5493002TF62S16D67T172023-01-012023-12-315493002TF62S16D67T172022-01-012022-12-315493002TF62S16D67T172023-12-315493002TF62S16D67T172022-12-315493002TF62S16D67T172021-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002TF62S16D67T172021-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493002TF62S16D67T172021-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002TF62S16D67T172021-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002TF62S16D67T172021-12-31iso4217:SEKxbrli:shares5493002TF62S16D67T172022-01-012022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002TF62S16D67T172022-01-012022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493002TF62S16D67T172022-01-012022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002TF62S16D67T172022-01-012022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002TF62S16D67T172022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002TF62S16D67T172022-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493002TF62S16D67T172022-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002TF62S16D67T172022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002TF62S16D67T172023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002TF62S16D67T172023-01-012023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493002TF62S16D67T172023-01-012023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002TF62S16D67T172023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002TF62S16D67T172023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002TF62S16D67T172023-12-31ifrs-full:AdditionalPaidinCapitalMember5493002TF62S16D67T172023-12-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002TF62S16D67T172023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember
Discovering the
next solution
Års- och hållbarhets redovisning 2023
Innehåll
Om rapporten
Bufabs årsredovisning och hållbarhetsrapport 2023 omfattar alla bolag i koncernen om inget annat anges. Se sid 93 för en komplett lista
över våra dotterbolag. Hållbarhetsrapporten är upprättad i enlighet med års redovisningslagens krav på hållbarhetsrapportering. Bufabs
affärsmodell presenteras på sid 8–9 och på sid 67 finns en riskbeskrivning. Upplysningar om miljö återfinns på sid 12, 21, 28–30, 34-35
och 41–43 sociala frågor och medarbetare på sid 12, 21, 29, 38 och 44, mänskliga rättigheter på sid 36–37 och 45 och antikorruption på
sid 45. Bufab stöttar Global Compacts tio principer sid 28–30.
Verksamhet
4 Bufab i korthet
5 Året i korthet
6 VD har ordet
8 Bufabs verksamhet
11 Mål och utfall
13 Bufab som investering
14 Marknadstrender
Strategi
17 Värdeskapande
18 Strategiska fokusområden
24 Förvärv
Hållbarhet
27 Hållbar inriktning
29 Hållbar utveckling
31 Väsentlighet
35 Vårt åtagande
41 Hållbarhetsrapportering
46 Ecovadis
47 Revisorns yttrande
avseende den lagstadgade
hållbarhets rapporten
Förvaltnings berättelse
49 Förvaltnings berättelse
Finansiella rapporter
58 Koncernens räkningar
63 Koncernens noter
87 Moderbolagets räkningar
91 Moderbolagets noter
96 Revisionsberättelse
Bolagsstyrning
101 Bolagsstyrning
107 Styrelse
108 Koncernledning
Övrigt
110 Fem år i sammandrag
111 EU-taxonomi
115 Bufab på börsen
116 Nyckeltalsdefinitioner
119 Information och adresser
2
Verksamhet
3
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Vi ger kunderna Peace of Mind
Bufab är en ledande, global leverantör av C-parts
och tekniska komponenter. Kärnan i vårt kundvärde
är att ta över ansvaret från sourcing till hållbarhet,
kvalitet och leveranssäkerhet så att kunden kan
fokusera på sin kärnverksamhet. Våra kunder väljer
oss eftersom vi ger dem Peace of Mind genom hela
värdekedjan.
Under det händelserika 2023 vidareutvecklade vi
vår strategi för att skapa än mer värde för existe-
rande och nya kunder i deras allt mer komplexa
värdekedjor. Fokus ligger på att utifrån kundens
befintligasituationochframtidamöjligheterskapa
värde genom lösningar som ökar deras konkurrens-
kraft och sänker deras totalkostnad. För Bufab ger
det nöjdare kunder och lönsam tillväxt.
Engagerade Pålitliga
Snabba &
flexibla
Våra värderingar
VISION
Att bli den ledande
aktören i branschen.
MISSION
Att ge våra kunder
Peace of Mind genom
att skapa hållbart och
enastående värde.
4
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Nyckeltal
MSEK 2023 2022
Förändring
i procent
Orderingång 8 602 8 453 2
Nettoomsättning 8 680 8 431 3
Bruttoresultat 2 494 2 389 4
Bruttomarginal (%) 28,7 28,3
Rörelsekostnader –1 451 –1 399 4
Andel av omsättning (%) –16,7 –16,6
Rörelseresultat (EBITA) 1 043 990 5
Rörelsemarginal (EBITA) (%) 12,0 11,7
Rörelseresultat (EBITA), justerad 1 121 1 084 3
Rörelsemarginal (EBITA), justerad (%) 12,9 12,9
Rörelseresultat 974 930 5
Rörelsemarginal (%) 11,2 11,0
Resultat efter skatt 574 609 -6
Resultat per aktie, SEK 15,17 16,23 -7
Utdelning per aktie, SEK 5,00* 4,75
Operativtkassaflöde 1 602 99
*Styrelsens förslag.
Året i korthet
Omsättningen ökade med 3 procent. Organiskt minskade omsätt-
ningen med 6 procent, negativt påverkat av starka jämförelsesiff-
ror och lägre efterfrågan i vissa industrisegment. Order ingången
för koncernen var något lägre än nettoomsättningen.
Det justerade rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 1 121 MSEK,
motsvarande en rörelsemarginal om 12,9 procent.
Detoperativakassaflödetförbättradesbetydligtjämförtmed
föregående år och uppgick till 1 602 MSEK, tack vare en kraftig
förbättring av rörelsekapitalet.
På Bufabs kapitalmarknadsdag i december presenterades
bolagets uppdaterade strategi, med fokus på att skapa än mer
värde för existerande och nya kunder i deras allt mer komplexa
värdekedjor.
Mot bakgrund av strategin har lönsamhetsmålet för rörelse-
marginalen (EBITA) höjts från 12 till 14 procent och en strategisk
översyn av Bufabs tillverkande bolag Bufab Lann AB och
Hallborn Metall AB inletts.
Arbetet med att integrera hållbarhet i hela verksamheten har
fortsatt under året. Kunderbjudandet för hållbarhet har utökats
och hållbarhetsarbetet har förstärkts genom förberedelser för
att följa EUs nya legala krav angående Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD).
Kvalitetspris från Schneider Electric
I juni 2023 uppmärksammade Schneider Electric
de partners som särskilt bidragit till att uppnå sina
mål för hållbar tillväxt och förbättring. Av mer än
13 000 leverantörer i Europa tilldelades Bufab
kvalitetspriset för sina bidrag till ständiga förbätt-
ringar och goda kvalitetsresultat under de senaste
två åren, samtidigt som Bufab agerat i en mycket
komplex leverantörskedja.
UTMÄRKELSER INOM
HÅLLBARHET
Bufabharfåttflerautmärkelser
inom hållbarhet och är inkluderat
ifleraprestigefylldaindex.
3
%
Omsättningstillväxt
12,9
%
Rörelsemarginal
(EBITA), justerad
Från v. Jorge Albert Pena (Procurement Director Schnei-
der Electric), Véronique Garrigos (Manager Strategic Ac-
counts BUFAB Group) och Stephanie Dofs (BU West
Operations & Quality director, Bufab France).
5
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
På vår kapitalmarknadsdag
i december presenterade vi
Bufabs uppdaterade strategi,
med fokus på lönsam tillväxt
genom att skapa än mer
värde för existerande och
nya kunder.
Erik Lundén
VD och koncernchef
VD har ordet
Bufab levererade för helåret 2023 sin högsta omsättning och sitt bästa rörelse-
resultat hittills. Under året arbetade vi målmedvetet med implementeringen av
vår nya strategi, där högre värdeskapande mot kund, en förbättrad kund- och
produkt mix samt ett mer effektivt sätt att hantera vårt rörelsekapital givit resultat.
Vilevereradeävenvårhögstarörelsemarginalochvårtstarkastekassaflöde
hittills, vilket visar att vi är motståndskraftiga även i en mer utmanande marknad.
Det är med glädje jag kan konstatera att 2023 var ännu
ett bra år för Bufab. Vi rapporterade ett starkt resultat,
trots lägre efterfrågan under året. Omsättningen ökade
med 3 procent. Organiskt minskade omsättningen med
6 procent, negativt påverkad av starka jämförelsesiffror
och utmanande marknadsförhållanden i framför allt seg-
menten East och UK/North America. Orderingången var
något lägre än föregående år, men på fortsatt hög nivå.
Justerat för omvärdering av tilläggsköpeskillingar
uppgick den justerade rörelsemarginalen (EBITA) till
12,9 (12,9) procent, vilket vi är mycket nöjda med.
Rörelseresultatet stärktes främst av segment West,
medan segment East hade en svagare utveckling.
Vilevereradevårtstarkastekassaflödehittills,tack
vare ett kraftig förbättrat rörelsekapital. Vår målsättning
är att successivt minska nettolåneskulden/EBITDA,
som i slutet av året uppgick till 2,6 (3,2). Vår stärkta
finansiellaställningöppnaruppförförvärvframöver
och vi ser en ökad aktivitet inom Mergers & Acquisitions
i branschen den senaste tiden. Vi bedömer att en
betydande del av marknaden kommer att konsolideras
på lång sikt och att detta resulterar i färre, men större
aktörer med global närvaro samt med förmågan att
garantera hållbarhet genom hela leverantörskedjan.
På vår kapitalmarknadsdag i december presenterades
Bufabs uppdaterade strategi, med fokus på lönsam
tillväxt genom att skapa än mer värde för existerande
och nya kunder. I linje med vår nya högre ambition för
Bufab kommunicerade vi att vårt lönsamhetsmål höjs
från 12 till 14 procent mot bakgrund av att vårt starka
erbjudande blir alltmer relevant och värdeskapande för
våra kunder. Vi kommer även att inleda en strategisk
översyn av Bufabs tillverkande bolag Bufab Lann AB
och Hallborn Metall AB, eftersom vi ser vår handels-
verksamhet som vår framtida kärnverksamhet.
6
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Vi lever i en tid med stor geopolitisk osäkerhet, vilket
påverkar marknadsutsikterna och vilket under 2023
ledde till en ökad försiktighet hos våra kunder inom vissa
industrisegment.Viharemellertidenväldiversifierad
kundbasochartikelportföljmedfinriskspridninginom
olika branscher och marknader samt en strategi väl
anpassad för framtiden.
Dessutom har utmaningarna i marknaden ökat kun-
dernas vilja att minska antalet C-part leverantörer för
att i stället samarbeta med en stark partner som kan
ta ett helhetsansvar och leverera en kostnadseffektiv,
hållbarlösninganpassadefterderasspecifikabehov.
Det skapar utmärkta möjligheter för Bufab att fortsätta
växa snabbare än marknaden genom det starka värde
vi skapar för våra kunder.
Arbetet med att leda utvecklingen inom hållbarhet
inom vår industri har fortsatt fokus i vår nya strategi.
Vi har ett starkt kunderbjudande med hållbar inriktning,
väl anpassat för såväl den mindre som den större
kundens behov. Vi kommer fortsätta att utveckla vårt
erbjudande och integrera hållbarhet i hela verksam-
heten med målsättningen att nå netto noll till 2050.
Vi har även förberett oss för att följa EU:s nya legala
krav angående Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD).
Vi kommer under 2024 att fortsätta vårt arbete med att
verkställa vår strategi, där våra kortsiktiga prioriteringar
kvarstår; att ta marknadsandelar, successivt förbättra
vårmarginalochlevereraettstärktkassaflöde.Bufab
är ett starkare bolag idag, jämfört med ingången av
2023, och vårt erbjudande till kund blir alltmer relevant.
Jag vill slutligen tacka alla våra kunder runt om i världen
för det förtroende ni visar oss samt rikta ett stort tack till
våra 1 800 ”solutionists” världen över för ett fantastiskt
jobb under 2023.
Erik Lundén
VD och koncernchef
Vi kommer under 2024 att fortsätta vårt
arbete med att verkställa vår strategi,
där våra kortsiktiga prioriteringar
kvarstår; att ta marknadsandelar,
successivt förbättra vår marginal och
levereraettstärktkassaflöde.
7
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Länder där Bufab har
verksamhet
1 800
Anställda
28
Länder
18 000
Kunder
175 000
Unika C-parts
Bufab är ett handelsföretag som erbjuder sina kunder hållbara
helhetslösningar för bland annat inköp, kvalitetssäkring och
logistik för C-parts och tekniska detaljer.
EN GLOBAL SUPPLY CHAIN PARTNER
Bufab är ett handelsföretag med ett etablerat globalt
nätverk av leverantörer. Vi köper in 175 000 unika
artiklar från främst Asien och Europa. Vi säkrar kvalite-
ten och ser till att kunderna får produkterna i tid, i rätt
mängd och i enlighet med etiska och miljömässiga krav.
Vid sidan av handelsverksamheten har vi även egen
tillverkning av vissa tekniskt krävande C-parts. Vår
kundbas består av cirka 18 000 kunder av varierande
storlek med olika behov och inköpsbeteenden. Därför
erbjudervibådeflexibla,lokalalösningarochglobala
helhetslösningar till internationella kunder.
Lösningar som ger våra kunder
”peace of mind”
BUFABS GLOBALA NÄRVARO
Bufab är ett internationellt bolag som erbjuder tjänster
genom 47 systerbolag i 28 länder. Vi exporterar till
ytterligare länder och samarbetar med många av värl-
densledandeleverantöreravC-parts.Diversifieringen
av verksamheten med ett stort antal kunder inom en
mängdolikaindustrierochgeografierminskarriskerna.
Bufab har en decentraliserad organisation, med stark
lokal närvaro. Sedan 1 januari 2024 bedriver vi verk-
samhet enligt ny regionsstruktur: Europe North & East,
EuropeWest,UK&Ireland,AmericasochAsia-Pacific.
Regionerna hanterar lokala kund relationer och erbjuder
likartade produkt- och tjänste utbud av C-parts och
tekniska komponenter.
8
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
0
20
40
60
80
100
Produktens värde
Antal delar
C-Parts
A- & B-
Parts
A- och B-Parts
Kännetecknande för A- och B-Parts:
Högt värde
Litet produktsortiment
Konsoliderad leverantörsbas
Definition av C-Parts:
Begreppet C-parts är brett. Det kan
exempelvis vara ett fästelement, en magnet
eller en kundunik plast- eller metalldel. De
kan vara svarvade, formsprutade,
extru derade, stansade, smidda, frästa
eller gjutna. De är alla komponenter med
ett lågt värde för slutprodukten, men ändå
lika viktiga för tillverkning och funktion som
A- och B-parts.
C-Parts
Kännetecknande för C-Parts:
Lågt värde
Brett produktsortiment
Stora volymer
Fragmenterad leverantörsbas
C-Parts – kundens perspektiv
SMÅ DELAR – STOR PÅVERKAN
Tillverkningsindustrinklassificeraroftakomponenterna
som används vid tillverkningen i A-parts, B-parts och
C-parts. C-parts är de minst strategiskt viktiga kompo-
nenterna och står för en relativt liten del av kundens
direkta komponentkostnader. Men på grund av ett stort
antal leverantörer är de indirekta kostnaderna som är
förknippade med hanteringen av C-parts ofta höga i
relation till de direkta kostnaderna. Även kostnader vid
eventuella brister i kvalitet och leveransprecision av
C-parts kan vara betydande. Bufabs kunderbjudande är
en integrerad helhetslösning för inköp, design, logistik
och hantering, lagerhållning och kvalitetssäkring av
C-parts globalt och lokalt. Bufab arbetar kontinuerligt
för att minska kundens totala kostnad och ge våra
kunder ”peace of mind”.
9
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
FAKTA STEELCASE:
Grundat: 1912
Huvudkontor & produktion:
Grand Rapids, Michigan, USA
Antal medarbetare: 12 000
Omsättning: 3,2 miljarder
USD, cirka 33,5 miljarder SEK
Produkter: Möbler för kontor,
sjukhus och klassrum
Marknader: Global
Återförsäljare: 770
Bufab bidrar till Steelcase ambitiösa klimatmål
”Bufab bidrar inte bara till att Steelcase ska uppnå sina mål att minska utsläppen bland leverantörerna, utan uppmuntrar även sina
under leverantörer att i sin tur reducera sina utsläpp”. ”Det innebär att effekterna sprider sig genom hela leverantörskedjan och att
de dessutom mångdubblas”, säger Averi Cumings, senior hållbarhetsanalytiker på USA-baserade Steelcase.
Steelcase, som grundades 1912 i Grand Rapids,
Michigan, är ett globalt företag med banbrytande
verksamhet inom arbetsplatsområdet. Affärsidén
syftar till att hjälpa människor att prestera på toppen
av sin förmåga genom att skapa arbetsplatser som
fungerar bättre. Steelcase är ett noterat bolag med en
omsättning för 2023 på 3,2 miljarder USD samt 12 000
medarbetare och åter försäljare globalt.
Ända sedan starten har ett av Steelcase kärnvärden
varit att värna om miljön. Bolaget har ambitiösa klimat-
mål och blev 2020 först i branschen att uppnå koldioxid-
neutralitet i den egna verksamheten.Först när det gäller
att sätta upp vetenskapligt baserade mål för att minska
utsläppen från sin verksamhet med 50 procent, först att
tillsammans med sina partners etablera mål för deras
utsläppningsminskning och först – och hittills enda – att
erbjuda produkter med CarbonNeutral
®
-certifiering.
FLESTA UTSLÄPPEN SCOPE 3
Bolagets ledarskap inom hållbarhetsområdet märks
främst inom tre viktiga påverkansområden – att minska
koldioxidavtrycket, att designa för cirkularitet samt att
välja och använda material på ett ansvarsfullt sätt.
–Eftersomdeflestaavvårautsläppbetraktassom
indirekta, eller Scope 3, uppmuntrar vi våra leverantörer
att sätta sina egna vetenskapligt baserade mål före
2025. Under de två år som jag har haft den här befatt-
ningen har jag arbetat med att få alla av Steelcase
utvalda leverantörer globalt att etablera sådana mål,
säger Averi Cumings.
– Jag blev både uppmuntrad och glad över att Bufab
svarade upp mot förfrågan från Steelcase och att bolaget
under 2022 införde vetenskapligt baserade mål, valide-
rade av Science Based Targets-initiativet (SBTi). Bufab
stöttar inte bara Steelcase mål att minska utsläppen i
sin leverantörskedja, utan uppmuntrar dessutom sina
leverantörer att i sin tur minska sina utsläpp. Effekterna
sprider sig genom hela leverantörskedjan och de mång-
dubblas dessutom, fortsätter hon.
GRUNDLIG UTVÄRDERING
AV LEVERANTÖRER
Steelcase leverantörer förväntas redovisa hur deras
produkter är uppbyggda kemiskt samt erbjuda ytter-
ligare information för att tydliggöra hur produkterna
påverkar livscykeln.
– Vårt hållbarhetsteam samarbetar nära med våra glo-
bala leverantörsteam för att utvärdera leverantörer och
analysera de potentiella effekterna på människor och
miljö av de material och processer som de använder.
Förutom att vi har förväntningar på de material som
deras produkter består av, så har vi också förväntningar
på deras verksamheter. Våra leverantörer förväntas
efterleva Steelcase Supplier Code of Conduct samt
lokala lagar och regler, de förväntas också minska avfall
samt öka effektiviteten i materialanvändningen över tid.
–Detfinnsalltidmerattgöraochvårambitionäratt
göra nya framsteg varje dag. Det är därför våra mål är
vetenskapligt baserade med fokus på att bidra till att
minska klimatförändringarna, säger Averi Cumings.
Photo credit: Steelcase
10
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Lönsam tillväxt Lönsamhet Utdelningspolicy Finansiell stabilitet
Mål
10 
%
Genomsnittlig
årlig ökning av
omsättningen
15 
%
Vinst per aktie genom
såväl organisk tillväxt
som förvärv
12 
%
Årlig rörelsemarginal (EBITA)
senast 2023
3060 
%
Utdelning av den årliga nettovinsten
23x
Nettolåneskulden i förhållande till rörelse -
resultat före avskrivningar
Utfall 2023
3
%
-7 
%
12 
%
33
%
2,6x
Kommentar
Nettoomsättningen ökade med 3 procent under
2023. Av den totala tillväxten kom 5 procent från
valutapåverkan, 4 procent från förvärv och
-6 procent från organisk tillväxt. Vinsten per aktie
minskade med 7 procent.
Rörelsemarginalen uppgick till 12,0 procent under
2023. Justerat för omvärderade reserver för tilläggs-
köpeskillingar uppgick marginalen till 12,9 procent.
Styrelsen har föreslagit årsstämman 2024 en
utdelning om 5,00 kronor per aktie, vilket motsvarar
en utdelning om 33 procent av netto resultatet och en
ökning med 0,25 kronor per aktie.
Nettolåneskuld/EBITDA, justerad uppgick vid slutet
av 2023 till 2,6. Nyckeltalet har minskat med 0,6
under 2023. Förbättringen beror framför allt på det
starkakassaflödetsombidragittillminskningavlån.
Femårstrend
Under2021fastställdesfinansiellamålframtill2025,därdetfinansiellamåletavseendelönsamhetskulleuppnåssenast2023.Idecember2023
presenterades Bufabs uppdaterade strategi och vi kommunicerade att lönsamhetsmålet höjs från 12 till 14 procent. Vi har även fastställt hållbarhetsmål
fram tilll 2030 med fokus på klimat, cirkularitet och etik och för att följa våra framsteg rapporterar vi ett antal nyckeltal för den egna verksamheten.
Mål och utfall
%
EBITA-marginal
0
5
10
15
20232022202120202019
0
15
30
45
20232022202120202019
%
Nettolåneskuld /EBITDA, Justerad
0
2
4
6
20232022202120202019
Tillväxt nettoomsättning Tillväxt resultat per aktie
-20
0
20
40
60
20232022202120202019
%
11
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Hållbarhetsmål
Koldioxidneutralitet Återvinningsbarhet Konfliktmineraler Kapabilitetsrevisioner Logistikpartners
Mål
100 
%
Producerad och/eller inköpt energi
från koldioxidneutrala källor till
2030
90 
%
Möjlig återvinningsgrad av mate-
rial på över 90 procent, minska
avfallsdeponering till 0 procent
och minska det totala avfallet med
20 procent till 2030
100 
%
100 procent av leveranrerna ska
bedömas och granskas gällande
konfliktmineraler
100 
%
Kapabilitetsrevisioner utförd för
varje godkänd leverantör
Välja logistikpartners som har
CSR-mål som överensstämmer
med Bufabs, så att vi aktivt kan
samarbeta för att sänka våra
utsläpp
Utfall 2023
66 
%
94 
%
100 
%
100 
%
Kommentar
Under 2023 låg vi kvar på samma andel
förnybar energi men minskade den
totala användningen med 12% genom
energieffektiviceringsprojekt.
Majoriteten av de produkter som vi köper
och säljer är återvinningsbara och är
anpassade för ett cirkulärt kretslopp.
Enutvärderingochverifieringavkonflikt-
mineraler görs på årsbas för att säker-
ställa att våra leverantörer inte använder
sigavkonfliktmineralerivåraartiklar.
Innan vi tar in en ny leverantör värderar
vi både uppförandekod, compliance
and hur deras kapabiliteter täcker våra
kunders behov.
Vi arbetar med att ersätta våra trans-
porter till fossilfria. Under 2022 gick HT
Bendix över till koldioxidneutrala sjö-
frakter, i linje med SDG12 och SDG13.
Femårstrend
Genomlysning konfliktmineraler
0
25
50
75
100
20232022202120202019
%
Kapabilitetsrevisioner
0
25
50
75
100
20232022202120202019
%
MWh
MWh/MSEK
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20232022202120202019
MWh/MSEK
Ej förnybar
Förnybar
0
1
2
3
4
5
80
85
90
95
100
Mål 2030202320222021
Återvinningsgrad
%
12
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Bufab som investering
Bufab är ett stabilt bolag med historiskt god avkastning och lönsam tillväxt. Sedan starten 1977 har bolaget redovisat
rörelsevinst varje år. Samtidigt fortsätter Bufab att växa snabbare än marknaden. Ett viktigt skäl är att industriföretagen
nu minskar komplexiteten i sin egen leverantörsbas, och lägger ut sin hantering av C-parts till företag som Bufab.
Vår framgång bygger på långsiktiga relationer med
kunderna. Deras skäl att välja oss är att vi uppfyller de
högsta kraven på kvalitet, leveransprecision, kostnads-
effektivitet och hållbarhet. Vi är fast beslutna att erbjuda
den mest hållbara leverantörskedjan för C-parts som
är möjlig. Det gör vi genom att samarbeta med noga
utvalda leverantörer för bättre kontroll över hållbarheten
i hela kedjan.
STARKT ERBJUDANDE
SKAPAR KUNDVÄRDE
C-parts har låga direkta men höga indirekta kostnader,
och är krävande att hantera.Tack vare Bufabs globala
närvaro och effektiva processer kan kunderna vanligen
förvänta sig totala kostnadsbesparingar upp till 20
procent. Bufab ska ta en ledande ställning när det
gäller hållbarhet inom C-parts. Det innebär att vi ska
integrera hållbarhet i både våra interna processer och
våra externa leverantörskedjor vilket kommer öka vår
konkurrenskraft ytterligare.
GLOBALA TRENDER DRIVER
ORGANISK TILLVÄXT
Den globala långsiktiga trenden bland industriföretag är
att minska komplexiteten i sin egen leverantörsbas och
lägga ut sin hantering av C-parts till företag som Bufab.
Denna trend har accelererats av en större efterfrågan
på hållbarhet i hela leverantörskedjan, en ökad digitali-
sering,flerhandelshinderochunderdensenastetiden
även störningar i leverantörskedjan. Bufab är ett av
de ledande, globala bolagen för C-parts som erbjuder
kunderna det vi kallar ”peace of mind”. Vi ser en stor
potential för att fortsätta växa organisk snabbare än
marknaden, samtidigt som vi verkar på en starkt frag-
menterad marknad med stor förvärvspotential.
DECENTRALISERAD ORGANISATION
En viktig framgångsfaktor för Bufab är vår decen-
traliserade organisation och starkt lösningsinriktade
företagskultur, som alltid sätter kunden och kvaliteten
först. Det är en kultur av personligt ansvar som stimu-
lerar entreprenörer och främjar värdeskapande på alla
nivåer.
AFFÄRSMODELL MED LÅGA RISKER
Bufab har som handelsföretag ett begränsat behov av
en kapitalintensiv maskinpark. Låga investeringar gör
att våra fasta kostnader, främst löner och hyra, kan
anpassas till efterfrågan. Vår verksamhet är spridd över
tusentalskunderochleverantörerifleraindustrieroch
geografiskamarknader,vilketbegränsarvårtberoende
av enskilda kunder och leverantörer. Det innebär att
risken är låg i vår affärsmodell.
KONSOLIDERANDE AKTÖR PÅ
EN FRAGMENTERAD MARKNAD
Bufab är en av få ledande aktörer på en starkt
fragmenterad marknad, där tillgången på C-parts blir
allt viktigare för kunderna. Den ökade efterfrågan på
hållbara lösningar, kvalitet och digitalisering gör det
svårt för mindre aktörer att öka sin marknadsandel. I
samtliga 28 länder som vi verkar i är vi en stark lokal
partner, samtidigt som vi har internationella kunder på
flerakontinenter.Vårstarkapositiongördetmöjligtatt
förvärva mindre aktörer som kan erbjuda tillväxt -
synergier med vår verksamhet. Sedan 2014 har vi
genomfört 15 förvärv, med en sammanlagd årlig
omsättning på 3 400 MSEK. På så sätt har vi ökat vår
närvaro i nya industrier, produktsegment och markna-
der samt blivit än mer relevanta för våra kunder. Vår
ambition är att vara en av de fem största, globala och
konsoliderande aktörerna i vår bransch.
10
%
Genomsnittlig
EBITA-marginal
sedan 2014
16
%
Genomsnittlig
omsättningstillväxt
sedan 2014
Tillförd års omsättning
från förvärv sedan
2014
3 400 MSEK
13
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Förutsättningarna att bedriva verksamhet globalt inom C-parts förändras ständigt. Under ytterligare ett år med extraordinära händelser bevisade
bolaget åter sin förmåga att följa, analysera och agera proaktivt samt att anpassa verksamheten till nya förutsättningar och marknadstrender.
Relevant aktör på en snabbrörlig marknad
För att stärka vår konkurrenskraft och skapa lönsam tillväxt ställs stora krav
på global och lokal anpassning efter nya förutsättningar. Den geopolitiska
oron och det instabila makronomiska läget bidrar till en stor osäkerhet kring
utvecklingen framöver. Försörjningskedjan under året var fortsatt föränderlig
och utmanande. Utmaningarna ökar emellertid kundernas vilja att lägga
ut sina inköpsprocesser externt och innebär därmed ökade möjligheter för
starka bolag som Bufab att ta marknadsandelar.
14
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
BUFABS ÅTGÄRDER
Den totala kostnaden för produkten inkluderar många
faktorer, som till exempel kvalitetssäkring, möten, resor,
efterlevnad av lagar och restriktioner, administration,
lagerhållning och transporter. Mot bakgrund av pan-
demin, krig och restriktioner har allt extra arbete med
många leverantörer blivit extremt tydligt då det är lätt att
”glömma” och inte värdera interna kostnader.
Volymfördelarna som bolag som Bufab har i relation
till sina kunder är avsevärd. Det medför en ökad efter-
frågan på helhetsleverantörer, som Bufab som kan
sänka den totala kostnaden.
BUFABS ÅTGÄRDER
Idag hanterar många organisationer sin leverantörs-
kedjainternt.Samtidigtförutspårflertaletledare
inom industrin att de interna resurserna kommer att
reduceras och att företag i stället kommer att ha ett
mindre team av skickliga individer som fokuserar på
strategiska beslut för att förbättra sin leverantörskedja.
Detta gynnar Bufab med vårt globala och lokala kund-
erbjudande, som inkluderar en integrerad och hållbar
helhetslösning för inköp, design, logistik och hantering,
lagerhållning samt kvalitetssäkring av C-parts.
BUFABS ÅTGÄRDER
Klimatförändringarna, liksom medvetenheten om effek-
terna av koldioxidutsläppen, har ökat dramatiskt under
desenasteåren.Alltflerföretaginserattdemåste
säkerställa hållbarhet i varje del av sin verksamhet för
att nå långsiktiga framgångar.
Det ökade fokuset har bara börjat när det gäller
C-parts, där Bufab har tagit en ledande position när det
gäller hållbarhet. Det innebär att vi integrerar hållbarhet
i både våra interna processer och våra externa leve-
rantörskedjor. Bufab bidrar med hållbarhetsarbetet för
C-parts - vilket frigör tid för kunden att lägga på sina
mer strategiska komponenter.
BUFABS ÅTGÄRDER
I utmanande tider ökar många företags intresse för att
effektivisera, förenkla och minska riskerna i sina inköps-
processer. Geopolitiska risker, krig, klimatförändringar
samt ökad protektionism och variationer i efterfrågan
är några av de främsta faktorerna som påverkar pro-
cesserna. Företag med komplexa nätverk med många
mindre leverantörer är särskilt sårbara.
Bufab arbetar aktivt och förebyggande för att minska
oförutsedda händelsers effekter, exempelvis med alter-
nativa leverantörer. Sammantaget strävar många före-
tag efter att ersätta ett stort antal mindre leverantörer
med färre och större leverantörer som Bufab, med både
kraftochflexibilitetattanpassasigförattuppfyllakun-
dernas behov. Bufab tar ansvar och avlastar kunden.
Ökat fokus på
totalkostnaden
För C-parts med lågt värde kan den
indirekta kostnaden vara så hög som 80
procent av den totala kostnaden innan
artikeln används.
Konsolidering av
leveranskedjan
Många företag hanterar en stor och svår-
hanterlig mängd leverantörer på egen
hand och med knapphändiga resurser.
3 4
Ökade krav
på hållbarhet
Både lagstiftare och kunder ställer
successivt allt större krav på hållbar-
het, vilket resulterar i behov av ökad
kunskap, kraftfullare agerande och
mer dokumentation.
2
Ökad komplexitet i
varuförsörjningen
Ingen undgår att påverkas av den
senaste tidens snabba förändringar
närdetgällerinflation,kapitalkostnad,
valuta kurser, protektionism, handels-
barriärer, restriktioner och krig.
1
15
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Verksamhet
Bufab i korthet
Året i korthet
VD har ordet
Bufabs verksamhet
Mål och utfall
Bufab som investering
Marknadstrender
Strategi
16
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Vår strategi för värdeskapande
Discovering the
next solution
Under 2023 vidareutvecklade vi vår stra-
tegi för att skapa än mer värde för våra
existerande och nya kunder i deras allt
mer komplexa värdekedjor. Fokus ligger
att utifrån kundens befintliga situation
och framtida möjligheter skapa värde
genom lösningar som ökar deras konkur-
renskraft och sänker deras totalkostnad.
För Bufab ger det nöjdare kunder och
lönsam tillväxt.
Vår vision är att bli den ledande aktören
i branschen. Vi gör det genom att skapa
värde för ett växande antal kunder.
Genom organisk tillväxt och strategiska
förvärv breddar vi vår kundbas och
erbjudande mot nya och närliggande
marknadssegment.
VÅR MISSION OCH GRUNDPELARE
Det är med stolthet som vi drivs av vår mission; att ge våra kunder Peace
of Mind genom att skapa hållbart och enastående värde. Värt att notera är
att vi i huvudsak handlar med artiklar som uppfattas vara av underordnad
betydelse för kundens slutprodukt samtidigt som kvaliteten och leverans-
säkerheten är avgörande. Där finns också kärnan i vårt kundvärde, det vill
säga att ta över ansvaret från sourcing till hållbarhet, kvalitet och leverans-
säkerhet så att kunden kan fokusera på sin kärnverksamhet.
Att vara kundens partner med förtroendet att hantera en stor mängd C-parts
och tekniska detaljer gör att kundernas relation till oss är avgörande. Grund-
pelarna till allt vi gör är våra medarbetare och vår ”Solutionist”-kultur. Vi är en
familj av entreprenörer som arbetar och levererar som ansvarsfulla team; alltid
med kunden i fokus.
För att lyckas har vi en decentraliserad verksamhetsmodell med långtgå-
ende självstyre och ansvarstagande, där besluten tas nära kunden och
verksamheten. Det gör att våra dedikerade medarbetare kan agera snabbt
och flexibelt, vilket skapar förtroende och ett starkt kundvärde.
17
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Vår
mission
Att ge våra kunder Peace of Mind
genom att skapa hållbart och enastående värde
Lönsam
tillväxt
Våra fokus-
områden
Skapa
kundvärde
Accelererande
effektivitet
Ledare inom
hållbarhet
Leverantörsbas
i världsklass
M&A
Driva marknads-
konsolidering
Våra
grundpelare
Våra medarbetare och vår Solutionist-kultur
Decentraliserad verksamhetsmodell – självstyre & ansvarstagande
Strategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
Strategiska fokusområden
Vi fokuserar på fem samverkande huvudområden för att nå vår mission: att ge våra
kunder Peace of Mind genom att skapa hållbart och enastående värde.
1
Skapa
kundvärde
2
Accelererande
effektivitet
3
Ledare inom
hållbarhet
4
Leverantörsbas
i världsklass
5
M&A – Driva
marknads konsolidering
18
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Strategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
Anskaffa
Leverantörsbasen
Med minimal insats får kunden
tillgång till lämpliga leverantörer för
att matcha alla krav.
Försörjningskedjan
Bufab tar hand om leverantörs-
granskningar, förhandlingar och
kvalitetskontroller, konsoliderar
frakter och säkerställer leveranser.
Intern utveckling och
produktion
Tillgång till kompetens tidigt under
utvecklingen för optimering av
produktens prestanda och pris.
KUNDVÄRDE
En säker leveranskedja ger våra
kunder fördelen av en eliminering
av produktionsavbrott, minskade
kostnader och värdefull tid att
fokusera på sin kärnverksamhet.
Förenkla
Reducera
Konsolidering av antalet leverantö-
rer till partners minskar komplexite-
ten i varuförsörjningen.
Påfyllning
Enkla logistiklösningar ger
en säker och effektiv försörj-
ningskedja utan brister och
produktionsstopp.
En leverans
En eller få planerade leveranser
i stället för många minskar
arbetet både på lagret och
ekonomiavdelningen.
KUNDVÄRDE
Färre leverantörer och automatisk
påfyllning minskar komplexiteten,
arbetsbelastningen och kost-
naderna, vilket ger möjlighet att
fokusera på annat.
Förbättra
Lager och logistik
Analys- och förbättringsförslag
för kundens lager och produkt-
placering, påfyllningsrutiner och
effektivitet.
Kitting och montering
Kittning likt Ikeas påsar med fäst-
element, men även förmontage för
att optimera kundens produktion.
Teknisk expertis
En kund som står inför en design-
eller konstruktionsutmaning kan
alltid räkna med vår hjälp.
KUNDVÄRDE
Att använda Bufab som en pålitlig
rådgivare och partner resulterar i
tids-, utrymmes- och kostnadsbe-
sparingar och förbättrar kundernas
produktion och slutprodukt.
Säkra
Hållbarhet
Bufab säkerställer alla juridiska
och regulatoriska aspekter av
hållbarhetsefterlevnad för C-parts
och agerar enligt FN:s Global
Compact.
Kvalitet
Kvalitetssäkring enligt kundens
krav är alltid avgörande för både
kundens och Bufabs framgång.
Punktliga leveranser
Punktliga och kompletta leveran-
ser är en förutsättning för effektiv
verksamhet.
KUNDVÄRDE
Att ha Bufab som partner för att
säkerställa kvalitet, hållbarhet och
leveranser i tid gör det enkelt att
ligga i framkant.
Bufab creates Peace of mind
1. Skapa kundvärde
Vi skapar kundvärde genom hållbara lösningar inom inköp, tillverkning,
kvalitet och logistik. Med hjälp av vårt globala nätverk och spetskompetens
hjälper vi kunderna att sänka sin totalkostnad genom att minska komplexi-
teten och resursbehovet, samtidigt som vi säkerställer kvalitet, leveranser
och hållbarhet – vilket är en allt viktigare faktor.
Sammantaget handlar det om en smidig leverantörskedja, där oron kring
leveransen av C-parts har eliminerats. Till höger förklarar vi hur vi skapar
värde för våra kunder inom de fyra delarna av vårt kunderbjudande.
ANSKAFFA Lägre totalkostnad
och riskhantering i en kvalitetssäk-
rad leverantörskedja.
FÖRENKLA Lägre totalkostnad
med minskat manuellt och adminis-
trativt arbete.
FÖRBÄTTRA Utnyttja våra möj-
ligheter att bidra med förbättringar
baserat på erfarenhet och kunskap.
SÄKRA Vi säkerställer leveranser
som uppfyller kundens kvalitets-
krav med ett ambitiöst fokus på
hållbarhet.
2. Accelererande effektivitet
Att ligga i framkant är nödvändigt för att fortsätta att vara konkurrenskraftiga
i morgon. För att lyckas krävs kontinuerliga förbättringar av såväl arbetssätt
och processer som systemstöd. Att arbeta processorienterat är en förut-
sättning för att våra medarbetare, med sina kompletterande kompetenser,
ska kunna arbeta effektivt tillsammans. För att optimera hur vi arbetar har
vi skapat Bufab Best Practice, som beskriver vår samlade kunskap och
erfarenhet och hur vi arbetar tillsammans på bästa sätt i form av rutiner och
processer. Varje systerbolag ansvarar för sin efterlevnad, liksom att utmana
Bufab Best Practice och driva förbättringar. På motsvarande sätt driver vi
förbättringar av våra systemstöd med en hög grad av effektivitetsdrivande
digitalisering.
Men det stannar inte där. Det är även varje Solutionists eget ansvar att
försöka att bli lite bättre varje dag, både i sitt eget arbete och hur vi arbetar
tillsammans. Bufab välkomnar initiativtagande och stödjer sina Solutionists.
Bakom varje framgång ligger det ofta något misslyckande på vägen.
VÅRT KUNDERBJUDANDE
19
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
StrategiStrategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
20
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
3. Ledare inom hållbarhet
Bufab har som mål att vara branschledande inom
hållbarhet. För att utveckla och behålla denna position
har vi lagt till ett hållbarhetsfokus i våra strategiom-
råden och införlivat det i Customer Value Creation,
Accelerating Efficiency, World Class Supplier Base och
Market Consolidation. Vårt uppdrag är att ge kunderna
sinnesro genom att skapa hållbart och enastående
värde.
Tack vare vårt fokus hållbarhet i leverantörskedjan,
där den största miljöpåverkan sker, förbättrar vi värdet
för våra kunder väsentligt, samtidigt som vi minimerar
den negativa miljöpåverkan och förbättrar affärsetiken.
Detta fokus innebär även att hållbarhet integreras i vår
interna, dagliga verksamhet. Vi strävar efter att samt-
liga delar av verksamheten ska ha en positiv påverkan
på människor och miljö. För att nå våra tillväxtmål för
verksamheten är det av avgörande betydelse att vi ska-
par värde för alla intressenter. Precis som att förbättra
processer och system för att göra dem mer hållbara,
skapar vi värde för våra kunder, agerar som en god
partner och fortsätter att vara en bra arbetsgivare.
ANSVARSFULL TILLVÄXT
Bufabs mål är en tillväxt på 10 procent per år. Genom
starka finansiella resultat skapar vi möjligheter att
investera i hållbarhet.
HÅLLBARA FÖRBÄTTRINGAR
Vi strävar efter att genomföra förbättringar av alla steg
i vår värdekedja, från råvara till levererad produkt.
Ambitionen är att erbjuda kunderna de bästa och mest
hållbara lösningarna.
STRATEGISKA INVESTERINGAR
Bufab har investerat i ett antal processer för att säker-
ställa att Best Practice sprids samt att alla medarbetare
och leverantörer agerar i enlighet med bolagets
värderingar. Som en del i vårt partnerskapsprogram
med våra leverantörer har vi en hållbarhetsmodul för att
gemensamt säkerställa att vår värdekedja kan halvera
växthusgaserna fram till 2031.
Strategi
BUFABS PRODUKTHÅLLBARHET
Bufab förbättrar kvalitet och hållbarhet i leveranserna
av produkter med lågt inköpsvärde och stort indirekt
arbete, det vill säga C-parts. Vanligen har C-parts låg
enhetskostnad, bred produktvariation med tillverkning i
stora volymer. De är också unika genom att endast en
liten del av den totala kostnaden för komponenten kom-
mer från inköpspriset, ibland så lite som 20 procent.
De återstående 80 procenten av de totala kostnaderna
är indirekta kostnader för logistik, inköp, lagring och
kvalitet. Detta gör det svårt för en enskild kund att få en
överblick, hantera och bedöma hållbarhetsaspekten.
Eftersom hållbarhetsfrågorna är särskilt utmanande
inom C-parts kan Bufabs spetskompetens inom
kvalitet och hållbarhet bidra till att skapa stort värde
för kunderna.
Miljö Cirkularitet Hållbara affärer
ra
SDGs
CSRD
ESRS: E1, E2,E3,E4 ESRS E5 ESRS S1, S2,S3, S4, G1,G2
Aktiviteter
Att minska koldioxid-
utsläppen enligt Science
Based Target är en viktig
del av vårt arbete. Vi strävar
efter att erbjuda våra kunder
lösningar med låga utsläpp.
Hållbarhet är integrerat
i hela vår leveranskedja
och vi investerar
aktivt i våra hållbara
leverantörspartners.
Sustainable Supplier Enga-
gement Program (SSEP)
fokuserar på hållbarhet i
leverantörskedjan. Genom
att tillämpa principer för
cirkulär ekonomi strävar
programmet efter att
bevara värdet av produkter.
Det uppnås genom att
minimera avfall och
reducera påverkan på
resurser, markanvändning
samt avfallsrelaterade
konsekvenser. SSEP syftar
till att skapa en mer hållbar
och effektiv leveranskedja
genom att integrera cirkulära
ekonomiska metoder.
Vi strävar efter att integrera
hållbarhet i vårt kunderbju-
dande för att möta kundens
behov och införliva hållbar-
het i hela vårt arbetssätt.
Det inkluderar ESG Due
Diligence och kontinuerliga
förbättringar av system,
processer och rapportering.
Vi utbildar våra leverantörer,
som genom SSEP får möj-
lighet att göra samma netto
noll-resa som Bufab. De får
också basen för en korrekt
rapportering gällande
gränsjusteringsmekanismen
för koldioxid, CBAM. Vi
erbjuder även en rad av
hållbarhetsutbildningar inom
ramen för vårt Best Practice
och i Bufab akademien.
LEDARE INOM HÅLLBARHET
Bufab har som mål att bli branschledande inom hållbarhet. För att uppnå positionen Hållbart Ledarskap har vi lagt
till ett hållbarhetsfokus i våra strategiområden, med sikte Hållbar tillväxt, Hållbara förbättringar och Strategiska
investeringar. Vi strävar efter att ge våra kunder sinnesro genom att skapa hållbart och enastående värde.
21
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Strategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
22
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
5. M&A – Driva
marknadskonsolideringen
Bufab är en av några få starka ledare i en mycket
fragmenterad marknad. Vår verksamhet är spridd över
tusentals kunder och leverantörer i många branscher
och geografiska regioner. Det minskar vårt beroende av
enskilda kunder - samtidigt som det kontinuerligt öppnar
dörrar mot nya segment och kunder.
Vi är en trygg, lokal partner i de 28 länder där vi för
närvarande har en etablerad verksamhet, samtidigt som
vi betjänar internationella kunder på flera kontinenter. Att
använda en pålitlig lokal partner blir allt viktigare för kun-
derna. Genom en strategisk konsolidering med förvärv av
andra starka bolag utökar vi vår närvaro i nya branscher,
produktsegment och geografiska regioner. Konsolide-
ringen gör oss ännu mer relevanta för våra kunder, som
i sin tur kan konsolidera sina inköp till färre leverantörer
och med Bufab som en pålitlig partner. En intressant
aspekt är att ju mer Bufab växer, desto mindre blir vår
marknadsandel - eftersom den adresserbara marknaden
ökar i samma takt. I sin tur skapar det en inspirerade
möjlighet för tillväxt och fler nöjda kunder.
4. Leverantörsbas
i världsklass
Att hitta optimerade leverantörer av C-parts är en liten
och ofta obetydlig del av våra kunders verksamhet. För
Bufab är det kärnan i verksamheten. Vårt nätverk av
dedikerade inköpsspecialister besöker och utvärderar
potentiella och befintliga leverantörer och driver
kontinuerliga förbättringar för att stärka värdet för
våra kunder. Kvalitet, hållbarhet och tillförlitlighet står
alltid agendan, liksom nya tekniska möjligheter för
produkt och produktion.
Vårt mål är att alltid erbjuda produkter från en optimal
tillverkare för varje behov.
Strategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
FAKTA ABS:
Grundat: 1946
Huvudkontor & produktion:
Ontario, Kalifornien
Antal medarbetare: 78
Omsättning: Cirka 600 MSEK
Produkter: Fästelement inklu-
sive bultar, brickor, dörrartiklar,
skåpbeslag, beslag för badrum
och låssatser.
Marknader: Nordamerika och
Mexico
American Bolt & Screws mål att expandera andel av bromsande marknad
”Covid-krisen bidrog till att vi genomförde några viktiga förändringar för att stärka bolaget och effektivisera verksamheten”, säger Cynthia Alvarez,
VD för American Bolt & Screw.
Under sin slogan ”Vi Håller Samman Industrin” har
American Bolt & Screw (ABS) utvecklats till en ledande
distributör av fästelement och andra C-parts i USA och
Mexiko. Bolaget, som har sitt huvudkontor i Ontario
i Kalifornien, grundades 1946. Med sina sju logistik-
center strategiskt placerade över USA och Mexiko har
ABS skaffat sig en unik position när det gäller att förse
tillverknings- och monteringsindustrier med fäst element
och andra C-parts.
KUNDERNA KONSOLIDERAR
SINA LEVERANTÖRSBASER
– Vi har kommit långt när det gäller att effektivisera
verksamheten under de senaste åren, men det är ett
ständigt pågående arbete, säger Cynthia Alvarez.
– Dessa åtgärder omfattar bland annat att vi har mins-
kat lagernivåer som byggdes upp i logistikcentren under
Covid. Förändringarna nödvändiggjordes av krisen,
men de åtgärder som vi har vidtagit sedan dess gynnar
oss nu och sätter oss i en bra position för att möta nya
marknadsbehov.
– Många av våra kunder genomför för närvarande
drastiska förändringar för att minska sina leverantörs-
baser och med vårt rykte om effektivitet, bra service
och snabba leveranser lever vi upp till deras krav för att
tillhöra de som väljs, fortsätter hon.
SAMMA BOLAG MEN ÄNNU BÄTTRE PÅ ATT
LEVERERA KVALITET
Marknaden för C-parts i USA har bromsat in till följd av
den globala lågkonjunkturen i kombination med osäker-
het inför det annalkande presidentvalet. Trots detta är
Cynthia Alvarez positiv när det gäller bolagets framtid
och dess möjligheter att leva upp till Bufabs nya strategi
för treårig tillväxt.
– Hittills har vi lyckats relativt bra när det gäller att öka
vår marknadsandel, trots tuffa förhållanden, säger hon.
ABS strategi när det gäller att integrera verksamheten
med Bufab har varit att behålla allt så vanligt som
möjligt för kunder, återförsäljare och anställda.
Vi har genomfört stora förändringar, och vi har arbetat
hårt för att det skulle ske långsamt och förklarat och
visat varför de var nödvändiga. Jag bedömer att Covid
hjälpte oss när det gäller detta, eftersom pandemin
gjorde det mycket tydligt att behovet fanns inom alla
områden.
Många av våra anställda har arbetat bolaget i flera
decennier och många av våra kontakter med kunder
och återförsäljare har pågått i många år, så det har varit
viktigt att visa att ABS fortfarande är samma bolag, men
nu till och med ännu bättre på att leverera kvalitet till
alla berörda, säger Cynthia Alvarez.
23
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Strategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
24
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Strategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
Förvärv är en del av vår affärsmodell
Efter att ha genomfört 50 framgångsrika förvärv under de senaste 45 åren har Bufab en omfattande erfarenhet
av att förvärva och integrera företag runt om i världen. Det är en naturlig del av vår affärsmodell. Vi letar efter
attraktiva företag som kan ge tillväxtsynergier, kundrelationer, en starkare leverantörsbas och expertis .
Bufab verkar på en starkt fragmenterad marknad. Trots
att Bufab är en ledande aktör på många marknader är
bolagets totala marknadsandel fortfarande en bra bit
under 5 procent. Det finns med andra ord en betydande
potential för tillväxt, såväl organiskt som genom förvärv.
För att fortsätta växa och generera synergier följer
Bufab kontinuerligt upp attraktiva förvärvskandidater.
Aktörer inom branschen är ofta entreprenörer och vi
märker att många företag som vi inleder diskussioner
med har en positiv uppfattning om vårt varumärke och
våra ambitioner.
Under de senaste 45 åren har Bufab gjort över 50
förvärv. Sedan 2014 har vi slutfört 15 förvärv med en
sammanlagd årsomsättning på över 3 400 MSEK. Tack
vare detta har vi ökat vår närvaro i nya industrier, pro-
duktsegment, geografiska marknader och blivit än mer
relevanta för våra kunder. Merparten av våra förvärv har
presterat väl sedan de blev en del av Bufab och de har
bidragit avsevärt till vår starka resultatutveckling. Skälet
är att vi är selektiva när vi förvärvar nya företag och
köper enbart sådana som är välskötta och lönsamma.
”PULL INTEGRATION”-STRATEGI
Bufab tillämpar en ”Pull Integration”-strategi. I korthet
innebär det att vi låter förvärven själva, i sin egen
takt, nyttja de fördelar som de ser i att tillhöra Bufab.
Vi pratar aldrig om kostnadssynergier, bara om
tillväxtsynergier, och i de flesta fall växer faktiskt det
nya Bufabföretaget snabbare efter att ha blivit en del av
koncernen. Genom att tillämpa denna strategi – i stället
för att hårt driva en strikt integrationsplan – bygger vi
upp en gemensam framtid.
De förvärvade systerbolagens ansvarsområden, kom-
petens och entreprenörsanda står i centrum och Bufabs
Best Practice är alltid tillgänglig. Vi kallar dem systerbo-
lag eftersom vi upprätthåller en moderorganisation med
å ena sidan lokala bolag som kan fatta beslut på lokal
nivå och å andra sidan funktioner som omfattar hela
koncernen.
Vår styrningsmodell kännetecknas av transparens och
en samarbetsinriktad beslutsprocess, som har tagits
emot väl i samgåendesamtal och integrationprocesser.
ARBETE MED FRAMTIDA FÖRVÄRV
Under året arbetade med en lista på potentiella förvärv.
Arbetet sker i våra regioner och vi har noterat att intres-
set för Bufab ökar i takt med att vi växer och att allt fler
företag visar intresse för att ansluta sig till gruppen.
Vår starka historik av att använda pull integration samt
möjligheten att verifiera detta med integrerade bolag är
en styrka. Vi arbetar vidare med att identifiera och lära
känna bolag för att kunna göra fler transaktioner. Under
2023 fortsatte vi att stärka vår finansiella ställning,
vilket innebär att vi står väl rustade att fortsätta vår
tillväxtresa genom nya förvärv.
Data-
insamling
Årlig mål-
sättning och
revision
Uppföljning
Generering
av rapporter
Beräkning
av utsläpp
Scope
definiering
SBTI
SSEP
INTEGRATION AV NYA FÖRVÄRV I *SBTI OCH *SSEP
För att förstå hur de företag vi förvärvar kommer att påverka oss och vilka klimatåt-
gärder som måste justeras gör vi numera en utvärdering av bolagets Scope 1, 2 & 3
i Due Diligence-processen. Detta skapar en bild av bolaget och vilka aktiviteter som
vi måste genomföra för att vi ska kunna nå vårt övergripande mål av växthusgasre-
ducering i linje med Parisavtalet. Att förvärva bolag som vi kan förbättra inom detta
område bidrar till en reducerad klimatpåverkan.
*SBTI - Science Based Targets initiative
*SSEP - Sustainable Supplier Engagement Program
FAKTA TILKA TRADING:
Grundat: 1960-talet
Huvudkontor & produktion:
Mönsterås
Antal medarbetare: 18
Omsättning: Cirka 47 MSEK
Produkter: Fästelement
och marknadsledande på
tallriksfjädrar
Marknader: Sverige
Omsättningen steg drygt 30 procent när Tilka blev del av Bufab
Systern ville sälja. Brodern såg potentialen i att vidareutveckla det lönsamma familjeföretaget. Lösningen blev att låta Bufab ta över ägarskapet av Tilka
Trading; resultatet att omsättningen steg med drygt 30 procent två år. ”Vi har fått tillgång till en rad tillväxtnycklar”, kommenterar VD Jonas Karlsson.
Tilka Trading i Mönsterås marknadsför ett brett sorti-
ment av fästdetaljer som skruvar, muttrar och brickor
samt mekaniska komponenter enligt olika standarder
och kundritningar. Bolaget, som startades 1960-
talet, övertogs 1978 av Åke Karlsson. Från och med
1999 fram till oktober 2021 drevs och ägdes företaget
av den andra generationen av familjen; syskonen Per
och Lena.
HÅLLBAR LEVERANTÖRSKEDJA
Ett belysande exempel på långsiktigheten i relationerna
är samarbetet med Bufab, som sträcker sig över två
decennier.
Bolaget var en välskött familjeangelägenhet, med
en välfungerande affärsidé, inarbetad kundkrets och
hade alltid hade visat svarta siffror. Däremot stod det
och stampade på samma fläck omsättningsmässigt.
Efter att ha drivit Tilka i drygt 20 år började Lena och
Per fundera över framtiden för bolaget. Diskussionerna
ledde fram till beslutet att sälja Tilka och valet av ny
ägare föll på Bufab, som tog över hösten 2021, berättar
Jonas Karlsson.
– Valet bottnade i att Per såg en potential i utvecklingen
av Tilka - och då sågs Bufab som en bra partner med
rätt muskler för att möjliggöra tillväxt, fortsätter han.
SÅ VAR LIGGER FÖRKLARINGEN TILL DEN
SNABBA OCH KRAFTIGA TILLVÄXTEN?
– En viktig förklaring är att tillgången till Bufabs affärs-
system har gett oss möjlighet att driva verksamheten på
ett ännu mer effektivt sätt och att bli ännu mer relevanta
för våra kunder. Den tillväxt som vi har upplevt har
varit organisk, det vill säga vi har sålt mer till befintliga
kunder, säger Jonas Karlsson.
– Vi har till exempel kunnat lansera vår första
webbshop, vi kan se lagerinformation och försäljnings-
statistik i realtid samt har tillgång till stödsystem för
logistiktjänster.
Det här innebär, enligt Jonas Karlsson, att Tilka kan
hantera fler artiklar och erbjuda kunderna ett bättre
utbud, till ännu förmånligare priser. Med andra ord
gynnas både Tilka och dess kunder av Bufabs muskler.
Tilka har alltid varit känt för en hög grad av kunskap,
service och leveranssäkerhet – och nu har vi kunnat
öka vår konkurrenskraft ytterligare, säger han.
25
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Strategi
Värdeskapande
Strategiska
fokusområden
Förvärv
Hållbarhet
26
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
27
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Bufab strävar efter att vara ledande inom hållbarhet. Därför fokuserar
vi på ansvarsfull tillväxt, hållbara förbättringar och investeringar.
Hållbar inriktning
av vår strategi
Vi strävar ständigt efter att se till att varje del av vår
verksamhet har en positiv inverkan på både människor
och miljö. För att nå våra tillväxtmål är det avgörande
att skapa värde för alla intressenter. Vi arbetar med att
förbättra processer och system för att göra dem mer
hållbara, samtidigt som vi strävar efter att vara en på litlig
partner för våra kunder och en aktiv arbetsgivare. Vår
hållbarhetsrapportering baseras på Corporate Sustai-
nability Reporting Directive, CSRD, som under året har
implementerats i vår strategi, KPI:er och i våra policyer.
CSRD är ett regelverk inom Europeiska unionen (EU)
som syftar till att standardisera och förbättra företagens
rapportering om hållbarhet och samhällsansvar.
Reglerna är utformade för att öka transparensen och
jämförbarheten av företagens hållbarhetsrapportering,
vilket i sin tur förväntas främja hållbarhetsmålen och
investeringar i hållbara projekt.
ESRS (EU Sustainability Reporting Standards) är nam-
net på de nya EU-standarderna för hållbarhetsrappor-
tering. och den detaljerade instruktionen för hur vi ska
möta rapporteringskraven inom Corporate Sustainability
Reporting Directive (CSRD).
ESRS innehåller följande: Två generella standarder
som ska följas av samtliga rapporterande företag. De
innehåller:
ESRS 1: Allmänna krav
ESRS 2: Allmänna upplysningar
Fem stycken miljöstandarder, där det är den dubbla
väsentlighetsanalysen som avgör om företaget ska
rapportera i enlighet med standarden. De är:
E1: Klimatförändringar
E2: Förorening
E3: Vatten och marina resurser
E4: Biologisk mångfald och ekosystem
E5: Resursanvändning och cirkulär ekonomi
Fyra stycken sociala standarder, och även där är det
den dubbla väsentlighetsanalysen som avgör vilka av
dessa man som företag ska rapportera i enlighet med.
Dessa är:
S1: Den egna arbetsstyrkan
S2: Arbetstagare i värdekedjan
S3: Påverkade samhällen
S4: Konsumenter och slutanvändare
En standard för bolagsstyrning:
G1: Ansvarsfullt företagande
28
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Agenda 2030
FN:s agenda 2030 och de globala målen för hållbar
utveckling utgör en handlingsplan för att främja
människor, miljö och välstånd. De 17 globala målen,
antagna av världsledare 2015, strävar efter att skapa
en bättre och mer rättvis värld fram till 2030. Bufab har
identifierat de områden som är mest relevanta för verk-
samheten med utgångspunkt i dessa mål. Vårt arbete
inkluderar en analys av bolagets påverkan på FN:s glo-
bala mål för hållbar utveckling och där verksamheten
kan ha störst positiv inverkan.
De mest relevanta målen för Bufab är:
#3 God hälsa och välbefinnande
#5 Jämställdhet
#8 Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk
tillväxt
#9 Hållbar industri, innovationer och
infrastruktur
#12 Hållbar konsumtion och produktion
#13 Bekämpa klimatförändringarna
#16 Fredliga och inkluderande samhällen
#17 Genomförande och globalt partnerskap
Under 2021 intensifierade Bufab sina insatser kring
hållbar utveckling och påbörjade arbetet med att
rapportera enligt GRI (Global Reporting Initiative) för
att tydligare kunna identifiera specifika förbättrings-
möjligheter och därmed aktivt bidra till målens uppfyl-
lelse. Under 2023 adderade vi ytterligare aktiviteter
som ligger i linje med CSRD och där vi kan förbättra
värdekedjan.
I november 2022 validerades och godkändes Bufab av
Science Based Targets initiative. Det innebär att vi åtar
oss att eliminera interna utsläpp av växthusgaser till noll
fram till 2030 och att samarbeta med leverantörer som
delar samma mål.
Kortsiktigt innebär detta att Bufab säkerställer att använda
100 procent fossilfri energi för våra kontor och vår egen
tillverkning, samtidigt som vi investerar i egen hållbar
energiproduktion, som exempelvis solcells anläggningar.
På lång sikt är utmaningen betydande och att nästan helt
minska koldioxidutsläppen kräver stora förändringar i
hela värdekedjan i samarbete med våra partners. Under
2022 startade Bufab en utbildning för sina partnerskaps-
leverantörer genom ett Sustainable Supplier Engagement
Program (SSEP) med målet att gemensamt säkerställa
aktiviteter och investeringar för att minska växthusgas-
utsläppen i värdekedjan med 55 procent fram till 2031.
Detta arbete intensifierades under 2023.
BUFABS VALDA GLOBALA MÅL FÖR HÅLLBAR UTVECKLING (SDG)
God hälsa och
välbefinnande Jämställdhet
Anständiga arbetsvillkor
och ekonomisk tillväxt
Hållbar industri, inno-
vationer och infrastruktur
ra
SDGs
CSRD
ESRS: E2 ESRS E5 ESRS S1, S2, S4 ESRS: E1, E2,E3,E4
Aktiviteter
För att uppfylla SDG 3.9 och bidra till
att minska skador på hälsa och miljö är
det viktigt att följa REACH och ROHS-
standarderna. Genom att följa dessa
regler kan vi begränsa användningen av
farliga kemikalier och se till att de ersätts
med säkrare alternativ, vilket minskar ris-
ken för sjukdomar och dödsfall relaterade
till exponering för farliga ämnen. Därför
är överensstämmelse med REACH och
ROHS en viktig del av ansträngningarna
för att främja hälsa och säkerhet, samtidigt
som vi arbetar för att uppnå de globala
målen för hållbar utveckling.
Genom att aktivt jobba för köns-
jämställdhet – både mellan anställda
och i företagsledningen – tar vi ett viktigt
ansvar. Målet är att skapa en rättvis och
inkluderande företagskultur där alla har
lika möjligheter och där alla känner sig
representerade och respekterade oavsett
kön. Detta är en viktig del av att bygga en
organisation som värnar om mångfald och
lika möjligheter för alla.
Vi arbetar med aktiviteter för ekonomisk
tillväxt, efter att skapa en balanserad och
hållbar ekonomi samtidigt som vi värnar
om människors sysselsättning, arbets-
villkor och rättigheter i vår värdekedja.
Vi har aktiviteter på plats för ekonomisk
tillväxt, efter att främja en industriell
utveckling som är både inkluderande och
hållbar, samtidigt som vi strävar efter att
uppgradera befintlig infrastruktur och indu-
striella processer för att möta kraven för
en mer hållbar framtid. Flertalet av dessa
aktiviteter är kopplade till vårt Sustainable
Supplier Engagement Program.
Mål
Efterlevnad av REACH (Registra-
tion, Evaluation, Authorization and
Restriction of Chemicals) och RoHS
(Restriction of Hazardous Substances).
Jämn könsfördelning bland chefer 2030. Utvecklingssamtal för 100 procent
av arbetsstyrkan.
Noll olyckor.
100 procent av leverantörerna av
direkt material har undertecknat en
uppförandekod.
Utbildning i uppförandekoden vart 3:e år.
100 procent förnybar energi till 2030.
29
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Hållbarhet
Hållbar konsumtion
och produktion
Bekämpa
klimatförändringarna
Fredliga och inkluderande
samhällen
Genomförande och
globalt partnerskap
ra
SDGs
CSRD
ESRS E5 ESRS: E1 ESRS: E1, E2,E3,E4 ESRS E5
Aktiviteter
Ansvarsfull konsumtion och produktion
för att säkerställa en hållbar hantering
av naturresurser, kemikalier och avfall
samtidigt som vi främjar övergången till
mer hållbara affärspraxis.
Vi planerar klimatrelaterade aktiviteter
och integrerar klimathänsyn i värdekedjan
samtidigt som vi satsar på att öka
utbildning och medvetenhet för att stärka
leverantörernas kapacitet att hantera och
anpassa sig till klimatförändringarna.
Genom vår uppförandekod vill vi stoppa
övergrepp, exploatering, människohandel
och våld mot barn, minska olagliga
finansiella flöden och vapenflöden,
bekämpa korruption, främja inkluderande
beslutsfattande och stärka deltagandet i
värdekedjan.
Partnerskap i hela vår värdekedja är
avgörande för att främja en hållbar utveck-
ling och skapa en värld som är fri från
korruption och våld. Vi engagerar kunder
och nyckelleverantörer för att uppnå våra
mål i linje med vår strategi för hållbart
ledarskap.
Mål
Överensstämmelse med kraven på
kemikalieöverensstämmelse.
Materialåtervinningsbarhet över 90%.
Öka andelen återvunnet insatsmaterial.
20 procent avfallsminskning och noll
deponering år 2030.
Nettonollutsläpp för Scope 1 och 2
till 2030.
55 procent minskning av koldioxid-
intensiteten i Scope 3 till 2031.
Utvärdering och screening av
leverantörer av konfliktmineraler.
Samtliga leverantörer signerar vår
uppförandekod.
Antikorruptionsutbildning för våra
team vart 3:e år.
70 procent av våra inköp i programmet
Sustainable Supplier Engagement.
80 procent av våra inköp
hållbarhetsreviderade.
30
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Påverkan Risker Möjligheter
Supply chain
Koldioxidutsläpp
Föroreningar
Markutnyttjande
Vattenförbrukning
Materialanvändning
och utvinning
Tillgång till material med låga
koldioxidutsläpp
SVHC-ämnen (Substances
of Very High Concern)
Kränkningar av mänskliga
rättigheter eller arbets tagares
rättigheter
Konfliktmineraler
Inflytande på under leverantörer
Ekonomisk utveckling
Hållbara metoder
Utfasning av fossila
bränslen
Upphandling
Ekonomisk utveckling
Hållbara metoder
Korruption Engagemang hos
leverantörer
Kapacitetsuppbyggnad
Konsolidering
Transporter
Koldioxidutsläpp
Föroreningar
Koldioxidutsläpp
Föroreningar
Ekonomisk utveckling
Hållbara metoder
Utfasning av fossila
bränslen
Verksamhet
Koldioxidutsläpp
Föroreningar
Skador
Sociala eller etiska
kränkningar
Svag lokal styrning av
efterlevnad
Utfasning av
fossila bränslen
Hantering av miljö,
hälsa och säkerhet
Medarbetarnas
engagemang
Mångfald och inkludering
Företagskultur
Försäljning &
marknadsföring
Korruption
Greenwashing
Erbjudande av
hållbara lösningar
Hållbar hantering av
leveranskedjan
Kundvärde
Produktens tillförlitlig-
het och reparerbarhet
SVHC-ämnen
Produktsäkerhet
Produktens kvalitet
Hållbara lösningar
Peace of mind
Lönsam verksamhet
Slutet av
livscykeln
Koldioxidutsläpp
Förorening
Materialanvändning
och utvinning
SVHC-ämnen
Kundens design
Cirkulär ekonomi är en
möjlighet för oss att:
vi lägger till, behåller
och förlänger värdet
av våra resurser och
produkter.
31
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Risker Möjligheter
Korruption och mutor
Anpassning till klimatförändringar
Skydd av visselblåsare
Arbetsvillkor
Likabehandling och lika möjligheter för alla
Andra arbetsrelaterade rättigheter
Arbetsvillkor
Företagskultur
Begränsning av klimatförändringar
Anpassning till klimatförändringar
Energi
Arbetsvillkor
Företagskultur
Arbetsvillkor
Likabehandling och lika möjligheter för alla
Andra arbetsrelaterade rättigheter
Resursinflöden, inklusive resursanvändning
SAMARBETE MED INTRESSENTER
Bufab upprätthåller regelbundna dialoger med olika
intressenter för att använda deras insikter i utvecklingen
och förbättringen av affärsmetoder samt för att kartlägga
och åtgärda operativa problem. Denna strategi gör det
också möjligt för företaget att förstå och reagera på
befogade orosmoment hos intressenter samt hantera
potentiella risker. Samarbetsnivån varierar beroende på
varje intressents inställning, där vissa föredrar att vara
mer involverade än andra. Att hitta rätt balans skapar en
grund för ömsesidig och effektiv kommunikation.
IDENTIFIERING OCH URVAL
AV INTRESSENTER
Bufab har identifierat de mest betydande intressenterna
genom dialog med koncernledningen. Dessa är:
Kunder
Leverantörer
Medarbetare
Aktieägare
Institutioner och kommuner
Styrelsen
INTRESSENTDIALOG
Våra intressentdialoger hjälper oss att kommunicera
affärsbeslut, aktiviteter och resultat. Genom att visa
intresse för intressenternas åsikter och ge dem
möjlighet att bidra med synpunkter på aktiviteter
som påverkar dem, stärker företaget sina relationer
samtidigt som vi utvecklar vår affärsverksamhet. Detta
bidrar till ömsesidig förståelse och skapar en grund för
långsiktiga och hållbara relationer.
För att samla in synpunkter från intressenter används
olika kanaler, där medarbetarna fungerar som en viktig
länk för information från andra intressenter. Exempelvis
förlitar sig kunder och leverantörer på att Bufabs medar-
betare för vidare deras synpunkter till relevanta kollegor.
METODER FÖR SAMARBETEN
MED INTRESSENTER
Samarbetet med intressenter sker främst genom fysiska
eller virtuella möten, där dialogen mellan intressenter
och relevanta medarbetare möjliggör anpassning av
arbetsmetoder efter deras behov och förväntningar.
VÄSENTLIGHETSANALYS
Bufab genomför väsentlighetsanalyser för att förse
intressenterna med relevant information om operativa,
finansiella, miljömässiga och sociala resultat. Begräns-
ningar inom ämnesområdena utvärderas med hänsyn till
organisatoriskt sammanhang, affärskontext och intres-
sentperspektiv. Dessa utvärderas också med tanke på
vår påverkan och bidrag till FN:s globala mål för hållbar
utveckling. Genom denna analys strävar Bufab efter att
säkerställa att vi delar den mest relevanta informationen
för att möta intressenternas förväntningar och behov.
Bufabs väsentliga frågor 2023
32
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Viktiga frågor i en intressentdialog
Intressentanalysen hjälper oss att bättre förstå och hantera våra kunder och övriga intressenters behov och förväntningar, vilket
I sin tur leder oss till ökad framgång och hållbarhet på lång sikt
Intressenter Kunder Leveran törer Medar betare Ägare
Institutioner
och kommuner Styrelsen
Metod
Våra säljteam för en kontinu-
erlig dialog med kunderna om
frågor som rör hälsa, säkerhet
och allmänna kundkrav.
Dessutom gör kunderna
regelbundet revisioner av
Bufabs olika företag.
Vårt hållbarhetsteam
diskuterar också andra frågor
med kundrepresentanter, så
som miljö mässig hållbarhet
och utsläpp, produkt-
hållbarhet, etik i Supply Chain
och mänskliga rättigheter.
Dessa samtal sker vanligen
kundens initiativ.
Våra inköpsteam för en
kontinuerlig daglig dialog med
våra leverantörer om frågor
som leverantörernas hållbar-
hetsresultat och förmåga att
leverera samt utvärderingar
av Supply Chain.
Med våra partnerleverantörer
har vi partnerskapsmöten
varje kvartal för att diskutera
utvecklingen av deras verk-
samhet, däribland kostnadsut-
veckling, hållbarhetsaktiviteter
och eventuella förbättringar.
Dessutom genomför vi en
årlig, global partnerskaps-
undersökning där huvud-
leverantörerna får svara på
frågor inom viktiga områden
som kärnvärderingar,
utveckling inom Supply Chain,
digital isering, logistik och
hållbarhet.
Global People Circle (GPC)
gör varje år en medarbetar-
undersökning. GPC, som
består av representanter från
flera av Bufabs affärsenheter,
sammanträder varannan
månad.
Best Practice arbetar med
ständiga förbättringar avse-
ende personalfunktioner.
Under 2023 arbetade vi med
förbättringar av policyer,
direktiv och handböcker inom
bland annat Hållbarhet samt
Säkerhet och Hälsa för att
ytterligare stärka vårt arbete
inom området.
Bufabs koncernledning
träffar regelbundet aktie ägare
vid enskilda möten och
seminarier.
Bufab håller också en kapital-
marknadsdag där investerarna
får en detaljerad redo görelse
för Bufabs affärsverksamhet.
Övriga frågor som kommu-
niceras är vår strategi och
andra viktiga strategiska
beslut.
Bufabföretagen för en kontinu-
erlig dialog med kommunerna.
Dessutom är Bufab med lem
i branschorgan isationer som
European Fasteners Distri-
butor Association.
Vi samarbetar även med
universitet och vill utöka
sådana samarbeten.
Samarbetena sker på lokal
nivå och graden av involvering
justeras efter det.
Bufabs koncernledning har
regelbundna diskussioner
med styrelsen om hur vår
strategi för Hållbart Ledarskap
fortskrider.
Viktiga frågor
som lyfts fram
Miljömässig hållbarhet
och utsläpp
Väsentlig efterlevnad
Hälsa och säkerhet
Uppförandekod, etik och
mänskliga rättigheter
Leverantörskapabilitet
Leverantörsutfall
Hållbarhet
Uppförandekod för
leverantörer
Ledningssystem för
utbildning
Nyckeltal för personal
Medarbetarundersökning
Riskhantering
Miljömässig hållbarhet
och utsläpp
Väsentlig efterlevnad
Hälsa och säkerhet
Uppförandekod, etik och
mänskliga rättigheter
Att locka medarbetare
Artificiell intelligens
Effektivitet
Framtidens arbete
Hållbart ledarskap
Värdeskapande för kunder
Accelererande effektivitet
Leverantörsbas i
världsklass
Konsolidering av
marknaden
33
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Till ägarna
180
MSEK
Till personalen
1 047
MSEK
Till samhället
427
MSEK
Behållet
ekonomiskt
värde
598 MSEK
Till leveran törer
& banker
(råmaterial, tjänster,
ränta och annat)
6 484
MSEK
Ekonomiskt värde
genererat
8 736
MSEK
Genererat och distribuerat ekonomiskt värde är ett
nyckeltal som visar det värde vi skapar genom vår
verksamhet och den allokering av våra intäkter enligt
vår intressentgrupp som görs till följd av detta. Vi
skapar värde för ett stort antal intressenter genom
vår verksamhet, däribland aktieägare, anställda,
leverantörer, kunder, banker, stat och samhälle.
Genererat och distribuerat ekonomiskt värde
Goda verksamhetsmetoder
Genom Bufabs globala nätverk av kunder och leveran-
törer kan vi bidra med en positiv påverkan i samtliga
länder där vi är verksamma. Bolaget stödjer utveckling
genom att säkerställa goda verksamhetsmetoder,
konkurrens på lika villkor och lagefterlevnad. Alla dessa
aspekter är integrerade delar av Bufab Best Practice.
Att betala skatt i Bufabs verksamhetsländer handlar om
mycket mer än att bara följa lagen. Det handlar också
om att bidra till ekonomisk tillväxt i varje land och att
stärka den sociala utvecklingen. Bufabs skattestrategi
är en del av bolagets globala strategi och är integrerad
i VD-instruktionerna för bolagets 40-tal lokala verkstäl-
lande direktörer och i dokumentationen för internpris-
sättning. Detta i kombination med revisionsprogrammet
säkerställer att Bufab följer nationella skattelagar och
att tillräckligt med värde stannar kvar i landet. I de län-
der där Bufabs verksamhet är för liten för att bygga upp
den spetskompetens som krävs anlitar bolaget externa
konsulter, såsom auktoriserade revisorer, för att säker-
ställa efterlevnad av lokala lagar och förordningar.
Bufabs skattestrategi baseras på bolagets generella
mål om att vara en ansvarstagande medborgare i de
länder och lokalsamhällen där vi har verksamhet och
att fullgöra vårt ansvar i förhållande till aktieägare,
medarbetare, kunder, leverantörer och andra intres-
senter. Kärnan i strategin är att betala rätt summa skatt
vid rätt tillfälle till de rätta skattemyndigheterna och
att respektera alla tillämpliga skattelagar i de länder
där bolaget är verksamt. Vår princip är att hålla en
armlängds avstånd när det gäller internprissättning av
koncerninterna transaktioner för att spegla var värdet
skapas i bolaget och vilken jurisdiktion som har rätt att
beskatta vinsterna. Målet är att utveckla konstruktiva,
professionella och transparenta relationer med skatte-
myndigheter, baserat på integritet, samarbete och
ömsesidigt förtroende.
34
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
HållbarhetHållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
70 procent av våra
inköp inkluderade i
Sustainable
Supplier Engage-
ment program.
Scope 1 & 2
nettonoll
I linje med Science
Based Targets
initiative, minskning
av Scope 3 med
55 procent
Scope 3: Nettonoll
med 100 procent
koldioxidfria lös-
ningar till våra
kunder
2025 2026 2030 2031 2050
Vårt åtagande för kunder att minska koldioxid utsläppen
i värdekedjan…
…och agera ansvarsfullt för att driva på målen för hållbar utveckling
till förmån för framtida generationer.
Under 2021 undertecknade Bufab internationella Science Based
Targets initiative (SBTi) som ett led i vårt fortsatta arbete med att
minska utsläppen av växthusgaser. 2022 blev vi validerade och
godkända. Det innebär att vi har åtagit oss att sätta upp mål och
aktiviteter i linje med Parisavtalet, som syftar till att begränsa den
globala uppvärmningen till 1,5 °C. SBTi är ett samarbete mellan
Carbon Disclosure Project (CDP), FN:s Global Compact, World
Resources Institute (WRI) och Världsnaturfonden (WWF). Bufab
undertecknade avtalet för att ytterligare främja sitt hållbarhetsarbete
och minska utsläppen av växthusgaser i hela leverantörskedjan.
Partnerskap med kunder och nyckelleverantörer kommer att vara
en avgörande del av våra planer för att nå detta mål. Vi ser detta
som en integrerad del av vår strategi för hållbart ledarskap och
ett sätt att ytterligare förbättra vår konkurrenskraft med hållbara
lösningar, produkter och verksamheter.
Färdplan för att minska koldioxidavtrycket
80 procent av våra
inköp hållbarhets-
auditerade.
35
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Reducering av växthusgaser
i leverantörsledet
Bufabs påverkan sker främst genom våra leverantörs-
led. Vi måste därför fortsätta att arbeta aktivt med vårt
Partnerskapsprogram, där vi under 2022 adderade
Sustainable Supplier Engagement Program (SSEP)
som en viktig del i vårt fortsatta arbete att reducera vår
klimatpåverkan.
Vi engagerar och stödjer leverantörer i arbetet med att
minska utsläppen av växthusgaser. Vårt engagemang
inkluderar utbildnings webinarier, utbyte av bästa praxis,
datainsamling, partner skap samt verktyg från tredje part
för att konsolidera och spåra data och framsteg.
Koldioxidutsläpp – scope 1 och 2
CO
2
e (MT) MT CO
2
/MSEK
MT CO
2
/MSEK
0
1 000
2 000
3 000
4 000
5 000
20232022
inkl.
förvärv
2022
exkl.
förvärv
202120202019
Scope 1
Scope 2
0,0
0,2
0,4
0,6
0,8
1,0
Vi engagerar våra leverantörer för att minska Scope 3-utsläppen
Steg 1: Frågeformulär till partnerleverantörer för att förbereda
data om hållbarhet för energi, transport, material, avfall etc.
och ge feedback.
Steg 2: Målet är att fastställa data för leverantörens basår
inkluderat att dela kunskap mellan deltagare i programmet,
ange riktlinjer, delge bästa praxis och ge utbildning.
Step 3: Sätta mål. När basåret är fastställt ges den beräknade
utsläppsminskningen som ligger i linje med Parisavtalet. Bufabs
leverantörer behöver sänka sina växthusgaser med 5,5 procent
CO
2
eq varje år fram till 2031.
Steg 4: Implementera åtgärder. För att nå målen kommer
åtgärder att genomföras enligt olika kategorier.
Steg 5: Kommunikation & uppföljning. Vi kommunicerar
kvartalsvis om åtgärder, mål och utbildningsbehov.
Scope 3
99,6% utsläpp
i värdekedjan
Scope 3
90,7% inköpta
varor & tjänster
Scope 3
7,2% transport
Scope 1
0,2%
Scope 2
0,2%
Implementera
Engagera
Förbereda
Vilka är Bufabs Scope 1, 2 & 3-utsläpp?
Scope 1: Direkta utsläpp från den egna verksamheten.
Scope 2: Indirekta utsläpp, från till exempel inköp av energi, värme och kyla.
Scope 3: Alla övriga direkta och indirekta utsläpp. Största delen kommer uppströms
från våra leverantörer men det finns även en mindre del nedströms i form
av transporter.
Beräkningar är i enlighet med Greenhouse Gas Protocol ett standardiserat
ramverk som används för att mäta och hantera växthusgasutsläpp
Totala koldioxidutsläpp
CO
2
e (MT) MT CO
2
/MSEK
MT CO
2
/MSEK
0
300 000
600 000
900 000
1 200 000
1 500 000
20232022
inkl.
förvärv
2022
exkl.
förvärv
Totalt CO
2
e scope 1, 2, 3
0
40
80
120
160
200
Energi köpt från förnybara källor
Energy bought from renewable sources
0
20
40
60
80
100
20232022202120202019
%
Inköpt el
MWh MWh/MSEK
MWh/MSEK
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20232022202120202019
Förnybar
Ej förnybar
0
1
2
3
4
5
MWh MWh/MSEK
MWh/MSEK
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20222021202020192018
Förnybar
Ej förnybar
0
1
2
3
4
5
20222021202020192018
Förbättra hållbarheten i värdekedjan
Med ett stort antal leverantörer och kunder över hela
världen har Bufab ett starkt utgångsläge för att bidra till
att förbättra hållbarheten i värde kedjan. Sedan 2020
måste alla leverantörer underteckna bolagets uppfö-
randekod och leva upp till våra hållbarhetsstandarder
för att få nya beställningar. Samtliga leverantörer i
kategorierna Partnership, Preferred och Approved har
undertecknat vår uppförandekod.
ÖKAD AUTOMATISERING OCH
EFFEKTIVISERING AV PROCESSER
Bufabs mål är att utveckla en världsledande leveran-
törsbas. Därför strävar vi efter att styra våra inköp
till de leverantörer som lever upp till våra kvalitets-,
kostnads- och hållbarhetskrav. För närvarande har vi
samlat 80 procent av våra inköpskostnader hos 550
av de bästa leveran törerna. Under 2023 förbättrade
vi systemintegrationen kopplat till vår nya Supplier
Management Module (SMM), där vi hanterar och sam-
arbetar med leverantörer. SMM gör det möjligt för oss
att effektivt kontrollera allt från en plattform där vi kan
samla in leverantörsdata och information, identifiera
risker i leveranskedjan och hantera kontrakt, revisioner,
dokument och produkter. Vi kan också bedöma och
övervaka efterlevnad och certifikat, utvärdera och
förbättra prestanda och driva innovation.
ATT VÄLJA, UTVÄRDERA OCH
UTVECKLA LEVERANTÖRER
Alla leverantörer måste underteckna Bufabs
uppförandekod för leverantörer för att bli godkända
av oss. Grunden till vår uppförandekod utgörs av
principerna i FN:s förklaring om mänskliga rättigheter,
ILO:s kärnkonventioner, Rio-deklarationen och FN:s
konvention mot korruption samt OECD:s riktlinjer för
multinationella företag och den allmänna förklaringen
om de mänskliga rättigheterna. Leverantörerna måste
också visa att de bedriver sin verksamhet i enlighet
med andra standarder och regler, däribland ISO 9001
och REACH-förordningen.
Med över 30 000 förfrågningar på ett år måste Bufab
kunna säkerställa att leverantörerna har kapacitet och
förmåga att leverera önskad kvalitet och kvantitet i
rätt tid och på ett hållbart sätt. Leverantörerna väljs,
utvärderas och utvecklas med hjälp av Bufabs globala
leverantörsprocess. Vissa relationer med leverantörer,
som Bufab gör kontinuerliga inköp från, utvecklas till
partnerskap. Syftet med partnerskapen är att uppnå
bättre produktivitet och kvalitet, men även att skapa
goda möjligheter att arbeta fokuserat med hållbarhets-
aspekter och att växa tillsammans. Kriget i Ukraina har
fört med sig ansträngningar i leverantörskedjan, inte
minst när det gäller energiförsörjning och ökad geo-
politisk instabilitet. Även störningarna i Röda havet som
började i slutet av 2023 har påverkat våra transporter
från Fjärran Östern vilka har omdirigeras till fartyg via
Godahoppsudden. De nya rutterna för fartygen har
uppenbara konsekvenser för transittiderna och ökade
kostnader. Detta har medfört att vi under året arbetade
med att ytterligare sprida våra risker och möjligheter
genom utveckling av fler globala partnerskap.
Övriga Europa, 43%
Amerika, 1%
Asien och andra, 48%
BUFAB’S SOURCING
Lorem ipsum
Lorem ipsum
Sverige, 8%
Bufabs distribution av inköp
36
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Vi klassificerar våra leverantörer utifrån
följande kategorier:
Partners: Har både undertecknat inköpsavtal
och Bufabs uppförandekod för leverantörer.
Hållbarhetsrevision har genomförts och
godkänts.
Preferred: Har både undertecknat inköpsavtal
och Bufabs uppförandekod för leverantörer.
Approved: Har undertecknat Bufabs
uppförandekod för leverantörer.
Potential: Leverantörer som ännu inte
genomgått vår godkännandeprocess.
Blocked: Leverantörer vi inte arbetar med
eller som är under utfasning.
Klassificeringstriangeln
PARTNERS
PREFERRED
APPROVED
GLOBALT REVISIONSPROGRAM
Bufabs globala organisation för leverantörsstyrning
arbetar kontinuerligt med att bygga upp och förbättra
den nödvändiga infrastrukturen, baserad på Supplier
Management-modulen. Den innehåller flera viktiga
verktyg för till exempel leverantörers självbedömning,
kapabilitetsrevisioner, scorecards samt de certifikat
som tilldelas godkända leverantörer. Kapabilitetsstudier
görs av alla nya potentiella leverantörer. Med vår omfat-
tande kunskap om leverantörsprocessen och större
inköpsvolymer har Bufab lättare att styra leverantörer
av C-parts ur ett hållbarhetsperspektiv än våra kunder
har. Arbetet regleras av ett globalt revisionsprogram.
Det omfattar en global standard och ett ambitiöst utbild-
ningsprogram för de revisorer som är inblandade. Revi-
sionerna utförs i de flesta fall av Bufabs experter, men
i vissa fall samarbetar vi med ackrediterade externa
partners. Under pandemin fortsatte Bufab med leveran-
törsrevisioner med hjälp av digitala verktyg i kombina-
tion med fysiska besök hos många leverantörer, vilket
möjliggjordes genom vår lokala närvaro på många
marknader. Förutom aspekterna kvalitet, kapabilitet,
kapacitet och produktivitet, granskas förhållandena för
medarbetare, hållbarhet, utbildning, hälsa och säkerhet
samt olycksfallsrapportering. Detta inkluderar bland
annat eventuell förekomst av barnarbete, miljöfrågor,
avfall och utsläpp, kontroll av konfliktmineraler och
lagefterlevnad av Reach och RoHS. Bufab uppmuntrar
också till extra revisioner initierade av kunder eller
interna intressenter.
.
NEJ TILL INKÖP AV MINERALER FRÅN
KONFLIKTOMRÅDEN
Bufab köper inte mineraler från konfliktområden.
Detta gäller till exempel tenn, tantal, volfram och guld
som utvinns i Demokratiska republiken Kongo samt
omgivande länder, där vinsten från mineralförsäljningen
kan underblåsa krig och kränkningar av mänskliga
rättigheter. Alla leverantörer som förser Bufab med pro-
dukter som innehåller konfliktmineraler granskas. Vid
oklarheter uppmanas leverantören att klargöra, och om
nödvändigt, ersätta mineralkällan. Under 2023 fortsatte
vi detta arbete och vår uppfattning är att vår hantering
av konfliktmineraler omfattas av en god process.
INTEGRERAD KVALITETSSÄKRING
På Bufab är kvalitetssäkringen helt integrerad med styr-
ningen genom ledningssystemet Bufab Best Practice.
Den omfattar viktiga förebyggande aktiviteter, däribland
riskbedömningar av nya artiklar, att hitta den bäst
lämpade leverantören för varje del och kvalitetsinspek-
tioner. Som en del av vårt förbättringsarbete har vi infört
en process för så kallade ”Red Flags”. Denna process
hjälper oss att hantera risker på ett tidigt stadium för att
minimera eventuella negativa konsekvenser för Bufabs
kunder. Identifierade Red Flags rapporteras regelbun-
det till högsta ledningen, som ser till att analyser och
åtgärder är tillräckliga för att förhindra upprepning. Vid
behov uppdateras Bufab Best Practice för att föränd-
ringen skall aktualiseras i hela bolaget. De flesta Red
Flags utfärdas dock till följd av teknikaliteter.
37
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
38
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Medarbetare per region
Utomlands
Sverige
0
500
1 000
1 500
2 000
20232022202120202019
Personalomsättning
%
0
4
8
12
16
20
20232022202120202019
Frånvaro
%
0
1
2
3
4
5
20232022202120202019
Utbildningstimmar Bufabs medarbetare
1
0
5 000
10 000
15 000
20 000
25 000
20232022202120202019
Mest attraktiva arbetsgivaren
Bufab vill bli den mest attraktiva arbetsgivaren i bran-
schen. För att uppnå det satsar vi mycket på att skapa
en positiv och engagerande arbetsmiljö där goda idéer
premieras, där arbetsresultat får ett erkännande, där
hälsa och säkerhet garanteras och där välbefinnande
förstärks. Idag består bolaget av över 1 800 Solutionists
i 28 länder.
Fokus ligger också på att ge medarbetarna lika möjlig-
heter att utveckla sina färdigheter och sin kompetens
så att de kan nå sin fulla potential. De förväntas i sin tur
stödja bolagets fortsatta framgång genom att arbeta
mot överenskomna mål i enlighet med våra värderingar
och driv krafter. Bufab eftersträvar att kombinera storlek
och närvaro hos en internationell koncern med det
lilla familjeföretagets attityd att alltid sätta kunden
först och att agera som en entreprenör. En hög grad
av individuell frihet kombineras med en motsvarande
grad av ansvar. Vid förvärv av ett nytt bolag inleds en
långsiktig process för att implementera Bufabs kultur av
entreprenörskap. Vid rekryteringen av nya medarbetare
värderas dessutom rätt attityder och att dela vår lös-
ningsinriktade inställning, som Solutionists.
2021 lanserade Bufab ett traineeprogram som syftar
till att utveckla unga talangfulla medarbetare till att bli
framtida ledare på Bufab. Bufab lanserade dessutom
under 2022 ett ”Young advisory Board” som ska
användas som ett diskussionsforum kring ämnen som
framtidens arbetsplats, hållbarhet och lika möjligheter.
Vår medarbetarundersökning som utfördes under slutet
av året visade på ytterligare förbättringar och att vi gick
från Employee Net Promoter Score (eNPS) 11 till 14.
Antalet ökade utbildningstimmar 2021 ökade pga ökad
digitaisering och att det blev enklare att utbilda fler
genom digitala utbildningsprogram.
Not 1: Antalet ökade utbildningstimmar 2021 ökade pga ökad
digitaisering och att det blev enklare att utbilda fler genom
digitala utbildningsprogram.
”På Bufab kan jag bidra till en
förändring för klimatet”
”Genom att optimera processerna på logistikcentren och minska mängden av
emballage kan vi öka kundvärdet och hjälpa våra kunder att uppnå sina hållbarhets-
mål”, säger Lina Zhang, nyutnämnd hållbarhetschef för Bufab i region Asia-Pacific.
Lina Zhang, som började på Bufab i Shanghai i septem-
ber 2023, har en bakgrund som hållbarhetskonsult med
erfarenhet från många olika branscher.
– Jag valde Bufab eftersom jag upplever att bolaget
är uppriktigt i sin satsning på hållbarhet. Det ger mig
möjlighet att arbeta med något som jag tror på och som
i praktiken går att omsätta till konkreta åtgärder för
klimatet, säger hon.
Ett av de första projekten för henne att leda på Bufab
är ett pilotprojekt i Shanghai för att minska mängden av
emballage på logistikcentret.
– Mindre emballage innebär minskat avfall, reducerade
koldioxidutsläpp, liksom sänkta kostnader. Alla tjänar
på det, både klimatet och våra kunder, som får hjälp att
uppnå sina hållbarhetsmål.
– Bufab verkar i mitten av värdekedjan, vilket innebär
att förutom att addera värde för våra kunder, så kan vi
också påverka våra leverantörer och deras syn på håll-
barhet. Det är också anledningen till att vi har startat ett
projekt för att engagera leverantörerna, fortsätter hon.
KONTINUERLIG INLÄRNINGSPROCESS
Emballageprojektet syftar även till att uppfylla – och
överskrida – nya lagkrav.
– Det är mycket diskussioner som pågår just nu inom
bolaget om hur vi ska förbereda oss och implementera
åtgärder för att leva upp till nya lagkrav. Jag uppskattar
verkligen att jag har så många engagerade kollegor på
Bufab och dess systerbolag runt om i världen att dela
kunskap, samt utbyta tankar och idéer med – och att
bolaget är så ambitiöst inom området.
– Det här innebär att arbetet blir en kontinuerlig inlär-
ningsprocess, vilket är enormt tillfredsställande, säger
Lina Zhang.
För närvarande drivs emballageprojektet i Shang-
hai-området, men Lina Zhang vill utöka det till att
omfatta även andra delar av region Asia-Pacific, efter
att ha utvärderat hur effektivt det fungerar.
– Vi hoppas kunna implementera det steg för steg på
ställen som Singapore och Indien. Emballageprojektet
är en omsättning i praktiken av min vision och jag är
väldigt glad över att få vara del av det, säger hon.
39
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
40
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
CSRD-plattform på plats
ESG – Allmänt
STYRNING OCH POLICYS
Styrning och policys innefattar för Bufab en noggrann
årlig utvärdering av de miljö- och klimatrelaterade
risker för att täcka all verksamhetsområden. Denna
utvärdering, samt identifierade risker och möjligheter,
presenteras för styrelsen, som beslutar om, och god-
känner, vidare åtgärder.
Styrelsen undersöker också företagets materialitet,
som baseras på perspektivet av påverkan – hur Bufabs
verksamhet påverkar omvärlden och vice versa – samt
finansiell materialitet, vilket återspeglar ett dubbel
materialitetsperspektiv.
Koncernledningen har hand om daglig drift och strate-
gigenomförande, övervakar företagets prestanda och
vidtar korrigeringar vid behov. De av koncernledningen
etablerade miljö- och hållbarhetspolicyerna är riktlinjer
för alla koncernföretag och regioner, i enlighet med
internationella standarder och principer.
SAMARBETE MED INTRESSENTER
Bufab inser vikten av goda relationer med intres-
senterna för att vara framgångsrikt över en längre
tidsperiod. Vår framgång bygger på en stark historik
av effektiva inköp, pålitlig kvalitetssäkring, hög
14001-standarderna, vilket säkerställer ett enhetligt och
högnivåengagemang för miljöansvar i hela företaget.
För att ytterligare stärka detta engagemang uppmuntrar
Bufab till utbyte av bästa praxis och antagande av
lokala policyer genom sina ”hållbarhetscirklar”, vilket
främjar en samarbetsinriktad strategi för hållbarhet.
Key Performance Indicators (KPI:er) spelar en viktig
roll i Bufabs strategi och gör det möjligt för företaget att
noggrant övervaka och följa upp miljöprestanda. Detta
datadrivna tillvägagångssätt stöds av ett centraliserat
ledningssystem som distribuerar procedurer och rikt-
linjer, vilket odlar en kultur som är djupt rotad i ständiga
miljöförbättringar. Denna kultur förstärks ytterligare
genom regelbundna interna revisioner, vilket säker-
ställer att praxis inte bara upprätthålls utan konsekvent
förbättras.
Trots detta centraliserade ramverk arbetar Bufab enligt
en decentraliserad modell, vilket ger varje företag och
affärsenhet möjlighet att genomföra verksamheten
i linje med Bufabs policyer, mål och intressent-
åtaganden. Modellen främjar lokalt ansvarstagande
och ligger i linje med Bufabs företagskultur, som
värdesätter personligt entreprenörskap och individuellt
ansvar. Bufab inser vikten av denna kultur och fortsätter
att investera kraftigt i sina medarbetare, eftersom deras
engagemang och utveckling är avgörande för att uppnå
företagets ambitiösa mål.
leveransprecision och långsiktiga kundrelationer. Våra
kunder väljer oss för att vi ger dem sinnesro – från
leverans till hållbarhet i hela leveranskedjan.
Specifika kundkrav är integrerade i kontrakt eller
specifikationer. Utöver detta har Bufab en uppfö-
randekod för leverantörer som fastställer allmänna
kvalitets- och efterlevnadsstandarder, inklusive
regelefterlevnad. Regelbundna interna revisioner och
leverantörs revisioner är en integrerad del av deras
efterlevnadsprogram, vilket säkerställer övervakning av
dessa standarder. Dessutom håller vi oss uppdaterade
om regulatoriska förändringar för att upprätthålla konti-
nuerlig efterlevnad. Detta omfattande tillvägagångssätt
säkerställer att de uppfyller kundernas förväntningar
och upprätthåller höga driftsstandarder.
MÅL
Bufab har antagit KPI:er och mål för att följa resultat
och driva förbättringar inom vår verksamhet och värde-
kedja. Läs mer på sid 29–30.
ÅTGÄRDER OCH RESURSER
Bufabs miljöledningsstrategi kombinerar centraliserade
policyer och riktlinjer med decentraliserat genom-
förande. Kärnan i detta tillvägagångssätt är kravet på
att alla anläggningar ska implementera ett miljöled-
ningssystem (EMS) som överensstämmer med ISO
Bufab utökar sitt engagemang för hållbarhet utanför
den omedelbara verksamheten och investerar i ett
program för hållbart leverantörsengagemang (SSEP).
Detta program inkluderar leverantörer och partners i
Bufabs hållbarhetsresa, vilket säkerställer att miljö-
ansvaret integreras i hela leveranskedjan.
I huvudsak är Bufabs tillvägagångssätt en nyanserad
blandning av top-down-vägledning och bottom-up-
genomförande, vilket säkerställer konsekvens i miljö-
standarder samtidigt som det främjar en distinkt kultur
av entreprenörskap och individuellt ansvar.
Under 2023 anpassade vi policyer, processer och verktyg för att kunna möta kraven i den nya CSRD-lagstiftningen. Vi
har även utbildat vår personal i samtliga bolag för att skapa en medvetenhet om syftet och hur de i vardagen kan bidraga.
41
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
E1 – 1 Klimatförändring
KONSEKVENSER, RISKER, MÖJLIGHETER
Bufabs koldioxidavtryck drivs till stor del av externt
inköpta varor och tjänster samt transporter. Betydande
stål- och metallanvändning i produkterna gör att de
exponeras för koldioxidprissättning och regleringar som
CBAM och EU ETS. Kunderna inser i allt högre grad
behovet av hållbara partners och produkter för långsik-
tig framgång. Bufab ser detta skifte som en möjlighet att
positionera oss som en hållbar partner och stödja våra
kunders resa mot minskade koldioxidutsläpp.
ANALYS AV SCENARIER
I ett snabbt omställningsscenario kommer Bufab
sannolikt att ställas inför stränga regler som syftar till
att minska utsläppen av växthusgaser, vilket främst
påverkar oss på kort till medellång sikt. Eftersom Bufab
inte innehar stora fysiska tillgångar och till stor del
är ett handelsbolag skulle detta innebära operativa
utmaningar i vår leverantörskedja samt risker för ökad
koldioxidprissättning.
I ett scenario med högre temperaturer skulle de lång-
siktiga effekterna främst omfatta ökade geopolitiska
risker, hälsoproblem, förlust av biologisk mångfald och
utmaningar med vattentillgång. Dessa förändringar kan
leda till fysiska risker och störningar i leveranskedjan,
vilket påverkar företag ur ett långsiktigt perspektiv.
Den gradvisa effekten av dessa förändringar kräver
strategisk planering och anpassning, men med fokus
på långsiktig resiliens och hållbarhet.
PLAN FÖR KOLDIOXIDOMSTÄLLNING
Bufab har antagit ett koldioxidmål som validerats av
SBTi. Vår ambition är att minska utsläppen i Scope 1
och 2 till noll år 2030. För vårt Scope 3 har vi satt ett
intensitetsmål kopplat till nettoomsättningen. Vårt mål
är att minska utsläppsintensiteten i Scope 3 med 55
procent till 2031 (basår 2021).
Bufabs aktiva arbete med Scope 3-utsläpp omfattar
ett hållbarhetsprogram för att stödja leverantörernas
utsläppsminskningar och erbjuda utbildning och verktyg
för att följa utvecklingen. Planen för Scope 1- och
2-utsläpp fokuserar på förnybar el, övergång från
fossila bränslen för uppvärmning och elektrifiering av
fordonsflottor. Företagets ambition för Scope 3 inklude-
rar att främja hållbarhet i hela leveranskedjan.
Incitament
Koncernledningen och lokala VD:ar har en rörlig STI
kopplad till Bufabs koldioxidmål.
Energikonsumtion och mix (MWh) 2023 2022
Bränsleförbrukning från kol och kolprodukter
Bränsleförbrukning från råolja och petroleumprodukter 7 096 6 456
Bränsleförbrukning från naturgas 2 414 2 549
Bränsleförbrukning från andra fossila källor
Konsumtion av köpt eller förrvad el, värme, ånga och kyla från fossila källor 4 834 8 025
Total fossilenergikonsumtion 14 344 17 030
Konsumtion från kärnkraftskällor
Bränsleförbrukning från förnybara källor, inklusive biomassa
Konsumtion av köpt eller förrvad el, värme, ånga och kyla från förnybara källor 9 675 8 391
Konsumtion av självproducerad icke-bränslebaserad förnybar energi 193
Total förnybar energikonsumtion 9 868 8 391
Total energikonsumtion 24 212 25 421
Not 1: Bufab Group skilde inte mellan självproducerad el och köpt el i rapporteringen för 2022.
Not 2: El som inte kontrolleras med några marknadsinstrument rapporteras som icke-förnybar el.
Växthusgasutsläpp
Basår
(2021) 2022 2023 N/N-1 2025 2031 2050
Årligt mål /
basår
Växthusgasutsläpp scope 1
Brutto växthusgasutsläpp scope 1
(tCO
2
eq) 2 197 1 968 2 132 108% 1 318 0 NZ 10%
Växthusgasutsläpp enligt omfattning 2
Brutto växthusgasutsläpp enligt scope 2
"location based" (tCO
2
eq) 2,173 1,562 1,652 106% N/A N/A NZ N/A
Brutto växthusgasutsläpp enligt scope 2
"market based" (tCO
2
eq) 2 198 1 860 1 189 64% 1 319 0 NZ 10%
Betydande växthusgasutsläpp
inom scope 3
Totala brutto indirekta (scope 3)
växthusgasutsläpp (tCO
2
eq) 1 246 678 974 111 841 084 76% N/A N/A NZ 5,5%
Inköp av varor och tjänster NZ
Transport NZ
Avfall genererat i verksamheten NZ
Totala växthusgasutsläpp
Totala bruttoutsläpp
(location based) (tCO
2
eq) N/A N/A N/A N/A
Totala bruttoutsläpp
(market based) (tCO
2
eq) 1 251 073 977 939 844 405 86%
Not 1: Alla basårsutsläpp omräknade inklusive förvärv.
Not 2: Målåret för koldioxidneutrala utsläpp för omfattning 1 och 2 är 2030. Målet för minskning av
utsläpp enligt omfattning 3 är ett intensitetsmål relaterat till företagets nettoförsäljning.
Not: NZ = Net Zero
42
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
E1 – 2 Förorening
KONSEKVENSER, RISKER, MÖJLIGHETER
Bufabs miljöpåverkan kommer främst från inköpta varor,
tjänster och transporter. Vid anläggningarna har inte
identifierats några betydande lokala föroreningar. Bufab
använder DEHP i vissa av sina plastprodukter, vilket
är ett ämne listat som SVHC (särskilt farliga ämnen).
Vidare har företaget identifierat närvaron av bly, också
ett SVHC-ämne, i vissa metallprodukter, där blyhalten
ibland kan överstiga tröskelvärdet på 0,1% (vikt/vikt).
TILLVÄGAGÅNGSSÄTT OCH ÅTGÄRDER
Bufab övervakar den regulatoriska kontexten och följer
som ett minimum REACH/ROHS och kundkrav oavsett
var vi är verksamma.
TETAL OCH MÅL
Antal företag som rapporterar driftsföroreningar som
en betydande miljöaspekt: 6
E1 – 3 Vatten och marina resurser
KONSEKVENSER, RISKER, MÖJLIGHETER
Bufabs egen verksamhet använder små mängder
vatten och ligger inte i några högriskområden.
Potentiella vattenrelaterade risker finns främst inom
försörjningskedjan, särskilt inom vattenintensiva
industrier som gruvdrift, metalltillverkning, ytbehandling
samt pappers- och textilproduktion. Dessutom innebär
vattenanvändning i fraktverksamhet för tankrengöring
också risker. För närvarande har Bufab inte fullt ut
utvärderat dessa leverantörers vattenberoende och
geografiska påverkan.
TILLVÄGAGÅNGSSÄTT OCH ÅTGÄRDER
Varje lokalt bolag skall utveckla sin individuella
vattenstrategi baserad på vattenanvändning och
lokala vattenrisker.
TETAL OCH MÅL
Totalt vattenuttag: 18.6 megaliter
Vattenuttag från riskområden: 0 megaliter
Procent av företagen som bedömts för vattenrisker:
84%
E1 – 4 Biologisk mångfald
KONSEKVENSER, RISKER, MÖJLIGHETER
Bufabs verksamhet har generellt en liten direkt
påverkan på biologisk mångfald, men sju av Bufabs
icke-tillverkande anläggningar ligger i områden med
höga fysiska risker, enligt WWF:s riskfilter för biologisk
mångfald. Potentiella risker för biologisk mångfald
finns huvudsakligen inom leverantörskedjan och är
även kopplade till vårt koldioxidavtryck, föroreningar,
vattenanvändning och cirkulärt avtryck. För närvarande
har Bufab inte fullständigt utvärderat de risker för
biologisk mångfald som är förknippade med specifika
leverantörer.
TILLVÄGAGÅNGSSÄTT OCH ÅTGÄRDER
Förutom vårt klimat, föroreningar och vattenåtgärder
ska varje lokalt bolag utvärdera den lokala risken när
det gäller biologisk mångfald och låta den ligga till
grund för den lokala strategin.
TETAL OCH MÅL
Procent av företagen som bedömts för vattenrisker:
84% Antal platser som är belägna i områden med risk
för biologisk mångfald: 7
43
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
E1 – 5 Cirkulär ekonomi
KONSEKVENSER, RISKER, MÖJLIGHETER
Bufabs verksamhet och värdekedja påverkas av
regelverk för cirkulär ekonomi, vilket främjar hållbarhet
och effektiv resursanvändning. Även om Bufabs egen
verksamhet genererar en mindre mängd avfall finns det
en större påverkan från leveranskedjan, kundernas val
och från hanteringen av uttjänta produkter. Dessa effek-
ter styrs av bestämmelser som utökat producentansvar
(EPR), som gör tillverkare ansvariga för sina produkters
hela livscykel, inklusive återvinning och bortskaffande.
Bufabs anläggningar måste också följa olika nationella
och regionala regler för avfallshantering. Dessa rikt-
linjer påverkar hur Bufab hanterar avfall och resurser i
sina processer. När det gäller produktdesign påverkas
Bufab av standarder som kräver hållbarhet, reparer-
barhet och återvinningsbarhet av produkter samt
begränsad användningen av farliga material. Bufab
lägger stor vikt vid kvalitet och kemikalieefterlevnad för
att möta kundernas krav. Valet av infästningsmetoder
är väsentligt för att stödja en cirkulär design, särskilt
eftersom de flesta av Bufabs produkter är tillverkade av
stål och andra metaller, som är lätta att återvinna om de
integreras på rätt sätt i kundapplikationerna.
Med det växande intresset för cirkulär ekonomi bland
kunderna har Bufab möjlighet att använda sitt enga-
gemang för hållbarhet som en viktig konkurrensfördel.
Detta fokus på miljömässigt ansvarsfulla metoder
kan särskilja Bufab på marknaden och tilltala det
ökande antalet kunder som prioriterar hållbarhet i sina
köpbeslut.
TILLVÄGAGÅNGSSÄTT OCH ÅTGÄRDER
Bufab har satt upp mål om att uppnå noll avfall till
deponi och att minska det totala avfallet i sin verk-
samhet. Driftsavfall är en del av de lokala företagens
miljöledningsstrategi, medan inkludering av återvunnet
innehåll är en integrerad del av företagets program för
hållbarhetsengagemang för leverantörer.
Energikonsumtion och mix (MWh) 2023
Materialflöde (vikt)
Materialåtervinningsgrad % 94%
% av SVHC-artklar registrerade i
SCIP-databasen 100%
Farligt avfall (total vikt) 195
Materialåtervinning 155
Annat återvinnings-/användningsförfarande 0
Deponi 29
Förbränning 11
Annat bortskaffningsförfarande 0
Icke-farligt avfall (total vikt) 4 932
Materialåtervinning 4 214
Annat återvinnings-/användningsförfarande 24
Deponi 313
Förbränning 382
Annat bortskaffningsförfarande 0
Avfallsflöde (total vikt) 5 127
Avfallshantering per
behandlingsmetod
Materialåtervinning, 88%
Övrig återvinning/
användning, 7%
Deponi, 5%
Förbränning, 1%
Övrig avfallshantering, 6%
Andel farligt avfall %
genererat i verksamheten
Farligt avfall, 40%
Icke farligt avfall, 60%
Not 1: Materialåtervinningsgraden beräknas på grundval av inköps data.
Not 2: Farligt avfall är avfall som har någon av de egenskaper som
anges i bilaga III till Baselkonventionen eller som anses vara
farligt enligt nationell lagstiftning.
Not 3: Extrapolering används för företag som för närvarande inte har
tillgång till data.
44
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
S1 – Egen arbetskraft
KONSEKVENSER, RISKER, MÖJLIGHETER
De anställdas fysiska och psykiska välbefinnande
är en väsentlig fråga, kombinerat med behovet av
kontinuerlig kompetensutveckling på grund av den
tekniska utvecklingen. Riskerna inkluderar säkerhet på
arbetsplatsen och utmaningar när det gäller att behålla
och tillfredsställa anställda. Våra åtgärder för att lyckas
omfattar att främja en mångsidig och inkluderande
arbetsstyrka, investera i medarbetarnas utveckling
samt implementera robusta hälso- och säkerhets-
program. Att effektivt hantera dessa områden hjälper
Bufab att skapa en god arbetsmiljö, behålla talanger
och anpassa sig till bredare affärs- och hållbarhetsmål.
ÅTGÄRDER
Bufab prioriterar strategiska investeringar i sina med-
arbetare samt hållbara förbättringar. Dessa insatser
är inriktade mot att upprätthålla en kultur av personligt
entreprenörskap och individuellt ansvar, vilket är
avgörande för företagets fortsatta framgång och roll
som branschledande inom hållbarhet. Aktiviteterna
inkluderar att implementera bästa praxis-processer
för kontinuerligt lärande och förbättring samt att sträva
efter att vara branschledande genom att främja en
rättvis och inkluderande arbetsmiljö. Dessutom ger
Bufabs traineeprogram och Young Advisory Board nya
perspektiv på arbetsplats- och hållbarhetsutmaningar,
vilket understryker engagemanget för kontinuerlig
organisationsutveckling.
2023 2022
Anställningstyp
Totalt antal anställda med
fast anställning 1 637 1 718
Totalt antal anställda med
tillfällig anställning 161 123
Totalt antal anställda utan
garanterade timmar 1
Totalt antal heltidsanställda 1 700 1 764
Totalt antal deltidsanställda 98 77
Totalt antal icke-anställda
medarbetare 13
Utbildning
Antal anställda som fått utbildning
under perioden 1 095
Antal anställda som haft årliga
utvärderings-/utvecklingssamtal 88%
Totalt antal utbildningstimmar
under perioden 19 574 18 613
Socialt skydd - Totalt antal
anställdas som täcks ekonomiskt
vid händelse av:
Socialt skydd - Sjukdom 1 757
Socialt skydd - Arbetslöshet 1 260
Socialt skydd - Skada och
funktionshinder 1 693
Socialt skydd - Föräldraledighet 1 725
Socialt skydd - Pension 1 734
Socialt skydd - Rätt till
familjerelaterad ledighet 1 743
Socialt skydd - Användning av
familjerelaterad ledighet manlig 639
Socialt skydd - Användning av
familjerelaterad ledighet kvinnlig 509
2023 2022
Hälsa och säkerhet
Antal arbetsskador per
200,000 arbetade timmar 5.1
Frånvarofrekvens % 3,1 3,4
TO-frekvens | % 5,1
Personalomsättning | % 15,4 16,1
Mångfald
Arbetare med funktionshinder | % 3,6
Kvinnor % av totalt | % 30 30
n % av totalt | % 70 70
n % i företagsledning | %
Kvinnor % i företagsledning | %
Ålder <30 | % 15 17
Ålder 3050 | % 52 50
Ålder >50 | % 33 33
Kollektivavtal
% av ansllda täckta av
kollektivavtal | % av totalt 70
Anställda täckta av arbetar-
representanter | % av totalt 30
Not 1: Frekvensen av arbetsskador med förlorad arbetstid definieras
som antalet arbetsskador med förlorad arbetstid per 200 000
arbetade timmar.
Not 2: Antal ansllda per kön och region/land finns tillgängligt i not 6.
45
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
G1 – Bolagsstyrning
FÖRETAGSKULTUR OCH POLICYER
Det ligger i Bufabs DNA att all verksamhet bygger på
etiska och hållbara affärsmetoder, som vägleds av en
strikt uppförandekod och ett ”Solutionist”-förhållningsätt
som uppmuntrar ansvar och entreprenörskap bland
medarbetarna. Företaget fokuserar på hållbart ledar-
skap och strategiska förbättringar i sin leverantörskedja
och prioriterar medarbetarutveckling genom program
som traineeprogrammet och Young Advisory Board.
Med nolltolerans mot korruption upprätthåller Bufab
transparens och etiska rutiner i all verksamhet. Före-
taget främjar en kultur av engagemang med en robust
visselblåsarfunktion och värdesätter mångfald, vilket
återspeglar ett globalt och inkluderande perspektiv i sin
personalstyrka och styrning.
LEDNING OCH RELATIONER
MED LEVERANTÖRER
När det gäller leverantörsrelationer lägger Bufab
stor vikt vid etiska metoder och hållbarhet. Företaget
säkerställer att dess leverantörer följer en strikt uppfö-
randekod för leverantörer, som överensstämmer med
internationella standarder för mänskliga rättigheter och
arbetsvillkor.
Bufab väljer och odlar omsorgsfullt relationer med
leverantörer som delar Bufabs engagemang för
kvalitet och hållbara metoder. Detta innebär en urvals-,
bedömnings- och granskningsprocess för att utvärdera
leverantörernas efterlevnad av Bufabs hållbarhets-
principer och etiska standarder.
FÖREBYGGANDE OCH UPPTÄCKT
AV KORRUPTION OCH MUTOR
Bufab har antagit en policy mot mutor. Alla Bufabs
affärsrelationer ska vara sunda och transparenta. För
att höja kompetensen inom detta område innehåller
vårt introduktionsprogram en utbildning i antikorruption.
Bufab har genomfört en antikorruptionsriskbedömning
av samtliga dotterbolag.
TETAL OCH MÅL
Procent av leverantörer som
undertecknar uppförandekoden
Procent av inköps- och försäljningspersonalen
som har CoC-utbildning under de senaste 3 åren
S2 – Arbetare i leveranskedjan
KONSEKVENSER, RISKER, MÖJLIGHETER
Bufab är verksamt globalt i regioner som Indien,
Kina, Taiwan, Europa och USA och påverkas av olika
arbetarrelaterade risker i vår leveranskedja, inklusive
frågor som arbetsvillkor, jämställdhet, arbetstagares
rättigheter och etiska inköp av mineraler. Dessa
utmaningar sträcker sig bortom leverantörer i första
ledet till djupare lager i leveranskedjan. Bufab har dock
möjlighet att inkludera etiska metoder och standarder,
vilket driver kulturella förändringar i leveranskedjan.
Genom att ställa krav och övervaka efterlevnad minskar
Bufab inte bara risker utan påverkar också lokala
samhällen positivt genom att bidra till inkomster, skatter
och förmåner. Detta tillvägagångssätt stärker Bufabs
roll som en ansvarsfull samhällsaktör.
ÅTGÄRDER
Bufab förbättrar hållbarheten i sin leverantörskedja
genom att tillämpa en uppförandekod för leverantörer
som är i linje med internationella standarder och
arbetsnormer. Företaget fokuserar på att välja
leverantörer som uppfyller kriterier för hållbarhet och
kvalitet. Bufabs revisionsprogram övervakar att de
uppfyller standarder. Dessutom har företaget policys
gällande etiska inköpskriterier och undviker mineraler
från konfliktområden. Vi betonar dessutom kontinuerlig
förbättring av kvalitet och riskhantering.
L OCH MÄTETAL
Procent av leverantörer som
undertecknar uppförandekoden
Procent av inköp som har Hållbarhetsauditerats
OM DENNA RAPPORT
Bufab publicerar årligen en hållbarhetsrapport för koncernen. Den
syftar till att förstärka Bufabs åtagande angående transparens och
ansvar, och därigenom säkerställa att våra investerare, kunder och
övriga intressenter är väl informerade om vår påverkan, risker och
möjligheter kopplade till hållbarhet och det värde som genereras.
I rapporten söker vi att ge en transparent och balanserad redogö-
relse som inkluderar väsentliga delar av vår värdekedja
och verksamhet.
Hållbarhetsapporten har förberetts i enlighet med den svenska
årsredovisningslagen och är inspirerad av de europeiska standar-
derna för hållbarhetsrapportering (ESRS) och Global Reporting
Initiative (GRI). All data och information som anges i rapporten
avser kalenderåret 2023 och innefattar samtliga dotterbolag inom
gruppen. I rapporten strävar vi efter att presentera en komplett och
korrekt beskrivning av våra nyckeltal, åtaganden och påverkan.
I de fall information från något av våra bolag saknas, har vi använt
extrapoleringar för att fylla dessa luckor. I de fall extrapoleringar
eller estimeringar använts tillämpas försikthetsprincipen.
46
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
EcoVadis
2022 tilldelades Bufab en silvermedalj från EcoVadis för vårt
hållbarhetsarbete. Även om vi förbättrade våra resultat under
2022 gjorde även andra företag i branschen det också. Detta
innebär att vi låg kvar på ungefär samma nivå som året innan.
Vi är fortfarande bland de bästa i vår bransch men vi vill bli ännu
bättre och målet är att tilldelas en guldmedalj. Vi fortsätter vårt
hållbarhetsarbete internt och externt och siktar på framsteg
under 2023. Några av våra fokusområden under 2024 är: för-
bättrat utbildningsmaterial för hållbarhet för kunder och leveran-
törer, väsentligt ökade möjligheter för medarbetare att använda
vår utbildningsplattform, intensifiering av hållbarhetsintegrering
i våra dagliga processer för alla medarbetare samt förbättrad
datainsamling för att bättre styra förbättringsarbetet.
Vi strävar också efter att lägga om vår rapportering till Ecovadis
så att den ligger i linje med vår års- och hållbarhetsredovisning
för att visa på de förbättringar som uppnåtts under året.
%
0
20
40
60
80
100
20222021202020192018
Genomsnittsresultat för branschen (39)
%
0
20
40
60
80
100
20222021202020192018
Genomsnittsresultat för branschen (44)
%
0
20
40
60
80
100
20222021202020192018
Genomsnittsresultat för branschen (35)
%
0
20
40
60
80
100
20222021202020192018
Genomsnittsresultat för branschen (39)
Miljö
%
0
20
40
60
80
100
20222021202020192018
Total
Etik
Arbetsmiljö och mänskliga rättigheter
Hållbara inköp
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Till bolagsstämman i Bufab AB (Publ), org.nr 556685-6240
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten
på sidorna 26-46 och för att den är upprättad i enlighet med
årsredovisningslagen
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12
Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrappor-
ten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrappor-
ten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfatt-
ning jämfört med den inriktning och omfattning som en
revision enligt International Standards on Auditing och god
revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning
ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
UTTALANDE
En hållbarhetsrapport har upprättats
Göteborg den 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rippe
Auktoriserad revisor
47
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Hållbarhet
Hållbar inriktning
Hållbar utveckling
Väsentlighet
Ansvarsfull tillväxt
Vårt åtagande
Rapportering
Förvaltnings-
berättelse
48
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
48
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Bufab AB (publ) (Bufab) med organisationsnummer 556685-6240
avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2023.
VERKSAMHETEN
Bufab är ett handelsföretag som erbjuder sina kunder
en helhetslösning som Supply Chain Partner för inköp,
kvalitetssäkring och logistik av C-parts.
Bufabs kunder återfinns inom tillverknings industrin där
man generellt klassificerar komponenterna som
används vid tillverkningen i A-, B-, och C-parts. C-parts
är de minst strategiskt viktiga komponenterna och står
för en relativt liten del av kundens direkta komponent-
kostnader. C-parts har ett relativt lågt värde, både per
styck och totalt, i kombination med höga volymer och
ett stort antal leverantörer. Det medför att de indirekta
kostnaderna som är förknippade med hanteringen av
C-parts ofta är höga i relation till de direkta kostna-
derna. Bufabs kunderbjudande, Global Parts Producti-
vity™, är en inte grerad helhetslösning för inköp,
design, logistik och hantering, lager hållning och
kvalitets säkring av C-parts. För kunden innebär det en
effektivare hantering och kundens totalkostnad kan
därmed sänkas.
Bufab grundades 1977 i Småland och har genom såväl
organisk tillväxt som genom förvärv vuxit till en interna-
tionell koncern med verksamhet i 28 länder, främst i
Europa, Asien och Nordamerika, jämte export till ytter-
ligare länder. Vid sidan av handelsverksamheten har
koncernen även tillverkning av C-parts i Sverige och i
Storbritannien.
Kundbasen är diversifierad och består av cirka 18 000
kunder inom en mängd olika industrier. Kunderna är
även geografiskt spridda och återfinns bland annat i
Norden, övriga Europa, Asien och Nordamerika.
Bufabs kunder varierar i storlek, vilket också bidrar till
olika inköpsbeteenden och behov. Bufab erbjuder där-
för såväl flexibla lösningar på lokal nivå som globala
lösningar till nationella och internationella kunder.
Bufab har byggt upp ett globalt nätverk av leverantörer
och köper totalt in 175 000 unika artiklar från främst
Europa, Asien och Nordamerika som lagerhålls på ett
trettiotal egna lager runt om i världen för snabba och
säkra leveranser. Andelen special tillverkade artiklar
ökar på bekostnad av standardiserade och utgör idag
mer än hälften av Bufabs omsättning. Huvudkontoret
ligger i Värnamo, Sverige och vid utgången av 2023
hade Bufab cirka 1 800 med arbetare runt om i världen.
Bufab-aktien är sedan den 21 februari 2014 noterad på
Nasdaq Stockholm.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER
RÄKENSKAPSÅRET
Styrelsen för Bufab AB har per den 6 december 2023
beslutat att höja lönsamhetsmålet gällande rörelse-
marginalen (EBITA) från 12 till 14 procent och inleda en
strategisk översyn av Bufabs tillverkande bolag Bufab
Lann AB och Hallborn Metall AB. De reviderade finan-
siella målet och den strategiska översynen är ett resul-
tat av bolagets uppdaterade strategi som presen-
terades på Bufabs kapitalmarknadsdag i december.
Som även kommunicerats under kapitalmarknadsda-
gen kommer Bufab från och med 1 januari 2024
rapportera enligt ny regionsstruktur; Europe North &
East, Europe West, UK & Ireland, Americas och
Asia-Pacific.
I juni meddelade Bufab att Pär Ihrskog utsetts till ny
CFO med tillträde i augusti 2023.
VÄSENTLIGA HÄNDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balans dagen.
ORDERINGÅNG OCH NETTOOMSÄTTNING
Orderingången ökade till 8 602 (8 453) MSEK och var
något lägre än nettoomsättningen.
Nettoomsättningen ökade med 3 procent till 8 680 (8 431)
MSEK. Av den totala tillväxten kom 5 procent från valuta-
påverkan, 4 procent från förvärv och –6 procent från orga-
nisk tillväxt. Den underliggande efterfrågan var något
lägre och marknadsandelen bedöms vara oförändrad i
samtliga av koncernens segment undantaget segment
West där marknadsandelarna ökade.
RESULTAT OCH LÖNSAMHET
Bruttomarginalen var något högre än föregående år
och uppgick till 28,7 (28,3) procent.
Andelen rörelsekostnader uppgick till 16,7 (16,6) pro-
cent. Justerat för omvärderade tilläggsköpeskillingar,
som för året uppgick till –78 MSEK jämfört med året
innan –94 MSEK, uppgick andelen rörelsekostnader till
15,8 (15,5) procent.
Justerat rörelseresultat (EBITA) ökade med 3 procent
till 1 121 (1 084) MSEK, motsvarande en rörelsemargi-
nal om 12,9 (12,9) procent. Rörelseresultatet (EBITA)
ökade med 5 procent till 1 043 (990) MSEK och rörel-
semarginalen uppgick till 12,0 (11,7) procent.
Resultatet per aktie minskade med 7 procent till 15,17
(16,23) SEK.
FINANSIELLA POSTER OCH SKATT
Koncernens finansnetto uppgick till –219 (–102) MSEK,
varav valutakursdifferenser stod för –3 (5) MSEK och
räntor –197 MSEK (–103) . Koncernens resultat efter
finansiella poster var för helåret 755 (828) MSEK. Det
försämrade finansnettot jämfört med 2022 förklaras av
högre räntor.
Skattekostnaden för helåret var –181 (–218) MSEK vil-
ket motsvarar en effektiv skattesats om 24,0 (26,5) pro-
cent. Minskningen av den effektiva skattesatsen relativt
jämförelseåret förklaras av kostnader under 2022 för
omvärdering av tilläggsköpeskillingar vilka inte är skat-
temässigt avdragsgilla.
KASSAFLÖDE, RÖRELSE KAPITAL
OCH FINANSIELL STÄLLNING
Kassaflödet från verksamheten var starkt under helåret
och beror på en kraftig förbättring av rörelsekapitalet.
Det minskade rörelsekapitalet är ett direkt resultat
av gruppens mål att frigöra kapital bundet i
verksamheten.
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
49
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
49
Det genomsnittliga rörelsekapitalet i förhållande till net-
toomsättningen uppgick till 39,7 (38,2) procent. För-
sämringen beror på att koncernen ökat sitt varulager
under 2022 i syfte att möte de längre ledtider som den
ansträngda leverantörskedjan fört med sig och sedan
under 2023 successivt minskat varulagret.
Den justerade nettolåneskulden uppgick per den 31
december 2023 till 2 861 (3 273) MSEK och skuldsätt-
ningsgraden till 99 (124) procent. Den lägre nettolåne-
skulden och skuldsättningsgraden är ett direkt resultat
av det goda kassaflödet från verksamheten under året,
och har uppnåtts trots stora utbetalningar av tilläggskö-
peskillingar under första halvåret 2023.
Nyckeltalet nettolåneskuld/EBITDA, justerat uppgick
per den 31 december 2023 till 2,6 (3,2). Nyckeltalet har
minskat med 0,6 under 2023, förbättringen beror fram-
för allt på det starka kassaflödet som bidragit till minsk-
ning av våra lån.
MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Orderingång 8 602 8 453 6 084 4 827 4 354
Nettoomsättning 8 680 8 431 5 878 4 756 4 348
Bruttoresultat 2 494 2 389 1 638 1 252 1 183
Bruttomarginal (%) 28,7 28,3 27,9 26,3 27,20
Rörelsekostnader -1 451 –1 399 –942 –771 –799
Andel av omsättning (%) -16,7 –16,6 –16,0 –16,2 –18,4
Rörelseresultat (EBITA) 1 043 990 695 482 384
Rörelsemarginal (EBITA) (%) 12,0 11,7 11,8 10,1 8,8
Rörelseresultat (EBITA), justerad 1 121 1 084 736 477 437
Rörelsemarginal (EBITA), justerad (%) 12,9 12,9 12,5 10,0 10,0
Resultat efter skatt 574 609 470 299 253
Resultat per aktie, SEK 15,17 16,23 12,57 8,04 6,75
Utdelning per aktie, SEK 5,00** 4,75 3,75 2,75 0,00
Operativt kassaflöde 1 602 99 209 540 351
* För definitioner, se sidan 116.
** Styrelsens förslag
Nyckeltal*
0
1 500
3 000
4 500
6 000
7 500
9 000
MSEK
Nettoomsättning
EBITA-marginal
0
3
6
9
12
15
18
20232022202120202019
%
Nettoomsättning och justerad rörelsemarginal
–50
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
Kv4
23
Kv3
23
Kv2
23
Kv1
23
Kv4
22
Kv3
22
Kv2
22
Kv1
22
Kv4
21
Kv3
21
Kv2
21
Kv1
21
Kv4
20
Kv3
20
Kv2
20
Kv1
20
Kv4
19
Kv3
19
Kv2
19
Kv1
19
MSEK
EBITDA, justerad
Operationellt kassaflöde
EBITDA, justerad och operationellt kassaflöde
0,0
0,5
1,0
1,5
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
Kv4
23
Kv3
23
Kv2
23
Kv1
23
Kv4
22
Kv3
22
Kv2
22
Kv1
22
Kv4
21
Kv3
21
Kv2
21
Kv1
21
Kv4
20
Kv3
20
Kv2
20
Kv1
20
Kv4
19
Kv3
19
Kv2
19
Kv1
19
Nettolåneskuld / EBITDA, justerat
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
50
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
50
Finansiella höjdpunkter
Orderingången uppgick till 2 903 (2 815) MSEK och
var något lägre än netto omsättningen.
Nettoomsättningen ökade med 2 procent till 2 907
(2 837) MSEK. Den organiska tillväxten var -3
procent.
Bruttomarginalen uppgick till 25,9 (26,0) procent.
Andelen rörelsekostnader minskade, framför allt som
ett resultat av god kostnadskontroll.
Rörelseresultat (EBITA) uppgick till 371 (352) MSEK,
motsvarande en marginal om 12,8 (12,4) procent.
Segment North
Segment North består av Bufabs verksamhet i Sverige, Finland, Norge och
Danmark. Bolagens verksamhet innefattar mestadels handelsbolag, men även
viss tillverkning av särskilt krävande komponenter.
MSEK 2023 2022 2021
Orderingång 2 903 2 815 2 436
Nettoomsättning 2 907 2 837 2 366
Bruttoresultat 753 737 611
Bruttomarginal (%) 25,9 26,0 25,8
Rörelsekostnader –382 –384 –362
Andel av omsättning (%) –13,1 –13,5 –15,3
Rörelseresultat (EBITA) 371 352 249
EBITA-marginal (%) 12,8 12,4 10,5
Nettoomsättning och
EBITA-marginal: Nyckeltal
MSEK
Nettoomsättning
EBITA-marginal
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
202320222021
3
6
9
0
12
15
18
%
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
51
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
33
%
Andel av total
nettoomsättning
2
%
Omsättnings-
tillväxt
12,8
%
Rörelsemarginal
(EBITA)
51
Finansiella höjdpunkter
Orderingången uppgick till 1 818 (1 716) MSEK och
var lägre än nettoomsättningen.
Nettoomsättningen ökade med 10 procent till 1 871
(1 694) MSEK. Den organiska tillväxten var 2 procent.
Bruttomarginalen minskade till 23,8 (24,1) procent
beroende på en sämre produkt- och kundmix i seg-
mentets franska och österrikiska bolag.
Kostnadsandelen minskade på grund av fortsatt
arbete med kostnadskontroll.
Rörelseresultat (EBITA) förbättrades till 229 (188)
MSEK, mot svarande en marginal om 12,2 (11,1)
procent.
Segment West
Segment West består av Bufabs verksamhet i Frankrike, Nederländerna,
Tyskland, Tjeckien, Österrike och Spanien.
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
52
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
MSEK 2023 2022 2021
Orderingång 1 818 1 716 1 317
Nettoomsättning 1 871 1 694 1 236
Bruttoresultat 446 408 310
Bruttomarginal (%) 23,8 24,1 25,1
Rörelsekostnader –218 –219 –189
Andel av omsättning (%) –11,6 –12,9 –15,3
Rörelseresultat (EBITA) 229 188 121
EBITA-marginal (%) 12,2 11,1 9,8
Nettoomsättning och
EBITA-marginal: Nyckeltal
22
%
Andel av total
nettoomsättning
10
%
Omsättnings-
tillväxt
12,2
%
Rörelsemarginal
(EBITA)
MSEK
Nettoomsättning
EBITA-marginal
0
300
600
900
1 200
1 500
1 800
202320222021
3
6
9
0
12
15
18
%
52
Finansiella höjdpunkter
Orderingången uppgick till 1 036 (1 066) MSEK och
var något lägre än nettoomsättningen.
Nettoomsättningen minskade med 3 procent till 1 045
(1 073) MSEK. Den organiska tillväxten var -10
procent.
Bruttomarginalen uppgick till 31,7 (31,9) procent.
Minskningen beror framför allt på lägre volymer och
sämre affärsmix.
Andelen rörelsekostnader minskade, detta som ett
direkt resultat av att jämförelsekvartalet tyngdes av
kostnader för avvecklingen av segmentets
Rysslandsverksamhet.
Rörelseresultat (EBITA) uppgick till 149 (153) MSEK,
motsvarande en marginal om 14,3 (14,2) procent.
Segment East
Segment East består av Bufabs verksamhet i Polen, Ungern, Rumänien,
Baltikum, Slovakien, Turkiet, Kina, Indien, Singapore och andra länder i
Sydostasien.
MSEK 2023 2022 2021
Orderingång 1 036 1 066 725
Nettoomsättning 1 045 1 073 715
Bruttoresultat 331 342 227
Bruttomarginal (%) 31,7 31,9 31,8
Rörelsekostnader –182 –190 –125
Andel av omsättning (%) –17,5 –17,7 –17,4
Rörelseresultat (EBITA) 149 153 103
EBITA-marginal (%) 14,3 14,2 14,4
Nettoomsättning och
EBITA-marginal: Nyckeltal
12
%
Andel av total
nettoomsättning
-3
%
Omsättnings-
tillväxt
14,3
%
Rörelsemarginal
(EBITA)
MSEK
Nettoomsättning
EBITA-marginal
0
200
400
600
800
1 000
1 200
202320222021
3
6
9
0
12
15
18
%
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
53
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
53
Finansiella höjdpunkter
Orderingången uppgick till 2 847 (2 855) MSEK och
var något lägre än nettoomsättningen.
Nettoomsättningen ökade med 1 procent till 2 858
(2 824) MSEK. Den organiska tillväxten var -11
procent.
Bruttomarginalen uppgick till 33,2 (31,5) procent.
Den högre bruttomarginalen förklaras framför allt av
en gynnsam kundmix, fortsatta prisjusteringar samt
lägre inköpspriser.
Andelen rörelsekostnader ökade. Den högre andelen
rörelsekostnader förklaras av omvärderade reserver
för tilläggsköpeskillingar.
Rörelseresultat (EBITA) uppgick till 310 (321) MSEK,
motsvarande en marginal om 10,8 (11,4) procent.
Justerat för de omvärderade tilläggsköpeskillingarna
ökade rörelseresultatet till 388 MSEK (409) och rörel-
semarginalen till 13,6 (14,5) procent.
Segment UK/North America
Segment UK/North America består av Bufabs verksamhet i Storbritannien,
Irland, USA och Mexiko.
MSEK 2023 2022 2021
Orderingång 2 847 2 855 1 398
Nettoomsättning 2 858 2 824 1 388
Bruttoresultat 949 890 446
Bruttomarginal (%) 33,2 31,5 32,2
Rörelsekostnader –639 568 –241
Andel av omsättning (%) –22,4 –20,1 –17,3
Rörelseresultat (EBITA) 310 321 206
EBITA-marginal (%) 10,8 11,4 14,8
Nettoomsättning och
EBITA-marginal: Nyckeltal
33
%
Andel av total
nettoomsättning
1
%
Omsättnings-
tillväxt
10,8
%
Rörelsemarginal
(EBITA)
MSEK
Nettoomsättning
EBITA-marginal
0
500
1 000
1 500
2 000
2 500
3 000
202320222021
3
6
9
0
12
15
18
%
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
54
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
54
SÄSONGSVARIATION
Bufabs omsättning varierar över året främst med kun-
dernas antal produktionsdagar i varje kvartal.
RISKER OCH OSÄKERHETS FAKTORER
Exponering för risker, såväl operativa som finansiella,
är en naturlig del av affärsverksamheten och detta åter-
speglas i Bufabs inställning till riskhantering. Denna
syftar till att identifiera och förebygga att risker uppkom-
mer samt att begränsa eventuella skador från dessa
risker. De väsent ligaste riskerna som koncernen expo-
neras för är relaterade till konjunkturens påverkan på
efter frågan. För vidare information hänvisas till not 3 i
koncernredovisningen.
MEDARBETARE
Antalet heltidsanställda i koncernen uppgick per den 31
december 2023 till 1 782 (1 841). Medel antalet heltids-
anställda under 2023 uppgick till 1 834 (1 754). För mer
information om anställda, se not 6.
MIL
Inom koncernen bedrivs ett aktivt miljö arbete i syfte att
minska koncernens miljöpåverkan.
Bufab bedriver verksamhet i 47 bolag, varav 6 bolag har
egen tillverkning. Vid utgången av 2023 var tre av de
sex tillverkande bolagen tillståndspliktiga enligt Miljö-
balken. Den tillståndspliktiga verksamheten motsvarar
omkring sex procent av koncernens totala nettoomsätt-
ning. Tillstånds plikten är föranledd av verksamhetens
art. Dessa bolag har erhållit tillstånd för att bedriva mil-
jöfarlig verksamhet. De övriga bolagen inom koncernen
bedriver renodlad handelsverksamhet, med begränsad
egen miljömässig påverkan. Se vidare not 3.
HÅLLBARHETSRAPPORT
Hållbarhetsrapporten är upprättad i enlighet med års-
redovisningslagens krav på hållbarhets rapportering och
redovisas som en skild handling i förhållande till den
formella årsredovisningen. Den lagstadgade hållbar-
hetsrapporten omfattar följande sidor: Bufabs affärs-
modell presenteras på sid 8–9 och på sid 67 finns en
riskbeskrivning. Upplysningar om miljö återfinns på sid
12, 21, 28–30, 34-35 och 41-43 sociala frågor och med-
arbetare på sid 12, 21, 29, 38 och 44, mänskliga rättig-
heter på sid 36-37 och 45 och antikorruption på sid 45.
Bufab stöttar Global Compacts tio principer sid 28-30.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGS HAVARE 2023
Nedan är en sammanfattning av de riktlinjer som antogs
av årsstämman den 20 april 2023 (oförändrade sedan
årsstämman 2021). De fullständiga riktlinjerna återfinns
på Bufabs hemsida www.bufabgroup.com.
Riktlinjerna ska gälla för ersättningar till verk ställande
direktören och övriga ledande befattningshavare. Bufab
eftersträvar att erbjuda en total ersättning som är sådan
att den förmår attrahera och behålla kvalificerade med-
arbetare. Den totala ersättningen kan bestå av de kom-
ponenter som anges nedan.
Fast lön ska vara marknadsmässig och ska avspegla
det ansvar som arbetet medför. Den fasta lönen ska
revideras årligen. Kontant rörlig lön får inte överstiga 50
procent av fast lön. Rörliga ersättningar ska vara kopp-
lade till förut bestämda och mätbara kriterier, utformade
med syfte att främja bolagets långsiktiga värde-
skapande, och de ska revideras årligen.
Styrelsen ska på årlig basis utvärdera huruvida ett lång-
siktigt aktiebaserat incitamentsprogram till ledande
befattnings havare och eventuellt andra anställda ska
föreslås årsstämman eller inte.
Ledande befattningshavare kan erbjudas individuella
pensionslösningar. Pensionerna ska, i den mån det är
möjligt, vara avgiftsbestämda. Andra förmåner kan till-
handahållas men ska inte utgöra en väsentlig del av
den totala ersättningen.
Mellan bolaget och verkställande direk tören ska
gälla en uppsägningstid om maximalt 18 månader.
Övriga ledande befattningshavare ska ha kortare
uppsägningstid.
Styrelsen har rätt att i enskilda fall och om särskilda
skäl föreligger frångå ovan stående riktlinjer för ersätt-
ning. Om sådan avvikelse sker ska information om
detta och skälet till avvikelsen redo visas vid närmast
följande årsstämma.
FÖRSLAG TILL RIKTLINJER FÖR ERTTNING
TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE 2024
Förslaget till riktlinjer till ledande befattnings havare som
föreslås årsstämman 2024 stämmer i huvudsak överen
med de riktlinjer som antogs 2023 med ändringen att
den rörliga kontantersättningen för uppgå till högst
75 procent av den fasta årliga kontantlönen för verkstäl-
lande direktören. Detta framgår av kallelsen till bolags-
stämman 2024 vilken går att hitta på Bufabs hemsida
www.bufabgroup.com.
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
55
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
55
ERSÄTTNINGSRAPPORT 2023
Ersättningsrapporten 2023 ger en översikt över hur rikt-
linjerna för ersättning till ledande befattningshavare,
antagna av årsstämman 2023, har implementerats
under året. Ersättningsrapporten går att hitta på Bufabs
hemsida www.bufabgroup.com.
LÅNGSIKTIGT AKTIE RELATERAT
INCITAMENTS PROGRAM
Vid årsstämman 2023 beslutades om ett långsiktigt
aktierelaterat incitaments program baserat på köp-
optioner för VD, ledande befattningshavare och vissa
andra nyckelpersoner inom koncernen. Programmet
omfattar högst 210 000 köpoptioner, motsvarande cirka
0,6 procent av totala antalet aktier i bolaget.
Varje köpoption berättigar till förvärv av en aktie i Bufab
under perioden från och med den 15 maj 2026 till och
med den 15 november 2026. Förvärvspriset för aktier
vid utnyttjande av optionen ska motsvara 115 procent
av det volymvägda medeltalet av stängningskurserna
för Bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under de fem
handelsdagar som infaller före styrelsens beslut om till-
delning av köpoptionerna.
En detaljerad beskrivning av detta och övriga pågående
aktie relaterade incitamentsprogrammet finns i not 34.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Under perioden har VD och vissa ledande befattnings-
havare tecknat köpoptioner inom ramen för det av års-
stämman beslutade långsiktiga aktie relaterade incita-
ments programmet på de villkor som redogörs för
närmare ovan. Utöver detta har arvoden till styrelsen
samt ersättningar till ledande befattningshavare betalats
ut, vilka redogörs närmare för i not 6 i årsredo visningen.
MODERBOLAG
Verksamheten i moderbolaget Bufab AB (publ) omfattar
koncernchef, koncernrapportering och finansförvaltning.
Merparten av koncerngemensam verksamhet avseende
resterande koncernledning och administration hanteras
av dotter bolaget Bufab International AB. Moderbolaget
redovisar därför ingen omsättning. Resultat efter finan-
siella poster uppgick till 142 (139) MSEK.
AKTIEKAPITAL OCH ÄGARFÖRHÅLLANDE
Moderbolagets aktiekapital uppgick den 31 december
2023 till 547 189,10 SEK fördelat på 38 110 533 sta-
maktier. Ingen förändring av aktiekapitalet skedde
under 2023. Största ägaren per den 31 december 2023
var Liljedahl Group AB med drygt 29 procent av antalet
aktier och röster. Per den 31 december 2023 hade
Bufab 222 653 återköpta aktier i eget förvar.
ÅRSSTÄMMA 2024
Årsstämman för Bufab AB (publ) kommer att hållas den
25 april 2024 i Värnamo, Sverige.
Kallelse och övriga handlingar inför årsstämman 2024
kommer att finnas tillgänglig på Bufabs webbsida
www.bufabgroup.com runt den 21 mars 2024.
SEK
Till årsstämmans förfogande
står följande vinstmedel:
Balanserat resultat 627 663 342
Styrelsen föreslår att dessa vinstmedel
disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas 5,00 SEK per aktie* 189 439 400
I ny räkning balanseras 438 223 942
Summa 627 663 342
* Utdelningen har baserats på antalet utstående aktier vid årsredovisningens avgivande.
Förslag till vinstdisposition
Förvaltnings-
berättelse
Förvaltningsberättelse
56
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
56
Verksamhet Strategi Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
57
Finansiella
rapporter
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Koncernens resultaträkning
MSEK
Not
2023
2022
Nettoomsättning
2, 5
8 680
8 431
Kostnad för sålda varor
6, 7, 10
6 042
Bruttoresultat
2 494
2 389
Försäljningskostnader
6, 7, 10
920
863
Administrationskostnader
6, 7, 10
552
526
Övriga rörelseintäkter
8
56
229
Övriga rörelsekostnader
7, 9
104
299
Rörelseresultat
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13
974
930
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter
11
15
15
Räntekostnader och liknande resultatposter
12
234
117
Resultat efter finansiella poster
13
755
828
Skatt på årets resultat
14
181
218
ÅRETS RESULTAT
574
609
1)
1)
Resultatet är till sin helhet hänförlig till moderbolagets aktieägare.
Rapport över totalresultat
MSEK
Not
2023
2022
Resultat efter skatt
574
609
Övrigt totalresultat
Poster som inte kan återföras i resultaträkningen
Aktuariella vinster och förluster, netto efter skatt
1
7
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferens nettotillgångar i utländsk valuta
7
185
Resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta
9
19
Uppskjuten skatt på resultat av säkring
2
4
Övrigt totalresultat efter skatt
15
177
Summa totalresultat
559
786
Summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
559
786
Resultat per aktie
Resultat per aktie före utspädning, SEK
15
15,17
16,23
Vägt antal utestående aktier före utspädning, tusental
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
15
15,03
15,95
Vägt antal utestående aktier efter utspädning, tusental
Verksamhet Strategi Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
58
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Koncernens balansräkning
MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
16
2 842
2 857
Övriga immateriella tillgångar
16
444
513
Pågående nyanläggningar och förskott avse-
ende immateriella tillgångar
18
3
3
Summa immateriella anläggningstillgångar
3 289
3 373
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark
17
24
22
Maskiner och andra tekniska
anläggningar
17
107
113
Inventarier, verktyg och installationer
17
107
107
Nyttjanderätter
19
503
459
Pågående nyanläggningar och förskott avse-
ende materiella anläggningstillgångar
18
28
10
Summa materiella anläggningstillgångar
769
711
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga fordringar
20
10
8
Summa finansiella anläggnings tillgångar
10
8
MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
Uppskjuten skattefordran
25
22
25
Summa uppskjutna skattefordringar
22
25
Summa anläggningstillgångar
4 090
4 117
Omsättningstillgångar
Varulager
2
Råvaror och förnödenheter
155
171
Varor under tillverkning
66
64
Färdiga varor och handelsvaror
2 636
3 214
Summa varulager
2 857
3 449
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
21
1 252
1 385
Aktuella skattefordringar
62
58
Övriga fordringar
26
40
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
22
95
65
Summa kortfristiga fordringar
1 435
1 548
Kassa och bank
218
322
Summa omsättningstillgångar
4 510
5 319
SUMMA TILLGÅNGAR
8 600
9 436
MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
23
Eget kapital
Aktiekapital
1
1
Övrigt tillskjutet kapital
488
488
Andra reserver
188
202
Balanserade vinstmedel
2 741
2 345
Summa eget kapital
3 418
3 036
Långfristiga skulder
Pensionsförpliktelser, räntebärande
24
35
32
Uppskjuten skatt, icke räntebärande
25
135
163
Leasingskulder
19
398
371
Övriga räntebärande skulder
26, 28
2 913
2 770
Övriga icke räntebärande skulder
27
66
207
Summa långfristiga skulder
3 547
3 543
Kortfristiga räntebärande skulder
Leasingskulder
19
140
117
Skulder till kreditinstitut
4
611
Checkräkningskredit
28, 29
127
183
Summa kortfristiga räntebärande
skulder
271
911
Kortfristiga icke
räntebärande skulder
Leverantörsskulder
621
769
Aktuella skatteskulder
91
75
Övriga skulder
27
364
794
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
30
288
308
Summa kortfristiga icke räntebärande
skulder
1 364
1 946
SUMMA EGET KAPITAL
OCH SKULDER
8 600
9 436
Verksamhet Strategi Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
59
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
Övrigt tillskjutet Andra Balanserade Summa
MSEK
Aktiekapital
kapital reservervinstmedeleget kapital
Eget kapital den 1 januari 2022
1
488
32
1 856
2 377
Totalresultat
Resultat efter skatt
609
609
Övrigt totalresultat
Poster som inte skall återföras i resultaträkningen
Aktuariell vinst på pensionsförpliktelser, netto efter skatt
7
7
Poster som kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferens nettotillgångar i utländsk valuta
185
185
Resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta
19
19
Uppskjuten skatt på resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta
4
4
Summa totalresultat
170
616
786
Transaktioner med aktieägare
Utfärdade köpoptioner
6
6
Inlösen av köpoptioner
7
7
Utdelning till moderbolagets aktieägare
140
140
Summa transaktioner med aktieägare
0
0
0
127
127
Eget kapital den 31 december 2022
1
488
202
2 345
3 036
Verksamhet Strategi Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
60
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital, forts.
Övrigt tillskjutet Andra Balanserade Summa
MSEK
Aktiekapital
kapital reservervinstmedeleget kapital
Eget kapital den 1 januari 2023
1
488
202
2 345
3 036
Totalresultat
Resultat efter skatt
574
574
Övrigt totalresultat
Poster som inte skall återföras i resultaträkningen
Aktuariell vinst på pensionsförpliktelser, netto efter skatt
1
1
Poster som kan återföras i resultaträkningen
Omräkningsdifferens nettotillgångar i utländsk valuta
7
7
Resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta
9
9
Uppskjuten skatt på resultat av säkring nettotillgångar i utländsk valuta
2
2
Summa totalresultat
14
573
559
Transaktioner med aktieägare
Utfärdade köpoptioner
5
5
Inlösen av köpoptioner
19
19
Återköp av egna aktier
21
21
Utdelning till moderbolagets aktieägare
180
180
Summa transaktioner med aktieägare
0
0
0
177
177
Eget kapital den 31 december 2023
1
488
188
2 741
3 418
Verksamhet Strategi Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
61
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Koncernens kassaflödesanalys
MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
Den löpande verksamheten
Resultat före finansiella poster
974
930
Avskrivningar och nedskrivningar
278
240
Erhållen ränta och övriga finansiella intäkter
15
15
Erlagd ränta och övriga finansiella kostnader
234
118
Övriga ej likviditetspåverkande poster
81
128
Betald skatt
178
236
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar av rörelsekapital
936
959
Förändring av rörelsekapital
Ökning (–) / Minskning (+) av varulager
584
797
Ökning (–) / Minskning (+) av rörelsefordringar
110
11
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder
184
220
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 446
-47
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar
8
6
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
78
60
Företagsförvärv inklusive tilläggsköpeskillingar
33
648
Kassaflöde från investeringsverksamheten
734
1 082
MSEK
Not
2023-12-31
2022-12-31
Finansieringsverksamheten
Utbetald utdelning
180
140
Köpoptioner
34
5
6
Inlösen köpoptioner/försäljning av egna aktier
19
7
Återköp av egna aktier
21
Amortering på leasingavtal
36
150
125
Upptagna lån, långfristiga
36
553
1 790
Amortering lån, långfristiga
36
393
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
813
1 145
Årets kassaflöde
36
101
16
Likvida medel vid årets början
322
293
Omräkningsdifferens
3
13
Likvida medel vid årets slut
218
322
Verksamhet Strategi Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
62
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Koncernens noter
Alla belopp i MSEK om inget annat anges. Beloppen inom parentes anger föregående års värde.
NOT 1
ALLMÄN INFORMATION
Bolaget Bufab AB (publ) med organisationsnummer
556685-6240 bedriver verksamhet i associationsformen
aktiebolag och har sitt säte i Stockholm, Sverige.
Huvudkontorets adress är Box 2266, 331 02 Värnamo .
NOT 2
SAMMANFATTNING AV VIKTIGA REDOVISNINGSPRINCIPER
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med reglerna i
IFRS sådana de antagits av EU, samt i enlighet med Rådet
för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 ”Kom-
pletterande redovisningsregler för koncerner” samt årsredo-
visningslagen. Koncernredovisningen är upprättad enligt
anskaffningsvärdesmetoden . Moder bolagets redovisnings-
prin ciper överensstämmer med koncernens om inget annat
anges.
Utöver dessa standarder innehåller både aktiebolags-
lagen och årsredovisningslagen regler som gör att viss till-
kommande information ska lämnas. Att upprätta rapporter i
överensstämmelse med IFRS kräver användning av viktiga
redovisningsmässiga uppskattningar. Vidare krävs att led-
ningen gör vissa bedömningar vid tillämpningen av företa-
gets redovisningsprinciper. De områden som innefattar en
hög grad av bedömning, som är komplexa, eller sådana
områden där antaganden och uppskattningar är av väsentlig
betydelse för koncernredovisningen anges i not 4. Bedöm-
ningarna och antagandena ses över regelbundet och effek-
ten på redovisade belopp redovisas i resultat räkningen.
UTGIVNA NYA OCH ÄNDRADE STANDARDER OCH
TOLKNINGAR SOM ÄNNU INTE HAR TILLÄMPATS
AV KONCERNEN
Koncernen omfattas av OECD:s modellregler for Pillar Two.
Lagstiftning om Pillar Two har antagits i Sverige, där Bufab
AB (publ) har sitt säte, och kommer att träda i kraft den 1
januani 2024.
Eftersom lagstiftningen om Pillar Two inte hade trätt ikraft
på balansdagen har koncernen ingen relaterad aktuell skat-
teexponering. Koncernen tillämpar undantaget for att redo-
visa och lämna upplysningar om uppskjutna skatteford-
ringar och -skulder relaterade till inkomstskatter från Pillar
Two, som anges i ändringarna av IAS 12 som utfärdades i
maj 2023.
Enligt lagstiftningen är koncernen skyldig att betala en
tilläggsskatt för skilladen mellan den effektiva skattesatsen
beräknad enligt GloBE-reglerna för varje jurisdiktion och
minimiskattesatsen på 15 %. Enligt utförd analys har
samtliga bolag inom koncernen en effektiv skattesats som
överstiger 15 %, förutom ett dotterbolag som är verksamt i
Ungerns jurisdiktion. I det land som koncernen inte har
överstigit effektiv skattesats om 15% ser vi påverkan på
koncernen som immateriell. Vi ser heller ingen indikation på
några materiella förändringar i resultat eller skattesatser i
länder där koncernen är verksam. Koncernen förväntas
ingen materiell exponering av Pillar Two framöver.
Även om den genomsnittliga effektiva skattesatsen är
under 15 %, kanske koncemen inte kommer att vara expo-
nerad för att betala inkomstskatter från Pillar Two. Detta
beror på effekterna av specifika justeringar som förutses i
lagstiftningen om Pillar Two som ger upphov till olika effek-
tiva skattesatser jämfört med de som beräknas i enlighet
med punkt 86 i IAS 12. På grund av komplexiteten i tillämp-
ningen av lagstiftningen och beräkningen av GloBE-intäkter
är den kvantitativa effekten av den antagna eller i praktiken
antagna lagstiftningen ännu inte möjlig att med rimlig säker-
het uppskatta. Därför, även för de företag med en redovisad
effektiv skattesats över 15 %, kan det fortfarande finnas
skattekonsekvenser avseende Pillar Two. Bolaget arbetar
för närvarande att sätta upp rutiner för hantera detta i redo-
visningssystem för att göra korrekta Pillar Two beräkningar
inför nästföljande kvartal.
KONCERNREDOVISNING
Koncernredovisningen omfattar boksluten för moderbolaget
och de bolag som står under ett bestämmande inflytande
från moderbolaget. Bestämmande inflytande föreligger om
moderföretaget har inflytande över investeringsobjektet, är
exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt
engagemang samt kan använda sitt inflytande över investe-
ringen till att påverka avkastningen . Aktieinnehav i koncern-
företag har eliminerats enligt förvärvsmetoden, vilket i kort-
het innebär att det övertagna företagets identifierbara
tillgångar, skulder och eventualförpliktelser värderas och
upptas i koncernredovisningen, som om de övertagits
genom ett direkt förvärv och inte indirekt genom förvärv av
aktierna i företaget. Värderingen baseras på verkliga värden .
Om värdet av nettotillgångarna understiger förvärvspriset
uppstår en koncernmässig goodwill. Om motsatsen gäller
redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen. Goodwill
fastställs i lokal valuta och redovisas till anskaffningsvärde
med avdrag för eventuell nedskrivning. I koncernens eget
kapital ingår moderbolagets eget kapital samt den del av
dotterföretagens eget kapital som intjänats efter förvärvstid-
punkten. Förvärvade respektive avyttrade företag konsoli-
deras respektive dekonsolideras från datum för förvärv eller
avyttring .
Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde vid
transaktionstidpunkten och omvärderas därefter vid varje
rapporttidpunkt. Effekter av omvärderingen redovisas som
en intäkt eller kostnad i årets resultat i koncernen. Transak-
tionsutgifter i samband med förvärv kostnadsförs. Vid för-
värv finns möjlighet att värdera innehav utan bestämmande
inflytande till verkligt värde, vilket innebär att goodwill inklu-
deras i innehav utan bestämmande inflytande. Alternativt
utgörs innehav utan bestämmande inflytande av andel av
nettotillgångarna. Valet görs individuellt för varje förvärv.
Koncerninterna fordringar och skulder samt transaktioner
mellan företag i koncernen samt därmed sammanhängande
orealiserade vinster elimineras i sin helhet. Orealiserade
förluster elimineras på samma sätt som oreali serade vinster
såvida det inte föreligger ett nedskrivningsbehov.
Omräkning av utländsk valuta
Poster som ingår i de finansiella rapporterna för de olika
enheterna i koncernen är värderade i den valuta som
används i den ekono miska miljö där respektive företag
huvudsakligen är verksamt (funktionell valuta). I koncernre-
dovisningen används svenska kronor, som är moderbola-
gets funktionella valuta och rapport valuta.
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktio-
nella valutan enligt de valutakurser som gäller på transak-
tionsdagen. Valutakursvins ter och förluster som uppkom-
mer vid betalning av sådana transaktioner och vid
omräkning av monetära tillgångar och skulder i utländsk
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
63
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
valuta till balans dagens kurs, redovisas i resultaträkningen.
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag
omräknas till koncernens rapportvaluta. Tillgångar och skul-
der omräknas till balansdagskurs, intäkter och kostnader
omräknas till genomsnitts kurs och alla valutakursdifferenser
som uppstår redovisas som en separat del av eget kapital.
Goodwill och justeringar av verkligt värde som uppkommer
vid förvärv av en utlands verksamhet redovisas som till-
gångar och skulder i koncernens balansräkning och omräk-
nas till balansdagens kurs. Vid omräkning av utländska
bolag har följande omräkningskurser använts:
Genomsnittskurs
Balansdagskurs
Valuta
2023
2022
2023
2022
DKK
1,54
1,43
1,49
1,50
EUR
GBP
CZK
0,48
0,43
0,45
0,46
HUF
0,03
0,03
0,03
0,03
NOK
1,01
1,05
0,99
1,06
PLN
2,53
2,27
2,56
2,37
CNY
1,50
1,50
1,41
1,50
INR
0,13
0,13
0,12
0,13
NTD
0,34
0,34
0,33
0,34
USD
RON
2,31
2,15
2,23
2,25
TRY
0,46
0,61
0,34
0,56
Klassificering
Anläggningstillgångar, långfristiga skulder och avsätt ningar
består enbart av belopp som förväntas återvinnas eller
betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen.
Omsättnings tillgångar och kortfristiga skulder består enbart
av belopp som förväntas åter vinnas eller betalas inom tolv
månader räknat från balansdagen.
IMMATERIELLA TILLGÅNGAR
Goodwill
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet
överstiger det verkliga värdet på koncernens andel av det
förvärvade dotterföretagets identifierbara nettotillgångar vid
förvärvstillfället. Goodwill på förvärv av dotter företag redovi-
sas som immateriella tillgångar.
Goodwill skrivs inte av utan testas årligen för att identi-
fiera eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till
anskaffnings värde minskat med ackumulerade
nedskrivningar.
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid pröv-
ning av eventuellt nedskrivningsbehov .
Övriga immateriella tillgångar
Koncernens övriga immateriella tillgångar består av förvär-
vade kund- och leverantörsrelationer samt av aktiverade
utgifter för IT och affärssystem. Koncernens utgångspunkt
vid förvärv är att kundrelationer och leverantörsrelationer
har en begränsad nyttjandeperiod och redovisas till anskaff-
ningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar.
Avskrivningarna görs linjärt för att fördela kostnaden över
deras bedömda nyttjandeperiod .
MATERIELLA TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i
balansräkningen när det på basis av tillgänglig information
är sannolikt att den framtida ekonomiska nyttan som är för-
knippad med innehavet tillfaller koncernen/ företaget och att
anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett tillför-
litligt sätt.
Materiella tillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella
ned skrivningar.
I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter
direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats
och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med
anskaffningen.
Det redovisade värdet för en materiell anläggningstill-
gång exkluderas ur balansräkningen vid utrangering eller
avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas
från användningen. Resultatet från avyttringen eller utrang-
eringen utgörs av försäljningspris och tillgångens redovi-
sade värde med avdrag för direkta försäljningskostnader.
Resultatet redovisas som övrig rörelseintäkt/kostnad .
LEASING – LEASETAGARE
Koncernens kostnader hänförliga till leasing redovisas på
följande rader i koncernens resultaträkning:
Räntekostnader (ingår i finansiella kostnader) .
Utgifter hänförliga till korttidsleasingavtal (ingår i kostnad
såld vara och administrationskostnader).
Utgifter hänförliga till leasingavtal för vilka den underlig-
gande tillgången är av lågt värde som inte är korttids-
leasingavtal (ingår i administrationskostnader).
Utgifter hänförliga till variabla leasingbetalningar som inte
ingår i leasing skulder (ingår i administrations kostnader).
Koncernen leasar kontor, lagerlokaler, maskiner, inventarier
och fordon. Leasingavtalen skrivs normalt för fasta perioder
upp till 10 år, men längre löptider kan förekomma. Även
möjligheter till förlängning av avtalen kan finnas.
Avtal kan innehålla både leasing- och icke-leasingkom-
ponenter. Koncernen fördelar ersättningen i avtalet till lea-
sing- och icke-leasingkomponenter baserat på deras rela-
tiva fristående priser när skillnaderna är väsentliga. För
leasingavgifter av fastigheter för vilka koncernen är hyres-
gäst har man dock valt att inte separera leasing- och
icke-leasingkomponenter och istället redovisar dessa som
en enda leasingkomponent.
Villkoren förhandlas normalt separat för varje avtal och
innehåller ett stort antal olika avtalsvillkor. Leasing avtalen
innehåller inga särskilda villkor eller restriktioner förutom att
leasegivaren bibehåller rättighet erna till eventuellt pantsatta
leasade tillgångar. De leasade tillgångarna får inte använ-
das som säkerhet för lån.
Tillgångar och skulder som uppkommer från leasingavtal
redovisas initial till nuvärde. Leasingbetalningarna diskonte-
ras med leasingavtalets implicita ränta. Om denna räntesats
inte kan fastställas enkelt, vilket normalt är fallet för koncer-
nens leasingavtal, ska leasetagarens marginella låneränta
användas, vilken är räntan som den enskilda leasetagaren
skulle få betala för att låna de nödvändiga medlen för att
köpa en tillgång av liknande värde som nyttjanderätten i en
liknande ekonomisk miljö med liknande villkor och säkerhe-
ter. Koncernens marginella låneränta varierar beroende på
löptid och valutaområde och uppgår till mellan 1,7 (1,7) och
3,6 (3,6) procent.
Koncernen är exponerad för eventuella framtida ökningar
av rörliga leasingbetalningar baserade på ett index eller en
ränta, som inte ingår i leasingskulden förrän de träder i kraft.
När justeringar av leasingbetalningar baserade på ett index
eller en ränta träder i kraft omvärderas leasingskulden och
justeras mot nyttjanderätten.
Leasingbetalningar fördelas mellan amortering av skul-
den och ränta. Räntan redovisas i resultaträkningen över
leasingperioden på ett sätt som medför en fast räntesats för
den under respektive period redo visade leasingskulden .
Betalningar för korta kontrakt och samtliga leasingavtal av
mindre värde kostnadsförs linjärt i resultaträkningen. Korta
kontrakt är avtal med en leasingtid på 12 månader eller min-
dre. Avtal av mindre värde inkluderar t.ex. IT- utrustning och
mindre kontorsinventarier.
Not 2 forts.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
64
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
OPTIONER ATT SÄGA UPP OCH FÖRLÄNGA
LEASINGAVTAL
Optioner att förlänga och säga upp avtal finns inkluderade i
ett antal av koncernens leasingavtal gällande byggnader
och utrustning. Den övervägande delen av optionerna som
ger möjlighet att förlänga och säga upp avtal kan endast
utnyttjas av koncernen och inte av leasegivarna.
När leasingavtalets längd fastställs, beaktar ledningen all
tillgänglig information som ger ett ekonomiskt incitament att
utnyttja en förlängningsoption, eller att inte utnyttja en
option för att säga upp ett avtal.
Möjligheter att förlänga ett avtal inkluderas endast i lea-
singavtalets längd om det är rimligt säkert att avtalet
förlängs (eller inte avslutas).
Majoriteten av förlängningsoptionerna som avser leasing av
kontors lokaler och fordon har inte räknats med i lesingskul-
den eftersom koncernen kan ersätta tillgångarna utan
väsentliga kostnader eller avbrott i verksamheten.
Leasingperioden omprövas om en option utnyttjas (eller
inte utnyttjas) eller om koncernen blir tvungen att utnyttja
optionen (eller inte utnyttja den). Bedömningen om det är
rimligt säkert omprövas endast om det uppstår någon
väsentlig händelse eller förändring i omständigheter som
påverkar denna bedömning och förändringen är inom lease-
tagarens kontroll.
AVSKRIVNINGSPRINCIPER FÖR ANLÄGGNINGS-
TILLGÅNGAR
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaff-
ningsvärden minskat med beräknat restvärde. Avskrivning
sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider gäller:
Kund- och leverantörsrelationer
10 år
Övriga immateriella tillgångar
3–5 år
Byggnader
12–15 år
Maskiner och tekniska anläggningar
5–10 år
Inventarier, verktyg och installationer
3–10 år
Nyttjanderättstillgångar
3–15 år
NEDSKRIVNINGAR AV ICKE-FINANSIELLA
TILLGÅNGAR
Tillgångar som har en obestämd nyttjandeperiod skrivs inte
av utan prövas årligen avseende eventuellt
nedskrivningsbehov. Vid bedömning av nedskrivningsbe-
hov grupperas tillgångar på de lägsta nivåer där det finns
separata identifierbara kassaflöden .
LÅNEKOSTNADER
Lånekostnader belastar resultatet i den period till vilka de
hänför sig.
VARULAGER
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och
nettoförsäljningsvärdet. Nettoförsäljningsvärdet är det upp-
skattade försäljnings priset i den löpande verksamheten,
efter avdrag för uppskattade kostnader för färdigställande
och för att åstadkomma en försäljning. Därvid har en inku-
ransrisk beaktats. Vid utgången av räkenskapsåret uppgick
inkuransreserven till 203 (190) MSEK. Anskaffningsvärdet
för koncernens handelsvaror beräknas som ett vägt genom-
snittligt inköpspris och inkluderar utgifter som uppkommit
vid förvärv av lager tillgångarna och transport av dem till
deras nuvarande plats och skick.
För tillverkade varor och pågående arbete inkluderar
anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta tillverknings-
kostnader. Vid värdering har hänsyn tagits till normalt
kapacitetsutnyttjande.
RÖRELSEFÖRVÄRV
Köpeskillingen för förvärvet av ett dotter före tag utgörs av de
verkliga värdena av identifierbara förvärvade tillgångar,
övertagna skulder och övertagna eventualförpliktelser i ett
rörelseförvärv som värderas, med ett fåtal undantag, inled-
ningsvis till verkliga värden på förvärvsdagen. Förvärvsrela-
terade kostnader kostnadsförs när de uppstår .
Villkorad köpeskilling klassificeras antingen som eget kapi-
tal eller som finansiell skuld. Belopp klassificerade som
finansiella skulder omvärderas varje period till verkligt
värde. Eventuella omvärderingsvinster och -förluster redovi-
sas i resultatet.
ERSÄTTNING TILL ANSTÄLLDA
Koncernens bolag har olika pensionssystem i enlighet med
lokala villkor och praxis i de länder där de verkar. Den domi-
nerande pensionsformen är avgiftsbaserade
pensionsplaner. Dessa planer innebär att bolaget löpande
reglerar sitt åtagande genom inbetalningar till försäkrings-
bolag eller pensionsfonder.
Pensionsplaner som däremot bygger på en avtalad fram-
tida pensionsrätt, så kallade förmånsbestämda pensions-
planer, innebär att företaget har ett ansvar som sträcker sig
längre och där t ex antaganden om framtiden påverkar före-
tagets redovisade kostnad. Koncernens nettoförpliktelse
beräknas separat för varje plan genom en uppskattning av
den framtida ersättningen som de anställ da intjänat genom
sin anställning i både innevarande och tidigare perioder.
Denna ersättning diskonteras till ett nuvärde. Beräkningen
utförs av en kvalificerad aktuarie med användande av den
s k projection unit credit method. Aktuariella vinster och för-
luster redovisas i övrigt total resultat när de uppstår.
För tjänstemän i Sverige tryggas ITP 2-planens förmåns-
bestämda pensions åtaganden för ålders- och familjepen-
sion genom försäkring i Alecta. Enligt ett uttalande från
Rådet för finansiell rapportering, UFR 10 Redovisning av
pensionsplanen ITP2 som finansierats genom försäkring i
Alecta, är detta en förmånsbestämd plan som omfattar flera
arbetsgivare. För räkenskapsåret 2023 har bolaget inte haft
tillgång till information för att kunna redovisa sin proportio-
nella andel av planens förpliktelser, förvaltningstillgångar
och kostnader vilket medfört att planen inte varit möjlig att
redo visa som en förmånsbestämd plan.
Pensionsplanen ITP 2 som tryggas genom en försäkring i
Alecta redovisas därför som en avgiftsbestämd plan. Pre-
mien för den förmånsbestämda ålders- och familjepensio-
nen är individuellt beräknad och är bland annat beroende av
lön, tidigare intjänad pension och förväntad återstående
tjänstgöringstid.
Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknads-
värdet på Alectas tillgångar i procent av försäkringså-
tagandena beräknade enligt Alectas försäkringstekniska
metoder och antaganden, vilka inte överensstämmer med
IAS 19. Den kollektiva konsolideringsnivån ska normalt tillå-
tas variera mellan 125 och 155 procent. Vid utgången av
räkenskapsåret uppgick Alectas överskott i form av den kol-
lektiva konsolideringsnivån till 175 (172) procent.
INTÄKTER
Nettoomsättning består i allt väsentligt av intäkter från för-
säljning av varor och tjänster. Koncernen bedriver handel av
fästelementsprodukter och C-parts. Intäktsredovisning sker i
resultaträkningen när leverans har skett till kunden och
kontrollen samt äganderätten har övergått. Intäkterna inklu-
derar endast det bruttoinflöde av ekonomiska fördelar som
företaget erhåller eller kan erhålla för egen räkning. Inkomst
vid varuförsäljning redovisas som intäkt då bolaget till köpa-
ren har överfört kontrollen som är förknippad med varornas
ägande och bolaget utövar inte heller någon reell kontroll
över de varor som sålts. Intäkterna redovisas till det verkliga
värdet av vad som erhållits eller kommer att erhållas med
avdrag för lämnade rabatter. Ersättningen erhålls i likvida
medel och intäkten utgörs av ersättningen. En fordran redo-
visas när varorna har levererats, då detta är den tidpunkt
ersättningen blir ovillkorlig (dvs. endast tidens gång krävs för
att betalning ska ske). Intäkternas fördelning per segment
framgår av not 5.
Övriga rörelseintäkter redovisar andra intäkter i rörelsen
som inte härrör från själva affärsverksamheten som exem-
pelvis realisations-resultat vid försäljning av anläggningstill-
gångar och valutakursvinster på fordringar/ skulder av
rörelsekaraktär.
Utdelning redovisas när rätten att erhålla utdelning
bedöms som säker.
I koncernredovisningen elimineras koncernintern
försäljning.
KOSTNADER
Resultaträkningen är uppställd i funktionsindelad form.
Funktionerna är:
Kostnad för sålda varor innehåller kostnader för varan,
för varuhantering och tillverkningskostnader innefattande
löne- och materialkostnader, köpta tjänster, lokalkostnader
samt av- och ned skriv ningar på materiella
anläggningstillgångar.
Administrationskostnader avser kostnad för egna admi-
nistrativa funktioner samt kostnader för styrelser, företags-
ledningar och stabsfunktioner.
Försäljningskostnader omfattar kostnader för den egna
försäljnings organisationen samt kostnader för lagerinkurans .
Not 2 forts.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
65
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Övriga rörelseintäkter respektive -kostnader avser
sekundära aktiviteter, kursdifferenser på poster av rörelse-
karaktär, omvärde ring av tilläggsköpeskilling för förvärvade
bolag och realisationsresultat vid försäljning av materiella
anläggnings tillgångar.
FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på
bankmedel och fordringar, räntekostnader på lån,
utdelnings intäkter, bankavgifter, valutakurs differenser samt
övriga finansiella intäkter och kostnader.
Räntekomponenten i leasingbetalningar (enligt IFRS 16)
är redo visa de i resultaträkningen genom tillämpning av
effektivränte metoden, vilken innebär att räntan fördelas så
att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp base-
rat på den under respektive period redovisade skulden .
SKATT
Inkomstskatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt.
Inkomst skatter redovisas i resultaträkningen utom då
underliggande transaktion redovisas direkt mot eget kapital
varvid tillhörande skatteeffekt redo visas i eget kapital.
STATLIGA STÖD
Statliga bidrag redovisas till verkligt värde då det föreligger
rimlig säkerhet att bidragen kommer att erhållas och koncer-
nen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med
bidragen.
KASSAFLÖDESANALYS
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod. Det
redovisade kassa flödet omfattar endast transaktioner som
medför in- eller utbetalningar. Som likvida medel klassifice-
ras kassa- och banktillgodohavanden.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Av moderbolagets totala inköp som belastar rörelseresulta-
tet har inga transaktioner skett med andra företag inom den
företagsgrupp som företaget tillhör. Inom koncernen, mellan
koncernens olika marknader, förekommer viss intern försälj-
ning. Även i not 6 (Anställda, personalkostnader och
arvoden till styrelsen) samt av not 32 (Transaktioner med
närstående) redovisas transaktioner med närstående.
Transaktioner med närstående har förekommit på villkor
likvärdiga dem som gäller vid transaktioner på affärsmässig
grund.
FINANSIELLA INSTRUMENT
Koncernen redovisar samtliga finansiella instrument till
upplupet anskaffningsvärde, med undantag för villkorade
tillägsköpeskillingar hänförliga till förvärv vilka värderas till
verkligt värde.
Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar och
skulder beroende av för vilket syfte den finansiella till-
gången eller skulden förvärvades. Klassificeringen av
investe ringar i skuldinstrument beror på koncernens affärs-
modell för hantering av finansiella tillgångar och de avtal-
senliga villkoren för tillgångarnas kassaflöden.
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga
kassa flöden och där dessa kassaflöden endast utgör kapital-
belopp och ränta värderas till upp lupet anskaff nings värde.
Tillgångar i denna kategori redovisas initialt till verkligt värde
inklusive transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunk-
ten redovisas de till upplupet anskaffnings värde med till-
lämpning av effektivräntemetoden. Det redovisade värdet
av dessa tillgångar justeras med eventuella förväntade kre-
ditförluster som redovisats (se nedskrivning nedan). Ränte-
intäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med
effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter. Till-
gångar i denna kategori består av långfristiga finansi ella
ford ringar, kundfordringar och övriga kortfristiga fordringar.
De ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster
med förfallodag mer än 12 månader efter rapport periodens
slut, vilka klassificeras som anläggningstillgångar.
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens övriga finansiella skulder redovisas initialt till
verkligt värde, netto efter transaktionskostnader. Finansiella
skulder redovisas därefter till upplupet anskaffningsvärde
med tillämpning av effektivräntemetoden. Långfristiga skul-
der har en förväntad löptid längre än 1 år medan kortfristiga
har en löptid kortare än 1 år. I denna kategori ingår skulder
till kreditinstitut, leverantörsskulder och övriga kortfristiga
skulder.
Finansiella skulder till verkligt värde
Koncernens skulder för villkorade tilläggsköpeskillingar
hänförliga till förvärv värderas till verkligt värde. Dessa pos-
ter redovisas till verkligt värde i balansräkningen med värde-
ändringar redovisade i resultatet .
Nedskrivningar
Koncernen värderar de framtida förväntade kreditförlus-
terna relaterade till investeringar i skuldinstrument redo-
visade till upplupet anskaffningsvärde resp. verkligt värde
med förändringar via övrigt totalresultat baserat på framå-
triktad information. Koncernen väljer reserveringsmetod
baserat på om det skett en väsentlig ökning i kredit risk eller
inte.
För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade
ansatsen för kreditreservering, det vill säga, reserven kom-
mer att motsvara den förväntade förlusten över hela kund-
fordringens livslängd. Koncernen reserverar kundfordringar
baserat på koncernens förväntade förluster som utgår från
en historisk modell över förväntade förluster inom respek-
tive ålderskatori .
Säkringsredovisning
För derivatinstrument eller andra finansiella instrument som
upp fyller kraven för säkringsredovisning enligt metoden för
kassaflö dessäkring eller säkring av nettoinvestering i
utlandsverksamhet redovisas den effektiva delen av värde-
förändringen i övrigt totalre sultat. Ackumulerade värdeför-
ändringar från säkring av nettoinvestering i utlandsverksam-
het återförs från eget kapital till resultatet när
utlandsverksamheten avyttras helt eller delvis .
LIKVIDA MEDEL
I likvida medel ingår kassa och banktillgodohavanden och
övriga kortfristiga placeringar med förfallodag inom tre
månader. I balans räkningen redovisas utnyttjad checkräk-
ningskredit som upplåning bland kortfristiga skulder .
UPPLÅNING
Upplåning redovisas inledningsvis till verkligt värde. Upplå-
ning redo visas därefter till upplupet anskaffningsvärde och
eventuell skillnad mellan erhållet belopp och återbetalnings-
beloppet redo visas i resultat räkningen fördelat över lånepe-
rioden, med tillämpning av effektivräntemetoden.
Not 2 forts.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
66
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 3
RISKER OCH RISKHANTERING
OPERATIVA RISKER
Marknads- och affärsrisker
Kundernas efterfrågan av produkter och tjänster från Bufab
är beroende av allmänna ekonomiska förhållanden och akti-
viteten inom tillverkningsindustrin i de länder där Bufab och
Bufabs kunder verkar.
Bufab bedriver sin verksamhet i Sverige, Danmark, Fin-
land, Norge, Tyskland, Frankrike, Nederländerna, Österrike,
Tjeckien, Polen, Storbritannien, Irland, Estland, Lettland,
Ungern, Spanien, Slovakien, Indien, USA, Taiwan, Kina,
Turkiet, Rumänien, Singapore, Malaysia, Indonesien, Filip-
pinerna, Mexiko och Thailand. Verksamheten i Ryssland
avyttrades under det andra kvartalet 2022.
Bufabs kunder återfinns i ett brett spektrum av branscher
inom verkstadsindustrin såsom teknikindustri, elektronik-/
telekom industri, konsumentvaruindustri, offshore- och pro-
cessindustri, transport- och bygg industri, möbelindustri,
fordons industri etc. Den geografiska spridningen tillsam-
mans med ett mycket stort antal kunder inom många bran-
scher minskar effekterna av individuella förändringar i kun-
ders efterfrågan.
Även mot bakgrund av denna bredd kan ändå konstate-
ras att bolaget tydligt påverkas av kundernas under liggande
efterfrågan, vilket bedöms utgöra bolagets mest påtagliga
operativa risk. Bolagets påverkan av kundernas minskade
efterfrågan var särskilt stor under den kraftiga globala kon-
junkturnedgången år 2009, men även under delar av
pandemi året 2020.
Risken för att större kunder ska välja att gå förbi handels-
ledet och handla direkt av producenterna finns. Bufabs mer-
värde till kunden såsom logistikpartner är dock att tillföra
bland annat teknisk kompetent, effektiv logistik, en bred bas
av leverantörer samt en tillförlitlig kvalitetsnivå. Bedöm-
ningen är att detta breda utbud såsom logistikpartner är fort-
satt konkurrenskraftigt.
Bufab kan påverkas negativt av att leverantörerna drab-
bas av eko nomiska, legala eller operativa problem, höjer
priser eller att de inte kan leverera enligt överenskommelse
avseende tid eller kvalitet. Bufabs främsta varuförsörjning
sker ifrån leverantörer främst i Asien och Europa. Bufab
arbetar aktivt med ett stort antal leverantörer från olika län-
der. Bolaget strävar efter att inte sätta sig i beroendeställ-
ning av enskilda leverantörer. Dessa risk minimerande
åtgärder bidrog till att bolaget klarade sig bra trots de globalt
ansträngda leverantörskedjorna som upplevdes under hela
2021 och första halvåret 2022, vilka ledde till leverans och
kapacitets problem hos flera leverantörer, med ökade ledti-
der varor och råmaterial som följd.
Lager utgör en stor del av Bufabs tillgångar och är kost-
samt att flytta, förvara och hantera. Effektiv lager hantering
är därför en viktig faktor i Bufabs verksamhet. Ineffektivitet i
lagerhanteringen kan leda till över flödigt eller otillräckligt
lager. Överflödiga lager utsätter Bufab för risken att lagret
måste skrivas ned eller skrotas. Omvänt exponerar otillräck-
liga lager Bufab för risken att tvingas köpa produkter till
högre priser för att kunna leverera i tid till kund eller ådra sig
höga kostnader för expressleveranser eller viten.
Bufab har med sitt stora och komplexa flöde av artiklar i
kombination med bred bas av kunder och leverantörer en
risk att kunder inte kan få sina produkter på utsatt tid eller i
rätt kvalitet. Bufab kan bli föremål för betydande produk-
tansvarsanspråk och andra anspråk om produkter som
köps in eller produceras är defekta, orsakar produktions-
stopp eller orsakar person- eller egendomsskada eller på
annat sätt inte uppfyller överenskomna krav med kunden.
Sådana defekter kan orsakas av misstag begångna av
Bufabs egen personal eller bolagets leverantörer. Om en
produkt är defekt kan Bufab även tvingas återkalla produk-
ten. Dessutom kan Bufab vara oförmöget att rikta eller driva
in skadeståndskrav mot, till exempel, sina egna leverantörer
för att få kompensation från dem för skadestånd och relate-
rade kostnader. För att möta denna risk finns interna och
externa processer i verksamheten att efterföljas av
anställda och externa parter. Bufab arbetar ständigt med
utveckling av dessa processer samt utbildning av anställda
och externa parter.
Bufab kan förlora försäljning till, eller tillväxtmöjligheter
bland, befintliga kunder till följd av en rad faktorer, innefatt-
ande, men inte begränsat till, om lokalisering av kundernas
tillverkningsverksamhet eller missnöjdhet hos kunderna, i
synnerhet avseende produktkvalitet och service, samt för
att kundernas verksamhet går dåligt eller läggs ner. I sam-
band med att en kund omlokaliserar sin tillverkningsverk-
samhet, till exempel till ett lågkostnadsland, kanske Bufab
inte erbjuds, eller är oförmöget, att leverera till den nya plat-
sen i samma utsträckning som före omlokaliseringen, eller
kanske inte på ett effektivt sätt kan köpa in alla, eller några,
av sina produkter till den nya platsen. Skulle dessutom kun-
derna flytta till en plats utanför de jurisdiktioner inom vilka
Bufab är verksamt kan det bli svårt eller alltför betungande
för Bufab att starta en ny verksamhet och leva upp till de
lokala bestämmelserna på sådana platser. Det kan leda till
att Bufab förlorar hela eller delar av sin affärsrelation med
den tillverkningsverksamheten.
Bufabs distributionskedja (inklusive tillverkningsenhe-
terna och vissa lager) och affärsprocesser är, till stor del,
automatiserade via hård- och mjukvara för robotisering,
samt via koncernens IT-system. Bufab är särskilt beroende
av dessa system för att köpa in, sälja och leverera produk-
ter, fakturera sina kunder och hantera sina tillverkningsen-
heter och vissa automatiserade lager. Det är också ett vik-
tigt verktyg för redovisning och finansiell rapportering liksom
lager- och rörelsekapitalhantering. Störningar, orsakade av
bland annat uppgraderingar av befintliga IT-system, eller
brister som uppstår i IT-systemens eller hårdvarans funktion
kan, även på kort sikt, ha en negativ inverkan på Bufabs
verksamhet, resultat och finansiella ställning.
Bufabs strategi innefattar både organisk tillväxt och till-
växt genom förvärv. Förvärv kan utsätta Bufab för risker,
främst relaterade till integration, såsom försvagade relatio-
ner med nyckel kunder, oförmåga att behålla nyckel personer
samt svårigheter och högre kostnader än beräknat för sam-
manslagning av verksam heter. Vid vissa av sina tidigare
förvärv har Bufab upplevt sådana integrationsproblem.
Dessutom kan förvärv exponera Bufab för okända
förpliktelser.
Den geopolitiska oron såsom kriget i Ukraina och orolig-
heter i Mellanöstern är stora osäkerhetsfaktorer, framförallt
när det gäller dess eventuella påverkan på efterfrågan
globalt framledes. Koncernen har sedan sin avyttring av
dess ryska verksamhet under det andra kvartalet 2022
ingen verksamhet i varken Ryssland eller Ukraina.
Bufab bedriver sin verksamhet via dotterbolag i en rad
olika länder. Verksamheten, inklusive transaktioner mellan
företag inom koncernen, bedrivs i enlighet med Bufabs för-
ståelse eller tolkning av gällande skattelagar, skatteavtal,
andra skatteregler och krav från de berörda skattemyndig-
heterna. Skattemyndigheterna i de berörda länderna kan
också göra bedömningar och fatta beslut som skiljer sig från
Bufabs förståelse eller tolkning av ovan nämnda lagar, avtal
och andra bestämmelser. Bufabs skatteposition, både för
tidigare år och innevarande år, kan förändras till följd av de
beslut som fattas av de berörda skattemyndigheterna eller
till följd av ändrade lagar, avtal och andra bestämmelser.
Sådana beslut eller ändringar, eventuellt retroaktiva, kan ha
en negativ inverkan på verksamheten, resultatet och den
finansiella ställningen.
Bufab innehar miljötillstånd för tillverkning vid anlägg-
ningar i sina produktionsanläggningar. Bufab har tidigare
bedrivit tillverkning vid andra anläggningar i Sverige. Bufab
har genomfört miljö inventering, och där så varit påkallat mil-
jöteknisk undersökning, av samtliga fastigheter där Bufab
historiskt har bedrivit tillverkning i Sverige. Dessa undersök-
ningar har påvisat spår av föroreningar på eller i närhet till
vissa av dessa fastigheter. För mer information om miljöris-
ker, se vidare not 31.
Bufab har en betydande goodwillpost i sin
koncernbalans räkning. Denna prövas löpande för eventuellt
nedskrivnings behov, se vidare not 16.
Inköpspriser
Bufab är exponerat för fluktuationer i marknadspriset på
vissa råvaror, i synnerhet stål, rostfritt stål (som fluktuerar
med priset på legerings metaller) och andra metaller.
Ökningar av dessa priser kan påverka det pris som Bufab
betalar för sina produkter och därmed kostnaden för sålda
varor. Energipriserna och priset på olja påverkar tillverk-
nings- och fraktkostnaderna, vilka har en väsentlig påverkan
på kostnaden för sålda varor. Fraktkostnaderna kan även
påverkas väsentligt av varierande kapacitet i de globala
leveranskedjorna. Utöver det kan även arbetskraftsbrist och
lönekostnader i de länder som Bufab köper in sina produk-
ter från öka Bufabs kostnad för sålda varor via inköpspri-
serna. Dessutom kanske Bufab inte kan kompensera för sti-
gande inköpspriser genom att höja priserna till egna kunder.
Konkurrens
Bufab verkar som underleverantör till verkstadsindustrin
och är utsatt för konkurrens inom alla typer av kund-
segment. Kund kraven ökar ständigt vad gäller pris, kvalitet,
leveranssäkerhet etc. Inträdesbarriärer för mindre aktörer
och behovet av investeringar för att starta upp konkur-
rerande verksamhet är låga, vilket innebär att Bufab även
kan förlora försäljning till nyetablerade bolag. Bolagets fort-
satta framgång är beroende av att man kan möta kundernas
ökade krav och vara mer konkurrenskraftig än konkurren-
terna i form av attraktiv prisnivå, säkerhet i leveranser och
kvalitet, hög intern effektivitet samt breda och säkra logistik-
lösningar från alla de länder där Bufab har verksamhet.
Legala risker
Legala risker omfattar främst lagstiftning och reglering,
myndighets beslut, tvister etc. Fästelementsbranschen inom
Europa och Nord amerika har periodvis belagts med kraftiga
tullavgifter på import av standarddetaljer från vissa geogra-
fier, främst Kina. Bufab har därmed blivit tvungen att finna
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
67
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
andra inköpskanaler i främst Asien, vilket lyckats väl mot
bakgrund av volymernas storlek. Det kan inte uteslutas att
till exempel EU eller USA framöver kan införa förhöjda
tullavgifter och det råder stor osäkerhet kring vilken omfatt-
ning dessa kan komma att ha.
Bufab är i sin verksamhet exponerad för skatte- respek-
tive miljö relaterade risker. Se vidare not 31.
Försäkringar
Bufab försäkrar sina anläggningstillgångar mot egendoms-
och avbrottsskador. Utöver detta finns försäkringar för
produkt ansvar, återkallelse, transport, rättsskydd, förmö-
genhetsbrott och tjänste resa. Inga skadestånds anspråk
gällande produkt ansvar eller återkallelse har haft någon
väsentlig inverkan på resultatet under det senaste
decenniet.
Risker relaterade till medarbetare
Bufab måste ha tillgång till kompetenta och motiverade
med arbe tare samt säkerställa tillgången på bra ledare för
att uppnå uppställda strategiska och operationella mål.
Bufab arbetar på ett strukturerat sätt för att medarbetare
skall vara friska och må väl samt finna en positiv utmaning i
sitt dagliga arbete.
Bufab lägger även stor vikt vid säkerhetsarbete i samtliga
enheter. Genom en strategisk bemanningsplanering säker-
ställer Bufab tillgången på personer med rätt kompetens vid
rätt tillfälle. Rekryteringen kan ske både externt och internt,
där den interna rekryteringen underlättas genom att lediga
befattningar utannonseras både internt och externt. Löner
och andra villkor ska vara marknadsanpassade samt kopp-
las till respektive dotter bolags prioriteringar. Bufab eftersträ-
var också goda relationer med de fackliga organisationerna.
Men då arbetsmarknaden är rörlig föreligger alltid en utma-
ning i att säkra kompetensförsörjningen i respektive
dotterbolag.
Risker i IT-system
Bufab är beroende av IT-system för den fortlöpande verk-
samheten. Störningar eller felaktigheter i kritiska system har
en direkt påverkan på leveransen av varor och tjänster till
kund och övriga viktiga affärsprocesser. Felaktig hantering
av finansiella system kan påverka företagets resultatredo-
visning. Företaget är vidare exponerat för försök att genom
IT-baserade attacker skada företagtet, som till exempel
virusattacker, lösenords- och identitetsstöld, eller olika for-
mer av IT-baserade bedrägerier eller stölder. Dessa risker
ökar i en alltmer tekniskt komplex och sammanlänkad värld.
Bufab har därför de senaste åren arbetat för mer
standardiserade IT processer och en organisation för
informations säkerhet. IT-säkerhetsarbetet innefattar en
kontinuerlig riskbedömning, införandet av förebyggande
åtgärder och användandet av säkerhets teknologier.
Standardi serade processer finns för implementering av nya
system, för förändring av befintliga system liksom för den
dagliga drift en. Stora delar av Bufabs systemlandskap byg-
ger på välbe prövade produkter såsom t.ex. affärssystemet
Jeeves.
FINANSIELLA RISKER
Bufab är i sin verksamhet utsatt för olika finansiella risker.
Exempel på dessa är valuta-, finansierings-, ränte- och
motparts risker. Det är styrelsen som fastställer policies för
risk hantering. Finansverksamheten i form av risk hantering,
likvidi tets för valtning och upplåning sköts koncerngemen-
samt av dotterbolaget Bufab International AB.
Valutarisker
Förändringar i valutakurser påverkar koncernens resultat
och eget kapital på olika sätt. Valutarisk uppstår genom:
flödesexponeringar i form av in- och utbetalningar i olika
valutor,
redovisade tillgångar och skulder i dotterbolagen,
omräkningar av utländska dotterbolagsresultat till
svenska kronor,
omräkning av nettotillgångar i utländska dotterbolag till
svenska kronor.
Förändringar i valutakurser kan även påverka koncernens
egen eller kundernas konkurrensförmåga och därigenom
indirekt påverka koncernens försäljning och resultat. Kon-
cernens samlade valutaexponering har ökat över tiden då
verksamheten internationaliserats, både genom större han-
del från Asien men även genom större andel försäljning
utanför Sverige, både från svenska dotterbolag men främst
från utländska dotter bolag. Koncernens policy för hantering
av valutarisker är främst inriktad på de transaktionsrelate-
rade valutariskerna. Valutarisker hanteras primärt genom
prisanpassning till kunder och leverantörer samt genom att
försöka förändra de operativa villkoren i verksamheten
genom att få intäkter och kostnader i andra valutor än SEK
att matcha varandra.
Av koncernens totala fakturering sker 87 (87) procent i
utländsk valuta och koncernens kostnader är till 89 (90) pro-
cent i utländsk valuta. Flödesexponeringen var under 2023 i
marginell omfattning säkrad till fasta valutakurser.
Under verksamhetsåret har koncernens valutaflöden
(exklu sive rapport valutan SEK) fördelats enligt följande
(belopp i MSEK).
Valuta Kostnader* Försäljning*
EUR 2 998 3 598
USD 2 122 1 666
GBP 579 1 649
DKK 200 326
PLN 167 132
NOK 38 103
CNY 183 56
SGD 64 54
MXN 8 12
RON 4 10
CZK 44 95
INR 3 7
NTD 174 0
HUF 15 0
TRY 4 0
JPY 3 0
* Uttryckt i MSEK till genomsnittskurs för 2023. Valutaflödena avser
bruttoflöden inklusive interna transaktioner mellan koncernbolag.
Bolagets största exponering är mot USD då handeln från
Asien till stor del sker i denna valuta samt mot EUR då stor
del av faktureringen i Europa sker i denna valuta.
Nettotillgångar i utländska dotterbolag motsvarar investe-
ringar i utländska valutor som ger upphov till en omräk-
ningsdifferens när de räknas om till SEK. I syfte att minska
effekten av omräkningsdifferenserna på koncernens totalre-
sultat och kapitalstruktur har lån upptagits i EUR, GBP och
USD. Kursvinster eller kursförluster på dessa lån anses
vara effektiva säkringar, såsom definierats enligt IFRS, av
omräkningsdifferenser och redovisas i övrigt total resultat
och ackumulerat belopp i eget kapital. Under 2023 och 2022
har koncernen haft viss del av sin upplåning i utländsk
valuta i syfte att minska valutaexponeringens påverkan på
koncernens egna kapital som härstammar från bolag med
nettotillgångar i aktuell valuta. Effektivi teten på en säkring
utvärderas när säkringsförhållandet ingås. Den säkrade
posten och säkringsinstrumentet utvärderas därefter
löpande för att säkerställa att förhållandet uppfyller kraven.
Total upp låning i utländsk valuta som definieras såsom
säkringsinstrument uppgick per den 31 december 2023 till
15 (32) MEUR samt 0 (6) MGBP (för specifikation se not
37). Se även koncernens rapport över total resultat och kon-
cernens rapport över förändringar i eget kapital.
Kreditrisk
Kreditrisk avseende likvida medel, tillgodohavanden samt
kredit exponeringar hanteras på koncernnivå. Kreditrisk
avseende utestående fordringar hanteras av det bolag där
fordran upp kommit. Individuella bedömningar av kunders
kreditvärdighet och kredit risk görs där kundens finansiella
ställning beaktas, liksom tidigare erfarenheter och andra
faktorer. Ledningen förväntar sig inte några förluster till följd
av utebliven betalning från motparter utöver vad som reser-
verats som osäkra kundfordringar. Kundfordringar och
avtalstillgångar reserveras enligt koncernens förlustriskre-
serveringsmodell. Koncernen reserverar således kundford-
ringar baserat på koncernens förväntade förluster som i
grunden utgår från en historisk modell över förväntade
förluster inom respektive ålders kategori . Indikatorer på att
specifika nedskrivningsbehov föreligger inkluderar koncer-
nens bedömning att det inte finns någon rimlig förväntan om
återbetalning till följd av att gäldenären misslyckas med
återbetalningsplanen. När en gälde närs betalningar är för-
fallna med mer än 180 dagar skrivs halva värdet av kundfor-
dran bort i linje med koncernens förlustriskreserveringsmo-
dell. När en gäldenärs betalningar är förfallna med mer än
360 dagar eller när det inte finns någon rimlig förväntan om
återbetalning (t.ex. konkurs) skrivs hela värdet av kundfor-
dran bort. För mer information kring förfallna fordringar samt
en flerårshistorik, se not 21.
Finansiering, likviditet och kapital
Finansieringsrisken definieras såsom risken för att ej kunna
uppfylla betalningsåtaganden som en följd av otillräcklig lik-
viditet eller svårig heter att erhålla finansiering. Likviditetsris-
ken hanteras genom att koncernen innehar tillräckligt med
likvida medel samt tillgänglig finansiering genom avtalade
kreditfaciliteter. Företagsledningen bevakar löpande beho-
vet av refinansiering av den externa upplåningen med mål-
sättning att omförhandla koncernens kreditfaciliteter senast
12 månader före förfallodagen .
Koncernen finansieras huvudsakligen genom en bankfi-
nansiering under en kreditfacilitet om 4 000 (3 000) MSEK
med löptid fram till juli 2026. Krediterna är förknippad med
vissa lånevillkor (s.k. kovenanter) som redogörs närmare för
i not 26.
Vid utgången av 2023 fanns en likviditetsreserv i
Not 3 forts.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
68
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
koncernen uppgående till 1 194 (1 494) MSEK. Koncernens
finanspolicy stipulerar att de disponibla medlen, det vill säga
likvida medel samt tillgängliga ej utnyttjade krediter, skall
överstiga 0,7 månads normala utgifter i koncernen. Per 31
december 2023 motsvarade likviditetsreserven 1,9 (2,4)
månaders normala utgifter i koncernen .
Koncernens mål avseende den totala kapitalstrukturen är
att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet,
så att den kan generera avkastning till aktieägarna och nytta
för andra intressenter och att upprätthålla en god kapital-
struktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere. Före-
tagsledningen övervakar löpande behovet av refinansiering
av den externa upplåningen med målsättningen att omför-
handla koncernens kreditfaciliteter senast 12 månader före
förfallodagen.
Koncernen har en soliditet om 40 procent (32 procent),
där soliditet definieras som redovisat eget kapital i relation
till balans omslutningen.
Soliditet
2023
2022
Koncernen
Eget kapital
3 418
3 036
Balansomslutning
8 600
9 436
Soliditet %
40%
Skuldsättningsgraden per den 31 december 2023 uppgick
till 99 procent (124 procent), där skuldsättningsgrad definie-
ras som nettolåneskuld dividerat med redovisat eget kapital.
Skuldsättningsgrad
2023
2022
Koncernen
Räntebärande skulder
3 617
4 084
Kassa
–218
–322
Nettolåneskuld
3 399
3 762
Totalt eget kapital
3 418
3 036
Skuldsättningsgrad %
124%
Kategorisering av finansiella instrument
I nedanstående tabell framgår det hur de finansiella
instrumenten fördelade sig i balansräkningen för åren 2023
och 2022 (för definition se not 2).
Förfallostrukturen för befintlig upplåning fördelar sig
enligt not 26. Beloppen omfattar inte den kortfristiga delen,
vilken förfaller inom ett år. Checkräkningskrediten förfaller
normalt inom ett år men förlängs vanligtvis på förfallodagen.
Nedanstående tabell analyserar koncernens finansiella
skulder upp delade efter den tid som på balansdagen åter-
står fram till den avtalsenliga förfallodagen. De belopp som
anges i tabellen är de avtalsenliga, odiskonterade kassaflö-
dena, inklusive framtida bedömda räntebetalningar.
Per 31 dec 2023
Inom ett år
Mellan ett och fem år
Senare än fem år
Banklån, checkräkningskredit
132
2 913
Räntor
184
215
Leasingskulder
140
322
77
Skuld för tilläggsköpeskillingar
230
50
Leverantörsskulder
621
Summa
1 307
3 500
77
Per 31 dec 2022
Inom ett år
Mellan ett och fem år
Senare än fem år
Banklån, checkräkningskredit
794
2 770
Räntor
131
338
Leasingskulder
117
274
97
Skuld för tilläggsköpeskillingar
636
181
9
Leverantörsskulder
769
Summa
2 447
3 563
106
Finansiella instrument
IFRS 13 Värdering till verkligt värde tillämpas. Koncernens
upplåning sker huvudsakligen under kreditramar med långa
kreditlöften, men med kort räntebindningstid. Det verkliga
värdet bedöms därför i allt väsentligt överensstämma med
det redovisade värdet.
Ränterisk
Ränteförändringar har en direkt påverkan på koncernens
resultat sam tidigt som det har en indirekt effekt i och med att
det påverkar ekonomin i stort. Koncernens bankfinansiering
hade vid årsskiftet en kvarvarande genomsnittlig räntebind-
ningstid på tre månader .
Känslighetsanalys
Väsentliga faktorer som påverkar koncernens resultat fram-
går nedan. Bedömningen baseras på värden vid årets
utgång och är gjord med utgångspunkt att alla övriga fakto-
rer är oförändrade.
Förändringar i försäljningspris är den variabel som får
den största påverkan på resultatet. +/–1 procent på utpriser
påverkar rörelseresultatet med cirka 87 (84) MSEK och vid
en förändring med 5 procent enheter ger det en rörelseresul-
tatpåverkan om cirka 435 (420) MSEK.
Volymutvecklingen samt inköpspriser påverkar Bufabs
resultat. En förändring med 1 procentenhet i volym ger en
rörelseresultatpåverkan om cirka 25 (25) MSEK och vid en
förändring med 5 procent enheter ger det en rörelse-
resultatpåverkan om cirka 125 (125) MSEK. En förändring
med 1 procentenhet i inköpspriser på handels varor och
råmaterial ger en rörelseresultatpåverkan om cirka 56 (55)
MSEK och en förändring med 5 procent enheter ger en
rörelse resultatpåverkan om 280 (275) MSEK.
Lönekostnader är en stor andel av koncernens kostnads-
massa. En ökning med 1 procentenhet av koncernens löne-
kostnader får en rörelseresultatpåverkan med cirka 13 (11)
MSEK och en förändring med 5 procentenheter ger en
rörelse resultatpåverkan om 65 (55) MSEK.
Koncernens nettoskuldsättning var 3 399 (3 761) MSEK
per balans dagen. En procentenhets förändring av mark-
nadsräntan på den utgående nettoskulden påverkar resultat
efter finansiella poster med 34 (38) MSEK och fem procent-
enheters förändring av marknadsräntan på den utgående
nettoskulden påverkar resultat efter finansiella poster med
170 (198) MSEK .
Koncernens valutaexponering netto med avseende på
translations- och transaktionseffekter mot USD är betydlig.
Valuta exponeringen mot USD är knuten till bolagets
Not 3 forts.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
69
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
verksamhet i Nordamerika samt den handel som bedrivs
med Asien, främst Kina och Taiwan. Lokala priser i Asien
sätts till stor del mot bakgrund av nivån på USD. En pro-
centenhets förstärkning av USD gentemot SEK ger, med
alla andra variabler konstanta, en negativ rörelseresultat-
effekt på –5 (–10) MSEK. På samma sätt ger 5 procenten-
heters förstärkning av USD, med alla andra variabler kon-
stanta, en negativ rörelseresultateffekt på –25 (–50) MSEK.
Koncernens valutaexponering med avseende på transak-
tions- och translationseffekter mot EUR är också betydlig.
Valutaexponeringen mot EUR är främst knuten till att kon-
cernens fakturering i Europa sker i stor utsträckning i denna
valuta. En procentenhets förstärkning av EUR gentemot
SEK ger, med alla andra variabler konstanta, en positiv
rörelse resultateffekt på 6 (8) MSEK. På samma sätt ger 5
procentenheters förstärkning av EUR, med alla andra vari-
abler konstanta, en positiv rörelse resultateffekt på 30 (40)
MSEK.
Koncernens valutaexponering med avseende på transak-
tions- och translationseffekter mot GBP är också betydlig.
Valutaexponeringen mot GBP är främst knuten till att
koncernens fakturering i Storbritannien i stor utsträckning
sker i denna valuta. En procentenhets förstärkning av GBP
gentemot SEK ger, med alla andra variabler konstanta, en
positiv rörelseresultateffekt på 11 (10) MSEK. På samma
sätt ger 5 procentenheters förstärkning av GBP, med alla
andra variabler konstanta, en positiv rörelseresultateffekt på
55 (50) MSEK.
Koncernens valutapåverkan med avseende på omräk-
ningseffekter i utländska nettotillgångar är betydlig i framfö-
rallt GBP, EUR och USD. En procentenhets förstärkning i
EUR, GBP och USD gentemot SEK ger, oaktat eventuellt
upptagna säkringar samt med alla andra variabler kon-
stanta, en positiv effekt på koncernens egna kapital med 9
(8) MSEK, 9 (7) MSEK respektive 4 (4) MSEK. Fem
procenten heters förstärkning i EUR, GBP respektive USD
gentemot SEK ger, oaktat eventuellt upptagna säkringar
samt med alla andra variabler konstanta, en positiv effekt på
koncernens egna kapital med 43 (40) MSEK, 43 (37) res-
pektive 19 (22) MSEK. För information om säkringar av
utländska nettotill gångar, se not 37.
Finansiella tillgångar Finansiella tillgångar
värderade till upplupet värderade till verkligt
Tillgångar 2023 anskaffningsvärde
värde
Summa
Finansiella anläggningstillgångar
10
10
Omsättningstillgångar
– kundfordringar
1 252
1 252
– övriga fordringar
26
26
– likvida medel
218
218
Summa omsättningstillgångar
1 496
1 496
Summa tillgångar
1 506
1 506
Finansiella Finansiella
skulder till upplupet skulder värderade
Skulder 2023 anskaffningsvärde
till verkligt värde
Summa
Långfristiga skulder och avsättningar
skuld för ovillkorade och villkorade
tilläggsköpeskillingar
50
50
– övriga långfristiga skulder och ersättningar
2 948
2 948
Summa långfristiga skulder och ersättningar
2 948
50
2 998
Kortfristiga skulder och avsättningar
– leverantörsskulder
621
621
– räntebärande skulder
271
271
– skuld för villkorade tilläggsköpeskillingar
230
230
Summa kortfristiga skulder
892
230
1 122
Summa skulder
3 840
280
4 120
Finansiella tillgångar Finansiella tillgångar
värderade till upplupet värderade till verkligt
Tillgångar 2022 anskaffningsvärde
värde
Summa
Finansiella anläggningstillgångar
8
8
Omsättningstillgångar
– kundfordringar
1 385
1 385
– övriga fordringar
37
37
– likvida medel
322
322
Summa omsättningstillgångar
1 744
1 744
Summa tillgångar
1 752
1 752
Finansiella Finansiella
skulder till upplupet skulder värderade
Skulder 2022 anskaffningsvärde
till verkligt värde
Summa
Långfristiga skulder och avsättningar
skuld för ovillkorade och villkorade
tilläggsköpeskillingar
190
190
– övriga långfristiga skulder och ersättningar
2 802
2 802
Summa långfristiga skulder och ersättningar
2 802
190
2 992
Kortfristiga skulder och avsättningar
– leverantörsskulder
769
769
– räntebärande skulder
911
911
– skuld för villkorade tilläggsköpeskillingar
636
636
Summa kortfristiga skulder
1 680
636
2 316
Summa skulder
4 482
826
5 308
Not 3 forts.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
70
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
HÅLLBARHETSRISKER
Leverantörsbasen
Leverantörernas hållbarhetsarbete
Bufab har en uppförandekod för leverantörer. Om Bufabs
leverantörer inte följer uppförandekoden kan leverantörernas
medarbetare och den omgivande miljön påverkas negativt.
De vanligast förekommande av vikelserna i våra leverantörs-
revisioner gäller hälsa och säkerhet samt hur leverantörerna
hanterar avfall. Risken för brott mot mänskliga rättigheter
samt tvångs- och barnarbete bedöms inte vara väsentlig på
grund av våra kontroller.
Bufab genomför löpande revisioner av nya och befintliga
leverantörer för att säkerställa att de uppfyller kraven i vår
uppförandekod. Alla leverantörer måste underteckna vår
uppförandekod för leverantörer. Vi strävar efter att konsoli-
dera vår leverantörsbas och öka andelen leverantörer inom
kategorin Preferred Suppliers. Dessutom skapar goda
exempel på förbättringar (best practice) transparens och
struktur som motverkar brott mot mänskliga rättigheter. Läs
mer på sid 29–30.
Konfliktmineraler
Det finns en risk att en del komponenter som Bufab tillhan-
dahåller skulle kunna innehålla mineraler som kan härledas
till konfliktzoner. Konfliktmineraler understödjer väpnade
konflikter
Vår uppförandekod för leverantörer måste undertecknas
av alla Bufabs leverantörer. Där åtar de sig att inte köpa in
konfliktmineraler från konfliktområden. Bufab begär rappor-
tering enligt Conflict Mineral Reporting Template från leve-
rantörer som använder tenn, tantal, volfram och guld i sina
produkter. Användandet av mineralerna och deras utvinning
följs upp löpande. Läs mer på sid 30.
Miljö
Transporter
Våra varutransporter bidrar till koldioxid utsläpp som påver-
kar miljön negativt, under 2022 påbörjade vi att övergå till
fossilfria lösningar. Brådskande beställningar kräver ibland
flygtransporter vilket ger extra höga utsläpp.
Bufab strävar efter att jobba med färre och större
transportleveran törer samt att använda fossilfria alternativ.
I möjligaste mån använder vi sjötransporter och vårt mål är
att öka fyllnadsgraden i leveranserna i så stor utsträckning
som möjligt. Vi undersöker också möjligheten att använda
tåg för långa transporter som ett hållbart alternativ. Bättre
planering ska förebygga användningen av flygtransporter.
Läs mer på sid 26.
Egen tillverkning
Samtliga bolag har en plan för att sänka sina utsläpp för
Scope 1 & 2 till noll 2030. Våra tillverkande bolag har de
senaste åren verkställt energieffektiviseringsprogram vilket
har gett goda resultat, dessa bolag kan nu bidrar till att
hjälpa våra nyförvärv med praxis hur energieffektivisering
kan realiseras.Tillverkningsföretagen följer löpande upp
energiförbrukning och utsläpp. Bufab Lann och Bumax är
certifierade enligt ISO 14001:2015, ISO 9001:2015 och
IATF 16949:2016. APEX är certifierat enligt ISO 9001:2015.
Rudhäll AB är certifierat enligt ISO 9001 och ISO 14001.
Hallborn är certifierat enligt ISO 9001.
Medarbetare
Våra medarbetares nätverk och relationer till kunder och
leverantörer är en förutsättning för Bufabs fortsatta fram-
gång. Om vi förlorar flertalet nyckel personer kan Bufabs
relationer och finansiella ställning påverkas.
Det är viktigt att vi kan utveckla och motivera våra medar-
betare för att ta tillvara på deras spetskompetens och rela-
tioner. Genom Bufab Academy och annan kompetensut-
veckling skapar vi förutsättningar för en attraktiv och
stimulerande arbetsplats. Läs mer på sid 41.
Antikorruption
Bufab har fler än 4 000 leverantörer och över 18 000 kun-
der. I vissa affärsrelationer kan det finnas en ökad risk för
korruption, speciellt på utsatta marknader. Denna risk
bedöms ej som väsentlig. Korruptionsfall kan påverka
Bufabs anseende, påverka bolagets finansiella ställning och
leda till legala konsekvenser.
Bufabs affärsrelationer ska vara sunda och präglas av
transparens. För att öka kompetensen på området är anti-
korruptionsutbildning en del i vårt introduktionsprogram för
nyanställda. Bufab har genomfört en risk bedömning avse-
ende antikorruption som omfattar samtliga dotterbolag. Läs
mer på sid 39.
NOT 4
VIKTIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Uppskattningar och bedömningar utvärderas löpande och
baseras på historisk erfarenhet och andra faktorer, inklusive
förväntningar på framtida händelser som anses rimliga
under rådande förhållanden. Koncernen gör uppskattningar
och antaganden om framtiden. De uppskattningar för redo-
visningsändamål som blir följden av dessa kommer, defini-
tionsmässigt, sällan att motsvara det verkliga resultatet. De
uppskattningar och antaganden som innebär betydande
risk för väsentliga justeringar i redovisade värden för till-
gångar och skulder under nästkommande räkenskapsår
framgår nedan.
I not 16 framgår gjorda antaganden i samband med pröv-
ning av nedskrivningsbehov avseende goodwill.
En väsentlig post i koncernens balansräkning är varula-
ger. Per den 31 december 2023 uppgick varulagret till 2 857
(3 449) MSEK, netto efter avdrag för inkurans med 203
(190) MSEK.
Principerna för redovisning av varulager framgår av not 2.
I samband med fastställande av varulagervärdet beaktas
risken för inkurans. Bolaget tillämpar en koncern gemensam
princip för inkuransbedömning, vilken tar hänsyn till de
enskilda artiklarnas omsättningshastighet samt bedömda
framtida försäljningsvolymer. Storleken på inkuransreser-
ven är därmed känslig för ändringar i bedömda framtida
försäljningsvolymer.
Bufab har förelagts att utföra undersökningar avseende
miljö föroreningar i industrifastighet. Se vidare not 31.
En väsentlig post i koncernens balansräkning är
nyttjanderätts tillgångar och leasingskulder. När leasing-
avtalets längd fastställs, beaktar ledningen all tillgänglig
information som ger ett ekonomiskt incitament att utnyttja
en förlängningsoption, eller att inte utnyttja en option för att
säga upp ett avtal.
Principerna för bedömningar gällande förlängningsoptio-
ner framgår av not 2.
I samband med förvärv avtalar Bufab ibland om villkorade
tilläggsköpe skillingar. I balansräkningen per den 31 decem-
ber 2023 finns upptaget villkorade tilläggsköpeskillingar
uppgående till 228 (555) MSEK. Dessa är villkorade av att
de förvärvade bolagen uppnår en viss resultattillväxt över
tid. Den i balansräkningen upptagna skulden för villkorade
tilläggsköpeskillingar speglar ledningens bästa bedömning
om utfall.
I det fall bolagen utvecklas bättre eller sämre än ledning-
ens bedömning så kommer skulden för tilläggs köpe skill ingar
att behöva justeras och mellanskillnaden att redovisas i
resultaträkningen.
Ytterligare information om koncernens tilläggsköpeskil-
lingar framgår av not 27 samt not 33.
Not 3 forts.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
71
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 5
INFORMATION OM RÖRELSESEGMENT
Segmentsredovisningen är upprättad enligt IFRS 8. Rörel-
sesegment rapporteras ett sätt som överensstämmer
med den interna rapporteringen som lämnas till den högste
verkställande beslutsfattaren. Den högste verkställande
beslutsfattaren är den funktion som ansvarar för tilldelning
av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat.
I koncernen har denna funktion identifierats som koncer-
nens ledningsgrupp. Koncernen har fyra operationella seg-
ment, North, West, East och UK/North America. Dessa seg-
ment stämmer överens med den interna rapport eringen.
Segment North består av Bufabs verksamhet i Sverige,
Finland, Norge, Danmark och av ett inköpskontor i Kina.
Verksamheten innefattar mestadels handelsbolag, men
även viss tillverkning av särskilt krävande komponenter.
Segment West består av Bufabs verksamhet i Frankrike,
Nederländerna, Tyskland, Tjeckien, Österrike och Spanien
och består av i allt väsentligt av handelsbolag. Segment East
består av Bufabs verksamhet i Polen, Ungern, Rumänien,
Baltikum, Slovakien, Turkiet, Kina, Singapore och andra
länder i Sydostasien samt Indien. Segment UK/North America
består av Bufabs verksamhet i Storbritannien, Irland, USA
och Mexiko. Gemensamma overheadkostnader är fördelade
i segmenten och bygger en fördelning enligt armlängds
principen. Under Övrigt redovisas koncernens två sourcing-
bolag tillsammans med ej utfördelade kostnader för moder-
bolag samt koncernelimineringar.
Koncernen
North
West
East
UK/North America
Övrigt
Summa
Resultatposter
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Nettoomsättning
0
3
Rörelseresultat (EBITA)
371
361
229
202
149
168
310
324
-16
–57
990
Avskrivning på förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
–21
–18
–7
–6
–4
–3
–38
–32
–69
–60
Finansiella poster
–219
–103
Resultat efter finansiella poster
755
828
Skatter
–181
–218
Årets resultat
574
609
Anläggningstillgångar
492
551
148
117
52
60
516
494
13
5
2)
Geografisk fördelning av nettoom sättning
2023
2022
och anläggningstillgångar Nettoomsättning Anläggningstillgångar Nettoomsättning Anläggningstillgångar
Sverige
293
304
Danmark
848
158
794
185
USA
159
182
UK
356
312
Övriga
255
244
1)
2)
1)
2)
1)
Ingen av koncernens kunder sr enskilt för 10% eller mer av omttningen.
2)
Inkluderar immateriella och materiella anläggningstillgångar exklusive Goodwill.
72
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 6
ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER OCH ARVODEN TILL STYRELSE OCH REVISORER
Medelantalet anställda
2023
varav män
2022
varav män
Moderbolaget
Sverige
1
100%
1
100%
Totalt
1
100%
1
100%
Dotterbolagen
Sverige
413
73%
406
73%
Storbritannien
370
72%
333
81%
Nordamerika
180
69%
184
65%
Danmark
131
79%
122
88%
Nederländerna
109
79%
106
84%
Polen
103
65%
88
82%
Österrike
79
71%
75
77%
Frankrike
72
54%
70
59%
Finland
59
76%
54
80%
Singapore
42
55%
67
57%
Tjeckien
42
55%
23
70%
Kina
40
55%
61
54%
Tyskland
28
68%
25
76%
Indien
27
63%
25
76%
Taiwan
21
38%
22
37%
Norge
18
89%
17
94%
Estland
15
47%
14
37%
Ungern
14
71%
10
70%
Slovakien
13
62%
12
58%
Mexiko
12
92%
10
95%
Spanien
11
73%
10
63%
Rumänien
7
71%
11
73%
Övriga
27
59%
8
92%
Totalt i dotterbolag
70%
74%
KONCERNEN TOTALT
70%
74%
Styrelse och ledande befattningshavare
2023
Andel kvinnor
2022
Andel kvinnor
Styrelsen
6
33%
7
43%
VD och övriga ledande befattningshavare
7
14%
7
14%
Löner, andra ersättningar och
Moderbolag
Dotterbolag
Koncernen totalt
sociala kostnader
2023
2022
2023
2022
2023
2022
Löner och ersättningar exklusive
tantiem och dylikt
5,6
1,8
1 024,8
1 030,4
Tantiem och dylikt
1,1
0,7
14,8
13,9
15,9
14,6
Summa löner och andra ersättningar
6,7
2,5
1 039,6
1 046,3
Sociala kostnader, exklusive pensionskostnader
1,8
0,6
Pensionskostnader
1,4
0,4
62,1
54,6
63,5
55,0
Summa sociala kostnader
3,2
1,0
Löner, andra ersättningar fördelade per land och
2023
2022
mellan styrelse ledamöter och VD (ledningspersonal) Lednings- Övriga Lednings- Övriga
samt övriga anställda personal anställda personal anställda
Moderbolag
Löner och andra ersättningar, exkl. tantiem och dylikt
5,6
1,8
Tantiem och dylikt
1,1
0,7
Summa moderbolag
6,7
2,5
Dotterbolag i Sverige
Löner och andra ersättningar, exkl. tantiem och dylikt
14,5
14,4
Tantiem och dylikt
5,3
5,4
Summa dotterbolag i Sverige
19,8
19,8
Dotterbolag i utlandet
Löner och andra ersättningar, exkl. tantiem och dylikt
60,8
53,2
Tantiem och dylikt
9,5
8,5
Summa dotterbolag i utlandet
70,3
61,7
Koncernen totalt
Löner och andra ersättningar, exkl. tantiem och dylikt
80,9
69,4
Tantiem och dylikt
15,9
14,6
Summa koncernen totalt
96,8
84,0
1)
1)
73
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
2023
2022
Arvode/ Rörlig Övriga förmåner/ Arvode/ Rörlig Övriga förmåner/
Koncernen Grundlön ersättning
ersättningar
Pension
Grundlön ersättning
ersättningar
Pension
Styrelse
Bengt Liljedahl
0,7
0,7
Per-Arne Blomquist
0,4
0,3
Hans Björstrand
0,3
0,3
Johanna Hagelberg
0,1
0,3
Anna Liljedahl
0,3
0,3
Eva Nilsagård
0,4
0,3
Bertil Persson
0,3
0,3
Verkställande direktör
Johan Lindqvist, tillförordnad
(2021–2022: sept–aug)
2,6
1,3
0,3
1,0
Erik Lundén
(2022: sept–dec samt 2023: jan–dec)
4,5
1,1
1,1
1,4
1,4
0,7
0,4
0,4
Övriga ledande befattnings havare, 6 (6)
personer.
14,4
3,6
1,4
4,7
11,9
5,9
1,3
4,6
Till styrelsens ordförande utgår arvode enligt årsstämmans
beslut. års stämman beslutades att arvode till styrelsens
ord förande skulle utgå med 0,7 (0,7) MSEK. Övriga styrel-
seledamöter skall erhålla totalt 1,7 (1,8) MSEK inklusive
arvode för utskottsarbete. Ersättning till verkställande direk-
tören och övriga ledande befattningshavare utgörs av
grundlön, rörlig ersätt ning, övriga förmåner och ersättningar
samt pension. Med ledande befattnings havare avses de
personer som sitter i koncernledningen.
För de verkställande direktörerna och övriga ledande befatt-
ningshavare baseras den kostnadsförda rörliga ersätt-
ningen uppnåelsen av finansiella mål. Till den verkstäl-
lande direktören har för året kostnadsförts en grundlön om
4,5 (4,0) MSEK och rörlig ersättning med 1,1 (2,0) MSEK
samt pensionskostnader om 1,4 (1,4) MSEK. Till övriga
ledande befattningshavare har kostnadsförts en grundlön
om 14,4 (11,9) MSEK och en rörlig ersättning om 3,6 (5,9)
MSEK. Antalet övriga ledande befattningshavare under
2023 var 6 (6) personer.
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år.
Pensions kostnaden är premiebaserad och motsvarar 30
procent av utbetald grundlön. Mellan bolaget och verkstäl-
lande direktören gäller en uppsägningstid om 12 (12) måna-
der. För övriga ledande befattningshavare är pensionsål-
dern 65 år och åtagandet är premiebaserat även för dem.
Mellan bolaget och övriga ledande befattningshavare gäller
en uppsägningstid om maximalt 12 månader vid uppsägning
från bolagets sida respektive 6 månader vid uppsägning
från den anställdes sida .
Not 6 forts.
74
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Arvoden och kostnadsersättning för revision
2023
2022
PricewaterhouseCoopers
Revisionsuppdraget
9
7
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
3
3
Revisionsverksamhet utöver revisions uppdraget
0
0
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
0
0
Skatterådgivning
2
0
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
1
0
Övriga tjänster
2
6
– varav till Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
1
1
Summa
13
13
Övriga revisorer
Revisionsarvode till övriga
3
3
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen, d v s sådant arbete som varit nödvändigt för att avge
revisionsberättelsen, samt kallad revisionsrådgivning som lämnas i samband med revisions uppdraget. Övriga tjänster
avser primärt s k due diligence uppdrag i samband med förvärv .
NOT 7
KOSTNADSSLAG
2023
2022
Inköpt material inklusive hemtagningskostnader
Löner inklusive sociala avgifter
Avskrivningar
278
240
Övrigt
518
729
Summa rörelsens kostnader
NOT 8
ÖVRIGA RÖRELSEINTÄKTER
2023
2022
Realisationsvinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar
3
1
Omvärdering av tilläggsköpeskillingar
18
184
Kursvinst på fordringar / skulder av rörelsekaraktär
1
11
Erhållna statliga stöd
6
0
Övrigt
28
33
Summa övriga rörelseintäkter
56
229
NOT 9
ÖVRIGA RÖRELSEKOSTNADER
2023
2022
Kursförluster på fordringar / skulder av rörelsekaraktär
0
0
Omvärdering av tilläggsköpeskilling
–96
–278
Övrigt
–8
–21
Summa övriga rörelsekostnader
–104
–299
NOT 10
AVSKRIVNING AV ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
2022
2021
Avskrivning enligt plan fördelade per tillgångsslag*
Övriga immateriella anläggningstillgångar
–78
–63
Byggnader
–113
–96
Maskiner och andra tekniska anläggningar
–26
–27
Inventarier, verktyg och installationer
–61
–54
Summa avskrivningar
–278
–240
Avskrivning enligt plan fördelade per funktion*
Kostnad för sålda varor
–77
–70
Försäljningskostnader
–147
–127
Administrationskostnader
–54
–43
Summa avskrivningar
–278
–240
* Avskrivningarna inkluderar avskrivningar på nyttjanderättstillgångar hänförliga till leasingavtal. Se not 19.
Not 6 forts.
75
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 11
RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
2023
2022
Valutakursdifferenser
0
5
Ränteintäkter, övriga
15
10
Summa
15
15
NOT 12
RÄNTEKOSTNADER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
2023
2022
Räntekostnader, leasingskulder
–17
–14
Räntekostnader, övriga
–214
–103
Valutakursdifferenser
–3
0
Övrigt
Summa
–234
–117
NOT 13
VALUTAKURSDIFFERENSER SOM PÅVERKAR RESULTATPOSTER
2023
2022
Valutakursdifferenser som påverkat rörelseresultatet
1
11
Valutakursdifferenser på finansiella poster
–3
5
Summa
–2
16
NOT 14
SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2023
2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt för året
–192
–232
Aktuell skatt avseende tidigare år
Summa
–192
–232
Uppskjuten skattekostnad (–) / skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader
11
14
Summa
11
14
Redovisad skattekostnad
–181
–218
2023
2022
Resultat före skatt
755
828
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget
–156
–171
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag
–16
–54
Effekt av ej avdragsgilla kostnader
–2
–6
Omvärdering av underskottsavdrag / temporära skillnader
–7
13
Redovisad skattekostnad
–181
–218
Effektiv skattesats
24%
26%
NOT 15
RESULTAT PER AKTIE
2023
2022
Resultat efter skatt
574
609
Beräknat antal genomsnittligt ute stående stam aktier före utspädning
37 825
37 546
Resultat per aktie före utspädning, SEK
Beräknat antal genomsnittligt ute stående stamaktier efter utspädning
38 157
38 191
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
76
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 16
IMMATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Övriga immateriella
Goodwill tillgångar
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
2 911
2 038
725
439
Årets nyanskaffningar
0
5
6
5
Nyanskaffningar genom förvärv
0
693
0
230
Avyttringar och utrangeringar
–8
Årets valutakursdifferenser
–16
180
–5
50
Vid årets slut
2 895
2 911
722
725
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
och nedskrivningar
Vid årets början
–54
–44
–212
–137
Årets avskrivning enligt plan
–78
–63
Nyanskaffningar genom förvärv
–10
Avyttringar och utrangeringar
8
Avskrivningar i förvärvade bolag
Årets valutakursdifferenser
1
4
–12
Vid årets slut
–53
–54
–278
–212
Redovisat värde vid periodens början
2 857
1 994
513
302
Redovisat värde vid periodens slut
2 842
2 857
444
513
Bufab undersöker årligen om något nedskrivningsbehov
före ligger för goodwill.
Koncernens goodwill har allokerats till lägsta kassagene-
rerade enheter. Det innebär att 1 061 (1 075) MSEK är hän-
förlig till segment North, 242 (235) MSEK till segment West,
224 (218) MSEK till segment East och 1 315 (1 329) MSEK
till segment UK/North America.
Segment North består av en kassagenererande enhet
med goodwill om 1 075 (894) MSEK. Segment West består
av en kassagenererande enhet med goodwill om 235 (224)
MSEK. Segment East består två kassagenererande enheter
med goodwill om 134 (125) respektive 90 (93) MSEK. Seg-
ment UK/North America består av två kassagenererande
enheter med goodwill om 649 (672) respektive 665 (658)
MSEK.
Förvärvade enheter är integrerade i Bufabs affärsmodell
och exponerade för likartade affärsrisker. Återvinnings-
värdet för kassagenererande enheter har fastställts genom
beräkning av nyttjandevärde i form av en diskontering av
framtida kassaflöden. Beräkningarna utgår från bolagets
budget samt finansiella planer för 2024–2026 såsom dessa
har godkänts av företagsledning och styrelse. Planerna är
detaljerade för dessa år. De viktiga komponenterna i prog-
noserna är försäljningen, bruttomarginalen och rörelsens
olika kostnader samt investeringar i rörelsekapital och
anläggningstillgångar. Tillväxtantaganden i budget och
finansiella planer under prognos perioden underbyggs av
koncernens historiska organiska tillväxt och utvecklingen
inom de marknadssegment där Bufab verkar. Då verksam-
heterna bedöms vara i en fas som är representativ för det
långa perspektivet så extrapoleras det tredje året i den
finasniella planen med en skattad tillväxttakt och infla-
tionstakt om 2 (2) procent. Förväntade framtida kassaflöden
enligt dessa bedömningar utgör grunden för beräkningen.
Härvid har även rörelsekapitalförändringar och investerings-
behov beaktats
Det prognostiserade kassaflödet har nuvärdesberäknats
med följande diskonteringsräntor per kassagenererande
enhet; segment North 9,9 (10,5), segment West 10,4 (11,5),
segment East 17,1 (11,5) respektive 12,7 (11,7) och seg-
ment UK/North America med 11,0 (11,4) respektive 10,8
(12,3) procent efter skatt. Prövning av nedskrivnings behov
har gjorts i samband med årsbokslutet den 31 december
2023 och har behandlats i bolagets styrelse. Denna pröv-
ning har inte utvisat något nedskrivningsbehov. Företags-
ledningen har genomfört alternativa beräkningar baserade
på rimliga och möjliga förändringar i väsentliga antaganden
avseende diskonteringsränta, tillväxt samt bruttomarginal.
En ändring av diskonteringsräntesatsen med +2 procent
efter skatt skulle inte resultera i något nedskrivningsbehov
av redovisad goodwill i koncernen. Koncernens budget och
affärsplaner under prognos perioden innehåller ökningar av
försäljning, bruttomarginal, resultat och kassaflöde, men
inte heller vid ett antagande om en tillväxttakt om 0 procent
skulle något nedskrivningsbehov av goodwill uppstå .
77
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 17
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Maskiner och andra Inventarier, verktyg
Byggnader och mark tekniska anläggningar och installationer
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
40
36
374
351
436
347
Årets nyanskaffningar
0
3
13
16
33
31
Nyanskaffningar genom förvärv
0
0
0
1
0
56
Avyttringar och utrangeringar
–12
0
–17
–13
6
6
4
1
–10
Årets valutakursdifferenser
0
1
–1
2
–2
25
Vid årets slut
46
40
380
374
451
436
Ackumulerade avskrivningar enligt
plan
Vid årets början
–18
–15
–261
–231
–329
–264
Avyttringar och utrangeringar
12
0
16
13
Årets avskrivning enligt plan
–4
–3
–25
–26
–32
–33
0
9
Avskrivningar i förvärvade bolag
0
0
0
–1
0
–34
Årets valutakursdifferenser
0
0
1
–3
1
–20
Vid årets slut
22
–18
–273
–261
–344
–329
Redovisat värde vid periodens början
22
21
113
120
107
83
Redovisat värde vid periodens slut
24
22
107
113
107
107
NOT 18
PÅGÅENDE NYANLÄGGNINGAR OCH FÖRSKOTT AVSEENDE
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella Materiella
anläggningstillgångar anläggningstillgångar
2023-12-31
2022-12-31
2023-12-31
2022-12-31
Vid årets början
3
4
10
6
–3
–15
–5
Avyttringar och utrangeringar
0
–2
Investeringar
3
1
33
9
Redovisat värde vid periodens slut
3
3
28
10
NOT 19
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR OCH LEASINGSKULDER
2023
2022
Fastigheter
440
417
Maskiner
0
0
Inventarier och övrigt
22
19
Fordon
42
23
Summa tillgångar med nyttjanderätt
503
459
Leasingskulder
Kortfristiga
140
117
Långfristiga
398
371
Summa leasingskulder
538
488
Tillkommande nyttjanderätter under 2023 uppgick till 111 (166) MSEK, varav 0 (145) MSEK tillkom genom företagsförvärv.
Omförhandlade kontrakt eller nyttjade förlängningsoptioner har påverkat nyttjanderättstillgångarna och leasingtillgång-
arna med 54 (33) MSEK. Uppskjuten skatteskuld avseende nyttjanderättstillgångar per 2023-12-31 uppgick till 113 (107)
MSEK och uppskjuten skattefordran avsende leasingskulder uppgick till 120 (115) MSEK.
För information om leasingavtalens räntekostnader och löptid, se not 12 respektive not 3.
REDOVISADE BELOPP I RESULTATRÄKNINGEN
I resultaträkningen redovisas följande belopp relaterade till leasingavtal:
2023
2022
Avskrivningar på nyttjanderätter
Fastigheter
–109
–93
Maskiner
0
–1
Inventarier och övrigt
–10
–7
Fordon
–19
–14
Summa avskrivningar på nyttjanderätter
–138
–115
78
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 20
ANDRA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
2023-12-31
2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
8
8
Investeringar under året
Valutakursdifferenser
2
Redovisat värde vid årets slut
10
8
NOT 21
FÖRFALLNA FORDRINGAR
2023-12-31
2022-12-31
Fordringar förfallna sedan
30–90 dagar
70
84
91–180 dagar
17
11
181–360 dagar
3
3
mer än 360 dagar
4
11
Redovisat värde vid årets slut
94
109
Reserverat belopp i balansräkningen
för befarade kundförluster
13
11
Kundförluster
2023
2022
Kostnader för kundförluster som påverkat årets resultat
4
4
Summa
4
4
Realiserade kundförluster de senaste fem åren uppgår i genomsnitt till cirka 0,1 % av respektive års nettoomsättning .
NOT 22
FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
2023-12-31
2022-12-31
Hyror
14
13
Försäkringar
5
4
Licenser
14
7
Övriga förutbetalda kostnader
62
41
Redovisat värde vid årets slut
95
65
NOT 23
EGET KAPITAL
För specifikation över antalet utestående aktier, se not 8 i moderbolaget.
NOT 24
PENSIONSFÖRPLIKTELSER, RÄNTEBÄRANDE
2023-12-31
2022-12-31
FPG/PRI
20
18
Ålderspension i utländska bolag
15
14
Summa
35
32
Till grund för värderingen av pensionsåtagandet avseende förmåns bestämda pensions planer ligger antaganden enligt
tabellen nedan.
Sverige
2023-12-31
2022-12-31
Diskonteringsränta
3,8%
4,0%
Löneökningstakt
Inflation
1,6%
2,1%
1)
Övriga länder
2023-12-31
2022-12-31
Diskonteringsränta
3,3%
2,6%
Löneökningstakt
3,3%
3,2%
Inflation
0,5%
0,7%
1)
I de svenska bolagen är pensionsplanerna enligt FPG/PRI stängda för intjäning. Istället finansieras
förmånerna genom försäkring i Alecta. Av denna anledning används inte detta antagande .
79
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 24
PENSIONSFÖRPLIKTELSER, RÄNTEBÄRANDE, FORTS.
Totala pensionskostnader som redovisas i resultaträkningen (MSEK)
2023
2022
Kostnader avseende förmånsbestämda planer:
Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande år
0
0
Ränta på förpliktelser
1
1
Kostnader avseende förmånsbestämda planer
1
1
Kostnader avseende avgifts bestämda planer
61
55
Totala kostnader som redovisas i resultaträkningen
62
56
Ersättning till anställda efter avslutad anställning erläggs till
över vägande delen genom betalning till försäkringsbolag
eller myndigheter som därmed övertar förpliktelserna mot
de anställda, s.k. avgifts bestämda pensioner. Resterande
del fullgörs genom s.k. förmåns bestämda planer där förplik-
telserna kvarstår i Bufab- koncernen. Den största förmåns-
bestämda planen finns i Sverige (FPG/PRI). Beträffande
förmånsbestämda planer beräknas företagets kostnader
samt värdet på utestående förpliktelse med hjälp av aktuari-
ella beräkningar vilka syftar till att fastställa nuvärdet av
utfärdade förpliktelser. Ränta och förväntad avkastning
klassificeras som finansiell kostnad.
Övriga kostnadsposter fördelas i rörelseresultatet inom
kostnad för sålda varor, försäljnings- eller administrations-
kostnader beroende på den anställdes funktion.
NOT 25
UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN OCH UPPSKJUTEN SKATTESKULD
2023-12-31
2022-12-31
Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten Uppskjuten
skatte fordran skatteskuld skatte fordran skatteskuld
Maskiner och inventarier
17
17
Periodiserings fonder
20
25
Immateriella anläggnings tillgångar
100
121
Övrigt
22
–5
21
–5
Underskotts avdrag
4
Summa
22
135
25
158
Skattemässiga underskottsavdrag redovisas som upp-
skjutna skattefordringar i den utsträckning det är sannolikt
att de kan tillgodoföras genom framtida beskattningsbara
överskott. Enligt nuvarande planer kommer samtliga bolags
resultat de närmaste åren göra att koncernen kan tillgodo-
göra sig den redovisade skatte fordran som finns.
Koncernen har inga väsentliga underskottsavdrag som inte
beaktats i redovisningen. Avsättning för uppskjuten skatt
avseende immateriella anläggningstillgångar är hänförligt till
skatteeffekten vid koncernmässig omvärdering av tillgångar
till verkligt värde.
NOT 26
LÅNGFRISTIGA RÄNTEBÄRANDE SKULDER
2023-12-31
2022-12-31
Belopp varmed skuldposten förväntas betalas från ett till fem år från balansdagen
3 311
3 141
Belopp varmed skuldposten förväntas betalas efter mer än fem år från balansdagen
Summa
3 311
3 141
Av koncernens långfristiga räntebärande skulder härrör 2
896 (2 746) MSEK till krediter från Svenska Handelsbanken
och SEB och resterande belopp andra kreditinstitut samt
räntebärande leasingskulder. Bufabs totala kreditfaciliteten
hos Svenska Handelsbanken och SEB uppgår till 4 000
MSEK och löptiden förlängdes under räkenskapsåret till juli
2026. Koncernen har särskilda lånevillkor (kovenanter) att
uppfylla mot externa långivare som omfattar relationen mel-
lan rörelseresultatet före av- och nedskrivningar och net-
toskuldsättning. Dessa lånevillkor har uppfyllts under hela
räkenskapsåret. Den genomsnittliga räntan på koncernens
långfristiga skulder per balansdagen var 5,6 (3,9) procent.
NOT 27
SKULDER AVSEENDE TILLÄGGSKÖPESKILLINGAR
2023
2022
Redovisat värde vid årets början
826
514
Tilläggsköpeskilling för förvärvade bolag
0
310
Utbetald tilläggsköpeskilling för förvärvade bolag
–648
–156
Omvärdering av skuld för tilläggsköpeskilling
78
94
Valutakursförändringar
24
64
Redovisat värde vid årets slut
280
826
varav redovisat som ”Övrig kortfristig skuld”
230
190
varav redovisat som ”Övriga icke räntebärande skulder”
50
636
Tilläggsköpeskillingar är relaterade till genomförda förvärv
under 2017–2023. För mer information se not 33. Skulder
avseende tilläggs köpeskillingar omvärderas löpande av led-
ningen till ett bedömt verkligt värde baserat på de förvär-
vade bolagens resultatutveckling, fastlagda budget och
affärsplaner och prognoser. Detta innebär att värderingen
till verkligt värde i allt väsentligt bygger på icke observerbar
indata (Nivå 3 enligt definition i IFRS 13).
Totala utestående tilläggsköpeskillingar per den 31
december 2023 uppgår till 280 (826) MSEK, varav 52 (271)
MSEK är ovillkorade och 228 (555) MSEK är villkorade till-
läggsköpeskillingar. Skuld för tilläggs köpeskillingarna är i
allt väsentligt i USD, GBP och DKK. De skuldförda tilläggs-
köpeskillingarna förfaller till betalning under 2024–2029 .
80
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 28
STÄLLDA SÄKERHETER
2023-12-31
2022-12-31
Företagsinteckningar
0
0
Aktier i dotterbolag
0
0
Summa
0
0
I samband med koncernens omfinansiering under 2021 så påbörjades processen för att släppa det internationella säkerhetspaketet
ställt för förpliktelserna under det tidigare kreditavtalet. Processen avslutades under det första kvartalet 2022. För förplikt elserna
under det nya kreditavtalet ställs inga säkerheter ut.
NOT 29
CHECKRÄKNINGSKREDIT
2023-12-31
2022-12-31
Beviljad kreditlimit
Outnyttjad del
–172
–188
Utnyttjat kreditbelopp
141
NOT 30
UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2023-12-31
2022-12-31
Upplupna löner inkl semesterlöner
118
Upplupna sociala avgifter
29
32
Upplupna kostnader från avtal med kunder
26
27
Övriga poster
131
Summa
308
NOT 31
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2023-12-31
2022-12-31
Miljö
30
30
Moms
Övriga eventualförpliktelser
5
5
Summa
35
35
MILJÖ
Bolaget har till följd av ett föreläggande genomfört miljöun-
dersökningar på en fastighet där ett dotterbolag bedrev till-
verkning fram till 1989, vilket var innan dotterbolaget blev
förvärvat av Bufab. Undersökningarna har påvisat spår av
miljöföroreningar. Det är, mot bakgrund av genomförda
undersökningar, sannolikt att dotterbolaget i sin verksamhet
orsakat miljöföroreningar på denna fastighet. Anlitad legal
och teknisk expertis gör bedömningen att det är troligt att
kommunen kommer att rikta krav på dotterbolaget på sane-
ringsåtgärder, men att omfattningen på de åtgärder som
dotterbolaget eventuellt kan komma att föreläggas inte är
känd.
Vidare har Bufab i samband med uppsägning av ett
hyresavtal under 2013 genomfört miljöundersökning vid en
annan fastighet. I syfte att få en överblick av miljöfrågor av
relevans för koncernen har Bufab därut över under 2013
genomfört en miljö inventering, och där så varit påkallat mil-
jöteknisk undersökning, av samtliga fastigheter där Bufab
historiskt har bedrivit tillverkning. De genom förda
undersökningarna har påvisat spår av miljö föroreningar i
ytterligare två fall. I den mån dessa föroreningar har kopp-
ling till Bufabs verksamhet är det till följd av arbetssätt och
produktionsmetoder som upphörde att användas på 1980-
talet eller tidigare. Mot bakgrund av genomförda utredningar
bedömer Bufab att identifierade föroreningar kan ha orsa-
kats av verksamhet som bedrivits av annan än Bufab. Den
legala ansvarsfrågan är emellertid svår bedömd och det kan
inte uteslutas att krav på saneringsåtgärder riktas mot
Bufab. Möten med berörda myndigheter har hållits under
året och bedömningen är även fortsatt att undersökningar
kan komma att behöva utföras under kommande år, på
Bufabs eller annan parts initiativ. Efter konsultation av tek-
nisk och legal expertis utifrån vid avgivande av den finan-
siella rapporten tillgänglig information, är Bufabs bedömning
att den totala kostnaden för potentiella saneringsåtgärder
med anledning av de identifierade miljöföroreningarna sam-
mantaget inte överstiger 30 MSEK under den kommande
tioårsperioden.
NOT 32
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Bufab-koncernens närstående är i huvudsak ledande befattnings havare. Ersättningar till ledande befattningshavare framgår
av not 6.
81
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 33
FÖRVÄRV
2023
Under räkenskapsåret 2023 genomförde inte koncernen
några förvärv.
2022
Under räkenskapsåret 2022 genomfördes tre förvärv, Pajo-
Bolte A/S, i Danmark och TI Midwood & Co. Ltd., i Storbrit-
tanien, båda i mars månad, samt CDA Polska Sp.z.o.o, i
Polen i april månad. Pajo-Bolte A/S redovisas i segment
North, TI Midwood & Co. Ltd. i segment UK/North America
och CDA Polska Sp.z.o.o i segment East. I samtliga fall för-
värvades 100% av aktierna i bolagen. Transaktionskostna-
der för förvärven uppgick till 18 MSEK och redovisas i pos-
ten administrationskostnader i segmentet övrigt . Samtliga
av de förvärvade bolagen bedriver handel med C-parts och
affärsmodellen är i allt väsentligt samma som för övriga
koncernen. De samtliga tre förvärven är dock väsentligt mer
exponerade mot byggindustrin relativt övriga koncernbolag.
De tillgångar och skulder som ingick i förvärven uppgår
till följande preliminära belopp:
Slutlig förvärvskalkyl för Pajo-Bolte A/S
Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar
64
Övriga anläggningstillgångar
34
Varulager
67
Övriga omsättningstillgångar
44
Likvida medel
4
Uppskjuten skatteskuld
Övriga skulder
–60
Förvärvade nettotillgångar
Goodwill
Köpeskilling 277
Avgår: likvida medel i förvärvad verksamhet
–4
Avgår: villkorad köpeskilling*
Påverkan på koncernens likvida medel
252
1)
1)
Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärvet.
Köpeskillingen uppgick till 273 MSEK, varav 21 MSEK vill-
korad. Den villkorade delen om 21 MSEK utgör 100 procent
av maximalt utfall av tilläggsköpeskillingen och är beroende
av det förvärvade bolagets framtida resultatutveckling.
Detta förvärv skulle ha påverkat koncernens nettoomsätt-
ning med uppskattningsvis 190 MSEK, rörelse resultatet
EBITA med cirka 50 MSEK samt resultat efter skatt med
cirka 33 MSEK om det hade genomförts den 1 januari 2022 .
Goodwill som uppkommit i samband med förvärvet är
hänförlig till den kunskap som är upparbetad i det förvär-
vade bolaget samt till dess inarbetade och väletablerade
marknadsposition och därmed förväntade lönsamhet.
De värden som allokerats till immateriella anläggningstill-
gångar avser kundrelationer. Dessa har värderats till det
diskonterade värdet av framtida kassaflöden och skrivs av
linjärt under en period av 10 år. Årets avskrivningar avse-
ende immateriella anläggningstillgångar för förvärvet upp-
går till 5 MSEK och årliga framtida beräknade avskrivningar
till 6 MSEK .
Slutlig förvärvskalkyl för TI Midwood & Co.
Ltd. (Timco)
Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar
Övriga anläggningstillgångar
Varulager
Övriga omsättningstillgångar
Likvida medel
Uppskjuten skatteskuld
Övriga skulder
–340
Förvärvade nettotillgångar
Goodwill
Köpeskilling 913
Avgår: likvida medel i förvärvad verksamhet
–100
Avgår: villkorad köpeskilling*
–240
Påverkan på koncernens likvida medel
1)
1)
Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärvet.
Köpeskillingen uppgick till 913 MSEK, varav 240 MSEK vill-
korad. Den villkorade delen om 240 MSEK utgör 96 procent
av maximalt utfall av tilläggsköpeskillingen och är beroende
av det förvärvade bolagets framtida resultat utveckling.
Detta förvärv skulle ha påverkat koncernens nettoomsätt-
ning med uppskattningsvis 730 MSEK, rörelseresultatet
EBITA med cirka 67 MSEK samt resultat efter skatt med
cirka 38 MSEK om det hade genomförts den 1 januari 2022 .
Goodwill som uppkommit i samband med förvärvet är
hänförlig till den kunskap som är upparbetad i det
förvärvade bolaget samt till dess inarbetade och väletable-
rade marknadsposition och därmed förväntade lönsamhet.
De värden som allokerats till immateriella anläggningstill-
gångar avser kundrelationer. Dessa har värderats till det
diskonterade värdet av framtida kassaflöden och skrivs av
linjärt under en period av 10 år. Årets avskrivningar avse-
ende immateriella anläggningstillgångar för förvärvet upp-
går till 10 MSEK och årliga framtida beräknade avskriv-
ningar till 14 MSEK .
Slutlig förvärvskalkyl för CDA Polska
S.p.z.o.o
Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar
14
Övriga anläggningstillgångar
26
Varulager
22
Övriga omsättningstillgångar
5
Likvida medel
13
Uppskjuten skatteskuld
–7
Övriga skulder
Förvärvade nettotillgångar
23
Goodwill
74
Köpeskilling 96
Avgår: likvida medel i förvärvad verksamhet
Avgår: villkorad köpeskilling*
Påverkan på koncernens likvida medel
39
1)
1)
Köpeskilling anges exklusive kostnader för förvärvet.
Köpeskillingen uppgick till 97 MSEK, varav 45 MSEK villko-
rad. Den villkorade delen om 45 MSEK utgör 100 procent av
maximalt utfall av tilläggsköpeskillingen och är beroende av
det förvärvade bolagets framtida resultat utveckling. Detta
förvärv skulle ha påverkat koncernens nettoomsättning med
uppskattningsvis 93 MSEK, rörelse resultatet EBITA med
cirka 20 MSEK samt resultat efter skatt med cirka 14 MSEK
om det hade genomförts den 1 januari 2022.
Ovanstående förvärvsanalys är preliminär. Goodwill som
uppkommit i samband med förvärvet är hänförlig till den
kunskap som är upparbetad i det förvärvade bolaget samt
till dess inarbetade och väletablerade marknadsposition och
därmed förväntade lönsamhet.
De värden som allokerats till immateriella anläggningstill-
gångar avser kundrelationer. Dessa har värderats till det
diskonterade värdet av framtida kassaflöden och skrivs av
linjärt under en period av 10 år. Årets avskrivningar avse-
ende immateriella anläggningstillgångar för förvärvet upp-
går till 1 MSEK och årliga framtida beräknade avskrivningar
till 1 MSEK.
82
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 34
INCITAMENTSPROGRAM
INCITAMENTSPROGRAM 2023–2026
Vid årsstämman 20 april 2023 beslutades om ett långsiktigt
aktierelaterat incitamentsprogram baserat på köpoptioner
för VD, ledande befattningshavare och vissa andra nyckel-
personer inom koncernen. Programmet omfattar högst 210
000 köpoptioner, motsvarande cirka 0,6 procent av totala
antalet aktier i bolaget . Priset för köpoptionerna är, genom
en Black & Scholes-värdering fastställt till 92,90 SEK, vilket
motsvarar optionernas marknadsvärde vid förvärvstillfället.
Varje köpoption berättigar till förvärv av en aktie i Bufab
under perioden från och med den 15 maj 2026 till och med
den 15 november 2026. Förvärvspriset per aktie uppgår till
407,49 SEK, vilket motsvarar 115 procent av det volym-
vägda medeltalet av betalkursen för bolagets aktie på Nas-
daq Stockholm under tiden från och med den 8 maj 2023 till
och med den 12 maj 2023. Under perioden har sammanlagt
57 400 köpoptioner tecknats.
I syfte att uppmuntra till deltagande i programmet har sty-
relsen beslutat att en subvention i form av bruttolönetillägg
ska utgå till de deltagare som är kvarvarande anställda i juni
år 2026, vilken maximalt får motsvara det pris som har beta-
lats för köpoptionerna.
För att säkerställa Bufabs leverans av aktier beslutades
även vid årsstämman att bemyndiga styrelsen att återköpa
högst 200 000 aktier i bolaget, samt godkändes överlåtelse
av upp till 200 000 av bolagets aktier till deltagarna i pro-
grammet. Under året har 57 400 aktier återköpts för motsva-
rande 21 MSEK.
INCITAMENTSPROGRAM 2022–2025
Vid årsstämman 21 april 2022 beslutades om ett långsiktigt
aktierelaterat incitamentsprogram baserat på köpoptioner
för VD, ledande befattningshavare och vissa andra nyck-
elpersoner inom koncernen. Programmet omfattar högst
200 000 köpoptioner, motsvarande cirka 0,5 procent av
totala antalet aktier i bolaget . Priset för köpoptionerna är,
genom en Black & Scholes-värdering fastställt till 60,84
SEK, vilket motsvarar optionernas marknadsvärde vid
förvärvstillfället. Varje köpoption berättigar till förvärv av
en aktie i Bufab under perioden från och med den 15 maj
2025 till och med den 15 november 2025. Förvärvspri-
set per aktie uppgår till 331,96 SEK, vilket motsvarar 115
procent av det volymvägda medeltalet av betalkursen för
bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under tiden från och
med den 5 maj 2022 till och med den 11 maj 2022. Under
perioden har sammanlagt 102 850 köpoptioner tecknats.
I syfte att uppmuntra till deltagande i programmet har sty-
relsen beslutat att en subvention i form av brutto lönetillägg
ska utgå till de deltagare som är kvarvarande anställda i juni
år 2025, vilken maximalt får motsvara det pris som har beta-
lats för köpoptionerna.
För att säkerställa Bufabs leverans av aktier beslutades
även vid årsstämman att bemyndiga styrelsen att återköpa
högst 200 000 aktier i bolaget, samt godkändes överlåtelse
av upp till 200 000 av bolagets aktier till deltagarna i pro-
grammet. Under året har inga aktier återköpts.
INCITAMENTSPROGRAM 2021–2024
Vid årsstämman 20 april 2021 beslutades om ett långsiktigt
aktierelaterat in citamentsprogram baserat på köp optioner
för VD, ledande befattnings havare och vissa andra nyckel-
personer inom koncernen. Programmet omfattar högst
350 000 köpoptioner, motsvarande cirka 0,9 procent av
totala antalet aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är,
genom en Black & Scholes-värdering fastställt till 45,98
SEK, vilket motsvarar optionernas marknadsvärde vid för-
värvstillfället. Varje köpoption berättigar till förvärv av en
aktie i Bufab under perioden från och med den 15 maj 2024
till och med den 15 november 2024. Förvärvspriset per aktie
uppgår till 261,25 SEK, vilket motsvarar 115 procent av det
volymvägda medeltalet av betalkursen för bolagets aktie på
Nasdaq Stockholm under tiden från och med den 4 maj
2021 till och med den 10 maj 2021. Under 2021 har
sammanlagt 90 070 köpoptioner tecknats.
I syfte att uppmuntra till deltagande i programmet har sty-
relsen beslutat att en subvention i form av brutto lönetillägg
ska utgå till de deltagare som är kvarvarande anställda år
2024, vilken maximalt får motsvara det pris som har betalats
för köpoptionerna.
För att säkerställa Bufabs leverans av aktier beslutades
även vid årsstämman att bemyndiga styrelsen att återköpa
högst 350 000 aktier i bolaget, samt godkändes överlåtelse
av upp till 350 000 av bolagets aktier till deltagarna i pro-
grammet. Under 2021 har inga aktier återköpts.
INCITAMENTSPROGRAM 2020–2023
Vid årsstämman 21 april 2020 beslutades om ett långsiktigt
aktierelaterat in citamentsprogram baserat på köp optioner för
VD, ledande befattnings havare och vissa andra nyckelper-
soner inom koncernen. Programmet omfattar högst 350 000
köpoptioner, motsvarande cirka 0,9 procent av totala antalet
aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är, genom en Black
& Scholes-värdering fastställt till 12,12 SEK, vilket motsvarar
optionernas marknadsvärde vid förvärvstillfället. Varje köp-
option berättigar till förvärv av en aktie i Bufab under perio-
den från och med den 15 maj 2023 till och med den 15
november 2023. Förvärvspriset per aktie uppgår till 90,20
SEK, vilket motsvarar 115 procent av det volymvägda medel-
talet av betalkursen för bolagets aktie på Nasdaq Stockholm
under tiden från och med den 5 maj 2020 till och med den 11
maj 2020. Under 2020 har sammanlagt 258 450 köpoptioner
tecknats.
I syfte att uppmuntra till deltagande i programmet har sty-
relsen beslutat att en subvention i form av brutto lönetillägg
ska utgå till de deltagare som är kvarvarande anställda år
2023, vilken maximalt får motsvara det pris som har betalats
för köpoptionerna.
För att säkerställa Bufabs leverans av aktier beslutades
även vid årsstämman att bemyndiga styrelsen att återköpa
högst 350 000 aktier i bolaget, samt godkändes överlåtelse
av upp till 350 000 av bolagets aktier till deltagarna i pro-
grammet. Under 2020 har inga aktier återköpts .
83
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
INCITAMENTSPROGRAM 2019–2023
Vid årsstämman 25 april 2019 beslutades om ett långsiktigt
aktierela terat incitamentsprogram baserat på köp optioner
för VD, ledande befattningshavare och vissa andra nyckel-
personer inom koncernen. Programmet omfattar högst 350
000 köpoptioner, motsvarande cirka 0,9 procent av totala
antalet aktier i bolaget. Priset för köpoptionerna är, genom
en Black & Scholes-värdering fastställt till 9,04 SEK, vilket
motsvarar optionernas marknadsvärde vid förvärvstillfället.
Varje köpoption berättigar till förvärv av en aktie i Bufab
under perioden från och med den 15 augusti 2022 till och
med den 15 februari 2023. Förvärvspriset per aktie uppgår
till 109,96 SEK, vilket motsvarar 115 procent av det volym-
vägda medeltalet av betalkursen för bolagets aktie på Nas-
daq Stockholm under tiden från och med den 14 augusti
2019 till och med den 20 augusti 2019. Under 2019 har
sammanlagt 306 000 köpoptioner tecknats.
I syfte att uppmuntra till deltagande i programmet har sty-
relsen beslutat att en subvention i form av brutto lönetillägg
ska utgå till de deltagare som är kvarvarande anställda år
2023, vilken maximalt får motsvara det pris som har betalats
för köpoptionerna.
För att säkerställa Bufabs leverans av aktier beslutades
även vid årsstämman att bemyndiga styrelsen att återköpa
högst 350 000 aktier i bolaget, samt godkändes överlåtelse
av upp till 350 000 av bolagets aktier till deltagarna i pro-
grammet. Under 2019 har 302 252 aktier återköpts för mot-
svarande 31 MSEK.
2023
2022
Genomsnittligt Genomsnittligt
lösenpris per Antal lösenpris per Antal
köpoption optioner köpoption optioner
Per 1 januari
151,09
578 620
126,48
654 520
Tilldelade under året
92,20
57 400
60,84
102 850
Inlösta / återköpta under året
–127 250
–178 750
Inlösta / återköpta under året
12,12
–258 450
Förverkade under året
Per 31 december
352,83
250 320
151,09
578 620
Antal
Aktieoptioner optioner
Tilldelnings- 31 december 31 december
Incitamentsprogram
tidpunkt
Förfallotidpunkt
Lösenpris
2023 2022
Incitamentsprogram 2023–2026
12 maj 2023
15 november 2026
407,79
57 400
Incitamentsprogram 2022–2025
11 maj 2022
15 november 2025
331,96
102 850
102 850
Incitamentsprogram 2021–2024
10 maj 2021
15 november 2024
261,25
90 070
90 070
Incitamentsprogram 2020–2023
11 maj 2020
15 november 2023
90,20
258 450
Incitamentsprogram 2019–2023
15 augusti 2019
15 februari 2023
109,96
127 250
Total
250 320
580 620
Deltagarsubvention (bruttolönetillägg)
2023
2022
Kostnad för deltagarsubvention
4
4
Summa
4
4
NOT 35
NDELSER EFTER
RÄKENSKAPSÅRETS UTGÅNG
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Not 34 forts.
84
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 36
FÖRÄNDRING AV LÅNESKULD
NETTOLÅNESKULD
Nettolåneskulden är ett uttryck för hur stor den finansiella belåningen är i bolaget i absoluta tal efter avdrag för likvida medel.
MSEK
2023-12-31
2022-12-31
Långfristiga räntebärande skulder, exklusive leasingskulder
2 948
2 802
Långfristiga räntebärande leasingskulder
398
371
Kortfristiga räntebärande skulder, exklusive leasingskulder
131
794
Kortfristiga räntebärande leasingskulder
140
117
Avgår likvida medel
–218
–322
Avgår övriga räntebärande fordringar
Nettolåneskuld per balansdagen
3 399
3 762
Räntebärande
MSEK
Likvida medel
Leasingskuld
Låneskulder
pensionsavsättning
Summa
Nettoskuld per 1 januari 2022
293
382
1 872
42
2 003
Kassaflöde
17
125
–1 397
–1 255
Förvärv/nya kontrakt
–159
–134
–293
Omvärdering
–51
8
–43
Valutakursdifferens
12
–21
–159
–168
Nettoskuld per 31 december 2022
322
488
3 564
32
3 762
Räntebärande
MSEK
Likvida medel
Leasingskuld
Låneskulder
pensionsavsättning
Summa
Nettoskuld per 1 januari 2023
322
–488
–3 564
–32
–3 762
Kassaflöde
–101
150
486
535
Förvärv/nya kontrakt
–157
–157
Omvärdering
–57
–3
–60
Valutakursdifferens
–3
14
34
45
Nettoskuld per 31 december 2023
218
–538
–3 044
–35
–3 399
85
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 37
KRING AV NETTOTILLGÅNGAR I UTLÄNDSK VALUTA
Koncernen säkrar delar av sina nettotillgångar i utlandsverksamheter genom upplåning i utländsk valuta,
detta i syfte att minska valuta exponeringens påverkan på koncernens egna kapital. Det fanns under året
ingen ineffektivitet hänförlig till säkringar av netto investeringar i utlandsverksamhet.
Säkrad nettoinvestering i utlandsverksamhet i EUR
2023-12-31
Redovisat belopp banklån
MSEK
166
Redovisat belopp i säkrad valuta
MEUR
15
Säkrat belopp understiger väsentligt maximalt säkringsbart belopp
Förändring i lånets redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året
7
Förändring i den säkrade delpostens redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året
–7
Säkrad nettoinvestering i utlandsverksamhet i EUR 2022-12-31
Redovisat belopp banklån MSEK 356
Redovisat belopp i säkrad valuta MEUR 32
Säkrat belopp understiger väsentligt maximalt säkringsbart belopp
Förändring i lånets redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året 25
en säkrade delpostens redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året
–25
Säkrad nettoinvestering i utlandsverksamhet i GBP
Redovisat belopp banklån
MSEK
76
Redovisat belopp i säkrad valuta
MGBP
6
Säkrat belopp understiger väsentligt maximalt säkringsbart belopp
Förändring i lånets redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året
4
Förändring i den säkrade delpostens redovisade värde på grund av fluktuationer i valuta under året
–4
86
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Moderbolagets resultaträkning
MSEK Not 2023 2022
Administrationskostnader 2 –20 –17
Övriga rörelseintäkter 11 8
Rörelseresultat 2 –9 –9
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter 3 1 0
Resultat från andelar i koncernföretag 4 150 150
Resultat efter finansiella poster 142 141
Bokslutsdispositioner 5 98 99
Skatt på årets resultat 6 –20 –22
ÅRETS RESULTAT 220 218
Rapport över totalresultat
MSEK Not 2023 2022
Resultat efter skatt 220 218
Övrigt totalresultat
Summa totalresultat 220 218
87
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Moderbolagets balansräkning
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 7 845 845
Summa finansiella anläggningstillgångar 845 845
Övriga anläggningstillgångar
Andra långfristiga fordringar 1 0
Summa anläggningstillgångar 846 845
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar hos koncernföretag 372 318
Övriga fordringar 4 26
Summa kortfristiga fordringar 376 344
Kassa och bank 0 0
Summa omsättningstillgångar 376 344
Summa tillgångar 1 222 1 189
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 8
Bundet eget kapital
Aktiekapital 1 1
Överkursfond 488 488
Fritt eget kapital
Balanserade vinstmedel 407 366
Årets resultat 220 218
Summa eget kapital 1 116 1 073
Obeskattade reserver 9 97 94
Långfristiga skulder 1 0
Kortfristiga icke räntebärande skulder
Leverantörsskulder 1 1
Skulder till koncernföretag 0 13
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10 7 8
Summa kortfristiga icke räntebärande skulder 8 22
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 222 1 189
88
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Moderbolagets rapport över förändringar i eget kapital
MSEK Aktiekapital Överkursfond
Balanserade
vinstmedel
Summa
eget kapital
Ingående balans per 1 januari 2022 1 488 493 983
Årets totalresultat 218 218
Transaktioner med aktieägare
Utfärdade köpoptioner
6 6
Inlösen av köpoptioner
7 7
Utdelning till moderbolagets aktieägare
–140 –140
Summa transaktioner med aktieägare 0 0 –128 –128
Eget kapital den 31 december 2022 1 488 584 1 073
Årets totalresultat 220 220
Transaktioner med aktieägare
Utfärdade köpoptioner
5 5
Inlösen av köpoptioner
19 19
Återköp av egna aktier
–21 –21
Utdelning till moderbolagets aktieägare
–180 –180
Summa transaktioner med aktieägare 0 0 –177 –177
Eget kapital den 31 december 2023 1 488 627 1 116
89
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
Moderbolagets kassaflödesanalys
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
Den löpande verksamheten 2
Resultat före finansiella poster –9 –9
Betald skatt –20 –22
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital –29 –31
Förändringar av rörelsekapital
Ökning (–) / Minskning (+) av rörelsefordringar –32 8
Ökning (+) / Minskning (–) av rörelseskulder –12 0
Kassaflöde från den löpande verksamheten –73 –23
MSEK Not 2023-12-31 2022-12-31
Finansieringsverksamheten
Utdelning till aktieägare –180 –140
Utfärdade köpoptioner 5 6
Återköp av egna aktier –21
Inlösen av köpoptioner 19 7
Koncernbidrag 100
Erhållen utdelning 150 150
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 73 23
Årets kassaflöde 0 0
Likvida medel vid årets början 0 0
Likvida medel vid årets slut 0 0
90
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
NOT 2
ANSTÄLLDA, PERSONALKOSTNADER OCH ARVODEN TILL STYRELSE
OCH REVISORER
Bolaget har 1 (1) anställd.
Medelantalet anställda
2023 2022
Kvinnor
Män
1
1
Summa
1
1
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2023 2022
Löner och
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och ersättningar till styrelse och
verkställande direktör 6,7 3,2 2,5 1,0
(varav tantiem o.d.) 1,1 0,7
(varav pensionskostnad avgiftsbestämda planer) 1,4 0,4
Summa 6,7 3,2 2,5 1,0
Tillförordnad VD under perioden januari-augusti 2022 har varit anställd i annat bolag i gruppen. Den totala kostnaden för till-
förordnad VD,uppgår till 5,2 MSEK 2022 och 6,9 MSEK 2023 har dock debiterats moderbolaget och redovisats som en admi-
nistrationskostnad i resultaträkningen.
SJUKFRÅNVARO
Uppgift om sjukfrånvaro redovisas ej antalet anställda i moder bolaget är färre än tio.
Arvoden och kostnadsersättning för revision
2023 2022
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Revisionsuppdrag 1 1
Övriga tjänster 0 0
Med revisionsuppdraget avses arvode för den lagstadgade revisionen, d v s sådant arbete som varit nödvändigt för att avge
revisionsberättelsen, samt kallad revisionsrådgivning som lämnas i samband med revisionsuppdraget.
91
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Alla belopp i MSEK om inget annat anges. Beloppen inom parentes anger föregående års värde.
Moderbolagets noter
NOT 1
SAMMANFATTNING AV VIKTIGA
REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolaget tillämpar Rådet för finansiell rapporterings
rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Rekommen dationen innebär att moderföretag i koncerner
som frivilligt valt att tillämpa IFRS/IAS i sin koncernredovis-
ning skall som huvudregel tillämpa de IFRS/IAS som tilläm-
pas i koncernen.
Andelar i koncernföretag redovisas i moderbolaget enligt
anskaffningsvärdesmetoden. Som intäkt redovisas endast
erhållna utdelningar under förutsättning att dessa härrör
från vinstmedel intjänade efter förvärvet. Utdelningar som
överstiger dessa intjänade vinstmedel betraktas som en
återbetalning av investeringen och reducerar andelens
redovisade värde.
Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren
och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån ned-
skrivning ej erfordras. Koncern bidrag redovisas som boksluts-
disposition i resultat räkningen.
Finansiella
rapporter
NOT 4
RESULTAT FRÅN ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
2023 2022
Utdelning 150 150
Summa 150 150
NOT 5
BOKSLUTSDISPOSITIONER
2023 2022
Återföring av periodiseringsfond, tax 2016 29
Återföring av periodiseringsfond, tax 2017 28
Avsättning till periodiseringsfond, tax 2022
Avsättning till periodiseringsfond, tax 2023 –30
Avsättning till periodiseringsfond, tax 2024 –30
Erhållet koncernbidrag 100 100
Lämnat koncernbidrag
Summa 98 99
NOT 6
SKATT PÅ ÅRETS RESULTAT
2023 2022
Aktuell skatt
Aktuell skatt för året –20 –19
Aktuell skatt för tidigare år –4
Summa –20 –23
Avstämning av effektiv skatt
2023 2022
Resultat före skatt 240 241
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget –49 –50
Effekt av ej skattepliktiga intäkter 31 31
Effekt av ej avdragsgilla kostnader –1 0
Skatt avseende tidigare år –4
Redovisad effektiv skatt –20 –23
NOT 3
RÄNTEINTÄKTER OCH LIKNANDE RESULTATPOSTER
2023 2022
Ränteintäkter, övriga 1
Summa 1
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
92
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Specifikation av moderbolagets och koncernens innehav av andelar
i koncernföretag
Dotterbolag / org nr / säte
Andel
1)
i %
2023-12-31
Redovisat
värde
2022-12-31
Redovisat
värde
Bufab Taiwan Company Limited, 29002549, Kaohsiung City, Taiwan
100 %
Bufab Supply Chain Management (Ningbo) Co Ltd, 91330211MA2GT0YF2E, Ningbo,
China
100 %
Bufab Germany GmbH, HRB 54654, Mörfelden-Walldorf, Germany
100 %
Bufab Austria GmbH, FN 266844, Wien, Austria
100 %
Jenny I Waltle GmbH, FN 553747, Frastanz, Austria
100 %
Bufab CZ Sro, 25561260, Brno, Czech Republic
100 %
Bufab Spain SLU, ESB08464430, Barcelona, Spain
100 %
Bufab France SAS, 353237431, Corbas, France
100 %
Bufab Flos B.V., 17062762, Eindhoven, Netherlands
100 %
Bufab Poland Spzoo, KRS 0000036164, Gdansk, Poland
100 %
CDA Polska Spzoo Spk, KRS 0000491876, Wroclaw, Poland
100 %
Bufab Hungary Kft, 13-09-143460, Budaörs, Hungary
100 %
Bufab Baltic OU, 11242462, Hüüru, Estonia
100 %
Bufab Slovakia Sro, 31639291, Banska Bystrica, Slovakia
100 %
Bufab International AB Merkezi Isvec Türkiye Istanbul Subesi, 688311, Istanbul,
Turkey
100 %
Bufab Romania SRL, J12/899/2009, Apahida Cluj, Romania
100 %
Bufab India Fasteners PVT Ltd, U29299PN2008PTC131481, Pune, India
100 %
Bufab Fasteners Trading (Shanghai) Co Ltd, 91310000717861385U, Shanghai, China
100 %
Kian Soon Mechanical Components PTE Ltd, 198703945H, Singapore, Singapore
100 %
Puresys PTE Ltd, 201210504E, Singapore, Singapore
100 %
PT Kian Soon Hardware, 9120208151864, Batam, Indonesia
100 %
Kian Soon Mechanical Components SDN Bhd, 201401005237, Penang,
Malaysia
100 %
Kian Soon Mechanical Components Co Ltd, 0105557000304, Samut Prakarn
Thailand
100 %
Kian Soon Mechanical Components Philippines Inc, 2020080001302-02,Cavite
Philippines
100 %
845
845
1)
Ägarandelen av kapitalet avses, vilket även överensstämmer med andelen av rösterna för totalt antal aktier.
NOT 7
ANDELAR I KONCERNFÖRETAG
2023-12-31 2022-12-31
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början
845
845
Summa anskaffningsvärde
845
845
Redovisat värde vid periodens slut
845
845
Specifikation av moderbolagets och koncernens innehav av andelar
i koncernföretag
Dotterbolag / org nr / säte
Andel
1)
i %
2023-12-31
Redovisat
värde
2022-12-31
Redovisat
värde
Bufab International AB, 556194-4884, Värnamo, Sweden
100 % 845 845
Bufab USA Inc, 26-2606492, New York, USA
100 %
Industries Bufab de Mexico S.A. de C.V., IBM170911RV6, Mexico
100 %
Bufab USA Holding Inc, 84-4059868, Delaware, USA
100 %
American Bolt & Screw Mfg Corp, 11-2328266, Ontario, USA
100 %
American Bolt de Mexicos S de RL de VC, ABM15061878A, Mexico
100 %
Component Solutions Group Inc, 31-1563590, Dayton, USA
100 %
Perlane Sales Inc, 34-1619036, Stow, USA
100%
A-1 Fastener Inc, 31-1704462, Dayton, USA
100 %
Blue Grass Manufacturing II LLC, 84-2454553, Lexington, USA
100 %
Bufab Ireland Ltd, NI061428, Lisburn, UK
100 %
Montrose Holdings Ltd, 09731597, High Wycombe, UK
100 %
Bufab (UK) Ltd, 02646431, High Wycombe, UK
100 %
Apex Stainless Holdings Ltd, 08403986, Rugby, UK
100 %
Apex Stainless Fasteners Ltd, 02631068, Rugby, UK
100 %
Bufab UK Holdings Ltd, 13941159, High Wycombe, UK
100 %
T I Midwood & Co Ltd, 03360713, Nantwich, UK
100 %
Bufab DK Holdings ApS, 40546529, Herning, Denmark
100 %
HT Bendix A/S, 34215685, Herning, Denmark
100 %
Pajo Bolte A/S, 10221994, Hobro, Denmark
100 %
Bufab Sweden AB, 556082-7973, Värnamo, Sweden
100 %
Tilka Trading AB, 556380-7147, Mönsterås, Sweden
100 %
Bufab Norge AS, 876612062, Oslo, Norway
100 %
Bufab Finland Oy, 2042801-2, Kerava, Finland
100 %
Magnetfabriken AB, 559010-5614, Västerås, Sweden
100 %
Bufab Lann AB, 556180-8675, Värnamo, Sweden
100 %
Rudhäll Industri AB, 556265-0993, Gnosjö, Sweden
100 %
Rudhall Trading (Ningbo) Co Ltd, 91330200583973663Y, Ningbo, China
100 %
Hallborn Metall AB, 556096-5112, Gnosjö, Sweden
100 %
Bumax AB, 556176-1957, Åshammar, Sweden
100 %
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
93
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
94
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
NOT 13
VINSTDISPOSITION
Förslag till vinstdisposition
SEK
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
Balanserat resultat 627 663 342
Styrelsen och verkställande direktör föreslår att dessa vinstmedel disponeras på följande sätt:
Till aktieägarna utdelas 5,00 SEK per aktie* 189 439 400
I ny räkning balanseras 438 223 942
Summa 627 663 342
* Utdelningen har baserats på antalet utstående aktier vid årsredovisningens avgivande.
NOT 12
EVENTUALFÖRPLIKTELSER
2023-12-31 2022-12-31
Borgen dotterbolag 845 845
Summa 845 845
NOT 8
EGET KAPITAL
På balansdagen fanns 38 110 533 stamaktier utgivna.
Aktiens kvotvärde uppgick på balansdagen till 0,01436 SEK.
Alla emitterade aktier är till fullo betalda. Per den 31 decem-
ber 2023 hade Bufab 222 653 aktier i eget förvar.
I enlighet med koncernens finansiella mål, vilka antagits
av Bufabs styrelse, ska den ordinarie utdelningen till aktieä-
garna motsvara cirka 30–60 procent av koncernens resultat
efter skatt under året. Undantag kan göras vid speciella
omständigheter. Beaktande sker även av Bufab-
koncernens kapitalbehov, dess resultat, finansiella ställning,
kapitalkrav, kovenanter, aktier i eget förvar samt aktuella
konjunkturförhållanden. Under året har ingen förändring
skett i moderbolagets kapitalhantering.
NOT 9
OBESKATTADE RESERVER
2023-12-31 2022-12-31
Periodiseringsfond, tax 2018 28
Periodiseringsfond, tax 2019 21 21
Periodiseringsfond, tax 2021 3 3
Periodiseringsfond, tax 2022 13 12
Periodiseringsfond, tax 2023 30 30
Periodiseringsfond, tax 2024 30
Summa 97 94
NOT 10
UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
2023-12-31 2022-12-31
Upplupna löner inkl semesterlöner 4 4
Upplupna sociala avgifter 2 2
Övrigt 1 2
Summa 7 8
NOT 11
STÄLLDA SÄKERHETER
2023-12-31 2022-12-31
Aktier i dotterbolag 0 0
Summa 0 0
I samband med koncernens omfinansiering under 2021 påbörjades processen för att släppa det internationella säkerhets-
paketet ställt för förpliktelserna under det tidigare kreditavtalet. Processen avslutades under det första kvartalet 2022. För
förpliktelserna under det nya kreditavtalet ställs inga säkerheter ut.
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
95
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
RESULTAT- OCH BALANSRÄKNINGARNA KOMMER
ATT FÖRELÄGGAS ÅRSSTÄMMAN DEN 25 APRIL
2024 FÖR FASTSTÄLLELSE.
Undertecknade försäkrar att årsredovisningen för koncer-
nen och moderbolaget har upprättats i enlighet med
internatio nella redovisningsstandarder (IFRS), sådana de
antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en
rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning
och resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvi-
sande översikt över utvecklingen av koncernens och
moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt
beskriver väsentliga risker och osäkerhets faktorer som kon-
cernens företag står inför.
Värnamo den 21 mars 2024
Bengt Liljedahl
Styrelsens ordförande
Hans Björstrand
Styrelseledamot
Per-Arne Blomquist
Styrelseledamot
Anna Liljedahl
Styrelseledamot
Eva Nilsagård
Styrelseledamot
Bertil Persson
Styrelseledamot
Erik Lundén
Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rippe
Auktoriserad revisor
Huvudansvarig
Helena Pegrén
Auktoriserad revisor
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
96
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Till bolagsstämman i Bufab AB (publ), org.nr 556685-6240
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen för Bufab AB (publ) för år 2023. Bolagets
årsredovisning och koncernredovisning ingår på sidorna
48-95 i detta dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats
i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets
finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess
finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovis-
ningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlig-
het med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga
avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella
resultat och kassaflöde för året enligt International Finan-
cial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU,
och årsredovisningslagen. Vi tillstyrker därför att bolags-
stämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen
för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den
kompletterande rapport som har överlämnats till moder-
bolagets och koncernens revisionsutskott i enlighet med
revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar
enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och över-
tygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförord-
ningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det gran-
skade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag
eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighets-
nivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de
finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där
verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva
bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga upp-
skattningar som har gjorts med utgångspunkt från antagan-
den och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur
är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat
risken för att styrelsen och verkställande direktören åsido-
sätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om
det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upp-
hov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentlig-
heter. Vi anpassade vår revision för att utföra en ändamål-
senlig granskning i syfte att kunna uttala oss om de
finansiella rapporterna som helhet, med hänsyn tagen till
bolagets och koncernens struktur, redovisningsprocesser
och kontroller samt den bransch i vilken koncernen verkar.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår
bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att
uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finan-
siella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter.
Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller
misstag. De betraktas som väsentliga om enskilt eller till-
sammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska
beslut som användarna fattar med grund i de finansiella
rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvan-
titativa väsentlighetstal, däribland för den finansiella rappor-
tering som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa över-
väganden fastställde vi revisionens inriktning och
omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär, tid-
punkt och omfattning, samt att bedöma effekten av enskilda
och sammantagna felaktigheter på de finansiella rappor-
terna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest
Revisionsberättelse
betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områ-
den behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt
ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovis-
ningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om
dessa områden.
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
97
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
Särskilt betydelsefullt område
VÄRDERING AV GOODWILL
Per den 31 december 2023 redovisar koncernen goodwill om 2 842 MSEK, vilket fördelas mellan sammanlagt sex
kassagenererande enheter, varav en kassagenererande enhet är hänförlig till segment North, två hänförliga till seg-
ment UK/North America, två hänförliga till segment East och en hänförligt till segment West. I enlighet med IAS 36
prövar koncernen minst årligen om det förekommer ett nedskrivningsbehov på redovisad goodwill. Denna prövning
görs per kassagenererande enhet och genom att återvinningsvärdet beräknas och jämförs med det redovisade vär-
det verksamheten. Återvinningsvärdet fastställdes av företagsledningen genom en beräkning av de kassagene-
rerande enheternas förmåga att generera kassaflöde i framtiden. Nedskrivningsprövningarna är väsentliga för vår
revision eftersom goodwill representerar väsentliga belopp i balansräkningen och dessutom innefattar nedskriv-
ningsprövningarna att företagsledningen behöver göra väsentliga uppskattningar och bedömningar om framtiden.
Baserat på av företagsledningen genomförda nedskrivningsprövningar har inget nedskrivningsbehov av goodwill
identifierats per 31 december 2023. De väsentligaste antaganden som tillämpats vid nedskrivningsprövningarna
finns beskrivna i not 16.
VÄRDERING AV VARULAGER
Per den 31 december 2023 redovisar koncernen varulager om 2 857 MSEK. Värdering av varulager är väsentlig för
vår revision eftersom värderingen omfattar ett flertal uppskattningar och bedömningar och dessutom motsvarar vär-
det varulagret en betydande andel (ca 33 %) av koncernens totala tillgångar. En viktig bedömning som företags-
ledningen behöver göra vid värdering av varulagret är avseende koncernens förmåga att kunna sälja sina produkter
i lager till ett pris som överstiger anskaffningskostnaden, och i sammanhanget beakta risken för inkurans. Risken för
inkurans påverkas av Bufabs affärsmodell då en viktig del i koncernens kunderbjudande är att tillgodose kundernas
behov av C-Parts snabbt och kostnadseffektivt. I syfte att möta kundernas behov kan därför Bufab i vissa fall finna
det nödvändigt att lagerföra betydande kvantiteter, vilket minskar lagrets omsättningshastighet och kan öka risken
för inkurans. I syfte att identifiera och konsekvent beräkna risken för inkurans har företagsledningen fastställt en
koncernövergripande inkuranspolicy. Inkuranspolicyn tar hänsyn till enskilda artiklars omsättningshastighet vilket
tillsammans med bedömda framtida försäljningsvolymer ger företagsledningen ett underlag för fastställa en rimlig
inkuransreserv.
Koncernens principer för värdering av varulager och redovisning av inkurans finns beskrivet i not 2 sidan 65 i
årsredovisningen. Viktiga uppskattningar och bedömningar som koncernen behöver göra i samband med redovis-
ning av varulager framgår av not 4 i årsredovisningen.
Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Våra granskningsåtgärder inkluderade en bedömning av kassaflödesberäkningarnas matematiska riktighet och en
avstämning av kassaflödesprognoserna mot bolagets finansiella planer för 2024–2026. Vi har utvärderat och
bedömt att bolagets värderingsmodell är förenlig med vedertagna värderingstekniker. Vi har utmanat företagsled-
ningen angående rimligheten i de antaganden som har störst effekt på nedskrivningsprövningarna, vilka inkluderar
uthållig tillväxttakt, uthållig bruttomarginal samt diskonteringsränta. Genom egna genomförda känslighetsanalyser
har vi utmanat företagsledningens antaganden och testat de säkerhetsmarginaler som föreligger och bedömt risken
för att ett nedskrivningsbehov skulle uppstå. Vi har även utvärderat att bolaget lämnat tillräckliga upplysningar i års-
redovisningen om de antaganden som vid en ändring skulle kunna föranleda nedskrivning av goodwill i framtiden.
Våra granskningsåtgärder inkluderade en utvärdering av koncernens principer för att beräkna inkurans i varulager. I
syfte att bedöma rimligheten på bolagets inkuransreserv har vi instruerat våra enhetsrevisorer att granska och åter-
rapportera till koncernteamet eventuella avsteg från den koncernövergripande inkuranspolicyn. Vi har prövat rimlig-
heten i de antaganden och bedömningar som företagsledningen gjort kring säljbarhet av artiklar med låg omsätt-
ningshastighet. Vi har också diskuterat med ledningen samt granskat protokoll från styrelsemöten och andra viktiga
ledningsmöten i syfte att identifiera prognostiserade förändringar i bolagets försäljning som skulle kunna föranleda
att lagerartiklar blir inkuranta. Vi har slutligen utvärderat att koncernen på ett tillfredsställande sätt beskrivit sina prin-
ciper för värdering av varulager i årsredovisningen, inklusive de uppskattningar och bedömningar som gjorts för att
värdera lagret per 31 december 2023.
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
98
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument innehåller även annan information än
årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns
på sidorna 1-46 samt sidorna 100-119. Annan information
innefattar även ersättningsrapporten som vi inhämtade före
datumet för denna revisionsberättelse. Det är styrelsen och
verkställande direktören som har ansvaret för denna andra
information. Vårt uttalande avseende årsredovisningen och
koncernredovisningen omfattar inte denna information och
vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna
andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och kon-
cernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den informa-
tion som identifierats ovan och överväga om informationen
i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen
och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar
vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen
samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla
väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende
denna information, drar slutsatsen att den andra informa-
tionen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att
rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseen-
det.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen
upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredo-
visningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt
IFRS, som de antagits av EU, och årsredovisningslagen.
Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för
den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att
upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som
inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa
beror oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för
bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fort-
sätta verksamheten. De upplyser, när är tillämpligt, om
förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verk-
samheten och att använda antagandet om fortsatt drift.
Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen
och verkställande direktören avser att likvidera bolaget,
upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga
och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositio-
ner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till
utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om
utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bola-
gets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker
ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna
kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvalt-
ningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland
annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens
ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation
är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och
bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras
ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska
sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer
och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är
nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i över-
ensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska
skötas ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och där-
med vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revi-
sionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna
bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande
direktören i något väsentligt avseende:
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon för-
summelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner
av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om
detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om försla-
get är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen
garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed
i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försum-
melser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bola-
get, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst
eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar. Denna
beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
alternativ till att göra något av detta. Styrelsens revisions-
utskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och
uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella
rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huru-
vida årsredovisningen och koncernredovisningen som hel-
het inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig
dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna
en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rim-
lig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revi-
sionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig
felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå
grund av oegentligheter eller misstag och anses vara
väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar
med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av
årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revi-
sorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.
se/revisornsansvar. Denna beskrivning är en del av
revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH
ANDRA FÖRFATTNINGAR
Revisorns granskning av förvaltning och förslag till
dispositioner av bolagets vinst eller förlust
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en revision av styrelsens och
verkställande direktörens förvaltning för Bufab AB (publ)
för år 2023 samt av förslaget till dispositioner beträffande
bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt
förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens
ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för
räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revi-
sorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbola-
get och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i
övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
REVISORNS GRANSKNING AV ESEF-RAPPORTEN
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen
och verkställande direktören har upprättat årsredovisningen
och koncernredovisningen i ett format som möjliggör enhet-
lig elektronisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4
a § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Bufab
AB (publ) för år 2023.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lag-
stadgade kravet. Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten
upprättats i ett format som i allt väsentligt möjliggör enhetlig
elektronisk rapportering.
Grund för uttalanden
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation
RevR 18 Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt
ansvar enligt denna rekommendation beskrivs närmare i
avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande
till Bufab AB (publ) enligt god revisorssed i Sverige och har
i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för vårt uttalande
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har
ansvaret för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med
16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmarkna-
den, och för att det finns en sådan intern kontroll som styrel-
sen och verkställande direktören bedömer nödvändig för att
upprätta Esef-rapporten utan väsentliga felaktigheter, vare
sig dessa beror oegentligheter eller misstag.
Revisorns ansvar
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om
Esef-rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som
uppfyller kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värde-
pappersmarknaden, grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransk-
ningsåtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rappor-
ten är upprättad i ett format som uppfyller dessa krav.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen
garanti för att en granskning som utförs enligt RevR 18 och
god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en
väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan
uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
Finansiella
rapporter
Koncernens räkningar
Koncernens noter
Moderbolagets räkningar
Moderbolagets noter
Revisionsberättelse
99
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan
förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar ISQC 1 Kvalitetskontroll för
revisionsföretag som utför revision och översiktlig gransk-
ning av finansiella rapporter samt andra bestyrkandeupp-
drag och näraliggande tjänster och har därmed ett allsidigt
system för kvalitetskontroll vilket innefattar dokumenterade
riktlinjer och rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska
krav, standarder för yrkesutövningen och tillämpliga krav i
lagar och andra författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovis-
ningen [och koncernredovisning]. Revisorn väljer vilka
åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma
riskerna för väsentliga felaktigheter i rapporteringen vare sig
dessa beror oegentligheter eller misstag. Vid denna risk-
bedömning beaktar revisorn de delar av den interna
kontrollen som är relevanta för hur styrelsen och verkstäl-
lande direktören tar fram underlaget i syfte att utforma
granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande
om effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen
omfattar också en utvärdering av ändamålsenligheten och
rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens
antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen en valide-
ring av att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-for-
mat och en avstämning av att Esef-rapporten överensstäm-
mer med den granskade årsredovisningen och
koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huru-
vida koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar,
kassaflödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts
med iXBRL i enlighet med vad som följer av
Esef-förordningen.
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, 113 21 Stockholm,
utsågs till Bufab ABs revisor av bolagsstämman den 20 april
2023 och har varit bolagets revisor sedan 12 september
2005. Bufab AB (publ) har varit ett företag av allmänt
intresse sedan 21 februari 2014.
Göteborg den 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rippe Helena Pegrén
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor
Huvudansvarig revisor
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
100
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
101
Bufab AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag. Bufab är
noterat Nasdaq Stockholm sedan 21 februari 2014. Bufab
tillämpar svensk kod för bolags styrning (”Koden”) och avger
här bolagsstyrningsrapport för räkenskapsåret 2023 i enlig-
het med bestämmelserna i årsredovisningslagen och
Koden. Bolagsstyrningsrapporten har granskats av bolagets
revisorer.
Riktlinjerna avseende Koden finns att tillgå på hemsidan
för Kollegiet för svensk bolagsstyrning
(www.bolagsstyrning.se). Koden bygger principen ”följ
eller förklara” vilket innebär att företag som tillämpar Koden
kan avvika från enskilda regler under förutsättning att en
förklaring till avvikelsen lämnas. Bufab har inte gjort några
sådana avvikelser under 2023, med undantag för att kon-
cernen ej har en särskild internrevisions funktion inrättad.
Läs mer www.bufabgroup.com.
ANSVARSFÖRDELNING
Syftet med Bufabs bolagsstyrning är att skapa en tydlig roll-
och ansvars fördelning mellan ägare, styrelse, styrelsens
utskott och verkställande ledning. Bolagsstyrningen inom
Bufab baseras på tillämplig lagstiftning, främst den svenska
aktiebolagslagen, Nasdaq Stockholms regelverk, Koden
samt interna riktlinjer och regler.
A. AKTIEÄGARE
I toppen av bolagsstyrningsstrukturen påverkar aktieägarna
den huvudsakliga riktningen i företaget genom deras infly-
tande. Starka huvud ägare bidrar med ett stort intresse och
engagemang i företaget och för dess framgång. Aktie-
kapitalet uppgick vid årets slut till 547 189 SEK fördelat
totalt 38 110 533 aktier. Samtliga aktier har lika röstvärde
och det finns inga begränsningar i frågan om hur många
röster varje aktie ägare kan avge vid en bolagsstämma. Vid
utgången av 2023 hade Bufab 9 751 (9 696) aktieägare. Av
det totala antalet aktier inne hades 27,0 procent av utländ-
ska aktieägare. De tio största aktieägarna ägde tillsammans
61,8 procent av aktierna. Den största aktieägaren är
Liljedahl Group med 29,2 procent av kapitalet och rösterna.
För ytterligare information om aktien och aktieägare, se
sidan 115.
Bolagsstyrningsrapport
Styrningsstruktur
E. Revisionsutskott
F. Ersättningsutskott
A. Aktieägare
B. Bolagsstämma
D. Styrelse
G. VD och
koncernledning
Affärsområden
C. Valberedning
H. Revisorer
Viktiga externa regelverk
• Aktiebolagslagen
• Börsens regelverk
• Svensk kod för bolagsstyrning
• Årsredovisningslagen
• Bokföringslagen
Viktiga interna regelverk
• Bolagsordning
• Styrelsens arbetsordning
• Arbetsordningar för styrelsens utskott
• Arbetsordning styrelse och VD-in-
struktion
Koncernens och affärsområdenas
beslutsordningar
• Bufabs uppförandekod
Styrande dokument i form av policies,
regler, riktlinjer och instruktioner
B. BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är bolagets högsta beslutande organ.
bolags stämman utövar aktieägarna sin rösträtt i nyckel-
frågor, till exempel fast ställande av resultat- och balansräk-
ningar, disposition av bolagets resultat, beviljande av
ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande
direktör, val av styrelseordförande, styrelse ledamöter och
revisorer samt ersättning till styrelsen och revisorerna. Det
finns inga bestämmelser i bolagsordningen om tillsättande
och entledigande av styrelseledamöter samt om ändring av
bolags ordningen.Ytterligare information om årsstämmor
samt protokoll och Bufabs bolagsordning finns på
www.bufabgroup.com.
Årsstämma 2023
Årsstämman ägde rum i Värnamo den 20 april 2023. Vid
stämman närvarade 175 aktieägare, personligen eller
genom ombud. Aktieägare hade även möjlighet att för-
handsrösta (poströsta) som föreskrevs i kallelsen. Totalt
representerade 71,6 procent av rösterna i bolaget. Vid
stämman representerades styrelsen av ordföranden Bengt
Liljedahl. Även koncernchef, finanschef och revisorn
närvarade.
Beslut vid årsstämman 2023 inkluderade:
Fastställande av resultat- och balansräkningarna för
2022, vinst disposition samt ansvarsfrihet för styrelsen
och VD.
Till styrelseledamöter omvaldes Bengt Liljedahl, Per-
Arne Blomquist, Hans Björstrand, Johanna Hagelberg,
Eva Nilsagård, Anna Liljedahl och Bertil Persson. Bengt
Liljedahl valdes till styrelsens ordförande.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
Beslut om ett långsiktigt aktierelaterat incitamentspro-
gram för 2023 antogs.
Beslut om bemyndigande avseende överlåtelse av egna
aktier.
Årsstämma 2024
Årsstämman 2024 kommer att hållas den 25 april 2024.
Kallelse finns på www.bufabgroup.com. Aktieägare som
senast 17 april 2024 är införda i aktie boken förd av Euroclear
Sweden AB, och som har anmält sin avsikt att delta på års-
stämman senast den 19 april 2024 har rätt att delta års-
stämman, personligen eller genom ombud.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
102
C. VALBEREDNING
Bufab ska ha en valberedning som består av en represen-
tant för var och en av de fyra till röstetalet största aktie-
ägarna per den 31 augusti året före stämman, vilka för-
frågan uttryckt önskan att delta i valberedningsarbetet, samt
bolagets styrelseordförande. Namnen de fyra ägarrepre-
sentanterna och de aktieägare som de företräder ska med-
delas senast sex månader före årsstämman. Valberedning-
ens mandat period sträcker sig fram till dess att ny
valberedning utsetts. Om kretsen av de största aktieägarna
förändras under nomineringsprocessen kan valberedningens
sammansättning komma att ändras. Valberedningen har att
lämna förslag till:
stämmoordförande,
styrelseledamöter,
styrelseordförande,
styrelsens ersättning,
revisor,
revisorsarvoden, samt
eventuella förändringar i valberedningsinstruktionen.
Valberedningen inför årsstämman 2023 bestod av Fredrik
Liljedahl (Liljedahl Group), Per Trygg (Lannebo fonder), Nik-
las Johansson (Handelsbanken Fonder), Pär Andersson
(Spiltan fonder) och styrelsens ordförande Bengt Liljedahl,
adjungerad.
Av valberedningens motiverade yttrande inför årsstäm-
man 2023 framgår att valberedningen vid framtagande av
sitt förslag till styrelse har tillämpat regel 4.1 i Koden som
mångfaldspolicy.
Målet med policyn är att styrelsen ska ha en med hänsyn
till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden
i övrigt ändamålsenlig samman sättning, präglad av mångsi-
dighet och bredd avseende kompetens, erfarenhet och bak-
grund samt att en jämn könsfördelning ska eftersträvas.
Årsstämman 2023 beslutade att utse styrelseledamöter i
enlighet med val beredningens förslag, vilket resulterade i
nuvarande styrelse med sex leda möter, varav två kvinnor
och fyra män, vilket innebar att andelen kvinnor uppgår till
33 procent. Den långsiktiga målsättningen är att sträva efter
en jämn könsfördelning.
Valberedningen inför årsstämman 2024
Namn Representerar Andel av röster, %
Fredrik Liljedahl (ordförande) Liljedahl Group 29,2
Per Trygg Lannebo Fonder 8,6
Oscar Bergman Swedbank Robur Fonder 5,6
Pär Andersson Spiltan Fonder 3,6
Bengt Liljedahl Styrelsens ordförande, adjungerad
D. STYRELSEN
Sammansättning
Enligt Bufabs bolagsordning ska styrelsen, till den del den
väljs av bolagsstämman, bestå av minst tre ledamöter och
högst tio ledamöter med högst tre suppleanter.
Bufab tillämpar avsnitt 4.1. i Koden avseende styrelsens
sammansättning. Styrelsen ska därmed präglas av mångsi-
dighet och bredd avseende de bolagsstämmovalda ledamö-
ternas kompetens, erfarenhet och bakgrund. En jämn köns-
fördelning ska eftersträvas.
Styrelsen består sedan årsstämman 2023 av sex stäm-
movalda ledamöter; Bengt Liljedahl (ordförande), Hans
Björstrand, Per-Arne Blomquist, Anna Liljedahl, Eva Nilsa-
gård och Bertil Persson. Samtliga styrelseledamöter är obe-
roende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Samt-
liga styrelseledamöter, förutom Bengt Liljedahl och Anna
Liljedahl, är oberoende i förhållande till bolagets större
aktieägare. Styrelsen uppfyller således kravet att minst
två av de styrelseledamöter som är oberoende av bolaget
och bolagsledningen även ska vara oberoende av större
aktieägare. Ytterligare information om styrelsens ledamöter
finns i årsredovisningen sidan 107 och www.bufab-
group.com.
Styrelsens arbete
Styrelsen är ansvarig för bolagets organisation och för led-
ningen av bolagets verksamhet. Styrelsen ska även utfärda
riktlinjer och instruktioner till VD. Styrelsen ska dessutom
säkerställa att bolagets organisation vad gäller redovisning,
förvaltning av medel och finansiella ställning kontrolleras på
ett betryggande sätt. Styrelsen följer en skriftlig arbetsord-
ning som revideras årligen och fastställs på det konstitue-
rande styrelsemötet varje år. Arbetsordningen reglerar
bland annat styrelsepraxis, funktioner och fördelningen av
arbete mellan styrelsen och VD. I samband med det
konstituerande styrelsemötet fastställer styrelsen även
instruktionen för VD innefattande finansiell rapportering.
Styrelsen sammanträder enligt ett årligen fastställt schema.
Utöver dessa styrelsemöten kan ytterligare styrelsemöten
sammankallas för att hantera frågor som inte kan hänskju-
tas till ett ordinarie styrelsemöte. Styrelseordföranden och
VD har även en fortlöpande dialog rörande ledningen av
bolaget.
Styrelsens förpliktelser utövas delvis genom revisions-
utskottet och ersättningsutskottet och styrelsen har även
antagit arbetsordningar för dessa styrelseutskott.
Utvärdering av styrelsens arbete
Styrelsens ordförande ansvarar för utvärderingen av styrel-
sens arbete, inklusive bedömningar av enskilda styrelse-
ledamöters prestationer. Detta görs årsbasis enligt en
etablerad process. Bedömningen fokuserar sådana fak-
torer som tillgänglighet av och krav på specifik kompetens
inom styrelsen, engagemang, styrelsematerialets kvalitet
och tid för inläsning av detsamma. Utvärderingen avrappor-
teras till valberedningen och utgör grund för valberedning-
ens förslag styrelseleda möter och arvoden till styrelsen.
Styrelsens arbete under 2023
Styrelsen behandlar regelbundet strategiska frågor som rör
Bufabs verksamhet och inriktning, eventuella avyttringar
och förvärv samt större investeringar. Bokslut och årsredo-
visning behandlas i början av året liksom de ärenden som
ska presenteras vid årsstämman. I slutet av året behandlas
budgeten för det kommande året samt koncernens långsik-
tiga strategiska plan och efter varje kvartal går styrelsen
igenom kvartalsresultatet. De båda utskottens arbete redo-
visas vid varje ordinarie styrelsemöte.
Dagordningen godkänns av styrelsens ordförande och
skickas tillsammans med relevant dokumentation till
samtliga ledamöter cirka en vecka före varje möte. Vid varje
möte redogör VD för koncernens försäljning och resultat,
aktuella affärssituationer och viktiga omvärldsfaktorer som
kan påverka koncernens resultat. Vid varje ordinarie styrel-
semöte hålls en diskussion VD ej närvarar. När är
lämpligt föredrar även andra lednings personer än VD vissa
punkter. Bolagets revisor deltar i sammanträden när är
lämpligt samt deltar en gång per år utan att ledningen
närvarar.
Utöver den information som ges i samband med styrelse-
mötena skickar ledningen en månatlig rapport till styrelsens
ledamöter och står i tät kontakt med styrelsens ordförande.
Ersättning till styrelseledamöter
Arvode och annan ersättning till styrelseledamöterna, inklu-
sive ordföranden, fastställs av årsstämman. årsstämman
den 20 april 2023 beslutades att arvode ska utgå till styrel-
sens ordförande med 650 000 (650 000) SEK och till övriga
ledamöter vilka ej är anställda i bolaget med 290 000 (290
000) SEK vardera. 120 000 (60 000) kronor till ordföranden
och 60 000 (60 000) kronor per ledamot för arbete i
revisionsutskottet och 25 000 (10 000) kronor per ledamot
för arbete i ersättningsutskottet
Styrelsens ledamöter har inte rätt till några förmåner efter
att deras uppdrag som styrelseledamöter har upphört.
E. REVISIONSUTSKOTT
Revisionsutskottet ska, utan att det påverkar styrelsens
ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets
finansiella rapportering, övervaka effektiviteten i bolagets
interna kontroll, internrevision och risk hantering, hålla sig
informerat om revisionen av årsredovisningen och koncern-
redovisningen, granska och övervaka revisorns opartiskhet
och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma om
revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisions-
tjänster, samt biträda val beredningen vid förberedelse av
förslag till bolagsstämmans beslut om revisorsval.
Revisionsutskottet ska bestå av tre ledamöter. Styrelsen
utser utskotts ledamöterna varje år vid styrelsens
konstituerande möte eller när en utskottsledamot måste
ersättas. Styrelsen fastställer i samma möte dessutom en
instruktion för utskottets arbete.
Revisionsutskottet:
Eva Nilsagård (ordförande)
Per-Arne Blomquist
Bengt Liljedahl
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
103
F. ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Ersättningsutskottet ska bereda förslag avseende ersätt-
ningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för
VD och ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottet ska bestå av minst två ledamöter.
Styrelsen utser utskotts ledamöterna varje år vid styrelsens
konstituerande möte eller när en utskottsledamot måste
ersättas. Styrelsen fastställer i samma möte dessutom en
instruktion för utskottets arbete.
Ersättningsutskottet:
Bengt Liljedahl (ordförande)
Anna Liljedahl
Bertil Persson
G. VD OCH KONCERNLEDNING
Koncernledningen består, utöver VD och koncernchef, av
fyra affärsområdeschefer och två chefer ansvariga för Grup-
pens koncernfunktioner: Finans och Inköp. VD är Erik
Lundén. En presentation av koncernledningen finns i årsre-
dovisningen på sidan 108 och www.bufabgroup.com.
VD är underordnad styrelsen och ansvarar för bolagets
löpande förvaltning och den dagliga driften. Arbetsfördel-
ningen mellan styrelsen och VD anges i arbetsordningen för
styrelsen och instruktionen för VD. Dessa fastställs årligen i
styrelsens konstituerande möte. VD ansvarar också för att
upprätta rapporter och sammanställa information från led-
ningen inför styrelsemöten och är föredragande av materi-
alet styrelsemötena. Enligt instruktionerna för finansiell
rapportering är VD ansvarig för finansiell rapportering i
bolaget och ska följaktligen säkerställa att styrelsen erhåller
tillräckligt med information för att styrelsen fortlöpande ska
kunna utvärdera bolagets finansiella ställning.
Ersättning till VD och koncernledning
Riktlinjer för ersättning till VD ledande befattningshavare
har antagits vid årsstämman den 20 april 2023.
Bufab eftersträvar att erbjuda en total ersättning som är
sådan att den förmår attrahera och behålla kvalificerade
medarbetare. Den totala ersättningen kan bestå av de kom-
ponenter som anges nedan.
Fast lön ska vara marknadsmässig och ska avspegla det
ansvar som arbetet medför. Den fasta lönen ska revideras
årligen. Kontant rörlig lön får inte överstiga 50 procent av
fast lön. Rörliga ersättningar ska vara kopplade till förut-
bestämda och mätbara kriterier, utformade med syfte att
främja bolagets långsiktiga värdeskapande, och de ska revi-
deras årligen. Styrelsen ska årlig basis utvärdera huru-
vida ett långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram till
ledande befattningshavare och eventuellt andra anställda
ska föreslås årsstämman eller inte.
Ledande befattningshavare kan erbjudas individuella
pensions lösningar. Pensionerna ska, i den mån det är möj-
ligt, vara avgiftsbestämda.
Andra förmåner kan tillhandahållas men skall inte utgöra
en väsentlig del av den totala ersättningen.
Mellan bolaget och VD ska gälla en uppsägningstid om
maximalt 18 månader. Övriga ledande befattnings havare
ska ha kortare uppsägningstid.
Styrelsen har rätt att i enskilda fall och om särskilda skäl
föreligger frångå ovanstående riktlinjer för ersättning. Om
sådan avvikelse sker ska information om detta och skälet till
avvikelsen redovisas vid närmast följande årsstämma.
Aktierelaterat incitamentsprogram
Vid årsstämman 2023 beslutades om ett långsiktigt aktiere-
laterat incitamentsprogram baserat på köpoptioner för VD,
ledande befattningshavare och vissa andra nyckelpersoner
inom koncernen. Programmet omfattar högst 210 000
köpoptioner, motsvarande cirka 0,6 procent av totala antalet
aktier i bolaget.
Priset för köpoptionerna ska motsvara optionernas mark-
nadsvärde vid förvärvstillfället. Varje köpoption berättigar till
förvärv av en aktie i Bufab under perioden från och med den
15 maj 2026 till och med den 15 november 2026. Förvärvs-
priset per aktie vid utnyttjande av optionen ska motsvara 115
procent av det volymvägda medel talet av betalkursen för
bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under de fem handels-
dagar som infaller före styrelsens beslut om tilldelning av
köpoptionerna.
Tilldelning av köpoptioner ska ske till marknadsmässigt
värde vid över låtelsetidpunkten enligt extern oberoende
värdering, med användande av Black & Scholes
värderingsmodell.
En detaljerad beskrivning av det aktierelaterade
incitaments programmet finns i not 34 sidan 83 i
årsredovisningen.
NÄRVARO OCH ERSÄTTNINGAR STYRELSEN 2023
Koncernen
Närvaro Ersättningar
Styrelse möten Revisionsutskott Ersättningsutskott Beslutat arvode/grundlön, MSEK
Styrelse
Bengt Liljedahl 11/12 7/7 2/2 0,7
Per-Arne Blomquist 12/12 7/7 0,4
Hans Björstrand 12/12 0,3
Johanna Hagelberg 4/12 0,3
Anna Liljedahl 11/12 2/2 0,3
Eva Nilsagård 11/12 7/7 0,4
Bertil Persson 12/12 2/2 0,3
Nuvarande anställningsavtal för VD
och ledande befattningshavare
Beslut om nuvarande ersättningsnivåer och övriga anställ-
ningsvillkor för bolagets VD och andra ledande befattnings-
havare har fattats i enlighet med befintliga riktlinjer för
ersättningar som antagits av bolags stämman. Alla beslut
om individuell ersättning till ledande befattningshavare lig-
ger inom dessa riktlinjer. Avtal rörande pensioner ska där
är möjligt baseras på fasta premier och formuleras i enlighet
med de nivåer, praxis och kollektivavtal som gäller i det land
där den ledande befattningshavaren är anställd.
För ledande befattningshavare bosatta i Sverige gäller för
den anställde en uppsägningstid om sex månader och från
arbetsgivaren högst 12 månader. Se även not 6 i
årsredovisningen.
H. REVISOR
Revisorn ska granska bolagets årsredovisning och räken-
skaper samt styrelsens och verkställande direktörens för-
valtning av bolaget. Efter varje räkenskapsår ska revisorn
lämna en revisionsberättelse och en koncernrevisions-
berättelse till årsstämman. Enligt Bufabs bolagsordning ska
bolaget ha lägst en och högst två revisorer och högst två
revisorssuppleanter. För tiden intill slutet av årsstämman
2024 är bolagets revisor Öhrlings PricewaterhouseCoo-
pers AB, med Johan Rippe som huvud ansvarig revisor.
Bolagets revisor presenteras närmare i avsnitt ”Koncern-
ledning och revisorer”. Arvode till revisorerna ska utgå
enligt godkänd räkning. Under 2023 uppgick den totala
ersättningen till bolagets revisorer till 13 MSEK.
INTERN KONTROLL ÖVER FINANSIELL
RAPPORTERING
Målet med den interna finansiella kontrollen inom Bufab är
att skapa en effektiv beslutsprocess i vilken kraven, målen
och ramarna är tydligt definierade. Bolaget och ledningen
arbetar med interna kontrollsystem för att övervaka verk-
samheten och koncernens finansiella ställning.
Kontrollmiljö
Grunden för den interna kontrollen avseende den finansiella
rapporteringen utgörs av den övergripande kontrollmiljön.
Bufabs kontrollmiljö består bland annat av en sund värde-
grund, kompetens, ledarfilosofi, organisationsstruktur,
ansvar och befogenheter. Bufabs interna instruktioner,
policies, riktlinjer och manualer vägleder medarbetarna.
I kontrollmiljön ingår även lagar och externa regelverk.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
104
I Bufab säkerställs en tydlig roll- och ansvarsfördelning för
en effektiv hantering av verksamhetens risker bl a genom
arbetsordningar för styrelse och utskott, liksom genom
instruktionen för verkställande direktören. I den löpande
verksamheten ansvarar VD för det system av interna kon-
troller som krävs för att skapa en kontrollmiljö för väsentliga
risker.
I Bufab finns även riktlinjer och policies om finansiell styr-
ning och uppföljning, kommunikationsfrågor och affärsetik.
De flesta bolag inom koncernen har samma ekonomisystem
med samma kontoplan.
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som bl a har som
uppgift att säkerställa att fastlagda principer för den finan-
siella rapporteringen och att den interna kontrollen
upprätthålls.
Normala kontrollaktiviteter omfattar kontoavstämningar och
stöd kontroller. Syftet med samtliga kontrollaktiviteter är att
förebygga, upptäcka och rätta eventuella fel eller avvikelser
i den finansiella rappor teringen. De i koncernens arbete
med intern kontroll identifierade mest väsentliga riskerna
avseende den finansiella rapporteringen hanteras genom
kontrollstrukturer som i allt väsentligt bygger på avvikelse-
rapportering från fastställda mål eller normer.
Information
En korrekt informationsgivning såväl internt som externt
medför att alla delar i verksamheten på ett effektivt sätt ska
utbyta och rapportera relevant väsentlig information. För-
utom chefernas informationsansvar har Bufab ett väl funge-
rande intranät för utbyte av information. Bufab har upprättat
Styrelsemöten under 2023
Stockholm – 2930 maj
Strategimöte
Värnamo (konstituerande styrelsemöte) – 20 april
Antagande av styrelsens arbetsordning samt VD-instruktionen
Val av ordrande och ledamöter till styrelsens utskott samt
antagande av utskottens arbetsordning
Återp av aktier
Teams – 8 februari
Godkännande av och
pressmeddelande om
boksluts kommuniké 2022
• Förslag till utdelning
Teams – 18 januari
VDs utrdering av
organisation och ledning,
och ersättning till ledning
Värnamo – 21 mars
Rapport från bolagets revisorer
Godkännande av års- och
hållbarhetsredovisning
Godkännande av kallelsen till
årsstämman
Utvärdering VD
Per capsulam – 17 mars
Kallelse årsstämma och förslag incitamentsprogram
Värnamo & per capsulam– 25 oktober
Godkännande av och pressmeddelande
om tredje kvartalets delårsrapport 2023
Finansiell plan och finansiella mål
Teams – 12 juli
Godkännande av och
pressmeddelande
om andra kvartalets
delårsrapport 2023
Teams – 6 december
Strategiska beslut och
Finansiella mål
Värnamo – 15 december
Godkännande av 2024 års budget
Styrelseutvärdering
Utvärdering av VDs arbete
VDs mål och erttning för 2024
Teams – 19 april
Godkännande av och
pressmeddelande om första
kvartalets delårsrapport 2023
* Bildande dotterbolag
Januari Februari Mars April Maj Juni
Juli Augusti September Oktober November December
Internrevision
Bolagets storlek i kombination med revisionsutskottets
arbete samt att goda kontrollrutiner utarbetats och införts
innebär att styrelsen inte funnit anledning att inrätta en sär-
skild intern revisionsfunktion. Frågan om en särskild intern-
revisionsfunktion kommer dock att prövas årligen.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Risker för väsentliga felaktigheter i redovisningen kan före-
ligga i samband med bokföring och värdering av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader eller avvikelser från informa-
tionskrav. Bufabs ekonomi funktion utför varje år en riskana-
lys avseende koncernens balans- och resultaträkningspos-
ter utifrån kvalitativa och kvantitativa risker.
policy dokument i syfte att informera anställda och andra
berörda inom Bufab om de tillämpliga reglerna och föreskrif-
terna för bolagets informationsgivning och de särskilda krav
som gäller för insiderinformation.
För kommunikation med externa parter finns en policy
som anger riktlinjer för hur sådan kommunikation ska ske.
Syftet med denna är att säkerställa att informationsskyldig-
heten efterlevs och att investerare får rätt information i tid.
Koncernen har en ”whistleblower”-funktion. Medarbetare
kan anonymt kontakta en oberoende part och rapportera
ageranden eller handlingar som innebär överträdelse eller
misstanke om överträdelse av lagar och riktlinjer mm. Alla
kontakter loggas och en sammanfattning av de samtal och
de åtgärder som vidtagits rapporteras regelbundet till
styrelsen.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
105
Uppföljning
Koncernen tillämpar IFRS, som definieras i Bufabs
redovisnings manual. Manualen omfattar redovisnings- och
värderingsregler, som måste följas av samtliga bolag inom
koncernen, samt rapporterings instruktioner. Finansiell data
rapporteras månadsvis från samtliga legala enheter.
Rapporteringen sker i enlighet med standardiserade
rapporterings rutiner som finns dokumenterade i koncernens
redovisningsmanual. Rapporteringen utgör grunden för kon-
cernens konsoliderade finansiella rapportering. Kon solidering
görs utifrån ett legalt och operativt perspektiv, vilket resulterar
i kvartalsvisa legala rapporter, innehållande fullständiga
resultat och balans räkningar för varje bolag och konsoliderat
för koncernen samt månatliga operativa rapporter.
Varje styrelsemedlem får en månatlig rapport innehållande
konsoliderade resultat- och balansräkningar för koncernen,
resultaträkningar för samtliga dotterbolag samt kommentarer.
Utöver denna månatliga information erhålls motsvarande
information i samband med styrelsemötena samt en rapport
vilken omfattar uppföljning av skatteförplikt elser, tvister, efter-
levnad av policies, whistleblower, samt miljö.
Värnamo den 21 mars 2024
Bengt Liljedahl
Styrelsens ordförande
Hans Björstrand Per-Arne Blomquist
Eva Nilsagård Bertil Persson
Anna Liljedahl
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
106
Till bolagsstämman i Bufab AB (publ), org.nr 556685-6240
UPPDRAG OCH ANSVARSFÖRDELNING
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrap-
porten sidorna 101–105 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
GRANSKNINGENS INRIKTNING OCH OMFATTNING
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta
innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har
en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revi-
sionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger
oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
UTTALANDE
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i
enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsre-
dovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag
är förenliga med årsredovisningens och koncernredovis-
ningens övriga delar samt är i överensstämmelse med
årsredovisningslagen.
Revisors yttrande om bolagsstyrningsrapporten
Göteborg den 25 mars 2024
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Johan Rippe
Auktoriserad revisor
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
107
Styrelse
Bengt Liljedahl
Styrelseordförande sedan 2020.
Styrelsemedlem sedan 2016.
Född: 1947.
Utbildning: Civilekonom Handels-
högskolan Göteborg.
Nuvarande uppdrag: Styrelseord-
förande och grundare av Liljedahl
Group. Tidigare VD Liljedahl Group
och Regionchef AB Volvo.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i Elcowire Group AB,
Dahren Group och Pronect.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 11 132 500
Eva Nilsagård
Styrelseledamot sedan 2015.
Född: 1964.
Utbildning: Civilekonom samt
Executive MBA fn Handels-
gskolan vid Göteborgs universitet.
Nuvarande uppdrag: VD och
grundare Nilsagård consulting.
Tidigare uppdrag: CFO OptiGroup
AB, CFO Plastal Group, Direkr
Strategi & Affärsutveckling inom
divisionen för försäljning och
marknadsföring, EMEA inom Volvo
Lastvagnar, CFO Vitrolife samt
seniora befattningar inom finans och
affärsutveckling inom bl a Volvo,
Astra Zeneca koncernen samt SKF.
Övriga väsentliga styrelseupp-
drag: Styrelseledamot i AddLife AB,
SEK (Svensk Exportkredit AB), Hansa
Biopharma AB, Nimbus Group AB,
Xbrane Biopharma AB, Nanexa AB,
Ernströngruppen AB samt eEducation
Albert AB samt styrelseordförande i
Spermosens AB.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 0
Hans Björstrand
Styrelseledamot sedan 2006.
Född: 1950.
Utbildning: Gymnasieekonom.
Tidigare uppdrag: Grundare och VD
och koncernchef Bufab.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag:
Styrelseledamot i Entreprenörinvest
AB och Ekeborg Kapital AB.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 5 000
Anna Liljedahl
Styrelseledamot sedan 2019.
Född: 1974.
Utbildning: Civilekonom.
Nuvarande uppdrag: VD Liljedahl
Group och har tidigare erfarenhet
som Global Product Manager på
HemoCue AB och Product Manager
på Astellas Pharma GmbH.
Övriga väsentliga styrelseuppdrag:
Styrelseordförande i Finnvedens Bil
AB samt styrelseledamot i Liljedahl
Group AB, Liljedahl Group Fastighets
AB, Motorbranschens Arbetsgivare-
rbund och Tanka i Sverige AB.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 11 132 500
Per-Arne Blomquist
Styrelseledamot sedan 2020.
Född: 1962.
Utbildning: Civilekonom.
Nuvarande uppdrag: VD på Qarlbo
AB. Senior rådgivare på EQT.
Tidigare uppdrag: CFO och vice VD
på Dometic Holding AB. Per-Arne har
dessutom erfarenhet från positioner
som CFO och tf VD i TeliaSonera
AB, CFO på SEB, styrelseordförande
i Zmarta Group/Freedom Finance,
IP-Only, Bluestep Holding AB och
C-RAD AB och styrelse ledamot i
Neste Oil Oy.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 80 000
Bertil Persson
Styrelseledamot sedan 2020.
Född: 1961.
Utbildning: Civilekonom Handels-
gskolan i Stockholm.
Tidigare uppdrag: VD och koncern-
chef Beijer Alma AB, Vice Vd LGP
Telecom AB, Finansdirektör Scania
och Treasurychef Investor.
Övriga väsentliga styrelseupp-
drag: Styrelse ledamot i Troax AB och
Christian Berner Tech Trade AB.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 0
Uppgifterna om styrelseledamöters och företagsledningens innehav av aktier och andra finansiella instrument i Bufab
avser förhållandena per den 20 februari 2024, och innefattar eget och fysisk närståendes innehav samt innehav av juridisk
person som direkt eller indirekt kontrolleras av personen eller till dennes fysiska närsende. För VD innefattas även upp-
gift om eventuella väsentliga aktieinnehav och delägarskap i företag som Bufab har betydande afrsrbindelser med.
Revisorer
Bolagets revisorer är sedan 2005
Öhrlings Price waterhouseCoopers AB,
som på årsstämman 2023 om valdes för
perioden intill slutet av årssmman 2024.
Johan Rippe är huvud ansvarig revisor.
Johan Rippe är auktoriserad revisor och
medlem i FAR. Öhrlings Pricewater-
houseCoopers AB:s kontors adress är
Skånegatan 1, 405 32 Göteborg. Öhrlings
PricewaterhouseCoopers AB har varit
revisor under hela den period som den
historiska finansiella informationen i
denna års redovisning omfattar.
Bolagsstyrning
Bolagsstyrning
Styrelse
Koncernledning
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
108
Koncernledning
Carina Lööf
Global inköps- och hållbarhets-
chef
Född: 1969.
Utbildning: Teknisk Universitets-
examen, Kemiteknik, Växjö
Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Trioplast,
Cargotec Corporation.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 27 270
aktier och 8 000 optioner.
Urban Bülow
Regionschef Americas
Född: 1965.
Utbildning:
Civilingenjörsexamen i elektro-
teknik från Chalmers Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Latour
Group, Kapsch TrafficCom,
SAAB och Electrolux.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 3 283
aktier och 0 optioner.
Mathias Torstensson*
Regionschef Asia-Pacific
Född: 1972.
Utbildning: Gymnasium.
Arbetslivserfarenhet: GBP
Ergonomics, ROL Inredning.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 0 aktier
och 0 optioner.
* Medlem i koncernledningen från
och med 1 januari 2024.
Pär Ihrskog
Finanschef
Född: 1971.
Utbildning: Civilekonom,
Handelshögskolan vid Göteborgs
universitet.
Tidigare uppdrag: SKF,
Embellence Group.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 500
aktier och 0 optioner.
Johan Lindqvist
Regionschef Europe North &
East och vice VD
Född: 1969.
Utbildning: 4-årig Tekniskt
Gymnasium.
Arbetslivserfarenhet: Skanska
och Primo AB.
Övriga uppdrag: Styrelseleda-
mot Idun Industrier AB.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 153 747
aktier och 14 500 optioner.
rn Maurer
Regionschef Europe West
Född: 1974.
Utbildning: Kandidatexamen
i Business Administration och
Operations & Industrial Mechanic
Field, CCI Darmstadt.
Arbetslivserfarenhet: Mitsubishi
Polyester Film; Tartler Group.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 50 000
aktier och 0 optioner.
Johan Sandberg
Regionschef UK & Ireland och
global affärsutvecklingschef
Född: 1971.
Utbildning: MSc i Business
Administration, Linköpings
Universitet.
Arbetslivserfarenhet: Hiab,
Cargotec, Volvo Group, General
Motors och Saab Automobile.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 21 653
aktier och 23 500 optioner.
Erik Lundén
VD och Koncernchef
Född: 1981.
Utbildning: MSc, Handelshög-
skolan i Stockholm.
Arbetslivserfarenhet: Sandvik,
Lagerkvist & Partners.
Aktieinnehav (inklusive genom
bolag och närstående): 4 000
aktier och 51 000 optioner.
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
109
Övrigt
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
110
MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
RESULTAT
Orderingång 8 602 8 453 6 084 4 827 4 354
Nettoomsättning 8 680 8 431 5 878 4 756 4 348
North 2 907 2 837 2 366 2 005 1 865
West 1 871 1 694 1 236 1 028 1 155
East 1 045 1 073 889 715 723
UK/North America 2 858 2 824 1 388 1 008 598
Bruttoresultat 2 494 2 389 1 638 1 252 1 183
Rörelseresultat (EBITA) 1 043 990 695 482 384
North 371 352 249 189 174
West 229 188 121 86 99
East 149 153 150 103 97
UK/North America 310 321 206 128 47
Av- och nedskrivningar av förvärvade
immateriella tillgångar –69 –60 –31 –30 –15
Finansiella poster, netto –219 –102 –49 –60 –42
Resultat efter finansiella poster 755 828 615 391 326
Skatt på årets resultat –181 –218 –145 –92 –73
Årets resultat 574 609 470 299 253
MARGINALER
Bruttomarginal, % 28,7 28,3 27,7 26,3 27,2
Rörelsemarginal, % 12,0 11,7 11,7 10,1 8,8
North 12,8 12,4 10,5 9,4 9,3
West 12,2 11,1 9,8 8,3 8,6
East 14,3 14,2 16,9 14,4 13,4
UK/North America 10,8 11,4 14,8 12,7 7,9
Fem år i sammandrag
MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
KAPITALSTRUKTUR
Nettolåneskuld 3 399 3 762 2 003 1 546 2 068
Nettolåneskuld, justerad 2 861 3 273 1 621 1 220 1 666
Eget kapital 3 418 3 036 2 377 1 931 1 750
Skuldsättningsgrad, % 99 124 84 80 118
Soliditet, % 40 32 36 39 33
Genomsnittligt rörelsekapital i förhållande
till nettoomsättning, % 39,7 38,2 28,6 33,1 35,3
KASSAFLÖDE
Operativt kassaflöde 1 602 99 210 540 351
NYCKELTAL PER AKTIE
Resultat per aktie 15,17 16,23 12,57 8,04 6,75
Utdelning per aktie 5,00* 4,75 3,75 2,75
ANSTÄLLDA
Genomsnittligt antal anställda 1 840 1 835 1 423 1 357 1 296
* Styrelsens förslag.
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
111
EU-taxonomi
KONTEXTUELL INFORMATION OCH
2023-RAPPORTERING
Bufab är ett handelsföretag samt leverantör vilket erbjuder
sina kunder hållbara helhetslösningar av seende C-parts,
inklusive inköp, kvalitetssäkring och logistik. Vid sidan av
bolagets handelsverksamhet tillverkar Bufab särskilt tek-
niskt krävande C-parts i Sverige och Storbritannien.
Taxonomiförordningen är avsedd att stödja en hållbar
Omsättning
Andel av omsättningen från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Kod(er)
Absolut
omsätt-
ning
Andel av
omsätt-
ningen
Begräns-
ning av
klimatför-
änd-
ringar
Anpass-
ning till
klimatför-
änd-
ringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Förore-
ningar
Biologisk
mångfald
och
ekosys-
tem
Begräns-
ning av
klimatför-
änd-
ringar
Anpass-
ning till
klimatför-
änd-
ringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Förore-
ningar
Biologisk
mångfald
och
ekosys-
tem
Mini-
miskydd-
såtgär-
der
Taxonomi-
förenlig
andel av
omsätt-
ningen, år
2023
Taxonomi-
förenlig
andel av
omsätt-
ningen, år
2022
Kategori
(möjliggö-
rande
verksam-
het)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)
MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N Procent Procent M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verk-
samheter (taxonomiförenliga)
De miljömässigt hållbara verk-
samheternas omsättning (A.1) 0 0
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomi förenliga)
Omsättningen hos de verksam-
heter som omfattas av taxonomin
men som inte är miljömässigt
hållbara (ej taxonomiförenliga)
(A.2) 0 0
Totalt (A.1 + A.2) 0 0 0 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättningen hos verksamheter
som inte omfattas av taxonomin
(B) 8680 100%
Totalt (A + B) 8680
utveckling inom Europeiska unionen (EU). Under året har
taxonomin utökats med ytterligare miljömål. I takt med att
taxomomin utvecklas förändras också Bufabs rapportering.
Taxonomiförordningen utgör EU:s gemensamma klassi-
ficeringssystem som definierar miljömässigt hållbara verk-
samheter inom sex miljömål. För räkenskapsåret 2023 avser
rapporteringskraven gällande tillämplighet samtliga miljömål
medan hållbara aktiviteter endast berör de två första
miljömålen: begränsningar av klimatförändringar samt
anpassning av klimatförändringar. Taxonomi förordningen
introducerar ett klassificeringssystem som för närvarande
inkluderar de sektorer och verksamheter vilka har den
största potentialen att undvika och minska utsläpp och däri-
genom uppnå de mål EU fastställt – vilket är att reducera
nettoutsläppen av kol dioxid och uppnå koldioxidneutralitet till
2050.
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
112
Kapitalutgifter (CapEx)
Andel av CapEx från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Kod(er)
Absolut
CapEx
Andel av
CapEx
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Förore-
ningar
Biologisk
mångfald
och
ekosys-
tem
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Förore-
ningar
Biologisk
mångfald
och
ekosys-
tem
Minimi-
skyddsåt-
gärder
Taxonomi-
förenlig
andel av
CapEx, år
2023
Taxonomi-
förenlig
andel av
CapEx, år
2022
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)
MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N Procent Procent M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara verk-
samheter (taxonomi förenliga)
Installation, underhåll and reparation
av laddstationer i byggnader 7.4 3 2% N J N N N N J - N/A N/A N/A N/A J 2% 0
Installation, underhåll and reparation
av förnybar energiteknik 7.6 3 2% J N N N N N - J N/A N/A N/A N/A J 2% 0
CapEx av de miljömässigt
hållbara verksamheterna (A.1) 0 7 3%
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomi förenliga)
Förvärv och ägande av byggnader 7.1 68 35%
Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta motorfordon 6.5 24 12%
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrusting 7.3 1 1%
Tjänster avseende vägtransport
av gods 6.6 3 2%
CapEx av de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som
inte är miljö mässigt hållbara (ej
taxonomiförenliga) (A.2) 0 94 48%
Totalt (A.1 + A.2) 0 107 55% 0 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
CapEx hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B) 0 89 45%
Totalt (A + B) 196
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
113
Driftskostnader (OpEx)
Andel av OpEx från produkter eller tjänster som är förknippade med ekonomiska verksamheter som är förenliga med taxonomikraven
Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada (DNSH)
Ekonomiska verksamheter
Kod(er)
Absolut
OpEx
Andel av
OpEx
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Förore-
ningar
Biologisk
mångfald
och
ekosys-
tem
Begräns-
ning av
klimat-
föränd-
ringar
Anpass-
ning till
klimat-
föränd-
ringar
Vatten
och
marina
resurser
Cirkulär
ekonomi
Förore-
ningar
Biologisk
mångfald
och
ekosys-
tem
Minimi-
skyddsåt-
gärder
Taxonomi-
förenlig
andel av
OpEx, år
2023
Taxonomi-
förenlig
andel av
OpEx, år
2022
Kategori
(möjlig-
görande
verksam-
het)
Kategori
(omställ-
ningsverk-
samhet)
MSEK % % % % % % % J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N Procent Procent M O
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A.1. Miljömässigt hållbara
verksamheter (taxonomi förenliga)
OpEx av de miljömässigt
hållbara verksamheterna (A.1) 0 0%
A.2 Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara (ej
taxonomi förenliga)
OpEx av de verksamheter som
omfattas av taxonomin men som
inte är miljö mässigt hållbara (ej
taxonomif örenliga) (A.2) 0 0%
Totalt (A.1 + A.2) 0 0 0 0
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
OpEx hos verksamheter som inte
omfattas av taxonomin (B) 33 100%
Totalt (A + B) 33
KÄRNENERGIRELATERADE VERKSAMHETER FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
1.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot
forskning, utveckling, demonstration och utbyggnad av
innovativa elproduktionsanläggningar som producerar
energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall
från bränslecykeln.
Nej 4.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot
uppförande eller drift av elproduktionsanläggningar som
producerar el med hjälp av fossila gasformiga bränslen.
Nej
2.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot
uppförande och säker drift av nya kärntekniska anlägg-
ningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet
för fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgas-
produktion, samt för säkerhetsuppgraderingar av dessa,
med hjälp av bästa tillgängliga teknik.
Nej 5.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot
uppförande, renovering och drift av anläggningar för
kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp
av fossila gasformiga bränslen.
Nej
3.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker
drift av befintliga kärntekniska anläggningar som produce-
rar el eller processvärme, inbegripet för fjärrvärme eller
industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärn-
energi, samt säkerhetsuppgraderingar av dessa.
Nej 6.
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot
uppförande, renovering och drift av värmeproduktions-
anläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av
fossila gasformiga bränslen.
Nej
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
114
ÖVERENSSTÄMMELSE MED
TAXONOMI FÖRORDNINGEN
Omsättning
Bufab har genomfört en granskning av de ekonomiska akti-
viteter bolaget bedriver som potentiellt kan vara tillämpliga
inom taxonomiförordningen. Sammanfattningsvis kan vi
fastslå att Bufab inte bedriver någon omsättningsgenere-
rande ekonomisk aktivitet av de slag som beskrivs i delege-
rade rättsakter enligt taxonomiförordningen. Egentillverk-
ning av delar som ekonomisk aktivitet betraktas i nuläget
inte som en del av en ekonomisk sektor som är tillämplig
inom taxonomiförordningen. Det kan dock mycket väl
komma att hända i framtiden. I sådant fall kommer Bufab att
justera redovisningen i enlighet med det.
Bufab´s övriga försäljning är inte heller den definierad inom
EU Taxonomins delegerade akt för begränsning av klimat-
förändringar eller anpassning till klimatförändringar, inklu-
sive möjliggörande aktiviteter för andra sektorer. Med
anledning av detta bedöms inte någon del av Bufab´s
omsättning vara taxonomitillämplig inom EU:s taxonomin.
Bufab är medveten om att taxonomin är under utveckling
och att nuvarande ekonomiska aktiviteter därigenom kan
komma att omfattas i takt med att EU:s taxonomiförordning
utökas eller förändras.
Kapitalutgifter
Eftersom Bufab inte har någon tillämplig omsättningsverk-
samhet inom taxonomin har Bufab utvärderat potentiella till-
lämpliga kapitalutgifter (CapEx) i andra ekonomiska aktivi-
teter som anges i de delegerade rättsakter som antagits i
enlighet med förordning (EU) 2020/852. Gällande miljömäs-
sigt hållbar CapEx har vi endast utvärderat aktiviteter utifrån
de aktiviteter som beskrivs i Bilaga 1 och Bilaga 2 till den
delegerade rättsakten för klimat som listar aktiviteter relate-
rade till Artikel 10(3) och Artikel 11(3). Sammanfattningsvis
bedöms CapEx huvudsakligen avse hyra av byggnader (35
%) inom aktivitet 7.1 samt fordon (16 %) enligt aktivitet 6.5
och 6.6. En mindre andel (4 %) hänförs till kategorierna 7.3,
7.4 och 7.6 avseende solpanels installationer, ladd-stationer
samt installation av LED-belysning. Utifrån den information
Bufab har tillgång till, har vi inte kunnat bedöma och klassifi-
cera ovanstående investeringar som taxonomiförenliga
enligt de tekniska granskningskriterier, kriterierna för att inte
orsaka betydande skada (DNSH) samt bedömning av mini-
miskyddsåtgärder under räkenskapsåret 2023.
Omsättningsutgifter
Driftkostnader (OpEx) är tillämpliga enligt gällande artiklar i
Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2020/852. I
enlighet med taxonomin anser Bufab att bolagets OpEx
definierade i taxonomin inte är väsentliga av den anled-
ningen att Bufab huvudsakligen bedriver ett handelsbolag
med en mindre andel av OpEx hänförligt till kortidsleasing
samt underhåll och reparation av materiella
anläggningstillgångar.
REDOVISNINGSPRINCIP
Omsättning
Den omsättning som tillämpas i taxonomiförordningen följer
samma definition för nettoomsättning som framgår av kon-
cernens årsredovisning för 2023.
Capex
Kapitalutgifter (CapEx) avser investeringar i materiella och
immateriella anläggningstillgångar under räkenskapsåret,
inklusive investeringar genom rörelseförvärv, före eventu-
ella omvärderingar, avskrivningar och nedskrivningar, samt
exklusive förändringar av verkligt värde i täljaren och näm-
naren. Goodwill exkluderas i CapEx, av den anledning att
Goodwill inte definieras som en immateriell tillgång i enlig-
het med IAS 38. Se not 16 , not 17 och not 19.
Opex
Totala driftskostnader (OpEx) består av ej aktiverade kost-
nader för reparation och underhåll av materiella anläggnings-
tillgångar, samt kortfristiga leasingavtal under räkenskaps-
året 2023. Bufab har inga forsknings- och utvecklingskost-
nader eller övriga underhållskostnader (sådana kostnader
definieras som OpEx enligt taxonomin).
JÄMFÖRELSE MOT FÖREGÅENDE ÅR
Den taxonomiförenliga omsättningen och driftskostnaderna
(OPEX) förblev oförändrade mellan 2022 och 2023, med
samtliga siffror uppgående till noll. Omfattande driftskostna-
der (OPEX) förblev relativt stabila jämfört med 2022 medan
omfattande investeringsutgifter (CAPEX) minskade under
året, främst grund av en minskad förvärvstakt 2023
jämfört med 2022. Mängden miljömässigt hållbara investe-
ringsutgifter (CAPEX) såg en ökning från 2022, till stor del
beroende förbättrad tillgänglighet av data.
ÖVRIGA MILJÖMÅL OCH KRITERIER
Förorening
Bufab påverkas främst av inköpta varor, tjänster och trans-
porter. Inga stora lokala föroreningar har identifierats vid
anläggningarna. DEHP, ett SVHC-ämne, används i plast-
produkter och bly, även det ett SVHC-ämne, finns i vissa
metallprodukter med halter som ibland överstiger 0,1 %.
Vatten
Bufabs verksamhet använder små mängder vatten utan
stora lokala risker. Huvudsakliga vattenrelaterade risker lig-
ger i försörjningskedjan, särskilt inom vattenintensiva indu-
strier. Lokala bolag ska utveckla individuella vattenstrate-
gier baserade användning och risker.
Biologisk mångfald
Direkt påverkan på biologisk mångfald är liten och verksam-
heten är inte i högriskområden. Potentiella risker finns i
leverantörskedjan, kopplade till koldioxidavtryck, förore-
ningar och vattenanvändning. Lokala bolag ska utvärdera
och låta risker informera strategier.
Cirkulär ekonomi
Målet är noll avfall till deponi och minskat totalavfall. Drifts-
avfall hanteras lokalt och återvunnet innehåll är en del av
hållbarhetsprogrammet.
Sociala skyddsåtgärder
Bufab arbetar globalt och hanterar olika arbetarrelaterade
risker. Genom att tillämpa en uppförandekod och välja leve-
rantörer som uppfyller hållbarhetskriterier, förbättras håll-
barheten i verksamheten och leverantörskedjan. Fokus lig-
ger även etiska inköp och kontinuerlig förbättring.
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
115
MSEK 2023 2022
Resultat per aktie före utspädning, SEK 15,17 16,23
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 15,03 15,95
Utdelning per aktie, SEK 5,00
1)
4,75
Direktavkastning
2)
1,3% 2,0%
Utdelningsandel
3)
33,0% 29,3%
Börskurs årets slut, SEK 386,4 242,5
Högsta börskurs, SEK 395,8 455,0
Lägsta börskurs, SEK 232,0 195,2
Antal aktieägare vid årets slut 9 751 9 696
Börsvärde vid årets slut, MSEK 14 726 9 242
1)
Utdelningen avser styrelsens förslag.
2)
Utdelning i förhållande till aktiekursen vid utgången av räkenskapret.
3)
Utdelning för räkenskapret i förllande till det årets resultat per aktie.
NOTERING OCH OMSÄTTNING
Bufab-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm sedan den
21 februari 2014. Den totala omsättningen var under 2023,
35,6 miljoner aktier och den genomsnittliga dags-
omsättningen 141 235 aktier.
KORTA FAKTA
Notering: Nasdaq Stockholm
Antal aktier: 38 110 533
Tickerkod: BUFAB
ISIN-kod: SE 0005677135
MER INFORMATION
För kursinformation och uppdaterad information se
www.bufabgroup.com.
Största ägarna 31 december 2023
Andel av kapital
och röster
Liljedahl Group AB 29,21%
Lannebo Fonder 8,68%
Swedbank Robur Fonder 5,85%
Spiltan Fonder 3,51%
Vanguard 2,82%
Andra AP-fonden 2,64%
Didner & Gerge Fonder 2,59%
Nordea Funds 2,59%
Handelsbanken Fonder 2,25%
Invesco 1,63%
Övriga aktieägare 38,23%
Totalt
lla: Monitor av Modular Finance AB. Sammanslld och bearbetad
data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
Bufab på börsen
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
DecNovOktSepAugJulJunMajAprMarFebJan
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
Källa:
SEK Antal aktier, tusental
Volym
OMX Stockholm GI
Bufab totalavkastning
BUFABS AKTIEKURSUTVECKLING UNDER 2023
ÄGARFÖRDELNING PER LAND 31 DECEMBER 2023
lla: Monitor av Modular Finance AB. Sammanslld och bearbetad
data från bland annat Euroclear, Morningstar och Finansinspektionen.
Sverige, 73%
USA, 10%
Finland, 4%
Övriga länder, 13%
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
116
Nyckeltalsdefinitioner
BRUTTOMARGINAL, %
Bruttoresultat uttryckt i procent av nettoomsättningen under
perioden
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar
EBITDA, JUSTERAD
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar minus
avskrivningar nyttjanderättstillgångar enligt IFRS16
Leasing. Detta nyckeltal är en approximation och syftar till
att redovisa en jämförbar EBITDA som om IAS 17 fortsatt
tillämpats.
RÖRELSERESULTAT (EBITA)
Bruttoresultat minus rörelsekostnader.
RÖRELSEMARGINAL, %
Rörelseresultat uttryckt i procent av nettoomsättningen
under perioden
NETTOLÅNESKULD
Räntebärande skulder minus likvida medel och
räntebärande tillgångar, allt beräknat vid periodens slut
NETTOLÅNESKULD, JUSTERAD
Räntebärande skulder, leasingskulder enligt IFRS 16, minus
likvida medel och räntebärande tillgångar, allt beräknat vid
periodens slut
RÖRELSEKOSTNADER
Summan av försäljningskostnader,
administrationskostnader, övriga rörelse intäkter, övriga
rörelsekostnader, exklusive av- och nedskrivningar av
förvärvsrelaterade immateriella tillgångar
SKULDSÄTTNINGSGRAD, %
Nettolåneskuld dividerat med eget kapital, allt beräknat vid
periodens slut
NETTOLÅNESKULD/EBITDA, JUSTERAD, GGR
Nettolåneskuld, justerad vid periodens slut i relation till
EBITDA, justerad de senaste tolv månaderna
RÖRELSEKAPITAL
Summa omsättningstillgångar minus likvida medel minus
kortfristiga ej räntebärande skulder exklusive skuld
avseende tilläggsköpeskilling, allt beräknat vid periodens
slut
GENOMSNITTLIGT RÖRELSEKAPITAL
Genomsnittligt rörelsekapital beräknat som snittet av de
senaste fyra kvartalen
RÖRELSEKAPITAL / NETTOOMSÄTTNING, %
Genomsnittligt rörelsekapital uttryckt i procent av
nettoomsättningen de senaste tolv månaderna
SOLIDITET, %
Eget kapital uttryckt i procent av totala tillgångar, allt
beräknat vid periodens slut
OPERATIVT KASSAFLÖDE
EBITDA, justerad, plus övriga ej likviditetspåverkande
poster, minus förändringar i rörelsekapital och investeringar
KASSAKONVERTERING
Operativt kassaflöde dividerat med EBITDA, justerat
RESULTAT PER AKTIE
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal
stamaktier beaktat kvittningsemission och split 80:1 som
genomfördes första kvartalet 2014
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
117
Nyckeltal ej definierade av IFRS
OPERATIVT KASSAFLÖDE
I syfte att förbättra sitt totala kassaflöde mäter Bufab löpande i alla sina bolag det kassaflöde som den operationella
verksamheten genererar. Detta uttrycks som Operativt kassaflöde och definieras enligt nedan.
MSEK
2023 2022
EBITDA, justerad 1097 1 041
Övriga ej likviditetspåverkande poster 81 128
Förändringar av varulager 584 –795
Förändringar av rörelsefordringar 110 11
Förändringar av rörelseskulder –184 –220
Kassaflöde från rörelsen 1 688 165
Investeringar exklusive förvärv –86 –66
Operativt kassaflöde 1 602 99
EBITDA
Nyckeltalet EBITDA är ett uttryck för rörelseresultatet före av- och nedskrivningar. Nyckeltalet definieras enligt nedan.
MSEK
2023 2022
Rörelseresultat 974 930
Avskrivningar och nedskrivningar 278 240
EBITDA 1 252 1 170
EBITDA, JUSTERAD
Nyckeltalet EBITDA, justerad, är ett uttryck för rörelseresultatet före av- och nedskrivningar minus avskrivningar på
nyttjanderättstillgångar samt räntekostnader leasingskulder enligt IFRS16. Nyckeltalet definieras enligt nedan.
MSEK
2023 2022
Rörelseresultat 974 930
Avskrivningar och nedskrivningar 278 240
Avgår: avskrivningar på nyttjande rättstillgångar enligt IFRS16 –138 –115
Avgår: räntekostnader på leasing skulder enligt IFRS16 –17 –14
EBITDA 1 097 1 041
EBITA
I Bufabs tillväxtstrategi ingår att förvärva bolag. I syfte att bättre åskådliggöra den underliggande rörelsens utveckling har
ledningen valt att följa EBITA vilket är ett uttryck för rörelseresultatet före av- och nedskrivningar av för värvade immateriella
tillgångar. Nyckeltalet definieras enligt nedan.
MSEK
2023 2022
Rörelseresultat 974 930
Avskrivningar och nedskrivningar 69 60
EBITDA 1 043 990
RÖRELSEKOSTNADER
Nyckeltalet rörelsekostnader är ett uttryck för rörelsekostnader före av- och nedskrivningar av förvärvade immateriella
tillgångar. Nyckeltalet definieras enligt nedan.
MSEK
2023 2022
Försäljningskostnader –920 –863
Administrationskostnader –552 –526
Övriga rörelseintäkter 56 229
Övriga rörelsekostnader –104 –299
Av- och nedskrivningar av förvärvade immateriella tillgångar 69 60
Rörelsekostnader –1 451 –1 399
RÖRELSEKAPITAL
Eftersom Bufab är ett handelsföretag utgör rörelsekapitalet en stor del av balansräkningens värde. I syfte att optimera
bolagets kassagenerering fokuserar ledningen på de lokala bolagens utveckling, och därmed hela gruppens utveckling,
av rörelse kapitalet såsom det definieras enligt nedan.
MSEK
2023 2022
Omsättningstillgångar 4 510 5 319
Avgår: likvida medel –218 –322
Avgår: kortfristiga ej räntebärande skulder exklusive skuld avseende
tilläggsköpeskilling –1 134 –1 310
Rörelsekapital per balansdagen 3 158 3 686
Övrigt
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
118
NETTOLÅNESKULD
Nettolåneskulden är ett uttryck för hur stor den finansiella
belåningen är i bolaget i absoluta tal efter avdrag för likvida
medel. De redovisade tilläggsköpeskillingarna ingår i
nettolåneskuld från och med den tidpunkt då de slutligen
fastställts och det att de slutreglerats.Nyckeltalet definieras
enligt nedan.
MSEK
2023 2022
Långfristiga räntebärande skulder 3 346 3 173
Kortfristiga räntebärande skulder 271 911
Avgår likvida medel –218 –322
Avgår övriga räntebärande fordringar
Nettolåneskuld per balansdagen 3 399 3 762
NETTOLÅNESKULD, JUSTERAD
Nettolåneskuld, justerad, är ett uttryck för hur stor den finan-
siella belåningen är i bolaget, i absoluta tal efter avdrag för
leasingskulder enligt IFRS16 och likvida medel. Nyckeltalet
definieras enligt nedan.
MSEK
2023 2022
Långfristiga räntebärande skulder 3 346 3 173
Kortfristiga räntebärande skulder 271 911
Avgår: leasingskulder enligt IFRS16 –538 –488
Avgår: likvida medel –218 –322
Avgår: övriga räntebärande fordringar
Nettolåneskuld per balansdagen 2 861 3 273
ORGANISK TILLVÄXT
Eftersom Bufab har verksamhet i många länder med olika
valutor är det väsentligt att skapa förståelse för hur bolaget
utvecklas exklusive valutapåverkan vid omräkning av
utländska dotterbolag. Utöver detta har Bufab ett viktigt
strategiskt mål i att genomföra värdeskapande förvärv. Av
dessa skäl redovisas tillväxten även exklusive valutapåver-
kan vid omräkning av utländska dotter bolag samt exklusive
förvärvade verksamheter inom begreppet Organisk tillväxt.
Detta nyckeltal uttrycks i procentenheter av före gående års
nettoomsättning.
2023
Koncernen North West East UK/North America
Organisk tillväxt –6 –3 2 –10 –11
Valutaomräkningseffekter 5 2 8 5 5
Bolagsförvärv/avyttring 4 3 2 7
Redovisad tillväxt 3 2 10 –3 1
2022
Koncernen North West East UK/North America
Organisk tillväxt 12 7 13 11 21
Valutaomräkningseffekter 5 2 5 5 13
Förvärv 27 11 19 5 71
Redovisad tillväxt 44 20 37 21 105
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser
Övrigt
Verksamhet Strategi Hållbarhet Förvaltningsberättelse Finansiella rapporter Bolagsstyrning Övrigt
119
BUFAB
Box 2266
331 02 Värnamo
Besöksadress: Stenfalksvägen 1,
Värnamo, Sweden
Tel. 0370 69 69 00
www.bufabgroup.com
Bufabs Års- och hållbarhetsredovisning publiceras på svenska
och i en engelsk översättning. Vid eventuella avvikelser mellan
de två språk versionerna, har den svenska versionen företräde.
Information och adresser
Fem år i sammandrag
EU-taxonomi
Bufab på börsen
Nyckeltalsdefinitioner
Information och adresser