Års- och hållbarhets- redovisning 2023
The Clean
Air Company
Vi formar framtiden för ren luft
Innehåll
Verksamheten
Året i korthet ..................................................... 4
VD-ord .................................................................. 6
Strategi ................................................................ 12
Hållbarhetsarbete ........................................... 34
Divisioner ............................................................ 50
Förvaltningsberättelse
Verksamhetsöversikt .................................... 6 0
Femårsöversikt ................................................ 64
Risker och riskhantering ............................... 66
Bolagsstyrning ................................................. 68
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare .................. 74
Styrelse ............................................................... 76
Koncernledning ................................................ 77
Finansiella rapporter
Koncernredovisning ....................................... 78
Noter till de finansiella rapporterna ......... 82
Hållbarhetsindikatorer.................................. 114
Moderbolagsredovisning .............................. 124
Underskrifter ..................................................... 136
Revisionsberättelse ....................................... 137
Övrigt
Nedermanaktien .............................................. 142
Definitioner ....................................................... 144
Bolagsordning .................................................. 145
Årsstämma ........................................................ 146
Aktieutdelning .................................................. 146
Finansiell kalender ........................................... 146
Läsanvisningar
Sifferuppgifterna inom parentes avser, om inget annat anges, 2022 års verksamhet. Svenska kronor används genomgående. Miljoner kronor förkortas Mkr och tusen kronor Tkr. Årsredovisningens redovisade uppgifter avseende marknader, konkurrens och framtida tillväxt är Nedermans bedömningar främst baserade på internt inom koncernen framtaget material.
Nedermans hållbarhetsredovisning för 2023 har upprättats i enlighet med GRI Standards, se GRI-index på sida 47. Hållbarhetsredovisningen, med undantag för upplysningarna enligt EU:s taxonomiförordning på sidorna 34-48 och 114-123, har översiktligt granskats av Ernst & Young.
Ett ledande miljöteknikbolag för ren luft
Redan för 80 år sedan var Nederman en pionjär inom arbetsmiljö och ren luft. Viljan att ta oss an industrins miljöutmaningar med innovativa lösningar och kostnadseffektiv produktion har lett till kontinuerlig expansion och en världs- ledande position inom industriell luftrening. Idag går expansion och värdeska- pande via digitalisering och tjänstefiering och vi ligger fortfarande längst fram i utvecklingen. Det är så Nederman som miljöteknikbolag och global ledare skapar värde och tillväxt – för våra kunder, för våra medarbetare och för våra ägare.
Vi skyddar människor, miljö och produktion.
12 %
35 %
41 %
12 %
4
Året i korthet
Försäljningstillväxt och ökad lönsamhet 2023
Nettoomsättning
Nedermans nettoomsättning har under de senaste två åren ökat med samman- lagt 53 procent, drivet av såväl stark organisk tillväxt som genom ett antal förvärv.
Nettoomsättning
En stark orderbok och god efterfrågan bidrog till att nettoomsättningen ökade med 19,5 procent till 6 188 Mkr (5 179). Den valutajusterade tillväxten blev 14,9 procent.
Justerad EBITA-marginal
Högre volymer, bättre försäljningsmix och ökad produktionseffektivitet var de främsta orsakerna till att den justerade EBITA-marginalen stärktes till 11,6 procent (10,9) under 2023.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksam- heten stärktes med 66,7 procent till 576 Mkr (346), främst drivet av en fortsatt framgångsrik reducering av rörelsekapitalet.
Vi kan summera ett år med fortsatt positiv orderingång, hög omsättningstillväxt, starkt kassaflöde och ökad lönsamhet. I en fortsatt utmanande makromiljö har vi flyttat fram våra positioner på den globala marknaden för industriell luftrening genom lansering av nya produkter, stärkt närvaro inom växande industrier och investeringar i ökad effektivitet och digitalisering.
6 188 Mkr
11,6 %
576 Mkr
Justerad EBITA
Stark omsättningstillväxt medförde att justerad EBITA ökade med 26,2 procent under 2023 till 714,9 Mkr (566,6), vilket är det starkaste resultatet i Nedermans historia.
Justerad EBITA, Mkr
Justerad EBITA-marginal, %
Nettoomsättning, Mkr
Nettoomsättning division
Samtliga Nedermans fyra divisioner ökade omsättningen under 2023. Process Technology utvecklades starkast med en valutaneutral tillväxt om 20,2 procent.
Extern försäljning
Extraction & Filtration Technology
Process Technology Duct & Filter Technology Monitoring & Control Technology
5
Året i korthet
Strukturell tillväxt i fokus
Nedermans försäljning från segment som befinner sig i strukturell tillväxt ökade under 2023. Stora order togs från batteritillverkare och nya kunder tillkom i försvars- sektorn, inom livsmedelstillverkning samt i branscher med koppling till förnybar energi.
Leverans inom 24 h snart verklighet
Hösten 2023 inleddes leveranserna av standardiserade rörsystem till kunder i USA från den utbyggda lagerloka- len i Thomasville, North Carolina. Nästa steg är full auto- matisering och leverans inom 24 timmar enligt det nya konceptet Nordfab Now, snabbast av alla på marknaden.
Prisade energieffektiva lösningar
Våra energieffektiva lösningar för ren luft sätter standar- der och belönas med olika utmärkelser. Nederman SAVE, som kan minska energiförbrukningen med upp till 70 procent genom att optimera filterprestandan, utsågs till 2023 Visionary New Product Award vid AWFS-mässan i Las Vegas, USA.
Nytt försäljningslyft i Americas
Under 2023 ökade koncernens försäljning i Americas med 36 procent och regionen är nu nästan lika stor som EMEA. Att stärka positionen i Americas har varit en viktig del i vår strategi de senaste åren. Det har skett via förvärv, mer säljresurser, överföring av tekniska lösningar och samordnade marknadsinsatser.
Fortsatt minskning av våra egna utsläpp
De mål för bland annat lägre energiförbrukning och växthus- gasutsläpp vi satte upp 2014, med slutår 2023, har infriats. Under 2023 minskade vi exempelvis växthusgasutsläppen i förhållande till omsättning med 16 procent. Vi sätter nu upp nya ambitiösa mål.
6
VD-ORD
Vi har delarna på plats för nästa viktiga fas i Nedermans utveckling”
”
Sven Kristensson vd och koncernchef
7
VD-ORD
Det blev ett nytt bra år för Nederman, med hög omsättningstill- växt, ökad lönsamhet och stärkta positioner. Och under 2024 fyller Nederman 80 år. Jag kan konstatera att en imponerande resa gjorts sedan bolaget bildades i maj 1944 och blivit ett världsledande miljöteknikföretag inom industriell luftrening och processövervakning. Nu väntar nästa viktiga fas i vår i utveckling.
”Dålig luft är en medicinsk nödsituation på global basis”. Cita- tet kommer från kirurgen Arvind Kumars tal på World Economic Forum nu i januari 2024. Att det är ett problem i många megastä- der, det vet vi redan, men det är större än så. I exempelvis Euro- pa är luftföroreningar den största miljörelaterade hälsorisken enligt Europeiska miljöbyrån (EAA), och som bedöms orsaka när- mare 300 000 förtida dödsfall varje år. Dessutom drabbas både vuxna och barn av astma, hjärtsjukdomar och stroke.
Förutom hälsoproblem påverkar luftföroreningarna även län- ders ekonomier i spåren av ökade sjukvårdskostnader, minskad förväntad livslängd och förlorade arbetsdagar inom olika sekto- rer. De skadar också vegetation, vatten- och markkvalitet samt lokala ekosystem.
Sett utifrån detta är det självklart att vi med full kraft fortsätter våra satsningar för att forma en framtid för ren luft. Som globalt ledande har vi det ansvaret, och kan sätta en standard för övriga att följa. Det är ett långsiktigt och ständigt pågående arbete som bygger på tät dialog med kunder i en rad olika industrier för att hitta de mest effektiva och lönsamma lösningarna. Varje industri och kund är dessutom unik. Med sina särskilda utmaningar. Och eftersom världen konstant förändras och nya utmaningar upp- står förändras behoven hos befintliga industrier, samtidigt som nya tar form.
Ordrar i nya tillväxtsegment
Vi brukar prata om traditionella och nya industrier, men faktum är att alla industrier förändras konstant för att klara konkurrensen. Att bidra till minskade utsläpp, bättre arbetsmiljö och effektivare energiförbrukning behövs inom alla verksamheter och segment, inte minst de som anses ha störst potentiell miljöpåverkan såsom metallbearbetning, fiberbaserad industri, trävaruindustrin och fossilbaserad energiproduktion. Även om dessa inte växer snabbare än ekonomin som helhet kan vi genom att adressera särskilda behov och nischer växa vår affär. Några av de senas-
te förvärven vi genomfört, såsom amerikanska RoboVent och danska Aagaard, har stärkt våra positioner inom dessa segment och gett oss den storlek som behövs för att kunna utveckla ännu effektivare lösningar.
Under senaste åren har vi dessutom framgångsrikt accelererat vårt fokus på industrier med strukturellt driven tillväxt där det finns stora behov av ny teknologi för att möta olika utmaning- ar kopplade till säkerhet och renhet i produktionen. För flera av dessa handlar det många gånger om nya anläggningar med behov av luftrening och där kunden i ökad grad ser en digital pro- cess, och en outsourcad drift, som en självklarhet. Vårt komplet- ta produktprogram och höga digitaliseringsgrad utgör i detta fall en tydlig konkurrensfördel. Under 2023 tog vi nya order för leve- rans av utrustning, system och digitala övervakningslösningar inom batteritillverkning, och det i samtliga regioner. Vi fyller även på orderboken inom växande segment som livsmedel, förnybar energi, återvinning och transporter. Att öka försäljningen i dessa tillväxtsegment har förstås hög prioritet även framöver.
Nya erbjudanden och affärsmodeller
Vi investerar i en bättre framtid, och med det följer en ambiti- ös satsning inom produktutveckling och innovation. Löpande genomförs uppgraderingar av vårt erbjudande, att ta allt från enskilda komponenter till marknadens mest energieffektiva och processoptimerade luftreningssystem till en ännu högre nivå som både förbättrar och förenklar för kunderna. Vi fortsätter även att utveckla vårt digitala erbjudande med ökad andel upp-
” Att öka försäljningen i dessa tillväxtsegment har förstås hög prioritet för oss framöver.”
8
VD-ORD
kopplade filter, uppkopplad systemoptimering samt nyförsälj- ning och förlängning av avtal för uppkopplad serviceövervakning och processkontroll. Just möjligheten att med hjälp av digitalise- ringen koppla hårdvara till mjukvara gör att vi öppnar en ny mark- nad för olika typer av tjänster för kontroll, optimering, underhåll och service. I centrum för dessa satsningar finns Nederman Cle- an Air Concept – marknadens första kompletta tjänstekoncept för industriell luftrening och som bygger på existerande och väl beprövade produkter såväl som den under senare år egenut- vecklade IoT-plattformen Nederman Insight. När vi fullt ut mäter och styr kundens luftreningsprocess har vi exempelvis möjlighet att erbjuda en ny affärsmodell med drift, service och underhåll som en integrerad tjänst, Clean Air as a Service, en prenumera- tion på ren luft. Där är vi inte riktigt ännu, men på god väg. Vi mär- ker att allt fler kunder vill dit, och det är vi som ett globalt ledande miljöteknikbolag som ska leda dem i denna riktning.
De senaste åren har det dessutom blivit ett allt större fokus på lösningar som ger högre energieffektivitet. Oron för stigande energipriser och för energiförsörjningen blir allt mer påtag- lig. Vårt digitala system för energioptimering av filtersystem, Nederman SAVE, tog ytterligare andelar under 2023, med bety- dande order i både EMEA och Americas. I första hand möter Nederman SAVE behoven inom energiintensiva segment som träbearbetning, men rullas även ut i andra segment med stora behov av att minska energiförbrukningen.
Ett annat segment som har behov av effektiv luftrening är tex- tilindustrin. Många fabriker använder idag stora fläkt- och fil- tersystem som kanske bidrar till att rena luften men som ofta är väldigt energikrävande. Under året lanserade vi det egenutveck- lade energieffektiva fläktsystemet CFB som gett ett stort antal
beställningar, bland annat från indiska textilfabriker. CFB är ett väldigt bra exempel på vårt ingenjörskunnande och på en tek- nisk lösning som förbättrar arbetsmiljön och samtidigt minskar driftskostnaderna. Under 2023 ökade vi även våra satsningar på mobila enheter för att enklare mäta och analysera olika utsläpp. Med tanke på det starka mottagandet, i alla regioner, planerar vi mer av denna typ av lösningar framöver.
Stärkt globalt ledarskap
Vi verkar globalt men konkurrerar sällan med globala aktörer. Snarare är konkurrensen lokal och dessutom fragmenterad. De flesta fokuserar på en enskild marknad, produkt eller teknolo- gi. Eftersom vi har stora internationella kunder vet vi att de har behov av lösningar och närhet till lager och service i varje enskild region de arbetar inom. Ska vi kunna växa med kunderna måste vi fortsätta stärka vår globala närvaro och lokala position, och eftersträva att vara ledande i varje geografi, och leverera hel- hetslösningar och de senaste teknologierna. Vi växer organiskt genom att överföra kompetens från ett segment till ett annat, eller till en helt ny marknad. Och vi växer via förvärv, där vi inte bara adderar försäljning utan integrerar en helt ny teknik som vi utvecklar och lanserar i nya format. Ett bra exempel på detta är tidigare nämnda Nederman SAVE, som bygger på teknik från det under 2021 förvärvade brittiska bolaget Energy Save Systems Ltd. Dessutom bygger hela division Monitoring & Control Techno- logy, inriktad på digitala lösningar, på förvärv av teknikbolag där vi steg för steg utvecklar och överför nya koncept till befintliga och nya kundindustrier. Även framledes är denna typ av förvärv viktiga för vår fortsatta utveckling.
Geografiskt arbetar vi i tre stora regioner. EMEA är till sin natur störst, det är där vi inledde utvecklingen och har vår bas sedan 80 år tillbaka. De senaste åren är det däremot Americas som är den region där vi vuxit snabbast och som nu nästan är i nivå med EMEA sett till omsättningen. Americas har varit och är en priori- terad tillväxtmarknad inom samtliga fyra divisioner. Förvärvet av RoboVent 2022 gjorde Nederman till den ledande aktören inom svetssegmentet, vi har blivit stora leverantörer till ledande bat- teritillverkare, stärkt positionerna inom metallåtervinning, för-
Fotograf: Pax Engström Nyström
För tredje året i rad arrangerade Nederman i november sin populära investerarlunch i samarbete med Dagens industri. Ett insiktsfullt program med särskilt inbjudna gäster och deltagare.
I januari 2023 togs första symboliska spadtaget för nya anläggningen i Helsingborg. Hösten 2024 flyttar vi in i en ny, toppmodern tillverknings- och logistikenhet med tillhörande innovationscenter.
” CFB är ett väldigt bra exempel på vårt ingenjörskunnande och på en teknisk lösning som förbättrar arbetsmiljön och samtidigt minskar driftskostnaderna.”
9
VD-ORD
svarsindustrin och inte minst inom förnybar energi. Även om USA är den största marknaden för oss i Americas har vi exponering även i Kanada, Brasilien och Mexiko, som samtliga är växande och intressanta ekonomier med stora industrisatsningar. Regionens fokus på att stärka den egna industrin, en konsekvens av bland annat en avtagande globalisering och behov av att säkra leveran- skedjorna, gynnar efterfrågan på våra lösningar, och vi ser dess- utom en kontinuerlig skärpning av lagar och regler för ren luft och minskad miljöpåverkan. Till detta ska läggas att regionen med USA i spetsen även är ledande inom snabbt växande segment, bland annat kopplat till elektrifieringstrenden.
Vi har fortsatt att växa och ta andelar i EMEA. Däremot har vi inte lyckats på samma sätt i APAC. Under 2023 har vi adresserat utmaningarna i Kina med att omlokalisera och omstrukturera befintliga verksamheter för att bättre anpassa oss till nya för- utsättningar i landet. I Indien, Thailand, Australien och några av de andra länderna i regionen finns vi med ett starkt erbjudande i utvalda segment och vi eftersträvar att accelerera såväl vår till- växt som närvaro kommande år. Vår strategi för lönsam tillväxt omfattar att vara ledande på utvalda marknader, och för att kun- na vara globalt ledande i ett långsiktigt perspektiv är förstås de stora ekonomierna i APAC viktiga. I regionen finns även länderna med den sämsta luftkvaliteten, och vi har lösningarna som bidrar till att förbättra situationen.
Effektiva och hållbara
Vi hjälper kunderna att bli renare, effektivare, mer hållbara och lönsamma. Vi har förstås höga ambitioner även för den egna verksamheten. Under de senaste åren har vi accelererat inves- teringarna i vår produktion och logistik för att förbättra effek- tiviteten, möta en ökad efterfrågan och skapa ännu högre leveranssäkerhet. I våra fabriker i USA, Europa och Asien har vi uppgraderat utrustning och utökat produktionsytan, ibland till och med flyttat till helt nya lokaler. Vi fortsätter med detta inne- varande år, bland annat i USA med flytt av RoboVents tillverkning till en helt ny anläggning, och dessutom invigningen av den nya anläggningen i Helsingborg som tar oss till en ny nivå vad gäller testning och produktutveckling, men även inom tillverkning och logistik. I Thomasville i USA tar vi oss till en helt ny nivå för pro- duktleveranser, där vi under 2024 installerar ett helautomatiskt lagersystem som ger kunderna marknadens snabbaste leveran- ser av standardiserade rörsystem. De investeringar som gjorts eller pågår i nya fabriker och lagerlokaler har höga krav på att minimera miljöavtrycket, bland annat genom installation av sol- paneler. Under 2023 fortsatte vi att minska energiförbrukningen och växthusgasutsläppen, och har nu halverat dessa sedan 2020
i förhållande till omsättningen. Detta är viktiga framsteg, för oss som arbetar i företaget, för miljön, och det stärker vårt kunder- bjudande och vår marknadsposition.
Vi är The Clean Air Company
Det vi alla gör, det vi bidrar med, är unikt. Vi skapar lösningar, som gör att människor får en bättre arbetsmiljö och att samhället går i en hållbar riktning. Ren luft. Det som majoriteten av människorna i världen idag inte har tillgång till varje dag, varken i EMEA, Ameri- cas eller APAC. Men det finns lösningar, om viljan finns hos politi- ker och företag. Jag imponeras varje dag över den kreativitet och det mod som genomsyrar alla våra enheter runt om i världen, som ser möjligheterna i det vi gör för att vi ska kunna växa lönsamt och samtidigt bidra till vårt övergripande syfte.
Vi arbetar dessutom hårt och målmedvetet med att attrahera och behålla de bästa talangerna. Under 2023 har vi förbättrat möjligheterna till karriärutveckling inom koncernen genom olika initiativ. Vi har lagt ett ännu större fokus på ledares roll i koncer- nen, de som ska agera förebilder och utveckla sina team. Dess- utom har vi stärkt arbetet med inkludering och jämställdhet, en självklar satsning för att vara det moderna företag vi vill vara. Medvetna. Ansvarsfulla. Men även kreativa och lösningsoriente- rade. Inte minst har detta framkommit i arbetet med att rulla ut ett nytt affärssystem i samtliga våra verksamheter världen runt. Den drivkraft jag sett i organisationen för att snabbt och effek- tivt få detta på plats för att kunna möta kunderna ännu bättre, har imponerat på mig.
Vi är the Clean Air Company, med 80 års erfarenhet. Med alla de ansträngningar, satsningar och all den kunskap som genom- syrar koncernen har vi nu delarna på plats för nästa viktiga fas i Nedermans utveckling. Det känns väldigt bra att få vara en del av och bidra till denna, och därmed kunna fortsätta skydda människor, miljö och produktion från skadliga effekter av industriella processer.
Sven Kristensson
vd och koncernchef
” Jag imponeras varje dag över den kreativitet och det mod som genomsyrar alla våra enheter runt om i världen.”
10
VD-ORD
Nederman i korthet
Divisioner
Nederman är organiserat i fyra divisioner, baserade på skillnader i affärslogik, kundstruktur och teknologi. Divisionerna är globala, har starka varumärken och ett uttalat fokus på kund och fortsatt tillväxt.
Nederman Extraction & Filtration Technology
Utvecklar och säljer ett brett utbud av filter och övervaknings- tjänster, infångningsdon, fläktar, högvakuumprodukter och rullar för distribution av vätskor och tryckluft.
Nederman Duct & Filter Technology
Utvecklar och marknadsför olika typer av rörsystem, ventiler och filterelement för att säkerställa en god luftkvalitet inom en rad industrier.
Nederman Monitoring & Control Technology
Utvecklar och erbjuder avancerad mätteknik och en IoT-plattform som förser kunderna med information och insikter om kritiska parametrar och processer.
Nederman Process Technology
Utvecklar och erbjuder tjänster och avancerade filterlösningar som är integrerade i kundföretagens produktionsprocesser där de fångar skadliga partiklar och gaser.
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
2 581 |
2 238 |
1 781 |
|
Omsättning |
2 583 |
2 165 |
1 763 |
|
Justerad EBITA |
340 |
357 |
309 |
|
Justerad EBITA-marginal |
13,1% |
16,5% |
17,5% |
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
763 |
704 |
495 |
|
Omsättning |
839 |
791 |
541 |
|
Justerad EBITA |
157 |
127 |
104 |
|
Justerad EBITA-marginal |
18,7% |
16,1% |
19,2% |
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
1 921 |
1 825 |
1 785 |
|
Omsättning |
2 147 |
1 722 |
1 292 |
|
Justerad EBITA |
209 |
100 |
51 |
|
Justerad EBITA-marginal |
9,7% |
5,8% |
3,9% |
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
740 |
657 |
562 |
|
Omsättning |
733 |
606 |
537 |
|
Justerad EBITA |
153 |
97 |
121 |
|
Justerad EBITA-marginal |
20,8% |
15,9% |
22,5% |
11
VD-ORD
34 %
47 %
19 %
Försäljningskanaler
Nedermans kunderbjudande omfattar allt från enskilda produkter, kompletta lösningar och projekte- ring till installation, driftsättning och service. Baserat på dessa har vi satt upp en försäljningsmodell uppdelad i tre grupper; produkter, lösningar samt service och eftermarknad.
Produktförsäljning
Grunden i Nedermans verksamhet. Brett sortiment av standardprodukter som löser vanligt förekommande problem. Försäljning sker framförallt via distributörer och återförsäljare.
|
Försäljning, M kr |
|
|
2023 |
2 132 |
|
2019 |
1 536 |
|
Årlig tillväxt (ø) |
+ 9% |
|
Försäljning, M kr |
|
|
2023 |
2 912 |
|
2019 |
2 052 |
|
Årlig tillväxt (ø) |
+ 9% |
|
Försäljning, M kr |
|
|
2023 |
1 144 |
|
2019 |
720 |
|
Årlig tillväxt (ø) |
+ 12% |
Lösningar
Löser komplexa uppgifter. Enskilda standardprodukter som byggs samman till mindre, medelstora system eller större systemlösningar. All försäljning sker via egen säljorganisation.
Service och eftermarknad
Kvalificerad service med hög tillgänglighet för att säkerställa kontinuerlig drift utan dyrbara avbrott i produktionen. Försäljning sker via egen organisation eller via auktoriserade underleverantörer.
Andel av koncernens försäljning 2023
Andel av koncernens försäljning 2023
Andel av koncernens försäljning 2023
Regioner
Nederman är indelat i tre geografiska områden, som tillsammans täcker samtliga världsdelar. Under 2023 skedde försäljning i mer än 50 länder, där EMEA utgjorde den största regionen och USA var det enskilda land som hade störst andel försäljning.
|
HUVUDMARKNADER, externförsäljning |
||||
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
Tillväxt 2023-2022 |
|
USA |
1 957 |
1 453 |
996 |
35% |
|
Tyskland |
437 |
414 |
342 |
6% |
|
Kina |
338 |
364 |
378 |
-7% |
|
Storbritannien |
324 |
267 |
207 |
22% |
|
Indien |
320 |
300 |
143 |
8% |
|
Sverige |
147 |
135 |
126 |
9% |
|
REGIONER, externförsäljning |
||||
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
Tillväxt 2023-2022 |
|
AMERICAS |
2 424 |
1 782 |
1 220 |
36% |
|
EMEA |
2 735 |
2 316 |
2 020 |
18% |
|
APAC |
1 029 |
1 082 |
802 |
-5% |
Americas
2 424 M kr
39 %
44 %
17 %
EMEA
2 735 M kr
APAC
1 029 M kr
12
STRATEGI
En strategi för ren luft och lönsam tillväxt
Miljoner dödsfall
Procent andelen dödsfall till följd av PM 2,5
Stroke
6,5
26 %
Ischemisk hjärtsjukdom
9
20 %
Kronisk obstruktiv lungsjukdom (KOL)
3,25
40 %
Lungcancer
7
19 %
Nedre luftvägs- infektioner
2,5
30 %
Diabetes
1,5
20 %
Neonatal dödsfall
1,5
20 %
Sverige 758
Kina 1,8 miljoner
Indien
1,7 miljoner
Antalet dödsfall till följd av luftföroreningar, 2019
13
STRATEGI
Starka, globala trender driver efterfrågan på våra lösningar
Digitalisering och teknologisk utveckling
Ökad konsument- medvetenhet
Skärpta miljölagar
Hälsa och säkerhet
Miljöhot och resursbrister
Dålig luft utgörs av en kombination av gaser och partik- lar och uttrycks ofta i måttet PM2,5, dvs partiklar som är så små att de kan passera genom människors lungor och därmed ha hälsovådliga eller dödliga konsekvenser. Luftföroreningar, inom- och utomhus, beräknas ligga bakom cirka 7 miljoner förtida dödsfall varje år. Det mot- svarar nästan 12 procent av alla dödsfall globalt.
Även om fakta ser dystra ut finns ljuspunkter och efter- frågan och behov av miljöteknik som löser samhällets och industrins utmaningar ökar. Kina, världens folkri- kaste land och historiskt en av de största utsläppskäl- lorna, inför successivt strängare regelverk med väsent- liga förbättringar som följd. Sedan 1990 har EU:s samlade industriproduktion ökat 65 procent. Sam- tidigt har industrins utsläpp till luft minskat. Skärpt lagstiftning, tekniska innovationer och ökad miljömed- vetenhet är några av de bakomliggande drivkrafterna. Parallellt med skärpta myndighetskrav driver industrins egna initiativ för miljösäker produktion, bättre resurs- utnyttjande och minskad energianvändning utvecklingen framåt. Orena utsläpp innebär dessutom ofta en kostnad för emittenten, vilket ger ytterligare incitament för att aktivt arbeta mot en renare produktion.
Inom Nederman ser vi det som vår roll att erbjuda lösningar samt aktivt informera och påverka för att industripro- duktionen ska minska sin del av utsläppen. Redan idag finns det teknologi som gör det möjligt att driva fullska- lig industriproduktion utan att negativt påverka miljön och Nederman har med sitt utvecklade erbjudande och starka global närvaro en ledande position att möta värl- dens ökade fokus och behov inom området.
Hälsa, energi och andra drivkrafter
Dålig luft är en av de vanligaste orsakerna till förtida dödsfall världen över, och industrin är en av de största utsläppskällorna. Samtidigt är industrin drivande bakom flera initiativ för att förbättra situationen. Och som även bidrar till att spara energi, öka återvinningen och effektivisera produktionen.
Källa: Health Effects Institute, State of Global Air 2020; National Geographic Q4, 2021
Nummer
2
Nummer
1
Topp
5
Starka positioner på alla viktiga marknader
Omsättning per huvudmarknader, Mkr
Omsättning per huvudmarknader, Mkr
Sverige Storbritannien Tyskland Övriga EMEA
Omsättning per huvudmarknader, Mkr
USA Övriga AMERICAS
Indien Kina Övriga APAC
EMEA
44 % av koncernens försäljning 2023
APAC
17 % av koncernens försäljning 2023
AmerICas
39 % av koncernens försäljning 2023
14
STRATEGI
Ett vasst, grönt och högteknologiskt affärskoncept
Vårt affärskoncept bygger på att erbjuda produkter och lösningar som förenar behovet av ren luft för att skydda människors hälsa med industrins ökade krav på effektivisering och produktivitet.
Nederman, med rötterna i Sverige, är en ledande aktör på världs- marknaden. Vi bidrar dagligen till utvecklingen av ett bättre sam- hälle genom att erbjuda produkter, lösningar och olika typer av tjänster som skyddar den industriella produktionsprocessen och de människor som deltar i eller berörs av den. Med 80 års erfa- renhet av kontinuerlig produkt- och tjänsteutveckling bidrar vi aktivt till transformeringen mot ett mer hållbart och resursef- fektivt samhälle.
Idag är Nederman representerat på alla större industrimarkna- der. Det växande behovet av effektivare industriproduktion och minskade utsläpp gör oss alltmer relevanta. Kontinuerlig produk- tutveckling, där vi utnyttjar den digitala utvecklingen maximalt, i kombination med löpande förvärv, gör att vi idag står starkare och närmare våra kunder än någonsin tidigare.
Stark försäljning, stabila finanser, produktutveckling och kost- nadseffektiv produktion ger oss möjlighet att erbjuda våra kunder optimerad industriell luftrening och en framtidssäkrad produktion med ökad lönsamhet. Och ett ökat värde för våra aktieägare.
Strategi – Advance & Connect
Nederman har utvecklats från ett utpräglat produktbaserat verkstadsbolag till ett lösningsbaserat miljöteknikföretag. Strategin fokuserar på fem områden i syfte att uppnå globalt marknadsledarskap. Genom optimering och utveckling av våra styrkor, där vi integrerar digital teknik och nya möjligheter med vårt befintliga produktutbud, kan vi stärka vår kärnverksamhet och öka marknadsandelarna och fortsätta vår tillväxt. Vi nyttjar befintlig kompetens och vårt erbjudande till att expandera i nya marknader, utveckla nya helhetslösningar och stärka vårt servi- ceerbjudande i linje med vår vision Clean Air as a Service.
15
STRATEGI
Advance & Connect
Vårt uppdrag
Vi formar framtiden för ren luft
Vårt löfte
Vi skyddar människor, miljö och produktion från skadliga effekter av industriella processer
Våra värderingar
Hållbara kundrelationer
Respekt för miljön och varandra
Mod att agera
Operationell effektivitet
Utnyttjande av skalfördelar och processeffektivitet.
Marknadsledare
Global marknadsledare med en position som nummer 1 eller 2 inom valda segment och marknader.
Globalisering
Identifiera och expandera i segment och geografiska marknader med stark tillväxt. Utveckla teknologier och kunskapsöverföring mellan divisioner och geografier.
Transformation
Utvecklas från produkt- baserat erbjudande till ett lösningbaserat erbjudande med digitalisering i fokus.
Expansivt affärsfokus
Fokus på och tillväxt inom industriell luftrering.
The Clean Air Company
Ett ledande globalt miljöteknikbolag som erbjuder produkter, tjänster och lösningar inom industriell luftrening för att skydda människor, miljö och produktion från skadliga effekter av industriella processer.
Sociala och miljömässiga mål
Medarbetarengagemang över benchmark
Energi: Halvera koncernens klimatpåverkan fram till 2023
Digitalisering: Alla stationära filter IoT-anpassade 2023
Sourcing: Alla leverantörer har signerat Nederman Code of Conduct
Återvinning: 100 procent återvinningsbarhet på nya produkter
Finansiella mål
10 procent årlig försäljningstillväxt över en konjunkturcykel
14 procent justerad EBITA-marginal
15 procent avkastning på operativt kapital
Utdelning motsvarande 30-50 procent av nettoresultatet efter skatt
Gemensamt värde- skapande
Värde för kunden
Produktivitet
Tillgänglighet
Efterlevnad
Ökade intäkter
Sänkta kostnader
Lönsam tillväxt
Värde för Nederman
Branschledande
Segmentstillväxt
Marknadstillväxt
Ökade intäkter
Sänkta kostnader
Lönsam tillväxt
16
STRATEGI
Ett miljöteknikbolag som levererar mer än ren luft
Världens produktionsindustri är under förvandling. Drivkrafterna är behovet av en mer miljöanpassad pro- cess med långsiktig hållbarhet i fokus, men även en ökad världskonkurrens som ställer krav på kostnadseffektivi- tet. Industri 4.0 öppnar möjligheter för Nederman.
Stödprocesserna integreras
Luftrening är, tillsammans med bla uppvärmning, en viktig och nödvändig stödprocess inom industrin. Industri 4.0 bygger till stora delar på ett effektivt och integrerat produktionsflöde, där stödsystemen nu integreras i allt högre utsträckning. Detta leder till att luftrening, och Nederman, flyttar fram sina positioner i beslutsprocessen inför nyetableringar eller ombyggnader av befintliga produktionsanläggningar. Detta ökar möjligheterna för oss att i ett tidigt skede få in den senaste tekniken på marknaden.
Digitalisering det nya normala
Förutsättningen för att kunna utnyttja potentialen i Industri 4.0 är digitalisering. Analoga produkter ger inte möjlighet till inte- gration i ett övergripande styrsystem, och kan därför inte heller leverera data för driftsoptimering eller fungera tillsammans med exempelvis ett avancerat värmeåtervinningssystem.
Tjänstefiering ett nyckelord
Digitalisering ger också möjlighet att koppla hårdvara till mjukva- ra. Därmed öppnas en ny marknad för olika typer av tjänster för
kontroll, optimering, underhåll och service. Ökad tjänstefiering är en viktig komponent när producenterna fokuserar allt hårda- re på sin kärnverksamhet och söker externa samarbeten för att hantera övriga processer. Luftrening är ett specialistområde där kunderna ofta saknar nödvändig kompetens och Nederman som en av få leverantörer klarar av att möta kundernas hela kravlista såväl lokalt som med globala lösningar.
Betydande marknadspotential
Som marknadsledare har Nederman idag kompetens, filtersys- tem och lösningar på alla viktiga industrimarknader. Inarbetade kundrelationer och befintliga installationer ger oss ett naturligt försprång när kunden behöver utveckla eller förändra luftre- ningsprocessen. Potentialen till nyförsäljning och uppgradering av digitala produkter och tjänster är betydande.
Den andra möjligheten till ökade marknadsandelar är att nyttja befintlig kompetens och erbjudande och växa den adresserba- ra marknaden och därmed öka installationsbasen. För många nya, snabbväxande industrigrenar, som exempelvis batteri- återvinning, vindkraft och avfallsförbränning, handlar det i stor utsträckning om helt nya anläggningar där kunden ser en helt digital process, och en outsourcad drift, som en självklarhet. Här är vårt kompletta produktprogram och höga digitaliseringsgrad en tydlig konkurrensfördel.
17
STRATEGI
Validera
Optimera
Avlägsna
Rapportera
Nederman Clean Air Concept
Nederman erbjuder allt från enskilda komponenter till markna- dens mest energieffektiva och processoptimerade luftrenings- system. Produktutveckling har alltid stått högt på agendan och idag är utvecklingstakten hög. Ökad intelligensgrad är nyckeln till marknadens behov och garantin för att vårt erbjudande fortsät- ter att vara mest relevant.
Nederman Clean Air Concept är marknadens första kompletta tjänstekoncept för industriell luftrening. Modellen bygger på existerande och väl beprövade produkter så väl som den under senare år utvecklade IoT-plattformen Nederman Insight och utgår från den helt avgörande möjligheten att kunna mäta och samla in data från kundens process. Baserat på den kunskapen har vi sedan möjlighet att i ett integrerat flöde:
rena och avlägsna partiklar
optimera processen
validera processresultaten
rapportera enligt myndighetskraven
Processen är i princip generisk men med avgörande kundspecifi- ka lösningar och anpassningar som bygger på initierad kunskap om kundens individuella process. Hårdvara i kombination med avancerade mjukvarutjänster och betydande applikationskun- skaper ger oss en unik position när det gäller att dra nytta av de möjligheter som ökad tjänstefiering erbjuder och bygger på en process med fyra tydliga steg:
Avlägsna
Ren luft börjar med infångning, transport och filtrering av för- orenad luft. Här, och i hela den följande luftreningskedjan, gör Nedermans produkter en avgörande skillnad.
Optimera
Mätutrustning, sensorer och annan övervakningsutrustning för monitorering och insamling av digitala fakta i realtid är centralt för att mäta luftens kvalitet, övervaka och optimera processen. Lösningar finns för övervakning och kontroll både on-site och on-line.
Validera
Nederman Insight är navet i vårt digitala erbjudande och som lag- rar, processar och validerar all insamlad data. Det processar aktu- ell information för direkta åtgärder, men förser samtidigt kunden med en historik som ger djupgående möjligheter till utvärdering och processoptimering.
Rapportera
Digitala filtreringfakta och Nederman Insight möjliggör inte bara rapportering i realtid utan medför också en väsentlig kost- nadsbesparing för insamling, dokumentation och rapportering internt och till myndigheter.
18
STRATEGI
Nederman levererar affärsvärde och ökad hållbarhet
Lag- och regelefterlevnad
Skärpta miljölagar ger upphov till ökat behov av att säker- ställa industriproduktion som i alla avseenden lever upp till myndighetskrav. Nedermans kompetens inom filtrering, digital övervakning och datainsamling säkerställer efter- levnad av lagar och regler och medför kostnadseffektiv realtidsuppföljning, dokumentation och rapportering till myndigheter.
Ökad materialåtervinning
För en framtida hållbar global ekonomi krävs ett skifte mot en mer cirkulär ekonomi, där resurser hanteras effektivt. Ny luftreningsteknik innebär ökad återvinning av bland annat metallspån, träfiber och pappersfiber som minskar behovet av nytillförda materialmängder.
Energieffektivisering
Energieffektivisering skapas i stor utsträckning genom teknisk utveckling. I Sverige står industrin för cirka en tredjedel av den samlade energikonsumtionen, och en väsentlig andel utgörs av olika stödprocesser, där luftre- ning är en. Ökad digitalisering och automation bidrar till effektivare luftreningsprocesser.
Ren luft och lägre miljöpåverkan
Luftföroreningar, inom och utomhus, beräknas ligga bakom cirka 7 miljoner förtida dödsfall per år. Motsvarande närmare 12 procent av alla dödsfall globalt. Nederman bidrar till en mer hållbar utveckling genom sina lösningar och expertis och hjälper kunder att skapa en mer hållbar produktion och uppnå sina hållbarhetsmål.
Processeffektivitet och produktivitetsvinster
Inom processindustri är luftreningen ofta integrerad i huvudprocessen, med höga krav på tillgänglighet och säkerhet för att produktionen ska löpa så effektivt som möjligt. Nya möjligheter till digitalt baserad mätning, övervakning och kontroll innebär inte bara renare och säkrare luftkvalitet, utan även stärkt produktivitet och produktionseffektivitet.
Bättre hälsa – Lägre sjukvårdskostnader
Studier visar på samband mellan luftföroreningar och vis- sa sjukdomar och med en ökande och åldrande befolkning har samhällets sjukvårdskostnader blivit en tung post att bära. Förbättrad kontroll och rening av industrins luftut- släpp bidrar till att förbättra hälsan och minska belastning- en på sjukvården.
Effektiv produktion av spånskivor
Orma är en ledande turkisk tillverkare av högkvalitativa spånskivor. Företaget är känt för att använda kvarvarande trä från turkiska skogs- områden med en hållbarhetsprincip om ”Respekt för trädet”. I samband med införandet av en ny mer hållbar produktionsmetod under 2023 stod de inför effektivitetsutmaningar på grund av trädammet i deras presslin- jer för melamin. För att lösa detta installerades ett anpassat Nederman MCP SmartFilter-system. Det har gett betydande förbättringar i form av ett minskat antal driftstopp med 73 procent, högre effektivitet, lägre energiförbrukning och bättre säkerhet för personalen.
Smart övervakning i flygindustrin
Auburn FilterSense har tillhandahållit partikelemissionsöver- vakare och Insight-programvara till en ledande tillverkare av flygplansmotordelar. Inledningsvis installerades denna lösning under 2020 på en anläggning, vilket sedan utökades under 2023 till ytterligare tre anläggningar, med totalt 89 övervakningspunk- ter. Installationen medför intelligent och bättre övervakning av filtreringssystem, förbättrar den övergripande anläggningsverk- samheten och säkerställer efterlevnad av regelverk. Systemet genererar utskick baserat på specifika villkor, automatiserad rappor- tering och varningar för förebyggande underhåll.
Säker återvinning av batterier
Mindre än 4 procent av hushållsbatterierna återvinns idag i Austra- lien. ReSource, ett återvinningsföretag baserat i Melbourne, ville ändra på detta. Målet var att erbjuda en säker och mer hållbar lösning för batteriavfall. I början av 2023 installerade de därför Nedermans MCP-SmartFilter i sin nya återvinningsanläggning i Victoria. Filtret fångar effektivt upp flyktiga föreningar och luftburna tungmetaller från elektronikskrot och säkerställer därmed efterlevnad av miljö- standarder. Med hjälp av Nedermans unika övervakningsteknologi, Insight Analytics, kunde bolaget kontrollera filtreringsprestanda, minska sina kostnader och maximera filterpatronernas livslängd. Tillsammans med MCP-SmartFiltret ger detta en effektiv och en mer hållbar återvinning av elektronikskrot.
19
STRATEGI
Energieffektiv fläkt för en mer hållbar textilproduktion
Med tanke på att industrisektorn står för cirka 24 procent av de totala globala utsläppen av växthusgaser är energibesparingar inom textilindustrin väldigt relevanta. Under 2023 introducerade division Process Technology och Luwa sin nya axialfläkt med kolfiberblad för textilfabriker. Kolfiberblad är kända för sin lätta vikt men höga hållfasthet, vilket ger optimal prestanda i ett luftkonditioneringssystem. Den nya fläkten bidrar därför till att maximera effektiviteten i textiltillverkning världen över, och ger en hälsosammare arbets- miljö och lägre utsläpp av växthusgaser.
20
STRATEGI
Intelligenta produktinnovationer – grunden för nya affärskoncept
Automation, digitalisering och uppkoppling är utgångs- punkten när vi utvecklar nästa generation kunderbju- dande. Rening av industriella luftflöden får en helt ny innebörd med fokus på totalåtagande och som skapar helt nya affärskoncept.
Hög intelligensgrad
Behovet av ren luft i industrin har under de senaste decennierna legat på effektivare filtrering, där Nederman ligger i spetsen för utvecklingen av digitala filter. Parallellt har Nederman successivt byggt upp kompetens inom området mätning och processkon- troll med en bred portfölj av hård- och mjukvaruprodukter som karaktäriseras av en hög intelligensgrad, ofta med innovativa och unika teknologier. På detta byggs ett tjänstelager som ökar tillgänglighet och kunskap.
Nederman Insight – hub för datadriven effektivisering
Digitaliseringen har också lett till större möjligheter att övervaka och kontrollera drift samt förbättra möjligheterna för proaktivt service- och underhållsarbete. Behovet av ökad tillgänglighet, energioptimering, förbättrad resursanvändning, återvinning mm öppnar nu vägen för datadriven effektivisering. IoT-plattfor- men Nederman Insight knyter samman all tillgänglig processin- formation och hanterar stora mängder data för processoptime- ring i realtid, med betydande effektiviseringsvinster som följd. Insight lagrar även historiska data. Med växande mängder data ökar potentialen dramatiskt, vilket ger användaren, och Neder- man, ett unikt beslutsunderlag för effektivisering och konfigu- rering av nya system och processer.
BASAFFÄR GER STORLEK OCH ERFARENHET
Basen i Nedermans försäljning är ett brett program av produkter och komponenter som idag marknadsförs via egna eller externa säljkanaler. Vi förfogar bland annat över marknadens största utbud av produkter och lösningar för avskiljning och filtrering av damm och partiklar, svetsrök, oljedimma, gas och explosionsfar-
ligt damm. Insatserna fokuseras i första hand på ett antal indu- strisegment - såsom metallbearbetning, fiberbaserad industri och energiproduktion - med stor potentiell miljöpåverkan. All utveckling av nya produkter och tjänster sker med ökad produkti- vitet och förbättrad luftmiljö i centrum.
KUNSKAPSÖVERFÖRING TILL NYA BRANSCHER
Nya segment, trender och behov uppstår när förändrat konsum- tionsmönster och teknikutveckling leder till behov av anpassning för att klara hållbarhetskrav från konsumenter, samhälle och investerare. Baserat på vårt breda produktsortiment och långa erfarenhet har vi då möjlighet att snabbt utveckla nya applika- tioner och på så sätt skapa nya positioner. Förädlingsvärdet ökar dessutom när applikationerna blir mer komplexa, vilket kräver erfarenhet och ingenjörskunskap. Egenskaper som ofta väger över till Nedermans fördel och ligger till grund för att vi snabbt kan anpassa existerande produkter och tjänster till nya bran- scher och applikationer. Waste-to-energy, batteriproduktion och vindkraft är några exempel på branscher där Nederman snabbt expanderat och nått stora försäljningsframgångar.
Digitala filtersystem den nya normen
Filtrering är den centrala komponenten i ett industriellt luftre- ningssystem. Varje år säljer och installerar Nederman ett fyrsiff- rigt antal stationära filtersystem, och från lanseringen 2019 har andelen digitalt anpassade system växt från ganska få enheter till 70 procent av försäljningen 2023.
Tjänstegraden ökar i värde
Med ökat antal digitala filtersystem växer också installations- basen för försäljning av IoT-abonnemang och prenumerations- tjänster som myAir och MikroPul-Assist. Marknaden är i stark förändring och Nederman utvecklar kontinuerligt nya, ofta branschspecifika, applikationer. Under 2023 fortsatte försälj- ningsutvecklingen och utvecklingen väntas accelerera under de kommande åren.
21
STRATEGI
70 %
38 %
22 %
Andel med Insight- abonnemang och seviceavtal***
Andel med Nederman Insight- abonnemang**
Andel som är Nederman IoT- anpassat*
Sålda Nederman stationära filter
* Ett IoT-anpassat filter definieras som ett stationärt filter som kan monteras med en IOT-gateway. ** Aktiva Insight-abonnemang i förhållande till antal sålda Insight-integrerade filter. *** Aktiva Insight-abonnemang med serviceavtal, i förhållande till antal sålda Insight-integrerade filter.
Ett Insight-integrerat filter definieras som ett stationärt filter som är monterat med en IOT-gateway.
Strukurerad produktutveckling bygger en unik teknikportfölj
Nederman fortsätter att öka och utveckla sitt digitaliserade kunderbjudande med ökad andel uppkopplade filter, uppkopplad systemoptimering samt nyförsäljning och förlängning av avtal för uppkopplad serviceövervakning och processkontroll. Under året togs ytterligare ett steg och NedermanSAVE, energioptimering för filtersystem, lanserades.
Filtrering
SmartFilter
IoT-anpassat stationära filter
Serviceavtal
myAir, MicroPul-Assist
Nederman SAVE
energioptimering för filtersystem
Processoptimering
Processkontroll för industrin
Processkontroll för textilindustrin
Luwa Digi Control 7
Övervakning
Nederman Insight
IoT-plattform
Utsläppskontroll
Partikelövervakning
Framtidssäkrat marknadserbjudande - Clean Air as a Service
Med en tydlig förvärvsstrategi och intensiv produktutveckling har vi idag möjlighet att kontroll- era och optimera industrins luftflöden med hög effektivitet vilket skapar nya affärsmodeller. När vi fullt ut kan mäta och styra kundens luftreningsprocess, har vi också möjlighet att erbjuda drift, service och underhåll som en integrerad tjänst. ”Ren luft” som en prenumerationstjänst.
Smart filter
Produktbaserat erbjudande
Smart connected filter
Lösningsbaserat erbjudande
Filtration as a service
Funktionsbaserat erbjudande
Clean air as a service
Resultatbaserat erbjudande
Kontrollsystem
Uppkoppling & Serviceåtagande
Lag- & regelefterlevnad
Upptidsåtagande
Mål 2023
100 %
Utfall
70 %
*Uppskattat marknadsvärde 2019, interna beräkningar.
Alla
Adresserbar
Adresserbar
Adresserbar
Global
Global
Geografisk marknad
Produkt- segment
Total marknad
Global marknad för produkter och tjänster inom industriell luftrening.
Total adresserbar marknad
Totalmarknaden för produkter och tjänster inom Nedermans nuvarande segment.
Möjlig adresserbar marknad
Produktsegment och geografiska marknader som bearbetas av Nederman med nuvarande produkter, tjänster och via befintliga försäljnings- och servicekanaler.
Marknadsdefinitioner och uppskattade storlekar
21
miljarder Euro*
5
miljarder Euro*
7
miljarder Euro*
22
STRATEGI
Marknadsorienterad expansion med fortsatt förvärvsfokus
Nederman är ett globalt ledande miljöteknikbolag och tillväxt skapas både inom existerande marknads- segment såväl som att använda befintlig kompetens och erbjudande till att expandera inom nya. Dessutom är förvärv en viktig del av tillväxtstrategin.
Nedermans bransch är global, men flertalet aktörer är fokusera- de på en enskild geografi, applikation eller teknologi. Starka posi- tioner på samtliga våra marknader är en avgörande fördel för oss. Målet är att vara nummer ett eller två i valda segment och geo- grafier. Att leverera helhetslösningar och de senaste teknologi- erna blir allt viktigare till kunder som efterfrågar globala avtal.
MÖTER KUNDBEHOV
Nederman besitter unik kompetens som möter marknadens öka- de fokus på och behov av industriell luftrening såväl som närlig- gande specifika kundbehov som explosionsfarligt damm ener- gibesparing, systemoptimering, säkrad drift, uppföljning och rapportering. Därför prioriterar vi lönsam tillväxt där produktut- veckling av hög kvalitet och digitalisering är ledstjärnor. Samti- digt nyttjas befintlig kompetens och erbjudande till att expande- ra inom nya strategiska tillväxtsegment. Under de senaste åren har organisk expansion uppnåtts inom nya marknadssegment som batteritillverkning, försvarsindustrin, avfallshantering och inte minst industrier kopplade till förnybar energiproduktion.
STÖRRE MARKNAD
Ökad försäljning och kompetensutnyttjande mellan divisioner- na är en viktig del i den organiska tillväxtstrategin. I takt med
att vi breddar vårt produktutbud, utvecklar nya digitala tjänster och utökar vår internationella närvaro får vi tillgång till en större marknad. Marknaden för de segment som Nederman bearbe- tar idag har en beräknad storlek på cirka fem miljarder Euro, där Nedermans andel uppskattas till cirka 10 procent.
FÖRVÄRVSstrategi
Flera av de senaste årens förvärv har skett inom teknologiområ- den som vi bedömer som strategiska för att fortsätta vårt struk- turella arbete mot visionen Clean Air as a Service. Teknologierna utgör ofta komponenter i större systemleveranser, men säljs även som fristående produkter. I samband med förvärv görs en översyn av det förvärvade bolagets produktportfölj, vilket ibland kan leda till avveckling av enskilda produkter eller tjänster. Den fortsatta integrationen fokuserar på att globalisera erbjudandet och göra teknologierna tillgängliga i alla relevanta marknader och affärssegment, samt att utveckla kringliggande tjänste- och serviceutbud. Förvärv görs också i syfte att komplettera Neder- man på enskilda geografiska marknader eller inom expansiva produktområden.
VARUMÄRKEN OCH TILLVÄXT
Nederman möter marknaden med en stark portfölj av varumär- ken. Varje enskilt varumärke ska tillföra koncernen spets inom ett väl definierat produktområde, teknologi eller marknadssegment. Hanteringen av förvärvade verksamheters varumärken avgörs från fall till fall, och utvärderas kontinuerligt med en tydlig meto- dik där integration av respektive varumärke önskas.
23
STRATEGI
Förvärv 2022-2023
Aagaard
Danska Aagaard A/S, som förvärvades 2023, har en stark marknadsposition och utvecklar, producerar och installerar kompletta nyckelfärdiga system för träbearbetnings- och möbel- tillverkningsindustrin globalt. Förvärvet stärker Neder- mans position inom segmen- tet träbearbetning på den europeiska marknaden.
MBE
MBE AG, som förvärvades 2022, har i över 35 år sålt gasmätningsinstrument och tjänster för gasdetekte- ringsteknik och kontinuerlig övervakning av vätskepro- cesser på den schweiziska marknaden. Genom förvärvet har Nederman stärkt sin när- varo och försäljning i Schweiz och Europa.
RoboVent
RoboVent Ltd, som förvärva- des 2022, är nordamerikansk marknadsledare inom luft- reningsteknik och lösningar för kontroll och filtrering av industriell rök, damm och oljedimma. Med förvärvet har Nederman stärkt sin ställ- ning i Nordamerika och blivit ledande inom industriell luft- filtrering i svetssegmentet.
EZI-Duct Pty
Australienska Ezi-Duct Pty Ltd, som förvärvades 2022, tillverkar och levererar rör, rökutsugningsutrustning och utrustning för industriell luftfiltrering. Med förvärvet har Nederman stärkt sin position och sitt produktsor- timent på den australiska marknaden. Ezi-Ducts pro- dukter och tjänster säljs idag under varumärket Nordfab.
Från regionalt produktbolag till global lösningsleverantör
Teknologi
Geografi
Strategiskt
Kompletterande
MBE 29 Mkr
Ezi-Duct 34 Mkr
Environmental Filtration Technologies 808 Mkr
National Conveyer 52 Mkr
Filtac 50 Mkr
Dantherm Filtration 993 Mkr
NEO Monitors 131 Mkr
Energy Save System 6 Mkr
RoboVent 366 Mkr
Luwa Air 634 Mkr
Gasmet 245 Mkr
Auburn FilterSense 63 Mkr
Aagaard 92 Mkr
Förvärv
2023 2018-2022 2010-2017
24
STRATEGI
BETYDANDE MARKNADS- OCH TILLVÄXTPOTENTIAL
Som marknadsledare har Nederman idag kompetens, filtersys- tem och lösningar på alla viktiga industrimarknader. Inarbetade kundrelationer och befintliga installationer ger oss ett naturligt försprång när kunden behöver utveckla eller förändra luftre- ningsprocessen. Potentialen till nyförsäljning och uppgradering av digitala produkter och tjänster är betydande.
Den andra möjligheten till ökade marknadsandelar är att växa den adresserbara marknaden och därmed öka installationsba- sen. För många nya, snabbväxande industrigrenar, som exempel- vis batteriåtervinning, vindkraft och avfallsförbränning, handlar det i stor utsträckning om helt nya anläggningar där kunden ser en helt digital process, och en outsourcad drift, som en självklar- het. Här är vårt kompletta produktprogram och höga digitalise- ringsgrad en tydlig konkurrensfördel.
Tillväxt i nya branscher med befinligt erbjudande
Behovet av, och kraven på, ren luft och att skydda människor, miljö och produktion är generellt för alla tillverkande industrier. Nya krav på hållbar utveckling ökar tillväxten och driver fram nya industrisegment. Detta och starka globala megatrender stärker Nedermans marknads- och tillväxtpotential där expansion sker med befintlig kompetens och tekniska lösningar till nya områ- den. Den expansion som vi de senaste åren sett i branscher med strukturell tillväxt bedöms kunna fortsätta.
Förbränning, Waste-to-Energy
Avfallsmängderna ökar stadigt världen över och ställer krav på effektiv återvinning och nödvändig förbränning av restavfallet. Förbränningsprocessen utnyttjas för energiutvinning (waste -to-energy) men är också en källa till luftföroreningar i form av bland annatrökgaser.
Batteriproduktion
Behovet av högkapacitetsbatterier är en viktig ingrediens i elek- trifieringen av fordonsflotta, ökat behov av energilagring samt grön omställning av industriprocesser. Nytillverkning och åter- vinning av batterier är en energikrävande process som också krä- ver hantering av hälsovådliga metaller, rökgaser och värme.
Vindkraft
Vindkraft är på stark frammarsch och tillverkningsprocessen för nya vindkraftverk är avancerad och ställer höga krav på renhet och precision inom bland annat slipning av komposit, svetsning och metallbearbetning, med åtföljande kravbild på en ren pro- duktionsmiljö.
Vätgas
Vätgasindustrin och vätgasframställning är en växande fram- tidssektor för ren energi att användas inom många områden. I samband med framställningen finns behov av filtering, pro- cessövervakning och återvinning av restprodukten kolpulver (kimrök).
Återvinning
Återvinningsindustrin är ett växande segment och centralt för hållbar utveckling världen över. Nedermans kompetens inne- bär ökad återvinning av bland annat metallspån, träfiber och pappersfiber i produktionsindustrin och där den specifika åter- vinningsindustrin även ställer krav på både effektiv luftrening och övervakning.
Befintliga kunder
Ökade marknadsandelar
Marknadsandel
Tjänstefiering
Service
Reservdelar
Ytterligare produkter
Digitala produkter
Expansion inom befintliga kunder och branscher
25
STRATEGI
Etablering av Nederman LLC, ett säljkontor i Detroit som bearbetade marknaden tillsammans med distributörer.
1986
2018
2012
2022
2015
Förvärv av Environmental Filtration Technologies (EFT), ett av USA:s ledande företag inom industriell luftfiltrering.
Förvärv av National Conveyor Company, verksamt i USA inom lösningar för bland annat metallbearbetning.
Förvärv av RoboVent, den främsta aktören i USA inom industriell luftfiltrering i svetssegmentet.
Förvärv av Auburn Filtersense, en amerikansk världsledande leverantör av bland annat partikelutsläppsmätare.
Nettoomsättning USA 1 263 Mkr
Nettoomsättning USA 1 630 Mkr
26
STRATEGI
Fullt fokus på USA
Nedermans strategi är att bli ledande i valda marknader. Resan har gått från Sverige, till Europa och sedan vidare ut i världen till marknader där behoven av och efterfrå- gan på lösningar för industriell luftrening är långsiktigt stark. USA är en sådan marknad, där vi de senaste åren accelererat våra tillväxtambitioner och det inom samt- liga fyra divisioner. Det är också en marknad med god industriell tillväxt, drivet av bland annat stora offentli- ga satsningar och starka inhemska branschtrender.
I slutet av 1980-talet började Nederman sälja produkter på mark- naden i USA, vilket skedde via lokala distributörer. Under 2005 gjordes den första direktinvesteringen i regionen, genom eta- blerandet av en mindre tillverknings- och logistikenhet i Kanada, som sedan flyttades till Charlotte i USA under 2011.
Den nordamerikanska marknaden hade i början av Nedermans historia låg prioritet och aktiviteterna i regionen var främst avsedda att stödja befintliga europeiska kunders internationella expansion. Inte förrän 2012 blev det en förändring i denna strate- gi när Environmental Filtration Technologies (EFT) förvärvades. EFT, ett av USA:s ledande företag inom lösningar för industriell luftfiltrering, ägde varumärkena MikroPul, Menardi, Filtrex, LCI och PneumafilI, varav flera idag har starka marknadspositioner. Verksamheten fanns i Charlotte, North Carolina, som idag utgör ett nav för Nedermans aktiviteter i USA och hela region Americas. Med förvärvet av EFT ökade Nedermans omsättning i USA till när- mare 900 Mkr. Genom organisk tillväxt och förvärven av National Conveyors 2015, Auburn Filtersense 2018 och RoboVent 2022 har omsättningen i USA fortsatt att öka snabbt till närmare 2,2 miljarder kronor 2023. USA är det enskilt största landet försälj- ningsmässigt inom Nederman.
I USA sker sedan en tid tillbaka en tydlig tillväxt inom bland annat bil-, bygg-, trä-, energi och metallindustrierna, vilket innebär ökad efterfrågan på våra produkter och lösningar. Att ameri- kanska bolag i spåren av stark inhemsk efterfrågan och politiska intentioner i allt större utsträckning flyttar tillbaka produktion som tidigare utlokaliserats till Asien bidrar till att höja den indu- striella aktiviteten. Dessutom har det skett en kraftfull expansi- on i industrier kopplade till den gröna omställningen, varav vissa
segment i USA är ledande globalt. Det ökar efterfrågan ytterli- gare på Nedermans lösningar, bland annat inom batteritillverk- ning, förnybar energi och återvinning. Dessutom har behovet av lösningar för industriell luftrening ökat tydligt inom sektorer som försvar, livsmedel och inte minst inom kemisektorn där det sker en snabb utveckling mot hållbar produktion. Inte minst har BNP-tillväxten i USA och dess grannländer varit betydligt högre det senaste decenniet än i Europa.
Nedermans verksamhet i USA är idag representerat av samtliga divisioner, med egna säljbolag som hanterar produktförsäljning och service. Dessutom finns regionala organisationer som arbe- tar med projektförsäljning av kundanpassade system, vilket krä- ver hög kompetens och stora resurser. Egen tillverkning finns i landet, vilket är en central del i vår strategi för att säkra kvalitet och leveranser av de största produktkategorierna till kunderna och därmed uppnå konkurrensfördelar. Även i Kanada, Mexiko och Brasilien finns egna säljbolag. Särskilt Mexiko med sitt stra- tegiska läge utmed USA:s gräns och stora investeringar inom industrin har god potential och där Nederman arbetar långsiktigt för att stärka sin position.
Våra divisioner har uppvisat en stark utveckling i USA och övriga Americas de senaste åren och det är på denna marknad vi gjort de största satsningarna och framstegen inom hela Nederman. Division Duct & Filter Technology har blivit en betydande leve- rantör till tillverkarna av litiumjonbatterier, ett viktigt och snabbt växande segment i USA, och även knutit till sig ledande aktörer i försvarssektorn. Att växa i USA är en central del i Process & Technologys globaliseringsstrategi och divisionen har tagit flera stora order inom metallåtervinning och i energisektorn. Monito- ring & Control Technology har fått bra fart i sin processrelaterade verksamhet, bland annat drivet av amerikanska investeringar för minskat beroende av importerad energi. Nederman Extraction & Filtration Technology, vår största division, blev ännu större 2022 efter förvärvet av RoboVent, som medfört att Nederman blivit den ledande aktören i USA inom industriell luftrening för svetssegmentet. För samtliga divisioner är fortsatt tillväxt i USA och Americas en prioriterad del av strategin, via organisk tillväxt och förvärv. Under 2023 ökade Nedermans försäljning i USA med 36 procent.
Ledande försvarskoncern valde Nederman
Menardi, en del av division Duct & Filter Technology, har uppnått status som föredragen leverantör för amerikanska Northrop Grumman som är en global ledare inom flyg- och rymdindustrin samt inom försvar. Utöver att erbjuda kostnadseffektiva lösningar inne- bär uppdraget att via ett dedikerat team tillhandahålla personlig service och teknisk support som säkerställer Northrop Grummans specifika behov. Dessutom hjälper Menardi, som har ett stort fokus på operationell effektivitet i den egna verksamheten, Northrop Grumman att minska sina ledtider och stärka sin operativa förmåga.
Att bli föredragen leverantör till Northrop Grumman stärker inte bara det befintliga partnerskapet utan öppnar också upp möjlighe- ter för samarbeten med liknande företag på den nordamerikanska marknaden. Engagemanget med Northrop Grumman ligger dessut- om i linje med Nedermans strategi att växa inom försvarsindustrin, som har förutsättningar för långsiktig strukturell tillväxt.
Extern försäljning
Extraction & Filtration Technology
Process Technology Duct & Filter Technology Monitoring & Control Technology
Utfall Prognos
27
STRATEGI
Nettoomsättning per division
Marknadsposition
Andel anställda av koncernen
Nettoomsättning, Mkr
23 %
# 1
Källa: Census Bureau: Bureau of Labor Statistics; MLIT
Källa: FRED Economic Data, U.S. Bureau of Economic Analysis
Utländska direktinvesteringar i tillverkning i USA har ökat kraftigt under de senaste åren och förväntas fortsätta öka framöver.
Bygginvesteringarna i amerikanska tillverkningsanläggningar är rekordhöga och förväntas öka ytterligare under 2024.
Utländska direktinvesteringar i tillverkning
Bygginvesteringar i tillverkningsanläggningar
8 %
29 %
28 %
35 %
28
STRATEGI
Samordnade insatser för högre effektivitet i Kina
Den kinesiska marknaden har varit utmanande de senaste åren, bland annat en konsekvens av omfattande covid-relaterade nedstängning- ar. Även om situationen har förbättrats är marknaden mer komplex än innan covid. Vi lanserade därför under 2023 ett omstruktureringspro- gram för våra två största divisioner, Extraction & Filtration Technology och Process Technology, som omfattade planer för omlokalisering och samordning av tillverkning och säljresurser i landet.
I början av november 2023 invigdes en uppdaterad anläggning i Suzhou, nordväst om Shanghai, som kommer stärka synergierna och göra det möjligt att betjäna den kinesiska marknaden ännu effektivare än tidigare.
Fortsatta produktivitetsvinster inom produktion och logistik
Nedermans globala närvaro ställer krav på hög effek- tivitet och säkerhet inom alla produktionsrelaterade verksamhetsdelar. Under de senaste åren har vi anpas- sat och utvecklat leverantörs- och produktionsorgani- sationen för att möta kundernas behov av säkra och till- förlitliga leveranser, bland annat genom investeringar i utökad kapacitet och ökad automatisering. En annan framgångsfaktor är regionalt anpassad tillverkning nära kund, för att snabbt kunna möta förändrade behov.
KONCERNGEMENSAMMA STATEGIER
Nedermans fyra divisioner är verksamma på marknader med del- vis separata affärslogiker och därmed skillnader i försörjnings- kedjorna. Detta kräver att vi hanterar materialförsörjning och produktion utifrån respektive divisions profil, samtidigt som vi försöker utveckla synergier där det är möjligt. I fokus står beho- vet av en stark och säker försörjningskedja med de gemensamma principerna:
Slutmontering nära kund.
Vertikal integration och ökad insourcing.
Anpassade lagernivåer närmare kunderna.
Alternativa leveranskedjor.
Partnerskap med nyckelleverantörer.
Ökad digitalisering.
EFFEKTIVARE, TYDLIGARE, STARKARE ORGANISATION
Med verksamhet på över 30 marknader och egna produktions- och monteringsenheter i 13 länder finns det ett behov av tydlig samordning. Förbättrad försörjningskedja och en tillverkning baserad på optimerade processer och skalfördelar sänker pro- duktionskostnader och ökar konkurrenskraften. Koncernge- mensamma plattformar för automation och energioptimering har etablerats som servar alla divisioner. Inom områdena försörj- ning/Sourcing samt produktion och logistik finns ett starkt fokus på kontinuerliga förbättringar och resursförstärkningar inom samtliga divisioner.
FOKUSOMRÅDEN
Sourcing
Det övergripande målet är att säkra försörjningskedjorna på alla kontinenter där vi verkar. Fokus ligger på våra huvudmaterialom- råden stål (tillgänglighet och prisvolatilitet), halvledare (bero- ende av fåtal tillverkare) samt motorer och unika komponenter nödvändiga för våra produkter.
Produktion och Logistik
Vi arbetar för att minska koncernens klimatpåverkan med säkrad global tillgänglighet och kvalitet samt lägre kostnad som mål. Vi utvärderar och anpassar koncernens försörjningsstrategier kon- tinuerligt för att optimera kostnader och tillgänglighet. Som ett led i att utveckla en kultur av kundfokus och effektivitet har vi stärkt arbetet med att mäta, följa upp och kontinuerligt förbättra verksamheten inom alla enheter.
Vår närvaro i världen
Nederman har idag egen produktion och/eller FoU i 15 länder men vi finns i över 50 länder via egna säljbolag eller via distributörer och återförsäljare.
29
STRATEGI
Extration & Filtration Technology
Process Technology
Duct & Filter Technology
Monitoring & Control Technology
Kompetens- och produktutvecklingscenter
Tillverknings- och monteringsenheter
Australien / Melbourne Extraction & Filtration Technology
Australien / Melbourne Duct & Filter Technology
Brasilien / Sao Paulo Extraction & Filtration Technology
Danmark / Assens Duct & Filter Technology
Danmark / Hadsund Extraction & Filtration Technology
Finland / Helsingfors Monitoring & Control Technology
Indien / Bangalore Process Technology
Kina / Shanghai Process Technology
Kina / Suzhou Extraction & Filtration Technology
Kina / Suzhou Process Technology
Norge / Oslo Monitoring & Control Technology
Polen / Marki Extraction & Filtration Technology
Storbritannien / Kettering Extraction & Filtration Technology Storbritannien / Leeds Duct & Filter Technology
Sverige / Helsingborg Extraction & Filtration Technology
Sverige / Töredal Extraction & Filtration Technology
Thailand / Chonburi Duct & Filter Technology
Tyskland / Friesenheim Process Technology
USA / Boston Monitoring & Control Technology
USA / Charlotte Extraction & Filtration Technology USA / Detroit Extraction & Filtration Technology
USA / Thomasville Duct & Filter Technology
USA / Trenton Duct & Filter Technology
Kompetens- och produktutvecklingscenter
Danmark / Assens Duct & Filter Technology
Finland / Helsingfors Monitoring & Control Technology
Kina / Shanghai Extraction & Filtration Technology
Norge / Oslo Monitoring & Control Technology
Polen / Marki Extraction & Filtration Technology
Sverige / Helsingborg Extraction & Filtration Technology
Schweiz / Uster Process Technology
USA / Boston Monitoring & Control Technology
USA / Charlotte Extraction & Filtration Technology
USA / Charlotte Process Technology USA / Detroit Extraction & Filtration Technology
USA / Thomasville Duct & Filter Technology
30
STRATEGI
Medarbetare som skapar The Clean Air Company
Nederman erbjuder mer än bara ett arbete. Vi erbjuder en trygg och inspirerande arbetsplats och möjligheten vara med på The Clean Air Journey, en spännande resa för att ta fram ledande lösningar inom luftrening och miljöteknik. Att helt enkelt få bidra till en framtid med ren luft världen över.
Vår framgång bygger på att vi har rätt medarbetare som trivs och utvecklas i en kreativ och mångkulturell miljö. Tillsammans ska- par vi en stark företagskultur baserat på ett antal gemensamma värderingar som visar vad vi står för och vad vi tror på. Att bygga långsiktiga och hållbara kundrelationer, att ha respekt för miljön och varandra och att kunna agera utifrån mod och handlingskraft lägger grunden för det engagemang som är avgörande för att nå våra mål och skapa en hållbar utveckling.
Stor tyngd på utbildning och utveckling
Tack vare lönsam och långsiktig tillväxt, en global närvaro, ett viktigt syfte, ledande produkter och starka värderingar attra- herar vi en mångfald av medarbetare. Vi ser att allt fler kan iden- tifiera sig med vad våra produkter och erbjudande betyder för människor, företag och samhällen världen över. Samtidigt är det centralt att vi tar hand om våra talanger på bästa sätt. Vi arbetar för att göra karriärvägarna i koncernen allt tydligare och har upp- daterat processen för successionsplanering genom att inkludera all typ av kritisk kompetens, inte bara ledare.
Våra medarbetare erbjuds utbildning och stöd för att kunna möta nya utmaningar och själva utvecklas. Det handlar framför allt om teknisk kompetens, nya programvaror, projektledning, säkerhet samt ledarskap. Men vi ordnar också utbildningar i exempelvis hållbarhet, Nedermans uppförandekod och digitala säljstöd.
Som ny på Nederman och oavsett på vilken av våra enheter runt om i världen tjänsten finns, påbörjas anställningen med The Nederman Base Camp – en digital introduktionsresa som erbjud- er deltagande i seminarier, utbildningar och möten med olika ledare i koncernen. Den ger en plattform för såväl fördjupade kunskaper som möjlighet att utveckla det egna nätverket.
På Nederman inser vi betydelsen av chefers och andra ledares ansvar för att skapa en miljö som attraherar och behåller talang- er. Av detta följer att rekrytering och utveckling av våra ledare har högsta prioritet för oss, dessa personer är bolagets vikti- gaste förebilder. Under 2023 lanserade vi Manager@Nederman, ett stöd- och utbildningspaket för alla chefer som ger en bättre insikt i vad som förväntas av dem, vart de kan vända sig med frå- gor och vilka verktyg de har till sitt förfogande.
Gemensamma undersökningar och individuella samtal
Att ha medarbetare som trivs och som känner att de kan utveck- las och bidra är centralt för att Nederman ska kunna behålla och stärka sin ledande position. För att veta att vi har en organisation
som är på rätt väg genomför vi varje år en omfattande medarbe- tarundersökning som riktar sig till samtliga våra medarbetare alla i världen över. Den undersökning som genomfördes 2023 visade ett högt övergripande engagemangsindex på 84 (83), men även övriga fem ingående index uppvisade en förbättring. Mest öka- de indexet som visar andelen medarbetare som kan tänka sig rekommendera Nederman som arbetsgivare. Med bas i under- sökningen uppmanas alla team i koncernen att ta fram hand- lingsplaner som förbättrar och utvecklar samarbete, ledarskap och arbetsmiljö.
En viktig del för den enskilda medarbetarens utveckling är det återkommande individuella samtal som förs med närmaste chef. Att skapa rätt karriärväg såväl som ökat välmående är all- tid i fokus vid dessa samtal. Under 2023 hade 82 procent (77) av tjänstemännen och 73 procent (72) av fabriksarbetarna ett indi- viduellt utvecklingssamtal med sin närmaste chef.
En stark tro på mångfald och jämlikhet
På Nederman är vi övertygade om att mångfald förstärker inn- ovation och kreativitet och är en källa till ökad trivsel på arbets- platsen. Vi vill erbjuda alla medarbetare lika möjligheter att utvecklas och arbetar med ett tydligt jämställdhetsfokus inom alla områden. Vi fokuserar på mångfald vid rekrytering och strä- var efter att ha minst en kandidat av underrepresenterat kön per tre kandidater. Samtliga medarbetare och chefer har genomfört en utbildning i mångfald och inkludering som ytterligare stärker förståelsen för dessa frågor.
I våra medarbetarundersökningar mäter vi bland annat arbets- miljö och diskriminering med aktiv uppföljning av resultatet på ledningsnivå. Vi har nolltolerans mot alla former av trakasserier och diskriminering och i vår mångfaldspolicy framgår det tydligt och klart hur vi hanterar dessa ärenden. Under året rapportera- des inga fall av diskriminering eller trakasserier.
Kompetens, ambition och potential ska styra karriärmöjligheter- na för våra medarbetare, oberoende av kön, ålder och bakgrund. 2023 bestod 21 procent (21) av koncernens arbetsstyrka av kvin- nor och andelen kvinnor i chefsposition var 12 procent (19).
Nederman verkar i en mansdominerad bransch och för att kun- na säkra kompetensförsörjningen långsiktigt arbetar vi för att öka kunskapen hos olika kvinnogrupper om möjligheterna i vår bransch och på Nederman. Vi ser positiva signaler från detta arbete, men också genom att allt fler kvinnor examineras från universitet och högskolor med de kompetenser vi behöver.
Vi formar framtiden för ren luft
31
STRATEGI
God hälsa alltid grundläggande
Genom att se till helheten i våra medarbetares liv ska vi arbeta för att bidra till att skapa förutsättningar för en god balans mellan arbete och privatliv och främja en aktiv och hälsosam livsstil. Att tillhandahålla en säker och hälsosam arbetsplats är avgörande för Nedermans framgångar och även en del av vårt övergripande syfte. Vi erbjuder till exempel möjligheten till flexibel arbetstid, friskvårdsbidrag och träningsmöjligheter, i externa eller våra egna lokaler. Mental och fysisk styrka har en stark koppling till hur vi presterar och hur vi hanterar stress.
Våra värderingar
Hållbara kundrelationer
Respekt för miljön och varandra
Mod att agera
32
STRATEGI
Att få växa med Nederman i Europa
Min karriär på Nederman är lång och lite speciell, men har lett till att jag fått ett stort ansvar. Idag är jag Managing Director för division Extraction & Filtration Technologys verksamhet i både Belgien och Frankrike. En spännande utmaning, där jag ser lagarbete, partnerskap och inte minst entreprenörskap hos mina kolleger som centrala delar för att skapa lönsam tillväxt för verksamheten.
Min tid på Nederman går faktiskt tillbaka ända till 1991, då jag anställdes som regional säljare i Belgien. Även om jag trivdes bra lämnade jag bolaget efter närmare åtta år. Det som lockade var ett erbjudande att etablera ett dotterbolag i Belgien för ett konkurrerande varumärke. Men kontakterna med Nederman fanns fortfarande kvar. Detta bidrog till att jag 2005 återvände till bolaget och rollen som Country Sales Manager i Belgien. På ett sätt kändes det som jag kom till ett nytt bolag, som nu hade det fokus på lösningar jag tidigare efterfrågat. Sedan har min karriär tagit fart, med allt större ansvar och 2014 blev jag ansvarig för hela verksamheten i Belgien, och sedan september 2022 även Frankrike. Att få detta förtroende, att leda verksamheten i flera länder, känns väldigt bra och visar att erfarenhet uppskattas av Nederman.
Det finns en tydlig strategi och en välfungerande struktur hos Nederman som underlättar för mig och mina kolleger att arbeta
mot bolagets övergripande och långsiktiga mål, såväl de finan- siella som de som handlar om att skapa en bättre värld. Just det- ta, att ha ett starkt och meningsfullt syfte att arbeta mot ger djup i det vi gör varje dag och skapar en känsla av att göra skillnad. Dessutom sätter Nedermans engagemang för professionalism en hög nivå på kvaliteten i det vi levererar. I min ledarroll försö- ker jag alltid balansera mänskliga och affärsmässiga värden för att kunna skapa en framgångsrik kultur, med transparens och öppenhet i fokus. Personligen uppskattar jag den respekt och de möjligheter till utveckling som Nederman erbjuder. Det har gett mig chansen att växa både som yrkesperson och människa. Detta kombinerat med bolagets strategi, vision, professionalism och värderingar gör det mycket tillfredsställande att arbeta här.
Det starkaste rådet jag kan ge befintliga och nya medarbetare på Nederman är att omfamna din entreprenörsanda, att inte bara följa strömmen utan våga tänka utanför boxen. Då händer spän- nande saker. Försök även att odla en passion för ditt uppdrag och din roll, det kommer leda till en personlig utveckling och att du enklare kan ta nya steg professionellt. Om du är ledare är det för- stås extra viktigt med samarbete, både inom organisationen och externt, annars sker ingen utveckling. Slutligen och det kanske mest grundläggande, var alltid ärlig och visa respekt.
Geert Ceule
Managing Director Belgium & France
Sint-Pieters-Leeuw, Belgiend
” transparens och öppenhet i fokus”
33
STRATEGI
Jag började som sommarjobbare och blev sedan erbjuden att stan- na kvar medan jag avslutade mina universitetsstudier. Till en början arbetade jag främst med kund- och leverantörsreskontra, men gick sedan över till att vara redovisningsekonom för ett par olika bolag, vilket sedan ledde till att jag blev ansvarig redovisningsekonom för Nederman Holding AB. Detta var samtidigt som Nederman började sin resa för att implementera ett nytt affärssystem för alla bolag världen över, och jag blev en del av detta projekt och var involverad i implementeringen för de första bolagen i Sverige. När det sedan var dags att börja implementeringen i Nordamerika blev jag tillfrågad om att följa med, vilket jag aldrig tvekade till. Jag arbetar nu i ett fantas- tiskt team där vi både lär av och utmanar varandra, och under mina år på Nederman har jag fått ta många kliv och utvecklats mycket. Det gäller helt enkelt att ta möjligheterna när de kommer, att intressera sig för processer och människor, och alltid försöka ha kul.
Jag arbetar idag som IT Product Manager, Manufacturing & Planning på Nederman i ett team som ansvarar för implementeringen av det nya affärssystemet, globalt, och just nu i USA. Min uppgift är att säkerställa systemets funktionalitet inom mitt angivna område och förbättra olika processer för optimalt utnyttjande. Min resa på Nederman började för drygt sju år sedan med rollen som senior pro- duktionsplanerare för olika projekt i Polen. Befordringar följde, och jag tog till sist på mig utmaningen att vara med och driva det globala affärssystemsprojektet. Nederman värderar sina anställda högt, främjar talangutveckling och ger människor möjligheter att växa som individer. Min erfarenhet återspeglar en kontinuerlig karriär- utveckling och frihet att få genomföra nya idéer. Företagskulturen, kännetecknad av respekt och engagemang, har varit avgörande i min resa. För den som vill utvecklas i en global koncern med ett viktigt syfte ger jag rådet att alltid vara öppen för nya utmaningar.
Min roll på Nederman handlar främst om att hjälpa division Process Technology att växa i Asien och Stillahavsområdet (APAC). Med bör- jan i februari 2021 och placering i Gurugram, Indien hjälpte jag lands- chefer i APAC att definiera marknadsmöjligheter, kundsegment och stödja genomförandet av strategier för att driva långsiktigt hållbara affärer. I juni 2023 flyttade jag sedan till Kina för att leda arbetet med att återskapa tillväxt i landet med en ny affärsmodell. Mina tidi- gare erfarenheter som ledare för APAC på Gore-Tex och Honeywell har förberett mig för att vitalisera verksamheter och marknader genom nya perspektiv. Jag värdesätter att vara en del av en organi- sation som vill göra livet bättre genom banbrytande produkter och en stark och positiv kultur. Nedermans möjligheter inom miljöteknik och dess fokus på individens potential gör det till den perfekta platsen att utvecklas på, och att få vara med och bidra till en renare och mer hållbar framtid i en stor och viktig marknad.
Min resa med Nederman började 2006 som anställd hos en distributör i Australien för Nedermans produkter. När Nederman bestämde sig för att sälja direkt till kunderna blev jag inbjuden att vara med. Med två små barn hemma arbetade jag två dagar i veckan på kontoret men loggade in på distans när det behövdes. Med tiden utvecklades min roll i takt med att verksamheten expanderade och 2012 blev jag heltidsanställd. Fusionen 2015 med MikroPul Australia var ett stort projekt med flera utmaningar, såsom integrationen av bolagens olika processer. Det gav mig mer kunskap inom affärs- systemet IFS vilket bidragit till att jag idag är en del av AU Shared Service Centre. Med stöd av bra ledarskap och en stark arbetsgrupp är det nu fullt fokus på att utveckla effektivare processer och sam- tidigt bolla idéer och diskutera strategier. De ständiga förändring- arna i arbetet är det jag gillar lite extra med Nederman. Till alla nya medarbetare vill jag bara säga - omfamna förändring, var flexibel och öppen för utmaningar. Det ger dig en spännande resa.
” frihet att få genomföra nya idéer”
” en plats för personlig utveckling”
”förändringar är motiverande”
” att ta möjligheterna när de kommer”
Carolyn Bailey
Accounting Manager Shared Service Centre Australia
Bayswater, Australien
Terese Waldt
Financial Business System Integration Specialist Charlotte, USA
Przemysław Pietszczyk
IT Product Manager Warszawa, Polen
Vikas Kapur
Vice President - APAC Shanghai, Kina
34
HÅLLBARHETsarbete
Att forma en mer hållbar framtid
35
HÅLLBARHETsarbete
Nedermans viktigaste och absolut största hållbarhetsbidrag sker genom de produkter och lösningar som används av kunder runt om i världen. Främst bidrar de till att rena luft och mäta luftför- oreningar, men också till att optimera processer som minskar kundernas energi- och resursanvänd- ning. På så vis gör vi skillnad inom flera stora utmaningar för industrin – motverkandet av luftförore- ningar, hälsa och säkerhet, minskad klimatpåverkan och omställningen till den cirkulära ekonomin.
Nederman är ”The Clean Air Company” och har hållbarhet som utgångspunkt i hela verksamheten. Nedermans löfte är att skydda människor, miljö och produktion från skadliga effekter av industriella processer. Vi strävar för att uppnå det genom mer hållbara och innovativa lösningar som renar luft, minskar utsläpp, driver energi- och resurseffektivitet och genom att aktivt arbeta för ökad rättvisa och inkludering. De flesta av de hållbarhetsre- laterade mål som sattes med slutår 2023 har nu uppnåtts, vilket beskrivs i denna årsredovisning. Under 2023 har vi därutöver förberett oss för EU Corporate Sustainability Reporting Directive genom att utföra vår dubbla väsentlighetsanalys, vetenskapligt analyserat hur hela företagets värdekedja påverkar klimatet och tagit ett första steg att formellt ansluta oss till Science Based Tar- get initiative. Med utgångspunkt i löftet om att skydda människor, miljö och produktion har vi också förberett oss för att under 2024 lansera nya ambitiösa hållbarhetsmål som blickar mot 2030.
Mer hållbara produkter och lösningar till kunderna
Nederman arbetar aktivt för att ständigt utveckla och sälja marknadsledande produkter och lösningar för ren luft. Förutom huvudfokuset att motverka skadliga luftföroreningar, läggs stor vikt vid att de ska vara så effektiva som möjligt, med en optime- rad energi- och resursanvändning och med lägsta totala ägande- kostnad under produktens hela livslängd. Digitalisering och innovation är ett prioriterat område. Digital teknik och lösningar förenklar aktiv övervakning av olika processer så att kunderna snabbt kan vidta åtgärder vid avvikelser. Detta gör det möjligt för kunderna att arbeta mer hållbart i sin verksamhet. Påverkan på människor, miljö och produktion tas med i utvecklingen av alla nya produkter enligt koncernens produktstrategiplan. Samtliga lanseringar utvärderas och kontrolleras så att de går i linje med Nedermans hållbarhetsarbete.
Nedermans hållbarhetsarbete bygger på ansvarsfullt företa- gande, hög transparens och god affärsetik, där FN:s globala mål för hållbar utveckling bildar en bas för arbetet. Genom resursef- fektiv produktion och innovativa lösningar inom ren luft bidrar vi till att skapa tillväxt och värde för alla intressentgrupper genom hela värdekedjan. Att genom vårt erbjudande kontinuerligt förbättra koncernens positiva bidrag för människor, miljö och produktion och att minimera negativ påverkan från den egna verksamheten är centralt. Vi fokuserar exempelvis på digitala lösningar som ökar möjligheten till mätning och optimering, så att kunden därmed kan ta full kontroll över luftfiltreringspro- cessen. Detta ger kraftigt ökad effektivitet i resurshantering- en samt hjälper kunderna att säkra sin efterlevnad till lagar och bestämmelser.
Nederman strävar efter att använda resurser mer effektivt genom att standardisera och optimera interna processer, och arbetar aktivt med att maximera positiva effekter och minimera negativ påverkan genom hela värdekedjan. För att kunna verk- ställa ändringar där de gör störst skillnad prioriteras goda sam- arbeten med affärspartners och andra intressenter. Vi upplever en ökad efterfråga på mer hållbara lösningar och ett ökat fokus bland intressenterna gällande transparens och spårbarhet i leve- rantörskedjan.
SAMHÄLLSNYTTA
Nedermans viktigaste och mest långsiktiga bidrag för en positiv samhällsutveckling utgörs av produkterna och lösningarna, vilka förbättrar luftkvaliteten i både arbets- och närmiljö, vilket bland annat minskar risken för sjukdomar. Som ett globalt företag med över 2 400 medarbetare, bidrar vi även till en trygg försörjning och goda arbetsvillkor för både våra egna, våra kunders och våra leverantörers medarbetare. Dessutom sker lokalt samhällsstöd vid flera av våra enheter, såsom i Indien och genom 2023 års donationer till ”One tree planted”.
UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER I VÄRDEKEDJAN
Under 2023 har Nederman, i samarbete med forsknings- och konsultfirman IVL, analyserat bolagets hela värdekedja med hänsyn till utsläpp av växthusgaser, det som Greenhouse Gas Protocol benämner som Scope 1, 2 och 3. Huvudinsikterna lan- dar i att cirka 99 procent av Nedermans växthusgasutsläpp sker i Scope 3, varav den absoluta majoriteten av klimatpåverkan ligger i användarfasen. Koncernens Scope 1 och 2 står för mindre än en halv procent av växthusgasutsläppen, sett till hela värdekedjan. Då den absoluta majoriteten av klimatfotavtrycket ligger utan- för koncernens direkta påverkan kommer ett fortsätt nära sam- arbete med kunderna och leverantörerna prioriteras. Insikterna från analysen av växthusgasutläppen i Nedermans värdekedja kommer ligga till grund för vårt fortsatta klimatarbete.
HÅLLBARHETSLÄNKADE LÅN
Nedermans hållbarhetsagenda återfinns även i koncernens bankrelationer. Sedan 2022 är delar av koncernens finansiering kopplade till en hållbarhetsrelaterad kreditfacilitet (Sustainabi- lity-linked Credit Facility). Det innebär att räntan på faciliteten är knuten till prestandan för viktiga hållbarhetsnyckeltal som följs upp löpande. Kriterierna är uppfyllda 2023.
NEDERMANS HÅLLBARHETSFOND
Nedermans hållbarhetsfond, etablerad 2021, syftar till att upp- muntra Nedermans medarbetare och verksamheter att utveck- las och investera i linje med Nedermans hållbarhetsfokus och FN:s hållbarhetsmål. Fonden, på 1 miljon euro årligen, används för investeringar godkända av koncernledningen. Alla Nedermans enheter kan ansöka för att forma framtiden mot en bättre värld. År 2023 fick fonden många ansökningar och bidrog till investe-
Hållbarhetsstruktur
The Clean Air Company
Vi skyddar människor, miljö och produktion Mission, vision och våra värderingar
Energi
-79 %
Reduktion av växthusgasutsläpp Scope 1 & 2 förhållande till omsättningen. Basår 2014. Mål: -50% år 2023
Återvinningsbarhet på produkter som lanseras från 2024 Mål: 100%
Klimatmål enligt Greenhouse Gas Protocol
Scope 1 & 2 Minska våra tillverkningsenheters direkta och indirekta klimatpåverkan kopplat till energianvändning och inköpt elektricitet.
Scope 3 Minska vår indirekta klimatpåverkan där vi initialt fokuserar på våra godstransporter gällande leverantörer av material.
Finansiellt
Socialt
Miljö
FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling utgör basen för Nedermans hållbarhetsarbete. Nederman bidrar främst till följande mål.
FNs globala mål för hållbar utveckling
Digitalisering
70 %
Andel sålda stationära Nederman- filter som är IoT-anpassade. Mål: 100% år 2023
Sourcing
87 %
Andel av våra leverantörer av material och varor som signerat vår Code of Conduct. Mål: 100% år 2023
36
HÅLLBARHETsarbete
37
HÅLLBARHETsarbete
Hög andel återvunnet stål
Av det stål Nordfab US köper in för att tillverka sina högkvalitativa Quick-Fit (QF) rörsystem är närmare 50 procent återvunnet. Detta utgör en hög nivå i branschen och är ett viktigt steg i Nedermans clean air journey. Rörsystemen kan även plockas isär och återanvändas, vilket ytterligare stärker vårt erbjudande och bidrar till omställningen till en cirkulär global ekonomi.
ringar i bland annat energisparande rullportar, värmeväxlare, stå-upp-skrivbord för ergonomiskt arbete, laddstationer för elbilar och cyklar, LED-belysning och cykelförvaring.
Hälsa och säkerhet
Hälsofrågan är central för Nederman. Med ett marknadsledande erbjudande inom industriell luftrening bidrar Nederman till att förbättra arbetsmiljön för människor världen över. Vi säkerställer förbättrad och en mer hållbar luftkvalitet i processer för ett stort antal industrier, vilket i sin tur ger bättre hälsa och säkerhet för kundernas medarbetare. Även i relationen med våra leverantörer adresserar vi hälsa och säkerhet, i första hand genom vår uppfö- randekod för leverantörer där en bra arbetsmiljö utgör en central del av de krav vi ställer.
Hållbarhet är en integrerad del i medarbetararbetet och genom- syrar alla delar från kommunikationen av Nederman the Clean Air Company vid rekrytering till att mäta engagemanget i sam- band med den årliga medarbetarundersökningen. Från och med 2023 års undersökning inkluderas frågor som syftar till att mäta medarbetarnas kännedom, stolthet, engagemang och ledarnas stöttning för Nedermans hållbarhetsarbete. Utbildningen Sus- tainability@Nederman, som övergripande beskriver hållbarhets- arbetet på Nederman, vänder sig till samtliga anställda. Utbild- ning av medarbetare är även viktigt för att arbetsutrustning ska användas på ett säkert- och effektivt sätt. Förbättringsåtgärder av arbetsmiljön sker löpande, och bidrar till ökad trivsel bland medarbetarna. Nedermans hållbarhetsfond finansierade under 2023 flertalet investeringar för bättre hälsa hos medarbetarna, bland annat ståbord, bättre produktionsarbetsplatser, inspira- tionsföreläsningar för ökat välmående samt fler cykelställ för att göra det lättare att öka sin vardagsmotion genom att cykla till jobbet.
För att förebygga olyckor och ohälsa används verktyg, processer och utbildningsprogram som överensstämmer med respektive lokalt ledningssystem och allmän lagstiftning. Uppföljning och rapportering av att åtgärder får önskad effekt sker regelbundet på ledningsnivå. Riskbedömningar sker regelbundet på alla nivå- er i organisationen och personal som genomför dessa utbildas.
Varje år genomförs revisioner och ronder för att bedöma kvalite- ten på riskhanteringen samt för att vidta korrigerande och före- byggande åtgärder. Åtgärderna ska minska eller avvärja de iden-
tifierade riskerna. Riskbedömningar genomgås och uppdateras regelbundet eller efter att en incident inträffat.
Olycksfallsfrekvensen är låg utifrån ett industriellt perspektiv och vi är övertygade om att alla arbetsrelaterade olyckor och sjukdomar kan förebyggas. Därför kvarstår målet om att elimi- nera alla olyckor. För att uppnå detta genomförs kontinuerligt tekniska och organisatoriska insatser såsom system för identi- fiering, riskbedömning och utredning av tillbud, riskobservatio- ner för att förebygga olycka och ohälsa samt regelbunden upp- följning av att åtgärder får avsedd effekt, och utbildningar.
De mest återkommande skadorna består av klämskador, skärska- dor och fallskador. Identifierade signifikanta risker i produktion som kan leda till allvarliga skador består av arbete på hög höjd, kläm- och skärskada, elstöt och trucktransporter. Dessa har identifierats genom en självskattning av bolagen. För respektive risk finns en åtgärdsplan.
Mer hållbar tillverkning och drift
Nederman arbetar aktivt med att maximera positiva effekter och minimera negativ påverkan genom hela värdekedjan. Genomför- ande av ändringar där de gör störst skillnad sker i samarbete med affärspartners och andra intressenter. Samtidigt arbetar vi me d att minska den egna påverkan och har sedan tidigare satt ambiti- ösa målsättningar för detta.
MINSKAT KLIMATFOTAVTRYCK
Nederman ska bidra till att minska sitt klimatfotavryck i tillverk- ning och drift genom att att öka energieffektiviteten och ställa om till förnybar energi, bland annat genom installation av solcel- ler på våra produktionsanläggningar runt om i världen.
I linje med Greenhouse Gas Protocol sattes målet att minska kon- cernens klimatfotavtryck avseende Scope 1 och 2 med 50 pro- cent fram till och med 2023 jämfört med 2014. Halveringsmålet uppnåddes redan under 2022 och resultatet 2023 innebar en minskning på hela 79 procent jämfört med 2014. Vi kan därmed konstatera att mycket goda insatser skett under de senaste åren. Jämfört med år 2020 har Nederman 2023 halverat klimat- fotavtrycket i förhållande till omsättningen.
Nederman inkluderar idag endast vissa inköpta godstransporter i sin Scope 3-redovisning, vilken kommer utvidgas till att gälla hela
Portabel mätning och analys av utsläpp
Bärbara produkter för mätning och analys av utsläpp blir allt viktiga- re, med fokus på industrihygien, skorstenstestning och forskning kring exempelvis metanutsläpp. I början av 2023 lanserade vi Gasmet GT6000 Mobilis, en unik och användarvänlig portabel utsläppsanalysa- tor. Mottagandet har varit positivt och genererat många beställningar, bland annat inom projekt för koldioxidinfångning.
38
HÅLLBARHETsarbete
KLIMATREDOVISNING ENLIGT GREENHOUSE GAS PROTOCOL
Nederman redovisar utsläppen för Scope 1 och 2 samt för god- stransporter i Scope 3. Scope 1, 2 är baserade på faktisk förbruk- ningsdata. För Scope 3 är metoden ändrad från att ha varit en schablon till att numera vara baserad på faktisk förbruknings-da- ta från de största transportleverantörerna i våra fyra största produktionsanläggningar.
Beräkningsgrunder Scope 1 och 2
För att beräkna Scope 1 och 2-utsläpp används platsbaserad metod (enligt GHG Protocol, 2015) där så är möjligt. Redovisade data för Scope 1 baseras på energianvändning med tillhörande utsläppsfaktorer.
I beräkningar av utsläppsdata för Scope 2 används vedertagna lands- och regionsspecifika utsläppsfaktorer. Dessa faktorer speglar respektive lands energimix i genomsnitt. Emissionsfak- torerna för Scope1 och 2 förses av företaget AFRY som i sin tur sammanställer faktorerna från olika källor. Konsolidering sker enligt den finansiella kontrollmetoden.
Beräkningsgrunder Scope 3
Liksom tidigare år avgränsas 2023 års Scope 3-utsläpp till faktisk förbrukningsdata från godstransporter av material till Nedermans fyra största produktionsanläggningar. En fördjupad analys av Scope 3-utsläpp längs Nedermans värdekedja genomfördes under hösten 2023. Resultatet visar att tidigare uppskattningar kring väsentliga områden inte stämmer överens med den fördjupade analys som nu gjorts. Följande års redovisning kommer baseras på resultatet av 2023 års fördjupade analys av Scope 3 utsläpp.
Klimatpåverkan enligt Greenhouse Gas Protocol
|
Utsläpp till luft, ton |
Utfall 2023 |
Utfall 2022 |
Utfall 2021 |
Utfall 2020 |
Utfall 2019 |
|
CO 2 e Scope 1 1 |
783 |
745 |
1 197 |
908 |
810 |
|
CO 2 e Scope 2 2 |
2 119 |
2152 |
3 761 |
4 297 |
5 023 |
|
CO 2 e Scope 3 3,4,5 |
764 |
804 |
1 020 |
8 907 |
8 186 |
|
Utsläpp, Scope 1+2 |
2 902 |
2897 |
4 958 |
5 205 |
5 833 |
1 Scope 1: Totala utsläppen av växthusgaser från förbränning av bränsle i tillverkningen, ton. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/ Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad under 2023) undantas.
2 Scope 2: Totala utsläppen av växthusgaser från köpt elektricitet i tillverk- ningen, ton. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas.
3 För Scope 3-utsläpp redovisas växthusgasutsläpp från godstransporter för våra fyra största produktionsanläggningar, vilket inkluderar tillverk- nings-och monteringsenheter från Polen/Marki, Sverige/Helsingborg- Töredal, USA/Thomasville och USA/Charlotte. Redovisningen avser både kategori 4 och kategori 9. Detta är endast en del av Scope 3-utsläppen. Kommande års redovisningar planeras vara mer heltäckande, baserade på 2023 års fördjupade analys av Nedermans växthusgasutsläpp i hela värdekedja.
4 För Scope 3 är beräkningmetoden ändrad 2021 från att ha varit en schablon till att baseras på faktisk förbrukningsdata från de största transportleve- rantörerna i våra fyra största produktionsanläggningar. I och med att ingen omräkning gjordes gentemot tidigare år, är åren före 2021 inte jämförbara med åren från och med 2021.
5 Andel av totala transporter som de redovisade utsläppen representerar beräknas till ca 26 procent, baserat på omsättningen för de fyra största produktionsanläggningarna i förhållande till totala omsättningen.
Växthusgasutsläpp i Förhållande till omsättning, KG CO 2 e /KSEK
Målsättningen är att halvera växthusgasutsläppen relaterade till energianvändning och inköpt el till koncernens tillverkningsenheter, i förhållande till omsättningen, till 2023 (basår 2014).
Utfall 2023: 0,84 (1,00) vilket innebär en reduktion med 79% i förhållande till basåret 2014.
Nederman ska minska energiförbrukningen i produktion i förhål- lande till omsättning och tillväxt. Energiintensitet är ett mått på effektivitet. Utfallet för 2023 bekräftar den positiva trenden.
Energiintensitet
|
MWh/Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
2020 |
2019 |
|
Total energianvändning* (MWh) |
14 276 |
14 105 |
16 228 |
13 794 |
14 870 |
|
Nettoförsäljning (Mkr) |
3 449 |
2 906 |
2 381 |
2 021 |
1 489 |
|
Energiintensitet (MWh/Mkr) |
4,14 |
4,85 |
6,82 |
6,83 |
9,99 |
Energiintensiteten följs upp regelbundet. Data insamlades från bolagens faktiska förbrukning.Tillverknings och monteringsen- heter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas.
* Notera att Nordfab US installerade solceller under 2023 men inte har kunnat redogöra elektricitetkonsumtionen från den källan. Således, elektricitetan- vändningen från solceller i Nordfab US är en estimat i redogörelsen
39
HÅLLBARHETsarbete
värdekedjans klimatfotavtryck från och med år 2024, då även nya ambitiösa klimatrelaterade mål kommer lanseras.
Data om energi och utsläpp från energianvändning rapporteras och följs upp kvartalsvis av Nedermans koncernledning. Produk- tionsenheterna arbetar med lokalt anpassade mätbara målvär- den och prestationsmått. Samtliga enheter måste presentera aktivitetsplaner, exempelvis för minskad energianvändning och andelen förnybar energi.
Förbättringsområden omfattar isolering av byggnader, optime- ring av trycklyftsanläggningar och mer energieffektiva instal- lationer och utrustning för belysning, ventilation, uppvärmning och kyla. Andra åtgärder består i att gå över till förnybara ener- gikällor för den el som köps in eller att installera solceller direkt på plats.
RESURSHANTERING
Produkternas luftrenande effekter, dess energieffektivitet, mer hållbara och återvunna material samt ett långt produktliv är viktiga nyckelområden för Nederman. Nederman välkomnar intressenternas ökade fokus på spårbarhet av material i leveran- törskedjan och kunskap om produktinnehåll för att underlätta omställningen till en cirkulär ekonomi. Koncernens produktions- enheter har ledningsstrategier för materialhantering, vatten och avfall och dessa områden mäts och följs upp regelbundet uti- från satta mål och planer för minskad miljöpåverkan.
Den största miljöpåverkan från materialanvändning finns i upp- ströms i Nedermans värdekedja. Nederman kan påverka detta främst genom att öka andelen återvunna material i sin pro- duktion samt förbättrad materialeffektivitet inom design och utveckling vilket i sin tur minskar energiförbrukning och utsläpp både uppströms och nedströms. Sedan 2021 mäter vi andelen återvunnen stål, aluminium och plast som används i våra pro- dukter tillverkade i våra fyra största produktionsanläggningar. Under 2023 uppgick detta till 13,7 procent (14,9) av inköpsvärdet. Beräkningen följer definitionen av GRI 301-2. Notera dock att andelen av återvunnet material i en av våra fabriker i USA fortfa- rande baseras på förra årets siffra.
Nedermans målsättning är att avfallsmängden från produktio- nen kontinuerligt ska minska i förhållande till nettoomsättning- en, andelen återvunnet avfall ska öka och avfall som skickas till deponi ska elimineras. Nedermans produktion genererar endast
marginellt med farligt avfall, såsom använda spraybehållare och elavfall samt restmaterial från fastighetsunderhåll och koncer- nen arbetar aktivt med avlägsnande av farliga ämnen ur krets- loppet. Koncernen använder inte kemikalier i produktionen bort- sett från mindre mängder för exempelvis smörjning och ytfinish på produkter och påverkar därför inte heller avloppsvatten nega- tivt. Materialåtervinning från farligt avfall sker hos godkända återvinningsanläggningar genom att farliga ämnen separeras ut och återstoden därefter återvinns.
Vattenanvändning är av liten vikt på våra anläggningar då vat- ten inte används i någon större utsträckning i produktion utan endast för hygien- och köksändamål. Vattenförbrukningen följs regelbundet med målet att reducera färskvattenanvändningen.
Ledning och styrning
Styrelsen är ytterst ansvarig för Nedermans hållbarhetsarbete och beslutar om långsiktiga hållbarhetsmål som en del i koncer- nens strategiska målsättningar. Koncernledningen ansvarar för uppföljning och utveckling baserat på koncernens styrmodell, som utgör en integrerad del i koncernens strategi och affärs- processer. Dessa processer gäller alla divisioner och kunderbju- danden och syftar till att skapa långsiktiga värden för samtliga intressenter. Långsiktiga målsättningar och prestationsåtgär- der ställs upp för varje division och ingår i divisionernas affärs- planer.
KVALITETSFÖRBÄTTRING
Vi strävar efter att fokusera våra resurser på att leverera kost- nadseffektiva produkter och innovativa lösningar som leder till förbättringar för våra kunder på områden där vi verkligen kan göra skillnad.
Våra mål har till syfte att driva förbättringar och uppnå goda resultat på kort och lång sikt. Det gör vi bland annat genom att fokusera på resurseffektivitet och processförbättringar. Målet för att minska kostnader och miljöpåverkan, som har samband med kvalitetsproblem i produktion, i relation till omsättning var <0,3 procent fram till 2023. Resultatet blev 0,18 procent (0,18).
Nedermans arbete för att säkerställa anpassning till nya håll- barhetskrav och lagstiftning sker fortlöpande och vi är med- vetna om behovet att arbeta med våra utvecklingsområden. Ett flertal utvecklingsaktiviteter har initierats under året, och
Spara energi med Nederman SAVE
Traditionella dammuppsamlingssystem körs oavsett om utsug krävs. Det leder till slöseri med energi, ökat slitage och sämre prestanda. Nederman SAVE övervakar processdriften och justerar fläktdriften för att leverera exakt det luftflöde som krävs med minsta möjliga energi. Det ger upp till 70 procent lägre energiförbrukning, men även ökad säkerhet för brännbart damm och minskat systemslitage.
Bättre förutsättningar för textilproduktion
Tillverkning av textil är energikrävande och sker ofta i industrimiljöer med dålig luft. Nederman har en stark position i textilsegmentet och levererar ledande filterlösningar som fångar upp skadliga partiklar och gaser. Under 2023 lanserade vi det nya högpresterande fläkt- systemet CFB, som bidrar till en hälsosammare arbetsmiljö och ger betydande energibesparingar i befintliga och nya textilfabriker.
700 000 000
Största enskilda hälsorisken
Luftföroreningar är den enskilt största hälsorisken i hela världen.
Det handlar om liv
Cirka sju miljoner människor dör i förtid i världen pga luft- föroreningar . Cirka 300 000 dör i förtid inom EU per år. Antalet döda i trafiken i EU är 20 000 per år.
Luftkvalitetsindex (AQI)
Visste du att luftföroreningar mäts med hjälp av luftkvalitetsindex (AQI). AQI över 100 är ungefär som att andas in avgaser från en bil hela dagen! Se aktuell AQI-status på waqi.info
15-20 andetag i minuten
I de sjuhundra miljoner känsliga lungblåsorna (alveoler) tar blodet upp syre från inandningsluf- ten och avger koldioxiden som bildats i kroppen. Mycket små partiklar från dam, rök mm kan fastna och orsaka skador. Skador som gör människor sjuka och förkortar livslängden.
Första andetaget
Cirka 10 sekunder efter födseln tar människan sitt första andetag. Under en livslängd andas man in omgivande luft cirka 600 miljoner gånger.
Luftföroreningar
En mängd olika aktiviteter i samhället bidrar till att luftföroreningar uppstår. De bildas bland annat vid förbränning eller uppkommer i processutsläpp vid industrier.
Dålig luft bidrar till Alzheimer´s, Parkinsons och andra demens- sjukdomar
10 000 liter
mängden luft vi andas per dag
Antalet förtida dödsfall till följd av exponering av fina partiklar skall mer än halveras inom EU till 2030.
Dålig luft
4:e
vanligaste
dödsorskaden
55 %
Vi arbetar för ren luft och en mer hållbar framtid
40
HÅLLBARHETsarbete
99
Enligt WHOs riktlinjer lever 99 procent av jordens befolkning i områden med dålig luftkvalitet.
Hållbar kreditfacilitet
Finansiering i linje med hållbarhets- strategin och en viktig faktor för att driva Nedermans hållbarhetsagenda.
SmartFilter
Digitalt IoT-uppkopplade filter minimerar energiförbrukning och optimerar luftrening.
Vi arbetar för ren luft och en mer hållbar framtid
15 %
Nederman hållbarhetsfond
10 miljoner kronor per år
Nederman Sustainability Fund, som etablerades i slutet på 2021, är utformad för att uppmuntra Nedermans verksamheter att göra investeringar som stöder både Nedermans och FN:s hållbarhetsmål. Alla verksamheter inom Nedermangruppen kan ansöka om stöd till mer hållbara investeringar från fonden som uppgår till 10 miljoner kronor per år.
Under 2023 har fonden bland annat bidragit till investeringar i energisparande rullportar, värmeväxlare, stå-upp-skrivbord, laddstationer för elbilar och cyklar, LED-belysning och cykelförvaring.
12 kompetens- och produktutvecklings- center i tre världsdelar
förbättrad energieffektivitet sedan föregående år
elanvändning från förnybar el
46 %
Nedermans medarbetare som genomgått vår hållbarhetsutbildning.
14 %
Andel medarbetare som uppger sig vara stolta över Nedermans hållbarhetsarbete
79 %
reduktion av växthusgasutsläpp sedan 2014 från våra tillverkningsenheter kopplat till deras ener- gianvändning och inköpt elektricitet i förhållande till omsättningen.
2 462 medarbetare
Nedermans medarbetare skyddar människor, miljö och produktion från skadliga effekter av industriella processer över hela världen.
Andel återvunnen stål, aluminium och plast i våra produkter (beräknad inköpsandel för våra fyra största produktionsanläggningar)
479 000 kwh producerade av egna solceller
92 %
77 %
41
HÅLLBARHETsarbete
42
HÅLLBARHETsredovisning
har en koppling till bland annat process- och systemutveckling, ansvarsstruktur, datainsamling, utveckling av rapportering och kommunikation.
GLOBALT LEDNINGSSYSTEM
Moderbolaget och alla produktionsenheter ska ha ett lednings- system som är certifierat enligt ISO 9001 (internationell stan- dard för kvalitetsledningssystem) och ISO 14001 (internationell standard för miljöledningssystem). Förvärvade bolag ska certi- fieras inom två år. Vid slutet av 2023 var 16 av 21 produktionsen- heter certifierade enligt ISO 9001 och 15 av 21 enheter certifie- rade enligt ISO 14001.
Nedermans globala ledningssystem GuideUs är ett ramverk av regler och krav för Nedermans verksamhet och baseras på ISO 9001 och ISO 14001. Ledningssystemet används för att säker- ställa att verksamheten leds på ett sätt som gör att:
De viktigaste intressenternas (kunders, medarbetares, leverantörers och aktieägares) mål uppfylls.
Verksamheten bedrivs inom fastställda ramar för risktagan- de och med tillförlitlig intern kontroll.
Gällande lagstiftning, noteringskrav och bolagsstyrningsko- der efterlevs och att bolaget uppfyller sitt samhällsansvar.
Revitalisering av Nedermans globala ledningssystem med ny plattform påbörjades 2022 och och är under ständig utveckling exempelvis med införlivning av nyförvärvade bolag.
DATAINSAMLING, RAPPORTERING OCH GRANSKNING
Intern datainsamling för samtliga hållbarhetsindikatorer är obligatorisk och avser alla produktionsenheter som ingick i koncernen från 1 januari 2023 (se sidan 29 för en lista över pro- duktionsenheterna). Tillverknings- och monteringsenheterna i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas i 2023 års redovisning.
Uppgift om medarbetare omfattar samtliga bolag som ingår i rapporteringsprocessen. Insamling sker främst kvartalsvis. Håll- barhetsrapportering baserad på system för miljöstyrning och certifiering (ISO 14001), samt kvalitetsstyrning och certifiering (ISO 9001) utförs i samma system som den finansiella rappor-
teringen. Hållbarhetsrapporteringen har tydliggjorts i enlighet med tillämpliga GRI-standarder.
Metodik och kategorier för scope 3-utsläpp har utarbetats i enlighet med Greenhouse Gas-protokollet (GHG Protocol) med avgränsning och fokus på godstransporter uppströms och ned- ströms vilket speglar verkliga förhållanden istället för schablon- metod. Rapportering avseende tillämpliga riktlinjer i EU-taxono- min har implementerats.
Externa rapporter om hållbarhetsinsatser publiceras på neder- mangroup.com. Sammanfattande intern rapportering utförs kvartalsvis.
Hållbarhetsredovisningen, som upprättats enligt GRI Standards, omfattar sidorna 34-48 och 114-123 och utgör även Nedermans lagstadgade hållbarhetsrapport i enlighet med kraven i årsredo- visningslagen. Hållbarhetsredovisningen, med undantag för upp- lysningar enligt EU:s taxonomiförordning på sidorna 46 och 115- 119, har översiktligt granskats. Se revisorns rapport på sidan 49.
Globala initiativ och interna styrdokument
Nedermans verksamhetsprinciper kännetecknas av integritet, ansvar och sund etik – grundläggande principer som delas med anställda, kunder, leverantörer och investerare. FN:s Global Com- pact-initiativ har sedan många år tillbaka utgjort koncernens etiska kompass. Nederman blev medlemmar i detta initiativ 2020 och har fortsatt att arbeta och utveckla hållbarhetsarbetet i enlighet med detta.
NEDERMANKONCERNENS STYRDOKUMENT
Nedermans styrdokument reglerar de principer och värderingar som leder den operativa verksamheten i allmänhet och i synner- het hållbarhetsarbetet. Policys och planer ses över regelbundet och uppdateras och kommuniceras allteftersom behov uppstår.
Uppförandekod
Nedermans uppförandekod är en integrerad del av verksam- heten. Att agera på ett ansvarsfullt och korrekt sätt är absolut grundläggande och vi tar frågor såsom korruption och mutor på
Fler träd för renare luft
Träd renar luften vi andas. Men skogar och mångfalden av träd hotas idag världen över av människans framfart. Det kan handla om ekonomiska intressen, eller att klimatförändringar leder till bränder och utbrott av skadedjur. Som the Clean Air Company är det självklart att göra vad vi kan för att vända denna utveckling. Vi stödjer därför den ideella organisationen One Tree Planted som arbetar för att främja återplantering av träd inom de mest hotade områdena runt om i världen. Under 2023 bidrog vi till att 35 000 träd planterades i projekt i Brasilien, Danmark, Thailand och i Oregon, USA.
Läs mer om organisationen på onetreeplanted.org
43
HÅLLBARHETsarbete
HÅLLBARHETsredovisning
allra största allvar. Vi har därför som ambition att kontinuerligt utbilda samtliga anställda i Nedermans uppförandekod och som målsättning att inte ha några överträdelser mot bolagets anti- korruptionspolicy.
Uppförandekod för leverantörer
Nedermans uppförandekod för leverantörer bygger på interna- tionella riktlinjer och är harmoniserad i linje med bolagets interna uppförandekod. Koden gäller alla personer eller juridiska perso- ner som tillhandahåller produkter och/eller tjänster till eller på uppdrag av Nederman och dess dotterbolag.
Vi kräver att alla leverantörer uppfyller kraven i koden, samt att de förvissat sig om att deras underleverantörer är medvetna om och uppfyller standarder som är minst lika stränga. Vi uppmanar alla leverantörer att upprätta egna uppförandekoder eller skrift- liga policydokument baserat på ovanstående internationella riktlinjer. Koden finns att ladda ned på nedermangroup.com.
Vårt mål är att endast arbeta med leverantörer som ställer upp på Nedermans uppförandekod för leverantörer. Befintliga metoder är under ständig utveckling för att bedöma leverantörernas håll- barhetsinsatser i syfte att främja ansvarstagandet längs hela värdekedjan.
Policy för hållbarhet och kvalitet
Nedermans hållbarhets- och kvalitetspolicy, som även inkluderar bolagets miljöpolicy, utgör riktmärke vid utveckling av produk- ter och systemlösningar, som alla är utformade för att förbättra arbetsmiljön och minska miljöpåverkan hos kund.
Policy för antikorruption och bedrägeri
Nedermans policy mot korruption och bedrägerier syftar till att beskriva och förbättra de regler som ska tillämpas för att förhin- dra korruption och bedrägeri i alla de aktiviteter som ligger under bolagets kontroll. Alla anställda måste följa denna policy och detaljerade rutiner inom sina respektive lokala företag, samt alla tillämpliga lagar om mutor. Vi genomför en interaktiv och åter- kommande utbildning i policyn för alla anställda vartannat år.
Policy för konkurrensbegränsning
Nedermans Anti-Trust Policy omfattar samtliga företag och anställda inom koncernen. Ingen anställd har tillåtelse att age-
ra på något sätt som undertrycker den fria marknaden. Policyn stipulerar också att bolaget och alla anställda inte får missbruka en given position på marknaden för att utesluta konkurrenter eller exploatera kunder. Anställda uppmanas att anmäla miss- tänkta missförhållanden, olagligt agerande eller underlåtenhet att anmäla sådant som de upplever som brott mot gällande lagar, Nedermans interna policys eller mot koncernens IT-säkerhets- policy.
Policy för exportkontroller och sanktioner
Vi eftersträvar och arbetar aktivt för att bedriva verksamhet i enlighet med tillämpliga lagar och de exportkontroller och sank- tioner (Exportlagar) som införs av länder runt om i världen, inklu- sive USA, EU och FN.
Nederman ska följa alla relevanta exportlagar i de jurisdiktio- ner där bolaget verkar. Lagarna ska följas oavsett var de har sitt ursprung eller varhelst verksamheten bedrivs. Efterlevnad är viktigt och för att säkerställa kunskap är utbildning obligatorisk för berörd personal.
Policy för visselblåsning
Vi har en tydlig rapporteringsprocess för anställda och andra intressenter enligt Nedermans policy för visselblåsning. Dessa uppmanas att anmäla misstänkta missförhållanden, olagligt agerande, eller underlåtenhet att agera, som de upplever som brott mot gällande lagar, Nedermans interna policys eller mot koncernens policy om IT-säkerhet. Nedermans policy för vissel- blåsning och tillhörande principer inklusive anmälningsprocess finns för att skydda visselblåsaren. Anmälningar kan göras ano- nymt och behandlas konfidentiellt. Lämpliga åtgärder vidtas för varje anmälan.
Anmälan kan ske på två sätt:
Medarbetare kontaktar sin närmaste överordnade eller chefen för den berörda avdelningen. Beroende på ärende och person som anmäls avgör den överordnade om frågan ska tas vidare till Nedermans ledning.
Anmälan kan göras anonymt via e-post/brev till tredje part, ledd av extern jurist.
Stöd till skolor i Indien
I Indien har Nedermans dotterbolag Luwa sedan 2017 deltagit i ett lokalt välgörenhetsprojekt för att förbättra förutsättningarna för barn och lärare på ett antal skolor på landsbygden i provinsen Bengaluru. Fokus har varit att tillgodose basala behov såsom tillgång till dricksvatten, möbler, labbsalar, kök och avfallshantering men även att förbättra tillgången till skolböcker, skolväskor och skoluniformer för barnen. Skolorna ligger i närheten av Luwas kontor i provinsen, och engagemanget omfattar även en del volontärarbete där Luwas medarbetare fått hjälpa till på någon av skolorna.
44
HÅLLBARHETsarbete
Andra personer än anställda, såsom samarbetspartners, entre- prenörer, leverantörer och distributörer som har engagemang via Nederman, kan anmäla till samma externa tredjepartsjurist. Policyn tillhandahålls anställda och andra intressenter via neder- mangroup.com och via intranät och andra kanaler. Policyn finns på samtliga webbplatser, är översatt till lokala språk och ges dessut- om för nyanställda som en del i introduktionsutbildningen.
Mångfaldspolicy
Vi är övertygade om att mångfald förstärker innovation och är en källa till konkurrenskraft och lönsamhet. Att gynna mångfald är avgörande för våra affärsmässiga framgångar och ligger helt i linje med vad som beskrivs i Nedermans kärnvärderingar och uppförandekod.
Nederman:
Eftersträvar alla lokala mångfaldsrelaterade lagar och bestämmelser, proaktivt och ansvarsfullt.
Tolererar ingen diskriminering – varken avseende kön, ras, religion, ålder, sexuell läggning, nationalitet, politiska åsikter, medlemskap i fackförbund, funktionsnedsättningar, socialt eller etniskt ursprung.
Har nolltolerans för trakasserier och mobbning.
Fokuserar på mångfald i vår rekrytering och strävar efter att ha minst en kandidat av underrepresenterat kön per tre kandidater.
I den medarbetarundersökning vi genomför varje år, och som vänder sig till samtliga anställda, mäter vi bland annat arbets- miljö och diskriminering med aktiv uppföljning av resultatet på ledningsnivå, i personalgrupper och övriga nätverk. Bolagets utbildningsprogram Understanding Diversity är tillgängligt för samtliga medarbetare.
Policy för hälsa och säkerhet
Att tillhandahålla en säker och hälsosam arbetsmiljö är avgöran- de för Nedermans framgångar. Vi arbetar aktivt för att skapa fysisk och psykisk hälsa och välbefinnande hos medarbetarna. Det dagliga arbetet med frågor som rör arbetsmiljö och medarbe- tare är decentraliserat. Varje enskilt bolag och enhet har ansvar för att utbilda och hantera dessa frågor så att de stämmer över- ens med koncernens policy och med respektive lands lagstift- ning och regelverk.
Nasdaq ESG Transparency Partner
Nederman är en ”Nasdaq ESG Trans- parency Partner” vilket innebär att vi transparent redogör för vårt hållbar- hetsarbete i Nasdaqs ESG portal.
EcoVadis
Under 2023 anslöt Nederman Group sig till EcoVadis internationella ranking, vilken innefattar 21 kriterier inom miljö, arbetsvillkor, mänskliga rättigheter, etik och inköpsprocesser.
Anslutna till FN Global Compact
Nederman är anslutet till UN Global Compact och stöder och arbetar aktivt enligt målsättningarna.
FN: s Global Compact strävar efter att mobilisera en global rörelse av företag och intressenter för att skapa en mer hållbar värld. För att detta ska ske, stöder FN:s Global Compact företag att:
Gör affärer på ett ansvarsfullt sätt genom att anpassa sina strategier och verksamheter till tio principer om mänskliga rättigheter, arbete, miljö och antikorruption.
Vidta strategiska åtgärder för att främja bredare samhällsmål, såsom FN:s mål för hållbar utveckling, med tonvikt på samarbete och innovation.
Hög
Låg
Betydelse för intressenter
Väsentlighetsanalys
Utvärdera och föra dialog
Påverkan på Nederman group
Väsentlighetsanalysen är en central del av strategi- och målformulering, riskhantering och rapportering. Bedömningen görs regelbundet med två kombinerade perspektiv: att utreda vilka effekter bolagets verksamhet har på ekonomiska, miljömässiga och sociala frågor, samt vilken betydelse dessa frågor har för intressenterna.
|
Intressenter |
Definition |
Dialogform |
Viktiga ämne |
|
Kunder |
Befintliga och potentiella |
Möten, interaktion via mark- nadsbolag, gemensamma projekt, kundundersökningar. |
Produktsäkerhet, livscykelperspektiv och cirkularitet, krisberedskap, mänskliga rättigheter, affärsetik inklusive korruption, hantering av leverantörskedjan. |
|
Medarbetare |
Befintliga och potentiella |
Arbetsplats- och ledningsmöten, medarbetarundersökningar, ut- vecklingssamtal, fackföreningar och andra samarbetsråd. |
Säkerhet, mänskliga rättigheter, koldioxidut- släpp, mångfald, omsorg om medarbetarna, led- arskap, krisberedskap inklusive risker, affärsetik, hantering av leverantörskedjan, avfall, vatten. |
|
Investerare |
Befintliga och potentiella aktieägare, investerare och analytiker |
Möten med investerare och analytiker, kapitalmarknadsda- gar, webbplats, års- och hållbarhetsredovisning, kvartalsrapportering. |
Produktsäkerhet, säkerhet, livscykelperspek- tiv och cirkularitet, koldioxidutsläpp från egen verksamhet, krisberedskap inklusive risker, affärsetik, hantering av leverantörskedjan. |
|
Affärspartner |
Leverantörer, partners, distributörer och återför- säljare |
Utvärderingar och granskningar av affärspartners, upphandling- ar, möten, gemensamma projekt. |
Produktsäkerhet, säkerhet, mänskliga rättigheter, krisberedskap inklusive risker, affärsetik inklusive korruption, hantering av leverantörskedjan. |
|
Samhälle |
Regeringar, lokala sam- hällen, ideella organisa- tioner, lärosäten |
Möten, samarbete/projekt med universitet, högskolor och myndigheter. |
Mänskliga rättigheter, mångfald, koldioxidut- släpp, affärsetik, hantering av leverantörsked- jan, skatter, livscykelperspektiv och cirkularitet. |
Utvärdera
16
14
11
15
7
17
12
9
8
Arbeta med och föra dialog när det är lämpligt
Aktivt arbeta med och föra dialog
10
5
13
18
4
2
6
3
1
Hög
|
Ekonomisk hållbarhet |
|
1. Ekonomiska resultat 2. Antikorruption och konkurrensbeteende 3. Kunders hållbarhetsarbete 4. Informationssäkerhet och användarintegritet |
|
Social hållbarhet |
|
5. Sysselsättning och medarbetarrelationer 6. Hälsa och säkerhet i arbetet 7. Utbildning 8. Mångfald och lika möjligheter 9. Icke-diskriminering 10. Mänskliga rättigheter 11. Socialt engagemang |
|
Miljöhållbarhet |
|
12. Energi och klimat 13. Material 14. Vatten 15. Avfall 16. Avloppsvatten 17. Efterlevnad av miljölagstiftning 18. Leverantörsutvärdering |
45
HÅLLBARHETsarbete
Intressentdialog
Som ett led i det dagliga arbetet, och i synnerhet hållbarhetsarbetet, förs en kontinuerlig dialog med ett stort antal intressenter.
46
HÅLLBARHETsarbete
EU Taxonomi
Etableringen av ett klassificeringssystem för miljömässigt håll- bara verksamheter, en grön taxonomi, är en central åtgärd inom ramen för EU:s handlingsplan för finansieringen av hållbar till- växt. Sedan den 1 januari 2022 ska bolag som Nederman börja tillämpa denna taxonomi och klassificera omsättning, investe- ringar och utgifter.
Utifrån målen i taxonomin ska Nederman identifiera de aktivite- terna i verksamheten som omfattas av taxonomi och är förenliga med den. Nederman har identifierat aktiviteter som omfattas inom taxonomins mål för Begränsning av klimatförändringar samt Cirkulär ekonomi.
Aktiviteterna inom Begränsning av klimatförändringar består av tillverkning av olika mätsystem samt utveckling av mjukvaror inom Division Monitoring & Control Technology; de redovisas res-
pektive under 3.6 Tillverkning av annan koldioxidsnål teknik och 8.2 Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp. Dessa aktiviteter bedöms även vara förenliga med målområdet.
Aktiviteterna inom Cirkulär ekonomi består av tillverkning av olika mätsystem samt utveckling av mjukvaror inom divisionen Monitoring & Control Technology samt tillverkning av renove- ringsutrustning inom divisionen Process Technology; de redovi- sas respektive under 1.2 Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning, 5.1 Reparation, renovering och återtillverkning samt 4.1 Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar. Aktivi- teter inom Cirkulär ekonomi ska för 2023 inte redovisas utifrån sin förenlighet.
Se komplett redovisning på sidorna 115-119.
Nedermans bidrag till området Föroreningar
Under 2023 tillkom fyra områden till EU Taxonomin. Dessa områ- den är; Vatten, Cirkulär ekonomi, Föroreningar och Biodiversitet. Då Nedermans affärer i huvudsak handlar om att rena luft, vill vi
här förtydliga vårt bidrag till området Föroreningar, trots att vår verksamhet enligt EU Taxonomins klassificeringssystem inte omfattas av området.*
Renar luft och mäter luftkvalitet
91 procent av Nedermans omsättning kommer från försäljningen av produk- ter, lösningar och service som renar luft och mäter luftkvaliteten i och från industriella processer.*
91 %
Omfattning enligt EU taxonomi
I enlighet med EU Taxonomin omfattas 13 procent av Nedermans omsättning.
13 %
* 91 procent av Nedermans omsättning avser produkter och tjänster som bidrar till att rena luft från föroreningar orsakade av kundernas aktiviteter i produktion. Trots att definitionen är i linje med de tekniska granskningskriteri- erna för förebyggande och begränsning av föroreningar inom EU Taxonomin, omfattas inte Nedermans aktiviteter av EU Taxonomin. Såsom gränsdragningarna är skrivna idag täcker taxonomiområdet för föroreningar enbart akti- viteter för tillverkning av läkemedel och aktiva farmaceutiska innehållsämnen eller aktiva substanser samt vatten- försörjning, avloppsrening, avfallshantering och sanering.
47
HÅLLBARHETsarbete
GRI Index
Nederman har rapporterat i enlighet med GRI Standards för perioden 1 januari 2023 till 31 december 2023
2-1 Information om organisationen ......................................................................................................................................................... 29, 132, 133, 143
2-2 Enheter som omfattas av hållbarhetsredovisningen ................................................................................................................................... 29, 42
2-3 Redovisningsperiod, frekvens och kontaktperson ................................................................................................................................................ 83
2-4 Förändringar i tidigare rapporterade upplysningar ..................................................................................................................................... 38, 119
2-5 Externt bestyrkande .................................................................................................................................................................................................... 42, 49
2-6 Aktiviteter, värdekedja och andra affärsförbindelser ................................................................................................................................... 28, 61
2-7 Medarbetare ................................................................................................................................................................................................................. 120, 121
2-8 Medarbetare som inte är anställda .............................................................................................................................................................................. 121
2-9 Sammansättning och struktur för styrning ................................................................................................................................................ 61, 68-70
2-10 Nominering och val av högsta styrande organ ......................................................................................................................................................... 68
2-11 Ordförande för högsta styrande organ ....................................................................................................................................................................... 70
2-12 Högsta styrande organets roll i arbetet med översyn och hantering av påverkan .......................................................................... 68-70
2-13 Delegering av beslutsfattande för att hantera påverkan ................................................................................................................... 68, 69, 72
2-14 Högsta styrande organets roll i relation till hållbarhetsredovisningen ....................................................................................................... 39
2-15 Intressekonflikter ........................................................................................................................................................................................................... 76, 77
2-16 Kommunikation av kritiska frågeställningar ...................................................................................................................................................... 70, 71
2-17 Den samlade kunskapen hos det högsta styrande organet ................................................................................................................... 9, 71, 72
2-18 Utvärdering av det högsta styrande organets arbete ................................................................................................................................... 70, 71
2-19 Ersättningspolicy ............................................................................................................................................................................................................ 70, 71
2-20 Process för att fastställa ersättningar ................................................................................................................................................................. 69-71
2-21 Årlig total ersättning .......................................................................................................................................................................................................... 121
2-22 Uttalande om strategi för hållbar utveckling ............................................................................................................................................................ 42
2-23 Värderingar, principer, standarder och normer gällande uppförande ..................................................................................................... 35,45
2-24 Förankring av värderingar, principer, standarder och normer gällande uppförande ............................................................................. 45
2-25 Processer för att avhjälpa negativ påverkan ..................................................................................................................................................... 42-44
2-26 Mekanismer för rådgivning och rapportering av angelägenheter för organisationen .......................................................................... 43
2-28 Medlemskap i organisationer ............................................................................................................................................................................................ 44
2-29 Metod för intressentengagemang ........................................................................................................................................................................ 45, 143
3-1 Process för att fastställa väsentliga frågor ............................................................................................................................................................... 45
3-2 Lista på väsentliga frågor ................................................................................................................................................................................................... 45
3-3 Styrning av väsentliga frågor ................................................................................................................................................................................... 36-46
201-1 Direkt ekonomiskt värde genererat och distribuerat .......................................................................................................................................... 119
205-1 Verksamheten bedöms för risker relaterade till korruption ............................................................................................................................ 119
205-2 Kommunikation och utbildning i anti-korruptionspolicy ................................................................................................................................... 120
301-2 Återvunnet insatsmaterial .............................................................................................................................................................................................. 122
302-1 Energiförbrukning inom organisationen ........................................................................................................................................................ 122, 123
305-1 Direkta (Scope 1) växthusgasutsläpp ........................................................................................................................................................................... 38
305-2 Indirekta (Scope 2) växthusgasutsläpp ....................................................................................................................................................................... 38
305-3 Andra indirekta (Scope 3) växthusgasutsläpp ......................................................................................................................................................... 38
308-1 Nya leverantörer som utvärderades utifrån miljökriterier ............................................................................................................................... 123
403-1 Arbetsmiljöledningssystem ...................................................................................................................................................................................... 42, 44
403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentundersökning ................................................................................................... 30, 31, 37, 123
403-3 Arbetshälsovårdstjänster .......................................................................................................................................................................... 30, 31, 37, 123
403-4 Medarbetardeltagande, konsultation och kommunikation gällande hälsa och säkerhet ............................................ 30, 31, 37, 123
403-5 Träning och utbildning gällande hälsa och säkerhet ...................................................................................................................... 30, 31, 37, 123
403-6 Främjande av medarbetares hälsa ......................................................................................................................................................... 30, 31, 37, 123
403-7 Förebyggande och hantering av hälso- och säkerhetspåverkan på arbetsplatsen direkt kopplade till affärsrelationer ................................................................................................................................................................... 30, 31, 37, 123
403-8 Medarbetare som omfattas av arbetsmiljöledningssystem ..................................................................................................... 30, 31, 37, 123
403-9 Arbetsrelaterade skador .................................................................................................................................................................................................. 123
405-1 Mångfald av styrande organ och anställda .............................................................................................................................................................. 121
48
HÅLLBARHETsarbete
49
HÅLLBARHETsarbete
Revisorns rapport över översiktlig granskning av Nederman Holding Aktiebolags hållbarhetsredovisning samt yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till Nederman Holding AB (publ), org.nr 556576-4205
Inledning
Vi har fått i uppdrag av styrelsen i Nederman Holding Aktie- bolag att översiktligt granska Nederman Holding Aktiebolags hållbarhetsredovisning för år 2023. Företaget har definierat hållbarhetsredovisningens omfattning på sidan 47 i detta doku- ment varav den lagstadgade hållbarhetsrapporten definieras på sidan 42.
Styrelsens och företagsledningens ansvar
Det är styrelsen och företagsledningen som har ansvaret för att upprätta hållbarhetsredovisningen inklusive den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med tillämpliga kriterier res- pektive årsredovisningslagen. Kriterierna framgår på sidan 47 i hållbarhetsredovisningen, och utgörs av de delar av ramverket för hållbarhetsredovisning utgivet av GRI (Global Reporting Ini- tiative) som är tillämpliga för hållbarhetsredovisningen, samt av företagets egna framtagna redovisnings- och beräknings- principer. Detta ansvar innefattar även den interna kontroll som bedöms nödvändig för att upprätta en hållbarhetsredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om hållbarhetsredovisning- en grundad på vår översiktliga granskning och lämna ett yttran- de avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Vårt upp- drag är begränsat till informationen i detta dokument, och den historiska information som redovisas och omfattar således inte framtidsorienterade uppgifter.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med ISAE 3000 (omarbetad) Andra bestyrkandeuppdrag än revisioner och översiktliga granskningar av historisk finansiell information. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för upprättandet av hållbar- hetsredovisningen, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. Vi har utfört vår gransk- ning avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten i enlighet med FARs rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. En översiktlig granskning och en granskning enligt RevR 12 har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality Management 1, som kräver att företaget utformar, implemen- terar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författningar. Vi är oberoende i förhållande till Nederman Holding Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig gransk- ning och granskning enligt RevR 12 gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en över- siktlig granskning och granskning enligt RevR 12 har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Vår granskning av hållbarhetsredovisningen utgår från de av styrelsen och företagsledningen valda kriterier, som definieras ovan. Vi anser att dessa kriterier är lämpliga för upprättande av hållbarhetsredovisningen.
Vi anser att de bevis som vi skaffat under vår granskning är till- räckliga och ändamålsenliga i syfte att ge oss grund för våra utta- landen nedan.
Uttalanden
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att håll- barhetsredovisningen inte, i allt väsentligt, är upprättad i enlig- het med de ovan av styrelsen och företagsledningen angivna kriterierna.
En lagstadgad hållbarhetsrapport har upprättats.
14 mars 2024
Ernst & Young AB
Andreas Mast Outi Alestalo Auktoriserad revisor Specialistmedlem i FAR
Divisioner utformade för marknadens behov
50
divisioner
Nederman är organiserat i fyra divisioner baserade på skillnader i affärslogik, kundstruktur och teknologi. Organisationen drivs av enkelhet och med utgångs- punkt i koncernens varumärken. Rörelsesegmenten är globala och har ett uttalat fokus på kund.
51
divisioner
52
divisioner
Marknadsposition
Försäljning sker globalt genom egna säljbolag och via ett omfattande partnernätverk. Divisionen har betydande eftermarknadsförsäljning i form av reservdelar och service. Försäljningsorgani- sation och erbjudande utökas successivt till nya marknader, segment och applikationer för ökad konkurrenskraft. Ökade myndighetskrav och ökad miljömedvetenhet driver efterfrågan på nya produkter och lösningar.
Kunder
Kunderna utgörs av industrier och verksamheter med luftföroreningar som måste tas om hand på ett effektivt och säkert sätt, bland annat metallbearbetning, fiberbaserad industri (trä och komposit), fordonsverkstäder och industrier där det förekommer dammpartiklar som – om de inte tas om hand på rätt sätt – orsakar explosioner samt kan leda till sjukdomar och förtida dödsfall om de kommer in i lungor och blodomlopp.
Erbjudande
Divisionen erbjuder sina kunder ren luft optime- rat med anseende på Energi, Processeffektivitet, Hälsa och Säkerhet samt säkerställer Regelef- terlevnad. Produkterna består av ett brett utbud av olika typer av infångningsdon, digitala IoT-baserade övervakningssystem, rörsystem, fläktar, hög- och lågvakuumfilter samt rullar för distribution av olika vätskor eller tryckluft. Digi- taliseringen möjliggör ett utvecklat tjänsteutbud och ökad eftermarknadsförsäljning.
Divisionen i korthet
Divisionschef: Hans Dahlén
Varumärken: Nederman, RoboVent, Aagaard
Medelantal anställda: 1004
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
2 581 |
2 238 |
1 781 |
|
Omsättning |
2 583 |
2 165 |
1 763 |
|
Justerad EBITA |
340 |
357 |
309 |
|
Justerad EBITA-marginal |
13,1% |
16,5% |
17,5% |
Extern försäljning per region
Nederman Extraction & Filtration Technology
EMEA
56%
AMERICAS
36%
APAC
8%
53
divisioner
Stärkta positioner i växande segment
Den positiva utvecklingen för Nederman Extraction & Filtration Technology fortsatte under 2023 med nya rekordnivåer för omsättning och orderingång. Ett resul- tat av bland annat tidigare förvärv, en fortsatt stark försäljning i strukturellt växande branscher och fram- gångsrika produktlanseringar.
Förvärvet av RoboVent hösten 2022 har bidragit till att stärka såväl divisionens som hela Nedermans verksamhet på den vikti- ga nordamerikanska marknaden. Idag är divisionen den främsta aktören i USA inom industriell luftfiltrering i svetssegmentet, en position som under 2023 resulterade i ett flertal stora order från såväl befintliga som nya kunder och som gav ett betydan- de tillskott till utvecklingen som helhet för divisionen. Däremot innebar RoboVents växande andel av försäljningen en viss press på lönsamheten då verksamheten har lägre marginaler än övri- ga delar inom divisionen. En svag utveckling i Kina och prispress i traditionella kundsegment bidrog också till den lägre lönsam- heten. Under året inleddes ett omstruktureringsprogram i Kina i syfte att göra verksamheten mer konkurrenskraftig, bland annat genom omlokalisering av lager och tillverkning. Läs mer på sid 28.
En fortsatt avmattning i den konsumentdrivna tillväxten dämpar efterfrågan inom fordons- respektive trävaruindustrin där divi- sionen har stor exponering. För att stärka positionen inom seg- mentet för träbearbetning i Europa förvärvades danska Aagaard, som uppvisar god tillväxt och lönsamhet med produkter och lös- ningar som kompletterar divisionens nuvarande erbjudande. Dessutom har divisionen accelererat sina säljinsatser mot indu- strier som bedöms kunna uppvisa god strukturell tillväxt, bland annat livsmedel, transporter, grön energi, försvarsindustrin och verksamheter kopplade till elektrifieringen. Under året togs ett stort antal order inom lösningar för dessa områden globalt, bland annat i Indien, Brasilien, Spanien och USA, och omfattade exem- pelvis batteritillverkning, avfallsåtervinning och solcellstillverk- ning. Så kallade gröna industriers andel av divisionens expone- ring har ökat betydligt och det är en trend som bedöms fortsätta kommande år.
Marknadsföringen och utrullningen av divisionens nya koncept Clean Air Optimised har fortsatt, bland annat i samband med stora ledande branschmässor i Europa och Nordamerika. Kon- ceptet kommunicerar att divisionens lösningar för ren luft även optimerar förutsättningarna för anställdas hälsa och säkerhet, möter regleringar samt erbjuder högsta process- och energief- fektivitet.
Behovet av lösningar som bidrar till att hålla nere energiför- brukningen är fortsatt stort, dels för ökad effektivitet och lägre kostnader, men även mot bakgrund av ett allt större fokus hos kunderna att minska sin klimatpåverkan. Nederman SAVE har fortsatt att rullas ut i Europa och lanserats i Americas, med ett flertal order som resultat. SAVE är ett digitalt luftflödessystem som möjliggör betydande energibesparingar. Installationer som genomförts hos kunder uppvisar över 60 procent lägre energi- förbrukning än traditionella system. Nederman SAVE erhöll dess- utom 2023 Visionary New Product Award vid AWFS-mässan i Las Vegas, en internationell mässa för träbearbetningsindustrin.
Även om divisionen haft en god tillväxt överlag är det utveck- lingen inom service och eftermarknad som sticker ut, och som omfattar samtliga regioner. Divisionen har breddat erbjudandet inom olika applikationsområden och genom olika initiativ byggt en stark lojalitet hos kunderna. Ambitionen är att långsiktigt fortsätta öka segmentets andel av divisionens totala försälj- ning, vilket bidrar till stabilare försäljningsutveckling över tid och högre lönsamhet då service ofta har högre marginaler.
Digitaliseringen är en naturlig del i erbjudandet, som i koncep- tet Clean Air Optimised och Nederman SAVE. Digitaliseringen inom produktutvecklingsområdet har fortsatt och lansering av digitala filter med kompletterande IoT-hårdvara och prenumera- tionstjänster som myAir är centralt för att behålla de starka posi- tionerna i EMEA och växa snabbare i bland annat USA. Under året lanserades LBR SmartFilters med uppgraderade kontrollfunk- tioner. Dessutom lanserades Nederman ProQuote, ett digitalt verktyg för effektiv produktkonfigurering, systemoptimering och design. Intresset för mobila produkter är stort hos kunderna, vilket divisionen kunnat tillgodose med lanseringarna av Fume Eliminator 840 och 860, mobila rökavskiljare utrustade med nanofilter som möter de högsta standarderna. Avgasspolen 865 ATEX 3G IIB lanserades på utvalda marknader och möter kunders behov av en effektiv hantering av utsläpp vid gas- och hybriddrift i kollektivtrafiken.
Under året har satsningarna för att optimera logistik- och till- verkningsstrukturen fortsatt, bland annat genom den pågå- ende omlokaliseringen av divisionens enheter i Kina. Dessutom har byggnationen av den nya stora anläggningen i Helsingborg fortsatt. Denna invigs i slutet av 2024 och kommer skapa snabb- are logistikflöden, stärka produktionskapaciteten och driva innovation.
Försäljning och marknadsutveckling
Divisionens orderingång ökade valutaneutralt med 10,8 procent till 2 581 Mkr (2 238) och försäljningen ökade valutaneutralt med 14,5 procent till 2 583 (2 165). Såväl försäljning som orderingång ökade i både Americas och EMEA under året, med den starkas- te utvecklingen i Americas. APAC utvecklades däremot svagt. Divisionens försäljning inom Service och eftermarknad stärktes i alla regioner.
Milstolpar 2023
Fortsatt positiv utveckling av försäljning och orderingång.
Förvärv av Aagaard A/S, ett danskt bolag i segmentet för träbearbetning.
Flertal stora order inom gröna industrier samt försvars- och energisektorn.
Stark utveckling inom service och eftermarknad.
Lansering av de mobila rökavskiljarna Fume Eliminator 840 och 860.
Nederman SAVE vann Visionary Product Award på mässan AFWS i Las Vegas.
Omstruktureringsprogram inlett för verksamheten i Kina.
54
divisioner
Marknadsposition
Kundbasen utgörs av bland annat större multina- tionella företag som integrerar och effektiviserar sina globala produktionsverksamheter vilket ökar behovet av leverantörer som kan tillhanda- hålla tjänster under produktens hela livscykel i alla delar av världen. Alla divisionens system kan levereras för kontroll och övervakning på distans, vilket i kombination med ett serviceerbjudande möjliggör för långvariga relation till kunderna.
Kunder
Kunderna utgörs av företag inom en lång rad industrier, varav textilbranschen är störst. Divisionen erbjuder även lösningar för luftrening inom metallåtervinning till ledande företag inom återvinning av bly, aluminium, tenn och andra metaller, samt för förbränning och värmeåter- vinning. Gjuterier och smältverk, med fordonsin- dustrin som motor, är ett annat viktigt segment, samt kemisk industri.
Erbjudande
Divisionens lösningar utgör ofta en integrerad del av kundens tillverkningsprocess och är avgö- rande för att skapa säkra arbetsmiljöer, stabila produktionsförhållanden och hantera utsläpp till närmiljön. Erbjudandet utgörs av avancerade filterlösningar som även omfattar hård- och mjukvara samt digital övervakning och kontroll.
Divisionen i korthet
Divisionschef: Tomas Hagström
Varumärken: MikroPul, Luwa, Pneumafil, LCI
Medelantal anställda: 721
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
1 921 |
1 825 |
1 785 |
|
Omsättning |
2 147 |
1 722 |
1 292 |
|
Justerad EBITA |
209 |
100 |
51 |
|
Justerad EBITA-marginal |
9,7% |
5,8% |
3,9% |
Nederman Process Technology
Extern försäljning per region
EMEA
44%
AMERICAS
30%
APAC
26%
55
divisioner
Lönsam tillväxt och global expansion
Divisionen uppvisade ett väldigt starkt 2023. Försälj- ningen och lönsamheten nådde nya rekordnivåer, med bland annat ett framgångsrikt genomförande av ett stort antal projekt, samtidigt som divisionen fortsatte att växa i såväl nya segment som på nya marknader. Under året lanserades dessutom den energieffektiva CFB-fläkten.
Den starka orderingången under de senaste åren har gett suc- cessivt ökad försäljning och högre lönsamhet, där utvecklingen under 2023 innebar ett betydande lyft. Trots vissa fortsatta utmaningar i leveranskedjan har divisionen levererat till sina projekt i nivå med eller över planerade marginaler. Divisionen har hanterat processer effektivt och genererat ett starkt kassaflö- de, samt genomfört framgångsrika prisinitiativ för att kompen- sera för inflation och andra kostnadsökningar.
Framstegen i divisionens globaliseringsansträngningar fort- satte under året med lansering av lösningar på nya geografiska marknader och tillämpning av teknik i nya applikationer. Divisio- nen har till exempel fortsatt att flytta fram sin position inom non-woven (hygienprodukter) genom att utnyttja sin världsle- dande position och teknik i textilindustrin. Dessutom nåddes nya framgångar med att ta konfigurerbara systemlösningar till nya regioner och till nya applikationer där målet är att bli en stark och ledande aktör i framtiden. Detta skedde inom exempelvis meta- låtervinning i Americas.
Att vara väl positionerade i segment som gynnas av starka glo- bala megatrender har hög prioritet. En stark och accelererande trend är den gröna omställningen där divisionens innovativa tekniker drar fördel av en snabbt växande efterfrågan inom återvinning av metaller, textilier och andra resurser. Divisionen är bland annat världsledande inom luftreningskontroll vid åter- vinning av aluminium, och non-woven-verksamheten gynnas av den ökande hälsotrenden och ökat ekonomiskt välstånd i utvecklingsländerna. Även andra industrier som grönt stål och kemikalier kan utnyttja divisionens lösningar. Projekt relaterade till sådana trender finns i hela lösningsportföljen. Under de när- maste åren finns bland annat goda tillväxtmöjligheter inom inom återvinning och non-woven.
Divisionens strategi är att vara en partner för kundernas behov av ren luft under utrustningens hela och ofta väldigt långa livs- cykel. Detta omfattar ett förstärkt fokus på erbjudandet inom service och eftermarknad med stöd i digitala lösningar. Nya fram- steg togs under året för att möta behoven hos den stora basen av installerade system runt om i världen. Omsättningen inom ser- viceverksamheten växte kraftigt. Ytterligare satsningar inom fjärrövervakning och IoT-lösningar bidrar till nya mer avancerade affärsmodeller.
Divisionen har fortsatt arbetet med att samordna verksamheten globalt och inom de olika regionerna, genom fokus på digitala processer och samarbete. Målet är att integrera olika aktiviteter för att uppnå en kritisk massa inom alla funktioner, vilket bidrar
till lägre kostnader och högre effektivitet. Resultatet blir kon- tinuerliga förbättringar av processer och kvalitet. För att möta den växande efterfrågan och stärka produktiviteten har även investeringarna i den egna tillverkningen ökat. Ett omstrukture- ringsprogram lanserades i början av året i Kina i syfte att möta och anpassa verksamheten till de lokala förutsättningarna och lägga en grund för lönsamhetsförbättringar.
I textilsegmentet dämpades efterfrågan av geopolitiska utma- ningar samt kortsiktig överkapacitet, samtidigt som de långsik- tiga utsikterna är fortsatt goda. Divisionen tar marknadsandelar och stödjer kunderna genom lokal tillverkning och lansering av kompletterande lösningar som ökar konkurrenskraften. Under året lanserades den energieffektiva CFB-fläkten, som hjälper textilkunder att minska energikostnaderna och samtidigt för- bättra inomhusmiljön. Divisionens verksamhet inom angräns- ande non-woven hade fortsatt god efterfragan med ett flertal betydande order.
I segmentet gjuterier och smältverk bidrar den gröna omställ- ningen inom olika industrier till en långsiktigt ökad efterfrågan på divisionens lösningar, framför allt inom återvinning som upp- visade god tillväxt under året. Det strategiska beslutet att globa- lisera segmentet har gjort det möjligt för divisionen att etablera sig på nya, växande marknader.
Segmentet för specialanpassade lösningar är det mest cykliska och består ofta av stora och komplexa projekt. Under året har divisionen stärkt sin position inom gruvsektorn och säkrat nya betydande projekt inom kemisektorn. Även inom detta segment har divisionens globaliseringsstrategi medfört etablering på nya marknader med goda tillväxtmöjligheter, bland annat Indien.
FÖRSÄLJNING OCH MARKNADSUTVECKLING
Divisionens orderingång ökade valutaneutralt med 2,4 procent till 1 921 Mkr (1 825) och försäljningen ökade valutaneutralt med 20,2 procent till 2 147 Mkr (1 722). I APAC, som domineras av tex- tilsegmentet, var utvecklingen relativt stabil. I EMEA, där divi- sionen är ledande med system för gjuterier och smältverk ökade försäljningen kraftigt, samtidigt som utvecklingen i Americas var ännu starkare, med hög försäljningstillväxt och flera nya projekt. Serviceförsäljningen utvecklades starkt i samtliga regioner.
Milstolpar 2023
Kraftigt förbättrad försäljning och lönsamhet.
Framgångsrikt genomförande av ett stort antal projekt.
Fortsatt globalisering med regionala samarbeten.
Stärkt etablering i nya marknader med befintliga produkter
Lansering av CFB, ett högpresterande fläktsystem
Påbörjat omstrukturering i Kina
Satsning på närliggande branscher, såsom non-woven.
Stärkt digitalt erbjudande, särskilt inomservice.
56
divisioner
Marknadsposition
Under varumärket Nordfab är divisionen mark- nadsledare på rörsystem. Marknadsandelarna i Europa har vuxit det senaste året men USA är fortfarande den dominerande marknaden. Inom filterelement, under varumärket Menardi, är även här USA den viktigaste marknaden. Divisionens starka position bygger på kontinuerlig utveckling av produkter, design och konfigurationsverktyg och logistiklösningar, i kombination med gedigen applikations- och teknikkunskap.
Kunder
Kunderna återfinns inom en lång rad industrier, till exempel träbearbetning, metallbearbetning, cement- och betongproduktion, återvinning, energiproduktion, fordonsindustri, plasttillverk- ning och kemikalieindustrin. Försäljning sker via distributörer och OEM-kunder, men det sker även en väsentlig koncernintern försäljning.
Erbjudande
Divisionens koncept för rörsystem inkluderar produktprogram, design, dimensionering och installationssupport för damm-, dim-, gas- och rökavskiljning samt industriell ventilation med det egenutvecklade Quick-Fit systemet i spetsen. Divisionens filterlösningar bygger på tekniklösningar som innebär dokumenterat längre livslängd och mindre underhållsbehov än konkurrerande produkter, vilket ger bästa möjliga livscykelkostnad.
Divisionen i korthet
Divisionschef: Jeppe Rasmussen
Varumärken: Nordfab, Menardi
Medelantal anställda: 304
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
763 |
704 |
495 |
|
Omsättning |
839 |
791 |
541 |
|
Justerad EBITA |
157 |
127 |
104 |
|
Justerad EBITA-marginal |
18,7% |
16,1% |
19,2% |
Nederman Duct & Filter Technology
Extern försäljning per region
EMEA
11%
AMERICAS
81%
APAC
8%
57
divisioner
Snabba, tillförlitliga och lönsamma
Det blev ett nytt bra år för Nederman Duct & Filter Technology. Med fullt fokus på att utveckla värdeska- pandet kring konceptet Fast, Friendly and Reliable har divisionen fortsatt att stärka kundbasen och effektivi- sera verksamheten vilket lett till ökad försäljning och en kraftig förbättring av resultatet.
För att kunna utveckla försäljning och behålla goda marginaler arbetar divisionen med konceptet ”Fast, Friendly and Reliable” med fokus på närvaro med egen produktion samt digitalise- ring och automatisering av processer för ökad servicegrad och effektivitet. Denna strategi har lett till stärkta marknadsandelar för divisionens två verksamheter, som dessutom firade 50 år (Nordfab) respektive 110 år (Menardi) under 2023.
Divisionens filterlösningar, under varumärket Menardi, har under de senaste tre åren uppvisat kraftfulla förbättringar med ökad omsättning och framför allt högre lönsamhet som följd. Speci- ellt i USA har lokal och effektiv produktion, hög leveranssäker- het, etablering av säljorganisation i Kalifornien, erbjudande av ramavtal för större kunder och möjligheter i marknaden efter konsolidering i industrin är några av de faktorer som ligger bak- om den framgångsrika utvecklingen. Under 2023 utsågs Menar- di till föredragen leverantör till den ledande försvarskoncernen Northrop Grumman, och erhöll för andra året i rad utmärkelsen Environmental Impact Award för att endast använda återvunnet förpackningsmaterial.
Divisionens rörsystem, som står för nästan 80 procent av omsättningen, under varumärket Nordfab, har också utvecklats starkt de senaste åren. Nya kundsegment såsom batteritillver- kare har tillkommit samtidigt som andelen av försäljningen ökat inom andra strukturellt växande segment som återvinning, livs- medel, flygindustrin och försvarssektorn. Hög produktkvalitet och leveranssäkerhet är några faktorer till genombrotten på kundsidan. Tillsammans med kostnadskontroll, effektivare pro- duktion och prisinitiativ har lönsamheten stärkts betydligt och nådde en ny rekordnivå 2023.
För att möta högre kundkrav och en starkare efterfrågan sker en löpande uppgradering av divisionens produktion och logistik. Ökad automatisering är tillsammans med förnyad maskinpark prioriterade satsningar som ska stärka konceptet Fast, Friendly and Reliable. I divisionens största anläggning, i Thomasville, NC, USA, invigdes i början av året ett nytt lager, vilket förenklat lager- hanteringen genom större yta men även medfört mer utrymme för produktionen. Resultatet har blivit färre produktionsstör- ningar och ökad leveranssäkerhet. Dessutom har ett nytt lager- hanteringssystem införts. Nästa steg är full automatisering och lansering av konceptet Nordfab Now, med leverans av standardi- serade rörprodukter inom 24 timmar. Under hösten 2023 invig- des den 9 000 m 2 stora solcellsinstallationen på anläggningens tak och anslöts till det lokala elnätet.
I USA har Menardi investerat i en ny laserskärare för högkvali- tativa filterpåsar som möter höga krav inom segment som livs- medel och läkemedel. I Storbritannien, där försäljningen inom rörsystem dubblerats på kort tid, har en översyn av den inhem- ska produktionskapaciteten inletts i syfte att ännu bättre kunna tillgodose det starka intresset hos kunderna i landet. För att täcka upp för det växande behovet, sker idag ett stort antal leve- ranser till kundprojekt i Storbritannien från divisionens fabrik i danska Assens.
Innovation och kontinuerlig uppgradering av produkter och system är en annan prioriterad del i divisionens strategi. Under 2023 har en ny klämma för Quick-Fit (QF)-rör lanserats i Europa som förbättrar prestandan och ger kortare leveranstid. En ny version av gnistfångaren Spark Trap som är enklare att placera i olika industrimiljöer har lanserats för den amerikanska markna- den, och detaljerad dokumentation av implosionsprestandan för divisionens kanalsystem har presenterats. Nordfabs kundpor- tal och digitala orderhanteringsverktyg, QTO där kunderna kan välja mellan tusentals standardprodukter av olika rörsystem har utökats med utbudet inom Nordfab Now Även Menardi har fort- satt utvecklingen av digitala verktyg för bättre konfiguration av sina filterlösningar.
Integrationen och utvecklingen av Nordfabs etablering i Aus- tralien har fortsatt under året. Ett system för affärsstöd har implementerats i syfte att stärka säljprocesserna och ett åter- försäljarnätverk har börjat byggas upp. I slutet av året lanserades rörsystemet QF med gott resultat. Nya order har tagits för bland annat utbildningssektorn samt inom metallåtervinning.
FÖRSÄLJNING OCH MARKNADSUTVECKLING
Divisionens externa orderingång ökade valutaneutralt med 2,6 procent till 763 Mkr (704) och försäljningen ökade valutaneutralt med 0,4 procent till 839 Mkr (791). Americas är divisionens domi- nerande marknad med drygt 80 procent av omsättningen, och denna region fortsatte att utvecklas positivt under 2023. Fram- för allt ökade såväl försäljningen som orderingången i regionen för divisionens filterlösningar.
Milstolpar 2023
Ökad försäljning och kraftig förbättring av lönsamheten.
Nordfab firade 50 år och Menardi 110 år som varumärken.
Inflyttning till nytt lager i Thomasville, NC, USA.
Anslutning av solcellsanläggning i Thomasville.
Nytt lagerhanteringssystem i Thomasville.
Investering i ny laserskärare för högkvalitativa filterpåsar.
Implementering av ERP-system och lansering av Quick-Fit (QF) i Australien.
Föredragen leverantör till ledande försvarskoncern i USA.
58
divisioner
Marknadsposition
Med gedigen applikations- och teknikkunskap har divisionen tagit en marknadsledande position i den förändring som branschen påbörjat. Försälj- ning sker genom divisionens egna bolag, deras nätverk av distributörer samt övriga divisioner inom Nederman. Produktutveckling, ökad integration med övriga divisioner och ytterligare förvärv är prioriterat för fortsatt expansion.
Kunder
Divisionen arbetar mot ett brett spektrum av industrier som har behov av att kontinuerligt kunna övervaka och styra produktion, processer och utsläpp. Avfallsförbränning, kraftproduk- tion, olja/gasutvinning men även stål, alumi- nium och kemi är branscher med stort behov och potential. Produktprogrammet utvecklas löpande och tillsammans med Insight täcker det nu en stor del av koncernens samlade kund- och industrisegment
Erbjudande
Divisionen utvecklar och säljer produkter och system för laserbaserad mätning av gaser (NEO Monitors), produkter och system för analys av utsläpp baserad på infraröd mätteknologi (Gasmet) samt system för kontinuerlig par- tikelövervakning (Auburn FilterSense). Det digitala erbjudandet byggs på en egenutvecklad IoT-plattform (Nederman Insight) som förser kunderna med information om kritiska parame- trar och processer.
Divisionen i korthet
Divisionschef: Joakim Ryrstedt
Varumärken: NEO Monitors, Auburn FilterSense, Gasmet, Insight
Medelantal anställda : 253
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
|
Extern orderingång |
740 |
657 |
562 |
|
Omsättning |
733 |
606 |
537 |
|
Justerad EBITA |
153 |
97 |
121 |
|
Justerad EBITA-marginal |
20,8% |
15,9% |
22,5% |
EMEA
40%
AMERICAS
32%
APAC
28%
Nederman Monitoring & Control Technology
Extern försäljning per region
Förstärkning i en växande marknad
Det växande intresset för digital övervakning och kon- troll av produktionsprocesser driver efterfrågan på divi- sionens ledande erbjudande inom området. Under 2023 noterades nya rekord i försäljning och orderingång, medan högre volymer, ökad effektivitet och en bättre fungerande försörjningskedja gav stärkt lönsamhet.
Divisionens smarta, uppkopplade produkter i kombination med mjukvarulösningar och automation är en differentierande faktor och skapar konkurrensfördelar. Under 2023 har divisionen satt extra stort fokus på att öka försäljnings-, produktions-, utveck- lings- och servicekapaciteten för att ytterligare stärka divisio- nens ledande position i en växande marknad. Dessutom har det skett en satsning på att öka andelen direktförsäljning. Tidigare utmaningar med att få komponenter i normal tid försvann grad- vis under året, men divisionen har haft högre lager än normalt för att säkerställa leveranser.
Fler nya order har säkrats med stora internationella kunder inom bland annat energi- och processindustrin, samt med ett stort antal kunder med koppling till den gröna omställningen. Gasmet har uppvisat en kraftfull förstärkning av verksamheten i EMEA, med ett betydande bidrag från förvärvet 2022 av den schwei- ziska distributören MBE. Den gemensamma satsningen för att få samtliga varumärken att växa i USA, bland annat genom att öka antalet direktaffärer med slutkunderna, har gett positiv effekt för samtliga affärsenheter. NEO Monitors har visat stabil tillväxt med stora order inom bland annat gas, olja och kemi. För att möta dessa har investeringar skett i ny produktionskapa- citet. Auburn FilterSense (AFS) har successivt kunnat leverera på sin stora orderbok efter kapacitetsbegränsningar i samband med implementeringen av ett nytt ERP-system. Region APAC:s starka återhämtning var en annan viktig faktor för divisionen som helhet. Avslutandet av de omfattande covid-relaterade nedstängningarna i Kina gjorde att säljaktiviteterna tog fart igen och resulterade i nya order och att tidigare uppskjutna projekt kunde genomföras.
För att hålla ihop divisionens tre erbjudanden och bedriva ett effektivt försäljnings- och servicearbete har stor kraft lagts på att bygga upp och integrera digitala processer, verktyg och sys- tem. En fortsatt utrullning har skett av digitala verktyg för verk- samhetsövervakning och kontroll, såsom ERP-systemet för AFS i Americas som medfört betydande effektivitetsförbättringar. För att stärka de långsiktiga tillväxtmöjligheterna läggs även ett stort fokus på gemensam varumärkesstrategi, marknads- föring och korsförsäljning. I linje med koncernens övergripande Go-to-market-Strategi arbetar divisionen för att leta synergier och samarbeten baserat pa digitala försäljnings- och marknads- föringskanaler.
En särskilt viktig långsiktig satsning är att öka serviceförsälj- ningen. Serviceerbjudandet har stärkts ytterligare under året, där divisionens digitala erbjudande (Insight) blir en allt viktigare del. Insight möjliggör för fjärrövervakning och snabb åtgärd av installerade system. Detta tillsammans med utökad lokal support har lett till en ökning av antalet servicekontrakt, framför allt i USA och Kina.
Divisionen uppgraderar löpande sitt erbjudande och lanserar nya lösningar för att optimera, mäta, validera och rapportera. Fort- satt utveckling har skett av Insight och Automation för att stötta kunder inom Industri 4.0 med introduktion av maskininlärning och AI för att öka effektiviteten. Produkterna utvecklas även för att möta olika tjänster för en grön omställning och för nya app- likationer inom bland annat batteritillverkning, vätgasindustrin och koldioxidinfångning. Exempelvis har Gasmet graderats högt av tjänsten Ecovadis, som utvärderar hållbarhetsarbetet hos leverantörer, vilket underlättar för fler affärer inom bland annat den europeiska bilindustrin. Intresset för portabla produkter har fortsatt att öka. Under 2023 lanserades GT6000 Mobilis, Gas- mets unika portabla utsläppsanalysator som möjliggör och för- enklar mobila utsläppsmätningar. Kundresponsen har varit stark i samtliga regioner med bland annat order inom projekt för koldi- oxidinfångning. Nya certifikat och revisioner/återcertifieringar av nuvarande portfölj har under året genomförts av internatio- nella certifieringsorgan, såsom UKCA och TÜV. Utvecklingen av Insight Control och Insight Cloud har fortsatt, där Gasmet CEMS nu inkluderats. Dessutom pågår ett löpande arbete med att fram nya generationer av produkter för samtliga varumärken, i syfte att möta det snabbt växande intresset för digital kontroll och övervakning av produktionsprocesser.
FÖRSÄLJNING OCH MARKNADSUTVECKLING
Divisionens orderingång ökade valutaneutralt med 9,6 procent till 740 Mkr (657) medan försäljningen ökade valutaneutralt med 17,3 procent till 733 Mkr (606). Divisionens exponering är relativt jämnt fördelad mellan Nedermans tre regioner. Under året öka- de försäljningen och orderingången i samtliga regioner, med den starkaste utvecklingen i APAC, främst drivet av en kraftigt ökad kundaktivitet i Kina.
Milstolpar 2023
Stark orderingång och försäljningstillväxt.
Lansering av portabla utsläppsanalysatorn GT6000 Mobilis.
Go-live av ERP i AFS vilket gett stora effektivitetshöjningar.
Stärkt serviceerbjudande i USA och Kina.
Växande erbjudande med fokus på hållbarhet.
Satsning för att växa i USA med alla tre varumärken.
Stora order inom energisektorn.
59
divisioner
60
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
61
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
Verksamhetsöversikt
Styrelsen och verkställande direktören för Nederman Holding AB (publ) 556576-4205, har upprättat årsredovisningen för verk- samhetsåret 2023.
VERKSAMHET
Nederman är ett miljöteknikföretag och en världsledande leve- rantör av produkter och lösningar för avancerad luftrening i krävande industriella miljöer . Nedermans affärsidé är ren luft. Erbjudandet omfattar enskilda produkter, kompletta lösningar, projektering, installation, driftsättning och service. Företagets lösningar bidrar till att minska miljöpåverkan från industripro- duktion, skapa en ren och säker arbetsmiljö samt öka produk- tionseffektiviteten. Nedermans kunder finns inom industrier som metall-, trä- och kompositbearbetning, livsmedelsproduk- tion, läkemedelsproduktion, avfallshantering, jordbruk, textilin- dustri, kemisk industri, processindustri, energiproduktion samt fordonsindustrins eftermarknad. För att realisera de finansiella målen arbetar Nederman enligt en marknadsdriven agenda: Marknadsdriven organisation, globala nycklekunder, produktut- veckling med digitalt fokus och aktiv förvärvsstrategi.
Nederman har en stark global närvaro vad gäller såväl försäljning som tillverkning. Försäljning bedrivs genom egna säljbolag och distributörer i över 50 länder. Tyngdpunkten av försäljningen ligger i Europa och Nordamerika, men Nederman är också aktivt på ett antal marknader i Asien och Sydamerika. Tillverkningen bedrivs i fem världsdelar. Enheter för tillverkning och monte- ring finns i Australien, Brasilien, Danmark, Finland, Indien, Kina, Norge, Polen, Storbritannien, Sverige, Thailand, Tyskland och USA. Vid slutet av 2023 var 16 av 21 produktionsenheter certi- fierade enligt ISO 9001 och 15 av 21 enheter certifierade enligt ISO 14001. Certifiering av ytterligare enheter planeras ske under 2024. Dessutom är moderbolaget certifierad enligt ISO 9001 och ISO 14001. Tillverknings- och monteringsenheterna ansvarar för tillverkning, distribution, produktvård, logistik, inköp och kvali- tetssystem.
KONCERNSTRUKTUR
Nederman Holding AB (publ) är moderbolag i Nedermankoncer- nen med säte i Helsingborg, Sverige . Nederman Holding AB´s direkt eller indirekt helägda dotterbolag framgår av moderbola- gets not 13, Aktier och andelar.
Nedermankoncernen arbetar operativt utifrån fyra rörel- sesegment: Nederman Extraction & Filtration Technology, Nederman Process Technology, Nederman Duct & Filter Tech- nology och Nederman Monitoring & Control Technology. Indel- ningen är baserad på teknologi, kundstruktur och affärslogik med utgångspunkt i koncernens varumärken. Detta innebär att rörelsesegmenten är globala. Nederman Extraction & Filtration Technology utvecklar och säljer ett brett utbud av filter och över- vakningstjänster, infångningsdon, fläktar, högvakuumprodukter och rullar för distribution av olika typer av vätskor och tryckluft. Nederman Process Technology erbjuder tjänster och avancera-
de filterlösningar som är integrerade i kundföretagens produk- tionsprocesser där de fångar skadliga partiklar och gaser. Neder- man Duct & Filter Technology säljer olika typer av rörsystem, ventiler och filterelement för att säkerställa en god luftkvalitet inom en rad industrier. Nederman Monitoring & Control Techno- logy erbjuder avancerad mätteknik och en IoT-plattform, som består av hård- och mjukvara som förser kunderna med informa- tion och insikter om kritiska parametrar och processer. Sekun- därt följs verksamheten utifrån följande regioner: EMEA (Europa, Mellersta Östern och Afrika), Americas (Nord- och Sydamerika) och APAC (Asien och Oceanien).
Finans, IT, HR, Hållbarhet samt Strategi & Affärsutveckling är koncernövergripande funktioner med uppgift att stödja den operativa verksamheten samt att ansvara för global samordning inom respektive funktion.
BÖRSNOTERING
Nedermanaktien är sedan 16 maj 2007 noterad på Nasdaq Stock- holm under förkortningen «NMAN». Sedan januari 2014 är aktien noterad på Nasdaq Stockholms Mid Cap-lista. I segmentet Mid Cap ingår bolag med ett börsvärde mellan 150 miljoner och 1 mil- jard Euro. 31 december 2023 uppgick antalet aktieägare till 4 569 (4 239).
FÖRVÄRV AV RÖRELSER
Aagaard A/S
Den 21 juli 2023 förvärvade Nederman 100 procent av aktierna i det danska bolaget Aagaard A/S. Köpeskillingen uppgick till 48,9 Mkr, varav 8,7 Mkr utgjorde en uppskjuten köpeskilling och 4,8 Mkr utgjorde en villkorad tilläggsköpeskilling vilken är baserad på justerat rörelseresultat för perioden april 2023 till mars 2024.
Aagaard A/S, grundat 1965, har en stark marknadsposition och utvecklar, producerar, marknadsför och installerar kompletta nyckelfärdiga system för träbearbetnings- och möblertillverk- ningsindustrin globalt, med huvudfokus på den europeiska marknaden. Aagaards produkter och lösningar säljs genom utvalda återförsäljare eller via egna försäljningskontor som även ansvarar för installation och service. Produktutbudet inkluderar system för utsug och filter såväl som silos. Genom köpet stärk- tes divisionen Extraction & Filtration Technology (E&FT) och segmentet för träbearbetning i främst Nedermans europeiska verksamhet. Aagaards huvudkontor ligger i Hadsund, Danmark. Företaget har 34 anställda och kommer att fortsätta verka under varumärket Aagaard. Aagaards omsättning för 2023 uppgick till 95 Mkr.
ORDERINGÅNG OCH OMSÄTTNING
Orderingången uppgick till 6 004,6 Mkr (5 424,8), motsvaran- de en valutaneutral tillväxt om 6,8 procent jämfört med 2022. Omsättningen uppgick till 6 187,8 Mkr (5 178,9), motsvarande en valutaneutral tillväxt om 14,9 procent jämfört med 2022.
Nederman är ett miljöteknikföretagoch en världsledande leve-rantör av produkter och lösningar för avancerad luftrening i
62
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
RESULTAT
Koncernens rörelseresultat för 2023 uppgick till 592,8 Mkr (480,2) vilket gav en rörelsemarginal på 9,6procent (9,3). Juste- rad EBITA uppgick till 714,9 Mkr (566,6). Justerad EBITA-margi- nal uppgick till 11,6 procent (10,9). Resultat före skatt uppgick till 476,2 Mkr (438,8). Resultat efter skatt uppgick till 340,9 Mkr (328,7), vilket gav ett resultat per aktie om 9,71 (9,37).
Nedermans positiva utveckling har fortsatt under 2023. Samt- liga fyra divisioner ökade försäljningen och för koncernen som helhet passerades 6 miljarder kronor i omsättning. Koncernen uppnådde det högsta rörelseresultatet någonsin och trots en ökad andel lösningar i försäljningsmixen, ökade även rörelsemar- ginalen jämfört med föregående år.
För Nederman Extraction & Filtration Technology ökade både försäljningen och orderingången till nya rekordnivåer, en följd av förvärvet av RoboVent 2022 och Aagaard 2023. Divisionen påverkades mer än de andra divisionerna av det höga inflations- trycket, framförallt i regionen EMEA där den fasta kostnadsbasen är högre. Detta är huvudanledningen bakom försämrad justerad EBITA. Nederman Process Technology uppnådde nya framgång- ar, till stor del tack vare en rekordstark orderbok de senaste åren vilken omfattat divisionens samtliga marknader och segment, med undantag av Kina. Försäljningen och lönsamheten förbätt- rades betydligt och kassaflödet förblev starkt samtidigt som divisionen var fortsatt framgångsrik med att växa i såväl nya seg- ment som på nya marknader. Det blev även ett nytt framgångs- rikt år för Nederman Duct & Filter Technology som stärkt sin kundbas och marknadsledande position vilket lett till nya rekord- nivåer för orderingång, försäljning och lönsamhet. Lönsamheten utvecklades bra med en väsentlig påverkan från investeringar i produktionsutrustning och anläggningar. För Nederman Moni- toring & Control Technology var trenden också stark i 2023 och divisionen hade även en god tillväxt i orderingång, försäljning och lönsamhet. Den höga andelen produktutveckling som setts tidigare år fortsatte samtidigt som investeringar i ökad produk- tionskapacitet börjar visa positiva resultat.
Koncernens lönsamhetsmål att nå en justerad EBITA-marginal på minst 14 procent, kommunicerat i april 2022, kvarstår, och under året ökade den justerade EBITA- marginalen till 11,6 pro- cent (10,9). De långsiktiga målen med en årlig försäljningstillväxt över en konjunkturcykel på 10 procent, avkastning på operativt kapital på 15 procent och en utdelningspolicy på 30-50 procent av årets resultat kvarstår.
PRODUKTUTVECKLING
Koncernens totala utgifter för forskning och utveckling uppgick till 130,1 Mkr (126,4), varav 51,5 Mkr (53,9) har aktiverats i rapport över finansiell ställning och avser framförallt investeringar i kon- cernens digitala produkterbjudande.
INVESTERINGAR I ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR OCH AVSKRIVNINGAR
Koncernens investeringar i immateriella tillgångar uppgick under året till 91,7 Mkr (97,6). Årets investeringar är framfö- rallt relaterat till koncernens digitala produkterbjudande samt till implementation av ett globalt affärssystem. Avskrivningar
på immateriella tillgångar har under året gjorts med 104,9 Mkr (78,0). Koncernens investeringar i materiella tillgångar uppgick under året till 103,9 Mkr (72,9) och hänförde sig framförallt till utbyggnaden av fabriks- och lagerbyggnaden i Thomasville, USA. Avskrivningar på materiella tillgångar har under året gjorts med 59,4 Mkr (44,7).
KASSAFLÖDE
Årets kassaflöde uppgick till 115,4 Mkr (133,1) och kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 576,3 Mkr (345,7). Varulager och kundfordringar har under året reducerats och bidragit positivt till rörelsekapitalets utveckling. Under före- gående år förelåg en ökad kapitalbindning i varulager, delvis balanserad genom tillskott av förskottsbetalningar från kunder i stora projekt. Årets nettoinvesteringar i anläggningstillgångar uppgick till 198,3 Mkr (170,0). Den största enskilda investering- en hänför sig till fabriks- och lagerbyggnaden i Thomasville, USA. Kassaflöde från finansieringsverksamheten hänför sig främst till amorteringar av leasingskulder med 93,2 Mkr (80,1) och läm- nad utdelning till aktieägarna med 131,6 Mkr (122,8). Årets net- toupplåning, inklusive utnyttjade checkräkningskrediter, upp- gick sammantaget till 0,6 Mkr (605,6).
LIKVIDITET OCH FINANSIELL STÄLLNING
Koncernen hade vid periodens slut 815,2 Mkr (721,2) i likvida medel och ytterligare 88,8 Mkr (108,4) i outnyttjade checkräk- ningskrediter. Koncernen har ett finansieringsavtal med Skandi- naviska Enskilda Banken (SEB) och Svenska Handelsbanken (SHB) om 2 000 Mkr samt ett finansieringsavtal med Svensk Exportkre- dit (SEK) om 500 Mkr. Avtalen tecknades i mars 2022 och löper på tre år med option att förlänga ytterligare två år med ett år i taget. Under 2023 utnyttjades optionen att förlänga ett år för avta- let med SEB och SHB men inte med SEK. Avtalen löper ut i mars 2027 och mars 2026 om kvarvarande optioner utnyttjas. Vid periodens slut fanns därmed ett låneutrymme på 632 Mkr (562) inom ramen för Nedermans låneavtal med SEB och SHB. Vid års- skiftet var utrymmet inom avtalet med SEK fullt nyttjat. Ban- kerna äger under vissa förutsättningar rättighet att säga upp avtalen i förtid.
Nettoskulden uppgick till 1 332,4 Mkr (1 477,1). Eget kapital upp- gick till 2 372 Mkr (2 186,5), motsvarande en soliditet på 36,9 procent (35,2) och en nettoskuldsättningsgrad på 56,2 procent (67,6). Nettoskuldsättningsgraden har minskat i jämförelse med föregående år vilket är en följd av att nettoskulden har minskat mer i förhållande till det egna kapitalet. Den lägre nivån på net- toskulden är framförallt hänförligt till ett starkt kassaflöde från den löpande verksamheten. I jämförelse med föregående år har pensionsskulden minskat med 39 Mkr vilket framförallt är en kon- sekvens av att diskonteringsräntan har ökat. Leasingskulden är i nivå med föregående år. Kassabalansen har fortsatt att stärkas tack vare en fortsatt stark utveckling av rörelsekapitalet.
Det egna kapitalet har stärkts under året till följd av god lönsam- het. Vidare har det egna kapitalet påverkats av den försvagade svenska kronan vilket har lett till att valutaomräkningsreserven, hänförlig till omräkning av utländska dotterbolag, uppgick till 54 Mkr (236).
63
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
PERSONAL
Koncernen hade vid årsskiftet 2 462 (2 444) anställda. Mede- lantalet anställda i koncernen var under året 2 377 (2288). Övrig personaldata framgår av not 8, Personal.
MODERBOLAGET
Moderbolagets verksamhet består av koncerngemensamma funktioner. Moderbolaget skall vidare äga och förvalta aktier i dotterbolagen. Moderbolagets omsättning uppgick till 21,2 Mkr (19,4) och avser serviceintäkter från dotterbolagen. Periodens resultat uppgick till 3,4 Mkr (109,8). Minskningen jämfört med föregående år är främst hänförligt till ökade räntekostnader från koncernbolag samt till viss del till lägre nivå på utdelningar från dotterbolagen.
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i Nederman Holding AB (publ):
Överkursfond 5 866 700
Balanserade vinstmedel 470 181 728
Årets resultat 3 414 319
Summa kronor 479 462 747
Styrelsen föreslår att
till aktieägarna lämnas utdelning 3,95 kr per aktie* 138 666 413
till överkursfond föres 5 866 700
till balanserade vinstmedel föres 334 929 634
Summa kronor 479 462 747
* Baserat på antalet utestående aktier den 31 december 2023. Utdelningsbe- loppet kan komma att ändras på grund av att aktier i eget förvar kan komma att omsättas fram till avstämningsdagen den 18 april 2024. För ytterligare informa- tion om antal utestående aktier och antal aktier i eget förvar se koncernens not 20, Eget kapital och antal aktier.
Mot bakgrund av koncernen finansiella stabilitet och goda kapi- talstruktur är styrelsens bedömning att en utdelning kan moti- veras. Efter genomförd utdelning uppgår koncernens soliditet till 35,5 procent och är därmed god i förhållande till branschen. Utdelningen motsvarar 41 procent av årets resultat varav utdel- ningen är i linje med bolagets utdelningspolicy.
KALLELSE TILL ÅRSSTÄMMA
Kallelse till årsstämma skall utfärdas tidigast sex veckor och senast fyra veckor före bolagsstämman.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperio- dens utgång. Se även not 33 Händelser efter rapportperiodens utgång.
FRAMTIDSUTSIKTER
Efterfrågan och orderingången är fortsatt god, samtidigt som Nedermans basaffär och ett starkt digitalt erbjudande gör att vi hävdar oss väl på nuvarande marknad. Samtidigt finns en risk för att problem inom försörjningskedjan, inflationstrycket och svagare konjunkturutsikter kommer att påverka kunders inves- teringsbeslut. Dessutom riskerar den tilltagande geopolitiska osäkerheten att leda till ökad protektionism på sikt.
Även om utsikterna i vår bransch tillfälligt kan dämpas av olika externa faktorer kvarstår den långsiktiga potentialen. I en värld med ökande insikt om dålig lufts skadlighet har Nederman, med sitt ledande erbjudande inom industriell luftrening, en viktig roll och goda möjligheter att fortsätta växa.
64
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
|
Mkr |
2023 |
2022 |
2021 |
2020 |
2019 |
|
Rörelsens intäkter och resultat |
|||||
|
Nettoomsättning |
6 187,8 |
5 178,9 |
4 041,8 |
3 674,8 |
4 307,7 |
|
EBITA |
697,6 |
558,2 |
522,3 |
275,7 |
388,1 |
|
Justerad EBITA |
714,9 |
566,6 |
494,6 |
352,3 |
394,0 |
|
EBITDA |
850,3 |
682,0 |
633,2 |
384,6 |
489,9 |
|
Justerad EBITDA |
867,5 |
690,4 |
605,5 |
461,2 |
495,8 |
|
Rörelseresultat |
592,8 |
480,2 |
458,9 |
219,0 |
343,2 |
|
Justerat rörelseresultat |
610,0 |
488,6 |
431,2 |
295,6 |
349,1 |
|
Resultat före skatt |
476,2 |
438,8 |
417,1 |
148,5 |
307,3 |
|
Resultat efter skatt |
340,9 |
328,7 |
305,3 |
110,4 |
225,8 |
|
Tillgångar, eget kapital och skulder |
|||||
|
Anläggningstillgångar |
3 412,5 |
3 358,8 |
2 645,6 |
2 480,8 |
2 647,7 |
|
Omsättningstillgångar |
3 009,9 |
2 861,3 |
2 083,4 |
1 768,7 |
2 102,6 |
|
Likvida medel |
815,2 |
721,2 |
541,6 |
466,8 |
445,3 |
|
Eget kapital |
2 372,0 |
2 186,5 |
1 717,4 |
1 300,8 |
1 382,0 |
|
Räntebärande skulder |
2 147,6 |
2 198,3 |
1 609,4 |
1 917,3 |
2 009,4 |
|
Icke räntebärande skulder & avsättningar |
1 902,8 |
1 835,3 |
1 402,2 |
1 031,4 |
1 358,9 |
|
Balansomslutning |
6 422,4 |
6 220,1 |
4 729,0 |
4 249,5 |
4 750,3 |
|
Lönsamhet |
|||||
|
EBITA-marginal |
11,3% |
10,8% |
12,9% |
7,5% |
9,0% |
|
Justerad EBITA-marginal |
11,6% |
10,9% |
12,2% |
9,6% |
9,1% |
|
EBITDA-marginal |
13,7% |
13,2% |
15,7% |
10,5% |
11,4% |
|
Justerad EBITDA-marginal |
14,0% |
13,3% |
15,0% |
12,6% |
11,5% |
|
Rörelsemarginal |
9,6% |
9,3% |
11,4% |
6,0% |
8,0% |
|
Justerad rörelsemarginal |
9,9% |
9,4% |
10,7% |
8,0% |
8,1% |
|
Avkastning på eget kapital |
15,0% |
16,8% |
20,2% |
8,2% |
17,2% |
|
Avkastning på operativt kapital |
16,6% |
15,2% |
15,6% |
10,4% |
14,0% |
|
Kapitalomsättningshastighet, ggr |
1,7 |
1,6 |
1,5 |
1,3 |
1,7 |
|
Kapitalstruktur |
|||||
|
Nettoskuld |
1 332,4 |
1 477,1 |
1 067,8 |
1 450,5 |
1 564,1 |
|
Nettoskuldsättningsgrad |
56,2% |
67,6% |
62,2% |
111,5% |
113,2% |
|
Nettoskuld/Justerad EBITDA, ggr |
1,5 |
2,1 |
1,8 |
3,1 |
3,2 |
|
Justerad EBITDA/finansnetto, ggr |
7,4 |
16,7 |
14,5 |
6,5 |
13,8 |
|
Ränteteckningsgrad, ggr |
4,4 |
7,9 |
9,6 |
4,1 |
8,1 |
|
Soliditet |
36,9% |
35,2% |
36,3% |
30,6% |
29,0% |
|
Operativt kapital |
3 704,4 |
3 663,6 |
2 785,2 |
2 751,3 |
2 946,1 |
|
Aktiedata |
|||||
|
Antal aktier per bokslutsdagen |
35 146 020 |
35 146 020 |
35 146 020 |
35 146 020 |
35 146 020 |
|
Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning |
35 101 313 |
35 093 096 |
35 093 096 |
35 093 096 |
35 093 096 |
|
Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning |
35 101 313 |
35 093 096 |
35 093 096 |
35 093 096 |
35 093 096 |
|
Eget kapital per aktie, före utspädning, Kr |
67,58 |
62,31 |
48,94 |
37,07 |
39,38 |
|
Eget kapital per aktie, efter utspädning, Kr |
67,58 |
62,31 |
48,94 |
37,07 |
39,38 |
|
Resultat per aktie, före utspädning, Kr |
9,71 |
9,37 |
8,70 |
3,15 |
6,43 |
|
Resultat per aktie, efter utspädning, Kr |
9,71 |
9,37 |
8,70 |
3,15 |
6,43 |
|
Föreslagen utdelning per aktie, Kr |
3,95 |
3,75 |
3,50 |
- |
- |
|
Anställda |
|||||
|
Medelantal anställda |
2 377 |
2 288 |
2 154 |
2 097 |
2 195 |
Femårsöversikt
Omsättning, Mkr
Resultat per aktie, Kr
rörelsemarginal och Justerad EBITA-marginal, %
rörelseresultat och Justerad EBITA , Mkr
Nettoskuldsättningsgrad, %
Största marknader 2023, Mkr
Extern försäljning
Avkastning på operativt kapital, %
Medelantal anställda
Kassaflöde, Mkr
Rörelseresultat
Justerad EBITA
Rörelsemarginal
Justerad EBITA-marginal
65
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
66
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
Risker och riskhantering
Risker som väsentligt kan påverka koncernen
Nederman är exponerat för ett antal risker som kan påverka kon- cernens verksamhet, resultat och finansiella ställning. Neder- man genomför löpande riskutvärderingar som innefattar identi- fiering av de risker som påverkar koncernen samt vidtar åtgärder för att hantera dessa.
Nederman beräknar inte det ekonomiska värdet för alla risker eftersom många av dem är mycket komplexa och kopplade till varandra. Den praktiska hanteringen av dessa risker underlättas däremot på flera olika sätt, bland annat genom koncerngemen- samma policyer, affärsprocesser, utbildning, internkontroller och processer för granskning och godkännande av rapporter. Nedermankoncernens risker delas in i fem kategorier: Strate- giska risker, Operativa risker, Risker rörande regelefterlevnad, Finansiella risker och Cyber- och informationsrisker.
Strategiska risker
Kunderbjudanden, successionsplanering, myndighets- eller branschförordningar, fluktuationer på den globala marknaden.
Operativa risker
Krav på produkternas funktion eller kvalitet, konkurrens eller tek- nikskiften, IT-system och produktions- eller leveransstörningar.
Risker rörande regelefterlevnad
Efterlevnad av lagar, bestämmelser och koncernpolicyer rörande t.ex. datasekretess, konkurrenslagstiftning, korruption, hälsa och säkerhet samt hållbarhet.
Finansiella risker
Valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.
CYBER- OCH INFORMATIONSRISKER
Cyber- och informationsrisker är inte bara relaterade till tekniken i de produkter, lösningar och tjänster som Nederman tillhanda- håller sina kunder, utan även till all teknik och information som används i företagets interna och externa processer och verk- samhet.
Hantering av de största riskerna
De största risker som beskrivs i den här rapporten hanteras i enlighet med Nedermans ramverk för riskhantering, som är inte- grerat i bolagets affärsprocesser. Styrelsen utövar också över- syn över bolagets riskhantering.
|
Strategiska risker |
Hantering |
|
Bibehålla kompetens och kapacitet att verkställa strategiska aktiviteter |
Fortsatt successionsplanering. Belöning, motivation och utveckling av nyckelpersoner. Rekrytering skall ske baserat på bolagets värderingar och vision. |
|
Förvärvsrelaterade risker |
Professionell ”due diligence”. En tydlig divisionell koppling av förvärvade företag, standardiserade förfaranden för integration vilket exempelvis inkluderar IT, varumärke, patent och ekonomi. |
|
Operativa risker |
Hantering |
|
Produktionsrisker på viktiga siter |
Uppdatering och utbyte av åldrande produktionsmaskiner och utrustning, globalt ledningssystem, standardisering av processer - en förutsättning för ERP-introduktion, underhåll av produktdokumentation, uppdatering av IT-hård- och mjukvara. |
|
Externa faktorer som brand, extrema väder- förhållanden, naturkatastrofer, krig eller pandemier |
Fortsatt beredskapsplanering, regelbundna riskbedömningar och inspektioner på plats. |
|
Projektrelaterade risker |
Systematisk utvärdering av projekt även i anbudsfasen. Fokus på finansiell och operationell projekthantering. |
|
Risker rörande regelefterlevnad |
Hantering |
|
Korruption och bedrägeri |
Fastställda riktlinjer och intern kontroll, system för visselblåsning där alla anställda kan rapportera misstankar om överträdelser av lagar eller bestämmelser utan repressalier, obligatorisk utbildning om bland annat Nedermans uppförandekod. |
|
Bristande efterlevnad av lagar och förordningar |
Utbildning i policyer, lagar och förordningar, formalisering och utvidgning av koncernens interna kontrollarbete med fokus på efterlevnad, exportkontrollprocess inklusive obligatorisk utbildning, med fokus på sanktioner och handelsrestriktioner. |
|
Hälso- och säkerhetsrisker avseende exempelvis tekniska fel eller brister hos Nedermans produkter |
Nedermans övergripande satsning på kvalitetssäkring säkerställer produkternas kvalitet och funktion. Att rättsliga krav avseende säkerhet, exempelvis maskindirektiv och ATEX-direktiv, följs fullt ut. |
67
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Verksamhetsöversikt
|
Finansiella risker |
Hantering |
|
Underliggande försvagning av ekonomin |
Kontinuerlig uppdatering av beredskapsplaner på lokal, regional och global nivå. |
|
Prisökningar och inflation |
Ökad produktionseffektivitet, inköpssamordning mellan koncernbolagen, noggrann övervakning och förvaltning av försäljnings- och inköpspriser. Kontinuerlig kostnadskontroll samt långsiktig effektivisering grundad i digitalisering |
|
Priskonkurrens |
Differentiering, inklusive digitala produkter och lösningar, marknadsledande teknik, fokus på att vara marknadsledande på operativa marknader, ökad produktionseffektivitet, bland annat genom investeringar i maskiner och IT-uppgraderingar. |
|
Valutarisker: Nedermankoncernen är genom sin globala verksamhet exponerad för valutarisk genom att valutakursförändringar påverkar koncernens resultat och finansiella ställning. Koncernens valutaexponering omfattar transaktionsexponering, finansiell exponering och omräkningsexponering. |
Transaktionsexponering uppkommer genom att koncernens bolag gör inköp i en valuta och säljer i en annan valuta. För att begränsa transaktionsexponeringen i Nedermankoncernen är huvudregeln att försörjningsbolagen säljer till försäljningsbolagen i försäljningsbolagens lokala valutor. Transaktionsexponeringen blir på det sättet ytterst liten i försäljningsbolagen. Det största försörjningsbolaget ligger i Sverige och där sker 51 procent av inköpen i SEK. Övriga inköp görs huvudsakligen i EUR och i viss mindre utsträckning i USD. Finansiell exponering uppkommer av att valutakursförändringar påverkar värdet av lån. Omräkningsexponering uppkommer av att valutakursförändringar påverkar värdet av tillgångar och skulder i utländska dotterföretag vilket utgör en valutaexponering av eget kapital. |
|
Ränterisker: Nedermankoncernen är genom sin nettoskuldsättning exponerad för ränterisk. Rörelser i räntenivåer påverkar koncernens resultat och kassaflöde samt värdet på finansiella tillgångar och skulder. |
Med ränterisk avses risken att ändrade räntenivåer påverkar Nedermankoncernens resultat och kassaflöde. Koncernens banklån löper med rörlig ränta eller med en maximal bindningstid på sex månader, enligt finansieringsavtal med koncernens långivare. Vanligtvis är räntebindningstiden mellan en och tre månader. En förändring av räntesatsen med en procentenhet hade påverkat finansnettot under 2023 med 15,0 Mkr (13,3) räknat på den genomsnittliga nettoskulden för året. Nedermankoncernen har gjort bedömningen att rimliga förändringar i ränteläget inte påverkar koncernens resultat så materiellt att det föreligger behov att säkra räntenivån via finansiella instrument. Denna bedömning uppdateras kontinuerligt och kan komma att omprövas vid eventuell ökning av låneexponeringen. |
|
Kreditrisker: Risken att koncernens kunder inte betalar kundfordringar och avtalstillgångar utgör en kreditrisk. |
För att begränsa kreditrisken använder Nedermankoncernen kreditpolicies som begränsar utestående belopp och kredittid för olika kunder. För nya kunder och nya marknader gäller normalt sett remburs eller förskottsbetalning. För etablerade kundförhållanden sätts kreditgränser som noga övervakas för att begränsa riskerna. I vissa fall används kreditförsäkringar för att säkra kundfordringar. Koncernens största enskilda kund svarade för 1,1 procent av omsättningen. De fem största kunderna svarade för 4,7 procent av omsättningen. Riskspridningen får således anses som mycket god. Avtalstillgångar utgörs av utfört arbete som ännu inte har fakturerats och är framförallt hänförligt till försäljning av mindre och medelstora projekt, vilket i sin natur utgör en kreditrisk. Om flera av koncernens större kunder inte skulle uppfylla sina åtaganden kan koncernen drabbas av betydande förluster. Löpande riskutvärderingar görs av kundfordringar och avtalstillgångar och med beaktande att kunderna verkar inom flera olika branscher och marknader bedöms riskerna som låga. |
|
Likviditetsrisker: Risken att Nedermankoncernen inte skulle kunna finansiera eller återfinansiera sina tillgångar eller fullgöra sina betalningsåtaganden utgör en likviditetsrisk. |
För att begränsa likviditetsrisken har Nedermankoncernen ett finansieringsavtal med Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) och Svenska Handelsbanken (SHB) om 2 000 Mkr samt ett finansieringsavtal med Svensk Exportkredit (SEK) om 500 Mkr. Avtalen tecknades i mars 2022 och löper på tre år med option att förlänga ytterligare två år med ett år i taget. Under 2023 utnyttjades optionen att förlänga ett år för avtalet med SEB och SHB men inte med SEK. Avtalen löper ut i mars 2027 och mars 2026 om kvarvarande optioner utnyttjas. Vid årsskiftet var utrymmet inom avtalet med SEB och SHB nyttjat med 1 368 Mkr (1 438). Vid periodens slut fanns därmed ett låneutrymme på 632 Mkr (562) inom ramen för Nedermans låneavtal med SEB och SHB. Vid årsskiftet var utrymmet inom avtalet med SEK fullt nyttjat. Bankerna äger under vissa förutsättningar rätt att säga upp avtalen i förtid. |
|
Cyber- och informationsrisker |
Hantering |
|
IT-säkerhet |
Löpande uppdatering och uppgradering av hårdvara, programvara och processer i enlighet med koncernens IT-säkerhetspolicy. Obligatorisk utbildning för alla anställda. Övervakning av systemen, testning för att identifiera sårbarhetsområden, säkring och testning av säkerhetskopior. |
|
Pågående IT-projekt |
Systematisk planering, säkerställande av relevant intern kompetens och uppdatering av IT-hård- och mjukvara. |
68
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Nederman tillämpar såsom noterat bolag Svensk kod för bolags- styrning (Koden). Bolagsstyrningsrapporten har upprättats i enlighet med årsredovisnings- och aktiebolagslagen, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter och Koden samt andra tillämpliga svenska lagar och regler. Utöver regler som följer av lag eller annan författning använder Nederman interna styr- instrument som också är till grund för koncernens bolags- styrning, däribland bolagsordningen, styrelsens arbetsord- ning, VD-instruktion, policydokument och koncernens upp- förandekod. Bolagsordningen och koncernens uppförandekod finns tillgängliga på nedermangroup.com och policydokument finns tillgängliga på koncernens intranät.
Styrningen av Nedermankoncernen sker genom aktieägarna via bolagsstämma, styrelsen och verkställande direktören samt koncernledningen i Nederman i enlighet med bland annat svensk aktiebolagslag, andra lagar och förordningar, bolagsordning- en och styrelsens arbetsordning. Med hänsyn till Nedermans koncernstruktur är sammansättningen av styrelser i operativa dotterbolag, ofta med representanter från koncernledningen, ytterligare en del i styrningen av koncernen.
AKTIEÄGARE
Vid utgången av 2023 hade bolaget 4.569 aktieägare. Invest- ment AB Latour var största ägare med 29,98 procent av aktier- na, Neudi Kapital AB ägde 10,03 procent, IF Skadeförsäkring AB (publ) ägde 9,90 procent och Swedbank Robur Fonder AB ägde 8,90 procent. De tio största aktieägarna hade ett totalt innehav motsvarande 80,29 procent av aktierna. Utländska investerares ägarandel var 16,45 procent av aktierna. För ytterligare informa- tion om aktien och aktieägare, se sidorna 142-143.
ÅRSSTÄMMA
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet där aktie- ägarna utövar sitt inflytande genom att rösta i centrala frågor, såsom fastställelse av resultat- och balansräkningar, disposition av bolagets resultat, ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören, val av styrelse, styrelsens ordförande och revisorer samt ersättning till styrelse och revisorer. Årsstäm- man hölls i Helsingborg den 24 april 2023. Vid stämman deltog 60 aktieägare vilket representerade 77,91 procent av antalet aktier och röster i bolaget.
Stämman fastställde resultat- och balansräkning samt koncern- resultat- och koncernbalansräkning, samt beviljade ansvarsfri- het åt styrelseledamöterna och verkställande direktören. Stäm- man beslutade att disponera vinst i enlighet med förslaget till vinstdisposition, innebärande att utdelning för verksamhetsåret 2022 skulle ske med 3,75 kronor per aktie motsvarande 131,6 Mkr och att i ny räkning skulle överföras 491,9 Mkr.
Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag om över- låtelse av egna aktier under LTI-program 2021-2022 samt om bemyndigande för styrelsen att förvärva samt överlåta bolagets egna aktier. Stämman beslutade även att godkännande styrel- sens rapport över ersättningar.
Stämman beslutade i enlighet med förslaget i kallelsen att välja sex styrelseledamöter. Enligt valberedningens förslag beslöts omval av Gunilla Fransson, Ylva op den Velde Hammargren, Sven Kristensson, Johan Menckel och Sam Strömerstén samt nyval av Anders Borg som ledamöter i styrelsen. Till styrelsens ordföran- de valdes Johan Menckel.
Den 3 februari 2023 kommunicerades att Anna Kinberg Batra lämnade sitt uppdrag som styrelsemedlem som en följd av att regeringen utsett henne till landshövding för Stockholms län. Efter det att Anna Kinberg Batra lämnade styrelsen bestod den av fem ledamöter och därmed uppfylldes kraven i bolagsordning- en gällande antalet ledamöter även intill dess att Anders Borg tillträdde i samband med årsstämman den 24 april.
VALBEREDNING
Årsstämman 2019 beslutade om instruktioner för valberedning avseende tillsättande av valberedningen och valberedningens uppdrag. Enligt instruktionen ska valberedningen bestå av en representant från var och en av de fyra största ägarna samt sty- relsens ordförande. Om någon av de fyra största ägarna avstår från sin rätt att utse representant till valberedningen så går rätt- en vidare till i storleksordning nästa aktieägare. Valberedningens uppgifter ska vara att inför årsstämman förbereda val av ord- förande och övriga ledamöter av styrelsen, val av ordförande vid stämma, arvodesfrågor och därtill hörande frågor, samt i förekommande fall, val av revisor.
Enligt årsstämmans riktlinjer för valberedningens arbete har Ossian Ekdahl, Investment AB Latour (ordf.); Henrik Forsberg Schoultz, Neudi Kapital AB; Fredrik Ahlin, IF Skadeförsäkring AB samt Oscar Bergman, Swedbank Robur utsetts till valberedning inför årsstämman 2024. Johan Menckel, ordförande i Nedermans styrelse, är adjungerad i valberedningen. För frågor rörande val- beredningens arbete hänvisas till ossian.ekdahl@gmail.com.
STYRELSEN
Styrelsen är, efter bolagsstämman, bolagets högsta beslutan- de organ. Styrelsens övergripande uppgift är att besluta om bolagets affärsinriktning, bolagets resurser och kapitalstruktur samt bolagets organisation och förvaltning av bolagets angeläg- enheter. I styrelsens allmänna åtaganden ligger även att fortlö- pande bedöma bolagets ekonomiska situation samt att godkän- na bolagets affärsplan. I det allmänna åtagandet ligger att det är styrelsen som beslutar i övergripande frågor som till exempel bolagets strategi, förvärv, större investeringar, avyttringar, avgivande av årsredovisning och delårsrapporter samt tillsätt- ning av verkställande direktören.
69
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Bolagsstyrning
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som årligen fastställs på det konstituerande styrelsesammanträdet. Arbetsordningen anger hur arbetet i förekommande fall ska fördelas mellan sty- relsens ledamöter, hur ofta styrelsen ska sammanträda samt i vilken utsträckning ev. suppleanter ska delta i styrelsens arbete och kallas till sammanträden. Vidare reglerar arbetsordningen styrelsens åligganden, beslutsförhet, ansvarsfördelning mel- lan styrelsen och den verkställande direktören m.m. Styrelsen sammanträder efter en i förväg beslutad årsplan. Utöver dessa möten kan ytterligare möten arrangeras vid händelser av osed- vanlig vikt. Styrelseordföranden och verkställande direktören har utöver styrelsesammanträdena en löpande dialog kring för- valtningen av bolaget.
En gång per år utvärderar hela styrelsen ledande befattnings- havare enligt ett systematiskt förfarande. I detta sammanhang utgör ledande befattningshavare även vissa underchefer, d.v.s. en bredare grupp av anställda.
Under de senaste verksamhetsåren har styrelsen haft att ta ställning till många frågor av strategisk betydelse. Särskild vikt har under 2023 lagts på åtgärder för att öka lönsamheten i under- presterande marknader såsom Kina, i en utvecklad serviceaffär, investeringar gällande uppgradering av koncernens produktion och logistik samt inom digitala satsningar. Även den ökade geo- politiska osäkerheten har varit fråga för styrelsens arbete under året. Styrelsen hade under 2023, utöver det konstituerande sammanträdet, sex protokollförda möten och har under 2024 hittills haft två protokollförda möten. Årsstämman 2023 beslu- tade att styrelsearvode ska utgå med sammanlagt 2 009 000 kronor till att fördelas med 773 000 till styrelsens ordförande och vardera 309 000 kronor till övriga årsstämmovalda ledamö- ter med undantag av verkställande direktören. Vidare beslöts att arvode till revisionsutskott utgår med 108 000 kronor till ord-
förande och med 71 000 kronor till ledamot samt att arvode till ersättningsutskott utgår med 54 000 kronor till ordförande och med 27 000 kronor till ledamot.
Som framgår av bolagsordningen har bolagsstämman full beslu- tanderätt vid val av styrelsemedlemmar och det finns inga andra bestämmelser hänförliga till tillsättande och entledigande av styrelsemedlemmar. Styrelsens ledamöter väljs årligen av års- stämman för tiden intill dess nästa årsstämma hållits. Styrelsen ska bestå av lägst tre och högst åtta ordinarie ledamöter och kan kompletteras med högst tre suppleanter. Härutöver kan tillkom- ma arbetstagarrepresentanter. De av stämman valda ledamö- terna är alla, förutom Johan Menckel, oberoende i förhållande till större aktieägare och alla, med undantag av verkställande direktören, är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsled- ningen. Styrelsen uppfyller därmed Kodens krav på oberoende ledamöter. Ledamöterna presenteras på sidan 76 och på neder- mangroup.com.
Huvudägare och styrelsemedlemmarna genomför årligen en detaljerad utvärdering av styrelsen. Utvärderingen omfattar bland annat styrelsens sammansättning, individuella styrelse- medlemmar samt styrelsens arbete och rutiner. Valberedningen har tagit del av den skriftliga utvärdering som gjorts av styrel- sens arbete samt därtill erhållit en redogörelse över styrelsear- betet från styrelsens ordförande.
Under huvuddelen av 2023 har Nedermans styrelse bestått av sex ledamöter valda av årsstämman 2023. Den 3 februari lämna- de Anna Kinberg Batra sitt uppdrag som styrelsemedlem som en följd av att regeringen utsett henne till landshövding för Stock- holms län. Efter det att Anna Kinberg Batra lämnade styrelsen bestod den av fem ledamöter intill dess att Anders Borg tillträdde i samband med årsstämman den 24 april. Verkställande direktö-
Övergripande struktur för bolagsstyrning i Nederman
Beredande funktion
Beslutande
funktion
Kontrollerande
funktion
Bolagsstämma
Styrelse
VD och koncernchef
Valberedning
Ersättningsutskott
Externa revisorer
Revisionsutskott
70
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Bolagsstyrning
ren ingår i styrelsen. Finansdirektören ingår inte i styrelsen men deltar som regel vid styrelsesammanträdena som föredragande. Styrelsens ordförande deltar inte i den operativa ledningen av bolaget.
Närvaro på styrelsesammanträden
Anders Borg 4 av 4 möjliga
Gunilla Fransson 6 av 6 möjliga
Ylva op den Velde Hammargren 5 av 6 möjliga
Sven Kristensson 6 av 6 möjliga
Johan Menckel 6 av 6 möjliga
Sam Strömerstén 6 av 6 möjliga
VERKSTÄLLANDE DIREKTÖREN
Arbetsfördelningen mellan styrelsen och den verkställande direktören regleras i styrelsens arbetsordning och i en instruk- tion för verkställande direktören. Verkställande direktören är ansvarig för genomförande av affärsplanen samt den löpande förvaltningen av bolagets angelägenheter liksom den dagliga verksamheten i bolaget. Detta innebär att verkställande direktö- ren äger rätt att fatta beslut i de frågor vilka kan anses falla inom ramen för den löpande förvaltningen av bolaget. Den verkstäl- lande direktören får dessutom vidta åtgärder utan styrelsens bemyndigande som, med hänsyn till omfattningen och arten av bolagets verksamhet, är av osedvanlig beskaffenhet eller av stor betydelse och styrelsens beslut inte kan avvaktas utan väsentlig olägenhet för bolagets verksamhet. Instruktionen till verkstäl- lande direktören reglerar även dennes ansvar för rapportering till styrelsen. Styrelsen erhåller månatligen skriftlig information i form av en månadsrapport innehållande uppföljning av ordersta- tistik, försäljning, operativa resultat, rörelsekapitalets utveck- ling samt resultaträkning, finansiell ställning och kassaflödes- rapport. Vidare innehåller materialet verkställande direktörens och finansdirektörens kommentarer, exempelvis om de olika marknaderna.
Ledningen utarbetar varje år ett förslag på strategi som diskute- ras och antas på det sista styrelsesammanträdet under hösten. Arbetet med affärsplan, inklusive budget för nästkommande år, bedrivs normalt ”bottom-up” och baseras på strategin. Verkstäl- lande direktören och finansdirektören föredrar förslag på affärs- planen för styrelsen. Efter diskussion kring affärsplanen antas den normalt på det sista styrelsesammanträdet under hösten. Vidare gör bolaget en månatligen uppdaterad prognos.
Utskott
Ersättningsutskottet: Frågor angående lönesättning och för- måner för verkställande direktören och ledande befattningsha- vare hanteras och avgörs av ersättningsutskottet. Detta utskott består av Johan Menckel (ordf.) och Gunilla Fransson. Utskottet är ett organ inom bolagets styrelse med uppgift att bereda frågor om ersättning och andra anställningsvillkor för bolagsledning- en samt utarbeta de riktlinjer för ersättning till ledande befatt- ningshavare som styrelsen ska föreslå årsstämman att besluta om. Ersättningsutskottets båda ledamöter har under 2023 haft ett protokollfört möte.
Rådande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare antogs på årsstämman 2023. Riktlinjerna presenteras i avsnittet ”Ersättningar till ledande befattningshavare”.
Revisionsutskottet: Revisionsutskottets främsta syfte är att utöva tillsyn över koncernens ekonomiska redovisning och rap- portering samt över revisionen av bokslutet. I revisionsutskot- tets uppgifter ingår bland annat att svara för beredningen av styrelsens arbete med att kvalitetssäkra koncernens finansiella rapportering genom att granska delårsrapporter, årsredovisning och koncernredovisning. Revisionsutskottet ska även bereda frågor om upphandling av revision och andra tjänster från revi- sorn samt bereda vissa redovisnings- och revisionsfrågor som ska behandlas av styrelsen. Revisionsutskottets arbete styrs av en arbetsordning som antagits av styrelsen. Utskottet har under 2023 sammanträtt vid fem tillfällen och under 2024 har hittills ett protokollfört möte hållits. Bolagets revisor deltog vid dessa tillfällen. Den 14 februari 2024 informerade bolagets revisor hela styrelsen om resultatet av sitt arbete och lämnade en redogö- relse för årets revision och sin syn på bolagets interna kontroll- system utan närvaro från någon i bolagsledningen. Revisions- utskottet har under 2023 intill årsstämman den 24 april utgjorts av styrelseledamöterna Ylva op den Velde Hammargren (ordf.) och Sam Strömerstén och efter årsstämman av Anders Borg (ordf.), Ylva op den Velde Hammargren och Sam Strömerstén.
Närvaro på revisionsutskottets sammanträden
Anders Borg 5 av 5 möjliga
Ylva op den Velde Hammargren 6 av 6 möjliga
Sam Strömerstén 6 av 6 möjliga
REVISOR
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning. Revi- sorn ska efter varje räkenskapsår lämna en revisionsberättelse till bolagsstämman. Årsstämman utser fr.o.m. årsstämman 2011 revisor(er) på ett år. På årsstämman 24 april 2023 beslutades i enlighet med valberedningens förslag om omval av det regist- rerade revisionsbolaget Ernst & Young AB för tiden fram till slu- tet av årsstämman 2024 med auktoriserade revisorn Andreas Mast som huvudansvarig revisor. Andreas Mast är auktoriserad revisor och medlem av FAR. Andreas Mast har lång erfarenhet av granskning av noterade bolag och bolag i internationell miljö. Han är idag ansvarig revisor för bl.a. Gunnebo, Lindex, Revolution- race och VBG Group. Bolagets revisor granskar årsbokslut och årsredovisning samt bolagets löpande verksamhet och rutiner för att uttala sig om redovisningen samt styrelsens och VD:s för- valtning. Årsstämman 2023 beslöt att revisorerna ersätts enligt löpande räkning. Arvode för övriga uppdrag till Ernst & Young AB förutom revisionsuppdraget uppgick under 2023 till 1,3 Mkr och avsåg huvudsakligen granskning av niomånadersrapporten och hållbarhetsrapporten samt andra revisionsnära tjänster.
ERSÄTTNINGAR TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman 24 april 2023 antog de av styrelsen föreslagna riktlinjerna för ersättning till ledande befattningshavare. I för- hållande till tidigare riktlinjer innebar detta att bolaget ändrat upplägget vad gäller långsiktig rörlig ersättning för ledande befattningshavare enligt ”Långsiktigt rörlig ersättning” nedan.
71
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Bolagsstyrning
Riktlinjerna omfattar Nedermans koncernledning. Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponen- ter: fast lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra för- måner. Fast lön utbetalas för fullgott arbete.
Årlig rörlig ersättning (”STI”). Det kortsiktiga incitamentet ska vara kopplat till förutbestämda, väldefinierade och mätbara finansiella kriterier. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig ersättning ska mätas under en period om ett räkenskaps- år (prestationsperiod). STI får uppgå till högst 50 procent av den sammanlagda fasta lönen under prestationsperioden för verk- ställande direktören och för övriga ledande befattningshavare. Kriterierna för STI ska huvudsakligen relatera till koncernens lönsamhet, rörelsekapitalets utveckling och hållbarhetsmål som är kopplade till verksamheten. STI kan även vara kopplad till indi- viduella kriterier. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Långsiktig rörlig ersättning (”LTI”)
STI ska kompletteras med ett långsiktigt incitament kopplat till aktiekursutvecklingen. Genom att koppla LTI till aktiekursut- vecklingen skapas intressegemenskap med aktieägarna som syftar till att främja bolagets affärsstrategi, långsiktiga intres- sen och värdeskapande.
LTI-utbetalningen ska vara föremål för åtagande från ledande befattningshavaren att investera LTI-utbetalningen i Neder- man-aktier utan onödigt dröjsmål och att behålla sådana aktier i minst tre år.
STI och LTI som varje år utbetalas till ledande befattningshavare får sammanlagt inte uppgå till mer än 150 procent av den tota- la fasta lönen för VD och högst 100 procent av den totala fasta lönen för övriga ledande befattningshavare.
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrange- mang är tidsbegränsade och endast utgår på individnivå anting- en i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 50 procent av den fasta årliga lönen samt ej utges mer än en gång per år och per individ.
För verkställande direktören ska pensionsförmåner vara premie- bestämda. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 35 procent av den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara baserade på en kontraktuell ITP-plan eller vara premiebestäm- da, om inte befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontantersättning ska vara pensionsgrundande. Pensionspre- mier som följer av den kontraktuella ITP-planen eller är premie- bestämda ska uppgå till högst 35 procent av den pensionsgrun- dande lönen, om inte andra premienivåer gäller enligt tillämplig ITP-plan.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk- och sjuk- vårdsförsäkring och bilförmåner. Sådana förmåner får samman- lagt uppgå till högst 20 procent av den fasta årliga lönen.
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst 24 månader för den verkställande direktören och tolv månader för övriga ledande befattningshavare. Fast lön under uppsägningstiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för två år för verkställande direktören och ett år för övriga ledande befatt- ningshavare. Vid uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Beslut om överlåtelse av egna aktier under LTI-program 2021-2022
Årsstämman den 24 april 2023 beslutade i enlighet med styrel- sens förslag om överlåtelse av egna aktier under LTI-program 2021-2022. LTI-program 2021-2022 avslutades planenligt 31 december 2022 och tio befattningshavare erhöll bonus i enlighet med programvillkoren. Styrelsens förslag innebar att Nederman Holding AB överlät 12 325 egna aktier till deltagarna som ska inneha aktierna under minst tre år.
Bemyndigande för styrelsen att förvärva och överlåta bolagets egna aktier
Årsstämman den 24 april 2023 beslutade vidare i enlighet med styrelsens förslag om bemyndigande för styrelsen att förvärva samt överlåta bolagets egna aktier. Bemyndigandet innebär att styrelsen har rätt att vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till årsstämman 2024 besluta om förvärv av egna aktier respek- tive överlåtelse av egna aktier. Förvärv av egna aktier får ske på Nasdaq Stockholm till ett pris inom ett intervall mellan högsta köpkurs respektive lägsta säljkurs och bolagets innehav av egna aktier får sammanlagt högst uppgå till tio procent av samtliga utestående aktier. Överlåtelse av egna aktier får ske med högst så många aktier som innehas av bolaget vid tidpunkten för sty- relsens beslut och vilka inte krävs för leverans av aktier i enlighet med bolagets incitamentsprogram. Överlåtelse av egna aktier får ske på Nasdaq Stockholm och som betalning av köpeskilling vid förvärv av bolag eller rörelse eller vid fusion varvid vederla- get ska motsvara aktiernas marknadsvärde och kan erläggas kontant, med apportegendom eller genom kvittning mot fordran på bolaget. Överlåtelse får ske med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt.
INTERN KONTROLL
Kontrollmiljö. Operativa beslut fattas på bolags- eller affärs- områdesnivå, medan beslut om strategi, inriktning, förvärv och övergripande finansiella frågor fattas av moderbolagets styrel- se och koncernledning. Den interna kontrollen inom koncernen är utformad för att fungera i denna organisation. Inom koncernen finns ett tydligt regelverk för delegering av ansvar och befogen- het enligt koncernens struktur. Basen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen utgörs av den övergri- pande kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogen- heter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats. Inom koncernen är de mest väsentliga beståndsdelarna dokumente- rade i form av instruktioner och policys inom finans, etik (Code of
72
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Bolagsstyrning
Conduct), kommunikation, IT säkerhet, integritet, hållbarhet och kvalitet, visselblåsning, export och sanktion, antikorruption och bedrägeri, konkurrensbegränsning, mångfald, hälsa och säker- het, logistik, riskhantering, ersättning samt attestinstruktio- ner. Styrelsen har, med anledning av de av Kollegiet för svensk bolagsstyrning föreslagna ändringarna i Koden gällande krav på formaliserade rutiner som säkerställer att fastlagda principer för hållbarhetsrapportering efterlevs samt att bolagets håll- barhetsrapportering är upprättad i överensstämmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade bolag, under hösten påbörjat sitt arbete för att säkerställa att dessa krav uppfylls.
Nederman har en enkel juridisk och operativ struktur och utarbe- tade styr- och internkontrollsystem. Styrelsen följer upp orga- nisationens bedömning av den interna kontrollen, bland annat genom ledningens rapportering till revisionsutskottet samt genom kontakter med Nedermans revisorer. Styrelsen har valt att inte ha någon särskild internrevision.
Kontrollaktiviteter. För att säkerställa den interna kontrollen finns såväl automatiserade kontroller som exempelvis behörig- hetskontroller i IT-system och attestkontroller samt manuella kontroller i form av avstämningar och inventeringar. Ekonomiska analyser av resultat samt uppföljning mot planer och prognoser kompletterar kontrollerna och ger en övergripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation. Dokumentationen av sty- rande policys och instruktioner hålls löpande uppdaterade och kommuniceras i elektronisk eller tryckt form. För kommunikation med externa parter finns en kommunikationspolicy, som anger riktlinjer för att säkerställa att bolagets informationsskyldighe- ter efterlevs på ett korrekt och fullständigt sätt.
Hållbarhet. Nedermans affärsstrategiprocess innehåller ett tydligt fokus på hållbarhet vilket förankras med moderbolagets styrelse. Vid varje styrelsesammanträde redogör bolagets VD för sociala, miljömässiga och ekonomiska förflyttningar inom ”The Clean Air Journey”, en resa där fokus ligger på att skapa
framtidens lösningar inom luftrening och miljöteknik. Minst ett årligt styrelsesammanträde genomförs på någon av Nedermans utvecklingsenheter och/eller hos nyckelkunder vilket ger möjlig- het att informera om och diskutera miljömässig, social och eko- nomisk framdrift för ”The Clean Air Journey”.
Nedermans affärsstrategiprocess 2023 innefattade ett fördju- pat arbete i koncernledningen rörande hållbarhet. De bolags- övergripande hållbarhetsrelaterade nyckeltalen och fokuspunk- terna presenterades för koncernledningen av divisionscheferna vid vart tredje koncernledningsmöte. Processen innebär att håll- barhetsarbetet ständigt utvärderas och förbättras vilket möjlig- gör en god spridning av insatser inom koncernen.
Under 2023 genomförde Nederman förberedande arbete gäl- lande Europakommissionens direktiv Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), vilket omfattar Nederman från och med 1 januari 2024. Därutöver utvidgade Nederman sitt arbetet gällande EU:s taxonomiförordning och rapporterar nu även på mål fyra: Övergång till en cirkulär ekonomi.
Uppföljning. Verkställande direktören ansvarar för att den interna kontrollen är organiserad och följs upp enligt de riktlinjer som styrelsen fastställt. Finansiell styrning och kontroll utförs av koncernekonomifunktionen. Den ekonomiska rapportering- en analyseras månatligen på detaljnivå. Styrelsen har vid sina sammanträden behandlat bolagets ekonomiska situation och har även fått avrapportering från bolagets revisorer av deras iakttagelser.
BOLAGSORDNING
I bolagsordningen är bland annat fastslaget bolagets verksam- het, antalet styrelseledamöter och revisorer, hur kallelse till bolagsstämma ska ske, ärendebehandling under årsstämma och var stämman ska hållas. Bolagsstämman har full beslutanderätt avseende förändringar av bolagsordningen. Den nu gällande bolagsordningen antogs på årsstämman den 27 april 2020 och finns på bolagets hemsida www.nedermangroup.com och i års- redovisningen för 2023 på sidan 145.
73
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Bolagsstyrning
74
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 24 april 2023 antog de av styrelsen för Nederman Holding AB (nedan ”Nederman” eller ”bolaget”) föreslagna riktlin- jerna för ersättning till ledande befattningshavare. I förhållande till tidigare riktlinjer innebär detta att bolaget ändrat upplägget vad gäller långsiktig rörlig ersättning för ledande befattnings- havare i enlighet med avsnittet ”Långsiktig rörlig ersättning” nedan.
Dessa riktlinjer gäller för de befattningshavare som utgör kon- cernledningen. Riktlinjerna ska tillämpas på ersättningar som avtalas och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar. Riktlinjerna omfattar inte ersättningar som beslutas av bolags- stämman separat.
RIKTLINJERNAS FRÄMJANDE AV NEDERMANS AFFÄRSSTRATEGI, LÅNGSIKTIGA INTRESSEN OCH HÅLLBARHET
Nedermans affärsstrategi är i korthet att vara ”the Clean Air Company”, och att använda Nedermans expertis inom industri- ell luftrening samt dess lösningar och tjänster för att skydda människor, planeten och produktion från skadliga effekter av industriella processer. På så sätt bidrar Nederman till säkrare arbetsplatser, effektiv produktion och betydande miljöfördelar. En framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagandet av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. Målsättningen med Nedermans rikt- linjer för ersättning till ledande befattningshavare är därför att erbjuda konkurrenskraftig och marknadsmässig ersättning, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, moti- veras och behållas. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befatt- ningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning. För ytterligare information om bolagets affärsstrategi, se www. nedermangroup.com.
FORMERNA AV ERSÄTTNING M.M.
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följan- de komponenter: fast lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver, från tid till annan och utanför ramen för dessa riktlinjer, besluta om exem- pelvis aktiebaserad ersättning. Ersättningsutskottet ska följa och utvärdera ersättningar till ledande befattningshavare, med reservation för att all ersättning till verkställande direktören ska beslutas av styrelsen.
Fast lön
Fast lön utbetalas för fullgott arbete.
Rörlig kontantersättning
Årlig rörlig ersättning (”STI”)
Det kortsiktiga incitamentet ska vara kopplat till förutbestämda, väldefinierade och mätbara finansiella kriterier. Uppfyllelse av
kriterier för utbetalning av rörlig ersättning ska mätas under en period om ett räkenskapsår (prestationsperiod). STI får uppgå till högst 50 procent av den sammanlagda fasta lönen under presta- tionsperioden för verkställande direktören och för övriga ledan- de befattningshavare. Kriterierna för STI ska huvudsakligen relatera till koncernens lönsamhet, rörelsekapitalets utveckling och hållbarhetsmål som är kopplade till verksamheten. STI kan även vara kopplad till individuella kriterier. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsik- tiga intressen, inklusive dess hållbarhet, och eftersom Neder- mans affärsstrategi är att vara ”the Clean Air Company” genom att skydda människor, planeten och produktion från de skadliga effekterna av industriella processer, kommer kriterierna för STI, vilka är kopplade till försäljningen av bolagets lösningar och tjänster inom industriell luftrening, oundvikligen att främja bola- gets långsiktiga intressen och hållbarhet.
Långsiktig rörlig ersättning (”LTI”)
STI ska kompletteras med ett långsiktigt incitament kopplat till aktiekursutvecklingen. Genom att koppla LTI till aktiekursut- vecklingen skapas intressegemenskap med aktieägarna som syftar till att främja bolagets affärsstrategi, långsiktiga intres- sen och värdeskapande.
Under år 1 ska det initialt tilldelade beloppet för LTI motsvara beloppet från STI som intjänats under föregående år (”Initialt Tilldelade Beloppet”). Det Initialt Tilldelade Beloppet ska seder- mera intjänas under en period av tre år och indexeras för att återspegla aktiekursutvecklingen för bolagets aktie. År 2 ska det Initialt Tilldelade Beloppet indexeras för att återspegla aktie- kursutvecklingen mellan publiceringen av bokslutskommunikén år 1 och år 2, varefter 1/3 av det indexerade beloppet ska utbe- talas till ledande befattningshavare. År 3 ska det återstående (indexerade) beloppet åter indexeras för att återspegla aktie- kursutvecklingen mellan publiceringen av bokslutskommunikén år 2 och år 3, varefter 1/2 av nämnda indexerade belopp ska utbetalas till ledande befattningshavare. År 4 ska det återstå- ende (indexerade) beloppet åter indexeras för att återspegla aktiekursutvecklingen mellan publiceringen av bokslutskommu- nikén år 3 och år 4, varefter sådant indexerat belopp ska utbeta- las till ledande befattningshavare. Aktiekursindex ska motsvara ökningen eller minskningen av aktiekursen mätt som det volym- vägda genomsnittet som erlagts för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tio handelsdagar omedelbart efter publicering av bokslutskommuniké.
LTI-utbetalningen ska vara föremål för åtagande från ledande befattningshavaren att investera LTI-utbetalningen i Neder- man-aktier utan onödigt dröjsmål och att behålla sådana aktier i minst tre år.
75
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
STI och LTI som varje år utbetalas till ledande befattningshavare får sammanlagt inte uppgå till mer än 150 procent av den tota- la fasta lönen för VD och högst 100 procent av den totala fasta lönen för övriga ledande befattningshavare.
Kostnaderna relaterade till den rörliga ersättningen är sedvanli- ga personalkostnader relaterade till kontant ersättning.
Annan rörlig ersättning
Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrange- mang är tidsbegränsade och endast utgår på individnivå anting- en i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Det ligger i sakens natur att ersätt- ning för extraordinära omständigheter inte är mätbara, men möj- ligheten för styrelsen att besluta om sådan ersättning bedöms viktig av styrelsen i syfte att rekrytera eller behålla befattnings- havare, eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 50 procent av den fasta årliga lönen samt ej utges mer än en gång per år och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
Pensionsförmåner
För verkställande direktören ska pensionsförmåner vara premie- bestämda. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 35 procent av den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara baserade på en kontraktuell ITP-plan eller vara premiebestäm- da, om inte befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontantersättning ska vara pensionsgrundande. Pensionspre- mier som följer av den kontraktuella ITP-planen eller är premie- bestämda ska uppgå till högst 35 procent av den pensionsgrun- dande lönen, om inte andra premienivåer gäller enligt tillämplig ITP-plan.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner, vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers över- gripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk- och sjuk- vårdsförsäkring och bilförmåner. Sådana förmåner får samman- lagt uppgå till högst 20 procent av den fasta årliga lönen.
KRITERIER FÖR UTDELNING AV RÖRLIG ERSÄTTNING M.M.
Ersättningsutskottet ska följa och utvärdera program för rörlig ersättning till ledande befattningshavare. När prestationspe- rioden har avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kriterierna för utdelning av rörlig ersättning uppfyllts. Ersätt- ningsutskottet ansvarar för bedömningen såvitt avser rör- lig ersättning till verkställande direktören. Såvitt avser rörlig ersättning till övriga befattningshavare ansvarar verkställande direktören för bedömningen. Såvitt avser finansiella kriterier ska
bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen. Rörlig kontantersättning kan utbeta- las efter avslutad prestationsperiod eller vara föremål för upp- skjuten utbetalning. Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
UPPHÖRANDE AV ANSTÄLLNING
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst 24 månader för den verkställande direktören och tolv månader för övriga ledande befattningshavare. Fast lön under uppsägningstiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvarande den fasta lönen för två år för verkställande direktören och ett år för övriga ledande befatt- ningshavare. Vid uppsägning från befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
LÖN OCH ANSTÄLLNINGSVILLKOR FÖR ANSTÄLLDA
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättnings- riktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skälighe- ten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
BESLUTSPROCESSEN FÖR ATT FASTSTÄLLA, SE ÖVER OCH GENOMFÖRA RIKTLINJERNA
Styrelsen har tidigare inrättat ett ersättningsutskott. I utskot- tets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av rikt- linjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gäl- lande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
FRÅNGÅENDE AV RIKTLINJERNA
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bola- gets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersätt- ningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersätt- ningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
76
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Styrelse
Johan Menckel (1971)
Utbildning: Civilingenjör Industriell ekonomi, Kungliga Tekniska Högskolan
Nationalitet: Svensk
Befattning: Ledamot, ordförande
Invalsår: 2016, ordförande 2022
Utskott: Ordförande i ersättningsutskottet
Sysselsättning: CIO Investment AB Latour
Nuvarande uppdrag*: Ordförande: Bemsiq AB, Nord-Lock International AB samt Swegon Group AB. / Ledamot: CTEK AB, Latour Industries AB, SAAB AB samt Securitas AB /
Övriga väsentliga uppdrag: Medlem i styrkommittén för World Materials Forum
Tidigare väsentliga uppdrag:
VD och koncernchef Gränges AB samt VD för Sapa Heat Transfer och VD för Sapa Heat Transfer Shanghai. Styrelseledamot i Svenska Handelskammaren i Kina. Managementkonsult Accenture och grundare av addnature.com
Aktieinnehav: 4 000 aktier
Beroende: Beroende i förhållande till bolagets större aktieägare
Styrelse
Ylva op den Velde Hammargren (1966)
Utbildning: Civilingenjör Materialteknik, Kungliga Tekniska Högskolan
Nationalitet: Svensk
Befattning: Ledamot
Invalsår: 2011
Utskott: Ledamot i revisionsutskottet
Sysselsättning: Manager Technology Development AB SKF
Nuvarande uppdrag*: Olika chefspositioner inom SKF
Tidigare väsentliga uppdrag: Styrelseledamot i Södra
Aktieinnehav: Äger inga aktier i Nederman
Beroende: Oberoende
Anders Borg (1968)
Utbildning: Studier vid Uppsala universitet i statsvetenskap, ekonomisk historia och filosofi samt studier, inkl. forskarutbildning, i national- ekonomi vid Stockholms universitet
Nationalitet: Svensk
Befattning: Ledamot
Invalsår: 2023
Utskott: Ordförande i revisionsutskottet
Sysselsättning: Heltidsarbetande styrelseledamot och/eller ordförande
Nuvarande uppdrag*: Ordförande: Checkin.com Group AB, DanAds International AB, Selhall Fastigheter AB samt Sehlhall Holding AB / Ledamot: Anders Borg Investment AB, LKAB, Rud Pedersen Public Affairs Company AB, Stena International SARL samt Viaplay Group AB / Övriga väsentliga uppdrag: Senior rådgivare Amundi, East Capital, Kinnevik Investment samt Nordic Capital
Tidigare väsentliga uppdrag: Finansminister i Sverige 2006-2014, styrelseledamot inom bl.a. telekom, fintech, internationella organisationer och offentliga myndigheter. Tidigare bl.a. Sveriges Riksbank, Citigroup, ABN Amro, SEB och World Economic Forum
Aktieinnehav: 1 834 aktier
Beroende: Oberoende
Gunilla Fransson (1960)
Utbildning: Civilingenjör och Tekn. lic. Kemiteknik, Kungliga Tekniska Högskolan
Nationalitet: Svensk
Befattning: Ledamot
Invalsår: 2016
Utskott: Ledamot i ersättningsutskottet
Sysselsättning: Heltidsarbetande styrelseledamot och/eller ordförande
Nuvarande uppdrag*: Ordförande: NetInsight AB / Ledamot: Eltel AB, Dunkers- stiftelserna, Securitas AB samt Trelleborg AB
Tidigare väsentliga uppdrag: Olika chefspositioner inom Saab AB och Ericsson AB
Aktieinnehav: 800 aktier
Beroende: Oberoende
Sven Kristensson (1962)
Utbildning: Flygvapnet. Linköpings universitet
Nationalitet: Svensk
Befattning: Ledamot
Invalsår: 2008
Sysselsättning: Verkställande direktör och koncernchef för Nederman Holding AB
Nuvarande uppdrag*: Ordförande: BK Pac AB, Dieden-ekodoor AB, Kristensson Holding AB samt Novotek AB / Ledamot: Brohov AB, Swegon Group AB samt Sydsvenska Industri- och Handelskammarens Service AB / Övriga väsentliga uppdrag: Ledamot och v. ordförande i Dr. P. Håkanssons stiftelser samt ledamot och ordförande i Stiftelsen skandinaviska policyinstitutet
Tidigare väsentliga uppdrag: Flertalet positioner inom bl.a. medicinteknik (Getinge AB, koncernledning) och förpackning (AB Åkerlund & Rausing, koncernledning)
Aktieinnehav: 336 689 aktier
Beroende: Beroende i förhållande till bolaget
Sam Strömerstén (1955)
Utbildning: Civilingenjör Maskinteknik, Lunds Tekniska Högskola
Nationalitet: Svensk
Befattning: Ledamot
Invalsår: 2019
Utskott: Ledamot i revisionsutskottet
Sysselsättning: Heltidsarbetande styrelseledamot
Nuvarande uppdrag*: Ledamot: Skurups Elverk AB samt Skurups Energihandel AB /
Övriga väsentliga uppdrag: President i Association of the Beverage Machinery Industry
Tidigare väsentliga uppdrag: CEO & President Sidel. EVP Supply Chain, Tetra Pak. EVP Processing Systems, Tetra Pak
Aktieinnehav: 500 aktier
Beroende: Oberoende
* ex. suppleantskap
77
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE – Koncernledning
Koncernledning
Sven Kristensson (1962)
Befattning: Verkställande direktör och koncernchef
Anställningsår: 2001
Nationalitet: Svensk
Utbildning: Flygvapnet. Linköpings universitet
Nuvarande uppdrag*: Ordförande: BK Pac AB, Dieden-ekodoor AB, Kristensson Holding AB, Novotek AB samt Stiftelsen skandinaviska policyinstitutet / Ledamot: Brohov AB, Dr. P. Håkanssons stiftelser, Swegon Group AB samt Sydsvenska Industri- och Handelskammarens Service AB
Aktieinnehav: 336 689 aktier
Tomas Hagström (1976)
Befattning: SVP, Head of Division Process Technology
Anställningsår: 2017
Nationalitet: Svensk/amerikansk
Utbildning: Civ. ing. elektroteknik, fil. kand. företagsekonomi, MBA
Nuvarande uppdrag*: Inga övriga uppdrag
Aktieinnehav: 2 651 aktier
Matthew Cusick (1977)
Befattning: SVP, CFO
Anställningsår: 2011
Nationalitet: Svensk/brittisk
Utbildning: BA Accounting & Finance
Nuvarande uppdrag*: Inga övriga uppdrag
Aktieinnehav: 2 689 aktier
Hans Dahlén (1968)
Befattning: SVP, Head of Division Extraction & Filtration Technology
Anställningsår: 2013
Nationalitet: Svensk
Utbildning: M.Sc. Kemiteknik
Nuvarande uppdrag:* Inga övriga uppdrag
Aktieinnehav: 6 478 aktier
Eva Carin Svensson (1964)
Befattning: SVP, HR
Anställningsår: 2009
Nationalitet: Svensk
Utbildning: B.Sc. in Human Resources Management & Labor Relations
Nuvarande uppdrag*: Inga övriga uppdrag
Aktieinnehav: 5 753 aktier
Erik Wahn (1980)
Befattning: SVP, Corporate Business Intelligence and M&A
Anställningsår: 2019
Nationalitet: Svensk
Utbildning: M.Sc. Business & Economics
Nuvarande uppdrag*: Ordförande: Pej AB / Ledamot: Friway AB, Salutare AB, Waughn Ventures AB
Aktieinnehav: 667 aktier
Joakim Ryrstedt (1974)
Befattning: SVP, Head of Division Monitoring & Control Technology
Anställningsår: 2021
Nationalitet: Svensk
Utbildning: M.Sc. Business Administration
Nuvarande uppdrag*: Inga övriga uppdrag
Aktieinnehav: 654 aktier
Jeppe Rasmussen (1962)
Befattning: SVP, Head of Division Duct & Filter Technology
Anställningsår: 2019
Nationalitet: Dansk
Utbildning: M.Sc. Ph.D. Marine Engineering
Nuvarande uppdrag*: Ledamot: New Nordic Engineering A/S
Aktieinnehav: 1 058 aktier
Mikael Häggblad (1977)
Befattning: SVP, Corporate IT & CIO
Anställningsår: 2024
Nationalitet: Svensk
Utbildning: M. Sc. Systems Sciences
Nuvarande uppdrag*: Ledamot: Allegondy AB, Gardenr AB, Q Division AB
Aktieinnehav: Äger inga aktier i Nederman
Ketil Gorm Paulsen (1961)
Befattning: SVP, Corporate Strategy & IP
Anställningsår: 2017
Nationalitet: Norsk
Utbildning: M.Sc. Physics/ Civilingenjör, Master of Management
Nuvarande uppdrag*: Inga övriga uppdrag
Aktieinnehav: 1 152 aktier
THOMAS NIKLASSON (1970)
Befattning: SVP, Marketing & Communications
Anställningsår: 2014
Nationalitet: Svensk
Utbildning: M.Sc. Business & Economics
Nuvarande uppdrag*: Inga övriga uppdrag
Aktieinnehav: 1 809 aktier
* ex. suppleantskap
78
Koncernredovisning
|
Rapport över resultat för koncernen |
1 januari - 31 december |
||
|
Mkr |
Not |
2023 |
2022 |
|
Nettoomsättning |
5, 6 |
|
|
|
Kostnad för sålda varor |
9 |
( |
( |
|
Bruttoresultat |
|
|
|
|
Försäljningskostnader |
9 |
( |
( |
|
Administrationskostnader |
4, 9 |
( |
( |
|
Forsknings- och utvecklingskostnader |
9 |
( |
( |
|
Omstruktureringskostnader |
9 |
( |
|
|
Övriga rörelseintäkter och kostnader |
7 |
( |
( |
|
Rörelseresultat |
5, 8, 10, 13, 14, 15, 24, 27 |
|
|
|
Finansiella intäkter |
28 |
|
|
|
Finansiella kostnader |
( |
( |
|
|
Finansnetto |
11 |
( |
( |
|
Resultat före skatt |
|
|
|
|
Skatt |
12 |
( |
( |
|
Årets resultat |
|
|
|
|
Årets resultat hänförligt till |
|||
|
Moderbolagets aktieägare |
|
|
|
|
Resultat per aktie |
20 |
|
|
|
Rapport över övrigt totalresultat för koncernen |
1 januari - 31 december |
||
|
Mkr |
Not |
2023 |
2022 |
|
Årets resultat |
|
|
|
|
Övrigt totalresultat |
|||
|
Poster som inte kan omföras till årets resultat |
|||
|
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner |
24 |
|
|
|
Skatt hänförlig till omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner |
( |
( |
|
|
|
|
||
|
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat |
|||
|
Omräkningsdifferenser hänförliga till utlandsverksamheter |
( |
|
|
|
( |
|
||
|
Övrigt totalresultat för året efter skatt |
( |
|
|
|
Summa totalresultat för året |
|
|
|
|
Årets totalresultat hänförligt till |
|||
|
Moderbolagets aktieägare |
|
|
79
Koncernredovisning
|
Rapport över finansiell ställning för koncernen |
31 december |
||
|
Mkr |
Not |
2023 |
2022 |
|
Tillgångar |
|||
|
Immateriella anläggningstillgångar |
13 |
|
|
|
Materiella anläggningstillgångar |
14 |
|
|
|
Nyttjanderätter |
15 |
|
|
|
Långfristiga fordringar |
18 |
|
|
|
Uppskjutna skattefordringar |
12 |
|
|
|
Summa anläggningstillgångar |
|
|
|
|
Varulager |
16 |
|
|
|
Aktuella skattefordringar |
12 |
|
|
|
Kundfordringar |
17, 26 |
|
|
|
Avtalstillgångar |
6, 26 |
|
|
|
Övriga fordringar |
18, 26 |
|
|
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
19 |
|
|
|
Likvida medel |
26, 31 |
|
|
|
Summa omsättningstillgångar |
|
|
|
|
Summa tillgångar |
5 |
|
|
|
Eget kapital |
20 |
||
|
Aktiekapital |
|
|
|
|
Övrigt tillskjutet kapital |
|
|
|
|
Reserver |
|
|
|
|
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat |
|
|
|
|
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
|
|
|
|
Summa eget kapital |
|
|
|
|
Skulder |
|||
|
Långfristiga räntebärande skulder |
3, 21, 26 |
|
|
|
Långfristiga leasingskulder |
3, 21, 26 |
|
|
|
Övriga långfristiga skulder |
22, 26 |
|
|
|
Avsättningar till pensioner |
24 |
|
|
|
Övriga avsättningar |
25 |
|
|
|
Uppskjutna skatteskulder |
12 |
|
|
|
Summa långfristiga skulder |
|
|
|
|
Kortfristiga räntebärande skulder |
3, 21, 26 |
|
|
|
Kortfristiga leasingskulder |
3, 21, 26 |
|
|
|
Leverantörsskulder |
3, 26 |
|
|
|
Avtalsskulder |
6, 26 |
|
|
|
Aktuella skatteskulder |
12 |
|
|
|
Övriga skulder |
22, 26 |
|
|
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
23, 26 |
|
|
|
Avsättningar |
25 |
|
|
|
Summa kortfristiga skulder |
|
|
|
|
Summa skulder |
5 |
|
|
|
Summa eget kapital och skulder |
|
|
80
Koncernredovisning
|
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen |
|||||
|
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
|||||
|
Mkr |
Aktiekapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
|||
|
Omräknings- reserv |
|||||
|
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat |
|||||
|
Totalt eget kapital |
|||||
|
Ingående eget kapital 2022-01-01 |
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
|
|
|
|
|
Övrigt totalresultat |
|||||
|
Årets förändring av omräkningsreserv |
|
|
|
|
|
|
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner efter skatt |
|
|
|
|
|
|
Summa övrigt totalresultat för året |
|
|
|
|
|
|
Summa totalresultat för året |
|
|
|
|
|
|
Transaktioner med koncernens ägare |
|||||
|
Utdelning |
|
|
|
( |
( |
|
Utgående eget kapital 2022-12-31 |
|
|
|
|
|
|
Ingående eget kapital 2023-01-01 |
|
|
|
|
|
|
Årets resultat |
|
|
|
|
|
|
Övrigt totalresultat |
|||||
|
Årets förändring av omräkningsreserv |
|
|
( |
|
( |
|
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner efter skatt |
|
|
|
|
|
|
Summa övrigt totalresultat för året |
|
|
( |
|
( |
|
Summa totalresultat för året |
|
|
( |
|
|
|
Transaktioner med koncernens ägare |
|||||
|
Utdelning |
|
|
|
( |
( |
|
Aktierelaterade ersättningar |
|
|
|
|
|
|
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
|
|
|
|
|
81
Koncernredovisning
|
Rapport över kassaflöden för koncernen |
1 januari - 31 december |
||
|
Mkr |
Not |
2023 |
2022 |
|
Den löpande verksamheten |
|||
|
Rörelseresultat |
|
|
|
|
Justering för: |
|||
|
Av- och nedskrivningar på anläggningstillgångar |
|
|
|
|
Övriga justeringar av ej kassaflödespåverkande poster |
31 |
|
|
|
Erhållna räntor |
|
|
|
|
Betalda räntor |
( |
( |
|
|
Betald inkomstskatt |
( |
( |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
|
|
|
|
Ökning (-)/Minskning (+) av varulager |
|
( |
|
|
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar |
( |
( |
|
|
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder |
|
|
|
|
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital |
( |
( |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|
|
|
|
Investeringsverksamheten |
|||
|
Investeringar i materiella anläggningstillgångar |
( |
( |
|
|
Försäljning av materiella anläggningstillgångar |
|
|
|
|
Investeringar i balanserade utvecklingsutgifter |
( |
( |
|
|
Investeringar i övriga immateriella anläggningstillgångar |
( |
( |
|
|
Förvärv av dotterföretag/rörelse, netto likviditetspåverkan |
4 |
( |
( |
|
Förändring av finansiella tillgångar |
( |
|
|
|
Kassaflöde från investeringsverksamheten |
( |
( |
|
|
Finansieringsverksamheten |
|||
|
Upptagna lån |
|
|
|
|
Förändring av räntebärande skulder |
|
|
|
|
Amortering av lån |
( |
( |
|
|
Amortering av leasingskuld |
( |
( |
|
|
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare |
( |
( |
|
|
Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
( |
|
|
|
Årets kassaflöde |
|
|
|
|
Likvida medel vid årets början |
|
|
|
|
Omräkningsdifferenser |
( |
|
|
|
Likvida medel vid årets slut |
31 |
|
|
82
Koncernredovisning
Noter till de finansiella rapporterna
|
Not |
Nedermankoncernen |
Sida |
Not |
Moderbolaget |
Sida |
|
1 |
Redovisningsprinciper |
83 |
1 |
Redovisningsprinciper |
128 |
|
2 |
Betydande bedömningar vid tillämpning av redovisningsprinciperna, uppskattningar och antaganden |
84 |
2 |
Intäkter |
128 |
|
3 |
Mål och policy avseende finansiell risk |
84 |
3 |
Övriga rörelseintäkter- och kostnader |
128 |
|
4 |
Förvärv av rörelse |
86 |
4 |
Personal |
128 |
|
5 |
Segmentsrapportering |
87 |
5 |
Pensioner |
128 |
|
6 |
Intäkter från avtal med kunder |
89 |
6 |
Leasing |
128 |
|
7 |
Övriga rörelseintäkter och kostnader |
90 |
7 |
Ersättning till revisorer |
129 |
|
8 |
Personal |
91 |
8 |
Finansnetto |
129 |
|
9 |
Kostnader per kostnadsslag |
93 |
9 |
Bokslutsdispositioner |
129 |
|
10 |
Ersättning till revisorer |
94 |
10 |
Inkomstskatter |
129 |
|
11 |
Finansiella intäkter och kostnader |
94 |
11 |
Immateriella anläggningstillgångar |
130 |
|
12 |
Inkomstskatter |
95 |
12 |
Materiella anläggningstillgångar |
131 |
|
13 |
Immateriella anläggningstillgångar |
97 |
13 |
Aktier och andelar |
132 |
|
14 |
Materiella anläggningstillgångar |
99 |
14 |
Övriga fordringar |
134 |
|
15 |
Leasing |
101 |
15 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
134 |
|
16 |
Varulager |
103 |
16 |
Övriga skulder |
134 |
|
17 |
Kundfordringar |
103 |
17 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
134 |
|
18 |
Övriga fordringar |
104 |
18 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser |
134 |
|
19 |
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
104 |
19 |
Transaktioner med närstående |
134 |
|
20 |
Eget kapital och antal aktier |
104 |
20 |
Kassaflöde |
135 |
|
21 |
Räntebärande skulder |
105 |
21 |
Disposition av vinst eller förlust |
135 |
|
22 |
Övriga skulder |
106 |
22 |
Händelser efter rapportperiodens utgång |
135 |
|
23 |
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
106 |
|||
|
24 |
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
107 |
|||
|
25 |
Övriga avsättningar |
109 |
|||
|
26 |
Finansiella instrument |
110 |
|||
|
27 |
Statliga stöd |
111 |
|||
|
28 |
Finansiell rapportering i höginflationsländer |
111 |
|||
|
29 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser |
111 |
|||
|
30 |
Transaktioner med närstående |
111 |
|||
|
31 |
Kassaflöde |
112 |
|||
|
32 |
Alternativa nyckeltal |
113 |
|||
|
33 |
Händelser efter rapportperiodens utgång |
113 |
1 Redovisningsprinciper
Överensstämmelse med lag och normgivning
Koncernredovisningen för Nederman Holding AB och dess dotterbolag har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) såsom de har antagits av Europeiska Unionen, EU. Denna årsredovisning har upprättats i enlighet med IAS 1, Utformning av finansiella rapporter, samt i enlighet med den svenska Årsredovisningslagen. Vidare har RFR 1, Kompletterande redo-visningsregler för koncerner, tillämpats som utgivits av Rådet för finansiell rapportering.
Nedermankoncernens redovisningsprinciper
Nedermankoncernen lämnar väsentlig information om redovisningsprinciper i anslutning till varje not i syfte att ge en ökad förståelse av respektive redovis-ningsområde. I nedan tabell lämnas hänvisning till i vilken not respektive redo-visningsprincip återfinns.
Redovisningsprinciper | Not | |
Rörelseförvärv och avyttringar | 4 | Förvärv av rörelse |
Rörelsesegment | 5 | Segmentsrapportering |
Intäkter | 6 | Intäkter från avtal med kunder |
Finansiella intäkter och kostnader | 11 | Finansiella intäkter och kostnader |
Forskning och utveckling | 13 | Immateriella anläggningstillgångar |
Kundrelationer | 13 | Immateriella anläggningstillgångar |
Varumärken | 13 | Immateriella anläggningstillgångar |
Goodwill | 13 | Immateriella anläggningstillgångar |
Materiella anläggningstillgångar | 14 | Materiella anläggningstillgångar |
Leasing | 15 | Leasing |
Varulager | 16 | Varulager |
Pensioner och liknande förpliktelser | 24 | Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
Omstruktureringskostnader | 25 | Övriga avsättningar |
Garantiåtaganden | 25 | Övriga avsättningar |
29 | Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | |
Statliga stöd | 27 | Statliga stöd |
Eventualförpliktelser | 29 | Ställda säkerheter och eventualförpliktelser |
Rapport över kassaflöden | 31 | Kassaflöde |
Finansiella instrument | 3 | Mål och policy avseende finansiell risk |
17 | Kundfordringar | |
18 | Övriga fordringar | |
21 | Räntebärande skulder | |
26 | Finansiella instrument |
Omräkning till svenska kronor vid konsolidering av andra funktionella valutor
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporte-ringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiel-la rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste miljontal.
Varje koncernföretags funktionella valuta bestäms utifrån den primära eko-nomiska miljön i vilken det bedriver verksamhet. Den primära ekonomiska miljön är vanligen den i vilken företaget primärt genererar och förbrukar lik-vida medel. Den funktionella valutan är i de flesta fall valutan i det land där företaget är beläget.
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksam-hetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta till den valu-takurs som råder på balansdagen enligt Riksbanken. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet räknas om till svenska kronor till en genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkningen av utländska dot-terbolag redovisas som en separat komponent i övrigt totalresultat och acku-muleras i eget kapital benämnd omräkningsreserv. Vid avyttring realiseras de härtill hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, som tidigare redo-visats i koncernens totalresultat, i koncernens resultaträkning under samma period som vinsten eller förlusten på avyttringen.
För utlandsverksamhet vars funktionella valuta är klassificerad som en hög-inflationsvaluta inflationsjusteras de finansiella rapporterna. Det innebär att tillgångar och skulder, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, justeras för inflation i syfte att återspegla förändringar i köp-kraft. Monetärt nettoresultat redovisas i finansnettot.
Transaktioner och balansposter i utländsk valuta
Transaktioner i andra valutor än den funktionella valutan för det rapporteran-de företaget omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som före-ligger på transaktionsdagen. Tillgångar och skulder i andra valutor omräknas till den funktionella valutan genom att använda balansdagens kurs. Omräknings-differenser avseende rörelserelaterade fordringar och skulder redovisas som övrig rörelseintäkt respektive övrig rörelsekostnad i rörelseresultatet, medan vinster och förluster avseende finansiella fordringar och skulder redovisas i finansnettot.
Nya redovisningsprinciper 2023
Nya och ändrade standarder och tolkningsuttalanden som tillämpas för räken-skapsåret som inleds den 1 januari 2023 har inneburit följande effekt på kon-cernens finansiella rapporter 2023:
Ändringar i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (upplysningar om redovisningsprinciper)
Ändringarna innebär att kravet i IAS 1 på upplysning om betydande redovis-ningsprinciper har ersatts med ett krav på väsentliga redovisningsprinciper. Samtidigt har IASB:s Practice Statement 2 Making Materiality Judgements uppdaterats med vägledning och exempel som är avsedda att illustrera tillämp-ningen av väsentlighetskriteriet på upplysningar om redovisningsprinciper. Syftet är att åstadkomma en reell förändring i praxis mot bättre, mer effektiv kommunikation i finansiella rapporter.
Ändringarna har inneburit att textmängden hänförligt till standardiserade och oväsentliga upplysningar om redovisningsprinciper har reducerats samt att ytterligare företagsspecifik information har lagts till.
Nya redovisningsprinciper 2024 och senare
Ett antal nya och ändrade standarder och tolkningar har publicerats av IASB men har ännu inte trätt i kraft. Ingen av de nya eller ändrade standarderna eller tolkningarna har förtidstillämpats av koncernen. Koncernen avser att följa dessa nya och förändrade standarder när de träder i kraft.
Ändringar i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter (klassificering av skuld)
I januari 2020 och i oktober 2022 publicerade IASB ändringar av IAS 1 avseende klassificering av skulder som kort- eller långfristiga, särskilt vid förekomsten av kovenanter. Ändringarna i IAS 1 förtydligar även att det är förhållandena på balansdagen som ligger till grund för att bestämma hur en skuld ska klassifi-ceras och att ledningens förväntningar avseende huruvida lånevillkor kommer, eller inte kommer, att brytas i framtiden inte är relevanta för klassificeringen. Båda ändringarna ska enligt IASB tillämpas retroaktivt för räkenskapsår som börjar 1 januari 2024 eller senare. Ändringarna är godkända av EU.
Koncernen har finansiella kovenanter i avtal för kreditfaciliteter och övervakar aktivt utrymmet för dessa. Koncernen uppfyller för närvarande dessa kove-nanter. Ändringen bedöms därmed för närvarande inte få någon påverkan på koncernens finansiella rapporter den period den tillämpas första gången. Kon-cernen kommer dock löpande beakta och utvärdera ändringarna vid eventuellt tecknande av nya kreditavtal.
Inga av de övriga ändrade IFRS bedöms komma ha någon väsentlig påverkan på koncernens eller moderbolagets finansiella rapporter.
83
Koncernredovisning
84
Koncernredovisning
2 Betydande bedömningar vid tillämpning av redovisningsprinciperna, uppskattningar och antaganden
Vid upprättande av koncernens finansiella rapporter gör företagsledningen uppskattningar och antaganden som påverkar de redovisade beloppen av till-gångar, skulder, intäkter och kostnader med tillhörande noter och upplysningar om eventualförpliktelser.
Osäkerhet kring dessa antaganden och uppskattningar kan leda till väsentliga justeringar av det redovisade värdet på de tillgångar och skulder som påverkas i framtida finansiella rapporter då utfallet kan avvika från gjorda uppskattningar och bedömningar. Förändringar i uppskattningar redovisas framåtriktat.
Företagsledningen gör även bedömningar i tillämpningen av koncernens redo-visningsprinciper.
Bedömningar
Vid tillämpning av koncernens redovisningsprinciper har företagsledningen gjort följande bedömningar vilka har den mest betydande effekten på de redovisade värdena i de finansiella rapporterna:
Not |
Fastställande av leaseperioden i avtal med förlängningsoptioner. |
Uppskattningar och antaganden
De nyckelantaganden avseende framtiden och andra källor till osäkerhet i upp-skattningar som per balansdagen föreligger och som har en betydande risk att resultera i en väsentlig justering av tillgångar och skulder under nästa räken-skapsår beskrivs nedan. Antaganden och uppskattningarna har baserats på till-gänglig information när de finansiella rapporterna upprättades. Förutsättning-
arna och antaganden om framtida utveckling kan komma att ändras, baserat på förändringar i marknaden eller andra omständigheter som uppkommer som inte är inom koncernens kontroll. Sådana förändringar beaktas i antagandena när de inträffar.
Not | ||
Intäktsredovisning hänförlig till försäljning av lösningar (projektförsäljning) | 6 | Intäkter från avtal med kunder |
Uppskjuten skattefordran och osäkerhet i inkomstskattemässiga behandlingar | 12 | Inkomstskatter |
Nedskrivningsprövning av goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar | 13 | Immateriella anläggningstillgångar |
Värdering av leasing | 15 | Leasing |
Nettoförsäljningsvärde av varulager | 16 | Varulager |
Reserv för förväntade kreditförluster | 17 | Kundfordringar |
Antaganden vid beräkning av pensioner och liknande förpliktelser | 24 | Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
Avsättningar för produktgarantier | 25 | Övriga avsättningar |
3 Mål och policy avseende finansiell risk
Nedermankoncernen är exponerad för ett antal risker som kan påverka koncer-nens verksamhet, resultat och finansiella ställning, i form av likviditetsrisk, rän-terisk, kreditrisk och valutarisk. Nederman genomför löpande riskutvärderingar som innefattar identifiering av de risker som påverkar koncernen samt vidtar åtgärder för att hantera dessa. Det är styrelsen som fastställer policies för risk-hanteringen. Nedermankoncernen har en centraliserad finansfunktion som är ansvarig för att identifiera och på ett effektivt sätt begränsa koncernens finan-siella risker. Finansfunktionen rapporterar via CFO till styrelsen.
Likviditetsrisk
Med likviditetsrisk avses risken att Nedermankoncernen inte skulle kunna finansiera eller återfinansiera sina tillgångar eller fullgöra sina betalningså-taganden.
Koncernen har ett finansieringsavtal med Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) och Svenska Handelsbanken (SHB) om 2 000 Mkr samt ett finansierings-avtal med Svensk Exportkredit (SEK) om 500 Mkr. Avtalen tecknades i mars 2022 och löper på tre år med option att förlänga ytterligare två år med ett år i taget. Under 2023 utnyttjades optionen att förlänga ett år för avtalet med SEB och SHB men inte med SEK. Vid årsskiftet var utrymmet inom avtalet med SEB och SHB nyttjat med 1 368 Mkr (1 438). Vid periodens slut fanns därmed ett låneutrymme på 632 Mkr (562) inom ramen för Nedermans låneavtal med SEB och SHB. Vid årsskiftet var utrymmet inom avtalet med SEK fullt nyttjat. Ban-kerna äger under vissa förutsättningar rätt att säga upp avtalen i förtid.
I koncernens avtal med SEB, SHB och SEK finns fastställda covenants där nyck-eltalen nettoskuld/EBITDA får uppgå till högst 3,5 gånger och räntetäcknings-graden får inte understiga 3,75. Från 2022 omfattas även låneavtalen av tre hållbarhets-covenanter. Samtliga covenants var uppfyllda per balansdagen.
Koncernens finansiella skulder, exklusive avsättningar till pensioner, uppgick vid årsskiftet till 2 116,6 Mkr, varav 1 888,0 Mkr i banklån och 199,5 Mkr i lea-singskulder. Checkräkningskrediterna har nyttjats med 29,0 Mkr.
Koncernen hade 815,2 Mkr i likvida medel samt 88,8 Mkr i outnyttjade check-krediter. Utöver detta fanns ett låneutrymme på ytterligare 631,7 Mkr inom ramen för Nedermans låneavtal med SEB och SHB. Därmed fanns disponibla medel om totalt 1 535,7 Mkr den 31 december 2023. Likviditeten i koncernen utsätts inte för några stora säsongsmässiga fluktuationer.
Enligt koncernens finanspolicy skall likvida medel endast placeras i välrenom-merade banker (first class banks).
Ränterisker
Med ränterisk avses risken att ändrade räntenivåer påverkar Nedermankoncer-nens resultat och kassaflöde. Nedermankoncernen är genom sin nettoskuld-sättning exponerad för ränterisk. Koncernens banklån löper med rörlig ränta eller med en maximal bindningstid på sex månader, enligt finansieringsavtal med koncernens långivare. Vanligtvis är räntebindningstiden mellan en och tre månader. En förändring av räntesatsen med en procentenhet hade påverkat finansnettot under 2023 med 15,0 Mkr (13,3), räknat på den genomsnittliga nettoskulden för året. Nedermankoncernen har gjort bedömningen att rimliga förändringar i ränteläget inte påverkar koncernens resultat så materiellt att det föreligger behov att säkra räntenivån via finansiella instrument. Denna bedömning uppdateras kontinuerligt och kan komma att omprövas vid eventu-ell ökning av låneexponeringen.
Efterföljande tabell visar den effektiva räntan på balansdagen och de finansiel-la skuldernas förfallostruktur och ränteomförhandling.
Den effektiva räntan uppgick till 4,89 procent (2,57).
3 Mål och policy avseende finansiell risk, fortsättning
2023, Mkr | Valuta | Nominell ränta | Nominellt belopp i original- valuta | Totalt | Inom 6 månader | Mellan 6 och 12 månader | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Senare än 5 år |
Banklån* (revolving facility) | SEK | 2,84%-4,84% | 926,5 | 1 073,8 | 22,7 | 22,7 | 45,3 | 983,1 | - |
Banklån* (revolving facility) | USD | 4,87%-6,45% | 44,0 | 511,9 | 10,8 | 10,8 | 21,6 | 468,8 | - |
Banklån* (term loan) | SEK | 2,89%-5,07% | 500,0 | 579,5 | 12,2 | 12,2 | 24,5 | 530,6 | - |
Kortfristigt banklån | 26,6 | 0,6 | 26,0 | - | - | - | |||
Checkräkningskredit | 30,4 | 0,7 | 29,7 | - | - | - | |||
Odiskonterade leasingavgifter | 222,0 | 38,1 | 43,7 | 58,2 | 70,1 | 11,9 | |||
Leverantörsskulder | 423,2 | 410,2 | 9,4 | 1,7 | 1,0 | 0,9 | |||
Totalt | 2 867,4 | 495,3 | 154,5 | 151,3 | 2 053,6 | 12,8 |
2022, Mkr | Valuta | Nominell ränta | Nominellt belopp i original- valuta | Totalt | Inom 6 månader | Mellan 6 och 12 månader | Mellan 1 och 2 år | Mellan 2 och 5 år | Senare än 5 år |
Banklån* (revolving facility) | SEK | 2,84%-3,43% | 926,5 | 1 027,7 | 11,9 | 11,9 | 23,8 | 980,1 | - |
Banklån* (revolving facility) | USD | 4,87%-5,11% | 49,0 | 567,4 | 6,6 | 6,6 | 13,2 | 541,0 | - |
Banklån* (term loan) | SEK | 2,89%-3,07% | 500,0 | 554,6 | 6,4 | 6,4 | 12,9 | 528,9 | - |
Odiskonterade leasingavgifter | 217,1 | 37,1 | 41,3 | 47,4 | 71,6 | 19,7 | |||
Leverantörsskulder | 498,2 | 442,4 | 51,6 | 1,6 | 2,0 | 0,6 | |||
Totalt | 2 865,0 | 504,4 | 117,8 | 98,9 | 2 123,6 | 20,3 | |||
* Hållbarhetskopplade lån |
Kreditrisker
Risken att koncernens kunder inte betalar kundfordringar och avtalstillgångar utgör en kundkreditrisk. För att begränsa denna använder Nedermankoncer-nen kreditpolicies som begränsar utestående belopp och kredittid för olika kunder. För nya kunder och nya marknader gäller normalt sett remburs eller förskottsbetalning. För etablerade kundförhållanden sätts kreditgränser som noga övervakas för att begränsa riskerna. I vissa fall används kreditförsäkringar för att säkra kundfordringar. Koncernens största enskilda kund svarade för 1,1 procent av omsättningen. De fem största kunderna svarade för 4,7 procent av omsättningen. Riskspridningen får således anses som mycket god. Löpande riskutvärderingar görs av kundfordringar och avtalstillgångar och med beak-tande att kunderna verkar inom flera olika branscher och marknader bedöms riskerna som låga.
Avsättning för kreditförluster baseras på förväntade kreditförluster för åter-stående löptid. Nedskrivning görs efter individuella bedömningar. För 2023 uppgick koncernens kundförluster till 22,9 Mkr (26,1). Kundförlusterna har minskat mot föregående år och avser främst kunder i Kina. Av koncernens totala kundfordringar, netto efter kreditförlustreserv, om 788,8 Mkr utgör 2,1 procent (5,0) fordringar förfallna mer än 90 dagar. Per den 31 december 2023 uppgick avsättningarna för kreditförluster till 56,3 Mkr (41,6) motsvarande 6,7 procent (4,9) av totala kundfordringar brutto. Se vidare not 17, Kundfordringar.
I större projekt, redovisade som avtalstillgångar och avtalsskulder, tillämpas betalningsvillkor med en fastställd betalningsplan där betalningarna baseras på uppfyllandet av prestationsåtagandet (färdigställandegraden). Se vidare not 6, Intäkter från avtal med kunder. Befarade förluster kostnadsförs så snart de är kända.
Valutarisker
Nedermankoncernen är genom sin globala verksamhet exponerad för valu-tarisk genom att valutakursförändringar påverkar koncernens resultat och finansiella ställning. Koncernens valutaexponering omfattar transaktionsex-ponering, finansiell exponering och omräkningsexponering. Transaktionsex-ponering uppkommer genom att koncernens bolag gör inköp i en valuta och
säljer i en annan valuta. För att begränsa transaktionsexponeringen i Neder-mankoncernen är huvudregeln att försörjningsbolagen säljer till försäljnings-bolagen i försäljningsbolagens lokala valutor. Transaktionsexponeringen blir på det sättet ytterst liten i försäljningsbolagen. Det största försörjningsbola-get ligger i Sverige och där sker 51 procent av inköpen i SEK. Övriga inköp görs huvudsakligen i EUR och viss mindre utsträckning i USD. Finansiell exponering uppkommer av att valutakursförändringar påverkar värdet av lån. Omräk-ningsexponering uppkommer av att valutakursförändringar påverkar värdet av tillgångar och skulder i utländska dotterföretag vilket utgör en valutaexpone-ring av eget kapital.
Fakturering i koncernen, % 2023
Fakturering i koncernen baseras på koncernbolagens funktionella valutor.
85
Koncernredovisning
86
Koncernredovisning
3 Mål och policy avseende finansiell risk, fortsättning
Enligt koncernens finanspolicy kan 70 procent av förväntade valutaflöden i utländska valutor kurssäkras på maximalt åtta månader. I de fall valutaexpo-nering förekommer i materiella projekt kurssäkras den valutaexponeringen. Under 2023 använde Nedermankoncernen inga valutaterminer för att säkra valutaexponering.
En förändring av valutakurserna med +/- 10 procent innebär en påver-kan på rörelseresultatet med: | ||||
2023 | 2022 | |||
Mkr | -10% | +10% | -10% | +10% |
CNY | -2,3 | 2,3 | -0,5 | 0,5 |
EUR | 9,4 | -9,4 | -11,5 | 11,5 |
GBP | -1,0 | 1,0 | -2,1 | 2,1 |
NOK | -1,4 | 1,4 | 0,4 | -0,4 |
PLN | -2,5 | 2,5 | -8,3 | 8,3 |
USD | -3,0 | 3,0 | -11,4 | 11,4 |
Tabellen ovan är baserad på koncernens nettoflöden i dessa valautor samt omräkningseffekterna i koncernens resultaträkning. |
Omräkningsexponering | ||||
Nettotillgångarna i koncernen fördelar sig på följande valutor: | ||||
Valuta, Mkr | 2023 | 2022 | ||
BRL | 38,8 | 2% | 18,6 | 1% |
CAD | 50,1 | 2% | 18,9 | 1% |
CHF | 136,0 | 6% | 22,2 | 1% |
CNY | -54,6 | -2% | 23,2 | 1% |
CZK | 28,1 | 1% | 17,9 | 1% |
DKK | 291,3 | 12% | 10,4 | 0% |
EUR | 378,9 | 16% | 433,7 | 20% |
GBP | 63,1 | 3% | 28,1 | 1% |
INR | 86,8 | 4% | 7,3 | 0% |
NOK | 3,8 | 0% | 41,3 | 2% |
PLN | 319,7 | 13% | 212,0 | 10% |
SEK | 869,7 | 37% | 875,9 | 40% |
THB | -97,3 | -4% | -70,7 | -3% |
TRL | -12,4 | -1% | -9,7 | -0% |
USD | 282,7 | 11% | 558,8 | 25% |
Övriga | -12,7 | -0% | -1,4 | -0% |
Totalt | 2 372,0 | 100% | 2 186,5 | 100% |
4 Förvärv av rörelse
Redovisningsprinciper
Rörelseförvärv
Rörelseförvärv redovisas enligt förvärvsmetoden.
Villkorad tilläggsköpeskilling
Villkorad tilläggsköpeskilling utbetalas helt eller delvis beroende på om framtida lönsamhetsnivåer uppfylls under en definierad tidsperiod (max-imalt 24 månader). Fastställandet av villkorad tilläggsköpeskilling kräver därmed att uppskattningar görs gällande framtida lönsamhet i det förvär-vade dotterföretaget.
FÖRVÄRV
Aagaard A/S
Den 21 juli 2023 förvärvade Nederman 100 procent av aktierna i det danska bolaget Aagaard A/S. Köpeskillingen uppgick till 48,9 Mkr, varav8,7 Mkr utgjorde en uppskjuten köpeskilling och 4,8 Mkr utgjorde en vill-korad tilläggsköpeskilling vilken är baserad på justerat rörelseresultatför perioden april 2023 till mars 2024. Förvärvade nettotillgångar upp-gick till 21,9 Mkr och transaktionen medförde en goodwill om 27,0 Mkr.Förvärvets påverkan på koncernens likvida medel uppgick till 35,2 Mkr. Förvärv-sanalysen är fortsatt preliminär, där analys av de förvärvade balansposterna varulager och projekt pågår.
Nordfab PTY LTD
Den 28 april 2022 förvärvade Nederman verksamheten i det australiensiska bolaget Ezi-Duct Pty Ltd. I samband med förvärvet bildades bolaget Nordfab Pty Ltd. Köpeskillingen uppgick till 18,0 Mkr, varav 4,8 Mkr utgjorde en villkorad tilläggsköpeskilling. Tilläggsköpeskillingen var relaterad till värdering av lager och materiella anläggningstillgångar. I april 2023 slutfördes värderingen vilket resulterade i att verkligt värde av varulager ökade med 7,6 Mkr och materiella anläggningstillgångar minskade med 5,1 Mkr. Vid en slutlig beräkning av verkligt värde av identifierade förvärvade tillgångar och skulder har även personalrelaterade skulder ökat med 0,9 Mkr. Det innebär att verkligt värde på förvärvade nettotillgångar har justerats med 1,6 Mkr och uppgick därmed till 16,1 Mkr. Justeringen har inneburit att värdet på goodwill har minskat med motsvarande belopp. I april 2023 betaldes även den villkorade tilläggsköpeskil-lingen vilken slutligen uppgick till 3,2 Mkr. Förvärvsanalysen är definitiv.
Mkr | Aagaard A/S | Totalt |
Förvärvspris | 48,9 | 48,9 |
Varav villkorad tilläggsköpeskilling | 4,8 | 4,8 |
Verkligt värde av identifierbara förvärvade tillgångar och övertagna skulder, Mkr | ||
Immateriella anläggningstillgångar | 0,8 | 0,8 |
Materiella anläggningstillgångar | 26,3 | 26,3 |
Varulager | 12,7 | 12,7 |
Kundfordringar och övriga fordringar | 10,0 | 10,0 |
Likvida medel | 0,2 | 0,2 |
Räntebärande skulder | -3,8 | -3,8 |
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | -16,0 | -16,0 |
Skatteskulder | -0,8 | -0,8 |
Uppskjutna skatteskulder | -7,5 | -7,5 |
Summa identifierbara nettotillgångar | 21,9 | 21,9 |
Goodwill | 27,0 | 27,0 |
Summa | 48,9 | 48,9 |
Överförd ersättning | -35,4 | -35,4 |
Förvärvade likvida medel | 0,2 | 0,2 |
Påverkan på koncernens likvida medel | -35,2 | -35,2 |
Omsättning under innehavstid | 29,5 | 29,5 |
Omsättning 2023 före förvärvet | 65,3 | 65,3 |
Totalt | 94,8 | 94,8 |
Nettoresultat under innehavstid | -0,5 | -0,5 |
Nettoresultat 2023 före förvärvet | 5,7 | 5,7 |
Totalt | 5,2 | 5,2 |
Om samtliga förvärv hade skett 1 januari 2023 hade koncernens omsättning uppgått till 6 253,1 Mkr och nettoresultatet till 346,6 Mkr. |
5 Segmentsrapportering
Redovisningsprinciper
Rörelsesegment
Koncernens verksamhet styrs och rapporteras per rörelsesegment. Indel-ningen av rörelsesegmenten är baserad på teknologi, kundstruktur och affärslogik, med utgångspunkt i koncernens varumärken. Detta innebär att rörelsesegmenten är globala. Koncernens interna rapporteringssystem är uppbyggt så att man kan följa rörelsesegmentens försäljning och rörelse-resultat. Segmenten presenteras utifrån rapportering som tillhandahålls högsta verkställande beslutsfattare som underlag för bedömning av dess resultat och beslut om fördelning av resurser till segmenten. Segmenten värderas och konsolideras enligt samma principer som koncernen i dess helhet. Koncernintern försäljning inom och mellan segmenten sker på marknadsmässiga villkor. Rörelsesegmentens resultat inkluderar resultat till och med justerad EBITA. I segmentens resultat, tillgångar och skulder har inkluderats direkt hänförbara poster samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt och tillförlitligt sätt. Posten som redovisas som Ej fördelat avser huvudsakligen kostnader relaterat till moderbolaget Neder-man Holding AB, vilket innehåller de centrala huvudkontorsfunktionerna,
såsom Group Management, Group Finance, Group IT och Group HR. Posten Ej fördelat avser även förvärvskostnader, finansiella intäkter och kost-nader samt skattekostnader. Tillgångar som ingår i rörelsekapitalet defi-nieras som lager, kundfordringar, avtalstillgångar, övriga fordringar samt förutbetalda kostnader och upplupna intäkter. Skulder som ingår i rörel-sekapitalet definieras som leverantörsskulder, avtalsskulder, övriga rörel-seskulder samt upplupna kostnader och förutbetalda intäkter. Tillgångar och skulder som inte fördelas på segmenten är anläggningstillgångar förutom goodwill, likvida medel, skattefordringar och skatteskulder (aktu-ella och uppskjutna), finansiella tillgångar och skulder, avsättningar samt pensionsskulder. I segmentens investeringar i anläggningstillgångar ingår investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar.
Sekundärt följs verksamheten utifrån följande regioner: Americas (Nord- och Sydamerika), EMEA (Europa, Mellanöstern och Afrika) och APAC (Asien och Oceanien).
Rörelsesegment
Nedermankoncernens rörelsesegment beskrivs på sidorna 50-59 och utgörs av:
- Nederman Extraction & Filtration Technology
- Nederman Process Technology
- Nederman Duct & Filter Technology
- Nederman Monitoring & Control Technology
Extern försäljning per rörelsesegment, 2023
Nederman Extraction & Filtration Technology, 41 % (41)
Nederman Process
Technology, 35 % (33)
Nederman Duct & Filter Technology, 12 % (14) 1
Nederman Monitoring & Control Technology, 12 % (12)
87
Koncernredovisning
88
Koncernredovisning
5 Segmentsrapportering, fortsättning
2023, Mkr | Extraction & Filtration Technology | Process Technology | Duct & Filter Technology | Monitoring & Control Technology | Ej fördelat | Elimineringar | Totalt Nederman koncernen |
Nettoomsättning, externa kunder | 2 572,6 | 2 138,0 | 750,4 | 726,8 | - | - | 6 187,8 |
Nettoomsättning, internt mellan segment | 9,9 | 8,6 | 88,6 | 6,0 | - | -113,1 | - |
Nettoomsättning | 2 582,5 | 2 146,6 | 839,0 | 732,8 | - | -113,1 | 6 187,8 |
Materialkostnader | -1 110,6 | -1 366,6 | -299,2 | -225,5 | - | 113,1 | -2 888,8 |
Kostnader för ersättning till anställda | -791,3 | -376,4 | -201,8 | -230,4 | -132,3 | - | -1 732,2 |
Övriga kostnader | -341,1 | -194,6 | -181,5 | -124,3 | -10,4 | - | -851,9 |
Justerad EBITA | 339,5 | 209,0 | 156,5 | 152,6 | -142,7 | - | 714,9 |
Avskrivningar på immateriella tillgångar | -104,9 | ||||||
Förvärvskostnader | -2,8 | ||||||
Omstruktureringskostnader | -14,4 | ||||||
Rörelseresultat | 592,8 | ||||||
Finansnetto | -116,6 | ||||||
Skatt | -135,3 | ||||||
Årets resultat | 340,9 | ||||||
Tillgångar som ingår i rörelsekapitalet | 879,7 | 626,2 | 215,5 | 363,9 | 203,0 | -228,2 | 2 060,1 |
Goodwill | 807,9 | 397,6 | 21,9 | 790,4 | - | - | 2 017,8 |
Ej allokerade tillgångar | - | - | - | - | 2 344,5 | - | 2 344,5 |
Totala tillgångar | 1 687,6 | 1 023,8 | 237,4 | 1 154,3 | 2 547,5 | -228,2 | 6 422,4 |
Skulder som ingår i rörelsekapitalet | 644,1 | 736,7 | 113,0 | 106,8 | 156,7 | -228,2 | 1 529,1 |
Ej allokerade skulder | - | - | - | - | 2 521,3 | - | 2 521,3 |
Totala skulder | 644,1 | 736,7 | 113,0 | 106,8 | 2 678,0 | -228,2 | 4 050,4 |
Övrig segmentsinformation | |||||||
Investeringar | 37,2 | 20,7 | 49,5 | 59,6 | 28,6 | - | 195,6 |
Ingångna leasingavtal under året | 47,3 | 22,5 | 2,3 | 1,7 | 1,9 | - | 75,7 |
Av- och nedskrivningar | -104,9 | -34,9 | -27,9 | -70,0 | -20,8 | - | -258,5 |
Ej kassaflödespåverkande poster utöver avskrivningar | 20,1 | 25,2 | 0,5 | 1,1 | -17,8 | - | 29,1 |
2022, Mkr | Extraction & Filtration Technology | Process Technology | Duct & Filter Technology | Monitoring & Control Technology | Ej fördelat | Elimineringar | Totalt Nederman koncernen |
Nettoomsättning, externa kunder | 2 155,5 | 1 712,2 | 708,7 | 602,5 | - | - | 5 178,9 |
Nettoomsättning, internt mellan segment | 9,9 | 9,7 | 82,1 | 3,4 | - | -105,1 | - |
Nettoomsättning | 2 165,4 | 1 721,9 | 790,8 | 605,9 | - | -105,1 | 5 178,9 |
Materialkostnader | -944,5 | -1 102,4 | -324,3 | -195,5 | - | 105,1 | -2 461,6 |
Kostnader för ersättning till anställda | -620,5 | -364,2 | -213,2 | -208,6 | -106,5 | - | -1 513,0 |
Övriga kostnader | -243,1 | -155,4 | -125,9 | -105,2 | -8,1 | - | -637,7 |
Justerad EBITA | 357,3 | 99,9 | 127,4 | 96,6 | -114,6 | - | 566,6 |
Avskrivningar på immateriella tillgångar | -78,0 | ||||||
Förvärvskostnader | -8,4 | ||||||
Rörelseresultat | 480,2 | ||||||
Finansnetto | -41,4 | ||||||
Skatt | -110,1 | ||||||
Årets resultat | 328,7 | ||||||
Tillgångar som ingår i rörelsekapitalet | 905,2 | 677,5 | 205,8 | 300,2 | 160,5 | -174,5 | 2 074,7 |
Goodwill | 793,8 | 394,1 | 24,0 | 815,6 | - | - | 2 027,5 |
Ej allokerade tillgångar | - | - | - | - | 2 117,9 | - | 2 117,9 |
Totala tillgångar | 1 699,0 | 1 071,6 | 229,8 | 1 115,8 | 2 278,4 | -174,5 | 6 220,1 |
Skulder som ingår i rörelsekapitalet | 622,9 | 731,4 | 110,0 | 96,9 | 132,8 | -174,5 | 1 519,5 |
Ej allokerade skulder | - | - | - | - | 2 514,1 | - | 2 514,1 |
Totala skulder | 622,9 | 731,4 | 110,0 | 96,9 | 2 646,9 | -174,5 | 4 033,6 |
Övrig segmentsinformation | |||||||
Investeringar | 38,4 | 10,9 | 42,2 | 56,4 | 22,6 | - | 170,5 |
Ingångna leasingavtal under året | 15,9 | 18,0 | 11,8 | 3,8 | 1,3 | - | 50,8 |
Av- och nedskrivningar | -75,4 | -30,3 | -19,9 | -57,4 | -18,8 | - | -201,8 |
Ej kassaflödespåverkande poster utöver avskrivningar | -3,1 | 4,6 | 1,8 | -2,4 | -0,2 | - | 0,7 |
89
Koncernredovisning
Geografiska områden
Koncernen är indelad i nedan presenterade geografiska områden. Informatio-nen som presenteras avseende geografiska områdens intäkter är grupperade efter var kunderna är lokaliserade. Informationen avseende anläggningstill-gångar och periodens investeringar i materiella och immateriella anläggnings-tillgångar, med undantag för goodwill, är baserade på var tillgångarna är lokali-serade. Anläggningstillgångar definieras som totala anläggningstillgångar med avdrag för goodwill, långfristiga fordringar och uppskjutna skattefordringar.
Extern försäljning per region, 2023
APAC 17 % (21)
Americas 39 % (34)
EMEA 44 % (45)
2023, Mkr | Sverige | Tyskland | Stor- britannien | Övriga EMEA | USA | Övriga Americas | Kina | Indien | Övriga APAC | Totalt |
Extern nettoomsättning | 146,7 | 436,6 | 324,4 | 1 566,7 | 1 956,7 | 467,5 | 337,8 | 319,6 | 631,8 | 6 187,8 |
Anläggningstillgångar | 231,9 | 59,3 | 23,2 | 415,5 | 398,2 | 5,9 | 30,7 | 51,3 | 42,8 | 1 258,8 |
Investeringar | 60,7 | 17,7 | 1,7 | 28,6 | 80,7 | 1,8 | 1,1 | 0,3 | 3,0 | 195,6 |
2022, Mkr | Sverige | Tyskland | Stor- britannien | Övriga EMEA | USA | Övriga Americas | Kina | Indien | Övriga APAC | Totalt |
Extern nettoomsättning | 134,7 | 413,8 | 266,5 | 1 235,9 | 1 453,0 | 324,4 | 364,4 | 300,0 | 686,2 | 5 178,9 |
Anläggningstillgångar | 214,0 | 45,9 | 34,5 | 394,4 | 379,4 | 6,1 | 42,7 | 56,0 | 50,1 | 1 223,1 |
Investeringar | 64,5 | 4,1 | 5,3 | 40,1 | 48,7 | 0,5 | 2,0 | 2,3 | 3,0 | 170,5 |
6 Intäkter från avtal med kunder
Redovisningsprinciper
Nedermans försäljningsmodell
Nedermans kunderbjudande omfattar allt från enskilda produkter, kom-pletta lösningar, projektering, installation, driftsättning och service. Base-rat på dessa kunderbjudanden är Nedermans försäljningsmodell uppdelad i tre försäljningsgrupper; produkter, lösningar samt service och eftermark-nad. Inom respektive rörelsesegment sker uppföljning på intäktsströmmar från de tre försäljningsgrupperna varav dessa kategorier bedöms vara de mest relevanta uppdelningarna för att kategorisera intäkter. Kategorise-ringen ger en god förståelse för koncernens intäktsströmmar.
Försäljning av produkter
Nederman erbjuder ett brett sortiment av standardprodukter som löser vanligt förekommande problem relaterade till rök, gas, partiklar, materialå-tervinning, arbetsmiljö och effektiv produktion. Produktförsäljningen sker framförallt via distributörer och återförsäljare. Intäkter från försäljning av produkter redovisas vid en given tidpunkt, vilket är då den utlovade varan överförs till kunden och kunden får kontroll över varan. Kunden får kontroll när de mottar varan, kan styra dess användning och erhålla ekonomiska fördelar från tillgången. Detta sker vanligtvis när varorna ställs till kundens förfogande på avtalad tid och plats. Nederman har vid denna tidpunkt rätt till betalning för varorna. Transaktionspriset är den ersättning som Neder-man har rätt till i utbyte mot att överföra utlovade varor till kunden.
Försäljning av lösningar (projektförsäljning)
Lösningar utgörs antingen av enskilda produkter i Nedermans sortiment som sätts samman till mindre eller medelstora kundanpassade system, eller till stora systemlösningar med högt inslag av specialanpassningar. Båda typerna har som uppgift att lösa komplexa uppgifter. Försäljningen sker genom Nedermans egna säljare. Vid försäljning av lösningar, vilka innehåller en väsentlig andel kundanpassningar, är Nedermans löfte till kunderna att leverera integrerade systemlösningar och inte enskilda varor eller tjänster för sig. Det är den sammanlagda prestationen som kunden har avtalat. Detta innebär att vid försäljning av lösningar kan separata pre-stationsåtaganden inte identifieras, varav försäljningen intäktsförs över tid. Försäljning som redovisas över tid sker genom att förloppet mot ett fullständigt uppfyllande av prestationsåtagandet mäts. Detta sker på basis av nedlagda projektkostnader i förhållande till totala kostnader för varor
och tjänster som har utlovats enligt avtalet. Nedlagda projektkostnader fastställs antingen utifrån värdet på de varor eller tjänster som har över-förts till dags dato eller utifrån mätningar hos kunden såsom uppnådda milstolpar. Val av metod sker konsekvent inom enskilda projekt.
I rapport över finansiell ställning redovisas lösningar antingen som en avtalstillgång eller som en avtalsskuld när Nederman eller kunden har full-gjort ett åtagande, beroende på förhållandet mellan Nedermans presta-tion och kundens betalning. Avtalstillgångar inkluderar redovisade intäkter för utfört arbete som ännu inte har fakturerats. Avtalsskulder inkluderar förskottsbetalningar från kunder för vilka intäkter redovisas när presta-tionsåtagande är uppfyllda.
Transaktionspriset är den ersättning som Nederman förväntar sig ha rätt till i utbyte mot att överföra utlovade varor och tjänster till kunden i enlig-het med avtalet. Förväntade kreditförluster kostnadsförs direkt. Merpar-ten av projekten säljs till fast pris.
Försäljning av service och eftermarknad
Genom att erbjuda kvalificerad service med god tillgänglighet bidrar Neder-man till att säkerställa en kontinuerlig drift utan dyrbara avbrott av kunder-nas produktion. Utöver teknisk service omfattar området även servicekon-trakt, reservdelar och förbrukningsvaror.
Intäkter från försäljning av service och eftermarknad redovisas när Neder-man uppfyller prestationsåtagandet vilket sker vid en given tidpunkt, vilket är då den utlovade varan eller tjänsten överförs till kunden och kunden får kontroll över varan eller tjänsten. Kunden får kontroll när de mottar varan eller tjänsten, kan styra dess användning och erhålla ekonomiska fördelar från tillgången eller tjänsten. Detta sker vanligtvis när varorna ställs till kundens förfogande på avtalad tid och plats eller när avtalad service är utförd och kunden kan dra nytta av levererad service. Transaktionspriset är den ersättning som Nederman har rätt till i utbyte mot att överföra utlova-de varor eller tjänster till kunden.
För garantiåtaganden, se not 25, Övriga avsättningar.
90
Koncernredovisning
6 Intäkter från avtal med kunder, fortsättning
Betydande uppskattningar och antaganden
Intäktsredovisning hänförlig till försäljning av lösningar
Intäktsredovisning hänförlig till försäljning av lösningar, vilket redovisas över tid, sker genom att förloppet mot ett fullständigt uppfyllande av pre-stationsåtagandet mäts. Fastställande av prestationsåtagandet, dvs upp-
skattning av i hur stor utsträckning upparbetning av projekten har skett, kräver inslag av uppskattningar och antaganden. Av koncernens totala omsättning 2023 utgjorde försäljning från lösningar 47 procent (43).
Omsättning fördelat på rörelsesegment och försäljningsgrupper | ||||
2023, Mkr | Produkter | Lösningar | Service och eftermarknad | Totalt |
Nederman Extraction & Filtration Technology | 824,6 | 1 225,1 | 522,9 | 2 572,6 |
Nederman Process Technology | - | 1 621,7 | 516,3 | 2 138,0 |
Nederman Duct & Filter Technology | 728,0 | 19,1 | 3,3 | 750,4 |
Nederman Monitoring & Control Technology | 579,1 | 46,6 | 101,1 | 726,8 |
Totalt Nedermankoncernen | 2131,7 | 2 912,5 | 1 143,6 | 6 187,8 |
2022, Mkr | Produkter | Lösningar | Service och eftermarknad | Totalt |
Nederman Extraction & Filtration Technology | 819,7 | 916,4 | 419,4 | 2 155,5 |
Nederman Process Technology | - | 1 278,4 | 433,8 | 1 712,2 |
Nederman Duct & Filter Technology | 694,4 | 14,3 | - | 708,7 |
Nederman Monitoring & Control Technology | 510,0 | 19,2 | 73,3 | 602,5 |
Totalt Nedermankoncernen | 2 024,1 | 2 228,3 | 926,5 | 5 178,9 |
Försäljning av lösningar (projektförsäljning)
Vid ingången 2023 uppgick avtalsskulder till 615,3 Mkr (404,2) varav 483,9 Mkr (330,4) har intäktsförts under innevarande år. Den ingående avtalsskulden 2023 bestod till viss del av projekt som planeras att starta först under 2024, vilket innebär att tiden från förskottsbetalning till projektstart är längre än vad som generellt sett är vanligt för projekt inom Nedermankoncernen. Resteran-
de del av den ingående avtalsskulden bedöms intäktsföras under 2024. Vid utgången 2023 uppgick avtalsskulder till 638,4 Mkr. Koncernens starka order-bok, med erhållna förskottsbetalningar som följd, är anledningen till att den utgående avtalsskulden är högre jämfört med föregående år. Bedömningen är att merparten av avtalsskulderna kommer att intäktsföras under 2024.
Avtalstillgångar, Mkr | 2023 | 2022 |
Utfört arbete som ännu inte har fakturerats | 197,4 | 165,3 |
Totalt | 197,4 | 165,3 |
Avtalsskulder, Mkr | 2023 | 2022 |
Förskott från kunder i projekt | 611,5 | 598,8 |
Övriga förskott från kunder | 26,9 | 16,5 |
Totalt | 638,4 | 615,3 |
7 Övriga rörelseintäkter och kostnader
Övriga rörelseintäkter, Mkr | 2023 | 2022 |
Vinst vid försäljning av anläggningstillgångar | 0,7 | 0,9 |
Återvunna kundförluster | 2,0 | 4,0 |
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär | - | 18,4 |
Övrigt | 24,1 | 8,9 |
Totalt | 26,8 | 32,2 |
Övriga rörelsekostnader, Mkr | 2023 | 2022 |
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar | -0,8 | -0,1 |
Kundförluster | -22,9 | -26,1 |
Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär | -10,5 | - |
Övrigt | -5,4 | -13,5 |
Totalt | -39,6 | -39,7 |
Övriga rörelseintäkter och kostnader, Mkr | -12,8 | -7,5 |
För ytterligare information om kreditförlustreserveringar se not 17, Kundfordringar. |
91
Koncernredovisning
8 Personal
Ersättningspolicy
Rådande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare antogs på årsstämman 2023 och de beslutade principerna kan sammanfattas enligt följande:
Former av ersättning
Framgångsrik implementering av bolagets affärsstrategi och tillvaratagande av bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. Målsättning-en med Nedermans riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare är därför att erbjuda konkurrenskraftig och marknadsmässig ersättning, så att kompetenta och skickliga medarbetare kan attraheras, motiveras och behållas. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en kon-kurrenskraftig totalersättning. Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast lön, rörlig ersättning, pensionsförmåner och andra förmåner. Ersättningen beslutas av Ersättningsutskottet enligt av årsstämman beslutade principer för ersättning till ledande befattningshavare.
Fast lön
Fast lön utbetalas för fullgott arbete.
Rörlig ersättning
Den rörliga ersättningen ska vara kopplad till förutbestämda, väldefinierade och mätbara finansiella kriterier. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig ersättning ska mätas under en period om ett år. STI och LTI, som varje år utbetalas till ledande befattningshavare, får sammanlagt inte uppgå till mer än 150 procent av den totala fasta lönen för VD och högst 100 procent av den totala fasta lönen för övriga ledande befattningshavare. STI får uppgå till högst 50 procent av den sammanlagda fasta lönen under prestationsperioden för VD och övriga ledande befattningshavare. Kriterierna för STI ska huvudsakligen relatera till koncernens lönsamhet, rörelsekapitalets utveckling och hållbar-hetsmål som är kopplade till verksamheten. LTI-utbetalningen ska vara före-mål för åtagande från ledande befattningshavaren att investera LTI-utbetal-ningen i Nederman-aktier utan onödigt dröjsmål och att behålla sådana aktier i minst tre år. Rörlig ersättning kan även vara kopplad till individuella kriterier. Kriterierna ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet. Ytterligare rörlig ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinä-ra arrangemang är tidsbegränsade och endast utgår på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning får inte överstiga ett belopp motsvarande 50 procent av den fasta årliga lönen samt ej utges mer än en gång per år och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
Aktierelaterat incitamentsprogram
Årsstämman den 23 april 2023 beslutade i enlighet med styrelsens förslag att de årliga programmen för rörlig ersättning skall kompletteras med ett långsik-tigt incitament kopplat till aktiekursutvecklingen. LTI-programmet omfattar tre verksamhetsår. Under år 1 ska det initialt tilldelade beloppet för LTI motsva-ra beloppet från STI som intjänats under föregående år. Det initialt tilldelade beloppet ska sedermera intjänas under en period av tre år och indexeras för att återspegla aktiekursutvecklingen för bolagets aktie. År 2 ska det initialt tillde-lade beloppet indexeras för att återspegla aktiekursutvecklingen mellan publi-ceringen av bokslutskommunikén år 1 och år 2, varefter 1/3 av det indexerade beloppet ska utbetalas till ledande befattningshavare. År 3 ska det återstående
(indexerade) beloppet åter indexeras för att återspegla aktiekursutveckling-en mellan publiceringen av bokslutskommunikén år 2 och år 3, varefter 1/2 av nämnda indexerade belopp ska utbetalas till ledande befattningshavare. År 4 ska det återstående (indexerade) beloppet åter indexeras för att återspegla aktiekursutvecklingen mellan publiceringen av bokslutskommunikén år 3 och år 4, varefter sådant indexerat belopp ska utbetalas till ledande befattnings-havare. Aktiekursindex ska motsvara ökningen eller minskningen av aktiekur-sen mätt som det volymvägda genomsnittet som erlagts för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tio handelsdagar omedelbart efter publicering av bokslutskommuniké.
Pensionsförmåner
För verkställande direktören ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska uppgå till högst 35 procent av den pensionsgrundande lönen. För övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara baserade på en kontraktuell ITP-plan eller vara premie-bestämda, om inte befattningshavaren omfattas av förmånsbestämd pension enligt tvingande kollektivavtalsbestämmelser. Rörlig kontantersättning ska vara pensionsgrundande. Pensionspremier som följer av den kontraktuella ITP-planen eller är premiebestämda ska uppgå till högst 35 procent av den pensionsgrundande lönen, om inte andra premienivåer gäller enligt tillämplig ITP-plan. Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får, såvitt avser pensionsförmåner och andra förmåner, vederbörli-ga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Andra förmåner
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjuk- och sjukvårdsförsäkring och bilförmåner. Sådana förmåner får sammanlagt uppgå till högst 20 procent av den fasta årliga lönen.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden vara högst 24 månader för den verkställande direktören och tolv månader för övri-ga ledande befattningshavare. Fast lön under uppsägningstiden och avgångsvederlag får sammantaget inte överstiga ett belopp motsvaran-de den fasta lönen för två år för verkställande direktören och ett år för övriga ledande befattningshavare. Vid uppsägning från befattningsha-varens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader, utan rätt till avgångsvederlag.
Principer för ersättning till styrelsen
Till styrelsens ordförande och övriga ledamöter utgår arvode enligt årsstäm-mans beslut. Ersättning till ledamöter som också är anställda i koncernen utgår ej.
92
Koncernredovisning
8 Personal, fortsättning
Kostnader för ersättningar till anställda, Mkr | 2023 | 2022 |
Löner och ersättningar | 1 464,3 | 1 269,9 |
Pensionskostnader, förmånsbaserade planer (se vidare not 24) | 3,8 | 6,5 |
Pensionskostnader, avgiftsbaserade planer (se vidare not 24)* | 77,2 | 66,3 |
Sociala avgifter | 186,9 | 170,3 |
Totalt | 1 732,2 | 1 513,0 |
*Av pensionskostnader avser 1,9 mkr (1,8) koncernens styrelse och VD i moderbolaget. Några utestående pensionsförpliktelser till gruppens styrelse, VD och ledande befattningshavare föreligger ej. | ||
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter m.fl. och övriga anställda, Mkr | 2023 | 2022 |
Styrelse, VD och andra ledande befattningshavare | 120,9 | 105,0 |
(varav rörlig ersättning) | (18,4) | (15,7) |
Övriga anställda | 1 343,4 | 1 164,9 |
Totalt | 1 464,3 | 1 269,9 |
2023 | 2022 | |||||
Medelantal anställda | Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt |
Australien | 7 | 51 | 58 | 12 | 45 | 57 |
Belgien | 3 | 15 | 18 | 3 | 13 | 16 |
Brasilien | 8 | 17 | 25 | 7 | 17 | 24 |
Danmark | 10 | 76 | 86 | 9 | 64 | 73 |
England | 23 | 91 | 114 | 25 | 85 | 110 |
Finland | 27 | 59 | 86 | 27 | 59 | 86 |
Frankrike | 3 | 8 | 11 | 4 | 7 | 11 |
Hongkong | 2 | 6 | 8 | 2 | 6 | 8 |
Indien | 8 | 266 | 274 | 8 | 265 | 273 |
Indonesien | 1 | 12 | 13 | 1 | 11 | 12 |
Kanada | 9 | 23 | 32 | 7 | 25 | 32 |
Kina | 52 | 145 | 207 | 65 | 185 | 250 |
Malaysia | 1 | 5 | 6 | 1 | 5 | 6 |
Mexiko | 6 | 10 | 16 | 4 | 7 | 11 |
Nederländerna | 1 | 20 | 21 | 1 | 21 | 22 |
Norge | 11 | 79 | 81 | 8 | 67 | 75 |
Polen | 37 | 164 | 201 | 34 | 172 | 206 |
Ryssland | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 |
Schweiz | 8 | 40 | 48 | 4 | 36 | 40 |
Singapore | 3 | 5 | 8 | 3 | 5 | 8 |
Spanien | 3 | 12 | 15 | 3 | 13 | 16 |
Sverige | 70 | 156 | 225 | 64 | 153 | 217 |
Thailand | 17 | 30 | 47 | 15 | 32 | 47 |
Tjeckien | 2 | 16 | 18 | 2 | 17 | 19 |
Turkiet | 7 | 14 | 21 | 3 | 21 | 24 |
Tyskland | 37 | 150 | 187 | 36 | 149 | 185 |
USA | 134 | 410 | 544 | 123 | 330 | 453 |
Österrike | 1 | 4 | 5 | 1 | 4 | 5 |
Totalt | 491 | 1 886 | 2 377 | 472 | 1 816 | 2 288 |
Varav ledande befattningshavare | 12 | 91 | 103 | 32 | 137 | 169 |
Könsfördelning ledande befattningshavare, andel kvinnor | 2023 | 2022 |
Styrelser | 7% | 7% |
Ledande befattningshavare | 12% | 19% |
93
Koncernredovisning
Ersättningar till ledande befattningshavare
2023, Tkr | Grundlön Styrelse- arvode | Rörlig ersättning | LTI | Övriga förmåner | Pensions-kostnad | Totalt |
Styrelsens ordförande Johan Menckel | 827 | - | - | - | - | 827 |
Styrelseledamot Anders Borg | 417 | - | - | - | - | 417 |
Styrelseledamot Gunilla Fransson | 336 | - | - | - | - | 336 |
Styrelseledamot Ylva op den Velde Hammargren | 381 | - | - | - | - | 381 |
Styrelseledamot Sam Strömerstén | 380 | - | - | - | - | 380 |
Verkställande direktör Sven Kristensson | 5 559 | 2 682 | 652 | 188 | 1 877 | 10 958 |
Andra ledande befattningshavare (9 personer) | 21 982 | 5 780 | 1 536 | 1 341 | 4 853 | 35 942 |
Totalt | 29 882 | 8 462 | 2 188 | 1 529 | 6 730 | 48 791 |
2022, Tkr | Grundlön Styrelse- arvode | Rörlig ersättning | LTI | Övriga förmåner | Pensions-kostnad | Totalt |
Styrelsens ordförande Johan Menckel | 802 | - | - | - | - | 802 |
Avgående styrelseledamot Anna Kinberg Batra | 300 | - | - | - | - | 300 |
Styrelseledamot Gunilla Fransson | 326 | - | - | - | - | 326 |
Styrelseledamot Ylva op den Velde Hammargren | 404 | - | - | - | - | 404 |
Styrelseledamot Sam Strömerstén | 368 | - | - | - | - | 368 |
Verkställande direktör Sven Kristensson | 5 452 | 2 009 | 1 747 | 188 | 1 771 | 11 167 |
Andra ledande befattningshavare (9 personer) | 20 766 | 4 703 | 3 786,0 | 1 277 | 4 712 | 35 244 |
Totalt | 28 418 | 6 712 | 5 533,0 | 1 465 | 6 483 | 48 611 |
9 Kostnader per kostnadsslag
Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag, Mkr | 2023 | 2022 |
Materialkostnader | 2 888,8 | 2 461,6 |
Kostnader för ersättning till anställda | 1 732,2 | 1 513,0 |
Övriga externa kostnader och övriga personalkostnader | 686,5 | 506,4 |
Förvärvskostnader | 2,8 | 8,4 |
Omstruktureringskostnader | 14,4 | - |
Avskrivningar | 257,5 | 201,8 |
Totalt | 5 582,2 | 4 691,2 |
Omstruktureringskostnader fördelade på funktion, Mkr | ||
Kostnad för sålda varor | 10,8 | - |
Försäljningskostnader | 1,5 | - |
Administrationskostnader | 2,1 | - |
Totalt | 14,4 | - |
Omstruktureringskostnader fördelade på kostnadsslag, Mkr | ||
Materialkostnader | 2,3 | - |
Kostnader för ersättning till anställda | 9,6 | - |
Övriga externa kostnader och övriga personalkostnader | 2,5 | - |
Totalt | 14,4 | - |
94
Koncernredovisning
10 Ersättning till revisorer
Mkr | 2023 | 2022 |
EY | ||
Revisionsuppdrag | 8,7 | 6,9 |
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 0,9 | 0,9 |
Övriga uppdrag | 0,4 | 0,4 |
Totalt | 10,0 | 8,2 |
Övriga revisorer | ||
Revisionsuppdrag | 2,2 | 1,7 |
Skatterådgivning | 0,8 | 0,4 |
Övriga uppdrag | 0,5 | 0,1 |
Totalt | 3,5 | 2,2 |
Ersättning till revisorer, Mkr | 13,5 | 10,4 |
Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av års- och koncernredovis-ningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvalt-ning samt revision och annan granskning utförd i enlighet med överenskom-melse eller avtal. Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget innebär
kvalitetssäkringstjänster som skall utföras enligt författning, bolagsordning, stadgar eller avtal. Beloppet avser framförallt en översiktlig granskning av halvårsrapporten och hållbarhetsrapporten. Skatterådgivning innehåller både rådgivning och granskning av efterlevnad inom skatteområdet.
11 Finansiella intäkter och kostnader
Redovisningsprinciper
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel och räntebärande finansiella tillgångar, räntekostnader på lån, utdelnings-intäkter, valutakursdifferenser på räntebärande finansiella tillgångar och skulder. Ränteintäkter på räntebärande finansiella fordringar och rän-tekostnader på finansiella räntebärande skulder beräknas med tillämp-ning av effektivräntemetoden. Det innebär att ränteintäkter respektive räntekostnader inkluderar periodiserade belopp av transaktionskostnader
och eventuella rabatter, premier och andra skillnader mellan det ursprung-ligen redovisade värdet av fordran respektive skuld och de uppskattade framtida in– och utbetalningarna under avtalstiden. Räntekomponenten hänförlig till leasingavtal redovisas i resultaträkningen genom tillämpning av effektivräntemetoden. Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts.
Mkr | 2023 | 2022 |
Finansiella intäkter | ||
Ränteintäkter på banktillgodohavanden | 25,3 | 11,0 |
Övriga ränteintäkter | 0,4 | - |
Valutakursförändringar | 4,8 | 12,0 |
Totalt | 30,5 | 23,0 |
Finansiella kostnader | ||
Räntekostnader, kreditinstitut | -111,5 | -50,9 |
Räntekostnader, leasingskulder | -11,4 | -9,5 |
Räntekostnader, övriga | -6,2 | -3,5 |
Valutakursförändringar | -18,0 | -0,5 |
Totalt | -147,1 | -64,4 |
Finansnetto | -116,6 | -41,4 |
95
Koncernredovisning
12 Inkomstskatter
Betydande uppskattningar och antaganden
Uppskjuten skatt och osäkerhet i inkomstskattemässiga behandlingar
I de fall det föreligger osäkerhet i hantering av inkomstskatter görs en bedömning huruvida det är sannolikt att skattemyndigheten eller domsto-len kommer att acceptera skattehanteringen i inkomstdeklarationen och effekten av osäkerheten uppskattas och redovisas i de finansiella rappor-terna som skatteskuld, i enlighet med IFRIC 23.
Uppsjutna skattefordringar för underskottsavdrag redovisas i den omfatt-ning det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas för avräkning
mot framtida beskattningsbara vinster. Betydande uppskattningar görs av företagsledningen för att fastställa redovisade belopp för uppskjutna skattefordringar baserat på inom vilken tid dessa bedöms kunna utnyttjas och nivån på framtida beskattningsbara vinster tillsammans med planera-de skattemässiga strategier vilka bland annat påverkas avframtida affärs-klimat, intjäningsförmåga eller förändrade skatteregler.
Redovisat i resultaträkningen | ||
Mkr | 2023 | 2022 |
Aktuell skattekostnad (-) | ||
Periodens skattekostnad | -172,6 | -128,5 |
Justering av skatt hänförlig till tidigare år | -0,6 | 1,9 |
Totalt | -173,2 | -126,6 |
Uppskjuten skattekostnad (-) /skatteintäkt (+) | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 32,6 | 11,8 |
Nyttjande av tidigare aktiverat underskottsavdrag | -7,7 | -1,5 |
Omvärdering av underskottsavdrag | -4,9 | -0,4 |
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat skattevärde i underskottsavdrag | 17,9 | 6,6 |
Totalt | 37,9 | 16,5 |
Totalt redovisad skattekostnad i koncernen | -135,3 | -110,1 |
Avstämning av effektiv skatt | ||||
Svensk inkomstskatt uppgår till 20,6 procent. De främsta orsakerna till skillnaden i skattesats mellan svensk inkomstskattesats och koncernens skattesats med utgångspunkt från resultat efter finansiella poster framgår av nedanstående tabell. | ||||
Effektiv skatt | 2023 | 2023, Mkr | 2022 | 2022, Mkr |
Resultat före skatt | 476,2 | 438,8 | ||
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | 20,6% | -98,1 | 20,6% | -90,4 |
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterföretag | 3,2% | -15,3 | 2,5% | -10,9 |
Ej skattepliktiga intäkter | -1,5% | 7,1 | -0,2% | 1,0 |
Ej avdragsgilla kostnader | 1,6% | -7,7 | 1,0% | -4,4 |
Omvärdering temporära skillnader | 0,3% | -1,4 | 0,3% | -1,1 |
Ökning av underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt | 3,2% | -15,4 | 2,1% | -9,9 |
Nyttjande eller omvärdering av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag | 1,0% | -5,0 | -1,4% | 6,0 |
Skatt hänförlig till tidigare år | 0,1% | -0,6 | -0,4% | 1,9 |
Effekt av ändrade skattesatser eller skatteregler | 0,3% | -1,2 | -0,0% | 0,2 |
Övrigt | -0,5% | 2,3 | 0,6% | -2,5 |
Redovisad effektiv skatt | 28,4% | -135,3 | 25,1% | -110,1 |
Aktuella skattefordringar uppgick till 134,6 Mkr (65,4) och representerar det återvinningsbara beloppet av aktuell skatt på årets resultat. |
Redovisat i finansiell ställning | 2023 | 2022 | ||||
Uppskjutna skattefordringar och -skulder, Mkr | Fordran | Skuld | Netto | Fordran | Skuld | Netto |
Immateriella tillgångar | 8,5 | 81,6 | -73,1 | 2,5 | 102,8 | -100,3 |
Materiella anläggningstillgångar | 5,5 | 31,1 | -25,6 | 5,7 | 19,4 | -13,7 |
Nyttjanderätter | - | 42,6 | -42,6 | - | 42,7 | -42,7 |
Finansiella tillgångar | - | 0,5 | -0,5 | 0,3 | 0,6 | -0,3 |
Lager | 45,3 | 0,8 | 44,5 | 21,2 | 0,4 | 20,8 |
Kundfordringar | 8,5 | 24,1 | -15,6 | 14,3 | 9,4 | 4,9 |
Långfristiga skulder | 0,1 | - | 0,1 | 0,1 | 0,1 | -0,0 |
Pensionsavsättningar | 4,8 | 9,1 | -4,3 | 5,9 | 2,0 | 3,9 |
Avsättningar | 23,5 | - | 23,5 | 23,1 | - | 23,1 |
Leasingskulder | 44,6 | - | 44,6 | 44,8 | - | 44,8 |
Kortfristiga skulder | 25,2 | 21,2 | 4,0 | 23,1 | 26,0 | -2,9 |
Underskottsavdrag | 54,8 | 2,1 | 52,7 | 48,0 | 0,6 | 47,4 |
Skattefordringar/-skulder | 220,8 | 213,1 | 7,7 | 189,0 | 204,0 | -15,0 |
Kvittning | -93,1 | -93,1 | - | -85,0 | -85,0 | - |
Skattefordringar/-skulder enligt rapport över finansiell ställning | 127,7 | 120,0 | 7,7 | 104,0 | 119,0 | -15,0 |
Majoriteten av redovisade skattemässiga underskott saknar tidsbegränsning. |
96
Koncernredovisning
12 Inkomstskatter, fortsättning
Ej redovisade underskottsavdrag | ||||||
Avdragsgilla temporära skillnader och skattemässiga underskottsavdrag för vilka uppskjutna skattefordringar inte har redovisats i rapport över finansiell ställning: | ||||||
Mkr | 2023 | 2022 | ||||
Skattemässiga underskott | 294,3 | 251,0 | ||||
Ej redovisade underskottsavdrag skulle motsvara en uppskjuten skattefordran om 72,1 Mkr. Uppskjutna skattefordringar som inte redovisats avser i huvudsak del av underskottsavdrag i Frankrike, Indien, Indonesien, Kina, Nederländerna, Thailand, Tyskland och USA där nuvarande bedömning är att det inte är sannolikt att kon-cernen kommer att kunna utnyttja för avräkning mot framtida beskattningsbara vinster. Majoriteten av underskottsavdragen är ej tidsbegränsade och resterande underskott har huvudsakligen en tidsbegränsning till 2025-2028. | ||||||
Förändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader och underskottsavdrag | ||||||
Mkr | ||||||
Balans per 1 januari 2023 | Redovisat i resultat- räkningen | Redovisat i övrigt total-resultat | Omräknings-differens | Förvärv av rörelse | Balans per 31 december 2023 | |
Immateriella tillgångar | -100,3 | 27,6 | - | -0,4 | - | -73,1 |
Materiella anläggningstillgångar | -13,7 | -11,4 | - | -0,5 | - | -25,6 |
Nyttjanderätter | -42,7 | 0,4 | - | -0,3 | - | -42,6 |
Finansiella tillgångar | -0,3 | -0,2 | - | - | - | -0,5 |
Lager | 20,8 | 30,8 | - | 0,4 | -7,5 | 44,5 |
Kundfordringar | 4,9 | -20,6 | - | 0,1 | - | -15,6 |
Långfristiga skulder | -0,0 | -0,1 | - | 0,2 | - | 0,1 |
Pensionsavsättningar | 3,9 | -0,9 | -7,1 | -0,2 | - | -4,3 |
Avsättningar | 23,1 | 0,4 | - | 0,0 | - | 23,5 |
Leasingskulder | 44,8 | -0,2 | - | - | - | 44,6 |
Kortfristiga skulder | -2,9 | 6,8 | - | 0,1 | - | 4,0 |
Underskottsavdrag | 47,4 | 5,3 | - | -0,0 | - | 52,7 |
Totalt | -15,0 | 37,9 | -7,1 | -0,6 | -7,5 | 7,7 |
Mkr | ||||||
Balans per 1 januari 2022 | Redovisat i resultat- räkningen | Redovisat i övrigt total-resultat | Omräknings-differens | Förvärv av rörelse | Balans per 31 december 2022 | |
Immateriella tillgångar | -68,4 | 6,6 | - | -2,1 | -36,4 | -100,3 |
Materiella anläggningstillgångar | -11,8 | -0,7 | - | -0,1 | -1,1 | -13,7 |
Nyttjanderätter | -42,6 | 0,2 | - | -0,3 | - | -42,7 |
Finansiella tillgångar | -0,5 | -1,8 | - | 0,1 | 1,9 | -0,3 |
Lager | 32,3 | -11,0 | - | -0,5 | - | 20,8 |
Kundfordringar | 10,0 | -4,9 | - | -0,2 | - | 4,9 |
Långfristiga skulder | 0,1 | -0,1 | - | -0,0 | - | -0,0 |
Pensionsavsättningar | 11,5 | 0,4 | -8,0 | 0,0 | - | 3,9 |
Avsättningar | 19,9 | 0,0 | - | -0,2 | 3,4 | 23,1 |
Leasingskulder | 44,8 | 0,0 | - | - | - | 44,8 |
Kortfristiga skulder | -26,0 | 23,1 | - | -0,4 | 0,4 | -2,9 |
Underskottsavdrag | 27,7 | 4,7 | - | -0,0 | 15,0 | 47,4 |
Totalt | -3,0 | 16,5 | -8,0 | -3,7 | -16,8 | -15,0 |
97
Koncernredovisning
13 Immateriella anläggningstillgångar
Redovisningsprinciper
Forskning och utveckling
Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tilläm-pas för att åstadkomma nya eller förbättrade produkter eller processer, redovisas som en tillgång i balansräkningen, om produkten eller processen är tekniskt och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resur-ser att fullfölja utvecklingen och därefter använda eller sälja den imma-teriella tillgången. Det redovisade värdet inkluderar utgifter för material och andra direkta utgifter som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. I balansräkningen är utvecklingsutgifter upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny veten-skaplig eller teknisk kunskap redovisas i resultaträkningen som kostnad när de uppkommer.
Kundrelationer
Kundrelationer som förvärvats genom rörelseförvärv redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. Kundrelationer med bestämbar livslängd värderas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella ackumulerade nedskrivningar.
Varumärken
Varumärken som förvärvats genom rörelseförvärv redovisas till verkligt värde på förvärvsdagen. Varumärken med obestämbar livslängd fördelas till kassagenererande enheter eller grupper av kassagenererande enheter som förväntas bli gynnade av varumärket. De kassagenererande enheter-na utgörs av koncernens rörelsesegment. Nyttjandeperioden bedöms vara obestämbar då det är fråga om väl etablerade varumärken på sin marknad, som koncernen har för avsikt att behålla och vidareutveckla. Övriga varu-märken skrivs av över uppskattad nyttjandeperiod. Varumärken testas årligen, och vid indikation på värdeminskning, för nedskrivningsbehov. Eventuella nedskrivningar belastar rörelseresultatet.
Goodwill
Goodwill representerar framtida ekonomiska fördelar som uppkommit genom rörelseförvärv och som inte är enskilt identifierade och separat redovisade samt består av strategiska affärsvärden. Goodwill fördelas till de kassagenererande enheter eller grupper av kassagenererande enheter
som förväntas bli gynnade av synergier från förvärvet. De kassagenere-rande enheterna utgörs av koncernens rörelsesegment. Goodwill testas årligen för nedskrivning, eller oftare om det finns indikationer på värden-edgång. Nedermankoncernens modell för värdering är baserad på en dis-konterad kassaflödesmodell med en prognosperiod om fem år. Värdering-en baseras på en finansiell plan vilken är en del av Nedermankoncernens finansiella planeringsprocess och tillika ledningens bästa bedömning om verksamhetens utveckling. Tillväxten bygger på den historiska tillväxten, den uppskattade marknadstillväxten och den förväntade prisutvecklingen. Prognoserna återspeglar tidigare erfarenheter samt externa informa-tionskällor. Antagen tillväxt bygger på ett försiktigt antagande och översti-ger inte den långsiktiga tillväxten för branschen som helhet.
Avskrivning och nedskrivning med bestämbara nyttjandeperioder
Immateriella tillgångar, undantaget goodwill och varumärken, skrivs av över uppskattad nyttjandeperiod. Avskrivningar redovisas i resultaträk-ningen linjärt över immateriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder. De beräknade nyttjandeperioderna är:
- Balanserade utvecklingsutgifter, individuell bedömning görs av nyttjandeperiod
- Dataprogram 3–5 år
- Kundrelationer, individuell bedömning görs av nyttjandeperiod
Betydande uppskattningar och antaganden
Nedskrivningsprövning av goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar
Värdet på redovisad goodwill prövas minst en gång per år med avseende på eventuellt nedskrivningsbehov. Prövningen kräver en uppskattning av nyttjandevärdet på den kassagenererande enhet, eller grupp av kassa-genererande enheter, till vilken goodwillvärdet är hänförligt. Detta krä-ver att flera antaganden om framtida förhållanden och uppskattningar
av parametrar gjorts. Ändrade förutsättningar för dessa antaganden och uppskattningar skulle kunna ha en effekt på goodwillvärdet. Företagsled-ningen bedömer dock att inga rimliga förändringar i viktiga antaganden vid nedskrivningsbedömning av de kassagenererande enheterna skulle med-föra att återvinningsvärdet understiger det redovisade värdet.
98
Koncernredovisning
13 Immateriella anläggningstillgångar, fortsättning
2023 | |||||||
Mkr | Balanserade utvecklings- utgifter | Data- program | Kund- relationer | Varumärken | Goodwill | Pågående investeringar och förskott | Totalt |
Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||||
Ingående balans | 489,2 | 214,4 | 260,6 | 201,0 | 2 027,5 | 33,5 | 3 226,2 |
Rörelseförvärv | 6,6 | - | - | - | 25,4 | - | 32,0 |
Internt utvecklade tillgångar | 51,5 | - | - | - | - | - | 51,5 |
Övriga investeringar | - | 24,8 | - | - | - | 15,4 | 40,2 |
Avyttringar och utrangeringar | -4,0 | -0,7 | - | - | -0,3 | - | -5,0 |
Omklassificeringar | -3,5 | 34,0 | - | - | 0,0 | -27,9 | 2,6 |
Valutakursdifferenser | -4,4 | -1,9 | -7,4 | 1,8 | -34,8 | 0,5 | -46,2 |
Utgående balans | 535,4 | 270,6 | 253,2 | 202,8 | 2 017,8 | 21,5 | 3 301,3 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | |||||||
Ingående balans | -265,9 | -146,0 | -68,9 | -71,1 | - | - | -551,9 |
Rörelseförvärv | -5,8 | - | - | - | - | - | -5,8 |
Avyttringar och utrangeringar | 3,8 | 0,7 | - | - | - | - | 4,5 |
Av- och nedskrivningar | -46,5 | -29,5 | -27,9 | -1,7 | - | - | -105,6 |
Omklassificeringar | 1,0 | -3,2 | - | - | - | - | -2,2 |
Valutakursdifferenser | 2,6 | 1,1 | 3,1 | -4,2 | - | - | 2,6 |
Utgående balans | -310,8 | -176,9 | -93,7 | -77,0 | - | - | -658,4 |
Redovisade värden | |||||||
Vid årets början | 223,3 | 68,4 | 191,7 | 129,9 | 2 027,5 | 33,5 | 2 674,3 |
Vid årets slut | 224,6 | 93,7 | 159,5 | 125,8 | 2 017,8 | 21,5 | 2 642,9 |
2022 | |||||||
Mkr | Balanseradeutvecklings-utgifter | Data-program | Kund-relationer | Varumärken | Goodwill | Pågående investeringar och förskott | Totalt |
Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||||
Ingående balans | 419,9 | 197,3 | 111,5 | 174,5 | 1 609,2 | 9,1 | 2 521,5 |
Rörelseförvärv | - | 1,2 | 134,8 | 5,1 | 282,5 | - | 423,6 |
Internt utvecklade tillgångar | 53,9 | - | - | - | - | - | 53,9 |
Övriga investeringar | - | 16,3 | - | - | - | 27,4 | 43,7 |
Avyttringar och utrangeringar | - | -10,5 | - | - | - | - | -10,5 |
Omklassificeringar | 0,3 | 6,0 | - | - | - | -4,2 | 2,1 |
Valutakursdifferenser | 15,1 | 4,1 | 14,3 | 21,4 | 135,8 | 1,2 | 191,9 |
Utgående balans | 489,2 | 214,4 | 260,6 | 201,0 | 2 027,5 | 33,5 | 3 226,2 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | |||||||
Ingående balans | -220,6 | -132,1 | -45,0 | -61,4 | - | - | -459,1 |
Rörelseförvärv | - | -0,3 | - | - | - | - | -0,3 |
Avyttringar och utrangeringar | - | 10,5 | - | - | - | - | 10,5 |
Avskrivningar | -38,4 | -20,4 | -18,5 | -0,7 | - | - | -78,0 |
Valutakursdifferenser | -6,9 | -3,7 | -5,4 | -9,0 | - | - | -25,0 |
Utgående balans | -265,9 | -146,0 | -68,9 | -71,1 | - | - | -551,9 |
Redovisade värden | |||||||
Vid årets början | 199,3 | 65,2 | 66,5 | 113,1 | 1 609,2 | 9,1 | 2 062,4 |
Vid årets slut | 223,3 | 68,4 | 191,7 | 129,9 | 2 027,5 | 33,5 | 2 674,3 |
I beloppet för Av- och nedskrivningar 2023 ingår nedskrivningar med totalt 0,7 Mkr. Koncernens kostnader för att utveckla befintliga produkter och för att ta fram nya produkter uppgick till 78,6 Mkr (72,5). I rapport över finansiell ställning för koncer-nen har 51,5 Mkr (53,9) aktiverats. | |||||||
Balanserade utvecklingsutgifter avser framförallt investeringar i koncernens digitala produkterbjudande där den återstående avskrivningstiden är ungefär fyra år. Kundrelationer uppkom framförallt i förvärven av RoboVent och Gasmet där den återstående avskrivningstiden är cirka sex år. |
Forsknings- och utvecklingsutgifter i förhållande till omsättning, Mkr
Omsättning
Forsknings- och utvecklingskostnader redovisade i resultaträkningen
Totala forsknings- och utvecklingsutgifter
Balanserade utvecklingsutgifter redovisade i finansiell ställning
99
Koncernredovisning
13 Immateriella anläggningstillgångar, fortsättning
Av- och nedskrivningar, Mkr | 2023 | 2022 |
Av- och nedskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen: | ||
Kostnad sålda varor | -82,2 | -55,7 |
Försäljningskostnader | -7,0 | -5,9 |
Administrationskostnader | -16,4 | -16,4 |
Totalt | -105,6 | -78,0 |
Varumärken
De varumärken som har identifierats och värderats uppkom i samband med 2012 års förvärv av EFT med varumärkena MikroPul och LCI, 2018 års förvärv av Auburn FilterSense och Luwa, 2019 års förvärv av Gasmet samt 2022 års för-värv av RoboVent. Anskaffningsvärdet på varumärken fastställdes vid förvärv-stillfället enligt den så kallade Relief from royaltymetoden. Vid prövningen av nedskrivningsbehov görs bedömningen av den vid förvärvstillfället fastställda royaltysatsen samt bedömd framtida försäljningsutveckling under fem år. En uthållig tillväxt på 2,0 procent har använts i beräkningen. Kassaflöden för tiden bortom fem år har beräknats genom att en multipel applicerats på beräknat
uthålligt kassaflöde. Vid nuvärdesberäkning av förväntade framtida kassaflö-den används aktuell vid tillfället vägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC) för marknaden. För 2023 uppgick diskonteringsräntan före skatt till 16,74 procent (11,33). Prövning av nedskrivningsbehov görs under fjärde kvartalet, eller när behov föreligger, och visade med gjorda antaganden att något nedskriv-ningsbehov av varumärke med obestämbar nyttjandeperiod inte förelåg. Det bokförda värdet på varumärken med obestämbar nyttjandeperiod uppgick till 123,1 Mkr (125,4).
Varumärken per rörelsesegment, Mkr | 2023 | 2022 |
Nederman Extraction & Filtration Technology | 2,7 | 4,5 |
Nederman Process Technology | 100,1 | 102,2 |
Nederman Duct & Filter Technology | - | - |
Nederman Monitoring & Control Technology | 23,0 | 23,2 |
Totalt | 125,8 | 129,9 |
Goodwill per rörelsesegment, Mkr | 2023 | 2022 |
Nederman Extraction & Filtration Technology | 807,9 | 793,8 |
Nederman Process Technology | 397,6 | 394,1 |
Nederman Duct & Filter Technology | 21,9 | 24,0 |
Nederman Monitoring & Control Technology | 790,4 | 815,6 |
Totalt | 2 017,8 | 2 027,5 |
Goodwill | Årlig tillväxt under prognosperioden | Årlig tillväxt efter prognosperioden | Diskonteringsfaktor före skatt |
Nederman Extraction & Filtration Technology | 3,0% (3,0) | 3,0% (3,0) | 17,47% (12,24) |
Nederman Process Technology | 2,0% (3,0) | 2,0% (3,0) | 18,25% (10,53) |
Nederman Duct & Filter Technology | 3,0% (4,0) | 3,0% (4,0) | 17,46% (12,40) |
Nederman Monitoring & Control Technology | 5,0% (5,0) | 5,0% (5,0) | 15,20% (10,42) |
Känslighetsanalys goodwill och varumärken
Nedermankoncernen har analyserat huruvida negativa justeringar av anta-ganden avseende diskonteringsränta och rörelseresultat skulle resultera i nedskrivning av goodwill eller av varumärken. Känsligheten i alla beräkningar innebär att goodwillvärdet och värdet i varumärken fortsatt försvaras även om diskonteringsräntan skulle höjas med två procentenheter eller om den lång-siktiga tillväxten skulle sänkas med två procentenheter. Utifrån den analysen föreligger inget nedskrivningsbehov för någon av de kassagenererande enhe-terna. De faktorer som tillämpats i värderingarna baseras på ledningens strate-gi med beaktande av historiska utfall för de olika kassagenererande enheterna.
Överskottet varierar mellan de olika kassagenererande enheterna och de är i olika grad känsliga för förändringar i ovanstående antaganden. Neder-mankoncernen följer därför löpande utvecklingen för de kassagenererande enheterna. Instabilitet på marknaden med dämpad lönsamhet som följd samt volatilitet i räntor, inflation och valutor kan leda till indikation på nedskriv-ningsbehov. De viktigaste faktorerna som påverkar Nedermankoncernens framtida resultatutveckling beskrivs i avsnittet om rörelsesegmenten och i avsnittet om riskhantering.
14 Materiella anläggningstillgångar
Redovisningsprinciper
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffnings-värde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella ned-skrivningar. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrang-ering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljningskostna-der. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/ kostnad.
Avskrivningar
Avskrivningar sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Koncernen tillämpar komponentavskrivning, vilket innebär att komponen-ternas bedömda nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen. Beräk-nade nyttjandeperioder:
– byggnader, rörelsefastigheter 15-50 år
– maskiner och andra tekniska anläggningar 3-20 år
– inventarier, verktyg och installationer 3-10 år
– mark skrivs inte av
Avskrivning på komponenter sker baserat på respektive komponents beräknade nyttjandeperiod. Använda avskrivningsmetoder och tillgångar-nas restvärden och nyttjandeperioder omprövas vid varje års slut.
Nedskrivningar
Prövning av nedskrivningsbehov genomförs om någon händelse inträffat eller omständighet förändrats, som indikerar att det redovisade värdet kan ha minskat. En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenere-rande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. Vid beräk-ning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskon-teringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.
Nedskrivningar avseende materiella anläggningstillgångar belastar rörel-seresultatet. Tidigare redovisad nedskrivning återförs om skälen för den tidigare nedskrivningen inte längre föreligger. Återföring sker dock inte med ett belopp som är större än att det bokförda värdet uppgår till vad det hade varit om nedskrivning inte hade redovisats tidigare år.
100
Koncernredovisning
14 Materiella anläggningstillgångar, fortsättning
2023 | |||||
Mkr | Byggnader och mark | Maskiner & andra tekniska anläggningar | Inventarier, verktyg och installationer | Pågående nyanläggningar och förskott | Totalt |
Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans | 499,7 | 381,1 | 257,5 | 50,3 | 1 188,6 |
Rörelseförvärv | 28,3 | 8,5 | 5,3 | - | 42,1 |
Investeringar | 4,4 | 15,8 | 19,2 | 64,5 | 103,9 |
Avyttringar och utrangeringar | -0,5 | -7,3 | -25,5 | - | -33,3 |
Omklassificeringar | 55,5 | 26,4 | 2,6 | -89,4 | -4,9 |
Valutakursdifferenser | -9,9 | -4,8 | -4,3 | 0,2 | -18,8 |
Utgående balans | 577,5 | 419,7 | 254,8 | 25,6 | 1 277,6 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | |||||
Ingående balans | -303,1 | -287,5 | -207,9 | - | -798,5 |
Rörelseförvärv | -8,5 | -9,0 | -3,4 | - | -20,9 |
Av- och nedskrivningar | -14,3 | -20,9 | -24,5 | - | -59,7 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,5 | 6,8 | 25,1 | - | 32,4 |
Omklassificeringar | 0,1 | - | 4,3 | - | 4,4 |
Valutakursdifferenser | 4,1 | 1,8 | 2,3 | - | 8,2 |
Utgående balans | -321,2 | -308,8 | -204,1 | - | -834,1 |
Redovisade värden | |||||
Vid årets början | 196,6 | 93,6 | 49,6 | 50,3 | 390,1 |
Vid årets slut | 256,3 | 110,9 | 50,7 | 25,6 | 443,5 |
2022 | |||||
Mkr | Byggnader och mark | Maskiner & andra tekniska anläggningar | Inventarier, verktyg och installationer | Pågående nyanläggningar och förskott | Totalt |
Ackumulerade anskaffningsvärden | |||||
Ingående balans | 451,1 | 332,3 | 216,5 | 10,9 | 1 010,8 |
Rörelseförvärv | 0,6 | 15,1 | 8,8 | 0,4 | 24,9 |
Investeringar | 4,6 | 8,4 | 17,4 | 42,5 | 72,9 |
Avyttringar och utrangeringar | -0,1 | -3,2 | -4,3 | - | -7,6 |
Omklassificeringar | 1,6 | 0,8 | 1,1 | -6,1 | -2,6 |
Valutakursdifferenser | 41,9 | 27,7 | 18,0 | 2,6 | 90,2 |
Utgående balans | 499,7 | 381,1 | 257,5 | 50,3 | 1 188,6 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | |||||
Ingående balans | -268,0 | -250,6 | -175,4 | - | -694,0 |
Rörelseförvärv | -0,3 | -3,3 | -5,0 | - | -8,6 |
Avskrivningar | -11,1 | -16,1 | -17,5 | - | -44,7 |
Avyttringar och utrangeringar | 0,1 | 3,1 | 4,3 | - | 7,5 |
Omklassificeringar | 0,0 | -0,2 | 0,6 | - | 0,4 |
Valutakursdifferenser | -23,8 | -20,4 | -14,9 | - | -59,1 |
Utgående balans | -303,1 | -287,5 | -207,9 | - | -798,5 |
Redovisade värden | |||||
Vid årets början | 183,1 | 81,7 | 41,1 | 10,9 | 316,8 |
Vid årets slut | 196,6 | 93,6 | 49,6 | 50,3 | 390,1 |
Av- och nedskrivningar, Mkr | 2023 | 2022 |
Av- och nedskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen: | ||
Kostnad sålda varor | -37,9 | -28,2 |
Försäljningskostnader | -8,6 | -5,9 |
Administrationskostnader | -13,2 | -10,6 |
Totalt | -59,7 | -44,7 |
I beloppet för Av- och nedskrivningar 2023 ingår nedskrivningar med totalt 0,3Mkr.
101
Koncernredovisning
15 Leasing
Redovisningsprinciper
Leasing
En nyttjanderätt definieras som en identifierad tillgång där Nederman i all väsentlighet har rätt till de ekonomiska fördelar som uppkommer genom nyttjande av tillgången samt förfogar över rättigheten att styra använd-ningen av tillgången.
Vid inledningsdatumet redovisas en nyttjanderätt som representerar rätt-en att använda den underliggande tillgången under leasingperioden och en leasingskuld som representerar nuvärdet av framtida leasingavgifter. Vid inledningsdatumet redovisas nyttjanderättstillgången till värdet av leasingskulden.
För de leasingavtal där den implicita räntan inte finns tillgänglig enligt lea-singavtalet, utgörs diskonteringsräntan av den marginella låneräntan. Den
marginella låneräntan består av en räntemarginal baserat på leasingtaga-rens (dotterbolag i koncernen) kreditbetyg och en referensränta för den specifika valutan och leasingtillgångens löptid.
Standarden innehåller två undantag för redovisning i rapport över finan-siell ställning vilka Nederman tillämpar; korttidsleasingavtal och leasingav-tal för vilka den underliggande tillgången har ett lågt värde (5 000 USD). Om leasingavtalet innehåller variabla leasingavgifter, som inte beror på ett index eller en räntesats, redovisas även detta som en rörelsekostnad i resultaträkningen. Eventuella servicekomponenter i ett leasingavtal separeras från den leasade tillgången och redovisas som rörelsekostnad i resultaträkningen.
Betydande bedömningar
Fastställande av leaseperioden
Vid fastställande av kontraktets leasingperiod krävs en bedömning. Leasingperioden inkluderar den icke uppsägningsbara perioden. Om Nedermankoncernen är rimligt säker på att utnyttja en möjlighet att förlänga leasingavtalet eller på att inte utnyttja ett alternativ att säga upp leasingavtalet i förtid, beaktas detta vid fastställandet av lea-singperioden. Förlängningsoptioner samt möjligheten att säga upp kontrakt i förtid avser främst fastighetskontrakt. Alla relevanta fakta och omständigheter som skapar ett ekonomiskt incitament att inklu-dera valfria perioder utvärderas. Exempel på faktorer som inkluderas i analysen är vikten av den underliggande tillgången i verksamheten och dess plats, tillgänglighet av lämpliga alternativ, väsentliga förbätt-ringar på tillgången, hyresnivån under frivilliga perioder jämfört med marknadspriset samt tidigare praxis. Leasingperioden bestäms på individuell basis.
Betydande uppskattningar och antaganden
Värdering av leasing
Den räntesats som används för att diskontera framtida leasingavgif-ter påverkar värderingen av nyttjanderätten och leasingskulden. Om den implicita räntan i leasingkontraktet inte finns tillgänglig, vilket var fallet för koncernens samtliga leasingvtal per den 31 december 2023, används den marginella låneräntan. Fastställande av den marginella låneräntan inkluderar uppskattningar och antaganden relaterat till bolagsspecifik information, så som kreditbetyg per bolag.
2023 | ||||
Mkr | Byggnader och mark | Bilar och andra fordon | Maskiner och inventarier | Totalt |
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans | 313,0 | 68,1 | 17,7 | 398,8 |
Nya leasingavtal | 24,3 | 47,2 | 4,2 | 75,7 |
Avslutade leasingkontrakt | -59,1 | -26,9 | -5,5 | -91,5 |
Omvärderade leasingkontrakt | 26,8 | 2,4 | - | 29,2 |
Valutakursdifferenser | -5,1 | -1,8 | 0,2 | -6,7 |
Utgående balans | 299,9 | 89,0 | 16,6 | 405,5 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans | -168,5 | -33,2 | -10,9 | -212,6 |
Avskrivningar | -63,6 | -26,1 | -3,5 | -93,2 |
Avslutade leasingkontrakt | 56,4 | 25,7 | 5,4 | 87,5 |
Valutakursdifferenser | 2,5 | 0,6 | -0,1 | 3,0 |
Utgående balans | -173,2 | -33,0 | -9,1 | -215,3 |
Redovisade värden | ||||
Vid årets början | 144,5 | 34,9 | 6,8 | 186,2 |
Vid årets slut | 126,7 | 56,0 | 7,5 | 190,2 |
102
Koncernredovisning
15 Leasing, fortsättning
2022 | ||||
Mkr | Byggnader och mark | Bilar och andra fordon | Maskiner och inventarier | Totalt |
Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Ingående balans | 290,6 | 65,5 | 18,3 | 374,4 |
Rörelseförvärv | 6,3 | 2,2 | - | 8,5 |
Nya leasingavtal | 31,8 | 18,8 | 0,2 | 50,8 |
Avslutade leasingkontrakt | -41,5 | -24,3 | -1,5 | -67,3 |
Omvärderade leasingkontrakt | 3,1 | 1,3 | - | 4,4 |
Valutakursdifferenser | 22,7 | 4,6 | 0,7 | 28,0 |
Utgående balans | 313,0 | 68,1 | 17,7 | 398,8 |
Ackumulerade av- och nedskrivningar | ||||
Ingående balans | -140,2 | -33,6 | -8,3 | -182,1 |
Avskrivningar | -54,0 | -21,5 | -3,6 | -79,1 |
Avslutade leasingkontrakt | 38,0 | 24,3 | 1,5 | 63,8 |
Valutakursdifferenser | -12,3 | -2,4 | -0,5 | -15,2 |
Utgående balans | -168,5 | -33,2 | -10,9 | -212,6 |
Redovisade värden | ||||
Vid årets början | 150,4 | 31,9 | 10,0 | 192,3 |
Vid årets slut | 144,5 | 34,9 | 6,8 | 186,2 |
Av- och nedskrivningar, Mkr | 2023 | 2022 |
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen: | ||
Kostnad sålda varor | -41,8 | -35,1 |
Försäljningskostnader | -39,3 | -33,7 |
Administrationskostnader | -10,0 | -8,4 |
Forsknings- och utvecklingskostnader | -2,1 | -1,9 |
Totalt | -93,2 | -79,1 |
Leasingkostnader, Mkr | 2023 | 2022 |
Avskrivning på nyttjanderätter | -93,2 | -79,1 |
Räntekostnader på leasingskulder | -11,4 | -9,5 |
Korttidsleasingavtal | -2,0 | -1,5 |
Leasingtillgångar av lågt värde | -4,0 | -3,1 |
Totalt | -110,6 | -93,2 |
Kassautflöde från leasingavtal, Mkr | 2023 | 2022 |
Kassautflöde från leasingavtal | -103,9 | -89,3 |
För löptidsanalys av odiskonterade leasingavgifter, se not 3. |
Leasingavtal som ännu inte påbörjats
Det förväntade framtida kassaflödet avseende ingångna leasingavtal som ännu inte påbörjats per 2023-12-31 uppgår till 602 Mkr (0). Kassaflödet avser två fastig-hetsavtal tecknade på 15 respektive 20 år.
103
Koncernredovisning
16 Varulager
Redovisningsprinciper
Varulager
Varulager redovisas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoför-säljningsvärdet. Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in-först ut-principen (FIFU).
Betydande uppskattningar och antaganden
Nettoförsäljningsvärde
Beräkningen av nettoförsäljningsvärdet bygger på en uppskattning av ett framtida försäljningspris, vilket påverkas av flera parametrar, såsom marknadens efterfrågan, produktändringar och prisutveck-ling. Då verkliga försäljningspriser och försäljningskostnader inte är kända vid tidpunkten för bedömningen sker justering till nettoför-säljningsvärdet baserat på bedömd teknisk och kommersiell inkurans. Vid bedömning av kommersiell inkurans är omsättningshastighet en riskfaktor.
Varulager, Mkr | 2023 | 2022 |
Råvaror och förnödenheter | 443,4 | 486,6 |
Varor under tillverkning | 104,8 | 109,4 |
Färdiga varor och handelsvaror | 325,1 | 294,8 |
Totalt | 873,3 | 890,8 |
Förändring av nedskrivning i varulager, Mkr | 2023 | 2022 |
Ingående balans | 169,1 | 136,9 |
Rörelseförvärv och rörelseavyttringar | -2,3 | 9,8 |
Förändring redovisat i rörelseresultatet | 27,3 | 19,1 |
Utrangeringar | -19,4 | -3,8 |
Omklassificeringar | - | -2,2 |
Valutakursdifferenser | -1,9 | 9,3 |
Nedskrivning av varulager per den 31 december | 172,8 | 169,1 |
17 Kundfordringar
Redovisningsprinciper
Kundfordringar
Kundfordringar har kort förväntad löptid och värderas utan diskon-tering till nominellt belopp och redovisas till det belopp som beräknas inflyta, dvs. efter avdrag för förväntade kreditförluster för återståen-de löptid. Nedskrivningar av kundfordringar redovisas i övriga rörelse-kostnader.
Betydande uppskattningar och antaganden
Reserv för förväntade kreditförluster
Reserven för förväntade kreditförluster baseras på historiska kre-ditförluster och på de uppskattningar som görs med beaktande av nuvarande och framåtblickande information om kundernas betal-ningsförmåga. Upprättandet av reserver för förväntade kreditförlus-ter är baserat på de uppskattningar som görs för samtliga utestående fordringar, inklusive ej förfallna fordringar. En individuell bedömning av nedskrivningsbehovet görs baserat på kundernas finansiella situation. Faktiska kreditförluster kan avvika från förväntade kreditförluster och kan därmed väsentligen påverka övriga rörelseintäkter och rörelse-kostnader i resultaträkningen. Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet.
För information om kreditrisker, se not 3.
2023 | 2022 | |||||||||
Förfallostruktur kundfordringar, Mkr | Ej förfallna | Förfallna med, antal dagar | Ej förfallna | Förfallna med, antal dagar | ||||||
1-30 | 31-90 | >90 | Totalt | 1-30 | 31-90 | >90 | Totalt | |||
Kundfordringar brutto | 591,3 | 123,2 | 64,3 | 66,3 | 845,1 | 536,5 | 156,2 | 83,5 | 80,2 | 856,4 |
Förväntad kreditförlust | -2,9 | -1,7 | -2,0 | -49,7 | -56,3 | -1,7 | - | -0,4 | -39,5 | -41,6 |
Kundfordringar netto | 588,4 | 121,5 | 62,3 | 16,6 | 788,8 | 534,8 | 156,2 | 83,1 | 40,7 | 814,8 |
Kreditförlustnivå | 0,5% | 1,4% | 3,1% | 75,0% | 6,7% | 0,3% | -% | 0,5% | 49,3% | 4,9% |
Förändring kreditförlustreserv | 2023 | 2022 |
Ingående balans | -41,6 | -26,5 |
Rörelseförvärv | -0,5 | -1,3 |
Avsättning för osäkra fordringar | -23,7 | -19,9 |
Fordringar nedskrivna som icke återvinningsbara | 0,5 | 3,8 |
Återförda avsättningar | 6,6 | 4,7 |
Valutakursdifferens | 2,4 | -2,4 |
Utgående balans | -56,3 | -41,6 |
104
Koncernredovisning
18 Övriga fordringar
Redovisningsprinciper
Övriga fordringar
Övriga fordringar, exklusive momsfordringar, är finansiella tillgång-ar som har fastställda eller fastställbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. Dessa tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades vid anskaffningstidpunkten.
Långfristiga fordringar som är anläggningstillgångar, Mkr | 2023 | 2022 |
Kapitalförsäkringar kopplade till pensionsutfästelser | 0,8 | 2,8 |
Övriga fordringar | 7,4 | 1,4 |
Totalt | 8,2 | 4,2 |
Övriga fordringar som är omsättningstillgångar, Mkr | ||
2023 | 2022 | |
Mervärdesskatt | 54,9 | 48,0 |
Övriga fordringar | 66,0 | 62,7 |
Totalt | 120,9 | 110,7 |
Information om koncernens finansiella tillgångar upptagna till redovisade vär-den eller verkliga värden se not 26, Finansiella instrument. |
19 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Mkr | 2023 | 2022 |
Hyra/leasing | 5,2 | 6,6 |
Data/licenskostnader | 18,6 | 19,8 |
Försäkringar | 3,6 | 6,8 |
Bankkostnader | 0,2 | 0,1 |
Övrigt | 52,1 | 59,8 |
Totalt | 79,7 | 93,1 |
20 Eget kapital och antal aktier
Antal aktier | 2023 | 2022 |
Emitterade antal aktier per 31 december | 35 146 020 | 35 146 020 |
Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning | 35 101 313 | 35 093 096 |
Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 35 101 313 | 35 093 096 |
Registrerat aktiekapital uppgår till 1 171 534 Kr (1 171 534). Aktiernas kvotvärde uppgår till 0,03 kr |
Antal aktier i eget förvar | 2023 | 2022 |
Ingående antal aktier i eget förvar | 52 924 | 52 924 |
Effekt av aktierelaterade ersättningar | (12 325) | - |
Utgående antal aktier i eget förvar | 40 599 | 52 924 |
För information om koncernens aktierelaterade ersättningsprogram hänvisas till not 8, Personal. |
Resultat per aktie, Kr | 2023 | 2022 |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 340,9 | 328,7 |
Resultat per aktie före utspädning | 9,71 | 9,37 |
Resultat per aktie efter utspädning | 9,71 | 9,37 |
105
Koncernredovisning
20 Eget kapital och antal aktier, fortsättning
Utdelning |
Styrelsen föreslår en utdelning på |
Koncernen har som mål att lämna en ordinarie utdelning som årligen uppgår till 30-50 procent av årets resultat. Styrelsen har föreslagit en utdelning om 3,95 kr per aktie till årsstämman 2024, vilket motsvarar 5,8 procent av eget kapital. Under de senaste fem åren har den ordinarie utdelningen i genomsnitt uppgått till 4,4 procent av eget kapital. Det har inneburit att 30 procent av vinsten per aktie har delats ut i form av ordinarie utdelningar. |
Kapitalhantering |
Enligt styrelsens policy är koncernens finansiella målsättning att ha en god finansiell ställning, som bidrar till att bibehålla investerares, kreditgivares och markna-dens förtroende samt utgöra en grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten, samtidigt som den långsiktiga avkastningen som genereras till aktieägarna är tillfredsställande. |
Kapital definieras som totalt eget kapital, Mkr | 2023 | 2022 |
Totalt eget kapital | 2 372,0 | 2 186,5 |
Nettoskuldsättningsgrad | 2023 | 2022 |
Räntebärande skulder och pensionsavsättningar | 2 147,6 | 2 198,3 |
Likvida medel | -815,2 | -721,2 |
Nettoskuld | 1 332,4 | 1 477,1 |
Nettoskuldsättningsgrad | 56,2% | 67,6% |
Nettoskuldsättningsgraden har minskat i jämförelse med föregående år vilket är en följd av att nettoskulden har minskat mer i förhållande till det egna kapita-let. Den minskade nivån på nettoskulden är framförallt hänförligt till ett starkt kassaflöde från den löpande verksamheten. I jämförelse med föregående år har pensionsskulden minskat med 39 Mkr vilket framförallt är en konsekvens av att diskonteringsräntan har ökat. Leasingskulden är i nivå med föregående år. Kassabalansen har fortsatt att stärkas tack vare en fortsatt stark utveckling av rörelsekapitalet.
Det egna kapitalet har stärkts under året till följd av god lönsamhet. Vidare har det egna kapitalet påverkats av valutamixen i exponeringen vilket har lett till
att förändringen av valutaomräkningsreserven, hänförlig till omräkning av utländska dotterbolag, uppgick till 54 Mkr.
En god nivå på nettoskuldsättningsgraden tillsammans med tillgången till lik-vida medel ger bra förutsättningar för att ta tillvara de tillväxtmöjligheter som förutses under de närmast kommande åren, samtidigt som utdelningspolicyn bedöms kunna bibehållas. Nyemissioner torde av samma skäl heller inte kom-ma att behövas under det närmaste året, förutom vid eventuella större före-tagsförvärv.
21 Räntebärande skulder
Redovisningsprinciper
Upptagna lån utgör en finansiell skuld och värderas till upplupet anskaffningsvärde. Lån redovisas initialt till erhållet lånebelopp efter avdrag för transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten värderas lånen till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivränte-metoden.
För mer information om företagets exponering för ränterisk och risk för valu-takursförändringar hänvisas till not 3, Mål och policy avseende finansiell risk.
Per den 31 december 2023 hade koncernen avsättningar till pensioner om 65,0 Mkr (70,5) som redovisas i not 24.
Långfristiga skulder, Mkr | 2023 | 2022 |
Banklån | 1 862,6 | 1 931,9 |
Leasingskulder | 123,1 | 122,0 |
Totalt | 1 985,7 | 2 053,9 |
Kortfristiga skulder, Mkr | 2023 | 2022 |
Checkräkningskredit | 29,0 | - |
Kortfristig del av banklån | 25,4 | - |
Kortfristig del av leasingskulder | 76,4 | 73,9 |
Totalt | 130,8 | 73,9 |
Totalt räntebärande skulder | 2 116,5 | 2 127,8 |
106
Koncernredovisning
21 Räntebärande skulder, fortsättning
Villkor och återbetalningstider |
Nedanstående tabell visar räntebärande skulders villkor och återbetalningstider. Inga säkerheter för banklånen är utställda. |
2023, Mkr | Valuta | Förfall | Nominell ränta | Nominellt värde i orginalvaluta | Redovisat värde |
Banklån* (revolving facility) | SEK | 2027-03-24 | 2,84%-4,84% | 926,5 | 923,8 |
Banklån* (revolving facility) | USD | 2027-03-24 | 4,87%-6,45% | 44,0 | 440,4 |
Banklån* (term loan) | SEK | 2026-03-29 | 2,89%-5,07% | 500,0 | 498,4 |
Kortfristigt banklån | 25,4 | ||||
Checkräkningskredit | 29,0 | ||||
Leasingskulder | 199,5 | ||||
Totala räntebärande skulder | 2 116,5 |
2022, Mkr | Valuta | Förfall | Nominell ränta | Nominellt värde i orginalvaluta | Redovisat värde |
Banklån* (revolving facility) | SEK | 2027-03-24 | 2,84%-3,43% | 926,5 | 923,7 |
Banklån* (revolving facility) | USD | 2027-03-24 | 4,87%-5,11% | 49,0 | 509,8 |
Banklån* (term loan) | SEK | 2027-03-29 | 2,89%-3,07% | 500,0 | 498,4 |
Leasingskulder | 195,9 | ||||
Totala räntebärande skulder | 2 127,8 | ||||
* Hållbarhetskopplade lån |
22 Övriga skulder
Övriga långfristiga skulder, Mkr | 2023 | 2022 |
Del av köpeskilling vid rörelseförvärv (se not 4) | 8,2 | 23,4 |
Övriga skulder | 3,1 | 4,6 |
Totalt | 11,3 | 28,0 |
Övriga kortfristiga skulder, Mkr | 2023 | 2022 |
Del av köpeskilling vid rörelseförvärv (se not 4) | 9,3 | 5,0 |
Personalrelaterade skulder | 58,9 | 49,9 |
Mervärdesskatt | 59,3 | 45,7 |
Övriga skulder | 41,3 | 36,9 |
Totalt | 168,8 | 137,5 |
För information om koncernens finansiella skulder upptagna till redovisade värden eller verkliga värden se not 26, Finansiella instrument. |
23 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
Mkr | 2023 | 2022 |
Personalrelaterade kostnader | 185,9 | 185,8 |
Räntekostnader | 0,1 | 0,0 |
Revisionskostnader | 6,5 | 5,3 |
Försäljningskostnader | 9,3 | 9,9 |
Frakt- och tullkostnader | 0,7 | 0,6 |
Övrigt | 96,2 | 66,9 |
Totalt | 298,7 | 268,5 |
107
Koncernredovisning
24 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
Redovisningsprinciper
Avgiftsbestämda pensionsplaner
I Sverige har koncernen avgiftsbestämda pensionsplaner som helt bekos-tas av företagen. I utlandet finns avgiftsbestämda planer vilka delvis bekostas av dotterföretagen och delvis täcks genom avgifter som de anställda betalar. Betalning till dessa planer sker löpande enligt reglerna i respektive plan.
Utöver åtaganden beträffande ålderspension omfattar ITP-planen även en kollektiv familjepension för tjänstemän i Sverige vilken tryggas genom en försäkring hos Alecta. Enligt ett uttalande från Rådet för finansiell rap-portering är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgiva-re. För räkenskapsåret 2023 har Nedermankoncernen inte haft tillgång till information från Alecta som gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd plan. Planen har således redovisats såsom en avgiftsbe-stämd plan. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alec-ta uppgick till 5,0 Mkr (6,5). Nedermankoncernen beräknar att betala cirka 6 Mkr i premier till Alecta under 2024. Den kollektiva konsolideringsnivån mäter fördelningsbara tillgångar i förhållande till försäkringsåtagandet. Enligt Alectas konsolideringspolicy för förmånsbestämda försäkringar ska den kollektiva konsolideringsnivån normalt tillåtas variera mellan 125 och 175 procent. Vid utgången av 2023 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 157 procent (172). Om konsolideringsni-vån ligger under eller överstiger normalintervallet kan en åtgärd vara att höja det avtalade priset för nyteckning eller att införa premiereduktioner. Koncernens andel av totala sparpremier för ITP i Alecta uppgick till 0,032 procent (0,029) och koncernens andel av totalt antal aktiva försäkrade uppgick till 0,027 procent (0,026).
Förmånsbestämda pensionsplaner
Koncernens nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda planer beräk-nas separat för varje plan genom en uppskattning av den framtida ersätt-ning som de anställda intjänat genom sin anställning i både innevarande och tidigare perioder; denna ersättning diskonteras till ett nuvärde. Dis-konteringsräntan är räntan på balansdagen på en förstklassig företagso-bligation, inklusive bostadsobligation, med en löptid som motsvarar kon-cernens pensionsförpliktelser. När det inte finns en fungerande marknad för sådana företagsobligationer används istället marknadsräntan på
statsobligationer med en motsvarande löptid. Beräkningarna utförs av kvalificerade aktuarier med användande av den så kallade Projected Unit Credit Method. Koncernens nettoförpliktelse utgörs av nuvärdet av förplik-telsen minus verkligt värde på förvaltningstillgångarna justerat för even-tuella tillgångsbegränsningar. Räntekostnaden/intäkten netto på den förmånsbestämda förpliktelsen/tillgången redovisas i resultaträkningen under finansnettot. Räntenettot är baserat på den ränta som uppkommer vid diskontering av nettoförpliktelsen, d v s ränta på förpliktelsen, förvalt-ningstillgångar och ränta på effekt av eventuella tillgångsbegränsningar. Övriga komponenter redovisas i rörelseresultatet. Omvärderingar utgörs av förändringar av förpliktelsernas nuvärde till följd av förändrade aktuari-ella antaganden samt erfarenhetsbaserade justeringar. Omvärderingarna redovisas i övrigt totalresultat. Ändringar eller reduceringar av en förmåns-bestämd plan redovisas vid den tidigaste av följande tidpunkter; a, när änd-ringen i planen eller reduceringen inträffar eller b, när företaget redovisar relaterade omstruktureringskostnader och ersättningar vid uppsägning. Ändringarna/reduceringarna redovisas direkt i årets resultat. Den särskilda löneskatten utgör en del av de aktuariella antagandena och redovisas där-för som en del av nettoförpliktelsen/-tillgången. Den del av särskild löne-skatt som är beräknad utifrån tryggandelagen i juridisk person redovisas av förenklingsskäl som upplupen kostnad istället för som del av nettoför-pliktelsen/-tillgången. Avkastningsskatt redovisas löpande i resultatet för den period skatten avser och ingår därmed inte i skuldberäkningen. Vid fonderade planer belastar skatten avkastningen på förvaltningstillgångar och redovisas i övrigt totalresultat. Vid ofonderade eller delvis ofondera-de planer, belastar skatten årets resultat. När det finns en skillnad mellan hur pensionskostnaden fastställs i juridisk person och koncern redovisas en avsättning eller fordran avseende särskild löneskatt baserat på denna skillnad. Avsättningen eller fordran nuvärdesberäknas ej.
Koncernen har förmånsbestämda planer som tillhandahåller ersättningar, i form av ålderspension och ersättning för sjukvårdskostnader, till anställda när de går i pension i Polen, Schweiz, Sverige, Thailand, Tyskland och USA. Kostnader för tjänstgöring under innevarande period redovisas direkt i resultaträkningen. Huvuddelen av planerna är stängda innebärande att inga ytterligare förmåner intjänas.
Betydande uppskattningar och antaganden
Antaganden vid beräkning av pensioner och liknande förpliktelser
Avsättningar och kostnader för ersättningar efter avslutad anställning, huvudsakligen pensioner, är beroende av de aktuariella antagandena. Särskilda antaganden och aktuariella beräkningar görs för varje förmåns-bestämd plan. De mest signifikanta antagandena avser diskonteringsränta och inflation. Inflationsantaganden är baserade på analyser av externa
marknadsindikatorer. Känslighetsanalysen som återfinns i aktuell not visar effekten på de förmånsbestämda förpliktelserna om de väsentliga anta-gandena förändras. Aktuariella antaganden ses över årligen eller oftare om det finns indikationer på väsentliga förändringar. Beräkningarna utförs av kvalificerade aktuarier.
108
Koncernredovisning
24 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser, fortsättning
Avgiftsbestämda pensionsplaner | ||
Mkr | 2023 | 2022 |
Kostnader för avgiftsbestämda planer | -77,2 | -66,3 |
Förmånsbestämda pensionsplaner | ||
Förmånsbestämd nettoskuld redovisad i rapport över finansiell ställning, Mkr | 2023 | 2022 |
Förmånsbestämda förpliktelser | 314,9 | 268,8 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde (efter avdrag för tillgångstak) | 283,8 | 198,3 |
Underskott (+) / överskott (-) | 31,1 | 70,5 |
Varav planer med nettoöverskott | 46,0 | 9,8 |
Nuvärdet av helt eller delvis fonderade förpliktelser | 237,8 | 188,5 |
Nuvärdet av ofonderade förpliktelser | 80,3 | 80,3 |
Total nuvärde av förmånsbestämda förpliktelser | 318,1 | 268,8 |
Verkligt värde på förvaltningstillgångar (efter avdrag för tillgångstak) | -253,1 | -198,3 |
Nettoskuld | 65,0 | 70,5 |
Förändring av nuvärdet av förmånsbestämda förpliktelser, Mkr | 2023 | 2022 |
Förpliktelse för förmånsbestämda planer per den 1 januari | 268,8 | 374,7 |
Utbetalda ersättningar | -5,2 | -72,7 |
Kostnad för tjänstgöring innevarande period | 3,8 | 6,5 |
Inbetalningar från anställda som omfattas av planen | 11,3 | 3,6 |
Räntekostnad | 7,2 | 1,9 |
Omvärderingar | ||
- Aktuariella vinster (-) och förluster (+) på ändrade demografiska antaganden | -0,1 | -11,7 |
- Aktuariella vinster (-) och förluster (+) på ändrade finansiella antaganden | 15,6 | -60,5 |
- Erfarenhetsbaserade vinster (-) / förluster (+) | 1,4 | -8,9 |
Valutakursdifferenser | 12,1 | 35,9 |
Förpliktelse för förmånsbestämda planer per den 31 december | 314,9 | 268,8 |
Förändring av verkligt värde på förvaltningstillgångar, Mkr | 2023 | 2022 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde den 1 januari | 229,0 | 272,5 |
Inbetalda avgifter | 4,4 | 3,7 |
Avgifter från deltagarna som omfattas av planen | 11,3 | 3,6 |
Utbetalda ersättningar | - | -68,8 |
Ränteintäkt på förvaltningstillgångar | 4,6 | 0,7 |
Avkastning på förvaltningstillgånga exklusive ränteintäkter | 19,9 | -17,1 |
Valutakursdifferenser | 14,6 | 34,4 |
Förvaltningstillgångarnas verkliga värde den 31 december | 283,8 | 229,0 |
Intäkter och kostnader redovisade i årets resultat, Mkr | 2023 | 2022 |
Kostnader avseende tjänstgöring innevarande period | -3,8 | -6,5 |
Nettoränta | -2,6 | -1,2 |
Total nettointäkt/kostnad i resultaträkningen | -6,4 | -7,7 |
varav belopp som belastat rörelseresultatet | -3,8 | -6,5 |
varav belopp som belastat finansiella kostnader | -2,6 | -1,2 |
Total nettointäkt/kostnad i resultaträkningen | -6,4 | -7,7 |
Intäkter och kostnader redovisad i övrigt totalresultat, Mkr | 2023 | 2022 |
Omvärderingar av pensionsförpliktelsen | -16,9 | 81,1 |
Avkastning på förvaltningstillgångar | 19,9 | -17,1 |
Förändring i effekt av tillgångstak | 32,0 | -28,7 |
Omvärdering av förmånsbestämd nettoskuld redovisad i övrigt totalresultat | 35,0 | 35,3 |
Valutakursdifferenser på utländska planer redovisat i övrigt totalresultat | 3,7 | -5,6 |
Antaganden för förmånsbe-stämda förpliktelser, % | Schweiz | Sverige | Tyskland |
Diskonteringsränta per den 31 december | 1,6% (2,3) | 3,2% (3,6) | 4,1% (3,5) |
Framtida ökning av pensioner | 1,5% (1,5) | 1,6% (2,0) | 2,0% (2,0) |
Förvaltningstillgångarnas sammansättning | 2023 | 2022 |
Egetkapitalinstrument | 78,9 | 65,6 |
Fastigheter | 82,0 | 61,8 |
Likvida medel | 12,2 | 9,3 |
Skuldinstrument | 57,3 | 47,4 |
Övrigt | 53,4 | 44,9 |
Totalt | 283,8 | 229,0 |
Känslighetsanalys |
I nedastående tabell presenteras möjliga förändringar av aktuariella antagan-den per bokslutstidpunkten, övriga antaganden oförändrade, och hur dessa skulle påverka den förmånsbestämda förpliktelsen. |
Mkr | +0,50% | -0,50% |
Diskonteringsränta | -16,4 | 18,2 |
Framtida ökning av pensioner | 16,6 | -9,4 |
Framtida kassaflöden |
Per 2023-12-31 uppgick den vägda genomsnittliga löptiden för förpliktelsen till 13,8 år (13,4). Förväntade utbetalningar 2024 avseende förmånsbaserade pensionsplaner uppgår till 35,6 Mkr. |
109
Koncernredovisning
25 Övriga avsättningar
Redovisningsprinciper
Avsättningar
En avsättning redovisas i balansräkningen när koncernen har en legal eller informell förpliktelse till följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera för-pliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsätt-ningar omprövas vid varje bokslutstillfälle. Avsättningar fördelas på lång-fristiga respektive kortfristiga avsättningar.
Omstruktureringskostnader och ersättning vid uppsägningar
En avsättning för beslutade omstruktureringsåtgärder redovisas när kon-cernen har fastställt en utförlig och formell omstruktureringsplan, och omstruktureringen har antingen påbörjats eller blivit offentligt tillkänna-given. Avsättningar för omstruktureringar inkluderar ofta ersättningar vid uppsägningar, vilka kan vara antingen frivilliga eller ofrivilliga. Ersättningar vid uppsägningar redovisas enligt samma principer som avsättningar för omstrukturering, utom i de fall det finns krav om tjänstgöring under upp-sägningstiden. Kostnaderna för denna tjänstgöring fördelas över den peri-od tjänsterna utförs. Ingen avsättning görs för framtida rörelsekostnader.
Omstruktureringskostnader redovisas som en separat post i resultaträk-ningen när dessa är hänförliga till en väsentlig förändring av koncernens struktur. I andra fall redovisas omstruktureringskostnader som en del av övriga rörelsekostnader.
Garantiåtaganden
Vid försäljning lämnas garantier beroende på produktens karaktär och användningsområde. Lämnade garantivillkor försäkrar att den berörda produkten eller lösningen kommer att fungera som parterna avsett och att den uppfyller överenskomna specifikationer. Inga garantier säljs sepa-rat och inga garantier tillhandahålls kunden som en separat tjänst. Med utgångspunkt i vad garantin täcker samt med krav på hur produkten ska användas/underhållas ses inte lämnade garantier som separata presta-tionsåtaganden enligt IFRS 15, Intäkter, utan redovisas som en avsättning i enlighet med IAS 37, Avsättningar. En avsättning för produktgarantier redovisas som kostnad när de underliggande produkterna säljs.
Betydande uppskattningar och antaganden
Avsättningar för produktgarantier
Avsättningar för produktgarantier baseras på bedömningar utifrån his-toriska erfarenheter och antaganden som bedöms som rimliga under rådande omständigheter för enskilda fall. Det faktiska utfallet av produkt-
garantier kan avvika från det förväntade utfallet och väsentligt påverka redovisade garantikostnader och avsättningar under kommande tidsperi-oder. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet.
Omstrukturering/permitteringslön, Mkr | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 7,5 | 10,6 |
Avsättningar som gjorts under perioden | 20,7 | 0,7 |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | -13,1 | -3,7 |
Outnyttjade belopp som har återförts under perioden | -5,8 | - |
Årets valutakursdifferenser | -0,2 | -0,1 |
Totalt | 9,1 | 7,5 |
Garantiåtaganden, Mkr | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 47,1 | 33,8 |
Avsättningar som gjorts under perioden | 16,9 | 19,4 |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | -7,4 | -7,8 |
Rörelseförvärv | - | 5,4 |
Omklassificering | 0,1 | -1,0 |
Outnyttjade belopp som har återförts under perioden | -7,3 | -5,6 |
Årets valutakursdifferenser | -1,1 | 2,9 |
Totalt | 48,3 | 47,1 |
Förlustkontrakt, Mkr | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 0,3 | 2,7 |
Avsättningar som gjorts under perioden | 15,3 | - |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | - | -0,5 |
Omklassificering | -0,2 | - |
Outnyttjade belopp som har återförts under perioden | - | -1,9 |
Årets valutakursdifferenser | -0,8 | 0,0 |
Totalt | 14,6 | 0,3 |
Övrigt, Mkr | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 16,5 | 13,1 |
Avsättningar som gjorts under perioden | 34,9 | 12,7 |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | -4,2 | -5,1 |
Omklassificering | 0,2 | - |
Outnyttjade belopp som har återförts under perioden | -1,3 | -4,6 |
Årets valutakursdifferenser | -2,7 | 0,4 |
Totalt | 43,4 | 16,5 |
Avsättningar som är långfristiga skulder, Mkr | 2023 | 2022 |
Omstrukturering/permitteringslön | 0,2 | - |
Garantiåtaganden | 23,9 | 19,8 |
Övrigt | 13,4 | 8,5 |
Totalt | 37,5 | 28,3 |
Avsättningar som är kortfristiga skulder, Mkr | 2023 | 2022 |
Omstrukturering/permitteringslön | 8,9 | 7,5 |
Garantiåtaganden | 24,4 | 27,3 |
Förlustkontrakt | 14,6 | 0,3 |
Övrigt | 30,0 | 8,0 |
Totalt | 77,9 | 43,1 |
Totala avsättningar, Mkr | 2023 | 2022 |
Redovisat värde vid periodens ingång | 71,4 | 60,2 |
Avsättningar som gjorts under perioden | 87,8 | 32,8 |
Belopp som tagits i anspråk under perioden | -24,7 | -17,1 |
Rörelseförvärv | - | 5,4 |
Omklassificering | 0,1 | -1,0 |
Outnyttjade belopp som har återförts under perioden | -14,4 | -12,1 |
Årets valutakursdifferenser | -4,8 | 3,2 |
Totalt | 115,4 | 71,4 |
110
Koncernredovisning
26 Finansiella instrument
Redovisningsprinciper
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på tillgångssidan likvida medel, kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar. På skuldsidan återfinns låneskulder, leasingskulder, leveran-törsskulder, avtalsskulder och övriga skulder.
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde motsvaran-de instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader. Kundfordringar och leverantörsskulder har kort förväntad löptid och vär-deras utan diskontering till nominellt belopp.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Merparten av koncernens finansiella instrument utgöres av kundford-ringar, avtalstillgångar, likvida medel, övriga fordringar, räntebärande lån, leasingskulder, leverantörsskulder, avtalsskulder och övriga skulder, som värderas till upplupet anskaffningsvärde i enlighet med effektivränteme-toden. För dessa kategorier av finansiella instrument överensstämmer upplupet anskaffningsvärde med verkligt värde.
Kundfordringar och övriga fordringar är finansiella tillgångar som har fast-ställda eller fastställbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. Kundfordringar redovisas till det belopp som beräknas inflyta,
dvs. efter avdrag för förväntade kreditförluster för återstående löptid. Se not 17, Kundfordringar. Lån och övriga finansiella skulder redovisas initi-alt till erhållet lånebelopp efter avdrag för transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten värderas lånen till upplupet anskaffningsvärde enligt effektivräntemetoden.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde via resultatet
Finansiella tillgångar och skulder i denna kategori värderas löpande till verkligt värde med värdeförändringar redovisade i resultaträkningen. Skul-der för villkorade tilläggsköpeskillingar vid förvärv värderas till verkligt vär-de med värdeförändringar redovisade i resultaträkningen.
Det bokförda och verkliga värdet på dessa instrument återfinns i efterföl-jande tabell. För sådana tillgångar har värderingen till verkligt värde base-rats på marknadsmässiga grunder med hjälp av observerbara marknadsda-ta vilka inte är noterade på en aktiv marknad (nivå 2).
Likvida medel
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodo-havanden hos banker och motsvarande institut.
2023 | 2022 | ||||||||
Redovisade värden och verkliga värden för finansiella instrument, Mkr | Not | Verkligt värde via resultat-räkningen | Verkligt värde via övrigt total-resultat | Upplupet anskaff-ningsvärde | Totalt | Verkligt värde via resultat-räkningen | Verkligt värde via övrigt total- resultat | Upplupet anskaff-ningsvärde | Total |
Finansiella tillgångar | |||||||||
Kundfordringar | 17 | - | - | 788,8 | 788,8 | - | - | 814,8 | 814,8 |
Avtalstillgångar | 6 | - | - | 197,4 | 197,4 | - | - | 165,3 | 165,3 |
Övriga kortfristiga fordringar | 18 | - | - | 66,0 | 66,0 | - | - | 62,7 | 62,7 |
Likvida medel | 31 | - | - | 815,2 | 815,2 | - | - | 721,2 | 721,2 |
Totalt | - | - | 1 867,4 | 1 867,4 | - | - | 1 764,0 | 1 764,0 | |
Finansiella skulder | |||||||||
Banklån | 21 | - | - | 1 917,0 | 1 917,0 | - | - | 1 931,9 | 1 931,9 |
Övriga långfristiga skulder | 22 | 8,2 | - | 3,1 | 11,3 | 23,4 | - | 4,6 | 28,0 |
Leasingskulder | 21 | - | - | 199,5 | 199,5 | - | - | 195,9 | 195,9 |
Leverantörsskulder | - | - | 423,2 | 423,2 | - | - | 498,2 | 498,2 | |
Avtalsskulder | 6 | - | - | 638,4 | 638,4 | - | - | 615,3 | 615,3 |
Övriga kortfristiga skulder | 22, 23 | 9,3 | - | 398,9 | 408,2 | 5,0 | - | 355,3 | 360,3 |
Totalt | 17,5 | - | 3 580,1 | 3 597,6 | 28,4 | - | 3 601,2 | 3 629,6 | |
Det redovisade värdet av finansiella tillgångar och skulder anses vara en god approximation av verkligt värde. Banklån löper med rörlig ränta varav verkligt värde motsvarar bokfört värde. |
111
Koncernredovisning
27 Statliga stöd
Redovisningsprinciper
Statliga stöd är ekonomiska bidrag från statliga och överstatliga organ som erhålls i utbyte mot att Nedermankoncernen uppfyller vissa upp-ställda villkor. Bidrag som är hänförliga till tillgångar redovisas i balans-räkningen, antingen som en förutbetald intäkt eller som en reduktion av de hänförbara tillgångarnas redovisade värden. Bidrag som är hän-förliga till resultatet redovisas som förutbetalda intäkter i balansräk-ningen och reducerar kostnaderna i den period som stödet avser. Om kostnader uppkommit före bidragen har erhållits, men avtal slutits om att erhålla bidragen, redovisas bidragen i resultaträkningen för att möta kostnaderna som stödet avser.
Under 2023 har inga (0,6) statliga stöd erhållits och redovisats i resultaträkningen.
28 Finansiell rapportering i höginflationsländer
Nedermankoncernen har dotterbolag i Turkiet där den funktionella valutan är turkiska lira, vilken från och med det andra kvartalet 2022 är klassificerad som en höginflationsvaluta. Detta innebär att tillgångar och skulder, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, i turkiska lira ska justeras för inflation i syfte att återspegla förändringar i köpkraft. Inflationen och dess effekt på koncernen följs och utvärderas löpande.
I enlighet med IAS 29 har Nedermans dotterbolag i Turkiet redovisats efter omvärdering av höginflation i koncernens finansiella rapporter. Tillgångar och skulder i turkiska lira är baserade på anskaffningsvärde. Det index som har använts för omvärdering av de finansiella rapporterna är konsumentprisindex (CPI) vilket under året har ökat med 64,8 procent. Balansdagens valutakurs, SEK-TRY, uppgick till 0,34.
Monetär nettovinst har redovisats i finansnettot i koncernens resultaträkning och uppgick till ett immateriellt belopp för koncernen.
29 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Redovisningsprinciper
Garantiåtaganden
Garantiåtaganden avser bankgarantier och innebär att bolaget har ett åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldinstrument för förluster, som denna ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren. Finansiella garantiavtal redovisas som avsättning i balansräkningen när bolaget har ett åtag-ande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
Eventualförpliktelser, Mkr | 2023 | 2022 |
FPG/PRI | 0,8 | 0,7 |
Garantiåtaganden | 161,9 | 147,6 |
Totalt | 162,7 | 148,3 |
30 Transaktioner med närstående
Ingen styrelseledamot eller ledande befattningshavare har eller har haft någon direkt eller indirekt delaktighet i några affärstransaktioner med koncernbolag som är eller var ovanliga till sin karaktär med avseende på villkoren, under nuva-rande eller tidigare verksamhetsår. Inte heller har något koncernbolag lämnat lån, ställt garantier eller ingått borgensförbindelse för någon av styrelsens
ledamöter eller ledande befattningshavare. Transaktioner med styrelsen eller koncernledningen består av ersättningar och presenteras i not 8, Personal.
Transaktioner mellan Nederman Holding AB och dess dotterbolag har elimine-rats i koncernen och redovisas inte i denna not. För Nedermans koncernstruk-tur se moderbolagets not 13, Aktier och andelar.
112
Koncernredovisning
31 Kassaflöde
Redovisningsprinciper
Rapport över kassaflöden
Kassaflödesanalysen upprättas enligt den indirekta metoden. Utländska koncernföretags kassaflöden omräknas till genomsnittskurser. Förändringar i koncernstruktur, förvärv och avyttringar redovisas netto,
exklusive likvida medel, och ingår i kassaflödet från investeringsverksam-heten under förvärv av dotterföretag/rörelse.
Likvida medel, Mkr | 2023 | 2022 |
Delkomponenter i likvida medel: | ||
Kassa och banktillgodohavanden | 815,2 | 721,2 |
Totalt enligt rapport över finansiell ställning | 815,2 | 721,2 |
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, Mkr | 2023 | 2022 |
Realisationsresultat vid försäljning av anläggningstillgångar | 0,4 | -0,4 |
Realisationsresultat vid förtida avslutade leasingkontrakt | -0,3 | -0,4 |
Avsättningar | 29,0 | 1,5 |
Totalt | 29,1 | 0,7 |
Ej utnyttjade krediter, Mkr | 2023 | 2022 |
Disponibla medel | 1 535,7 | 1 391,7 |
Finansieringsverksamheten | |||||||
Följande tabell visar förändring av skulder som ingår i finansieringsverksamheten. | |||||||
Ej kassaflödespåverkande förändringar | |||||||
2023, Mkr | Ingående balans | Kassaflödes-påverkande förändringar | Rörelseförvärv | Ränta & avgifter | Utländsk valuta- förändring | Förändring leasingskuld | Utgående balans |
Långfristiga räntebärande skulder - banklån | 1 931,9 | -52,1 | - | 0,3 | -17,5 | - | 1 862,6 |
Kortfristiga räntebärande skulder - banklån | - | 27,0 | - | - | -1,6 | - | 25,4 |
Kortfristiga räntebärande skulder - checkräkningskredit | - | 25,7 | 3,8 | - | -0,5 | - | 29,0 |
Leasingskulder | 195,9 | -93,2 | - | - | -3,9 | 100,7 | 199,5 |
Totalt | -92,6 |
Ej kassaflödespåverkande förändringar | |||||||
2022, Mkr | Ingående balans | Kassaflödes-påverkande förändringar | Rörelseförvärv | Ränta & avgifter | Utländsk valuta-förändring | Förändring leasingskuld | Utgående balans |
Långfristiga räntebärande skulder - banklån | 1 304,6 | 605,6 | - | -2,7 | 24,4 | - | 1 931,9 |
Leasingskulder | 202,6 | -80,1 | 8,5 | - | 13,7 | 51,2 | 195,9 |
Totalt | 525,5 |
32 Alternativa nyckeltal
Utöver information om våra rapporterade IFRS-resultat tillhandahåller vi viss information på grundval av underliggande verksamhetsresultat. Vi bedömer att våra mått på underliggande verksamhetsresultat ger viktig komplette- rande information till ledning, investerare och andra intressenter. Dessa
underliggande verksamhetsmått ska inte ses isolerat eller som ersättning för motsvarande IFRS-mått, utan bör användas tillsammans med de mest direkt jämförbara IFRS-måtten i de rapporterade resultaten. Detta är en konsekvent tillämpning jämfört med tidigare perioder. Se sida 144 för definitioner.
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Rörelseresultat |
592,8 |
480,2 |
|
Förvärvskostnader |
2,8 |
8,4 |
|
Omstruktureringskostnader |
14,4 |
- |
|
Justerat rörelseresultat |
610,0 |
488,6 |
|
Justerat rörelseresultat |
610,0 |
488,6 |
|
Nettoomsättning |
6 187,8 |
5 178,9 |
|
Justerad rörelsemarginal |
9,9% |
9,4% |
|
Rörelseresultat |
592,8 |
480,2 |
|
Avskrivningar på immateriella tillgångar |
104,9 |
78,0 |
|
EBITA |
697,7 |
558,2 |
|
EBITA |
697,7 |
558,2 |
|
Förvärvskostnader |
2,8 |
8,4 |
|
Omstruktureringskostnader |
14,4 |
- |
|
Justerad EBITA |
714,9 |
566,6 |
|
Justerad EBITA |
714,9 |
566,6 |
|
Nettoomsättning |
6 187,8 |
5 178,9 |
|
Justerad EBITA-marginal |
11,6% |
10,9% |
|
Rörelseresultat |
592,8 |
480,2 |
|
Avskrivningar |
257,5 |
201,8 |
|
EBITDA |
850,3 |
682,0 |
|
EBITDA |
850,3 |
682,0 |
|
Förvärvskostnader |
2,8 |
8,4 |
|
Omstruktureringskostnader |
14,4 |
- |
|
Justerad EBITDA |
867,5 |
690,4 |
|
Justerad EBITDA |
867,5 |
690,4 |
|
Nettoomsättning |
6 187,8 |
5 178,9 |
|
Justerad EBITDA-marginal |
14,0% |
13,3% |
|
Utgående eget kapital periodens slut |
2 372,0 |
2 186,5 |
|
Balansomslutning |
6 422,4 |
6 220,1 |
|
Soliditet |
36,9% |
35,2% |
|
Likvida medel |
815,2 |
721,2 |
|
Långfristiga räntebärande skulder |
1 862,6 |
1 931,9 |
|
Långfristiga leasingskulder |
123,1 |
122,1 |
|
Avsättning till pensioner |
31,1 |
70,5 |
|
Kortfristiga räntebärande skulder |
54,4 |
- |
|
Kortfristiga leasingskulder |
76,4 |
73,9 |
|
Nettoskuld |
1 332,4 |
1 477,1 |
|
Nettoskuld |
1 332,4 |
1 477,1 |
|
Utgående eget kapital periodens slut |
2 372,0 |
2 186,5 |
|
Nettoskuldsättningsgrad |
56,2% |
67,6% |
|
Nettoskuld |
1 332,4 |
1 477,2 |
|
Utgående eget kapital periodens slut |
2 372,0 |
2 186,5 |
|
Operativt kapital |
3 704,4 |
3 663,6 |
|
Mkr |
|
Ingående eget kapital periodens början |
2 186,5 |
1 717,4 |
|
Utgående eget kapital periodens slut |
2 372,0 |
2 186,5 |
|
Genomsnittligt eget kapital |
2 279,3 |
1 952,0 |
|
Periodens resultat |
340,9 |
328,7 |
|
Avkastning på eget kapital |
15,0% |
16,8% |
|
Genomsnittligt eget kapital |
2 279,3 |
1 952,0 |
|
Ingående nettoskuld periodens början |
1 477,1 |
1 067,8 |
|
Utgående nettoskuld periodens slut |
1 332,4 |
1 477,1 |
|
Genomsnittlig nettoskuld |
1 404,8 |
1 272,5 |
|
Genomsnittligt operativt kapital |
3 684,1 |
3 224,5 |
|
Justerat rörelseresultat |
610,0 |
488,6 |
|
Avkastning på operativt kapital |
16,6% |
15,2% |
|
Nettoomsättning |
6 187,8 |
5 178,9 |
|
Genomsnittligt operativt kapital |
3 684,1 |
3 224,5 |
|
Kapitalomsättningshastighet, ggr |
1,7 |
1,6 |
|
Nettoskuld |
1 332,4 |
1 477,1 |
|
Justerad EBITDA |
867,5 |
690,4 |
|
Nettoskuld/Justerad EBITDA, ggr |
1,5 |
2,1 |
|
Justerad EBITDA |
867,5 |
690,4 |
|
Finansnetto |
-116,6 |
-41,4 |
|
Justerad EBITDA/Finansnetto, ggr |
7,4 |
16,7 |
|
Resultat före skatt |
476,2 |
438,8 |
|
Finansiella kostnader |
147,1 |
64,4 |
|
Förvärvskostnader |
2,8 |
8,4 |
|
Omstruktureringskostnader |
14,4 |
- |
|
Justerat resultat före skatt exklusive finansiella kostnader |
640,5 |
511,6 |
|
Finansiella kostnader |
147,1 |
64,4 |
|
Räntetäckningsgrad, ggr |
4,4 |
7,9 |
|
Orderingång, motsvarande period fg år |
5 424,8 |
4 622,9 |
|
Förändring orderingång, organisk |
80,7 |
218,2 |
|
Förändring orderingång, valutaeffekter |
214,0 |
382,9 |
|
Förändring orderingång, förväv |
285,1 |
200,8 |
|
Orderingång |
6 004,6 |
5 424,8 |
|
Ordertillväxt, organisk |
1,5% |
4,8% |
|
Ordertillväxt, valutaeffekter |
3,9% |
8,2% |
|
Ordertillväxt, förvärv |
5,3% |
4,3% |
|
Ordertillväxt |
10,7% |
17,3% |
|
Nettoomsättning, motsvarande period fg år |
5 178,9 |
4 041,8 |
|
Förändring nettoomsättning, organisk |
452,1 |
555,0 |
|
Förändring nettoomsättning, valutaeffekter |
239,4 |
388,2 |
|
Förändring nettoomsättning, förvärv |
317,4 |
193,9 |
|
Nettoomsättning |
6 187,8 |
5 178,9 |
|
Försäljningstillväxt, organisk |
8,8% |
13,7% |
|
Försäljningstillväxt, valutaeffekter |
4,6% |
9,6% |
|
Försäljningstillväxt, förvärv |
6,1% |
4,8% |
|
Försäljningstillväxt |
19,5% |
28,1% |
33 Händelser efter rapportperiodens utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
113
Koncernredovisning
Hållbarhetsindikatorer
115
HÅLLBARHETsindikatorer
EU Taxonomi
Etableringen av ett klassificeringssystem för miljömässigt håll- bara verksamheter, en grön taxonomi, är en central åtgärd inom ramen för EU:s handlingsplan för finansieringen av hållbar till- växt. Sedan den 1 januari 2022 ska bolag som Nederman börja tillämpa denna taxonomi och klassificera omsättning, investe- ringar och utgifter.
Utifrån målen i taxonomin ska Nederman identifiera de aktivite- terna i verksamheten som omfattas av taxonomi och är förenliga med den. Nederman har identifierat aktiviteter som omfattas inom taxonomins mål för Begränsning av klimatförändringar samt Cirkulär ekonomi.
Aktiviteterna inom Begränsning av klimatförändringar består av tillverkning av olika mätsystem samt utveckling av mjukvaror inom Division Monitoring & Control Technology; de redovisas res- pektive under 3.6 Tillverkning av annan koldioxidsnål teknik och 8.2 Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp. Dessa aktiviteter bedöms även vara förenliga med målområdet.
Aktiviteterna inom Cirkulär ekonomi består av tillverkning av olika mätsystem samt utveckling av mjukvaror inom divisionen Monitoring & Control Technology samt tillverkning av renove- ringsutrustning inom divisionen Process Technology; de redovi- sas respektive under 1.2 Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning, 5.1 Reparation, renovering och återtillverkning samt 4.1 Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar. Aktivi- teter inom Cirkulär ekonomi ska för 2023 inte redovisas utifrån sin förenlighet.
Kriterier för väsentligt bidrag
Aktiviteterna som identifierats inom Begränsning av klimatför- ändringar bidrar väsentligt till att reducera utsläpp av växthus- gaser hos Nedermans kunder genom att möjliggöra energibe- sparingar och/eller efterlevnad av utsläppskrav.
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH)
Anpassning till klimatförändringar (12): En riskbedömning av platserna där aktivitet bedrivs tyder på att klimatriskerna främst rör ökande temperaturer och översvämningar. Nedermans anläggningar genomgår regelbundet Insurance Risk Audits i vil- ka bland annat denna typ av risker bedöms. Nederman hanterar temperaturförändringar med hjälp av anpassade klimatanlägg- ningar, isolerglas eller annan typ av temperaturreglerande lös- ningar. Nedermans tidigare produktionsanläggning i Thailand drabbades av översvämningar vilket ledde till en omlokalisering av anläggningen till ett område med mindre risk för översväm- ningar byggnaden förseddes med fördämningslösningar.
Vatten och marina resurser (13): Vattenbrist är ett ökande glo- balt problem och det kan inte uteslutas att även Nedermans verksamheter kan vara placerade i vattenbristområden. Vatten används inte i någon form i tillverkningsprocessen utan enbart för hygien och köksändamål. Nederman bedriver inte tillstånds- pliktig verksamhet.
Cirkulär ekonomi (14): Nedermans produkter har generellt sätt en lång livslängd och företaget har ett serviceutbud för att ytter- ligare optimera livslängden på produkterna. Produktionspro- cessen orsakar en förhållandevis liten mängd avfall och bolaget använder sig av återvunnet material när det är möjligt.
Föroreningar (15): Nedermans affärsidé handlar om att rena luft från föroreningar vilket gör att bolaget bidrar aktivt till att minska föroreningar. Produkterna som Nederman tillhandahåller innehåller varken merkur eller skadliga substanser för ozonlager och de efterlever RoHS och REACH. Motsvarande krav ställs på leverantörer i Nederman ”Supplier Code of Conduct”.
Biologisk mångfald och ekosystem (16): Nedermans aktiviteter sker på industriell mark och påverkar inte väsentligt biologisk mångfald och ekosystem. Nedermans verksamhet sker inte i eller nära skyddade naturområden eller områden med höga naturvär- den. Väsentliga miljöfrågor och risker hanteras även i bolagets ISO-arbete. Vid slutet av 2022 var 16 av 21 produktionsenheter certifierade enligt ISO 9001 och 15 av 21 enheter certifierade enligt ISO 14001. Certifiering av ytterligare enheter planeras ske under 2023. Dessutom är moderbolaget och dess koncernfunk- tioner certifierad enligt ISO 9001 och ISO 14001.
Minimiskyddåtgärder (17): Bolagen tillämpar fair competition poli- cy, antikorruption policy, antibribery policy och mänskliga rättig- heter hanteras bland annat i bolagets uppförandekod. Nederman gör löpande riskbedömningar och uppföljningar, både för den egna verksamheten och sina leverantörer. Utöver certifieringsarbe- tet för ISO 9001 och ISO 14001 arbetar Nederman med självupp- skattande internkontroller. Nedermans leverantörer avkrävs att efterleva Nederman ”Supplier Code of Conduct” och leverantör- skontroller planeras, genomförs och följs upp av inköpsenheterna. Nederman har ett fungerande Whistleblower system.
Identifieringsmetod:
När omsättningen för dessa aktivitet inte kan identifieras med precision använder vi oss av en försiktig uppskattning.
När kapitalutgifterna och driftutgifterna inte kan identifieras med precision allokerar vi dessa i förhållande till omsättningen i procent.
Redovisningsprinciper och Definitioner:
Omsättningen är definierad enligt koncernens finansiella rap- port; Se not 6.
Kapitalutgifter innehåller investeringar i tillgångar som redovi- sas enligt IAS 16 Materiella anläggningstillgångar , IAS 38 Imma- teriella tillgångar samt tillkommande nyttjanderätter enligt IFRS16, leasingavtal. Beloppet inkluderar tillgångar som tillkom- mit genom rörelseförvärv men exkluderar Goodwill; se not 13, 14, 15.
Driftsutgifter innehåller kostnader för forskning och utveckling, renovering av byggnader, korttidsleasingavtal, underhåll och reparation samt andra direkta kostnader som krävs för en effek- tiv daglig drift av materiella anläggningstillgångar.
116
HÅLLBARHETsindikatorer
|
Resultatindikatorer för icke-finansiella företag Omsättning |
||||||||||||||||||
|
Budgetår n |
År |
Kriterier för väsentligt bidrag |
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH) |
|||||||||||||||
|
Ekonomiska verksamheter (1) |
||||||||||||||||||
|
Kod (2) |
Omsättning (3) |
|||||||||||||||||
|
Andel av omsättning, år n (4) |
||||||||||||||||||
|
Begränsning av klimatföränfringar (5) |
||||||||||||||||||
|
Anpassning till klimatförändringar (6) |
||||||||||||||||||
|
Vatten och marina resurser (7) |
||||||||||||||||||
|
Cirkulär ekonomi (8) |
||||||||||||||||||
|
Föroreningar (9) |
||||||||||||||||||
|
Biologisk mångfald och ekosystem (10) |
||||||||||||||||||
|
Begränsning av klimatförändringar (11) |
||||||||||||||||||
|
Anpassning till klimatförändringar (12) |
||||||||||||||||||
|
Vatten och marina resurser (13) |
||||||||||||||||||
|
Cirkulär ekonomi (14) |
||||||||||||||||||
|
Föroreningar (15) |
||||||||||||||||||
|
Biologisk mångfald och ekosystem (16) |
||||||||||||||||||
|
Miniskyddåtgärder (17) |
||||||||||||||||||
|
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1) eller som omfattas av taxonomi- kraven (A.2) omsättning, år n-1 (18) |
||||||||||||||||||
|
Kategori möjliggörande verskamhet (19) |
||||||||||||||||||
|
Kategori omställningsverksamhet (20) |
||||||||||||||||||
|
Mkr |
% |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
% |
E |
T |
|
|
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN |
||||||||||||||||||
|
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter |
||||||||||||||||||
|
Tillverkning av annan koldioxidsnål teknik |
3.6 |
371 |
6% |
J |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
6% |
E |
|
Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp |
8.2 |
6 |
0% |
J |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
0% |
E |
|
De miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheternas omsättning (A.1) |
377 |
6% |
6% |
7% |
||||||||||||||
|
Varav möjliggörande verksamheter |
377 |
6% |
6% |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
7% |
E |
||||||
|
Varav omställningsverksamheter |
||||||||||||||||||
|
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) |
||||||||||||||||||
|
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning |
1.2 |
360 |
6% |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
EL |
N/EL |
N/EL |
|||||||||
|
Reparation, renovering och återtillverkning |
5.1 |
42 |
1% |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
EL |
N/EL |
N/EL |
|||||||||
|
Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar |
4.1 |
2 |
0% |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
EL |
N/EL |
N/EL |
|||||||||
|
Omsättning hos de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2.) |
404 |
7% |
7% |
|||||||||||||||
|
A. Omsättning för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 +A.2) |
781 |
13% |
6% |
7% |
7% |
|||||||||||||
|
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN |
||||||||||||||||||
|
Omsättning hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) |
5 407 |
87% |
||||||||||||||||
|
Totalt (A+B) |
6 188 |
100% |
Nedermans bidrag till området Föroreningar
Under 2023 tillkom fyra områden till EU Taxonomin. Dessa områ- den är; Vatten, Cirkulär ekonomi, Föroreningar och Biodiversitet. Då Nedermans affärer i huvudsak handlar om att rena luft, vill vi
här förtydliga vårt bidrag till området Föroreningar, trots att vår verksamhet enligt EU Taxonomins klassificeringssystem inte omfattas av området.*
Renar luft och mäter luftkvalitet
91 procent av Nedermans omsättning kommer från försäljningen av produk- ter, lösningar och service som renar luft och mäter luftkvaliteten i och från industriella processer.*
91 %
Omfattning enligt EU taxonomi
I enlighet med EU Taxonomin omfattas 13 procent av Nedermans omsättning.
13 %
* 91 procent av Nedermans omsättning avser produkter och tjänster som bidrar till att rena luft från föroreningar orsakade av kundernas aktiviteter i produktion. Trots att definitionen är i linje med de tekniska granskningskriteri- erna för förebyggande och begränsning av föroreningar inom EU Taxonomin, omfattas inte Nedermans aktiviteter av EU Taxonomin. Såsom gränsdragningarna är skrivna idag täcker taxonomiområdet för föroreningar enbart akti- viteter för tillverkning av läkemedel och aktiva farmaceutiska innehållsämnen eller aktiva substanser samt vatten- försörjning, avloppsrening, avfallshantering och sanering.
117
HÅLLBARHETsindikatorer
|
Resultatindikatorer för icke-finansiella företag, fortsättning Kapitalutgifter |
||||||||||||||||||
|
Budgetår n |
År |
Kriterier för väsentligt bidrag |
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH) |
|||||||||||||||
|
Ekonomiska verksamheter (1) |
||||||||||||||||||
|
Kod (2) |
Kapitalutgifter (3) |
|||||||||||||||||
|
Andel av kapitalutgiterna år n (4) |
||||||||||||||||||
|
Begränsning av klimatföränfringar (5) |
||||||||||||||||||
|
Anpassning till klimatförändringar (6) |
||||||||||||||||||
|
Vatten och marina resurser (7) |
||||||||||||||||||
|
Cirkulär ekonomi (8) |
||||||||||||||||||
|
Föroreningar (9) |
||||||||||||||||||
|
Biologisk mångfald och ekosystem (10) |
||||||||||||||||||
|
Begränsning av klimatförändringar (11) |
||||||||||||||||||
|
Anpassning till klimatförändringar (12) |
||||||||||||||||||
|
Vatten och marina resurser (13) |
||||||||||||||||||
|
Cirkulär ekonomi (14) |
||||||||||||||||||
|
Föroreningar (15) |
||||||||||||||||||
|
Biologisk mångfald och ekosystem (16) |
||||||||||||||||||
|
Miniskyddåtgärder (17) |
||||||||||||||||||
|
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2) kapitalutgifter år n-1 (18) |
||||||||||||||||||
|
Kategori möjliggörande verskamhet (19) |
||||||||||||||||||
|
Kategori omställningsverksamhet (20) |
||||||||||||||||||
|
Mkr |
% |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
% |
E |
T |
|
|
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN |
||||||||||||||||||
|
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter |
||||||||||||||||||
|
Tillverkning av annan koldioxidsnål teknik |
3.6 |
15 |
5% |
J |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
4% |
E |
|
Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp |
8.2 |
0 |
0% |
J |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
23% |
E |
|
Kapitalutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) |
15 |
5% |
5% |
26% |
||||||||||||||
|
Varav möjliggörande verksamheter |
15 |
5% |
5% |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
26% |
E |
||||||
|
Varav omställningsverksamheter |
||||||||||||||||||
|
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) |
||||||||||||||||||
|
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning |
1.2 |
12 |
4% |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
EL |
N/EL |
N/EL |
|||||||||
|
Reparation, renovering och återtillverkning |
5.1 |
1 |
0% |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
EL |
N/EL |
N/EL |
|||||||||
|
Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar |
4.1 |
34 |
12% |
EL |
||||||||||||||
|
Kapitalutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2.) |
48 |
16% |
16% |
|||||||||||||||
|
A. Kapitalutgifer för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 +A.2) |
63 |
21% |
5% |
16% |
26% |
|||||||||||||
|
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN |
||||||||||||||||||
|
Kapitalutgifter hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) |
230 |
79% |
||||||||||||||||
|
Totalt (A+B) |
293 |
100% |
|
Andel av omsättning / total omsättning |
||
|
Taxonomi förenligt per mål |
Mål som omfattas av taxonomin |
|
|
CCM |
6% |
6% |
|
CCA |
0% |
0% |
|
WTR |
0% |
0% |
|
CE |
0% |
7% |
|
PPC |
0% |
0% |
|
BIO |
0% |
0% |
|
Andel av kapitalutgifterna / total kapitalutgifter |
||
|
Taxonomi förenligt per mål |
Mål som omfattas av taxonomin |
|
|
CCM |
5% |
5% |
|
CCA |
0% |
0% |
|
WTR |
0% |
0% |
|
CE |
0% |
16% |
|
PPC |
0% |
0% |
|
BIO |
0% |
0% |
118
HÅLLBARHETsindikatorer
|
Resultatindikatorer för icke-finansiella företag, fortsättning Driftsutgifter |
||||||||||||||||||
|
Budgetår n |
År |
Kriterier för väsentligt bidrag |
Kriterier avseende att inte orsaka betydande skada (DNSH) |
|||||||||||||||
|
Ekonomiska verksamheter (1) |
||||||||||||||||||
|
Kod (2) |
Driftutgifter (3) |
|||||||||||||||||
|
Andel av driftutgifterna, år n (4) |
||||||||||||||||||
|
Begränsning av klimatföränfringar (5) |
||||||||||||||||||
|
Anpassning till klimatförändringar (6) |
||||||||||||||||||
|
Vatten och marina resurser (7) |
||||||||||||||||||
|
Cirkulär ekonomi (8) |
||||||||||||||||||
|
Föroreningar (9) |
||||||||||||||||||
|
Biologisk mångfald och ekosystem (10) |
||||||||||||||||||
|
Begränsning av klimatförändringar (11) |
||||||||||||||||||
|
Anpassning till klimatförändringar (12) |
||||||||||||||||||
|
Vatten och marina resurser (13) |
||||||||||||||||||
|
Cirkulär ekonomi (14) |
||||||||||||||||||
|
Föroreningar (15) |
||||||||||||||||||
|
Biologisk mångfald och ekosystem (16) |
||||||||||||||||||
|
Miniskyddåtgärder (17) |
||||||||||||||||||
|
Andel förenlig med taxonomikraven (A.1) eller som omfattas av taxonomikraven (A.2) driftutgifter, år n-1 (18) |
||||||||||||||||||
|
Kategori möjliggörande verskamhet (19) |
||||||||||||||||||
|
Kategori omställningsverksamhet (20) |
||||||||||||||||||
|
Mkr |
% |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J;N N/EL |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
J/N |
% |
E |
T |
|
|
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN |
||||||||||||||||||
|
A.1. Miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheter |
||||||||||||||||||
|
Tillverkning av annan koldioxidsnål teknik |
3.6 |
26 |
19% |
J |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
25% |
E |
|
Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp |
8.2 |
0 |
0% |
J |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
6% |
E |
|
Driftsutgifter för de miljömässigt hållbara (taxonomiförenliga) verksamheterna (A.1) |
26 |
19% |
19% |
31% |
||||||||||||||
|
Varav möjliggörande verksamheter |
26 |
19% |
19% |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
J |
31% |
E |
||||||
|
Varav omställningsverksamheter |
||||||||||||||||||
|
A.2. Verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) |
||||||||||||||||||
|
Tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning |
1.2 |
19 |
14% |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
EL |
N/EL |
N/EL |
|||||||||
|
Reparation, renovering och återtillverkning |
5.1 |
0 |
0% |
N/EL |
N/EL |
N/EL |
EL |
N/EL |
N/EL |
|||||||||
|
Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar |
4.1 |
6 |
5% |
EL |
||||||||||||||
|
Driftsutgifter för de verksamheter som omfattas av taxonomin men som inte är miljömässigt hållbara (ej taxonomiförenliga) (A.2.) |
26 |
19% |
19% |
|||||||||||||||
|
A. Driftsutgifter för verksamheter som omfattas av taxonomin (A.1 +A.2) |
51 |
39% |
19% |
19% |
31% |
|||||||||||||
|
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN |
||||||||||||||||||
|
Driftsutgifterna hos verksamheter som inte omfattas av taxonomin (B) |
81 |
61% |
||||||||||||||||
|
Totalt (A+B) |
132 |
100% |
Upplysning om verksamhet inom kärnkraft eller naturgas
Nederman har inte någon verksamhet inom varken kärnkraft eller naturgas.
|
Andel av Driftsutgifterna / totalt driftsutgifter |
||
|
Taxonomi förenligt per mål |
Mål som omfattas av taxonomin |
|
|
CCM |
19% |
19% |
|
CCA |
0% |
0% |
|
WTR |
0% |
0% |
|
CE |
0% |
19% |
|
PPC |
0% |
0% |
|
BIO |
0% |
0% |
Bakgrundsinformation om de aktiviteter som är förenliga med taxonomi
I 2023s redovisning har en stor del av de aktiviteterna under ”Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp 8.2” klassat om från ”Begränsning av klimatförändringar (5)” till ”Cirkulär ekonomi (8)”. Det avser de aktiviteterna kopplade till IOT lösningar som möjliggör full syn över filtersystemens alla
delar. Även om dessa aktiviteter leder till energieffektivisering har de ännu en större påverkan över filtersystemens livslängd vilket i sin tur minskar resursanvändning. Dessa aktiviteter redovisas numera under ”Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar 4.1”.
119
HÅLLBARHETsindikatorer
Ekonomiskt ansvar
GRI 201.1 Direkt ekonomiskt värde genererat och distribuerat
|
Mkr |
Definition |
2023 |
2022 |
|
a) Intäkter |
Omsättning |
6 188 |
5 179 |
|
Övriga intäkter |
53 |
25 |
|
|
Direkt ekonomiskt värde genererat |
6 240 |
5 204 |
|
|
b) Operationella kostnader |
-3 883 |
-3 197 |
|
|
c) Direkt lön till anställda och övriga förmån |
-1 739 |
-1 515 |
|
|
d) Betalning till investerare |
Finansiering kostnader |
-142 |
-52 |
|
Utdelning |
-132 |
-123 |
|
|
e) Betalning till myndigheter |
-173 |
-127 |
|
|
Ekonomiskt värde distribuerat |
-6 069 |
-5 014 |
|
|
Ekonomiskt värde behållt |
Genererat - Distribuerat |
171 |
189 |
GRI 205-1 Verksamheten bedöms för risker relaterade till korruption
|
2023 |
2022 |
|
|
Antal av bolag som har granskats för korruption |
66 |
68 |
|
Totalt antal av verksamma bolagen |
67 |
70 |
|
Andel av verksamma bolagen som har granskats för korruption |
99% |
97% |
|
Granskningen utförs genom självskattning av bolagen. Notera att det fövärvade bolaget Aagaard A/S är undantaget från granskningen. Resultatet visade en förhöjd risk i bolaget Nordfab Australia. Nordfab Australia fövärvades under 2022 och saknar kontrollprocesser i ett antal områden. Integra- tionsarbetet är pågående och inkluderar att införa Nedermans standardkontrollrutiner. |
|
Omsättning i andel av totala omsättning |
Begränsning av klimatförändringar (5) |
Cirkulär ekonomi (8) |
|
Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp 8.2 |
Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar 4.1 |
|
|
2022 |
0,02% |
|
|
2023 |
0,03% |
|
|
Kapitalutgifter i andel av totala kapitalutgifter |
Begränsning av klimatförändringar (5) |
Cirkulär ekonomi (8) |
|
Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp 8.2 |
Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar 4.1 |
|
|
2022 |
23% |
|
|
2023 |
12% |
|
|
Driftsutgifter i andel av totala driftsutgifter |
Begränsning av klimatförändringar (5) |
Cirkulär ekonomi (8) |
|
Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasutsläpp 8.2 |
Tillhandahållande av datadrivna it- och OT-lösningar 4.1 |
|
|
2022 |
6% |
|
|
2023 |
5% |
GRI KPIer
Övrig information
Aktiviteterna inom ”Tillverkning av annan koldioxidsnål teknik 3.6” är indelade mellan tillverkningen av instrument som mäter gasutsläpp och tillverkningen av instrument som mäter luftpartiklar. Omsättningen 2023 uppgår till 371 Mkr (330) eller 6 procent (6) av gruppens totala omsättning. Ökningen mot förra året beror på ökad försäljningsvolym inom gasutsläpp.
Vidare är dessa produkter teknologiskt mer avancerade och kräver därför en högre insats i tillverkningen samt i forskning och utveckling vilket förklarar vikt- skillnaden mellan omsättningen och driftutgifterna med respektive 6 procent och 19 procent. Driftsutgifterna 2023 uppgår till 26 Mkr (30) eller 19 procent (25) av gruppens totala driftsutgifter. Minskningen mot förra året är hänförlig till effektiviseringar i produktion inom luftpartiklar.
Kapitalutgifter uppgår till 15 Mkr (14) eller 5 procent (4) av gruppens totala kapitalutgifter. De består av investeringar i produktutveckling och förblir sta- bila genom åren.
Aktiviteterna inom ”Datadrivna lösningar för minskningar av växthusgasut- släpp 8.2” avser utveckling av mjukvaror som verkar inom energibesparing. Omsättningen 2023 uppgår till 6 Mkr (8).
Aktiviteterna är i sitt startskede vilket förklarar de låga nivåer i både driftsutgif- terna och kapitalutgifterna men förutspås öka framgent.
120
HÅLLBARHETsindikatorer
Socialt ansvar
Uppförandekoden i leverantörkedjan, %
|
2023 |
2022 |
|
|
Andel av leverantör som har signerat uppförandekoden i % |
87% |
94% |
|
Antal leverantörgranskningar |
73 |
89 |
|
Nedermans mål är att endast arbeta med leverantörer som ställer upp på Nedermans uppförandekod för leverantörer. Att leverantörerna infriar detta krav kontrolleras genom granskningar och andra åtgärder. Befintliga metoder är under ständig utveckling för att bedöma leverantörernas hållbarhetsinsatser i syfte att främja ansvarstagandet längs hela värdekedjan. Reduceringen i andel av leverantörer som har signerat uppförandekoden från 94 procent 2022 till 87 procent 2023 kommer från tillägget i 2023 av det förvärvade verksamheten RoboVent som inte har haft det kravet tidigare. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas. |
Rapporterade visselblåsarfall
|
2023 |
2022 |
|
|
Antal rapporterade visselblåsarfall |
1 |
2 |
|
Under året rapporterades formellt ett ärende via visselblåsarsystemet och ett via chefsledet, båda relaterade till klagomål på lokal ledning och/eller brist på efterlevnad av policies och riktlinjer internt. Undersökningar har genomförts och erforderliga åtgärder har genomförts. Inga åtgärder återstår, rapporterade visselblåsarfall är därför avslutade. |
GRI 2.7 Anställda
|
Medelantal anställda fördelat per kön i 2023 (i FTE) |
Kvinna |
Man |
Total |
|
Total medelantal anställda |
479 |
1 750 |
2 229 |
|
Tillsvidareanställda |
459 |
1 678 |
2 137 |
|
Visstidanställda |
20 |
72 |
92 |
|
Anställda med icke-garanterade timmar |
1 |
8 |
9 |
|
Heltidsanställda |
447 |
1 714 |
2 161 |
|
Deltidsanställda |
31 |
28 |
59 |
GRI 205-2 Kommunikation och utbildning i anti-korruptionspolicy
|
Kommunikation och utbildning i anti-korruptionspolicy för alla anställda i 2023 |
EMEA |
Americas |
APAC |
Total |
|
Antal utförda utbildningar & kommunikation |
932 |
470 |
358 |
1760 |
|
Antal anställda |
997 |
521 |
377 |
1895 |
|
Andel av utförda utbildningar & kommunikation i % |
93% |
90% |
95% |
93% |
|
Kommunikation och utbildning i anti-korruptionspolicy för de anställda i styrande organ i 2023 |
EMEA |
Americas |
APAC |
Total |
|
Antal utförda utbildningar & kommunikation |
59 |
21 |
17 |
97 |
|
Antal anställda i styrande organ |
60 |
24 |
19 |
103 |
|
Andel av utförda utbildningar & kommunikation i % |
98% |
88% |
89% |
94% |
|
Fem utbildningar är obligatoriska för medarbetarna att genomföra vartannat år – om uppförandekoden, om policy mot korruption och bedrägerier, om GDPR (för Europa), om policy för exportkontroller och sanktioner samt om IT-säkerhet. Cirka 95 procent av medarbetarna hade vid årsskiftet slutfört dessa. 93 procent av alla medarbetare och 94 procent av medarbetare i ledningsposition hade slutfört utbildningen om policy mot korruption och bedrägerier. Dessutom är det obligatoriskt för de anställda att genomföra utbildningen om hållbarhet, Sustainability@Nederman, samt om strategin, om utvecklingssamtal och om phishing. De obligatoriska utbildningarna utgör alltid en del av introduktionsutbildningen för nyanställda, som dessutom innehåller utbildning om Nederman och företagets kärnvärderingar, You@Nederman. |
Kvalitetsbristkostnader
|
2023 |
2022 |
|
|
Kvalitetsbristkostnader i % av försäjlining |
0,18% |
0,18% |
|
Målet är effektivare resursanvändning. För kvalitetsbristkostnaderna i produktion, i relation till omsättning, är målet<0,3 procent fram till 2023. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas. |
121
HÅLLBARHETsindikatorer
GRI 2.8 Icke anställda medarbetare
|
2023 |
2022 |
|
|
Medelantal av icke anställda medarbetare |
148 |
NA |
|
Icke-anställda är de som arbetar på interimsbyråer för att stödja produktionen under toppar. De är också entreprenörer som används för att utföra service på upp- drag av Nederman. Slutligen är de konsulter som stödjer backoffice inom IT eller ekonomifunktioner. Medelantalet rapporteras i FTE. |
GRI 405-1 Mångfald av styrande organ och anställda
|
Fördelning av medelantal anställda i styrande organ per kön |
2023 |
2022 |
|
Andel av kvinnor i styrande organ % |
12% |
19% |
|
Andel av men i styrande organ % |
88% |
81% |
|
Fördelning av medelantal anställda i styrande organ per åldersgrupp |
2023 |
2022 |
|
< 20 år % |
0% |
0% |
|
20-30 år % |
2% |
1% |
|
31-40 år % |
8% |
8% |
|
41-50 år % |
30% |
47% |
|
> 51 år % |
60% |
43% |
|
Antal medarbetare per 31 december (i FTE) |
2023 |
2022 |
|
Antal anställda |
2342 |
NA |
|
Antal icke anställda medarbetare |
120 |
NA |
|
Total antal medarbetare |
2462 |
2444 |
|
Av vad antal medarbetare i produktion |
1 036 |
1 083 |
|
Fördelning av antal medarbetare per åldersgrupp per 31 december (i FTE) |
2023 |
2022 |
|
< 20 år % |
1% |
1% |
|
20-30 år % |
14% |
16% |
|
31-40 år % |
25% |
26% |
|
41-50 år % |
26% |
27% |
|
> 51 år % |
34% |
31% |
|
Andra indikatorer om mångfald såsom minoritetgrupper rapporteras inte i dagsläge. |
|
Medelantal anställda fördelat per region i 2023 (i FTE) |
EMEA |
Americas |
APAC |
Total |
|
Total medelantal anställda |
1 120 |
609 |
500 |
2 229 |
|
Tillsvidareanställda |
1 090 |
607 |
440 |
2 137 |
|
Visstidanställda |
30 |
2 |
60 |
92 |
|
Anställda med icke-garanterade timmar |
2 |
0 |
7 |
9 |
|
Heltidsanställda |
1 074 |
595 |
492 |
2 161 |
|
Deltidsanställda |
44 |
14 |
1 |
59 |
|
Visstidanställda är främst de som leder specifika tidsbegränsade projekt eller fyller på vakanser. De är också anställda för att stödja behovet av tillfällig kapacitetsök- ning under en längre period. Anställda med icke-garanterade timmar används huvudsakligen för att klara av tillfällig kapacitetsbrist. |
Sjukfrånvaro och personalomsättning
|
2023 |
2022 |
|
|
Sjukfrånvaro i % (antal sjukfrånvarodagar/ total antal arbetadagar) |
2,6% |
2,6% |
|
Personalomsättning i % (antal anställda som har lämnat / total antal anställda) |
11,5% |
8,8% |
|
Insatser fokuseras på att ge medarbetarna rätt förutsättningar i sina roller och för att de ska må bra, vara motiverade och trivas. Ökningen från 8,8 procent 2022 till 11,5 procent 2023 beror på det omstruktureringsprogram som har genomförts i den kinesiska verksamheten. |
GRI 2.7 Anställda , fortsättning
122
HÅLLBARHETsindikatorer
GRI 403-9 Arbetsrelaterade skador
|
Antal arbetsrelaterade skador |
2023 |
2022 |
|
Arbetsrelaterade skador |
24 |
40 |
|
Olyckor med mer än 6 månaders återhämtning |
0 |
0 |
|
Dödliga olyckor |
0 |
0 |
|
Antal arbetsrelaterade skador baserade på 1 000 000 arbetade timmar |
2023 |
2022 |
|
Arbetsrelaterade skador |
5,71 |
9,89 |
|
Olyckor med mer än 6 månaders återhämtning |
0 |
0 |
|
Dödliga olyckor |
0 |
0 |
|
Totala arbetade timmar |
4 202 536 |
4 045 184 |
|
För att förebygga olyckor och ohälsa används verktyg, processer och utbildningsprogram som överensstämmer med respektive lokalt ledningssystem och allmän lagstiftning. Uppföljning och rapportering av att åtgärder får önskad effekt sker regelbundet på ledningsnivå. Riskbedömningar sker regelbundet på alla nivåer i organisationen och personal som genomför dessa utbildas.Varje år genomförs revisioner och ronder för att bedöma kvaliteten på riskhanteringen samt för att vidta korrigerande och förebyggande åtgärder. Åtgärderna ska minska eller avvärja de identifierade riskerna. Riskbedömningar genomgås och uppdateras regelbundet eller efter att en incident inträffat. Olycksfallsfrekvensen är låg utifrån ett industriellt perspektiv och vi är övertygade om att alla arbetsrelaterade olyckor och sjuk- domar kan förebyggas. Därför kvarstår målet om att eliminera alla olyckor. För att uppnå detta genomförs kontinuerligt tekniska och organisatoriska insatser såsom system för identifiering, riskbedömning och utredning av tillbud, riskobservationer för att förebygga olycka och ohälsa samt regelbunden uppföljning av att åtgärder får avsedd effekt, och utbildningar. De mest återkommande skadorna består av klämskador, skärskador och fallskador. Identifierade signifikanta risker i produktion som kan leda till allvarliga skador består av arbete på hög höjd, kläm- och skärskada, elstöt och trucktransporter. Dessa har identifierats genom en självskattning av bolagen. För respektive risk finns en åtgärdsplan. |
GRI 2-21 Årlig total ersättning
|
Ersättningsgrad, Mkr |
2023 |
2022 |
|
a) Verkställande direktör Sven Kristenssons ersättning* |
9,0 |
9,2 |
|
b) Förändring mot förra året |
-3% |
27% |
|
c) Övriga anställdas löner |
1 343,4 |
1 164,9 |
|
d) Medelantal anställda |
2 229 |
2 288 |
|
e) Övriga anställdas medelersättning*: c/(d-1) |
0,60 |
0,51 |
|
f) Förändring mot förra året |
18% |
20% |
|
Ersättningsgrad: a/e |
14,9 |
18,1 |
|
Förändring i ersättningsgrad: b/f |
-0,1 |
1,4 |
|
* Exkluderar pensionskostnader och övriga förmåner |
GRI 302-1 Energiförbrukning inom organisationen
|
2023 |
2022 |
|
|
Bränslekonsumtion från förnybar energi |
||
|
MWH |
85 |
0 |
|
Gjoules |
305 |
0 |
|
Bränslekonsumtion från icke-förnybar energi |
||
|
MWH |
4 216 |
3 981 |
|
Gjoules |
15 178 |
14 333 |
|
Bränslekonsumtion från Diesel |
||
|
MWH |
28 |
42 |
|
Gjoules |
99 |
153 |
|
Bränslekonsumtion från Olja |
||
|
MWH |
116 |
220 |
|
Gjoules |
416 |
792 |
|
Bränslekonsumtion från Naturgas |
||
|
MWH |
4 073 |
3 719 |
|
Gjoules |
14 663 |
13 387 |
Miljömässigt ansvar
GRI 301-2 Återvunnet insatsmaterial
|
Andel av återvunnet insatsmaterial i % |
2023 |
2022 |
|
% av återvunnet insatsmaterial |
13,7% |
14,9% |
|
Nederman mäter andelen återvunnet stål, aluminium och plast som används i våra produkter som tillverkats i våra fyra största produktionsanläggningar. Notera dock att andelen återvunnet material i en av våra fabriker i USA fortfarande baseras på föregående års siffra. |
123
HÅLLBARHETsindikatorer
GRI 308-1 Nya leverantörer som utvärderades utifrån miljökriterier
|
Andel av nya leverantörer som utvärderades utifrån miljökriterier i % |
2023 |
2022 |
|
% av Nya leverantörer som utvärderades utifrån miljökriterier |
24,8% |
16,8% |
|
Ökningen från 16,8 procent 2022 till 24,8 procent 2023 stämmer från en förstärkt kontroll i vår produktionsverksamhet i Poland och Norge. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas. |
Vattenförbrukning
|
Vattenförbrukning i kubikmeter |
2023 |
2022 |
|
Vattenförbrukning i kubikmeter |
20 005 |
18 306 |
|
Vattenanvändning är av liten vikt på Nedermans anläggningar då vatten inte används i någon större utsträckning i produktion utan endast för hygien- och köksändamål. Vattenförbrukningen följs regelbundet med målet att reducera färskvattenanvändningen. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas. |
Avfall
|
Genererat avfall (i ton) |
2023 |
2022 |
|
Genererat avfall (i ton) |
2 480 |
3 288 |
|
% av avfallsåtervinning |
87% |
95% |
|
Nedermans målsättning är att avfallsmängden från produktionen kontinuerligt ska minska i förhållande till nettoomsättningen, andelen återvunnet avfall ska öka och avfall som skickas till deponi ska elimineras. Nedermans produktion genererar endast marginellt med farligt avfall, såsom använda spraybehållare och elavfall samt restmaterial från fastighetsunderhåll och koncernen arbetar aktivt med avlägsnande av farliga ämnen ur kretsloppet. Koncernen använder inte kemikalier i produktionen bortsett från mindre mängder för exempelvis smörjning och ytfinish på produkter och påverkar därför inte heller avloppsvatten negativt. Materialåtervinning från farligt avfall sker hos godkända återvinningsanläggningar genom att farliga ämnen separeras ut och återstoden därefter återvinns. 2022 genererat avfall var ovanligt högt på grund av utbyggnad av verksamheten i USA. 2023 är tillbaka till ett normalt år. Reduceringen i andel av avfallsåtervinning från 94,7 procent 2022 till 87,3 procent 2023 kommer från tillägget 2023 av den förvärvade verksamheten RoboVent. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas. |
GRI 302-1 Energiförbrukning inom organisationen , fortsättning
|
Total energikonsumtion från elektricitet |
2023 |
2022 |
|
MWH |
9 976 |
10 123 |
|
Gjoules |
35 912 |
36 444 |
|
Total Elektricitet i produktion |
||
|
MWH |
8 114 |
8 270 |
|
Gjoules |
29 210 |
29 772 |
|
Av det är förnybar Elektricitet i produktion |
||
|
MWH |
3 304 |
3 273 |
|
Gjoules |
11 893 |
11 785 |
|
Total Elektricitet for uppvärming |
||
|
MWH |
1 862 |
1 853 |
|
Gjoules |
6 702 |
6 672 |
|
Av det är förnybar Elektricitet for uppvärming |
||
|
MWH |
1 282 |
1 287 |
|
Gjoules |
4 614 |
4 632 |
|
Elektricitetanvändning från solceller* |
||
|
MWH |
417 |
150 |
|
Gjoules |
1 501 |
540 |
|
Elektricitet sålt till tredje part |
||
|
MWH |
62 |
68 |
|
Gjoules |
224 |
244 |
|
* Notera att Nordfab US installerade solceller i 2023 men inte har kunnat redogöra elektricitetkonsumtionen från den källan. Således, elektricitetanvändningen från solceller i Nordfab US är en estimat i redogörelsen. Data insamlades från bolagens faktiska förbrukning. Tillverknings och monteringsenheter i Australien/Melbourne och Danmark/Hadsund (förvärvad 2023) undantas. De konverteringsfaktorer som har använts för att förvandla kilowatttimmar till joule och liter till kubikmeter har sin källa i Chemical Principles 6th edition (January 1, 2013). |
124
Moderbolagsredovisning
Moderbolagsredovisning
125
Moderbolagsredovisning
|
Resultaträkning för moderbolaget |
1 januari - 31 december |
||
|
Mkr |
Not |
2023 |
2022 |
|
Nettoomsättning |
2, 19 |
21,2 |
19,4 |
|
Administrationskostnader |
4, 5, 6, 7 |
-185,3 |
-162,3 |
|
Forsknings- och utvecklingskostnader |
-0,1 |
-0,1 |
|
|
Övriga rörelseintäkter- och kostnader |
3 |
-2,5 |
3,9 |
|
Rörelseresultat |
-166,7 |
-139,1 |
|
|
Resultat från andelar i koncernföretag |
8, 19 |
98,2 |
129,3 |
|
Ränteintäkter och liknande resultatposter |
8, 19 |
2,4 |
0,5 |
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
8, 19 |
-52,1 |
-11,4 |
|
Resultat efter finansiella poster |
-118,2 |
-20,7 |
|
|
Bokslutsdispositioner |
9, 19 |
111,9 |
131,1 |
|
Resultat före skatt |
-6,3 |
110,4 |
|
|
Skatt |
10 |
9,7 |
-0,6 |
|
Årets resultat |
3,4 |
109,8 |
|
Övrigt totalresultat för moderbolaget |
1 januari - 31 december |
|
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Årets resultat |
3,4 |
109,8 |
|
Övrigt totalresultat för året efter skatt |
- |
- |
|
Totalresultat för året |
3,4 |
109,8 |
126
Moderbolagsredovisning
|
Balansräkning för moderbolaget |
31 december |
||
|
Mkr |
Not |
2023 |
2022 |
|
Tillgångar |
|||
|
Immateriella anläggningstillgångar |
11 |
181,6 |
164,1 |
|
Materiella anläggningstillgångar |
12 |
9,2 |
4,7 |
|
Finansiella anläggningstillgångar |
|||
|
Andelar i koncernföretag |
13 |
2 176,9 |
2 144,6 |
|
Andra långfristiga fordringar |
3,9 |
0,8 |
|
|
Uppskjutna skattefordringar |
10 |
22,0 |
12,4 |
|
Summa finansiella anläggningstillgångar |
2 202,8 |
2 157,8 |
|
|
Summa anläggningstillgångar |
2 393,6 |
2 326,6 |
|
|
Omsättningstillgångar |
|||
|
Fordringar på koncernföretag |
19 |
218,8 |
208,2 |
|
Aktuella skattefordringar |
10 |
2,4 |
0,4 |
|
Övriga fordringar |
14 |
11,4 |
7,3 |
|
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
15 |
27,8 |
23,7 |
|
Kassa och bank |
20 |
0,1 |
0,5 |
|
Summa omsättningstillgångar |
260,5 |
240,1 |
|
|
Summa tillgångar |
2 654,1 |
2 566,7 |
|
|
Eget kapital |
|||
|
Bundet eget kapital |
|||
|
Aktiekapital |
1,2 |
1,2 |
|
|
Reservfond |
292,5 |
292,5 |
|
|
Fond för utvecklingsutgifter |
123,8 |
99,7 |
|
|
Summa bundet eget kapital |
417,5 |
393,4 |
|
|
Fritt eget kapital |
21 |
||
|
Överkursfond |
5,9 |
5,9 |
|
|
Balanserat resultat |
470,2 |
513,7 |
|
|
Årets resultat |
3,4 |
109,8 |
|
|
Summa fritt eget kapital |
479,5 |
629,4 |
|
|
Summa eget kapital |
897,0 |
1 022,8 |
|
|
Skulder |
|||
|
Skulder till koncernföretag |
19 |
1 079,8 |
1 079,8 |
|
Övriga långfristiga skulder |
16 |
8,2 |
23,4 |
|
Avsättningar |
1,2 |
1,3 |
|
|
Summa långfristiga skulder |
1 089,2 |
1 104,5 |
|
|
Leverantörsskulder |
24,2 |
24,4 |
|
|
Skulder till koncernföretag |
19 |
605,2 |
386,5 |
|
Övriga skulder |
16 |
11,7 |
2,2 |
|
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
17 |
26,8 |
26,3 |
|
Summa kortfristiga skulder |
667,9 |
439,4 |
|
|
Summa eget kapital och skulder |
2 654,1 |
2 566,7 |
127
Moderbolagsredovisning
|
Förändringar i moderbolagets eget kapital |
||||||
|
Bundet eget kapital |
Fritt eget kapital |
|||||
|
Mkr |
Aktiekapital |
Reservfond |
Fond för utvecklings- utgifter |
|||
|
Överkursfond |
Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat |
|||||
|
Totalt eget kapital |
||||||
|
Ingående eget kapital 2022-01-01 |
1,2 |
292,5 |
84,6 |
5,9 |
651,6 |
1 035,8 |
|
Årets resultat |
– |
– |
– |
– |
109,8 |
109,8 |
|
Överföring till utvecklingsfond (netto) |
– |
– |
15,1 |
– |
-15,1 |
– |
|
Övrigt totalresultat |
||||||
|
Totalresultat för året |
– |
– |
15,1 |
– |
94,7 |
109,8 |
|
Transaktioner med ägare |
||||||
|
Utdelning |
– |
– |
– |
– |
-122,8 |
-122,8 |
|
Utgående eget kapital 2022-12-31 |
1,2 |
292,5 |
99,7 |
5,9 |
623,5 |
1 022,8 |
|
Ingående eget kapital 2023-01-01 |
1,2 |
292,5 |
99,7 |
5,9 |
623,5 |
1 022,8 |
|
Årets resultat |
– |
– |
– |
– |
3,4 |
3,4 |
|
Överföring till utvecklingsfond (netto) |
– |
– |
24,1 |
– |
-24,1 |
– |
|
Övrigt totalresultat |
||||||
|
Totalresultat för året |
– |
– |
24,1 |
– |
-20,7 |
3,4 |
|
Transaktioner med ägare |
||||||
|
Utdelning |
– |
– |
– |
– |
-131,6 |
-131,6 |
|
Aktierelaterade ersättningar |
– |
– |
– |
– |
2,4 |
2,4 |
|
Utgående eget kapital 2023-12-31 |
1,2 |
292,5 |
123,8 |
5,9 |
473,6 |
897,0 |
|
Kassaflödesanalys för moderbolaget |
1 januari - 31 december |
||
|
Mkr |
Not |
2023 |
2022 |
|
Den löpande verksamheten |
|||
|
Rörelseresultat |
-166,7 |
-139,1 |
|
|
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet |
20 |
51,7 |
22,9 |
|
Erhållna utdelningar |
19 |
98,2 |
141,2 |
|
Erhållna räntor samt övriga finansiella poster |
0,1 |
0,5 |
|
|
Betalda räntor samt övriga finansiella poster |
-28,0 |
-6,1 |
|
|
Betald inkomstskatt |
-2,0 |
0,3 |
|
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
-46,7 |
19,7 |
|
|
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital |
|||
|
Ökning (-)/Minskning (+) av rörelsefordringar |
-5,8 |
-10,2 |
|
|
Ökning (+)/Minskning (-) av rörelseskulder |
-5,8 |
24,2 |
|
|
-11,6 |
14,0 |
||
|
Kassaflöde från den löpande verksamheten |
-58,3 |
33,7 |
|
|
Investeringsverksamheten |
|||
|
Investeringar i materiella anläggningstillgångar |
-6,3 |
-2,5 |
|
|
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar |
-65,6 |
-61,4 |
|
|
Investeringar i finansiella anläggningstillgångar |
-3,0 |
- |
|
|
Förvärv/kapitaltillskott dotterföretag |
-36,9 |
-1,4 |
|
|
Nedskrivning aktier i dotterföretag |
- |
11,9 |
|
|
Avyttring av dotterföretag, koncernintern |
0,3 |
- |
|
|
Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-111,5 |
-53,4 |
|
|
Finansieringsverksamheten |
|||
|
Erhållna/betalda koncernbidrag |
124,4 |
127,6 |
|
|
Förändring av finansiella koncerninterna fordringar/skulder |
176,6 |
14,9 |
|
|
Utbetald utdelning |
-131,6 |
-122,8 |
|
|
Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
169,4 |
19,7 |
|
|
Årets kassaflöde |
-0,4 |
0,0 |
|
|
Likvida medel vid årets början |
0,5 |
0,5 |
|
|
Likvida medel vid årets slut |
20 |
0,1 |
0,5 |
128
Moderbolagsredovisning
1 Redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt Årsredovisningslagen (1995:1554) och RFR 2, Redovisning för juridiska personer, utgiven av Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att moderbolaget i sina finansiella rapporter tillämpar samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
Nedermankoncernens redovisningsprinciper återfinns i respektive not i kon- cernens del av årsredovisningen. De huvudsakliga skillnaderna mellan redo- visningsprinciperna som tillämpas i Nedermankoncernen och moderbolaget beskrivs i respektive not i moderbolagets del av årsredovisningen.
|
Redovisningsprinciper |
Not |
|
|
Intäkter |
2 |
Intäkter |
|
Leasing |
6 |
Leasing |
|
Utdelningsintäkter |
8 |
Finansnetto |
|
Obeskattade reserver |
9 |
Bokslutsdispositioner |
|
Koncernbidrag |
9 |
Bokslutsdispositioner |
|
Aktiverade utvecklingsutgifter |
11 |
Immateriella anläggningstillgångar |
|
Finansiella anläggningstillgångar |
13 |
Aktier och andelar |
|
Finansiella garantier |
18 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser |
2 Intäkter
Redovisningsprinciper
Intäkter
Moderbolagets intäkter utgörs av koncerninterna management fees som faktureras till dotterbolagen. Intäkter från management fees redovisas vid en tidpunkt vilket är då service är utförd och dotterbola- gen kan dra nytta av levererad service.
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Management charges |
21,2 |
19,4 |
|
Totalt |
21,2 |
19,4 |
3 Övriga rörelseintäkter- och kostnader
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Kursvinster- och kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär |
-2,5 |
3,9 |
|
Totalt |
-2,5 |
3,9 |
4 Personal
|
2023 |
2022 |
|||||
|
Medelantalet anställda |
Kvinnor |
Män |
Totalt |
Kvinnor |
Män |
Totalt |
|
Sverige |
18 |
34 |
52 |
12 |
20 |
32 |
|
Totalt |
18 |
34 |
52 |
12 |
20 |
32 |
|
Könsfördelning i företagsledningen, andel kvinnor |
2023 |
2022 |
|
Styrelsen |
33% |
50% |
|
Övriga ledande befattningshavare |
20% |
20% |
|
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader, Mkr |
||
|
2023 |
2022 |
|
|
Löner och ersättningar |
48,5 |
40,4 |
|
Sociala avgifter |
15,4 |
15,6 |
|
Pensionskostnader* |
9,1 |
7,8 |
|
*Av pensionskostnader avser 1,9 Mkr (1,8) VD i moderbolaget. Några utestående pensionsförpliktelser till gruppens styrelse, VD och ledande befattningshavare föreligger ej. |
||
|
Löner och andra ersättningar fördelade mellan styrelseledamöter m.fl. och övriga anställda, Mkr |
||
|
2023 |
2022 |
|
|
Styrelse, VD och andra ledande befattningshavare |
28,3 |
21,3 |
|
(varav rörlig ersättning) |
(6,1) |
(6,1) |
|
Övriga anställda |
20,2 |
19,1 |
|
Totalt |
48,5 |
40,4 |
5 Pensioner
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Kostnader för avgiftsbestämda planer |
9,1 |
9,6 |
|
Totalt |
9,1 |
9,6 |
|
I beloppet ingår kostnader för särskild löneskatt med 1,8 Mkr (1,8). För mer information kring hanteringen av pensioner, se koncernens not 24, Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser. |
6 Leasing
Redovisningsprinciper
Leasing
I enlighet med RFR 2 tillämpar moderbolaget undantaget i IFRS 16 vil- ket innebär att moderbolaget redovisar leasingavgifter som rörelse- kostnader i resultaträkningen linjärt över leasingperioden för samtliga leasingkontrakt.
|
Framtida leasingavgifter för icke uppsäg- ningsbara leasingavtal, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Inom ett år |
0,7 |
0,5 |
|
Mellan ett och fem år |
1,1 |
0,8 |
|
Totalt |
1,8 |
1,3 |
|
Kostnadsförda leasingavgifter, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Leasingavgifter |
0,7 |
0,6 |
|
Totalt |
0,7 |
0,6 |
129
Moderbolagsredovisning
7 Ersättning till revisorer
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
EY |
||
|
Revisionsuppdrag |
1,8 |
0,9 |
|
Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget |
0,9 |
0,9 |
|
Andra uppdrag |
0,1 |
- |
|
Totalt |
2,8 |
1,8 |
8 Finansnetto
Redovisningsprinciper
Utdelningsintäkter
Intäkter från utdelningar redovisas när rätt att erhålla utdelning har fastslagits. Erhållna utdelningar redovisas som intäkt oavsett om utdelningen avser vinster som intjänats före förvärvstidpunkten.
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Resultat från andelar i koncernföretag |
||
|
Utdelning |
98,2 |
141,2 |
|
Nedskrivning av bokfört värde aktier i dotterbolag |
- |
-11,9 |
|
Totalt |
98,2 |
129,3 |
|
Ränteintäkter och liknande resultatposter |
||
|
Övriga finansiella intäkter, koncernföretag |
0,0 |
0,5 |
|
Valutakursförändringar |
2,4 |
- |
|
Totalt |
2,4 |
0,5 |
|
Räntekostnader och liknande resultatposter |
||
|
Räntekostnader, kreditinstitut |
-0,0 |
-0,0 |
|
Övriga finansiella kostnader, koncernföretag |
-52,1 |
-11,0 |
|
Valutakursförändringar |
- |
-0,4 |
|
Totalt |
-52,1 |
-11,4 |
9 Bokslutsdispositioner
Redovisningsprinciper
Obeskattade reserver
Moderbolaget redovisar skillnaden mellan avskrivningar enligt plan och skattemässigt gjorda avskrivningar som ackumulerade överavskriv- ningar, vilka ingår i obeskattade reserver. I koncernredovisningen delas obeskattade reserver upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital.
Koncernbidrag
Redovisning av koncernbidrag har skett i enlighet med alternativre- geln i RFR 2 vilket innebär att koncernbidrag redovisas som boksluts- dispositioner.
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Koncernbidrag |
111,9 |
131,1 |
|
Totalt |
111,9 |
131,1 |
10 Inkomstskatter
|
Redovisat i resultaträkningen |
||
|
Uppskjuten Skatteintäkt (+) / skattekostnad (-) |
2023 |
2022 |
|
Uppskjuten skatteintäkt från aktiverade underskottsavdrag |
9,7 |
-0,6 |
|
Totalt redovisad skatteintäkt/-kostnad |
9,7 |
-0,6 |
|
Avstämning av effektiv skatt, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Resultat före skatt |
-6,3 |
110,4 |
|
Skatt enligt gällande skattesats |
1,3 |
-22,7 |
|
Ej avdragsgilla kostnader |
-11,2 |
-2,9 |
|
Ej skattepliktiga intäkter |
20,2 |
29,1 |
|
Omvärdering av underskottsavdrag |
- |
-4,1 |
|
Skatt hänförlig till tidigare år |
-0,6 |
- |
|
Redovisad effektiv skatt |
9,7 |
-0,6 |
|
Redovisat i balansräkningen |
||
|
Uppskjutna skattefordringar, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Materiella anläggningstillgångar |
0,1 |
0,1 |
|
Avsättningar |
0,2 |
0,3 |
|
Underskottsavdrag |
21,7 |
12,0 |
|
Uppskjutna skattefordringar enligt balansräkningen |
22,0 |
12,4 |
130
Moderbolagsredovisning
11 Immateriella anläggningstillgångar
Redovisningsprinciper
Aktiverade utvecklingsutgifter
Under året aktiverade utvecklingsutgifter, för utveckling som skett i egen regi av immateriella tillgångar, förs från fritt eget kapital till en fond för utvecklingsutgifter hänförligt till bundet eget kapital.
|
2023 |
||||
|
Mkr |
Balanserade utvecklings- utgifter |
Data- program |
Pågående investeringar och förskott |
Totalt |
|
Ackumulerade anskaffningsvärden |
||||
|
Ingående balans |
203,7 |
139,3 |
10,6 |
353,6 |
|
Internt utvecklade tillgångar |
38,6 |
- |
- |
38,6 |
|
Investeringar |
- |
4,3 |
7,6 |
11,9 |
|
Koncerninterna övertaganden |
15,0 |
- |
- |
15,0 |
|
Omklassificeringar |
- |
9,3 |
-9,3 |
- |
|
Utgående balans |
257,3 |
152,9 |
8,9 |
419,1 |
|
Ackumulerade av- och nedskrivningar |
||||
|
Ingående balans |
-103,7 |
-85,8 |
- |
-189,5 |
|
Avskrivningar |
-29,5 |
-18,5 |
- |
-48,0 |
|
Utgående balans |
-133,2 |
-104,3 |
- |
-237,5 |
|
Redovisade värden |
||||
|
Vid årets början |
100,0 |
53,5 |
10,6 |
164,1 |
|
Vid årets slut |
124,1 |
48,6 |
8,9 |
181,6 |
|
2022 |
||||
|
Mkr |
Balanserade utvecklings- utgifter |
Data- program |
Pågående investeringar och förskott |
Totalt |
|
Ackumulerade anskaffningsvärden |
||||
|
Ingående balans |
165,8 |
118,9 |
7,5 |
292,2 |
|
Internt utvecklade tillgångar |
37,9 |
- |
- |
37,9 |
|
Investeringar |
- |
14,1 |
9,4 |
23,5 |
|
Omklassificeringar |
- |
6,3 |
-6,3 |
- |
|
Utgående balans |
203,7 |
139,3 |
10,6 |
353,6 |
|
Ackumulerade av- och nedskrivningar |
||||
|
Ingående balans |
-80,9 |
-70,0 |
- |
-150,9 |
|
Avskrivningar |
-22,8 |
-15,8 |
- |
-38,6 |
|
Utgående balans |
-103,7 |
-85,8 |
- |
-189,5 |
|
Redovisade värden |
||||
|
Vid årets början |
84,9 |
48,9 |
7,5 |
141,3 |
|
Vid årets slut |
100,0 |
53,5 |
10,6 |
164,1 |
|
Av- och nedskrivningar, Mkr |
2023 |
2022 |
||
|
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen: |
||||
|
Administrationskostnader |
-48,0 |
-38,6 |
||
|
Totalt |
-48,0 |
-38,6 |
131
Moderbolagsredovisning
12 Materiella anläggningstillgångar
|
2023 |
2022 |
|||||
|
Mkr |
Inventarier, verktyg och installationer |
Pågående investeringar och förskott |
Totalt |
Inventarier, verktyg och installationer |
Pågående investeringar och förskott |
Totalt |
|
Ackumulerade anskaffningsvärden |
||||||
|
Ingående balans |
16,1 |
0,8 |
16,9 |
12,7 |
1,7 |
14,4 |
|
Investeringar |
0,8 |
5,5 |
6,3 |
1,8 |
0,7 |
2,5 |
|
Omklassificeringar |
- |
- |
- |
1,6 |
-1,6 |
- |
|
Utgående balans |
16,9 |
6,3 |
23,2 |
16,1 |
0,8 |
16,9 |
|
Ackumulerade av- och nedskrivningar |
||||||
|
Ingående balans |
-12,2 |
- |
-12,2 |
-10,1 |
- |
-10,1 |
|
Avskrivningar |
-1,8 |
- |
-1,8 |
-2,1 |
- |
-2,1 |
|
Utgående balans |
-14,0 |
- |
-14,0 |
-12,2 |
- |
-12,2 |
|
Redovisade värden |
||||||
|
Vid årets början |
3,9 |
0,8 |
4,7 |
2,6 |
1,7 |
4,3 |
|
Vid årets slut |
2,9 |
6,3 |
9,2 |
3,9 |
0,8 |
4,7 |
|
Av- och nedskrivningar, Mkr |
2023 |
2022 |
||||
|
Avskrivningar ingår i följande rader i resultaträkningen: |
||||||
|
Administrationskostnader |
-1,8 |
-2,1 |
||||
|
Totalt |
-1,8 |
-2,1 |
132
Moderbolagsredovisning
13 Aktier och andelar
Redovisningsprinciper
Dotterföretag
Dotterbolag är de bolag där Nederman Holding AB har bestämmande infly-tande. Bestämmande inflytande föreligger om Nederman Holding AB har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang samt kan använda sitt inflytande över investeringen till att påverka avkastningen. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger beaktas potentiella röstberät-tigande aktier. Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Alla utgifter i samband med rörelseförvärv, dvs inklusive förvärvsrelaterade utgifter, aktiveras i moderbolagets räken-skaper såsom en del av anskaffningsvärdet för dotterbolagsaktier. Aktier i
dotterbolag och fordringar på dotterbolag testas årligen, och vid indikation på värdeminskning, för nedskrivningsbehov. Nedskrivningsprövning sker genom att jämföra moderbolagets bokförda anskaffningsvärden med dot-terbolagens substansvärden inklusive deras långsiktiga intjäningsförmå-ga. Eventuella nedskrivningar återförs inte.
Aktieägartillskott för juridiska personer
Aktieägartillskott läggs till värdet av aktier och andelar i balansräkningen, varefter nedskrivningsprövning sker.
2023 | 2022 | |||||
Moderbolagets innehav av aktier och andelar i koncernföretag | Organisationsnummer | Säte/Land | Antal andelar | Ägar-andel | Bokfört värde, Mkr | Bokfört värde, Mkr |
AB Ph. Nederman & Co | 556089-2951 | Helsingborg, Sverige | 550 000 | 100% | 329,2 | 329,2 |
Aagaard A/S | 21281875 | Hadsund, Danmark | 10 000 | 100% | 50,2 | - |
Auburn FilterSense LLC | 6543811 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Energy Save System Ltd | 09308305 | Kettering, England | 100 | 100% | 15,8 | 33,4 |
Environmental Filtration Technologies France Holding | 429043276 | Pontcharra, Frankrike | - | -* | - | - |
Filtac AB (fusionerat in i koncernbolag under 2023) | 556652-2750 | Kinna, Sverige | - | -* | - | 0,3 |
Gasmet Technologies (Asia) Ltd | 950990 | Hongkong | - | -* | - | - |
Gasmet Technologies (UK) Ltd | 2301809 | Naseby, England | - | -* | - | - |
Gasmet Technologies GmbH | HRB 105091 | Karlsruhe, Tyskland | - | -* | - | - |
Gasmet Technologies Inc. | 707771-8 | Toronto, Kanada | - | -* | - | - |
Gasmet Technologies Oy | 2681803-8 | Helsingfors, Finland | 31 403 | 100% | 514,3 | 514,3 |
LCI Corporation International | 56-0732889 | Charlotte, NC USA | - | -* | - | - |
Lebon & Gimbrair Beheer N.V. | 31 033 906 | Amersfoort, Nederländerna | - | 100% | 26,7 | 26,7 |
Luwa Air Engineering (Pte.) Ltd. | 197400205K | Singapore, Singapore | - | -* | - | - |
Luwa Air Engineering (Shanghai) Co., Ltd. | 913100006073822526 | Shanghai, Kina | - | -* | - | - |
Luwa Air Engineering AG | CHE-112.154.099 | Zurich, Schweiz | 950 000 | 100% | 204,6 | 204,6 |
Luwa America, Inc | C201412600738 | Greensboro, NC USA | - | -* | - | - |
Luwa Havalandirma Teknikleri Sanayi ve Ticaret Limited Sirketi | 826319 | Istanbul, Turkiet | - | -* | - | - |
Luwa India Private Limited | U01711KA1993FTC014292 | Bangalore, Indien | - | -* | - | - |
MBE AG | CHE-107.899.911 | Wetzikon, Schweiz | - | -* | - | - |
Menardi Filters Europe A/S | 38209205 | Mariager, Danmark | - | 100% | 0,7 | 0,7 |
Menardi LLC | 56-2173466 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Mikropul Australia Holdings Pty Ltd | 85 090 925 072 | Bayswater, Victoria, Australien | - | -* | - | - |
Mikropul Australia Pty Ltd | 75 000 932 374 | Bayswater, Victoria, Australien | - | -* | - | - |
MikroPul France SAS | 303573307 | Pontcharra, Frankrike | - | -* | - | - |
Mikropul Holding BV | 17 119 906 | Amersfoort, Nederländerna | - | 100% | - | - |
MonitoringSystems GmbH | FN 211207 z | Mauerbach, Österrike | - | -* | - | - |
National Conveyors Company Inc. | 22-1547550 | New York, NY USA | - | -* | - | - |
Nederman (Malaysia) Sdn Bhd. | 892768T | Selangor, Malaysia | - | -* | - | - |
Nederman (Shanghai) Co Ltd | 9131000067113929XX | Shanghai, Kina | - | -* | - | - |
Nederman Canada Ltd | 105 836 613 | Mississauga, Kanada | 1 | 100% | 32,1 | 32,1 |
Nederman Corporation | 56-0488262 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Nederman CR s.r.o. | 25634364 | Prag, Tjeckien | 1 | 100% | 0,0 | 0,0 |
Nederman Danmark, Filial af Nederman Nordic AB | 36414642 | Mariager, Danmark | - | -* | - | - |
Nederman Distribution Sales AB | 556272-9854 | Helsingborg, Sverige | - | -* | - | - |
Nederman do Brasil Comércio de Produtos de Exaustao Ltda | 05.880.850/0001-45 | Sao Paulo, Brasilien | 3 365 | 100% | 6,1 | 6,1 |
Nederman Filtration AB (fusionerat in i koncernbolag under 2023) | 556609-6177 | Malmö, Sverige | - | -* | - | - |
Nederman Filtration GmbH** | HRB391382 | Freiburg, Tyskland | - | -* | - | - |
Nederman Filtration Ltd | 562216 | Preston, England | - | -* | - | - |
Nederman Finance AB | 559160-6081 | Helsingborg, Sverige | 1 000 | 100% | 0,5 | 0,5 |
Nederman GmbH (Austria) | FN2315530k | Wien, Österrike | - | -* | - | - |
Nederman GmbH** | HRB225315 | Stuttgart, Tyskland | - | 100% | 19,2 | 19,2 |
Nederman Holding Danmark A/S | 28301650 | Mariager, Danmark | 60 500 | 100% | 231,3 | 231,3 |
Nederman Holding Germany GmbH | HRB701805 | Freiburg, Tyskland | - | -* | - | - |
Nederman Holding USA Inc | 80-0699546 | Wilmington, DE USA | - | 100% | 106,5 | 106,5 |
133
Moderbolagsredovisning
13 Aktier och andelar, fortsättning
2023 | 2022 | |||||
Moderbolagets innehav av aktier och andelar i koncernföretag | Organisationsnummer | Säte/Land | Antal andelar | Ägar- andel | Bokfört värde, Mkr | Bokfört värde, Mkr |
Nederman Ibérica S.A. | A79441762 | Madrid, Spanien | - | -* | - | - |
Nederman India Private Limited | U74900PN2008FTC144278 | Pune, Indien | 204 932 | 100% | 10,6 | 10,6 |
Nederman Insight AB | 559175-9468 | Helsingborg, Sverige | 1 000 | 100% | 0,3 | 0,3 |
Nederman Insight NUF (likviderat under 2023) | 926115898 | Skedsmo, Norge | - | -* | - | - |
Nederman International Trading Shanghai Co. Ltd | 91310115688759399Y | Shanghai, Kina | - | -* | - | - |
Nederman Ltd | 1393492 | Preston, England | 10 000 | 100% | 49,3 | 49,3 |
Nederman Magyarorszag Kft | 01-09-874950 | Budapest, Ungern | - | 100% | 0,2 | 0,2 |
Nederman Makine Sanayi Ve Ticaret Limited Sirketi | 647743 | Istanbul, Turkiet | - | 53%* | 7,6 | 7,6 |
Nederman Manufacturing & Logistics LLC | 90-0676051 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Nederman Manufacturing (Suzhou) Co Ltd | 9132050578206245 93 | Suzhou, Kina | - | -* | - | - |
Nederman Manufacturing Poland Sp. z o.o. | 0000050307 | Marki, Polen | - | -* | - | - |
Nederman Mikropul Canada Inc. | 56-2172876 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Nederman MikroPul GmbH** | HRB 33261 | Köln, Tyskland | - | -* | - | - |
Nederman MikroPul Holding Inc | 04-3833071 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Nederman Mikropul LLC | 46-4352369 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Nederman MikroPul Poland Sp. z o.o. | 0000617869 | Marki, Polen | - | -* | - | - |
Nederman MikroPul Pty Ltd | 75 002 459 672 | Bayswater, Victoria, Australien | - | 100% | 14,4 | 14,4 |
Nederman N.V./S.A. | 428727 | Bryssel, Belgien | 4 000 | 100% | 30,4 | 30,4 |
Nederman Nederland BV | 58 655 360 | Amersfoort, Nederländerna | - | -* | - | - |
Nederman Nordic AB | 556426-7358 | Helsingborg, Sverige | 2 000 | 100% | 110,6 | 110,6 |
Nederman Norge, Filial til Nederman Nordic | 914149762 | Skedsmo, Norge | - | -* | - | - |
Nederman OOO | 1 082 468 018 511 | Moscow, Ryssland | - | -* | - | - |
Nederman Polska Sp. z o.o. | 0000109291 | Marki, Polen | - | -* | - | - |
Nederman S. de R.L. de C.V | MIK0001128K6 | Col Juarez, Mexiko | - | -* | - | - |
Nederman S.A.S. | 434134615 | Paris, Frankrike | - | -* | - | - |
Nederman SEA Co Ltd | 105534081588 | Chonburi, Thailand | - | -* | - | - |
Nederman Shared Services LLC | 46-4172135 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
NEO Monitors AS | 986076832 | Skedsmo, Norge | 147 076 | 100% | 415,9 | 415,9 |
NEO Monitors Corporation | 85-1153790 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Nordfab Ducting Co Ltd | 125549002956 | Chonburi, Thailand | - | 51%* | 0,2 | 0,2 |
Nordfab Europe AS | 17011405 | Mariager, Danmark | - | -* | - | - |
Nordfab LLC | 56-1230979 | Wilmington, DE USA | - | -* | - | - |
Nordfab Pty Ltd | 15658403948 | Sydney, Australien | 100 | 100% | - | - |
PT Nederman Indonesia | - | Jakarta, Indonesia | - | 10%* | 0,2 | 0,2 |
RoboVent Acquisition, Inc. | 82-3939810 | Dover, DE, USA | - | -* | - | - |
RoboVent Products Group, Inc. | 38-2888296 | Sterling Heights, MI, USA | - | -* | - | - |
RoboVent Solutions Group, Inc. | 17143D | Sterling Heights, MI, USA | - | -* | - | - |
Totalt | 2 176,9 | 2 144,6 | ||||
*100% ägs av koncernen | ||||||
**Bolaget tillämpar undantaget enligt 264 (3) HGB för räkenskapsåret 2023. Det innebär att bolaget är undantaget från att avge lokal årsredovisning i hemlandet. |
Ackumulerade anskaffningsvärden, Mkr | 2023 | 2022 |
Vid årets början | 2 144,6 | 2 155,1 |
Förvärv av koncernbolag | 32,6 | 1,3 |
Kapitaltillskott | - | 0,1 |
Nedskrivning av bokfört värde | - | -11,9 |
Redovisat värde den 31 december | 2 176,9 | 2 144,6 |
I beloppet på raden Förvärv av koncernbolag ingår en earn-out på -17,6 Mkr avseende Energy Save System Ltd som inte fallit ut.
134
Moderbolagsredovisning
14 Övriga fordringar
|
Övriga fordringar som är omsättnings- tillgångar, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Mervärdesskatt |
9,7 |
7,3 |
|
Övriga fordringar |
1,7 |
- |
|
Totalt |
11,4 |
7,3 |
15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Data/licenskostnader |
15,8 |
14,3 |
|
Försäkringar |
0,9 |
1,9 |
|
Övrigt |
11,1 |
7,5 |
|
Totalt |
27,8 |
23,7 |
16 Övriga skulder
|
Övriga långfristiga skulder, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Del av köpeskilling vid rörelseförvärv (se koncernens not 4) |
8,2 |
23,4 |
|
Totalt |
8,2 |
23,4 |
|
Övriga kortfristiga skulder, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Del av köpeskilling vid rörelseförvärv (se koncernens not 4) |
9,3 |
- |
|
Personalrelaterade skulder |
2,4 |
2,2 |
|
Totalt |
11,7 |
2,2 |
17 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
|
Mkr |
2023 |
2022 |
|
Personalrelaterade kostnader |
25,1 |
22,7 |
|
Revisionskostnader |
0,2 |
0,1 |
|
Övrigt |
1,5 |
3,5 |
|
Totalt |
26,8 |
26,3 |
18 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Redovisningsprinciper
Finansiella garantier
Moderbolagets finansiella garantiavtal består främst av borgensför- bindelser till förmån för dotterföretag. Finansiella garantier innebär att bolaget har ett åtagande att ersätta innehavaren av ett skuldin- strument för förluster, som denna ådrar sig på grund av att en angiven gäldenär inte fullgör betalning vid förfall enligt avtalsvillkoren. Moder- bolaget redovisar finansiella garantiavtal som avsättning i balans- räkningen när bolaget har ett åtagande för vilket betalning sannolikt erfordras för att reglera åtagandet.
|
Eventualförpliktelser, Mkr |
2023 |
2022 |
|
FPG/PRI |
0,8 |
0,7 |
|
Garantiåtaganden |
161,9 |
147,6 |
|
Totalt |
162,7 |
148,3 |
19 Transaktioner med närstående
Moderbolaget har närståenderelationer med sina dotterföretag, se not 13, Aktier och andelar.
Ingen styrelseledamot eller ledande befattningshavare har eller har haft någon direkt eller indirekt delaktighet i några affärstransaktioner med kon- cernbolag som är eller var ovanliga till sin karaktär med avseende på villkoren, under nuvarande eller tidigare verksamhetsår. Inte heller har något koncern- bolag lämnat lån, ställt garantier eller ingått borgensförbindelse för någon av styrelsens ledamöter eller ledande befattningshavare. Lån till dotterbolagen sker på marknadsmässiga villkor.
|
Närståendetransaktioner, dotterföretag, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Nettoomsättning - Management charges |
21,2 |
19,4 |
|
Erhållen utdelning |
98,2 |
141,2 |
|
Erhållet koncernbidrag |
111,9 |
131,1 |
|
Finansiella intäkter |
2,4 |
0,5 |
|
Finansiella kostnader |
-52,1 |
-11,0 |
|
Fordran på närstående per 31 december |
218,8 |
208,2 |
|
Skuld till närstående per 31 december |
1 685,0 |
1 466,3 |
Transaktioner med nyckelpersoner i ledande ställning
Beträffande styrelsens, VDs och övriga ledande befattningshavares löner och andra ersättningar, kostnader och förpliktelser som avser pensioner och lik- nande förmåner samt avtal angående avgångsvederlag, se koncernens not 8, Personal och not 24, Avsättning för pensioner och liknande förpliktelser.
135
Moderbolagsredovisning
20 Kassaflöde
|
Likvida medel, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Delkomponenter i likvida medel: |
||
|
Kassa och banktillgodohavanden |
0,1 |
0,5 |
|
Totalt |
0,1 |
0,5 |
|
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Avskrivningar |
49,8 |
40,7 |
|
Orealiserade kursdifferenser |
1,9 |
-6,2 |
|
Nedskrivning av aktier i dotterbolag |
- |
-11,9 |
|
Avsättningar |
-0,1 |
0,3 |
|
Totalt |
51,7 |
22,9 |
|
Ej utnyttjade krediter, Mkr |
2023 |
2022 |
|
Disponibla medel |
0,1 |
0,5 |
|
Finansieringsverksamheten |
|||||
|
Följande tabell visar förändring av fordringar och skulder som ingår i finansieringsverksamheten. |
|||||
|
Kassaflödes- påverkande förändringar |
Ej kassaflödespåverkande förändringar |
||||
|
2023, Mkr |
Ingående balans |
||||
|
Ränta & avgifter |
Utländsk valuta förändring |
Utgående balans |
|||
|
Långfristiga räntebärande skulder koncernföretag |
1 079,8 |
- |
- |
- |
1 079,8 |
|
Kortfristiga räntebärande fordringar (-) & skulder (+) koncernföretag |
325,3 |
172,2 |
- |
-0,8 |
496,7 |
|
Totalt |
172,2 |
||||
|
Kassaflödes- påverkande förändringar |
Ej kassaflödespåverkande förändringar |
||||
|
2022, Mkr |
Ingående balans |
||||
|
Ränta & avgifter |
Utländsk valuta förändring |
Utgående balans |
|||
|
Långfristiga räntebärande skulder koncernföretag |
1 102,7 |
-22,6 |
- |
-0,3 |
1 079,8 |
|
Kortfristiga räntebärande fordringar (-) & skulder (+) koncernföretag |
282,9 |
37,5 |
5,3 |
-0,4 |
325,3 |
|
Totalt |
14,9 |
21 Disposition av vinst eller förlust
|
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel i Nederman Holding AB (publ): |
||
|
Kr |
2023 |
2022 |
|
Överkursfond |
5 866 700 |
5 866 700 |
|
Balanserade vinstmedel |
470 181 728 |
513 733 621 |
|
Årets resultat |
3 414 319 |
109 808 839 |
|
Totalt |
479 462 747 |
629 409 160 |
|
Styrelsen föreslår att |
||
|
Till aktieägarna lämnas utdelning om 3,95 kr (3,75) per aktie* |
138 666 413 |
131 599 110 |
|
Till överkursfond föres |
5 866 700 |
5 866 700 |
|
Till balanserade vinstmedel föres |
334 929 634 |
491 943 350 |
|
Totalt |
479 462 747 |
629 409 160 |
|
*Baserat på antal utestående aktier den 31 december 2023. Utdelningsbeloppet kan komma att ändras på grund av att aktier i eget förvar kan komma att omsättas fram till avstämningsdagen den 18 april 2024. |
22 Händelser efter rapportperiodens utgång
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Underskrifter
Koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprät- tats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder respektive god redovisningssed i Sveri- ge och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga ris- ker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Årsredovisningen och koncern- redovisningen blir föremål för fastställelse på årsstämman den 26 april 2024.
|
Helsingborg den 14 mars 2024 |
|
Johan Menckel |
|
Ordförande |
|
Vår revisionsberättelse har lämnats den 14 mars 2024 |
|
Ernst & Young AB |
|
Andreas Mast |
|
Auktoriserad revisor |
|
Sven Kristensson |
Sam Strömerstén |
|
Styrelseledamot och Verkställande direktör |
Styrelseledamot |
|
Anders Borg |
Gunilla Fransson |
Ylva op den Velde Hammargren |
|
Styrelseledamot |
Styrelseledamot |
Styrelseledamot |
136
Underskrifter
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman Nederman Holding AB (publ), org nr 556576-4205
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovis- ningen för Nederman Holding AB (publ) för år 2023 med undantag för bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidor- na 68-73 samt 76-77 respektive 34-49. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna 60–135 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflö- de för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finan- siella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt IFRS®Redovisningsstan- darder, så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten och hållbar- hetsrapporten på sidorna 68-73 samt 76-77 respektive 34-49. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk- ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och kon- cernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet- terande rapport som har överlämnats till moderbolagets revi- sionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Audi- ting (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i Revi- sorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separa- ta uttalanden om dessa områden. Beskrivningen nedan av hur revisionen genomfördes inom dessa områden ska läsas i detta sammanhang.
Vi har fullgjort de skyldigheter som beskrivs i avsnittet Revisorns ansvar i vår rapport om årsredovisningen också inom dessa områ- den. Därmed genomfördes revisionsåtgärder som utformats för att beakta vår bedömning av risk för väsentliga fel i årsredo- visningen och koncernredovisningen. Utfallet av vår granskning och de granskningsåtgärder som genomförts för att behandla de områden som framgår nedan utgör grunden för vår revisionsbe- rättelse.
137
Revisionsberättelse
Värdering av Goodwill
Beskrivning av området
Redovisat värde för goodwill uppgår per 31 december 2023 till 2 017,8 Mkr vilket motsvarar 31,4 % av de totala tillgångarna i koncernen. Bolaget prövar årligen och vid indikation på vär- denedgång att redovisade värden inte överstiger beräknat återvinningsvärde. Återvinningsvärdet fastställs för varje kas- sagenererande enhet genom en nuvärdesberäkning av fram- tida kassaflöden. Framtida kassaflöden baseras på ledningens affärsplaner och prognoser och innefattar ett antal antagan- den bland annat om resultatutveckling, tillväxt, investerings- behov och diskonteringsränta.
Förändringar av antaganden får en stor påverkan på beräk- ningen av återvinningsvärdet och de antaganden som Bola- get tillämpat får därför stor betydelse för bedömningen av om nedskrivningsbehov föreligger. Vi har därför bedömt att värderingen av goodwill är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
En beskrivning av nedskrivningstestet framgår av not 13 ”Immateriella anläggningstillgångar”.
Hur detta område beaktades i revisionen
I vår revision har vi utvärderat och testat bolagets process för att upprätta nedskrivningstest, bland annat genom att utvär- dera tidigare träffsäkerhet i prognoser och antaganden. Vi har också gjort jämförelser med andra företag för att utvärdera rimligheten i framtida kassaflöden och tillväxtantaganden samt med hjälp av våra värderingsspecialister prövat vald dis- konteringsränta och antaganden om långsiktig tillväxt. Vi har också granskat bolagets modell och metod för att genomföra nedskrivningstest samt utvärderat bolagets känslighetsana- lyser. Vi har också granskat lämnade upplysningar i årsredovis- ningen.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredo- visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1-33 samt 136-148. Även ersättningsrapporten för räkenskapsåret 2023 utgör annan information. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovis- ningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredo- visningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifie- ras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Intäkter hänförliga till lösningar (projektförsäljning)
Beskrivning av området
Nettoomsättningen för koncernen uppgår för år 2023 till 6 187,8 Mkr och av detta avser lösningar (projektförsäljning) 2 912,5 Mkr, vilket motsvarar 47,1 % av totala nettoomsättning- en. De redovisningsprinciper som bolaget tillämpar för redo- visningen av intäkter hänförliga till lösningar framgår av sid 90 i årsredovisningen, not 6 ”Intäkter från avtal med kunder”. Intäkter hänförliga till lösningar redovisas över tid och genom att mäta aktuellt uppfyllande av prestationsåtagandet mot ett fullständigt uppfyllande av prestationsåtagandet. Detta sker på basis av nedlagda projektkostnader i förhållande till totala prognosticerade kostnader för varor eller tjänster som utlo- vats enligt avtalet. Intäktsredovisningen hänförlig till lösning- ar innefattar inslag av bedömningar i form av mätning av aktu- ellt uppfyllande av prestationsåtagandet mot ett fullständigt uppfyllande av prestationsåtagandet. Förändringar i dessa bedömningar kan få en väsentlig påverkan på redovisat resul- tat varför vi bedömt att redovisning av intäkter hänförliga till lösningar utgör ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Hur detta område beaktades i revisionen
Vi har granskat bolagets process för intäktsredovisning i för- säljningssegmentet lösningar samt bolagets bedömning av i hur stor utsträckning prestationsåtagandet har uppfyllts. Vidare har vi stickprovsvis granskat bolagets bedömning av förväntat resultat i projekten genom bl.a. jämförelser mot avtal, historiska utfall och budget. Vidare har vi granskat bola- gets bedömningar avseende eventuell förlustrisk i projekten. Vi har också granskat lämnade upplysningar i årsredovisningen.
138
Revisionsberättelse
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende den- na information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS®Redovisningsstandar- der så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktö- ren ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nöd- vändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrel- sen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upp- höra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finan- siella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om att årsredovis- ningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller någ- ra väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekono- miska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdö- me och har en professionellt skeptisk inställning under hela revi- sionen. Dessutom:
identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktig- heter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamål- senliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegent- ligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande
i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kon- troll som har betydelse för vår revision för att utforma gransk- ningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständighet- erna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verk- ställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis- ningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om det finns någon väsentlig osäkerhets- faktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa upp- märksamheten på upplysningarna i årsredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsbe- rättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag inte längre kan fortsätta verksamheten.
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och kon- cernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens plane- rade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vil- ka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revision- en av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
139
Revisionsberättelse
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Revisorns granskning av förvaltning och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning Nederman Holding AB (publ) för år 2023 samt av förslaget till dis- positioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt försla- get i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbe- hov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltning- en av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomis- ka angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska full- göras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltning- en ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsent- ligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försum- melse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan för- anleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använ- der vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grun- dar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situ- ation. Vi går igenom och prövar fattade beslut, beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om försla- get är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
Uttalande
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis- ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhetlig elek- tronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Nederman Holding AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
Grund för uttalande
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Nederman Holding AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
140
Revisionsberättelse
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsen- liga som grund för vårt uttalande.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig- heter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-rappor- ten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra granskningsåt- gärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upprät- tad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och god revisions- sed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegent- ligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQM 1 Kvalitetsstyrning för revi- sionsföretag som utför revision och översiktlig granskning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeuppdrag och näralig- gande tjänster som kräver att företaget utformar, implementerar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra författ- ningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen och kon- cernredovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktig- heter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och
verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att utfor- ma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och en avstämning av att Esef-rapporten överensstämmer med den granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassa- flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 68-73 samt 76-77 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta inne- bär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsre- dovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt i över- ensstämmelse med årsredovisningslagen.
Ernst & Young AB, Box 7850 103 99 Stockholm, utsågs till Neder- man Holding ABs revisor av bolagsstämman den 24 april 2023 och har varit bolagets revisor sedan 22 april 2015.
Helsingborg den 14 mars 2024 Ernst & Young AB
Andreas Mast Auktoriserad revisor
141
Revisionsberättelse
Pris- och volymutveckling 2023
Pris- och volymutveckling 2019-2023
142
Nedermanaktien
Nedermanaktien
Nedermans ambition är att kontinuerligt förse finans- marknaden, ägarna och andra intressenter med kor- rekt, konsekvent och relevant information i syfte att öka förståelsen för koncernen och uppfylla reglerna för börsnoterade bolag. Nedermanaktien är sedan den 16 maj 2007 noterad på Nasdaq Stockholm under förkort- ningen ”NMAN”. Sedan januari 2014 är aktien noterad på Nasdaq Stockholm Mid Cap. En översiktlig historik för bolaget och dess aktie återfinns i tabellen på nästa sida.
KOMMUNIKATION PÅ MARKNADEN
Representanter för Nederman träffar regelbundet analytiker, kreditgivare och aktieägare för att ge en fortlöpande bild av utvecklingen under verksamhetsåret. Delårsrapporterna, bok- slutskommunikén och årsredovisningen distribueras till de aktie- ägare som så önskar. Dessa rapporter tillsammans med bolagets pressmeddelanden, finns också tillgängliga på webbplatsen på svenska och engelska.
ÄGARFÖRHÅLLANDEN
Antalet aktieägare var vid årets slut 4 569 (4 239). Varje aktie i Nederman berättigar till en röst. Andelen svenskt ägande uppgick till 93,17 procent (91,7). De tio största ägarnas inne- hav utgjorde 80,3 procent (78,3) av det totala antalet aktier. Den största enskilda ägaren är Investment AB Latour. I tabel- len på nästa sida anges Nedermans ägarförhållanden per den 31 december 2023.
UTDELNING OCH UTDELNINGSPOLICY
Nedermans utdelningspolicy är att lämna en utdelning uppgå- ende till 30–50 procent av årets resultat, med hänsyn tagen till kapitalstruktur och förvärvsplaner. För verksamhetsåret 2023 föreslår styrelsen en utdelning på 3,95 kr per aktie (3,75).
ANALYTIKER SOM FÖLJER NEDERMAN
Lina Blume från Handelsbanken lina.blume@handelsbanken.se
|
Data per aktie |
2023 |
2022 |
2021 |
2020 |
2019 |
|
Resultat per aktie efter skatt, Kr |
9,71 |
9,37 |
8,70 |
3,15 |
6,43 |
|
Börskurs 31 december, Kr |
179,5 |
172,4 |
218,0 |
141,0 |
134,4 |
|
Börsvärde, Mkr |
6 308,7 |
6 059,2 |
7 661,8 |
4 954,1 |
4 721,9 |
|
Kassaflöde, Mkr |
115,4 |
133,1 |
42,1 |
67,0 |
-20,2 |
|
Föreslagen utdelning/aktie, Kr |
3,95 |
3,75 |
3,50 |
- |
- |
|
Utdelning beslutad víd extra bolagsstämma, Kr |
- |
- |
- |
1,00 |
- |
|
Utdelningstillväxt, % |
5,3 |
7,1 |
250,0 |
- |
- |
|
Direktavkastning, % |
2,20 |
2,18 |
1,61 |
- |
- |
|
P/E tal |
18,5 |
18,4 |
25,1 |
44,8 |
20,9 |
|
Andel utdelad vinst, % |
41 |
40 |
40 |
32 |
- |
|
Eget kapital, Mkr |
2 372,0 |
2 186,5 |
1 717,4 |
1 300,8 |
1 382,0 |
|
Emitterade antal aktier, 31 december |
35 146 020 |
35 146 020 |
35 146 020 |
35 146 020 |
35 146 020 |
|
Föreslagen utdelning i procent av eget kapital, % |
5,8 |
6,0 |
7,2 |
- |
- |
|
Nedermans större ägare |
Innehav |
Röster, % |
|
Investment AB Latour |
10 538 487 |
29,98 |
|
Neudi kapital AB |
3 525 000 |
10,03 |
|
IF Skadeförsäkring AB (publ) |
3 481 200 |
9,90 |
|
Swedbank Robur Fonder |
3 126 536 |
8,90 |
|
Cliens Kapitalförvaltning AB |
2 469 335 |
7,03 |
|
Fjärde AP-fonden |
2 014 527 |
5,73 |
|
Lannebo fonder |
1 421 454 |
4,04 |
|
Handelsbanken Fonder AB |
699 927 |
1,99 |
|
RBC Asset management (Royal Bank of Canada) |
566 853 |
1,61 |
|
SIX SIS AG, W8IMY |
380 384 |
1,08 |
|
Övriga ägare |
6 922 317 |
19,71 |
|
Totalt |
35 146 020 |
100,00 |
|
Historik |
|
|
1944 |
Företaget grundas av Philip Nederman. |
|
1983 |
Notering på Stockholmsbörsen. |
|
1985 |
Active blir ny majoritetsägare. Bolaget avnoteras. |
|
1991 |
Nederman säljs till Esab. |
|
1994 |
Charter förvärvar Esab och blir ny majoritetsägare. |
|
1999 |
Riskkapitalbolaget EQT förvärvar Nederman. |
|
2007 |
Notering på Nasdaq Stockholm. |
|
2010 |
Förvärv av Dantherm Filtration. |
|
2012 |
Förvärv av Environmental Filtration Technologies. |
|
2013 |
Nederman kvalificerar sig till Nasdaq Stockholm Mid Cap. |
|
2014 |
Nederman flyttas till Nasdaq Stockholm Mid Cap. |
|
2017 |
Förvärv av NEO Monitors AS |
|
2018 |
Förvärv av Auburn FilterSense LLC och Luwa Air Engineering AG |
|
2019 |
Förvärv av Gasmet Technologies Oy |
|
2021 |
Förvärv av Energy Save System Ltd |
|
2022 |
Förvärv av RoboVent, MBE AG och Ezi-Duct |
|
2023 |
Förvärv Aagaard A/S |
|
Ägare per kategori, % |
|
|
Finansiella företag |
56,60 |
|
Utlandsboende ägare |
16,45 |
|
Övriga svenska juridiska personer |
11,65 |
|
Svenska fysiska personer |
8,14 |
|
Sociala försäkringsfonder |
6,92 |
|
Intresseorganisationer |
0,18 |
|
Staten |
0,06 |
|
Totalt |
100,00 |
|
Ägare per land, % |
|
|
Sverige |
93,17 |
|
Luxemburg |
2,15 |
|
USA |
1,54 |
|
Schweiz |
1,11 |
|
Finland |
0,73 |
|
England |
0,45 |
|
Frankrike |
0,34 |
|
Malta |
0,28 |
|
Övriga |
0,23 |
|
Totalt |
100,00 |
Utdelning per aktie, Kr
Vinst per aktie, Kr
Börsvärde, Mkr
2023 års utdelning avser styrelsens förslag
143
Nedermanaktien
144
144
Definitioner
|
Nyckeltal |
Definition |
Syfte |
|
Avkastning på eget kapital |
Årets resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt eget kapital. |
Avkastning på eget kapital visar den redovisningsmässiga avkastningen på ägarnas kapital. Måttet används främst för att analysera ägarlönsamhet över tid. |
|
Avkastning på operativt kapital |
Justerat rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital. |
Lönsamhetsmått som visar avkastningen på det kapital som används för att bedriva kärnverksamheten. Avkastning på operativt kapital är ett av Nedermankoncernens långsiktiga finansiella mål. |
|
EBITA |
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar. |
EBITA redovisas eftersom detta är ett mått som ofta följs av investerare, analytiker och andra intressenter för att mäta företagets ekonomiska resultat. Måttet exkluderar av- och nedskrivningar på immateriella tillgångar. |
|
EBITA-marginal |
EBITA i procent av omsättningen. |
|
|
EBITDA |
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar. |
EBITDA redovisas eftersom detta är ett mått som ofta följs av investerare, analytiker och andra intressenter för att mäta företagets ekonomiska resultat. Måttet exkluderar av- och nedskrivningar varav det visar verksamhetens förmåga att generera resurser till investeringar och betalning till finansiärer. |
|
EBITDA-marginal |
EBITDA i procent av nettoomsättningen. |
|
|
Eget kapital per aktie |
Eget kapital dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier |
Måttet visar hur mycket eget kapital som varje aktie representerar. |
|
Justerad EBITA |
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella tillgångar, exklusive förvärvs- och omstruktureringskostna- der samt avveckling av norsk förmånsbaserad pensionsplan. |
Justerad EBITA bedöms ge en rättvisande bild av den underliggande verksamhetens resultat då resultatet exkluderar av -och nedskrivningar på immateriella tillgångar samt poster som är av engångskaraktär. Detta är ett primärt nyckeltal inom Nedermankoncer- nen i den interna styrningen av koncernen och segmenten. |
|
Justerad EBITA-marginal |
Justerad EBITA i procent av omsättningen. |
Justerad EBITA-marginal är ett av Nedermankoncernens långsiktiga lönsamhets- mål. Justerad EBITA-marginal bedöms ge en rättvisande bild av den underliggande verksamhetens lönsamhet då lönsamheten exkluderar av -och nedskrivningar samt resultatposter som är av engångskaraktär. Detta är ett primärt nyckeltal inom Neder- mankoncernen i den interna styrningen av koncernen och segmenten. |
|
Justerad EBITDA |
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive förvärvs- och omstruktureringskostnader samt avveckling av norsk förmånsbaserad pensionsplan. |
Justerad EBITDA redovisas eftersom detta är ett mått som ofta följs av investerare, analytiker och andra intressenter för att mäta företagets ekonomiska resultat. Måttet exkluderar av- och nedskrivningar samt poster av engångskaraktär. Måttet visar verksamhetens förmåga till investeringar och betalning till finansiärer. |
|
Justerad EBITDA-marginal |
Justerad EBITDA i procent av omsättningen |
|
|
Justerad EBITDA/ Finansnetto |
Justerad EBITDA dividerat med finansnettot |
Nyckeltalet visar hur många gånger nuvarande intjäning (justerad EBITDA) täcker bolagets finansnetto. |
|
Justerat rörelseresultat |
Rörelseresultat exklusive förvärvs- och omstrukture- ringskostnader samt avveckling av norsk förmånsbaserad pensionsplan. |
Visar resultatet från den operativa verksamheten exklusive poster av engångskarak- tär. |
|
Justerad rörelsemarginal |
Justerat rörelseresultat i procent av nettoomsättningen |
|
|
Kapitalomsättnings- hastighet |
Nettoomsättning dividerat med genomsnittligt operativt kapital |
Visar effektiviteten av användningen av operativt kapital. |
|
Nettoskuld |
Räntebärande skulder (inklusive pensioner) minus likvida medel. |
Måttet visar skuldsättningen och används för att följa skuldutvecklingen samt för att se återfinansieringsbehovet. Måttet utgör en komponent i skuldsättningsgraden. |
|
Nettoskuld/ Justerad EBITDA |
Nettoskuld dividerat med justerad EBITDA |
Nyckeltalet visar hur många gånger större nettoskulden är i förhållande till justerad EBITDA. Detta är ett nyckeltal som följs av inveterare, analytiker och andra intressen- ter. |
|
Nettoskuld- sättningsgrad |
Nettoskuld dividerat med eget kapital |
Ett mått som visar belåningsgraden, vilket utgörs av relationen mellan skuld- sättningen och det egna kapitalet. Det är således ett mått på finansiell ställning och stabilitet. En god nivå på nettoskuldsättningsgraden ger goda förutsätt- ningar för tillväxtmöjligheter samtidigt som utdelningspolicyn kan bibehållas. |
|
Operativt kapital |
Eget kapital plus nettoskuld. |
Det operativa kapitalet visar hur mycket kapital som finns i verksamheten. Måttet används i huvudsak för beräkning av avkastning på operativt kapital. |
|
Organisk tillväxt |
Den organiska tillväxten är den tillväxttakt som inte kommer från förvärv eller valutaeffekter jämfört med motsvarande period föregående år. |
Organisk tillväxt möjliggör en jämförelse över tid för de bolag som har varit en del av Nedermankoncernen i mer än 12 månader, exklusive effekter av förändrade valutakur- ser. Måttet används för att visa förmågan att generera tillväxt i befintlig verksamhet. |
|
Resultat per aktie (före utspädning) |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier. |
Resultat per aktie visar hur mycket av periodens resultat som varje aktie är berättigad till. |
|
Resultat per aktie (efter utspädning) |
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt antal utestående aktier med tillägg för genomsnittligt antal konvertibler och optioner, beräknat i enlighet med IAS 33. |
|
|
Räntetäckningsgrad |
Resultat före skatt med återläggning av finansiella kostnader och förvärvskostnader i förhållande till finansiella kostnader. |
Nyckeltalet visar förmågan att täcka de finansiella kostnaderna. Nyckeltalet anger hur många gånger koncernens resultat täcker de finansiella kostnaderna. |
|
Rörelseresultat |
Rörelseresultat efter av- och nedskrivningar. |
Visar resultatet från den operativa verksamheten. |
|
Rörelsemarginal |
Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen. |
|
|
Soliditet |
Eget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslut- ning). |
Nyckeltalet speglar företagets finansiella ställning och således dess långsiktiga betal- ningsförmåga. God soliditet, med andra ord stark finansiell ställning, ger förutsätt- ningar för att kunna hantera perioder med svag konjunktur och ta tillvara på framtida tillväxtmöjligheter. |
|
Valutaneutral tillväxt |
Valutaneutral tillväxt är den tillväxttakt som inte kommer från valutaeffekter jämfört med motsvarande period föregående år. |
Valutaneutral tillväxt utgörs av organisk tillväxt plus tillväxt från förvärvade dotterbo- lag vilket bedöms ge en rättvisande bild av verksamhetens utveckling. Valutaneutral tillväxt är ett av Nedermankoncernens långsiktiga finansiella mål. |
|
Årsgenomsnitt |
Genomsnitt av ingående balans och utgående balans vid året. |
Definitioner
145
Bolagsordning
Bolagsordning
Org nr 556576-4205
1 § Företagsnamn
Bolagets företagsnamn är Nederman Holding Aktiebolag . Bolaget är publikt (publ).
2 § Styrelsens säte
Bolagets styrelse skall ha sitt säte i Helsingborgs kommun.
3 § Verksamhetsföremål
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller genom dotterbolag tillverka och marknadsföra produkter för bättre industriell arbetsmiljö samt äga och förvalta företag och fast och lös egendom och idka därmed förenlig verksamhet.
4 § Aktiekapital
Aktiekapitalet skall vara lägst sjuhundrafemtiotusen (750 000) kronor och högst tre miljoner (3 000 000) kronor.
5 § Antal aktier
Antalet aktier skall vara lägst tio miljoner (10 000 000) och högst fyrtio miljoner (40 000 000).
6 § Avstämningsbolag
Bolagets aktier skall vara registrerade i ett avstämningsregister enligt lagen (1998:1479) om värdepapperscentraler och kontoföring av finansiella instrument.
7 § Räkenskapsår
Bolagets räkenskapsår skall omfatta 1 januari – 31 december.
8 § Styrelse
Styrelsen skall bestå av lägst tre (3) och högst åtta (8) ledamöter med högst tre (3) suppleanter. Styrelseledamöterna väljs årligen på årsstämma för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
9 § Revisor
Bolaget skall ha lägst en (1) och högst två (2) revisorer, utan eller med högst en (1) revisorssuppleant. Till revisor samt, i förekommande fall, revisorssuppleant skall utses auktoriserad revisor eller registrerat revisionsbolag.
10 § Kallelse till bolagsstämma
Kallelse till bolagsstämma skall ske genom annonsering i Post och Inrikes Tidningar samt på bolagets webbplats. Att kallelse har skett skall annonseras i Svenska Dagbladet eller, i händelse av inställd utgivning av sistnämnda tidning, Dagens Industri.
11 § Aktieägares rätt att delta i bolagsstämma
Aktieägare som vill delta i förhandlingarna vid bolagsstämma, skall dels vara upptagen i utskrift eller annan framställning av hela aktieboken på avstämningsdagen för bolagsstämman, som bestäms i enlighet med aktiebolagslagen, dels göra anmälan till bolaget senast den dag som anges i kallelsen till stämman. Sistnämnda dag får inte vara söndag, annan allmän helgdag, lördag, midsommarafton, julafton eller nyårsafton och inte infalla tidigare än femte vardagen före stämman. Aktieägare eller ombud får ha med sig högst två biträden vid bolagsstämma endast om aktieägaren anmäler antalet biträden till bolaget på det sätt som anges i föregående stycke.
12 § Ort för bolagsstämma
Bolagsstämma kan hållas i Helsingborg eller Stockholm.
13 § Årsstämma
På årsstämman skall följande ärenden behandlas:
1. Val av ordförande vid bolagsstämman;
2. Upprättande och godkännande av röstlängd;
3. Godkännande av dagordning;
4. Val av en eller två protokolljusterare;
5. Prövning av om bolagsstämman blivit behörigen samman- kallad;
6. Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättel- sen samt, i förekommande fall, koncernredovisningen och koncernrevisionsberättelsen;
7. Beslut om fastställande av resultaträkningen och balansräk- ningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalans- räkningen;
8. Beslut om dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen;
9. Beslut om ansvarsfrihet åt styrelseledamöterna och verk- ställande direktören;
10. Bestämmande av antalet styrelseledamöter och styrel- sesuppleanter samt, i förekommande fall, revisorer och revisorssuppleanter;
11. Fastställande av arvoden åt styrelsen och revisorerna;
12. Val av styrelseledamöter och eventuella styrelsesupple- anter samt, i förekommande fall, revisorer och eventuella revisorssuppleanter; Annat ärende, som ankommer på bolagsstämman enligt aktiebolagslagen eller bolagsordning.
Bolagsordning antagen på årsstämma den 27 april 2020
146
146
Årsstämma
Årsstämma
Årsstämman i Nederman Holding AB (publ) hålls fredagen den 26 april 2024 kl. 13.30 på Clarion Hotel Sea U, Kungsgatan 1, Helsingborg.
Anmälan och deltagande
Aktieägare som vill delta i stämman ska:
dels vara införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken senast torsdagen den 18 april 2024
dels anmäla sitt deltagande i årsstämman senast måndagen den 22 april 2024
Anmälan görs på ett av följande sätt:
per e-post: stamma@nedermangroup.com
per telefon: 042-18 87 00
per post: Nederman Holding AB (publ), ”Årsstämma”, Box 602, 251 06 Helsingborg.
Vid anmälan ska uppges namn, person-/organisationsnummer, adress, telefon samt eventuella biträden (dock högs två). Upp- gifterna används endast för registrering och upprättande av
röstlängd. För aktieägare som företräds av ombud ska fullmakt insändas i original tillsammans med anmälan. Den som företräder juridisk person ska uppvisa kopia av vidimerat registreringsbevis eller motsvarande behörighetshandlingar som utvisar behörig firmatecknare.
Bolaget tillhandahåller fullmaktsformulär till de aktieägare som så önskar. Formuläret finns också tillgängligt för nedladdning på Nedermans hemsida, www.nedermangroup.com.
För att ha rätt att delta i stämman måste en aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till stäm- man, låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir upptagen i framställningen av aktieboken per torsdagen den 18 april 2024. Sådan omregistrering kan vara tillfällig (s.k. röst- rättsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Röst- rättsregistrering som har gjorts av förvaltaren senast måndag- en den 22 april 2024 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Utdelning
För verksamhetsåret 2023 föreslår styrelsen en utdelning på 3,95 kr (3,75) per aktie.
Distributionspolicy
Den tryckta versionen av Nedermans årsredovisning distribueras till de aktieägare som uttryckligen begärt en sådan. Årsredovis- ningen finns även tillgänglig i sin helhet på koncernens hemsida: www.nedermangroup.com
Finansiell kalender
Kvartalsrapport 1 25 april 2024
Kvartalsrapport 2 12 juli 2024
Kvartalsrapport 3 22 oktober 2024
147
The Breath - Andetaget
Att andas ren luft är förutsättningen för livet.
Strategi – The Clean Air Company
Med en klar agenda skapar vi tillväxt och en framtid för ren luft.
Vi fyller 80 under 2024
Nederman har gjort en imponerande resa sedan starten i maj 1944. Vi ser tillbaka, men framför allt fokuserar vi på framtiden.
Nederman i rörelse
Som globalt ledande miljöteknikbolag skapar vi värde för våra kunder, omvärld och ägare. Vi är ständigt i rörelse och vår uppgift är tydlig, att skydda människor, miljö och produktion. Ta ett djupt andetag, luta dig tillbaka och se hur vi gör det.
NEDERMANS KANAL PÅ YOUTUBE
Se filmerna genom att skanna QR-koden med din mobil eller besök vår YouTube-kanal.
>
Intervju, Sven Kristensson – Q4 och helåret 2023
Stabil avslutning på året
Nederman Holding AB (publ)
Box 602, 252 28, Helsingborg, Sverige
Besöksadress:
Tel: 042 18 87 00
www.nedermangroup.com