(TSEK) Not | Koncernen | Koncernen | |
2023 | 2022 | ||
| Nettoomsättning | 6 | ||
Kostnad sålda varor/tjänster | 12 | - | - |
| Bruttoresultat | |||
| Försäljningskostnader | -9,12,15,33,36 | - | - |
| Administrationskostnader | -9,10,11,12,15,33,36 | - | - |
| Forsknings- & utvecklingskostnader | 9,12,15,36 | - | - |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | ||
| Övriga rörelsekostnader | 14 | - | - |
Rörelseresultat | - | - | |
| Finansiella intäkter | 17 | ||
| Finansiella kostnader | 17 | - | - |
Resultat före skatt | - | - | |
| Skatt | 18 | - | |
Årets resultat | - | - | |
| Årets resultat hänförligt till: | |||
| Aktieägare i Anoto Group AB | - | - | |
Innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Årets resultat | - | - | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som kan komma att omklassificeras till årets resultat: | |||
| Årets omräkningsdifferenser vid | - | ||
omräkning av utländska verksamheter | |||
Vinst eller förlust vid värdering till verkligt värde för investering | - | ||
Årets övrigt totalresultat | - | ||
Årets summa totalresultat | - | - | |
| Årets övrigt totalresultat hänförligt till: | |||
| Aktieägare i Anoto Group AB | - | - | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Årets summa totalresultat | - | - | |
Resultat per aktie (SEK) | - | - | |
Vinst per aktie efter utspädning (SEK) | - | - | |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | |||
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning |
| RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING – ANOTO-KONCERNEN | |||
(TSEK) Not | Koncernen | Koncernen | |
2023 | 2022 | ||
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella | |||
anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 19 | ||
| Patent | 20 | ||
| Goodwill | 23 | ||
| Varumärken | 21 | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | 22 | ||
| Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Inventarier & verktyg | |||
| Leasade tillgångar | 36 | ||
| Summa materiella anläggningstillgångar | 24 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 27 | ||
| Andelar i intresseföretag | 40 | ||
Andra långfristiga fordringar | 28 | ||
| Summa finansiella | |||
| anläggningstillgångar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | |||
| Färdiga varor och handelsvaror | 29 | ||
| Kortfristiga fordringar | |||
| Kundfordringar | 30 | ||
| Övriga fordringar | |||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31 | ||
| Summa kortfristiga fordringar | |||
Likvida medel | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
(TSEK) Not | Koncernen | Koncernen | |
2023 | 2022 | ||
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Aktiekapital | 41 | ||
| Övrigt tillskjutet kapital | 41 | ||
| Omräkningsreserv | 41 | - | - |
Balanserad vinst/förlust | - | - | |
| Summa eget kapital hänförligt till aktieägare i Anoto Group AB | |||
| Innehav utan bestämmande inflytande | - | ||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 35 | ||
| Långfristig konvertibel obligation | |||
Övriga långfristiga skulder | |||
| Summa långfristiga skulder/avsättningar | |||
| Kortfristiga skulder | |||
| Avsättningar för produktgarantiåtaganden | 32 | ||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 35 | ||
| Leasingskuld | 35, 36 | ||
| Leverantörsskulder | |||
| Förskott från kunder | |||
| Övriga skulder | |||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 33 | ||
| Summa kortfristiga skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
(TSEK) Not | Koncernen | Koncernen | |
2023 | 2022 | ||
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Resultat efter finansiella poster | - | - | |
| Betalda skatter | 18 | - | |
| Årets resultat | - | - | |
| Ej kassaflödespåverkande poster: | |||
| Avskrivning och nedskrivning på tillgångar | 15,19-24 | ||
| Övriga poster | 43 | - | - |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av | |||
| rörelsekapitalet | - | - | |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Förändring av rörelsefordringar | - | ||
| Förändring av varulager | - | ||
| Förändring av rörelsetillgångar | |||
| Förändring av rörelseskulder | - | ||
Summa förändring av rörelsekapitalet | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 19 | - | - |
| Patent | 20 | - | - |
| Övriga | - 21, 22 | - | - |
| Inventarier & verktyg | 24 | - | - |
| Finansiella tillgångar | 28 | ||
| Intäkter från försäljning av dotterbolag | |||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | ||
Summa kassaflöde före finansieringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Nyemission | |||
| Kostnader för aktieemission | - | - | |
| Nya lån | 37 | ||
| Återbetalning av finansiella skulder | 37 | - | - |
| Betald ränta | 37 | - | |
| Betald utdelning | |||
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | - | ||
Likvida medel vid årets början | |||
Effekt av valutakursförändringar på likvida medel | |||
Likvida medel vid årets slut | 43 |
| RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL | |||||||
| Annat tillfört | Balanserad | Summa | Innehav utan | Totalt eget | |||
| (TSEK) | Aktiekapital | kapital | Omräkningsreserv | vinst/förlust | eget kapital | bestämmande | kapital |
| hänförligt | inflytande | ||||||
Eget kapital 1 januari 2022 | - | - | - | ||||
Årets resultat | - | - | - | - | |||
Övrigt totalresultat | - | - | - | - | |||
| Årets totalresultat | - | - | - | - | - | ||
Nyemission | | | | | |||
Emissionskostnad | - | - | | - | |||
- | - | - | |||||
| Eget kapital 31 december 2022 | |||||||
Eget kapital 1 januari 2023 | - | - | - | | |||
Årets resultat | - | - | - | ||||
Övrigt totalresultat | |||||||
Årets totalresultat | - | - | - | ||||
Ny aktieemission - 11 maj | | | | ||||
Ny aktieemission - 31 juli | | | | ||||
| Minskning av kapital @0,42 | - | | |||||
Aktieoptioner till anställda | | ||||||
Emissionskostnad | - | - | - | ||||
| Avkonsolidering av KAIT och andra | - | - | | - | |||
justeringar | |||||||
Eget kapital 31 december 2023 | - | - | |||||
| Redovisat netto efter emissionskostnader och skatt |
- | Patent | 10 år |
- | Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 5 år |
- | Varumärken | 10 år |
- | Licenser | 20 år |
- | Inventarier | 5 år |
- | Investeringar i hyrda tillgångar | 5 år |
Lånerisk | Låneskulder är andra finansiella skulder än kortfristiga leverantörsskulder med normala betalningsvillkor. |
Valutarisk | Risken att det verkliga värdet eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument kommer att |
| fluktuera på grund av förändringar i valutakurser. | |
Annan prisrisk | Risken för att verkligt värde eller framtida kassaflöden från ett finansiellt instrument varierar på grund av |
| förändringar i marknadspriser (andra än sådana som härrör från ränterisk eller valutarisk), oavsett om | |
| dessa förändringar orsakas av faktorer som rör det enskilda finansiella instrumentet eller dess emittent, | |
eller av faktorer som påverkar alla likartade finansiella instrument som handlas på marknaden. | |
0-3 månader | 4-6 månader | 7-12 månader | 1-3 år | |
| Låneskulder | 8 | 0 | 0 | 15 600 |
418 | ||||
Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 174 |
Leasingskulder | 110 | 111 | 224 | 0 |
Leverantörsskulder | 22 026 | 0 | 0 | 0 |
Övriga kortfristiga skulder | 37 798 | 0 | 0 | 0 |
0-3 månader | 4-6 månader | 7-12 månader | 1-3 år | |
Låneskulder | 45 852 | 150 | 10 492 | 14 183 |
Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 498 |
Leasingskulder | 368 | 371 | 306 | 445 |
Leverantörsskulder | 41 979 | 0 | 0 | 0 |
Övriga kortfristiga skulder | 32 440 | 0 | 0 | 0 |
USD | (+/ - ) 3,1 MSEK |
EUR | (+/ - ) 0,0 MSEK |
GBP | (+/ - ) 0,0 MSEK |
KRW | ( +/ - ) 1,3 MSEK |
SGD | (+/ - ) 0,0 MSEK |
CAD | (+/-) 0,0 MSEK |
USD | (+/-) 16,9 MSEK |
EUR | (+/-) 0,0 MSEK |
GBP | (+/ - ) 5,8 MSEK |
KRW | (+/ - ) 5,9 MSEK |
SGD | (+/ - ) 0,1 MSEK |
CAD | (+/ - ) 0,0 MSEK |
(TSEK) | Koncernen | Koncernen |
| Intäkter | 2023 | 2022 |
| Summa rapporteringspliktigt i segmentsredovisning | 60 786 | 106 526 |
Eliminering av segmentsinterna intäkter | -17 774 | -37 165 |
| Koncernens intäkter | 43 012 | 69 362 |
| Resultat | ||
| Summa rapporteringspliktigt i segmentsredovisning | -113 068 | -134 523 |
| Övriga kostnader som inte fördelats | -16 044 | -19 222 |
| Eliminering av segmentsinternt resultat | 17 774 | 37 165 |
| Koncernens rörelseresultat | -68 326 | -47 219 |
| Finansiella kostnader | -16 367 | -21 252 |
| Finansiella intäkter | 699 | 37 484 |
| Koncernens resultat före skatt | -83 995 | -30 987 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen |
2023 | 2022 | |
| Tillgångar | ||
| Summa rapporteringspliktiga segmentstillgångar | 397 041 | 109 165 |
| Övriga tillgångar | -253 426 | 129 567 |
| Koncernens tillgångar | 143 615 | 238 732 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen |
| Skulder | 2023 | 2022 |
| Summa rapporteringspliktiga segmentsskulder | 767 986 | 99 362 |
| Övriga skulder | -683 702 | 47 720 |
| Koncernens skulder | 84 284 | 147 082 |
| Året som slutade den 31 december 2023 | ||||||
| (TSEK) Enterprise Forms | Livescribe | OEM | KAIT | Övrigt | Totalt | |
| Intäkter | ||||||
Från externa kunder | 19 961 | 23 073 | -21 | - | - | 43 012 |
Från andra segment | 1 638 | 1 538 | 14 598 | - | -17 774 | 0 |
Segmentets intäkter | 21 599 | 24 610 | 14 577 | - | -17 774 | 43 012 |
Kostnad för sålda varor | 3 927 | 17 982 | 11 839 | - | -17 774 | 15 973 |
Avskrivningar | 3 575 | 1 520 | 1 903 | - | 7 503 | 14 502 |
| Nedskrivning av immateriella | ||||||
| 1) | 168 | 2 899 | 3 927 | - | 96 818 | 103 812 |
| tillgångar | ||||||
| Övriga rörelsekostnader | 18 918 | 19 067 | 27 343 | - | -88 278 | -22 949 |
Segmentets rörelseresultat | -4 988 | -16 858 | -30 436 | - | -16 044 | -68 326 |
Segmentets tillgångar | 293 761 | 56 966 | 46 314 | - | -253 426 | 143 615 |
Segmentets skulder | 415 178 | 173 621 | 179 187 | - | -683 702 | 84 284 |
| Året som slutade den 31 december 2022 | ||||||
| (TSEK) Enterprise Forms | Livescribe | OEM | KAIT | Övrigt | Totalt | |
| Intäkter | ||||||
Från externa kunder | 14 212 | 27 598 | 27 263 | 288 | - | 69 362 |
Från andra segment | 3 984 | 740 | 32 441 | - | -37 165 | 37 165 |
Segmentets intäkter | 18 196 | 28 338 | 59 704 | 288 | -37 165 | 106 526 |
Kostnad för sålda varor | 1 121 | 14 184 | 10 871 | 284 | -37 165 | 26 460 |
| Avskrivningar | 4 832 | 1 293 | 5 597 | 469 | 2 044 | 14 235 |
| Nedskrivning av immateriella | - | - | 3 386 | - | - | 3 386 |
tillgångar | ||||||
Övriga rörelsekostnader | -949 | 23 149 | 7 956 | 25 165 | 17 178 | 72 498 |
Segmentets rörelseresultat | 13 193 | -10 288 | 31 894 | -25 631 | -19 222 | -10 054 |
Segmentets tillgångar | 29 548 | 26 933 | 49 204 | 3 480 | 129 567 | 238 732 |
Segmentets skulder | 7 290 | 8 223 | 43 858 | 39 992 | 47 720 | 147 082 |
1) inkluderar nedskrivning av aktiverade forsknings- och utvecklingsutgifter om 7,0 miljoner kronor och nedskrivning av goodwill | ||||||
| om 96,8 miljoner kronor. Se mer information i not 19 och 23. | ||||||
2) inkluderar alla andra rörelseintäkter och rörelsekostnader utöver de som anges separat ovan, det vill säga avskrivningar och | ||||||
| nedskrivningar av aktiverade forsknings- och utvecklingsutgifter. 2023 års belopp i kolumnen "övrigt" inkluderar effekten av | ||||||
| försäljningen av Anotos aktier i KAIT och den efterföljande avkonsolideringen: en vinst vid försäljning av dotterbolag uppgående | ||||||
| till 92,3 miljoner kronor och en vinst vid omvärdering av den återstående ägarandelen i KAIT (intresseföretag) till verkligt värde | ||||||
| uppgående till 44,7 miljoner kronor. |
(TSEK) | 2023 | 2022 |
Hårdvara | 32 452 | 41 137 |
Intäkter från mjukvara och icke - hårdvara | 10 560 | 28 224 |
| Totalt | 43 012 | 69 362 |
| Enterprise Forms | Livescribe | OEM | Övrigt | Totalt | |
| (TSEK) | |||||
Sverige | 109 | 1 187 | - | - | 1 295 |
| EMEA | 12 268 | 2 896 | - | - | 15 164 |
| Amerika | 7 192 | 18 990 | - | - | 26 182 |
APAC | 392 | - | -21 | - | 371 |
31 december 2023 Totalt | 19 961 | 23 073 | -21 | - | 43 012 |
1) 76% hänförligt till Tyskland och 15% till Storbritannien | |||||
2) 83% hänförligt till USA och 17% till Kanada |
Enterprise Forms | Livescribe | OEM | KAIT | Totalt | |
| (TSEK) | |||||
Sverige | 593 | 788 | - | - | 1 381 |
EMEA | 4 004 | 4 603 | - | - | 8 608 |
Amerika 1) | 4 582 | 22 125 | - | 54 | 26 762 |
APAC | 5 033 | 82 | 27 091 | 406 | 32 611 |
31 december 2022 Totalt | 14 212 | 27 598 | 27 091 | 460 | 69 362 |
1) 90% hänförligt till USA |
| (TSEK) | Immateriella tillgångar | Materiella | anläggningstillgångar | |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Sverige | 33 799 | 145 346 | 6 | 7 |
| USA | 4 357 | 6 558 | 387 | 1 590 |
| Storbritannien | 7 195 | 7 988 | 10 | 147 |
| Korea | 12 837 | 19 295 | 1 757 | 3 412 |
| Singapore | - | - | 0 | 16 |
| Kanada | - | - | 8 | 11 |
| Jordanien | - | - | 0 | 28 |
Totalt | 58 188 | 179 186 | 2 168 | 5 212 |
2023 | 2023 | 2022 | 2022 | |
| Antal | Varav | Antal | Varav | |
| Koncernföretag: | anställda | män | anställda | män |
| Sverige | 1 | 1 | 1 | 1 |
| USA | 1 | 0 | 3 | 0 |
| Korea | 11 | 8 | 19 | 13 |
| Singapore | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Kanada | 1 | 0 | 1 | 0 |
Jordanien | 4 | 4 | 10 | 9 |
Totalt | 19 | 14 | 36 | 25 |
2023 | 2023 | 2022 | 2022 | |
| Antal | Varav | Antal | Varav | |
| anställda | män | anställda | män | |
Styrelse moderbolag | 4 | 4 | 4 | 4 |
Styrelse övriga koncernföretag | 6 | 6 | 6 | 6 |
Totalt Styrelsen | 10 | 10 | 10 | 10 |
Koncernledning övriga koncernföretag | 3 | 3 | 2 | 2 |
Totalt Ledningen | 3 | 3 | 2 | 2 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
| Löner | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Styrelse & VD | 6 187 | 6 750 | 1 780 | 1 500 |
| Andra ledande befattningshavare | 1 624 | 1 564 | - | - |
Andra anställda Sverige | 339 | 341 | - | - |
Andra anställda USA | - | 2 668 | - | - |
Andra anställda Korea | 8 578 | 10 625 | - | - |
| Andra anställda Singapore | - | 546 | - | - |
| Andra anställda Kanada | 431 | 410 | - | - |
| Andra anställda Jordanien | - | 3 330 | - | - |
Löner totalt | 17 159 | 26 234 | 1 780 | 1 500 |
Sociala kostnader | ||||
| Styrelse & VD | 1 279 | 977 | 1 232 | 902 |
Andra ledande befattningshavare | 205 | 199 | 27 | 52 |
| Andra anställda Sverige | 115 | 123 | 8 | 16 |
Andra anställda USA | - | 940 | - | - |
| Andra anställda Korea | 923 | 1 494 | 57 | 109 |
| Andra anställda Portugal | 23 | 20 | - | - |
| Andra anställda Singapore | - | 15 | - | - |
Andra anställda Kanada | 51 | 61 | - | - |
Andra anställda Jordanien | - | 549 | - | - |
| Sociala kostnader totalt | 2 596 | 4 378 | 1 325 | 1 078 |
Pensionskostnader | ||||
Andra anställda Korea | 638 | 767 | - | - |
Pensionskostnader totalt | 638 | 767 | - | - |
Löner och ersättningar totalt | 20 393 | 31 379 | 3 106 | 2 578 |
Varav: | ||||
| Sverige | 3 705 | 2 866 | 3 106 | 2 578 |
USA | - | 3 608 | - | - |
Korea | 11 968 | 14 649 | - | - |
| Portugal | 23 | 20 | - | - |
| Singapore | 4 215 | 5 886 | - | - |
| Kanada | 482 | 471 | - | - |
Jordanien | - | 3 879 | - | - |
Totalt | 20 393 | 31 379 | 3 106 | 2 578 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Försäljningskostnader | 7 822 | 9 509 | - | - |
| Kostnader för forskning och utveckling | 4 054 | 4 950 | - | - |
| Administrationskostnader | 8 517 | 16 920 | 3 106 | 2 578 |
Totalt | 20 393 | 31 379 | 3 106 | 2 578 |
| Styrelse och VD | (TSEK) | Lön/ | Bonus | Pension | Övriga | Totalt |
| 2023 | Ersättningar | Ersättningar | ||||
Hans Haywood | VD | 462 | - | - | - | 462 |
Joonhee Won | f.d. VD | 4 168 | - | - | 411 | 4 579 |
Dennis Song | Styrelsens ordförande | 332 | - | - | - | 332 |
Jörgen Durban | f.d. styrelsens ordförande | 697 | - | - | 411 | 1 108 |
Anders Sjögren | f.d. styrelsens ordförande | 348 | - | - | - | 348 |
Hyun Yong Kim | Styrelseledamot | 150 | - | - | - | 150 |
Injoon Jeong | Styrelseledamot | 16 | - | - | - | 16 |
Pedro Pinto | Styrelseledamot | 16 | - | - | - | 16 |
| Totalt | 6 187 | - | - | 822 | 7 009 |
| Styrelse och VD | (TSEK) | Lön/ | Bonus | Pension | Övriga | Totalt |
| 2022 | Ersättningar | ersättningar | ||||
Joonhee Won | VD | 5 250 | - | - | 395 | 5 645 |
Jörgen Durban | Styrelsens ordförande | 600 | - | - | 501 | 1 101 |
Anders Sjögren | Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 |
Dennis Song | Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 |
Hyun Yong Kim | Styrelseledamot | 300 | - | - | - | 300 |
| Totalt | 6 750 | - | - | 896 | 7 646 |
| Ledning 2023 | Lön/ | Bonus | Pension | Övriga | Totalt |
Ersättningar | Ersättningar | ||||
| Andra ledande befattningshavare | 1 624 | - | - | 205 | 1 829 |
Totalt | 1 624 | - | - | 205 | 1 829 |
| Ledning 2022 | Lön/ | Bonus | Pension | Övriga | Totalt |
Ersättningar | Ersättningar | ||||
| Andra ledande befattningshavare | 1 564 | - | - | 52 | 1 616 |
Totalt | 1 564 | - | - | 52 | 1 616 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
BDO | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Revisionsuppdrag, BDO | 3 585 | 2 502 | 3 585 | 2 502 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | - | 25 | - | 25 |
Totalt | 3 585 | 2 527 | 3 585 | 2 527 |
| Övriga revisorer | ||||
Revisionsuppdrag, övriga revisorer | 96 | 148 | - | - |
Skatterådgivning | - | 382 | - | 92 |
| Totalt | 96 | 531 | - | 92 |
Totalt | 3 680 | 3 057 | 3 585 | 2 618 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget | |
Not | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Kostnad för sålda varor | -15 973 | -26 460 | - | - | |
| Personalkostnader | 9 | -20 393 | -31 379 | -3 106 | -1 078 |
| Externa tjänster | -15 955 | -25 270 | -6 096 | -5 224 | |
| Hyror | -455 | -1 772 | -243 | -473 | |
| Resekostnader | -1 785 | -3 622 | -1 306 | -1 448 | |
| Marknadsföring och PR | -4 537 | -5 207 | - | - | |
| Avskrivningar | 15 | -14 502 | -14 235 | -639 | -639 |
| Nedskrivning av tillgångar | 15,19, 23 | -103 812 | - | - | - |
Övriga kostnader | -7,997 | - 12 916 | - 781 | - 781 | |
Totalt | -185 410 | -120 861 | -12 170 | -9 643 | |
1) inkluderar nedskrivning av aktiverade forsknings- och utvecklingsutgifter om 7,0 miljoner kronor och nedskrivning av | |||||
| goodwill om 96,8 miljoner kronor. Se mer information i not 19 och 23. |
Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget | |
(TSEK) | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Valutakursvinster | - | 14 618 | - | - |
| Intäkter från försäljning av andelar i koncernföretag | 137 065 | - | - | - |
inklusive omvärderingsvinst på kvarvarande investering | ||||
Övriga rörelseintäkter | 30 | 1 470 | - | - |
Totalt | 137 096 | 16 088 | - | - |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Övriga rörelsekostnader | -1 562 | -10 894 | - | - |
| Resultat från intresseföretag | -6 267 | - | - | |
| Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar | -100 | -912 | - | - |
| Valutakursförluster | -3 051 | - | - | - |
| Förlust vid värdering till investeringens verkliga värde | -38 453 | |||
Nedskrivning av fordringar hos intresseföretag | -13 591 | |||
| Totalt | -63 024 | -11 806 | 0 | 0 |
1) Inkluderar övriga kostnadsförda forsknings- och utvecklingskostnader och andra mindre driftskostnader som inte tillhör | ||||
| andra kategorier. | ||||
2) Nedskrivning om 38,4 miljoner kronor avseende Anotos återstående innehav i KAIT. Se mer information i not 40 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | ||||
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -13 138 | -12 036 | -639 | -639 |
Summa avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | - 13 138 | - 12 036 | - 639 | - 639 |
| Avskrivningar materiella anläggningstillgångar | ||||
| Administrationskostnader | -1 364 | -2 199 | - | - |
Summa avskrivningar materiella anläggningstillgångar | -1 364 | -2 199 | - | - |
Nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar | ||||
| Forsknings- & utvecklingskostnader | -103 812 | - | - | - |
Summa nedskrivningar immateriella anläggningstillgångar | - 103 812 | - | - | - |
Summa avskrivningar och nedskrivningar | -118 314 | -14 235 | -639 | -639 |
1) Goodwill prövades också för nedskrivning, vilket resulterade i en nedskrivning om 96,8 miljoner kronor. Beloppet inkluderar | ||||
| en nedskrivning av hela värdet för goodwill hänförlig till Anoto Korea uppgående till 37,6 miljoner kronor och en nedskrivning | ||||
| om 59,3 miljoner kronor avseende koncernens nedskrivning av Livescribe. Nedskrivningarna gjorde att koncernens totala | ||||
| goodwill minskade från 126 miljoner kronor till 29 miljoner kronor. Se mer information i not 23. |
| (TSEK) | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | |
Nedskrivning av andelar | - 8 320 | 0 |
Totalt | - 8 320 | 0 |
1) | ||||
k | ||||
fr e | ||||
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Uppskjuten skatt | -244 | 84 | 0 | 0 |
Totalt | -244 | 84 | 0 | 0 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Redovisat resultat före skatt | -83 995 | -30 987 | -79 750 | 71 |
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% (20,6%) | 17,303 | 6 383 | -16,429 | -15 |
| Övriga | - | - | - | - |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | 30 892 | 10 | 208 | 10 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | -28 235 | - | - | - |
| Ökning/minskning av skattemässiga underskott utan | -20 203 | -6 310 | -16 637 | 4 |
motsvarande aktivering | ||||
Redovisad skatt | -244 | 84 | 0 | 0 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ingående balans svenska företag | - 1 181 648 | - 1 158 060 | - 246 526 | - 246 598 |
Ingående balans utländska företag | -1 571 052 | -1 369 175 | - | - |
Ingående balans justeringar från föregående år | - | - | - | - |
Årets skattemässiga underskott svenska företag | - 95 693 | - 23 588 | - 79 750 | 71 |
Årets skattemässiga underskott utländska företag | -90 289 | -201 877 | - | - |
Utgående skattemässigt underskott | -2 938 682 | -2 752 700 | -326 277 | -246 526 |
Nominellt belopp, skattefordran 20,6% svenska företag | 574 795 | 567 056 | 67 213 | 50 784 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 155 113 | 153 098 | - | - |
| Årets anskaffningar | 1 337 | 1 404 | - | - |
Omräkningsdifferens | 9 | 611 | - | - |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 156 458 | 155 113 | - | - |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | - 58 076 | - 46 553 | - | - |
Årets avskrivningar enligt plan | - 12 131 | - 11 523 | - | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar | - 70 207 | - 58 076 | - | - |
Ackumulerade nedskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade nedskrivningar | - 59 349 | - 55 963 | - | - |
| Årets nedskrivningar | -6,994 | -3 386 | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | - 66 343 | - 59 349 | - | - |
Utgående planenligt restvärde | 19 939 | 37 687 | - | - |
1) Internt utvecklat | ||||
2) 2023 års värde består av en partiell nedskrivning av Echo2 och en fullständig nedskrivning av tillgångar relaterade till KAIT, som avkonsoliderades från koncernen under året. | 2022 års värde består av flera aktiverade och pågående FoU-projekt som | |||
| avbröts under året, inklusive nya hårdvarutillbehör, första generationens Echo-penna och en ny lösning för Enterprise-kunder. |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 80 167 | 79 247 | 13 996 | 13 996 |
Anskaffningar | 684 | 954 | - | - |
| Omräkningsdifferens | -67 | -34 | - | - |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 80 784 | 80 167 | 13 996 | 13 996 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | -76 059 | -75 968 | -13 996 | -13 996 |
Årets avskrivningar enligt plan | -597 | -90 | - | - |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -76 656 | -76 059 | -13 996 | -13 996 |
Utgående planenligt restvärde | 4 128 | 4 108 | - | - |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| Ingående ackumulerade | 2 779 | 2 539 | 104 | 104 |
| anskaffningsvärden | ||||
Anskaffningar | 158 | 57 | - | - |
Omräkningsdifferens | -11 | 183 | - | - |
| Utgående ackumulerade | 2 925 | 2 779 | 104 | 104 |
anskaffningsvärden | ||||
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | - 2 357 | - 2 284 | - 104 | - 104 |
Årets avskrivningar enligt plan | - 58 | - 72 | - | - |
| Utgående ackumulerade avskrivningar och | -2 414 | -2 357 | -104 | -104 |
nedskrivningar | ||||
Utgående planenligt restvärde | 511 | 422 | - | - |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 58 853 | 58 853 | 7 511 | 7 511 |
Anskaffning av licens | - | - | - | - |
Omräkningsdifferens | - | - | - | - |
| Utgående ackumulerade | 58 853 | 58 853 | 7 511 | 7 511 |
anskaffningsvärden | ||||
Ackumulerade avskrivningar och nedskrivningar | ||||
| Ingående ackumulerade avskrivningar | -54 333 | -53 995 | -2 614 | -1 976 |
Årets avskrivningar enligt plan | - 352 | - 350 | - 639 | - 639 |
Omräkningsdifferens | - 6 | 12 | - | - |
| Utgående ackumulerade avskrivningar och | -54 692 | -54 333 | -3 253 | -2 614 |
nedskrivningar | ||||
Utgående planenligt restvärde | 4 161 | 4 519 | 4 258 | 4 897 |
(TSEK) | 2023 | Livescribe | Anoto Korea | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden 2023 | ||||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 123 545 | 40 247 | 163 792 | |
Omräkningsdifferenser | -4 682 | -2 688 | -7 370 | |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 2023 | 118 863 | 37 559 | 156 422 | |
Ingående ackumulerade nedskrivningar | -31 342 | - | -31 342 | |
Omräkningsdifferenser | 1 188 | - | 1 188 | |
Årets nedskrivningar | -59 259 | -37 559 | -96 818 | |
Utgående ackumulerade nedskrivningar 2023 | -89 414 | -37 559 | -126 973 | |
Utgående nettovärde 2023 | 29 449 | 0 | 29 449 |
(TSEK) | 2022 | Livescribe | Anoto Korea | Totalt |
| Ackumulerade anskaffningsvärden 2022 | ||||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 107 051 | 36 899 | 143 950 | |
Omräkningsdifferenser | 16 494 | 3 348 | 19 842 | |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 2022 | 123 545 | 40 247 | 163 792 | |
Ingående ackumulerade nedskrivningar | -27 158 | - | -27 158 | |
Omräkningsdifferenser | -4 184 | - | -4 184 | |
Årets nedskrivningar | - | - | - | |
Utgående ackumulerade nedskrivningar 2022 | - 31 342 | - | - 31 342 | |
Utgående nettovärde 2022 | 92 203 | 40 247 | 132 450 |
Livescribe | Livescribe | Anoto Korea | Anoto Korea | |
| (TSEK) | Antaget | Förändrat | Antaget | Förändrat |
| 2023 | värde | värde | värde | värde |
Evig tillväxttakt | 2,00% | 2,00% | 2,00% | 2,00% |
Diskonteringsränta före skatt | 18,86% | 18,86% | 21,40% | 21,40% |
Bruttoresultat | 20% - 35% | 20% - 35% | 19% - 24% | 19% - 24% |
Kostnadsökning | 3%-32% | 3%-32% | 5%-28% | 5%-28% |
Livescribe | Livescribe | Anoto Korea | Anoto Korea | |
| (TSEK) | Antaget | Förändrat | Antaget | Förändrat |
| 2022 | värde | värde | värde | värde |
Evig tillväxttakt | 2,00% | 2,00% | 2,00% | 2,00% |
Diskonteringsränta före skatt | 22,41% | 24,50% | 22,41% | 28,15% |
Bruttoresultat | 24% - 57% | 40% | 17% - 77% | 10% |
Kostnadsökning | 0% - 52% | 20% | 0% - 73% | 25% |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget | |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | ||
| Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | 65 163 | 62 232 | - | - | |
Årets anskaffningar | 351 | 2 528 | - | - | |
Omräkningsdifferens | - 347 | 404 | - | - | |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 65 167 | 65 163 | - | - | |
| Ackumulerade | avskrivningar och nedskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade avskrivningar | - 59 952 | - 57 824 | - | - | |
Årets avskrivningar enligt plan | -2 274 | -2 199 | - | - | |
Avyttring av anläggningstillgångar | - 93 | - 912 | - | - | |
Avkonsolidering av KAIT:s tillgångar | - 681 | 0 | |||
IFRS 16 - justering | 0 | 983 | - | - | |
| Utgående ackumulerade avskrivningar och | -62 999 | -59 952 | - | - | |
nedskrivningar | |||||
Utgående planenligt restvärde | 2 168 | 5 212 | - | - |
| (TSEK) | Moderbolaget | Moderbolaget | |
2023 | 2022 | ||
| Ingående balans anskaffningsvärden | 9 156 | 9 156 | |
| Årets anskaffningar | 0 | 0 | |
| Årets nedskrivning | -8 320 | 0 | |
Totalt | 836 | 9 156 | |
1) Moderbolagets andelar i koncernföretag prövades för nedskrivning vid årets slut. Vid bedömningen av andelarnas redovisade | |||
| värde i förhållande till kassa och nettoskuld fanns indikationer på nedskrivningsbehov för moderbolagets kvarvarande innehav | |||
i Anoto Korea (6 174 TSEK) | och Anoto AB (2 145 TSEK). |
Bolagsnamn | Org.nr. | Säte | Antal | % kapital | Eget kapital | Bokfört |
| andelar | och röster | värde | ||||
Anoto AB | 556320-2646 | Stockholm | 5 000 | 100% | -9 673 | 0 |
XMS Penvision AB | 556708 - 4685 | Stockholm | 611 731 | 93,20% | 1 031 | 836 |
Anoto Korea Inc. 1) | 129 - 86 - 60962 | Seongnam | 20 000 000 | 100% | - 132 873 | 0 |
| 836 | ||||||
| Stamaktier 18 860 000 och preferensaktier 1 140 000 |
Bolagsnamn | Säte | Land | I drift | Moderbolaget | Eget kapital |
Anoto Inc. | San Francisco | USA | I drift | Anoto AB | 100% |
Anoto Portugal | Lissabon | Portugal | I drift | Anoto AB | 100% |
Anoto Singapore | Singapore | Singapore | I drift | Anoto AB | 100% |
Anoto Ltd. | London | Storbritannien | I drift | Anoto AB | 100% |
Anoto Canada | Vancouver | Kanada | I drift | Anoto AB | 100% |
Livescribe, Inc. | Boston | USA | I drift | Anoto Inc | 100% |
| (TSEK) | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | |
| Anoto AB | 256 269 | 352 932 |
Anoto Inc. | 9 546 | 37 753 |
| Anoto LTD | 3 241 | 3 474 |
| Anoto Korea | 33 909 | 34 878 |
| Livescribe, Inc. | 51 186 | 51 863 |
| Anoto Singapore | 158 | 93 |
| Anoto Portugal | 1 374 | 1 725 |
| KAIT US | 0 | 25 049 |
| Anoto Canada | 4 | 1 |
XMS | 5 | 5 |
KAIT SG 1) | 0 | 1 |
Totalt | 355 692 | 507 774 |
1) KAIT-företagen avkonsoliderades från Anoto under 2023 och betraktas därför inte längre som koncernföretag |
| Nedskrivning av fordringar hos koncernföretag | |
Anoto Korea | (28 635) |
Anoto Singapore | (7 340) |
Anoto Inc | (27 697) |
Anoto Portugal | - 382 |
Totalt | (64 054) |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Ingående balans | 0 | 0 | 0 | 0 |
Förlust vid värdering till värdepapprets verkliga värde | 0 | 0 | 0 | 0 |
Totalt | 0 | 0 | 0 | 0 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Ingående balans | 1 483 | 3 648 | - | 87 |
| Anskaffningar | 231 | 1 277 | - | - |
| Omklassificering | 42 549 | -2 861 | 13 738 | - |
| Reglerade fordringar | -1 000 | -579 | - | -87 |
| Nedskrivning | -13 591 | - | - | - |
Totalt | 29 673 | 1 483 | 13 738 | - |
1) 2023 års belopp avser avkonsolideringen av KAIT-företag i juli 2023, där Anoto tidigare var majoritetsägare. Efter | ||||
| avkonsolideringen redovisas KAIT som ett intresseföretag, där Anoto äger 45 procent av aktierna. 2022 års belopp inkluderar | ||||
| pantsatta tillgångar på 2 861 som omklassificerats från andra långfristiga fordringar till förutbetalda kostnader, samt kvittning | ||||
| av en skuld för pantsatta tillgångar relaterade till Green Mango-tvisten. Se not 44 för mer information. | ||||
2) Nedskrivning av lånefordringar på KAIT bokförda i Anoto AB, som var moderbolag till KAIT före avkonsolideringen, till följd | ||||
| av nedskrivningsprövning som genomfördes vid årsskiftet. |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Råmaterial (komponenter) | 5 339 | 4 909 | - | - |
| Färdiga varor | 23 068 | 35 497 | - | - |
Totalt | 28 407 | 40 406 | - | - |
| (TSEK) | 2023 | 2023 | 2023 | 2022 | 2022 | 2022 |
Brutto | Netto | Reservering% | Brutto | Netto | Reserver ing % | |
| Ej förfallna | 1 488 | 1 488 | 0% | 2 196 | 1 449 | 34% |
Förfallna 1 - 30 dagar | 2 372 | 2 372 | 0% | 568 | 104 | 82% |
Förfallna 31 - 60 dagar | 7 116 | 7 045 | 1% | 67 | - | 100% |
Förfallna 61 - 90 dagar | 194 | - | 100% | 284 | - 2 | 101% |
Förfallna mer än 90 dagar | 4 042 | 2 600 | 36% | 1 190 | 5 | 100% |
Totalt | 15 212 | 13 505 | 11% | 4 304 | 1 557 | 64% |
2023 | 2022 | |
| (TSEK) | ||
Förlustreserv per den 1 januari | 2 747 | 14 260 |
Redovisad reservering för förlust under året | -918 | -563 |
Fordringar som skrivits av under året | -122 | -10 950 |
Förlustreserv per den 31 december | 1 708 | 2 747 |
2023 | 2022 | |||||
| Koncentration av | % av totala | % andel | % av totala | % andel | ||
| kreditrisk | Antal kunder | antalet | av | Antal kunder | antalet | av värdet |
| kunder | värdet | kunder | ||||
Exponering < 1 MSEK | 48 | 92% | 29% | 34 | 92% | 76% |
Exponering 1 - 10 MSEK | 4 | 8% | 71% | 3 | 8% | 24% |
Exponering > 10 MSEK | 0 | 0% | 0% | 0 | 0% | 0% |
Totalt | 52 | 100% | 100% | 37 | 100% | 100% |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
| Förutbetalda | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
| försäkringspremier | 235 | 741 | 190 | 573 |
Förutbetalda programvarulicenser | 443 | 354 | 93 | 17 |
| Förutbetalda | - | 9 | - | - |
advokatkostnader | ||||
Förutbetalda entreprenörsarvoden | 1 985 | 1 881 | 1 985 | - |
Förutbetalda tillverkningskostnader | 826 | 1 985 | - | 1 985 |
| Övriga | 24 | 241 | - | - |
Totalt | 3 514 | 5 210 | 2 268 | 2 575 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Ingående balans | 219 | 3 656 | - | - |
| Nya avsättningar | 73 | 214 | - | - |
Outnyttjade belopp som återförts | - | -3 650 | - | - |
Totalt | 293 | 219 | - | - |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
Upplupna ersättningar och förmåner till anställda | 4 538 | 5 917 | 0 | - |
Upplupna royalties och räntor | 414 | 5 863 | 378 | 4 696 |
Upplupna ersättningar till styrelsen | 3 995 | 3 665 | 3 995 | 3 665 |
| Förutbetalda intäkter | 7 979 | 4 309 | 0 | - |
Övriga tjänster och varor | 7 246 | 3 759 | 2 758 | 14 |
Totalt | 24 172 | 23 513 | 7 131 | 8 375 |
| Datum för | ||||
tilldelning | Lösenpris | Förfallodatum | Antal optioner | |
2023 | 2022 | |||
2021 - 06 - 30 | 1,06 | 2026 - 06 - 29 | 3 400 000 | 3 400 000 |
2021 - 08 - 19 | 1,06 | 2025 - 03 - 05 | 2 156 581 | 2 156 581 |
2022-07-17 | 0,81 | 2027-07-16 | 11 666 667 | 14 000 000 |
| Genomsnittligt | 2023 | Genomsnittligt | 2022 | |||
| lösenpris per | Antal optioner | lösenpris per | Antal optioner | |||
Per den 1 januari | aktieoption | 0,88 | 19 556 581 | aktieoption | 3,34 | 23 807 424 |
Tilldelade under året | - | - | 0,81 | 14 000 000 | ||
Utnyttjade under året | - | - | - | - | ||
Förverkade under året | 0,81 | 2 333 333 | 4,03 | -18 250 843 | ||
Per den 31 december | 0,89 | 17 223 248 | 0,88 | 19 556 581 | ||
| Intjänade och möjliga att | ||||||
utnyttja per 31 december | 12 962 136 | 5 801 025 |
2023 | 2023 | 2022 | 2022 | |||
| (TSEK) | Nominell | Förföll | Nom. | Redov. värde | Nom. | Redov. |
ränta | värde | värde | värde | |||
Lån från tredje part | 2,0%-15,0% | 2024 | 8 242 | 8 242 | 70 677 | 70 677 |
Leasing | 3% | 2024 | 445 | 445 | 1 489 | 1 489 |
Totalt räntebärande skulder | 8 686 | 8 686 | 72 166 | 72 166 |
(TSEK) Nyttjanderättstillgång | Leasingskuld | |
| 1/1/2023 | 1 409 | 1 489 |
| Avskrivning | -1 059 | -1 059 |
Omvärdering vid förnyelse av leasingavtal 1) | 0 | 15 |
31/12/2023 | 349 | 445 |
1) Förnyat hyresavtal för Bostonkontoret under första kvartalet 2023 |
Inom 1 år | 1-2 år | Totalt | |
| 31 december 2023 | |||
Leasingbetalning | 452 | - | 452 |
Finansiella kostnader | -7 | - | -7 |
Nettonuvärde | 445 | - | 445 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen |
2023 | 2022 | |
Kortfristiga leasingavtal | - | 808 |
| Leasing av tillgångar av mindre | - | - |
| värde | ||
Rörliga leasingbetalningar | 240 | 936 |
240 | 1 744 |
(TSEK) | Långfristig | Kortfristig | Totalt |
upplåning | upplåning | ||
1/1/2023 | 14 183 | 56 494 | 70 677 |
| Kassaflöden: | |||
| - Återbetalningar | -14 183 | -24 798 | -38 980 |
- Inkomster | 15 600 | 10 455 | 26 055 |
| Icke-kontant | |||
| - Omklassificering | 0 | -33 465 | -33 465 |
31/12/2023 | 15 600 | 8 686 | 24 286 |
(TSEK) Långfristig | Kortfristig | Totalt | |
upplåning | upplåning | ||
1/1 2022 | 0 | 41 195 | 41 195 |
| Kassaflöden: | |||
| - Återbetalningar | -685 | -8 045 | -8 730 |
| - Inkomster | 796 | 24 437 | 25 233 |
| Icke-kontant | |||
| - Omklassificering | 14 072 | -1 093 | 12 979 |
31/12 2022 | 14 183 | 56 494 | 70 677 |
| Finansie | |||||
| lla | |||||
| Finansiella | tillgånga | ||||
| tillgångar | r som | ||||
| som | värderat | Derivat | |||
| Upplupet | värderats till | s till | som | ||
| Koncernen 2023 | anskaffni | verkligt | verkligt | använts i | Totalt |
| ngsvärde | värde via | värde | säkringssy | ||
| resultatet | via | fte (FV) | |||
| (FVTPL) | övrigt | ||||
| totalresu | |||||
| ltat | |||||
| (FVOCI) | |||||
Kundfordringar och andra kort - och långfristiga fordringar | 43 178 | - | - | - | 43 178 |
Likvida medel, inkl. kortfristiga placeringar | 2 616 | - | - | - | 2 616 |
Tillgångar | 45 794 | - | - | - | 45 794 |
Konvertibla skulder och kortfristiga lån 1) | 24 286 | - | - | - | 24 286 |
Leverantörsskulder | 22 026 | - | - | - | 22 026 |
Övriga skulder | 10 926 | - | - | - | 10 926 |
Skulder | 57 238 | - | - | - | 57 238 |
| Finansie | |||||
| lla | |||||
| Finansiella | tillgånga | ||||
| tillgångar | r som | ||||
| som | värderat | Derivat | |||
| Upplupet | värderats till | s till | som | ||
| Koncernen 2022 | anskaffni | verkligt | verkligt | använts i | Totalt |
| ngsvärde | värde via | värde | säkringssy | ||
| resultatet | via | fte (FV) | |||
| (FVTPL) | övrigt | ||||
| totalresu | |||||
| ltat | |||||
(FVOCI) | |||||
Kundfordringar och andra kort - och långfristiga fordringar | 3 040 | - | - | - | 3 040 |
Likvida medel, inkl. kortfristiga placeringar | 1 721 | - | - | - | 1 721 |
Tillgångar | 4 761 | - | - | - | 4 761 |
Konvertibla skulder och kortfristiga lån 1) | 72 166 | - | - | - | 72 166 |
Leverantörsskulder | 41 979 | - | - | - | 41 979 |
Övriga skulder | 6 345 | - | - | - | 6 345 |
Skulder | 120 490 | - | - | - | 120 490 |
1) 2023 års konvertibla skuld består av ett lån på 15,6 MSEK som säkrades under året. Investerarna har rätt att konvertera | |||||
| lånet till eget kapital till marknadspris utan rabatt, som ett alternativ till kontant återbetalning. 2022 års konvertibla skuld | |||||
| består av ett lån på 15 MSEK från svenska investerare som säkrades under 2021. Investerarna har rätt att konvertera lånet till | |||||
| eget kapital till marknadspris utan rabatt, som ett alternativ till kontant återbetalning. Under 2022 konverterades 5 MSEK till | |||||
| eget kapital till kursen 0,75 SEK per aktie, mer information om konverteringen finns i not 41. |
| Koncernen | ||||||
| Försäljning | Försäljning | Fordran på | Skuld till | |||
| Närstående parter | av varor och | Inköp av varor | av aktier i | närstående | närstående | |
| (TSEK) | tjänster | och tjänster | KAIT | parter den 31 | parter den 31 | |
december | december | |||||
Tredje part | 2023 | - | 199 | - 14 616 | - | - |
Intresseföretag | 2023 | - | 1 447 | - | 32 259 | 1 617 |
Tredje part | 2022 | - | 43 | - | - | 35 959 |
Intresseföretag | 2022 | - | - | - | - | - |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 |
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden | - | - | - | - |
Årets tillskott | 42 606 | - | - | - |
Årets nettoresultat i intresseföretag | - 4 153 | |||
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 38 453 | - | - | - |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||||
Ingående ackumulerade nedskrivningar | - | - | - | - |
Årets nedskrivningar | - 38 453 | - | - | - |
Utgående ackumulerade nedskrivningar | -38 453 | - | - | - |
Utgående planenligt restvärde | - | - | - | - |
| Aktieemissioner – Antal aktier | 2023 | 2022 |
Registrerad ingående balans | 230 611 964 | 215 658 150 |
Riktad emission, 17 januari 2022 1) | 6 611 186 | |
Konvertering av lån till aktier, 7 april 2022 2) | 6 666 666 | |
Riktad emission, 3 oktober 2022 3) | 1 666 665 | |
Konvertering av optioner till aktier, 25 november 2022 4) | 9 297 | |
Riktad emission, 11 mars 2023 5) | 50 000 000 | |
| Riktad emission, 17 juli 2023 | 51 247 103 | |
| Registrerad utgående balans | 331 859 067 | 230 611 964 |
| Kvotvärde/aktie (SEK) | 0,4 | 0,6 |
| 1) Riktad emission, kurs 0,78 SEK | ||
2) Konvertering av lån till aktier, kurs 0,75 SEK | ||
| 3) Riktad emission, kurs 0,60 SEK | ||
4) Konvertering av optioner till aktier, kurs 4 SEK | ||
| 5) Riktad emission, kurs 0,40 SEK | ||
6) Riktad emission, kurs 0,40 SEK |
| Eget kapital | Koncernen | Koncernen |
| (TSEK) | ||
2023 | 2022 | |
| Omräkningsreserv | ||
Ackumulerad omräkningsreserv vid årets början | - 34 559 | - 14 325 |
Årets förändring av omräkningsreserv | 13 581 | -20 234 |
Ackumulerad omräkningsreserv vid årets slut | - 20 977 | - 34 559 |
| (TSEK) | Koncernen | Koncernen | Moderbolaget | Moderbolaget |
2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Kassa och bank | 2 616 | 1 721 | 6 | 613 |
Totalt | 2 616 | 1 721 | 6 | 613 |
| Övriga poster som inte påverkar kassaflödet | ||||
Valutakursvinster och valutakursförluster | 13 411 | - 37 484 | 974 | 258 |
Effekt av avkonsolideringen av KAIT | -122 092 | - | - | - |
Vinst/förlust vid värdering till verkligt värde 1) | 40 599 | 354 | 8 320 | - |
Nedskrivning av lånefordringar 2) | 13 591 | - | 64 054 | - |
Övriga 3) | 2 585 | 3 155 | - | 819 |
Totalt | -51 907 | -33 974 | 974 | 1 078 |
1) 2023 års belopp för koncernen består främst av nedskrivning av koncernens innehav i KAIT till verkligt värde, se mer | ||||
| information i not 40. 2023 års belopp för moderbolaget består av nedskrivning av andelar i koncernföretag, se mer information | ||||
| i not 16. | ||||
2) 2023 års belopp för koncernen består av nedskrivning av lånefordringar i KAIT och beloppet för moderbolaget består av | ||||
| nedskrivning av lånefordringar i koncernbolag. Mer information finns i not 26. | ||||
3) 2023 års belopp består främst av kostnader för personaloptioner (974) och nedskrivning av aktiverade forsknings- och | ||||
| utvecklingsutgifter (1 527) |
| Effekt av avkonsolideringen av KAIT | |
Likvida medel | 2 309 |
Övriga tillgångar | 1 662 |
Skulder | - 84 583 |
Eget kapital | - 80 612 |
Minoritetsintresse | 17 912 |
Eget kapital hänförligt till Anoto | - 62 700 |
Konvertering av lån till aktier i KAIT | 14 671 |
Vinst vid värdering till verkligt värde i koncernen | 44 721 |
| Total effekt av avkonsolideringen av KAIT som inte påverkar | |
kassaflödet | - 122 092 |