54930038JVQ3CMTEO0842024-01-012024-12-31iso4217:SEK54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:shares54930038JVQ3CMTEO0842024-12-3154930038JVQ3CMTEO0842023-12-3154930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842024-01-012024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842024-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31
2024
Årsredovisning
Innehåll
INLEDNING
Detta är NOTE 2
Året i korthet 4
Vd har ordet 6
VERKSAMHETSBESKRIVNING
Vision, affärsidé, strategi och mål 8
Affärsmodell 10
Marknad 12
HÅLLBARHETSRAPPORT
NOTEs hållbarhetsarbete 14
NOTEs klimatavtryck 16
NOTE som arbetsgivare 18
NOTE som hållbar produktionspartner 21
NOTEs rapportering enligt EU-taxonomin 23
Taxonomitabeller 78
NOTE-AKTIEN
Aktien och ägarstruktur 26
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport 28
Koncernledning 35
Styrelse 36
FORMELL ÅRSREDOVISNING
Förvaltningsberättelse 39
Fem år i sammandrag 47
Finansiella rapporter för koncernen 50
Noter till koncernens finansiella rapporter 54
Finansiella rapporter för moderbolaget 69
Noter till moderbolagets finansiella rapporter 73
Revisionsberättelse 81
1
NOTE Kundens självklara val av tillverkningspartner
Förvandlar produktidéer till verklighet
NOTE är en ledande end-to-end-tillverkningspartner, med en internationell plattform, för
tillverkning av elektronikbaserade produkter genom hållbar produktion.
Din tillverkningspartner
Vi strävar efter att vara din tillverkningspartner genom att leverera banbrytande tjänster till en
konkurrenskraftig totalkostnad. Vi lyssnar och anpassar oss efter dina behov och är stolta över
att vara din partner.
22
Detta är NOTE
NOTEs tillverkning och produkter
NOTE tillverkar kretskort (PCBA), delmontage och, i allt ökande
grad, kompletta produkter (box build). Produkterna finns till
exempel i komplexa system för elektronisk styrning, övervakning
ochkerhet.
Kunder och segment
Kunderna är verksamma inom segmenten Industrial,
Communication, Medtech och Greentech. NOTEs kunder utgörs
både av större företag som verkar på världsmarknaden, men
också av bolag som har sin primära försäljning i norra Europa.
Affärsmodellen bygger på att erbjuda avancerad rådgivning
och tillverkning samt kundanpassade logistiklösningar till bästa
möjliga totalkostnad. Kunderbjudandet täcker hela produktlivs-
cykeln, från design till eftermarknad.
Tolv moderna fabriker
I Västeuropa har NOTE fabriker i områden med hög industriell akti-
vitet och innovationsgrad. Där erbjuds sofistikerade produktions-
tekniska tjänster i nära samverkan med kunderna, till exempel
komponentval, utveckling av testutrustning, prototyptillverkning
och serieproduktion. NOTEs fabriker i Estland, Bulgarien och Kina
finns nära stora slutmarknader och i regioner med stark produk-
tionstradition och hög kompetens. Utöver utvecklingsorienterade
tjänster erbjuds kostnadseffektiv volymtillverkning av kretskort
och kompletta produkter.
På uppdrag av kunder med höga krav tillverkar NOTE
avancerad elektronik i egna fabriker i Europa och Asien.
2
Western Europe
Rest of World
Extern omsättning: 3 012 MSEK
Rörelsemarginal: 10,5%
Sverige: 4 fabriker, 596 anställda
Finland: 1 fabrik, 81 anställda
England: 4 fabriker, 283 anställda
Extern omsättning: 889 MSEK
Rörelsemarginal: 5,2%
Estland: 1 fabrik, 202 anställda
Kina: 1 fabrik, 234 anställda
Bulgarien: 1 fabrik, 69 anställda
Koncern
Extern omsättning: 3 901 MSEK
Rörelsemarginal: 9,0%
Antal fabriker: 12
Antal anställda: 1 465
Norra Europas ledande partner
för elektroniktillverkning
3
Detta är NOTE
Kundsegment
NOTE delar in sin försäljning i fyra kundsegment: Industrial, Communication, Medtech och Greentech.
Industrial: Med hög kva-
litet och flexibilitet tillverkas
produkter inom områden
som automatisering, kontroll,
infrastruktur, energi och
byggteknik.
Communication: Ett
av NOTEs kärnområden
sedan företaget grundades.
Tillverkningen utgörs av bland
annat nätverksprodukter,
antenner och IoT-enheter.
Medtech: Medicintekniska
produkter inom diagnostik,
behandling och röntgen är
grunden inom segmentet.
Greentech: Kunderna är
verksamma inom det gröna
teknikskiftet, ofta med pro-
dukter som bidrar positivt till
ökad hållbarhet, exempelvis
till omställningen från fossil till
förnybar energi eller till opti-
mering av energirbrukning.
* NOTE Haddenham ingår från och med juni 2021, NOTE Herrljunga ingår från och med
juli 2022, NOTE Sofia ingår från april 2023 och NOTE Basildon ingår från juli 2023.
** relsemarginal justerad för poster av engångskarakr med -5 MSEK i Q4 2021, +30
MSEK i Q3 2022, -15 MSEK i Q4 2022, -12 MSEK i Q4 2023 och +7 MSEK i Q3 2024.
Nettoomsättning, rullande 12 månader*
Rörelsemarginal, rullande 12 månader**
1200
1400
1600
1800
2000
2200
2400
2600
2800
3000
3200
3400
3600
3800
4000
4200
202420232022202120202019
Nettoomsättning, rullande 12 månader *
MSEK
6
7
8
9
10
202420232022202120202019
%
4
Ny fabrik till verksamheten i NOTE Lund
NOTE tecknade under september månad avtal med fast-
ighetsutvecklaren Wihlborgs om att bygga en ny fabrik för
verksamheten i NOTE Lund. Detta för att möjliggöra för de
kommande årens ökande efterfrågan. Fastigheten kommer
att hyras över 15 år. Genom byggandet av en ny fabrik får
NOTE Lund strax över 9 000 kvadratmeter anpassade för
verksamhetens ändamål och den expansion som prognosti-
seras för de kommande åren.
Förvärv av industrifastighet i NOTE Herrljunga
Under inledningen av april månad förvärvades den industri-
fastighet i Herrljunga där NOTE Herrljunga bedriver sin verk-
samhet. I förvärvet ingår fabriken om 6 400 kvadratmeter
samt 25 000 kvadratmeter mark. Fastigheten är skräddar-
sydd för elektronikproduktion och erbjuder stora möjligheter
till fortsatt expansion av tillverkningen. Verksamheten i
Herrljunga har utvecklats mycket starkt med en tillväxt och
resultatutveckling klart överstigande de initiala planerna.
Året i korthet
Den svaga marknaden under 2024, i kombination med att den starka branschtillväx-
ten 2022 och 2023 delvis föranleddes av tidigarelagda leveranser som ursprungligen
var planerade för 2024, innebär att försäljningen backade under året. Vår kund-
portfölj har hög potential och givet starka partnerskap med våra kunder samt vår
branschledande roll inom leveranssäkerhet och kvalitet ser vi optimistiskt på framti-
den. För att möta den tillväxt vi ser framåt gjorde vi avsevärda investeringar
i våra fabriker under året.
Översikt, MSEK 2024 2023 Jämförelse
Nettoomsättning 3 901 4 243 -342
relseresultat 352 430 -78
Rörelsemarginal 9,0% 10,1% -1,1%
Resultat före skatt 310 390 -80
Årets resultat 248 320 -72
Resultat per aktie,
före utspädning (SEK) 8,61 11,04 -2,43
Kassafde efter
investeringar och förvärv 465 98 367
NOTE fortsätter att bygga för framtiden
Expansion av NOTE Torsby
Under juli månad togs beslut att nära dubblera fabriken där
NOTE Torsby bedriver sin verksamhet, detta för att möta den
kraftiga tillxt NOTE ser framför sig. Fastigheten, med fabri-
ken om 7 000 kvadratmeter och drygt 54 000 kvadratmeter
mark, förvärvades i början av 2023 och redan då flaggade
NOTE för en fortsatt expansion av verksamheten. Fabriken,
som byggdes ut så sent som för tre år sedan, kommer nu att
utökas med ytterligare 7 000 kvadratmeter.
Återköp av aktier för bättre aktieägarvärde
Under inledningen av september månad genomförde
NOTE ett återköp av aktier i syfte att justera bolagets
kapitalstruktur och bidra till aktieägarvärde. Totalt
500 000 aktier återköptes under september månad till
ett värde om 66 MSEK.
Fulltecknat optionsprogram
Vid NOTEs årsstämma togs beslut om att införa ett incita-
mentsprogram till ledande befattningshavare och andra
nyckelpersoner i bolaget och koncernen baserat på en riktad
emission om högst 400 000 teckningsoptioner. Programmet
blev fulltecknat.
Året i korthet
25 år som NOTE, 20 år som noterat bolag
NOTE Hyvinkää
NOTE Sofia
NOTE China
NOTE Norrtelje
5
Från NOTE Norrtelje till en global koncern
NOTE-koncernen bildades i samband med att fabriken i Norrtelje
förvärvades. Därefter har koncernen formats och vuxit, från en
lokal fabrik till dagens globala koncern med dryga fyra miljarder i
omsättning och omkring 1 500 medarbetare i sju länder. NOTEs
tillxtresa kommer av våra kunders goda affärsidéer och våra
medarbetares initiativ och förslag till förttringar som utmanar
och utvecklar våra processer. Därtill har noga och strategiska
förvärv skett genom åren. NOTEs geografiska avtryck ger en
lokal förankring i en global värld vilket möjligr långsiktiga
partnerskap.
Firande runt om i världen
Under året nådde NOTE en betydande milstolpe då koncernen
firade 25 år. Detta jubileum uppmärksammades och firades
på samtliga tolv anläggningar världen över. Hälsningar delades
mellan fabrikerna och medarbetare uppmärksammades.
Under året firade NOTE även 20 år som noterat bolag.
Denna 25-åriga milstolpe representerar ett kvarts sekel av innovation, engagemang och tillväxt. Framgången
för NOTE bygger i grunden på våra anställdas engagemang och det förtroende som våra kunder ger oss. När
vi ser på framtiden är vi väl positionerade för att fortsätta vår resa mot excellens inom elektronik tillverkning,
sa Johannes Lind-Widestam, vd och koncernchef, i samband med firandet.
6
Vd har ordet
Tillfällig inbromsning för en bransch i tillväxt
EMS-branschen i Europa förväntas växa med i genomsnitt 7% om
året fram till 2030. Den svaga marknaden under 2024, i kombina-
tion med att den starka branschtillxten 2022 och 2023 delvis
föranleddes av tidigarelagda leveranser som ursprungligen var
planerade för 2024, innebär att branschen förväntas ha backat
under helåret 2024. Många kunder har genomfört lageranpass-
ningar under året och med marknadsutmaningarna har denna
process dragit ut mer på tiden än vad kunderna haft i sina
prognoser. Sena neddragningar av kundvolymer har inte bara
påverkat tillväxten i branschen utan även utmanat lönsamheten
då fabrikerna varit bemannade utifrån en högre volym och det
naturligen tar tid att anpassa resurserna till en ny lägre nivå.
Branschen visar en försiktig optimism inför 2025 och fortsatt
regionalisering och elektrifiering kommer gynna branschen framåt.
Försiktighet från kundledet
Det svagare konjunkturläget som påverkade vår efterfrågan under
senare delen av 2023 fick en fortsatt påverkan på våra kunders
aggregerade efterfrågan under 2024. NOTEs försäljning under
året uppgick till 3 901 MSEK, vilket motsvarar en negativ tillxt
om 8%. Detta är vi långt ifrån nöjda med och vi vet att vi har en
starkare kundportlj än så.
Tillväxten i Sverige, som är NOTEs största marknad, blev
negativ för helåret men visade tillväxt under slutet av året. Den
svenska marknaden har framförallt påverkats av ett fåtal kunder
inom Greentech-segmentet som tidigare visat stark tillväxt men
haft stora utmaningar med volymer i den svagare marknaden.
Greentech är samtidigt ett segment som har stor potential när
marknaden vänder givet den omställning som pågår till ett mer
hållbart samhälle. Försvar är ett annat område som visar stark
tillxt. Även här ser vi att de senaste årens utveckling kommer
innebära fortsatt tillväxt framåt. För den svenska marknaden som
helhet ser vi tillväxt för det kommande året.
Den engelska marknaden har haft utmaningar, framförallt
under årets sista del, något som vi också ser kommer fortsätta
in under början av 2025. Vår kinesiska verksamhet som har haft
utmaningar under större delen av 2024 ser ut att nå en gradvis
normalisering av försäljningsvolymerna under det kommande året.
Även vår estniska verksamhet har haft stora utmaningar under
året, men här ser vi en successiv återgång till tillväxt under 2025.
Stark förmåga att leverera hög lönsamhet
Tillväxt ger lönsamhet och när den tillväxt som våra kunder
signalerat och lagt orders för skjuts upp så har det naturligen en
påverkan. Året har påverkats av ovanligt stora förskjutningar av
kundorders med en avsevärt kortare framförhållning än normalt.
Detta hade en negativ påverkan på vår lönsamhetsutveckling då
våra fabriker planerat bemanning och resurser utifrån en volym
och tillväxt som sköts framåt i tid. Att kontinuerligt genomföra
anpassningar av personalstyrkan utifrån våra kunders efterfrågan
är naturligt för oss. De ovanligt stora fluktuationer som uppstod på
kort tid föranledde oss att initiera ett flertal aktiviteter för att bättre
resurstta oss för den volym vi såg från våra kunder.
Våra initiativ har haft effekt och i årets sista kvartal uppnåd-
des en underliggande rörelsemarginal om 10,5% – vår näst
högsta någonsin och det i en fortsatt svag marknad. För helåret
uppnåddes en underliggande rörelsemarginal om 9,3%. Vi ser att
det finns fortsatt potential och när volymerna från våra kunder
ökar igen kommer även det att ge effekt i stärkt lönsamhet.
Över en halv miljard genererat i operativt kassaflöde
Vår höga lönsamhet är en starkt bidragande faktor till de
starka kassafden vi levererat under året, men vi har även
en positiv effekt av att alla våra fabriker jobbat hårt med att
minska överlager och effektivisera rörelsekapitalbindningen. För
helåret uppgick det operativa kassaflödet till 539 MSEK. Den
finansiella situationen för NOTE är fortsatt mycket god med en
soliditet om 51% och en nettolåneskuld om 87 MSEK (justerad
för hyrda fastigheter enligt IFRS 16).
Investerar för framtiden
Vi investerar gärna i effektiviseringar och kvalitetshöjande maski-
ner och projekt som gynnar såväl oss som våra kunder. Vår kund-
portfölj är stark med hög potential och givet starka partnerskap
med våra kunder och att vi är branschledande inom leveranssä-
kerhet och kvalitet ser vi optimistiskt på framtiden. För att möta
den tillväxt vi ser framåt gjorde vi avsevärda investeringar i våra
Under året nådde vi en försäljning om 3,9 miljarder SEK och en underliggande rörelse-
marginal om 9,3%. Den svagare konjunkturen har påverkat våra kunders efterfrågan. Vår
kundportfölj är stark med hög potential och för att möta den tillväxt vi ser framåt gjorde
vi avsevärda investeringar i våra fabriker under året.
Hög lönsamhet trots en försiktig marknad
7
Vd har ordet
fabriker under 2024. I början av året förvärvade vi fastigheten
där NOTE Herrljunga bedriver sin verksamhet. Genom förvärvet
möjligr vi fortsatt expansion av verksamheten. Även i Torsby
pågår projekt för att möta en stark framtida tillväxt då vi nära
dubblerar produktionsytan i vår fabrik. I slutet av 2025 står den
klar. Även vår verksamhet i Lund expanderar. Under 2026 flyttar
verksamheten till nya större lokaler bättre anpassade för vår
verksamhet och den prognostiserade tillväxten.
Försiktig optimism inför 2025
Orderstocken för 2025 minskade med 2% jämfört med order-
stocken vid motsvarande tidpunkt föregående år och följer av en
försiktigare marknadssituation. Vi förväntar oss en omsättning
för första kvartalet 2025 som ligger i linje med omsättningen för
fjärde kvartalet 2024. För helåret 2025 upprepar vi vår guidning
om en omsättning i intervallet 3,9-4,3 miljarder SEK med en
relsemarginal i intervallet 9,5-10,5%.
Föreslagen utdelning och makulering av återköpta
aktier
Givet den höga lönsamheten och den positiva effektiviseringen
av rörelsekapitalbindningen som levererade starka kassafden
för verksamhetsåret 2024, är det glädjande att styrelsen
beslutat att föreslå årsstämman en utdelning om 7 SEK per aktie
motsvarande 199 MSEK. Därtill föreslår styrelsen att årsstäm-
man beslutar om makulering av de 500 000 aktier som bolaget
återköpt och innehar i eget förvar.
Johannes Lind-Widestam
Vi är stolta över vår förmåga att leverera hög
lönsamhet även i en svagare marknad. Vi fort-
sätter att investera för framtiden och den
tillxt som kommer.
8
Vision, affärsidé, strategi och mål
NOTE har som mål att nå en omsättning om 7,5 miljarder SEK senast 2028.
Vi strävar efter att vara kundens självklara val av tillverkningspartner och
tror på att våra kunders framgång är vår framgång.
Kundens självklara tillverkningspartner
VÅR VISION
Kundens självklara val av tillverkningspartner
Förvandlar produktidéer till verklighet
NOTE är en ledande end-to-end-tillverkningspartner,
med en internationell plattform, för tillverkning av elek-
tronikbaserade produkter genom hållbar produktion.
Din tillverkningspartner
Vi strävar efter att vara din tillverkningspartner genom
att leverera banbrytande tjänster till en konkurrenskraf-
tig totalkostnad. Vi lyssnar och anpassar oss efter dina
behov och är stolta över att vara din partner.
VÅR STRATEGI
NOTE tror på att våra kunders framgång
är vår framgång
Genom att leverera som vi lovar skapar vi kontinuerligt
förtroende och bygger ömsesidigt framgångsrika lång-
siktiga relationer.
NOTE har en tydlig tillväxtstrategi indelad
i tre huvudområden:
Utöka affärer med befintliga kunder samtidigt som
vi breddar vårt utbud av tjänster.
Attrahera nya kunder som har en stark strategisk
passform i segment där NOTE redan är stark.
Genomföra noggrant utvalda förvärv och produktions-
överringar.
99
RA MÅL
Tillväxtmål
NOTE ska öka sina marknadsandelar och har som mål att
nå en omsättning på 7,5 miljarder kronor senast 2028.
Detta ska i huvudsak uppnås genom fortsatt hög organisk
tillxt, kompletterat med noggrant utvalda förvärv.
Lönsamhetsmål
NOTE kommer att växa med lönsamheten. Målet är att
uppnå en rörelsemarginal på 10 %, följt av en gradvis
förstärkning av rörelsemarginalen.
Kapitalstrukturmål
Den lägsta soliditeten bör vara 30 %.
Utdelningspolicy
Styrelsen kommer varje år att utvärdera nivån på utdel-
ningen den anser vara optimal för året. Detta kan delas ut
till aktieägarna i form av utdelning och/eller aktieåterköp.
Framtida utdelningar ska i första hand anpassas till NOTEs
investeringsbehov och finansiella ställning.
Hållbarhetsmål
NOTE ska arbeta för att reducera sina koldioxidutsläpp i sin
helhet (Scope 1-2 enligt Greenhouse Gas Protocol). För att
uppnå detta fokuserar vi bland annat på följande:
Energieffektivisering i befintliga och nyetablerade fabriker
Investera i produktion av el (solpaneler) där det är möjligt
Energiförbrukning i verksamheten – från förnybara eller
fossilfria energikällor där så är möjligt
Koldioxidutsläpp som inte kan elimineras genom egna
åtgärder (inom scope 1 och 2) kompenseras genom
investering i hållbarhetsprojekt
Inkludera totalt koldioxidavtryck enligt scope 3 i
mätningen.
Alla NOTEs anläggningar ska vara arbetsmiljöcertifierade
enligt ISO 45001
Fortsatt arbetsmiljöcertifiering av fabriker, nya anläggn-
ingar ska certifieras inom 2 år
Vision, affärsidé, strategi och mål
VÅRA VÄRDERINGAR
För att lyckas måste vi alla leva efter våra värderingar:
Hållbara
Vi tar ansvar för människor och miljö och strävar efter
att bidra till att skapa ett bättre samhälle genom håll-
bara tillverkningstjänster.
Kvalitetsfokuserade
"Få det rätt från början". Det finns ett kvalitetsfokus
i allt vi gör.
Proaktiva
Vi kommunicerar tidigt för att göra affärer på ett sätt som
är professionellt, öppet och rättvist.
Flexibla
Vi letar alltid efter det mest kostnadseffektiva sättet att
tillfredsställa kundernas efterfrågan och anpassa proces-
ser efter behov.
Engagerade
"Vi får det att fungera." Vi är lösningsorienterade, drivna
och ger en stimulerande arbetsmiljö, internt och för våra
kunder.
PRODUKTPROCESS
ERBJUDANDE
MATURITY
M
OG
NAD
TILLV
Ä
XT
U
TFA
S
N
N
IN
G
PR
O
D
U
KT
U
NDERH
Å
LL
I
ND
US
TRIALI
S
ERIN
G
DESIGN NPI SERIEPRODUKTION PRODUKTVÅRD EFTERMARKNAD
TILLVERKNING EFTERMARKNADUTVECKLING
NPI = New Product Introduction. NOTE har en väl utvecklad afrsprocess för kunder som står i begrepp att lansera en ny produkt på marknaden. NOTE ökar kundernas
lönsamhet genom att aktivt bidra med erfarenheter och kunskap inom materialval, inköp, test, produktion, kvalitet och logistik.
Affärsmodell
Fokus på marknads segmentet high mix
Inom detta segment ställs höga krav på flexibilitet och teknisk
kompetens i tillverkningen då produkterna ofta måste anpas-
sas över tid för kundens specifika behov. Behoven kan variera
av olika skäl, såväl kommersiella som tekniska, exempelvis
beroende på ledtider, prognostiserbarhet och testbehov.
Produkterna byggs ofta in i kundernas slutprodukter, exempelvis
styrsystem, avancerad kommunikationsutrustning och olika
sorters mätinstrument.
Industrialiseringstjänster, inklusive prototyputveckling, samt
kundanpassade logistiksningar och eftermarknadstjänster är
en del av kunderbjudandet.
Strukturerad inköpskompetens för
konkurrenskraftiga priser
Då materialet ofta utgör största delen av totalkostnaden erbjuder
NOTE konkurrenskraftiga priser för elektronikkomponenter och
övrigt produktionsmaterial. Detta sker till alla kunder genom en
strukturerad, kvalitetssäkrad process och ett väl fungerande
samspel mellan NOTEs centrala inköpsfunktion och de lokala
inköpsavdelningarna på respektive fabrik.
För att säkerställa konkurrenskraften inom tillverkning av
kompletta produkter (box build) har NOTE en väl etablerad
partnermodell som säkerställer kompetens inom områden såsom
mekanik, plast, kablar och displayer.
Rätt förutsättningar från början skapar mervärde
En nära dialog med kunden ger NOTE helhetsförståelse för
produkten och dess livscykel. Detta, i kombination med en
välutvecklad inköpskompetens, ger goda möjligheter att anpassa
både produktion och materialförsörjning så att totalekonomin
blir god. Mervärde skapas för båda parter genom att undvika
kostsamma misstag och omvägar.
Kundens behov avgör var serieproduktionen ska förläggas.
Avgörande faktorer är exempelvis kundens geografiska slutmark-
nad, kostnadsbild, volym och valutarisker.
NOTE producerar elektronik och kompletta produkter på uppdrag av kunderna.
Med hög kvalitet och flexibilitet tillverkas produkter för industriellt bruk. Produk-
terna måste exempelvis klara krävande miljöer som kyla, hetta, fukt, sand och
tropiska regnstormar.
10
En partner med ett starkt helhetserbjudande
11
Affärsmodell
Effektiv arbetsprocess
Den närhet som NOTE erbjuder kunderna har stor betydelse när
projekten kräver kontinuerlig kontakt och kunskapsöverföring
mellan parterna. Redan under design- och industrialiserings-
faserna underlättar dialoger kring materialval, hållbarhetsklass-
ning, produktionsteknik och funktionstester utvecklingen
av bästa tänkbara produkt, optimerad för serieproduktion.
NOTE bidrar till att förkorta tiden från idé till det att produkten
r slutmarknaden, vilket minskar kapitalbindningen och ger
marknadsmässiga konkurrensfördelar för kunden.
Branschledande position vad gäller
kvalitet och leveransprecision
Genom att leverera rätt kvalitet i rätt tid till en fördelaktig totalkost-
nad skapas konkurrenskraft. NOTE har de senaste åren uppnått en
branschledande position vad gäller kvalitet och leveransprecision.
Inom ramen för NOTEs effektiviseringsarbete utvecklas tnsterna
ständigt för att tillgodose kundernas krav och förväntningar.
Arbetet sker både lokalt på respektive fabrik och genom ett flertal
koncernövergripande projekt. Utöver initiativ för att bredda och
utveckla kunderbjudandet ligger fokus på åtgärder som förbättrar
leveransprecision och kvalitetsutfall, samt på effektiviseringar
inom kostnads- och rörelsekapitalområdet.
ISO 9000 är en serie med internationella standarder som
ligger till grund för kvalitetsarbetet. NOTEs fabriker är kvalitets-
och miljöcertifierade enligt ISO 9001 och ISO 14001, se bild
till höger. Medan ledningssystemen enligt ISO utgör grunden
för NOTEs kvalitets- och miljöarbete är det medarbetarna som
genom fokus, attityd, konsekvent uppföljning och metodiskt
arbete gör de verkliga förttringarna.
Hållbarhet – en viktig och integrerad del
i affärsverksamheten
NOTE anslöt sig redan 2011, som ett av de första bolagen i
branschen, till Global Compact, som startats på FNs initiativ. Flera
funktioner inom NOTE bidrar till att begränsa negativ miljöpåverkan
exempelvis kopplat till tillverkning och transporter. Dessutom
pågår ett kontinuerligt internt arbete för att säkerställa efterlevnad
av policyer och direktiv inom hållbarhetsområdet.
För ytterligare information om NOTEs hållbarhetsarbete, se
Håll barhetsrapporten på sidorna 14-23.
ISO 9001: Standard för ledningssystem
ISO 13485: Standard för medicinteknik
ISO 14001: Standard för miljöledning
ISO 45001: Standard för arbetsmiljö
ISO 9001 ISO 13485 ISO 14001 ISO 45001
NOTE Components
Sverige
NOTE Norrtelje
Sverige
NOTE Torsby
Sverige
NOTE Herrljunga
Sverige
NOTE Lund
Sverige
NOTE Hyvinkää
Finland
NOTE Windsor
England
NOTE Stonehouse
England
NOTE Haddenham
England
NOTE Basildon
England
NOTE Pärnu
Estland
NOTE Sofia
Bulgarien
NOTE Electronics
(Dongguan) CO
Kina
Certifieringar
12
Marknad
Stark utveckling inom EMS-sektorn
Efterfrågan på EMS-tjänster tog fart på 1990-talet och under
de 30 åren sedan dess har industrin visat stark tillxt. Driv-
krafterna inkluderar digitalisering och elektrifiering, som ökar
elektronikinslaget i nya produkter, samt framxten av nya app-
likationssegment som IoT (Internet of Things), med en växande
mängd uppkopplade enheter. De främsta motiven för många
produktägare att outsourca tillverkning omfattar kostnadsreduk-
tion, ökad flexibilitet och stordriftsfördelar, högre produktkvalitet
samt optimerad resursallokering. Efterfrågan i Europa har varit
stark under de senaste åren och framöver förväntas EMS-mark-
naden i hela Europa uppleva fortsatt tillväxt.
Hemtagning av tillverkning ("Reshoring")
gynnar NOTE
Trenden med hemtagning gynnar NOTE som en europeisk
EMS-till verk nings partner.
Den minskande lönekostnadsdifferensen mellan Europa och
traditionella lägrekostnadsregioner ökar NOTE:s konkurrens-
kraft och gör europeisk tillverkning mer ekonomiskt hållbar.
Preferenser för produkter "Made in Europe", förknippade med
kvalitet och hållbarhet, stärker NOTEs varumärkesimage och
attraktionskraft. Denna förskjutning stöder också NOTEs
hållbarhetsåtaganden genom att minska koldioxidavtrycket
kopplat till långväga transporter.
Kvalitetssäkring – den europeiska tillverkningen ligger i
linje med NOTEs fokus på hög kvalitet, vilket garanterar att
tillverkade produkter uppfyller höga kvalitetsstandarder. Detta
är viktigt för framför allt komplexa och dyra produkter. NOTEs
närhet till kundernas slutmarknad gör det enklare att anpassa
verksamheten vid marknadsförändringar och ändrade kund-
krav, vilket ger en konkurrensfördel i branscher där ledtider är
viktiga.
Hemtagning kan minska risker som politisk instabilitet, tullar
och valutafluktuationer.
Sammanfattningsvis innebär hemtagning en strategisk möjlighet
för NOTE att stärka sin marknadsposition i Europa, i linje med
bolagets tillväxtstrategi.
Trender inom EMS-industrin: Fokus på kärn-
verksamhet, digitalisering och regionalisering
Den pågående digitala transformationen leder till att allt fler
produktägande företag väljer att fokusera på kärnverksamheten
i högre grad. Denna trend drivs av den ökande integrationen av
smarta enheter och produktägarens eftersträvan att integrera
nya elektroniska funktioner leder till att elektronikinslagen i pro-
dukterna ökar, vilket i sin tur ökar efterfrågan på EMS-tjänster.
Den digitala globaliseringen har haft en betydande inverkan
på EMS-industrin och öppnat upp nya vägar för tillväxt på en
globalt sammankopplad värld. Produktägare inser värdet av att
fokusera på kärnverksamheten, som försäljning, FoU (R&D) och
innovation, och väljer att outsourca tillverkningen till kontrakts-
tillverkare. Denna strategi är fördelaktig för EMS-leverantörer
som NOTE, som kan tillämpa sin specialistkompetens på en
marknad som värdesätter kvalitet och hög leveransprecision.
Digitaliserings- och globaliseringstrenderna driver tillxt
inom EMS-industrin och skapar ett landskap där produktägarens
fokus på kärnverksamheten, behovet av kvalitet och effektivitet
alltmer ses som en framgångsfaktor. EMS-leverantörer som NOTE
är väl positionerade för att dra nytta av denna trend genom att
erbjuda expertis, flexibilitet och kostnadseffektivitet till kunder
som vill fokusera på det de gör bäst.
Närhet till kunder – en viktig faktor
I dagens globala marknad när faktorer som totala kostnader,
internationell handel, och hållbarhet står i fokus, blir värdet
av att samarbeta med lokala EMS-leverantörer allt viktigare.
Nordeuropa har etablerat sig som en stark tillverkningsregion
tack vare framsteg inom produktion och en stark hållbarhets-
profil. För NOTE är det av stor vikt att vara nära sina kunder, där
de bedriver sin produktutveckling. Denna närhet möjliggör ett
effektivare samarbete, vilket i sin tur leder till enklare och snab-
bare produktlanseringar och produktflyttar för kunden. Detta är
en viktig faktor inom områden där korta ledtider är avgörande.
Att vara nära kunden är också av stor vikt då produkterna blir allt
mer komplexa.
Elektrifiering, digitalisering och regionalisering driver tillväxten inom EMS-industrin
i Europa. Den ökande efterfrågan på elektronik i produkter och tjänster, i kombination
med ett ökande intresse för tillverkning nära kundernas slutmarknader, skapar en
gynnsam situation för EMS-industrin.
NOTE som affärspartner
*EMS = Electronic Manufacturing Services
**OEM = Original Equipment Manufacturing
13
Marknad
13
12 moderna produktions anläggningar, 11 i Europa
NOTE har tolv moderna produktionsanläggningar, varav elva
ligger i Europa. Deras strategiska placering ger NOTE en stark
närvaro på den europeiska EMS-marknaden som växer kraftigt
driven av bland annat digitalisering och regionalisering. För
att möta den ökande efterfrågan och de komplexa kraven i
EMS-sektorn investerar NOTE kontinuerligt i sina fabriker för att
förbättra kapacitet och effektivitet.
NOTE står starkt mot konkurrensen
I ett diversifierat europeiskt EMS-landskap, med över 2 000
elektronikkontraktstillverkare, har NOTE en stark position. Denna
marknad omfattar en rad internationella och stora asiatiska
aktörer, men NOTEs strategi med fokus på high mix, low volume
skiljer sig från många av dessa aktörer, särskilt från de allra
största aktörerna från Asien.
14
I en föränderlig omvärld strävar NOTE efter att erbjuda en hållbar elektroniktillverkning.
Tillsammans med sina intressenter driver NOTE denna utveckling.
Tidslinje över NOTEs hållbarhetsarbete
1997
Fabriken i Norrtälje
ISO 14001-certifieras.
2002
Fabriken i Torsby
ISO 14001-certifieras.
2004
Fabriken i Lund
ISO 14001-certifieras.
2006
Uppförandekod
tas fram.
2010
Fabrikerna i England
och Kina ISO 14001-
certifieras.
2011
NOTE ansluter sig till
UN Global Compact.
2012
Fabriken i Finland
ISO 14001-certifieras.
Fabriken i Estland får
en hållbarhetsutmärkelse
av Estonian Chamber of
Commerce and Industry.
2013
Fabriken i Estland
ISO 14001-certifieras.
I fabrikerna i Estland
och Kina implementeras
OHSAS 18001.
Policyer för mänskliga
rättigheter och anti-
korruption tas fram.
NOTEs kontext
I NOTEs roll ingår att vara samarbetspartner till kunderna men inte
produkt ägare. Det innebär att materialval och tillverkning sker i
enlighet med kundens specifikation.
Till skillnad från många andra branscher, exempelvis tyngre
verkstadsindustri och råvaruindustrin, har NOTEs verksamhet en
förhållandevis begränsad miljöpåverkan.
Hållbarhetsstrategi
NOTEs strategi syftar till att med hög transparens bedriva håll-
bar produktion genom ansvarsfull förbrukning av material och
energi, i en trygg och säker arbetsmiljö.
NOTEs uppfattning är att hållbarhetsarbetet är en integrerad del
av värdekedjan som leder till ett fördjupat partnerskap med våra
kunder och hjälper dem att nå sina egna hållbarhetsmål.
NOTEs strategi är att uppfattas som ledande inom hållbar
produktion med fokus på:
Låg koldioxidpåverkan.
Trygg och säker arbetsmiljö.
Målsättning
NOTEs verksamhet ska arbeta för att reducera sina koldioxidut-
släpp i sin helhet (Scope 1-2 enligt Greenhouse Gas Protocol).
För att uppnå detta fokuserar vi bland annat på följande:
Energieffektivisering i befintliga och nyetablerade fabriker
Investera i produktion av el (solpaneler) där det är möjligt
Energiförbrukning i verksamheten – från förnybara eller
fossilfria energikällor där så är möjligt
Koldioxidutsläpp som inte kan elimineras genom egna åt-
gärder (inom scope 1 och 2) kompenseras genom investering
i hållbarhetsprojekt
Inkludera totalt koldioxidavtryck enligt scope 3 i mätningen
Alla NOTEs anläggningar ska vara arbetsmiljöcertifierade enligt
ISO 45001.
Fortsatt arbetsmiljöcertifiering av fabriker, nya anläggningar
ska certifieras inom 2 år
Hållbarhetsstyrning
NOTE ska följa tillämpliga lagar och före skrifter, respektera mänsk-
liga rättigheter och agera på ett ansvarsfullt sätt. Verksamheten
bedrivs med hög integritet och med en tydlig ambition att agera
etiskt och lagligt, i alla aspekter av dess värdekedja.
NOTEs bolagsstyrningsstruktur säkerställer ett systematiskt
förhållningssätt till hållbarhet och företagets ansvar inom klimat
och miljö, mänskliga rättigheter, arbetsrätt och affärsetik.
Ledningsstrategin är skapad utifrån UN Global Compacts tio
ledande principer och avspeglas i bolagets styrande dokument
som policys, mål samt uppföljning av nyckeltal.
Styrelsen har det yttersta ansvaret för NOTEs hållbarhets-
arbete. Bolagets årliga hållbarhetsrapport och uppförandekod
godkänns av styrelsen. Koncernledningen verkställer koncernens
strategi och driver utveckling av det dagliga arbetet.
Styrdokument
Anti-korruptionspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Inköpspolicy
Integritetspolicy
Jämlikhetspolicy
Konfliktmineraler deklaration
Kontinuitetsplan
Kvalitetspolicy
Miljöpolicy
Policy för mänskliga rättigheter
REACH deklaration
ROHS direktiv
Uppförandekod
Visselblåsarpolicy
NOTEs hållbarhetsarbete
Hållbarhetsrapport
15
Dotterbolagens ansvar
De enskilda dotterbolagen, som leds av dess verkställande
direktörer, ansvarar för att implementera och följa gällande lagar,
policys och andra regelverk i sitt dagliga arbete. De rapporterar
regelbundet nyckeltal och måluppfyllnad. Till sin hjälp har dot-
terbolagen ledningssystem som är framtagna enligt internationell
ISO-standard vilka revideras regelbundet. Dessa ledningssystem
täcker områden som till exempel lagefterlevnad, kvalitet, miljö,
arbetsmiljö, riskbedömning och arbete med ständiga förttringar.
I ledningssystemen finns ett strukturerat sätt att uppdatera
policys, rutiner och andra styrande dokument.
Policys och metoder har vidareutvecklats under året och arbetet
omfattar alla koncernens bolag.
Intressentdialog
Hållbarhetsfrågor har länge varit viktiga inom NOTE och redan
1997 togs det första miljöcertifikatet i koncernen. I dialog med
ägare, kunder, personal, leverantörer och samhälle drivs arbetet
framåt och sporrar till nya initiativ. Kommunikationen med före-
tagets intressenter stärker förmågan att identifiera och hantera
eventuella risker som kan uppstå i NOTEs verksamhet. Samtal och
informationsinhämtning sker med olika intressentgrupper i form
av affärsrelaterade möten, intervjuer och revisioner samt via årliga
enkätundersökningar.
Väsentliga hållbarhetsfrågor
NOTEs väsentliga påverkan på människa och planet samt dess
finansiella påverkan på NOTEs verksamhet utifrån hållberhets-
relaterade risker och möjligheter bedöms årligen i enlighet med
det nya rapporteringsdirektivet CSRD (Corporate Sustainability
Reporting Directive). De väsentliga hållbarhetsområden som
identifierats i den dubbla väsentlighetsanalysen är klimatpåver-
kan, sociala frågor gällande den egna arbetsstyrkan, arbetare i
värdekedjan samt styrning av hållbarhetsfrågor. NOTE gör ingen
förtida tillämpning av CSRD.
2015
Fabriken i Finland
OHSAS
18001-certifieras.
2020
NOTE Components
och fabriken i Windsor
ISO 14001-certifieras.
Fabriken i Norrtälje
ISO 45001-certifieras.
2021
Nya hållbarhetsmål
inom klimat
och arbetsmiljö
framtagna.
2017
Policy för jämlikhet
tas fram.
Nyckeltal Finansiella (MSEK) 2024 2023 2022
Nettoomttning 3 901 4 243 3 687
Årets resultat 248 320 254
Summa aktuell skatt -57 -62 -49
ner och erttningar -531 -509 -419
Pensionskostnader, avgifts baserade
planer
-41 -33 -26
Sociala avgifter -125 -117 -95
FN:s Globala mål för hållbar utveckling
Den 25 september 2015 antog FNs generalförsamling resolutio-
nen Agenda 2030 för en hållbar utveckling. Agendan innebär att
alla medlemsländer i FN förbundit sig att arbeta för att uppnå en
socialt, miljömässigt och ekonomisk hållbar värld till år 2030.
Agendan innehåller 17 mål och 169 delmål. NOTEs verksam-
het har störst påverkan på 7 av dessa 17 mål och kopplingen till
dessa redovisas i efterljande avsnitt.
2018
Integritetspolicy för att
hantera personlig data
i enlighet med GDPR
tas fram.
2022
Undertecknande
av UN Women CEO
statement of sup-
port for the women's
empowerment
principles.
2023–2024
NOTE Components
och fabrikerna i
Windsor, Torsby,
Herrljunga och
Haddenham ISO
45001-certifieras.
Hållbarhetsrapport
16
Klimat och miljö
NOTE verkar för en långsiktig och hållbar utveckling med ambitio-
nen att producera med minsta möjliga miljöpåverkan. NOTE ska
följa eller överträffa gällande miljölagstiftning, arbeta metodiskt
med ständiga förbättringar och enligt försiktighetsprincipen
minimera generering av avfall och undvika utsläpp.
I kontakt med leverantörer och kunder förs en dialog kring
olika miljöaspekter för att uppmuntra till utveckling inom miljö-
och klimatfrågor.
Koldioxidavtryck
Som tillverkningspartner är det i produktionsprocessen som
NOTE har störst möjlighet att påverka sitt koldioxidavtryck. NOTE
tar ansvar för att minimera tillverkningens direkta och indirekta
koldioxidutsläpp. Ambitionen innefattar även frakter av köpt
material och sålt gods som står under NOTEs kontroll. Frakter
samordnas och frakttt med lägst koldioxidavtryck ska ha
företräde när detta bedöms rimligt.
Under året har en kartläggning av NOTEs totala indirekta
koldioxidavtryck gjorts inom scope 3 samt de eventuella gap
som finns gällande data. Detta är en del av förberedelsen för
att kunna rapportera i enlighet med GHG-protokollet för alla tre
områdena (Scope 1-3).
Energiförbrukning och klimatsamarbete
En stor del av NOTEs koldioxidutsläpp kommer från fabrikernas
energiförbrukning. Därför ska energi användas på ett ansvars-
fullt sätt och förnyelsebar och/eller fossilfri energi upphandlas
när det finns tillgängligt på marknaden. Under året har ener-
gikartläggningar genomförts på samtliga svenska fabriker och
energiförbättringsåtgärder har identifierats och implemente-
ringsplaner satts.
Under 2024 kom 69% av den förbrukade energin från förnybara
energikällor som till exempel sol, vind, vatten och biobränsle.
Utöver att använda så mycket förnyelsebar energi som möj-
ligt, tas lokala initiativ för att minimera respektive fabriks
koldioxidavtryck.
NOTE arbetar med att få ner sina utsläpp och minimera den
negativa påverkan på klimatet som företaget ännu inte kan und-
vika. Uppföljning av nyckeltal inom detta område finns beskrivet
i tabellen på sidan 17. Ny kunskap och information inhämtas och
delas inom koncernen för att öka den gemensamma kompeten-
sen gällande klimatpåverkande faktorer och NOTEs inverkan.
Standardiserat miljöarbete
De internationella ISO-riktlinjerna, med huvudserien ISO 14000,
utgör en stabil grund för NOTEs miljöarbete. Även om olika
länders miljölagstiftningar varierar så ska alla fabriker följa
en gemensam standard. Koncernens tillverkningsenheter och
koncernens inköpsbolag är miljöcertifierade enligt ISO 14001,
samt revideras av både interna och externa resurser. Nya
koncernbolag skall vara certifierade inom två år.
I olika forum delar koncernens bolag erfarenheter, goda
exempel och förslag till förttringar. Årliga analyser genomförs
för att identifiera miljö- och klimatrisker samt att handlingsplaner
tas fram för att hantera identifierade risker.
Även i andra delar av verksamheten tas hänsyn till miljöaspek-
ter, exempelvis vid diskussioner med kunder kring inköp av mate-
rial och produktionsupplägg. NOTE har en positiv syn på utveckling
av miljöteknik och söker nya tillverkningsmetoder och produktions-
material som är miljövänliga. Miljöriskbedömningar genomförs vid
införande av ny utrustning, teknik och logistiklösningar.
NOTEs klimatavtryck
Hållbarhetsrapport
17
Lokala initiativ
Lokala initiativ pågår för att minska energianvändningen. LED-
belysning används för att spara energi.
Bruket av selektivlödmaskiner gör att slagget från tenn i
lödprocessen minskar. Under 2024 återvanns 97% av genererat
avfall. Förbrukningsmaterial källsorteras och förttringsprojekt
drivs för att minska generering av avfall, vatten- och energiför-
brukning. Wellpapp pressas i komprimatorer för att minimera
antalet miljöpåverkande transporter. Hantering av kemikalier sker
enligt fastställda rutiner och gällande lagar.
Företagsägda fordon, som bilar och truckar, uppdateras till
helt eller delvis eldrivna när kontrakten eller livslängden har löpt
ut. Flera fabriker har laddstolpar för att underlätta laddning av
elbilar för personal och bekare. En del av dessa laddas med
elektricitet producerad av egna solceller. Anställda uppmanas
att minimera pappersanvändning, släcka lampor och stänga
av utrustning efter sig. Installerade timers hjälper till att stänga
ner maskiner och utrustning som inte används. Många möten
hålls digitalt, vilket innebär ett minskat resande och funktioner i
affärssystem minimerar användandet av papper.
Miljörevisioner av leverantörer
NOTE genomför miljörevisioner av strategiska leverantörer
och företaget för en kontinuerlig dialog med sina leverantörer
angående andra miljörelaterade frågor såsom konsoliderade
frakter, tillverkningsmetodik och kvalitetsutfall. NOTE har som
målsättning att öka andelen inköp från strategiska leverantörer
och andra avtalsleverantörer. NOTE har god insikt i dessa
leverantörers miljö- och klimatarbete och kan verka för att de
utvecklar och förttrar sig inom området.
Nyckeltal Klimat och Miljö 2024
4)
2023
5)
2022
3)
Andel förnybar energikonsumtion (%)
1)
69 64 62
Energi, förnybar (MWh) 10 223 6 621 5 667
Energi, total förbrukning (MWh) 14 742 10 284 9 118
Ton CO
2
, Scope 1 och 2 (tCO
2
e) 1 991 2 055 2 376
Ton CO
2
, Scope 3 frakter, (tCO
2
e) 1 069 1 007 1 409
Total CO
2
(tCO
2
e)
2)
3 060 3 062 3 785
Energi effektivitetsfaktor
(tCO
2
e scope 1-2/omsättning MSEK) 0,51 0,48 0,64
Vattenkonsumtion (m3) 62 232 66 364 72 852
Totalt avfall (återvunnet och icke
återvunnet) (ton) 580 612 509
Andel återvunnet avfall (%)
6)
97 77 70
ISO 14001 miljöcertifierade
NOTE-fabriker (%) 92 100 100
Kvalitetsutfall (ppm)
7)
893 1 069 542
Förklaringar för tabellen ovan
1) Andel upphandlad tillgänglig förnybar (vind, vattenkraft, sol eller biomassa) elektricitet
för 2023 och 2022. För 2024 redovisas total energi, tidigare år elektricitet.
2) Ton CO
2
enligt GHG-protokoll samt tillgängliga utsläppsfaktorer.
3) Förvärv av NOTE Herrljunga i juli 2022. Deras miljö KPI:er redovisas ej för 2022.
4) För 2024 redovisas total energi, tidigare år elektricitet.
5) Förvärven NOTE Sofia i mars 2023 samt NOTE Basildon i juli 2023 redovisas ej för 2023.
6) För 2024 inkluderas återvinning av förbränningsenergi.
7) Från och med juli 2023 har mätmetod för kvalitetsutfall (ppm) ändrats.
Hållbarhetsrapport
18
Ett globalt samarbete
NOTEs medarbetare är nyckeln till våra framgångar. Bolagets
fabriker ligger i Sverige, Finland, England, Estland, Bulgarien
och Kina. Att utveckla samarbetet dem emellan är av stor
vikt. Det sker bland annat genom ett antal funktionella forum,
exempelvis inom områdena kvalitet, inköp, hållbarhet, ekonomi
och försäljning.
Sociala förhållanden och medarbetare
NOTE strävar efter att vara en attraktiv arbetsgivare som erbjuder
sina anställda en trygg och säker arbetsmiljö. Tio av NOTEs tolv
fabriker använder ISO 45001 som riktlinje i sitt arbete. Nya
koncernbolag ska certifieras inom två år. ISO 45001 är en
omfattande, global och verifierbar standard inom arbetsmiljö,
hälsa och säkerhet, där granskning och certifiering utförs av en
utomstående part. Under året certifierades fabrikerna i Herrljunga
och Haddenham enligt ISO 45001. Under 2024 har 16 arbetsrela-
terade incidenter rapporterats samt tre arbetsskador som lett till
sammanlagt 22 dagars sjukskrivning. Korrigerande åtgärder har
vidtagits för att liknande incidenter inte ska inträffa igen.
NOTE skall vara ett företag där alla har samma möjlighet
att arbeta och utvecklas. Medarbetarnas specifika kompetens
oavsett kön, etnicitet, sexuell läggning, funktionshinder, ålder
och social bakgrund är en tillgång och driver företaget framåt.
Jämlikhetspolicyn beskriver företagets principer för jämlikhet
och mångfald, vilket uppmuntras i alla delar av verksamheten.
Företaget eftersträvar jämlikhet när det gäller såväl anställnings-
och arbetsvillkor som utvecklingsmöjligheter. Arbetsklimatet ska
präglas av respekt och tolerans. Rapporteras fall av trakasserier
eller mobbing ska koncernen genast vidta åtgärder. I bolagets
mångfaldspolicy beskrivs hur nya styrelseledamöter skall
tillttas utifrån ett mångfaldsperspektiv. I företagets styrelse
och ledning är andelen kvinnor 50% eller mer. I koncernen totalt
är andelen kvinnor 51%. NOTE är emot all form av diskriminering.
Ett verktyg för att arbeta med bland annat dessa frågor är
visselblåsarfunktionen. Via den rapporterades under året fyra
ärenden. Utredning av ärenden kunde inte styrka anmälningarna
men vissa förebyggande åtgärder har ändå vidtagits.
Medelantal medarbetare per land
202420232021 20222020
0
25
50
75
100
Kvinnor Män
%
Könsfördelning koncern
KinaEstland
Finland
England
Sverige
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
550
600
Bulgarien
NOTE som arbetsgivare
Hållbarhetsrapport
19
Arbetsrätt
NOTEs anställda har rätt till kollektiva förhandlingar samt att
bilda och ansluta sig till fackföreningar. Det finns kollektivavtal
vid flera av NOTEs fabriker. NOTE är emot all form av tvångsar-
bete och slaveri. Alla intressenters anställda oavsett bransch,
organisation eller geografi skall ingå anställning och kontrakt
av egen fri vilja. Därtill ska arbetet alltid utföras utan tvång eller
trakasserier, varken fysiska eller psykiska.
Förbättrings- och utvecklingsarbete
Det pågår ett kontinuerligt arbete med att harmonisera arbets-
tt och uppföljningsverktyg samt förtydliga riktlinjer, något som
engagerar ett stort antal medarbetare i koncernen. Uppföljning
av såväl verksamhetsrelaterade nyckeltal som pågående cen-
trala och lokala förttringsprojekt sker löpande. Medarbetarnas
engagemang, uppfinningsrikedom och strävan att hjälpa
kunderna skapar styrkan i NOTEs globala verksamhet.
Personalomsättning
Personalstyrkan har under året anpassats, både uppåt och
nedåt, för att hantera fluktuationer i efterfrågan likväl som för att
genomföra effektiviseringar. Medelantalet anställda uppgick under
2024 till 1 465. Personalomsättningen i koncernen som helhet var
11,3%, varav i de europeiska fabrikerna 7,1%. För att kunna leva
upp till målet att vara den bästa samarbetspartnern i branschen,
med ledande leveransprecision och kvalitet till en konkurrenskraf-
tig totalkostnad, krävs mycket av alla. Därför värderar NOTE att
vårda medarbetarna och den kompetens de besitter och strävar
efter att erbjuda en säker och stimulerande arbetsmiljö.
Kompetens för finansiell framgång
God utbildning för alla är det fjärde av FNs hållbara mål 2030. Ett
av delmålen är att öka antalet personer med relevant kompetens
för finansiell framgång.
På flera av NOTEs fabriker finns det sedan länge samarbeten
med externa parter inom löd- och elektronikmontörsutbildning för
att säkerställa kvalitet och kompetens inom elektronikmonteringen.
Utbildningarna innehåller vanligtvis både praktik och certifie-
ring av kvalificerade elektronikmonrer.
NOTE erbjuder möjlighet att utföra examensarbeten och
praktik för studenter från universitet och högskolor.
Framtida planerings- och utvecklingsarbete
NOTE genomr kontinuerligt en anonym medarbetarundersökning.
Det är viktigt att alla medarbetare känner att de kan leverera ett
mervärde till kunderna och att alla förstår vilken väg som leder
dit och varför. Svarsfrekvensen på undersökningen 2024 var
80% (84% 2023). Medarbetarindex är ett mått på engagemang.
Det visar bland annat balansen mellan ledarskap och lagarbete,
engagemang i affärsutveckling och om arbetsmiljön bidrar till en
lönsam, sund och framgångsrik organisation. Mer om underk-
ningens resultat finns beskrivet i tabellen på sidan 20.
Svaren bidrar till att planer med tydliga aktiviteter och tidpunk-
ter för genomförandet har satts. Resultaten används även i NOTEs
framtida planerings- och utvecklingsarbete.
För ytterligare information om medarbetarna, se den formella
årsredovisningen på sidan 58.
Hållbarhetsrapport
20
Nyckeltal Socialt ansvar och medarbetare
2024 2023 4) 2022 5)
Frisknärvaro (%) 96,6 96,2 95,6
Antal incidenter 16 28 55
Antal arbetsrelaterade skador 1) 3 1 5
Antal arbetsrelaterade dödsfall 0 0 0
Medelantal anställda 1 465 1 504 1 366
Medelantal arbetare 1 009 1 054 957
Medelantal tjänstemän 456 450 409
Medarbetarundersökning,
svarsfrekvens (%) 80 84 80
Medarbetarindex, kommunikation och
samarbete (%) 79 81 79
Medarbetarindex, närmaste chef (%) 78 80 79
Medarbetarindex, arbetstillfreds-
ställelse (%) 77 78 78
Medarbetarindex, förttringar &
målinriktning (%) 80 79 78
Hållbarhetsrapport
Könsfördelning styrelsen i NOTE AB
202420232021 20222020
0
25
50
75
100
Kvinnor Män
%
Könsfördelning koncernledning NOTE AB
202420232021 20222020
0
25
50
75
100
Kvinnor Män
%
2024 2023 4) 2022 5)
Medarbetarindex, affärsetik (%) 81 78 76
Personalindex, totalt (%) 2) 79 80 78
Personalomsättning (%) 11,3 10,2 21,8
Andel kvinnliga medarbetare (%) 51 48 51
Andel kvinnliga chefer (%) 35 31 34
Andel kvinnor i koncernledning (%) 50 50 50
Andel kvinnliga styrelsemedlemmar (%) 53 75 60
Andel strategiska inköp (%) 3) 48,5 52 51
ISO 45001 arbetsmiljöcertifierade
NOTE-fabriker (%) 83 67 60
Antal visselblåsarärenden 4 1 1
IT-säkerhetsutbildning (%) 73,3 73,5 68,9
Företagsetik utbildning (%) 6) 64,0 88,3 73,6
Förklaringar för tabellen ovan
1) Incident som leder till en dags sjukskrivning eller mer
2) Ett index mellan 70-100% anses vara ”på rätt spår”. Branschriktmärke 76% för totalindex
3) Andel strategiska inköp 2024 påverkat av marknadssituation andel kundtillhandahållna komponenter samt tidigare förvärv.
4) Förvärv av NOTE Sofia i april 2023 samt NOTE Basildon i Juli 2023. NOTE Sofia inkluderas i redovisningen from augusti och NOTE Basildon redovisas ej för 2023.
5) Förvärv av NOTE Herrljunga i juli 2022. Deras KPI:er redovisas ej för 2022.
6) Ny internutbildning gällande motverkande av nutida slaveri lanserades i Q4 2024 och fortlöper.
21
Respekt för mänskliga rättigheter
NOTE respekterar mänskliga rättigheter och agerar för att
undvika brott mot dessa. Utöver ansvaret för den egna verksam-
heten, finns även ett ansvar att respektera mänskliga rättigheter
i affärsrelationer med företagets intressenter. I NOTEs policy
för mänskliga rättigheter finns principer och förhållningsätt
beskrivna som gäller exempelvis arbetsrätt och jämlikhet.
NOTE har fortsatt arbeta med att reducera användandet av
konfliktmineraler genom att assistera kunder vid materialval så
att komponenter innehållande mineraler från konfliktområden
kan elimineras vid produktdesign och uppstartsprojekt. Vidare
har NOTE nolltolerans mot barnarbete. NOTE anställer inte barn
och samarbetar inte med företag som använder barn som en del
av sin arbetsstyrka.
Processflöde för leverantörsbedömning och godkännande
Förvaltning
Affärsområde
Organisation
Anställda
Ägare
Försäljnings
omsättning
Nettoinkomst
Kassaflöde
Soliditet
Kunder
Leverantörer
Prestanda
Kvalitetsmål
Miljömål
Försäkring
Mänskliga
ttigheter
Arbetsrätt
Barnarbete
Miljö
Affärsetik
Kvali-
tetssystem
Förvaltning
Resurser
Processkontroll
Mätetal
Analys
Riskhantering
Förbättringar
Inspektion
Revision
Miljösystem
Miljölagar
Miljörisk
Notifiering
Revision
Kemikalier
EU-direktiv
Leverantör X
Status: Godkänd
Leverantörs-
information
Generell
Finansiell
Hållbarhet
Kvalitet
Miljö
Ingen ytterligare
åtgärd
Från urval av
leverantörer
Leverantörs-
information
Ekonomi
Generell
information
Hållbarhet Kvalitet
NEJ
JA
Miljö Godkänd
NOTE som hållbar produktionspartner
Uppförandekod
NOTEs uppförandekod reglerar hur företaget förväntar sig att
medarbetare och leverantörer agerar i frågor som rör mänskliga
ttigheter, arbetsrätt, barnarbete, korruption och miljö. Arbetet
med att säkerställa efterlevnaden av NOTEs uppförandekod i
leveranrskedjan pågår kontinuerligt. NOTEs globala inköpsbo-
lag som bedriver det strategiska hållbarhetsarbetet i leverantör-
sledet fokuserar på två områden: Leverantörsengagemang via
kontinuerliga affärsmöten och uppföljning samt utvärdering av
leverantörerna. Vid revisionerna granskas leverantörens arbete
gällande bland annat trakasserier, diskriminering och barnarbete.
Leverantörernas ledningssystem revideras samt hur miljö- och
hållbarhetskrav kommuniceras i deras leverantörsled. Hos
somliga är hållbarhetsarbetet nytt och där har tydliga förbätt-
ringsmöjligheter och framsteg identifierats. Andra har kommit
längre med till exempel försäkran om mänskliga rättigheter hos
sina underleverantörer. Vid revisionerna har man inte funnit några
avvikelser när det gäller mänskliga rättigheter. En schematisk
bild över hur bedömningsprocessen ser ut finns beskrivet nedan.
Hållbarhetsrapport
22
"I vårt arbete med att bidra till ett mer hållbart samhälle tillsam-
mans med våra kunder utgör UN Global Compact och dess tio
principer en viktig grund. Jag ser fram emot vad detta samarbete
kan fortsätta att bidra med såväl idag som i framtiden."
Johannes Lind-Widestam, vd och koncernchef
Hållbarhetsrapport
Motverkande av korruption
I NOTEs antikorruptionspolicy finns principer som beskriver hur
koncernen förhåller sig gällande korruption.
Medarbetarna uppmanas att ta avstånd mot all form av
utpressning och bestickning. Samtidigt förväntas motsvarande
förhållningssätt från såväl kunder som leverantörer. NOTE
accepterar inga gåvor, vare sig till kunder eller från leveran-
rer, annat än av lägre värde. I denna policy beskrivs även hur
ansvarsfördelningen ser ut, att internkontroll bedrivs, samt att en
visselblåsarrutin finns.
NOTEs inköpspolicy föreskriver bland annat att mutor och
bestickningar är förbjudna samt att inköp ska hanteras enligt
etiska regler. NOTE har koncernövergripande och lokala attestruti-
ner ändamålsenliga för verksamheten.
Inom ramen för det interna kontrollarbetet, finns en dokumenterad
process för bedömning av risker och efterlevnad av policyer. Under
2025 är avsikten att fortsätta verka för en positiv social utveckling
där NOTE har verksamhet.
Ökad medvetenhet
Under året har en riktad utbildning kring mänskliga rättigheter
lanserats internt samt att kontinuerlig utbildning av anställda kring
nya hållbarhetsrapporteringskrav, nya mätetal samt mjukvaror
hållits. Internutbildningar kring IT-säkerhet och affärsetik har
fortsatt. Detta är en del i de systematiska åtgärder som företaget
vidtar för att öka medvetenhet kring IT- och korruptionsrisker och
stärka företagets mentala brandvägg.
NOTEs uppförandekod samt policyer för mänskliga rättigheter,
jämlikhet och antikorruption finns i sin helhet på hemsidan, www.
note-ems.com. För mer information om affärsmodell och risker,
se sidorna 10-11 och 43-45.
UN Global Compact
NOTE rapporterar sin ”Communication of Progress” till FN varje år.
Nytt från och med 2022 är att rapporteringen görs via UN Global
Compacts portal. NOTEs CoP går att ta del av via https://www.
unglobalcompact.org/
23
NOTE och EU-taxonomin
EUs taxonomi är en del av EU-kommissionens handlingsplan för
en hållbar tillväxt. Syftet är att nå Parisavtalet och klimatneutra-
litet till år 2050.
NOTE omfattas av taxonomins rapporteringskrav som gäller
för räkenskapsåret 2024. En utredning av företagets finansiella
aktiviteter har genomförts i samverkan med sakkunniga inom
området.
Kontraktstillverkning av elektronik, som NOTE utför, är ett
område som idag inte täcks av direktivet, däremot omfattas
elektroniktillverkning där NOTE är en del i produktionsledet.
Total nettoomsättning uppgår till 3 901 (4 243) MSEK.
Den totala nettoomttningen omfattas av taxonomin och är
uppdelad på fyra olika aktiviteter. Dessa aktiviteters omsättning
har sammanställts utifrån försäljningssiffror från företagets
affärssystem:
3.5 ”Tillverkning av energieffektiv utrustning och dess
nyckelkomponenter” enligt (j) närvaro- och dagsljuskontroll av
belysningssystem samt (m) energieffektiva byggnads- samt
styrsystem för bostäder och lokaler, 168 MSEK.
3.19 ”Tillverkning av komponenter för järnvägsmateriel”,
38 MSEK.
3.20 ”Tillverkning av förnybar energiteknik, 127 MSEK.
1.2 ”Tillverkning av elektrisk- och elektronisk utrustning,
3 565 MSEK.
Dessa finansiella aktiviteter kan allokeras miljömål 1 (8,52%),
miljömål 2 (7,55%) samt miljömål 4 (91,48%). 0 MSEK av dessa
aktiviteter är förenliga med taxonomin. För ytterligare information
om nettoomsättning, se sidan 50.
Total CapEx (exklusive goodwill) uppgår till 159 (391) MSEK.
För ytterligare information, se årets investeringar i not 11, 12
och 13 på sidorna 6062. CapEx som omfattas av taxonomin är
89 (189) MSEK och gäller investering i hyreskontrakt samt köp
av fastighet, vilket kan allokeras till aktivitet 7.7 "Förvärv och
ägande av byggnader" i miljömål 1. 0 MSEK av dessa är förenlig
med taxonomin. Övrig CapEx, 70 MSEK, allokeras till miljömål
1.2 Cirkulär ekonomi.
Total OpEx som NOTE rapporterar enligt Taxonomin avser ej
aktiverade kostnader:
Kostnader för renovering av byggnader
Kortsiktiga hyresavtal
Underhålls- och reparationskostnader
Denna definition inkluderar inte:
avskrivningar och nedskrivningar
råvarukostnader med mera
OpEx som omfattas av taxonomin är 21 (10) MSEK och gäller
korttids- och lågvärdesleasing enligt aktivitet 6.6 Godstransport
väg samt 6.5 Transport med personbilar i miljömål 1. För 2024
har NOTE ukat omfattningen och även inkluderat Reparation
och underhållskostnader kopplat till anläggningstillgångar. 0
MSEK av dessa är förenlig med taxonomin. NOTE har under året
inte kunnat säkerställa leverantörers taxonomiförenlighet av de
investeringar som är gjorda och som omfattas av taxonomin.
För ytterligare information se tabellerna på sidorna 78-79.
NOTEs rapportering enligt EU-taxonomin
Hållbarhetsrapport
24
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i NOTE AB (publ)
Organisationsnummer 556408-8770
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten för år
2024 på sidorna 14-23 samt 78-79 och för att den är upprättad
i enlighet med årsredovisningslagen i enlighet med den äldre
lydelsen som gällde före den 1 juli 2024.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämrt med
den inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 21 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
Auktoriserad revisor
Hållbarhetsrapport
2525
26
NOTE-aktien börsnoterades 2004. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm
Mid Cap. NOTEs aktiekurs vid årets slut var 148,00 SEK (148,50).
Aktien och ägarstrukturTE-
AKTIEN
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
Antal omsatta aktier
i 1000-tal per månad
20242023202220212020
0
40
80
120
160
200
240
280
OMX Stockholm Mid Cap PINote
lla:
Aktiekurs och omsättning över fem år
Aktieomsättning
Under 2024 omsattes 41 852 425 NOTE-aktier via Stockholms-
börsen, vilket motsvarar en omsättningshastighet om 144%.
I genomsnitt omsattes 166 742 aktier per dag.
Bemyndiganden
Vid årsstämman beslutade bolagsstämman att bemyndiga sty-
relsen att besluta om nyemission av aktier. Bemyndigandet anger
att nyemission kan ske av så många aktier som motsvarar 10%
av det totala antalet utestående aktier i bolaget. Bemyndigandet
har inte nyttjats under året.
Vid årsstämman beslutade bolagsstämman att bemyndiga
styrelsens att besluta om förvärv och överlåtelse av bolagets egna
aktier. Förvärv får ske av högst så många aktier att det egna inne-
havet vid var tid inte överstiger 10% av samtliga aktier i bolaget.
Övertelse av egna aktier får högst uppgå till 10% av det totala
antalet aktier i bolaget. Syftet med bemyndiganden avseende
förvärv och överlåtelse av egna aktier är att möjliggöra finansiering
av förvärv av verksamhet genom betalning med egna aktier och att
fortlöpande kunna anpassa Bolagets kapital- samt aktiestruktur
för att därigenom bidra till ett ökat aktieägarvärde. Bemyndigandet
avseende förvärv av egna aktier har nyttjats under året och NOTE
innehar 1,73% av det totala antalet aktier i bolaget.
Aktien och ägarstruktur
27
Aktiekapitalets utveckling de senaste fem åren
År Transaktion
Förändring av
antalet aktier
Förändring av
aktiekapital (SEK)
Totalt
antal aktier
Totalt aktie -
kapital (SEK)
Kvotvärde
(SEK)
2020 Indragning återköpta aktier -1 000 000 -500 000 27 872 600 13 936 300 0,50
2020 Fondemission - 500 000 27 872 600 14 436 300 0,52
2020 Nyemission/optionsinlösen 500 000 258 969 28 372 600 14 695 269 0,52
2021 Nyemission/optionsinlösen 211 000 109 285 28 583 600 14 804 554 0,52
2022 Nyemission/optionsinlösen 400 000 207 176 28 983 600 15 011 729 0,52
Ägarstruktur 2024-12-31 Antal aktier Andel av kapital, % Andel av röster, %
Johan Hagberg 5 506 343 19,00 19,00
Vevlen Gård AS 1 725 000 5,95 5,95
Cervantes Capital 1 450 808 5,01 5,01
Avanza Pension 1 314 611 4,54 4,54
Fredrik Hagberg (eget innehav samt Myggenäs Gård) 985 109 3,40 3,40
Fondsfinans Kapitalforvaltning 749 747 2,59 2,59
Nordnet Pensionsförsäkring 539 665 1,86 1,86
VJ Invest AS 500 093 1,73 1,73
Note AB (Publ) 500 000 1,73 1,73
Länsförsäkringar Fonder 476 659 1,64 1,64
10 största ägare, totalt 13 748 035 47,43 47,43
Övriga styrelseledamöter 12 800 0,04 0,04
Ledande befattningshavare 321 131 1,11 1,11
Övriga aktieägare 14 901 634 48,58 48,58
Totalt antal aktier 28 983 600 100,00 100,00
Ägarstruktur
Antalet aktieägare vid årets utgång uppgick till 16 505 (19 321). Största aktieägare framgår av tabell nedan.
Aktien och ägarstruktur
Optioner
Vid årsskiftet 2024-2025 fanns ett utestående optionsprogram
om 400 000 teckningsoptioner riktat till ledande befattningsha-
vare och andra nyckelpersoner i bolaget och koncernen. Teck-
ningsoptionerna har en löptid om drygt tre år, fram till maj 2027.
Optionerna överläts på marknadsmässiga villkor. Lösenkursen
uppgår till 174,60 kronor. Varje option ger innehavaren rätt att
teckna en aktie i NOTE. Vid fullt nyttjande av teckningsoptionerna
kan upp till 400 000 aktier, motsvarande cirka en procent av det
totala antalet utestående aktier och röster, komma att emitteras.
Utdelningspolicy
Styrelsen kommer årligen att bedöma vilken nivå på aktieutdel-
ning som den anser vara optimal för året. Denna kan distribueras
till ägarna i form av utdelning och/eller återköp av aktier.
Framtida vinstutdelning ska framförallt anpassas efter NOTEs
investeringsbehov och finansiella ställning.
Utdelning
Mot bakgrund av NOTEs lönsamhetsutveckling och starka kas-
saflöde föreslår styrelsen en utdelning till aktieägarna om 7,00
(-) SEK/aktie motsvarande 199,4 (-) MSEK för verksamhetsåret
2024.
28
Bolagsstyrningsrapport
Aktieägare
Vid utgången av 2024 hade NOTE en aktieägare, Johan Hagberg,
som representerade mer än 10% av aktierna i bolaget. Johan
Hagberg representerade 19,0%.
För ytterligare information om aktien och aktieägarna, se
Aktien och ägarstruktur på sidan 26–27.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ, där
utövar aktieägarna sin rösträtt. Samtliga aktieägare som är
registrerade i aktieboken per avstämningsdagen och som anmält
sitt deltagande korrekt har rätt att delta i stämman och rösta för
det totala innehavet av aktier, personligen eller genom ombud.
Varje aktie motsvarar en röst. Enskilda aktieägare som önskar
få ett ärende behandlat på bolagsstämman kan begära detta
hos NOTEs styrelse via en adress som publiceras på bolagets
hemsida i god tid före stämman. Beslut som fattas på bolags-
stämman offentliggörs efter stämman i ett pressmeddelande och
protokollet från stämman publiceras på hemsidan.
NOTEs bolagsstämma ska hållas i Stockholm. Årsstämman
ska hållas inom sex månader efter räkenskapsårets utgång.
Vid årsstämman pvas frågor avseende bland annat utdelning
till aktieägarna, fastställande av resultat- och balansräkning,
ansvarsfrihet för styrelseledamöter och vd, val av styrelseleda-
möter, styrelseordförande och revisorer samt fastställande av
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare och arvode
till styrelse och revisorer.
Extra bolagsstämma 2024
Den 29 januari 2024 höll NOTE en extra bolagsstämma på
Inledning
De regelverk som tillämpas för styrning och kontroll av NOTE är
i huvudsak den svenska aktiebolagslagen, gällande regler för
aktiemarknadsbolag, Svensk kod för bolagsstyrning (Koden),
International Financial Reporting Standards (IFRS) samt interna
riktlinjer. NOTE är noterat på Nasdaq Stockholm och berörs
därför även av Regelverket för emittenter.
Avvikelser från Koden
I Kodens regel 1.3 anges att vid bolagsstämma ska styrelsens
ordrande och så många av de övriga styrelseledamöterna
närvara att styrelsen är beslutför. Vid NOTEs extra bolagsstämma
i januari 2024 deltog styrelseledamöterna Johan Hagberg och
Egil Dahl. NOTEs styrelseordförande Anna Belfrage deltog inte
och styrelsen var inte heller beslutsför sett till antalet närvarande
styrelseledamöter. Detta utr således en avvikelse från nämnda
regel i Koden. Då de ärenden som behandlades på den extra
bolagsstämman avsåg att välja in en ytterligare styrelseledamot till
NOTEs styrelse och denna nya styrelseledamot samt ytterligare en
styrelseledamot närvarade vid bolagsstämman bedömdes det vara
motiverat att på denna punkt avvika från Koden.
Bolagsordning
Bolagsordningen fastställs av bolagsstämman och innehåller ett
antal obligatoriska uppgifter av mer grundläggande natur i enlig-
het med gällande lagstiftning. Bland annat framgår att styrelsen
skall bestå av lägst tre och högst tio ordinarie ledamöter. Beslut
om ändring av bolagsordningen fattas på ordinarie eller extra
bolagsstämma.
Koncernledning
Vd
Styrelse
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Aktieägare
genom bolagsstämma
ValberedningRevisorer
Dotterbolag
Övergripande styrningsstruktur för NOTE
Intern
kontrollmiljö
Bolagsstyrningsrapport
29
Sveavägen 63 i Stockholm. På stämman deltog aktieägare som
tillsammans representerade 35,02% av kapitalet och rösterna. I
enlighet med valberedningens förslag beslutade stämman att välja
in Egil Dahl som styrelseledamot intill tiden för nästa årsstämma.
Årsstämma 2024
Den 18 april 2024 hölls NOTEs årsstämma på Sveavägen 63
i Stockholm. På stämman deltog aktieägare som tillsammans
representerade 43,84% av kapitalet och rösterna. Stämman
beslutade bland annat att omvälja Anna Belfrage, Egil Dahl,
Johan Hagberg, Bahare Mackinovski och Charlotte Stjerngren till
styrelseledamöter intill tiden för nästa årsstämma. Anna Belfrage
valdes till styrelseordförande. Stämman beslutade även att
fastställa styrelsens arvoden enligt valberedningens förslag.
I enlighet med styrelsens förslag beslutade stämman bland
annat att ingen utdelning till aktieägarna utgår för verksamhets-
året 2023. Stämman beslutade även att bemyndiga styrelsen
att besluta om förvärv och överlåtelse av egna aktier samt
nyemission av aktier. Dessa bemyndiganden gäller fram till nästa
årsstämma.
Valberedning
Det är bolagsstämman som beslutar hur valberedningen ska
utses. Valberedningen har utfört sitt arbete inför årsstämman
2025 enligt tidigare fastställd instruktion.
Valberedningens uppgift är att bereda och lämna förslag till
bolagsstämman avseende:
Val av ordförande på stämman.
Val av styrelseordförande och ledamöter.
Styrelsearvode till ordförande och övriga ledamöter samt
ersättning för utskottsarbete.
Val av och arvodering till extern revisor.
Beslut om principer för valberedningens sammansättning
inför kommande årsstämma.
Som ett led i arbetet har valberedningen inför årsstämman 2025
tagit del av den årliga utvärderingen av styrelsens arbete under
Valberedningens ledamöter inför årsstämman 2024
Ledamot
Andel av
kapital/röster
2024-12-31, %
Oberoende i förhållande
till bolaget och
bolagsledningen
Oberoende i förhållande
till bolagets srrre
aktieägare
Johan Hagberg, eget innehav 19,00 Ja Nej
Mattias Andersson, Vevlen Gård 5,95 Ja Ja
David Zaudy, Cervantes Capital 5,01 Ja Ja
Fredrik Hagberg, eget innehav samt Myggenäs Gård 3,40 Ja Ja
året. Ett förslag till nya ledamöter har arbetats fram, i vilket även
NOTEs mångfaldspolicy beaktats.
I kallelsen till årsstämman presenteras valberedningens
förslag på styrelsemedlemmar, styrelsearvoden och val av
revisorer. En redogörelse för valberedningens arbete lämnas vid
årsstämman 2025.
Ingen särskild ersättning har utgått till valberedningens
ledamöter.
Mångfaldspolicy
NOTEs mångfaldspolicy fastställs av styrelsen. Styrelse-
ordföranden ansvarar för att kommunicera policyn till valbered-
ningen, som tillämpar den inr tillsättning av styrelseledamöter.
Det övergripande målet är att hitta ledamöter med rätt kompe-
tens och erfarenhet för att styra NOTEs strategiska arbete på
ett ansvarsfullt och framgångsrikt sätt. Därtill beaktas mångfald
avseende ålder, kön, geografiskt ursprung, utbildning och
yrkesmässig bakgrund.
Ingen styrelseledamot ska diskrimineras på grund av etnisk
bakgrund, religion, fysiskt eller psykiskt funktionshinder, ålder,
kön, sexuell läggning eller av något annat skäl.
Styrelse
Styrelsens uppdrag är att för ägarnas räkning förvalta bolagets
angelägenheter. Styrelsen bedömer fortlöpande koncernens
ekonomiska situation samt fastställer budget och årsbokslut.
Diskussioner kring hur NOTE kan utveckla sitt hållbarhetsarbete
förs kontinuerligt.
Vidare ansvarar styrelsen för utveckling och uppföljning av
bolagets strategier genom planer och mål, beslut om förvärv och
avyttringar av verksamheter, större investeringar, tillsättningar
av och erttningar till vd och ledande befattningshavare samt
löpande uppföljning av verksamheten.
Styrelsen fastställer årligen bland annat attestinstruktion,
finanspolicy, uppförandekod, instruktion för den ekonomiska
rapporteringen och en arbetsordning för styrelsen som
tillsammans med vd-instruktionen exempelvis reglerar
arbetsfördelningen mellan styrelse och vd. Styrelseordföranden
Bolagsstyrningsrapport
30
leder styrelsens arbete och ser till att det sköts i enlighet med
svensk aktiebolagslag, gällande regler för aktiemarknadsbolag,
inklusive Koden, samt andra lagar och förordningar. Dessutom
ansvarar ordföranden för den löpande kontakten med koncern-
ledningen samt för att följa upp att styrelsens beslut verkställs
på lämpligt sätt.
Därtill ansvarar ordranden för den årliga utvärderingen av
styrelsens arbete, vilken utförs genom en enkät som ställs till
samtliga ledamöter. Resultatet sammanställs och diskuteras
av styrelsen. Styrelseordföranden ansvarar även för att ge
valberedningen tillgång till utvärderingen.
Styrelsen består av fem bolags stämmo valda ledamöter. Därtill
t arbets tagar representanter.
Styrelsen har en allsidig samman sättning av branschkunskap
och kompetens från styrelsearbete och ledning av börsnoterade
företag samt finansiering, redovisning, strukturförändringar samt
försäljning och strategiskt inköp.
För ytterligare information om styrelsen se sidorna 36-37.
Styrelsens arbete 2024
Vid varje ordinarie styrelsemöte sker en genomgång av verk-
samheten, koncernens resultat och finansiella ställning samt
utsikter för resten av året. Styrelsen tar därtill ställning i frågor
av övergripande karaktär såsom bolagets strategi, försäljning
och marknadsföring, finansiering, budget och långsiktiga
verksamhetsplanering.
Styrelsen verkar för att NOTE ska vara en arbetsgivare där
alla medarbetare ges lika möjligheter att arbeta och utvecklas.
Vidare ska medarbetarnas specifika kompetenser värdettas
oavsett kön, etnicitet, sexuell läggning, funktionshinder, ålder
och social bakgrund. Styrelsen uppmuntrar till att integrera håll-
barhet, jämställdhet och mångfald i alla delar av verksamheten.
Styrelsen har haft tio stycken protokollförda styrelsemöten
under året. Tjänstemän i bolaget har deltagit i styrelsens möten
som föredragande. Bolagets revisor har deltagit vid ett styrelsemöte
under året. Bolagets finansdirektör har fungerat som sekreterare.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets ledamöter utses vid det konstituerande styrel-
semötet för ett år i taget. Huvuduppgiften för revisionsutskottet är
att förbereda ärenden för styrelsens beslut. Revisionsutskottet har
inte självständigt någon beslutanderätt. Rapportering till styrelsen
av frågor som behandlats vid revisionsutskottets möten sker
antingen skriftligen eller muntligen vid efterföljande styrelsemöte.
Revisionsutskottet har under året bestått av Anna Belfrage
och Charlotte Stjerngren.
Revisionsutskottets uppgifter är att:
Arbeta med kvalitetssäkring av den finansiella rapporteringen.
Övervaka anpassningen till de nya hållbarhetsregleringarna
(CSRD) samt kvalitetssäkra hållbarhetsrapporteringen.
Diskutera revision och synen på bolagets risker med revisorn.
Följa upp de externa revisorernas granskningar samt
utvärdera deras arbete.
Fastställa riktlinjer för tjänster utöver revision som bolaget får
upphandla från revisorn.
Biträda valberedningen vid framtagandet av förslag till revisor
och arvodering.
Säkerställa att bolaget har system för intern kontroll.
Revisionsutskottet har ett nära och regelbundet samarbete med
koncernens centrala ekonomifunktion gällande intern och extern
rapportering av finansiell information.
Vidare finns ett utvecklat samarbete i frågor som intern
kontroll, val och utvärdering av redovisningsprinciper och -model-
ler. Under verksamhetsåret 2024 har revisionsutskottet följt upp
efterlevnaden av antagna riktlinjer.
Utskottet har haft tre möten, där bolagets revisorer deltagit.
På dessa möten har redovisningsfgor, intern kontroll och CSRD
diskuterats. Revisorernas skriftliga rapporter har efter genom-
gång och kommentarer från bolaget tillställts hela styrelsen.
Närvarostatisik
Styrelseledamot Befattning Styrelse möten Ersättningsutskott Revisions utskott
Anna Belfrage Ordförande 10/10 3/3 3/3
Egil Dahl Ledamot, invald januari 2024 9/9
Johan Hagberg Ledamot 10/10 3/3
Bahare Mackinovski Ledamot 9/10 3/3
Charlotte Stjerngren Ledamot 10/10 3/3
Jörgen Blomberg
Arbetstagarrepresentant, ledamot,
avgick december 2024
9/9
Malcolm Hardie
Arbetstagarrepresentant, ledamot,
invald augusti 2024
3/3
Christoffer Skogh
Arbetstagarrepresentant, ledamot,
avgick augusti 2024
3/7
Bolagsstyrningsrapport
3131
Följande huvudfgor har hanterats:
Uppföljning av revisorns rapportering av bokslut och löpande
granskningar.
Utvärdering av revisorns insatser under året.
Uppföljning av internkontrollfunktionens granskning under
året. Fokusområden har varit värdering av lager, kundford-
ringar och goodwill samt revisionen av utländska dotterbolag.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets ledamöter utses vid det konstituerande
styrelsemötet för ett år i taget. Under 2024 utgjordes
ersättningsutskottet av Anna Belfrage, Johan Hagberg och
Bahare Mackinovski.
Ersättningsutskottets uppgifter är att:
Bereda beslut i frågor om erttningsprinciper, ersättningar
och andra anställningsvillkor för koncernledningen.
Följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för
koncernledningen, dotterbolagscheferna och andra
nyckelpersoner.
Följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för
ersättningar till ledande befattningshavare som årsstämman
fattar beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och
-nivåer i bolaget.
Under verksamhetsåret har ersättningsutskottet diskuterat
ersättningsfrågor och följt upp efterlevnaden av antagna riktlinjer.
Följande huvudfgor har hanterats:
Utvärdering och godkännande av ersättningsmodell för
koncernledningen.
Fastställande av det lön sam hets baserade, rörliga
ersättningsprogram r koncernledningen, dotter bolags chefer
och andra nyckelpersoner, som löpte under 2024.
Ersättningsutskottet har efter utvärderingar konstaterat att:
NOTE följer de riktlinjer för ersättningar till ledande
befattningshavare som årsstämman 2024 fattade beslut om.
Gällande erttningsmodell och -nivåer är rimliga mot
bakgrund av bolagets verksamhet.
Erttningen enligt det lönsamhetsbaserade, rörliga
ersättnings program som löpte under 2024 för koncern-
ledningen, dotterbolagscheferna och andra nyckelpersoner
uppgick till 4,0 MSEK exklusive sociala avgifter.
Riktlinjer för ersättning och andra förmåner till
ledande befattningshavare
För information om dessa riktlinjer, se den formella årsredo-
visningen på sidorna 41–42. För information om ersättning och
andra förmåner, se not 7, Anställda, personalkostnader och
ledande befattningshavares erttningar, på sidan 58.
Revisorer
Årsstämman utser revisorerna. Revisorerna granskar bolagets
årsredovisning, koncernredovisning och räkenskaper samt
styrelsens och vd:s förvaltning. Huvudansvarig revisor lämnar
också en revisionsberättelse till årsstämman.
Vid årsstämman 2024 valdes Öhrlings Pricewaterhouse-
Coopers AB till revisionsbyrå med Andreas Skogh som huvud-
ansvarig revisor fram till årsstämman 2025.
Koncernens operativa styrning
Verkställande direktör
NOTEs vd leder den löpande operativa verksamheten. Ansvaret
innefattar bland annat ekonomifrågor, hållbarhetsfrågor, uppfölj-
ning av koncernens strategier och affärsmässiga utveckling samt
att säkerställa att styrelsen får den information som krävs för att
kunna fatta väl underbyggda beslut.
Vd rapporterar till styrelsen och informerar om hur verksamhe-
ten utvecklas utifrån de beslut som fattats. En skriftlig instruk-
tion definierar ansvarsrdelningen mellan styrelse och vd.
För ytterligare information om Vd se sidan 34.
Koncernledning
Koncernledningen i NOTE har det löpande ansvaret för olika delar
av verksamheten. Ansvaret innefattar utformning och genomför-
ande av koncernens övergripande strategier.
Koncernledningen har under verksamhetsåret haft regel-
bundna möten för att gå igenom resultat, läget i verksamheten,
hållbarhetsfrågor samt strategiska och operativa frågor.
För ytterligare information om koncernledning se sidorna
34-35.
Styrning av dotterbolagen
Dotterbolagens verksamheter följs upp månatligen utifrån en rad
operativa och finansiella mål och nyckeltal.
Styrning av hållbarhetsfrågor
NOTE ska följa tillämpliga lagar och föreskrifter, respektera
mänskliga rättigheter och agera på ett ansvarsfullt sätt. NOTEs
verksamhet bedrivs med hög integritet och med en tydlig ambi-
tion att vara ett ansvarsfullt agerande företag, etiskt och lagligt,
i alla aspekter av dess värdekedja.
NOTEs bolagsstyrningsstruktur säkerställer ett systematiskt
förhållningssätt till hållbarhet och företagets ansvar inom klimat
och miljö, mänskliga rättigheter, arbetsrätt och affärsetik.
Ledningsstrategin är skapad utifrån UN Global Compacts tio
ledande principer och avspeglas i bolagets styrande dokument
som policys, mål samt uppföljning av nyckeltal.
Styrelsen har det yttersta ansvaret för NOTEs hållbarhetsarbete.
Bolagets årliga hållbarhetsrapport diskuteras och godkänns av
styrelsen. Koncernledningen bär ansvaret för bolagets strategi
och utveckling av det dagliga arbetet. Vd leder den operativa
Bolagsstyrningsrapport
32
verksamheten. Ansvaret innefattar bland annat ekonomifrågor,
hållbarhetsfrågor, uppföljning av koncernens strategier och
affärsmässiga utveckling samt att säkerställa att styrelsen får den
information som krävs för att kunna fatta väl underbyggda beslut.
Koncernledningen reviderar riktlinjer, policys och sätter mål.
De ansvarar för efterlevnad av lagar och NOTEs uppförandekod
samt genomförandet av initiativ som säkerställer att mål uppnås.
Koncernledningen gör vid behov riskbedömningar, diskuterar etiska
frågor samt utför relevanta åtgärder och granskningar.
De enskilda fabrikerna ledda av dess verkställande direktörer
ansvarar för att implementera och följa gällande lagar, policys
och andra regelverk i sitt dagliga arbete. De rapporterar regel-
bundet nyckeltal och måluppfyllnad inom hållbarhet.
NOTE satte hållbarhetsmål i samband med kapitalmarknads-
dagen 2021 som man fortfarande arbetar mot.
Intern kontroll och riskhantering
Kontrollmiljö
Roll- och ansvarsfördelning mellan styrelse och vd fastställs
årligen, på det konstituerande styrelsemötet, via arbetsord-
ning för styrelse och vd samt instruktion för den ekonomiska
rapporteringen.
Det löpande arbetet med att upprätthålla en effektiv intern
kontroll är delegerat till, och sköts främst av, vd och koncernens
centrala ekonomifunktion. Ett nära samarbete sker också med
bolagets revisor.
De grundläggande riktlinjerna för intern kontroll hanteras via
policyer, instruktioner och liknande styrdokument. Innehållet i
dessa dokument uppdateras och utvärderas vid behov. Styrelsen
ansvarar för övergripande styrdokument, övriga dokument ansva-
rar koncernens centrala ekonomifunktion för. NOTE har också
utvecklat ett internt rapportpaket för finansiell information, vilket
följs upp månatligen inom koncernen.
Riskbedömning
NOTE är genom sin verksamhet exponerad för ett antal operativa
och finansiella risker. NOTEs finanspolicy anger inom vilka ramar
de finansiella riskerna ska hanteras. Finanspolicyn uppdateras
årligen och fastställs av styrelsen.
Vidare finns en process för att fastställa hanteringen av
de största riskerna i verksamheten. Riskerna bedöms utifrån
en matris av sannolikhet och grad av ekonomisk påverkan.
Befintliga kontrollåtgärder avseende de srsta riskerna i denna
matris har dokumenterats och ytterligare kontroller införs vid
behov. Uppdatering av riktlinjer och ramar avseende riskbedöm-
ningar sker löpande.
För ytterligare information om risker, se förvaltningsberät-
telsen på sidorna 43-45 samt not 24, Finansiella risker och
finanspolicy, på sidorna 6566.
Uppföljning av kontrollverksamheten
Uppföljningen av NOTEs enheter utvecklas fortlöpande. Enheternas
finansiella och operationella utveckling följs regelbundet i olika
forum. Områden som behandlas är finansiella nyckeltal och
uppföljning av målsatta aktiviteter avseende kvalitet, kostnad,
leverans, hållbarhet och tillväxt.
Behovet av en funktion för internrevision utvärderas årligen.
Med hänvisning till koncernens storlek och omfattning bedömer
styrelsen att NOTE inte behöver en separat internrevisionsfunk-
tion. Den praktiska hanteringen av intern kontroll sköts av NOTEs
centrala ekonomifunktion.
Bolagsstyrningsrapport
33
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
för år 2024 på sidorna 28-32 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär
att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämrt med den
Till bolagsstämman i NOTE AB (publ)
Organisationsnummer 556408-8770
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6 årsredo-
visningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är
förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt
är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Stockholm den 21 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
Auktoriserad revisor
Bolagsstyrningsrapport
34
Koncernledning
Koncernledning
*Per 2025-02-28, inkluderar eventuellt innehav av närstående fysiska eller juridiska personer och redovisas enligt marknadsmissbruksförordningen.
CECILIA ÖRN-LINDBERG
JOHANNES LIND-WIDESTAM
FRIDA FRYKSTRAND
Chief Financial Officer
2013
1985
Civilekonom.
Inga.
Tidigare koncernredovisningschef och
Treasurer hos NOTE. Erfarenhet inom
revision och redovisning, från Grant
Thornton.
981 aktier.
36 700 optioner.
Chief Executive Officer & President
2018
1972
Civilekonom.
Styrelseledamot i Certego AB och sty-
relseordförande i MTEK Industry AB.
Erfarenhet från olika ledande
befattningar, bland annat tidigare
vd för Kitron Sverige AB och för Elos
Medtech AB samt flera ledande
befattningar inom Assa Abloy
Skandinavien.
320 150 aktier.
211 250 optioner.
Befattning
Anställd år
Född
Utbildning
Andra väsentliga uppdrag
Arbetslivserfarenhet
Aktieinnehav i NOTE*
Teckningsoptioner i NOTE
Chief Procurement Officer
2022
1980
Civilingenjör.
Inga.
Erfarenhet som inköpschef på Saab
inom elektronik och mekanik samt
erfarenhet inom strategiskt inköp på
Ericsson och Scania.
0 aktier.
18 300 optioner.
35
Koncernledning
GUNNAR WAHLBERG NEIL OWEN
Vice President Rest-of-World
2025
1970
Civilekonom.
Inga.
Mångårig erfarenhet inom inter-
nationell försäljning, marknads-
föring och företagsledning. Från
multinationella Unilever till svenska
start-ups och mindre företag, inom
flertal olika branscher.
0 aktier.
0 optioner.
Vice President UK
2018
1966
Master of Business Administration.
Inga.
Mångårig erfarenhet inom produk-
tion, kvalitet och teknik inom PCB
och EMS-industrin senast i rollen
som VD och ägare för NOTE Windsor.
0 aktier.
25 000 optioner.
36
Styrelse
Ordförande
2019
1962
Civilekonom.
Diverse styrelseuppdrag samt
finansiell konsult.
Styrelseordrande i CINT AB och
Silex Microsystems samt ledamot i
Ellevio AB, Mycronic AB, Elopak AS
och Deep Ocean Group AS.
Bred erfarenhet inom ekonomi och
industriell verksamhet. Har bland
annat varit CFO på ABS Group,
Beijer Electronics Group och Södra
Skogsägarna.
0 aktier.
* Per 2025-02-28, inkluderar eventuellt innehav av närstående fysiska eller juridiska personer och redovisas enligt marknadsmissbruksförordningen.
Styrelse
ANNA BELFRAGE
Befattning
Invald år
Född
Utbildning
Huvudsaklig sysselsättning
Andra styrelseuppdrag
Arbetslivserfarenhet
Aktieinnehav i NOTE*
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen
Oberoende i förhållande till
större aktieägare
Ja.
Ja.
Ledamot
2024
1968
BI Norwegian Business School
- ekonom.
Vd Vevlen Gård AS - Investerings-
bolag.
Ledamot Bouvet AS.
Medgrundare av Platekompaniet AS
- en före detta rikstäckande kedja
inom hemunderhållning. Privat
investerare sedan 2008.
1 725 000 aktier.
EGIL DAHL
Ja.
Ja.
Ledamot
2017
1971
Nationalekonom och matematiker.
Vd på Brus och Signal aktiebolag.
Inga.
Tidigare matematiklärare,
entreprenör inom nöjesindustrin
samt kulturproducent inom ABF
Stockholm.
5 506 343 aktier.
Ja.
Nej.
JOHAN HAGBERG
37
Styrelse
Ledamot
2019
1976
Civilekonom DHS och jur.kand.
Delägare och rådgivare
inom investerarrelationer
på Cord Communications.
Ledamot i MSAB.
Över tio års erfarenhet som finans-
analytiker på investmentbanken
Carnegie (IT, telekom, småbolag)
samt bred erfarenhet som ekonomi-
journalist (DN, DI, Veckans Affärer,
EFN). Sedan 2018 IR-rådgivare.
10 000 aktier.
CHARLOTTE STJERNGREN
Ja.
Ja.
Arbetstagarrepresentant Unionen,
ledamot
2024
1967
Civilingenjör Elektroteknik, KTH.
Production Quality Engineer på
NOTE Torsby.
Inga.
Kretskortskonstruktör på Ericsson
Components i Kista, Field
Application Engineer, Program
Manager samt Design Center
Manager på Texas Instruments i
Kista.
0 aktier.
Ja.
Ja.
MALCOLM HARDIE
Ledamot
2015
1981
Civilekonom.
Vice President Global Key Account
Management på Knorr Bremse
GmbH.
Inga.
Tjugo år inom inköp och supply
chain i fordons industrin. Bred
erfarenhet från olika globala
inköps chefsroller på Volvo Cars och
Volvo Trucks, närmast som ansvarigr
globalt elektronikinköp och försälj-
ning på Knorr Bremse GmbH.
2 800 aktier.
BAHARE MACKINOVSKI
Ja.
Ja.
3838
Formell Årsredovisning
INNEHÅLL
Förvaltningsberättelse 39
Fem år i sammandrag 47
Finansiella rapporter för koncernen 50
Noter till koncernens finansiella rapporter 54
Finansiella rapporter för moderbolaget 69
Noter till moderbolagets finansiella rapporter 73
Taxonomitabeller 78
Revisionsberättelse 81
39
Styrelsen och den verkställande direktören för NOTE AB, organisations-
nummer 556408-8770, får härmed avge årsredovisning och koncern-
redovisning för räkenskapsåret 2024.
Förvaltningsberättelse
Fortsatt tillväxt och effektiviseringar på kostnadssidan har lagt
grunden för den starka lönsamhetsutveckling NOTE sett en tid.
NOTE har en väl fungerande affärsmodell där långsiktiga kundre-
lationer är grunden och NOTE tvekar inte att forttta investera
i moderna fabriker för att öka tillväxt, automatiseringsgrad och
effektivitet. Detta gynnar såväl NOTE som NOTEs kunder.
För året uppnåddes en underliggande rörelsemarginal om 9,3%.
NOTEs ambitioner för rörelsemarginalen är högre än så.
NOTEs goda lönsamhet är en starkt bidragande faktor till
de starka kassaflöden som levererades under året, men även
en positiv effekt av att alla fabriker jobbat hårt med att minska
överlager och effektivisera rörelsekapitalbindningen. För helåret
levererade NOTE positiva operativa kassaflöden (efter investe-
ringar) uppgående till totalt 539 MSEK. Den finansiella situatio-
nen för NOTE är fortsatt mycket god.
För att möta den tillväxt NOTE ser framåt gjordes avsevärda
investeringar i fabriker under 2024. I början av året förvärvades
fastigheten där NOTE Herrljunga bedriver sin verksamhet. Genom
förvärvet möjliggör NOTE fortsatt expansion av verksamheten.
I Torsby pågår projekt för att möta en stark framtida tillväxt
då produktionsytan nära dubbleras i fabriken. I slutet av 2025
beräknas den stå klar.
Även verksamheten iLund expanderar. Under 2026 flyttar
verksamheten till nya större lokaler bättre anpassade för NOTEs
verksamhet och den prognostiserade tillväxten.
FÖRSÄLJNING OCH RESULTAT 2024
Koncernen
Försäljning
NOTE är en konkurrenskraftig elektroniktillverkare och en stabil
affärspartner till svenska och internationella kunder med behov
av avancerad elektroniktillverkning. Affärsmodellen bygger på
långsiktiga kundrelationer och partnerskap. NOTEs försäljning
sker till ett stort antal kunder, som är verksamma inom seg-
menten Industrial, Communication, Medtech och Greentech.
Kunderna utgörs både av globala företag, som verkar på
världsmarknaden, och lokala företag som har sin huvudsakliga
försäljning i Europa. Vanligtvis lägger kunderna ut hela elektronik-
tillverkningen till en eller flera produktionspartner. En tydlig trend,
inte minst bland nya innovativa bolag, är också att kunderna i allt
högre grad efterfrågar tillverkning av kompletta produkter (box
build). Ungefär hälften av NOTEs försäljning utgörs av box build.
Försäljningen under året uppgick till 3 901 (4 243) MSEK.
Rensat för tillkommande försäljning genom förvärv under 2023
ALLMÄNT OM VERKSAMHETEN
NOTE är en av norra Europas ledande partner för elektroniktill-
verkning. Marknadspositionen är särskilt stark inom marknads-
segmentet high mix, det vill säga för produkter som kräver hög
teknisk kompetens och flexibilitet. NOTE tillverkar kretskort
(PCBA), delmontage och kompletta produkter (box build).
Kunderbjudandet täcker hela produktlivscykeln, från design
till eftermarknad. Koncernen består av moderbolaget NOTE AB
(publ) samt helägda dotterbolag i Sverige, Finland, England,
Estland, Bulgarien och Kina.
VERKSAMHETEN 2024
NOTE är ett av det snabbast växande bolagen i EMS-branschen
och en stabil leverantör av elektronikproduktion till kunder med
högt ställda krav. EMS-branschen i Europa förväntas växa med
i genomsnitt 7% om året fram till 2030. Den svaga marknaden
under 2024, i kombination med att den starka branschtillväxten
2022 och 2023 delvis föranleddes av tidigarelagda leveranser
som ursprungligen var planerade för 2024, innebär att branschen
förväntas ha backat under helåret 2024. Många kunder har
genomfört lageranpassningar under året och med marknads-
utmaningarna har denna process dragit ut mer på tiden än vad
kunderna haft i sina prognoser. Sena neddragningar av
kundvolymer har inte bara påverkat tillxten i branschen utan
även utmanat lönsamheten då fabrikerna varit bemannade
utifrån en högre volym och det naturligen tar tid att anpassa
resurserna till en ny lägre nivå.
Tillväxten i Sverige, som är NOTEs största marknad, blev
negativ för helåret 2024. Den svenska marknaden har framförallt
påverkats av ett fåtal kunder inom Greentech-segmentet som
tidigare visat stark tillxt men haft stora utmaningar med volymer
i den svagare marknaden. Greentech är samtidigt ett segment
som har stor potential när marknaden vänder givet den omställ-
ning som pågår till ett mer hållbart samhälle. Försvar är ett annat
område som visar stark tillväxt. Även här ser NOTE att de senaste
årens utveckling kommer innebära fortsatt tillxt framåt. För den
svenska marknaden som helhet ses tillxt för kommande år.
Den engelska marknaden har haft utmaningar, framförallt under
årets sista del, något som förväntas fortsätta in under början
av 2025. Den kinesiska verksamheten som har haft utmaningar
under srre delen av 2024 ser ut att nå en gradvis normalise-
ring av försäljningsvolymerna under 2025. Även den estniska
verksamheten har haft stora utmaningar under året, men här
förväntas en successiv återgång till tillxt under 2025.
40
samt från förändrade valutakurser, uppgick den organiska
tillxten till -10%.
Utvecklingen under året präglades av försiktighet och den
lageranpassning i kundledet som noterades under slutet av 2023
fortsatte in i 2024. Nedgången i orderstocken om 2% indikerar
en fortsatt försiktighet inför det kommande kvartalet. Efter den
orderlagda perioden indikerar kunderna en ökande aktivitet.
De 15 omsättningsmässigt största kunderna utgjorde 44%
(48%) av försäljningen under perioden. Ingen enskild kund (koncern)
utgjorde mer än cirka 6% (5%) av den totala försäljningen.
Resultat
I syfte att ytterligare stärka konkurrenskraften och skapa förut-
ttningar för lönsam tillxt drivs sedan flera år ett metodiskt
förbättringsarbete på samtliga fabriker. Arbetet sker både lokalt
på respektive fabrik och genom ett flertal koncernövergripande
projekt. Utöver initiativ för att bredda och utveckla kunderbju-
dandet ligger fokus på åtgärder som förttrar leveransprecision
och kvalitetsutfall, samt på effektiviseringar inom kostnads- och
relsekapitalområdet. Ett tydligt resultat av förbättringsarbetet
är exempelvis bolagets över tiden positiva trend av försäljning
per medarbetare.
Bruttoresultatet uppgick till 519 (514) MSEK med en
bruttomarginal om 13,3% (12,1%). Justerat för föregående års
avsättningar för befarade kundförluster om 27 MSEK så uppgick
det justerade bruttoresultatet till 519 (541) MSEK. Den justerade
bruttomarginalen uppgick till 13,3% (12,7%). Periodens omkost-
nader för försäljning och administration ökade med 10% till 155
(141) MSEK, väsentligen som följd av tillkommande kostnader
i NOTE Basildon samt NOTE Sofia som förvärvades under april
respektive juli ifjol. Som andel av försäljningen utgjorde omkost-
naderna 4,0% (3,3%).
Övriga rörelseintäkter/-kostnader uppgick till -12 (57) MSEK. I
posten som vanligen utgörs av omvärderingar av rörelsetillgångar
och -skulder i utländska valutor, ingick för året även avsättningar
för omstruktureringskostnader om 7 MSEK och för föregående år
en återring av tilläggsköpeskilling för förvärv om 39 MSEK.
Rörelseresultatet under perioden uppgick till 352 (430)
MSEK med en rörelsemarginal om 9,0% (10,1%). Justerat för
omvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder i utländska
valutor samt för årets avsättning för omstruktureringskostnader
och föregående års avttningar för extraordinära befarade
kundförluster och återföring av tilläggsköpeskilling för förvärv så
uppgick det justerade rörelseresultatet till 364 (400) MSEK och
den justerade rörelsemarginalen till 9,3% (9,4%).
Lägre nettolåneskuld bidrog till att finansiella kostnader
minskade till -38 (-41) MSEK netto. Omvärderingar av finansiella
tillgångar och skulder i utländska valutor, exempelvis faktura-
belåningsskulder i utländska valutor, uppgick till -4 (1) MSEK.
Totalt uppgick periodens finansnetto till -42 (-40) MSEK.
Resultatet efter finansnetto uppgick till 310 (390) MSEK,
vilket motsvarar en vinstmarginal om 8,0% (9,2%).
Resultatet efter skatt uppgick till 248 (320) MSEK, vilket
motsvarar 8,61 (11,04) SEK/aktie. Periodens skattekostnad
motsvarade 20% (18%) av resultatet före skatt.
Moderbolaget
Moderbolaget NOTE AB (publ) är främst inriktat på ledning,
samordning och utveckling av koncernen. Intäkterna under året
uppgick till 49 (62) MSEK och avsåg främst interna tjänster.
Resultatet före skatt uppgick för året till 136 (93) MSEK. Under
året har koncernbidrag erhållits med 95 (103) MSEK.
FINANSIELL STÄLLNING,
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kassaflöde
En viktig uppgift för NOTE är att säkerställa god och kostnadsef-
fektiv materialförsörjning till kunderna. Bristsituationen på
marknaden för elektronikkomponenter, särskilt tillgången på
halvledare, har varit en starkt begränsande faktor i industrin de
senaste åren och för att begränsa störningar och förseningar av
inleveranser av komponenter ökades lagerhållningen medvetet.
När bristsituationen nu i stort är över har NOTE arbetat aktivet
för att även lagervärdet ska återgå till mer normala nivåer.
Kapitalbindningen i lagret var 25% lägre jämfört med motsva-
rande tidpunkt ifjol.
Insatser görs fortlöpande för att bevaka kreditrisker och
begränsa antalet utestående kundkreditdagar. Kundfordringarna
minskade med 2% jämfört med samma tidpunkt föregående år.
Förfallna fordringar har till viss del ökat under perioden.
Leverantörsskulderna avser främst inköp av elektronikkompo-
nenter och övrigt produktionsmaterial. NOTE arbetar aktivt med
en partnermodell på leveranrssidan, vilket bland annat innebär
att inköpen i möjligaste mån styrs till färre, kvalitetssäkrade
leverantörer. Samtidigt bidrar detta arbetstt till en effektivi-
sering av rörelsekapitalutnyttjandet. Leverantörsskulderna har
minskat under året och var 11% lägre jämfört med motsvarande
tidpunkt ifjol. Detta är en naturlig följd av den lagerreduktion som
genomförts under perioden.
Minskad kapitalbindning i lager och en fortsatt positiv
resultatutveckling medförde ett positivt operativt kassaflöde
för perioden. Justerat för förvärvsrelaterade utbetalningar för
dotterbolag samt för fastighetsinvesteringar i Torsby uppgick det
operativa kassafdet efter investeringar till 539 (289) MSEK för
helåret. För helåret uppgick det totala kassafdet efter investe-
ringar till 465 (98) MSEK, motsvarande 16,33 (3,38) SEK/aktie.
Soliditet
NOTEs finansiella ställning är stark. Enligt NOTEs finansiella
mål ska soliditeten minst uppgå till 30%. Vid utgången av året
uppgick soliditeten till 51,1% (43,3%).
Likviditet och nettoskuld
Stort fokus ligger på åtgärder som ytterligare förbättrar koncer-
nens likviditet och kassaflöde.
Koncernens redovisade tillgängliga likvida medel, inklusive
41
outnyttjade krediter, uppgick vid utgången av perioden till 623
(320) MSEK. Oaktat beräknade finansiella skulder på tillkom-
mande nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter enligt IFRS
16 (Leasing) uppgick nettoskulden vid utgången av perioden till
87 (421) MSEK.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar under året, exklu-
sive nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter (IFRS 16 Lea-
sing) uppgick till 153 (179) MSEK, vilket motsvarar 3,9% (4,2%)
av försäljningen. Investeringarna utgjordes främst av kapacitets-,
effektivitets- och kvalitetshöjande projekt.
Investeringen i den pågående expansionen av fabriken i Torsby
uppgick till 43 (42) MSEK för året. Planenliga avskrivningar på
materiella anläggningstillgångar, exklusive nyttjanderättstillgångar
för hyrda fastigheter (IFRS 16 Leasing), ökade till 72 (60) MSEK.
VERKSAMHET INOM FORSKNING OCH UTVECKLING
NOTE är genom sin verksamhet, som tillverkningspartner, på nära
håll delaktig i kunders utvecklingsprocesser, bland annat genom
att medverka i industrialiseringsfasen samt vägleda och utveckla
tillverkningsprocesser för kunderna. Detta arbete sker kontinuer-
ligt och särredovisas ej i räkenskaperna.
Under året har NOTE fortsatt arbetet med att utveckla och
införa ett koncerngemensamt ERP-systemet för verksamheten.
Kostnader som uppfyller kriterierna för balanserade utgifter har
aktiverats i balansräkningen.
NOTE-AKTIEN
Det totala antalet aktier i bolaget uppgår till 28 983 600 stycken.
Alla aktier är av samma slag och har ett kvotvärde om 0,52 SEK
per aktie. I enlighet med bemyndigande från årsstämman 2024,
återköpte NOTE 500 000 aktier under 2024. Per 2024-12-31
fanns även 400 000 utestående teckningsoptioner.
Inga begränsningar i aktiernas överlåtbarhet i form av hem-
budsklausuler eller dylikt är kända för bolaget. På balansdagen
fanns en aktieägare med större innehav än 10%, Johan Hagberg
med 19,00% (21,48%) av rösterna.
Bolagets styrelseledamöter väljs årligen av bolagsstämman,
vilken även godkänner förändringar av bolagsordningen.
I övrigt finns inga andra kända förhållanden som skulle kunna
påverka möjligheterna att ta över bolaget genom ett offentligt
uppköpserbjudande avseende aktierna i NOTE.
För ytterligare information om aktien och aktieägarna, se
Aktien och ägarstruktur på sidan 26-27.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL
LEDANDE BEFATTNINGS HAVARE
Ledande befattningshavare avser vd och övriga medlemmar av
koncernledningen. Riktlinjerna omfattar även eventuell ersätt-
ning till styrelseledamöter utöver styrelsearvode. Riktlinjerna
tillämpas på ersättningar som avtalas efter årsstämman 2024
samt på ändringar i redan avtalade ersättningar som görs
därefter. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av
bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av bolagets affärsverk-
samhet, långsiktiga intressen och hållbarhet
För att agera framgångsrikt på marknaden och tillvarata
bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet krävs
att NOTE kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare.
Totalerttningen till bolagets anställda ska därr vara mark-
nadsmässig och konkurrenskraftig samt stå i relation till ansvar
och befogenheter.
Formerna för ersättning m.m.
Ersättning ska bestå av följande komponenter: fast lön, eventuell
rlig lön enligt separat överenskommelse, pension och övriga
förmåner. Bolagsstämman kan därutöver - och oberoende av
dessa riktlinjer - besluta om exempelvis aktie- och aktiekursrela-
terade ersättningar.
Fast lön
Den fasta lönen ska bestå av fast kontant lön och omprövas
årligen. Den fasta lönen ska återspegla de krav som ställs på
befattningen avseende kompetens, ansvar, komplexitet och på
vilket sätt den bidrar till att uppnå affärsmålen. Den fasta lönen
ska också återspegla den prestation som befattningshavaren nått
och är således individuell och differentierad.
Rörlig lön
Utöver fast lön kan vd och övriga medlemmar av koncernled-
ningen, enligt separat överenskommelse, erhålla rörlig lön vid
uppfyllande av beslutade kriterier. Den rörliga lönen ska vara
kopplad till ett eller flera förutbestämda och mätbara mål som
fastställs av styrelsen. Utfallet ska relateras till uppfyllelsen av
målsättningar av finansiell natur, såsom lönsamhet, tillxt och
kassaflöde, samt vid behov även individuella mätbara mål och
kvalitativa mål.
Genom att målen kopplar de ledande befattningshavarnas
ersättning till bolagets resultat och hållbarhet främjar de genom-
förandet av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och
konkurrenskraft. Kriterierna ska gälla för ett räkenskapsår i taget.
Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig lön ska mätas
årligen. Såvitt avser finansiella mål baseras bedömningen på den
av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
Villkor för rörlig lön är utformade så att styrelsen, om
exceptionella ekonomiska förhållanden råder, har möjlighet att
begränsa eller underlåta utbetalning av rörlig lön om en sådan
åtgärd bedöms som rimlig.
Ytterligare rörlig kontantersättning kan utgå vid extraordinära
omständigheter för att premiera extraordinära arbetsinsatser uver
personens ordinarie arbetsuppgifter. Beslut om sådan ersättning
ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet. Den
totala rörliga lönen under ett kalenderår får dock inte överstiga ett
42
belopp motsvarande 100% av den fasta årslönen.
Pension
För vd och övriga ledande befattningshavare ska pensionsför-
måner, innefattande sjukförsäkring, vara avgiftsbestämda och
premierna ska inte överstiga 30% av den fasta årliga lönen.
Rörlig lön ska inte vara pensionsgrundande.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, som bland annat kan omfatta bilförmån,
reseförmån och sjukvårdsförsäkring, ska vara marknadsmäs-
siga och endast utgöra en begränsad del av den sammanlagda
ersättningen.
Villkor vid uppsägning
För vd och övriga medlemmar av koncernledningen ska uppsäg-
ningstiden vara 6 månader vid uppsägning från befattningshava-
rens sida. Vid uppsägning från bolagets sida ska en uppsägnings-
tid om maximalt 12 månader gälla. Vid uppsägning från bolagets
sida ska uppsägningslön och avgångsvederlag sammantaget inte
kunna utgå med belopp överstigande 24 månaders fast lön.
Därutöver kan ersättning för eventuellt åtagande om konkur-
rensbegränsning utgå. Sådan ersättning ska kompensera för
eventuellt inkomstbortfall och ska endast utgå i den utsträckning
som den tidigare befattningshavaren saknar rätt till avgångs-
vederlag. Erttningen får uppgå till högst 100% av den fasta
lönen vid tidpunkten för uppsägningen och utgå under den tid
som åtagandet om konkurrensbegränsning gäller, vilket ska vara
högst 24 månader efter anställningens upphörande.
Arvode till styrelseledamöter
NOTEs stämmovalda styrelseledamöter kan i särskilda fall kunna
arvoderas för tjänster inom deras respektive kompetensområde,
som ej utgör styrelsearbete, under en begränsad tid. För dessa
tjänster (inklusive tjänster som utförs genom av styrelseledamot
helägt bolag) ska utgå ett marknadsmässigt arvode förutsatt
att sådana tjänster bidrar till NOTEs verksamhet och långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet.
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlin-
jer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats
genom att uppgifter om anställdas totalerttning, ersättningens
komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakter över
tid har utgjort en del av erttningsutskottets och styrelsens
beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna
och de begränsningar som följer av dessa.
Berednings- och beslutsprocess
Styrelsens utsedda ersättningsutskott har bland annat till
uppgift att bereda principer för ersättning till koncernledningen
och styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till
ledande befattningshavare. Styrelsen upprättar förslag till nya
riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägger fram förslaget för
beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna gäller till dess att nya riktlinjer antagits av bolags-
stämman. Ersättningsutskottet följer och utvärderar program för
rliga erttningar till koncernledningen, tillämpningen av rikt-
linjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande
ersättningsstrukturer och erttningsnivåer i bolaget. Ersättning
till vd beslutas inom ramen för godkända principer av styrelsen
efter beredning och rekommendation av ersättningsutskottet.
Ersättning till övriga ledande befattningshavare beslutas av vd
inom ramen för fastställda principer och efter avstämning med
ersättningsutskottet. Vid styrelsens behandling av och beslut i
ersättningsrelaterade frågor närvarar inte vd eller andra personer
i koncernledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller
delvis, om det i enskilda fall finns särskilda skäl för det och
ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa
bolagets ekonomiska bärkraft.
Beträffande eventuella anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner
och andra förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa
tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa
riktlinjers övergripande ändamål så långt som möjligt ska
tillgodoses.
För ytterligare information om ersättningar, se not 7,
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares
ersättningar, på sidan 58.
43
HÅLLBARHET
Miljö, informationsplikt
och certifiering
Verksamheterna i Sverige är U-klassade och behöver inte förprö-
vas eller anmälas. Istället kan tillsynsmyndigheten (kommunens
miljö- och hälsoskyddsnämnd) kräva åtgärder eller utredningar
om det behövs av miljö- eller hälsoskyddsskäl.
Fabrikerna i koncernen är miljöcertifierade enligt ISO 14001.
EU-direktiv
WEEE-direktivet reglerar hanteringen av elektronikavfall.
Eftersom NOTE inte har något producentansvar har ingen reserv
satts av för hantering av elektronikavfall från konsumentelektro-
nik enligt IFRIC 6. Det ansvaret åligger produktägarna.
EUs REACH-förordning reglerar användandet av kemikalier.
NOTE klassas som nedstmsanvändare och/eller slutanvändare
av kemikalier och har skyldighet att endast använda registrerade
ämnen och att ta fram riskbedömning i de fall bolaget använder
så kallade SVHC-ämnen.
Medarbetare
Det genomsnittliga antalet heltidsanställda var under året 1 465
(1 504) personer, av dessa var 748 (720) kvinnor. Frisknärvaron
i koncernen uppgick till 96,6% (95,6%) av ordinarie arbetstid
och personalomsättningen till 11,3% (10,2%).
För ytterligare information om medarbetarna, se hållbarhets-
rapporten på sidorna 18-20.
För ytterligare information om miljö, sociala förhållanden och
personal samt mänskliga rättigheter och antikorruption, se
hållbarhetsrapporten på sidorna 16-22.
VÄSENTLIGA RISKER I VERKSAMHETEN
Operativa risker
NOTEs affärsmodell, som syftar till ökad försäljningstillxt i kom-
bination med begränsade overhead- och investeringskostnader
i högkostnadsländer, bidrar till att minska riskerna i verksamheten.
Kunder
Risken att en kund lämnar NOTE eller inte fullföljer sitt åtagande.
NOTE har ett stort antal aktiva kunder, varav de 15
omsättningsmässigt största kunderna 2024 utgjorde 44% av
NOTEs försäljning. Till övervägande delen tillverkar NOTE flera oli-
ka produkter åt samma kund. Kunderna väljer vanligen att lägga
all sin tillverkning av enskilda produkter hos samma leverantör,
för att på så vis nå skalfördelar och begränsa materialåtaganden
och -risker. NOTEs tillverkningsvolym är därför starkt knuten
till vilka produkter som tillverkas, samt var i produktlivscykeln
kundens produkter befinner sig. Försäljningsvariationerna kan
därför bli betydande på enskilda kunder. Materialrisken regleras
normalt genom avtal med kunden. Uppföljning av materialrisker
sker löpande genom väl beprövade processer.
Kapacitet
Risken för att inte ha tillräcklig tillverkningskapacitet.
NOTE har totalt sett en god tillverkningskapacitet.
Tillverkningen är av likartad karaktär i flera av koncernens
fabriker och möjligheter finns att flytta tillverkning från en enhet
till en annan. Snabba fluktuationer i efterfrågan kan dock leda till
kapacitetsutmaningar i koncernens fabriker. Investeringar görs
löpande i mer effektiv produktionsutrustning samt i utökning av
produktionsytor.
Material
Pris och tillgång på material.
Priset och tillgången på elektronikkomponenter och annat
produktionsmaterial varierar betydligt beroende på marknads-
situation. NOTE har en central organisation för att hantera
koncerngemensamma inköpsfrågor.
Lager
Risken för att komponenter och produktionsmaterial ej förbrukas
och därr minskar i värde.
NOTE har ett varulager motsvarande cirka 25% av för-
säljningen. Inköpen sker för kundernas räkning och regleras
normalt i avtal med kunderna. Med hänsyn till komplexiteten i
elektroniktillverkningen och variationen i efterfrågan sker ett nära
samarbete med kunderna för att begränsa inkuransriskerna i
lagret. Uppföljning av inkuransriskerna sker löpande.
Konjunktur och geopolitik
NOTEs försäljning sker till ett stort antal kunder verksamma inom
Industrial, Communications, Medtech och Greentech. Vanligtvis
lägger kunderna ut hela sin elektronikproduktion till en eller flera
produktionspartners. NOTEs tillverkning sker således i princip
aldrig av kapacitetsskäl eller som komplement till kundernas
egen tillverkning.
En försvagning av världsekonomin, eller minskning av efter-
frågan på NOTEs större marknader, riskerar att påverka NOTEs
försäljning och resultat. Som en global aktör påverkas NOTE av
geopolitiska störningar så som handelshinder, tullar, transport-
kostnader och leveranstider.
Produktionsavbrott
Avbrott inom produktionen som påverkar leveranser till kund och
medför merkostnader.
Då NOTE bedriver avancerad tillverkning av elektronik ställs
höga krav på effektiva processer och modern tillverkningsutrust-
ning. Risken för produktionsavbrott begränsas genom att tillverk-
ningen är av likartad karaktär i flera av koncernens fabriker. Det
finns således möjligheter att flytta tillverkning från en enhet till
en annan, samt för fabriker att samverka inom produktionen, vilket
begränsar riskerna för långvariga driftsavbrott.
NOTE har ett omfattande försäkringsskydd, vilket bland annat
44
innebär ett skydd för att minimera bidragsförluster orsakade av
produktionsavbrott.
Kompetens
Risken att inte inneha tillräcklig kompetens inom alla områden i
verksamheten.
NOTE erbjuder avancerade tillverkningstjänster, vilket ställer
krav på hög teknisk kompetens inom flera områden. NOTE
eftersträvar att medarbetarna kompetensutvecklas kontinuerligt.
IT
IT-relaterade störningar kan leda till produktionsstillestånd,
faktureringsbortfall och/eller minskad effektivitet inom adminis-
tration och försäljning.
NOTEs verksamhet kräver väl fungerande IT-system. NOTE har
ett flertal olika lokala applikationer och driftsmiljöer med varie-
rande funktion och kapacitet. Efter ett omfattande koncernöver-
gripande projektarbete har ett gemensamt verksamhetsanpassat
ERP-system tagits i drift vid samtliga av NOTEs fabriker i Sverige,
Estland och Finland. Detta är ett viktigt steg för att ytterligare
harmonisera interna processer och systemsd i koncernen.
NOTE arbetar kontinuerligt för en förbättrad IT-säkerhet.
Hållbarhet
Risk för brister i arbetsmiljö och säkerhet, samt korruption.
Visst material tillverkas av leverantörer eller underleverantörer
i länder där risk för brister i arbetsmil och säkerhet samt korrup-
tion förekommer. NOTE arbetar därför aktivt med att koncentrera
inköp av material till leverantörer med ett hållbart och ansvarsfullt
synsätt kring dessa frågor. NOTEs uppförandekod kommuniceras
kontinuerligt till leverantörer via revisioner, avtal samt affärsrelate-
rade möten.
Miljö- och klimat
Risken att verksamheten åsamkar skador på miljön samt
kostnader för att följa nya strängare miljödirektiv.
Till skillnad från många andra branscher, exempelvis tyngre
verkstadsindustri och råvaruindustrin, har NOTEs verksamhet
en förhållandevis begränsad miljöpåverkan. Fabrikerna är
miljöcertifierade och hanterar miljö- och klimatrelaterade risker
inom ramen för deras miljöledningssystem. NOTEs operativa
verksamhet bedöms i dagsläget väsentligen opåverkad av
klimatförändringar och extremväder. Beredskapsplaner finns för
respektive fabrik. Tillgången på material kan påverkas utifrån
klimatrelaterade händelser i de geografiska områden där elek-
tronikkomponenter tillverkas. NOTE har en central organisation
som koordinerar koncerngemensamma inköpsfrågor med NOTEs
fabriker, leverantörer och kunder.
Övrig hållbarhet
Risken att verksamheten är involverad i brott mot mänskliga
rättigheter.
Risk för att konfliktmineraler kan förekomma i material som
NOTE köper på uppdrag av produktägare i enlighet med deras
produktspecifikation. Därr genomförs kartläggningar i samråd
med NOTEs kunder för att undvika att detta sker. Material som
används i NOTEs produktionsprocesser följer de internationella
direktiv som finns gällande konfliktmineraler.
Ansvar
Risker utöver ovanstående hållbarhets- och miljörisker där NOTE
kan hållas betalningsskyldig med anledning av åtaganden i
verksamheten.
I NOTEs roll ingår att vara samarbetspartner till kunderna men
inte produktägare. Det innebär att materialval och tillverkning
sker i enlighet med kundens specifikation. Kraven på dokumen-
tation av utförda tjänster är vanligtvis omfattande och kan anses
vara komplexa.
Kvalitetsuppföljning av NOTEs tillverkning och strategiska
leverantörer sker löpande. NOTEs försäkringsskydd bedöms
vara rimligt och anpassat efter verksamhetens risker. Där det är
möjligt och ekonomiskt försvarbart finns försäkringsskydd som är
ändamålsenligt för verksamheten.
Finansiella risker
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av
finansiella risker, såsom upplånings- och ränterisker, valutarisker
samt likviditets- och kreditrisker. Koncernen finansieras väsentli-
gen genom eget kapital, lån och leverantörsskulder. Beroende på
konjunktur- och marknadssituation är möjligheterna att säkerställa
erforderlig finansiering och likviditet att betrakta som en bety-
dande risk.
Valuta
Risken att en variation i valutakurser påverkar koncernens
resultat, kassaflöde eller balansräkning negativt.
Mot bakgrund av att en hög andel av förädlingsvärdet gene-
reras i utländska fabriker, att fakturering sker i såväl svenska
kronor som i utländsk valuta (främst EUR/USD) och att inköp av
elektronikkomponenter och övrigt produktionsmaterial väsent-
ligen sker i utländska valutor (EUR/USD) har NOTE en relativt
omfattande valutahantering. Nettoexponeringen i utländska valu-
tor säkras väsentligen dels genom bindande avtal där kunden
står valutarisken, dels genom kassafdessäkringar. De säkrade
valutorna är USD och EUR.
4545
Finansiering
Risken att refinansiering av lån försvåras eller blir dyrare och att
betalningsrmågan därigenom påverkas negativt.
NOTE har behov av extern finansiering, primärt kopplat till
relsekapitalet i verksamheten. Olika finansieringskällor utvär-
deras kontinuerligt i nära samarbete med NOTEs kreditgivare.
Finansieringskostnaden och möjligheterna till refinansiering är
starkt kopplade till marknadsläget samt NOTEs lönsamhet och
kassaflöde.
Kundkrediter
Risken att en kund inte kan betala sin skuld till NOTE.
NOTE har generellt en diversifierad kundbas där ingen kund
(koncern) utgör mer än cirka 5% av försäljningen. Baserat på
affärsupplägg finns några enskilda kunder som medför relativt
hög exponering i form av kundfordringar och lager, inklusive
utestående inköpsordrar. En negativ utveckling av dessa kunders
betalningsrmåga kan således påverka NOTEs resultat negativt.
Både nya och befintliga kunder utvärderas och kreditbedöms.
I den löpande ekonomiska rapporteringen sker en nära
uppföljning av kundfordringar och lager, inklusive utestående
inköpsordrar.
HÄNDELSER EFTER RÄKENSKAPS ÅRETS UTGÅNG
I mars 2025 fattade styrelsen beslut om att föreslå till årsstäm-
man en aktieutdelning om 7 SEK per aktie samt makulering av
återköpta aktier. Koncernen har inga övriga väsentliga händelser
efter räkenskapsårets utgång.
FÖRVÄNTNINGAR AVSEENDE
DEN FRAMTIDA UTVECKLINGEN
NOTE har ett starkt orderläge med flera spännande kunder och
projekt i uppstartsfas. Det finns goda möjligheter att fortsätta
NOTEs positiva utveckling. NOTE ligger väl till för att nå de
långsiktiga målen avseende tillväxt, lönsamhet och hållbarhet.
Orderstocken för 2025 minskade med 2% jämfört med order-
stocken vid motsvarande tidpunkt föregående år och följer av en
försiktigare marknadssituation. NOTE förväntar sig en omttning
för första kvartalet 2025 som ligger i linje med omsättningen
för fjärde kvartalet 2024. För helåret 2025 upprepas guidningen
om en omsättning i intervallet 3,9-4,3 miljarder SEK med en
relsemarginal i intervallet 9,5-10,5%.
FÖRSLAG TILL DISPOSITION
AV BOLAGETS VINSTMEDEL
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel dispone-
ras enligt följande (SEK):
Balanserade vinstmedel 187 247 325
Årets resultat 107 424 278
Summa 294 671 603
Utdelas till aktieägare 199 385 200
Balanseras i ny räkning 95 286 403
Summa 294 671 603
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER
DEN FÖRESLAGNA UTDELNINGEN
Mot bakgrund av NOTEs lönsamhetsutveckling och starka
kassaflöde föreslår styrelsen en utdelning till aktieägarna om
7,00 (-) SEK/aktie motsvarande 199,4 (-) MSEK. Den föreslagna
utdelningen till aktieägarna uppgår till cirka 68% av bolagets
vinstmedel per balansdagen och skulle minska koncernens soli-
ditet från 51,1% till cirka 45% räknat på värdena vid årsskiftet.
Det är styrelsens uppfattning att den föreslagna utdelningen är
förenlig med aktiebolagslagens försiktighetsprincip och således
försvarlig med avseende på de krav som ställs på bolagets egna
kapital, investeringsbehov, likviditet och finansiella ställning
samt de risker som förknippas med typen och storleken av
verksamheten
Beträffande NOTEs resultat och ställning i övrigt hänvisas till
efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande
bokslutskommentarer. NOTEs räkenskapsår avser perioden 1
januari till och med 31 december. Alla belopp är i TSEK om inte
annat anges.
4646
47
Fem år i sammandrag
MSEK (om inte annat anges)
Resultaträkning för koncernen 2024 2023 2022 2021 2020
Nettoomttning 3 901,0 4 243,4 3 687,2 2 643,4 1 873,8
Bruttoresultat 519,5 513,8 473,2 353,7 224,7
relseresultat 351,9 429,6 344,7 250,5 149,1
Resultat före skatt 310,4 389,8 310,8 236,7 142,5
Årets resultat 248,0 320,0 254,2 194,1 115,7
Balansräkning för koncernen
Tillgångar
Anläggningstillgångar 911,6 839,2 508,8 458,5 324,5
Omsättningstillgångar 2 296,1 2 380,9 2 256,5 1 705,3 814,6
Summa tillgångar 3 207,7 3 220,1 2 765,4 2 163,8 1 139,2
Eget kapital och skulder
Eget kapital 1 638,4 1 396,1 1 098,5 800,3 567,6
Långfristiga skulder 330,8 340,5 193,7 186,2 110,3
Kortfristiga skulder 1 238,5 1 483,5 1 473,2 1 177,3 461,3
Summa eget kapital och skulder 3 207,7 3 220,1 2 765,4 2 163,8 1 139,2
Kassaflöde för koncernen
Kassaflöde från den löpande verksamheten 601,6 341,8 49,8 33,1 188,7
Kassaflöde från investeringsverksamheten -137,6 -243,6 81,0 108,8 17,0
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 464,0 98,2 31,2 –141,9 171,7
Likvida medel vid periodens ingång 169,9 87,7 99,2 67,7 72,6
Kassaflöde före finansieringsverksamheten 464,0 98,2 31,2 –141,9 171,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -235,7 -11,8 14,5 168,2 –171,9
Valutakursdifferens i likvida medel 13,0 -4,2 5,2 5,1 4,8
Likvida medel vid årets utng 411,1 169,9 87,7 99,1 67,7
Koncernens nyckeltal
Resultat per aktie (före utspädning), SEK 8,61 11,04 8,79 6,82 4,11
Resultat per aktie (efter utspädning), SEK 8,61 11,04 8,78 6,72 4,05
Kassaflöde efter investeringsverksamheten per aktie, SEK 16,33 3,38 –1,08 4,97 6,06
Börsvärde vid periodens utgång 4 216 4 304 5 188 6 602 1 691
Rörelsemarginal, % 9,0 10,1 9,3 9,5 8,0
Vinstmarginal, % 8,0 9,2 8,4 9,0 7,6
Räntabilitet på operativt kapital, % 21,6 24,3 25,3 27,6 22,7
Räntabilitet på eget kapital, % 18,1 25,7 26,8 28,4 22,5
Operativt kapital (genomsnitt) 1 631,2 1 771,2 1 366,0 911,0 655,5
Räntebärande nettoskuld 218,9 583,5 465,3 369,8 85,3
Soliditet, % 51,1 43,3 39,7 37,0 49,8
Nettoskuldttningsgrad, ggr 0,1 0,4 0,4 0,5 0,2
Räntetäckningsgrad, ggr 5,4 7,3 7,7 12,5 9,5
Kapitalomsättningshastighet (operativt kapital), ggr 2,4 2,4 2,7 2,9 2,9
Omsättning per anställd, TSEK 2 663 2 821 2 699 2 170 1 702
r Finansiella definitioner, se not 32 på sidan 68.
47
4848
4949
50
Resultaträkningr koncernen
Koncernens rapport över övrigt totalresultat
TSEKNOT
2024
2023
Nettoomttning2, 3
3 900 990
4 243 351
Kostnad för sålda varor
-3 381 524
-3 729 563
Bruttoresultat
519 466
513 788
Försäljningskostnader
-8 0 674
-75 5 0 3
Administrationskostnader
-74 32 2
-65 785
Övriga rörelseintäkter4
28 928
10 0 394
Övriga rörelsekostnader5
-41 479
-43 252
Rörelseresultat 3, 6, 7, 8, 26, 28
351 919
429 642
Finansiella intäkter
29 239
22 084
Finansiella kostnader
-70 714
-61 877
Finansnetto9
-41 475
-39 793
Resultat före skatt
310 444
389 849
Inkomstskatt10
-6 2 415
-69 893
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
248 029
319 95 6
Resultat per aktie före utspädning, kronor17
8, 61
11 , 0 4
Resultat per aktie efter utspädning, kronor17
8, 61
11 , 0 4
TSEK
2024
2023
Årets resultat
248 029
319 95 6
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser
60 859
-23 180
Kassaflödessäkringar
6 42
-7 3 8
Skatt på kassafdessäkring och valutakursdifferens
-5 913
1 586
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt
55 588
-22 332
Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
30 3 617
297 624
51
Balansräkning för koncernen
TSEKNOT
2024-12-31
2023-12-31
Tillgångar
Goodwill11
272 311
258 877
Kundrelationer11
33 955
44 384
Övriga immateriella anläggningstillgångar11
20 612
7 603
Nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter3, 12
130 648
158 387
Materiella anläggningstillgångar3, 13
4 37 610
353 495
Långfristiga fordringar14
1 099
2 092
Uppskjutna skattefordringar10
15 38 0
14 39 4
Summa anläggningstillgångar
911 615
839 232
Varulager3, 15
963 759
1 290 059
Kundfordringar3, 23, 24
856 275
875 83 8
Skattefordringar
23 751
11 8 8 0
Övriga fordringar14
6 037
4 74 4
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter16
35 140
28 518
Likvida medel23, 27
411 181
16 9 8 3 9
Summa omsättningstillgångar
2 296 143
2 380 878
Summa tillgångar
3 207 758
3 220 110
Eget kapital18
Aktiekapital
15 012
15 012
Övrigt tillskjutet kapital
252 025
24 6 94 5
Reserver
90 818
35 230
Balanserat resultat inklusive årets resultat
1 280 571
1 098 924
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 638 426
1 396 111
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder19, 23, 24
14 3 915
142 04 9
Långfristiga leasingskulder för nyttjandettstillgångar för hyrda fastigheter19, 23, 24
106 10 8
134 590
Uppskjutna skatteskulder10
80 784
63 897
Summa långfristiga skulder
330 807
340 536
Kortfristiga räntebärande skulder19, 23, 24
354 624
448 529
Kortfristiga leasingskulder för nyttjandettstillgångar för hyrda fastigheter19, 23, 24
25 484
28 159
Förskott från kunder
95 458
187 905
Leverantörsskulder23, 24
534 192
602 789
Skatteskulder
46 823
37 627
Övriga skulder21
58 234
71 0 8 0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter22
122 558
106 3 65
Övriga kortfristiga avsättningar20
1 152
1 009
Summa kortfristiga skulder
1 238 525
1 483 463
Summa eget kapital och skulder
3 207 758
3 220 110
r information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 25 på sidan 66.
52
Koncernens förändringar i eget kapital
Totalt
eget kapital
ÖvrigtBalans eradehänförligt till
Aktie- tillskjutetvinstmedel inkl moderbolagets
TSEKkapital
kapital
Reserver
årets resultataktieägare
Ingående eget kapital 2024-01-01
15 012
246 945
35 230
1 098 924
1 396 111
Totalresultat
Årets resultat
248 029
24 8 0 29
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser
60 859
60 859
Kassaflödessäkringar
6 42
642
Skatt på kassafdessäkring och valutakursdifferens
-5 913
-5 913
Summa totalresultat
55 588
248 029
3 0 3 617
Likvid från teckningsoptioner
5 080
5 080
Återköp av egna aktier
-66 382
-66 382
Utgående eget kapital 2024-12-31
15 012
252 025
90 818
1 280 571
1 638 426
Totalt
eget kapital
ÖvrigtBalans eradehänförligt till
Aktie- tillskjutetvinstmedel inkl moderbolagets
TSEKkapital
kapital
Reserver
årets resultataktieägare
Ingående eget kapital 2023-01-01
15 012
246 945
57 562
778 968
1 098 487
Totalresultat
Årets resultat
319 956
319 956
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser
-23 180
-23 180
Kassaflödessäkringar
-7 3 8
-7 3 8
Skatt på kassafdessäkring och valutakursdifferens
1 586
1 586
Summa totalresultat
-22 332
319 956
297 624
Utgående eget kapital 2023-12-31
15 012
246 945
35 230
1 098 924
1 396 111
53
Kassafdesanalysr koncernen
TSEKNOT
2024
2023
Den löpande verksamheten27
Resultat före skatt
310 444
389 849
Återlagda avskrivningar
121 59 0
111 837
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet27
10 13 8
-24 73 0
Betald skatt
-60 349
-72 9 4 5
381 823
404 011
Förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/Minskning (+) av varulager
26 8 119
16 638
Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar
18 594
14 795
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder
-66 951
-93 604
219 762
-6 2 171
Kassaflöde från den löpande verksamheten
601 585
341 84 0
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-89 261
-91 727
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-17 137
-3 236
Förvärv av dotterföretag29
-31 166
-14 8 6 7 9
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-137 5 6 4
-243 642
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån27
-
6 0 667
Amortering av leasingskulder och övriga räntebärande skulder27
-174 40 5
-72 5 06
Återköp av egna aktier
-66 382
-
Likvid från teckningsoptioner
5 080
-
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-235 707
-11 8 3 9
Årets kassaflöde
228 314
86 359
Likvida medel
Vid periodens ingång
169 8 39
87 657
Kassaflöde före finansieringsverksamhet
46 4 0 21
98 198
Kassaflöde från finansieringsverksamhet
-235 707
-11 8 39
Valutakursdifferens i likvida medel
13 028
-4 177
Likvida medel vid periodens utgång
411 181
169 839
54
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS) och tolkningar från International Financial Reporting Interpretations
Committee (IFRIC) såsom antagits av EU. Vidare har RFR1 ”Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner” tillämpats, inklusive tolkningar utfärdade av Rådet för finansiell
rapportering, samt den svenska Årsredovisningslagen .
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en bety-
dande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra
väsentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i not 30 Vik-
tiga uppskattningar och bedömningar.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på
samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat fram-
går nedan. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent på rapportering
och konsolidering av moderbolag och dotterföretag.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen
den 21 mars 2025. Koncernens resultat- och balansräkning blir förel för fastställelse på
årsstämma den 24 april 2025 . Årsredovisningen har upprättats både i en svensk och i en
engelsk version. Vid eventuella variationer mellan de två ska den svenska versionen gälla.
Årets ändrade redovisningsprinciper
Inga av de IFRS eller IFRIC-tolkningar som för första gången är obligatoriska för det räken-
skapsår som började 1 januari 2024 eller senare, har haft någon väsentlig effekt på
koncernen.
Nya standarder och tolkningar som ännu ej trätt ikraft
Ett antal nya standarder och tolkningar träder ikraft för räkenskapsår som börjar efter
1 januari 2025. Inga av dessa förntas ha någon väsentlig inverkan på koncernens
finansiella rapporter.
Principer för koncernredovisning
De finansiella rapporterna omfattar moderbolaget NOTE AB (publ) och samtliga dot-
terföretag som moderbolaget har bestämmande inflytande över. I koncernen ingår
moderbolaget och dess helägda bolag.
Dotterbolag redovisas enligt förvärvsmetoden. Förvärvsmetoden innebär att förvärv
av ett dotterföretag betraktas som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvär-
var dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. Det
koncernmässiga anskaffningsvärdet fastställs genom en förvärvsanalys i anslutning till
rvärvet. Dotterbolags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med
förvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytandet upphör. För förvärv till
och med år 2009 ingick även transaktionskostnader som är direkt hänförbara till förvärvet
i anskaffningsrdet. För förvärv från och med 2010 redovisas transaktionskostnader i
resultaträkningen .
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor (SEK) som även utgör rapporterings-
valutan för moderbolaget och för koncernen. Samtliga belopp, om inte annat anges, är
avrundade till närmaste tusental.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan (SEK) till den
valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger
på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i
resultaträkningen.
Undantag är då transaktionerna utgör säkringar som uppfyller villkoren för säkringsredo-
visning då redovisas förlusten/vinsten i övrigt totalresultat.
Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida medel redovisas i
resultaträkningen som finansiella intäkter eller kostnader. Alla övriga valutakursvinster och
-förluster redovisas i resultaträkningen som övriga rörelseintäkter eller -kostnader.
Koncernföretag
Tillgångar och skulder i utländska dotterföretag, inklusive goodwill och andra koncern-
mässiga över- och underrden, omräknas till svenska kronor till den valutakurs som råder
på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till svenska
kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive
transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av
utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalresultat.
Segmentsinformation
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rappor-
tering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren, i koncernen identifierad
som den verkställande direktören. Den verkställande direktören är den funktion som
ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat.
Intäktsredovisning
När NOTE har ett bindande avtal med kund identifieras prestationsåtaganden och trans-
aktionspris enligt detta avtal. Ett avtal som är bindande sluts normalt när kunden lagt en
order som bekräftats av NOTE. En order grundar sig ofta på någon form av ramavtal men
dessa är inte bindande vad gäller kvantiteter. Transaktionspriset värderas till det verkliga
värdet av vad som kommer att erhållas, och motsvarar det belopp som erhålls för sålda
varor efter avdrag för rabatter, returer och mervärdesskatt.
Försäljning av varor
NOTEs intäkter kommer främst från produktion av varor i form av kretskort (PCBA),
delmontage eller kompletta produkter (box build). Produkterna tillverkas efter kundernas
specifikation men NOTE är delaktiga i att skräddarsy tillverkningsprocessen. NOTEs
prestationsåtagande är att producera och leverera enligt kundens order. Intäkter för
försäljning av varor redovisas i resultaträkningen när prestationsåtagandet anses uppfyllt
vilket sker när kontrollen av varorna har överrts till kunden i enlighet med leveransvillkor.
Ett prestationsåtagande fullgörs vanligtvis vid en enda tidpunkt. Om det råder betydande
osäkerhet avseende betalning, vidhängande kostnader eller risk för returer sker ingen
intäktsföring.
rljning av tnster
Intäkter för försäljning av tjänster förekommer i form av konsulttjänster i samband med
prototyptillverkning och liknande. Intäkter från försäljning av tjänster redovisas över tid
under förutsättning att NOTE har rätt till erttning om ett projekt skulle avbrytas i förtid.
Om sådan rätt inte finns redovisas intäkten när projektet har slutförts och rätten till
ersättning har inträtt.
Statliga stöd
Statliga stöd redovisas enligt IAS20. Statliga bidrag som avser kostnadstäckning periodi-
seras och redovisas i resultaträkningen över samma perioder som de kostnader bidragen
är avsedda att kompensera för. Statliga bidrag till investeringar redovisas som en reduk-
tion av tillgångens redovisade värde.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar,
räntekostnader på lån och leasingskulder, valutakursdifferenser samt orealiserade och
realiserade vinster på finansiella placeringar och derivatinstrument som används inom
den finansiella verksamheten.
Ränteintäkter/-kostnader redovisas enligt effektivräntemetoden. Effektivräntan är den
ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under ett finansiellt
instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade net-
tovärde. Beräkningen innefattar alla avgifter som erlagts eller erhållits av avtalsparterna
som är en del av effektivräntan, transaktionskostnader och alla andra över- och under-
kurser .
Finansiella instrument
Klassificering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar och skulder i följande kategorier:
finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde , samt tillgångar respektive
skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde. Klassificeringen av investeringar i
skuldinstrument beror på koncernens affärsmodell för hantering av finansiella tillgångar
och de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
r koncernen ingår i denna kategori eventuella derivat som inte ingår i säkringsredovis-
ning samt villkorad del av köpeskilling från förvärv.
Tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens tillgångar i denna klass utgörs av kundfordringar och likvida medel samt de
finansiella instrument som redovisas bland övriga fordringar.
Skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens skulder i denna klass utgörs av lång-och kortfristiga ränterande skulder,
leverantörsskulder och de finansiella instrument som redovisas bland övriga skulder.
Räntebärande skulder, leverantörsskulder samt övriga finansiella skulder redovisas initialt
till verkligt värde inklusive transaktionskostnader och därefter till upplupet anskaffnings-
värde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Säkringsredovisning
Valutaexponering avseende framtida prognostiserade flöden säkras delvis genom
valutatermin. Valutaterminen som skyddar det prognostiserade flödet redovisas i
balansräkningen till verkligt värde. Verklig värdeförändring redovisas i övrigt totalresultat
och omklassificeras från eget kapital till resultatet i de perioder då den säkrade posten
påverkar resultatet.
När en prognostiserad transaktion inte längre förväntas ske, omklassificeras omedel-
bart ackumulerad vinst eller förlust som redovisats i övrigt totalresultat från eget kapital
till resultaträkningen .
Noter till koncernens finansiella rapporter
NOT 1
Väsentliga redovisningsprinciper
55
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsrdet för ett rörelservärv och det
verkliga värdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser.
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Inga avskrivningar sker för goodwill. Goodwill från ett rörelseförvärv fördelas till de grupper
av kassagenererande enheter som väntas bli gynnade av synergierna i förvärvet. NOTE
allokerar goodwill till rörelsesegmenten Western Europe och Rest of World. Goodwill blir
föremål för en årlig nedskrivningsprövning .
Kundrelationer
Kundrelationer har identifierats vid rörelseförvärv och utgör en immateriell tillgång.
Kundrelationer värderas till verkligt värde vid anskaffningstidpunkten och skrivs därefter
av linjärt över den prognostiserade nyttjandeperioden motsvarande den uppskattade tid
de kommer generera kassaflöde (se nedan).
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar utgörs av Balanserade utgifter för datorprogram
samt Varumärken med mera. Övriga immateriella tillgångar som förvärvas av koncernen
redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar (se nedan).
Tillkommande utgifter för aktiverade immateriella tillgångar redovisas som en tillgång i
balansräkningen endast då de ökar de framtida ekonomiska fördelarna för den specifika
tillgången till vilka de hänför sig. Alla andra utgifter kostnadsförs när de uppkommer.
Nedlagda kostnader för internt genererad goodwill och internt genererade varumärken
redovisas i resultaträkningen när kostnaden uppkommer.
Det pår en implementering av ett nytt ERP-system i koncernbolagen vars värde har
upparbetas av köpt extern konsulttid och intern nedlagd tid som uppfyller kriterierna för
balanserade utgifter.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över immateriella tillgångars beräknade
nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är obestämda. Övriga immate-
riella tillgångar skrivs av från det datum då de är tillgängliga för användning. De beräknade
nyttjandeperioderna är:
Goodwill
Kundrelationer, varumärken och liknande rättigheter 5 år
Balanserade utgifter datorprogram 10 år
Balanserade utgifter för processutveckling 3–5 år
Leasing
NOTE redovisar nyttjanderätter och leasingskulder hänförliga till alla leasingkontrakt i ba-
lansräkningen i enlighet med IFRS 16. Denna modell speglar att leasingkontraktet överför
rätten att nyttja en viss tillgång under en bestämd period samt en skyldighet att betala
r rättigheten. För NOTE avser detta framför allt byggnader/fabriker där verksamheten
bedrivs, maskiner i produktion samt ett fåtal andra tillgångar.
NOTE tillämpar lättnadsregeln och exkluderar kortfristiga leasingkontrakt liksom lea-
singkontrakt med låga underliggande tillgångsvärden ur beräkningen. För dessa kontrakt
sker linjär kostnadsföring .
Leasingskuld
Leasingskulden beräknas initialt som nuvärdet av framtida leasebetalningarna, diskon-
terat med koncernens vid var tid gällande marginella låneränta. Leasebetalningar som
ingår i skulden är fasta betalningar, variabla betalningar påverkade av index eller annan
justeringsfaktor, restvärden och böter för avbrytande av kontrakt.
I utvärderingen av ett leasingkontrakt separeras leasingkomponenterna från de kompo-
nenter som inte innehåller leasing. Leasingperioden definieras utifrån leasingkontraktets
löptid med beaktande av eventuellt förekommande optioner som ger rätt att förlänga eller
avbryta.
Räntekostnaden för leasingskulder presenteras som en komponent av finansiella kost-
nader separat från avskrivningar på nyttjandetter. I kassaflödesanalysen rapporteras be-
talningar hänförliga till leasingskulden inom finansieringsverksamheten medan betalningar
r kortfristiga leasar, leasar med låga värden och variabla leaseavgifter vilka inte ingår i
värderingen av leasingskulden, redovisas inom rörelsen.
Nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderätten värderas initialt till ett anskaffningsvärde motsvarande värdet av leasing-
skulden, justerat för eventuellt förekommande leasebetalningar före och vid startdatum,
minskat med eventuellt förekommande erhållna rabatter plus eventuellt förekommande
initiala direkta kostnader eller kostnader för återställning.
Avskrivning av nyttjanderättstillgångar sker linjärt över den beräknade nyttjande-
perioden .
Koncernen har valt att även fortsättningsvis redovisa nyttjanderätter för hyrda fastighe-
ter separat från maskiner och andra tekniska anläggningar finansierade med leasing, de
senare redovisas som Materialla anläggningstillgångar. För ytterligare information, se not
12 Nyttjanderättstillgångar samt not 13 Materiella anläggningstillgångar.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag
för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår
inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och
i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Redovisningsprinciper för
nedskrivningar framgår nedan.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de fram-
tida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillngen kommer att komma företaget
till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande
utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer .
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjandeperioder be-
handlas som separata komponenter av materiella anläggningstillgångar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av.
Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas bedömda
nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder:
Markanläggningar 20 år
Byggnader, rörelsefastigheter se nedan
Nedlagda kostnader på annans fastighet -byggnadsinventarier 5 år
Nedlagda kostnader på annans fastighet -fast installation byggnad 20 år
Byggnadsinventarier se nedan
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5–10 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–5 år
Rörelsefastigheterna består av ett antal komponenter med olika nyttjandeperioder.
Huvudindelningen är byggnader och mark. Byggnaderna består emellertid av flera kompo-
nenter vars nyttjandeperioder varierar. Nyttjandeperioderna har bedömts variera mellan
10–100 år på dessa komponenter.
ljande huvudgrupper av komponenter har identifierats och ligger till grund för avskriv-
ningen på byggnader:
Stomme 100 år
Stomkompletteringar, innerväggar m.m. 20–40 år
Installationer; värme, el, VVS, ventilation m.m. 2040 år
Yttre ytskikt; fasader, yttertak m.m. 20–30 år
Inre ytskikt, maskinell utrustning m.m. 10–15 år
Använda avskrivningsmetoder och tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder omprö-
vas vid varje årsslut .
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Net-
toförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten,
efter avdrag för uppskattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma en
försäljning.
Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in, först ut-metoden (FIFU) och
inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem
till deras nuvarande plats och skick. För tillverkade varor och pågående arbete, inkluderar
anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserad på ett normalt kapaci-
tetsutnyttjande.
I egentillverkade halv- och helfabrikat består anskaffningsvärdet av direkta tillverknings-
kostnader och skälig andel av indirekta tillverkningskostnader. Vid värdering tas hänsyn till
normalt kapacitetsutnyttjande.
Varulagret redovisas netto, efter avdrag för individuell bedömd inkuransrisk.
Kundfordringar
Koncernen innehar kundfordringar i syfte att insamla avtalsenliga kassaflöden och vär-
derar dem därför vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell kreditreservering.
Kundfordringar och övriga finansiella fordringar ingår i omsättningstillgångar med
undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter rapportperiodens slut, vilka
klassificeras som anläggningstillgångar. Kundfordringar och övriga finansiella fordringar
redovisas initialt till transaktionspriset. Kundfordringar som har en väsentlig finansierings-
komponent värderas däremot till verkligt värde.
Fakturabelåning (factoring)
NOTE tillämpar fakturabelåning (factoring) som en del i den externa finansieringen.
NOTE har två olika typer av factoringupplägg. I det första upplägget kvarstår risken för
kundfordran hos NOTE. Kundfordran som pantbelånats redovisas i sin helhet som en
ställd säkerhet i koncernens eventualförpliktelser. Skulden för belåningen redovisas som
en kortfristig räntebärande skuld i samband med utbetalningen. Vid full betalning från
kunden nollställs både beloppet på kundfordringar och på factoringskulden samt att
NOTEs eventualförpliktelse upphör.
r NOTEs andra factoringuppgg, som endast tillämpas i Estland, har 90% av risken i
kundfordringarna övergått till kreditgivaren. I och med att risken övertt till kreditgivaren
till 90% redovisas endast kvarvarande 10% som kundfordringar. Ingen skuld respektive
eventualförpliktelse redovisas för detta upplägg .
K reditförluster
NOTE redovisar en kreditförlustreserv för sådana förväntade kreditrluster vid varje
rapporteringsdatum. För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för
kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten
över hela kundfordringens livslängd. För att mäta de förväntade kreditrlusterna sker
en individuell bedömning av de utestående tillgångarna. Koncernen använder sig utav
framåtblickande variabler för förväntade kreditrluster. Även historiska kreditförluster har
tagits i beaktande men är ej av väsentlig karaktär. Förntade kreditförluster redovisas i
56
koncernens resultaträkning i posten Kostnad för sålda varor .
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar – med undantag för varulager, upp-
skjutna skattefordringar samt finansiella tillgångar– prövas vid varje balansdag för att
bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Om någon sådan indikation finns
beräknas tillgångens återvinningsvärde. Undantagna tillgångar enligt ovan värderingsprö-
vas enligt respektive standard.
En nedskrivning redovisas när en tillngs eller kassagenererande enhets redovisade
värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen. Nedskriv-
ning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas i
första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som
ingår i enheten (gruppen av enheter) .
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
rpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i
resultaträkningen när de uppstår.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken NOTE betalar fasta av-
gifter till en separat juridisk enhet. NOTE har inte några rättsliga eller informella förpliktelser
att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att
betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgöring
under innevarande eller tidigare perioder.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för erttningar i samband med uppsägningar av personal redovisas endast
om företaget är bevisligen förpliktigat, utan realistisk möjlighet till tillbakadragande, av
en formell detaljerad plan att avsluta en anställning före den normala tidpunkten. När
ersättningen lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas
en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och att antalet
anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas .
Skatter
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i
resultaträkningen utom då underliggande transaktion redovisas direkt i övrigt totalresultat
eller direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämp-
ning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen, hit
hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i tem-
porära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder.
ljande temporära skillnader beaktas inte; för temporär skillnad som uppkommit vid för-
sta redovisningen av goodwill, första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är
relseförrv och vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller
skattepliktigt resultat, vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar
i dotterretag som inte förväntas bli återrda inom överskådlig framtid. Värderingen av
uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas
bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesat-
ser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och under-
skottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna
utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms san-
nolikt att de kan utnyttjas.
NOT 2
Intäkter från kunder
Koncernens försäljning är i sin helhet hänförlig till EMS-verksamhet, det vill säga tjänster för uppdragstillverkning av elektronikprodukter. Intäkterna redovisas väsentligen när kontrollen av varorna
har överförts, vilket inträffar när utleverans sker från lager. NOTE har generellt en diversifierad kundbas där ingen kund (koncern) utr mer än cirka 6% (5%) av koncernens totala försäljning. NOTE
delar in sin försäljning i fyra kundsegment. En beskrivning av dessa finns under Detta är NOTE, på sidan 2.
Western Europe Rest of World Intra-group Total
Extern nettoomsättning
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Industrial
1 751 034
1 560 931
508 305
633 120
2 259 339
2 194 051
Communications
307 600
289 626
256 843
391 918
564 443
681 544
Medtech
512 726
617 950
75 620
84 066
588 346
702 016
Greentech
440 501
615 516
48 361
50 224
488 862
665 740
Summa
3 011 861
3 084 023
889 129
1 159 328
3 900 990
4 243 351
Vad avser framtida försäljning utgörs koncernens orderstock av en kombination av fasta order och kundprognoser/materialbemyndiganden.
57
NOT 3
Segmentsinformation
I nedanstående tabell framgår väsentliga nyckeltal för NOTEs rörelsesegment. Western Europe innefattar enheter belägna i geografiska områden med hög industriell aktivitet och innova-
tionsgrad i Sverige, Finland och England. Där erbjuds avancerade produktionstekniska tjänster i nära samverkan med kunderna, till exempel komponentval, utveckling av testutrustning,
prototyptillverkning och serieproduktion. Rest of World utgörs av enheterna i Bulgarien, Estland och Kina. De är lokaliserade nära stora slutmarknader och i regioner med stark produktions-
tradition och hög kompetens. Utöver utvecklingsorienterade produktionstekniska tnster erbjuds även kostnadseffektiv volymtillverkning av kretskort (PCBA) och kompletta produkter
(box build). Intra-group utgörs av affärsstödjande funktioner i moderbolaget samt inköpsverksamheten i NOTE Components. Dessutom ingår koncernelimineringar.
Western Europe
Rest of World
Intra-group
Total
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Extern omsättning
3 011 861
3 084 023
889 129
1 159 328
-
3 900 990
4 243 351
Intern omsättning
8 069
23 708
36 177
42 108
-44 246
-65 816
0
Nettoomsättning
3 019 930
3 107 731
925 306
1 201 436
-44 246
-65 816
3 900 990
4 243 351
Rörelseresultat
316 768
290 552
48 548
90 895
-13 397
48 195
351 919
429 642
Finansiella poster – netto
-41 475
-39 793
Resultat före skatt
310 444
389 849
Väsentliga tillgångar per segment
Nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
110 734
142 649
18 305
11 787
1 609
3 951
130 648
158 387
Materiella anläggningstillgångar
368 218
282 880
69 250
70 551
142
64
437 610
353 495
Varulager
750 350
983 110
213 409
306 949
0
963 759
1 290 059
Externa kundfordringar
669 957
669 351
185 623
205 922
695
565
856 275
875 838
Totala tillgångar
2 838 028
2 849 305
808 558
786 719
-438 828
-415 914
3 207 758
3 220 110
Övriga upplysningar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
105 782
307 752
8 241
47 893
52 191
259
166 214
355 904
Avskrivningar
-95 565
87 522
-20 139
–18 701
-5 886
5 614
-121 590
-111 837
Genomsnittligt antal anställda
958
908
489
580
18
16
1 465
1 504
NOTE har sitt säte i Sverige. Intäkterna från externa kunder i Sverige uppgår till 1 736,9 (1 993,9) MSEK, i England 730,8 (852,8) MSEK, i Finland 270,7 (220,9) MSEK, i Italien 52,3 (52,4)
MSEK, i Tyskland 210,8 (193,6) MSEK, i övriga Europa 461,2 (445,1) MSEK, i Kina 183,9 (165,7) MSEK, i USA 194,5 (251,9) samt övriga länder 60,0 (67,1) MSEK. Anläggningstillngar
(exklusive finansiella) i Sverige uppr per balansdagen till 462,9 (388,6) MSEK, i England 278,4 (280,8) MSEK, i Estland 54,3 (55,0) MSEK, i Finland 23,5 (27,4) MSEK, i Kina 34,2
(26,0) MSEK samt i Bulgarien 41,8 (45,0). Uppskjutna skattefordringar i Sverige uppgår per balansdagen till 2,1 (6,2) MSEK samt övriga länder 13,3 (8,2) MSEK.
NOT 4
Övriga rörelseintäkter
2024
2023
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
31 278
54 398
Återförd villkorad köpeskilling förvärv
-
39 003
Övrigt
-2 350
6 993
Summa
28 928
100 394
NOT 5
Övriga rörelsekostnader
2024
2023
Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekarakr
-34 434
43 176
Övrigt
-7 045
-76
Summa
-41 479
43 252
Bland Övrigt ingår avsättning för omstrukturering som även presenteras i Not 7 som kostnader
för anställda .
NOT 6
Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
2024
2023
Kostnad för varor och material
-2 498 884
-2 880 101
Personalkostnader
-697 223
-659 435
Avskrivningar
-121 590
-111 837
Övrigt
-260 302
-262 730
Summa
-3 577 999
-3 914 103
r 2023 avser återförd villkorad kÖpeskilling förvärvet av NOTE Basildon Ltd (tidigare DVR
Ltd) under 2023 då de på förhand definierade tröskelvärdena inte uppnåddes. För mer
information, se Not 24 Finansiella risker och finanspolicy, på sidan 65-66.
58
Kommentarer till tabellen ovan:
ner, förmåner samt styrelsearvoden avser ersättning som belastat koncernens resultat under 2024 för medlemmar av styrelsen, VD och andra medlemmar av koncernledningen. Kost-
nadsförda styrelsearvoden 2024 utgörs av arvoden januari–april beslutade av årsstämman 2023, därtill arvode enligt extra bolagsstämma i januari 2024, samt av arvoden maj–december
beslutade av årsstämman 2024. Rörlig ersättning avser för verksamhetret kostnadsförd bonus, vilken utbetalas under 2025. För verksamhetsåret 2024 löpte ett lönsamhetsbaserat,
rörligt ersättningsprogram för verkställande direktören, ledande befattningshavare, dotterbolagschefer och andra nyckelpersoner. Antalet deltagare uppgick till 30 (28) personer. Under
2024 har programmet belastat koncernens resultat med ett bemt utfall om 4,0 (5,2) MSEK exklusive sociala avgifter, varav 1,8 (2,9) MSEK avser ledande befattningshavare vilket
motsvarade 42% (65%) av möjligt utfall. Övriga förmåner avser till största delen tjänstebil. I förvaltningsberättelsen återfinns detaljer om riktlinjerna för ersättning till ledande befatt-
ningshavare.
Alecta
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas till största del
genom en försäkring i Alecta. Enligt Rådet för finansiell rapportering UFR10, klassificering av
ITP-planer som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förnsbestämd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2024 har bolaget inte haft tillgång till sådan
information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan.
Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därr som en
avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsrsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 4,3 (3,6) MSEK.
rväntade avgifter för nästkommande år bems uppgå till cirka 4,6 MSEK. Koncernens an-
del av de sammanlagda avgifterna till planen är försumbar. Alectas överskott kan fördelas till
försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2024 uppgick Alectas överskott
i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 162% (157%). Den kollektiva konsoliderings-
nivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överens-
stämmer med IAS 19.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbestämda pensionsplaner för både tjänstemän och arbetare
som helt bekostas av företagen. I utlandet finns avgiftsbestämda planer vilka till del bekostas
av dotterföretagen och delvis täcks genom avgifter som de anställda betalar. Betalning till
dessa planer sker löpande enligt reglerna i respektive plan.
2024
2023
Kostnader för avgiftsbestämda planer*
-41 312
32 896
*ITP-plan finansierad i Alecta ingår med –4 348 (–3 560).
Grundlön,
Ledande befattningshavares ersättningar
styrelsearvode
Rörlig ersättning
Övriga förmåner
Pensionskostnad
Summa
Ersättningar och övriga förmåner
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Styrelsens ordförande:
Anna Belfrage
-410
–282
-410
–282
Styrelsens ledamöter:
Johan Hagberg
-200
–153
-200
–153
Bahare Mackinovski
-217
–163
-217
–163
Charlotte Stjerngren
-268
–208
-268
–208
Egil Dahl
-183
-
-
-
-
-
-
-183
-
Verkställande direktör:
Johannes Lind-Widestam
-4 238
–3 453
-1 276
–1 907
-
–86
-1 230
–1 155
-6 744
6 601
Övriga ledande befattningshavare (3 (3) personer)
-3 553
3 735
-563
971
-289
–339
-955
–946
-5 360
–5 991
Summa
-9 069
–7 994
-1 839
–2 878
-289
–425
-2 185
–2 101
-13 382
–13 398
NOT 7
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Kostnader för ersättningar till anställda
2024
2023
Löner och ersättningar
-531 238
-509 452
Pensionskostnader, förmånsbaserade planer
-
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer
-41 312
-32 896
Sociala avgifter
-124 673
-117 087
Summa
-697 223
-659 435
Erllna sd uppgår till 4,5 (4,5) MSEK som minskat kostnaderna för löner och ersätt-
ninga r.
Medelantal anställda
2024
Andel män
2023
Andel män
Sverige
596
58%
609
58%
England
283
55%
250
63%
Finland
81
40%
66
46%
Estland
202
33%
227
35%
Kina
234
42%
294
46%
Bulgarien
69
33%
58
45%
Koncernen totalt
1 465
49%
1 504
52%
Långsiktiga incitamentsprogram
Teckningsoptionsprogram 2024/2027
Vid NOTEs bolagsstämma i april 2024 togs beslut om att införa ett incitamentsprogram i
form av ett teckningsoptionsprogram. Programmet riktades tilll den verkställande direk-
tör Johannes Lind-Widestam och andra ledande befattningshavare och nyckelpersoner i
bolaget. Programmet fulltecknades vilket innebar att 400 000 teckningsoptioner överts
baserat på en marknadsssig värdering, 12,70 SEK per teckningsoption, och bolaget
tillrdes därigenom ca 5 MSEK. Teckningsoptionerna har en löptid om tre år, fram till maj
2027. Varje teckningsoption ger innehavaren rätt att teckna en aktie i NOTE, vilket inner
400 000 aktier vid fullt utnyttjande, motsvarande drygt 1% av antalet utestående aktier.
2024/2027
Teckningsoptioner (antal i tusental)
2024-12-31
2023-12-31
Verkställande direktör: Johannes Lind-Widestam
211
Övriga ledande befattningshavare
55
Övriga
134
Summa
400
59
NOT 9
Finansnetto
Finansiella intäkter
2024
2023
Ränteintäkter
8 102
2 792
Valutakursvinster
21 137
19 292
Summa
29 239
22 084
Finansiella kostnader
Räntekostnader på finansiella skulder värderade till upplupet
anskaffningsvärde
-20 414
-29 436
Räntekostnader på materiella anläggningstillgångar finansierade
med leasing
-11 873
-701
Räntekostnader på skulder för nyttjanderättstillgångar för hyrda
fastigheter
-6 863
-7 331
Bankkostnader
-6 738
-6 490
Valutakursvinster
-24 826
-17 919
Summa
-70 714
-61 877
Finansnetto
-41 475
-39 793
NOT 10
Skatt
Redovisad i resultaträkningen
2024
2023
Aktuell skattekostnad ()/skatteintäkt (+)
Aktuell skatt på årets resultat
-56 782
62 458
Justering av skatt hänförlig till tidigare år
3 270
1 839
Summa aktuell skatt
-53 512
60 619
Uppskjuten skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader /
bokslutsdispositioner
-8 903
9 274
Summa uppskjuten skatt
-8 903
9 274
Totalt redovisad skatt i koncernen
-62 415
69 893
Uppskjutna skattefordringar och underskottsavdrag
Uppskjutna skattefordringar avser temporära skillnader relaterade till värdering av anlägg-
ningstillgångar samt avsättningar, vilka kommer fördelas ut över flertalet år.
Uppskjutna skattefordringar redovisas på skattessiga underskottsavdrag i den ut-
sträckning som det är sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbra
vinster. Avdragsgilla temporära skillnader och skattemässiga underskottsavdrag för vilka
uppskjutna skattefordringar inte har redo visats i resultat- och balansräkningarna uppgår
därr till 5,2 (5,1) MSEK. Underskottsavdragen är inte tidsbegränsade .
Avstämning av effektiv skatt
%
2024
%
2023
Resultat före skatt
310 444
389 849
Skatt enligt gällande skatte sats för moderbolaget
-20,6 -63 951 –20,6% –80 309
Effekt av andra skattesatser för utl. dotterföretag
0,1%
403
2,3%
8 998
Ej avdragsgilla kostnader
-0,3%
-881
0,4%
–1 616
Ej skattepliktiga intäkter
-0,5%
-1 553
1,4%
5 386
Ej aktiverade underskottsavdrag på förluster
0,4%
1 360
0,9%
–3 539
Skatt hänförlig till tidigare år
1,1%
3 270
0,5%
1 839
Övrigt
-0,3%
-1 063
0,2%
–652
Totalt redovisad skatt i koncernen
-20,1% -62 415 17,9% –69 893
Avsättningar för uppskjuten skatt
2024-12-31
2023-12-31
Redovisat värde vid periodens ingång
63 897
41 011
Belopp som avsatts under perioden
20 185
26 145
Belopp som tagits i anspråk under perioden
-3 298
–3 259
Redovisat värde vid periodens utgång
80 784
63 897
Uppskjuten skattefordran
Uppskjuten skatteskuld
Netto
Redovisade i balansräkningen
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
2024-12-31
2023-12-31
Immatriella anläggningstillgångar
-
-
11 144
10 345
-11 144
10 345
Materiella anläggningstillgångar och nyttjande-
rättstillgångar för hyrda fastigheter
2 572
2 017
1 514
1 381
1 058
636
Derivat värderade till verkligt värde
29
–26
-
29
–26
Avsättningar
12 779
12 403
8 858
8 379
3 921
4 024
Obeskattade reserver
-
59 268
43 792
-59 268
43 792
Skattefordringar/-skulder
15 380
14 394
80 784
63 897
-65 404
–49 503
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Ingående Redovisat Redovisat Redovisat Ökning Utgående Ingående Redovisat Redovisat Redovisat Ökning Utgående
balans över mot övrigt direkt genom balans balans över mot övrigt direkt genom balans
1 jan resultat- total- i eget rörelse- 31 dec 1 jan resultat- total- i eget rörelse- 31 dec
2023 räkningen resultat kapital förvärv 2023 2024 räkningen resultat kapital förvärv 2024
Immatriella anläggningstillgångar
6 362
2 700
208
6 891
–10 345
–10 345
-216
-583
-11 144
Materiella anläggningstillgångar och
nyttjanderättstillgångar för hyrda
fastigheter
–570
1 563
357
636
636
558
-136
1 058
Derivat värderade till verkligt värde
397
-523
100
–26
–26
55
-
29
Avsättningar
3 434
2 746
–2 156
4 024
4 024
280
-383
3 921
Obeskattade reserver
30 598
–13 196
2
43 792
43 792
-15 282
-194
-59 268
Övrigt
–2 564
2 564
0
0
5 702
- 5 702
-
Summa
–33 699
–9 274
361
6 891
49 503
–49 503
-8 903
-6 998
-65 404
NOT 8
Arvode och ersättningar till revisorer
PwC
Övriga revisorer
2024
2023
2024
2023
Revisionsuppdraget
-2 011
–2 027
-1 508
–1 190
Revisionverksamhet utöver revisionsuppdraget
-
Skatterådgivning
-279
-60
Övriga tjänster
-74
-23
Revision av koncernredovisning har utförts under hela året. Inget separat arvode har uttt
för granskning av delårsrapport .
60
NOT 11
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill, Balanserade utgifter Varumärken
förvärvad Kundrelationer för datorprogram
med mera
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
167 608
50 157
25 205
943
243 913
Investeringar
98 564
31 546
3 717
300
134 127
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-5 265
-1 328
-41
-22
-6 656
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2023-12-31
260 907
80 375
28 881
1 221
371 384
Ingående balans 2024-01-01
260 907
80 375
28 881
1 221
371 384
Investeringar
-
-
16 954
183
17 137
Omklassificeringar och valutakurseffekter
14 948
4 111
90
44
19 193
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2024-12-31
275 855
84 486
45 925
1 448
407 714
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
–2 030
–22 826
–17 996
798
43 650
Omklassificering och valutakurseffekter
719
16
5
740
Årets avskrivningar
–13 884
–3 665
61
-17 610
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2023-12-31
–2 030
–35 991
–21 645
–854
60 520
Ingående balans 2024-01-01
–2 030
–35 991
–21 645
–854
–60 520
Omklassificering och valutakurseffekter
-1 514
-1 467
-51
-31
-3 063
Årets avskrivningar
–13 073
–4 068
–112
-17 253
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2024-12-31
3 544
–50 531
–25 764
–997
–80 836
Redovisade värden
Per 2023-01-01
165 578
27 331
7 209
145
200 263
Per 2023-12-31
258 877
44 384
7 236
367
310 864
Per 2024-01-01
258 877
44 384
7 236
367
310 864
Per 2024-12-31
272 311
33 955
20 161
451
326 878
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen
2024
2023
Kostnad sålda varor/tjänster
–17 253
–17 610
Summa
–17 253
–17 610
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
NOTE allokerar och prövar goodwill på rörelsesegmenten Western Europe samt
Rest of World. I nedanstående tabell framgår goodwillvärden per rörelsesegment.
2024-12-31
2023-12-31
Western Europe
242 800
229 957
Rest of World
29 511
28 920
Summa
272 311
258 877
Nedskrivningsprövningen baseras på beräkning av nyttjandevärde. Detta värde bygger på kas-
saflödesprognoser för totalt 3 (3) år. Kassafdet för det första året baseras på av styrelsen
fastställd budget. De följande två åren baseras på bolagets bästa bedömning. Kassafden
bortom prognosperioden extrapoleras med hjälp av bedömd tillväxttakt enligt nedan.
Nedskrivningsprövningen sker i de två rörelsesegmenten – Western Europe och Rest of
World. I likhet med hur verksamheten följs upp i övrigt så sker uppföljning av goodwill och
testning för nedskrivningsbehov på rörelsesegmentsnivå.
Prövningen baseras på beräknade nuvärden av förntade kassafden från respektive ju-
ridisk enhet som ingår i rörelsesegmentet. Nuvärdet av dessa aggregerade kassaflöden jäm-
rs sedan med den goodwill samt sysselsatt kapital som är allokerat till rörelsesegmentet.
De prognostiserade kassafdena har nuvärdeberäknats med en diskonteringsränta
efter skatt baserad på riskfri ränta samt den risk som bems vara förknippad med verk-
samheten. Mot bakgrund av att NOTE huvudsakligen har en gemensam upplåning, och att
koncernens enheter verkar på samma marknader har samma diskonteringsränta efter skatt,
9,1% (8,1%) använts för båda rörelsesegmenten. Diskontering s ränta före skatt uppr till
11,5% (9,2%).
Återvinningsvärdet för både Western Europe och Rest of World överstiger det redovisade
värdet .
Viktiga variabler Metod för att definiera värden
Tillväxt under prognos-
perioden
Försäljningstillväxten har bedömts till 5% (5%) under prognos-
perioden för samtliga enheter. Tillväxten baseras på historiska
erfarenheter, prognoser i branschstudier och annan externt
tillgänglig information.
Tillxt efter prognos-
perioden
Tillxt efter prognosperioden beräknas uppgå till 2% (2%).
Materialkostnader Kostnaden för elektronikkomponenter beräknas under prognos -
perioden att sjunka, dels på grund av fortsatt effektivisering i
tillverkningsprocessen dels genom ökade inköpsvolymer och
förbättrad samordning av inköps processer.
Personalkostnader Lönekostnaden har beräknats med hjälp av kollektivavtal och
med hänsyn till historiska löneökningar. Vidare har hänsyn
tagits till i vilken NOTE-enhet tillverkningen kommer att ske.
Känslighetsanalys nedskrivningsprövning av goodwill
Med ovan beskrivna beräkningsförutttningar och med hänsyn till den av NOTE bedömda
tillväxt- och lönsamhetspotentialen av sin affärsmodell finns per balansdagen inga ned-
skrivningsbehov av goodwillvärden.
r de fall att tillxten under prognosperioden eller efter prognosperioden uteblir helt
föranleder detta inget nedskrivningsbehov. En ökning av diskonteringsräntan efter skatt
med 1 procentenhet, från 9,1% till 10,1%, innebär inget nedskrivningsbehov.
Nyttjanderdet minskar men överstiger ändå med marginal det redovisade värdet för
både Western Europe och Rest of World .
61
NOT 12
Nyttjanderättstillgångar
Hyrda
fastigheter
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
170 585
Investeringar
147 086
Avyttringar och utrangeringar
–56 656
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-1 248
Utgående balans 2023-12-31
259 767
Ingående balans 2024-01-01
259 767
Investeringar
13 558
Avyttringar och utrangeringar
-28 063
Omklassificeringar och valutakurseffekter
7 226
Utgående balans 2024-12-31
252 488
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
80 664
Årets avskrivningar
-34 007
Avyttringar och utrangeringar
12 159
Omklassificeringar och valutakurseffekter
1 132
Utgående balans 2023-12-31
-101 380
Ingående balans 2024-01-01
-101 380
Årets avskrivningar
-31 581
Avyttringar och utrangeringar
13 542
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-2 421
Utgående balans 2024-12-31
-121 840
Redovisade värden
Per 2023-01-01
89 921
Per 2023-12-31
158 387
Per 2024-01-01
158 387
Per 2024-12-31
130 648
Leasingskulder hänförliga till
nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga leasingskulder hänförliga till nyttjande-
rättstillgångar för hyrda fastigheter
106 108
134 590
Kortfristiga leasingskulder hänförliga till nyttjande-
rättstillgångar för hyrda fastigheter
25 484
28 159
r ytterligare information om löptidsanalys för leasingskulder, se not 24 Finansiella risker
och finanspolicy, på sidorna 65-66, samt för ytterligare information om kassaflödespåver-
kan kopplat till skulder hänförliga till nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter, se not
27 Kassaflödesanalys, på sidan 66.
I resultaträkningen redovisas följande belopp som relaterade till nyttjanderättstillgångar:
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen
2024
2023
Kostnad sålda varor/tjänster
-30 219
-32 418
Administrationskostnader
-597
-684
Försäljningskostnader
-765
-905
Summa
-31 581
-34 007
2024
2023
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader)
-6 863
-7 331
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal
-1 540
-2 331
Utgifter hänförliga till leasingavtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde som inte är korttidsleasingavtal
(ingår i kostnad såld vara, administrationskostnader och
försäljningskostnader)
-9 609
-7 773
Koncernen har valt att redovisa maskiner och andra tekniska anläggningar finansierade
med leasing under posten Materiella anläggningstillgångar, se not 13 Materiella anläggnings-
tillgångar, på sidan 62. Per 31 december 2024 var värdet av dessa 179 023 (167 482).
62
NOT 13
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och Nedlagda Maskiner och Inventarier,
mark (rörelse- kostnader på andra tekniska verktyg och
fastigheter) annans fastighet anläggningar
installationer
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01
32 286
28 396
368 889
75 628
505 199
Investeringar
45 538
4 435
144 137
14 708
208 818
Förvärv
-
-
-
-
-
Avyttringar och utrangeringar
0
0
-6 952
-644
-7 596
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-395
-397
-6 077
47
-6 822
Utgående balans 2023-12-31
77 429
32 434
499 997
89 739
699 599
Ingående balans 2024-01-01
77 429
32 434
499 997
89 739
699 599
Investeringar
51 357
3 977
62 518
10 371
128 223
Förvärv
24 433
-
-
-
24 433
Avyttringar och utrangeringar
-
-114
-19 593
-4 230
-23 937
Omklassificeringar och valutakurseffekter
1 807
882
13 715
3 415
19 819
Utgående balans 2024-12-31
155 026
37 179
556 637
99 295
848 137
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2023-01-01
-13 611
-15 307
-215 635
-51 543
-296 096
Årets avskrivningar
-1 139
-2 139
-49 000
-7 942
-60 220
Avyttringar och utrangeringar
1
0
6 442
526
6 969
Omklassificeringar och valutakurseffekter
82
391
2 888
-118
3 243
Utgående balans 2023-12-31
-14 667
-17 055
-255 305
-59 077
-346 104
Ingående balans 2024-01-01
-14 667
-17 055
-255 305
-59 077
-346 104
Årets avskrivningar
-2 276
-2 480
-58 526
-9 474
-72 756
Avyttringar och utrangeringar
1
0
12 932
2 825
15 758
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-1 109
-884
-2 780
-2 652
-7 425
Utgående balans 2024-12-31
-18 051
-20 419
-303 679
-68 378
-410 527
Redovisade värden
Per 2023-01-01
18 675
13 089
153 254
24 085
209 103
Per 2023-12-31
62 762
15 379
244 692
30 662
353 495
Per 2024-01-01
62 762
15 379
244 692
30 662
353 495
Per 2024-12-31
136 975
16 760
252 958
30 917
437 610
Säkerheter
Per den 31 december 2024 har fastigheter med ett redovisat värde på 15 353 (14 765) ställts
som säkerhet för bankkrediter. För leasad produktionsutrustning bibehåller lease givaren rät-
tigheterna till den leasade tillgången till dess leasingskulden är till fullo betald.
Materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing
Utöver de nyttjanderättstillgångar som redovisas i not 12 Nyttjanderättstillgångar sidan 61,
ingår även leasad produktionsutrustning i kategorin Maskiner och andra tekniska anlägg-
ningar i tabellen över Materiella anläggningstillgångar. Endast produktionsutrustning med
kvarvarande leasingskuld redovisas som leasad produktionsutrustning. Är leasingskulden
betald sker omföring till ägandett vilket innebär att produktionsutrustningen tas bort ur
nedan tabell som Omföring till äganderätt.
Leasad produktionsutrustning
2024
2023
Ingående anskaffningsvärde
252 411
152 307
Årets investeringar och valutakurseffekter
48 888
102 410
Omföring till ägandett, anskaffningsvärde
-12 264
-2 306
Ackumulerade avskrivningar och valutakurseffekter
-122 476
-78 442
Omföring till ägandett, avskrivningar
12 464
1 473
Summa
179 023
175 442
Skulder hänförliga till materiella anläggningstillgångar
finansierade med leasing
2024-12-31
2023-12-31
Långfristiga skulder hänförliga till materiella anläggnings-
tillgångar finansierade med leasing
225 583
136 654
Kortfristiga skulder hänförliga till materiella anläggnings-
tillgångar finansierade med leasing
61 483
36 317
För ytterligare information om löptidsanalys av skulder hänförliga till materiella anlägg-
ningstillgångar finansierade med leasing, se not 24 Finansiella risker och finanspolicy,
sidorna 65-66, samt för ytterligare information om kassaflödespåverkan kopplat till skulder
hänförliga till materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing, se not 27 Kassa-
flödesanalys, på sidan 66.
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen
2024
2023
Kostnad sålda varor/tjänster
-71 324
-59 237
Administrationskostnader
-1 360
-850
Försäljningskostnader
-72
-133
Summa
-72 756
-60 220
Varav avskrivningar avseende materiella anläggningstillgångar finansierade med
leasing uppgår till och ingår i följande rader i resultaträkningen:
2024
2023
Kostnad sålda varor/tjänster
-39 353
-33 843
Summa
-39 353
-33 843
I resultaträkningen redovisas även följande belopp som relaterade till
materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing:
2024
2023
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader)
-11 873
–3 434
63
NOT 14
Långfristiga och övriga fordringar
Långfristiga fordringar
2024-12-31
2023-12-31
Övriga långfristiga fordringar
1 099
2 092
Summa
1 099
2 092
Övriga fordringar som är omsättningstillgångar
Moms
295
2 876
Övrigt
5 742
1 868
Summa
6 037
4 744
NOT 15
Varulager
2024-12-31
2023-12-31
Råvaror och förnödenheter
768 610
1 088 991
Varor under tillverkning
125 265
150 365
Färdiga varor och handelsvaror
140 284
125 152
Reserv för inkurans
-70 400
-74 449
Summa
963 759
1 290 059
Årets kostnadsförda varulager framgår av not 6, Rörelsens kostnader fördelade på kost-
nadsslag, på sidan 57.
NOT 16
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2024-12-31
2023-12-31
Upplupna intäkter
15 450
10 190
Förutbetalda tjänster
5 192
5 306
Förutbetalda licenser
10 157
6 596
Förutbetald försäkring
2 810
2 563
Förutbetalda leasingavgifter
127
946
Övriga förutbetalda kostnader
1 404
2 917
Summa
35 140
28 518
NOT 17
Resultat per aktie
Före utspädning
Efter utspädning
Resultat per aktie
2024
2023
2024
2023
Resultat per aktie, kronor
8,61
11,04
8,61
11,04
Beräkningen av resultat per aktie för 2024 har baserats på årets resultat uppgående till
248 029 (319 956) och på ett vägt genomsnittligt antal utestående aktier under 2024, före
utspädning, upp gående till 28 820 787 (28 983 600). Efter utspädningseffekter är vägt
genomsnittligt antal utestående aktier 28 820 787 (28 983 600).
Resultat per aktie efter utspädning
Per 2024-12-31 finns ett utestående incitamentsprogram i NOTE som dock inte ger ut-
spädningseffekt.
NOT 18
Eget kapital
Aktieslag A
Antal aktier (i tusental)
2024-12-31
2023-12-31
Utestående per 1 januari
28 984
28 984
Återköp av egna aktier
-500
-
Utestående per 31 december
28 484
28 984
Per den 31 december 2024 omfattade det registrerade aktiekapitalet 28 983 600 aktier
med ett kvotvärde om 0,52 kronor per styck. Per den 31 december 2024 finns ett inci-
tamentsprogram (Teckningsoptionsprogram 2024/2027) utestående som kan komma att
leda till utspädningseffekt. Innehavare av aktier är berättigade till utdelning och aktiein-
nehavet berättigar till rösträtt vid årsstämman med en röst per aktie.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår del av överkursfonder som förts
över till reservfond per den 31 december 2005, överkurs om 4 kronor per aktie i 2010
års företrädesemission minskat med emissionskostnader samt likvid för teckningsoptioner
utfärdade under 2017–2019 och 2024.
Reserver
Omräkningsreserv
2024-12-31
2023-12-31
Ingående omräkningsreserv
35 687
57 281
Årets omräkningsdifferenser
55 316
-21 594
Utgående omräkningsreserv
91 003
35 687
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av
finansiella rapporter från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rap-
porter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presente-
ras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Omräknings reserven innefattar även effekten av valutakursdifferenser på långfristiga interna
lån som kan jämställas med eget kapital i dotterbolag.
Säkringsreserv
2024-12-31
2023-12-31
Ingående säkringsreserv
-457
281
Årets prognostiserade kassaflödessäkringar
640
-738
Utgående säkringsreserv
183
-457
Säkringsreserven innefattar de kassafdessäkringar som dels testats effektiva enligt
IFRS 9 Finansiella instrument och dels avser prognostiserade flöden som ännu inte påver-
kat koncernens resultat- och balansräkning.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget
och dess dotterföretag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkurs-
fonder, ingår också i balanserade vinstmedel inklusive årets resultat.
Under 2024 genomfördes ett återköp av egna aktier varvid 500 000 egna aktier förrva-
des. Återköpet har belastat koncernens balanserade vinstmedel.
Kapitalhantering
Styrelsen har tillsammans med ledningen för NOTE följande finansiella mål:
Tillväxtmål
NOTE ska senast 2028 nå en försäljning om minst 7,5 miljarder kronor. Detta ska väsentligen
uppnås genom hög organisk tillväxt kompletterat med noga utvalda förvärv.
Lönsamhetsmål
NOTE ska växa med lönsamhet. Målet är att senast uppnå en rörelsemarginal om 10% och
därefter ha en successiv förstärkning av rörelsemarginalen. Rörelsemarginalen för året upp-
gick till 9,0% (10,1%).
Kapitalstrukturmål
Soliditeten bör minst uppgå till 30%. Soliditeten vid årets utgång uppgick till 51,1%
(43,3%).
Utdelningspolicy
Styrelsen kommer årligen att bema vilken nivå på aktieutdelning som den anser vara
optimal för året. Denna kan distribueras till ägarna i form av utdelning och/eller återp
av aktier. Framtida vinstutdelning ska framförallt anpassas efter NOTEs investeringsbehov
och finansiella ställning.
64
NOT 19
Räntebärande skulder
Långfristiga skulder
2024-12-31
2023-12-31
Banklån
9 112
5 394
Leasingskulder hänförlig till materiella anläggnings-
tillgångar
134 803
136 654
Leasingskulder hänförlig till nyttjanderättstillgångar
r hyrda fastigheter
106 108
134 590
Summa
250 023
276 638
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit
0
62 451
Factoring (fakturabelåning)
316 185
333 027
Kortfristig del av banklån
375
0
Kortfristig del av leasingskulder hänförliga till materiella
anläggningstillgångar
38 064
36 317
Kortfristig del av leasingskulder hänförlig till nyttjande-
rättstillgångar för hyrda fastigheter
25 484
28 159
Tilläggsköpeskilling
-
16 734
Summa
380 108
476 688
Ställda säkerheter
Säkerhet för banklån, leasingskulder och checkräkningskrediter är utställda med ett
belopp av 16 812 (16 245) i företagets mark och byggnader (se även not 13) samt
198 539 (198 325) i rörelsen. Säkerhet för factoring är utställda med ett belopp av
575 467 (533 135) i pantbelånade kundfordringar.
Leasingskulder
Leasingskulder förfaller till betalning enligt nedan:
Leasingskulder hänförliga Minimi
2024
Minimi
2023
till materiella anlägg- lease- Kapital- lease- Kapital-
ningstillgångar
avgifter
Ränta
belopp
avgifter
Ränta
belopp
Inom ett år
46 381
-8 317
38 064
44 760
-8 443
36 317
Mellan ett och fem år
132 976
-14 606
118 370
132 173
-16 196 115 976
Mer än 5 år
16 789
-356
16 433
21 773
-1 095
20 678
Summa
196 146
-23 279
172 867
198 706 -25 734 172 971
Leasingskulder hänförliga Minimi Minimi
till nyttjanderättstillgång- lease- Kapital- lease- Kapital-
ar för hyrda fastigheter
avgifter
Ränta
belopp
avgifter
Ränta
belopp
Inom ett år
27 086
-1 601
25 484
35 213
-7 054
28 159
Mellan ett och fem år
73 926
-16 736
57 190
106 139 -21 265
84 874
Mer än 5 år
59 620
-10 702
48 918
58 347
-8 631
49 716
Summa
160 632
-29 039
131 592
199 699
-36 950 162 749
För ytterligare information, se not 24 Finansiella risker och finanspolicy, på sidorna 65-66 .
NOT 20
Avsättningar
Kortfristig del av avsättningar
2024-12-31
2023-12-31
Övrigt
1 152
1 009
Summa
1 152
1 009
NOT 21
Övriga kortfristiga skulder
2024-12-31
2023-12-31
Personalens källskatt
8 636
7 464
Sociala avgifter
12 936
10 397
Moms
34 786
47 561
Övrigt
1 876
5 658
Summa
58 234
71 080
NOT 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2024-12-31
2023-12-31
Upplupna löner och ersättningar
15 348
20 972
Upplupna sociala kostnader
20 120
15 824
Semesterersättningar
51 072
45 470
Övrigt
36 018
24 099
Summa
122 558
106 365
NOT 23
Finansiella instrument per kategori
Skulder
Tillgångar Skulder värderade
redovisade Derivat som redovisade till verkligt
till upplupet används för till upplupet värde över
anskaffnings- säkrings- anskaffnings- resultaträk-
2024-12-31 värde ändamål värde ningen
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra
finansiella fordringar
856 275
Likvida medel
411 181
Summa tillgångar
1 267 456
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder*
-
-
630 131
-
Övriga skulder
-
141
-
-
Leverantörsskulder och andra
finansiella skulder
-
-
534 192
-
Summa skulder
-
141
1 164 323 -
2023-12-31
Skulder
Tillgångar Skulder värderade
redovisade Derivat som redovisade till verkligt
till upplupet används för till upplupet värde över
anskaffnings- säkrings- anskaffnings- resultaträk-
värde ändamål värde ningen
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra
finansiella fordringar
875 838
Likvida medel
169 839
Summa tillgångar
1 045 677
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder*
-
736 593
16 734
Övriga skulder
-124
-
Leverantörsskulder och andra
finansiella skulder
-
602 789
Summa skulder
-124
1 339 382
16 734
* Här ingår koncernens leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
samt leasingskulder för materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing. Även
de utgör finansiella instrument som dock inte ingår i de kategorier som återfinns i IFRS 9
Finansiella instrument utan värderas enligt IFRS 16 Leasing.
r vidare information om finansiella instrument värderade till verkligt värde, se not 24
Finansiella risker och finanspolicy, på sidorna 65-66 .
65
NOT 24
Finansiella risker och finanspolicy
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker, såsom
valutarisker, upplånings- och ränterisker samt likviditets- och kreditrisker. Enligt koncer-
nens finanspolicy skall de finansiella riskerna ligga på en så låg nivå som möjligt.
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen
och utgör ett ramverk för riskhanteringen. Policyns övergripande målsättning är att
säkerställa bolagets kort- och långfristiga kapitalförsörjning, att anpassa den finansiella
strategin efter bolagets verksamhet så att en långsiktigt stabil kapitalstruktur uppnås och
bibehålls samt att uppnå bästa möjliga finansnetto inom givna riskramar.
Enligt koncernens riktlinjer för lånefinansiering ska i huvudsak en långivare finnas.
Moderbolaget är främst inriktat på ledning, samordning och utveckling av koncernen
samt koncernrapportering och informationsgivning till aktieägare. Koncernens verksamhet
bedrivs i juridiska dotterbolag varför de faktiska riskerna uppstår där.
Avtalsvillkor
Finansiella tillgångar består huvudsakligen av likvida medel samt kundfordringar. Risken i
kundfordringar ökar med antalet utestående kredit dagar. Det finns en tendens i marknaden
att kräva allt längre kredittid.
NOTEs finansiering utgörs av en kombination av factoring- och traditionella checkräk-
ningskrediter. NOTE har två olika typer av factoringupplägg. I det första upplägget kvarstår
risken för kundfordran hos NOTE och kundfordran hanteras därmed som pantbelånad och
redovisas med tillrande skuld i samband med utbetalningen från kreditinstitut. Vid full
betalning från kund nollställs såväl kundfordran, factoringskuld samt pantbelåning. För
NOTEs andra upplägg, som endast tillämpas i Estland, har 90% av risken i kundfordringarna
övergått till kreditgivaren. I och med att risken övertt till kreditgivaren till 90% redovisas
endast kvarvarande 10% som kundfordringar. Ingen skuld respektive eventualförplitkelse
redovisas för detta upplägg.
Pantförskrivna kundfordringar uppgick vid årets utgång till 575 (533) MSEK.
Räntevillkoren på factoring- och checkräkningskrediterna baseras på en rörlig basränta
plus fasta procentsatser, under året har en genomsnittlig ränta om 5,2 (5,1)% belastat
koncernens resultat.
NOTE har avtalat om ett antal särskilda villkor (covenants) gentemot långivaren som
kerhet för skulderna. Under året hade Inga överträdelser skett av dessa.
Likviditetsrisker
Med likviditetsrisk avses risken att inte kunna uppfylla betalningsförpliktelser till följd
av otillräcklig likviditet eller svårigheter att uppta externa lån. Verksamheten finansieras
bland annat genom eget kapital 1 638,4 (1 396,1) MSEK och räntebärande skulder 630,0
(753,3) MSEK, utnyttjad checkräkningskredit ingår med 0 (62,5) MSEK. Outnyttjad check-
räkningskredit vid årets slut uppgick till 212,0 (150,0) MSEK. Finansiella skulder består av
lån samt utnyttjad del av checkräknings- och factoringkredit.
Löptidsanalys, finansiella skulder
Inom
1–3
3 mån–
5 år och
2024,
Bankkrediter inkl check-
MSEK
Totalt
1 mån
mån
1 år
1–5 år
längre
räkning och factoring*
327,8
105,0
197,5
15,9
2,8
6,6
Leasingskulder för nyttjan-
derättstillgångar för hyrda
fastigheter*
191,9
4,0
6,7
19,9
100,9
60,4
Leasingskulder för materiella
anläggningstillgångar
finansierade med leasing*
165,0
2,2
5,8
35,1
106,3
15,6
Villkorad köpeskilling
-
-
-
-
-
-
Leverantörsskulder
534,2
313,0
180,6
40,6
-
-
Summa
1 218,9
424,2
390,6
111,5
210,0
82,6
Inom 1–3 3 mån– 5 år och
2023,
MSEK
Totalt
1 mån mån
1 år
1–5 år
längre
Bankkrediter inkl check-
räkning och factoring*
405,3
179,1
139,7
69,7
3,3
13,5
Leasingskulder för nyttjan-
derättstillgångar för hyrda
fastigheter*
199,7
4,5
7,6
23,9
105,4
58,3
Leasingskulder för materiella
anläggningstillgångar
finansierade med leasing*
198,8
4,7
9,3
30,4
131,2
23,2
Villkorad köpeskilling
16,8
-
4,0
12,8
-
-
Leverantörsskulder
602,8
319,4
237,3
36,8
9,3
-
Summa
1 423,4
507,7
397,9
173,6
249,2
95,0
* Factoring- och checkräkningskrediterna kommer att belastas med en bedömd genom-
snittlig ränta om 5,2 (5,6) procentenheter. I tabellen ovan rapporteras factoringkredi-
ternas löptid utifrån hur det underliggande kundfordringarna förfaller till betalning, i
enlighet med gällande regelverk. Merparten av dessa krediter förfaller inom 3 månader.
I praktiken förnyas dessa krediter löpande i takt med att nya kundfordringar belånas.
Leasingskulder kommer att belastas med en bedömd genomsnittlig ränta om 4,6 (3,2)
procentenheter och merparten av dessa krediter förfaller inom 1–7 år.
Ränterisker
Ränterisk är risken att värdet på ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar
i marknadsräntor. Ränterisk kan dels bestå av förändring i verkligt värde, prisrisk, dels
rändringar i kassafde, kassafdesrisk. En betydande faktor som påverkar ränterisken är
räntebindningstiden. Långa räntebindningstider påverkar främst kassaflödesrisken medan
kortare räntebindningstider påverkar prisrisken.
Hantering av koncernens ränteexponering är centraliserad, vilket innebär att den centrala
finansfunktionen ansvarar för att identifiera och hantera denna exponering.
Koncernens exponering mot marknadsrisken för förändringar av ränte nivåer hänför sig
i första hand till koncernens finansiella nettoskulder som vid årets slut uppgick till 218,9
(583,5) MSEK. På balansdagen saknades räntederivat och räntan var således helt rörlig.
Kreditrisker
Kreditrisker i kundfordringar
Risken att koncernens kunder inte uppfyller sina åtaganden, det vill säga att betalning ej
erhålls för kundfordringar utgör en kundkreditrisk. Koncernens kunder skall kredit kontrolleras
varvid information om kundernas finansiella ställning ska inhämtas från olika kreditupplys-
ningsföretag. Koncernen har upprättat regler som anger beslutsnivåer för kreditlimits samt hur
värdering av krediter och osäkra fordringar skall hanteras. Bankgaranti eller annan säkerhet
krävs för kunder med låg kreditvärdighet eller otillräcklig kredithistorik.
Reserven för kundfordringar uppgår till –38,6 (–22,2) MSEK och årets konstaterade
kundrluster uppgår till 0,0 (0,0) MSEK. Under 2023 gjorde NOTE en avsättningar för ex-
traordinära befarade kundförluster om netto –27 MSEK. Avsättningen avsåg både kund-
fordringar mot kunderna samt lager och öppna inköpsorders kopplade till kunderna.
De tio största kunderna står för cirka 35 (36)% av förljningen. Koncernen har en
relativt god spridning av kunder inom olika industribranscher.
Åldersanalys, kundfordringar
2024-12-31
2023-12-31
Ej förfallna kundfordringar
676 235
718 613
Förfallna kundfordringar 0–30 dgr
137 501
124 420
Förfallna kundfordringar >30 dgr–60 dgr
20 576
27 895
Förfallna kundfordringar >60 dgr
21 963
4 910
Summa
856 275
875 838
Valutarisker
Koncernen är exponerad för olika typer av valutarisker. Den främsta exponeringen avser köp
och försäljning i utländska valutor, där risken dels kan bestå av fluktuationer i valutan på
det finansiella instrument, kund- eller leverantörsfakturan, dels valutarisken i förväntade
eller kontrakterade betalningsfden benämnd transaktionsexponering. Mot bakgrund av
att den underliggande prissättningen på elektronikkomponenter väsentligen sker i USD
trots att faktiska inköp ofta görs i Euro har NOTE funnit det relevant att upplysa om effek-
terna av den sammanlagda exponeringen i Euro och USD.
Kostnader och inköp i utndsk valuta säkras till stor del genom bindande avtal där kun-
den står fulla valutarisken. Fakturering sker huvudsakligen i lokal valuta och till största delen
i svenska kronor, Euro eller USD och med en relativt jämn fördelning mellan valutorna. NOTE
tillämpar ett centraliserat synsätt vad gäller hanteringen av valutasäkringsåtgärder. NOTEs
centrala ekonomifunktion kurssäkrar beräknade och prognostiserade netto fden i Euro och
USD på rullande sexmånadsprognoser utifrån de ramar som fastställts i NOTEs finanspolicy.
Fördelning 6 månader från bokslutsdagen
Nettoexponering av
i utländsk valuta försäljning och inköp
säkringar
Totala
Procentandel
Snittkurs
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
EUR
10 115
20 597
3 500
8 400
35%
41%
11,50
11,11
USD
22 192
16 980
9 000
8 100
41%
48%
11,02
10,02
Koncernen klassificerar sina terminskontrakt som används för säkring av prognostiserade
transaktioner som kassaflödessäkringar.
Omräkningsexponering
Valutariskfluktuationer återfinns också i omräkningen av utländska dotterföretags tillgångar
och skulder till moderbolagets funktionella valuta så kallad omkningsexponering. Utnd-
ska nettotillngar i koncernen fördelar sig på följande valutor, belopp i TSEK och procen-
tuell andel av NOTEs totala egna kapital:
2024-12-31 2023-12-31
Valuta Belopp % Belopp %
CNY 238 334 14,5 217 885 15,6
EUR 321 617 19,6 268 611 19,2
GBP 368 695 22,5 286 624 20,5
NOK 2 566 0,2 2 612 0,2
BGN 28 023 1,7 18 754 1,3
Summa 959 235 59 794 486 5 7
66
NOT 24
Forts.
Risker i material
Då en stor del av koncernens försäljningsrde består av material, är både pris på och tillng
till material avgörande för lönsamheten. NOTEs strategiska inköpsbolag, NOTE Components
AB, hanterar en stor del av materialinköpsavtalen .
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
NOTEs derivatinstrument som innehålls för säkringsredovisning baseras alla på värde-
ringsnivå 2 enligt IFRS 7, d.v.s. det verkliga värdet baseras på observerbar data från en
oberoende källa.
Vid förvärvet av NOTE Basildon (tidigare DVR Ltd) 2023 avtalades om villkorade delar
av köpeskillingarna. Denna värderades till verkligt värde i nivå 3. De villkorade delarna av
köpeskillingarna är baserade på utvecklingen i respektive förvärvat bolag under de kom-
mande åren efter förvärvet. De villkorade köpeskillingarna betalas ut utifrån hur de förvär-
vade bolagen uppr ett antal definierade tröskelvärden. Under 2024 utbetalades en sista
del av den villkorade köpeskillingen för NOTE Sofia och en uppskjuten del av köpeskillingen
r NOTE Basildon. Per 2024-12-31 finns ingen kvarstående villkorad köpeskilling. Under
2023 uppddes inte tröskelrdet för den vid förvärvet av NOTE Basildon avtalade till-
läggsköpeskillingen. Tilläggsköpeskillingen återfördes resultatet i sin helhet.
Samtliga finansiella tillgångar i balansräkningen redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Samtliga finansiella skulder i balansräkningen, undantaget den villkorade del av
köpeskilling enligt ovan, redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Då de finansiella till-
ngarna och skulderna till största delen avser kortfristiga poster anses redovisade värden
motsvara verkliga värden.
Känslighetsanalys
Koncernens påverkan av förändringar av några parametrar framgår i nedanstående tabell.
Påverkan på totalresultatet
2024
2023
Marknadsrisk, MSEK
+/– 2%
+/– 5%
+/– 2%
+/– 5%
Försäljningsprisförändring till kund
78,0
195,0
84,9
212,2
Försäljningsvolymförändring
19,9
49,7
19,3
48,3
Materialprisförändring*
50,0
124,9
57,6
144,0
Lönekostnadsförändring
14,3
35,7
13,5
33,8
Ränteförändring
6,1
15,2
9,4
23,5
Valutaförändring EUR/USD på kundfordringar
och leverantörsskulder per balansdagen
-0,2
-0,5
1,6
4,0
Valutaförändring på nettotillgångar
i utländska dotterföretag
21,3
53,3
19,6
49,1
*Prisjusteringsklausuler mot kund ej beaktade.
NOT 25
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar
2024-12-31
2023-12-31
Fastighetsinteckningar
16 812
16 245
Företagsinteckningar
198 539
198 325
Äganderättsförbehåll i maskiner
0
0
Pantbelånade kundfordringar
575 467
533 135
Summa
790 818
747 705
Eventualförpliktelser
Lämnade garantier
31 032
31 032
Summa
31 032
31 032
Lämnade garantier avser framförallt kundkontrakt där garantier lämnats för de fall att kon-
cernen inte uppfyller sina förpliktelser i enlighet med ingånget avtal. NOTEs bedömning är
att sannolikheten för en reglering av dessa garantier är ytterst liten och att den finansiella
effekten därmed ej är väsentlig.
NOT 26
Statliga stöd
Statliga stöd
2024
2023
Lönebidrag
4 463
4 491
Elsd och övriga bidrag
606
2 482
Summa
5 069
6 974
De statliga stöd som har erhållits i form av lönebidrag har reducerat koncernens kostnader
r ersättning till anställda, se även Not 7. Kostnaderna återfinns framrallt i beloppet för
Kostnad sålda varor, men även till viss del i Förljnings -och Administrationskostnader i
koncernens Resultaträkning. De statliga stöd som erhållits i form av elsd har redovisats
som Övrig rörelseintäkt i koncernens Resultaträkning.
NOT 27
Kassaflödesanalys
Betalda räntor
2024
2023
Erhållen ränta
34 304
26 689
Erlagd ränta
-8 122
–10 471
Summa
26 182
16 218
Övriga poster som inte är kassaflödespåverkande
Nedskrivningar
12 307
16 122
Orealiserade kursdifferenser
21 815
6 221
Övriga ej likviditets påverkande poster
-23 984
-34 631
Summa
10 138
-24 730
Likvida medel
2024-12-31
2023-12-31
Kassa och bank
411 181
169 839
Outnyttjade checkräkningskrediter
212 206
149 755
Summa
623 387
319 594
Skulder för Skulder för
nyttjande- materiella Övriga
rättstillgångar anl.tillgångar ränte-
r hyrda finansierade bärande
fastigheter med leasing
skulder
Summa
Ingående balans 2023-01-01
92 224
102 094
358 685
553 003
Kassaflödespåverkan,
amortering
-31 280
-24 210
-7 847
-63 337
Kassaflödespåverkan,
upptagna lån
-
-
51 627
51 627
Upptagna skulder ej kassa-
flödespåverkan
108 946
89 069
-
198 015
Amortering lån, ej kassa-
påverkande
-45 641
-
-
-45 641
Skulder tillkommande från
förvärv
38 140
-
41 730
79 870
Utbetalning tilläggsköpeskilling
-
-
-22 500
-22 500
Valutakurseffekter
360
-56
1 986
2 290
Utgående balans 2023-12-31
162 749
166 897
423 681
753 327
Ingående balans 2024-01-01
162 749
166 897
423 681
753 327
Kassaflödespåverkan,
amortering
-35 636
-37 421
-101 348
-174 405
Kassaflödespåverkan,
upptagna lån
-
-
-
-
Upptagna skulder ej kassa-
flödespåverkan
13 558
38 924
-
52 482
Amortering lån, ej kassa-
påverkande
-14 520
-1 276
-
-15 796
Skulder tillkommande från
-
-
6 563
6 563
förvärv
Omklassificering skuld
-
5 889
-5 889
-
Valutakurseffekter
5 441
2 679
-158
7 962
Utgående balans 2024-12-31
131 592
175 692
322 849 630 133
NOT 28
Närståenderelationer
2024 2023
Försäljning av varor och tjänster till närstående
Inköp från närstående av rörelsekaraktär
Skuld till närstående per 31 december
Fordran på närstående per 31 december
Transaktioner med närstående
Inom ramen för det treåriga incitamentsprogram som sjösattes 2024 förvärvade ledande
befattningshavare i juni 2024 samtliga teckningsoptioner i programmet. Totalt tillfördes
NOTE 5 MSEK. Inga andra transaktioner med närstående har gjorts under 2024.
r ytterligare information om transaktioner med personer i ledande ställning, se not 7,
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares erttningar, på sidan 58.
67
I april 2023 förvärvades samtliga aktier i elektroniktillverkaren ATM Electronics OOD
(numera NOTE Sofia OOD). NOTE Sofias omsättning beräknades uppgå till 40 MSEK för
helåret 2023 med en rörelsemarginal om 8%. Antalet anställda uppgick vid förvärvet till
cirka 80 personer. Genom förvärvet ukar NOTE sin tillverkningskapacitet i Östeuropa.
Den totala köpeskillingen uppgår till 36 MSEK varav 32 MSEK erlades i samband med
tillträdet i april.
I samband med förvärvet av NOTE Sofia identifierades befintliga kundrelationer till
ett värde av 7 MSEK samt goodwill till ett värde om 17 MSEK. Uppgift om köpeskilling,
förvärvade nettotillgångar och goodwill framgår av tabellennedan:
Övertagna tillgångar och skulder till följd av förvärv
2023
Summa köpeskilling
36
Immateriella anläggningstillgångar - kundrelationer
7
Materiella anläggningstillgångar
4
Nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
12
Varulager
12
Kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar
6
Likvida medel
1
Långfristiga räntebärande skulder
-4
Långfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
-10
Kortfristiga räntebärande skulder
0
Kortfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
-2
Uppskjuten skatteskuld
0
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga rörelseskulder
-7
Förvärvade identifierbara nettotillgångar
19
Goodwill
17
Summa förvärvade nettotillgångar
36
Kassaflöde hänförligt till periodens förvärv
Erlagd köpeskilling
32
Kassa i förrvad enhet
-1
Nettoutflöde likvida medel
31
Externa transaktionskostnader för förvärvet uppgick till cirka 1 MSEK och var främst hän-
rliga till kostnader för lokala jurister och andra rådgivare. Dessa kostnader redovisas på
raden för administrationskostnader i koncernens resultaträkning samt ingår i den löpande
verksamheten i kassaflödesanalysen .
NOT 29
Förvärv
I april 2024 förvärvades samtliga aktier i fastighetsbolaget Dynamic Precision Fastighets
AB (numera NOTE Herrljunga Fastighets AB). Fastighetsbolaget äger den industrifastighet
där NOTE Herrljunga bedriver sin verksamhet. Fastigheten är skräddarsydd för elektronik-
produktion och möjliggör för fortsatt expansion. Genom förvärvet blir NOTE ägare till den ti-
digare hyrda industrifastigheten om drygt 6 400 m2, samt intilliggande tomtmark om drygt
25 000 m2. Köpeskillingen om 15 MSEK erlades i samband med tillträdet i början av april.
Uppgift om köpeskilling och förvärvade nettotillgångar framgår av tabellen nedan:
Övertagna tillgångar och skulder till följd av förvärv
2024
Summa köpeskilling
15
Materiella anläggningstillgångar
24
Övriga kortfristiga fordringar
0
Likvida medel
2
Långfristiga räntebärande skulder
–7
Uppskjuten skatteskuld
–4
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga rörelseskulder
0
Förvärvade identifierbara nettotillgångar
15
Goodwill
-
Summa förvärvade nettotillgångar
15
Kassaflöde hänförligt till periodens förvärv
Erlagd köpeskilling
15
Kassa i förrvad enhet
–2
Nettoutflöde likvida medel
13
I juli 2023 förvärvades samtliga aktier i elektroniktillverkaren DVR Ltd (numera NOTE Ba-
sildon Ltd). NOTE Basildons omsättning beräknades uppgå till 12 MGBP för heret 2023
med en rörelsemarginal i nivå med NOTEs. Antalet anställda uppgick vid förvärvet till cirka
95 personer. Genom förvärvet utökar NOTE sin tillverkningskapacitet i England. Den totala
köpeskillingen uppgick till 156 MSEK och inkluderade en initial köpeskilling, en uppskjuten
köpeskilling samt en tilläggsköpeskilling som baserades på försäljnings- och lönsamhets-
mål för 2024. Tilläggspeskillingen villkorades även av att tröskelnivåer för försäljning
och lönsamhet uppnåddes under 2023. Den initiala köpeskillingen uppgick totalt till 100
MSEK. Den tilläggsköpeskilling som ingick om 39 MSEK har återförts resultatet i sin helhet
under det fjärde kvartalet 2023 då ändrade marknadsförutsättningar gjorde att villkoret
om tröskelnivåer för 2023 inte uppddes. Den uppskjutna köpeskillingen betalades ut
under 2024.
I samband med förvärvet av NOTE Basildon identifierades befintliga kundrelationer till
ett totalt värde av 25 MSEK samt goodwill till ett värde om 82 MSEK. Uppgift om köpeskil-
ling, förvärvade nettotillgångar och goodwill framgår av tabellen nedan:
Övertagna tillgångar och skulder till följd av förvärv
2023
Summa köpeskilling
156
Immateriella anläggningstillgångar - kundrelationer
25
Materiella anläggningstillgångar
23
Nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
27
Varulager
47
Kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar
27
Likvida medel
5
Långfristiga räntebärande skulder
–6
Långfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för fastigheter
-24
Kortfristiga räntebärande skulder
–9
Kortfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för fastigheter
-3
Uppskjuten skatteskuld
–4
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga rörelseskulder
–34
Förvärvade identifierbara nettotillgångar
74
Goodwill
82
Summa förvärvade nettotillgångar
156
Kassaflöde hänförligt till periodens förvärv
Erlagd köpeskilling
100
Kassa i förrvad enhet
–5
Nettoutflöde likvida medel
95
Externa transaktionskostnader för förvärvet uppgick till cirka 2 MSEK och var främst hän-
rliga till kostnader för lokala jurister och andra rådgivare. Dessa kostnader redovisas på
raden för administrationskostnader i koncernens resultaträkning samt ingår i den löpande
verksamheten i kassaflödesanalysen .
68
NOT 30
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Väsentliga bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper
Vissa redovisningsmässiga uppskattningar som gjorts vid tillämpningen av koncernens
redovisningsprinciper beskrivs nedan.
Kundfordringar och varulager
Kundfordringar och varulager utgör värdemässigt per balansdagen de största tillgångspos-
terna. Bägge dessa poster är värderade till nettorden, efter avdrag för nedskrivningar,
baserade på individuella bedömningar . För kundfordringar finns även en kundkreditreserv
mation, i enlighet med IFRS 9 Finansiella instrument. På balansdagen 2024-12-31 uppgick baserad på en kalkyl utifrån historiskt utfall samt med beaktande av framåtblickande infor-
reserv
för inkurans
till
–70,4
(–74,4) MSEK och reserv för osäkra kundfordringar till –38,6
(–22,3) MSEK. I not 24 Finansiella risker och finanspolicy, på sidorna 65-66, ges mer infor-
mation kring de bedömningar som gjorts samt information om de risker som är förknippade
med dessa tillgångsposter.
Goodwill samt andra förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
Koncernens goodwill är hänförlig till svenska och utländska dotterbolag. Goodwill nedskriv-
ningsprövas i enlighet med IAS 36 Nedskrivningar. Per 2024-12-31 uppgick koncernens
goodwill
till
272,3
(258,9) MSEK. I not 11 Immateriella tillngar, på sidan 60, ges mer
information avseende värdering av goodwillposter.
Nyttjanderättstillgångar, materiella tillgångar finansierade med leasing samt leasingskulder
Nyttjanderättstillgångar utgörs av koncernens hyreskontrakt för kontor samt produk-
tionsanläggningar. Kontrakten är tecknade på bestämd tid och i de flesta fall finns även
rlängningsoptioner i kontrakten. Hur många hyresperioder som medtas i underlaget för
beräkning har väsentlig påverkan på postens storlek. Bedömningen är att hyreskontrakten
r kontor upptas till den kontrakterade tiden. Vad gäller produktionsanläggningar upptas,
utöver den kontrakterade perioden, även förlängningsoptioner för de fall att det finns möj-
lighet därtill i respektive kontrakt samt bedömningen att baserat på de afrsplaner som
gjorts ska den initiala leasingperioden uppgå till minst 3 år, eller längre om investeringar
gjorts i produktionsanläggningen som bedöms ha en längre livslängd än 3 år.
Uppskjuten skattefordran
Uppskjutna skattefordringar redovisas på skattessiga underskottsavdrag i den utsträck-
ning som det är sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vin-
ster. Koncernens uppskjutna skattefordran utgörs främst av avsättningar. På balansdagen
2024-12-31 uppgick koncernens uppskjutna skattefordran till 15,4 (14,4) MSEK. I not 10
Skatt, på sidan 59, ges mer information avseende koncernens uppskjutna skattefordran.
NOT 31
Händelser efter räkenskapsårets utgång
I mars 2025 fattade styrelsen beslut om att föreslå till årsstämman en aktieutdelning om 7
SEK per aktie samt makulering av återköpta aktier.
Koncernen har inga övriga väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång.
NOT 32
Finansiella definitioner
Börsvärde – Börskurs multiplicerad med totalt antal utestående aktier.
Eget kapital per aktie – Eget kapital dividerat med antal aktier vid årets slut.
Frisknärvaro – Närvaro i procent av ordinarie arbetstid.
Genomsnittligt antal anställda – Medelantalet anställda beräknad utifrån arbetad tid.
Kapitalomsättningshastighet (operativt kapital), ggr – Omsättning dividerad med
operativt kapital.
Nettoskuldsättningsgrad, ggr – Räntebärande nettoskuld dividerad med eget kapital.
Omsättning per anställd – Omsättning dividerad med genomsnittligt antal årsanställda.
Operativt kapital – Balansomslutning reducerad med likvida medel samt icke räntebä-
rande skulder och avsättningar.
Orderstock – En kombination av fasta order och kundprognoser.
Personalomsättning – Antal medarbetare som slutat på egen begäran under året i
procent av genomsnittligt antal medarbetare.
Resultat per aktie – Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Räntabilitet på eget kapital – Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
för den senaste tolvmånaders-perioden.
Räntabilitet på operativt kapital – Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt
kapital för den senaste tolvmånadersperioden.
Räntebärande nettoskuld – Räntebärande skulder och avsättningar reducerade med
kassa och räntebärande fordringar.
Räntetäckningsgrad, ggr – Rörelseresultat ökat med finansiella intäkter dividerat med
finansiella kostnader.
Rörelsemarginal – Rörelseresultat i procent av omsättning.
Soliditet – Eget kapital i procent av balansomslutning.
Underliggande bruttomarginal – Justerat för den befarade kundförlusten samt rensat för
vidarefakturering av extraordinära kostnadsökningar av elektronikkomponenter väsentli-
gen utan marginal.
Underliggande resultat efter finansnetto – Justerat för den befarade kundförlusten samt
rensat för valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder samt finansiella tillgångar
och skulder i utländska valutor.
Underliggande resultat efter skatt – Justerat för den befarade kundrlusten samt rensat
för valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder samt finansiella tillgångar och
skulder i utländska valutor.
Underliggande rörelsemarginal – Justerat för den befarade kundförlusten samt rensat
för valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder i utländska valutor samt för vi-
darefakturering av extraordinära kostnadsökningar av elektronikkomponenter väsentligen
utan marginal.
Underliggande rörelseresultat – Justerat för den befarade kundförlusten samt rensat för
valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder i utländska valutor.
Vinstmarginal – Resultat efter finansiella poster i procent av omsättning.
69
Resultaträkningr moderbolaget
Moderbolagets rapport över övrigt totalresultat
TSEK
NOT
2024 2023
Nettoomttning 49 375 61 634
Kostnad för sålda tjänster –34 496 –19 084
Bruttoresultat 14 879 42 550
Försäljningskostnader –17 856 –15 168
Administrationskostnader –14 612 –14 583
Övriga rörelseintäkter
2
104 469 47 065
Övriga rörelsekostnader
3
–23 967 52 909
Rörelseresultat
4, 5, 6, 15
62 913 6 955
Resultat från finansiella poster
7
Resultat från andelar i koncernföretag
Ränteintäkter och liknande resultatposter 38 280 33 171
Räntekostnader och liknande resultatposter –15 172 –20 613
Resultat efter finansiella poster 86 021 19 513
Bokslutsdispositioner
8
50 000 73 000
Resultat före skatt 136 021 92 513
Skatt på årets resultat
9
–28 597 –19 367
Årets resultat 107 424 73 146
TSEK 2024 2023
Årets resultat 107 424 73 146
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Summa totalresultat för året 107 424 73 146
70
Balansräkning för moderbolaget
TSEK
NOT
2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 325 959
Materiella anläggningstillgångar
10
142 64
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
17
278 181 278 181
Fordringar på koncernföretag
11
355 820 337 774
Summa finansiella anläggningstillgångar 634 001 615 955
Summa anläggningstillgångar 634 001 616 978
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 130 502 71 380
Övriga fordringar
12
4 25
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 8 151 6 097
Summa kortfristiga fordringar 138 657 77 502
Kassa och bank
18
77 261 706
Summa omsättningstillgångar 215 918 78 208
SUMMA TILLGÅNGAR 850 386 695 186
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 15 012 15 012
Reservfond 148 161 148 161
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 187 247 175 403
Årets resultat 107 424 73 146
Summa eget kapital 457 844 411 722
Obeskattade reserver
Periodiseringsfond 110 900 65 900
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
13
- 66 419
Leverantörsskulder 3 959 4 682
Skulder till koncernföretag 230 282 125 981
Övriga skulder 17 432 9 139
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
14
12 291 11 343
Summa kortfristiga skulder 281 642 217 564
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 850 386 695 186
71
Sammandrag avseende förändringar
i moderbolagets eget kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
TSEK Aktiekapital Reservfond
Balans erat
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 15 012 148 161 113 788 61 615 338 576
Vinstdisposition 61 615 61 615
Totalresultat
Årets resultat 73 146 73 146
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 73 146 73 146
Transaktioner med aktieägare
Nyemission
Utgående eget kapital 2023-12-31 15 012 148 161 175 403 73 146 411 722
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
TSEK Aktiekapital Reservfond
Balans erat
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital 2024-01-01 15 012 148 161 175 403 73 146 411 722
Vinstdisposition 73 146 –73 146
Totalresultat
Årets resultat 107 424 107 424
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 107 424 107 424
Transaktioner med aktieägare
Återköp av egna aktier -66 382 -66 382
Likvid från teckningsoptioner 5 080 5 080
Utgående eget kapital 2024-12-31 15 012 148 161 187 247 107 424 457 844
72
Kassaflödesanalys för moderbolaget
TSEK
NOT
2024 2023
Den löpande verksamheten
18
Resultat efter finansiella poster 86 021 19 512
Återlagda avskrivningar 0 729
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet -28 675 4 948
Betald skatt –20 080 –14 271
37 266 10 918
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (–)/Minskning (+) av rörelsefordringar -42 610 21 283
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder 104 300 133 236
61 690 154 519
Kassaflöde från den löpande verksamheten 98 956 165 437
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag -4 073 –36 695
Avyttring dotterföretag
Investering i finansiella anläggningstillgångar 2 423 82 317
Investering i materiella anläggningstillgångar -102 98
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 752 –118 914
Finansieringsverksamheten
Likvid från teckningsoptioner 5 080
Amortering av lån 62 347 –46 204
Erhållna koncernbidrag 105 000
Återköp av egna aktier –66 382
Lämnade koncernbidrag 2 000 –800
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –20 649 47 004
Årets kassaflöde 76 555 481
Likvida medel
Vid periodens ingång 706 1 187
Kassaflöde före finansieringsverksamhet 97 204 46 523
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -20 649 -47 004
Likvida medel vid periodens utgång 77 261 706
73
Noter till moderbolagets finansiella rapporter
NOT 1
Väsentliga redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisnings lagen och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av
Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden för noterade bolag tillämpas. RFR 2 inne-
bär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen skall tillämpa samtliga av
EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekom-
mendationen anger vilka undantag och tillägg som skall göras från IFRS.
Moderbolaget tillämpar följaktligen de principer som presenteras i koncernredovisning-
ens not 1, sidan 54, med de undantag som anges nedan. Principerna har tillämpats konse-
kvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärde metoden. Ned-
skrivning av aktier i dotterföretag sker om återvinningsrdet är lägre än det verkliga värdet.
Som intäkt redovisas erhållen utdelning.
Lån till dotterbolag
Moderbolaget lånar ut pengar till dotterföretag i utländsk valuta. En del av lånen betrak-
tas som en del i nettoinvesteringar i dotterretag. Tidigare perioder har omvärderingen
till balansdagens kurs från dessa lån redovisats över eget kapital i fond för verkligt
värde. Sedan 2017 redovisas dessa effekter direkt i moderbolagets resultaträkning i
enlighet med ändrade principer RFR2.
Övriga lånefordringar i utländsk valuta omvärderas till balansdagens kurs och omvär-
deringen bokas över resultaträkningen.
Finansiella garantier
Moderbolaget har tecknat borgensrbindelser till förmån för dotterretag. En sådan för-
pliktelse klassificeras enligt IFRS som ett finansiellt garantiavtal. För dessa avtal tillämpar
moderbolaget lättnadsregeln i RFR 2 punkt 72, och redovisar därmed borgensrbindelsen
som en ansvarsförbindelse. När företaget bedömer att det sannolikt kommer att krävas en
betalning för att reglera ett åtagande, görs en avttning.
Låneutgifter
Moderbolaget kostnadsför alla låneutgifter omedelbart.
Intäkter
Försäljning av varor och utförande av tjänsteuppdrag.
I moderbolaget resultatredovisas tjänsteuppdrag enligt ÅRL 2 kap 4 § när tjänsten är färdig-
ställd. All moderbolagets försäljning sker till andra bolag inom koncernen.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag
r ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för kon-
cernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.
Immateriella tillgångar
Moderbolaget har påbörjat processen att implementera ett nytt ERP-system inom koncer-
nen. Sedan tidigare tillämpar moderbolaget undantaget i RFR2 som tillåter att utgifter för
utveckling som enligt IAS 38 p.57 ska tas upp som tillgång i balansräkningen, istället kost-
nadsrs i den period de uppstår. Aktivering sker istället i koncernen. Kvarvarande immate-
riella tillgångar i moderbolaget har en bedömd nyttjandeperiod om 10 år.
Leasing
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell leasing.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatte skuld.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Bolaget redovisar koncernbidrag och aktieägartillskott i enlighet med uttalandet från Redo-
visningsrådets Akutgrupp. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och
aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
NOT 2
Övriga rörelseintäkter
2024 2023
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 54 895 44 985
Övriga rörelseintäkter 49 574 2 080
Summa 104 469 47 065
NOT 3
Övriga rörelsekostnader
2024 2023
Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekarakr –23 967 –52 909
Övriga rörelsekostnader
Summa –23 967 –52 909
NOT 4
Arvode och ersättning till revisorer
2024 2023
PwC
Revisionsuppdrag –1 169 –1 282
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
Skatterådgivning –279
Andra uppdrag –74
Summa –1 522 –1 282
NOT 5
Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar
Kostnader för ersättningar till anställda 2024 2023
Löner och ersättningar –15 433 –14 098
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer –3 136 –2 656
Sociala avgifter –5 750 –5 180
Summa 24 319 –21 934
Medelantalet anställda 2024 Andel män 2023 Andel män
Sverige 12 40% 10 40%
Könsfördelning i företagsledningen
2024
Andel kvinnor
2023
Andel kvinnor
Styrelsen 61% 69%
Övriga ledande befattningshavare 3 (3) personer 52% 50%
ner, andra erttningar och sociala kostnader
ner och ersättningar
(varav tantiem)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnad)
2024 2023 2024 2023
Bolagets ledning –10 044
(–1 678)
–9 521
(–2 623)
–5 525
(1 907)
–5 033
(–1 643)
Övriga anställda 6 792
(–338)
–5 469
(–419)
–3 802
(–1 229)
–3 083
(–1 013)
Bolagets ledning avser styrelse och delar av koncernledningen.
74
NOT 10
Immateriella- och materiella anläggningstillgångar
Balanserade
utgifter för
utvecklingsarbeten
Inventarier,
verktyg och
installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2023-01-01 5 402 1 524
Anskaffningar 41
Avyttringar och utrangeringar –644
Utgående balans 2023-12-31 5 402 921
Ingående balans 2024-01-01 5 402 921
Anskaffningar 102
Avyttringar och utrangeringar 0
Utgående balans 2024-12-31 5 402 1 023
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2023-01-01 3 804 –1 273
Årets avskrivningar 639 –89
Avyttringar och utrangeringar 505
Utgående balans 2023-12-31 4 443 857
Ingående balans 2024-01-01 4 443 857
Årets avskrivningar 634 24
Avyttringar och utrangeringar 0
Utgående balans 2024-12-31 5 077 881
Redovisade värden
2023-01-01 1 599 251
2023-12-31 959 64
2024-01-01 959 64
2024-12-31 325 142
Av- och nedskrivningar inr i följande rader i resultaträkningen 2024 2023
Kostnad sålda varor/tjänster 658 664
Försäljningskostnader 0 64
Summa –658 –728
NOT 11
Långfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 2024-12-31 2023-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 337 774 250 928
Anskaffning 17 715 118 878
Valutaomvärdering 27 949 –7 430
Återbetalning -27 617 –24 602
Summa 355 820 337 774
NOT 12
Övriga fordringar
2024-12-31 2023-12-31
Skattefordran/övriga fordringar 4 25
Summa 4 25
NOT 13
Kortfristiga räntebärande skulder
2024-12-31 2023-12-31
Tilläggsköpeskilling - 56 206
Skulder till kreditinstitut - 10 213
Summa - 66 419
NOT 6
Operationell leasing
2024-12-31 2023-12-31
Leasingavtal med betalning inom ett år 3 981 3 041
Leasingavtal med betalning mellan ett och fem år 9 232 1 768
Summa 13 213 4 809
Moderbolagets kostnad för operationell leasing uppgick till 3 681 (3 534). Väsentlig del
av de operationella leasingavtalen avser fastighetshyra. Därutöver finns leasingavtal avse-
ende bilar och kontorsutrustning.
NOT 7
Finansnetto
Resultat från andelar i koncernföretag 2024 2023
Utdelning från dotterföretag
Nedskrivning aktier i dotterföretag
Summa
Ränteintäkter och liknande resultatposter
Ränteintäkter, koncernföretag 27 585 22 434
Ränteintäkter, övriga 1 9
Valutakursvinster 10 694 10 728
Summa 38 280 33 171
Räntekostnader och liknande resultatposter
Räntekostnader, övriga 8 681 9 833
Valutakursförluster –4 795 9 415
Övrigt –1 696 –1 365
Summa –15 172 –20 613
NOT 8
Bokslutsdispositioner
2024 2023
Periodiseringsfond, årets avsättning/upplösning -45 000 -30 000
Koncernredovisningsbidrag, erhållna 95 000 105 000
Koncernredovisningsbidrag, lämnade 0 –2 000
Summa 50 000 73 000
NOT 9
Skatter
Redovisad i resultaträkningen 2024 2023
Aktuell skattekostnad ()/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt –28 597 –19 367
Uppskjuten skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatteintäkt/kostnad i aktiverat/utnyttjat skattevärde
i underskottsavdrag
Totalt redovisad skatt –28 597 –19 367
Avstämning av effektiv skatt % 2024 % 2023
Resultat före skatt 136 021 92 513
Skatt enligt gällande skatte sats för moderbolaget –20,6% –28 020 –20,6% –19 058
Ej avdragsgilla kostnader 0,2% –221 0,2% –166
Ej skattepliktiga intäkter 0,0% 0 0,0% 1
Skatt hänförlig till tidigare år -0,2% –356 -0,1% –144
Summa –21,0% –28 597 –20,9% –19 367
75
NOT 16
Närståenderelationer
Närståenderelation År
Försäljning av
varor och tjänster
till närstående
Inköp från
närstående
Skuld till
närstående per
31 december
Fordran på
närstående per
31 december
Bolag ägt av styrelseledamot 2024
Bolag ägt av styrelseledamot 2023
Transaktioner med personer i ledande ställning
Inom ramen för det treåriga incitamentsprogram som ssattes 2024 förrvade ledande befattningshavare i juni 2024 samtliga 400 000 teckningsoptioner enligt villkoren i programmet.
Totalt tillfördes NOTE omkring 5 MSEK. Inga andra transaktioner med närstående har gjorts under 2024.
Vad gäller styrelsens, verkställande direktörens och övriga ledande befattningshavares löner och andra erttningar, kostnader och förpliktelser som avser pensioner och liknande förmåner
samt avtal avseende avgångsvederlag, se not 7, sidan 58.
NOT 17
Koncernföretag
Specifikation av moderbolagets direkta innehav av aktier i dotterföretag
2024-12-31 2023-12-31
Dotterföretag Sverige/Organisationsnummer/Säte
Antal aktier
Redovisat värde Redovisat värde
NOTE Components AB, 556602-2116, Stockholm, Sverige
1 000
100
100
NOTE Herrljunga AB, 559319-2783, Herrljunga, Sverige
100 000
44 475
44 475
NOTE Lund AB, 556317-0355, Lund, Sverige
10 661
43 091
43 091
NOTE Norrtelje AB, 556235-3853, Norrtälje, Sverige
1 000
60 719
60 719
NOTE Torsby AB, 556597-6114, Torsby, Sverige
30 000
3 000
3 000
Dotterföretag övrigt/Organisationsnummer/Säte
NOTE Electronics (Dongguan) Co Ltd, 441900400100981, Dongguan, Kina
1
47 630
47 630
NOTE Hyvinkää Oy, 1931805-1, Hyvinkää, Finland
80
1 347
1 347
NOTE Pärnu OÜ, 10358547, Pärnu, Estland
1
26 887
26 887
NOTE UK Holding Ltd, 5257074, Telford, England
1 850 000
14 237
14 237
NOTE Sofia OOD, 121354341, Sofia, Bulgarien
57
36 695
36 695
Summa
278 181
278 181
Ägarandel i samtliga företag uppgår till 100 (100)%.
NOTE UK Holding Ltd äger 100% av aktierna i NOTE Stonehouse Ltd, 15498269, Telford, England, 100% av aktierna i NOTE Windsor Ltd, 04849220, Windsor, England, 100% av aktierna i
NOTE Basildon Ltd, 04663100, Basildon, England, samt 100% av aktierna i iPRO Holding Ltd, 13230565, Haddenham, England. iPRO Holding Ltd äger i sin tur 100% av aktierna i iPRO
Manufacturing Ltd, 04166303, Haddenham, England samt 100% av aktierna i NOTE Haddenham Ltd, 03878139, Haddenham, England. NOTE Basildon Ltd äger i sin tur 100% av aktierna
i Speed Assembly Services Ltd, 03352490, Basildon, England. NOTE Herrljunga AB äger i sin tur 100% av aktierna i NOTE Herrljunga Fastighets AB, 559244-8590, Herrljunga, Sverige.
Ackumulerade anskaffningsvärden 2024-12-31 2023-12-31
Vid årets början 319 565 282 870
Förvärv - 36 695
Avyttringar
Summa 319 565 319 565
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början 41 384 41 384
Årets nedskrivningar
Avyttringar
Summa 41 384 –41 384
Netto redovisat värde 278 181 278 181
NOT 15
Ställda säkerheter och eventualförplikelser
Eventualförpliktelser 2024-12-31 2023-12-31
Äganderättsförbehåll
Hyresgaranti 1 032 1 032
Borgensförbindelser till förmån för dotterföretag 99 500 30 000
Summa 100 532 31 032
NOT 14
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2024-12-31 2023-12-31
Upplupna konsultarvoden 3 370 2 370
Upplupna löner och ersättningar 4 260 5 115
Upplupna sociala kostnader 2 556 2 124
Semesterersättningar 2 106 1 734
Övrigt 0 0
Summa 12 291 11 343
76
NOT 18
Kassaflödesanalys
Betalda räntor och erhållen utdelning 2024 2023
Erhållen ränta 27 586 22 443
Erlagd ränta 8 681 –9 833
Övriga poster som inte är kassaflödespåverkande
Orealiserade kursdifferenser 29 333 4 948
Nedskrivning aktier i dotterföretag
Utdelning dotterföretag, ej kontant utbetald
Summa 29 333 4 948
Likvida medel 2024-12-31 2023-12-31
Kassa och bank 77 261 706
Ej utnyttjade krediter
Ej utnyttjade krediter 200 000 158 260
NOT 19
Uppgifter om moderbolaget
NOTE AB (publ) är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i Stockholms kommun,
Stockholms län. Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq Stockholm.
Adressen till huvudkontoret är NOTE AB (publ), Box 3691, 103 59 Stockholm. Moderbola-
gets organisationsnummer är 556408-8770. Koncernredovisningen för år 2024 består av
moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnda koncernen.
7777
78
Financial year 2024 2024 Substantial contribution criteria DNSH criteria
Economic activities
Codes
Turnover
Proportion of Turnover,
year 2024
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Minimum safeguards
Proportion of Taxonomy
aligned (A.1) or eligible
(A.2) Turnover, year 2023
Category enabling activity
Category transitional
activity
MSEK % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N % E T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities (Taxonomy-aligned)
Turnover of environmentally sustainable
activities (Taxonomy-aligned) (A.1) 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Of which Enabling 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% E
Of which Transitional 0 0,00% 0,00% 0,00% T
A.2 Taxonomy-Eligible but not environmentally sustainable activities (not Taxonomy-aligned activities)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Manufacture of electrical and electronic equipment CE 1.2 3 568 91,48% N/EL N/EL N/EL EL N/EL N/EL 87,54%
Manufacture of energy efficiency equipment
for buildings/ Manufacture of electrical and
electronic equipment
CCM 3.5/
CE 1.2 168 4,31% EL N/EL N/EL EL N/EL N/EL 5,86%
Manufacture of rail rolling stock constitu-
ents/ Manufacture of electrical and electronic
equipment
CCM 3.19/
CE 1.2 38 0,97% EL N/EL N/EL EL N/EL N/EL 0,87%
Manufacture of renewable energy technolo-
gies/ Manufacture of electrical and electronic
equipment
CCM 3.20/
CE 1.2 127 3,24% EL N/EL N/EL EL N/EL N/EL 5,74%
A. Turnover of Taxonomy eligible activities
(A.1 + A.2) 3 901 100,0% 8,52% 0,00% 0,00% 91,48% 0,00% 0,00% 100,00%
B. Taxonomy-Non-Eligible Activities 3 901 100,0% 8,52% 0,00% 0,00% 91,48% 0,00% 0,00% 100,00%
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
Turnover of Taxonomy-non-eligible activities (B) 0 0,0%
Total (A+B) 3 901 100,0%
Proportion of Turnover/Total Turnover
Aligned per objective Eligible per objective
CCM 0,00% 8,52%
CCA 0,00% 8,52%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 91,48%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter JA/NEJ
1. Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiproces-
ser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utr, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för frrvärme eller industri-
ella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. retaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anggningar som producerar el eller processrme, inbegripet för fjärrvärme eller industriella processer,
som vätgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. retaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. retaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bnslen. NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
Andel av omsättningen fn produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven –upplysningar som omfattar år 2024
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
Taxonomitabeller
79
Financial year 2024 2024 Substantial contribution criteria DNSH criteria
Economic activities
Codes
CapEx
Proportion of CapEx,
year 2024
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Minimum safeguards
Proportion of Taxonomy
aligned (A.1) or eligible
(A.2) CapEx, year 2023
Category
enabling activity
Category transitional
activity
MSEK % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N % E T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities (Taxonomy-aligned)
CapEx of environmentally sustainable activities
(Taxonomy-aligned) (A.1) 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Of which Enabling 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% E
Of which Transitional 0 0,00% 0,00% 0,00% T
A.2 Taxonomy-Eligible but not environmentally sustainable activities (not Taxonomy-aligned activities)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Acquisition and ownership of buildings
CCM 7.7 89 56,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 48,28%
Manufacture of electrical and electronic
equipment CE 1.2 70 44,0% N/EL N/EL N/EL EL N/EL N/EL 0,00%
CapEx of Taxonomy-eligible but not environme-
ntally sustainable activities (not Taxonomy-
aligned activities) (A.2) 159 100,0% 56,00% 0,00% 0,00% 44,00% 0,00% 0,00% 48,28%
A. CapEx of Taxonomy eligible activities
(A.1+A.2) 159 100,0% 56,00% 0,00% 0,00% 44,00% 0,00% 0,00% 48,28%
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
CapEx of Taxonomy-non-eligible activities (B) 0 0,0%
Total (A+B) 159 100,0%
Proportion of CapEx/Total CapEx
Aligned per objective Eligible per objective
CCM 0,00% 56,00%
CCA 0,00% 56,00%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 44,00%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
Financial year 2024 2024 Substantial contribution criteria DNSH criteria
Economic activities
Codes
OpEx
Proportion of OpEx,
year 2024
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Minimum safeguards
Proportion of Taxonomy
aligned (A.1) or eligible
(A.2) OpEx, year 2023
Category
enabling activity
Category transitional
activity
MSEK % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N % E T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities (Taxonomy-aligned)
OpEx of environmentally sustainable activities
(Taxonomy-aligned) (A.1) 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Of which Enabling 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% E
Of which Transitional 0 0,00% 0,00% 0,00% T
A.2 Taxonomy-Eligible but not environmentally sustainable activities (not Taxonomy-aligned activities)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Acquisition and ownership of buildings
CCM 7.7 10 47,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00%
Freight transport services by road CCM 6.6 0 1,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,44%
Transport by motorbikes, passenger cars and
light commercial vehicles CCM 6.5 3 16,0% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 74,45%
OpEx of Taxonomy-eligible but not environme-
ntally sustainable activities (not Taxonomy-
aligned activities) (A.2) 13 64,0% 64,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 74,89%
A. OpEx of Taxonomy eligible activities
(A.1+A.2) 13 64,0% 64,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 74,89%
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
OpEx of Taxonomy-non-eligible activities (B) 8 36,0%
Total (A + B) 21 100,0%
Proportion of OpEx/Total OpEx
Aligned per objective Eligible per objective
CCM 0,00% 64,00%
CCA 0,00% 64,00%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 0,00%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven –upplysningar som omfattar år 2024
Andel av driftsutgifterna fn produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2024
80
Anna Belfrage Johan Hagberg Egil Dahl
Ordförande Ledamot Ledamot
Bahare Mackinovski Charlotte Stjerngren Malcolm Hardie
Ledamot Ledamot Ledamot, arbetstagarrepresentant
Johannes Lind-Widestam
Verkställande direktör
Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen
den 21 mars 2025. Koncernens resultat- och balansräkning och moderbolagets resultat- och balansräkning
blir föremål för fastställelse på årsstämman den 24 april 2025.
Vår revisionsberättelse har lämnats den 21 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
Huvudansvarig revisor
Auktoriserad revisor
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och
ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovis-
ningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställ-
ning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och
moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen
av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag som ingår
i koncernen står inför.
Stockholm den 21 mars 2025
81
Rapport om årsredovisningen
och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för NOTE AB (publ) för år 2024. Bolagets årsredovis-
ning och koncernredovisning ingår på sidorna 38-77 samt sidan
80 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovis-
ningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande
bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december
2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året
enligt IFRS Redovisningsstandarder, som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens
och koncernredovisningens övriga delar..
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets revi-
sionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014)
artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing
(ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa
standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är
oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska
ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår
bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i revisorsrordningens (537/2014) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida hän-
delser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi
också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören
åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till
risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rap-
porterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struk-
tur, redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i
vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår be-
dömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en
rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna
innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan upp-
stå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som
väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa
kvantitativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella
rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa
överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfatt-
ning och våra granskningtgärders karaktär, tidpunkt och
omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda och samman-
tagna felaktigheter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Till bolagsstämman i NOTE AB (publ)
Organisationsnummer 556408-8770
Revisionsberättelse
82
Särskilt betydelsefullt område
rdering av kundfordringar
Vi hänvisar till not 23, Finansiella instrument per kategori, not
24, Finansiella risker och finanspolicy samt not 30, Viktiga
uppskattningar och bedömningar. NOTE-koncernen säljer pro-
dukter till ett stort antal kunder över hela världen. Kundbasen
är relativt spridd med kunder inom olika industribranscher.
Betalningsvillkoren för kunderna är beroende av kundspecifika
förutsättningar och tecknade kundavtal. Värdet av utestående
kundfordringar är beroende på i vilken utsträckning kunderna
kommer att betala. Enligt de redovisningsprinciper som tilläm-
pas av NOTE gör ledningen en individuell prövning av samtliga
kundfordringar som förfallit till betalning. Baserat på den
individuella prövningen redovisas en reserv för risker i utestå-
ende kundfordringar. Bedömningar är komplexa och beroende
av flera olika faktorer varr de naturligen innehåller ett mått av
osäkerhet.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har utvärderat design av och effektivitet i vissa utvalda
kontroller i försäljningsprocessen, hantering av kundfordringar
och betalningar från kunder. Dessa omfattar exempelvis kredit-
bedömningar och avstämningar av kundfordringsbalanser. Vi har
även tagit del av och övervägt företagsledningens analyser
vilket bland annat inkluderar åldersrdelning, utvecklingen av
genomsnittlig kredittid (DSO) och övriga kreditrisker. Vidare har
vi utvärderat processer för värdering av kundfordringar samt
stickprovstestat lagda reserver mot bolagets bedömningsunder-
lag. I tillägg till test av kontroller i försäljningsprocessen och
värdering av kundfordringar har vi följt upp betalningar av
kundfordringar för ett urval av koncernens kunder.
Värdering av varulager
Vi hänvisar till not 15, Varulager samt not 30, Viktiga uppskatt-
ningar och bedömningar. I NOTE koncernens produktionsen-
heter finns lager av råvaror och andra insatsvaror, produkter i
arbete och egentillverkat färdigvarulager. NOTE har en kundspe-
cifik tillverkning av elektronikkomponenter som baseras på
tillverkningsordrar och försäljningsprognoser från kunden. Base-
rat på att NOTEs tillverkning inkluderar kundspecifika kompo-
nenter föreligger en risk för inkurans i varulager. NOTE genomför
en individuell prövning av lager per kund där eventuell inkurans
beaktas. Baserat på den individuella prövningen redovisas en
reserv. Dessa bedömningar är komplexa och beroende av flera
faktorer varr de naturligen innehåller ett mått av osäkerhet.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har utvärderat design av och effektivitet i vissa utvalda kon-
troller i NOTEs processer för inköp av råvaror och lagerhantering.
Dessa omfattar exempelvis lageravstämningar och utleveranser
från varulager. I tillägg till test av kontroller i inköpsprocesser
och lagerhantering så utvärderas bolagets inkuransreserver
genom stickprov av detaljer ibolagets värderingsunderlag.
Därtill utförs även detaljgranskning genom stickprovtest-
ning av prissättning i råvarulagret och kalkylmässiga påslag i
produkter i arbete och färdigvarulager. Vidare granskar vi lager
med avseende på hur länge varor legat i lager och vi genomför
även kontrollinventeringar för samtliga betydande enheter.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-23, 25-27, 34-37, 78-79 och 85. Informationen i NOTE AB:s
ersättningsrapport 2024 utr också annan information. Det
är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS Redovisnings-
standarder, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den
interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta
en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegent-
ligheter eller misstag.
Vid uppttandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrel-
sens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
83
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsbe-
rättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en
hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision
som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kom-
mer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller miss-
tag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans
rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som
användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernre-
dovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspek-
tionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för Note AB (publ) för år 2024 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda erttningsskyldighet mot bolaget,
eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.
revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är
en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för Note AB (publ) för år 2024.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
84
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Note AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rap-
porten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esefrapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt ellertillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
Esefrapporten.
Revisionsretaget tillämpar International Standard on
Quality Management 1, som kräver att företaget utformar, imple-
menterar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive
riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav,
standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och
andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har uppttats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder
som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för
väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar
revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för
hur styrelsen och verkställande direktören tar fram underlaget i
syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga
med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett
uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen.
Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsen-
ligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direk-
rens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering
av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTMLformat och
en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Stockholm, utsågs till
NOTE AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 18 april 2024
och har varit bolagets revisor sedan 18 april 2008.
Stockholm den 21 mars 2025
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
Auktoriserad revisor
85
NOTE AB (publ) – Årsredovisning 2024 – Organisationsnummer 556408-8770 Text och grafisk form: NOTE AB (publ). Produktion: NOTE AB (publ) och Redesign.
Foto: Jann Lipka, David Lagerholm, Andreas Mattsson, Olle Hallström, NOTE-anställda, Wihlborgs Fastigheter och Wennström & Lundqvist arkitekter. Tryck: Billes
Tryckeri AB.
Kalendarium
Delårsrapport Q1 2025-04-24
Halvårsrapport Q2 2025-07-14
Delårsrapport Q3 2025-10-16
Kontaktperson Investor Relations
Frida Frykstrand
Chief Financial Officer
Tel: 070-462 09 39
E-post: frida.frykstrand@note-ems.com
Beställning av ekonomisk information
Ekonomisk och annan relevant information kan erhållas från
NOTE vid förfrågan. Av hänsyn till miljön används med fördel
tjänsten på hemsidan för elektronisk prenumeration.
Hemsida: www.note-ems.com
E-post: info@note-ems.com
Telefon: 08-568 990 00
Adress: NOTE AB (publ), Box 3691, 103 59 Stockholm
Årsstämma
Årsstämma kommer att hållas torsdagen den 24 april
klockan 14.00 hos City Life på Sveavägen 63, Stockholm.
Information om anmälningsförfarande inför stämman lämnas
på hemsidan tillsammans med kallelsen senast fyra veckor
före stämman.
Anmälan
Aktieägare som vill delta vid årsstämman ska senast måndagen
den 14 april 2025 vara registrerad i aktieboken som förs av
Euroclear Sweden AB samt senast onsdagen den 16 april 2025
anmäla sitt deltagande till NOTE. Aktieägare som låtit förvaltar-
registrera sina aktier måste, för att äga rätt att delta i stämman,
begära att tillfälligt införas i den av Euroclear Sweden AB förda
aktieboken (så kallad rösträttsregistrering). Aktieägarenste
underrätta förvaltaren härom i god tid före onsdagen den 16
april 2025, då sådan införing ska vara verkställd.
Ärenden
Information om dagordning för årsstämman framgår av
annonsering i Post- och Inrikes Tidningar samt finns tillgänglig
på NOTEs hemsida. Handlingarna kan även erhållas från NOTE
i samband med anmälan till stämman.
Utdelning
Mot bakgrund av NOTEs lönsamhetsutveckling och starka
kassaflöde föreslår styrelsen en utdelning till aktieägarna om
7,00 (-) SEK/aktie motsvarande 199,4 (-) MSEK för verksam-
hetsåret 2024.
Valberedning
Följande ledamöter ingår i valberedningen:
Johan Hagberg, eget innehav
Mattias Andersson, Vevlen Gård
Fredrik Hagberg, eget innehav och Myggenäs Gård
David Zaudy, Cervantes Capital
Information till aktieägarna
Ekonomisk information
86