5493002L6I4YHANEYR872023-04-012024-03-315493002L6I4YHANEYR872022-04-012023-03-315493002L6I4YHANEYR872024-03-315493002L6I4YHANEYR872023-03-315493002L6I4YHANEYR872023-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002L6I4YHANEYR872023-03-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002L6I4YHANEYR872023-03-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002L6I4YHANEYR872023-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002L6I4YHANEYR872023-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMemberiso4217:SEKiso4217:SEKxbrli:sharesxbrli:shares5493002L6I4YHANEYR872023-04-012024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002L6I4YHANEYR872023-04-012024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002L6I4YHANEYR872023-04-012024-03-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002L6I4YHANEYR872024-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002L6I4YHANEYR872024-03-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002L6I4YHANEYR872024-03-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002L6I4YHANEYR872024-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002L6I4YHANEYR872024-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002L6I4YHANEYR872022-03-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002L6I4YHANEYR872022-03-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002L6I4YHANEYR872022-03-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002L6I4YHANEYR872022-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002L6I4YHANEYR872022-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002L6I4YHANEYR872022-04-012023-03-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002L6I4YHANEYR872022-04-012023-03-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002L6I4YHANEYR872022-04-012023-03-31ifrs-full:OtherReservesMember5493002L6I4YHANEYR872022-04-012023-03-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002L6I4YHANEYR872022-03-31
Årsredovisning och
Hållbarhetsrapport
2023/24
Dotterbolaget Esari
Sedan 1993 har Esari varit
banbrytande inom innovativa
teknikbyggnader som är
välpaketerade med hög kvalitet
och snygg design.
Om denna rapport
Den formella årsredovisningen
omfattar sidorna 46 – 93.
Hållbarhetsrapporten på sidorna
28 – 41 beskriver Lagercrantz
hållbarhetsarbete. I vissa fall har
avrundningar skett, vilket innebär
att tabeller och beräkningar inte
alltid summerar exakt.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
2
INLEDNING
Lagercrantz Group 4
Året i korthet 6
VD har ordet 8
Uppdaterade målsättningar 10
rvärv 12
Koncernöversikt 14
Division Electrify 16
Division Control 18
Division TecSec 20
Division Niche Products 22
Division International 24
VD-kommentar: Hållbarhet inom Lagercrantz 26
Hållbarhetsrapport 28
Aktien 42
Flerårsöversikt och definitioner 44
ÅRSREDOVISNING
Förvaltningsberättelse 46
Bolagsstyrningsrapport 52
Finansiella rapporter 57
Noter 68
Hållbarhetsnoter 91
Revisionsberättelse 94
ÖVRIG INFORMATION
Styrelse och revisorer 98
Ledning 99
Adresser 100
Innell
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
3
Lagercrantz Group
Lagercrantz Group är en teknikkoncern som erbjuder
värde skapande tekniska lösningar baserat på egna
produkter och produkter från ledande leverantörer.
Koncernen besr av omkring 80 verksamheter, där varje
verksamhet är eller strävar efter att bli ledande på en
specifik delmarknad, en nisch.
Ledningen för respektive resultatenhet arbetar under eget
ansvar efter tydliga överenskomna mål för resultat, lönsam-
het, organisk tillväxt och kapitalbindning, men med stor
frihet i övrigt. Denna decentraliserade modell innebär att
affärsbeslut fattas nära kunder, marknad och verksamheten
i övrigt.
VISION
Lagercrantz vision är att vara en ledande, hållbar leverantör
av värdeskapande teknik med marknadsledande positioner
i expansiva nischer.
Ledande och hållbar innebär god tillväxt och lönsamhet
samt att skapa en gynnsam utveckling till gagn för kunder,
affärspartners, ägare och samhället i stort.
Värdeskapande innebär att tillföra mervärde genom de varor
och tnster som erbjuds. Det sker genom att erbjuda egna
unika produkter och lösningar, genom kundanpassning
och genom att tillföra värdeskapande tjänster som teknik-
kunnande, service och support.
En marknadsledande position innebär att vara nummer ett
eller två inom en definierad delmarknad – en nisch.
FINANSIELLA MÅL
Lagercrantz finansiella mål är:
Resultattillväxt om 15% per år
Avkastning på eget kapital om minst 25%
Resultattillväxt mäts över en konjunkturcykel på resultat
efter finansnetto. Avkastningslet på eget kapital har
internt omvandlats till avkastning på rörelsekapital (R / RK)
som för varje etablerad afrsenhet och verksamhet ska
uppgå till minst 45%.
STRATEGIER
Lagercrantz ska befästa sin position som ett lönsamt och
xande bolag genom att utveckla befintliga verksamheter
och förrva fler bolag med starka positioner i expansiva
nischer. Lagercrantz är en serieförvärvare utan exithorisont
r målsättningen är att bygga långsiktigt hållbara marknads-
positioner där varje verksamhet bidrar med samhällsnytta,
både i sitt kunderbjudande och i hur verksamheten bedrivs.
För att nå målen för resultattillväxt och lönsamhet arbetar
Lagercrantz med koncerngemensamma strategier och att
bygga en stark företagskultur.
Decentralisering och målstyrning
Koncernens arbetssätt präglas av decentraliserat besluts-
fattande där varje dotterbolags ledning driver sin verksam-
het självständigt och med stor frihet under eget ansvar.
Det innebär att de viktigaste afrsbesluten fattas där kun-
skapen är som störst – nära marknad, kunder och organisa-
tion. Målstyrning innebär att varje dotterbolag utarbetar
affärs planer med tydliga finansiella och operationella mål.
lformuleringen är i fokus medan stor frihet råder runt
medlen. Utfallet av afrsplanen följs upp löpande både
lokalt och centralt vilket gör att åtgärder vidtas proaktivt
ngs vägen.
Starka marknadspositioner i nischer
Alla Lagercrantz bolag strävar efter att utveckla en stark
och hållbar marknadsposition i en expansiv nisch. En nisch
definieras normalt som ett teknikomde, kundsegment
eller geografiskt område med ett totalt marknadsrde
understigande 2 Mdr SEK. Genom specialisering fokuserar
bolagen på att utveckla ett slagkraftigt erbjudande inom
sin nisch och bolagen kan därmed vara konkurrens kraftiga
även mot andra väsentligt större aktörer. Framgång genom
specialisering skapar energi och entusiasm vilket attraherar
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
4
LAGERCRANTZ VISION
EN LEDANDE OCH HÅLLBAR LEVERANR AV VÄRDESKAPANDE
TEKNIK MED POSITIONER I EXPANSIVA NISCHER
de bästa medarbetarna. Kompetensen efterfrågas av de
ledande och mest krävande kunderna såväl som med
de mest framstående leverantörerna, en attraktiv symbios.
ga förädlingsvärden
Lagercrantz resultatenheter ska utveckla merrden för
kunder och leverantörer genom att anpassa, utveckla
och kombinera attraktiva egna och ledande leverantörers
produkter, samt erbjuda en hög grad av service, support och
tjänster för sina lösningar. Förädlingsgraden har kontinuer-
ligt ökat genom att egna produkter erbjuds i allt större
utsträckning och produkter med låga mervärden fasats ut.
Förädlingsgraden, mätt som bruttomarginal för koncernen,
har under många år förbättrats fn i genomsnitt runt 21%
(2005/06) till drygt 39% (2023/24).
Tillväxt, organiskt och via företagsförrv
Som serieförrvare utan exithorisont ska tillväxtlen nås
både genom organisk tillväxt och förrv.
Organisk tillväxt sker genom att det i varje verksamhet
fokuseras på expansiva nischer, på förbättrade säljprocesser
och förädlingsrden, innovation och nya produkter, nya
kunder och kundsegment samt genom etablering på nya
marknader och exportsatsningar. Målsättningen är att den
organiska tillväxten totalt i koncernen ska utgöra minst
en tredjedel av det totala vinsttillväxtlet om 15%, sett
över en konjunkturcykel.
Tillväxt genom företagsförvärv sker både som tilggs förvärv
till befintliga verksamheter för att srka marknads-
positionen och av företag inom helt nya nishcer. Vi
förrvar primärt B2B teknikbolag i norra Europa med en
beprövad afrsidé, stark marknads position och en bevisat
god stabil intjäningsförga. Härtill företrädesvis bolag
med egna produkter eller värde adderande distributörer
med en stark inarbetad ledning, begnsad risk och goda
tillväxtmöjligheter.
Koncernen bidrar till organisk och förvärvad tillväxt
i dotter bolagen med erfarenhet i styrelse arbetet och med
verktyg i form av strategi- och affärsplaner, tillväxtfrämjande
insatser, finansiering av förvärv och nysatsningar och med
hjälp vid utlandsetableringar och förrv.
RETAGSKULTUR OCH LAGERCRANTZ VÄRDEGRUND
Företagskulturen inom Lagercrantz har växt fram och utveck-
lats sedan starten år 1906 inom dåvarande Bergman & Beving.
Idag är kulturen väl inarbetad och präglas av lång siktighet
och hållbart företagande såväl ekonomiskt som socialt och
miljömässigt. Internt förmedlas filosofin i det dagliga arbetet
men också i kurser, seminarier, böcker och genom vår upp-
förande kod. Detta kommer också till uttryck i vår hållbarhets-
redovisning. Företagen inom Lagercrantz ska agera ansvarsfullt
och tillföra samhällsnytta såväl i sina kunderbjudanden som
i sitt agerande lokalt och gentemot marknaden. Den gemen-
samma värdegrunden är en viktig del i företags kulturen och
består av affärs manskap, ansvar och frihet, enkelhet och
effektivitet, samt förändringsvilja. Affärsman skap är att se
och skapa win-win situationer och andra möjligheter i sin
dagliga relation med kunder, leverantörer eller egna organisa-
tionen. Det kver att man har en god förstå else av kunder och
marknad såväl som teknik och den egna förmågan.
LÅNGSIKTIGA MÅL FÖR HÅLLBARHET
Lagercrantz har fastställt hållbarhetsmål med syfte att till-
varata afrsmöjligheter och driva en hållbar lönsam tillväxt.
Utgångspunkten är skapandet av afrs- och samllsnytta
som ska genomsyra hela verksamheten; från utrdering av
nya verksamheter vid förrv, vid investeringar och utveck-
ling av befintliga verksamheter, samt i vårt agerande som
långsiktig ägare till verksamheterna. Hållbarhetsarbetet sker
i Lagercrantz decentraliserade struktur i första hand i respek-
tive dotterbolag, där affärsmöjligheter som skapar hållbara
produkter och lösningar för kunder och marknad prioriteras.
Vi presenterar och följer upp våra hållbarhetsmål regelbundet,
bland annat i vår hållbarhetsrapport som finns längre fram
i årsredovisningen.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
5
19/20
20/21
21/22
22/23 23/24
MSEK MSEK
Nettoomsättning
Resultat efter finansiella poster
0
3 000
6 000
9 000
12 000
0
300
600
900
1 200
Nettoomsättningen ökade med 12% till 8 129 MSEK (7 246).
Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 19% till 1 431 MSEK (1 205),
vilket innebar en rörelsemarginal om 17,6% (16,6).
Resultat efter finansiella poster (EBT) ökade med 15% till 1 116 MSEK (968).
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 24% till
1 327 MSEK (1 070).
Resultat per aktie efter utspädning ökade med 15% till 4,25 SEK (3,70).
Avkastning på eget kapital uppgick till 27% (29). Soliditeten uppgick vid räkenskapsårets
utgång till 35% (37).
Under året genomfördes nio bolagsförvärv med en total årsomsättning om cirka 1 175 (1 020) MSEK,
motsvarande 16% (19) av nettoomsättningen för föregående räkenskapsår.
Året i korthet
1 APRIL 2023 – 31 MARS 2024
4,25 SEK
vinst per aktie
15%
EBT tillväxt
Lagercrantz strategi är att förvärva och utveckla framgångsrika och
marknadsledande nischbolag med potential att generera hållbar
lönsam tillväxt. Under de senaste fem åren har Lagercrantz genererat
en genomsnittlig årlig resultattillväxt om cirka 25%.
NYCKELTAL
(MSEK) 2023/24 2022/23
Omsättning 8 129 7 246
Omsättningstillväxt, % 12% 32%
EBITA 1 431 1 205
EBITA-marginal, % 17,6% 16,6%
Resultat efter finansiella poster 1 116 968
Resultattillväxt, % 15% 31%
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,25 3,70
Utdelning per aktie, SEK
(föreslagen 23/24) 1,90 1,60
Avkastning på sysselsatt kapital 20% 22%
Avkastning på eget kapital 27% 29%
Kassaflöde från den löpande
verksamheten 1 327 1 070
Medeltal anställda 2 788 2 410
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT EFTER
FINANSIELLA POSTER (MSEK)
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
6
Vinst och utdelning per aktie (SEK) EBITA-marginal (%) Avkastning på eget kapital (%)
Nettoomsättning per produkttyp 2023/24 (MSEK)
Egna produkter 76%
Värdeadderande handel 14%
Nischproduktion 5%
Systemintegration 3%
Övrigt 2%
0 2 500 5 000 7 500
Nettoomsättning per geografisk marknad 2023/24 (MSEK)Nettoomsättning per kundsegment 2023/24 (MSEK)
19/20 20/21 21/22 22/23 23/24 19/20 20/21 21/22 22/23 23/24 19/20 20/21 21/22 22/23 23/24
0
Vinst per aktie
Utdelning (föreslagen 23/24)
Finansiellt mål
1,00
2,00
3,00
4,00
5,00
0
5
10
15
20
Kraft & eldistribution 19%
Infrastruktur 16%
Transport 16%
Bygg & konstr. – Industri 8%
Elektronik 7%
Service 6%
Säkerhet 5%
Bygg & konstr. – Kommersiell 5%
Telekom 4%
Medicin 2%
IT 2%
Bygg & konstr. – Bostäder 2%
Övrigt 8%
0 600 1 200 1 800
Sverige 32%
Danmark 12%
Norge 8%
Finland 7%
Tyskland 7%
Storbritannien 6%
Benelux 4%
Polen 2%
Övriga Europa 8%
Nordamerika 7%
Asien 4%
Övrigt 2%
0 1 000 2 000 3 000
0
10
20
30
40
Under de senaste fem åren har Lagercrantz
genererat en genomsnittlig årlig resultattillväxt
per aktie om cirka 24%. Utdelningen har ökat
stabilt, motsvarande cirka 45% av nettovinsten.
Under de senaste fem åren har lönsamheten
och EBITA-marginalen kontinuerligt förbättrats
och uppgick till 17,6% under 2023/24.
Under de senaste fem åren har den genomsnitt-
liga avkastningen på eget kapital uppgått till
25%, vilket är koncernens långsiktiga målsättning.
Under 2023/24 var soliditeten 35% och avkast-
ningen på eget kapital uppgick till 27%.
Lagercrantz förvärvar och utvecklar teknik- och industribolag som känne-
tecknas av hög kompetens, hög andel egna produkter samt förmågan att
bygga långvariga, nära relationer med kunder och leverantörer.
Våra bolag erbjuder hållbara produkter och lösningar som stärker vår
och kundernas konkurrenskraft. Bolagen tillverkar, utvecklar och säljer
komponenter, produkter, system och tjänster med högt teknikinnehåll.
Lagercrantz kunder finns inom flera olika branscher, t ex kraft och
eldistribution, infrastruktur, transport, bygg och konstruktion,
elektronik, service och säkerhet.
Lagercrantz består av omkring 80 bolag som erbjuder sina produkter
och tjänster i över 25 länder, där hemmamarknaderna i Norden utgör
cirka 58% och övriga Nordeuropa utgör ytterligare cirka 20%.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7
En allt starkare plattform
för framtida tillväxt
Lagercrantz summerar ännu ett framgångsrikt
räkenskapsår 2023/24. För heret ökade rörelse resultatet
(EBITA) med 19% till 1 431 MSEK och EBITA-marginalen
stärktes med ytterligare en procentenhet till goda 17,6%.
Vinsten per aktie nådde därmed 4,25 SEK, en ökning
med 15% mot året innan och en ny högstanotering
för 14:e året i rad. Härtill ökade kassafdet från den
löpande verksamheten med 24% till 1 327 MSEK och vi
har genomfört nio spännande förvärv, som tillför goda
16% i årlig affärsvolym med högt marginalinnehåll.
ÅRET SOM GÅTT
Marknadsmässigt var året som helhet stabilt för koncernens
verksamheter. Efterfgan var generellt sett god för de flesta
verksamheter inom division Niche Products, inom elektri-
fiering, för våra säkerhetsprodukter samt för det marina
segmentet, medan en mer dämpad efterfgan noterades
från kunder inom infrastruktur, bygg- och anggning.
Koncernen är inte opåverkad av konjunkturläget och vi
upplevde en lägre tillväxttakt under året, men våra många
verksamheter ger god spridning både produkt-, kunds-
sigt och geografiskt. Styrkan i vår decentraliserade struktur
visar sig ånyo väldigt framgångsrik när våra dotterbolags-
ledningar styr mot tydliga mål och anpassar kostnader,
investeringar och satsningar till det rådande läget med just
sina kunder och i just sin marknad.
KONSEKVENT STRATEGI BAKOM FRAMGÅNGARNA
Bakom Lagercrantz goda utveckling ligger den strategi och
det arbetssätt som vi sedan många år konsekvent tillämpar.
Organisationsmodellen med afrsmässighet, decentrali-
sering och målstyrning är väl inarbetad. Varje dotterbolag
arbetar mot tydliga resultat- och rörelsekapitall i en årligt
antagen afrsplan med konkreta åtgärder och satsningar.
lstyrningen utmanar till att hitta möjligheter och göra
anpassningar också när marknaden uppvisar begränsad
tillväxt.
Förrvsstrategin är en annan viktig orsak till fram-
ngarna. Vi förvärvar konsekvent bevisat lönsamma
B2B teknikbolag, företrädesvis bolag med egna produkter
rt sätt att ta
hand om och utveckla
bolag attraherar allt fler
entreprenörer som söker
ett nästa steg för sina
livsverk.
VD HAR ORDET
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8
0
2 000
4 000
6 000
8 000
10 000
12 000
06/07
09/10 12/13 15/16 18/19
21/22 23/24
Resultat efter
finansnetto, MSEK
Nettoomsättning,
MSEK
Nettoomsättning
Resultat efter finansnetto
0
200
400
600
800
1 000
1 200
Nettoomttning och resultat efter finansnetto,
rullande 12 månader
och med starka marknadspositioner i nischer. Under de
senaste åren har vi riktat in varje division mot attraktiva
llbarhets inriktade sektorer med strukturell underlig-
gande tillväxt. I tillägg har vi ytterligare ökat divisionernas
ansvar för förrv, vilket givit önskad effekt i antalet och
kvaliteten på de förrvsmöjligheter vi utrderar. Målet är
att förrva i genomsnitt minst 10% av koncernens totala
affärsvolym årligen vilket för närvarande innebär 8 12 nya
bolag. Vi upplever att Lagercrantz sätt att ta hand om och
vidare utveckla framför allt ägarledda teknikbolag attraherar
allt fler entreprenörer. De ser våra framgångar med andra
tidigare förrv och hyser stor tilltro till vårt ägarkoncept
och styrmodell utan exithorisont.
De senaste årens tillväxt har också medfört att vi längs
gen framgångsrikt vidgat vårt geografiska område. Vi har
engagerat fler medarbetare i förrvsaktiviteterna och finns
numera med flera nyförvärvade bolag i UK, och vi växer
också i Tyskland, i Nederländerna och i USA. Vi växer både
inom befintliga teknikområden, men tittar också på nya
områden vilket bl a resulterat i ett marint kluster av bolag
inom division International.
I vår bolagsstyrning är vi fokuserade på vision- och
lformulering. Vi vill växa resultatet med 15% per år över
en konjunkturcykel och vi vill göra det med hög lönsamhet
vilket innebär en avkastning på eget kapital om minst 25%.
Resultatmålet innebär att koncernens resultat fördubblas
vart femte år och vi uttryckte det tydligt när vi satte målet
om 1 miljard i vinst efter finansnetto. Tydliggörandet ska-
pade energi och med hjälp av en god marknad, hårt arbete
och fina förrv nådde vi målet redan sommaren 2023,
dvs efter drygt 2 år mot målsatta 5 år. Under hösten 2023
har vi därför lagt ribban på en ny fördubbling till 2 miljarder
inom 5 år. Det känns väldigt spännande och visar vår starka
tilltro till vår affärsidé och styrmodell.
På senare år har också vårt fokus på hållbarhet ökat.
Vi vågar påstå att detta länge varit en naturlig del av vår
verksamhet och vi har tydliggjort våra ambitioner i form av
l för att tydligare bidra till den gröna omställningen.
Mätmetoder införs nu för att möta kraven enligt bl a CSRD,
men vi har också sedan nu tre år arbetat med konkreta mål
som följs upp på dotterbolagsnivå. De innefattar förbätt-
ringar internt i verksamheten och vi har också många pro-
jekt igång runt nya produkter och lösningar för våra kunder.
Avslutningsvis vill jag här verkligen tacka alla med-
arbetare i hela koncernen. Varje bolags bidrag till koncernen
är betydelse fullt och jag är genuint tacksam för alla fina
insatser och initiativ som sker i koncernens snart 80 dotter-
bolag och på divisions- och koncernnivå. Tack.
FRAMTIDSUTSIKTER
Mot denna bakgrund är jag trots världs- och konjunktur-
get optimistisk. Kortsiktigt ser vi att några av våra
verksam heter fortsätter påverkas av konjunkturläget, men
vi ser också förbättringar på andra ställen. Om nu räntor
och inflation sjunker torde investeringsviljan successivt
återvända. Läget är fortsatt srbedömt, men vi har stark
tilltro till vår decentraliserade organisations förmåga till
anpassning. Långsiktigt innebär koncernens breda expone-
ring med nischade B2B teknikföretag i attraktiva sektorer,
som elektrifiering, infrastruktur och säkerhetslösningar,
stabilitet och goda tillväxtmöjligheter.
Juli 2024,
Jörgen Wigh, VD och koncernchef
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
9
UPPDATERADE MÅLSÄTTNINGAR
– Lagercrantz mot två miljarder
Företagskulturen inom Lagercrantz har växt fram och
utvecklats kontinuerligt sedan starten år 1906. Den präglas
av långsiktigt och hållbart företagande, såväl ekonomiskt
som socialt och miljömässigt. Decentralisering och mål-
styrning är grundbegrepp där dotterbolagen arbetar
självsndigt mot tydliga tillväxt- och resultatmål och där
företagsförrv är en viktig del i tillxtstrategin.
Affärsidén har varit mycket framgångsrik i många år
och utgör en stark plattform för fortsatt expansion.
För att understryka detta lanserades programmet
”Lagercrantz mot miljarden” inför räkenskapsåret
2021/22. Ambitionen var att bygga en stark teknik-
koncern med ledande verksamheter inom olika nischer,
dubblera resultatet och nå minst en miljard i vinst inom
fem år. Detta mål uppnåddes redan under sommaren
2023, dvs bara drygt två år efter att programmet
lanserades.
Av den anledningen har vi under hösten 2023 uppdaterat
ra finansiella mål och därtill flera andra strategiska mål:
SPÄNSTIGA FINANSIELLA MÅL
Våra finansiella mål uttrycks som en resultattillväxt (EBT)
överstigande 15% årligen över en konjunkturcykel och en
avkastning på eget kapital om minst 25%. Vi lägger därför
ambitionen om en ny fördubbling av resultatet efter finans-
netto (EBT) till SEK 2 miljarder inom fem år. Tillväxten
ska såsom tidigare till minst en tredjedel ske organiskt och
resterande delar genom förrv.
GOD KAPACITET INOM AFFÄRSUTVECKLING
OCH FLER FÖRVÄRV
Lagercrantz har lång och gedigen erfarenhet av att förrva
och vidareutveckla olika typer av industriteknikföretag.
I programmet ”Lagercrantz mot två miljarder” vill vi öka
förrvstakten ytterligare och ambitionen om antalet
förrv höjs till 8 12 per år, som en följd av att vår
divisions struktur nu ger oss goda möjligheter att ta hand om
fler bolag och att driva fler förrvsprocesser simultant.
Förrvsmarknaden bedöms fortsatt vara gynnsam och
det finns många intressanta verksamheter att addera till
koncernen.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
10
FOKUS PÅ STRUKTURELL UNDERLIGGANDE TILLVÄXT
Vår inriktning mot hållbarhetsinriktade segment med
strukturell underliggande tillväxt förstärks och vi avser att
öka andelen egna produkter från idag 75% till minst 85%.
Erfarenheten visar att framgångsrika produktbolag
generellt har högre marginaler och en starkare marknads -
position, vilket medger högre lönsamhet, bättre kassa-
flöden och resurser för tillväxt, inte minst för export-
satsningar. Geografiskt ökar vi successivt vår närvaro i hela
norra Europa i takt med att vi hittar attraktiva, nischade
ledande teknikföretag.
FOKUS PÅ HÅLLBARHET UTGÖR EN HÖRNSTEN
I KONCERNENS BOLAG
llbarhet är centralt för Lagercrantz Group. Utöver
det större samhällsperspektivet skapar det affärsnytta
i form av affärsmöjligheter och attraktionskraft både för
ra kunder, på aktiemarknaden, på förrvsmarknaden
och hos nu varande och framtida medarbetare. Vi har valt
att arbeta med hållbarhet på samma decentraliserade sätt
som andra viktiga fgor, vilket innebär att på koncernnivå
är Lagercrantz roll framför allt att inspirera, ställa krav och
följa upp på att dotterbolagen är hållbara, ansvarstagande
företag. Den verkliga påverkan sker lokalt i verksamheterna.
Koncernen har här ytterligare flyttat fram positionerna
under året och hållbarhetsaspekter är nu en integrerad del av
dotterbolagens afrsplaner. Exempel på konkreta åtgärder
beskrivs vidare i hållbarhetsrapporten.
Tillförsikten till vad organisationen, kulturen och affärs-
idén kan leverera är stor och historiskt har afrsidén visat
sig väldigt framngsrik, vilket bland annat visat sig i total-
avkastningen. Sedan 2006 har den genomsnittliga årliga
totalavkastningen till aktie ägarna inklusive återinvesterad
utdelning (TSR=Total Shareholder Return) uppgått till
cirka 28%.
TSR – TOTAL SHAREHOLDER RETURN
1 år 3 år 5 år 10 år 18 år
Lagercrantz 26% 25% 35% 30% 28%
Not: Baserat på data per den sista april 2024.
Källa: S&P Capital IQ.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
11
rvärvsprocessen
Företagsförvärv är en central del i Lagercrantz tillväxtstrategi. Vår ambition
är att upprätthålla en hög förvärvstakt på cirka 8 12 nya bolag per år
samtidigt som vi är selektiva med vilka bolag vi förvärvar.
Konsekvent
förvärvs-
strategi
Lagercrantz förvärvar B2B teknikbolag med en beprövad och långsiktigt hållbar affärsidé som har en
stark marknadsposition i en nisch. De ska även uppvisa en god, stabil intjäningsförmåga med begränsad
risk och goda tillväxtmöjligheter. Med andra ord – vi ställer höga krav på vilka bolag vi förvärvar.
Generellt sett gör vi två typer av förvärv. Dels söker vi nya frisende bolag som passar in i någon av
våra divisioner, dels gör vi tilläggsförvärv till våra befintliga verksamheter. Vårt arbetssätt med förvärv
har utvecklats och successivt förädlats under flera decennier. Vi arbetar grundligt och långsiktigt och
tar stort ansvar när vi interagerar med entreprenörer och familjeföretagare som överväger att sälja
sina livsverk.
Stort urval
av bolag
För att kunna förvärva minst 8 12 högkvalitativa bolag årligen krävs många förvärvsmöjligheter.
Dessa möjligheter skapas huvudsakligen på två sätt: Dels genom eget uppsökande arbete, dels genom
inkommande prospekt från medarbetare, kunder, affärspartner och företagsmäklare.
Varje år etablerar vi kontakt med minst 100 bolag som vi tycker är intressanta. Vi bibehåller därefter
kontakten med många av dem, vilket innebär att vi har en bevakningslista med ett stort antal bolag som
vi kontinuerligt följer. Vidare har vi ett väletablerat kontaktnät med affärspartner och företagsmäklare
i hela Nordeuropa som löpande kontaktar oss med prospekt på verksamheter som är till salu.
Rigorös
förvärvs-
process
Över 30 års erfarenhet av framgångsrika företagsförvärv inger respekt. Vårt affärstänk och
väl beprövade modeller skapar effektiva, korta beslutsvägar och medför begränsade risker.
Efter att vi är överens om värdering och har upprättat ett intentionsavtal med säljaren påbörjas
bolagsbesiktningen (due diligence). I detta skede analyseras även marknads- och llbarhetsaspekter
noggrant. Parallellt utarbetar vi ofta en affärsplan för bolaget tillsammans med ledningen för att
säkerställa att bolaget får en bra start i koncernen.
Begränsad
integration
När förvärvet godkänts av Lagercrantz styrelse kan affären genomföras och kommuniceras externt. Vår
ägarmodell bygger på småskalighet i stor skala. Det innebär att våra bolag arbetar självständigt med
stor frihet under eget ansvar. Vi bygger vidare på bolagets befintliga organisation, arbetssätt och profil.
Integrationen är inte särskilt omfattande utan består i stort av att införa koncernens rapporterings-
rutiner. Arbetet med att stödja ledningen för att utveckla bolaget inleds omgående.
Aktiv bolags-
utveckling
Genom att vara del av Lagercrantz får bolaget en ägare som stödjer ledningen via ett aktivt och
engagerat styrelsearbete. Vidare erbjuds alla bolag i koncernen våra olika verktyg för att kunna nå
sin fulla potential. Dessa verktyg omfattar bland annat en etablerad infrastruktur vid internationell
expansion, expertis inom specifika ämnesområden som till exempel digitalisering, säljstyrning,
prisfrågor, kapital- och lagerstyrning samt support vid tilläggsförvärv.
Sist men inte minst stimulerar vi ett vitalt utbyte av ier och erfarenheter mellan samtliga bolags-
ledningar i koncernen. Genom att lyfta fram goda exempel, belöna prestationer och regelbundet samla
bolagens nyckelpersoner skapas en kollegial miljö som bolagen har både nytta och glädje av.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
12
Genomfördarvärv
Under de senaste sju åren har vi förvärvat ett stort antal bolag. Några av de
tidigare ägarna berättar här varför de valde att sälja till Lagercrantz.
”Vi sålde Tykoflex AB efter att fram-
gångsrikt ha drivit bolaget som familje -
företag i 43 år. Avgörandet för att
valet föll på Lagercrantz Group var
deras långsiktiga affärsfilosofi som vi
kände skapade en trygghet för tillväxt,
för personalen och för hela bolaget i
Tyresö. Efter ett år i koncernen känner
vi att de förstår och visar stort intresse
för vår afr och vi ser fram emot en
stark framtid tillsammans.
Anders Örjes
Tidigare VD och ägare
2024
Nordic Road Safety
Prido
2023
Suomen Diesel Voima
MH Modules
DP Seals
Letti
Supply Plus
Fireco
Glova Rail
Sassenus Packaging (inkråmsförvärv)
2022
Tykoflex
Agentuuri Neumann (inkråmsförvärv)
Tebul
Waterproof Diving International
Door and Joinery Solutions
Stegborgs EL-evator
PcP Corporation
2021
ARAS Security
Westmatic
GM Scientific
Geonor
AC Antennas
Libra
CW Lundberg
RiaWatech
Vihab
2020
Hovicon International
Esari
VP Metall
Sajas Group
2019
Frictape Net
Dorotea Mekaniska
G9 / Came Danmark
2018
Schmitztechnik
Bjurenwalls
Tormek
”Vi sålde vårt bolag till Lagercrantz Group
2018 och är glada att Lagercrantz fortsätter
att utveckla företaget framgångsrikt
i samklang med Tormeks ledning. De har till
exempel tillhandahållit användbara kontakter,
stöd och erfarenhet som gjorde det möjligt
för oss att starta vårt första dotterbolag
utomlands, i Chicago, USA.
Karin Jansson
Tidigare delägare
Styrelseledamot
”Genom ömsesidig respekt och ödmjukhet
utvecklade vi en relation tillsammans som
utmynnade i en försäljning till Lagercrantz
Group. Framledes kan vi nu snabbare uppnå
vår målsättning att etablera oss på fler
marknader i Europa.
Bengt Lundberg
Grundare och tidigare ägare
Styrelseledamot
”Vi letade efter en stark, långsiktig
ägare, som förstod marknaden,
respekterade våra värderingar och
som kunde utveckla företaget i linje
med marknadens förväntningar.
Vi hade turen att träffa på Lagercrantz
som erbjöd allt detta. Vi är stolta och
glada över Sajas Groups framgångar
som en del av Lagercrantz Group.
Anna Sajakorpi
Tidigare VD och delägare
Styrelseledamot
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
13
LAGERCRANTZ GROUP
ELECTRIFY
16 bolag · 9 länder
Cue Dee Group (SE, CN, IN och US)
Dooman (SE)
EFC Group (FI och EE)
Elfac (DK)
Elkapsling (SE)
Elpress Group (SE, DE, DK, CN och US)
Enkom Active (FI)
Esari (FI)
Exilight (FI)
KPRO (SE)
Letti (NO)
Norwesco (SE)
Steelo (SE)
Swedwire (SE)
Tykoflex (SE)
VP metall (NO)
CONTROL
11 bolag · 8 länder
Direktronik Group (SE)
Excidor (SE)
GasiQ (SE)
Geonor (NO)
Leteng (NO)
Load Indicator (SE)
Precimeter Group
(SE, DE, CN och US)
Radonova Group
(SE, PL och US)
Stegborgs EL-evator (SE)
Vanpee (DK)
Vanpee (NO)
NICHE PRODUCTS
18 bolag · 9 länder
Asept Group (SE, NL och US)
Bereila (NL)
Forming Function (SE)
Hovicon (NL)
Prido (SE och NO)
Plåt & Spiralteknik (PST) (SE)
Profsafe Group (SE och NO)
Sajas Group (FI, EE och DE)
Svenska Industriborstar (SIB) (SE)
Thermod Group (SE och PL)
Tormek Group (SE och US)
Truxor Wetland Equipment (SE)
fd. Dorotea Mekaniska
Vendig (SE)
Wapro Group (SE och US)
Waterproof Diving International (SE)
Westmatic Group (SE, NO och US)
MH Modules (SE)*
Nikodan Process Equipment (DK)*
TECSEC
12 bolag · 10 länder
ARAS Security Group (DK och SE)
COBS (SE)
CW Lundberg Group (CWL)
(SE, NO och PL)
Door&Joinery (UK)
Fireco (UK)
Frictape Net Group (FI och EE)
Idesco (FI)
ISG Nordic (SE)
PcP Group
(DK, NO, SE, DE, BE, NL och UK)
R-Contracting Group (R-CON) (SE)
Suomen Diesel Voima (FI)
STV (SE)
INTERNATIONAL
16 bolag · 9 länder
ACTE (DK och CN)
ACTE (NO)
ACTE (PL)
ACTE Solutions (SE)
DP Seals (UK)
E-Tech Components (UK)
G9 Group (DK)
Glova Rail (DK)
ISIC Group (DK)
Libra Group (NO och LV)
NST DK (DK)
Schmitztechnik (DE)
Sko (DK)
Supply Plus (UK)
Tebul (FI)
Unitronic (DE)
Gemensamt för bolagen inom Lagercrantz är att de drivs decentraliserat och med stor entreprenörsanda
under devisen stor frihet med eget ansvar. Koncern- och divisionsledning adderar värde genom styrelsearbete
i dotterbolagen och genom att utmana målformuleringar samt via förbättringsprojekt som tar sig uttryck i
affärs- och expansionsplaner. Koncernen adderar också värde via sitt kontaktnät både nationellt och internationellt.
Fokus för samtliga verksamheter är att växa både organiskt och genom tilläggsförvärv.
Nischade företag
i fem divisioner
Per mars 2024
* Flyttas till division
Control från och
med 2024-04-01.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
14
Beijing (CN)
Suzhou (CN)
Shanghai (CN)
Hongkong (CN)
Delhi (IN)
Chicago (US)
Phoenix (US)
Buffalo (US)
Electrify
Control
TecSec
Niche Products
International
Rörelseresultat (EBITA)
2023/24
21%
8%
29%
17%
25%
Totalt
1 431
MSEK
Totalt
8 129
MSEK
Nettoomsättning
2023/24
Electrify
Control
TecSec
Niche Products
International
22%
9%
25%
25%
19%
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
15
21%
EBITA
22%
Nettoomsättning
180
508
2023/242006
MSEK
OmttningEBITA
Case · Elpress (elpress.net)
Elpress är den ledande leverantören i Norden inom elektriskt förbindningsmaterial och är en
högt aktad aktör även internationellt. Genom sitt produkterbjudande och expertis tillhandahålls
certifierade lösningar i hela värdekedjan. Genom flertalet satsningar och en tydlig strategi på
geografisk expansion har Elpress tagit steget till flera exportmarknader.
Elpress i Lagercrantz Group
Kramforsbaserade Elpress har funnits i över 65 år och kulturen genomsyras av långsiktighet och
spetskompetens inom valda produktområden. Sedan Elpress blev en del av Lagercrantz år 2006 har
det vuxit stabilt och är idag ett av de största bolagen inom koncernen. Sortimentet av kabelskor med
till hörande verktyg skapar tillsammans ett högkvalitativt system med 10 års garanti vilket ger ett mer-
värde för kunderna. En viktig nyckel till framgång har varit det metodiska utvecklingsarbete som drivits
under tiden inom koncernen. På hemmamarknaden Norden har positionen befästs och utvecklats
och inom vertikaler där Elpress är extra starkt har exportsatsningar i Europa, Kina och USA skett, ofta
startade som samarbeten med framgångsrika nordiska kunder. Tillverkningen sker i Kramfors där
Lagercrantz gjort flera betydande investeringar, varav den senaste i en ny ytbehandlings anläggning
som ska säkerställa en effektiv och miljövänlig produktion. Andra investeringar har också gjorts
för att säkerställa kapacitet i produktionen och med hjälp av Lagercrantz tillväxtfond har man tagit
steget till flera marknader. Idag går cirka två tredjedelar av försäljningen på export utanför Norden.
”Vår vision är att bli den ledande aktören inom elektriska ledarförbindningar och teknikkunnande på den globala
marknaden. Med de investeringar som gjorts möjliga genom Lagercrantz står vi starkt rustade att nå vår vision.
Patrik Olsson, VD
Bolagen inom division Electrify erbjuder produkter och
lösningar för ett allt mer elektrifierat och uppkopplat
samhälle med behov av en moderniserad infrastruktur.
Investeringar i infrastruktur och teknik som ökar effek-
tivitet och säkerhet samt minskar användningen av
fossila bränslen bidrar till miljö rbättringar och ett mer
hållbart samhälle. Området bedöms ha en underliggande
strukturell tillväxt om 5 15% per år de närmaste åren.
OM DIVISIONEN
Divisionen består av 16 verksamheter med geografisk
tonvikt på Nordeuropa, men ökande andel export. Flera
starka trender, såsom grön omställning, digitalisering och
urbanisering och ökande behov av goda kommunikatio-
ner och säkerhet, driver den underliggande efterfrågan
produkter och lösningar för vårt alltmer uppkopplade
samhälle. Många av bolagen är marknadsledande inom sitt
område och uppvisar en stabil tillväxt. Majoriteten erbjuder
egen utvecklade el- och infrastrukturrelaterade produkter,
ofta väl inarbetade med långa produktlivscykler. Kunderna
finns företrädesvis inom eldistribution och eltransmission,
förnyelsebar elproduktion, väg- och järnvägsinfrastruktur,
batteri tillverkning och laddning samt inom fibernät, 5G
och annan kommunikationsinfrastruktur.
Divisionens verksamheter kan kategoriseras till fem
områden, där bolagen inom elförbindning levererar
lösningar och produkter för elektriska förbindningssystem.
Området kapslingar och teknikhus erbjuder IP klassade
kapslingar, skåp och förvaringslösningar. Inom divisionens
tre kablage verksamheter erbjuds en rad kundanpassade
lösningar. Kategorin elprodukter omfattar bland annat
kerhetsprodukter och system som bidrar till ett säkrare
samhälle. Bolagen inom infraprodukter har unika lösningar
för effektiv infrastruktur, som bidrar till säker kommunika-
tions- , el - och väginfrastruktur.
Andel av koncernen för räkenskapsåret 2023/24.
MSEK 2023/24 2022/23
Nettoomsättning 1 801 1 677
Rörelseresultat (EBITA) 312 283
Rörelsemarginal (EBITA) % 17,3 16,9
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) % 62 69
ELECTRIFY
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
16
Andel av divisionens rsäljning
Pro forma (ingående bolag beräknat årsbasis)
Elpress
VP metall
Elförbind-
ningar
Elfac
Kablage
KPRO
EFC
Elkapsling
Kapslingar
och
teknikhus
Esari
Steelo
Dooman
Infraprodukter
Cue Dee
Swedwire
Elkomponenter
Norwesco
Enkom
Active
Exilight
Tykoflex
Letti
NRS
Kraft & Eldistribution 57
%
Telekommunikation 18%
Infrastruktur 8%
Övrigt 17%
Omsättning per marknadssegment
2023/24
Sverige 36%
Finland 16%
Danmark 11%
Polen 5%
Norge 5%
Övriga EU-länder
7%
Övriga 20%
Omsättning per geografisk marknad
2023/24
ELECTRIFY UNDER RÄKENSKAPSÅRET 2023/24
Under räkenskapsåret 2023/24 ökade nettoomsättningen med
7% till 1 801 MSEK (1 677), där förvärv bidrog med 9%, medan
nettoomsättningen för jämförbara enheter minskade med 3%.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 10% till 312 MSEK (283),
vilket motsvarar en rörelsemarginal om 17,3% (16,9).
Afrsläget präglades av en något avmattad efterfrågan, men
trots detta levererade divisionen ett ökat resultat och marginal-
förbättring. Positiv utveckling noterades för de största enheterna
Elpress och Elfac, med ökad efterfgan och leveranser till
vindkraftsindustrin. Inom infrastruktur levererade Swedwire
en rejäl resultatförbättring och Tykoflex, med inriktning mot
fibernätsutbyggnad, som förvärvades i december 2022, fick
också ett starkt första år inom koncernen.
I september 2023 förrvades Letti AS i Norge, en ledande
tillverkare av installations- och fästmaterial för kablar och
kabelrör, och i mars 2024 förrvades Nordic Road Safety,
en ledande leverantör av certifierade vägräckessystem och
buller skydd med årsomsättning om cirka 350 MSEK och ett
rörelse resultat (EBITA) om cirka 50 MSEK.
16 bolag · 9 länder
Peter Baaske
Divisionschef
www.cuedee.se | www.dooman.se | www.efc.fi | www.elfac.dk | www.elkapsling.se
www.elpress.se | www.enkom-active.fi | www.esari.fi | www.exilight.fi | www.kpro.com | www.letti.no
www.nordicroadsafety.com | www.norwesco.se | www.swedwire.se | www.tykoflex.se | www.vpmetall.no
DOTTERBOLAG I DIVISIONEN
Divisionen har som mål att nå en resultatfördubbling
inom fem år genom organiska förbättringar samt förvärv av
2 3 verksamheter per år.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
17
35
93
2023/242015/16
MSEK
OmttningEBITA
EBITA
8%
Nettoomsättning
9%
Radon är, efter rökning, den vanligaste orsaken till lungcancer. Varje år beräknas cirka 230 000
människor drabbas globalt då de vistats i lokaler med förhöjda halter. Med kunder i 80 länder är
dotterkoncernen Radonova globalt ledande inom mätning av radon i villor, flerbostadshus och
på arbetsplatser.
Radonova i Lagercrantz Group
När Lagercrantz förvärvade Radonova år 2015 hade affärsvolymen varit stabil runt 35 MSEK med
god lönsamhet under flera år. Dotterbolagsledning och styrelse tog fram en tillväxtstrategi som
innebar flera investeringar och ledningen förstärktes med Business Control och kompetens inom
digitalisering. Internationellt samlokaliserades även Radonovas verksamhet i Chicago med flera
av Lagercrantz andra företag, vilket skapade större resurser. På andra marknader har flera nya
distributörer utsetts och en digital plattform för försäljning i Nord- och Centraleuropa har tillkom-
mit. Nya produktsatsningar liksom mindre tilläggsförvärv har tillfört kompletterande produkter och
investeringar har även gjorts i produktionen i form av bland annat ny robotutrustning till laborato-
riet. Idag är Radonova världsledande inom radonmätning och både tillväxt och lönsamhet har tagit
fart. Under pandemin avtog tillväxttakten något men under räkenskapsåret 2021/22 tog den ny
fart och försäljningen närmar sig nu 100 MSEK. Sedan 2018 gäller EU:s strålskyddsdirektiv, vilket för
första gången inkluderar åtgärdskrav för radon. Direktivet gör det möjligt för Radonova att fortsätta
expandera på den europeiska marknaden. Nyligen ingångna samarbetsavtal med flera nationella
myndigheter i exempelvis Österrike, Polen och Belgien ökar möjligheterna för expansion ytterligare.
”Med Lagercrantz som ägare har vi kunnat specialisera oss på radonmätning,
utvecklat våra produkter och säljkanaler, och framförallt våra digitala plattformar,
vilket starkt bidragit till bolagets utveckling de senaste åren.
Karl Nilsson, VD
Andel av koncernen för räkenskapsåret 2023/24.
Med Radonovas radondetektorer kan
skadliga nivåer av radon identifieras
och sedan åtgärdas. Detta bidrar
till bättre folkhälsa med färre fall av
lungcancer.
MSEK 2023/24 2022/23
Nettoomsättning 750 746
Rörelseresultat (EBITA) 117 119
Rörelsemarginal (EBITA) % 15,6 16,0
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) % 75 76
Case · Radonova (radonova.org)
Division Control förvärvar och utvecklar verksamheter
inom mät-, styr- och reglerteknik, ett växande område
som drivs bl a av den gröna omställningen med ett ökat
behov av att öka effektiviteten i olika processer och för
att kunna mäta, och styra utrustning på distans.
OM DIVISIONEN
Divisionen har under de senaste tio åren byggt upp en
portfölj med elva nischade bolag inom mät-, styr - och regler-
teknik. Stort fokus läggs på affärsutveckling där bolagen
utvecklar sin kärnafr samtidigt som de växer inom
angränsande områden, som innebär nya kunderbjudanden.
Divisionen växer tack vare ett ökat behov av att mäta och
styra teknisk utrustning samtidigt som det sker en ständig
teknikutveckling för sensorer, signalöverföring och data-
behandling. Flera av produktbolagen inom divisionen är
rldsledande inom sin respektive nisch med export till stora
delar av världen. Inom divisionen finns även flera nischade
rdeadderande distributörer för bland annat nätverk,
signal behandling, audio/video, belysning och övervakning.
Med nya typer av sensorer och bättre kommunikations-
lösningar bidrar bolagen i divisionen till högre effektivitet,
gre resursanvändning och ett mer hållbart samhälle.
Kunderna utgörs av företag som önskar mäta, styra
och kontrollera industriella processer. För Radonova
består kund kretsen också av offentliga myndigheter och
privat hushåll som önskar säkerställa låga radonnivåer
i boendemiljön.
CONTROL
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
18
Andel av divisionens rsäljning
Pro forma (ingående bolag beräknat årsbasis)
Radonova
Precimeter
GasiQ
Excidor
Load Indicator
Direktronik
Leteng
Vanpee NO
Vanpee DK
Geonor
Stegborgs
EL-evator
Kraft & Eldistribution 27%
Infrastruktur 15%
IT 11%
Bygg & Konstruktion (Privat)
8%
Elektronik 3%
Övrigt 35%
Omsättning per marknadssegment
2023/24
Sverige 43%
Norge 23%
Danmark 11%
Nordamerika 6%
Tyskland 3%
Övriga EU-länder
Övriga 10%
2023/24
Daniel Wedberg
Divisionschef
www.direktronik.se | www.excidor.se | www.gasiq.se | www.geonor.no
www.leteng.no | www.loadindicator.se | www.precimeter.com | www.radonova.com
www.stegborgs.se | www.vanpee.dk | www.vanpee.no
DOTTERBOLAG I DIVISIONEN
CONTROL UNDER RÄKENSKAPSÅRET 2023/24
Nettoomsättningen i division Control ökade med 1% till
750 MSEK (746), där förrv bidrog med 2%, medan netto-
omsättningen för jämförbara enheter minskade med 2%.
Rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 117 MSEK (119),
vilket motsvarar en rörelsemarginal om 15,6% (16,0).
Affärsläget var stabilt där särskilt Radonova, Direktronik,
Load Indicator och Leteng hade en positiv utveckling.
Samtidigt noterade några verksamheter ett fortsatt
ut manande marknadsläge, t ex Precimeter som påverkades
av att den europeiska aluminiumindustrin har minskat
produktionen på grund av ökade energipriser.
Inför framtiden är målet att utöver en organisk tillväxt
på 5 8% per år över en konjunkturcykel, förrva ca t
nya bolag per år. Förvärven siktar till att antingen komplet-
tera befintliga verksamheter eller utgöra nya resultatenheter
i expansiva nischer där divisionen kan bli marknadsledande,
rna internationellt.
11 bolag · 8 länder
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
19
EBITA
25%
Nettoomsättning
25%
5,2
8,6
2023/242020/21
MEUR
OmttningEBITA
Frictape grundades 1977 och levererar säkerhetslösningar till helikopterplattor på den globala
offshoremarknaden. Frictape har en unik position på marknaden med produkter som levererar
den högsta säkerhetsprestandan i branschen i kombination med de lägsta TCO-kostnaderna,
vilket gör att kunderna typiskt kan spara 4080% jämfört med traditionella alternativ. Frictapes
huvudkontor ligger i Finland och tillverkningen sker i Estland.
Frictape i Lagercrantz Group
Sedan Lagercrantz förvärvade Frictape 2019 har bolaget haft en stabil utveckling, trots att
pandemin påverkade bolaget negativt med färre säkerhetsinspektioner och generellt mindre
investeringar på offshoremarknaden. Under de senaste åren har Frictape expanderat sin
verksamhet till nya marknader och nya kundsegment där förnybar industri, främst havsbaserad
vindkraft, och militär segmentet har varit snabbväxande områden. Frictape har också ökat sina
ambitioner inom produktutveckling för att stödja sina krävande kunder och bredda sitt totala
produkterbjudande.
”Frictape kommer att fortsätta expandera både geografiskt och i vårt produktutbud och det
känns betryggande att få uppbackning av Lagercrantz som vår långsiktiga ägare som kan stötta
oss i denna resa. Lagercrantz hjälpte oss också med några best practice från andra dotterbolag
inom koncernen, som produktutvecklingsprocesser, uppgraderingar av affärssystem och
lagerhantering som några exempel.
Heikki Koivu, VD för Frictape Group
Frictape levererar innovativa och
högpresterande säkerhetslösningar
för helekopterdäck på den globala
offshoremarknaden.
Andel av koncernen för räkenskapsåret 2023/24.
MSEK 2023/24 2022/23
Nettoomsättning 2 065 1 748
Rörelseresultat (EBITA) 367 303
Rörelsemarginal (EBITA) % 17,8 17,3
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) % 107 129
Case · Frictape (frictape.com)
Området teknisk säkerhet växer i takt med att samhället
utvecklas mot ökad omsorg om människor och samhälls-
viktiga funktioner och utrustning. Division TecSec
fokuserar på verksamheter som bidrar till denna samhälls-
utveckling och bedömningen är att behoven kommer
att fortsätta öka, vilket innebär tillväxtmöjligheter såväl
organiskt som via förvärv. Vår ambition är att på så sätt
bidra till ett säkrare och mer hållbart samhälle.
OM DIVISIONEN
Division TecSec består idag av tio verksamheter.
Majoriteten är ledande inom sina nischer inom tekniska
kerhetsprodukter, antingen med egna produkter eller
som värdeadderande distributör eller systemintegratör.
Divisionens tillväxt drivs av strävan efter en ökad trygghet
i samhället liksom en nollvision bland annat för arbets -
plats - och trafikolyckor, vilket driver på investeringar i före-
byggande tekniska säkerhetslösningar.
Divisionens kundsegment omfattar bland annat myndig-
heter och specifikt kritiska samllsfunktioner, företag,
logistik, vård och omsorg, bygg och anläggning samt
offshore. Viktiga teknikområden är aktivt och passivt
brandskydd, mekaniskt skydd såsom låsanordningar, staket
och säkerhetsdörrar, säkerhetslösningar för att förhindra
olyckor samt tekniska säkerhetssystem för fastigheter och
infrastruktur där digitala system och sensorer används för
att skydda verksamheter och individer.
TECSEC
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
20
ISG
Nordic
Andel av divisionens rsäljning
Pro forma (ingående bolag beräknat årsbasis)
COBS
STV
Idesco
Fireco
PcP
Group
Frictape
CWL
Group
ARAS
Security
Suomen
Diesel Voima
R-CON
Door &
Joinery
Skydd-
och
säkerhets-
lösningar
Elektronisk
säkerhet
och
övervakning
Brand-
säkerhet
Bygg & Konstruktion (Industri) 25
%
Infrastruktur 22%
kerhet 15%
Bygg & Konstruktion
(Kommersiell) 14%
Transport 7%
Service 2%
Övrigt 15%
Omsättning per marknadssegment
2023/24
Sverige 42%
Danmark 17%
Storbritannien 15%
Benelux 6%
Finland 5%
Norge 5%
Tyskland 3%
Övriga EU-länder
3%
Övriga 4%
Omsättning per geografisk marknad
2023/24
Martin Sirvell
Divisionschef
www.aras.dk | www.cobs.se | www.cwlundberg.com | www.dieselvoima.fi
www.doorandjoinery.co.uk | www.fireco.uk | www.frictape.com | www.idesco.fi
www.isgnordic.se | www.pcp-corp.com | www.r-con.se | www.stv.se
DOTTERBOLAG I DIVISIONEN
TECSEC UNDER RÄKENSKAPSÅRET 2023/24
Nettoomsättningen i division TecSec ökade med 18% till
2 065 MSEK (1 748), där förvärv bidrog med 16%, medan netto-
omsättningen för jämförbara enheter minskade med 2%.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 21% till 367 MSEK
(303), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 17,8% (17,3).
Afrsläget var fortsatt stabilt och de flesta enheterna levererade
goda resultatförbättringar, medan de mer byggrelaterade verksam-
heterna CWL och R-CON påverkades av en svagare konjunktur,
rskilt under det andra halvåret.
Positiv utveckling noterades särskilt för ISG Nordic, PcP,
Door and Joinery, ARAS och Frictape.
I april 2023 förrvades Fireco i Storbritannien, som tillverkar
komponenter till branddörrar och i december 2023 förrvades
Suomen Diesel Voima, en ledande leverantör av reservkraft-
aggregat och sprinklerpumpar i Finland.
Divisionens målsättning framåt är en organisk tillväxt om 5 10%
per år över en konjunkturcykel med bibehållen lönsamhet i kombina-
tion med ett antal förrv, både som tillägg till befintliga bolag men
också i nya verksamheter i samma och närliggande sektorer.
12 bolag · 10 länder
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
21
90
248
2023/242017
MSEK
OmttningEBITA
EBITA
29%
Nettoomsättning
25%
I avsaknad av en bra metod att vässa verktyg tog Torgny Jansson i slutet av 1960-talet fram
en maskin som löste problemet. Tormek grundades och år 1975 började företagets slipverktyg
exporteras till de skandinaviska länderna. Idag har Tyskland och USA båda gått om Skandinavien
och utgör bolagets viktigaste marknader.
Tormek i Lagercrantz Group
I början av 2018 bestämde sig Torgnys arvingar att bolaget behövde en ny ägare och valet föll på
Lagercrantz. En ny styrelse utsågs där Lagercrantz och de tidigare ägarna var representerade. Idag
har bolaget en stark och väl utbyggd avdelning för marknadsföring och kundkontakter i Sverige,
USA och Tyskland. Både själva och genom ett nätverk av influencers är Tormek mycket aktivt
i sociala medier. Innovation ligger i Tormeks DNA och utveckling av nya produkter sker kontinuerligt.
Den helt nya köksknivslipen Tormek T-1 introducerades i slutet av 2021 och är riktad mot hängivna
hemmakockar. I takt med att efterfrågan på bolagets produkter ökat har investeringar gjorts i
nya produktionslinor och expansion av lokalerna har skett i flera omgångar. Under tiden har även
kanalstrategin utvecklats och en egen försäljnings- och marknads verksamhet för USA har etable-
rats där bolaget haft stor nytta av den infrastruktur som byggts upp med andra redan etablerade
Lagercrantzbolag i Chicago. Tormeks produkter finns på marknadsplatser så som Amazon i USA
och Europa och i takt med att den nya produkten Tormek T-1 lanseras på allt fler marknader
introduceras e-handel i egen regi.
Tillsammans med våra under leve rantörer har vi lyckats skala upp produktionen i takt med den
ökande efterfrågan. Det i kombination med att försäljningsorganisationen ställt om till ett tydligt
onlinefokus är en stor del av framgången.
Samuel Stenhem, VD
Tormeks köksknivslip modell T-1
för segmentet hemmakockar
Andel av koncernen för räkenskapsåret 2023/24.
MSEK 2023/24 2022/23
Nettoomsättning 2 012 1 871
Rörelseresultat (EBITA) 426 375
Rörelsemarginal (EBITA) % 21,2 20,0
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) % 83 81
Case · Tormek (tormek.com)
Lagercrantz har byggt division Niche Products runt ett
antal produktbolag som skapar kluster i olika nischer.
Idag består divisionen av 18 resultatenheter, var och en
ledande inom sin respektive nisch och med stabil och hög
lönsamhet. Fokus är att förvärva och rädla nischade
bolag med egenutvecklade produkter.
OM DIVISIONEN
Divisionens bolag säljer egna produkter och lösningar
inom utvalda tekniknischer, till exempel tvättar för tyngre
fordon, pumpar för livsmedel, slipsystem för knivar och
andra eggverktyg, specialdörrar för kylrum och sjukhus
samt ventiler till landbaserad fiskodling.
De flesta av divisionens bolag har sin bas i Norden
men flera har också dotterbolag i länder som USA,
Nederländerna och Polen.
För många av bolagen har de tekniska lösningar som krävs
för ett mer hållbart samlle blivit en integrerad del av verk-
samheten. På olika sätt levererar de produkter och lösning ar
som direkt eller indirekt minskar samhällets förbrukning av
vatten, plast och växtgifter eller skyddar mot effekterna av
klimatförändringar. Flera bolag utvecklar nu nästa genera-
tion produkter av återvunnet eller nedbrytbart material.
Förutom nyförvärv växer divisionen också genom
tilläggs förvärv. På så sätt stärks ställningen inom befintliga
nischer och underkoncerner eller kluster har etablerats inom
exempelvis dispensrar, specialborstar, flödesreglering och
specialtransporrer.
NICHE PRODUCTS
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
22
Magnus Nilsson
Divisionschef
Tormek
Asept
Group
SIB Products
Sajas
Group
Truxor
Forming Function
Prido
Nikodan
PST
Profsafe
Thermod
Vendig
Hovicon
Westmatic
Andel av divisionens rsäljning
Pro forma (ingående bolag beräknat årsbasis)
Brush
Group
Wapro
Asept
Bereila
Waterproof
MH Modules
Special
building
material
Process
equipment
Omsättning per marknadssegment
2023/24
Transport 24%
Livsmedelsindustri 22%
Infrastruktur 21%
Kraft & Eldistribution 12
%
Bygg & Konstruktion
(Kommersiell) 4%
kerhet 4%
Övrigt 13%
Sverige 29%
Nordamerika 19%
Tyskland 10%
Danmark 5%
Benelux 5%
Norge 4%
Finland 4%
Storbritannien 3%
Övriga EU-länder 11
%
Övriga 10 %
Omsättning per geografisk marknad
2023/24
www.asept.com | www.bereila.nl | www.formingfunction.se | www.hovicon.com
www.mhmodules.com | www.nikodan.eu | www.prido.se | www.pst.se | www.profsafe.se
www.sajas-group.com | www.sibproducts.com | www.thermod.se | www.tormek.se | www.truxor.com
www.vendig.se | www.wapro.com | www.waterproof.eu | www.westmatic.se
DOTTERBOLAG I DIVISIONEN
NICHE PRODUCTS UNDER RÄKENSKAPSÅRET 2023/24
Nettoomsättningen i division Niche Products ökade med 8% till
2 012 MSEK (1 871), där förvärv bidrog med 7% medan netto-
omsättningen för jämförbara enheter minskade med 1%. Rörelse-
resultatet (EBITA) ökade med 14% till 426 MSEK (375), mot-
svarande en rörelsemarginal om 21,2% (20,0). Niche Products
levererade ytter ligare ett år med god resultat- och marginalförbätt-
ring. Marknads läget var gynnsamt för de flesta av divisionens
verksamheter. Särskilt utmärkande var Tormek, Asept, borst-
bolagen SIB och Sajas samt Waterproof, medan Truxor, Nikodan
och PST påverka des av ett s vagare marknadsläge.
I december 2023 förrvades MH Modules, en ledande nordisk
leverantör av modulariserade rullbane- och pallhanteringssystem
till integratörer inom automationsindustrin.
I februari 2024 förrvades Prido, en ledande svensk tillverkare av
högkvalitativa industriportar av vikportstyp som omsätter omkring
270 MSEK med ett rörelseresultat om cirka 64 68 MSEK.
Framåt är avsikten fortsatt resultattillväxt i takt med övriga koncer-
nen, vilket innebär en resultatfördubbling inom fem år. Målsättningen
är att genomföra 2 4 förvärv per år, vilket även inkluderar mindre
tilläggsförvärv.
18 bolag · 9 länder
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
23
117
254
2023/242020
MSEK
OmttningEBITA
EBITA
17%
Nettoomsättning
19%
Libra grundades 1954 i Hareid, nära Ålesund i Norge, och är idag en ledande tillverkare av
innovativa och högkvalitativa specialdörrar, luckor, m.m., för marina applikationer, såsom
passagerar- och lastfartyg, icke-bepansrade militära fartyg, fiskefartyg och offshore-
installationer.
Att garantera säkerheten och skydda egendom ombord är våra viktigaste mål och detta åter-
speglas i varje enskild detalj. Som ett resultat av detta är de mest avancerade/högteknologiska
fartygen som byggs idag utrustade med Libra dörrar”, säger Einar Pieroth, VD.
Produkterna tillverkas i glasfiber, stål eller aluminium och är klassificerade för olika applikationer
och placeringar på fartygen. Libra är positionerat som en kvalitetstillverkare, med typ-
godkännande för klassificeringsnivåer, som efterfrågas inom internationell varvsindustri.
Libra Plast i Lagercrantz Group
När Lagercrantz förvärvade Libra 2021 sökte företaget en ny ägare för driva nästa tillväxtfas
i företagets historia. Libra har fortsatt att utvecklas starkt inom Lagercrantz-koncernen, delvis
genom en gynnsam marknad, men även genom försäljningstillväxt inom de mest lönsamma
produkt- och kund segmenten, mer fokus på eftermarknaden samt genom att produktionen
konsoliderats till två platser.
”Libra är en viktig del av Lagercrantz framgångsrika marina kluster, som möjliggör
kunskapsdelning och samarbete mellan företag som alla adresserar samma marknad.
Bo Lander Rasmussen, VD på dotterbolaget ISIC
Libra tillverkar högkvalitativa
specialdörrar och luckor för marina
applikationer.
Andel av koncernen för räkenskapsåret 2023/24.
MSEK 2023/24 2022/23
Nettoomsättning 1 501 1 204
Rörelseresultat (EBITA) 252 185
Rörelsemarginal (EBITA) % 16,8 15,4
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) % 76 66
Case · Libra (libra.no)
Division International tar Lagercrantz framgångsrika
koncept, med förvärv och decentraliserad styrning av
nischade teknikbolag, på export. De flesta av koncer-
nens verksamheter i Danmark, Norge, Tyskland, Polen
och Storbritannien ingår i divisionen som även stöttar
andra delar av koncernen som en säljkanal i deras
exportambitioner.
OM DIVISIONEN
Idag besr division International av 16 verksamheter,
alla specialiserade med nischade kunderbjudanden till
sina specifika marknader. Knappt hälften av bolagen är
rde adderande distributörer inom elektronik och
elektromekanik.
Kunderna finns bland annat inom skeppsvarv, järnvägar,
kraftdistribution och maskinindustrin. Även tillverkare av
rapparater och vindturbiner är viktiga kundsegment.
Division International prioriterar förvärv av produkt-
bolag men ska även växa organiskt. På senare år har divisio-
nen förrvat många bolag med likartade produkter. Några
exempel är danska ISIC, norska Libra och Tebul i Finland,
som tillsammans bildar ett kluster av marina produkt-
företag. Ett annat viktigt kluster blir Schmitztechnik och
nyförvärvade DP Seals som båda erbjuder specialkompo-
nenter som gummi bussningar, packningar och membran
till industriella kunder. Flera av bolagen har kommit långt
i sitt miljötänkande och erbjuder hållbara lösningar som
bidrar till positiva miljöeffekter.
INTERNATIONAL
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
24
Skomø
Andel av divisionens rsäljning
Pro forma (ingående bolag beräknat årsbasis)
G9
ACTE
ISIC
NST
Schmitz-
technik
Unitronic
ACTE
Solutions
ACTE
E-Tech
Danmark
Tyskland
Sverige
Polen
Storbritannien
Norge
Libra-Plast
ACTE
Finland
Tebul
Glova Rail
Supply
Plus
DP Seals
Transport 35%
Elektronik 23%
Infrastruktur 12%
Kraft & Eldistribution
7%
Medicin 7%
IT 4%
Övrigt 12%
Omsättning per marknadssegment
2023/24
Danmark 17%
Norge 15%
Tyskland 14%
Asien inkl. Kina 10%
Storbritannien 10%
Sverige 8%
Polen 3%
Nordamerika 3%
Övriga EU-länder 10
%
Övriga 10%
Omsättning per geografisk marknad
2023/24
www.acte.dk | www.acte.no | www.acte.pl | www.actesolutions.se | www.dpseals.uk
www.etechcomponents.com | www.g9.dk | glovarail.com | www.isic.dk | www.libra.no | www.nst-dk.dk
www.schmitztechnik.de | www.skomo.dk | supplyplus.com | www.tebul.fi | www.unitronic.de
DOTTERBOLAG I DIVISIONEN
INTERNATIONAL UNDER RÄKENSKAPSÅRET 2023/24
Nettoomsättningen i division International ökade med 25% till
1 501 MSEK (1 204), där förvärv bidrog med 19% och netto-
omsättningen för jämförbara enheter ökade med 1%. Rörelse-
resultatet (EBITA) ökade med 36% till 252 MSEK (185), vilket
motsvarar en rörelsemarginal om 16,8% (15,4).
Division International levererar ett starkt år med god tillväxt
via förvärv och fin marginalförbättring. Goda resultat förbätt-
ringar noterades särskilt för de marina verksam heterna Libra
i Norge, Tebul i Finland samt ISIC i Danmark. Även E-tech i
Storbritannien och Skomö i Danmark bidrog med goda resultat-
förbättringar, medan NST, G9 och flera av ACTE-bolagen påver-
kades av en svagare konjunktur. Generellt levererade de nyförvär-
vade verksamheterna, Glova Rail i Danmark samt Supply Plus och
DP Seals i Storbritannien, goda resultat som en del av Lagercrantz.
Ambitionen framåt är att växa i linje med koncernens tillväxt-
l. Storbritannien är för divisionen en särskild tillväxtmarknad.
Avsikten är att göra 2 4 bolagsförvärv per år samt tilläggs förvärv
till befintliga bolag för att ytterligare srka deras marknads-
positioner.
16 bolag · 9 länder
Fredrik Siwmark
Divisionschef
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
25
VD-KOMMENTAR:
Hållbarhet inom
Lagercrantz
Vårt hållbarhetsarbete styrs av våra värderingar: enkelhet
och effektivitet, ansvar och frihet, affärsmanskap och för-
ändringsvilja. Även vår uppförandekod (Code of Conduct) är
ett viktigt verktyg.
I vår hållbarhetsrapport på sidorna 2641 finns konkreta
exempel från våra dotterbolag om hur verksamheten bidrar till
samllsnytta. Mer information om vårt gemensamma arbete
finns också på vår webb, www.lagercrantz.com.
CW Lundberg (TecSec)
CW Lundberg (CWL) tillhandahåller
säkerhetssystem och infästningar för
tak. Som en del av den globala sats-
ningen på förnybar energi har ett nytt
affärsområde lanserats: infästningar
för solpaneler. Bolagets största klimat-
påverkan kommer från råmaterialet
stål. För att maximera nyttan av
ingående material och minimera den
negativa påverkan konstruerar CWL
produkter med låg vikt och jobbar
aktivt för att minska mängden spill
i produktionen. CWL har produkt-
deklarationer (sk EPD:er) för alla sina
produkter. På sin polska anläggning
har CWL installerat solceller för att
ytterligare minska klimat påverkan
och CO2 - avtrycket i Polen.
Elkapsling (Electrify)
Elkapsling AB har en stark hållbar-
hetsprofil som stöds av en tydlig och
systematisk strategi med konstant
fokus på att minska miljö påverkan.
Ett exempel är en omfattande
energi- och klimatgranskning som
under det senaste året resulterat i en
minskning av CO2e-utsläppen med
7,5%. Elkapslings produkter och
lösningar förbättrar energieffektivitet
och bidrar till hållbara system, såsom
fjärrvärme, eldistribution och digital
infrastruktur. Dessutom erbjuder
Elkapsling produkter med gröna tak
täckta med vegetation och integre-
rade säkerhetssystem som uppfyller
moderna standarder för miljövänliga
och energieffektiva byggnader.
Lagercrantz har ett ansvar och kan bidra till en mer hållbar
rld. Vi ser detta som ett långsiktigt arbete med ständiga
förbättringar. Vårt mål är att koncernen och alla dotter bolagen
ska vara goda och ansvarstagande företag som bidrar till
samllsnyttan. Merparten av Lagercrantz verksamhet bedrivs
i våra dotterbolag och det är också här som majoriteten av
koncernens hållbarhetsarbete utförs nära kunder, leverantörer
och lokalsamhällen. Här har vi under året jobbat med rappor-
teringsrutiner och kompetenshöjning för att dotterbolagen ska
förstå och kunna minska sin påverkan på miljö och klimat.
Varje affärsenhet har verksamhetsanpassadellbarhetsmål
i sina affärsplaner. Dessa mål är kopplade både till bolagens
egen verksamhet och till de produkter och tjänster de utvecklar
och säljer. Målen för de egna verksamheterna kan till exempel
handla om att minska energiförbrukning, förbättra avfalls-
hantering, effektivisera transporter och minimera användandet
av skadliga kemikalier. Många av bolagens produkter och
tjänster bidrar redan idag till samllsnytta och skapar
förutsättningar till förbättrad miljö och klimat och detta
fokus, att hjälpa våra kunder att bli mer hållbara, kommer öka
framöver. Dotterbolagens hållbarhetsarbete målsätts, styrs och
följs upp genom aktivt arbete i respektive styrelse. Koncernens
främsta roll är att stötta, inspirera, kravställa och följa upp att
dotterbolagen utvecklas mot ett allt hållbarare företagande.
Genom ett hållbarhetsfokus där vi minskar vår miljö-
påverkan och hjälper våra kunder att bli mer hållbara skapas
tillväxtmöjligheter och konkurrenskraft. En tydlig hållbarhets-
ambition motiverar också både nuvarande och framtida
medarbetare.
rgen Wigh, VD och Koncernchef
Den verkliga påverkan sker i våra verksam heter
med konkreta hållbarhetsinitiativ som verkligen
gör skillnad för affärspartners, medarbetare och
samhälle.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
26
Geonor (Control)
Klimatförändringar med mer
extremt väder har ökat behovet
av automatiserad över vakning.
Geonor producerar och säljer
geoteknisk, hydrologisk,
metrologisk och miljörelaterad
utrustning och system. Geonors
sensorer och instrument, som
nederbördsmätare och elektro-
niska portrycksmätare, är viktiga
komponenter i lösningar som
kan fjärrövervakas. Lösningar
som till exempel används för att
övervaka jordskred, neder börd
och andra natur fenomen som
kan hota sam hällets infra-
struktur.
Supply Plus (International)
Supply Plus har utvecklat en ny
plattform kallad AS Powerbeam
som gör det avsevärt enklare
för brandmän att ta ner tunga
stegar från toppen av brand-
bilar. Dessa stegar kan väga
100 kg och genom att använda
AS Powerbeam minskar arbets-
belastningen avsevärt för
operatören. Lösningen möjliggör
även ökad mångfald inom den
brittiska brand- och räddnings-
tjänsten, exempelvis genom
att göra yrket mer tillgängligt
för kvinnor. AS Powerbeam
testas just nu för första gången
i Storbritannien och Supply
Plus hoppas kunna rulla ut
den på bredare front under
kommande år.
Westmatic (Niche Products)
Westmatic utvecklar världsledande miljövänliga tvättsystem för stora fordon som
främjar hållbarhet inom transportindustrin genom att avsevärt minska vatten-
förbrukningen genom innovativ vattenåtervinningsteknik. Detta innebär att
samma vatten effektivt kan återanvändas. Med utveckling av tekniken ”Renaren”
renas allt använt vatten och blir fritt från föroreningar, vilket gynnar både miljö och
fordons ytor. De toppmoderna fordonstvättarna erbjuder i huvudsak en hållbar
och effektiv lösning som bidrar till en renare planet och mer långlivade fordon.
Hållbarhet
i centrum
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
27
Den globala utvecklingen de senaste decennierna har gjort
det allt viktigare för företag att bidra till en mer hållbar
utveckling. För Lagercrantz är en hållbar verksamhet
grundläggande och även en förutsättning för långsiktigt
värdeskapande. Det bidrar till att skapa konkurrenskraft
och tillväxtmöjligheter, motiverar våra medarbetare och
skapar nöjda kunder. Hållbarhet är en integrerad del av vår
affärsmodell och strategi och ambitionen är att alla våra
verksamheter ska agera som goda samhällsmedborgare
och skapa både affärs- och samhällsnytta.
Lagercrantz främsta bidrag till samhället är de produkter, tjänster
och arbetstillfällen som dotterbolagen erbjuder och som ger nöjda
kunder och engagerade medarbetare. Det är en förutsättning för
att koncernen ska kunna fortsätta växa uthålligt och med god
lönsamhet. Vi bidrar också genom att betala skatter där värdena
uppstår. Dessutom bedrivs många av verksamheterna inom
koncernen utanför storstadsregionerna vilket bidrar till utveckling
och fortsatt livskraft i mindre tätbefolkade områden.
Lagercrantz övergripande hållbarhetsmål är att minska
koncernens miljö- och klimatpåverkan, hushålla med begränsade
resurser, bibehålla och vidareutveckla trygga och jämställda
arbetsplatser med rättvisa arbetsvillkor och att arbeta med
hög affärsetik i hela värdekedjan. Hållbarhetsmålen och fokus
för hållbarhetsarbetet baseras på analyser av Lagercrantz
verk sam het för att identifiera både positiva och negativa
väsentliga påverkansområden. Detta är ett pågående arbete
med ständiga förbättringar som under de kommande åren
kommer medföra att koncernens hållbarhetsarbete utvidgas
och att kvaliteten på vår data och relevansen i våra åtgärder hela
tiden kommer att förbättras. För rapporteringen för 2023 har
informationsinsamlingen från våra dotterbolag både utökats och
fördjupats inom Scope 1, 2 och 3 vilket både ökat kvaliteten på
våra siffror och gett viktiga insikter och kunskaper för att kunna
jobba vidare med förbättringar.
Lagercrantz affärsmodell bygger på en decentraliserad organi-
sation och det dagliga hållbarhetsarbetet bedrivs primärt i dotter-
bolagen. På koncernnivå jobbar vi kontinuerligt med att utveckla
och förbättra uppföljning och rapportering, öka kvaliteten på vår
data och med att stötta och vägleda dotterbolagen. På koncern-
nivå jobbar vi också med att utveckla Lagercrantz övergripande
hållbarhetsstrategi.
Dotterbolagen jobbar dessutom aktivt med förbättringar på
hållbarhetsområdet direkt kopplade till kunddialoger. Det handlar
till exempel om att ta fram produktdeklarationer (Environmental
Product Declaration) och minimera användandet av skadliga
kemikalier i enlighet med REACH-förordningen. Även minimering
av skadliga ämnen i elektroniska komponenter enligt RoHS-
direktivet står högt på agendan och nästan hälften av koncernens
dotterbolag är miljöcertifierade enligt ISO 14001. Produkt-
utvärderingar i enlighet med till exempel Ecovadis är ett annat
verktyg för att värna om ett hållbart företagande.
Lagercrantz har i dagsläget inte identifierat några större hot
eller risker för verksamheten kopplade till områdena Miljö, Socialt
ansvar och Styrning (vedertaget som ESG: Environment, Social
and Governance). I samband med det fortsatta arbetet med
dubbel väsentlighetsanalys kommer en mer ingående riskanalys
genomföras. Inom miljö och klimat jobbar dotterbolagen, där
majoriteten av koncernens påverkan ligger, kontinuerligt med
att begränsa riskerna inom miljö- och klimatpåverkan samtidigt
som de tillsammans med sina kunder utvecklar produkter för
att göra kunderna mer hållbara. Inom Socialt ansvar ser vi inte
heller några stora risker eftersom majoriteten av koncernens
dotterbolag verkar i geografiska områden med god reglering
av arbetsförhållanden och arbetsvillkor. Även inom styrning
bedömer vi att koncernen med dess dotterbolag inte är utsatta
för någon större hotbild. Vi tar tydlig ställning för ett etiskt
affärsklimat och både koncernen och alla dotterbolag jobbar
aktivt med vår uppförandekod både i förhållande till medarbetare,
tillfälliga medarbetare, kunder och leverantörer. Se mer i denna
årsredovisning under Risker och osäkerhetsfaktorer, sidorna
50 51.
I vårt hållbarhetsarbete tar vi hänsyn till gällande lagstiftning,
UN Global Compacts Tio Principer för mänskliga rättigheter,
arbetsrätt, miljö och antikorruption, ILO:s kärnkonventioner
för mänskliga rättigheter i arbetslivet, OECD:s riktlinjer för
multinationella företag om ansvarsfullt företagande samt FN:s
17 globala mål för hållbar utveckling.
Lagercrantz hållbarhetsarbete, strategiska prioriteringar,
resultat och styrning presenteras i denna hållbarhetsrapport som
tillsammans med VD:s inledande kommentar kring hållbarhet
utgör sidorna 26 41. Lagercrantz affärsmodell presenteras på
sidorna 4 – 5.
Hållbarhetsrapport
2023/24 2024/25
Fortsatt arbete i dotterbolagen för att minska energi-
förbrukning och klimatpåverkan.
Kompetenshöjning i dotterbolagen och på koncernnivå
inom hållbarhetsområdet.
Förstärkning av hållbarhetsresurser, både i dotter-
bolagen och centralt i koncernen.
Hållbarhetsrapportering i varje dotterbolag med utökad
detaljering och fler kategorier i Scope 3.
Mer än 75 konkreta hållbarhetsinitiativ i dotterbolagen
som en del av affärsplaneringen.
Utveckling och lansering av verktyg som dotterbolagen
kan nyttja för sitt hållbarhetsarbete.
Vidareutveckla rapporteringen i Scope 3 med fler kategorier
inklusive “Ingående material och tjänster” för alla
dotterbolagen.
Fortsatt arbete med den dubbla väsentlighetsanalysen
för att förstå vår påverkan och för att kunna rapportera
enligt CSRD-direktivet.
Utveckling av verktyg och nätverk för effektivare
hållbarhetsarbete i dotterbolagen och i koncernen.
Fortsätta kartläggning av leverantörsledet utifrån klimat-
påverkan och Lagercrantz uppförandekod.
Konkreta hållbarhetsinitiativ i dotterbolagen som en del av
affärsplaneringen.
EXEMPEL PÅ HÅLLBARHETSAKTIVITETER
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
28
Lagercrantz är mitt uppe i arbetet med väsentlighetsanalys
(dubbel väsentlighetsanalys) för att få en helthetsbild av hur
koncernen påverkar omvärlden och hur vi påverkas av de
pågående klimatförändringarna och ökat fokus på hållbarhet.
Utifrån denna analys kan vi sedan ytterligare fokusera våra
hållbarhetsinsatser till de delar i verksamheten där de har
störst effekt. Väsentlighetsanalysen är även en förutsättning
för att kunna rapportera i enlighet med EU:s nya regelverk för
hållbarhetsredovisning, CSRD/ESRS som Lagercrantz kommer
att omfattas av, med första rapportering 2026. En viktig del
i analysarbetet är våra dotterbolags löpande intressentanalyser
(se hållbarhetsnot på sidan 91).
Våra hållbarhetsfrågor med koppling till vår affär är högt
prioriterade, det vill säga säkerställa långsiktig konkurrenskraft,
bibehålla god lönsamhet och fortsatt tillväxt både organiskt och
genom förvärv.
nga av våra dotterbolag är tillverkande enheter vilket
medför påverkan på miljö- och klimat genom utsläpp av
växthusgaser. Att minska denna negativa påverkan genom till
exempel minskad energiförbrukning och förbättrad resurs- och
produktionseffektivitet är ett annat viktigt område. Vi bedömer
även att vi har väsentlig påverkan inom kategori 1 inom Scope 3
”Ingående material och tjänster”.
Andra prioriterade områden är medarbetarnas hälsa,
säkerhet, likabehandling och jämställdhet, samt att jobba med
god affärsetik i hela värdekedjan och att motverka korruption.
Sammanfattningsvis har vi grupperat våra hittills mest väsentliga
hållbarhetsfrågor i fyra kategorier:
Hållbara affärer
Minskad klimat- och miljöpåverkan
Motiverade medarbetare och trygga arbetsplatser
Värdekedja med hög affärsetik
HÅLLBARHETSSTYRNING
Utbildning och kunskapsdelning, uppförandekod, policyer och riktlinjer, väsentlighetsanalys, riskanalys, styrelsemöten,
koncern gemensamma och företagsspecifika mål, datarapportering och uppföljning, leverantörskartläggning och analys av förvärv.
Huvudområden och mål för 2030
HÅLLBARA AFFÄRER
ALLA
Lagercrantz dotterbolag ska
bidra till hållbar utveckling
MINSKAD KLIMAT- OCH
MILJÖPÅVERKAN
50%
reducerad koldioxidintensitet
(CO2e/MSEK) för jämförbara
bolag och jämfört med basåret
2020/21
MOTIVERADE
MEDARBETARE OCH TRYGGA
ARBETSPLATSER
INGA
allvarliga arbetsplatsolyckor
35%
kvinnor i ledande positioner
VÄRDEKEDJA MED
HÖG AFFÄRSETIK
100%
efterlevnad av Lagercrantz
medarbetare av uppförandekod
50%
av inköpsvolymen utvärderad
utifrån uppförandekoden för
leverantörer
Väsentliga frågor som vi målsätter och följer upp
Ekonomiskt värdeskapande
Andelen av omsättningen som
bidrar till hållbar utveckling
Minskade CO2-utsläpp
(Scope 1–3)
Andel förnyelsebar energi
Energieffektivitet
Resurseffektivitet
Hälsa och säkerhet
Likabehandling och
jämställdhet
Mångfald och inkludering
Ledarskaps- och
kompetensutveckling
Personalomsättning
Andel medarbetare som
är informerade om
uppförandekoden
Andel inköpsvolym som
utvärderats utifrån uppförande-
koden för leverantörer
Antal antikorruptionsfall
Antal visselblåsarfall
Globala hållbarhetsmål som vi bidrar särskilt till
Väsentlighetsanalys
Fokusområden och hållbarhetsmål
Lagercrantz har samlat sina mest väsentliga hållbarhetsfrågor inom fyra strategiska huvudområden: hållbara affärer,
minskad klimat- och miljöpåverkan, motiverade medarbetare och trygga arbetsplatser samt värdekedja med hög affärsetik.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
29
Hållbara affärer
Efterfrågan på hållbara tekniska lösningar ökar. Det ligger i linje med Lagercrantz verksamhet och skapar goda affärs-
möjligheter och stora värden för våra kunder och samhället i stort. Vi erbjuder värdeskapande teknik som bidrar till våra
kunders utveckling vilket medför både hållbara affärer och hållbar utveckling.
Lagercrantz övergripande mål för 2030 inom Hållbara affärer är
att alla Lagercrantz bolag ska bidra till hållbar utveckling genom
att bidra med hållbara produkter och tjänster och genom att
bedriva sina verksamheter med begränsad negativ påverkan
inom ESG-områdena (Environment, Social, Governance). Våra
dotterbolag bidrar redan idag till omställning mot en mer hållbar
utveckling i samhället och inom industrin. För att nå våra mål
har vi även integrerat hållbarhet i vår förrvsstrategi, där vi
fokuserar på verksamheter som bidrar till hållbar utveckling, med
begränsad negativ inverkan på klimat och miljö. Vi väljer aktivt
bort verksamheter som är involverade i kontroversiella produkter
eller tjänster.
Intressent Typ av värde Ekonomiskt värde Mervärde
Intäkter
Kunder Försäljningsintäkter 8 129 (7 246) MSEK Lagercrantz skapar mervärde genom att erbjuda produkter och tjänster
av hög kvalitet, som bland annat bidrar till lägre klimatpåverkan, säkrare
arbetsmiljöer och ökad resurseffektivitet.
Kostnader
Medarbetare Löner, ersättningar
och pensioner
1 763 (1 296) MSEK Lagercrantz erbjuder utvecklande och säkra arbetsplatser med rättvisa
arbetsvillkor. Lagercrantz verksamhet är ofta baserad på mindre
orter och möjliggör för medarbetare att arbeta och leva utanför
storstadsregionerna.
Leverantörer Inköp av material,
produkter och
tjänster
5 959 (4 304) MSEK Lagercrantz erbjuder långsiktiga samarbeten och goda förutsättningar
för leverantörer som möter Lagercrantz krav på bland annat hög
produktkvalitet med låg klimatpåverkan, säkra arbetsplatser och rättvisa
arbetsförhållanden.
Samhälle Sociala avgifter och
betald skatt
547 (515) MSEK Lagercrantz betalar skatt där värdena uppstår. Genom att vara en
långsiktig ägare bidrar Lagercrantz till en positiv utveckling, både
ekonomiskt och i form av arbetstillfällen i de lokalsamhällen där våra
dotterbolag verkar. Lagercrantz använder sig i hög utsträckning av lokala
leverantörer, vilket stimulerar ekonomisk tillväxt i mindre tätbefolkade
områden och minskar klimatpåverkan.
Kreditgivare Betalda räntor 130 (67) MSEK Lagercrantz erbjuder kreditgivare en placering med goda kassaflöden och
stark finansiell ställning samt en portfölj av nischade marknadsledande
bolag med god riskspridning.
Aktieägare Föreslagen utdelning
Aktiens
kursutveckling
391 (329) MSEK
26% (21%)
Lagercrantz skapar aktieägarvärde genom långsiktig och stabil vinst- och
utdelningstillväxt samt möjlighet att investera i en portfölj av nischade
marknadsledande bolag med god riskspridning.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
30
Våra medarbetare får relevant utbildning för att hantera
till exempel farligt avfall och återvinningslösningar, liksom
instruk tioner för att minimera förbrukning och utsläpp i
produktions processerna.
Inga kända hot föreligger som ur miljösynpunkt skulle äventyra
någon av Lagercrantz verksamheter. Lagercrantz har, under
2023/24, inte betalat några böter eller avgifter på grund av
försummelse inom miljöområdet.
KLIMATPÅVERKAN
Lagercrantz övergripande mål för 2030 inom området
Minskad klimat- och miljöpåverkan är att reducera koncernens
koldioxidintensitet (ton CO2e/MSEK) med 50% för jämförbara
enheter och med 2020/2021 som basår, i linje med Parisavtalet.
Koncernledningen följer upp att dotterbolagen har processer
på plats och arbetar för att minska utsläpp av växthusgaser,
reducera energiförbrukning, öka andelen förnybar energi samt
driva sina verksamheter med hög energi- och resurseffektivitet.
Dotterbolagen jobbar också med att välja miljövänliga produkter
och insatsvaror, minimera användningen av icke förnybart
material/öka användningen av återvinningsbart material samt
öka återvinningsgraden i sin verksamhet.
En förutsättning för att Lagercrantz ska nå koncernens
klimatmål är att samarbeta med leverantörer och kunder, något
som ger positiv effekt i hela värdekedjan inte bara den egna
verksamheten. För att minska utsläppen är Lagercrantz och
hela värdekedjan beroende av tillgänglighet på till exempel mer
miljövänliga transporter, insatsmaterial och energikällor och
utvecklingen inom dessa områden följs noga för att vara beredda
på att snabbt ställa om.
Samhällets omställning skapar också affärsmöjligheter för
Lagercrantz. Inom flera dotterbolag pågår ett kontinuerligt
utvecklingsarbete för att minska de egna produkternas klimat-
och miljöpåverkan. Flera av dotterbolagen erbjuder produkter där
en tydlig konkurrensfördel är produkternas bidrag till att minska
kundernas klimat- och miljöpåverkan. Förmågan att erbjuda
energieffektiva produkter och produkter med låga utsläppsnivåer
har en positiv effekt på efterfrågan och lönsamhet.
Minskad klimat- och miljöpåverkan
Klimatet är en av vår tids största utmaningar där alla
ste bidra genom att minska sin negativa påverkan.
Lagercrantz har på koncernnivå som mål att reducera
koldioxid intensiteten (CO2e/MSEK) med 50%. Klimat-
omställningen innebär också ökade affärsmöjligheter
för Lagercrantz.
Minskad klimat- och miljöpåverkan är ett av Lagercrantz
prioriterade hållbarhetsområden. Koncernen har som åtagande
att minska koldioxidintensiteten och utsläpp av växthusgaser,
öka energieffektiviteten och andelen förnybar energi samt
förbättra resurseffektiviteten. Dotterbolagen jobbar också aktivt
med att minimera användandet av kemikalier och andra farliga
ämnen som har visat sig skadliga för vår miljö.
Majoriteten av Lagercrantz miljöarbete sker i våra dotterbolag.
I de större dotterbolagen finns utnämnda miljöansvariga/
hållbar hets ansvariga. I övriga dotterbolag har VD eller
annan medlem i ledningsgruppen ansvar för klimat- och
miljöfrågorna. Det är dotterbolagen som ansvarar för att lagar
och regler inom miljöområdet följs i den egna verksamheten
och även hos leverantörer och underleverantörer. Detta för
att säkerställa att Lagercrantz eller Lagercrantz dotterbolag
inte har affärsrelationer med leverantörer som bryter mot
tillämplig lagstiftning och/eller åsidosätter miljöfrågor. Bolag
inom Lagercrantz som identifierar avvikelser eller risk för
avvikelser ska omedelbart vidta åtgärder och rapportera detta till
koncernledningen. Medarbetare som upptäcker avvikelser eller
risk för avvikelser eller negativ påverkan på miljön ska rapportera
detta till närmaste chef eller VD. Medarbetare och andra
intressenter kan även använda Lagercrantz visselblåsartjänst för
att anmäla avvikelser. Inga sådana avvikelser har rapporterats
under 2023/24.
I slutet av 2023 hade 33 dotterbolag, motsvarande 46%
av det totala antalet bolag, ett miljöledningssystem enligt
ISO 14001 och ytterligare bolag jobbar mot certifiering under
2024. I sju (7) av våra svenska dotterbolag bedrivs tillståndspliktig
verksamhet enligt miljöbalken.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
31
Utsläpp av växthusgaser*
Ton CO2e/MSEK
0,00
1,00
0,00
3,00
4,00
20232022
1,65
0,62 0,56
1,57
2,27
2,13
Scope 1–2
Scope 3
METOD FÖR BERÄKNING AV KLIMATVERKAN
Lagercrantz utsläpp av växthusgaser beräknas enligt Greenhouse
Gas Protocol (GHG-protokollet), som delar in utsläppen i
Scope 1, 2 och 3.
Scope 1 avser direkta utsläpp från verksamhet som ägs och
kontrolleras av Lagercrantz.
Scope 2 avser indirekta utsläpp från inköpt och förbrukad el,
värme, kyla och ånga.
Scope 3 avser indirekta utsläpp uppströms och nedströms
i värdekedjan från källor som inte ägs eller kontrolleras av
Lagercrantz.
Datainsamlingen från bolagen har för rapporteringsperioden
omfattat Scope 1 och Scope 2 samt delar av Scope 3 (kategori
3, 4, 6, 8 och 9) där kategori 6 Tjänsteresor har tillkommit sedan
förra hållbarhetsrapporten. Lagercrantz använder benämningen
CO2e (koldioxidekvivalenter) i sin rapportering, ett så kallat
intensitetsmått, för att kunna göra jämförelser både mellan
olika typer av utsläpp och mellan dotterbolagen. Lagercrantz
har för perioden tillämpat en blandning av platsbaserad och
marknadsbaserad beräkningsmetod enligt GHG-protokollet
beroende på vilken data dotterbolagen haft tillgång till.
Till denna hållbarhetsrapport har Lagercrantz genomfört ett
omfattande arbete för att höja kvaliteten på våra utsläppssiffror
och för att öka kunskapsnivån och ansvarstagandet inom hela
koncernen. Alla dotterbolag har rapporterat utsläppssiffror
för 2023 samt uppdaterade siffror för 2022. Beräkningarna
har gjorts utifrån en enhetlig metod och dotterbolagen har
gjort en grundlig genomlysning av sina utsläpp i de aktuella
kategorierna både för 2022 och 2023. Även bolag som inte var
med i hållbarhetsrapporten för 2022/2023 har genomfört detta
arbete och de siffror Lagercrantz här rapporterar för 2022 är
proformasiffror där dessa bolag nu ingår.
Hela koncernen har genomgått en avsevärd kompetens-
höjning och datakvaliteten har ökat. Detta arbete har också gett
dotterbolagen viktiga insikter om vilken deras främsta påverkan
på klimatet är och vad som är viktigast att åtgärda. Ett flertal
aktiviteter för att minska koncernens utsläpp har identifierats.
Det handlar till exempel om byte av elleverantör, byte av
fordonsflotta och effektivisering av transporter.
Minskningen av CO2e från 2022 till 2023 förklaras till exempel
av att bolag växlat sin fordonsflotta till större andel elbilar,
bytt till mer miljövänlig el, installerat solcellsanläggningar,
effektiviserat tillverkningsprocesser för att utnyttja råmaterial
bättre samt vidtagit åtgärder som sänker verksamhetens
elförbrukning.
UTSLÄPP AV VÄXTHUSGASER*
Ton CO2e 2022 2023
Scope 1 2 050 2 049
Köldmedier 80 83
Stationär förbränning 806 781
Egna och finansiellt leasade fordon 1 164 1 184
Scope 2 2 728 2 463
Elektricitet 2 242 1 968
Fjärrvärme 476 485
Fjärrkyla 10 10
Scope 3 12 716 12 706
Bränsle och energirelaterad verksamhet (3) 1 058 1 013
Uppströms transport och distribution (4) 3 508 3 465
Tjänsteresor (6) 699 891
Uppströms hyrda tillgångar (leasade bilar) (8) 999 950
Nedströms transport och distribution (9) 6 452 6 387
TOTALT 17 493 17 218
Ton CO2e/omsättning i MSEK
Scope 1-2 0,62 0,56
Scope 3 (kategori 3, 4, 6, 8 och 9) 1,65 1,57
Total Scope 1-3 2,27 2,13
* Siffrorna för 2022 och 2023 är helår proforma och inkluderar alla bolag som Lagercrantz ägde på balansdagen förutom nyförrvade DP Seals, MH Modules,
NRS, Prido och Suomen Diesel Voima. Gäller tabeller på sidorna 32, 33 och 35.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
32
Energieffektivitet*
MWh/MSEK
0,0
2,0
4,0
6,0
8,0
20232022
4,6 4,3
Energieffektivitet, MWh/omsättning i MSEK
Lagercrantz har ingen koncernövergripande information om
utsläpp av ozonnedbrytande ämnen, kväve- eller svaveloxider
och andra utsläpp. Lagercrantz har idag inga initiativ på
koncernnivå som syftar till att kompensera för utsläppen.
SYSTEMATISKT KLIMATARBETE
Lagercrantz klimatarbete utförs till största delen i koncernens
dotterbolag. Det är VD i varje bolag som har det yttersta
ansvaret. Flera av de större dotterbolagen har utsett dedikerade
hållbarhetsansvariga. Respektive divisionsledning stöttar
bolagen i deras klimatarbete. Koncernens främsta uppgift är att
ha en samordnade roll och ett koncernövergripande perspektiv
på klimatfrågorna.
Alla dotterbolag inom Lagercrantz ska arbeta aktivt och
systematiskt för att minska sin klimatpåverkan. Detta innebär
bland annat att genomföra klimatkartläggning för att identifiera
väsentliga klimat- och miljöaspekter inom sina respektive
verksamheter. Alla bolag sätter upp relevanta hållbarhetsmål
inklusive nyckeltal som en del av bolagens affärsplaner och dessa
följs sedan upp av bolagens styrelser och divisionsledningar.
Utöver detta jobbar dotterbolagen nära sina leverantörer och
kunder för att identifiera förbättringar som kan minska negativ
påverkan på klimatet.
På koncernnivå jobbar Lagercrantz med olika former av stöd
och information till dotterbolagen. Koncernen ansvarar för
den övergripande rapporteringen och kan även fatta beslut
om investeringar för att minska Lagercrantz påverkan på
klimatet. Under 2023 förstärktes resurserna inom hållbarhet
på koncernnivå för att kunna lägga mer fokus på dessa frågor.
Det finns planer på att utveckla en klimathandledning för att
stödja dotterbolagen i deras klimatarbete och för att skapa
samsyn kring klimat- och miljöfrågor inom koncernen. I fram-
tiden kan det även bli aktuellt att utöka Lagercrantz interna
utbildningsprogram med en utbildning inom klimat och miljö.
ENERGIKARTLÄGGNING
Som alla större bolag omfattas Lagercrantz av den obligatoriska
energikartläggningen som Energimyndigheten ansvarar för.
Den 31 mars 2024 avslutades Period 2 för åren 2020–2024
inom Energikartläggningen. I slutet av denna period har
de fem dotterbolagen med störst energiförbrukning inom
koncernen alla genomfört förbättringsåtgärder och minskat sin
energiförbrukning med totalt 3 515 MWh.
ENERGIFÖRBRUKNING OCH ENERGIEFFEKTIVITET*
2022 2023
Total energiförbrukning, MWh 35 678 34 476
Energieffektivitet, MWh/omsättning i MSEK 4,6 4,3
Andel förnybar energi, % av total energiförbrukning 54% 75%
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
33
Lagercrantz framgång förutsätter att vi är en attraktiv
arbets givare som kan erbjuda goda karriär- och utveck-
lingsmöjligheter på säkra och trygga arbetsplatser. För att
uppnå detta jobbar koncernen och divisionsledningarna
tillsammans med dotter bolagen för att säkerställa en
god arbetsmiljö ur fysisk, psykisk och social synvinkel.
Grundläggande är att var och en som direkt eller indirekt
arbetar för Lagercrantz ska få sina grund ggande
mänskliga rättigheter tillgodosedda i enlighet med FN:s
allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna.
ANSTÄLLNINGSVILLKOR
Majoriteten av Lagercrantz medarbetare är fast anställda.
Inhyrd, tillfällig personal används primärt för att ersätta ordinarie
medarbetare vid sjukdom eller annan frånvaro. Att koncernens
medarbetare har bra och trygga anställningsvillkor är främst en
arbetsmiljöfråga, men även viktigt för att kunna behålla med-
arbetare över tid. Detta är en viktig faktor för att ha kontinuitet
i verksamheten och kunna bygga långsiktiga relationer med
kunder, leverantörer och andra intressenter.
De anställningsvillkor, inklusive ekonomisk ersättning och
arbetstider, som erbjuds våra medarbetare ska minst uppfylla
minimikraven i nationell lagstiftning och kollektivavtal. Samtliga
medarbetare ska få sin anställning bekräftad genom ett skriftligt
anställningsavtal. Ersättningar, arbetstider och villkor ska vara
rättvisa och rimliga.
Lagercrantz uppförandekod (Code of Conduct) reglerar
koncernens förhållningssätt till medarbetare med det över-
gri pande målet att skapa tydliga förväntningar, motiverade
med arbetare och trygga arbets platser. Se mer under
Värdekedja med hög affärsetik.
TRYGGA ARBETSPLATSER – NOLLVISION
FÖR ARBETSSKADOR
Hälsa, säkerhet, samt god arbetsmiljö ur fysisk, psykisk och social
synvinkel är grundläggande för Lagercrantz och en förutsätt-
ning för produktivitet och tillväxt. Lagercrantz mål är att ingen
medarbetare i Lagercrantz, hos leverantör eller under leverantör
ska skadas inom ramen för sin anställning. För att uppnå noll-
visionen är förebyggande säkerhetsarbete samt kontinuerlig
riskanalys prioriterade områden för dotterbolagen. Allvarligare
incidenter och olyckor ska rapporteras till dotterbolagets styrelse
och till koncernledningen som utvärderar och följer upp vidtagna
åtgärder.
Dotterbolagen ska minst följa lagar och riktlinjer för arbets-
miljöarbete. Därtill ska dotterbolagen minst en gång per år
genomföra en riskanalys av arbetsmiljön och vid behov vidta
förebyggande åtgärder. VD för respektive dotterbolag har
ansvaret för arbetsmiljön och det förebyggande arbetet.
Under 2023/24 har antalet rapporterade arbetsplatsolyckor
minskat till 54 (56). Ett mindre antal av rapporterade olyckor har
varit allvarligare och medfört förlorade arbetsdagar. Majoriteten
har varit av lindrigare art och i de flesta fall inte resulterat i
sjukfrånvaro.
JÄMSTÄLLDHET, MÅNGFALD OCH DISKRIMINERING
Lagercrantz arbetar för jämlika arbetsplatser och en inklude-
rande arbetskultur med stor mångfald och jämn könsfördelning.
Vi accepterar inte diskriminering eller trakasserier i någon form.
Koncernens medarbetare ska ges lika möjligheter till utveckling
oavsett kön, ålder, etnisk härkomst, religion, politiska åsikter,
sexuell läggning, handikapp eller andra särskiljande egen skaper.
I de fall där erttningsklyftor finns mellan exempelvis män och
kvinnor ska vi aktivt arbeta för att jämna ut dessa.
Lagercrantz har idag en sned könsfördelning bland med-
arbetarna och personer i ledande ställning. Vi arbetar aktivt för
att utjämna dessa skillnader eftersom vi är av uppfattningen att
en jämnare fördelning bidrar till bättre arbetsplatser. För att nå
målet arbetar Lagercrantz bland annat enligt principen att det
vid tillsättning av ledande positioner, såväl centralt som inom ett
dotterbolag, ska finnas minst en kvinnlig slutkandidat. Under
2023/24 har 9 nya dotter bolags-VD:ar tillsatts varav 1 är kvinna
(11%) och 11 ekonomi chefer varav 5 är kvinnor (45%).
Medarbetare som upptäcker eller blir föremål för diskrimine-
ring ska i första hand vända sig till närmaste chef eller, om denne
misstänks för den diskriminerande handlingen, till VD i aktuellt
dotterbolag. Medarbetaren kan även vända sig till dotter-
bolagets styrelseordförande eller använda sig av Lagercrantz
visselblåsartjänst. Misstankar om diskriminering utreds internt av
oberoende part. Misstänkta fall av diskriminering som inkommer
via Lagercrantz visselblåsartjänst utreds inom policyn för vissel-
blåsar tjänsten. Åtgärder rapporteras till koncernledning och
koncernstyrelsen. Under 2023/24 har inga ärenden inkommit
som hänför sig till diskriminering.
LEDARSKAP OCH KOMPETENSUTVECKLING
Tillgång till rätt kompetens är en viktig förutsättning för lång-
siktighet i Lagercrantz verksamheter. Detta säkerställer vi till
exempel genom att vara noggranna vid rekryteringar, genom
att tillvarata befintlig kunskap samt genom utbildnings insatser
både på bolagsnivå och på koncernnivå. Många problem och
lösningar är gemensamma eller relevanta för flera bolag och
vi delar erfaren heter och kunskap genom interna nätverk
och utbildning.
Lagercrantz lägger även stor vikt vid ledarskap och ledares
personliga egenskaper, som till exempel förmåga att skapa ett
arbetsklimat som uppskattas av och motiverar medarbetarna.
Väletablerade ledningsstrukturer och successionsplanering för
VD:ar och andra nyckelpersoner i dotterbolagen är också viktigt.
Det säkerställer kontinuitet och att fler perspektiv beaktas
vid beslutsfattande och affärsutveckling. Det erbjuder också
möjligheter till karriärutveckling och skapar förutsättningar för
internrekrytering.
Motiverade medarbetare och trygga arbetsplatser
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
34
PERSONALOMTTNING
Personalomsättning är en indikator på hur väl medarbetarna trivs
och följs upp i varje dotterbolag där åtgärder vidtas om personal-
omsättningen bedöms högre än normalt. Under 2023/24 var
personalomsättningen i koncernen 11% (12%).
SJUKFRÅNVARO
Sjukfrånvaro är en ytterligare en viktig indikator på med-
arbetarnas välbefinnande och trivsel. Om ett dotterbolag har
hög sjukfrånvaro eller visar på en ökande trend följs detta upp
och lämpliga åtgärder vidtas.
Under 2023/24 har sjukfrånvaron varit 4,4% (4,5).
Divisionsledningarna inom respektive division följer dessa
siffror noga med fokus på att identifiera åtgärder för att minska
sjukfrånvaron.
NYCKELTAL AVSEENDE MEDARBETARE
2022/23 2023/24
Antal arbetsplatsolyckor som lett till sjukdagar 56* 54*
Arbetsplatsolyckor med dödlig utgång 0* 0*
Förlorade arbetsdagar till följd av arbetsplatsolyckor 235* 647*
Sjukfrånvaro, antal sjukdagar i relation till arbetad tid, % 4,5% 4,4%
Personalomsättning, % av genomsnittligt anställda 12% 11%
Andel kvinnor i totala arbetsstyrkan, % 25% 24%
Andel kvinnor i dotterbolagens ledningsgrupper, % 19% 22%
Lagercrantz övergripande mål inom området Motiverade medarbetare och trygga arbetsplatser är inga
arbetsplatsolyckor samt minst 35% kvinnor i ledande positioner.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
35
Värdekedja med hög affärsetik
Lagercrantz verksamhet bygger på nära och långsiktiga
relationer till kunder, leverantörer och andra intressenter
och vi eftersträvar att vara en hållbar, långsiktig och
pålitlig samarbetspartner. Därför är det viktigt att affärs-
verksamheten bedrivs inte bara utifrån företagsekono-
miska krav, mål och riktlinjer, utan även med höga krav på
integritet och affärsetik i hela värdekedjan.
LAGERCRANTZ UPPFÖRANDEKOD
Uppförandekoden (Code of Conduct), tillsammans med
Lagercrantz kärnvärden (enkelhet och effektivitet, ansvar och
frihet, affärsmanskap samt förändringsvilja), är grunden för hur
vi uppträder och agerar i vårt dagliga arbete. Uppförandekoden
är fastslagen av moderbolagets styrelse och sammanfattar
de etiska värderingar som Lagercrantzkoncernen anser ska
gälla i vår verksamhet. Den anger miniminivån för acceptabelt
upp förande och omfattar alla dotterbolag och samtliga med-
arbetare i koncernen, styrelser inom koncernen, personer eller
verksamheter som arbetar på uppdrag av något dotterbolag
samt större leverantörer och omfattar bland annat arbets-
förhållanden och arbetslönevillkor, hälsa, säkerhet, mänskliga
rättigheter och affärs etik. Uppförandekoden är baserad på FN:s
Global Compacts Tio Principer för mänskliga rättigheter, ILO:s
kärn konventioner för mänskliga rättigheter i arbetslivet, FN:s
allmänna förklaring om mänskliga rättigheter samt OECD:s
riktlinjer för multinationella företag, konkurrenslagstiftning och
antikorruptionsregler. Lagercrantz accepterar inte handlingar
som strider mot uppförandekoden.
Alla medarbetare i Lagercrantz, både fast och tillfälligt
anställda, moderbolagets styrelse samt kollegor som inte är
anställda omfattas av och ska vara informerade om uppförande-
koden. Nyanställda medarbetare ska informeras om upp-
förandekoden i samband med anställning och medarbetare
i ny förrvade bolag inom en månad från överlåtelsedagen.
Under 2023/24 har 96% av Lagercrantz medarbetare varit infor-
merade om uppförandekoden. Koncernens uppförandekod finns
tillgänglig på www.lagercrantz.com.
LEVERANTÖRER
För att leverera med hög kvalitet och effektivt hantera risker
i värdekedjan är Lagercrantz beroende av att samarbeta med
leverantörer och andra affärspartners som delar koncernens
syn på affärsetik, miljö- och klimatpåverkan, sociala frågor och
mänskliga rättigheter. Grunden för samarbetena är Lagercrantz
uppförandekod (se ovan). Lagercrantz ska göra rimliga ansträng-
ningar för att säkerställa att de egna leverantörerna följer samma
principer.
Leverantörer utvärderas utifrån till exempel pris, kvalitet och
leveransförmåga. Bedömningarna väger även in risker relaterade
till exempelvis land eller marknad, processer och råvaror. Även
risker kopplade till klimat- och miljöpåverkan, arbetsförhållan-
den, lönevillkor, rätten till kollektiva förhandlingar samt mänsk-
liga rättigheter och andra sociala risker kan vägas in och vara
föremål för uppföljande granskningar och revisioner. Lagercrantz
alla bolag har tillsammans flera tusen leverantörer. Arbetet med
att implementera och följa upp uppförandekoden gentemot
leverantörer bedrivs därför decentraliserat i varje bolag.
ANTIKORRUPTION
Lagercrantz har nolltolerans mot korruption, mutor och illojala
konkurrensbegränsande åtgärder. Inköp, försäljning och mark-
nadsföring av våra produkter och tjänster ska skötas professio-
nellt och i enlighet med relevanta lagar och regler. Lagercrantz
nolltolerans grundar sig i att koncernen vill verka i ett rättvist och
effektivt affärsliv. Lagercrantz är övertygat om att sund affärsetik
med tydligt avståndstagande mot korruption och penningtvätt
bidrar till att stärka koncernens och dotterbolagens renommé
och position i värdekedjan.
Lagercrantz uppförandekod innefattar avståndstagande från
intressekonflikter vilket bland annat innebär att medarbetare
inte får vara involverade i aktiviteter eller inneha positioner
utanför Lagercrantz som står i konflikt med företagets affärs-
intressen. Ingen medarbetare ska heller ge eller ta emot gåvor,
ersättningar, fördelar eller erbjudanden som kan anses utgöra
en otillbörlig förmån, det vill säga något som kan påverka mot-
tagaren att agera illojalt eller olagligt gentemot sin arbetsgivare
för egen vinning. Gåvor till myndighetsanställda eller i samband
med offentliga upphandlingar är aldrig tillåtna.
LOKALSAMHÄLLEN OCH SKATTEPOLICY
För Lagercrantz och dess dotterbolag är det viktigt att vara med
och bidra till de samhällen där koncernen bedriver verksamhet
genom att betala skatt där värdena uppstår i enlighet med lokala
skattelagar och regler. Genom att vara goda medborgare bygger
dotterbolagen gott renommé gentemot kunder, leverantörer,
medarbetare, samhället och övriga intressenter.
KUNDINTEGRITET OCH DATASÄKERHET
g cybersäkerhet inklusive skydd av personuppgifter är
affärskritiskt och därför prioriterat för Lagercrantz. Lagercrantz
cybersäkerhetspolicy (Cyber Security Baseline) är styrande för
koncernens cybersäkerhet och hantering av persondata. Enligt
policyn ska dotterbolagen minst uppfylla koncernens minimi-
krav. Lagercrantz samlar endast in persondata enligt lag stadgade
processer och med uttryckligt samtycke från den registrerade när
så krävs. Den data som samlas in är begränsad till det angivna
syftet. Data som överförs till tredje part ska innehålla tydliga
villkor relaterade till insamling, användning, delning och lagring.
Tredje part ska förbinda sig att följa koncernens policy i data-
säkerhets- och datahanteringsfrågor. Alla dotterbolag ska ha
system på plats för att hantera frågor kring cyberkerhet och
möjlighet att övervaka och reagera på dataintrång och cyber-
attacker. Dotterbolagen fattar självständiga beslut kring behovet
av regelbundna säkerhetsrevisioner av företagets system,
produkter och metoder som är kopplade till användardata.
Dotterbolagen ska även säkerställa att samtliga medarbetare
har relevant och aktuell utbildning i cybersäkerhetsfrågor och
datahantering. Vid förlust av kunddata eller förändrade policyer
kring datahantering ska registrerade personer informeras.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
36
VISSELBLÅSARTJÄNST
Lagercrantz visselblåsartjänst är tillgänglig genom e-post till
whistleblower@lagercrantz.com för alla intressenter som exem-
pelvis medarbetare, kunder, leverantörer, underleverantörer och
representanter för lokalsamhällen. Medarbetare, leverantörer
och underleverantörer upplyses om visselblåsartjänsten i bland
annat uppförandekoden. Visselblåsartjänsten kan användas för
att lämna information om misstanke om något som inte är i linje
med Lagercrantz värderingar, etiska principer, uppförandekod
och som allvarligt kan påverka bolaget eller liv eller hälsa.
Nyanställda medarbetare liksom samtliga medarbetare i bolag
som Lagercrantz förvärvar ska informeras om visselblåsar-
tjänsten i samband med den första arbetsdagen i koncernen.
Under 2023/24 har det inkommit två ärenden via Lagercrantz
visselblåsartjänst. Dessa har hanterats enligt uppsatta rutiner
och kunnat avskrivas.
NYCKELTAL AVSEENDE VÄRDEKEDJA MED HÖG AFFÄRSETIK
2022/23 2023/24
Andel medarbetare som är informerade om uppförandekoden, % 85% 98%
Andel inköpsvolym där leverantörerna undertecknat uppförandekoden, % -
Antal rättsliga prövningar relaterade till korruption 0 0
Antal inrapporterade meddelanden till visselblåsartjänsten 0 2
Lagercrantz övergripande mål inom området Värdekedja med hög affärsetik är 100% efterlevnad av
Lagercrantz uppförande koden samt att 50% av den totala inköpsvolymen ska ha utvärderats utifrån
uppförandekoden.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
37
Klimat och miljö samt sociala och affärsetiska aspekter är
integrerade i Lagercrantz strategi och affärsmodell.
Lagercrantz styrelse och koncernens VD är ytterst ansvariga för
koncernens strategi inklusive dess hållbarhetsarbete omfattande
finansiell utveckling, miljö, klimat, sociala och affärsetiska aspekter.
Styrelsen antar de koncernövergripande policyerna och målen
inom hållbarhetsområdet. Koncernens VD ansvarar för att utföra,
följa upp och löpande rapportera hållbarhetsarbetet inklusive
relaterade risker och möjligheter till styrelsen.
DECENTRALISERAD ORGANISATION
Lagercrantz affärsmodell (se sidorna 4 5) bygger på en
decentraliserad organisation där dotterbolagen har en hög grad
av självständighet och hållbarhetsstyrningen sker huvudsakligen
via dotterbolagens styrelser, gemensam uppförandekod, policyer
och riktlinjer samt utbildning och uppföljning av hållbarhetsdata.
VD och företagsledning i respektive bolag har operativt ansvar
för sitt hållbarhetsarbete och varje styrelse är ytterst ansvarig för
att säkerställa att verksamheten följer sina egna och Lagercrantz
policyer och riktlinjer.
Lagercrantz stöttar utvecklingen av bolagens hållbarhetsarbete.
Lagercrantz förväntan på samtliga dotterbolag är att de ska:
a) Bevaka, identifiera och agera på väsentliga risker och
möjligheter inom relevanta hållbarhetsområden. Detta
inkluderar områden som påverkar bolagets affärsmodell,
konkurrenskraft och/eller finansiella ställning på kort och
lång sikt.
b) tta relevanta och mätbara mål för de mest väsentliga
hållbarhetsaspekterna och därefter genomföra aktiviteter
för att nå målen.
c) Ta fram och implementera relevanta styrdokument och
instruktioner, utöver de koncerngemensamma, som krävs
för att stödja bolagets hållbarhetsarbete och måluppfyllnad.
d) Agera i enlighet med principerna i Lagercrantz
uppförande kod samt andra policyer och ställa sig bakom
koncerngemensamma mål.
Lagercrantz dotterbolag rapporterar hållbarhetsdata inklusive
efterlevnad av policys löpande till moderbolaget. VD rapporterar
sedan viktiga händelser till koncernens styrelse.
Som en del av affärsplaneprocessen utför dotterbolagen
varje år en riskanalys som även omfattar hållbarhetsrelaterade
risker och möjligheter. Affärsplaner och riskanalyser rapporteras
till respektive divisionsledning som i sin tur rapporterar till
koncernledningen, som därefter rapporterar det konsoliderade
resultatet till koncernens styrelse.
Lagercrantz riskprocess har fokus på förebyggande insatser.
Bolagen ska identifiera, analysera och vidta åtgärder för att
minimera risker i verksamheten. Om risker eller incidenter
inträffar som kan leda till miljöskador, att medarbetare skadas,
mänskliga rättigheter åsidosätts eller Lagercrantz affärsetik
hotas ska åtgärder omedelbart vidtas och situationen analyseras,
kontrolleras, rapporteras till koncernledningen och följas upp
för att säkerställa att risken minimeras.
UTVÄRDERING AV HÅLLBARHETSARBETET
Lagercrantz styrelse utvärderar årligen koncernens mål och
måluppfyllelse inom hållbarhetsområdet, hållbarhetsindikatorer,
hållbarhetsstrategi och organisationens effektivitet. Utvärderingen
kan exempelvis leda till att mål revideras eller att resurser
omfördelas för att öka organisationens effektivitet. Resultatet
av koncernens hållbarhetsarbete och strategi rapporteras
årligen i hållbarhetsrapporten som utgör en del av koncernens
årsredovisning.
POLICYER
Samtliga hållbarhetsrelaterade koncernövergripande policyer antas
av styrelsen, där vår uppförandekod är den viktigaste och sätter
standarden för hur Lagercrantzkoncernen bedriver sin verksamhet
etiskt och i enlighet med gällande lagar och förordningar. Se mer
under Värdekedja med hög affärsetik.
I enlighet med den decentraliserade styrningsmodellen är VD
i varje dotterbolag ansvarig för att säkerställa att verksamheten
bedrivs i överensstämmelse med de koncernövergripande policyerna.
Dotterbolagen kan på eget initiativ komplettera med egna
riktlinjer och program som omfattar strängare krav än Lagercrantz
koncernövergripande policyer samt lagar och regler.
Den decentraliserade styrmodellen innebär att VD i dotterbolagen
avgör vilka utbildningsbehov som finns kring policyer både internt
och externt. Koncernövergripande policyer finns tillgängliga digitalt
för koncernens medarbetare på en gemensam webbplats och/eller
via dotterbolagens intranät.
Medarbetare som har frågor eller behöver råd angående policys
ska i första hand vända sig till närmaste chef. Denna kan i sin tur lyfta
frågan till VD i det berörda bolaget som i sin tur kan ta upp frågan
med koncernens VD. Brister i efterlevnad eller risk för brott mot
efterlevnad av policyer resulterar i åtgärder från koncernledningen
och allvarligare fall rapporteras till koncernens styrelse. Avvikelser
kan leda till disciplinära åtgärder och uppsägning. Brott mot
uppförandekoden hos leverantörer kan leda till att samarbetet bryts.
Även befintliga beställningar och uppdrag kan komma att avbrytas.
IMPLEMENTERING AV AFFÄRSKULTUREN I KONCERNEN
Lagercrantz har en organisationsstruktur där representanter från
respektive divisionsledning fungerar som styrelseordförande eller
styrelseledamot för dotterbolagen. Dessa divisions representanter
säkerställer att dotterbolagen integreras i Lagercrantz koncernen
ur ett affärskulturperspektiv. En av nyckel uppgifterna för styrelse-
ordförande i dotterbolagen är att kontinuerligt följa upp att bolagets
VD är motiverad och har fokus på viktiga frågor, som till exempel
personalfrågor och hållbarhet.
INTERN KONTROLL
Lagercrantz system för intern kontroll och riskhantering i samband
med företagets rapporteringsprocess beskrivs i bolagsstyrnings-
rapporten på sidan 54.
LEDNINGSSYSTEM OCH CERTIFIERINGAR
En viktig del i koncernens ständiga förbättringsarbete är användandet
av ledningssystem, certifieringar och kvalitets märkningar.
Inom koncernen finns ledningssystem för miljö, kvalitet, energi
och kvalitets säkring för svetsning, m m. Dotterbolagen fattar
självständiga beslut om certifieringar och övriga kvalitetsmärkningar.
Under 2023/24 hade 49 av dotterbolagen någon form av ISO-
certifiering, vilket motsvarar 66% av samtliga bolag.
LAGERCRANTZ STYRMODELL
Lagercrantz är ett svenskt börsnoterat bolag vars styrning baseras
bland annat på den svenska aktiebolagslagen, bolags ordningen,
Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter och Svensk Kod för
bolagsstyrning. Styrelsen, dess sammansättning, organisation,
arbete, extern revision och övriga styrelserelaterade aspekter
beskrivs i bolagsstyrningsrapporten på sidorna 52 56. Lagercrantz
förvärvsprocess inklusive dess due-diligence kopplad till hållbarhet
beskrivs på sidorna 12 13.
Till grund för styrningen i Lagercrantz ligger koncernens
värderingar samt FN Global Compacts principer, det internationella
regelverket för mänskliga rättigheter, ILO:s kärnkonventioner om
grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet, FN:s konvention
mot korruption, samt OECD:s riktlinjer för multinationella företag.
Hållbarhetsstyrning
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
38
sig till CCM 7.3, 7.4 samt 7.6 avser energibesparande åtgärder
kopplade till fastigheter, exempelvis installation av solceller och
byte till LED-belysning. Dessa kapitalutgifter har inte bedömts
som taxonomiförenliga eftersom kriterier för att inte skada
övriga miljömål inte har uppfyllts. Detta beror på att Lagercrantz
ännu inte upprättat processer för att säkerställa vilka kemikalier
produkterna innehåller utifrån kriterierna i taxonomin.
Nyckeltal rapporteras i enlighet med Taxonomiförordningens
reglemente och presenteras i separata tabeller för omsättning,
kapitalutgifter och driftsutgifter (se sidorna 92 93).
Omsättning innefattar koncernens totala externa netto-
omsättning, vilken definieras i enlighet med IFRS 15. Inga
övriga intäkter har identifierats som uppfyller definitionen
i taxonomiförordningen. Se not 4 för redovisningsprinciper
avseende koncernens intäkter.
Kapitalutgifter avser investeringar för anskaffning av
anläggningstillgångar under innevarande år som framgår
av not 16, Immateriella anläggningstillgångar, exklusive
goodwill, not 17 Materiella anläggningstillgångar och not 18
Leasingavtal. Informationen i noterna återfinns på raderna
Årets investering, Tillkommande nyttjanderätter och Företags-
förvärv. Kapitalutgifter som omfattas av taxonomin är den
andel av årets investeringar (kapitalutgifter) som är hänförliga
till anläggningstillgångar som används inom koncernens
ekonomiska aktiviteter som omfattas av taxonomin, samt
koncernens investeringar i miljöfrämjande teknik.
Driftsutgifter innefattar kostnader för forskning och
utveckling, renovering av byggnader, korttidsleasingavtal
(enligt IFRS 16), underhåll och reparation samt service som krävs
för effektiv daglig drift av materiella anläggningstillgångar.
Drifts utgifter som omfattas av taxonomin är hänförliga till
anläggningstillgångar som används inom koncernens ekono-
miska aktiviteter som omfattas av taxonomin, samt årets
kostnader för miljöfrämjande teknik.
Lagercrantz har policyer (Uppförandekod) och processer
på plats för att säkerställa minimiskyddsåtgärder avseende
mänskliga rättigheter, anti-korruption, beskattning samt rättvis
konkurrens. Ingen domstolsorder eller böter har utfärdats mot
Lagercrantz inom något av dessa områden under 2023.
Under 2023 lagstiftade EU om utökat omfång av taxonomi-
förordningen och nya ekonomiska aktiviteter har tillkommit i
Miljömål 1 – Begränsning av klimatförändringar (CCM) och
Miljömål 2 Anpassning till klimatförändringar (CCA).
Därutöver har fyra nya miljömål tillkommit:
Miljömål 3 – Hållbar användning och skydd av vatten och marina
resurser (WTR),
Miljömål 4 – Övergång till cirkulär ekonomi (CE),
Miljömål 5 – Förebyggande och kontroll av föroreningar (PPC)
Miljömål 6 – Skydd och återställande av biologisk mångfald och
ekosystem (BIO).
Lagercrantz har analyserat de tillkommande ekonomiska
aktiviteterna och gjort bedömningen att ingen väsentlig del
av omsättningen eller driftsutgifterna omfattas av taxonomin
som den är utformad och definierad i nuläget. Våra dotterbolag
bedriver inte den typ av aktiviteter som definieras i taxonomin,
till exempel tillverkar en stor andel av koncernens bolag
komponenter, som i nuläget inte ingår i ramverket. Dessutom
tillverkas många av produkterna inte direkt av koncernen, utan
monteras ihop av inköpta färdiga insatsvaror, vilket inte heller
omfattas av taxonomin.
Lagercrantz har under 2023 identifierat ekonomiska aktiviteter
som hänför sig till kapitalutgifter, dels investeringar kopplade till
energiförbättringar av fastigheter, dels inköp från leverantörer
vars verksamhet omfattas av taxonomin. Sammantaget rör det
sig om följande aktiviteter:
Begränsa klimatförändringarna (CCM)
6.5 Transport med motorcyklar, personbilar och lätta
motorfordon
7.3 Installation, underhåll och reparation av energieffektiv
utrustning
7.4 Installation, underhåll och reparation av laddningsstationer
för elfordon i byggnader
7.6 Installation, underhåll och reparation av tekniker för
förnybar energi
7.7 Förvärv och ägande av byggnader.
Förvärv och ägande av byggnader (CCM 7.7) samt inköp av
bilar (CCM 6.5) bedöms som taxonomitillämpliga, men inte
taxonomiförenliga, eftersom leverantörernas taxonomi-
förenlighet inte kunnat säkerställas. Kapitalutgifter som hänför
TAXONOMIRAPPORTERING 2023/24 I SAMMANDRAG
Omfattas av
taxonomin
Taxonomiförenliga
aktiviteter
Omfattas inte av
taxonomin
Totalt MSEK % MSEK % MSEK % MSEK
Nettoomsättning 8 129 0% 0 0% 0 100% 8 129
Kapitalutgifter 1 124 23,4% 263 0% 0 76,6% 861
Driftsutgifter 218 0% 0 0% 0 100% 218
Fullständiga taxonomitabeller återfinns på sidorna 92 93.
EU:s taxonomi
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
39
Lagercrantz bidrag till FN:s globala hållbarhetsmål
Lagercrantz bidrar till 10 av FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling och under perioden har vi arbetat specifikt med sex av dessa: Hälsa
och välbefinnande, Jämställdhet, Hållbar energi för alla, Anständiga arbetsvillkor och ekonomisk tillväxt, Hållbar industri, innovationer
och infrastruktur, samt Hållbar konsumtion och produktion. Lagercrantz arbetar både för att den egna verksamheten ska leva upp till
målen och för att hjälpa våra kunder uppnå målen genom att de produkter och tjänster vi erbjuder. Se vidare tabellen nedan där vi ger
exempel på vårt arbete under respektive delmål.
Delmål och aktiviteter
GOD HÄLSA OCH
LBEFINNANDE
3.6 Minska antalet dödsfall och skador i vägtrafiken.
3.9 Minska antalet sjukdoms- och dödsfall till följd av skadliga kemikalier och föroreningar.
Lagercrantz vill bidra till ett tryggare samhälle, där färre riskerar att utsättas för skador eller risker.
Lagercrantz dotterbolag strävar efter att ersätta skadliga kemikalier, bland annat med hjälp av bolagens
kemikaliehanteringssystem.
Vi väljer våra leverantörer noga och har som målsättning att de ska följa vår uppförandekod vilket inkluderar
skrivningar kopplade till miljö.
I koncernen ingår bolag som levererar produkter som bidrar till tryggare samhällen. Det rör sig till exempel om
vägräckeslinor, väg- och broräcken och tekniska lösningar för att upptäcka köer och hinder i trafiken vilken ökar
trafiksäkerheten. Ett av våra bolag marknadsför utrustning för att upptäcka radon i till exempel hem, skolor och
på arbetsplatser. Flera av koncernens bolag erbjuder produkter som skapar tryggare arbetsplatser, till exempel
skydd till helikopterplattformar, fallskyddsutrustning, spinklerpumpar och sprinklertankar, högtryckspumpar för
brandbekämpning och brandsäkra dörrar.
JÄMSTÄLLDHET
5.5 Säkerställ fullt deltagande för kvinnor i ledarskap och beslutsfattande.
Lagercrantz tillåter inte diskriminering eller trakasserier i någon form. Vi arbetar även för
en jämnare könsfördelning.
Vi arbetar för att ha en jämställd rekryteringsbas vid rekrytering vilket för Lagercrantz innebär att aktivt söka
kvinnliga kandidater.
Lagercrantz säkerställer att alla medarbetare ges samma möjligheter att utvecklas oavsett kön, ålder, etnisk
härkomst, religion, politiska åsikter, sexuell läggning, handikapp eller andra särskiljande egenskaper.
HÅLLBAR ENERGI
FÖR ALLA
7.2 Öka andelen förnybar energi i världen.
7.3 Fördubbla ökningen av energieffektivitet.
Lagercrantz ska bedriva ett aktivt arbete för att kontinuerligt minska energianvändningen i våra
verksamheter, produkter och processer och öka andelen förnybar energi.
nga av dotterbolagen inom Lagercrantz är tillverkande enheter vilket kräver mycket energi. Därför är en av
koncernens viktigaste fokus att öka andelen förnybar elektricitet för att minska negativ påverkan. Dotterbolagen
jobbar också med sina tillverkningsprocesser för att optimera materialanvändning och energieffektivitet.
Flera bolag jobbar med lösningar baserade på solceller, både för den egna verksamheten och för produkter
de erbjuder till kunder, till exempel elskåp och teknikhus som drivs med solceller. Andra bolag jobbar med
kablagelösningar som hjälper energibolagen öka sin andel av förnybar energi och intelligent och behovsstyrd
ljusstyrning.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
40
Delmål och aktiviteter
ANSTÄNDIGA
ARBETSVILLKOR
OCH EKONOMISK
TILLVÄ XT
8.1 Hållbar ekonomisk tillväxt.
8.5 Full sysselsättning och anständiga arbetsvillkor med lika lön för alla.
Ekonomisk stabilitet och styrka är grundförutsättningar för att kunna investera i hållbar affärs-
utveckling. Genom tillväxt kan vi skapa fler spännande, utvecklande arbetstillfällen. Lagercrantz
strävar efter att vara en ansvarsfull arbetsgivare där medarbetarna trivs och utvecklas.
Lagercrantz har tre grundläggande krav för att leva upp till sin vision: Tillväxt, Lönsamhet och Utveckling.
Detta följs löpande upp under året i varje bolag och i respektive årsredovisning.
let för dotterbolagens produkter och tjänster är att hjälpa våra kunder att i sin tur bli mer effektiva och hållbara
och därigenom skapa en hållbar tillväxt som erbjuder anställda full sysselsättning och anständiga arbetsvillkor
Att utveckla våra medarbetare är viktigt. Under året har 9 500 utbildningstimmar registrerats inom koncernen.
En majoritet av våra bolag gör löpande medarbetarundersökningar. Se även sidorna 34 35 och not 5 i ÅR för
mer data om våra anställda.
I flera fall arbetar våra bolag med att anställa även de som står en bit ifrån arbetsmarknaden, som nyanlända eller
människor med funktionshinder.
HÅLLBAR INDUSTRI,
INNOVATIONER OCH
INFRASTRUKTUR
9.1 Skapa hållbara, motståndskraftiga och inkluderande infrastrukturer.
9.C Tillgång till informations- och kommunikationsteknik för alla.
9.4 Uppgradera all industri och infrastruktur för ökad hållbarhet.
Varje dotterbolag förväntas ligga väl framme och utveckla verksamheten i sin delbransch.
Ny teknik, nya produkter, förbättrade arbetsprocesser och nya IT-system är alla områden som
bidrar till att bolag blir långsiktigt hållbara.
Lagercrantz dotterbolag har förstått vikten av att ta fram hållbara produkter, både för att bidra till ett hållbarare
samhälle och för att säkerställa den egna affären.
Koncernen förespråkar digitala möten som ett led i att minska resandet.
Flera bolag inom koncernen jobbar med lösningar för att minska behovet av resande till exempel genom
avancerade videokonferensanläggningar och lösningar för att avläsa status och åtgärda problem för
teknisk utrustning på distans. I koncernen finns även bolag som erbjuder produkter och tjänster för stabil
kommunikations infrastruktur. Det finns även bolag som jobbar med lösningar för att underlätta återvinning av
metaller genom att erbjuda returmöjligheter för kasserade produkter.
HÅLLBAR
KONSUMTION OCH
PRODUKTION
12.2 llbar förvaltning och användning av naturresurser.
12.4 Ansvarsfull hantering av kemikalier och avfall.
12.5 Minska mängden avfall markant.
Vi arbetar ständigt med att minska vårt resursutnyttjande och att agera ansvarsfullt. Genom
uppförandekod för våra leverantörer kan vi även påverka tidigare led och vårt långsiktiga mål är
att samtliga leverantörer till koncernens bolag ska leva upp till den.
En stor andel av våra bolag arbetar aktivt med att effektivisera användandet av naturresurser och råmaterial,
minska användandet av farliga kemikalier och material samt öka återvinningsgraden.
Flera av bolagen jobbar aktiv med att optimera materialåtgången och med att öka andelen återvunnet material
i sina produkter. Bolagen jobbar också med att minska och återanvända emballage och öka andelen återvunnet
eller miljömärkt emballage. Flera av bolagen som jobbar med plastprodukter jobbar med lösningar för att kunna
erbjuda produkter gjorda på nedbrytningsbar plast som bland annat kan ersätta liknande produkter i betong.
Många bolag jobbar också med att effektivisera sina transporter, till exempel genom att premiera lokala
leverantörer och genom att planera och samordna transporter bättre.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
41
0
6 000
12 00
18 00
Omsatt antal aktier
i tusental
0
50
Lagercrantz Group B
2019/04 2020 2021 2022 2023 2024
Aktien
LAGERCRANTZ AKTIE
Aktiekursen den 31 mars 2024 var 163,80 SEK (129,70).
Kursutvecklingen under räkenskapsåret 2023/24 (april – mars)
innebar en uppgång med 26%. OMX Stockholm Price Index
minskade under samma period med 5%. Lagercrantz hade
ett börsvärde om 33 735 MSEK (26 602) den 31 mars 2024,
beräknat på antal utestående aktier exklusive återköpta aktier.
UTDELNINGSFÖRSLAG
Styrelsens förslag till utdelning för räkenskapsåret 2023/24
innebär en utdelning om 1,90 SEK (1,60) per aktie. Utdelningen
motsvarar totalt 391 MSEK (329).
AKTIENS OMSÄTTNING PÅ BÖRSEN
Under räkenskapsåret omsattes 53,3 miljoner aktier (65,9)
motsvarande ett värde om 6 751 MSEK (6 621). Omsättnings-
hastighet för utestående antal aktier uppgick till 64% (32).
I genomsnitt gjordes under året 871 avslut (948) per handelsdag
i Lagercrantz aktie.
EGNA AKTIER
Årsstämman 2023 gav styrelsen bemyndigande att under
perioden fram till nästa årsstämma förvärva eller avyttra egna
aktier för att täcka bolagets åtagande i utestående options-
program, samt besluta om nyemission av upp till 10% av antalet
B-aktier för att finansiera företagsförvärv eller stärka balans-
räkningen i samband med företagsförvärv.
I samband med lösen av optioner avyttrades även totalt
130 587 återköpta aktier av serie B.
Lagercrantz ägde vid periodens utgång 3 263 204 aktier
av serie B, vilket motsvarar 1,6% av antalet aktier och 1,1%
av röstetalet i Lagercrantz. Den genomsnittliga anskaffnings-
kostnaden för återköpta aktier uppgår till 10,75 SEK per aktie.
Över en femårsperiod mellan 1 april 2019 – 31 mars 2024
har kursutvecklingen för Lagercrantz aktie uppgått
till 368%. Det breda börsindexet OMX Stockholm PI har
under samma period stigit med 64%.
AKTIEFAKTA
Kortnamn LAGR B
ID SSE14335
ISIN kod SE0014990966
Segment Large Cap
Sektor Industrial goods and services
ICB-kod 2700
Noterad 3 september 2001
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
42
STÖRSTA ÄGARNA I LAGERCRANTZ GROUP 2024-03-31
Ägare Antal A-aktier Antal B-aktier Innehav Röster
Anders Börjesson & Tisenhult-gruppen 8 190 630 3 445 650 5,6% 29,0%
Fidelity Investments (FMR) 20 493 464 9,8% 7,0%
SEB Investment Management 18 847 930 9,0% 6,4%
Swebank Robur Fonder 16 952 594 8,1% 5,8%
Lannebo Fonder 13 305 065 6,4% 4,5%
Jörgen Wigh 673 998 1 760 350 1,2% 2,9%
Handelsbanken Fonder 7 860 926 3,8% 2,6%
Vanguard 7 006 415 3,4% 2,4%
Cliens Fonder 6 825 800 3,3% 2,2%
Pär Säve 180 000 3 915 000 2,0% 1,9%
Summa 10 största ägarna 9 044 628 99 078 339 51,9% 64,4%
Summa övriga ägare 746 778 97 085 284 48,1% 35,6%
Totalt exklusive återköpta aktier 9 791 406 196 138 858 100% 100%
Lagercrantz Group (återköp) 3 263 204
Totalt 9 791 406 199 426 827
ÄGARSTRUKTUR I LAGERCRANTZ GROUP 2024-03-31
Antal aktier Antal ägare Innehav Röster
1 – 5 000 12 417 2,6% 1,8%
5 001 – 10 000 386 1,4% 1,0%
10 001 – 100 000 396 5,4% 4,4%
100 001 – 500 000 75 8,3% 7,3%
500 001 – 1 000 000 11 3,7% 2,6%
1 000 001 – 29 72,9% 78,9%
Övriga ägare N/A 5,8% 4,3%
Summa 13 314 100% 100%
Kategori Antal ägare Innehav Röster
Svenska institutionella ägare 70 43,8% 55,6%
Svenska privatpersoner 12 560 20,1% 18,5%
Utländska institutionella ägare 73 27,6% 19,4%
Övriga ägare 611 8,5% 6,5%
Summa 13 314 100% 100%
Källa: Monitor av Modular Finance AB. Sammanställd och bearbetad data från bland annat Euroclear, Morningstar
och Finansinspektionen. Verifieringsdatum kan variera för utländska ägare. Uppdaterad per 2024-03-31.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/ 24
43
Flerårsöversikt
Finansiell utveckling i sammandrag
RESULTATRÄKNING
Belopp i MSEK 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Nettoomsättning 8 129 7 246 5 482 4 091 4 180
Resultat före avskrivningar 1 704 1 451 1 094 774 717
Avskrivningar, övriga anläggningstillgångar -273 -246 -199 -158 -152
Rörelseresultat (EBITA) 1 431 1 205 895 616 565
Avskrivningar på immateriella tillgångar
som uppstått vid företagsförvärv -175 -143 -114 -87 -82
EBIT (resultat före finansiella poster) 1 256 1 062 781 529 483
Finansiella intäkter och kostnader -140 -94 -40 -27 -23
Resultat efter finansiella poster 1 116 968 741 502 460
Skatt -239 -210 -169 -114 -94
Årets resultat 877 758 572 388 366
BALANSRÄKNING
Belopp i MSEK 2024-03-31 2023-03-31 2022-03-31 2021-03-31 2020-03-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 5 152 3 964 3 091 2 394 2 276
Materiella anläggningstillgångar 1 143 973 741 586 480
Finansiella anläggningstillgångar 25 19 19 21 18
Övriga omsättningstillgångar 3 167 2 717 2 146 1 458 1 458
Likvida medel 355 360 210 151 117
Summa tillgångar 9 842 8 033 6 207 4 610 4 349
Eget kapital och skulder
Eget kapital 3 468 3 009 2 228 1 855 1 684
Räntebärande avsättningar och skulder 3 312 2 687 2 224 1 467 1 430
Icke räntebärande avsättningar och skulder 3 062 2 337 1 755 1 288 1 235
Summa eget kapital och skulder 9 842 8 033 6 207 4 610 4 349
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 219 67 82 51 22
KASSAFLÖDESANALYS
Belopp i MSEK 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Resultat efter finansiella poster 1 116 968 741 502 460
Justeringar för betald skatt och poster som inte ingår i kassaflödet 473 159 146 144 143
Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital 1 324 1 127 887 646 603
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital 3 -57 -293 136 -96
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 327 1 070 594 782 507
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 293 -1 017 -765 -415 -351
Kassaflöde från den löpande verksamheten
och investeringsverksamheten 34 53 -171 367 156
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -47 86 224 -333 -178
Årets kassaflöde -13 139 53 34 -22
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
44
NYCKELTAL
Belopp i MSEK om inte annat anges 2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Omsättning 8 129 7 246 5 482 4 091 4 180
Omsättningsförändring, % 12,2 32,2 34,0 -2,1 6,3
Rörelseresultat (EBITA) 1 431 1 205 895 616 565
Rörelsemarginal (EBITA), % 17,6 16,6 16,3 15,1 13,5
EBIT 1 256 1 062 781 529 483
EBIT-marginal, % 15,5 14,7 14,2 12,9 11,6
Resultat efter finansiella poster 1 116 968 741 502 460
Vinstmarginal, % 13,7 13,4 13,5 12,3 11,0
Resultat efter skatt 877 758 572 388 366
Soliditet, % 35 37 36 40 39
Rörelseresultat (EBITA) / Rörelsekapital (R/RK), % 77 78 79 67 64
Avkastning på sysselsatt kapital, % 20 22 20 17 17
Avkastning på eget kapital, % 27 29 28 22 23
Nettoskuld (+) / fordran (-) * 2 957 2 327 2 014 1 314 1 312
Nettoskuldsättningsgrad, ggr * 0,9 0,8 0,9 0,7 0,8
Operativ nettoskuld (+) / fordran (-) 2 439 1 902 1 621 992 1 056
Operativ nettoskuldssättningsgrad 0,7 0,6 0,7 0,5 0,6
Räntetäckningsgrad, ggr 8 9 15 12 13
Antal anställda årets slut 2 762 2 425 1 953 1 654 1 532
Genomsnittligt antal anställda 2 788 2 410 1 923 1 632 1 521
Omsättning utanför Sverige 5 561 4 830 3 559 2 650 2 706
* Nettoskuld och nettoskuldsättningsgrad inkluderar pensionsskuld. IFRS 16 ingår från 1 april 2019. Ingen omräkning av föreende perioder har skett.
DATA PER AKTIE*
2023/24 2022/23 2021/22 2020/21 2019/20
Antal aktier vid årets slut efter återköp (’000) 205 955 205 930 203 637 203 421 203 178
Vägt antal aktier efter återköp (’000) 205 940 204 439 203 547 203 307 203 151
Vägt antal aktier efter återköp och utspädning (’000) 206 227 204 718 204 102 203 673 203 616
Resultat per aktie, SEK 4,26 3,71 2,81 1,91 1,80
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,25 3,70 2,80 1,91 1,80
Kassaflöde från rörelsen per aktie efter utspädning, SEK 6,43 5,23 2,91 3,84 2,49
Utdelning per aktie, SEK (årets utdelning enligt förslag) 1,9 1,6 1,3 1 0,67
Eget kapital per aktie, SEK 16,84 14,61 10,94 9,12 8,29
Senaste betalkurs per aktie, SEK 163,8 129,7 106,8 79,1 38,6
* Omräkning har gjorts av tidigare år efter split 3:1 under 2020/21.
Avkastning på eget kapital ¹
Årets resultat efter skatt i procent av genomsnittligt
eget kapital (ingående balans plus utgående balans för
perioden, dividerat med två).
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) ¹
Rörelseresultat (EBITA) i procent av genomsnittligt
rörelsekapital, (ingående balans plus utgående balans för
perioden, dividerat med två) där rörelse kapitalet består
av lager, kundfordringar och fordran på beställare minus
leverantörsskulder och förskott från kunder.
Avkastning på sysselsatt kapital ¹
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader
i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (ingående
balans plus utgående balans för perioden, dividerat
med två).
EBIT-marginal
Resultat före finansnetto i procent av
netto omsättningen.
EBITD
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
Eget kapital per aktie ¹
Eget kapital dividerat med antal utesende aktier på
balansdagen.
Kassaflöde per aktie efter utspädning ¹
Årets kassaflöde dividerat med ett vägt genomsnitt
av antal utestående aktier efter återköp justerat för
utspädning.
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie ¹
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med
ett vägt genomsnitt av antal utestående aktier efter återköp
justerat för utspädning.
Nettoskuld/fordran ¹
Räntebärande avsättningar och skulder inklusive pensions-
skulder och inklusive skulder hänförliga till finansiell
leasing enligt IFRS 16, minus likvida medel och kortfristiga
placeringar.
Nettoskuldsättningsgrad ¹
Räntebärande avsättningar och skulder inklusive pensions-
skulder och inklusive IFRS 16, minus likvida medel och
kortfristiga placeringar, dividerat med eget kapital plus
innehav utan bestämmande inflytande.
Omsättningsförändring ¹
rändring av nettoomsättningen i procent av föregående
års nettoomsättning.
Operativ nettoskuld/fordran ¹
Räntebärande avsättningar och skulder, exklusive pensioner
och exklusive skulder hänförliga till finansiell leasing enligt
IFRS 16, minus likvida medel och kortfristiga placeringar.
Operativ nettoskuldsättningsgrad ¹
Räntebärande avsättningar och skulder, exklusive pensioner
och exklusive skuld för leasing, minus likvida medel och
kortfristiga placeringar, dividerat med eget kapital plus
innehav utan bestämmande inflytande.
Organisk tillväx
Förändringar i nettoomsättningen exklusive valutaeffekter,
förvärv samt avyttringar jämfört med samma period
föregående år.
Resultat per aktie före utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktie ägare
i relation till vägt antal aktier efter återköp.
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktie ägare
i relation till vägt antal aktier efter återköp och utspädning.
Räntetäckningsgrad ¹
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader
dividerat med finansiella kostnader.
Rörelsemarginal ¹
Rörelseresultat (EBITA) i procent av nettoomsättningen.
Rörelseresultat (EBITA) ¹
Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella
anläggninstillgångar om uppkommit i samband med
företagsförrv.
Skuldsättningsgrad ¹
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital plus
innehav utan bestämmande inflytande.
Soliditet ¹
Eget kapital plus innehav utan bestämmande inflytande
i procent av balansomslutningen. Eget kapitalandelen av
obeskattade reserver ingår i moderbolagets beräkning
av soliditet.
Sysselsatt kapital ¹
Balansomslutning reducerat med icke räntebärande
avsättningar och skulder.
Vinstmarginal ¹
Resultat efter finansiella poster minus andel i intresse-
bolag i procent av nettoomsättningen.
DEFINITIONER
¹ Nyckeltalet är ett alternativt nyckeltal enligt ESMA:s riktlinjer.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
45
rvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Lagercrantz Group AB (publ) med organisationsnummer
556282-4556 avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2023/24.
Den legala årsredovisningen utgörs av förvaltningsberättelsen
med förslag till vinstdisposition, de finansiella rapporterna, noter
samt revisionsberättelse. Jämförelser inom parentes avser mot-
svarande period föregående år om inget annat anges. Bolaget
har valt att upprätta hållbarhetsrapporten skild från förvaltnings-
berättelsen i enlighet med ÅRL 6:11. Hållbarhetsrapporten enligt
ÅRL 6:12-14 är samtryckt med årsredovisningen och återfinns
integrerad i avsnitten Lagercrantz Group, Hållbarhet inom
Lagercrantz, Hållbarhetsrapport samt under avsnittet Risker och
osäkerhetsfaktorer här i Förvaltningsberättelsen.
VERKSAMHETEN
Lagercrantz Group AB (publ) är en svensk börsnoterad teknik-
koncern bestående av omkring 80 självständiga bolag som
erbjuder värdeskapande teknik till andra företag, antingen med
egna produkter eller med produkter från ledande leverantörer.
Gemensamt för verksamheterna är att de alla erbjuder tekniska
produkter och lösningar till företagskunder och att värde-
skapandet är stort, med hög grad av kundanpassning, support,
service och andra tjänster.
Koncernen har cirka 2 800 ansllda och omsätter drygt
8 miljarder kronor. Lagercrantz förrvar kontinuerligt nya bolag
och skapar goda förutsättningar för bolagens lönsamhet och
tillväxt. Lagercrantz B-aktie är noterad på NASDAQ Stockholm
sedan 2001.
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT
Under räkenskapsåret var efterfrågan fortsatt god på koncer-
nens huvudmarknader i Norden och Nordeuropa, med en något
lägre tillväxttakt under den senare delen av året.
Under räkenskapsåret ökade koncernens nettoomsättning
med 12% till 8 129 MSEK (7 246), där den organiska tillväxten
för jämförbara enheter, mätt i lokal valuta, uppgick till minus
1% (10) och den förvärvade tillväxten uppgick till 11% (18).
Valutakursförändringar påverkade nettoomsättningen positivt
med 2% (3).
Sverige stod under året för 32% (33) av affärsvolymen, följt
av Danmark på 12% (13), Norge på 8% (9) och Finland på 6%
(6). Omsättningen utanför Norden har ökat under senare år och
utgör nu cirka 42% (39) av affärsvolymen. Framför allt har för-
säljningen i Storbritannien 6%, övriga Europa och USA utveck-
lats väl.
Lönsamheten förbättrades och rörelseresultatet före för-
värvsrelaterade avskrivningar på immateriella tillgångar (EBITA)
för räkenskapsåret ökade med 19% till 1 431 MSEK (1 205),
vilket motsvarar en EBITA-marginal om 17,6% (16,6). Den högre
EBITA-marginalen drevs primärt av mixförändringar och ökat
värdeskapande som visade sig i ökade bruttomarginaler samt
god lönsamhet för nyförvärvade bolag. Andelen egna produkter
ökade till 76% (75).
Koncernens resultat efter finansiella poster ökade med 15%
till 1 116 MSEK (968). Finansnettot uppgick till -140 MSEK (-94),
varav räntenettot uppgick till -133 MSEK (-73) och valutaomräk-
ningseffekter på lån i utländsk valuta uppgick till -8 MSEK (-20).
Resultat efter skatt ökade med 16% till 877 MSEK (758) och
den effektiva skattesatsen uppgick till 21% (22). Resultat per
aktie efter utspädning ökade med 15% till 4,25 SEK (3,70).
LÖNSAMHET OCH FINANSIELL STÄLLNING
Avkastning på eget kapital uppgick till 27% (29) och avkastningen
på sysselsatt kapital var 20% (22). Koncernens mått för avkastning
på rörelsekapitalet (R/RK) uppgick till 77% (78).
Eget kapital per aktie uppgick till 16,84 SEK (14,61) och
soliditeten uppgick till 35% (37).
Vid periodens slut uppgick den operativa nettoskulden till
2 438 MSEK (1 902), där ökningen främst är hänförlig till förvärv.
Den operativa nettoskuldsättningsgraden uppgick till 0,6 (0,7).
Koncernens nettoskuld inklusive pensionsskuld om 63 MSEK
(55) och leasingskuld om 456 MSEK (370) uppgick till 2 956 MSEK
(2 327).
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR
Kassaflödet från den löpande verksamheten under räkenskaps-
året ökade med 24% till 1 327 MSEK (1 070), motsvarande
6,43 SEK per aktie (5,23), där förändringen huvudsakligen
för klaras av ett ökat resultat.
Kassaflödet från investeringar i verksamheter påverkades av
företagsförvärv, inklusive reglering av villkorad köpeskilling avse-
ende tidigare års genomförda förrv, med 1 175 MSEK (846).
Investeringar i övriga anläggningstillgångar uppgick till
119 MSEK (171), varav de större posterna avser produktions-
utrustning och anläggningar.
Utdelning till moderbolagets aktieägare uppgick till 329 MSEK
(266), vilket motsvarar 1,60 SEK (1,30) per aktie, där utdelningen
betalades under räkenskapsårets andra kvartal.
För övrig information om kassaflödet från finansierings verksam-
heten (aktier och optioner) hänvisas till avsnittet ”Aktiefördelning,
återköp och större aktieägare”, sidorna 42 43.
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT PER DIVISION
Electrify
Under räkenskapsåret 2023/24 ökade nettoomsättningen i division
Electrify med 7% till 1 801 MSEK (1 677), där förvärv bidrog med
9% medan nettoomsättningen för jämförbara enheter minskade
med 3%. Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 10% till 312 MSEK
(283), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 17,3% (16,9).
Affärsläget präglades generellt av en något avmattad efter-
frågan, särskilt under det andra halvåret. Trots detta levererade
divisionen ett ökat resultat med marginalförbättring genom god
kostnadskontroll och goda resultatbidrag från förvärv.
Positiv utveckling noterades för de största enheterna Elpress och
Elfac, med ökad efterfrågan och leveranser till vindkrafts industrin.
Inom infrastruktur levererade Swedwire en resultatförbättring och
Cue Dee noterade ett bra resultat med god marginalförbättring.
Tykoflex, med inriktning mot fibernätsutbyggnad, som för-
värvades i december 2022, fick också ett starkt första år inom
koncernen.I september 2023 förvärvades Letti AS i Norge, en
ledande tillverkare av installations- och fästmaterial för kablar
och kabelrör, och i mars 2024 förvärvades Nordic Road Safety,
en ledande leverantör av certifierade vägräckessystem och buller-
skydd med årsomsättning om ca 350 MSEK och ett rörelseresultat
(EBITA) om cirka 50 MSEK.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
46
Control
Nettoomsättningen i division Control ökade med 1% till
750 MSEK (746), där förvärv bidrog med 2%, medan netto-
omsättningen för jämförbara enheter minskade med 2%.
Rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 117 MSEK (119), vilket
motsvarar en rörelsemarginal om 15,6% (16,0).
Affärsläget var stabilt där särskilt Radonova, Direktronik,
Load Indicator och Leteng hade en positiv utveckling. Samtidigt
noterade några verksamheter ett fortsatt utmanande marknads-
läge, t ex Precimeter som påverkades av att den europeiska
aluminium industrin har minskat produktionen på grund av
ökade energipriser.
TecSec
Nettoomsättningen i division TecSec ökade med 18% till
2 065 MSEK (1 748), där förvärv bidrog med 16%, medan netto-
omsättningen för jämförbara enheter minskade med 2%.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 21% till 367 MSEK (303),
vilket motsvarar en rörelsemarginal om 17,8% (17,3).
Affärsläget var fortsatt stabilt och de flesta enheterna levere-
rade goda resultatförbättringar, medan de mer byggrelaterade
verksamheterna CWL och R-CON påverkades av en svagare
konjunktur, särskilt under det andra halvåret.
Positiv utveckling noterades särskilt för ISG Nordic, PcP,
Door and Joinery, ARAS och Frictape.
I april 2023 förvärvades Fireco i Storbritannien, som tillverkar
komponenter till branddörrar och i december 2023 förvärvades
Suomen Diesel Voima, en ledande leverantör av reservkraft-
aggregat och sprinklerpumpar i Finland.
Niche Products
Nettoomsättningen i division Niche Products ökade med 8%
till 2 012 MSEK (1 871), där förvärv bidrog med 7% medan
nettoomsättningen för jämförbara enheter minskade med
1%. Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 14% till 426 MSEK
(375), motsvarande en rörelsemarginal om 21,2% (20,0).
Niche Products levererade ytterligare ett år med god resultat-
och marginalförbättring. Marknadsläget var gynnsamt för de
flesta av divisionens verksamheter. Särskilt utmärkande var
Tormek, Asept, borstbolagen SIB och Sajas samt Waterproof,
medan Truxor, Nikodan och PST påverkades av ett svagare
marknadsläge.
I december 2023 förvärvades MH Modules, en ledande
nordisk leverantör av modulariserade rullbane- och pall-
hanterings system till integratörer inom automationsindustrin.
I februari 2024 förvärvades Prido, en ledande svensk
tillverkare av högkvalitativa industriportar av vikportstyp som
omsätter omkring 270 MSEK med ett rörelseresultat om cirka
64 – 68 MSEK.
International
Nettoomsättningen i division International ökade med 25%
till 1 501 MSEK (1 204), där förvärv bidrog med 19% och
nettoomsättningen för jämförbara enheter ökade med 1%.
Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 36% till 252 MSEK (185),
vilket motsvarar en rörelsemarginal om 16,8% (15,4).
Division International levererar ett starkt år med god tillväxt
via förrv och fin marginalförbättring. Goda resultatförbätt-
ringar noterades särskilt för de marina verksamheterna Libra
i Norge, Tebul i Finland samt ISIC i Danmark. Även E-tech i
Storbritannien och Skomö i Danmark bidrog med goda resultat-
förbättringar, medan NST, G9 och flera av ACTE-bolagen
påverkades av en svagare konjunktur..Generellt levererade de
nyförvärvade verksamheterna, Glova Rail i Danmark samt Supply
Plus och DP Seals i Storbritannien, goda resultat som en del av
Lagercrantz.
MODERBOLAGET
Moderbolagets nettoomsättning för räkenskapsåret uppgick
till 70 MSEK (63) och periodens resultat efter skatt uppgick till
596 MSEK (478). I resultatet ingår utdelningar från dotterbolag
om 387 MSEK (280). Moderbolagets soliditet uppgick till 41%
(46).
MEDARBETARE
Antalet ansllda vid periodens utgång uppgick till 2 762 (2 425),
varav 386 medarbetare har tillkommit via förvärv.
För vidare information gällande arbetsmiljö, jämställdhet, etc.
hänvisas till bolagets Hållbarhetsrapport och Uppförandekod
(Code of Conduct), som finns publicerad på bolagets webbbsida.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING TILL LEDANDE
BEFATTNINGSHAVARE
Årsstämman fastställer riktlinjer för ersättningar till VD och
övriga medlemmar i koncernledningen samt styrelseledamöter
i den mån de erhåller ersättning utöver de som beslutades av
bolagsstämman. Beträffande anställningsförhållanden som lyder
under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske
för att följa lokala regler och praxis.
Ersättning till VD och ledande befattningshavare
I syfte att attrahera och behålla kvalificerade medarbetare
som på bästa sätt långsiktigt maximerar aktieägarvärdet och
tillvara tar koncernens intressen ska ersättningen vara marknads-
mässig och konkurrenskraftig samt stå i relation till ansvar och
befogenheter. Ersättningen ska normalt bestå av fast och rörlig
lön, pension och övriga förmåner. Bolagsstämman kan därutöver
besluta om exempelvis incitamentsprogram och aktierelaterade
ersättningar.
Den fasta lönen ska utgå som kontant lön och utgöra en
huvudkomponent i ersättningen. Den fasta lönen ska om prövas
årligen. Utöver fast lön ska normalt även rörlig lön utgå där
utfallet bestäms årligen efter att reviderade bokslut fastställts.
Genom att befattningshavarens rörliga lön kopplas till ansvars-
områdets mål avseende resultat, tillväxt och lönsamhet främjar
den värdeutvecklingen till gagn för Lagercrantz och dess
aktie ägare. Rörlig lön skall vara kopplad till förutbesmda
och mätbara mål som kan vara finansiella eller icke-finansiella
och individuella prestationer. Rörlig lön ska normalt inkludera
pensions kostnad på rörlig lön och ska maximalt motsvara 40%
av den fasta årliga lönen. Häri ingår en premie om 20% av
erhållen rörlig lön som använts för förrv av aktier i Lagercrantz
Group. För VD och övriga ledande befattningshavare utgår
pensions förmåner enligt individuella överenskommelser.
Som huvudregel ska pensionsåldern uppgå till 60 – 65 år
och utöver ITP-plan ska normalt endast avgiftsbestämda planer
förekomma. Premier för avgiftsbestämd pension ska inte över-
stiga 40% av den pensionsgrundande lönen. Löneavståenden
kan nyttjas för förstärkt tjänstepension genom engångsbetalda
pensionsavsättningar förutsatt att totalkostnaden för bolaget
blir neutral.
Övriga förmåner, som bl a kan omfatta tjänstebil, rese-
förmåner, extra sjuk- och vårdförsäkring, företags- och friskvård
samt i förekommande fall ersättning för dubbelt boende, ska
vara marknadsmässiga och utgöra endast en mindre del av
den sammanlagda ersättningen. Vid uppsägning från bolagets
sida ska en uppsägningstid om maximalt 12 månader gälla.
Uppsägningstiden från befattningshavarens sida ska normalt
spegla uppsägningstiden från företagets sida samt bedömd tid
det tar att hitta en ersättare men aldrig överstiga 12 månader.
Vid uppsägning från bolagets sida kan ledande befattningsha-
vare bli berättigade till, utöver lön och övriga anställningsförmå-
ner under uppsägningstiden, ett avgångs vederlag motsvarande
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
47
högst 12 månaders fast lön. Strävan ska vara att till avgångsve-
derlaget koppla regler om lojalitet och konkurrens begränsning
enligt rådande rättspraxis samt regler om avräkning mot andra
inkomster.
Aktierelaterade incitamentsprogram som beslutats
av bolagsstämman
Styrelsen ska årligen utvärdera behovet av aktierelaterade
incitaments program och vid behov framlägga förslag för beslut
på årsstämman.
Arvode till styrelseledamöter
Lagercrantz Groups stämmovalda styrelseledamöter kan
i särskilda fall arvoderas för tjänster som ej utgör styrelsearbete
under en begränsad tid. För dessa tjänster (inklusive tjänster som
utförs genom ett av ledamoten helägt bolag) ska arvodet vara
marknadsmässigt och arvodet får för respektive styrelseledamot
under ett år inte överstiga dubbla det årliga styrelsearvodet.
Berednings- och beslutsprocess
Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets
uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till bolags-
stämman om riktlinjer för ersättning till ledande befattnings-
havare. Riktlinjerna ska fastsllas på bolagsstämman, dock
omprövas minst var fjärde år. Ersättningsutskottet ska även följa
upp och utvärdera program för rörliga ersättningar till ledande
befattningshavare, tillämpningen av riktlinjer för ersättningar,
ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer för ledande befatt-
ningshavare. Ersättning till VD ska beslutas av styrelsen efter
beredning av ersättningsutskottet. På förslag av verkställande
direktören beslutar ersättningsutskottet om ersättning till övriga
medlemmar i ledningsgruppen. Vid styrelsens behandling av och
beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte VD eller övriga
ledande befattningshavare, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får i enskilda fall besluta att frångå dessa riktlinjer
om det finns särskilda skäl för det och ett avsteg sker i syfte att
tillgodose Lagercrantz-koncernens och aktieägarnas långsiktiga
intressen.
AKTIEFÖRDELNING, ÅTERKÖP OCH STÖRRE AKTIEÄGARE
Aktiekapitalet uppgick vid räkenskapsårets slut till 49 MSEK.
Kvotvärdet per aktie uppgick till 0,23 SEK.
Fördelningen per aktieslag var följande per 31 mars 2024:
Aktieslag Antal aktier
A-aktier 9 791 406
B-aktier 199 426 827
Återköpta B-aktier -3 263 204
Totalt 205 955 029
Lagercrantz aktier av serie B är noterade på Nasdaq Stockholms
Large Cap-lista. Bolagsordningen medger konvertering av aktier
av serie A till serie B. Under räkenskapsåret konverterades 0 (0)
aktier.
En aktieägare hade mer än 10% av rösterna per 31 mars 2024:
Anders Börjesson & Tisenhult-gruppen, som hade 29,0% av
det totala antalet röster, justerat för återköpta B-aktier. Fidelity
Investments var med 9,8% av kapitalet den största ägaren sett
till kapitalandel, där SEB Fonder var näst största ägaren med
9,0% av kapitalet.
Årsstämman 2023 gav styrelsen bemyndigande att under
perioden fram till nästa årsstämma förvärva eller avyttra egna
aktier för att täcka bolagets åtagande i utesende options-
program, samt besluta om nyemission av upp till 10% av antalet
B- aktier för att finansiera företagsförrv eller att stärka balans-
räkningen i samband med företagsförvärv.
Lagercrantz innehav av egna aktier per den 31 mars 2024 var
3 2263 204 aktier av serie B, vilket motsvarar 1,6% av antalet
aktier och 1,1% av rösterna i Lagercrantz. Lagercrantz eget inne-
hav av återköpta B-aktier täcker bolagets åtagande i utestående
köpoptionsprogram
Under räkenskapsåret slldes 800 000 köpoptioner för
B- aktier ut med lösenkurs 143,10 SEK i enlighet med beslut på
årsstämman 2023. Optionerna förvärvades av ca 85 ledande
befattningshavare för totalt 10,6 MSEK.
Under räkenskapsåret uppgick återköp av köpoptioner till
13 MSEK (17) och lösen av köpoptioner uppgick till 2 MSEK (7).
Vid räkenskapsårets utgång fanns fyra utestående köp-
optionsprogram om totalt 3 009 750 aktier enligt nedan:
Optionsprogram 2024-03-31 Lösenkurs
2020/24 746 750 78,50
2021/25 714 000 146,50
2022/26 778 000 127,70
2022/26 771 000 143,10
Totalt 3 009 750
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
48
FÖRETAGSFÖRVÄRV
Lagercrantz söker kontinuerligt efter bolag att förvärva och har sedan 2006 genomfört ca 80 företagsförrv. Under räkenskapsåret
2023/24 har följande nio förvärv (inkl. dotterbolag) genomförts:
Förvärv Tillträde
Ägarandel,
%
Årsomsättning
vid förvärvs -
tidpunkt, MSEK
Antal
anställda Division
Glova Rail A/S, Danmark April 2023 100 90 18 International
Fireco Ltd, Storbritannien April 2023 95 90 64 TecSec
Supply Plus Ltd, Storbritannien Juni 2023 80 100 67 International
Letti AS, Norge September 2023 100 30 13 Electrify
DP Seals Ltd, Storbritannien December 2023 100 65 51 International
MH Modules Europe AB, Sverige December 2023 97 90 33 Niche Products
Suomen Diesel Voima Oy, Finland December 2023 86 90 31 TecSec
Prido AB, Sverige Februari 2024 96 350 61 Niche Products
Nordic Road Safety, Sverige Mars 2024 85 270 56 Electrify
1 175
I april 2023 förvärvades Glova Rail A/S i Danmark till division
International. Glova Rail är en ledande leverantör av vakuum-
toaletter för järnvägsfordon som omsätter cirka 58 MDKK.
I slutet av april 2023 tecknades avtal om att förvärva 80% av
aktierna i Supply Plus Ltd i Storbritannien till division International.
Supply Plus är en marknadsledande tillverkare av brandsäkerhets-
utrustning, huvudsakligen stegar och slang vindor till brand- och
räddningstjänst, som omsätter cirka 7 MGBP. Efter brittiskt
myndighetsgodkännande slutfördes förvärvet under juni månad.
I månadsskiftet april/maj 2023 förvärvades 95% av aktierna
i Fireco Ltd i Storbritannien till division TecSec. Fireco är en
ledande tillverkare av komponenter till branddörrar och omsätter
cirka 7 MGBP.
I september 2023 förvärvades Letti AS i Norge till division
Electrify. Letti är en ledande tillverkare av installations- och fäst-
material för kablar och kabelrör som omsätter cirka 30 MNOK.
I december 2023 förvärvades DP Seals Ltd i Storbritannien
till division International. DP Seals är en ledande leverantör av
gummi tätningar och formgjutet gummi för tillämpningsområden
med högt sllda krav och omsätter cirka 5 MGBP.
I december 2023 förvärvades 97% av aktierna i MH Modules
Europe AB i Sverige till division Niche Products. MH Modules är
en ledande nordisk leverantör av modulariserade rullbane- och
pallhanteringssystem till integratörer inom automationsindustrin
och omsätter cirka 90 MSEK.
I december 2023 förvärvades 86% av aktierna i Suomen
Diesel Voima Oy (SDV) i Finland till division TecSec. SDV är en
ledande leverantör av reservkraftaggregat och sprinklerpumpar
i Finland och omsätter cirka 8 MEUR.
I december 2023 tecknades avtal om förvärv av 85% av
aktierna i Nordic Road Safety AB (NRS) i Sverige till division
Electrify. NRS är en ledande leverantör av certifierade vägräckes-
system och bullerskydd. Under 2023 omsatte bolaget omkring
350 MSEK med ett rörelseresultat (EBITA) om cirka 50 MSEK.
Förvärvet genomfördes till en s k EV/EBITA-multipel om cirka
6,5x, exklusive potentiell tilläggsköpeskilling och tillträddes
i mars 2024, efter myndigheters godkännande.
I februari 2024 förvärvades 96% av aktierna i Prido AB i
Sverige till division Niche Products. Prido är en ledande svensk
tillverkare av högkvalitativa industriportar av vikportstyp. För året
som avslutas den 30 april 2024 beräknas Prido omsätta omkring
270 MSEK med ett rörelseresultat om cirka 64 68 MSEK.
Förvärvet genomfördes till en EV/EBITA-multipel om drygt 7 och
tillträddes i februari 2024, efter myndigheters godkännande.
Den preliminära förvärvsanalysen avseende förvärvade verksam-
heter framgår av not 39 Investeringar i verksamheter.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Transaktioner mellan Lagercrantz och närstående som
väsentligen påverkat ställning och resultat har inte ägt rum.
SOCIALT ANSVAR
Lagercrantz verksamhet bygger på långvariga relationer med
kunder och leverantörer, samt god etik och stor respekt för
alla individer såväl inom företaget som vid externa kontakter.
Koncernen har fastslagna affärsetiska riktlinjer (uppförandekod)
för hur anställda, leverantörer, kunder och andra intressenter
ska behandlas på ett lagenligt, rättvist och etiskt sätt. För
vidare beskrivning av Lagercrantz mål, strategier och styrning
samt ansvars tagande, risker och möjligheter ur ett hållbarhets-
perspektiv, se Hållbarhetsrapporten.
MILJÖPÅVERKAN
Ansvar för att förbättra miljön och medverkan till en varaktig
hållbar utveckling är en viktig utgångspunkt för koncernens verk-
samhet. Koncernens påverkan på miljön är begränsad och sker
huvudsakligen i samband med transporter av färdiga produkter,
inköpta varor, tillverkning, tjänsteresor samt hantering av avfall.
Dessutom är vissa av koncernens bolag konsumenter av elkraft
för sin produktion. Koncernens bolag arbetar kontinuerligt med
att minska verksamhetens miljöpåverkan. Miljöarbetet bedrivs
lokalt med utgångspunkt från varje bolags specifika förutsätt-
ningar. I vissa fall, inom t ex upphandling av transporter och
elkraft sker viss samordning mellan bolagen.
Bolagen i koncernen strävar efter hög effektivitet i använd-
ning av energi och naturresurser, gynnar system för återanvänd-
ning och återvinning av material och energi samt förebygger
och begränsar förorening av miljön. Ambitionen är att ha en
stor lyhördhet för kunders och leverantörers önskemål och
därmed kunna möta marknadens krav avseende ett proaktivt
miljöarbete. Många av bolagen inom koncernen arbetar med
situationsanpassade kvantitativa målsättningar i sitt miljöarbete.
Koncernen bedriver i sju av sina svenska dotterbolag tillstånds-
pliktig verksamhet enligt den svenska miljöbalken.
Inga kända hot föreligger som ur miljösynpunkt skulle
äventyra verksamheten.
PRODUKTUTVECKLING
I syfte att stärka och utveckla sina positioner inom
respektive verksamhetsområde satsar bolagen resurser på
produktutveckling. Utvecklingen görs i nära samarbete med
kunderna och normalt utifrån ett identifierat kundbehov.
Kostnader för utveckling består dels av löpande kostnader för
produktutveckling såväl i egen regi som i samarbete med kunder
och leverantörer, dels av avskrivningar på investeringar i nya
produkter och förvärvade immateriella tillgångar.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
49
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Som större koncern med verksamhet i olika delar av världen är
Lagercrantz exponerat mot olika risker och osäkerhetsfaktorer.
Lagercrantz resultat, finansiella sllning samt den framtida
utvecklingen påverkas av såväl interna faktorer som koncernen
själv råder över, som externa faktorer där möjligheten att
påverka händelseförloppet är begränsat och där fokus ligger
på att hantera konsekvenserna av dessa. Riskhanteringen inom
Lagercrantz syftar till att identifiera, värdera och minska risker
relaterade till koncernens affärer och verksamhet. Lagercrantz
har policys och instruktioner för att identifiera avvikelser som
skulle kunna utvecklas till risker. Risknivån i verksamheten följs
systematiskt upp i styrelsemöten och månadsrapporter där
avvikelser eller risker identifieras och åtgärdas.
De riskfaktorer som har störst betydelse för koncernen är
konjunktur läget, eller andra händelser som påverkar ekonomin,
som till exempel den världsomspännande covid-19-pandemin
eller geopolitiska konflikter i närområdet, såsom Rysslands
invasion i Ukraina, i kombination med strukturförändringar och
konkurrenssituationen på koncernens marknader, kund- och leve-
rantörsberoende, samt IT-säkerhet och cyberrisker. Lagercrantz
påverkas även av finansiella risker såsom trans aktionsexponering,
omräkningsexponering, finansierings- och ränterisk samt kredit-
och motpartsrisk, vilka beskrivs i det följande.
Konjunkturläget
Efterfrågan på Lagercrantz produkter och tjänster påverkas
av makroekonomiska faktorer som ligger utanför bolagets
kontroll, såsom den producerande industrins utveckling och
investeringsvilja, läget i ekonomi i allmänhet samt förhållanden
på den globala kapitalmarknaden, eller utbrott av pandemier
eller geopolitiska konflikter som påverkar affärsklimatet.
En försvagning av dessa faktorer på de marknader där
Lagercrantz är verksamt kan medföra negativa effekter på
bolagets finansiella ställning och resultat.
Då Lagercrantz nästan uteslutande säljer sina produkter och
tjänster till företag och myndigheter är det framför allt dessas
köpbeslut som påverkar koncernens verksamheter. Lagercrantz
försöker möta de risker som följer av konjunkturpåverkan genom
branschspridning, nischfokus och sin decentraliserade struktur.
Branschspridning innebär att sett över hela koncernen så befinner
sig koncernens kunder i olika faser i en konjunkturcykel. Som ett
resultat av koncernens nischfokus är koncernen mindre beroende
av en eller ett fåtal slutmarknader för dess tillväxt och lönsamhet.
Detta innebär att en konjunkturförändring inom en sektor eller
ett land kan ha en påverkan på ett individuellt bolag nischat mot
delar av denna sektor eller geografi, men har mindre effekt på
koncernens totala utveckling. Den decentraliserade strukturen
innebär att det är de enskilda resultatenheternas ansvar att
känna av sin marknad och snabbt vidta åtgärder när de börjar se
tendenser till konjunkturförändringar.
Strukturförändringar
Globalisering, digitalisering och snabb teknikutveckling driver
strukturförändring. Utvecklingen kan både öka efterfrågan på
Lagercrantz produkter och tjänster, men kan också leda till att
Lagercrantz kunder försvinner genom sammanslagningar, ned-
läggningar och utflyttning till exempelvis lågkostnadsländer.
Effekten av detta har med åren avtagit i takt med att koncer-
nen blir mera nischinriktad, att nya företag med inriktning mer
mot infrastruktur och byggsektorn förvärvats och att flera av
kunderna som tidigare flyttade sin produktion på senare år valt
att ta hem sin produktion till Norden och Nordeuropa igen.
Kostnadsaspekter är viktiga för valet av lokalisering men närhet
ger också flexibilitet och tillgång till utvecklingsresurser, kunder
och marknad. Aspekter som produktkvalitet, möjligheter till
kundanpassning och högt värdeadderande på andra sätt snarare
än pris ligger ofta bakom varför kunder väljer att arbeta med
Lagercrantz-ägda bolag. Trots det är koncernen fortsatt bero-
ende av kunder och industriproduktion i de marknader vi verkar.
En annan strukturförändring som påverkar verksamheterna är
den snabba tekniska utvecklingen och de, generellt sett, korta
produktlivscyklerna. Detta sller krav på bolagen att ligga nära
kunderna för att fånga upp trender och att veta när det är kom-
mersiellt motiverat att ta upp ett nytt teknikområde eller fasa ut
ett befintligt. Generellt sett så strävar Lagercrantz efter relativt
långa produktlivscykler.
För att ytterligare motverka riskerna i eventuella struktur för-
ändringar arbetar koncernens produktbolag med en diversifierad
struktur avseende tillverkning, där vissa produkter produceras av
underleverantörer, medan andra produkter egentillverkas.
Konkurrens
Merparten av Lagercrantz dotterbolag är verksamma inom
branscher som är utsatta för konkurrens, där nya tekniska
lösningar och effektiviseringar innebär ett ständigt krav på
förnyelse. För att hävda sig i konkurrensen arbetar Lagercrantz
verksamheter i nischer med fokus på att utveckla och vidmakt-
hålla en stark marknadsposition. En nisch definieras internt
som ett väl avgränsat teknikområde eller kundsegment med ett
totalt marknadsvärde uppgående till cirka 200 – 2 000 MSEK.
Inom respektive nisch försöker Lagercrantz utveckla en stark
position genom ett högt värdeskapande för kunder och
leverantörer. Genom goda kundrelationer, ett väl anpassat
produkterbjudande, hög kvalitet, service, support och andra
tilläggstjänster blir vi en efterfrågad leverantör. Härigenom
begränsas konkurrensen från globala aktörer och Lagercrantz
verksamheter kan fortsätta utvecklas väl på kort och lång sikt.
Kund- och leverantörsberoende
För att kunna leverera produkter är Lagercrantz beroende av
att externa leverantörer uppfyller ingångna avtal, gällande till
exempel volym, kvalitet och leveranstid. Felaktiga, försenade
eller uteblivna leveranser kan ha en negativ inverkan på
Lagercrantz finansiella ställning och resultat. Lagercrantz
anseende är också beroende av att leverantörerna har en hög
affärsetisk moral, exempelvis gällande mänskliga rättigheter,
arbetsförhållanden och miljö.
Lagercrantz många och goda relationer med noggrant utvalda
leverantörer minskar risken för att Lagercrantz inte ska kunna
leverera som utlovat. Lagercrantz har en bred kundstruktur för-
delat på ett antal industrisegment och geografiska marknader.
Ingen enskild kund eller leverantör representerar mer än 5% av
koncernens samlade omsättning.
Beroendet av enskilda kunder och leverantörer är några av
de viktigaste riskerna för ett enskilt dotterbolag att hantera.
Några av bolagen inom koncernen har utvecklat sin verksam-
het baserat på en eller några starka sådana relationer. Om en
sådan skulle falla bort drabbar det bolaget, framför allt på kort
sikt innan alternativ funnits. För att minimera denna risk arbetar
dotterbolagen nära sina kunder och leverantörer för att skapa
starka relationer på flera plan och därmed säkerställa att man är
en inarbetad partner och att eventuella förändringar kan pareras
i god tid. Dessutom arbetar koncernen i allt högre utsträckning
med att analysera kund- och leverantörsrelationer utifrån avtals-
struktur, produktansvarsfrågor och försäkringsbara risker för
att minimera konsekvenserna av ett bortfall av en kund eller
leverantör.
Koncernen arbetar fokuserat med att minska riskerna sam-
mankopplade till sena eller uteblivna betalningar från kunder.
Åtgärderna har innefattat kreditbedömningar och uppföljning av
nya och befintliga kunder samt en aktiv hantering av sena betal-
ningar. Under räkenskapsåret hade koncernen inga betydande
kundförluster, se not 27 Kundfordringar.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
50
IT-säkerhet och cyberrisker
De digitala riskerna ökar ständigt i hela samhället. Lagercrantz
är som de flesta företag beroende av olika informations system
och annan teknologi för att sköta och utveckla verksamheten.
Oplanerade driftsavbrott och cybersäkerhetsincidenter,
till exempel dataintrång, virus, sabotage och andra cyberbrott,
kan innebära både intäktsbortfall och anseendeförluster.
Även IT-händelser eller cyberincidenter hos tredje part, som
leverantörer eller kunder, kan inverka på Lagercrantz leverans-
och intjäningsförmåga.
För att säkerslla stabila IT-miljöer och förebygga incidenter
arbetar Lagercrantz med regelbundna riskanalyser samt ständigt
underhåll och översyn av IT-säkerheten, både på koncern-
nivå och på dotterbolagsnivå. Riskerna begränsas genom den
decentraliserade organisationsmodellen där de enskilda dotter-
bolagen är verksamma med individuella lösningar och separata
IT-infrastrukturer. Lagercrantz anlitar även externa cybersäker-
hetsexperter för att säkerslla att säkerhetsnivån anpassas och
uppdateras utifrån rådande hotbilder och kunders växande krav
på cybersäkerhet.
Miljö
Ändrad miljölagstiftning kan påverka försäljning av Lagercrantz
produkter, transporter av varor samt det sätt på vilket kunder
använder produkterna. En oförmåga att möta kundernas ökade
miljökrav kan påverka försäljningen. Det finns även en risk att
något av koncernens dotterbolag, genom sitt organisations-
nummer, kan knytas till ett historiskt ansvar enligt miljö balken.
Lagercrantz ägnar sig i huvudsak åt verksamheter som har en
begränsad direkt miljöpåverkan. Koncernen följer upp verksam-
heten och miljörelaterade risker med hållbarhets rapportering
och samtliga bolag följer koncernens Uppförandekod.
Lagercrantz genomför i samband med förrv analys av miljö-
relaterade risker.
Förga att rekrytera och behålla personal
Lagercrantz fortsatta framgång är beroende av att kunna behålla
erfarna medarbetare med specifik kompetens samt rekrytera nya
kunniga personer. Det finns nyckelpersoner såväl bland ledande
befattningshavare som bland koncernens medarbetare i övrigt.
Det finns en risk för att en eller flera ledande befattnings-
havare eller andra nyckelpersoner lämnar koncernen med
kort varsel, till exempel på grund av stress, arbetsmiljö eller
utvecklingsmöjligheter. För det fall Lagercrantz misslyckas med
att rekrytera lämpliga ersättare för dem eller nya kompetenta
nyckelpersoner framgent kan det ha en negativ inverkan på
Lagercrantz finansiella ställning och resultat.
Lagercrantz prioriterar att skapa goda förutsättningar för
personal att utvecklas och trivas inom koncernen. I förvärvs-
strategin ingår att bolagens nyckelpersoner ska vara väl
motiverade att självständigt fortsätta driva bolaget som en del av
koncernen. Lagercrantz Affärsskola ökar den interna kunskaps-
överföringen, vidareutvecklar medarbetarna samt förädlar
företagskulturen
Organisation
Lagercrantz decentraliserade organisation bygger på att dotter-
bolagen har ett stort ansvar lokalt för sin verksamhet. Det ställer
höga krav på finansiell rapportering och uppföljning, och brister
inom detta kan medföra bristfällig kontroll och styrning av
verksamheten.
Lagercrantz styr sina dotterbolag genom ett aktivt styrelse-
arbete, koncerngemensamma policys, finansiella mål och
instruktioner avseende finansiell rapportering. Genom att vara
en aktiv ägare och följa dotterbolagens utveckling kan risker
snabbt identifieras och åtgärdas i enlighet med koncernens
riktlinjer.
Säsongseffekter
Lagercrantz verksamhet innebär inga väsentliga säsongs effekter.
Verksamheten följer normalt den producerande industrins
säsongsmönster, vilket innebär lägre förljning under semester-
perioder. Antal produktionsdagar samt kundernas efterfrågan och
investeringsvilja kan också variera mellan kvartalen. Baserat på ett
historiskt mönster genereras normalt knappt hälften av resultatet
under de två första kvartalen, det vill säga perioden april – septem-
ber, och något mer än hälften av resultatet under de två sista
kvartalen av räkenskapsåret, det vill säga perioden oktober – mars.
Affärsetik och mänskliga rättigheter
Lagercrantz fortsatta framgång är beroende av vårt goda anse-
ende och affärsetik. Brott mot mänskliga rättigheter i egna eller
leverantörers verksamheter skulle ha en negativ inverkan på
koncernens anseende bland medarbetare, kunder och andra
intressenter samt påverka efterfrågan på koncernens produkter.
Koncernen arbetar internt med affärsetik samt följer årligen upp
efterlevnad av regler kring antikorruption och mänskliga rättig-
heter, som tydligt kommuniceras i vår interna uppförandekod.
Lagercrantz många och goda relationer med noggrant utvalda
leverantörer minskar risken för att brott mot vår uppförandekod
skulle förekomma hos våra leverantörer.
Förvärv och goodwill
Lagercrantz har historiskt genomfört ett stort antal verksam-
hets- och företagsförvärv. Strategiskt kommer förvärv fortsatt
utgöra en viktig del av tillväxten. I samband med förvärv uppstår
normalt immateriella övervärden. Risk för nedskrivning av im -
materiella övervärden och goodwill uppstår om en affärs enhet
underpresterar i förhållande till de antaganden som gällde
vid värderingen och eventuell nedskrivning kan komma att
påverka koncernens finansiella ställning och resultat negativt.
Ytterligare risker förknippade med förvärv är integrationsrisker
och exponering för okända förpliktelser.
Lagercrantz har mångårig erfarenhet av att förvärva och pris-
sätta bolag. Samtliga potentiella förvärv och deras verksamheter
granskas noga innan förvärvet genomförs. Det finns väl in arbetade
processer och strukturer för att prissätta, genomföra förvärv och
integrera förvärvade bolag. I de avtal som ingås eftersträvas att
erhålla erforderliga garantier för att begränsa risken för okända
förpliktelser. Det relativt stora antal bolag som förvärvas innebär
också en väsentlig riskspridning.
Finansiella risker
Lagercrantz är genom sin verksamhet exponerad för olika slag
av finansiella risker. Valutarisk är risken för att förändringar i
valutakurser får en negativ inverkan på Lagercrantz finansiella
ställning och resultat. Transaktionsexponering är risken som
uppsr av att koncernen har in- och utbetalningar i utländsk
valuta. Omräkningsexponering uppstår som ett resultat av att
koncernen har redovisade tillgångar och skulder i utländska
valutor. Koncernen är även exponerad för finansieringsrisk,
dvs risken att finansiering av koncernens kapitalbehov försvåras
eller fördyras. Med ränterisk menas risken att förändringar i
räntenivåer får en negativ inverkan på Lagercrantz finansiella
ställning och resultat.
Lagercrantz eftersträvar en strukturerad och effektiv hantering
av de finansiella risker som uppstår i verksamheten i enlighet
med den av styrelsen fastsllda finanspolicyn. Finanspolicyn ger
uttryck för ambitionen att identifiera, minimera och kontrollera
de finansiella riskerna samt hur ansvaret för att hantera dessa
risker ska fördelas inom organisationen. Målsättningen är att
minimera resultateffekten av de finansiella riskerna. För vidare
beskrivning av koncernens och moderbolagets finansiella risker
och känslighetsanalys hänvisas till not 41 Finansiella riskfaktorer
och riskhantering.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
51
Från och med räkenskapsåret 2009/10 upprättar styrelsen i
Lagercrantz Group en lagstadgad bolagsstyrningsrapport i enlig-
het med årsredovisningslagen (1995:1554) 6 kap. 6 – 9 §§ som
därmed skall granskas av bolagets revisor. Lagercrantz Group
tillämpar därutöver Svensk kod för bolagsstyrning (”Koden”)
i enlighet med den reviderade version av Koden som trädde
i kraft den 1 januari 2024. Då lagstiftningen och Koden är delvis
sammanfallande lämnar Lagercrantz Group följande bolags-
styrningsrapport med beaktande av såväl årsredovisningslagen
som Koden. Bolaget följer Koden i allt väsentligt. På en punkt
(som återfinns i avsnittet om revisionsutskott) lämnas en för-
klaring till avvikelse. Rapporten innehåller även en redogörelse
för valberedningens arbete inför årsstämman 2024.
BOLAGSSTYRNINGSSTRUKTUR
Lagercrantz Group är ett svenskt publikt aktiebolag med
säte i Stockholm. Bolaget bedriver genom sina dotterbolag
teknisk försäljning och är sedan 2001 börsnoterat på Nasdaq
Stockholmsbörsen, sedan januari 2022 på dess Large Cap lista.
Styrning och kontroll över bolaget regleras av en kombination
av skrivna regler och praxis. Till regelverket hör i första hand
aktiebolagslagen och årsredovisningslagen, men också bland
annat Svensk kod för bolagsstyrning och de regler som gäller
på den reglerade marknad där bolagets aktier är upptagna
till handel.
Aktiebolagslagen innehåller grundläggande regler om
bolagets organisation. Av Aktiebolagslagen framgår att
det ska finnas tre beslutsorgan: bolagsstämma, styrelse och
verkställande direktör, vilka står i ett hierarkiskt förhållande
till varandra. Det skall även finnas ett kontrollorgan, revisor,
som utses av bolagsstämman.
AKTIEÄGARE
Den 31 mars 2024 var antalet aktieägare 13 314 mot 11 340 vid
ingången av räkenskapsåret. De tio största aktieägarna hade
ett totalt aktieinnehav om 52% (59) av aktierna och 64% (69)
av rösterna. Ovanstående är beräknat exklusive de aktier som
Lagercrantz Group har återköpt. För detaljerad information om
aktieägare, se sid 43.
BOLAGSSTÄMMA OCH BOLAGSORDNING
Bolagsstämman är det högsta beslutande organet inom
Lagercrantz Group. Där utövar aktieägarna sitt inflytande genom
diskussioner och beslut. Stämman kan avgöra varje fråga i
bolaget som inte uttryckligen faller under ett annat bolagsorgans
exklusiva kompetens. Varje aktieägare har rätt att delta i och
utöva rösträtt för sina aktier vid bolagsstämman enligt vad som
sägs i bolagsordningen.
Lagercrantz Groups ordinarie årliga bolagsstämma,
årsstämman, ska hållas i Stockholm inom sex månader efter
räkenskapsårets utgång. Årsstämman utser bolagets styrelse och
revisorer samt bestämmer arvoden till dessa. Vidare fastställer
årsstämman bokslutet och beslutar om disposition av vinstmedel
samt ansvarsfrihet för styrelse och verksllande direktör samt
beslutar i övriga ärenden som enligt lag eller bolagsordningen
ankommer på stämman.
En bolagsordning har antagits av bolagsstämman. Där
fram går att bolagets aktier är fördelade på två aktieserier
där aktier av serie A har 10 röster, aktier av serie B en röst
per aktie. Bolagets aktiekapital skall utgöra lägst tjugofem
miljoner (25 000 000) SEK och högst etthundra miljoner
(100 000 000) SEK. Antalet aktier skall vara lägst 112 500 000
stycken och högst 450 000 000 stycken. Båda aktieslagen
äger samma rätt till andel i bolagets tillgångar och resultat.
Bolagsordningen medger konvertering av aktier av serie A till
serie B. I bolags ordningen framgår vidare att bolagets styrelse
skall bestå av minst tre och högst nio ledamöter samt formerna
för kallelse till bolagsstämma. Bolagsordningen innehåller inga
begränsningar i fråga om hur många röster varje aktieägare kan
avge vid en bolagsstämma. För bolagsordningen i sin helhet, som
i sin nuvarande form antogs av årssmman den 29 augusti 2023,
se bolagets hemsida, avsnittet Bolagsstyrning/Bolagsordning.
Kallelse till årsstämma samt kallelse till extra bolagsstämma
där ändring av bolagsordningen kommer att behandlas skall
utfärdas tidigast sex veckor och senast fyra veckor före stämman.
Kallelse till annan extra bolagsstämma skall utfärdas tidigast sex
veckor och senast två veckor före stämman. Kallelse skall ske
genom annonsering i Post och Inrikes Tidningar samt på bolagets
hemsida. Att kallelse skett skall samtidigt annonseras i tidningen
Dagens Industri.
Aktieägare, som vill delta vid bolagsstämman, skall dels vara
upptagen i utskrift eller annan framställning av hela aktieboken
avseende förhållandena fem vardagar före stämman, dels göra
anmälan till bolaget för sig och högst två biträden senast kl 15.00
den dag som anges i kallelsen till smman..
ÅRSSTÄMMA 2023
Årsstämma 2023 hölls den 29 augusti i Stockholm. Kallelse
till stämman offentliggjordes i form av ett pressmeddelande
den 26 juli 2023 samt fanns tillgängligt på bolagets webbplats
samma dag. Vid tidpunkten för kallelse fördes även en annons
in i tidningen Dagens Industri som informerade om att kallelse
skett. Kallelsen har även varit införd i Post och Inrikes Tidningar.
Vid stämman var aktieägare representerande 108 miljoner aktier
respektive 191 miljoner röster närvarande. Det motsvarar 52% (52)
av antalet utestående aktier och 65% (64) av rösterna i bolaget.
Vid årsstämman beslutades bland annat om följande:
Utdelningen fastställdes till 1,60 SEK per aktie i enlighet med
styrelsens förslag.
Styrelsen och verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet
för 2022/23 års förvaltning.
I enlighet med valberedningens förslag omvaldes de
styrelseledamöter som ställt upp till omval och Fredrik Börjesson
valdes till styrelsens ordförande, samt Deloitte AB till revisor där
Alexandros Kouvatsos utsågs till huvudansvarig revisor.
Arvoden till styrelse och revisorer fastslldes.
Rutiner för tillsättande av valberedning inför nästa stämma
bestämdes.
Principer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande
befattningshavare beslutades.
Årssmman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag,
att bolaget, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt,
erbjuder chefer och ledande befattningshavare att förvärva
högst 800 000 köpoptioner på återköpta aktier av serie B.
Styrelsen bemyndigades att under perioden fram till nästa
årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, förvärva egna aktier
av serie B motsvarande upp till 10% av aktierna i bolaget och
avyttra tidigare återköpta aktier av serie B. Detta med syfte att
anpassa koncernens kapitalstruktur, betalning vid bolagsförvärv
eller leverans av aktier i samband med incitamentsprogram.
Styrelsen bemyndigades att under perioden fram till nästa
årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, genomföra nyemission av
upp till 10% av antalet B-aktier i bolaget med syfte att anpassa
koncernens kapitalstruktur, betalning vid bolagsförvärv,
att finansiera företagsförvärv eller stärka balansräkningen
i samband med förvärv.
Bolagsstyrningsrapport
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
52
STYRELSE
Styrelsens uppgift är att förvalta bolagets angelägenheter
på bästa möjliga sätt och i sitt arbete tillvarata aktieägarnas
intressen. Lagercrantz Group AB:s styrelse bestod av sex
ordinarie ledamöter. Tillsammans representerar ledamöterna
en bred kommersiell, teknisk och publik erfarenhet:
Fredrik Börjesson, styrelsens ordförande
Ulf Södergren
Anna Almlöf
Anna Marsell
Anders Claeson
rgen Wigh, VD och koncernchef
En detaljerad presentation av styrelsens ledamöter, inklusive
uppgift om andra uppdrag återfinns under Styrelse och revisorer
på sidan 98. Andra befattningshavare i koncernen kan delta i
styrelsens sammanträden som föredragande eller sekreterare.
STYRELSENS ORDFÖRANDE
Styrelsens ordförande leder styrelsens arbete och har ett
särskilt ansvar för att följa bolagets utveckling mellan styrelse-
mötena samt säkerställa att styrelsens ledamöter fortlöpande
får den information som krävs för att utföra ett fullgott arbete.
Ordförande håller löpande kontakt med företagsledningen och
genomför möten med dem allt efter behov. Ordförande svarar
också för att styrelsens arbete utvärderas och att valberedningen
får ta del av resultatet från utvärderingen.
STYRELSENS ARBETE
Under verksamhetsåret 2023/24 hade styrelsen åtta protokoll-
förda möten, varav ett konstituerande möte i anslutning till års-
stämman. Styrelsens arbete följer en arbetsordning som fastställs
årligen. Arbetsordningen lägger fast arbetsfördelningen mellan
styrelsen och verkställande ledningen, ordförandens respektive
VD:s ansvar samt formerna för den ekonomiska rapporteringen.
VD är ledamot av styrelsen och föredragande vid styrelse-
möten. Styrelsen har utsett koncernens finansdirektör till
sekreterare. Styrelsen är beslutsför när minst fyra ledamöter är
närvarande och beslut fattas om möjligt efter diskussion som
leder till konsensus. Styrelsen har varit fulltalig vid samtliga
möten under året.
Under varje ordinarie styrelsemöte avhandlas företagets
ekonomiska och finansiella ställning, företagets risker och
interna kontroll samt en punkt som behandlar förvärv. Styrelsen
informeras löpande genom skriftlig information om företagets
verksamhet samt annan information som är av betydelse.
Under 2023/24 har styrelsens arbete präglats av frågor kring
förvärv, marknadsutveckling och affärsmodell. Styrelsen har
också hållit ett möte enbart inriktat på koncernens position och
strategi.
Styrelsens arbete utvärderas årligen som omfattar diskussio-
ner kring:
Antal möten, agenda och styrelsematerial
Strategisk plan och inriktning
Revisionsgenomgång
Övergripande ansvar
Kompetens
Ordförandes arbete
Styrelsen behandlade den senaste utvärderingen under ett
sammanträde i februari månad 2024. Styrelsens synpunkter
på styrelsens arbete dokumenterades och presenterades för
Valberedningen. Styrelsen har i enlighet med koden utvärderat
VD:s arbete vid ett möte där VD eller andra ledande befattnings-
havare inte varit närvarande.
Det totala styrelsearvodet i Lagercrantz Group för 2023/24,
inklusive arvode för erttningsutskottet, uppgick till 2 980 KSEK
(2 880). Enligt beslut av årsstämman erhöll styrelsens ordförande
1 030 KSEK (1 000), och övriga ordinarie ledamöter som inte är
anställda i bolaget erhöll 435 KSEK (420) vardera, se vidare not 5.
ERSÄTTNINGSUTSKOTT
Styrelsen har internt utsett ett ersättningsutskott som har till
uppgift att förbereda styrelsens förslag till årsstämman om rikt-
linjer för ersättning till VD och andra ledande befattningshavare.
Utskottet har också till uppgift att följa upp årsstämmans beslut
avseende principer för ersättning till ledande befattningshavare.
Ersättningsutskottet under 2023/24 har bestt av styrelsens
ordförande Fredrik Börjesson och Ulf Södergren. VD är före-
dragande, men deltar inte i frågor som rör honom själv. Under
året har utskottet haft ett sammanträde. Utskottet var fulltaligt
vid detta möte. Ersättning om 105 KSEK utgår som arvode till
ersättningsutskottets medlemmar.
REVISIONSUTSKOTT
Styrelsen har utsett ett revisionsutskott som har till uppgift
att analysera och diskutera bolagets riskhantering, styrning
och interna kontroll. Utskottet har under 2023/24 bestått av
samtliga styrelseledamöter utom VD. Det är styrelsens uppfatt-
ning att detta är mest lämpligt med hänsyn till Lagercrantz
verksamhet. Revisionsutskottet har kontakt med bolagets
revisorer för att diskutera inriktning och omfattning av revisions-
arbetet. I samband med fastställande av årsbokslutet rapporterar
bolagets revisorer sina iakttagelser från granskningen och sin
bedömning om den interna kontrollen. Tack vare strukturen
med en årlig självutrdering av den interna kontrollen som
utförs av respektive bolag under kvartal tre och vars resultat
bolagens revisorer tar del av, samt det omfattande arbete som
en tradi tio nell granskning av bolagets revisorer skulle medföra,
har styrelsen valt att frångå Kodens rekommendation om över-
siktlig granskning av halvårsrapporten eller delårsrapporten
för tredje kvartalet.
REVISORER
På årsstämman 2023 valdes det registrerade revisionsbolaget
Deloitte AB till revisor för tiden till utgången av årssmman
2024. Revisionsfirman utsåg den auktoriserade revisorn
Alexandros Kouvatsos till huvudansvarig revisor.
För att säkerslla styrelsens insyn ges styrelsen tillfälle att
årligen lämna synpunkter på revisorernas planering av revisionens
omfång och fokus. Efter genomförd granskning av intern kontroll
och räkenskaper, rapporterar revisorerna sina iakttagelser vid
styrelsens sammanträde i maj. Utöver detta bereds revisorerna
tillträde till styrelsemöten när styrelse eller revisorer anser att
behov föreligger. Revisorernas oberoende ställning säkerställs av
revisionsfirmans interna riktlinjer. Oberoendet har bekräftats till
revisionsutskottet.
FÖRETAGSLEDNING
Verkställande direktören och koncernledningen utarbetar och
genomför Lagercrantz övergripande strategier samt behandlar
frågor om förvärv, avyttringar och större investeringar. Sådana
ärenden bereds av koncernledningen för beslut av moder-
bolagets styrelse. VD, tillika koncernchef, ansvarar för den
löpande förvaltningen av bolaget enligt styrelsens beslut och
riktlinjer.
Lagercrantz Groups koncernledning har under 2023/24 bestått
av VD, vice VD, koncernens finansdirektör, koncernens förvärvs-
ansvarig samt koncernens funktion för affärsutveckling, totalt
fem personer. Från och med 2024/25 kommer koncernledningen
att bestå av VD, vice VD som även är förrvsansvarig samt
koncernens finansdirektör, totalt 3 personer. Ledningsgruppen
har utgjorts av koncernledningen samt divisionschefer, totalt
9 personer, som utgör ledande befattningshavare i koncernen.
En detaljerad presentation av koncern ledningen återfinns under
Koncernledning på sidan 99.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
53
Ledningsgruppen möts månadsvis för att diskutera koncer-
nens och dotterbolagens resultat och finansiella ställning samt
frågor om strategi, företagsförvärv, resultatuppföljning, progno-
ser och verksamhetens utveckling. Till uppgifterna hör även
frågor om förvärv, gemensamma projekt, koncernens finansiella
rapporte ring, kommunikation med aktiemarknaden, intern och
extern information, hållbarhetsfrågor samt samordning och
uppföljning av säkerhet, miljö och kvalitet.
ERSÄTTNING TILL LEDANDE BEFATTNINGSHAVARE
Lagercrantz principer för ersättning till ledande befattnings-
havare innebär att ersättning till verkställande direktören och
andra personer i företagsledningen kan utgöras av grundlön,
rörlig ersättning, pension, övriga förmåner samt finansiella
instrument. Av årsstämman 2023 beslutade riktlinjer för ersätt-
ning till ledande befattningshavare samt information om befint-
liga incitamentsprogram framgår av not 7 i denna årsredovisning
och sammanfattas nedan.
Den sammanlagda ersättningen skall vara marknads-
mässig och konkurrenskraftig samt stå i relation till ansvar och
befogenheter. Den rörliga årliga lönedelen skall vara maximerad
till omkring 40% av den fasta lönen. Vidare skall den rörliga
lönedelen baseras på utfall i förhållande till uppsatta mål och av
individuella prestationer.
Pensionsåldern ska uppgå till 60 – 65 år och utöver ITP plan ska
normalt endast avgiftsbesmda planer förekomma. Vid uppsäg-
ning kan utöver lön under uppsägningstiden ett avgångsveder-
lag motsvarande maximalt upp till en årslön förekomma.
Förutom befintliga och till stämman föreslagna incitaments-
program skall inte några aktie- eller kursrelaterade program
förekomma. I enskilda fall och om särskilda skäl föreligger kan
styrelsen avvika från riktlinjerna ovan.
Styrelsens förslag till årssmman 2024 innebär att samma
riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare antas.
Förslaget till riktlinjer är i linje med Bolagets nuvarande till-
lämpning av ersättning till ledande befattningshavare och ska
syfta till att ge ett tydligt ramverk för erttningar samt ha den
grad av flexibilitet som bedöms lämplig utifrån ersättningarnas
nivåer och utformningen ska gynna Bolagets affärsstrategi,
långsiktiga intressen, inklusive långsiktigt värdeskapande för
aktieägarna och hållbarhet. Riktlinjerna upprättas mot bakgrund
av de lagkrav som implementerats till följd av EU:s direktiv om
aktieägares rättig heter (Europaparlamentets och rådets direktiv
(EU) 2017/828). Styrelsens slutliga förslag till riktlinjer framgår av
kallelsen till årsstämman.
OPERATIV STYRNING
Koncernens operativa verksamhet utförs i dotterbolag till
Lagercrantz Group. I samtliga dotterbolag bedrivs ett aktivt
styrelsearbete under ledning av divisionscheferna. Dotter-
bolags styrelserna följer den löpande verksamheten och
fastställer affärsplaner. Verksamhet bedrivs enligt de regler,
riktlinjer och policys som fastställts av koncernledningen
samt av riktlinjer fastlagda av respektive dotterbolagsstyrelse.
Dotterbolagscheferna har resultatansvar för sina respektive
bolag samt ansvar att säkerställa tillväxt och utveckling inom sina
respek tive bolag. Fördelning av investeringskapital inom koncer-
nen sker efter beslut i moderbolaget Lagercrantz Groups styrelse
enligt en årligen uppdaterad investeringspolicy.
Den operativa styrningen präglas av ett tydligt kravställande
från koncernledningen och en stor frihet för respektive dotter-
bolag att fatta beslut och agera så att uppsatta mål nås.
MÅNGFALDHETSPOLICY
De av koncernens styrelse fastslagna affärsetiska riktlinjer
(Uppförandekod/Code of Conduct) för hur anställda, leveran-
törer, kunder och andra intressenter ska behandlas på ett
lagenligt, rättvist och etiskt sätt, innehåller även riktlinjer för
mångfald.
Lagercrantz strävar efter att anställda i koncernen ska ges
lika möjligheter till karriärutveckling, utbildning, ersättning,
arbets innehåll och anställningsvillkor. Koncernen arbetar även
för en jämnare könsfördelning vid rekrytering och erbjuder lika
möjlig heter för anställning oavsett ras, religion, kön, ålder, funk-
tionshinder, familjeförhållanden eller sexuell läggning. Genom
att vara delaktig i rekryteringsarbetet säkersller koncernens
operativa ledning att styrelsens riktlinjer efterlevs och utvecklas.
INTERN KONTROLL
Den interna kontrollen ska säkerställa att bolagets strategier och
mål följs upp och aktieägarnas investeringar skyddas. Den syftar
också till att informationen till aktiemarknaden ska vara tillförlit-
lig, relevant och i överensstämmelse med god redovisningssed
samt att lagar, förordningar och andra krav på noterade bolag
efterlevs inom hela koncernen. Styrelsen i Lagercrantz Group har
delegerat det praktiska ansvaret till VD som fördelat ansvaret till
övriga i ledningen och till dotterbolagschefer.
Kontrollaktiviteter förekommer i hela organisationen på alla
nivåer. Uppföljningen ingår som en integrerad del av ledningens
löpande arbete. För den finansiella rapporteringen föreligger
policys och riktlinjer samt såväl automatiska kontroller i systemen
som en manuell rimlighetsbedömning av flöden och belopp.
Ledningen bedömer regelbundet vilka nya finansiella risker
respektive risker för fel i den finansiella rapporteringen som före-
ligger. Ledningen rapporterar vid varje styrelsemöte sin bedöm-
ning av befintliga risker och andra eventuellt aktuella frågor
kring intern kontroll. Styrelsen kan då påkalla ytterligare åtgärder
om så bedöms nödvändigt. Koncernens finansavdelning under
ledning av koncernens Finansdirektör genomför årligen en
utvärdering av den interna kontrollen i bolagen. Den utförs av
respektive bolag såsom en självutvärdering (”self-assessment”)
baserat på för definierade frågor som tas fram av finansavdel-
ningen i samråd med koncernens revisorer. Denna utvärdering
har till uppgift att belysa koncernens interna kontrollrutiner och
dess efterlevnad. Resultatet granskas av koncernens finansavdel-
ning som kommer med förslag på eventuella förbättringsåtgär-
der till de berörda bolagen. Även koncernens revisorer tar del av
resultatet och rapporterar i sin tur sina iakttagelser och rekom-
mendationer till revisionsutskottet och hela styrelsen. Styrelsen
utvärderar årligen om detta förfarande är ändamålsenligt och
i samråd med bolagets revisorer påkallar eventuella förändringar
i arbetet med intern kontroll.
Kontrollen görs med beaktande av transaktionsflöde, beman-
ning och kontrollmekanismer. Fokus är på väsentliga resultat och
balansposter samt områden där konsekvenserna av eventuella fel
riskerar att bli stora.
Det är styrelsens uppfattning att en rörelse av Lagercrantz
omfattning i en decentraliserad organisation, inte kräver en mer
omfattande granskningsfunktion i form av en internrevisions-
avdelning. Styrelsen gör varje år en förnyad utrdering av den
frågan.
För att säkerslla en god kapitalmarknadskommunikation har
styrelsen fastställt en kommunikationspolicy. I den anges vad
som ska kommuniceras, av vem och hur. Grunden är att regel-
bunden finansiell information lämnas genom:
Pressmeddelanden om betydelsefulla eller kurspåverkande
händelser
Delårsrapporter, bokslutskommuniké och
årsstämmokommuni
Årsredovisning
Lagercrantz styrelse och företagsledning arbetar för att genom
öppenhet och tydlighet förse bolagets ägare och aktiemarkna-
den med relevant och korrekt information.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
54
VALBEREDNING
Valberedningens huvudsakliga uppgift är att föreslå styrelse-
ledamöter, styrelseordförande och revisorer samt arvoden
till dessa på ett sätt så att årssmman kan fatta välgrundade
beslut. På årsstämman 2023 beslutades om de principer för val-
beredningens uppdrag och hur valberedning utses och att de ska
gälla till dess bolagssmma beslutar om ändring därav. Detta
betyder att styrelsens ordförande fick i uppdrag att kontakta
de röstmässigt största aktieägarna per sista december 2023
och be dessa att utse ledamöter, att tillsammans med styrelsens
ordförande utgöra valberedning. I enlighet med det har en
valberedning utsetts, som består av:
Fredrik Börjesson, styrelsens ordförande
Anders Börjesson
(eget ägande samt utsedd av Tisenhult-gruppen AB)
Leif Almhorn
(utsedd av SEB Investment Management AB)
Marianne Nilsson
(utsedd av Swedbank Robur Fonder)
Per Trygg
(utsedd av Lannebo Fonder)
Valberedningen har tillgång till den utvärdering som styrelsen
gör av sitt arbete samt information om bolagets verksamhet och
strategiska inriktning. Valberedningens förslag och motiv offent-
liggörs i samband med kallelsen till årsstämman och görs ock
tillgängligt på bolagets webbplats. Valberedningens mandat-
period sträcker sig fram till dess att ny valberedning utsetts.
Arvode för arbete i valberedningen utgår ej.
Styrelsens och valberedningens bedömning är att majoriteten
av styrelsens ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget
och bolagsledningen samt att minst tre av dessa ledamöter
också är oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.
INCITAMENTSPROGRAM
Sedan 2006 har långsiktiga incitamentsprogram funnits för
chefer och ledande befattningshavare i koncernen enligt beslut
av årsstämman. Programmen syftar till att höja motivationen
och skapa delaktighet för chefer och ledande befattningshavare
avseende möjligheterna i bolagets utveckling. Vidare är avsikten
att motivera chefer och ledande befattningshavare till fortsatt
anställning i koncernen. Programmen består av köpoptioner på
återköpta aktier av serie B.
Optioner har ställts ut under åren 2006 – 2023 i enlighet
med beslut av årsstämman respektive år. Per bokslutsdagen
den 31 mars 2024 är programmen 2020, 2021, 2022 och
2023 utestående. En fullständig beskrivning av utestående
incitamentsprogram återfinns i not 7.
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga för bolaget väsentliga händelser har inträffat efter balans-
dagen den 31 mars 2024.
FRAMTIDA UTVECKLING
Lagercrantz verkar på en internationell marknad där efter frågan
i stor utsträckning påverkas av makroekonomiska faktorer.
Koncernens breda inriktning med bolag verksamma inom skilda,
men noga utvalda nischer med tonvikt på elektrifiering och infra-
struktur samt säkerhetsprodukter, utgör en stark bas och ger en
utjämnande effekt mellan branscher, geografiska marknader
och kundsegment. Koncernens självständiga entreprenörsledda
bolag arbetar kontinuerligt med att anpassa sig till förändringar
utifrån deras marknads- och konkurrenssituation.
Lagercrantz viktigaste mål är att skapa en stark och hållbar
resultattillväxt om minst 15% per år, dels genom organisk
tillväxt och förbättringar i befintliga verksamheter, dels genom
värdeskapande förvärv. Denna affärsidé har varit framgångsrik
under många år och historiskt har Lagercrantz kontinuerliga
strävan efter resultattillväxt, lönsamhet och utveckling gett en
god värde tillväxt. Vårt starka kassaflöde och starka finansiella
ställning är en stabil grund för fortsatt stabil, lönsam och hållbar
resultattillväxt med oförändrad affärsidé.
Genom vår strategiska inriktning är vi väl positionerade inom
områden med god strukturell tillväxt, såsom ökad elektrifiering,
infrastruktur och säkerhetsprodukter. I kriser kan bolag med
stabila affärsmodeller och starka finansiella förutsättningar
också tillvarata nya möjligheter som uppstår. Det är därför viktigt
att vi forttter att ha fokus på våra långsiktiga mål.
I övrigt är risk och osäkerhetsfaktorerna desamma som under
tidigare perioder. Moderbolaget påverkas indirekt av risker och
osäkerhetsfaktorer genom sin funktion i koncernen.
UTDELNING
Lagercrantz utdelningspolicy innebär en målsättning att bolaget
ska lämna utdelningar motsvarande 30 – 50% av koncernens
genomsnittliga resultat efter skatt över en konjunkturcykel. Vid
förslag till utdelning beaktas koncernens finansiella ställning,
soliditet, finansierings- och investeringsbehov, tillväxtplaner och
andra faktorer som styrelsen anser vara av betydelse.
Styrelsen förslår årsstämman i augusti 2024 en utdelning
om 1,90 SEK (1,60) per aktie. Utdelningen motsvarar totalt
391 MSEK (329), och utgör 45% (43) av föregående årsvinst.
Storleken på utdelningen är baserad på en avgning mellan
koncernens kapitalstruktur och framtida expansionsmöjligheter.
Styrelsen bedömer att den föreslagna utdelningen ger utrymme
för koncernen att fullgöra sina förpliktelser, genomföra nödvän-
diga investeringar samt genomföra ytterligare värdeskapande
förvärv.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
55
FÖRSLAG TILL VINSTDISPOSITION
Styrelsen föreslår att till förfogande stående vinstmedel, 2 763 179 KSEK disponeras enligt följande:
Utdelas till aktieägarna 1,90 SEK x 205 955 029 aktier * 391 315
Balanseras i ny räkning 2 371 864
Totalt 2 763 179
* Baserat på det totala antalet aktier per 31 mars 2024. Det totala utdelningsbeloppet kan komma att förändras fram till
avstämningstidpunkten, beroende på återköp av aktier och överföring av aktier till deltagare i långsiktiga aktiesparprogram.
Vid förslaget till utdelning har hänsyn tagits till bolagets utdelningspolicy, soliditet och finansiella ställning
i övrigt, varvid bolagets förmåga att i rätt tid infria föreliggande och förutsedda betalningsförpliktelser samt
fullföljandet av nödvändiga investeringar har beaktats.
STYRELSENS FÖRSÄKRAN
Koncernens och moderbolagets resultaträkningar samt rapport över koncernens finansiella ställning och
moderbolagets balansräkning blir föremål för fastställelse på årsstämman den 26 augusti 2024. Vi anser
att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som
avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning
av internationella redovisningsstandarder och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat.
Årsredovisningen är upprättad i överensstämmelse med god redovisningssed och ger en rättvisande bild
av moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en
rättvisande översikt över utvecklingen av koncernen och moderbolagets verksamhet, sllning och resultat
samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som bolagen i koncernen står inför.
Stockholm den 4 juli 2024
Fredrik Börjesson Ulf Södergren Anna Marsell
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Anna Almlöf Anders Claeson Jörgen Wigh
Styrelseledamot Styrelseledamot VD och styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 4 juli 2024.
DELOITTE AB
Alexandros Kouvatsos
Auktoriserad revisor
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
56
Rapport över resultat för koncernen
Övrigt totalresultat för koncernen
Belopp i MSEK
Not
2023/24
2022/23
Årets resultat
877
75 8
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Årets omräkningsdifferenser
37
77
Skatt hänförlig till posten ovan
-4
-8
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Aktuariella effekter på pensioner
-7
13
Skatt hänförligt till aktuariella effekter
1
-2
Årets totalresultat
904
838
Finansiella rapporter
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
57
Rapport över finansiell ställning för koncernen
Belopp i MSEK
Not
2024-03-31
2023-03-31
TILLGÅNGAR
3
Anläggningstillgångar
Goodwill
16
3 11 0
2 446
Övriga immateriella tillgångar
17
2 042
1 518
Materiella anläggningstillgångar
18
695
608
Nyttjanderättstillgångar
11
448
3 65
Andra långfristiga fordringar
21, 30
11
10
Uppskjuten skattefordran
28
14
12
Summa anläggningstillgångar
6 320
4 959
Omsättningstillgångar
Varulager
1 369
1 167
Kundfordringar
23
1 271
1 146
Avtalstillgångar
24
101
91
Skattefordringar
20 8
16 6
Övriga fordringar
11 5
53
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
25
103
91
Likvida medel
30
355
360
Summa omsättningstillgångar
3 522
3 074
SUMMA TILLGÅNGAR
9 842
8 033
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
58
Rapport över finansiell ställning för koncernen
Belopp i MSEK
Not
2024-03-31
2023-03-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
26
Aktiekapital
49
49
Övrigt tillskjutet kapital
415
415
Reserver
72
39
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
2 932
2 506
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
3 468
3 009
Långfristiga skulder
3, 30, 31
Långfristiga räntebärande skulder
Avsättningar till pensioner
27
63
55
Skulder till kreditinstitut
31
2 292
2 227
Långfristiga leasingskulder
11
30 6
247
Övriga långfristiga räntebärande skulder
1
2 662
2 529
Långfristiga icke räntebärande skulder
Uppskjuten skatteskuld
28
54 0
409
Långfristiga icke räntebärande skulder
8
8
Övriga avsättningar
29
34
34
582
451
Summa långfristiga skulder
3 24 4
2 980
Kortfristiga skulder
3, 30, 31
Kortfristiga räntebärande skulder
Checkräkningskredit
31
49 0
14
Skulder till kreditinstitut
31
10
19
Kortfristiga leasingskulder
11
14 9
12 3
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
1
2
650
15 8
Kortfristiga icke ränterande skulder
Förskott från kunder
73
22
Leverantörsskulder
631
58 8
Skatteskulder
24 8
17 3
Avtalsskulder
24
11 7
85
Övriga skulder
929
581
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
32
417
386
Avsättningar
29
65
51
2 480
1 886
Summa kortfristiga skulder
3 130
2 044
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER
9 842
8 033
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
59
Rapport över förändringar i koncernens
eget kapital
2024-03-31
Balanserade
Övrigt vinstmedel
Aktie- tillskjutet Omräknings- inklusive Totalt
Belopp i MSEKkapital kapital reservårets resultateget kapital
Vid årets början
49
415
39
2 506
3 009
TOTALRESULTAT
Årets resultat
877
877
Aktuariella effekter på pensioner
-7
-7
Skatt hänförligt till aktuariella effekter
1
1
Årets omräkningseffekt
37
37
Skatt hänförlig till omräkningseffekter
-4
-4
Årets totalresultat
33
871
904
Transaktioner med ägare
Utdelning
-329
-329
Utdelning till minoritetsägare i dotterbolag
-40
-40
Återköp optioner
-13
-13
Utställda optioner
11
11
Lösen option
2
2
Skuldinstrument värderade till verkligt värde
-76
-76
Vid årets slut
49
41 5
72
2 932
3 468
Balanserade
2023-03-31Övrigt vinstmedel
Aktie- tillskjutet Omräknings- inklusive Totalt
Belopp i MSEKkapital kapital reservårets resultateget kapital
Vid årets början
49
345
-3 6
1 870
2 228
TOTALRESULTAT
Årets resultat
758
758
Aktuariella effekter på pensioner
13
13
Skatt hänförligt till aktuariella effekter
-2
-2
Årets omräkningseffekt
77
77
Skatt hänförlig till omräkningseffekter
-8
-8
Årets totalresultat
69
769
83 8
Transaktioner med ägare
Utdelning
-265
-265
Utdelning till minoritetsägare i dotterbolag
-23
-23
Nyemission
70
70
Avyttring av egna aktier *
15 6
15 6
Återköp optioner
-17
-17
Utställda optioner
9
9
Lösen option
7
7
Skuldinstrument värderade till verkligt värde
6
-
6
Vid årets slut
49
41 5
39
2 506
3 009
* Avser lösen optioner.
Not 30 innehåller ytterligare information om det egna kapitalet.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
60
Rapport över kassaflöden för koncernen
Belopp i MSEK
Not
2023/24
2022/23
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster
1 11 6
968
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet m m
34
473
414
1 589
1 382
Betald skatt
-265
-255
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital
1 324
1 127
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / Minskning (+) av varulager
52
-8
Ökning (-) / Minskning (+) av rörelsefordringar
-33
-54
Ökning (+) / Minskning (-) av rörelseskulder
-16
5
Kassaflöde från den löpande verksamheten
1 327
1 070
Investeringsverksamheten
Investeringar i verksamheter
35
-1 175
-8 47
Sålda dotterbolag
35
1
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar
-34
-39
Förvärv av materiella anläggningstillgångar
-91
-13 9
Avyttring av materiella anläggningstillgångar
3
7
Förändring av finansiella anläggningstillgångar
4
Kassaflöde från investeringsverksamheten
-1 29 3
-1 017
Finansieringsverksamheten
Avyttring av egna aktier *
163
Återköp optioner
-10
-17
Utställda optioner
10
9
Utbetald utdelning till moderföretagets aktieägare
-329
-26 5
Utbetald utdelning till minoretsägare i dotterföretag
-42
-2 3
Upptagna lån
701
1 582
Amortering av låneskulder
-677
-993
Amortering av leasingskulder
-14 6
-99
Förändring av checkräkningskredit och övriga finansiella skulder
31
446
-270
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
-47
87
Årets kassaflöde
-13
14 0
Likvida medel vid årets början
360
210
Kursdifferens i likvida medel
7
10
Likvida medel vid årets slut
354
360
* Inom optionsprogram.
RÄNDRING AV NETTOLÅNESKULD / FORDRAN
Belopp i MSEK Not 2023/24 2022/23
Nettolåneskuld (+) / fordran (-) vid årets början 2 327 2 014
Förändring av räntebärande skulder 615 444
Räntebärande skulder i förvärvade verksamheter 18 27
Förändringar i räntebärande pensionsavsättningar -8 -8
Likvida medel i förrvade verksamheter -139 -178
Förändring av likvida medel i övrigt 143 28
Nettolåneskuld (+) / fordran (-) vid årets slut 2 956 2 327
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
61
Moderbolagets resultaträkning
Belopp i MSEK Not 2023/24 2022/23
Nettoomsättning 3 70 63
Bruttoresultat 70 63
Administrationskostnader -114 -118
Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader 0
Rörelseresultat 3, 6, 10, 11, 14 -44 -55
Resultat från finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag 12 911 673
Ränteintäkter och liknande resultatposter 12 29 101
Räntekostnader och liknande resultatposter 13 -151 -105
Resultat efter finansiella poster 14 745 614
Bokslutsdispositioner
Förändring obeskattade reserver -90 -84
Resultat före skatt 655 530
Skatt 15 -59 -52
Årets resultat 596 478
Övrigt totalresultat för moderbolaget
Belopp i MSEK Not 2023/24 2022/23
Årets resultat 596 478
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 596 478
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
62
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 2024-03-31 2023-03-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 18 2 2
Andelar i koncernbolag 19 4 863 3 836
Fordringar hos koncernbolag 20 925 759
Uppskjuten skattefordran 28 3 3
Summa anläggningstillgångar 5 793 4 600
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 30
Fordringar hos koncernbolag 30 1 437 1 293
Skattefordringar 99 64
Övriga fordringar 5 1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 25 30 7
Kassa och bank 30
Summa omsättningstillgångar 1 571 1 365
SUMMA TILLGÅNGAR 7 364 5 965
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
63
Moderbolagets balansräkning
Belopp i MSEK Not 2024-03-31 2023-03-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 26
Aktiekapital 49 49
Reservfond 13 13
Bundet eget kapital 62 62
Balanseraserade vinstmedel 2 168 2 021
Årets resultat 596 477
Fritt eget kapital 2 764 2 498
Summa eget kapital 2 826 2 560
Obeskattade reserver 288 198
Avsättningar
Avsättningar till pensioner 27 21 21
Långfristiga skulder 30, 31
Långfristiga räntebärande skulder
Skulder till kreditinstitut 31 2 272 2 211
Skulder till koncernbolag 1 12
Summa långfristiga skulder 2 294 2 244
Kortfristiga skulder 30, 31
Kortfristiga räntebärande skulder
Checkräkningskredit 31 476 5
Skulder till kreditinstitut 31
476 5
Kortfristiga icke ränterande skulder
Leverantörskulder 8 2
Skulder till koncernbolag 870 597
Skatteskulder 113 93
Övriga skulder 439 218
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 3 50 48
1 480 958
Summa kortfristiga skulder 1 957 963
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 7 364 5 965
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
64
Sammanställning överrändringar
i eget kapital moderbolaget
2024-03-31
Belopp i MSEK
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Totalt
eget kapital
Vid årets början 49 13 2 498 2 560
TOTALRESULTAT
Årets resultat 596 596
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 596 596
Transaktioner med ägare
Utdelning -329 -329
Nyemission
Avyttring av egna aktier *
Återköpta optioner -13 -13
Utställda optioner 11 11
Lösen optioner 2 2
Vid årets slut 49 13 2 764 2 826
2023-03-31
Belopp i MSEK
Aktie-
kapital
Reserv-
fond
Balanserade
vinstmedel
inklusive
årets resultat
Totalt
eget kapital
Vid årets början 49 13 2 060 2 123
TOTALRESULTAT
Årets resultat 478 478
Övrigt totalresultat
Årets totalresultat 478 478
Transaktioner med ägare
Utdelning -265 -265
Nyemission 70 70
Avyttring av egna aktier * 156 156
Återköpta optioner -17 -17
Utställda optioner 9 9
Lösen optioner 7 7
Vid årets slut 49 13 2 498 2 560
* Avser lösen optioner.
Not 30 innehåller ytterligare information om det egna kapitalet.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
65
Kassaflödesanalyser moderbolaget
Belopp i MSEK Not 2023/24 2022/23
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 745 614
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet m m 34 -427 -400
318 214
Betald skatt -76 -71
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 242 143
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-) / Minskning (+) av rörelsefordringar -85 33
Ökning (+) / Minskning (-) av rörelseskulder 275 162
Kassaflöde från den löpande verksamheten 432 338
Investeringsverksamheten
Investeringar i verksamheter -823 -318
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -2
Förändring av finansiella tillgångar -166 -613
Kassaflöde från investeringsverksamheten -989 -933
Finansieringsverksamheten
Avyttring egna aktier 156
Återköp optioner -1 -17
Utställda optioner 11 9
Lösen optioner -13 7
Utbetald utdelning -329 -265
Erhållna / lämnade koncernbidrag 379 338
Upptagna lån 700 1 581
Amortering av låneskulder -650 -984
Förändring av checkräkningskredit 34 470 -230
Förändring av skuld till koncernbolag -10
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 557 595
Årets kassaflöde
Likvida medel vid årets början
Kursdifferens i likvida medel
Likvida medel vid årets slut
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
66
Not 1 Redovisningsprinciper
sid 68
Not 2 Viktiga uppskattningar och bedömningar
sid 72
Not 3 Segmentsrapportering
sid 72
Not 4 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
sid 74
Not 5 Anställda, personalkostnader och arvoden till styrelse
sid 74
Not 6 Arvode till revisorer
sid 76
Not 7 Incitamentsprogram
sid 76
Not 8 Övriga rörelseintäkter
sid 76
Not 9 Övriga rörelsekostnader
sid 76
Not 10 Avskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar
sid 77
Not 11 Leasing
sid 77
Not 12 Finansiella intäkter
sid 77
Not 13 Finansiella kostnader
sid 77
Not 14 Valutakursdifferenser som påverkat resultatet
sid 77
Not 15 Skatt på årets resultat
sid 78
Not 16 Goodwill
sid 78
Not 17 Övriga Immateriella anläggningstillgångar
sid 78
Not 18 Övriga materiella anläggningstillgångar
sid 79
Not 19 Andelar i koncernbolag
sid 80
Not 20 Fordringar hos koncernbolag
sid 82
Not 21 Andra långfristiga fordringar
sid 82
Not 22 Varulager
sid 82
Not 23 Kundfordringar
sid 82
Not 24 Kontraktsbalanser
sid 82
Not 25 rutbetalda kostnader och upplupna intäkter
sid 82
Not 26 Eget kapital
sid 82
Not 27 Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser
sid 83
Not 28 Uppskjuten skatt
sid 84
Not 29 Övriga avsättningar
sid 84
Not 30 Finansiella tillgångar och skulder
sid 84
Not 31 ntebärande skulder och avsättningar
sid 85
Not 32 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
sid 85
Not 33 Betalda räntor och erhållna räntor
sid 85
Not 34 Kassaflöde
sid 86
Not 35 Investeringar i verksamheter
sid 87
Not 36 Resultat per aktie
sid 87
Not 37 Riskhantering
sid 88
Not 38 Närstående
sid 89
Not 39 Väsentliga händelser efter balansdagen
sid 89
Not 40 Upplysningar om moderbolaget
sid 89
Not 41 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
sid 89
Not 42 Vinstdisposition
sid 89
Noter innehåll
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
67
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Allmänna redovisningsprinciper
Årsredovisningen för koncernen har upprättats i enlighet med International Financial
Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board
(IASB) samt tolkningsuttalanden från IFRS Interpretations Committee så som de har
godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU . Vidare har Rådet för finansiell
rappor te rings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncer-
ner tillämpats.
Årsredovisningen för moderbolaget har upprättats enligt årsredovisningslagen
(1995:1554) och den av Rådet förfinansiell rapportering utgivna rekommendationen
RFR2 Redovisning för juridiska personer. Moderbolagets och koncernens redo-
visningsprinciper överensstämmer med undantag för de fall som anges i avsnittet
”Moderbolagets redovisningsprinciper”.
De avvikelser som förekommer mellan moderbolagets och koncernens principer
föranleds av begränsningar i möjligheterna att tillämpa IFRS i moderbolaget till följd av
ÅRL och Tryggandelagen samt i vissa fall av skatteskäl.
Koncernredovisningen och moderbolagets årsredovisning har godkänts för utfär-
dande av styrelsen den 28 juni 2024. Koncernens resultaträkning och rapport över
finansiell ställning samt moderbolagets resultat- och balansräkningar blir föremål för
fastställelse på årsstämman den 26 augusti 2024.
Väsentliga redovisningsprinciper
Koncernen lämnar upplysningar om väsentliga redovisningsprinciper. Väsentliga redo-
visningsprinciper innebär att den underliggande transaktionen är väsentlig och att
informationen i redovisningsprincipen är väsentlig för förståelsen av trans aktio nen, till
exempel om koncernen har gjort ett principval eller om redovisningsprincipen är före-
tagsspecifikt anpassad. I de fall då koncernen enbart tillämpar en redovisningsprincip
som den är beskriven i IFRS har upplysning om principen inte lämnats förutsatt att
principen inte krävs för att få en förståelse av de redovisade transaktionerna eller
händelserna.
Utformning av årsredovisningen
De finansiella rapporterna anges i miljoner svenska kronor (MSEK) om ej annat anges.
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor, som även utgör rapporterings-
valutan för moderbolaget och för koncernen .
Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsrden, förutom vissa
finansiella tillgångar och skulder som värderas till verkligt värde. Finansiella tillgångar
och skulder som värderas till verkligt värde består av derivatinstrument och finansiella
tillgångar klassificerade som finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via
resultatet.
Anläggningstillgångar och avyttringsgrupper som innehas för försäljning redovisas
till det lägsta av det tidigare redovisade värdet och det verkliga värdet efter avdrag för
försäljningskostnader.
Kvittning av fordringar och skulder och av intäkter och kostnader görs endast om
detta krävs eller uttryckligen tillåts enligt IFRS.
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företags-
ledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar
tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar,
skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är baserade på
historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden
synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan
för att bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars fram-
går tydligt från andra källor. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och
bedömningar. Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet.
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter, innebärande bland annat att separata rapporter är upprättade avseende
årets resultat, övrigt totalresultat, finansiell sllning, förändring av eget kapital och
kassa flöde, samt att redogörelse för tillämpade redovisningsprinciper och upplys-
ningar är lämnade i noter.
De angivna redovisningsprinciperna för koncernen har tillämpats konsekvent på
samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter, om inte annat
framgår.
Ändrade redovisningsprinciper
Nya IFRS eller tolkningsuttalanden, som träder i kraft först under kommande räken-
skapsår, har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter.
Nya eller reviderade standarder och tolkningar som tillämpats från
räkenskapsåret 2023/24
Koncernen tillämpar ändringen i IAS 1 Utformning av finansiella rapporter vilken syftar
till att presentera väsentliga redovisningsprinciper i enlighet med beskrivningen under
rubriken Väsentliga redovisningsprinciper ovan. Övriga nya eller ändrade standarderna
har inte haft någon materiell inverkan på koncernens finansiella rapporter .
Nya eller reviderade IFRS som gäller från räkenskapsåret 2024/25
IFRS 18 Presentation and Disclosure in financial statements ersätter IAS 1 och är
tillämplig för koncernen från och med räkenskapsåret 2027/2028. Den är ännu ej
antagen av EU. Koncernen har ännu inte utrderat effekterna av den nya standarden
Det finns i övrigt inga nya IFRS-standarder eller IFRIC-uttalanden som kommer att
ha en väsentlig påverkan på koncernens resultat och ställning under räkenskapsåret
2023/24. Inga nyutkomna IFRS-standarder eller tolkningar har tillämpats i förtid.
OECD:s regler Pillar II träder i kraft 1 januari 2024. Lagercrantz omfattas inte av
reglerna då koncernens omsättning understiger gränsbeloppet, och ingen skatte-
exponering avseende Pillar II har uppstått.
Rörelsesegmentsrapportering
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den
kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilka det finns frisende finansiell
information tillgänglig. Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer
med koncernens interna rapportering som högste verkställande beslutsfattaren följer
upp. Koncernens högste verksllande beslutsfattare är den funktion som ansvarar
för tilldelning av resurser och bedömning av rörelsesegmentens resultat. Se not 3 för
ytterligare beskrivning av indelningen och rapporteringen av rörelsesegment.
Konsolideringsprinciper
Dotterföretag
Koncernredovisningen omfattar boksluten för moderbolaget och de bolag som sr
under ett bestämmande inflytande från moderbolaget. Bestämmande inflytande
föreligger om moderföretaget har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad
för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang samt kan använda sitt
inflytande över investeringen till att påverka avkastningen.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett
dotterföretag betraktas som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar
dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder och eventualförpliktelser. Det
koncernmässiga anskaffningsvärdet fastställs genom en förvärvsanalys i anslutning
till rörelseförvärvet. I analysen fastställs dels anskaffningsvärdet för andelarna eller
rörelsen, dels det verkliga värdet av förrvade identifierbara tillgångar samt över-
tagna skulder och eventualförpliktelser samt eventuella innehav utan bestämmande
inflytande. Transaktionsutgifter som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.
Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för dotterretagsaktierna och det verkliga
värdet av förrvade tillgångar, övertagna skulder och eventualförpliktelser utgör
koncernmässig goodwill. När skillnaden är negativ redovisas denna direkt i årets
resultat. Villkorande köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten
och omvärderas vid varje rapporttidpunkt och förändringen redovisas i årets resultat.
I de dotterbolag där Lagercrantz inte äger 100% av aktierna, har Lagercrantz alltid
en ömsesidig köp/sälj-option, som medger att bolaget har rätt att förvärva kvarstå-
ende aktier till ett förutbestämt pris av innehavaren av aktierna (d v s säljaren av övriga
aktier i bolaget i fråga), respektive innehavaren har en säljoption att sälja aktierna till
Lagercrantz till ett förutbestämt pris. Lagercrantz har med andra ord ett bestämmande
inflytande över dessa aktier då de kan förrvas och införlivas i koncernens totala
tillgångsmassa när man så önskar.Dotterbolaget konsolideras därmed till 100% och
optionens värde redovisas som en finansiell skuld i koncernen . Förändring av skulden
redovisas över eget kapital. Koncernen redovisar därmed inte några minoritetsandelar.
Dotterföretags finansiella rapporter tas in i koncernredovisningen från och med
förrvstidpunkten till det datum då det bestämmande inflytandet upphör .
Transaktioner som elimineras vid konsolidering
Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster
eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncern-
företag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen .
Valutakurseffekter
Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs
som föreligger på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta
räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balans-
dagen. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffnings-
värden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och
skulder som redovisas till verkliga värden omräknas till den funktionella valutan till den
kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde. Valutakursdifferenser
som uppstår vid omräkningarna redovisas i resultaträkningen. Kursdifferenser på
rörelsefordringar och rörelseskulder ingår i rörelseresultatet, medan kursdifferenser på
finansiella fordringar och skulder redovisas bland finansiella poster.
Omräkning av utländska koncernföretags finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncern-
mässiga över- och undervärden, omräknas till svenska kronor till den valutakurs som
råder vid rapportperiodens slut. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräk-
nas till svenska kronor till en genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser som uppstår vid
valutaomräkning av utlandsverksamheter och vidhängande effekter av säkringar av
nettoinvesteringarna redovisas i övrigt totalresultat.
Intäkter
Koncernen redovisar en intäkt när koncernen uppfyller ett prestationsåtagande, vilket
är då en utlovad vara eller tjänst levereras till kunden och kunden övertar kontrollen
av varan eller tjänsten. Kontroll av ett prestationsåtagande kan överras över tid eller
vid en tidpunkt. Majoriteten av koncernens intäkter redovisas vid en tidpunkt. Intäkten
utgörs av det belopp som bolaget förntar sig erhålla som ersättning för överförda
varor eller tjänster. För att koncernen ska kunna redovisa intäkter från ett avtal med
kunder analyseras varje kundavtal i enlighet med den femstegsmodell som återfinns
i IFRS-standarden.
rsäljning av varor
rsäljning av varor förekommer inom koncernens samtliga segment och intäkten
redovisas vanligtvis vid en viss tidpunkt när varorna har levererats till köparen, d v s när
kontrollen över varorna överförts. Volymrabatter till kunder förekommer och reducerar
då intäkterna. Garantier förekommer, men utgör inte en separat prestation och
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
68
påverkar inte intäktsredovisningen. Intäkter redovisas inte om det är sannolikt att
de ekonomiska fördelarna inte kommer tillfalla koncernen. Om den sålda produkten
inkluderar installation hos köparen och installationen utgör en väsentlig del av
leveransen redovisas intäkten när installationen slutförts.
Intäkter från fastighetsförsäljning
Intäkter från fastighetsförljningar redovisas på tillträdesdagen om inte risker och
förmåner övergått vid en annan tidpunkt.
Tjänsteuppdrag
Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas normalt i samband med att tjänsten utrs.
Intäkter från tjänsteuppdrag av typen service- och underhållsavtal redovisas
över tid i takt med att tjänsterna utrs, d v s baserat på färdigställandegraden.
Färdigställandegraden fastställs normalt utifrån förhållandet mellan nedlagda
utgifter vid rapportperiodens slut i relation till beräknade totala utgifter. I vissa
bolag används upparbetad tid som grund för färdigsllandegrad. En befarad förlust
redovisas omedelbart i koncernens resultat.
Statliga stöd
Statliga bidrag redovisas i rapporten över finansiell ställning som förutbetald intäkt
när det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas och att koncernen
kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med bidraget. Bidrag periodiseras
systematiskt i årets resultat på samma sätt och över samma perioder som de kostna-
der bidragen är avsedda att kompensera för. Statliga bidrag relaterade till tillgångar
redovisas som en reduktion av tillgångens redovisade värde.
Rörelsekostnader och finansiella intäkter och kostnader
Betalningar avseende leasingkontrakt
Minimileaseavgifterna fördelas mellan räntekostnad och amortering på den
utestå ende skulden. Räntekostnaden fördelas över leasingperioden så att varje
redo visnings period belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för
den under respektive period redovisade skulden. Variabla avgifter kostnadsförs
i de perioder de uppkommer.
Finansiella intäkter och kostnader
Finansiella intäkter och kostnader består av ränteintäkter på bankmedel, fordringar
och räntebärande värdepapper, räntekostnader på lån, utdelningsintäkter, valuta-
kursdifferenser, värdeförändring på finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen, nedskrivningar av finansiella tillgångar samt vinster och
förluster på säkringsinstrument som redovisas i årets resultat.
Ränteintäkter på fordringar och räntekostnader på skulder beräknas med tillämp-
ning av effektivräntemetoden. Effektivräntan är den ränta som gör att nuvärdet av
alla uppskattade framtida in- och utbetalningar under den förntade räntebind-
ningstiden blir lika med det redovisade värdet av fordran eller skulden. Ränteintäkter
inkluderar periodiserade belopp av transaktionskostnader och eventuella rabatter,
premier och andra skillnader mellan det ursprungliga värdet av fordran och det
belopp som erhålls vid förfall.
Räntekostnader inkluderar periodiserade belopp av transaktionskostnader för att
uppta lån.
neutgifter redovisas i resultatet med tillämpning av effektivräntemetoden
utom till den del de är direkt hänförliga till inköp, konstruktion eller produktion av
tillgångar som tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning
eller försäljning, i vilket fall de ingår i tillgångarnas anskaffningsvärde.
Utdelningsintäkt redovisas när rätten att erhålla betalning fastställts.
Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto.
Finansiella instrument
Finansiella instrument värderas och redovisas i koncernen i enlighet med reglerna
i IFRS 9. Finansiella instrument som redovisas i balansräkningen inkluderar på till-
gångssidan likvida medel, kundfordringar, övriga fordringar, finansiella placeringar,
samt derivat. Bland skulder återfinns låneskulder, leverantörsskulder, övriga skulder
samt derivat.
Redovisning i och borttagande från balansräkningen
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när koncernen
blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En finansiell tillgång eller del av
finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras,
förfaller eller koncernen förlorar kontrollen över dem. En finansiell skuld eller del av
finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller
på annat sätt utsläcks .
En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett
nettobelopp i balansräkningen endast när det föreligger en legal rätt att kvitta
beloppen samt när det föreligger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp
eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden. Förrv och avyttring
av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen som utgör den dag då koncernen
förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgångar .
Klassificering och värdering
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde motsvarande instru-
mentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader för alla finansiella
instrument förutom avseende derivat och finansiella tillgångar och skulder som
redovisas till verkligt värde via resultatet, vilka redovisas till verkligt värde exklusive
transaktionskostnader. Ett finansiellt instruments klassificering avgör hur det
värderas efter första redovisningstillfället. Klassificering av finansiella tillgångar
enligt IFRS 9 baseras på företagets affärsmodell för förvaltningen av de finansiella
tillgångarna och egenskaperna hos de avtalsenliga kassafdena från den finansiella
tillgången.
Instrumenten klassificeras till:
Upplupet anskaffningsvärde
Verkligt värde via resultat
Koncernens innehav av finansiella instrument är klassificerade som följer:
Kundfordringar, andra fordringar som är finansiella tillgångar och likvida medel
Kundfordringar, andra korta fordringar, långfristiga fordringar och likvida medel
redovisas till upplupet anskaffningsvärde minskat med eventuell reservering för
nedskrivningar. Belopp diskonteras inte när det inte har väsentlig effekt. Posterna
redovisas efter avdrag för förntade kreditrluster. Fordringarnas nedskrivnings-
behov bedöms utifrån en individuell prövning av kreditrisken när fordran initialt
uppstår och sedan under hela dess löptid. Bolagen i koncernen värderar kreditrisken
med tillgänglig information om historiska kredithändelser, nuvarande omständigheter
och prognoser för framtida utveckling. Kreditrisken är generellt utspridd över ett
stort antal kunder och speglar koncernens handelsverksamhet väl där den totala
omsättningen byggs upp av många affärstransaktioner och en god riskspridning
av försäljningen på olika branscher och företag. Historiskt sett har konstaterade
kundförluster varit få och små inom Lagercrantzkoncernen. Kreditkvaliteten i de
kundfordringar som inte har förfallit till betalning som god.
Tillgångar som inte uppfyller kriterierna för upplupet anskaffningsrde värderas
till verkligt värde via resultatet.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
n, leverantörsskulder och vissa andra rörelseskulder ingår i denna kategori.
Upplåning redovisas till upplupet anskaffningsvärde och eventuell skillnad mellan
upplåningsbeloppet (netto efter transaktionskostnader) och återbetalningsbeloppet
redovisas i årets resultat fördelat över låneperioden med tillämpning av effektiv-
räntemetoden. Upplåning klassificeras som kortfristiga skulder om företaget inte
har en ovillkorlig rätt att skjuta upp betalningen i åtminstone 12 månader efter
balansdagen. Leverantörsskulder och andra rörelseskulder diskonteras inte, eftersom
det inte har väsentlig effekt .
Finansiella skulder värderade till verkligt värde
Skulder för villkorade tilläggsköpeskillingar som uppstår i rörelseförvärv värderas till
verkligt värde via resultatet. Skulder för köpoptioner som uppstår i rörelseförrv
värderas till verkligt värde via totalresultatet. Värderingen av dessa tillhör värderings-
nivå 3, där värderingen baseras på de förvärvade verksamheternas förväntade
framtida finansiella prestation vilken har bedömts av företagsledningen .
Likvida medel
Likvida medel i balansräkningen omfattar likvida bankmedel och tillgänglig kassa
samt kortfristiga placeringar med en återstående löptid på tre månader eller mindre
per anskaffningstillfället.
Finansiella placeringar
Finansiella placeringar utgör antingen finansiella anläggningstillgångar eller kort-
fristiga placeringar beroende på avsikten med innehavet. Om löptiden eller den för-
väntade innehavstiden är längre än ett år utgör de finansiella anläggningstillgångar.
Derivat och säkringsredovisning
Koncernens derivatinstrument anskaffas för att säkra de risker för valutakurs-
exponeringar som koncernen är utsatt för. Valutaexponering avseende framtida
kontrakterade och prognostiserade flöden säkras med valutaterminer, swappar och
valutaklausuler i kund och leverantörskontrakt. Inbäddade derivat, t ex valuta-
klausuler, separeras från värdkontraktet och redovisas separat om värdkontraktet inte
är en finansiell tillgång och särskilda krav är uppfyllda. Derivat redovisas initialt till
verkligt värde, vilket inner att transaktionskostnader belastar periodens resultat.
Efter den initiala redovisningen värderas derivatinstrumentet till verkligt värde. Varken
terminerna, swapparna eller de inbäddade derivaten i valutaklausulerna säkringsredo-
visas i dagsläget. Värdeökningar respektive värdeminskningar redovisas som intäkter
respektive kostnader inom rörelseresultatet .
Säkring av prognostiserad försäljning i utländsk valuta – kassaflödessäkring
De valutaterminer som används för säkring av mycket sannolik prognostiserad försälj-
ning i utländsk valuta redovisas i rapport över finansiell ställning till verkligt värde.
Periodens värdeförändringar redovisas i övrigt totalresultat och de ackumulerade
värdeförändringarna under finansiella tillgångar och skulder till dess att det säkrade
flödet påverkar årets resultat, varvid säkringsinstrumentets ackumulerade värde-
förändringar omklassificeras till årets resultat i samband med att den säkrade posten
(försäljningsintäkten) påverkar årets resultat .
Fordringar och skulder i utländsk valuta
För säkring av tillgång eller skuld mot valutakursrisk kan valutaterminer användas.
r dessa säkringar behövs ingen säkringsredovisning då både den säkrade posten och
säkringsinstrumentet värderas till verkligt värde med värdeförändringar redovisade
över i rapport över resultat avseende valutakursdifferenser. Värdeförändringar
avseende rörelserelaterade fordringar och skulder redovisas i rörelseresultatet medan
värdeförändringar avseende finansiella fordringar och skulder redovisas i finansnettot.
Nettoinvesteringar
Investeringar i utländska dotterbolag (nettotillgångar inklusive goodwill) har i viss
utsträckning säkrats genom upptagande av lån i motsvarande valuta. Vid boksluts-
tillfället upptas dessa till balansdagskurs. Periodens omräkningsdifferenser på finan-
siella instrument som används som säkringsinstrument i en säkring av netto investering
i ett koncernföretag redovisas, i den mån säkringen är effektiv, i övrigt totalresultat
och de ackumulerade förändringarna i en särskild komponent av eget kapital
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
6 9
(omräkningsreserven). Detta för att neutralisera de omräkningsdifferenser som
påverkar övrigt totalresultat när koncernföretagen konsolideras.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas som tillgång i rapporten över finansiell ställ-
ning om det är sannolikt att framtida ekonomiska fördelar kommer att komma bolaget
till del och anskaffningsvärdet för tillgången kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter
avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffnings-
värdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att
bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaff-
ningen. Exempel på direkt hänförbara kostnader som ingår i anskaffningsvärdet
är kostnader för leverans och hantering, installation, lagfarter, konsulttjänster och
juristtjänster.
Materiella anläggningstillgångar som består av delar med olika nyttjandeperioder
behandlas som separata komponenter av materiella anläggningstillgångar. Det
redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort från rapporten över
finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska
fördelar väntas från användning eller utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller
förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillna-
den mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta
förljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelse inkt / kostnad.
Leasade tillgångar
Leasingavtal som är längre än 12 månader och av materiellt värde redovisas initialt
som ett nyttjandevärde och en leasingskuld i balansräkningen. Nyttjanderätterna
redovisas initialt till anskaffningsvärde, d v s leasingskuldens ursprungliga värde samt
övriga förutbetalda kostnader. Efter den initiala redovisningen redovisas nyttjande-
rätterna löpande till anskaffningsvärde minus avskrivningar. Leasingskulderna
redovisas initialt till nuvärdet av framtida obetalda leasingavgifter. Leasingavgifterna
diskonteras med marginella låneräntan. Därefter ökas det redovisade värdet med
räntekostnader och minskar med betalda leasingavgifter. Avskrivningarna på
nyttjanderätterna och räntan på leasingskulderna redovisas i resultaträkningen.
Betalningar hänförliga till amortering av leasingskulder redovisas i kassafdet inom
finansieringsverksamheten och betalningar avseende räntor som kassaflöde från den
löpande verksamheten. Kortfristiga leasingavtal samt avtal med lågt värde undantas
från värderingen och redovisas som en kostnad i resultaträkningen .
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att
de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att
komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Mark skrivs inte
av. Koncernen tillämpar komponentavskrivning vilket innebär att komponenternas
bemda nyttjandeperiod ligger till grund för avskrivningen.
Beräknade nyttjandeperioder:
byggnader, rörelsefastigheter 15 – 50 år
maskiner och andra tekniska anläggningar 3 – 10 år
inventarier, verktyg och installationer 3 – 5 år
Rörelsefastigheterna besr av ett antal komponenter med olika nyttjandeperioder.
Huvudindelningen är byggnader och mark. Ingen avskrivning sker på komponenten
mark vars nyttjandeperiod bedöms som obegränsad. Byggnaderna besr emellertid
av flera komponenter vars nyttjandeperioder varierar.
Nyttjandeperioderna har bemts variera mellan 15 – 50 år på dessa komponenter.
Bedömning av en tillgångs restrde och nyttjandeperiod görs årlige n.
Immateriella tillgångar
Goodwill
Goodwill representerar skillnaden mellan anskaffningsvärdet för rörelseförvärvet
och det verkliga värdet av förrvade tillgångar, övertagna skulder samt eventual-
förpliktelser. Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade
nedskrivningar. Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och prövas för
nedskrivningsbehov årligen eller så snart indikationer uppkommer som tyder på att
tillgången ifråga har minskat i värde (se även avsnitt nedskrivningar).
Vid rörelseförvärv där anskaffningskostnaden understiger nettovärdet av förvär-
vade tillgångar och övertagna skulder samt eventualförpliktelser, redovisas skillnaden
direkt i årets resultat.
Forskning och utveckling
Utgifter för forskning som syftar till att erhålla ny vetenskaplig eller teknisk kunskap
redovisas som kostnad då de uppkommer.
Utgifter för utveckling, där forskningsresultat eller annan kunskap tillämpas för
att åstadkomma nya eller förbättrade produkter eller processer, redovisas som en
tillgång i rapporten över finansiell sllning, om produkten eller processen är tekniskt
och kommersiellt användbar och företaget har tillräckliga resurser att fullfölja utveck-
lingen och därefter använda eller sälja den immateriella tillgången. Det redovisade
värdet inkluderar utgifter för material, direkta utgifter för löner och indirekta utgifter
som kan hänföras till tillgången på ett rimligt och konsekvent sätt. Övriga utgifter för
utveckling redovisas i årets resultat som kostnad när de uppkommer. I rapport över
finansiell ställning redovisade utvecklingskostnader är upptagna till anskaffnings-
värde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Övriga immateriella tillgångar
Övriga immateriella tillgångar, exklusive varumärken, som förvärvas av koncernen
redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och nedskriv-
ningar. Här ingår bl a aktiverade IT-utgifter för utveckling och köp av programvaror.
Förvärvade varumärken redovisas till anskaffningsvärde minus eventuella nedskriv-
ningar. Livslängden på varumärken bedöms från fall till fall, i de fall livslängden är
obesmd testas värdet årligen för nedskrivningsbehov. Varumärken med tids-
bestämt nyttjandeperiod skrivs av linjärt under nyttjandeperioden. Nedlagda kost-
nader för internt genererad goodwill och internt genererade varumärken redovisas
i årets resultat när kostnaden uppkommer.
Avskrivning
Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars beräknade
nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är obestämbar. Goodwill,
varumärken och immateriella tillgångar med en obestämbar nyttjandeperiod prövas
för nedskrivningsbehov årligen eller så snart indikationer uppkommer som tyder på
att tillgången ifråga har minskat i värde. Avskrivningsbara immateriella tillgångar
skrivs av från det datum då de är tillgängliga för användning.
De beräknade nyttjandeperioderna är:
Patent, innovationer och kundrelationer 5 – 20 år
Balanserade utvecklingsutgifter och programvaror 3 – 7 år
Varumärken med begränsad livslängd 5 – 30 år
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksam-
heten, efter avdrag för uppskattade kostnader för färdigsllande och för att åstad-
komma en försäljning. Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning
av först in, först ut metoden (FIFU) eller vägd genomsnittlig anskaffningskostnad och
inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport
av dem till deras nuvarande plats och skick. För tillverkade varor och pågående
arbete, inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta kostnader baserad
på en normal kapacitet.
Nedskrivningar
De redovisade värdena för koncernens tillgångar prövas vid varje balansdag
för att bedöma om det finns indikation på nedskrivningsbehov. Goodwill och
varumärken med obegränsad nyttjandeperiod prövas minst årligen för eventuellt
nedskrivningsbehov. Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas
tillgångens återvinningsvärde. Vid bedömning av nedskrivningsbehov grupperas
tillgångar på de lägsta nivåer där det finns separata identifierbara kassaflöden
(kassagenereande enheter). För koncernen innebär det att bedömningen görs
på segmentsnivå vilket motsvarar koncernens divisioner. Vid beräkning av
nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som
beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången .
Nedskrivning av finansiella tillgångar
Återvinningsvärdet på finansiella tillgångar som värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde beräknas som nuvärdet av framtida kassaflöden diskonterade med
den effektiva ränta som gällde då tillgången redovisades första gången. Vid varje
rapporttillfälle utvärderar företaget om det finns objektiva belägg för att en finansiell
tillgång eller grupp av tillgångar är i behov av nedskrivning. Tillgångar med en kort
ptid diskonteras inte. En nedskrivning redovisas som kostnad i årets resultat .
Återföring av nedskrivningar
Nedskrivningar av lånefordringar och kundfordringar som redovisas till upplupet
anskaffningsvärde återförs om en senare ökning av återvinningsvärdet objektivt kan
hänföras till en händelse som inträffat efter det att nedskrivningen gjordes.
Nedskrivningar på andra tillgångar återrs om det har skett en förändring i de
antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet.
En nedskrivning återförs endast till den utsträckning tillgångens redovisade värde
efter återring inte överstiger det redovisade värde som tillgången skulle ha haft
om någon nedskrivning inte hade gjorts, med beaktande av de avskrivningar som då
skulle ha gjorts. Nedskrivningar på goodwill återrs inte.
Eget kapital
Koncernens kapital delas upp i aktiekapital, övrigt tillskjutet kapital, reserver,
balanserat resultat samt innehav utan bestämmande inflytande.
Återköp av egna aktier
Innehav av egna aktier och andra egetkapitalinstrument redovisas som en minskning
av det egna kapitalet. Förvärv av sådana instrument redovisas som en avdragspost
från eget kapital. Likvid från avyttring av egetkapitalinstrument redovisas som
en ökning av eget kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt mot
eget kapital.
Utdelningar
Utdelningar redovisas som skuld efter det att bolagsstämman godkänt utdelningen.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till
moderbolagets aktieägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestå-
ende under året. Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras det
genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utsdande potentiella
stamaktier, vilka under rapporterade perioder hänför sig till optioner utgivna till
anställda. Utspädning från optioner påverkar antalet aktier och uppstår endast när
lösenkursen är lägre än börskursen.
Not 1 fortsättning
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 0
Ersättningar till anställda
Avgiftsbestämda planer
rpliktelser avseende avgifter till avgiftsbesmda planer redovisas som en kostnad
i resultaträkningen när de uppsr.
Förmånsbestämda planer
Koncernens nettoförpliktelse avseende förmånsbestämda planer beräknas separat
för varje plan och bolag genom en uppskattning av den framtida ersättning som de
ansllda intjänat genom sin ansllning. En avsättning för särskild löneskatt inklude-
ras i IAS19-värderingen baserad på skillnaden mellan pensionsrpliktelse fastställd
i juridisk person och koncern. Ränta på pensionsskulder redovisas i finansnettot.
Aktuariella vinster och förluster redovisas direkt i eget kapital under övrigt
totalresultat i den period de uppstår. Övriga kostnads- och intäktsposter redovisas
över rörelseresultatet. Åtagandena värderas till nuvärdet av förväntade framtida
utbetalningar.
Diskonteringsräntan som används vid nuvärdesberäkning baseras på bostads-
obligationer med duration motsvarande pensionsförpliktelsens.
Bolagets åtaganden för förmånsbestämd ålderspension enligt ITP hanteras inom
det s k FPG/PRI-systemet. Familjepensionen samt nyintjänandet för ålderspensionen
förkras i Alecta. Alecta utlämnar inte sådan information som gör det möjligt att
redovisa dessa åtaganden som en förmånsbestämd plan utan dessa genom förk-
ring i Alecta tryggade pensioner redovisas därr som avgiftsbestämd plan (enligt
UFR10). Den kollektiva konsolideringsnivån utgörs av marknadsrdet på Alectas
tillgångar i procent av försäkringsåtagandena beräknade enligt Alectas försäkrings-
tekniska beräkningsantaganden. Alectas överskott kan fördelas till försäkrings-
tagarna och/eller de förkrade.
Ersättning vid uppsägning
En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas
endast om företaget är bevisligen förpliktigat, utan realistisk möjlighet till tillbaka-
dragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en anställning före den normala
tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig
avgång, redovisas en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet kommer att
accepteras och antalet anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt
kan uppskattas .
Optionsprogram
Koncernens optionsprogram möjliggör för ledande befattningshavare att förvärva
aktier i företaget. För detta har de anställda erlagt en marknadsmässig premie.
Erhållen premie redovisas i eget kapital som transaktion med ägare.
Avsättningar
En avsättning redovisas i rapporten över finansiell sllning när koncernen har en
befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och
det är troligt att ett utfde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera
förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Där effekten
av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering
av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar
aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt,
de risker som är förknippade med skulden.
Kassaflödesanalys
Vid upprättande av kassafdesanalys tillämpas den indirekta metoden enligt
IAS 7 Kassaflödesanalys. Årets ändringar av rörelsetillgångar och rörelseskulder har
justerats för effekter av valutakursförändringar. Förvärv och avyttringar redovisas
inom investeringsverksamheten. De tillgångar och skulder som de förvärvade och
avyttrade företagen hade vid ändringstidpunkten ingår ej i analysen av rörelse-
kapitalförändringar och ej heller i förändringar av balansposter redovisade inom
investerings- och finansieringsverksamheterna. Förutom kassa- och bankflöden
gäller att till likvida medel hänförs kortfristiga placeringar, vilkas omvandlande till
bankmedel kan ske till ett i huvudsak i förg känt belopp. Som likvida medel anses
kortfristiga placeringar med en kortare löptid än tre månader.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall
där årsredovisningslagen och tryggandelagen föreskriver en annan tillämpning eller
då koppling till beskattning föranleder en annan redovisning. Moderbolaget har
upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för
finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer.
Även av Rådet för finansiell rapportering utgivna uttalanden gällande för noterade
företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juri-
diska personen skall tillämpa samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt
detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen och med hänsyn till sambandet
mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag och
tillägg som skall göras från IFRS.
Moderbolaget har valt att inte tillämpa IFRS 9 för finansiella instrument. Delar
av principerna i IFRS 9 är dock ändå tillämpliga såsom avseende nedskrivningar,
inbokning/bortbokning, kriterier för att säkringsredovisning ska få tillämpas och
effektivräntemetoden för ränteintäkter och räntekostnader. I moderbolaget värderas
finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning
och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip. För finansiella
tillgångar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde tillämpas IFRS 9:s
nedskrivningsregler.
Sammantaget inner detta skillnader mellan koncernens och moderbolagets
redovisning inom de områden som anges nedan.
Klassificering och uppställningsformer
Moderbolagets resultaträkning och balansräkning är uppställda enligt
årsredovisnings lagens scheman. Skillnaden mot IAS 1 Utformning av finansiella
rapporter som tillämpas vid utformningen av koncernens finansiella rapporter är
främst redovisning av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar
samt eget kapital.
Dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden,
vilket innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav
i dotterbolag. I de dotterbolag där Lagercrantz inte äger 100% av aktierna, finns en
ömsesidig köp/säljoption, d v s Lagercrantz/ljaren av aktier har rätt att förrva/
lja kvarsende aktier till ett förutbestämt pris. Lagercrantz har ett besmmande
inflytande över dessa aktier då de kan förrvas och införlivas i koncernens totala
tillgångsmassa.
Som intäkt redovisas erhållna utdelningar från dotterbolagens balanserade
vinstmedel. Större utdelningar kan medföra nedskrivningar och reducerar därmed
andelens redovisade värde.
Intäkter
Anteciperade utdelningar
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderretaget ensamt
har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderretaget har fattat beslut om
utdelningens storlek innan moderföretaget publicerat sina finansiella rapporter.
Materiella anläggningstillgångar
Ägda tillgångar
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde
efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma
sätt som för koncernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.
Leasade tillgångar
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell
leasing. Det innebär att moderbolaget har valt att tillämpa möjligheten i RFR 2 att
inte tillämpa leasingstandarden IFRS 16.
Skatter
I moderbolaget redovisas obeskattade reserver inklusive uppskjuten skatteskuld.
I koncernredovisningen delas däremot obeskattade reserver upp på uppskjuten
skatteskuld och eget kapital.
Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer
Erhållna koncernbidrag redovisas som utdelning och lämnade koncernbidrag som
investering i aktier i dotterretag eller om inget värdehöjande tillförs som nedskriv-
ning av aktierna via resultaträkningen. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital
hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån nedskriv-
ning ej erfordras.
Finansiella garantier
Lagercrantz Group har valt att inte tillämpa bestämmelserna i IAS 39 om finansiella
garantiavtal till förmån för dotterföretag i överenskommelse med RFR 2.
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
a
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 1
Pensionsantaganden
Pensionsantaganden är viktiga inslag i de aktuariella metoder som används för att
mäta pensionsåtaganden och de kan ha en inverkan på redovisad nettoskuld och
den årliga pensionskostnaden. En av de mest kritiska faktorerna är antagandet om
diskonteringsräntan, vilken är väsentlig för mätningen av såväl årets pensionskostnad
som nuvärdet av de förmånsbaserade pensionsförpliktelserna. Antagande om
diskonteringsräntan bems åtminstone varje år för varje plan i varje land. Andra
antaganden som kan gälla demografiska faktorer som pensionsålder, dödlighet och
personalomsättning omprövas inte lika ofta. Det aktuella utfallet avviker ofta från de
aktuariella antagandena av ekonomiska och andra orsaker. Diskonteringsräntan gör
det möjligt att mäta framtida kassautflöden till nuvärde vid mättidpunkten. Denna
ränta skall motsvara avkastningen på förstklassiga företagsobligationslån (inklusive
bostadsobligationer) eller om en fungerande marknad för sådana inte finns,
statsobligationer. En sänkt diskonteringsränta ökar nurdet av pensionsskulden
och den årliga kostnaden .
Not 2 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Redovisade värden för vissa tillgångar och skulder baseras delvis på bedömningar och
uppskattningar. Det gäller främst prövning av behovet av nedskrivning av goodwill
(not 16) samt förmånsbaserade pensionsåtaganden (not 31). Bedömningar och upp-
skattningar utvärderas löpande och baseras på historisk erfarenhet samt på framtida
händelser, som anses rimliga under rådande förhållanden.
Nedskrivningsprövning av goodwill
Koncernen prövar minst årligen om något nedskrivningsbehov föreligger för
goodwill. Återvinningsvärdet för de kassagenererande enheterna fastställs genom
beräkning av nyttjandevärdet. För dessa beräkningar måste vissa uppskattningar
göras (se not 16).
rvärv
Fastsllande av verkligt värde på förvärvade tillgångar och skulder vid rörelseförvärv
innehåller bedömningar och antaganden. Överrden fördela (se not 35). Värdering
av skuld för villkorade tilläggsköpeskillingar samt optionsskuld för förvärv av minori-
tetsandelar baseras på det förvärvade företagets förntade framtida resultat vilket
är föremål för ledningens uppskattningar och bedömningar .
Rörelsesegment
Koncernen besr av följande rörelsesegment:
Division Electrify: Erbjuder produkter och lösningar som tillgodoser behovet av ett
alltmer elektrifierat och uppkopplat samhälle.
Division Control: Erbjuder produkter och lösningar inom styr- och reglerteknik,
exempelvis sensorer och radonmätning.
Division TecSec: Erbjuder olika typer av produkter och lösningar inom växande
området säkerhet och övervakning, exempel på lösningar är larm, sprinklers och
brandskydd.
Division Niche Products: Erbjuder egenutvecklade produkter och lösningar inom
utvalda tekniknischer, exempelvis pumpar för livsmedel, slipsystem och specialdörrar.
Division International: Erbjuder innovativa produkter och tekniker inom bland
annat automatisering, järnvägsinfrastruktur och utbyggnad av förnybar energi med
geografisk spridning i framförallt Nordeuropa.
Not 3 Segmentsrapportering
Segmentsrapporteringen upprättas för koncernens rörelsesegment och är baserad
på högste verkställande beslutsfattarens d v s ledningsgruppens uppföljning av
verksamheten. Koncernens interna rapporteringssystem är därmed uppbyggt utifrån
uppföljning av de resultat, kassafden och avkastning som koncernens varor och
tjänster genererar. Denna uppföljning ligger till grund för högste verkställande
beslutsfattarens beslut om bästa möjliga resursfördelning till det koncernen säljer
och producerar inom segmenten.
I segmentens resultat och anläggningstillgångar har direkt hänförbara poster
inkluderats samt poster som kan fördelas på segmenten på ett rimligt och tillförlitligt
sätt. I segmentens investeringar i anläggningstillgångar ingår samtliga investeringar
d v s i så väl immateriella som materiella tillgångar, förutom de tillgångar som
uppkommer som en följd av förvärv. Däremot ingår avskrivningar på koncernmässiga
övervärden.
rsäljning och resultat per rörelsesegment
Electrify Control TecSec Niche Products International
2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23
Inkter
Extern försäljning 1 801 1 677 750 746 2 065 1 748 2 012 1 871 1 501 1 204
Intern försäljning 22 18 5 14 2 1 7 8 0 2
Summa intäkter 1 823 1 695 755 759 2 067 1 749 2 019 1 879 1 501 1 205
Rörelseresultat (EBITA) 312 283 117 119 367 303 426 375 252 185
Avskrivningar på immateriella tillgångar
som uppstått vid företagsförvärv -22 -16 -16 -17 -55 -44 -48 -43 -34 -24
EBIT (resultat före finansiella poster) 290 267 101 102 312 258 378 332 218 162
Moderbolaget,
centrala funktioner
samt elimineringar Summa
2023/24 2022/23 2023/24 2022/23
Inkter
Extern försäljning 8 129 7 246
Intern försäljning -36 -43
Summa intäkter -36 -43 8 129 7 246
Resultat
EBIT (resultat före finansiella poster) -43 -60 1 256 1 062
Finansiella intäkter 32 47
Finansiella kostnader -172 -141
Resultat före skatt 1 116 968
Skatt -239 -210
Nettoresultat 877 758
Internprissättningen mellan rörelsesegmenten sker till marknadsmässiga villkor.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 2
Övriga upplysningar per rörelsesegment
Electrify Control TecSec Niche Products International Moderbolaget Summa
2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23 2023/24 2022/23
Tillgångar 2 080 1 700 705 763 2 124 1 999 2 650 2 080 1 654 1 339 113 91 9 327 7 972
Ofördelade tillgångar 515 61
Summa tillgångar 2 080 1 700 705 763 2 124 1 999 2 650 2 080 1 654 1 339 113 91 9 842 8 033
Skulder 436 424 172 208 502 605 582 526 367 321 3 453 2 661 5 512 4 744
Ofördelade skulder 862 280
Summa skulder 436 424 172 208 502 605 582 526 367 321 3 453 2 661 6 374 5 024
Investeringar 22 50 21 18 28 31 29 46 23 22 0 3 124 169
Avskrivningar 86 73 49 48 122 103 113 99 73 59 5 6 448 389
Extern försäljning per geografisk marknad
Grund för försäljning per geografisk marknad är land dit fakturering sker.
2023/24 2022/23
Sverige 2 569 2 416
Danmark 965 958
Norge 681 680
Finland 532 462
Storbritannien 527 279
Tyskland 557 471
Polen 197 195
Övriga Europa 1 065 894
Asien 317 242
Övriga världen 718 649
8 129 7 24 6
Investeringar och anläggningstillgångar per geografisk marknad
Investeringar Anläggningstillgångar
2023/24 2022/23 2024-03-31 2023-03-31
Sverige 64 105 3 314 2 496
Danmark 29 38 1 252 1 145
Norge 4 3 518 451
Finland 9 12 504 415
Storbritannien 5 3 423 152
Tyskland 1 0 164 172
Polen 5 4 60 54
Övriga Europa 2 3 68 55
Övriga världen 4 2 3 19
Ofördelade tillgångar 18
123 170 6 321 4 95 9
Moderbolaget,
centrala funktioner samt elimineringar
2023/24 2022/23
Intern nettoomsättning per rörelsesegment
Electrify 16 14
Control 19 18
TecSec 10 9
Niche Products 20 11
International 22 19
87 71
Intern nettoomttning per geografisk marknad
Sverige 47 42
Danmark 20 13
Norge 7 6
Finland 7 6
Storbritannien 3 -
Tyskland 2 2
Övriga länder 1 2
87 71
E xtern nettoomsättning per produktkatergori 2023/24
Electrify Control TecSec Niche Products International Totalt
Egna produkter 1 299 352 1 608 1 956 951 6 166
Handel 105 350 94 43 542 1 134
Nich Produktion 375 39 414
Systemintegration 1 234 1 236
Övrig Nettoomsättning 21 9 129 12 8 179
1 801 750 2 065 2 012 1 501 8 1 29
Extern nettoomsättning per marknad 2023/24
Electrify Control TecSec Niche Products International Totalt
Kraft & Eldistribution 1 022 133 52 248 111 1 566
Infrastruktur 144 115 458 428 177 1 322
Transport 6 62 62 1 0 131
Bygg & Konstruktion – Industri 6 16 286 90 21 419
Bygg & Konstruktion – Kommersiell 8 0 508 63 33 612
Bygg & Konstruktion – Privat 75 24 98 0 343 540
Elektronik 103 9 153 478 525 1 268
Service 28 1 300 76 24 429
Säkerhet 6 0 34 444 5 489
Telekom 329 11 4 0 14 358
IT 14 83 0 0 58 155
Massa- & pappersindustri 15 13 0 73 10 111
Medicin 7 2 49 7 102 167
Övrigt 38 281 61 104 78 562
1 801 750 2 065 2 012 1 501 8 12 9
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 3
Extern nettoomsättning per produktkatergori 2022/23
Electrify Control TecSec Niche Products International Totalt
Egna produkter 1 190 346 1 362 1 824 685 5 407
Handel 101 366 77 37 510 1 091
Nich Produktion 367 28 395
Systemintegration 1 207 2 210
Övrig Nettoomsättning 18 6 102 8 9 143
1 677 746 1 748 1 871 1 204 7 246
Extern nettoomsättning per marknad 2022/23
Electrify Control TecSec Niche Products International Totalt
Kraft & Eldistribution 972 149 43 221 102 1 487
Infrastruktur 141 115 341 454 105 1 156
Transport 68 9 119 429 367 992
Bygg & Konstruktion – Industri 442 5 6 453
Bygg & Konstruktion – Kommersiell 11 275 79 22 387
Bygg & Konstruktion – Privat 42 57 2 101
Elektronik 89 23 89 331 532
Service 7 51 439 2 499
Säkerhet 19 1 272 87 38 417
Telekom 296 11 14 321
IT 16 84 36 136
Massa- & pappersindustri 28 15 86 10 139
Medicin 7 1 37 8 82 135
Övrigt 34 285 22 61 89 491
1 677 746 1 748 1 871 1 204 7 246
Not 3 fortsättning
Not 4 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag
2023/24 2022/23
Koncernen
Varukostnader 3 700 3 460
Lönerelaterade personalkostnader 2 045 1 556
Avskrivningar 448 389
Övriga rörelsekostnader 771 844
Summa rörelsekostnader 6 964 6 249
Under räkenskapret har rörelsens kostnader reducerats om 0 MSEK (4) relaterat
till statliga stöd avseende covid-19. Omklassning har skett mellan lönerelaterade
personalkostnader och övriga rörelsekostnader i föregående period.
Not 5 Anställda, personalkostnader och arvoden
till styrelse
Medelantalet anställda
2023/24 varav män 2022/23 varav män
Moderbolaget
Sverige 19 68% 20 80%
Övriga koncernbolag
Sverige 1 281 78% 1 134 78%
Danmark 613 74% 620 71%
Norge 126 78% 110 81%
Finland 283 64% 245 62%
Tyskland 49 73% 51 69%
Polen 85 78% 83 76%
England 217 83% 36 83%
Övriga länder 115 80% 111 82%
Totalt i koncernbolag 2 769 76% 2 390 75%
Koncernen totalt 2 788 76% 2 410 75%
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader
2023/24 2022/23
Löner och
ersättningar
Sociala
kostnader
Löner och
ersättningar
Sociala
kostnader
Moderbolaget 49 31 51 31
(varav pensionskostnad) (15)
1)
(14)
1)
Övriga koncernbolag 1 565 400 1 115 359
(varav pensionskostnad) (149) (116)
Koncernen totalt 1 614 431 1 166 390
(varav pensionskostnad) (149)
2)
(130)
2 )
1)
Av moderbolagets pensionskostnader avser MSEK 2 (3) gruppen styrelse och VD.
Gruppen innefattar även vice verkställande direktörer. Inga utestående pensionsförpliktelser finns.
2)
Av koncernens pensionskostnader avser MSEK 24 (21) gruppen styrelse, VD och vice verkställande
direktörer samt VD:ar i koncernbolag. Koncernens utestående pensionsförpliktelser till dessa uppgår
till MSEK 0 (0).
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 4
Löner och andra erttningar fördelade per land och mellan
styrelseledamöter m fl och övriga anställda
2023/24 2022/23
Styrelse
och VD
Övriga
anställda
Styrelse
och VD
Övriga
anställda
Sverige
Moderbolaget 17 32 16 31
(varav tantiem o.d.) (3) (4) (3) (9)
Övriga koncernbolag i Sverige 61 571 46 428
(varav tantiem o.d.) (5) (10) (8) (17)
Sverige totalt 78 603 62 459
(8) (14) (11) (26)
Utomlands
Danmark 36 447 20 332
(varav tantiem o.d.) (3) (4) (3) 6
Norge 18 82 11 67
(varav tantiem o.d.) (4) (8) (3) 6
Finland 16 102 14 78
(varav tantiem o.d.) (2) (4) (2) 3
Tyskland 6 31 4 26
(varav tantiem o.d.) (1) (1) (1) 0
USA 4 52 3 38
(varav tantiem o.d.) (–) (5) (0) 3
Polen 2 24 2 13
(varav tantiem o.d.) (–) (1) 1
England 19 62 7 3
(varav tantiem o.d.) (2) (3) (1) (0)
Övriga länder 2 31 (0) 27
(varav tantiem o.d.) (0) (0) (-) 0
Utländska koncernbolag totalt 103 830 61 585
(varav tantiem o.d.) (11) (25) (10) (18)
Koncernen totalt 181 1 433 123 1 043
(varav tantiem o.d.) (18) (39) (21) (44)
Gruppen styrelse och vd innefattar styrelseledamöter, verkställande direktörer
och vice verkställande direktörer. Justering av jämförelsesiffrorna har gjorts med
hänsyn till ändrad intern uppföljning samt klassificering av personalrelaterade
kostnader. Detta i syfte att förmedla en mer rättvisande bild av förändring mellan
räkenskapsåren.
Redovisning av könsrdelning i företagsledningar
2024-03-31 2023-03-31
Andel
kvinnor
Andel
kvinnor
Moderföretaget
Styrelsen 33% 33%
Övriga ledande befattningshavare 0% 0%
Koncernen totalt
Styrelsen 9% 5%
Övriga befattningshavare 4% 2%
Ersättningsprinciper för styrelse och ledande befattningshavare
Arvode till styrelsens ordförande och övriga ledamöter fastslldes på årssmman.
Arvode för arbete i ersättningskommitté har utgått med 199 Tkr. Styrelseledamöter har
erhållit arvode som lön.
I enlighet med årsstämmans beslut avseende riktlinjer för ledande befattnings havare
så utgörs ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattnings havare
av grundlön, rörlig ersättning, övriga förmåner, pension samt finansiella instrument.
Den sammanlagda ersättningen bör vara marknadsmässig och konkurrenskraftig samt s
i relation till ansvar och befogenheter. Den rörliga årliga lönedelen skall vara maximerad
till omkring 40% av den fasta lönen. Vidare skall den rörliga lönedelen baseras på utfall
i förhållande till uppsatta mål och av individuella prestationer. Pensionldern ska uppgå
till 60 65 år och utöver ITP-plan ska normalt endast avgiftsbesmda planer förekomma.
Vid uppsägning kan utöver lön under uppsägningstiden ett avgångsvederlag motsvarande
maximalt upp till en årslön förekomma. Förutom befintliga och det till stämman föreslagna
incitaments programmet skall inte några aktie- eller kursrelaterade program förekomma.
I enskilda fall och om särskilda skäl föreligger kan styrelsen avvika från riktlinjerna ovan.
Vad avser ersättning till verkställande direktören och andra ledande befattnings havare
har styrelsen utsett en ersättningskommitté, som besr av styrelsens ordförande och en
styrelseledamot med verkställande direktören som föredragande. Kommitténs uppgift är
utvärdera och föreslå ersättningsprinciper till styrelsen (se bolagsstyrningsrapporten).
Styrelsen lämnar förslag till årsstämman för beslut. Förslaget till årsstämman 2024
framgår av förvaltningsberättelse n.
Ersättningar styrelseledamöter (inkl arvode ersättningskommitté)
Tkr 2023/24 2022/23
Fredrik Börjesson, Styrelsens ordförande 1 135 1 100
Anna Almlöf, Styrelseledamot 435 420
Anders Claeson, Styrelseledamot 435 420
Anna Marsell, Styrelseledamot 435 420
Ulf Södergren, Styrelseledamot 540 520
Summa 2 980 2 880
Erttningar och övriga förner till ledande befattningsinnehavare 2023/2024
Tkr Grundlön Bonus* Övrig ersättning Övriga förmåner Pensionskostnad Summa
VD 7 361 1 750 724 116 1 841 11 792
Vice VD 3 508 846 262 119 1 026 5 761
Andra ledande befattningshavare (3 pers) 8 315 2 074 1 174 204 2 137 13 904
Summa 19 184 4 671 2 160 439 5 004 31 457
* Bonus baseras till 80% på resultatmål och till 20% på avkastningsmål (R/RK). Under året har utfallet uppgått till 81% (78%). Omfattar även organisk tillväxtbonus upp till 10% av övrig bonus.
Erttningar och övriga förner till ledande befattningsinnehavare 2022/2023
Tkr Grundlön Bonus* Övrig ersättning Övriga förmåner Pensionskostnad Summa
VD 6 377 1 872 1 094 106 1 940 11 389
Vice VD 3 237 846 522 105 844 5 554
Andra ledande befattningshavare (3 pers) 7 766 2 040 672 268 2 135 12 882
Summa 17 380 4 866 2 288 479 4 919 29 932
* Bonus baseras till 80% på resultatmål och till 20% på avkastningsmål (R/RK). Under året har utfallet uppgått till 86% (81%). Omfattar även organisk tillväxtbonus upp till 10% av övrig bonus.
Förändring av ersättning och företagets resultat under de senaste fem räkenskapsåren
2023/24
vs 2022/23
2022/23
vs 2021/22
2021/22
vs 2020/21
2020/21
vs 2019/20
2019/20
vs 2018/19
Erttning till VD
1)
Årlig ändring i totalersättning (%) 4% 3% 13% 8% -3%
Bolagets resultatutveckling
Årlig förändring i Årets resultat efter skatt (%), Koncernen 16% 33% 47% 6% 7%
Ersättning till anställda
2)
Årlig förändring i totalerttning (%), Sverige 18% -6% 3% -2% -7%
1)
Ersättningen avser summan av samtliga ersättningskomponenter som är redovisade i tabellen nedan.
2)
Beräknat på genomsnittligt antal anställda i heltidsekvivalenter i koncernens bolag i Sverige. Antalet ansllda i moderbolaget exklusive koncernledning bems vara för få för att utgöra en relevant jämförelsebas.
Totalersättning till VD under 2023/24
Tkr / Andel av totalersättning Grundlön
Ettårig rörlig
ersättning
Flerårig rörlig
ersättning Förmåner
1)
Tjänstepension
2)
Totalersättning
VD 7 361 / 62% 1 750 / 15% 724 / 6% 116 / 1% 1 841 / 16% 11 792
Vice VD 3 508 / 61% 846 / 15% 262 / 5% 119 / 1% 1 026 / 18% 5 761
1)
Avser i huvudsak bil och drivmedel.
2)
Pension utgår endast på grundlönen.
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 5
Med ledande befattningshavare avses ledningsgruppen som utöver verkställande
direktören består av: Vice verksllande direkrer 1 person (1), koncernens finans-
direktör 1 person, koncernens förrvsansvarig 1 person och koncernens funktion för
affärsutveckling 1 person. Ersättning till denna grupp, som totalt utgör 5 (5) personer
2023/24, omfattades av beslutet på årssmman 2023 kring ersättningsprinciper för
ledande befattningshavare. Ersättningskommittén har kontrollerat efterlevanden av
årsstämmans beslut. Bland annat har ersättningens marknadsmässighet stämts av
genom en jämförelse med ersättningen i andra liknande noterade bolag.
Pensioner
Pensionsåldern för verksllande direkren är 63 år. För andra ledande befattnings-
havare uppgår pensionsåldern till 65 år. Pension utgör motsvarande ITP-plan och är
avgiftsbestämd.
Avgångsvederlag
Mellan bolaget och verkställande direktören gäller en uppsägningstid om 12 måna-
der från bolagets sida och 6 månader från VD:s sida. Vid uppgning från bolagets
sida är VD utöver lön under uppsägningstiden berättigad till ett avgångsvederlag
motsvarande en årslön. Avgångsvederlag utbetalas inte vid avgång på egen begäran.
Uppsägningstiden för övriga personer i ledningsgruppen är 6 – 12 månader från
bolagets sida och upp till 6 månader från den anställdes sida. Vid uppsägning från
bolagets sida är personerna i ledningsgruppen utöver lön under uppsägningstiden
berättigade till ett avgångsvederlag motsvarande upp till en årslön. Avgångsvederlag
utbetalas inte vid avgång på egen begäran. Avgångsvederlaget avräknas normalt
mot andra inkomster.
Mätperioden för att fastställa den genomsnittliga aktiekursen som blev 186,70 SEK
(före split) var 7 – 11 september 2020. Lösenkursen för köpoptionerna som beslu-
tades till 125% av genomsnittskursen fastställdes till 234,50 SEK (före split) och har
omräknats till 78,20 SEK efter split (nu omvärderad till 78,50 SEK). Det marknads-
mässiga värdet på köpoptionerna fastställdes till 17,00 SEK per option (före split)
av ett oberoende värderingsinstitut. Optionsprogrammet 2020/24 sträcker sig till
31 maj 2024.
Den av årssmman 2021 beslutade tilldelningen för 2021 omfattade 80 personer
och totalt 800 000 köpoptioner, och programmet fulltecknades. Tilldelningen varie-
rade mellan 1 000 – 67 000 optioner per person. Mätperioden för att fastställa den
genomsnittliga aktiekursen som blev 116,42 SEK var 30 augusti – 10 september 2021.
Lösenkursen för köpoptionerna som beslutades till 125% av genomsnitts kursen
fastställdes till 145,50 SEK (nu omvärderad till 146,50 SEK). Det marknadsmässiga
värdet på köpoptionerna fastställdes till 10,80 SEK per option av ett oberoende
värderingsinstitut. Optionsprogrammet 2021/25 sträcker sig till 30 maj 2025.
Den av årssmman 2022 beslutade tilldelningen för 2022 omfattade 80 personer
och totalt 800 000 köpoptioner, och programmet fulltecknades. Tilldelningen
varierade mellan 1 000 – 65 000 optioner per person. Mätperioden för att
fastställa den genomsnittliga aktiekursen som blev 100,10 SEK var 6 september
– 16 september 2022. Lösenkursen för köpoptionerna som beslutades till
125% av genomsnittskursen fastställdes till 127,7 SEK. Det marknadsmässiga
värdet på köpoptionerna fastställdes till 11,00 SEK per option av ett oberoende
värderingsinstitut. Optionsprogrammet 2022/26 sträcker sig till 29 maj 2026.
Den av årssmman 2023 beslutade tilldelningen för 2023 omfattade 84 personer
och totalt 800 000 köpoptioner, och programmet fulltecknades. Tilldelningen
varierade mellan 1 000 – 65 000 optioner per person. Mätperioden för att
fastställa den genomsnittliga aktiekursen som blev 114,46 SEK var 5 september
– 15 september 2023. Lösenkursen för köpoptionerna som beslutades till
125% av genomsnittskursen fastställdes till 143,10 SEK. Det marknadsmässiga
värdet på köpoptionerna fastställdes till 13,30 SEK per option av ett oberoende
värderingsinstitut. Optionsprogrammet 2023/27 sträcker sig till 28 maj 2027.
Utöver detta har utnyttjande av optioner avseende 2020 års program inneburit
ett tillskott på eget kapital om 2 MSEK, i samband med att moderbolaget avyttrade
återköpta egna aktier av serie B till optionsinnehavarna samt återköpt optioner enligt
hembudsprincipen för 1 MSEK.
2024-03-31 2023-03-31
Optionsprogram* SEK/option Antal SEK/option Antal
2020/24 78,50 746 750 78,20 1 200 000
2021/25 146,50 714 000 145,50 714 000
2022/26 127,70 778 000 127,70 800 000
2023/27 143,10 771 000
Totalt antal utestående optioner 3 009 750 2 714 000
VD
Innehav per 2024-03-31* Tecknat Antal kvar
2020/24 124 200 100 000
2021/25 67 000 67 000
2022/26 65 000 65 000
2023/27 64 000 64 000
Totalt antal optioner 296 000
* Omräknat efter split 3:1.
Not 8 Övriga rörelseintäkter
2023/24 2022/23
Koncernen
Övriga ersättningar och bidrag 5 5
Kursvinster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär 30 37
Återföring av tilläggsköpeskilling tidigare förvärv 29 3
Övrigt 27 19
91 64
Not 9 Övriga rörelsekostnader
2023/24 2022/23
Koncernen
Kursförluster på fordringar/skulder av rörelsekaraktär -30 -28
Återföring av tilläggsköpeskilling tidigare förvärv -5
Övriga kostnader -31 -29
-66 -58
Not 5 fortsättning
Not 6 Arvode till revisorer
Arvode och kostnadsersättning till revisorer
Koncernen Moderbolaget
2023/24 2022/23 2023/23 2022/23
Deloitte
Revisionsuppdrag 7 2
KPMG
Revisionsuppdrag 6 2
Skatteuppdrag 0
Övriga uppdrag 0
Övriga revisorer
Revisionsuppdrag 6 4
Skatteuppdrag 0 0
Övriga uppdrag 1 1
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisning och bokföring samt
styrelsens och verkställande direktörens förvaltning, övriga arbetsuppgifter som det
ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som
föranleds av iakttagelser vid sådan granskning.
Not 7 Incitamentsprogram
Årsstämman 2023 beslutade om ett incitamentsprogram för chefer och ledande
befattningshavare i Lagercrantzkoncernen. Programmet utgörs av köpoptioner på
av Lagercrantz Group återköpta aktier där varje köpoption ger rätt att förvärva en
återköpt aktie av serie B. Programmet har två lösentillfällen som förfaller efter 3 år
respektive 3,5 år och där lösen kan ske under dessa två tillfällen; (i) under två veckor
från och med dagen efter att bolaget offentliggör delårsrapport för perioden 1 april
2026 – 30 september 2026, (ii) efter att bolaget offentliggjort bokslutskommunikén
för perioden 1 april 2026 – 31 mars 2027 (sannolikt perioden 24 maj – 4 juni 2027).
Aktien i samtliga program förrvas till en lösenkurs som fastställts som ett procen-
tuellt påslag på en genomsnittlig aktiekurs efter årssmman enligt de noterade
betalkurserna. Programmen omfattar ledande befattningshavare och chefer med
direkt möjlighet att påverka koncernens resultat. Styrelsens ledamöter har inte haft
rätt att förvärva köpoptioner med undantag för bolagets VD. En förutsättning för
att ha tilldelats köpoptioner är att den anställde undertecknat särskilt hembudsavtal
med bolaget. Hembud skall ske till marknadsvärdet vid anställnings upphörande,
bud från tredje man på samtliga aktier i bolaget och i det fall köpoptionerna skall
överlåtas till tredje man. I övrigt är köpoptionerna fritt överlåtbara.
Optionspremien i programmet har beräknats av oberoende People & Corporate
Performance AB med tillämpning av vedertagen värderingsmetod, Black-Scholes.
rutsättningar i beräkningarna har varit att lösenkursen satts till 125% av det
framräknade medeltalet av den under dagen noterade högsta och lägsta betalkursen
under mätperioden, volatiliteten har baserats på statistiskt underlag utifrån historisk
data, den riskfria räntan har baserats på räntan för statsobligationer, löptiden och
lösenperiod enligt villkoren i programmen och utdelning enligt de analytikerestimat
som finns tillgå i sammanvägning med koncernens utdelningspolicy.
Den av årssmman 2020 beslutade tilldelningen för 2020 omfattade 63 personer
och totalt 400 000 köpoptioner (1 200 000 efter split), och programmet fullteck-
nades. Tilldelningen varierade mellan 500 – 41 400 optioner per person (före split) .
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 6
Not 12 Finansiella intäkter
2023/24 2022/23
Koncernen
Ränteintäkter 10 3
Valutakursvinster 19 44
Övriga finansiella intäkter 2
32 4 7
Moderbolaget
Resultat från andelar i koncernbolag
Ränteintäkter från koncernbolag 110 38
Mottagna koncernbidrag 434 393
Utdelningar 387 280
Nedskrivning av andelar i koncernföretag -20
911 711
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Valutakursvinster 24 62
Övrigt 5 1
29 63
Not 14 Valutakursdifferenser som påverkat resultatet
2023/24 2022/23
Koncernen
Valutakursdifferenser som påverkat rörelseresultatet 0 9
Finansiella kursdifferenser -8 -20
-8 -11
Moderbolaget
Finansiella kursdifferenser 9 19
9 19
Not 11 Leasing
2024-03-31 2023-03-31
Förfallostruktur leasingskulder
Inom ett år 156 127
1 – 2 år 116 92
2 – 5 år 172 125
Senare än 5 år 40 44
Förväntade framtida betalningar, odiskonterade 484 388
Redovisat belopp, diskonterat 455 370
2023/24 2022/23
Kostnader från leasingavtal
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar 148 137
Ränta på leasingskulder 10 7
Kostnader för korttidsleasing 2 2
Kostnader för leasade tillgångar av lågt värde 1 1
Leasingkostnader 161 147
2024-03-31 2023-03-31
De redovisade nyttjaderättstillgångarna fördelar sig enligt följande:
Fastigheter 367 303
Fordon 66 51
Övrigt 15 11
Summa nyttjanderättstillgångar 448 365
2024-03-31 2023-03-31
Årets avskrivning per tillgångsslag
Fastigheter 112 105
Fordon 32 27
Övrigt 4 5
Summa nyttjanderättstillgångar 148 137
Ingående leasingskuld enligt IFRS 16 vid ingången av räkenskapret 2023/24
uppgick till 370 MSEK. Vid utgången av räkenskapsåret 2023/24 uppgick leasing-
skulden till 455 MSEK, varav 156 var kortfristig och 328 var långfristig. Koncernens
nyttjanderättstillgångar avser huvudsakligen hyrda lokaler och bilar men även
IT-utrustning och liknande. Kassafde avseende amortering av leasingskuld
uppgick till 146 MSEK (99) Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar ingår i
not 10 Avskrivningar.
Not 10 Avskrivningar av materiella och immateriella
anläggningstillgångar
2023/24 2022/23
Koncernen
Avskrivningar enligt plan fördelade per tillgång
Immateriella tillgångar -199 -160
Byggnader och mark -12 -10
Nedlagda kostnader på annans fastighet -4 -3
Maskiner och andra tekniska anläggningar -56 -48
Inventarier, verktyg och installationer -29 -31
Nyttjanderättstillgångar -148 -137
-448 -389
Avskrivningar enligt plan fördelade per funktion
Kostnad för sålda varor -133 -116
Försäljningskostnader -254 -216
Administrationskostnader -61 -57
-448 -389
Moderbolaget
Avskrivningar enligt plan fördelade per tillgång
Inventarier, verktyg och installationer 0 0
0
Avskrivningar enligt plan fördelade per funktion
Administrationskostnader 0 0
0 0
Not 13 Finansiella kostnader
2023/24 2022/23
Koncernen
Räntekostnader pensioner -2 -1
Räntekostnader leasingskulder -10 -7
Övriga räntekostnader -130 -67
Valutakursförluster -30 -66
Övrigt
-172 -141
Moderbolaget
Resultat från andelar i koncernbolag
Räntekostnader till koncernbolag -12 -4
Valutakursförluster
Nedskrivningar
-12 -4
Övriga räntekostnader och liknande resultatposter
Övriga räntekostnader -125 -63
Effekt av räntesäkring
Övrigt -14 -38
-139 -101
Totala finansiella kostnader i moderbolaget -151 -105
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 7
Not 15 Skatt på årets resultat
2023/24 2022/23
Koncernen
Aktuell skattekostnad (-) / skatteintäkt (+)
Periodens skatt -267 -226
Justering av skatt hänförlig till tidigare år 2 -2
-265 -228
Uppskjuten skattekostnad (-) / skatteintäkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 25 18
Uppskjuten skatt avseende förändring av aktiverat
skattevärde i underskottsavdrag
25 18
Totalt redovisad skattekostnad/
skatteintäkt i koncernen -239 -210
Värdet av förlustavdrag beaktas när det anses att dessa kommer att resultera i lägre
skatteutbetalningar i framtiden.
Avstämning av effektiv skatt 2023/24 2022/23
Koncernen
Resultat före skatt 1 116 968
Skatt enligt skattesats för moderbolaget 20,6% -230 -199
Effekt av andra skattesatser för utländska koncernbolag -8 -9
Icke-avdragsgilla kostnader 0 -7
Ej skattepliktiga intäkter -11 4
Skatt hänförlig till tidigare år 2 -2
Övrigt 7 1
Redovisad effektiv skatt -239 -210
2023/24 2022/23
Moderbolaget
Aktuell skattekostnad (-) / skatteintäkt (+)
Periodens skattekostnad -59 -52
-59 -52
Uppskjuten skattekostnad (-) / skatteinkt (+)
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 0 0
0 0
Total redovisad skattekostnad/skatteintäkt
i moderbolaget -59 -52
Avstämning av effektiv skatt 2023/24 2022/23
Moderbolaget
Resultat före skatt 654 530
Skatt enligt gällande skattesats 20,6% -135 -109
Utdelningar från koncernbolag 80 58
Icke avdragsgilla kostnader -4 1
Redovisad effektiv skatt -59 -52
Not 16 Goodwill
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 2 446 2 006
Nyanskaffningar 652 400
Omklassificering -7,5
Årets avskrivningar -2 -2
Kursdifferens 22 42
Redovisat värde vid periodens slut 3 110 2 446
Goodwill uppdelad per division och kluster
Electrify 659 477
Control 235 235
TecSec 673 585
Niche Products 950 685
International 585 456
Övriga 7 7
Total goodwill 3 110 2 446
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill
Koncernens redovisade goodwill uppgår till 3 110 MSEK (2 446). Enligt IFRS skrivs
inte goodwill av utan värdet prövas årligen i enlighet med IAS 36. Prövning gjordes
senast under mars 2024. Goodwill fördelas på kassagenererande enheter, som
utgörs av kluster av bolag inom varje division. Dessa kluster har bildats av grup-
peringar av bolag som har likartad verksamhet och affärsmodell samt gemensamma
marknadsförutsättningar.
Återvinningsvärdet har beräknats utifrån nyttjandevärdet och utgår från en
aktuell bemning av kassafden för den kommande treårsperioden. De viktigaste
variablerna för att skatta värdet är försäljningsutveckling, bruttomarginal, omkost-
nadsnivå, rörelsekapitalbehov och investeringsbehov. Antaganden har gjorts baserat
på tidigare erfarenheter och statistisk analys. I normalfallet har parametrarna satts till
att motsvara prognostiserade nivåer för nästkommande räkenskapsår, huvudsakligen
baserat på bolagets affärsplan motsvarande tillväxttakter om 0 – 10% (0 – 10) per år.
Åren därefter har en tillxt baserat på bedömd uthållig BNP-tillväxt om 2% (2).
Kassaflöden har diskonterats med en vägd kapitalkostnad som motsvarar cirka
11,7% före skatt och 9,3% efter skatt (10,8 respektive 8,6% föregående år).
Beräkningen visade att nyttjandevärdet överstiger det redovisade värdet. Således
resulterade nedskrivningsprövningen inte i några nedskrivningsbehov. Någon risk
för nedskrivningsbehov föreligger inte utifrån rimliga antaganden om förändring.
Känsligheten i beräkningarna innebär att goodwillvärdet fortsatt försvaras även om
den uthålliga tillväxttakten skulle vara 0% istället för 2% eller om respektive åter-
vinningsvärde skulle sjunka med 10% .
Not 17 Övriga immateriella anläggningstillgångar
2024-03-31 2023-03-31
Varumärken uppdelade per division och kluster
Electrify 166 51
Control 50 70
TecSec 153 97
Niche Products 175 110
International 112 139
Övriga 1 1
Total varumärken 657 468
Varumärken med obesmbar livslängd uppr till 180 MSEK. Varje år genomförs
prövning av nedskrivningsbehov av varumärken med obestäm bar livslängd enligt
samma principer som vid goodwill. Beräkningen visade att nyttjandevärdet överstiger
det redovisade värdet. Således resulterade nedskrivnings prövningen inte i några
nedskrivningsbehov. Någon risk för nedskrivnings behov föreligger inte utifrån rimliga
antaganden om förändring. Övriga varumärken skrivs av anlöigt plan på 5 30 år.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 8
Not 18 Övriga materiella anläggningstillgångar
Koncernen Moderbolaget
2024-03-31
Byggnader
och mark
Nedlagda
kostnader på
annans fastighet
Maskiner
och tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Summa
koncernen
Inventarier,
verktyg och
installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 273 38 587 348 1 246 4
Nyanskaffningar 8 4 28 52 92 0
Anskaffningar via nya bolag 27 4 49 12 92
Överfört från pågående anläggningar
Avyttringar -5 0 -8 -11 -24
Omklassificeringar 40 1 30 -74 -2
Kursdifferens 8 0 6 3 17
Vid årets slut 351 48 692 330 1 421 4
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -53 -19 -367 -199 -638 -2
Årets avskrivning enligt plan -12 -4 -56 -29 -102 0
Avyttringar 0 8 13 21
Omklassificeringar 0 -1 0 0 -1
Kursdifferens -1 0 -4 -2 -7
Vid årets slut -66 -24 -419 -217 -726 -2
Redovisat värde vid årets slut 285 24 273 113 695 2
Koncernen Moderbolaget
2023-03-31
Byggnader
och mark
Nedlagda
kostnader på
annans fastighet
Maskiner
och tekniska
anläggningar
Inventarier,
verktyg och
installationer
Summa
koncernen
Inventarier,
verktyg och
installationer
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 156 33 495 277,0 961 2
Nyanskaffningar 17 3 32 84,0 136 2
Anskaffningar via nya bolag 91 0 49 8,0 148
Överfört från pågående anläggningar 3 5 -21,0 -13
Avyttringar 0 -11 -8,0 -19
Omklassificeringar 0 6 0,0 12
Kursdifferens 6 2 11 8,0 27
Vid årets slut 273 38 587 348,0 1 246 4
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -41 -15 -320 -170,0 -546 -2
Årets avskrivning enligt plan -10 -3 -47 -28,0 -88 0
Avyttringar 0 9 5,0 14
Omklassificeringar 0 0 -1,0 -1
Kursdifferens -2 -1 -9 -5,0 -17
Vid årets slut -53 -19 -367 -199,0 -638 -2
Redovisat värde vid årets slut 220 19 220 149 608 2
2024-03-31
Varu-
märken
Patent och
produkter
Kund-
relationer Övrigt
Summa
koncernen
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 535 1 136 566 215 2 452
Nyanskaffningar 2 9 25 36
Anskaffningar via nya bolag 213 230 217 660
Överfört från pågående
anläggningar
Avyttringar 0 0 0 -1 -1
Omklassificeringar 8 8
Kursdifferens 4 9 8 2,8 24
Vid årets slut 755 1 391 791 241 3 179
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -67 -470 -238 -159 -933
Årets avskrivning enligt plan -31 -96 -54 -16 -196
Avyttringar 0 0 0 0 0
Omklassificeringar 0 0 -1 0 -1
Kursdifferens 0 -2 -2 -2 -6
Vid årets slut -98 -568 -294 -176 -1 136
Redovisat värde
vid årets slut 657 823 497 66 2 042
2023-03-31
Varu-
märken
Patent och
produkter
Kund-
relationer Övrigt
Summa
koncernen
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 404 872 380 189 1 846
Nyanskaffningar 23 23
Anskaffningar via nya bolag 126 244 175 545
Överfört från pågående
anläggningar
Avyttringar -6 -6
Omklassificeringar
Kursdifferens 5 19 11 9 44
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden 535 1 136 566 215 2 452
Ackumulerade avskrivningar enligt plan
Vid årets början -45 -380 -194 -142 -761
Årets avskrivning enligt plan -21 -83 -38 -14 -157
Avyttringar 0 0 0 4 4
Omklassificeringar
Kursdifferens 0 -7 -6 -7 -20
Vid årets slut -67 -470 -238 -159 -933
Redovisat värde
vid perioden slut 469 666 328 57 1 518
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
7 9
Redovisat
värde
Koncernbolag
1)
/ Org nr / Säte
Antal
andelar
Andel
i %
2)
2024
03-31
2023
03-31
Idesco AB, 556742-3008, Stockholm 1 000 100,0 0 0
ISG Nordic AB, 556318-0032, Solna 38 300 100,0 48 48
KPRO AB, 556509-1096, Västerås 5 000 100,0 20 20
Forming Function AB( fd Kondator AB),
556500-1947, Tyresö 2 000 100,0 71 71
Lager CC AB, 556260-2127, Stockholm 1 000 100,0 3 3
Laurea Teknisk Säkerhet AB, 559115-2904,
Norrköping 45 500 100,0 176 176
R-Contracting AB, 556681-9404,
Norrköping 5 000 100,0
Bjurenwall Laurea AB, 556217-6098,
Kolbäck 5 000 100,0
Leteng AS, 952 002 872, Tynset, Norge 12 968 95,0 50 51
Letti AS, 993541850, Søndeled, Norge 500 100,0 102
Libra Plast AS, 950 603 739, Hareid, Norge 750 75,0 251 230
Libra Plast SIA, 485 030 11 528, Sandes,
Lettland 10 100,0
Material Handling Modules Europe AB,
556490-7458, Ystad, Sverige 3 982 97,0 85
Fastigheten Ystad Ingelstorp 49:59 AB,
559306 - 7316, Ystad, Sverige 250 100,0
Load Indicator AB, 556081-3569,
Hisings Backa 1 000 100,0 35 35
Norwesco AB, 556038-4090, Täby 15 000 100,0 61 61
Nordic Road Safety AB, 559022-0173,
Timrå, Sverige 594 99,0 341
Plåt och Spiralteknik i Torsås AB,
556682- 9197, Torsås 10 000 100,0 46 46
Precimeter Control AB, 556511-8980, Hö 10 000 100,0 36 36
Precimeter Inc, 20-0110568, Phoenix, USA 100 100,0
Precimeter GmbH, 212/5752/0032, Wiehl,
Tyskland 1 100,0 13 13
Prido AB, 556182-2981, Tråvad, Sverige 8 640 96.0 521
Prido Norway AS, 912462455, Askim,
Norge 1 000 100,0
Prido OY, 3245984-4, Tråvad, Finland 1 000 100,0
Profsafe AB, 556722-2459, Anderstorp 4 000 100,0 67 67
Profsafe Norge AS, 911552388, Oslo,
Norge 100 100,0
Skandex i Bromma AB, 556515-1189,
Anderstorp 5 000 100,0
Radonova Laboratories AB, 556690-0717,
Uppsala 1 000 100,0 66 66
GW Scientific Ltd, 11106167, Yatton, UK 1 000 100,0
Radonova, Inc, 70206544, Chicago, USA 100 100,0
Schmitztechnik GmbH, HRB 956,
Mönchengladbach, Tyskland 135 015 90,0 124 120
STV Sv Tele & Video Konsult AB,
556307- 4565, Stockholm 65 000 100,0 16 16
Steelo AB, 556842-6000, Värnamo 100 000 100,0 32 32
Stegborgs EL-elevator AB, 556284-9686,
Strängnäs 1 000 100,0 56 54
Svenska Industriborstar i Västerås AB,
556109- 2221, Västerås 5 000 100,0 42 42
SwedWire AB, 556297-0060, Varberg 100 000 100,0 95 95
Thermod AB, 556683-7125, Klässbol 1 000 100,0 47 47
Tormek AB, 556586-5788, Lindesberg 960 96,0 193 189
Tormek Inc., 352653923, Westmont, USA 100 100,0
Truxor Wetland Equipment AB (f d Dorotea
Mekaniska), 556407-7823, Dorotea 2 500 100,0 83 83
Tykoflex AB, 556692-9344, Tyresö 50 000 100,0 217 207
Unitronic GmbH, HRB 40042, Düsseldorf,
Tyskland 153 600 100,0 28 28
Vanpee AB, 556213-2406, Stockholm 50 000 100,0 0 20
Vanpee Norge AS, 976 286 324, Oslo,
Norge 100 100,0 113 113
Vendig AB, 556626-7976, Skara 5 000 100,0 29 29
VP Ledbelysning AB, 556084-5975,
Nyping 4 000 100,0 2 2
VP metall AS, 982 082 048, Raufoss, Norge 600 100,0 88 8 8
Not 19 Andelar i koncernbolag
2024-03-31 2023-03-31
Moderbolaget
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 3 972 3 535
rvärv externt 1 050 387
Lämnade aktieägartillskott 44
Återbetalade aktieägartillskott -77
Justering av tilläggsköpeskilling och köpoptioner 74 6
5 019 3 972
Ackumulerade nedskrivningar
Vid årets början -136 -136
Årets nedskrivningar -20
-156 -136
Redovisat värde vid periodens slut 4 863 3 836
Specifikation av moderbolagets och koncernens
innehav av andelar i koncernbolag
Redovisat
värde
Koncernbolag
1)
/ Org nr / Säte
Antal
andelar
Andel
i %
2)
2024
03-31
2023
03-31
ACTE Solutions AB, 556600-8032,
Stockholm 500 100,0 13 13
ACTE AS, 923 148 442, Oslo, Norge 5 000 100,0 44 44
Thermod Sp Z o.o., 9950050690,
Grodzisk Wielkopolski, Polen 160 100,0 16 16
Thermod Polska Sp Z o.o., 9950209469,
Grodzisk Wielkopolski, Polen 100 100,0
Asept International AB, 556057-9962, Lund 25 000 100,0 81 81
Asept International Inc., Chicago, USA 100 100,0
Apparatenfabriek Bereilia B.V, Bedum,
Nederländerna 40 100,0
Hovicon International B.V., 34071265,
Vijfhuizen, Nederländerna 400 100,0
COBS AB, 556524-3788, Göteborg 3 000 100,0 21 21
Cue Dee AB, 556244-8000, Sikeå 2 000 100,0 227 227
Cue Dee Trading Co. Ltd, Suzhou, Kina 100 100,0
Cue Dee India Private Ltd., Gurgaon,
Indien 100 100,0
Cue Dee Inc., 7611740, Wilmington,
Delaware, USA 100 000 100,0
CWL Group aB, 559174-7539, Mora 500 100,0 189 189
CW Lundberg Industri AB, 556099-7461,
Mora 1 000 100,0
CW Lundberg Norge AS, 996613380,
Oslo, Norge 1 000 100,0
CW Lundberg S.p.z.o.o, KRS000051777,
Warszawa, Polen 100 100,0
CWL Patent AB, 559187-0729, Mora 500 100,0
Direktronik AB, 556281-9663, Nynäshamn 3 000 100,0 24 24
Nexlan AS, 986 767 215, Kokstad, Norge 600 100,0
Dooman Teknik AB, 556153-3794,
Västra Frölunda 500 100,0 24 24
Elkapsling AB, 551713-9240, Ånge 15 000 100,0 81 81
Elpress AB, 556713-5607, Kramfors 80 000 100,0 99 99
Elpress A/S, CVR 26162629, Silkeborg,
Danmark 100 100,0
Elpress GmbH, HBR 3252, Viersen,
Tyskland 100 100,0
Elpress (Beijing) Electrical
Components Co. Ltd, Beijing, Kina 100 100,0
Elpress Inc., Chicago, USA 100 100,0
Kablema AB, 556746-2196, Kramfors 100 100,0
Excidor AB, 556429-7850, Bollnäs 1 000 100,0 47 47
GasIQ AB, 556650-3461, Stenkullen 10 000 100,0 51 51
GasIQ Fastighetsförvaltning AB,
556867- 3023, Stenkullen 500 100,0
HPG Nordic AB, 556854-0271, Stenkullen 500 100,0
Geonor AS, 911 954 567, Österår, Norge 5 500 100,0 43 4 3
1)
Koncernbolag redovisas med bokfört värde. Övriga bolag är ägda indirekt via koncernbolag.
2)
Ägarandelen av kapitalet avses, vilket även överensstämmer med andelen av rösterna för totalt antal aktier.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 0
Redovisat
värde
Koncernbolag
1)
/ Org nr / Säte
Antal
andelar
Andel
i %
2)
2024
03-31
2023
03-31
Waterproof Diving International AB,
556575- 8959, teborg 15 810 93,0 132 126
Waterproof Diving GmbH, 62356,
Darmstadt, Tyskland 1000 100,0
Waterproof Pro & Service GmbH,
93127865, Eckenförde, Germany 1000 100,0
Wapro AB, 556352-1466, Karlshamn 1 000 100,0 55 55
Wapro Inc., Chicago, USA 100 100,0
Westmatic Invest AB, 556494-1242, Arvika 164 82,0 254 227
Westmatic i Arvika AB, 556326-7185,
Arvika 2 000 100,0
Westmatic AS, 978 640 818, Oslo, Norge 900 100,0
Westmatic Corporation, 71-0980723,
St Claire Shores, USA 10 000 100,0
Westmatic Inc, 690492, Newbrunswick,
Canada 1 000 100,0
Lagercrantz A/S, 81 74 67 10, Köpenhamn,
Danmark 6 100,0 131 131
ACTE A/S, 71 28 89 19, Köpenhamn,
Danmark 2 100,0
Lagercrantz Asia Ltd, Hong Kong, Kina 20 000 100,0
ACTE Poland Sp Z o.o., 5 753, Warszawa,
Polen 2 100,0
Aras Security A/S, 27 55 65 74, Rødovre,
Danmark 500 100,0
Aras Security AB, 559236-0027, Malmö 25 000 100,0
Elfac A/S, 17 46 50 31, Silkeborg,
Danmark 1 100,0
G9 landskab, park & byrum A/S,
22 65 29 32, Randers, Danmark 500 000 100,0
Camé Danmark A/S, 33 06 10 21,
Randers, Danmark 33 400 100,0
ISIC A/S, 16 70 45 39, Århus, Danmark 33 400 100,0
Glova Rail A/S, 10120268, Odense,
Danmark 500000 100,0
AC Antennas A/S, 25 67 37 86,
Glostrup, Danmark 500 000 100,0
Stramatt ApS, 34 73 26 04, Glostrup,
Danmark 80 000 100,0
Nikodan Conveyor Systems A/S,
13 47 38 03, Snede, Danmark 555 334 80,0
NST A/S, 25844998, Odense, Danmark 600 000 100,0
Wapro A/S (Proagria Miljø A/S),
27443745, Otterup, Danmark 1 000 000 100,0
LcG Software A/S, 36 55 76 80, Bröndby,
Danmark 500 000 100,0
PcP Corporation A/S, 35242147,
Vildbjerg, Danmark 9 500 000 95,0
PcP. Danmark A/S, 14310940,
Vildbjerg, Danmark 2 000 100,0
P.F. Værktøj. Herning ApS, 10012600,
Herning, Danmark 3 600 100,0
Nordjysk Døgngalvanisering A/S,
76819718, Støvring, Danmark 200 100,0
ElefantRiste A/S, 48332013, Herning,
Danmark 500 100,0
Elefant Gratings Ltd, 3626194,
Wolverhampton, England 200 100,0
PcP. Norge AS, 929693264, Stavanger,
Norge 11 000 100,0
PcP Gratings Ltd., 1991883,
Wolverhampton, England 2 100,0
PcP Deutschland Gmbh, HRB 5921,
Breckerfeld, Tysklan 50 100,0
PcP Nederland B.V, 20032748,
Oudenbosch, Nederländerna 15 000 100,0
Pcp. Belgium S.A, 433582575,
Sprimont, Belgien 92 000 100,0
PcP. Sverige AB, 556648-3292,
Göteborg, Sverige 2 100,0
Guardrail Engineering Ltd., 3020408,
Wolverhampton, England 100 100,0
Skomø A/S, 11801978, Ebeltoft,
Danmark 500 000 100,0
Vane A/S, 25 69 58 01, Köpenhamn,
Danmark 500 100,0
Redovisat
värde
Koncernbolag
1)
/ Org nr / Säte
Antal
andelar
Andel
i %
2)
2024
03-31
2023
03-31
Lagercrantz Holding Oy, 3010692-2, Vasa,
Finland 100 100,0 128 205
EFC Finland Oy, 1750567-0, Korsholm,
Finland 1 550 100,0
EFC Estonia OÜ, 12681821 Estland 1 100,0
Enkom Active Oy, 0183125-2,
Helsingfors, Finland 1 800 100,0
Exilight Oy, 1865741-4, Tammerfors,
Finland 8 000 100,0
FN Holding Oy, 3020211-3, Helsingfors,
Finland
10 000
000 100
Frictape Net Oy, 1079463-3,
Helsingfors, Finland 100 100,0
Frictape Net Oü, 11831750, Harju
maakond, Estland 1 100,0
Idesco OY, 2024497-7, Uleåborg, Finland 403 391 90,2
Oy Esari Ab, 1599414-0, Kaustinen,
Finland 93 100,0
Sajakorpi Oy, 0154773-7, Ylöjärvi, Finland 5 000 100,0
Saja GmbH, 110696, Hagen, Tyskland 1 100,0
Sajas Group Estonia Oü, 10570900,
Jüri, Estland 1 100,0
Suomen Diesel Voima OY, 1885764-3,
Tampere, Finland 143 85,6
Tebul OY, 0792836-2, Lieto, Finland 8 000 80,0
Lagercrantz UK Limited Limited, 4209447,
Hampshire, UK 49 999 100,0 44 44
Door and Joinery Solutions Limited,
4732923, Burton-On-Trent, UK 6 100,0
D. P. Seals Limited, 739542, Dorset,
England 300 100
E-Tech Components UK Ltd, Liverpool, UK 5 000 100,0
Fireco Limited, 2965550, Brighton,
England 122 987 95,0
Seeback 162 Limited, 11786022,
Camebridgeshire, England 20 000 000 80,0
Supply Plus Limited, 1047919,
Camebridgeshire, England 3 550 100,0
Supply Plus (Ireland) Limited, 686947,
Cork, Irland 1 100,0
4 863 3 83 6
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 1
Not 25 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Förutbetalda hyror 24 19
Förutbetalda försäkringspremier 5 3
Övriga poster 74 69
103 91
Moderbolaget
Förutbetalda hyror 1
Upplupna ränteintäkter 26
Övriga poster 3 7
30 7
Not 24 Kontraktsbalanser
Avtalstillgångar 2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Ingående balans 91 90
Nya bolag 5
Nya kontrakt och ökning i befintliga kontrakt 192 155
Omklassificering av avtalstillgång till kundfordran -187 -154
Utgående balans 101 91
Avtalsskulder 2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Ingående balans 85 72
Nya bolag 4
Ökning i avtalsskulder under året 130 90
Intäktsförda kontrakt -102 -77
Utgående balans 117 85
Avtalstillgångar hänför sig i första hand till koncernens rätt till ersättning för utfört
men ej fakturerat arbete vid balansdagen. Avtalsskulder avser främst de förskott
som erhållits från kunden för installationer och lager och tjänstetillgångar där
inga tillgångar skapas och där kunden konsumerar tjänsten när den tillhandahålls
t ex serviceavtal, för vilka intäkter redovisas över tid. Av de 72 Mkr som redovisas
som avtalsskuld vid periodens början har 45 Mkr redovisats som intäkt.
Not 23 Kundfordringar
Åldersanalys, förfallna ej nedskrivna kundfordringar 2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Ej förfallna kundfordringar 1 086 1 013
rfallna kundfordringar 0 – 30 dgr 151 100
rfallna kundfordringar > 30 – 90 dgr 21 22
rfallna kundfordringar > 90 – 180 dgr 4 5
rfallna kundfordringar > 180 dgr 9 6
Summa 1 271 1 146
Avsättningskonto för kundförluster 2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Vid årets början 8 4
Återföring av tidigare gjorda nedskrivningar -2
Årets nedskrivningar 3 4
Kursdifferens
Utgående balans 9 8
Under året har konstaterade kundförluster om 0 MSEK (0) belastat resultatet.
Not 22 Varulager
Varulager m m 2024-03-31 2023-03-31
Råvaror och förnödenheter 537 493
Varor under tillverkning 114 117
Färdiga varor och handelsvaror 718 557
Totalt varulager 1 369 1 167
Under året har nedskrivningar av lagervärdet gjorts med 14 MSEK (10).
Not 20 Fordringar hos koncernbolag
2024-03-31 2023-03-31
Moderbolaget
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 759 107
Tillkommande fordringar 150 645
Reglerade fordringar -3 -2
Kursdifferens 19 9
Redovisat värde vid periodens slut 925 759
Not 21 Andra långfristiga fordringar
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Ackumulerade anskaffningsvärden
Vid årets början 10 7
Tillkommande fordringar 5 3
Reglerade fordringar -4 -1
Kursdifferens 1
Redovisat värde vid årets slut 11 10
Not 26 Eget kapital
Moderbolaget
Eget kapital ska enligt svensk lag fördelas mellan icke utdelningsbara (bundna)
respektive utdelningsbara (fria) medel.
Bundna reserver
Bundna medel besr av aktiekapital och följande fonder:
Reservfond
Syftet med reservfonden är att spara en del av nettovinsten, som inte går åt för
ckning av balanserad förlust.
Fritt eget kapital
Fria medel består av balanserad vinst:
Balanserade vinstmedel
Utgörs av föregående års fria egna kapital efter en eventuell reservfondsavttning
och efter att en eventuell vinstutdelning lämnats. Utgör tillsammans med årets
resultat summa fritt eget kapital, d v s det belopp som finns tillgängligt för utdelning
till aktieägarna. I balanserade vinstmedel ingår effekt av utsllda säljoptioner till
innehavare utan bestämmande inflytande.
Aktiekapital
Fördelning och förändring av aktieslag
Aktieslag Antal aktier Antal röster
A-aktier, 10 röster per aktie 9 791 406 97 914 060
B-aktier, 1 röst per aktie 199 426 827 199 426 827
Bolagets återköpta B-aktier -3 263 204 -3 263 204
Totalt 205 955 029 205 955 029
A-aktier B-aktier
Antal utestående aktier vid periodens början 9 791 406 199 426 827
Antal utesende aktier vid periodens slut 9 791 406 199 426 827
Antal återköpta aktier
Vid periodens början 3 287 969
Utnyttjade aktier vid inlösen av optioner -24 765
Vid periodens slut 3 263 204
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 2
Pensionskostnad 2023/24 2022/23
Koncernen
Förmånsbestämda planer
Kostnad för pensioner intjänade under året 0 0
Förändring löneskatt -2 -2
Räntekostnader -2 -1
Kostnad förmånsbestämda planer -4 -3
Kostnader avgiftsbestämda planer -149 -130
Total kostnad för ersättningar efter
avslutad anställning -153 -133
Pensionskostnaden avseende de viktigaste förmånsbaserade pensionsplanerna redo-
visas i resultaträkningen på raderna Försäljningskostnader, Administrationskostnader
samt Räntekostnader. Då i princip ingen nyintjäning sker i denna kategori är det
förändring av skuld för löneskatt samt räntekomponenten av pensionskostnaden
som är huvudparten. Förändringen av skuld för löneskatt redovisas som administrativ
kostnad till 2 MSEK (2) och räntekostnaden som finansiell kostnad till 2 MSEK (1).
Pensionskostnaden för avgiftsbaserade planer var 149 MSEK (130). Total pensions-
kostnad för förmåns- och avgiftsbaserade planer uppgick till 153 MSEK (133).
r perioden 2024/25 är prognosen att pensionskostnaden kommer att ligga på
ungefär samma nivå som 2023/24, varav finansiell kostnad för förmånsbestämda
planer beräknas till 2 Mkr.
Avstämning av nettobelopp för pensioner i rapport över finansiell ställning
ljande tabell förklarar hur nettobeloppet i rapport över finansiell ställning har
förändrats under perioden:
2023/24 2022/23
IB Förpliktelsens nuvärde 55 63
Tillkommande koncernbolag
Kostnad förmånsbestämda planer 3 3
Utbetalning av ersättningar -2 -3
Förändring av aktuariella vinster/förluster 9 -8
Valutakursdifferenser
UB Förpliktelsens nuvärde 65 55
Nettobelopp i rapport över finansiell ställning UB 65 55
Aktuariella antaganden
Följande väsentliga aktuariella antaganden har tillämpats vid beräkning av
förpliktelserna:
(vägda genomsnittsvärden) 2024-03-31 2023-03-31
Diskonteringsränta 3,7% 3,9%
Förväntad inflation 2,0% 2,0%
Grunden för diskonteringsränta i Sverige är i likhet med föregående år bostads-
obligationsränta. Koncernen uppskattar att 3 MSEK blir betalda under 2024/25 till
fonderade och ofonderade förmånsbestämda planer.
r antaganden om livslängd används DUS21, som är en senare uppdaterad under-
kning än den som finns i Finansinspektionens tryggandegrunder.
Känslighetsanalys
Förändring av den ofonderade förmånsbestämda förpliktelsen, MSEK:
Diskonteringsränta, sänkning med 0,5% 3,3
Diskonteringsränta, höjning med 0,5% -3,7
Inflation, minskning med 0,5% -3,4
Inflation, ökning med 0,5% 3,7
Livslängd, ökning med 1 år 2,5
Livslängd, minskning med 1 år -2,5
2024-03-31 2023-03-31
Moderbolaget
Avsatt till pensioner 21 21
21 21
Ställda säkerheter för pensionsförpliktelser
Moderbolaget har ställt borgen för koncernbolagens PRI-skulde r .
Not 27 Avsättningar för pensioner och liknande
förpliktelser
Förmånsbestämda förpliktelser
Lagercrantz Group har förmånsbestämda pensionsplaner i ett fåtal länder. Planerna
i Sverige täcker vissa koncernbolag. Planerna tillhandahåller förmåner baserade på
de ersättningar och den ansllningstid de anställda har vid eller nära pensionering.
Pensionsplanen enligt ITP som tryggas genom en försäkring i Alecta redovisas som
en avgiftsbesmd plan då bolaget inte haft tillgång till sådan information som
gör det möjligt att redovisa denna plan som en förmånsbestämd. Den kollektiva
Konsolideringsgraden i Alecta uppgick per 2024-03-31 till 163% (169%).
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Nuvärdet av ofonderade förmånsbestämda förpliktelser 65 55
Nettoförpliktelser inklusive justeringar 65 55
Beloppet fördelar sig på planer i följande länder 2024-03-31 2023-03-31
Sverige 64 54
Tyskland 1 1
Belopp i rapport över finansiell ställning 65 55
Vid fastställandet av förpliktelsens nuvärde kan det uppstå aktuariella vinster och
förluster. Dessa uppkommer antingen genom att det verkliga utfallet avviker från det
tidigare gjorda antagandet, eller att antagandena ändras .
Aktiekapitalet uppgick vid periodens slut till 48,9 MSEK. B-aktien är noterad på
NASDAQ OMX Nordic Exchange Stockholm. Aktiekapitalet får enligt bolags-
ordningen lägst uppgå till 25 MSEK och högst till 100 MSEK. Aktiens kvotvärde är
0,23 SEK.
Optionsprogrammen beskrivna i not 7 är säkrade via återköpta aktier till en genom-
snittlig anskaffningskostnad om 10,75 SEK.
Vid utnyttjande av köpoptionerna med lösenpris om 78,50, 145,50, 127,7 respek-
tive 143,1 SEK per aktie kan därmed utestående aktier öka med antalet inlösta köp-
optioner som totalt är 3 009 750 Återköpta aktier minskar i så fall med motsvarande
mängd.
Koncernen
Koncernens egna kapital består av aktiekapital och följande poster:
Övrigt tillskjutet kapital
Avser eget kapital som är tillskjutet från ägarna.
Reserver
Reserver avser omräkningsreserv.
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräk-
ning av finansiella rapporter från utländska verksamheter. Dessa upprättar sina
finansiella rapporter i annan valuta än koncernen och moderbolaget som rapporterar
i svenska kronor. Vidare består omräkningsreserven av valutakursdifferenser som
uppstår vid omvärdering av nettoinvestering i en utländsk verksamhet.
Balanserade vinstmedel
I balanserade vinstmedel ingår intjänade vinstmedel i moderbolaget och dess
dotter företag. Årets resultat särredovisas i rapport över finansiell ställning. Tidigare
avsättningar till reservfond, exklusive överförda överkursfonder, ingår i denna eget
kapitalpost.
Kapitalhantering
Enligt koncernens finanspolicy är målsättningen att ha en god kapitalstruktur och
finansiell stabilitet för att därigenom bibehålla investerares, kreditgivares och mark-
nadens förtroende. Därutöver utgör detta en grund för fortsatt utveckling av affärs-
verksamheten. Kapital definieras som totalt eget kapital, ej omfattande innehav utan
bestämmande inflytande.
Styrelsens ambition är att bibehålla en balans mellan hög avkastning och trygg-
heten i en stor kapitalbas. Koncernens mål är att uppnå en avkastning på eget kapital
om minst 25% per år. Räkenskapret 2023/24 var avkastningen 27% (29). Resultatet
uppgick till 877 MSEK (758) och det genomsnittliga egna kapitalet under året upp-
gick till 3 239 MSEK (2 619).
Koncernens utdelningspolicy är att lämna en utdelning som uppr till 30 – 50%
av årets resultat och med beaktande av kassaflöde och investeringsbehov. Inför
årssmman 2023 har styrelsen föreslagit en utdelning om 1,90 SEK (1,60) per aktie.
Den föreslagna utdelningen innebär en utdelningsandel om 45% (43) och motsvarar
11% (11) av det egna kapitalet i koncernen per bokslutsdagen.
Koncernens styrelse har ett mandat från årsstämman 2021 att återköpa aktier.
Under räkenskapret har inga aktier återköpts. Tidpunkten för återköp bestäms av
aktiekursen. De återköpta aktierna är till viss del avsedda för att täcka koncernens
åtagande i utestående optionsprogram där ledande befattningshavare och vissa
nyckelpersoner har möjlighet att förrva återköpta aktier av serie B genom att
utnyttja förvärvade optioner. Det finns ingen formell återköpsplan utan köp- och
försäljningsbeslut beträffande koncernens aktier fattas av styrelsen inom ramen för
årsstämmans mandat. Styrelsen föreslår att även årsstämman 2023 bemyndigar
styrelsen att fatta beslut att återköpa egna aktier.
Under året har ingen förändring skett i koncernens kapitalhantering.
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 3
Not 30 Finansiella tillgångar och skulder
Finansiella instrument per kategori
Verkliga värden på finansiella tillgångar och skulder överensstämmer i allt väsentligt
med redovisade värden. Villkorade köpeskillingar värderas utifrån en kassaflödes-
baserad värdering. Värdering som inte är baserad på observerbar marknadsdata ingår
i IFRS 13s nivå 3.
Koncernen
2024-03-31
Finansiella tillgångar
värderade till
Summa
upplupet
anskaff. värde
verkligt värde
via resultatet
Tillgångar i rapport över finansiell ställning
Långfristiga fordringar 11 11
Kundfordringar 1 271 1272
Övriga fordringar 115 115
Likvida medel 355 355
Summa 1 752 1 752
Samtliga finansiella tillgångar om 1 752 (1 569) MSEK är värderade till upplupet
anskaffningsvärde. Likvida medel består av bankmedel.
2 024-03-31
Finansiella skulder
värderade till
Summa
upplupet
anskaff. värde
verkligt värde
via resul-
tatet/OCI
Skulder i rapport över finansiell sllning
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 650 650
Långfristiga skulder till kreditinstitut 2 598 2 598
Leverantörsskulder 631 631
Övriga kortfristiga skulder 224 705 929
Summa 4 103 705 4 80 8
Villkorade köpeskillingar och köpoptioner finns om 705 MSEK. Av dessa förfaller
199 MSEK inom ett år. Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde via
resultatet och köpoptioner värderas via eget kapital. Årets omräkning av köpoptioner
redovisade över eget kapital uppgår till 76 MSEK (6).
Övriga finansiella skulder om 4 103 (3 399) MSEK värderas till upplupet anskaff-
ningsvärde. Finansiella skulder förfaller i huvudsak inom 24 månader. Övriga poster
är icke finansiella.
2023-03-31
Finansiella tillgångar
värderade till
Summa
upplupet
anskaff. värde
verkligt värde
via resultatet
Tillgångar i rapport över finansiell ställning
Långfristiga fordringar 10 10
Kundfordringar 1 146 1 146
Övriga fordringar 53 0 53
Likvida medel 360 360
Summa 1 569 0 1 569
Samtliga finansiella tillgångar om 1 569 (1 169) MSEK är värderade till upplupet
anskaffningsvärde.
2023-03-31
Finansiella skulder
värderade till
Summa
upplupet
anskaff. värde
verkligt värde
via resul-
tatet/OCI
Skulder i rapport över finansiell sllning
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 156 156
Långfristiga skulder till kreditinstitut 2 474 2 474
Leverantörsskulder 588 588
Övriga kortfristiga skulder 181 400 581
Summa 3 399 400 3 799
Villkorade köpeskillingar och köpoptioner finns om 400 MSEK. Av dessa förfaller
42 MSEK inom ett år. Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde via resultatet
och köpoptioner värderas via eget kapital. Årets omräkning av köpoptioner redo-
visade över eget kapitaluppgår till 6 MSEK (12).
Not 28 Uppskjuten skatt
2024-03-31
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Koncernen
Anläggningstillgångar 5 -408 -404
Pensionsavsättningar 4 4
Övriga avsättningar 2 -13 -11
Obeskattade reserver -119 -119
Underskottsavdrag 4 4
Övrigt
14 -540 -526
2023-03-31
Uppskjuten
skattefordran
Uppskjuten
skatteskuld Netto
Koncernen
Anläggningstillgångar 5 -298 -293
Pensionsavsättningar 2 2
Övriga avsättningar 3 3
Obeskattade reserver -94 -94
Underskottsavdrag 2 -17 -15
Övrigt
12 -409 -397
Värdet av förlustavdrag beaktas i den mån det anses som sannolikt att dessa kommer
att resultera i lägre skatteutbetalningar i framtiden.
rändring av uppskjuten skatt i temporära skillnader
och underskottsavdrag
Belopp
vid årets
ingång
Redovisat
över
resultat-
räkningen
Redovisat
över
finansiell
ställning
Redovisat
via övrigt
total-
resultat
r-
ändring
via
rvärv
Belopp
vid
årets
utgång
Koncernen
Anläggnings tillgångar -316 40 2 -130 -404
Pensionsavsättningar 2 2 4
Övriga avsättningar 4 -3 -12 -11
Obeskattade reserver -90 -13 -16 -119
Underskottsavdrag 1 3 4
Övrigt 2 -2
-397 25 2 2 -158 -526
Bolaget redovisar ingen uppskjuten skatt på temporära skillnader hänförliga till
investeringar i koncernbolag. Eventuella framtida effekter redovisas när bolaget inte
längre kan styra återföringen av sådana skillnader eller det av andra skäl inte längre är
osannolikt att återring kan komma att ske inom överskådlig tid.
Moderbolaget har en uppskjuten skattefordran om 3 MSEK (3).
Not 29 Övriga avsättningar
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Övriga avsättningar som långfristiga skulder
Garantiavsättningar 26 27
Övrigt 8 7
34 34
Övriga avsättningar som kortfristiga skulder
Kostnader för omstruktureringsåtgärder 15 4
Övriga avsättningar 58 47
73 51
Redovisat värde vid periodens ingång 84 46
Avsättningar i förvärvade dotterbolag 10 21
Avsättningar som gjorts under perioden 36 31
Belopp som tagits i anspråk under perioden -15 -13
Outnyttjade belopp som har återförts under perioden -4 -1
Redovisat värde vid periodens utgång 111 84
Omstrukturering
Reserverade omstruktureringskostnader utgörs främst av åtgärder hänförliga till
strukturella och personella förändringar.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 4
Förändring av villkorade köpeskillingar inkl. köpoptioner (kategori 3)
2023/24 2022/23
Vid årets början 400 269
Årets tillkommande skulder 305 144
Reglerade skulder -70 -37
Omvärderade skulder 64 4
Kursdifferens 6 20
Redovisat värde vid periodens slut 705 400
Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde via resultatet och köpoptioner
värderas via totalresultatet. Årets omräkning av köpoptioner redovisade över eget
kapital uppgår till 76 MSEK (6).
Moderbolaget
2024-03-31
ne- och
kund-
fordringar
Villkorad köpe-
skilling och
köpoptioner Summa
Tillgångar i balansräkningen
Långfristiga fordringar hos dotterbolag 924 924
Övriga kortfristiga fordringar 1 437 1 437
Likvida medel 0 0
Summa 2 361 2 361
2024-03-31
Övriga
skulder
Villkorad köpe-
skilling och
köpoptioner Summa
Skulder i balansräkningen
Långfristiga skulder till koncernbolag 0 0
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 476 476
Långfristiga skulder till kreditinstitut 2 272 2 272
Leverantörsskulder 8 8
Övriga kortfristiga skulder 435 423 858
Summa 3 191 423 3 614
Villkorade köpeskillingar och köpoptioner finns om 423 MSEK, vilka värderas enligt
anskaffningsmetoden och utifrån sannolikheten att köpeskilling kommer att utgå.
Eventuella förändringar av avsättning/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet.
2023-03-31
ne- och
kund-
fordringar
Villkorad köpe-
skilling och
köpoptioner Summa
Tillgångar i balansräkningen
Långfristiga fordringar hos dotterbolag 759 759
Övriga kortfristiga fordringar 1 293 1 293
Likvida medel 0 0
Summa 2 052 2 052
2023-03-31
Övriga
skulder
Villkorad köpe-
skilling och
köpoptioner Summa
Skulder i balansräkningen
Långfristiga skulder till koncernbolag 12 12
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 5 5
Långfristiga skulder till kreditinstitut 2 211 2 211
Leverantörsskulder 2 2
Övriga kortfristiga skulder 383 203 586
Summa 2 613 203 2 816
Villkorade köpeskillingar och köpoptioner finns om 203 MSEK, vilka värderas enligt
anskaffningsmetoden och utifrån sannolikheten att köpeskilling kommer att utgå.
Eventuella förändringar av avsättning/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet.
Not 31 Räntebärande skulder och avsättningar
Koncernens räntebärande skulder fördelar sig i rapport över finansiell ställning enligt
följande: Avsättningar för pensioner 63 MSEK (55), Långfristiga skulder 2 296 MSEK
(2 227), Kortfristiga skulder till kreditinstitut 10 MSEK (19), Checkräkningskredit
490 (14) och Övriga långfristiga skulder 1 MSEK (0). Totalt 2 860 MSEK (2 315).
Avsättningar till pensioner definieras som en räntebärande avsättning eftersom de
förmånsbaserade pensionsåtagandena i enlighet med IAS 19 nuvärdeberäknas med
hjälp av en diskonteringsränta. För detaljer se not 31.
Kredittider på leverantörsskulder i koncernen följer normal branschpraxis,
d v s 30 dagars betalningstid. Nominella värden avseende räntebärande skulder och
avsättningar överensstämmer i allt väsentligt med redovisade värden.
Skulder till kreditinstitut
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Kortfristig del 10 19
Förfallotidpunkt, 1 – 2 år från balansdagen 2 279 2 217
rfallotidpunkt, 3 – 5 år från balansdagen 8 7
Förfallotidpunkt, senare än fem år från balansdagen 5 3
2 302 2 246
Moderbolaget
Kortfristig del
Förfallotidpunkt, 1 – 2 år från balansdagen 0 2 211
rfallotidpunkt, 3 – 5 år från balansdagen 0
Förfallotidpunkt, senare än fem år från balansdagen 0
1 2 211
Checkräkningskredit
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Beviljad kreditlimit 826 509
Outnyttjad del -336 -495
Utnyttjat kreditbelopp 490 14
Kreditlimiter på checkräkningskrediter förnyas årligen.
Moderbolaget
Beviljad kreditlimit 800 500
Outnyttjad del -324 -495
Utnyttjat kreditbelopp 476 5
Kreditlimiten på checkräkningskrediten förnyas årligen.
Ställda säkerheter för checkräkningskredit
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Företagsinteckningar 121 22
121 22
Not 32 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Personalkostnader 267 246
Övriga poster 150 140
417 386
Moderbolaget
Personalkostnader 21 30
Övriga poster 29 18
50 48
Not 33 Betalda räntor och erhållna räntor
2023/24 2022/23
Koncernen
Erhållen ränta 10 1
Erlagd ränta -131 -66
Moderbolaget
Erhållen ränta 115 39
Erlagd ränta -137 -67
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 5
Not 34 Kassaflöde
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
Ingående
balans
2023-03-31 Kassaflöden
Icke kassafdespåverkande förändringar
Utgående
balans
2024-03-31Valutakurs
rvärv av
dotterbolag Leasing
Koncernen
Checkräkningskredit 14 475 1 490
Skulder till kreditinstitut 2 247 25 15 15 2 302
Skuld avseende leasing 370 -145 2 0 228 455
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten 2 631 355 18 15 228 3 247
Ingående
balans
2022-03-31 Kassaflöden
Icke kassafdespåverkande förändringar
Utgående
balans
2023-03-31Valutakurs
rvärv av
dotterbolag Leasing
Koncernen
Checkräkningskredit 242 -228 14
Skulder till kreditinstitut 1 589 584 73 2 246
Skuld avseende leasing 329 -136 9 0 168 370
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten 2 160 220 83 0 168 2 631
Ingående
balans
2023-03-31 Kassaflöden Valutakurs
Utgående
balans
2024-03-31
Moderbolaget
Checkräkningskredit 5 459 12 476
Skulder till kreditinstitut 2 211 50 12 2 273
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten 2 216 509 24 2 749
Ingående
balans
2022-03-31 Kassaflöden Valutakurs
Utgående
balans
2023-03-31
Moderbolaget
Checkräkningskredit 235 -230 5
Skulder till kreditinstitut 1 577 597 37 2 211
Summa skulder härrörande från finansieringsverksamheten 1 812 367 37 2 216
Justeringar för poster som inte ingår i kassafdet
2023/24 2022/23
Koncernen
Avskrivningar 448 389
Övriga avsättningar -3 3
Återföring tilläggsköpeskilling -8 5
Övriga poster 36 17
473 414
Moderbolaget
Avskrivningar 1 0
Ej erhållet koncernbidrag -440 -399
Ej utbetalat koncernbidrag 6 2
Övriga poster 8 -10
-427 -407
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 6
Specifikation av förvärv
Glova Rail är en ledande leverantör av vakuumtoaletter för järnvägsfordon som
omsätter cirka 58 MDKK.
Fireco är en ledande tillverkare av komponenter till branddörrar.
Supply Plus är en marknadsledande tillverkare av brandsäkerhetsutrustning,
huvudsakligen stegar och slangvindor till brand- och räddningstjänst
Letti är en ledande tillverkare av installations- och fästmaterial för kablar och
kabelrörg.
DP Seals är en ledande leverantör av gummitätningar och formgjutet gummi
för tillämpningsområden med högt ställda krav
MH Modules är en ledande nordisk leverantör av modulariserade rullbane- och
pallhanteringssystem till integratörer inom automationsindustrin t
Suomen Diesel Voima Oy är en ledande leverantör av reservkraftaggregat
och sprinklerpumpar i Finland
NRS är en ledande leverantör av certifierade vägräckessystem och bullerskydd.
Prido är en ledande svensk tillverkare av högkvalitativa industriportar av
vikportstyp.
Utfall av villkorade tilläggsköpeskilling är beroende av uppnådda resultat i bolagen
och har en fastslld maximinivå. I räkenskapsårets förrv finns villkorade köpe-
skillingar om 163 MSEK, vilket utgör 71% av maximalt utfall.
Under räkenskapret har 24 MSEK (38) utbetalats i tilläggsköpeskilling för tidigare
förrv. Goodwill motiveras av förntad framtida försäljningsutveckling och
resultattillväxt, samt personal och upparbetad kunskap som ingår i de förvärvade
verksamheterna. Goodwill i koncernen uppgår per 2024-03-31 till 3 110 MSEK
(2 446), goodwill bedöms vara ej avdragsgill skattemässigt.
De förvärvade bolagens nettotillgångar vid förvärvstidpunkten
Redovisat
värde i
bolagen
Verkligt
värde
justering
Verkligt
värde i
koncernen
Immateriella anläggningstillgångar 0 659 659
Övriga anläggningstillgångar 92 92
Varulager 229 229
Övriga omsättningstillgångar 310 310
Räntebärande skulder -17 -17
Övriga skulder -227 -142 -369
Netto identifierbara tillgångar/skulder 388 517 905
Goodwill 638
Beräknad köpeskilling 1542
De förvärvade bolagens nettotillgångar vid förvärvstidpunkten
2023/24 2022/23
Netto identifierbara tillgångar/skulder 905 825
Goodwill 638 400
Beräknad köpeskilling 1 543 1 225
Effekt på kassafdet
2023/24 2022/23
Koncernen
Immateriella anläggningstillgångar -1 297 -923
Materiella anläggningstillgångar -92 -142
Varulager -229 -173
Övriga omsättningstillgångar -310 -345
Avsättningar 17 108
Långfristiga skulder 16
Kortfristiga skulder 353 250
Total köpeskilling -1 542 -1 225
Likvida medel i de förvärvade verksamheterna 140 178
Ej utbetald köpeskilling 305 168
Ersättning via nyemitterade aktier 70
Påverkan på koncernens likvida medel från årets förvärv -1 098 -809
Justering av beräknad tilläggsköpeskilling äldre förrv -77 -38
Kassaflöde hänförligt till investeringar i verksamheter -1 175 -84 7
rdelning av immateriella tillngar i samband med förvärv
2023/24 2022/23
Goodwill 638 400
Varumärken 213 120
Övriga immateriella tillgångar 447 433
Totala immateriella tillgångar via förvärv 1 298 953
De förrvade enheternas bidrag till koncernens omttning och resultat
2023/24 2022/23
Omsättning 457 782
Resultatbidrag före förvärvskostnader 86 120
Transaktionsomkostnader -10 -5
Avskrivning på övervärden -16 -20
Resultatbidrag efter förvärvskostnader 60 95
Finansieringskostnader -23 -25
Resultatbidrag efter finansieringskostnader 37 71
De förrvade enheternas bidrag till koncernens omttning
och resultat om enheterna hade intt hela året
2023/24 2022/23
Omsättning 1 193 1 068
Resultatbidrag före förvärvskostnader 204 169
Transaktionsomkostnader -10 -5
Avskrivning på övervärden -33 -32
Resultatbidrag efter förvärvskostnader 161 132
Finansieringskostnader -55 -37
Resultatbidrag efter finansieringskostnader 106 96
Transaktionsomkostnader avseende årets förrv om 10 (5) MSEK redovisas som
administrationskostnade r.
Not 35 Investeringar i verksamheter
Förvärv Land Förvärvstidpunkt
Beräknad årlig
nettoomsättning (MSEK) Division
Glova Rail A/S, Danmark Danmark April 2023 90 International
Fireco Ltd, Storbritannien Storbritannien April 2023 90 TecSec
Supply Plus Ltd, Storbritannien Storbritannien Juni 2023 100 International
Letti AS, Norge Norge September 2023 30 Electrify
DP Seals Ltd, Storbritannien Storbritannien December 2023 65 International
MH Modules Europe AB, Sverige Sverige December 2023 90 Niche Products
Suomen Diesel Voima Oy, Finland Finland December 2023 90 TecSec
Prido AB, Sverige Sverige Februari 2024 270 Niche Products
Nordic Road Safety AB, Sverige Sverige Mars 2024 350 Electrif y
Not 36 Resultat per aktie
2023/24 2022/23
Resultat per aktie, SEK 4,26 3,71
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 4,25 3,70
Beräkningen av resultat per aktie för 2023/24 har baserats på årets resultat hänförligt
till moderbolagets aktigare uppende till 877 MSEK (758) och på ett vägt
genomsnittligt antal utesende aktier under 2023/24 uppende till 205 955 029
(203 439 305). Vägt antal aktier inkluderat utspädning uppgår till 206 226 892
(204 718 417).
Instrument som kan ge framtida utspädningseffekt
retaget hade under 2023/24 fyra utesende köpoptionsprogram som har medfört
utspädningseffekter vid samtliga kvartalsrapporteringar. För beskrivning av options-
programmen se not 7. Återköpta aktier används som hedge för dessa program.
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 7
Not 37 Riskhantering
Finansiella riskfaktorer och riskhantering
Lagercrantz eftersträvar en strukturerad och effektiv hantering av de finansiella risker
som uppstår i verksamheten, vilket kommer till uttryck i den av styrelsen fastsllda
finanspolicyn. Finansverksamheten bedrivs inte som en särskild verksamhetsgren,
utan avsikten är endast att utgöra stöd för affärsverksamheten samt att minska och
kontrollera risker inom finansverksamheten. Lagercrantzkoncernen är genom sin
verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker såsom valutarisk, finansie-
ringsrisk, ränterisk och kreditrisk. Det är för Lagercrantz väsentligt att en effektiv
och systematisk riskbemning sker av såväl finansiella som affärsmässiga risker.
Lagercrantz riskhanteringsmodell för affärsrisker innebär inte att risk undvikes utan
syftar till att identifiera, hantera och pristta dessa risker.
Lagercrantz styrelse ansvarar för att fastslla finanspolicyn som anger riktlinjer,
mål och limiter för finansförvaltning och hantering av finansiella risker inom
koncernen. Finanspolicyn reglerar ansvarsfördelningen mellan Lagercrantz styrelse,
koncernledning och koncernbolagen. Inom koncernen har koncernledningen det
operativa ansvaret för att säkerställa koncernens finansiering, att effektivt förvalta
kassalikviditet, finansiella tillgångar och skulder.
Valutarisk
Valutarisk är risken för värdeförändringar på grund av förändringar i valutakurser.
Med sin internationella verksamhet uttts koncernen för valutarisker i form av
transaktionsexponering och omräkningsexponering. Transaktionsexponering
uppstår genom framtida affärstransaktioner och omräkningsexponering uppstår
genom redovisade tillgångar och skulder i utländsk valuta. Trots att Lagercrantz
har en internationell närvaro, är Lagercrantz verksamhet normalt av lokal natur
avseende valutarisker. Genom lokal verksamhet så balanseras in- och utbetalningar
i de olika lokala valutorna. Valutarisken är den största finansiella risken som
Lagercrantz Group är exponerat för och påverkar företagets resultat, eget kapital
och konkurrenssituation på olika sätt:
Resultatet påverkas när försäljning och inköp är i olika valutor
(transaktionsexponering).
Resultatet påverkas när tillgångar och skulder är i olika valutor
(omräkningsexponering).
Resultatet påverkas när dotterföretagens resultat i olika valutor räknas om
till svenska kronor (omräkningsexponering).
Det egna kapitalet påverkas när dotterföretagens nettotillgångar i olika valutor
räknas om till svenska kronor (omräkningsexponering).
Transaktionsexponering
I ett internationellt verksamt handelsföretag som Lagercrantz Group är det viktigt
att erbjuda kunder och leverantörer betalningsmöjligheter i deras egen valuta. Detta
innebär att koncernen kontinuerligt tar valutarisker både bland kundfordringar och
leverantörsskulder i utländsk valuta.
Under året fördelade sig koncernens betalningsfden i utländsk valuta enligt
följande:
Inköpoch försäljning i viktiga valutor
Belopp i MSEK Inköp Försäljning
USD 659 641
CAD 7 16
EUR 1 910 2 657
GBP 402 478
DKK 1 178 1 050
NOK 290 496
JPY 67 61
PLN 160 65
CNY 17 40
Koncernen totalt 4 689 5 504
Likvida medel per valuta
Belopp i MSEK 2024-03-31 2023-03-31
SEK 44 59
USD 40 39
EUR 115 115
CNY 13 14
DKK 11 10
GBP 98 57
NOK 30 47
Övriga valutor 5 19
Koncernen totalt 355 360
Enligt Lagercrantz Groups riktlinjer skall effekterna av valutakursförändringar
reduceras i möjligaste mån genom inköp och försäljning i samma valuta samt genom
valutaklausuler. En valutaklausul innebär att kompensation utgår för förändringar
i växelkursen som överstiger en viss fördefinierad nivå under kontraktstiden. Termins-
säkring av löpande exponering i utländsk valuta används sparsamt. Den långsiktiga
nyttan med valutakringar bems vara liten i kombination med ökad komplexitet
i redovisningen av finansiella derivat.
Omräkningsexponering
Lagercrantzkoncernens omräkningsexponering säkras för närvarande inte.
Omräknings exponeringen i koncernens egna kapital kan, för vissa perioder med
kraftiga valutakursfluktuationer, vara väsentlig. De största exponeringarna finns
i EUR, DKK (som är knuten till EUR), USD och NOK. Omräkningsdifferensers påverkan
på eget kapital framgår i sammanställningen över förändringar i eget kapital.
Valutakurskänslighet
En förändring av EUR (inklusive DKK vars växelkurs är kopplad till EUR) relativt SEK
med 5% beräknas påverka koncernens rörelseresultat med +/- 37 MSEK (105) och mot-
svarande förändring av USD med +/- 5% ger en effekt om +/- 1 MSEK (1).
Effekterna av valutakursändringar kan även ha andra effekter på resultatet då
åtgärder löpande vidtas för att minimera negativa effekter av valutakursförändringar.
Detta gör att faktiska effekterna på resultatet kan vara svåra att förutse och att
analysera.
Ränterisk
Med ränterisk avses risken att förändringar i räntenivån påverkar Lagercrantz resultat
negativt, exempelvis genom ökade kostnader för bolagets upplåning med rörlig ränta.
Finanspolicyn anger att upplåning och räntebindning skall maximalt avse den period
där ett lånebehov bedöms existera. Generellt gäller att maximalt 50% av upplåningen
kan räntebindas för en löptid av ett till fem år. Ränterisken uppsr på två sätt:
Företaget kan ha placerat i räntebärande tillgångar vars värde förändras när
räntan ändras.
Kostnaden för företagets upplåning förändras när ränteläget ändras.
Lagercrantz Group har ingen långfristig överskottslikviditet och placerar normalt inte
medel i annat än kortfristig bankinlåning/kortfristiga penningmarknadsinstrument
med förfall kortare än 90 dagar. Det finns således ingen nämnvärd ränterisk i
koncernens kortfristiga placeringar. Förändringar i ränteläget påverkar därmed främst
företagets upplåningskostnad. Skuldportföljen består av checkräkningskredit med
räntebindningstid om tre månader samt externa lån med räntebindningstid om tre
till sex månader. En förändring av den vägda genomsnittliga räntesatsen med 1% för
koncernen beräknas påverka räntekostnaden före skatt med cirka 25 MSEK på årsbasis
vid de förhållanden som gällde under räkenskapsåret.
Koncernens målsättning är att ha en anpassad likviditetsreserv tillgänglig genom
kassalikviditet och checkräkningskredit eller bindande kreditlöften.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken för att en motpart inte kommer att uppfylla sina förpliktelser
enligt ett finansiellt instrument eller kundavtal, vilket leder till en ekonomisk förlust.
Lagercrantz kreditrisk vad gäller kundfordringar har en hög grad av riskspridning
genom ett stort antal projekt och andra affärsavtal av varierande storlek och typ med
en mängd olika kundkategorier på ett stort antal geografiska marknader. Företaget har
därmed ingen väsentlig koncentration av kreditrisker. Finansiell kredit- och motpartsrisk
identifieras, hanteras och rapporteras enligt ramar definierade enligt koncernens
finanspolicy samt riskpolicy och attestregler. I samband med finansiering av projekt
och andra affärsavtal kan Lagercrantz i vissa fall ikläda sig ansvar för bankgarantier,
i form av moderbolagsgarantier, i syfte att gentemot tredje part säkerställa finansiering
under en begränsad tid. Enligt finanspolicyn skall så få kreditmotparter som möjligt
efter strävas och de skall alltid vara av bästa kreditvärdighet. Inga materiella förluster av
finansiell karaktär har inträffat under året. Se även not 27 Kundfordringar.
Finansieringsrisk
Den övergripande målsättningen för Lagercrantz kapitalstruktur är att trygga förmågan
till fortsatt verksamhet, så att den kan fortsätta generera avkastning till aktieägarna,
samt att minimera upplåningskostnaderna. Kapitalbehovet säkerställs genom ett aktivt
och professionellt upplåningsförfarande av checkkrediter och övriga kreditfaciliteter.
Upptagande av extern finansiering är centraliserat till moderbolaget Lagercrantz Group
AB. Tillfredsställande betalningsberedskap ska uppnås genom avtalade kreditlöften
och överskottslikviditet används i första hand för att amortera på utestående krediter.
Moderbolaget ansvarar för såväl koncernens långsiktiga finansiering som likviditets-
förrjning. Moderbolaget tillhandahåller en internbank, som lånar ut till och in från
dotterbolagen.
Finansieringsrisken är risken för att Lagercrantz vid varje tillfälle inte har tillgång till
tillräcklig finansiering. Finansieringsrisken ökar om Lagercrantz kreditvärdighet för-
mras eller om Lagercrantz blir alltr beroende av en finansieringskälla. Om hela eller
stora delar av skuldportföljen förfaller vid ett eller några enstaka tidpunkter kan det
medföra att omsättningen eller refinansieringen av en stor delar av lånevolymen kan
ske till ofördelaktiga ränte- och kreditvillkor. För att begränsa finansieringsrisken inleds
upphandling av långa kreditlöften senast nio månader innan kreditlöftet förfaller.
Etablerade relationer med kapitalmarknaderna är en förutsättning för Lagercrantz
möjligheter att säkerställa kapitalförsörjningen till marknadsmässiga villkor med
beaktande av långsiktighet. Genom upphandlade kreditramar föreligger en god
beredskap för tillfälliga svängningar i koncernens likviditetsbehov. För förfallo-
tidpunkter se not 35 Ränterande skulder och avsättningar. Per balansdagen hade
Lagercrantz bekräftade bankkreditfaciliteter bestående av:
Checkkredit om 800 MSEK i moderbolaget.
Revolverande kreditfaciliteter om 1 000 MSEK som löper till september 2024.
Term Loan om 2 300 MSEK som löper till september 2025.
Kapitalrisk
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är anpassat till syftet att trygga förmågan
till fortsatt verksamhet, så att den kan fortsätta generera avkastning till aktieägarna
och nytta för andra intressenter samt att upprätthålla en kapitalstruktur som ger en
låg kapitalkostnad. Risken i koncernens kapitalnivå bedöms i termer som soliditet och
ränteckningsgrad. De nuvarande nivåerna på dessa mått uppfyller väl de från kapital-
givare sllda kraven, de så kallade kovenanterna.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
8 8
Not 40 Upplysningar om moderbolaget
Lagercrantz Group AB (publ), med organisationsnummer 556282-4556, är
moderbolag i koncernen. Bolaget har sitt säte i Stockholm, Stockholms län, och
är aktiebolag enligt svensk lagstiftning.
Adress till huvudkontoret:
Lagercrantz Group AB (publ)
Vasagatan 11, 10 tr (besöksadress)
P.O. Box 3508
SE-103 69 Stockholm, Sverige
Tel: + 46 8 700 66 70
www.lagercrantz.com
Not 39 Väsentliga händelser efter balansdagen
Inga för bolaget väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen den 31 mars
2024.
Not 38 Närstående
Närståenderelationer
Moderbolaget har en närståenderelation till sina koncernbolag och till ledningsgrup-
pens medlemmar. Företagets styrelseledamöter och dess nära familjemedlemmar
kontrollerar cirka 32% av rösterna i företaget.
Närståendetransaktioner
Moderbolaget fakturerar koncernbolagen för koncerninterna tjänster. Försäljning
mellan koncernbolag har skett med ringa belopp. Handeln sker till marknadsmässiga
villkor. Inga närståendetransaktioner i övrigt har skett inom koncernen. Inga inköp
och förljningar i övrigt har skett mellan moderbolaget och koncernbolagen.
Not 42 Vinstdisposition
Styresen föreslår att till förfogande sende vinstmedel, 2 498 551 KSEK disponeras
enligt följande:
Utdelas till aktieägarna 1,90 SEK x 205 955 029 aktier * 391 315
Balanseras i ny räkning 2 371 864
Totalt 2 763 179
* Baserat på det totala antalet utestående aktier per 2024-03-31.
Det totala utdelningsbeloppet kan komma att förändras fram till avstämnings-
tidpunkten beroende på återköp av aktier och överring av aktier till deltagare
i långsiktiga aktiesparprogram. Vid förslaget till utdelning har hänsyn tagits till
bolagets utdelningspolicy, soliditet och finansiella ställning i övrigt, varvid bolagets
förmåga att i rätt tid infria föreliggande och förutsedda betalningsförpliktelser samt
fullföljandet av nödvändiga investeringar har beaktats.
Not 41 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
2024-03-31 2023-03-31
Koncernen
Ställda säkerheter
r egna skulder och avsättningar
Företagsinteckningar 121 22
Övrigt 1
121 23
Eventualförpliktelser
Garantiåtaganden, FPG/ PRI
Borgenförbindelser, övrig 98 44
98 4 4
Moderbolaget
Ställda säkerheter Inga Inga
Eventualförpliktelser
Garantiåtaganden, FPG/ PRI 52 32
Borgenförbindelser, övrig 1 1
53 33
Moderbolaget garanterar dotterbolagens pensionsåtaganden via FPG/PRI.
Not
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
89
Avstämningstabeller alternativa nyckeltal
EBITA och EBITDA
Koncernen, MSEK 2023/24 2022/23
Resultat före finansnetto enligt resultatrapporten 1 256 1 062
Avskrivningar, immateriella anläggningstillgånar (+) 175 143
EBITA 1 431 1 205
Avskrivningar, materiella anläggningstillgånar (+) 273 246
EBITDA 1 704 1 451
Rörelsekapital och avkastning på rörelsekapital (R/RK)
Koncernen, MSEK 2023/24 2022/23
EBITA (rullande 12 månader) 1 431 1 205
Varulager, årsgenomsnitt (+) 1 268 1 058
Kundfordring, årsgenomsnitt (+) 1 305 1 105
Leverantörsskulder, årsgenomsnitt (-) 711 621
Rörelsekapital (årsgenomsnitt) 1 862 1 541
Avkastning på rörelsekapital (R/RK) (%) 77% 78%
Förvärvad tillväxt och organisk tillväxt
Koncernen 2023/24 % 2022/23 %
rvärvad tillväxt (MSEK, %) 792 11% 1 030 18%
Organisk tillväxt (MSEK, %) -89 -1% 536 10%
Valutakurseffekter (MSEK, %) 180 2% 198 4%
Total tillväxt (MSEK, %) 884 12% 1 764 32%
Nettoskuld/Fordran och nettoskuldsättningsgrad
Koncernen 2023/24 2022/23
Långfristiga ränebärande skulder 2 662 2 529
Kortfristiga räntebärande skulder 650 158
Likvida medel -355 -360
Nettoskuld (MSEK) 2 957 2 327
Eget kapital (MSEK) 3 468 3 009
Nettoskuld / Eget kapital 0,9 0,8
Operativ nettoskuld/fordran och operativ nettoskuldsättningsgrad
Koncernen 2023/24 2022/23
Nettoskuld 2 957 2 327
Avgår pensioner -63 -55
Avgår skuld för leasing -455 -370
Operativ nettoskuld (MSEK) 2 439 1 902
Eget kapital (MSEK) 3 468 3 009
Operativ Nettoskuld / Eget kapital 0,7 0,6
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
90
Lagercrantz för kontinuerligt dialoger med olika intressenter och dessa dialoger utgör en del av den analys där Lagercrantz bedömer
vilka hållbarhetsfrågor som är mest väsentliga för koncernen att fokusera på, rapportera och följa upp. Nedan redors för
de intressenter som för närvarande bedöms ha störst påverkan på verksamheten samt vilka frågor som intressenterna prioriterar.
Intressent Avsikten med dialogen Prioriterade hållbarhetsfrågor
Kunder Skapa goda långsiktiga kundrelationer och
fortsatta eller nya affärsmöjligheter
Produktkvalitet, livslängd och livscykelhantering
Effektiviseringar och/eller arbetsmiljöförbättringar som
produkterna kan bidra till hos kunderna
Produkternas klimatavtryck och energieffektivitet
Logistikfrågor
Medarbetare Skapa förutsättningar för högt engagemang
bland medarbetarna, trygga arbetsplatser och
starka arbetsgivarvarumärken.
Säkra, trygga arbetsplatser
Ledarskapsfrågor
Rättvisa löner och ersättningar
Jämställdhet och lika möjligheter för alla
Utvecklingsmöjligheter
Balans mellan arbete och fritid
Leverantörer Skapa förutsättningar för leveranser i tid
med hög kvalitet och högt medvetande
i hållbarhetsfrågor
Logistikfrågor
Uppförandekoden
Leverantörernas kontroll över värdekedjan
Uppföljning av efterlevnad av uppförandekoden, speciellt
i länder med hög risk för korruption och eftersatta krav på
arbetsmiljö, m m
Lokalsamhällen där
våra bolag verkar
Bygga starka arbetsgivarvarumärken och vara
en uppskattad arbetsgivare
Affärsmodell och affärskultur
Dotterbolagens arbetsgivarvarumärke
Arbetsmiljö
Tillstånd
Arbetstillfällen
Ägare,
investerare,
analytiker,
hållbarhetsanalytiker
och kreditgivare
Skapa förutsättningar för fortsatt finansiering
och värdeskapande
Långsiktig konkurrenskraft, inklusive möjligheter att
forttt växa med hållbar och god lönsamhet, både
organiskt och genom förvärv
Lagercrantz hållbarhetsarbete, rapporterade nyckeltal,
liksom mål och uppföljning inom hållbarhetsområdet
Påverkan hur ny lagstiftning inom hållbarhetsområdet
berör oss, exempelvis Corporate Sustainability Reporting
Directive (CSRD)
Efterfrågan på fler rapporterade nyckeltal, liksom mål och
upplysningar för hållbarhetsarbetet
Hållbarhetsnoter
Intressentanalys
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
91
OMSÄTTNING
Räkenskapsår 2023/24 2023/24 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Koder
(2)
Om-
sättning
(3)
Andel
av om-
sättning
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimi-
skydds-
åtgärder
(17)
Andel
förenliga med
taxonomikraven
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) omsätt-
ning, år N-1
(18)
Kategori
(möjlig-
görande
verk-
samhet)
(19)
Kategori
(omställ-
nings-
verk sam-
heter)
(20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A1. Miljömässigt hållbara
verksamheter (taxonomiförenliga) MSEK %
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
Omsättning för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A1)
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A2. Verksamheter som omfattas
av men som inte är milssigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) MSEK %
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Omsättning för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(inte taxonomiförenliga) (A2)
A. Omsättning för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A1 + A2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Omsättning hos verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B) 8 129 100,0%
Totalt A+B 8 129 100,0%
Taxonomirapportering 2023/24
Förklaring till förkortningar i tabellerna:
J = Ja, verksamheten omfattas av och är förenlig med taxonomins miljömål
N = Nej, verksamheten omfattas av men är inte förenlig med taxonomins miljömål
N/EL = Omfattas ej, verksamheten omfattas inte taxonomins miljömål
KAPITALUTGIFTER
Räkenskapsår 2023 2023/24 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Koder
(2)
Kapital-
utgifter
(3)
Andel av
kapital-
utgift erna
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimi-
skydds-
åtgärder
(17)
Andel
förenliga med
taxonomikraven
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) kapital-
utgifter, år N-1
(18)
Kategori
(möjlig-
görande
verk-
samhet)
(19)
Kategori
(omställ-
nings-
verk sam-
heter)
(20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A1. Miljömässigt hållbara
verksamheter (taxonomiförenliga) MSEK %
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
Kapitalutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A1)
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A2. Verksamheter som omfattas
av taxonomin men som inte är
miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) MSEK %
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Transport med motorcyklar,
personbilar och lätta motorfordon
CCM
6.5 51 4,5% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Installation, underhåll och reparation
av energieffektiv utrustning
CCM
7.3 1 0,1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Installation, underhåll och reparation
av laddstationer för elfordon i
byggnader
CCM
7.4 1 0,1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Installation, underhåll och reparation
av tekniker för förnybar energi
CCM
7.6 1 0,1% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL
Förvärv och ägande av byggnader
CCM
7.7 208 18,5% EL N/EL N/EL N/EL N/EL N/EL 17,1%
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2) 262 23,3% 17,1%
Kapitalutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A1 + A2) 263 23,4% 17,1%
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Kapitalutgifter för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B) 861 76,6%
Totalt A+B 1 124 100,0%
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
92
DRIFTSUTGIFTER
Räkenskapsår 2023/24 2023/24 Kriterier för väsentligt bidrag
Kriterier avseende att inte orsaka
betydande skada
Ekonomiska verksamheter (1)
Koder
(2)
Drifts-
utgifter
(3)
Andel av
drifts-
utgifterna
(4)
Begränsning av
klimatförändringar (5)
Anpassning till
klimatförändringar (6)
Vatten (7)
Föroreningar (8)
Cirkulär ekonomi (9)
Biologisk mångfald (10)
Begränsning av
klimatförändringar (11)
Anpassning till
klimatförändringar (12)
Vatten (13)
Föroreningar (14)
Cirkulär ekonomi (15)
Biologisk mångfald (16)
Minimi-
skydds-
åtgärder
(17)
Andel
förenliga med
taxonomikraven
(A.1.) eller som
omfattas av
taxonomikraven
(A.2.) drifts-
utgifter, år N-1
(18)
Kategori
(möjlig-
görande
verk-
samhet)
(19)
Kategori
(omställ-
nings-
verk sam-
heter)
(20)
A. VERKSAMHETER SOM OMFATTAS AV TAXONOMIN
A1. Miljömässigt hållbara
verksamheter (taxonomiförenliga) MSEK %
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N;
N/EL
J/N J/N J/N J/N J/N J/N J/N % E T
Driftsutgifter för de miljömässigt
hållbara (taxonomiförenliga)
verksamheterna (A1)
Varav möjliggörande verksamheter E
Varav omställningsverksamheter T
A2. Verksamheter som omfattas
av men som inte är milssigt
hållbara (ej taxonomiförenliga) MSEK %
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
EL;
N/EL
Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin men
som inte är miljömässigt hållbara
(ej taxonomiförenliga) (A.2)
Driftsutgifter för verksamheter
som omfattas av taxonomin
(A1 + A2)
B. VERKSAMHETER SOM INTE OMFATTAS AV TAXONOMIN
Driftsutgifter för verksamheter som
inte omfattas av taxonomin (B) 218 100,0%
Totalt A+B 218 100,0%
RNENERGI- OCH FOSSILGASRELATERADE VERKSAMHETER
Rad Kärnenergirelaterade verksamheter
1
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot forskning, utveckling,
demonstration och utbyggnad av innovativa elproduktionsanläggningar som
producerar energi från kärnenergiprocesser med minimalt avfall från bränslecykeln. Nej
2
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande och säker drift av
nya kärntekniska anläggningar för produktion av el eller processvärme, inbegripet
för fjärrrme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion, samt för
säkerhetsuppgraderingar av dessa, med hjälp av bästa tillgängliga teknik. Nej
3
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot säker drift av befintliga
kärntekniska anläggningar som producerar el eller processvärme, inbegripet för
fjärrvärme eller industriella processer, såsom vätgasproduktion från kärnenergi,
samt säkerhetsuppgraderingar av dessa. Nej
Rad Fossilgasrelaterade verksamheter
4
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande eller drift av
elproduktionsanläggningar som producerar el med hjälp av fossila gasformiga
bränslen. Nej
5
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och
drift av anläggningar för kombinerad produktion av värme/kyla och el med hjälp av
fossila gasformiga bränslen. Nej
6
Företaget utför, finansierar eller är exponerat mot uppförande, renovering och drift
av värmeproduktionsanläggningar som producerar värme/kyla med hjälp av fossila
gasformiga bränslen. Nej
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
93
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Lagercrantz Group AB (publ), org nr 556282-4556
UTTALANDEN
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredo-
visningen för Lagercrantz Group AB (publ) för räkenskapsåret
2023-04-01 2024-03-31 med undantag för bolagsstyrnings-
rapporten på sidorna 52 56 samt 98 99 och hållbarhets-
rappor ten på sidorna 26 41 och 91 93. Bolagets årsredovis-
ning och koncernredovisning ingår på sidorna 46 90 i detta
dokument.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet
med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden
rättvisande bild av moderbolagets finansiella sllning per den
31 mars 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde
för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har
upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla
väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella
ställning per den 31 mars 2024 och av dess finansiella resultat
och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting
Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisnings-
lagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 52 56 och 98 99 eller hållbarhetsrapporten på
sidorna 26 41 och 91 93. Förvaltningsberättelsen är förenlig
med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträk-
ningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den komplet-
terande rapport som har överlämnats till moderbolagets styrelse
i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 11.
ÖVRIGA UPPLYSNINGAR
Revisionen av årsredovisningen för räkenskapsåret
2022-04-01 2023-03-31 har utförts av en annan revisor
som lämnat en revisionsberättelse daterad 11 juli 2023 med
omodifierade uttalanden i Rapport om årsredovisningen och
koncernredovisningen samt i Rapport om andra krav enligt
lagar och andra författningar.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on
Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt
dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat
på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster
som avses i Revisorsförordningens (537/2014/EU) artikel 5.1 har
tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall,
dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
RSKILT BETYDELSEFULLA OMRÅDEN
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden
som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelse-
fulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades
inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till,
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi
gör inga separata uttalanden om dessa områden
FÖRVÄRVSRELATERADE TRANSAKTIONER
OCH TILLGÅNGAR
Lagercrantz Group bedriver en förvärvsintensiv verksamhet där
förvärv av nya dotterbolag redovisas enligt förvärvsmetoden,
vilken innebär att goodwill redovisas till verkligt värde av köpe-
skilling minus verkligt värde för erhållna tillgångar och övertagna
skulder. Förvärven kan inkludera tilläggsköpeskillingar eller
köp- och säljoptioner rörande minoritetsintressen. Värdering
av tillgångar och skulder som är beroende av framtida resultat
i förvärvade bolag är komplex och kräver att företagsledningen
gör väsentliga uppskattningar och bedömningar.
Den goodwill och övriga immateriella tillgångar som uppkom-
mer i genomförda förvärv utgör en väsentlig del av Lagercrantz
Groups totala tillgångar. Per 2024-03-31 uppgår koncernens
redovisade värde av goodwill till 3 110 MSEK och övriga
im materiella tillgångar till 2 042 MSEK. Dessa tillgångar prövas
för eventuellt nedskrivningsbehov årligen eller när händelser
eller ändrade förutsättningar indikerar att redovisat värde för
tillgången kan understiga återvinningsvärdet. Företagsledningen
besmmer normalt sett återvinningsvärdet baserat på
nyttjande värde, vilket bygger på företagsledningens bedöm-
ning av faktorer som förväntad försäljningstillväxt, utveckling
av marginaler, vägd genomsnittlig kapitalkostnad, nivå på
framtida investeringar och antagande om tillväxttakt efter
prognosperioden.
För ytterligare information hänvisas till not 1 ”Redovisnings-
principer”, not 35 ”Investeringar i verksamheter”, not 16 ”Good-
will” och not 17 ”Övriga immateriella anlägg nings tillgångar”
i koncernredovisningen.
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
94
VÅRA GRANSKNINGSÅTGÄRDER
Vår revision omfattade, men var inte begränsade till, följande
granskningsåtgärder:
granskning av bolagets förvärvsanalyser inklusive värdering
och redovisning av villkorad köpeskilling och skuld för
köp- och säljoptioner;
med stöd av våra interna värderingsspecialister, granskning
och utmaning av företagsledningens bedömningar av verkligt
värde av förvärvade tillgångar och skulder för väsentliga
förvärv;
med stöd av våra värderingsspecialister, granskning och
ut värdering av väsentliga antaganden i företagsledningens
värderings modell för fastsllande av återvinningsvärde,
inklusive bedömning av antaganden så som försäljnings-
tillväxt, utveckling av marginal, vägd genomsnittlig kapital-
kostnad, nivå på framtida investeringar och antagande om
tillväxttakt efter prognosperioden;
jämförelse av historiska prognoser mot faktiskt utfall;
aritmetisk testning av kassaflödesmodeller och avstämning av
antaganden mot godkända affärsplaner; och
utvärdering av att lämnade upplysningar i koncernredovis-
ningen möter kraven enligt IFRS.
ANNAN INFORMATION ÄN ÅRSREDOVISNINGEN
OCH KONCERNREDOVISNINGEN
Detta dokument består av annan information än årsredo-
visningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna
2 25 samt 42 45. Den andra informationen består också av
ersättningsrapporten samt sidorna 100 102 i detta dokument
som även innehåller annan information än års redovisningen
och koncern redovisningen. Det är styrelsen och verkställande
direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vi förväntar oss att få tillgång till ersättningsrapporten efter
datumet för denna revisionsberättelse.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredo-
vis ningen omfattar inte denna information och vi gör inget
uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncern-
redovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som
identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig
utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncern-
redovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den
kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om
informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna
information, drar slutsatsen att den andra informationen inne-
håller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta.
Vi har inget att rapportera i det avseendet.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verksllande direktören som har ansvaret
för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas
och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen
och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de
antagits av EU. Styrelsen och verksllande direktören ansvarar
även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för
att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen
ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen
av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksam heten.
De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan
påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda
antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift till-
lämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser
att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har
något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
REVISORNS ANSVAR
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida
årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte
innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på
oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse
som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad
av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs
enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upp-
täcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter
kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses
vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan för-
väntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med
grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
UTTALANDEN
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verksl-
lande direktörens förvaltning för Lagercrantz Group AB (publ) för
år 2023-04-01 2024-03-31 samt av förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt för-
slaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter
och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
GRUND FÖR UTTALANDEN
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt
ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt
yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och
ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
95
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner
beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning
innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är
försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens
verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av
moderbolagets och koncernens egna kapital, konsoliderings-
behov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen
av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att
fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska
situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så
att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska
angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt.
Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen
enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta
de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring
ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medels-
förvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
REVISORNS ANSVAR
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed
vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis
för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon
styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt
avseende
företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon
försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot
bolaget, eller
på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen,
årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av
bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta,
är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är för-
enligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti
för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige
alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan
föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag
till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt
med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen
av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på
Revisorsinspektionens webbplats:
www.revisorsinspektionen.se/revisornsansvar.
Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av Esef-rapporten
UTTALANDE
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovis-
ningen har vi även utfört en granskning av att styrelsen och
verk sllande direktören har upprättat årsredovisningen och
koncern redovisningen i ett format som möjliggör enhetlig
elektro nisk rapportering (Esef-rapporten) enligt 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden för Lagercrantz
Group AB (publ) för år räkenskapsåret 2023-04-01 2024-03-31.
Vår granskning och vårt uttalande avser endast det lagstadgade
kravet.
Enligt vår uppfattning har Esef-rapporten upprättats i ett format
som i allt väsentligt möjliggör enhetlig elektronisk rapportering.
GRUND FÖR UTTALANDET
Vi har utfört granskningen enligt FARs rekommendation RevR 18
Revisorns granskning av Esef-rapporten. Vårt ansvar enligt denna
rekommendation beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar.
Vi är oberoende i förhållande till Lagercrantz Group AB (publ)
enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkes-
etiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de bevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamåls-
enliga som grund för vårt uttalande.
STYRELSENS OCH VERKSTÄLLANDE
DIREKTÖRENS ANSVAR
Det är styrelsen och verksllande direktören som har ansvaret
för att Esef-rapporten har upprättats i enlighet med 16 kap. 4 a §
lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, och för att det
finns en sådan intern kontroll som styrelsen och verkställande
direktören bedömer nödvändig för att upprätta Esef-rapporten
utan väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag.
REVISORNS ANSVAR
Vår uppgift är att uttala oss med rimlig säkerhet om Esef-
rapporten i allt väsentligt är upprättad i ett format som uppfyller
kraven i 16 kap. 4 a § lagen (2007:528) om värdepappersmark-
naden, på grundval av vår granskning.
RevR 18 kräver att vi planerar och genomför våra gransknings-
åtgärder för att uppnå rimlig säkerhet att Esef-rapporten är upp-
rättad i ett format som uppfyller dessa krav. Rimlig säkerhet är en
hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en granskning
som utförs enligt RevR 18 och god revisionssed i Sverige alltid
kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns.
Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag
och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen
kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare
fattar med grund i Esef-rapporten.
Revisionsföretaget tillämpar International Standard on Quality
Management 1, som kräver att företaget utformar, implemente-
rar och hanterar ett system för kvalitetsstyrning inklusive riktlinjer
eller rutiner avseende efterlevnad av yrkesetiska krav, standarder
för yrkesutövningen och tillämpliga krav i lagar och andra
författningar.
Granskningen innefattar att genom olika åtgärder inhämta
bevis om att Esef-rapporten har upprättats i ett format som
möjliggör enhetlig elektronisk rapportering av årsredovisningen
och koncern redovisning. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska
utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga
felaktigheter i rapporteringen vare sig dessa beror på oegentlig-
heter eller misstag. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de
delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur styrelsen
och verkställande direktören tar fram underlaget i syfte att
utforma granskningsåtgärder som är ändamåls enliga med hänsyn
till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om
effektiviteten i den interna kontrollen. Granskningen omfattar
också en utvärdering av ändamåls enligheten och rimligheten i
styrelsens och verkställande direktörens antaganden.
Granskningsåtgärderna omfattar huvudsakligen validering av
att Esef-rapporten upprättats i ett giltigt XHTML-format och
en avsmning av att Esef-rapporten överensstämmer med den
granskade årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vidare omfattar granskningen även en bedömning av huruvida
koncernens resultat-, balans- och egetkapitalräkningar, kassa-
flödesanalys samt noter i Esef-rapporten har märkts med iXBRL
i enlighet med vad som följer av Esef-förordningen.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
96
Deloitte AB, utgs till Lagercrantz Group AB (publ)s revisor av bolagsstämman 2023-08-29
och har varit bolagets revisor sedan 2023-08-29.
Stockholm enligt efterföljande digital signatur
Deloitte AB
Alexandros Kouvatsos
Auktoriserad revisor
Revisorns granskning av
bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten
på sidorna 52 56 samt 98-99 och för att den är upprättad i
enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns
granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att
min vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan
inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den
inriktning och omfattning som en revision enligt International
Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.
Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra
uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar
i enlig het med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredo-
visningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är för-
enliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga
delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den
lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på
sidorna 26 41 samt 91 93 och för att den är upprättad i enlig-
het med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs rekommendation RevR
12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrappor-
ten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten
har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning
jämfört med den inriktning och omfattning som en revision
enligt International Standards on Auditing och god revisionssed
i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig
grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
97
Innehav avser förhållanden per 4 juni 2024.
Ulf Södergren
Styrelseledamot
Född: 1953.
Utbildning: Civilingenjör och
civilekonom.
Styrelseordförande i IV Produkt AB.
Erfarenhet: Chefspositioner
inom ASSA ABLOY-koncernen,
Electrolux och ABB.
Innehav: 30 000 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget
och dess ledande befattningshavare.
Oberoende i förhållande till
större aktieägare.
Invald: 2019.
Anders Claeson
Styrelseledamot
Född: 1956.
Utbildning: Civilingenjör.
Styrelseledamot i Momentum
Group AB och A Claeson Consulting
Company AB.
Erfarenhet: Över 30 år inom
Addtech- och Bergman & Beving-
koncernerna.
Innehav: 25 000 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget
och dess ledande befattningshavare.
Oberoende i förhållande till
större aktieägare.
Invald: 2020.
Anna Almlöf
Styrelseledamot
Född: 1967.
Utbildning: Civilekonom.
Erfarenhet: Regional GM Northern
Europe och tillförordnad VD Sverige
för Securitas Technology, VD Xylem
Sverige AB, VD Dala Vatten och Avfall AB,
Senior Vice President Services Hiab,
Gunnebos koncernledning, ledande
chefspositioner inom Ericsson och Unisys.
Innehav: 4 859 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget
och dess ledande befattningshavare.
Oberoende i förhållande till
större aktieägare.
Invald: 2016.
Jörgen Wigh
Verkställande direktör
och koncernchef
Född: 1965.
Utbildning: Civilekonom.
Styrelseordförande i
Bergman & Beving AB.
Erfarenhet: Vice VD Bergman &
Beving, grundare av PriceGain,
manage mentkonsult McKinsey & Co
och investment manager Spira Invest.
Innehav: 673 998 A-aktier,
1 760 350 B-aktier och
196 000 köpoptioner på B-aktier.
Beroende i förhållande till bolaget
och dess ledande befattningshavare.
Oberoende i förhållande till
större aktieägare.
Invald: 2006.
Revisorer
Det registrerade revisionsbolaget Deloitte AB är av årsstämman 2023 utsedd revisor.
Alexandros Kouvatsos är huvudansvarig revisor.
Anna Marsell
Styrelseledamot
Född: 1978.
Utbildning: Civilingenjör.
Erfarenhet: COO Olink
Proteomics AB, VD i Galderma
Nordic AB. Ansvarig för verksamhets-
utveckling och bolagsstyrning inom
Nestlé-koncernen. Ledande positioner
inom medicintekniska bolag.
Innehav: 5 007 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget
och dess ledande befattningshavare.
Oberoende i förhållande till
större aktieägare.
Invald: 2018.
Fredrik Börjesson
Styrelseordförande
Född: 1978.
Utbildning: Civilekonom.
Ledande positioner inom
Tisenhult-gruppen AB.
Styrelseledamot i
Bergman & Beving AB samt
styrelseledamot i ett antal bolag
inom Tisenhult-gruppen AB.
Innehav: 64 260 B-aktier (familj)
och 8 190 630 A-aktier och
3 445 650 B-aktier
(via Tisenhult-gruppen).
Oberoende i förhållande till bolaget
och dess ledande befattningshavare.
Beroende i förhållande till
större aktieägare.
Invald: 2016.
Styrelse och revisorer
Från vänster: Jörgen Wigh, Fredrik Börjesson, Anna Almlöf, Anders Claeson, Anna Marsell, Ulf Södergren.
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
98
Peter Thysell
Finansdirektör / CFO
Född: 1970.
Jörgen Wigh
Verkställande direkr och koncernchef
Född: 1965.
Andreas Heder
Förvärvsansvarig / M&A
Född: 1972.
Jonas Ahlberg
Vice VD och ansvarig för affärsutveckling
Född: 1966.
Koncernledning
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
99
Lagercrantz Group AB (publ)
Vasagatan 11
P.O. Box 3508
SE-103 69 Stockholm
SWEDEN
Tel: + 46 8 700 66 70
www.lagercrantz.com
Organisationsnr: 556282-4556
ELECTRIFY
Cue Dee AB
Sikeå 58
SE-915 93 Robertsfors
SWEDEN
Tel: + 46 934 153 10
www.cuedee.se
Dooman Teknik AB
Klangfärgsgatan 8
SE-426 52 Västra Frölunda
SWEDEN
Tel: + 46 31 69 68 50
www.dooman.se
EFC Finland Oy
Ahmantie 6
FI-65480 Mustasaari
FINLAND
Tel: + 358 6 322 6222
www.efc.fi
Elfac A/S
Priorsvej 23
DK-8600 Silkeborg
DENMARK
Tel: + 45 86 80 15 55
www.elfac.dk
Elkapsling AB
Industrivägen 1, Alby
P.O. Box 18
SE-841 21 Ånge
SWEDEN
Tel: + 46 690 76 30 00
www.elkapsling.se
Elpress AB
Industrivägen 15
P.O. Box 186
SE-872 24 Kramfors
SWEDEN
Tel: + 46 612 71 71 00
www.elpress.net
Enkom Active Oy
Upseerinkatu 1–3
FI-02600 Espoo
FINLAND
Tel: + 358 10 204 00 00
www.enkom-active.fi
Oy Esari Ab
Veikontie 3
FI-69600 Kaustinen
FINLAND
Tel: + 358 20 7109 480
www.esari.fi
Adresser
Exilight Oy
Autokeskuksentie 16
FI-33960 Pirkkala
FINLAND
Tel: + 358 107 735 400
www.exilight.fi
KPRO AB
Omformargatan 12
SE-721 37 Västerås
SWEDEN
Tel: + 46 21 81 51 51
www.kpro.com
Letti AS
Bakken 2
NO-4990 Søndeled
NORWAY
Tel: + 45 3714 3100
www.letti.no
Nordic Road Safety AB (NRS)
Årvältsvägen 18
SE-861 36 Timrå
SWEDEN
Tel: + 46 60 144 144
www.nordicroadsafety.com
Norwesco AB
Enhagsslingan 19
P.O. Box 603
SE-187 26 Täby
SWEDEN
Tel: + 46 8 792 27 00
www.norwesco.se
SwedWire AB
Birger Svenssons väg 16 D
SE-432 40 Varberg
SWEDEN
Tel: + 46 340 64 54 30
www.swedwire.se
Tykoflex AB
Radiovägen 29
P.O. Box 614
SE-135 26 Tyre
SWEDEN
Tel: + 46 8 505 949 00
www.tykoflex.se
VP metall AS
Raufoss Industripark
Bygn. 53
SE-2830 Raufoss
NORWAY
Tel: + 47 6115 1787
www.vpmetall.no
CONTROL
Direktronik AB
Konsul Johnsons väg 15
P.O. Box 234
SE-149 23 Nynäshamn
SWEDEN
Tel: + 46 8 52 400 700
www.direktronik.se
Excidor AB
Industrigatan 7
SE-821 41 Bollnäs
SWEDEN
Tel: + 46 278 136 70
www.excidor.se
GasiQ AB
Täljstensvägen 5
SE-443 61 Stenkullen
SWEDEN
Tel: + 46 302 246 80
www.gasiq.se
Geonor AS
Grini Naeringspark 10
NO-1361 østerås
NORWAY
Tel: + 47 67 159 280
www.geonor.no
Leteng AS
Enebakkveien 117
NO-0680 Oslo
NORWAY
Tel: + 47 62 48 24 50
www.leteng.no
Load Indicator AB (LIAB)
Aröds Industriväg 58
SE-422 43 Hisings Backa
SWEDEN
Tel: + 46 31 220 730
www.loadindicator.se
Precimeter Control AB
Ruskvädersgatan 22
SE-418 34 Göteborg
SWEDEN
Tel: + 46 31 764 5520
www.precimeter.com
Radonova Laboratories AB
Södra Depågatan 2
P.O. Box 6522
SE-751 38 Uppsala
SWEDEN
Tel: + 46 18 56 88 00
www.radonova.se
Stegborgs EL-evator AB
Annebergsvägen 3
SE-645 41 Strängnäs
SWEDEN
Tel: + 46 152 22312
www.stegborgs.se
Vanpee A/S
Gammelager 15
DK-2605 Brøndby
DENMARK
Tel: + 45 44 85 90 00
www.vanpee.dk
Vanpee Norge AS
Hvamsvingen 9
NO-2013 Skjetten
NORWAY
Tel: + 47 64 83 82 80
www.vanpee.no
TECSEC
ARAS Security A/S
Mose Alle 10B
P.O. Box 9242
DK-2610 Rødovre
DENMARK
Tel: + 45 70 274 090
www.aras.dk
COBS AB
Norra Långebergsgatan 4
P.O. Box 9242
SE-400 95 Göteborg
SWEDEN
Tel: + 46 31 333 38 40
www.cobs.se
CW Lundberg AB (CWL)
Landsvägen 52
P.O. Box 138
SE-792 22 Mora
SWEDEN
Tel: + 46 250 55 35 00
www.cwlundberg.se
Door and Joinery Solutions Ltd
Units 8-10 Battista Road
Burton on Trent,
Staffordshire
DE 13 0FW
UNITED KINGDOM
Tel: + 44 1283 890 999
www.doorandjoinery.co.uk
Fireco Ltd
Grange Road
Southwick
Brighton
BN42 4DQ
UNITED KINGDOM
Tel: + 44 1273 320 650
www.fireco.uk
Frictape Net Oy
Verkkomäentie 35, Lepsämä
P.O. Box 130
FI-01801 Klaukkala
FINLAND
Tel: + 358 50 3470 594
www.frictape.com
Idesco Oy
Teknologiantie 9
FI-90590 Uleåborg
FINLAND
Tel: + 358 763 7502
www.idesco.fi
ISG Nordic AB
Karlsbodavägen 39
SE-168 67 Bromma
SWEDEN
Tel: + 46 8 27 27 27
www.isgnordic.se
PcP Corporation A/S
Sverigesvej 2
DK-7480 Vildbjerg
DENMARK
Tel: + 45 97 13 12 00
www.pcp-corp.com
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
100
R-Contracting AB (R-CON)
Cylindervägen 10
SE-616 34 Norrköping
SWEDEN
Tel: + 46 11 31 13 90
www.r-con.se
Suomen Diesel Voima Oy
Teollisuustie 13
FI-33330 Tampere
FINLAND
Tel: + 358 10 231 5450
www.dieselvoima.fi
STV Video Data AB
Karlsbodavägen 39, Bromma
P.O. Box 6062
SE-171 06 Solna
SWEDEN
Tel: + 46 8 568 441 00
www.stv.se
NICHE PRODUCTS
Asept International AB
Traktorvägen 17
SE-226 60 Lund
SWEDEN
Tel: + 46 46 329 700
www.asept.com
Bereila BV
Industrieweg 7a
NL-9781 AC Bedum
THE NETHERLANDS
Tel: + 31 50-30 122 97
www.bereila.com
Hovicon International B.V.
Vijfhuizerdijk 21
NL-2141 BA Vijfhuizen
THE NETHERLANDS
Tel: + 31 23 55 81 988
www.hovicon.com
Forming Function Stockholm AB
Energivägen 8
P.O. Box 121
SE-135 23 Tyresö
SWEDEN
Tel: + 46 8 556 595 00
www.formingfunction.se
MH Modules Europe AB
Österlenvägen 280
SE-271 75 Glemmingebro
SWEDEN
Tel: + 46 411 55 89 90
www.mhmodules.com
Nikodan Process
Equipment A/S
Fællesvej 9
DK-8766 Nr. Snede
DENMARK
Tel: + 45 39 304 316
www.nikodan.dk
Prido AB
Industrigatan 3
SE-534 92 Tråvad
SWEDEN
Tel: + 46 512 295 90
www.prido.com
Plåt & Spiralteknik
i Torsås AB (PST)
Ramsågsgatan 8
SE-385 34 Torsås
SWEDEN
Tel: + 46 486 456 50
www.pst.se
Profsafe AB
Götgatan 12
P.O. Box 140
SE-334 23 Anderstorp
SWEDEN
Tel: + 46 371 52 32 90
www.profsafe.se
Sajakorpi Oy (Sajas Group)
Kolsopintie 6
FI-33470 Ylöjärvi
FINLAND
Tel: + 358 3 3477 700
www.sajas-group.com
Svenska Industriborstar
i Västerås AB (SIB)
Ödhumlagatan 4
SE-723 55 Västerås
SWEDEN
Tel: + 46 21 203 76
www.sibproducts.com
Thermod AB
Söderborgsvägen 32
SE-671 95 Klässbol
SWEDEN
Tel: + 46 570 72 74 70
www.thermod.se
Tormek AB
Torphyttevägen 40
SE-711 34 Lindesberg
SWEDEN
Tel: + 46 581 147 90
www.tormek.se
Truxor Wetland Equipment AB
Östra Polargen 10
SE-917 32 Dorotea
SWEDEN
Tel: + 46 942 258 80
www.truxor.com
Vendig AB
Smedtorpsgatan 10
P.O. Box 62
SE-532 21 Skara
SWEDEN
Tel: + 46 511 173 60
www.vendig.se
Wapro AB
Munkahusvägen 103
SE-374 31 Karlshamn
SWEDEN
Tel: + 46 454 185 10
www.wapro.com
Waterproof Diving
International AB
Industrivägen 39
SE-3433 61 Partille
SWEDEN
Tel: + 46 31 33 68 270
www.waterproof.eu
Westmatic Invest AB
Fallebergsvägen 28
SE-671 29 Arvika
SWEDEN
Tel: + 46 570 727 600
www.westmatic.com
INTERNATIONAL
ACTE A/S
Delta Park 46
DK-2665 Vallensbækvej Strand
DENMARK
Tel: + 45 46 900 400
www.acte.biz
ACTE AS
Lurudveien 7
NO-2020 Skedsmokorset
NORWAY
Tel: + 47 63 89 89 00
www.acte.no
ACTE Solutions AB
Vretenvägen 10
P.O. Box 4115
SE-171 04 Solna
SWEDEN
Tel: + 46 8 445 28 28
www.actesolutions.se
ACTE Sp. z o.o.
ul Krancowa 49
PL-02-493 Warsawa
POLAND
Tel: + 48 22 336 02 00
www.acte.pl
DP Seals Ltd
Dawkins Road
Poole, Dorset
BH15 4JY
UNITED KINGDOM
Tel: + 44 1202 67 46 71
www.dpseals.com
E-Tech Components UK Ltd
Unit 9, Heron Business Park
Tan House Lane
Widnes, Cheshire
WA8 0SW
UNITED KINGDOM
Tel: + 44 1744 762 929
www.etechcomponents.com
G9 landskab,
park & byrum A/S
Toldbodgade 96
DK-8930 Randers
DENMARK
Tel: + 45 70 23 29 99
www.g9.dk
Glova Rail AS
Sivlandvaenget 1D
DK-260 Odense S
DENMARK
Tel: + 45 66 19 00 55
www.glovarail.com
ISIC A/S
Edwin Rahrs Vej 54
DK-8220 Brabrand
DENMARK
Tel: + 45 70 20 70 77
www.isic.dk
Libra-Plast AS
Raffelneset 12
NO-6060 Hareid
NORWAY
Tel: + 47 70 09 54 00
www.libra.no
NST DK A/S
Hvidekærvej 27
DK-5250 Odense
DENMARK
Tel: + 45 70 20 43 10
www.nst-dk.dk
Schmitztechnik GmbH
Am Ringofen 24
DE-41189 Mönchengladbach
GERMANY
Tel: + 49 2166 6202-0
www.schmitztechnik.de
Skomø A/S
Julius Kajus Vej 1
DK-8400 Ebeltoft
DENMARK
Tel: + 45 86 34 34 44
www.skomo.dk
Supply Plus Limited
1 Stirling Way
Papworth Business Park
Papworth Everard,
Cambridgeshire
CB23 3GY
UNITED KINGDOM
Tel: + 44 1480 832200
www.supplyplus.com
Tebul Oy
Luumäentie 2
FI-21420 Lieto
FINLAND
Tel: + 358 50 347 7058
www.tebul.fi
Unitronic GmbH
Hellersbergstrasse 10a
DE-41460 Neuss
GERMANY
Tel: + 49 2131 752918-0
www.unitronic.de
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
101
Lagercrantz Group AB (publ) · Vasagatan 11, plan 10 · P.O. Box 3508 · SE-103 69 Stockholm · Tel: + 46 8 700 66 70
Grafisk form: Tintin Design Studio · Grafisk produktion: Bullhound AB · Tryck: Taberg Media Group
Foto: Pär Olsson / Håkan Målbäck / Per Myrehed / Magnus Fond / Dreamstime / Shutterstock / Unsplash / Lagercrantz Group
Lagercrantz Group AB (publ) Årsredovisning 2023/24
102
Lagercrantz Group AB (publ)
Vasagatan 11, plan 10
P.O. Box 3508
SE-103 69 Stockholm
Tel: + 46 8 700 66 70
info@lagercrantz.com
www.lagercrantz.com