| Koncernens rapport över totalresultat | |||
Mkr | Not 1, 2, 3, 4, 5, 33 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 6, 7 | ||
Serviceintäkter | 6, 7 | ||
Övriga intäkter | 6 | ||
Fastighetskostnader | 8 | - | - |
Driftsöverskott | |||
Central administration | 8, 9, 10, 11 | - | - |
Finansiella intäkter | 13 | ||
Finansiella kostnader | 10, 13 | - | - |
Förvaltningsresultat | |||
Realiserade värdeförändringar långfristiga fordringar | 20 | - | |
Realiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 15 | - | |
Orealiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 15 | - | - |
Värdeförändringar derivat | 27 | - | - |
Resultat före skatt | - | ||
Aktuell skatt | 14 | - | - |
Uppskjuten skatt | 14 | - | |
Årets resultat | - | ||
| Årets resultat och årets totalresultat hänförligt till: | |||
Moderbolagets aktieägare | - | ||
Innehav utan bestämmande inflytande | |||
| Resultat per aktie | |||
Resultat per aktie före och efter utspädning, kr | 26 | - | |
Utdelning per aktie, kr | 1) |
| Koncernens rapport över finansiell ställning | |||||||
Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 | Mkr | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Anläggningstillgångar | Eget kapital | 26 | |||||
Förvaltningsfastigheter | 15 | Aktiekapital | |||||
Rörelsefastigheter | 15 | Övrigt tillskjutet kapital | |||||
Inventarier | 16 | Balanserat resultat | |||||
Nyttjanderättstillgångar | 17 | Årets resultat | - | ||||
Uppskjuten skattefordran | 14 | Summa eget kapital hänförligt till | |||||
Derivatinstrument | 27 | moderbolagets aktieägare | |||||
Andra långfristiga fordringar | 20 | ||||||
Summa anläggningstillgångar | Innehav utan bestämmande inflytande | ||||||
Summa eget kapital | |||||||
| Omsättningstillgångar | |||||||
Kundfordringar | 22 | Långfristiga skulder | |||||
Övriga fordringar | 23 | Uppskjuten skatteskuld | 14 | ||||
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 24 | Skulder till kreditinstitut | 27, 30, 31 | ||||
Derivatinstrument | 27 | Derivatinstrument | 27 | ||||
Likvida medel | 4, 25 | Leasingskulder | 10 | ||||
Summa omsättningstillgångar | Summa långfristiga skulder | ||||||
SUMMA TILLGÅNGAR | Kortfristiga skulder | ||||||
Skulder till kreditinstitut | 27, 30, 31 | ||||||
Leverantörsskulder | |||||||
Aktuella skatteskulder | |||||||
Leasingskulder | 10 | ||||||
Övriga skulder | 28 | ||||||
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 29 | ||||||
Summa kortfristiga skulder | |||||||
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
| Koncernens rapport över förändringar i eget kapital | |||||
| Övrigt | Balanserat | Innehav utan | Totalt | ||
| Aktie- | tillskjutet | resultat inkl. | bestämmande | eget | |
| Mkr | kapital | kapital | årets resultat | inflytande | kapital |
Ingående balans 2023-01-01 | |||||
Årets resultat och årets totalresultat | - | - | |||
Transaktioner med ägare | |||||
Utgående balans 2023-12-31 | |||||
Ingående balans 2024-01-01 | |||||
Årets resultat och årets totalresultat | |||||
| Transaktioner med ägare: | |||||
| Kapitaltillskott från innehavare | |||||
utan bestämmande inflytande | |||||
Utgående balans 2024-12-31 |
| Koncernens kassaflödesanalys | |||
Mkr | Not 32 | 2024 | 2023 |
| Den löpande verksamheten | |||
Resultat före skatt | - | ||
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
Realiserade värdeförändringar | |||
Orealiserade värdeförändringar | |||
Resultat försäljning anläggningstillgångar | - | ||
Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | |||
Avskrivning nyttjanderättstillgångar | |||
Betald skatt | - | - | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
före förändringar av rörelsekapital | |||
| Förändringar i rörelsekapital | |||
Förändring av rörelsefordringar | - | ||
Förändring av rörelseskulder | - | ||
Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
Förvärv av förvaltningsfastigheter | - | - | |
Avyttring av förvaltningsfastigheter | |||
Investering i förvaltningsfastigheter | - | - | |
Förvärv av inventarier | - | - | |
Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | |
| Finansieringsverksamheten | |||
Kapitaltillskott från innehav utan bestämmande inflytande | |||
Nyemission | |||
Upptagna lån | |||
Leasingskulder | - | - | |
Amortering av låneskulder | - | - | |
Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
Årets kassaflöde | - | - | |
Likvida medel vid årets början | |||
Likvida medel vid årets slut |
Byggnader | 1% |
Ombyggnader | 1–50% |
Byggnadsinventarier | 20% |
Markanläggningar | 5–10% |
Markinventarier | 20% |
| Låneförfall | ||
Period, år | Lånebelopp, Mkr | Andel, % |
<1 | 3 237,0 | 62 |
1–2 | 655,9 | 12 |
2–3 | 1 334,0 | 26 |
Totalt | 5 226,9 | 100 |
| Ränteförfall | |||
Period, år | Lånebelopp, Mkr | Ränta, %¹ ) | Andel, % |
<1 | 2 326,9 | 5,55 | 44 |
1–2 | 150,0 | 0,75 | 3 |
2–3 | 300,0 | 0,91 | 6 |
3–4 | 700,0 | 2,33 | 13 |
4–5 | 300,0 | 1,68 | 6 |
5–6 | 400,0 | 1,35 | 8 |
6–7 | 700,0 | 1,42 | 13 |
8–9 | 350,0 | 2,78 | 7 |
Totalt | 5 226,9 | 3,43 | 100 |
| Räntesäkringar via ränteswappar | |||||
| Nominellt | Värde | Värde | |||
Startår | Slutår | Ränta, % | belopp, Mkr | 2024-12-31, Mkr | 2023-12-31, Mkr |
2016 | 2024 | 0,8 | - | - | 2,5 |
2019 | 2024 | -0,1 | - | - | 2,5 |
2019 | 2025 | 0,6 | 100,0 | 0,4 | 3,3 |
2019 | 2025 | 0,0 | 100,0 | 1,6 | 4,9 |
2022 | 2025 | 0,3 | 750,0 | 7,6 | 30,5 |
2016 | 2026 | 1,1 | 100,0 | 2,3 | 4,1 |
2019 | 2026 | 0,0 | 50,0 | 1,9 | 3,3 |
2018 | 2027 | 1,3 | 100,0 | 3,0 | 4,2 |
2019 | 2027 | 0,8 | 100,0 | 3,4 | 5,3 |
2021 | 2027 | 0,7 | 100,0 | 4,9 | 6,7 |
2018 | 2028 | 1,2 | 200,0 | 7,2 | 9,3 |
2023 | 2028 | 2,5 | 200,0 | -0,8 | -1,7 |
2023 | 2028 | 2,9 | 300,0 | -7,9 | -11,5 |
2021 | 2029 | 0,8 | 100,0 | 8,0 | 8,6 |
2024 | 2029 | 2,1 | 200,0 | 2,7 | - |
2020 | 2030 | 0,0 | 200,0 | 3,9 | 12,2 |
2023 | 2030 | 2,8 | 200,0 | -3,4 | -6,9 |
2021 | 2031 | 0,2 | 200,0 | 5,4 | 11,2 |
2021 | 2031 | 0,5 | 150,0 | 8,9 | 11,7 |
2023 | 2031 | 2,7 | 100,0 | -2,7 | -4,0 |
2025 | 2031 | 2,5 | 250,0 | 1,2 | - |
2023 | 2033 | 3,0 | 150,0 | -2,7 | -10,4 |
2023 | 2033 | 2,7 | 200,0 | -8,3 | -9,7 |
Totalt | 3 850,0 | 36,6 | 76,1 |
| Framtida likviditetsflöden krediter, beräknade per 2024-12-31 | ||||
Förfall krediter | Ränta krediter | Ränta derivat | Totalt | |
2025 | 3 237,0 | 174,3 | -36,2 | 3 375,1 |
2026 | 706,8 | 70,9 | -24,1 | 753,6 |
2027 | 1 283,1 | 34,7 | -20,2 | 1 297,6 |
>2028 | 0,0 | 0,0 | -43,4 | -43,4 |
5 226,9 | 279,9 | -123,9 | 5 382,9 |
| Framtida likviditetsflöden krediter, beräknade per 2023-12-31 | ||||
Förfall krediter | Ränta krediter | Ränta derivat | Totalt | |
2024 | 1 268,4 | 271,8 | -105,2 | 1 435,0 |
2025 | 2 933,9 | 45,3 | -80,2 | 2 899,0 |
2026 | 564,2 | 10,5 | -62,2 | 512,5 |
>2027 | 393,9 | 1,8 | -179,1 | 216,6 |
5 160,4 | 329,4 | -426,7 | 5 063,1 |
| Framtida likviditetsflöden övriga skulder, | ||||
| beräknade per 2024-12-31 | ||||
| Leverantörs- | Övriga | Upplupna | ||
| skulder | skulder 1) | kostnader | Totalt | |
2025 | 12,1 | 13,2 | 18,9 | 44,2 |
2026 | 0,0 | 1,5 | 0,0 | 1,5 |
2027 | 0,0 | 1,1 | 0,0 | 1,1 |
>2028 | 0,0 | 9,9 | 0,0 | 9,9 |
12,1 | 25,7 | 18,9 | 56,7 |
| Leverantörs- | Övriga | Upplupna | ||
| skulder | skulder 1) | kostnader | Totalt | |
2024 | 31,3 | 12,7 | 37,1 | 81,1 |
2025 | 0,0 | 2,0 | 0,0 | 2,0 |
2026 | 0,0 | 0,7 | 0,0 | 0,7 |
>2027 | 0,0 | 10,2 | 0,0 | 10,2 |
31,3 | 25,6 | 37,1 | 94,0 |
| Bruttoexponering kreditrisk per 2024-12-31, Mkr | |||||
| Förenklad modell | Generell modell | ||||
Kreditriskbetyg | Kundfordringar | Stadie 1 1) | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
Utan kreditriskbetyg | 2,8 | 20,0 | 0,0 | 0,0 | 22,8 |
AA-/Aa3 | 0,0 | 31,0 | 0,0 | 0,0 | 31,0 |
2,8 | 51,0 | 0,0 | 0,0 | 53,8 | |
| Bruttoexponering kreditrisk per 2023-12-31, Mkr | Förenklad modell | Generell modell | |||
Kreditriskbetyg | Kundfordringar | Stadie 1 1) | Stadie 2 | Stadie 3 | Totalt |
Utan kreditriskbetyg | 2,5 | 27,7 | 0,0 | 0,0 | 30,2 |
AA-/Aa3 | 0,0 | 125,9 | 0,0 | 0,0 | 125,9 |
2,5 | 153,6 | 0,0 | 0,0 | 156,1 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Total upplåning | 5 226,9 | 5 160,4 |
Avgår likvida medel | -31,0 | -125,9 |
Nettoskuld | 5 195,9 | 5 034,5 |
Totalt eget kapital | 2 870,4 | 2 823,5 |
Summa totalt kapital | 8 066,3 | 7 858,0 |
Skuldsättningsgrad, % | 64 | 59 |
| Koncernen | |||
Mål | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Belåningsgrad netto, % | Max 60 | 60,8 | 60,9 |
| Värdering av finansiella tillgångar och skulder per 2024-12-31 | ||||
| Finansiella tillgångar/ | Finansiella tillgångar/ | |||
| skulder värderade till | skulder värderade till | Summa | Verkligt | |
| Koncernen, Mkr | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | redovisat värde | värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
Finansiella anläggningstillgångar | 0,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
Kundfordringar | 0,0 | 2,8 | 2,8 | 2,8 |
Övriga fordringar | 0,0 | 11,3 | 11,3 | 11,3 |
Derivatinstrument | 62,4 | 0,0 | 62,4 | 62,4 |
Upplupna intäkter | 0,0 | 6,7 | 6,7 | 6,7 |
Likvida medel | 0,0 | 31,0 | 31,0 | 31,0 |
Summa tillgångar | 62,4 | 53,8 | 116,2 | 116,2 |
| Finansiella skulder | ||||
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0,0 | 1 989,9 | 1 989,9 | 1 989,9 |
Derivatinstrument | 25,8 | 0,0 | 25,8 | 25,8 |
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0,0 | 3 237,0 | 3 237,0 | 3 237,0 |
Leverantörsskulder | 0,0 | 12,1 | 12,1 | 12,1 |
Övriga skulder | 0,0 | 10,1 | 10,1 | 10,1 |
Upplupna kostnader | 0,0 | 23,6 | 23,6 | 23,6 |
Summa skulder | 25,8 | 5 272,7 | 5 298,5 | 5 298,5 |
| Värdering av finansiella tillgångar och skulder per 2023-12-31 | ||||
| Finansiella tillgångar/ | Finansiella tillgångar/ | |||
| skulder värderade till | skulder värderade till | Summa | Verkligt | |
| Koncernen, Mkr | verkligt värde via resultatet | upplupet anskaffningsvärde | redovisat värde | värde |
| Finansiella tillgångar | ||||
Finansiella anläggningstillgångar | 0,0 | 11,7 | 11,7 | 11,7 |
Kundfordringar | 0,0 | 2,5 | 2,5 | 2,5 |
Övriga fordringar | 0,0 | 5,0 | 5,0 | 5,0 |
Derivatinstrument | 76,1 | 0,0 | 76,1 | 76,1 |
Upplupna intäkter | 0,0 | 11,0 | 11,0 | 11,0 |
Likvida medel | 0,0 | 125,9 | 125,9 | 125,9 |
Summa tillgångar | 76,1 | 156,1 | 232,2 | 232,2 |
| Finansiella skulder | ||||
Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0,0 | 3 892,0 | 3 892,0 | 3 892,0 |
Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0,0 | 1 268,4 | 1 268,4 | 1 268,4 |
Leverantörsskulder | 0,0 | 31,3 | 31,3 | 31,3 |
Övriga skulder | 0,0 | 9,4 | 9,4 | 9,4 |
Upplupna kostnader | 0,0 | 45,0 | 45,0 | 45,0 |
Summa skulder | 0,0 | 5 246,1 | 5 246,1 | 5 246,1 |
Resultaträkning | Region Väst | Region Öst | Koncerngemensamt | Totalt | ||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter | 340,0 | 323,6 | 182,2 | 168,0 | – | – | 522,2 | 491,6 |
Serviceintäkter | 11,4 | 10,8 | 11,8 | 11,0 | – | – | 23,2 | 21,8 |
Övriga intäkter | 0,0 | 3,5 | 0,0 | 2,8 | 2,1 | 1,8 | 2,1 | 8,1 |
Fastighetskostnader | -127,5 | -122,9 | -66,4 | -59,8 | – | – | -193,9 | -182,7 |
Driftsöverskott | 223,9 | 215,0 | 127,6 | 122,0 | 2,1 | 1,8 | 353,6 | 338,8 |
Central administration | – | – | – | – | -26,3 | -27,4 | -26,3 | -27,4 |
Finansiella intäkter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,9 | 3,8 | 1,9 | 3,8 |
Finansiella kostnader | -179,7 | -182,8 | -89,5 | -77,0 | 90,8 | 79,6 | -178,4 | -180,2 |
Förvaltningsresultat | 44,2 | 32,2 | 38,1 | 45,0 | 68,5 | 57,8 | 150,8 | 135,0 |
| Realiserade värdeförändringar | ||||||||
långfristiga fordringar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -10,1 | 0,0 | -10,1 | 0,0 |
| Realiserade värdeförändringar | ||||||||
förvaltningsfastigheter | -4,1 | -0,2 | 0,0 | 1,6 | – | – | -4,1 | 1,4 |
| Orealiserade värdeförändringar | ||||||||
förvaltningsfastigheter | -9,7 | -321,9 | 7,6 | -58,3 | – | – | -2,1 | -380,2 |
| Orealiserade värdeförändringar | ||||||||
derivat | – | – | – | – | -39,5 | -143,2 | -39,5 | -143,2 |
Resultat före skatt | 30,4 | -289,9 | 45,7 | -11,7 | 18,9 | -85,4 | 95,0 | -387,0 |
Skatt | – | – | – | – | -49,0 | 49,3 | -49,0 | 49,3 |
Årets resultat | 30,4 | -289,9 | 45,7 | -11,7 | -30,1 | -36,1 | 46,0 | -337,7 |
| Fastighetsvärden och | ||||||||
| investeringar per segment | ||||||||
Fastighetsvärde | 5 824,6 | 5 596,3 | 2 715,2 | 2 674,9 | – | – | 8 539,8 | 8 271,2 |
Årets fastighetsförvärv | 113,0 | 110,9 | 0,0 | 16,9 | – | – | 113,0 | 127,8 |
Årets fastighetsförsäljningar | -42,7 | -180,0 | 0,0 | -7,6 | – | – | -42,7 | -187,6 |
Övriga investeringar i fastigheter | 167,5 | 155,4 | 32,9 | 124,5 | – | – | 200,4 | 279,9 |
Region Väst | Region Öst | Totalt | ||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Uthyrbar yta, tkvm | 229,4 | 222,9 | 122,9 | 122,6 | 352,3 | 345,5 |
Hyresvärde, Mkr | 387,8 | 357,9 | 203,1 | 188,0 | 590,9 | 545,9 |
Kontrakterad hyra, Mkr | 362,5 | 330,9 | 192,0 | 180,9 | 554,5 | 511,8 |
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | Projektfastigheter | Totalt | ||||||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Uthyrbar yta, tkvm | 142,6 | 138,3 | 116,8 | 135,9 | 86,9 | 63,7 | 6,0 | 7,6 | 352,3 | 345,5 |
Hyresvärde, Mkr | 218,5 | 200,2 | 219,2 | 249,5 | 142,3 | 86,0 | 10,9 | 10,2 | 590,9 | 545,9 |
Kontrakterad hyra, Mkr | 213,4 | 197,6 | 214,2 | 243,3 | 126,9 | 70,9 | 0,0 | 0,0 | 554,5 | 511,8 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Hyresintäkter bostäder | 207,7 | 189,4 | 0,0 | 0,0 |
Serviceintäkter bostäder | 2,6 | 1,9 | 0,0 | 0,0 |
Hyresintäkter lokaler | 306,3 | 293,7 | 14,5 | 13,8 |
Serviceintäkter lokaler | 20,6 | 19,9 | 1,6 | 1,9 |
Hyresintäkter parkering | 8,2 | 8,5 | 0,0 | 0,0 |
Hyresintäkter övrigt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
545,4 | 513,4 | 16,1 | 15,7 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Region Väst | 351,4 | 334,4 | 0,0 | 0,0 |
Region Öst | 194,0 | 179,0 | 16,1 | 15,7 |
545,4 | 513,4 | 16,1 | 15,7 |
| Nettoomsättning och övriga intäkter | ||||
Koncernen | Moderföretaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 1) | 2024 | 2023 1) |
Hyres- och serviceintäkter | 545,4 | 513,4 | 16,1 | 15,7 |
Koncernintern utfakturering | 0,0 | 0,0 | 52,3 | 51,5 |
Övriga intäkter | 2,1 | 8,1 | 0,9 | 0,4 |
547,5 | 521,5 | 69,3 | 67,6 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Framtida minimileaseavgifter avseende ej | ||||
| uppsägningsbara operationella leasingavtal (år): | ||||
<1 | 341,3 | 349,4 | 14,8 | 14,6 |
1–2 | 285,3 | 265,2 | 14,7 | 14,4 |
2–3 | 232,8 | 216,9 | 14,7 | 14,4 |
3–4 | 185,4 | 171,2 | 14,6 | 14,3 |
4–5 | 140,5 | 139,6 | 14,5 | 14,3 |
>5 | 878,2 | 907,8 | 211,5 | 223,2 |
Summa | 2 063,5 | 2 050,1 | 284,8 | 295,2 |
Fastighetskostnader | Koncernen | Moderföretaget | ||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Driftskostnader | 66,8 | 60,1 | 1,3 | 1,4 |
Reparationer och underhåll | 23,5 | 21,8 | 0,8 | 0,4 |
Fastighetsskötsel och teknisk tillsyn | 41,8 | 38,8 | 4,4 | 4,0 |
Fastighetsskatt | 12,0 | 12,3 | 0,0 | 0,0 |
Övriga externa kostnader | 7,7 | 7,7 | 0,3 | 0,3 |
Fastighetsadministration | 42,1 | 42,0 | 1,0 | 1,0 |
Summa fastighetskostnader | 193,9 | 182,7 | 7,8 | 7,1 |
| Central administration | ||||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
Personalkostnader | 52,9 | 52,9 | 51,3 | 51,2 |
Köpta tjänster | 14,8 | 15,8 | 23,5 | 24,6 |
Vidarefakturering till dotterföretag | -42,1 | -42,0 | 0,0 | 0,0 |
Avskrivningar materiella anläggningstillgångar | 0,7 | 0,7 | 2,1 | 13,4 |
Summa central administration | 26,3 | 27,4 | 76,9 | 89,2 |
| Summa fastighetskostnader | ||||
samt central administration | 220,2 | 210,1 | 84,7 | 96,3 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| KPMG AB | ||||
Revisionsuppdraget | 2,2 | 0,0 | 2,2 | 0,0 |
Skatterådgivning | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga tjänster | 0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 |
2,5 | 0,0 | 2,5 | 0,0 | |
| Ernst & Young AB | ||||
Revisionsuppdraget | 0,0 | 2,4 | 0,0 | 2,4 |
Skatterådgivning | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga tjänster | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
0,0 | 2,4 | 0,0 | 2,4 |
Nyttjanderättstillgångar | Leasingskulder | ||||
Mkr | Tomträtter | Fordon | Lokaler | Totalt | |
Ingående balans 2024-01-01 | 28,0 | 3,9 | 0,0 | 31,9 | 31,9 |
Tillkommande avtal | 0,0 | 2,7 | 0,0 | 2,7 | 2,7 |
Avskrivningar | 0,0 | -3,2 | 0,0 | -3,2 | 0,0 |
Avslutade avtal | 0,0 | -0,1 | 0,0 | -0,1 | -0,1 |
Omvärdering av avtal | 0,0 | 0,5 | 0,0 | 0,5 | 0,5 |
Räntekostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,7 |
Leasingavgifter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -3,5 |
Utgående balans 2024-12-31 | 28,0 | 3,8 | 0,0 | 31,8 | 32,2 |
Nyttjanderättstillgångar | Leasingskulder | ||||
Mkr | Tomträtter | Fordon | Lokaler | Totalt | |
Ingående balans 2023-01-01 | 28,0 | 5,5 | 0,1 | 33,6 | 33,5 |
Tillkommande avtal | 0,0 | 1,3 | 0,0 | 1,3 | 1,3 |
Avskrivningar | 0,0 | -2,8 | -0,1 | -2,9 | 0,0 |
Avslutade avtal | 0,0 | -0,4 | 0,0 | -0,4 | -0,4 |
Omvärdering av avtal | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,3 |
Räntekostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,7 |
Leasingavgifter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -3,5 |
Utgående balans 2023-12-31 | 28,0 | 3,9 | 0,0 | 31,9 | 31,9 |
| Koncernen | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | 3,3 | 2,9 |
Räntekostnader på leasingskulder | 0,7 | 0,7 |
Kostnad avseende korttidsleasingavtal | 0,0 | 0,0 |
| Kostnad för avtal där den underliggande | ||
tillgången är av lågt värde | 0,6 | 0,5 |
Kostnader för variabla leasingavgifter | 0,0 | 0,0 |
Summa | 4,6 | 4,1 |
| Moderföretaget | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Kostnadsförda leasingavgifter avseende | ||
operationella leasingavtal | 2,9 | 3,3 |
| Framtida minimileaseavgifter avseende ej | ||
| uppsägningsbara operationella leasingavtal: | ||
Ska betalas inom 1 år | 2,4 | 2,7 |
Ska betalas mellan 1–5 år | 1,6 | 1,5 |
Ska betalas senare än 5 år | 0,0 | 0,0 |
Summa | 4,0 | 4,2 |
| Medelantalet anställda | ||||
2024 | 2023 | |||
Antal anställda | Varav män | Antal anställda | Varav män | |
| Moderföretaget | ||||
Sverige | 50 | 50% | 49 | 50% |
50 | 50% | 49 | 50% | |
| Dotterföretag | ||||
Sverige | 3 | 100% | 3 | 100% |
3 | 100% | 3 | 100% | |
Koncernen totalt | 53 | 53% | 52 | 53% |
| Könsfördelning bland ledande befattningshavare | ||||
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Andel kvinnor i styrelsen | 60% | 54% | 17% | 17% |
Andel män i styrelsen | 40% | 46% | 83% | 83% |
| Andel kvinnor bland övriga | ||||
ledande befattningshavare | 50% | 50% | 50% | 50% |
| Andel män bland övriga ledande | ||||
befattningshavare | 50% | 50% | 50% | 50% |
| Löner och övriga ersättningar | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Moderföretaget | ||
VD – grundlön | 2,3 | 2,2 |
VD – övriga ersättningar | 0,3 | 0,4 |
Övriga ledande befattningshavare – grundlön | 1,6 | 1,6 |
Övriga ledande befattningshavare – övriga ersättningar | 0,1 | 0,1 |
Övriga anställda | 29,5 | 29,1 |
Summa | 33,8 | 33,4 |
Dotterföretag | 1,2 | 1,1 |
Koncernen totalt | 35,0 | 34,5 |
| Pensionskostnader | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Moderföretaget | ||
Verkställande direktören | 0,8 | 0,8 |
Övriga ledande befattningshavare | 0,6 | 0,8 1) |
Övriga anställda | 3,9 | 3,8 |
Summa | 5,3 | 5,4 |
Dotterföretag | 0,1 | 0,1 |
Koncernen totalt | 5,4 | 5,5 |
| Lagstadgade sociala kostnader | ||
Mkr | 2024 | 2023 |
| Moderföretaget | ||
Verkställande direktören | 1,2 | 1,0 |
Övriga ledande befattningshavare | 0,7 | 0,7 |
Övriga anställda | 10,2 | 9,9 |
Summa | 12,1 | 11,6 |
Dotterföretag | 0,4 | 0,4 |
Koncernen totalt | 12,5 | 12,0 |
| Moderföretaget | ||
2024 | 2023 | |
Erhållen utdelning från koncernföretag | 6,1 | 11,1 |
Nedskrivning av aktier i koncernföretag | -0,1 | -0,4 |
6,0 | 10,7 |
| Finansiella intäkter/Ränteintäkter och liknande resultatposter | ||||
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Koncerninterna ränteintäkter | 0,0 | 0,2 | ||
Erhållen swapränta | 92,6 | 81,7 | ||
Övriga ränteintäkter | 1,9 | 3,8 | 1,7 | 3,8 |
1,9 | 3,8 | 94,3 | 85,7 |
| Finansiella kostnader/Räntekostnader och liknande resultatposter | ||||
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Koncerninterna räntekostnader | -29,2 | -32,3 | ||
Räntekostnader lån | -175,9 | -177,4 | -28,7 | -22,9 |
Övriga räntekostnader | -2,5 | -2,8 | -0,9 | -1,2 |
Räntekostnader byggnadskreditiv | -11,4 | -4,5 | 0,0 | 0,0 |
Aktiverade räntekostnader byggnadskreditiv | 11,4 | 4,5 | 0,0 | 0,0 |
-178,4 | -180,2 | -58,8 | -56,4 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
Mkr | 2024 | 2023 | 2024 | 2023 |
| Tillgångar och skulder obligatoriskt värderade | ||||
| till verkligt värde i resultatet: | ||||
Nettovinster derivat | 22,3 | 0,0 | ||
Nettoförluster derivat | -61,8 | -143,2 | ||
Summa redovisat i resultatet | -39,5 | -143,2 | ||
| Tillgångar och skulder värderade till upplupet | ||||
| anskaffningsvärde: | ||||
Ränteintäkter koncernföretag | 0,0 | 0,2 | ||
Ränteintäkter övriga finansiella tillgångar | 1,9 | 3,8 | 1,7 | 3,7 |
Summa ränteintäkter enligt effektivräntemetod | 1,9 | 3,8 | 1,7 | 3,9 |
Räntekostnader lån | -279,8 | -263,7 | -28,7 | -22,9 |
Räntekostnader koncernföretag | -29,2 | -32,3 | ||
Räntekostnader övriga finansiella skulder | -2,5 | -2,8 | -0,9 | -1,2 |
Summa räntekostnader enligt effektivräntemetod | -282,3 | -266,5 | -58,8 | -56,4 |
Förväntade kreditförluster på finansiella tillgångar | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Förväntade kreditförluster på finansiella tillgångar | ||||
avseende koncernföretag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Nettovinster derivat redovisade enligt lägsta | ||||
värdets princip | 88,0 | 13,2 | ||
| Nettoförluster derivat redovisade enligt lägsta | ||||
värdets princip | 0,0 | 0,0 | ||
Summa | 0,0 | 0,0 | 88,0 | 13,2 |
Summa redovisat i totalresultatet | -319,9 | -405,9 | 30,9 | -39,3 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024 | 2023 | 2024 | 2023 | |
Aktuell skatt | -3,7 | -0,5 | 0,0 | 0,0 |
| Förändring av uppskjuten skatt avseende | ||||
temporära skillnader på fastigheter | -44,9 | 14,8 | -0,4 | -0,3 |
Förändring av uppskjuten skatt avseende derivat | 4,1 | 35,5 | -3,1 | 8,3 |
Förändring av uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag | -4,2 | -0,6 | -2,6 | -1,1 |
Förändring av uppskjuten skatt avseende periodiseringsfond | -0,3 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Summa redovisad skatt | -49,0 | 49,3 | -6,1 | 6,9 |
| Avstämning av effektiv skattesats | ||||
Redovisat resultat före skatt | 95,0 | -387,0 | 50,1 | -22,6 |
Skatt på redovisat resultat enligt gällande skattesats 20,6 % (20,6): | -19,6 | 79,7 | -10,3 | 4,7 |
| Skatteeffekt av: | ||||
Ej avdragsgilla räntekostnader | -25,4 | -28,3 | 0,0 | 0,0 |
Övriga ej avdragsgilla kostnader | -3,6 | -13,1 | -2,1 | -0,2 |
Ej skattepliktiga intäkter | 2,2 | 2,1 | 2,2 | 3,5 |
Skatt hänförlig till föregående år | -0,1 | 0,9 | 0,0 | 0,2 |
Uppskjuten skatt underskott | 0,0 | -0,2 | 0,0 | 0,0 |
Omvärdering av uppskjuten skatt | -2,6 | -1,7 | 0.0 | -2,0 |
Andra ej bokförda intäkter och kostnader | 0,1 | 9,9 | 4,1 | 0,7 |
Redovisad skatt | -49,0 | 49,3 | -6,1 | 6,9 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
| Uppskjuten skattefordran hänför sig till: | ||||
Undervärden derivat | 5,8 | 0,0 | 5,8 | 8,9 |
Underskottsavdrag | 9,9 | 13,2 | 8,0 | 10,6 |
Nettning uppskjuten skatt | -15,7 | 0,0 | -2,8 | 0,0 |
Summa uppskjutna skattefordringar | 0,0 | 13,2 | 11,0 | 19,5 |
Ingående uppskjuten skattefordran | 13,2 | 13,8 | 19,5 | 12,2 |
Årets förändring av uppskjuten skatt, undervärden derivat | 5,8 | 0,0 | -3,1 | 8,1 |
Årets förändring av uppskjuten skatt, underskottsavdrag | -3,3 | -0,6 | -2,6 | -0,8 |
Nettning uppskjuten skatt | -15,7 | 0,0 | -2,8 | 0,0 |
Utgående uppskjuten skattefordran | 0,0 | 13,2 | 11,0 | 19,5 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Uppskjutna skatteskulder | ||||
| Uppskjuten skatteskuld hänför sig till: | ||||
Temporära skillnader på fastigheter | -382,8 | -337,9 | -2,8 | -2,4 |
Temporära skillnader på leasingskuld | 6,6 | 6,6 | 0,0 | 0,0 |
Temporära skillnader på nyttjanderättstillgångar | -6,5 | -6,6 | 0,0 | 0,0 |
Övervärden derivat | -11,3 | -9,6 | 0,0 | 0,0 |
Obeskattade reserver | -2,9 | -1,7 | 0,0 | 0,0 |
Nettning uppskjuten skatt | 15,7 | 0,0 | 2,8 | 0,0 |
Summa uppskjutna skatteskulder | -381,2 | -349,2 | 0,0 | -2,4 |
Ingående uppskjuten skatteskuld | -349,2 | -399,6 | -2,4 | -2,1 |
Årets förändring av uppskjuten skatt, temporära skillnader på fastigheter | -44,9 | 14,8 | -0,4 | -0,3 |
Årets förändring av uppskjuten skatt, temporära skillnader på leasingskuld | 0,0 | -0,3 | 0,0 | 0,0 |
Årets förändring av uppskjuten skatt, temporära skillnader på nyttjanderättstillgångar | 0,1 | 0,3 | 0,0 | 0,0 |
Årets förändring av uppskjuten skatt, övervärden derivat | -1,7 | 35,5 | 0,0 | 0,0 |
Årets förändring av uppskjuten skatt, obeskattade reserver | -1,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Nettning uppskjuten skatt | 15,7 | 0,0 | 2,8 | 0,0 |
Utgående uppskjuten skatteskuld | -381,2 | -349,2 | 0,0 | -2,4 |
Summa uppskjutna skatter, netto | -381,2 | -336,0 | 11,0 | 17,1 |
| Koncernen | ||
Förvaltningsfastigheter | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående verkligt värde | 8 271,2 | 8 431,7 |
Fastighetsförvärv, förvärvat fastighetsvärde | 113,0 | 127,8 |
Investeringar i ny-, till- och ombyggnad | 200,4 | 277,9 |
Försäljningar | -42,7 | -187,6 |
Omklassificering till rörelsefastighet | 0,0 | -74,8 |
Omklassificering från rörelsefastighet | 0,0 | 76,4 |
Orealiserade värdeförändringar | -2,1 | -380,2 |
Verkligt värde vid årets slut | 8 539,8 | 8 271,2 |
Skattemässiga värden | 4 384,2 | 4 378,2 |
| Taxeringsvärde | ||
Byggnader | 2 481,1 | 2 296,8 |
Mark | 686,4 | 630,3 |
Totalt | 3 167,5 | 2 927,1 |
| Moderbolaget | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 164,8 | 164,6 |
Investeringar i ny-, till- och ombyggnad | 0,0 | 0,2 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärde | 164,8 | 164,8 |
Ingående avskrivningar | -62,1 | -49,4 |
Årets avskrivningar | -1,3 | -12,7 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -63,4 | -62,1 |
Utgående redovisat värde | 101,4 | 102,7 |
| Uppgifter om förvaltningsfastigheter | ||
Redovisat värde | 101,4 | 102,7 |
Verkligt värde | 205,0 | 209,0 |
Skattemässiga värden | 87,9 | 90,9 |
Taxeringsvärde 1) | ||
Byggnader | 0 | 0 |
Mark | 0 | 0 |
Totalt | 0 | 0 |
| Koncernen | ||
Rörelsefastigheter | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående anskaffningsvärde | 0,0 | 0,0 |
Omklassificering från förvaltningsfastighet | 0,0 | 74,8 |
Investeringar i ny-, till- och ombyggnad | 0,0 | 2,0 |
Omklassificering till förvaltningsfastighet | 0,0 | -76,8 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärde | 0,0 | 0,0 |
Ingående avskrivningar | 0,0 | 0,0 |
Årets avskrivningar | 0,0 | -0,4 |
Omklassificering till förvaltningsfastighet | 0,0 | 0,4 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 0,0 | 0,0 |
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | Projektfastigheter | Totalt | ||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Region Väst | 2 752,0 | 2 721,9 | 2 288,0 | 2 279,5 | 465,8 | 327,7 | 318,8 | 267,2 | 5 824,6 | 5 596,3 |
Region Öst | 1 031,4 | 1 015,7 | 1 023,9 | 1 257, 2 | 635,8 | 378,0 | 24,1 | 24,0 | 2 715,2 | 2 674,9 |
Summa | 3 783,4 | 3 737,6 | 3 311,9 | 3 536,7 | 1 101,6 | 705,7 | 342,9 | 291,2 | 8 539,8 | 8 271,2 |
Kalkylperiod: | 10–25 år. | |
Årlig inflation: | 1,0% för 2025 och därefter 2,0% årligen | |
| (Riksbankens inflationsmål) | ||
| Årlig hyresutveckling | Enligt gällande hyreskontrakt, 50–100% | |
| lokalkontrakt: | av KPI eller en fast uppräkning om 2–3% | |
| årligen. KPI oktober 2024 uppgick till | ||
| 1,6%, vilket påverkar hyresutvecklingen | ||
för 2025. | Framöver antas KPI motsvara | |
| bedömt inflationsantagande. | ||
| Årlig hyresutveckling | 4,5% för 2024 till 2025, 3% för 2025 | |
| bostadskontrakt: | till 2026 och därefter 2% årligen. En | |
| fastighet med presumtionshyra föreligger | ||
| i beståndet. | ||
| Årlig ökning av drift | 100% av KPI. | |
| och underhåll: | ||
| Kalkylränta för | Varierande beroende av fastighetens | |
| nuvärdesberäkning: | geografiska läge och uthyrningsändamål. | |
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | ||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Förväntad normaliserad hyra vid kontraktsslut, kr/kvm | 1 629 | 1 585 | 1 711 | 1 742 | 1 618 | 1 323 |
Aktuell hyra, kr/kvm | 1 591 | 1 544 | 1 668 | 1 732 | 1 582 | 1 161 |
Genomsnittlig återstående kontraktslängd, år¹ ) | - | - | 7,2 | 7,1 | 4,1 | 3,8 |
Förväntad långsiktig vakans vid restvärdesår, % | 1,5 | 1,6 | 5,1 | 5,3 | 6,4 | 7,4 |
Initial vakans, % | 2,2 | 2,2 | 4,3 | 3,9 | 8,6 | 11,4 |
Förväntat normaliserat driftsnetto vid restvärdesår, kr/kvm | 1 090 | 1 064 | 1 210 | 1 248 | 1 132 | 909 |
Kalkylränta, % | 6,67 | 6,66 | 6,82 | 6,95 | 8,09 | 8,11 |
Direktavkastningskrav för bedömning av restvärde, % | 4,71 | 4,61 | 5,75 | 5,81 | 6,10 | 6,07 |
Fördelning av värderingsmetod | Mkr | % |
Avkastningsmetod | 8 162,3 | 95 |
Ortsprismetod | 60,0 | 1 |
Övrig värderingsmetod | 317,5 | 4 |
Summa | 8 539,9 | 100 |
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | ||||
Intervall kalkylränta, % | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Region Väst | 5,50–7,33 | 5,50–7,52 | 5,25–8,22 | 5,25–8,30 | 6,78–9,71 | 6,91–9,81 |
Region Öst | 5,03–7,43 | 5,03–7,54 | 5,20–9,87 | 5,20–9,85 | 6,00–10,26 | 6,00–10,26 |
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | ||||
Genomsnittlig kalkylränta, % | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Region Väst | 6,66 | 6,63 | 6,81 | 6,96 | 7,81 | 7,92 |
Region Öst | 6,70 | 6,73 | 6,84 | 6,93 | 8,30 | 8,28 |
| Intervall direkt- | Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | |||
| avkastningskrav % | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Region Väst | 3,91–5,31 | 3,79–5,41 | 4,62–6,17 | 4,62–6,17 | 4,79–7,66 | 4,81–7,66 |
Region Öst | 3,11–5,43 | 2,97–5,44 | 5,07–7,82 | 5,07–7,70 | 4,79–8,20 | 4,76–8,10 |
| Genomsnittligt direkt- | Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | |||
| avkastningskrav, % | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Region Väst | 4,70 | 4,58 | 5,55 | 5,54 | 5,81 | 5,82 |
Region Öst | 4,74 | 4,69 | 6,19 | 6,33 | 6,34 | 6,30 |
| Fastighetsvärde vid andra kalkylmässiga direktavkastningskrav, per fastighetskategori | ||||||||||
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | Projektfastigheter¹ ) | Totalt | ||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
0,50 procentenheter lägre | 4 207,7 | 4 161,0 | 3 603,6 | 3 839,0 | 1 192,7 | 766,1 | 342,9 | 291,2 | 9 346,8 | 9 057,3 |
0,25 procentenheter lägre | 3 986,9 | 3 940,5 | 3 453,2 | 3 683,2 | 1 145,8 | 735,0 | 342,9 | 291,2 | 8 928,8 | 8 649,9 |
| Fastighetsvärde enligt | ||||||||||
vår bedömning | 3 783,4 | 3 737,6 | 3 311,9 | 3 536,7 | 1 101,6 | 705,7 | 342,9 | 291,2 | 8 539,8 | 8 271,2 |
0,25 procentenheter högre | 3 594,7 | 3 549,6 | 3 178,8 | 3 398,6 | 1 059,9 | 678,1 | 342,9 | 291,2 | 8 176,3 | 7 917,5 |
0,50 procentenheter högre | 3 418,8 | 3 374,7 | 3 053,1 | 3 268,0 | 1 020,4 | 652,0 | 342,9 | 291,2 | 7 835,2 | 7 585,9 |
| Fastighetsvärde vid förändrade hyresintäkter, per fastighetskategori | ||||||||||
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | Projektfastigheter¹ ) | Totalt | ||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
5 procentenheter högre | 3 827,0 | 3 782,2 | 3 451,5 | 3 678,5 | 1 151,3 | 740,9 | 342,9 | 291,2 | 8 772,7 | 8 492,8 |
| Fastighetsvärde enligt | ||||||||||
vår bedömning | 3 783,4 | 3 737,6 | 3 311,9 | 3 536,7 | 1 101,6 | 705,7 | 342,9 | 291,2 | 8 539,8 | 8 271,2 |
5 procentenheter lägre | 3 739,9 | 3 693,0 | 3 172,3 | 3 394,9 | 1 051,9 | 670,5 | 342,9 | 291,2 | 8 306,9 | 8 049,6 |
| Fastighetsvärde vid förändrade driftskostnader, per fastighetskategori | ||||||||||
Bostadsfastigheter | Samhällsfastigheter | Kommersiella fastigheter | Projektfastigheter¹ ) | Totalt | ||||||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
5 procentenheter lägre | 3 856,3 | 3 810,0 | 3 353,6 | 3 580,5 | 1 117,0 | 715,6 | 342,9 | 291,2 | 8 669,8 | 8 397,3 |
| Fastighetsvärde enligt | ||||||||||
vår bedömning | 3 783,4 | 3 737,6 | 3 311,9 | 3 536,7 | 1 101,6 | 705,7 | 342,9 | 291,2 | 8 539,8 | 8 271,2 |
5 procentenheter högre | 3 710,5 | 3 665,2 | 3 270,2 | 3 492,9 | 1 086,2 | 695,8 | 342,9 | 291,2 | 8 409,8 | 8 145,1 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 4,6 | 4,3 | 4,6 | 4,3 |
Årets anskaffningar | 0,2 | 0,8 | 0,2 | 0,8 |
Årets utrangeringar | 0,0 | -0,5 | 0,0 | -0,5 |
Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 4,8 | 4,6 | 4,8 | 4,6 |
Ingående avskrivningar | -3,0 | -2,8 | -3,0 | -2,8 |
Årets avskrivningar | -0,7 | -0,7 | -0,7 | -0,7 |
Årets utrangeringar | 0,0 | 0,5 | 0,0 | 0,5 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -3,7 | -3,0 | -3,7 | -3,0 |
Summa inventarier | 1,1 | 1,6 | 1,1 | 1,6 |
| Koncernen | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärde | 9,9 | 8,7 |
Tillkommande avtal | 2,7 | 1,2 |
Omvärderade avtal | 0,5 | 0,4 |
Avslutade avtal | -2,0 | -0,4 |
| Utgående ackumulerat | ||
anskaffningsvärde | 11,1 | 9,9 |
Ingående avskrivningar | -6,0 | -3,5 |
Årets avskrivningar | -3,2 | -2,9 |
Avslutade avtal | 1,9 | 0,4 |
Utgående ackumulerade avskrivningar | -7,3 | -6,0 |
Utgående redovisat värde | 3,8 | 3,9 |
| Moderföretaget | ||
2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Ackumulerade anskaffningsvärden | ||
Ingående anskaffningsvärde | 1 057,0 | 949,6 |
Lämnade kapitaltillskott | 127,4 | 107,4 |
| Utgående ackumulerade | ||
anskaffningsvärden | 1 184,4 | 1 057,0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | ||
Ingående ackumulerade nedskrivningar | -91,0 | -90,6 |
Årets nedskrivningar | -0,1 | -0,4 |
| Utgående ackumulerade | ||
nedskrivningar | -91,1 | -91,0 |
Bokfört värde vid årets slut | 1 093,3 | 966,0 |
| 2024-12-31 | 2023-12-31 | ||||||
| Kapital-/ | Antal | Redovisat | Redovisat | ||||
Namn | Org. nr. | Säte | röstandel | andelar | värde | värde | Verksamhet |
Brinova Holding AB | 559084-7819 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 285,4 | 167,4 | Holdingbolag |
Brinova Färgaren AB | 556979-2889 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Eslöv Garvaren 17 AB | 559113-8192 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Holding Vellinge AB | 559047-9712 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Holdingbolag |
Brinova Fina Fågeln AB | 556694-4400 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Rödebyholm AB | 559081-5709 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Sadeln AB | 559111-1694 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Trivselborgen AB | 556196-5178 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Vilande |
Brinova Kristianstad 1 AB | 559120-1719 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Kristianstad 2 AB | 559120-1701 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Kristianstad 3 AB | 559120-1636 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Kristianstad 4 AB | 559120-1644 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Kristianstad 5 AB | 559120-1610 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Kristianstad 6 AB | 559120-1628 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Karlskrona Hammarby 1:123 AB | 559068-9450 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Mjövik 2:36 AB | 559142-4394 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Mjövik 2:76 AB | 559142-4410 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Bjärred AB | 556677-0953 | Helsingborg | 100%/100% | 1 600 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Kävlinge Bäcken AB | 559059-5087 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Kävlinge T-hörningen AB | 556969-3129 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Lund Soldaten 14 AB | 556938-5866 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Specialfastigheter AB | 556599-5809 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Tulpanen 8 AB | 559323-9899 | Helsingborg | 100%/100% | 250 | - | 0,0 | Avyttrad |
Brinova Flaggskepparen 3 AB | 556699-6442 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Sjollen 13 AB | 559155-5478 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Bjuv Kvadraten AB | 559008-1633 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Karlskrona Frimuraren 2 AB | 556173-8211 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Karlskrona Västra Nättraby 10:87 AB | 559079-3906 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Tulpanen 9 AB | 559230-5048 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Holdingbolag |
Brinova Ögonstenen 2 AB | 559480-9765 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 0,0 | - | Fastighetsbolag |
Brinova Karlskrona Rödeby AB | 559223-2291 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Binga 9:237 AB | 559223-2309 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Oxie Bostad AB | 559198-7580 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Bajonetten i Kristianstad 3 AB | 559030-6352 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Bajonetten 5 i Kristianstad AB | 556825-9849 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Bajonetten 6 i Kristianstad AB | 559030-6345 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Armborstet 8 AB | 556760-6644 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Nackstycket AB | 556983-2495 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Styrman AB | 559081-2128 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Helsingborg Rosmarinen AB | 559010-5424 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Tulpanen 1 AB | 559242-6240 | Helsingborg | 100%/100% | 250 | 0,0 | 0,0 | Vilande |
Brinova Skurup Tell 13 AB | 559260-6056 | Helsingborg | 100%/100% | 250 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Radhus på fäladen AB | 559323-9915 | Helsingborg | 50,4%/100% | 250 | 0,0 | 0,0 | Vilande |
Brinova Täppet AB | 559242-6232 | Helsingborg | 100%/100% | 250 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Ankarcrona AB | 559028-2934 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Järnsaxa AB | 559164-1286 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Skeppsbrokajen AB | 559022-4274 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Lugnet AB | 559242-6224 | Helsingborg | 100%/100% | 250 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova O-diket 10 AB | 556776-2660 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Holding Bara AB | 556858-4311 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Holdingbolag |
Brinova Bara Kuben AB | 556715-1773 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Bara Torghuset AB | 556858-4360 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Bara Centrumhuset AB | 556858-4378 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Hällbo AB | 556847-2756 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Karlskrona Hammaren 1 AB | 556943-5000 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Sandryggen AB | 559034-8651 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Slätthög 5 AB | 556820-6592 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Padel AB | 559291-0177 | Helsingborg | 100%/100% | 250 | 0,0 | 0,0 | Padelverksamhet |
Brinova Ankaret AB | 556030-8438 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Holdingbolag |
Brinova Göta AB | 559253-1452 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova F-karen AB | 556236-8208 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova M S-bock AB | 559043-0640 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Norden AB | 559253-1460 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Östra Rödeby AB | 559224-9469 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Passaren och Pennan AB | 559088-3350 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Brågarp 6:883 AB | 559236-0282 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Nattskärran AB | 559315-6192 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Dekoratören AB | 556489-1322 | Helsingborg | 100%/100% | 8 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Fältmarskalken AB | 559018-4122 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova HK AB | 556838-5966 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Östermalm Holding AB | 559341-7172 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 0,0 | 0,0 | Holdingbolag |
Brinova Östermalm 1 AB | 559341-7180 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 0,0 | 0,0 | Vilande |
Brinova Östermalm 2 AB | 559341-6943 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 0,0 | 0,0 | Vilande |
Brinova Östermalm 3 AB | 559341-6950 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Billesholms Gård 9:467 AB | 559172-2516 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Clerk AB | 556955-7662 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Vakteln AB | 559146-5991 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Sheldon AB | 556901-3971 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Klättermus AB | 556745-5778 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Skeppsbron 2 AB | 559420-7150 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Holding 1.2 AB | 559429-5908 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 0,0 | 0,0 | Holdingbolag |
Brinova Järnåkraryggen AB | 559429-5916 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | - | 0,0 | Avyttrad |
Brinova Bankmannen 14 AB | 559238-4324 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
| Brinova Hjärup 4:306 AB | 559341-5051 | Helsingborg | 100%/100% | 250 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Projekt AB | 559061-2940 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,1 | 0,2 | Projektbolag |
Brinova Invest AB | 556549-0454 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,1 | 0,1 | Holdingbolag |
Brinova Bolagret AB | 559175-3289 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,1 | 0,1 Förrådsverksamhet | |
Brinova Flexworks AB | 559181-4107 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Vilande bolag |
Brinova Skooghs AB | 556191-3129 | Helsingborg | 100%/100% | 25 000 | 18,0 | 18,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Halmstad KB | 916824-0977 | Helsingborg | 100%/100% | 100 | - | 0,0 | Likviderad |
Brinova Helsingborg AB | 556349-8335 | Helsingborg | 100%/100% | 136 594 | 0,2 | 0,2 | Vilande |
Brinova Eslöv Holding AB | 556933-5796 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 228,7 | 228,7 | Holdingbolag |
Brinova Dannemannen 33 AB | 556933-5945 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Gjutaregården AB | 556933-5705 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Berga AB | 556937-4480 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Dannemannen 36 AB | 559058-8306 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Dannemannen 37 AB | 559058-8355 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova S-ärlan 3 AB | 556775-4642 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 39,3 | 37,3 | Fastighetsbolag |
Brinova Karlskrona Lindblad AB | 559046-9770 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,7 | 0,7 | Fastighetsbolag |
Brinova Karlskrona Bostäder AB | 559075-4601 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,5 | 0,5 | Fastighetsbolag |
Brinova Tigern AB | 556704-6460 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 5,0 | 5,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Landskrona Holding AB | 556715-5485 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 180,5 | 180,5 | Holdingbolag |
Brinova Landskrona 1 AB | 556683-4460 | Helsingborg | 100%/100% | 50 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Gallerian AB | 556787-1776 | Helsingborg | 100%/100% | 100 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Köpmannen AB | 556787-1784 | Helsingborg | 100%/100% | 100 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Landskrona 3 AB | 556595-6546 | Helsingborg | 100%/100% | 20 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
Brinova Landskrona 2 AB | 556728-8658 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 0,0 | 0,0 | Fastighetsbolag |
HB Elefanten i Oskarshamn | 916423-3455 | Helsingborg | 100%/100% | 100 | 0,0 | 0,0 | Vilande |
Brinova Göingegeten AB | 559061-1090 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 1,5 | 0,8 | Fastighetsbolag |
Brinova Lomma AB | 559061-1082 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 27,7 | 27,4 | Fastighetsbolag |
Brinova B-stenen 5 AB | 559061-1074 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 16,9 | 16,3 | Fastighetsbolag |
Brinova Stanstorp AB | 559061-1116 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 14,6 | 14,3 | Fastighetsbolag |
Brinova Karaby AB | 559061-7832 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 7,0 | 6,7 | Fastighetsbolag |
Brinova Malmö AB | 556753-4960 | Helsingborg | 100%/100% | 100 000 | 109,3 | 108,1 | Fastighetsbolag |
Brinova Barsebäck AB | 556741-6234 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 16,8 | 16,8 | Fastighetsbolag |
Brinova Oxie AB | 556471-9317 | Helsingborg | 100%/100% | 7 000 | 63,9 | 63,1 | Fastighetsbolag |
Brinova Sjöhem AB | 556785-5027 | Helsingborg | 100%/100% | 100 000 | 69,0 | 65,8 | Fastighetsbolag |
Brinova Ödåkra AB | 559065-0155 | Helsingborg | 100%/100% | 1 000 | 2,5 | 2,5 | Fastighetsbolag |
Brinova Sjöhem 8 AB | 556817-0475 | Helsingborg | 100%/100% | 500 | 5,5 | 5,5 | Fastighetsbolag |
1 093,3 | 966,0 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående anskaffningsvärden | 11,7 | 1,0 | 0,0 | 0,0 |
Tillkommande fordringar | 1,0 | 10,7 | 1,0 | 0,0 |
Amorteringar, avgående fordringar | -10,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Utgående redovisat värde | 2,0 | 11,7 | 1,0 | 0,0 |
Andelar i Landskrona Stadsutveckling AB | 1,0 | 1,0 | 0,0 | 0,0 |
Handpenning aktieöverlåtelseavtal | 0,0 | 10,7 | 0,0 | 0,0 |
Övrigt | 1,0 | 0,0 | 1,0 | 0,0 |
Redovisat värde | 2,0 | 11,7 | 1,0 | 0,0 |
Fordringar | Skulder | |||
Moderbolaget | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
Ingående balans | 1 888,3 | 2 292,8 | 837,0 | 875,8 |
Årets nettoförändring | 26,7 | -404,5 | 16,5 | -38,8 |
Utgående balans | 1 915,0 | 1 888,3 | 853,5 | 837,0 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Kundfordringar | 5,9 | 5,4 | 0,1 | 0,0 |
Reservering kreditförluster | -3,1 | -2,9 | 0,0 | 0,0 |
Kundfordringar netto | 2,8 | 2,5 | 0,1 | 0,0 |
| Åldersfördelning – förfallna kundfordringar | ||||
0–30 dagar | 0,7 | 1,4 | 0,1 | 0,0 |
31–60 dagar | 0,3 | 0,2 | 0,0 | 0,0 |
61–90 dagar | 0,3 | 0,3 | 0,0 | 0,0 |
>90 dagar | 4,6 | 3,5 | 0,0 | 0,0 |
Reservering kreditförluster | -3,1 | -2,9 | 0,0 | 0,0 |
Summa | 2,8 | 2,5 | 0,1 | 0,0 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Avräkning skattekonto | 3,1 | 4,2 | 0,2 | 0,2 |
Fordran investeringsbidrag | 4,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Övriga fordringar | 4,2 | 0,8 | 0,5 | 0,6 |
Redovisat värde | 11,3 | 5,0 | 0,7 | 0,8 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna finansiella intäkter | 4,6 | 9,6 | 4,6 | 9,6 |
Upplupna övriga intäkter | 2,1 | 1,4 | 0,5 | 0,4 |
Förutbetalda fastighetskostnader | 5,9 | 7,9 | 0,0 | 0,0 |
Periodiserade hyresrabatter | 1,2 | 1,6 | 0,0 | 0,0 |
Förutbetalda administrationskostnader | 3,5 | 4,3 | 3,5 | 4,3 |
Redovisat värde | 17,3 | 24,8 | 8,6 | 14,3 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Banktillgodohavanden | 31,0 | 125,9 | 22,0 | 102,2 |
Utgående balans | 31,0 | 125,9 | 22,0 | 102,2 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Ingående reserveringar | -2,9 | -4,5 | 0,0 | 0,0 |
Uppbokade reserveringar | -4,1 | -1,5 | 0,0 | 0,0 |
Vändning uppbokade reserveringar | 3,9 | 3,1 | 0,0 | 0,0 |
Summa utgående reserveringar | -3,1 | -2,9 | 0,0 | 0,0 |
| Registrering | ||||
| Händelse | bolagsverket | Antal A-aktier | Antal B-aktier | Aktiekapital, kronor |
Nybildning | 2011-02-02 | 500 | 50 000 | |
Nyemission | 2011-03-21 | 500 | 50 000 | |
Split | 2011-11-07 | 9 000 | 0 | |
Nyemission | 2011-12-16 | 1 490 000 | 14 900 000 | |
Nyemission | 2015-01-23 | 517 606 | 5 176 060 | |
Nedsättning | 2015-04-09 | 0 | -2 017 606 | |
Nyemission | 2015-04-09 | 333 333 | 2 999 997 | |
Nyemission | 2015-05-07 | 704 348 | 6 339 132 | |
Apportemission | 2015-05-07 | 521 435 | 4 692 915 | |
Nedsättning | 2015-08-21 | 0 | -17 883 610 | |
Apportemission | 2015-08-21 | 5 513 044 | 22 052 176 | |
Apportemission | 2015-12-09 | 30 923 957 | 123 695 828 | |
Apportemission | 2016-01-22 | 2 211 928 | 8 847 712 | |
Uppdelning aktieslag | 2016-04-06 | 19 200 000 | -19 200 000 | 0 |
Nyemission | 2016-05-26 | 10 365 068 | 41 460 272 | |
Nyemission | 2016-12-21 | 11 782 052 | 47 128 208 | |
Nyemission | 2016-12-28 | 1 365 627 | 5 462 508 | |
Nyemission | 2016-12-28 | 3 000 000 | 12 000 000 | |
Nyemission | 2016-12-29 | 3 575 050 | 14 300 200 | |
Nyemission | 2020-04-07 | 7 231 344 | 28 925 376 | |
Nyemission | 2020-09-08 | 4 837 614 | 19 350 456 | |
Nyemission | 2021-05-24 | 8 198 867 | 32 795 468 | |
Nyemission | 2021-09-15 | 4 816 063 | 19 264 252 | |
Nyemission | 2022-05-04 | 317 965 | 1 271 860 | |
Utgående värde | 19 200 000 | 78 515 301 | 390 861 204 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | ||||
Banklån | 1 989,9 | 3 892,0 | 118,3 | 120,3 |
1 989,9 | 3 892,0 | 118,3 | 120,3 | |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | ||||
Banklån | 3 237,0 | 1 268,4 | 2,0 | 1,8 |
3 237,0 | 1 268,4 | 2,0 | 1,8 | |
| Kreditfacilitet | ||||
Checkräkningskredit, beviljat belopp | 100,0 | 50,0 | 100,0 | 50,0 |
Ej utnyttjade ramavtal | 0,0 | 68,0 | 0,0 | 68,0 |
100,0 | 118,0 | 100,0 | 118,0 |
Ränteförfall | Låneförfall | ||||
Period, år | Lånebelopp, Mkr | Ränta, % 1) | Andel, % | Lånebelopp, Mkr | Andel, % |
<1 | 2 326,9 | 5,55 | 44 | 3 237,0 | 62 |
1–2 | 150,0 | 0,75 | 3 | 655,9 | 12 |
2–3 | 300,0 | 0,91 | 6 | 1 334,0 | 26 |
3–4 | 700,0 | 2,33 | 13 | 0,0 | 0 |
4–5 | 300,0 | 1,68 | 6 | 0,0 | 0 |
5–6 | 400,0 | 1,35 | 8 | 0,0 | 0 |
6–7 | 700,0 | 1,42 | 13 | 0,0 | 0 |
7–8 | 0,0 | 0,0 | 0 | 0,0 | 0 |
8–9 | 350,0 | 2,78 | 7 | 0,0 | 0 |
Totalt | 5 226,9 | 3,43 | 100 | 5 226,9 | 100 |
| Nominellt | Värde | Värde | |||
Startår | Slutår | Ränta, % | belopp, Mkr | 2024-12-31, Mkr | 2023-12-31, Mkr |
2016 | 2024 | 0,8 | - | - | 2,5 |
2019 | 2024 | -0,1 | - | - | 2,5 |
2019 | 2025 | 0,6 | 100,0 | 0,4 | 3,3 |
2019 | 2025 | 0,0 | 100,0 | 1,6 | 4,9 |
2022 | 2025 | 0,3 | 750,0 | 7,6 | 30,5 |
2016 | 2026 | 1,1 | 100,0 | 2,3 | 4,1 |
2019 | 2026 | 0,0 | 50,0 | 1,9 | 3,3 |
2018 | 2027 | 1,3 | 100,0 | 3,0 | 4,2 |
2019 | 2027 | 0,8 | 100,0 | 3,4 | 5,3 |
2021 | 2027 | 0,7 | 100,0 | 4,9 | 6,7 |
2018 | 2028 | 1,2 | 200,0 | 7,2 | 9,3 |
2023 | 2028 | 2,5 | 200,0 | -0,8 | -1,7 |
2023 | 2028 | 2,9 | 300,0 | -7,9 | -11,5 |
2021 | 2029 | 0,8 | 100,0 | 8,0 | 8,6 |
2024 | 2029 | 2,1 | 200,0 | 2,7 | - |
2020 | 2030 | 0,0 | 200,0 | 3,9 | 12,2 |
2023 | 2030 | 2,8 | 200,0 | -3,4 | -6,9 |
2021 | 2031 | 0,2 | 200,0 | 5,4 | 11,2 |
2021 | 2031 | 0,5 | 150,0 | 8,9 | 11,7 |
2023 | 2031 | 2,7 | 100,0 | -2,7 | -4,0 |
2025 | 2031 | 2,5 | 250,0 | 1,2 | - |
2023 | 2033 | 3,0 | 150,0 | -2,7 | -10,4 |
2023 | 2033 | 2,7 | 200,0 | -8,3 | -9,7 |
Totalt | 3 850,0 | 36,6 | 76,1 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Mervärdesskatterelaterade skulder | 7,5 | 6,6 | 2,5 | 2,2 |
Övriga skulder | 2,6 | 2,8 | 1,6 | 1,8 |
10,1 | 9,4 | 4,1 | 4,0 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
Upplupna personalkostnader | 8,9 | 8,4 | 8,7 | 8,2 |
Upplupna administrationskostnader | 2,5 | 2,6 | 2,5 | 2,6 |
Upplupna driftskostnader | 16,4 | 34,5 | 0,0 | 0,0 |
Upplupna finansiella kostnader | 4,7 | 7,9 | 0,0 | 0,0 |
Förutbetalda hyresintäkter | 76,6 | 76,8 | 3,7 | 3,7 |
Redovisat värde | 109,1 | 130,2 | 14,9 | 14,5 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Säkerheter ställda för egna skulder | ||||
| till kreditinstitut: | ||||
Fastighetsinteckningar | 5 628,7 | 5 556,5 | 130,0 | 130,0 |
Pantsatta aktier i dotterbolag | 1 414,9 | 1 329,1 | 1 292,4 | 1 135,0 |
Summa ställda säkerheter | 7 043,6 | 6 885,6 | 1 422,4 | 1 265,0 |
Koncernen | Moderföretaget | |||
2024-12-31 | 2023-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | |
| Borgensförbindelser till förmån för | ||||
koncernföretags skulder till kredit- institut | 0,0 | 0,0 | 5 111,7 | 5 054,3 |
Summa eventualförpliktelser | 0,0 | 0,0 | 5 111,7 | 5 054,3 |
| Koncernen | ||
2024 | 2023 | |
| Betalda räntor | ||
Erhållen ränta | 1,9 | 3,8 |
Erlagd ränta | -186,2 | -184,2 |
Förvärv av dotterföretag 1) | ||
Förvaltningsfastigheter | 113,0 | 127,8 |
Rörelsefordringar | 0,0 | 0,8 |
Likvida medel | 0,0 | 0,0 |
Avsättningar | 0,0 | -0,8 |
Lån | 0,0 | 0,0 |
Rörelseskulder | -30,2 | -120,5 |
Köpeskilling | 82,8 | 7,3 |
Köpeskilling | -82,8 | -7,3 |
Avgår: Säljarreverser | 0,0 | 0,0 |
Avgår: Likvida medel i den förvärvade verksamheten | 0,0 | 0,0 |
Påverkan på likvida medel | -82,8 | -7,3 |
| Avyttring av förvaltningsfastigheter | ||
Förvaltningsfastigheter | 42,7 | 187,6 |
Övervärde vid avyttring förvaltningsfastigheter | -4,1 | 1,4 |
Rörelsefordringar | 0,0 | 1,2 |
Likvida medel | 0,0 | 0,0 |
Avsättningar | 0,0 | 0,0 |
Lån | 0,0 | 0,0 |
Rörelseskulder | -10,6 | -180,6 |
Köpeskilling | 28,0 | 9,6 |
Avgår: Säljarreverser | 0,0 | 0,0 |
Påverkan på likvida medel | 28,0 | 9,6 |
| Förändring finansiella skulder | ||
Ingående finansiella skulder | 5 116,2 | 4 943,9 |
Upptagna lån | 1 203,3 | 1 356,3 |
Amortering av lån | -1 136,8 | -1 259,8 |
Förändring finansiell leasing | -0,1 | -1,6 |
Värdeförändring derivatinstrument | 39,5 | 143,2 |
Förvärv förvaltningfastigheter | 0,0 | 112,6 |
Avyttring förvaltningsfastigheter | 0,0 | -178,4 |
Utgående finansiella skulder | 5 222,1 | 5 116,2 |
| Kr | ||
Överkursfond | 1 361 719 572 | |
Balanserat fritt eget kapital | 344 199 378 | |
Årets resultat | 44 | 039 100 |
| 1 749 958 050 | ||
disponeras så att i ny räkning överförs | 1 749 958 050 | |
| 1 749 958 050 |