54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31iso4217:SEK54930036ZLGZG0G19M242023-01-012023-12-31iso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares54930036ZLGZG0G19M242024-12-3154930036ZLGZG0G19M242023-12-3154930036ZLGZG0G19M242022-12-3154930036ZLGZG0G19M242022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242022-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember54930036ZLGZG0G19M242022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930036ZLGZG0G19M242022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930036ZLGZG0G19M242022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930036ZLGZG0G19M242022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930036ZLGZG0G19M242023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930036ZLGZG0G19M242023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930036ZLGZG0G19M242023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930036ZLGZG0G19M242023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930036ZLGZG0G19M242023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242023-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember54930036ZLGZG0G19M242023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930036ZLGZG0G19M242023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930036ZLGZG0G19M242023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930036ZLGZG0G19M242023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930036ZLGZG0G19M242024-01-012024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember54930036ZLGZG0G19M242024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242024-12-31ifrs-full:MiscellaneousOtherReservesMember54930036ZLGZG0G19M242024-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember54930036ZLGZG0G19M242024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember54930036ZLGZG0G19M242024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930036ZLGZG0G19M242024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930036ZLGZG0G19M242024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember
Anoto Group AB Org. nr. 556532-3929
2024 Årsredovisning
Digital Time Data Solutions
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 2
INNEHÅLL
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 3
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT ANOTO-KONCERNEN 10
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING ANOTO-KONCERNEN 11
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN ANOTO-KONCERNEN 13
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL ANOTO-KONCERNEN 14
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA ANOTO-KONCERNEN 15
RESULTATRÄKNING MODERBOLAGET 47
BALANSRÄKNING MODERBOLAGET 48
KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET 50
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL MODERBOLAGET 51
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA MODERBOLAGET 53
REVISIONSBERÄTTELSE 60
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT 66
KONCERNINFORMATION 76
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 3
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
Styrelsen och verkställande direktören för Anoto Group AB (publ.) med organisationsnummer 556532-3929 avger härmed
årsredovisning för räkenskapsåret 1 januari 31 december 2024. Anoto Group AB, moderbolaget i Anoto-koncernen, är ett
aktiebolag med säte i Stockholm, Sverige.
KONCERNSTRUKTUR
Anoto Group AB är moderbolag i Anoto-koncernen och utför koncernövergripande funktioner för dotterbolagens räkning. Den
löpande verksamheten, inklusive försäljning, utförs av dotterbolagen som består av Anoto AB, Anoto Korea Corp, Anoto Ltd,
Anoto Inc, Livescribe Inc, Anoto Portugal, XMS Penvision AB, Anoto Canada Inc. och Livepen Ireland Ltd. I fortsättningen kallas
hela koncernen för ”Anoto” om inget annat framgår av sammanhanget.
KONCERNENS VERKSAMHET
Anoto är den globala pionjären inom digital skrivteknik och specialiserar sig på att samla in analoga data från handskrift och
teckningar som sömlöst omvandlas till digital form. Anoto grundades 1996 i Sverige och uppfann den digitala pennan samt
utvecklade den globalt erkända punktmönstertekniken som fortfarande är hörnstenen i bolagets produktekosystem
idag. Denna innovation en egenutvecklad matris med exakta mikropunkter som trycks på papper möjliggör korrekt
återgivning och registrering av varje penndrag i realtid, samt omvandlar analog skrift och analoga teckningar till strukturerat
digitalt innehåll.
I över två decennier har Anoto haft en ledande roll i att koppla samman den fysiska och digitala världen. Vår teknik är betrodd
på både konsument- och företagsmarknaden tack vare sin precision och tillförlitlighet och för att den bevarar upplevelsen av
naturlig skrift. Oavsett om det handlar om att skapa anteckningar, digitalisera företagsformulär eller tillhandahålla AI-drivna
inlärningsverktyg fortsätter Anoto att omdefiniera hur handskrift kan driva produktivitet, kreativitet och dataarbetsflöden.
Omformning under 2024: Lagt grunden för tillväxt
Under andra halvåret 2024 påbörjades en djärv och omfattande omformning av verksamheten. Under ledning av en nytillsatt,
mycket kvalificerad ledningsgrupp påbörjade Anoto en fullständig omstart modernisering av vår teknikstack, omstart av
tillverkningen och ompositionering av verksamheten för att främja långsiktig, skalbar tillväxt.
Bland de viktigaste händelserna under året kan nämnas:
Nya ledande befattningshavare: Vi satte samman en senior grupp av personer med hög expertis inom AI,
hårdvara, mjukvara, tillverkning, marknadsföring och kommersiellt genomförande. Denna grupp har ett gemensamt
uppdrag: att leverera enastående kundupplevelser genom snygga, tillförlitliga och intelligenta digitala skrivverktyg.
Förnyat produktsortiment: Under 2024 färdigställde vi utvecklingen av INQ-001, smartpennan med marknadens
högsta precision. Den lanseras i början av 2025 och kombinerar förstklassig hårdvarudesign med lång batteritid,
feedback om haptik, USB-C-laddning och streaming via Bluetooth. Den stöds av en helt omdesignad, AI-driven
applikation som förbättrar hela arbetsflödet från skrift till digital form.
Utökat sortiment av skrivmateriel och programvara: INQ-ekosystemet omfattar en serie noggrant utvalda
anteckningsböcker, och de första inbundna och digitala versionerna lanseras tillsammans med pennan. Detta
sortiment kommer att utökas till att omfatta planeringsverktyg, block, klisterlappar och andra produkter speciellt
avsedda för olika användningsområden. INQ:s mjukvaruplattform har också byggts om och innehåller nu
funktionsnivåer, molnsynkronisering och avancerad transkribering av handskrift till mobiler, surfplattor och stationära
enheter allt utformat för att erbjuda sömlös samverkan mellan olika enheter och intelligent organisering.
Omstartad och utökad tillverkning: Efter flera års paus har vi återaktiverat och moderniserat vår leveranskedja och
tillverkning. Fokus ligger på högkvalitativ produktion, vilket har byggt upp kapacitet för att möta efterfrågan på både
detaljhandels- och företagsmarknaden.
Strategisk finansiering och upprensning: Vi slutförde en kapitalfinansieringsrunda, vilken minskade bolagets
skuldsättning avsevärt och möjliggjorde fokuserade investeringar i tillväxt och forskning och utveckling, samtidigt som
vi tog itu med flera äldre regelrelaterade frågor.
Strategi för att nå ut på marknaden: Våra flexibla affärsplaner omfattar direktförsäljning via e-handel, visningar av
de viktigaste produkterna i butik, marknadsföring med hjälp av influencers, samt selektiva partnerskap med
detaljhandeln. Vi riktar oss till stora adresserbara marknader inom B2C (studenter, yrkesverksamma, kreatörer) och
B2B (företag, små och medelstora företag, företagsgåvor).
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 4
ANOTOS AFFÄRSOMRÅDEN
Retail Products (B2C)
Anotos erbjudande till detaljhandeln, som från början av 2025 kommer att samlas under varumärket INQ, erbjuder
högkvalitativa, intuitiva smartpennor och ett robust ekosystem för programvara som gör att användare kan digitalisera
handskrivet innehåll på ett ögonblick. INQ-serien bygger vidare på Anotos tidigare produkter men är helt nyutvecklad för den
moderna användaren, med enkel installation, smidig parkoppling och en okomplicerad, plattformsoberoende upplevelse.
INQ:s smartpenna fungerar tillsammans med anteckningsböcker som skrivs ut med hjälp av Anotos punktmönster för att
återge anteckningar, teckningar och idéer med exakt precision. När användaren skriver strömmas inmatningen i realtid till
dennes smarttelefon, surfplatta eller dator, där appen tillhandahåller omedelbar transkribering, backup till molnet, smart
sökning och intelligent taggning. Med synkroniserad ljudinspelning och sömlösa delningsverktyg klarar plattformen allt från
universitetsstudier till arbetsmöten och kreativa anteckningar.
Den medföljande premiumserien med skrivprodukter innehåller inbundna A5-anteckningsblock och digitala varianter, alla
utformade med fokus på hantverk, hållbarhet och stilfullhet. Under 2025 kommer vi att lansera alternativ med mjuka omslag,
planeringskalendrar, indexkort, block samt fler färgställningar och papperstyper allt för att skapa ett sammanhängande och
förbättrat utbud av skrivprodukter.
Allt vi skapar styrs av datadriven information och feedback som vi får direkt från användarna. Detta leder till ständiga
uppdateringar och förbättringar som säkerställer att vi uppfyller verkliga behov med funktioner för det verkliga livet.
Enterprise Solutions och Licensiering (B2B)
Anotos enhet Enterprise Solutions tillhandahåller en kraftfull plattform för automatiserad datainsamling i stor skala.
Organisationer använder våra smartpennor och formulär med tryckta punktmönster för att digitalisera handskrivet innehåll från
kliniska, operativa och kundinriktade processer allt utan att ändra arbetsflödena i frontlinjen.
Våra digitala pennor möjliggör dataöverföring i realtid eller asynkront, vilket säkerställer att organisationer kan samla in
korrekt, läsbar och strukturerad information samtidigt som de behåller en fysisk kopia för regelefterlevnad. Lösningen
förbättrar produktiviteten, minskar antalet fel vid transkribering och följer stränga regel- och revisionskrav.
Våra B2B-lösningar distribueras via Anoto Cloud Enterprise, som finns i både Pro- och Lite-utgåvor, och innehåller API:er,
SDK:er och anpassningsbara gränssnitt för sömlös integration i befintliga system. Användningsområden är bland annat:
Medicinsk dokumentation och insamling av patientinformation
Fältinspektioner och tjänsterapportering
Arbetsflöden för myndighetsformulär och regelefterlevnad
Avtalshantering inom detaljhandel och telekom
Bland våra kunder finns några av världens största organisationer, med installationer på tusentals platser där tiotals miljoner
sidor data samlas in varje år. Enterprise-pennan INQ-101, som lanseras 2025, innehåller nya anpassningsmöjligheter som
varumärkesprofiliering, färgvarianter och tillbehör perfekt för företagsprofiler eller företagsgåvor.
Genom att kombinera säkerheten med tryckta formulär, flexibiliteten med analog användning och snabbheten i överföringen
till digital form, erbjuder Anoto en beprövad lösning för verksamhetskritiska arbetsflöden. Detta främjas ytterligare av vår
förnyade produktkvalitet och utmärkta service.
Framåtblick
När vi nu går in i en ny tillväxtfas är Anoto skarpare, snabbare och mer fokuserat än någonsin. Vi har åtagit oss att leverera
snygga, intelligenta och tillförlitliga produkter som förenar handskriftens stilfullhet med den digitala teknikens kraft.
Vårt utvecklingsarbete grundar sig på datadrivet beslutsfattande, i allt från användarbeteende och produkt-telemetri till
löpande feedback från kunder. Detta gör att vi kan iterera snabbt, distribuera nya funktioner responsivt och optimera varje
kontaktpunkt i användarens arbetsgång.
Med en stark operativ bas, en förstärkt och förnyad ledningsgrupp och en växande kundbas är Anoto positionerat för att leda
nästa innovationsvåg inom digitalt skrivande och sätta nya standarder för hur människor arbetar, lär sig, skapar och
kommunicerar.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 5
AKTIER OCH AKTIEÄGARE
Vid utgången av 2024 fanns det 331 859 066 emitterade stamaktier i Anoto. Enligt statistik från Euroclear Sweden AB uppgick
antalet aktieägare per den 31 december 2024 till 13 078. Detta är en minskning med 3,5 procent under den gångna
tolvmånadersperioden.
Den största aktieägaren per den 31 december 2024 var DDM Debt AB som äger 16,2 procent av rösterna och kapitalet. Det
finns endast ett aktieslag (stamaktier). Nedan redovisas årets förändringar i aktier och aktieinnehav.
2024
De största aktieägarna den 31 december 2024
1
HONGKONG & SHANGHAI BANKING CORP, W8IMY
20,8%
2
DDM DEBT AB (publ)
16,2%
3
THE BANK OF NEW YORK MELLON, W9
13,6%
4
FÖRSÄKRINGSAKTIEBOLAGET AVANZA PENSION
2,8%
5
BJÖRNDAHL, ANDERS
2,6%
6
BOUKOVALAS, PANAGIOTIS
1,3%
7
HANSSON, JOHAN
1,3%
8
V M STÄDPOOL AKTIEBOLAG
0,9%
9
SAXO BANK A/S CLIENT ASSETS
0,8%
10
ÅLANDSBANKEN ABP (FINLAND), SVENSK, FILIAL
0,8%
Summa
61,15%
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER ÅRET
Under det fjärde kvartalet genomförde Anoto följande riktade emission, kvittningsemission och företrädesemission:
Riktad emission
Anotos styrelse beslutade att öka Bolagets aktiekapital med högst 11 253 937,50 kronor genom nyemission av högst
125 043 750 stamaktier, där varje aktie har ett kvotvärde om 0,09 kronor. Med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt
tecknades de nya aktierna av Adrian Weller, BLS Futures Ltd; Gary Butcher, Machroes Holdings Ltd; Rocco Homes Ltd och
Mark Stolkin. Teckningskursen per stamaktie uppgick till 0,12 kronor.
Skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att Bolaget är i stort behov av kapital, och styrelsen bedömer att den
förväntade emissionslikviden på ett tids- och kostnadseffektivt sätt kommer att möjliggöra för Bolaget att (i) säkerställa fortsatt
drift fram till dess att en företrädesemission har genomförts, samt (ii) diversifiera och stärka Bolagets aktieägarbas med
institutionella investerare, vilket motiverar att emissionen sker med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Den Riktade
emissionen kommer, till skillnad från Företrädesemissionen, att bredda aktieägarbasen och tillföra Bolaget nya
välrenommerade ägare, vilket styrelsen bedömer kommer att stärka aktiens likviditet och vara gynnsamt för Bolaget. Mot
bakgrund av ovanstående har styrelsen gjort bedömningen att den Riktade emissionen med avvikelse från aktieägarnas
företrädesrätt är gynnsam för Bolaget och är i Bolagets aktieägares intresse.
Teckningskursen har fastställts genom förhandlingar på armlängds avstånd med tecknarna i den Riktade emissionen.
Styrelsen har även beaktat att Företrädesemissionen (som beskrivs nedan) genomförs med en teckningskurs om 0,12 kronor
per stamaktie och har därför bedömt det rimligt att den Riktade emissionen genomförs på motsvarande villkor.
De nya aktierna i den Riktade emissionen motsvarar cirka 11,3 procent av det totala antalet aktier i bolaget efter utspädning,
beräknat på antalet aktier i Bolaget efter genomförandet av Företrädesemissionen och Kvittningsemissionen och med
antagande om att Företrädesemissionen fulltecknas.
Kvittningsemission
Koncernen ingick i juni 2024 ett avtal om en konvertibel investering med Mark Stolkin och DDM Debt AB, två större aktieägare
i Anoto, som tillför Anoto totalt 1,5 miljoner USD i form av konvertibla lån ("Investeringsavtalet"). Investeringsavtalet har sedan
dess utökats med totalt 0,5 miljoner USD med följande investerare som har anslutit sig till Investeringsavtalet: Gary Butcher,
BLS Futures Limited, Rocco Homes Ltd, Machroes Holdings Ltd och Adrian Weller.
Enligt Investeringsavtalets villkor ska det utestående lånebeloppet jämte upplupen ränta på en långivares begäran helt eller
delvis konverteras till nyemitterade stamaktier i bolaget till en konverteringskurs om 0,42 kronor, vilket motsvarar aktiernas
aktuella kvotvärde, och till en fast växelkurs om 10,51 mellan SEK och USD. I händelse av en kvalificerad finansieringsrunda
ska dock utestående lånebelopp automatiskt konverteras till nyemitterade stamaktier i Anoto till en konverteringskurs
motsvarande 75 procent av teckningskursen i den kvalificerade finansieringsrundan.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 6
Till följd av att Företrädesemissionen utgör en kvalificerad finansieringsrunda, har styrelsen beslutat om en riktad emission av
totalt 230 636 111 stamaktier med betalning genom kvittning till långivarna Mark Stolkin, DDM Debt AB, Gary Butcher, BLS
Futures Limited, Rocco Homes Ltd., Machroes Holdings Ltd och Adrian Weller. Teckningskursen per stamaktie uppgår till
0,09 kronor, vilket motsvarar 75 procent av teckningskursen i Företrädesemissionen. Teckningskursen i Kvittningsemissionen
har fastställts i enlighet med Investeringsavtalet mellan Anoto och långivarna. Betalning ska ske genom kvittning av
långivarnas fordringar i samband med tecknandet.
De nya aktierna i Kvittningsemissionen motsvarar cirka 20,9 procent av det totala antalet aktier i Bolaget efter utspädning,
beräknat på antalet aktier i Bolaget efter genomförandet av den Riktade emissionen och Företrädesemissionen, och med
antagande om att Företrädesemissionen fulltecknas.
Företrädesemission
Anotos styrelse beslutade om en emission av högst 414 823 830 nya stamaktier med företrädesrätt till aktieägarna, vilket tillförde
Bolaget medel om cirka 50 MSEK före transaktionsrelaterade kostnader.
I Företrädesemissionen kommer Anotos nuvarande aktieägare att ha företrädesrätt att teckna nya aktier i förhållande till det
antal aktier som innehades på avstämningsdagen den 28 november 2024. Sista dag för handel i Anotos aktie inklusive rätt att
delta i Företrädesemissionen kommer att vara den 26 november 2024.
En (1) aktie som innehas avstämningsdagen berättigar till en (1) teckningsrätt enligt de föreslagna villkoren. Fyra (4)
teckningsrätter berättigar till teckning av fem (5) nya aktier. Teckningskursen har fastställts till 0,12 kronor per aktie.
Aktier som tecknas utan företrädesrätt kommer att erbjudas nuvarande aktieägare och andra investerare som anmält sig till att
teckna nya aktier utan företrädesrätt. I Företrädesemissionen tecknades 154 891 590 aktier med stöd av teckningsrätter,
motsvarande cirka 37,3 procent av reträdesemissionen. Därutöver tecknades 623 720 aktier utan stöd av teckningsrätter,
motsvarande cirka 0,2 procent av Företrädesemissionen. Teckningen med och utan stöd av teckningsrätter utgör tillsammans
således cirka 37,5 procent av Företrädesemissionen.
Genom Företrädesemissionen, inklusive de aktier som emitteras inom ramen för den Riktade emissionen och
Kvittningsemissionen, ökade antalet aktier i Anoto med 770 503 687 aktier, från 331 859 066 aktier till 1 102 362 753 aktier.
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Bolagsstyrningsrapporten återfinns i ett separat avsnitt efter de finansiella rapporterna i årsredovisningen.
MEDARBETARE
Medelantalet anställda i koncernen minskade från 19 under 2023 till 12 under 2024. Vid utgången av året hade koncernen 14
medarbetare (12).
KOMMENTARER TILL RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT
Nettoomsättningen 2024 uppgick till 30 MSEK (43) och rörelseresultatet uppgick till -60 MSEK (-68).
Intäkterna från Livescribe minskade med 21% jämfört med 2023 och intäkterna från Enterprise Forms minskade med 41%
jämfört med 2023.
Periodens bruttomarginal uppgick till 48% (63%).
Periodens omkostnader uppgick till 65 MSEK (66), vilket exkluderar nedskrivningar om 9 MSEK (104). Kostnadsbesparingar
genomfördes inom alla verksamheter.
Periodens resultat före ränta, skatter, avskrivningar och nedskrivningar (EBITDA) uppgick till -45 MSEK (50).
Årets resultat efter skatt uppgick till -56 MSEK (-84).
KOMMENTAR TILL RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING OCH RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN
De totala tillgångarna uppgick till 145 MSEK (144) och skulderna minskade med 19 MSEK till 65 MSEK (84).
Koncernens eget kapital uppgick vid årets slut till 80 MSEK, jämfört med 59 MSEK vid utgången av föregående år. Kassaflödet
från den löpande verksamheten uppgick till -18 MSEK (-38). Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -8 MSEK (-
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 7
13). Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 26 MSEK (25), inklusive nettotillskott från aktieemissioner om 4
MSEK (40). Årets kassaflöde uppgick till 1 MSEK (1). Likvida medel uppgick till 4 MSEK (3) vid årets slut.
FORSKNING OCH UTVECKLING
Under 2024 uppgick Anotos kostnader r forskning och utveckling till 22 MSEK (27), exklusive nedskrivning om 9 MSEK (104),
motsvarande 43 procent (77) av de totala rörelsekostnaderna. Koncernen aktiverade utvecklingskostnader med 5 MSEK (1)
under 2024, i enlighet med koncernens tillämpning av IAS 38. Koncernens totala kostnader för forskning och utveckling,
inklusive aktiverade belopp, uppgick därmed till 27 MSEK för året.
Anoto har en omfattande patentportfölj. Vid utgången av 2024 ägde koncernen 147 registrerade patent.
NYCKELTAL - FEMÅRSÖVERSIKT
Koncernen
2020
2021
2022
2023
2024
Nettoomsättning
70 552
71 730
69 362
43 012
30 069
Bruttomarginal, %
54
54
62
63
48
Rörelseresultat
-103 431
-57 143
-47 219
-68 326
-60 025
Resultat efter skatt
-128 268
-40 223
-30 903
-84 238
-55 781
Summa tillgångar
225 056
239 074
238 732
143 615
145 128
Summa skulder
69 296
106 327
147 082
84 284
64 703
Genomsnittligt antal anställda
38
33
36
19
12
Moderbolaget
2020
2021
2022
2023
2024
Nettoomsättning
8 749
11 198
10 246
11 806
8 632
Rörelseresultat
-231
-2 805
603
-364
-289
Resultat efter skatt
-233 281
13 878
71
-79 750
-194 860
Summa tillgångar
427 807
488 844
596 580
462 686
321 924
Summa skulder
22 795
41 050
137 256
44 063
28 159
TVISTER
Anoto har en pågående tvist med Green Mango Corp. som avser utebliven betalning för levererade tjänster vid byggandet av
en programvarulösning, med talan om kontraktsbrott till följd av fel på levererade tjänster. Målet är under behandling i Suwon
District Court i Sydkorea. Utgången i målet kommer att påverka Anotos skyldighet att betalar tjänster som Green Mango
Corp. har levererat. Anoto bedömer risken att förlora målet i sin helhet som låg och har reserverat 150 000 USD (50 procent
av det totala tvistiga beloppet) plus 50 000 USD för eventuella rättegångskostnader. Beloppen är bokförda som upplupna
kostnader. Rättsprocessen pågår fortfarande.
Vi förväntar oss en potentiell rättslig tvist mellan TKR USA Inc. ("TKR") och Anoto Korea, vilken avser deras krav på betalning
för komponenter, råmaterial och förfallna skulder. Vi har reserverat 2,5 MSEK avseende komponenter och råmaterial som
ägs av Anoto Korea men som innehas av TKR. TKR kontrakterades 2021 som tillverkare av pennor till både Knowledge AI
("KAIT"), Anotos tidigare edtech-verksamhet som avkonsoliderades 2023, och Anoto självt. Tillverkningen av dessa pennor
har ännu inte påbörjats, och det är fortfarande osäkert när den kommer igång och vilken volym som blir aktuell. Mot bakgrund
av dessa omständigheter anser vi att TKR begär för tidig betalning.
HÅLLBARHETSINFORMATION
Anoto bedriver ingen tillståndspliktig verksamhet. Anoto innehar dock följande certifiering för alla sina pennor:
- USA: FCC (certifiering för radiofrekvenser)
- Kanada: IC (certifiering för radiofrekvenser)
- EU: CE (certifiering för radiofrekvenser), RoHS och WEEE
o WEEE - Waste Electrical and Electronic Equipment
o RoHS - Restriction of Hazardous Substances
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 8
PERSONALPOLICY
För att Anoto ska kunna förverkliga sina affärsidéer är Anoto beroende av skickliga medarbetare som helhjärtat r in för sitt
arbete, och som har en god förståelse för kommunikation mellan människor från olika kulturer och med olika bakgrunder. Vi
strävar efter att ta till vara alla medarbetares kompetens på bästa möjliga sätt. Ingen medarbetare får under några som helst
omständigheter diskrimineras. Vi tillämpar en tydlig policy när det gäller jämställdhet, lika möjligheter för alla och
antidiskriminering. Vi värnar starkt om en miljö som bygger på respekt och ärlighet, där vi har en öppen och rak kommunikation
med och mellan alla parter som berörs av Anotos verksamhet.
I ett kunskapsbaserat företag som Anoto är medarbetarnas kompetens företagets viktigaste tillgång. Utan kunskapstillförsel till
de anställda, och uppmuntran till kunskapsutbyte mellan kollegor, utvecklas inte koncernen. Kompetensutveckling är därför en
prioriterad fråga inom Anoto. Utvecklingsplaner bestäms individuellt, för att säkerställa att medarbetarnas och företagets mål
och ambitioner är samstämmiga.
RISKHANTERING
Likviditetsrisk, finansieringsrisk och fortsatt drift
Anoto är verksamt i en sektor som präglas av snabbt ökande innovation och efterfrågan. Enligt en nyligen publicerad rapport
från Grand View Research förväntas marknaden för digitala pennor, elektroniska stylus-pekdon och tillbehör växa kraftigt fram
till 2030, drivet av ökad digitalisering inom konsument- och företagssektorn.
För att stödja bolagets tillväxt genomförde koncernen en riktad emission, en kvittningsemission och en företrädesemission,
vilka offentliggjordes den 25 oktober 2024 och som finansierades den 18 januari 2025. Denna kapitalanskaffning förbättrade
Anotos balansräkning avsevärt och tillförde rörelsekapital till våra kommersiella strategier, produktstrategier och
tillverkningsstrategier.
Trots denna positiva utveckling kvarstår dock risker. Om lanseringen eller marknadens användning av nya produkter försenas,
eller om våra strategier för att öka intäkterna inte får det utfall som planerats, kommer koncernen att behöva ytterligare
finansiering. Om sådan finansiering inte är tillgänglig, försenas eller endast kan erhållas på ofördelaktiga villkor, finns det en
risk att Anotos förmåga att fortsätta bedriva verksamheten eller genomföra planerade tillväxtåtgärder begränsas.
Makroekonomiska och geopolitiska risker
Styrelsen och den verkställande ledningen är medvetna om de större globala risker som kan påverka verksamheten. Det
handlar bland annat om en förhöjd och ihållande inflation i de stora ekonomierna, som forttter att överstiga de flesta
centralbankers mål och som kan leda till ökade inköpskostnader. Dessutom innebär den fortsatta konflikten mellan Ryssland
och Ukraina samt oroligheterna i Mellanöstern fortsatt geopolitisk osäkerhet och möjliga störningar i leveranskedjan.
Det nyligen genomförda valet av Donald Trump till USA:s president medför ytterligare affärsmässig osäkerhet. Anoto bevakar
särskilt frågan om eventuellt ökade amerikanska tullar på varor och komponenter som importeras från Asien, bland annat
Kina, vilket skulle kunna få en direkt påverkan på vår kostnadsbas. Sådana tulltaxor kan antingen pressa marginalerna eller
innebära att priserna till detaljhandel och grossister måste justeras, vilket kan dämpa efterfrågan i priskänsliga segment på vår
marknad. Vidare skulle handelspolitiska motåtgärder från berörda länder kunna störa tillgången till viktiga komponenter och
material som används i Anotos tillverkning.
Koncernen ser kontinuerligt över och utvärderar sin strategi för leveranskedjan för att minska dessa risker, bland annat genom
geografisk diversifiering av leverantörer, eventuella alternativ för montering lokalt samt noggrann samordning med
leverantörer och logistikpartners. Beredskapsplanering och känslighetsanalyser genomförs fortgående för att säkerställa att
Anoto förblir flexibelt och lyhört vid eventuella förändringar i de makroekonomiska eller reglerande förutsättningarna.
Valutaexponering och kreditrisk
Se not 4 för en detaljerad beskrivning av företagets riskhanteringspolicyer, valutaexponering och kreditrisk.
Försäkringsrisk
Anotos försäkringsskydd genom traditionella företagsförsäkringar ses över årligen och lämpligt försäkringsskydd bibehålls
genom att den exponering som bolaget är utsatt för vägs mot tillhörande kostnader.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 9
Patentrisker m.m.
Anoto förvaltar patentportföljen omsorgsfullt och ansöker om patent för innovationer som berikar portföljen. Anoto kan inte
garantera att samtliga patentansökningar leder till patent eller att bolagets immateriella rättigheter inte kommer att ifrågasättas,
ogiltigförklaras eller kringgås. Tredje part har hävdat att Anoto gör intrång i deras immateriella rättigheter och detta kan hända
igen. Det kan bli kostsamt i tid, pengar och andra resurser att försvara Anoto mot sådana påståenden. Rättsliga tvister kan leda
till att Anoto tvingas att betala skadestånd eller annan ersättning, att modifiera produkter och teknik, och/eller att ingå licensavtal
med licensgivare. Anoto kan inte garantera att sådana licenser kommer att vara tillgängliga överhuvudtaget eller vara möjliga
att erhålla på rimliga villkor.
STYRELSEN OCH DESS ARBETSORDNING
Styrelsen för Anoto Group AB har fyra styrelseledamöter. En närmare beskrivning av styrelsens sammansättning och
arbetsmetoder finns i avsnittet Bolagsstyrningsrapport i denna årsredovisning.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Principer för ersättning, arvoden och andra ersättningar som utbetalas till styrelsen, styrelseordföranden, verkställande
direktören och övriga medlemmar i koncernledningen, övriga uppgifter samt riktlinjer för ersättning och förmåner till
koncernledningen enligt bolagsstämmans godkännande, anges i not 10. Ersättning till verkställande direktören och ledande
befattningshavare under 2024 redovisas i not 10 ”Löner och övriga ersättningar”. Styrelsen har till bolagsstämman föreslagit
oförändrade riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare under 2025.
FRAMTIDSUTSIKTER
Anoto har två huvudsakliga affärssegment: Retail Products, som erbjuder detaljhandeln både hårdvara och mjukvara som
tillhandahålls och betjänas genom Livescribe, samt Enterprise Solutions som främst bedrivs i Anoto AB och Anoto Ltd.
Marknaden för digitala pennor, pekpennor och tillhörande produkter förväntas uppvisa stark tillväxt fram till 2030, och Anoto är
väl positionerat för att dra nytta av denna tillväxt inom båda bolagets affärsområden.
Förslag till vinstdisposition
…………………..
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i moderbolaget:
SEK
Balanserade vinstmedel
222 286 996
Årets resultat
-194 860 215
Summa
27 426 781
Styrelsen föreslår att balanserade vinstmedel med 27 426 781 kronor överförs i ny räkning. Beträffande koncernens och
moderbolagets finansiella ställning hänvisas till efterföljande rapporter.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 10
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT ANOTO-KONCERNEN
(TSEK)
Not
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Nettoomsättning
6
30 069
43 012
Kostnad sålda varor/tjänster
12
-15 709
-15 973
Bruttoresultat
14 360
27 038
Försäljningskostnader
9,12,15
-26 495
-25 746
Administrationskostnader
9,10,11,12,15
-15 043
-13 341
Forsknings- och utvecklingskostnader
9,12,15
-30 982
-130 349
Övriga rörelseintäkter
13
1 989
137 096
Övriga rörelsekostnader
14
-3 855
-63 024
Rörelseresultat
-60 025
-68 326
Finansiella intäkter
16
5 816
699
Finansiella kostnader
16
-1 571
-16 367
Resultat före skatt
-55 781
-83 995
Skatt
17
0
-244
Årets resultat
-55 781
-84 238
Årets resultat hänförligt till:
Aktieägare i Anoto Group AB
-55 781
-84 238
Innehav utan bestämmande inflytande
0
0
Årets resultat
-55 781
-84 238
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat:
Årets omräkningsdifferenser vid
6 874
13 581
omräkning av utländska verksamheter
Vinst eller förlust vid värdering till verkligt värde för investering
0
0
Årets övrigt totalresultat
6 874
13 581
Årets summa totalresultat
-48 907
-70 657
Årets summa totalresultat hänförligt till:
Aktieägare i Anoto Group AB
-48 907
-70 657
Innehav utan bestämmande inflytande
0
0
Årets summa totalresultat
-48 907
-70 657
Resultat per aktie (SEK)
-0,15
-0,25
Resultat per aktie efter utspädning (SEK)
-0,15
-0,25
Viktat genomsnittligt antal stamaktier före utspädning
331 859 067
286 114 064
Viktat genomsnittligt antal aktier efter utspädning
571 599 431
303 674 473
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 11
RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING ANOTO-KONCERNEN
(TSEK)
Not
Koncernen
Koncernen
2024
2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
18
12 253
19 939
Patent
19
3 957
4 128
Goodwill
22
32 254
29 449
Varumärken
20
1 650
511
Övriga immateriella
anläggningstillgångar
21
3 810
4 161
Summa immateriella
53 924
58 188
anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier och verktyg
684
1 819
Nyttjanderättstillgångar
32
0
349
Summa materiella anläggningstillgångar
23
684
2 168
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i intresseföretag
36
0
0
Fordringar hos intresseföretag
37
35 543
28 964
Andra långfristiga fordringar
24
743
709
Summa finansiella
36 286
29 673
anläggningstillgångar
Summa anläggningstillgångar
90 894
90 029
Omsättningstillgångar
Varulager
Färdiga varor och handelsvaror
25
14 498
28 407
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
26
530
13 505
Övriga fordringar
32 592
5 544
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
27
2 806
3 514
Summa kortfristiga fordringar
35 928
22 563
Likvida medel
3 809
2 616
Summa omsättningstillgångar
54 234
53 586
SUMMA TILLGÅNGAR
145 128
143 615
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 12
(TSEK)
Not
Koncernen
Koncernen
2024
2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital
38
139 381
139 381
Pågående nyemission
38
3 926
0
Annat tillfört kapital
38
1 295 551
1 295 202
Omräkningsreserv
38
-14 103
-20 977
Balanserad vinst eller förlust
-1 344 329
-1 354 275
Summa eget kapital hänförligt till aktieägare i Anoto
80 425
59 330
Group AB
Innehav utan bestämmande inflytande
0
0
Summa eget kapital
80 425
59 330
Långfristiga skulder
Långfristig konvertibel obligation
31
0
15 600
Avsättningar (långfristiga)
28
1 372
1 279
Övriga långfristiga skulder
0
174
Summa långfristiga skulder
1 372
17 053
Kortfristiga skulder
Avsättningar (kortfristiga)
28
1 333
815
Kortfristiga räntebärande skulder
31
4 644
8 686
Leverantörsskulder
24 906
22 026
Förskott från kunder
1 487
2 407
Övriga skulder
7 995
10 926
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
29
22 966
22 372
Summa kortfristiga skulder
63 331
67 231
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
145 128
143 614
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 13
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN ANOTO-KONCERNEN
(TSEK)
Not
Koncernen
Koncernen
2024
2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt
-55 781
-83 995
Betalda skatter
17
0
-244
Ej kassaflödespåverkande poster:
Avskrivning och nedskrivning på tillgångar
15, 1823
15 663
118 314
Räntekostnader, netto
95
3 935
Aktierelaterad ersättning
308
974
Övriga poster
39
611
-56 816
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar
-39 103
-17 831
av rörelsekapitalet
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring av rörelsefordringar
12 975
-18 141
Förändring av varulager
13 909
11 999
Förändring av rörelsetillgångar
520
1 168
Förändring av rörelseskulder
-5 963
-14 918
Summa förändring av rörelsekapitalet
21 442
-19 892
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-17 661
-37 723
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
18
-5 151
-1 337
Patent
19
-406
-684
Övriga immateriella anläggningstillgångar
20, 21
-1 172
-158
Inventarier och verktyg
23
-87
-258
Finansiella tillgångar
24
-782
770
Intäkter från försäljning av dotterbolag
0
14 973
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-7 599
13 307
Summa kassaflöde före finansieringsverksamheten
-25 260
-24 416
Finansieringsverksamheten
Nyemission
4 475
40 499
Kostnader för aktieemission
-166
-2 423
Erhållna lån
33
23 333
26 055
Återbetalning av finansiella skulder
33
-1 015
-35 973
Betald ränta
33
-174
-3 007
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
26 453
25 150
Årets kassaflöde
1 193
734
Likvida medel vid årets början
2 616
1 721
Effekt av valutakursförändringar på likvida medel
0
161
Likvida medel vid årets slut
39
3 809
2 616
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 14
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
(TSEK)
Pågående
Annat
Omräkning
Balanserad
Summa eget
Innehav utan
Summa eget
Aktiekapital
nyemission
tillfört
sreserv
vinst eller
kapital
bestämmande
kapital
kapital
förlust
hänförligt till
inflytande
Eget kapital 1 januari 2023
138 368
0
1 326 277
-34 559
-1 319 089
110 997
-19 346
91 650
Årets resultat
-
-
-
-84 238
-84 238
0
-84 238
Övrigt totalresultat
-
-
13 581
-
13 581
0
13 581
Årets totalresultat
13 581
-84 238
-70 657
0
-70 657
Ny aktieemission
40 499
40 499
-
40 499
Minskning av kapital @0,42
-39 485
39 485
0
0
Aktieoptioner till anställda
974
974
974
Emissionskostnad
-2 423
-2 423
-2 423
Eliminering av aktieägartillskott till
KAIT
-28 652
-28 652
-28 652
Avkonsolidering av KAIT
8 593
8 593
19 346
27 938
Eget kapital 31 december 2023
139 381
0
1 295 202
-20 977
-1 354 275
59 330
0
59 330
Eget kapital 1 januari 2024
139 381
0
1 295 202
-20 977
-1 354 275
59 330
0
59 330
Årets resultat
-
-
-
-55 781
-55 781
0
-55 781
Övrigt totalresultat
-
-
6 874
-
6 874
0
6 874
Årets totalresultat
6 874
-55 781
-48 907
0
-48 907
Riktad emission*
11 254
3 751
15 005
-
15 005
Kvittningsemission*
20 757
20 757
20 757
Företrädesemission*
37 334
12 445
49 779
-
49 779
Minskning av kapital @0,42
-65 419
65 419
0
0
Aktieoptioner till anställda
308
308
308
Emissionskostnad
-15 848
-15 848
-15 848
Eget kapital 31 december 2024
139 381
3 926
1 295 551
-14 103
-1 344 329
80 425
0
80 425
*Redovisas brutto innan avdrag för emissionskostnader.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 15
NOTER TILL DE FINANSIELLA RAPPORTERNA
Anoto Group AB, moderbolaget i Anoto-koncernen, är ett aktiebolag med säte i Stockholm. Anoto Group är en global leverantör
av Enterprise Solutions (B2B), Retail (B2C) och OEM.
NOT 1 Allmänna redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för Anoto Group AB (publ) (Anoto) har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen (ÅRL),
International Financial Standards (IFRS), tolkningar av IFRS Interpretations Committee (IFRIC), som de godkänts av EU,
och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 ”Kompletterande redovisningsregler för koncerner”.
Koncernens finansiella rapporter har upprättats utifrån antagandet att koncernen bedriver sin verksamhet enligt principen om
fortsatt drift. Se dock förvaltningsberättelsen för kommentarer om pågående likviditetsrisk som Anoto står inför (sidan 8).
Styrelsen och verkställande direktören godkände den 30 april 2025 de finansiella rapporterna för distribution. Koncernens
rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning samt moderbolagets resultaträkning och balansräkning ska
godkännas av årsstämman den 27 juni 2025.
NOT 2 Redovisningsprinciper
Med undantag för omvärdering av vissa finansiella instrument, redovisas tillgångar och skulder till historiska anskaffningsvärden.
Moderbolagets redovisningsvaluta, svenska kronor (SEK), är också koncernens redovisningsvaluta.
Nedan följer en sammanfattning av de redovisningsprinciper som koncernen tillämpar. Redovisningsprinciperna har, med de
undantag som beskrivs, tillämpats konsekvent för samtliga redovisade perioder i koncernens finansiella rapporter.
Vid tidpunkten för godkännandet av den här koncernredovisningen har IASB publicerat flera nya standarder, ändringar i
befintliga standarder samt tolkningar, vilka ännu inte trätt i kraft. Ingen av dessa standarder eller ändringar i befintliga standarder
har antagits av koncernen i förtid.
Företagsledningen räknar med att alla uttalanden som är relevanta för Anoto kommer att tillämpas för den första perioden som
börjar samma dag eller dagen efter att uttalandet träder i kraft. Nya standarder, ändringar och tolkningar som inte antagits
under innevarande år har inte redovisats eftersom de inte förväntas ha någon väsentlig inverkan koncernens finansiella
rapporter.
Klassificering m.m.
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består av belopp som förväntas återvinnas eller regleras senare än tolv månader
efter rapporteringsperioden. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består av belopp som ska återvinnas eller betalas
inom tolv månader efter rapporteringsperioden.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar de finansiella rapporterna för Anoto Group AB (publ.) samt för de företag som moderbolaget
och dess dotterbolag har bestämmande inflytande över. Koncernen har bestämmande inflytande över ett företag när
moderbolaget har inflytande över företaget genom ägande, är exponerad för, eller har rätt till, rörlig avkastning från sitt innehav
i företaget, och kan använda sitt inflytande över företaget till att påverka sin avkastning. För att fastställa om det föreligger
bestämmande inflytande beaktas potentiella röstberättigade aktier.
Goodwill värderas som skillnaden mellan å ena sidan överförd ersättning, belopp för eventuellt icke-bestämmande inflytande i
det förvärvade företaget, och det verkliga värdet av rvärvarens eventuella tidigare innehav av andelar i det förvärvade
företaget, och å andra sidan nettovärdet av de förvärvade identifierbara tillgångarna och de övertagna skulderna vid tidpunkten
för förvärvet.
Konsolidering av ett investeringsobjekt ska börja från det datum då investeraren får det bestämmande inflytandet över
investeringsobjektet och upphöra när investeraren förlorar det bestämmande inflytandet.
I de fall då dotterbolags redovisningsprinciper inte överensstämmer med koncernens redovisningsprinciper justeras koncernens
redovisningsprinciper.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 16
Intresseföretag
Intressebolag är företag vilka vi har ett betydande inflytande över. En starkt indikation är när koncernens innehav är mer än
20% men mindre än 50% av röstvärdet. Innehavet i KAIT klassificeras som ett intressebolag och redovisas enligt
kapitalandelsmetoden.
Eliminering av koncerninterna transaktioner
Alla koncerninterna transaktioner elimineras i koncernredovisningen. Koncerninterna transaktioner inkluderar intern försäljning,
internvinster, interna saldon, mnade aktieägartillskott till koncernföretag samt förluster till följd av nedskrivning av
lånefordringar på och andelar i koncernföretag.
Transaktioner i utländsk valuta
Alla utländska dotterbolag tilldelas en funktionell valuta. Den funktionella valutan är valutan i den primära ekonomiska miljö där
företagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i utländska valutor omräknas till den funktionella valutan
enligt den valutakurs som gällde på balansdagen. Kursdifferenser som uppkommer vid omräkningar redovisas i årets resultat.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden, till exempel varulager,
anläggningstillgångar och immateriella tillgångar, omräknas enligt den valutakurs som gällde vid tidpunkten för transaktionen.
Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till verkligt värde omräknas i den funktionella valutan till den valutakurs som
gällde vid tidpunkten för värderingen till verkligt värde.
De finansiella rapporterna för de utländska dotterbolag som har en annan funktionell valuta än Anotos funktionella valuta (den
svenska kronan) omräknas enligt följande: alla balansposter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och
undervärden, omräknas till balansdagens valutakurs, och alla poster i resultaträkningen omräknas till den genomsnittliga
valutakursen. De dotterbolag som har en annan funktionell valuta är: Anoto Inc och Livescribe Inc (USD), Anoto LTD (GBP),
Anoto Korea (KRW), Anoto Portugal och Livepen Ireland (EUR) och Anoto Canada (CAD). Kursdifferenser som uppkommer
redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i eget kapital (samt förs i förekommande fall till innehav utan bestämmande
inflytande).
Vid avyttring av utländsk verksamhet omklassificeras den verksamhetens alla kursdifferenser som ackumulerats i
omräkningsreserven i eget kapital hänförligt till Anotos ägare och redovisas i resultatet.
Intäktsredovisning
Intäkter uppkommer huvudsakligen från försäljning av digitala pennor och tillhörande programvara och mönster.
För att bestämma om en intäkt ska redovisas följer koncernen en 5-stegsprocess:
1. Identifiera avtalet med en kund
2. Identifiera prestationsåtaganden
3. Fastställ transaktionspriset
4. Allokera transaktionspriset till prestationsåtaganden
5. Redovisning av intäkter när prestationsåtaganden uppfyllts
Koncernen genomför ofta transaktioner som omfattar flera av Anotos produkter och tjänster. I samtliga fall allokeras det totala
transaktionspriset för ett avtal till de olika prestationsåtagandena basis av deras relativa enskilda försäljningspriser. I
transaktionspriset för ett avtal ingår inte belopp som insamlats för tredje parts räkning.
Intäkt redovisas antingen vid en tidpunkt eller över tid, när koncernen uppfyller prestationsåtagandena genom att de utlovade
varorna eller tjänsterna överförs till kunderna.
Kontrakt med flera prestationsåtaganden
Många av koncernens avtal består av ett antal prestationsåtaganden inklusive, men inte begränsat till försäljning av digitala
pennor och programvarulicenser, mönster och professionella tjänster. Koncernen har utvärderat möjligheten att urskilja de
utlovade varorna och tjänsterna på basis av att de är ”distinkta”. En utlovad vara eller tjänst är distinkt om:
kunden antingen kan använda varan/tjänsten för sig eller tillsammans med andra lätt tillgängliga resurser, samt
varan/tjänsten kan identifieras separat (dvs. koncernen tillhandahåller inte en betydande tjänst för att integrera, modifiera
eller kundanpassa den).
Prestationsåtaganden per intäktsslag fastställs enligt nedan:
Hårdvarupennor som inkluderar en pennlicensavgift intäkt redovisas vid en tidpunkt, kontrollen över tillgången övergår
till kunden
Licensavgift för programvara intäkt redovisas över tid, under den avtalade licensperioden
Mönster intäkt redovisas vid en tidpunkt, då kontrollen över tillgången övergår till kunden
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 17
Övriga tjänster intäkt redovisas vid en tidpunkt, då tjänsten tillhandahålls
Pennor och tillbehör intäkt redovisas vid en tidpunkt, då kontrollen över tillgången övergår till kunden
Produktgarantier
Avsättningar för produktgarantiåtaganden avser försäljning av pennor. Garantiperioden är 12 månader och avsättningen
klassificeras som kortfristig.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader utgörs av räntekostnad för lån, vinster och förluster vid omvärdering av finansiella tillgångar
värderade till verkligt värde via resultaträkningen, samt nedskrivning av finansiella tillgångar. Lånekostnader redovisas i
resultaträkningen med tillämpning av effektivräntemetoden. Kursvinster och kursförluster redovisas netto.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill, som redovisas i samband med förvärv av dotterbolag enligt ovan, redovisas initialt som en tillgång till det
anskaffningsvärde som fastställdes vid förvärvstidpunkten. Den 31 december 2024 har koncernen en kassagenererande enhet,
för vilken goodwillvärdet prövas för nedskrivning. Goodwill skrivs inte av men är föremål för en årlig nedskrivningsprövning, eller
när detta behövs, genom att återvinningsvärdet för motsvarande kassagenererande enhet beräknas. Återvinningsvärdet är det
högsta av tillgångens eller den kassagenererande enhetens nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Goodwill fördelas till var
och en av de kassagenererande enheter som väntas dra fördel av synergierna i förvärvet. En nedskrivning redovisas om det av
koncernen redovisade värdet för enheten överstiger återvinningsvärdet. Nedskrivningen redovisas direkt i resultaträkningen.
Det fanns inga indikationer på nedskrivningsbehov under 2024. I årets nedskrivningsprövning användes en diskonteringsfaktor
om 18,86% (18,86%) och en evig tillväxttakt om 2,0% (2,0%) bortom fem år för Livescribe. Prognoser görs genom bedömning
av koncernens resultat i tidigare perioder och koncernens strategier för de kommande åren med hjälp av den mest aktuella
kunskapen om verksamheten och marknaden.
Forskning och utveckling
Kostnader för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap, kostnadsförs omedelbart när de uppstår.
Kostnader för utveckling, där resultaten från forskning eller annan kunskap tillämpas för att uppnå nya eller förbättrade
produkter, redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell ställning om koncernen har tillräckligt med finansiella tillgångar
och det är tekniskt möjligt att slutföra produkten, om det finns en avsikt att slutföra och använda eller sälja produkten samt om
det är troligt att produkten kommer att generera framtida ekonomiska fördelar. Det redovisade rdet omfattar alla direkt
hänförliga kostnader, till exempel kostnader r material och tnster samt för löner och registrering av juridiska rättigheter. Mer
information om aktiverade forsknings- och utvecklingskostnader finns i not 18. Övriga kostnader som hänför sig till utveckling
kostnadsförs direkt när de uppstår. I rapporten över finansiell ställning redovisas utvecklingskostnader till anskaffningsvärdet,
med avdrag för ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar.
Avskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter påbörjas i samband med att de immateriella tillngarna tas i bruk.
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella tillgångar som förvärvats av koncernen avser främst patent, varumärken och licenser, och redovisas till
anskaffningsvärdet med avdrag för ackumulerade avskrivningar och ackumulerade nedskrivningar.
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter för aktiverade immateriella tillgångar redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell ställning endast
då de ökar de framtida ekonomiska fördelarna för den specifika tillgången till vilka denför sig. Alla andra utgifter kostnadsförs
när de uppkommer.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar, som består av inventarier, annan utrustning, datorutrustning och datorprogram, redovisas till
anskaffningsvärdet med avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Anskaffningskostnad inkluderar
inköpspris och kostnader direkt hänförliga till att kunna börja använda tillgången på det sätt som var avsikten med förvärvet.
Övriga kostnader läggs till anskaffningskostnaden endast om det är sannolikt att sådana kostnader kommer att leda till framtida
ekonomiska fördelar, och om sådana kostnader kan beräknas korrekt. Övriga kostnader relaterade till tillgången redovisas som
kostnader när de uppstår.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 18
Avskrivningar
Avskrivningar tillgångar baseras tillgångarnas anskaffningsvärden och görs linjärt över tillgångarnas beräknade
ekonomiska livslängd, med tillämpning av följande avskrivningstider:
-
Patent
10 år
-
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
5 år
-
Varumärken
10 år
-
Licenser
20 år
-
Inventarier
5 år
-
Investeringar i hyrda tillgångar
5 år
Tillämpade avskrivningsmetoder och tillgångarnas livslängd omprövas vid slutet av varje räkenskapsår.
Nedskrivning
Nedskrivning av immateriella och materiella anläggningstillgångar
Om det finns en indikation att en tillgångs värde har minskat, beräknas dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det
högsta av tillgångens eller den kassagenererande enhetens nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Vid fastställande av
nyttjandevärdet nuvärdesberäknas de framtida kassaflöden som tillgången förväntas ge upphov till under nyttjandeperioden.
Tillgången skrivs ned när det redovisade bokförda värdet i koncernen överstiger återvinningsvärdet. Nedskrivningen redovisas
då i årets resultat.
Eventuellt nedskrivningsbehov på pågående utvecklingsarbeten prövas årligen.
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Koncernen tillämpar den renklade metoden r redovisning av tillgångar och kundfordringar, och redovisar en förlustreserv
baserad förväntade kreditförluster (Expected Credit Loss ECL) under löptiden. Denna metod beaktar förväntade underskott
i avtalsenliga kassaflöden till följd av risken för utebliven betalning någon gång under den finansiella tillgångens löptid.
Koncernen använder en reserveringsmatris baserad tidigare kreditförluster, justerat för framåtblickande information och
externa indikationer.
För övriga fordringar tillämpar koncernen den generella metoden enligt IFRS 9. Detta innebär att bedöma om kreditrisken har
ökat betydligt sedan det första redovisningstillfället. Beroende på utfallet redovisar koncernen antingen 12 månaders förväntade
kreditförluster eller förväntade kreditförluster under hela löptiden. Bedömningen omfattar historiska data, aktuella förhållanden
och framåtblickande prognoser.
I not 26 och not 37 finns en närmare analys av hur nedskrivningskraven enligt IFRS 9 tillämpas.
Leasing
Vid början av ett avtal bedömer koncernen om ett avtal är, eller innehåller ett leasingavtal. Ett avtal är eller innehåller ett
leasingavtal om rätten att kontrollera användningen av en identifierad tillgång under en tidsperiod överförs i utbyte mot en
ersättning. För att bedöma om ett avtal överför rätten att kontrollera användningen av en identifierad tillgång använder
koncernen definitionen av leasingavtal enligt IFRS 16. Denna policy tillämpas avtal som ingås den 1 januari 2019 eller senare.
Den 31 december 2024 har inte koncernen några leasingavtal avseende kontor som redovisas enligt IFRS 16 eftersom alla
leasingavtal är kortfristiga, det vill säga de har en leasingperiod högst 12 månader vid datumet för leasingavtalets påbörjande.
Mer information finns i not 32.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på koncernens årsresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare och årets vägda
genomsnittliga antal utestående aktier. Vid beräkning av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det
genomsnittliga antalet aktier i syfte att beakta eventuell utspädning från preferensaktier, som under rapporteringsperioderna
hänför sig till tilldelade optioner till anställda.
Fordringar och skulder i utländsk valuta
Fordringar och skulder i utländsk valuta omräknas enligt valutakursen balansdagen, och orealiserade kursvinster och
kursförluster redovisas i resultaträkningen. Kursvinster/kursförluster rörelsefordringar och rörelseskulder redovisas som
övriga rörelseintäkter/rörelsekostnader. Valutakursdifferenser finansiella fordringar och finansiella skulder redovisas som
finansiella poster.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 19
Valutakursdifferenser hänförliga till monetära poster för vilka avräkning inte planeras eller inte är trolig att ske inom
överskådlig framtid, utgör i allt väsentligt en del av enhetens nettoinvestering i den utländska verksamheten.
Valutakursdifferenser som uppstår genom sådana poster redovisas under övrigt totalresultat i koncernredovisningen.
Finansiella instrument
Koncernens finansiella instrument består huvudsakligen av kortfristiga fordringar, likvida medel, långfristiga fordringar,
räntebärande skulder och kortfristiga skulder.
För alla finansiella tillgångar och skulder bokförda till upplupet anskaffningsvärde utgör det bokförda värdet en rimlig
uppskattning av det verkliga värdet.
Koncernen använder följande hierarki för att fastställa och upplysa om verkligt värde för finansiella instrument efter
värderingsteknik:
- Nivå 1: noterade (ojusterade) priser på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder,
- Nivå 2: andra tekniker, för vilka alla indata som har en väsentlig inverkan på det bokförda verkliga värdet är direkt
eller indirekt observerbara,
- Nivå 3: tekniker som använder indata som har en väsentlig inverkan på bokförda verkliga värden, vilka baseras på
marknadsdata som inte är observerbara.
Koncernen utvärderar regelbundet kategoriseringen av sina värderingar till verkligt värde inom hierarkin för verkligt värde i
slutet av rapporteringsperioden. Under 2024 redovisades inga överföringar mellan nivå 1 och 2 i hierarkin för verkligt värde,
och inga överföringar redovisades till eller från Nivå 3 vid värderingar till verkligt värde.
Konvertibla obligationer och teckningsoptioner
Ett sammansatt finansiellt instrument, till exempel en konvertibel obligation, kan enligt IAS 32 delas upp i en egetkapitaldel
och en skulddel. Differentieringen mellan en finansiell skuld och eget kapital beror på om ett företag är skyldigt att erlägga
likvida medel (eller någon annan finansiell tillgång). Det finns inga utestående konvertibla lån vid utgången av 2024.
Utestående konvertibla lån vid utgången av 2023 redovisas som skuld i koncernens balansräkning, då lånets verkliga värde
motsvarade skulddelens verkliga värde.
Koncernen har även 10 000 000 utestående teckningsoptioner vid periodens utgång. Endast teckningsoptioner vars nuvärde
av teckningskursen är lägre än stamaktiens verkliga värde beaktas i de finansiella rapporterna. Mot bakgrund av att
teckningskursen per den 31 december 2024 är högre än det verkliga värdet på Anotos stamaktie, har teckningsoptionerna
ingen utspädningseffekt och redovisas inte teckningsoptionerna i koncernens finansiella rapporter vid årets slut.
Redovisning och borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapporten över finansiell ställning när koncernen blir part enligt instrumentets
avtalsmässiga villkor. En fordran tas upp när koncernen presterat och när motparten har en avtalsenlig skyldighet att betala,
även om faktura inte har skickats ännu. Kundfordringar tas upp i rapporten över finansiell ställning när faktura har skickats.
Skulder tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits.
Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från rapporten över finansiell ställning när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller när
koncernen förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från rapporten
över finansiell ställning när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläckts. Detsamma gäller för del av en finansiell
skuld.
Klassificering och efterföljande värdering av finansiella tillgångar
Alla finansiella tillgångar värderas initialt till verkligt värde, i förekommande fall justerat för transaktionskostnader.
Efterföljande värdering av finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar som redovisats till upplupet anskaffningsvärde:
Finansiella tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde om tillgången uppfyller följande villkor (och om den inte har
värderats till verkligt värde via resultatet):
de ingår i en affärsmodell r syftet är att inneha den finansiella tillgången och inkassera dess avtalsenliga kassaflöde,
och
de avtalsenliga villkoren för de finansiella tillgångarna leder till kassaflöden som uteslutande utgör betalningar av
kapitalbelopp och ränta för det utestående kapitalbeloppet.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 20
Efter den rsta redovisningen värderas dessa till upplupet anskaffningsvärde med hjälp av effektivräntemetoden. Diskontering
görs inte när effekten av diskonteringen är oväsentlig.
Finansiella tillgångar som redovisats till verkligt värde via övrigt totalresultat (FVOCI):
Koncernen redovisar finansiella tillgångar enligt FVOCI om tillgångarna uppfyller följande villkor:
de ingår i en affärsmodell där syftet är att ”inneha för att inkassera och avyttra” tillhörande kassaflöden, och
de avtalsenliga villkoren för de finansiella tillgångarna leder till kassaflöden som uteslutande utgör betalningar av
kapitalbelopp och ränta för det utestående kapitalbeloppet.
Eventuella vinster eller förluster som redovisas i övrigt totalresultat kommer att återvinnas när tillgången tas bort från
balansräkningen.
Beräkning av verkligt värde:
Ledningen använder olika värderingstekniker för att fastställa det verkliga värdet finansiella instrument (där aktiva
marknadsnoteringar inte finns tillgängliga) och icke finansiella tillgångar. Detta innebär att göra uppskattningar och
bedömningar som överensstämmer med hur marknadsaktörer skulle värdera instrumentet. Ledningen baserar sina
bedömningar på observerbara data långt det är möjligt men sådana finns inte alltid tillgängliga. I sådana fall använder
ledningen den bästa tillgängliga informationen. Uppskattade verkliga värden kan skilja sig från de faktiska värden som skulle
erhållits genom en transaktion armlängds avstånd rapporteringsdagen. Finansiella tillgångar som värderas till verkligt
värde i koncernen har värderats till verkligt marknadsvärde på en aktiv marknad, nivå 1.
Kundfordringar och övriga fordringar samt avtalstillgångar
Koncernen använder en förenklad metod för redovisning av kundfordringar, övriga fordringar och avtalstillgångar och redovisar
förlustreserven som förväntade kreditförluster över livstiden. Dessa utgör de förväntade underskotten i avtalsenliga kassaflöden,
med beaktande av möjligheten till utebliven betalning vid någon tidpunkt under det finansiella instrumentets livstid. Vid
beräkningen använder koncernen tidigare erfarenhet, externa indikationer och framåtblickande information för att beräkna de
förväntade kreditförlusterna med hjälp av en reserveringsmatris.
Koncernen bedömer nedskrivningsbehovet av kundfordringar kollektivt. Eftersom de har gemensamma kreditriskegenskaper
har de grupperats utifrån antalet dagar som gått sedan de rföll till betalning. I not 26 finns en närmare analys av hur
nedskrivningskraven enligt IFRS 9 tillämpas.
Klassificering och värdering av finansiella skulder
Koncernens finansiella skulder inkluderar låneskulder, leverantörsskulder, och övriga skulder. Finansiella skulder värderas
initialt till verkligt värde, och i tillämpliga fall görs en justering för transaktionskostnader.
Därefter värderas finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde med hjälp av effektivräntemetoden med undantag för och
finansiella skulder definierade till verkligt värde via resultatet, vilka tas upp till verkligt värde varvid vinster och förluster redovisas
i resultatet.
Alla ränterelaterade avgifter inkluderas i finansieringskostnader.
Kassa och bank
Kassa består av kassamedel och banktillgodohavanden. Likvida medel utgörs av kortfristiga och likvida placeringar som lätt kan
omvandlas till kassamedel till ett känt belopp och där risken för värdefluktuationer endast är obetydlig.
Varulager
Varulager, som består av rdiga varor och kritiska komponenter, redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet (enligt FIFU-
principen) och nettoförsäljningsvärdet. Vid beräkningen av nettoförsäljningsvärdet bedömer företagsledningen uppskattat
försäljningspris, artiklar med övertalighet, utgående artiklar, skadade varor och försäljningskostnader. Varulagrets
anskaffningsvärde inkluderar kostnader som uppkommit vid köp av lagertillgångarna och för transport av dessa till deras
nuvarande plats och i deras nuvarande skick.
Under 2024 redovisades nedskrivningar av inkuranta och skadade varor uppgående till 2,971 TSEK. Nedskrivningen
redovisades i kostnader för sålda varor.
Eget kapital, reserver och betalningar av utdelning
Aktiekapitalet utgörs av det nominella värdet (pari) på aktier som har emitterats.
Överkursfonden inkluderar eventuella överkurser som erhållits vid emission av aktiekapital. Eventuella transaktionskostnader
som sammanhänger med aktieemission, efter avdrag för tillhörande inkomstskattefördelar, dras från överkursfonden.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 21
Övriga poster i eget kapital inkluderar följande:
- Omräkningsreserv består av omräkningsdifferenser som uppstår när finansiella rapporter för koncernens utländska
enheter omräknas från utländska valutor till SEK.
Balanserade vinstmedel inkluderar alla vinster och aktierelaterade ersättningar till anställda avseende aktuell period och tidigare
perioder.
Alla transaktioner med moderbolagets ägare registreras separat inom eget kapital.
Utdelningar som ska betalas till aktieägare ingår i övriga skulder när utdelningarna godkänts vid en bolagsstämma som hållits
före rapporteringsdagen. Ingen utdelning har förkunnats eller betalats under året.
Aktierelaterad ersättning till anställda
Optionsprogram
Koncernen har program för aktierelaterade ersättningar till sina anställda vilka regleras med egetkapitalinstrument. Inget av
koncernens ersättningsprogram regleras med kontanter.
Alla varor och tjänster som erhålls i utbyte mot beviljad aktierelaterad ersättning värderas till sitt verkliga värde.
När anställda belönas med aktierelaterade ersättningar bestäms det verkliga värdet av anställdas tjänster indirekt med referens
till det verkliga värdet r de egetkapitalinstrument som beviljas. Detta verkliga värde bedöms vid tilldelningstillfället och utesluter
effekten av icke marknadsmässiga intjänandevillkor (till exempel mål för lönsamhet och rsäljningstillväxt samt
prestationsvillkor).
All aktierelaterad ersättning redovisas slutligen som en kostnad i resultaträkningen med motsvarande kreditering i balanserade
vinstmedel. Om intjänandeperioder eller andra intjänandevillkor gäller, fördelas kostnaden över intjänandeperioden, på basis av
bästa tillgängliga uppskattning av antalet aktieoptioner som förväntas intjänas.
Icke marknadsmässiga intjänandevillkor ingår i antaganden om antalet optioner som förväntas komma att bli inlösta.
Beräkningar revideras därefter om det finns indikationer att antalet aktieoptioner som förväntas intjänas skiljer sig från tidigare
beräkningar. Eventuell justering av ackumulerad aktierelaterad ersättning som är ett resultat av en revidering redovisas under
den aktuella perioden. Antalet intjänade optioner som till slut löses in av innehavare påverkar inte de registrerade kostnaderna
under en period.
Vid inlösen av aktieoptioner fördelas de erhållna ersättningarna, med avdrag r direkt hänförliga transaktionskostnader, till
aktiekapitalet upp till det nominella värdet (eller parivärdet) av de emitterade aktierna, och eventuella överskott registreras som
överkurs.
Skatt
Skattekostnaden utgör summan av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skatt och uppskjuten skatt redovisas i
resultaträkningen, förutom när de hänför sig till poster som redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital, i vilket fall
även den aktuella och den uppskjutna skatten redovisas i övrigt totalresultat eller direkt i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Skatten har beräknats med tillämpning av de
skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Koncernen använder balansräkningsmetoden för att beräkna uppskjutna skattefordringar och uppskjutna skatteskulder.
Balansräkningsmetoden innebär att beräkningen görs med tillämpning av balansdagens skattesatser temporära skillnader
mellan en tillgångs eller en skulds redovisade och skattemässiga värde samt på skattemässiga underskottsavdrag.
Kassaflöde
Kassaflödesanalyser upprättas enligt den indirekta metoden, dvs. resultat efter finansiella poster justeras för transaktioner som
inte har gett upphov till in- eller utbetalningar under perioden, samt för eventuella intäkter och kostnader som kan hänföras till
kassaflödet från investerings- eller finansieringsverksamheten.
Avsättningar
En avsättning redovisas då det finns ett åtagande som följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av resurser
kommer att krävas för att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 22
Upplysningar om närstående parter
Upplysningar om företagets transaktioner med närstående parter finns i not 10 "Ersättningar till ledande befattningshavare", not
30 "Aktierelaterade ersättningar till anställda" och not 35 "Transaktioner med närstående parter". Det förekom inga andra
transaktioner med närstående parter.
Segmentsredovisning
Koncernen har tre verksamhetssegment: Enterprise Solutions (B2B), Retail (B2C), och OEM. För att identifiera dessa
verksamhetssegment följer ledningen i allmänhet koncernens servicelinjer som utgör de huvudsakliga produkterna och
tjänsterna.
Vart och ett av dessa verksamhetssegment hanteras separat eftersom vart och ett av dem kräver olika teknologier,
tillvägagångssätt för marknadsföring och andra resurser. Alla överföringar mellan segmenten sker på marknadsmässiga villkor
och till priser som externa kunder betalar vid fristående försäljning av identiska varor eller tjänster.
I ledningssyfte använder koncernen samma värderingsprinciper som i denna årsredovisning, med undantag för vissa poster
som inte inkluderas vid fastställandet av rörelseresultaten för rörelsesegmenten enligt följande:
- Kostnader för aktierelaterade ersättningar
- Forskningskostnader hänförliga till ny affärsverksamhet
- Intäkter, kostnader och vinster vid värdering av ägda investeringar till verkligt värde
Bolagstillgångar som inte är direkt hänförliga till något rörelsesegments affärsverksamhet allokeras inte till något segment. Detta
gäller i första hand koncernens huvudkontor och det illustrativa forskningslaboratoriet i Korea.
Standard som ännu inte trätt i kraft och som inte antagits i förtid av koncernen
IFRS 18 träder i kraft för räkenskapsår som börjar den 1 januari 2027 eller senare, med tidigare tillämpning tillåten.
IFRS 18 anger övergripande krav för utformning av och upplysningar i finansiella rapporter. Den kräver att företag minst en
gång om året presenterar fullständiga finansiella rapporter med jämförelsetal för föregående år (inklusive jämförelsetal i
noterna). Den ersätter IAS 1 Utformning av finansiella rapporter.
IFRS 18 syftar till att förbättra den finansiella rapporteringen genom att:
- kräva att företag redovisar två nya definierade delsummor i resultaträkningen: rörelseresultat och resultat före
finansiering och inkomstskatt,
- kräva att företag lämnar upplysning om av företagsledningen definierade nyckeltal: delsummor av intäkter och
kostnader som inte specificeras i IFRS redovisningsstandarder och som används i offentlig kommunikation för att
kommunicera företagsledningens syn på företagets finansiella resultat, och
- lägga till nya principer för aggregering och disaggregering av poster.
NOT 3 Bedömningar vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper och de viktigaste källorna till osäkerhet i
uppskattningarna
Följande områden bedöms medföra en betydande risk för att leda till väsentliga justeringar av redovisade värden på tillgångar
och skulder inom det kommande räkenskapsåret
Bedömningar och tillämpningar i de finansiella rapporterna
För att kunna upprätta finansiella rapporter enligt IFRS krävs att företagsledningen gör uppskattningar och bedömningar, som
påverkar tillämpningen av redovisningsprinciper samt redovisade belopp för tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. De
faktiska resultaten kan skilja sig från dessa uppskattningar. Uppskattningar och bedömningar granskas regelbundet. Ändringar
i uppskattningar redovisas i den period då de görs om ändringen endast påverkar den perioden, eller i den period som ändringen
görs och i framtida perioder om ändringen påverkar både nuvarande och framtida perioder.
Väsentliga bedömningar vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper
Vid tillämpningen av koncernens redovisningsprinciper (enligt beskrivningen i not 2) har företagsledningen gjort följande
bedömningar som har den mest väsentliga effekten på belopp som återfinns i de finansiella rapporterna.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 23
De viktigaste källorna till osäkerhet i uppskattningarna
Upplysning lämnas nedan om de viktigaste antagandena om framtiden, och andra viktiga källor till osäkerhet i de uppskattningar
på balansdagen som innebär en betydande risk för väsentliga justeringar av tillgångars och skulders redovisade värden under
nästkommande räkenskapsår.
Nedskrivningsprövning av goodwill
Goodwill skrivs inte av men nedskrivningsbehovet prövas åtminstone årligen. Vid prövning av nedskrivningsbehov beräknas
nyttjandevärdet för den kassagenererande enhet till vilken goodwill fördelats. Nyttjandevärdet beräknas utifrån de uppskattade
framtida kassaflöden som denna kassagenererande enhet förväntas generera. Huruvida dessa kassaflöden uppnås beror
om ledningen lyckas uppnå bolagets strategiska mål. Det finns ingen garanti för att dessa mål kommer att uppnås och det finns
en inneboende osäkerhet i alla prognoser om framtida kassaflöden.
Som ett led i det årliga bokslutsarbetet prövade Anoto värdet koncernens goodwill och fann inga tecken
nedskrivningsbehov av koncernens återstående goodwill under den aktuella perioden. Koncernen kommer att fortsätta att pröva
det bokförda värdet för goodwill mot utvecklingen i verksamheten och särskilt i den kassagenererande enhet till vilken goodwill
fördelats, samt justera goodwillvärdet ytterligare vid behov.
Redovisat värde för goodwill på balansdagen uppgår till 32 MSEK. Mer information finns i not 22.
Prövning av nedskrivningsbehov för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och andra immateriella
anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar, inklusive balanserade utgifter för utvecklingsarbeten, som skrivs av i de perioder som
företagsledningen uppskattar att tillgången kommer att generera intäkter, prövas även regelbundet för att avgöra om det finns
tecken på nedskrivningsbehov. Prövning av nedskrivningsbehov baseras på en bedömning av återvinningsvärdet. Värdet utgår
från företagsledningens beräkningar av framtida kassaflöden, vilka grundas på interna affärsplaner och prognoser.
Företagsledningens bedömning krävs när det gäller nedskrivningar, i synnerhet vid bedömning av:
- om en händelse har inträffat som kan påverka tillgångarnas värden,
- om det finns tillräckligt med finansiella tillgångar för att färdigställa utvecklingen, inklusive en uppskattning av
återstående utvecklingstid och återstående kostnader,
- om en tillgångs redovisade värde kan styrkas av det diskonterade nuvärdet av framtida kassaflöden, vilka uppskattas
baserat på fortsatt användning av tillgången i verksamheten,
- att lämpliga antaganden används vid upprättande av kassaflödesprognoser, och
- diskonteringen av dessa kassaflöden.
Nyttjandevärdet baseras de beräknade framtida kassaflöden som tekniken och produkterna förväntas generera. Se not 18
för mer information.
Vid prövning av nedskrivningsbehov beräknas nyttjandevärdet för teknik och produkter som utvecklats av koncernen. Som ett
led i det årliga bokslutsarbetet prövade Anoto värdet av koncernens balanserade utvecklingsutgifter och fann tecken
nedskrivningsbehov avseende en tillgång som närmar sig slutet av sin livslängd. Under året avbröt vi även utvecklingen av två
projekt som tidigare varit pågående. Under året har en nedskrivning om totalt 8,3 MSEK gjorts för koncernen. Se not 18 för
mer information. Koncernen kommer att fortsätta att pröva de bokförda värdena för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
och andra immateriella anläggningstillgångar mot utvecklingen i verksamheten, och kommer vid behov att ytterligare justera de
bokförda värdena för andra immateriella anläggningstillgångar, inklusive balanserade utgifter för utvecklingsarbeten.
Prövning av nedskrivningsbehov för fordringar hos intresseföretag
Anoto har prövat värdet på koncernens fordringar på intresseföretaget KAIT och inte funnit några tecken på nedskrivningsbehov
för den aktuella perioden. Koncernen tillämpar den generella metoden enligt IFRS 9. Detta innebär att bedöma om kreditrisken
har ökat betydligt sedan det första redovisningstillfället. Beroende utfallet redovisar koncernen antingen 12 månaders
förväntade kreditförluster eller förväntade kreditförluster under hela löptiden. Bedömningen omfattar historiska data, aktuella
förhållanden och framåtblickande prognoser. Det finns en betydande osäkerhet i att prognostisera framtida kassaflöden för
KAIT med tanke enhetens status som nystartat företag utan intäkter samt den enormt snabba utvecklingen marknaden
för AI-produkter inom utbildningssektorn. Nedskrivningsprövningen gjordes baserat ledningens bästa uppskattning. Mer
information finns i not 37.
Koncernen kommer att fortsätta att pröva de bokförda värdena för sina tillgångar hänförliga till KAIT mot bakgrund av
utvecklingen i verksamheten.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 24
Varulager
Koncernen värderar varulager till det lägsta av anskaffningsvärdet, genom tillämpning av principen ”först in, först ut”, och
nettoförsäljningsvärdet. Vid beräkningen av nettoförsäljningsvärdet bedömer företagsledningen uppskattat försäljningspris,
artiklar med övertalighet, utgående artiklar, skadade varor och försäljningskostnader. Om det beräknade nettoförsäljningsvärdet
understiger anskaffningsvärdet redovisas en reserv för lagerinkurans.
Rättsliga förfaranden
Anoto redovisar en skuld när koncernen har en förpliktelse som medför en överföring av ekonomiska resurser till följd av en
tidigare inträffad händelse, och när en rimlig uppskattning av beloppet kan göras. Koncernen granskar regelbundet utestående
rättsliga ärenden för att bedöma behovet av avsättningar i de finansiella rapporterna. Vid dessa genomgångar beaktas
förhållanden i varje enskilt ärende och vid behov anlitas interna resurser och extern expertis. De finansiella rapporterna kan
påverkas i den mån som företagsledningens bedömning av de beaktade omständigheterna inte överensstämmer med det
faktiska utfallet.
NOT 4 Koncernens riskhantering
Anotos styrelse har fastställt en finanspolicy i syfte att:
förenkla och samordna koncernens finansiella verksamhet,
definiera regler för de finansiella risker som accepteras av styrelsen,
fastställa riktlinjer inom vilka koncernen kan driva verksamheten självständigt, och
delegera hanteringen av de finansiella riskerna till företagsledningen.
De områden inom finanspolicyn som främst påverkar Anotos hantering av finansiella risker rör likviditet och valuta.
Anotos koncernledning identifierar likviditets- och valutarisker vid upprättandet av budgetar och prognoser samt i samband med
att verksamhetens utfall granskas. Företagsledningen har strategier och policyer för att minimera effekten av dessa risker.
Definition av risker
Likviditetsrisk
Risken för att ett företag får svårigheter att fullgöra förpliktelser kopplade till finansiella skulder som
regleras med kontanter eller annan finansiell tillgång.
Lånerisk
Låneskulder är andra finansiella skulder än kortfristiga leverantörsskulder med normala lånevillkor.
Marknadsrisk
Risken att det verkliga värdet eller de framtida kassaflödena från ett finansiellt instrument kommer att
fluktuera på grund av förändringar i marknadspriserna. Det finns tre typer av marknadsrisker:
valutarisk, ränterisk och annan prisrisk.
Valutarisk
Risken att det verkliga värdet eller de framtida kassaflödena från ett finansiellt instrument kommer att
fluktuera på grund av förändringar i valutakurser.
Ränterisk
Risken att det verkliga värdet eller de framtida kassaflödena från ett finansiellt instrument kommer att
fluktuera på grund av förändringar i marknadsräntorna.
Annan prisrisk
Risken för att det verkliga värdet eller de framtida kassaflödena från ett finansiellt instrument kommer
att fluktuera grund av förändringar i marknadspriser (andra än sådana som härrör från ränterisk
eller valutarisk), oavsett om dessa förändringar orsakas av faktorer som rör det enskilda finansiella
instrumentet eller dess utfärdare, eller av faktorer som påverkar alla likartade finansiella instrument
som handlas på marknaden.
Kreditrisk
Risken för att en part i ett finansiellt instrument inte kan fullgöra en skyldighet och därigenom förorsakar
en finansiell förlust.
Likviditetspolicy
I enlighet med koncernens finanspolicy omvärderas koncernens likviditetsbehov löpande. Dessa analyser av kassaflöden ger
underlag till likviditetsplanering, insättningar, räntebindningstider mm. Enligt likviditetspolicyn ska tillgänglig likviditet bestå av
likvida medel och överlåtbara värdepapper med en officiell kreditvärdering motsvarande Moodys P1.
Likviditetsrisk och finansieringsrisk
Anotos likvida medel, såsom kassa och banktillgodohavanden, uppgick vid utgången av 2024 till 4 MSEK (3). Det finns ingen
likviditetsreserv såsom en beviljad checkräkningskredit.
De enda övriga finansiella skulderna som, förutom räntorna lånen, kommer att påverka kassaflödet är leverantörsskulder
och övriga kortfristiga skulder. Samtliga dessa skulder förfaller till betalning inom 3 månader.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 25
Åldersanalys för finansiella skulder (TSEK):
2024:
03 månader
46 månader
712 månader
15 år
Låneskulder
4 585
56
56
0
Långfristiga skulder
0
0
0
1 372
Leasingskulder
0
0
0
0
Leverantörsskulder
24 906
0
0
0
Övriga kortfristiga skulder
33 781
0
0
0
2023:
03 månader
46 månader
712 månader
15 år
Låneskulder
8 418
0
0
15 600
Långfristiga skulder
0
0
0
174
Leasingskulder
110
111
224
0
Leverantörsskulder
22 026
0
0
0
Övriga kortfristiga skulder
37 798
0
0
0
Eftersom kortfristiga skulder överstiger kortfristiga tillgångar vid periodens slut, bedömer ledningen att koncernen står inför en
likviditetsrisk. Ledningen och styrelsen har uppfattningen att 2025 kommer att bli ett starkt återhämtningsår. Trots denna
bedömning är koncernledningen medveten om riskerna med stigande räntor, kriget mellan Ryssland och Ukraina samt de
bestående effekterna av pandemin. Om koncernens strategier för att öka försäljningen inte är framgångsrika, och om Anoto helt
eller delvis inte lyckas anskaffa tillräckligt med kapital eller endast lyckas göra det på ofördelaktiga villkor, finns det en risk att
koncernen kan få problem att fortsätta bedriva sin verksamhet.
Valutaexponering och valutapolicy
Transaktionsexponering
Transaktionsexponering uppkommer när koncernens enheter har intäkter och kostnader i andra valutor än den funktionella
valutan. Anoto har betydande valutaflöden i USD, EUR, GBP och KRW eftersom större delen av faktureringen sker i dessa
valutor. Eftersom GBP och KRW främst används i de brittiska och koreanska enheterna, där den funktionella valutan är
densamma, är transaktionsexponeringen i dessa valutor låg. Enligt koncernens valutapolicy sker inte någon valutasäkring,
främst för att det är svårt att förutsäga kassaflödesbehovet i aktuella valutor.
Nettoexponeringen i EUR beror att koncernen framför allt fakturerar i EUR avseende den europeiska marknaden och har
kostnader i de svenska enheterna.
Nettoexponeringen i USD är hänförlig till intäkter och kostnader i USD i flera dotterbolag, framför allt Anoto Korea och Anoto
AB, där den funktionella valutan inte är USD. Koncernen använder även USD för koncerninterna transaktioner, vilket resulterar
i transaktionsexponering inom lokala enheter.
Känslighetsanalys av transaktionsexponering
Känslighetsanalys (nettoinverkan på intäkter vid en växelkursförändring med 5 procent på rörelsevalutan mot SEK).
USD
(+/-) 0,9 MSEK
EUR
(+/-) 0,0 MSEK
GBP
(+/-) 0,1 MSEK
KRW
(+/-) 2,9 MSEK
CAD
(+/-) 0,0 MSEK
Omräkningsexponering
Känslighetsanalys (inverkan på omräkningsreserv (eget kapital) vid en växelkursförändring med 5 procent på rörelsevalutan
mot SEK).
USD
(+/-) 17,7 MSEK
EUR
(+/-) 0,0 MSEK
GBP
(+/-) 6,0 MSEK
KRW
(+/-) 9,5 MSEK
CAD
(+/-) 0,0 MSEK
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 26
Ränterisk
Räntorna och ränterisken är fortsatt höga i år i en mycket osäker global miljö. Koncernens räntebärande lån löper med fast
ränta, och inga nya lån till högre räntesats beräknas erhållas inom en snar framtid. Ledningen anser därför inte att ränterisken
är en betydande exponering i skrivande stund. Information om räntebärande skulder finns i not 31.
Kreditrisk
Hanteringen av kreditrisker kan delas upp i kommersiella risker och finansiella risker. Avsättningarna som gjorts för osäkra
fordringar per balansdagen baseras på förväntade, inte inträffade, kreditförluster och utöver dessa har ingen kommersiell
kreditrisk identifierats. Kreditrisken för finansiella transaktioner avser risken för att koncernen ådrar sig förluster avseende
koncernens investeringar och banktillgodohavanden till följd av utebliven betalning från motparters sida.
Mer information om kreditrisk i kundfordringar finns i not 26. Förväntad förlustandel baseras på försäljningens betalningsprofil
under de 24 månaderna närmast före den 31 december 2024, såväl som på motsvarande historisk kreditförlust under den
perioden. Den historiska andelen har justerats för att spegla de aktuella och framåtblickande makroekonomiska faktorer som
påverkar kundernas förmåga att reglera utestående belopp. Med tanke på den korta tiden för exponering för kreditrisk har
dock inte de makroekonomiska faktorerna ansetts vara väsentliga under rapporteringsperioden. Finansiell kreditrisk hanteras
som en del av koncernens finanspolicy. För andra finansiella instrument bedöms inga betydande kreditrisker föreligga.
Se not 37 för mer information om kreditrisk i fordringar på närstående parter samt gjorda nedskrivningar. Koncernen tillämpar
den generella metoden enligt IFRS 9. Detta innebär att bedöma om kreditrisken har ökat betydligt sedan det första
redovisningstillfället. Beroende på utfallet redovisar koncernen antingen 12 månaders förväntade kreditförluster eller
förväntade kreditförluster under hela löptiden. Bedömningen omfattar historiska data, aktuella förhållanden och
framåtblickande prognoser. Bedömning av förväntade kreditförluster på moderbolagets koncerninterna fordringar gjordes vid
årets slut genom att tillämpa den generella metoden enligt IFRS 9. Detta innebär att bedöma om kreditrisken har ökat
betydligt sedan det första redovisningstillfället. Beroende på utfallet redovisar koncernen antingen 12 månaders förväntade
kreditförluster eller förväntade kreditförluster under hela löptiden. Bedömningen omfattar historiska data, aktuella förhållanden
och framåtblickande prognoser.
Not 5 Segmentsredovisning
Koncernen har följande tre strategiska divisioner som utgör de segment för vilka information ska lämnas. Divisionerna erbjuder
olika produkter och tjänster och förvaltas separat eftersom de kräver olika strategier när det gäller teknik och marknadsföring.
Anotos erbjudande till detaljhandeln erbjuder högkvalitativa, intuitiva smartpennor och ett robust ekosystem för programvara
som gör att användare kan digitalisera handskrivet innehåll på ett ögonblick. Anotos enhet Enterprise Solutions tillhandahåller
en kraftfull plattform för automatiserad datainsamling i stor skala. Organisationer använder våra smartpennor och formulär med
tryckta punktmönster för att digitalisera handskrivet innehåll från kliniska, operativa och kundinriktade processer allt utan att
ändra arbetsflödena i frontlinjen. Anotos OEM-verksamhet har varit i stort sett vilande under 2023 och 2024, bortsett från intern
försäljning till Anotos andra segment. Mer information om dessa segment finns i förvaltningsberättelsen.
Belopp som inte fördelas till segment består av rörelsekostnader, tillgångar och skulder i icke intäktsgenererande SG&A-
dotterbolag samt elimineringar, vilka inte är hänförliga till något särskilt segment.
Totalsiffrorna som presenteras för koncernens rörelsesegment överensstämmer med de finansiella siffrorna så som de
presenteras i den här finansiella rapporten enligt följande. Moderbolaget har inga rapporteringspliktiga intäkter.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
Intäkter
2024
2023
Summa rapporteringspliktigt i segmentsredovisning
39 856
60 786
Elimineringar
-9 787
-17 774
Koncernens intäkter
30 069
43 012
Resultat
Summa rapporteringspliktigt i segmentsredovisning
-98 400
-113 068
Övriga kostnader som inte fördelats
-1 481
-16 044
Elimineringar
9 787
17 774
Koncernens rörelseresultat
-60 025
-68 326
Finansiella kostnader
-1 571
-16 367
Finansiella intäkter
5 816
699
Koncernens resultat före skatt
-55 781
-83 995
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 27
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
Tillgångar
2024
2023
Summa rapporteringspliktiga segmentstillgångar
391 936
397 041
Övrigt
330 557
478 699
Elimineringar
-577 365
-732 125
Koncernens tillgångar
145 128
143 615
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
Skulder
2024
2023
Summa rapporteringspliktiga segmentsskulder
804 814
767 986
Övrigt
257 036
264 393
Elimineringar
-997 147
-948 094
Koncernens skulder
64 703
84 284
Året som slutade den 31 december 2024
(TSEK)
Enterprise
Retail
OEM
SG&A-
Eliminering
Summa
Intäkter
Solutions (B2B)
(B2C)
enheter
Från externa kunder
11 738
18 331
0
-
30 069
Från andra segment
740
1 252
7 794
-
-9 787
0
Segmentets intäkter
12 478
19 584
7 794
-
-9 787
30 069
Kostnad för sålda varor
1 500
14 338
9 658
-
-9 787
15 709
Avskrivningar
3 221
477
1 837
473
-
6 008
Nedskrivning av immateriella
0
2 996
5 570
0
-
8 566
tillgångar
Övriga rörelsekostnader
2)
11 024
20 567
27 213
1 008
-
59 812
Segmentets rörelseresultat
-3 267
-18 794
-36 484
-1 481
-9 787
-60 025
Segmentets tillgångar
296 069
63 948
31 920
330 557
-577 365
145 128
Segmentets skulder
377 655
211 667
215 492
257 036
-997 147
64 703
Året som slutade den 31 december 2023
(TSEK)
Enterprise
Retail
OEM
SG&A-
Eliminering
Summa
Intäkter
Solutions (B2B)
(B2C)
enheter
Från externa kunder
19 961
23 073
-21
-
-
43 012
Från andra segment
1 638
1 538
14 598
-
-17 774
0
Segmentets intäkter
21 599
24 610
14 577
-
-17 774
43 012
Kostnad för sålda varor
3 927
17 982
11 839
-
-17 774
15 973
Avskrivningar
3 575
1 520
1 903
7 503
-
14 502
Nedskrivning av immateriella
168
2 899
3 927
-
96 818
103 812
tillgångar
1)
Övriga rörelsekostnader
2)
18 918
19 067
27 343
103 967
-192 245
-22 949
Segmentets rörelseresultat
-4 988
-16 858
-30 436
-111 470
95 426
-68 326
Segmentets tillgångar
293 761
56 966
46 314
478 699
-732 125
143 615
Segmentets skulder
415 178
173 621
179 187
264 393
-948 094
84 284
1)
inkluderar nedskrivning av goodwill om 96,8 MSEK. Se mer information i not 22.
2)
inkluderar alla andra rörelseintäkter och rörelsekostnader utöver de som anges separat ovan, det vill säga avskrivningar och
nedskrivningar av aktiverade forsknings- och utvecklingsutgifter. 2023 års belopp i kolumnen "Övrigt" inkluderar effekten av
försäljningen av Anotos aktier i KAIT och den efterföljande avkonsolideringen: en vinst vid försäljning av dotterbolag uppgående
till 92,3 MSEK och en vinst vid omvärdering av den återstående ägarandelen i KAIT (intresseföretag) till verkligt värde
uppgående till 44,7 MSEK, samt en efterföljande nedskrivning av värdet med 38,4 MSEK.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 28
NOT 6 Nettoomsättning och tillgångar
Koncernens omsättning efter intäktstyp
(TSEK)
Enterprise Solutions (B2B)
Retail (B2C)
OEM
Summa
Hårdvara
4 563
18 331
22 894
Royalties och licenser
7 148
7 148
Professionella tjänster
26
26
Summa 31 december 2024
11 738
18 331
30 069
(TSEK)
Enterprise Solutions (B2B)
Retail (B2C)
OEM
Summa
Hårdvara
11 112
23 073
-21
34 164
Royalties och licenser
8 848
8 848
Professionella tjänster
Summa 31 december 2023
19 961
23 073
-21
43 012
Koncernens omsättning fördelad efter marknad och produktgrupp
(TSEK)
Enterprise Solutions (B2B)
Retail (B2C)
Summa
Sverige
126
909
1 035
EMEA
4 885
2 407
7 292
Amerika
6 103
15 015
21 118
APAC
624
624
Summa 31 december 2024
11 738
18 331
30 069
1)
54% hänförligt till Tyskland
2)
80% hänförligt till USA och 20% till Kanada
OEM
(TSEK)
Enterprise Solutions (B2B)
Retail (B2C)
OEM
Summa
Sverige
109
1 187
1 295
EMEA
12 268
2 896
15 164
Amerika
7 192
18 990
26 182
APAC
Koncernen tillämpar inte rörlig prissättning. Kunder kan returnera varor och få full återbetalning (med avdrag för frakt) inom 30
dagar efter köpet.
I presentationen av den geografiska informationen baseras segmentens nettoomsättning på kundernas geografiska plats, och
392
-21
371
Summa 31 december 2023
19 961
23 073
-21
43 012
1)
76% hänförligt till Tyskland och 15% till Storbritannien
2)
83% hänförligt till USA och 17% till Kanada
Immateriella
segmenten har grupperats i tre regioner plus Sverige.
Materiella
(TSEK)
Under 2024 hade koncernen en kund som stod för mer än 10 procent av koncernens totala intäkter för året Infomax
Technologies Corporation (3,6 MSEK)
Tillgångar fördelade efter marknad
tillgångar
anläggningstillgångar
2024
2023
2024
2023
Sverige
6 506
4 349
33
6
USA
33 777
33 806
18
387
Storbritannien
5 902
7 195
47
10
Korea
1 391
12 837
581
1 757
Kanada
-
-
5
8
Irland
6 347
-
0
0
Summa
53 924
58 188
684
2 168
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 29
NOT 7 Medelantal anställda
2024
2024
2023
2023
Antal
Varav
Antal
Varav
Koncernföretag:
anställda
män
anställda
män
Sverige
0
0
1
1
USA
0
0
1
0
Korea
9
7
11
8
Storbritannien
2
1
0
0
Singapore
0
0
1
1
Kanada
1
0
1
0
Jordanien
0
0
4
4
Summa
12
8
19
14
NOT 8 Könsfördelning inom styrelse och ledning
2024
2024
2023
2023
Antal
Varav
Antal
Varav
anställda
män
anställda
män
Styrelse moderbolag
4
4
4
4
Styrelse övriga koncernföretag
4
4
6
6
Totalt, styrelsen
8
8
10
10
Koncernledning övriga koncernföretag
6
5
3
3
Totalt, ledningen
6
5
3
3
NOT 9 Löner och ersättningar
(TSEK)
2024
2023
Löner
Styrelse och VD*
4 453
6 187
Andra ledande befattningshavare*
12 311
1 624
Andra anställda Sverige
-
339
Andra anställda Storbritannien
577
-
Andra anställda Korea
4 543
8 578
Andra anställda Kanada
476
431
Summa löner
22 360
17 159
Sociala kostnader
Styrelse och VD*
259
1 279
Andra ledande befattningshavare*
552
205
Andra anställda Sverige
6
115
Andra anställda Storbritannien
42
-
Andra anställda Korea
568
923
Andra anställda Portugal
12
23
Andra anställda Kanada
58
51
Summa sociala kostnader
1 497
2 596
Pensionskostnader
Andra anställda Korea
1 231
638
Summa pensionskostnader
1 231
638
Summa löner och ersättningar
25 089
20 393
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 30
Varav:
Sverige*
14 072
3 705
Storbritannien
2 388
-
Korea
8 082
11 968
Portugal
12
23
Singapore
-
4 215
Kanada
534
482
Summa
25 089
20 393
*Några ledande befattningshavare, däribland koncernens VD Mats Karlsson och koncernens CFO Hans Haywood, är inte
direkt anställda i koncernen utan fakturerar i egenskap av konsulter från sina egna bolag. Av de totala löner och ersättningar
som redovisas i denna not avser 12,8 MSEK fakturerade konsultarvoden snarare än löner till anställda.
Samtliga ledande
befattningshavare som fakturerar i egenskap av konsulter har avtal med vårt svenska bolag Anoto AB.
(TSEK)
2024
Löner och andra ersättningar ingår i delposterna i rapporten över totalresultat enligt följande:
2023
Försäljningskostnader
9 127
7 822
Administrationskostnader
5 289
4 054
Kostnader för forskning och utveckling
10 672
8 517
Summa
25 089
20 393
Löner och ersättningar i Korea inkluderar avgångsvederlag i enlighet med lokal arbetslagstiftning, vilka varierar beroende på
ett antal faktorer, bland annat anställningstid, genomsnittslön och orsak till avgångsvederlag.
NOT 10 Ersättningar till styrelse, VD och ledande befattningshavare
Styrelse och VD
(TSEK)
Bonus
Lön/
Pension
Övriga
Summa
2024
ersättningar
ersättningar
Mats Karlsson
VD
2 000
-
-
-
2 000
Hans Haywood
f.d. VD, CFO
3 496
-
-
-
3 496
Joonhee Won
f.d. VD
723
-
-
493
1 216
Kevin Adeson
Styrelsens ordförande
411
-
-
-
411
Dennis Song
f.d. styrelsens ordförande
162
-
-
-
162
Gary Stolkin
Styrelseledamot
137
-
-
-
137
Alexander Fallstrom
Styrelseledamot
137
-
-
-
137
Adrian Weller
Styrelseledamot
7
-
-
-
7
Injoon Jeong
f.d. styrelseledamot
54
-
-
-
54
Pedro Pinto
f.d. styrelseledamot
48
-
-
-
48
Summa
1)
7 175
-
-
493
7 668
Styrelse och VD
(TSEK)
Lön/
Bonus
Pension
Övriga
Summa
2023
ersättningar
ersättningar
Hans Haywood
VD
462
-
-
-
462
Joonhee Won
f.d. VD
4 168
-
-
411
4 579
Dennis Song
Styrelsens ordförande
332
-
-
-
332
Jörgen Durban
f.d. styrelsens ordförande
697
-
-
411
1 108
Anders Sjögren
f.d. styrelsens ordförande
348
-
-
-
348
Hyun Yong Kim
Styrelseledamot
150
-
-
-
150
Injoon Jeong
Styrelseledamot
16
-
-
-
16
Pedro Pinto
Styrelseledamot
16
-
-
-
16
Summa
1)
6 187
-
-
822
7 009
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 31
Ledning 2024
Lön/
Bonus
Pension
Övriga
Summa
ersättningar
ersättningar
Andra ledande befattningshavare
2)
9 589
-
-
394
9 984
Summa
9 589
-
-
394
9 984
Ledning 2023
Lön/
Bonus
Pension
Övriga
Summa
ersättningar
ersättningar
Andra ledande befattningshavare
2)
1 624
-
-
205
1 829
Summa
1 624
-
-
205
1 829
1)
Ersättning till styrelseledamöter (styrelsearvoden) utbetalas från moderbolaget. Ersättning till verkställande direktören kan
utbetalas från andra koncernföretag eller intresseföretag.
2)
Ersättning till koncernledning kan utbetalas från koncernföretag. Inga avgångsvederlag har betalats ut till ledningen under
året.
Riktlinjer för ersättningar till bolagets ledning
Anoto antog inga nya riktlinjer vid senaste årsstämman och har under 2024 tillämpat de riktlinjer som antogs vid årsstämman
2020
Ersättningsnivån och ersättningsstrukturen ska vara marknadsmässig. Den totala ersättningen ska vara en avvägd blandning
av fast lön, rörlig ersättning, pensions- och sjukvårdsförmåner, eventuella övriga förmåner samt villkor vid uppsägning och
avgångsvederlag. Ersättningen kan även innehålla aktierelaterade långsiktiga incitamentsprogram.
Den rörliga ersättningen varierar för varje ledande befattningshavare och ska i huvudsak vara relaterad till Anotos budget och
får inte överstiga femtio procent av den fasta lönen. Pensionsförmånerna ska vara konkurrenskraftiga. Övriga förmåner, såsom
sjukvårdsförmåner, bostadsförmåner och tjänstebilar, ska vara konkurrenskraftiga.
Som huvudregel ska samtliga ledande befattningshavare ha en ömsesidig uppsägningstid om tre nader. Inga
avgångsvederlag har avtalats med den nuvarande ledningsgruppen.
Aktierelaterade incitamentsprogram ska beslutas av årsstämman. Emissioner och överlåtelser av värdepapper som beslutats
av årsstämman enligt reglerna i 16 kap. aktiebolagslagen omfattas inte av dessa riktlinjer i den mån bolagsstämman har fattat
eller kommer att fatta sådana beslut.
Bolagets styrelseledamöter, som har utsetts av årsstämman, kan i rskilda fall erhålla ett arvode för utförda tjänster inom deras
respektive expertområde, skiljt från deras styrelseuppdrag och under en begränsad tid. Ersättning för dessa tjänster ska betalas
på marknadsmässiga villkor.
Styrelsen ska ha rätt att frångå dessa riktlinjer i vissa fall om särskilda skäl föreligger.
NOT 11 Revisionsarvode
Revisionsarvode avser ersättning för utförd revision av de finansiella rapporterna och räkenskaperna. För moderbolaget
innefattar detta även revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning av bolaget.
Övriga tjänster utgörs huvudsakligen av konsulttjänster, till exempel i samband med upprättande av prospekt, granskning av
kvartalsrapporter och allmänna råd relaterade till årsredovisning och ESEF.
(TSEK)
2024
2023
BDO
Revisionsuppdrag, BDO
2 861
3 434
Övriga tjänster
215
151
Summa
3 076
3 585
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag, övriga revisorer
17
96
Summa
17
96
Summa
3 093
3 680
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 32
NOT 12 Rörelsekostnader fördelade på kostnadsslag
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
Not
2024
2023
Kostnad för sålda varor
-15 709
-15 973
Personalkostnader
9
-25 089
-20 393
Externa tjänster
-13 791
-15 955
Hyror
-722
-455
Resekostnader
-1 764
-1 785
Marknadsföring och PR
-3 013
-4 537
Avskrivningar
15
-6 008
-14 502
Nedskrivning
1)
15
-9 051
-103 812
Övriga kostnader
-13 081
-7 997
Summa
-88 229
-185 410
1)
inkluderar nedskrivning av aktiverade forsknings- och utvecklingsutgifter om 8,6 MSEK år 2024, och nedskrivning av
aktiverade forsknings- och utvecklingsutgifter om 7,0 MSEK samt nedskrivning av goodwill om 96,8 MSEK år 2023. Se mer
information i not 18 och 22.
(TSEK)
NOT 13 Övriga rörelseintäkter
2024
2023
Valutakursvinster
-
-
Intäkter från försäljning av andelar i koncernföretag
-
137 065
Övriga rörelseintäkter
1 989
30
Summa
1 989
137 096
Under 2023 sålde Anoto AB 2,75 miljoner aktier i KAIT till ett värde av 1 US-dollar per aktie för en köpeskilling om totalt 29,6
MSEK. Värderingen gjordes till 1 US-dollar per aktie, vilket innebar att utestående aktier värderades till 9 miljoner US-dollar
och till 12 miljoner US-dollar efter full utspädning. Anoto är fortfarande den största aktieägaren i KAIT, men försäljningen
ledde till att Anoto nu äger 47 procent och därmed förlorade det bestämmande inflytandet. Effekten av transaktionen innebär
en vinst vid försäljning av dotterbolag om 92,3 MSEK samt en ökning av verkligt värde vid omvärdering av återstående
ägarandel i KAIT (andel i intresseföretag) om 44,7 MSEK. Vid årets slut prövades Anotos redovisade värde av KAIT för
nedskrivning genom att dess återvinningsvärde beräknades. En nedskrivning om 38,4 MSEK av Anotos återstående innehav i
KAIT redovisades till följd av värderingen till verkligt värde, och en nedskrivning av Anotos lånefordringar på KAIT om 13,6
MSEK redovisades. Mer information finns i not 36.
NOT 14 Övriga rörelsekostnader
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Övriga rörelsekostnader
1)
-3 069
-1 562
Resultat från intresseföretag
-
-6 267
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar
-499
-100
Valutakursförluster
-286
-3 051
Förlust vid värdering av investeringar till verkligt värde
2)
-
-38 453
Nedskrivning av fordringar hos intresseföretag
-
-13 591
Summa
-3 855
-63 024
1)
Inkluderar övriga kostnadsförda forsknings- och utvecklingskostnader och andra mindre rörelsekostnader som inte tillhör
andra kategorier.
2)
Nedskrivning om 38,4 MSEK avseende Anotos återstående innehav i KAIT år 2023. Se mer information i not 36.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 33
NOT 15 Avskrivningar och nedskrivningar av anläggningstillgångar
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar ingår i rapporten över totalresultat enligt
följande:
(TSEK)
2024
2023
Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar
Forsknings- och utvecklingskostnader
-5 904
-13 138
Summa avskrivningar immateriella anläggningstillgångar
-5 904
-13 138
Avskrivningar materiella anläggningstillgångar
Administrationskostnader
-104
-1 364
Summa avskrivningar materiella anläggningstillgångar
-104
-1 364
Nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar
Forsknings- och utvecklingskostnader
1)
-9 051
-103 812
Summa nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar
-9 051
-103 812
Summa avskrivningar och nedskrivningar
-15 058
-118 314
1)
I 2023 års belopp ingår en nedskrivning av goodwill om 96,8 MSEK. Beloppet inkluderar en nedskrivning av hela värdet för
goodwill hänförlig till Anoto Korea uppgående till 37,6 MSEK, och en nedskrivning om 59,3 MSEK avseende koncernens
nedskrivning av Livescribe. Se mer information i not 22.
(TSEK)
Koncernen prövar immateriella anläggningstillgångar regelbundet för att fastställa om nedskrivningsbehov föreligger. Om det
uppskattade återvinningsvärdet understiger det bokförda värdet redovisas en nedskrivning. Aktiverade kostnader för teknik
prövades för nedskrivning under fjärde kvartalet 2024. Vi upptäckte indikationer på nedskrivningsbehov för Echo2, varför vi
redovisade en nedskrivning av hela värdet om 557 KSEK. Under året avbröt koncernen även arbetet med några projekt som
NOT 16 Finansiella intäkter och kostnader
2024
tidigare varit pågående, vilket utgör det resterande nedskrivningsbeloppet under 2024.
2023
Finansiella intäkter
Ränteintäkter
1 476
699
Valutakursvinster
4 340
-
Summa finansiella intäkter
5 816
699
Finansiella kostnader
Räntekostnader avseende lån
-1 571
-4 632
Övriga finansiella kostnader
0
-1 130
Valutakursförluster
0
-10 605
Summa finansiella kostnader
-1 571
-16 367
Summa finansiella poster netto
4 244
-15 668
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 34
NOT 17 Inkomstskatter och uppskjutna skatter
(TSEK)
2024
2023
Aktuell skatt
0
0
Uppskjuten skatt
0
-244
Summa
0
-244
Sambandet mellan årets skattekostnad och redovisat resultat före skatt
(TSEK)
2024
2023
Redovisat resultat före skatt
-55 781
-83 995
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (20,6%)
11 491
17 303
Övriga
-
-
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader
-217
-30 892
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter
-
28 235
Ökning/minskning av skattemässiga underskott utan motsvarande aktivering
-11 273
-14 890
Redovisad skatt
0
-244
Skattemässigt underskott
(TSEK)
2024
2023
Ingående balans svenska företag
-1 277 341
-1 181 648
Ingående balans utländska företag
-1 661 341
-1 571 052
Ingående balans justeringar från föregående år
-
-
Årets skattemässiga underskott svenska företag
-124 254
-95 693
Årets skattemässiga underskott utländska företag
-74 923
-90 289
Utgående skattemässigt underskott
-3 137 860
-2 938 682
Nominellt belopp, skattefordran 20,6% svenska företag
646 399
605 369
Ingen skatteeffekt avseende emissionskostnader redovisas till följd av koncernenmässiga underskott. Detta avser årets
emissionskostnader såväl som tidigare års emissionskostnader.
Eftersom koncernen fortfarande redovisar underskott redovisas inte värdet av uppskjutna skattefordringar i balansräkningen.
Några av ovanstående belopp kan vara begränsade i framtiden. Uppskjuten skattekostnad och uppskjuten skatteskuld i
koncernen avser immateriella anläggningstillgångar.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 35
NOT 18 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
(TSEK)
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
156 490
155 113
Årets anskaffningar
1)
5 151
1 337
Omräkningsdifferens
585
41
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
162 226
156 490
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-70 207
-58 076
Årets avskrivningar enligt plan
-4 857
-12 131
Utgående ackumulerade avskrivningar
-75 065
-70 207
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-66 343
-59 349
Årets nedskrivningar
2)
-8 566
-6 994
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-74 909
-66 343
Utgående planenligt restvärde
12 253
ACE: Anoto Cloud for Enterprise 7 101 TSEK 3 år återstår
19 939
Det bokförda värdet och återstående avskrivningsperioder för väsentliga tillgångar:
1)
Internt utvecklat
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten omfattar kostnader som uppstår i projekt inom produkt- och teknikutveckling.
Det återstående beloppet 5 152 TSEK avser pågående forsknings- och utvecklingsprojekt. Dessa består främst av två projekt
som rväntas lanseras under 2025, och inkluderar nya hårdvaru- och mjukvarulösningar för både affärsområdet B2B såväl som
2)
2024 års värde består av en fullständig nedskrivning av det återstående värdet för Echo2 och flera pågående forsknings- och
utvecklingsprojekt som avbröts under året. 2023 års värde består av en partiell nedskrivning av Echo2 och en fullständig
nedskrivning av tillgångar relaterade till KAIT, som avkonsoliderades från koncernen under året.
B2C.
ACE
ACE
Pågående
tillgångs bokförda värde överstiger nyttjandevärdet görs en nedskrivning.
Information om avskrivningarnas fördelning per funktion finns i not 15.
Pågående
anläggningstillgångar och fann inga indikationer som motiverade att ändra avskrivningarna.
(KSEK)
Vid prövning av nedskrivningsbehov beräknas nyttjandevärdet för teknik och produkter som utvecklats av koncernen.
Nyttjandevärdet baseras de beräknade framtida kassaflöden som tekniken och produkterna förväntas generera. Om en
Aktiverade kostnader för teknik prövades för nedskrivning under fjärde kvartalet 2024. Vi upptäckte indikationer på
nedskrivningsbehov för Echo2, varför vi redovisade en nedskrivning av hela värdet om 557 KSEK. Under året avbröt
koncernen även arbetet med några projekt som tidigare varit pågående, vilket utgör det resterande nedskrivningsbeloppet
under 2024. Vi omprövade också beräknade avskrivningar, metoder och avskrivningstider för immateriella
projekt
projekt
Antaget
Förändrat
Antaget
Förändrat
värde
värde
värde
värde
Evig tillväxttakt
2,00%
2,00%
2,00%
2,00%
Diskonteringsränta före skatt
22,44%
27,53%
22,80%
31,86%
rörelsevinstmarginal 10 års genomsnitt
14%
9%
25%
9%
I ovanstående tabeller anges de variabler som förväntas användas i beräkningen av framtida nyttjandevärde för att uppskatta
kassaflöde samt de förändrade värden som, när de justeras tillsammans, skulle resultera i ett återvinningsvärde som är lika
med det bokförda värdet och därmed leda till en nedskrivning. Våra nedskrivningsprövningar under 2024 visar att det finns ett
utrymme 5 MSEK för ACE och ett genomsnittligt utrymme på 20 miljoner kronor för de två pågående projekten, vilket indikerar
att inga nedskrivningar behövde göras under året.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 36
NOT 19 Patent
(TSEK)
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
80 784
80 167
Anskaffningar
406
684
Omräkningsdifferens
57
-67
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
81 247
80 784
Ackumulerade avskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-76 656
-76 059
Årets avskrivningar enligt plan
-634
-597
Utgående ackumulerade avskrivningar
-77 290
-76 656
Utgående planenligt restvärde
3 957
4 128
NOT 20 Varumärken
(TSEK)
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
2 925
2 779
Anskaffningar
1 172
158
Omräkningsdifferens
30
-11
Utgående ackumulerade
4 127
2 925
anskaffningsvärden
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-2 414
-2 357
Årets avskrivningar enligt plan
-63
-58
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
-2 477
-2 414
Utgående planenligt restvärde
1 650
511
NOT 21 Övriga immateriella tillgångar
(TSEK)
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
58 853
58 853
Anskaffning av licens
-
-
Omräkningsdifferens
-1
-
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden
58 852
58 853
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-54 692
-54 333
Årets avskrivningar enligt plan
-350
-352
Omräkningsdifferens
-
-6
Utgående ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
-55 042
-54 692
Utgående planenligt restvärde
3 810
4 161
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 37
NOT 22 Goodwill
(TSEK)
2024
Livescribe
Anoto Korea
Summa
Ackumulerade anskaffningsvärden 2024
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
118 863
37 559
156 422
Omräkningsdifferenser
11 323
-1 359
9 964
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 2024
130 186
36 200
166 386
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-89 414
-37 559
-126 973
Omräkningsdifferenser
-8 518
1 359
-7 159
Årets nedskrivningar
0
0
0
Utgående ackumulerade nedskrivningar 2024
-97 931
-36 200
-134 132
Utgående nettovärde 2024
32 255
0
32 255
(TSEK)
2023
Livescribe
Anoto Korea
Summa
Ackumulerade anskaffningsvärden 2023
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
123 545
40 247
163 792
Omräkningsdifferenser
-4 682
-2 688
-7 370
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 2023
118 863
37 559
156 422
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-31 342
-
-31 342
Omräkningsdifferenser
1 188
-
1 188
Årets nedskrivningar
-59 259
-37 559
-96 818
Utgående ackumulerade nedskrivningar 2023
-89 414
-37 559
-126 973
Utgående nettovärde 2023
29 449
0
29 449
Nedskrivningsprövning
I början av 2012 förvärvade Anoto det brittiska företaget Ubiquitous Systems Ltd, vilket ledde till ytterligare goodwill 13,6
MSEK. I samband med förvärvet av det brittiska bolaget Shanwell Holding Ltd tillfördes 18,5 MSEK till det totala goodwillsaldot.
Under 2014 överfördes aktierna i Ubiquitous Systems Ltd till Shanwell Holding Ltd, som blev Anoto Ltd.
Under fjärde kvartalet 2015 förvärvade koncernen det amerikanska företaget Livescribe, Inc., vilket ledde till ytterligare goodwill
på 102,5 MSEK.
Den 31 maj 2016 förvärvade Anoto Group AB resterande 81 procent av aktierna och rösterna i bolaget Pen Generations Co.
Ltd. för 38,9 MSEK. Pen Generations Co. Ltd. har under lång tid varit en partner till Anoto.
Den enda återstående kassagenererande enheten som har ett goodwillsaldo testades för nedskrivning under 2024 och vi fann
inga indikationer på nedskrivningsbehov.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill sker för respektive kassagenererande enhet årligen eller oftare när det finns en
indikation på att värdeminskning föreligger. Återvinningsvärdet för koncernens affärsverksamhet definieras utifrån beräkningar
av nyttjandevärdet.
Vid bedömningen av de kassagenererande enheternas värde användes för Livescribe en diskonteringsfaktor om 22,80%
(18,86%) och en evig tillväxttakt om 2,0% (2,0%) bortom fem år.
Tioårsprognoser och kassaflödesanalyser har upprättats av ledningen, vilka omfattar nya inkomstkällor för Livescribe samt
ledningens beräkningar av försäljning och marginaler från nya inkomstkällor som nu håller på att utvecklas.
Prognoser görs genom bedömning av koncernens resultat i tidigare perioder och koncernens strategier för de kommande åren
med hjälp av den mest aktuella kunskapen om verksamheten och marknaden. Utfallet kan dock bli annorlunda än förväntat och
tidigare har Anoto stött på problem av engångskaraktär som har haft väsentlig negativ inverkan på intäkterna, såsom
tillverkningsstörningar grund av tekniska problem och byte av leverantörer/tillverkare med längre inkörningsperioder än
förväntat.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 38
Viktiga variabler
Marknadstillväxt
Koncernledningen förväntar sig en långsiktig positiv utveckling på de marknader r Anotos produkter
används. Tillväxtprognoserna bygger på underliggande prognoser och diskussioner med partners och
kunder samt på den förväntade långsiktiga tillväxten. I prognoserna beaktas även tidigare erfarenheter
och uppgifter från andra externa informationskällor.
Diskonteringsränta
Diskonteringsräntan om 22,80 % har använts för Livescribe och den återspeglar osäkerheten orsakad
av de fortsatta effekterna av covid-situationen, kriget mellan Ryssland och Ukraina och den mycket
osäkra globala miljö som följer av detta och som återspeglas i stigande räntor. Den bestäms även med
hänsyn till marknadssituationen och koncernens nödvändiga avkastning. Med tanke på Anotos
nuvarande skattesituation där koncernbolagen inte ska betala någon skatt under överskådlig framtid
kommer skillnaden mellan diskonteringsräntan före och efter skatt att vara minimal.
Bruttoresultat
Det långsiktiga prognostiserade bruttoresultatet beräknas noggrant. Bruttomarginaler har granskats
för varje kassagenererande enhet baserat på tidigare resultat och företagsledningens förväntan om
framtiden. Vidare beaktas de initiativ till marginalförbättring som har förhandlats med kunder och
leverantörer. Bruttomarginalernas förväntade värden har uppdaterats jämfört med föregående år till
följd av förändringar och omfördelningar mellan delar av verksamheten, förändringar i prognoser och
förändringar i försäljningsmix, vilka påverkar bruttomarginalen i respektive kassagenererande enhet.
Kostnadsökning
Kostnadsökningar har prognostiserats för varje kassagenererande enhet i linje med intäktsökningar
och med hänsyn till inflationen.
Evig tillväxttakt
Företaget anser att en rimlig tillväxttakt ligger runt den genomsnittliga, historiska inflationstakten.
Riksbankens årliga inflationsmål på 2 procent beaktas också.
Goodwill avseende Anoto Limited och Anoto Korea skrevs ned till noll under 2018 respektive 2023.
(KSEK)
Livescribe
Livescribe
Antaget
Förändrat
2024
värde
värde
Evig tillväxttakt
2,00%
2,00%
Diskonteringsränta före skatt
22,80%
26,57%
Bruttoresultat 10 års genomsnitt
58%
52%
Kostnadsökning 10 års genomsnitt
7%
15%
Livescribe
Livescribe
Anoto
Anoto
Korea
Korea
(TSEK)
Antaget
Förändrat
Antaget
Förändrat
2023
värde
värde
värde
värde
Evig tillväxttakt
2,00%
2,00%
2,00%
2,00%
Diskonteringsränta före skatt
18,86%
18,86%
21,40%
21,40%
Bruttoresultat
20%35%
20%35%
19%24%
19%24%
Kostnadsökning
3%32%
3%32%
5%28%
5%28%
I ovanstående tabeller anges de variabler som förväntas användas i beräkningen av framtida nyttjandevärde för att uppskatta
kassaflöde samt de förändrade värden som, när de justeras tillsammans, skulle resultera i ett återvinningsvärde som är lika
med det bokförda värdet och därmed leda till en nedskrivning. Våra nedskrivningsprövningar under 2024 visar att det finns ett
utrymme 164 MSEK mellan återvinningsvärdet och det bokförda värdet, vilket indikerar att inga nedskrivningar behövde
göras under året.
Eftersom nedskrivningar redovisades för båda de kassagenererande enheterna under 2023 för att minska det redovisade värdet
till återvinningsvärdet, skulle eventuella förändringar av variablerna i nedskrivningsprövningen i Livescribes fall leda till ytterligare
nedskrivningar. Beträffande Anoto Korea, r goodwillvärdet minskades till noll, kommer eventuella förändringar av de
nedanstående antagna värdena inte att ha någon ytterligare inverkan på nedskrivningen av dess goodwill.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 39
NOT 23 Materiella anläggningstillgångar
(TSEK)
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden
65 167
65 163
Årets anskaffningar
87
351
Omräkningsdifferens
-378
-347
Utgående ackumulerade
64 876
65 167
anskaffningsvärden
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar
Ingående ackumulerade avskrivningar
-62 999
-59 952
Årets avskrivningar enligt plan
-709
-2 274
Nedskrivning av anläggningstillgångar
-485
-93
Avkonsolidering av KAIT:s tillgångar
0
-681
Utgående ackumulerade avskrivningar och
-64 192
-62 999
nedskrivningar
Utgående planenligt restvärde
684
2 168
NOT 24 Andra långfristiga fordringar
(TSEK)
2024
2023
Ingående balans
709
1 483
Anskaffningar
91
231
Reglerade
-58
-1 005
fordringar
Summa
743
709
NOT 25 Varulager
(TSEK)
2024
2023
Råmaterial (komponenter)
2 629
5 339
Färdiga varor
11 869
23 068
Summa
14 498
28 407
Under 2024 redovisades en total kostnad för sålda varor (KSV) om 15 709 TSEK (2023: KSV 15 973 TSEK) som en kostnad i
resultaträkningen. Av detta belopp avser 2,971 TSEK nedskrivningar på grund av inkurant eller skadat lager.
NOT 26 Kundfordringar
2024
2024
2024
2023
2023
2023
(TSEK)
Reservering
Reservering
Brutto
Netto
%
Brutto
Netto
%
Ej förfallna
544
544
0 %
1 488
1 488
0%
Förfallna 130 dagar
129
129
0%
2 372
2 372
0%
Förfallna 3160 dagar
388
104
73%
7 116
7 045
1%
Förfallna 6190 dagar
31
-
100%
194
-
100%
Förfallna mer än 90 dagar
-247
-247
0 %
4 042
2 600
36%
Summa
844
530
37%
15 212
13 505
11%
Möjligheten att koncernens kunder inte uppfyller sina betalningsskyldigheter utgör en kreditrisk. Koncernens kunder genomgår
kreditkontroller, där information om deras finansiella ställning erhålls från olika kreditvärderingsinstitut. Koncernen har en policy
som styr beviljandet av krediter till kunder.
Reserven för osäkra fordringar uppgår till 315 TSEK (1 708). Bedömning av nedskrivningsbehovet för kundfordringar som
förfallit för över 60 dagar sedan görs individuellt. En återföring av reserverade förluster bokfördes under året (307 TSEK), vilket
visar att betalning erhållits för äldre fordringar som tidigare reserverats.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 40
Följande förändringar i reserven för osäkra fordringar skedde under räkenskapsåren som slutade den 31 december 2024 och
2023:
(TSEK)
2024
2023
Förlustreserv den 1 januari beräknad enligt IAS 39
1 708
2 747
Redovisad reservering för förlust under året
-307
-918
Fordringar som skrivits av under året
-1 086
-122
Förlustreserv den 31 december
315
1 708
Bortsett från reserven för osäkra fordringar anser bolaget att kundernas kreditvärdighet är tillfredsställande. Anoto innehar inga
säkerheter relaterade till kundfordringar.
Bruttobeloppet i ovanstående tabell motsvarar den högsta kreditexponeringen.
2024
2023
Antal
% av
% andel
Antal
% av
% andel
Koncentration av kreditrisk
kunder
totala
av
kunder
totala
av
antalet
värdet
antalet
värdet
kunder
kunder
Exponering < 1 MSEK
26
100%
100%
48
92%
29%
Exponering 110 MSEK
0
0%
0%
4
8%
71%
Exponering > 10 MSEK
0
0%
0%
0
0%
0%
Summa
26
100%
100%
52
100%
100%
NOT 27 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
(TSEK)
2024
2023
Förutbetalda försäkringspremier
178
235
Förutbetalda programvarulicenser
359
443
Förutbetalda entreprenörsarvoden
1 985
1 985
Förutbetalda tillverkningskostnader
-
826
Övrigt
284
24
Summa
2 806
3 514
NOT 28 - Avsättningar
(TSEK)
2024
2023
Ingående balans
2 094
219
Nya avsättningar
611
1 875
Outnyttjade belopp som återförts
0
0
Summa
2 705
2 094
Inkluderar avsättningar för avgångsvederlag till anställda i vår koreanska enhet och för produktgarantiåtaganden som främst
avser försäljning av pennor under 2024 och 2023. Avsättningen baseras uppskattningar utifrån historiska garantikostnader
hänförliga till försäljning av pennor. Beloppet förväntas utbetalas i sin helhet inom 12 månader.
NOT 29 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
(TSEK)
2024
2023
Upplupna ersättningar och förmåner till anställda
4 001
2 737
Upplupna royalties och räntor
800
414
Upplupna ersättningar till styrelsen
2 492
3 995
Förutbetalda intäkter
4 061
7 979
Övriga tjänster och varor
11 612
7 246
Summa
22 966
22 371
Redovisade intäkter under 2024 som ingick i saldot för avtalsskulder (förutbetald intäkt) uppgick till 4 238 TSEK i början av
perioden.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 41
NOT 30 Aktierelaterade ersättningar
Optionsprogram
Den 31 december 2024 har Anoto Group följande aktiva optionsprogram:
Under andra kvartalet 2021 antogs ett incitamentsprogram för ledande befattningshavare omfattande högst 17 789 489
aktieoptioner till en teckningskurs motsvarande 120 procent av den genomsnittliga volymviktade slutkursen på Anoto Groups
aktier på Nasdaq Stockholm för varje handelsdag under perioden från och med den 8 juni 2021 till och med den 29 juni 2021.
Verkställande direktören (Perry Ha) kommer att tilldelas högst 6 469 745 aktieoptioner och alla andra ledande
befattningshavare mellan 200 000 och 4 313 163 aktieoptioner vardera. Intjänandeperioden för de utfärdade optionerna är
följande: en tredjedel av optionerna kommer att kunna utnyttjas ett år efter dagen då optionerna tilldelades. Därefter intjänas
de återstående två tredjedelarna av optionerna pro rata, med 1/24 per månad, tills alla optioner är intjänade. Alla optioner kan
utnyttjas tre år efter dagen då optionerna tilldelades. Aktieoptionerna kan utnyttjas för att köpa stamaktier i Bolaget senast
femårsdagen från dagen då optionerna tilldelades minus en dag, varefter alla utestående optioner förfaller. Perry Ha avgick i
december 2021 och styrelsen tilldelade honom 2 156 581 optioner och annullerade alla andra optioner som kunde tilldelas
koncernens verkställande direktör. Perrys optioner var intjänade den 5 mars 2022 och förfaller tre år efter dagen för
intjänande. Den 31 december 2024 uppgick antalet utestående optioner till 4 556 581.
Under tredje kvartalet 2022 antogs ett incitamentsprogram för ledande befattningshavare omfattande högst 14 000 000
aktieoptioner till en teckningskurs motsvarande 120 procent av den genomsnittliga volymviktade slutkursen på Anoto Groups
aktier på Nasdaq Stockholm för varje handelsdag under perioden från och med den 20 juni 2022 till och med den 4 juli 2022.
Verkställande direktören (Joonhee Won) och styrelsens ordförande (Jörgen Durban) kan tilldelas högst 7 000 000
aktieoptioner vardera. Intjänandeperioden för de utfärdade optionerna är följande: optionerna intjänas pro rata, med 1/36 per
månad, tills alla optioner har intjänats. Alla optioner kan utnyttjas tre år efter dagen då optionerna tilldelades. Aktieoptionerna
kan utnyttjas för att köpa stamaktier i Bolaget senast på femårsdagen från dagen då optionerna tilldelades minus en dag,
varefter alla utestående optioner förfaller. När Jörgen Durban avgick från styrelsen under 2023 beslutades det att hans
optioner skulle anses vara intjänade under två år, motsvarande två tredjedelar av de 7 miljoner optioner som Jörgen Durban
tilldelats inom ramen för det ovan nämnda incitamentsprogrammet. Optionerna i serien ska kunna utnyttjas vid den tredje
årsstämman som följer efter tilldelningen av optionerna (årsstämma 2025). Optionerna skall därefter kunna utnyttjas under två
år från den första dagen då de kan utnyttjas. Den 31 december 2024 uppgick antalet utestående optioner till 11 666 667.
Datum för
tilldelning
Lösenpris
Förfallodatum
Antal optioner
2024
2023
2021-06-30
1,06
2026-06-29
2 400 000
3 400 000
2021-08-19
1,06
2025-03-05
2 156 581
2 156 581
2022-07-17
0,81
2027-07-16
11 666 667
11 666 667
Genomsnittligt
2024
Genomsnittligt
2023
lösenpris per
Antal optioner
lösenpris per
Antal optioner
Per den 1 januari
aktieoption
0,89
17 223 248
aktieoption
0,88
19 556 581
Tilldelade under året
-
-
-
-
Utnyttjade under året
-
-
-
-
Förverkade under året
1,06
1 000 000
0,81
2 333 333
Per den 31 december
0,88
16 223 248
0,89
17 223 248
Intjänade och möjliga att
utnyttja den 31 december
14 862 137
12 962 136
Inga betalningar har förfallit eller gjorts vid tilldelningen av optioner och inga optioner har utnyttjats under året.
Värdet av utestående optioner beräknas med hjälp av Black & Scholes värderingsmodell, med tillämpning av en riskfri ränta om
0,9% och 2,11% för 2021 respektive 2022 års optionsprogram. Den 31 december 2024 uppgick värdet på utestående optioner
till 2 455 TSEK (2 634). Sammanlagt har 308 TSEK (974) bokförts som personalkostnader i resultaträkningen. Beloppet
inkluderar inte sociala avgifter.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 42
NOT 31 Räntebärande skulder
2024
2024
2023
2023
(TSEK)
Nominell
Nom.
Bokfört
Nom.
Bokfört
ränta
Förföll
värde
värde
värde
värde
Lån från tredje part
3,7%12,7%
2025
4 644
4 644
8 242
8 242
Leasing
3%
2024
0
0
445
445
Summa räntebärande skulder
4 644
4 644
8 686
8 686
NOT 32 Leasing
Nyttjanderättstillgångar redovisas i balansräkningen under materiella anläggningstillgångar och motsvarande leasingskuld
redovisas som kortfristig skuld. Koncernen hade inga leasingavtal som redovisades enligt IFRS 16 vid årets slut 2024.
Förändringar i nyttjanderättstillgångar och leasingskulder under året:
(TSEK)
Nyttjanderättstillgång
Leasingskuld
2024-01-01
349
445
Avskrivningar
0
0
Omvärdering vid avslut av leasingavtal
1)
-349
-445
2024-12-31
0
0
1)
Förtida uppsägning av hyreskontrakt för kontorslokal i Boston under fjärde kvartalet 2023, retroaktivt justerat under 2024
Leasingbetalningar som inte redovisas som skulder
Koncernen har valt att inte redovisa leasingskulder för kortare leasingavtal (leasingavtal som är kortare än 12 månader) eller
för leasing av tillgångar av mindre värde. Betalningar som görs enligt sådana leasingavtal kostnadsförs linjärt. Vidare är det
inte tillåtet att redovisa viss rörlig leasingbetalning som leasingskuld, och dessa kostnadsförs när de uppstår.
Kostnaderna för betalningar som inte ingår i leasingskulder är enligt följande:
(TSEK)
2024
2023
Kortfristiga leasingavtal
353
0
Rörliga leasingbetalningar
261
240
616
240
NOT 33 Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
Förändringarna i koncernens skulder som härrör från finansieringsverksamheten kan klassificeras enligt följande:
(TSEK)
Långfristig
Kortfristig
Summa
upplåning
upplåning
2024-01-01
15 600
8 686
24 286
Kassaflöden:
Återbetalningar
0
-1 189
-1 189
Inkomster
0
23 333
23 333
Icke-kontant
Omklassificering
1)
-15 600
-26 186
-41 786
2024-12-31
0
4 644
4 644
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 43
(TSEK)
Långfristig
Kortfristig
Summa
upplåning
upplåning
2023-01-01
14 183
56 494
70 677
Kassaflöden:
Återbetalningar
-14 183
-24 798
-38 980
Inkomster
15 600
10 455
26 055
Icke-kontant
Omklassificering
2)
0
-33 465
-33 465
2023-12-31
15 600
8 686
24 286
1)
Samtliga konvertibla obligationer har konverterats till aktier i kvittningsemissionen under året
2)
Avkonsolideringen av KAIT-företagen 2023 innebar att deras skulder togs bort från koncernens balansräkning (34 MSEK)
Finansiella
Finansiella
tillgångar
tillgångar
som
som
Derivat som
Upplupet
värderats till
värderats
använts i
Koncernen 2024
anskaffningsvärde
NOT 34 Finansiella instrument
verkligt
till verkligt
säkringssyfte
Summa
värde via
värde via
(FV)
resultatet
övrigt
totalresultat
Kundfordringar och övriga kort- och
(FVTPL)
(FVOCI)
långfristiga fordringar
72 214
-
-
-
72 214
Likvida medel, inkl. kortfristiga
3 809
-
-
-
3 809
placeringar
Tillgångar
76 022
-
-
-
76 022
Konvertibla skulder och kortfristiga lån
1)
4 644
-
-
-
4 644
Leverantörsskulder
24 906
-
-
-
24 906
Övriga skulder
35 153
-
-
-
35 153
Skulder
64 703
-
-
-
64 703
Finansiella
Finansiella
tillgångar
tillgångar
som
som
Derivat som
Upplupet
värderats till
värderats
använts i
Koncernen 2023
anskaffningsvärde
verkligt
till verkligt
säkringssyfte
Summa
värde via
värde via
(FV)
resultatet
övrigt
totalresultat
(FVTPL)
(FVOCI)
Kundfordringar och övriga kort- och
43 178
-
-
-
43 178
långfristiga fordringar
Likvida medel, inkl. kortfristiga
2 616
-
-
-
2 616
placeringar
Tillgångar
45 794
-
-
-
45 794
Konvertibla skulder och kortfristiga lån
1)
24 286
-
-
-
24 286
Leverantörsskulder
22 026
-
-
-
22 026
Övriga skulder
37 972
-
-
-
37 972
Skulder
84 284
-
-
-
84 284
1)
2023 års konvertibla skuld består av ett lån på 18,6 MSEK som säkrades under året. Investerarna har rätt att konvertera
lånet till eget kapital till marknadspris utan rabatt, som ett alternativ till kontant återbetalning. Ytterligare konvertibla lån på
15,8 MSEK säkrades
2024,
och samtliga konvertibla obligationer konverterades till aktier i kvittningsemissionen 2024.
Teckningskursen per stamaktie uppgår till 0,09 kronor, vilket motsvarar 75 procent av teckningskursen i
Företrädesemissionen.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 44
NOT 35 Närstående parter
Försäljning
Försäljning
Fordran på
Skuld till
Närstående parter
av varor och
Inköp av varor
av aktier i
närstående
närstående
(TSEK)
och tjänster
parter den 31
parter den 31
tjänster
KAIT
december
december
Tredje part
2024
-
2 859
-
-
-1 914
Intresseföretag
2024
-
-
-
35 543
-
Tredje part
2023
-
199
-14 616
-
-
Intresseföretag
2023
-
1 447
-
32 259
-1 617
Under året anlitade koncernen The Talent Business Ltd, ett bolag med koppling till Gary Stolkin som är styrelseledamot i
Anoto Group AB. Totalt betalades 70 000 GBP för rekryteringstjänster som tillhandahållits för anställning av nyckelpersoner.
Därutöver har koncernen bokfört ett framgångsarvode om 175 000 USD. Arvodet är hänförligt till den pågående
aktieemissionen och ska betalas till Kevin Adeson, styrelseordförande i Anoto Group AB.
NOT 36 Andelar i intresseföretag
(TSEK)
2024
2023
Ackumulerade anskaffningsvärden
Ingående ackumulerade
38 453
0
anskaffningsvärden
Årets anskaffningar
0
42 606
Årets nettoresultat i intresseföretag
0
-4 153
Utgående ackumulerade
38 453
38 453
anskaffningsvärden
Ackumulerade nedskrivningar
Ingående ackumulerade nedskrivningar
-38 453
0
Årets nedskrivningar
0
-38 453
Utgående ackumulerade nedskrivningar
-38 453
-38 453
Utgående planenligt restvärde
0
0
Knowledge AI Holdings Pte, med säte i Singapore (företaget UEN: Knowledge AI Holdings Pte, med säte i Singapore, och
dess dotterbolag (KAIT) avkonsoliderades från koncernen i juli 2023, där Anoto tidigare var majoritetsaktieägare. Efter
avkonsolideringen redovisas KAIT som ett intresseföretag, där Anoto äger 45 procent av aktierna. Anoto och KAIT har ett
licensavtal som ger KAIT möjlighet att köpa Anotos hårdvara till ett rabatterat pris och att använda Anotos teknik i utbyte mot
en royaltyavgift som betalas som en procentandel av försäljningen. Anoto har inga andra skyldigheter gentemot KAIT.
Vid utgången av år 2023 nedskrivningsprövades Anotos bokförda värde för KAIT genom att dess återvinningsvärde beräknades.
Det finns en betydande osäkerhet i att prognostisera framtida kassaflöden för KAIT med tanke på enhetens status som nystartat
företag utan intäkter samt den enormt snabba utvecklingen marknaden för AI-produkter inom utbildningssektorn. Baserat
på ledningens bästa uppskattning av KAIT:s nettoförsäljningsvärde fastställdes det att Anotos bokförda värde för KAIT är högre
än dess återvinningsvärde. Vi redovisade därför en nedskrivning om 38,4 MSEK avseende Anotos återstående innehav i KAIT.
Den 31 december 2024 behöll Anoto fortfarande en 45 % ägarandel i KAIT, som fortsätter att fungera som en start-up före
intäkter, med intäkter på mindre än 1 000 USD under året. KAIT:s finansiella siffror för 2024 presenteras nedan, baserat på
den information som KAIT:s ledningsgrupp har lämnat till Anoto. Det bör noteras att dessa siffror inte har granskats av oss
eller av externa revisorer, varför vi inte kan lämna någon försäkran om att dessa finansiella uppgifter är rättvisande.
(USD)
2024
Årets resultat
697 463
Övrigt totalresultat
16 519
Summa totalresultat
713 982
Omsättningstillgångar
408 987
Anläggningstillgångar
36 123
Summa tillgångar
445 110
Kortfristiga skulder
1 573 896
Långfristiga skulder
5 639 861
Summa skulder
7 213 757
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 45
NOT 37 Fordringar hos intresseföretag
Möjligheten att koncernens intresseföretag (KAIT) inte uppfyller sina betalningsskyldigheter utgör en kreditrisk. Koncernen
bedömer kreditrisken genom att tillämpa den generella metoden enligt IFRS 9. Detta innebär att bedöma om kreditrisken har
ökat betydligt sedan det första redovisningstillfället. Bedömningen omfattar historiska data, aktuella förhållanden och
framåtblickande prognoser.
(TSEK)
2024
2023
Ingående balans
28 964
0
Anskaffningar
1 526
0
Omklassificering
1)
697
42 554
Omräkningsdifferens
4 356
0
Nedskrivning
2)
0
-13 591
Summa
35 543
28 964
1)
2023 års belopp avser avkonsolideringen av KAIT-företag i juli 2023, där Anoto tidigare var majoritetsägare. Vid
avkonsolideringen omklassificerades fordringar på KAIT, som tidigare redovisats som koncerninterna fordringar och
eliminerats vid konsolideringen, till lånefordringar hos intresseföretag.
2)
Under 2023, vi redovisade en nedskrivning om 13,6 MSEK avseende Anotos lånefordringar KAIT. Nedskrivningsbehov
bedömdes inte för 2024.
NOT 38 Eget kapital
Aktieemissioner Antal aktier
innehavarna rätt till lika stor utdelning.
2024
2023
Information om förändringar i antal aktier och deras kvotvärde lämnas nedan. Samtliga aktier är fullt betalda och ger
Registrerad ingående balans
331 859 067
230 611 964
Företrädesemission, 11 maj 2023
1)
-
50 000 000
Företrädesemission, 17 juli 2023
2)
-
51 247 103
Registrerad utgående balans
331 859 067
331 859 067
Kvotvärde/aktie (SEK)
0,4
0,4
1) Företrädesemission, kurs 0,40 SEK
2) Företrädesemission, kurs 0,40 SEK
Eget kapital
(TSEK)
2024
2023
Omräkningsreserv
Ackumulerad omräkningsreserv vid årets början
-20 977
-34 559
Årets förändring av omräkningsreserv
6 874
13 581
Ackumulerad omräkningsreserv vid årets slut
-14 103
-20 977
Kapitalförvaltning
Anoto Group har sedan grundandet 1999 utvecklat elektroniska pennor som omvandlar det som skrivs på papper till digital form.
Utvecklingskostnaderna har varit betydande och sedan 1999 har aktieägarna investerat cirka 2 623 MSEK som kapital.
Koncernens ambition är att uppnå lönsam tillväxt och i framtiden kunna betala utdelning på investerat kapital.
Anoto definierar kapital som eget kapital. Det finns endast ett aktieslag. Anoto Group har hittills inte betalat någon utdelning
och kommer att föreslå årsstämman 2025 att ingen utdelning ska betalas ut.
Koncernen har inga uttalade mål avseende utdelning, skuldsättningsgrad, soliditet eller andra kapitalnyckeltal annat än strävan
efter lönsamhet och positivt kassaflöde. När solid lönsamhet har uppnåtts kommer mål för utdelning, skuldsättningsgrad m.m.
att fastställas.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 46
NOT 39 Specifikationer till rapport över kassaflöden
(TSEK)
2024
2023
Kassa och bank
3 809
2 616
Summa
3 809
2 616
Övriga ej kassaflödespåverkande poster
Valutakursvinster och valutakursförluster
-3 969
13 411
Effekt av avkonsolideringen av KAIT
0
-122 092
Vinst/förlust vid värdering till verkligt värde
1)
6 874
40 599
Nedskrivning av lånefordringar
2)
0
13 591
Övrigt
-2 294
-2 324
Summa
611
-56 816
1)
Koncernens belopp för 2023 består främst av nedskrivning av koncernens andelar i KAIT vid värdering till verkligt värde. Se
mer information i not 36.
2)
Består av nedskrivning av lånefordringar hos KAIT. Mer information finns i not 37.
Likvida medel
2 309
Övriga tillgångar
1 662
Skulder
Effekt av avkonsolideringen av KAIT 2023
-84 583
Eget kapital
-80 612
Minoritetsintresse
17 912
Eget kapital hänförligt till Anoto
-62 700
Konvertering av lån till aktier i KAIT
14 671
Vinst vid värdering till verkligt värde i koncernen
44 721
Total ej kassaflödespåverkande effekt av avkonsolideringen av KAIT
-122 092
NOT 40 Eventualförpliktelser
Anoto har en pågående tvist med Green Mango Corp. som avser utebliven betalning för levererade tjänster vid byggandet av
en programvarulösning, med talan om kontraktsbrott till följd av fel på levererade tjänster. Målet är under behandling i Suwon
District Court i Sydkorea. Utgången i målet kommer att påverka Anotos skyldighet att betala för tjänster som Green Mango
Corp. har levererat. Anoto bedömer risken att förlora målet i sin helhet som låg och har reserverat 150 000 USD (50 procent
av det totala tvistiga beloppet) plus 50 000 USD för eventuella rättegångskostnader. Beloppen är bokförda som upplupna
kostnader. Rättsprocessen pågår fortfarande.
Vi förväntar oss en potentiell rättslig tvist mellan TKR USA Inc. ("TKR") och Anoto Korea, vilken avser deras krav på betalning
för komponenter, råmaterial och förfallna skulder. Vi har reserverat 2,5 MSEK avseende komponenter och råmaterial som
ägs av Anoto Korea men som innehas av TKR. TKR kontrakterades 2021 som tillverkare av pennor till både Knowledge AI
("KAIT"), Anotos tidigare edtech-verksamhet som avkonsoliderades 2023, och Anoto självt. Tillverkningen av dessa pennor
har ännu inte påbörjats, och det är fortfarande osäkert när den kommer igång och vilken volym som blir aktuell. Mot bakgrund
av dessa omständigheter anser vi att TKR begär för tidig betalning.
NOT 41 Händelser efter balansdagen 31 december 2024
Efter att ha analyserat samtliga händelser som inträffat efter räkenskapsårets utgång fram till dagen årsredovisningen
publiceras, har styrelsen kommit till slutsatsen att följande händelser kräver offentliggörande:
1. Den 31 januari 2025 meddelade Bolaget att antalet aktier och röster i Anoto har ökat till följd av den tidigare meddelade
riktade emissionen, kvittningsemissionen och företrädesemissionen av stamaktier.
Genom den riktade emissionen och kvittningsemissionen ökade antalet aktier och röster med 125 043 750 respektive
230 636 107. Genom Företrädesemissionen, vars utfall offentliggjordes i ett pressmeddelande den 30 december 2024,
ökade antalet aktier och röster med 414 823 830.
Det totala antalet aktier och röster i Anoto uppgår per den 31 januari 2025 till 1 102 362 753.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 47
2. Den 12 mars 2025 meddelade Finanspektionen att den utrett om Anoto Group har upprättat sin års- och
koncernredovisning för räkenskapsåret 2020 enligt gällande regler. Undersökningen visar att Anoto Group i
koncernredovisningen för räkenskapsåret 2020 dels inte har lämnat de upplysningar om goodwill som företaget är
skyldigt att lämna, dels har lämnat felaktiga upplysningar om goodwill. FI konstaterar också att Anoto Group i
årsredovisningen för räkenskapsåret 2020 felaktigt har redovisat fordringar på koncernföretag som omsättningstillgångar i
stället för anläggningstillgångar och att företaget inte har lämnat de upplysningar om fordringar på koncernföretag som
det är skyldigt att lämna. FI har därför beslutat att meddela Anoto Group en erinran och en sanktionsavgift på 900 000
kronor. Anoto håller på att utmana detta.
3. Den 29 april 2025 meddelade Bolaget att att det har ingått ett konvertibelt låneavtal med två av sina större aktieägare.
Enligt villkoren i avtalet kommer långivarna att tillhandahålla ett säkrat lån om 750 000 USD med konverteringsrätt.
Intäkterna från lånet kommer att användas för att påskynda tillverkningen, lanseringen och marknadsföringen av Anotos
nya digitala penna och programvaruplattform, som marknadsförs under namnet "INQ".
Lånet ska återbetalas i tolv (12) lika stora månatliga delbetalningar med början den 22 oktober 2025 och ett slutligt
förfallodatum den 22 oktober 2026. Det utestående kapitalbeloppet kommer att löpa med en ränta om 10,00 % per år.
Ränta ska betalas på den slutliga förfallodagen om den inte konverteras till stamaktier i Anoto. Varje långivare har rätt att
begära konvertering av hela eller delar av det utestående lånebeloppet, inklusive upplupen ränta, till nyemitterade
stamaktier i bolaget. Konverteringskursen är fastställd till 0,15 SEK per aktie, vilket motsvarar en premie om 66,67 % av
kvotvärdet, och en fast växelkurs om 9,65 SEK per USD tillämpas för konverteringsändamål. Lånet är säkrat genom ett
avtal om konvertibelinvestering. Säkerhetspaketet omfattar en förstahandspant i en företagsinteckning i Anoto AB om 20
miljoner SEK och en aktiepant i Anoto AB:s aktier i KAIT Knowledge AI Holdings Pte. Ltd.
NOT 42 Uppgifter om moderbolaget
Anoto Group är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Moderbolagets aktier är noterade Nasdaq OMX
Stockholmsbörsen. Huvudkontorets adress är Flaggan 1165, 116 74 Stockholm. Koncernredovisningen för 2024 avser
moderbolaget och dess dotterbolag, gemensamt benämnda koncernen.
NOT 43 Klimatrelaterade frågor
Anoto bedriver ingen verksamhet som kräver miljötillstånd men koncernen är medveten om sitt ansvar för klimat och miljö.
Eftersom vi använder litiumjonbatterier har vi fått följande certifieringar:
- USA: FCC (certifiering för radiofrekvenser)
- Kanada: IC (certifiering för radiofrekvenser)
- EU: CE (certifiering för radiofrekvenser), RoHS och WEEE
o WEEE - Waste Electrical and Electronic Equipment
o RoHS - Restriction of Hazardous Substances
Eftersom Anoto inte driver någon egen fabrik är koncernen för närvarande inte exponerad för några klimatrelaterade frågor.
Vår kontraktstillverkares fabrik är dock certifierad enligt ISO 9001 (kvalitetsledningssystem) och ISO 14001
(miljöledningssystem).
NOT 44 - Makroekonomiska och geopolitiska risker
Styrelsen och den verkställande ledningen är medvetna om de större globala risker som kan påverka verksamheten. Det
handlar bland annat om en förhöjd och ihållande inflation i de stora ekonomierna, som forttter att överstiga de flesta
centralbankers mål och som kan leda till ökade inköpskostnader. Dessutom innebär den fortsatta konflikten mellan Ryssland
och Ukraina samt oroligheterna i Mellanöstern fortsatt geopolitisk osäkerhet och möjliga störningar i leveranskedjan.
Det nyligen genomförda valet av Donald Trump till USA:s president medför ytterligare affärsmässig osäkerhet. Anoto bevakar
särskilt frågan om eventuellt ökade amerikanska tullar på varor och komponenter som importeras från Asien, bland annat
Kina, vilket skulle kunna få en direkt påverkan på vår kostnadsbas. Sådana tulltaxor kan antingen pressa marginalerna eller
innebära att priserna till detaljhandel och grossister måste justeras, vilket kan dämpa efterfrågan i priskänsliga segment på vår
marknad. Vidare skulle handelspolitiska motåtgärder från berörda länder kunna störa tillgången till viktiga komponenter och
material som används i Anotos tillverkning.
Koncernen ser kontinuerligt över och utvärderar sin strategi för leveranskedjan för att minska dessa risker, bland annat genom
geografisk diversifiering av leverantörer, eventuella alternativ för montering lokalt samt noggrann samordning med
leverantörer och logistikpartners. Beredskapsplanering och känslighetsanalyser genomförs fortgående för att säkerställa att
Anoto förblir flexibelt och lyhört vid eventuella förändringar i de makroekonomiska eller reglerande förutsättningarna.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 48
RESULTATRÄKNING MODERBOLAGET
(TSEK)
Not
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
Nettoomsättning
8 632
11 806
Bruttoresultat
8 632
11 806
Administrationskostnader
M2, M4, M5
-8 921
-12 170
Rörelseresultat
-289
-364
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag
M6
-40 050
-8 320
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
M3
17 137
7 741
Övriga räntekostnader och liknande resultatposter
M3
-157 658
-78 807
Bokslutsdispositioner
-14 000
0
Resultat före skatt
-194 860
-79 750
Skatt
M10
0
0
Årets resultat
-194 860
-79 750
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 49
BALANSRÄKNING MODERBOLAGET
(TSEK)
Not
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
0
170
Licens
3 789
4 088
Summa immateriella anläggningstillgångar
3 789
4 258
Finansiella anläggningstillgångar
Fordringar hos intresseföretag
M9
14 981
13 738
Andelar i koncernföretag
M7
837
836
Fordringar hos koncernföretag
M8
272 254
355 692
Summa finansiella anläggningstillgångar
288 072
370 266
Summa anläggningstillgångar
291 862
374 524
Omsättningstillgångar
Fordringar hos koncernföretag
M8
0
85 440
Övriga fordringar
29 969
448
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
0
2 268
Summa kortfristiga fordringar
29 969
88 156
Kassa och bank
94
6
Summa omsättningstillgångar
30 062
88 162
SUMMA TILLGÅNGAR
321 924
462 686
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 50
(TSEK)
Not
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
EGET KAPITAL OCH SKULDER
\
Bundet eget kapital
Aktiekapital
M12
139 380
139 380
Pågående nyemission
3 926
0
Fond för utvecklingsutgifter
0
170
Reservfond
123 031
123 031
Summa bundet eget kapital
266 338
262 581
Fritt eget kapital
Överkursfond
726 529
726 181
Balanserad vinst eller förlust
-699 102
-570 139
Summa fritt eget kapital
M11
27 427
156 042
Summa eget kapital
293 765
418 623
Långfristiga skulder
Övriga långfristiga skulder till koncernföretag
1 033
1 084
Övriga långfristiga skulder
0
15 600
Summa långfristiga skulder
1 033
16 684
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
9 821
5 830
Skulder till koncernföretag
599
4 648
Övriga skulder
5 908
9 770
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
10 797
7 131
Summa kortfristiga skulder
27 126
27 379
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
321 924
462 685
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 51
KASSAFLÖDESANALYS MODERBOLAGET
(TSEK)
Not
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat efter finansiella poster
-180 860
-79 750
Ej kassaflödespåverkande poster:
Avskrivningar på anläggningstillgångar
469
639
Räntekostnader, netto
-5 236
-3 531
Aktierelaterad ersättning
308
974
Övriga poster
M14
184 549
75 905
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapitalet
-771
-5 764
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet
Förändring av rörelsefordringar
-37 329
-13 875
Förändring av rörelseskulder
-5 695
1 240
Summa förändring av rörelsekapitalet
-43 024
-12 635
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-43 795
-18 399
Investeringsverksamheten
Andelar i koncernföretag
1
0
Fordringar hos koncernföretag
16 240
-19 734
Kassaflöde från investeringsverksamheten
16 241
-19 734
Summa kassaflöde före finansieringsverksamheten
-27 554
-38 133
Finansieringsverksamheten
Nyemission
4,475
40 499
Kostnader för aktieemission
-166
-2 423
Erhållna lån
23,333
15 600
Återbetalning av finansiella skulder
0
-16 150
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
27 642
37 526
Årets kassaflöde
87
-607
Likvida medel vid årets början
6
613
Likvida medel vid årets slut
94
6
Ingen ränta, skatt eller utdelning har betalats från moderbolaget under 2024.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 52
FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL MODERBOLAGET
Bundet eget kapital
Fritt eget kapital
(TSEK)
Aktiekapital
Pågående
nyemission
Fond för
utvecklingsutgifter
Reservfond
Överkursfond
Balanserad
vinst eller
förlust
Summa Eget
kapital
Ingående balans 1 januari
2023
138 367
-
510
123 031
728 604
-531 188
459 324
Årets resultat
-
-
-
-
-
-79 750
-79 750
Övrigt totalresultat
-
-
-
-
-
-
Summa totalresultat
-
-
-
-
-79 750
-79 750
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten
-
-
-
-
-
0
Årets avskrivning
-
-340
-
-
340
0
Ny aktieemission
40 499
-
-
-
-
40 499
Minskning av kapital @0,42
-39 485
-
-
-
39 485
0
Aktieoptioner till anställda
-
-
-
-
974
974
Emissionskostnad
-
-
-
-2 423
-
-2 423
Utgående balans 31
december 2023
139 380
0
170
123 031
726 181
-570 139
418 623
Ingående balans 1 januari
2024
139 380
0
170
123 031
726 181
-570 139
418 623
Årets resultat
-
-
-
-
-
-194 860
-194 860
Övrigt totalresultat
-
-
-
-
-
-
Summa totalresultat
-
-
-
-
-194 860
-194 860
Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten
Årets avskrivning
-
-
-170
-
-
170
-
Riktad emission*
-
11 254
-
-
3 751
-
15 005
Kvittningsemission*
-
20 757
-
-
0
-
20 757
Företrädesemission*
-
37 334
-
-
12 445
-
49 779
Minskning av kapital @0,42
-
-65 419
-
-
-
65 419
-
Aktieoptioner till anställda
-
-
-
-
-
308
308
Emissionskostnad
-
-
-
-
-15 848
-
-15 848
Utgående balans 31
december 2024
139 380
3 926
0
123 031
726 529
-699 103
293 765
*Redovisas brutto innan avdrag för emissionskostnader.
Ingen skatteeffekt redovisas till följd av moderbolagets skattemässiga underskott.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 53
Noter till moderbolagets finansiella rapporter
NOT M1 Sammanfattning av väsentlig information om redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (ÅRL) och rekommendation RFR 2 "Redovisning för
juridisk person" från Rådet för hållbarhets- och finansiell rapportering. Tillämpning av RFR 2 innebär att moderbolaget i
årsredovisningen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS-regler och uttalanden långt detta är möjligt inom ramen för
årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. I RFR 2 anges vilka
undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
För en närmare beskrivning av moderbolagets tillämpade redovisningsprinciper, se koncernens redovisningsprinciper ovan.
Nedanstående information är begränsad till moderbolagets avvikelser från koncernens principer.
Ändrade redovisningsprinciper
Inga nya eller ändrade IFRS, tolkningar eller andra ändringar i regleringar har haft en väsentlig inverkan moderbolagets
ekonomiska ställning, resultat eller upplysningar.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt årsredovisningslagen. Skillnaderna mellan moderbolagets
resultat- och balansräkningar och koncernens finansiella rapporter utgörs främst av redovisningen av finansiella intäkter och
kostnader samt rapporteringen om eget kapital.
Rapporten över förändringar i eget kapital har samma uppställningsform som för koncernen men med de kolumner som krävs
enligt årsredovisningslagen.
Andelar i koncernföretag
Andelar i koncernföretag redovisas initialt till anskaffningsvärdet. Om andelens bokförda värde överstiger återvinningsvärdet (se
ovanstående avsnitt om nedskrivningar), redovisas en nedskrivning. Transaktionskostnader inkluderas i koncernföretagets
anskaffningsvärde. Villkorade betalningar värderas i enlighet med sannolikheten att betalningen görs.
Fordringar hos koncernföretag
Fordringar hos koncernföretag redovisas både initialt och därefter till anskaffningsvärde, de omräknas till balansdagens
växelkurs, och orealiserade valutakursvinster och valutakursförluster redovisas i resultaträkningen. Fordringar prövas årligen
för nedskrivningsbehov i enlighet med IFRS 9. Detta innebär att bedöma om kreditrisken har ökat betydligt sedan det första
redovisningstillfället. Beroende utfallet redovisar koncernen antingen 12 månaders förväntade kreditförluster eller rväntade
kreditförluster under hela löptiden. Bedömningen omfattar historiska data, aktuella förhållanden och framåtblickande prognoser.
Nedskrivningsprövningen gjordes baserat på ledningens bästa uppskattning. Nedskrivningen av fordringar hos koncernföretag
redovisas direkt i resultaträkningen.
NOT M2 Rörelsekostnader fördelade på kostnadsslag
(TSEK)
Moderbolaget
Moderbolaget
Not
2024
2023
Personalkostnader
P5
-1 304
-3 106
Externa tjänster
-5 755
-6 096
Hyror
-155
-243
Resekostnader
-848
-1 306
Marknadsföring och PR
0
0
Avskrivningar
-469
-639
Övriga kostnader
-390
-781
Summa
-8 921
-12 170
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 54
NOT M3 Finansiella intäkter och kostnader
(TSEK)
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
Finansiella intäkter
Ränteintäkter
615
246
Ränta från koncernföretag
5 415
7 486
Valutakursvinster
11 106
9
Summa finansiella intäkter
17 137
7 741
Finansiella kostnader
Räntekostnader avseende lån
-826
-3 761
Övriga finansiella kostnader
1)
-156 832
-65 582
Valutakursförluster
-
-
-9 464
Summa finansiella kostnader
-157 658
-78 807
Summa finansiella poster netto
-140 521
-71 067
1)
Består främst av moderbolagets avskrivning av koncerninterna lånefordringar hos koncernföretag uppgående till totalt 155,5
MSEK år 2024 och 64,1 MSEK år 2023. Mer information finns i not M8.
NOT M4 Revisionsarvode
Revisionsarvode avser ersättning för utförd revision av de finansiella rapporterna och räkenskaperna. Övriga tjänster utgörs
huvudsakligen av konsulttjänster, till exempel i samband med upprättande av prospekt, granskning av kvartalsrapporter och
allmänna råd relaterade till årsredovisning och ESEF.
(TSEK)
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
BDO
Revisionsuppdrag, BDO
2 861
3 434
Övriga tjänster
215
151
Summa
3 076
3 585
NOT M5 Löner och ersättningar
(TSEK)
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
Löner
Styrelse och VD
996
1 780
Summa löner
996
1 780
Sociala kostnader
Styrelse och VD
259
1 232
Andra ledande befattningshavare
20
27
Andra anställda Sverige
6
8
Andra anställda Korea
23
57
Summa sociala kostnader
308
1 325
Summa löner och ersättningar
1 304
3 106
Varav:
Sverige
1 304
3 106
Summa
1 304
3 106
För ytterligare information om ersättningar till styrelsen, verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare samt
därtill hörande ersättningspolicyer och riktlinjer, se not 8 och 9.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 55
NOT M6 Resultat från andelar i koncernföretag
(TSEK)
2024
2023
Nedskrivning av andelar
-40 050
-8 320
Summa
-40 050
-8 320
Moderbolagets andelar i koncernföretag prövades r nedskrivning vid årets slut. Vid bedömningen av andelarnas bokförda
värde i förhållande till kassa och nettoskuld fanns det inga indikationer nedskrivningsbehov. Under 2024 gjordes en
nedskrivning av moderbolagets andel i Anoto AB (40 050 TSEK). Under 2023 gjordes en nedskrivning av moderbolagets
kvarvarande andel i Anoto Korea (6 174 TSEK) och i Anoto AB (2 145 TSEK).
NOT M7 Andelar i koncernföretag
(TSEK)
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
Ingående balans anskaffningsvärden
836
9 156
Årets anskaffningar
40 051
0
Årets nedskrivning
-40 050
-8 320
Summa
837
836
Tillskott under 2024 utgörs av ytterligare aktieägartillskott från moderbolaget till Anoto AB om 40 050,- omvandlat från
lånefordringar på Anoto AB till moderbolaget
Bolagsnamn
Org.nr.
Säte
Antal
andelar
% kapital
och röster
Eget kapital
Bokfört
värde
Anoto AB
556320-2646
Stockholm
5 000
100%
1 563
0
XMS Penvision AB
556708-4685
Stockholm
611 731
93,20%
974
836
Anoto Korea Inc.
1)
129-86-60962
Seongnam
20 000 000
100%
-183 571
0
Livepen Irland
756192
Dublin
100
100%
-833
1
837
1)
18 860 000 stamaktier och 1 140 000 preferensaktier
I Anoto Group finns underkoncerner i vilka följande bolag ingår:
Bolagsnamn
Säte
Land
I drift
Moderbolaget
Eget
kapital
Anoto Inc.
San Francisco
USA
I drift
Anoto AB
100%
Anoto Portugal
Lissabon
Portugal
I drift
Anoto AB
100%
Anoto Ltd.
London
Storbritannien
I drift
Anoto AB
100%
Anoto Canada
Vancouver
Kanada
I drift
Anoto AB
100%
Livescribe, Inc.
Boston
USA
I drift
Anoto Inc
100%
NOT M8 Fordringar hos koncernföretag
(KSEK)
2024
2023
Anoto AB
121 625
268 660
Anoto Inc.
9 546
9 546
Anoto Ltd
0
11 699
Anoto Korea Inc.
28 637
67 467
Livescribe, Inc.
111 265
82 220
Anoto Singapore
0
158
Anoto Portugal
0
1 374
Anoto Canada
4
4
XMS
5
5
Livepen Ireland
1 173
0
Total
272 254
441 132
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 56
Moderbolaget har betydande fordringar hos koncernföretag. Bedömning av förväntade kreditförluster på moderbolagets
koncerninterna fordringar gjordes vid årets slut utifrån beräkningar av koncernföretagens nyttjandevärde, i enlighet med
IFRS 9. Indikationer på nedskrivningsbehov upptäcktes för fordringar på följande enheter och har bokförts som en finansiell
kostnad i moderbolagets finansiella rapporter.
Nedskrivning av fordringar hos koncernföretag
(TSEK)
2024
2023
Anoto Korea Inc
-37 307
-28 635
Anoto AB
-104 518
0
Anoto Ltd
-13 518
0
Anoto Singapore
-158
-7 340
Anoto Inc.
0
-27 697
Anoto Portugal
0
-382
Summa
-155 502
-64 054
NOT M9 Fordringar hos intresseföretag
Knowledge AI Holdings Pte, med säte i Singapore (företaget UEN: Knowledge AI Holdings Pte, med säte i Singapore, och
dess dotterbolag (KAIT) avkonsoliderades från koncernen i juli 2023, där Anoto tidigare var majoritetsaktieägare. Efter
avkonsolideringen redovisas KAIT som ett intresseföretag, där Anoto äger 45 procent av aktierna. Anoto och KAIT har ett
licensavtal som ger KAIT möjlighet att köpa Anotos hårdvara till ett rabatterat pris och att använda Anotos teknik i utbyte mot
en royaltyavgift som betalas som en procentandel av försäljningen. Anoto har inga andra skyldigheter gentemot KAIT.
Den 31 december 2024 behöll Anoto fortfarande en 45 % ägarandel i KAIT. KAIT:s finansiella siffror för 2024 presenteras
nedan, baserat den information som KAIT:s ledningsgrupp har lämnat till Anoto. Det bör noteras att dessa siffror inte har
granskats av oss eller av externa revisorer, varför vi inte kan lämna någon rsäkran om att dessa finansiella uppgifter är
rättvisande.
(USD)
2024
Årets resultat
697 463
Övrigt totalresultat
16 519
Summa totalresultat
713 982
Omsättningstillgångar
408 987
Anläggningstillgångar
36 123
Summa tillgångar
445 110
Kortfristiga skulder
1 573 896
Långfristiga skulder
5 588 804
Summa skulder
7 162 700
Möjligheten att koncernens intresseföretag (KAIT) inte uppfyller sina betalningsskyldigheter utgör en kreditrisk. Koncernen
bedömer kreditrisken genom att tillämpa den generella metoden enligt IFRS 9. Detta innebär att bedöma om kreditrisken har
ökat betydligt sedan det första redovisningstillfället. Bedömningen omfattar historiska data, aktuella förhållanden och
framåtblickande prognoser.
(TSEK)
2024
2023
Ingående balans
13 738
-
Anskaffningar
-
-
Omklassificering
1)
-
13 738
Omräkningsdifferens
1 243
-
Summa
14 981
13 738
1)
2023 års belopp avser avkonsolideringen av KAIT-företag i juli 2023, där Anoto tidigare var majoritetsägare. Vid
avkonsolideringen omklassificerades fordringar på KAIT, som tidigare redovisats som koncerninterna fordringar och
eliminerats vid konsolideringen, till lånefordringar hos intresseföretag.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 57
NOT M10 Närstående parter
Närstående parter
(TSEK)
Försäljning
av varor
och
tjänster
Inköp av
varor och
tjänster
Tilldelade
aktieoptioner
Fordran på
närstående parter
den 31 december
Skuld till
närstående
parter den 31
december
Koncernföretag
2024
8 632
-
-
272 254
-1 632
Intresseföretag
2024
-
-
-
14 981
-
Tredje part
2024
-
946
-
-
-
Koncernföretag
2023
11 806
-
-
441 132
-5 732
Intresseföretag
2023
-
-
-
13 738
-
Tredje part
2023
-
-
-
-
-
Lån från moderbolag till koncernföretag löper med en nominell ränta om 2 procent. Bedömning av förväntade kreditförluster
på moderbolagets koncerninterna fordringar gjordes vid årets slut utifrån beräkningar av koncernföretagens nyttjandevärde, i
enlighet med IFRS 9. Under 2024 upptäcktes indikationer på nedskrivningsbehov på fordringar om totalt 155,5 MSEK, vilka
bokfördes som en finansiell kostnad i moderbolagets finansiella rapporter. Mer information finns i not P8.
NOT M11 Inkomstskatter och uppskjutna skatter
Sambandet mellan årets skattekostnad och redovisat resultat före skatt
(TSEK)
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
Redovisat resultat före skatt
-194 860
-79 750
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (20,6%)
40 141
16 429
Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader
-40 493
208
Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter
-
-
Ökning/minskning av skattemässiga underskott utan motsvarande
aktivering
352
-16 637
Redovisad skatt
0
0
Skattemässigt underskott
(TSEK)
Moderbolaget
Moderbolaget
2024
2023
Ingående balans
-38 469
-246 526
Ingående balans justeringar från föregående år
-
224 694
Årets skattemässiga underskott svenska företag
352
-16 637
Årets skattemässiga underskott utländska företag
-
-
Utgående skattemässigt underskott
-38 116
-38 469
Den 31 december 2024 har Bolaget ej utnyttjade skattemässiga underskott uppgående till 10,5 MSEK (7,9 MSEK) som kan
kvittas mot framtida vinster under en obegränsad tidsperiod. Förändringen i ej utnyttjade skattemässiga underskott under
2024 är nettoeffekten av 352 KSEK i ytterligare skattemässiga underskott för innevarande år.
NOT M12 Förslag till resultatdisposition
Styrelsen föreslår att balanserade vinstmedel med 27 427 TSEK överförs i ny räkning.
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i moderbolaget:
SEK
Balanserade vinstmedel
222 286 996
Årets resultat
-194 860 215
Summa
27 426 781
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 58
NOT M13 - Eget kapital
Information om förändringar i antal aktier och deras kvotvärde lämnas nedan. Samtliga aktier är fullt betalda och ger
innehavarna rätt till lika stor utdelning.
Aktieemissioner Antal aktier
2024
2023
Registrerad ingående balans
331 859 067
230 611 964
Företrädesemission, 11 maj 2023
1)
-
50 000 000
Företrädesemission, 17 juli 2023
2)
-
51 247 103
Registrerad utgående balans
331 859 067
331 859 067
Kvotvärde/aktie (SEK)
0,4
0,4
1) Företrädesemission, kurs 0,40 SEK
2) Företrädesemission, kurs 0,40 SEK
NOT M14 Specifikationer till rapport över kassaflöden
(KSEK)
2024
2023
Kassa och bank
94
6
Summa
94
6
Other Items not affecting cash flow
Valutakursvinster och valutakursförluster
-11 003
974
Nedskrivning av fordringar hos koncernföretag
1)
40 050
8 320
Nedskrivning av lånefordringar
2)
155 502
64 054
Övrigt
0
2 557
Summa
184 549
75 904
1)
Se mer information i not M7.
2)
Se mer information i not M8.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 59
UNDERSKRIFTER AV ÅRSREDOVISNINGEN
Årsredovisningen och koncernredovisningen godkändes av styrelsen den 30 april 2025. Koncernens rapport över totalresultat
och rapport över finansiell ställning samt moderbolagets resultat- och balansräkning kommer att reläggas årsstämman den
27 juni 2025 för fastställelse.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella
redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och dets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om
tillämpning av internationella redovisningsstandarder, att den ger en rättvisande bild av utvecklingen av koncernens ställning
och resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande bild av utvecklingen av koncernens verksamhet, ställning och
resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och
resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens
och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som
moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 30 april 2025
Kevin Adeson Mats Karlsson
Styrelsens ordförande Tillförordnad VD
Gary Stolkin Adrian Weller
Styrelseledamot Styrelseledamot
Alexander Fällström
Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse lämnades den 30 april 2025.
BDO Mälardalen AB
Carl-Johan Kjellman Johan Pharmanson
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 60
REVISIONSBERÄTTELSE
Till bolagsstämman i Anoto Group AB (publ.)
Org.nr. 556532-3929
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen för Anoto Group AB (publ.) för år 2024
Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på
sidorna 163 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i
enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella
ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med
årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31
december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt IFRS Redovisningsstandarder, såsom de antagits
av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är
förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens
övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer
resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och
för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till
moderbolagets revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
Väsentlig osäkerhetsfaktor avseende antagande om
fortsatt drift
Vi vill fästa uppmärksamhet på förvaltningsberättelsens avsnitt
Likviditetsrisk, finansieringsrisk och fortsatt drift och not 4
Koncernens riskhantering. Här anges att det föreligger en risk
att bolaget kan få likviditetsproblem och inte kan fortsätta
bedriva sin verksamhet om bolagets intäkter inte ökar
och/eller ytterligare kapital inte kan tillföras i tillräcklig
mängd. Dessa förhållanden tyder på att det finns en väsentlig
osäkerhetsfaktor som kan leda till betydande tvivel om
företagets förmåga att fortsätta sin verksamhet. Vi har inte
modifierat vårt uttalande på grund av detta.
Upplysning av särskild betydelse
Utan att det påverkar våra uttalanden vill vi fästa
uppmärksamheten på not 18 Balanserade utgifter för
utvecklingsarbeten och på not 22 Goodwill där det framgår att
värdet på de immateriella tillgångarna är beroende av ett antal
väsentliga antaganden, såsom marknadstillväxt och bolagets
tillväxttakt. Om dessa antaganden inte infrias, utan det blir en
mer negativ utveckling så föreligger det också risk för
ytterligare nedskrivningsbehov av koncernens immateriella
tillgångar och moderbolagets bokförda värden på aktier i
dotterbolag respektive fordringar hos koncern- och
intresseföretag.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns
ansvar". Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta
innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse,
inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens
(537/2014/EU) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade
bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller
dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och
koncernredovisningen för den aktuella perioden, och innefattar
bland annat de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter. Dessa områden behandlades inom ramen för
revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen
och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata
uttalanden om dessa områden.
Intäktsredovisning
Koncernens nettoomsättning per den 31 december 2024 uppgår
till ca 30 MSEK. Nettoomsättning består huvudsakligen av
försäljning av digitala pennor och tillhörande programvara och
mönster. En beskrivning av de antaganden som ligger till grund
för koncernföretagens intäktsredovisning framgår av not 2. Där
beskriver Anoto Group AB (publ.) hur intäkterna redovisas i
koncernen. Redovisning av intäkter kräver att
koncernföretagen har erforderliga rutiner för att identifiera
prestationsåtaganden, och för att säkerställa att intäkterna
redovisas i takt med att prestationsåtaganden utförs.
Redovisning av intäkter utgjorde ett väsentligt område i vår
revision mot bakgrund av de redovisade beloppens betydelse
och att det innefattar väsentliga inslag av bedömningar från
koncernledningen
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte begränsade
till följande:
Inledningsvis gick vi igenom redovisningsprinciperna och
rutinerna för försäljningsprocessen och intäktsredovisningen i
respektive koncernföretag med väsentlig försäljning. Vi har
granskat koncernens processer för intäktsredovisning. I vår
granskning har vi utfört analys av intäktsflöden och gjort en
övergripande avstämning av redovisade intäkter mot totala
inbetalningar till bolagets bankkonton och mot huvudbok. Vi
har även granskat s.k. avklipp kring räkenskapsårets slut för att
bedöma om intäkter har periodiserats korrekt. Dessutom har vi
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 61
genomfört ett urval av tester av kundfakturor och relaterade
inbetalningar.
Våra granskningsåtgärder har även omfattat granskning av
identifiering av prestationsåtaganden. Vi har även granskat om
de prestationsåtaganden som identifierats har uppfyllts. Vi har
granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
Värdering av immateriella anläggningstillgångar
Goodwill och andra immateriella tillgångar såsom balanserade
utgifter för utvecklingsarbeten, varumärken och patent samt
övriga immateriella anläggningstillgångar uppgår till ca 54
MSEK av koncernens balansomslutning. I Not 2 framgår
principer för nedskrivningsprövningar och i Not 22 framgår de
väsentliga antaganden som används av företagsledningen vid
upprättande av värdenedgångsprövningarna. Bolaget har utfört
denna under början av 2025. En nedskrivningsprövning
innehåller ett flertal antaganden bland annat framtida
marknadsutveckling, möjlighet att uppnå tillväxt,
lönsamhetsutveckling och diskonteringsfaktor. Det är således
komplexa bedömningar och uppskattningar som
företagsledningen och styrelse måste göra. Detta har beskrivit i
not 3. Eftersom immateriella anläggningstillgångar inklusive
goodwill utgör ett väsentligt belopp samt att de antaganden
som krävs inkluderar bedömningar och uppskattningar, som var
för sig kan ha en avgörande betydelse för värderingen, har det
varit ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte begränsade
till följande:
Inledningsvis kontrollerade vi om de upprättade
nedskrivningsprövningarna per kassagenererande enhet
genomförts, i all väsentlighet enligt vedertagna principer och
metoder.
Med hjälp av våra värderingsspecialister utvärderade vi
diskonteringsräntorna och den långsiktiga tillväxttakten,
testade den underliggande informationen och den matematiska
precisionen i beräkningarna, samt utvecklade ett antal
oberoende uppskattningar som vi jämfört med
diskonteringsräntorna som beräknats av företagsledningen.
I vår granskning har vi även haft genomgång med
företagsledningen om deras viktigaste antaganden.
Dessa tester har också legat till grund för vår kontroll av de
upplysningar som lämnats i årsredovisningen i följande noter 2
3 & 22.
Värdering av varulager
Koncernen redovisar i rapporten över finansiell ställning per
den 31 december 2024 varulager om ca 15 MSEK. Varulagret
består av färdiga varor och råvaror. Vi har identifierat detta
som ett område av särskild betydelse då bedömningen av om
produkter i lager kan säljas för minst anskaffningsvärdet är
komplex och innehåller betydande mått av uppskattningar och
bedömningar. Inkuransreserven baseras på individuella
bedömningar som bygger på ledningens ställningstaganden. För
ytterligare information hänvisas till not 2 redovisningsprinciper
och not 25 varulager.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla
området
Våra granskningsåtgärder inkluderade men var inte begränsade
till följande:
Inledningsvis utvärderade vi koncernens rutiner och interna
kontroll för hantering av varulager. Vi granskade
företagsledningens bedömning av varulagrets värdering med
fokus på att säkerställa att ändamålsenliga indata har använts i
värderingsmodellen och att denna på ett rättvisande sätt
återspeglar verkligheten med avsikt på värdering av inkuranta
varor.
Annan information än årsredovisningen och
koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på
sidorna 64-65 & 76-82. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi
gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra
information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den
information som identifieras ovan och överväga om
informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med
årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna
genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat
under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt
verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen
innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera
detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS
Redovisningsstandarder så som de antagits av EU. Styrelsen och
verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll
som de bedömer är nödvändig för att upprätta en
årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller
några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta
verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta
verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen
och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
alternativ till att göra något av detta.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror
på oegentligheter eller misstag, och att lämna en
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 62
revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig
säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för
att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i
Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om
en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av
oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de
enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de
ekonomiska beslut som användare fattar med grund i
årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt
omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under
hela revisionen. Dessutom:
• identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga
felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen,
vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar
och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker
och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och
ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden.
Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd
av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som
beror på misstag, eftersom
oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning,
avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller
åsidosättande av intern kontroll.
• skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna
kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma
granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till
omständigheterna, men inte för att uttala oss om
effektiviteten i den interna kontrollen.
• utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som
används och rimligheten i styrelsens och verkställande
direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande
upplysningar.
• drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och
verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift
vid upprättandet av årsredovisningen och
koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de
inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon
väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller
förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets
och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi
drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor,
måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på
upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om
den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar
är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och
koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de
revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för
revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller
förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre kan
fortsätta verksamheten.
• utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen
och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen,
däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och
koncernredovisningen återger de underliggande
transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en
rättvisande bild.
• planerar och utför vi koncernrevisionen för att inhämta
tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den
finansiella informationen för företag eller affärsenheter inom
koncernen som grund för att göra ett uttalande avseende
koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning
och genomgång av det revisionsarbete som utförts för
koncernrevisionens syfte. Vi är ensamt ansvariga för våra
uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens
planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den.
Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under
revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den
interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har
följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta
upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan
påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som
har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har
vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi
vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för
revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen,
inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga
felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt
betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i
revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar
förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och
koncernredovisningen har vi även utfört en revision av
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Anoto
Group AB (publ.) för år 2024 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns
ansvar". Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och
koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt
fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets
och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer
på storleken av bolagets och koncernens egna kapital,
konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 63
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat
vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att
medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något
väsentligt avseende:
• företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
• på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget
är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som
kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett
förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är
förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige
använder vi professionellt omdöme och har en professionellt
skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av
förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna.
Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på
vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och
väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på
sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga
för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha
särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och
prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och
andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om
ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens
förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust
har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Anmärkning
Styrelsen har inom föreskriven tid enligt ABL (2005:551) ej
framställt riktlinjer om ersättning till ledande
befattningshavare till årsstämman 2024 för antagande.
Styrelsen har i strid med bokföringslagen (1999:1078) 7 kap. 2 §
förvarat bokföringsunderlag utanför Sverige utan att inhämtat
tillstånd från Skatteverket.
Årsstämman 2024 har ej hållits inom sex månader från
räkenskapsårets utgång vilket är ett avsteg från
aktiebolagslagen 7 kap, 10§.
BDO Mälardalen AB, Stockholm, utsågs till Anoto Group AB
(publ.)’s revisor av bolagsstämman den 30 juni 2021 och har
varit bolagets revisor sedan 2021.
Stockholm, den dag som framgår av vår elektroniska
underskrift.
BDO Mälardalen AB
Carl-Johan Kjellman Johan Pharmanson
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 64
Alternativa nyckeltal
Anoto Group presenterar i denna årsredovisning vissa finansiella nyckeltal som inte definieras enligt IFRS. Anoto Group anser
att dessa nyckeltal ger investerare och koncernledning användbar kompletterande information, eftersom de gör det möjligt att
utvärdera retagets prestationsnivå. Eftersom alla bolag inte beräknar dessa finansiella nyckeltal på samma sätt är de inte alltid
jämförbara bolag emellan.
Dessa finansiella nyckeltal ska inte anses ersätta de nyckeltal som definieras enligt IFRS.
Definitioner av de alternativa nyckeltal som Anoto Group använder, och som inte definieras enligt IFRS, presenteras nedan.
Rörelseresultat
Verksamhetens rörelseresultat. Bruttoresultat minus försäljnings-, administrations-, forsknings- och utvecklingskostnader samt
övriga rörelseintäkter/rörelsekostnader.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Bruttoresultat
14 360
27 038
Försäljningskostnader
-26 495
-25 746
Administrationskostnader
-15 043
-13 341
Forsknings- och utvecklingskostnader
-30 982
-130 349
Övriga rörelseintäkter
1 989
137 096
Övriga rörelsekostnader
-3 855
-63 024
Rörelseresultat
-60 025
-68 326
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen visar verksamhetens rörelseresultat i förhållande till nettoomsättningen. Rörelseresultat i procent av
nettoomsättningen.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Rörelseresultat
-60 025
-68 326
Rörelsemarginal
-199,62%
-158,85%
Årets kassaflöde per aktie
En indikation kassaflödet per aktie, vilken kan vara till hjälp vid fastställande av utdelningspolicyer. Årets kassaflöde dividerat
med det viktade genomsnittliga antalet aktier under året.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Kassaflöde
1 193
734
Viktat genomsnittligt antal stamaktier före utspädning
331 859 067
286 114 064
SEK
0,00
0,00
Soliditet
Ett mått på hur tillgångar finansieras. Eget kapital hänförligt till aktieägare i Anoto Group AB (inklusive innehav utan
bestämmande inflytande) i procent av totala tillgångar.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Summa tillgångar
145 128
143 615
Summa eget kapital hänförligt till aktieägare i Anoto Group AB
80 425
59 330
55,42%
41,31%
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 65
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
EBITDA visar verksamhetens underliggande resultat justerat för avskrivningarnas effekt i förhållande till omsättningen. Ett
användbart mått som indikerar koncernens underliggande kassagenererande förmåga. Nedan visas en avstämning utifrån
koncernens rörelseresultat.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Rörelseresultat
-60 025
-68 326
Avskrivningar
15 058
118 314
EBITDA
-44 967
49 988
Eget kapital per aktie
Ger aktieägarna möjlighet att jämföra det bokförda värdet med marknadsvärdet. Eget kapital dividerat med antal aktier vid
årets slut.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Summa eget kapital hänförligt till aktieägare i Anoto Group AB
80 425
59 330
Antal stamaktier
331 859 067
331 859 067
SEK
0,24
0,18
Nettoskuld
Indikerar lånenivån. Räntebärande skulder minus likvida tillgångar och kortfristiga placeringar.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Räntebärande skulder
4 644
8 686
Likvida tillgångar
-3 809
-2 616
Nettoskuld
835
6 070
Sysselsatt kapital
Illustrerar totalt kapital knutet till rörelsen. Summa tillgångar minus icke räntebärande avsättningar och skulder (inklusive
uppskjuten skatteskuld), minus kortfristiga räntebärande skulder.
(TSEK)
Koncernen
Koncernen
2024
2023
Summa tillgångar
145 128
143 615
Icke räntebärande avsättningar
-1 333
-815
Icke räntebärande skulder
-57 354
-57 730
Kortfristiga räntebärande skulder
-4 644
-8 686
Sysselsatt kapital
81 797
76 383
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 66
BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT
Verksamheten i Anoto Group AB (publ.) regleras av bolagsordningen och aktiebolagslagen. Eftersom Anoto är noterat
Nasdaq Stockholm tillämpar Anoto även Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter. Sedan den 1 juli 2008 tillämpar Anoto
Svensk kod för bolagsstyrning (se www.bolagsstyrning.se). Anoto är, i enlighet med årsredovisningslagen och Svensk kod för
bolagsstyrning, skyldigt att presentera en bolagsstyrningsrapport.
Bolagsstyrningsstruktur
Anoto styrs av flera organ.
Aktieägarna utövar sin rösträtt vid bolagsstämman genom att välja styrelse och externa revisorer samt fatta beslut i andra
frågor, till exempel antagande av årsredovisningen och fastställande av hur valberedningen ska utnämnas.
Valberedningen nominerar kandidater till styrelseledamöter, styrelseordförande och externa revisorer. En valberedning krävs
enligt Koden, men inte enligt Aktiebolagslagen. Inför årsstämman 2024 valde bolaget att inte nominera och utse en
valberedning, vilket är en avvikelse från Koden (se mer om detta nedan). Styrelsen ansvarar för utnämningen av verkställande
direktör, för utvecklingen av en långsiktig strategi, och för kontroll och utvärdering av Anotos dagliga verksamhet. På grund av
olika förändringar i styrelsens sammansättning under året fanns det perioder då styrelsen inte var beslutsför tills nya
styrelseledamöter valdes på efterföljande extra bolagsstämmor, vilket också är en avvikelse från Koden.
Verkställande direktören har hand om och ansvarar för den dagliga verksamheten samt förvaltningen av Anoto, i enlighet med
aktiebolagslagen samt styrelsens instruktioner och riktlinjer.
Externa revisorer, utsedda av aktieägarna vid årsstämman, granskar företagets årsredovisning och årsbokslut samt styrelsens
och verkställande direktörens förvaltning av företaget.
Årsstämma
Årsstämman är det bolagsorgan där aktieägarna i Anoto kan utöva sina rättigheter genom att välja styrelse och besluta i alla
övriga frågor som man röstar om vid årsstämmor i enlighet med aktiebolagslagen och bolagsordningen.
Årsstämman hålls normalt i maj eller juni. Kallelsen till årsstämman publiceras tillsammans med dagordningen på Anotos
webbplats och i Post och Inrikes Tidningar. Datum och plats för årsstämman samt information om hur man erhåller
dagordningen publiceras även i Dagens Nyheter.
Allt informationsmaterial till årsstämman finns tillgängligt på både svenska och engelska. Årsstämman hålls på svenska.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 ägde rum i Stockholm den 15 juli 2024. Årsstämman fattade följande beslut:
Årsstämman beslutade att bevilja styrelseledamöterna och de verkställande direktörerna ansvarsfrihet för 2023.
Årsstämman omvalde Kevin Adeson till styrelseledamot fram till slutet av nästa årsstämma. Vidare valdes Alexander
Fällström (tidigare styrelsesuppleant) och Gary Stolkin till nya styrelseledamöter.
Årsstämman omvalde Kevin Adeson till styrelsens ordförande.
Årsstämman omvalde det registrerade revisionsbolaget BDO Mälardalen AB till revisor.
Bolagsstämman beslutade även att bemyndiga styrelsen att med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, mot
kontant betalning, apportegendom eller genom kvittning, besluta om nyemission av stamaktier, teckningsoptioner och/eller
konvertibla obligationer. Antalet aktier som ska kunna emitteras och antalet aktier som konvertering ska kunna ske till ska
sammanlagt uppgå till högst 66 400 000 stamaktier, motsvarande en utspädningseffekt om cirka 20 procent av aktiekapitalet
och rösterna i Bolaget.
Syftet med detta bemyndigande och skälet till att aktieägarnas företrädesrätt inte ska tillämpas är att öka bolagets flexibilitet
för att finansiera den löpande verksamheten och samtidigt utöka och stärka bolagets aktieägarbas av strategiska eller
långsiktiga investerare. Utgångspunkten för emissionskursen ska vara de rådande marknadsförhållandena vid den tidpunkt då
aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibla obligationer emitteras.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 67
Anotos årsstämma 2025
Anotos årsstämma 2025 kommer att äga rum den 27 juni 2025 i Stockholm. Inbjudan kommer att offentliggöras på föreskrivet
sätt.
Extra bolagsstämmor
Extra bolagsstämmor hölls vid två tillfällen under 2024.
Den 8 mars 2024 hölls en extra bolagsstämma i Stockholm. Den extra bolagsstämman beslutade att styrelsen för tiden fram till
slutet av nästa årsstämma ska bestå av Kevin Adeson, Pedro Pinto, Dennis Song och Erik Fällström som ordinarie
styrelseledamöter samt Alexander Fällström som styrelsesuppleant.
Den extra bolagsstämman valde Kevin Adeson till styrelsens ordförande.
Den extra bolagsstämman beslutade att ingen ersättning ska utgå till styrelsen.
Den 26 november 2024 hölls en extra bolagsstämma i Stockholm. Stämman beslutade med erforderlig majoritet att anta en ny
bolagsordning i vilken gränserna för antalet aktier i § 5 ändrades till lägst 322 222 222 och högst 1 288 888 888 aktier.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att minska aktiekapitalet med 109 513 491,78 kronor.
Minskningen genomförs utan indragning av stamaktier genom att aktiens kvotvärde ändras från 0,42 kronor till 0,09 kronor per
aktie. Minskningsbeloppet skall avsättas till en fri fond som ska användas i enlighet med bolagsstämmans beslut.
Minskningen av aktiekapitalet genom ändring av kvotvärdet görs r att möjliggöra justering av teckningskursen i de nedan
nämnda emissioner som beslutats av styrelsen, under förutsättning att bolagsstämman godkänner beslutet. Efter minskningen
uppgår aktiekapitalet till 29 867 315,94 kronor fördelat 331 859 066 stamaktier, där varje aktie har ett kvotvärde om 0,09
kronor.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att godkänna styrelsens beslut den 25 oktober 2024 att öka
Bolagets aktiekapital med högst 11 253 937,50 kronor genom nyemission av högst 125 043 750 nya stamaktier, där varje aktie
har ett kvotvärde om 0,09 kronor ("den Riktade emissionen"). Med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt tecknades de nya
aktierna av Adrian Weller, BLS Futures Ltd; Gary Butcher, Machroes Holdings Ltd; Rocco Homes Ltd och Mark Stolkin.
Teckningskursen per stamaktie uppgick till 0,12 kronor.
Skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att Bolaget är i stort behov av kapital, och styrelsen anser att den
förväntade likviden från den Riktade emissionen på ett tids- och kostnadseffektivt sätt kommer att möjliggöra för Bolaget att (i)
säkerställa fortsatt drift fram till dess att en företrädesemission har genomförts, samt (ii) diversifiera och stärka Bolagets
aktieägarbas med institutionella eller andra kvalificerade investerare, vilket motiverar att den Riktade emissionen sker med
avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Den Riktade emissionen kommer att bredda aktieägarbasen och tillföra Bolaget nya
välrenommerade ägare, vilket styrelsen bedömer kommer att stärka aktiens likviditet och vara gynnsamt för Bolaget. Mot
bakgrund av ovanstående har styrelsen gjort bedömningen att den Riktade emissionen är gynnsam för Bolaget och är i Bolagets
aktieägares intresse.
Teckningskursen har fastställts genom förhandlingar på armlängds avstånd med tecknarna i den Riktade emissionen. Styrelsen
har även beaktat att Företrädesemissionen (som anges nedan) genomförs med en teckningskurs om 0,12 kronor per stamaktie
och har därför bedömt det rimligt att den Riktade emissionen genomförs på motsvarande villkor.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att godkänna styrelsens beslut den 25 oktober 2024 att öka
Bolagets aktiekapital med högst 37 334 144,70 kronor genom nyemission av högst 414 823 830 nya stamaktier, där varje aktie
har ett kvotvärde om 0,09 kronor ("Företrädesemissionen"). Bolagets aktieägare ska ha reträdesrätt att teckna de nya aktierna
i förhållande till det antal aktier de äger sedan tidigare. Varje befintlig stamaktie i Bolaget berättigar till en (1) teckningsrätt. Fyra
(4) teckningsrätter berättigar till teckning av fem (5) nya stamaktier. För det fall inte samtliga aktier tecknats skall styrelsen
besluta att tilldelning av aktier tecknade utan stöd av teckningsrätter skall ske upp till emissionens högsta belopp, varvid
styrelsen i första hand skall tilldela aktier till dem som även tecknat aktier med stöd av teckningsrätter, och vid överteckning, pro
rata i förhållande till deras teckning med stöd av teckningsrätter. I andra hand ska styrelsen tilldela aktier till dem som tecknat
aktier utan stöd av teckningsrätter, och om full tilldelning inte kan ske, pro rata i förhållande till deras teckning. I den mån detta
inte kan ske ska tilldelning ske genom lottning och slutligen, förutsatt att sådan tilldelning krävs för att emissionen ska bli
fulltecknad, till emissionsgaranterna med tilldelning i förhållande till deras respektive teckning (baserat på garantiåtagandena).
Avstämningsdag r fastställande av vilka aktieägare som ska vara berättigade att med företrädesrätt teckna nya aktier ska vara
den 28 november 2024. Teckningskursen per stamaktie uppgår till 0,12 kronor.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 68
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att godkänna styrelsens beslut den 25 oktober 2024 att öka
Bolagets aktiekapital med högst 20 757 249,99 kronor genom nyemission av högst 230 636 111 stamaktier, där varje aktie har
ett kvotvärde om 0,09 kronor, mot betalning genom kvittning mot fordringar ("Kvittningsemissionen"). Med avvikelse från
aktieägarnas företrädesrätt tecknades de nya aktierna av Mark Stolkin, DDM Debt AB, Gary Butcher, BLS Futures Limited,
Rocco Homes Ltd., Machroes Holdings Ltd och Adrian Weller. Betalning skall ske genom kvittning av fordringar. De nya aktierna
berättigar inte till deltagande med företrädesrätt i reträdesemissionen. De nya aktierna medför rätt till vinstutdelning rsta
gången den avstämningsdag r utdelning som infaller närmast efter det att de nya aktierna har registrerats hos Bolagsverket.
Teckningskursen har fastställts i enlighet med det investeringsavtal som ingåtts mellan Bolaget och ovan nämnda långivare och
uppgick till 0,09 kronor, dvs. aktiernas kvotvärde.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att bemyndiga styrelsen att under tiden fram till nästa
årsstämma och vid ett eller flera tillfällen besluta om nyemission av aktier med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Syftet med bemyndigandet är att vid behov kunna utöka Företrädesemissionen, en s.k. övertilldelningsoption. Betalning kan ske
kontant, genom kvittning av fordringar eller annat sätt vara villkorad. Antalet aktier som emitteras med stöd av bemyndigandet
får motsvara högst 20 procent av det högsta antalet aktier som emitteras enligt villkoren för Företrädesemissionen. Vid
utnyttjande av bemyndigandet ska teckningskursen per aktie motsvara teckningskursen i Företrädesemissionen.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att bemyndiga styrelsen att under tiden fram till nästa
årsstämma och vid ett eller flera tillfällen besluta om nyemission av aktier med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
Syftet med bemyndigandet är att möjliggöra betalning med aktier i Bolaget som garantiersättning till garanter i
Företrädesemissionen. Betalning kan ske genom kvittning av fordringar.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att genomföra en fondemission varigenom aktiekapitalet ökas
med 109 513 491,78 kronor genom överföring från bolagets fria egna kapital. Fondemissionen genomförs utan att nya aktier
emitteras.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att minska Bolagets aktiekapital med ett belopp som i kronor
högst motsvarar den totala ökningen av aktiekapitalet genom den Riktade emissionen, Kvittningsemissionen och
Företrädesemissionen minus det lägsta belopp som behövs för att aktiens kvotvärde efter minskningen ska uppgå till hela ören.
Minskningen av aktiekapitalet kommer att ske utan inlösen av aktier genom att aktiernas kvotvärde ändras. Minskningsbeloppet
ska avsättas till en fri reserv som ska användas i enlighet med aktieägarnas beslut.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att styrelsen för tiden fram till slutet av nästa årsstämma ska
bestå av fyra ordinarie styrelseledamöter utan suppleanter.
Vid årsstämman den 15 juli 2024 beslutades att ersättning till styrelsen skulle utgå med totalt 1 500 000 kronor, varav 900 000
kronor till styrelsens ordförande och 300 000 kronor till var och en av de övriga styrelseledamöterna som inte är anställda i
koncernen.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att beslutet om ersättning till styrelsen enligt ovan ska fortsätta
att lla för ordföranden och övriga styrelseledamöter, och att den nya styrelseledamoten ska ha rätt till en ersättning om 75
000 USD per år (dvs. ersättningen ska minskas proportionellt med hänsyn till att den nya styrelseledamoten inte kommer att
tjänstgöra under hela mandatperioden). Ersättningen betalas ut i förskott. Den föreslagna styrelseledamoten har åtagit sig att
förvärva aktier i Bolaget till ett belopp som minst motsvarar ersättningen efter avdrag för skatt.
Den extra bolagsstämman beslutade med erforderlig majoritet att välja Adrian Weller till styrelseledamot för tiden fram till slutet
av nästa årsstämma. Bolagets styrelse kommer därför att bestå av följande ledamöter: Kevin Adeson (ordförande), Alexander
llström, Gary Stolkin och Adrian Weller.
Styrelsen
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Styrelsen skall fortlöpande
bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation. Styrelsen skall se till att bolagets organisation är utformad så att
bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska förhållanden i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören utses av styrelsen och ansvarar för den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och
anvisningar. Styrelsen har upprättat en arbetsordning för sitt arbete, samt instruktioner dels för arbetsfördelningen mellan
styrelsen och verkställande direktören, dels för den ekonomiska rapporteringen till styrelsen. Arbetsordningen granskas och
fastställs årligen. Granskningen baseras bland annat på en utvärdering av det individuella och kollektiva arbete som styrelsen
utför. Samtliga styrelseledamöter ansvarar för styrelsens arbete i olika omfattning om inte annat beslutas vid styrelsemöten
eller följer av styrelsens arbetsinstruktioner eller tillämpliga lagar och författningar. Styrelsens ordförande leder styrelsens
arbete och ansvarar för att styrelsens arbete utförs effektivt samt säkerställer att styrelsen fullgör sina uppgifter. Styrelsens
ordförande är särskilt insatt i och följer bolagets och koncernens verksamhet och ser till att organisation och redovisning
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 69
fungerar på ett tillfredsställande sätt. Styrelsen får genom ett protokollfört beslut uppdra åt en eller flera styrelseledamöter att
handlägga ett visst ärende.
Utöver den finansiella rapporteringen och uppföljningen av den löpande verksamheten och lönsamhetsutvecklingen behandlar
styrelsen vid sina sammanträden strategiska frågor och frågor som inte faller inom ramen för den löpande förvaltningen samt
frågor som rör kapitalstrukturen. Ledande befattningshavare rapporterar regelbundet om affärsplaner och strategiska frågor.
Enligt Anotos bolagsordning skall styrelsen bestå av lägst tre och högst åtta styrelseledamöter med högst fem suppleanter.
Den 31 december 2024 bestod Anotos styrelse av fyra bolagsstämmovalda ledamöter. Styrelsen består av ledamöter med
erfarenhet från olika geografiska områden och olika branscher.
Vid årsstämman 2024 omvaldes Kevin Adeson. Vidare valdes Alexander Fällström (tidigare styrelsesuppleant) och Gary
Stolkin till nya styrelseledamöter för tiden fram till nästa årsstämma. Kevin Adeson omvaldes till styrelsens ordförande.
Adrian Weller valdes till ny styrelseledamot vid den extra bolagsstämman i november 2024.
Information om ersättningar till styrelseledamöterna finns i not 10 i årsredovisningen. I nedanstående tabell anges information
om styrelseledamöterna, deras befattning, när de valdes och om de anses vara oberoende i förhållande till Bolaget och dess
ledande befattningshavare samt i förhållande till Bolagets större aktieägare.
Namn
Befattning
Styrelseledamot
sedan
Oberoende i
förhållande till bolaget
och dess ledande
befattningshavare
Oberoende i
förhållande till
större aktieägare
Kevin Adeson
Ordförande
2024
Ja
Ja
Alexander Fällström
Ledamot
2024
Ja
Nej
Gary Stolkin
Ledamot
2024
Ja
Ja
Adrian Weller
Ledamot
2024
Ja
Ja
Nedan följer information om styrelseledamöterna med födelseår, befattning, eftergymnasial utbildning, erfarenhet, pågående
uppdrag samt aktie- och optionsinnehav i Anoto. Uppdrag i dotterbolag inom koncernen har exkluderats. Samtliga ledamöters
innehav avser aktuella innehav per dagen för denna bolagsstyrningsrapport. Innehaven inkluderar makes, makas och
minderåriga barns innehav samt innehav genom bolag där personen i fråga har ett förändrat ägande och/eller betydande
inflytande.
Kevin Adeson
(född 1964)
Befattning: Ordförande
Utbildning: BA Honours i redovisning från Bradley University
Erfarenhet: Över 37 års erfarenhet av Investment Banking i ledande ställning hos Bankers Trust, Morgan Stanley och senast
hos HSBC där Kevin var Co-Head of Investment Banking and Markets, och därefter vice ordförande i Global Banking and
Markets.
Andra befattningar: Grundade Adeson Advisors i slutet av 2023 och tog rollen som strategisk rådgivare till en utvald grupp
av riskkapital-, företags- och startupkunder. Kevin är också Senior Advisor på Hunterpoint Capital och Inflexion Private Equity
Partners.
Innehav:
Alexander Fällström
(född 1990)
Befattning: Styrelseledamot
Utbildning: Kandidatexamen från Harvard University
Erfarenhet: Analytiker inom divisionen Investment Banking (industri) på Jefferies, finansanalytiker inom divisionen Investment
Management på Goldman Sachs, associerad till divisionen Investment Banking Capillar Advisory, investment manager på NV
Capital AB, investment manager på DDM
Andra befattningar: Ordförande i Enersize Oyj (publ.), styrelseledamot i LiveArena Technologies AB
Innehav: 2 568 352 aktier
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 70
Gary Stolkin
(född 1960)
Befattning: Styrelseledamot
Utbildning: Kandidatexamen och magisterexamen från Oxford University
Erfarenhet: Grundare och global VD, The Talent Business
Andra befattningar: Styrelseledamot i TTB Holdings Limited, styrelseledamot i The Talent Business (US) LLC,
styrelseledamot i The Talent Business (Singapore) Pty Ltd, styrelseledamot i The Talent Business Europe OU,
styrelseledamot i The Leadership Business Limited
Innehav:
Adrian Weller
(född 1970)
Befattning: Styrelseledamot
Utbildning: PhD i datavetenskap från Columbia University och kandidatexamen i matematik från University of Cambridge
Erfarenhet: Ledande forskare inom maskininlärning och artificiell intelligens. Han är forskningsledare inom maskininlärning
vid University of Cambridge. Adrian leder också forskningsprojekt inom AI och maskininlärning vid Alan Turing Institute. Han
har tidigare arbetat inom finanssektorn, bland annat som verkställande direktör i Citadel och som senior börsmäklare på
Goldman Sachs och Salomon Brothers.
Andra befattningar: Ansvarig för Safe and Ethical AI vid Alan Turing Institute (Storbritanniens nationella institut för
datavetenskap och AI).
Innehav: 35 792 361 aktier
Som framgår av ovanstående tabell är alla styrelseledamöter utom Alexander Fällström oberoende i förhållande till Anoto och
dess största ägare. Företaget uppfyller därför villkoren i Svensk kod för bolagsstyrning, som kräver att majoriteten av de
styrelseledamöter som väljs vid årsstämmorna ska vara oberoende i förhållande till företaget och dess ledning, och att minst
två av styrelseledamöterna ska vara oberoende i förhållande till de största aktieägarna.
Valberedning
Anoto har ingen valberedning. Detta utgör en avvikelse från punkt 2.1 i Svensk kod för bolagsstyrning. Skälen till att ingen
valberedning har utsetts är huvudsakligen följande. Anoto har två huvudägare som är institutionella investerare. Bolagets
styrelse har en löpande dialog med huvudaktieägarna och istället för att utse en valberedning lämnar de förslag som
valberedningen annars skulle lämna enligt principer som är jämförbara med principerna för en valberedning.
Anoto har inte heller inrättat något revisionsutskott utan styrelsen fullgör dess uppgifter.
Styrelsens arbete 2024
Under året sammanträdde styrelsen sjutton gånger. Anställda, i egenskap av föredragande inom sina särskilda
kompetensområden, deltar i styrelsens möten när det är lämpligt. Under året närvarade dock ingen anställd som
föredragande, istället rapporterade eller föredrog de anställda direkt till Anotos verkställande direktör eller till styrelsens
ordförande. Styrelsen behandlade frågor som rörde koncernens övergripande strategi. Styrelsen har även behandlat frågor
om nyemission genom kvittning av skulder till bolagets långivare. Vidare behandlade styrelsen löpande frågor om koncernens
finansiering och regelefterlevnad. Styrelsen utvärderade kontinuerligt Anotos, verkställande direktörens och ledningsgruppens
prestationer.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 71
Styrelseledamöternas närvaro vid styrelsemöten och utskottsmöten anges nedan:
*Styrelseledamot sedan den 8 mars 2024
**Styrelsesuppleant sedan den 8 mars 2024, styrelseledamot sedan den 15 juli 2024
***Styrelseledamot sedan den 15 juli 2024
****Styrelseledamot sedan den 26 november 2024
Styrelsen har beslutat att inte delegera några ansvarsområden till några underutskott, t.ex. revisionsutskott och
ersättningsutskott. Följaktligen är det styrelsen i sin helhet som bär det fulla ansvaret för sådana frågor.
Utvärdering av styrelsens arbete
För att säkerställa kvaliteten på styrelsens arbete samt klargöra eventuella behov av ytterligare kompetens och erfarenhet
genomförs en årlig utvärdering av styrelsens arbete och dess ledamöter. Under 2024 genomfördes utvärderingarna, som
leddes av styrelsens ordförande, genom att ordföranden höll individuella utvärderingssamtal med samtliga styrelseledamöter.
Verkställande direktör och koncernledning
Verkställande direktören ansvarar för beslutsfattandet inom koncernen avseende de områden som styrelsen delegerat.
Ledningsgruppen består av sju personer: koncernens VD Mats Karlsson, koncernens CFO Hans Haywood, koncernens CTO
Pedro Pinto, koncernens CMO James Kennedy, koncernens COO Julia Arnold, Head of Commercial Operations Jonathan
Faiman och Anoto Koreas VD Steve Kim. Verkställande direktören och ledningsgruppen sköter och kontrollerar Anotos dagliga
verksamhet, där den verkställande direktören är ansvarig.
Nedan följer information om dessa ledande befattningshavare med födelseår, befattning, utbildning, erfarenhet och pågående
uppdrag samt aktie- och optionsinnehav i Anoto. Uppdrag i dotterbolag inom koncernen har exkluderats. Samtliga ledande
befattningshavares innehav avser aktuella innehav per dagen för denna bolagsstyrningsrapport.
Mats Karlsson
(född 1964)
Befattning: Tillförordnad verkställande direktör
Utbildning: Executive MBA från Mgruppen
Erfarenhet: Medgrundare och Director of Acquisitions (Sverige) hos Nordic Acquisition Corporation (börsnoterat på Nasdaq
NY), tech-entreprenör med över 25 års erfarenhet av ledande roller samt ett antal framgångsrika investeringar och exits. Han
var bland annat delägare och Chief Marketing Officer i mjukvaruföretaget Tactel som såldes till private equity-fonden FSN
Capital III.
Andra befattningar:
Innehav: 10 000 000 aktier
Hans Haywood
(född 1968)
Befattning: Chief Financial Officer
Utbildning: Master i kemiteknik från Imperial College, University of London.
Erfarenhet: Grundare och styrelseledamot i HKA Capital Advisors som tillhandahåller lednings- och konsulttjänster till företag.
Dessförinnan var Hans med-CIO på ett schweiziskt familjeföretag/en schweizisk private equity-fond där han gjorde aktiva
investeringar i teknik- och resurssektorerna. Tidigare var han delägare och senior portföljförvaltare hos en multistrategi-
hedgefond. Tidigare i sin karriär var Hans verkställande direktör i Credit Suisse inom avdelningen för obligationshandel.
Andra befattningar: Icke anställd styrelseledamot i Nasdaq-noterade SRM Entertainment och Jupiter Wellness Acquisition
Corp. Verkställande ledamot i HKA Capital Advisors.
Innehav: 65 190 000 aktier
Styrelseledamot
Antal styrelsemöten
Kevin Adeson*
10/10
Alexander Fällström**
7/10
Gary Stolkin***
5/5
Adrian Weller****
0/1
Young Hee (Dennis) Song
12/12
Hans Haywood
7/7
Pedro Pinto
12/12
Injoon Jeong
1/7
Erik Fällström*
2/4
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 72
Julia Arnold
(född 1981)
Befattning: Chief Operating Officer
Utbildning: PhD i finansiell ekonomi från Imperial College London, MSc i finans från Imperial College London och BSc i
ekonomi från London School of Economics.
Erfarenhet: Julia har tidigare varit COO i KAIT, ett dotterbolag till Anoto. Under sin tid på KAIT var Julia ansvarig för att
identifiera och genomföra kostnadsbesparingar samt förbättra system och processer.
Andra befattningar: -
Innehav:
Pedro Pinto
(född 1987)
Befattning: Chief Technology Officer
Utbildning: PhD i databehandling från Imperial College London, MSc i avancerad databehandling från Imperial College
London, BSc i informationssystem och datateknik från Instituto Superior Técnico.
Erfarenhet: Tidigare har han varit Chief Technology Officer på Knowledge AI Inc. och Quadratic Solutions LLC, Head of
Engineering på Allio Fintech Corporation, Principal Engineer på Shootproof Inc., Technical Leader på Collage.com Inc. och
Senior Software Engineer på Enki Labs Inc.
Andra befattningar: Styrelseledamot i Alfarroba Technologies Lda och Alfarroba Technologies OU.
Innehav:
James Kennedy
(född 1971)
Befattning: Chief Marketing Officer
Utbildning: Examen från University of Cambridge
Erfarenhet: Under 9 år arbetade James för Apple Inc. i USA och Europa, senast som Director of Marketing Communications
för Europa, där han var involverad i 27 produktlanseringar. Mest nyligen har han varit verksam som Marketing Director för
Entain.
Andra befattningar: -
Innehav: 17 250 000 aktier
Steve Kim
(född 1968)
Befattning: Verkställande direktör i Anoto Korea
Utbildning: Civilingenjörsexamen i maskinteknik från Seoul National University
Erfarenhet: Steve har många års erfarenhet av hårdvarudesign och tillverkning. Han har bland annat utvecklat en
satellitradio, ett bildbehandlingschip, ett DNA-sökinstrument, en PDA (Personal Digital Assistant) och olika
multimediasignalprocessorer
Andra befattningar: -
Innehav: 1 000 000 optioner av serie 2021/2022
Ersättningsutskott
Styrelsen har inte inrättat något ersättningsutskott men hela styrelsen fullgör ersättningsutskottets uppgifter.
Styrelseledamöter som kan ingå i den verkställande ledningen får inte delta i arbetet till följd av de krav på oberoende som
anges i Svensk kod för bolagsstyrning.
Aktieägare som kontrollerar mer än en tiondel av aktierna i bolaget
Tre aktieägare ägde den 31 december 2024 direkt eller indirekt mer än en tiondel av rösterna för samtliga aktier DDM Debt
AB (16,2%), Stolkin Helicopters Ltd (12,3%) och B.U Technology Co., Ltd. (10,3%).
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 73
Anotos bolagsordning
Företagets bolagsordning innehåller inga begränsningar vad gäller antal röster som varje aktieägare kan företräda vid
bolagsstämman, eller särskilda villkor för utnämning eller uppsägning av styrelseledamöter, eller särskilda villkor för införande
av ändringar i bolagsordningen.
Intern kontroll
Styrelsen är ansvarig för den interna kontrollen enligt aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning. Det här avsnittet
om intern kontroll beskriver intern kontroll av den finansiella rapporteringen.
Anotos styrelse har fastställt att det inte finns något behov av en internrevisionsavdelning eller internrevisionsfunktion.
Anledningen till bedömningen att det inte finns behov av en särskild revisionsfunktion är Anotos storlek och att styrelsen,
främst genom styrelsens ordförande, har löpande kontakt och ett ovanligt nära samarbete med bolagets VD. Andra faktorer
som ligger bakom bedömningen är att styrelsens ordförande löpande följer upp frågor av internrevisionskaraktär, och att
Anotos verkställande direktör och ekonomiavdelning i samarbete med de externa revisorerna på lämpligt sätt kan svara för
den bevakning och uppföljning av den interna kontrollen som krävs.
Anotos styrelse är ytterst ansvarig för uppföljningen av riskhantering och intern kontroll av den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Anotos företagskultur uppmuntrar initiativ, samtidigt som ansvar tas för att uppnå Anotos fastställda strategiska mål. Alla
Anotos anställda har en befattningsbeskrivning där arbetsuppgifter, ansvarsområden och behörigheter anges.
Verkställande direktören har antagit riktlinjer och policyer för specifika områden, vilka de anställda måste följa. Anoto har
implementerat en uppförandekod, som gäller för Anoto och dess leverantörer. I uppförandekoden beskrivs Anotos krav
beträffande etiskt uppförande, barnarbete och miljö.
En detaljerad delegeringsplan har upprättats, med väldefinierade attest- och beslutsnivåer. Delegeringsplanen tillämpas i hela
Anoto-koncernen.
Riskbedömning
Riskbedömningar utförs för att identifiera och kartlägga risker. De viktigaste riskerna för den interna kontrollen av den
finansiella rapporteringen, identifieras på koncern- och företagsnivå samt på en regional nivå. Resultaten av
riskbedömningarna resulterar i åtgärder och uppgifter som stödjer den interna kontrollen av den finansiella rapporteringen.
Kontrollåtgärder
Styrelsen har implementerat ett system för kontroll och riskhantering, baserat styrelsens arbetsordning. I detta system
inkluderas även instruktioner för verkställande direktören, rapporter som ska läggas fram för styrelsen och en finanspolicy.
Reglerna utgör ramverket för den interna kontrollen. Styrelsen skall fortlöpande utfärda instruktioner till verkställande direktören
om när och hur information skall samlas in och rapporteras till styrelsen. Sådan information omfattar information som är
nödvändig för styrelsens bedömning av bolagets och dotterbolagens ekonomiska situation och för att styrelsen i övrigt skall
kunna fullgöra sina uppgifter, inklusive att fullgöra bolagets finansiella rapportering. Vid varje ordinarie styrelsemöte skall
bolagets och koncernens likviditet, resultat och ställning presenteras för eller rapporteras till styrelsen, och tillfredsställande
underlag för den finansiella rapporteringen skall tillhandahållas.
Anotos processer och system för att säkerställa effektiva interna kontroller är utformade för att hantera och begränsa riskerna
för väsentliga fel i rapporteringen av finansiella uppgifter, vilket därmed säkerställer att både strategiska och operativa beslut
baseras på korrekt finansiell information.
Det operativa arbetet med att kontrollera den dagliga verksamheten utförs av verkställande direktören och ledningsgruppen.
Särskilda riktlinjer styr beslutskapaciteten i olika frågor. Dessutom finns det flera operativa mötesforum, t.ex. ledningsmöten
och styrkommittéer, där specifika frågor som rör kontroll av den löpande verksamheten tas upp. Dessa forum innebär att
Anoto effektivt styrs mot de definierade strategiska målen.
Övervakning
Det finns både generella och specifika kontrollåtgärder, som syftar till att förebygga, upptäcka och avhjälpa fel och avvikelser.
Kontrollorganisationen utvärderas kontinuerligt av verkställande direktören, i syfte att säkerställa kvalitet och effektivitet.
Verkställande direktören håller fortlöpande styrelsen informerad om koncernens finansiella ställning, resultat och eventuella
riskområden. Anotos externa revisorer deltar på minst två styrelsemöten om året, då revisorerna lämnar sin bedömning och
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 74
sina iakttagelser av affärsprocesser, räkenskaper och rapporter. Styrelsen noterar den återkoppling som koncernen får som
ett resultat av den finansiella rapporteringen. Styrelsens ordförande har också regelbunden kontakt med koncernens revisorer.
Styrelsen följer kontinuerligt Anotos finansiella resultat genom rapporter och information från finansdirektören vid
styrelsemöten. Regelbunden uppföljning säkerställer efterlevnad av företagets finanspolicy, och därigenom kan eventuella
brister i de interna kontrollerna identifieras.
Interna kontroller inkluderar också detaljerade årsbudgetar uppdelade efter tillämpningsområden, geografiska områden och
kostnadsställen. Prognoser lämnas tre gånger om året i maj, augusti och november. Prognosarbetet organiseras på samma
sätt som den årliga budgeten. I december antar styrelsen budgeten för nästkommande år. Förutom budgetering och
prognostisering arbetar Anotos ledningsgrupp fortlöpande med övergripande treåriga strategiska scenarier.
Efterlevnad av noteringsavtal och god sed på aktiemarknaden
Under räkenskapsåret 2024 ålades Anoto Group AB en straffavgift av Nasdaq Stockholm på grund av ett försenat svar på en
begäran om information. Det utgör god sed på aktiemarknaden för svenska företag vars aktier är upptagna till handel på en
reglerad marknad i Sverige att tillämpa Svensk Kod för bolagsstyrning. Kapitel 10 i Koden innehåller regler kring information
om bolagsstyrning och hållbarhet som ska följas av samtliga bolag som tillämpar Koden. Någon möjlighet att avvika och
lämna en förklaring finns inte avseende dessa regler. Reglerna i avsnitt 10 har inte i sin helhet efterlevts under året varför god
sed på aktiemarknaden i detta hänseende inte upprätthållts. De avvikelser som noteras kommer rättas till under räkenskapsår
2025. I övrigt har bolaget följt Nasdaq Stockholms noteringsavtal samt tillämpat god sed på aktiemarknaden i enlighet med
beslut från Nasdaq Stockholms disciplinnämnd och uttalanden från Aktiemarknadsnämnden.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 75
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Till bolagsstämman i Anoto Group AB, org.nr 556532-3929
Uppdrag och ansvarsfördelning
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2024 på sidorna 66-74 och för att den är upprättad i enlighet
med årsredovisningslagen.
Granskningens inriktning och omfattning
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser
att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
Uttalande
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 26 årsredovisningslagen
samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningen och koncernredovisningen samt är i överensstämmelse
med årsredovisningslagen.
Stockholm den 30 april 2025
BDO Mälardalen AB
Carl-Johan Kjellman Johan Pharmanson
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 76
KONCERNINFORMATION
Gary Stolkin
Oberoende styrelseledamot
Född 1960
Styrelseledamot sedan 2024
Innehav:
Utbildning: MA Philosophy, Politics & Economics från University of
Oxford
Adrian Weller
Oberoende styrelseledamot
Född 1970
Styrelseledamot sedan 2024
Innehav: 35 792 361 aktier
Utbildning: PhD i datavetenskap från Columbia University och
kandidatexamen i matematik från University of Cambridge
Kevin Adeson
Styrelsens ordförande
Född 1964
Styrelseledamot sedan 2024
Innehav:
Utbildning: BA Honours i redovisning från Bradley University
Alexander Fällström
Oberoende styrelseledamot
Född 1990
Styrelseledamot sedan 2024
Innehav: 2 568 352 aktier
Utbildning: Kandidatexamen från Harvard University
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 77
Ledande befattningshavare
Mats Karlsson
Tillförordnad verkställande direktör
Född 1964
Anställd sedan 2024
Innehav:
Utbildning: Executive MBA från Mgruppen
Hans Haywood
Chief Financial Officer
Född 1968
Anställd sedan 2024
Innehav: 65 190 000 aktier
Utbildning: Master i kemiteknik från Imperial College, University of London.
Julia Arnold
Chief Operating Officer
Född 1981
Anställd sedan 2024
Innehav:
Utbildning: PhD i finansiell ekonomi från Imperial College London, MSc i finans från Imperial College London och BSc i
ekonomi från London School of Economics.
Pedro Pinto
Chief Technology Officer
Född 1987
Anställd sedan 2024
Innehav:
Utbildning: PhD i databehandling från Imperial College London, MSc i avancerad databehandling från Imperial College
London, BSc i informationssystem och datateknik från Instituto Superior Técnico.
James Kennedy
Chief Marketing Officer
Född 1971
Anställd sedan 2024
Innehav: 17 250 000 aktier
Utbildning: Examen från University of Cambridge
Steve Kim
Verkställande direktör i Anoto Korea
Född 1968
Anställd sedan 2018
Innehav: 1 000 000 optioner av serie 2021/2022 i Anoto Group AB
Utbildning: BA Control and Instrument Engineering från Seoul National University, Sydkorea
Anoto-aktien
Anoto Group AB (publ.) har varit noterat på Nasdaq OMX Stockholmsbörsen (kortnamn: ANOT) sedan den 16 juni 2000.
Aktien är idag noterad på Small Cap-listan på Nasdaq OMX Nordic Exchange Stockholm. Aktien handlades tidigare på New
Market från och med den 15 mars 2000. Anoto Groups börsvärde om 40 985 SEK per den 31 december 2024 fördelas på
331 859 066 aktier.
Varje aktie berättigar innehavaren till en röst på bolagsstämmor, och alla aktier berättigar till samma rätt till andel av bolagets
tillgångar och vinster.
Aktiekursutveckling
Kursen på Anoto Group-aktien minskade med 60 procent under året, från 0,300 SEK till 0,120 SEK. Under samma period
ökade NASDAQ OMX Stockholm PI med 5,98 procent. Anoto Groups börsvärde var 41,0 MSEK den 31 december 2024.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 78
Aktieägare
Vid utgången av 2024 hade Anoto Group 13 078 aktieägare. Utländska aktieägare kontrollerade 40,8% och de tio största
aktieägarna kontrollerade 61,2%.
Utdelningspolicy
Företagets framtida utdelningspolicy kommer att återspegla dess resultat, finansiella ställning och finansiella behov.
Utdelningsförslag kommer att granskas mot bakgrund av aktieägarnas krav på en rimlig avkastning och bolagets interna krav
på finansiering.
Optionsprogram
Moderbolaget har implementerat olika aktieoptionsprogram enligt lämnad information i not 30.
Analytiker
Anoto Group följs av analytiker hos banker och värdepappershandlare.
Uppgifter per aktie 2024
Antal aktier 2024-12-31
331 859 067
Pågående nyemission 2024-12-31
770 503 691
Antal utestående optioner och teckningsoptioner 2024-12-31
26 223 245
Genomsnittligt antal aktier
331 859 067
Resultat per aktie (SEK)
-0,15
Fullt utspädd vinst per aktie (SEK)
-0,15
Kassaflöde per aktie (SEK)
0,00
Fullt utspätt kassaflöde per aktie (SEK)
0,00
Eget kapital per aktie (SEK)
0,24
Eget kapital per aktie, inkl. optioner (SEK)
0,22
De största aktieägarna den 31 december 2024
1
HONGKONG & SHANGHAI BANKING CORP, W8IMY
20,8%
69 069 082
2
DDM DEBT AB (publ)
16,2%
53 821 365
3
THE BANK OF NEW YORK MELLON, W9
13,6%
45 225 066
4
FÖRSÄKRINGSAKTIEBOLAGET AVANZA PENSION
2,8%
9 281 662
5
BJÖRNDAHL, ANDERS
2,6%
8 578 360
6
BOUKOVALAS, PANAGIOTIS
1,3%
4 408 398
7
HANSSON, JOHAN
1,3%
4 187 667
8
V M STÄDPOOL AKTIEBOLAG
0,9%
3 000 000
9
SAXO BANK A/S CLIENT ASSETS
0,8%
2 797 759
10
ÅLANDSBANKEN ABP (FINLAND), SVENSK, FILIAL
0,8%
2 579 700
Summa
61,15%
202 949 059
Aktieägare efter storlek den 31 december 2024
Aktieinnehav
Totalt antal
aktieägare
% av totalt antal
aktieägare
1500
7 150
54,7%
501-1 000
1 364
10,4%
1 0015 000
2 511
19,2%
5 00110 000
706
5,4%
10 00115 000
320
2,4%
15 00120 000
170
1,3%
20 001
857
6,6%
13 078
100,00%
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 79
FEMÅRSÖVERSIKT
Rapporter över totalresultat i sammandrag
(TSEK)
2020
2021
2022
2023
2024
Nettoomsättning
70 552
71 730
69 362
43 012
30 069
Bruttoresultat
38 155
38 581
42 901
27 038
14 360
Avskrivningar och nedskrivningar, immateriella
anläggningstillgångar
-32 490
-11 677
-12 036
-116 951
-15 958
Avskrivningar, materiella anläggningstillgångar
-2 958
-2 243
-2 199
-1 364
-104
Rörelseresultat
-103 431
-57 143
-47 219
-68 326
-60 025
Övriga finansiella poster
-24 910
16 637
16 231
-15 668
4 244
Resultat efter finansiella poster
-128 342
-40 506
-30 987
-83 995
-55 781
Skatt
74
283
84
-244
0
Resultat efter skatt
-128 269
-40 223
-30 903
-84 238
-55 781
Balansräkningar i sammandrag
Tillgångar
2020
2021
2022
2023
2024
Immateriella anläggningstillgångar
173 188
175 764
179 186
58 188
53 924
Materiella anläggningstillgångar
9 529
4 408
5 212
2 168
684
Finansiella anläggningstillgångar
1 475
3 648
1 483
29 673
36 286
Summa anläggningstillgångar
184 192
183 820
185 881
90 029
90 894
Varulager
14 703
27 231
40 406
28 407
14 498
Kundfordringar
7 146
6 540
1 557
13 505
530
Övriga omsättningstillgångar
16 886
17 600
9 166
9 058
35 398
Likvida medel
2 128
3 885
1 721
2 616
3 809
Summa omsättningstillgångar
40 864
55 255
52 850
53 586
54 234
Summa tillgångar
225 056
239 074
238 732
143 614
145 128
Skulder och eget kapital
2020
2021
2022
2023
2024
Eget kapital
158 858
144 515
110 997
59 330
80 425
Minoritetsintressen
-3 098
-11 768
-19 346
-
0
Långfristiga skulder
Icke räntebärande
21 670
-
498
15 774
1 372
Räntebärande
-
-
14 627
-
-
Kortfristiga skulder
Icke räntebärande
42 308
64 683
74 418
59 824
58 687
Räntebärande
5 318
41 644
57 538
8 686
4 644
Summa skulder
69 296
106 327
147 082
84 284
64 703
Summa skulder och eget kapital
225 056
239 074
238 732
143 614
145 128
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 80
Kassaflödesanalyser i sammandrag
(TSEK)
2020
2021
2022
2023
2024
Resultat efter finansiella poster
-128 268
-40 223
-30 903
-84 238
-55 781
Poster som inte påverkar likviditeten
59 079
-5 916
-20 558
66,407
16 274
Förändring av rörelsekapitalet
7 585
7 117
23 509
-19 892
21 442
Kassaflöde från den löpande verksamheten
-61 604
-39 022
-27 952
-37 723
-17 661
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-7 271
-7 009
-2 271
13 307
-7 599
Summa kassaflöde före finansieringsverksamheten
-68 875
-46 032
-30 223
-24 416
-25 260
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
50 628
47 536
27 703
25 150
26 453
Årets kassaflöde
-18 247
1 504
-2 520
734
1 193
Nyckeltal
2020
2021
2022
2023
2024
Omsättningstillväxt, %
-37
2
-3
-38
-30
Bruttomarginal, %
54
54
62
63
48
Sysselsatt kapital (TSEK)
177 429
132 747
106 775
75 104
81 797
Soliditet, %
71
60
46
41
55
Nettoskuld (TSEK)
3 190
37 759
55 818
6 070
835
Resultat per aktie (SEK)
-0,72
-0,25
-0,20
-0,25
-0,15
Resultat per aktie efter utspädning (SEK)
-0,72
-0,25
-0,20
-0,25
-0,15
Årets kassaflöde per aktie (SEK)
-0,11
0,01
-0,01
0,00
0,00
Kassaflöde per aktie efter utspädning (SEK)
-0,09
0,01
-0,01
0,00
0,00
Eget kapital per aktie (SEK)
0,86
0,67
0,48
0,18
0,24
Eget kapital per aktie efter utspädning (SEK)
0,86
0,67
0,48
0,15
0,22
Genomsnittligt antal anställda
38
33
36
19
12
Omsättning per anställd (TSEK)
1 857
2 174
1 940
2 264
2 506
Lönekostnader inkl. sociala avgifter (TSEK)
33 472
29 105
31 379
20 393
25 089
(varav pensionspremier)
182
325
767
638
1 231
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 81
Definitioner
BRUTTOMARGINAL
Bruttoresultat i procent av nettoomsättningen. Bruttoresultat definieras som nettoförsäljning minskat med kostnader för sålda
varor.
EGET KAPITAL PER AKTIE
Eget kapital dividerat med antal aktier vid årets slut.
MEDELANTAL ANSTÄLLDA
Medelantalet anställda under året.
NETTOSKULD
Räntebärande skulder minus likvida tillgångar och kortfristiga placeringar. Räntebärande skulder består av konvertibelt lån
och kortfristiga räntebärande skulder.
OMSÄTTNING PER ANSTÄLLD
Nettoomsättning dividerat med medelantalet anställda.
OMSÄTTNINGSTILLVÄXT
Nettoomsättningsökning i procent av föregående års nettoomsättning.
RESULTAT PER AKTIE
Resultat efter skatt dividerat med det viktade genomsnittliga antalet aktier under året.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen.
SYSSELSATT KAPITAL
Summa tillgångar minus icke räntebärande avsättningar och skulder (inklusive uppskjuten skatteskuld), minus kortfristiga
räntebärande skulder.
SOLIDITET
Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av totala tillgångar.
ÅRETS KASSAFLÖDE PER AKTIE
Årets kassaflöde dividerat med det viktade genomsnittliga antalet aktier under året.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar.
RÖRELSERESULTAT
Bruttoresultat minus kostnader för försäljning, administration, forskning och utveckling samt övriga rörelseintäkter och
rörelsekostnader.
Anoto Årsredovisning 2024 Sida | 82
Årsstämma
Anotos årsstämma kommer att äga rum den 27 juni 2025. Inbjudan kommer att offentliggöras på föreskrivet sätt.
Finansiell rapportering
Anoto-koncernens finansiella rapporter publiceras på svenska och engelska. Det enklaste sättet att få rapporterna är att ladda
ned dem från www.anoto.com.
Nedan visas kalendern för Anoto Groups finansiella rapporter för räkenskapsåret 2025:
Delårsrapport första kvartalet 30 maj 2025
Delårsrapport andra kvartalet 29 augusti 2025
Delårsrapport tredje kvartalet 28 november 2025
Bokslutskommuniké 27 februari 2026