SITUATII FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
Intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara adoptate de Uniunea Europeana
Image should be here
SITUATII FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
Page 2
Image should be here
CUPRINS
RAPORTUL AUDITORULUI INDEPENDENT
Situatia consolidata si individuala a Profitului sau Pierderii si a altor elemente ale rezultatului global 4
Situatia consolidata si individuala a Pozitiei Financiare 6
Situatia consolidata si individuala a Modificarilor Capitalurilor Proprii 7
Situatia consolidata si individuala a Fluxurilor de Trezorerie 11
Note explicative la Situatiile financiare consolidate si individuale
1. ENTITATEA RAPORTOARE 12
2. BAZELE INTOCMIRII 13
3. POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE 17
4. POLITICI DE GESTIONARE A RISCULUI 40
5. ESTIMARI CONTABILE SI JUDECATI SEMNIFICATIVE 74
6. VALOAREA JUSTA A INSTRUMENTELOR FINANCIARE 82
7. PREZENTAREA INSTRUMENTELOR FINANCIARE PE CATEGORII DE EVALUARE 90
8. VENITURI DIN DOBANZI 96
9. VENITURI NETE DIN COMISIOANE SI SPEZE 97
10. CASTIG / (PIERDERE) DIN ACTIVE FINANCIARE MASURATE LA VALOAREA JUSTA
PRIN CONTUL DE PROFIT SAU PIERDERE 98
11. CASTIG / (PIERDERE) NET(A) DIN INVESTITII LA VALOAREA JUSTA PRIN ALTE
ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL 98
12. ALTE VENITURI DIN EXPLOATARE 99
13. CHELTUIELI NETE CU AJUSTARILE PENTRU DEPRECIEREA ACTIVELOR
FINANCIARE 100
14. CHELTUIELILE CU PERSONALUL 100
15. ALTE CHELTUIELI OPERATIONALE SI ADMINISTRATIVE 101
16. IMPOZIT PE PROFIT 101
17. NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR 105
18. ACTIVE FINANCIARE EVALUATE LA VALOAREA JUSTA PRIN CONTUL DE PROFIT
SAU PIERDERE 108
19. ACTIVE FINANCIARE EVALUATE LA VALOAREA JUSTA PRIN ALTE ELEMENTE ALE
REZULTATULUI GLOBAL 109
20. PLASAMENTE LA BANCI 112
21. CREDITE SI AVANSURI ACORDATE CLIENTELEI 113
22. INVESTITII IN INSTRUMENTE DE DATORIE LA COST AMORTIZAT 132
23. INVESTITII IMOBILIARE 133
24. ACTIVE IMOBILIZATE DETINUTE IN VEDEREA VANZARII 134
25. TITLURI DE PARTICIPARE DETINUTE IN FILIALE 135
26. ALTE ACTIVE FINANCIARE 135
27. ALTE ACTIVE 139
28. IMOBILIZARI NECORPORALE 139
29. IMOBILIZARI CORPORALE 141
30. DEPOZITE DE LA BANCI 143
31. DEPOZITE DE LA CLIENTI 143
32. IMPRUMUTURI DE LA BANCI SI ALTE INSITUTII FINANCIARE 144
33. ALTE DATORII FINANCIARE 148
34. PROVIZIOANE 148
35. ALTE DATORII 150
36. DATORII SUBORDONATE 150
37. TITLURI DE DATORIE EMISE 151
38. CAPITAL SOCIAL SI PRIME DE CAPITALURI PROPRII 152
39. CASTIG PER ACTIUNE 153
40. RAPORTAREA PE SEGMENTE 154
SITUATII FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
Page 3
Image should be here
41. REZERVE 154
42. RECONCILIEREA DATORIEI NETE 157
43. ANGAJAMENTE SI CONTINGENTE 157
44. TRANZACTII CU PARTI AFILIATE IN RELATII SPECIALE 161
45. CONTRACTE DE LEASING 165
46. EVENIMENTE ULTERIOARE 167
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A PROFITULUI SAU PIERDERII SI A ALTOR ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL
PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 4
Image should be here
Grup
Banca
Mii LEI
Nota
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Venituri din dobanzi si asimilate calculate utilizand rata efectiva a dobanzii
8
249.990
174.042
217.519
148.758
Cheltuieli cu dobanzile si asimilate
8
( 100.248 )
( 49.528 )
(89.761)
(44.683)
Venituri nete din dobanzi
8
149.742
124.514
127.758
104.075
Venituri din comisioane si speze
9
37.773
32.788
36.170
31.581
Cheltuieli cu comisioane si speze
9
( 7.107 )
( 6.296 )
(4.475)
(4.454)
Venituri nete din comisioane si speze
9
30.666
26.492
31.695
27.127
Castig / (pierdere) din active financiare masurate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
10
( 11.034 )
7.523
(2.611)
1.290
Castig/(pierdere) net/(a) din investitii la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
11
-
6.807
-
6.807
Castiguri/(pierderi) din derecunoasterea activelor financiare evaluate la cost amortizat
( 1.565 )
639
(1.565)
639
Castig/(pierdere) net/(a) din investitii imobiliare
23
8.884
1.672
8.884
1.672
Castig/(pierdere) net/(a) din active detinute in vederea vanzarii
24
( 147 )
360
(147)
360
Alte venituri din exploatare
12
30.399
19.055
30.281
22.336
Total venituri nete operationale
206.945
187.062
194.295
164.306
Cheltuieli cu personalul
14
( 77.585 )
( 67.676 )
(70.202)
(60.946)
Alte cheltuieli operationale si administrative
15
( 50.937 )
( 55.771 )
(49.388)
(44.703)
Cheltuieli cu amortizarea si deprecierea
28,29
( 20.231 )
( 22.325 )
(19.075)
(21.301)
Rezultat operational excluzand costul riscului
58.192
41.290
55.630
37.356
Cheltuieli nete cu ajustarile pentru deprecierea activelor financiare
13
( 34.847 )
( 24.245 )
(32.490)
(21.928)
Profit operational
23.345
17.045
23.140
15.428
Profit inainte de impozitare
23.345
17.045
23.140
15.428
Cheltuiala cu impozitul pe profit aferent anului
16
( 4.111 )
( 7.158 )
(2.893)
(5.966)
Profit net aferent perioadei
19.234
9.887
20.247
9.462
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A PROFITULUI SAU PIERDERII SI A ALTOR ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL
PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 5
Image should be here
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Profit net aferent perioadei
19.234
9.887
20.247
9.462
Alte elemente ale rezultatului global
Elemente care pot fi reclasificate ulterior in profit sau pierdere:
Castig net aferent instrumentelor de datorie evaluate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global, reciclate in contul de profit sau pierdere
-
( 6.807 )
-
(6.807)
Castig/(pierdere) din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de datorie evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
( 39.880 )
( 15.684 )
(39.880)
(15.684)
Variatia pierderii asteptate aferente instrumentelor de datorie evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
( 128 )
506
(128)
506
Impozitul pe profit inregistrat direct in alte elemente ale rezultatului global
6.401
3.518
6.401
3.518
Elemente care nu vor fi clasificate ulterior in profit sau pierdere:
Modificari in rezerva de reevaluare a imobilizarilor corporale
5.440
-
5.440
-
Impozitul pe profit inregistrat direct in rezultatul global, aferent modificarilor rezervei de reevaluare
( 857 )
705
(857)
705
Castig net din investitii masurate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
1.314
1.142
1.314
1.142
Impozitul pe profit inregistrat direct in rezultatul global, aferent investitiilor masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
( 210 )
( 183 )
(210)
(183)
Alte elemente ale rezultatului global, nete de impozit pe profit
( 27.920 )
( 16.803 )
(27.920)
(16.803)
Rezultat global
( 8.686 )
( 6.916 )
(7.673)
(7.341)
Profit atribuibil catre:
-Detinatorii de actiuni ai societatii mama
19.234
9.887
20.247
9.462
-Interese minoritare
-
-
-
-
Profit in perioada
19.234
9.887
20.247
9.462
Rezultat global atribuibil catre:
-Detinatorii de actiuni ai societatii mama
( 8.686 )
( 6.916 )
(7.673)
(7.341)
-Interese minoritare
-
-
-
-
Rezultat global
( 8.686 )
( 6.916 )
(7.673)
(7.341)
Castig per actiune (de baza si diluat)
39
0,0059
0,0032
0,0062
0,0030
Situatiile financiare consolidate si individuale au fost aprobate de Consiliul de Administratie in data de 22 martie 2023 si au fost semnate in numele acestuia de :
Burak Yildiran Georgiana Stanciulescu
Director General Director General Adjunct
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A POZITIEI FINANCIARE
LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 6
Image should be here
Grup
Banca
Mii LEI
Nota
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Active
Numerar si echivalente de numerar
17
599.137
502.974
596.803
497.316
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
18
111.629
97.181
19.008
19.377
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
19
545.720
682.856
545.720
682.856
Plasamente la banci
20
17.693
5.834
17.693
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei
21
2.367.714
2.154.954
2.216.935
2.028.911
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
22
440.636
259.463
440.636
259.463
Investitii imobiliare
23
94.766
118.871
94.766
118.871
Active imobilizate detinute in vederea vanzarii
24
2.150
7.011
2.150
7.011
Titluri de participare detinute in filiale
25
-
-
36.296
34.296
Alte active financiare
26
21.684
14.960
21.930
15.143
Alte active
27
11.267
8.408
11.595
8.443
Creanta privind impozitul amanat
16
14.738
11.965
13.835
11.394
Imobilizari necorporale
28
49.595
47.005
47.998
46.139
Imobilizari corporale
29
93.499
92.895
91.847
91.035
Total active
4.370.228
4.004.377
4.157.212
3.826.089
Datorii
Depozite de la banci
30
74.966
18.312
74.966
18.312
Depozite de la clienti
31
3.441.591
3.306.159
3.447.728
3.314.846
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
32
217.870
99.377
97.914
-
Alte datorii financiare
33
172.457
143.841
69.979
53.832
Provizioane
34
9.754
11.113
8.893
10.357
Alte datorii
35
4.101
3.704
3.860
3.386
Datorii subordonate
36
54.558
34.896
44.311
24.797
Titluri de datorie emise
37
64.501
64.174
64.501
64.174
Total datorii
4.039.798
3.681.576
3.812.152
3.489.704
Capitaluri proprii
Capital social si prime de capital
38
332.181
315.833
332.181
315.833
Prime de fuziune
38
( 67.569 )
( 67.569 )
(67.569)
(67.569)
Actiuni proprii
38
( 1.140 )
( 1.140 )
(5)
(6)
Profit/(Pierdere) cumulat/(a)
38
44.698
13.539
60.418
27.816
Rezerve din reevaluare
41
( 7.615 )
33.819
(9.324)
32.109
Rezerve legale
41
15.197
13.641
14.681
13.524
Alte rezerve
41
14.678
14.678
14.678
14.678
Total capitaluri proprii
330.430
322.801
345.060
336.385
Total datorii si capitaluri proprii
4.370.228
4.004.377
4.157.212
3.826.089
Situatiile financiare consolidate si individuale au fost aprobate de Consiliul de Administratie in data de 22 martie 2023 si au fost semnate in numele acestuia de:
Burak Yildiran Georgiana Stanciulescu
Director General Director General Adjunct
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 7
Image should be here
Grup
Mii LEI
Capital social
Prima de fuziune
Actiuni proprii
Rezerve din reevaluarea activelor financiare FVOCI
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
Rezerve legale
Rezerve pentru riscurile bancare generale
Alte rezerve
Profit/ (Pierdere) cumulata
Total capitaluri proprii
Interese care nu controleaza
Total capitaluri proprii
Sold la 1 ianuarie 2022
315.833
( 67.569 )
( 1.140 )
( 5.841 )
39.660
13.641
-
14.678
13.539
322.801
-
322.801
Rezultat global
Profit aferent perioadei
-
-
-
-
-
-
-
-
19.234
19.234
-
19.234
Alte elemente ale rezultatului global
Pierderea neta asteptata aferenta instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
( 108 )
-
-
-
-
-
( 108 )
-
( 108 )
Castig/(pierdere) din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
( 33.499 )
-
-
-
-
-
( 33.499 )
-
( 33.499 )
Castig net din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de capitaluri proprii FVOCI
-
-
-
1.104
-
-
-
-
-
1.104
-
1.104
Modificari in rezerva de reevaluare a imobilizarilor
-
-
-
-
4.583
-
-
-
-
4.583
-
4.583
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
( 32.503 )
4.583
-
-
-
-
( 27.920 )
-
( 27.920 )
Total rezultat global
-
-
-
( 32.503 )
4.583
-
-
-
19.234
( 8.686 )
-
( 8.686 )
Alocarea la rezerva legala
-
-
-
-
-
1.557
-
-
( 1.557 )
-
-
-
Rezerve de reevaluare realizate
-
-
-
-
( 13.514 )
-
-
-
13.514
-
-
-
Alte ajustari
-
-
-
-
-
-
-
-
( 33 )
( 33 )
-
( 33 )
Tranzactii cu actionarii
Majorare capital social
16.348
-
-
-
-
-
-
-
-
16.348
-
16.348
Sold la 31 decembrie 2022
332.181
( 67.569 )
( 1.140 )
( 38.344 )
30.729
15.197
-
14.678
44.698
330.430
-
330.430
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 8
Image should be here
Grup
Mii LEI
Capital social
Prima de fuziune
Actiuni proprii
Rezerve din reevaluarea activelor financiare FVOCI
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
Rezerve legale
Rezerve pentru riscurile bancare generale
Alte rezerve
Profit/ (Pierdere) cumulata
Total capitaluri proprii
Interese care nu controleaza
Total capitaluri proprii
Sold la 1 ianuarie 2021
315.833
( 67.569 )
( 1.138 )
11.667
43.361
12.752
15.301
14.678
( 15.253 )
329.632
-
329.632
Rezultat global
Profit aferent perioadei
-
-
-
-
-
-
-
-
9.887
9.887
-
9.887
Alte elemente ale rezultatului global
Castig net aferent instrumentelor de datorie FVOCI reciclata in contul de profit sau pierdere
-
-
-
( 5.718 )
-
-
-
-
-
( 5.718 )
-
( 5.718 )
Pierderea neta asteptata aferenta instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
425
-
-
-
-
-
425
-
425
Castig/(pierdere) din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
( 13.174 )
-
-
-
-
-
( 13.174 )
-
( 13.174 )
Castig net din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de capitaluri proprii FVOCI
-
-
-
959
-
-
-
-
-
959
-
959
Modificari in rezerva de reevaluare a imobilizarilor
-
-
-
-
705
-
-
-
-
705
-
705
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
( 17.508 )
705
-
-
-
-
( 16.803 )
-
( 16.803 )
Total rezultat global
-
-
-
( 17.508 )
705
-
-
-
9.887
( 6.916 )
-
( 6.916 )
Rezerve de reevaluare realizate
-
-
-
-
( 4.406 )
-
-
-
4.406
-
-
-
Alocarea la rezerva legala
-
-
-
-
-
889
-
-
( 802 )
87
-
87
Utilizarea rezervelor pentru acoperirea pierderilor din credite
-
-
-
-
-
-
( 15.301 )
-
15.301
-
-
-
Achizitii actiuni proprii
-
-
( 2 )
-
-
-
-
-
-
( 2 )
-
( 2 )
Sold la 31 decembrie 2021
315.833
( 67.569 )
( 1.140 )
( 5.841 )
39.660
13.641
-
14.678
13.539
322.801
-
322.801
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 9
Image should be here
Banca
Mii LEI
Capital social
Prima de fuziune
Actiuni proprii
Rezerve din reevaluarea activelor financiare FVOCI
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
Rezerve legale
Rezerve pentru riscurile bancare generale
Alte rezerve
Profit/ (Pierdere) cumulata
Total capitaluri proprii
Sold la 1 ianuarie 2022
315.833
(67.569)
(6)
(5.840)
37.949
13.524
-
14.678
27.816
336.385
Rezultat global
Profit aferent perioadei
-
-
-
-
-
-
-
-
20.247
20.247
Alte elemente ale rezultatului global
-
Pierderea neta asteptata aferenta instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
(108)
-
-
-
-
-
(108)
Castig/(pierdere) din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
(33.499)
-
-
-
-
-
(33.499)
Castig net din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de capitaluri proprii FVOCI
-
-
-
1.104
-
-
-
-
-
1.104
Modificari in rezerva de reevaluare a imobilizarilor
-
-
-
-
4.583
-
-
-
4.583
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
(32.503)
4.583
-
-
-
-
(27.920)
Total rezultat global
-
-
-
(32.503)
4.583
-
-
-
20.247
(7.673)
Alocarea la rezerva legala
-
-
-
-
-
1.157
-
-
(1.157)
-
Rezerve de reevaluare realizate
-
-
-
-
(13.513)
-
-
-
13.513
-
Tranzactii cu actionarii
Majorare capital social
16.348
-
1
-
-
-
-
-
-
16.348
Sold la 31 decembrie 2022
332.181
(67.569)
(5)
(38.343)
29.019
14.681
-
14.678
60.418
345.060
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A MODIFICARILOR CAPITALURILOR PROPRII
PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 10
Image should be here
Banca
Mii LEI
Capital social
Prima de fuziune
Actiuni proprii
Rezerve din reevaluarea activelor financiare FVOCI
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
Rezerve legale
Rezerve pentru riscurile bancare generale
Alte rezerve
Profit/ (Pierdere) cumulata
Total capitaluri proprii
Sold la 1 ianuarie 2021
315.833
(67.569)
(4)
11.668
41.648
12.752
15.301
14.678
(579)
343.728
Rezultat global
Profit aferent perioadei
-
-
-
-
-
-
-
-
9.462
9.462
Alte elemente ale rezultatului global
-
Castig net aferent instrumentelor de datorie FVOCI reciclata in contul de profit sau pierdere
-
-
-
(5.718)
-
-
-
-
-
(5.718)
Pierderea neta asteptata aferenta instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
425
-
-
-
-
-
425
Castig/(pierdere) din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de datorie FVOCI
-
-
-
(13.174)
-
-
-
-
-
(13.174)
Castig net din evaluarea la valoarea justa a instrumentelor de capitaluri proprii FVOCI
-
-
-
959
-
-
-
-
-
959
Modificari in rezerva de reevaluare a imobilizarilor
-
-
-
-
705
-
-
-
705
Total alte elemente ale rezultatului global
-
-
-
(17.508)
705
-
-
-
-
(16.803)
Total rezultat global
-
-
-
(17.508)
705
-
-
-
9.462
(7.341)
Alocarea la rezerva legala
-
-
-
-
-
772
-
-
(772)
-
Rezerve de reevaluare realizate
-
-
-
-
(4.404)
-
-
-
4.404
-
Utilizarea rezervelor pentru acoperirea pierderilor din credite
-
-
-
-
-
-
(15.301)
-
15.301
-
Achizitii actiuni proprii
-
-
(2)
-
-
-
-
-
-
(2)
Sold la 31 decembrie 2021
315.833
(67.569)
(6)
(5.840)
37.949
13.524
-
14.678
27.816
336.385
Situatiile financiare consolidate si individuale au fost aprobate de Consiliul de Administratie in data de 22 martie 2023 si au fost semnate in numele acestuia de:
Burak Yildiran Georgiana Stanciulescu
Director General Director General Adjunct
SITUATIA CONSOLIDATA SI INDIVIDUALA A FLUXURILOR DE TREZORERIE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 11
Image should be here
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Fluxuri de numerar din activitatea de exploatare
Dobanzi incasate
252.450
171.215
219.765
149.443
Dobanzi platite
( 84.067 )
( 50.927 )
(73.738)
(45.382)
Comisioane si speze incasate
37.773
32.788
36.170
31.581
Comisioane si speze platite
( 7.107 )
( 6.296 )
(4.475)
(4.454)
Castiguri/(Pierderi) rezultate din instrumente finaciare derivate
5.275
144
5.275
144
Castiguri nete din instrumente financiare si alte venituri din explotare
9.353
30.254
18.210
22.320
Recuperari din credite scoase in afara bilantului
7.924
6.574
6.854
7.054
Plati in numerar catre angajati
( 75.832 )
( 67.362 )
(68.572)
(60.751)
Plati in numerar catre furnizori
( 70.666 )
( 56.041 )
(67.969)
(44.935)
Cheltuiala cu impozitul pe profit curent
( 3.565 )
( 2.295 )
(2.379)
(1.152)
Flux net de numerar din profitul de exploatare inainte de modificarile activelor si pasivelor de exploatare
71.538
58.054
69.141
53.868
Modificari ale activelor de exploatare
(Cresterea)/Descresterea:
-creditelor si avansurilor acordate bancilor
( 11.358 )
2.147
(11.354)
2.148
-activelor financiare la valoare justa prin contul de profit si pierdere
( 14.343 )
( 41.301 )
(39)
10.449
-creditelor si avansurilor acordate clientelei
( 264.332 )
( 308.754 )
(235.801)
(268.116)
-altor active financiare
28.385
10.998
28.267
10.940
Total modificari ale activelor de exploatare
( 261.648 )
( 336.910 )
(218.927)
(244.579)
Modificari ale pasivelor de exploatare
Cresterea/(Descresterea):
- depozitelor de la banci
56.649
( 19.398 )
56.649
(19.398)
- depozitelor de la clienti
107.897
388.475
105.342
390.443
- altor datorii financiare
26.529
51.367
14.634
(1.687)
Total modificari ale pasivelor de exploatare
191.075
420.444
176.625
369.358
Numerar net folosit in activitatea de exploatare
965
141.588
26.839
178.647
Flux de numerar in activitatea de investitii
Achizitii de titluri de investitii evaluate la FVOCI
( 134.229 )
( 487.334 )
(134.229)
(487.334)
Maturitati si vanzari de titluri de investitii evaluate la FVOCI
195.574
386.475
195.574
386.474
Achizitii titluri de participare detinute in filiale
-
-
(2.000)
(974)
Maturitati de investitii la cost amortizat
( 174.178 )
61.106
(174.178)
61.106
Dividende incasate
8.949
2.261
8.910
7.242
Vanzari de investitii imobiliare, active detinute in vederea vanzarii si imobilizari corporale
40.824
5.609
40.824
5.609
Achizitii de imobilizari corporale si necorporale
1.867
( 7.755 )
1.919
(7.166)
Numerar net folosit in activitatea de investitii
( 61.193 )
( 39.638 )
(63.180)
(35.043)
Fluxuri de numerar din activitatea de finantare
Trageri de imprumuturi de la alte institutii financiare
128.022
57.838
98.962
-
Rambursari de imprumuturi de la alte institutii financiare
( 8.496 )
( 14.375 )
-
-
Imprumut subordonat
36.141
-
36.141
-
Numerar net generat de activitatea de finantare
155.667
43.463
135.103
-
Efectul variatiilor de curs de schimb asupra numerarului si a echivalentelor de numerar
724
2.768
725
2.769
Cresterea/(Descresterea) numerarului si a echivalentelor de numerar
96.163
148.181
99.487
146.373
Numerar si echivalente de numerar la 1 ianuarie
502.974
354.793
497.316
350.943
Numerar si echivalente de numerar la 31 decembrie
599.137
502.974
596.803
497.316
Situatiile financiare consolidate si individuale au fost aprobate de Consiliul de Administratie in data de 22 martie 2023 si au fost semnate in numele acestuia de:
Burak Yildiran Georgiana Stanciulescu
Director General Director General Adjunct
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 12
Image should be here
1. ENTITATEA RAPORTOARE
Structura Grupului Patria Bank la data de 31 decembrie 2022 este urmatoarea:
Patria Bank S.A. Societatea-mama – „Banca” / „PBK” este o institutie de credit romaneasca rezultata din fuziunea prin absorbtie dintre fosta Banca Comerciala Carpatica S.A. (ca entitate absorbanta) si fosta Patria Bank S.A. (ca entitate absorbita) care a avut loc la 1 mai 2017.Conform deciziei Adunarii Generale a Actionarilor privind aprobarea fuziunii, decizia de modificare a denumirii societatii absorbante din Banca Comerciala Carpatica S.A. in Patria Bank S.A. a fost implementata in acelasi timp cu data fuziunii.
Sediul Social: Soseaua Pipera, nr. 42, cladirea Globalworth Plaza, et. 8 si 10, Bucuresti, Sector 2, Romania, cod postal 020112.
La data de 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 Banca este controlata in ultima instanta de catre Emerging Europe Accession Fund Cooperatief U.A. („EEAF”) detinatorul unic al EEAF Financial Services B.V.. Investitorii principali ai acestui fond sunt urmatorii: Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare, Fondul European de Investitii (parte din grupul Bancii Europene de Investitii), DEG - Deutsche Investitions - und Entwicklungsgesellschaft GmbH, Banca de Comert si Dezvoltare a Marii Negre.
Banca deruleaza operatiuni bancare si alte servicii financiare dedicate persoanelor juridice si persoanelor fizice. Aceste servicii includ: deschideri de conturi si depozite, plati interne si externe, operatiuni de schimb valutar, finantari pentru activitatea curenta, finantari pe termen mediu, emitere de scrisori de garantie, acreditive.
Grupul exercită control direct și indirect asupra următoarelor filiale:
Filiala
Domeniul de activitate
Procent detinere in 2022
Procent detinere in 2021
Patria Credit IFN SA
Activitati de creditare si microfinantare rurala
99,99%
99,99%
SAI Patria Asset Management SA si fondurile administrate
Administrarea fondurilor deschise de investitii
99,99%
99,99%
Carpatica Invest SA
Servicii de investitii financiare
95,68%
95,68%
Patria Credit IFN SA Filiala - ("IFN") este o societate inregistrata in Romania din 12 februarie 2004 si este autorizata de Banca Nationala a Romaniei („BNR”) sa desfasoare activitati de creditare. Incepand cu data de 28 septembrie 2007, Societatea este inscrisa in Registrul General al Institutiilor Financiare Nebancare („IFN”) al BNR, iar din 26 februarie 2008 Societatea a fost inscrisa si in Registrul Special al BNR.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 13
Image should be here
SAI Patria Asset Management SA (fosta SAI Carpatica Asset Management SA)– Filiala este autorizata de catre ASF avand ca activitate principala administrarea fondurilor deschise de investitii. Societatea administreaza 6 fonduri de investitii FDI Patria Stock, FDI Patria Global, FDI Patria Obligatiuni, FDI Patria Euro Obligatiuni si
ETF BET Patria Tradeville. Fondul ETF BET Patria-Tradeville a fost preluat in administrarea SAI Patria Asset Management in luna aprilie 2021. La 31 decembrie 2022 acesta era singurul fond de tip Exchange Traded Fund (ETF) din Romania listat la Bursa de Valori Bucuresti. Unitatile de fond pot fi achizitionate de la Bursa prin intermediul oricarui intermediar autorizat de Bursa de Valori Bucuresti. SAI Patria Asset Management SA impreuna cu fondurile de investitii administrate sunt companii aflate sub controlul Patria Bank SA.
Carpatica Invest SA (in dizolvare) Filiala - Carpatica Invest S.A. are sediul in Sibiu, strada Mihai Viteazu, nr. 5. Carpatica Invest S.A. a fost o societate de servicii de investitii financiare care a functionat conform reglementarilor ASF.
Autoritatea de Supraveghere Financiara a luat decizia suspendarii activitatii de tranzactionare a Carpatica Invest S.A. (decizia 1486/06.07.2015). Lichidatorul numit de Adunarea Generala Extraordinara a Actionarilor Carpatica Invest S.A. a solicitat deschiderea procedurii simplificate de insolventa, aceasta fiind deschisa prin sentinta nr. 928/03.11.2016 a Tribunalului Sibiu, in dosarul nr. 2127/85/2016.
Avand in vedere decizia de dizolvare precum si impactul nesemnificativ al consolidarii Carpatica Invest SA, Grupul a luat decizia de a modifica perimetrul de consolidare in anul 2022 si 2021 excluzand Carpatica Invest SA.
La data de 31 decembrie 2021 - Grupul Patria Bank („Grupul") include Patria Bank SA („Banca”/ „PBK”), (rezultata din fuziunea prin absorbtie dintre Banca Comerciala Carpatica si Patria Bank din 2017, fosta Nextebank pana in 2016), Patria Credit IFN SA („IFN"), SAI Patria Asset Management SA (fosta SAI Carpatica Asset Management SA) impreuna cu fondurile de investitii gestionate: FDI Patria Stock, FDI Patria Global, FDI Patria Obligatiuni, FDI Patria Euro Obligatiuni si ETF BET Patria-Tradeville si SSIF Carpatica Invest SA (in dizolvare, neconsolidat) . Patria Bank SA este Societatea-mama a Grupului.
2. BAZELE INTOCMIRII
a) Declaratie de conformitate
Situatiile financiare ale Grupului si ale Bancii au fost intocmite in conformitate cu Standardele Internationale de Raportare Financiara adoptate de Uniunea Europeana („IFRS”) și cu Ordinul Băncii Naționale a României nr. 27/2010 pentru aprobarea reglementărilor contabile în conformitate cu IFRS, cu modificările ulterioare („Ordinul BNR nr. 27/2010”).
Grupul efectueaza inregistrarile contabile in lei romanesti („LEI”) in conformitate cu Legea contabilitatii din Romania si reglementarile contabile si de raportare emise de Banca Nationala a Romaniei („BNR”) si Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).
Patria Bank SA este rezultatul fuziunii prin absorbtie dintre fosta Banca Comerciala Carpatica S.A. (ca entitate absorbanta) si fosta Patria Bank S.A. (ca entitate absorbita), care a avut loc la 1 mai 2017.
Patria Bank este societatea-mama a Grupului. In consecinta, situatiile financiare consolidate intocmite de Patria Bank reprezinta cel mai inalt nivel de consolidare al entitatilor Grupului.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 14
Image should be here
b) Bazele evaluarii
Situatiile financiare au fost intocmite pe baza conventiei costului istoric, actualizat in conformitate cu recunoasterea initiala a instrumentelor financiare la valoarea justa, reevaluarea terenurilor si cladirilor, activelor financiare evaluate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global, a instrumentelor financiare inregistrate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere si activelor imobilizate detinute pentru vanzare. Principalele politici contabile utilizate la intocmirea prezentelor situatii financiare consolidate sunt prezentate mai jos. Aceste politici contabile au fost aplicate in mod consecvent in ambele perioade de raportare prezentate. Pentru intocmirea acestor situatii financiare consolidate si individuale, unele comparative au fost retratate pentru a prezenta informatii comparabile cu cele reflectate pentru 31 decembrie 2022.
c) Bazele consolidarii
Situatiile financiare consolidate cuprind situatiile financiare ale Patria Bank S.A. si toate filialale sale pentru anul incheiat la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021.
In situatiile financiare individuale Banca inregistreaza separat participatiile in filiale la cost, mai putin fondurile de investitii, care sunt evaluate la valoarea justa – valoarea unitara a activului net si sunt prezentate in categoria Active evaluate la valoare justa prin contul de profit si pierdere.
Toate soldurile intre societatile din Grup, tranzactiile, veniturile si cheltuielile, pierderile si castigurile rezultate din tranzactiile intre societatile din Grup sunt eliminate.
Filialele sunt entitati aflate sub controlul Bancii. Un investitor are control atunci cand are putere de decizie, expunere sau drepturi asupra acesteia pentru a afecta randamentele variabile aferente, si capacitatea de a- si folosi puterea de decizie asupra entitatii in care a investit pentru a afecta valoarea randamentelor investitorului.
Entitatile din Grup sunt inregistrate in Romania si tin evidenta contabila si intocmesc situatiile financiare statutare dupa cum urmeaza:
- Banca, SAI Patria Asset Management SA, FDI Patria Stock, FDI Patria Global, FDI Patria Obligatiuni, FDI Patria EURO Obligatiuni,
ETF BET Patria – Tradeville conform IFRS;
- Patria Credit IFN SA conform legilor contabile din Romania aplicabile institutiilor financiare nebancare. Incepand cu 1 ianuarie 2023 situatiile financiare statutare sunt intocmite conform IFRS
Determinarea faptului grupul controlează un fond de investiții se concentrează, de obicei, pe evaluarea intereselor economice agregate ale grupului în fond. Pentru toate fondurile administrate de Grup, Banca este singura entitate care deține dreptul de administrare, astfel administratorul fondului este agentul Băncii și, prin urmare, Banca a luat decizia de consolidare a fondurilor.
Grupul prezinta interese minoritare in situatiile financiare consolidate, separat de capitalurile proprii ale societatii mama.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 15
Image should be here
Interesele minoritare sunt evaluate direct proportional cu procentul pe care il detine societatea mama in activul net al filialelor. Modificarile in participatia societatii mama la o filiala, care nu duc la pierderea controlului filialei, sunt reflectate ca tranzactii de capitaluri proprii.
d) Principiul continuitatii activitatii
Pregatirea situatiilor financiare consolidate si individuale se bazeaza pe ipoteza continuitatii activitatii care determina evaluarile, estimarile si ipotezele conducerii Bancii si Grupului referitoare la venituri, cheltuieli, active, pasive, fluxuri de numerar, lichiditate si cerintele de capital ale Bancii si Grupului. Managementul nu are cunostinta de incertitudini semnificative care pot cauza indoieli semnificative asupra capacitatii Grupului si a Bancii de a-si continua activitatea.
e) Utilizarea estimarilor si judecatilor semnificative
Intocmirea situatiilor financiare in conformitate cu prevederile IFRS impune utilizarea din partea Conducerii a unor estimari si judecati care afecteaza aplicarea politicilor contabile, precum si valoarea raportata a activelor, datoriilor, veniturilor si cheltuielilor. Rezultatele curente pot fi diferite de valorile estimarilor.
Estimarile si ipotezele de la baza acestora sunt revizuite periodic. Modificarile estimarilor contabile sunt recunoscute in perioada in care acestea sunt revizuite, daca revizuirea afecteaza doar acea perioada sau in perioada curenta sau viitoare, daca revizuirea afecteaza atat perioada curenta cat si pe cea viitoare.
Informatiile cu privire la estimarile ce implica un grad ridicat de incertitudine si judecati critice in aplicarea politicilor contabile care au un efect semnificativ asupra situatiilor financiare sunt prezentate in Nota 5.
f) Moneda functionala si de prezentare
Elementele incluse in aceste situatii financiare consolidate sunt masurate in moneda care reflecta cel mai fidel substanta economica a evenimentelor si circumstantelor relevante pentru Grup (denumita in continuare „moneda functionala"). Situatiile financiare sunt intocmite si prezentate in lei („LEI"), moneda functionala si de prezentare a Grupului, rotunjita la cea mai apropiata mie.
Activele si pasivele monetare sunt convertite in lei la cursul oficial al Bancii Nationale a Romania la sfarsitul perioadei respective.
Castigurile si pierderile rezultate din decontarea tranzactiilor si din conversia activelor si pasivelor monetare in lei la cursurile de schimb valutar oficiale la sfarsitul perioadei, sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere (Venit net din tranzactionare). Translatarea la cursul de schimb oficial nu se aplica elementelor nemonetare care sunt evaluate la cost istoric.
Elementele nemonetare evaluate la valoarea justa intr-o moneda straina, inclusiv investitiile de capital, sunt convertite folosind cursul de schimb de la data la care a fost determinata valoarea justa.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 16
Image should be here
Efectele variatiei cursului de schimb asupra elementelor nemonetare evaluate la valoarea justa intr-o moneda straina sunt inregistrate ca venit sau pierdere in valoarea justa.
Ratele de schimb ale principalelor valute au fost urmatoarele:
Valuta
31 December 2022
31 December 2021
% Crestere/ (Scadere)
Euro (EUR)
1: LEI 4,9474
1: LEI 4,9481
(0,01%)
US Dollar (USD)
1: LEI 4,6346
1: LEI 4,3707
6,04%
31 December 2022
31 December 2021
% Crestere/(Scadere)
EUR
USD
EUR
USD
EUR
USD
La 31 decembrie
4,9474
4,6346
4,9481
4,3707
(0,01%)
6,04%
Media perioadei
4,9305
4,6836
4,9208
4,1630
0,20%
12,51%
Maximul perioadei
4,9492
5,1794
4,9495
4,4127
(0,01%)
17,37%
Minimul perioadei
4,8215
3,9468
4,8691
3,9468
(0,98%)
0,00%
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 17
Image should be here
3. POLITICI CONTABILE SEMNIFICATIVE
Patria Bank SA, entitatea rezultata in urma fuziunii, a adoptat ca politica contabila aplicata procesului de fuziune metoda Predecessor Accounting, potrivit careia situatiile financiare ale entitatii rezultate din fuziune reprezinta o continuare a situatiilor financiare consolidate ale celor doua entitati inainte de fuziune, rezultata prin aplicarea IFRS 3 care mentioneaza data achizitiei martie 2016, si cumparatorul Patria Bank SA.
Active financiare si datorii financiare
Recunoasterea initiala si evaluare
Activele si datoriile financiare sunt recunoscute cand Banca devine parte la prevederile contractuale ale instrumentului. Toate achizitiile si vanzarile de active financiare care au loc in intervalul de timp stabilit prin reglementari sau conventii de piata (achizitii si vanzari „in mod regulat”) sunt inregistrate la data tranzactiei, care este data la care Grupul se angajeaza sa cumpere sau sa vanda activul.
La recunoasterea initiala, Grupul evalueaza un activ sau o datorie financiara la valoarea justa. In cazul unui activ financiar sau datorii financiare care nu e evaluat/a la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere, aceasta este ajustata cu costurile de tranzactionare care sunt incrementale si direct atribuibile achizitiei sau emiterii activului sau datoriei financiare, asa cum sunt comisioanele.
Costurile de tranzactionare ale activelor si datoriilor financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere sunt inregistrate direct in contul de profit sau pierdere. Imediat dupa recunoasterea initiala, Grupul recunoaste o pierdere asteptata de risc de credit („ECL”) pentru activele financiare evaluate la cost amortizat si pentru investitiile in instrumente de datorie evaluate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global (FVOCI) ceea ce duce la contabilizarea unei pierderi la data inregistrarii activului.
Cand valoarea justa a activului sau datoriei financiare difera de pretul tranzactiei la data recunoasterii initiale, Grupul recunoaste diferenta astfel:
Daca valoarea justa este reprezentata de un pret cotat intr-o piata activa pentru un activ sau datorie identic/a (Input de nivel 1) sau are la baza o tehnica de evaluare care utilizeaza doar date din piete observabile, atunci diferenta este recunoscuta in contul de profit sau pierdere;
In toate celelalte cazuri (Input 2 sau 3) diferenta este amanata si momentul recunoasterii profitului sau pierderii amanate din ziua achizitiei este determinat pe baza individuala. Aceasta diferenta este fie amortizata pe durata instrumentului, amanata pana cand valoarea justa a instrumentului poate fi determinata utilizand date observabile din piata, sau realizata prin decontare.
Metode de evaluare
Costul amortizat si rata efectiva a dobanzii
Activele financiare sunt evaluate la cost amortizat daca sunt detinute intr-un model de afaceri al carui obiectiv este de a colecta fluxurile de trezorerie contractuale, iar fluxurile de numerar contractate reprezinta numai plati de capital si de dobanda (“SPPI”).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 18
Image should be here
Costul amortizat reprezinta valoarea la care activul financiar sau datoria financiara este masurat/a la evaluarea initiala mai putin platile de principal, plus sau minus amortizarea cumulata (utilizand metoda ratei dobanzii efective) a oricaror diferente intre valoarea initiala si valoarea la maturitate si, pentru active financiare, ajustata cu pierderi din depreciere.
Rata efectiva a dobanzii este rata care actualizeaza fluxurile de numerar viitoare estimate pe parcursul duratei asteptate de viata a activului sau a datoriei financiare la valoarea bruta contabila a activului financiar (adica costul amortizat inainte de ajustarea pentru depreciere) sau la costul amortizat al datoriei financiare. Calculul nu tine cont de pierderile din credite asteptate si include costurile de tranzactionare, prime sau discounturi si comisioane primite sau platite care fac parte din rata efectiva a dobanzii (cum sunt comisioanele de emitere/acordare a activelor financiare). Pentru active financiare achizitionate sau provenite din credite depreciate („POCI”) Grupul calculeaza rata efectiva ajustata cu riscul de credit, rata care este calculata pe baza costului amortizat al activului financiar in locul valorii contabile brute si incorporeaza astfel impactul pierderilor de credit asteptate in fluxurile de numerar viitoare estimate.
In situatia in care Grupul revizuieste estimarile fluxurilor de numerar viitoare, valoarea contabila a acelui activ sau datorie financiara este ajustata pentru a reflecta noua estimare utilizand rata dobanzii efective initiale a instrumentului. Orice diferente sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere.
In situatia pozitiei financiare, aceste active sunt evaluate la cost amortizat, care reprezinta valoarea contabila bruta minus deprecierea acestor active. Aceste active se regasesc la urmatoarele linii din situatia pozitiei financiare: "Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat", "Credite si avansuri acordate clientelei", "Numerar si echivalente de numerar" si “Alte active financiare”.
In Patria Bank SA activele financiare la cost amortizat reprezinta cea mai mare categorie de active financiare; acestea incluzand urmatoarele: imprumuturi si avansuri acordate clientilor, imprumuturi interbancare (inclusiv tranzactii repo si reverse repo), depozite la Banca Centrala, sumele in curs de decontare, creante comerciale si alte creante. Investitiile in valori mobiliare evaluate la cost amortizat pot fi achizitionate in diferite scopuri comerciale, cum ar fi: respectarea cerintelor interne sau externe de risc de lichiditate, investirea eficienta a lichiditatii excedentare, pozitia strategica stabilita de managementul Bancii, crearea si sprijinirea relatiilor cu clientii, inlocuirea activitatii de creditare cu alte activitati pentru a imbunatati randamentul.
Optiunea valorii juste pentru active financiare
Grupul poate desemna in mod irevocabil active financiare la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere daca aceasta clasificare duce la eliminarea sau la reducerea in mod semnificativ a unei neconcordante generata de active si datorii care sunt evaluate pe baze diferite.
Venituri din dobanzi
Veniturile din dobanzi sunt calculate aplicand rata efectiva a dobanzii la valoarea bruta contabila a activelor financiare, cu exceptia:
o Activelor financiare achizitionate sau provenite din credite depreciate, pentru care rata efectiva a dobanzii ajustata cu riscul de credit este aplicata costului amortizat al activului financiar;
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 19
Image should be here
oActivelor financiare care nu sunt POCI („Purchased or Originated Credit Impaired”) dar care devin ulterior depreciate (stadiul 3), pentru care venitul din dobanzi este calculat aplicand rata efectiva la costul amortizat (adica la valoarea neta contabila).
Veniturile din dobanzi pentru aceste active sunt calculate utilizand rata efectiva a dobanzii si sunt incluse in pozitia "Venituri din dobanzi si asimilate calculate utilizand rata efectiva a dobanzii" in situatia rezultatului global.
Castigurile sau pierderile din depreciere sunt incluse in pozitia "Cheltuieli nete cu ajustarile pentru deprecierea activelor financiare”.
Active financiare
i. Clasificare si evaluare ulterioara
Incepand cu 1 ianuarie 2018 Grupul a implementat IFRS 9 si si-a clasificat activele financiare in urmatoarele categorii de evaluare:
Valoare justa prin contul de profit sau pierdere („FVPL”);
Valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global “FVOCI”; sau
Cost amortizat.
Cerintele de clasificare pentru instrumentele de datorie si de capital sunt prezentate mai jos:
Instrumente de datorie
Instrumentele de datorie sunt acele instrumente care indeplinesc definitia unei datorii financiare din perspectiva emitentului, cum ar fi credite acordate clientelei, obligatiuni guvernamentale si corporative achizitionate, creante comerciale achizitionate de la clienti in tranzactii de factoring fara recurs.
Clasificarea si evaluarea ulterioara a instrumentelor de datorie depinde de:
Modelul de afaceri al Grupului pentru administrarea acelui activ; si
Caracteristicile fluxurilor de numerar ale activului.
In functie de acesti factori, Grupul clasifica instrumentele de datorie intr-una din cele trei categorii de evaluare:
Cost amortizat: Active care sunt detinute in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este de a colecta fluxurile de numerar contractuale, iar conditiile contractuale ale activului financiar genereaza fluxuri de numerar care reprezinta numai plati de capital si dobanzi (criteriul "“SPPI”" = solely payments of principal and interests ) si care nu sunt desemnate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere („FVPL”). Valoarea contabila a acestor active este ajustata cu pierderile asteptate din depreciere recunoscute si evaluate conform sectiunii (ii) – Deprecierea instrumentelor financiare in conformitate cu IFRS 9 prezentata mai jos. Venitul din dobanzi generat de aceste active este recunoscut utilizand metoda ratei dobanzii efective si este prezentat in linia „ Venituri din dobanzi si asimilate calculate utilizand rata efectiva a dobanzii” din situatia rezultatului global;
Valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global („FVOCI”): Activele financiare care sunt detinute intr-un model de afaceri al carui obiectiv este atins atat prin colectarea fluxurilor de numerar contractuale, cat si prin vanzarea de active financiare, iar conditiile contractuale ale activului financiar
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 20
Image should be here
genereaza fluxuri de numerar care reprezinta numai plati de capital si dobanzi si care nu sunt desemnate la valoare justa prin contul de profit sau pierdere. Modificarile in valoarea contabila sunt inregistrate in alte elemente ale rezultatului global, cu exceptia recunoasterii castigurilor sau pierderilor din depreciere, venitului din dobanzi si castigurilor sau pierderilor din cursul de schimb asupra costului amortizat care sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere. Cand activul financiar este derecunoscut, castigul sau pierderea cumulata recunoscut/a in alte elemente ale rezultatului global este reclasificat/a din capitaluri in contul de profit sau pierdere in linia „Castig/(Pierdere) net/(a) din investitii”. Venitul din dobanzi generat de aceste active este recunoscut utilizand metoda ratei dobanzii efective si este prezentat in linia „Venituri din dobanzi si asimilate utilizand rata efectiva a dobanzii” din situatia rezultatului global;
Valoarea justa prin contul de profit sau pierdere (FVPL): Activele care nu indeplinesc criteriul pentru costul amortizat sau („FVOCI”) sunt evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere. Un castig sau o pierdere a unui instrument de datorie care este evaluat ulterior la FVPL si nu face parte dintr-o relatie de hedging, este recunoscut in contul de profit sau pierdere in cadrul „Venitului net din tranzactionare” in perioada in care acesta apare. Castigul sau pierderea unui instrument de datorie care a fost desemnat la FVPL sau care nu este detinut pentru tranzactionare este prezentat separat in linia „Venit net din tranzactionare”. Venitul din dobanzi generat de aceste active este recunoscut utilizand metoda ratei dobanzii efective si este prezentat in linia „Venituri din dobanzi si asimilate” din situatia rezultatului global.
Modelul de afaceri : reflecta modalitatea in care Grupul administreaza activele pentru generarea fluxurilor de numerar. In functie de obiectivul Grupului fie de a colecta exclusiv fluxurile de numerar contractuale aferente activelor sau fie de a colecta atat fluxurile de numerar contractuale si cat si cele generate de vanzarea activelor. Daca niciunul din aceste modele nu este aplicabil (ex: active financiare detinute pentru tranzactionare), atunci activele financiare sunt clasificate ca parte „dintr-un alt model de afaceri” si evaluate FVPL.
Factorii luati in considerare de Grup in stabilirea modelului de afaceri pentru un grup de active includ:
Experienta anterioara privind modalitatea de realizare/colectare a fluxurilor de numerar aferente activelor
Modul de evaluare si raportare catre personalul cheie a performantei financiare a activului
Modul de evaluare si gestionare a riscurilor activului
Modul de remunerare a managerilor de active
Fluxuri de numerar care reprezinta numai plati de capital si dobanzi (“SPPI”) : Acolo unde modelul Grupului este de a colecta fluxurile de numerar contractuale sau de a colecta atat fluxurile de numerar contractuale cat si cele generate de vanzarea activelor, Grupul trebuie sa decida/evalueze daca fluxurile de numerar reprezinta doar plati de capital si dobanzi („testul “SPPI””). In aceasta evaluare Grupul ia in considerare daca fluxurile contractuale sunt determinate utilizand o baza consistenta cu cea a unei tranzactii pe baza de finantare; adica dobanda include doar valoarea in timp a banilor, riscul de credit, alte riscuri de finantare si o marja de profit. Daca termenii contractuali includ si expuneri la riscuri sau volatilitate care nu sunt consistente cu un aranjament pur de finantare atunci activul financiar este clasificat si evaluat la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 21
Image should be here
Grupul ia in considerare urmatorii factori in aplicarea testului “SPPI”:
- Natura platilor, fie ele “non-autentice” fie “de minimis”;
- Drepturi in procedura insolventei cand are loc neplata;
- Acorduri in monede straine;
- Plata anticipata si optiuni de extindere de termen;
- Alte atribute contingente ale platii;
- Acorduri de non-recurs;
- Elementul de valoare in timp a banilor aferent dobanzii;
- Instrumente conectate contractual (transe) si rate de dobanda negative.
Activele financiare care includ derivate incorporate sunt evaluate in intregime pentru determinarea naturii fluxurilor de numerar.
Grupul reclasifica instrumentele de datorie doar atunci cand modelul de afaceri pentru aceste active se modifica. Reclasificarea produce efecte de la inceputul primei perioade de raportare dupa modificare.
Instrumente de capital
Instrumentele de capital sunt instrumente care indeplinesc definitia capitalurilor din perspectiva emitentului; adica nu includ o obligatie contractuala de a plati dar includ interesul rezidual in activul net al emitentului. Actiunile detinute de Grup sunt incluse in instrumente de capital.
Grupul evalueaza toate instrumentele de capital detinute la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere, cu exceptia situatiilor in care Grupul a ales la recunoasterea initiala sa desemneze irevocabil un instrument de capital la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global. Politica Grupului este de a alege aceasta desemnare irevocabila la („FVOCI”) atunci cand acele investitii sunt detinute pentru alte obiective decat pentru a genera randament investitional. Cand este utilizata aceasta desemnare, castigurile sau pierderile de valoare justa sunt recunoscute in alte elemente ale rezultatului global. Pierderile din depreciere (si reluarile acestor pierderi) nu sunt raportate separat de modificarile in valoarea justa. Dividendele sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere in linia „Alte venituri” in momentul in care dreptul Grupului de ale primi a fost stabilit.
Castigurile sau pierderile instrumentelor de capital FVPL sunt incluse in linia „Castig / (pierdere) din active financiare masurate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere” in situatia rezultatului global.
ii.
Deprecierea instrumentelor financiare in conformitate cu IFRS 9
Modelul de depreciere IFRS 9 se aplica activelor financiare evaluate la costul amortizat sau la („FVOCI”) si anumitor angajamente de credit si garantiilor financiare.
Pierderile de credit asteptate aferente activelor evaluate la cost amortizat sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere si diminueaza activul bilantier.
In cazul angajamentelor de credit si al garantiilor financiare pierderile de credit asteptate sunt recunoscute ca pasive.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 22
Image should be here
Pierderile de credit asteptate pentru activele financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere si sunt compensate cu alte elemente ale rezultatului global, deoarece aceste active sunt recunoscute la valoarea justa in situatia pozitiei financiare.
Principalele active asupra carora se aplica modelul privind pierderile asteptate sunt:
Credite acordate clientelei
Plasamentele la banci (conturi curente, depozite etc.)
Titluri de stat
Obligatiuni corporative
Alte active financiare (alte creante, sume in tranzit etc.)
iii. Modificarea termenilor si conditiilor creditelor acordate clientilor
In situatiile in care Grupul renegociaza sau modifica fluxurile contractuale ale creditelor acordate clientilor, Grupul evalueaza daca noii termeni de acordare sunt in mod substantial diferiti fata de termenii initiali. Grupul ia in calcul urmatorii factori:
Daca debitorul este in dificultate financiara, in ce masura modificarea doar reduce fluxurile contractuale pe care acesta e de asteptat sa le poata plati;
Daca sunt introdusi termeni noi, cum ar fi de exemplu o clauza de participare la profit sau un randament bazat pe capitaluri care ar afecta semnificativ profilul de risc al creditului;
Extinderea semnificativa a termenului creditului atunci cand debitorul nu se afla in dificultate financiara;
Modificare semnificativa a ratei dobanzii;
Modificare a valutei in care e denominat creditul;
Modificarea structurii colateralelor/garantiilor (adaugarea unora noi) care afecteaza semnificativ riscul de credit asociat imprumutului.
Daca termenii sunt in mod substantial diferiti atunci Grupul derecunoaste activul financiar initial si recunoaste un activ „nou” la valoare justa si recalculeaza o noua rata efectiva a dobanzii. Data renegocierii termenilor este considerata data initiala a recunoasterii pentru calculul de depreciere, inclusiv pentru determinarea faptului daca a avut loc o crestere semnificativa a riscului de credit. De asemenea, Grupul evalueaza in ce masura activul financiar recunoscut este considerat a fi depreciat la recunoasterea initiala, in special in situatiile in care renegocierea a fost determinata de faptul ca debitorul nu a reusit sa efectueze platile initial agreate. La derecunoastere diferentele in valoarea contabila sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere.
Daca termenii nu sunt in mod substantial diferiti, renegocierea sau modificarea nu rezulta in derecunoastere, iar Grupul calculeaza valoarea bruta contabila pe baza fluxurilor revizuite de numerar si recunoaste un castig sau o pierdere in contul de profit sau pierdere. Noua valoare contabila este calculata prin actualizarea fluxurilor de numerar modificate cu rata initiala a dobanzii efective (sau rata dobanzii efective ajustata cu riscul de credit pentru POCI).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 23
Image should be here
iv. Derecunoasterea alta decat modificarea
Grupul derecunoaste activele financiare atunci cand (a) activele sunt rascumparate sau drepturile de a primi fluxurile de numerar din acele active au expirat sau (b) Grupul a transferat drepturile asupra fluxurilor de numerar aferente acelor active financiare intr-o tranzactie prin care: (i) a transferat in mod semnificativ toate riscurile si beneficiile aferente dreptului de proprietate, (ii) nu transfera si nici nu retine in mod substantial toate riscurile si beneficiile aferente dreptului de proprietate, dar nu pastreaza controlul.
Controlul este pastrat in cazul in care cealalta parte nu are capacitatea practica de a vinde activul in intregime unei terte parti, fara a impune restrictii privind vanzarea activelor.
Grupul incheie tranzactii in care isi pastreaza drepturile contractuale de a primi fluxuri de numerar din active, dar isi asuma o obligatie contractuala de a plati aceste fluxuri de de numerar catre alte entitati si transfera toate riscurile si beneficiile. Aceste tranzactii sunt contabilizate ca transferuri prin intermediul carora rezulta o derecunoastere daca Grupul:
(i) nu are obligatia de a efectua plati decat in masura in care colecteaza sume din aceste active;
(ii) este interzisa vanzarea sau gajarea bunurilor; si
(iii) are obligatia de a remite toate mijloacele banesti pe care le colecteaza din aceste active fara intarzieri semnificative.
v. Operatiuni de derecunostere a valorii creditelor nerecuperabile
Grupul efectueaza operatiuni de derecunoastere a valorii creditelor nerecuperabile prin scoaterea in afara bilantului a acestor credite (si constituire de ajustari pentru pierderi din depreciere), atunci cand Consiliul de Administratie decide ca sunt nerecuperabile. Aceasta decizie este luata dupa analizarea unor informatii relevante, cum ar fi aparitia unor schimbari semnificative in pozitia financiara a debitorului/ emitentului astfel incat debitorul/ emitentul nu mai poate plati obligatia. Pentru creditele de valori mai mici cu caracteristici omogene, deciziile se iau pe baza numarului de zile de intarziere la plata la nivel de produse specifice.
Pentru creditele care au constituite ajustari pentru depreciere in proportie de 100% din valoarea contabila, Grupul efectueaza operatiunea de derecunoastere, inchide valoarea contabila a creditelor in contrapartida cu valoarea ajustarilor de depreciere. Ulterior, Grupul inregistreaza toate incasarile de la debitorii derecunoscuti direct in contul de profit sau pierdere pe linia"Cheltuieli/venituri nete cu ajustarile pentru depreciere aferente activelor financiare".
vi. Credite restructurate
Creditele restructurate sunt considerate depreciate daca masurile de restructurare sunt aplicate unui credit deja depreciat sau daca creditul are cel putin o restructurare sau numarul de zile de restanta este mai mare de 30.
Un credit este considerat restructurat daca Grupul acorda o concesie care, in alte conditii nu ar fi fost acordata, unui debitor din cauza deteriorarii pozitiei sale financiare. Odata ce imprumutul este restructurat ramane in aceasta categorie independent de performanta ulterioara satisfacatoare, pentru o perioada minima de 2 ani, perioada numita perioada de proba.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 24
Image should be here
Datorii financiare
i. Clasificare si evaluare ulterioara
Atat in perioada curenta cat si in perioada anterioara, datoriile financiare sunt clasificate ca evaluate ulterior la cost amortizat cu exceptia:
Datoriilor financiare evaluate la valoare justa prin contul de profit sau pierdere: aceasta clasificare este aplicata instrumentelor derivate, datoriilor financiare detinute pentru tranzactionare si altor datorii financiare desemnate astfel la recunoasterea initiala. Castigurile sau pierderile pentru datoriile financiare desemnate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere sunt prezentate partial in alte elemente ale rezultatului global (acea portiune a modificarii de valoare justa atribuibila modificarii in riscul de credit asociat acelei datorii) si partial in contul de profit si pierdere (restul din modificarea de valoare justa). Modificarea riscului de credit este determinata excluzand modificarea in valoarea justa datorata schimbarilor in conditiile de piata care duc la modificarea riscului de piata. Aceasta prezentare este utilizata doar daca nu creeaza o neconcordanta contabila, caz in care, castigurile sau pierderea datorate modificarii riscului de credit sunt prezentate tot in contul de profit sau pierdere;
Datoriilor financiare care iau nastere in urma transferului activelor financiare care nu s-au calificat pentru derecunoastere sau cand se aplica politica de implicare continua;
Contractelor de garantii financiare si angajamentelor de creditare.
ii. Derecunoastere
Datoriile financiare sunt derecunoascute atunci cand obligatiile specificate in contract sunt indeplinite, anulate sau expira.
Contractele de vanzare cu posibilitate de rascumparare
Acordurile de vânzare și răscumpărare sunt tranzacții prin care banca vinde un titlu de valoare și, în același timp, se angajează să îl răscumpere (sau un activ care este substanțial identic) la un preț fix la o dată viitoare.
Aceste titluri continua sa fie recunoscute in situatia pozitiei financiare ca titluri si sunt evaluate in conformitate cu politicile contabile corespunzatoare. Datoria pentru sumele primite in cadrul acestor contracte este inclusa in depozitele clientelei sau depozitele interbancare. Diferenta intre pretul de vanzare si cel de rascumparare este tratata drept cheltuiala cu dobanda folosind metoda ratei efective a dobanzii. Activele achizitionate printr-un angajament corespondent de a le revinde la o data viitoare specificata (operatiuni reverse repo) sunt inregistrate drept credite si avansuri acordate.
Garantiile financiare si angajamentele de creditare
Contractele de garantii financiare sunt acele contracte care obliga emitentul sa efectueze plati specifice pentru a rambursa detinatorului valoarea unei pierderi pe care acesta o sufera daca un debitor nu isi onoreaza obligatiile de plata la scadenta, in conformitate cu termenii unui instrument de datorie. Astfel de garantii financiare sunt emise in favoarea bancilor, institutiilor financiare si a altor parti in numele clientilor pentru a securiza/colateraliza credite, facilitati de descoperit de cont si alte facilitati bancare.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 25
Image should be here
Contractele de garantii financiare sunt evaluate initial la valoarea justa si ulterior masurate la cea mai mare valoare dintre:
Suma pierderii din depreciere (calculata conform IFRS 9); si
Comisionul primit la recunoasterea initiala mai putin venitul recunoscut in urma amortizarii liniare in conformitate cu principiile IFRS 15. Grupul amortizeaza pe o baza liniara venitul in contul de profit sau pierdere.
Angajamentele de creditare acordate de catre Grup sunt evaluate din perspectiva posibilitatii de depreciere, pentru recunoașterea și măsurarea unei pierderi de credit estimata (ECL) (deprecierea estimata este calculata conform prezentarii din aceasta nota – modelul ECL).
Pierderea din depreciere pentru angajamentele de creditare si contractele de garantii financiare este recunoscuta ca provizion. Cu toate acestea, pentru acele contracte care includ atat angajamente de creditare neutilizate cat si credite si pentru care Grupul nu poate identifica separat pierderile asteptate din depreciere pentru componenta de angajament si cele pentru componenta de credit, pierderile din depreciere pentru componenta de angajament sunt recunoscute impreuna cu cele aferente creditului. Daca aceste pierderi combinate sunt mai mari decat valoarea bruta a creditului, diferenta intre valoarea pierderilor asteptate si valoarea bruta a creditului este recunoscuta ca un provizion.
Instrumente derivate
Instrumentele financiare derivate, inclusiv contractele de schimb valutar, contracte forward pe rata dobanzii, de schimb valutar si swap de rata dobanzii si optiuni pe rate de schimb si rate de dobanzi sunt contabilizate la valoarea lor justa.
Toate instrumentele derivate sunt contabilizate ca active atunci cand valoarea justa este pozitiva si ca pasive atunci cand valoarea justa este negativa. Modificarile valorii juste a instrumentelor financiare derivate sunt incluse in rezultatul curent al perioadei (castiguri minus pierderi din instrumente financiare derivate). Grupul nu aplica contabilitatea de acoperire in ceea ce priveste instrumentele financiare derivate.
Anumite instrumente financiare derivate incorporate in alte instrumente sunt tratate ca instrumente derivate separate atunci cand riscurile si caracteristicile lor nu sunt strans legate de cele ale contractului-cadru.
Filiale
Filialale sunt acele entitati pe care Grupul le controleaza deoarece (i) are autoritatea de a conduce activitatiile relevante ale entitatilor care afecteaza semnificativ randamentul lor, (ii) are expunere sau drepturi la venituri variabile pentru implicarea sa in aceste entitati, si (iii) are abilitatea de a-si exercita autoritatea asupra entitatilor pentru a afecta valoarea veniturilor investitorului. Existenta si efectul drepturilor substantiale, incluzand potentiale drepturi de vot sunt considerate atunci cand se evalueaza controlul Grupului asupra altei entitati. Pentru ca un drept sa fie substantial, detinatorul trebuie sa aiba capacitatea practica de a-si exercita acest drept atunci cand trebuie luate decizii cu privire la conducerea activitatilor de baza ale entitatii .
Banca inregistreaza separat participatiile in filiale, la cost in situatiile financiare individuale. Investitiile sunt testate pentru depreciere ori de cate ori exista indicatori care arata ca valoarea contabila a unei investitii nu poate fi recuperata. Daca valoarea recuperabila a unei investitii (valoarea maxima dintre valoarea justa minus costul de
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 26
Image should be here
vanzare si valoarea de utilizare) este mai mica decat valoarea sa contabila, valoarea contabila este redusa la valoarea sa recuperabila.
Valoarea contabila a unei investitii este derecunoscuta la cedare. Diferenta dintre valoarea justa de vanzare si valoarea contabila a investitei este recunoscuta in contul de profit sau pierdere drept castig sau pierdere din cedare. Acelasi tratament se aplica si la trecerea de la filiala la asociere in participatie sau la entitate asociata masurata la cost.
Fondurile de investitii sunt de asemenea, sub controlul Grupului; Banca clasifica unitatile de fond in situatiile financiare individuale ca active financiare la valoarea justa prin Contul de profit sau pierdere si le avalueaza utlizand cotatiile de pe piata la data de referinta. Valoarea contabila este derecunoscuta la cedare, diferenta dintre pretul de vanzare si valoarea contabila este recunoscuta in contul de profit si pierdere.
Cheltuiala cu impozitul pe profit
Impozitul pe profit a fost calculat si reflectat in situatiile financiare, in conformitate cu legislatia in vigoare sau adoptata pana la sfarsitul perioadei de raportare. Impozitul pe profit cuprinde impozitul curent si impozitul amanat si este recunoscut in rezultatul anului curent, cu exceptia cazului in care este recunoscut in alte elemente ale rezultatului global, fie direct in capitalurile proprii, deoarece se refera la tranzactii care sunt de asemenea recunoscute, in aceeasi perioada sau in alta perioada, in alte elemente ale rezultatului global sau direct in capitalurile proprii.
Impozitul curent este valoarea care se asteapta sa fie platita sau recuperata de la autoritatile fiscale in ceea ce priveste profitul sau pierderile pentru perioadele curente si anterioare impozabile. Impozitele, altele decat cele pe profit, sunt inregistrate in cadrul cheltuielilor administrative si a altor cheltuieli operarationale.
Impozitul pe profit amanat este determinat folosind metoda pasivului bilantier pentru reportarea pierderilor fiscale si a diferentelor temporare aparute intre baza fiscala a activelor si pasivelor si valorile contabile ale acestora in scopuri de raportare financiara.
In conformitate cu exceptiile privind recunoasterea initiala, impozitele amanate nu sunt inregistrate pentru diferentele temporare la recunoasterea initiala a unui activ sau a unei datorii intr-o tranzactie alta decat o combinare de intreprinderi in cazul in care tranzactia, atunci cand este recunoscuta initial, nu afecteaza nici profitul contabil si nici profitul impozabil. Datoria privind impozitul amanat nu se inregistreaza pentru diferente temporare la recunoasterea initiala a fondului comercial, si, ulterior, pentru fondul comercial care nu este deductibil in scopuri fiscale. Datoria privind impozitul amanat este calculata utilizand cotele de impozitare in vigoare sau aplicabile la sfarsitul perioadei de raportare sau care urmeaza sa se aplice pentru perioada in care diferentele temporare se vor inversa sau in momentul in care pierderile fiscale raportate vor fi folosite.
Creanta privind impozitul amanat pentru diferentele temporare deductibile si pierderi fiscale reportate este inregistrata numai in masura in care este probabila realizarea de profituri impozabile viitoare in vederea utilizarii acestor diferente si pierderi fiscale.
Rata de impozitare utilizata pentru a calcula datoria sau creanta cu impozitul pe profit curent si amanat la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 este de 16%.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 27
Image should be here
Investitii imobiliare
La recunoasterea in bilant, activele imobilizate disponibile pentru vanzare sunt contabilizate la cost sau la valoarea justa in cazul activelor financiare detinute in vederea vanzarii. Costul investitiei imobiliare include costurile de tranzactionare si orice cheltuieli direct atribuibile investitiei imobiliare. In urma recunoasterii initiale, investitia imobiliara este determinata utilizand modelul de reevaluare (model bazat pe valoarea justa). Castigurile sau pierderile din modificarea valorii juste a investitiei imobiliare sunt incluse in linia „Castig/(pierdere) net/(a) din investitii imobiliare” in situatia consolidata si individuala a contului de profit sau pierdere.
Daca o proprietate detinuta de proprietar devine o investitie imobiliara, Grupul va trata aceasta proprietate in conformitate cu politica stabilita pentru imobilizarile corporale, pana la data la care se modifica utilizarea.
In cazul activelor care au fost initial destinate inchirierii si care ulterior isi schimba destinatia si urmeaza sa fie utilizate pe o perioada lunga de timp sau sunt destinate a fi valorificate prin vanzare, transferul din investitii imobiliare in active corporale sau obiecte de inventar, dupa caz, vor fi contabilizate corespunzator. Transferul se face la data la care se schimba destinatia, la valoarea activului inregistrata in evidentele contabile.
Investitiile imobiliare sunt derecunoscute atunci cand au fost fie vandute, fie retrase definitiv din utilizare si nu se asteapta nici un beneficiu economic din vanzarea lor. Diferenta dintre numerarul obtinut din vanzari si valoarea contabila a activului este recunoscuta in situatia consolidata a contului de profit sau pierdere si a altor elemente ale rezultatului global in exercitiul financiar in care s-a derecunoscut activul.
Provizioane
Provizioanele pentru riscuri si cheltuieli sunt datorii nefinanciare cu caracter incert in ceea ce priveste momentul decontarii sau valoarea obligatiei. Ele sunt recunoscute atunci cand Grupul are o obligatie legala sau implicita ca urmare a unor evenimente din trecut, cand exista probabilitatea consumarii de resurse care incorporeaza beneficii economice pentru stingerea obligatiei si cand poate fi realizata o estimare rezonabila a valorii obligatiei.
Recunoasterea veniturilor si a cheltuielilor
Veniturile si cheltuielile din dobanzi sunt inregistrate pentru toate instrumentele de datorie pe baza c ontabilitatii de angajamente folosind metoda dobanzii efective.
Metoda dobanzii efective este o metoda de calcul a costului amortizat al unui activ financiar sau al unui pasiv financiar si de alocare a veniturilor din dobanzi sau cheltuielilor cu dobanzile pe perioada relevanta.
Rata dobanzii efective este rata care actualizeaza platile si incasarile viitoare pe durata de viata estimata a instrumentului financiar sau, atunci cand este cazul, pe o perioada mai scurta pana la valoarea neta contabila a activului sau datoriei financiare. La calcularea ratei dobanzii efective, Grupul estimeaza fluxurile de numerar luand in considerare toti termenii contractuali ai instrumentului financiar, fara sa ia in considerare pierderile viitoare aferente creditelor .
Aceasta metoda aloca pe venituri sau cheltuieli din dobanzi comisioanele si spezele platite sau incasate, intre partile contractuale, care reprezinta parte integrala din rata dobanzii efective, costuri de tranzactie si alte prime sau reduceri.
Comisioanele care fac parte integrala din rata dobanzii efective includ costuri de originare, primite sau platite de Grup cu privire la crearea sau achizitionarea unui activ financiar sau emiterea unei datorii financiare, de exemplu, onorarii le
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 28
Image should be here
pentru evaluarea bonitatii, evaluarea si inregistrarea garantiilor sau colateralelor, negocierea termenilor instrumentului financiar si pentru procesarea documentelor tranzactiei.
Comisioanele de angajament, primite de catre Grup in vederea originarii creditelor la rate ale dobanzii de pe piata, sunt parte integranta a ratei dobanzii efective in cazul in care este probabil ca Grupul va intra intr-un anumit aranjament de creditare si nu se asteapta sa vanda imprumutul rezultat la scurt timp dupa acordare. Grupul nu desemneaza angajamentele de creditare ca datorii financiare la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere.
Veniturile si cheltuieli din dobanzi prezentate in situatia rezultatului global includ:
venitul din dobanzi/cheltuiala cu dobanzile aferent activelor si pasivelor financiare evaluate la cost amortizat utilizand metoda efectiva a dobanzii;
venitul din dobanzi aferent activelor financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global; evaluarea acestui venit respecta tot metoda dobanzii efective;
venitul din dobanzi pentru creditele depreciate este recunosctut in conformitate cu IFRS 9.
Veniturile si cheltuielile din dobanzi pentru toate activele si datoriile tranzactionate sunt considerate adiacente pentru operatiunile comerciale ale Grupului si sunt prezentate impreuna cu celelalte modificari in valoarea justa a activelor si datoriilor comerciale in venitul net de tranzactionare.
Toate celelalte taxe, comisioane si alte elemente de venituri si cheltuieli sunt, in general, inregistrate pe baza contabilitatii de angajament prin referire la gradul de finalizare a tranzactiei evaluate pe baza serviciului efectiv prestat ca procent din totalul serviciilor care urmeaza sa fie furnizate.
Venituri din dividende
Veniturile din dividende sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere la data la care este stabilit dreptul de a primi aceste venituri. Veniturile din dividende sunt reflectate ca o componenta din alte venituri operationale.
Numerar si echivalente de numerar
Numerarul si echivalente de numerar sunt elemente care sunt usor convertibile in numerar si care sunt supuse unui risc nesemnificativ de schimbare a valorii.
Numerarul si echivalente de numerar includ numerarul efectiv, conturile curente la Banca Nationala a Romaniei si plasamentele interbancare.
Fondurile restrictionate pe o perioada mai mare de trei luni sunt excluse din categoria de numerar si echivalente de numerar. Numerarul si echivalentele de numerar sunt contabilizate la cost amortizat.
Plasamente la banci
Plasamentele la banci sunt active care sunt detinute in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este de a colecta fluxurile de numerar contractuale, iar conditiile contractuale ale activului financiar genereaza fluxuri de numerar care reprezinta numai plati de capital si dobanzi. Creditele si avansurile la banci sunt contabilizate la cost amortizat.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 29
Image should be here
Credite si avansuri acordate clientelei
Creditele si avansurile acordate clientelei sunt active originate si detinute in cadrul unui model de afaceri al carui obiectiv este de a colecta fluxurile de numerar contractuale, iar conditiile contractuale ale activului financiar genereaza fluxuri de numerar care reprezinta numai plati de capital si dobanzi. Creditele si avansurile acordate clientelei sunt contabilizate la cost amortizat.
Active imobilizate detinute pentru vanzare
Active imobilizate detinute pentru vanzare reprezinta acele active financiare si nefinanciare obtinute de Grup in contul executarii creantelor restante. Aceste active sunt inregistrate initial la valoarea justa in momentul achizitiei si incluse in active imobilizate (cladiri si echipamente), alte active financiare, investitii imobiliare sau stocuri, in functie de natura lor si de intentia Grupului in ceea ce priveste valorificarea acestor active, iar ulterior sunt reevaluate si contabilizate in conformitate cu politicile contabile pentru aceste categorii de active.
Ulterior, acestea sunt reevaluate si contabilizate in conformitate cu politicile contabile pentru aceste categorii de active tinad cont de valoarea contabila determinata in anul 2016 (costul initial), astfel ca orice majorare de valoare peste valoarea intiala nu este recunoscuta in contabilitate.
Grupul aplica politica contabila pentru activele imobilizate detinute pentru vanzare in cazul in care la sfarsitul perioadei de raportare sunt indeplinite conditiile relevante pentru o astfel de clasificare.
Garantii financiare si angajamente de credit
Grupul emite garantii financiare si angajamente de creditare. Garantiile financiare reprezinta angajamente irevocabile pentru a efectua plata in cazul in care un client nu poate indeplini obligatiile fata de terti, si poarta acelasi risc de credit precum creditele acordate. Garantiile financiare si angajamentele de creditare sunt inregistrate initial la valoarea justa, reprezentand in mod normal valoarea comisionului incasat. Comisioanele aferante garantiilor financiare sunt inregistrate pe venituri in exercitiul financiar in care a fost emisa garantia financiara, iar comisioanele aferente angajamentelor de credit sunt amortizate pe o baza liniara pe toata durata angajamentului, cu exceptia angajamentelor de creditare acordate de Grup pentru care exista probabilitatea utilizarii angajamentului, iar Grupul nu se asteapta sa vanda creditul rezultat in scurt timp dupa originare. Astfel de comisioane sunt amanate si incluse in valoarea contabila a creditului la inregistrarea initiala. La sfarsitul fiecarei perioade de raportare, angajamentele sunt evaluate la valoarea cea mai mare dintre (i) soldul neamortizat al sumei recunoscute initial si (ii) valoarea actualizata a platilor estimate la sfarsitul fiecarei perioade de raportare.
Fondul Comercial
Fondul comercial este contabilizat la cost minus pierderile cumulate din depreciere, daca este cazul. Grupul testeaza pentru depreciere fondul comercial cel putin anual si ori de cate ori exista indicii ca fondul comercial ar putea fi depreciat. Deprecierea se determina prin evaluarea valorii recuperabile a unitatii generatoare de numerar la care se refera fondul comercial. In cazul in care valoarea recuperabila a unitatii generatoare de numerar este mai mica decat valoarea contabila, o pierdere din depreciere este recunoscuta.
Fondul comercial achizitionat intr-o asociere este alocat pe baza ponderii valorii contabile a grupurilor de unitati generatoare de numerar care vor beneficia de sinergiile asocierii. Astfel de unitati sau grup de unitati reprezinta cel mai scazut nivel la care Grupul monitorizeaza fondul comercial, si nu sunt mai mari decat o linie de activitate.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 30
Image should be here
Castigurile sau pierderile din cedarea unei operatiuni din cadrul unei unitati generatoare de numerar la care fondul comercial a fost alocat include valoarea contabila a fondului comercial asociat cu operatiunea respectiva, in general, pe baza ponderii valorii contabile a acelei operatiuni in totalul unitatii generatoare de numerar din care face parte.
Imobilizari corporale
Terenurile si cladirile sunt evidentiate la valoarea reevaluata, mai putin amortizarea acumulata si provizionul pentru deprecierea valorii. Echipamentele sunt inregistrate si evaluate la cost minus amortizarea si deprecierea cumulata, unde este cazul.
Reevaluarile trebuie efectuate cu suficienta regularitate, astfel incat valoarea contabila sa nu difere substantial de cea care ar fi determinata folosind valoarea justa la data bilantului. Daca un activ imobilizat este reevaluat, toate celelalte active din grupa din care face parte trebuie reevaluate.
Daca rezultatul reevaluarii este o crestere fata de valoarea contabila neta, atunci aceasta va fi recunoscuta in capitalurile proprii. Cresterea va fi inregistrata ca venit in contul de profit sau pierdere in masura in care compenseaza cheltuiala cu descresterea recunoscuta anterior in contul de profit sau pierdere pentru acelasi activ. Daca rezultatul reevaluarii este o scadere a valorii contabile nete, aceasta diferenta se inregistreaza ca o cheltuiala cu deprecierea.
Aceasta diferenta va fi inregistrata in capitalurile proprii in masura in care in rezerva din reevaluare este inregistrata o suma referitoare la acel activ. Scaderea recunoscuta in capitalurile proprii reduce valoarea acumulata din rezerva de reevaluare.
Grupul recunoaste in valoarea contabila a unei imobilizari corporale costul de inlocuire a acesteia cand acest cost este suportat sau daca este probabil ca beneficiile economice incluse in acea imobilizare sa se transfere Grupului si costul acestei imobilizari poate fi masurat in mod credibil. Toate celelalte costuri sunt inregistrate ca si cheltuiala in contul de profit sau pierdere in momentul efectuarii lor.
Costurile de reparații minore și de întreținere zilnică sunt cheltuite atunci când sunt efectuate. Costurile de înlocuire a pieselor sau componentelor majore ale spațiilor și articolelor de echipamente sunt capitalizate.
La sfarsitul fiecarei perioade de raportare conducerea evalueaza daca exista vreun indiciu de depreciere a imobilizarilor corporale. In cazul in care exista astfel de indicii, conducerea estimeaza valoarea recuperabila, care este determinata ca fiind valoarea maxima dintre valoare de piata a activului respectiv minus costurile de vanzare si valoarea sa de utilizare. Valoarea contabila este redusa la valoarea recuperabila si pierderea din depreciere este inregistrata in contul de profit sau pierdere pentru anul respectiv, in masura in care aceasta depaseste surplusul din reevaluare inregistrat anterior in capitalurile proprii. O pierdere din depreciere inregistrata in anii anteriori este anulata in cazul in care a avut loc o modificare in estimarile folosite pentru determinarea valorii de utilizare sau valoarea justa minus costurile de vanzare aferente. Castigurile si pierderile din vanzarea imobilizarilor corporale determinate ca diferenta dintre pretul de vanzare si valoarea contabila sunt inregistrate in rezultatul anului curent (in cadrul altor venituri din exploatare sau cheltuieli din exploatare).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 31
Image should be here
Amortizare
Amortizarea se calculeaza folosind metoda liniara si se inregistreaza in contul de profit sau pierdere din exercitiul financiar pentru alocarea costurilor sau a valorilor reevaluate pe durata de viata utila estimata:
Duratele de viata
Cladiri
48 - 60 ani
Echipamente
4 ani
Autovehicule
5- 6 ani
Alte active corporale (*)
3 – 30 ani
(*) Alte active corporale includ sistemele de iluminat, telefoanele mobile, cu durata de viata de peste 3 ani, dar si seifuri cu durata de viata de 30 ani.
Terenurile si constructiile in curs de finalizare nu sunt supuse amortizarii.
Bunurile dobandite prin leasing sunt amortizate pe durata cea mai mica intre durata leasingului si durata de viata.
La reevaluarea unei imobilizari corporale, amortizarea cumulata la data reevaluarii este recalculata proportional cu schimbarea valorii brute a activului, astfel incat valoarea contabila a activului, dupa reevaluare, sa fie egala cu valoarea sa reevaluata.
Metodele de depreciere, duratele utile de viata si valorile reziduale sunt revizuite in fiecare perioada de raportare si sunt ajustate, daca este cazul.
Imobilizari necorporale
Imobilizarile necorporale ale Grupului, altele decat fondul comercial, au o durata de viata utila definita si includ, in principal, software capitalizat. Licentele de software achizitionate sunt capitalizate pe baza costurilor suportate pentru achizitionarea si punerea in functiune a software-ului specific. Costurile de dezvoltare care sunt direct asociate cu software-ul identificabil si unic controlat de Grup sunt inregistrate ca imobilizari necorporale in cazul in care este probabil ca intrarile de beneficii economice incrementale sa depaseasca costurile. Costurile capitalizate includ costurile de personal ale echipei de dezvoltare software si o parte corespunzatoare din costurile generale relevante. Toate celelalte costuri asociate software-ului, de ex. intretinerea acestuia, sunt reflectate in cheltuieli pe masura ce sunt efectuate.
Costul capitalizat este amortizat liniar pe durata de viata utila estimata de la 3 pana la 10 ani.
Deprecierea activelor nefinanciare
Valorile contabile nete ale activelor nefinanciare, altele decat imobilizarile corporale detinute pentru investitii si creanta din impozit amanat sunt revizuite la data fiecarei perioade de raportare in cazul in care exista indicii de depreciere. Daca exista un astfel de indiciu de depreciere, se estimeaza valoarea recuperabila a acelui activ. Pentru fondul comercial si imobilizarile necorporale care nu au o durata de viata limitata, valoarea recuperabila este estimata la sfarsitul fiecarei perioade de raportare.
Valoarea recuperabila a unui activ sau a unei unitati generatoare de numerar este maximul dintre valoarea de utilizare si valoarea sa justa mai putin costurile pentru vanzarea acelui activ sau unitati. Pentru determinarea
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 32
Image should be here
valorii de utilizare, fluxurile viitoare de numerar sunt actualizate folosind o rata de actualizare inainte de impozitare care reflecta conditiile curente de piata si riscurile specifice activului respectiv.
In scopul testarii deprecierii, activele care nu pot fi testate individual sunt grupate in grupuri mai mici de active care genereaza, prin utilizarea lor continua, fluxuri de numerar independente de fluxurile de numerar generate de alte active sau grupuri de active (“unitate generatoare de numerar” sau „UGN”).
Activele Grupului nu genereaza fluxuri separate de numerar. Daca exista vreun indiciu ca un astfel de activ ar putea fi depreciat, atunci valoarea recuperabila este determinata pentru unitatea generatoare de numerar careia ii apartine activul.
O pierdere din depreciere este inregistrata atunci cand valoarea contabila a activului sau unitatea sa generatoare de numerar depaseste valoarea sa recuperabila. Pierderile din depreciere sunt recunoscute in contul de profit sau pierdere.
Pierderea din depreciere inregistrata pentru unitati generatoare de numerar este utilizata in primul rand pentru reducerea valoarii contabile a oricarui fond comercial alocat unitatii generatoare de numerar (grupului de unitati) si apoi, oricaror alte active ale unitatii pe baza ponderii valorii contabile a acestora.
O pierdere din depreciere aferenta fondului comercial nu se reverseaza. In ceea ce priveste celelalte active, pierderile din depreciere inregistrate in perioadele anterioare sunt evaluate la fiecare data de raportare pentru orice indicii ca pierderea a scazut sau ca nu mai exista. O pierdere din depreciere este reversata daca a existat o modificare a estimarilor utilizate pentru determinarea valorii recuperabile. O pierdere din depreciere este reversata numai in masura in care valoarea contabila a activului nu depaseste valoarea contabila care ar fi fost determinata, fara depreciere sau amortizare, daca nu ar fi fost recunoscuta o pierdere din depreciere.
Depozite de la clienti, imprumuturi de la banci si alte institutii financiare, datorii subordonate si titluri de datorie emise
Depozitele clientilor, imprumuturile de la banci, datoriile subordonate si titlurile de datorie emise sunt inregistrate initial la valoarea justa inclusiv costurile aferente tranzactiei, si evaluate ulterior la cost amortizat folosind metoda ratei efective de dobanda.
Beneficiile angajatilor
i) Beneficii pe termen scurt
Beneficiile pe termen scurt ale angajatilor includ salarii, indemnizatii si contributii la asigurarile sociale. Beneficiile pe termen scurt sunt recunoscute drept cheltuieli pe masura ce serviciile sunt prestate si sunt evaluate pe baza de valoare curenta neactualizata.
O datorie este recunoscuta pentru valoarea care se asteapta a fi platita, in conformitate cu planurile de bonusare pe termen scurt, sau cu planurile de repartizare a profitului, in cazul in care Grupul are o obligatie prezenta legala sau implicita de a plati aceasta suma, ca rezultat al serviciilor furnizate in trecut de catre angajat, iar obligatia poate fi estimata in mod fiabil.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 33
Image should be here
ii) Provizioane aferente beneficiilor angajatilor
Grupul evalueaza costul cu beneficiile acordate angajatilor (bonusuri de performanta, prime in numerar sau in natura, beneficii de pensie, pachet de compensare) pe baza unor algoritmi care iau in considerare date istorice pentru astfel de beneficii. Pentru suma estimata, Grupul inregistreaza un provizion estimat pentru beneficiile angajatilor.
Grupul estimeaza costul aferent concediului de odihna neefectuat al angajatilor aferent perioadelor anterioare ca fiind suma platibila conform schemei standard de remunerare. Pentru suma estimata, Grupul inregistreaza un provizion estimat pentru concediu neefectuat.
iii) Beneficii post-angajare
Grupul nu opereaza planuri de beneficii post-angajare pe baza de beneficii sau contributii determinate pentru angajatii sai.
Grupul, in cursul normal al activitatii, efectueaza plati catre Fondurile de Stat din Romania in numele angajatilor sai romani pentru pensie, sanatate si ajutor de somaj. Toti angajatii Grupului sunt membri si sunt, de asemenea, obligati din punct de vedere legal sa efectueze contributii definite (incluse in contributiile sociale) la planul de pensii al statului roman (plan de contributii determinate al Statului). Toate contributiile relevante la planul de pensii al Statului roman sunt recunoscute ca o cheltuiala in contul de profit sau pierdere al anului.
Grupul nu are nici o obligatie legala sau implicita de a efectua plati pentru pensii, post-pensionare sau alte beneficii similare dincolo de platile efectuate in confomitate cu schema statutara de contributii.
iv) Alte beneficii pe termen lung ale angajatiilor
Obligatia neta a Grupului in ceea ce priveste beneficiile aferente serviciilor pe termen lung este reprezentata de valoarea beneficiilor viitoare pe care angajatii le-au castigat in schimbul serviciilor acestora din perioada curenta si perioadele anterioare.
Datorii si active contingente
Datoriile contingente nu sunt recunoscute in situatiile financiare. Ele sunt prezentate in note, cu exceptia cazurilor in care posibilitatea unei iesiri de beneficii economice este redusa. Activele contingente nu sunt recunoscute in situatiile financiare, dar sunt prezentate cand o intrare de beneficii este probabila.
Capital social, alte capitaluri proprii și rezerve
Alte instrumente de capitaluri proprii
Grupul clasifică instrumentele emise ca fiind pasive financiare sau instrumente de capitaluri proprii în conformitate cu substanța condițiilor contractuale ale instrumentelor. Celelalte instrumente de capitaluri proprii ale Grupului nu pot fi răscumpărate de către deținători și dau dreptul la cupoane la discreția exclusivă a consiliului de administrație. În consecință, acestea sunt prezentate în cadrul capitalurilor proprii. Distribuțiile
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 34
Image should be here
aferente sunt recunoscute în capitalurile proprii. Pe baza evaluării de către grup a condițiilor instrumentelor, plățile cupoanelor corespund definiției dividendelor. Prin urmare, impactul fiscal aferent este recunoscut în profit sau pierdere, în conformitate cu IAS 12, cu excepția cazului în care tranzacțiile sau evenimentele care au generat acele profituri distribuibile au fost recunoscute în afara profitului sau pierderii.
Costuri de emitere a acțiunilor
Costurile incrementale care pot fi atribuite direct emisiunii unui instrument de capitaluri proprii sunt deduse din evaluarea inițială a instrumentelor de capitaluri proprii.
Leasing operational
La inceputul unui contract, Grupul evalueaza daca un contract este sau contine un leasing. Un contract este, sau contine un leasing, daca contractul transmite dreptul de a controla utilizarea unui activ identificat pentru o perioadă de timp în schimbul unei contraprestații.
Grupul in calitate de locatar
Grupul recunoaste un activ reprezentat de dreptul de utilizare si o datorie corespondenta din operatiuni din leasing pentru toate contractele in care are calitatea de locatar cu exceptia contractelor pe termen scurt (cu un termen de inchiriere mai mic sau egal cu 12 luni) si inchirieri ale unor active suport de valoare scazuta (mai mica decat 5.000 USD). Pentru aceste contracte de inchiriere Grupul recunoaste platile din leasing in categoria cheltuielilor operationale in mod liniar pe durata contractului de inchiriere.
Datoria din operatiuni de leasing este initial recunoscuta la valoarea actualizata a platilor de leasing care nu sunt deja achitate la data inceperii contractului. Rata de actualizare este o rata de dobanda stabilita de Grup ca fiind cea pe care ar trebui sa o plateasca pentru a imprumuta, pe o perioada similara si cu o garantie similara, fondurile necesare pentru a obtine un activ cu o valoare similara cu cea a activului suport (valoarea acesteia este de 1%).
Platile de leasing incluse in evaluarea datoriei din operatiuni de leasing includ:
Platile fixe de leasing mai putin stimulentele primite;
Platile variabile care depind de un index sau o rata, calculate initial folosind indexul sau rata de la data inceperii contractului;
Suma estimata a fi platibila de locatar ca valoare reziduala garantata;
Pretul de exercitare al optiunii de cumparare daca exista o asteptare rezonabila ca locatarul sa exercite aceasta optiune;
Plati aferente penalitatilor pentru terminarea contractului de leasing, daca termenul de leasing reflecta exercitarea optiunii de terminare.
Datoria din operatiuni de leasing este prezentata in pozitia Alte Datorii Financiare (Nota 33) in situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare.
Datoria din leasing este evaluata ulterior prin:
Majorarea valorii contabile pentru a reflecta dobanda asociata datoriei din leasing (utilizand metoda dobanzii efective);
Reducerea valorii contabile pentru a reflecta platile de leasing efectuate;
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 35
Image should be here
Reevaluarea valorii contabile pentru a reflecta orice reevaluare sau modificari ale contractului de leasing (aceste reevaluari se efectueaza in contrapartida cu valoarea contabila a dreptului de utilizare).
Grupul nu a efectuat asemenea ajustari pe perioada exercitiului financiar incheiat la 31 decembrie 2022.
Costul aferent dreptului de utilizare include:
Valoarea evaluarii initiale a datoriei din leasing;
Orice plati de leasing efectuate la data inceperii contractului sau inainte de aceasta data mai putin stimulentele de leasing primite;
Orice costuri initiale suportate de locatar care sunt direct atribuibile.
Ulterior recunoasterii initiale, drepturile de utilizare sunt evaluate la cost mai putin amortizarea cumulata.
Daca Grupul are obligatia de a demonta si inlatura activul suport si/sau de a restaura locul in care este situat acesta sau pentru a aduce activul suport la starea specificata in contractul de leasing, Grupul trebuie sa recunoasca un provizion in conformitate cu standardul IAS 37. Costurile sunt incluse in masurarea dreptului de utilizare.
Drepturile de utilizare sunt amortizate pe perioada cea mai scurta dintre durata contractului de inchiriere si durata de viata utila a activului suport. Daca un contract de leasing transfera dreptul de proprietate al activului suport sau costul dreptului de utilizare reflecta faptul ca Grupul va exercita optiunea de cumparare a acestuia, atunci dreptul de utilizare se amortizeaza pe durata de viata utila a activului suport. Amortizarea incepe la data contractului de leasing.
Drepturile de utilizare sunt prezentate in Imobilizari Corporale (Nota 29) in situatia consolidata si individuala a pozitiei financiare.
Conform IFRS 16 drepturile de utilizare vor fi testate anual pentru depreciere respectand cerintele standardului IAS 36 Deprecierea activelor . Acest proces va inlocui cerinta anterioara de recunoastere a unui provizion pentru contracte de leasing oneroase.
Chiriile variabile care nu depind de un index sau o rata nu sunt incluse in evaluarea datoriei din operatiuni de leasing si drepturi de utilizare. Platile aferente sunt recunoscute ca o cheltuiala in perioada in care are loc evenimentul sau conditia care declanseaza plata si sunt incluse in linia „Alte cheltuieli operationale”.
Grupul in calitate de locator
Grupul are calitatea de locator atat pentru contractele de inchiriere incheiate de grup cu terti pentru active clasificate ca investitii imobiliare cat si pentru contractele de subinchiriere incheiate cu parti afiliate pentru spatii in cladiri inchiriate de Grup de la alti locatori.
Contractele de inchiriere in care Grupul are calitatea de locator pentru spatiile detinute ca investitii imobiliare sunt clasificate ca leasing operational iar contabilizarea veniturilor din chirii se face pe o baza liniara pe durata contractului de chirie.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 36
Image should be here
In situatia in care Grupul este un locator intermediar, Grupul contabilizeaza separat contractul de inchiriere si contractele de subinchiriere. Pentru contractele de subinchiriere incheiate cu cele doua filiale (Patria Credit IFN si SAI Patria Asset Management) Grupul a evaluat aceste contracte si le-a clasificat ca leasing financiar deoarece a considerat ca sunt transferate in mod substantial drepturile si beneficiile care decurg din dreptul de utlizare primit asupra spatiului.
Sumele de primit aferente contractelor de leasing financiar sunt recunoscute in categoria „Alte active financiare” creante din leasing financiar si evaluate la valoarea neta a investitiei in leasing. Venitul din leasing financiar este alocat perioadelor contabile pentru a reflecta o rata constanta de randament asupra investitiei nete in leasing.
Alte datorii financiare si non-financiare
Alte datorii financiare se inregistreaza in cazul in care contrapartida si-a indeplinit obligatiile care ii revin in temeiul contractului si sunt contabilizate la cost amortizat.
Contabilizarea efectului hiperinflatiei
Pana la 31 decembrie 2003, Romania a indeplinit definitia unei economii hiperinflationiste asa cum este definita de standardul international de contabilitate („IAS") 29 „Raportarea financiara in economiile hiperinflationiste". IAS 29 sugereaza ca economiile ar trebui sa fie considerate ca hiperinflationiste in cazul in care, printre alti factori, rata cumulata a inflatiei pe o perioada de trei ani depaseste 100%. IAS 29 prevede ca situatiile financiare intocmite pe baza costului istoric sa fie ajustate pentru a lua in considerare efectele inflatiei, pentru entitatile raportoare in economiile hiperinflationiste.
Grupul a utilizat indicele general al preturilor raportate de Institutul National de Statistica din Romania in aplicarea IAS 29 retratand elementele nemonetare de la data achizitiei sau a originarii.
Incepand cu 1 ianuarie 2004, economia Romaniei a incetat sa mai indeplineasca criteriile economiei hiperinflationiste. Prin urmare, incepand cu 1 ianuarie 2004, Grupul a incetat sa aplice IAS 29 prospectiv. Ca urmare a acestei modificari, valorile contabile ale activelor nemonetare exprimate in LEI la 31 decembrie 2003 au constituit baza activelor respective incepand cu 1 ianuarie 2004.
Grupul a retratat capitalul social, in conformitate cu cerintele IAS 29.
Deprecierea activelor nefinanciare
Activele nefinanciare sunt revizuite pentru indicii de depreciere ori de cate ori evenimente sau schimbari ale circumstantelor indica faptul ca valoarea contabila ar putea fi nerecuperabila. O pierdere din depreciere este recunoscuta la nivelul sumei cu care valoarea contabila a activului depaseste valoarea sa recuperabila. Activele nefinanciare care au fost depreciate sunt revizuite pentru posibila reluare pe venituri a deprecierii la fiecare data de raportare.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 37
Image should be here
Raportarea pe segmente
Un segment operaţional este o componentă a Grupului şi Băncii:
care se angajează în activitati de afaceri din care poate obține venituri şi de pe urma carora poate suporta cheltuieli (inclusiv suporta venituri şi cheltuieli aferente tranzacţiilor cu alte componente ale aceleiaşi entităţi);
ale cărei rezultate din activitate sunt examinate în mod periodic de către principalul factor decizional operaţional al entităţii în vederea luării de decizii cu privire la alocarea resurselor pe segment şi a evaluării performanţei acestuia;
pentru care sunt disponibile informaţii financiare distincte.
Informatii privind Raportarea pe segmente se regasesc in Nota 40.
Castig per actiune
Rezultatul pe actiune este determinat prin impartirea profitului net la numarul mediu ponderat al actiunilor in circulatie din anul respectiv. La 31 decembrie 2022, respectiv 31 decembrie 2021 Grupul si Banca nu au emis nici un instrument de capitaluri proprii potential diluat.
Standarde si interpretari care nu sunt inca in vigoare
Urmatoarele standarde noi si modificate sunt în vigoare pentru perioadele anuale care încep după 1 ianuarie 2022 și se permite aplicarea anterior acestei date. Grupul nu a adoptat anticipat niciunul dintre aceste standarde noi și modificate și nu se așteaptă ca acestea să aibă un impact semnificativ asupra situațiilor financiare individuale si consolidate ale Grupului atunci când intră în vigoare.
Standarde aprobate de Uniunea Europeana
Amendamente la IAS 1 Prezentarea situațiilor financiare și la Declarația 2 privind practica IFRS Emiterea de raționamente privind pragul de semnificație (În vigoare pentru perioadele anuale care încep la 1 ianuarie 2023 sau ulterior acestei date. Se permite aplicarea anterior acestei date)
Amendamentele la IAS 1 impun societăților comerciale să prezinte mai degrabă informații semnificative privind politica contabilă decât politici contabile semnificative.
Amendamente la IAS 8 Politici contabile, modificări ale estimărilor contabile și erori (In vigoare pentru perioadele anuale care incep la 1 ianuarie 2023 sau ulterior acestei date. Se permite aplicarea anterior acestei date.)
Amendamentele au introdus o definiție a „estimărilor contabile” și au inclus alte amendamente la IAS 8 care clarifică modul în care se poate face distincția între modificările politicilor contabile și modificările estimărilor. Distincția este importantă deoarece modificările politicilor contabile sunt în general aplicate retroactiv, în timp ce modificările estimărilor sunt contabilizate în perioada în care are loc modificarea.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 38
Image should be here
Grupul nu se asteapta ca amendamentele sa aiba un impact semnificativ asupra situatiilor sale financiare atunci cand vor fi aplicate.
Amendamentele restrâng domeniul de aplicare al scutirii inițiale de recunoaștere (IRE) pentru a exclude tranzacțiile care generează diferențe temporare egale și care compensează diferențele temporare - de exemplu, contractele de leasing și datoriile care decurg din dezafectare. Pentru contractele de leasing și datoriile care decurg din dezafectare, activele și datoriile asociate privind impozitul amânat vor trebui recunoscute de la începutul primei perioade comparative prezentate, cu orice efect cumulativ recunoscut ca o ajustare a rezultatului reportat sau a altor componente ale capitalurilor proprii la acea dată. Pentru toate celelalte tranzacții, modificările se aplică tranzacțiilor care au loc după începutul primei perioade prezentate.
Grupul nu se asteapta ca amendamentele sa aiba un impact semnificativ asupra situatiilor sale financiare atunci cand vor fi aplicate .
Standarde care nu au fost inca aprobate de Uniunea Europeana
În conformitate cu dispozițiile IAS 1 existente, societățile clasifică o datorie ca datorie curentă atunci când nu au un drept necondiționat de a amâna decontarea timp de cel puțin 12 luni de la data raportării. Amendamentele, astfel cum au fost publicate în 2020, au eliminat cerința ca un drept să fie necondiționat și, în schimb, impun ca la data raportării să existe un drept de amânare a decontării și să aibă substanță (clasificarea pasivelor nu este afectată de intențiile sau așteptările conducerii cu privire la exercitarea dreptului societății de a amâna decontarea sau la alegerea de a deconta anticipat).
Amendamentele, astfel cum au fost publicate în 2022, clarifică în continuare faptul că, atunci când dreptul de amânare a decontării este condiționat de respectarea de către o societate care respectă condițiile (angajamente) specificate într-un acord de împrumut, numai acordurile pe care societatea trebuie să le respecte la data de raportare sau înainte de data raportării afectează clasificarea unei datorii ca fiind actuală sau necurentă. Clauzele pe care societatea trebuie să le respecte după data de raportare nu afectează clasificarea unei datorii la acea dată. Cu toate acestea, amendamentele impun societăților să prezinte informații in situatiile financiare cu privire la aceste angajamente viitoare pentru a-i ajuta pe utilizatori să înțeleagă riscul ca aceste datorii să devină rambursabile în termen de 12 luni de la data raportării. Amendamentele clarifică, de asemenea, modul în care o societate clasifică o datorie care poate fi decontată în propriile acțiuni (de exemplu, datorie convertibilă).
Grupul nu se asteapta ca amendamentele sa aiba un impact semnificativ asupra situatiilor sale financiare atunci cand vor fi aplicate.
Amendamente la IAS 12 Impozitul pe profit Impozitul amânat aferent activelor și datoriilor care decurg dintr-o singură tranzacție (In vigoare pentru perioadele anuale care incep la 1 ianuarie 2023 sau ulterior acestei date. Se permite aplicarea anterior acestei date)
Amendamente la IAS 1 Prezentarea situatiilor financiare – Clasificarea datoriilor in datorii curente sau datorii pe termen lung si Amendamente la IAS 1 – Prezentarea situațiilor financiare Datorii pe termen lung cu angajamente (In vigoare pentru perioadele anuale care incep la 1 ianuarie 2024)
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 39
Image should be here
Amendamente la IFRS 16 Contracte de leasing – Datoria care decurge din contractul de leasing generată de tranzacții de vânzare și leaseback
Aceste amendamente nu modifică contabilizarea contractelor de leasing altele decât cele care rezultă dintr-o tranzacție de vânzare și leaseback.
Grupul nu se asteapta ca amendamentele sa aiba un impact semnificativ asupra situatiilor sale financiare atunci cand vor fi aplicate .
Amendamentele la IFRS 16 Contracte de leasing influențează modul în care un locatar vânzător contabilizează plățile variabile de leasing într-o tranzacție de vânzare și leaseback. Amendamentele introduc un nou model de contabilizare pentru plățile variabile și vor impune locatarilor vânzători să reevalueze și, în mod potențial, să retrateze tranzacțiile de vânzare și leaseback încheiate începând cu 2019.
Amendamentele confirmă următoarele:
- la recunoașterea inițială, locatarul-vânzător include plățile variabile de leasing atunci când evaluează o datorie care decurge dintr-o tranzacție de vânzare și leaseback;
- după recunoașterea inițială, locatarul-vânzător aplică cerințele generale pentru contabilizarea ulterioară a datoriei care decurge din contractul de leasing, astfel încât să nu recunoască niciun câștig sau pierdere legat de dreptul de utilizare pe care îl păstrează.
Un locatar-vânzător poate adopta abordări diferite care să îndeplinească noile cerințe privind evaluarea ulterioară.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 40
Image should be here
4. POLITICI DE GESTIONARE A RISCULUI
a) Introducere si prezentare generala
In conformitate cu Strategia de Risc pentru anul 2021, Grupul este expus urmatoarelor riscuri financiare si non- financiare:
Riscul de credit
Riscul de lichiditate
Riscul de piata – riscul valutar, de pret si de rata a dobanzii, si al operatiunilor de tranzactionare
Riscul de rata a dobanzii din activitati in afara portofoliului de tranzactionare din repretuirea dobanzilor
Riscul operational
De asemenea, Grupul urmareste in activitatea de management al riscului:
Riscul de concentrare a creditului
Riscul rezidual
Riscuri generate de activitatea de creditare in valuta a debitorilor expusi la riscul valutar
Riscul de conformitate
Riscul strategic
Riscul asociat folosirii excesive a efectului de levier
Riscul reputational
Riscul de decontare
Riscul de tara
Riscul de conduita
Riscul macroeconomic
Riscul climatic
b) Politici de management al riscului
Apetitul la risc este nivelul agregat şi tipurile de risc pe care instituţia de credit este dispusă şi le asume în limita capacităţii sale de risc, conform modelului său de afaceri, în vederea realizării obiectivelor sale strategice, capacitatea de risc este nivelul maxim de risc pe care Grupul şi-l poate asuma, ţinând seama de cerinţele de capital şi lichiditate aplicabile, propriile capacităţi de administrare şi control al riscurilor, precum şi constrângerile sale în materie de reglementare, in timp ce toleranta la risc reprezinta tipurile de riscuri şi nivelurile acelor riscuri la care instituţia de credit nu se expune în mod deliberat, dar pe care le acceptă/tolerează.
Pornind de la obiectivele strategice si riscurile semnificative la care este sau poate fi expusa, Grupul si-a stabilit un nivelul absolut al riscului pe care doreste sa il atinga (apetitul la risc), un nivel maxim (prag) pe care este dispusa sa il accepte (capacitatea la risc), limitele reale ale apetitului pe care si le poate asuma (toleranta la risc), pentru aceste elemente stabilind o metodologie aceste prin care sunt calculate, monitorizate si raportate periodic catre conducerea superioara.
Riscurile semnificative sunt administrate si controlate prin politici si proceduri dedicate, la care se adauga procese, instrumente si indicatori specifici. Unele dintre acestea au alocat un profil de risc dedicat si un apetit la risc stabilit prin strategia de administrare a riscurilor, in vreme ce pentru celelalte Grupul a decis in favoarea unei evaluari
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 41
Image should be here
calitative/cantitative, a unei monitorizari dedicate si a stabilit alocarea unei cerinte de capital sub Pilonul II (ICAAP), in scopul de a acoperi in mod adecvat expunerea respectiva la risc.
In 2022, Grupul si-a aliniat politicile de risc pentru a mentine gradul de consistenta in toate entitatile din grup. Consiliul de Administratie a stabilit un nivel agregat de apetit de risc pentru Grup, dar si un nivel individual de apetit de risc aferent fiecarui tip de risc in parte identificat de catre Grup si detaliat in strategia sa de risc.
Asadar, pentru 2022, Grupul a stabilit urmatoarele tinte de apetit de risc pentru fiecare risc semnificativ identificat:
Nr.
Risc
Nivel maxim al
apetitului la risc
1
Riscul de credit
Mediu- Ridicat
2
Riscul generat de activitatea de creditare in valuta a debitorilor expusi la riscul valutar
Mediu- Ridicat
3
Risc de concentrare
Mediu- Ridicat
4
Riscul rezidual
Mediu
5
Risc de lichiditate
Mediu - Ridicat
6
Riscul de piata
Mediu
7
Riscul de rata a dobanzii din activitati in afara portofoliului de tranzactionare
Mediu - Ridicat
8
Riscul operational
Mediu- Ridicat
9
Riscul strategic
Mediu- Ridicat
10
Riscul de conformitate
Mediu- Ridicat
11
Riscul reputational
Mediu
12
Riscul asociat utilizarii excesive a efectului de levier
Mediu
13
Riscul asociat factorilor ESG
Mediu-Ridicat
Aceasta nota prezinta informatii referitoare la expunerea Grupului pe principalele riscuri ilustrate mai sus, obiectivele Grupului, politicile si procesele de masurare si administrare a riscului financiar, principiile de administrare a capitalului si a proceselor aferente Grupului.
Cadrul gestionarii riscului
Principiul fundamental ce sta la baza administrarii riscurilor in cadrul Grupului este acela ca Grupului nu ii este permis sa isi asume riscuri care depasesc capacitatea sa de asumare de riscuri. Prin urmare, Consiliul de Administratie a stabilit un profil general de risc si profiluri individuale pentru fiecare dintre riscurile semnificative identificate de catre Grup si detaliate in Strategia sa de administrare a Riscurilor (prezentata in cele de mai sus). Scopul principal al profilului de risc este acela de a defini apetitul la risc si toleranta in care trebuie sa se circumscrie in activitatea Grupului, pentru ca Grupul sa isi atinga obiectivele de afaceri previzionate.
Consiliul de Administratie al Bancii este responsabil pentru stabilirea si monitorizarea cadrului de gestionare a riscurilor. Consiliul de Administratie a infiintat Comitetul Directorilor, Comitetul de Audit si Comitetul de Administrare a Riscurilor care sunt responsabile de dezvoltarea si monitorizarea politicilor de gestionare a riscului Grupului in ariile specificate de acestia. Toate comitetele raporteaza in mod regulat la Consiliul de Administratie. Comitetul Directorilor a înfiintat Comitetul de credite, Comitetul de restructurare si recuperare a creditelor, Comitetul de gestionare a activelor si pasivelor (ALCO) si Comitetul de proiecte.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 42
Image should be here
Comitetul de Administrare a Riscurilor este consultat de catre Consiliul de Administratie in procesul de stabilire al apetitului la risc la care se poate expune Grupul si in stabilirea strategiei generale de gestiune a riscurilor institutiei de credit. De asemenea, Comitetul de Administrare a Riscurilor asista echipa executiva in supravegherea implementarii strategiei de risc de catre Comitetul Directorilor.
Comitetul de Audit are responsabilitatea de a monitoriza conformitatea Grupului cu politicile si procedurile de management al riscului si de a revizui adecvarea la cadrul de gestionare a riscului pentru riscurile cu care se confrunta Grupul. Comitetul de Audit este asistat in aceste activitati de Directia de Audit Intern. Auditul intern desfasoara atat revizuirea obisnuita cat si cea ad-hoc a controalelor si procedurilor de management al riscului, rezultatul fiind comunicat Comitetului de Audit.
Comitetul Directorilor asigura gestiunea operationala si coordonarea activitatilor de zi cu zi ale Bancii. Comitetul Directorilor implementeaza masurile necesare aferente gestiunii operationale ale activitatii Bancii, in limita obiectivelor comerciale ale Bancii si a atributiilor exclusive ale Consiliului de Administratie si Adunarii Generale a Actionarilor.
Comitetul de Gestiune al Activelor si Pasivelor efectueaza activitati de gestiune eficienta a activelor si pasivelor aferente tuturor componentelor Bancii, analizeaza nivelul de adecvare a capitalului la risc si nivelul de apetit de risc al Bancii, dar si coordoneaza activitatea de gestiune a activelor si pasivelor intr-o maniera continua.
Comitetul de Restructurare si Recuperare a Creditelor asigura gestiunea corecta a portofoliului de credite, inclusiv a portofoliului de expuneri gestionat de catre Departamentul de restructurare si Workout, portofoliului de credite care necesita operatiuni de restructurare, valorificare active aferente clientilor neperformanti si a portofoliilor de active detinute de catre Grup cu scopul de a fi vandute sau in proces de a fi vandute.
Comitetul de Credit aproba expunerile aferente creditelor / modificarile acestora care revin in competenta sa, confom cu normele Regulamentului de apropbare a creditelor. Sustine propuneri de credite care exceed competentei sale; decide asupra considerentelor operationale si metodologice privind riscul de credit a caror importanta nu necesita o decizie la nivelul Comitetului Executiv sau al Consiliului de Administratie.
Comitetul de Valorificare a Activelor aproba tranzactiile privind vanzarea activelor aflate in proprietatea Bancii, de valorificare a activelor Bancii prin inchiriere, tranzactiile privind vanzarea activelor aflate in proprietatea Bancii, pe cele privind valorificarea prin inchiriere a activelor aflate in proprietatea Bancii, care sunt in competenta de aprobare a Consiliului de Administratie al Bancii, precum si trimiterea in executare a debitorilor pentru care exista creante izvorate din contracte de inchiriere.
Politicile Grupului de gestionare a riscului sunt stabilite in scopul de a identifica, evalua, analiza, monitoriza si raporta riscurile la care este expus Grupul, pentru a stabili limitele adecvate de risc si control, si de a monitoriza riscurile si aderenta la limitele de risc, precum si de a propune si implementa masurile corective ce se impun, din timp in vederea asigurarii incadrarii in permanenta in limita apetitlului la risc asteptata. Politicile si sistemul de gestionare a riscurilor sunt revizuite periodic, cel putin cu frecventa anuala, pentru a reflecta schimbarile in conditiile pietii, produselor si serviciilor oferite.
Grupul isi propune sa dezvolte si sa mentina un mediu care:
contribuie la dezvoltarea unor abilitati profesionale orientate spre administrarea cuprinzatoare si corespunzatoare a riscurilor la nivelul intregului personal al Bancii;
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 43
Image should be here
creeaza si mentine un cadrul general de administrare sanatoasa si prudenta a riscurilor, care pot afecta activitatea derulata de Grup;
sa conduca la dezvoltarea si mentinerea unei culturi privind riscurile integrata la nivel de ansamblu al Grupului din perspectiva de supraveghere prudentiala, bazata pe o deplina intelegere si o abordare generala a riscurilor cu care se confrunta si a modului in care acestea sunt administrate, avand in vedere apetitul la risc stabilit la nivelul Grupului.
Grupul promoveaza o cultura a riscurilor in care fiecare persoana este constienta de responsabilitatile sale pe linia administrarii riscurilor. Unitatile operationale, sub coordonarea organului de conducere, sunt responsabile pentru administrarea zilnica a riscurilor, având in vedere profilul de risc/toleranta/apetitul la risc al institutiei de credit si in conformitate cu politicile, procedurile si reglementarile interne ale institutiei de credit. Conducerea Grupului se implica in mod activ si asigura alocarea resurselor adecvate in vederea administrarii tuturor riscurilor semnificative la care Grupul este sau poate fi expusa.
c) Riscul de credit
Riscul de credit reprezinta riscul actual sau viitor de afectare negativă a profiturilor şi capitalului ca urmare a neîndeplinirii de către debitor a obligaţiilor contractuale sau a eşecului acestuia în îndeplinirea celor stabilite.
Expunerea la riscul de credit rezulta atat din activitatile de creditare a Grupului si din alte tranzactii cu terti care genereaza active financiare.
Obiectivul principal al Grupului, pe termen scurt si mediu, in conformitate cu Strategia de afaceri stabilita de conducerea acestuia, este consolidarea profitabilitatii, in scopul conservarii capitalului, prin:
- cresterea activelor productive ale bancii (in conditiile pastrarii in niveluri rezonabile a riscurilor ce vor fi generate de dezvoltarea activitatii de creditare);
- Respectarea parametrilor prudentiali (OCR, TSCR, etc.) pentru a se asigura baza necesara de capital dezvoltarii bancii;
- valorificarea superioara a activelor neproductive si
- optimizarea permanenta a modelului de business si a structurii organziatorice a bancii, inclusiv prin redimensionarea structurii / numarului de sucursale si a centralei, astfel incat cresterea eficientei sa determine atingerea unui raport COST / VENIT sustenabil.
Pentru raportarile privind managementul riscului, ne vom referi atat la riscul de credit propriu-zis, cat si la riscul de concentrare a creditului, riscul de tara, riscul rezidual si riscurile generate de creditarea in valuta a debitorilor expusi la riscul valutar.
Expunerea maxima a Bancii la riscul de credit este reflectata in valorile contabile ale activelor financiare din situatia pozitiei financiare a Bancii. Pentru garantii si angajamente de creditare, expunerea maxima la riscul de credit este reprezentata de suma angajamentului. Riscul de credit este diminuat prin utilizarea de garantii si alte instrumente de acoperire a riscului.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 44
Image should be here
Managementul riscului de credit
Consiliul de Administratie al Bancii, prin Comitetul Executiv a alocat responsabilitatea gestionarii riscului de credit Comitetului Directorilor, Comitetului de Credite/Comitetului de Restructurare si Recuperare Credite si Comitetului de Administrare a Riscurilor. Directiile Evaluarea Riscului de Credit si Directia Administrarea Riscurilor de Credit sunt structurile responsabile pentru monitorizarea la nivel de portofoliu a riscului de credit la care este expus Grupul, inclusiv:
Formularea politicilor de credit prin consultarea cu unitatile, acoperirea cerintelor pentru garantii, evaluarea creditului, clasificarea si raportarea riscului, proceduri legale si de documentatie, si conformitatea cu cerintele statutare si regulatorii;
Stabilirea structurii de autorizare a aprobarii si reinnoirii facilitatilor de credit. Limitele de autorizare sunt alocate pe nivele de competenta in cadrul Comitetului de Credite/ Comitetului de Restructurare si Recuperare Credite , Comitetului Directorilor sau Consiliului de Administratie;
Revizuirea si evaluarea riscului de credit. Comitetul de Credit sau dupa caz Comitetul de Restructurare si Recuperare Credite aproba toate expunerile de credit in cadrul competentelor de limitele stabilite, inainte ca facilitatile sa fie acordate clientilor de catre unitatea in cauza. Reinnoirea si revizuirea facilitatilor se supune aceluiasi proces de aprobare;
Limitarea concentrarii expunerii pe contrapartide, arii geografice, industrii (pentru credite si avansuri), precum si pe emitent si pe tipuri de garantii;
Dezvoltarea politicii de provizionare in functie de risc a Grupului pentru principalele categorii de produse, in functie de gradul de omogenitate. Politica de provizionare este supusa unor revizuiri si validari periodice in functie si de reglementarile statutare;
Revizuirea, verificarea conformitatii Grupului cu limitele de expunere stabilite, inclusiv cele pentru segmente de business, industrii, arii geografice si maturitati;
Raportari periodice despre calitatea portofoliului sunt inaintate Comitetului de Administrare a Riscurilor, Comitetului Directorilor si Consiliului de Administratie si sunt luate masuri adecvate de rectificare;
Asigurarea de consultanta, orientare si abilitati specializate catre unitatile de lucru pentru a promova cele mai bune practici privind managementul riscului de credit in intregul Grup;
Banca analizeaza cu frecventa semi-anuala, odata cu actualizarea parametrilor de risc, necesitatea inregistrarii unor ajustari de depreciere post-model. Aceste ajustari sunt utilizate în situatiile în care intrările, ipotezele și tehnicile de model existente nu surprind toți factorii de risc relevanți (apariția de noi evenimente macroeconomice, microeconomice sau politice, împreună cu modificările așteptate ale parametrilor, modelelor sau datelor care nu sunt încorporate în parametrii actuali sau informațiile anticipative. Ajustarile post model sunt aprobate ca parte a parametrilor de risc, la nivelul Comitetului Directorilor.
Grupul este expus riscului de credit in urma derularii activitatii sale de acordare de credite si efectuare de investitii in cazurile in care Grupul actioneaza ca intermediar in numele clientilor sai sau al altor terti sau emite scrisori de garantie. Grupul este expus riscului de credit in principal din derularea activitatii de creditare. Valoarea care reprezinta expunerea la acest risc este data de valoarea contabila a activelor recunoscute in bilantul contabil.
Grupul este expus riscului de credit provenind din mai multe alte tipuri de active financiare, incluzand investitiile in titluri de credit (si anume titlurile de stat emise de Guvernul Romaniei sau obligatiuni/titluri de datorie emise de institutii de credit sau societati corporatiste) sau plasamentele interbancare, expunerea la risc curenta aferenta
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 45
Image should be here
acestor instrumente fiind egala cu valoarea contabila din bilant a acestor active. In plus, Grupul este expus riscului de credit extrabilantier din angajamentele de creditare si garantiile emise.
Concentrarile de risc de credit aferente instrumentelor financiare se formeaza la nivelul grupurilor de contrapartide atunci cand au caracteristici economice similare care ar putea face ca abilitatea lor de a-si duce la indeplinire obligatiile contractuale sa fie afectata in mod similar de schimbari in conditiile economice sau de alta natura. Concentrarile majore de risc de credit iau nastere la nivel de contrapartida individuala si la nivel de tip de client, in relatie cu creditele si avansurile acordate clientilor de catre Grup.
I. Masurarea pierderilor de credit asteptate (ECL)
IFRS 9 prezinta un model de depreciere in „trei stadii" bazat pe modificarile calitatii creditului de la recunoasterea initiala, dupa cum rezuma mai jos:
Un instrument financiar care nu este depreciat la recunoasterea initiala este clasificat in "Stadiul 1" si are riscul de credit monitorizat in mod continuu de catre Grup;
Daca se identifica o crestere semnificativa a riscului de credit ("SICR") de la recunoasterea initiala, instrumentul financiar este mutat in "Stadiul 2", dar nu este considerat inca a fi depreciat. Consultati nota “Incadrarea pe stadii” pentru o descriere a modului in care Grupul determina momentul in care a avut loc o crestere semnificativa a riscului de credit;
Daca instrumentul financiar este depreciat, acesta este transferat apoi in "Stadiul 3". Consultati nota “Starea de nerambursare” pentru o descriere a modului in care Grupul defineste deprecierea si starea de nerambursare;
Instrumentele financiare din Stadiul 1 au valoarea lor ECL evaluata la o suma egala cu cea a pierderilor de credit asteptate pe durata vietii care rezulta din evenimentele de neplata posibile in urmatoarele 12 luni. Instrumentele in Stadiile 2 sau 3 au valoarea ECL evaluata pe baza pierderilor de credit asteptate pe intreaga durata de viata;
Un concept omniprezent in masurarea ECL in conformitate cu IFRS 9 este acela ca ar trebui sa ia in considerare informatii cu privire la evenimente viitoare. Nota “Informatii cu caracter anticipativ incorporate in modelele ECL “ include o explicatie a modului in care Grupul a inclus acest lucru in modelele sale ECL;
Activele financiare depreciate la achizitie sau la originare (POCI) sunt acele active financiare care sunt depreciate la recunoasterea initiala. ECL-ul lor este intotdeauna masurat pe durata de viata.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 46
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Image should be here
Urmatoarea diagrama rezuma cerintele privind deprecierea conform IFRS 9:
Modificarea calitatii creditului de la recunoasterea initiala
Stadiul
1
Stadiul
2
Stadiul
3
(Recunoasterea initiala)
(Crestere semnificativa a
riscului de credit de la
recunoasterea initiala)
(Active depreciate)
Pierderi de credit asteptate in urmatoarele 12 luni
Pierderi de credit asteptate pe intreaga durata de viata
Pierderi de credit asteptate pe intreaga durata de viata
II. Starea de nerambursare
Standardul nu defineste in mod direct starea de nerambursare (Default) ci mentioneaza ca definitia trebuie sa fie aliniata cu practicile interne de gestionare a riscului de credit.
Conform politicii Grupului privind identificarea si administrarea activelor problema, precum si segmentarea debitorilor si a portofoliului de credite, starea de nerambursare (default) se aplica unui activ financiar atunci cand sunt indeplinite una sau ambele din urmatoarele conditii:
Banca considera ca este improbabil ca un client sa-si respecte obligatiile contractuale de plata in totalitate, fara ca Banca sa intreprinda o actiune de executare;
Clientul inregistreaza o intarziere mai mare de 90 de zile la finalul lunii pentru orice obligatie de credit contractuala.
Incepand cu data de 31.12.2020, Grupul a aplicat noua modalitate de numarare a zilelor de intarziere, in concordanta cu cerintele de reglementare, tinand cont de numarul de zile consecutive in care un debitor are sume restante ce depasesc concomitent pragurile de materialitate. Acest nou indicator este considerat suplimentar la definitia aplicata de Grup si a fost utilizat in clasificarea in Stadiul 3.
Incepand cu 01.01.2021, Grupul a aplicat definitia noua de default, principalele modificari constand in adaugarea/ modificarea urmatoarlor criterii ale improbabilitatii de plata: vanzarea obigatiei din credite cu o pierdere mai mare de 5%, clientul a decedat, situatia de frauda, scadenta anticipata a creditului ca urmare a inceperii executarii de catre terti, inregistrarea unor întârzieri semnificative ale plăților către alți creditori în registrul de credite relevant, incalcarea anumitor claue contractuale, vanzarea garantiei pentru a acoperi sumele de plata, solicitarea de noi garantii ca urmare a cresterii riscului de credit, alti indici macro ai improbabilitatii de plata, preocupări justificate cu privire la capacitatea viitoare a debitorului de a genera fluxuri de numerar stabile și suficiente rezultate din procesele de monitorizare, restructurarea în regim de urgență de natură conducă la o obligație financiară diminuată cu mai mult de 1%, improbabilitati de plata in cazul restructurarilor cu grafice atipice (perioada de gratie, rate inegale mai mari la final, etc).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 47
Image should be here
Urmatoarele elemente sunt luate in considerare pentru determinarea improbabilitatii de plata – identificarea default-ului (Unlikeliness to pay):
Pentru obligatii de credit fara masuri de restructurare
Banca înceteaza sa mai contabilizeze dobanda aferenta obligatiei din credite
Banca a recunoscut o ajustare specifica pentru riscul de credit, rezultata in urma perceperii unei deteriorari semnificative a calitatii creditului, ulterioara momentului in care institutia s-a expus la risc, pentru clientii individual fortat pentru care exista o decizie a unui comitet competent (Comitet de Credite /Comitet de Restructurare si Recuperare Credite/Comitet Director/Consiliul de Administratie)
Banca vinde obligatia din credite înregistrand o pierdere economica semnificativa, mai mare de 5%
Clientul se afla in procedura de insolventa generala/ reorganizare/ concordat preventiv / intrerupere temporara de activitate
Clientul se afla in procedura de faliment sau a fost radiat
Frauda
Clientul a decedat
Debitorul a notificat banca cu privire la intentia transmiterii dreptului de proprietate asupra imobilului in vederea stingerii datoriei aferente contractului de credit conform Legii nr. 77/2016 privind darea in plata a unor bunuri imobile in vederea stingerii obligatiilor asumate prin credite.
Banca a demarat procedurile de executare silita in vederea recuperarii expunerii.
Banca a declarat scadenta anticipata a creditului, fara inceperea procedurilor de executare
Înregistrarea unor întarzieri semnificative ale platilor catre alti creditori în registrul de credite relevant
Incalcarea clauzelor contractuale
Vanzarea garantiei de catre banca sau de catre client, in vedera acoperirii debitelor restante
Banca a solicitat o garantie suplimentara ca urmare a deteriorarii riscului de credit.
Alti indici macroeconomici ai improbabilitatii de plata
Existenta unor ingrijorari justificate cu privire la capacitatea viitoare a debitorului de a genera fluxuri de numerar stabile si suficiente
Achizitia sau originarea unui credit impaired (POCI)
Identificarea cazurilor de improbabilitate de neplata in cazul amanarilor la plata, acordate in baza moratoriului intern sau OUG 37
Apartenenta la un grup in cadrul caruia, cel putin un membru, este in stare de nerambursare
Pentru obligatii de credit cu masuri de restructurare:
Toate criteriile aferente starii de nerambursare aplicabile expunerilor de credit nerestructurate;
Inregistrarea unor restante mai mari de 30 de zile;
Realizarea unei noi operatiuni de restructurare pentru o expunere de credit clasificata la momentul realizarii operatiunii ca si expunere de credit restructurata;
Realizarea primei operatiunii de restructurare pentru o expunere de credit clasificata anterior momentului realizarii operatiunii ca si expunere de credit in stare de nerambursare, va duce la clasificarea in continuare a expunerii in stare de nerambursare;
Restructurarea în regim de urgență de natură conducă la o obligație financiară diminuată cu mai mult de 1%;
Restructurarea prin acordara unor grafice care pot sugera improbabilitatea de plată: plata unei sume forfetare mari preconizată la sfârșitul graficului de rambursare, grafic de rambursare neregulat, în care
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 48
Image should be here
sunt stipulate plăți mult mai mici la începutul graficului de rambursare, perioadă de grație semnificativă la începutul graficului de rambursare.
III. Parametrii de risc
Probabilitatea de neplata (PD)
Pentru determinarea pierderii din evaluarea colectiva si a segmentarii expunerii pe cele 3 Stadii este importanta gruparea expunerii de credit in functie de caracteristicile de risc comune. Principalul pas pentru estimarea PD-urilor il reprezinta selectarea factorilor (generatori) de risc relevanti.
PD este o componenta cheie atunci cand se calculeaza ECL si se evalueaza daca a avut loc o crestere semnificativa a riscului de credit.
Pentru calculul ECL, sunt necesare doua tipuri diferite de PD-uri:
PD calculat pe o perioada de 12 luni: probabilitatea ca starea de nerambursare (default) sa apara in urmatoarele 12 luni (sau peste durata de viata ramasa a instrumentului financiar, daca este mai mica de 12 luni si tipul facilitatii nu este revolving);
PD calculat pe durata de viata (LT PD): probabilitatea ca starea de nerambursare (default) sa apara pe perioada intregii durate de viata a instrumentului financiar.
Pierderea in caz de nerambursare (LGD)
In ceea ce priveste calculul LGD, Banca utilizeaza o abordare bazata pe haircut-uri pentru portofolii garantate (ipoteci, persoane juridice) si o abordare structurala pentru portofoliul negarantat.
LGD insumeaza toate fluxurile de numerar care sunt incasate de la client dupa data default-ului (starea de nerambursare). Aceasta include costurile cu recuperarea si executarea garantiei si incasarile in timpul ciclului de recuperare, inclusiv cele generate de valorificarea colateralului. Aceasta include, de asemenea, valoarea in timp a banilor, reflectata in valoarea actualizata a recuperarilor neta de costuri si pierderi suplimentare.
Expunerea la default (EAD)
IFRS 9 nu impune in mod explicit unei entitati sa modeleze EAD, dar este important sa se creeze un model care sa evidentieze modul in care se asteapta ca expunerile sa se modifice in timp pentru a obtine rezultate impartiale pentru ECL.
Pe de o parte, pentru expunerile incadrate in “Stadiu 2”, atunci cand pierderea de credit este estimata pentru intreaga durata de viata a activului, este esential sa se modeleze expunerea pe intreaga perioada de viata, corespunzator amortizarii scadentarului contractual. In caz contrar, ECL ar putea fi supraestimat.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 49
Image should be here
Incadrare pe stadii
Conform standardului IFRS 9 pierderile de credit asteptate se bazeaza pe pierderile totale de credit asteptate pentru intreaga durata de viata sau pierderile de credit asteptate pe o perioada de 12 luni in functie de faptul ca riscul de credit al respectivului instrument financiar a crescut semnificativ sau nu de la recunoasterea initiala.
Grupul evalueaza pierderea din depreciere pentru un instrument financiar la o suma egala cu pierderile de credit asteptate pe durata de viata, in cazul in care riscul de credit al respectivului instrument financiar a crescut semnificativ de la recunoasterea initiala.
Daca la data de raportare riscul de credit al unui instrument financiar nu a crescut semnificativ de la recunoasterea initiala, Grupul va masura pierderea asteptata pentru respectivul instrument financiar la o suma egala cu pierderile de credit asteptate pe o perioada de 12 luni.
In consecinta, Grupul va masura si va evalua o crestere semnificativa a riscului de credit prin compararea riscului de neplata la "data recunoasterii initiale" cu riscul de neplata la data de raportare.
In acest scop, urmatoarea abordare este implementata la nivelul activului financiar:
Daca la „data de raportare “, activul este considerat „default “(a se vedea definitia de mai sus), acesta va fi incadrat in “Stadiu 3” si va fi calculata o pierdere din depreciere evaluata la o suma egala cu pierderile de credit asteptate pentru intreaga durata de viata a activului financiar.
In cazul in care riscul de credit al activului financiar la "data raportarii" este semnificativ mai mare decat riscul de credit la "data recunoasterii initiale", acesta va fi incadrat in “Stadiu 2” si va fi calculata o pierdere de credit asteptata pentru intreaga durata de viata a activului.
In cazul in care activul financiar este POCI si nu se afla in stare de nerambursare (Default) la data de raportare, acesta va fi incadrat in “Stadiu 2” si se va calcula o pierdere de credit asteptata pentru intreaga durata de viata a activului.
Toate celelalte active financiare vor fi incadrate in “Stadiu 1” si se va calcula o pierdere de credit estimata la o suma egala cu pierderile de credit asteptate pe o perioada de 12 luni.
Grupul va incadra activele din categoria POCI, daca se aplica oricare dintre urmatoarele criterii:
Activele financiare achizitionate se aflau in starea de nerambursare la data de achizitie
Activele financiare se afla in stare de nerambursare la data derecunoasterii
Modificarea termenilor si conditiilor contractului de credit poate fi considerata ca indeplinind cerintele de derecunoastere din IFRS, pct. 9.3.2.3, daca se aplica oricare dintre urmatoarele:
o Modificarea debitorului: debitorul noului activ financiar este diferit de cel al activului modificat;
o Modificarea in denominarea valutei: valuta noului activ financiar este diferita de cea a activului modificat;
o Consolidarea sau divizarea activelor financiare existente: mai multe facilitati de credit ale aceluiasi client sunt consolidate intr-un nou contract de credit sau un contract al unui client este impartit in mai multe contracte de credit
o Cel putin cu frecventa anuala, banca va verifica pentru toate restructurarile procesate in an, daca valoarea prezenta a cashflow-urilor viitoare ale scadentarului modificat este mai mica cu 10% decat valoarea prezenta a cash-flow-urilor viitoare ale scadentarului precedent, caz in care, banca ar trebui
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 50
Image should be here
sa derecunoasca creditul initial. Daca sumele vor fi materiale si procentul de pierdere din cahflowuri viitoare va fi peste 10%, banca va proceda la derecunoasterea acestuia.
In cazul activelor restructurate, Banca nu va derecunoaste activele, in cazul in care nu sunt indeplinite cerintele de derecunoastere. Daca activul se afla in stare de nerambursare (default) la data restructurarii, acesta va fi reflectat in “Stadiu 3”, iar atunci cand se va remedia starea de nerambursare, va fi reflectat in “Stadiu 2” sau “Stadiu 1” in functie de criteriile indeplinite.
Modelul de incadrare pe stadii se bazeaza pe doua abordari:
Criterii cantitative
Desi IFRS 9 nu impune utilizarea unei probabilitati de neplata explicite pentru a efectua aceasta evaluare, analiza cantitativa se va baza pe comparatia dintre evolutia actuala a elementelor viitoare pe intreaga durata de viata a PD-urilor curente cu evolutia elementelor viitoare pe intreaga durata de viata a PD-urilor estimate la momentul recunoasterii initiale, ajustata astfel incat ambele valori sa corespunda unei comparatii semnificative.
Un imprumut va fi transferat in “Stadiu 2” atunci cand:
1. Exista o crestere a valorii PD-ului pentru intreaga durata de viata astfel: (i) cresterea relativa este mai mare de 150%; si (ii) cresterea in valoare absoluta este mai mare de 1%, comparand valorile curente ale PD-urilor cu valorile estimate ale PD-urilor la momentul recunoasterii initiale
2. Serviciul datoriei a fost intarziat pentru mai mult de 30 de zile, cel putin o data in intervalul ultimelor 6 luni
Criterii calitative
Grupul a optat pentru urmatorii indicatori utilizati in abordarea calitativa asupra stagiilor de clasificare:
o Mai mult de 30 de zile intarziere inregistrate la data raportarii
o Masurile de restructurare inregistrate la data raportarii
o Crestere semnificativa a riscului de credit pentru companii, bazat pe semnale de atentionare timpurii rezultate din rapoartele de monitorizare
o Alte criterii, respectiv: incalcarea clauzelor contractuale, modificari legate de piata / industrie, schimbare semnificativa de pret, schimbari semnificative in valoarea garantiilor
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 51
Image should be here
IV.Informatii cu caracter anticipativ incorporate in modelele ECL
Atat evaluarea SICR cat si calculul ECL includ informatii prospective. Grupul a efectuat analize istorice si a identificat variabilele economice cheie care au impact asupra riscului de credit si asupra pierderilor de credit asteptate pentru fiecare portofoliu.
Aceste variabile economice si impactul asociat acestora asupra PD si LGD variaza in functie de tipul de portofoliu, iar procesul de selectie a fost determinat de regresii statistice intre rata istorica a PD / rata pierderii si variabilele macroeconomice. Experienta judecatii a fost de asemenea aplicata in acest proces.
Ca si in cazul oricaror previziuni economice, previziunile si probabilitatile de aparitie sunt supuse unui grad ridicat de incertitudine inerenta si, prin urmare, rezultatele efective pot fi semnificativ diferite de cele prognozate.
Grupul incorporeaza informatiile anticipative dupa cum urmeaza: pentru portofoliul colectiv, in cadrul procesului de actualizare a curbelor de PD-uri ( semi-anual), pentru portofoliul analizat individual se aplica scenarii la nivel de client.
Curbele anticipative de probabilitati de default Grupul utilizeaza factorii macro economici care s-au dovedit a fi relevanti din punct de vedere statistic: Produsul Intern Brut, Rata Somajului, Evolutia Robor la 3 luni, Inflatia.
Sunt utilizate trei scenarii: scenariu de baza cu pondere de 55% , scenariul optimist 10% si scenariul de criza cu pondere de 35%. In anul 2022, avand in vedere contextual macro-economic a fost crescuta ponderea scenariului de criza. Ponderile utilizate in anul 2021 fiind: 70% scenariul de baza si 30% scenariul pesimist.
Sursa utilizata in determinatea valorilor folosite pentru Produsul Internl Brut, Rata somajului, Rata Inflatiei si Robor la 3 luni sunt datele publice provenind de la Institutul National de Statistica / Comisia Nationala de Prognoza / Comisia Europeana / Banca Nationala a Romaniei.
V. Portofoliul cu risc scazut
Este reprezentat in general de expuneri catre autoritati suverane sau banci. Banca include in aceasta categorie titluri emise de Ministerul Finantelor Publice si obligatiuni precum si anumite expuneri la alte banci cu rating investment grade” precum si la Banca Nationala a Romaniei, sub forma de depozite, conturi curente, conturi nostro.
Informatiile cantitative in ceea ce priveste riscul de credit aferent portofoliului de credite se regasesc in cadrul Notei 21.
d) Riscul de piata
Riscul de piata este riscul de a inregistra pierderi aferente pozitiilor din bilant si din afara bilantului datorita fluctuatiilor nefavorabile pe piata ale preturilor (cum ar fi, de exemplu, preturile actiunilor, ratele de dobanda, cursurile de schimb valutar).
Grupul este expus inerent riscurilor de piata. Riscurile de piata iau nastere din pozitiile deschise pe (a) valute, (b) rate de dobanda, (c) produse de capitaluri proprii (unde expunerile principale sunt fata de riscul valutar) si (d) modificarea pretului altor produse (in special titluri de creanta) achizitonate de la contrapartide, toate fiind expuse
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 52
Image should be here
la miscari generale si specifice ale pietei. Conducerea stabileste limite monitorizate pe baza zilnica pe valoarea riscului acceptabil. Cu toate acestea, utilizarea acestei abordari nu previne pierderile in afara acestor limite in eventualitatea unor miscari ale pietei mai semnificative sau evolutii neasteptate ale acesteia.
Riscul de pret si riscul de dobanda
Riscul de pret (care cuprinde inclusiv expunerea din titluri de capital) apare ca urmare a fluctuatiilor pe piata a pretului titlurilor de capital din portofoliul de tranzactionare/propriu al bancii sau ca urmare a fluctuatiilor pe piata a ratei dobânzii aferenta instrumentelor din portofoliul de tranzactionare/propriu al bancii.
Riscul de dobanda este o componenta a riscului de piata care apare ca urmare a fluctuatiilor pe piata a ratei dobanzii aferenta instrumentelor din portofoliul de tranzactionare/propriu al bancii.
Obiectivul Grupului pentu aceste riscuri, este de a se angaja in derularea unor tranzactii simple exclusiv pentru acoperirea anumitor pozitii/asumarea unor riscuri reduse, evitand derularea unor operatiuni complexe sau cu nivel de risc ridicat, care ar putea conduce la o o gestiune dificila a riscurilor ce pot deriva din respectivele tranzactii. Grupul nu doreste sa se expuna in niciun moment la riscul de marfa provenind din pozitii deschise aferente unor achizitii/detineri in actiuni, metale si pietere pretioase, materii prime sau alte astfel de elemente.
La analiza riscului de pret, inainte de derularea efectiva a tranzactiei, Grupul tine cont de factorii care pot determina manifestarea acestui risc si care sunt cel putin urmatorii, fara a fi limitativi:
Pozitia ce urmeaza a fi asumata, tipul si marimea pozitiei: deschise – lunga / scurta;
Volatilitatea preturilor la care banca accepta sa realizeze tranzactii, unde conteaza: frecventa, amplitudinea si sensul modificarilor preturilor;
Cererea si oferta din piata pentru un anumit instrument, unde conteaza: valoarea cererii / ofertei din piata pentru un anumit instrument; numarul de participanti activi care dau structura cererii / ofertei;
Situatia economica perceputa în piata a emitentilor, unde conteaza: situatiile economico-financiare; informatiile pozitive / negative privind emitentul; politica de acordare de dividende a emitentului; modalitatea si frecventa majorarilor de capital
Grupul se expune la riscul de pret, care cuprinde inclusiv expunerea din titluri de capital si riscul de marfa, in principal provenind din urmatoarele categorii de expuneri: titluri de stat, obligatiuni emise de contrapartide eligibile, operatiuni de swap pe cursul de schimb sau unitati de fond detinute la organisme de plasament colectiv. Banca limiteaza expunerea la riscul de dobanda in cadrul portofoliului de tranzactionare, iar la finele anului 2022, Banca nu a inregistrat astfel de expuneri in sold.
Sensitivitatea valorii titlurilor de stat din clasa Mentinere pana la scadenta sau vanzare la modificari ale valorii yieldurilor
Banca deruleaza cu frecventa lunara o simulare privind impactul in modificarea valorii titlurilor de stat din variatia pozitiva a yieldurilor, luand in considerare diverse grade de severitate +10bps/+25 bps/+100bps/+200 bps/+300 bps, pentru toate monedele aferente titlurilor din portofoliul „Mentinere pana la scadenta sau vanzare”. Urmare a simularii derulate pentru data de referinta 31.12.2022, sezitivitatea in modificarea valorii prin marcarea la piata este urmatoarea:
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 53
Image should be here
Valuta – mii
Valoare sold marcare la piata @ decembrie 2022
Sold marcare la piata prin Cresterea yieldului cu +10 bps
Sold marcare la piata prin Cresterea yieldului cu yield+25 bps
Sold marcare la piata prin Cresterea yieldului cu yield+100 bps
Sold marcare la piata prin Cresterea yieldului cu yield+200 bps
Sold marcare la piata prin Cresterea yieldului cu yield+300 bps
Eur
(5,037)
(5,174)
(5,374)
(6,348)
(7,574)
(8,722)
Ron
(20,853)
(21,380)
(22,181)
(26,117)
(31,193)
(36,081)
USD
(237)
(243)
(251)
(291)
(345)
(397)
Total
(46,870)
(48,102)
(49,933)
(58,875)
(70,259)
(81,070)
Impact suplimentar in soldul de marcare la piata
fata de 31.12.2022
(1,232)
(3,063)
(12,005)
(23,389)
(34,200)
Riscul valutar
Obiectivul principal al Grupului este acela de a-si inchide pozitiile valutare si de a se asigura ca pozitiile valutare deschise raman tot timpul in limite prudentiale.
Riscul valutar este riscul de a avea pierderi sau de a nu atinge profitul estimat din cauza fluctuatiilor cursurilor de schimb valutar. La baza identificarii, estimarii, monitorizarii si administrarii riscului valutar stau, conform politicilor si procedurilor Grupului, elementele din afara portofoliului de tranzactionare denominate in valuta.
Grupul este expus riscului valutar prin tranzactiile efectuate in alte valute decat LEI. Grupul îsi gestioneaza expunerea la miscarile cursurilor de schimb modificand mixul de active si pasive. Pe piata romaneasca, cursurile de schimb au o volatilitate moderata, prin urmare pozitiile de schimb deschise reprezinta o sursa de risc valutar. Pentru a reduce pierderile din modificarile nefavorabile ale cursului valutar Grupul urmareste o politica de mentinere a unei pozitii valutare totale echilibrate.
Necesarul de capital pentru riscul valutar este calculat prin utilizarea modelului reglementat, si anume abordarea standard, iar politica Grupului este de a monitoriza si inregistra in permanenta o pozitie valutara neta totala de maxim 2% din fondurile proprii.
Pentru a determina eventuala subestimare a riscului valutar din folosirea in cadrul Pilonului I a abordarii standardizate, Grupul procedeaza la compararea cerintei de risc valutar reglementate constituite in cadrul Pilonului I cu evaluarea din modelul VaR, cu un nivel de incredere de 99% si o perioada de timp de 1 an.
FX Var este calculat intern in cadrul Grupului utilizand o baza de date zilnica de 1 an pentru diferente de curs de schimb fata de aceeasi data din anul precedent (pozitia valutara fiind considerata in valoare absoluta fara compensari intre monede in functie de semnul pozitiei valutare aferente lunii respective) si utilizand un nivel majorat al cursului de schimb pentru principalele valute la care este expus Grupul (curs majorat cu 10% la EUR; 20% CHF si 20% USD - reprezentand dublul marjei maxima de crestere/scadere din ultimul an 2022, rotunjita).
Intrucat VaR face parte integranta din politica de gestionare a riscului de piata de catre Grup, limitele VaR au fost stabilite la nivel individual, iar expunerile pot fi comparate de catre conducere, zilnic cu limitele stabilite.
Pentru a anticipa modul in care adecvarea capitalului poate fi afectata in conditii de criza, Grupul utilizeaza o simulare de criza aferenta riscului valutar care evalueaza o potentiala crestere a cursului de schimb pentru
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 54
Image should be here
principalele valute (utilizand un curs majorat cu 20% la EUR; 30% CHF si 30% USD - reprezentand dublul marjei maxima de crestere/scadere din ultimii 3 ani (2020-2022) pentru aceste valute, rotunjita) si calculand potentiala pierdere provenind din aceasta majorare utilizand modelul VaR cu nivel de incredrere de 99% pe o perioada de observatie de 1 an de zile.
Din perspectiva capitalului diferentele cursului valutar pe baza anuala sunt considerate a fi relevante pentru acoperirea cu capital a pierderilor ce pot fi generate de subestimarea cerintei pentru acest risc.
Mai jos sunt rezultatele aplicarii VaR pentru pozitia valutara (pentru EUR) inregistrata la data de 31 decembrie 2022:
Nivel de incredere:
95,0%
99,0%
99,9%
FX EUR
Impact estimate pentru nivel de incredere
1.192.974
36.126
1.610.515
54.966
1.908.759
72.407
FX VaR pentru EUR/ Fonduri proprii
0,009%
0,014%
0,018%
Low Risk
<=1%
Low Risk
<=1%
Low Risk
<=1%
Mai jos sunt rezultatele aplicarii VaR pentru pozitia valutara (pentru EUR) inregistrata la data de 31 decembrie 2021:
Nivel de incredere:
95,0%
99,0%
99,9%
FX EUR
Impact estimate pentru nivel de incredere
2.324.746
69.477
3.138.408
106.927
3.719.594
141.070
FX VaR pentru EUR/ Fonduri proprii
0,019%
0,03%
0,039%
Low Risk
<=1%
Low Risk
<=1%
Low Risk
<=1%
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 55
Image should be here
Tabelul de mai jos, prezinta expunerea Grupului la riscul valutar la 31 Decembrie 2022:
Mii LEI
LEI
EUR
Altele
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
420.801
147.833
30.503
599.137
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
97.179
10.099
4.351
111.629
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
330.449
182.421
32.850
545.720
Plasamente la banci
-
10.547
7.146
17.693
Credite si avansuri acordate clientelei
1.616.568
741.936
9.210
2.367.714
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
214.402
191.852
34.382
440.636
Alte active financiare
20.259
1.293
132
21.684
Total active financiare
2.699.658
1.285.981
118.574
4.104.213
Datorii financiare
Depozite de la banci
22.906
51.997
63
74.966
Depozite de la clienti
2.351.193
889.517
200.881
3.441.591
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
119.956
97.914
-
217.870
Alte datorii financiare
135.472
36.180
805
172.457
Datorii subordonate
10.247
44.311
-
54.558
Titluri de datorie emise
-
64.501
-
64.501
Total datorii financiare
2.639.774
1.184.420
201.749
4.025.943
Active/(datorii) financiare nete
59.884
101.561
(83.175)
78.270
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
265.056
52.681
-
317.737
Garantii emise
53.011
3.160
-
56.171
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 56
Image should be here
Tabelul de mai jos, prezinta expunerea Grupului la riscul valutar la 31 decembrie 2021:
Mii LEI
LEI
EUR
Altele
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
405.385
77.612
19.977
502.974
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
81.622
11.251
4.308
97.181
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
437.744
194.176
50.936
682.856
Plasamente la banci
-
-
5.834
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei
1.647.594
497.283
10.077
2.154.954
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
85.904
173.559
-
259.463
Alte active financiare
12.461
1.501
998
14.960
Total active financiare
2.670.710
955.383
92.129
3.718.222
Datorii financiare
Depozite de la banci
2.187
16.125
-
18.312
Depozite de la clienti
2.424.830
793.031
88.298
3.306.159
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
99.377
-
-
99.377
Alte datorii financiare
115.890
27.789
162
143.841
Datorii subordonate
10.099
24.797
-
34.896
Titluri de datorie emise
-
64.174
-
64.174
Total datorii financiare
2.652.381
925.917
88.461
3.666.760
Active/(datorii) financiare nete
18.328
29.466
3.669
51.462
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
265.486
68.191
-
333.677
Garantii emise
8.651
1.997
-
10.647
In ceea ce priveste instrumentele financiare derivate, sumele raportate reprezinta valoarea de piata de la finalul perioadei de raportare a monedei respective pe care Grupul a agreat sa o cumpere (sume pozitive) sau vanda (sume negative) inainte de compensarea pozitiilor si platilor cu respectiva contrapartida. Valoarea totala a notionalului la 31 decembrie 2022 fiind de 134.436 mii Lei cu maturitate maxima 30 ianuarie 2023 din care 20.449 mii USD si respectiv 39.660 mii LEI (31 Decembrie 2021: 11.364 mii Lei cu maturitate 20 ianuarie 2022 din care 2.600 mii USD).
Analiza de mai sus include numai activele si pasivele monetare. Investitiile de capital si activele non-monetare nu sunt considerate ca dand nastere unui risc valutar.
Grupul inchide pozitia valutara deschisa utilizand tranzactii valutare la vedere sau la termen.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 57
Image should be here
Tabelul de mai jos, prezinta expunerea Bancii la riscul valutar la 31 decembrie 2022:
Mii LEI
LEI
EUR
Altele
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
418.468
147.832
30.503
596.803
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
9.531
5.126
4.351
19.008
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
330.449
182.421
32.850
545.720
Plasamente la banci
-
10.547
7.146
17.693
Credite si avansuri acordate clientelei
1.465.798
741.927
9.210
2.216.935
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
214.402
191.852
34.382
440.636
Titluri de participare detinute in filiale
36.296
-
-
36.296
Alte active financiare
20.505
1.293
132
21.930
Total active financiare
2.495.449
1.280.998
118.574
3.895.021
Datorii financiare
Depozite de la banci
22.906
51.997
63
74.966
Depozite de la clienti
2.357.330
889.517
200.881
3.447.728
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
-
97.914
-
97.914
Alte datorii financiare
35.497
33.736
746
69.979
Datorii subordonate
-
44.311
-
44.311
Titluri de datorie emise
-
64.501
-
64.501
Total datorii financiare
2.415.733
1.181.976
201.690
3.799.399
Active/(datorii) financiare nete
79.716
99.022
(83.116)
95.622
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
184.814
52.681
-
237.495
Garantii emise
53.011
3.160
-
56.171
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 58
Image should be here
Tabelul de mai jos, prezinta expunerea Bancii la riscul valutar la 31 decembrie 2021:
Mii LEI
LEI
EUR
Altele
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
400.044
77.295
19.977
497.316
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
10.024
5.045
4.308
19.377
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
437.744
194.176
50.936
682.856
Plasamente la banci
-
-
5.834
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei
1.521.560
497.274
10.077
2.028.911
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
85.904
173.559
-
259.463
Titluri de participare detinute in filiale
34.296
-
-
34.296
Alte active financiare
12.644
1.501
998
15.143
Total active financiare
2.502.215
948.851
92.129
3.543.195
Datorii financiare
Depozite de la banci
2.187
16.125
-
18.312
Depozite de la clienti
2.433.517
793.031
88.298
3.314.846
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
-
-
-
-
Alte datorii financiare
27.134
26.536
162
53.832
Datorii subordonate
-
24.797
-
24.797
Titluri de datorie emise
-
64.174
-
64.174
Total datorii financiare
2.462.837
924.664
88.461
3.475.962
Active/(datorii) financiare nete
39.378
24.187
3.669
67.234
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
264.796
68.191
-
332.987
Garantii emise
8.651
1.997
-
10.647
Tabelul de mai jos prezinta senzitivitatea rezultatului curent la modificarile cele mai posibile ale ratelor de schimb aplicate la sfarsitul perioadei de raportare, in vreme ce toate celelalte variabile raman constante :
Impactul in contul de profit si pierdere inainte de impozitare
Grup
Banca
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Impact 10%
Impact 10%
Impact 10%
Impact 10%
Euro apreciere
3.115
1.619
3.094
1.547
Euro depreciere
3.115
1.619
3.094
1.547
Altele apreciere
(387)
197
(394)
182
Altele depreciere
(387)
197
(394)
182
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 59
Image should be here
Tabelul de mai jos prezinta senzitivitatea capitalurilor proprii la modificarile cele mai posibile ale ratelor de schimb aplicate la sfarsitul perioadei de raportare, in vreme ce toate celelalte variabile raman constante:
Impactul in capitalurile proprii inainte de impozitare
Grup
Banca
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Impact 10%
Impact 10%
Impact 10%
Impact 10%
Euro apreciere
3.115
1.619
3.094
1.547
Euro depreciere
3.115
1.619
3.094
1.547
Altele apreciere
(387)
197
(394)
182
Altele depreciere
(387)
197
(394)
182
Pentru calculul senzitivitatii, modificarea cursului valutar a impactat cresterea / (descresterea) cu 10% pentru 2022 si respectiv 2021 a monedelor in valuta. Tinand cont de conjunctura actuala data de conflictul din Ucraina si presiunile inflationiste, pentru 2022 si 2021 Grupul a considerat o variatie a cursului de 10%, chiar daca variatia maxima a cursului valutar pentru EUR (ca diferenta intre rata maxima si minima) este de aproximativ 5% in ultimii 3 ani (2022, 2021 si 2020).
e) Riscul de rata a dobanzii din activitati in afara portofoliului de tranzactionare din repretuirea dobanzilor
Grupul este expus la efectele fluctuatiilor ratelor de dobanda pe piata cu privire la pozitia sa financiara si la fluxurile sale de numerar. Marjele de dobanda pot creste ca urmare a unor astfel de modificari, dar pot reduce sau crea pierderi in cazul in care apar miscari neasteptate.
Principalele surse ale riscului de dobanda provin din corelatiile imperfecte dintre data maturitatii (pentru ratele fixe de dobanda) sau data actualizarii pretului (pentru rate variabile de dobanda) aferente activelor si pasivelor, evolutia adversa a curbei randamentului (evolutia neparalela a randamentului ratelor de dobanda a activelor si pasivelor purtatoare de dobanda), corelatia imperfecta in ajustarea ratelor castigate si platite pentru diferite instrumente financiare cu caracteristici de actualizare a pretului asemanatoare si optiunile incorporate in produsele Grupului. Activitatile de gestionare a activelor si datoriilor purtatoare de dobanda se desfasoara in contextul expunerii Grupului la fluctuatiile ratei dobanzii.
In general, Grupul acorda credite cu rate de dobanda variabile, in conformitate cu politicile de creditare ale sale, care se actualizeaza in functie de ratele de dobanda de referinta precum ROBOR, EURIBOR, LIBOR, IRCC. Pe partea de depozite, Grupul ofera rate de dobanda fixe numai pentru perioade scurte de timp, cu maturitati pana la 1 an. Pentru perioade de maturitate mai lungi, depozitele atrase au rate de dobanda variabile (in concordanta cu politica Grupului sau ratele de referinta de dobanda indexate). In ceea ce priveste titlurile de datorie, Banca se urmareste ca portofoliu detinut sa inregistreze o maturitate medie de maxim 5 ani pana la scadenta. Astfel, la achizitia unor noi titluri, Banca se orienteaza in functie de portofoliul detinut si repartizarea acestuia pe intervale ramase pana la maturitate ca maturitatea medie maxim asteptata sa nu fie depasita.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 60
Image should be here
In vederea masurarii impactului riscului de dobanda din afara portofoliului de tranzactionare Grupul utilizeaza analiza modificarii potentiale a valorii economice ca urmare a schimbarii nivelurilor ratelor dobanzii, acest instrument se bazeaza pe metodologia standardizata de calcul descrisa in Anexa 1 la Regulamentul BNR nr 5/2013 privind cadrul de administrare a activitatii institutiilor de credit, procesul intern de evaluare a adecvarii capitalului la riscuri si conditiile de externalizare a activitatilor acestora, cu modificarile si completarile ulterioare.
Pe parcursul anului 2022 Grupul s-a incadrat in limitele de prudenta, nu a inregistrat depasiri ale nivelului maximal prevazut de Regulamentul nr 5/2013 - respectiv limita de 20% a valorii economice.
Ratele de dobanda pentru moneda nationala si principalele monede straine la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021, au fost urmatoarele:
Moneda
Rata dobanzii
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Leu (LEI)
Robor 3 luni
7,57%
3,05%
Euro (EUR)
Euribor 3 luni
2,13%
(0,57%)
Euro (EUR)
Euribor 6 luni
2,69%
(0,55%)
Dolar american (USD)
Libor 6 luni
5,14%
0,34%
Ratele medii de dobanda obtinute sau oferite la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 pentru activele si datoriile purtatoare de dobanzi sunt prezentate in tabelul urmator:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Grupul
LEI
EUR
USD
LEI
EUR
USD
Active
Numerar si echivalente de numerar
5,79%
1,88%
3,60%
2,02%
0,00%
0,00%
Plasamente la banci
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
0,00%
Credite si avansuri acordate clientelei
10,72%
4,65%
9,94%
6,33%
3,66%
8,44%
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
3,98%
2,69%
4,59%
3,99%
2,26%
5,36%
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
6,03%
2,51%
5,28%
5,64%
1,97%
n/a
Active financiare masurate la valoare justa prin profit sau pierdere
n/a
n/a
n/a
n/a
n/a
n/a
Datorii
Depozite de la banci
5,75%
1,50%
n/a
0,00%
n/a
n/a
Conturi curente de la clienti
0,00%
0,00%
0,00%
0,01%
0,00%
0,00%
Depozite la termen de la clienti
6,50%
1,07%
2,97%
2,54%
0,11%
0,52%
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
3,08%
5,64%
n/a
3,31%
n/a
n/a
Datorii subordonate
3.00%
6,08%
n/a
3,00%
6,26%
n/a
Titluri de datorie emise
n/a
6,50%
n/a
n/a
6,50%
n/a
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 61
Image should be here
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Banca
LEI
EUR
USD
LEI
EUR
USD
Active
Numerar si echivalente de numerar
5,79%
1,88%
3,60%
2,02%
0,00%
0,00%
Plasamente la banci
0,00%
0,00%
0,00%
n/a
n/a
0,00%
Credite si avansuri acordate clientelei
10,48%
4,65%
9,94%
5,91%
3,66%
8,44%
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
3,98%
2,69%
4,59%
3,99%
2,26%
5,36%
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
6,03%
2,51%
5,28%
5,64%
1,97%
n/a
Active financiare masurate la valoare justa prin profit sau pierdere
n/a
n/a
n/a
n/a
n/a
n/a
Datorii
Depozite de la banci
5,75%
1,50%
n/a
0,00%
n/a
n/a
Conturi curente de la clienti
0,00%
0,00%
0,00%
0,01%
0,00%
0,00%
Depozite la termen de la clienti
6,50%
1,07%
2,97%
2,54%
0,11%
0,52%
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
n/a
5,64%
n/a
n/a
n/a
n/a
Datorii subordonate
n/a
6,08%
n/a
n/a
6,26%
n/a
Titluri de datorie emise
n/a
6,50%
n/a
n/a
6,50%
n/a
Tabelul de mai jos sumarizeaza expunerea Grupului la riscul de rata a dobanzii. Tabelul prezinta activele si pasivele financiare ale Grupului la 31 decembrie 2022 la valoarea contabila recunoscuta in bilant, clasificate in functie de data reevaluarii dobanzii contractuale pentru elementele bilantiere cu dobanda variabila sau in functie de maturitatea reziduala pentru elementele bilantiere cu dobanda fixa.
Grup
31 decembrie 2022
Mii LEI
Valoarea contabila
Sub 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara dobanda
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
599.137
269.764
-
-
-
329.373
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
111.629
-
-
-
-
111.629
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
545.720
-
174.034
302.448
57.581
11.657
Plasamente la banci
17.693
10.547
7.146
-
-
-
Credite si avansuri acordate clientelei
2.367.714
14.296
1.857.656
268.598
220.684
6.480
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
440.636
-
92.879
175.357
172.400
-
Alte active financiare
21.684
8
35
144
-
21.497
Total active financiare
4.104.213
294.615
2.131.750
746.547
450.665
480.636
Datorii financiare
Depozite de la banci
74.966
64.474
-
-
495
9.997
Depozite de la clienti
3.441.591
1.288.008
1.412.729
77.437
5.003
658.414
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
217.870
-
101.256
18.700
97.914
-
Alte datorii financiare
172.457
334
1.577
4.626
48
165.872
Datorii subordonate
54.558
-
44.311
-
10.247
-
Titluri de datorie emise
64.501
-
-
24.380
40.121
-
Total datorii financiare
4.025.943
1.352.816
1.559.873
125.143
153.828
834.283
Pozitia neta a riscului de dobanda
78.270
(1.058.201)
571.877
621.404
296.837
(353.647)
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 62
Image should be here
Grupul evalueaza indeaproape pozitia riscului net din rata dobanzii pentru a reduce riscul si a optimiza marja de dobanda neta. La 31 decembrie 2022, Grupul inregistreaza o pozitie negativa a riscului de rata a dobanzii doar in intervalul „ Sub 3 luni ” inregistrand pasive financiare mai mari fata de activele financiare, in principal datorate depozitelor clientilor cu dobanda fixa. In consecinta, depozitele clientilor la data scadentei sunt prelungite la rata dobanzii standard / negociata comunicata de Grup si rata dobanzii nu este actualizata automat la un indicator de piata.
Tabelul urmator prezinta activele si pasivele financiare ale Grupului la 31 decembrie 2021 la valoarea contabila recunoscuta in bilant, clasificate in functie de data reevaluarii dobanzii contractuale pentru elementele bilantiere cu dobanda variabila sau in functie de maturitatea reziduala pentru elementele bilantiere cu dobanda fixa.
Grup
31 decembrie 2021
Mii LEI
Valoarea contabila
Sub 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara dobanda
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
502.974
114.600
-
-
-
388.374
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
97.181
-
-
-
-
97.181
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
682.856
18.048
151.228
430.231
73.005
10.344
Plasamente la banci
5.834
-
-
-
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei
2.154.954
19.267
1.437.777
219.629
472.928
5.353
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
259.463
-
-
194.033
65.430
-
Alte active financiare
14.960
40
107
631
62
14.120
Total active financiare
3.718.222
151.955
1.589.112
844.524
611.425
521.206
Datorii financiare
Depozite de la banci
18.312
-
-
-
-
18.312
Depozite de la clienti
3.306.159
1.173.784
1.326.623
78.612
6.213
720.927
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
99.377
-
99.377
-
-
-
Alte datorii financiare
143.841
2.170
5.990
23.756
1.594
110.331
Datorii subordonate
34.896
-
24.797
-
10.099
-
Titluri de datorie emise
64.174
-
-
-
64.174
-
Total datorii financiare
3.666.759
1.175.954
1.456.787
102.368
82.080
849.570
Pozitia neta a riscului de dobanda
51.463
(1.023.999)
132.325
742.156
529.345
(328.364)
Grupul a prezentat ca active nepurtatoare de dobanda urmatoarele: imprumuturi pentru clienti care nu mai acumuleaza dobanzi, dobanzi preliminate pentru credite si titluri de stat, unitati fonduri administrate de SAI Patria Asset Management SA si investitii in actiuni.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 63
Image should be here
Tabelul de mai jos sumarizeaza expunerea Bancii la riscul de rata a dobanzii. Tabelul prezinta activele si pasivele financiare ale Bancii la 31 decembrie 2022 la valoarea contabila recunoscuta in bilant, clasificate in functie de data reevaluarii dobanzii contractuale anterioare pentru elementele bilantiere cu dobanda variabila sau in functie de maturitatea reziduala pentru elementele bilantiere cu dobanda fixa.
Banca
31 decembrie 2022
Mii LEI
Valoarea contabila
Sub 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara dobanda
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
596.803
268.126
-
-
-
328.677
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
19.008
-
-
-
-
19.008
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
545.720
-
174.034
302.448
57.581
11.657
Plasamente la banci
17.693
10.547
7.146
-
-
-
Credite si avansuri acordate clientelei
2.216.935
13.859
1.852.862
124.275
219.459
6.480
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
440.636
-
92.879
175.357
172.400
-
Alte active financiare
21.930
8
35
144
-
21.743
Total active financiare
3.858.725
292.540
2.126.956
602.224
449.440
387.565
Datorii financiare
Depozite de la banci
74.966
64.474
-
-
495
9.997
Depozite de la clienti
3.447.728
1.294.145
1.412.729
77.437
5.003
658.414
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
97.914
-
-
-
97.914
-
Alte datorii financiare
69.979
334
1.577
4.626
48
63.394
Datorii subordonate
44.311
-
44.311
-
-
-
Titluri de datorie emise
64.501
-
-
24.380
40.121
-
Total datorii financiare
3.799.399
1.358.953
1.458.617
106.443
143.581
731.805
Pozitia neta a riscului de dobanda
59.326
(1.066.413)
668.339
495.781
305.859
(344.240)
Banca evalueaza îndeaproape pozitia de risc a ratei dobanzii nete pentru a reduce riscul si a optimiza marja neta a dobanzii. La 31 decembrie 2022 Banca înregistreaza o pozitie de risc negativa a ratei dobanzii doar in intervalul Sub 3 luni inregistrand pasive financiare mai mari fata de activele financiare, in principal datorate depozitelor clientilor cu dobanda fixa . Depozitele clientilor la data scadentei sunt prelungite la rata dobanzii standard / negociata comunicata de banca si rata dobanzii nu este actualizata automat la un punct de referinta al pietei.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 64
Image should be here
Tabelul de mai jos sumarizeaza expunerea Bancii la riscul de rata a dobanzii. Tabelul prezinta activele si pasivele financiare ale Bancii la 31 decembrie 2021 la valoarea contabila recunoscuta in bilant, clasificate in functie de data reevaluarii dobanzii contractuale pentru elementele bilantiere cu dobanda variabila sau in functie de maturitatea reziduala pentru elementele bilantiere cu dobanda fixa.
Banca
31 decembrie 2021
Mii LEI
Valoarea contabila
Sub 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara dobanda
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
497.316
110.000
-
-
-
387.316
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
19.377
-
-
-
-
19.377
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
682.856
18.048
151.228
430.231
73.005
10.344
Plasamente la banci
5.834
-
-
-
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei
2.028.911
18.774
1.430.489
101.733
472.562
5.353
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
259.463
-
-
194.033
65.430
-
Alte active financiare
15.143
40
107
631
62
14.303
Total active financiare
3.508.900
146.862
1.581.824
726.628
611.059
442.527
Datorii financiare
Depozite de la banci
18.312
-
-
-
-
18.312
Depozite de la clienti
3.314.846
1.178.318
1.326.623
78.612
6.213
725.080
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
-
-
-
-
-
-
Alte datorii financiare
53.832
2.170
5.990
23.756
1.044
20.872
Datorii subordonate
24.797
-
24.797
-
-
-
Titluri de datorie emise
64.174
-
-
-
64.174
-
Total datorii financiare
3.475.961
1.180.488
1.357.410
102.368
71.431
764.264
Pozitia neta a riscului de dobanda
32.939
(1.033.626)
224.414
624.260
539.628
(321.737)
Gestionarea riscului ratei dobanzii prin limite este imbunatatita prin monitorizarea senzitivitatii activelor si pasivelor financiare ale Grupului la diferite scenarii de dobanda.
Gestionarea riscului ratei dobanzii utilizeaza modelul GAP lunar al analizei riscului de rata a dobanzii si a senzitivitatii activului si pasivului financiar al Grupului la diferite scenarii de dobanda, exemplificate mai jos :
Impactul asupra rezultatelor financiare ale Grupului la 31 decembrie 2022 prin aplicarea unei posibile modificari a ratelor dobanzilor cu +/- 200 puncte procentuale (ca procent din fondurile proprii ale Grupului) pentru elementele cu scadenta pana la 12 luni ar putea conduce la un impact pozitiv al valorii economice de
12.849 mii LEI, respectiv un impact de 3,17% asupra capitalurilor proprii si a contului de profit sau pierdere, incadrandu-se intr-un profil de risc mediu-scazut (31 decembrie 2021: 12.364 mii LEI impact pozitiv si respectiv un impact de 3,34% asupra fondurilor proprii si a contului de profit sau pierdere).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 65
Image should be here
O fluctuatie de 200 bps a ratelor de dobanda este rezonabila, luand in considerare faptul ca, evolutia medie a nivelurilor maxime in ultimele 6 luni ale anului 2022 (ca diferenta intre nivelul maxim si nivelul minim din perioada 01.08.2021-31.01.2023 pentru ROBOR 3M si 6M) si ca urmare a stabilizarii evolutiei Roborspre finele anului 2022, a fost 102/79 bps, si 226/230 bps pentru principala moneda de schimb (EUR, atat pentru EURIBOR 3M cat si pentru EURIBOR 6M), si totodata luand in calcul structura bilantiera in principalele monede.
Banca deruleaza cu frecventa trimestriala simulari privind modificarea valorii lor economice ca urmare a aplicării unor schimbări bruşte şi neaşteptate ale ratelor dobânzii conform a şase scenarii de şoc standardizate pentru detectarea valorilor extreme, respectiv un şoc paralel în sus, un şoc paralel în jos, un şoc cu variaţie bruscă (rate scurte în jos şi rate lungi în sus), un şoc cu evoluţie constantă (rate scurte în sus şi rate lungi în jos), un şoc cu rate scurte în sus, un şoc cu rate scurte în jos, pe care le raporteaza in cadrul procesului ICAAP catre conducerea superioara. Simularile se deruleaza in conformitate cu prevederile Ghidului EBA privind riscul de rata a dobanzii.
f) Riscul de lichiditate si finantare
i) Administrarea riscului de lichiditate si finantare
Riscurile de lichiditate şi finanţare sunt riscuri distincte care, dacă se materializează, au un impact prudenţial semnificativ asupra lichidităţii instituţiei de credit pe diferite orizonturi de timp.
Riscul de lichiditate este riscul ca, profiturile si capitalul Grupului sa fie afectat negativ, determinat de incapacitatea bancii de a-si indeplini obligatiile la scadenta acestora.
Riscul de finanţare este riscul ca, Grupul nu dispună de surse stabile de finanţare pe termen mediu şi lung, ceea ce duce la riscul existent sau potenţial ca instituţia de credit nu poată îndeplini, sau îndeplinească la costuri de finanţare inacceptabile, obligaţiile sale financiare, cum ar fi plăţile şi nevoile de garanţii reale, pe măsură ce acestea devin scadente pe termen mediu şi lung
Riscul de lichiditate poate rezulta din finantarea generala a activitatilor Grupului si din procesul de gestionare a pozitiilor activelor. Aceasta include atat riscul de a nu putea finanta active la scadente si / sau rate corespunzatoare, cat si riscul de a nu putea lichida un activ la un pret rezonabil (eliminarea / reducerea pierderilor potentiale) si intr- un interval de timp corespunzator.
Grupul are acces la surse de finantare diversificate. Fondurile sunt atrase printr-o gama vasta de instrumente incluzand depozite, imprumuturi si capital social. Acest lucru imbunatateste flexibilitatea atragerii de fonduri, limiteaza dependenta fata de un singur tip de finantare si conduce la o scadere generala a costurilor implicate de atragerea de fonduri. Grupul incearca sa mentina un echilibru intre continuitatea si flexibilitatea atragerii de fonduri, prin diversificarea scadentelor datoriilor contractate. Grupul controleaza in permanenta riscul de lichiditate identificand si monitorizand modificarile aparute in conditiile de finantare, diversificand baza de finantare si limitand concentrarea.
Pozitia de lichiditate si pozitia de lichiditate pe parcursul zilei sunt monitorizate zilnic, iar testarea periodica a stresului de lichiditate este efectuata cel putin lunar in cadrul unei serii variate de scenarii care acopera atat conditiile normale, cat si cele mai extreme ale pietei. Toate politicile si procedurile de lichiditate fac obiectul cel
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 66
Image should be here
putin revizuirii anuale si sunt aprobate de Comitetul Directorilor, de Comitetul de Administrare a riscurilor si de Consiliul de Administrare.
A fost elaborat un plan de criza a lichiditatilor in care se stabilesc sarcinile si masurile care trebuie urmate in cazul unor evenimente bruste si / sau neasteptate de situatii neobisnuite de piata si de operare, pentru a mentine un nivel adecvat pentru lichiditate in toate circumstantele date. Acest plan acopera gestionarea conditiilor speciale cauzate de schimbarile "neobisnuite" in conditiile pietelor si in mediul general economic, politic si de reglementare, precum si gestionarea situatiilor care decurg din pierderea increderii in Grup. Pe parcursul anului 2022, nu a fost necesara activarea acestui plan pentru situatii neprevazute.
Banca deruleaza cu frecventa lunara scenarii de criza luand in considerare capacitatea bancii de acoperire a potentialelor iesiri de lichiditate din activele lichide pe care aceasta le poate transforma in mod rapid in numerar. Scenariile vizeaza un orizont de timp scurt de 60 de zile luand in considerare diverse ipoteze cu privire la depozitele atrase de la clientela bancara cat si non bancara. Urmare a derulari acestor scenarii, rezulta ca banca dispune de capacitatea de acoperire necesara pentru a putea acoperi eventualele iesiri de lichiditate in cazul producerii ipotezelor luate in considerate.
ii) Expunerea la riscul de lichiditate
Unul din vorbii urmariti de catre Grup in administrarea riscului de lichiditate este raportul Credite/Depozite .
Nivelele atinse de acest indicator la sfarsitul si pe parcursul anului sunt prezentate mai jos :
Grup
Banca
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
La sfarsitul perioadei
67,84%
67,46%
68,21%
65,09%
Media perioadei
71,19%
70,74%
71,11%
69,72%
Maximul perioadei
73,23%
72,55%
74,97%
72,06%
Minimul perioadei
67,84%
67,46%
68,21%
65,09%
Nivelul maxim inregistrat de Grup este de 73,23% din rata bruta a creditelor / depozitelor la sfarsitul lunii iunie 2022, in timp ce nivelul minim inregistrat a fost de 67,84% la sfarsitul lunii decembrie 2022.
Valoarea maxima inregistrata de Banca a fost de 74,97% din rata bruta a creditelor / depozitelor la sfarsitul lunii septembrie 2022, in timp ce nivelul minim inregistrat a fost de 68,21% la sfarsitul lunii decembrie 2022.
Tabelul de mai jos prezinta datoriile la data de 31 decembrie 2022 pe baza maturitatii lor reziduale contractuale. Sumele aferente datoriilor raportate in tabelul de maturitati sunt fluxurile de numerar contractuale, neactualizate la data raportarii, inclusiv datoriile brute din leasing-ul financiar (brute de deducerea cheltuielilor de finantare viitoare), angajamentele de creditare brute si garantiile financiare. Aceste fluxuri de numerar neactualizate difera de sumele incluse in situatia pozitiei financiare, datorita faptului ca suma din situatia pozitiei financiare este bazata pe fluxuri de numerar actualizate.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 67
Image should be here
De asemenea, tabelul de mai jos prezinta analiza pe maturitati reziduale a activelor financiare care nu reprezinta instrumente financiare derivate la valoarea lor contabila, pe baza maturitatilor lor contractuale, cu exceptia activelor care se pot instraina cu rapiditate, daca situatia ar impune-o, pentru indeplinirea angajamentelor de plata pentru datoriile financiare. Asemenea active financiare sunt incluse in analiza maturitatilor pe baza datei asteptate a valorificarii. Creditele depreciate sunt incluse la valoarea lor contabila neta de provizioanele de depreciere, si pe baza asteptarilor privind datele intrarilor de numerar.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 68
Image should be here
Analiza pe baza maturitatii a activelor si datoriilor monetare ale Grupului la 31 decembrie 2022 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2022
MII LEI
La vedere
Pana la 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara scadenta
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
329.373
269.764
-
-
-
-
599.137
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
-
-
-
-
111.629
111.629
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
-
174.034
302.448
57.581
11.657
545.720
Plasamente la banci
-
10.547
7.146
-
-
-
17.693
Credite si avansuri acordate clientelei, inclusiv dobanda viitoare
-
138.682
538.298
1.343.825
1.154.916
814
3.176.535
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
-
-
92.879
175.357
172.400
-
440.636
Alte active financiare
-
8
35
144
-
21.497
21.684
Total active financiare
329.373
419.001
812.392
1.821.774
1.384.897
145.597
4.913.034
Datorii financiare
Depozite de la banci
64.474
-
-
-
495
9.997
74.966
Depozite de la clienti, inclusiv dobanda viitoare
656.939
1.294.930
1.461.023
82.833
6.181
108
3.502.014
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare, inclusiv dobanda viitoare
14.981
12.660
40.107
56.785
103.333
-
227.866
Alte datorii financiare
-
334
1.577
4.626
48
165.872
172.457
Datorii subordonate si titluri de datorie emise, inclusiv dobanda viitoare
-
-
-
25.915
100.706
-
126.621
Total datorii financiare
736.394
1.307.924
1.502.707
170.159
210.763
175.978
4.103.925
Excedent/(Deficit) de lichiditate
(407.022)
(888.923)
(690.316)
1.651.614
1.174.136
(30.379)
809.110
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
317.736
-
-
-
-
-
317.736
Garantii emise
56.172
-
-
-
-
-
56.172
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 69
Image should be here
Analiza pe baza maturitatii a activelor si datoriilor monetare ale Grupului la 31 decembrie 2021 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2021
MII LEI
La vedere
Pana la 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara scadenta
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
388.374
114.600
-
-
-
-
502.974
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
-
-
-
-
97.181
97.181
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
18.048
151.228
430.231
73.005
10.344
682.856
Plasamente la banci
-
-
5.834
-
-
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei, inclusiv dobanda viitoare
-
126.608
358.440
1.232.610
924.552
754
2.642.964
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
-
-
-
194.291
65.430
-
259.721
Alte active financiare
-
40
107
631
62
14.120
14.960
Total active financiare
388.374
259.296
515.609
1.857.763
1.063.049
122.399
4.206.490
Datorii financiare
Depozite de la banci
14.844
-
-
-
495
2.973
18.312
Depozite de la clienti, inclusiv dobanda viitoare
714.888
1.176.140
1.344.433
80.993
7.666
114
3.324.234
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare, inclusiv dobanda viitoare
-
104.605
-
-
-
-
104.605
Alte datorii financiare
-
2.170
5.990
23.756
1.594
110.331
143.841
Datorii subordonate si titluri de datorie emise, inclusiv dobanda viitoare
-
-
-
30.548
94.510
-
125.058
Total datorii financiare
729.732
1.282.915
1.350.423
135.297
104.265
113.418
3.716.050
Excedent/(Deficit) de lichiditate
(341.358)
(1.023.619)
(834.814)
1.722.466
958.784
8.981
490.440
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
333.677
-
-
-
-
-
333.677
Garantii emise
10.647
-
-
-
-
-
10.647
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 70
Image should be here
Instrumentele financiare derivate sunt prezentate in termeni de valoare justa pe baza maturitatilor lor contractuale, valoarea totala a notionalului la 31 decembrie 2022 fiind de 134.436 mii Lei cu maturitate maxima 30 ianuarie 2023 ( 31 Decembrie 2021: 11.364 mii Lei cu maturitate 20 ianuarie 2022).
Atunci cand suma de plata nu este fixa, cuantumul considerat este determinat prin referinta la conditiile existente la sfarsitul perioadei de raportare. Platile in devize sunt exprimate in lei utilizand cursul de schimb de la finalul perioadei de raportare.
Pe baza evolutiei istorice, la data scadentei, o parte semnificativa a depozitelor clientilor este prelungita, rezultand o scadenta comportamentala in medie de 3-6 luni.
Grupul prezinta un deficit de lichiditate pe primele trei benzi La vedere, Pana la 3 luni si 3-12 luni ca urmare a constituirii unui volum mare de depozite comerciale in aceasta categorie de maturitate. Managementul se asteapta ca acest deficit sa fie acoperit prin reinnoirea depozitelor clientilor.
Asa cum a fost deja mentionat, deficitele de lichiditate se elimina prin reinnoirea pasivelor atrase de la clientii persoane fizice sau juridice intr-o proportie insemnata (in jur de 90%). In general, reinnoirea are loc prin prelungirea structurii existente a depozitelor, atat ca suma cat si scadenta.
Pentru a administra riscul de lichiditate, Grupul detine active lichide care includ numerar si echivalente de numerar si titluri de valoare (Titluri de Stat emise de Ministerul Finantelor Publice) pentru care exista o piata lichida. Aceste active pot fi vandute imediat pentru a indeplini necesitatile de lichiditate.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 71
Image should be here
Analiza pe baza maturitatii a activelor si datoriilor monetare ale Bancii la 31 decembrie 2022 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2022
MII LEI
La vedere
Pana la 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara scadenta
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
328.677
268.126
-
-
-
-
596.803
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
-
-
-
-
19.008
19.008
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
-
174.034
302.448
57.581
11.657
545.720
Plasamente la banci
-
10.547
7.146
-
-
-
17.693
Credite si avansuri acordate clientelei, inclusiv dobanda viitoare
-
136.009
506.734
1.149.375
1.153.593
814
2.946.525
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
-
-
92.879
175.357
172.400
-
440.636
Alte active financiare
-
8
35
144
-
21.743
21.930
Total active financiare
328.677
414.690
780.828
1.627.324
1.383.574
53.222
4.588.315
Datorii financiare
Depozite de la banci
64.474
-
-
-
495
9.997
74.966
Depozite de la clienti, inclusiv dobanda viitoare
658.306
1.299.700
1.461.023
82.833
6.181
108
3.508.151
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
-
-
-
-
103.509
-
103.509
Alte datorii financiare
-
334
1.577
4.626
48
63.394
69.979
Datorii subordonate si titluri de datorie emise, inclusiv dobanda viitoare
-
-
-
25.915
90.459
-
116.374
Total datorii financiare
722.780
1.300.034
1.462.600
113.374
200.691
73.500
3.872.979
Excedent/(Deficit) de lichiditate
(394.103)
(885.344)
(681.772)
1.513.950
1.182.884
(20.276)
715.336
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
237.495
-
-
-
-
-
237.495
Garantii emise
56.172
-
-
-
-
-
56.172
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 72
Image should be here
Analiza pe baza maturitatii a activelor si datoriilor monetare ale Bancii la 31 decembrie 2021 este prezentata mai jos:
31 decembrie 2021
MII LEI
La vedere
Pana la 3 luni
3-12 luni
1-5 ani
Peste 5 ani
Fara scadenta
Total
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
387.316
110.000
-
-
-
-
497.316
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
-
-
-
-
19.377
19.377
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
18.048
151.228
430.231
73.005
10.344
682.856
Plasamente la banci
-
-
5.834
-
-
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei, inclusiv dobanda viitoare
-
125.300
329.005
1.077.721
924.186
754
2.456.966
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
-
-
-
194.291
65.430
-
259.721
Alte active financiare
-
40
107
631
62
14.303
15.143
Total active financiare
387.316
253.388
486.174
1.702.874
1.062.683
44.778
3.937.213
Datorii financiare
Depozite de la banci
14.844
-
-
-
495
2.973
18.312
Depozite de la clienti, inclusiv dobanda viitoare
719.041
1.180.673
1.344.433
80.993
7.666
114
3.332.920
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare, inclusiv dobanda viitoare
-
-
-
-
-
-
-
Alte datorii financiare
-
2.170
5.990
23.756
1.044
20.872
53.832
Datorii subordonate si titluri de datorie emise, inclusiv dobanda viitoare
-
-
-
30.548
92.274
-
122.822
Total datorii financiare
733.885
1.182.843
1.350.423
135.297
101.479
23.959
3.527.886
Excedent/(Deficit) de lichiditate
(346.569)
(929.455)
(864.249)
1.567.577
961.204
20.819
409.327
Elemente din extrabilantier
Angajamente de creditare acordate clientelei
332.987
-
-
-
-
-
332.987
Garantii emise
10.647
-
-
-
-
-
10.647
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 73
Image should be here
g) Riscul climatic
Pentru reducerea impactului riscului climatic asupra activelor Bancii, Grupul a dezvoltat o metodologie de evaluare a expunerii la riscurile ESG (riscul de mediu, social si de guvernanta), prin care se evalueaza atat gradul de risc pentru fiecare client/proiect in parte, cat si o evaluare bazata de metodologia de evaluare a expunerii la nivel de portofoliu, prin care se evalueaza expunerea la riscurile ESG pentru:
a) portofoliul de credite al Bancii, in care se evalueaza expunerea la riscurile ESG luand în considerare:
incadrarea in segmentul de business al clientului;
incadrarea in sectorul economic al clientului;
Zona istorica geografica de apartenenta a clientului;
Expunerea inregistrata de client la Patria Bank.
b) portofoliul de titluri (altele decat cele emise de Ministerul Finantelor Publice) detinut de Banca, pentru care se deruleaza o evaluare in functie de componenta de “green” a emisiunii sau impact in factorii ESG;
c) portofoliul de garantii din zona rezidentiala se evalueaza in functie de clasa energetica.
h) Gestionarea capitalului
Grupul este activ in sectorul bancar din Romania, sector care este reglementat de Banca Nationala a Romaniei (“BNR”), actionand ca autoritate de reglementare locala in temeiul regulamentului UE pentru acest sector, care impune bancilor sa mentina un raport prestabilit al capitalului total la activele ponderate la risc.
Cerintele reglementate de capital aferente Bancii si Grupului sunt analizate pe doua niveluri:
- Fonduri proprii de nivel 1, care includ capitalul social, rezultatul reportat, rezerve dupa deducerea activelor necorporale si alte ajustari reglementate ce reprezinta elemente incluse in fondurile proprii, dar care au un regim diferit din punct de vedere al adecvarii capitalului;
- Fonduri proprii de nivel 2, care includ imprumuturile subordonate acceptate legal.
La data de 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021, fondurile proprii ale Grupului calculate in conformitate cu reglementarile statutare si cerintele de capital pentru 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 se afla in limitele de reglementare si cerintele BNR.
La data de 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021, fondurile proprii ale Bancii calculate in conformitate cu reglementarile statutare si cerintele de capital pentru 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 se afla in limitele de reglementare si cerintele BNR.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 74
Image should be here
5. ESTIMARI CONTABILE SI JUDECATI SEMNIFICATIVE
Grupul face estimari si ipoteze care afecteaza valoarea activelor si datoriilor raportate in cursul exercitiului financiar urmator. Estimarile si judecatile sunt evaluate continuu si sunt bazate pe experienta anterioara si pe alti factori, incluzand asteptari cu privire la evenimentele viitoare considerate a fi rezonabile in circumstantele date.
Provizioane pentru alte riscuri si cheltuieli
Banca isi desfasoara activitatea intr-un mediu reglementat si juridic care, prin natura sa, reprezinta un risc inerent pentru litigii care decurg din operatiunile sale si, ca urmare, este implicata in diverse litigii sau este supusa unor diverse obligatii ce decurg din legislatia in vigoare. In cazul in care Banca poate evalua in mod credibil fluxul de iesiri de resurse legat de un caz specific si considera acest flux ca fiind probabil, Banca inregistreaza un provizion, dupa cum se mentioneaza in aceasta nota. In cazul in care probabilitatea fluxului este considerata a fi izolata, sau probabila, dar o estimare fiabila nu poate fi facuta, este prezentat un pasiv contingent. In general, primul pas este de a stabili existenta obligatiei curente, urmata de estimarea sumei necesare pentru solutionarea acestei obligatii, luand in considerare o serie de factori, inclusiv consultanta juridica, stadiul problemei si dovezile istorice de incidente similare. Este necesara judecata profesionala pentru a concluziona asupra acestor estimari.
In cazul unor litigii:
(i) Pentru un singur litigiu individual Banca evalueaza daca e mai probabil sa aiba o hotarare judecatoreasca defavorabila luand in considerare factorii mentionati mai sus; apoi estimeaza valoarea la risc; in cazul in care exista mai multe scenarii posibile cu rezultate diferite, valoarea la risc este media ponderata a sumelor expuse la risc pentru fiecare scenariu folosind distributia de probabilitate pentru toate scenariile (100% este alocat pentru scenarii posibile) si provizioneaza 100% din valoarea estimata;
(ii) Pentru mai multe litigii, evaluarea "mai probabil decat" ar putea fi justificata pentru intregul portofoliu folosind statistici si calcul de provizioane la nivel colectiv.
In cazul obligatiilor care decurg din diverse reglementari, Banca evalueaza in primul rand daca nu exista nici o alternativa realista de stingere a acestei obligatii, si in acest caz, estimeaza suma necesara pentru a onora aceasta obligatie (folosind o abordare similara cu cea de mai sus) si inregistreaza provizioane reprezentand 100% din suma estimata.
Pierderi asteptate din depreciere pentru credite si avansuri acordate clientelei
Masurarea pierderilor asteptate de credite (ECL) pentru activele financiare masurate la cost amortizat in conformitate cu procedurile de evaluare in vigoare, este o zona care necesita utilizarea unor modele complexe si ipoteze semnificative privind conditiile economice viitoare si comportamentul creditelor (de exemplu, probabilitatea de neplata a clientilor si a pierderilor rezultate).
Metodologia si ipotezele utilizate pentru estimarea atat a valorii cat si a calendarului fluxurilor de trezorerie viitoare sunt revizuite periodic pentru a reduce eventualele decalaje dintre pierderile estimate si pierderile
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 75
Image should be here
efective, dar si pentru a evalua efectele incertitudinilor pietei financiare locale asupra evaluarii activelor si a mediul de functionare a debitorilor. Estimarea pierderii aşteptate ia în considerare efectele vizibile ale conditiilor actuale si viitoare ale pietei preconizate asupra evaluarii individuale / colective a pierderilor anticipate la creditele si avansuri catre clienti. Prin urmare, Grupul si Banca au estimat pierderile de credit preconizate pentru credite si avansuri catre clienti pe baza metodologiei proprii si au apreciat ca nu sunt necesare ajustari suplimentare celor inregistrate deja în situatiile financiare consolidate si individuale.
O serie de judecati semnificative sunt, de asemenea, necesare in aplicarea cerintelor contabile pentru masurarea ECL, cum ar fi:
Stabilirea criteriilor pentru cresterea semnificativa a riscului de credit;
Alegerea modelelor si ipotezelor adecvate pentru masurarea pierderilor de credit asteptate;
Stabilirea numarului si ponderii scenariilor macroeconomice prospective;
Stabilirea de grupuri de active financiare similare in scopul masurarii pierderilor de credit asteptate.
Pandemia Covid-19
La 11 martie 2020, Organizatia Mondiala a Sanatatii a declarat focarul de coronavirus pandemie, iar Presedintele Romaniei a declarat starea de urgenta la 16 martie 2020; aceasta a durat pana pe 14 mai 2020. Incepand cu acesta data Guvernul Romaniei a mentinut stare de alerta pana la data de 9 martie 2022.
Principalele sectoare afectate au inclus: transporturile si HoReCA, industria auto, si partial segementul de constructii (in special pe zona comerciala) si sectoarele conexe.
Pentru a mentine rezilienta sectorului bancar si capacitatea bancilor de a absorbi socurile, Guvernul Romaniei a luat o serie de masuri, pe perioada starii de urgenta/alerta privind pandemia COVID-19, pentru a sprijini in special populatia si segmentul IMM (OUG nr. 37/2020, Programul IMM Invest), iar Banca Nationala a Romaniei a procedat in cursul anului 2020 la reducerea ratei politicii monetare si a demarat procesul de cumparare a titlurilor de stat denominate in lei pe piata secundara, pentru a asigura finantarea in bune conditii a economiei reale si a sectorului. Raspunsul la pandemia Covid-19 a inclus cateva forme de amanare la plata a obligatiilor de credit (cu scopul de a sprijini problemele operationale si de lichiditate cu care se confrunta debitorii) introduse fie prin moratoriu legislativ (OUG 37/2020 si OUG 227/2021), fie prin moratoriu non- legislativ.
Pentru debitorii eligibili, modificarile contractului legate de moratoriu nu sunt considerate automat masuri de restructurare. In cursul anului 2020, Grupul a implementat amanari la plata pentru mai mult de 1.500 de clienti cu o expunere totala de 356.611 mii lei, reprezentand 17% din totalul portofoliului de credite al Grupului. Din expunerea totala de 356.611 mii lei, 16% reprezinta credite acordate persoanelor fizice si 84% reprezinta credite acordate companiilor. In cursul anului 2021 un numar de 54 de clienti cu expuneri totale de 12.807 mii lei au solicitat extinderea moratoriului de amanare la plata. Dintre acestea, expuneri totale in valoare de 10.926 mii lei reprezentau expuneri fata de companii.
O masura suplimentara pe care Guvernul Romaniei a luat-o pentru a sprijini segmentul IMM a fost Programul IMM Invest. Plafonul total al garantiilor care au putut fi acordate in cadrul programului a fost de 15 miliarde lei pentru 2021 (20 miliarde lei pentru 2020). La 31 decembrie 2022, in portofoliul Grupului se regaseau 257 de cereri de finantare aprobate (233 la 31 decembrie 2021), in valoare de 278.582 mii lei (251.776 mii lei la 31 decembrie 2021). La finele anului 2022, nu mai existau in sold expuneri care sa beneficieze de amanare la plata active.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 76
Image should be here
Incepand cu luna martie 2022, Guvernul a ridicat starea de alerta declarata la nivelul tarii de la izbucnirea pandemiei.
Razboiul din Ucraina si contextul cresterii inflatiei generate in principal de cresterea preturilor la energie si gaz si intreruperile in lanturile de aprovizionare
Perspectivele macroeconomice la nivel global s-au deteriorat semnificativ pe parcursul intregului an 2022, dar cu precadere catre finele anului, acesta fiind cauzata de inflația ridicată și persistentă, escaladarea războiului din Ucraina, continuarea dificultăților asociate lanțurilor de aprovizionare, dar și înăsprirea condițiilor financiare cauzate si de cresterea indicilor de referinta ai ratelor de dobanda. Pentru a limita efectele negative ale inflației și crizei energetice asupra firmelor și populației, în special asupra categoriilor vulnerabile, multe state au implementat pachete de măsuri, cele mai multe din acestea implicând costuri fiscale importante.
In acelasi timp in contextul unei inflatii galopante generate in principal de cresterea preturilor la energie si gaz si de intreruperile in lanturile de aprovizionare, bancile centrale din Europa si Statele Unite ale Americii au reactionat si au crescut ratele de dobanda de politica monetara pe parcursul intregului an 2022. BNR a reactionat similar, majorand dobanda de politica monetara pe parcursul anului 2022 de la nivelul de 2% inregistrat in ianuarie 2022 pana la un nivel de 7% in prezent.
Piața interbancară a început anul 2023 cu un excedent record de lichiditate - de aproape 21,3 miliarde lei-, menținându-se astfel trendul înregistrat la sfârșitul anului 2022, iar în ianuarie nu au avut loc operațiuni repo și credite de urgență lombarde, potrivit datelor Băncii Naționale a România. Piața interbancară și-a reluat lichiditatea în noiembrie 2022, când excedentul fusese de aproape 5,5 miliarde lei, după opt luni consecutive de deficite mari. Excedentul de lichiditate a ajuns la peste 10,9 miliarde lei în decembrie 2022, cel mai ridicat nivel din ultimii cinci ani.
In acest context, incepand cu anul 2021, scenariile macroeconomice aplicate de Grup au fost modificate fata de cele aplicate anterior, pentru a reflecta realitatea perspectivelor macroeconomice determinate de pandemia Covid-19 si razboiul din Ucraina.
Incorporarea elementelor anticipative reflecta asteptarile Grupului si ale Bancii si implica crearea de scenarii, inclusiv o evaluare a probabilitatii pentru fiecare scenariu.
Fata de perioadele anterioare, incepand cu anul 2022, Banca utilizeaza trei scenarii: scenariul de baza (care este cel mai probabil scenariu al mediului economic), scenariul optimist si scenariul pesimist.
Ponderile scenariilor utilizate sunt prezentate in continuare:
Scenariu de baza
Scenariul advers
Anul 2021
70%
30%
Scenariu de baza
Scenariul optimist
Scenariul pesimist
Anul 2022
55%
10%
35%
Cele mai importante ipoteze care afecteaza provizioanele pentru pierderile de risc de credit asteptate sunt urmatoarele:
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 77
Image should be here
Valori utilizate la 31.12.2022
PIB – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
De baza 55%
3.32%
1.94%
2.37%
4.35%
Optimist 10%
3.75%
2.42%
2.79%
4.73%
Pesimist 35%
2.90%
1.46%
1.85%
3.92%
PIB -medie
3.22%
1.82%
2.23%
4.24%
Rata inflatiei valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
De baza 55%
13.90%
10.31%
5.59%
3.08%
Optimist 10%
13.34%
9.51%
5.29%
2.65%
Pesimist 35%
14.48%
11.00%
6.21%
3.71%
Rata inflatiei -medie
14.05%
10.47%
5.78%
3.26%
Rata somajului valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
De baza 55%
5.50%
5.59%
5.24%
5.03%
Optimist 10%
5.21%
5.32%
4.76%
4.57%
Pesimist 35%
5.92%
6.12%
5.79%
5.53%
Rata somajului medie
5.62%
5.75%
5.38%
5.16%
ROBOR 3M valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
De baza 55%
8.84%
7.43%
6.12%
5.07%
Optimist 10%
8.48%
6.85%
5.64%
4.70%
Pesimist 35%
9.21%
8.07%
6.63%
5.47%
ROBOR 3M -medie
8.93%
7.60%
6.25%
5.17%
Valori utilizate la 31.12.2021
PIB – valori medii anuale
2021
2022
2023
2024
De baza 70%
7,51
5,30
5,39
4,83
Advers 30%
6,60
3,94
4,20
3,50
PIB -medie
7,23
4,89
5,03
4,43
Rata somajului – valori medii anuale
2021
2022
2023
2024
De baza 70%
5,30
4,71
4,54
4,54
Advers 30%
5,37
5,31
5,14
5,15
Rata somajului medie
5,32
4,89
4,72
4,72
Avand in vedere scenariile de mai sus, graficul curbelor de PD-uri (probabilitate de default ) s-a deplasat in sus in raport cu graficul curbelor comportamental, pentru toate segmentele. De asemenea, incepand cu perioada pandemiei Covid-19, managementul a aplicat o judecata suplimentara atunci cand a stabilit necesitatea ajustarilor post-model, ajustare care se pastreaza si in contextul actual, calibrata in raport cu evenimentele si conjunctura macroeconomica.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 78
Image should be here
Pentru a aborda potentialele dezavantaje ale modelelor, care nu au putut fi corectate prin intermediul modelelor ECL ( Expected Credit Loss ) normale, s-au utilizat ajustari post model (PMA). PMA sunt utilizate in circumstante in care intrarile, presupunerile si tehnicile de model existente nu surprind toti factorii de risc relevanti. Exemple ale unor astfel de circumstante includ: aparitia de noi evenimente macroeconomice, microeconomice sau politice, impreuna cu modificarile asteptate ale parametrilor, modelelor sau datelor care nu sunt incorporate in parametrii actuali, sau informatiile anticipative.
Prin urmare, PMA au fost reprezentate de urmatoarele, aplicate tuturor portofoliilor:
Adaugarea la valorile prognozate prin intermediul modelelor, a unei abateri standard (calculata la ratele de neplata trimestriale incepand cu 2017)
Aplicarea unei limite maxime intre:
- Rata minima prognozata: rata maxima de neplata observata in ultimii 3 ani
- Rata maxima prognozata: rata medie de neplata calculata la ratele de neplata trimestriale incepand cu 2017 + multiplicator * deviatii standard.
Valoarea suplimentara asteptata a pierderilor din credite rezultata din aplicarea ajustarilor post-model (PMA) a fost de 8,5 mil RON la decembrie 2022 fata de 7,8 milioane la decembrie 2021.
Pentru a identifica impactul potential asupra pierderilor asteptate ca urmare a unui scenariu de stres-test, Grupul efectueaza, de asemenea, un test de stres asupra factorilor macro din cadrul procesului ICAAP (trimestrial). Pentru a evalua o crestere potentiala a pierderilor asteptate, Banca a testat nivelul PIB, al ratei somajului, al ratei inflatiei si al ratei ROBOR 3 M utilizand factorii si scenariile prezentate mai jos; impactul potential asupra cresterii pierderilor asteptate calculat, incluzand si ajustarea post-model astfel cum a fost descrisa mai sus, a fost urmatorul:
Mii LEI
Individual
Consolidat
Scenariul de baza
3.032
3.238
Scenariul de criza
6.859
7.409
Pentru a evalua o crestere potentiala a pierderilor asteptate, Banca utilizeaza un scenariu general pentru a identifica expunerea Bancii la riscul macroeconomic pentru data de referinta 31.12.2022; rezultatele simularii au fost urmatoarele:
Mii LEI
Individual
Consolidat
Scenariul de baza
18.498
18.856
Scenariul de criza
30.172
30.956
Scenariile utilizate pentru calcularea impactului potential asupra pierderilor asteptate in modelul ICAAP sunt prezentate mai jos.
Pentru scenariul de baza, sunt folosite:
pentru PIB se considera cea mai scazuta valoare dintre prognozele Scenariul macrofinanciar EBA pentru testul de stres al sectorului bancar la nivelul UE derulat pentru anul de referinta 2023 si valorile medii folosite de catre Banca;
pentru rata somajului se considera cea mai mare valoare dintre prognozele Scenariul macrofinanciar EBA pentru testul de stres al sectorului bancar la nivelul UE derulat pentru anul de referinta 2023 si valorile medii folosite de catre Banca;
pentru rata inflatiei se considera cea mai mare valoare dintre prognozele Scenariul macrofinanciar EBA pentru testul de stres al sectorului bancar la nivelul UE derulat pentru anul de referinta 2023 si valorile medii folosite de catre Banca;
pentru rata ROBOR3M se considera cea mai mare valoare dintre proiectiile aferente mediei cotatiilor Bloomberg si valorile medii folosite de catre Banca;
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 79
Image should be here
In scenariul de criza, aceste valori sunt din nou supuse unui scenariu de stres, prin cresterea ratei somajului, a ratei inflatiei si a ratei ROBOR 3 M si prin scaderea PIB.
Scenariu de baza
PIB – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
PIB valoarea medie -utilizata de Banca
3.22%
1.82%
2.23%
4.24%
PIB scenariu de baza- previziune CE
4.90%
2.00%
2.10%
3.40%
PIB -ICAAP -scenariu de baza
3.22%
1.47%
1.81%
3.40%
Rata inflatiei – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
Rata inflatiei valoarea medie -utilizata de Banca
14.05%
10.47%
5.78%
3.26%
Rata inflatiei scenariu de baza- previziune CE
13.80%
12.20%
7.00%
2.20%
Rata inflatiei -ICAAP -scenariu de baza
14.05%
12.61%
7.01%
3.26%
Rata somajului – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
Rata somajului valoarea medie -utilizata de Banca
5.62%
5.75%
5.38%
5.16%
Rata somajului scenariu de baza- previziune CE
5.50%
5.70%
5.90%
6.00%
Rata somajului -ICAAP -scenariu de baza
5.62%
5.76%
5.90%
6.00%
ROBOR 3M – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
ROBOR 3M valoarea medie -utilizata de Banca
8.93%
7.60%
6.25%
5.17%
ROBOR 3 M scenariu de baza- previziune CE
7.57%
7.00%
5.25%
4.00%
ROBOR 3M -ICAAP -scenariu de baza
8.93%
7.60%
6.25%
5.17%
Scenariu de criza
PIB – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
PIB valoarea medie -utilizata de Banca
3.22%
1.82%
2.23%
4.24%
PIB scenariu de criza- previziune CE
4.90%
-2.90%
-5.50%
3.60%
PIB -ICAAP -scenariu de criza
3.22%
-2.90%
-5.50%
3.60%
Rata inflatiei – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
Rata inflatiei valoarea medie -utilizata de Banca
14.05%
10.47%
5.78%
3.26%
Rata inflatiei scenariu de criza- previziune CE
13.80%
15.40%
8.60%
2.30%
Rata inflatiei -ICAAP -scenariu de criza
14.05%
15.40%
8.60%
3.26%
Rata somajului – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
Rata somajului valoarea medie -utilizata de Banca
5.62%
5.75%
5.38%
5.16%
Rata somajului scenariu de criza- previziune CE
5.50%
7.20%
10.30%
10.80%
Rata somajului -ICAAP -scenariu de criza
5.62%
7.20%
10.30%
10.80%
ROBOR 3M – valori medii anuale
2022
2023
2024
2025
ROBOR 3M valoarea medie -utilizata de Banca
8.93%
7.60%
6.25%
5.17%
ROBOR 3 M scenariu de criza- previziune CE
7.57%
7.50%
6.00%
5.00%
ROBOR 3M -ICAAP -scenariu de criza
8.93%
7.72%
6.31%
5.17%
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 80
Image should be here
Ca si in cazul oricaror previziuni economice, proiectiile si probabilitatile de aparitie sunt supuse unui grad ridicat de incertitudine inerenta si, prin urmare, rezultatele reale pot fi semnificativ diferite de cele proiectate. Grupul considera ca aceste prognoze reprezinta cea mai buna estimare a rezultatelor posibile si a analizat neliniaritatile si asimetriile din diferitele portofolii ale Grupului pentru a stabili ca scenariile alese sunt reprezentative in mod corespunzator pentru gama de scenarii posibile.
In procesul de analiza, Banca analizeaza cu precautie industria prelucratoare (industria auto, productia de produse electrice și electronice, productia de ingrasaminte pentru agricultura, productie de ciment, productia de aluminiu, siderurgie), companiile care activeaza in domeniul furnizarii de energie electrica si termica si in domeniul transporturilor, care pot fi afectate de efectul cresterii preturilor la energie, gaz, sau criza aprovizionarii.
Urmare a declansarii conflictului in Ucraina, Banca nu a inregistrat expuneri care sa fie afectate de aceste evenimente. Banca analizeaza in cadrul Comitetului de Monitorizare al Creditelor, evolutia expunerilor din portofoliul de credite, si se analizeaza punctual, dispunandu-se masurile care se impun, daca se identifica elemente care pot afecta evolutia si/sau gradul de risc de credit al expunerilor fata de evenimentele de pe urma razboiului din Ucraina.
Recunoasterea activului cu impozitul amanat
Creanta privind impozitul pe profit amanat se recunoaste in situatia pozitiei financiare si reprezinta recuperari de impozite din profiturile viitoare.
Creanta privind impozitul amanat este recunoscuta in masura in care profiturile impozabile viitoare vor fi generate, astfel incat creanta privind impozitul pe profit amanat sa poata fi realizata. Aceasta creanta este redusa in consecinta, in cazul in care nu este probabil ca Grupul va reusi sa obtina astfel de profituri impozabile viitoare.
Profiturile taxabile viitoare si deducerile de impozit pe profit, care sunt estimate a fi generate/deduse in viitor se bazeaza pe:
Profitul fiscal estimat pentru urmatorii ani;
Un plan strategic pe termen mediu pregatit de catre management.
Testarea pentru depreciere a fondului comercial si a altor imobilizari necorporale inregistrate la fuziune
In testarea pentru depreciere a fondului comercial si a altor imobilizari necorporale inregistrate la fuziune, Grupul ia in considerare previziuni privind profitabilitatea viitoare, rate de dobanda si rate de randament.
Controlul asupra fondurilor de investitii
Grupul administreaza activele investite in fondurile de investitii in numele investitorilor. Analiza privind controlul asupra fondurilor de investitii a constat in urmatoarele: puterea Grupului de a coordona activitatile relevante ale fondurilor de investitii, expunerea la randamente variabile in functie de deciziile de investitii si capacitatea Grupului de a coordona activitatile relevante ale fondurilor pentru a obtine beneficii - in luarea
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 81
Image should be here
deciziilor Grupul actioneaza ca principal sau ca agent al proprietarilor unitatilor de fond. Avand in vedere faptul ca detinatorii de unitati de fond nu pot revoca administrarea fondurilor de investitii de catre Grup, iar lichidarea administratorului (SAI Patria Asset Management – este administratorul fondurilor de investitii consolidate Grupului) poate fi efectuata numai de catre Grup in calitatea sa de actionar, Grupul a concluzionat ca actioneaza ca principal si detine controlul asupra activitatii de administrare a fondurilor, astfel ca fondurile (FDI Patria Stock, FDI Patria Global, FDI Patria Obligatiuni, FDI Patria Euro Obligatiuni si ETF BET Patria – Tradeville) sunt consolidate.
31 decembrie 2022
Total unitati de fond
Unitati detinute de Banca
Fond de investitii
Numar
Valoare totala (Mii RON)
Numar
Valoare totala (Mii RON)
Procent (%)
FDI Patria Global
477.983
12.150
213.717
5.432
45%
FDI Patria Stock
203.160
4.309
160.853
3.412
79%
FDI Patria Euro Obligatiuni
163.678
8.391
100.000
5.127
61%
FDI Patria Obligatiuni
1.249.862
17.967
-
-
0%
FDI ETF BET Patria Tradeville
4.140.000
72.107
-
-
0%
31 decembrie 2021
Total unitati de fond
Unitati detinute de Banca
Fond de investitii
Numar
Valoare totala (Mii RON)
Numar
Valoare totala (Mii RON)
Procent (%)
FDI Patria Global
637.116
16.531
213.717
5.545
34%
FDI Patria Stock
218.129
5.017
160.853
3.700
74%
FDI Patria Euro Obligatiuni
146.763
7.405
100.000
5.045
68%
FDI Patria Obligatiuni
1.894.678
26.779
-
-
0%
FDI ETF BET Patria Tradeville
2.590.000
46.849
-
-
0%
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 82
Image should be here
6. VALOAREA JUSTA A INSTRUMENTELOR FINANCIARE
Valoarea justa a instrumentelor financiare este masurata folosind una din urmatoarele metode de ierarhizare: (i) nivelul unu sunt evaluari la preturi cotate (neajustate) pe piete active pentru active sau pasive, (ii) nivelul doi sunt tehnici de evaluare bazate pe toate datele observabile in piata pentru active si pasive, atat direct (cum ar fi pretul), cat si indirect (cum ar fi derivatele din pret), si (iii) nivelul trei de evaluari care nu sunt bazate pe date observabile in piata.
Conducerea foloseste judecati semnificative pentru a selecta metoda de evaluare a instrumentelor financiare pe baza ierahiei valorii juste.
Daca o evaluare de valoare justa foloseste date observabile care necesita ajustari semnificative, acea evaluare este o evaluare de nivelul trei. Importanta unei evaluari este apreciata in raport cu evaluarea valorii juste in intregime.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 83
Image should be here
(a) Evaluari recurente privind valoarea justa
Evaluarile recurente la valoarea justa sunt acele evaluari pe care standardele de contabilitate le impun sau le permit, la finalul fiecarei perioade de raportare. Nivelele conform metodei de ierarhizare pentru evaluarile recurente de valoare justa sunt prezentate mai jos:
Grup
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Total
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Total
Active la valoarea justa
Active financiare
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
93,800
17,829
-
111,629
97,181
-
-
97,181
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
464,506
69,556
11,658
545,720
576,520
95,992
10,344
682,856
-Titluri de datorie
464,506
69,556
-
534,062
576,520
95,992
-
672,512
-Investitii de capital
-
-
11,658
11,658
-
-
10,344
10,344
Alte active nefinanciare
Investitii imobiliare
-
-
94,766
94,766
-
-
118,871
118,871
Active imobilizate detinute in vederea vanzarii
-
-
2,150
2,150
-
-
7,011
7,011
Total active la valoarea justa
558,306
87,385
108,574
754,265
673,701
95,992
136,226
905,919
Datorii la valoarea justa
-Contracte forward pe cursul de schimb
-
7.310
-
7.310
-
-
130
130
Total datorii la valoarea justa
-
7.310
-
7.310
-
-
130
130
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 84
Image should be here
Banca
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Total
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Total
Active la valoarea justa
Active financiare
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
19.008
-
-
19.008
19.377
-
-
19.377
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
464,506
69,556
11.658
545.720
576.520
95.992
10.344
682.856
-Titluri de datorie
464,506
69,556
-
534.062
576.520
95.992
-
672.512
-Investitii de capital
-
-
11.658
11.658
-
-
10.344
10.344
Alte active nefinanciare
Investitii imobiliare
-
-
94.766
94.766
-
-
118.871
118.871
Active imobilizate detinute in vederea vanzarii
-
-
2.150
2.150
-
-
7.011
7.011
Total active la valoarea justa
483.514
69.556
108.574
661.644
595.897
95.992
136.226
828.115
Datorii la valoarea justa
-Contracte forward pe cursul de schimb
-
7.310
-
7.310
-
-
130
130
Total datorii la valoarea justa
-
7.310
-
7.310
-
-
130
130
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 85
Image should be here
Active financiare evaluate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
Titlurile de stat denominate in LEI , EUR, USD emise de Ministerul Finantelor Publice din Romania.
Investitii in unitatile de fond
Aceste fonduri mutuale reprezinta organisme de plasament colectiv in valori mobiliare, ale caror unitati de fond fac obiectul unei emisiuni si rascumparari continue. Randamentul obtinut din operatiunile cu unitati de fond este dat de diferenta dintre pretul (VUAN) de rascumparare si pretul (VUAN) de subscriere.
VUAN-ul se determina ca raport intre activul net al fondului si numarul de titluri aflate in circulatie la un moment dat; activul fondului si implicit VUAN-ul este evaluat zilnic si certificat de catre depozitarul fondului.
Investitii de capital
Activele financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global de natura instrumentelor de capitaluri includ instrumentele care nu sunt tranzactionate pe o piata activa. Datorita naturii pietelor locale de capital, nu este posibila obtinerea valorii de piata a acestor instrumente. Actiunile nu sunt listate, iar pretul de tranzactionare nu este disponibil public.
Conducerea nu intentioneaza sa vanda aceste actiuni in viitorul apropiat. Grupul a determinat valoarea justa utilizand valoarea justa a activelor nete pe baza situatiilor financiare publicate ale acestor entitati si unor modele generale de evaluare.
Active financiare
Activele financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere sau prin alte elemente ale rezultatului global sunt inregistrate in situatia consolidata a pozitiei financiare la valoarea justa. Aceasta clasificare poate include titlurile de stat emise de Ministerul Finantelor Publice, obligatiunile, actiunile si pozitiile scurte in obligatiuni si actiuni, inclusiv unitati de fond, care au fost achizitionate mai ales cu scopul vanzarii sau recumpararii in viitorul apropiat.
Active nefinanciare
Imobilizari corporale
Imobilizarile corporale includ terenuri si cladiri detinute de Grup pe care le utilizeaza in interesul desfasurarii activitatii curente. Acestea sunt reevaluate cu regularitate pentru a reflecta in contabilitate valoarea justa a acestora.
Pe baza analizei modificarilor de pe piata imobiliara la 31 decembrie 2022 si pe baza reevaluarii cladirilor si terenurilor detinute de Grup, efectuate de un evaluator certificat, conducerea Grupului considera ca valoarea terenurilor si a cladirilor la 31 decembrie 2022 reprezinta o estimare corecta a valorii lor juste la data raportarii.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 86
Image should be here
Nu au fost modificari in metodele de evaluare pentru nivelul trei de evaluare la valoare justa in cursul perioadei incheiate la 31 decembrie 2022 (2021: niciuna).
Investitii imobiliare
Grupul inregistreaza investiile imobiliare la valoarea lor justa, modificarea valorii juste fiind recunoscuta in rezultatul global. Terenurile si cladirile sunt supuse reevaluarii, iar modificarile valorii juste sunt recunoscute in alte elemente ale rezultatului global. Activele preluate in cursul procedurilor de executare sunt recunoscute in categoria active imobilizate detinute in vederea vanzarii si sunt supuse reevaluarii valorii juste; deprecierea, daca este cazul, este recunoscuta in contul de profit sau pierdere. Grupul a numit evaluatori autorizati pentru a determina valoarea justa la 31 decembrie 2022. Evaluatorii au utilizat metoda capitalizarii directe si metoda de comparare a preturilor de vanzare, in conformitate cu principiile si tehnicile de evaluare furnizate de Standardele Internationale de Evaluare.
Avand in vedere conditiile actuale ale pietei, inclusiv lichiditatea scazuta a tranzactiilor cu active reale, preturile tranzactiilor recente pe piata si lipsa ofertelor efective pentru aceste tipuri de active, fluxurile viitoare de numerar estimate a fi recuperate ar putea fi diferite de cele considerate de evaluatorii externi la determinarea valorii de piata a acestor tipuri de active.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 87
Image should be here
(b) Active si pasive neevaluate la valoare justa dar pentru care valoarea justa este prezentata
Valorile juste analizate in functie de ierarhizare a valorii juste si valoarea contabila a instrumentelor financiare ce nu au fost evaluate la valoarea justa sunt urmatoarele:
Grup
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Valoarea contabila
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Valoarea contabila
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
428.226
170.911
-
599.137
299.701
203.273
-
502.974
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
-
17.693
-
17.693
-
5.834
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei
-
-
2.488.695
2.367.714
-
-
2.223.719
2.154.954
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
340.951
79.834
-
440.636
257.520
-
-
259.463
Alte active financiare
-
-
21.684
21.684
-
-
14.960
14.960
Imobilizari corporale (terenuri si cladiri)
-
-
79.446
79.446
-
-
76.047
76.047
Total
769.177
268.438
2.589.825
3.526.310
557.221
209.107
2.314.726
3.014.232
Datorii financiare
Depozite de la banci:
-
74.966
-
74.966
-
18.312
-
18.312
-Conturi de corespondent si depozite la vedere de la banci
-
74.471
-
74.471
-
17.817
-
17.817
-Depozite la termen de la banci
-
-
-
-
-
-
-
-
-Depozite colaterale de la banci
-
495
-
495
-
495
-
495
Depozite de la clienti:
-
-
3.446.474
3.441.591
-
-
3.312.467
3.306.159
-Conturi curente si sume in tranzit societati comerciale
-
-
355.881
355.881
-
-
384.153
384.153
-Depozite societati comerciale
-
-
1.060.379
1.058.831
-
-
921.410
919.205
-Conturi curente si sume in tranzit persoane fizice
-
-
304.817
304.817
-
-
336.660
336.660
-Depozite persoane fizice
-
-
1.725.397
1.722.062
-
-
1.670.244
1.666.141
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare:
-
-
217.870
217.870
-
-
99.377
99.377
-Imprumuturi de la banci
-
-
161.973
161.973
-
-
49.080
49.080
-Imprumuturi de la alte institutii financiare
-
-
55.897
55.897
-
-
50.297
50.297
Datorii subord0nate
-
-
54.558
54.558
-
-
34.896
34.896
Titluri de datorie emise
-
-
64.501
64.501
-
-
64.174
64.174
Alte datorii financiare:
-
-
165.147
165.147
-
-
143.711
143.711
-Datorii financiare catre detinatorii de unitatilor de fond
-
-
98.201
98.201
-
-
86.227
86.227
-Alte datorii financiare
-
-
66.946
66.946
-
-
57.484
57.484
Total
-
74.966
3.948.550
4.018.633
-
18.312
3.654.625
3.666.629
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE PENTRU EXERCITIUL FINANCIAR INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 88
Image should be here
Banca
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Valoarea contabila
Nivel 1
Nivel 2
Nivel 3
Valoarea contabila
Active financiare
Numerar si echivalente de numerar
427.114
169.689
-
596.803
298.601
198.715
-
497.316
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
-
17.693
-
17.693
-
5.834
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei
-
-
2.337.916
2.216.935
-
-
2.097.676
2.028.911
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
340.951
79.834
-
440.636
257.520
-
-
259.463
Alte active financiare
-
-
21.930
21.930
-
-
15.143
15.143
Imobilizari corporale (terenuri si cladiri)
-
-
78.293
78.293
-
-
74.910
74.910
Total
768.065
267.216
2.438.139
3.372.290
556.121
204.549
2.187.729
2.881.577
Datorii financiare
Depozite de la banci:
-
74.966
-
74.966
-
18.312
-
18.312
-Conturi de corespondent si depozite la vedere de la banci
-
74.471
-
74.471
-
17.817
-
17.817
-Depozite la termen de la banci
-
-
-
-
-
-
-
-
-Depozite colaterale de la banci
-
495
-
495
-
495
-
495
Depozite de la clienti:
-
-
3.452.611
3.447.728
-
-
3.321.154
3.314.846
-Conturi curente si sume in tranzit societati comerciale
-
-
357.195
357.195
-
-
388.307
388.307
-Depozite societati comerciale
-
-
1.065.202
1.063.654
-
-
925.943
923.738
-Conturi curente si sume in tranzit persoane fizice
-
-
304.817
304.817
-
-
336.660
336.660
-Depozite persoane fizice
-
-
1.725.397
1.722.062
-
-
1.670.244
1.666.141
Imprumuturi de la banci
-
-
97.914
97.914
-
-
-
-
Datorii subord0nate
-
-
44.311
44.311
-
-
24.797
24.797
Titluri de datorie emise
-
-
64.501
64.501
-
-
64.174
64.174
Alte datorii financiare
-
-
62.669
62.669
-
-
53.702
53.702
Total
-
74.966
3.722.006
3.792.089
-
18.312
3.463.827
3.475.831
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 89
Image should be here
Plasamente la banci
Plasamentele Grupului pe termen scurt la alte banci includ conturile curente si depozite. Valoarea justa a plasamentelor cu rata variabila si a depozitelor la vedere (overnight) este valoarea lor contabila. Depozitele cu rata fixa a dobanzii au maturitate mai mica de trei luni si se presupune ca valoarea lor justa nu este semnificativ diferita de valoarea contabila si pot fi transformate in lichiditate fara costuri de tranzactionare semnificative.
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
Activele financiare evaluate la cost amortizat sunt reprezentate de instrumentele de datorie, la recunoasterea initiala, evaluarea acestora se face la valoarea justa care este formata din pretul de cumparare inclusiv costurile tranzactiei. In scopul prezentarii, valoare justa se determina utilizand rate de dobanda de piata.
Credite si avansuri acordate clientelei
Acestea sunt prezentate nete de provizioane pentru pierderi din depreciere. Valoarea justa estimata a creditelor si avansurilor reprezinta valoarea actualizata a fluxurilor viitoare de numerar estimate a fi incasate. Fluxul de numerar este actualizat la ratele de dobanda curente din piata pentru a determina valoarea justa.
Evolutia soldului aferent principalului (si implicit esalonarea fluxurilor de numerar) a fost estimata avand in vedere reducerile de principal generate de urmatoarele elemente: rambursari de principal, rambursari anticipate si deprecierea creditelor in sold (PD – Probabilitatea de Default). Pentru fiecare categorie de credit a fost considerata o rata de actualizare specifica, pornind de la nivelul ratei de dobanda practicata fiind ulterior ajustata, pentru a elimina ajustarile de depreciere la un nivel estimat de management pentru productia noua de credite, precum si costul originarii portofoliului de credite. Valoarea justa a portofoliului s-a calculat prin cumularea fluxurilor de numerar actualizate pe perioada de previzionare.
Datorii catre alte banci, depozite de la clienti si imprumuturi de la banci si alte institutii financiare, titluri de datorie emise
Depozite de la banci si clienti
Pentru depozitele la vedere si depozitele fara maturitate exacta, valoarea justa este considerata a fi valoarea platibila la vedere la data bilantului. Pentru depozitele cu maturitate mai mica de 1 an, se presupune ca valoarea lor justa nu este in mod semnificativ diferita de valoarea lor contabila. Valoarea justa estimata a depozitelor cu maturitate fixa, incluzand certificatele de depozit, se bazeaza pe fluxurile de numerar actualizate folosind ratele curente oferite pentru depozite cu perioada de maturitate ramasa similara.
Active si datorii financiare
Managementul considera ca valoarea lor justa nu difera in mod semnificativ de valoarea contabila avand in vedere ca aceste active si datorii financiare se asteapta a fi stinse in mai putin de o luna sau fara o maturitate fixa, iar valoarea lor neta nu este material diferita de valoarea lor justa.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 90
Image should be here
7. PREZENTAREA INSTRUMENTELOR FINANCIARE PE CATEGORII DE EVALUARE
In scopul evaluarii, IFRS 9 activele financiare se clasifica in urmatoarele categorii:
(a) active financiare la cost amortizat;
(b) active financiare la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere ("FVTPL");
(c) activele financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global („FVOCI”).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 91
Image should be here
Tabelul de mai jos prezinta reconcilierea activelor financiare ale Grupului cu categoriile de masurare la data de 31 decembrie 2022:
Grup
31 decembrie 2022
Mii LEI
Active financiare la cost amortizat
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
Total
Active financiare
Numerar si echivalent numerar
599.137
-
-
599.137
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
111.629
-
111.629
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global:
-
-
545.720
545.720
- Titluri de datorie
-
-
534.062
534.062
- Investitii de capital
-
-
11.658
11.658
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
17.693
-
-
17.693
Credite si avansuri acordate clientelei:
2.367.714
-
-
2.367.714
- Credite catre societati comerciale
1.541.550
-
-
1.541.550
- Credite de consum persoane fizice
155.115
-
-
155.115
- Credite antreprenori
272.048
-
-
272.048
- Credite ipotecare
377.711
-
-
377.711
- Institutii de stat si municipalitati
21.290
-
-
21.290
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
440.636
-
-
440.636
Alte active financiare
21.684
-
-
21.684
Total active financiare
3.446.864
111.629
545.720
4.104.213
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 92
Image should be here
Tabelul de mai jos prezinta o reconciliere a activelor financiare ale Grupului cu aceste categorii de evaluare la 31 decembrie 2021:
Grup
31 decembrie 2021
Mii LEI
Active financiare la cost amortizat
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
Total
Active financiare
Numerar si echivalent numerar
502.974
-
-
502.974
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
97.181
-
97.181
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global:
-
-
682.856
682.856
- Titluri de datorie
-
-
672.512
672.512
- Investitii de capital
-
-
10.344
10.344
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
5.834
-
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei:
2.154.954
-
-
2.154.954
- Credite catre societati comerciale
1.409.329
-
-
1.409.329
- Credite de consum persoane fizice
164.250
-
-
164.250
- Credite antreprenori
243.445
-
-
243.445
- Credite ipotecare
306.481
-
-
306.481
- Institutii de stat si municipalitati
31.449
-
-
31.449
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
259.463
-
-
259.463
Alte active financiare
14.960
-
-
14.960
Total active financiare
2.938.185
97.181
682.856
3.718.222
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 93
Image should be here
Tabelul de mai jos prezinta o reconciliere a activelor financiare ale Bancii cu aceste categorii de evaluare la 31 decembrie 2022:
Banca
31 decembrie 2022
Mii LEI
Active financiare la cost amortizat
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
Total
Active financiare
Numerar si echivalent numerar
596.803
-
-
596.803
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
19.008
-
19.008
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global:
-
-
545.720
545.720
- Titluri de datorie
-
-
534.062
534.062
- Investitii de capital
-
-
11.658
11.658
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
17.693
-
-
17.693
Credite si avansuri acordate clientelei:
2.216.935
-
-
2.216.935
- Credite catre societati comerciale
1.522.416
-
-
1.522.416
- Credite de consum persoane fizice
155.115
-
-
155.115
- Credite antreprenori
140.403
-
-
140.403
- Credite ipotecare
377.711
-
-
377.711
- Institutii de stat si municipalitati
21.290
-
-
21.290
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
440.636
-
-
440.636
Alte active financiare
21.930
-
-
21.930
Total active financiare
3.293.997
19.008
545.720
3.858.725
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 94
Image should be here
Tabelul de mai jos prezinta o reconciliere a activelor financiare ale Bancii cu aceste categorii de evaluare la 31 decembrie 2021:
Banca
31 decembrie 2021
Mii LEI
Active financiare la cost amortizat
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
Total
Active financiare
Numerar si echivalent numerar
497.316
-
-
497.316
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
19.377
-
19.377
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global:
-
-
682.856
682.856
- Titluri de datorie
-
-
672.512
672.512
- Investitii de capital
-
-
10.344
10.344
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
5.834
-
-
5.834
Credite si avansuri acordate clientelei:
2.028.911
-
-
2.028.911
- Credite catre societati comerciale
1.393.531
-
-
1.393.531
- Credite de consum persoane fizice
164.195
-
-
164.195
- Credite antreprenori
133.255
-
-
133.255
- Credite ipotecare
306.481
-
-
306.481
- Institutii de stat si municipalitati
31.449
-
-
31.449
Investitii in instrumente de datorie la cost amortizat
259.463
-
-
259.463
Alte active financiare
15.143
-
-
15.143
Total active financiare
2.806.667
19.377
682.856
3.508.900
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 95
Image should be here
Prezentarea instrumentelor financiare pe categorii de evaluare:
Grup
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Datorii financiare la cost amortizat
Instrumente financiare desemnate la valorea justa prin contul de profit sau pierdere
Datorii financiare la cost amortizat
Instrumente financiare desemnate la valorea justa prin contul de profit sau pierdere
Datorii financiare
Depozite la banci
74.966
-
18.312
-
Depozite de la clienti
3.441.591
-
3.306.159
-
- Conturi curente si sume in tranzit societati comerciale
355.881
-
384.153
-
- Depozite societati comerciale
1.058.831
-
919.205
-
- Conturi curente si sume in tranzit persoane fizice
304.817
-
336.660
-
- Depozite persoane fizice
1.722.062
-
1.666.141
-
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
217.870
-
99.377
-
Alte datorii financiare
165.147
7.310
143.711
130
Datorii subordonate
54.558
-
34.896
-
Titluri de datorie emise
64.501
-
64.174
-
Total datorii financiare
4.018.633
7.310
3.666.629
130
Banca
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Datorii financiare la cost amortizat
Instrumente financiare desemnate la valorea justa prin contul de profit sau pierdere
Datorii financiare la cost amortizat
Instrumente financiare desemnate la valorea justa prin contul de profit sau pierdere
Datorii financiare
Depozite la banci
74.966
-
18.312
-
Depozite de la clienti
3.447.728
-
3.314.846
-
- Conturi curente si sume in tranzit societati comerciale
357.195
-
388.307
-
- Depozite societati comerciale
1.063.654
-
923.738
-
- Conturi curente si sume in tranzit persoane fizice
304.817
-
336.660
-
- Depozite persoane fizice
1.722.062
-
1.666.141
-
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
97.914
-
-
-
Alte datorii financiare
62.669
7.310
53.702
130
Datorii subordonate
44.311
-
24.797
-
Titluri de datorie emise
64.501
-
64.174
-
Total datorii financiare
3.792.089
7.310
3.475.831
130
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 96
Image should be here
8. VENITURI DIN DOBANZI
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Venituri din dobanzi si asimilate
Credite si avansuri acordate clientelei (*)
218.223
154.122
187.443
130.468
Instrumente de datorie la cost amortizat
11.513
5.117
11.513
5.117
Active financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
18.274
14.152
16.652
12.642
Plasamente la banci
1.974
644
1.911
528
Venituri din dobanzi din contracte de leasing
6
7
-
3
Total venituri din dobanzi si assimilate calculate utilizand rata efectiva a dobanzii
249.990
174.042
217.519
148.758
Cheltuieli cu dobanzile si asimilate
Depozite de la clienti
80.745
37.870
80.845
37.920
Imprumuturi de la banci si alte institutii financiare
13.075
5.414
3.052
646
Datorii subordonate
1.552
1.398
1.011
1.282
Alte cheltuieli cu dobanda
268
266
245
255
Obligatiuni subordonate
4.608
4.580
4.608
4.580
Total cheltuieli cu dobanzile si asimilate
100.248
49.528
89.761
44.683
Venituri nete din dobanzi
149.742
124.514
127.758
104.075
(*) La nivelul Grupului, veniturile din dobanzi includ 2.440 mii LEI (2021: 5.243 mii LEI) venituri din dobanzi pentru creditele depreciate acordate clientilor.
(*) La nivelul Bancii, veniturile din dobanzi includ 1.742 mii LEI (2021: 4.759 mii LEI) venituri din dobanzi recunoscute pentru credite depreciate acordate clientilor.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 97
Image should be here
9. VENITURI NETE DIN COMISIOANE SI SPEZE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Venituri din comisioane si speze
Activitati cu carduri (VISA & MC)
9.140
7.933
9.140
7.933
Tranzactii in cont
14.294
13.122
14.295
13.154
Comisioane credite si angajamente de creditare
2.544
1.416
2.415
1.218
Tranzactii cu numerar
5.895
5.948
5.895
5.948
Venituri din alte servicii financiare
4.786
3.811
3.311
2.770
Plasamente interbancare
241
277
241
277
Total venituri din comisioane si speze din contracte cu clientii
36.900
32.507
35.297
31.300
Emitere scrisori de garantie
873
281
873
281
Total venituri din comisioane si speze
37.773
32.788
36.170
31.581
Cheltuieli cu comisioane si speze
Activitati cu carduri (VISA & MC)
1.718
1.200
1.718
1.200
Plasamente interbancare
2.139
2.136
2.138
2.135
Alte cheltuieli cu prestatiile de servicii financiare
2.803
2.217
189
377
Altele
447
743
430
742
Total cheltuieli cu comisioane si speze
7.107
6.296
4.475
4.454
Venituri nete din comisioane si speze
30.666
26.492
31.695
27.127
Comisioanele care nu se amortizeaza reprezinta taxele si comisioanele care nu sunt supuse amortizarii conform metodologiei ratei efective a dobanzii si cuprind in principal taxele pentru serviciile prestate (taxe de administrare) recunoscute in perioada in care au fost efectuate, taxele pentru evaluare si modificari de garantii cand probabilitatea de plata este incerta, comisioanele percepute pentru rambursari anticipate etc. Grupul are proceduri interne pentru a clasifica si contabiliza comisioanele din fiecare categorie.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 98
Image should be here
10. CASTIG / (PIERDERE) DIN ACTIVE FINANCIARE MASURATE LA VALOAREA JUSTA PRIN CONTUL DE PROFIT SAU PIERDERE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Castig net / (pierdere) din active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
(9.130)
7.545
(707)
1.312
Castig net/(pierdere) din instrumente financiare derivate
(1.904)
(22)
(1.904)
(22)
Total
(11.034)
7.523
(2.611)
1.290
11. CASTIG / (PIERDERE) NET(A) DIN INVESTITII LA VALOAREA JUSTA PRIN ALTE ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Castiguri din vanzarea instrumentelor financiare evaluare la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
7.107
-
7.107
Pierderi din vanzarea instrumentelor financiare evaluate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
(300)
-
(300)
Total
-
6.807
-
6.807
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 99
Image should be here
12. ALTE VENITURI DIN EXPLOATARE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Castig / (pierdere) din schimburi valutare
12.654
7.674
12.679
7.523
Venituri din dividende
9.485
3.700
9.445
7.261
Alte venituri din exploatare
1.292
1.665
1.202
1.536
Castiguri / (Pierderi) din cedarea/casarea imobilizarilor necorporale
(173)
(78)
(186)
(78)
Castiguri / (Pierderi) din vanzarea imobilizarilor corporale
64
(417)
64
(417)
Venituri din inchirierea investitiilor imobiliare
7.077
6.511
7.077
6.511
Total
30.399
19.055
30.281
22.336
Veniturile din dividende ale Bancii in suma de 9.445 mii LEI (2021: 7.261 mii LEI) reprezinta ponderea profiturilor platite proportional participarii Bancii, dupa cum urmeaza:
- 6.000 mii LEI, primite de la Patria Credit IFN SA (2021: 5.000 mii LEI);
- 2.020 mii LEI, primite de la TRANSFOND SA (2021: 1.409 mii LEI) (sume incluse si in valorile consolidate);
- 1.379 mii LEI, de la GLOBINVEST SA (2021: 818 mii LEI) (sume incluse si in valorile consolidate);
- 46 mii LEI, de la alte investitii (2021: 34 mii LEI) (sume incluse si in valorile consolidate).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 100
Image should be here
13. CHELTUIELI NETE CU AJUSTARILE PENTRU DEPRECIEREA ACTIVELOR FINANCIARE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Cheltuieli cu deprecierea numerarului si echivalentelor de numerar
(35)
60
(4)
24
Cheltuieli/(venituri) cu deprecierea creditelor si avansurilor acordate clientelei
37.868
29.215
38.170
27.517
Pierderi din credite scoase in afara bilantului
5.642
581
1.753
65
Recuperari din credite scoase in afara bilantului
(8.017)
(6.981)
(6.978)
(6.917)
Cheltuiala/(venit) cu ajustarile pentru deprecierea activelor financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
(128)
505
(128)
505
Cheltuiala /(venit) din ajustarile pentru deprecierea instrumentelor de datorie la costul amortizat
101
231
101
231
Cheltuiala/(venit) cu ajustarile pentru deprecierea angajamentelor de credit si a garanțiilor financiare
(787)
(79)
(786)
(223)
Cheltuieli/(venituri) cu deprecierea altor active financiare
203
713
362
726
Cheltuieli nete cu ajustarile pentru deprecierea activelor financiare
34.847
24.245
32.490
21.928
14. CHELTUIELILE CU PERSONALUL
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Cheltuieli cu salariile
72.740
64.530
65.918
58.297
Taxa pentru asigurari sociale
2.613
2.267
2.175
1.897
Cheltuiala/ (venit) net cu provizioanele aferente costurilor salariale
1.753
314
1.630
195
Alte cheltuieli cu personalul
479
565
479
557
Total
77.585
67.676
70.202
60.946
Numarul de salariati ai Grupului la 31 decembrie 2022 este de 797 salariati (31 decembrie 2021: 737 salariati).
Numarul de salariati ai Bancii la 31 decembrie 2022 este de 652 salariati (31 decembrie 2021: 599 salariati).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 101
Image should be here
15. ALTE CHELTUIELI OPERATIONALE SI ADMINISTRATIVE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Cheltuieli cu serviciile prestate de terti(*)
40.221
35.964
38.041
34.180
Chirie
371
(275)
257
(307)
Materiale si alte consumabile
1.960
1.968
1.603
1.669
Contributia anuala la Fondul de Garantare
3.193
1.119
3.193
1.119
Alte taxe
3.527
3.448
3.011
3.008
Reclama si publicitate
1.344
1.399
1.076
1.206
Cheltuiala/(recuperari) provizioane pentru litigii
(2.304)
2.536
(2.311)
2.574
Alte cheltuieli operationale
4.999
1.590
4.518
1.254
Cheltuiala aferenta datoriei financiare catre detinatorii de unitati de fond
(2.374)
8.022
-
-
Total
50.937
55.771
49.388
44.703
(*)Cheltuielile Grupului aferente cardurilor au fost in 2022 de 8.016 mii LEI (2021: 9.465 mii LEI), iar cheltuielile legate de IT (licente si mentenanta) au fost in 2022 de 6.396 mii LEI (2021: 5.920 mii LEI).
Cheltuielile de audit ale Grupului pentru anul 2022 au fost in valoare de 1.543 mii LEI din care cheltuiala cu serviciile de audit statutar a fost in valoare de 743 mii LEI (2021: 1.381 mii LEI din care cheltuiala cu serviciile de audit statutar a fost in valoare de 692 mii LEI).
(*)Cheltuielile Bancii aferente cardurilor au fost in 2022 de 8.016 mii LEI (2021: 9.465 mii LEI), iar cheltuielile legate de IT (licente si mentenanta) au fost in 2022 de 5.460 mii LEI (2021: 5.307 mii LEI).
Cheltuielile de audit ale Bancii pentru anul 2022 au fost in valoare de 1.284 mii LEI din care cheltuiala cu serviciile de audit statutar a fost in valoare de 542 mii LEI (2021: 1.114 mii LEI din care 492 mii LEI cheltuiala cu serviciile de audit statutar).
16. IMPOZIT PE PROFIT
(a) Componentele venitului/(cheltuielii) cu impozitul pe profit
Cheltuiala cu impozitul pe profit inregistrat in contul de profit sau pierdere al anului cuprinde dupa cum urmeaza:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Impozit amanat
2.567
5.722
2.893
5.966
Cheltuiala cu impozitul pe profit curent
1.544
1.436
-
-
Cheltuiala cu impozitul pe profit aferent anului
4.111
7.158
2.893
5.966
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 102
Image should be here
(b) Reconciliere intre profitul contabil si rezultatul fiscal
O reconciliere intre valoarea realizata si cea asteptata a cheltuielii cu impozitul pe profit este prezentata mai jos.
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Pierdere/Profit inainte de impozitare
23.345
17.045
23.140
15.428
Impozit calculat la o rata de 16%
3.735
2.727
3.702
2.468
Efectul fiscal al elementelor nedeductibile:
- Cheltuieli nedeductibile
3.858
3.773
3.392
3.564
- Venituri neimpozabile
(5.738)
(3.617)
(5.867)
(3.705)
-Elemente similare veniturilor impozabile
3.167
2.625
3.167
2.625
-Deduceri fiscale
(187)
(136)
(185)
(123)
Efectul diferentelor temporare, excluzand pierderile fiscale
1.151
(440)
1.151
(440)
Efectul pierderii fiscale utilizate
(4.835)
(5.372)
(4.209)
(4.829)
Efectul in impozitul amanat al pierderii fiscale
2.960
7.598
1.742
6.406
Cheltuiala recunoscuta in an cu impozitul pe profit
4.111
7.158
2.893
5.966
(c) Rezultat fiscal reportat
La sfarsitul anului 2022, Patria Bank avea o pierdere fiscala cumulata pentru 2016 in valoare de 25.234 mii LEI care expira in 2023 (la sfarsitul anului 2021: 51.540 mii LEI).
SITUATIA INDIVIDUALA SI CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 103
Image should be here
(d) Impozitul amanat analizat pe tipuri de diferente temporare
Diferentele dintre IFRS si reglementarile legale de impozitare din Romania dau nastere la diferente temporare intre valoarea contabila a activelor si pasivelor in scopuri de raportare financiara si bazele lor fiscale. Efectul fiscal al miscarilor acestor diferente temporare este detaliat mai jos:
Grup
Mii LEI
1 ianuarie 2022
(Cheltuiala)/venit in contul de profit si pierdere
Efectul in situatia rezultatului global
31 decembrie 2022
Efectul fiscal al elementelor deductibile diferente temporare
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
(6.986)
2.558
(857)
(5.285)
Rezerve din reevaluarea activelor la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
1.111
-
6.191
7.303
Pierderea fiscala reportata
10.877
(4.300)
-
6.577
Altele diferente temporare
6.968
(825)
-
6.143
Impozit pe profit amanat creanta/(datorie). net
11.970
(2.567)
5.334
14.738
Mii LEI
1 ianuarie 2021
(Cheltuiala)/venit in contul de profit si pierdere
Efectul in situatia rezultatului global
31 decembrie 2021
Efectul fiscal al elementelor deductibile diferente temporare
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
(7.362)
-
705
(6.657)
Rezerve din reevaluarea activelor la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
(2.224)
-
3.335
1.111
Pierderea fiscala reportata
17.283
(6.406)
-
10.877
Altele diferente temporare
5.818
684
132
6.634
Impozit pe profit amanat creanta/(datorie). net
13.515
(5.722)
4.172
11.965
SITUATIA INDIVIDUALA SI CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 104
Image should be here
Banca
Mii LEI
1 ianuarie 2022
(Cheltuiala)/venit in contul de profit si pierdere
Efectul in situatia rezultatului global
31 decembrie 2022
Efectul fiscal al elementelor deductibile diferente temporare
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
(6.659)
2.558
(857)
(4.958)
Rezerve din reevaluarea activelor la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
1.113
-
6.191
7.304
Pierderea fiscala reportata
10.663
(4.300)
-
6.363
Altele diferente temporare
6.277
(1.151)
5.126
Impozit pe profit amanat creanta/(datorie). net
11.394
(2.893)
5.334
13.835
Mii LEI
1 ianuarie 2021
(Cheltuiala)/venit in contul de profit si pierdere
Efectul in situatia rezultatului global
31 decembrie 2021
Efectul fiscal al elementelor deductibile diferente temporare
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
(7.364)
-
705
(6.659)
Rezerve din reevaluarea activelor la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global
(2.222)
-
3.335
1.113
Pierderea fiscala reportata
17.069
(6.406)
-
10.663
Altele diferente temporare
5.837
440
-
6.277
Impozit pe profit amanat creanta/(datorie). net
13.320
(5.966)
4.040
11.394
SITUATIA INDIVIDUALA SI CONSOLIDATA A POZITIEI FINANCIARE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 105
Image should be here
17.NUMERAR SI ECHIVALENTE DE NUMERAR
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Numerar in casierie
18.309
18.220
18.309
18.220
Numerar in ATM
54.867
62.892
54.867
62.893
Rezerva minima obligatorie (i)
244.385
279.641
244.385
279.641
Conturile de corespondent si depozite la vedere la institutii de credit
279.944
47.653
279.242
46.558
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
1.632
94.568
-
90.004
Total
599.137
502.974
596.803
497.316
(i) Rezerva minima obligatorie este mentinuta in conformitate cu Regulamentul nr. 6/2002 emis de Banca Nationala a Romaniei, cu modificarile si completarile ulterioare. Conform acestui regulament Grupul trebuie sa mentina un sold mediu minim de rezerva pe tot parcursul perioadei de raportare (baza lunara). Sumele din conturile de rezerve sunt imediat disponibile pentru utilizare de catre Grupul in functie de nevoile si strategiile de lichiditate, sub rezerva realizarii rezervei minime ca o medie a perioadei de raportare.
La 31 decembrie 2022 rezerva minima obligatorie era stabilita la 8% (2021: 8%) pentru fondurile atrase de la clienti in LEI si 5% (2021: 5%) pentru fondurile atrase in moneda straina.
Pentru conturile curente in EUR, Banca Nationala a Romaniei a acordat o dobanda intre 0,00%-0,02% p.a pe parcursul intregului an 2022 (2021: 0,00% p.a.). Pentru conturile curente in RON, Banca Nationala a Romaniei a acordat in cursul anului 2022 dobanda cuprinsa intre 0,13% - 0,70% p.a. (2021: intre 0,08% - 0,13% p.a.).
La 31 decembrie 2021 valorile prezentate in situatiile financiare la pozitia numerar si echivalente de numerar la Bancile Centrale sunt curente si nu sunt depreciate .
In categoria Grad superior de calitate a creditului sunt incluse plasamentele Bancii la institutii de credit cu urmatoarele ratinguri: AAA, AA+, AA, AA-, A+, A-, A, BBB+, BBB, BBB-. In categoria Grad inferior de calitate a creditului sunt incluse plasamentele Bancii la institutii de credit cu urmatoarele ratinguri: BB+, BB, BB-, B+, B, B-, CCC.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI
Page 106
Image should be here
Analiza calitatii creditului efectuata de catre institutiile externe eligibile de evaluare a creditului (Fitch, Moody's si Standard and Poor's) este prezentata mai jos:
Grup
Mii LEI
31 decembrie 2022
Numerar in casierie si ATM
Rezerva minima obligatorie
Conturile de corespondent si depozite la vedere la institutii de credit
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
Total
Curente si nedepreciate
Grad superior de calitate a creditului
-
244.385
182.863
978
428.226
Grad inferior de calitate a creditului
-
-
1.655
-
1.655
Neevaluate
73.176
-
95.426
654
169.256
Total
73.176
244.385
279.944
1.632
599.137
Grup
Mii LEI
31 decembrie 2021
Numerar in casierie si ATM
Rezerva minima obligatorie
Conturile de corespondent si depozite la vedere la institutii de credit
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
Total
Curente si nedepreciate
Grad superior de calitate a creditului
-
279.641
19.598
462
299.701
Grad inferior de calitate a creditului
-
-
20.791
44.106
64.897
Neevaluate
81.112
-
7.264
50.000
138.376
Total
81.112
279.641
47.653
94.568
502.974
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI
Page 107
Image should be here
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
Numerar in casierie si ATM
Rezerva minima obligatorie
Conturile de corespondent si depozite la vedere la institutii de credit
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
Total
Curente si nedepreciate
Grad superior de calitate a creditului
-
244.385
182.729
-
427.114
Grad inferior de calitate a creditului
-
-
1.105
-
1.105
Neevaluate
73.176
-
95.408
-
168.584
Total
73.176
244.385
279.242
-
596.803
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2021
Numerar in casierie si ATM
Rezerva minima obligatorie
Conturile de corespondent si depozite la vedere la institutii de credit
Plasamente la banci cu maturitate pe termen scurt
Total
Curente si nedepreciate
Grad superior de calitate a creditului
-
279.641
18.960
-
298.601
Grad inferior de calitate a creditului
-
-
20.478
40.004
60.482
Neevaluate
81.113
-
7.120
50.000
138.233
Total
81.113
279.641
46.558
90.004
497.316
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI
Page 108
Image should be here
18.ACTIVE FINANCIARE EVALUATE LA VALOAREA JUSTA PRIN CONTUL DE PROFIT SAU PIERDERE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Instrumente de capitaluri proprii(i)
19.008
19.377
19.008
19.377
Instrumente de datorie (ii)
92.621
77.804
-
-
Total
111.629
97.181
19.008
19.377
(i) In aceasta categorie, Banca a inclus actiuni detinute la Visa Inc. in suma de 4.351 mii LEI (31 decembrie 2021: 4.308 mii LEI) si unitatile de fond din fondurile consolidate si alte fonduri;
(ii) Instrumentele de datorie includ:
- obligatiunile emise in LEI, EUR si USD de catre institutii financiare bancare si nebancare, precum si autoritati publice centrale si locale;
- titluri de stat emise de Ministerul Finantelor Publice din Romania.
Analiza dupa calitatea creditului a activelor financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere este dupa cum urmeaza:
Grup
Grup
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Instrumente de capitaluri proprii
Instrumente de datorie
Total
Instrumente de capitaluri proprii
Instrumente de datorie
Total
Curente si nedepreciate
-Grad superior de calitate a creditului
4.351
92.621
96.972
4.308
77.804
82.112
- Neevaluate
14.657
-
14.657
15.069
-
15.069
Total
19.008
92.621
111.629
19.377
77.804
97.181
Banca
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Instrumente de capitaluri proprii
Instrumente de datorie
Total
Instrumente de capitaluri proprii
Instrumente de datorie
Total
Curente si nedepreciate
-Grad superior de calitate a creditului
4.351
-
4.351
4.308
-
4.308
- Neevaluate
14.657
-
14.657
15.069
-
15.069
Total
19.008
-
19.008
19.377
-
19.377
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI
Page 109
Image should be here
19. ACTIVE FINANCIARE EVALUATE LA VALOAREA JUSTA PRIN ALTE ELEMENTE ALE REZULTATULUI GLOBAL
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Titluri de datorie la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global:
-Titluri de stat emise de Ministerul Finanatelor Publice din Romania (i)
498.817
630.719
498.817
630.719
-Titluri de datorie emise de MAS SECURITIES BV
27.563
33.737
27.563
33.737
-Titluri de datorie emise de AGRICOVER HOLDING S.A.
7.682
8.056
7.682
8.056
Titluri de capital la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global:
-Investitii de capital
11.658
10.344
11.658
10.344
Total
545.720
682.856
545.720
682.856
i) Titlurile de stat sunt emise de Ministerul Finantelor Publice din Romania si includ titluri cu discount listate si obligatiuni denominate in LEI, EUR si USD. La 31 decembrie 2022 Grupul nu are active gajate pentru contracte repo (la 31 decembrie 2021 Grupul nu are active gajate pentru contracte repo).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 110
Image should be here
Grupul detinea urmatoarele investitii de capital la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global :
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Natura activitatii
Participatie- valoare contabila
Participatie (%)
Participatie- valoare contabila
Participatie (%)
Participatie- valoare contabila
Participatie (%)
Participatie- valoare contabila
Participatie (%)
Transfond SA
Decontare si compensare
8.996
5,69
7.812
5,69
8.996
5,69
7.812
5,69
Globinvest
Societate de administrare a fondurilor de investitii
2.179
19,99
2.142
19,99
2.179
19,99
2.142
19,99
Biroul de credit S.A.
Colectarea si prelucrarea de date privind clientii
64
0,32
59
0,32
64
0,32
59
0,32
SWIFT
Activitati de plata
419
0,01
331
0,01
419
0,01
331
0,01
Total investitii de capital
11.658
10.344
11.658
10.344
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 111
Image should be here
Analiza dupa calitatea creditului a titlurilor de creanta este urmatoarea:
Grup
Grup
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Titluri de datorie
Investitii de capital
Total
Titluri de datorie
Investitii de capital
Total
Curente si nedepreciate
-Grad superior de calitate a creditului
498.817
-
498.817
630.719
-
630.719
-Grad inferior de calitate a creditului
27.563
-
27.563
33.737
-
33.737
- Neevaluate
7.682
11.658
19.340
8.056
10.344
18.400
Total
534.062
11.658
545.720
672.512
10.344
682.856
Banca
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Titluri de datorie
Investitii de capital
Total
Titluri de datorie
Investitii de capital
Total
Curente si nedepreciate
-Grad superior de calitate a creditului
498.817
-
498.817
630.719
-
630.719
-Grad inferior de calitate a creditului
27.563
-
27.563
33.737
-
33.737
- Neevaluate
7.682
11.658
19.340
8.056
10.344
18.400
Total
534.062
11.658
545.720
672.512
10.344
682.856
Titlurile de creanta nu sunt garantate.
Analiza ratei de dobanda pentru activele financiare evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global este prezentata in Nota 4 e).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 112
Image should be here
20. PLASAMENTE LA BANCI
Depozitele la banci prezentate mai jos cuprind depozite colaterale pentru sume de decontare de la Visa si MasterCard in legatura cu activitatea cardurilor.
Analiza dupa calitatea creditelor pentru valorile restante este dupa cum urmeaza:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Depozit colateral Banca Transilvania S.A.
463
437
463
437
Depozit colateral U.S. Bank N.A.
5.734
5.397
5.734
5.397
Depozit colateral Citibank Europe PLC
10.549
-
10.549
-
Mastercard
947
-
947
-
Total
17.693
5.834
17.693
5.834
Analiza ratelor de dobanda pentru credite si avansuri acordate bancilor este prezentata in Nota 4.
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Curente si nedepreciate
-Grad superior de calitate a creditului
17.230
5.397
17.230
5.397
-Grad inferior de calitate a creditului
463
437
463
437
Total
17.693
5.834
17.693
5.834
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 113
Image should be here
21. CREDITE SI AVANSURI ACORDATE CLIENTELEI
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Credite si avansuri brute acordate clientelei
2.514.347
2.295.659
2.353.863
2.159.647
Pierderi de credit asteptate
(146.633)
(140.705)
(136.928)
(130.736)
Total credite si avansuri nete acordate clientelei
2.367.714
2.154.954
2.216.935
2.028.911
Structura portofoliului de credite clasificat pe principalele linii de activitate este dupa cum urmeaza:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Credite de consum
168.509
176.921
168.187
176.541
Credite ipotecare
385.082
312.461
385.082
312.461
Credite catre antreprenori
286.215
256.227
148.220
137.558
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
1.653.237
1.518.601
1.631.070
1.501.638
Institutii de stat si municipalitati
21.304
31.449
21.304
31.449
Total credite si avansuri brute acordate clientelei
2.514.347
2.295.659
2.353.863
2.159.647
(-) Pierderi de credit asteptate
(146.633)
(140.705)
(136.928)
(130.736)
Total credite si avansuri nete acordate clientelei
2.367.714
2.154.954
2.216.935
2.028.911
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 114
Image should be here
Concentratiile de risc de sector economic din cadrul portofoliului de credite sunt dupa cum urmeaza:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Persoane fizice
553.591
489.382
553.269
489.002
Persoane juridice:
1.960.756
1.806.277
1.800.594
1.670.645
Agricultura
492.999
503.167
355.143
383.659
Comert
354.432
345.260
343.769
338.675
Industrie
282.993
302.259
280.835
300.677
Hoteluri si restaurante
72.838
58.614
69.922
57.038
Constructii
291.127
197.273
287.290
194.828
Transport
83.586
86.255
79.465
83.772
Servicii profesionale
36.856
33.534
35.564
32.381
Servicii
51.907
52.221
50.236
51.103
Sectorul financiar si cel imobiliar
244.941
160.437
249.645
161.564
Altele
20.316
26.400
20.180
26.376
Informatica, cercetare, dezvoltare
9.474
12.872
9.258
12.587
Administratie publica si aparare
19.287
27.985
19.287
27.985
Total credite si avansuri acordate clientelei inainte de provizioane
2.514.347
2.295.659
2.353.863
2.159.647
(-) Provizioane pentru depreciere
(146.633)
(140.705)
(136.928)
(130.736)
Total
2.367.714
2.154.954
2.216.935
2.028.911
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 115
Image should be here
Structura portofoliului de credite al Grupului clasificat dupa calitatea creditului este urmatoarea:
31 decembrie 2022
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Mii LEI
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
Credite perfomante
62.159
1.981.930
78.533
212.404
-
-
2.347
2.337.373
Credite neperformante
-
-
-
-
73.941
64.270
38.763
176.974
Total expunere bruta
62.159
1.981.930
78.533
212.404
73.941
64.270
41.110
2.514.347
(-)Pierderi de credit asteptate
(1.466)
(22.693)
(13.177)
(17.927)
(41.314)
(31.153)
(18.903)
(146.633)
Expunere neta
60.693
1.959.237
65.356
194.477
32.627
33.117
22.207
2.367.714
31 decembrie 2021
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
Mii LEI
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
POCI
Total
Credite perfomante
1.840.570
19.409
228.796
-
-
1.158
2.089.933
Credite neperformante
-
-
-
101.113
46.089
58.524
205.726
Total expunere bruta
1.840.570
19.409
228.796
101.113
46.089
59.682
2.295.659
(-)Pierderi de credit asteptate
(19.651)
(1.155)
(11.341)
(53.959)
(23.575)
(31.024)
(140.705)
Expunere neta
1.820.919
18.254
217.455
47.154
22.514
28.658
2.154.954
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 116
Image should be here
Structura portofoliului de credite al Bancii clasificat dupa calitatea creditului este urmatoarea:
31 decembrie 2022
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
Mii LEI
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
POCI
Total
Credite perfomante
67.581
1.840.261
78.533
196.615
-
-
2.347
2.185.337
Credite neperformante
-
-
-
-
73.941
55.822
38.763
168.526
Total expunere bruta
67.581
1.840.261
78.533
196.615
73.941
55.822
41.110
2.353.863
(-)Pierderi de credit asteptate
(1.466)
(20.188)
(13.177)
(15.568)
(41.314)
(26.312)
(18.903)
(136.928)
Expunere neta
66.115
1.820.073
65.356
181.047
32.627
29.510
22.207
2.216.935
31 decembrie 2021
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
Mii LEI
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
POCI
Total
Credite perfomante
1.722.530
19.409
219.915
-
-
1.158
1.963.012
Credite neperformante
-
-
-
101.113
36.998
58.524
196.635
Total expunere bruta
1.722.530
19.409
219.915
101.113
36.998
59.682
2.159.647
(-)Pierderi de credit asteptate
(17.544)
(1.155)
(10.621)
(53.959)
(16.434)
(31.023)
(130.736)
Expunere neta
1.704.986
18.254
209.294
47.154
20.564
28.659
2.028.911
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 117
Image should be here
Structura creditelor restante ale Grupului, clasificate pe stadii este urmatoarea:
31 decembrie 2022
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
Mii LEI
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
POCI
Total
Curente si nedepreciate
62.159
1.967.329
75.716
137.968
-
-
1.237
2.244.409
(-) provizioane
(1.466)
(22.006)
(13.060)
(3.235)
-
-
(28)
(39.795)
Expunere neta
60.693
1.945.323
62.656
134.733
-
-
1.209
2.204.614
Restante si nedepreciate
-
14.601
2.817
74.436
-
-
1.110
92.964
- pana in 30 zile de intarziere
-
14.601
2.735
62.082
-
-
1.110
80.528
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
82
12.354
-
-
-
12.436
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
-
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
-
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
-
(-) provizioane
-
(687)
(117)
(14.692)
-
-
(59)
(15.555)
Expunere neta
-
13.914
2.700
59.744
-
-
1.051
77.409
Credite depreciate
-
-
-
-
73.941
64.270
38.763
176.974
- pana in 30 zile de intarziere
-
-
-
-
23.154
26.030
17.713
66.897
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
-
-
1.184
17.290
53
18.527
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
-
1.049
6.685
-
7.734
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
-
2.397
4.789
-
7.186
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
-
46.157
9.476
20.997
76.630
(-) provizioane
-
-
-
-
(41.314)
(31.153)
(18.816)
(91.283)
Expunere neta
-
-
-
-
32.627
33.117
19.947
85.691
Total expunere bruta
62.159
1.981.930
78.533
212.404
73.941
64.270
41.110
2.514.347
(-) provizioane
(1.466)
(22.693)
(13.177)
(17.927)
(41.314)
(31.153)
(18.903)
(146.633)
Expunere neta
60.693
1.959.237
65.356
194.477
32.627
33.117
22.207
2.367.714
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 118
Image should be here
31 decembrie 2021
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
Mii LEI
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
POCI
Total
Curente si nedepreciate
1.828.249
19.409
177.511
-
-
736
2.025.905
(-) provizioane
(19.136)
(1.155)
(4.337)
-
-
(9)
(24.637)
Expunere neta
1.809.113
18.254
173.174
-
-
727
2.001.268
Restante si nedepreciate
12.321
-
51.285
-
-
422
64.028
- pana in 30 zile de intarziere
12.321
-
44.943
-
-
422
57.686
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
6.342
-
-
-
6.342
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
(-) provizioane
(515)
-
(7.004)
-
-
(17)
(7.536)
Expunere neta
11.806
-
44.281
-
-
405
56.492
Credite depreciate
-
-
-
101.113
46.089
58.524
205.726
- pana in 30 zile de intarziere
-
-
-
20.173
21.542
2.165
43.880
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
-
2.309
8.431
130
10.870
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
1.871
3.672
4.914
10.457
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
3.499
3.526
-
7.025
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
73.261
8.918
51.315
133.494
(-) provizioane
-
-
-
(53.959)
(23.575)
(30.998)
(108.532)
Expunere neta
-
-
-
47.154
22.514
27.526
97.194
Total expunere bruta
1.840.570
19.409
228.796
101.113
46.089
59.682
2.295.659
(-) provizioane
(19.651)
(1.155)
(11.341)
(53.959)
(23.575)
(31.024)
(140.705)
Expunere neta
1.820.919
18.254
217.455
47.154
22.514
28.658
2.154.954
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 119
Image should be here
Structura creditelor restante ale Bancii, clasificate pe stadii este urmatoarea:
31 decembrie 2022
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
Mii LEI
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
POCI
Total
Curente si nedepreciate
67.581
1.829.694
75.716
130.585
-
-
1.237
2.104.813
(-) provizioane
(1.466)
(19.950)
(13.060)
(3.027)
-
-
(28)
(37.531)
Expunere neta
1.809.744
62.656
127.558
-
-
1.209
2.001.167
Restante si nedepreciate
-
10.567
2.817
66.030
-
-
1.110
80.524
- pana in 30 zile de intarziere
-
10.567
2.735
55.476
-
-
1.110
69.888
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
82
10.554
-
-
-
10.636
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
-
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
-
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
-
(-) provizioane
-
(238)
(117)
(12.541)
-
-
(59)
(12.955)
Expunere neta
-
10.329
2.700
53.489
-
-
1.051
67.569
Credite depreciate
-
-
-
-
73.941
55.822
38.763
168.526
- pana in 30 zile de intarziere
-
-
-
-
23.154
22.013
17.713
62.880
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
-
-
1.184
15.632
53
16.869
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
-
1.049
5.991
-
7.040
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
-
2.397
4.789
-
7.186
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
-
46.157
7.397
20.997
74.551
(-) provizioane
-
-
-
-
(41.314)
(26.312)
(18.816)
(86.442)
Expunere neta
-
-
-
-
32.627
29.510
19.947
82.084
Total expunere bruta
67.581
1.840.261
78.533
196.615
73.941
55.822
41.110
2.353.863
(-) provizioane
(1.466)
(20.188)
(13.177)
(15.568)
(41.314)
(26.312)
(18.903)
(136.928)
Expunere neta
66.115
1.820.073
65.356
181.047
32.627
29.510
22.207
2.216.935
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 120
Image should be here
31 decembrie 2021
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
Mii LEI
Colectiv
Individual
Colectiv
Individual
Colectiv
POCI
Total
Curente si nedepreciate
1.714.022
19.409
170.799
-
-
736
1.904.966
(-) provizioane
(17.361)
(1.155)
(4.139)
-
-
(8)
(22.663)
Expunere neta
1.696.661
18.254
166.660
-
-
728
1.882.303
Restante si nedepreciate
8.508
-
49.116
-
-
422
58.046
- pana in 30 zile de intarziere
8.508
-
43.527
-
-
422
52.457
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
5.589
-
-
-
5.589
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
-
-
-
-
(-) provizioane
(183)
-
(6.482)
-
-
(17)
(6.682)
Expunere neta
8.325
-
42.634
-
-
405
51.364
Credite depreciate
-
-
-
101.113
36.998
58.524
196.635
- pana in 30 zile de intarziere
-
-
-
20.173
18.588
2.165
40.926
- 30 pana la 90 zile de intarziere
-
-
-
2.309
7.354
130
9.793
- 91 pana la 180 zile de intarziere
-
-
-
1.871
2.871
4.914
9.656
- 181 pana la 360 zile de intarziere
-
-
-
3.499
3.440
-
6.939
- peste 360 zile de intarziere
-
-
-
73.261
4.745
51.315
129.321
(-) provizioane
-
-
-
(53.959)
(16.434)
(30.998)
(101.391)
Expunere neta
-
-
-
47.154
20.564
27.526
95.244
Total expunere bruta
1.722.530
19.409
219.915
101.113
36.998
59.682
2.159.647
(-) provizioane
(17.544)
(1.155)
(10.621)
(53.959)
(16.434)
(31.023)
(130.736)
Expunere neta
1.704.986
18.254
209.294
47.154
20.564
28.659
2.028.911
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 121
Image should be here
Analiza valorii contabile brute a creditelor acordate de catre Grup este dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total expunere bruta la 1 ianuarie
1.840.570
248.205
147.202
59.682
2.295.659
Migrari in Stadiul 1
143.766
(140.554)
(3.212)
-
-
Migrari in Stadiul 2
(335.832)
338.350
(2.518)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(6.933)
(56.618)
63.551
-
-
Alte modificari (rambursari, cumulari de dobanzi)
(832.414)
(133.726)
(37.218)
(636)
(1.003.994)
Active financiare noi acordate sau achizitionate
1.234.384
35.244
653
24
1.270.305
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(14.128)
(13.899)
(28.027)
Write-offs
(311)
-
(16.111)
(3.905)
(20.327)
Impact curs de schimb
859
36
(8)
(156)
731
Total expunere bruta la 31 decembrie
2.044.089
290.937
138.211
41.110
2.514.347
31 decembrie 2021
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total expunere bruta la 1 ianuarie
1.389.759
380.691
135.109
93.395
1.998.954
Migrari in Stadiul 1
279.811
(275.526)
(4.285)
-
-
Migrari in Stadiul 2
(270.469)
274.535
(4.066)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(7.728)
(47.329)
55.057
-
-
Alte modificari (rambursari, cumulari de dobanzi)
(806.269)
(132.999)
(26.514)
406
(965.376)
Active financiare noi acordate sau achizitionate
1.250.189
47.067
1.179
1.348
1.299.783
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(7.123)
(26.623)
(33.746)
Write-offs
-
-
(2.942)
(9.311)
(12.253)
Impact curs de schimb
5.277
1.766
787
467
8.297
Total expunere bruta la 31 decembrie
1.840.570
248.205
147.202
59.682
2.295.659
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 122
Image should be here
Analiza valorii contabile brute a creditelor acordate de catre Banca este dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total expunere bruta la 1 ianuarie
1.722.530
239.324
138.111
59.682
2.159.647
Migrari in Stadiul 1
135.746
(133.509)
(2.237)
-
-
Migrari in Stadiul 2
(313.052)
315.206
(2.154)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(4.709)
(51.139)
55.848
-
-
Alte modificari (rambursari, cumulari de dobanzi)
(782.425)
(129.702)
(34.133)
(636)
(946.896)
Active financiare noi acordate sau achizitionate
1.149.202
34.932
633
24
1.184.791
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(10.239)
(13.899)
(24.138)
Write-offs
(311)
-
(16.059)
(3.905)
(20.275)
Impact curs de schimb
861
36
(7)
(156)
734
Total expunere bruta la 31 decembrie
1.907.842
275.148
129.763
41.110
2.353.863
31 decembrie 2021
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total expunere bruta la 1 ianuarie
1.314.983
369.886
128.847
93.395
1.907.111
Migrari in Stadiul 1
273.429
(269.298)
(4.132)
-
(1)
Migrari in Stadiul 2
(258.238)
261.728
(3.490)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(6.560)
(42.871)
49.431
-
-
Alte modificari (rambursari, cumulari de dobanzi)
(772.519)
(128.901)
(24.438)
406
(925.452)
Active financiare noi acordate sau achizitionate
1.166.157
47.015
1.179
1.348
1.215.699
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(7.123)
(26.623)
(33.746)
Write-offs
-
-
(2.942)
(9.311)
(12.253)
Impact curs de schimb
5.278
1.765
779
467
8.289
Total expunere bruta la 31 decembrie
1.722.530
239.324
138.111
59.682
2.159.647
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 123
Image should be here
Analiza provizionului pentru deprecierea creditelor si avansurilor acordate clientelei de catre Grup este dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total provizioane pentru depreciere la 1 ianuarie
19.651
12.496
77.534
31.024
140.705
Migrari in Stadiul 1
15.606
(13.850)
(1.756)
-
-
Migrari in Stadiul 2
(5.692)
6.697
(1.005)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(906)
(12.000)
12.906
-
-
Alte miscari nete de provizioane
(23.025)
35.598
9.609
4.343
26.525
Active financiare noi acordate sau achizitionate
18.832
2.163
233
7
21.235
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(8.985)
(12.496)
(21.481)
Write-offs
(311)
-
(16.088)
(3.905)
(20.304)
Impact curs de schimb
4
-
19
(70)
(47)
Total provizioane pentru depreciere la 31 decembrie
24.159
31.104
72.467
18.903
146.633
31 decembrie 2021
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total provizioane pentru depreciere la 1 ianuarie
16.343
14.048
64.236
42.439
137.066
Migrari in Stadiul 1
12.676
(11.090)
(1.586)
-
-
Migrari in Stadiul 2
(3.948)
5.111
(1.163)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(1.142)
(8.956)
10.098
-
-
Alte miscari nete de provizioane
(21.146)
11.480
13.117
12.079
15.530
Active financiare noi acordate sau achizitionate
16.835
1.868
722
165
19.590
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(5.373)
(14.555)
(19.928)
Write-offs
-
-
(2.942)
(9.311)
(12.253)
Impact curs de schimb
33
35
425
207
700
Total provizioane pentru depreciere la 31 decembrie
19.651
12.496
77.534
31.024
140.705
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 124
Image should be here
Analiza provizionului pentru deprecierea creditelor si avansurilor acordate clientelei de catre Banca este dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total provizioane pentru depreciere la 1 ianuarie
17.544
11.776
70.393
31.023
130.736
Migrari in Stadiul 1
14.670
(13.624)
(1.046)
-
-
Migrari in Stadiul 2
(4.360)
5.105
(745)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(706)
(10.444)
11.150
-
-
Alte miscari nete de provizioane
(22.442)
33.831
8.870
4.343
24.602
Active financiare noi acordate sau achizitionate
17.255
2.101
227
7
19.590
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(5.205)
(12.496)
(17.701)
Write-offs
(311)
-
(16.036)
(3.905)
(20.252)
Impact curs de schimb
4
-
18
(69)
(47)
Total provizioane pentru depreciere la 31 decembrie
21.654
28.745
67.626
18.903
136.928
31 decembrie 2021
Mii LEI
Stadiul 1
Stadiul 2
Stadiul 3
POCI
Total
Total provizioane pentru depreciere la 1 ianuarie
14.753
12.882
58.739
42.439
128.813
Migrari in Stadiul 1
12.285
(10.845)
(1.440)
-
-
Migrari in Stadiul 2
(3.375)
4.266
(891)
-
-
Migrari in Stadiul 3
(1.056)
(7.726)
8.782
-
-
Alte miscari nete de provizioane
(20.940)
11.297
12.378
12.079
14.814
Active financiare noi acordate sau achizitionate
15.845
1.867
722
165
18.599
Active financiare derecunoscute (excluzand write- offs)
-
-
(5.373)
(14.555)
(19.928)
Write-offs
-
-
(2.942)
(9.311)
(12.253)
Impact curs de schimb
32
35
418
206
691
Total provizioane pentru depreciere la 31 decembrie
17.544
11.776
70.393
31.023
130.736
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 125
Image should be here
Informatii privind garantiile Grupului sunt dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Mii LEI
Credite societati comerciale mici si mijlocii
Credite de consum
Credite antreprenori
Credite ipotecare
Institutii de stat si municipalitati
Total
Credite negarantate(*)
279.844
146.373
68.022
3.750
-
497.989
Credite garantate de terti, inclusiv asigurare credit
377.606
312
161.717
5.983
-
545.618
Credite garantate de:
995.787
21.824
56.476
375.349
21.304
1.470.740
- ipoteci rezidentiale
121.693
18.784
7.940
368.321
-
516.738
- alte ipoteci
735.211
2.145
23.332
6.925
-
767.613
- depozite colaterale
16.334
895
310
103
-
17.642
- alte active
122.549
-
24.894
-
21.304
168.747
Total credite si avansuri acordate clientelei
1.653.237
168.509
286.215
385.082
21.304
2.514.347
31 decembrie 2021
Mii LEI
Credite societati comerciale mici si mijlocii
Credite de consum
Credite antreprenori
Credite ipotecare
Institutii de stat si municipalitati
Total
Credite negarantate(*)
267.863
148.323
70.117
5.446
-
491.749
Credite garantate de terti, inclusiv asigurare credit
381.597
438
125.853
6.981
413
515.282
Credite garantate de:
869.141
28.160
60.257
300.034
31.036
1.288.628
- ipoteci rezidentiale
82.590
21.227
10.149
292.633
-
406.599
- alte ipoteci
664.261
2.537
20.070
7.284
-
694.152
- depozite colaterale
10.827
4.396
438
117
-
15.778
- alte active
111.463
-
29.600
-
31.036
172.099
Total credite si avansuri acordate clientelei
1.518.601
176.921
256.227
312.461
31.449
2.295.659
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 126
Image should be here
Informatii privind garantiile Bancii sunt dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Mii LEI
Credite societati comerciale mici si mijlocii
Credite de consum
Credite antreprenori
Credite ipotecare
Institutii de stat si municipalitati
Total
Credite negarantate(*)
278.839
146.124
22.563
3.750
-
451.276
Credite garantate de terti, inclusiv asigurare credit
363.170
312
75.969
5.983
-
445.434
Credite garantate de:
989.061
21.751
49.688
375.349
21.304
1.457.153
- ipoteci rezidentiale
118.166
18.711
5.314
368.321
-
510.512
- alte ipoteci
733.707
2.145
21.918
6.925
-
764.695
- depozite colaterale
16.334
895
310
103
-
17.642
- alte active
120.854
-
22.146
-
21.304
164.304
Total credite si avansuri acordate clientelei
1.631.070
168.187
148.220
385.082
21.304
2.353.863
31 decembrie 2021
Mii LEI
Credite societati comerciale mici si mijlocii
Credite de consum
Credite antreprenori
Credite ipotecare
Institutii de stat si municipalitati
Total
Credite negarantate(*)
265.310
148.258
16.962
5.446
-
435.976
Credite garantate de terti, inclusiv asigurare credit
373.497
438
68.112
6.981
413
449.441
Credite garantate de:
862.831
27.845
52.484
300.034
31.036
1.274.230
- ipoteci rezidentiale
79.834
21.162
7.251
292.633
-
400.880
- alte ipoteci
662.557
2.287
18.315
7.284
-
690.443
- depozite colaterale
10.827
4.396
438
117
-
15.778
- alte active
109.613
-
26.480
-
31.036
167.129
Total credite si avansuri acordate clientelei
1.501.638
176.541
137.558
312.461
31.449
2.159.647
* Creditele negarantate reprezinta expunerea sau partea din expunere ce nu este acoperita de valoarea de piata a tipurilor de garantii deductibile, conform metodologiei de provizionare IFRS 9
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 127
Image should be here
Efectul financiar al garantiei este prezentat prin prezentarea valorilor colaterale separat pentru (i) acele creditele unde valoarea neta prezenta a garantiilor si alte sustineri ale creditului sunt egale sau depasesc valoarea contabila a activului ("active supragarante") si (ii) acele credite unde valoarea neta prezenta a garantiilor si alte sustineri ale creditului sunt mai mici decat valoarea contabila a activului ("active subgarantate").
Efectul garanțiilor Grupului este dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Credite supragarantate(i)
Credite subgarantate(ii)
Mii LEI
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
16.328
35.380
71.238
138.787
3.816
8.346
Credite ipotecare
112.391
174.765
343.874
265.320
193.870
387.300
Credite catre antreprenori
10.019
14.097
40.783
262.029
158.791
238.003
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
221.291
311.757
771.886
1.320.259
809.236
1.641.182
Institutii de stat si municipalitati
21.290
597.837
653.951
-
-
-
Total
381.319
1.133.836
1.881.732
1.986.395
1.165.713
2.274.831
31 decembrie 2021
Credite supragarantate(i)
Credite subgarantate(ii)
Mii LEI
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
22.720
51.292
89.835
141.530
4.060
7.774
Credite ipotecare
104.127
168.341
294.782
202.354
155.859
272.179
Credite catre antreprenori
16.294
28.160
65.814
227.151
128.756
192.728
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
214.738
328.818
743.859
1.194.591
777.861
1.335.194
Institutii de stat si municipalitati
31.449
392.300
814.740
-
-
-
Total
389.328
968.911
2.009.030
1.765.626
1.066.536
1.807.875
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 128
Image should be here
Efectul garanțiilor Bancii este dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
Credite supragarantate(i)
Credite subgarantate(ii)
Mii LEI
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
16.328
35.380
70.955
138.787
3.816
8.346
Credite ipotecare
112.391
174.765
343.874
265.320
193.870
387.300
Credite catre antreprenori
8.234
11.724
33.835
132.169
84.085
143.414
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
219.739
308.869
763.570
1.302.677
794.353
1.616.431
Institutii de stat si municipalitati
21.290
597.837
653.951
-
-
-
Total
377.982
1.128.575
1.866.185
1.838.953
1.076.124
2.155.491
31 decembrie 2021
Credite supragarantate(i)
Credite subgarantate(ii)
Mii LEI
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila a activului
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
22.665
51.182
89.291
141.530
4.060
7.774
Credite ipotecare
104.127
168.341
294.782
202.354
155.859
272.179
Credite catre antreprenori
14.261
25.470
58.531
118.994
79.543
126.308
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
212.786
325.673
735.474
1.180.745
769.296
1.320.189
Institutii de stat si municipalitati
31.449
392.300
814.740
-
-
-
Total
385.288
962.966
1.992.818
1.643.623
1.008.758
1.726.450
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 129
Image should be here
Efectul garantiilor pentru credite depreciate este dupa cum urmeaza:
Grup
31 decembrie 2022
Credite supragarantate
Credite subgarantate
Mii LEI
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
682
1.350
3.085
1.721
327
1.381
Credite ipotecare
4.470
6.212
13.302
2.108
1.920
5.804
Credite catre antreprenori
4.394
5.208
12.749
2.968
2.959
4.922
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
25.099
34.221
102.447
24.304
17.772
49.725
Total
34.645
46.991
131.583
31.101
22.978
61.832
Grup
31 decembrie 2021
Credite supragarantate
Credite subgarantate
Mii LEI
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
751
1.778
3.764
1.755
493
1.616
Credite ipotecare
4.781
7.700
14.864
2.840
2.458
5.329
Credite catre antreprenori
4.117
6.205
14.050
1.278
1.255
2.250
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
26.685
35.140
99.865
27.459
18.515
51.232
Total
36.334
50.823
132.543
33.332
22.721
60.427
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 130
Image should be here
Banca
31 decembrie 2022
Credite supragarantate
Credite subgarantate
Mii LEI
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
682
1.350
2.802
1.721
327
1.381
Credite ipotecare
4.470
6.212
13.302
2.108
1.920
5.804
Credite catre antreprenori
3.093
3.619
8.577
2.204
2.195
3.988
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
24.367
33.202
99.576
23.494
16.962
48.326
Total
32.612
44.383
124.257
29.527
21.404
59.499
Banca
31 decembrie 2021
Credite supragarantate
Credite subgarantate
Mii LEI
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Valoarea contabila
Valoarea prezenta neta a garantiei
Valoarea justa a garantiei
Credite de consum
695
1.668
3.219
1.755
493
1.616
Credite ipotecare
4.781
7.700
14.864
2.840
2.458
5.329
Credite catre antreprenori
2.882
4.718
10.458
1.124
1.101
1.627
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
26.180
34.593
98.357
27.459
18.515
51.232
Total
34.538
48.679
126.898
33.178
22.567
59.804
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 131
Image should be here
Portofoliul de credite include 25 expuneri fata de administratiile publice locale în valoare de 21.304 mii LEI la 31 decembrie 2022 (32 expuneri in valoare de 31.449 mii LEI la 31 decembrie 2021). Grupul a prezentat acest tip de credite în categoria credite nedepreciate.
Credite depreciate
Creditele depreciate si garantiile sunt credite si garantii pentru care Grupul stabileste ca este probabil ca nu va putea sa colecteze, integral, principalul si dobanda datorata în conformitate cu clauzele contractuale ale contractului de credit/acordurilor de garantare.
Credite restante si nedepreciate
Creditele restante si nedepreciate sunt acele credite pentru care dobanzile contractuale sau principalul prezinta intarzieri la plata, dar Grupul considera ca deprecierea nu are loc conform stadiilor definite in Politica Grupului.
În conformitate cu reglementarile emise de Banca Nationala a Romaniei, Grupul a efectuat in 2022 operatiuni de scoatere in afara bilantului (pentru acele societati care nu mai apar în Registrul Comertului, pentru cele cu documentatie de credit incompleta si pentru societatile pentru care procedurile juridice sunt imposibile) a creditelor total depreciate în valoare de 20.327 mii LEI (2021: 12.253 mii LEI).
Consultati Nota 6 pentru valoarea justa estimata a fiecarei clase de credite si avansuri acordate clientelei. Analiza ratei dobanzii a creditelor si avansurilor acordate clientelei este prezentata în Nota 4. Informatiile privind soldurile partilor afiliate sunt prezentate în Nota 44.
Credite restructurate
Expunerile brute ale Grupului la 31 decembrie 2022 pentru toate împrumuturile care au suferit restructurari sunt de 114.114 mii LEI (31 decembrie 2021: 144.241 mii LEI), iar expunerea neta este de 81.230 mii LEI (31 decembrie 2021: 106.461 mii LEI).
Expunerea bruta a Bancii la 31 decembrie 2022 pentru toate împrumuturile care au suferit restructurari este de 111.128 mii LEI (31 decembrie 2021: 141.032 mii LEI), iar expunerea neta este de 79.578 mii LEI (31 decembrie 2021: 104.625 mii LEI).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 132
Image should be here
Creditele si avansurile acordate clientelei scoase in afara bilantului Sumele contractuale restante ale creditelor si avansurilor acordate clientelei care au fost scoase in afara bilantului si care sunt inca supuse activitatii de executare au fost:
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Credite catre societati comerciale
370.641
349.916
Credite catre antreprenori
13.827
13.953
Credite catre societati comerciale mici si mijlocii
356.813
335.963
Minicipalitati
-
-
Credite catre persoane fizice
22.510
23.313
Credite de consum
16.687
17.367
Credite ipotecare
5.822
5.946
Total
393.150
373.230
22. INVESTITII IN INSTRUMENTE DE DATORIE LA COST AMORTIZAT
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Titluri de stat emise de Ministerul Finantelor Publice din Romania
390.450
219.769
390.450
219.769
Obligatiuni emise de Alpha Bank
24.851
24.764
24.851
24.764
Obligatiuni emise de LIBRA INTERNET BANK S.A.
14.927
14.930
14.927
14.930
Obligatiuni emise de Primaria Municipiului Bucuresti
10.408
-
10.408
-
Total
440.636
259.463
440.636
259.463
Analiza dupa calitatea creditului a instrumentelor de datorie la cost amortizat este urmatoarea:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Curente si nedepreciate
-Grad superior de calitate a creditului
425.709
244.533
425.709
244.533
- Neevaluate
14.927
14.930
14.927
14.930
Total
440.636
259.463
440.636
259.463
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 133
Image should be here
23. INVESTITII IMOBILIARE
a) Reconcilierea valorii contabile
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie
118.871
115.823
118.871
115.823
Transfer din/(in) active fixe detinute in vederea vanzarii
-
6.108
-
6.108
Vanzari
(33.140)
(4.809)
(33.140)
(4.809)
Castig/(pierdere) neta din reevaluarea investitiilor imobiliare
8.873
2.071
8.873
2.071
Cresteri de valoare
162
78
162
78
(-) Ajustari pentru depreciere
-
(400)
-
(400)
Sold la 31 decembrie
94.766
118.871
94.766
118.871
In cursul anului 2022, veniturile din chirii aferente investitiilor imobiliare au fost in suma de 5.975 mii LEI (31 decembrie 2021: 6.511 mii LEI) pentru Grup si pentru Banca. C heltuielile directe de exploatare (reparatii, mentenanta, taxe locale,etc.)
cu investitiile imobiliare care au generat venituri din chirii in cursul anului 2022 au fost in suma de 3.389 mii LEI (31 decembrie 2021: 1.804 mii LEI) pentru Grup si pentru Banca .
b) Masurarea valorii juste
Valoarea justa a investitiilor imobiliare se bazeaza pe o evaluare efectuata de experti evaluatori membri ANEVAR (Asociatia Nationala a Evaluatorilor din Romania). Valoarea justa a investitiilor imobiliare este prezentata pe nivelul 3 al ierarhiei valorii juste.
Grupul nu a achizitionat investitii imobiliare in leasing financiar la 31 decembrie 2022 sau la 31 decembrie 2021.
c) Tehnicile de evaluare utilizate pentru masurarea valorii juste a investitiilor imobiliare si datele de intrare folosite :
Tehnicile de evaluare
Conform standardelor de evaluare ANEVAR 2022 s-au folosit urmatoarele trei abordari:
- Evaluarea terenului (evaluarea unui teren liber sau a terenului pe care se afla amplasate amenajari si/sau constructii, prin cele sase metode recunoscute de evaluare – comparatia directa, extractia de pe piata, alocarea, tehnica reziduala, capitalizarea directa a rentei/arendei funciare (chiriei), analiza fluxului de numerar actualizat - analiza parcelarii si dezvoltarii);
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 134
Image should be here
- Abordarea prin venit (prin acesta metoda venitul anual estimat ca fiind generabil de catre o proprietate se converteste in valoare prin aplicarea unei rate adecvate de venit. In cazul de fata, s-a utilizat o rata de capitalizare aplicata venitului brut din exploatare estimat);
- Abordarea prin cost (Scopul abordarii prin cost este stabilirea valorii de piata a proprietatii prin estimarea costurilor de achizitionare a terenului (valoarea de piata a terenului) si de construire a unei noi proprietati, cu aceeasi utilitate, sau de adaptare a unei proprietati vechi la aceeasi utilizare, fara a lua in considerare costuri legate de timul de constructie/adaptare. Costul terenului se adauga la costul total al constructiei. Daca este cazul, in mod uzual la costurile de constructie se adauga si stimulentul/ profitul promotorului imobiliar.
Datele de intrare
- Listele de inventar cu investitiile imobiliare detinute de client;
- Documentele si informatiile preluate de la personalul de specialitate al proprietarului privind istoricul proprietatilor, lucrarile de reparatii efectuate, gradul de exploatare, gradul de depreciere, etc.
- Informatii preluate din teren de catre evaluator la inspectia fiecarui obiectiv (vizitele au fost efectuate la peste 50% din proprietatile Bancii, considerand drept criterii de selectie valoarea fiecarei proprietati. Nu s-au efectuat vizite pentru proprietatile rezidentiale);
- Evolutia cursului valutar publicat de BNR;
- Informatii privind piata imobiliara locala;
- Site-uri specializate in plasarea anunturilor de vanzare / inchiriere a proprietatilor similare celor detinute de Grup;
- Lucrarea „Costuri de reconstructie – costuri de inlocuire cladiri industriale, comerciale si agricole, constructii speciale” – Corneliu Schiopu, editura Iroval Bucuresti 2010 - actualizata;
- Alte informatii necesare existente in bibliografia de specialitate;
- Baza de date a evaluatorului.
24. ACTIVE IMOBILIZATE DETINUTE IN VEDEREA VANZARII
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie
7.011
19.936
7.011
19.936
Transfer din/(in) investitii imobiliare
-
(6.108)
-
(6.108)
Transfer din/(in) imobilizari corporale
-
(6.460)
-
(6.460)
Vanzari
(4.864)
(348)
(4.864)
(348)
Castiguri/(pierderi) din reevaluare imobilizarilor detinute in vederea vanzarii
3
(9)
3
(9)
Sold la 31 decembrie
2.150
7.011
2.150
7.011
Activele clasificate in aceasta categorie reprezinta active sub forma de cladiri rezidentiale, industriale si comerciale, terenurile fiind restituite prin executarea garantiilor din credite neperformante. Grupul se asteapta sa le vanda in viitorul apropiat.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 135
Image should be here
La momentul achizitiei, acestea au fost recunoscute la valoarea justa, ulterior sunt reevaluate la sfarsitul fiecarui an, fiind masurate la valoarea cea mai mica dintre valoarea contabila si valoarea justa.
Grupul a analizat cladiriile si terenurile aflate in categoria activelor detinute pentru vanzare in conformitate cu prevederile standartului IFRS 5. In urma analizei criteriilor pentru clasificarea in aceasta categorie, s-a concluzionat ca parte dintre respectivele obiective indeplinesc criteriile prevazute pentru contabilizarea investitiilor imobiliare si au fost reclasificate in categoria respectiva.
25. TITLURI DE PARTICIPARE DETINUTE IN FILIALE
Structura investitiilor in filiale este dupa cum urmeaza:
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Denumirea filialei
Valoare bruta
Ajustari pentru depreciere
Valoare neta
Valoare bruta
Ajustari pentru depreciere
Valoare neta
Patria Credit IFN
34.522
-
34.522
32.522
-
32.522
SAI Patria Asset Management S.A.
1.774
-
1.774
1.774
-
1.774
Carpatica Invest S.A.
6.807
(6.807)
-
6.807
(6.807)
-
Total
43.103
(6.807)
36.296
41.103
(6.807)
34.296
Investitiile in unitatile de fond care sunt incluse si in perimetru de consolidare al Grupului sunt prezentate ca active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere in situatia individuala a pozitiei financiare a Bancii la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021.
26. ALTE ACTIVE FINANCIARE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sume de recuperat de la banci si clienti
5.367
7.537
5.367
7.537
Alte active financiare
15.698
9.651
15.587
9.362
Debitori diversi
9.340
8.529
8.966
8.000
Contracte de subinchiriere
-
-
728
839
(-) Ajustari pentru depreciere
(8.721)
(10.757)
(8.718)
(10.595)
Total
21.684
14.960
21.930
15.143
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 136
Image should be here
Miscarile de ajustare pentru deprecierea altor active financiare sunt urmatoarele:
Grup
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Provizioane pentru depreciere la 1 ianuarie
10.757
10.062
Cheltuiala cu provizioane aferente exercitiului financiar
2.587
3.015
Reluari de provizioane aferente exercitiului financiar
(2.385)
(2.384)
Write-off
(2.277)
-
Diferente de curs valutar
39
64
Provizioane pentru depreciere la 31 decembrie
8.721
10.757
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Provizioane pentru depreciere la 1 ianuarie
10.595
9.807
Cheltuiala cu provizioane aferente exercitiului financiar
2.587
3.096
Reluari de provizioane aferente exercitiului financiar
(2.226)
(2.372)
Write-off
(2.277)
-
Diferente de curs valutar
39
64
Provizioane pentru depreciere la 31 decembrie
8.718
10.595
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 137
Image should be here
Analiza dupa calitatea creditului a altor active financiare este urmatoarea:
Grup
31 decembrie 2022
Mii LEI
Sume de recuperate de la banci si clienti
Alte active financiare
Debitori diversi
Total
Curente si nedepreciate
-
15.593
1.540
17.133
(-) Provizioane pentru depreciere
-
-
-
-
Total curente si nedepreciate (net)
-
15.593
1.540
17.133
Credite depreciate
5.367
104
7.801
13.272
(-) Provizioane pentru depreciere
4.401
-
4.320
8.721
Total credite depreciate (net)
966
104
3.481
4.551
Total alte active financiare brute
5.367
15.697
9.341
30.405
(-) Total provizioane pentru depreciere
4.401
-
4.320
8.721
Total alte active financiare (net)
966
15.697
5.021
21.684
Grup
31 decembrie 2021
Mii LEI
Sume de recuperate de la banci si clienti
Alte active financiare
Debitori diversi
Total
Curente si nedepreciate
-
9.368
2.193
11.561
(-) Provizioane pentru depreciere
-
-
-
-
Total curente si nedepreciate (net)
-
9.368
2.193
11.561
Credite depreciate
7.537
283
6.336
14.156
(-) Provizioane pentru depreciere
6.665
-
4.092
10.757
Total credite depreciate (net)
872
283
2.244
3.399
Total alte active financiare brute
7.537
9.651
8.529
25.717
(-) Total provizioane pentru depreciere
6.665
-
4.092
10.757
Total alte active financiare (net)
872
9.651
4.437
14.960
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 138
Image should be here
Banca
31 decembrie 2022
Mii LEI
Sume de recuperate de la banci si clienti
Alte active financiare
Debitori diversi
Contracte de subinchiriere
Total
Curente si nedepreciate
-
15.587
1.168
728
17.483
(-) Provizioane pentru depreciere
-
-
-
-
-
Total curente si nedepreciate (net)
-
15.587
1.168
728
17.483
Credite depreciate
5.367
-
7.798
-
13.165
(-) Provizioane pentru depreciere
4.401
-
4.317
-
8.718
Total credite depreciate (net)
966
-
3.481
-
4.447
Total alte active financiare brute
5.367
15.587
8.966
728
30.648
(-) Total provizioane pentru depreciere
4.401
-
4.317
-
8.718
Total alte active financiare (net)
966
15.587
4.649
728
21.930
Banca
31 decembrie 2021
Mii LEI
Sume de recuperate de la banci si clienti
Alte active financiare
Debitori diversi
Contracte de subinchiriere
Total
Curente si nedepreciate
-
9.362
1.826
839
12.027
(-) Provizioane pentru depreciere
-
-
-
-
-
Total curente si nedepreciate (net)
-
9.362
1.826
839
12.027
Credite depreciate
7.537
-
6.174
-
13.711
(-) Provizioane pentru depreciere
6.665
-
3.930
-
10.595
Total credite depreciate (net)
872
-
2.244
-
3.116
Total alte active financiare brute
7.537
9.362
8.000
839
25.738
(-) Total provizioane pentru depreciere
6.665
-
3.930
-
10.595
Total alte active financiare (net)
872
9.362
4.070
839
15.143
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 139
Image should be here
27. ALTE ACTIVE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Debitori diversi-alte active
124
117
105
97
Venituri de primit
-
-
-
-
Cheltuieli in avans
4.902
3.954
4.802
3.906
Impozit de recuperat
4.620
2.584
5.232
2.853
Alte active nefinanciare
1.621
1.753
1.456
1.587
Total
11.267
8.408
11.595
8.443
28. IMOBILIZARI NECORPORALE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Fond comercial
20.103
20.103
20.103
20.103
Alte imobilizari necorporale
29.492
26.902
27.895
26.036
Total
49.595
47.005
47.998
46.139
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 140
Image should be here
Miscarile in costul imobilizarilor necorporale si amortizarea acestora sunt prezentate mai jos:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie
91.964
84.434
86.354
79.093
Achizitii, din care:
16.628
15.197
15.509
14.926
-transfer din imobilizari in curs
6.931
7.494
6.920
7.494
Transfer din imobilizari in curs catre imobilizari necorporale
(6.931)
(7.494)
(6.920)
(7.494)
Casari
(284)
(173)
(284)
(171)
Sold la 31 decembrie
101.377
91.964
94.659
86.354
Amortizarea cumulata
Sold la 1 ianuarie
44.959
38.557
40.215
34.211
Cheltuieli cu amortizarea si deprecierea
5.328
4.010
5.294
3.953
Cheltuiala cu amortizarea lista de clienti si brand
1.593
2.487
1.250
2.144
Casari
(98)
(95)
(98)
(93)
Sold la 31 decembrie
51.782
44.959
46.661
40.215
Valoarea neta contabila
Sold la 1 ianuarie
47.005
45.877
46.139
44.882
Sold la 31 decembrie
49.595
47.005
47.998
46.139
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 141
Image should be here
29. IMOBILIZARI CORPORALE
Grup
31 decembrie 2022
Mii LEI
Terenuri si cladiri
Mobilier si echipamente
Mijloace de transport
Imobilizari in curs
Total
Cost
Sold la 1 ianuarie
106.565
80.710
6.494
873
194.642
Achizitia si transfer din imobilizari corporale in curs
2.478
1.190
-
1.714
5.382
Iesiri, transfer din imobilizari corporale in curs, writte-offs
-
(12.385)
-
(2.136)
(14.521)
Drept de utilizare – contracte noi
6.134
713
18
-
6.865
Drept de utilizare (terminarea anticipata a contractelor)
(382)
(6.862)
-
-
(7.244)
Sold la 31 decembrie
114.795
63.366
6.512
451
185.124
Amortizarea cumulata
Sold la 1 ianuarie
30.518
66.992
4.237
-
101.747
Cheltuieli cu amortizarea
9.078
3.191
1.207
-
13.476
Cheltuieli cu deprecierea
-
(168)
-
-
(168)
Iesiri
(4.247)
(19.183)
-
-
(23.430)
Sold la 31 decembrie
35.349
50.832
5.444
-
91.625
Valoarea neta contabila
Sold la 1 ianuarie
76.047
13.718
2.257
873
92.895
Sold la 31 decembrie
79.446
12.534
1.068
451
93.499
Grup
31 decembrie 2021
Mii LEI
Terenuri si cladiri
Mobilier si echipamente
Mijloace de transport
Imobilizari in curs
Total
Cost
Sold la 1 ianuarie
95.626
72.622
6.374
1.447
176.069
Achizitia si transfer din imobilizari corporale in curs
1.199
1.353
-
2.497
5.049
Transfer din IFRS 5
6.460
-
-
-
6.460
Iesiri, transfer din imobilizari corporale in curs, writte-offs
(1.802)
(47)
(102)
(3.071)
(5.022)
Drept de utilizare – contracte noi
8.510
6.782
222
-
15.514
Drept de utilizare (terminarea anticipata a contractelor)
(3.428)
-
-
-
(3.428)
Sold la 31 decembrie
106.565
80.710
6.494
873
194.642
Amortizarea cumulata
Sold la 1 ianuarie
21.988
61.099
3.021
-
86.108
Cheltuieli cu amortizarea
12.041
5.689
1.305
-
19.035
Cheltuieli cu deprecierea
-
250
-
-
250
Iesiri
(3.511)
(46)
(89)
-
(3.646)
Sold la 31 decembrie
30.518
66.992
4.237
-
101.747
Valoarea neta contabila
Sold la 1 ianuarie
73.638
11.523
3.353
1.447
89.961
Sold la 31 decembrie
76.047
13.718
2.257
873
92.895
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 142
Image should be here
Banca
31 decembrie 2022
Mii LEI
Terenuri si cladiri
Mobilier si echipamente
Mijloace de transport
Imobilizari in curs
Total
Cost
Sold la 1 ianuarie
104.067
79.668
5.803
873
190.411
Achizitia si transfer din imobilizari corporale in curs
2.452
1.120
-
1.714
5.286
Iesiri, transfer din imobilizari corporale in curs, writte-offs
-
(12.275)
-
(2.136)
(14.411)
Drept de utilizare – contracte noi
5.680
713
-
-
6.393
Drept de utilizare (terminarea anticipata a contractelor)
(382)
(6.862)
-
-
(7.244)
Sold la 31 decembrie
111.817
62.364
5.803
451
180.435
Amortizarea cumulata
Sold la 1 ianuarie
29.157
66.305
3.914
-
99.376
Cheltuieli cu amortizarea
8.614
3.033
1.053
-
12.700
Cheltuieli cu deprecierea
-
(168)
-
-
(168)
Iesiri
(4.247)
(19.073)
-
-
(23.320)
Sold la 31 decembrie
33.524
50.097
4.967
-
88.588
Valoarea neta contabila
Sold la 1 ianuarie
74.910
13.363
1.889
873
91.035
Sold la 31 decembrie
78.293
12.267
836
451
91.847
Banca
31 decembrie 2021
Mii LEI
Terenuri si cladiri
Mobilier si echipamente
Mijloace de transport
Imobilizari in curs
Total
Cost
Sold la 1 ianuarie
92.962
71.661
5.800
1.448
171.871
Achizitia si transfer din imobilizari corporale in curs
1.128
1.225
-
2.496
4.849
Transfer din IFRS 5
6.460
-
-
-
6.460
Iesiri, transfer din imobilizari corporale in curs, writte-offs
(1.802)
-
(102)
(3.071)
(4.975)
Drept de utilizare – contracte noi
8.036
6.782
105
-
14.923
Drept de utilizare (terminarea anticipata a contractelor)
(2.717)
-
-
-
(2.717)
Sold la 31 decembrie
104.067
79.668
5.803
873
190.411
Amortizarea cumulata
Sold la 1 ianuarie
20.768
60.519
2.823
-
84.110
Cheltuieli cu amortizarea
11.594
5.536
1.180
-
18.310
Cheltuieli cu deprecierea
-
250
-
-
250
Iesiri
(3.205)
-
(89)
-
(3.294)
Sold la 31 decembrie
29.157
66.305
3.914
-
99.376
Valoarea neta contabila
Sold la 1 ianuarie
72.194
11.142
2.977
1.448
87.761
Sold la 31 decembrie
74.910
13.363
1.889
873
91.035
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 143
Image should be here
La 31 decembrie 2022, Grupul are incheiate contracte de inchiriere in valoare de 29.965 mii RON (31 decembrie 2021: 31.917 mii RON) pentru terenuri, cladiri, echipamente si mijloace de transport.
La 31 decembrie 2021, Banca are incheiate contracte de inchiriere in valoare de 28.613 mii RON (31 decembrie 2021: 30.386 mii RON) pentru terenuri, cladiri, echipamente si mijloace de transport.
Inchirierile sunt incheiate pentru o perioada de cel putin 1 an si pot avea optiuni de prelungire. Dreptul de utilizare a activelor pe clase de articole este prezentat in Nota 45.
30. DEPOZITE DE LA BANCI
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Depozite la vedere
64.483
14.844
64.483
14.844
Depozite la termen
-
-
-
-
Depozite colaterale
495
495
495
495
Sume in tranzit
9.988
2.973
9.988
2.973
Total
74.966
18.312
74.966
18.312
31. DEPOZITE DE LA CLIENTI
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Clienti persoane fizice
Plati la cerere
304.817
336.660
304.817
336.660
Depozite la termen
1.718.364
1.657.796
1.718.364
1.657.796
Depozite colaterale
3.698
8.345
3.698
8.345
Clienti persoane juridice
Conturi curente
352.177
378.228
353.490
382.381
Depozite la vedere
64.794
11.265
64.794
11.265
Depozite la termen
952.098
874.335
956.921
878.868
Depozite colaterale
41.939
33.605
41.939
33.605
Sume in tranzit
3.704
5.925
3.705
5.926
Total
3.441.591
3.306.159
3.447.728
3.314.846
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 144
Image should be here
Concentrarea pe sectoarele economice a portofoliului de depozite de la clienti este urmatoarea:
Mii LEI
Banca
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Suma
Procent in total depozite(%)
Suma
Procent in total depozite(%)
Clienti persoane fizice
2.026.879
58,79
2.002.801
60,42
Clienti persoane juridice
1.290.487
37,43
1.150.671
34,71
Sectorul financiar si cel imobiliar
485.086
14,07
474.947
14,33
Industrie
88.366
2,56
74.675
2,25
Altele
127.664
3,70
105.530
3,18
Constructii
106.047
3,08
82.958
2,50
Informatica, cercetare, dezvoltare
104.223
3,02
7.598
0,23
Comert
120.022
3,48
135.569
4,09
Transport
52.325
1,52
56.272
1,70
Servicii profesionale
34.607
1,00
43.058
1,30
Servicii
72.937
2,12
52.266
1,58
Agricultura
83.273
2,42
103.722
3,13
Hoteluri si restaurante
15.937
0,46
14.076
0,42
Administratie publica si aparare
130.362
3,78
161.374
4,87
Total
3.447.728
100,00
3.314.846
100,00
32. IMPRUMUTURI DE LA BANCI SI ALTE INSITUTII FINANCIARE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Denumire finantator
EFSE - European Fund for Southeast Europe (i)
27.219
27.926
-
-
First Bank S.A. (ii)
14.548
8.460
-
-
Raiffeisen Bank S.A. (iii)
13.070
11.229
-
-
Symbiotics Sicav (Lux.) (iv)
28.678
22.371
-
-
Casa de Economii si Consemnatiuni (v)
29.576
19.610
-
-
Garanti Bank International N.V. (vi)
1.992
9.781
-
-
Credit Europe Bank S.A. (vii)
4.873
-
-
-
International Finance Corporation(IFC) (viii)
97.914
-
97.914
-
Total
217.870
99.377
97.914
-
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 145
Image should be here
(i) European Fund for Southeast Europe (EFSE)
In noiembrie 2019 Grupul a obtinut un contract de finantare de la EFSE, in valoare de 11.900 mii lei. Imprumutul prevede rambursari in 5 rate semestriale egale, cu o rata variabila a dobanzii ROBOR la 3 luni plus marja 3,5% si maturitate finala la data de 15 noiembrie 2022. In luna mai 2022 Grupul a rambursat suma de 2.380 mii lei, iar in luna noiembrie 2022 Grupul a rambursat ultima rata in suma de 2.380 mii lei.
In decembrie 2020 Grupul a obtinut un contract de finantare de la EFSE, in valoare de 17.000 mii lei. Imprumutul prevede o rata variabila a dobanzii ROBOR la 3 luni plus marja 3,25% si maturitate finala la data de 15 decembrie 2023. In luna iunie 2022 Grupul a rambursat suma de 3.400 mii lei, iar in luna decembrie 2022 Grupul a mai rabursat o rata in suma de 3.400 mii lei.
In decembrie 2021 Grupul a obtinut un contract de finantare de la EFSE, in valoare de 19.600 mii lei. Imprumutul prevede o rata variabila a dobanzii ROBOR la 3 luni plus marja 3,25% si maturitate finala la data de 15 decembrie 2024. In luna iunie 2022 Grupul a tras de la EFSE suma de 4.900 mii lei. In luna octombrie 2022 Grupul a tras ultima transa in suma de 4.900 mii lei, iar in luna decembrie Grupul a rambursat suma de 3.920 mii lei.
In decembrie 2022 Grupul a obtinut un nou contract de finantare de la EFSE, in valoare de 9.750 mii lei, prima tragere in suma de 4.875 mii lei a avut loc in decembrie 2022, iar ultima in suma de 4.875 mii lei va fi in luna februarie 2023. Imprumutul prevede o rata variabila a dobanzii ROBOR la 3 luni plus 45 puncte de baza, plus marja 3,20% si maturitate finala la data de 15 decembrie 2025.
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 27.219 mii lei .
(ii) First Bank S.A.
In august 2021 Grupul a obtinut o facilitate de imprumut de la First Bank S.A. in valoare de 12.900 mii lei pentru o perioada de un an. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 2,9% si scadenta finala la data de 24 august 2022.
In august 2021 Grupul a mai obtinut o facilitate de imprumut de la First Bank S.A. in valoare de 2.100 mii lei pentru o perioada de 2 ani si 3 luni. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 3,2% si scadenta finala la data de 24 noiembrie 2023.
Grupul a rambursat prima transa in suma de 700 mii lei in data 27.09.2021, iar cea de a doua transa in suma de 700 mii lei a fost rambursata in data de 26.09.2022 .
In luna februarie 2022 Grupul a obtinut majorarea facilitatii de credit (Overdraft) cu suma de 9.900 mii lei pana la plafonul maxim de 22.800 mii lei , si prelungirea facilitatii pana la data de 10.02.2023 in conformitate cu actul aditional nr. 1 din data de 10.02.2022.
Rata dobanzii anuale ramane ROBOR la 3 luni plus o marja de 2,9 puncte procentuale pe an.
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 14.548 mii lei.
(iii) Raiffeisen Bank S.A.
In mai 2018,
Grupul a obtinut o facilitate de imprumut de la Raiffeisen Bank S.A. în valoare de 7.032 mii lei pentru o perioada de 3 ani.
Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 1 luna plus marja 3% si scadenta finala la data de 20 mai 2021. In iulie 2021 a fost majorata valoarea imprumutului la 12.000 mii lei
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 146
Image should be here
cu scadenta pe 20 iulie 2024. In luna februarie 2022, Grupul a utilizat suma de 729,5 mii lei din facilitatea revolving de la Raiffeisen Bank.
In aprilie 2022 s-a majorat valoarea imprumutului cu 5.000 mii lei, valoarea imprumutului ajungand la 17.000 mii lei cu scadenta in 20.03.2025.
In luna octombrie 2022 Grupul a rambursat suma de 3.875 mii lei .
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 13.070 mii lei.
(iv) Symbiotics Sicav (Lux.)
În ianuarie 2019, Grupul a obtinut o facilitate de împrumut de la Symbiotics, în valoare totala de 5.200 mii lei pe o perioada de 3 ani. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 3% si scadenta finala la 31 ianuarie 2022. In luna ianuarie 2022 Grupul a rambursat la Symbiotics ultima rata de principal in suma de 2.600 mii lei a facilitatii de imprumut .
În aprilie 2019, Grupul a obtinut o facilitate de împrumut de la Symbiotics, în valoare totala de 2.400 mii lei pentru o perioada de 3 ani. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 3% si scadenta finala la 11 aprilie 2022.
În februarie 2020, Grupul a obtinut o facilitate de împrumut de la Symbiotics, în valoare totala de 4.750 mii lei pe o perioada de 3 ani. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 3% si scadenta finala la 10 februarie 2023. In luna februarie 2022 Grupul a rambursat la Symbiotics suma de 2.375 mii lei din facilitatea de imprumut.
În martie 2020, Grupul a obtinut o facilitate de împrumut de la Symbiotics, în valoare totala de 2.400 mii lei pe o perioada de 3 ani. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 3% si scadenta finala la 12 martie 2023. In luna martie 2022 Grupul a rambursat suma de 1.200 mii lei din facilitatea de credit obtinuta in luna martie 2020.
În februarie 2021 Grupul a obtinut 2 facilitati de împrumut de la Symbiotics, în valoare totala de 6.250 mii lei pe o perioada de 2 ani. Împrumuturile au o rata fixa a dobanzii de 5,75% pentru imprumutul de 2.500 mii lei , respectiv 5,65% pentru imprumutul de 3.750 mii lei si scadenta finala la 25 mai 2023, respectiv 25 februarie 2023.
În martie 2021, Grupul a obtinut o facilitate de împrumut de la Symbiotics, în valoare totala de 3.750 mii lei pe o perioada de 3 ani. Împrumutul are o rata fixa a dobanzii de 6,1% si scadenta finala la 12 martie 2024.
In luna iunie 2022 Grupul a obtinut 4 noi facilitati de imprumut de la Symbiotics in suma totala de 14.950 mii lei: 2.300 mii lei, 2.300 mii lei, 3.450 mii lei, 6.900 mii lei, cu scadenta iunie 2025 si cu dobanda fixa de 7%.
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 28.678 mii lei .
(v) CEC Bank S.A.
În noiembrie 2020, Grupul a obtinut o facilitate de împrumut de la CEC Bank S.A. în valoare totala de 9.700 mii lei pe o perioada de 2 ani. In aprilie 2021 s-a modificat valoarea imprumutului la 19.700 mii lei prin actul aditional nr. 1 din 19.04.2021. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 2,5% si scadenta finala la 28 octombrie 2022.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 147
Image should be here
In luna februarie 2022 Grupul a obtinut majorarea facilitatii de credit cu suma de 10.000 mii lei pana la plafonul maxim de 29.700 mii lei , si prelungirea facilitatii pana la data de 27.10.2023 in conformitate cu actul aditional nr 2 din data de 23.02.2022.
Toate celelalte clauze din contract raman in vigoare.
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 29.576 mii lei .
(vi) Garanti BBVA România S.A.
In septembrie 2021
Grupul a obtinut o facilitate de imprumut de la Garanti Bank S.A. in valoare de 9.800 mii lei pentru o perioada de aproximativ doi ani. Împrumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja 3,5% si scadenta finala la data de 1 iulie 2023. In iunie 2022 s-a rambursat suma de 8.800 mii lei.
In luna decembrie Grupul a tras suma de 1.000 mii lei si totodata a fost majorata facilitatea de credit cu suma de 5.000 mii lei in conformitate cu actul adtional nr. 1/29.12.2022.
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 1.992 mii lei.
(vii) Credit Europe Bank S.A.
In mai 2022 Grupul a obtinut o linie de credit de la Credit Europe Bank S.A. in valoare de 5.000 mii lei cu scadenta martie 2023. Imprumutul are o rata variabila a dobanzii de ROBOR la 3 luni plus marja de 3%.
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 4.873 mii lei.
(viii) International Finance Corporation
In luna decembrie 2022, Banca a obtinut de la International Finance Corporation (IFC), un imprumut in valoare de 20 milioane EUR pentru o perioada de 5 ani, cu dobanda fixa 5,641% p.a. (2,50% p.a. marja + 3,141% rata fixa) cu rambursare in 8 transe egale, semi-anuale.
Valoarea ramasa de plata la 31 decembrie 2022 este de 97.914 mii lei
Toate imprumuturile de la institutiile financiare prezentate mai sus sunt facilitati negarantate, cu clauze de gaj negativ. In conformitate cu fiecare acord de imprumut, Grupul trebuie sa respecte un set de acorduri financiare (covenants).
La 31 decembrie 2022 Grupul indeplineste toate acordurile financiare cuprinse in contractele de finantare, cu exceptia unei clauze incluse in contractele de imprumut cu Raiffeisen Bank si First Bank. In urma discutiilor cu finantatorii, s-a obtinut acordul acestora pentru modificarea clauzelor astfel incat Grupul a remediat situatia de neindeplinire. Intrucat cu First Bank redemedierea s-a efectuat in februarie 2023, imprumutul a fost prezentat pe prima banda de lichiditate (current).
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 148
Image should be here
33. ALTE DATORII FINANCIARE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Datorii financiare catre detinatorii de unitati de fond
98.201
86.227
-
-
Instrumente financiare derivate
7.310
130
7.310
130
Alte datorii financiare
35.256
23.775
31.702
20.777
Datorii din contracte de leasing
31.690
33.709
30.967
32.925
Total
172.457
143.841
69.979
53.832
Grupul a clasificat unitatile de fond emise de FDI Patria Stock, FDI Patria Global, FDI Patria Obligatiuni, FDI Patria EURO Obligatiuni si FDI ETF BET Patria Tradeville ca datorii financiare. A se vedea Nota 5.
34. PROVIZIOANE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Provizioane pentru angajamente de creditare si garantii financiare
1.392
2.177
1.392
2.178
Provizion privind costurile salariale
5.126
3.373
4.404
2.774
Provizioane pentru litigii
3.113
2.609
3.097
2.600
Alte provizioane
123
2.954
-
2.805
Total
9.754
11.113
8.893
10.357
Provizionul aferent angajamentelor de creditare reprezinta provizioanele specifice calculate pentru pierderi din garantii financiare sau angajamente de credit pentru clientii a caror situatie financiara s-a deteriorat .
P rovizionul privind costurile salariale cuprinde datoriile si provizioanele pentru concediile de odihna neefectuate de salariati in decursul anului, provizion de restructurare, provizion privind participarea salariatilor la profit precum si taxele aferente.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 149
Image should be here
Provizioanele pentru angajamente de creditare si garantii financiare pot fi analizate dupa cum urmeaza:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie
2.177
2.250
2.178
2.394
Cheltuieli cu constituirea de provizion in cursul anului
4.099
4.050
4.099
4.208
Venituri din anulari de provizioane
(4.885)
(4.129)
(4.885)
(4.430)
Diferente de curs valutar
-
6
-
6
Sold la 31 decembrie
1.392
2.177
1.392
2.178
Miscarile in provizionul privind costurile salariale sunt prezentate mai jos:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie
3.373
3.068
2.774
2.579
Cheltuieli cu provizioanele
3.326
2.123
2.764
1.669
Venituri din reluari de provizion
(1.573)
(1.818)
(1.134)
(1.474)
Sold la 31 decembrie
5.126
3.373
4.404
2.774
Miscarile de provizioane pentru litigii sunt prezentate mai jos:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie
2.609
2.863
2.600
2.816
Cheltuieli cu constituirea de provizion in cursul anului
1.727
1.128
1.719
1.119
Venituri din anulari de provizioane
(1.225)
(1.398)
(1.225)
(1.351)
Diferente de curs valutar
2
16
3
16
Sold la 31 decembrie
3.113
2.609
3.097
2.600
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 150
Image should be here
35. ALTE DATORII
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Alte datorii
189
146
114
91
Datorii la bugetul statului
3.550
3.008
3.384
2.747
Alte venituri de primit
362
550
362
548
Total
4.101
3.704
3.860
3.386
36. DATORII SUBORDONATE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Sold la 1 ianuarie
34.896
34.555
24.797
24.403
Imprumuturi subordonate noi
34.632
-
34.632
-
Rambursari/Conversii si diferente de curs
(14.970)
341
(15.118)
394
Sold la 31 decembrie
54.558
34.896
44.311
24.797
Grupul are in sold la 31 decembrie 2022 urmatoarele imprumuturi subordonate:
- 2.00o mii EUR cu dobanda EURIBOR 6M + 585 bps marja acordat Bancii de Dl. Horia Manda, Presedintele Consiliului de Administratie Patria Bank SA in 2017. In data de 30.03.2019 s-a incheiat Actul aditional nr. 1 prin care s-a prelungit maturitatea cu 1 an, astfel maturitatea imprumutului a devenit 28.11.2024. Prin aprobarea Bancii Nationale a Romaniei nr. VI/1/18597/29.12.2017 acest imprumut este inclus in Fondurile proprii de nivel 2. Nu s-au inregistrat modificari in 2022;
- 11,5 mii EUR reprezentand soldul imprumutului subordonat de 4.300 mii EUR acordat Bancii de EEAF Financial Services BV in 2018 cu dobanda EURIBOR 6M + 585 bps marja convertit in capitalul social in anul 2018. Nu s-au inregistrat modificari in 2022;
- 7.000 mii EUR imprumut subordonat acordat de
The European Fund for Southeast Europe S.A., SICAV- SIF ("EFSE") cu dobanda
EURIBOR 3M + 6,15% p.a. si maturitate 7 ani (12.11.2029). Data semnarii contractului de imprumut a fost 4.11.2022 iar data tragerii 11.11.2022 . Prin aprobarea Bancii Nationale a Romaniei nr. VI/3/19274/14.12.2022 acest imprumut a fost inclus in Fondurile proprii de nivel 2 ale Bancii.
- 10.000 mii LEI imprumut subordonat acordat Patria Credit IFN de la FEI in 2019 cu dobanda ROBOR 6M + 300 bps marja. Nu s-au inregistrat modificari in 2022.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 151
Image should be here
In data de 27.01.2022, imprumutul subordonat de 3.000 mii EUR acordat Bancii de EEAF Financial Services BV in 2018 a fost rambursat anticipat prin conversie in actiuni in cadrul operatiunii de majorare de capital social finalizata in data de 15.02.2022 (conversie realizata in baza amendamentului din 12.10.2021 la contractul de imprumut).
Grupul avea in sold la 31 decembrie 2021 urmatoarele imprumuturi subordonate:
- 2.00o mii EUR cu dobanda EURIBOR 6M + 585 bps marja, imprumut subordonat acordat Bancii de Dl. Horia Manda, Presedintele Consiliului de Administratie Patria Bank SA in 2017. In data de 30.03.2019 a fost incheiat Actuladitional nr. 1 prin care s-a prelungit maturitatea cu 1 an, noua maturitate fiind 28.11.2024. Prin aprobarea Bancii Nationale a Romaniei nr. VI/1/18597/29.12.2017 acest imprumut este inclus in Fondurile proprii de nivel 2.
- 11,5 mii EUR reprezentand soludul imprumutului subordonat de 4.300 mii EUR acordat Bancii de EEAF Financial Services BV in 2018 cu dobanda EURIBOR 6M + 585 bps marja, convertit in capitalul social in anul 2018;
- 3.000 mii EUR, imprumut subordonat acordat Bancii de EEAF Financial Services BV in 2018 cu dobanda EURIBOR 6M + 585 bps marja. Prin aprobarea Bancii Nationale a Romaniei nr. VI/1/17408/24.12.2018 acest imprumut este inclus in Fondurile proprii de nivel 2. In data de 17.12.2019 s-a incheiat Actul aditional nr. 1 prin care s-a prelungit maturitatea cu 1 an;. In decembrie 2020 a fost initiata semnarea Actului aditional nr. 2 (semnarea de catre ambele parti a avut loc in 5.01.2021, data intrarii in efectivitate actului aditional fiind 19.12.2020), prin care s-a prelungit maturitatea cu 1 an, pana in 19.12.2026. Prin amendamentul din data de 12.10.2021 s-a decis rambursarea anticipata prin conversie in actiuni a imprumutului subordonat in cadrul operatiunii de majorare a capitalului social aprobata in AGEA Patria Bank din data de 18.10.2021, conform HCA 179/13.09.2021 (data efectiva a conversiei fiind 27.01.2022).
- 10.000 mii LEI imprumut acordat Patria Credit IFN de FEI in 2019 cu dobanda EURIBOR 6M + 300 bps marja .
37. TITLURI DE DATORIE EMISE
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Obligatiuni subordonate
64.501
64.174
64.501
64.174
Total
64.501
64.174
64.501
64.174
Grupul are in sold la 31 decembrie 2022 si 31 decembrie 2021 2 emisiuni de obligatiuni subordonate astfel:
- 5.000 mii EUR - emisiune de obligatiuni subordonate plasate printr-un plasament privat pe piata de capital, cu data emisiunii 20 septembrie 2019 cu o maturitate de 8 ani si rata dobanzii fixa de 6,50%/an.
- 8.187 mii EUR - emisiune de obligatiuni subordonate plasate printr-un plasament privat pe piata de capital, cu data emisiunii 05 octombrie 2020 cu o maturitate de 8 ani si rata dobanzii fixa de 6,50%/an.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 152
Image should be here
Obligatiunile subordonate emise sunt incluse in Capitalul de nivel 2 al Grupului in urma aprobarilor primite de la Banca Nationala a Romaniei (25 octombrie 2020 pentru emisiunea din cursul anului 2020 si 10 octombrie 2019 pentru emisiunea din cursul anului 2019).
38. CAPITAL SOCIAL SI PRIME DE CAPITALURI PROPRII
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Capital social conform Registrului Comertului
327.881
311.533
327.881
311.533
Alte ajustari ale capitalului social
2.250
2.250
2.250
2.250
Prime de emisiune
2.050
2.050
2.050
2.050
Capital social conform IFRS
332.181
315.833
332.181
315.833
Actionarii principali sunt prezentati mai jos:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Numar de actiuni Patria Bank
Procent detinere(%)
Numar de actiuni Patria Bank
Procent detinere(%)
Denumire actionar
EEAF Financial Services B.V.
2.755.927.215
84,05
2.592.620.715
83,22
Persoane fizice
457.356.702
13,95
456.357.973
14,65
Persoane juridice
65.530.459
2,00
66.351.887
2,13
Total
3.278.814.376
100,00
3.115.330.575
100,00
(*) Nicio persoana fizica nu detine mai mult de 10% din actiuni.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 153
Image should be here
39. CASTIG PER ACTIUNE
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Numar de actiuni la inceputul perioadei
3.278.814.376
3.115.330.575
Numar de actiuni la sfarsitul perioadei
3.278.814.376
3.115.330.575
Rezultatul pe actiune este calculat prin divizarea rezultatului net la media ponderata a actiunilor ordinare emise anul respectiv, dupa cum urmeaza:
Grup
31 decembrie 2022
Nr. actiuni in circulatie
Nr. zile
Numar de actiuni 01.01.2022-26.01.2022
3.115.330.575
26
Numar de actiuni 27.01.2022-31.12.2022
3.278.814.376
339
Numarul mediu de actiuni
3.267.168.955
365
Rezultatul perioadei la 31.12.2022
19.233.561
Rezultatul pe actiuni (LEI/actiuni)
0,0059
31 decembrie 2021
Nr. actiuni in circulatie
Nr. zile
Numar de actiuni 01.01.2021-31.12.2021
3.115.330.575
365
Numarul mediu de actiuni
3.115.330.575
365
Rezultatul perioadei la 31.12.2021
9.887.043
Rezultatul pe actiuni (LEI/actiuni)
0,0032
Banca
31 decembrie 2022
Nr. actiuni in circulatie
Nr. zile
Numar de actiuni 01.01.2022-26.01.2022
3.115.330.575
26
Numar de actiuni 27.01.2022-31.12.2022
3.278.814.376
339
Numarul mediu de actiuni
3.267.168.955
365
Rezultatul perioadei la 31.12.2022
20.247.092
Rezultatul pe actiuni (LEI/actiuni)
0,0062
31 decembrie 2021
Nr. actiuni in circulatie
Nr. zile
Numar de actiuni 01.01.2021-31.12.2021
3.115.330.575
365
Numarul mediu de actiuni
3.115.330.575
365
Rezultatul perioadei la 31.12.2021
9.461.645
Rezultatul pe actiuni (LEI/actiuni)
0,0030
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 154
Image should be here
40. RAPORTAREA PE SEGMENTE
Raportarea pe segmente conform cerintelor IFRS 8 este prezentata numai pe elementele pozitiei financiare, astfel:
- Credite si avansuri acordate clientelei (Nota 21);
- Depozite de la clienti (Nota 31) in conformitate cu raportarea interna pentru factori de decizie.
Avand in vedere urmatoarele criterii, Banca si Grupul nu prezinta exhaustiv Raportarea pe segmente:
- Nu exista o raportare interna pentru factorii de decizie referitoare la profitabilitatea pe segmente;
- Nici un client nu genereaza la nivel individual mai mult de 10% din veniturile totale ale Bancii; - Nu s-au definit segmente geografice (jurisdictii straine), expuneri nesemnificative acordate clientilor straini; - Nu este definita intern o procedura pentru alocarea preturilor de transfer pentru profitabilitatea pe segmente.
41.
REZERVE
La 31 decembrie 2022 si la 31 decembrie 2021 rezervele au fost dupa cum urmeaza:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Rezerve din reevaluarea activelor financiare evaluate prin alte elemente ale rezultatului global
(38.343)
(5.840)
(38.343)
(5.840)
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor corporale
30.727
39.659
29.019
37.949
Rezerve legale
15.198
13.641
14.681
13.524
Alte rezerve
14.678
14.678
14.678
14.678
Total
22.260
62.138
20.035
60.311
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 155
Image should be here
Miscarile in rezervele din reevaluarea activelor financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global sunt dupa cum urmeaza:
Grup
Mii LEI
Total brut
Impozit amanat
Total net
Sold la 1 ianuarie 2022
(6.952)
1.112
(5.840)
Castig/(pierdere) aferent/(a) instrumentelor de datorie evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
(40.008)
6.401
(33.607)
Castig net/(pierdere) din investitii masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
1.314
(210)
1.104
Sold la 31 decembrie 2022
(45.646)
7.303
(38.343)
Sold la 1 ianuarie 2021
13.882
(2.214)
11.668
Castig/(Pierdere) net(a) aferent/(a) instrumentelor de datorie evaluate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global reciclata in contul de profit sau pierdere
(6.807)
1.089
(5.718)
Castig/(pierdere) aferent/(a) instrumentelor de datorie evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
(15.169)
2.420
(12.749)
Castig net/(pierdere) din investitii masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
1.142
(183)
959
Sold la 31 decembrie 2021
(6.952)
1.112
(5.840)
Banca
Mii LEI
Total brut
Impozit amanat
Total net
Sold la 1 ianuarie 2022
(6.952)
1.112
(5.840)
Castig/(pierdere) aferent/(a) instrumentelor de datorie evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
(40.008)
6.401
(33.607)
Castig net/(pierdere) din investitii masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
1.314
(210)
1.104
Sold la 31 decembrie 2022
(45.647)
7.304
(38.343)
Sold la 1 ianuarie 2021
13.882
(2.214)
11.668
Castig/(Pierdere) net(a) aferent/(a) instrumentelor de datorie evaluate la valoare justa prin alte elemente ale rezultatului global reciclata in contul de profit sau pierdere
(6.807)
1.089
(5.718)
Castig/(pierdere) aferent/(a) instrumentelor de datorie evaluate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
(15.169)
2.420
(12.749)
Castig net/(pierdere) din investitii masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
1.142
(183)
959
Sold la 31 decembrie 2021
(6.952)
1.112
(5.840)
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 156
Image should be here
Miscarile in rezervele din reevaluarea imobilizarilor corporale sunt dupa cum urmeaza:
Grup
Mii LEI
Total brut
Impozit amanat
Total net
Sold la 1 ianuarie 2022
46.643
(6.984)
39.659
Rezultat net din reevaluare
5.440
(870)
4.570
Realizarea rezervei din reevaluare
(16.071)
2.569
(13.502)
Sold la 31 decembrie 2022
36.012
(5.285)
30.727
Sold la 1 ianuarie 2021
51.052
(7.692)
43.360
Realizarea rezervei din reevaluare
(4.409)
708
(3.701)
Sold la 31 decembrie 2021
46.643
(6.984)
39.659
Banca
Mii LEI
Total brut
Impozit amanat
Total net
Sold la 1 ianuarie 2022
44.607
(6.658)
37.949
Rezultat net din reevaluare
5.440
(870)
4.570
Realizarea rezervei din reevaluare
(16.071)
2.571
(13.500)
Sold la 31 decembrie 2022
33.977
(4.958)
29.019
Sold la 1 ianuarie 2021
49.014
(7.366)
41.648
Realizarea rezervei din reevaluare
(4.407)
708
(3.699)
Sold la 31 decembrie 2021
44.607
(6.658)
37.949
Rezerva legala
Rezervele legale statutare reprezinta alocari cumulate din rezultatul reportat in conformitate cu legislatia locala in vigoare. Aceste rezerve nu pot fi distribuite. Legislatia in vigoare solicita ca 5% din profitul brut statutar al Grupului si al filialelor sa fie alocat catre o rezerva legala statutara care nu poate fi distribuita pana cand aceasta rezerva reprezinta 20% din capitalul social statutar.
Rezervele de riscuri bancare generale includ sume alocate in conformitate cu legislatia bancara si sunt prezentate separat ca alocari din profitul statutar. Aceste rezerve nu pot fi distribuite. Conform legislatiei in vigoare in Romania, rezervele de riscuri bancare generale au fost constituite incepand din anul 2004 si pana la sfarsitul anului 2006.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 157
Image should be here
42. RECONCILIEREA DATORIEI NETE
Tabelul de mai jos prezinta o analiza a datoriei Grupului si a Bancii pentru perioada incheiata la 31 decembrie 2022. Elementele de datorie sunt cele care sunt raportate ca fiind imprumutate in situatia fluxurilor de trezorerie.
Grup
Banca
Mii LEI
Imprumuturi pe termen lung de la banci si alte institutii financiare
Imprumuturi subordonate
Total
Imprumuturi pe termen lung de la banci si alte institutii financiare
Imprumuturi subordonate
Total
Datorii nete la 1 ianuarie 2022
99.377
99.070
198.447
-
88.971
88.971
Fluxuri nete numerar
119.526
19.793
139.319
98.962
19.793
118.755
Miscari nemonetare
(1.019)
212
(807)
(1.034)
64
(970)
Diferente curs valutar
(14)
(16)
(30)
(14)
(16)
(30)
Datorii nete la 31 decembrie 2022
217.870
119.059
336.929
97.914
108.812
206.726
Datorii nete la 1 ianuarie 2021
56.562
97.352
153.914
-
87.200
87.200
Fluxuri nete numerar
43.463
-
43.463
-
-
-
Miscari nemonetare
(648)
286
(362)
-
339
339
Diferente curs valutar
-
1.432
1.432
-
1.432
1.432
Datorii nete la 31 decembrie 2021
99.377
99.070
198.447
-
88.971
88.971
43. ANGAJAMENTE SI CONTINGENTE
Angajamente referitoare la credite
Scopul principal al acestor instrumente este acela de a se asigura disponibilitatea fondurilor pentru un client in functie de necesitati. Garantiile si scrisorile de credit, care reprezinta asigurari irevocabile ca Grupul va efectua plata in cazul in care clientul nu-si poate indeplini obligatiile catre o terta parte, au acelasi risc de credit ca si creditele. Creditele documentare si scrisorile de credit comerciale, care sunt completate, in anumiti termeni si conditii, de catre Grup in numele clientului, sunt garantate cu ipoteci asupra transporturilor de marfuri la care se refera sau cu depuneri de numerar, ceea ce face sa aiba un risc de credit mai mic decat creditarea directa.
Angajamentele de prelungire a creditarii reprezinta portiuni neutilizate sub forma de credite, garantii sau scrisori de credit. In ce priveste riscul de credit al angajamentelor, Grupul este expus riscului potential de a pierde o valoare egala cu valoarea totala a angajamentelor neutilizate, daca valorile neutilizate ar fi fost diminuate. Cu toate acestea, valoarea probabila a pierderii este mai mica decat totalul angajamentelor neutilizate, deoarece majoritatea angajamentelor de creditare conditioneaza clientii in mentinerea conditiilor standard de creditare. Grupul monitorizeaza termenul de scadenta al angajamentelor referitoare la credite,
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 158
Image should be here
deoarece angajamentele pe termen lung au in general un grad de risc mai mare decat angajamentele de credit pe termen scurt.
Angajamentele in sold au o perioada contractuala care nu depaseste perioada normala de subscriere si decontare.
Grupul ofera, de asemenea, scrisori de garantie si acreditive in numele clientului. Valorile contractuale ale angajamentelor si contingentelor sunt prezentate pe categorii in tabelul de mai jos. Multe dintre acestea expira fara a fi fost finantate integral sau partial, de aceea valoarea acestora nu reprezinta incasari viitoare asteptate.
Se considera faptul ca valorile prezentate in tabele de mai jos, ca si angajamente, sunt in totalitate acordate.
Sumele reflectate in tabel ca garantii si acreditive reprezinta pierderea contabila maxima care ar fi recunoscuta la data bilantului in cazul in care contrapartidele nu au reusit sa indeplineasca integral contractul.
Pentru provizionele aferente angajamentelor de creditare a se vedea Nota 34.
Metodologia de provizionare pt a calcula pierderea asteptata pentru sumele netrase este aceiasi ca si cea utilizata pentru expunerile bilantiere, singura diferenta fiind factorul de conversie aplicat pentru a transforma sumele netrase. In ceea ce priveste CCF-ul, Banca a decis utilizarea CCF reglementat.
Angajamente referitoare la credite
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Scrisori de garantie acordate clientelei
56.172
10.647
56.172
10.647
Angajamente de acordare credite
237.755
333.450
237.495
332.987
Total
293.927
344.097
293.667
343.634
Preturi de transfer
Legislatia fiscala romaneasca include principiul deplinei concurente potrivit caruia tranzactiile intre partile afiliate trebuie sa fie facute la valoarea de piata.
Contribuabilii locali angajati in tranzactii intre parti afiliate trebuie sa intocmeasca si sa puna la dispozitie la solicitarea scrisa a autoritatilor fiscale dosarul de documentare a preturilor de transfer.
Neprezentarea dosarului de documentatie a preturilor de transfer sau prezentarea unui dosar incomplet, poate duce la penalizari de nerespectare; in plus, in pofida continutului documentatiei de stabilire a preturilor de transfer autoritatile fiscale pot interpreta faptele si tranzactiile in mod diferit fata de Grup si poate impune obligatii fiscale suplimentare rezultate din ajustarea preturilor de transfer. Conducerea Grupului considera ca nu vor exista pierderi in cazul unor verificari fiscale in ceea ce priveste preturile de transfer.
Cu toate acestea, impactul oricarei modificari fiscale nu poate fi estimat exact. Acesta poate fi semnificativ pentru situatia financiara si/sau operatiunile globale ale entitatii.
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 159
Image should be here
Litigii
La 31 decembrie 2022 provizionul pentru litigii, in care Grupul are calitatea de parat, este in valoare de 2.030 mii LEI (31 decembrie 2021: 1.388 mii LEI).
Grupul considera ca acestea nu vor avea efecte materiale adverse in rezultatele si pozitia financiara.
Provizioanele pentru litigii sunt constituite, in principal, pentru litigiile ce au ca obiect actiunile debitorilor persoane fizice, prin care se solicita anularea de clauze considerate abuzive, din contractele de credit.
Datoria fata de actionarii minoritari privind drepturile de retragere la fuziune
In cadrul procesului de fuziune prin absorbtie dintre fosta Banca Comerciala Carpatica SA (in calitate de banca absorbanta) si fosta Patria Bank SA (in calitate de banca absorbita), ambele banci au publicat proceduri de retragere ale actionarilor minoritari, astfel:
in data de 04 octombrie 2016 „Procedura de retragere a actionarilor din Banca Comerciala Carpatica S.A in contextul fuziunii cu Patria Bank S.A”; si
in data de 08 noiembrie 2016 „Procedura de retragere a actionarilor din Patria Bank S.A. in contextul fuziunii cu Banca Comerciala Carpatica S.A.”.
Conform acestor Proceduri de retragere orice actionar care:
(a) nu a votat in favoarea fuziunii in cadrul Adunarii Generale a Actionarilor (AGA) desfasurata la data de 5 Octombrie 2016 / 8 Noiembrie 2016, respectiv:
(i) a votat impotriva fuziunii,
(ii) s-a abtinut de la vot sau
(iii) nu a fost prezent, personal, prin reprezentare sau prin exercitarea votului prin corespondenta, la AGA si
(b) are calitatea de actionar al bancii absorbante atat la data de referinta (26 septembrie 2016 pentru BCC si 1 noiembrie 2016 pentru Patria Bank), cat si la data de 30 decembrie 2016 pentru BCC, respectiv 28 aprilie 2017 pentru Patria Bank, putea sa-si exercite dreptul de retragere din calitatea de actionar in perioada 5 octombrie 2016 - 7 noiembrie 2016 (BCC) / 9 noiembrie 2016 – 9 decembrie 2016 (Patria Bank).
Pretul pe actiune stabilit prin procedurile de retragere a fost determinat de un evaluator independent, numit de un judecator, conform cerintelor Legii societatilor comerciale (Legea 31/1990) la cererea celor doua banci astfel:
(i) pentru obligatia de cumparare a BCC 0,0896 LEI / actiune; si
(ii) pentru obligatia de cumparare a Patria Bank 0,2702 LEI / actiune.
Potrivit procedurilor de retragere a actionarilor mentionate mai sus, trei dintre actionarii minoritari ai Bancii Comerciale Carpatica si doi dintre actionarii minoritari ai Patria Bank si-au exercitat dreptul de retragere pentru un numar de actiuni, reprezentand 18,83% din capitalul social al Bancii Carpatica pre-fuziune si 0,0003% din capitalul social al Patria Bank pre-fuziune. Patria Bank rezultata din fuziune, ca succesor legal al ambelor banci implicate in fuziune, a preluat obligatiile de rascumparare mentionate mai sus, in conditiile specificate in
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 160
Image should be here
procedurile de retragere aplicabile actionarilor fiecarei banci. Valoarea totala a drepturilor de retragere fiind de 37.239.190,58 LEI.
Avand in vedere ca la data de 26 Octombrie 2017 s-a realizat o reducere a capitalului social al Patria Bank rezultata din fuziune, pentru acoperirea pierderilor acumulate, prin reducerea numarului de actiuni, iar, pentru ca la data reducerii capitalului actiunile pentru care s-a exprimat dreptul de retragere nu fusesera rascumparate, in cadrul operatiunii de reducere de capital s-au conservat drepturile actionarilor minoritari asupra valorii actiunilor pentru care s-a exprimat dreptul de retragere. Astfel, pentru 250.882.873 actiuni din 2.271.217.313 actiuni ramase dupa reducerea de capital (respectiv 11,04% din capitalul social al bancii rezultate din fuziune), la data prezentelor situatii financiare exista drepturi de retragere.
Intrucat aceasta operatiune de rascumparare a actiunilor proprii reprezinta in fapt o distribuire a capitalului catre actionarii minoritari, realizarea acesteia este conditionata de aprobarea prealabila a Bancii Nationale a Romaniei (BNR), conform art. 15 1a coroborat cu art.3 lit.j) din Regulamentul BNR nr. 6/2008 si conform art. 77 si 78 din Regulamentul UE 575/2013 si al art.126 2 din Ordonanta de urgenta 99/2006.
Pentru ca procedurile de retragere publicate de cele doua banci implicate in fuziune prevad posibilitatea unor rascumparari partiale ale actiunilor pentru care exista drepturi de retragere exprimate, pe masura ce exista posibilitatea rascumpararii, chiar si partiale, conform prevederilor legale aplicabile bancii, in data de 2.09.2021
urmare parcurgerii procedurilor prevazute de art 77 si 78 din CRR, Banca a anuntat rascumpararea partiala de actiuni proprii in valoare de 1.089.572 lei, proportional de la actionarii care au formulat cereri de retragere in cadrul procesului de fuziune, conform celor inscrise in Procedurile de Retragere.
Rascumpararea partiala a actiunilor si plata pretului a fost conditionata de blocarea in cont (indisponibilizarea) a actiunilor, in Sectiunea I a Depozitarului Central incepand cu data indisponibilizarii si pana la data realizarii transferului dreptului de proprietate. Fiecare actionar care a formulat cerere de retragere, in conformitate cu Procedurile de Retragere, a avut obligatia sa deruleze procedurile de indisponibilizare a actiunilor rascumparabile partial.
Banca a primit o singura cerere de indisponibilizare pana la termenul de 20 septembrie 2021, pentru un numar de 16.190 actiuni PBK, pentru care Depozitarul Central SA a confirmat ca a operat indisponibilizarea si a platit suma de 2.371 lei catre actionarul respectiv. Actiunile au fost transferate de catre Depozitarul Central in proprietata Patria Bank S.A. in conformitate cu reglementarile aplicabile.
La data de 18.10.2018 Banca a primit cererea de chemare in judecata, in dosarul nr. 22659/3/2018, la Tribunalul Bucuresti, formulata de reclamantul Ilie Carabulea, prin care acesta a solicitat ca Banca sa fie obligata la plata sumei de 36,437,587.02 lei, reprezentand contravaloarea actiunilor detinute la capitalul social al Bancii Comericale Carpatica S.A., pentru care si-a exercitat dreptul de retragere la data de 25.10.2016, precum si plata dobanzilor legale de la data formularii actiunii si pana la dta platii efective, si a cheltuielilor de judecata. La data de 11.07.2019 Tribunalul Bucuresti a respins cererea de chemare in judecata ca prematura (sentinta civila nr. 2096/2019). La data de 30.01.2020 Curtea de Apel Bucuresti a comunicat Bancii cererea de apel formulata de dl. Ilie Carabulea impotriva sentintei civile nr. 2096/2019 pronuntata de Tribunalul Bucuresti in dosarul nr. 22659/3/2018.
La data de 23.07.2020 Curtea de Apel Bucuresti a respins apelul formulat de Ilie Carabulea ca nefondat (decizia civila nr.904 / 23.07.2020). Impotriva acestei decizii dl. Ilie Carabulea a formulat recurs. Prin decizia
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 161
Image should be here
pronuntata in data de 21.10.2021, Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins ca nefondat recursul declarat de dl. Ilie Carabulea.
Carpatica Invest SA (in dizolvare)
Pe rolul Tribunalului Bucuresti, a fost inregistrat dosarul penal nr. 19883/3/2017*a1, in care Carpatica Invest S.A. are calitatea de inculpat, alaturi de fosti angajati ai Societatii, acuzati de comiterea de infracţiuni la legea privind piaţa de capital (Legea nr. 297/2004), fiind dispuse masuri asiguratorii (sechestru asigurator) asupra bunurilor inculpatilor, inclusiv asupra bunurilor din patrimoniul societatii Carpatica Invest. Procedura de insolventa ce face obiectul dosarului 2127/85/2016 la Tribunalul Sibiu este inca deschisa, in dosar fiind acordate doar termene, intrucat inchiderea procedurii este dependenta de modul de solutionare a dosarului penal si de ridicarea sechestrului asupra bunurilor debitorului. Urmatorul termen este la 08.06.2023 (acordat pentru continuarea procedurii insolventei in vederea solutionarii definitive a dosarului penal nr. 19883/3/2017* ce are efect asupra bunurilor ce pot fi valorificate in procedura de insolventa).
In dosarul penal nr.19883/3/2017* al Tribunalului Bucuresti, a fost pronuntata pe fond urmatoarea solutie (Hotarârea nr. 79/2022 din 28.01.2022): condamnarea inculpatilor, precum si mentinerea masurilor asiguratorii instituite prin ordonantele din cursul urmaririi penale (sechestrul asigurator), ce vizeaza bunurile inculpatilor, inclusiv ale societatii Carpatica Invest. Impotriva solutiei, s-au formulat apeluri de mai multe parti. Instanta de apel (Curtea de Apel Bucuresti) a amanat pronuntarea pentru data de 06.04.2023.
44. TRANZACTII CU PARTI AFILIATE IN RELATII SPECIALE
Partile sunt considerate ca fiind in relatii speciale daca sunt sub control comun, sau una dintre parti are capacitatea de a controla cealalta parte sau poate exercita influenta semnificativa asupra celeilalte parti in luarea deciziilor financiare sau operationale. Luand in considerare fiecare varianta posibila de relatie speciala, atentia este indreptata spre substanta relatiei, nu doar spre forma juridica.
Grupul a desfasurat tranzactii bancare cu partile afiliate in desfasurarea normala a activitatii. Aceste tranzactii au fost facute in termenii normali ai desfasurarii activitatii, ai termenilor comerciali si conditiilor ratelor de piata.
Grupul a facut tranzactii cu partile afiliate in cursul perioadei incheiate la 31 decembrie 2022 cu EEAF Financial Services B.V. (parinte), membrii Consiliului de Administratie, membrii Comitetului Executiv si salariatii Bancii care detineau functii cheie la 31 decembrie 2022.
EEAF Financial Services B.V.(EEAFSBV) este detinut si controlat de Emerging Europe Accesion Fund Cooperatief UA .
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 162
Image should be here
Veniturile si cheltuielile Grupului cu partile afiliate sunt dupa cum urmeaza:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal cheie
Alte parti afiliate
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal cheie
Alte parti afiliate
Venituri din dobanzi si asimilate calculate utilizand rata efectiva a dobanzii
-
-
8
3.359
-
-
31
1.378
Cheltuieli cu dobanzile si asimilate
(58)
-
(561)
(39)
(749)
-
(548)
(47)
Venituri din comisioane si speze
-
-
-
45
-
-
-
13
Cheltuieli nete cu ajustarile pentru deprecierea activelor financiare
-
-
1
(8.119)
-
-
-
847
Alte cheltuieli operationale si administrative
-
-
(18)
-
-
-
10
-
Dividende
-
1.379
-
-
-
818
-
-
Venituri din dividende au fost 1.379 mii LEI (2021: 818 mii LEI) reprezentand profitul platit proportional participarii Grupului.
Soldurile Grupului cu parti afiliate sunt urmatoarele:
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Mii LEI
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal Cheie
Alte parti afiliate
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal Cheie
Alte parti afiliate
Active financiare
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
2.179
-
-
-
2.142
-
-
Credite si avansuri acordate clientelei
-
-
315
24.605
-
-
862
28.473
Alte active financiare
-
-
-
-
-
-
30
-
Datorii
Depozite de la clienti
70
-
3.053
12.054
1.557
-
6.660
29.969
Datorii subordonate
57
-
9.895
-
14.901
-
9.896
-
Provizioane
-
-
1
85
-
-
1
198
Alte datorii financiare
-
-
-
23
-
-
-
-
Angajamente acordate clientele
-
-
89
742
-
-
104
8.644
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 163
Image should be here
Cheltuielile si veniturile Bancii cu parti afiliate in relatii speciale sunt urmatoarele:
31 Decembrie 2022
31 Decembrie 2021
Mii LEI
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal cheie
Filiale
Alte parti afiliate
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal cheie
Filiale
Alte parti afiliate
Venituri din dobanzi si asimilate calculate utilizand rata efectiva a dobanzii
-
-
8
400
3.359
-
-
31
604
1.378
Cheltuieli cu dobanzile si asimilate
(58)
-
(561)
(100)
(39)
(749)
-
(548)
(56)
(47)
Venituri din comisioane si speze
-
-
-
9
45
-
-
-
4
13
Castig / (pierdere) din active financiare masurate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
-
-
(401)
-
-
-
-
1.001
-
Cheltuieli nete cu ajustarile pentru deprecierea activelor financiare
-
-
1
6
(8.119)
-
-
-
556
847
Alte cheltuieli operationale si administrative
-
-
(18)
-
-
-
-
10
-
-
Dividende
-
1.379
-
6.000
-
-
818
-
5.000
-
Soldurile Bancii cu partile afiliate sunt prezentate mai jos:
31 Decembrie 2022
31 Decembrie 2021
Mii LEI
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal Cheie
Filiale
Alte parti afiliate
Actionar majoritar direct
Alte entitati afiliate
Personal Cheie
Filiale
Alte parti afiliate
Active financiare
Active financiare masurate la valoarea justa prin alte elemente ale rezultatului global
-
2.179
-
-
-
-
2.142
-
-
-
Active financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit sau pierdere
-
-
-
13.970
-
-
-
-
14.291
-
Credite si avansuri acordate clientelei
-
-
315
5.422
24.605
-
-
862
1.127
28.473
Titluri de participare detinute in filiale
-
-
-
36.296
-
-
-
-
34.296
-
Alte active financiare
-
-
-
728
-
-
-
30
839
-
Datorii
Depozite de la clienti
70
-
3.053
6.579
12.054
1.557
-
6.660
9.143
29.969
Datorii subordonate
57
-
9.895
-
-
14.901
-
9.896
-
-
Provizioane
-
-
1
-
85
-
-
1
-
198
Alte datorii financiare
-
-
-
-
23
-
-
-
-
-
Angajamente acordate clientele
-
-
89
-
742
-
-
104
-
8.644
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 164
Image should be here
Beneficiile pentru personalului cheie sunt prezentate mai jos:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Beneficii pe termen scurt:
- Cheltuielile cu salariile din care:
11.054
10.530
9.615
9.155
Contributii la asigurarile sociale
245
233
212
202
- Prime salariale pe termen scurt
1.238
305
1.120
190
- Beneficii
18
14
11
-
Beneficii post-angajare:
-Sume acordate la incetarea contractului de munca
17
186
-
186
Total
12.327
11.035
10.746
9.531
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 165
Image should be here
45. CONTRACTE DE LEASING
A. Grupul ca locatar (IFRS16)
Grupul inchiriaza o serie de sucursale si birouri. In mod obisnuit, contractele de inchiriere se deruleaza pe o perioada de pana la 10 ani, cu optiunea de reinnoire a contractului de inchiriere dupa aceasta data. Pentru unele contracte de inchiriere, platile sunt renegociate la fiecare cinci ani pentru a reflecta chiriile de pe piata. Unele inchirieri prevad plati suplimentare de chirii care se bazeaza pe modificarile indicilor de preturi locale. Grupul are in vigoare unele contracte pentru spatii care se deruleaza pe o perioada mai mica de un an pentru care Grupul a decis sa nu recunoasca activele si datoriile de inchiriere de drept.
Grupul inchiriaza, de asemenea, echipamente IT, bancomate si masini cu clauze contractuale de pana la cinci ani, pentru care Grupul recunoaste activele si datoriile de inchiriere ale dreptului de utilizare.
Anterior, acest leasing a fost clasificat drept leasing operational in conformitate cu IAS 17.
Activele de drept de utilizare se refera la sediile de birou si birouri inchiriate care sunt prezentate in imobilizari corporale (a se vedea Nota 29).
Informatii despre inchirieri pentru care Grupul este locatar sunt prezentate mai jos:
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Cladiri si terenuri
Echipamente
Mijloace de transport
Total
Cladiri si terenuri
Echipamente
Mijloace de transport
Total
Drept de utilizare la 1 ianuarie
37.741
14.785
5.349
57.875
32.659
8.003
5.127
45.789
Contracte noi in perioada
6.134
713
18
6.865
8.510
6.782
222
15.514
Contracte incheiate in perioada
(382)
(6.862)
-
(7.244)
(3.428)
-
-
(3.428)
Sold la 31 decembrie
43.493
8.636
5.367
57.496
37.741
14.785
5.349
57.875
Amortizare la 1 ianuarie
15.230
7.659
3.070
25.959
8.990
5.143
1.938
16.071
Cheltuieli cu amortizarea in perioada
6.965
622
1.117
8.704
9.856
2.516
1.132
13.504
Cheltuieli cu amortizarea pentru contractele incheiate
(269)
(6.862)
-
(7.131)
(3.616)
-
-
(3.616)
Sold la 31 decembrie
21.926
1.419
4.187
27.531
15.230
7.659
3.070
25.958
Sold la 1 ianuarie
22.511
7.126
2.279
31.916
23.669
2.860
3.189
29.718
Sold la 31 decembrie
21.567
7.217
1.180
29.965
22.511
7.126
2.279
31.917
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 166
Image should be here
Informatii despre inchirieri pentru care Banca este locatar sunt prezentate mai jos:
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Terenuri si cladiri
Mobilier si echipamente
Mijloace de transport
Total
Terenuri si cladiri
Mobilier si echipamente
Mijloace de transport
Total
Drept de utilizare la 1 ianuarie
35.575
14.564
4.658
54.797
30.257
7.782
4.552
42.591
Contracte noi in perioada
5.681
713
-
6.394
8.035
6.782
106
14.923
Contracte incheiate in perioada
(382)
(6.862)
-
(7.244)
(2.717)
-
-
(2.717)
Sold la 31 decembrie
40.874
8.415
4.658
53.947
35.575
14.564
4.658
54.797
Amortizare la 1 ianuarie
14.138
7.526
2.747
24.411
8.033
5.055
1.744
14.832
Cheltuieli cu amortizarea in perioada
6.513
578
962
8.053
9.414
2.471
1.003
12.888
Cheltuieli cu amortizarea pentru contractele incheiate
(269)
(6.862)
-
(7.131)
(3.309)
-
-
(3.309)
Sold la 31 decembrie
20.382
1.242
3.709
25.333
14.138
7.526
2.747
24.411
Sold la 1 ianuarie
21.437
7.038
1.911
30.386
22.224
2.727
2.808
27.759
Sold la 31 decembrie
20.492
7.173
949
28.613
21.437
7.038
1.911
30.386
Platile minime viitoare in baza unor contracte de leasing operational non-anulabile sunt estimate a fi platite dupa cum urmeaza:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Pana intr-un an
10.151
8.333
9.428
7.549
Intre 1 si 5 ani
21.420
17.410
21.420
17.410
Peste 5 ani
119
7.966
119
7.966
Total
31.690
33.709
30.967
32.925
NOTE EXPLICATIVE LA SITUATIILE FINANCIARE CONSOLIDATE SI INDIVIDUALE
PENTRU ANUL INCHEIAT LA 31 DECEMBRIE 2022
(Toate sumele sunt exprimate in mii LEI)
Page 167
Image should be here
B. Grupul ca locator
Grupul inchiriaza anumite proprietati si echipamente in conditii de leasing financiar in calitate de locator. Pentru venitul din dobanzi aferente creantelor care decurg din contractele de inchiriere ale Grupului, a se vedea Nota 8.
Urmatorul tabel prezinta analiza scadentei creantelor care rezulta din contractele de inchiriere si care arata platile de leasing nedecontate care trebuie primite dupa data raportarii.
Angajamente de leasing operational
Grupul a incheiat contracte de închiriere pentru spatii comerciale. Valoarea viitoare a veniturilor minime din leasing operational este prezentata in tabelul de mai jos:
Grup
Banca
Mii LEI
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
31 decembrie 2022
31 decembrie 2021
Pana intr-un an
-
2
171
160
Intre 1 si 5 ani
-
-
557
630
Peste 5 ani
-
-
-
49
Total
-
2
728
839
46. EVENIMENTE ULTERIOARE
In luna ianuarie 2023, subsidiara de administrare a activelor a Patria Bank, SAI Patria Asset Management, a lansat cel de-al doilea fond de tip ETF (si al doilea ETF din Romania). ETF Energie Patria Tradeville este primul ETF sectorial din Romania si urmareste indicele sectorului energie al Bursei de Valori Bucuresti, BET- NG. Fondul a fost listat la Bursa de Valori Bucuresti si a inceput tranzactionarea pe data de 22 februarie 2023 cu simbolul PTENGETF. Grupul va efectua analiza perimetrului de consolidare ca urmare a lansarii noului fond pana la 31.03.2023.
54930034L83M3E7JWI252021-12-3154930034L83M3E7JWI252022-12-3154930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-3154930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-3154930034L83M3E7JWI252020-12-3154930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31PATRI:MergerPremium54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31PATRI:ReserveForGeneralBankingRisks54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930034L83M3E7JWI252020-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31PATRI:MergerPremium54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31PATRI:ReserveForGeneralBankingRisks54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930034L83M3E7JWI252021-01-012021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31PATRI:MergerPremium54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31PATRI:ReserveForGeneralBankingRisks54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930034L83M3E7JWI252021-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31PATRI:MergerPremium54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31PATRI:ReserveForGeneralBankingRisks54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930034L83M3E7JWI252022-01-012022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31PATRI:MergerPremium54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:TreasurySharesMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:ReserveOfGainsAndLossesOnFinancialAssetsMeasuredAtFairValueThroughOtherComprehensiveIncomeMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:RevaluationSurplusMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:StatutoryReserveMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31PATRI:ReserveForGeneralBankingRisks54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember54930034L83M3E7JWI252022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMemberiso4217:RONiso4217:RONxbrli:shares