54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31iso4217:SEK54930038JVQ3CMTEO0842022-01-012022-12-31iso4217:SEKxbrli:shares54930038JVQ3CMTEO0842023-12-3154930038JVQ3CMTEO0842022-12-3154930038JVQ3CMTEO0842021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930038JVQ3CMTEO0842023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930038JVQ3CMTEO0842021-12-31
2023
Årsredovisning
Innehåll
INLEDNING
Detta är NOTE 2
Året i korthet 4
Vd har ordet 6
VERKSAMHETSBESKRIVNING
Vision, affärsidé, strategi och mål 8
Affärsmodell 10
Marknad 12
HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbarhetsstyrning 14
Intressentdialog och hållbarhetsfrågor 15
Klimat och miljö 16
Sociala förhållanden och medarbetare 18
Mänskliga rättigheter och antikorruption 20
UN Global Compact och Taxonomin 23
NOTE-AKTIEN
NOTE-aktien 26
BOLAGSSTYRNING
Bolagsstyrningsrapport 28
Koncernledning 35
Styrelse 36
FORMELL ÅRSREDOVISNING
Förvaltningsberättelse 39
Fem år i sammandrag 47
Finansiella rapporter för koncernen 50
Noter till koncernens finansiella rapporter 54
Finansiella rapporter för moderbolaget 69
Noter till moderbolagets finansiella rapporter 73
Taxonomitabeller 78
Revisionsberättelse 81
1
1999
NOTE-koncernen grundas.
2000
NOTE påbörjar
expansionen i Sverige i
syfte att etablera sig nära
kunderna.
2001
NOTE Components bildas.
2002
NOTE Lund förvärvas, som
ägde en fabrik i Tauragé i
Litauen (NOTE Tauragé).
2003
NOTE Borås och NOTE
Nyköping-Skänninge
förvärvas.
2004
NOTE noteras på
Stockholmsbörsen.
2005
Införlivandet av tre nya
enheter inleds; NOTE
Skellefteå, NOTE Hyvinkää,
i Finland, och NOTE Pärnu,
i Estland, i koncernen.
I slutet av året avvecklas
NOTE Borås.
2006
NOTE Oslo förvärvas i
Norge.
2007
NOTEs tillverkningska-
pacitet utökas genom
50%-ägda verksamheter i
Kina (IONOTE) och Polen
(NOTE Fideltronik).
2008
NOTE Stonehouse i
England förvärvas.
Samma år förvärvas
ett mekanikföretag
utanför Stockholm, NOTE
Components Järfälla.
Norteam Electronics
rvärvas i Norge i
december.
2009
NOTE Oslo och Norteam
Electronics fusionerades,
bolaget namnändrades till
NOTE Norge.
IONOTE, Kina,
förvärvas vilket fullföljs
vid årsskiftet. Bolaget är
nu ett helägt dotterbolag i
NOTE-koncernen.
2015
Mekanikenheten i Järfälla
avyttras i början på året.
2010
Verksamheten i NOTE
Skellefteå avyttras.
NOTE Nyköping-
Skänninge avyttras.
Avvecklingen av
verksamheten Tauragé,
Litauen och i Gdansk,
Polen slutförs.
2016
NOTE Norge avyttras i maj.
2018
NOTE Windsor, England,
rvärvas i november.
2021
iPro, England, förvärvas
i juni.
2022
NOTE Herrljunga förvärvas
i juli.
2023
NOTE Sofia, Bulgarien,
rvärvas i mars och
NOTE Basildon, England
rvärvas i juli.
22
Detta är NOTE
NOTEs tillverkning och produkter
NOTE tillverkar kretskort (PCBA), delmon-
tage och, i allt ökande grad, kompletta
produkter (box build). Produkterna finns till
exempel i komplexa system för elektronisk
styrning, övervakning och säkerhet.
Kunder och segment
Kunderna är främst verksamma inom
segmenten Industrial, Communication,
Medtech och Greentech. NOTEs kunder
utgörs både av större företag som verkar
på världsmarknaden, men också av
bolag som har sin primära försäljning i
norra Europa. Affärsmodellen bygger på
att erbjuda avancerad rådgivning och
tillverkning samt kundanpassade logistik-
lösningar till bästa möjliga totalkostnad.
Kunderbjudandet täcker hela produktlivs-
cykeln, från design till eftermarknad.
Tolv moderna fabriker
I Västeuropa har NOTE fabriker i geo-
grafiska områden med hög industriell
aktivitet och innovationsgrad. Där erbjuds
sofistikerade produktionstekniska tjänster
i nära samverkan med kunderna, till
exempel komponentval, utveckling av
testutrustning, prototyptillverkning och
serieproduktion. NOTEs fabriker i Estland,
Bulgarien och Kina finns nära stora
slutmarknader och i regioner med stark
produktionstradition ochg kompetens.
Utöver utvecklingsorienterade tjänster
erbjuds kostnadseffektiv volymtillverkning
av kretskort och kompletta produkter.
På uppdrag av kunder med höga krav tillverkar NOTE
avancerad elektronik i våra fabriker i Europa och Asien.
2
Western Europe
Rest of World
Extern omsättning: 3 084 MSEK
Rörelsemarginal: 9,3%
Sverige: 4 fabriker, 609 anställda
Finland: 1 fabrik, 66 anställda
England: 4 fabriker, 250 anställda
Extern omsättning: 1 159 MSEK
Rörelsemarginal: 7,6%
Estland: 1 fabrik, 227 anställda
Kina: 1 fabrik, 294 anställda
Bulgarien: 1 fabrik, 58 anställda
Koncern
Extern omsättning: 4 243 MSEK
Rörelsemarginal: 10,1%
Antal fabriker: 12
Antal anställda: 1 504
Norra Europas ledande partner
för elektroniktillverkning
3
Kundsegment
NOTE delar in sin försäljning i fyra kundsegment: Industrial, Communication, Medtech och Greentech.
Industrial: Med hög kva-
litet och flexibilitet tillverkas
produkter inom områden
som automatisering, kontroll,
infrastruktur, energi och
byggteknik.
Communication: Ett av
NOTEs kärnområden sedan
företaget grundades. Den
omfattande och snabba
utvecklingen kräver teknisk
kompetens och utrustning i
framkant.
Medtech: Medicintekniska
produkter inom diagnostik,
behandling och röntgen är
grunden inom segmentet.
Medtech är en del av NOTE
sedan många år.
Greentech: Segmentet
Greentech utgörs av kunder
verksamma inom det snabb-
xande gröna teknikskiftet.
Här återfinns kunder med pro-
dukter som bidrar positivt till
ökad hållbarhet, exempelvis
till omställningen från fossil till
förnybar energi eller till opti-
mering av energiförbrukning.
* iPRO ingår från och med juni 2021, NOTE Herrljunga ingår från och med juli 2022,
ATM Electronics ingår från april 2023 och DVR ingår från juli 2023.
** Rörelsemarginal justerad för poster av engångskarakr med +7 MSEK i Q3 2018, -5
MSEK i Q4 2021, +30 MSEK i Q3 2022, -15 MSEK i Q4 2022 och -12 MSEK i Q4 2023.
Nettoomsättning, rullande 12 månader*
Rörelsemarginal, rullande 12 månader**
1200
1400
1600
1800
2000
2200
2400
2600
2800
3000
3200
3400
3600
3800
4000
4200
202320222021202020192018
Nettoomsättning, rullande 12 månader *
MSEK
6
7
8
9
10
202320222021202020192018
%
4
Förvärv av fastighet för fortsatt
expansion i Sverige
Under januari kom NOTE överens med nuvarande fastig-
hetsägare att förvärva den fabrik samt kringliggande mark
där NOTE Torsby bedriver sin verksamhet. Dessförinnan
hyrde NOTE Torsby denna fastighet. Fabrikens storlek
uppgår till drygt 7 000 kvadratmeter och byggdes ut så sent
som 2021. I förvärvet ingår även mark om drygt 54 000
kvadratmeter vilket på siktjliggör fortsatt expansion.
Köpeskillingen uppgick till 41,5 miljoner kronor.
Kraftig ökning av samarbetet med
en väletablerad europeisk industrikund
I mars informerade NOTE om att efterfrågan från en stor
industrikund med högt ställda krav, som NOTE framgångs-
rikt samarbetat med under flera år, utvecklas mycket starkt.
NOTE står därför inför en kraftig ökning av såväl tillverkning
som leveranser inom ramen för det befintliga samarbetet.
NOTEs försäljning till kunden uppgick till cirka 50 MSEK under
2022. Produktionstakten ökade markant under året. För
2023 uppgick försäljningen till kunden till cirka 130 MSEK
och bedöms öka ytterligare.
Året i korthet
Försäljningen för helåret ökade med 15% - organiskt var tillväxten 6%. Under året
förvärvades två nya fabriker, en i England och en i Bulgarien. Därtill förvärvade vi
fastigheten där NOTE Torsby bedriver sin verksamhet vilket möjliggör för framtida
expansion.
Översikt, MSEK 2023 2022 Jämförelse
Nettoomsättning 4 243 3 687 556
Rörelseresultat 430 345 85
Rörelsemarginal 10,1% 9,3% 0,8
Resultat före skatt 390 311 79
Årets resultat 320 254 66
Resultat per aktie,
före utspädning (SEK) 11,04 8,79 2,25
Kassaflöde efter investe-
ringar och förvärv 98 -31 129
NOTE fortsätter att växa
NOTE Torsby, Sverige
Ny styrelseordförande
På NOTEs årsstämma i april valdes
Anna Belfrage till ny ordförande i
styrelsen. Anna Belfrage är styrelse-
ledamot i NOTE sedan 2019 och
har bred erfarenhet inom ekonomi
och industriell verksamhet bland
annat som CFO på ABS Group,
Beijer Electronics Group och
Södra Skogsägarna.
5
Förvärv av det brittiska bolaget DVR
I början av juli ingick NOTE avtal om att förvärva samtliga
aktier i DVR Ltd i England. I samband med förvärvet beräkna-
des bolagets omsättning för 2023 uppgå till 12 miljoner GBP
med en rörelsemarginal i nivå med NOTEs. Bolaget har en af-
färsmodell som påminner om NOTEs och en stark kundportfölj
kombinerat med ett starkt inflöde av nya kundsamarbeten på
senare år. Köpeskillingen, efter avdrag för befintliga skulder,
uppgick initialt till 9 miljoner GBP.
Stärkt samarbete med globalt företag
verksamma inom Medtech
I augusti kommunicerade NOTE ett utökat samarbetet med
en av sina långvariga kunder, ett branschledande företag
som är involverade i utvecklingen av avancerade medicin-
tekniska produkter. Produktionen kommer att ske vid NOTEs
anläggning i Norrtälje. Detta stärkta partnerskap beräknas
öka försäljningen med 50 MSEK årligen, med start från Q1
2024.
Förvärv av det bulgariska bolaget
ATM Electronics
I mitten av april förvärvade NOTE samtliga aktier i ATM
Electronics OOD i Bulgarien. Bolaget har precis som NOTE
fokus på långsiktiga kundrelationer, hög kvalitet och god
leveransprecision. Bolagets omsättning, som utrs av
förädling av elektronikkomponenter som ägs av kunderna,
beräknades i samband med förvärvet uppgå till 40 MSEK
under 2023 med en rörelsemarginal om 8%. Köpeskillingen,
efter avdrag för befintliga skulder, uppgick till 36 MSEK.
DVR Ltd, England
ATM Electronics, Bulgarien
6
Vd har ordet
Positiv utveckling
för EMS-branschen
NOTE är ett av de snabbastxande
bolagen i EMS-branschen och en stabil
leverantör av elektronikproduktion till
kunder med högt ställda krav. De senaste
fem åren har NOTE levererat en organisk
tillväxt (CAGR) om 20%. Det är en klart
högre takt än EMS-branschen i stort.
Den tidigare utmanande bristsi-
tuationen på komponentmarknaden
har begränsat EMS-branschens tillväxt.
Tillgängligheten på material förbättrades
under 2023 och ledtiderna på merparten
av elektronikkomponenterna minskade.
Det mer utmanande konjunkturläget hade
dock en dämpande effekt på tillväxten.
Framöver räknar marknadsbedömare
med fortsatt tillväxt för EMS-branschen i
Europa med i snitt cirka 7% om året fram
till 2030.
Fortsatt hög efterfrågan
Trots det mer utmanande konjunkturläget
såg vi fortsatt eng aggregerad efter-
frågan frånra kunder. NOTEsrsäljning
under året uppgick till 4 243 MSEK, vilket
motsvarar en tillväxt om 15%. Tar man hän-
syn till att åtminstone 5% av försäljningen
föregående år utgjordes av extraordinära
kostnadsökningar för material var den
underliggande försäljningstillväxten högre.
I vår breda kundportfölj har vi kunder
och kundprojekt som utvecklas oerhört
starkt men i början av 2023 förutsåg vi
att det andra halvåret skulle bli svagare
sett till tillväxten. Det utmanande kon-
junkturläget har en kortsiktigverkan på
ra kunders efterfrågan, framförallt inom
marknaden för laddare för elbilar samt
produkter kopplade till marknaden för
nybyggnation, vilket inte kompenserades
i tillräckligt hög grad av tillväxten hos våra
kunder i andra segment och delsegment.
Fokus på lönsam tillväxt
Fortsatt tillväxt och effektiviseringar på
kostnadssidan har lagt grunden för den
starka lönsamhetsutveckling vi sett en
tid. Vi har en väl fungerande affärsmo-
dell där långsiktiga kundrelationer är
grunden och vi tvekar inte att forttta
investera i våra moderna fabriker för att
öka vår tillväxt, automatiseringsgrad och
effektivitet. Detta gynnar såväl oss som
våra kunder.
För året uppnåddes en underliggande
rörelsemarginal om 9,4%. Våra ambitioner
för vår rörelsemarginal är högre än så.
Den lägre rörelsemarginalen, framfö-
rallt hänförlig till utvecklingen i tredje
och fjärde kvartalet, följer av ovanligt
stora förskjutningar av kundorders vilket
verkat resursutnyttjandet i våra fabriker.
Den lägre tillväxttakten har även resulterat
i en överkapacitet i flera av våra fabriker.
Anpassningar av framförallt personal-
styrkan har genomförts och bedöms idag
motsvara den försäljningstakt vi förväntar
oss under inledningen av 2024.
Positiva kassaflöden
Den tidigare utmanande situationen på
marknaden för elektronikkomponenter
tyngde tidigare vårt kassaflöde och
det är därför glädjande att se att vi
lyckades bryta lageruppbyggnaden i
våra fabriker och nu istället levererar
positiva kassaflöden från vår verksam-
het. För helåret har vi levererat positiva
operativa kassaflöden (efter investe-
ringar) uppgående till totalt 289 MSEK.
Den finansiella situationen för NOTE är
fortsatt mycket god.
Förvärv på växande marknad
Under året förvärvade vi både det
brittiska bolaget DVR och det bulgariska
bolaget ATM Electronics. Förvärvet i
England har stor potential och gör oss
till en större aktör en marknad som
förväntas ha en starkare tillväxt än
övriga marknader de kommande åren.
Samtidigt ger förvärvet i Bulgarien oss
och våra kunder ytterligare ett alter-
nativr kostnadseffektiv tillverkning i
Östeuropa.
Vi ser god potential i att forttta
att utveckla verksamheterna och att
fortsätta tillväxtresan med kunder,
personal och ledning i våra nyförvärvade
fabriker.
Försiktig inledning på 2024
med en successiv förstärkning
under året
Den förbättrade materialsituationen
under 2023 med kortare ledtider för
material ledde till en lägre orderingång
som speglar en återgång till den kortare
tidshorisont för vilken kunderna behöver
lägga order. Att vår orderstock (exklusive
förvärv) var ner med 25% ligger därmed i
linje med vad vi kommunicerat en tid. Den
försiktighet som våra kunder uppvisade
under det tredje och fjärde kvartalet
förväntas bestå under inledningen av
2024. Vi förväntar oss att efterfrågan
stärks successivt under året med en
löpande förstärkning av vår marginal. Den
tidigare guidning som lämnats kvarstår
vilket innebär en omsättning för helåret
2024 om 4,5-4,8 miljarder SEK och en
marginal om 10%.
Under 2023 nådde vi en försäljning om 4,2 miljarder SEK och tillväxten uppgick till
15%. Detta trots att marknadsutmaningar hos några av våra kunder pressade försälj-
ningen under andra halvan av året. Vi förväntar oss en försiktig inledning på 2024
med en successiv förstärkning under året.
2023 var ett mycket starkt år för NOTE
7
Nya mål för verksamheten
Givet NOTEs starka utveckling de senaste
åren och förväntningarna framåt valde
vi att uppdatera de finansiella målen för
verksamheten. NOTEs nya finansiella mål
är att nå 7,5 miljarder SEK i omsätt-
ning senast år 2027 vilket primärt ska
uppnås genom organisk tillväxt samt
genom noggrant utvalda förvärv. Därtill
är målet att nå en rörelsemarginal om
10% och därefter successivt förstärka
denna. Övriga finansiella mål kvarstår
oförändrade.
Även NOTEs hållbarhetsmål om
att vår egen verksamhet, inom ramen
för scope 1-2 enligt Greenhouse Gas
Protocol, ska vara 100% koldioxidneutral
och att samtliga NOTEs enheter ska
vara arbetsmiljöcertifierade kvarstår
oförändrade. Hållbarhet är en fråga som
varit i fokus för NOTE under en längre tid
och redan 2011 blev NOTE, som en av
de första i vår bransch, medlem i FN:s
intiativ UN Global Compact.
Johannes Lind-Widestam
EMS-branschen fortsätter att utvecklas positivt
och bems ha en tillväxt om 7% per år. Att
NOTE nådde en tillväxt om 15% - trots marknads-
utmaningarna - ser vi som ett styrkebesked.
8
Vision, affärsidé, strategi och mål
Vision - kundens självklara
tillverkningspartner
NOTE ska vara den bästa
samarbetspartnern i branschen och
addera värde till kunderna genom ledande
kvalitet och hög leveransprecision till en
konkurrenskraftig kostnad. Dagligen tas
ansvar för funktionskritiska produkter
som för kunderna ofta utgör en del av ett
större system. Kunderna ska känna sig
trygga med NOTE som leverantör och att
produktion, leveranser och inköp hanteras
så att derasrnverksamhet
kan utvecklas.
Internt arbetar NOTE med visionen
att kunderna inte ska ges någon anledning
att välja en annan partner.
Vi får det att fungera!”
Affärsidé
NOTE är en ledande nordeuropeisk
tillverkningspartner med en
internationell plattform för tillverkning av
elektronikbaserade produkter som kräver
hög teknisk kompetens och flexibilitet.
Tydlig tillväxtagenda med tre
huvudsakliga spår:
Utöka affärerna med befintliga kunder
samtidigt som tjänsteutbudet breddas.
Attrahera nya kunder med
intäktspotential om minst 10 MSEK
inom de kundsegment där NOTE redan
är starka.
Genomföra noga utvalda förvärv och
produktionsövertaganden.
Digitaliseringen och behovet av att ständigt vara uppkopplad ökar. Likaså
ökar användningen av elektronik i produkter som tidigare varit mekaniska.
NOTE tar en aktiv roll i denna utveckling. Målet är att vara den bästa
samarbetspartnern i branschen, att addera värde genom ledande kvalitet
och hög leveransprecision till en konkurrenskraftig kostnad.
För att lyckas med detta behövs:
Fortsatt branschledande kvalitet och
leveransprecision.
Flexibilitet och lyhördhet för kundernas
behov.
E r b j u d a n d e a v k o n k u r r e n s k r a f t i g a
komponentpriser.
O p t i m e r i n g a v k a p a c i t e t s u t n y t t j a n d e t
och produktion där förutsättningarna
är bäst.
Stark finansiell ställning.
Finansiella mål
Tillväxtmål
NOTE ska öka marknadsandelarna och
målet är att nå en försäljning om 7,5
miljarder SEK senast under 2027. Detta
ska väsentligen uppnås genom fortsatt
hög organisk tillväxt kompletterat med
noggrannt utvalda förvärv.
Lönsamhetsmål
NOTE ska växa med lönsamhet. Målet är
att nå en rörelsemarginal om 10% och
därefter ha en successiv förstärkning av
rörelsemarginalen.
Kapitalstrukturmål
Soliditeten bör minst uppgå till 30%.
Utdelningspolicy
Styrelsen kommer årligen att bedöma
vilken nivå på aktieutdelning som den
anser vara optimal för året. Denna kan
distribueras till ägarna i form av utdelning
och/eller återköp av aktier. Framtida
vinstutdelning ska framförallt anpassas
efter NOTEs investeringsbehov och
finansiella ställning.
Engagerade
Vi får det att fungera. Vi är lös-
ningsorienterade, drivna och skapar
en stimulerande arbetsmiljö, såväl
internt som för våra kunder.
Proaktiva
Vi strävar efter att göra affärer på
ett sätt som är proaktivt, tydligt och
hållbart.
Kvalitetsfokuserade
”Rätt från början.Vi har kvalitets-
fokus i allt vi gör.
Flexibla
Vi strävar alltid efter att tillgodose
kundernas önskemål och anpassar
lösningar efter behov.
NOTEs värderingar
Kundens självklara tillverkningspartner
99
PRODUKTPROCESS
ERBJUDANDE
MATURITY
M
OG
NAD
TILLV
Ä
XT
U
TFA
S
N
N
IN
G
PR
O
D
U
KT
U
NDERH
Å
L
L
I
ND
US
TRIALI
S
ERIN
G
DESIGN NPI SERIEPRODUKTION PRODUKTVÅRD EFTERMARKNAD
TILLVERKNING EFTERMARKNADUTVECKLING
NPI = New Product Introduction. NOTE har en väl utvecklad affärsprocess för kunder som sr i begrepp att lansera en ny produkt på marknaden. NOTE ökar kundernas
lönsamhet genom att aktivt bidra med erfarenheter och kunskap inom materialval, inköp, test, produktion, kvalitet och logistik.
Affärsmodell
Fokus på marknads segmentet
high mix
Inom detta segment ställs höga krav
på flexibilitet och teknisk kompetens i
tillverkningen då produkterna ofta måste
anpassas över tid för kundens specifika
behov. Behoven kan variera av olika skäl,
såväl kommersiella som tekniska, exem-
pelvis beroende på ledtider, prognosti-
serbarhet och testbehov. Produkterna
byggs ofta in i kundernas slutprodukter,
exempelvis styrsystem, avancerad kom-
munikationsutrustning och olika sorters
mätinstrument.
Industrialiseringstjänster,
inklusive prototyputveckling, samt
kundanpassade logistiklösningar och
eftermarknadstjänster är en del av
kunderbjudandet.
Strukturerad inköpskompetens
för konkurrenskraftiga priser
Då materialet ofta utgör största delen
av totalkostnaden erbjuder NOTE konkur-
renskraftiga priser för elektronikkompo-
nenter och övrigt produktionsmaterial.
Detta sker till alla kunder genom en
strukturerad, kvalitetssäkrad process och
ett väl fungerande samspel mellan NOTEs
centrala inköpsfunktion och de lokala
inköpsavdelningarna på respektive fabrik.
För att säkerställa konkurrenskraften
inom tillverkning av kompletta produkter
(box build) har NOTE en väl etablerad
partnermodell som säkerställer kom-
petens inom områden såsom mekanik,
plast, kablar och displayer.
Rätt förutsättningar från
början skapar mervärde
En nära dialog med kunden ger NOTE
helhetsförståelse för produkten och dess
livscykel. Detta, i kombination med en
välutvecklad inköpskompetens, ger goda
möjligheter att anpassa både produktion
och materialförsörjning så att totalekono-
min blir god. Mervärde skapas för båda
parter genom att undvika kostsamma
misstag och omvägar.
NOTE producerar elektronik och kompletta produkter på uppdrag av kunderna.
Med hög kvalitet och flexibilitet tillverkas produkter för industriellt bruk. Produk-
terna måste exempelvis klara krävande miljöer som kyla, hetta, fukt, ökensand
och tropiska regnstormar.
10
En partner med ett starkt helhetserbjudande
11
Kundens behov avgör var serieproduktio-
nen ska förläggas. Avgörande faktorer är
exempelvis kundens geografiska slutmark-
nad, kostnadsbild, volym och valutarisker.
Effektiv arbetsprocess
Den närhet som NOTE erbjuder kunderna
har stor betydelse när projekten kräver
kontinuerlig kontakt och kunskaps-
överföring mellan parterna. Redan under
design- och industrialiseringsfaserna
underlättar dialoger kring materialval,
llbarhetsklassning, produktionsteknik
och funktionstester utvecklingen av bästa
tänkbara produkt, optimeradr serie-
produktion. NOTE bidrar till att förkorta
tiden från idé till det att produkten når
slutmarknaden, vilket minskar kapital-
bindningen och ger marknadsmässiga
konkurrensfördelar för kunden.
Branschledande position vad gäller
kvalitet och leveransprecision
Genom att leverera rätt kvalitet i rätt tid till
en fördelaktig totalkostnad skapas konkur-
renskraft. NOTE har de senaste åren upp-
nått en branschledande position vad gäller
kvalitet och leveransprecision. Inom ramen
för NOTEs effektiviseringsarbete utvecklas
tjänsterna ständigt för att tillgodose
kundernas krav och förväntningar. Arbetet
sker både lokalt på respektive fabrik och
genom ett flertal koncernövergripande
projekt. Utöver initiativ för att bredda
och utveckla kunderbjudandet ligger
fokus på åtgärder som förbättrar leve-
ransprecision och kvalitetsutfall, samt
på effektiviseringar inom kostnads- och
rörelsekapitalområdet.
ISO 9000 är en serie med interna-
tionella standarder som ligger till grund
för kvalitetsarbetet. NOTEs fabriker är
kvalitets- och miljöcertifierade enligt ISO
9001 och ISO 14001, se bild till höger.
Medan ledningssystemen enligt ISO
utgör grunden för NOTEs kvalitets- och
miljöarbete är det medarbetarna som
genom fokus, attityd, konsekvent uppfölj-
ning och metodiskt arbete gör de verkliga
rbättringarna.
Hållbarhet - en viktig och integre-
rad del i affärsverksamheten
NOTE anslöt sig redan 2011, som ett av
de första bolagen i branschen, till Global
Compact, som startats på FNs initiativ.
Flera funktioner inom NOTE bidrar till
att begränsa negativ miljöpåverkan
exempelvis kopplat till tillverkning och
transporter. Dessutom pågår ett konti-
nuerligt internt arbete för att säkerställa
efterlevnad av policyer och direktiv inom
hållbarhetsområdet.
För ytterligare information om
NOTEs hållbarhetsarbete, se Håll-
barhetsrapporten på sidorna 14-23.
ISO 9001: Standard för ledningssystem
ISO 13485: Standard för medicinteknik
ISO 14001: Standard för miljöledning
ISO 45001: Standard för arbetsmiljö
ISO
9001
ISO
13485
ISO
14001
ISO
45001
NOTE Components
Sverige
NOTE Norrtelje
Sverige
NOTE Torsby
Sverige
NOTE Herrljunga
Sverige
NOTE Lund
Sverige
NOTE Hyvinkää
Finland
NOTE Windsor
England
NOTE Stonehouse
England
iPRO Haddenham
England
DVR Ltd Basildon
England
NOTE Pärnu
Estland
ATM Electronics Ltd
Bulgarien
NOTE Electronics
(Dongguan) CO
Kina
Certifieringar
12
Marknad
Stark utveckling
inom EMS-sektorn
Efterfrågan på EMS-tjänster tog fart på
1990-talet och under de 30 åren sedan
dess har industrin visat stark tillväxt.
Drivkrafterna inkluderar digitalisering och
elektrifiering, som ökar elektronikinslaget
i nya produkter, samt framväxten av nya
applikationssegment som IoT (Internet
of Things), med en växande mängd upp-
kopplade enheter. De främsta motiven
för många produktägare att outsourca
tillverkning omfattar kostnadsreduktion,
ökad flexibilitet och stordriftsfördelar,
högre produktkvalitet samt optimerad
resursallokering. Efterfrågan i Europa har
varit stark under de senaste åren och
framöver förväntas EMS-marknaden i
hela Europa uppleva fortsatt tillväxt.
Hemtagning av tillverkning
("Reshoring") gynnar NOTE
Trenden med hemtagning gynnar NOTE som
en europeisk EMS-till verk nings partner.
Den minskande lönekostnadsdifferen-
sen mellan Europa och traditionella
lägrekostnadsregioner ökar NOTE:s
konkurrenskraft och gör europeisk
tillverkning mer ekonomiskt hållbar.
Preferenser för produkter "Made in
Europe", förknippade med kvalitet och
hållbarhet, stärker NOTEs varumärke-
simage och attraktionskraft. Denna
förskjutning stöder också NOTEs
hållbarhettaganden genom att
minska koldioxidavtrycket kopplat till
långväga transporter.
Kvalitetssäkring – den europeiska
tillverkningen ligger i linje med NOTEs
fokus på hög kvalitet, vilket garanterar
att tillverkade produkter uppfyller
höga kvalitetsstandarder. Detta
är viktigt för framför allt komplexa
och dyra produkter. NOTEs närhet
till kundernas slutmarknad gör det
enklare att anpassa verksamheten vid
marknadsförändringar och ändrade
kundkrav, vilket ger en konkurrensför-
del i branscher där ledtider är viktiga.
Hemtagning kan minska risker
som politisk instabilitet, tullar och
valutafluktuationer.
Sammanfattningsvis innebär hemtag-
ning en strategisk möjlighet för NOTE att
stärka sin marknadsposition i Europa, i
linje med bolagets tillväxtstrategi.
Trender inom EMS-industrin:
Fokus på kärnverksamhet,
digitalisering och regionalisering
Den pågående digitala transformatio-
nen leder till att allt fler produkgande
företag väljer att fokusera på kärnverk-
samheten i högre grad. Denna trend drivs
av den ökande integrationen av smarta
enheter och produktägarens eftersträvan
att integrera nya elektroniska funktioner
leder till att elektronikinslagen i produk-
terna ökar, vilket i sin tur ökar efterfrågan
på EMS-tjänster.
Den digitala globaliseringen har
haft en betydande inverkan på EMS-
industrin och öppnat upp nya vägar för
tillväxt på en globalt sammankopplad
värld. Produktägare inser värdet av att
fokusera pårnverksamheten, som
försäljning, FoU (R&D) och innovation,
och väljer att outsourca tillverkningen till
kontraktstillverkare. Denna strategi ärr-
delaktig för EMS-leverantörer som NOTE,
som kan tillämpa sin specialistkompetens
på en marknad som värdesätter kvalitet
och hög leveransprecision.
Digitaliserings- och globaliseringstren-
derna driver tillväxt inom EMS-industrin
och skapar ett landskap där pro-
duktägarens fokus på kärnverksamheten,
behovet av kvalitet och effektivitet alltmer
ses som en framgångsfaktor. EMS-
leverantörer som NOTE är väl positio-
nerade för att dra nytta av denna trend
genom att erbjuda expertis, flexibilitet
och kostnadseffektivitet till kunder som
vill fokusera på det de gör bäst.
Närhet till kunder
– en viktig faktor
I dagens globala marknad när faktorer
som totala kostnader, internationell
handel, och hållbarhet står i fokus, blir
värdet av att samarbeta med lokala EMS-
leverantörer allt viktigare. Nordeuropa
har etablerat sig som en stark tillverk-
ningsregion tack vare framsteg inom
produktion och en stark hållbarhetsprofil.
För NOTE är det av stor vikt att vara nära
sina kunder, där de bedriver sin pro-
duktutveckling. Denna närhet möjliggör
ett effektivare samarbete, vilket i sin tur
leder till enklare och snabbare produkt-
lanseringar och produktflyttar för kunden.
Detta är en viktig faktor inom områden
där korta ledtider är avgörande. Att vara
ra kunden är också av stor vikt
produkterna blir allt mer komplexa.
Elektrifiering, digitalisering och regionalisering driver tillväxten inom EMS-industrin i
Europa. Den ökande efterfrågan på elektronik i produkter och tjänster, i kombination
med ett ökande intresse för tillverkning nära kundernas slutmarknader, skapar en
gynnsam situation för EMS-industrin.
En bransch med goda framtidsutsikter
*EMS = Electronic Manufacturing Services
**OEM = Original Equipment Manufacturing
1313
Tolv moderna produktions-
anläggningar, elva i Europa
NOTE har tolv moderna produktionsan-
läggningar, varav elva ligger i Europa.
Denna strategiska placering ger NOTE en
stark närvaro på den europeiska EMS-
marknaden som växer kraftigt driven av
bland annat digitalisering och regionalise-
ring. För att möta den ökande efterfrågan
och de komplexa kraven i EMS-sektorn
investerar NOTE kontinuerligt i sina fabriker
för att förbättra kapacitet och effektivitet.
NOTE står starkt
mot konkurrensen
I ett diversifierat europeiskt EMS-
landskap, med över 2 000 elektronik-
kontraktstillverkare, har NOTE en stark
position. Denna marknad omfattar en
rad internationella och stora asiatiska
aktörer, men NOTEs strategi för pro-
duktmix och volym skiljer sig från många
av dessa aktörer, särskilt från de allra
största aktörerna från Asien.
Konkurrensen varierar mellan länder,
dock har NOTEs strategi och erbju-
dande möjliggjort för att bli den ledande
svenska EMS-leverantören, baserat på
försäljningen 2022.
14
I en föränderlig värld strävar NOTE efter att bidra till ett bättre samhälle genom hållbar
produktionsservice. Tillsammans med sina kunder driver NOTE denna utveckling.
Tidslinje över NOTEs hållbarhetsarbete
1997
Fabriken i Norrtälje
ISO 14001-certifieras.
2002
Fabriken i Torsby
ISO 14001-certifieras.
2004
Fabriken i Lund
ISO 14001-certifieras.
2006
Uppförandekod
tas fram.
2010
Fabrikerna i England
och Kina ISO 14001-
certifieras.
2011
NOTE ansluter sig till
UN Global Compact.
2012
Fabriken i Finland
ISO 14001-certifieras.
Fabriken i Estland får
en hållbarhetsutmärkelse
av Estonian Chamber of
Commerce and Industry.
2013
Fabriken i Estland
ISO 14001-certifieras.
I fabrikerna i Estland
och Kina implementeras
OHSAS 18001.
Policyer för mänskliga
rättigheter och anti-
korruption tas fram.
Hållbarhetsstrategi
NOTEs strategi syftar till att med hög
transparens bedriva hållbar produk-
tion genom ansvarsfull förbrukning av
material och energi, stöd till samhället
genom att skapa en positiv och levande
arbetsplats som stärker människor.
NOTEs uppfattning är att hållbarhetsar-
betet är en integrerad del av värdekedjan
som leder till ett fördjupat partnerskap
med våra kunder och hjälper dem att nå
sina egna hållbarhetsmål.
NOTEs strategi ska uppfattas som
ledande inom hållbar produktion med
fokus på:
Låg koldioxidpåverkan. NOTE kom-
mer att undersöka möjligheten att
producera energi där så är tillämpligt
(där lokala regler stödjer detta)
Bra arbetsmiljö
Målsättning
NOTEs verksamhet ska vara 100%
koldioxidneutral.
(Scope 1-2 enligt Greenhouse Gas
Protocol)
Investera i produktion av el (solpanel-
er) där det är möjligt
Energirbrukning i verksamheten
– från förnybara eller fossilfria
energikällor där så är möjligt
Koldioxidutsläpp som inte kan elim-
ineras genom egna åtgärder (inom
scope 1 och 2) kompenseras fullt ut
Inkludera totalt koldioxidavtryck enligt
scope 3 i mätningen. Alla NOTEs
anläggningar ska vara arbetsmiljöcer-
tifierade enligt ISO 45001
Fortsatt arbetsmiljöcertifiering av fab-
riker, nya anläggningar ska certifieras
inom 2 år
NOTEs kontext
NOTE tillhandahåller avancerade produk-
tionstjänster till kunder som är verk-
samma inom verkstadsindustri, telekom-
munikation, medicinteknik samt inom den
gröna omställningen. NOTE bidrar bland
annat med produktionskapacitet, teknisk
kompetens, logistiklösningar och är en
del av produkternas värdekedja. I NOTEs
roll ingår att vara samarbetspartner till
kunderna men inte produktägare. Det
innebär att materialval och tillverkning
sker i enlighet med kundens specifikation.
Till skillnad från många andra branscher,
exempelvis tyngre verkstadsindustri och
råvaruindustrin, har NOTEs verksamhet en
rhållandevis begränsad miljöpåverkan.
Hållbarhetsstyrning
NOTE ska följa tillämpliga lagar och före -
skrifter, respektera mänskliga rättigheter
och agera på ett ansvarsfullt sätt. Verk-
samheten bedrivs med hög integritet och
med en tydlig ambition att agera etiskt och
lagligt, i alla aspekter av dessrdekedja.
NOTEs bolagsstyrningsstruktur säkerstäl-
ler ett systematiskt förhållningssätt till
hållbarhet och företagets ansvar inom
klimat och miljö, mänskliga rättigheter,
arbetsrätt och affärsetik.
Ledningsstrategin är skapad utifrån
UN Global Compacts tio ledande prin-
ciper och avspeglas i bolagets styrande
dokument såsom policys, mål samt
uppföljning av nyckeltal.
Styrelsen och koncern-
ledningens ansvar
Styrelsen har det yttersta ansvaret för
NOTEs hållbarhetsarbete. Bolagets årliga
hållbarhetsrapport och uppförandekod
diskuteras och godkänns av styrelsen.
Koncernledningen bär ansvaret för
koncernens strategi och utveckling av
det dagliga arbetet.
Vd leder den operativa verksamheten.
Ansvaret innefattar bland annat ekonomi-
frågor, hållbarhetsfrågor, uppföljning av
koncernens strategier och affärsmässiga
utveckling samt att tillhandahålla styrel-
sen med den information som krävs för
att kunna fatta väl underbyggda beslut.
Koncernledningen reviderar riktlinjer,
policys och sätter mål. De ansvarar för
efterlevnad av lagar och genomförandet
av initiativ som säkerställer att mål
uppnås. Koncernledningen gör vid behov
riskbedömningar, diskuterar etiska frågor
samt utför relevanta åtgärder
och granskningar.
NOTE möjligr hållbara innovationer
Hållbarhet
15
Dotterbolagens ansvar
De enskilda dotterbolagen ledda av dess
verkställande direktörer ansvarar för att
implementera och följa gällande lagar,
policys och andra regelverk i sitt dagliga
arbete. De rapporterar regelbundet
nyckeltal och måluppfyllnad. Till sin
hjälp har dotterbolagen ledningssystem
som är framtagna enligt internationell
ISO-standard vilka revideras regelbundet.
Dessa ledningssystem täcker områden
som till exempel lagefterlevnad, kvalitet,
miljö, arbetsmiljö, riskbedömning och
arbete med ständiga förbättringar.
I ledningssystemen finns ett strukture-
rat sätt att uppdatera policys, rutiner och
andra styrande dokument.
Policys och metoder har vidareutvecklats
under året och arbetet omfattar alla
koncernens bolag. Se lista över kon-
cernövergripande styrdokument inom
hållbarhetsområdet på nästa sida.
Intressentdialog
Hållbarhetsfrågor har länge varit viktiga
inom NOTE och redan 1997 togs det för-
sta miljöcertifikatet i koncernen. I dialog
med ägare, kunder, personal, leverantörer
och samhälle drivs arbetet framåt och
sporrar till nya initiativ. Kommunikationen
med företagets intressenter stärker
förmågan att identifiera och hantera
eventuella risker som kan uppstå i NOTEs
verksamhet. Samtal och informationsin-
hämtning sker med olika intressentgrup-
per i form av intervjuer och revisioner
samt via årliga enkätundersökningar.
2015
Fabriken i Finland
OHSAS
18001-certifieras.
2020
NOTE Components
och fabriken i Windsor
ISO 14001-certifieras.
Fabriken i Norrtälje
ISO 45001-certifieras.
2021
Nya hållbarhetsmål
inom klimat
och arbetsmil
framtagna.
2017
Policy för jämlikhet
tas fram.
Styrdokument inom hållbarhet
Dokument
Anti-korruptionspolicy
Arbetsmiljöpolicy
Inköpspolicy
Integritetspolicy
Jämlikhetspolicy
Konfliktmineraler deklaration
Kontinuitetsplan
Kvalitetspolicy
Miljöpolicy
Policy för mänskliga rättigheter
REACH deklaration
ROHS direktiv
Uppförandekod
Visselbsarpolicy
Hållbarhetsfrågor
NOTE har sedan 2011 som medlem i FNs
initiativ UN Global Compact och i konti-
nuerlig dialog med företagets intressenter
arbetat med de tio principer som detta
ramverk innefattar. Huvudområdena är:
Miljö, sociala förhållanden och medarbe-
tare, mänskliga rättigheter samt anti-
korruption. Identifierade fokusområden
är koldioxidneutral produktion, hälsa
och säkerhet på arbetsplatsen.
NOTEs hållbarhetsfrågor och dess
väsentliga påverkan på människa och
planet samt dess finansiella påverkan
på NOTE utifrån risker och möjligheter
har kartlagts under året i enlighet med
det nya rapporterings direktivet CSRD
(Corporate Sustainability Reporting
Directive).
Nyckeltal Finansiella 2023 2022 2021
Nettoomsättning (MSEK) 4 243 3 687 2 643
Årets resultat (MSEK) 320 254 194
Summa aktuell skatt (MSEK) -62 -49 –38
ner och ersättningar (MSEK) -509 -419 –344
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer (MSEK) -33 -26 23
Sociala avgifter (MSEK) -117 -95 –83
2018
Integritetspolicy för att
hantera personlig data
i enlighet med GDPR
tas fram.
2022
Undertecknande
av UN Women CEO
statement of sup-
port for the women's
empowerment
principles.
2023
NOTE Components
och fabri-
kerna i Windsor
och Torsby ISO
45001-certifieras.
16
FN:s Globala mål för
hållbar utveckling
Den 25 september 2015 antog FNs gene-
ralförsamling resolutionen Agenda 2030
för en hållbar utveckling. Agendan inne-
bär att alla medlemsländer i FN förbundit
sig att arbeta för att uppnå en socialt,
miljömässigt och ekonomisk hållbar värld
till år 2030. Agendan innehåller 17 mål
och 169 delmål. NOTEs verksamhet har
störst påverkan på 7 av dessa 17 mål
och kopplingen till dessa mål redovisas i
efterföljande avsnitt.
Klimat och miljö
NOTE verkar för en långsiktig och hållbar
utveckling med ambitionen att producera
med minsta möjliga miljöpåverkan. NOTE
ska följa eller övertffa gällande miljölag-
stiftning, arbeta metodiskt med ständiga
förbättringar och enligt försiktighetsprin-
cipen minimera generering av avfall och
undvika utsläpp.
I kontakt med leverantörer och kunder
förs en dialog kring olika miljöaspekter för
att uppmuntra till utveckling inom miljö-
och klimatfrågor.
Koldioxidavtryck
Som tillverkningspartner är det i
produktionsprocessen som NOTE
har störst möjlighet att påverka sitt
koldioxidavtryck. NOTE tar ansvar för
att minimera tillverkningens direkta och
indirekta koldioxidutsläpp. Ambitionen
innefattar även frakter av köpt material
och sålt gods som står under NOTEs
kontroll. Frakter samordnas och frakttt
med lägst koldioxidavtryck ska ha
företräde när detta bedöms rimligt.
Under året har en kartläggning av NOTEs
totala indirekta koldioxidavtryck gjorts
inom scope 3 samt de eventuella gap
som finns gällande data. Detta är en del
av förberedelsen för att kunna rapportera
i enlighet med GHG-protokollet för alla tre
områdena (Scope 1-3).
Energiförbrukning
och klimatkompensering
Som ett led i NOTEs klimatstrategi att
bedriva en koldioxidneutral produktion
har en kartläggning av direkta och
indirekta utsläppskällor genomförts.
En stor del av utsläppen kommer indirekt
från fabrikernas energiförbrukning. Därför
ska energi användas på ett ansvarsfullt
tt och förnyelsebar och/eller fossilfri
energi upphandlas när det finns tillgäng-
ligt på marknaden.
Under 2023 kom 64% av den förbrukade
elektriciteten från förnybara energikällor
såsom sol, vind, vatten och biobränsle.
Utöver att använda så mycket förnyelse-
bar energi som möjligt, tas lokala initiativ
för att minimera respektive fabriks koldi-
oxidavtryck. Den del av koldioxidutsläp-
pen som ej går att eliminera genom
egna aktiviteter kompenseras genom
investering i certifierade och tredjeparts-
verifierade klimatkompenseringsprojekt.
Uppföljning av nyckeltal inom detta
område finns beskrivet i tabellen på sidan
17. Ny kunskap och information inhämtas
och delas inom koncernen för att öka den
gemensamma kompetensen gällande
klimatpåverkande faktorer och NOTEs
inverkan.
Standardiserat miljöarbete
De internationella ISO-riktlinjerna, med
huvudserien ISO 14000, utgör en stabil
grund för NOTEs miljöarbete. Även om
olika länders miljölagstiftningar varierar
så ska alla fabriker följa en gemensam
standard. Koncernens tillverkningsen-
heter och koncernens inköpsbolag är
miljöcertifierade enligt ISO 14001, samt
revideras av både interna och externa
resurser. Nya koncernbolag skall vara
certifierade inom två år.
I olika forum delar koncernens
bolag erfarenheter, goda exempel och
förslag till förbättringar. Årliga analyser
genomförs för att identifiera miljö- och
klimatrisker samt att handlingsplaner tas
fram för att hantera identifierade risker.
I dagsläget bedöms NOTEs operativa
verksamhet väsentligen opåverkad av
klimatförändringar.
På fabrikerna drivs förbättringsprojekt
och uppföljning sker av miljöpåverkande
faktorer, som till exempel energi- och
vattenrbrukning, koldioxidutsläpp och
avfall. Alla fabriker har miljömål som följs
upp regelbundet.
17
Miljöhänsyn
Även i andra delar av verksamheten tas
hänsyn till miljön, exempelvis vid diskus-
sioner med kunderna kring inköp av mate-
rial och produktionsupplägg. NOTE har en
positiv syn på utveckling av miljöteknik
och söker nya tillverkningsmetoder och
produktionsmaterial som är miljövänliga.
Miljöriskbedömningar genomförs vid
införande av ny utrustning, teknik och
logistiklösningar.
Lokala initiativ
Olika lokala initiativ pågår för att minska
energianvändningen. Bland annat har
glödlampor och lysrör bytts ut mot
LED-belysning för att spara energi.
Produktionsprocessers energiförbrukning
har kartlagts för att ytterligare minska
elrbrukningen.
Selektivlödmaskiner har installerats,
därigenom har slagget från tenn fortsatt
att minska. Återvinningen av slagg från
våglödningsprocessen har fortsatt och
sker vid vissa fabriker lokalt genom
oxidpressning innan den skickas i väg
för ytterligare återvinning. Under 2023
återvanns 77% av genererat avfall.
Fabrikerna källsorterar förbrukningsma-
terial och förbättringsprojekt drivs för att
minska generering av avfall, vatten- och
energiförbrukning. Wellpapp pressas i
komprimatorer för att minimera antalet
miljöpåverkande transporter. Hantering
av kemikalier sker enligt fastställda
rutiner och gällande lagar.
Företagsägda fordon, som bilar och
truckar, uppdateras till helt eller delvis
eldrivna när kontrakten eller livslängden
har löpt ut. Flera fabriker har laddstolpar
för att underlätta laddning av elbilar för
personal och besökare. En del av dessa
laddas med elektricitet producerad av
egna solceller. Anställda uppmanas att
minimera pappersanvändning, släcka
lampor och stänga av utrustning efter
sig. Installerade timers hjälper till att
stänga ner maskiner och utrustning som
inte används. Många möten hålls digitalt,
vilket innebär ett minskat resande och
funktioner i affärssystem minimerar
användandet av papper.
Miljörevisioner av leverantörer
Miljörevisioner genomförs av strategiska
leverantörer och företaget för en konti-
nuerlig dialog med sina leverantörer angå-
ende andra miljörelaterade frågor såsom
konsoliderade frakter, tillverknings-
metodik och kvalitetsutfall. NOTE har
som målsättning att öka andelen inköp
från strategiska leverantörer och andra
avtalsleverantörer. NOTE har god insikt i
dessa leverantörers miljö- och klimatar-
bete och kan verka för att de utvecklar
och förbättrar sig inom området.
Nyckeltal Miljö 2023 5) 2022 3) 2021 4)
Andel förnybar elkonsumtion (%)
1)
64 62 72
Energi, förnybar elektricitet (kWh) 6 620 845 5 667 093 6 681 141
Energi, total elektricitetsförbrukning (kWh) 10 283 728 9 118 206 9 264 029
Ton CO
2
, Scope 1 och 2 (tCO
2
e) 2 055 2 376 2 058
Ton CO
2
, Scope 3 frakter, (tCO
2
e) 1 007 1 409 1 346
Total CO
2
(tCO
2
e)
2)
3 062 3 785 3 404
Energi effektivitetsfaktor (tCO
2
e scope 1-2/
omsättning MSEK)
0,48 0,64 0,78
Vattenkonsumtion (m³ ) 66 364 72 852 71 435
Totalt avfall (återvunnet och icke återvunnet) (ton) 612 509 476
Andel återvunnet avfall (%) 77 70 72
ISO 14001 miljöcertifierade NOTE-fabriker (%) 100 100 100
Kvalitetsutfall (ppm)
6)
1 069 542 1 052
rklaringar för tabellen ovan
1) Andel upphandlad tillgänglig förnybar (vind, vattenkraft, sol eller biomassa) elektricitet.
2) Ton CO
2
enligt GHG-protokoll samt tillgängliga utsläppsfaktorer.
3) Förvärv av NOTE Herrljunga i juli 2022. Deras miljö KPI:er redovisas ej för året.
4) Förvärv av IPro i juni 2021.
5) Förvärven ATM Electronics i mars 2023 samt DVR Ltd i juli 2023 redovisas ej för innevarande år.
6) Från och med juli 2023 har mätmetod för kvalitetsutfall (ppm) ändrats.
18
Sociala förhållanden
och medarbetare
NOTE strävar efter att vara en attraktiv
arbetsgivare som erbjuder sina anställda
en trygg och säker arbetsmiljö. Nio av
NOTEs tolv fabriker använder ISO 45001
som riktlinje i sitt arbete. Det är en omfat-
tande, global och verifierbar standard
inom arbetsmiljö, hälsa och säkerhet,
där granskning och certifiering utförs
av en utomstående part. Under året
certifierades två fabriker enligt ISO
45001. Under 2023 har 28 arbetsrela-
terade incidenter rapporterats samt en
arbetsskada som totalt lett till en dags
sjukfrånvaro.
Mångfald och jämlikhet
NOTE skall vara ett företag där alla
har samma möjlighet att arbeta och
utvecklas. Medarbetarnas specifika
kompetens oavsett kön, etnicitet, sexuell
läggning, funktionshinder, ålder och
social bakgrund är en tillgång och driver
företaget framåt. Jämlikhetspolicyn
beskriver företagets principer för jämlik-
het och mångfald, vilket uppmuntras i
alla delar av verksamheten. Företaget
eftersträvar jämlikhet när det gäller
såväl anställnings- och arbetsvillkor som
utvecklingsmöjligheter. Arbetsklimatet
ska präglas av respekt och tolerans.
Rapporteras fall av trakasserier eller
mobbing ska koncernen genast vidta
åtgärder. I bolagets mångfaldspolicy
beskrivs hur nya styrelseledamöter skall
tillsättas utifrån ett mångfaldsperspektiv.
I företagets styrelse och ledning är
andelen kvinnor 50% eller mer. I koncer-
nen totalt är andelen kvinnor 48%. NOTE
är emot all form av diskriminering. Ett
verktyg för att arbeta med bland annat
dessa frågor är visselblåsarfunktionen.
Via den rapporterades under året ett
fall. NOTEs integritetspolicy reglerar hur
personlig information hanteras i enlighet
med GDPR.
Arbetsrätt
NOTEs anställda har rätt till kollektiva
förhandlingar samt att bilda och ansluta
sig till fackföreningar. Det finns kol-
lektivavtal vid flera av NOTEs fabriker.
NOTE är emot all form av tvångsarbete.
Alla intressenters anställda oavsett
bransch, organisation eller geografi skall
ingå anställning och kontrakt av egen fri
vilja. Därtill ska arbetet alltid utföras utan
tvång eller trakasserier, varken fysiska
eller psykiska.
I leverantörsledet
Uppföljande revisioner utförs hos leve-
rantörer. Många av dessa har accepterat
NOTEs uppförandekod och UN Global
Compacts tio principer. Resultatet från
revisionerna visar att leverantörerna följer
aktuella lagar och förordningar.
NOTE har fortsatt arbeta med att
reducera användandet av konfliktmi-
neraler genom att assistera kunder vid
materialval så att komponenter innehål-
lande mineraler från konfliktområden
kan elimineras vid produktdesign och
uppstartsprojekt. Vidare har NOTE noll-
tolerans mot barnarbete, detta beskrivs i
företagets policy för mänskliga rättigheter
samt uppförandekod. NOTE anställer inte
barn och samarbetar inte med företag
som använder barn som en del av sin
arbetsstyrka.
Medelantal medarbetare per land
202320222020 20212019
0
25
50
75
100
Kvinnor Män
%
Könsfördelning koncern
KinaEstland
Finland
England
Sverige
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
550
600
Bulgarien
19
Ett globalt samarbete
NOTEs medarbetare är nyckeln till våra
framgångar. Bolagets fabriker ligger
i Sverige, Finland, England, Estland,
Bulgarien och Kina. Att utveckla sam-
arbetet dem emellan är av stor vikt. Det
sker bland annat genom ett antal funktio-
nella forum, exempelvis inom områdena
kvalitet, inköp, hållbarhet, ekonomi och
försäljning.
Förbättrings- och
utvecklingsarbete
Det pågår ett kontinuerligt arbete med att
harmonisera arbetssätt och uppföljnings-
verktyg samt förtydliga riktlinjer, något
som engagerar ett stort antal medarbe-
tare i koncernen. Uppföljning av såväl
verksamhetsrelaterade nyckeltal som
pågående centrala och lokala förbätt-
ringsprojekt sker löpande. Medarbetarnas
engagemang, uppfinningsrikedom och
strävan att hjälpa kunderna skapar
styrkan i NOTEs globala verksamhet.
Personalomsättning
Personalstyrkan har under året anpas-
sats, både uppåt och nedåt, för att
hantera fluktuationer i efterfrågan likväl
som för att genomföra effektiviseringar.
Medelantalet anställda uppgick under
2023 till 1 504. Personalomsättningen i
koncernen som helhet var 10,2%, varav i
de europeiska fabrikerna 5,4%.
För att kunna leva upp till målet att vara
den bästa samarbetspartnern i bran-
schen, med ledande leveransprecision
och kvalitet till en konkurrenskraftig
totalkostnad, krävs mycket av alla. Därför
värderar NOTE att vårda medarbetarna
och den kompetens de besitter och
strävar efter att erbjuda en säker och
stimulerande arbetsmiljö.
Kompetens för finansiell framgång
God utbildning för alla är det fjärde av
FNs hållbara mål 2030. Ett av delmålen
är att öka antalet personer med relevant
kompetens för finansiell framgång.
På flera av NOTEs fabriker finns det
sedan länge samarbeten med externa
parter inom löd- och elektronikmontörs-
utbildning för att säkerställa kvalitet och
kompetens inom elektronikmonteringen.
Utbildningarna innehåller vanligtvis både
praktik och certifiering av kvalificerade
elektronikmontörer.
NOTE erbjuder möjlighet att utföra
examensarbeten och praktik för studenter
från universitet och högskolor.
Framtida planerings-
och utvecklingsarbete
NOTE genomför kontinuerligt en anonym
medarbetarundersökning. Det är viktigt
att alla medarbetare känner att de kan
leverera ett mervärde till kunderna och
att alla förstår vilken väg som leder dit
och varför. Svarsfrekvensen på under-
sökningen 2023 var 84% (80% 2022).
Resultatet visar att samtliga områden har
ökat med en eller två indexpoäng för inne-
varande år. Medarbetarindex är ett mått
på engagemang. Det visar bland annat
balansen mellan ledarskap och lagarbete,
engagemang i affärsutveckling och om
arbetsmiljön bidrar till en lönsam, sund
och framgångsrik organisation. Mer om
undersökningens resultat finns beskrivet i
tabellen på sidan 21.
Svaren bidrar till att planer med tydliga
aktiviteter och tidpunkter för genom-
förandet har satts. Resultaten används
även i NOTEs framtida planerings- och
utvecklingsarbete.
För ytterligare information om
medarbetarna, se den formella årsredo-
visningen på sidan 58.
20
Respekt för mänskliga rättigheter
NOTE respekterar mänskliga rättigheter
och agerar för att undvika brott mot
dessa. Utöver ansvaret för den egna
verksamheten, finns även ett ansvar
att respektera mänskliga rättigheter i
affärsrelationer medretagets intres-
senter. I NOTEs policy för mänskliga
ttigheter finns principer och förhåll-
ningsätt beskrivna som gäller exempelvis
arbetsrätt och jämlikhet.
Uppförandekod
NOTEs uppförandekod reglerar hur
företaget förväntar sig att medarbetare
och leverantörer agerar i frågor som rör
nskligattigheter, arbetsrätt, barnar-
bete, korruption och miljö. Arbetet med
att säkerställa efterlevnaden av NOTEs
uppförandekod i leverantörskedjan pågår
kontinuerligt. NOTEs globala inköpsbolag
som bedriver det strategiska hållbarhets-
arbetet i leverantörsledet fokuserar på
två områden: Leverantörsengagemang via
kontinuerliga affärsmöten och uppfölj-
ning samt utvärdering av leverantörerna.
Vid revisionerna granskas leverantörens
arbete med mänskliga rättigheter gäl-
lande bland annat trakasserier, diskrimi-
nering och barnarbete. Leverantörernas
ledningssystem revideras samt hur
miljö- och hållbarhetskrav kommuniceras
i deras leverantörsled. Hos somliga är
hållbarhetsarbetet nytt och där har tydliga
förbättringsmöjligheter och framsteg
identifierats. Andra har kommit längre
med till exempel försäkran om mänskliga
ttigheter hos sina underleverantörer.
Vid revisionerna har man inte funnit
några avvikelser när det gäller mänskliga
ttigheter. En schematisk bild över
hur bedömningsprocessen ser ut finns
beskrivet på sidan 21.
I stället för en julgåva till kunder och
leverantörer så har NOTE, i likhet med
tidigare år, valt att skänka motsvarande
summa till en organisation som verkar
för en bättre värld. 2023 lämnade NOTE
bidrag till UNHCR.
Motverkande av korruption
I NOTEs antikorruptionspolicy finns
principer som beskriver hur koncernen
rhåller sig gällande korruption.
Medarbetarna uppmanas att ta avstånd
mot all form av utpressning och bestick-
ning. Samtidigt förväntas motsvarande
förhållningssätt från såväl kunder som
leverantörer. NOTE accepterar inga gåvor,
vare sig till kunder eller från leverantörer,
annat än saker av lägre värde. I denna
policy beskrivs även hur ansvarsfördel-
ningen ser ut, att internkontroll bedrivs,
samt att en visselblåsarrutin finns.
NOTEs inköpspolicy föreskriver bland
annat att mutor och bestickningar är
förbjudna samt att inköp ska hanteras
enligt etiska regler. NOTE har kon-
cernövergripande och lokala attestrutiner
ändamålsenliga för verksamheten.
Inom ramen för det interna kontrollarbe-
tet, finns en dokumenterad process för
bedömning av risker och efterlevnad av
policyer. Under 2024 är avsikten att fort-
tta verka för en positiv social utveckling
där NOTE har verksamhet.
Ökad medvetenhet
Internutbildningar kring IT-säkerhet och
affärsetik genomförs. Under året har en
riktad utbildning kring visselblåsarhante-
ringllits samt en etikkommit bildats.
Detta är en del i de systematiska åtgärder
som företaget vidtar för att öka medve-
tenhet kring IT- och korruptionsrisker och
stärka företagets mentala brandvägg.
NOTEs uppförandekod samt policyer
för mänskliga rättigheter, jämlikhet och
antikorruption finns i sin helhet på
hemsidan, www.note-ems.com. För mer
information om affärsmodell och risker,
se sidorna 10-11 och 43-45.
21
Nyckeltal Socialt ansvar och medarbetare 2023 4) 2022 5) 2021 6)
Frisknärvaro (%) 96,2 95,6 96,2
Antal incidenter 28 55 32
Antal arbetsrelaterade skador
1)
1512
Antal arbetsrelaterade dödsfall 0 0 0
Medelantal anställda 1 504 1 366 1 218
Medelantal arbetare 1 054 957 860
Medelantal tjänstemän 450 409 358
Medarbetarundersökning, svarsfrekvens (%) 84 80 75
Medarbetarindex, kommunikation och samarbete (%) 81 79 77
Medarbetarindex, närmaste chef (%) 80 79 77
Medarbetarindex, arbetstillfredsställelse (%) 78 78 75
Medarbetarindex, förbättringar & målinriktning (%) 79 78 75
Medarbetarindex, affärsetik (%) 78 76 73
Personalindex, totalt (%)
2)
80 78 76
Personalomsättning (%) 10,2 21,8 17,2
Andel kvinnliga medarbetare (%) 48 51 50
Andel kvinnliga chefer (%) 31 34 29
Andel kvinnor i koncernledning (%) 50 50 25
Andel kvinnliga styrelsemedlemmar (%) 75 60 60
Andel strategiska inköp (%)
3)
52 51 47
ISO 45001 arbetsmiljöcertifierade NOTE-fabriker (%) 67 60 44
Antal visselblåsarärenden 1 1 2
IT-säkerhetsutbildning (%) 73,5 68,9 -
Företagsetik utbildning (%) 88,3 73,6 -
rklaringar för tabellen ovan
1) Incident som leder till en dags sjukskrivning eller mer
2) Ett index mellan 70-100% anses vara ”på rätt spår”. Branschriktmärke 76% för totalindex
3) Andel strategiska inköp 2021 påverkat av förvärv, marknadssituation samt andel kundtillhandahållna komponenter
4) Förrv av ATM Electronics i april 2023 samt DVR Ltd i Juli 2023. ATM Electronics inkluderas i redovisningen from
augusti och DVR Ltd redovisas ej för innevarande år.
5) Förvärv av NOTE Herrljunga i juli 2022. Deras KPI:er redovisas ej för året
6) Förvärv av IPro i juni 2021
Processflöde för leverantörsbedömning och godkännande
Förvaltning
Affärsområde
Organisation
Anställda
Ägare
Försäljnings
omsättning
Nettoinkomst
Kassaflöde
Soliditet
Kunder
Leverantörer
Prestanda
Kvalitetsmål
Miljömål
Försäkring
Mänskliga
rättigheter
Arbetsrätt
Barnarbete
Miljö
Affärsetik
Kvali-
tetssystem
Förvaltning
Resurser
Processkontroll
Mätetal
Analys
Riskhantering
Förbättringar
Inspektion
Revision
Miljösystem
Miljölagar
Miljörisk
Notifiering
Revision
Kemikalier
EU-direktiv
Leverantör X
Status: Godkänd
Leverantörs-
information
Generell
Finansiell
Hållbarhet
Kvalitet
Miljö
Ingen ytterligare
åtgärd
Från urval av
leverantörer
Leverantörs-
information
Ekonomi
Generell
information
Hållbarhet Kvalitet
NEJ
JA
Miljö Godkänd
22
"UN Global Compact och dess tio principer gällande miljö, arbetsrätt,
mänskliga rättigheter och antikorruption är viktiga hörnstenar i vårt
hållbarhetsarbete. Vi fortsätter vårt arbete med att bli en än mer hållbar
produktionspartner för våra kunder. Hållbarhet är inte bara det rätta att
göra; det är det smarta att göra för företag som är engagerade i långsik-
tig framgång."
Johannes Lind-Widestam, vd och koncernchef
Könsfördelning styrelsen i NOTE AB
202320222020 20212019
0
25
50
75
100
Kvinnor Män
%
Könsfördelning koncernledning NOTE AB
202320222020 20212019
0
25
50
75
100
Kvinnor Män
%
23
UN Global Compact
NOTE rapporterar sin ”Communication
of Progress” till FN varje år. Nytt från och
med 2022 är att rapporteringen görs
via UN Global Compacts portal. NOTEs
CoP går att ta del av via https://www.
unglobalcompact.org/
NOTE och Taxonomin
EUs taxonomi är en del av EU-
kommissionens handlingsplan för en håll-
bar tillväxt. Syftet är att nå Parisavtalet
och klimatneutralitet till år 2050.
NOTE omfattas av taxonomins rap-
porteringskrav som gäller för räkenskaps-
året 2023. En utredning av företagets
finansiella aktiviteter har genomförts
i samverkan med sakkunniga inom
området.
Kontraktstillverkning av elektronik,
som NOTE utför, är ett område som
idag inte täcks av direktivet, däremot
omfattas elektroniktillverkning där NOTE
är en del i produktionsledet.
Total nettoomsättning uppgår till 4
243 (3 687) MSEK. Den totala nettoom-
ttningen omfattas av taxonomin och är
uppdelad fyra olika aktiviteter:
3.5Tillverkning av energieffektiv
utrustning och dess nyckelkompo-
nenter” enligt (j) närvaro- och dags-
ljuskontroll av belysningssystem samt
(m) energieffektiva byggnads- samt
styrsystem för bostäder och lokaler,
249 MSEK.
3.19 ”Tillverkning av komponenter för
järnvägsmateriel, 37 MSEK.
3.20 ”Tillverkning av förnybar energi-
teknik”, 243 MSEK.
1.2 ”Tillverkning av elektrisk- och
elektronisk utrustning, 3 714 MSEK.
Dessa finansiella aktiviteter kan allokeras
miljömål 1 (12,46%), miljömål 2 (11,6%)
samt miljömål 4 (87,54%). 0 MSEK
av dessa aktiviteter är förenliga med
taxonomin. För ytterligare information om
nettoomsättning, se sida 50.
Total CapEx (exklusive goodwill) uppgår
till 391 (100) MSEK. För ytterligare
information, se årets investeringar i not
11, 12 och 13 på sida 60–62. CapEx som
omfattas av taxonomin är 189 (13) MSEK
och gäller investering i hyreskontrakt
samt köp av fastighet, vilket kan allokeras
till aktivitet 7.7 "Förvärv och ägande
av byggnader" i milmål 1. 0 MSEK av
dessa är förenlig med taxonomin.
Total OpEx enligt Taxonomin
Ej aktiverade kostnader:
FoU-kostnader
Kostnader för renovering av byggnader
Kortsiktiga hyresavtal
Underhålls- och reparationskostnader
Alla andra direkta kostnader som
är nödvändiga för att driva fasta
tillgångar, det vill säga alla andra
direkta utgifter relaterade till daglig
service av tillgångar i fastigheter,
anläggningar och utrustning från
företaget eller tredje part på entre-
prenad som är nödvändiga för att
säkerställa fortsatt och effektiv drift av
sådana tillgångar.
Denna definition inkluderar inte:
avskrivningar och nedskrivningar
råvarukostnader med mera
OpEx som omfattas av taxonomin är
10 (12) MSEK och gäller korttids- och
lågvärdesleasing enligt aktivitet 6.6
Godstransport väg samt 6.5 Transport
med personbilar i miljömål 1. 0 MSEK av
dessa är förenlig med taxonomin. NOTE
har under året inte kunnat säkerställa
leverantörers taxonomiförenlighet av
de investeringar som är gjorda och som
omfattas av taxonomin.
För ytterligare information se tabel-
lerna i den formella årsredovisningen på
sidorna 78-79.
24
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i NOTE AB (publ)
Organisationsnummer 556408-8770
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
hållbarhetsrapporten för år 2023 på
sidorna 14-23 och för att den är upprät-
tad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning
och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 12 Revisorns
yttrande om den lagstadgade hållbar-
hetsrapporten. Detta innebär att vår
granskning av hållbarhetsrapporten har en
annan inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser att
denna granskning ger oss tillräcklig grund
för vårt uttalande.
Uttalande
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Stockholm den 22 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
Auktoriserad revisor
2525
26
NOTE-aktien börsnoterades 2004. Aktien är noterad på Nasdaq Stockholm
Mid Cap. NOTEs aktiekurs vid årets slut var 148,50 SEK (179,00).
Aktien och ägarstrukturTE-
AKTIEN
Aktiekapitalets utveckling de senaste fem åren
År Transaktion
Förändring av
antalet aktier
Förändring av
aktiekapital (SEK)
Totalt
antal aktier
Totalt aktie -
kapital (SEK)
Kvotvärde
(SEK)
2020 indragning återköpta aktier -1 000 000 -500 000 27 872 600 13 936 300 0,50
2020 Fondemission - 500 000 27 872 600 14 436 300 0,52
2020 Nyemission/optionsinlösen 500 000 258 969 28 372 600 14 695 269 0,52
2021 Nyemission/optionsinlösen 211 000 109 285 28 583 600 14 804 554 0,52
2022 Nyemission/optionsinlösen 400 000 207 176 28 983 600 15 011 729 0,52
Antal omsatta aktier i 1 000-tal per månad
OMX Stockholm Mid Cap PINOTE
© ALLFUNDS TECH SOLUTIONS
20232022202120202019
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
6 000
7 000
0
40
80
120
160
200
240
280
Aktiekurs och omsättning över fem år
27
Ägarstruktur 2023-12-31 Antal aktier Andel av kapital, % Andel av röster, %
Johan Hagberg 6 226 343 21,48 21,48
Vevlen Gård AS 1 575 000 5,43 5,43
Avanza Pension 1 436 175 4,96 4,96
Fredrik Hagberg
(eget innehav samt Myggenäs Gård) 985 109 3,40 3,40
Cervantes Capital 900 994 3,11 3,11
Nordea Funds 665 595 2,30 2,30
Tredje AP-fonden 470 761 1,62 1,62
Länsförsäkringar fonder 464 325 1,60 1,60
VJ Invest AS 457 001 1,58 1,58
Nordnet Pensionsförsäkring 423 790 1,46 1,46
10 största ägare, totalt 13 605 093 46,94 46,94
Övriga styrelseledamöter 10 941 0,04 0,04
Ledande befattningshavare 407 847 1,41 1,41
Övriga aktieägare 14 959 719 51,61 51,61
Totalt antal aktier 28 983 600 100,00 100,00
Aktieomsättning
Under 2023 omsattes 40 167 607
NOTE-aktier via Stockholms börsen, vilket
motsvarar en omsättningshastighet om
139%. I genomsnitt omsattes 160 030
aktier per dag.
Optioner
Vid årsskiftet 2023-2024 fanns
inga utestående optionsprogram.
Utdelningspolicy
Styrelsen kommer årligen att bedöma
vilken nivå på aktieutdelning som den
anser vara optimal för året. Denna kan
distribueras till ägarna i form av utdelning
och/eller återköp av aktier. Framtida
vinstutdelning ska framförallt anpas-
sas efter NOTEs investeringsbehov och
finansiella ställning.
Utdelning
Mot bakgrund av bolagets förväntade
expansion och investeringsbehov föreslår
styrelsen att ingen utdelning till aktieä-
garna utgår för verksamhetsåret 2023.
Ägarstruktur
Antalet aktieägare vid årets utgång uppgick till 19 321 (17 341). Största aktieägare framgår av tabell nedan.
28
Bolagsstyrningsrapport
Enskilda aktieägare som önskar få ett
ärende behandlat på bolagsstämman
kan begära detta hos NOTEs styrelse via
en adress som publiceras på bolagets
hemsida i god tid före stämman. Beslut
som fattas på bolagsstämman offentlig-
görs efter stämman i ett pressmed-
delande och protokollet från stämman
publiceras på hemsidan.
NOTEs bolagsstämma ska hållas
i Stockholm. Årsstämman ska hållas
inom sex månader efter räkenskapsårets
utgång. Vid årsstämman prövas frågor
avseende bland annat utdelning till
aktieägarna, fastställande av resultat-
och balansräkning, ansvarsfrihet för
styrelseledamöter och vd, val av styrel-
seledamöter, styrelseordförande och
revisorer samt fastställande av riktlinjer
för ersättning till ledande befattningsha-
vare och arvode till styrelse och revisorer.
Årsstämma 2023
Den 19 april 2023 hölls NOTEs årsstäm-
ma på Westmanska Palatset i Stockholm.
På stämman deltog aktieägare som
tillsammans representerade 34,85%
av kapitalet och rösterna. Stämman
beslutade bland annat att omvälja
Anna Belfrage, Johan Hagberg, Bahare
Mackinovski och Charlotte Stjerngren till
Inledning
De regelverk som tillämpas för styrning
och kontroll av NOTE är i huvudsak den
svenska aktiebolagslagen, gällande regler
för aktiemarknadsbolag, Svensk kod för
bolagsstyrning (Koden), International
Financial Reporting Standards (IFRS)
samt interna riktlinjer. NOTE är noterat
på Nasdaq Stockholm och berörs därför
även av Regelverket för emittenter.
Avvikelser från Koden
I Kodens regel 1.3 anges att vid bolags-
stämma ska styrelsens ordförande och så
många av de övriga styrelseledamöterna
närvara att styrelsen är beslutför. Vid
NOTEs extra bolagsstämma i januari 2024
deltog styrelseledamöterna Johan Hagberg
och Egil Dahl. NOTEs styrelseordförande
Anna Belfrage deltog inte och styrelsen
var inte heller beslutsför sett till antalet
närvarande styrelseledamöter. Detta utgör
således en avvikelse från nämnda regel i
Koden. Då de ärenden som behandlades
på den extra bolagsstämman avsåg att
invälja en ytterligare styrelseledamot till
NOTEs styrelse och denna nya styrelsele-
damot samt ytterligare en styrelseledamot
närvarade vid bolagsstämman bedömdes
det vara motiverat att på denna punkt
avvika från Koden.
Bolagsordning
Bolagsordningen fastställs av bolags-
stämman och innehåller ett antal obliga-
toriska uppgifter av mer grundläggande
natur i enlighet med gällande lagstiftning.
Bland annat framgår att styrelsen skall
bestå av lägst tre och högst tio ordinarie
ledamöter. Beslut om ändring av bolag-
sordningen fattas på ordinarie eller extra
bolagsstämma.
Aktieägare
Vid utgången av 2023 hade NOTE
en aktieägare, Johan Hagberg, som
representerade mer än 10% av aktierna
i bolaget. Johan Hagberg representerade
21,5%.
För ytterligare information om aktien
och aktieägarna, se NOTE-aktien på sidan
26–27.
Bolagsstämma
Bolagsstämman är bolagets högsta
beslutande organ, där utövar aktieägarna
sin rösträtt. Samtliga aktieägare som är
registrerade i aktieboken per avstäm-
ningsdagen och som anmält sitt delta-
gande korrekt har rätt att delta i stämman
och rösta för det totala innehavet av
aktier, personligen eller genom ombud.
Varje aktie motsvarar en röst.
Koncernledning
Vd
Styrelse
Revisionsutskott
Ersättningsutskott
Aktieägare
genom bolagsstämma
ValberedningRevisorer
Dotterbolag
Övergripande styrningsstruktur för NOTE
Intern
kontrollmiljö
29
styrelseledamöter intill tidenrsta
årsstämma. Anna Belfrage valdes till
styrelseordförande. Stämman beslutade
även att fastställa styrelsens arvoden
enligt valberedningens förslag.
I enlighet med styrelsens förslag
beslutade stämman bland annat att
ingen utdelning till aktieägarna utgår
för verksamhetsåret 2022. Stämman
beslutade även att bemyndiga styrelsen
att besluta om förvärv och överlåtelse av
egna aktier samt nyemission av aktier.
Dessa bemyndiganden gäller fram till
nästa årsstämma.
Extra bolagssmma 2024
Den 29 januari 2024 höll NOTE en
extra bolagsstämma på Sveavägen 63 i
Stockholm. På stämman deltog aktieä-
gare som tillsammans representerade
35,02% av kapitalet och rösterna. I
enlighet med valberedningens förslag
beslutade stämman att välja in Egil Dahl
som styrelseledamot intill tiden för nästa
årsstämma.
Valberedning
Det är bolagsstämman som beslu-
tar hur valberedningen ska utses.
Valberedningen har utfört sitt arbete
inför årsstämman 2024 enligt tidigare
fastställd instruktion.
Valberedningens uppgift är att bereda
och lämna förslag till bolagsstämman
avseende:
Val av ordförande på stämman.
Val av styrelseordförande och
ledamöter.
Valberedningens ledamöter inför årsstämman 2024
Ledamot
Andel av kapital/röster
2023-12-31, %
Oberoende i förhållande
till bolaget och
bolagsledningen
Oberoende i förhållande
till bolagets störrre
aktieägare
Johan Hagberg, eget innehav 21,48 Ja Nej
Egil Dahl, Vevlen Gård 5,43 Ja Ja
Fredrik Hagberg, eget innehav samt Myggenäs Gård 3,40 Ja Ja
David Zaudy, Cervantes Capital 3,11 Ja Ja
Styrelsearvode till ordförande och
övriga ledamöter samt ersättning
för utskottsarbete.
Val av och arvodering till extern
revisor.
Beslut om principer för
valberedningens sammansättning
inför kommande årsstämma.
Som ett led i arbetet har valberedningen
inför årsstämman 2024 tagit del av den
årliga utvärderingen av styrelsens arbete
under året. Ett förslag till nya ledamöter
har arbetats fram, i vilket även NOTEs
mångfaldspolicy beaktats.
I kallelsen till årsstämman
presenteras valberedningens förslag på
styrelsemedlemmar, styrelsearvoden
och val av revisorer. En redogörelser
valberedningens arbete lämnas
vid årsstämman 2024.
Ingen särskild ersättning har utgått
till valberedningens ledamöter.
Mångfaldspolicy
NOTEs mångfaldspolicy fastställs av
styrelsen. Styrelseordföranden ansvarar
för att kommunicera policyn till val-
beredningen, som tillämpar den inför
tillsättning av styrelseledamöter. Det
övergripande målet är att hitta ledamöter
med rätt kompetens och erfarenhet för
att styra NOTEs strategiska arbete på ett
ansvarsfullt och framgångsrikt sätt. Därtill
beaktas mångfald avseende ålder, kön,
geografiskt ursprung, utbildning
och yrkesmässig bakgrund.
Ingen styrelseledamot ska diskrimineras
på grund av etnisk bakgrund, religion,
fysiskt eller psykiskt funktionshinder,
ålder, kön, sexuell läggning eller av något
annat skäl.
Styrelse
Styrelsens uppdrag är att för ägarnas
räkning förvalta bolagets angelägen-
heter. Styrelsen bedömer fortlöpande
koncernens ekonomiska situation samt
fastställer budget och årsbokslut.
Diskussioner kring hur NOTE kan utveckla
sitt hållbarhetsarbete förs kontinuerligt.
Vidare ansvarar styrelsen för utveck-
ling och uppföljning av bolagets strategier
genom planer och mål, beslut om
förvärv och avyttringar av verksamheter,
större investeringar, tillsättningar av och
erttningar till vd och ledande befatt-
ningshavare samt löpande uppföljning
av verksamheten.
Styrelsen fastställer årligen
bland annat attestinstruktion,
finanspolicy, uppförandekod,
instruktion för den ekonomiska
rapporteringen och en arbetsordning
för styrelsen som tillsammans med
vd-instruktionen exempelvis reglerar
arbetsfördelningen mellan styrelse
och vd. Styrelseordföranden leder
styrelsens arbete och ser till att det sköts
i enlighet med svensk aktiebolagslag,
gällande regler för aktiemarknadsbolag,
inklusive Koden, samt andra lagar
och förordningar. Dessutom ansvarar
ordföranden för den löpande kontakten
med koncernledningen samt för att följa
30
upp att styrelsens beslut verkställs på
lämpligt sätt.
Därtill ansvarar ordföranden för
den årliga utvärderingen av styrelsens
arbete, vilken utförs genom en enkät som
ställs till samtliga ledater. Resultatet
sammanställs och diskuteras av
styrelsen. Styrelseordföranden ansvarar
även för att ge valberedningen tillgång till
utvärderingen.
Styrelsen består av fem bolags stämmo-
valda ledamöter. Därtill två arbets tagar-
representanter.
Styrelsen har en allsidig samman-
ttning av branschkunskap och
kompetens från styrelsearbete och ledning
av börsnoterade företag samt finansiering,
redovisning, strukturndringar samt
försäljning och strategiskt inköp.
Styrelsens arbete 2023
Vid varje ordinarie styrelsemöte sker
en genomgång av verksamheten,
koncernens resultat och finansiella
ställning samt utsikter för resten av året.
Styrelsen tar därtill ställning i frågor av
övergripande karaktär såsom bolagets
strategi, försäljning och marknadsföring,
finansiering, budget och långsiktiga
verksamhetsplanering.
Styrelsen verkar för att NOTE ska vara
en arbetsgivare där alla medarbetare ges
lika möjligheter att arbeta och utvecklas.
Vidare ska medarbetarnas specifika
kompetenser värdesättas oavsett kön,
etnicitet, sexuell läggning, funktionshin-
der, ålder och social bakgrund. Styrelsen
uppmuntrar till att integrera hållbarhet,
jämställdhet och mångfald i alla delar av
verksamheten.
Styrelsen har haft sju stycken
protokollförda styrelsemöten under året.
Tjänstemän i bolaget har deltagit i styrel-
sens möten som föredragande. Bolagets
revisor har deltagit vid ett styrelsemöte
under året. Bolagets finansdirektör har
fungerat som sekreterare.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets ledamöter utses vid
det konstituerande styrelsemötet för ett
år i taget. Huvuduppgiften för revisions-
utskottet är att förbereda ärenden för
styrelsens beslut. Revisionsutskottet har
inte självständigt någon beslutanderätt.
Rapportering till styrelsen av frågor som
behandlats vid revisionsutskottets möten
sker antingen skriftligen eller muntligen
vid efterföljande styrelsemöte.
Revisionsutskottet har under året
bestått av Anna Belfrage och Charlotte
Stjerngren.
Revisionsutskottets uppgifter är att:
Arbeta med kvalitetssäkring av
den finansiella rapporteringen.
Övervaka anpassningen till de
nya hållbarhetsregleringarna
(CSRD) samt kvalitetssäkra
hållbarhetsrapporteringen.
Diskutera revision och synen på
bolagets risker med revisorn.
lja upp de externa revisorernas
granskningar samt utvärdera deras
arbete.
Fastställa riktlinjerr tjänster uver
revision som bolaget får upphandla
från revisorn.
Biträda valberedningen vid framtag-
andet av förslag till revisor och
arvodering.
Säkerställa att bolaget har system för
intern kontroll.
Revisionsutskottet har ett nära och
regelbundet samarbete med koncernens
centrala ekonomifunktion gällande intern
och extern rapportering av finansiell
information.
Vidare finns ett utvecklat samar-
bete i frågor som intern kontroll, val och
utvärdering av redovisningsprinciper och
-modeller. Under verksamhetsåret 2023
har revisionsutskottet följt upp efterlevna-
den av antagna riktlinjer.
Utskottet har haft tre möten, där
bolagets revisorer deltagit. På dessa
möten har redovisningsfrågor och intern
kontroll diskuterats. Revisorernas
skriftliga rapporter har efter genomgång
och kommentarer från bolaget tillställts
hela styrelsen.
Följande huvudfrågor har hanterats:
Uppföljning av revisorns rapportering
av bokslut och löpande granskningar.
Utvärdering av revisorns insatser
under året.
Närvarostatisik
Styrelseledamot Befattning Styrelse möten Ersättningsutskott Revisions utskott
Anna Belfrage Ordförande 7/7 2/2 3/3
Claes Mellgren Ordförande, avgick april 2023 2/2
Egil Dahl Ledamot, tilltdde januari 2024
Johan Hagberg Ledamot 7/7 2/2
Bahare Mackinovski Ledamot 5/7 2/2
Charlotte Stjerngren Ledamot 7/7 3/3
Jörgen Blomberg Arbetstagarrepresentant, ledamot 5/7
Christoffer Skogh Arbetstagarrepresentant, ledamot 6/7
3131
32
Uppföljning av internkontrollfunk-
tionens granskning under året.
Fokusområden har varit värdering
av lager, kundfordringar och good-
will samt revisionen av utländska
dotterbolag.
Ersättningsutskott
Erttningsutskottets ledamöter utses
vid det konstituerande styrelsemötet
för ett år i taget. Under 2023 utgjordes
ersättningsutskottet av Anna Belfrage,
Johan Hagberg och Bahare Mackinovski.
Ersättningsutskottets uppgifter är att:
Bereda beslut i frågor om
ersättningsprinciper, ersättningar
och andra anställningsvillkor för
koncernledningen.
lja och utvärdera program för rörliga
erttningar för koncernledningen,
dotterbolagscheferna och andra
nyckelpersoner.
lja och utvärdera tillämpningen
av de riktlinjer för ersättningar till
ledande befattningshavare som
årsstämman fattar beslut om samt
gällande ersättningsstrukturer och
-nivåer i bolaget.
Under verksamhetsåret har
ersättningsutskottet diskuterat
erttningsfrågor och följt upp
efterlevnaden av antagna riktlinjer.
Följande huvudfrågor har hanterats:
Utvärdering och godkännande
av erttningsmodell för
koncernledningen.
Fastställande av det lön sam hets-
baserade,rliga ersättningsprogram
för koncernledningen, dotter bolags-
chefer och andra nyckelpersoner,
som löpte under 2023.
Ersättningsutskottet har efter
utvärderingar konstaterat att:
NOTE följer de riktlinjer för ersättningar
till ledande befattningshavare som
årsstämman 2023 fattade beslut om.
Gällande erttningsmodell och
-nivåer är rimliga mot bakgrund
av bolagets verksamhet.
Ersättningen enligt det
nsamhetsbaserade, rörliga
ersättningsprogram som löpte
under 2023 för koncernledningen,
dotterbolagscheferna och andra
nyckelpersoner uppgick till 5,2 MSEK
exklusive sociala avgifter.
Riktlinjer för ersättning och andra
förmåner till ledande befattningshavare
För information om dessa riktlinjer, se
den formella årsredovisningen på sidorna
42–43.
För information om ersättning och
andra förmåner, se not 7, Anställda,
personalkostnader och ledande befatt-
ningshavares ersättningar, på sidan 58.
Revisorer
Årsstämman utser revisorerna.
Revisorerna granskar bolagets årsredovis-
ning, koncernredovisning och räkenska-
per samt styrelsens och vd:s förvaltning.
Huvudansvarig revisor lämnar också en
revisionsberättelse till årsstämman.
Vid årsstämman 2023 valdes Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB till revisions-
byrå med Andreas Skogh som huvudan-
svarig revisor fram till årsstämman 2024.
Koncernens operativa styrning
Verkställande direktör
NOTEs vd leder den löpande operativa
verksamheten. Ansvaret innefattar bland
annat ekonomifrågor, hållbarhetsfrågor,
uppföljning av koncernens strategier
och affärsmässiga utveckling samt
att säkerställa att styrelsen får den
information som krävs för att kunna fatta
väl underbyggda beslut.
Vd rapporterar till styrelsen och infor-
merar om hur verksamheten utvecklas
utifrån de beslut som fattats. En skriftlig
instruktion definierar ansvarsfördelningen
mellan styrelse och vd.
Koncernledning
Koncernledningen i NOTE har det löpande
ansvaret för olika delar av verksamheten.
Ansvaret innefattar utformning och
genomförande av koncernens övergri-
pande strategier.
Koncernledningen har under verksam-
hetsåret haft regelbundna möten för att
gå igenom resultat, läget i verksamheten,
hållbarhetsfrågor samt strategiska och
operativa frågor.
Styrning av dotterbolagen
Dotterbolagens verksamheter följs upp
månatligen utifrån en rad operativa och
finansiella mål och nyckeltal.
Styrning av hållbarhetsfrågor
NOTE ska följa tillämpliga lagar och före-
skrifter, respektera mänskliga rättigheter
och agera på ett ansvarsfullt sätt. NOTEs
verksamhet bedrivs med hög integritet
och med en tydlig ambition att vara ett
ansvarsfullt agerande företag, etiskt och
lagligt, i alla aspekter av dessrdekedja.
NOTEs bolagsstyrningsstruktur säker-
ställer ett systematiskt förhållningssätt
till hållbarhet och företagets ansvar inom
klimat och miljö, mänskliga rättigheter,
arbetsrätt och affärsetik.
Ledningsstrategin är skapad utifrån
UN Global Compacts tio ledande prin-
ciper och avspeglas i bolagets styrande
dokument såsom policys, mål samt
uppföljning av nyckeltal.
Styrelsen har det yttersta ansvaret
för NOTEs hållbarhetsarbete. Bolagets
årliga hållbarhetsrapport diskuteras och
godkänns av styrelsen. Koncernledningen
33
bär ansvaret för bolagets strategi och
utveckling av det dagliga arbetet. Vd leder
den operativa verksamheten. Ansvaret
innefattar bland annat ekonomifrågor,
hållbarhetsfrågor, uppföljning av
koncernens strategier och affärsmässiga
utveckling samt att säkerställa att sty-
relsen får den information som krävs för
att kunna fatta väl underbyggda beslut.
Koncernledningen reviderar riktlinjer,
policys och sätter mål. De ansvarar
för efterlevnad av lagar och NOTEs
uppförandekod samt genomförandet av
initiativ som säkerställer att mål uppnås.
Koncernledningen gör vid behov riskbe-
dömningar, diskuterar etiska frågor samt
utr relevanta åtgärder och granskningar.
De enskilda fabrikerna ledda av dess
verkställande direktörer ansvarar för att
implementera och följa gällande lagar,
policys och andra regelverk i sitt dagliga
arbete. De rapporterar regelbundet nyck-
eltal och måluppfyllnad inom hållbarhet.
NOTE satte hållbarhetsmål i samband
med kapitalmarknadsdagen 2021 som
man fortfarande arbetar mot.
Intern kontroll och riskhantering
Kontrollmiljö
Roll- och ansvarsfördelning mellan
styrelse och vd fastställs årligen,
det konstituerande styrelsemötet,
via arbetsordning för styrelse och vd
samt instruktion för den ekonomiska
rapporteringen.
Det löpande arbetet med att upprätt-
lla en effektiv intern kontroll är delegerat
till, och sköts främst av, vd och koncernens
centrala ekonomifunktion. Ett nära samar-
bete sker också med bolagets revisor.
De grundläggande riktlinjerna för
intern kontroll hanteras via policyer,
instruktioner och liknande styrdokument.
Innehållet i dessa dokument uppdateras
och utvärderas vid behov. Styrelsen
ansvarar för övergripande styrdokument,
övriga dokument ansvarar koncernens
centrala ekonomifunktion för. NOTE har
också utvecklat ett internt rapportpaket
för finansiell information, vilket följs upp
månatligen inom koncernen.
Riskbedömning
NOTE är genom sin verksamhet exponerad
för ett antal operativa och finansiella
risker. NOTEs finanspolicy anger inom vilka
ramar de finansiella riskerna ska hanteras.
Finanspolicyn uppdateras årligen och
fastställs av styrelsen.
Vidare finns en process för att
fastställa hanteringen av de största ris-
kerna i verksamheten. Riskerna bedöms
utifrån en matris av sannolikhet och
grad av ekonomisk påverkan. Befintliga
kontrollåtgärder avseende de största
riskerna i denna matris har dokumente-
rats och ytterligare kontroller införs vid
behov. Uppdatering av riktlinjer och ramar
avseende riskbedömningar sker löpande.
För ytterligare information om risker,
se förvaltningsberättelsen sidorna
43-45 samt not 24, Finansiella risker
och finanspolicy, på sidorna 65–66.
Uppföljning av kontrollverksamheten
Uppföljningen av NOTEs enheter
utvecklas fortlöpande. Enheternas
finansiella och operationella utveckling
följs regelbundet i olika forum. Områden
som behandlas är finansiella nyckeltal
och uppföljning av målsatta aktiviteter
avseende kvalitet, kostnad, leverans,
hållbarhet och tillväxt.
Behovet av en funktion för internrevi-
sion utvärderas årligen. Med hänvisning
till koncernens storlek och omfattning
bedömer styrelsen att NOTE inte behöver
en separat internrevisionsfunktion. Den
praktiska hanteringen av intern kontroll
sköts av NOTEs centrala ekonomifunktion.
CEO
Sales
Sourcing
FinanceOperations
Norrtälje, Sweden
Torsby, Sweden
Herrljunga, Sweden
Stonehouse, UK
Windsor, UK
Haddenham, UK
Lund, Sweden Basildon, UK
Hyvinkää, Finland Sofia, Bulgaria
Pärnu, Estonia
Tangxia, China
34
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för
bolagsstyrningsrapporten för år 2023 på
sidorna 28-33 och för att den är upprät-
tad i enlighet med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning
och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs
rekommendation RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten.
Detta innebär att vår granskning av
bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre
omfattning jämfört med den inriktning
och omfattning som en revision enligt
International Standards on Auditing och
god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för våra uttalanden.
Till bolagsstämman i NOTE AB (publ)
Organisationsnummer 556408-8770
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprät-
tats. Upplysningar i enlighet med 6
kap. 6§ andra stycket punkterna 2–6
årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 §
andra stycket samma lag är förenliga
med årsredovisningen och koncernredo-
visningen samt är i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Stockholm den 22 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
Auktoriserad revisor
35
Koncernledning
*Per 2024-02-28, inkluderar eventuellt innehav av närstående fysiska eller juridiska personer och redovisas enligt marknadsmissbruksförordningen.
KAMRAN SHAHABI
JOHANNES
LIND-WIDESTAM
CECILIA
ÖRN-LINDBERG
FRIDA
FRYKSTRAND
Chief Financial Officer
2013
1985
Civilekonom.
Inga.
Tidigare koncern-
redovisningschef och
Treasurer hos NOTE.
Erfarenhet inom revi-
sion och redovisning,
från Grant Thornton.
981 aktier.
0 optioner.
Chief Executive
Officer & President
2018
1972
Civilekonom.
Styrelseledamot i
Certego AB och styrel-
seordförande i MTEK
Industry AB.
Erfarenhet från olika
ledande befattningar,
bland annat tidigare
vd för Kitron Sverige
AB och för Elos Med-
tech AB samt flera
ledande befattningar
inom Assa Abloy
Skandinavien.
403 510 aktier.
0 optioner.
Befattning
Anställd år
Född
Utbildning
Andra väsentliga
uppdrag
Arbetslivserfarenhet
Aktieinnehav i NOTE*
Teckningsoptioner i NOTE
Chief Sales Officer
2014
1989
Master of Business
Administration
vid Stockholms
Universitet.
Inga.
Erfarenhet inom för-
ljning i både ope-
rativa och ledande
roller från bland annat
Högbloms, Coca Cola
Enterprises och Tele2.
3 356 aktier.
0 optioner.
Chief Procurement
Officer
2022
1980
Civilingenjör.
Inga.
Erfarenhet som
inköpschef på Saab
inom elektronik och
mekanik samt erfaren-
het inom strategiskt
inköp på Ericsson och
Scania.
0 aktier.
0 optioner.
36
Ordförande
2019
1962
Civilekonom.
Diverse styrelseuppdrag
samt finansiell konsult.
Ledamot i Sveaskog, CINT
AB, Ellevio AB, Mycronic
AB, Elopak AS och Deep
Ocean Group AS.
Bred erfarenhet inom
ekonomi och industriell
verksamhet. Har bland
annat varit CFO på ABS
Group, Beijer Electronics
Group och Södra Skogs-
ägarna.
0 aktier.
* Per 2024-02-28, inkluderar eventuellt innehav av närstående fysiska eller juridiska personer och redovisas enligt marknadsmissbruksförordningen.
Styrelse
Ledamot
2015
1981
Civilekonom.
Vice President Global Key
Account Management på
Knorr Bremse GmbH.
Inga.
Femton år inom inköp och
supply chain i fordons-
industrin. Bred erfarenhet
från olika globala inköps -
chefsroller på Volvo Cars
och Volvo Trucks, närmast
som ansvarig för globalt
elektronikinköp och
försäljning på Knorr
Bremse GmbH.
2 800 aktier.
BAHARE MACKINOVSKIANNA BELFRAGE
Befattning
Invald år
Född
Utbildning
Huvudsaklig sysselsättning
Andra styrelseuppdrag
Arbetslivserfarenhet
Aktieinnehav i NOTE*
Oberoende i förhållande till
bolaget och bolagsledningen
Oberoende i förhållande till
större aktieägare
Ja.
Ja.
Ja.
Ja.
Ledamot
2024
1968
BI Norwegian Business
School - ekonom.
Vd Vevlen Gård AS -
Investeringsbolag.
Ledamot Bouvet AS.
Medgrundare av Plate-
kompaniet AS - en före
detta rikstäckande kedja
inom hemunderhållning.
Privat investerare sedan
2008.
1 575 000 aktier.
EGIL DAHL
Ja.
Ja.
Ledamot
2017
1971
Nationalekonom och
matematiker.
Vd på Brus och Signal
aktiebolag.
Inga.
Tidigare matematiklärare,
entreprenör inom nöjes-
industrin samt kultur-
producent inom ABF
Stockholm.
6 226 343 aktier.
Ja.
Nej.
JOHAN HAGBERG
37
Ledamot
2019
1976
Civilekonom DHS och jur.
kand.
Delägare och rådgivare
inom investerarrelationer
Cord Communications.
Ledamot i Micro Syste-
mation AB.
Över tio års erfarenhet
som finansanalytiker
på investmentbanken
Carnegie (IT, telekom,
småbolag) samt bred
erfarenhet som ekonomi-
journalist (DN, DI, Veckans
Affärer, EFN). Sedan 2018
IR-rådgivare.
8 041 aktier.
CHARLOTTE STJERNGREN
Ja.
Ja.
Arbetstagarrepresentant
IF Metall, ledamot
2021
1979
Gymnasium, inriktning
Elprogrammet och
nätverksutbildning.
Test operator på NOTE
Torsby.
IF Metall avd.14 Värmland
(Ordinarie Ledamot), ABF
Norrarmland (Ordinarie
ledamot), Socialdemokra-
terna i Torsby (Ordinarie
ledamot), LO Torsby
(Ordinarie ledamot) och
Verkstadsklubb IF Metall
Torsby (Ordinarie ledamot).
Bred erfarenhet av olika
funktioner inom NOTE
inom bland annat test-
ning, programmering
och montering. Har även
jobbat som service- och
skrivartekniker, bland
annat på Peek Traffic,
Europark och Canon.
0 aktier.
Ja.
Ja.
Arbetstagarrepresentant
Unionen, ledamot
2017
1975
Gymnasium, inriktning
samllsvetenskap.
Sales Manager & Vice Pre-
sident på NOTE Norrtelje.
Inga.
Tidigare arbetstagar repre-
sentant i NOTE 2009
2014. Femton års erfaren-
het som kundansvarig.
Bred erfarenhet inom flera
olika funktioner såsom
tillverkning, leverantörs-
utveckling och strategiskt
inköp.
100 aktier.
Ja.
Ja.
JÖRGEN BLOMBERGCHRISTOFFER SKOGH
3838
Formell Årsredovisning
INNEHÅLL
Förvaltningsberättelse 39
Fem år i sammandrag 47
Finansiella rapporter för koncernen 50
Noter till koncernens finansiella rapporter 54
Finansiella rapporter för moderbolaget 69
Noter till moderbolagets finansiella rapporter 73
Taxonomitabeller 78
Revisionsberättelse 81
39
Styrelsen och den verkställande direktören för NOTE AB, organisations-
nummer 556408-8770, får härmed avge årsredovisning och koncernredo-
visning för räkenskapsåret 2023.
Förvaltningsberättelse
Under året förvärvades både det brittiska
bolaget DVR och det bulgariska bolaget
ATM Electronics. Förvärvet i England har
stor potential och gör NOTE till en större
aktör på en marknad som förväntas ha en
starkare tillväxt än övriga marknader de
kommande åren. Samtidigt ger förvärvet i
Bulgarien NOTE och våra kunder ytterli-
gare ett alternativ för kostnadseffektiv
tillverkning i Östeuropa.
Under senare delen av 2023 blev
NOTE lagfaren ägare till den fastighet där
NOTE Torsbys verksamhet bedrivs. I för-
värvet ingår även mark som möjliggör för
en fortsatt expansion av verksamheten.
Den förbättrade materialsituationen
under 2023 med kortare ledtider för
material ledde till en lägre orderingång
som speglar en återgång till den kortare
tidshorisont för vilken kunderna behöver
lägga orders. Att vår orderstock (exklusive
förvärv) var ner med 25% ligger därmed i
linje med vad vi kommunicerat en tid. För
rsta kvartalet 2024 förväntas försälj-
ningen uppgå till 1 050-1 100 MSEK. Den
försiktighet som våra kunder uppvisade
under det tredje och fjärde kvartalet för-
väntas därmed bestå under inledningen
av 2024. Vi förväntar oss att efterfrågan
stärks successivt under året med en
löpande förstärkning av vår marginal. Den
tidigare guidning som lämnats kvarstår
vilket innebär en omsättning för helåret
2024 om 4,5-4,8 miljarder SEK och en
marginal om 10%.
FÖRSÄLJNING OCH
RESULTAT 2023
Koncernen
Försäljning
NOTE är en konkurrenskraftig elektronik-
tillverkare och en stabil affärspartner till
svenska och internationella kunder med
behov av avancerad elektroniktillverkning.
Affärsmodellen bygger på långsiktiga
ALLMÄNT OM VERKSAMHETEN
NOTE är en av norra Europas ledande
partner för elektroniktillverkning.
Marknadspositionen är särskilt stark
inom marknadssegmentet high mix, det
vill säga för produkter som kräver hög
teknisk kompetens och flexibilitet. NOTE
tillverkar kretskort (PCBA), delmontage
och kompletta produkter (box build).
Kunderbjudandet täcker hela produkt-
livscykeln, från design till eftermarknad.
Koncernen består av moderbolaget NOTE
AB (publ) samt helägda dotterbolag
i Sverige, Finland, England, Estland,
Bulgarien och Kina.
VERKSAMHETEN 2023
NOTE är ett av det snabbast växande
bolagen i EMS-branschen och en stabil
leverantör av elektronikproduktion till
kunder med högt ställda krav. De senaste
fem åren har NOTE levererat en organisk
tillväxt (CAGR) om 20%. Det är en klart
högre takt än EMS-branschen i stort.
Den tidigare utmanande bristsituationen
på komponentmarknaden har begränsat
EMS-branschens tillväxt. Framöver räknar
marknadsbedömare med fortsatt tillväxt
för EMS-branschen i Europa med i snitt
cirka 7% om året fram till 2030.
Tillgängligheten på material förbätt-
rades under 2023 och ledtiderna på
merparten av elektronikkomponenterna
minskade. Trots det mer utmanande
konjunkturläget såg NOTE en fortsatt hög
aggregerad efterfrågan från sina kunder.
I vår breda kundportfölj har vi kunder
och kundprojekt som utvecklas oerhört
starkt men i början av 2023 förutsåg
vi att det andra halvåret skulle bli
svagare sett till tillväxten. Försäljningen
för det fjärde kvartalet kom dock in under
förväntan. I NOTEs breda kundportfölj
finns kunder och kundprojekt som
utvecklas oerhört starkt. Det utmanande
konjunkturläget har en kortsiktig påverkan
på NOTEs kunders efterfrågan, framförallt
inom marknaden för laddare för elbilar
samt produkter kopplade till marknaden
för nybyggnation, vilket inte kompense-
rades i tillräckligt hög grad av tillväxten
hos NOTEs kunder i andra segment och
delsegment.
Fortsatt tillväxt och effektiviseringar
på kostnadssidan har lagt grunden för
den starka lönsamhetsutveckling NOTE
sett en tid. NOTE har en väl fungerande
affärsmodell där långsiktiga kundre-
lationer är grunden och vi tvekar inte
att forttta investera i våra moderna
fabriker för att öka vår tillväxt, automati-
seringsgrad och effektivitet. Detta gynnar
såväl oss som våra kunder.
För året uppnåddes en underlig-
gande rörelsemarginal om 9,4%. NOTEs
ambitioner för rörelsemarginalen är högre
än så. Den lägre rörelsemarginalen, fram-
förallt hänförlig till utvecklingen i tredje
och fjärde kvartalet, följer av ovanligt
stora förskjutningar av kundorders vilket
verkat resursutnyttjandet i våra fabriker.
Den lägre tillväxttakten har även resulterat
i en överkapacitet i flera av våra fabriker.
Anpassningar av framförallt personal-
styrkan har genomförts och bedöms idag
motsvara den försäljningstakt vi förväntar
oss under inledningen av 2024.
Den tidigare utmanande situationen
på marknaden för elektronikkomponenter
tyngde tidigare vårt kassaflöde och det
är därför glädjande att se att vi lyckades
bryta lageruppbyggnaden i våra fabriker
och nu istället levererar positiva kassaflö-
den från vår verksamhet. För helåret har vi
levererat positiva operativa kassaflöden
(efter investeringar) uppgående till totalt
289 MSEK. Den finansiella situationen för
NOTE är fortsatt mycket god.
40
kundrelationer och partnerskap. NOTEs
försäljning sker till ett stort antal kunder,
som är verksamma inom segmenten
Industrial, Communication, Medtech
och Greentech. Kunderna utgörs både
av globala företag, som verkar på
rldsmarknaden, och lokalaretag
som har sin huvudsakliga försäljning i
Europa. Vanligtvisgger kunderna u
t
hela elektroniktillverkningen till en elle
r
flera produktionspartner. En tydlig trend,
inte minst bland nya innovativa bolag,
är också att kunderna i allt hö
g
re
g
rad
efterfr
å
gar tillverkning av kompletta
produkter (box build). Unge
f
är häl
f
ten av
N
O
TEs
f
örsäljning utgörs av box build.
Efterfr
å
gan p
å
NOTEs tjänster
utvecklades fortsatt starkt under
å
ret
.
Försäljningen under
å
ret ökade med
15% till 4 243 (3 687) MSEK. Rensat för
tillkommande försäljning genom förvärv,
samt fr
å
nndrade valutakurser,
uppgick den organiska tillväxten till 6%.
Den underliggande organiska tillv
ä
xten
uppgick till
å
tminstone 11%, justerat
för att
å
tminstone 5% av försäljningen
föreg
å
ende
å
r utgjordes av vidarefaktu
-
rering av extraordin
ä
ra kostnads
ö
kninga
r
för material.
Försäljningsökningen utgjordes s
å
väl
av n
y
a affärer med etablerade kunder
som av successivt genomslag av
ö
kad
försäljning till ett stort antal nya kunder.
Merparten av de nya kunderna ut
rs av
b
o
l
ag i
E
uropa oc
h
A
sien.
Fl
era av
d
essa
kunduppdra
g
, som vanli
g
tvis inleds med
industrialiserin
g
stjänster (tjänsteförsälj-
nin
g
, prototyper och förserier) har nu let
t
till serieproduktion och ökade vol
y
mer
.
De 15 omsättnin
g
smässi
g
t största
kunderna ut
g
jorde 48% (49%) av försälj
-
nin
g
en under året. In
g
en enskild kund
(koncern) ut
g
jorde mer än cirka 5% (6%) av
den totala försäljnin
g
en.
Fram
g
ån
g
srik nyförsäljnin
g
tilll
nya som etablerade kunder och en god
efterfrågan ifrån kundsegmenten bidro
g
till en
f
ortsatt hög aggregerad
f
örsälj
-
ning, framförallt under första halvåret.
Under den bristsituation som varit på
marknaden
f
ör elektronikkom
p
onente
r
h
a
r N
O
TE v
e
rk
at
a
k
t
iv
t
f
ö
r
att
k
u
nd
e
rn
a
ska lägga fasta order på längre sikt än
vanligt i syfte att säkerställa tillgänglighet
av komponenter och produktionsmaterial.
Den förbättrade materialsituationen
under 2023 med kortare ledtider för
material leder till en lägre orderingång
som speglar en återgång till den kortare
tidshorisont för vilken kunderna behöver
lägga orders. Nedgången i orderstocken
(exklusive förvärv) om 25% speglar denna
utveckling.
Resultat
I syfte att ytterligare stärka konkur-
renskraften och skapa förutsättningar
för lönsam tillväxt drivs sedan flera
år ett metodiskt förbättringsarbete på
samtliga fabriker. Arbetet sker både
lokalt på respektive fabrik och genom
ett flertal koncernövergripande projekt.
Utöver initiativ för att bredda och utveckla
kunderbju dandet ligger fokus på åtgärder
som förbättrar leveransprecision och kva-
litetsutfall, samt på effektiviseringar inom
kostnads- och rörelsekapitalområdet. Ett
tydligt resultat av förbättringsarbetet är
exempelvis bolagets över tiden positiva
trend av försäljning per medarbetare.
Bruttoresultatet uppgick till 514 (473)
MSEK med en bruttomarginal om 12,1%
(12,8%). Justerat för avsättningar för
befarade kundförluster i år om +27 MSEK
och avsättningar för befarade kundför-
luster under föregående år om +15 MSEK
så uppgick det justerade bruttoresultatet
till 541 (488) MSEK med en justerad
bruttomarginal om 12,7% (13,2%).
Periodens omkostnader för försäljning
och administration ökade med 22%
till 141 (116) MSEK, väsentligen som
följd av tillkommande kostnader i NOTE
Herrljunga som förvärvades i juli i fjol
samt i ATM Electronics samt DVR som
förvärvades under april respektive juli i
år. Som andel av försäljningen utgjorde
omkostnaderna 3,3% (3,1%).
Övriga rörelseintäkter/-kostnader,
som vanligen utgörs av
omvärderingar av rörelsetillgångar och
-skulder i utländska valutor, uppgick till
57 (-12) MSEK. I årets siffra ingår även
en återföring av tilläggsköpeskilling för
förvärvet av DVR Ltd om 39 MSEK.
Rörelseresultatet under perioden uppgick
till 430 (345) MSEK med en rörelsemar-
ginal om 10,1% (9,3%). Justerat för årets
avsättningar för extraordinära befarade
kundförluster om +27 MSEK och åter-
ring av tilläggsköpeskilling för förvärv om
-39 MSEK, samt justerat för den befarade
kundförlusten under föregående år om
+15 MSEK så uppgick det justerade
rörelseresultatet till 418 (360) MSEK
och den justerade rörelsemarginalen
uppgick till 9,8% (9,8%). Rensat även för
omvärderingar av rörelsetillgångar och
-skulder i utländska valutor så uppgick
den underliggande rörelsemarginalen till
9,4% (10,1%).
Ökat finansieringsbehov, i huvudsak
av rörelsekapital, samt höjda räntenivåer
bidrog till att finansiella kostnader ökade
till -41 (-21) MSEK netto. Omvärderingar
av finansiella tillgångar och skulder i
utländska valutor, exempelvis fakturabelå-
ningsskulder i utländska valutor, uppgick
till 1 (-13) MSEK. Totalt uppgick periodens
finansnetto till -40 (-34) MSEK.
Resultatet efter finansnetto uppgick
till 390 (311) MSEK, vilket motsvarar en
vinstmarginal om 9,2% (8,4%).
Resultatet efter skatt uppgick till 320
(254) MSEK, vilket motsvarar 11,04
(8,79) SEK/aktie. Periodens skattekost-
nad motsvarade 18% (18%) av resultatet
före skatt.
Moderbolaget
Moderbolaget NOTE AB (publ) är främst
inriktat på ledning, samordning och
utveckling av koncernen. Intäkterna under
året uppgick till 62 (38) MSEK och avsåg
främst interna tjänster. Resultatet före
skatt uppgick för året till 93 (78) MSEK.
Under året har koncernbidrag erhållits
med 103 (86) MSEK.
FINANSIELL STÄLLNING, KASSA-
FLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kassaflöde
För att konkurrera framgångsrikt inom
marknadssegmentet high mix ställs
bland annat höga krav på flexibilitet i
tillverkningen, effektiv materialförsörjning
och förmåga att leverera kundanpassade
logistiklösningar. NOTE har därför stort
41
fokus på att ständigt förbättra affärsme-
toder och interna processer inom dessa
områden.
En viktig uppgift för NOTE är att säker-
ställa god och kostnadseffektiv material-
försörjning till kunderna. Bristsituationen
på marknaden för elektronikkomponenter,
särskilt tillgången på halvledare, har varit
en starkt begränsande faktor i industrin
de senaste åren och för att begränsa
störningar och förseningar av inleveranser
av komponenter ökades lagerhållningen
medvetet. Även om bristsituationen har
förbättrats avsevärt under året tar det tid
att återgå till mer normala lagernivåer.
De kortsiktiga förskjutningar av vissa
kundprojekt som haft en negativ effekt
på kvartalets försäljning har även haft en
påverkan på lageruppbyggnaden. För att
finansiera delar av den totala lagerupp-
byggnaden har NOTE arbetat aktivt med
att låta kunderna delfinansiera lagret
genom konsignationslager och förskotts-
betalning av lager.
Kapitalbindningen i lagret var 3%
högre jämfört med motsvarande tidpunkt
ifjol. Kapitalbindningen i lager, rensat för
förvärv, har dock minskat vid utgången av
året jämfört med motsvarande tidpunkt
föregående år.
Insatser görs fortlöpande för att
bevaka kreditrisker och begränsa
antalet utestående kundkreditdagar.
Kundfordringarna var på samma nivå som
vid motsvarande tidpunkt ifjol och antalet
utestående kundkreditdagar var väsentli-
gen i linje med föregående års nivå.
Leverantörsskulderna avser främst
inköp av elektronikkomponenter och
övrigt produktionsmaterial. NOTE arbetar
aktivt med en partnermodell på leveran-
törssidan, vilket bland annat innebär att
inköpen i möjligaste mån styrs till färre,
kvalitetssäkrade leveranrer. Samtidigt
bidrar detta arbetssätt till en effekti-
visering av rörelsekapitalutnyttjandet.
Leverantörsskulderna har minskat under
perioden och var 12% lägre jämfört med
motsvarande tidpunkt ifjol.
Minskad kapitalbindning i lager och
en fortsatt positiv resultatutveckling
medförde ett positivt operativt kassaflöde
för året. Justerat för förvärvsrelaterade
utbetalningar, både för dotterbolag och
fastighetsköpet i Torsby, så uppgick fjärde
kvartalets operativa kassaflöde efter
investeringar till 154 (39) MSEK. Justerat
på samma vis uppgick kassaflödet efter
investeringar för året till 289 (2) MSEK.
Fjärde kvartalets totala kassaflöde efter
investeringar, inkluderat förvärv, uppgick
till 108 (23) MSEK, motsvarande 3,73
(0,79) SEK/aktie. Det totala kassaflödet
efter investeringar, inkluderat förvärv, för
helåret uppgick till 98 (-31) MSEK.
Soliditet
NOTEs finansiella ställning är stark. Enligt
NOTEs finansiella mål ska soliditeten
minst uppgå till 30%. Vid utgången
av året uppgick soliditeten till 43,3%
(39,7%).
Likviditet och nettoskuld
Stort fokus ligger på åtgärder som
ytterligarerbättrar koncernens likviditet
och kassaflöde.
Koncernens redovisade tillgängliga lik-
vida medel, inklusive outnyttjade krediter,
uppgick vid utgången av perioden till 320
(244) MSEK. Oaktat beräknade finansiella
skulder på tillkommande nyttjanderätts-
tillgångar för hyrda fastigheter enligt IFRS
16 (Leasing) uppgick nettoskulden vid
utgången av perioden till 421 (372) MSEK.
Investeringar
Investeringar i materiella anläggnings-
tillgångar under året, exklusive nyttjan-
derättstillgångar för hyrda fastigheter
(IFRS 16 Leasing) uppgick till 179 (76)
MSEK, vilket motsvarar 4,2% (2,1%) av
försäljningen. Investeringarna utgjordes
främst av kapacitets-, effektivitets- och
kvalitetshöjande projekt. I årets siffra
ingick även investeringen i fastigheten i
Torsby som NOTE blev lagfaren ägare till
under det fjärde kvartalet. Köpeskillingen
för fastigheten uppgick till 42 MSEK.
Planenliga avskrivningar på materiella
anläggningstillgångar, exklusive nyttjan-
derättstillgångar för hyrda fastigheter
(IFRS 16 Leasing), ökade till 60 (45)
MSEK.
VERKSAMHET INOM FORSKNING
OCH UTVECKLING
NOTE är genom sin verksamhet, som
tillverkningspartner, på nära håll delaktig
i kunders utvecklingsprocesser, bland
annat genom att medverka i industriali-
seringsfasen samt vägleda och utveckla
tillverkningsprocesser för kunderna. Detta
arbete sker kontinuerligt och särredovisas
ej ikenskaperna.
Under året har NOTE fortsatt arbetet
med att utveckla och införa ett koncern-
gemensamt ERP-systemet för verksamhe-
ten. Kostnader som uppfyller kriterierna
för balanserade utgifter har aktiverats i
balansräkningen.
NOTE-AKTIEN
Det totala antalet aktier i bolaget uppgår
till 28 983 600 stycken. Alla aktier är
av samma slag och har ett kvotvärde
om 0,52 SEK per aktie. Per 2023-12-31
fanns inga utestående teckningsoptioner.
I mars 2022 förföll ett treårigt incita-
mentsprogram med teckningsoptioner
som initierades 2019. Samtliga vid den
tidpunkten utestående teckningsoptioner
nyttjades vilket innebar att 400 000 aktier
nyemitterades enligt villkoren i program-
met och bolaget tillfördes 11,7 MSEK.
Inga begränsningar i aktiernas
överlåtbarhet i form av hembudsklausuler
eller dylikt är kända för bolaget. På
balansdagen fanns en aktieägare med
större innehav än 10%, Johan Hagberg
med 21,48% (20,5%) av rösterna.
Bolagets styrelseledamöter väljs årli-
gen av bolagsstämman, vilken även god-
känner förändringar av bolagsordningen.
I övrigt finns inga andra kända förhållan-
den som skulle kunna påverka möjlig-
heterna att ta över bolaget genom ett
offentligt uppköpserbjudande avseende
aktierna i NOTE.
För ytterligare information om aktien
och aktieägarna, se NOTE-aktien på sidan
26-27.
42
RIKTLINJER FÖR
ERTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGS HAVARE
Ledande befattningshavare avser vd och
övriga medlemmar av koncernledningen.
Riktlinjerna omfattar även eventuell
ersättning till styrelseledater utöver
styrelsearvode. Riktlinjerna tillämpas på
erttningar som avtalas efter årsstäm-
man 2022 samt på ändringar i redan
avtalade ersättningar som görs därefter.
Riktlinjerna omfattar inte ersättningar
som beslutas av bolagsstämman.
Riktlinjernas främjande av bola-
gets affärsverksamhet, långsik-
tiga intressen och hållbarhet
För att agera framgångsrikt på markna-
den och tillvarata bolagets långsiktiga
intressen, inklusive dess hållbarhet krävs
att NOTE kan rekrytera och behålla kvali-
ficerade medarbetare. Totalersättningen
till bolagets anställda ska därför vara
marknadsmässig och konkurrenskraftig
samt stå i relation till ansvar och
befogenheter.
Formerna för ersättning m.m.
Erttning ska bestå av följande kompo-
nenter: fast lön, eventuell rörlig lön enligt
separat överenskommelse, pension och
övriga förmåner. Bolagsstämman kan
därutöver - och oberoende av dessa rikt-
linjer - besluta om exempelvis aktie- och
aktiekursrelaterade ersättningar.
Fast lön
Den fasta lönen ska bestå av fast kontant
lön och omprövas årligen. Den fasta
lönen ska återspegla de krav som ställs
på befattningen avseende kompetens,
ansvar, komplexitet och på vilket sätt den
bidrar till att uppnå affärsmålen. Den
fasta lönen ska också återspegla den pre-
station som befattningshavaren nått och
är således individuell och differentierad.
Rörlig lön
Utöver fast lön kan vd och övriga medlem-
mar av koncernledningen, enligt separat
överenskommelse, erhålla rörlig lön vid
uppfyllande av beslutade kriterier. Den
rörliga lönen ska vara kopplad till ett eller
flera förutbestämda och mätbara mål
som fastställs av styrelsen. Utfallet ska
relateras till uppfyllelsen av målsättningar
av finansiell natur, såsom lönsamhet,
tillväxt och kassaflöde, samt vid behov
även individuella mätbara mål och
kvalitatival.
Genom att målen kopplar de ledande
befattningshavarnas ersättning till
bolagets resultat och hållbarhet främjar
de genomförandet av bolagets affärs-
strategi, långsiktiga intressen och
konkurrenskraft. Kriterierna ska gälla för
ett räkenskapsår i taget. Uppfyllelse av
kriterier för utbetalning av rörlig lön ska
mätas årligen. Såvitt avser finansiella
mål baseras bedömningen på den av
bolaget senast offentliggjorda finansiella
informationen.
Villkor för rörlig lön är utformade så att
styrelsen, om exceptionella ekonomiska
rhållandender, harjlighet att
begränsa eller underlåta utbetalning av
rörlig lön om en sådan åtgärd bedöms
som rimlig.
Ytterligarerlig kontantersättning kan
utgå vid extraordinära omständigheterr
att premiera extraordinära arbetsinsatser
utöver personens ordinarie arbetsuppgifter.
Beslut om sådan ersättning ska fattas av
styrelsen på förslag av ersättningsutskot-
tet. Den totala rörliga lönen under ett
kalenderår får dock inte överstiga ett
belopp motsvarande 100% av den fasta
årslönen.
Pension
För vd och övriga ledande befattningsha-
vare ska pensionsförmåner, innefattande
sjukförsäkring, vara avgiftsbestämda och
premierna ska inte överstiga 30% av den
fasta årliga lönen. Rörlig lön ska inte vara
pensionsgrundande.
Övriga förmåner
Övriga förmåner, som bland annat kan
omfatta bilförmån, reseförmån och
sjukvårdsförsäkring, ska vara marknads-
mässiga och endast utgöra en begränsad
del av den sammanlagda ersättningen.
Villkor vid uppsägning
För vd och övriga medlemmar av kon-
cernledningen ska uppsägningstiden vara
6 månader vid uppsägning från befatt-
ningshavarens sida. Vid uppsägning från
bolagets sida ska en uppsägningstid om
maximalt 12 månader gälla. Vid uppsäg-
ning från bolagets sida ska uppsägnings-
lön och avgångsvederlag sammantaget
inte kunna utgå med belopp överstigande
24 månaders fast lön.
Därutöver kan erttning för eventuellt
åtagande om konkurrensbegränsning
utgå. Sådan ersättning ska kompensera
för eventuellt inkomstbortfall och ska
endast utgå i den utsträckning som den
tidigare befattningshavaren saknar rätt till
avgångsvederlag. Ersättningen får uppgå
till högst 100% av den fasta lönen vid
tidpunkten för uppsägningen och ut
under den tid som åtagandet om konkur-
rensbegränsning gäller, vilket ska vara
högst 24 månader efter anställningens
upphörande.
Arvode till styrelseledamöter
NOTEs stämmovalda styrelseledamöter
kan i särskilda fall kunna arvoderas för
tjänster inom deras respektive kompe-
tensområde, som ej utgör styrelsearbete,
under en begränsad tid. För dessa tjäns-
ter (inklusive tjänster som utförs genom
av styrelseledamot helägt bolag) ska utgå
ett marknadsmässigt arvode förutsatt att
sådana tjänster bidrar till NOTEs verksam-
het och långsiktiga intressen, inklusive
dess hållbarhet.
Lön och anställningsvillkor
för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till
dessa ersättningsriktlinjer har lön och
anställningsvillkor för bolagets anställda
beaktats genom att uppgifter om
anställdas totalerttning, ersättningens
komponenter samt erttningens ökning
och ökningstakter över tid har utgjort en
del av erttningsutskottets och styrel-
sens beslutsunderlag vid utvärderingen
av skäligheten av riktlinjerna och de
begränsningar som följer av dessa.
43
Berednings- och beslutsprocess
Styrelsens utsedda ersättningsutskott
har bland annat till uppgift att bereda
principer för ersättning till koncernled-
ningen och styrelsens beslut om förslag
till riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare. Styrelsen upprättar
förslag till nya riktlinjer åtminstone vart
fjärde år och lägger fram förslaget för
beslut vid årsstämman.
Riktlinjerna gäller till dess att nya
riktlinjer antagits av bolagsstämman.
Ersättningsutskottet följer och utvär-
derar program för rörliga ersättningar
till koncernledningen, tillämpningen
av riktlinjer för ersättning till ledande
befattningshavare samt gällande ersätt-
ningsstrukturer och ersättningsnivåer i
bolaget. Ersättning till vd beslutas inom
ramen för godkända principer av styrelsen
efter beredning och rekommendation av
ersättningsutskottet. Ersättning till övriga
ledande befattningshavare beslutas av
vd inom ramen för fastställda principer
och efter avstämning med ersättnings-
utskottet. Vid styrelsens behandling av
och beslut i ersättningsrelaterade frågor
närvarar inte vd eller andra personer i
koncernledningen, i den mån de berörs av
frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå
riktlinjerna helt eller delvis, om det i
enskilda fall finns särskilda skäl för det
och ett avsteg är nödvändigt för att
tillgodose bolagets långsiktiga intres-
sen, inklusive dess hållbarhet, eller för
att säkerställa bolagets ekonomiska
rkraft.
Beträffande eventuella anställnings-
förhållanden som lyder under andra regler
än svenska får, såvitt avser pensionsför-
måner och andra förmåner, vederbörliga
anpassningar ske för att följa tvingande
sådana regler eller fast lokal praxis, varvid
dessa riktlinjers övergripande ändamål så
långt som möjligt ska tillgodoses.
För ytterligare information om ersätt-
ningar, se not 7, Anställda, personalkost-
nader och ledande befattningshavares
erttningar, på sidan 58.
Förslag inför årsstämman 2024
Styrelsen föreslår att ovanstående prin-
ciper för erttningar till den verställande
direktören och övriga medlemmar av
koncernledningen antas av årsstämman
2024. Principerna är oförändrade mot
föregående år.
HÅLLBARHET
Miljö, informationsplikt
och certifiering
Verksamheterna i Sverige är U-klassade
och behöver inte förprövas eller anmälas.
Istället kan tillsynsmyndigheten (kom-
munens miljö- och hälsoskyddsnämnd)
kräva åtgärder eller utredningar om det
behövs av mil- ellerlsoskyddsskäl.
Fabrikerna i koncernen är miljöcertifie-
rade enligt ISO 14001.
EU-direktiv
WEEE-direktivet reglerar hanteringen av
elektronikavfall. Eftersom NOTE inte har
något producentansvar har ingen reserv
satts av för hantering av elektronikavfall
från konsumentelektronik enligt IFRIC 6.
Det ansvaret åligger produktägarna.
EUs REACH-förordning reglerar använ-
dandet av kemikalier. NOTE klassas som
nedströmsanvändare och/eller slutanvän-
dare av kemikalier och har skyldighet att
endast använda registrerade ämnen och
att ta fram riskbedömning i de fall bolaget
använder så kallade SVHC-ämnen.
Medarbetare
Det genomsnittliga antalet heltids-
anställda var under året 1 504 (1 366)
personer, av dessa var 720 (697) kvinnor.
Frisknärvaron i koncernen uppgick till
95,6% (96,2%) av ordinarie arbetstid och
personalomsättningen till 10,2% (17,2%).
För ytterligare information om
medarbetarna, se hållbarhetsrapporten
på sidorna 18-21.
För ytterligare information om miljö,
sociala förhållanden och personal samt
mänskliga rättigheter och antikor-
ruption, se hållbarhetsrapporten på
sidorna 16-21.
SENTLIGA RISKER
I VERKSAMHETEN
Operativa risker
NOTEs affärsmodell, som syftar till ökad
försäljningstillväxt i kombination med
begränsade overhead- och investerings-
kostnader i högkostnadsländer, bidrar till
att minska riskerna i verksamheten.
Kunder
Risken att en kundmnar NOTE eller inte
fullföljer sitt åtagande.
NOTE har ett stort antal aktiva kunder,
varav de 15 omsättningsmässigt största
kunderna 2023 utgjorde 48% av NOTEs
försäljning. Till övervägande delen
tillverkar NOTE flera olika produkter åt
samma kund. Kunderna väljer vanligen
att lägga all sin tillverkning av enskilda
produkter hos samma leverantör, för att
vis nå skalrdelar och begränsa
materialåtaganden och -risker. NOTEs
tillverkningsvolym är därför starkt knuten
till vilka produkter som tillverkas, samt
var i produktlivscykeln kundens produkter
befinner sig. Försäljningsvariationerna
kan därför bli betydande på enskilda
kunder. Materialrisken regleras normalt
genom avtal med kunden. Uppföljning
av materialrisker sker löpande genom väl
beprövade processer.
Kapacitet
Risken för att inte ha tillräcklig
tillverkningskapacitet.
NOTE har totalt sett en god tillverk-
ningskapacitet. Tillverkningen är av
likartad karaktär i flera av koncernens
fabriker och möjligheter finns att flytta
tillverkning från en enhet till en annan.
Snabba fluktuationer i efterfrågan kan
dock leda till kapacitetsutmaningar i
koncernens fabriker. Investeringar görs
löpande i mer effektiv produktionsutrust-
ning samt i utökning av produktionsytor.
Material
Pris och tillgång på material.
Priset och tillgången på elektronik-
komponenter och annat produktions-
material varierar betydligt beroende
marknadssituation. NOTE har en central
44
organisation för att hantera koncernge-
mensamma inköpsfrågor.
Lager
Risken för att komponenter och produk-
tionsmaterial ej förbrukas och därför
minskar i värde.
NOTE har ett varulager motsvarande
cirka 30% av försäljningen. Inköpen
sker för kundernas räkning och regleras
normalt i avtal med kunderna. Med
hänsyn till komplexiteten i elektroniktill-
verkningen och variationen i efterfrågan
sker ett nära samarbete med kunderna
för att begränsa inkuransriskerna i lagret.
Uppföljning av inkuransriskerna sker
löpande.
Konjunktur- och säsongsvariationer
NOTEs försäljning sker till ett stort antal
kunder verksamma inom Industrial,
Communications, Medtech och
Greentech. Vanligtvis lägger kunderna
ut hela sin elektronikproduktion till en
eller flera produktionspartners. NOTEs
tillverkning sker således i princip aldrig av
kapacitetsskäl eller som komplement till
kundernas egen tillverkning.
En försvagning av världsekonomin, eller
minskning av efterfrågan på NOTEs större
marknader, riskerar att påverka NOTEs
försäljning och resultat.
Produktionsavbrott
Avbrott inom produktionen som påver-
kar leveranser till kund och medför
merkostnader.
Då NOTE bedriver avancerad tillverkning
av elektronik ställsga krav på effektiva
processer och modern tillverkningsut-
rustning. Risken för produktionsavbrott
begränsas genom att tillverkningen är av
likartad karaktär i flera av koncernens
fabriker. Det finns således möjligheter
att flytta tillverkning från en enhet till en
annan, samt för fabriker att samverka inom
produktionen, vilket begränsar riskerna för
långvariga driftsavbrott.
NOTE har ett omfattande förkrings-
skydd, vilket bland annat innebär ett
skydd för att minimera bidragsförluster
orsakade av produktionsavbrott.
Kompetens
Risken att inte inneha tillräcklig kompe-
tens inom alla områden i verksamheten.
NOTE erbjuder avancerade tillverk-
ningstjänster, vilket ställer krav hög
teknisk kompetens inom flera områden.
NOTE eftersträvar att medarbetarna
kompetensutvecklas kontinuerligt.
IT
IT-relaterade störningar kan leda till
produktionsstillestånd, faktureringsbort-
fall och/eller minskad effektivitet inom
administration och försäljning.
NOTEs verksamhet kräver väl fung-
erande IT-system. NOTE har ett flertal
olika lokala applikationer och driftsmiljöer
med varierande funktion och kapacitet.
Efter ett omfattande koncernövergri-
pande projektarbete har ett gemensamt
verksamhetsanpassat ERP-system tagits
i drift vid samtliga av NOTEs fabriker i
Sverige, Estland och Finland. Detta är ett
viktigt steg för att ytterligare harmoni-
sera interna processer och systemsd i
koncernen. NOTE arbetar kontinuerligt för
en förbättrad IT-säkerhet.
Hållbarhet
Risk för brister i arbetsmiljö och säkerhet,
samt korruption.
Visst material tillverkas av leverantörer
eller underleverantörer i länder där risk
för brister i arbetsmiljö och säkerhet samt
korruption förekommer. NOTE arbetar
därför aktivt med att koncentrera inköp
av material till leverantörer med ett
hållbart och ansvarsfullt synsätt kring
dessa frågor. NOTEs uppförandekod kom-
municeras kontinuerligt till leverantörer
via revisioner, avtal samt affärsrelaterade
möten.
Miljö- och klimat
Risken att verksamheten åsamkar skador
på miljön samt kostnader för att följa nya
strängare miljödirektiv.
Till skillnad från många andra
branscher, exempelvis tyngre verk-
stadsindustri och råvaruindustrin, har
NOTEs verksamhet en förhållandevis
begränsad milpåverkan. Fabrikerna
är miljöcertifierade och hanterar
miljö- och klimatrelaterade risker inom
ramen för deras miljöledningssystem.
NOTEs operativa verksamhet bedöms
i dagsläget väsentligen opåverkad av
klimatförändringar och extremväder.
Beredskapsplaner finns för respektive
fabrik. Tillgången på material kan påver-
kas utifrån klimatrelaterade händelser i
de geografiska områden där elektronik-
komponenter tillverkas. NOTE har en
central organisation som koordinerar
koncerngemensamma inköpsfrågor med
NOTEs fabriker, leverantörer och kunder.
Övrig hållbarhet
Risken att verksamheten är involverad i
brott mot mänskliga rättigheter.
Risk för att konfliktmineraler kan
förekomma i material som NOTE köper
på uppdrag av produktägare i enlighet
med deras produktspecifikation. Därför
genomförs kartläggningar i samråd
med NOTEs kunder för att undvika att
detta sker. Material som används i
NOTEs produktionsprocesser följer de
internationella direktiv som finns gällande
konfliktmineraler.
Ansvar
Risker utöver ovanstående hållbarhets-
och miljörisker där NOTE kan hållas
betalningsskyldig med anledning av
åtaganden i verksamheten.
I NOTEs roll ingår att vara samarbets-
partner till kunderna men inte produktä-
gare. Det innebär att materialval och
tillverkning sker i enlighet med kundens
specifikation. Kraven på dokumentation
av utförda tjänster är vanligtvis omfat-
tande och kan anses vara komplexa.
Kvalitetsuppföljning av NOTEs tillverkning
och strategiska leverantörer sker löpande.
NOTEs försäkringsskydd bedöms vara
rimligt och anpassat efter verksamhetens
risker. Där det är möjligt och ekonomiskt
försvarbart finns försäkringsskydd som är
ändamålsenligt för verksamheten.
4545
Finansiella risker
Koncernen är genom sin verksamhet expo-
nerad för olika slag av finansiella risker,
som upplånings- och ränterisker, valu-
tarisker samt likviditets- och kreditrisker.
Koncernen finansieras väsentligen genom
eget kapital, lån och leverantörsskulder.
Beroende på konjunktur- och marknads-
situation är möjligheterna att säkerställa
erforderlig finansiering och likviditet att
betrakta som en betydande risk.
Valuta
Risken att en variation i valutakurser
påverkar koncernens resultat, kassaflöde
eller balansräkning negativt.
Mot bakgrund av att en hög andel
av förädlingsvärdet genereras i
utländska fabriker, att fakturering sker
i såväl svenska kronor som i utländsk
valuta (främst EUR/USD) och att inköp
av elektronikkomponenter och övrigt
produktionsmaterial väsentligen sker i
utländska valutor (EUR/USD) har NOTE
en relativt omfattande valutahantering.
Nettoexponeringen i utländska valutor
säkras väsentligen dels genom bindande
avtal där kunden står valutarisken, dels
genom kassaflödessäkringar. De säkrade
valutorna är USD och EUR.
Finansiering
Risken att refinansiering av lån försvåras
eller blir dyrare och att betalningsförmå-
gan därigenom påverkas negativt.
NOTE har behov av extern finansiering,
primärt kopplat till rörelsekapitalet i
verksamheten. Olika finansieringskäl-
lor utvärderas kontinuerligt i nära
samarbete med NOTEs kreditgivare.
Finansieringskostnaden och möjlighe-
terna till refinansiering är starkt kopplade
till marknadsläget samt NOTEs lönsamhet
och kassaflöde.
Kundkrediter
Risken att en kund inte kan betala sin
skuld till NOTE.
NOTE har generellt en diversifierad
kundbas där ingen kund (koncern)
utgör mer än cirka 5% av försäljningen.
Baserat på affärsupplägg finns några
enskilda kunder som medför relativt hög
exponering i form av kundfordringar och
lager, inklusive utestående inköpsordrar.
En negativ utveckling av dessa kunders
betalningsförmåga kan således påverka
NOTEs resultat negativt. Både nya
och befintliga kunder utvärderas och
kreditbedöms.
I den löpande ekonomiska rap-
porteringen sker en nära uppföljning
av kundfordringar och lager, inklusive
utestående inköpsordrar.
HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPS ÅRETS UTGÅNG
Vid extra bolagsstämma i NOTE AB (publ)
den 29 januari 2024 fattade stämman
bland annat beslut om att styrelsen ska
bestå av fem ordinarie ledamöter och Egil
Dahl valdes som ny styrelseledamot.
Koncernen har inga övriga väsentliga
händelser efter räkenskapsårets utgång.
FÖRVÄNTNINGAR AVSEENDE
DEN FRAMTIDA UTVECKLINGEN
NOTE har ett starkt orderläge med flera
spännande kunder och projekt i upp-
startsfas. Det finns goda möjligheter att
fortsätta NOTEs positiva utveckling. NOTE
ligger väl till för att nå de långsiktiga
målen avseende tillväxt, lönsamhet och
hållbarhet.
FÖRSLAG TILL DISPOSITION AV
BOLAGETS VINSTMEDEL
Styrelsen föreslår att till förfogande
stående vinstmedel disponeras enligt
följande (SEK):
Balanserade vinstmedel 175 403 158
Årets resultat 73 145 886
Summa 248 549 044
Utdelas till aktieägare -
Balanseras i ny räkning 248 549 044
Summa 248 549 044
STYRELSENS YTTRANDE ÖVER
DEN FÖRESLAGNA UTDELNINGEN
Mot bakgrund av bolagets förväntade
expansion och investeringsbehov föreslår
styrelsen att ingen utdelning till aktieä-
garna utgår för verksamhetsåret 2023.
Betffande NOTEs resultat och ställning
i övrigt hänvisas till efterföljande resultat-
och balansräkningar med tillhörande
bokslutskommentarer. NOTEs räken-
skapsår avser perioden 1 januari till och
med 31 december. Alla belopp är i TSEK
om inte annat anges.
4646
47
Fem år i sammandrag
MSEK (om inte annat anges)
Resultaträkning för koncernen 2023 2022 2021 2020 2019
Nettoomsättning 4 243,4 3 687,2 2 643,4 1 873,8 1 760,4
Bruttoresultat 513,8 473,2 353,7 224,7 206,5
relseresultat 429,6 344,7 250,5 149,1 124,4
Resultat före skatt 389,8 310,8 236,7 142,5 116,0
Årets resultat 320,0 254,2 194,1 115,7 92,3
Balansräkning för koncernen
Tillgångar
Anläggningstillgångar 839,2 508,8 458,5 324,5 288,0
Omsättningstillgångar 2 380,9 2 256,5 1 705,3 814,6 861,2
Summa tillgångar 3 220,1 2 765,4 2 163,8 1 139,2 1 149,2
Eget kapital och skulder
Eget kapital 1 396,1 1 098,5 800,3 567,6 465,2
Långfristiga skulder 340,5 193,7 186,2 110,3 70,6
Kortfristiga skulder 1 483,5 1 473,2 1 177,3 461,3 613,4
Summa eget kapital och skulder 3 220,1 2 765,4 2 163,8 1 139,2 1 149,2
Kassaflöde för koncernen
Kassaflöde från den löpande verksamheten 341,8 49,8 –33,1 188,7 96,5
Kassaflöde från investeringsverksamheten -243,6 –81,0 108,8 17,0 21,5
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 98,2 31,2 141,9 171,7 75,0
Likvida medel vid periodens ingång 87,7 99,2 67,7 72,6 31,0
Kassaflöde före finansieringsverksamheten 98,2 –31,2 141,9 171,7 75,0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -11,8 14,5 168,2 171,9 –33,5
Valutakursdifferens i likvida medel -4,2 5,2 5,1 –4,8 0,1
Likvida medel vid årets utgång 169,9 87,7 99,1 67,7 72,6
Koncernens nyckeltal
Resultat per aktie (före utspädning), SEK 11,04 8,79 6,82 4,11 3,20
Resultat per aktie (efter utspädning), SEK 11,04 8,78 6,72 4,05 3,18
Kassaflöde efter investeringsverksamheten per aktie, SEK 3,38 1,08 4,97 6,06 2,60
Börsvärde vid periodens utgång 4 304 5 188 6 602 1 691 1 139
Rörelsemarginal, % 10,1 9,3 9,5 8,0 7,1
Vinstmarginal, % 9,2 8,4 9,0 7,6 6,6
Räntabilitet på operativt kapital, % 24,3 25,3 27,6 22,7 20,7
ntabilitet på eget kapital, % 25,7 26,8 28,4 22,5 21,7
Operativt kapital (genomsnitt) 1771,2 1 366,0 911,0 655,5 599,5
Räntebärande nettoskuld 583,5 465,3 369,8 85,3 193,1
Soliditet, % 43,3 39,7 37,0 49,8 40,5
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,4 0,4 0,5 0,2 0,4
Räntetäckningsgrad, ggr 7,3 7,7 12,5 9,5 8,1
Kapitalomsättningshastighet (operativt kapital), ggr 2,4 2,7 2,9 2,9 2,9
Omsättning per anställd, TSEK 2 821 2 699 2 170 1 702 1 645
r Finansiella definitioner, se not 32 på sidan 68.
47
4848
4949
50
Resultatr
ä
knin
g
f
ö
r koncerne
n
K
oncernens rapport över övri
g
t totalresultat
TSEKNOT
2023
2022
Nettoomsättning2, 3
4 243 351
3 687 202
Kostnad för sålda varor
-3 729 563
3 214 031
Bruttoresultat
513 788
473 171
Försäljningskostnader
-75 503
68 589
Administrationskostnader
-65 785
47 501
Övriga rörelseintäkter4
100 394
58 050
Övriga rörelsekostnader5
-43 252
70 452
Rörelseresultat 3, 6, 7, 8, 26, 28
429 642
344 679
Finansiella intäkter
22 084
12 175
Finansiella kostnader
-61 877
46 085
Finansnetto9
-39 793
33 910
Resultat före skatt
389 849
310 769
Inkomstskatt10
-69 893
56 526
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
319 956
254 243
Resultat per aktie före utspädning, kronor17
11, 0 4
8 ,7 9
Resultat per aktie efter utspädning, kronor17
11, 0 4
8 ,7 8
TSEK
2023
2022
Årets resultat
319 956
254 243
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkningen:
Valutakursdifferenser
-23 180
33 794
Kassaflödessäkringar
-7 3 8
2 0 6
Skatt på kassaflödessäkring och valutakursdifferens
1 586
1 678
Summa övrigt totalresultat, netto efter skatt
-22 332
32 322
Summa totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare
297 624
286 565
51
Balansr
ä
knin
g
f
ö
r koncerne
n
TSEKNOT
2023-12-31
2022-12-31
Tillgångar
Goodwill11
258 877
165 578
Kundrelationer11
44 384
27 331
Övriga immateriella anläggningstillgångar11
7 603
7 354
Nyttjanderättstillgångarr hyrda fastigheter3, 12
158 387
89 921
Materiella anläggningstillgångar3, 13
353 495
209 103
Långfristiga fordringar14
2 092
2 222
Uppskjutna skattefordringar10
14 394
7 312
Summa anläggningstillgångar
839 232
508 821
Varulager3, 15
1 290 059
1 253 544
Kundfordringar3, 23, 24
875 838
872 392
Skattefordringar
11 880
4 281
Övriga fordringar14
4 744
16 815
rutbetalda kostnader och upplupna intäkter16
28 518
21 850
Likvida medel23, 27
169 839
87 657
Summa omsättningstillgångar
2 380 878
2 256 539
Summa tillgångar
3 220 110
2 765 360
Eget kapital18
Aktiekapital
15 012
15 012
Övrigt tillskjutet kapital
246 945
246 945
Reserver
35 230
57 562
Balanserat resultat inklusive årets resultat
1 098 924
778 968
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
1 396 111
1 098 487
Skulder
Långfristiga räntebärande skulder19, 23, 24
142 049
83 679
Långfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillngar för hyrda fastigheter19, 23, 24
134 590
68 985
Uppskjutna skatteskulder10
63 897
41 011
Summa långfristiga skulder
340 536
193 675
Kortfristiga räntebärande skulder19, 23, 24
448 529
377 100
Kortfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillngar för hyrda fastigheter19, 23, 24
28 159
23 239
Förskott från kunder
187 905
183 892
Leverantörsskulder23, 24
602 789
686 255
Skatteskulder
37 627
43 459
Övriga skulder21
71 080
55 549
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter22
106 365
102 661
Övriga kortfristiga avsättningar20
1 009
1 043
Summa kortfristiga skulder
1 483 463
1 473 198
Summa eget kapital och skulder
3 220 110
2 765 360
r information om koncernens ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 25 på sidan 66.
52
K
oncernens f
ö
r
ä
ndrin
g
ar i e
g
et kapital
Totalt
eget kapital
ÖvrigtBalans eradehänförligt till
Aktie-tillskjutetvinstmedel inkl moderbolagets
TSEKkapital
kapital
Reserver
årets resultataktieägare
Ingående eget kapital 2023-01-01
15 012
246 945
57 562
778 968
1 098 487
Totalresultat
Årets resultat
319 956
319 956
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser
-23 180
-23 180
Kassaflödessäkringar
-738
-738
Skatt på kassaflödessäkring och valutakursdifferens
1 586
1 586
Summa totalresultat
-22 332
319 956
297 624
Utgående eget kapital 2023-12-31
15 012
246 945
35 230
1 098 924
1 396 111
Totalt
eget kapital
ÖvrigtBalans eradehänförligt till
Aktie-tillskjutetvinstmedel inkl moderbolagets
TSEKkapital
kapital
Reserver
årets resultataktieägare
Ingående eget kapital 2022-01-01
14 805
235 488
25 240
524 725
800 258
Totalresultat
Årets resultat
254 243
254 243
Övrigt totalresultat
Valutakursdifferenser
33 794
33 794
Kassaflödessäkringar
206
206
Skatt på kassaflödessäkring och valutakursdifferens
1 678
1 678
Summa totalresultat
32 322
254 243
286 565
Nyemission
207
11 457
11 664
Utgående eget kapital 2022-12-31
15 012
246 945
57 562
778 968
1 098 487
53
K
assafl
ö
desanalys f
ö
r koncernen
TSEKNOT
2023
2022
27
Den löpande verksamheten
Resultat före skatt
389 849
310 769
Återlagda avskrivningar
111 837
83 244
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet27
-24 730
20 032
Betald skatt
-72 945
55 037
404 011
359 008
Förändringar i rörelsekapital
Ökning ()/Minskning (+) av varulager
16 638
317 795
Ökning ()/Minskning (+) av rörelsefordringar
14 795
152 235
Ökning (+)/Minskning (–) av rörelseskulder
-93 604
160 811
-62 171
309 219
Kassaflöde från den löpande verksamheten
341 840
49 789
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-91 727
46 412
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
-3 236
705
Förvärv av dotterföretag29
-148 679
33 840
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-243 642
80 957
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån27
60 667
63 422
Amortering av leasingskulder och övriga räntebärande skulder27
-72 506
60 585
Nyemission
-
11 664
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-11 839
14 501
Årets kassaflöde
86 359
16 667
Likvida medel
Vid periodens ingång
87 657
99 174
Kassaflöde före finansieringsverksamhet
98 198
31 168
Kassaflöde från finansieringsverksamhet
-11 839
14 501
Valutakursdifferens i likvida medel
-4 177
5 150
Likvida medel vid periodens utgång
169 839
87 657
54
Grund för rapporternas upprättande
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting
Standards (IFRS) och tolkningar från International Financial Reporting Interpretations
Committee (IFRIC) såsom antagits av EU. Vidare har RFR1 ”Kompletterande redovisnings-
regler för koncerner” tillämpats, inklusive tolkningar utfärdade av Rådet för finansiell
rapportering, samt den svenska Årsredovisningslagen .
Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en bety-
dande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra
sentliga justeringar i påföljande års finansiella rapporter beskrivs närmare i not 30 Vik-
tiga uppskattningar och bedömningar.
De nedan angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på
samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat fram-
går nedan. Koncernens redovisningsprinciper har tillämpats konsekvent på rapportering
och konsolidering av moderbolag och dotterföretag.
Årsredovisningen och koncernredovisningen har godkänts för utfärdande av styrelsen
den 22 mars 2024. Koncernens resultat- och balansräkning blir föremål för fastställelse på
årsstämma den 18 april 2024 . Årsredovisningen har uppttats både i en svensk och i en
engelsk version. Vid eventuella variationer mellan de två ska den svenska versionen gälla.
Årets ändrade redovisningsprinciper
Den ändrade definition av väsentliga redovisningsprinciper inom ramen för IAS 1 som ttt
ikraft från 1 januari 2023 har applicerats på de redovisningsprinciper som presenteras
nedan. Inga ytterligare ändringar i IFRS eller IFRIC-tolkningar har haft någon väsentlig
effekt på koncernen.
Nya standarder och tolkningar som ännu ej trätt ikraft
Ett antal nya standarder och tolkningar tder ikraft för räkenskapsår som börjar efter
1 januari 2024. Inga av dessa förväntas ha någon väsentlig inverkan på koncernens
finansiella rapporter.
Principer för koncernredovisning
De finansiella rapporterna omfattar moderbolaget NOTE AB (publ) och samtliga dot-
terretag som moderbolaget har bestämmande inflytande över. I koncernen ingår
moderbolaget och 12 helägda bolag.
Dotterbolag redovisas enligt förrvsmetoden. Förvärvsmetoden innebär att förvärv
av ett dotterretag betraktas som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvär-
var dotterretagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. Det
koncernmässiga anskaffningsvärdet fastställs genom en förvärvsanalys i anslutning till
rvärvet. Dotterbolags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med
rvärvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytandet upphör. För förrv till
och med år 2009 ingick även transaktionskostnader som är direkt hänförbara till förvärvet
i anskaffningsvärdet. För förvärv från och med 2010 redovisas transaktionskostnader i
resultaträkningen .
Omräkning av utländsk valuta
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor (SEK) som även utr rapporterings-
valutan för moderbolaget och för koncernen. Samtliga belopp, om inte annat anges, är
avrundade till närmaste tusental.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan (SEK) till den
valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i
utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger
på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i
resultaträkningen.
Undantag är då transaktionerna utr säkringar som uppfyller villkoren för säkringsredo-
visning då redovisas förlusten/vinsten i övrigt totalresultat.
Valutakursvinster och -förluster som hänför sig till lån och likvida medel redovisas i
resultatkningen som finansiella intäkter eller kostnader. Alla övriga valutakursvinster och
-förluster redovisas i resultaträkningen som övriga rörelseinkter eller -kostnader.
Koncernföretag
Tillgångar och skulder i utländska dotterretag, inklusive goodwill och andra koncern-
mässiga över- och underrden, omräknas till svenska kronor till den valutakurs som råder
på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till svenska
kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av kurserna vid respektive
transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av
utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalresultat.
Segmentsinformation
Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överenssmmer med den interna rappor-
tering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren, i koncernen identifierad
som den verksllande direktören. Den verkställande direktören är den funktion som
ansvarar för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat.
Intäktsredovisning
När NOTE har ett bindande avtal med kund identifieras prestationsåtaganden och trans-
aktionspris enligt detta avtal. Ett avtal som är bindande sluts normalt när kunden lagt en
order som bekräftats av NOTE. En order grundar sig ofta på någon form av ramavtal men
dessa är inte bindande vad gäller kvantiteter. Transaktionspriset värderas till det verkliga
värdet av vad som kommer att erhållas, och motsvarar det belopp som erhålls för sålda
varor efter avdrag för rabatter, returer och merrdesskatt.
rsäljning av varor
NOTEs inkter kommer främst från produktion av varor i form av kretskort (PCBA),
delmontage eller kompletta produkter (box build). Produkterna tillverkas efter kundernas
specifikation men NOTE är delaktiga i att skräddarsy tillverkningsprocessen. NOTEs
prestationsåtagande är att producera och leverera enligt kundens order. Intäkter för
rsäljning av varor redovisas i resultaträkningen när prestationtagandet anses uppfyllt
vilket sker när kontrollen av varorna har överförts till kunden i enlighet med leveransvillkor.
Ett prestationtagande fullgörs vanligtvis vid en enda tidpunkt. Om det råder betydande
osäkerhet avseende betalning, vidhängande kostnader eller risk för returer sker ingen
intäktsföring.
Försäljning av tjänster
Intäkter för försäljning av tjänster förekommer i form av konsulttjänster i samband med
prototyptillverkning och liknande. Intäkter från försäljning av tjänster redovisas över tid
under förutttning att NOTE har rätt till ersättning om ett projekt skulle avbrytas i förtid.
Om sådan rätt inte finns redovisas intäkten när projektet har slutrts och rätten till
ersättning har inttt.
Statliga stöd
Statliga stöd redovisas enligt IAS20. Statliga bidrag som avser kostnadstäckning periodi-
seras och redovisas i resultaträkningen över samma perioder som de kostnader bidragen
är avsedda att kompensera för. Statliga bidrag till investeringar redovisas som en reduk-
tion av tillgångens redovisade värde.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella inkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och fordringar,
räntekostnader på lån och leasingskulder, valutakursdifferenser samt orealiserade och
realiserade vinster på finansiella placeringar och derivatinstrument som används inom
den finansiella verksamheten.
Ränteintäkter/-kostnader redovisas enligt effektivräntemetoden. Effektivräntan är den
ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under ett finansiellt
instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade net-
tovärde. Beräkningen innefattar alla avgifter som erlagts eller erhållits av avtalsparterna
som är en del av effektivräntan, transaktionskostnader och alla andra över- och under-
kurser.
Finansiella instrument
Klassificering
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar och skulder i följande kategorier:
finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde , samt tillgångar respektive
skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde. Klassificeringen av investeringar i
skuldinstrument beror på koncernens affärsmodell för hantering av finansiella tillgångar
och de avtalsenliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
r koncernen ingår i denna kategori eventuella derivat som inte ingår i säkringsredovis-
ning samt villkorad del av köpeskilling från förvärv.
Tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens tillgångar i denna klass utgörs av kundfordringar och likvida medel samt de
finansiella instrument som redovisas bland övriga fordringar.
Skulder redovisade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens skulder i denna klass utgörs av lång-och kortfristiga räntebärande skulder,
leverantörsskulder och de finansiella instrument som redovisas bland övriga skulder.
Räntebärande skulder, leverantörsskulder samt övriga finansiella skulder redovisas initialt
till verkligt värde inklusive transaktionskostnader och därefter till upplupet anskaffnings-
värde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Säkringsredovisning
Valutaexponering avseende framtida prognostiserade flöden säkras delvis genom
valutatermin. Valutaterminen som skyddar det prognostiserade flödet redovisas i
balanskningen till verkligt värde. Verklig värdeföndring redovisas i övrigt totalresultat
och omklassificeras från eget kapital till resultatet i de perioder då den säkrade posten
påverkar resultatet.
När en prognostiserad transaktion inte längre förväntas ske, omklassificeras omedel-
bart ackumulerad vinst eller förlust som redovisats i övrigt totalresultat från eget kapital
till resultaträkningen .
Noter till koncernens finansiella ra
pp
orte
r
NOT 1
Väsentliga redovisningsprinciper
55
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för ett rörelseförrv och det
verkliga värdet av förvärvade tillgångar, övertagna skulder samt eventualförpliktelser.
Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Inga avskrivningar sker för goodwill. Goodwill fn ett rörelseförvärv fördelas till de grupper
av kassagenererande enheter som väntas bli gynnade av synergierna i förvärvet. NOTE
allokerar goodwill till rörelsesegmenten Western Europe och Rest of World. Goodwill blir
remål för en årlig nedskrivningspvning .
Kundrelationer
Kundrelationer har identifierats vid rörelseförvärv och utgör en immateriell tillgång.
Kundrelationer värderas till verkligt värde vid anskaffningstidpunkten och skrivs därefter
av linjärt över den prognostiserade nyttjandeperioden motsvarande den uppskattade tid
de kommer generera kassaflöde (se nedan).
Övriga immateriella anggningstillngar
Övriga immateriella anläggningstillgångar utrs av Balanserade utgifter för datorprogram
samt Varumärken med mera. Övriga immateriella tillgångar som förvärvas av koncernen
redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar (se nedan).
Tillkommande utgifter för aktiverade immateriella tillgångar redovisas som en tillgång i
balansräkningen endast då de ökar de framtida ekonomiska fördelarna för den specifika
tillgången till vilka de hänför sig. Alla andra utgifter kostnadsförs när de uppkommer.
Nedlagda kostnader för internt genererad goodwill och internt genererade varumärken
redovisas i resultaträkningen när kostnaden uppkommer.
Under året påbörjades implementering av ett nytt ERP-system i koncernbolagen vars
värde har upparbetas av köpt extern konsulttid och intern nedlagd tid som uppfyller krite-
rierna för balanserade utgifter.
Avskrivningsprinciper
Avskrivningar redovisas i resultaträkningen linjärt över immateriella tillgångars beräknade
nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är obestämda. Övriga immate-
riella tillgångar skrivs av fn det datum då de är tillgängliga för användning. De beräknade
nyttjandeperioderna är:
Goodwill
Kundrelationer, varumärken och liknande rättigheter 5 år
Balanserade utgifter datorprogram 10 år
Balanserade utgifter för processutveckling 3–5 år
Leasing
NOTE redovisar nyttjandetter och leasingskulder hänförliga till alla leasingkontrakt i ba-
lansräkningen i enlighet med IFRS 16. Denna modell speglar att leasingkontraktet överför
rätten att nyttja en viss tillgång under en besmd period samt en skyldighet att betala
r rättigheten. För NOTE avser detta framför allt byggnader/fabriker där verksamheten
bedrivs, maskiner i produktion samt ett fåtal andra tillgångar.
NOTE tillämpar lättnadsregeln och exkluderar kortfristiga leasingkontrakt liksom lea-
singkontrakt med låga underliggande tillgångsvärden ur beräkningen. För dessa kontrakt
sker linjär kostnadsföring.
Leasingskuld
Leasingskulden beräknas initialt som nuvärdet av framtida leasebetalningarna, diskon-
terat med koncernens vid var tid gällande marginella lånenta. Leasebetalningar som
ingår i skulden är fasta betalningar, variabla betalningar påverkade av index eller annan
justeringsfaktor, restvärden och böter för avbrytande av kontrakt.
I utvärderingen av ett leasingkontrakt separeras leasingkomponenterna från de kompo-
nenter som inte innehåller leasing. Leasingperioden definieras utifrån leasingkontraktets
löptid med beaktande av eventuellt förekommande optioner som ger rätt att förlänga eller
avbryta.
Räntekostnaden för leasingskulder presenteras som en komponent av finansiella kost-
nader separat från avskrivningar på nyttjandetter. I kassafdesanalysen rapporteras be-
talningar hänförliga till leasingskulden inom finansieringsverksamheten medan betalningar
r kortfristiga leasar, leasar med låga värden och variabla leaseavgifter vilka inte ingår i
värderingen av leasingskulden, redovisas inom rörelsen.
Nyttjanderättstillgångar
Nyttjanderätten värderas initialt till ett anskaffningsvärde motsvarande värdet av leasing-
skulden, justerat för eventuellt förekommande leasebetalningar före och vid startdatum,
minskat med eventuellt förekommande erhållna rabatter plus eventuellt förekommande
initiala direkta kostnader eller kostnader för återställning.
Avskrivning av nyttjandettstillgångar sker linjärt över den beräknade nyttjande-
perioden.
Koncernen har valt att även fortsättningsvis redovisa nyttjanderätter för hyrda fastighe-
ter separat från maskiner och andra tekniska anläggningar finansierade med leasing, de
senare redovisas som Materialla anläggningstillgångar. För ytterligare information, se not
12 Nyttjanderättstillgångar samt not 13 Materiella anläggningstillgångar.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag
r ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår
inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och
i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Redovisningsprinciper för
nedskrivningar framgår nedan.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de fram-
tida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget
till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande
utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjandeperioder be-
handlas som separata komponenter av materiella anläggningstillgångar.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Mark skrivs inte av.
Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas bedömda
nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder:
Markanläggningar 20 år
Byggnader, rörelsefastigheter se nedan
Nedlagda kostnader på annans fastighet -byggnadsinventarier 5 år
Nedlagda kostnader på annans fastighet -fast installation byggnad 20 år
Byggnadsinventarier se nedan
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5–10 år
Inventarier, verktyg och installationer 3–5 år
Rörelsefastigheterna består av ett antal komponenter med olika nyttjandeperioder.
Huvudindelningen är byggnader och mark. Byggnaderna består emellertid av flera kompo-
nenter vars nyttjandeperioder varierar. Nyttjandeperioderna har bedömts variera mellan
10–100 år på dessa komponenter.
ljande huvudgrupper av komponenter har identifierats och ligger till grund för avskriv-
ningen på byggnader:
Stomme 100 år
Stomkompletteringar, innerväggar m.m. 20–40 år
Installationer; värme, el, VVS, ventilation m.m. 20–40 år
Yttre ytskikt; fasader, yttertak m.m. 20–30 år
Inre ytskikt, maskinell utrustning m.m. 10–15 år
Använda avskrivningsmetoder och tillgångarnas restvärden och nyttjandeperioder omp-
vas vid varje årsslut .
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Net-
toförsäljningsvärdet är det uppskattade förljningspriset i den löpande verksamheten,
efter avdrag för uppskattade kostnader för färdigställande och för att åstadkomma en
försäljning.
Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in, först ut-metoden (FIFU) och
inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem
till deras nuvarande plats och skick. För tillverkade varor och pågående arbete, inkluderar
anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserad på ett normalt kapaci-
tetsutnyttjande.
I egentillverkade halv- och helfabrikat består anskaffningsvärdet av direkta tillverknings-
kostnader och skälig andel av indirekta tillverkningskostnader. Vid värdering tas hänsyn till
normalt kapacitetsutnyttjande.
Varulagret redovisas netto, efter avdrag för individuell bedömd inkuransrisk.
Konsignationslager pch förskott från kunder
Tidigare har konsignationslager och förskottsbetalningar från kunder likställts redovis-
ningsmässigt och minskat lagervärdet. För att tydliggöra framåt hur stor del av NOTEs la-
gervärde som finansieras av kunder redovisas från och med Q4 2022 förskottsbetalningar
från kunder brutto från lagerrdet vilket ökar det redovisade lagerrdet samtidigt som
en förutbetald intäkt redovisas för dessa förskott. Jämförelseperioder bakåt justerades
motsvarande.
Kundfordringar
Koncernen innehar kundfordringar i syfte att insamla avtalsenliga kassaflöden och vär-
derar dem därför vid efterföljande redovisningstidpunkter till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden, minskat med eventuell kreditreservering.
Kundfordringar och övriga finansiella fordringar ingår i omttningstillgångar med
undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter rapportperiodens slut, vilka
klassificeras som anläggningstillgångar. Kundfordringar och övriga finansiella fordringar
redovisas initialt till transaktionspriset. Kundfordringar som har en väsentlig finansierings-
komponent värderas däremot till verkligt värde.
Fakturabelåning (factoring)
NOTE tillämpar fakturabelåning (factoring) som en del i den externa finansieringen.
NOTE har två olika typer av factoringupplägg. I det första upplägget kvarstår risken för
kundfordran hos NOTE. Kundfordran som pantbelånats redovisas i sin helhet som en
ställd säkerhet i koncernens eventualförpliktelser. Skulden för belåningen redovisas som
en kortfristig räntebärande skuld i samband med utbetalningen. Vid full betalning från
kunden nollställs både beloppet på kundfordringar och på factoringskulden samt att
NOTEs eventualförpliktelse upphör.
r NOTEs andra factoringupplägg, som endast tillämpas i Estland, har 90% av risken i
kundfordringarna övergått till kreditgivaren. I och med att risken övergått till kreditgivaren
till 90% redovisas endast kvarvarande 10% som kundfordringar. Ingen skuld respektive
eventualförpliktelse redovisas för detta upplägg.
56
Kreditförluster
NOTE redovisar en kreditrlustreserv för sådana förntade kreditförluster vid varje
rapporteringsdatum. För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för
kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten
över hela kundfordringens livslängd. För att mäta de förväntade kreditrlusterna sker
en individuell bedömning av de utestående tillgångarna. Koncernen använder sig utav
framåtblickande variabler för förntade kreditförluster. Även historiska kreditrluster har
tagits i beaktande men är ej av väsentlig karakr. Förväntade kreditförluster redovisas i
koncernens resultaträkning i posten Kostnad för sålda varor.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar – med undantag för varulager, upp-
skjutna skattefordringar samt finansiella tillgångar– prövas vid varje balansdag för att
bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Om någon sådan indikation finns
beräknas tillgångens återvinningsvärde. Undantagna tillgångar enligt ovan värderingsprö-
vas enligt respektive standard.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade
värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning belastar resultaträkningen. Nedskriv-
ning av tillgångar hänförliga till en kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas i
första hand till goodwill. Därefter görs en propor tionell nedskrivning av övriga tillgångar som
ingår i enheten (gruppen av enheter) .
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda pensionsplaner
rpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i
resultatkningen när de uppsr.
En avgiftsbestämd pensionsplan är en pensionsplan enligt vilken NOTE betalar fasta av-
gifter till en separat juridisk enhet. NOTE har inte några rättsliga eller informella förpliktelser
att betala ytterligare avgifter om denna juridiska enhet inte har tillräckliga tillgångar för att
betala alla ersättningar till anställda som hänger samman med de anställdas tjänstgöring
under innevarande eller tidigare perioder.
Ersättningar vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppgningar av personal redovisas endast
om företaget är bevisligen förpliktigat, utan realistisk möjlighet till tillbakadragande, av
en formell detaljerad plan att avsluta en anställning före den normala tidpunkten. När
ersättningen lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas
en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och att antalet
anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas .
Skatter
Inkomstskatter utrs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i
resultaträkningen utom underliggande transaktion redovisas direkt i övrigt totalresultat
eller direkt mot eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat
eller direkt i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erllas avseende aktuellt år, med tillämp-
ning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen, hit
hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balanskningsmetoden med utngspunkt i tem-
porära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder.
ljande temporära skillnader beaktas inte; för temporär skillnad som uppkommit vid för-
sta redovisningen av goodwill, första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är
relseförvärv och vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller
skattepliktigt resultat, vidare beaktas inte heller temporära skillnadernförliga till andelar
i dotterföretag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av
uppskjuten skatt baserar sig på hur redovisade värden på tillgångar eller skulder förväntas
bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesat-
ser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och under-
skottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna
utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms san-
nolikt att de kan utnyttjas.
NOT 2
Intäkter från kunder
Koncernens förljning är i sin helhet hänförlig till EMS-verksamhet, det vill säga tjänster för
uppdragstillverkning av elektronikprodukter. Intäkterna redovisas väsentligen när kontrollen
av varorna har överrts, vilket intffar när utleverans sker fn lager. NOTE har generellt en
diversifierad kundbas där ingen kund (koncern) utr mer än cirka 5% (6%) av koncernens
totala försäljning. NOTE delar in sin försäljning i fyra kundsegment. En beskrivning av dessa
finns under Detta är NOTE, på sidan 2.
Western Europe Rest of World Intra-group Total
Extern nettoomsättning
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Industrial
1 560 931
1 248 366
633 120
668 525
2 194 051
1 916 891
Communications
289 626
231 821
391 918
354 381
681 544
586 202
Medtech
617 950
410 941
84 066
27 661
702 016
438 602
Greentech
615 516
656 870
50 224
88 637
665 740
745 507
Summa
3 084 023
2 547 998
1 159 328
1 139 204
4 243 351
3 687 202
Vad avser framtida försäljning utgörs koncernens orderstock av en kombination av fasta order
och kundprognoser/materialbemyndiganden.
57
NOT 3
Segmentsinformation
I nedanstående tabell framgår väsentliga nyckeltal för NOTEs rörelsesegment. Western Europe innefattar enheter belägna i geografiska områden med hög industriell aktivitet och innova-
tionsgrad i Sverige, Finland och England. Där erbjuds avancerade produktionstekniska tjänster i nära samverkan med kunderna, till exempel komponentval, utveckling av testutrustning,
prototyptillverkning och serieproduktion. Rest of World utgörs av enheterna i Bulgarien, Estland och Kina. De är lokaliserade nära stora slutmarknader och i regioner med stark produktions-
tradition och hög kompetens. Utöver utvecklingsorienterade produktionstekniska tjänster erbjuds även kostnadseffektiv volymtillverkning av kretskort (PCBA) och kompletta produkter
(box build). Intra-group utgörs av affärsstödjande funktioner i moderbolaget samt inköpsverksamheten i NOTE Components. Dessutom ingår koncernelimineringar.
Western Europe
Rest of World
Intra-group
Total
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Extern omsättning
3 084 023
2 547 998
1 159 328
1 139 204
4 243 351
3 687 202
Intern omttning
23 708
10 624
42 108
54 704
-65 816
-65 328
Nettoomsättning
3 107 731
2 558 622
1 201 436
1 193 908
-65 816
-65 328
4 243 351
3 687 202
Rörelseresultat
290 552
273 566
90 895
90 888
48 195
-19 775
429 642
344 679
Finansiella poster – netto
-39 793
–33 910
Resultat före skatt
389 849
310 769
Väsentliga tillgångar per segment
Nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
142 649
78 356
11 787
5 658
3 951
5 907
158 387
89 921
Materiella anläggningstillgångar
282 880
161 081
70 551
47 771
64
251
353 495
209 103
Varulager
983 110
927 051
306 949
326 493
1 290 059
1 253 544
Externa kundfordringar
669 351
625 553
205 922
244 269
565
2 570
875 838
872 392
Totala tillgångar
2 849 305
2 287 387
786 719
753 621
-415 914
-275 648
3 220 110
2 765 360
Övriga upplysningar
Investeringar i materiella anläggningstillgångar
307 752
64 878
47 893
11 128
259
38
355 904
76 044
Avskrivningar
–87 522
–65 986
18 701
–12 104
–5 614
5 154
-111 837
–83 244
Genomsnittligt antal anställda
908
782
580
569
16
15
1 504
1 366
NOTE har sitt säte i Sverige. Intäkterna från externa kunder i Sverige uppgår till 1 993,9 (1665,5) MSEK, i England 852,8 (731,2) MSEK, i Finland 220,9 (198,4) MSEK, i Italien 52,4 (90,0)
MSEK, i Tyskland 193,6 (132,1) MSEK, i övriga Europa 445,1 (373,9) MSEK, i Kina 165,7 (213,4) MSEK, i USA 251,9 (192,0) samt övriga länder 67,1 (90,7) MSEK. Anläggningstillgångar
(exklusive finansiella) i Sverige uppgår per balansdagen till 388,6 (280,8) MSEK, i England 280,8 (124,9) MSEK, i Estland 55,0 (36,3) MSEK, i Finland 27,4 (27,4) MSEK, i Kina 26,0 (29,9)
MSEK samt i Bulgarien 45,0 (-). Uppskjutna skattefordringar i Sverige uppgår per balansdagen till 6,2 (1,3) MSEK samt övriga länder 8,2 (6,0) MSEK.
NOT 4
Övriga rörelseintäkter
2023
2022
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär
54 398
55 692
Återrd villkorad köpeskilling förrv
39 003
Övrigt
6 993
2 358
Summa
100 394
58 050
NOT 5
Övriga rörelsekostnader
2023
2022
Kursförluster fordringar/skulder av rörelsekaraktär
–43 176
–70 452
Övrigt
-76
Summa
43 252
70 452
NOT 6
Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
2023
2022
Kostnad för varor och material
-2 880 101
-2 520 361
Personalkostnader
-659 435
-540 939
Avskrivningar
-111 837
-83 244
Övrigt
-262 730
-256 029
Summa
-3 914 103
-3 400 573
Återrd villkorad köpeskilling för förvärv avser återringar för de fall att de på förhand
definierade tröskelvärdena ej till fullo uppnåtts. För 2023 avser återrd villkorad kÖpeskil-
ling förvärvet av DVR Ltd under 2023. För mer information, se Not 24 Finansiella risker och
finanspolicy, på sidan 65-66.
58
Alecta
Åtaganden för ålderspension och familjepension för tjänstemän i Sverige tryggas till srsta del
genom en försäkring i Alecta. Enligt Rådet för finansiell rapportering UFR10, klassificering av
ITP-planer som finansieras genom försäkring i Alecta, är detta en förmånsbesmd plan som
omfattar flera arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har bolaget inte haft tillgång till sådan
information som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan.
Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas därr som en
avgiftsbestämd plan.
Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgår till 3,6 (3,7) MSEK.
rväntade avgifter för nästkommande år bedöms uppgå till cirka 4,1 MSEK. Koncernens an-
del av de sammanlagda avgifterna till planen är försumbar. Alectas överskott kan fördelas till
försäkringstagarna och/eller de försäkrade.
Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott
i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 157% (172%). Den kollektiva konsoliderings-
nivån utgörs av marknadsvärdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringsåtagandena
beräknade enligt Alectas försäkringstekniska beräkningsantaganden, vilka inte överens-
stämmer med IAS 19.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbesmda pensionsplaner för både tjänstemän och arbetare
som helt bekostas av företagen. I utlandet finns avgiftsbestämda planer vilka till del bekostas
av dotterföretagen och delvis täcks genom avgifter som de anställda betalar. Betalning till
dessa planer sker löpande enligt reglerna i respektive plan.
2023
2022
Kostnader för avgiftsbestämda planer*
–32 896
–26 684
*ITP-plan finansierad i Alecta ingår med –3 560 (–3 716).
Grundlön,
Ledande befattningshavares ersättningar
styrelsearvode
Rörlig ersättning
Övriga förmåner
Pensionskostnad
Summa
Ersättningar och övriga förmåner
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Styrelsens ordförande:
Anna Belfrage
–282
205
–282
–205
Claes Mellgren
-92
-275
-92
-275
Styrelsens ledamöter:
Johan Hagberg
153
–140
–153
–140
Bahare Mackinovski
163
150
–163
–150
Charlotte Stjerngren
–208
175
–208
–175
Verkställande direktör:
Johannes Lind-Widestam
–3 453
–3 117
1 907
1 523
–86
–159
–1 155
941
–6 601
–5 740
Övriga ledande befattningshavare (3 (3) personer)
–3 735
–4 110
971
–845
–339
–308
946
818
–5 991
–6 081
Summa
8 086
8 172
–2 878
–2 368
425
467
–2 101
–1 759
–13 490
–12 766
NOT 7
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar
Kostnader för ersättningar till anställda
2023
2022
ner och ersättningar
-509 452
419 104
Pensionskostnader, förmånsbaserade planer
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer
-32 896
–26 684
Sociala avgifter
-117 087
–95 151
Summa
-659 435
540 939
Erhållna stöd uppgår till 4,5 (7,7) MSEK som minskat kostnaderna för löner och ertt-
ninga r.
Medelantal anställda
2023
Andel män
2022
Andel män
Sverige
609
58%
518
60%
England
250
63%
206
53%
Finland
66
46%
59
49%
Estland
227
35%
293
29%
Kina
294
46%
290
46%
Bulgarien
58
45%
Koncernen totalt
1 504
52%
1 366
49%
Kommentarer till tabellen:
ner, förmåner samt styrelsearvoden avser erttning som belastat koncernens resultat
under 2023. Kostnadsförda styrelsearvoden 2023 utgörs av arvoden januari–april besluta-
de av årsstämman 2022, samt av arvoden maj–december beslutade av årsstämman 2023.
Rörlig erttning avser för verksamhetsåret kostnadsförd bonus, vilken utbetalas under
2024. För verksamhetsåret 2023 löpte ett lönsamhetsbaserat, rörligt ersättningsprogram
r verkställande direktören, ledande befattningshavare, dotterbolagschefer och andra
nyckelpersoner. Antalet deltagare uppgick till 28 (17) personer. Under 2023 har program-
met belastat koncernens resultat med ett bedömt utfall om 5,2 (3,9) MSEK exklusive soci-
ala avgifter, varav 2,9 (2,4) MSEK avser ledande befattningshavare vilket motsvarade 65%
(67%) av möjligt utfall. Övriga förmåner avser till största delen tjänstebil. I förvaltningsbe-
rättelsen återfinns detaljer om riktlinjerna för erttning till ledande befattningshavare.
Teckningsoptioner för ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner
Per den 31 december 2023 har NOTE inga utesende incitamentsprogram. Under föregå-
ende år förll ett treårigt incitamentsprogram (2019/2022) med teckningsoptioner som
initierades 2019. Teckningsoptionerna hade en löptid om drygt tre år, fram till mars 2022.
Optionerna överläts på marknadsmässiga villkor och lösenkursen uppgick till 29,20 kronor.
Varje option gav innehavaren rätt att teckna en aktie i NOTE. Samtliga teckningsoptioner
nyttjades vilket innebar att 400 000 aktier nyemitterades enligt villkoren i programmet och
bolaget tillfördes 11,7 MSEK .
59
NOT 9
Finansnetto
Finansiella intäkter
2023
2022
Ränteintäkter
2 792
836
Valutakursvinster
19 292
11 339
Summa
22 084
12 175
Finansiella kostnader
Räntekostnader på finansiella skulder värderade till upplupet
anskafffningsvärdeingsv
-29 436
-10 183
Räntekostnader på materiella anläggningstillgångar finansierade
med leasing
-701
-3 248
Räntekostnader på skulder för nyttjanderättstillgångar för hyrda
fastigheter
-7 331
-2 248
Bankkostnader
-6 490
-6 023
Valutakursvinster
-17 919
-24 383
Summa
-61 877
-46 085
Finansnetto
-39 793
-33 910
NOT 10
Skatt
Redovisad i resultaträkningen
2023
2022
Aktuell skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Aktuell skatt på årets resultat
62 458
49 378
Justering av skatt hänförlig till tidigare år
1 839
–499
Summa aktuell skatt
–60 619
49 877
Uppskjuten skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader /
bokslutsdispositioner
–9 274
6 649
Summa uppskjuten skatt
–9 274
–6 649
Totalt redovisad skatt i koncernen
69 893
–56 526
Uppskjutna skattefordringar och underskottsavdrag
Uppskjutna skattefordringar avser temporära skillnader relaterade till värdering av anlägg-
ningstillgångar samt avsättningar, vilka kommer fördelas ut över flertalet år.
Uppskjutna skattefordringar redovisas på skattemässiga underskottsavdrag i den ut-
sträckning som det är sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbra
vinster. Avdragsgilla temporära skillnader och skattemässiga underskottsavdrag för vilka
uppskjutna skattefordringar inte har redo visats i resultat- och balansräkningarna uppgår
därför till 5,1 (5,1) MSEK. Underskottsavdragen är inte tidsbegnsade .
Avstämning av effektiv skatt
%
2023
%
2022
Resultat före skatt
389 849
310 769
Skatt enligt gällande skatte sats för moderbolaget
–20,6% –80 309 –20,6% 64 018
Effekt av andra skattesatser för utl. dotterretag
2,3%
8 998
2,0%
6 365
Ej avdragsgilla kostnader
0,4%
–1 616
0,2%
–626
Ej skattepliktiga inkter
1,4%
5 386
0,8%
2 416
Ej aktiverade underskottsavdrag på förluster
0,9%
–3 539
Skatt hänrlig till tidigare år
0,5%
1 839
0,2%
499
Övrigt
–0,2%
–652
–0,1%
164
Totalt redovisad skatt i koncernen
–17,9% –69 893 –18,2% 56 526
Avsättningar för uppskjuten skatt
2023-12-31
2022-12-31
Redovisat värde vid periodens ingång
41 011
27 717
Belopp som avsatts under perioden
26 145
15 425
Belopp som tagits i anspråk under perioden
3 259
–2 131
Redovisat värde vid periodens utgång
63 897
41 011
Uppskjuten skattefordran
Uppskjuten skatteskuld
Netto
Redovisade i balanskningen
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Immatriella anläggningstillgångar
-
-
10 345
6 362
10 345
6 362
Materiella anläggningstillgångar och nyttjande-
rättstillgångar för hyrda fastigheter
2 017
839
1 381
1 409
636
–570
Derivat värderade till verkligt värde
26
397
–26
397
Avsättningar
12 403
6 076
8 379
2 642
4 024
3 434
Obeskattade reserver
43 792
30 598
–43 792
–30 598
Skattefordringar/-skulder
14 394
7 312
63 897
41 011
49 503
33 699
rändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag
Ingående Redovisat Redovisat Redovisat Ökning Utgående Ingående Redovisat Redovisat Redovisat Ökning Utgående
balans över mot övrigt direkt genom balans balans över mot övrigt direkt genom balans
1 jan resultat- total- i eget rörelse- 31 dec 1 jan resultat- total- i eget rörelse- 31 dec
2022 räkningen resultat kapital förvärv 2022 2023 räkningen resultat kapital förvärv 2023
Immatriella anggningstillgångar
–6 223
2 082
151
–2 070
–6 362
–6 362
2 700
208
6 891
–10 345
Materiella anläggningstillgångar och
nyttjanderättstillgångar för hyrda
fastigheter
–873
291
12
–570
–570
1 563
357
636
Derivat värderade till verkligt värde
–262
730
71
397
397
-523
100
–26
Avsättningar
2 783
719
68
3 434
3 434
2 746
–2 156
4 024
Obeskattade reserver
–18 198
–12 079
–321
–30 598
–30 598
–13 196
2
43 792
Övrigt
1 608
1 608
–2 564
2 564
0
Summa
–22 773
6 649
–2 207
–2 070
–33 699
33 699
–9 274
361
–6 891
49 503
NOT 8
Arvode och ersättningar till revisorer
PwC
Övriga revisorer
2023
2022
2023
2022
Revisionsuppdraget
–2 027
–1 701
–1 190
–954
Revisionverksamhet utöver revisionsuppdraget
Skatterådgivning
-60
Övriga tjänster
-23
Revision av koncernredovisning har utrts under hela året. Inget separat arvode har utgått
r granskning av delårsrapport.
60
NOT 11
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill, Balanserade utgifter Varumärken
förvärvad
Kundrelationer
för datorprogram
med mera
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01
143 043
38 827
24 502
733
207 105
Investeringar
22 063
10 048
567
138
32 816
Omklassificeringar och valutakurseffekter
2 502
1 282
136
72
3 992
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2022-12-31
167 608
50 157
25 205
943
243 913
Ingående balans 2023-01-01
167 608
50 157
25 205
943
243 913
Investeringar
98 564
31 546
3 717
300
134 127
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-5 265
-1 328
-41
-22
-6 656
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2023-12-31
260 907
80 375
28 881
1 221
371 384
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2022-01-01
–2 030
–13 358
–14 634
–708
-30 730
Omklassificering och valutakurseffekter
498
–71
–64
–633
Årets avskrivningar
–8 970
–3 291
–26
–12 287
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2022-12-31
–2 030
–22 826
–17 996
798
43 650
Ingående balans 2023-01-01
–2 030
22 826
–17 996
798
43 650
Omklassificering och valutakurseffekter
719
16
5
740
Årets avskrivningar
–13 884
3 665
61
-17 610
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2023-12-31
–2 030
35 991
–21 645
–854
60 520
Redovisade värden
Per 2022-01-01
141 013
25 469
9 868
25
176 375
Per 2022-12-31
165 578
27 331
7 209
145
200 263
Per 2023-01-01
165 578
27 331
7 209
145
200 263
Per 2023-12-31
258 877
44 384
7 236
367
310 864
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen
2023
2022
Kostnad sålda varor/tjänster
17 610
–12 287
Summa
–17 610
–12 287
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
NOTE allokerar och prövar goodwill på rörelsesegmenten Western Europe samt
Rest of World. I nedanstående tabell framgår goodwillvärden per rörelsesegment.
2023-12-31
2022-12-31
Western Europe
229 957
153 404
Rest of World
28 920
12 174
Summa
258 877
165 578
Nedskrivningsprövningen baseras på beräkning av nyttjandevärde. Detta värde bygger på kas-
saflödesprognoser för totalt 3 (3) år. Kassafdet för det första året baseras på av styrelsen
fastslld budget. De följande två åren baseras på bolagets bästa bedömning. Kassafden
bortom prognosperioden extrapoleras med hjälp av bedömd tillxttakt enligt nedan.
Nedskrivningsprövningen sker i de två rörelsesegmenten – Western Europe och Rest of
World. I likhet med hur verksamheten följs upp i övrigt så sker uppföljning av goodwill och
testning för nedskrivningsbehov på rörelsesegmentsnivå.
Prövningen baseras på beräknade nuvärden av förntade kassaflöden från respektive ju-
ridisk enhet som ingår i rörelsesegmentet. Nuvärdet av dessa aggregerade kassaflöden jäm-
rs sedan med den goodwill samt sysselsatt kapital som är allokerat till rörelsesegmentet.
De prognostiserade kassaflödena har nuvärdeberäknats med en diskonteringsränta
efter skatt baserad på riskfri ränta samt den risk som bedöms vara förknippad med verk-
samheten. Mot bakgrund av att NOTE huvudsakligen har en gemensam upplåning, och att
koncernens enheter verkar på samma marknader har samma diskonteringsränta efter skatt,
8,1% (7,2%) använts för båda rörelsesegmenten. Diskontering s ränta före skatt uppgår till
9,2% (9,1%).
Återvinningsvärdet för både Western Europe och Rest of World överstiger det redovisade
värdet .
Viktiga variabler Metod för att definiera värden
Tillväxt under prognos-
perioden
rsäljningstillväxten har bemts till 5% (5%) under prognos-
perioden för samtliga enheter. Tillväxten baseras på historiska
erfarenheter, prognoser i branschstudier och annan externt
tillgänglig information.
Tillväxt efter prognos-
perioden
Tillväxt efter prognosperioden beknas uppgå till 2% (2%).
Materialkostnader Kostnaden för elektronikkomponenter beräknas under prognos -
perioden att sjunka, dels på grund av fortsatt effektivisering i
tillverkningsprocessen dels genom ökade inköpsvolymer och
förbättrad samordning av inköps processer.
Personalkostnader Lönekostnaden har beräknats med hjälp av kollektivavtal och
med hänsyn till historiska löneökningar. Vidare har hänsyn
tagits till i vilken NOTE-enhet tillverkningen kommer att ske.
Känslighetsanalys nedskrivningspvning av goodwill
Med ovan beskrivna bekningsrutttningar och med hänsyn till den av NOTE bedömda
tillväxt- och lönsamhetspotentialen av sin affärsmodell finns per balansdagen inga ned-
skrivningsbehov av goodwillvärden.
r de fall att tillxten under prognosperioden eller efter prognosperioden uteblir helt
ranleder detta inget nedskrivningsbehov. En ökning av diskonteringsräntan efter skatt
med 1 procentenhet, fn 8,1% till 9,1%, innebär inget nedskrivningsbehov.
Nyttjandevärdet minskar men överstiger ändå med marginal det redovisade värdet för
både Western Europe och Rest of World .
61
NOT 12
Nyttjanderättstillngar
Hyrda
fastigheter
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01
154 669
Investeringar
13 232
Avyttringar och utrangeringar
Omklassificeringar och valutakurseffekter
2 684
Utgående balans 2022-12-31
170 585
Ingående balans 2023-01-01
170 585
Investeringar
147 086
Avyttringar och utrangeringar
–56 656
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-1 248
Utgående balans 2023-12-31
259 767
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2022-01-01
–53 148
Årets avskrivningar
–26 097
Avyttringar och utrangeringar
Omklassificeringar och valutakurseffekter
–1 419
Utgående balans 2022-12-31
80 664
Ingående balans 2023-01-01
–80 664
Årets avskrivningar
-34 007
Avyttringar och utrangeringar
12 159
Omklassificeringar och valutakurseffekter
1 132
Utende balans 2023-12-31
-101 380
Redovisade värden
Per 2022-01-01
101 521
Per 2022-12-31
89 921
Per 2023-01-01
89 921
Per 2023-12-31
158 387
Leasingskulder hänförliga till
nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga leasingskuldernförliga till nyttjande-
rättstillgångar för hyrda fastigheter
134 590
68 985
Kortfristiga leasingskuldernförliga till nyttjande-
rättstillgångar för hyrda fastigheter
28 159
23 239
r ytterligare information om löptidsanalys för leasingskulder, se not 24 Finansiella risker
och finanspolicy, på sidorna 69-70, samt för ytterligare information om kassafdespåver-
kan kopplat till skulder hänförliga till nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter, se not
27 Kassafdesanalys, på sidan 70.
I resultatkningen redovisas följande belopp som relaterade till nyttjanderättstillgångar:
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen
2023
2022
Kostnad sålda varor/tjänster
-32 418
–24 710
Administrationskostnader
-684
–592
Försäljningskostnader
-905
795
Summa
-34 007
–26 097
2023
2022
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader)
-7 331
–2 248
Utgifter hänrliga till korttidsleasingavtal
-2 331
–4 810
Utgifter hänrliga till leasingavtal där den underliggande
tillgången är av lågt värde som inte är korttidsleasingavtal
(ingår i kostnad såld vara, administrationskostnader och
rsäljningskostnader)
-7 773
7 017
Koncernen har valt att redovisa maskiner och andra tekniska anläggningar finansierade
med leasing under posten Materiella anläggningstillgångar, se not 13 Materiella anläggnings-
tillgångar, på sidan 62. Per 31 december 2023 var värdet av dessa 167 482 (106 972).
62
NOT 13
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och Nedlagda Maskiner och Inventarier,
mark (rörelse- kostnader på andra tekniska verktyg och
fastigheter) annans fastighet anläggningar
installationer
Totalt
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01
26 932
20 516
326 339
63 440
437 227
Investeringar
3 130
7 698
53 972
11 244
76 044
Avyttringar och utrangeringar
–353
–20 162
–272
–20 787
Omklassificeringar och valutakurseffekter
2 224
535
8 740
1 216
12 715
Utgående balans 2022-12-31
32 286
28 396
368 889
75 628
505 199
Ingående balans 2023-01-01
32 286
28 396
368 889
75 628
505 199
Investeringar
45 538
4 435
144 137
14 708
208 818
Förvärv
0
Avyttringar och utrangeringar
0
0
-6 952
-644
-7 596
Omklassificeringar och valutakurseffekter
-395
-397
-6 077
47
-6 822
Utgående balans 2023-12-31
77 429
32 434
499 997
89 739
699 599
Ackumulerade av- och nedskrivningar
Ingående balans 2022-01-01
–11 774
–13 517
–193 014
44 251
–262 556
Årets avskrivningar
–228
1 475
–36 742
6 415
–44 860
Avyttringar och utrangeringar
182
19 858
3
20 043
Omklassificeringar och valutakurseffekter
–1 609
497
–5 737
880
–8 723
Utgående balans 2022-12-31
–13 611
–15 307
–215 635
51 543
–296 096
Ingående balans 2023-01-01
-13 611
-15 307
-215 635
-51 543
-296 096
Årets avskrivningar
-1 139
-2 139
-49 000
-7 942
-60 220
Avyttringar och utrangeringar
1
0
6 442
526
6 969
Omklassificeringar och valutakurseffekter
82
391
2 888
-118
3 243
Utgående balans 2023-12-31
-14 667
-17 055
-255 305
-59 077
-346 104
Redovisade värden
Per 2022-01-01
15 158
6 999
133 325
19 189
174 671
Per 2022-12-31
18 675
13 089
153 254
24 085
209 103
Per 2023-01-01
18 675
13 089
153 254
24 085
209 103
Per 2023-12-31
62 762
15 379
244 692
30 662
353 495
Säkerheter
Per den 31 december 2023 har fastigheter med ett redovisat värde på 14 765 (15 387)
ställts som säkerhet för bankkrediter. Per den 31 december 2023 finns ägandettsrbehåll
i maskiner med ett redovisat värde på - (204). För leasad produktionsutrustning bibehåller
leasegivaren rättigheterna till den leasade tillgången till dess leasingskulden är till fullo betald.
Materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing
Utöver de nyttjanderättstillgångar som redovisas i not 12 Nyttjandettstillgångar sidan 61,
ingår även leasad produktionsutrustning i kategorin Maskiner och andra tekniska anlägg-
ningar i tabellen över Materiella anläggningstillgångar. Endast produktionsutrustning med
kvarvarande leasingskuld redovisas som leasad produktionsutrustning. Är leasingskulden
betald sker omföring till äganderätt vilket innebär att produktionsutrustningen tas bort ur
nedan tabell som Omföring till äganderätt.
Leasad produktionsutrustning
2023
2022
Ingående anskaffningsvärde
152 307
130 922
Årets investeringar och valutakurseffekter
102 410
40 049
Omföring till äganderätt, anskaffningsvärde
-2 306
18 664
Ackumulerade avskrivningar och valutakurseffekter
-78 442
–57 454
Omföring till äganderätt, avskrivningar
1 473
12 119
Summa
175 442
106 972
Skulder hänförliga till materiella anläggningstillgångar
finansierade med leasing
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga skulder hänförliga till materiella anläggnings-
tillgångar finansierade med leasing
136 654
77 810
Kortfristiga skulder hänförliga till materiella anläggnings-
tillgångar finansierade med leasing
36 317
24 193
r ytterligare information om löptidsanalys av skulder hänrliga till materiella anlägg-
ningstillgångar finansierade med leasing, se not 24 Finansiella risker och finanspolicy, på
sidorna 65-66, samt för ytterligare information om kassaflödespåverkan kopplat till skulder
hänförliga till materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing, se not 27 Kassa-
flödesanalys, på sidan 66.
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen
2023
2022
Kostnad sålda varor/tjänster
-59 237
44 335
Administrationskostnader
-850
–328
Försäljningskostnader
-133
–197
Summa
-60 220
44 860
Varav avskrivningar avseende materiella anläggningstillgångar finansierade med
leasing uppgår till och ingår i följande rader i resultaträkningen:
2023
2022
Kostnad sålda varor/tjänster
-33 843
21 538
Summa
-33 843
–21 538
I resultatkningen redovisas även följande belopp som relaterade till
materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing:
2023
2022
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader)
–3 434
–3 248
63
NOT 14
Långfristiga och övriga fordringar
Långfristiga fordringar
2023-12-31
2022-12-31
Övriga långfristiga fordringar
2 092
2 222
Summa
2 092
2 222
Övriga fordringar som är omsättningstillgångar
Moms
2 876
13 899
Övrigt
1 868
2 916
Summa
4 744
16 815
NOT 15
Varulager
2023-12-31
2022-12-31
Råvaror och fördenheter
1 088 991
1 069 551
Varor under tillverkning
150 365
135 100
Färdiga varor och handelsvaror
125 152
110 306
Reserv för inkurans
-74 449
-61 413
Summa
1 290 059
1 253 544
Årets kostnadsförda varulager framgår av not 6, Rörelsens kostnader fördelade på kost-
nadsslag, på sidan 57.
NOT 16
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Upplupna intäkter
10 190
8 099
Förutbetalda tjänster
5 306
4 346
rutbetalda licenser
6 596
5 315
rutbetald förkring
2 563
1 926
Förutbetalda leasingavgifter
946
628
Övriga förutbetalda kostnader
2 917
1 536
Summa
28 518
21 850
NOT 17
Resultat per aktie
Före utspädning
Efter utspädning
Resultat per aktie
2023
2022
2023
2022
Resultat per aktie, kronor
11,04
8,79
11,04
8,78
Beräkningen av resultat per aktie för 2023 har baserats på årets resultat uppgående till
319 956 (254 243) och på ett vägt genomsnittligt antal utesende aktier under 2023, före
utspädning, upp gående till 28 983 600 (28 983 600). Efter utspädningseffekter är vägt
genomsnittligt antal utestående aktier 28 983 600 (28 972 168).
Resultat per aktie efter utspädning
Per 2023-12-31 finns inga utestående incitamentsprogram i NOTE.
NOT 18
Eget kapital
Aktieslag A
Antal aktier (i tusental)
2023-12-31
2022-12-31
Utestående per 1 januari
28 984
28 584
Nyemission
-
400
Utestående per 31 december
28 984
28 984
Per den 31 december 2023 omfattade det registrerade aktiekapitalet 28 983 600 aktier
med ett kvotvärde om 0,52 kronor per styck. Under 2022 genomfördes en nyemission av
400 000 aktier kopplat till det optionsprogram som löpte ut i mars 2022. Inga instrument
som kan leda till utspädningseffekter fanns per 2023-12-31. Innehavare av aktier är berät-
tigade till utdelning och aktieinnehavet berättigar till rösttt vid årssmman med en röst
per aktie.
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna. Här ingår del av överkursfonder som förts
över till reservfond per den 31 december 2005, överkurs om 4 kronor per aktie i 2010
års företrädesemission minskat med emissionskostnader samt likvid för teckningsoptioner
utfärdade under 2017–2019.
Reserver
Omräkningsreserv
2023-12-31
2022-12-31
Ingående omräkningsreserv
57 281
25 165
Årets omkningsdifferenser
-21 594
32 116
Utgående omräkningsreserv
35 687
57 281
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppsr vid omräkning av
finansiella rapporter från utländska verksamheter som har uppttat sina finansiella rap-
porter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presente-
ras i. Moderbolaget och koncernen presenterar sina finansiella rapporter i svenska kronor.
Omräknings reserven innefattar även effekten av valutakursdifferenser på långfristiga interna
lån som kan jämställas med eget kapital i dotterbolag.
Säkringsreserv
2023-12-31
2022-12-31
Ingående säkringsreserv
281
75
Årets prognostiserade kassaflödessäkringar
-738
206
Utgående säkringsreserv
-457
281
kringsreserven innefattar de kassafdessäkringar som dels testats effektiva enligt
IFRS 9 Finansiella instrument och dels avser prognostiserade flöden som ännu inte påver-
kat koncernens resultat- och balansräkning.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
I balanserade vinstmedel inklusive årets resultat ingår intnade vinstmedel i moderbolaget
och dess dotterföretag. Tidigare avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkurs-
fonder, ingår också i balanserade vinstmedel inklusive årets resultat.
2018 genomfördes ett återköp av egna aktier varvid 1 miljon egna aktier förvärvades.
Återköpet har belastat koncernens balanserade vinstmedel.
Kapitalhantering
Styrelsen har tillsammans med ledningen för NOTE följande finansiella mål:
Tillväxtmål
NOTE ska senast 2027 nå en försäljning om minst 7,5 miljarder kronor. Detta ska väsentligen
uppnås genom hög organisk tillväxt kompletterat med noga utvalda förvärv.
Lönsamhetsmål
NOTE ska växa med lönsamhet. Målet är att senast uppnå en rörelsemarginal om 10% och
refter ha en successiv förstärkning av rörelsemarginalen.relsemarginalen för året upp-
gick till 10,1% (9,1%).
Kapitalstrukturmål
Soliditeten bör minst uppgå till 30%. Soliditeten vid årets utgång uppgick till 43,3%
(39,7%).
Utdelningspolicy
Styrelsen kommer årligen att bedöma vilken nivå på aktieutdelning som den anser vara
optimal för året. Denna kan distribueras till ägarna i form av utdelning och/eller återköp
av aktier. Framtida vinstutdelning ska framförallt anpassas efter NOTEs investeringsbehov
och finansiella ställning.
64
NOT 19
Räntebärande skulder
Långfristiga skulder
2023-12-31
2022-12-31
Banklån
5 394
5 869
Leasingskulder hänförlig till materiella anläggnings-
tillgångar
136 654
77 810
Leasingskulder hänförlig till nyttjanderättstillgångar
r hyrda fastigheter
134 590
68 985
Summa
276 638
152 664
Kortfristiga skulder
Checkkningskredit
62 451
56 201
Factoring (fakturabelåning)
333 027
270 247
Kortfristig del av banklån
0
1 984
Kortfristig del av leasingskulder hänförliga till materiella
anläggningstillgångar
36 317
24 193
Kortfristig del av leasingskulder hänförlig till nyttjande-
ttstillgångar för hyrda fastigheter
28 159
23 239
Tilläggsköpeskilling
16 734
24 475
Summa
476 688
400 339
Ställda säkerheter
kerhet för banklån, leasingskulder och checkräkningskrediter är utställda med ett
belopp av 16 245 (16 292) i företagets mark och byggnader (se även not 13) samt
198 325 (203 343) i rörelsen. Säkerhet för factoring är utställda med ett belopp av
533 135 (516 588) i pantbelånade kundfordringar.
Leasingskulder
Leasingskulder förfaller till betalning enligt nedan:
Leasingskulder hänförliga Minimi
2023
Minimi
2022
till materiella anlägg- lease- Kapital- lease- Kapital-
ningstillgångar
avgifter
Ränta
belopp
avgifter
Ränta
belopp
Inom ett år
44 760
-8 443
36 317
28 423
–4 230
24 193
Mellan ett och fem år
132 173
-16 196
115 976
76 750
7 024
69 726
Mer än 5 år
21 773
-1 095
20 678
8 360
–276
8 084
Summa
198 706
-25 734
172 971
113 533 –11 530 102 003
Leasingskulder hänförliga Minimi Minimi
till nyttjanderättstillgång- lease- Kapital- lease- Kapital-
ar för hyrda fastigheter
avgifter
Ränta
belopp
avgifter
Ränta
belopp
Inom ett år
35 213
-7 054
28 159
25 133
–1 894
23 239
Mellan ett och fem år
106 139
-21 265
84 874
40 338
4 383
35 955
Mer än 5 år
58 347
-8 631
49 716
36 960
3 930
33 030
Summa
199 699
-36 950
162 749
102 431 –10 207
92 224
r ytterligare information, se not 24 Finansiella risker och finanspolicy, på sidorna 65-66.
NOT 20
Avsättningar
Kortfristig del av avsättningar
2023-12-31
2022-12-31
Övrigt
1 009
1 043
Summa
1 009
1 043
NOT 21
Övriga kortfristiga skulder
2023-12-31
2022-12-31
Personalens källskatt
7 464
6 817
Sociala avgifter
10 397
8 115
Moms
47 561
32 912
Övrigt
5 658
7 705
Summa
71 080
55 549
NOT 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023-12-31
2022-12-31
Upplupna löner och erttningar
20 972
20 409
Upplupna sociala kostnader
15 824
15 543
Semesterersättningar
45 470
41 161
Övrigt
24 099
25 548
Summa
106 365
102 661
NOT 23
Finansiella instrument per kategori
2023-12-31
Skulder
Tillngar Skulder värderade
redovisade Derivat som redovisade till verkligt
till upplupet används för till upplupet värde över
anskaffnings- säkrings- anskaffnings- resultaträk-
värde ändamål värde ningen
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra
finansiella fordringar
875 838
Likvida medel
169 839
Summa tillgångar
1 045 677
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder*
-
736 593
16 734
Övriga skulder
-124
-
Leverantörsskulder och andra
finansiella skulder
-
602 789
Summa skulder
-124
1 339 382
16 734
2022-12-31
Skulder
Tillngar Skulder värderade
redovisade Derivat som redovisade till verkligt
till upplupet används för till upplupet värde över
anskaffnings- säkrings-anskaffnings- resultaträk-
värde ändamål värde ningen
Tillgångar i balansräkningen
Kundfordringar och andra
finansiella fordringar
872 392
Likvida medel
87 657
Summa tillgångar
960 049
Skulder i balansräkningen
Räntebärande skulder*
-
528 528
24 475
Övriga skulder
1 925
-
Leverantörsskulder och andra
finansiella skulder
-
686 255
Summa skulder
1 925
1 214 783
24 475
* Här ingår koncernens leasingskulder för nyttjandettstillgångar för hyrda fastigheter
samt leasingskulder för materiella anläggningstillgångar finansierade med leasing. Även
de utgör finansiella instrument som dock inte ingår i de kategorier som återfinns i IFRS 9
Finansiella instrument utan värderas enligt IFRS 16 Leasing.
r vidare information om finansiella instrument värderade till verkligt värde, se not 24
Finansiella risker och finanspolicy, på sidorna 65-66.
65
NOT 24
Finansiella risker och finanspolicy
Koncernen är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker, såsom
valutarisker, upplånings- och ränterisker samt likviditets- och kreditrisker. Enligt koncer-
nens finanspolicy skall de finansiella riskerna ligga på en så låg nivå som möjligt.
Koncernens finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen
och utr ett ramverk för riskhanteringen. Policyns övergripande målttning är att
kerslla bolagets kort- och långfristiga kapitalförsörjning, att anpassa den finansiella
strategin efter bolagets verksamhet så att en långsiktigt stabil kapitalstruktur uppnås och
bibehålls samt att uppnå bästa möjliga finansnetto inom givna riskramar.
Enligt koncernens riktlinjer för lånefinansiering ska i huvudsak en långivare finnas.
Moderbolaget är främst inriktat på ledning, samordning och utveckling av koncernen
samt koncernrapportering och informationsgivning till aktieägare. Koncernens verksamhet
bedrivs i juridiska dotterbolag varr de faktiska riskerna uppsr där.
Avtalsvillkor
Finansiella tillgångar består huvudsakligen av likvida medel samt kundfordringar. Risken i
kundfordringar ökar med antalet utestående kredit dagar. Det finns en tendens i marknaden
att kva allt längre kredittid.
NOTEs finansiering utgörs av en kombination av factoring- och traditionella checkräk-
ningskrediter. NOTE har två olika typer av factoringupplägg. I det första upplägget kvarstår
risken för kundfordran hos NOTE och kundfordran hanteras därmed som pantbelånad och
redovisas med tillhörande skuld i samband med utbetalningen från kreditinstitut. Vid full
betalning från kund nollställs såväl kundfordran, factoringskuld samt pantbelåning. För
NOTEs andra upplägg, som endast tillämpas i Estland, har 90% av risken i kundfordringarna
övergått till kreditgivaren. I och med att risken övergått till kreditgivaren till 90% redovisas
endast kvarvarande 10% som kundfordringar. Ingen skuld respektive eventualförplitkelse
redovisas för detta upplägg.
Pantförskrivna kundfordringar uppgick vid årets utng till 533 (517) MSEK.
Räntevillkoren på factoring- och checkräkningskrediterna baseras på en rörlig basränta
plus fasta procentsatser, under året har en genomsnittlig ränta om 5,1 (2,4)% belastat
koncernens resultat.
NOTE har avtalat om ett antal särskilda villkor (covenants) gentemot långivaren som
kerhet för skulderna. Under året hade Inga överträdelser skett av dessa.
Likviditetsrisker
Med likviditetsrisk avses risken att inte kunna uppfylla betalningsförpliktelser till följd
av otillräcklig likviditet eller svårigheter att uppta externa lån. Verksamheten finansieras
bland annat genom eget kapital 1 396,1 (1 098,5) MSEK och räntebärande skulder 753,3
(553,0) MSEK, utnyttjad checkräkningskredit ingår med 62,5 (56,2) MSEK. Outnyttjad
checkräkningskredit vid årets slut uppgick till 150,0 (156,0) MSEK. Finansiella skulder be-
står av lån samt utnyttjad del av checkräknings- och factoringkredit.
Löptidsanalys, finansiella skulder
Inom
1–3
3 mån
5 år och
2023,
Bankkrediter inkl check-
MSEK
Totalt
1 mån
mån
1 år
1–5 år
längre
räkning och factoring*
405,3
179,1
139,7
69,7
3,3
13,5
Leasingskulder för nyttjan-
derättstillgångar för hyrda
fastigheter*
199,7
4,5
7,6
23,9
105,4
58,3
Leasingskulder för materiella
anläggningstillgångar
finansierade med leasing*
198,8
4,7
9,3
30,4
131,2
23,2
Villkorad köpeskilling
16,8
-
4,0
12,8
-
-
Leverantörsskulder
602,8
319,4
237,3
36,8
9,3
-
Summa
1 423,4
507,7
397,9
173,6
249,2
95,0
Inom 1–3 3 mån 5 år och
2022,
MSEK
Totalt
1 mån mån
1 år
1–5 år
längre
Bankkrediter inkl check-
räkning och factoring*
336,5
157,5
114,6
58,5
5,9
Leasingskulder för nyttjan-
derättstillgångar för hyrda
fastigheter*
102,4
4,6
2,8
17,7
40,4
36,9
Leasingskulder för materiella
anläggningstillgångar
finansierade med leasing*
113,7
2,4
5,5
20,8
76,6
8,4
Villkorad köpeskilling
24,5
24,5
Leverantörsskulder
686,3
375,9
260,1
50,3
Summa
1 263,4
540,4
407,5
147,3
122,9
45,3
* Factoring- och checkräkningskrediterna kommer att belastas med en bedömd genom-
snittlig ränta om 5,6 (4,1) procentenheter. I tabellen ovan rapporteras factoringkredi-
ternas löptid utifn hur det underliggande kundfordringarna förfaller till betalning, i
enlighet med gällande regelverk. Merparten av dessa krediter förfaller inom 3 månader.
I praktiken förnyas dessa krediter löpande i takt med att nya kundfordringar belånas.
Leasingskulder kommer att belastas med en bedömd genomsnittlig ränta om 4,6 (3,2)
procentenheter och merparten av dessa krediter förfaller inom 1–7 år.
Ränterisker
Ränterisk är risken att värdet på ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar
i marknadsntor. Ränterisk kan dels bestå av förändring i verkligt värde, prisrisk, dels
rändringar i kassaflöde, kassaflödesrisk. En betydande faktor som påverkar ränterisken är
räntebindningstiden. Långa räntebindningstider påverkar främst kassafdesrisken medan
kortare räntebindningstiderverkar prisrisken.
Hantering av koncernens ränteexponering är centraliserad, vilket innebär att den centrala
finansfunktionen ansvarar för att identifiera och hantera denna exponering.
Koncernens exponering mot marknadsrisken för förändringar av ränte nier hänr sig
i första hand till koncernens finansiella nettoskulder som vid årets slut uppgick till 583,5
(465,3) MSEK. På balansdagen saknades räntederivat och räntan var således helt rörlig.
Kreditrisker
Kreditrisker i kundfordringar
Risken att koncernens kunder inte uppfyller sina åtaganden, det vill säga att betalning ej
erhålls för kundfordringar utgör en kundkreditrisk. Koncernens kunder skall kredit kontrolleras
varvid information om kundernas finansiella sllning ska inhämtas från olika kreditupplys-
ningsföretag. Koncernen har upprättat regler som anger beslutsnivåer för kreditlimits samt hur
värdering av krediter och osäkra fordringar skall hanteras. Bankgaranti eller annan säkerhet
krävs för kunder med låg kreditvärdighet eller otillräcklig kredithistorik.
Reserven för kundfordringar uppgår till –22,2 (–9,6) MSEK och årets konstaterade kund-
rluster uppgår till 0,0 (0,0) MSEK. Under året gjorde NOTE en avsättningar för extraordi-
nära befarade kundförluster om netto –27 MSEK. Avsättningen avser både kundfordringar
mot kunderna samt lager och öppna inköpsorders kopplade till kunderna.
De tio största kunderna står för cirka 36 (37)% av försäljningen. Koncernen har en
relativt god spridning av kunder inom olika industribranscher.
Åldersanalys, kundfordringar
2023-12-31
2022-12-31
Ej förfallna kundfordringar
718 613
731 599
rfallna kundfordringar 0–30 dgr
124 420
91 902
rfallna kundfordringar >30 dgr–60 dgr
27 895
35 930
rfallna kundfordringar >60 dgr
4 910
12 961
Summa
875 838
872 392
Valutarisker
Koncernen är exponerad för olika typer av valutarisker. Den främsta exponeringen avser köp
och försäljning i utländska valutor, där risken dels kan bestå av fluktuationer i valutan på
det finansiella instrument, kund- eller leverantörsfakturan, dels valutarisken i förntade
eller kontrakterade betalningsflöden benämnd transaktionsexponering. Mot bakgrund av
att den underliggande prissättningen på elektronikkomponenter väsentligen sker i USD
trots att faktiska inköp ofta görs i Euro har NOTE funnit det relevant att upplysa om effek-
terna av den sammanlagda exponeringen i Euro och USD.
Kostnader och inköp i utländsk valuta säkras till stor del genom bindande avtal där kun-
den står fulla valutarisken. Fakturering sker huvudsakligen i lokal valuta och till största delen
i svenska kronor, Euro eller USD och med en relativt jämn fördelning mellan valutorna. NOTE
tillämpar ett centraliserat syntt vad gäller hanteringen av valutasäkringtgärder. NOTEs
centrala ekonomifunktion kurssäkrar beräknade och prognostiserade netto flöden i Euro och
USD på rullande sexmånadsprognoser utifrån de ramar som fastställts i NOTEs finanspolicy.
rdelning 6 månader fn bokslutsdagen
Nettoexponering av
rsäljning och inköp Totala
i utländsk valuta
säkringar
Procentandel
Snittkurs
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
EUR
20 597
19 340
8 400
4 500
41%
23%
11,11
11,11
USD
16 980
24 157
8 100
10 500
48%
43%
10,02
10,63
Koncernen klassificerar sina terminskontrakt som används för säkring av prognostiserade
transaktioner som kassaflödessäkringar.
Omräkningsexponering
Valutariskfluktuationer återfinns också i omräkningen av utländska dotterföretags tillgångar
och skulder till moderbolagets funktionella valuta kallad omräkningsexponering. Utländ-
ska nettotillgångar i koncernen fördelar sig på följande valutor, belopp i TSEK och procen-
tuell andel av NOTEs totala egna kapital:
2023-12-31
2022-12-31
Valuta
Belopp
%
Belopp
%
CNY
217 885
15,6
198 830
18,1
EUR
268 611
19,2
218 740
19,9
GBP
286 624
20,5
282 702
25,7
NOK
2 612
0,2
2 797
0,3
BGN
18 754
1,3
-
-
Summa
794 486
57
703 069
64,0
Risker i material
Då en stor del av koncernens försäljningsvärde består av material, är både pris på och tillgång
66
NOT 24
Forts.
till material avgörande för lönsamheten. NOTEs strategiska inköpsbolag, NOTE Components
AB, hanterar en stor del av materialinköpsavtalen.
Tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
NOTEs derivatinstrument som innehålls för säkringsredovisning baseras alla på värde-
ringsnivå 2 enligt IFRS 7, d.v.s. det verkliga värdet baseras på observerbar data fn en
oberoende källa.
Vid förvärvet av DVR Ltd 2023 samt NOTE Herrljunga 2022 avtalades om villkorade
delar av köpeskillingarna. Denna värderas till verkligt värde i nivå 3. De villkorade delarna
av köpeskillingarna är baserade på utvecklingen i respektive förvärvat bolag under de
kommande åren efter förvärvet. De villkorade köpeskillingarna betalas ut utifrån hur de
rvärvade bolagen uppnår ett antal definierade tröskelvärden. Under 2023 uppnåddes
inte tskelvärdet för den vid förvärvet av DVR Ltd avtalade tilläggsköpeskillingen. Till-
läggsköpeskillingen återfördes resultatet i sin helhet. Under 2023 utbetalades en sista
del av den villkorade köpeskillingen för NOTE Herrljunga, baserad på utvecklingen under
2022. Per 2023-12-31 kvarsr villkorad köpeskilling för NOTE Sofia samt uppskjuten del
av köpeskillingen för DVR Ltd. Bedömningen per 2023-12-31 är fortsatt att tskelvärden
r den villkorade köpeskillingen kommer kunna uppnås av NOTE Sofia, varför den initiala
bedömningen om full utbetalning av villkorad köpeskillingen kvarstod.
Samtliga finansiella tillgångar i balansräkningen redovisas till upplupet anskaffnings-
värde. Samtliga finansiella skulder i balanskningen, undantaget den villkorade del av
köpeskilling enligt ovan, redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Då de finansiella till-
ngarna och skulderna till största delen avser kortfristiga poster anses redovisade värden
motsvara verkligarden.
Känslighetsanalys
Koncernens påverkan av föndringar av några parametrar framgår i nedansende tabell.
Påverkan totalresultatet
2023
2022
Marknadsrisk, MSEK
+/– 2%
+/– 5%
+/– 2%
+/– 5%
Försäljningsprisförändring till kund
84,9
212,2
73,7
184,4
Försäljningsvolymförändring
19,3
48,3
16,6
41,6
Materialprisförändring*
57,6
144,0
50,4
126,0
nekostnadsförändring
13,5
33,8
11,2
27,9
Ränteförändring
9,4
23,5
6,7
16,9
Valutaförändring EUR/USD kundfordringar
och leverantörsskulder per balansdagen
1,6
4,0
3,0
7,4
Valutarändring nettotillgångar
i utländska dotterföretag
19,6
49,1
14,1
35,2
*Prisjusteringsklausuler mot kund ej beaktade.
NOT 25
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Ställda säkerheter för egna skulder och avsättningar
2023-12-31
2022-12-31
Fastighetsinteckningar
16 245
16 292
retagsinteckningar
198 325
202 343
Äganderättsförbehåll i maskiner
0
204
Pantbelånade kundfordringar
533 135
516 588
Summa
747 705
735 427
Eventualförpliktelser
Lämnade garantier
31 032
31 032
Summa
31 032
31 032
Lämnade garantier avser framförallt kundkontrakt där garantier lämnats för de fall att kon-
cernen inte uppfyller sina förpliktelser i enlighet med ingånget avtal. NOTEs bedömning är
att sannolikheten för en reglering av dessa garantier är ytterst liten och att den finansiella
effekten därmed ej är väsentlig .
NOT 26
Statliga stöd
Statliga stöd
2023
2022
Lönebidrag
4 491
7 727
Elstöd
2 482
-
Summa
6 974
7 727
De statliga stöd som har erhållits i form av lönebidrag har reducerat koncernens kostnader
r erttning till anställda, se även Not 7. Kostnaderna återfinns framförallt i beloppet för
Kostnad sålda varor, men även till viss del i Förljnings -och Administrationskostnader i
koncernens Resultaträkning. De statliga stöd som erhållits i form av elsd har redovisats
som Övrig rörelseintäkt i koncernens Resultaträkning.
NOT 27
Kassaflödesanalys
Betalda räntor
2023
2022
Erhållen ränta
26 689
851
Erlagd ränta
10 471
–15 011
Övriga poster som inte är kassafdespåverkande
Nedskrivningar
16 122
20 222
Orealiserade kursdifferenser
6 221
–2 046
Övriga ej likviditets påverkande poster
-34 631
1 856
Summa
-24 730
20 032
Likvida medel
2023-12-31
2022-12-31
Kassa och bank
169 839
87 657
Outnyttjade checkkningskrediter
149 755
156 040
Summa
319 594
243 697
Skulder för
Skulder för
nyttjande-
materiella
Övriga
rättstillgångar
anl.tillgångar
ränte-
r hyrda
finansierade bärande
fastigheter
med leasing
skulder
Summa
Ingående balans 2022-01-01
102 709
89 941
276 322
468 972
Kassaflödespåverkan,
amortering
–24 983
19 163
16 439
60 585
Kassaflödespåverkan,
upptagna lån
63 422
63 422
Upptagna skulder ej kassa-
flödespåverkan
13 232
29 307
24 475
67 014
Skulder tillkommande från
26 403
26 403
förvärv
Utbetalning tilläggsköpeskilling
16 484
16 484
Valutakurseffekter
1 266
2 009
986
4 261
Utgående balans 2022-12-31
92 224
102 094
358 685
553 003
Ingående balans 2023-01-01
92 224
102 094
358 685
553 003
Kassaflödespåverkan,
amortering
-31 280
-24 210
-7 847
-63 337
Kassaflödespåverkan,
upptagna lån
-
-
51 627
51 627
Upptagna skulder ej kassa-
flödespåverkan
108 946
89 069
-
198 015
Amortering lån, ej kassa-
påverkande
-45 641
-
-
-45 641
Skulder tillkommande från
38 140
-
41 730
79 870
förvärv
Utbetalning tilläggsköpeskilling
-
-
-22 500
-22 500
Valutakurseffekter
360
-56
1 986
2 290
Utgående balans 2023-12-31
162 749
166 897
423 681
753 327
NOT 28
Närstående relationer
2023
2022
rsäljning av varor och tjänster till närstående
Inköp från närstående av rörelsekaraktär
Skuld till närstående per 31 december
Fordran på närstående per 31 december
Transaktioner med närsende
Inga transaktioner med närsende har gjorts under 2023.
Inom ramen för det treåriga incitamentsprogram som sjösattes 2019 köpte ledande
befattningshavare i mars 2022 samtliga 400 000 nyemitterade aktier enligt villkoren i pro-
grammet. Totalt tillfördes NOTE knappt 12 MSEK. Inga andra transaktioner med närstående
har gjorts under 2022.
r ytterligare information om transaktioner med personer i ledande ställning, se not 7,
Anställda, personalkostnader och ledande befattningshavares ersättningar, på sidan 58.
67
Externa transaktionskostnader för förvärvet uppgick till cirka 1 MSEK och var främst hän-
rliga till kostnader för lokala jurister och andra rådgivare. Dessa kostnader redovisas på
raden för administrationskostnader i koncernens resultatkning samt ingår i den löpande
verksamheten i kassaflödesanalysen.
I början av juli 2022 förvärvades samtliga aktier i elektroniktillverkaren Dynamic Precision
Solutions AB, numera NOTE Herrljunga. NOTE Herrljungas omttning beräknades uppgå
till 140 MSEK för helåret 2022 med en rörelsemarginal i linje med NOTEs. Antalet anställda
uppgick vid förvärvet till cirka 30 personer. Genom förvärvet utökar NOTE sin tillverknings-
kapacitet i Sverige med en fjärde fabrik och får en etablering nära kunderna i västra Sve-
rige. Den initiala köpeskillingen om 20 MSEK erlades i samband med tillträdet i början av
juli. Vid gynnsamma omständigheter, knutna till lönsamhetsmål för NOTE Herrljunga under
2022, kan en maximal tilläggsköpeskilling om 24 MSEK komma att ut. Förvärvsanalysen
är baserad på den maximala köpeskillingen.
I samband med förvärvet identifierades befintliga kundrelationer till ett totalt vär-
de av 10 MSEK. Den goodwill om 22 MSEK som uppstod i samband med förvärvet är
främst hänförlig till bolagets kompetens och processer inom kretskortstillverkning och
box build samt till förväntade samordningsvinster med NOTEs övriga verksamheter.
Uppgift om köpeskilling, förvärvade nettotillgångar och goodwill framgår av tabellen nedan:
Övertagna tillgångar och skulder till följd av förvärv
2022
Summa köpeskilling
44 475
Immateriella anläggningstillgångar - kundrelationer
10 048
Materiella anläggningstillgångar
225
Varulager
38 807
Kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar
35 211
Likvida medel
2 644
Långfristiga räntebärande skulder
–8 556
Kortfristiga räntebärande skulder
17 851
Uppskjuten skatteskuld
–2 383
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga rörelseskulder
–35 733
rvärvade identifierbara nettotillgångar
22 412
Goodwill
22 063
Summa förvärvade nettotillgångar
44 475
Kassaflöde hänförligt till periodens förvärv
Erlagd köpeskilling
20 000
Kassa i förrvad enhet
–2 644
Nettoutflöde likvida medel
17 356
Externa transaktionskostnader för förvärvet uppgick till cirka 1 MSEK och var främst hän-
rliga till kostnader för lokala jurister och andra rådgivare. Dessa kostnader redovisas på
raden för administrationskostnader i koncernens resultatkning samt ingår i den löpande
verksamheten i kassaflödesanalysen.
NOTE Herrljungas omttning före förvärvet uppgick till 70 MSEK, omttning efter för-
värvet uppgick till 154 MSEK. Total omttning för NOTE Herrljunga under 2022 var därmed
224 MSEK. NOTE Herrljungas rörelseresultat före förvärvet uppgick till 17 MSEK, rörelse-
resultat efter förvärvet uppgick till 21 MSEK. Totalt rörelseresultat för NOTE Herrljunga
under 2022 var därmed 38 MSEK. Rörelseresultat avser det resultat som redovisas i NOTE
Herrljunga och inkluderar inte avskrivningar på koncervervärden.
NOT 29
Förvärv
I juli förvärvades samtliga aktier i elektroniktillverkaren DVR Ltd. DVRs omttning beräk-
nades uppgå till 12 MGBP för helåret 2023 med en rörelsemarginal i nivå med NOTEs.
Antalet anställda uppgick vid förvärvet till cirka 95 personer. Genom förvärvet utökar NOTE
sin tillverkningskapacitet i England. Den totala köpeskillingen uppgick till 156 MSEK och
inkluderade en initial köpeskilling, en uppskjuten köpeskilling samt en tilläggsköpeskilling
som baserades på förljnings- och lönsamhetsmål för 2024. Tilläggsköpeskillingen villko-
rades även av att tskelnivåer för försäljning och lönsamhet uppnåddes under 2023. Den
initiala köpeskillingen uppgick totalt till 100 MSEK. Den tilläggsköpeskilling som ingick om
39 MSEK har återrts resultatet i sin helhet under det fjärde kvartalet 2023 då ändrade
marknadsrutttningar gjorde att villkoret om tröskelnivåer för 2023 inte uppnåddes.
Den uppskjutna köpeskillingen kommer att utbetalas under 2024.
I samband med förvärvet av DVR identifierades befintliga kundrelationer till ett totalt
värde av 25 MSEK samt goodwill till ett värde om 82 MSEK. Uppgift om köpeskilling, förvär-
vade nettotillgångar och goodwill framgår av tabellen nedan:
Övertagna tillgångar och skulder till följd av förvärv
2023
Summa köpeskilling
156
Immateriella anläggningstillgångar - kundrelationer
25
Materiella anläggningstillgångar
23
Nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
27
Varulager
47
Kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar
27
Likvida medel
5
Långfristiga räntebärande skulder
–6
Långfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för fastigheter
-24
Kortfristiga räntebärande skulder
–9
Kortfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för fastigheter
-3
Uppskjuten skatteskuld
–4
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga rörelseskulder
–34
Förvärvade identifierbara nettotillgångar
74
Goodwill
82
Summa förvärvade nettotillgångar
156
Kassaflöde hänförligt till periodens förvärv
Erlagd köpeskilling
100
Kassa i förrvad enhet
–5
Nettoutflöde likvida medel
95
Externa transaktionskostnader för förvärvet uppgick till cirka 2 MSEK och var främst hän-
rliga till kostnader för lokala jurister och andra rådgivare. Dessa kostnader redovisas på
raden för administrationskostnader i koncernens resultatkning samt ingår i den löpande
verksamheten i kassaflödesanalysen.
I april förrvades samtliga aktier i elektroniktillverkaren ATM Electronics OOD. ATM
Electronics omsättning beknades uppgå till 40 MSEK för helåret 2023 med en rörel-
semarginal om 8%. Antalet anställda uppgick vid förvärvet till cirka 80 personer. Genom
rvärvet utökar NOTE sin tillverkningskapacitet i Östeuropa. Den totala köpeskillingen
uppgår till 36 MSEK varav 32 MSEK erlades i samband med tillträdet i april.
I samband med förvärvet av ATM Electronics identifierades befintliga kundrelationer
till ett värde av 7 MSEK samt goodwill till ett värde om 17 MSEK. Uppgift om köpeskilling,
förvärvade nettotillgångar och goodwill framgår av tabellennedan:
Övertagna tillgångar och skulder till följd av förvärv
2023
Summa köpeskilling
36
Immateriella anläggningstillgångar - kundrelationer
7
Materiella anläggningstillgångar
4
Nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
12
Varulager
12
Kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar
6
Likvida medel
1
Långfristiga räntebärande skulder
-4
Långfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
-10
Kortfristiga räntebärande skulder
0
Kortfristiga leasingskulder för nyttjanderättstillgångar för hyrda fastigheter
-2
Uppskjuten skatteskuld
0
Leverantörsskulder och övriga kortfristiga rörelseskulder
-7
Förvärvade identifierbara nettotillgångar
19
Goodwill
17
Summa förvärvade nettotillgångar
36
Kassaflöde hänförligt till periodens förvärv
Erlagd köpeskilling
32
Kassa i förrvad enhet
-1
Nettoutflöde likvida medel
31
68
NOT 30
Viktiga uppskattningar och bedömningar
Väsentliga bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper
Vissa redovisningsmässiga uppskattningar som gjorts vid tillämpningen av koncernens
redovisningsprinciper beskrivs nedan.
Kundfordringar och varulager
Kundfordringar och varulager utgör värdemässigt per balansdagen de största tillgångspos-
terna. Bägge dessa poster är värderade till nettovärden, efter avdrag för nedskrivningar,
baserade på individuella bedömningar. För kundfordringar finns även en kundkreditreserv
baserad på en kalkyl utifrån historiskt utfall samt med beaktande av framåtblickande infor-
mation, i enlighet med IFRS 9 Finansiella instrument. På balansdagen 2023-12-31 uppgick
reserv för inkurans till –74,4 (–61,4) MSEK och reserv för osäkra kundfordringar till –22,3
(–9,6) MSEK. I not 24 Finansiella risker och finanspolicy, på sidorna 65-66, ges mer infor-
mation kring de bedömningar som gjorts samt information om de risker som är förknippade
med dessa tillgångsposter.
Goodwill
Koncernens goodwill är hänförlig till svenska och utländska dotterbolag. Goodwill nedskriv-
ningspvas i enlighet med IAS 36 Nedskrivningar. Per 2023-12-31 uppgick koncernens
goodwill till 258,9 (165,6) MSEK. I not 11 Immateriella tillgångar, på sidan 60, ges mer
information avseende värdering av goodwillposter.
Nyttjanderättstillgångar, materiella tillgångar finansierade med leasing samt leasingskulder
Nyttjanderättstillgångar utgörs av koncernens hyreskontrakt för kontor samt produk-
tionsanläggningar. Kontrakten är tecknade på bestämd tid och i de flesta fall finns även
rlängningsoptioner i kontrakten. Hur många hyresperioder som medtas i underlaget för
beräkning har väsentlig påverkan på postens storlek. Bedömningen är att hyreskontrakten
r kontor upptas till den kontrakterade tiden. Vad gäller produktionsanläggningar upptas,
utöver den kontrakterade perioden, även förlängningsoptioner för de fall att det finns möj-
lighet därtill i respektive kontrakt samt bedömningen att baserat på de afrsplaner som
gjorts ska den initiala leasingperioden uppgå till minst 3 år, eller längre om investeringar
gjorts i produktionsanläggningen som bedöms ha en längre livslängd än 3 år.
Uppskjuten skattefordran
Uppskjutna skattefordringar redovisas på skattemässiga underskottsavdrag i den utsträck-
ning som det är sannolikt att de kan tillgodogöras genom framtida beskattningsbara vin-
ster. Koncernens uppskjutna skattefordran utgörs främst av avsättningar. På balansdagen
2023-12-31 uppgick koncernens uppskjutna skattefordran till 14,4 (7,3) MSEK. I not 10
Skatt, på sidan 59, ges mer information avseende koncernens uppskjutna skattefordran.
NOT 31
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Vid extra bolagsstämma i NOTE AB (publ) den 29 januari 2024 fattade stämman bland
annat beslut om att styrelsen ska bestå av fem ordinarie ledamöter och Egil Dahl valdes
som ny styrelseledamot.
Koncernen har inga övriga väsentliga händelser efter räkenskaprets utgång.
NOT 32
Finansiella definitioner
Börsvärde – Börskurs multiplicerad med totalt antal utestående aktier.
Eget kapital per aktie – Eget kapital dividerat med antal aktier vid årets slut.
Frisknärvaro – Närvaro i procent av ordinarie arbetstid.
Genomsnittligt antal anställda – Medelantalet anställda beräknad utifrån arbetad tid.
Kapitalomsättningshastighet (operativt kapital), ggr – Omsättning dividerad med
operativt kapital.
Nettoskuldsättningsgrad, ggr – Räntebärande nettoskuld dividerad med eget kapital.
Omsättning per anställd – Omttning dividerad med genomsnittligt antal årsanställda.
Operativt kapital – Balansomslutning reducerad med likvida medel samt icke räntebä-
rande skulder och avttningar.
Orderstock – En kombination av fasta order och kundprognoser.
Personalomsättning – Antal medarbetare som slutat på egen begäran under året i
procent av genomsnittligt antal medarbetare.
Resultat per aktie – Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Räntabilitet på eget kapital – Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt eget kapital
r den senaste tolvmånaders-perioden.
Räntabilitet på operativt kapital – Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt
kapital för den senaste tolvmånadersperioden.
Räntebärande nettoskuld – Räntebärande skulder och avsättningar reducerade med
kassa och räntebärande fordringar.
Räntetäckningsgrad, ggr – Rörelseresultat ökat med finansiella intäkter dividerat med
finansiella kostnader.
Rörelsemarginal – Rörelseresultat i procent av omsättning.
Soliditet – Eget kapital i procent av balansomslutning.
Underliggande bruttomarginal – Justerat för den befarade kundförlusten samt rensat för
vidarefakturering av extraordinära kostnadsökningar av elektronikkomponenter väsentli-
gen utan marginal.
Underliggande resultat efter finansnetto – Justerat för den befarade kundförlusten samt
rensat för valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder samt finansiella tillgångar
och skulder i utländska valutor.
Underliggande resultat efter skatt – Justerat för den befarade kundförlusten samt rensat
r valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder samt finansiella tillgångar och
skulder i utländska valutor.
Underliggande rörelsemarginal – Justerat för den befarade kundförlusten samt rensat
r valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder i utländska valutor samt för vi-
darefakturering av extraordinära kostnadkningar av elektronikkomponenter väsentligen
utan marginal.
Underliggande rörelseresultat – Justerat för den befarade kundförlusten samt rensat för
valutaomvärderingar av rörelsetillgångar och -skulder i utländska valutor.
Vinstmarginal – Resultat efter finansiella poster i procent av omttning.
69
Resultatr
ä
knin
g
f
ö
r moderbola
g
et
Moderbolagets rapport
ö
ver
ö
vrigt totalresultat
TSEK
NOT
2023 2022
Nettoomsättning 61 634 37 740
Kostnad förlda tjänster 19 084 14 582
Bruttoresultat 42 550 23 158
Försäljningskostnader 15 168 15 947
Administrationskostnader 14 583 12 479
Övriga rörelseintäkter
2
47 065 29 473
Övriga rörelsekostnader
3
–52 909 –20 184
Rörelseresultat
4, 5, 6, 15
6 955 4 021
Resultat från finansiella poster
7
Resultat från andelar i koncernföretag
Ränteintäkter och liknande resultatposter 33 171 21 271
Räntekostnader och liknande resultatposter –20 613 7 649
Resultat efter finansiella poster 19 513 17 643
Bokslutsdispositioner
8
73 000 60 200
Resultat före skatt 92 513 77 843
Skatt på årets resultat
9
19 367 16 228
Årets resultat 73 146 61 615
TSEK 2023 2022
Årets resultat 73 146 61 615
Övrigt totalresultat
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Summa totalresultat för året 73 146 61 615
70
Balansr
ä
knin
g
f
ö
r moderbola
g
et
TSEK
NOT
2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillngar
Immateriella anläggningstillgångar
10
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten 959 1 599
Materiella anläggningstillgångar
10
64 251
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag
17
278 181 241 486
Fordringar på koncernföretag
11
337 774 250 928
Summa finansiella anläggningstillgångar 615 955 492 414
Summa anläggningstillgångar 616 978 494 264
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 71 380 55 091
Övriga fordringar
12
25 11
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6 097 4 639
Summa kortfristiga fordringar 77 502 59 741
Kassa och bank
18
706 1 187
Summa omsättningstillgångar 78 208 60 928
SUMMA TILLGÅNGAR 695 186 555 192
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital (28 983 600/28 583 600 av aktieslag A) 15 012 15 012
Reservfond 148 161 148 161
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 175 403 113 788
Årets resultat 73 146 61 615
Summa eget kapital 411 722 338 576
Obeskattade reserver
Periodiseringsfond 65 900 35 900
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder
13
66 419 80 892
Leverantörsskulder 4 682 4 087
Skulder till koncernföretag 125 981 83 375
Övriga skulder 9 139 3 753
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
14
11 343 8 609
Summa kortfristiga skulder 217 564 180 716
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 695 186 555 192
71
Sammandra
g
avseende förändrin
g
ar
i
moderbola
g
ets e
g
et kapital
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
TSEK Aktiekapital Reservfond
Balans erat
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital 2022-01-01 14 805 148 161 93 971 8 360 265 297
Vinstdisposition 8 360 8 360
Totalresultat
Årets resultat 61 615 61 615
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 61 615 61 615
Transaktioner med aktieägare
Nyemission 207 11 457 11 664
Utgående eget kapital 2022-12-31 15 012 148 161 113 788 61 615 338 576
Bundet eget kapital Fritt eget kapital
TSEK Aktiekapital Reservfond
Balans erat
resultat Årets resultat
Totalt
eget kapital
Ingående eget kapital 2023-01-01 15 012 148 161 113 788 61 615 338 576
Vinstdisposition 61 615 61 615
Totalresultat
Årets resultat 73 146 73 146
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 73 146 73 146
Transaktioner med aktieägare
Nyemission
Utgående eget kapital 2023-12-31 15 012 148 161 175 403 73 146 411 722
72
K
assaflödesanalys för moderbola
g
e
t
TSEK
NOT
2023 2022
Den löpande verksamheten
18
Resultat efter finansiella poster 19 512 17 643
Återlagda avskrivningar 729 827
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet 4 948 –6 057
Betald skatt 14 271 –2 073
10 918 10 340
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning ()/Minskning (+) av rörelsefordringar 21 283 –23 845
Ökning (+)/Minskning () av rörelseskulder 133 236 34 731
154 519 –58 576
Kassaflöde från den löpande verksamheten 165 437 48 236
Investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag –36 695 –20 000
Avyttring dotterföretag
Investering i finansiella anläggningstillgångar –82 317 16 493
Investering i materiella anläggningstillgångar 98 –38
Kassaflöde från investeringsverksamheten 118 914 36 531
Finansieringsverksamheten
Upptagna lån 56 083
Amortering av lån –46 204
Nyemission 11 664
Lämnade koncernbidrag –800 –550
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 47 004 67 197
Årets kassaflöde 481 17 570
Likvida medel
Vid periodens ingång 1 187 18 757
Kassaflöde före finansieringsverksamhet 46 523 84 767
Kassaflöde från finansieringsverksamhet -47 004 67 197
Likvida medel vid periodens utgång 706 1 187
73
Noter till moderbola
g
ets finansiella rapporte
r
NOT 1
Väsentliga redovisningsprinciper
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisnings lagen och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av
Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden för noterade bolag tillämpas. RFR 2 inne-
bär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen skall tillämpa samtliga av
EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen,
tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekom-
mendationen anger vilka undantag och tillägg som skall göras från IFRS.
Moderbolaget tillämpar följaktligen de principer som presenteras i koncernredovisning-
ens not 1, sidan 54, med de undantag som anges nedan. Principerna har tillämpats konse-
kvent för alla presenterade år, om inte annat anges.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärde metoden. Ned-
skrivning av aktier i dotterretag sker om återvinningsvärdet är lägre än det verkliga värdet.
Som intäkt redovisas erhållen utdelning.
n till dotterbolag
Moderbolaget lånar ut pengar till dotterföretag i utländsk valuta. En del av lånen betrak-
tas som en del i nettoinvesteringar i dotterföretag. Tidigare perioder har omvärderingen
till balansdagens kurs från dessa lån redovisats över eget kapital i fond för verkligt
värde. Sedan 2017 redovisas dessa effekter direkt i moderbolagets resultaträkning i
enlighet med ändrade principer RFR2.
Övriga lånefordringar i utländsk valuta omvärderas till balansdagens kurs och omvär-
deringen bokas över resultaträkningen.
Finansiella garantier
Moderbolaget har tecknat borgensförbindelser till förmån för dotterföretag. En sådan för-
pliktelse klassificeras enligt IFRS som ett finansiellt garantiavtal. För dessa avtal tillämpar
moderbolaget lättnadsregeln i RFR 2 punkt 72, och redovisar därmed borgensrbindelsen
som en ansvarsrbindelse. När företaget bedömer att det sannolikt kommer att krävas en
betalning för att reglera ett åtagande, görs en avttning.
Låneutgifter
Moderbolaget kostnadsför alla låneutgifter omedelbart.
Intäkter
rsäljning av varor och utförande av tjänsteuppdrag.
I moderbolaget resultatredovisas tjänsteuppdrag enligt ÅRL 2 kap 4 § när tjänsten är färdig-
ställd. All moderbolagets försäljning sker till andra bolag inom koncernen.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag
r ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för kon-
cernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.
Immateriella tillgångar
Moderbolaget har påbörjat processen att implementera ett nytt ERP-system inom koncer-
nen. Sedan tidigare tillämpar moderbolaget undantaget i RFR2 som tillåter att utgifter för
utveckling som enligt IAS 38 p.57 ska tas upp som tillgång i balanskningen, istället kost-
nadsförs i den period de uppsr. Aktivering sker istället i koncernen. Kvarvarande immate-
riella tillgångar i moderbolaget har en bedömd nyttjandeperiod om 10 år.
Leasing
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell leasing.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatte skuld.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Bolaget redovisar koncernbidrag och aktieägartillskott i enlighet med uttalandet från Redo-
visningsdets Akutgrupp. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och
aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskrivning ej erfordras.
NOT 2
Övriga rörelseintäkter
2023 2022
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 44 985 29 266
Övriga rörelseintäkter 2 080 207
Summa 47 065 29 473
NOT 3
Övriga rörelsekostnader
2023 2022
Kursförluster fordringar/skulder av rörelsekaraktär –52 909 20 184
Övriga rörelsekostnader
Summa –52 909 –20 184
NOT 4
Arvode och ersättning till revisorer
2023 2022
PwC
Revisionsuppdrag –1 282 1 027
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget
Skatterådgivning
Andra uppdrag
Summa 1 282 –1 027
NOT 5
Anställda, personalkostnader och ledande
befattningshavares ersättningar
Kostnader för ersättningar till anställda 2023 2022
ner och ersättningar 14 098 13 620
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer –2 656 –2 404
Sociala avgifter –5 180 –5 037
Summa –21 934 –21 061
Medelantalet anställda 2023 Andel män 2022 Andel män
Sverige 10 40% 10 37%
Könsfördelning i företagsledningen
2023
Andel kvinnor
2022
Andel kvinnor
Styrelsen 69% 60%
Övriga ledande befattningshavare 3 (3) personer 50% 23%
ner, andra ersättningar och sociala kostnader
ner och ersättningar
(varav tantiem)
Sociala kostnader
(varav pensionskostnad)
2023 2022 2023 2022
Bolagets ledning 9 521
(–2 623)
–9 305
(–2 296)
–5 033
(–1 643)
–5 047
(–1 708)
Övriga anställda 5 469
(–419)
–5 260
(–177)
–3 083
(–1 013)
–2 394
(–695)
Bolagets ledning avser styrelse och delar av koncernledningen.
74
NOT 10
Immateriella- och materiella anläggningstillgångar
Balanserade
utgifter för
utvecklingsarbeten
Inventarier,
verktyg och
installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående balans 2022-01-01 5 402 1 486
Anskaffningar 38
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2022-12-31 5 402 1 524
Ingående balans 2023-01-01 5 402 1 524
Anskaffningar 41
Avyttringar och utrangeringar 644
Utgående balans 2023-12-31 5 402 921
Ackumulerade avskrivningar
Ingående balans 2022-01-01 –3 148 –1 101
Årets avskrivningar 656 172
Avyttringar och utrangeringar
Utgående balans 2022-12-31 3 804 1 273
Ingående balans 2023-01-01 –3 804 –1 273
Årets avskrivningar –639 –89
Avyttringar och utrangeringar 505
Utgående balans 2023-12-31 4 443 857
Redovisade värden
2022-01-01 2 255 385
2022-12-31 1 599 251
2023-01-01 1 599 251
2023-12-31 959 64
Av- och nedskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen 2023 2022
Kostnad sålda varor/tjänster –664 –699
Försäljningskostnader 64 129
Summa 728 –828
NOT 11
Långfristiga fordringar
Fordringar koncernföretag 2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 250 928 217 465
Anskaffning 118 878 25 606
Valutaomvärdering 7 430 7 857
Återbetalning –24 602
Summa 337 774 250 928
NOT 12
Övriga fordringar
2023-12-31 2022-12-31
Skattefordran/övriga fordringar 25 11
Summa 25 11
NOT 13
Kortfristiga räntebärande skulder
2023-12-31 2022-12-31
Tilläggsköpeskilling 56 206 24 475
Skulder till kreditinstitut 10 213 56 417
Summa 66 419 80 892
NOT 6
Operationell leasing
2023-12-31 2022-12-31
Leasingavtal med betalning inom ett år 3 041 3 980
Leasingavtal med betalning mellan ett och fem år 1 768 5 063
Summa 4 809 9 043
Moderbolagets kostnad för operationell leasing uppgick till 3 534 (3 787). Väsentlig del
av de operationella leasingavtalen avser fastighetshyra. Däruver finns leasingavtal avse-
ende bilar och kontorsutrustning.
NOT 7
Finansnetto
Resultat från andelar i koncernföretag 2023 2022
Utdelning från dotterföretag
Nedskrivning aktier i dotterretag
Summa
Ränteintäkter och liknande resultatposter
Ränteintäkter, koncernföretag 22 434 8 865
Ränteintäkter, övriga 9 12
Valutakursvinster 10 728 12 394
Summa 33 171 21 271
Räntekostnader och liknande resultatposter
Räntekostnader, övriga –9 833 –1 888
Valutakursförluster –9 415 4 715
Övrigt 1 365 –1 046
Summa –20 613 –7 649
NOT 8
Bokslutsdispositioner
2023 2022
Periodiseringsfond, årets avsättning/upplösning -30 000 -26 000
Koncernredovisningsbidrag, erhållna 105 000 87 000
Koncernredovisningsbidrag, lämnade –2 000 800
Summa 73 000 60 200
NOT 9
Skatter
Redovisad i resultaträkningen 2023 2022
Aktuell skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad/skatteintäkt 19 367 –16 228
Uppskjuten skattekostnad (–)/skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatteintäkt/kostnad i aktiverat/utnyttjat skattevärde
i underskottsavdrag
Totalt redovisad skatt –19 367 –16 228
Avstämning av effektiv skatt % 2023 % 2022
Resultat före skatt 92 513 77 843
Skatt enligt gällande skatte sats för moderbolaget –20,6% 19 058 –20,6% –16 036
Ej avdragsgilla kostnader –0,0% 166 –0,2% 173
Ej skattepliktiga intäkter 0,0% 1 0,0% 2
Skatt hänrlig till tidigare år 0,0% 144 0,0% –21
Summa –20,9% –19 367 –20,8% –16 228
75
NOT 16
Närståenderelationer
Närståenderelation År
rsäljning av
varor och tjänster
tillrstående
Inköp från
närstående
Skuld till
närstående per
31 december
Fordran på
närstående per
31 december
Bolag ägt av styrelseledamot 2023
Bolag ägt av styrelseledamot 2022
Transaktioner med personer i ledande ställning
Inom ramen för det treåriga incitamentsprogram som sjösattes 2019 köpte ledande befattningshavare i mars 2022 samtliga 400 000 nyemitterade aktier enligt villkoren i programmet.
Totalt tillrdes NOTE knappt 12 MSEK. Inga andra transaktioner med närsende har gjorts under 2022. Inom ramen för det treåriga incitamentsprogram som sjösattes 2018 köpte
ledande befattningshavare i maj 2021 samtliga 211 000 nyemitterade aktier enligt villkoren i programmet. Totalt tillrdes NOTE nästan 6 MSEK. Inga andra transaktioner med närstående
gjordes under 2021.
Vad gäller styrelsens, verksllande direktörens och övriga ledande befattningshavares löner och andra ersättningar, kostnader och förpliktelser som avser pensioner och liknande förmåner
samt avtal avseende avgångsvederlag, se not 7, sidan 58.
NOT 17
Koncernföretag
Specifikation av moderbolagets direkta innehav av aktier i dotterretag
2023-12-31 2022-12-31
Dotterföretag Sverige/Organisationsnummer/Säte
Antal aktier
Redovisat värde Redovisat värde
NOTE Components AB, 556602-2116, Stockholm, Sverige
1 000
100
100
NOTE Herrljunga AB, 559319-2783, Herrljunga, Sverige
100 000
44 475
44 475
NOTE Lund AB, 556317-0355, Lund, Sverige
10 661
43 091
43 091
NOTE Norrtelje AB, 556235-3853, Norrlje, Sverige
1 000
60 719
60 719
NOTE Torsby AB, 556597-6114, Torsby, Sverige
30 000
3 000
3 000
Dotterföretag övrigt/Organisationsnummer/Säte
NOTE Electronics (Dongguan) Co Ltd, 441900400100981, Dongguan, Kina
1
47 630
47 630
NOTE Hyvinkää Oy, 1931805-1, Hyvinkää, Finland
80
1 347
1 347
NOTE Pärnu OÜ, 10358547, Pärnu, Estland
1
26 887
26 887
NOTE Stonehouse Ltd, 5257074, Telford, England
1 850 000
14 237
14 237
ATM Electronics OOD, 121354341, Sofia, Bulgarien
57
36 695
Summa
278 181
241 486
Ägarandel i samtliga företag uppgår till 100 (100)%.
NOTE Stonehouse Ltd äger 100% av aktierna i NOTE Windsor Ltd, 04849220, Windsor, England, 100% av aktierna i DVR Ltd, Basildon, England, samt 100% av aktierna i iPRO Holding
Ltd, 13230565, Haddenham, England. iPRO Holding Ltd äger 100% av aktierna i iPRO Manufacturing Ltd, 04166303, Haddenham, England samt 100% av aktierna i iPRO Solutions Ltd,
03878139, Haddenham, England .
Ackumulerade anskaffningsvärden 2023-12-31 2022-12-31
Vid årets början 282 870 238 395
rvärv 36 695 44 475
Avyttringar
Summa 319 565 282 870
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början 41 384 41 384
Årets nedskrivningar
Avyttringar
Summa 41 384 41 384
Netto redovisat värde 278 181 241 486
NOT 15
Ställda säkerheter och eventualförplikelser
Eventualförpliktelser 2023-12-31 2022-12-31
Äganderättsförbehåll 204
Hyresgaranti 1 032 1 032
Borgensförbindelser till förn för dotterföretag 30 000 30 000
Summa 31 032 31 236
NOT 14
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2023-12-31 2022-12-31
Upplupna konsultarvoden 2 370 1 262
Upplupna löner och ersättningar 5 115 4 421
Upplupna sociala kostnader 2 124 1 424
Semesterersättningar 1 734 1 502
Övrigt 0 0
Summa 11 343 8 609
76
NOT 18
Kassaflödesanalys
Betalda räntor och erhållen utdelning 2023 2022
Erhållen ränta 22 443 8 865
Erlagd ränta 9 833 1 888
Övriga poster som inte är kassafdespåverkande
Orealiserade kursdifferenser 4 948 6 057
Nedskrivning aktier i dotterretag
Utdelning dotterretag, ej kontant utbetald
Summa 4 948 6 057
Likvida medel 2022-12-31 2022-12-31
Kassa och bank 706 1 187
Ej utnyttjade krediter
Ej utnyttjade krediter 158 260 143 787
NOT 19
Uppgifter om moderbolaget
NOTE AB (publ) är ett svenskregistrerat aktiebolag med säte i Stockholms kommun,
Stockholms län. Moderbolagets aktier är registrerade på Nasdaq Stockholm.
Adressen till huvudkontoret är NOTE AB (publ), Box 3691, 103 59 Stockholm. Moderbola-
gets organisationsnummer är 556408-8770. Koncernredovisningen för år 2023 består av
moderbolaget och dess dotterföretag, tillsammans benämnda koncernen.
7777
78
Financial year 2023 2023 Substantial contribution criteria DNSH criteria
Economic activities
Codes
Turnover
Proportion of
Turnover, 2023
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Minimum safeguards
Proportion of Taxonomy
aligned (A.1) or eligible
(A.2) Turnover, 2022
Category enabling activity
MSEK % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N % E
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities
(Taxonomy-aligned)
Turnover of environmentally sustainable
activities (Taxonomy-aligned) (A.1) 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Of which Enabling 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% E
Of which Transitional 0 0,00% 0,00% 0,00%
A.2 Taxonomy-Eligible but not environmen-
tally sustainable activities (not Taxonomy-
aligned activities)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Manufacture of electrical and electronic equipment CE 1.2 3 714 87,54% N/EL N/EL N/EL EL N/EL N/EL 0,00%
Manufacture of energy efficiency equipment
for buildings CCM 3.5 249 5,86% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00%
Manufacture of rail rolling stock constituents CCM 3.19 37 0,87% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00%
Manufacture of renewable energy technologies CCM 3.20 243 5,74% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00%
A. Turnover of Taxonomy eligible activities
(A.1 + A.2) 4 243 100,00%12,46% 0,00% 0,00% 87,54% 0,00% 0,00% 0,00%
B. Taxonomy-Non-Eligible Activities 4 243 100,00% 12,46% 0,00% 0,00% 87,54% 0,00% 0,00% 0,00%
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
Turnover of Taxonomy-non-eligible activities (B) 0 0,00%
Total (A+B) 4 243 100,00%
Proportion of Turnover/Total Turnover
Aligned per objective Eligible per objective
CCM 0,00% 12,46%
CCA 0,00% 11,60%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 87,54%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter JA/NEJ
1. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som producerar energi från kärnenergiproces-
ser med minimalt avfall från bränslecykeln.
NEJ
2. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet för frrvärme eller industri-
ella processer, såsom vätgasproduktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
NEJ
3. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för fjärrrme eller industriella processer,
såsomtgasproduktion från kärnenergi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
NEJ
Fossilgasrelaterade verksamheter
4. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
5. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
6. Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila gasformiga bränslen. NEJ
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven –upplysningar som omfattar år 2023
Kärnenergi- och fossilgasrelaterade verksamheter
T
axonom
i
ta
b
e
ll
er
79
Financial year 2023 2023 Substantial contribution criteria DNSH criteria
Economic activities
Codes
CapEx
Proportion of CapEx,
2023
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Minimum safeguards
Proportion of Taxonomy
aligned (A.1) or eligible
(A.2) CapEx, 2022
Category
enabling activity
Category transitional
activity
MSEK % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N % E T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities
(Taxonomy-aligned)
CapEx of environmentally sustainable activities
(Taxonomy-aligned) (A.1) 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Of which Enabling 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% E
Of which Transitional 0 0,00% 0,00% 0,00% T
A.2 Taxonomy-Eligible but not environmentally sus-
tainable activities (not Taxonomy-aligned activities)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Acquisition and ownership of buildings CCM
7.7 189 48,28% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 13,00%
CapEx of Taxonomy-eligible but not environme-
ntally sustainable activities (not Taxonomy-
aligned activities) (A.2) 189 48,28% 48,28% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 13,00%
A. CapEx of Taxonomy eligible activities
(A.1+A.2) 189 48,28% 48,28% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 13,00%
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
CapEx of Taxonomy-non-eligible activities (B) 202 51,72%
Total (A+B) 391 100,00%
Proportion of CapEx/Total CapEx
Aligned per objective Eligible per objective
CCM 0,00% 48,28%
CCA 0,00% 48,28%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 0,00%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
Financial year 2023 2023 Substantial contribution criteria DNSH criteria
Economic activities
Codes
OpEx
Proportion of OpEx,
2023
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Climate mitigation
Climate adaptation
Water
Circular economy
Pollution prevention
Biodiversity
Minimum safeguards
Proportion of Taxonomy
aligned (A.1) or eligible
(A.2) OpEx, 2022
Category
enabling activity
Category transitional
activity
MSEK % Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N;N/EL Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N Y;N % E T
A. TAXONOMY-ELIGIBLE ACTIVITIES
A.1 Environmentally sustainable activities
(Taxonomy-aligned)
OpEx of environmentally sustainable activities
(Taxonomy-aligned) (A.1) 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00%
Of which Enabling 0 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% E
Of which Transitional 0 0,00% 0,00% 0,00% T
A.2 Taxonomy-Eligible but not environmentally sus-
tainable activities (not Taxonomy-aligned activities)
EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL EL;N/EL
Freight transport services by road
CCM
6.6 0 0,44% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 0,00%
Transport by motorbikes, passenger cars and
light commercial vehicles
CCM
6.5 8 74,45% EL EL N/EL N/EL N/EL N/EL 100,00%
OpEx of Taxonomy-eligible but not environme-
ntally sustainable activities (not Taxonomy-
aligned activities) (A.2) 8 74,89% 74,89% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 100,00%
A. OpEx of Taxonomy eligible activities
(A.1+A.2) 8 74,89% 74,89% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 0,00% 100,00%
B. TAXONOMY-NON-ELIGIBLE ACTIVITIES
OpEx of Taxonomy-non-eligible activities (B) 2 25,11%
Total (A + B) 10 100,00%
Proportion of OpEx/Total OpEx
Aligned per objective Eligible per objective
CCM 0,00% 74,89%
CCA 0,00% 74,89%
WTR 0,00% 0,00%
CE 0,00% 0,00%
PPC 0,00% 0,00%
BIO 0,00% 0,00%
Andel av kapitalutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven –upplysningar som omfattar år 2023
Andel av driftsutgifterna från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter
som är förenliga med taxonomikraven – upplysningar som omfattar år 2023
80
Anna Belfrage Johan Hagberg Egil Dahl
Ordförande Ledamot Ledamot
Bahare Mackinovski Charlotte Stjerngren
Ledamot Ledamot
rgen Blomberg Christoffer Skogh
Ledamot, arbetstagarrepresentant Ledamot, arbetstagarrepresentant
Johannes Lind-Widestam
Verkställande direkr
Å
rsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen
den 22 mars 2024. Koncernens resultat- och balansräkning och moderbolagets resultat- och balansräkning
blir föremål för fastställelse
p
å årsstämman den 18 a
p
ril 2024
.
r r
e
vi
s
i
o
n
s
b
e
r
ätte
l
se
h
a
r l
ä
mn
ats
d
e
n 22 m
a
r
s
2
0
2
4
Ö
hrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
H
uvu
d
ansvarig revisor
A
u
k
torisera
d
revisor
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncern-
redovisningen har upprättats i enlighet med internationella
redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och
ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovis-
ningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställ-
ning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och
moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen
av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhets-
faktorer som moderbolaget och de företag som ingår
i koncernen står inför.
Stockholm den 22 mars 2024
81
Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för NOTE AB (publ) för år 2023.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med års-
redovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
ttvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt International Financial Reporting Standards
(IFRS), såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och
koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets och
koncernens revisionsutskott i enlighet med revisorsförordning-
ens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att,
baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna
tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel
5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekom-
mande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag
inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetsnivå
och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella
rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där verkställande
direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel
viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med
utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida hän-
delser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi
också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören
åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till
risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamålsenlig
granskning i syfte att kunna uttala oss om de finansiella rap-
porterna som helhet, med hänsyn tagen till koncernens struktur,
redovisningsprocesser och kontroller samt den bransch i vilken
koncernen verkar.
sentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår be-
dömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en
rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna
innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan upp-
stå till följd av oegentligheter eller misstag. De betraktas som
väsentliga om enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas
påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med
grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvanti-
tativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rapportering
som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden
fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra
granskningsåtgärders karaktär, tidpunkt och omfattning, samt
att bedöma effekten av enskilda och sammantagna felaktighe-
ter på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydel-
sefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Till bolagsstämman i NOTE AB (publ)
Organisationsnummer 556408-8770
Revisionsberättelse
82
Särskilt betydelsefullt område
rdering av kundfordringar
Vi hänvisar till not 23, Finansiella instrument per kategori, not
24, Finansiella risker och finanspolicy samt not 30, Viktiga
uppskattningar och bedömningar.
NOTE-koncernen säljer produkter till ett stort antal kunder över
helarlden. Kundbasen är relativt spridd med kunder inom olika
industribranscher. Betalningsvillkoren för kunderna är beroende
av kundspecifika förutttningar och tecknade kundavtal.
rdet av utestående kundfordringar är beroende på i
vilken utsträckning kunderna kommer att betala. Enligt de
redovisningsprinciper som tillämpas av NOTE gör ledningen en
individuell prövning av samtliga kundfordringar som förfallit till
betalning. Baserat på den individuella prövningen redovisas
en reserv för risker i utestående kundfordringar. Bedömningar
är komplexa och beroende av flera olika faktorer varför de
naturligen innehåller ett mått av osäkerhet.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har utvärderat design av och effektivitet i vissa utvalda
kontroller i försäljningsprocessen, hantering av kundfordringar
och betalningar från kunder. Dessa omfattar exempelvis kredit-
bedömningar och avstämningar av kundfordringsbalanser.
Vi har även tagit del av och övervägt företagsledningens
analyser vilket bland annat inkluderar åldersfördelning,
utvecklingen av genomsnittlig kredittid (DSO) och övriga
kreditrisker. Vidare har vi utvärderat processer för värdering
av kundfordringar samt stickprovstestat lagda reserver mot
bolagets bedömningsunderlag.
I tillägg till test av kontroller i försäljningsprocessen och
värdering av kundfordringar har vi följt upp betalningar av
kundfordringar för ett urval av koncernens kunder.
Värdering av varulager
Vi hänvisar till not 15, Varulager samt not 30, Viktiga uppskatt-
ningar och bedömningar.
I NOTE koncernens produktionsenheter finns lager av råvaror
och andra insatsvaror, produkter i arbete och egentillverkat
färdigvarulager.
NOTE har en kundspecifik tillverkning av elektronikkompo-
nenter som baseras på tillverkningsordrar och försäljnings-
prognoser från kunden. Baserat på att NOTEs tillverkning
inkluderar kundspecifika komponenter föreligger en risk för
inkurans i varulager. NOTE genomför en individuell prövning av
lager per kund där eventuell inkurans beaktas. Baserat på den
individuella prövningen redovisas en reserv. Dessa bedömningar
är komplexa och beroende av flera faktorer varför de naturligen
innehåller ett mått av osäkerhet.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vi har utvärderat design av och effektivitet i vissa utvalda kon-
troller i NOTEs processer för inköp av råvaror och lagerhantering.
Dessa omfattar exempelvis lageravstämningar och utleveranser
från varulager.
I tillägg till test av kontroller i inköpsprocesser och lagerhante-
ring så utvärderas bolagets inkuransreserver genom stickprov av
detaljer i bolagets värderingsunderlag.
rtill utförs även detaljgranskning genom stickprovtest-
ning av prissättning i råvarulagret och kalkylmässiga påslag i
produkter i arbete och färdigvarulager. Vidare granskar vi lager
med avseende på hur länge varor legat i lager och vi genomför
även kontrollinventeringar för samtliga betydande enheter.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
1-23, 25-27, 35-37, 78-79 och 85. Informationen i NOTE:s
erttningsrapport 2023 utr också annan information. Det
är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för
denna andra information.
rt uttalande avseende årsredovisningen och koncernre-
dovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information
som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informationen
inneller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt International Finan-
cial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och
årsredovisningslagen. Styrelsen och verkställande direktören
ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd-
vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovis-
ning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredo-
visningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden
som kan påverka förmågan att forttta verksamheten och att
använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt
drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören
avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte
har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
83
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberät-
telse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög
grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som
utrs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer
att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Fel-
aktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och
anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspek-
tionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra
författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande
direktörens förvaltning för NOTE AB (publ) för år 2023 samt av
förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och kon-
cernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort
vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen
är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncer-
nens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken
av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvalt-
ningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland
annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets
bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål betffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum-
melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser
som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att
ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.
revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna beskrivning är
en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen
har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande
direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovis-
ningen i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapporte-
ring (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om
värdepappersmarknaden för NOTE AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstad-
gade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett
format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk
rapportering.
84
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR
18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt
denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns
ansvar. Vi är oberoende i förhållande till NOTE AB (publ) enligt
god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a
§ lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rap-
porten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappers-
marknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är
upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god
revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga
om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka
de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-
rapporten. Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll
för revisionsföretag som utför revision och översiktlig granskning
av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och
näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt system för kva-
litetskontroll vilket innefattar dokumenterade riktlinjer och rutiner
avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesut-
övningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten
i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML och en avstäm-
ning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och eget kapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med
iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Stockholm, utsågs till
NOTE AB (publ)s revisor av bolagsstämman den 19 april 2023
och har varit bolagets revisor sedan 18 april 2008.
Stockholm den 22 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Andreas Skogh
Auktoriserad revisor
85
NOTE AB (publ) – Årsredovisning 2023 – Organisationsnummer 556408-8770 Text och grafisk form: NOTE AB (publ). Produktion: NOTE AB (publ) och Redesign.
Foto: Christoffer Borg Mattisson, Dongguan Yingxiang Cultural Creative Co. LTD, Jann Lipka, David Algerholm, Andreas Mattsson, Olle Hallström.
Tryck: Billes Tryckeri AB.
Kalendarium
Delårsrapport jan–mar 2024-04-18
Halvårsrapport jan–jun 2024-07-15
Delårsrapport jan–sep 2024-10-15
Kontaktperson
Investor Relations
Frida Frykstrand
Chief Financial Officer
Tel: 070-462 09 39
E-post: frida.frykstrand@note-ems.com
Beställning av
ekonomisk information
Ekonomisk och annan relevant
information kan erhållas från NOTE vid
förfrågan. Av hänsyn till miln används
med fördel tjänsten på hemsidanr
elektronisk prenumeration.
Hemsida: www.note-ems.com
E-post: info@note-ems.com
Telefon: 08-568 990 00
Adress: NOTE AB (publ),
Box 3691, 103 59 Stockholm
Årsstämma
Årsstämma kommer att hållas
torsdagen den 18 april klockan
14.00 hos City Life på Sveavägen 63,
Stockholm. Information om anmälnings-
förfarande inför stämman lämnas på
hemsidan tillsammans med kallelsen
senast fyra veckor före stämman.
Anmälan
Aktieägare som vill delta vid årsstämman
ska senast onsdagen den 10 april 2024
vara registrerad i aktieboken som förs
av Euroclear Sweden AB samt senast
fredagen den 12 april 2024 anmäla sitt
deltagande till NOTE. Aktieägare somtit
förvaltarregistrera sina aktier måste, för
att äga rätt att delta i stämman, begära
att tillfälligt införas i den av Euroclear
Sweden AB förda aktieboken (så kallad
rösträttsregistrering). Aktieägarenste
underrätta förvaltaren härom i god tid före
fredagen den 12 april 2024, då sådan
inring ska vara verkställd.
Ärenden
Information om dagordning för årsstäm-
man framgår av annonsering i Post- och
Inrikes Tidningar samt finns tillgänglig
på NOTEs hemsida. Handlingarna kan
även erhållas från NOTE i samband med
anmälan till stämman.
Utdelning
Mot bakgrund av bolagets förväntade
expansion och investeringsbehov
föreslår styrelsen att ingen utdelning till
aktieägarna utgår för verksamhetsåret
2023
Valberedning
Följande ledamöter ingår i valbered-
ningen:
Johan Hagberg, eget innehav
Egil Dahl, Vevlenrd
Fredrik Hagberg, eget innehav och
Myggenäs Gård
David Zaudy, Cervantes Capital
Information till aktieägarna
Ekonomisk information
86