MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 2, 5 | ||
Kostnad för sålda varor | 6, 7, 10 | – | – |
Bruttoresultat | |||
Försäljningskostnader | 6, 7, 10 | – | – |
Administrationskostnader | 6, 7, 10 | – | – |
Övriga rörelseintäkter | 8 | ||
Övriga rörelsekostnader | 7, 9 | – | – |
Rörelseresultat | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13 | ||
| Resultat från finansiella poster | |||
Ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | ||
Räntekostnader och liknande resultatposter | 12 | – | – |
Resultat efter finansiella poster | 13 | ||
Skatt på årets resultat | 14 | – | – |
ÅRETS RESULTAT 1) |
MSEK | Not | 2024 | 2023 |
Resultat efter skatt | |||
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som inte kan återföras i resultaträkningen | |||
Aktuariella vinster och förluster, netto efter skatt | – | – | |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | |||
Omräkningsdifferens nettotillgångar i utländsk valuta | – | ||
Resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta | – | ||
Uppskjuten skatt på resultat av säkring | – | ||
Övrigt totalresultat efter skatt | – | ||
Summa totalresultat | |||
| Summa totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | |||
| Resultat per aktie | |||
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 15 | ||
Vägt antal utestående aktier före utspädning, tusental | |||
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 15 | ||
Vägt antal utestående aktier efter utspädning, tusental |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
Goodwill | 16 | ||
Övriga immateriella tillgångar | 16 | ||
Pågående nyanläggningar och förskott avse- ende immateriella tillgångar | 18 | ||
Summa immateriella anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
Byggnader och mark | 17 | ||
| Maskiner och andra tekniska | |||
anläggningar | 17 | ||
Inventarier, verktyg och installationer | 17 | ||
Nyttjanderätter | 19 | ||
Pågående nyanläggningar och förskott avse- ende materiella anläggningstillgångar | 18 | ||
Summa materiella anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
Andra långfristiga fordringar | 20 | ||
Summa finansiella anläggnings tillgångar |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Uppskjuten skattefordran | 25 | ||
Summa uppskjutna skattefordringar | |||
Summa anläggningstillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | |||
Varulager | 2 | ||
Råvaror och förnödenheter | |||
Varor under tillverkning | |||
Färdiga varor och handelsvaror | |||
Summa varulager | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
Kundfordringar | 21 | ||
Aktuella skattefordringar | |||
Övriga fordringar | |||
| Förutbetalda kostnader och upplupna | |||
intäkter | 22 | ||
Summa kortfristiga fordringar | |||
Kassa och bank | |||
Summa omsättningstillgångar | |||
SUMMA TILLGÅNGAR |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
EGET KAPITAL OCH SKULDER | 23 | ||
| Eget kapital | |||
Aktiekapital | |||
Övrigt tillskjutet kapital | |||
Andra reserver | |||
Balanserade vinstmedel | |||
Summa eget kapital | |||
| Långfristiga skulder | |||
Pensionsförpliktelser, räntebärande | 24 | ||
Uppskjuten skatt, icke räntebärande | 25 | ||
Leasingskulder | 19 | ||
Övriga räntebärande skulder | 26, 28 | ||
Övriga icke räntebärande skulder | 27 | ||
Summa långfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | |||
Leasingskulder | 19 | ||
Skulder till kreditinstitut | |||
Checkräkningskredit | 28, 29 | ||
| Summa kortfristiga räntebärande | |||
skulder | |||
| Kortfristiga icke | |||
| räntebärande skulder | |||
Leverantörsskulder | |||
Aktuella skatteskulder | |||
Övriga skulder | 27 | ||
| Upplupna kostnader och förutbetalda | |||
intäkter | 30 | ||
| Summa kortfristiga icke räntebärande | |||
skulder | |||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Övrigt tillskjutet | Andra | Balanserade | Summa | ||
MSEK | Aktiekapital | kapital | reserver | vinstmedel | eget kapital |
Eget kapital den 1 januari 2023 | |||||
| Totalresultat | |||||
Resultat efter skatt | |||||
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte skall återföras i resultaträkningen | |||||
Aktuariell vinst på pensionsförpliktelser, netto efter skatt | – | – | |||
| Poster som kan återföras i resultaträkningen | |||||
Omräkningsdifferens nettotillgångar i utländsk valuta | – | – | |||
Resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta | – | – | |||
Uppskjuten skatt på resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta | |||||
Summa totalresultat | – | ||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Utfärdade köpoptioner | |||||
Inlösen av köpoptioner | |||||
Återköp av egna aktier | – | – | |||
Utdelning till moderbolagets aktieägare | – | – | |||
Summa transaktioner med aktieägare | – | – | |||
Eget kapital den 31 december 2023 |
| Övrigt tillskjutet | Andra | Balanserade | Summa | ||
MSEK | Aktiekapital | kapital | reserver | vinstmedel | eget kapital |
Eget kapital den 1 januari 2024 | |||||
| Totalresultat | |||||
Resultat efter skatt | |||||
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som inte skall återföras i resultaträkningen | |||||
Aktuariell vinst på pensionsförpliktelser, netto efter skatt | – | – | |||
| Poster som kan återföras i resultaträkningen | |||||
Omräkningsdifferens nettotillgångar i utländsk valuta | |||||
Resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta | |||||
Uppskjuten skatt på resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta | – | – | |||
Summa totalresultat | |||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
Utfärdade köpoptioner | |||||
Inlösen av köpoptioner | |||||
Återköp av egna aktier | – | – | |||
Utdelning till moderbolagets aktieägare | – | – | |||
Summa transaktioner med aktieägare | – | – | |||
Eget kapital den 31 december 2024 |
MSEK | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före finansiella poster | |||
Avskrivningar och nedskrivningar | |||
Erhållen ränta och övriga finansiella intäkter | |||
Erlagd ränta och övriga finansiella kostnader | – | – | |
Övriga ej likviditetspåverkande poster | – | ||
Betald skatt | – | – | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapital | |||
| Förändring av rörelsekapital | |||
Ökning (–) / Minskning (+) av varulager | |||
Ökning (–) / Minskning (+) av rörelsefordringar | – | ||
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder | – | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | – | – | |
Förvärv av materiella anläggningstillgångar | – | – | |
Företagsförvärv inklusive tilläggsköpeskillingar | 33 | – | – |
Avyttring av företag | |||
Kassaflöde från investeringsverksamheten | – | – |
MSEK | Not | 2024–12–31 | 2023–12–31 |
| Finansieringsverksamheten | |||
Utbetald utdelning | – | – | |
Köpoptioner | 34 | ||
Inlösen köpoptioner/försäljning av egna aktier | |||
Återköp av egna aktier | – | – | |
Amortering på leasingavtal | 36 | – | – |
Upptagna lån, långfristiga | 36 | ||
Amortering lån, långfristiga | 36 | – | – |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | – | – | |
Årets kassaflöde | 36 | – | – |
Likvida medel vid årets början | |||
Omräkningsdifferens | – | ||
Likvida medel vid årets slut |
Genomsnittskurs | Balansdagskurs | |||
| Valuta | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
DKK | 1,53 | 1,54 | 1,54 | 1,49 |
EUR | 11,43 | 11,48 | 11,49 | 11,10 |
GBP | 13,51 | 13,20 | 13,85 | 12,77 |
CZK | 0,46 | 0,48 | 0,46 | 0,45 |
HUF | 0,03 | 0,03 | 0,03 | 0,03 |
NOK | 0,98 | 1,01 | 0,97 | 0,99 |
PLN | 2,66 | 2,53 | 2,69 | 2,56 |
CNY | 1,47 | 1,50 | 1,51 | 1,41 |
INR | 0,13 | 0,13 | 0,13 | 0,12 |
TWD | 0,33 | 0,34 | 0,34 | 0,33 |
USD | 10,57 | 10,61 | 11,00 | 10,04 |
RON | 2,30 | 2,31 | 2,31 | 2,23 |
TRY | 0,32 | 0,46 | 0,31 | 0,34 |
Kund- och leverantörsrelationer | 10 år |
Övriga immateriella tillgångar | 3–5 år |
Byggnader | 12–15 år |
Maskiner och tekniska anläggningar | 5–10 år |
Inventarier, verktyg och installationer | 3–10 år |
Nyttjanderättstillgångar | 3–15 år |
| Koncernen | North/East | West | Americas | UK/Ireland | Asia Pacific | Övrigt | Summa | |||||||
| Resultatposter | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Nettoomsättning | 3 103 | 3 428 | 1 861 | 1 951 | 1 028 | 1 182 | 1 586 | 1 676 | 457 | 443 | 0 | 0 | 8 035 | 8 680 |
Rörelseresultat (EBITA) | 368 | 440 | 233 | 245 | 114 | 177 | 186 | 133 | 62 | 64 | –4 | –15 | 959 | 1 043 |
| Avskrivning på förvärvsrelaterade immateriella | ||||||||||||||
tillgångar | –21 | –22 | –7 | –7 | –17 | –17 | –22 | –21 | –2 | –2 | — | — | –69 | –69 |
Finansiella poster | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | –196 | –219 |
Resultat efter finansiella poster | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 695 | 755 |
Skatter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | –144 | –181 |
Årets resultat | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 551 | 574 |
Anläggningstillgångar 2) | 390 | 522 | 206 | 148 | 169 | 160 | 406 | 357 | 17 | 21 | 14 | 13 | 1 202 | 1 221 |
| Geografisk fördelning av nettoom sättning | 2024 | 2023 | ||
| och anläggningstillgångar | Nettoomsättning 1) | Anläggningstillgångar 2) | Nettoomsättning 1) | Anläggningstillgångar 2) |
Sverige | 1 402 | 123 | 1 641 | 293 |
Danmark | 817 | 143 | 848 | 158 |
USA | 1 004 | 168 | 1 160 | 159 |
UK | 1 586 | 406 | 1 676 | 356 |
Övriga | 3 226 | 362 | 3 355 | 255 |
8 035 | 1 202 | 8 680 | 1 221 |
2024 | 2023 | ||||||||||
| Arvode/ | Rörlig | Övriga förmåner/ | Arvode/ | Rörlig | Övriga förmåner/ | ||||||
| Koncernen | Grundlön | ersättning | ersättningar | Pension | Grundlön | ersättning | ersättningar | Pension | |||
| Styrelse | |||||||||||
Bengt Liljedahl | 0,9 | 0,7 | — | — | — | ||||||
Per-Arne Blomquist | 0,4 | 0,4 | — | — | — | ||||||
Hans Björstrand | 0,3 | 0,3 | — | — | — | ||||||
Johanna Hagelberg | 0,0 | 0,1 | — | — | — | ||||||
Anna Liljedahl | 0,4 | 0,3 | — | — | — | ||||||
Eva Nilsagård | 0,5 | 0,4 | — | — | — | ||||||
Bertil Persson | 0,4 | 0,3 | — | — | — | ||||||
| Verkställande direktör | |||||||||||
Erik Lundén | 5,4 | 1,2 | 1,6 | 1,6 | 4,5 | 1,1 | 1,1 | 1,4 | |||
Övriga ledande | befattnings havare, | 7 | (6) personer. | 18,2 | 3,3 | 2,4 | 5,7 | 14,4 | 3,6 | 1,4 | 4,7 |
Arvoden och kostnadsersättning för revision | 2024 | 2023 |
| PricewaterhouseCoopers | ||
Revisionsuppdraget | 9 | 9 |
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | 3 | 3 |
Revisionsverksamhet utöver revisions uppdraget | 1 | 0 |
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | 0 | 0 |
Skatterådgivning | 2 | 2 |
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | 1 | 1 |
Övriga tjänster | 4 | 2 |
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB | 1 | 1 |
Summa | 15 | 13 |
| Övriga revisorer | ||
Revisionsarvode till övriga | 4 | 3 |
2024 | 2023 | |
Inköpt material inklusive hemtagningskostnader | 5 122 | 5 634 |
Löner inklusive sociala avgifter | 1 370 | 1 332 |
Avskrivningar | 279 | 278 |
Övrigt | 507 | 518 |
Summa rörelsens kostnader | 7 278 | 7 762 |
2024 | 2023 | |
Realisationsvinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar | 10 | 3 |
Omvärdering av tilläggsköpeskillingar | 11 | 18 |
Kursvinst på fordringar / skulder av rörelsekaraktär | 56 | 1 |
Erhållna statliga stöd | 0 | 6 |
Övrigt | 54 | 28 |
Summa övriga rörelseintäkter | 131 | 56 |
2024 | 2023 | |
Kursförluster på fordringar / skulder av rörelsekaraktär | –50 | 0 |
Omvärdering av tilläggsköpeskilling | 0 | –96 |
Övrigt | –18 | –8 |
Summa övriga rörelsekostnader | –68 | –104 |
2024 | 2023 | |
| Avskrivning enligt plan fördelade per tillgångsslag* | ||
Övriga immateriella anläggningstillgångar | –78 | –78 |
Byggnader | –118 | –113 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar | –18 | –26 |
Inventarier, verktyg och installationer | –65 | –61 |
Summa avskrivningar | –279 | –278 |
| Avskrivning enligt plan fördelade per funktion* | ||
Kostnad för sålda varor | –73 | –77 |
Försäljningskostnader | –149 | –147 |
Administrationskostnader | –57 | –54 |
Summa avskrivningar | –279 | –278 |
Valutakursdifferenser | 3 | 0 |
Ränteintäkter, övriga | 10 | 15 |
Summa | 13 | 15 |
2024 | 2023 | |
Räntekostnader, leasingskulder | –19 | –17 |
Räntekostnader, övriga | –190 | –214 |
Valutakursdifferenser | 0 | –3 |
Övrigt | – | – |
Summa | –209 | –234 |
2024 | 2023 | |
Valutakursdifferenser som påverkat rörelseresultatet | 7 | 1 |
Valutakursdifferenser på finansiella poster | 3 | –3 |
Summa | 10 | –2 |
| Aktuell skatt | ||
Aktuell skatt för året | –179 | –192 |
Aktuell skatt avseende tidigare år | –5 | – |
Summa | –184 | –192 |
| Uppskjuten skattekostnad (–) / skatteintäkt (+) | ||
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 40 | 11 |
Summa | 40 | 11 |
Redovisad skattekostnad | –144 | –181 |
2024 | 2023 | |
Resultat före skatt | 695 | 755 |
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget | –143 | –156 |
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag | –36 | –16 |
Effekt av ej avdragsgilla kostnader | –5 | –2 |
Omvärdering av underskottsavdrag / temporära skillnader | 40 | –7 |
Redovisad skattekostnad | –144 | –181 |
Effektiv skattesats | 20,7% | 24% |
2024 | 2023 | |
Resultat efter skatt | 551 | 574 |
Beräknat antal genomsnittligt ute stående stam aktier före utspädning | 37 878 | 37 825 |
Resultat per aktie före utspädning, SEK | 14,57 | 15,17 |
Beräknat antal genomsnittligt ute stående stamaktier efter utspädning | 38 063 | 38 157 |
Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 14,50 | 15,03 |
Goodwill | Övriga immateriella tillgångar | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||
Vid årets början | 2 895 | 2 911 | 722 | 725 |
Årets nyanskaffningar | 304 | 0 | 8 | 5 |
Omklassificeringar | 5 | — | 6 | 5 |
Nyanskaffningar genom förvärv | 9 | 0 | 6 | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | –26 | — | –1 | –8 |
Årets valutakursdifferenser | 158 | –16 | 46 | –5 |
Vid årets slut | 3 345 | 2 895 | 787 | 722 |
| Ackumulerade avskrivningar enligt plan | ||||
| och nedskrivningar | ||||
Vid årets början | –53 | –54 | –278 | –212 |
Årets avskrivning enligt plan | — | — | –78 | –78 |
Nyanskaffningar genom förvärv | –2 | — | –5 | — |
Avyttringar och utrangeringar | 24 | — | 1 | 8 |
Avskrivningar i förvärvade bolag | — | — | –1 | — |
Årets valutakursdifferenser | –5 | 1 | –18 | 4 |
Vid årets slut | –36 | –53 | –379 | –278 |
Redovisat värde vid periodens början | 2 842 | 2 857 | 444 | 513 |
Redovisat värde vid periodens slut | 3 309 | 2 842 | 408 | 444 |
| Inventarier, verktyg | ||||||
| tekniska anläggningar | och installationer | |||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||||||
Vid årets början | 46 | 40 | 380 | 374 | 451 | 436 |
Årets nyanskaffningar | 3 | 0 | 5 | 13 | 45 | 33 |
Nyanskaffningar genom förvärv | 4 | 0 | 0 | 0 | 36 | 0 |
Avyttringar och utrangeringar | –6 | — | –373 | –12 | –66 | –17 |
Omklassificeringar | 3 | 6 | 28 | 6 | –4 | 1 |
Årets valutakursdifferenser | 4 | 0 | 3 | –1 | 22 | –2 |
Vid årets slut | 54 | 46 | 43 | 380 | 484 | 451 |
| Ackumulerade avskrivningar | ||||||
| enligt plan | ||||||
Vid årets början | –22 | –18 | –273 | –261 | –344 | –329 |
Avyttringar och utrangeringar | — | — | 289 | 12 | 57 | 16 |
Årets avskrivning enligt plan | –5 | –4 | –17 | –25 | –31 | –32 |
Omklassificeringar | — | — | — | — | 1 | 0 |
Avskrivningar i förvärvade bolag | — | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Årets valutakursdifferenser | 1 | 0 | –2 | 1 | –42 | 1 |
Vid årets slut | –26 | –22 | –3 | –273 | –359 | –344 |
| Redovisat värde vid | ||||||
periodens början | 24 | 22 | 107 | 113 | 107 | 107 |
Redovisat värde vid periodens slut | 28 | 24 | 40 | 107 | 125 | 107 |
| Immateriella | Materiella | |||
| anläggningstillgångar | anläggningstillgångar | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Vid årets början | 3 | 3 | 28 | 10 |
Årets valutakursdifferenser | — | — | 1 | — |
Omklassificeringar | –3 | –3 | –32 | –15 |
Avyttringar och utrangeringar | –1 | 0 | –1 | – |
Investeringar | 7 | 3 | 11 | 33 |
Redovisat värde vid periodens slut | 7 | 3 | 7 | 28 |
2024 | 2023 | |
Fastigheter | 483 | 440 |
Maskiner | 0 | 0 |
Inventarier och övrigt | 30 | 22 |
Fordon | 70 | 42 |
Summa tillgångar med nyttjanderätt | 583 | 503 |
| Leasingskulder | ||
Kortfristiga | 161 | 140 |
Långfristiga | 451 | 398 |
Summa leasingskulder | 612 | 538 |
2024 | 2023 | |
| Avskrivningar på nyttjanderätter | ||
Fastigheter | –114 | –109 |
Maskiner | 0 | 0 |
Inventarier och övrigt | –9 | –10 |
Fordon | –25 | –19 |
Summa avskrivningar på nyttjanderätter | –148 | –138 |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Vid årets början | 10 | 8 |
Investeringar under året | 4 | 2 |
Valutakursdifferenser | — | — |
Redovisat värde vid årets slut | 14 | 10 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Fordringar förfallna sedan | ||
30–90 dagar | 65 | 70 |
91–180 dagar | 8 | 17 |
181–360 dagar | 4 | 3 |
mer än 360 dagar | 7 | 4 |
Redovisat värde vid årets slut | 84 | 94 |
Reserverat belopp i balansräkningen för befarade kundförluster | 16 | 13 |
Kundförluster | 2024 | 2023 |
Kostnader för kundförluster som påverkat årets resultat | 2 | 4 |
Summa | 2 | 4 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Hyror | 13 | 14 |
Försäkringar | 9 | 5 |
Licenser | 13 | 14 |
Övriga förutbetalda kostnader | 45 | 62 |
Redovisat värde vid årets slut | 80 | 95 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
FPG/PRI | 23 | 20 |
Ålderspension i utländska bolag | 30 | 15 |
Summa | 54 | 35 |
| Sverige | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Diskonteringsränta | 3,0% | 3,8% |
Löneökningstakt 1) | — | — |
Inflation | 1,8% | 1,6% |
| Övriga länder | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Diskonteringsränta | 2,13% | 3,3% |
Löneökningstakt | 2,35% | 3,3% |
Inflation | 0,68% | 0,5% |
| Totala pensionskostnader som redovisas i resultaträkningen (MSEK) | 2024 | 2023 |
| Kostnader avseende förmånsbestämda planer: | ||
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande år | 0 | 0 |
Ränta på förpliktelser | 1 | 1 |
Kostnader avseende förmånsbestämda planer | 1 | 1 |
Kostnader avseende avgifts bestämda planer | 49 | 61 |
Totala kostnader som redovisas i resultaträkningen | 50 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
| Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | Uppskjuten | |
| skatte fordran | skatteskuld | skatte fordran | skatteskuld | |
Maskiner och inventarier | — | 8 | — | 17 |
Periodiserings fonder | — | 21 | — | 20 |
Immateriella anläggnings tillgångar | — | 90 | — | 100 |
Övrigt | 26 | 5 | 22 | –5 |
Underskotts avdrag | 3 | — | — | — |
Summa | 29 | 123 | 22 | 135 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Belopp varmed skuldposten förväntas betalas från ett till fem år från balansdagen | 3 212 | 3 311 |
Belopp varmed skuldposten förväntas betalas efter mer än fem år från balansdagen | — | — |
Summa | 3 212 | 3 311 |
2024 | 2023 | |
Redovisat värde vid årets början | 280 | 826 |
Tilläggsköpeskilling för förvärvade bolag | 257 | 0 |
Utbetald tilläggsköpeskilling för förvärvade bolag | –178 | –648 |
Omvärdering av skuld för tilläggsköpeskilling | 11 | 78 |
Valutakursförändringar | –46 | 24 |
Redovisat värde vid årets slut | 324 | 280 |
– varav redovisat som ”Övrig kortfristig skuld” | 93 | 230 |
– varav redovisat som ”Övriga icke räntebärande skulder” | 231 | 50 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Företagsinteckningar | 0 | 0 |
Aktier i dotterbolag | 0 | 0 |
Summa | 0 | 0 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Beviljad kreditlimit | 448 | 300 |
Outnyttjad del | –127 | –172 |
Utnyttjat kreditbelopp | 321 | 128 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna löner inkl semesterlöner | 109 | 117 |
Upplupna sociala avgifter | 23 | 29 |
Upplupna kostnader från avtal med kunder | 23 | 26 |
Övriga poster | 128 | 116 |
Summa | 284 | 288 |
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Miljö | 30 | 30 |
Övriga eventualförpliktelser | 5 | 5 |
Summa | 35 | 35 |
| Den 26 november 2024 förvärvades samtliga andelar i |
| VITAL S.p.A, som är en distributör av C parts. Bolaget har |
| sitt säte i Milano, Italien Köpeskillingen uppgick till 624 |
VITAL S.p.A ingår i Bufabs region Europe West. Transak- tionskostnader till följd av förvärvet uppskattas till 8 MSEK. |
| Det förvärvade bolaget har från förvärvstidpunkten bidragit |
2024 | 2023 | ||||
| Genomsnittligt | Genomsnittligt | ||||
| lösenpris per | Antal | lösenpris per | Antal | ||
| köpoption | optioner | köpoption | optioner | ||
Per 1 januari | 353,45 | 250 320 | 151,09 | 578 620 | |
Tilldelade under året | 90,87 | 45 300 | 92,20 | 57 400 | |
Inlösta / återköpta under året | 45,98 | –90 070 | 9,04 | –127 250 | |
Inlösta / återköpta under året | — | — | 12,12 | –258 450 | |
Förverkade under året | — | — | — | — | |
Per 31 december | 430,31 | 205 550 | 353,45 | 250 320 | |
| Aktieoptioner | Antal optioner | ||||
| Tilldelnings- | 31 december | 31 december | |||
| Incitamentsprogram | tidpunkt | Förfallotidpunkt | Lösenpris | 2024 | 2023 |
Incitamentsprogram 2024–2027 | 15 maj 2024 | 15 november 2027 | 436,17 | 45 300 | — |
Incitamentsprogram 2023–2026 | 12 maj 2023 | 15 november 2026 | 4 07,79 | 57 400 | 57 400 |
Incitamentsprogram 2022–2025 | 11 maj 2022 | 15 november 2025 | 331,96 | 102 850 | 102 850 |
Incitamentsprogram 2021–2024 | 10 maj 2021 | 15 november 2024 | 261,25 | — | 90 070 |
Incitamentsprogram 2020–2023 | 11 maj 2020 | 15 november 2023 | 90,20 | — | — |
Incitamentsprogram 2019–2023 | 15 augusti 2019 | 15 februari 2023 | 109,96 | — | — |
Total | 205 550 | 250 320 | |||
| Deltagarsubvention (bruttolönetillägg) | 2024 | 2023 | |||
Kostnad för deltagarsubvention | 3 | 4 | |||
Summa | 3 | 4 |
MSEK | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |||
Långfristiga räntebärande skulder, exklusive leasingskulder | 2 815 | 2 948 | |||
Långfristiga räntebärande leasingskulder | 451 | 398 | |||
Kortfristiga räntebärande skulder, exklusive leasingskulder | 153 | 131 | |||
Kortfristiga räntebärande leasingskulder | 161 | 140 | |||
Avgår likvida medel | –211 | –218 | |||
Avgår övriga räntebärande fordringar | — | — | |||
Nettolåneskuld per balansdagen | 3 369 | 3 399 | |||
| Räntebärande | |||||
MSEK | Likvida medel | Leasingskuld | Låneskulder | pensionsavsättning | Summa |
Nettoskuld per 1 januari 2023 | 322 | –488 | –3 564 | –32 | –3 762 |
Kassaflöde | –101 | 150 | 486 | — | 535 |
Förvärv/nya kontrakt | — | –157 | — | — | –157 |
Omvärdering | — | –57 | — | –3 | –60 |
Valutakursdifferens | –3 | 14 | 34 | — | 45 |
Nettoskuld per 31 december 2023 | 218 | –538 | –3 044 | –35 | –3 399 |
| Räntebärande | |||||
MSEK | Likvida medel | Leasingskuld | Låneskulder | pensionsavsättning | Summa |
Nettoskuld per 1 januari 2024 | 218 | –538 | –3 044 | –35 | –3 399 |
Kassaflöde | –16 | 155 | 274 | 413 | |
Förvärv/nya kontrakt | –239 | –239 | |||
Omvärdering | –16 | –144 | –19 | –179 | |
Valutakursdifferens | 9 | 26 | 35 | ||
Nettoskuld per 31 december 2024 | 211 | –612 | –2 914 | –54 | –3 369 |
Säkrad nettoinvestering i utlandsverksamhet i EUR | 2024-12-31 | |
Redovisat belopp banklån | MSEK | 368 |
Redovisat belopp i säkrad valuta | MEUR | 32 |
| Säkrat belopp understiger väsentligt maximalt säkringsbart belopp | ||
Förändring i lånets redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året | –3 | |
Förändring i den säkrade delpostens redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året | 3 |
Säkrad nettoinvestering i utlandsverksamhet i EUR | 2023-12-31 | |
Redovisat belopp banklån | MSEK | 166 |
Redovisat belopp i säkrad valuta | MEUR | 15 |
| Säkrat belopp understiger väsentligt maximalt säkringsbart belopp | ||
Förändring i lånets redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året | 7 | |
Förändring i den säkrade delpostens redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året | –7 | |
| Säkrad nettoinvestering i utlandsverksamhet i GBP | ||
Redovisat belopp banklån | MSEK | 76 |
Redovisat belopp i säkrad valuta | MGBP | 6 |
| Säkrat belopp understiger väsentligt maximalt säkringsbart belopp | ||
Förändring i lånets redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året | 4 | |
Förändring i den säkrade delpostens redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året | –4 |