
utveckling, bland annat som COO på Zealand Pharma A/S, CEO för Cantargia AB
samt Senior Vice President, Clinical Development på Genmab A/S.
Innehav:
22 987 aktier och 38 500 personaloptioner.
Fredrik Tiberg
Koncernchef och verkställande direktör, Chief Scientiic Oicer
Anställd i bolaget sedan 2002.
Födelseår: 1963. Utbildning: Civilingenjör i kemiteknik från Lunds tekniska
gskola. Teknisk doktor samt docent i fysikalisk kemi från Lunds Universitet.
Övriga pågående uppdrag:Styrelseledamot i Camurus AB, Camurus Lipid
Research Foundation och Amniotics AB. Ledamot av Kungliga Ingenjörs-
vetenskapsakademien (IVA). Arbetslivserfarenhet: Vd för Heptahelix AB,
forskningschef för Camurus, gästprofessor i fysikalisk och teoretisk kemi vid
University of Oxford. Innehav: 1 680 000 aktier, 15 000 teckningsoptioner
och 102 000 personaloptioner.
Koncernledning
130
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
Torsten Malmström
Chief Technical Oicer
Anställd i bolaget sedan 2013.
Födelseår:1968. Utbildning:Fil. dr. i kemi från Lunds Universitet.
Arbetslivserfarenhet:Mer än 20 års erfarenhet från läkemedelsindustrin
bland annat som Director Pharmaceutical Development på Zealand Pharma,
Director Development på Polypeptide och Team Manager på Astra Zeneca.
Innehav:46 858 aktier och 38 500 personaloptioner.
Annette Mattsson
Vice President, Regulatory Aairs
Anställd i bolaget sedan 2017.
Födelseår:1966. Utbildning:
Bachelor of Pharmacy, Uppsala Universitet och
Företagsekonomi, Lunds Universitet. Arbetslivserfarenhet:Mer än 30 års
erfarenhet inom regulatory aairs inklusive European RA Director/Global
RA Lead på AstraZeneca och Global RA Lead på LEO Pharma.
Innehav:2 004
aktier,2 000 teckningsoptioner och 38 500 personaloptioner.
Markus Johnsson
Senior Vice President R&D
Anställd i bolaget 2003-2017, åter 2021
Född 1972. Utbildning: Ph.D. i fysikalisk kemi och masterexamen i kemi från
Uppsala universitet.
Arbetslivserfarenhet:
Mer än 20 års erfarenhet av projekt-
ledning, farmaceutisk och analytisk utveckling, bland annat som VP Pharma-
ceutical & Analytical Development på Camurus och Project Management på
PolyPeptide Laboratories.
Innehav:
21 000 aktier och 23 500 personaloptioner.
Maria Lundqvist
Global Head of HR
Anställd i bolaget sedan 2021.
Födelseår: 1966. Utbildning: Civilekonomexamen från Uppsala Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Mer än 20 års erfarenhet inom Human Resources från
de R&D och kommersiella organisationer, bland annat som HR-chef på Teva
Pharmaceuticals i Norden och från olika HR-positioner på Tetra Pak, Vestas och
Astra Zeneca. Innehav: 1 000 teckningsoptioner och 38 500 personaloptioner.
FINANSIELL INFORMATIONKONCERNLEDNING
131
CAMURUS ÅRSREDOVISNING 2022
1. INTRODUKTION
2. STRATEGI 
3. OPIOIDBEROENDE 
4. SÄLLSYNTA SJUKDOMAR 
5. CANCER OCH RELATERADE
SJUKDOMAR 
6. TEKNOLOGI OCH PARTNERSKAP 
7. HÅLLBARHET 
8. AKTIEN 
9. FINANSIELL INFORMATION 
Förvaltningsberättelse 
Risker 
Koncernens rapport över
totalresultat

Moderbolagets resultaträkning 
Koncernens balansräkning 
Moderbolagets balansräkning 
Koncernens rapport över
förändringar i eget kapital

Moderbolagets rapport över
förändringar i eget kapital

Koncernens rapport över kassalöden

Moderbolagets rapport
över kassalöden

Noter 1-30 
Intygande 
Revisionsberättelse 
Bolagsstyrningsrapport 
Revisors yttrande om
bolagsstyrningsrapporten

Nyckeltal och deinitioner 
Styrelse 
Koncernledning 
Årsstämma 2023 
FINANSIELL INFORMATIONÅRSSTÄMMA 2023
Camurus årstämma 2023 kommer hållas onsdagen
den 10 maj, kl. 17.00, på Elite Hotel Ideon,
Scheele-
vägen 27, Ideon Science Park, 223 63 Lund.
Inregistrering till stämman börjar kl. 16.30.
Styrelsen har beslutat att aktieägare ska kunna
utöva sin rösträtt på årsstämman även genom
poströstning i enlighet med föreskrifterna i
Camurus
bolagsordning.
Rätt att delta och anmälan
Deltagande i stämmolokalen
A) Den som önskar närvara i stämmolokalen
personligen eller genom ombud ska vara uppta-
gen som aktieägare i den av
Euroclear Sweden AB framställda aktieboken
avseende förhållandena den 2 maj 2023, och
senast den 4 maj 2023 anmäla sig på bolagets
hemsida www.camurus.com, per post till
Camurus AB (publ), c/o Euroclear Sweden AB,
”Årsstämma”, Box 191, 101 23 Stockholm,
eller via telefon 046-286 38 90. Vid anmälan
ska aktieägaren uppge namn, person- eller
organisationsnummer, adress, telefonnummer
och namn på eventuella biträden (högst två).
Årsstämma 2023
Deltagande genom poströstning
B) Den som önskar delta i årsstämman genom
poströstning ska vara upptagen som aktie-
ägare i den av
Euroclear Sweden AB framställda aktieboken
avseende förhållandena den 2 maj 2023, och
senast den 4 maj 2023 anmäla sig genom att
avge sin poströst så att poströsten är Euroclear
Sweden AB tillhanda senast den dagen. Ifyllt
och undertecknat poströstningsformulär
kan skickas med post till Camurus AB (publ),
c/o Euroclear Sweden AB, ”Årsstämma”,
Box 191, 101 23 Stockholm eller med e-post
till GeneralMeetingService@euroclear.com.
Aktieägare kan även avge poströst elektroniskt
genom veriiering med BankID via Euroclear
Sweden ABs hemsida https://anmalan.vpc.
se/EuroclearProxy.
Den som vill närvara i stämmolokalen personligen
eller genom ombud, måste anmäla detta enligt
A) ovan. Det innebär att en anmälan genom
endast poströstning inte räcker för den som vill
närvara i stämmolokalen.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier
hos bank eller annan förvaltare måste, för att äga
rätt att deltaga i bolagsstämman, inregistrera
sina aktier i eget namn, så att vederbörande är
registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken den 2 maj 2023. Sådan registrering
kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och
begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner
i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer.
Rösträttsregistrering som har gjorts av förvaltaren
senast den 4 maj 2023 kommer att beaktas vid
framställningen av aktieboken.
För ytterligare information om hur man anmäler
sig och förutsättningar för deltagande i årsstämman,
hänvisas till kallelsen till årsstämman.
Aktieägarinformation
Delårsrapporter, årsredovisningar och Camurus
pressmeddelanden inns tillgängliga på
camurus.com och kan beställas från Camurus AB,
Ideon Science Park, 223 70 Lund.
Årsredovisningen för 2022 i tryckt format
skickas till alla som så begär och inns tillgänglig
för nedladdning på camurus.com.
Kalender
10 maj 2023, kl. 07.00 CET
Delårsrapport, januari-mars 2023
10 maj 2023, kl. 17.00 CET
Årsstämma 2023
18 juli 2023
Delårsrapport, januari-juni 2023
9 november 2023
Delårsrapport, januari-september 2023
Kontaktuppgifter
Camurus AB
Ideon Science Park
223 70 Lund
Besöksadress:
Ideongatan 1 A, 223 62 Lund
Telefon: 046-286 57 30
Fax: 046-286 57 39
Webbplats: camurus.com
Investerarkontakt: ir@camurus.com