iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-315493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-315493002B0GOVF42KWX332025-12-315493002B0GOVF42KWX332024-12-315493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31hiab:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31hiab:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31hiab:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332025-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31hiab:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-315493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31hiab:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31hiab:ClassASharesMember5493002B0GOVF42KWX332025-01-012025-12-31hiab:ClassBSharesMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31hiab:ClassASharesMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31hiab:ClassBSharesMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31hiab:ClassASharesMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31hiab:ClassBSharesMember
transparent-for-header.png
  Hiab Oyj
                                                                              Toimintakertomus ja tilinpäätös
                                                                                        1.1.2025-31.12.2025
Osa hallituksen toimintakertomusta2
Taloudellinen katsaus 2025
Hallituksen toimintakertomus
1 Operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto määritettynä (liikevoitto/käyttöpääoma)
2 International Monetary Fund: World Economic Outlook Update, tammikuu 2026
Osa hallituksen toimintakertomusta3
Hallituksen toimintakertomus
Visio ja strategia
Hiabin visio on olla älykkäiden ja kestävien
kuormankäsittelyratkaisujen johtava toimittaja.
Arvojensa Luotettavuus, Välittäminen, Edelläkävijyys
mukaisesti Hiab jatkaa paremman tulevaisuuden
rakentamista tekemällä kuormankäsittelystä
älykkäämpää, turvallisempaa ja kestävämpää.
Hiabin strategia vuosille 2024–2028 rakentuu
vahvaan perustaan pohjautuvaan kannattavaan
kasvuun.
Hiab tavoittelee kannattavaa kasvua keskeisillä
toimialoilla kuten rakentamisessa, jätehuollossa ja
kierrätyksessä, puolustuslogistiikassa sekä
vähittäiskaupassa ja viimeisen kilometrin
toimituksissa. Keskeiset toimialat ovat
välttämättömiä maiden ja organisaatioiden toiminnan,
jokapäiväisen elämän ja inhimillisen kehityksen
kannalta, ja niiden merkitys sekä muutoskyky luovat
Hiabille kestävän kasvun mahdollisuuksia. Palvelu- ja
Pohjois-Amerikan liiketoiminnan kasvattamisella on
ratkaiseva rooli Hiabin kasvutarinassa. Hiab on
vastuullisen kuormankäsittelyn johtava toimija,
hyötyen globaaleista megatrendeistä ja parantaen
kannattavuuttaan operatiivisella ja kaupallisella
osaamisellaan.
Turvallisuus ja Työntekijä ensin -ajattelutapa on
keskeistä Hiabille. Hajautetulla toimintamallillaan
Hiab pyrkii mahdollisimman suureen läpinäkyvyyteen,
vastuun kantamiseen sekä ketteriin käytäntöihin.
Tuotekehityksessä keskitytään tulospohjaiseen
innovaatioon. Hiab pyrkii optimoimaan
tuotekustannuksia ja ottamaan käyttöön Lean Six
Sigma -menetelmiä. Prosessin yhteydessä Hiab pyrkii
tehostamaan toimitusketjua, transaktioprosesseja
sekä tiedonhallintaa.
Hiabin henkilöstö on yhtiön strategian toteuttamisen
keskeinen voimavara. Henkilöstöstrategiassamme
etusijalla ovat ymmärrettävyys, voimaannuttaminen ja
toiminnan korkea laatu. Haluamme tukea sitoutuneita,
parempaa asiakaskokemusta tarjoavia työntekijöitä.
Hiab edistää uraauurtavaa innovaatiota
asiakaslähtöisillä ratkaisuilla, joissa suorituskyky ja
turvallisuus ovat etusijalla. Ratkaisut hyödyntävät
liitettävyyttä, datapohjaisia palveluita sekä
sähköistymistä ja edistyneitä ohjausjärjestelmiä. Hiab
kehittää ratkaisujensa turvallisuutta, tuottavuutta ja
käytössäoloaikaa vastatakseen jatkuvasti asiakkaiden
tarpeisiin.
Vastuullisuuden edelläkävijänä ja 1,5 asteen yhtiönä
Hiab tukee asiakkaidensa vastuullisuustavoitteita.
Keskeisiä päämääriä ovat vähäpäästöisten
materiaalien käyttö ja ekoratkaisujen tuoteryhmän
myynnin lisääminen.
Hiabin taloudellisen menestyksen kulmakiviä ovat
hinnoittelun laatu, arvomyyntiosaaminen,
avainasiakkuuksien hallinta sekä vahvat
kumppanuussuhteet.
Kaiken perustana ovat Hiabin huippuluokan
toimintaperiaatteet, jotka varmistavat turvallisuuden,
tehokkaan kysyntäpohjaisen suunnittelun ja
toimitukset sekä sitoutumisen jatkuvaan prosessien
parantamiseen.
Strategiaansa toteuttamalla Hiab aikoo saavuttaa
keskeiset tavoitteensa.
Tavoitteet
Hiabin hallituksen asettamat vuoteen 2028 ulottuvat
tavoitteet ovat:
- Vuosittainen liikevaihdon kasvu yli 7 prosenttia syklin
yli
- Vertailukelpoinen liikevoitto 16 prosenttia
- Operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto yli 25
prosenttia 1
Hiab pyrkii myös kasvavaan osinkoon, joka olisi 30–
50 prosenttia osakekohtaisesta tuloksesta sekä
pitämään nettovelkaantumisasteen (gearing) alle 50
prosentissa.
Vuoden 2025 lopussa 10 vuoden keskimääräinen
liikevaihdon vuosittainen kasvu oli 5,5 prosenttia,
viimeisen 12 kuukauden vertailukelpoinen
liikevoittoprosentti 13,7 prosenttia ja operatiivinen
sijoitetun pääoman tuotto4 30,8 prosenttia.
Pitkän aikavälin taloudellisten tavoitteiden lisäksi
Hiabin hallitus on asettanut yhtiölle päivitetyt
ilmastotavoitteet. Lisätietoa ilmastotavoitteista, jotka
ovat Science Based Targets initiative (SBTi) -aloitteen
arvioitavana validointia varten, on saatavilla
hallituksen toimintakertomuksen kestävyysraportista
osiosta Ilmastonmuutos.
Markkinaympäristö vuonna
2025
Vuotta 2025 leimasivat kansainvälisen kaupan
lisääntyneet jännitteet, jotka vaikuttivat kielteisesti
Hiabin toimintaympäristöön. Jatkuvien kauppa- ja
geopoliittisten jännitteiden vuoksi maailmanlaajuisiin
kasvunäkymiin liittyvä epävarmuus lisääntyi ja
toimintaympäristön ennustamattomuus kasvoi.
Kuljetuslaitteiden markkina Yhdysvalloissa oli
pohjatasolla. Toisaalta, nostolaitteiden markkina
EMEA-alueella alkoi asteittain elpymään vuoden
loppua kohti.
Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) tammikuussa
2026 julkaiseman suhdanne-ennusteen mukaan
maailmantalouden odotetaan kasvavan 3,3 prosenttia
vuonna 2025. Ns. kehittyneiden talouksien ryhmässä
(advanced economies, sisältää useita Hiabin
keskeisiä markkina-alueita, kuten Yhdysvallat,
Yhdistynyt kuningaskunta ja Saksa) IMF arvioi kasvun
olleen 1,7 prosenttia vuonna 2025. 2
3 Hiabin ekoratkaisujen tuoteryhmän kriteereitä on muutettu. Vertailukausia ei ole oikaistu.
Osa hallituksen toimintakertomusta4
Taloudellinen kehitys
Entisen Cargotecin MacGregor-liiketoiminnan
myyntitransaktio täytäntöönpantiin vuoden 2025
heinäkuun lopussa. MacGregor-liiketoiminta on
raportoitu osana lopetettuja toimintoja vuoden 2024
neljännestä vuosineljänneksestä alkaen
marraskuussa 2024 allekirjoitetun myyntisopimuksen
myötä.
Vertailun mahdollistamiseksi Hiab julkaisi 7.1.2025
päivitetyt taloudelliset tiedot jatkuvista toiminnoista
vuosineljänneksittäin tilikaudelta 2023 ja vuoden 2024
kolmelta ensimmäiseltä vuosineljännekseltä sekä
koko vuodelta 2023.
1.1.2025 alkaen Hiabilla on kaksi
raportointisegmenttiä, Laitteet ja Palvelut, jotka
raportoitiin Hiabin osavuosikatsauksessa tammi–
maaliskuulta 2025 alkaen. Vertailuperusteena Hiab
julkaisi 28.3.2025 raportoitavien segmenttien sekä
konsernihallinnon uudelleenluokitellut taloudelliset
tiedot vuoden 2024 kaikilta vuosineljänneksiltä sekä
koko vuodelta 2024.
Laitteet-raportointisegmentti koostuu uusista
laitteista sisältäen kuormausnosturit, metsä- ja
kierrätysnosturit, ajoneuvotrukit, vaihtolavalaitteet ja
takalaitanostimet.
Palvelut-raportointisegmentti koostuu varaosista,
huollosta, lisävarusteista, asennuksista, digitaalisista
palveluista ja kunnostetuista laitteista.
Lisäksi Hiab raportoi konsernihallintonsa vaikutuksen
liikevoittoon. Konsernihallinto sisältää entisen
Cargotecin jatkuvien toimintojen hallinto- ja
tukitoimintojen kustannuksia sekä entiselle Hiab-
liiketoiminta-alueelle aiemmin kirjattuja tiettyjä
hallinto- ja tukitoimintojen kuluja.
Päivitetyt taloudelliset tiedot ovat
tilintarkastamattomia.
Saadut tilaukset ja tilauskanta
Saadut tilaukset laskivat vuonna 2025 2 prosenttia
vertailukaudesta ja olivat 1 481 (1 509) miljoonaa
euroa. Palvelut-segmentin osuus saaduista tilauksista
oli 32 ( 30) prosenttia.
Tilauskanta laski 18 prosenttia vuoden 2024 lopun
tasosta, ja vuoden 2025 lopussa se oli 534
(31.12.2024: 648) miljoonaa euroa. Palvelut-
segmentin osuus tilauskannasta oli 11 (9 ) prosenttia.
Vuonna 2025 EMEA:n osuus saaduista tilauksista oli
54 ( 49) prosenttia ja Amerikoiden 39 ( 44) prosenttia.
Aasian ja Tyynenmeren alueen osuus saaduista
tilauksista oli 8 (7) prosenttia.
Liikevaihto
Vuoden 2025 liikevaihto laski 6 prosenttia ja oli 1 556
(1 647) miljoonaa euroa. Palvelut-segmentin osuus
liikevaihdosta oli 30 (28) prosenttia.
Vuonna 2025 ekoratkaisujen tuoteryhmän
liikevaihto 3kasvoi 20 prosenttia ja oli 572 (476)
miljoonaa euroa eli 37 (29) prosenttia Hiabin
kokonaisliikevaihdosta. Tuoteryhmän liikevaihto
kasvoi kiertotalousratkaisujen kategoriassa ja laski
ilmastoratkaisujen kategoriassa.
Vuonna 2025 EMEA:n osuus liikevaihdosta oli 50 ( 49)
prosenttia ja Amerikoiden 43 (45) prosenttia. Aasian
ja Tyynenmeren alueen osuus liikevaihdosta oli 7 (7)
prosenttia.
Valuuttakurssien ja rakenteellisten
muutosten vaikutukset
Vuoden 2025 saadut tilaukset pysyivät orgaanisesti
vertailukelpoisilla valuuttakursseilla vertailukauden
tasolla. Valuuttakurssien muutoksilla oli 2
prosenttiyksikön negatiivinen vaikutus saatuihin
tilauksiin. Rakenteellisilla muutoksilla ei ollut
vaikutusta saatuihin tilauksiin. Liikevaihto laski
orgaanisesti vertailukelpoisilla valuuttakursseilla 4
prosenttia. Valuuttakurssien muutoksilla oli 2
prosenttiyksikön negatiivinen vaikutus liikevaihtoon.
Rakenteellisilla muutoksilla ei ollut vaikutusta
liikevaihtoon..
Tulos
Vuoden 2025 liikevoitto oli 208 (217) miljoonaa euroa.
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät olivat yhteensä -5 (0)
miljoonaa euroa.
Vuoden 2025 vertailukelpoinen liikevoitto laski 2
prosenttia ja oli 213 (217) miljoonaa euroa eli 13,7
(13,2) prosenttia liikevaihdosta. Vertailukelpoinen
liikevoitto laski johtuen alhaisemmasta liikevaihdosta,
etenkin Yhdysvalloissa. Vertailukelpoista liikevoittoa
tukivat korkeampi bruttokateprosentti sekä
alhaisemmat myynnin ja markkinoinnin, tutkimus- ja
kehitystoiminnan sekä hallinnon kulut.
Vertailukelpoinen liikevoitto sisältää 11 miljoonaa
euroa kertaluonteisia kuluja, jotka liittyvät tiettyjen
lyhytaikaisiin varoihin kirjattujen erien alenemisella,
joka johtui Italian kokoonpanotoimintojen
uudelleenjärjestelystä, heikosta kysynnästä
Yhdysvalloissa sekä terveydenhuolto-ohjelman
alijäämän kattamiseen Yhdysvalloissa.
Vertailukaudella Hiab kirjasi 15 miljoonaa euron
edestä kertaluonteisia kuluja liittyen
kustannussäästöihin. Vertailukelpoinen
liikevoittoprosentti olisi ollut 14,4 (14,1) prosenttia
ilman kertaluonteisia kuluja.
Vuoden 2025 korollisten lainojen ja saamisten
nettokorkotuotot olivat 0 (4) miljoonaa euroa.
Nettorahoituskulut olivat 5 (4) miljoonaa euroa.
Vuoden 2025 tulos oli 151 (155) miljoonaa euroa eli
2,34 ( 2,40) euroa osaketta kohden.
Raportointisegmentit
Laitteet
Laitteet-segmentin saadut tilaukset vuonna 2025
laskivat 5 prosenttia ja olivat 1 010 (1 059) miljoonaa
euroa. Saadut tilaukset laskivat kuljetuslaitteissa
Amerikoissa, mutta laskua tasoitti nostolaitteiden
tilausten kasvu sekä kuljetuslaitteiden tilausten kasvu
muilla markkina-alueilla.
Laitteet-segmentin tilauskanta laski 19 prosenttia
vuoden 2024 lopusta, ja vuoden 2025 lopussa se oli
476 ( 31.12.2024: 590) miljoonaa euroa. Tilauskanta
laski pääasiassa kuljetuslaitteissa mutta myös
nostolaitteissa.
Laitteet-segmentin vuoden 2025 liikevaihto laski
vertailukaudesta 8 prosenttia ja oli 1 088 (1 185)
miljoonaa euroa. Nostolaitteiden liikevaihto kasvoi ja
kuljetuslaitteiden liikevaihto laski.
Laitteet-segmentin vuoden 2025 liikevoitto oli 140
(155) miljoonaa euroa. Vuoden 2025 vertailukelpoinen
liikevoitto laski 10 prosenttia ja oli 140 (155)
miljoonaa euroa eli 12,9 (13,1) prosenttia
liikevaihdosta. Tiettyjen lyhytaikaisiin varoihin
kirjattujen erien alenemisella, joka johtui Italian
kokoonpanotoimintojen uudelleenjärjestelystä sekä
heikosta kysynnästä Yhdysvalloissa, oli 10 miljoonan
euron negatiivinen vaikutus vertailukelpoiseen
liikevoittoon.
Palvelut
Palvelut-segmentin vuoden 2025 saadut tilaukset
kasvoivat 5 prosenttia vertailukaudesta 470 (450)
miljoonaan euroon. Toistuvat palvelut toimivat kasvun
ajurina.
Palvelut-segmentin tilauskanta kasvoi 2 prosenttia
vuoden 2024 lopusta, ja vuoden 2025 lopussa se oli
58 (31.12.2024: 58) miljoonaa euroa.
4 Operatiivisen sijoitetun pääoman tuottoa on vertailukausilla oikaistu sisältämään jatkuvien toimintojen konsernihallintokulut.
Osa hallituksen toimintakertomusta5
Palvelut-segmentin vuoden 2025 liikevaihto kasvoi 1
prosentin vertailukauteen nähden ja oli 469 (462)
miljoonaa euroa. Kasvun ajureina toimivat toistuvat
palvelut, mutta sitä vaimensivat osittain
valuuttakurssien negatiivinen vaikutus sekä
kertaluonteisten palveluiden, kuten asennusten, lasku.
Palvelut-segmentin vuoden 2025 liikevoitto oli 109
(99) miljoonaa euroa. Vuoden 2025 vertailukelpoinen
liikevoitto kasvoi 9 prosenttia ja oli 109 (99) miljoonaa
euroa, eli 23,2 (21,5) prosenttia liikevaihdosta.
Vertailukelpoinen liikevoitto kasvoi onnistuneiden
kaupallisten ja toimitusketjussa tehtyjen toimien sekä
toistuvien palveluiden liikevaihdon kasvun myötä.
Tase, rahavirta ja rahoitus
Tässä luvussa taseen eriä sisältävät avainluvut
(korollinen nettovelka kauden lopussa,
nettovelkaantumisaste, oman pääoma tuotto,
sijoitetun pääoman tuotto) sisältävät lopetetut
toiminnot kaikissa esitetyissä kausissa, millä oli
vaikutusta avainlukuihin.
Konsernin taseen loppusumma vuoden 2025 lopussa
oli 1 628 (31.12.2024: 2 450) miljoonaa euroa. Lasku
johtuu MacGregor-liiketoiminnan myynnistä.
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma oli 1 010
(1 025) miljoonaa euroa, eli 15,65 (16,04) euroa
osaketta kohden. Aineellinen käyttöomaisuus
taseessa oli 168 (159) miljoonaa euroa ja aineeton
käyttöomaisuus 251 (263) miljoonaa euroa.
Oman pääoman tuotto (ROE, viimeiset 12 kk) oli
vuoden 2025 lopussa 16,1 (31.12.2024: 2,0)
prosenttia ja sijoitetun pääoman tuotto (ROCE,
viimeiset 12 kk) 17,8 (7,1) prosenttia. Yhtiön
osittaisjakautumisesta kirjattua voittoa ei ole laskettu
mukaan oman pääoman tuottoa koskeviin laskelmiin.
Hiabin operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto
(operatiivinen ROCE, viimeiset 12 kk) oli 30,8 (28,2 4)
prosenttia. Operatiivinen ROCE ei sisällä lopetettuja
toimintoja.
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
oli vuonna 2025 308 (582) miljoonaa euroa sisältäen
sekä jatkuvat että lopetetut toiminnot. Vertailukausi
sisältää myös entisen Kalmarin liiketoiminta-alueen
liiketoiminnan rahavirran, mikä selittää rahavirran
laskun.
Hiabin taloudellinen asema on vahva. Rahavarat,
lainasaamiset ja muut korolliset saamiset vuoden
2025 lopussa olivat 460 (31.12.2024: 579) miljoonaa
euroa. Korolliset velat vuoden 2025 lopussa olivat 251
(393) miljoonaa euroa, joista 89 (102) miljoonaa euroa
oli vuokrasopimusvelkaa. Korollinen nettovelka oli
-209 (-186) miljoonaa euroa. Lainojen ja muiden
korollisten velkojen keskikorko ilman taseeseen
kirjattuja vuokrasopimusvelkoja oli 1,9 (1,7)
prosenttia.
Yhtiön pitkäaikainen likviditeettivaranto koostui
rahavaroista sekä nostamattomasta pitkäaikaisesta ja
pankkeja sitovasta 330 miljoonan euron
valmiusluottolimiitistä, ja oli 31.12.2025 yhteensä 790
(31.12.2024: 909) miljoonaa euroa. Yhtiön
likviditeettitarve eli seuraavan 12 kuukauden aikana
erääntyvät korolliset lainat olivat 175 (156) miljoonaa
euroa, joista 21 (27) miljoonaa euroa oli
vuokrasopimusvelkaa.
Hiabin omavaraisuusaste vuoden 2025 lopussa oli
62,8 (31.12.2024: 47,6) prosenttia.
Nettovelkaantumisaste (gearing) oli -20,7 (-18,1)
prosenttia.
Aineettomien hyödykkeiden kuvaus
Hiabin aineettomat voimavarat ovat keskeisiä sen
liiketoiminnalle ja tukevat sen strategista tavoitetta
olla johtava älykkäiden ja kestävien
kuormankäsittelyratkaisujen toimittaja. Aineettomat
voimavarat luovat merkittävimmän kilpailuedun Hiabin
liiketoiminnalle. Hiabin aineettomat voimavarat
koostuvat pääasiassa ammattitaitoisesta
henkilöstöstä, liiketoimintaprosesseista,
asiakassuhteista, tuotemerkeistä, tuotekehityksestä,
immateriaalioikeuksista sekä liikearvosta. Aineettomia
voimavaroja aktivoidaan taseelle pääosin vain
yrityshankintojen ja teknologisten kehityshankkeiden
yhteydessä, jonka johdosta vain osa niiden arvosta
näkyy taseella. Lisätietoa taseeseen aktivoiduista
aineettomista voimavaroista esitetään tilinpäätöksen
liitteessä 6.1 Liikearvo ja liitteessä 6.2 Aineettomat
hyödykkeet.
Tutkimus ja kehitys
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot vuonna 2025 olivat 37
(39) miljoonaa euroa eli 2 (2) prosenttia
liikevaihdosta. Hiab kehittää jatkuvasti laitteita,
älykkäitä palveluita ja verkkoyhteydellä varustettuja
ratkaisuja, jotka luovat lisäarvoa asiakkaille ja
mahdollistavat asiakkaiden keskittymisen työnsä
vastuullisuuteen, turvallisuuteen, luotettavuuteen ja
tehokkuuteen. Tutkimuksessa ja kehityksessä tehtiin
muun muassa seuraavia toimenpiteitä vuonna 2025:
Virtaviivaistettu projektiprosessi uusien
tuotteiden kehitykseen otettiin käyttöön.
Tarkoituksena on varmistaa, että markkinoiden
tarpeiden mukaisesti uudet kehitteillä olevat
tuotteet noudattavat korkeimpia laatu- ja
innovaatiostandardeja.
Hiab toi markkinoille uuden autonomisen
kuljettajan tukijärjestelmän Multilift -
vaihtolavalaitteilleen. Monimutkaisia liikkeitä
automatisoiva L2.7 Driver Support avustaa
kuljettajaa kontin tai vaihtolavan nostossa tai
laskussa. Kuljettaja käynnistää prosessin napin
painalluksella ja valvoo toimintoa ohjaamoon
sijoitetulta näytöltä. Tiukkoja turvaprotokollia ja
kansainvälisiä standardeja noudattava L2.7
Driver Support on integroitavissa lähes mihin
tahansa ohjaus- ja ajonhallintajärjestelmällä
varustettuun ajoneuvoon.
Demountables and Defence -divisioona
lanseerasi myös useita markkinakohtaisia
tuottteita. Huhtikuussa uudet Optima 22S- ja
Optima 27S -mallit lanseerattiin Alankomaissa.
Mallit on suunniteltu vastaamaan erityisesti
paikallisten asiakkaiden tarpeita. Koukkulaitteet
sisältävät kaikki tarvittavat lisävarusteet
vakiovarusteina, mikä tarjoaa parhaan vastineen
rahalle. Samassa kuussa alkoivat GALFABin
uudistettujen, rungon päälle asennettavien
AFOR-vaijerilaitteiden toimitukset asiakkaille
Yhdysvaltain markkinoilla. AFOR-laitteet on
suunniteltu paineistettua maakaasua (CNG)
käyttäviin ja sähkökäyttöisiin kuorma-autoihin,
jolloin alustan sivut jäävät vapaiksi akuille,
työkalulaatikoille ja kaasusäiliöille. Uudistettu
muotoilu tekee uusista laitteista entistä
vankempia ja suorituskykyisempiä. Kesäkuussa
uudistetut ja parannetut Futura-vaihtolavalaitteet
lanseerattiin Ison-Britannian markkinoille. Uudet
vaihtolavalaitteet ovat myös vankempia, mutta
kuitenkin kevyitä suuren hyötykuorman
varmistamiseksi.
MOFFETT M8 NX2 -ajoneuvotrukin lanseeraus
EU-markkinoille kolmannella vuosineljänneksellä.
Laite lanseerattiin vuoden 2024 alkupuolella
Yhdysvaltain markkinoille. MOFFETT M8 NX2:n
käytettävyys on erinomainen, ja sen
nostokapasiteetti on jopa vaikuttavat 3 500 kiloa.
Laitteen tehokkuus ja käyttöturvallisuus ovat
parantuneet merkittävästi mm. kehittyneen
laitteen käyttöönoton, pitkälle viedyn
verkkoliitettävyyden sekä älykkäiden
ominaisuuksien ansiosta. M8 NX2 on seuraavan
sukupolven ratkaisu raskaiden kuormien
käsittelyyn vaativissa maastoissa.
Osa hallituksen toimintakertomusta6
Ensimmäinen JONSERED iZ.18R HD -nosturi
esiteltiin kuorma-autoon asennettuna Hiab
Ranskan "Experience Tour" -tapahtumassa.
Vuoden 2024 lopulla lanseeratut "Z"-
arkkitehtuurin kompaktit JONSERED iZ.18R HD-
ja iZ.20R -nosturit täydentävät tuotevalikoimaa
18–20 tonnimetrin alueella. Uudet "Z"-mallit ovat
tilattavissa kaikilla markkinoilla.
Uusi raskas DEL DST2000 MK2 -takalaitanostin
esiteltiin kesäkuussa Ison-Britannian ja Irlannin
markkinoille. Nostin on suunniteltu
käsittelemään suuria, jopa 2 000 kilogramman
kuormia erityisesti päivittäiskauppa-, pesula-
sekä elintarvike- ja juoma-alojen kuljetuksiin.
Tuote on nopea asentaa, siinä on galvanoitu
teräslava ja nostokehys, ja sen sisäänrakennetut
turvaominaisuudet auttavat minimoimaan riskejä
lastauksen ja purkamisen aikana. Laitteella on
kahden vuoden takuu.
Käyttöomaisuusinvestoinnit
Investoinnit ilman yritysostoja vuonna 2025 olivat 55
(66) miljoonaa euroa. Poistot ja arvonalentumiset
olivat 42 (44) miljoonaa euroa. Summa sisältää
arvonalentumisia 0 (2) miljoonaa euroa.
Yritysostot ja -myynnit
Hiab kehittää ja ylläpitää aktiivisesti
yritysjärjestelyhankkeita. Mahdollisten
yritysjärjestelyjen tavoitteena olisi vahvistaa ja
täydentää Hiabin tarjoomaa, mennä uusille kehittyville
markkinoille ja pyrkiä kasvuun läheisillä segmenteillä.
Marraskuussa Hiab allekirjoitti sopimuksen johtavan
brasilialaisen nosturivalmistaja ING Cranesin
ostamisesta. Yrityskauppa vahvistaa merkittävästi
Hiabin nykyistä asemaa Brasilian markkinoilla.
Vuonna 2024 ING Cranesin liikevaihto oli noin 50
miljoonaa euroa, ja yhtiö työllistää tällä hetkellä noin
250 henkilöä.
Marraskuussa 2024 yhtiö allekirjoitti sopimuksen
MacGregor-liiketoiminta-alueensa myynnistä Tritonin
hallinnoimille rahastoille. Transaktion täytäntöönpano
tapahtui 31.7.2025. MacGregorin myyntiä on kuvattu
Ratkaisu MacGregorille -osiossa ja tilinpäätöksen
liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
Yritysostoja ja -myyntejä on kuvattu tilinpäätöksen
liitteessä 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Ratkaisu MacGregorille
14.11.2024 yhtiö allekirjoitti sopimuksen MacGregorin
myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille 480
miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla. Triton
siirsi sovitun kauppahinnan Hiabille ja MacGregor-
liiketoimintaa koskeva määräysvalta siirtyi Tritonille
31. heinäkuuta. Näin ollen transaktio
täytäntöönpantiin 31.7.2025.
Lisätietoa tilinpäätöksen liitteessä 7.1 Yrityshankinnat
ja -myynnit kohdassa MacGregorin myynti.
MacGregorin eriyttämisestä aiheutuvat kokonaiskulut
liikearvon arvonalentumisen lisäksi olivat 19
miljoonaa euroa ja ne kirjattiin vertailtavuuteen
vaikuttavina erinä osana lopetettuja toimintoja.
Vuonna 2024 MacGregorin eriyttämisestä aiheutuvia
kuluja kirjattiin 7 miljoonaa euroa ja 12 miljoonaa
euroa vuonna 2025.
Toiminnan uudelleenjärjestelyt
Tammi-syyskuun 2025 osavuosikatsauksen
yhteydessä Hiab ilmoitti käynnistäneensä
suunnittelun ohjelmasta, jonka tavoitteena on
saavuttaa noin 20 miljoonaa euroa alhaisempi
kustannustaso vuonna 2026 vuoteen 2025 verrattuna.
Ohjelmalla Hiab pyrkii ennakoivasti sopeutumaan
markkinaympäristön jatkuneeseen epävarmuuteen.
Henkilöstö
Hiabissa työskenteli vuoden 2025 lopussa 4 053
(31.12.2024: 4 234) henkilöä. Keskimääräinen
henkilömäärä vuoden 2025 aikana oli 4 104 (1–
12/2024: 4 252).
Henkilöstön palkkojen ja palkkioiden kokonaissumma
vuonna 2025 oli 264 (275) miljoonaa euroa.
Lisätietoa henkilöstöstä on hallituksen
toimintakertomuksen kestävyysraportista osiosta Oma
työvoima.
Osa hallituksen toimintakertomusta7
Kestävyysraportti
Yleiset tiedot
Hiab julkaisee tässä raportissa keskeiset kestävyystietonsa täyttääkseen EU:n kestävyysraportointidirektiivissä
(CSRD) määritetyt velvoitteet. Raportissa on myös tietoja, jotka perustuvat EU:n taksonomia-asetuksen
vaatimuksiin (katso EU:n taksonomia-asetuksen mukainen selvitys ). Kestävyysraportti on laadittu konsolidoidusti,
ja konsolidoinnin laajuus on sama kuin Hiabin tilinpäätöksessä. Yhtiön kestävyysraportointi tapahtuu vuositasolla
ja noudattaa taloudellista raportointijaksoa 1. tammikuuta–31. joulukuuta. 1.1.2025 alkaen Hiabilla on kaksi
raportointisegmenttiä: Laitteet ja Palvelut.
Kestävyysraportissa kuvataan ne vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet, jotka liittyvät Hiabin toimintaan koko
arvoketjussa, mukaan lukien arvoketjun alkupää, oma toiminta ja arvoketjun loppupää. Lisätietoja on kohdissa
Liiketoimintamalli ja arvoketju sekä Hiabin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Omia toimintoja
koskeva raportointi sisältää Hiabin operatiivisessa määräysvallassa olevat yksiköt. Mittarit raportoidaan yhtiön
omien toimintojen osalta lukuun ottamatta kasvihuonekaasujen päästölaskentaa, joka kattaa koko arvoketjun
(scope 1, 2 ja 3), sekä ESRS S2 Arvoketjun työntekijöihin liittyviä toimittaja-auditointien löydöksiä, jotka kattavat
arvoketjun alkupään. Muiden kuin kasvihuonekaasupäästöjen kohdalla arvoketjun alku- ja loppupään toimintojen
raportointi kattaa toimitusketjun, yhtiön laitteiden käyttövaiheen sekä jätteen loppukäsittelyn. Hiabin
ohjesääntöjen, vuoden aikana tehtyjen toimenpiteiden ja tavoitteiden laajuus kuvataan kunkin olennaisen
aihekohtaisen standardin tiedoissa. Hiab noudattaa EU:n kestävyysraportointistandardien (ESRS)
aikahorisonttimääritelmiä.
Hiabin konsolidoidut kestävyystiedot hankitaan useista tiedonhallinta- ja raportointijärjestelmistä. Toimittajien
laskutusviiveen vuoksi energia, jäte- ja vesi-indikaattoreihin sovelletaan arvioita vuoden 2025 viimeisen
neljänneksen osalta. Koska arvioita sovelletaan yhtiön omaan energiankulutukseen, ne vaikuttavat myös yhtiön
suoriin ja epäsuoriin päästöihin (scope 1-  ja 2 -päästöt). Arviot perustuvat vuoden 2024 viimeisen neljänneksen
vastaaviin tietoihin. Jatkuvat toiminnot integroi maalaamoja tuotantolaitoksiinsa kolmessa paikassa vuonna 2025,
mikä lisäsi yhtiön energiankulutusta ja sen seurauksena kasvatti scope 1- ja 2 -päästöjä. Tämä kasvu näkyy
vuoden 2025 kolmen ensimmäisen neljänneksen datassa, mutta vuoden 2024 viimeisen neljänneksen todellisen
datan ja toisaalta vuoden 2025 viimeisen neljänneksen ennakoidun todellisen datan eroavaisuus ei ole merkittävä.
Tästä syystä Hiab pitää arvioitaan luotettavina.
Parantaakseen energiatietojen laatua ja kattavuutta jatkuvat toiminnot alkoi vuonna 2025 soveltaa arvioita niille
Yhdysvalloissa sijaitseville muille kuin tuotantoyksiköille, joilta nämä tiedot puuttuvat. Tietojen puuttuminen johtuu
pääasiassa siitä, että yksiköt vuokraavat tilojaan ja energiakustannukset sisältyvät vuokraan. Tämän seurauksena
laskut eivät aina ole helposti saatavilla kestävyysraportointia varten. Arviot perustuvat joidenkin yksiköiden
kohdalla aiempaan ensisijaiseen dataan sekä jokaiselle toimitilalle laskettuun pinta-alaan pohjautuvaan
kertoimeen. Vuosien 2022–2024 vertailuluvut on oikaistu arvioihin perustuen. Hiab paransi myös resurssien
sisäänvirtausten laskentamenetelmää ja pystyy nyt sisällyttämään siihen ensisijaista dataa. Laskelma sisältää
edelleen myydyissä tuotteissa käytetyn teräksen määrään liittyviä arvioita (lisätietoja kohdassa Resurssien
sisäänvirtaukset osiossa Resurssien käyttö ja kiertotalous). Vuoden 2024 vertailuluvut on oikaistu. Näiden
arvioiden tarkkuustasoa pidetään hyvänä, koska niiden luotettavuuden varmistamiseksi on tehty useita
toimenpiteitä.
Vuonna 2025 jatkuvat toiminnot alkoi käyttää teoreettisia työtunteja laskeakseen tiettyjä terveyteen ja
turvallisuuteen liittyviä indikaattoreita. Laskiessaan teoreettisia työtunteja yhtiö käyttää seuraavia oletuksia:
työsopimuksissa ja paikallisessa lainsäädännössä määritelty työaika sekä vakioitu kahdeksan prosentin vähennys
kokonaistyötunneista vuosilomiin ja paikallisiin vapaapäiviin liittyvien poissaolojen vuoksi. Lisätietoja on kohdassa
Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit.
Yhtiön ymmärryksen mukaan sillä ei ole mittareita, joiden mittausepävarmuus olisi suuri. Hiab kuitenkin tiedostaa,
että sen antamat tulevaisuuteen suuntautuvat tiedot, jotka liittyvät esimerkiksi tavoitteiden saavuttamiseen tai
suunniteltuihin toimiin tulevina vuosina, voivat olla epävarmoja.
Tässä kestävyysraportissa käytetyt suoritusmittarit kattavat kaksi kokonaisuutta: jatkuvat toiminnot ja lopetetut
toiminnot. Jatkuvat toiminnot sisältävät Hiabin ilman MacGregoria koko vuodelle 2025. Lopetetut toiminnot
sisältävät MacGregorin ajalta 1.1.–31.7.2025. Vertailuvuoden tiedot julkaistaan molemmille kokonaisuuksille
vuodelta 2024. Tämä tarkoittaa, että lopetettujen toimintojen osalta tässä raportissa ei ole vertailtavuutta vuosien
2024 ja 2025 välillä. Jatkuvien toimintojen luvut kattavat 13 tuotantoyksikköä ja 70 muuta kuin tuotantoyksikköä
(sisältää asiakastukiyksiköt, toimistot ja yhden osaamiskeskuksen). Lopetettujen toimintojen luvut kattavat kaksi
tuotantoyksikköä ja 42 muuta kuin tuotantoyksikköä. Ellei toisin mainita, tässä raportissa “Hiab” kattaa sekä
jatkuvat että lopetetut toiminnot. “Itsenäinen Hiab” viittaa jatkuviin toimintoihin. Suurinta osaa julkaistuista
indikaattoreista ei ole vahvistettu muun ulkopuolisen osapuolen kuin Hiabin varmentajan Ernst & Young Oy:n
toimesta. Jatkuvat toiminnot kuitenkin käyttää kolmannen osapuolen todentamia elinkaariarviointeja laskiessaan
tiettyjä indikaattoreita (kuvattu kohdissa Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja
kokonaispäästöt sekä Resurssien sisäänvirtaukset).
Lopetettujen toimintojen energiankulutusta koskevat keskeiset indikaattorit julkaistaan sillä oletuksella, ettei
uusiutuvia tai ydinvoimaan perustuvia lähteitä ole käytetty, mikä ei välttämättä vastaa MacGregorin todellista
energiankulutusta. Näiden lähteiden sertifikaatit tulevat saataville vuoden lopussa. Koska MacGregorin myynti
saatiin päätökseen 31. heinäkuuta 2025, sertifikaatteja ei voitu ottaa huomioon Hiabin vuoden 2025
vuosiraportoinnissa tai varmennusprosessissa. Tämä vaikuttaa myös lopetettujen toimintojen osalta ilmoitettuihin
markkinaperusteisiin scope 2 -päästöihin.
Jatkuvien toimintojen kokonaishenkilöstömäärä eroaa taloudellisen katsauksen kestävyysraportin ja taloudellisten
tietojen osioiden välillä vuoden 2024 osalta. Vuonna 2024 jatkuvien toimintojen henkilöstömäärä
kestävyysraportissa oli eri kuin konsernitilinpäätöksessä julkaistu, koska lopetettujen toimintojen
Osa hallituksen toimintakertomusta8
konsernihallinnon ja tukitoimintojen henkilöstö oli sisällytetty konsernitilinpäätöksen jatkuvien toimintojen
henkilöstömäärään. Vuonna 2025 tämä henkilöstö siirrettiin lopetettuihin toimintoihin konsernitilinpäätöksessä,
joten vuoden 2025 henkilöstömäärässä tätä eroavaisuutta ei ole.
Hiabin kestävyyteen liittyvien laskentaperiaatteiden mukaan hiljattain hankitut tai rakennetut toimipisteet
sisällytetään yhtiön ympäristö- ja turvallisuuslukuihin sen jälkeen, kun on kulunut kohtuullinen aika yhtiön
ympäristöä, terveyttä ja turvallisuutta koskevien johtamiskäytäntöjen käyttöönotosta. Jos nopeampaa aikataulua ei
tarvita erityisistä olennaisista syistä johtuen, käyttöönotto viedään yleensä päätökseen ensimmäisen täyden
toimintavuoden jälkeen. Vuonna 2025 raportointiin lisättiin kolme uutta muuta kuin tuotantoyksikköä
Alankomaissa, kun taas kolme yksikköä poistettiin raportointilaajuudesta (yksi tuotantoyksikkö Italiassa ja kaksi
muuta kuin tuotantoyksikköä Ranskassa ja Suomessa). Kuten aiempina vuosina, jotkin yksiköt eivät pystyneet
toimittamaan tietoja, minkä seurauksena raportteja puuttui. Puuttuvat raportit koskivat kuitenkin kevyessä
käytössä olevia yksikköjä, millä ei ole olennaista vaikutusta konsolidoituihin lukuihin.
Suurimman osan raportointivuodesta kestävyysseikoista vastaava ylin johtaja Hiabin johtoryhmässä oli
liiketoiminnan kehittämisestä sekä vastuullisuudesta vastaava johtaja. Johtuen muutoksista johtoryhmässä
joulukuussa 2025 tämä vastuu siirrettiin Business Excellence -johtajalle. Kuvatakseen vuoden lopun tilannetta yhtiö
viittaa tämän raportin aiheeseen liittyvissä kohdissa Business Excellence -johtajaan.
Tietojen sisällyttäminen viittauksina
Seuraavat tiedot sisällytetään Hiabin vuosikertomuksen muihin osiin viittauksina:
Ilmastoskenaarioiden yhteensopivuus taloudellisissa tiedoissa tehtyihin ilmastoon liittyviin oletuksiin (E1 IRO-1 AR
15): Viittaus hallituksen toimintakertomuksen osioon Sisäinen valvonta, riskit ja riskienhallinta
Energiaintensiteetti perustuen yhtiön liikevaihtoon (E1-5 kohta 43): Viittaus konsernitilinpäätöksen liitetietoon 2.2
Myyntituotot
Päästöintensiteetti perustuen yhtiön liikevaihtoon (E1-6 kohta 55): Viittaus konsernitilinpäätöksen liitetietoon 2.2
Myyntituotot
Työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet (S1-6 kohta 50 (a)): Viittaus hallituksen toimintakertomuksen
taloudellista kehitystä käsittelevään osioon (Henkilöstö).
YLEISET TIEDOT
Kestävän kehityksen johtaminen Hiabilla
Hiabin kestävyyteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaa koskevat valvontatoimet ja
menettelyt kuvataan tässä osiossa.
Hallitus
Hiabin hallitus koostuu kahdeksasta toimivaan johtoon kuulumattomasta jäsenestä, joista seitsemän (88
prosenttia) on riippumattomia yhtiöstä. Seitsemän jäsentä (88 prosenttia) on riippumattomia merkittävistä
osakkeenomistajista. Vuoden 2025 yhtiökokoukselle tehdyissä ehdotuksissa oli vielä hallituksen henkilöstö- ja
palkitsemisvaliokunnan (PRC), aiemmin nimitys- ja palkitsemisvaliokunta (NCC), tehtävänä varmistaa, että
hallituksen jäsenehdokkailla on yhtiön tarpeita vastaava osaaminen. Vuoden 2025 yhtiökokous päätti perustaa
osakkeenomistajien nimitystoimikunnan, jolle tämä vastuu siirrettiin ja joka esittää ensimmäiset ehdotuksensa
vuoden 2026 yhtiökokoukselle. Valitessaan nykyisiä hallituksen jäseniä Hiab painotti tiettyä kestävään kehitykseen
liittyvää kokemusta erityisesti kolmen jäsenen kohdalla. Tällaisia seikkoja olivat muun muassa vahva
asiantuntemus henkilöstöasioissa, kokemus toisesta kestävän kehityksen edelläkävijäyrityksestä sekä laaja
kokemus kirjanpidosta ja laskennasta, joka tukee Hiabin yhteiskunnalliseen vastuuseen ja hyvään hallintotapaan
liittyviä tavoitteita. Neljällä Hiabin hallituksen jäsenellä (50 prosentilla) on aiempaa yhtiön toimialoihin, tuotteisiin ja
maantieteellisiin sijainteihin liittyvää johtamiskokemusta. Kahdella jäsenellä on erityisosaamista liiketoiminnan
harjoittamiseen liittyvistä aiheista, sillä heillä on kokemusta yritysten lakiasioista, vaatimustenmukaisuudesta ja
tilintarkastuksista. Kaikkien hallituksen jäsenten ansioluettelot ovat nähtävillä osoitteessa Hiabgroup.com.
Jäsenistä kolme on naisia (38 prosenttia) ja viisi miehiä (63 prosenttia), joten naispuolisten ja miespuolisten
jäsenten suhde on 0,6. Kaikki kahdeksan jäsentä ovat 50–66 -vuotiaita. Hiabin työsuhteiset tai muut työntekijät
eivät ole edustettuina hallituksessa tai Hiabin johtoryhmässä.
Hiabin hallituksen työjärjestyksen mukaan hallituksen vastuulla on varmistaa, että kestävyysseikat integroidaan
osaksi Hiabin yleistä liiketoimintastrategiaa ja riskienhallintaa. Lisäksi työjärjestyksessä todetaan, että hallitus
nimeää yhden jäsenen valvomaan kestävyysseikkojen johtamista. Nimetyn jäsenen on varmistettava, että
hallituksella on ajantasaiset tiedot kestävyysseikoista ja että ympäristöä ja yhteiskunnallista vastuuta koskevaa
huolellisuusvelvoitetta noudatetaan päätöksenteossa. Kestävyysseikkojen, investointien ja lyhyen aikavälin
taloudellisen tuloksen välisten kompromissien arviointi on tärkeä osa päätöksentekoon tuotavien asioiden
valmistelua, kun olennaista. Tavoitteena on löytää hyväksyttävä kompromissitaso taloudellisen tuloksen ja
kustannusten sekä toisaalta Hiabin strategisten, kestävyyteen liittyvien tavoitteiden välillä.
Hallitus vahvistaa Hiabin strategian ja seuraa sen toteutumista sekä valvoo riskienhallintaa,
liiketoimintasuunnitelmia, niihin liittyviä tulostavoitteita ja merkittäviä pääomamenoja. Hallitus hyväksyy Hiabin
kestävyyteen liittyvät tavoitteet, välittää ne eteenpäin toimitusjohtajalle ja Hiabin johtoryhmälle sekä seuraa niiden
edistymistä. Lisäksi hallitus hyväksyy Hiabin eettiset toimintaohjeet, joissa määritellään ne eettiset standardit, joita
yhtiön johtajien ja työntekijöiden on noudatettava. Hiabin eettisyys- ja vaatimustenmukaisuuden tiimi raportoi
vuosittain hallitukselle yhtiön vaatimustenmukaisuusohjelman edistymisestä. Hallitus hyväksyy Hiabin
taloudelliset ja kestävyysraportit.
Vuonna 2025 hallitus tarkasteli olennaisia kestävyysseikkoja erillisenä aiheena neljä kertaa. Näissä kokouksissa
hallitukselle annetaan päivityksiä Hiabin kestävyyteen liittyvien toimintasuunnitelmien toteuttamisesta ja
edistymisestä tavoitteiden saavuttamisen suhteen. Kokoukset seuraavat vuosikelloa, joka määrittää yleisteeman
(ympäristö, yhteiskunnallinen vastuu, hallintotapa tai raportointi) tarkemmille aiheille. Aiheet keskittyvät yhteen tai
useampaan olennaiseen vaikutukseen, riskiin tai mahdollisuuteen. Vuosikellon tavoitteena on laajentaa
säännöllisesti hallituksen ymmärrystä kestävästä kehityksestä. Tarvittaessa näissä kokouksissa annetaan
hallitukselle ajantasaista tietoa myös huolellisuusvelvoitteeseen sekä ohjesääntöjen, toimenpiteiden, mittarien ja
tavoitteiden tuloksiin ja tehokkuuteen liittyvissä asioissa. Asioista kertoo hallitukselle aiheen mukaan joko Hiabin
vastuullisuusjohtaja tai asiasta vastaava johtoryhmän jäsen. Vuonna 2025 hallituksen kestävyyskatsauksissa
keskityttiin ympäristötyön tilannekuvaan, tieteeseen perustuvien ilmastotavoitteiden asettamiseen,
yhteiskunnalliseen vastuuseen (sisältäen syrjimättömyyden) sekä kestävyyttä koskeviin sääntelyvaatimuksiin.
Osa hallituksen toimintakertomusta9
Lisäksi hallitus saa kuukausittaisen liiketoimintapäivityksen taloudellisesta tuloksesta. Raporteissa on mukana
useita kestävyyteen liittyviä mittareita ja tietoa niille asetettujen tavoitteiden edistymisestä. Näitä mittareita ovat
esimerkiksi turvallisuus (työtapaturmataajuusindeksi, IIFR) ja ekoratkaisujen tuoteryhmän tilaukset. Strategian
jalkauttamisen päivitykset ovat osa jokaista hallituksen kokousta, ja ne sisältävät tietoa Hiabin ekoratkaisujen
tuoteryhmän kehityksestä.
Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunta
Hiabin hallituksen tarkastus- ja riskienhallintavaliokunta tehtävänä on valvoa yhtiön johdon suorittamaa
taloudellista ja kestävyysraportointia. Valiokunta valvoo myös yhtiön riskienhallintaprosessien ja sisäisten
tarkastusten riittävyyttä ja asianmukaisuutta. Kestävyyteen liittyviä riskejä arvioidaan osana yhtiön yleistä
riskienhallintaprosessia, ja tarkastus- ja riskienhallintavaliokunta tarkastelee näitä arviointeja neljännesvuosittain.
Valiokunta koostuu kolmesta hallituksen jäsenestä ja kokoontui viisi kertaa vuonna 2025. Kestävyyteen liittyvät
aiheet ovat säännöllinen osa kokousten agendaa. Kokouksiin osallistuvat myös Hiabin toimitusjohtaja, talous- ja
rahoitusjohtaja, lakiasiainjohtaja, sisäisen tarkastuksen johtaja, konsernilaskentajohtaja (Group Controlling) sekä
tilintarkastusyhtiön edustajat (tarkastaa Hiabin tilinpäätöksen ja varmentaa yhtiön kestävyysraportoinnin). Vuonna
2025 tarkastus- ja riskienhallintavaliokunta tarkasteli kestävyysseikkoja neljä kertaa. Näissä kokouksissa
keskityttiin yhtiön kestävyyteen liittyvään vuosiraportointiin ja Hiabin kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin
vuosikatsauksen tuloksiin. Valiokunta saa lisäksi neljännesvuosittain ajantasaiset tiedot kaikista korruption
vastaisista toimista, uusista mahdollisiin väärinkäytöksiin liittyvistä tutkinnoista ja muista eettisiin toimintaohjeisiin
liittyvistä asioista.
Hiabin johtoryhmä
Hiabin johtoryhmä ja toimitusjohtaja ovat vastuussa hallituksen asettamien kestävyyteen liittyvien
liiketoimintasuunnitelmien ja tavoitteiden toteuttamisesta. Johtoryhmä päättää resursoinnista ja tarvittavista
toimenpiteistä näiden suunnitelmien ja tavoitteiden kehittämiseksi, toteuttamiseksi ja seuraamiseksi. Tavoitteiden
toteuttamista tukevia toimintoja ovat esimerkiksi vastuullisuus, terveys ja turvallisuus, henkilöstöhallinto, eettisyys
ja vaatimustenmukaisuus, lakiasiat, hankinta, taloushallinto, tutkimus ja kehitys sekä strategia. Johtoryhmä
tarkastelee kestävyysseikkoja useita kertoja vuodessa tarpeen mukaan ja saa ajantasaiset tiedot kyseisistä
aiheista Hiabin Business Excellence -johtajalta (johtoryhmän jäsen), vastuullisuusjohtajalta tai tarvittaessa muilta
asiantuntijoilta. Lisäksi johtoryhmä saa kuukausittaisen liiketoimintapäivityksen taloudellisesta tuloksesta.
Raporteissa on mukana useita kestävyyteen liittyviä mittareita ja tietoa niille asetettujen tavoitteiden
edistymisestä. Näitä mittareita ovat esimerkiksi turvallisuus (IIFR) ja ekoratkaisujen tuoteryhmän tilaukset.
Johtoryhmä saa myös kuukausittaisen päivityksen strategian jalkauttamisesta, joka sisältää tietoa Hiabin
ekoratkaisujen tuoteryhmän kehityksestä.
Johtoryhmällä on eettisyyden seurantaryhmä, jossa keskustellaan vaatimustenmukaisuudesta neljännesvuosittain.
Seurantaryhmän jäsenet keskittyvät liiketoiminnan harjoittamiseen liittyviin aiheisiin säännöllisesti, joten heillä on
aiheesta erityistä asiantuntemusta. Hiabin johtoryhmä myös tarkastaa ja hyväksyy yhtiön kestävään kehitykseen
liittyvät ohjesäännöt.
Hiabin Business Excellence -johtajan vastuulla on varmistaa, että yhtiö asettaa kestävyyteen liittyviä tavoitteita ja
toteuttaa tarvittavat toimenpiteet. Koska ilmastoon liittyvät riskit ja mahdollisuudet sisältyvät yhtiön strategiaan,
toimitusjohtaja vastaa niiden arvioinnista ja johtamisesta. Toimitusjohtaja toimii johtoryhmän puheenjohtajana ja
raportoi hallitukselle edistymisestä ja toimintasuunnitelmista. Johtoryhmä tarkistaa ja hyväksyy kaikki hallitukselle
ja sen tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnalle suunnitellut kestävään kehitykseen liittyvät päivitykset.
Asiantuntemus ja osaaminen
Sekä hallituksella että johtoryhmällä on jatkuva yhteys Hiabin Business Excellence -johtajaan, yhtiön
lakiasiainjohtajaan sekä muihin asiantuntijoihin, jotka tarjoavat tarvittaessa asiantuntemusta ja osaamista kaikista
yhtiön olennaisista vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista. Hallitukselle ja johtoryhmälle järjestetään
koulutusta olennaisista vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista tarpeen mukaan. Lisäksi molemmat elimet
saavat säännöllisesti päivityksiä eettisiin toimintaohjeisiin liittyvistä asioista. Näissä katsauksissa käsitellään
yhtiön tunnistettuja myönteisiä vaikutuksia, jotka liittyvät mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen,
ehkäisemiseen ja niiden käsittelemiseen sekä ilmiantajien suojelemiseen.
Vastuullisuuden johtoryhmä
Hiabin vastuullisuuden johtoryhmä ehdottaa, hallinnoi ja koordinoi yhtiön kestävyyteen liittyviä päämääriä ja
tavoitteita yhdessä liiketoimintadivisioonien ja konsernitoimintojen asiantuntijoiden kanssa. Ryhmä kokoontuu
kuukausittain ja koostuu Hiabin vastuullisuusjohtajasta ja neljästä vastuullisuuspäälliköstä. Hiabin
vastuullisuusjohtaja raportoi Business Excellence -johtajalle.
Hiabin vastuullisuustoiminto
Hiabin vastuullisuustoiminnon muodostavat kestävyyden asiantuntijat, vastuullisuusjohtaja ja Business Excellence
-johtaja. Toiminto tarjoaa asiantuntemusta ja strategista ohjausta liiketoimintadivisioonille ja konsernitoiminnoille,
jotka molemmat vastaavat keskeisten kestävyysperiaatteiden ja -käytäntöjen jokapäiväisestä toteuttamisesta.
Vastuullisuustoiminto vastaa myös yhtiön vastuullisuusohjesäännön käytännön toteuttamisesta esimerkiksi
koulutuksen ja viestinnän avulla.
Lisätietoja hallinto-, johto- ja valvontaelinten kokoonpanoista ja monimuotoisuudesta on kohdassa
Monimuotoisuusmittarit osiossa Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit.
Kestävyys osana kannustinjärjestelmiä
Hiabin palkitsemisohjesäännössä on ohjeet sellaisten ei-taloudellisten suorituskriteerien asettamiseen, joilla
katsotaan olevan strategista merkitystä. Näitä kriteerejä, joihin voi kuulua ympäristöön liittyviä, sosiaalisia ja
hallinnollisia kriteerejä, voidaan asettaa sekä lyhyen että pitkän aikavälin kannustinjärjestelmille.
Kannustinjärjestelmiä ei sovelleta hallituksen jäseniin.
Lyhyen aikavälin kannustimien osalta taloudellisen suoriutumisen kriteereistä konsernitasolle päättää hallitus.
Tavoitteet koskevat Hiabin johtoryhmää sekä liiketoimintadivisioonien ja tukitoimintojen johtoryhmiä, ja niitä
voidaan käyttää myös laajemmin organisaatiossa liiketoimintapäätöksellä. Ympäristöön, sosiaaliseen vastuuseen
ja hyvään hallintotapaan liittyviä kriteerejä voidaan käyttää lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmissä
liiketoimintadivisioonan johdon tai esihenkilön päätöksellä. Suurimmalle osalle Hiabin työntekijöistä on esimerkiksi
asetettu turvallisuuteen liittyvä tavoite teeman tärkeyden korostamiseksi.
Pitkän aikavälin kannustimien osalta hallitus päättää suorituskriteereistä, joita sovelletaan kaikkiin kyseiseen
kannustinohjelmaan osallistuviin. Vuonna 2025 Hiabin johtoryhmälle ja muulle ylemmälle johdolle suunnatut pitkän
Osa hallituksen toimintakertomusta10
aikavälin osakepohjaiset kannustinohjelmat sisälsivät ilmastoon liittyvän tuloskriteerin, joka koski ekoratkaisujen
tuoteryhmän osuutta saaduista tilauksista. Ekoratkaisujen tuoteryhmään kuuluvat tuotteet ja palvelut edistävät
suoraan ilmastotoimia päästöjä vähentämällä. Tämä osoitetaan kolmannen osapuolen todentamalla
elinkaariarviolla (lisätietoja ekoratkaisujen tuoteryhmästä on kohdassa Strategia). Kriteeriä sovellettiin kaikkiin
Hiabin tulosperusteisen osakepalkkio-ohjelman 2023–2025 jäseniin tilikauden viimeisellä mittausjaksolla vuonna
2025. Ekoratkaisujen tuoteryhmään liittyvän suorituskriteerin perusteella ansaittava potentiaalinen
enimmäispalkkio on kolmannes ohjelman kokonaisenimmäispalkkiosta.
Selvitys huolellisuusvelvoitteesta
Hiab noudattaa asianmukaista huolellisuutta (due diligence) tunnistaakseen, käsitelläkseen ja seuratakseen
toimintansa vaikutuksia ihmisiin ja ympäristöön. Vuonna 2025 jatkuvat toiminnot käynnisti kattavan due diligence -
hankkeen tunnistaakseen Hiabin tärkeimmät ihmisoikeus- ja ympäristökysymykset koko arvoketjussa. Lisäksi
hankkeen tavoitteena on luoda vankka prosessi ja toimintasuunnitelma löydösten hallitsemiseksi, mukaan lukien
korjaavat toimenpiteet. Hiab suunnittelee käyttävänsä hankkeen tuloksia myös kaksinkertaisen
olennaisuusarvioinnin päivityksessä vuoden 2026 aikana.
Ilmastoon ja ympäristöön liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet vaikuttavat tyypillisesti myös ihmisiin ja
koko yhteiskuntaan. Näiden vuorovaikutussuhteiden, sekä myönteisten että kielteisten, tunnistamista ja
käsittelemistä kutsutaan oikeudenmukaiseksi siirtymäksi. Vuoden 2025 aikana jatkuvat toiminnot aloitti työn
oikeudenmukaiseen siirtymään liittyvien toimien suunnittelemiseksi, toteuttamiseksi ja dokumentoimiseksi. Myös
due diligence -hankkeen odotetaan edistävän tätä työtä.
Aiheeseen liittyvät Hiabin prosessit ja toimet on selitetty tässä kestävyysraportissa seuraavalla tavalla:
Huolellisuusvelvoitteen keskeinen osa-alue
Sijainti kestävyysraportissa
Huolellisuusvelvoitteen sisällyttäminen
hallintoon, strategiaan ja liiketoimintamalliin
Kestävän kehityksen johtaminen Hiabilla
Kestävyys osana kannustinjärjestelmiä
Olennaisiin teemoihin liittyvät keskeiset ohjesäännöt (taulukko ja aihekohtaiset standardit)
Kestävyys ja riskienhallinta
Hiabin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet (aihekohtaiset standardit)
Vuorovaikutus vaikutuksen kohteena olevien
sidosryhmien kanssa
Kestävän kehityksen johtaminen Hiabilla
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi
Olennaisiin teemoihin liittyvät keskeiset ohjesäännöt (taulukko ja aihekohtaiset standardit)
Yhteydenpito oman työvoiman kanssa
Yhteydenpito arvoketjun työntekijöiden kanssa
Haitallisten vaikutusten tunnistaminen ja
arviointi
Selvitys huolellisuusvelvoitteesta
Hiabin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet (aihekohtaiset standardit)
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi
Toimenpiteet haittavaikutuksiin puuttumiseksi
Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet
Omaan työvoimaan liittyvät toimenpiteet
Korjaavien toimenpiteiden prosessit ja kanavat huolenaiheiden esiin tuomiseksi (oma
työvoima)
Yhteydenpito arvoketjun työntekijöiden kanssa
Suhteet toimittajiin
Toimenpiteiden ja viestinnän tehokkuuden
seuranta
Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet ja mittarit
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet ja mittarit
Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit
Väärinkäytöstapaukset
Suhteet toimittajiin (tavoite)
Riskienhallinta ja kestävyysraportoinnin sisäinen valvonta
Vuosittaisen kestävyysraportin laatimisesta vastaa Hiabin vastuullisuustoiminto. Toiminto kerää tietoja eri
tiedonhallintajärjestelmistä, ja lisäksi organisaation sisäiset asiantuntijat antavat raportin kannalta oleellisia
tietoja. He myös tarkastavat sisällön sen oikeellisuuden varmistamiseksi. Asiantuntijat edustavat useita toimintoja,
kuten henkilöstöhallintoa, terveyttä ja turvallisuutta sekä eettisyyttä ja vaatimustenmukaisuutta.
Vuonna 2025 Hiabin vastuullisuustoiminto kävi yhdessä muiden keskeisten toimintojen kanssa läpi
kestävyysraportoinnin prosessit tärkeimpien suoritusmittareiden osalta. Yhtiö totesi, että prosessit toimivat
edelleen hyvin ja että niissä on riittävä sisäinen valvonta. Esimerkkejä Hiabin raportointiprosesseissa käytetystä
sisäisestä valvonnasta ovat automaattiset järjestelmäkontrollit, tehtävien eriyttäminen, pääsynvalvonta,
tarkastukset ja hyväksynnät sekä prosessien ja vastuiden perusteellinen dokumentointi. Hiabin sisäinen valvonta
arvioi raportointiprosessit vuonna 2024, eikä merkittäviä ongelmia havaittu.
Yhtiö kuitenkin tunnisti joitakin alueita, joilla tarvitaan lisäparannuksia ja -valvontaa, ja näistä riskeistä kaksi
todettiin erityisen tärkeiksi:
Tiedon oikeellisuus, erityisesti kun se johtuu inhimillisistä virheistä syötettäessä tietoja yhtiön
tiedonhallintajärjestelmiin, sekä puutteellinen näkyvyys tiettyyn dataan puuttuvien laskujen vuoksi. Hiab on ottanut
käyttöön järjestelmäkontrolleja vähentääkseen virheiden riskiä esimerkiksi aktivoimalla automaattista valvontaa ja
Osa hallituksen toimintakertomusta11
eriyttämällä tehtäviä (yksi henkilö ei voi sekä syöttää että hyväksyä samoja tietoja). Lisäksi vuoden 2025 aikana
jatkuvat toiminnot kehitti arvioita niille yksiköille, joille puuttuvat laskut ovat olleet ongelma. Arvioiden perustelut,
käytetyt menetelmät ja oikaistut vertailuluvut esitetään kohdassa Laatimisperusteet osiossa Yleiset tiedot sekä
aihekohtaisissa standardeissa.
Raportointiprosessin tiettyjen osien riippuvuus yhdestä henkilöstä. Hiab jatkoi raportointivuoden aikana
parannusten toteuttamista, esimerkiksi määrittelemällä korvaavia henkilöitä keskeisille rooleille, jos nämä ovat
estyneitä.
Hiabin CSRD-ohjausryhmä valvoo yhtiön vuositason kestävyysraportointia ja varmistaa, että yhtiö noudattaa
kestävyysraportointidirektiiviä. Ohjausryhmän muodostavat Hiabin talous- ja rahoitusjohtaja, Business Excellence -
johtaja sekä vastuullisuusjohtaja. Vuoden 2025 aikana kestävyystoiminto kokoontui säännöllisesti ohjausryhmän
kanssa käsittelemään Hiabin kestävyysraportoinnin tilaa, sisältäen myös päivitykset sisäisistä kontrolleista ja
mahdollisista riskeistä. Lisäksi kestävyystoiminto antoi Hiabin hallituksen tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnalle
neljännesvuosittaiset katsaukset kestävyysraportoinnin edistymisestä, mukaan lukien päivitykset sisäisistä
kontrolleista ja mahdollisista riskeistä.
YLEISET TIEDOT
Hiabin strategia ja liiketoimintamalli
Strategia
Hiab (silloinen Cargotec) ilmoitti vuonna 2023 suunnittelevansa ydinliiketoimintojensa Hiabin ja Kalmarin
eriyttämistä kahdeksi itsenäiseksi yhtiöksi. Kalmarin listaus Nasdaq Helsinkiin saatettiin loppuun 1.7.2024. Lisäksi
Cargotec ilmoitti toukokuussa 2024 aloittaneensa MacGregorin myyntiprosessin. MacGregorin myynti Tritonin
hallinnoimille rahastoille saatettiin loppuun 31.7.2025. Cargotecin osakkeenomistajien yhtiökokous päätti
maaliskuussa 2025 vaihtaa yhtiön nimen Hiab Oyj:ksi. Nimenmuutos rekisteröitiin kaupparekisteriin 31.3.2025.
Kestävyysraportin tässä osassa Hiab kuvaa niitä jatkuvien toimintojen vuosien 2024–2028 strategian keskeisiä
elementtejä, jotka liittyvät kestävyysseikkoihin tai vaikuttavat niihin.
Hiab tarjoaa älykkäitä kuormankäsittelyratkaisuja asiakkaille, jotka toimivat keskeisillä toimialoilla, kuten
rakennusalalla, jäte- ja kierrätysalalla, tuulivoimasektorilla sekä vähittäiskauppa- ja jakeluliiketoiminnassa.
Tyypillisiä asiakkaita ovat kuljetusliikkeet, kalustoa hallinnoivat yritykset, yksityisyrittäjät, vuokrausyhtiöt sekä
kunnat ja valtiolliset toimijat. Vuonna 2025 Hiab julkisti merkittävän kolmivuotisen puitesopimuksen
merituulipuistoihin toimitettavista kuormausnostureista. Tämä sopimus korostaa Hiabin sitoumusta luoda
uraauurtavia ratkaisuja, jotka vauhdittavat siirtymää uusiutuvaan energiaan.
Hiabin visiona on olla ykköskumppani älykkäissä ja kestävissä kuormankäsittelyratkaisuissa. Yhtiön strategia
rakentuu kannattavalle kasvulle ja vahvalle perustalle. Kestävyysseikat on integroitu molempiin elementteihin. Yksi
Hiabin strategian keskeisistä mahdollistajista on asiakkaiden auttaminen kestävyystavoitteiden saavuttamisessa
esimerkiksi tuoteinnovaatioiden ja vähäpäästöisten materiaalien hankinnan avulla. Lisäksi Hiabin vahva perusta
pohjautuu "Turvallisuus ja työntekijät ensin" -yrityskulttuurille. Tätä edistää henkilöstöstrategia, joka mahdollistaa
työn tekemisen sujuvasti, tuo varmuutta päätöksentekoon ja motivoi jatkuvaan parantamiseen.
Yksi Hiabin strategian jalkauttamisen keskeisistä edellytyksistä on kunnianhimoisten kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteiden asettaminen ja niihin pyrkiminen. Vuonna 2025 Hiab toimitti tieteeseen perustuvat
ilmastotavoitteensa validoitaviksi Science Based Targets initiative (SBTi) -aloitteelle. Tavoitteet ovat myös osa
Hiabin strategisia tulostavoitteita, ja ne esitellään tarkemmin osiossa Ilmastonmuutos.
Hiabin merkittävät kestävää kehitystä tukevat ratkaisut on koottu yhtiön ekoratkaisujen tuoteryhmään.
Ekoratkaisujen tuoteryhmä sisältää pääasiassa EU:n taksonomia-asetuksen mukaisia tuotteita ja palveluita, mutta
se saattaa sisältää myös tiettyjä palveluita, jotka eivät täytä taksonomianmukaisuuden kriteerejä. Tuoteryhmään
sisältyvien tuotteiden ja palveluiden on kuitenkin täytettävä joko ilmastonmuutoksen hillitsemiseen
(ilmastoratkaisut) tai kiertotalouteen siirtymiseen (kiertotalousratkaisut) liittyvät Hiabin kriteerit. Lisäämällä
vähäpäästöisten ja kiertotalouden mukaisten ratkaisujen myyntiä Hiab pyrkii paitsi saavuttamaan
ilmastotavoitteensa myös kasvattamaan liiketoimintaansa lisäämättä päästöjä. Tästä syystä Hiab on sitoutunut
strategiassaan kasvattamaan ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihdon osuutta kokonaisliikevaihdosta 50
prosenttiin strategiakauden 2024–2028 aikana. Vaikka Hiab odottaa vähäpäästöisten ja muiden kestävää
kehitystä tukevien ratkaisujen kysynnän kasvavan tulevaisuudessa, ja vaikka näiden ratkaisujen
kokonaisomistuskustannukset ovat usein pienemmät kuin perinteisten vaihtoehtojen, alkuperäinen investointi on
yleensä suurempi. Asiakkaiden halukkuus tehdä tämä investointi sekä kysyntä yleisesti voivat vaihdella
markkinoittain ja asiakaskategorioittain. Toisaalta, kehittämällä vahvan vähäpäästöisen valikoiman Hiab voi
laajentaa liiketoimintaansa uusille kehittyville markkinoille kasvun vauhdittamiseksi. Vuonna 2025 Hiab lisäsi 
ekoratkaisujen tuoteryhmään useita uusia ratkaisuja. Lisäykset esitellään kohdassa Ilmastonmuutokseen liittyvät
toimenpiteet (Arvoketjun loppupää).
Hiab on myös tietoinen haasteista, jotka liittyvät luonnonvarojen vähenemiseen ja ensiöraaka-aineiden käyttöön.
Näiden haasteiden ratkaisemiseksi Hiab pyrkii laajentamaan palveluliiketoimintaansa perinteisestä huollosta ja
varaosamyynnistä älykkäisiin ratkaisuihin, jotka kattavat laitteiden koko elinkaaren. Hiabin tavoitteena on
kasvattaa palveluliiketoiminnan liikevaihtoa 700 miljoonaan euroon vuoteen 2028 mennessä (469 miljoonaa euroa
vuonna 2025).
Hiabin kestävään kehitykseen liittyvien ratkaisujen liikevaihto muodostuu yhtiön ekoratkaisujen tuoteryhmän
liikevaihdosta. Vuonna 2025 jatkuvien toimintojen kokonaisliikevaihto oli 1 556 miljoonaa euroa (1 647 miljoonaa
euroa vuonna 2024. Ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihto oli 572 miljoonaa euroa (sisältäen osan
palveluliiketoiminnan liikevaihdosta kiertotalousratkaisujen kautta), mikä vastaa 37 prosenttia
kokonaisliikevaihdosta (29 prosenttia). Ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihdosta kiertotalousratkaisujen
(palvelut) osuus oli 63 prosenttia, kun taas ilmastoratkaisujen (laitteet) osuus oli 37 prosenttia. Vuonna 2025
ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihto kasvoi kiertotalousratkaisujen kategoriassa vuoteen 2024 verrattuna, kun
taas ilmastoratkaisujen kategorian liikevaihto laski.
Hiabin jatkuvien toimintojen merkittäviin markkinoihin kuuluvat Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka (EMEA) sekä Etelä- ja
Pohjois-Amerikka (AMER), joiden myynti oli 50 prosenttia (EMEA) ja 43 prosenttia (AMER) kokonaisliikevaihdosta
vuonna 2025. Merkittävien markkinoiden suhteen ei tapahtunut muutoksia kuluneella raportointikaudella.
Osa hallituksen toimintakertomusta12
Itsenäisellä Hiabilla on toimintoja 21 maassa, joissa on 13 tuotantoyksikköä ja 70 muuta kuin tuotantoyksikköä.
Vuoden 2025 lopussa jatkuvien toimintojen palveluksessa oli 4 053 henkilöä, joiden maantieteellinen jakauma oli
seuraava: 2 999 henkilöä Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa (EMEA), 148 henkilöä Aasiassa ja Tyynenmeren
alueella (APAC) sekä 906 henkilöä Etelä- ja Pohjois-Amerikassa (AMER). Jatkuvien toimintojen globaali myynti- ja
huoltoyksiköiden verkosto mahdollistaa kuljetukset noin sataan maahan.
Liiketoimintamalli ja arvoketju
Koska Hiabin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja pääasiassa laitteiden kokoonpanoon
keskittyvään tuotantoon, se on hyvin riippuvainen toimittajistaan ja niiden kyvystä toimittaa komponentteja ajoissa.
Varmistaakseen toimittajaverkoston luotettavuuden ja sujuvat toimitukset, mikä on edellytys yhtiön menestykselle,
Hiab suosii pitkäaikaisia ja paikallisia toimittajasuhteita. Yhtiö tekee yhteistyötä tuhansien toimittajien kanssa
ympäri maailman, ja toimittajia valittaessa käytetään monenlaisia kriteereitä, kuten laatua, luotettavuutta,
toimitusvarmuutta, kestävää kehitystä ja hintaa. Lisätietoja Hiabin kestävyysvaatimuksista toimittajille löytyy
kohdasta Suhteet toimittajiin osiossa Liiketoiminnan harjoittaminen.
Hiab auttaa asiakkaitaan harjoittamaan liiketoimintaa tehokkaasti yhdistämällä laitteet, palvelut ja ohjelmistot.
Maailmanlaajuisen verkostonsa ansiosta yhtiö voi olla lähellä asiakkaitaan lähes missä päin maailmaa tahansa.
Hiab tarjoaa myös kattavia huoltoratkaisuja, joilla varmistetaan laitteiden luotettava suorituskyky ja maksimoidaan
käyttöikä. Lisäämällä vähäpäästöisten ja kiertotalouden mukaisten ratkaisujen myyntiä Hiab voi myös auttaa
asiakkaitaan saavuttamaan kestävyystavoitteensa. Lisäksi yhteistyössä Hiabin tuotteita ja ratkaisuja myyvien
kumppaneiden (jälleenmyyjien ja maahantuojien) kanssa Hiab voi tavoittaa ja palvella vieläkin laajempaa
asiakasverkostoa. Kumppanit ovat avainasemassa myös lisättäessä asiakkaiden tietoisuutta yhtiön kestävää
kehitystä tukevista ratkaisuista.
Asiakkaiden käytössä Hiabin laitteet hyödyttävät koko yhteiskuntaa varmistamalla, että keskeisten toimialojen
kuormankäsittely sujuu ongelmitta. Parantamalla jatkuvasti ratkaisujensa tehokkuutta ja optimoimalla
huoltopalvelujaan yhtiö voi auttaa säästämään energiaa ja resursseja, mikä vähentää logistiikkasektorin
aiheuttamaa ympäristörasitusta. Lisäksi Hiab hyödyttää yhteiskuntaa palkkaamalla ihmisiä – usein
kaupunkialueiden ulkopuolella, jossa työpaikkoja on muuten vähän – ja harjoittamalla liiketoimintaa aina eettisellä
tavalla.
Yleiskuva Hiabin arvoketjusta, panoksista ja tuotoksista
Arvoketjun alkupää
Oma toiminta
Arvoketjun loppupää
Panos
Raaka-aineiden, kuten teräksen,
kumin, öljyn ja mineraalien, tuottajat
Teräsrakenteiden, hydrauliikan
(venttiilit ja sylinterit) ja
sähkökomponenttien toimittajat
Muiden materiaalien, tuotteiden ja
palveluiden toimittajat
Ulkoistettu valmistus (valmiiden
tuotteiden toimittajat)
Hiabin työntekijöiden suorittama työ, kuten
kokoonpano, huolto ja tukitoiminnot
Investoinnit tutkimukseen ja kehitykseen
Hiabin jälleenmyyjien, maahantuojien ja
muiden myyntikumppaneiden suorittama työ
Tuotos
Hyödyt yhteiskunnalle
kaupankäynnin ja toimittajien
työntekijöiden työsuhteen kautta
Mahdolliset kielteiset vaikutukset
ihmisiin (esim. työntekijöiden
oikeudet) ja ympäristöön (esim.
paikallisen luonnon
monimuotoisuus)
Hyödyt yhteiskunnalle työsuhteiden ja
maksettujen verojen kautta
Hyödyt työntekijöille oppimismahdollisuuksien
ja parantuneen turvallisuuden myötä
Vähemmän haittaa ympäristölle toiminnoissa
tehtyjen parannusten myötä
Mahdolliset kielteiset vaikutukset ihmisiin (esim.
terveyteen ja turvallisuuteen) ja ympäristöön
(esim. jätteet, kasvihuonekaasupäästöt)
Hyödyt asiakkaille ja koko yhteiskunnalle
tuotteiden, ratkaisujen ja palveluiden kautta
Hyödyt sijoittajille yhtiön arvon ja
osakkeenomistajien tuoton kasvaessa
Hyödyt ympäristölle vähäpäästöisten
ratkaisujen myötä
Mahdolliset kielteiset vaikutukset ihmisiin
(esim. terveyteen ja turvallisuuteen) ja
ympäristöön (esim. kasvihuonekaasupäästöt)
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Hiab pitää yhteyttä sidosryhmiinsä ymmärtääkseen niiden tarpeet ja odotukset. Tämä ymmärrys on ratkaisevaa
Hiabin menestyksen kannalta, koska se auttaa yhtiötä tunnistamaan arvonluontimahdollisuuksia ja tarvittaessa
muokkaamaan strategiaansa ja liiketoimintamalliaan. Yhteydenpito sidosryhmien kanssa tapahtuu esimerkiksi
vastaamalla aktiivisesti tietopyyntöihin ja tarjoamalla ennakoivasti tietoa verkkosivuilla, tapaamisissa ja
näyttelyissä, sosiaalisessa mediassa ja erilaisin suoran viestinnän keinoin.
Hiabin keskeisiä sidosryhmiä ovat sen työntekijät, asiakkaat ja niiden työntekijät, sijoittajat sekä toimittajat ja
niiden työntekijät. Yhtiö määrittelee keskeiset sidosryhmät sen perusteella, mikä on niiden mahdollinen vaikutus
Hiabiin ja toisaalta Hiabin mahdollinen vaikutus niihin. Muita tärkeitä sidosryhmiä ovat kumppanit ja jälleenmyyjät,
viranomaiset, tutkimus- ja oppilaitokset, toimialajärjestöt, paikallisyhteisöt, kansalaisjärjestöt sekä
tiedotusvälineet. 
Hiabin nykyinen ymmärrys keskeisistä sidosryhmistä vahvistettiin vuonna 2023 toteutetun kaksinkertaisen
olennaisuusarvioinnin yhteydessä. Arvioinnin tulosten perusteella tehtiin kaksi tarkennusta: asiakkaiden työntekijät
(loppukäyttäjät arvoketjun työntekijöinä) ja toimittajien työntekijät (arvoketjun työntekijät). Paikallisyhteisöjen ei
todettu sisältyvän keskeisten sidosryhmien joukkoon, joten niitä ei ole sisällytetty seuraavaan taulukkoon. Hiabin
johtoryhmä ja hallitus hyväksyivät arvioinnin tulokset, jotka sisälsivät tietoa sidosryhmistä ja heidän
Osa hallituksen toimintakertomusta13
näkemyksistään. Johtoryhmälle ja hallitukselle kerrotaan keskeisten sidosryhmien kestävyyteen liittyvistä eduista
ja näkemyksistä tarpeen mukaan.
Keskeinen
sidosryhmä
Esimerkkejä yhteydenpidosta
Yhteys strategiaan ja liiketoimintamalliin
Työntekijät
Säännölliset keskustelut esihenkilöiden ja heidän alaistensa välillä
Yhtiönlaajuiset tilaisuudet ja henkilöstön edustajien tapaamiset
Henkilöstöhallinnon tietojärjestelmät tietojen käsittelyyn
Intranet tiedon jakamiseen ja vuorovaikutuksen luomiseen
Vuosittaiset ja kuukausittaiset henkilöstökyselyt
Vuosittaiset tavoite-, suoriutumis- ja kehityskeskustelut
Oppimisalustat ja uutiskirjeet liittyen koulutukseen ja yhteistyöhön
Kanavat turvallisuuspoikkeamista ja Hiabin eettisten
toimintaohjeiden rikkomisesta ilmoittamiseen
Kohdistetut sähköpostiviestit
Hiabin tunnustusohjelmia (kuka tahansa voi nimittää):
neljännesvuosittaiset ja vuosittaiset tunnustukset useissa Hiabin
strategiaan liittyvissä kategorioissa
Hyvä johtajuus ja osallistaminen mahdollistavat
Hiabin strategian toteutuksen. Ne edistävät
innovaatiota ja kasvua, kun ihmiset tuntevat olonsa
turvalliseksi ja uskaltavat tuoda esiin osaamisensa.
Hiabin henkilöstöstrategian visiona on tulla yhtiöksi,
joka asettaa työntekijät etusijalle.
Jatkuvan parantamisen ja oppimisen kulttuuri
Yhtäläiset mahdollisuudet
Turvallisemmat työolosuhteet tehostavat toimintoja
Nollatoleranssi syrjinnälle
Asiakkaat ja
niiden
työntekijät
Asiakaspalautteen kerääminen
Aktiivisen yhteydenpidon ylläpitäminen (henkilökohtaiset tapaamiset,
markkinointi, ekstranet, uutiskirjeet ja sosiaalinen media)
Vierailut asiakkaiden luona heidän liiketoimintansa ja tarpeidensa
ymmärtämiseksi
Kolmannen osapuolen seulonnat sen varmistamiseksi, että asiakas
on laillinen, ei-sanktioitu taho
Tuoteturvallisuuden parantaminen loppukäyttäjille
uusien innovaatioiden avulla
Vähäpäästöisten ja vastuullisten ratkaisujen
innovointi
Yhdenmukaiset vastuullisuustavoitteet
Riskien vähentäminen: turvallisuushaasteisiin
liittyvien oikeustoimien välttäminen
Sijoittajat
Viestintä liittyen yhtiön tulokseen, mukaan lukien vuosi- ja
kvartaaliraportointi
Tapahtumat ja tapaamiset
Sijoittajien kyselyiden käsittely ja niihin vastaaminen
Sosiaalinen media
Sijoittajien kasvava kiinnostus vastuullisia ratkaisuja
ja investointeja kohtaan vaikuttaa päätöksentekoon
Valmius vastata sijoittajien ja neuvonantajien
kysymyksiin ja tiedusteluihin
Kestävyys on keskeisessä asemassa Hiabin
strategiassa, sijoittajatarinassa ja tulostavoitteissa,
joista viestitään rahoitusmarkkinoille.
Toimittajat
ja niiden
työntekijät
Toimittajien itsearvioinnit, mukaan lukien tarvittavia parannuksia
koskeva vuoropuhelu
Auditoinnit, mukaan lukien työntekijöiden haastattelut ja seuranta
korjaavan toimintasuunnitelman mukaisesti
Käynnit paikan päällä
Liiketoiminnan arvioinnit
Koulutusmateriaalien jakaminen ja koulutusten järjestäminen
Vuorovaikutus toimittajien kanssa vastuullisen hankinnan ohjelmassa
Kolmannen osapuolen seulonnat sen varmistamiseksi, että toimittaja
on laillinen, ei-sanktioitu taho
Vähäpäästöisen teräksen saannin varmistaminen
ennakoivasti
Yhdenmukaiset vastuullisuustavoitteet
Riskien vähentäminen: vältetään kielteiset
vaikutukset ihmisoikeuksiin, mukaan lukien
terveyteen ja turvallisuuteen
Osa hallituksen toimintakertomusta14
YLEISET TIEDOT
Hiabin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Alla olevassa taulukossa luetellaan ne Hiabin olennaiset teemat, jotka tunnistettiin vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissa ja arvioitiin uudelleen vuonna 2024 ja 2025. Näihin teemoihin liittyvät vaikutukset, riskit ja
mahdollisuudet on myös esitelty taulukossa. Vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien sekä Hiabin strategian ja liiketoimintamallin välistä vuorovaikutusta kuvataan myöhemmin tässä raportissa kunkin olennaisen aihekohtaisen
standardin tiedoissa. Kuvaukset sisältävät tietoja Hiabin strategian ja liiketoimintamallin resilienssistä liittyen olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien käsittelyyn. Ne esittelevät myös olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien nykyisiä ja ennakoituja vaikutuksia yhtiön strategiaan ja liiketoimintamalliin.
YK:n kestävän kehityksen tavoitteet (SDG) muodostavat maailmanlaajuisen toimintaohjelman, joka tähtää paremman tulevaisuuden luomiseen ihmisille ja ympäristölle. Tavoitteet vastaavat aikamme suurimpiin haasteisiin, kuten
köyhyyteen, eriarvoisuuteen, ilmastonmuutokseen ja luonnonvarojen ehtymiseen. Hiab on tunnistanut neljä kestävän kehityksen tavoitetta, joissa yhtiön vaikutus on merkittävin. Nämä tavoitteet on merkitty seuraavaan taulukkoon kunkin
olennaisen aiheen alle.
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
Ympäristötiedot
ESRS E1
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutoksen hillintä
Energia
SDG 11 Kestävät kaupungit ja yhteisöt
SDG 13 Ilmastotekoja
Aikahorisontti: pitkäaikainen (yli 5 vuotta)
– Hiabin arvoketjussa käytetään energiaa ja fossiilisia polttoaineita. (K)
+ Hiabin vähäpäästöiset ratkaisut auttavat vähentämään asiakkaiden toiminnasta syntyviä
päästöjä. (L)
+ Toimitusketjun optimoinnilla saavutetaan lyhyempi etäisyys toimittajiin, mikä vähentää
polttoaineen kulutusta ja päästöjä. (A)
Vain siirtymäriskejä tunnistettu olennaisiksi.
+ Hiabin tarjooma vastaa vastuullisten ratkaisujen kysyntään, mikä lisää ekoratkaisujen tuoteryhmän myyntiä. (L)
+ Hiab saavuttaa markkinajohtajuuden investoimalla tutkimukseen ja kehitykseen (T&K) sekä hankintaan
(kestävän kehityksen mukaisia ratkaisuja kehitetään ja kilpailuetua luodaan nopeammin). (K)
– Päästövähennystavoitteita ei saavuta, minkä seurauksena tarvitaan päästövähennyksiä tukevia
lisäinvestointeja. (K)
– Vähäpäästöisten laitteiden markkinakysyntä kasvaa nopeammin kuin mitä Hiab pystyy kehittämään
tarjoomaansa T&K:n kautta, mikä pienentää Hiabin markkinaosuutta näiden ratkaisujen osalta. (L)
– Hiabin tuotevalikoiman hiilidioksidipäästöjen vähentämisen kannalta tärkeiden materiaalien niukka saatavuus
ja korkeat kustannukset. (A, L)
– Asiakaskysyntä ja maksuhalukkuus muuttuvat epävarmoiksi, koska vähäpäästöisten tuotteiden hinnat ovat
korkeampia perinteisiin tuotteisiin verrattuna. (L)
– Lisääntynyt kilpailu. Kilpailijat kehittävät uusia vähäpäästöisiä teknologioita entistä nopeammin. (L)
ESRS E5
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Resurssien sisäänvirtaukset
Resurssien ulosvirtaukset
Jätteet
SDG 12 Vastuullista kuluttamista
Aikahorisontti: jatkuva
– Hiabin liiketoiminta perustuu erittäin materiaali-intensiivisten laitteiden kokoamiseen ja vaatii
suuria määriä rajallisia resursseja, kuten terästä. (A)
– Resursseja poistuu sama määrä kuin niitä hankitaan. (L)
– Hiabin toiminta on erittäin materiaali-intensiivistä, ja arvokkaat materiaalit muuttuvat jätteeksi
koko arvoketjussa. (K)
– Sähköisissä ajoneuvoissa käytettävien komponenttien (esim. akkujen) kysynnän odotetaan kasvavan, mikä
johtaa rajalliseen saatavuuteen ja mahdollisiin hinnankorotuksiin. (A)
Osa hallituksen toimintakertomusta15
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
Yhteiskunnalliset tiedot
ESRS S1
Oma työvoima
Työolot:
Terveys ja turvallisuus
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille:
Sukupuolten välinen tasa-arvo ja sama palkka
samanarvoisesta työstä
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän väkivallan
ja häirinnän torjumiseksi
Monimuotoisuus
Koulutus ja taitojen kehittäminen
SDG 8 Ihmisarvoista työtä ja talouskasvua
Aikahorisontti: jatkuva
+ Hiab voi parantaa turvallisuutta arvioimalla loukkaantumisriskejä ja tunnistamalla tapoja riskien
vähentämiseksi. (O)
– Hiabin liiketoiminta voi aiheuttaa vaaran laitteita kokoavien ja huoltavien henkilöiden terveydelle
ja turvallisuudelle, jos ohjeita ei noudateta. (O)
+ Koulutus antaa työntekijöille mahdollisuuden kehittyä asiantuntijoina ja oppia uusia taitoja, mikä
lisää motivaatiota työskennellä tehokkaasti ja turvallisesti. (O)
– Mahdollinen syrjintä, häirintä tai kiusaaminen todennäköisesti heikentävät työntekijöiden
motivaatiota ja hyvinvointia. Tällä voi olla suoria vaikutuksia asianosaisten henkilöiden
mielenterveyteen, ja syrjittyjen uramahdollisuudet voivat heiketä. (O)
N/A
ESRS S2
Arvoketjun työntekijät
Työolot:
Terveys ja turvallisuus
Riittävä palkka
Muut työhön liittyvät oikeudet:
Pakkotyö
SDG 8 Ihmisarvoista työtä ja talouskasvua
Aikahorisontti: jatkuva
– Hiabin liiketoiminnalla voi olla kielteisiä vaikutuksia ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen koko
arvoketjussa. (K)
– Toimittajien työntekijöihin saattaa kohdistua kielteisiä vaikutuksia, jotka liittyvät esimerkiksi
rekrytointimaksuihin tai vähimmäispalkkojen noudattamatta jättämiseen. (U)
– Toistuvat pandemiat. (A)
Hallintotapatiedot
ESRS G1
Liiketoiminnan harjoittaminen
Yrityskulttuuri
Korruptio ja lahjonta:
Ennaltaehkäisy ja havaitseminen sekä
koulutus
Väärinkäytösten paljastajien suojelu
Suhteet toimittajiin, mukaan lukien
maksukäytännöt
Aikahorisontti: jatkuva
+ Hiabilla on tehokkaat käytännöt mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen, ehkäisemiseen
ja käsittelyyn sekä eettiseen toimintaan liittyvät ohjeet ja ilmiantokanavat. Näillä toimilla Hiab voi
vähentää ja käsitellä eettiseen liiketoimintaan liittyviä riskejä. (O)
+ Hiab voi ehkäistä erilaisia toimitusketjuihin liittyviä riskejä arvioimalla suuria toimittajia, jotka
toimivat kohonneen riskin maantieteellisillä alueilla, ja asettamalla toimittajille tiukat vaatimukset.
(A)
N/A
1 Vaikutuksen olennaisuudessa (+) tarkoittaa myönteistä vaikutusta ja (–) kielteistä vaikutusta.
2 Taloudellisessa olennaisuudessa (+) tarkoittaa taloudellista mahdollisuutta ja (–) taloudellista riskiä
(A) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun alkupäässä
(O) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu omassa toiminnassa
(L) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun loppupäässä
(K) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu kaikissa arvoketjun osissa
Osa hallituksen toimintakertomusta16
Ei-olennaiset teemat
Tässä osiossa Hiab esittelee lyhyesti kaksinkertaisen olennaisuusarviointinsa johtopäätöksiä liittyen ei-olennaisiin
teemoihin.
Pilaantuminen sekä vesi- ja merten luonnonvarat
Vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissaan Hiab kävi ylätasolla läpi liiketoimintansa ja yksikkönsä
liittyen pilaantumiseen. Yhtiö arvioi tuolloin, että sen arvoketjussa oli ilman pilaantumiseen liittyvä olennainen
kielteinen vaikutus. Vuonna 2024 tehdyssä vuosiarvioinnissa yhtiö kuitenkin totesi, että aihe ei ole Hiabille
olennainen.
Hiabin vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissa arvioitiin myös vesi- ja merten luonnonvaroja.
Hiabin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja kokoonpanoon keskittyvään toimintaan, joten
vedenkulutus yhtiön omissa toiminnoissa on hyvin vähäistä. Vaikka Hiabin pääraaka-aineen teräksen valmistus
vaatii paljon vettä, suurin osa siitä käytetään uudelleen tai palautetaan alkulähteeseen. Aiheen ei todettu olevan
yhtiö kannalta olennainen.
Arvioidessaan pilaantumisen sekä vesi- ja merten luonnonvarojen olennaisuutta Hiab ei konsultoinut vaikutusten
kohteena olevia yhteisöjä.
Teemojen ei-olennaisuudesta huolimatta Hiab jatkaa vedenkulutuksen ja ilman pilaantumisen seurantaa
yksiköissään ja ryhtyy tarvittaviin toimiin tilanteen niin vaatiessa. Vuonna 2025 kunnallisen veden kokonaiskulutus
Hiabilla (tuotantoyksiköt ja osaamiskeskus) oli 30 649 m3. Ilmansaasteiden paino oli seuraava (kattaa
tuotantoyksiköt ja osaamiskeskukset, joihin kohdistuu kyseiseen indikaattoriin liittyviä paikallisia vaatimuksia):
llmansaaste
Paino (tonneja)
Typpioksidit (NOx)
1,5
Hiukkaset (PM)
0,5
Rikkioksidit (SOx)
0,4
Haihtuvat orgaaniset yhdisteet (VOC)
74,8
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemipalvelut
Hiabilla on alustava käsitys vaikutuksestaan biologiseen monimuotoisuuteen. Käsitys perustuu useisiin
arviointeihin: sisäinen tuotantoyksiköiden arviointi, kaksinkertainen olennaisuusarviointi ja vuonna 2024 tilattu
biodiversiteettiarviointi. Mahdollisesti vaikutusten kohteena olevia yhteisöjä ei ole kuultu. Vuonna 2023 tehdyssä
tuotantoyksiköiden sisäisessä arvioinnissa Hiab tunnisti yhden Italian Tarantossa sijaitsevan yksikön, joka sijaitsee
Natura 2000 -alueella. Hiab lopetti toiminnot Taranton yksikössä vuoden 2025 aikana. Kaksinkertaisen
olennaisuusarviointinsa vuoden 2025 vuosikatsauksessa Hiab totesi, että sen biologiseen monimuotoisuuteen
liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet eivät kokonaisuudessaan ole tällä hetkellä olennaisia. Hiab on
edelleen sitoutunut seuraamaan biologiseen monimuotoisuuteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia
sekä ryhtymään tarvittaessa toimenpiteisiin. Lisätietoja löytyy kohdasta Muutokset olennaisiin vaikutuksiin,
riskeihin ja mahdollisuuksiin.
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt
Vaikutusten kohteena olevia yhteisöjä arvioitiin Hiabin vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissa.
Vaikka osa Hiabin tuotteissa käytettävistä mineraaleista ja komponenteista on peräisin kaivoksista, joiden
lähistöllä eläviin paikallisyhteisöihin kohdistuu vaikutuksia, näiden vaikutusten ei todettu olevan yhtiön kannalta
olennaisia.
Kuluttajat ja loppukäyttäjät
Hiabin laitteiden loppukäyttäjät ovat yhtiölle keskeinen sidosryhmä. Koska nämä loppukäyttäjät ovat yhtiön
asiakkaiden työntekijöitä, heitä koskeva raportointi on merkittävästi päällekkäistä standardin “S2 Arvoketjun
työntekijät” kanssa. Tämän päällekkäisyyden vuoksi Hiab totesi kaksinkertaisen olennaisuusarviointinsa vuoden
2025 vuosikatsauksessa, että “S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät” ei ole yhtiölle olennainen standardi. Lisätietoja on
alla.
Muutokset olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin.
Hiab arvioi vuonna 2025 kaksinkertaisen olennaisuusarviointinsa tulokset selvittääkseen, olivatko tunnistetut
olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet yhä perusteltuja. Yhtiön ymmärrys olennaisten teemojen
arvioinnista on lisääntynyt, minkä vuoksi vuosiarvioinnin perusteella Hiab päätti tehdä joitakin muutoksia
olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin. Hiabin johtoryhmä sekä hallituksen tarkastus- ja
riskienhallintavaliokunta kävivät läpi nämä muutokset, ja ne esitellään alla olevassa taulukossa.
Teema
Syy muutokselle
Poistettu: E4 Biologinen
monimuotoisuus ja ekosysteemit
Hiabin ymmärrys teemasta on lisääntynyt, minkä myötä yhtiö yhdenmukaisti kaikkien E4-vaikutusten
mittakaavan (haitallisuuden) ja korjaamattomuuden pisteytystä. Vastaavasti Hiab tarkisti teeman
taloudellisen riskin suuruusluokkaa, koska riski liittyy enemmän ilmastonmuutoksen vaikutuksiin kuin
biologiseen monimuotoisuuteen. Nämä muutokset johtivat E4-standardiin liittyvien vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien kokonaispisteiden alentumiseen, minkä seurauksena standardi ei enää ylitä
olennaisuuskynnystä.
Lisätty: S2 Arvoketjun työntekijät
Pakkotyö
Riittävä palkka
Hiab tarkisti pisteytystään pakkotyön ja riittävän palkan alateemoille. Koska Hiabin toimittaja-
auditoinneissa on tehty tosiasiallisia löydöksiä molempiin teemoihin liittyvistä tapauksista, niiden
todennäköisyys muutettiin ”mahdollisesta” ”tosiasialliseksi”. Tämä nosti automaattisesti molempien
teemojen pisteytystä, mikä johti siihen, että ne ylittivät olennaisuuskynnyksen. Lisätietoja löydöksistä on
osiossa Arvoketjun työntekijät.
Poistettu: S4 Kuluttajat ja
loppukäyttäjät
Hiabin laitteiden loppukäyttäjien terveys ja turvallisuus on yhtiölle jatkossakin olennainen asia. Koska
nämä loppukäyttäjät ovat yhtiön arvoketjun työntekijöitä (asiakkaiden työntekijöinä), ja koska terveys ja
turvallisuus on Hiabille olennainen teema myös standardin “S2 Arvoketjun työntekijät” myötä, kaikki
loppukäyttäjien terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät tiedot katetaan jo standardissa S2. Näistä syistä Hiab
toteaa, että “S4 Kuluttajat ja loppukäyttäjät” ei ole yhtiölle olennainen standardi.
Osa hallituksen toimintakertomusta17
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi
Hiab (tuolloin Cargotec) toteutti vuonna 2023 kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin vahvistaakseen olennaiset
vaikutuksensa, riskinsä ja mahdollisuutensa. Arviointi oli yhä pätevä vuoden 2025 vuosiraportointia varten, mutta
tiettyihin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin tehtiin muutoksia säännöllisen vuosikatsauksen yhteydessä
(lisätietoja kohdassa Muutokset olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin). Hiabin tavoitteena on
päivittää kaksinkertainen olennaisuusarviointinsa vuoden 2026 aikana.
Vuonna 2023 Cargotecin kaksinkertainen olennaisuusarviointi suoritettiin erikseen kullekin liiketoiminta-alueelle,
myös Hiabille, jotta voitiin varmistaa, että ne hyötyvät tuloksista laatiessaan vastuullisuusohjelmiaan itsenäisinä
yhtiöinä Cargotecin liiketoiminta-alueiden suunnitellun eriyttämisen jälkeen. Liiketoiminta-alueiden tulokset
yhdistettiin konsernitasolla. Arviointiprosessia tuki ja arvioi ulkopuolinen asiantuntijaorganisaatio, ja tulokset
hyväksyi yhtiön johtoryhmä ja hallitus. Arvioinnissa tarkasteltiin yhtiön koko arvoketjua lyhyellä, keskipitkällä ja
pitkällä aikavälillä sekä  vaikutuksen että taloudellisesta näkökulmasta.
Hiab katsoo tietyn teeman olevan olennainen vaikutuksen näkökulmasta, kun sillä on tosiasiallisia tai mahdollisia,
myönteisiä tai kielteisiä olennaisia vaikutuksia ihmisiin tai ympäristöön. Tähän sisältyy sekä yhtiön oma toiminta
että arvoketju, mukaan lukien tuotteista ja palveluista sekä liikesuhteista syntyvät vaikutukset. Teema on
taloudellisesta näkökulmasta olennainen, jos siihen liittyy riskejä tai mahdollisuuksia, jotka vaikuttavat (tai joiden
voidaan kohtuudella odottaa vaikuttavan) yhtiön taloudelliseen asemaan tai tulokseen, kassavirtoihin, rahoituksen
saatavuuteen tai pääomakustannuksiin. Arvioinnissa todettiin myös, että riippuvuus luontoon, ihmisiin ja
yhteiskuntaan perustuvista resursseista voi olla taloudellisten riskien tai mahdollisuuksien lähde.
Hiabin vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissa oli neljä vaihetta: vaikutusten kontekstin
ymmärtäminen, vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistaminen, tunnistettujen vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien arviointi sekä kynnysarvojen asettaminen yhtiön olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien määrittämiselle. Prosessin aikana yhtiö arvioi perusteellisesti liiketoimintamalliaan, globaalia
asemaansa, tuotteitaan ja palveluitaan (mukaan lukien käytetyt materiaalit), arvoketjuaan ja liikesuhteitaan ketjun
alku- ja loppupäässä sekä vaikutusten kohteena olevia sidosryhmiä. Tätä varten yhtiö teki laajan
aineistotutkimuksen ja arvoketjun kartoituksen. Yhtiö käytti oletuksia arvioidessaan ihmisoikeuksiin liittyvien
vaikutusten todennäköisyyttä ja korjaamattomuutta.
Teemakohtaiset näkökohdat
Ilmastonmuutos
Suurin osuus Hiabin kasvihuonekaasupäästöistä on peräisin laitteiden käyttövaiheesta, joka muodosti 59
prosenttia yhtiön kasvihuonekaasujen kokonaispäästöistä vuonna 2025. Toimitusketjusta peräisin olevien
päästöjen osuus oli 39 prosenttia. Hiabin omasta toiminnasta aiheutuvat päästöt muodostivat vain kaksi
prosenttia kokonaispäästöistä. Nämä päästöt on kuvattu yksityiskohtaisesti kohdassa Ilmastonmuutokseen
liittyvät tavoitteet ja mittarit.
Hiab (tuolloin Cargotec) toteutti vuonna 2021 ilmastoskenaarioanalyysin, jolla se arvioi strategiansa ja
liiketoimintamallinsa ilmastokestävyyttä. Analyysin tuloksia käytettiin yhtiön kaksinkertaisen olennaisuusarvion
yhteydessä vuonna 2023 ilmastonmuutokseen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistamiseksi.
Jatkuvien toimintojen näkökulmasta analyysin tulokset ovat laajalti yhä päteviä, ja sitä käytettiin tietolähteenä
myös yhtiön ilmastosiirtymäsuunnitelmaa valmisteltaessa vuonna 2025 (lisätietoja kohdassa Ilmastonmuutoksen
hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma). Hiab on aloittanut ilmastoskenaarioanalyysinsä päivityksen.
Ilmastoskenaarioanalyysi auttaa varmistamaan, että Hiabin ilmastotoimenpiteet ovat oleellisia sen strategian
kannalta ja ymmärtämään ilmastonmuutoksen mahdollisia taloudellisia vaikutuksia yhtiön liiketoimintaan sekä
suotuisissa että epäsuotuisissa olosuhteissa. Suotuisassa skenaariossa maailma saavuttaa Pariisin sopimuksen
tavoitteet ja onnistuu rajoittamaan ilmaston lämpenemisen 1,5 celsiusasteeseen. Skenaario noudattaa
hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin IPCC:n viidennen arviointiraportin hiilipäästöjen kehityskulkua RCP2.6
(IPCC:n kuudennen arviointiraportin SSP1-2.6) ja Kansainvälisen energiajärjestön kestävän kehityksen skenaariota
(SDS). Epäsuotuisassa skenaariossa maailma jatkaa toimintaansa tavalliseen tapaan, mikä johtaa ilmaston
lämpenemiseen neljällä celsiusasteella. Skenaario perustuu IPCC:n hiilipäästöjen kehityskulkuun RCP8.5.
Ilmastoskenaarioanalyysi kattaa Hiabin lyhyen (alle yksi vuosi), keskipitkän (1-3 vuotta) ja pitkän aikavälin (3-30
vuotta) aikajänteen. Pitkän aikavälin aikajänne ulottuu vuoteen 2050. Nämä aikajänteet eivät vastaa
eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien aikajänteitä, koska analyysi tehtiin ennen standardien julkistusta.
Ilmastoskenaarioanalyysissä huomioidaan poliittiset, lainsäädännölliset, teknologiset ja sosiaaliset näkökulmat.
Sekä suotuisassa että epäsuotuisassa skenaariossa tunnistetaan tiettyjä selviä kehityskulkuja, kuten digitalisaatio,
sähköistyminen ja uusiutuva energia. Nämä on myös sisällytetty Hiabin strategiaan, mikä vahvistaa luottamusta
strategian kestävyyteen ilmaston lämpenemisen tulevasta voimakkuudesta riippumatta. Analyysissä käytettyjen
skenaarioiden ja oletuksien vaikutukset ovat yhteensopivia yhtiön taloudellisten tietojen kanssa. Hallituksen
toimintakertomuksen osiossa Sisäinen valvonta, riskit ja riskienhallinta Hiab toteaa altistuvansa ilmastoon
liittyville riskeille ympäristön, sääntelyn ja teknologisten muutosten sekä tekemiensä päästövähennyssitoumusten
vuoksi.
Skenaarioanalyysi vahvistaa, että Hiabilla on erinomaiset mahdollisuudet auttaa asiakkaitaan muuttamaan
toimintaansa kestävämmäksi tarjoamalla ratkaisuja, jotka mahdollistavat merkittäviä päästövähennyksiä. Tätä
tukee EU:n taksonomia-asetuksen kanta, jonka mukaan teollinen tuotanto on keskeinen
kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen mahdollistaja muilla sektoreilla. Tällaisten mahdollistavien ratkaisujen
kysynnän odotetaan kasvavan, mikä lisää Hiabin ekoratkaisujen tuoteryhmän myyntiä.
Vähäpäästöisten teknologioiden ja ratkaisujen kysynnän kasvuun liittyy kuitenkin monia epävarmuuksia ja
siirtymäriskejä. Hiabin vähäpäästöisiä ratkaisuja kehitetään uuden ja kehittyvän teknologian, sähköistämisen,
automaation ja digitalisaation pohjalta, jotka kaikki perustuvat teknologisiin innovaatioihin ja kehitysaskeliin.
Tällaisten tuotteiden ja palveluiden kysyntään liittyy myös markkinariskejä, koska siihen vaikuttavat tietyn
maantieteellisen alueen olosuhteet. Esimerkiksi sähkölaitteiden latausverkostojen laajuus ja fossiilittoman sähkön
saatavuus niiden virransyöttöön vaihtelevat suuresti alueittain ja maittain.
Edellä mainittujen siirtymäriskien lisäksi ilmastoskenaarioanalyysissä tunnistettiin fyysisiä riskejä, joilla kaikilla on
pitkä aikajänne johtuen strategisen toimitusketju- ja tuotesuunnittelun luonteesta. Vaikka näitä riskejä ei tällä
hetkellä pidetä Hiabille olennaisina, yhtiö kuitenkin seuraa niitä tiiviisti varmistaakseen, että sillä on niistä jatkuvasti
ajantasainen ymmärrys.
Osa hallituksen toimintakertomusta18
Fyysinen riski (ilmastoon
liittyvä vaara)
Vaikutus
Hillintä / mahdollisuus
Akuutti
Lämpöaallot
Äärimmäiset sääilmiöt,
kuten hurrikaanit, myrskyt ja
tulvat
Krooninen
Lämpökuormitus
Merenpinnan nousu
Liiketoiminnan häiriöt
Toimitusketjun häiriöillä voi olla kielteinen vaikutus
Hiabin tuotantokapasiteettiin ja liikevaihtoon. Esimerkiksi
alikehittyneen infrastruktuurin alueilla sijaitsevat
toimittajat ovat erityisen haavoittuvaisia äärimmäisen
sääilmiön sattuessa, koska niiden toiminnot ja toimitilat
voivat vaurioitua vakavasti. Lisäksi paikallisen
yhteiskunnan kyky auttaa jälleenrakentamisessa voi olla
heikentynyt. Äärimmäinen sääilmiö yhdellä alueella voi
myös aiheuttaa kertautuvia viivästyksiä muilla alueilla,
mikä vaarantaa oikea-aikaiset toimitukset asiakkaille.
Uudet tuotevaatimukset
Lämpöaallot ja lämpökuormitus edellyttävät ihmisten
terveyden ja turvallisuuden huomioimista, sillä
käyttöolosuhteet voivat muuttua haastavammiksi.
Ajantasaiset liiketoiminnan jatkuvuussuunnitelmat
Mahdollisuus kehittää ratkaisuja asiakkaiden
toiminnan ilmastokestävyyden parantamiseksi.
Automaatio, robotisaatio, digitalisaatio ja etäpalvelut
vähentävät fyysisen läsnäolon tarvetta tai poistavat
sen.
Muut vaaditut näkökohdat
Määritellessään resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia Hiab ei
suorittanut erityistä resurssien ja toimintojen arviointia eikä konsultoinut vaikutusten kohteena olevia sidosryhmiä.
Määritellessään liiketoiminnan harjoittamiseen liittyviä olennaisia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia Hiab
sisällytti arviointiin yhtiön maailmanlaajuiset toiminnot ja arvoketjun kokonaisuudessaan. Tähän sisältyi erilaisia
toimipaikkoja ympäri maailmaa, useita aloja (kuten teräksen valmistus ja asiakkaiden toiminta eri sektoreilla) sekä
monia mahdollisia kestävyyteen kytkeytyviä teemoja, jotka liittyivät erityisesti kyseisiin paikkoihin ja
teollisuudenaloihin.
Vaikutuksen olennaisuus
Vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarviossaan Hiab hyödynsi aiemmista riski- ja vaikutusarvioinneista
saatuja tietoja sekä haastatteli 21 sisäisten sidosryhmien edustajaa (omia työntekijöitä) ja yhden ulkoisen
sidosryhmän (rahoituslaitos) edustajaa tunnistaakseen todelliset ja mahdolliset vaikutukset (sekä myönteiset että
kielteiset) ihmisiin ja ympäristöön. Arvioinnissa hyödynnettiin myös sisäisiltä asiantuntijoilta, tieteellisestä
tutkimuksesta, markkinatrendeistä ja vertaisarvioinneista saatua tietoa. Tunnistetut myönteiset ja kielteiset
vaikutukset arvioitiin vakavuuden (mittakaava, laaja-alaisuus, korjaamattomuus) ja todennäköisyyden perusteella,
ja niitä verrattiin eurooppalaisiin kestävyysraportointistandardeihin. Korjaamattomuutta arvioitiin vain kielteisten
vaikutusten osalta. Arviointi tehtiin yhdessä sisäisten asiantuntijoiden kanssa, jotka edustivat useita yhtiön ja sen
liiketoiminta-alueiden eri toimintoja, kuten henkilöstöhallintoa, vastuullisuutta, terveyttä ja turvallisuutta, hankintaa
sekä eettisyyttä ja vaatimustenmukaisuutta. Vakavuuden ja todennäköisyyden yhdistelmä määritteli vaikutuksen
olennaisuuden.
Hiabin merkittävimmät kielteiset ympäristöön ja yhteiskuntaan liittyvät vaikutukset syntyvät sen toimittajien ja
muiden liikekumppaneiden toiminnassa. Hiabin laitteiden valmistuksessa käytetään rajallisia luonnonvaroja, kuten
terästä ja mineraaleja, minkä vuoksi yhtiö keskittyi erityisesti kaivosteollisuuden ja materiaalien louhinnan
haittavaikutuksiin. Lisäksi Hiab kiinnitti erityistä huomiota tiettyihin maantieteellisiin alueisiin, sillä yhtiöllä on
lukuisia toimittajia maissa, joissa on kohonnut haitallisten ihmisoikeusvaikutusten riski. 
Taloudellinen olennaisuus
Hiab seuloi ja identifioi tunnistettujen vaikutusten taloudelliset riskit ja mahdollisuudet. Yhtiö käytti olemassa
olevista riskienarviointityökaluista saatuja tietoja ja haastatteli talous-, strategia- ja riskinhallintatoimintojen
työntekijöitä sekä muita sisäisiä asiantuntijoita ja järjesti heidän kanssaan työpajoja. Yhtiö asetti etusijalle riskit ja
mahdollisuudet, joiden odotettiin todennäköisimmin vaikuttavan yhtiön liikevoittoon. Tunnistetut riskit ja
mahdollisuudet yhdistettiin niitä vastaaviin ESRS:n alateemoihin, mutta ei arvoketjuun. Kun riskit ja mahdollisuudet
oli tunnistettu, sisäiset asiantuntijat arvioivat ne suuruusluokan (liikevoittoon kohdistuvan taloudellisen
vaikutuksen taso, nimellisestä katastrofaaliseen) ja todennäköisyyden perusteella. Koska kestävyyteen liittyviä
riskejä arvioidaan myös yhtiön yleisessä riskienhallintaprosessissa (ERM), tämän prosessin arviointimenetelmiä ja
priorisointia käytettiin myös kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin riskiarvioinnissa. Olennaisuuden määritti
toteutumisen todennäköisyyden ja taloudellisen riskin tai mahdollisuuden potentiaalisen suuruusluokan
yhdistelmä.
Konsolidointi, kynnysarvot ja johtamisprosessit
Kun vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet oli tunnistettu ja arvioitu liiketoiminta-alueiden tasolla, tulokset yhdistettiin
konsernitasolla ja priorisoitiin pisteytyksen perusteella, ja niille annettiin kynnysarvot. Kynnysarvojen kriteereitä
asetettaessa yhtiö tarkasteli useita tekijöitä, kuten sidosryhmiin kohdistuvan vaikutuksen merkitystä, mahdollisia
taloudellisia seurauksia sekä vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien strategista merkitystä. Koska riskit ja
mahdollisuudet näyttivät yleisesti ottaen saavan alempia pisteitä, taloudellisen olennaisuuden määrittämisen
kynnys asetettiin alemmas kuin vaikutuksen olennaisuuden. Näin voitiin varmistaa, että myös riskit ja
mahdollisuudet ylittävät olennaisuuskynnyksen.
Lähes kaikki Hiabin olennaiset kestävyysseikat on asetettu etusijalle yhtiön johtamisprosesseissa jo useiden
vuosien ajan. Tämä näkyy Hiabin dokumentoimissa ohjesäännöissä ja käytännöissä, jotka liittyvät työntekijöiden
sitouttamiseen, ilmastotoimiin, terveyteen ja turvallisuuteen, vastuulliseen hankintaan, maksukäytäntöihin sekä
eettisyyteen ja vaatimustenmukaisuuteen. Kiertotalous on aiheena jossain määrin uusi, mutta myös sen osalta
Hiabilla on jo hallintotavat ja toimintasuunnitelmat olemassa. Lisätietoja näistä ohjesäännöistä, prosesseista ja
käytännöistä löytyy tämän raportin aihekohtaisten standardien osioista.
Kestävyys ja riskienhallinta
Ilmasto oli aiemmin yhtiön (tuolloin Cargotec) ainut ERM-prosessiin sisällytetty kestävyyteen liittyvä aihe. Vuonna
2025 Hiab laajensi tämän prosessin kattamaan kestävyysnäkökohdat kokonaisvaltaisemmin sisällyttämällä siihen
sosiaalisia ja sääntelyyn liittyviä näkökohtia. Tämä mahdollistaa kestävyyteen liittyvien riskien perusteellisemman
arvioinnin.
Hiabin konsernitoimintojen, mukaan lukien vastuullisuuden, ERM-prosessi sisältää kaksi arviointijaksoa vuodessa.
Näiden arviointien aikana toiminnot arvioivat ja vahvistavat toimintaansa liittyvät merkittävimmät riskit
huomioimalla sellaisia tekijöitä kuin kunkin riskin todennäköisyys ja taloudellinen vaikutus. Riskit priorisoidaan
pisteytyksen perusteella, ja viisi merkittävintä riskiä esitellään Hiabin johtoryhmälle.
Osa hallituksen toimintakertomusta19
Kestävyyteen liittyvä huolellisuusvelvoite on kiinteä osa Hiabin yrityskauppaprosessia. Prosessin aikana Hiab
muun muassa toteuttaa ympäristöanalyysejä ja arvioi mahdollisia ihmisoikeusriskejä.
Lisäksi Hiabin liiketoimintadivisiooneilla on integroidut johtamisjärjestelmät esimerkiksi laatua, ympäristöä sekä
terveyttä ja turvallisuutta varten. Kaikkiin järjestelmiin kuuluu fyysisten resurssien riskinarviointi, johon sisältyvät
myös ilmastonmuutoksen mahdolliset lyhyen aikavälin vaikutukset kyseiseen yksikköön.
Keskeiset olennaisiin teemoihin liittyvät ohjesäännöt
Hiabin keskeiset ohjesäännöt, jotka liittyvät sen olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin, on kuvattu
alla olevassa taulukossa. Lisää aihekohtaista tietoa ohjesäännöistä sekä niihin liittyvistä ohjeistuksista esitetään
asiaankuuluvien aihekohtaisten standardien osioissa.
Ohjesääntö
Sovellettavuus
Yleinen
tarkoitus
Olennaiset
kestävyys-
raportoinnin
standardit
Luomiseen tai
päivitykseen
osallistuvat
sidosryhmät
Korkeimmassa
asemassa oleva
vastuuhenkilö
Hyväksyntä
Saavutettavuus
Eettiset
toimintaohjeet
sekä muut
eettisyyteen ja
vaatimusten-
mukaisuuteen
liittyvät
ohjesäännöt
Hiabin
työntekijät ja
johto
Luovat perustan
eettiselle
liiketoiminnalle
Kaikki
Sisäiset
asiantuntijat ja
työntekijöiden
edustajat
Lakiasiain-
johtaja
Hallitus (eettiset
toimintaohjeet),
Hiabin
johtoryhmä tai
toimitusjohtaja
Hiabgroup.com
ja/tai sisäisesti
Hiabin
intranetissä
(eettiset
toimintaohjeet
19 kielellä)
Vastuullisuus-
ohjesääntö
Hiabin
työntekijät,
toimittajat ja
muut
liikekumppanit
(kuten
määritelty
BPCoC:ssa)
Asettaa
sitoumukset
olennaisille
kestävyys-
teemoille
Kaikki
Sisäiset
asiantuntijat
Business
Excellence -
johtaja
Hiabin
johtoryhmä
Hiabgroup.com
ja sisäisesti
Hiabin
intranetissä
Liike-
kumppaneiden
eettiset
toimintaohjeet
(BPCoC)
Ulkoiset
liikekumppanit
(keskittyy
pitkälti
toimitusketjuun)
Asettaa
kestävyyteen
liittyviä
vaatimuksia
liike-
kumppaneille
Ilmastonmuutos
Resurssien
käyttö ja
kiertotalous
Arvoketjun
työntekijät
Liiketoiminnan
harjoittaminen
Sisäiset
asiantuntijat
Responsible
Business
Alliance 1
Johtaja, Loader
Cranes, Light
and Medium
Hiabin
johtoryhmä
Hiabgroup.com
ja sisäisesti
Hiabin
intranetissä
Henkilöstö-
ohjesääntö sekä
muut
henkilöstö-
hallintoon
liittyvät
ohjesäännöt
Hiabin
työntekijät2
Määrittelevät
työsuhteisin
liittyvät
periaatteet ja
toiminta-
käytännöt
Oma työvoima
Valituista
aiheista
keskustellaan
työntekijöiden
edustajien
kanssa
Henkilöstö-
johtaja
Hiabin
johtoryhmä
Sisäisesti
Hiabin
intranetissä
1 Luodessaan liikekumppaneiden eettisiä toimintaohjeita Hiab otti vaikutteita Responsible Business Alliancen (RBA) eettisistä toimintaohjeista. RBA on toimialojen
välinen koalitio, joka edistää vastuullista liiketoimintaa toimitusketjuissa.
2 Täytäntöönpano on riippuvaista paikallisesta lainsäädännöstä.
Taulukko tiedonantovaatimuksista ja tietopisteistä, jotka on johdettu muusta EU:n
lainsäädännöstä
ESRS-
tiedonantovaatimus
Muusta EU:n lainsäädännöstä
johdettu tietopiste
Sijainti raportissa
Yleiset tiedot
BP-1, BP-2
Laatimisperusteet
GOV-1
Kohdat 21 (d) ja (e)
Kestävän kehityksen johtaminen Hiabilla
GOV-2
Kestävän kehityksen johtaminen Hiabilla
GOV-3
Kestävyys osana kannustinjärjestelmiä
GOV-4
Kohta 30
Selvitys huolellisuusvelvoitteesta
GOV-5
Riskienhallinta ja kestävyysraportoinnin sisäinen valvonta
SBM-1
Kohdat 40 (d) i–iv (ei olennaisia)
Strategia, Liiketoimintamalli ja arvoketju
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
SBM-3
Hiabin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Vuorovaikutus Hiabin strategian ja liiketoimintamallin kanssa (aihekohtaisten
standardien osioissa)
IRO-1
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi
IRO-2
Taulukko tiedonantovaatimuksista ja tietopisteistä, jotka on johdettu muusta EU:n
lainsäädännöstä
Ympäristötiedot
E1-1
Kohdat 14, 16 (g)
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
E1-2
Ilmastonmuutokseen liittyvät ohjesäännöt
E1-3
Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet
E1-4
Kohta 34
Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet ja mittarit
E1-5
Kohdat 37, 38, 40–43
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
E1-6
Kohdat 44, 53–55
Kasvihuonekaasujen scope 1, scope 2 ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
E1-7
Kohta 56
Ei olennainen
E1-8
Ei olennainen
E1-9
Kohdat 66, 66 (a), 66 (c), 67 (c),
69
Vaiheittain käyttöön otettava tiedonantovaatimus, ei sisälly raportointiin
E2-1, E2-2, E2-3
Ei olennainen
E2-4
Kohta 28
Ei olennainen
E3-1
Kohdat 9, 13, 14
Ei olennainen
E3-2, E3-3
Ei olennainen
E3-4
Kohdat 28 (c), 29
Ei olennainen
ESRS 2 – IRO 1 – E4
Kohdat 16 (a) i, (b), (c)
Ei olennainen
E4-1
Ei olennainen
E4-2
Kohdat 24 (b), (c), (d)
Ei olennainen
E4-3, E4-4, E4-5, E4-6
Ei olennainen
E5-1
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät ohjesäännöt
E5-2
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet
Osa hallituksen toimintakertomusta20
ESRS-
tiedonantovaatimus
Muusta EU:n lainsäädännöstä
johdettu tietopiste
Sijainti raportissa
E5-3
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet ja mittarit
E5-4
Resurssien sisäänvirtaukset
E5-5
Kohdat 37 (d), 39
Resurssien ulosvirtaukset, Jätteet
Yhteiskunnalliset tiedot
ESRS – SBM-3 – S1
Kohdat 14 (f), (g)
“Vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa” osiossa Oma työvoima
S1-1
Kohdat 20, 21, 22, 23
Omaan työvoimaan liittyvät ohjesäännöt
S1-2
Yhteydenpito oman työvoiman kanssa
S1-3
Kohta 32 (c)
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
S1-4
Omaan työvoimaan liittyvät toimenpiteet
S1-5
Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit
S1-6, S1-7
Työsuhteisten ja muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
S1-8
Ei olennainen
S1-9
Monimuotoisuuden mittarit
S1-10, S1-11, S1-12
Ei olennainen
S1-13
Koulutus ja osaamisen kehittäminen
S1-14
Kohdat 88 (b), (c), (e)
Terveys ja turvallisuus
S1-15
Ei olennainen
S1-16
Kohdat 97 (a), (b)
Ansiotuloa koskevat mittarit
S1-17
Kohdat 103 (a), 104 (a)
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
ESRS 2 – SBM-3 – S2
Kohta 11 (b)
“Vuorovaikutus strategian ja liiketoimintamallin kanssa” osiossa Arvoketjun työntekijät
S2-1
Kohdat 17, 18, 19
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät ohjesäännöt
S2-2, S2-3
Yhteydenpito arvoketjun työntekijöiden kanssa
S2-4
Kohta 36
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimenpiteet
S2-5
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät tavoitteet ja mittarit
S3-1
Kohdat 16, 17
Ei olennainen
S3-2, S3-3
Ei olennainen
S3-4
Kohta 36
Ei olennainen
S3-5
Ei olennainen
S4-1
Kohdat 16, 17
Ei olennainen
S4-2, S4-3
Ei olennainen
S4-4
Kohta 35
Ei olennainen
S4-5
Ei olennainen
Hallintotapatiedot
G1-1
Kohdat 10 (b), (d)
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät ohjesäännöt ja yrityskulttuuri
G1-2
Suhteet toimittajiin
G1-3
Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely, Väärinkäytösten ehkäiseminen
G1-4
Kohdat 24 (a), (b)
Väärinkäytöstapaukset
ESRS-
tiedonantovaatimus
Muusta EU:n lainsäädännöstä
johdettu tietopiste
Sijainti raportissa
G1-5
Ei olennainen
G1-6
Maksukäytännöt
Osa hallituksen toimintakertomusta21
Ympäristötiedot
Ilmastonmuutos
Seuraavat ilmastonmuutokseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on todettu Hiabille olennaisiksi.
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
ESRS E1
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutoksen hillintä
Energia
Aikahorisontti:
pitkäaikainen (yli 5 vuotta)
– Hiabin arvoketjussa käytetään
energiaa ja fossiilisia polttoaineita.
(K)
+ Hiabin vähäpäästöiset ratkaisut
auttavat vähentämään asiakkaiden
toiminnasta syntyviä päästöjä. (L)
+ Toimitusketjun optimoinnilla
saavutetaan lyhyempi etäisyys
toimittajiin, mikä vähentää
polttoaineen kulutusta ja päästöjä.
(A)
Vain siirtymäriskejä.
+ Hiabin tarjooma vastaa vastuullisten ratkaisujen
kysyntään, mikä lisää ekoratkaisujen tuoteryhmän
myyntiä. (L)
+ Hiab saavuttaa markkinajohtajuuden investoimalla
tutkimukseen ja kehitykseen (T&K) sekä hankintaan
(kestävän kehityksen mukaisia ratkaisuja kehitetään ja
kilpailuetua luodaan nopeammin). (K)
– Päästövähennystavoitteita ei saavuta, minkä
seurauksena tarvitaan päästövähennyksiä tukevia
lisäinvestointeja. (K)
– Vähäpäästöisten laitteiden markkinakysyntä kasvaa
nopeammin kuin mitä Hiab pystyy kehittämään
tarjoomaansa T&K:n kautta, mikä pienentää Hiabin
markkinaosuutta näiden ratkaisujen osalta. (L)
– Hiabin tuotevalikoiman hiilidioksidipäästöjen
vähentämisen kannalta tärkeiden materiaalien niukka
saatavuus ja korkeat kustannukset. (A, L)
– Asiakaskysyntä ja maksuhalukkuus muuttuvat
epävarmoiksi, koska vähäpäästöisten tuotteiden hinnat
ovat korkeampia perinteisiin tuotteisiin verrattuna. (L)
– Lisääntynyt kilpailu. Kilpailijat kehittävät uusia
vähäpäästöisiä teknologioita entistä nopeammin. (L)
1 Vaikutuksen olennaisuudessa (+) tarkoittaa myönteistä vaikutusta ja (–) kielteistä vaikutusta.
2 Taloudellisessa olennaisuudessa (+) tarkoittaa taloudellista mahdollisuutta ja (–) taloudellista riskiä
(A) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun alkupäässä
(O) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu omassa toiminnassa
(L) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun loppupäässä
(K) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu kaikissa arvoketjun osissa
Vuorovaikutus Hiabin strategian ja liiketoimintamallin kanssa
Ilmastonmuutoksen hillintä on keskeinen osa Hiabin strategiaa ja liiketoimintamallia. Hiab toimii
kuormankäsittelyalalla, jolla on merkittävä hiilijalanjälki, sillä suurin osa alalla käytettävistä laitteista toimii edelleen
fossiilisilla polttoaineilla. Hiabin suurin ilmastovaikutus ja siten myös mahdollisuus hillitä ilmastonmuutosta on
sen arvoketjussa: toimitusketjuun ja laitteiden käyttövaiheeseen liittyvät kasvihuonekaasupäästöt muodostivat 98
prosenttia yhtiön kokonaispäästöistä vuonna 2025. Vähentämällä päästöjä näissä arvoketjun osissa ja siten
auttamalla asiakkaita toimimaan kestävämmin, Hiabilla on mahdollisuus uudistaa toimialaansa ja edistää Pariisin
sopimuksen 1,5 celsiusasteen rajan tavoittelua.
Hiab (tuolloin Cargotec) toteutti ilmastoskenaarioanalyysin vuonna 2021. Analyysi ja sen tulokset on kuvattu
kohdassa Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi osiossa Yleiset tiedot.
Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma
Osana Cargotecia Hiabilla oli tavoitteet ja tiekartta kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi jo usean vuoden
ajan. Yhtiön toimia hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi todentaa 21 prosentin päästövähenemä jatkuvien
toimintojen arvoketjussa vuonna 2024 verrattuna vuoteen 2023.
Hiab loi ilmastosiirtymäsuunnitelman jatkuville toiminnoille vuonna 2025. Tässä osiossa yhtiö kuvaa suunnitelman
tavoitteita, keinoja ja muita elementtejä jatkuvien toimintojen kontekstissa. Suunnitelmaa ei sovelleta lopetettuihin
toimintoihin.
Kasvihuonekaasupäästöjen vähentäminen ja samalla ilmastonmuutoksen hillinnän tuomiin mahdollisuuksiin
tarttuminen ovat keskeisiä tekijöitä Hiabin strategiassa ja tulostavoitteissa. Tätä todistaa myös yhtiön tavoite
lisätä ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihdon osuutta kokonaisliikevaihdosta (lisätietoja kohdassa Hiabin
strategia ja liiketoimintamalli osiossa Yleiset tiedot). Tämä tarkoittaa, että ekoratkaisujen tuoteryhmän
liikevaihdon ennustaminen ja seuranta on kriittinen osa yhtiön taloudellista suunnittelua. Hiabin
ilmastosiirtymäsuunnitelma tukee yhtiön strategiaa ja vahvistaa, että Hiab on sitoutunut varmistamaan, että sen
liiketoiminta noudattaa yhtiön liiketoiminta on yhteensopiva Pariisin sopimuksen tavoitteiden kanssa ilmaston
lämpenemisen rajoittamiseksi. Hiabin johtoryhmä on hyväksynyt ilmastosiirtymäsuunnitelman.
Tavoitteet
Hiabin päivitetyt tieteeseen perustuvat tavoitteet kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi toimitettiin Science
Based Targets -aloitteen (SBTi) vahvistettavaksi vuonna 2025. Tavoitteet ovat yksi parhaista tavoista todistaa, että
yhtiön ohjesäännöissä annetut sitoumukset viedään käytäntöön. Tavoitteet ovat yhteensopivia sellaisen
toimialarajat ylittävän päästöjen kehityskulun kanssa, jolla ilmaston lämpeneminen rajoitetaan 1,5
celsiusasteeseen Pariisin sopimuksen mukaisesti.
Scope 1 ja 2
Scope 3
Lyhyen aikavälin tavoite
–50 % 2030 mennessä1
–25 % 2030 mennessä1
Pitkän aikavälin tavoite
–90 % 2040 mennessä1
–90 % 2050 mennessä1
1 Verrattuna vuoden 2022 lähtötasoon.
Näillä tavoitteilla Hiab pyrkii saavuttamaan nettonollapäästöt omassa toiminnassaan vuoteen 2040 mennessä ja
kaikissa arvoketjun osissa (scope 1, 2 ja 3) vuoteen 2050 mennessä. Nettonollataso saavutetaan yhdistämällä
vähintään 90 prosentin päästövähennys sekä mahdollisten jäljelle jäävien päästöjen hyvittäminen kompensaatio-
ja talteenottohankkeiden avulla. Hiab päättää parhaista menetelmistä jäljelle jäävien päästöjen neutraloimiseksi
myöhemmässä vaiheessa, kun kaikki mahdollisuudet niiden vähentämiseksi on käytetty loppuun.
Osa hallituksen toimintakertomusta22
Keskeiset keinot ja niiden taloudelliset vaikutukset
Hiab on tunnistanut monia keskeisiä keinoja ja toimenpiteitä ilmastosiirtymäsuunnitelmansa toteuttamiseksi ja
päästövähennystavoitteidensa saavuttamiseksi.
Koska Hiabin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja kokoonpanoon keskittyvään toimintaan,
yhtiön omasta toiminnasta aiheutuvat päästöt ovat vähäisiä (noin kaksi prosenttia kaikista
kasvihuonekaasupäästöistä vuonna 2025). Suurin osa näistä päästöistä on peräisin sähkön ja maakaasun
kulutuksesta Hiabin yksiköissä sekä yhtiön huoltoajoneuvojen käyttämästä polttoaineesta.
Hiabin paras mahdollisuus hillitä ilmastonmuutosta ja saavuttaa tieteeseen perustuvat tavoitteensa sijaitsee
arvoketjussa, jossa yhtiön ilmastoon liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet ovat merkittävimpiä. Vuonna
2025 yhtiön kasvihuonekaasupäästöistä 98 prosenttia oli lähtöisin arvoketjusta (39 prosenttia toimitusketjusta ja
59 prosenttia laitteiden käyttövaiheesta).
Ohessa esitetään päästövähennyskeinot arvoketjun kussakin osassa. Kunkin keinon taloudellinen vaikutus on
arvioitu suhteessa sen sijaintiin arvoketjussa. Esimerkiksi ”siirtyminen nollapäästöisiin ajoneuvoihin” -keinon
taloudellisen vaikutuksen arvioidaan olevan ”suurin” Hiabin omissa toiminnoissa, ei yhtiön koko arvoketjun osalta.
On myös huomattava, että nämä arviot edustavat Hiabin nykyistä ymmärrystä kunkin keinon suhteellisesta
vaikutuksesta ilmastosiirtymäsuunnitelman aikana. Koska suunnitelma ulottuu vuoteen 2050 saakka, arvioihin
sisältyy luonnostaan useita epävarmuustekijöitä. Arviot eivät myöskään indikoi konkreettisia rahoitus- tai
investointisuunnitelmia (pääoma- tai toimintamenoihin liittyen). Koska Hiabin ilmastosiirtymäsuunnitelma
hyväksyttiin vasta loppuvuodesta 2025, tällaisia suunnitelmia ei ole vielä tehty.
Keskeinen päästövähennyskeino
Taloudellinen vaikutus
Toimitusketju (scope 3, arvoketjun alkupää)
Siirtyminen vähäpäästöiseen teräkseen sekä uusiutuviin ja
kierrätettyihin materiaaleihin
Suurin
Tuotteiden painon keventäminen ja materiaalitehokkuus
Keskisuuri
Logistiikka: Rekkojen sähköistyminen, siirtyminen kestävämpiin ja
tehokkaampiin kuljetustapoihin, siirtyminen vähähiilisiin polttoaineisiin
Keskisuuri
Omat toiminnot (scope 1 ja 2)
Siirtyminen fossiilittomaan energiaan
Suuri
100% fossiiliton sähkö 2030 mennessä
Suurin
Siirtyminen nollapäästöisiin ajoneuvoihin
Suurin
Energiatehokkuuden parantaminen
Keskisuuri
Matalavaikutteisiin toimistoihin ja tiloihin pyrkiminen
Keskisuuri
Muutokset ihmisten käytöksessä
Pieni
Myytyjen tuotteiden käyttö  (scope 3, arvoketjun loppupää)
Käyttövaiheen energialähteiden päästöttömyys
Suurin
Käyttövaiheen energiatehokkuus ja toiminnan optimointi
Keskisuuri
Vähähiiliset polttoaineet, kun sähköistyminen on haastavaa
Suurin
Muut keinot (scope 3)
Liikematkustus, työmatkat, polttoaineisiin ja energiaan liittyvä toiminta,
jätteet ja loppukäsittely
Pieni
Näihin keinoihin liittyvät vuonna 2025 tehdyt toimenpiteet on kuvattu kohdassa Ilmastonmuutokseen liittyvät
toimenpiteet.
Seuraavat kaaviot osoittavat kunkin eri päästövähennyskeinon merkityksen Hiabin päästövähennystavoitteiden
saavuttamisen kannalta. Kaaviossa esitetty liiketoiminnan kasvun arvio on vain yksi mahdollinen skenaario. Se ei
ole ennakoiva lausunto tai arvio liiketoiminnan kasvupotentiaalista.
Osa hallituksen toimintakertomusta23
1
14
Osa hallituksen toimintakertomusta24
Oletukset ja riippuvuudet
Laatiessaan ilmastosiirtymäsuunnitelmaansa Hiab käytti useita oletuksia keskeisten keinojen tunnistamiseksi.
Yhtiön omassa toiminnassa näitä oletuksia ovat:
Uusiutuvan sähkön osuus kasvaa vaiheittain sataan prosenttiin maailmanlaajuisesti, ja vihreää vetyä käytetään
laajasti samalla, kun korkeapäästöisistä energialähteistä luovutaan vaiheittain tai niitä vähennetään merkittävästi.
Henkilö- ja raskaan liikenteen ajoneuvoissa siirrytään sähköistämiseen ja vedyn käyttöön, ja teollisissa
prosesseissa siirrytään vähähiilisiin vaihtoehtoihin.
Energiatehokkuus paranee maailmanlaajuisesti samalla, kun energian kysyntä tasoittuu talouden kasvusta
riippumatta.
Hiilen hinnoitteluun liittyvät mekanismit, sääntely ja hallitusten kannustinohjelmat edistävät päästövähennyksiä ja
ajoneuvokannan sähköistämistä. Investoinnit puhtaaseen energiaan ja kehittyvien maiden tukeminen lisääntyvät.
Hiilidioksidin talteenotto ja varastointi sekä metsitys- ja uudelleenmetsityshankkeet otetaan käyttöön
laajamittaisesti.
Tieteeseen perustuvista nettonollatavoitteista tulee maailmanlaajuinen standardi.
Arvoketjussa käytetyt oletukset:
Maailmanlaajuisen energiajärjestelmän päästövähenemät mahdollistavat sähköistettyjen tuotteiden alhaisen
päästöintensiteetin käyttövaiheessa.
Vähäpäästöisen teräksen saatavuus paranee ja siitä tulee edullisempaa.
Maailmanlaajuinen logistiikka siirtyy kohti vähäpäästöisiä polttoaineita ja sähköistymistä.
Tieteeseen perustuvista nettonollatavoitteista tulee maailmanlaajuinen standardi.
Hiab on tunnistanut joitakin mahdollisia lukkiutuneita kasvihuonekaasupäästöjä, jotka liittyvät sen omaisuuteen
(fyysiset toimipaikat), diesel-käyttöisiin laitteisiin ja ajoneuvoihin sekä yhtiön laitteissa käytettyyn teräkseen. Hiab
ei usko näiden lukkiutuneiden päästöjen vaarantavan sen ilmastotavoitteiden saavuttamista, sillä yhtiö on
sisällyttänyt ne ilmastosiirtymäsuunnitelmaansa. Yhtiötä ei ole suljettu EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten
vertailuarvojen ulkopuolelle.
Hiab kuvaa ilmastoskenaarioanalyysinsä tämänhetkisen tilan kohdassa Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien arviointiprosessi. Tätä tietoa ja tunnistettuja siirtymäriskejä käytettiin Hiabin
ilmastosiirtymäsuunnitelmaa tehtäessä.
Hiab on sitoutunut huomioimaan oikeudenmukaisen siirtymän periaatteet kestävyystyössään. Tämä tarkoittaa
muun muassa sitä, että Hiab seuraa ja käsittelee kaikkia vaikutuksia, joita sen ilmastosiirtymäsuunnitelmassa
tunnistetuilla keinoilla ja toimenpiteillä voi olla muihin olennaisiin teemoihin, kuten ihmisiin, koko arvoketjussa.
Hiab pyrkii tunnistamaan näitä vaikutuksia ja riippuvuuksia osana asianmukaisen huolellisuuden hankettaan ja
kaksinkertaista olennaisuusarviointiaan vuoden 2026 aikana. 
Edistyminen
Hiabin edistymistä suhteessa sen tieteeseen perustuviin ilmastotavoitteisiin ja muihin ilmastonmuutoksen
hillintään liittyviin mittareihin kuvataan kohdassa Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet ja mittarit (erityisesti
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt). Toimenpiteitä yhtiön
ilmastosiirtymäsuunnitelman toteuttamiseksi kuvataan kohdassa Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet.
Ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihdon osuus Hiabin kokonaisliikevaihdosta oli 37 prosenttia vuonna 2025 (29
prosenttia vuonna 2024). Koska ekoratkaisujen tuoteryhmä on keskeinen tekijä liiketoiminnan kasvun
mahdollistamisessa ilman päästöjen lisäämistä, tämä kehitys osoittaa, että yhtiön tuotevalikoima kehittyy oikeaan
suuntaan. Myynnin kasvu johtuu osittain Hiabin ekoratkaisujen tuoteryhmän päivitetyistä kriteereistä, jotka astuivat
voimaan tammikuussa 2025 (aiempien vuosien lukuja ei ole oikaistu). Päivityksen jälkeen nollapäästöiset
asennukset lisättiin tuoteryhmään osaksi ilmastoratkaisuja (laitteet), kun taas huolto ja varaosat lisättiin
kiertotalousratkaisuihin (palvelut). Vaikka tämä muutos laajensi tuoteryhmää ja mahdollisti myynnin kasvun,
ekoratkaisujen tuoteryhmän myynti olisi kasvanut myös ilman päivitystä, koska vähäpäästöisten ratkaisujen
asiakaskysyntä kasvaa.
Tuoteryhmän laajentamisen lisäksi päivitetyt kriteerit myös edellyttävät laitteilta aiempaa suurempia
päästövähennyksiä.
Ilmastonmuutokseen liittyvät ohjesäännöt
Hiabin eettiset toimintaohjeet (Code of Conduct) vahvistavat yhtiön sitoumusta toimia ilmastonmuutoksen
hillitsemiseksi ja kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi, jotta ilmaston lämpeneminen saadaan rajoitettua 1,5
celsiusasteeseen. Vaikka Hiabin lakiasiain ja vaatimustenmukaisuuden toiminnolla on perimmäinen vastuu
eettisten toimintaohjeiden jalkauttamisesta kokonaisuutena, monenlaiset roolit eri toiminnoissa vastaavat
tarkempien sitoumusten toteutuksesta, esimerkiksi sellaisten, jotka liittyvät ilmastoon ja ympäristöön.
Hiabin vastuullisuusohjesäännössä esitellään yhtiön tavoitteet haitallisten ympäristövaikutusten hillitsemiseksi ja
energiatehokkuuden edistämiseksi koko arvoketjussa. Ohjesäännössä kerrotaan Hiabin pyrkimyksestä hillitä
ilmastonmuutosta tarjoamalla energiatehokkaita ja vähäpäästöisiä ratkaisuja. Ohjesäännössä todetaan myös, että
Hiab pyrkii löytämään tapoja sopeutua ilmastonmuutoksen aiheuttamiin haasteisiin, edistää uusiutuvan energian
käyttöä ja tukee kumppaneitaan päästövähennystavoitteiden asettamisessa.
Hiabin liikekumppaneiden toimintaohjeiden mukaisesti liikekumppaneiden odotetaan aktiivisesti seuraavan omien
toimintojensa ja arvoketjunsa kasvihuonekaasupäästöjä, raportoivan niistä, asettavan niille tavoitteita sekä
vähentävän niitä. Kumppaneilta vaaditaan myös tuotteiden ja palveluiden hiilijalanjäljen mittaamista sekä
kielteisten ilmastovaikutusten hillintää. Vuonna 2025 Hiab päivitti liikekumppaneiden toimintaohjeita
vahvistaakseen entisestään hiilijalanjälkidatan toimittamiseen liittyviä vaatimuksiaan. Toimintaohjeet ovat osa
yhtiön toimittajasopimuksia ja yleisiä ostoehtoja.
Ohjesääntöjen jalkauttamista valvotaan seuraamalla Hiabin edistymistä ilmastotavoitteidensa saavuttamisessa,
mikä tapahtuu erilaisten analyysien ja toimenpiteiden avulla. Työtä kuvataan tässä Ilmastonmuutos-osiossa.
Osa hallituksen toimintakertomusta25
Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet
Vuoden 2025 aikana Hiab käynnisti kattavan vaikutustenarvioinnin, joka koskee yhtiön koko arvoketjua raaka-
aineiden hankinnasta ja valmistuksesta tuotteiden toimitukseen ja loppukäytön hallintaan. Tavoitteena on
tunnistaa, arvioida ja lieventää mahdollisia ihmisoikeus- ja ympäristöriskejä, mukaan lukien ilmastonmuutokseen
liittyvät riskit, sekä löytää mahdollisuuksia myönteisille vaikutuksille. Havaintoja hyödynnetään myös monissa
muissa aloitteissa, kuten Hiabin kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin päivityksessä ja yhtiön yleisessä
riskienhallintaprosessissa. Vaikutustenarviointi jatkuu vuoden 2026 ajan.
Hiabin ilmastosiirtymäsuunnitelman toteuttamiskeinot esitellään yksityiskohtaisesti kohdassa Ilmastonmuutoksen
hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma (Keskeiset keinot ja niiden taloudelliset vaikutukset). Tässä osiossa yhtiö
kuvaa keskeisiin keinoihin liittyvät merkittävimmät toimenpiteet, jotka toteutettiin jatkuvien toimintojen toimesta
vuoden 2025 aikana.
Arvoketjun alkupää
Toimitusketjussa tunnistettujen keskeisten keinojen osalta Hiab keskittyi vuonna 2025 vähäpäästöisen teräksen
siirtymään sekä tuotteiden painon keventämiseen ja materiaalitehokkuuteen.
Hiabin laitteissa käytettävän teräksen valmistus on suurin yksittäinen kasvihuonekaasupäästöjen lähde yhtiön
toimitusketjussa. Hiab pyrkii varmistamaan, että se saa varhain markkinoilta käyttöönsä vähäpäästöistä terästä
sekä suunnittelemaan tuotteensa siten, että niiden valmistuksessa voidaan käyttää vähemmän terästä tai
vaihtoehtoisia materiaaleja. Yhtiön pyrkimys lisätä tuotannossa käytettävän vähäpäästöisen tai kierrätetyn
teräksen osuutta näkyy Hiabin strategisessa kumppanuudessa teräsvalmistaja SSAB:n kanssa. Kumppanuuden
tarkoituksena on tuoda fossiiliton teräs kuormankäsittelyalalle. Vuonna 2025 kierrätetyn teräksen osuus Hiabin
ostaman teräksen kokonaismäärästä oli 26 prosenttia (21 prosenttia vuonna 2024, lisätietoja tästä mittarista on
kohdassa Resurssivirrat osiossa Resurssien käyttö ja kiertotalous). Vähäpäästöiseen teräkseen siirtymisen
vaikutus pitkällä aikajänteellä on todennettu Hiabin elinkaariarviointien laskelmilla. Vuonna 2025 Hiab jatkoi myös
toimittajien kannustamista fossiilittoman energian osuuden lisäämiseen toiminnoissaan.
Vuoden 2025 aikana Hiab otti käyttöön päivitetyn uusien tuotteiden kehitysprosessin, jossa ympäristöteemat ovat
osa arviointikriteerejä aina, kun uutta tuotetta kehitetään. Tämä kestävän kehityksen mukainen suunnittelu (Design
for Sustainability, DfS) sisällyttää tuotesuunnitteluun näkökohtia, jotka vähentävät haitallisia ympäristövaikutuksia
tuotteen elinkaaren aikana. Näitä ovat muun muassa materiaalityypin ja -tehokkuuden priorisointi, tuotteen painon
keventäminen sekä kasvihuonekaasupäästöjä minimoivat tuotantomenetelmät. Tämän parannuksen vaikutus
ilmenee pitkällä aikajänteellä.
Omat toiminnot
Hiabin omille toiminnoille tunnistetuista keskeisistä keinoista yhtiö keskittyi vuoden 2025 aikana nollapäästöisiin
ajoneuvoihin siirtymiseen sekä energiatehokkuuden parantamiseen. Kaikkien seuraavassa lueteltujen toimien
vaikutukset ilmenevät pitkällä aikajänteellä.
Vuoden 2025 aikana osa Hiabin ajoneuvokannasta Norjassa, Suomessa ja Ruotsissa siirtyi hybridiajoneuvoista
täyssähköisiin malleihin. Tämän muutoksen arvioidaan vähentävän päästöjä vuosittain noin 12 tonnia CO₂-
ekvivalenttia. Italiassa Hiab korvasi 38 prosenttia ajoneuvokannastaan vähäpäästöisillä ajoneuvoilla, minkä
arvioidaan vähentävän päästöjä vuosittain noin 39 tonnia CO₂-ekvivalenttia. Hiab päivitti myös maailmanlaajuiset
ohjesääntönsä vahvistaakseen tukeaan ajoneuvokantansa hiilidioksidipäästöjen vähentämiseksi.
Vuoden aikana Hiabin yksiköt Espanjan Zaragozassa ja Suomen Raisiossa toteuttivat merkittäviä parannuksia
energiatehokkuuden lisäämiseksi. Koska molemmat yksiköt ostavat jo 100-prosenttisesti uusiutuvaa sähköä,
hankkeet vähentävät ensisijaisesti ostetun energian määrää ja kustannuksia eivätkä niinkään
kasvihuonekaasupäästöjä.
Zaragozan tuotantoyksikössä loppuun saatettujen hankkeiden – joihin sisältyy kaiken valaistuksen päivittäminen
LED-tekniikkaan, hydraulipumppujen korvaaminen ja lastauslaiturien eristyksen parantaminen – arvioidaan
säästävän sähköä yhteensä noin 93 megawattitunnin verran vuosittain. Lisäksi hanke, jossa asennetaan akkuja
ylijäämäaurinkosähkön varastointia varten, mahdollistaa sen, että yksikkö voi käyttää vuosittain noin 80
megawattituntia enemmän itse tuotettua energiaa. Akkuvarastointi tukee myös yksikön sopeutumista
ilmastonmuutokseen, sillä tuotantoa voidaan jatkaa, vaikka sähköverkossa olisi häiriöitä esimerkiksi sään ääri-
ilmiöiden vuoksi.
Raision asiakastukiyksikössä Hiab saattoi päätökseen hankkeen, jossa asennettiin ja otettiin käyttöön yhteensä
180 aurinkopaneelia. Paneelien odotetaan kattavan noin 22 prosenttia yksikön vuotuisesta sähkönkulutuksesta
viiden vuoden keskikulutuksen perusteella laskettuna.
Hiabin tuotantoyksikkö Puolan Stargardissa sai vuonna 2025 onnistuneesti päätökseen hankkeen, joka
mahdollistaa sähkönostureiden valmistuksen sekä varmistaa litiumioniakkujen turvallisen ja vaatimustenmukaisen
käsittelyn. Tämä aloite todentaa Hiabin edistymistä tuotetarjoomansa sähköistämisessä sekä vastaa asiakkaiden
ja sijoittajien kasvavaan kiinnostukseen liittyen vähäpäästöisiin ratkaisuihin.
Vuoden aikana Hiab ilmoitti investoivansa 19 miljoonaa euroa Suomen Raisiossa sijaitsevan MULTILIFT-
vaihtolavalaitteiden tuotantoyksikön laajentamiseen ja modernisointiin. Muiden parannusten ohella Hiab vähentää
energiankulutusta energiatehokkaiden ratkaisujen avulla ja tavoittelee kestävän rakentamisen sertifiointia.
Arvoketjun loppupää
Hiabin paras mahdollisuus hillitä ilmastonmuutosta on myytyjen laitteiden käyttövaiheessa.
Kasvihuonekaasupäästöt ovat suuret juuri käyttövaiheessa, koska yhtiön laitteet ovat asiakaskäytössä pitkään, ja
koska asiakkaat käyttävät dieselmoottoreita laitteiden operoimiseen. Hiabin tutkimus- ja kehitystyö keskittyy
investointeihin, jotka mahdollistavat uusien vähäpäästöisten tuotteiden ja huoltoratkaisujen innovoinnin. Nämä
ratkaisut ovat osa yhtiön ekoratkaisujen tuoteryhmää, jonka tarkoitus on auttaa sekä Hiabia että sen asiakkaita
saavuttamaan ilmastotavoitteensa. Tuoteryhmään sisällytettyjen tuotteiden ja palveluiden tulee täyttää joko
ilmastonmuutoksen hillintään (ilmastoratkaisut) tai kiertotalouteen siirtymiseen (kiertotalousratkaisut) liittyvät
kriteerit. Ekoratkaisujen tuoteryhmän kehityksellä ja liikevaihdon kasvulla on tärkeä rooli, sillä ne tukevat yhtiön
kasvihuonekaasupäästöjen kasvun irrottamista myynnin kasvusta.
Vuonna 2025 Hiabin tuotteiden ja palveluiden käyttövaiheelle tunnistetuista keskeisistä päästövähennyskeinoista
yhtiö keskittyi pääasiassa käyttövaiheen energiatehokkuuteen.
Osa hallituksen toimintakertomusta26
Vuoden aikana Hiab lanseerasi useita uusia ekoratkaisujen tuoteryhmään kuuluvia ratkaisuja, jotka luetellaan
seuraavassa. Lanseerausten vaikutukset ilmenevät pitkällä aikajänteellä.
Kahden keskiraskaan kuormausnosturimallin päivitykset vaihtamalla hydrauliikkajärjestelmän tyyppiä. Hydraulisen
hyötysuhteen parantuminen vähentää käyttövaiheen päästöjä 35 prosenttia aiempiin malleihin verrattuna.
Vähäpäästöisen teräksen osuuden kasvattaminen MULTILIFT Ultima ZERO -koukkulaitteen rakenteessa 25
prosentista 40 prosenttiin. Tämä vähentää koukkulaitteen hankintavaiheen päästöjä 19 prosenttia. Yhdessä
polttoaineenkulutusta vähentävän Hiab Performance Packagen ja hydraulista hyötysuhdetta parantavan valinnaisen
säätöpumpun kanssa uusi malli vähentää koukkulaitteen elinkaaren aikaisia päästöjä 25 prosenttia tavanomaiseen
malliin verrattuna.
Hiabin Engine Control -ominaisuuden saatavuuden laajentaminen useammille kuorma-autovalmistaja-asiakkaille.
Tämä ominaisuus, joka on räätälöitävä erikseen kunkin asiakkaan kalustolle, vähentää elinkaaren aikaisia päästöjä
26 prosenttia sammuttamalla kuorma-auton moottorin, kun se ei ole aktiivisessa käytössä.
Hiabin kestävän kehityksen mukainen suunnittelu (Design for Sustainability, DfS), joka otettiin käyttöön vuonna
2025, rohkaisee liiketoimintadivisioonia kehittämään lisää vähäpäästöisiä ja kiertotalouden mukaisia ratkaisuja.
DfS integroi ympäristöön liittyviä kriteerejä yleiseen uusien tuotteiden kehitysprosessiin, mikä tarkoittaa sitä, että
vastuullisuus täytyy huomioida kaikissa tuotekehityshankkeissa. Hiabilla on myös kaikkia liiketoimintadivisioonia
koskeva tahtotila kehittää uusia tuotteita ja palveluita ekoratkaisujen tuoteryhmään.
Hiab uskoo, että vähäpäästöisen tarjooman kehittäminen on ainoa tapa säilyttää kilpailukyky tulevaisuudessa.
Yhtiö kuitenkin tiedostaa, että sen tuote- ja palvelukehitykselle suunnittelemien toimenpiteiden toteutumiseen
vaikuttavat markkinatilanne sekä asiakkaiden mieltymykset ja halukkuus ostaa vähäpäästöisiä tuotteita.
Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet ja mittarit
Hiabin tieteeseen perustuvat kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteet omille toiminnoille ja arvoketjulle on kuvattu
kohdassa Ilmastonmuutoksen hillintää koskeva siirtymäsuunnitelma (Tavoitteet).
Hiabin tavoitteet kattavat scope 1 ja 2 (markkinaperusteiset) -päästöt sekä scope 3 -päästöt, jotka liittyvät ostettuihin
tuotteisiin ja palveluihin, polttoaineisiin ja energiaan liittyviin toimintoihin, kuljetukseen ja jakeluun (arvoketjun alku- ja
loppupää), omissa toiminnoissa syntyvään jätteeseen, liikematkustukseen, työntekijöiden työmatkoihin, myytyjen
tuotteiden käyttöön sekä myytyjen tuotteiden loppukäsittelyyn. Tavoitelaajuuteen sisällytetyt scope 3 -päästöt kattavat
100 prosenttia yhtiön scope 3 -kokonaispäästöistä. Tavoitelaajuus sisältää biogeeniset päästöt ja bioenergian raaka-
aineiden poistumat. Koska tavoitteet ja lähtötasovuosi päivitettiin kokonaisuudessaan vuonna 2025, vuoden aikana ei
tapahtunut sellaisia organisaatiomuutoksia, jotka olisivat vaikuttaneet lähtötason arvoon.
Hiabin ilmastotavoitteiden määrittelyssä käytetty menetelmä perustuu Science Based Targets initiative -aloitteen (SBTi)
tieteeseen perustuviin kriteereihin. Tavoitteita asettaessaan yhtiö tukeutui SBTi:n lyhyen aikavälin kriteerien (Near-Term
Criteria) versioon 5.3 ja nettonollastandardin kriteerien (Net-Zero Standard Criteria) versioon 1.3. Nykyiset kriteerit löytyvät
SBTi:n verkkosivuilta. Hiabin vastuullisuustoiminto tarjosi skenaarioita ja asiantuntemusta tavoitteenasetantaprosessin
aikana. Ulkoisia sidosryhmiä ei osallistettu.
Edistymistä kohti Hiabin tieteeseen perustuvia tavoitteita seurataan vuositasolla. Vuonna 2025 Hiabin yhdistetyt
scope 1- ja 2 -päästöt kasvoivat 22 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Scope 1 -päästöt kasvoivat 30 prosenttia,
mikä johtui yhtiön huoltoajoneuvojen lisääntyneestä käytöstä sekä maalaamoiden integroinnista jatkuvien
toimintojen tuotantoyksiköihin kolmessa paikassa. Sekä huoltoajoneuvokannan päästöjen vähentäminen että
energiatehokkuuden parantaminen on sisällytetty Hiabin ilmastosiirtymäsuunnitelmaan, mikä auttaa hillitsemään
näitä päästöjä jatkossa. Scope 1 -päästöjen kasvua tasapainotti scope 2 -päästöjen (markkinaperusteiset) 11
prosentin lasku vuoteen 2024 verrattuna. Lasku johtui pääasiassa fossiilittoman energian lisääntyneestä käytöstä,
mitä täydensivät joidenkin maiden sähköverkon aiempaa alhaisemmat päästökertoimet.
Vuonna 2025 Hiabin scope 3 -päästöt laskivat 16 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna ja 35 prosenttia verrattuna
vuoden 2022 lähtötasoon. Päästöjen vähenemä johtui pääasiassa liikevaihdon ja tuotannon laskusta, mutta myös
ekoratkaisujen tuoteryhmän kasvanut liikevaihto ja toimitusketjun päästöjen väheneminen myötävaikuttivat
kehitykseen. Vaikka päästövähennys on merkittävä, Hiab tiedostaa, että sen päästöjen kasvu ja lasku ovat yhä
tiiviissä yhteydessä yhtiön taloudellisen toiminnan kehitykseen, huolimatta Hiabin pyrkimyksistä eriyttää nämä
kehityskulut toisistaan muun muassa ekoratkaisujen tuoteryhmän avulla.
Hiabin kokonaispäästöintensiteetti (kokonaiskasvihuonekaasupäästöt suhteessa liikevaihtoon) parani vähentyen
11 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Tämä parannus johtui osittain ekoratkaisujen tuoteryhmän kasvaneesta
myynnistä. Hiab ei toistaiseksi kompensoi päästöjä, käytä päästöhyvityksiä, toteuta kasvihuonekaasujen poistoja
tai sovella sisäistä hiilen hinnoittelua ilmastotavoitteidensa saavuttamiseksi.
Sähkö on historiallisesti ollut yksi suurimmista Hiabin omien toimintojen kasvihuonekaasupäästöjen lähteistä,
minkä vuoksi yhtiö pyrkii kasvattamaan fossiilittoman sähkön osuutta energiankulutuksessaan. Jatkuvien
toimintojen tavoitteena on saavuttaa 90 prosentin osuus vuoteen 2028 mennessä. Vuoden 2025 lopussa tämä
osuus oli 73 prosenttia. Tavoitetta asetettaessa on kuultu sisäisiä asiantuntijoita, kuten liiketoimintadivisioonien
laatu-, ympäristö- ja turvallisuuspäälliköitä. Jatkossa, kun fossiilittoman sähkön osuus kasvaa ja siihen liittyvät
päästöt vähenevät, Hiab voi harkita tavoitteiden asettamista myös muille energialähteille.
Osa hallituksen toimintakertomusta27
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Toimittajien laskutusviiveen vuoksi Hiab on käyttänyt arvioita vuoden 2025 viimeisen neljänneksen
energiaindikaattoreiden kohdalla. Koska arvioita sovelletaan yhtiön omaan energiankulutukseen, ne vaikuttavat
myös sen suoriin ja epäsuoriin päästöihin (scope 1 ja 2). Arviot perustuvat vuoden 2024 viimeisen neljänneksen
vastaaviin tietoihin. Lisäksi jatkuvat toiminnot alkoi soveltaa arvioita niihin Yhdysvalloissa sijaitseviin muihin kuin
tuotantoyksiköihin, joista puuttuu energiankulutustietoja. Vertailuvuoden 2024 luvut on oikaistu näiden arvioiden
perusteella. Lisätietoja on kohdassa Laatimisperusteet osiossa Yleiset tiedot. Hiab toimii valmistavassa
teollisuudessa, joka on suuren ilmastovaikutuksen toimiala. Kyseistä toimialaa käytetään myös yhtiön
energiaintensiteetin mittareiden määrittämisessä.
Energiankulutus (MWh)
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.2025
2024
Fossiiliset lähteet (yhteensä)
61 774
49 705
4 4571
5 240
Hiili- ja hiilituotteet
Öljytuotteet (diesel, bensiini, kerosiini, kevyt polttoöljy, nestekaasu)
29 678
24 156
1 030
1 208
Maakaasu
23 429
16 290
450
645
Muut fossiiliset lähteet
Hankittu uusiutumaton sähkö
7 133
9 619
2 4381
3 019
Hankittu uusiutumaton lämpö
1 534
1 728
5391
972
Ydinvoimalähteet (yhteensä)
2 087
1
605
Uusiutuvat lähteet (yhteensä)
23 072
18 430
1
1 526
Biopolttoaineet (pelletit, biodiesel)
84
234
Itse tuotettu aurinkoenergia
862
452
2
Hankittu uusiutuva sähkö
18 002
14 450
1
1 400
Hankittu uusiutuva lämpö
4 124
3 293
1
124
Energiankulutus yhteensä
84 846
70 223
4 4571
7 371
Energiaintensiteetti (MWh/MEUR)2
54,5
42,6
9,2
9,3
Ydinvoimalähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%)
3 %
1
8 %
Uusiutuvien lähteiden osuus energian kokonaiskulutuksesta (%)
27 %
26 %
1
21 %
Fossiilittoman sähkön osuus sähkön kokonaiskulutuksesta (%) 3
73 %
69 %
1
45 %
1 Luvut eivät välttämättä vastaa todellisuutta, koska lopetettujen toimintojen uusiutuvien ja ydinenergialähteiden sertifikaatteja ei voitu huomioida Hiabin vuoden 2025
vuosiraportoinnissa tai varmennusprosessissa.
2 Hiabin energiaintensiteetti lasketaan Hiabin kokonaisenergiankulutuksena suhteessa yhtiön liikevaihtoon (2025: 1 556 miljoonaa euroa jatkuville toiminnoille). Ks.
konsernitilinpäätöksen liitetieto 2.2 Myyntituotot.
3 Fossiiliton sähkö sisältää uusiutuvat ja ydinvoimalla tuotetut energialähteet.
Osa hallituksen toimintakertomusta28
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
Vuonna 2025 jatkuvat toiminnot alkoi soveltaa arvioita niihin Yhdysvalloissa sijaitseviin muihin kuin tuotantoyksiköihin, joista puuttuu energiankulutustietoja (lisätietoja kohdassa Laatimisperusteet osiossa Yleiset tiedot). Koska tämä
muutos vaikuttaa myös jatkuvien toimintojen scope 1- ja 2 -päästöihin, vertailuvuosien 2022—2024 luvut on oikaistu arvioiden perusteella.
Laskiessaan scope 3 -päästöjä loppukäsittelyn kategoriassa jatkuvat toiminnot hyödyntää tuotteiden elinkaariarvioinneissa olevia tietoja. Kolmas osapuoli on vahvistanut arvioinnit.
Hiabin scope 2 -päästöihin (markkinaperusteiset) liittyvien sopimuspohjaisten järjestelyjen osuus yhtiön energiankulutuksesta oli 26 prosenttia vuonna 2025. Tähän energiankulutukseen liittyvien kytkettyjen (bundled) instrumenttien
osuus oli 21 prosenttia, kun taas erillisten (unbundled) instrumenttien osuus oli 5 prosenttia. Kaikki kyseiset sopimuspohjaiset instrumentit olivat uusiutuvan energian alkuperätakuita.
Hiilidioksidiekvivalentti (tonnia)
Jatkuvat toiminnot1
Lopetetut toiminnot
Lähtötaso
2022
2023
2024
2025
% 2025/2024
% 2025/2022
Tavoite
vuodelle
2030
Tavoite
vuodelle
2040
Tavoite
vuodelle
2050
1.1.–31.7.2025
2024
Scope 1 -päästöt
10 800
9 900
9 700
12 600
30 %
17 %
365
455
Scope 2 -päästöt (sijaintiperusteiset)
6 100
5 900
5 400
5 800
7 %
-5 %
350
632
Scope 2 -päästöt (markkinaperusteiset)2
4 700
2 900
2 800
2 500
-11 %
-47 %
1 316
1 427
Kokonaispäästöt scope 1 ja 2 (markkinaperusteiset)
15 500
12 800
12 400
15 100
22 %
-3 %
-50 %
-90 %
N/A
N/A
Scope 3 -päästöt3
1 365 800
1 354 100
1 054 300
882 800
-16 %
-35 %
-25 %
-90 %
293 891
702 586
Ostetut tavarat
344 400
397 600
337 100
318 300
-6 %
-8 %
191 535
446 621
Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnot
4 400
4 100
4 000
4 900
23 %
11 %
626
821
Kuljetus ja jakelu
52 300
49 700
40 900
40 200
-2 %
-23 %
7 002
18 303
Omissa toiminnoissa syntynyt jäte
120
140
90
70
-22 %
-42 %
N/A
N/A
Liikematkustus
1 200
1 900
2 000
2 000
67 %
1 939
1 989
Työmatkaliikenne
10 100
10 500
10 100
9 600
-5 %
-5 %
N/A
N/A
Myytyjen tuotteiden käyttö
947 200
884 300
655 500
503 200
-23 %
-47 %
92 789
234 852
Myytyjen tuotteiden loppukäsittely
6 100
5 900
4 600
4 300
-7 %
-30 %
N/A
N/A
Kokonaispäästöt (sijaintiperusteiset)3
1 382 700
1 369 900
1 069 400
901 200
-16 %
-35 %
294 606
703 673
Kokonaispäästöt (markkinaperusteiset)2, 3
1 381 300
1 366 900
1 066 800
897 900
-16 %
-35 %
295 572
704 468
Päästöintensiteetti (sijaintiperusteinen) (tCO2e/MEUR)3, 4
876
767
649
579
-11 %
-34 %
884
605
Päästöintensiteetti (markkinaperusteinen) (tCO2e/MEUR)2, 3, 4
875
765
648
577
-11 %
-34 %
885
607
Biogeeniset päästöt5
20
40
60
20
1 Hiabin päivitetyt tieteeseen perustuvat tavoitteet kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi koskevat vain jatkuvia toimintoja. Tavoitteet kattavat useampia scope 3 -päästöluokkia kuin yhtiön aiemmat tavoitteet, minkä vuoksi kaikkia luokkia ei raportoida lopetettujen toimintojen osalta. Lisäksi lopetettujen toimintojen päästöjen
prosentuaalisia muutoksia ei raportoida, koska vuosien 2024 ja 2025 luvut eivät ole vertailukelpoisia.
2 Lopetettujen toimintojen luvut liittyen markkinaperusteisiin scope 2 -päästöihin eivät välttämättä vastaa todellisuutta, koska lopetettujen toimintojen uusiutuvien ja ydinenergialähteiden sertifikaatteja ei voitu huomioida Hiabin vuoden 2025 vuosiraportoinnissa tai varmennusprosessissa.
3 Vuoden 2024 raportoinnin manuaalisten virheiden korjaamisen ja automaattisen scope 3 -laskennan parannusten vuoksi scope 3 -päästöt on oikaistu vuosille 2023 ja 2024. Tämä vaikuttaa myös vuoden 2024 kokonaispäästöihin ja päästöintensiteettiin.
4 Hiabin päästöintensiteetti lasketaan Hiabin kokonaispäästöinä suhteessa yhtiön liikevaihtoon (2025: 1 556 miljoonaa euroa jatkuville toiminnoille). Ks. konsernitilinpäätöksen liitetieto 2.2 Myyntituotot. Vuoden 2022 lähtötason päästöintensiteettiä laskettaessa yhtiö on käyttänyt vuoden 2022 liikevaihtoa Hiabin liiketoiminta-alueelle (tuolloin
osana Cargotecia).
5 Kaikki Hiabin biogeeniset päästöt liittyvät yhtiön scope 1 -päästöihin, koska ne syntyvät biodieselin käytöstä yhtiön yksiköissä. Hiabilla ei ole riittävää näkyvyyttä biogeenisiin päästöihin liittyen scope 2:een tai 3:een.
Osa hallituksen toimintakertomusta29
Päästöjen laskenta
Hiabin ympäristötiedot kerätään yhtiön kestävyysraportointijärjestelmästä. Yhtiön yksiköt raportoivat
energiankulutuksesta raportointilaajuuden mukaisesti laskujen ja jatkuvan mittauksen perusteella.
Sekä suorat että epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt lasketaan energiankulutuksen perusteella. Hiab soveltaa
GHG-protokollan yritysten kirjanpito- ja raportointistandardissa kuvattua operatiivisen määräysvallan menetelmää
sekä eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien vaatimaa taloudellisen määräysvallan menetelmää. Scope 3
-päästötiedot raportoidaan GHG-protokollan yritysten arvoketjun (scope 3) kirjanpito- ja raportointistandardin
mukaisesti. Ensisijaisen datan osuus jatkuvien toimintojen scope 3 -päästöistä oli 4,8 prosenttia vuonna 2025
(lopetettuja toimintoja ei ole sisällytetty, koska Hiabin ilmastotavoitteiden raportointi ei kata niitä).
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöt esitetään hiilidioksidiekvivalenttitonneina. Hiab käyttää lämmityspotentiaalin
(global warming potential, GWP) arvoja 100 vuoden aikahorisontille hiilidioksidin (CO2), dityppioksidin (N2O) ja
metaanin (CH4) laskennassa. Suorat (scope 1) päästökertoimet on johdettu GHG-protokollan versiosta 3.
Epäsuorat (scope 2) sijaintipohjaiset päästökertoimet on johdettu kansainvälisen energiajärjestön (IEA)
päästökertoimista (vuoden 2025 versio). Päästökertoimet päivitetään vuosittain uuden version julkistamisen
jälkeen. Epäsuorat markkinaperusteiset päästöt lasketaan sopimusten päästökertoimien, European Residual Mixes
-järjestön uusimpien tietojen ja IEA:lta saatavien keskimääräisten ominaispäästökertoimien perusteella.
Scope 3 -päästöjen osalta Hiab on verrannut kaikkia päästöluokkia kasvihuonekaasupäästöjen inventaarioonsa.
Vertailun perusteella yhtiö on jättänyt laskennastaan pois luokkia, joissa sillä ei ole olennaisia päästöjä. Jatkuvien
toimintojen olennaiset päästöluokat ovat seuraavat:
Päästöluokka 1 — Ostetut tavarat ja palvelut: Suoriin ja epäsuoriin ostoihin sovelletaan erillisiä laskentamenetelmiä.
Suorissa ostoissa käytetään GHG-protokollaan perustuvaa ”hybridilaskentamenetelmää”. Tietojen saatavuuden
mukaan käytetään eri menetelmien yhdistelmiä. Päästöjen laskemiseen käytetään toimittajakohtaisia tietoja tai
hankittujen materiaalien painotietoja. Kun näitä tietolähteitä ei ole saatavilla, yhtiö laskee päästöt kulujen pohjalta.
Päästökertoimet saadaan Spheran LCA for Experts -työkalun ja ecoinvent-tietokannan kautta. Epäsuorissa ostoissa
(jotka muodostavat pienen osuuden kaikista ostoista) käytetään ostotietoja, jotka lasketaan käyttämällä
Yhdysvaltain ympäristönsuojeluviraston (EPA) päästökertoimia.
Päästöluokka 3 — Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnot: Kattaa polttoaineesta, sähköstä ja
lämmityksestä syntyvät päästöt ketjun alkupäässä sekä sähkön ja lämmityksen siirto- ja jakeluhäviöt. Tässä
kategoriassa merkityksellisten päästöjen laskemiseen käytetään DEFRA-päästökertoimia.
Päästöluokat 4 ja 9 — Kuljetus ja jakelu: Kulutietojen laskennassa käytetään EPA:n päästökertoimien tietoaineistoa.
Päästöluokka 5 — Omissa toiminnoissa syntynyt jäte: Hiabin yksiköissä seurataan eri jäteluokissa syntyneen jätteen
määrää tonneina. Tätä tietoa käytetään päästöjen laskentaan hyödyntäen DEFRA:n tarjoamia päästökertoimia.
Päästöluokka 6 — Liikematkustus: Tiedot ovat peräisin yhtiön käyttämältä matkatoimistolta. Autojen käytöstä
aiheutuvat päästöt lasketaan Suomessa työskentelevien työntekijöiden ajamien kilometrien perusteella, ja tulokset
laajennetaan koskemaan koko yhtiötä. Majoittumisesta aiheutuvat päästöt lasketaan rahankäytön ja EPA:n
päästökertoimien avulla.
Päästöluokka 7 — Työmatkaliikenne: Työntekijöiden säännöllisistä työmatkoista aiheutuvat päästöt lasketaan
henkilöstömäärätietojen perusteella kaikissa maissa, joissa yhtiöllä on työntekijöitä. Hiab käyttää ecoinvent-
päästökertoimia maissa, joissa tieto keskimääräisistä työmatkojen pituuksista on julkisesti saatavilla. Muissa
maissa yhtiö käyttää DEFRA:n päästökertoimia päästöjen laskentaan henkilöstömäärän perusteella.
Päästöluokka 11 — Myytyjen tuotteiden käyttö: Hiab käyttää dieselin ja sähkön tuotekohtaisia (sijaintipohjaiset)
tietoja ja päästökertoimia. Tämän päästöluokan päästöjä laskettaessa scope 1- ja 2 -päästöt huomioidaan
tuotteiden odotetun käyttöiän ajalta.
Päästöluokka 12 — Myytyjen tuotteiden loppukäyttö: Päästöt lasketaan vuoden aikana myytyjen tuotteiden
sisältämien merkittävien materiaalien (kuten teräksen ja alumiinin) määrien perusteella. Päästökertoimet haetaan
Spheran LCA for Experts -työkalusta ja ecoinvent-tietokannasta.
Myytyjen tuotteiden käyttö sekä Ostetut tavarat ja palvelut muodostavat 93 prosenttia Hiabin scope 3 -päästöistä
ja 92 prosenttia yhtiön kokonaispäästöistä (sisältäen scope 1 ja 2).
YMPÄRISTÖTIEDOT
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Seuraavat resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on todettu Hiabille
olennaisiksi.
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
ESRS E5
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Resurssien sisäänvirtaukset
Resurssien ulosvirtaukset
Jätteet
Aikahorisontti: jatkuva
– Hiabin liiketoiminta perustuu
erittäin materiaali-intensiivisten
laitteiden kokoamiseen ja vaatii
suuria määriä rajallisia resursseja,
kuten terästä. (A)
– Resursseja poistuu sama määrä
kuin niitä hankitaan. (L)
– Hiabin toiminta on erittäin
materiaali-intensiivistä, ja
arvokkaat materiaalit muuttuvat
jätteeksi koko arvoketjussa. (K)
– Sähköisissä ajoneuvoissa
käytettävien komponenttien
(esim. akkujen) kysynnän
odotetaan kasvavan, mikä johtaa
rajalliseen saatavuuteen ja
mahdollisiin hinnankorotuksiin.
(A)
1 Vaikutuksen olennaisuudessa (+) tarkoittaa myönteistä vaikutusta ja (–) kielteistä vaikutusta.
2 Taloudellisessa olennaisuudessa (+) tarkoittaa taloudellista mahdollisuutta ja (–) taloudellista riskiä
(A) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun alkupäässä
(O) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu omassa toiminnassa
(L) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun loppupäässä
(K) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu kaikissa arvoketjun osissa
Osa hallituksen toimintakertomusta30
Vuorovaikutus Hiabin strategian ja liiketoimintamallin kanssa
Määritellessään resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia Hiab luottaa
olemassa olevaan käsitykseensä asiasta. Yhtiö näkee monia mahdollisuuksia edistää kiertotaloutta ja saavuttaa
samalla kannattavaa kasvua uusien liiketoimintamallien ja ratkaisujen avulla. Esimerkiksi kiertotalousratkaisut,
kuten korjauspalvelut ja käytettyjen laitteiden myynti, ovat jo osa yhtiön ekoratkaisujen tuoteryhmää. Samalla Hiab
tiedostaa, että sen toiminnot ovat erittäin riippuvaisia rajallisista resursseista ja että kiertotalouden edistäminen
koko arvoketjussa voi auttaa varmistamaan, että yhtiön liiketoiminta pysyy kestävänä ja kilpailukykyisenä.
Luonnonvarojen ehtyminen ja vähäpäästöisten ratkaisujen kasvava kysyntä voivat vaikuttaa tuotannon kannalta
keskeisten materiaalien ja komponenttien saatavuuteen ja hintaan. Sähköistymisen myötä esimerkiksi
akkutuotannossa käytettävien mineraalien kysynnän odotetaan kasvavan. Rajallinen saatavuus ja akkujen hintojen
mahdollinen nousu aiheuttavat markkinariskin, koska hinnankorotukset voivat vaikuttaa suoriin kustannuksiin.
Tämä voi vaikuttaa myös vähähiilisten ratkaisujen kokonaiskysyntään.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät ohjesäännöt
Hiabin vastuullisuusohjesäännössä käsitellään kiertotalouteen siirtymistä esimerkiksi edistämällä
resurssitehokkuutta, uudistamalla materiaalivirtoja ja suosimalla ympäristön kannalta parempia materiaaleja.
Ohjesääntöön sisältyy myös sitoumus etsiä tapoja, joilla vähennetään pilaantumista ja jätteiden syntymistä
arvoketjussa ja edistetään resurssitehokkuutta toimitusketjussa. Vaikka ohjesäännössä ei erityisesti mainita
ensiömateriaalien käytön vähentämistä tai uusiutuvien materiaalien käyttöä, Hiab on sitoutunut lisäämään
kierrätetyn teräksen käyttöä laitteidensa kokoonpanossa ja on jo ryhtynyt toimiin asian edistämiseksi. Uusiutuvat
materiaalit eivät tällä hetkellä ole yhtiölle olennaisia.
Hiabin eettiset toimintaohjeet vahvistavat yhtiön sitoutumista haitallisten ympäristövaikutusten vähentämiseen
sekä Hiabin tarjooman, toimintojen ja raaka-aineiden hankinnan ympäristötehokkuuden parantamiseen.
Hiabin liikekumppaneiden eettisissä toimintaohjeissa edellytetään, että toimittajat ja muut liikekumppanit
seuraavat, valvovat ja käsittelevät toiminnassaan syntyvää kiinteää jätettä asianmukaisesti. Heidän odotetaan
myös vähentävän jätteiden syntymistä ja luonnonvarojen käyttöä. Hiab seuraa toimittajien itsearviointien avulla
säännöllisesti sitä, miten toimittajat käsittelevät näitä aiheita ja onko ne sisällytetty toimittajien omiin
ympäristöohjesääntöihin. Vuonna 2025 Hiab käynnisti paikan päällä suoritettavien ympäristöauditointien
pilottihankkeen korkean riskin toimittajille. Auditoinnit kattavat myös kiertotalouteen liittyviä aiheita, kuten
resurssien käytön ja jätehuollon. Vuoden aikana toteutettiin yhteensä neljä tällaista auditointia.
Ohjesääntöjen toteutumista valvotaan seuraamalla Hiabin edistymistä suhteessa eri analyyseihin ja
toimenpiteisiin. Työtä kuvataan tässä osiossa.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet
Vuoden 2025 aikana Hiab jatkoi kiertotalouden konseptointia. Työhön sisältyi toimenpidesuunnitelman laatiminen,
vertailuanalyysien tekeminen sekä nykytila- ja puuteanalyysien toteuttaminen. Hiab alkoi myös määritellä visiota,
missiota, tahtotilaa ja tiekarttaa tulevalle resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvälle työlleen.
Tällä hetkellä Hiab kohdistaa ensisijaisesti henkilöstöresursseja toimenpiteisiin, jotka liittyvät resurssien käyttöön
ja kiertotalouteen. Tähän työhön ei ole kohdistettu erillisiä taloudellisia resursseja.
Arvoketjun alkupää
Hiabin ohjesäännöissä oleva sitoumus uudistaa materiaalivirtoja ja suosia ympäristön kannalta parempia
materiaaleja näkyy yhtiön pyrkimyksissä lisätä kierrätetyn teräksen osuutta tuotevalmistuksessa. Vuonna 2025
tämä osuus oli 26 prosenttia (21 prosenttia vuonna 2024, lisätietoja on kohdassa Resurssien sisäänvirtaukset).
Lisäksi MULTILIFT Ultima -koukkulaitteen asiakastilaukset kaksinkertaistuivat vuoden 2025 aikana. Koukkulaite on
valmistettu osittain kierrätetystä teräksestä, joka on tuotettu fossiilittomalla sähköllä. Vuoden aikana Hiab myös
kasvatti kierrätetyn teräksen osuutta MULTILIFT Ultima -laitteessa 25 prosentista 40 prosenttiin.
Vuoden 2025 aikana jatkuvat toiminnot käynnisti pilottihankkeen laajentaakseen kolmannen osapuolen paikan
päällä tekemiä toimittaja-auditointeja kattamaan myös ympäristöaiheita, kuten ilmastonmuutosta, vaarallisia
aineita, jätehuoltoa ja resurssien käyttöä. Vaatimusten vastaisuuksia havaittiin kaikissa neljässä suoritetussa
auditoinnissa, ja kyseisille toimittajille laadittiin räätälöidyt korjaavat toimintasuunnitelmat, joihin liittyvistä toimista
sovitaan yhdessä toimittajan kanssa. 62 prosenttia auditointien löydöksistä liittyi resurssien käyttöön ja
säästämiseen sekä jätehuoltoon. Esimerkkejä havainnoista ovat vaarallisten aineiden vääränlainen varastointi
sekä riski maaperän ja pohjaveden pilaantumisesta.
Omat toiminnot
Hiabin Eksjön tuotantoyksikkö Etelä-Ruotsissa käyttää erilaisten venttiilien valmistuksessa sekä valurautaa (40
prosenttia käytetystä metallista) että romumetallia (60 prosenttia). Valuraudan osalta toimipaikalla on käytössä
suljetun kierron prosessi, jossa ylijäämärauta kerätään ja puristetaan briketeiksi, jotka käytetään uudelleen
valmistuksessa. Tyypillisesti noin 14 prosenttia valimossa käytetystä valuraudasta poistuu ylijäämärautana, mikä
vuonna 2025 tarkoitti yli 22 tonnin talteenottoa ja uudelleenkäyttöä prosessissa. Ylijäämäraudan lisäksi valimossa
käytetään uudelleen myös vialliset venttiilit. Tämä nostaa sisäisesti kierrätetyn valuraudan osuuden 30 prosenttiin
raudan kokonaismäärästä.
Eksjön yksikkö on myös tehnyt toimenpiteitä luodakseen suljetun kierron valmistusprosessissa käytettävälle
romumetallille. Aloitteen myötä yksikkö hankkii romumetallia Hiabin toisesta tuotantoyksiköstä Ruotsissa
(Bispgården). Vuonna 2025 Eksjön yksikkö vastaanotti noin 48 tonnia romumetallia Bispgårdenista, mikä vastasi
23 prosenttia ostetun romumetallin kokonaismäärästä. Tavoitteena on hankkia vähintään puolet Eksjön
tarvitsemasta romumetallista sisäisesti.
Arvoketjun loppupää
Hiabin Exchange Parts -vaihto-ohjelma jatkui vuonna 2025. Palvelu tarjoaa asiakkaille alennuksen Hiabin
hyväksymistä vaihto-osista, kun käytetyt komponentit palautetaan. Vaihto-osilla on sama 12 kuukauden takuu kuin
Hiabin alkuperäisillä komponenteilla. Hiabin asiakastukikeskukset arvioivat palautetut osat tunnistaakseen ne,
jotka voidaan korjata ja uusiokäyttää, ja loput osat Hiab hävittää asianmukaisesti. Asiakkaiden alustava palaute
ohjelmasta on ollut erittäin myönteistä. Ensimmäisessä vaiheessa ohjelma keskittyi sylintereihin. Vuoden 2025
aikana Hiab alkoi laajentaa ohjelmaa uusiin tuotekategorioihin.
Osa hallituksen toimintakertomusta31
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet ja mittarit
Koska kunnossapito, varaosamyynti ja muut elinkaaripalvelut pitävät Hiabin laitteet käytössä pidempään,
palveluliiketoiminnan kasvattaminen on keskeinen keskeinen osa sen siirtymää kiertotalouteen. Tämä on myös
olennainen osa Hiabin strategiaa, ja yhtiö on asettanut sille useita tavoitteita. Esimerkkejä näistä tavoitteista ovat
700 miljoonan euron palveluliikevaihdon sekä 50 000 palvelusopimuksen saavuttaminen nykyisen strategiakauden
loppuun eli vuoteen 2028 mennessä (469 miljoonaa euroa ja yli 25 000 sopimusta vuonna 2025). Hiab aikoo myös
selkeyttää entisestään lähestymistapaansa kiertotalouden liiketoimintamalleihin vuoden 2026 aikana. Lisäksi yhtiö
seuraa ja pyrkii kasvattamaan kierrätetyn teräksen osuutta laitteidensa valmistuksessa osana ilmastonmuutoksen
hillintää koskevaa siirtymäsuunnitelmaansa (lisätietoja kohdissa Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet ja
Resurssien sisäänvirtaukset).
Resurssien sisäänvirtaukset
Hiabin hankkimista raaka-aineista tärkein on teräs. Sitä käytetään kaikkien yhtiön laitteiden, mukaan lukien niiden
rakenteiden ja hydrauliikan (venttiilit ja sylinterit), valmistuksessa. Muita merkittäviä resursseja ovat alumiini,
hydrauliikka ja sähkökomponentit. Monet näistä materiaaleista ja esineistä liittyvät kriittisten mineraalien, kuten
koboltin, tinan ja kullan, louhimiseen. Biologiset materiaalit eivät ole olennaisia Hiabin resurssien
sisäänvirtauksissa.
Hiabin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja pääasiallisesti kokoonpanoon keskittyviin
toimintoihin, joten vedenkulutus yhtiön omissa toiminnoissa on vähäistä. Vaikka teräksen valmistus vaatii paljon
vettä, suurin osa siitä käytetään tuotannossa uudelleen tai palautetaan alkulähteeseen. Vedenkulutuksen ei
katsota olevan Hiabille olennainen teema.
Resurssien sisäänvirtaukset
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.2025
2024
Ostettu teräs yhteensä (tonnia)
62 677
64 947
26 940
91 104
Kierrätetyt materiaalit (teräs,
tonneina)
16 544
13 438
2 333
5 131
Kierrätettyjen materiaalien
(teräksen) osuus ostetun
teräksen kokonaismäärästä (%)
26 %
21 %
9 %
6 %
Jatkuvien toimintojen osalta materiaalien kokonaismäärä sisältää vain teräksen. Vuonna 2025 Hiab paransi tämän
mittarin laskentamenetelmää ja pystyy nyt hyödyntämään laskennassa myös ensisijaista dataa. Niiden Hiabin
yksiköiden osalta, joilla ei ole tarkkaa ensisijaista dataa ostetun teräksen kokonaismäärästä, yhtiö arvioi tiedon
yksikössä valmistettujen tuotteiden määrän sekä elinkaariarvioinneissa (LCA) olevien tuotekohtaisten
teräsmäärien perusteella. Kolmannen osapuolen validoimat elinkaariarvioinnit mahdollistavat sen, että Hiab voi
arvioida vuoden aikana ostetun teräksen määrän. Laskelmissa yhtiö olettaa, että 30 prosenttia hankitusta
teräksestä päätyy romuksi ensimmäisellä toimittajatasolla. Kierrätetyn teräksen osuuden osalta Hiab käyttää
suoraan terästoimittajilta saatua ensisijaista dataa sekä niiden kanssa tehtyjä hankintasopimuksia. Vertailuvuoden
2024 luvut on oikaistu vastaamaan päivitettyä menetelmää.
Lopetettujen toimintojen osalta materiaalien kokonaismäärä sisältää teräksen kokonaispainon tuotteissa, joita
teräsrakenteiden ja teräsliittimien toimittajat valmistavat. Tätä varten MacGregor on kerännyt 19 tärkeimmältä
toimittajaltaan volyymitiedot, jotka muodostavat noin 95 prosenttia kokonaispainosta. MacGregorilla ei ole tietoja
muista materiaaleista kuin teräksestä, koska hydrauliikan, sähköosien ja muiden komponenttien painoa ei yleensä
mitata MacGregorin järjestelmissä. Muiden materiaalien kuin teräksen osuus hankittavista resursseista on
kuitenkin vähäinen. Kierrätetyn teräksen osuus kaikesta ostetusta teräksestä perustuu MacGregorin sisäiseen
valvontalomakkeeseen, jota päivitetään tärkeimpien toimittajien antamien tietojen perusteella.
Resurssien ulosvirtaukset
Tärkeimmät Hiabin tuotantoprosessin tuloksena syntyvät tuotteet ovat erilaisia nostolaitteita, kuten
koukkulaitteita, takalaitanostimia, ajoneuvotrukkeja ja kuormausnostureita. Yhtiön tuotteet on suunniteltu
tukemaan kiertotalouden periaatteita, kuten kestävyyttä (vahvuus) ja korjattavuutta. Yhtiön laitteet on suunniteltu
pidettäviksi käytössä vuosia, jopa vuosikymmeniä, mikä edellyttää vahvoja materiaaleja sekä säännöllisiä
korjauksia ja päivityksiä. Tyypillinen Hiabin laite on valmistettu noin 80-prosenttisesti teräksestä, joka on erittäin
vahva materiaali. Terästä voidaan myös kierrättää lähes loputtomasti, ja saatavilla olevan teräksen
maailmanlaajuinen kierrätysaste onkin noin 90 prosenttia.
Hiab tarjoaa myös huolto- ja muita palveluja, jotka auttavat pitämään laitteet toiminnassa pidempään,
parantamaan energiatehokkuutta ja optimoimaan suorituskykyä. Tällaisia palveluita ovat esimerkiksi tarkastukset,
korjaukset, päivitykset, takaisinotto-ohjelmat, automaatio ja digitalisaatio. Laitteiden vuokraus ja käytettyjen
laitteiden myynti ovat myös osa yhtiön tarjontaa. Tämän tyyppiset liiketoimintamallit edistävät jakamistaloutta,
jossa asiakkaiden ei tarvitse itse omistaa kaikkia laitteitaan.
Hiabilla ei tällä hetkellä ole riittävästi tietoa toimialansa tuotteiden keskimääräisestä kestävyydestä, mutta
elinkaarilaskelmissaan yhtiö käyttää oletusta laitteidensa keskimääräisestä käyttöiästä. Tämä oletus vaihtelee
tuotteittain: puutavara- ja kierrätysnostureiden arvioitu käyttöikä on 5–7 vuotta ja muiden laitteiden 10–15 vuotta.
Hiab tarkastelee parhaillaan tuotteidensa korjattavuuteen liittyviä standardeja ja luokitusjärjestelmiä. Yhtiöllä ei ole
kaikkea tietoa tuotteidensa tai niiden pakkausmateriaalien kierrätettävän sisällön kokonaismäärästä. Hiab arvioi
kuitenkin tuote-erittelyjen perusteella, että teräksen osuus laitteissa on noin 80 prosenttia. Teräs on erittäin
kierrätettävä ja laajalti kierrätetty materiaali. Vastaavasti yksi tärkeimmistä Hiabin tuotepakkauksissa käytettävistä
materiaaleista ovat puulavat, jotka ovat helposti kierrätettäviä ja joita myös kierrätetään laajasti.
Jätteet
Tässä osiossa esitetyt jätetiedot perustuvat alihankintayrityksiltä saatuihin tietoihin. Toimittajien laskutusviiveen
takia Hiab on käyttänyt arvioita vuoden 2025 viimeisen neljänneksen jäteindikaattoreiden kohdalla. Arviot
perustuvat vuoden 2024 viimeisen neljänneksen vastaaviin tietoihin. Lisätietoja on kohdassa Laatimisperusteet
osiossa Yleiset tiedot.
Hiabilla ei ole täyttä selvyyttä siitä, millaisia tyypilliset jätevirrat ovat yhtiön toimialalla. On kuitenkin todennäköistä,
että virtoihin kuuluu vaarallisia aineita (kuten maaleja, voiteluaineita ja kemikaaleja), romumetallia ja muoveja.
Hiabin omat jätteet koostuvat vaarallisista nesteistä ja kiinteistä aineista, alumiinista, biojätteestä (komposti),
kartongista, rakennusjätteestä, sähkö- ja elektroniikkalaiteromusta (SER), lasista, paperista, muovista, kumista,
puusta, romumetallista, sekajätteestä ja määrittämättömästä vaarattomasta jätteestä. Monissa Hiabin yksiköissä
Osa hallituksen toimintakertomusta32
pyritään lisäämään jätteiden kierrätyksen osuutta, vähentämään jätteiden kokonaismäärää sekä etsimään
kiertotaloutta tukevia vaihtoehtoja.
Jätteet, tonnia
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
20241
1.1.–31.7.2025
2024
Vaarallinen jäte
560
641
3
14
Loppukäsittelystä muualle ohjattu:
174
160
2
7
Valmisteltu uudelleenkäyttöön
Kierrätetty
174
160
2
7
Muut hyödyntämistoimet
Loppukäsittelyyn ohjattu:
386
481
1
7
Toimitettu kaatopaikalle
155
219
0
Poltettu
152
171
0
7
Muu loppukäsittely
79
90
1
Vaaraton jäte
5 689
6 200
16
56
Loppukäsittelystä muualle ohjattu:
3 952
4 304
6
48
Valmisteltu uudelleenkäyttöön
Kierrätetty
3 952
4 304
6
48
Muut talteenottotoimet
Loppukäsittelyyn ohjattu:
1 738
1 896
9
9
Toimitettu kaatopaikalle
784
1 020
0
Poltettu
656
642
4
9
Muu loppukäsittely
297
234
5
Tuotetun jätteen määrä yhteensä
6 249
6 841
19
70
Kierrättämättömän jätteen määrä
2 123
2 377
10
15
Kierrättämättömän jätteen osuus kokonaisjätteestä (%)
34 %
35 %
53 %
21 %
1 Jatkuvien toimintojen jäteindikaattoreiden raportointikattavuutta laajennettiin vuonna 2025 siten, että se sisältää tuotantoyksiköiden lisäksi myös 32 muuta kuin
tuotantoyksikköä. Vuoden 2024 jäteindikaattorit on oikaistu tämän muutoksen mukaisesti, ja ne voivat siksi olla merkittävästi korkeammat kuin yhtiön vuoden 2024
kestävyysraportissa julkaistut luvut. Lopetettujen toimintojen osalta luvut sisältävät vain tuotantoyksiköt.
YMPÄRISTÖTIEDOT
EU:n taksonomia-asetuksen mukainen selvitys
EU:n taksonomia-asetuksen luokitusjärjestelmän avulla määritetään taloudelliset toiminnot, jotka edistävät merkittävästi
vastuullisuutta ympäristön kannalta. Asetusta sovelletaan Hiabiin, ja se edellyttää taksonomiakelpoisen ja taksonomian
mukaisen liikevaihdon, pääomamenojen ja toimintamenojen osuuksien ilmoittamista. EU:n taksonomian kuudesta
ympäristötavoitteesta Hiab katsoo ratkaisujensa olevan taksonomiakelpoisia ilmastonmuutoksen hillinnän ja
kiertotalouteen siirtymisen tavoitteiden osalta.
EU-taksonomiassa viitataan niin kutsuttuihin NACE-koodeihin, jotka auttavat määrittämään yrityksen taloudellisen
toiminnan taksonomiakelpoisuuden. Laitteista, palveluista ja ohjelmistoista koostuvaa Hiabin taloudellista toimintaa
koskevat NACE-koodit ovat C28 Muiden koneiden ja laitteiden valmistus, C33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja
asennus, J62 Ohjelmistot, konsultointi ja siihen liittyvä toiminta.
Hiabin laitteet kuuluvat kohtaan 3.6 Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus, ja ne raportoidaan osittain
taksonomiakelpoisina, koska ne vaikuttavat tavoitteeseen hillitä ilmastonmuutosta. Hiabin palveluliiketoiminta
ilmoitetaan taksonomiakelpoisina seuraavien toimintojen alla: 4.1 IT/OT datavetoisten palvelujen tarjoaminen, 5.1
Korjaus, kunnostus ja uudelleenvalmistus, 5.2 Varaosien myynti, 5.4 Käytetyn tavaran kauppa, 5.5 Tuote palveluna ja
muut kiertotaloutta tukevat käyttö- ja tulosperusteiset palvelumallit. Suurin osa Hiabin palveluliiketoiminnasta edistää
tavoitetta siirtyä kiertotalouteen esimerkiksi pidentämällä yhtiön laitteiden elinkaarta ja edistämällä resurssitehokkuutta
koko arvoketjussa.
Taksonomian mukaisuuden arviointi
Jotta taloudellista toimintaa voidaan pitää taksonomian mukaisena, sen on täytettävä sekä merkittävän edistämisen että
merkittävien haittavaikutusten välttämisen (DNSH-periaate) kriteerit asetuksen mukaisesti, ja sen on oltava
vähimmäissuojatoimien mukaista. Merkittävää edistämistä ja DNSH-periaatetta arvioidaan tuotetasolla, kun taas
vähimmäissuojatoimia arvioidaan Hiabin konsernitasolla. Kaikki taksonomiakriteerit (merkittävä edistäminen, DNSH ja
vähimmäissuojatoimet) täyttäviä Hiabin toimintoja pidetään vastuullisina eli taksonomian mukaisina.
Osoittaakseen merkittävän edistämisen ilmastonmuutoksen hillitsemiseen kohdassa 3.6 Hiab tekee laitteille
elinkaariarviointeja, joilla se voi todentaa elinkaaren aikana toteutuvat kasvihuonekaasupäästöjen vähennykset.
Elinkaariarvioinneissa verrataan yrityksen vähäpäästöisiä laitteita parhaiten suoriutuvaan vaihtoehtoon, joka on
tyypillisesti dieselkäyttöinen versio samasta laitteesta ja jolla on sama toiminnallisuus ja kapasiteetti. Jotta tulokset
voidaan yleistää, elinkaariarviointeja tehdään laitteille, joiden katsotaan edustavan koko tuoteryhmää. Vertailuissa
noudatetaan ISO 14067 -standardia, ja ne tarkastaa itsenäinen kolmas osapuoli. Koska tekniset arviointikriteerit jättävät
tulkinnanvaraa, Hiab nojaa ekoratkaisujen tuoteryhmänsä määritelmään päättäessään mitkä tuotteet täyttävät kriteerit, ja
millä tuotteilla on tarvittavat päästövähennykset, jotta ne voidaan raportoida taksonomian mukaisiksi.
Hiab edistää merkittävästi kiertotalouden tavoitteita monilla toiminnoilla, jotka pidentävät tuotteen käyttöikää, säilyttävät
arvoa ja vähentävät materiaalien käyttöä. Kohdassa 5.1 Hiabin korjaus-, kunnostus- ja uudelleenvalmistuspalvelut
pidentävät nosto- ja käsittelylaitteiden teknistä käyttöikää. Tätä tukevat myös jätehuolto-ohjeistukset. Kohdassa 5.2
Hiabin varaosamyynti mahdollistaa laitteiden korjauksen ja päivitykset, ja pakkausvaatimukset täytetään yhdessä
toimittajien kanssa. Hiab myy myös käytettyjä laitteita kohdan 5.4 mukaisesti, mikä vähentää uuden tuotannon tarvetta.
Kohdassa 5.5 Hiabin nostureiden, ajoneuvotrukkien ja koukkulaitteiden vuokrauspalvelut edistävät yhteiskäyttömalleja ja
korkeampia käyttöasteita. Kaikki toiminnot on arvioitu asiaankuuluvien DNSH-kriteerien mukaisesti.
DNSH-kriteerien täyttämiseksi Hiab on analysoinut, miten sen taksonomian mukaisiin tuotteisiin liittyvät toiminnot
mahdollisesti vaikuttavat muihin ympäristötavoitteisiin. Hiab on tullut analyysin perusteella siihen tulokseen, että sen
toiminta ei aiheuta merkittävää haittaa vesi- ja merivaroille, koska yhtiön tuotantoyksiköissä ei juurikaan käytetä
prosessivettä. Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien osalta Hiab on verrannut yksiköitään alueisiin, jotka ovat
erityisen herkkiä luonnon monimuotoisuuden osalta. Vuonna 2025 yhtiö lopetti toiminnot ainoassa yksikössään, joka
sijaitsi tällaisella alueella. Ilmastonmuutokseen sopeutumisen osalta Hiab on analysoinut omiin toimintoihinsa ja
Osa hallituksen toimintakertomusta33
toimitusketjuunsa liittyviä riskejä osana skenaarioanalyysiä (lisätietoja kohdassa Teemakohtaiset näkökohdat osiossa
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi). Omien toimintojen osalta näitä riskejä pidettiin
vähäisinä kevyeen taserakenteeseen perustuvan toimintamallin vuoksi. Toisaalta tämän tyyppinen toimintamalli
tarkoittaa sitä, että Hiab on erityisen riippuvainen globaalista toimittajaverkostostaan, ja toimitushäiriöiden riski kasvaa,
koska fyysiset ilmastoriskit lisääntyvät maailmanlaajuisesti. Tästä syystä riski koetaan korkeaksi lyhyellä aikavälillä ja
erittäin korkeaksi pitkällä aikavälillä. Pilaantumiseen ja kemikaalien käyttöön liittyvän sääntelyn noudattaminen
varmistetaan Hiabin vastuullisen hankinnan ohjelman avulla. Hiab on tunnistanut tuotteissaan tiettyjä vaarallisia aineita,
mutta yhtiön tiedon mukaan markkinoilla ei ole tällä hetkellä saatavilla muita sopivia vaihtoehtoisia aineita tai
teknologioita niiden korvaamiseksi. Lisäksi Hiab edistää kiertotaloutta toiminnoissaan muun muassa hyödyntämällä
kierrätettyjä raaka-aineita, käyttämällä komponentteja uudelleen mahdollisuuksien mukaan sekä kierrättämällä
materiaaleja ja jätteitä.
Vaikka Hiabia ympäristövaikutukset ovat ilmastoa ja kiertotaloutta lukuun ottamatta hyvin vähäiset, yhtiöllä on
käytössään laajoja hallintaprosesseja liittyen erilaisiin ympäristökysymyksiin, kuten jätehuoltoon ja saasteisiin. Nämä
prosessit toteutetaan pääasiassa ISO 14001 -sertifioitujen ympäristöjohtamisjärjestelmien kautta, jotka vuonna 2025
kattoivat 82 prosenttia Hiabin tuotantoyksiköistä (henkilöstömäärän perusteella laskettuna). Johtamisjärjestelmät
edellyttävät, että Hiab arvioi ja käsittelee toimintojensa, tuotteidensa ja palveluidensa mahdollisia ja todellisia
ympäristövaikutuksia. Mikäli haitallisia vaikutuksia havaitaan, Hiab toteuttaa ja ylläpitää asianmukaisia valvonta- ja
parannussuunnitelmia, mikä sisältää myös tavoitteiden asettamista. Tämä auttaa Hiabia varmistamaan, ettei sen
toiminnasta aiheudu merkittävää haittaa ympäristölle.
Hiab on tehnyt sisäisen analyysin ohjesäännöistään ja prosesseistaan sekä tarkastellut niitä myös vuonna 2023 tehdyssä
kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissaan (DMA). DMA:n vuosittaisen tarkastelun yhteydessä tehdään joka vuosi
kevyempi analyysi. Havaintojen perusteella yhtiö katsoo täyttävänsä EU-taksonomian vähimmäissuojatoimet, jotka
koskevat ihmisoikeuksia, lahjontaa ja korruptiota, verotusta sekä reilua kilpailua. Hiab pyrkii toteuttamaan DMA:n
kokonaisvaltaisen päivityksen vuoden 2026 aikana, mihin sisältyy myös ohjesääntöjen ja prosessien perusteellinen
läpikäynti. Ohjesäännöt, kuten Hiabin eettiset toimintaohjeet (Code of Conduct), vastuullisuusohjesääntö ja
liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet, luovat perustan vastuulliselle liiketoiminnalle. Myös Hiabin työntekijöiden
arvoa korostava Employees First -kulttuuri on vahva osa yhtiön strategiaa. Olennaiset prosessit ja mittarit, kuten
sukupuolten välinen palkkaero ja hallituksen sukupuolijakauman monimuotoisuus, tukevat ohjesääntöjen toimeenpanoa.
Yksityiskohtaiset kuvaukset näistä ohjesäännöistä, prosesseista ja mittareista ovat saatavilla tässä
kestävyysselvityksessä. Sen lisäksi, että ne tukevat Hiabin sitoutumista vähimmäissuojatoimiin, niiden avulla
varmistetaan yhteensopivuus seuraavien kansainvälisten ohjeistusten kanssa: OECD:n toimintaohjeet monikansallisille
yrityksille, YK:n Global Compact -aloite, YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevat ohjaavat periaatteet, kansainvälisen
työjärjestön (ILO) julistus työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista sekä kansainvälinen ihmisoikeusasiakirja.
Taksonomiakelpoisuuden arviointi
Taksonomiakelpoiseksi katsotaan toiminta, jonka on mahdollista täyttää tietyt merkittävän edistämisen kriteerit, mutta
jolle ei tällä hetkellä ole tehtynä elinkaariarviointia tai joka ei toistaiseksi täytä DNSH-kriteereitä.
Taksonomiaan liittyvät mittarit
Hiab julkistaa EU:n taksonomiakriteerien mukaisen, ympäristön kannalta vastuullisen taloudellisen toiminnan osuuden
käyttämällä liikevaihdon, pääomamenojen ja toimintamenojen mittareita.
Liikevaihdon mittari kuvaa Hiabin tuotteiden ja palveluiden IFRS:n mukaisesti kirjattua taksonomian mukaista osuutta
liikevaihdosta.
Pääomamenojen mittari kuvaa sitä osuutta pääomamenoista, joka liittyy taksonomian mukaisiin toimintoihin.
Taksonomian piiriin kuuluvat pääomamenot koostuvat aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden lisäyksistä, mukaan
lukien vuokrasopimuksiin liittyvät käyttöoikeusomaisuuserät, jotka otetaan huomioon ennen poistoja ja arvonalentumisia
sekä mahdollisia arvonmuutoksia, mukaan lukien uudelleenarvostuksista ja arvonalentumisista johtuvat muutokset,
kyseiseltä tilikaudelta ja ilman käyvän arvon muutoksia. Lisäksi taksonomian piiriin kuuluviin pääomamenoihin sisältyvät
vastaavat liiketoimintojen yhdistymisestä johtuvat lisäykset.
Toimintamenojen mittari kuvaa sitä osuutta toimintamenoista, joka liittyy taksonomian mukaisiin toimintoihin.
Taksonomian piiriin kuuluvat toimintamenot koostuvat suorista pääomittamattomista menoista, jotka liittyvät
tutkimukseen ja kehitykseen, kunnostustoimiin, lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin, huoltoon ja muihin suoriin menoihin,
jotka liittyvät aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden päivittäiseen huoltoon, joka on tarpeen taksonomian mukaisten
tuotteiden ja palveluiden jatkuvan ja tehokkaan tuotannon varmistamiseksi.
Pääoma- ja toimintamenoja pidetään taksonomiakelpoisina siltä osin kuin ne koskevat hyödykkeitä ja prosesseja, jotka
liittyvät taksonomiakelpoisiin toimintoihin, kuten valmistukseen, palvelujen tarjoamiseen tai tutkimukseen ja kehitykseen.
Taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien pääoma- ja toimintamenojen taksonomian mukainen osuus
arvioidaan käyttämällä allokointiperusteena taksonomian mukaisen liikevaihdon suhdetta taksonomiakelpoiseen
liikevaihtoon. Tämä johtuu siitä, että näitä menoja ei yleensä voida kohdentaa selvästi yhteen toimintaan. Mitään menoja
ei ole raportoitu taksonomian mukaisina pääomamenojen suunnitelman perusteella.
Ilmoitettujen määrien kaksinkertainen laskeminen on vältetty seuraavilla varotoimilla:
Kuhunkin taksonomian mukaiseen toimintaan liittyvä liikevaihto perustuu raportoituihin, ulkoisista liiketoimista saatuihin
tuloihin, ja se ilmoitetaan yksittäisen arviointikriteerin ja taksonomiatoiminnan kohdalla.
Taksonomian mukaiseen toimintaan liittyvät pääomamenot perustuvat taloudelliseen raportointiin, joka koostetaan
asiaankuuluvaa toimintaa harjoittavilta yksiköiltä. Taksonomian mukaiset pääomamenot ilmoitetaan arvion perusteella
yksittäisen arviointikriteerin ja taksonomiatoiminnan kohdalla.
Taksonomian mukaiseen toimintaan liittyvät toimintamenot perustuvat taloudelliseen raportointiin, joka koostetaan
asiaankuuluvaa toimintaa harjoittavilta yksiköiltä. Taksonomian mukaiset toimintamenot ilmoitetaan arvion perusteella
yksittäisen arviointikriteerin ja taksonomiatoiminnan kohdalla.
Vuonna 2025 Hiabin jatkuviin toimintoihin liittyvä liikevaihto oli 1 556 miljoonaa euroa (Konsernitilinpäätöksen
liitetieto 2.2 Myyntituotot), josta 449 miljoonaa euroa oli taksonomian mukaista (28,9 prosenttia
kokonaisliikevaihdosta). Taksonomiakelpoisen ja ei-taksonomiakelpoisen toiminnan sekä taksonomian mukaisen
ja ei-taksonomian mukaisen toiminnan osuus kokonaisliikevaihdosta, pääomamenoista ja toimintamenoista
esitellään seuraavissa taulukoissa.
Osa hallituksen toimintakertomusta34
Taksonomiakelpoiseen ja taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuotteiden tai palveluiden osuus liikevaihdosta – vuotta 2025 koskevat tiedot
Merkittävät arviointikriteerit1
DNHS-kriteerit (ei merkittävää haittaa) 2
Taloudellinen toiminta
Koodi(t)
Absoluuttinen liikevaihto
(MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Vähimmäistason
suojatoimet
Taksonomian mukainen
osuus liikevaihdosta, vuosi
2024
Luokka (mahdollistava
toiminta, M)
Luokka (siirtymä toiminta,
S)
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta
(taksonomian mukainen)
Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus
CCM 3.6.
194,54422
12,5 %
K
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
13,5 %
M
Korjaukset, kunnostukset ja uudelleenvalmistus
CE 5.1.
87,18876
5,6 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
5,1 %
Varaosien myynti
CE 5.2.
153,57215
9,9 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
9,3 %
Käytetyn omaisuuden myynti
CE 5.4.
12,01776
0,8 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
0,8 %
Tuote palveluna sekä muut kiertotaloutta tukevat
käyttö- ja tulospainotteiset palvelumallit
CE 5.5.
2,05226
0,1 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan
liikevaihto (taksonomian mukainen) (A.1)
449,37515
28,9 %
12,5 %
16,4 %
28,8 %
Josta mahdollistavat toiminnat
449,37515
28,9 %
12,5 %
16,4 %
K
K
K
K
K
K
K
M
Josta siirtymätoiminnat
S
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian
mukainen toiminta)
Tieto- ja käyttötekniikkaan liittyvien tietopohjaisten
palveluiden tarjonta
CE 4.1.
1,70037
0,1 %
E
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullisen toiminnan liikevaihto (ei
taksonomian mukainen toiminta) (A.2)
1,70037
0,1 %
0,1 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
451,07552
29,0 %
12,5 %
16,5 %
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA (B)
Ei-taksonomiakelpoisen toiminnan liikevaihto
1 105,2610
8
71,0 %
Yhteensä (A + B)
1 556,3366
0
100,0 %
1 K - Kyllä, toiminta on taksonomiakelpoista ja taksonomian mukaista ko. ympäristötavoitteeseen liittyen; E - Ei, toiminta on taksonomiakelpoista mutta ei taksonomian mukaista; KEL - Kelpoista, toiminta on taksonomiakelpoista; E/KEL - Ei kelpoista, toiminta ei ole taksonomiakelpoista
2 K - Kyllä, toiminta täyttää DNSH-kriteerit; E - Ei, toiminta ei täyty DNSH-kriteerejä.
Osa hallituksen toimintakertomusta35
Taksonomiakelpoiseen ja taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuotteiden tai palveluiden osuus pääomamenoista – vuotta 2025 koskevat tiedot
Merkittävät arviointikriteerit1
DNHS-kriteerit (ei merkittävää haittaa) 2
Taloudellinen toiminta
Koodi(t)
Absoluuttiset
pääomamenot (MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Vähimmäistason
suojatoimet
Taksonomian mukainen
osuus liikevaihdosta, vuosi
2024
Luokka (mahdollistava
toiminta, M)
Luokka (siirtymä toiminta,
S)
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta
(taksonomian mukainen)
Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus
CCM 3.6.
2,96951
5,4 %
K
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
6,8 %
M
Korjaukset, kunnostukset ja uudelleenvalmistus
CE 5.1.
3,94190
7,2 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
7,3 %
Varaosien myynti
CE 5.2.
6,94317
12,6 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
13,3 %
Käytetyn omaisuuden myynti
CE 5.4.
0,54334
1,0 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
1,1 %
Tuote palveluna sekä muut kiertotaloutta tukevat
käyttö- ja tulospainotteiset palvelumallit
CE 5.5.
0,09278
0,2 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
0,2 %
Ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan
pääomamenot (taksonomian mukainen) (A.1)
14,49071
26,4 %
5,4 %
28,7 %
Josta mahdollistavat toiminnat
14,49071
26,4 %
5,4 %
K
K
K
K
K
K
K
M
Josta siirtymätoiminnat
S
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian
mukainen toiminta)
Tieto- ja käyttötekniikkaan liittyvien tietopohjaisten
palveluiden tarjonta
CE 4.1.
0,07688
0,1 %
KEL
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullisen toiminnan pääomamenot (ei
taksonomian mukainen toiminta) (A.2)
0,07688
0,1 %
0,1 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
14,56759
26,5 %
5,4 %
21,1 %
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA (B)
Ei-taksonomiakelpoisen toiminnan pääomamenot
40,39451
73,5 %
Yhteensä (A + B)
54,96210
100,0 %
1 K - Kyllä, toiminta on taksonomiakelpoista ja taksonomian mukaista ko. ympäristötavoitteeseen liittyen; E - Ei, toiminta on taksonomiakelpoista mutta ei taksonomian mukaista; KEL - Kelpoista, toiminta on taksonomiakelpoista; E/KEL - Ei kelpoista, toiminta ei ole taksonomiakelpoista.
2 K - Kyllä, toiminta täyttää DNSH-kriteerit; E - Ei, toiminta ei täyty DNSH-kriteerejä.
Osa hallituksen toimintakertomusta36
Taksonomiakelpoiseen ja taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuotteiden tai palveluiden osuus toimintamenoista – vuotta 2025 koskevat tiedot
Merkittävät arviointikriteerit1
DNHS-kriteerit (ei merkittävää haittaa) 2
Taloudellinen toiminta
Koodi(t)
Absoluuttiset
toimintamenot (MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Vähimmäistason
suojatoimet
Taksonomian mukainen
osuus liikevaihdosta, vuosi
2024
Luokka (mahdollistava
toiminta, M)
Luokka (siirtymä toiminta,
S)
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta
(taksonomian mukainen)
Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus
CCM 3.6.
3,65498
6,4 %
K
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
1,8 %
M
Korjaukset, kunnostukset ja uudelleenvalmistus
CE 5.1.
1,65922
2,9 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
3,3 %
Varaosien myynti
CE 5.2.
2,92251
5,1 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
6,0 %
Käytetyn omaisuuden myynti
CE 5.4.
0,22870
0,4 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
0,5 %
Tuote palveluna sekä muut kiertotaloutta tukevat
käyttö- ja tulospainotteiset palvelumallit
CE 5.5.
0,03906
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
0,1 %
S
Ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan
pääomamenot (taksonomian mukainen) (A.1)
8,50446
14,8 %
6,4 %
11,7 %
Josta mahdollistavat toiminnat
8,50446
14,8 %
6,4 %
K
K
K
K
K
K
K
M
Josta siirtymätoiminnat
S
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian
mukainen toiminta)
Tieto- ja käyttötekniikkaan liittyvien tietopohjaisten
palveluiden tarjonta
CE 4.1.
0,03236
0,1 %
KEL
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullisen toiminnan toimintamenot (ei
taksonomian mukainen toiminta) (A.2)
0,03236
0,1 %
0,1 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
8,53682
14,9 %
6,4 %
8,5 %
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA (B)
Ei-taksonomiakelpoisen toiminnan toimintamenot
48,88618
85,1 %
Yhteensä (A + B)
57,42300
100,0 %
1 K - Kyllä, toiminta on taksonomiakelpoista ja taksonomian mukaista ko. ympäristötavoitteeseen liittyen; E - Ei, toiminta on taksonomiakelpoista mutta ei taksonomian mukaista; KEL - Kelpoista, toiminta on taksonomiakelpoista; E/KEL - Ei kelpoista, toiminta ei ole taksonomiakelpoista.
2 K - Kyllä, toiminta täyttää DNSH-kriteerit; E - Ei, toiminta ei täyty DNSH-kriteerejä.
Osa hallituksen toimintakertomusta37
Ydin- ja fossiiliseen kaasuun liittyvät toimet
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena tutkimuksessa, kehityksessä, demonstraatiossa ja käyttöönotossa innovatiivisille
sähköntuotantolaitoksille, jotka tuottavat energiaa ydinprosesseista ja minimoivat polttoainekierron jätteet.
EI
2.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena uusien ydinlaitosten rakentamisessa ja turvallisessa käytössä sähköntuotantoa tai
prosessilämmön tuotantoa varten, mukaan lukien kaukolämpö sekä teolliset prosessit, kuten vedyn tuotanto. Lisäksi yritys
edistää näiden laitosten turvallisuuspäivityksiä hyödyntäen parhaita saatavilla olevia teknologioita.
EI
3.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena olemassa olevien ydinlaitosten turvallisessa käytössä, jotka tuottavat sähköä tai
prosessilämpöä, mukaan lukien kaukolämpö sekä teolliset prosessit, kuten vedyn tuotanto ydinenergiasta. Lisäksi yritys tukee
näiden laitosten turvallisuuspäivityksiä.
EI
Rivi
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena sellaisten sähköntuotantolaitosten rakentamisessa tai toiminnassa, jotka
tuottavat sähköä fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttäen.
EI
5.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien yhdistetyn sähkön, lämmön ja
jäähdytyksen tuotantolaitosten rakentamisessa, kunnostamisessa ja toiminnassa.
EI
6.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien lämmöntuotantolaitosten
rakentamisessa, kunnostamisessa ja toiminnassa, jotka tuottavat lämpöä tai jäähdytystä.
EI
Osa hallituksen toimintakertomusta38
Yhteiskunnalliset tiedot
Oma työvoima
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
ESRS S1
Oma työvoima
Työolot:
Terveys ja turvallisuus
Yhdenvertainen kohtelu ja
yhtäläiset mahdollisuudet kaikille:
Sukupuolten välinen tasa-arvo ja
sama palkka samanarvoisesta
työstä
Toimenpiteet työpaikalla
esiintyvän väkivallan ja häirinnän
torjumiseksi
Monimuotoisuus
Koulutus ja taitojen
kehittäminen
Aikahorisontti: jatkuva
+ Hiab voi parantaa turvallisuutta arvioimalla
loukkaantumisriskejä ja tunnistamalla tapoja
riskien vähentämiseksi. (O)
– Hiabin liiketoiminta voi aiheuttaa vaaran
laitteita kokoavien, käyttävien ja huoltavien
henkilöiden terveydelle ja turvallisuudelle, jos
ohjeita ei noudateta. (O)
+ Koulutus antaa työntekijöille mahdollisuuden
kehittyä asiantuntijoina ja oppia uusia taitoja,
mikä lisää motivaatiota työskennellä tehokkaasti
ja turvallisesti. (O)
– Mahdollinen syrjintä, häirintä tai kiusaaminen
todennäköisesti heikentävät työntekijöiden
motivaatiota ja hyvinvointia. Tällä voi olla suoria
vaikutuksia asianosaisten henkilöiden
mielenterveyteen, ja syrjittyjen uramahdollisuudet
voivat heiketä. (O)
N/A
1 Vaikutuksen olennaisuudessa (+) tarkoittaa myönteistä vaikutusta ja (–) kielteistä vaikutusta.
2 Taloudellisessa olennaisuudessa (+) tarkoittaa taloudellista mahdollisuutta ja (–) taloudellista riskiä
(A) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun alkupäässä
(O) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu omassa toiminnassa
(L) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun loppupäässä
(K) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu kaikissa arvoketjun osissa
Vuorovaikutus Hiabin strategian ja liiketoimintamallin kanssa
Terveys ja turvallisuus
Hiabin työntekijöiden terveyden ja turvallisuuden varmistaminen on olennainen osa yhtiön toimintatapaa. Hiab on
sitoutunut tarjoamaan vaarattoman työpaikan, jossa ihmiset tuntevat olonsa turvalliseksi. Yhtiö arvioi jatkuvasti
toimintaansa, jotta se voi tunnistaa, analysoida ja hallita vammojen ja terveysongelmien riskejä sekä hyödyntää
kaikki mahdollisuudet parantaa turvallisuutta.
Hiabin liiketoimintamalli perustuu kuormankäsittelylaitteiden kokoamiseen, käyttöön ja huoltoon sekä niihin
liittyvien palvelujen tarjoamiseen. Jos tällaista työtä suoritetaan ohjeiden vastaisesti, se voi aiheuttaa
turvallisuusriskin. Osana Hiabin liiketoimintamallia yhtiö hyödyntää työntekijöiden, ulkoisen työvoiman ja
asiakkaiden palautetta parantaakseen laitteidensa, palveluidensa ja työskentelytapojensa turvallisuutta. Lisäksi
Hiab parantaa jatkuvasti tietoisuutta turvallisesta toiminnasta ja parhaista käytännöistä omissa toiminnoissaan.
Hiabin mahdollinen kielteinen vaikutus ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen koskee kaikkia työntekijöitä ja
ulkoista työvoimaa. Yhtiön tapaturmatilastot osoittavat kuitenkin, että yhtiön laitteita kokoavilla ja huoltavilla
työntekijöillä ja muulla työvoimalla on suurin riski kokea henkilövahinkoja. Tämän tyyppinen työ aiheuttaa
yksittäisiä tapaturmariskejä, kuten terveysongelmia, pieniä tai vakavia vammoja (erityisesti käsivammoja) ja hyvin
harvinaisissa tapauksissa jopa kuolemantapauksia.
Hiabin myönteinen vaikutus ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen (parempi turvallisuus) vaikuttaa eri
työntekijäryhmiin ja ulkoisiin työntekijöihin sen mukaan, millaisia parannustoimia toteutetaan. Esimerkiksi pieni
prosessiparannus tuotantoyksikössä vaikuttaa vain yksikössä työskenteleviin henkilöihin, kun taas
maailmanlaajuisten turvallisuusohjeiden päivittäminen vaikuttaa kaikkiin työntekijöihin.
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille
Työntekijöiden toimijuuden vahvistaminen ja yhteydenpito heidän kanssaan sekä mahdollisuus osaamisen
kehittämiseen edistävät merkittävästi Hiabin strategian toteutusta, sillä tunne osallisuudesta rohkaisee yksilöitä
tuomaan osaamisensa esiin. Tähän sisältyy myös erilaisten näkökulmien hyväksyminen, jotta asiakkaiden
moninaiset tarpeet voidaan täyttää. Lisäksi Hiabin mentorointiohjelman tavoitteena on auttaa työntekijöitä kaikista
taustoista kehittymään ammatillisesti ja samalla luoda mahdollisuuksia oppia kollegoilta ympäri organisaatiota.
Työnantajana Hiab vaikuttaa siihen, miten työntekijät kokevat työpaikkansa sekä fyysisesti että henkisesti. Siksi
Hiabin vastuulla on varmistaa, että ihmiset tuntevat olonsa turvalliseksi tullessaan töihin sellaisina kuin ovat ja
voivat ilmaista itseään vapaasti. Yhtiöllä on nollatoleranssi kaikenlaiseen syrjintään ja häirintään, mihin liittyen
Hiab tekee toimenpiteitä oikeudenmukaisuuden varmistamiseksi kaikissa prosesseissa. Vahvistaakseen näitä
sitoumuksiaan Hiab on liittynyt Suomen monimuotoisuusverkostoon (Diversity Charter Finland). Verkosto on EU:n
laajuinen aloite yrityksille, jotka sitoutuvat syrjimättömyyteen ja yhtäläisiin mahdollisuuksiin tunnistaen samalla
yksilölliset taidot ja tarpeet. Hiab valmistautuu myös EU:n palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanoon, mikä
parantaa yhtiön kykyä varmistaa oikeudenmukainen palkkaus kaikille.
Hiabilla ei ole vielä täyttä käsitystä siitä, kuinka laajaan joukkoon ihmisiä syrjintä, häirintä tai kiusaaminen vaikuttaa
kielteisesti. Yhtiö kuitenkin tunnistaa, että kaikki työntekijät – sekä suoraan Hiabiin työsuhteessa olevat että
kolmannen osapuolen palkkaamat – voivat altistua tällaisille yksittäisille väärinkäytöksille, ja riski voi myös
vaihdella alueittain. Hiab vahvistaa jatkuvasti ymmärrystään näistä riskeistä yhtiön eettisiin toimintaohjeisiin
liittyvien koulutusten avulla sekä arvioimalla Hiabin SpeakUp-kanavan tai henkilöstöhallinnon kautta tehtyjä
ilmoituksia.
Hiab voi vaikuttaa myönteisesti omaan työvoimaansa koulutuksen avulla, sillä uusien tietojen ja taitojen oppiminen
lisää työmotivaatiota. Koulutusta tarjotaan laajasti kaikille Hiabin työntekijöille, ja aiheet vaihtelevat teknisestä
osaamisesta aina ylätason ymmärryksen lisäämiseen esimerkiksi yhtiölle keskeisestä sääntelystä ja yhtiön
strategiasta. Vaikka koulutusta on tarjolla kaikilla työntekijöille, joillakin rooleilla, kuten kokoonpanoteknikoilla, ei
ole yhtiön sähköpostia eikä siten henkilökohtaista pääsyä Hiabin oppimisen verkkoalustalle. Nämä työntekijät
saavat koulutusta eri tavoilla ja eri aiheista kuin esimerkiksi toimistotyöntekijät.
Osa hallituksen toimintakertomusta39
Vaikka Hiab ei ole todennut aiheen olevan taloudellisesti olennainen, yhtiön ilmastosiirtymäsuunnitelma sisältää
riskejä ja mahdollisuuksia liittyen osaamisen kehittämiseen. Esimerkiksi sähköistyminen edellyttää uutta
asiantuntemusta tuoteturvallisuudesta ja laitteiden kunnossapidosta, sillä sähkökäyttöisten laitteiden tekniset
ominaisuudet eroavat perinteisistä laitteista. Hiabin on varmistettava, että sen henkilöstöllä on näiden vaatimusten
täyttämiseen tarvittava osaaminen.
Pakko- ja lapsityövoima
Hiabin omissa toiminnoissa ei ole merkittävää pakko- tai lapsityövoiman käytön riskiä. Lisätietoja tällaisen riskin
esiintymisestä Hiabin toimitusketjussa on osiossa Arvoketjun työntekijät.
Omaan työvoimaan liittyvät ohjesäännöt
Hiabin eettisten toimintaohjeiden Ihmiset ja yhteiskunta -osiossa käsitellään sellaisia aiheita kuin ihmiskauppa,
lapsi- ja pakkotyö, terveys ja turvallisuus, monimuotoisuus sekä syrjimättömyys. Toimintaohjeissa todetaan, että
Hiab ei hyväksy sukupuoleen, sukupuoli-identiteettiin, seksuaaliseen suuntautumiseen, etniseen alkuperään,
uskontoon, kansallisuuteen, ikään, fyysiseen kykyyn tai mihinkään vastaavaan ominaisuuteen perustuvaa syrjintää.
Hiabin vastuullisuusohjesääntö kattaa yhtiön sosiaalisen vastuun olennaiset teemat, jotka liittyvät ihmisoikeuksiin,
terveyteen ja turvallisuuteen, onnettomuuksien ehkäisyyn sekä syrjimättömyyteen ja yhtäläisiin mahdollisuuksiin.
Ohjesäännön ihmisoikeuksia käsittelevässä osiossa kuvataan Hiabin ylätason lähestymistapa ihmisoikeuksia
koskevaan huolellisuusvelvoitteeseen (due diligence), mikä pitää sisällään ihmisille aiheutuvien haittavaikutusten
korjaamisen ja yhteydenpidon asianomaisten sidosryhmien, mukaan lukien yhtiön oman työvoiman, kanssa.
Vastuullisuusohjesääntö vahvistaa Hiabin sitoumuksen kunnioittaa YK:n Global Compact -aloitteen periaatteita,
OECD:n toimintaohjeita monikansallisille yrityksille, YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevia ohjaavia periaatteita,
kansainvälistä ihmisoikeusasiakirjaa sekä kansainvälisen työjärjestön (ILO) julistusta työelämän perusperiaatteista
ja -oikeuksista.
Hiabin henkilöstöohjesäännössä kuvataan henkilöstöhallinnon tehtävä, tavoitteet ja kehitysprosessit, ja siinä
käsitellään muun muassa häirinnän ja syrjinnän torjumista sekä yhtäläisiä mahdollisuuksia. Muissa sisäisissä
ohjesäännöissä ja ohjeissa käsitellään monia muita henkilöstöhallintoon liittyviä aiheita, kuten rekrytointia ja
sisäisiä siirtoja, oppimista ja kehittymistä, kokonaiskorvausta ja tehtävänimikkeitä sekä globaalia liikkuvuutta.
Yhtiöllä ei ole erityistä ohjesääntöä, joka liittyisi haavoittuviin ryhmiin kuuluvien työntekijöiden osallistamiseen tai 
heihin kohdistuvaan positiiviseen erityiskohteluun, koska tällaisia ryhmiä ei ole toistaiseksi tunnistettu.
Kaikki työntekijät kuuluvat edellä mainittujen ohjesääntöjen ja ohjeiden piiriin. Ohjesääntöjen toimeenpanoa
seurataan tarkastelemalla erilaisten kyselyiden ja henkilökohtaisen kehittymisen prosessien tuloksia sekä
ryhtymällä toimenpiteisiin havaintojen perusteella. Kyseiset kyselyt, prosessit ja toimintatavat on kuvattu
myöhemmin tässä osiossa.
Suorituksen johtamisen (Performance and Development Plan, PDP) prosessi on Hiabin tärkein menettely sen
varmistamiseksi, että syrjintää ehkäistään ja vähennetään ja että yhtäläisiä mahdollisuuksia ja osallistamista
edistetään yleisesti. Prosessi rakentuu vuosittaisten virstanpylväiden, kuten tavoite- ja kehityskeskustelujen,
ympärille. Prosessissa esihenkilöitä koulutetaan ja ohjataan johtamaan keskusteluja tiiminsä jäsenten kanssa ja
kohtelemaan heitä oikeudenmukaisesti esimerkiksi työsuoritusta arvioitaessa. Lisäksi rekrytointiprosesseissa
pyritään ehkäisemään syrjintää erilaisilla keinoilla, kuten rajoittamalla pääsyä hakijoiden ansioluetteloihin
mahdollisimman harvoille ihmisille. Prosessi on yhdenmukaistettu koskemaan kaikkia Hiabin työntekijöitä
yhdenvertaisuuden vahvistamiseksi ja oikeudenmukaisuuden varmistamiseksi.
Jos syrjintää havaitaan, Hiab soveltaa yleistä tutkintaprosessiaan ja toimii sen tulosten perusteella. Lisätietoja
prosessista on kohdassa Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely osiossa Liiketoiminnan
harjoittaminen.
Terveyteen ja turvallisuuteen liittyvien sitoumusten toteutus
Tukeakseen terveyteen ja turvallisuuteen liittyvien sitoumustensa toteutumista Hiab on laatinut työntekijöilleen
useita aiheeseen liittyviä ohjeistuksia. Hiabin terveys- ja turvallisuusohjeissa kuvataan Hiabin työntekijöille asetetut
vaatimukset, joilla edistetään myönteistä turvallisuuskulttuuria ja ehkäistään onnettomuuksia.
Hiab Take 5 -menetelmä auttaa työntekijöitä tunnistamaan ja vähentämään turvallisuusriskejä päivittäisissä
tehtävissä. Hiab korostaa tämän prosessin tärkeyttä esimerkiksi lisäämällä sen ensimmäiseksi aiheeksi kaikkiin
sisäisiin esityksiin. Take 5 -materiaalit ovat kaikkien työntekijöiden saatavilla yhtiön oppimisen verkkoalustalla ja
intranetissä.
Hiabilla on myös ohjekirja, jossa kuvataan terveyttä, turvallisuutta ja ympäristöä koskevat vähimmäisvaatimukset
Hiabin yksiköille. Lisäksi Hiabilla on erityisesti sen palveluliiketoimintaa varten laadittu Services Safe System of
Work (SSOW), jossa kuvataan asiakastukikeskusten vähimmäisturvallisuusvaatimukset ja -menettelyt.
Hiabin Team Safety -itsearviointi on konsepti, jossa esihenkilöiden on arvioitava suhtautumistaan
työturvallisuuteen. Tavoitteena on tunnistaa yksikön turvallisuuteen liittyvien työskentelytapojen heikot kohdat ja
kehityskohteet, jotta tarvittavat toimenpiteet voidaan asettaa tärkeysjärjestykseen.
Hiabin työturvallisuuden johtamisjärjestelmät on kuvattu yksityiskohtaisesti kohdassa Terveys- ja
turvallisuuspoikkeamista ilmoittaminen ja korjaamistoimenpiteet myöhemmin tässä osiossa.
Yhteydenpito oman työvoiman kanssa
Hiab edistää yhtiön sisäistä vuoropuhelua. Johdon ja henkilöstön välinen yhteistyö perustuu paikalliseen
lainsäädäntöön ja on järjestetty Hiabin konserni- ja maatasolla. Kaikilla työntekijöillä on oikeus liittyä
valitsemaansa ammattiliittoon ja neuvotella kollektiivisesti. Hiab varmistaa, ettei työntekijöiden edustajia syrjitä ja
että heillä on pääsy työntekijöiden puheille. Johdon ja henkilöstön välinen yhteydenpito tapahtuu aiheesta riippuen
joko suoraan työntekijöiden tai heidän edustajiensa kautta. Yhtiö ei ole toistaiseksi tunnistanut työntekijöidensä
joukossa olevan haavoittuvaisia ryhmiä, joille tulisi suunnitella ja ottaa käyttöön erityistä yhteydenpitoa.
Suora yhteydenpito tapahtuu vuosittaisten ja kuukausittaisten henkilöstökyselyiden sekä yhtiön PDP-prosessin
kautta. Kyselyt antavat arvokasta tietoa työntekijöiden työhön liittyvistä ajatuksista koskien esimerkiksi työn ja
vapaa-ajan tasapainoa, hyvinvointia, johtamista ja tiimien ilmapiiriä. Kyselyiden tulokset auttavat myös arvioimaan,
kuinka tehokasta Hiabin yhteydenpito työntekijöiden kanssa on. Esihenkilöt käyvät tuloksia läpi tiimitapaamisissa
saadakseen palautetta ja laatiakseen toimintasuunnitelmia, jotka keskittyvät erityisesti kehityskohteisiin.
Vuosittainen Compass-henkilöstökysely tavoittaa kaikki työntekijät sähköpostitse sekä erityisten kioskien ja
yksikkökohtaisen tuen avulla, kun taas kuukausittaiseen kyselyyn voivat vastata ne, joilla on oma
työsähköpostiosoite. Vuonna 2025 Compass-kyselyn vastausaste oli 84 prosenttia. Lisäksi Hiab käyttää
Osa hallituksen toimintakertomusta40
henkilöstöanalytiikkaa, koontinäkymiä ja mittareita, jotta se pystyy paremmin tukemaan henkilöstöhallinnon
prosesseja ja saavuttamaan halutut tulokset ja tavoitteet.
Hiabin PDP-prosessi on työkalu, jonka avulla johtajat ja työntekijät voivat edistää työssä suoriutumista ja
kehittymistä. Prosessiin sisältyy työntekijöiden ja heidän esihenkilöidensä välisiä pakollisia keskusteluja
tavoitteista ja henkilökohtaisesta kehityksestä kolme kertaa vuodessa. Lisäksi yhtiö kannustaa voimakkaasti
säännölliseen palautteen antamiseen osana päivittäistä johtamista. PDP-prosessia tukee Hiabin
henkilöstötietojärjestelmä, jonne tallennetaan tavoitteet ja kehityssuunnitelmat ja jolla seurataan niiden
edistymistä ja vahvistetaan lopputulokset. Suoriutumisen tavoitteet ovat pakollisia kaikille kohderyhmään
kuuluville työntekijöille (niille, joilla on yrityksen sähköpostiosoite, teknisiä työntekijöitä lukuun ottamatta). Vuonna
2025 noin 98 prosentille näistä työntekijöistä oli asetettu tavoitteet. Hiab pyrkii myös varmistamaan, että jokaisella
on henkilökohtainen kehityssuunnitelma. Vuonna 2025 aktiiviset kehitystavoitteet oli asetettu 79 prosentille
työntekijöistä. Lisäksi yhtiö tarjoaa oppimisalustan, jolla työntekijät voivat syventää osaamistaan eri aiheista
(lisätietoja kohdassa Omaan työvoimaan liittyvät toimenpiteet).
Cargotecin liiketoiminta-alueiden eriyttämisen ja yhtiön nimenmuutoksen vuoksi Hiab jatkoi vuonna 2025
toimenpiteitä, joilla se varmisti, että esihenkilöt ja työntekijät pysyvät ajan tasalla eriyttämiseen liittyvästä
suunnittelusta, edistymisestä ja muutosjohtamisesta. Ajantasaista tietoa jaettiin ja siitä keskusteltiin muun
muassa esihenkilökoulutuksissa, tiimipalavereissa, projektikokouksissa, henkilöstön webcasteissa ja sisäisissä
artikkeleissa. Hiab järjesti myös kattavan perehdytysohjelman niille työntekijöille, jotka siirtyivät Cargotecin
konsernitoiminnoista Hiabille vuoden aikana. Näissä tilaisuuksissa tarjottiin tietoa Hiabin strategiasta,
liiketoiminnasta, divisioonista ja toiminnoista. Lisäksi yhtiö järjesti koko Hiabin organisaatiolle useita
tiedotustilaisuuksia pörssiyhtiön periaatteista ja toimintatavoista.
Hiab pitää yhteyttä työntekijöiden edustajiin esimerkiksi kansallisten ja paikallisten ammattiliittojen ja -yhdistysten,
henkilöstön edustajien ja yritysneuvostojen (works councils) kautta paikallisen lainsäädännön mukaisesti.
Paikalliset henkilöstön edustajat ja yritysneuvostot pidetään ajan tasalla kaikista hankkeista ja muutoksista, jotka
voivat vaikuttaa merkittävästi Hiabin työntekijöihin tai heidän työoloihinsa, ja heidät otetaan mukaan neuvotteluihin
paikallisen lainsäädännön vaatimusten mukaisesti. Lisäksi johto ja paikallisesti valitut Hiabin henkilöstökokouksen
edustajat (vastaa Hiabin eurooppalaista yritysneuvostoa) pitävät säännöllisesti etäkokouksia ja tapaavat vuosittain
kasvotusten Hiabin henkilöstökokouksessa Euroopassa. Kokouksen tavoitteena on edistää avointa vuoropuhelua
ja tiedonvaihtoa Hiabin johdon ja työntekijöiden välillä Euroopassa.
Vuonna 2025 Hiab jatkoi neuvotteluja Suomen yritysneuvoston kanssa liittyen Cargotecin liiketoiminta-alueiden
eriyttämisestä johtuvien organisaatiomuutosten vuoksi.
Hiab arvioi yhtiön ja henkilöstön välisen vuorovaikutuksen tehokkuutta esimerkiksi vuosittaisten ja
kuukausittaisten henkilöstökyselyidensä avulla. Esihenkilöiden ja työntekijöiden välinen dialogi sekä PDP- että
muissa keskusteluissa on toinen tärkeä kanava palautteen saamiseksi.
Hiabin henkilöstöjohtajalla ja tietyillä liiketoimintadivisioonien henkilöstöhallinnon rooleilla on perimmäinen
operatiivinen vastuu sen varmistamiseksi, että yhteydenpito työntekijöiden kanssa todella tapahtuu ja että tulokset
ohjaavat yhtiön toimintatapoja.
Terveyttä ja turvallisuutta koskeva yhteydenpito
Hiabilla työntekijöiden terveydenhuolto järjestetään paikallisesti kussakin toimintamaassa, koska säädökset
vaihtelevat maittain. Henkilökohtaisia terveystietoja käsitellään luottamuksellisesti ja lakisääteisesti. Hiabilla on
myös tietosuojaa koskeva ohjesääntö.
Suurin osa Hiabin työntekijöistä on edustettuna paikallisissa työterveys- ja työturvallisuustoimikunnissa. Joillakin
asiakastukikeskuksilla ei ole toimikuntia niiden pienen koon vuoksi. Toimikuntien tarkoituksena on edistää Hiabin
ja sen työntekijöiden välistä yhteistyötä terveys- ja turvallisuusasioissa sekä seurata edistymistä tavoitteiden
saavuttamisessa. Niihin kuuluu sekä työntekijöiden että työnantajan edustajia ja toisinaan myös Hiabin paikallisen
terveydenhuollon järjestäjän edustajia.
Hiab käsittelee terveys- ja turvallisuusaiheita työntekijöidensä kanssa myös koulutuksen kautta. Terveys- ja
turvallisuuskoulutus on osa yhtiön perehdytysprosessia, ja sitä järjestetään läpi organisaation. Verkko-
oppimisalustat tukevat jatkuvaa kouluttautumista, ja tehtäväkohtaisilla koulutuksilla varmistetaan, että työntekijät
osaavat tehdä työnsä turvallisesti ja oikealla tavalla. Koska niillä työntekijöillä, jotka ovat suurimmassa vaarassa
altistua kielteisille terveys- ja turvallisuusvaikutuksille (Hiabin laitteiden kokoonpano- ja huoltotyötä tekevät
henkilöt), ei tyypillisesti ole yrityksen sähköpostiosoitetta, Hiab varmistaa, että riittävää koulutusta on saatavilla
lähiopetuksena. Lisäksi Hiab kannustaa työntekijöitä ilmoittamaan työterveyteen ja -turvallisuuteen liittyvistä
huolenaiheista.
Hiab arvioi työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen liittyvän yhteydenpidon tehokkuutta seuraamalla
ilmoitettuihin huolenaiheisiin liittyviä kehityskulkuja, kuten esiintymistiheyttä ja raportoitujen tapausten
käsittelyaikaa. Ylin tästä yhteydenpidosta vastaava johtaja on Demountables and Defence -divisioonan johtaja.
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat huolenaiheiden esiin
tuomiseksi
Hiabin työntekijät voivat ilmoittaa huolenaiheistaan ja mahdollisista väärinkäytöksistä useita kanavia pitkin. Näitä
ovat muun muassa oma esihenkilö sekä paikallinen tai konsernitason henkilöstöhallinto. Lisäksi työntekijät voivat
ilmoittaa huolenaiheistaan Cargotecin eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta vastaavalle (E&C) toiminnolle
tai yhtiön SpeakUp-kanavan kautta. Hiabin SpeakUp-kanava on ulkoisesti operoitu työkalu nimettömien ilmoitusten
tekemiseen, ja sitä voivat käyttää sekä sisäiset että ulkoiset sidosryhmät. SpeakUp-kanavaa ja sen kautta tehtyjä
ilmoituksia hallinnoivat Hiabin E&C-asiantuntijat. E&C-asiantuntijat saavat lisäksi suoria ilmoituksia esihenkilöiltä ja
linjaorganisaatiolta. Hiabin pakollisessa vuosittaisessa eettisiä toimintaohjeita käsittelevässä koulutuksessa
kerrotaan SpeakUp-kanavasta ja muista ilmoituskanavista. Yhtiön vuosittaisessa henkilöstökyselyssä mitataan,
kuinka miellyttäväksi työntekijät kokevat huolenaiheista ilmoittamisen (eettisten toimintaohjeiden indeksi, 86
prosenttia jatkuville toiminnoille vuonna 2025).
Hiabin E&C-asiantuntijat vastaavat vaatimustenmukaisuusohjelman, mukaan lukien ilmoituskanavien,
kehittämisestä ja edistämisestä. Näitä keinoja ovat muun muassa eettisiä toimintaohjeita koskeva pakollinen
vuosittainen koulutus, viestintä työntekijöille, koulutustilaisuudet sekä E&C-tiimin, liiketoimintadivisioonien
johtoryhmien ja korkean riskin henkilöstön väliset tapaamiset.
Osa hallituksen toimintakertomusta41
Hiab ei edellytä, että huolenaiheesta ilmoittavalla henkilöllä on varmaa näyttöä väärinkäytöksestä ilmoitusta
tehdessään, mutta ilmoitus on tehtävä vilpittömin mielin. Yhtiö ei koskaan määrää rangaistuksia tai muita
kurinpitotoimenpiteitä ilmoituksen vilpittömin mielin tehneelle henkilölle. Henkilöstöhallinnon vastuulla on seurata,
yritetäänkö huolenaiheensa ilmoittaneita henkilöitä rangaista tai asettaa epäedulliseen asemaan, ja reagoida
tällaisiin yrityksiin. Lisäksi Hiab on perustanut menettelytavat ilmiantajien oikeuksien vaalimiseksi maissa, joissa
edellytetään paikallisia ilmoituskanavia.
Kaikki ilmoitetut tapaukset arvioidaan luottamuksellisesti ja tutkitaan yhtiön eettisten toimintaohjeiden prosessin
mukaisesti. Lisätietoja tästä menettelystä on kohdassa Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely
osiossa Liiketoiminnan harjoittaminen.
Hiab arvioi ilmoituskanaviensa tehokkuutta esimerkiksi ilmoitusmäärien perusteella. Hiabin näkemyksen mukaan
ilmoitusmäärien lisääntyminen osoittaa, että ihmiset ovat tietoisia kanavista ja luottavat niihin, kun taas
huomattava väheneminen voi olla merkki päinvastaisesta.
Jos Hiabin todettaisiin toimineen tavalla, joka on vaikuttanut kielteisesti sen omaan työvoimaan, tai
myötävaikuttaneen tällaiseen toimintaan, yhtiö soveltaisi tapauskohtaista lähestymistapaa korjaaviin ja parantaviin
toimiin. Tarvittavat korjaustoimenpiteet määrittyisivät tapauksen yksityiskohtien, vaikutusten kohteena olevien
henkilöiden tarpeiden ja paikallisen lainsäädännön perusteella. Lisäksi Hiab on sitoutunut olemaan estämättä
vaikutusten kohteena olevaa henkilöä tai henkilöitä käyttämästä myös muita korjaavia keinoja ja kanavia, kuten
oikeustoimia. Hiab voi tarvittaessa myös tehdä yhteistyötä muiden kanssa voidakseen tarjota asianmukaisia
korjaavia toimia vaikutusten kohteena oleville henkilöille. Korjaavien toimien tehokkuutta voidaan arvioida
esimerkiksi asianosaisten henkilöiden tai kolmannen osapuolen asiantuntijaorganisaatioiden palautteen
perusteella.
Terveys- ja turvallisuuspoikkeamista ilmoittaminen ja korjaamistoimenpiteet
Terveys ja turvallisuus on operatiivinen ja paikallinen teema, jota hallinnoivat Hiabin liiketoimintadivisioonat ja
yksittäiset toimipaikat, minkä vuoksi tämän teeman kohdalla yhtiön raportointi- ja korjaamisprosessit poikkeavat
muista olennaisista yhteiskunnallisista teemoista. Tapaturmien, läheltä piti -tilanteiden ja
turvallisuushuolenaiheiden raportointia edistetään koko organisaatiossa, jotta olemassa olevia toimintatapoja
voidaan parantaa mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti. Työntekijöillä on oikeus ja velvollisuus keskeyttää
vaarallinen työ ilman pelkoa vastatoimista.
Kaikki työntekijät ja ulkopuoliseen työvoimaan kuuluvat voivat raportoida turvallisuushuolenaiheista vakiintuneiden
ilmoituskanavien kautta (digitaalisesti ja kasvotusten). Kaikki ilmoitukset arvioidaan, ja aiheesta vastuussa oleva
esihenkilö päättää asianmukaiset toimet ja suorittaa ne. Raportoitujen huolenaiheiden määrän seuraaminen auttaa
Hiabia arvioimaan terveyteen ja turvallisuuteen liittyvien kanavien tehokkuutta ja sitä, tuntevatko työntekijät
kanavat ja luottavatko he niihin.
Kun turvallisuushuolenaiheesta tai tapaturmasta tehdään ilmoitus, tapauksen mahdollinen vakavuuden taso
määrittää tutkintaprosessin. Tutkinnan tulokset puolestaan määrittävät ennaltaehkäisevät ja korjaavat
toimenpiteet. Välittömiin korjaaviin toimiin voi kuulua työn keskeyttäminen, kunnes turvallinen työskentelytapa on
määritelty. Pitkän aikavälin korjaavia toimenpiteitä voivat olla työtapojen parantaminen, turvallisuusmenettelyjen
muuttaminen ja uudelleenkoulutus. Lisäksi, jos työntekijä ei pysty suorittamaan tavanomaisia työtehtäviään
sairauden tai loukkaantumisen vuoksi, Hiab tarjoaa mahdollisuuden siirtyä muihin tehtäviin. Tämän vaihtoehdon
ansiosta työntekijä voi saada palkkaa ja olla osa työyhteisöä sen sijaan, että joutuisi olemaan poissa pitkään.
Työhön liittyvän vamman tai sairauden saaneet työntekijät voivat hakea korvausta vakuutuksesta tai työnantajan
ylläpitämistä korvausrahastoista. Tämä koordinoidaan paikallisesti paikallisen lainsäädännön mukaisesti.
Omaan työvoimaan liittyvät toimenpiteet
Tällä hetkellä Hiab kohdistaa ensisijaisesti henkilöstöresursseja toimenpiteisiin, jotka liittyvät sen omaan
työvoimaan. Tähän työhön ei ole kohdistettu erillisiä taloudellisia resursseja.
Ihmisoikeudet
Yhtiön eettisten toimintaohjeiden, vastuullisuusohjesäännön ja liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden
avulla Hiab pyrkii varmistamaan, että olennaiset ihmisoikeusnäkökohdat sisällytetään kaikkiin arvoketjun osiin.
Hiabin johtoryhmä ja hallitus osallistuvat suoraan yhtiön ihmisoikeustyön painopisteiden asettamiseen ja
edistymisen seurantaan. Vuonna 2025 johtoryhmä vahvisti jatkuvien toimintojen yleiset ihmisoikeuksiin liittyvät
painopistealueet. Hallitus katselmoi ja hyväksyi painopisteet, ja sen valvontavastuu Hiabin ihmisoikeustyön
suhteen vahvistettiin.
Vuonna 2025 Hiabin vastuullisuus- ja henkilöstötoiminnot tekivät yhteistyötä varmistaakseen, että olennaiset
ihmisoikeusperiaatteet, kuten syrjimättömyys ja yhtäläiset mahdollisuudet, sisällytetään yhtiön
henkilöstöstrategiaan. Lisäksi vastuullisuustoiminto järjesti tilaisuuksia Hiabin henkilöstöhallinnon paikallisten
edustajien kanssa varmistaakseen, että kaikkialla yhtiössä on jaettu näkemys yhtiön ihmisoikeussitoumuksista, ja
yhtenäistääkseen yhtiön toimia erilaisissa maantieteellisissä ja kulttuurisissa toimintaympäristöissä.
Vuoden aikana Hiab myös käynnisti kattavan vaikutustenarvioinnin koko arvoketjussaan tunnistaakseen ja
arvioidakseen sekä ihmisiin että ympäristöön liittyviä todellisia tai mahdollisia riskejä ja mahdollisuuksia.
Vaikutustenarviointi jatkuu vuoden 2026 ajan.
Terveys ja turvallisuus
Terveys- ja turvallisuusjohtamisen järjestelmä ISO 45001 ohjaa Hiabin turvallisuusvaikutusten johtamista
päivittäisessä toiminnassa. Vuonna 2025 ISO 45001 -sertifioinnin henkilöstömäärään perustuva kattavuus Hiabin
tuotantoyksiköissä oli 76 prosenttia. Henkilöstömäärä kattaa kaikki työntekijät ja ulkoiset urakoitsijat, jotka on
sisällytetty Hiabin henkilöstörekisteriin, kuten tilapäiset työntekijät ja pitkäaikaiset urakoitsijat. ISO 45001 -
järjestelmän ohella Hiab on ottanut käyttöön terveys- ja turvallisuusraportointijärjestelmän koko organisaatiossa,
myös muissa kuin tuotantoyksiköissä.
Hiab estää vaarallisia työolosuhteita parantamalla jatkuvasti työympäristöä esimerkiksi säännöllisten
riskiarviointien avulla. Lisäksi työntekijöitä kannustetaan poistumaan ja kieltäytymään vaarallisista tilanteista.
Hiabin terveys- ja turvallisuustoimenpiteet suunnitellaan, toteutetaan ja niitä valvotaan tunnistettujen
turvallisuushaasteiden pohjalta. Konserninlaajuiset toimenpiteet arvioidaan yhtiön turvallisuusohjausryhmässä.
Ohjausryhmä, johon kuuluu edustajia kaikista liiketoimintadivisioonista, kokoontuu kahdeksan kertaa vuodessa.
Vastuulliset esihenkilöt johtavat toimenpiteitä yksikkötasolla. Hiabilla arvio siitä, mitä toimenpiteitä toteutetaan,
perustuu yleensä turvallisuustilastoihin. Toimenpide on reaktiivinen, kun se liittyy tapahtuneisiin
Osa hallituksen toimintakertomusta42
turvallisuuspoikkeamiin, ja proaktiivinen, kun se liittyy havaittuihin huolenaiheisiin. Hiab myös luottaa sisäisiin
tarkastuksiin ja turvallisuusammattilaistensa kokemukseen määrittäessään, mitkä toimenpiteet ovat tarpeellisia ja
tehokkaita. Suoritettujen toimenpiteiden tehokkuutta arvioidaan ensisijaisesti seuraamalla Hiabin
työtapaturmataajuusindeksien, kuten IIFR:n (loukkaantumisten määrä miljoonaa työtuntia kohti) ja TRIF:n
(tapaturmien kokonaismäärä miljoonaa työtuntia kohti), kehittymistä.
Vuonna 2025, Hiab tuki terveyteen ja turvallisuuteen liittyvien sitoumustensa toteutumista monilla toimenpiteillä.
Useimpien toimenpiteiden ensisijaisena tarkoituksena oli saada aikaan myönteinen vaikutus.
Hiab jatkoi askelmäärähaastetta, jonka tavoitteena on lisätä työntekijöiden liikkumisen määrää päivittäisissä
rutiineissa, muuttaa tottumuksia pitkällä aikavälillä ja parantaa yhteishenkeä. Haaste kesti kuukauden ja oli avoin
kaikille Hiabin työntekijöille. Yli tuhat työntekijää osallistui haasteeseen.
Yhtiö uudisti konserninlaajuisen turvallisuusriskien arviointiprosessinsa lisätäkseen työntekijöiden vuorovaikutusta
ja osallistumista linjaamalla selkeästi, että arvioinnit tulee suorittaa toimintojen välisessä yhteistyössä.
Hiab myös jatkoi ennakoivaa lähestymistapaansa turvallisuusriskien tunnistamiseen kutsumalla kaikki yksiköt
raportoimaan turvallisuuteen liittyviä huolenaiheita, mukaan lukien löydökset päivittäisistä tarkastuksista ja
turvallisuuskävelyistä, yhtiön verkossa olevaan ilmoitustyökaluun. Vuoden aikana työkaluun rekisteröitiin yli 27 000
huolenaihetta ja 4 000 tarkastusta.
Kaikki edellä luetellut toimet ovat jatkuvia ja vaikuttavat luonnostaan kaikkiin työntekijöihin, urakoitsijoihin,
vierailijoihin ja muihin Hiabin yksiköissä vieraileviin henkilöihin. Ne samanaikaisesti sekä lieventävät yhtiön
työvoimaan liittyviä kielteisiä vaikutuksia että tuottavat myönteisiä vaikutuksia.
Hiabin vuonna 2024 käynnistämä linjajohdon turvallisuutta koskeva itsearviointiohjelma jatkui ja laajeni vuonna
2025. Yksi arvioinnissa tunnistettu kehityskohde oli terveys- ja turvallisuusodotuksia ja -vastuita koskeva
epävarmuus. Vastauksena tähän Hiab kehitti konserninlaajuisen vakioidun toimintamenettelyn sekä
koulutusmateriaalia turvallisuusvastuiden ja -odotusten ymmärtämisestä. Ohjelma on suunnattu Hiabin
linjajohdolle, ja se jatkuu vuonna 2026. Aiheeseen liittyvä koulutus alkoi esihenkilöille raportointivuoden viimeisellä
neljänneksellä.
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille
Panostamalla toimenpiteisiin, jotka liittyvät syrjimättömyyteen, yhtäläisiin mahdollisuuksiin ja osaamisen
kehittämiseen Hiab pyrkii varmistamaan, että sen toimintatavat eivät aiheuta olennaisia kielteisiä vaikutuksia
yhtiön työvoimaan tai myötävaikuta sellaisten syntymiseen. Vuonna 2025 toteutetut toimenpiteet kuvataan alla.
Syrjimättömyys ja yhtäläiset mahdollisuudet ovat edelleen Hiabin henkilöstöstrategian painopistealueita, ja yhtiö
aikoo jatkaa näiden periaatteiden juurruttamista koko organisaatioon. Vaikka Hiab ei toteuttanut erillisiä,
nimenomaan syrjimättömyyteen tai yhtäläisiin mahdollisuuksiin keskittyviä hankkeita vuonna 2025, näitä
periaatteita integroitiin jatkuviin osallistamista edistäviin toimiin henkilöstöhallinnon käytännöissä, viestinnässä ja
koulutuksessa. Yksi esimerkki näistä toimista on parhaiden käytäntöjen ja tarinoiden jakaminen eri tiimeistä sen
korostamiseksi, miten osallistamista voidaan edistää käytännössä. Lisäksi Hiab jakoi aiheeseen liittyvää
tutkimustietoa ja näkemyksiä. Työntekijöille ja esihenkilöille annettiin ohjeistusta osallistavien työympäristöjen
luomiseen sekä sopivaan reagointiin arjen tilanteissa. Osallistamisesta keskusteltiin aktiivisesti myös
koulutustilaisuuksissa ja työpajoissa. Yhtiö jatkaa työnsä vahvistamista tällä alueella vuonna 2026.
Vuoden 2025 aikana Hiab toteutti useita toimenpiteitä parantaakseen työntekijöiden oppimismahdollisuuksien
saavutettavuutta ja laatua. Näiden toimien ensisijaisena tarkoituksena oli tuottaa myönteisiä vaikutuksia
työntekijöille. Yhtiö esimerkiksi lanseerasi oppimisalustallaan keskeisten sisältöjen kokoelman sekä yhtenäisti
uusien työntekijöiden virtuaalisia perehdytysmateriaaleja. Lisäksi Hiab järjesti 18 virtuaalista koulutustilaisuutta,
joiden aiheina olivat muun muassa yhtiön strategia, työhyvinvointi, henkilökohtaisen osaamisen kehittäminen ja
tekoäly. Tilaisuudet olivat avoimia globaalisti kaikille työntekijöille, joilla oli pääsy tietokoneelle. Hiab esitteli myös
ulkoisissa kirjastoissa tarjolla olevia oppimismahdollisuuksia. Nämä toimet, samoin kuin kaikki pakolliset
koulutukset esimerkiksi Hiabin eettisistä toimintaohjeista ja tietoturvasta, jatkuvat vuonna 2026.
Vuoden aikana Hiab jatkoi tietoisuuden lisäämistä yhtiön vastuullisuusohjelmasta käynnistämällä erillisen,
pakollisen koulutuksen kaikille työntekijöille. Sen lisäksi, että Hiab lanseerasi asiaan liittyvän verkkokoulutuksen, se
järjesti aiheesta lähikoulutustilaisuuksia niille työntekijöille, joilla ei ole pääsyä verkko-oppimisalustalle.
Tavoitteena oli saavuttaa 90 prosentin suoritusaste vuoden 2025 aikana. Vuoden lopussa suoritusaste oli 86
prosenttia. Lisäksi Hiab koulutti 97 työntekijää työskentelemään sähkönostureiden korkeajänniteakkujen parissa ja
sertifioi 12 teknikkoa työskentelemään korkeajännitteisten sähköajoneuvojen parissa. Yhtiö jatkaa näitä
koulutuksia myös tulevaisuudessa. Tämä osoittaa, että Hiab on sitoutunut varmistamaan, että sen henkilöstöllä on
tarvittava osaaminen yhtiön tuotetarjonnan sähköistämisen edistämiseksi. Sähköistäminen on keskeinen keino
Hiabin ilmastosiirtymäsuunnitelmassa.
Vuoden aikana Hiab jatkoi esihenkilöille suunnatun johtamisen kehittämisohjelman jalkauttamista. Yhtiö käynnisti
myös esihenkilöille suunnatun haastattelukoulutuksen, jonka tavoitteena on vahvistaa rekrytointiprosessia ja
parantaa hakijakokemusta. Koulutus käsittelee muun muassa osallistamista ja tiedostamattomia ennakkoluuloja,
mikä antaa esihenkilöille valmiudet noudattaa syrjimättömyyden ja tasapuolisen kohtelun periaatteita koko
rekrytointiprosessin ajan. Lisäksi Hiab aloitti konserninlaajuisen mentorointiohjelman, jonka tarkoituksena on luoda
poikkitoiminnallisia ja divisioonarajat ylittäviä yhteyksiä. Ohjelman tavoitteena on edistää tiedonsiirtoa ja
yhteistyötä koko organisaatiossa sekä tukea työntekijöiden kehittymistä ja kasvua. Johtamisen
kehittämisohjelman, haastattelukoulutuksen ja mentorointiohjelman kehittäminen jatkuu vuoden 2026 aikana.
Vuonna 2026 koulutuksen ja osaamisen kehittämisen muita painopisteitä ovat kyberturvallisuus sekä
työntekijöiden kannustaminen käyttämään Hiabin saatavilla olevia tekoälytyökaluja henkilökohtaisen osaamisen
kehittämiseen.
Edellä luetellut koulutukseen ja osaamisen kehittämiseen liittyvät toimet kattavat kaikki jatkuvien toimintojen
työntekijät. Verkkokoulutukset eivät kuitenkaan ole aina niiden työntekijöiden saatavilla, joilla ei ole yrityksen
sähköpostiosoitetta. Näille työntekijöille pakolliset koulutukset järjestetään luokkamuotoisena lähiopetuksena.
Tasapuolisen kohtelun ja yhdenvertaisten mahdollisuuksien osalta Hiab arvioi tarvittavia toimenpiteitä sekä näiden
toimien ja aloitteiden vaikuttavuutta ensisijaisesti kuukausittaisten ja vuosittaisten kyselyiden avulla. Yhdessä
yhtiön lukuisten ilmoituskanavien kanssa nämä kyselyt auttavat varmistamaan, etteivät yhtiön toimet aiheuta
henkilöstölle olennaisia kielteisiä vaikutuksia. Hiabin SpeakUp-kanavan kautta vuonna 2025 ilmoitetut häirintä- ja
syrjintätapaukset raportoidaan kohdassa Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset. Yhtiö toteutti
Osa hallituksen toimintakertomusta43
korjaavia toimenpiteitä viidessä vahvistetussa tapauksessa muun muassa käymällä keskusteluja, määräämällä
kurinpidollisia toimia ja jopa päättämällä väärintekijän työsuhteen.
Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit
Hiab ei ole vielä asettanut tavoitteita niille olennaisille vaikutuksille, riskeille ja mahdollisuuksille, jotka liittyvät
yhdenvertaiseen kohteluun ja yhtäläisiin mahdollisuuksiin kaikille. Yhtiö aikoo kuitenkin kehittää aiheelle mitattavat
tavoitteet osana seuraavaa henkilöstöstrategian tarkastelua nykyisen strategiakauden aikana. Tämä työ pohjautuu
monimuotoisuutta koskevien tietojen, palkka-avoimuuden ja henkilöstökyselyiden tulosten jatkuvaan
kehittämiseen. Hiabin terveyteen ja turvallisuuteen liittyvät tavoitteet on kuvattu myöhemmin tässä osiossa.
Henkilöstöön liittyvien tärkeimpien suoritusmittareiden raportoinnissa käytettävä yksikkö on henkilöstömäärä
(raportoituna 31.12.2025). Lähes kaikki henkilöstöhallinnon data saadaan Hiabin verkkopohjaisesta
henkilöstötietojärjestelmästä. Ainoana poikkeuksena ovat koulutukseen ja osaamiseen liittyvät mittarit, jotka
kerätään Hiabin verkko-oppimisalustalta. Lisäksi Yhdysvalloissa vaihtelevalla työajalla työskentelevien
työntekijöiden työtunteja koskevat tiedot ovat peräisin paikallisesta palkanlaskentajärjestelmästä. Ellei toisin
mainita, henkilöstöön liittyvät mittarit kattavat vakinaiset ja määräaikaiset työntekijät sekä vuokratyöntekijät.
Terveys- ja turvallisuustiedot kerätään Hiabin globaalin turvallisuusjohtamisen työkalun avulla, joka on käytössä
koko organisaatiossa. Jälkikäteen mitattavia indikaattoreita, kuten IIFR- ja TRIF-lukuja, käytetään Hiabin
turvallisuustyön onnistumisen takautuvaan seurantaan. Ennakoivia mittareita, kuten ilmoitettuja
turvallisuushavaintoja, havaintojen käsittelyaikaa ja suoritettujen tarkastusten määrää, käytetään proaktiivisten
turvallisuustoimien seurantaan. Vuonna 2025 jatkuvissa toiminnoissa alettiin käyttää teoreettisia työtunteja
tiettyjen terveys- ja turvallisuusmittareiden, kuten IIFR:n, laskennassa sen sijaan, että toteutuneet työtunnit
kerättäisiin paikallisesti. Uusi laskentatapa lisää läpinäkyvyyttä, sillä kaikki tiedot kerätään ja niitä hallinnoidaan
yhdessä tietokannassa. Teoreettisia työtunteja laskettaessa yhtiö käyttää seuraavia oletuksia: työsopimuksissa ja
paikallisessa lainsäädännössä määritellyt työajat sekä kokonaistyöajasta tehtävä kahdeksan prosentin
vakiovähennys, joka kattaa vuosilomista ja paikallisista vapaapäivistä johtuvat poissaolot.
Ellei toisin mainita, työntekijöihin liittyvät mittarit eivät sisällä lopetettujen toimintojen lukuja. Tämä johtuu
henkilöstömäärän laskemistapaan liittyvistä haasteista (lasketaan vuoden lopussa tai tiettynä päivänä, ei
juoksevana lukuna).
Työsuhteisten ja muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
Hiabin jatkuvien toimintojen palveluksessa oli vuoden 2025 lopussa 4 053 henkilöä (31.12.2024: 4 137). Nämä
tiedot ovat myös kohdassa Henkilöstö hallituksen toimintakertomuksen taloudellista kehitystä käsittelevässä
osiossa. Keskeiset Hiabin työvoimaan liittyvät mittarit on esitetty seuraavissa taulukoissa.
Keskeiset työntekijäluvut
Jatkuvat toiminnot
2025
2024
Työntekijöiden määrä
4 053
4 137
– Naiset
878
869
– Miehet
3 175
3 268
– Alle 30-vuotiaita
518
543
– 30–50-vuotiaita
2 122
2 168
– Yli 50-vuotiaita
1 413
1 426
Vakituiset työntekijät
3 873
3 941
– Naiset
825
807
– Miehet
3 048
3 134
Määräaikaiset työntekijät
180
196
– Naiset
53
62
– Miehet
127
134
Vaihtelevan työajan työntekijät
550
583
– Naiset
65
77
– Miehet
485
506
Kokoaikaiset työntekijät
3 916
3 995
– Naiset
829
821
– Miehet
3 087
3 174
Osa-aikaiset työntekijät
137
142
– Naiset
49
48
– Miehet
88
94
Ulkopuolisen työvoiman määrä1
185
121
– Naiset
47
24
– Miehet
138
97
Työvoima yhteensä
4 238
4 258
1 Hiabilla on omien työntekijöidensä lisäksi ulkopuolista työvoimaa, johon kuuluu määräaikaisia työntekijöitä, konsultteja ja vuokratyöntekijöitä. Ulkopuolisilla
työntekijöillä on tyypillisesti määräaikainen, kokoaikainen sopimus. Ulkopuolinen työvoima ei sisällä alihankkijoita, joilta Hiab ostaa vain ennalta määriteltyjä toimituksia,
kuten tuotteita tai jatkuvaa palvelua, jota hallinnoi yksinomaan toimittaja (ei nimettyä linjaesihenkilöä Hiabilla), ja jossa työn voi suorittaa kuka tahansa toimittajan
järjestämä henkilö.
Osa hallituksen toimintakertomusta44
Työsuhteisten työntekijöiden määrä
sopimustyypeittäin ja alueittain
Jatkuvat toiminnot
2025
2024
AMER
APAC
EMEA
Yhteensä
AMER
APAC
EMEA
Yhteensä
Vakituiset työntekijät
902
141
2 830
3 873
898
144
2 899
3 941
Määräaikaiset työntekijät
4
7
169
180
5
7
184
196
Vaihtelevalla työajalla työskentelevät työntekijät
538
12
550
560
23
583
Kokoaikaiset työntekijät
897
146
2 873
3 916
894
147
2 954
3 995
Osa-aikaiset työntekijät
9
2
126
137
9
4
129
142
Yhteensä
906
148
2 999
4 053
903
151
3 083
4 137
Työntekijöiden määrä maittain, joissa on vähintään 10 % kokonaistyövoimasta
Jatkuvat toiminnot
2025
2024
Yhdysvallat
782
799
– Naiset
125
130
– Miehet
657
669
Puola
515
526
– Naiset
172
172
– Miehet
343
354
Suomi
458
508
– Naiset
118
130
– Miehet
340
378
Ruotsi
433
427
– Naiset
91
84
– Miehet
342
343
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus
Jatkuvat toiminnot
2025
2024
Yhtiöstä lähteneet työntekijät1
588
607
Työntekijöiden vaihtuvuus (%) 2
15 %
15 %
1 Sisältää työsuhteiset vakituiset työntekijät. Sisältää kaikki syyt työsuhteen loppumiselle (vapaaehtoinen lähteminen, irtisanominen, eläköityminen, kuolema).
2 Sisältää samat työntekijät ja syyt kuin yllä. Jaettuna työsuhteisten vakituisten työntekijöiden määrällä (tilanne 31. joulukuuta raportointivuonna).
Monimuotoisuuden mittarit
Ylimmän johdon1 ja työsuhteisten
työntekijöiden kokoonpanot jaoteltuna
sukupuolen ja ikäryhmän mukaisesti (%)
Jatkuvat toiminnot
Hiabin johtoryhmä
Työntekijät
2025
20242
2025
2024
Sukupuoli
määrä
%
määrä
%
määrä
%
määrä
%
– Miehet
6
50 %
6
75 %
3 175
78 %
3 268
79 %
– Naiset
6
50 %
2
25 %
878
22 %
869
21 %
Ikäryhmä
– Alle 30-vuotiaita
518
13 %
543
13 %
– 30–50-vuotiaita
5
42 %
2 122
52 %
2 168
52 %
– Yli 50-vuotiaita
7
58 %
8
100 %
1 413
35 %
1 426
34 %
1 Hiabilla ylin johto viittaan yhtiön johtoryhmään.
2 Johtoryhmän monimuotoisuuden mittarit vuodelta 2024 kuvastavat tuolloista Cargotecin johtoryhmää ennen yhtiön nimenmuutosta vuonna 2025.
Koulutus ja osaamisen kehittäminen
Tavoite- ja kehityskeskustelut sekä koulutustunnit
Jatkuvat toiminnot
2025
2024
Työntekijät, jotka osallistuivat säännöllisiin tavoite- ja kehityskeskusteluihin (%)
99 %
93 %
– Naiset
98 %
92 %
– Miehet
99 %
93 %
Keskimääräinen koulutustuntien määrä työntekijää kohti1
11,20
7,22
– Naiset
10,70
5,20
– Miehet
11,40
7,79
1 Sisältää työntekijät, jotka suorittivat koulutuksia raportointivuoden aikana, ei kaikkia Hiabin työntekijöitä.
Työntekijät, joilla ei ole pääsyä yhtiön henkilöstötietojärjestelmään (pääasiassa työntekijät tuotannossa ja
huoltoyksiköissä), kuuluvat paikallisen suorituksen johtamisen prosessin piiriin.
Keskimääräinen koulutustuntien määrä työntekijää kohti sisältää vain verkkokurssit, jotka on suoritettu Hiabin
verkko-oppimisalustalla tai sen kautta. Hiabilla ei tällä hetkellä ole riittävästi tietoa alustan ulkopuolella
suoritetusta koulutuksesta, joten suurin osa koulutuksesta, jonka työntekijät ovat saattaneet suorittaa toisella
verkkoalustalla tai paikallisesti lähiopetuksena, ei sisälly tähän lukuun. Koulutustuntien määrä työntekijää kohti
lasketaan kunkin verkkokurssin arvioidun suoritusajan perusteella, ei koulutuksen suorittamiseen todellisuudessa
käytetyn ajan perusteella.
Osa hallituksen toimintakertomusta45
Terveys ja turvallisuus
Hiabin jatkuvien toimintojen vuoden 2025 tavoitteena oli saavuttaa työtapaturmataajuudeksi (IIFR,
loukkaantumisten määrä miljoonaa työtuntia kohti) alle 2,8. Yhtiön keskipitkän aikavälin tavoitteena on saavuttaa
alle 2,0:n IIFR vuoteen 2028 mennessä. Tavoitteen piiriin kuuluvat kaikki työsuhteiset työntekijät sekä ne ulkoiset
urakoitsijat, jotka on sisällytetty Hiabin henkilöstörekisteriin. Hiabin IIFR-tavoitteilla ei ole vertailuvuotta, koska
edistymistä seurataan jatkuvan vuosittaisen parantamisen avulla. Tavoitteiden saavuttamista seurataan
kuukausittain, ja tiedot kehityksestä julkaistaan ulkoisesti neljännesvuosittain Hiabin osavuosikatsausten
yhteydessä.
Hiabin terveys- ja turvallisuustavoitteet määritellään historiallisten IIFR-tietojen ja yhtiön tulevasta kehityksestä
saatavilla olevien tietojen perusteella. Nämä tiedot auttavat yhtiötä muodostamaan käsityksen realistisista mutta
kunnianhimoisista kehitysmahdollisuuksista, joiden pohjalta määritetään vuosittainen kehitystavoite. Tavoitteet
ovat linjassa sen kanssa, että Hiab on ohjesäännöissään sitoutunut tavoittelemaan nollaa tapaturmaa ja
asettamaan turvalliset työolosuhteet etusijalle joka tilanteessa. Hiabin työsuojelutoimikuntia, jotka koostuvat
henkilöstön edustajista, kuullaan tavoitteiden asettamisen yhteydessä. Tavoitteiden edistymistä käydään läpi
paikallisesti näiden toimikuntien kanssa, mutta myös laajemmin henkilöstöinfoissa ja neljännesvuosittaisissa
webcast-lähetyksissä. Lisäksi jokainen työntekijä, joka ilmoittaa turvallisuuspoikkeamasta tai läheltä piti -
tilanteesta, vaikuttaa osaltaan tavoitteiden saavuttamiseen. Ilmoittaminen antaa myös arvokasta palautetta siitä,
mihin toimenpiteisiin kannattaa keskittyä turvallisuustason parantamiseksi.
Vuonna 2025 Hiabin IIFR oli 1,7 (2024: 2,8), eli tavoite saavutettiin. IIFR parani tuotantoyksiköissä ollen 2,7 (4,2) ja
muissa kuin tuotantoyksiköissä ollen 0,5 (2,0). IIFR:n lisäksi Hiabin turvallisuustasoa seurataan useilla muilla
mittareilla. Yhtiön turvallisuusluvut kattavat omat työntekijät ja tietyt ulkopuoliset urakoitsijat, jotka on sisällytetty
Hiabin henkilöstörekisteriin, mutta eivät alihankkijoita puutteellisten työaikatietojen vuoksi. Useimmista muista
omaa työvoimaa koskevista mittareista poiketen Hiabin pakolliset terveys- ja turvallisuusindikaattorit sisältävät
lopetetut toiminnot ajalta 1.1.–31.7.2025.
Hiabin kaikkien työtapaturmien taajuus (TRIF, tapaturmien kokonaismäärä miljoonaa työtuntia kohti) sisältää
kuolemantapaukset, poissaoloon johtaneet tapaturmat, sairaanhoitoa edellyttäneet tapaturmat ja tapaukset, joissa
työtehtäviä on jouduttu rajoittamaan. Yhtiön keskipitkän aikavälin tavoite on saavuttaa alle 6,0:n TRIF vuoteen
2028 mennessä.
Työperäiset loukkaantumiset ja terveysongelmat
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.2025
2024
Työtapaturmataajuus (IIFR, kaikki toiminnot)1
1,7
2,8
2,4
1,8
Kaikkien työtapaturmien taajuus (TRIF)1
4,7
7,6
4,3
3,8
Kirjattavien työtapaturmien lukumäärä
37
57
9
13
Omat työntekijät, jotka kuuluvat lakisääteisiin
vaatimusten ja/tai tunnustettuihin standardeihin
perustuvan terveys- ja turvallisuusjohtamisjärjestelmän
piiriin (%)2
100 %
71 %
100 %
100 %
Työperäisistä loukkaantumisista ja sairastumisista
johtuvien kuolemantapausten lukumäärä
Kirjattavien työperäisten terveysongelmien lukumäärä
5
10
1
Vammojen, onnettomuuksien, kuolemantapausten ja
terveysongelmien vuoksi menetettyjen päivien määrä3
184
652
154
463
1 Nämä indikaattorit julkaistaan liukuvina 12 kuukauden arvoina, paitsi lopetetuille toiminnoille ajalta 1.1.—31.7.2025 jotka julkaistaan vuoden alusta laskettuna.
2 Vuonna 2024 tämä luku sisälsi ainoastaan ISO 45001 -kattavuuden. Vuonna 2025 jatkuvien toimintojen luku sisältää lisäksi kaikki tuotantoyksiköiden käytössä olevat
turvallisuusjohtamisen järjestelmät, jotka perustuvat lakisääteisille vaatimuksille. Lopetettujen toimintojen luvut sisältävät ISO 45001 -sertifioidut tuotantoyksiköt.
3 Jatkuvien toimintojen osalta tämä mittari sisältää ne terveysongelmatapaukset, jotka ovat paljastuneet onnettomuustutkimusten aikana tai on jaettu vapaaehtoisesti
yhtiön terveys- ja turvallisuustoiminnon kanssa.
Tietosuojasyistä pääsy työperäisiin terveysongelmiin liittyvien tapausten tietoihin rajoittuu tiukasti tiettyihin
työtehtäviin, pääasiassa henkilöstöhallinnossa. Tässä selvityksessä ilmoitetut tapaukset sisältävät ne, jotka ovat
tulleet ilmi tapaturmatutkintojen yhteydessä, sekä ne, jotka on ilmoitettu vapaaehtoisesti yhtiön terveys-  ja
turvallisuustoiminnolle. Vuonna 2025 Hiabin jatkuvissa toiminnoissa kirjattiin viisi terveysongelmatapausta. Kuten
Hiabin tilastoiduille terveysongelmatapauksille on tyypillistä, yleisin juurisyy oli manuaalisen käsittelyn aiheuttama
selän tai hartioiden rasitus.
Pakollisten indikaattorien lisäksi Hiab julkaisee seuraavassa vapaaehtoisesti yksityiskohtaisempaa tietoa
vammoista jatkuville toiminnoille.
Vammojen määrä ruumiinosan mukaan
2025
2024
Selkä
Silmät
1
Jalkaterät
1
1
Kädet
7
18
Pää
2
Jalat
1
Usea ruumiinosa tai koko vartalo
2
1
Niska tai kaula
Rintakehä
Yhteensä
13
21
Osa hallituksen toimintakertomusta46
Vammojen määrä tyypeittäin
2025
2024
Kuluma / viilto / naarmu
3
7
Luunmurtuma
1
5
Palovamma
1
1
Aivotärähdys
1
1
Ruhje / mustelma
4
3
Sähköisku
0
Silmävamma
1
0
Kuulon alenema tai menetys
0
Lämpöhalvaus / hypotermia
0
Tajunnan menetys
0
Raajan menetys
0
Myrkytys / kemikaalille altistuminen
0
Nyrjähdys / venähdys / sijoiltaanmeno
2
1
Piiskaniskuvamma
0
Muu
2
Yhteensä
13
20
Ansiotuloa koskevat mittarit
Sukupuolten välinen palkkaero ja kokonaispalkitseminen
Jatkuvat toiminnot
2025
2024
Sukupuolten välinen palkkaero keskimääräisen bruttotuntipalkan tason perusteella (%)
8,0 %
8,3 %
Vuotuista kokonaisansiota koskeva suhdeluku
Korkeimman palkkion saavan henkilön (toimitusjohtaja) vuotuisen peruspalkan suhde kaikkien
työntekijöiden (pois lukien toimitusjohtaja) vuotuisen peruspalkan mediaaniin
14,48
16,76
Sukupuolten välistä palkkaeroa koskeva luku vuodelta 2025 kertoo ylätason tilanteen. Hiab kehittää valmiuksiaan
raportoida sukupuolten välisestä palkkaerosta EU:n palkka-avoimuusdirektiivin edellyttämällä tasolla, ja yhtiöllä on
merkittävästi paremmat raportointivalmiudet vuodesta 2026 alkaen.
Vuotuista kokonaisansiota koskevan suhdeluvun laskemisessa käytetään peruspalkkaa kokonaispalkkion sijaan
datan tämänhetkisen saatavuuden vuoksi.
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
Hiabin omaan työvoimaan liittyviä vakavia ihmisoikeusongelmia tai -tapauksia ei raportoitu vuoden 2025 aikana.
Tiedot syrjintätapauksista, myös häirinnästä, kerätään keskitetyn SpeakUp-raportointikanavan kautta. Koska
tapauksista voidaan ilmoittaa myös muita kanavia pitkin, kuten paikallisen henkilöstöhallinnon edustajien kautta,
Hiab on kehittänyt prosessin, jolla kerätään tiedot kaikista henkilöstöhallinnolle ilmoitetuista tapauksista
keskitetysti SpeakUp-kanavan kautta. Tarkempia tietoja vuonna 2025 ilmoitetuista ja tutkituista tapauksista on
kohdassa Väärinkäytöstapaukset osiossa Liiketoiminnan harjoittaminen. Toisin kuin useimpien muiden Hiabin
omaan työvoimaan liittyvien mittareiden kohdalla, yhtiön indikaattorit tälle aiheelle sisältävät lopetetut toiminnot
ajalta 1.1.–31.7.2025.
Hiabille ei määrätty vuoden 2025 aikana maksettavaksi syrjintätapauksiin tai -valituksiin liittyviä sakkoja,
seuraamusmaksuja tai korvauksia.
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
(määrä)
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.2025
2024
Ilmoitetut syrjintätapaukset, mukaan lukien häirintä 1, 2
7
5
Osittain tai täysin vahvistetut syrjintätapaukset, mukaan
lukien häirintä1, 2
5
4
1
Vakavat ihmisoikeusloukkaukset
1 Sisältää vain SpeakUp-kanavan kautta tehdyt ilmoitukset.
2 Hiabin määritelmän mukaan suoraa syrjintää esiintyy, kun henkilöä kohdellaan vähemmän myönteisesti kuin muita sukupuolen, sukupuoli-identiteetin, sukupuolisen
suuntautumisen, rodun tai etnisen alkuperän, uskonnon, kansallisuuden, iän, fyysisen kyvyn tai muun vastaavan ominaisuuden perusteella. Välillistä syrjintää tapahtuu,
kun neutraalilta vaikuttava sääntö haittaa henkilöä tai ryhmää, johon kuuluvilla on samat ominaisuudet. Häirinnällä Hiab tarkoittaa mitä tahansa ei-toivottua käytöstä,
joka tekee henkilön olon epämukavaksi, kuten töykeitä kommentteja, sopimattomia vitsejä, fyysistä kosketusta tai uhkauksia.
YHTEISKUNNALLISET TIEDOT
Arvoketjun työntekijät
Seuraavat arvoketjun työntekijöihin liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on todettu Hiabille olennaisiksi.
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
ESRS S2
Arvoketjun työntekijät
Työolot:
Terveys ja turvallisuus
Riittävä palkka
Muut työhön liittyvät oikeudet:
Pakkotyö
Aikahorisontti: jatkuva
– Hiabin liiketoiminnalla voi olla
kielteisiä vaikutuksia ihmisten
terveyteen ja turvallisuuteen koko
arvoketjussa. (K)
– Toimittajien työntekijöihin
saattaa kohdistua kielteisiä
vaikutuksia, jotka liittyvät
esimerkiksi rekrytointimaksuihin
tai vähimmäispalkkojen
noudattamatta jättämiseen. (U)
– Toistuvat pandemiat. (A)
1 Vaikutuksen olennaisuudessa (+) tarkoittaa myönteistä vaikutusta ja (–) kielteistä vaikutusta.
2 Taloudellisessa olennaisuudessa (+) tarkoittaa taloudellista mahdollisuutta ja (–) taloudellista riskiä
(A) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun alkupäässä
(O) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu omassa toiminnassa
(L) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun loppupäässä
(K) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu kaikissa arvoketjun osissa
Osa hallituksen toimintakertomusta47
Vuorovaikutus Hiabin strategian ja liiketoimintamallin kanssa
Hiabin liiketoimintamalli perustuu raskaiden kuormankäsittelylaitteiden toimittamiseen, käyttöön ja huoltoon.
Tämä tarkoittaa, että Hiab työskentelee laajan ja monimutkaisen toimittajaverkoston kanssa hankkiakseen
esimerkiksi teräsrakenteita, akkumineraaleja ja erilaisia komponentteja. Näin laaja ja monimutkainen
toimittajakunta tuo mukanaan kohonneen riskin liittyen toimittajien työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen
sekä heidän työoloihinsa. Toisaalta asiakkaiden työntekijöiden tekemän työn luonne (raskaiden laitteiden
operointi) aiheuttaa riskejä ihmisten terveydelle ja turvallisuudelle, jos koneita käytetään väärin. Näiden vaikutusten
luonteesta johtuen ne tukevat Hiabin strategiaa riskien lieventämisen kautta: puuttuminen mahdollisiin kielteisiin
ihmisoikeusvaikutuksiin auttaa yhtiötä välttämään toimitusketjun häiriöitä ja mainehaittoja, mikä puolestaan
mahdollistaa yhtiön strategian sujuvan toteuttamisen.
Terveys ja turvallisuus
Hiabin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet sisältävät terveyttä ja turvallisuutta koskevia vaatimuksia yhtiön
toimittajille ja muille liikekumppaneille. Vaatimuksiin kuuluu velvoitteita asianmukaisen koulutuksen ja
ohjeistuksen järjestämisestä sekä menettelytavoista työtapaturmien ja ammattitautien käsittelyyn. Hiab tekee
myös yhteistyötä toimittajien kanssa parantaakseen näiden turvallisuustasoa.
Yhtiön toimittaja-auditoinnit ovat paljastaneet laaja-alaisia ongelmia esimerkiksi hätävalmiudessa ja kemikaalien
käsittelyssä. Tällaiset puutteet voivat johtaa toimittajien työntekijöiden terveysongelmiin, vähäisiin tai vakaviin
vammoihin tai jopa kuolemaan. Kuten teollisessa toiminnassa on yleistä, toimitusketjun työntekijät ovat osallisina
myös yksittäisissä terveys- ja turvallisuustapauksissa. Toimittajien itsearviointien ja toimipaikkojen auditointien
avulla Hiab  on dokumentoinut terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä löydöksiä kaikilla maantieteellisillä alueilla ja
kaikissa toimittajaluokissa. Perustuen yleiseen ymmärrykseen kohonneen riskin työympäristöistä Hiabin käsitys
on, että kaikkein riskialtteinta työtä tekevät tuotannossa työskentelevät toimittajien työntekijät. Tietoa Hiabin
tavoista käsitellä näitä vaikutuksia vastuullisen hankinnan ohjelmansa kautta löytyy kohdasta Arvoketjun
työntekijöihin liittyvät toimenpiteet.
Arvoketjun toisessa päässä turvallisten laitteiden tarjoaminen asiakkaille on olennainen edellytys kilpailukyvyn
säilymiselle ja siten keskeinen osa Hiabin strategiaa. Hiab noudattaa kaikkia siihen sovellettavia
tuoteturvallisuusstandardeja ja -määräyksiä. EU:n konedirektiivi on tärkein säädös, joka pyrkii varmistamaan
koneen käyttäjän ja laitteen läheisyydessä olevien henkilöiden turvallisuutta. Osana liiketoimintamalliaan yhtiö
myös hyödyntää asiakkailta saatua palautetta parantaakseen laitteidensa turvallisuutta esimerkiksi suunnittelun
avulla.
Hiabin tuotteiden loppukäyttäjät ovat tyypillisesti yhtiön laitteita käyttäviä asiakkaiden työntekijöitä. Kielteiset
vaikutukset liittyvät enimmäkseen yksittäisiin terveys- ja turvallisuustilanteisiin, jos laitetta käytetään ohjeiden
vastaisesti. Asiakaspalautteen ja mediaraporttien perusteella raskaiden koneiden käyttäjiin kohdistuvia riskejä ovat
terveysongelmat, vähäiset tai vakavat henkilövahingot ja hyvin harvinaisissa tapauksissa jopa kuolemantapaukset.
Vaikka loukkaantumisen perimmäinen syy ei yleensä liity suoraan Hiab laitteeseen, yhteys voi löytyä esimerkiksi
siitä, että asiakas ei ole antanut riittävää koulutusta laitteen käyttöön. Jotta laitteiden käyttäjät voivat suorittaa
työnsä turvallisesti, heillä on oltava tarkat ja helposti saatavilla olevat tuotetiedot. Hiabin vastuulla on antaa
tuotekoulutusta ja käyttöopas jokaisen toimitetun laitteen mukana, ja asiakkaan vastuulla on antaa käyttäjille
asianmukaiset ja riittävät tiedot, jotta laitteita ei käytetä vaarallisella tavalla. Lisäksi monissa Hiabin laitteissa on
automaattisia ominaisuuksia, jotka parantavat käyttäjän turvallisuutta. Tällaisia ominaisuuksia ovat esimerkiksi
monitorit, jotka edellyttävät, että kuljettaja kiinnittää turvavyön ennen kuin laitetta voi käyttää, sekä sivuovet, jotka
estävät kuljettajaa putoamasta ohjaamosta. Lisätietoa löytyy kohdasta Arvoketjun työntekijöihin liittyvät
toimenpiteet.
Pakkotyö ja riittävä palkka
Hiabin toimittaja-auditoinnit ovat paljastaneet toimittajien työntekijöihin kohdistuvia laaja-alaisia kielteisiä
vaikutuksia, jotka liittyvät puuttuviin työsopimuksiin, pakollisiin rekrytointimaksuihin ja liialliseen ylityöhön. Tällaisia
löydöksiä pidetään merkkeinä työoloista, jotka voivat pahimmassa tapauksessa viitata pakkotyöhön. Vastaavasti
auditoinneissa on tehty havaintoja, jotka liittyvät virheelliseen palkkakirjanpitoon ja vähimmäispalkkojen
alittamiseen, joiden katsotaan loukkaavan oikeutta riittävään palkkaan. Hiab on dokumentoinut näitä havaintoja
kaikilla maantieteellisillä alueilla ja kaikissa toimittajakategorioissa, mutta ne ovat kuitenkin tyypillisempiä
Euroopan unionin ja Yhdysvaltojen ulkopuolella. Hiab ei ole tunnistanut ihmisryhmiä, jotka olisivat muita ryhmiä
suuremmassa vaarassa altistua näille vaikutuksille. Tietoa Hiabin tavoista käsitellä näitä vaikutuksia löytyy
kohdasta Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimenpiteet.
Vaikka Hiabin mineraalien toimitusketjun tietyissä osissa on laaja-alainen lapsityön riski, vaikutuksen ei ole todettu
olevan yhtiölle olennainen. Tämä selittyy toimenpiteillä, joita on tehty sen varmistamiseksi, että Hiabin
toimitusketjussa käytettäviä mineraaleja ei hankita lapsi- tai pakkotyövoimaa käyttäen ja että niitä ei käytetä
konfliktien rahoittamiseen. Responsible Minerals Initiative (RMI) -jäsenyyden ansiosta yhtiöllä on käytettävissään
erilaisia työkaluja, jotka auttavat lisäämään toimitusketjussa käytettyjen konflikti- ja akkumineraalien, kuten
koboltin, luonnongrafiitin, nikkelin ja litiumin, alkuperän läpinäkyvyyttä. Näihin työkaluihin kuuluu muun muassa
Responsible Minerals Assurance Process (RMAP) -prosessi sulattamojen ja jalostamojen auditointiin. Lisätietoja
on kohdassa Suhteet toimittajiin osiossa Liiketoiminnan harjoittaminen.
Pandemiat
Hiab pitää toistuvia pandemioita olennaisena taloudellisena riskinä liiketoiminnalleen. Pandemiat voivat johtaa
siihen, että suuri määrä arvoketjun työntekijöitä sairastuu tartuntatautiin, erityisesti ne, jotka työskentelevät
läheisessä kontaktissa toisiinsa. Tämä puolestaan voi johtaa materiaalivirtojen häiriöihin. Esimerkiksi COVID-19 -
pandemia aiheutti häiriöitä Hiabin toimitusketjussa, mikä johti tuotantokapasiteetin alenemiseen. Tämänkaltaiset
häiriöt voisivat vaarantaa Hiabin strategian oikea-aikaisen ja tehokkaan toteuttamisen, minkä vuoksi pandemiat
huomioidaan säännöllisesti yhtiön yleisessä riskienhallintaprosessissa (ERM) ja liiketoiminnan
jatkuvuussuunnitelmissa. Riskiä pidetään tällä hetkellä vähäisenä sen matalan toteutumistodennäköisyyden
vuoksi.
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät ohjesäännöt 
Hiabin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet koskevat kumppaneita yhtiön arvoketjun kaikissa osissa ohjeiden
määrittelemällä tavalla. Painotus on kuitenkin toimitusketjussa. Toimintaohjeissa on Hiabin kumppaneille
ihmisoikeuksiin liittyviä vaatimuksia, jotka koskevat esimerkiksi terveyttä ja turvallisuutta sekä vähimmäispalkkaa. Lisäksi
niissä kielletään yksiselitteisesti nykyaikaisen orjuuden kaikki muodot, kuten pakkotyö, lapsityövoima ja ihmiskauppa.
Vuorovaikutuksen osalta toimintaohjeissa edellytetään, että Hiabin kumppanit kohtelevat työntekijöitään
oikeudenmukaisesti, arvokkaasti ja kunnioittavasti sekä tarjoavat työntekijöille mahdollisuuden ilmoittaa
huolenaiheistaan. Lisäksi vaatimuksissa todetaan, että liikekumppaneiden on ryhdyttävä tarvittaviin toimiin mahdollisten
Osa hallituksen toimintakertomusta48
väärinkäytösten korjaamiseksi. Liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet perustuvat YK:n ihmisoikeuksien
yleismaailmallisen julistuksen periaatteisiin, kansainvälisen työjärjestön (ILO) julistukseen työelämän perusperiaatteista
ja -oikeuksista sekä YK:n korruption vastaiseen yleissopimukseen. Ne myös vahvistavat Hiabin sitoutumista YK:n
yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskeviin ohjaaviin periaatteisiin sekä OECD:n toimintaohjeisiin monikansallisille yrityksille.
Varmistaakseen, että yhtiön oma sitoumus kunnioittaa ihmisoikeuksia on yhteneväinen kumppaneille asetettujen
vaatimusten kanssa, Hiab lisäsi liikekumppaneiden eettisiin toimintaohjeisiin useita aiheeseen liittyviä vaatimuksia
vuonna 2025. Esimerkkejä näistä lisäyksistä ovat eettinen rekrytointi, maaoikeudet ja vartiointipalveluiden käyttö.
Vuonna 2025 paikan päällä toteutetuissa auditoineissa Hiab kirjasi 91 tapausta (joista 22 lopetettujen toimintojen
tapauksia aikavälillä 1.1.-31.7.2025), joita voidaan pitää yllä lueteltujen kansainvälisten periaatteiden noudattamatta
jättämisenä. Näitä löydöksiä tehtiin pääasiassa Euroopan ulkopuolisissa maissa, ja ne liittyivät muun muassa
riittämättömiin palohälyttimiin, puuttuviin työsopimuksiin, myöhästyneisiin palkkoihin ja liialliseen ylityöhön. Kaikki
toimittajat, joiden kohdalla tehtiin tällaisia havaintoja, saivat korjaavat toimintasuunnitelmat käytäntöjensä
parantamiseksi. Lisätietoja korjaavista toimintasuunnitelmista on kohdassa Arvoketjun työntekijöihin liittyvät
toimenpiteet.
Hiabin vastuullisuusohjesääntö sisältää sitoumuksen kunnioittaa kansainvälisesti tunnustettuja ihmisoikeuksia
koko arvoketjussa ja tehdä yhteistyötä vaikutusten kohteina olevien ihmisten kanssa asianmukaisten
korjaustoimien varmistamiseksi. Yhtiöllä ei ole erityistä pandemioihin liittyvää ohjesääntöä, sillä niitä ei pidetä
ensisijaisena riskinä alhaisen toteutumistodennäköisyyden vuoksi.
Yhteydenpito arvoketjun työntekijöiden kanssa
Ilmoituskanavat
Hiab edellyttää liikekumppaneiden eettisissä toimintaohjeissaan, että sen toimittajilla ja muilla kumppaneilla on
raportointimekanismi, jonka avulla työntekijät ja muut sidosryhmät voivat nostaa esiin huolenaiheita. Liikekumppaneiden
on myös varmistettava, että niillä on käytössä asianmukaiset menettelytavat tällaisten tapausten käsittelyä varten, ja
sitouduttava korjaamaan mahdolliset väärinkäytökset. Tietoa ilmoituskanavan olemassaolosta kysytään Hiabin
toimittajien itsearvioinneissa. Asia tarkistetaan myös paikan päällä tehtävissä tarkastuksissa, joita Hiab suorittaa
mahdollisille uusille toimittajille ja tietyille olemassa oleville toimittajille, sekä vastuullisuusauditoinneissa, joita kolmas
osapuoli suorittaa kohonneen riskin toimittajille.
Hiabin oma SpeakUp-kanava on kaikkien arvoketjun työntekijöiden käytettävissä huolenaiheista ja mahdollisista
väärinkäytöksistä ilmoittamista varten. Hiab kertoo SpeakUp-kanavasta myynnin kolmansille osapuolille, kuten
jälleenmyyjille ja edustajille, perehdytyksen ja/tai valvonnan aikana järjestettävässä koulutuksessa sekä yhtiön
liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden kautta. Yhtiö tarjoaa SpeakUp-kanavaa myös toimittajien käyttöön.
Tarkempi kuvaus SpeakUp-kanavan kautta tehtyjen ilmoitusten tutkintaprosessista on kohdassa Väärinkäytösten
ehkäiseminen ja havaitseminen osiossa Liiketoiminnan harjoittaminen. Lisätietoa kostotoimien kieltämisestä
huolenaiheista ilmoittaneita kohtaan on kohdassa Liiketoiminnan harjoittamisen ohjesäännöt ja yrityskulttuuri.
SpeakUp-kanavan lisäksi arvoketjun työntekijät voivat ilmoittaa huolenaiheistaan ja havainnoistaan suoraan Hiabin
yhteyshenkilölle. Hiabilla on myös sisäinen kanava sellaisten laitteisiin liittyvien vakavien tapausten raportoinnille, jotka
ovat tapahtuneet asiakkaiden toimipisteillä ja joista asiakas on kertonut yhtiölle.
Hiab arvioi ilmoituskanaviensa toimivuutta esimerkiksi ilmoitusmäärien kehityksen perusteella. Hiab katsoo tehtyjen
ilmoitusten määrän kasvun olevan merkki siitä, että kanavista ollaan tietoisia ja niihin luotetaan.
Toimitusketjun työntekijät
Arvoketjun alkupäässä toimittajien työntekijöitä haastatellaan sellaisten paikan päällä tehtävien auditointien yhteydessä,
joita kolmannet osapuolet tekevät Hiabin puolesta. Toimittajat valitaan näihin auditointeihin riskiperusteisella arvioinnilla,
jonka tekee vuosittain Hiabin vastuullisuustoiminto yhteistyössä hankintaorganisaation kanssa. Arviointi perustuu moniin
tekijöihin, kuten alhaisiin tai puuttuviin itsearviointituloksiin aiemmilta vuosilta sekä toimittajan sijaintiin kohonneen riskin
maissa. Toimittaja-auditoinneista saadaan arvokasta kolmannen osapuolen tietoa esimerkiksi terveyteen ja
turvallisuuteen liittyvistä olosuhteista sekä yleisistä työoloista toimittajien toimipaikoilla.
Kolmannen osapuolen suorittamat auditoinnit ovat myös keino pitää yhteyttä toimitusketjun työntekijöihin, sillä ne
auttavat ymmärtämään, miten Hiabin liiketoiminta vaikuttaa ihmisiin. Tulosten perusteella yhtiö lisäksi arvioi
raportointikanaviensa tehokkuutta ja sitä, tuntevatko toimittajien työntekijät kanavat ja luottavatko he niihin. Yhtiön
hankinta- ja vastuullisuustoiminnot sekä viime kädessä niistä vastaavat Hiabin johtoryhmän jäsenet ovat vastuussa
yhteydenpidon toteutumisesta. Hiab arvioi yhteydenpidon tehokkuutta esimerkiksi seuraamalla toimittajien
vastuullisuutta koskevan itsearvioinnin tuloksia ja auditoinneissa havaittuja vaatimustenvastaisuuksia, tarkastamalla
korjaavia toimintasuunnitelmia sekä vahvistamalla, että suunnitellut parannustoimenpiteet toteutetaan. Lisätietoja
itsearvioinnista sekä Hiabin toimittajien perehdytys- ja vuorovaikutusprosesseista on kohdassa Suhteet toimittajiin
osiossa Liiketoiminnan harjoittaminen.
Hiabilla ylin toimittajien suuntaan tapahtuvasta yhteydenpidosta vastaava johtaja Loader Cranes, Light and Medium -
divisioonan johtaja.
Laitteiden käyttäjät
Arvoketjun loppupäässä Hiab saa tietoa asiakkaiden työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen kohdistuvista
vaikutuksista asiakasvuoropuhelun ja -palautteen kautta. Nämä työntekijät ovat yleensä Hiabin laitteiden käyttäjiä
eivätkä useimmissa tapauksissa anna tietoja Hiabille suoraan. Turvallisuusominaisuuksiin tai -tapauksiin liittyvää
palautetta käytetään tunnistamaan mahdollisia kehityskohteita esimerkiksi tuotesuunnittelussa. Se myös auttaa
Hiabia arvioimaan yhteydenpidon tehokkuutta ja tuoteturvallisuutta yleisesti. Yhteydenpidon toteutumisen
varmistaminen on yhtiön myyntitoiminnon ja kunkin liiketoimintadivisioonan johtoryhmässä olevien
myyntitoiminnon edustajien vastuulla. Yhteydenpidon säännöllisyys vaihtelee asiakassuhteen mukaan. Kun
asiakkaiden kanssa ollaan yhteydessä, tavoitteena on saada kattava käsitys asiakkaiden liiketoiminnasta ja siitä,
mikä heille on tärkeää. Turvallisuus on aihe, jota monet asiakkaat pitävät hyvin tärkeänä. Tapa, jolla Hiabin
myyntiorganisaatio on yhteydessä asiakkaiden kanssa turvallisuusasioissa, vaihtelee kuitenkin asiakaskohtaisesti.
Lisäksi Hiab tarjoaa asiakkaiden työntekijöille perustasoista tuotekoulutusta laitteiden toimituksen yhteydessä.
Asiakkaan erikseen pyytäessä Hiab voi antaa myös perusteellisempaa turvallisuuskoulutusta laitteiden käyttäjille.
Vuonna 2025 Hiab päivitti yhtiön omia huoltotoimipisteitä sekä Hiabin jälleenmyyjiä ja huoltokumppaneita
koskevat toimintastandardit tiukentaakseen turvallisuusvaatimuksia. Vaatimukset edellyttävät esimerkiksi, että
kaikilla kuorma-autoja ja laitteita käyttävillä jälleenmyyjien työntekijöillä on voimassa oleva ajokortti ja että he ovat
saaneet asianmukaisen koulutuksen turvallisen käytön varmistamiseksi. Toimintastandardit asettavat vaatimuksia
myös laitteiden testaamiselle korjausten jälkeen, jotta niiden turvallinen toiminta voidaan varmistaa. Jos kumppani
Osa hallituksen toimintakertomusta49
ei täytä vaatimuksia Hiabin arvioinnissa, sen edellytetään ryhtyvän korjaaviin toimenpiteisiin
vaatimustenmukaisuuden saavuttamiseksi. Vuoden aikana Hiab toteutti 182 kumppaniarviointia.
Korjaavat toimenpiteet
Jos Hiabin todettaisiin aiheuttaneen ihmisoikeusloukkauksen tai myötävaikuttaneen sellaiseen, yhtiö soveltaisi
tapauskohtaista lähestymistapaa korjaaviin ja parantaviin toimiin. Tarvittavat korjaustoimenpiteet määrittyisivät
tapauksen yksityiskohtien, vaikutusten kohteena olevien henkilöiden tarpeiden ja paikallisen lainsäädännön
pohjalta. Lisäksi Hiab on sitoutunut olemaan estämättä vaikutusten kohteena olevaa henkilöä tai henkilöitä
käyttämästä myös muita korjaavia keinoja ja kanavia, kuten oikeustoimia. Hiab voi tarvittaessa myös tehdä
yhteistyötä muiden kanssa voidakseen tarjota asianmukaisia korjaavia toimia henkilöille, joihin vaikutukset
kohdistuvat. Korjaavien toimien tehokkuutta voidaan arvioida esimerkiksi asianosaisten henkilöiden tai kolmannen
osapuolen asiantuntijaorganisaatioiden palautteen perusteella.
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimenpiteet
Tällä hetkellä Hiab kohdistaa henkilöstöresursseja toimenpiteisiin, jotka liittyvät arvoketjun työntekijöihin. Tähän
työhön ei ole kohdistettu erillisiä taloudellisia resursseja.
Toimitusketjun työntekijät
Hiabin toimitusketjun työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä vaikutuksia hallinnoidaan yhtiön vastuullisen
hankinnan ohjelmassa. Yksi näiden ohjelmien tärkeimmistä tavoitteista on auttaa yhtiötä välttämään olennaisten
kielteisten vaikutusten aiheuttaminen arvoketjun työntekijöille tai sellaisiin myötävaikuttamista.
Hiab valitsee toimittajat kolmannen osapuolen suorittamiin, paikan päällä tehtäviin auditointeihin useiden tekijöiden
perusteella, kuten on kuvattu edellisessä osiossa. Vuonna 2025 Hiab tilasi 13 toimittaja-auditointia (joista neljä
lopetettujen toimintojen toimesta aikavälillä 1.1.-31.7.2025), joissa keskityttiin ihmisoikeuksiin, kuten terveyteen ja
turvallisuuteen, pakkotyövoimaan sekä riittävään palkkaan, liittyviä teemoja. Vaatimusten vastaisuuksia havaittiin 12
auditoinnissa (joista neljä lopetetuille toiminnoille tehtyjä), ja kyseisille toimittajille laadittiin räätälöidyt korjaavat
toimintasuunnitelmat, joissa tarvittavista toimenpiteistä sovitaan yhdessä toimittajan kanssa. Noin 75 prosenttia
jatkuvien toimintojen auditointien löydöksistä koski terveyttä ja turvallisuutta, työolosuhteita tai palkkoja, ja ne liittyivät
esimerkiksi riittämättömiin palohälyttimiin, puuttuviin työsopimuksiin ja liialliseen ylityöhön. Lopetettujen toimintojen
auditoinneissa tehdyistä löydöksistä noin 52 prosenttia liittyi terveyteen ja turvallisuuteen, ja yksi niin kutsuttu
nollatoleranssin tapaus liittyi lukittuihin hätäuloskäynteihin. Vuonna 2025 Hiab myös jatkoi kolmannen osapuolen
aiempina vuosina tekemien toimittaja-auditointien löydösten seurantaa.
Hiab arvioi toimittaja-auditointien löydöksiin kohdistuvien toimenpiteiden tehokkuutta tarkastamalla korjaavia
toimintasuunnitelmia. Näissä suunnitelmissa määritetään kullekin toimittajalle aikarajat löydösten korjaamiseen, ja
Hiabin toimittajakehityksestä vastaava tiimi vahvistaa todisteet toteutetuista parannuksista. Hiab seuraa suunnitelmien
edistymistä toimittajien kanssa käytyjen keskustelujen avulla. Yhtiöllä on myös tavoite kaikkien väärinkäytöstapausten
asianmukaisen loppuun saattamisen varmistamiseksi.
Yhtiön toimittajien itsearvioinnit ovat toinen tapa arvioida niiden toimenpiteiden tehokkuutta, joilla pyritään parantamaan
toimittajien vastuullisuutta. Kohonnut pistemäärä on usein merkki siitä, että toimittaja on parantanut suoritustaan ja
toteuttanut toimenpiteitä. Ennen uuden pistemäärän julkistamista itsearviointialustaa operoiva kolmas osapuoli
vahvistaa kaikki toimittajan toimittamat todisteet. Pistemäärien parannukset muodostavat myös perustan Hiabin
vastuullisen hankinnan tavoitteelle. Lisätietoja tavoitteesta on kohdassa Suhteet toimittajiin osiossa Liiketoiminnan
harjoittaminen.
Laitteiden käyttäjät
Hiabin tutkimus- ja kehitystoiminto arvioi ja parantaa jatkuvasti yhtiön laitteiden turvallisuutta tuotekehityksen avulla.
Myös yhtiön terveys- ja turvallisuustoiminto on mukana tässä työssä, joka jatkui vuonna 2025.
Kaikki tässä osiossa esitellyt tuotelanseeraukset tuottavat pitkän aikavälin myönteisiä vaikutuksia laitteiden käyttäjien ja
niiden ympärillä liikkuvien ihmisten turvallisuuden parantamiseksi.
Vuoden aikana Hiabin takalaitanostinten liiketoimintadivisioona lanseerasi useita uusia ratkaisuja. Espanjassa esiteltiin
uusi DEL-takalaitanostin, jossa on järjestelmä alustan avaamiseksi rekan yhdeltä sivulta. Tämä poistaa käyttäjältä
tarpeen kulkea auton taakse ja siten alueelle, jossa alusta liikkuu, mikä parantaa merkittävästi käyttäjän turvallisuutta.
Hiab paransi myös kaikkien DEL-pylväsnostimien turvallisuutta kasvattamalla alustan painoa tasapainottavien
vääntöjousien säätövaraa. Parannuksen ansiosta laitteen käyttäjät voivat säätää jousia niiden kuluessa ajan myötä, mikä
ylläpitää tarvittavaa tasapainoa. Tämä vähentää merkittävästi tarvetta nostaa raskaita taakkoja manuaalisesti tai jopa
poistaa sen kokonaan.
Vuonna 2025 Hiabin ZEPRO-takalaitanostinbrändi toi markkinoille parannetun liukueste- ja äänenvaimennuspinnoitteen.
Pinnoite lisää kitkaa tason pinnalla ja tarjoaa siten käyttäjälle pitävämmän jalansijan erityisesti märissä tai vaativissa
olosuhteissa vähentäen samalla melua.
Hiabin takalaitanostinten liiketoiminta jatkaa kaikkien tuotelinjojen käyttö- ja asennusohjeiden uudistamista vuonna 2026
parantaakseen entisestään asiakkaiden toiminnan turvallisuutta. Yhtiö aikoo lisäksi ottaa käyttöön joissakin
tuotelinjoissa laitteen ympärille tulevat suojakaiteet.
Vuonna 2025 Hiab lisäsi MOFFETT-ajoneuvotrukkeihinsa toiminnon, joka poistaa tarpeen kiivetä kuorma-auton tai
perävaunun perään kiinnitetyn trukin kyytiin. Sen sijaan kuljettajat voivat käyttää pientareen puolelle sijoitettuja
hallintapainikkeita. Tämä tarkoittaa, ettei kuljettajien tarvitse oleskella liikennöidyn tien laidalla tai trukin takana, mikä
parantaa merkittävästi heidän turvallisuuttaan.
Hiab paransi myös kuormausnosturivalikoimansa turvallisuutta monin tavoin. Yhtiön Engine Control -
moottorinohjaustoiminto minimoi nosturin moottorin kierrosluvun, mikä vähentää laitteen käyttäjien melualtistusta.
Koska pitkäaikainen altistuminen kovalle melulle voi johtaa pysyvään kuulovaurioon, stressiin ja lisääntyneeseen
väsymykseen, tämä ominaisuus edistää käyttäjän terveyttä. Toinen uusi ominaisuus näyttää käyttäjälle nosturin
todellisen nostokapasiteetin senhetkisen vakauden perusteella. Poistamalla manuaalisten laskelmien tarpeen tämä
teknologia vähentää inhimillisen virheen riskiä ja auttaa käyttäjää tekemään parempia arvioita ennen jokaista nostoa,
mikä parantaa turvallisuutta. Lisäksi Hiab esitteli henkilönostinratkaisuja, jotka mahdollistavat henkilökorien käytön. Näin
nosturinkuljettajat voidaan nostaa turvallisesti korkeammalla sijaitseville työskentelyalueille.
Hiabin arvoketjun alku- tai loppupäässä ei raportoitu vakavia ihmisoikeusongelmia tai -tapauksia vuoden aikana.
Osa hallituksen toimintakertomusta50
Pandemiat
Hiab pitää toistuvia pandemioita merkittävänä taloudellisena riskinä liiketoiminnalleen. Pandemiat voivat johtaa
siihen, että suuri määrä arvoketjun työntekijöitä sairastuu, mikä puolestaan voi aiheuttaa häiriöitä toimitusketjussa.
Riskiä arvioidaan säännöllisesti yhtiön yleisessä riskienhallintaprosessissa (ERM) ja liiketoiminnan
jatkuvuussuunnitelmissa. ERM-prosessissa pandemiat on tunnistettu riskiksi myös Hiabin omalle henkilöstölle.
Vuonna 2025 aiheen osalta ei ryhdytty toimenpiteisiin, sillä pandemioita ei pidetty ensisijaisena riskinä niiden
alhaisen toteutumistodennäköisyyden vuoksi.
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät tavoitteet ja mittarit
Arvoketjun alkupäässä Hiabin vastuullisen hankinnan tavoitteena on parantaa toimittajien kestävyyteen liittyvien
itsearviointien kokonaispistemäärää. Arviointeihin sisältyy kysymyksiä toimittajien työntekijöiden ihmisoikeuksista,
mukaan lukien terveydestä ja turvallisuudesta sekä työoloista. Lisätietoja tavoitteesta on kohdassa Suhteet
toimittajiin osiossa Liiketoiminnan harjoittaminen.
Arvoketjun loppupäässä Hiabilla ei toistaiseksi ole tavoitteen asettamiseen tarvittavaa näkyvyyttä asiakkaiden
työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen. Hiab kuitenkin käyttää aktiivisesti laitteidensa
turvallisuusominaisuuksiin tai -tapauksiin liittyvää asiakaspalautetta tunnistaakseen mahdollisia kehityskohteita.
Osa hallituksen toimintakertomusta51
Hallintotapatiedot
Liiketoiminnan harjoittaminen
Seuraavat liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet on todettu Hiabille
olennaisiksi.
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
ESRS G1
Liiketoiminnan
harjoittaminen
Yrityskulttuuri
Korruptio ja lahjonta:
Ennaltaehkäisy ja
havaitseminen sekä
koulutus
Väärinkäytösten
paljastajien suojelu
Suhteet toimittajiin,
mukaan lukien
maksukäytännöt
Aikahorisontti: jatkuva
+ Hiabilla on tehokkaat käytännöt mahdollisten
väärinkäytösten havaitsemiseen, ehkäisemiseen ja käsittelyyn
sekä eettiseen toimintaan liittyvät ohjeet ja ilmiantokanavat.
Näillä toimilla Hiab voi vähentää ja käsitellä eettiseen
liiketoimintaan liittyviä riskejä. (O)
+ Hiab voi ehkäistä erilaisia toimitusketjuihin liittyviä riskejä
arvioimalla suuria toimittajia, jotka toimivat kohonneen riskin
maantieteellisillä alueilla, ja asettamalla toimittajille tiukat
vaatimukset. (A)
N/A
1 Vaikutuksen olennaisuudessa (+) tarkoittaa myönteistä vaikutusta ja (–) kielteistä vaikutusta.
2 Taloudellisessa olennaisuudessa (+) tarkoittaa taloudellista mahdollisuutta ja (–) taloudellista riskiä
(A) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun alkupäässä
(O) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu omassa toiminnassa
(L) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu arvoketjun loppupäässä
(K) = Vaikutus, riski tai mahdollisuus tapahtuu kaikissa arvoketjun osissa
Vuorovaikutus Hiabin strategian ja liiketoimintamallin kanssa
Hiab pitää liiketoiminnan harjoittamiseen liittyviä vaikutuksiaan myönteisinä. Yhtiöllä on tehokkaat käytännöt
mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen, estämiseen ja käsittelyyn, joten yhtiö voi vähentää ja käsitellä
eettiseen liiketoimintaan liittyviä riskejä. Näihin käytäntöihin kuuluvat olennaisena osana Hiabin eettiset
toimintaohjeet, aiheita koskeva koulutus, erilaiset eettisen toiminnan ohjeet ja ilmiantokanavat.
Lisäksi Hiabin vastuullisen hankinnan ohjelma auttaa yhtiötä tunnistamaan ja lieventämään toimitusketjuun
liittyviä riskejä. Osana tätä ohjelmaa Hiab asettaa tiukkoja vaatimuksia toimittajille, suorittaa tarkastuksia ja tukee
toimittajia heidän kestävyytensä parantamisessa, mikäli mahdollista.
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät ohjesäännöt ja yrityskulttuuri
Hiabin eettiset toimintaohjeet ovat yhtiön tärkein työkalu eettisen yrityskulttuurin luomiseksi ja toteuttamiseksi,
koska ne auttavat tekemään tietoisia päätöksiä ja löytämään lisätietoa epäselvissä tilanteissa. Toimintaohjeiden
sisältöä päivitetään tarpeen mukaan vastaamaan sääntelyn muutoksia, yhtiön sisäisiä muutoksia ja uusia,
kehittyviä riskejä. Toimintaohjeet sisältävät laajan korruption ja lahjonnan torjuntaa käsittelevä osion ja ovat YK:n
korruption vastaisen yleissopimuksen mukaisia. Toimintaohjeiden mukaisesti johtajien odotetaan varmistavan,
että heidän alaisensa ovat saaneet riittävästi koulutusta eettisten ongelmien käsittelyyn. Vaikka Hiabin
lakiasiainjohtajalla on ylin vastuu eettisten toimintaohjeiden jalkauttamisesta kokonaisuutena, yhtiön eettisyys- ja
vaatimustenmukaisuuden tiimillä on päävastuu eettisen yrityskulttuurin edistämisestä erityisesti koulutuksen ja
viestinnän avulla.
Yhtiön SpeakUp-kanavan ja kostotoimilta suojaavan ohjeistuksen tarkoituksena on kannustaa työntekijöitä ja
muita sidosryhmiä tuomaan esiin huolenaiheitaan tilanteissa, joissa on herännyt epäily Hiabin eettisten
toimintaohjeiden, muiden ohjesääntöjen tai asiaankuuluvien lakien ja sääntelyn noudattamatta jättämisestä.
Kostotoimilta suojaavassa ohjeistuksessa todetaan, että Hiab ei koskaan määrää rangaistuksia tai muita
vastatoimia ilmoituksen vilpittömin mielin tehneelle henkilölle. Kostotoimilta suojaaminen koskee myös niitä, jotka
ovat kieltäytyneet toimimasta epäeettisesti, vaikka kieltäytyminen olisi johtanut liiketoiminnan menetykseen.
Ohjeet koskevat kaikkia huolenaiheesta ilmoittavia, mukaan lukien Hiabin, sen liiketoimintayksiköiden ja
tytäryhtiöiden työntekijät maailmanlaajuisesti. Henkilöstöhallinnon vastuulla on seurata, yritetäänkö huolenaiheita
ilmoittaneita henkilöitä rangaista tai asettaa epäedulliseen asemaan, ja reagoida tällaisiin yrityksiin. Lisäksi yhtiön
SpeakUp-kanavan kautta voi tehdä ilmoituksen nimettömästi, eikä tutkintoja suorittavilla henkilöillä saa olla
yhteyttä epäiltyyn väärinkäytökseen. Hiab on myös perustanut menettelytavat ilmiantajien oikeuksien vaalimiseksi
maissa, joissa edellytetään paikallisia ilmoituskanavia. Nämä toimenpiteet parantavat entisestään ilmiantajan
suojaa kostotoimia vastaan.
Hiab päivitti SpeakUp-kanavaa ja kostotoimia ohjeistustaan vuonna 2025. Päivitetty ohjeistus muun muassa
selventää tutkintaprosessia, määrittää kostotoimet käytännöllisin termein ja antaa käytännön ohjeistusta raportin
rakenteelle.
Hiabin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet, ohjesäännöt koskien korruption vastaisuutta, vientivalvontaa ja
kauppapakotteita sekä ohjeistukset liittyen kolmansien osapuolien tekemään myyntiin, lahjoihin ja
vieraanvaraisuuteen sekä eturistiriitoihin ohjaavat osaltaan yhtiön toimenpiteitä epäeettisten tai korruptoituneiden
liiketoimintakäytäntöjen torjumiseksi. Näiden ohjesääntöjen ja ohjeistusten käytännön toteutusta ohjaa Hiabin
vaatimustenmukaisuusohjelma, jonka periaatteet perustuvat mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen,
ennaltaehkäisyyn ja käsittelyyn. Ne ovat kaikki ylimmän johdon hyväksymiä (asiakirjasta riippuen toimitusjohtaja,
johtoryhmä tai hallitus).
Hiab päivitti lahjoihin ja vieraanvaraisuuteen liittyvää ohjeistustaan vuonna 2025. Päivitetty ohjeistus selventää
sääntöjä, yhtenäistää terminologiaa Hiabin eettisten toimintaohjeiden kanssa ja yhdenmukaistaa ohjeita siitä,
minkä arvoisia lahjoja on hyväksyttyä ottaa vastaan. Lisäksi ohjeistuksessa todetaan, että kaikki poikkeukset tulee
tarkastuttaa eettisyyden ja vaatimustenmukaisuuden asiantuntijoilla sekä hyväksyttää Hiabin toimitusjohtajalla.
Hiabin sitoumus toimia korkeimpien eettisten standardien mukaisesti on kirjattu myös yhtiön
vastuullisuusohjesääntöön. Ohjesäännössä vahvistetaan, että Hiab ei hyväksy korruptoituneita käytäntöjä tai
kostotoimia, että vaatimustenmukaisuuteen liittyvistä huolenaiheista raportoidaan, että tapaukset tutkitaan
objektiivisesti ja että vahvistetuille tapauksille osoitetaan asianmukaiset korjaamistoimenpiteet.
Osa hallituksen toimintakertomusta52
Yrityskulttuuria vahvistaakseen Hiab keskittyy havaitsemaan, ehkäisemään ja käsittelemään mahdollisia
väärinkäytöksiä, jotka liittyvät sääntelyn ja yhtiön omien eettisten toimintaohjeiden noudattamatta jättämiseen.
Nämä painopistealueet kuvataan tarkemmin seuraavassa.
Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely
Hiabin työntekijät voivat ilmoittaa huolenaiheistaan ja mahdollisista väärinkäytöksistä useita kanavia pitkin.
Tällaisia ovat muun muassa oma esihenkilö, paikallinen tai konsernitason henkilöstöhallinto, Hiabin eettisyydestä
ja vaatimustenmukaisuudesta (E&C) vastaavat asiantuntijat sekä yhtiön SpeakUp-kanava. SpeakUp-kanava on
ulkoisesti operoitu raportointityökalu nimettömän ilmoituksen tekemiseen, ja sitä voivat käyttää myös ulkoiset
sidosryhmät.
Kaikki epäillyt väärinkäytökset, mukaan lukien korruptioon ja lahjontaan liittyvät tapaukset, arvioidaan, ja niistä
aloitetaan tarvittaessa virallinen tutkinta. Arvion tutkinnan tarpeesta tekevät Hiabin kokeneet E&C asiantuntijat.
Jotta yhtiön SpeakUp-kanavan kautta ilmoittavien henkilöiden nimettömyys voidaan taata koko tutkintaprosessin
ajan, E&C-asiantuntijat lähettävät tarvittaessa jatkokysymyksiä kanavan kautta.
E&C-asiantuntijoiden erikseen nimeämät henkilöt käsittelevät viipymättä ja luottamuksellisesti kaikki epäillyt
väärinkäytöstapaukset riippumatta ilmoituskanavasta tai siitä, onko niistä ilmoittanut Hiabin vai sen arvoketjun
työntekijä. Toiminto voi suorittaa tutkintoja itse tai antaa niitä tehtäväksi muille valtuutetuille työntekijöille tai
toiminnoille, kuten henkilöstöhallinnolle, tietotekniikalle tai terveys- ja turvallisuustoiminnolle. Tutkinnan
suorittamiseen nimetyllä henkilöllä tai työryhmällä ei saa olla läheistä yhteyttä tapaukseen, ilmoittavaan henkilöön
(jos henkilöllisyys on tiedossa) tai epäiltyyn väärintekijään. Kaikki tutkimukset suoritetaan objektiivisesti ja
neutraalisti sekä sovellettavien lakien ja määräysten mukaisesti. Tutkinnasta vastaavalla henkilöllä tai työryhmällä
on pääsy kaikkiin tarvittaviin asiakirjoihin, järjestelmiin ja tiloihin, ja heillä on oikeus suorittaa tarvittavat
haastattelut. Kaikkien työntekijöiden odotetaan tekevän yhteistyötä tutkinnassa. Väärinkäytöksestä epäillylle
työntekijälle annetaan tilaisuus vastata syytöksiin.
Hiabilla on tapauskohtainen lähestymistapa korjaamistoimenpiteisiin. Vahvistetuissa väärinkäytöstapauksissa
E&C-asiantuntijat ja asiasta vastaavat johtajat sopivat tarvittavista toimenpiteistä, kuten tehokkaammasta
valvonnasta, koulutuksesta, kurinpitotoimista tai ulkopuolisten tahojen kanssa tehtyjen sopimusten
irtisanomisesta. Asianmukaiset ja riittävät korjaavat toimenpiteet määritetään tapauksen yksityiskohtien,
asianomaisten henkilöiden tarpeiden sekä paikallisen lainsäädännön mukaisesti. Hiabin johtoryhmällä on
eettisyyden seurantaryhmä, jossa keskustellaan säännöllisesti vaatimustenmukaisuuteen liittyvistä asioista ja
arvioidaan korjaamistoimenpiteiden tarvetta.
Väärinkäytösten ehkäiseminen
Hiabin E&C-toiminto tukee yhtiön liiketoiminta-alueita ennakoivalla neuvonnalla, tiedolla ja koulutuksella sekä
toteuttamalla sisäistä tutkintaa.
Vuoden 2025 aikana Hiab toteutti kattavan, koko yhtiön laajuisen, vaatimustenmukaisuuteen liittyvän
riskiarvioinnin vahvistaakseen ymmärrystään liiketoiminnan etiikkaan liittyvistä riskeistä. Arviointi kattoi kaikki
vaatimustenmukaisuuden keskeiset riskialueet, mukaan lukien eettisen kulttuurin, korruption torjunnan ja
kaupankäyntiin liittyvät säädökset. E&C-asiantuntijat hyödynsivät tietoja useista lähteistä, kuten myynnin ja
henkilöstöhallinnon tilastoista, väärinkäytöstapauksista, SpeakUp-ilmoituksista, työntekijähaastatteluista sekä
kohdennetusta kyselystä, joka lähetettiin noin 200 työntekijälle. Arvioinnissa tunnistetut riskit vahvistivat pääosin
Hiabin olemassa olevaa käsitystä yhtiön altistumisesta riskeille. Koska globaalin talouden dynamiikka kuitenkin
kehittyy jatkuvasti, myös siihen liittyvät riskit muuttuvat, ja Hiabin päivitetty riskiarviointi tunnisti myös mahdollisia
uusia riskialtistuksia. Kaikille tunnistetuille riskeille suunniteltiin kohdennetut lieventävät toimenpiteet.
Koulutus
Verkkokurssien avulla Hiab tarjoaa työntekijöilleen eettisyyteen ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvää koulutusta,
joka sisältää myös korruptiota ja lahjontaa koskevia aiheita, sekä tarjoaa harjoituksia ja esimerkkejä, jotka auttavat
työntekijöitä eettisissä ongelmissa. Kursseille voivat osallistua työntekijät, joilla on oma työsähköpostiosoite ja
pääsy Hiabin intranetiin. Työntekijöille, joilla ei ole työsähköpostiosoitetta tai pääsyä Hiabin intranetiin, järjestetään
lähiopetuksena toteutettavia työpajoja eettisiin toimintaohjeisiin liittyvistä aiheista.
Vuonna 2025 korruption torjunta säilyi keskeisenä osana kaikille työntekijöille pakollista vuosittaista eettisiin
toimintaohjeisiin liittyvää verkkokoulutusta. Koulutus selvensi korruptioon liittyviä keskeisiä käsitteitä, esitteli
korruptiivisten menettelytapojen varoitusmerkkejä ja tarjosi selkeät ohjeet siihen, miten työntekijät voivat
noudattaa Hiabin korruptionvastaisia periaatteita. Vuoden lopussa koulutuksen suoritusaste oli jatkuvien
toimintojen osalta 97 prosenttia.
Hiabin ymmärryksen mukaan suurin riski väärinkäytöksiin on yhtiön seuraavissa toiminnoissa: myynti,
markkinointi, hankinta, henkilöstöhallinto, yleishallinto, rahoitus ja riskienhallinta. Vuonna 2025 näiden toimintojen
työntekijät saivat saman eettisiin toimintaohjeisiin liittyvän verkkokoulutuksen kuin muutkin Hiabin työntekijät.
Jatkuvien toimintojen osalta koulutuksen suoritusaste riskialttiissa toiminnoissa oli 99 prosenttia.
Vuoden aikana Hiabin E&C-asiantuntijat toteuttivat kattavan koulutusohjelman, johon osallistui 449 työntekijää.
Ohjelma sisälsi lähikoulutustilaisuuksia kahdeksassa Hiabin yksikössä Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa.
Ohjelman tavoitteena oli lisätä tietoisuutta keskeisistä aiheista, kuten korruption torjunnasta, vientivalvonnasta ja
väärinkäytösten ilmoittamisesta (whistleblowing) sekä antaa työntekijöille valmiudet tunnistaa, ehkäistä ja
asianmukaisesti käsitellä väärinkäytöksiä. Nämä kohdennetut tilaisuudet järjestettiin niiden paikallisten
työntekijöiden kanssa, jotka työskentelevät korkean riskin toiminnoissa. Lisäksi Hiab järjesti joitakin aiheeseen
liittyviä verkkotilaisuuksia tiettyjen toimintojen, kuten henkilöstöhallinnon, kanssa.
Vuonna 2025 Hiab järjesti vientivalvontakoulutusta 41 työntekijälle. Koulutuksen tavoitteena oli lisätä tietoisuutta
edistyksellisistä komponenteista ja teknologioista, jotka saattavat kuulua sellaisiin vientivalvontajärjestelmiin,
joiden alaisuudessa Hiab toimii.
Henkilöstön kouluttamisen lisäksi myös yhtiön hallitus saa vuosittain katsauksen vaatimustenmukaisuudesta,
mikä sisältää korruption torjuntaan liittyviä aiheita. Hiabin johtoryhmä saa vastaavan katsauksen
neljännesvuosittain. Eettisyys ja vaatimustenmukaisuus ovat myös säännöllisiä aiheita hallituksen tarkastus- ja
riskienhallintavaliokunnan kokouksissa.
Osa hallituksen toimintakertomusta53
Korruption tai lahjonnan ehkäiseminen ja havaitseminen
(%)
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.20251
2024
Koulutusohjelmien kattamien riskialttiiden toimintojen
prosenttiosuus
99 %
97 %
N/A
98 %
Hiabin eettisiä toimintaohjeita koskevan koulutuksen
suorittaminen
97 %
95 %
N/A
99 %
1 Hiab ei sisällytä tätä dataa vuoden 2025 raportointiin, sillä lopetettujen toimintojen eettisiä toimintaohjeita koskeva koulutus aloitettiin ja vietiin päätökseen myynnin
täytäntöönpanon jälkeen.
Väärinkäytöstapaukset
Väärinkäytöstapaukset (määrä)
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.2025
2024
Tehdyt ilmoitukset
40
38
5
3
Eettisyys ja vaatimustenmukaisuus -toiminnon
aloittamat tutkinnat1, joista:
9
7
5
3
Eturistiriidat
1
1
Työympäristö
2
2
1
Vientivalvonta tai pakotteet
1
Epäeettinen liiketoiminta, taloudellinen
riippumattomuus ja muut ohjesääntöjen rikkomukset
6
5
2
3
Eettisyys ja vaatimustenmukaisuus -toiminnon valmiiksi
saamat tutkinnat2, joista:
6
8
6
Osittain tai täysin vahvistettu3
5
5
1
Henkilöstöhallinnon aloittamat tutkimukset
17
11
1 Sisältää edellisen vuoden lopulla raportoidut tapaukset, joista Hiab ehti aloittaa tutkinnan vasta vuodenvaihteen jälkeen.
2 Sisältää tutkinnat, jotka avattiin ennen raportointivuotta mutta saatettiin valmiiksi vuoden aikana.
3 Lopetettujen toimintojen osalta aloitetut tutkinnat ovat saattaneet johtaa vahvistettuihin tapauksiin myynnin loppuun saattamisen jälkeen. Nämä lopputulokset eivät
näy tämän indikaattorin kohdalla lopetetuille toiminnoille.
Hiab ei saanut vuoden 2025 aikana tuomioita tai sakkoja korruption ja lahjonnan vastaisten lakien rikkomisesta.
Vuoden aikana ei havaittu sellaisia korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien menettelyjen ja normien
rikkomuksia, joihin yhtiön olisi tarvinnut puuttua.
Suhteet toimittajiin
Hiab voi ostovoimansa avulla vaikuttaa toimittajiin ja auttaa niitä parantamaan esimerkiksi ihmisoikeuksiin ja
ympäristöön liittyvää toimintaansa. Tärkeimmät yhtiön vastuullisen hankinnan ohjelmaa tukevat ohjesäännöt ja
prosessit ovat seuraavat:
Hiabin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet
toimittajien hyväksyntä ja sopimukset
yhteydenpito toimittajien kanssa ja auditoinnit
SpeakUp-kanava (sekä sisäisten että ulkoisten sidosryhmien käytettävissä).
Hiabin vastuullisen hankinnan ohjelma keskittyy toimitusketjun kestävyysriskien tunnistamiseen ja hillitsemiseen.
Ohjelmassa on neljä keskeistä teemaa:
toimitusketjun hiilidioksidipäästöttömyys
vaarallisten aineiden käytön vähentäminen
kriittisten mineraalien vastuullinen hankinta
kestävyyteen liittyvä huolellisuusvelvoite ja jatkuvat parannukset.
Vaikka Hiab laajentaa yhä vastuullisen hankinnan ohjelmaansa, yhtiö on tunnistanut ja huomioinut joitakin
toimitusketjunsa yleisimpiä riskejä. Yleisin toimittajien itsearvioinneissa esiin tullut havainto on, että toimittajilla ei
ole omien toimittajiensa hallintaan riittäviä vastuullisen hankinnan käytäntöjä, kuten eettisten toimintaohjeiden
dokumentointia ja toimeenpanoa. Auditoinneissa havaitut yleisimmät riskit liittyvät terveys- ja
turvallisuusvaatimuksiin ja tiettyihin työoikeuksia koskeviin tapauksiin. Esimerkkejä tällaisten riskien
toteutumisesta Hiabin toimittaja-auditoinneissa on kohdassa Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimenpiteet.
Yleisesti ottaen Hiab on havainnut, että suurimmat arvoketjun työntekijöihin liittyvät riskit esiintyvät tyypillisesti
Euroopan ulkopuolisissa maissa.
Yhtiön toimittajien hyväksyntäprosessissa uusien toimittajien on täytettävä ennakkovaatimukset ja läpäistävä
yhtiön suorittama auditointi, ennen kuin ne voidaan hyväksyä toimittajiksi. Ennakkovaatimuksiin kuuluu
sitoutuminen liikekumppaneiden eettisiin toimintaohjeisiin, Hiabin suorittama riippumattomuusarviointi ja
toimittajan vastuullisuuden itsearviointi kolmannen osapuolen alustalla. Hiabin suorittamissa auditoinneissa noin
20 prosenttia tarkistuslistan kysymyksistä liittyy toimittajan tapoihin johtaa työ- ja ihmisoikeusasioita, korruption
torjuntaa ja ympäristöasioita.
Jos uuden toimittajan tai nykyisen toimittajan arvioinneissa tai auditoinneissa havaitaan Hiabin liikekumppaneiden
eettisten toimintaohjeiden vastaista toimintaa, yhtiö päättää korjaavista toimenpiteistä ja aikatauluista yhdessä
toimittajan kanssa. Ensisijaisena tavoitteena on aina tehdä yhteistyötä toimittajan kanssa tämän vastuullisuuden
parantamiseksi. Jos kumppani ei kuitenkaan halua ryhtyä yhteisesti sovittuihin korjaaviin toimenpiteisiin, Hiabilla
on oikeus olla hyväksymättä uutta toimittajaa tai irtisanoa olemassa oleva sopimus.
Yksi tärkeimmistä työkaluista, joilla Hiabin seuraa liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden vaatimusten
noudattamista, on toimittajien itsearviointi. Tämän kolmannen osapuolen tarjoaman itsearviointialustan avulla
Hiab tarkastelee toimittajiensa vastuullisuuteen liittyvää kypsyystasoa. Arviointi on pakollinen sellaisille
potentiaalisille suorille toimittajille, jotka toimittavat materiaaleja yhtiön tuotantoyksikköihin. Olemassa olevat
Osa hallituksen toimintakertomusta54
keskeiset suorat toimittajat puolestaan suorittavat arvioinnin vuosittain, jos niillä on alhainen pistemäärä tai
arviointia on päivitetty. Arviointikyselyssä käydään läpi seuraavia aiheita: yrityksen johto, ihmisoikeudet ja
työolosuhteet, terveys ja turvallisuus, eettinen liiketoiminta, ympäristö, vastuullinen toimitusketjun hallinta sekä
vastuullinen mineraalien hankinta. Nämä aiheet ovat yhteneväiset sekä lakisääteisten velvoitteiden että Hiabin
liikekumppaneiden eettisissä toimintaohjeissa määriteltyjen vaatimusten kanssa. Itsearviointia ylläpitävä kolmas
osapuoli standardisoi kyselyn vähentääkseen toimittajien hallinnollista taakkaa.
Hiab auttaa toimittajia vähentämään toimintansa hiilidioksidipäästöjä ja parantamaan omia toimittajahallinnan
prosessejaan. Tätä varten yhtiö jakaa tietoa, työkaluja ja parhaita käytäntöjä olennaisista aiheista. Hiab järjestää
myös pyynnöstä koulutuksia kaikista vastuullisen hankinnan ohjelmansa keskeisistä teemoista.
Vuonna 2025 Hiab käynnisti pilottihankkeen laajentaakseen kolmannen osapuolen tekemiä paikan päällä
suoritettavia auditointeja siten, että ne kattavat muitakin aiheita kuin ihmisoikeudet. Jatkuvat toiminnot toteutti
vuoden aikana yhteensä yhdeksän auditointia, joista neljä keskittyi ainoastaan yhteiskunnallisen vastuun aiheisiin,
kun taas yksi kattoi sekä yhteiskunnalliseen vastuuseen että hyvään hallintotapaan liittyviä aiheita. Neljä oli
kattavia ESG-auditointeja, jotka kattoivat aiheita liittyen niin ympäristöön (E), yhteiskunnalliseen vastuuseen (S)
kuin hyvään hallintotapaan (G). Näiden auditointien tulokset kuvataan kohdissa Resurssien käyttöön ja
kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet, Arvoketjun työntekijöihin liittyvät ohjesäännöt sekä Arvoketjun työntekijöihin
liittyvät toimenpiteet.
Vuoden aikana Hiab käynnisti koulutuksen yhtiön kestävään kehitykseen liittyvistä painopistealueista, mukaan
lukien vastuulliseen hankintaan liittyvät aiheet. Lisätietoja koulutuksesta löytyy kohdasta Omaan työvoimaan
liittyvät toimenpiteet. Lisäksi Hiabin vastuullisuustoiminnon vastuullisen hankinnan asiantuntijat tarjoavat
perehdytyskoulutusta kaikille yhtiön hankintaorganisaation uusille työntekijöille. Asiantuntijat kouluttavat myös
Hiabin hankinnan johtoryhmää esimerkiksi toimitusketjuihin liittyvän globaalin sääntelyn kehityksestä.
Vaikka Hiab ei hanki mineraaleja suoraan kaivoksilta, sulattamoilta tai jalostamoilta, yhtiö voi vaikuttaa niihin
liittyvien konfliktien, ihmisoikeusloukkausten ja ympäristökysymysten ratkaisemiseen vahvojen
sidosryhmäkumppanuuksien avulla. Hiab on esimerkiksi toimialojen välisen Responsible Minerals Initiative (RMI) -
organisaation jäsen. Organisaation tavoitteena on tukea vastuullista mineraalien hankintaa maailmanlaajuisesti
liiketoimintakäytäntöjä kehittämällä. RMI tarjoaa työkaluja, joilla lisätään arvoketjussa käytettävien konflikti- ja
akkumineraalien alkuperän näkyvyyttä. Näihin välineisiin lukeutuvat asianmukaisen huolellisuuden työkalu ja
Responsible Minerals Assurance Process (RMAP) -prosessi sulattamoiden ja jalostamoiden auditoimiseksi.
Hiab on tunnistanut hankintakategoriat ja toimittajat, joiden tuotteilla on suurin riski sisältää kriittisiä mineraaleja.
Osana huolellisuusvelvoitettaan yhtiö pyytää näitä toimittajia toimittamaan tiedot sulattamoista ja jalostamoista,
joiden kanssa ne tekevät yhteistyötä. Hiab pyrkii ostamaan ainoastaan mineraaleja, jotka ovat peräisin RMI-
auditoiduista sulattamoista ja jalostamoista, jotka on merkitty vaatimuksia noudattaviksi tai aktiivisiksi. Vuonna
2025 yhtiö jatkoi konfliktimineraaleihin (volframi, tantaali, tina ja kulta) ja akkumineraaleihin liittyvää
huolellisuusvelvoitteen mukaista työtään. Hiab laajensi vastuullisen hankinnan ohjelmaan mukaan otettavien
akkumineraalien kattavuutta sisällyttäen niihin koboltin lisäksi myös nikkelin, luonnongrafiitin ja litiumin. Yhtiö
myös kasvatti tämän työn piirissä olevien toimittajien määrää 11 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna. Hiabin
konfliktimineraalien raportti (CMRT) ja laajennettu mineraaliraportti (EMRT) ovat saatavilla osoitteessa
Hiabgroup.com.
Hiabin pitkän aikavälin tavoitteena on vähentää vaarallisten aineiden käyttöä tuotteissaan ja lopulta lopettaa niiden
käyttö kokonaan. Yhtiö käyttää elinkeinoelämävetoista lohkoketjutekniikkaa hyödyntävää verkkotietokantaa.
Tietokannan avulla voi tehdä viranomaisille lakisääteiset ilmoitukset liittyen EU:n asetukseen kemikaalien
rekisteröinnistä, arvioinnista, lupamenettelyistä ja rajoituksista (REACH) SCIP-alustan kautta, tiettyjen vaarallisten
aineiden käytön rajoittamiseen sähkö- ja elektroniikkalaitteissa (RoHS) sekä muihin säädöksiin. Tietokanta tukee
myös aiheeseen liittyvää yhteydenpitoa toimittajien kanssa.
Hiabin jatkuvien toimintojen vuoden 2025 vastuullisen hankinnan ulkoisena tavoitteena oli, että vähintään 90
prosenttia keskeisistä toimittajista suorittaa vastuullisuuden itsearvioinnin ja että yhdistetty keskimääräinen tulos
on vähintään 61 prosenttia. Tavoite saavutettiin. Hiab määrittelee tavoitteen laajuuden (lista keskeisistä
toimittajista), kun taas tiedot laskelmaa varten saadaan kolmannen osapuolen tarjoamalta itsearviointialustalta.
Tavoitetta asetettaessa kuullaan laajasti Hiabin  johtoa ja muita sisäisiä sidosryhmiä, mutta vaikutuksen kohteena
olevia henkilöitä (toimitusketjun työntekijöitä) ei ole otettu mukaan tavoitteen asettamiseen. Vuodelle 2026
tavoitteena on, että vähintään 90 prosenttia keskeisistä toimittajista suorittaa vastuullisuuden itsearvioinnin ja että
yhdistetty keskimääräinen tulos on vähintään 62 prosenttia. Yhtiö pyrkii ensisijaisesti kasvattamaan itsearvioinnin
suorittavien toimittajien määrää, vaikka tämä tarkoittaisi keskimääräisen pisteytyksen hitaampaa paranemista.
Vuonna 2025 arvioinnin suorittaneiden toimittajien määrä Hiabilla kasvoi 25 prosenttia verrattuna vuoteen 2024.
Ulkoisen tavoitteen lisäksi Hiabin sisäiseen seurantaan kuuluu useita muita aiheeseen liittyviä tavoitteita sekä
yhtiön vastuullisuus- että hankintatoiminnoille. Tavoitteet on sidottu molempien toimintojen kannustimiin. Hiabin
vastuullisuustoimintoon kuuluvat vastuullisen hankinnan asiantuntijat esittelevät edistymistä aiheesta vastaavalle
ohjausryhmälle ja järjestävät säännöllisiä tapaamisia Hiabin hankintaorganisaation ja -johtajan kanssa. Lisäksi
vastuullisen hankinnan asiantuntijat välittävät tiedot eteenpäin johdolle, jos suunnitelmasta poikkeamisia ilmenee.
Vastuullisen hankinnan tavoite
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.2025
2024
90 prosenttia strategisista toimittajista
suorittaa vastuullisuuden itsearvioinnin ja
yhdistetty keskimääräinen tulos on vähintään
61 prosenttia
98 % suoritusaste ja
66 % keskimääräinen
tulos
95 % suoritusaste ja
66 % keskimääräinen
tulos
91 % suoritusaste ja
68 % keskimääräinen
tulos
93 % suoritusaste ja
62 % keskimääräinen
tulos
Maksukäytännöt
Hiabilla ei ole yhtä vakiomaksuehtoa, vaan sillä on toimittajiensa kanssa useita erilaisia maksuehtoja, joissa
maksuaika on 0–150 päivää. Tämän vuoksi yhtiö ei voi antaa kuvausta vakiomaksuehdoista tai niihin liittyvistä
mittareista.
Suorissa hankinnoissa Hiabin tavoitemaksuehto on 90 päivää, joka siten on yhtiön vakiomallisiin ostosopimuksiin
sisältyvä maksuehto. Epäsuorissa hankinnoissa tavoitemaksuehto on jatkuvien toimintojen osalta 60 päivää netto
(45 päivää lopetetuille toiminnoille). Hiab neuvottelee maksuehdot kuitenkin aina erikseen kunkin toimittajan
kanssa.
Osa hallituksen toimintakertomusta55
Maksukäytännöt
Jatkuvat toiminnot
Lopetetut toiminnot
2025
2024
1.1.–31.7.2025
2024
Keskimääräinen aika, jonka yhtiö käyttää laskun
maksamiseen siitä päivästä alkaen, jolloin sopimuksen
mukaista tai lakisääteistä maksuehtoa aletaan laskea
(päivien määrä)
52
54
65
54
Maksuehtojen mukaisten maksujen prosenttiosuus
(ajallaan maksettujen maksujen suhde %)
83 %
76 %
78 %
76 %
Maksuviivästysten vuoksi vireillä olevat
oikeudenkäynnit (määrä)
Koska Hiabilla ei ole vakiomaksuehtoa, siihen liittyvät mittarit eivät ole olennaisia Hiabille. Näiden sijaan yhtiö
julkaisee tiedot liittyen indikaattoriin, joka mittaa ajallaan maksettujen maksujen suhdetta. Indikaattori avulla Hiab
seuraa, kuinka paljon todellinen maksupäivä eroaa toimittajan kanssa sovitusta maksuehdosta. Suhde lasketaan
ennen eräpäivää tai eräpäivänä maksettujen laskujen määrän perusteella. Toimittajien kanssa sovittuihin
maksuehtoihin, jotka eivät ole saatavilla yhtiön päätiedoissa, asetetaan ajaksi oletusarvoisesti ”erääntyy
välittömästi”, ja ne jätetään sen vuoksi laskennan ulkopuolelle. ”Erääntyy välittömästi” -laskut muodostavat noin
viisi prosenttia laskujen kokonaismäärästä.
Vaikka Hiabilla ei ole erityistä ohjesääntöä, jolla pyrittäisiin estämään maksujen myöhästyminen toimittajille, pienet
ja keskisuuret toimittajat mukaan luettuina, yhtiön tavoitteena on jatkuvasti parantaa ajallaan maksettujen
maksujen suhdetta. Hiab asetti tälle työlle strategisen tavoitteen vuonna 2022, ja eri kehityshankkeet ovat siitä
lähtien jatkuvasti parantaneet tilannetta.
Osa hallituksen toimintakertomusta56
Sisäinen valvonta, riskit ja
riskienhallinta
Sisäinen valvonta ja riskienhallinta
Hiabin sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa,
että Yhtiön toiminta on tehokasta ja tuloksellista, että
riskienhallinta on riittävää ja asianmukaista ja että
taloudellinen ja muu tuotettu informaatio on
luotettavaa. Hiabin sisäinen valvonta pohjautuu Yhtiön
eettisiin toimintaohjeisiin ja sisäisten kontrollien
viitekehykseen, joita taloudellisen raportointiprosessin
osalta tukevat ohjesäännöt, muut ohjeistukset sekä
vakiintuneet prosessit ja viestintä koko
organisaatiossa. Hallituksen hyväksymässä Hiabin
sisäistä valvontaa koskevassa ohjesäännössä
(Internal Control Policy) määritellään valvonnan
periaatteet, menetelmät ja vastuut. Organisaation joka
tasolla ja toiminnoissa tapahtuvan valvonnan avulla
varmistetaan riskien hallinta Yhtiön tavoitteiden
saavuttamiseksi. Valvonnan tavoitteena on havaita,
estää ja korjata mahdolliset virheet ja poikkeamat
liiketoiminnassa ja talousraportoinnissa. Valvonnasta
on vastuussa Yhtiön liiketoiminnasta vastaava
organisaatio, ja jokainen työntekijä vastaa omalta
osaltaan valvonnan tehokkuudesta.
Hiabin sisäinen tarkastus on riippumaton ja
objektiivinen toiminto, joka tuottaa arviointi-,
varmistus- ja konsultointipalveluita ja jonka
tavoitteena on tuottaa lisäarvoa Hiabille ja sen
liiketoiminnoille. Sisäinen tarkastus on olennainen osa
hallinto- ja ohjausjärjestelmää. Se auttaa
organisaatiota saavuttamaan tavoitteensa tarjoamalla
järjestelmällisen lähestymistavan johtamis- ja hallinto-
sekä riskienhallinta- ja valvontaprosessien
tuloksellisuuden arviointiin ja parantamiseen.
Hallituksen hyväksymässä sisäisen tarkastuksen
työjärjestyksessä määritellään toiminnon valtuudet,
laajuus ja raportointilinjat.
Hiabin riskienhallintaa ohjaa hallituksen hyväksymä
yritysriskien hallinnan ohjesääntö (Enterprise Risk
Management Policy), jossa määritellään
riskienhallinnan tavoitteet, periaatteet, prosessi ja
vastuut. Riskienhallinnan tulee sisältyä kaikkiin
liiketoimintapäätöksiin ja suunnitelmiin. Keskeisenä
periaatteena on jatkuva, järjestelmällinen ja
ennaltaehkäisevä toiminta riskien tunnistamiseksi,
Yhtiön hyväksymän riskitason määrittelemiseksi,
riskien arvioimiseksi ja käsittelemiseksi sekä riskien
toteutuessa niiden tehokkaaksi hoitamiseksi.
Hallitus määrittelee Hiabin hyväksymän riskitason ja
valvoo, että Yhtiössä on asianmukainen
riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan organisaatio.
Toimitusjohtaja ja johtoryhmä vastaavat
riskienhallinnan toimintatavoista, toimeenpanosta
sekä valvonnasta. Hiabin riskienhallinta on hajautettu
yksiköihin ja konsernin tukitoimintoihin, jotka
määrittelevät riskienhallinnan vastuulliset tahot ja
vastaavat riskien tunnistamisesta, hallinnasta ja
raportoinnista. Riskienhallintatoiminto raportoi
toimitusjohtajalle ja johtoryhmälle löydetyistä riskeistä
sekä neljännesvuosittain hallituksen tarkastus- ja
riskienhallintavaliokunnalle riskienhallintaprosessissa
tunnistetuista riskeistä ja niiden käsittelystä.
Hiabin yritysriskien hallintaprosessi (ERM) sisältää
kattavasti kestävyyteen liittyviä näkökulmia
sisällyttämällä prosessiin ympäristöön,
yhteiskuntavastuuseen ja sääntelyyn liittyviä tekijöitä.
Rahoitusriskejä, kuten valuutta-, korko-,
maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriskejä, luotto- ja
vastapuoliriskejä sekä toiminnallisia riskejä, hallitaan
keskitetysti konsernirahoituksessa, ja niistä
raportoidaan säännöllisesti johdolle ja hallituksen
tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnalle. Hallituksen
toimintakertomus sisältää arvion Yhtiön
merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä
sekä lähiajan riskeistä.
Lähiajan riskit ja epävarmuustekijät
Maailmantalouden kehityksellä on suora vaikutus
Hiabin toimintaympäristöön ja asiakkaiden
investointihalukkuuteen. Maailmankaupassa ja
kansainvälisissä toimitusketjuissa tapahtuvat
muutokset, geopoliittiset jännitteet ja sodat, tariffit,
energian saatavuus, sanktiot ja kauppasodat voivat
vaikuttaa Hiabin ratkaisujen kysyntään.
Meneillään olevat kauppa- ja geopoliittiset jännitteet
ovat tällä hetkellä merkittävimmät riskit Hiabin
toimintaympäristössä. Tilanne lisää epävarmuutta
maailmanlaajuisista kasvunäkymistä ja on vaikuttanut
etenkin Yhdysvaltojen markkinoilla. Vaikutukset ovat
olleet nähtävissä Yhdysvalloissa asiakkaiden
hidastuneessa päätöksenteossa, mikä on vaikuttanut
negatiivisesti Hiabin saatuihin tilauksiin ja
liikevaihtoon. Lisäksi tilanne vaikeuttaa
hankintakustannusten hallintaa ja tuotteiden
hinnoittelua sekä lisää Hiabin investointipäätöksiin
liittyviä riskejä. Tullimääräysten äkilliset muutokset
ovat aiheuttaneet epävarmuutta maksettavien
tuontitullien lopullisesta määrästä ja siten myös
vaikeuttaneet tuotteiden hinnoittelupäätöksiä.
Merkittävä osa Yhdysvalloissa myydyistä Hiabin
tuotteista kootaan paikallisesti, mutta suuri osa
komponenteista hankitaan maailmanlaajuisesti. Hiab
ei välttämättä pysty siirtämään yhtiön tuotteisiin tai
niiden komponentteihin jo asetettujen ja mahdollisten
uusien tullien myötä nousevia kustannuksia
asiakkaidensa maksettavaksi täysimääräisesti.
Korkeammat hinnat voivat myös johtaa näiden
tuotteiden kysynnän laskuun. Hiabin johto seuraa
aktiivisesti tätä epävakaata tilannetta ja pyrkii
lieventämään sen vaikutuksia muun muassa
selvittämällä vaihtoehtoisia toimittajia, tekemällä
hintojen tarkistuksia ja suunnittelemalla
tehdaskapasiteettia vastaamaan kysyntää.
Kysynnän lasku voi johtaa tuotantomäärien laskuun ja
pakottaa Hiabin tekemään toimintojen
uudelleenjärjestelyjä tai omaisuuserien alaskirjauksia.
Toisaalta, jatkuvan epävakauden vuoksi Hiab voi
päättää tuotantokapasiteettinsa säilyttämisestä
nopean skaalattavuuden mahdollistamiseksi, mikä
saattaa johtaa tuotantokapasiteetin vajaakäyttöön ja
siten alhaisempaan kannattavuuteen. Kysynnän lasku
voi myös johtaa kiihtyneeseen hintakilpailuun.
Hiab suunnittelee parhaillaan toimintamallinsa
kehittämistä, alhaisempaan kustannustasoon
tähtäävää ohjelmaa sekä Ruotsin Bispgårdenissa
sijaitsevan tuotantoyksikkönsä sulkemista.
Suunniteltuihin toimiin voi liittyä riskejä, jotka
koskevat esimerkiksi toimituskykyä, kustannuksia ja
osaavan henkilöstön pysyvyyttä.
Hiabin tilauksista merkittävä osa tulee Yhdysvaltojen
markkinoilta. Olemassa olevan tilauskannan
rahavirtojen suojaamisesta huolimatta Yhdysvaltain
dollarin heikentyminen voi pidemmällä aikavälillä
heikentää Hiabin tulosta. Vastaavasti dollarin
vahvistuminen voi parantaa Hiabin tulosta.
Hiabin ilmastonmuutokseen ja muihin
vastuullisuusaiheisiin liittyvät taloudelliset riskit
esitetään yksityiskohtaisesti Hiabin
kestävyysraportissa. Yhtiö altistuu ympäristöriskeille
markkinakehityksen, sääntelyn ja teknologian
muutosten sekä kasvihuonekaasupäästöjen
vähennystavoitteidensa kautta. Esimerkkejä näistä
riskeistä ovat kilpailijoiden vähäpäästöisten
teknologioiden tarjonnan nopeampi kehittyminen,
kriittisten mineraalien ja komponenttien rajallinen
saatavuus ja korkeat kustannukset sekä asiakkaiden
maksuhalukkuuden muuttuminen epävarmaksi
vähäpäästöisten tuotteiden korkeampien hintojen
vuoksi.
Lisäksi Hiabin ilmastotavoitteiden saavuttaminen
edellyttää siirtymävaihetta, johon liittyy riskejä.
Toteutuessaan näillä riskeillä voi olla merkittäviä
taloudellisia vaikutuksia, kuten merkittävät
päästövähennyksiä tukevat investointitarpeet sekä
lisäkustannukset, jotka liittyvät uusien teknologioiden
käyttöönottoon, projektiriskien toteutumiseen ja
uudenlaisiin takuuvikoihin.
Ilmastonmuutoksen Hiabille aiheuttamien
taloudellisten vaikutusten arviointi on monimutkaista,
Osa hallituksen toimintakertomusta57
koska vaikutusten ilmenemistä ja ajoitusta on vaikea
ennustaa, niiden euromääräisestä mittaamisesta
puhumattakaan. Yhtiön päästövähennystavoitteiden
saavuttaminen vaatii toimenpiteitä kaikilla Hiabin
liiketoiminnan osa-alueilla.
Hiab on osallisena eräissä oikeudenkäynneissä.
Kansainvälisten sopimusten ja lakien tulkinta voi
heikentää lopputulosten ennustettavuutta. Hiab on
mukana myös erityisvaatimuksia sisältävissä julkisen
sektorin liiketoimissa. Jos vaatimuksia ei pystytä
noudattamaan, voi seurauksena olla sanktioita tai
poissulkemisia tämän sektorin tarjouskilpailuista.
Maailmankaupan lisääntyneet jännitteet lisäävät riskiä
epäonnistua kauppaan ja vientivalvontamääräyksiin
liittyvien vaatimusten täyttämisessä.
Tuoteturvallisuusmääräysten laiminlyönti tai muut
tuotevastuuvaateet voisivat johtaa oikeudenkäynteihin
tai vaateisiin ja vaikuttaa negatiivisesti Hiabin
maineeseen ja tulokseen.
Hiabin tekemiin ja suunnittelemiin yrityskauppoihin
liittyy riskejä esimerkiksi paikallisten markkinoiden
tuntemukseen, viranomaisprosesseihin, asiakkaisiin,
yrityskulttuuriin, integraatioon, kustannuksiin,
tavoitteiden toteutumiseen sekä avainhenkilöihin
liittyen.
Hiabin toimintaan liittyvät olennaisesti myös
tietoturvariskit. Kyberhyökkäys Hiabin, sen
asiakkaiden tai toimittajien toiminnan kannalta
kriittisiä järjestelmiä kohtaan voi aiheuttaa esimerkiksi
häiriöitä toimintavarmuuteen, johtaa liikevaihdon
laskuun ja aiheuttaa haittaa Hiabin maineelle.
Riskejä on kuvattu Hiabin internetsivuilla
www.hiabgroup.com, osiossa Sijoittajasuhteet  >
Hallinnointi.
Osakepääoma ja
kannustinohjelmat
Osakepääoma, omat osakkeet ja osakeanti
Hiab Oyj:n osakepääoma oli vuoden 2025 lopussa 20
000 000 euroa. B-sarjan osakkeiden määrä oli 55 182
079 kappaletta ja A-sarjan osakkeiden määrä 9 526
089 kappaletta.
Vuoden 2025 lopussa Hiabin hallussa oli 189 515
omaa B-sarjan osaketta, mikä vastaa 0,29 prosenttia
osakkeiden yhteismäärästä ja 0,13 prosenttia
osakkeiden yhteisäänimäärästä. Ulkona olevien B-
sarjan osakkeiden lukumäärä oli 54 992 564.
26.3.2025 yhtiön hallitus päätti suunnatusta
maksuttomasta osakeannista pitkän aikavälin
osakepalkkio-ohjelmien palkkioiden maksamista
varten. Osakeannissa yhtiö luovutti 3.4.2025 yhteensä
594 535 hallussaan olevaa yhtiön B-sarjan osaketta
vastikkeetta seuraavissa osakepalkkio-ohjelmissa
oleville avainhenkilöille osakepalkkio-ohjelmien
ehtojen mukaisesti.
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2020–
2024, ansaintajakso 2022–2024
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2023–
2025 (ansainta vuosilta 2023–2024 ohjelman
jäsenille, joiden työ- tai toimisuhde konserniin
päättyy yhtiön transformaation myötä)
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024–
2026 (ansainta vuodesta 2024 ohjelman jäsenille,
joiden työ- tai toimisuhde konserniin päättyy yhtiön
transformaation myötä)
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2020–2024,
sitouttamisjakso 2022–2024, kolmas maksuerä
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2023–2025,
toinen maksuerä
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2024–2026,
ensimmäinen maksuerä
Sitouttava osakepalkkio-ohjelma 2023–2025
Osakkeiden luovuttaminen perustui varsinaisen
yhtiökokouksen 26.3.2025 hallitukselle antamaan
valtuutukseen, jonka perusteella hallitus voi päättää
enintään 952 000 A-sarjan osakkeen ja 5 448 000 B-
sarjan osakkeen luovuttamisesta.
Osakepohjaiset kannustinohjelmat
Hiab Oyj:ssä oli vuonna 2025 käynnissä
suoritusperusteisia ja sitouttavia osakepalkkio-
ohjelmia yhtiön avainhenkilöille. Vuoden 2025 aikana
uusia osakepohjaisia kannustinohjelmia ei perustettu.
Seuraavat edeltävinä kalenterivuosina käynnistetyt
osakepalkkio-ohjelmat olivat käynnissä vuoden 2025
lopussa:
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2023–
2025 (tiedotettu 2.2.2023, oikaisemisesta tiedotettu
7.8.2024). Kalenterivuoden 2025 käsittävällä
mittausjaksolla mahdollisen palkkion perustana on
ekoratkaisujen tuoteryhmän osuus saaduista
tilauksista. Aktiivisten jäsenten määrä ohjelmassa
neljännen vuosineljänneksen lopussa oli 32
henkilöä. Heille ohjelmasta maksettavat palkkiot
ovat yhteensä enintään noin 110 000 yhtiön B-
sarjan osaketta. 
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024–
2026 (tiedotettu 20.12.2023, oikaisemisesta
tiedotettu 7.8.2024). Kalenterivuodet 2025–2026
käsittävällä mittausjaksolla mahdollisen palkkion
perustana on huoltoliiketoiminnan bruttokate.
Aktiivisten jäsenten määrä ohjelmassa neljännen
vuosineljänneksen lopussa oli 34 henkilöä. Heille
ohjelmasta maksettavat palkkiot ovat yhteensä
enintään noin 103 000 yhtiön B-sarjan osaketta.
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2025–
2027 (tiedotettu 19.12.2024). Kalenterivuodet
2025–2027 käsittävällä mittausjaksolla
mahdollisen palkkion perustana on osakekohtainen
tulos (EPS). Ohjelman piiriin kuuluu noin 70 valittua
yhtiön avainhenkilöä, joiden yhteenlaskettu
enimmäispalkkio ohjelmasta on noin 90 000 yhtiön
B-sarjan osaketta.
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2023–2025
(tiedotettu 2.2.2023, oikaisemisesta tiedotettu
7.8.2024). Aktiivisten jäsenten määrä ohjelmassa
neljännen vuosineljänneksen lopussa oli kaksi ja
heille ohjelmasta maksettavat palkkiot olivat
yhteensä enintään noin 6 000 yhtiön B-sarjan
osaketta.
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2024–2026
(tiedotettu 20.12.2023, oikaisemisesta tiedotettu
7.8.2024). Aktiivisten jäsenten määrä ohjelmassa
neljännen vuosineljänneksen lopussa oli kaksi ja
heille ohjelmasta maksettavat palkkiot olivat
yhteensä enintään noin 6 000 yhtiön B-sarjan
osaketta.
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2025–2027
(tiedotettu 19.12.2024). Ohjelmasta maksettavat
palkkiot ovat enintään noin 10 000 yhtiön B-sarjan
osaketta. Ohjelmassa ei ole aktiivisia jäseniä.
Osa hallituksen toimintakertomusta58
Hallinnointi
Hallitus ja toimitusjohtaja
Hiabin yhtiökokous nimittää hallituksen jäsenet
osakkeenomistajien nimitystoimikunnan esityksestä,
ja hallitus nimittää yhtiön toimitusjohtajan.
Johtoryhmä
31.12.2025 yhtiön johtoryhmään kuuluivat:
Scott Phillips, toimitusjohtaja
Mikko Puolakka, talous- ja rahoitusjohtaja
Michaël Bruninx, johtaja, Services
Hermanni Lyyski, johtaja, Demountables and
Defence
Jenny McGeough, johtaja, Loader Cranes, Heavy
and Superheavy
Barry McGrane, johtaja, Truck Mounted Forklifts
Martin Saint, johtaja, Tail Lifts
Magdalena Wojtowicz-Tokarz, johtaja, Loader
Cranes, Light and Medium
Kimberly Allan, johtaja, Business Excellence
Ghita Jansson-Kiuru, henkilöstöjohtaja
Birgitte Skade, markkinointi- ja viestintäjohtaja
Taina Tirkkonen, lakiasiainjohtaja
Varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
Yhtiön varsinainen yhtiökokous pidettiin 26.3.2025
Helsingissä. Kaikki 12.2.2025 julkaistussa
yhtiökokouskutsussa esitetyt asiakohdat hyväksyttiin.
Yhtiökokous hyväksyi, että yhtiöjärjestyksen 1 §:ää
muutetaan siten, että yhtiön uusi toiminimi on Hiab
Oyj ja englanniksi Hiab Corporation. Yhtiökokous
hyväksyi myös ehdotetut muutokset yhtiöjärjestyksen
2, 5, 9 ja 12 §:ään.
Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen ja
konsernitilinpäätöksen, hyväksyi palkitsemispolitiikan
ja vuoden 2024 palkitsemisraportin ja myönsi
vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja
toimitusjohtajalle tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Kokous päätti hallituksen valtuuttamisesta
päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta,
osakeanneista ja lahjoituksista.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen osinkoehdotuksen
1,19 euroa kutakin A-sarjan ja 1,20 euroa kutakin
ulkona olevaa B-sarjan osaketta kohden. Osinko
maksettiin 4.4.2025. Lisäksi yhtiökokous valtuutti
hallituksen päättämään lisäosingosta, jonka määrä on
1,56 euroa kutakin A-sarjan osaketta kohden ja 1,57
euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan osaketta
kohden. Lisäosingon maksaminen on ehdollinen sille,
että MacGregor -liiketoiminnan myynti Tritonin
hallinnoimille rahastoille saatetaan päätökseen, kuten
yhtiö on tiedottanut 14.11.2024. Hallitus aikoo
päättää lisäosingosta 29.9.2025 pidettäväksi
suunnitellussa kokouksessaan. Yhtiö tiedotti
29.9.2025, että Hiabin hallitus on päättänyt
lisäosingosta valtuutuksen mukaisesti. Osinko
maksettiin osakkeenomistajalle, joka osingonmaksun
täsmäytyspäivänä 2.10.2025 oli merkitty Euroclear
Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Osinko maksettiin 9.10.2025.
Hallitukseen valittiin kahdeksan (8) jäsentä.
Hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen Eric Alström,
Raija-Leena Hankonen-Nybom, Ilkka Herlin, Jukka
Moisio, Tuija Pohjolainen-Hiltunen, Ritva Sotamaa ja
Luca Sra ja uudeksi hallituksen jäseniksi valittiin
Casimir Lindholm, jonka toimikausi alkaa hänen
toiveensa mukaisesti 1.4.2025. Hallituksen jäsenten
palkkiot hyväksyttiin myös yhtiökokoukselle tehdyn
ehdotuksen mukaisesti.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen
tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy ja
kestävyysraportoinnin varmentajaksi
kestävyystarkastusyhteisö Ernst & Young Oy.
Tilintarkastajien ja kestävyysraportoinnin varmentajan
palkkiot päätettiin maksaa yhtiön hyväksymän laskun
mukaan.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen ehdotuksen, että
yhtiölle perustetaan osakkeenomistajien
nimitystoimikunta ja että sille vahvistetaan
työjärjestys. Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
tehtävänä on valmistella hallituksen jäsenten
lukumäärään, valintaan ja palkitsemiseen liittyvät
ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle sekä
tarvittaessa ylimääräiselle yhtiökokoukselle.
Yhtiö julkaisi 26.3.2025 pörssitiedotteet
yhtiökokouksen päätöksistä ja hallituksen
järjestäytymiskokouksesta. Kutsu, pörssitiedotteet ja
hallituksen jäsenten esittelyt ovat saatavilla yhtiön
verkkosivuilla www.hiabgroup.com.
Hallituksen järjestäytyminen
Varsinaisessa yhtiökokouksessa valittu hallitus valitsi
järjestäytymiskokouksessaan 26.3.2025 Jukka
Moision hallituksen puheenjohtajaksi. Hallituksen
varapuheenjohtajaksi valittiin Casimir Lindholm, jonka
toimikausi alkoi hänen toiveensa mukaisesti 1.4.2025.
Lisäksi hallitus valitsi keskuudestaan puheenjohtajat
ja jäsenet tarkastus- ja riskienhallintavaliokuntaan
sekä henkilöstö- ja palkitsemisvaliokuntaan (entinen
nimitys- ja palkitsemisvaliokunta). Hallituksen
sihteerinä on toiminut 1.4.2025 alkaen
lakiasiainjohtaja Taina Tirkkonen, ottaen vastuun Outi
Aaltoselta.
Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnan jäseniksi
valittiin Eric Alström, Raija-Leena Hankonen-Nybom, ja
Tuija Pohjolainen-Hiltunen. Valiokunnan
puheenjohtajaksi valittiin Raija-Leena Hankonen-
Nybom.
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunta vaihtoi nimensä
henkilöstö- ja palkitsemisvaliokunnaksi. Hallituksen
jäsenistä Casimir Lindholm, Jukka Moisio ja Ritva
Sotamaa valittiin valiokunnan jäseniksi. Valiokunnan
puheenjohtajaksi valittiin Jukka Moisio.
Hallituksen valtuutukset
Varsinainen yhtiökokous valtuutti 26.3.2025
hallituksen päättämään omien osakkeiden
hankkimisesta ja/tai pantiksi ottamisesta yhtiön
vapaalla omalla pääomalla. Valtuutus käsittää
yhteensä enintään 6 400 000 omaa osaketta niin, että
A-sarjan osakkeita voidaan hankkia ja/tai ottaa
pantiksi enintään 952 000 kappaletta ja B-sarjan
osakkeita enintään 5 448 000 kappaletta. Valtuutus
on voimassa seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen
päättymiseen asti, kuitenkin enintään 18 kuukautta
yhtiökokouspäivästä lukien, ja se kumoaa
aikaisemman valtuutuksen.
Varsinainen yhtiökokous valtuutti 26.3.2025
hallituksen päättämään osakeannista ja optio-
oikeuksien sekä muiden osakeyhtiölain 10 luvun 1
§:ssä tarkoitettujen osakkeisiin oikeuttavien erityisten
oikeuksien antamisesta. Valtuutus on voimassa
seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättymiseen
asti, kuitenkin enintään 18 kuukautta
yhtiökokouspäivästä lukien, ja se kumoaa
aikaisemman valtuutuksen.
Osa hallituksen toimintakertomusta59
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta
Hiabin osakkeenomistajien nimitystoimikunta
("Nimitystoimikunta") nimettiin Nimitystoimikunnan
työjärjestyksen mukaisesti 6.6.2025. Yhtiön
varsinainen yhtiökokous hyväksyi Nimitystoimikunnan
työjärjestyksen 26.3.2025 pidetyssä
yhtiökokouksessa.
Nimitystoimikunnassa on neljä (4) jäsentä.
Nimitystoimikunnan työjärjestyksen mukaan
Nimitystoimikunnan jäsenet nimetään siten, että
kahdella suurimmalla A-sarjan osakkeiden omistajalla
on kullakin oikeus nimetä yksi (1) jäsen ja kahdella
suurimmalla B-sarjan osakkeiden omistajalla, jotka
eivät samalla omista A-sarjan osakkeita, on kullakin
oikeus nimetä yksi (1) jäsen.
Nimitystoimikunnan työjärjestyksen mukaan
osakkeenomistajien omistusosuus yhtiön kaikkien
osakkeiden tuottamista äänistä määräytyy Hiabin
osakasluettelon perusteella kunkin vuoden kesäkuun
ensimmäisen pankkipäivän tilanteen mukaisesti.
15.9.2025 Mariatorp Oy, joka on yksi neljästä
osakkeenomistajasta, joilla on oikeus nimetä jäsen
Hiabin osakkeenomistajien nimitystoimikuntaan, on
ilmoittanut yhtiölle vaihtavansa nimeämäänsä
jäsentä. Mariatorp Oy nimeää Ilona Herlinin Heikki
Herlinin tilalle Nimitystoimikuntaan.
Muutoksen myötä Nimitystoimikunnan jäsenet ovat:
Ville Herlin (Wipunen varainhallinta oy:n
nimeämänä)
Ilona Herlin (Mariatorp Oy:n nimeämänä)
Markus Aho, Varatoimitusjohtaja, Sijoitukset,
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varma
(Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Varman
nimeämänä)
Rami Vehmas, osakejohtaja, Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen (Keskinäinen
Eläkevakuutusyhtiö Ilmarisen nimeämänä)
Osakkeenomistajien nimitystoimikunnan
ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle
Hiab tiedotti 19.12.2025 osakkeenomistajien
nimitystoimikunnan ehdotukset 24.3.2026 pidettävälle
varsinaiselle yhtiökokoukselle. Lisätietoja on
saatavilla julkaistussa pörssitiedotteessa.
Lainat, vastuut ja vastuusitoumukset yhtiön
lähipiiriin kuuluville
Hiabilla ei ollut lainoja, vastuita ja vastuusitoumuksia
yhtiön lähipiiriin kuuluville henkilöille eikä heidän
lähipiirilleen 31.12.2025.
Hallituksen ehdotus voitonjaosta
Emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma 31.12.2025 oli
695 544 248,90 euroa. Hallitus ehdottaa 24.3.2026
kokoontuvalle yhtiökokoukselle, että käytettävissä
olevista voittovaroista jaetaan osinkoa 1,16 euroa
kutakin 9 526 089 A-sarjan ja 1,17 euroa kutakin
54 398 029 (31.12.2025) ulkona olevaa B-sarjan
osaketta kohden, eli yhteensä 75 391 563,12 euroa
31.12.2025 päättyneeltä tilikaudelta.
Osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka on
osingonmaksun täsmäytyspäivänä 26.3.2026
merkittynä yhtiön Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään
osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että osinko
maksetaan 2.4.2026.
Jäljelle jäävät jakokelpoiset varat, 620 152 685,78
euroa, jätetään vapaaseen omaan pääomaan.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden
päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia
muutoksia. Yhtiön maksuvalmius on hyvä, eikä
ehdotettu voitonjako vaaranna yhtiön maksukykyä.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
5.1.2026, yhtiö tiedotti että se oli saanut päätökseen
brasilialaisen nosturivalmistaja ING Cranesin oston,
josta yhtiö tiedotti 26. marraskuuta 2025.
Yrityskauppa vahvistaa merkittävästi Hiabin nykyistä
asemaa Brasilian markkinoilla. Hankitut toiminnot
sisällytetään Hiabin taloudelliseen raportointiin
vuoden 2026 ensimmäisestä neljänneksestä alkaen.
Vuonna 2024 ING Cranesin liikevaihto oli noin 50
miljoonaa euroa.
20.1.2026, yhtiö tiedotti suunnitelmistaan kehittää
toimintamalliaan paremmin skaalautuvaksi ja
asiakaskeskeisemmäksi sekä päivitti tietoja
ohjelmasta, jonka tavoitteena on alhaisempi
kustannustaso. Uusi toimintamalli olisi keskeinen
askel liiketoiminnan pitkän tähtäimen
skaalautuvuuden ja asiakaskeskeisyyden
vahvistamisen kannalta. Suunnitelman mukaan yhtiö
järjestää uudelleen nykyisen kuuden divisioonan
organisaatiorakenteen kolmeksi liiketoiminta-
alueeksi. Suunniteltu muutos vahvistaa Hiabin
asemaa kuormankäsittelyn teknologiajohtajana ja
varmistaa yhtiön sopeutumiskyvyn muutoksiin.
Ehdotetun, kolmeen liiketoiminta-alueeseen
perustuvan organisaatiorakenteen on suunniteltu
astuvan voimaan toisen vuosineljänneksen aikana.
Muutos on ehdollinen yhteistoimintaelinten
kuulemiselle asianomaisilla lainkäyttöalueilla. Kolmen
liiketoiminta-alueen lisäksi Hiabilla olisi myös jatkossa
viisi funktiota, joiden johtajat raportoivat
toimitusjohtaja Scott Phillipsille.
Suunnitelmien seurauksena Hiabin johtoryhmän
muodostavat 1.4.2026 alkaen:
Scott Phillips, toimitusjohtaja
Mikko Puolakka, talous- ja rahoitusjohtaja
Michaël Bruninx, johtaja, Services
Hermanni Lyyski, johtaja, Delivery Solutions
Magdalena Wojtowicz-Tokarz, johtaja, Lifting
Solutions
Kimberly Allan, johtaja, Business Excellence
Ghita Jansson-Kiuru, henkilöstöjohtaja
Birgitte Skade, markkinointi- ja viestintäjohtaja
Taina Tirkkonen, lakiasiainjohtaja
Tiedote sisälsi myös päivitettyjä tietoja ohjelmasta,
jonka tavoitteena on saavuttaa noin 20 miljoonaa
euroa alhaisempi kustannustaso vuonna 2026
vuoteen 2025 verrattuna. Alustavien arvioiden
mukaan, ehdollisina yhteistoimintaelinten
kuulemiselle asianomaisilla lainkäyttöalueilla,
suunnitellut toimenpiteet voivat johtaa noin 480
työtehtävän vähentämiseen maailmanlaajuisesti,
joista noin 60 Suomessa. Yksityiskohtaiset tiedot
suunnitelluista vaikutuksista tullaan tiedottamaan ja
tarpeen vaatiessa neuvottelemaan paikallisesti
suunnitelmien edistyessä.
Lisätietoja on saatavilla 20. tammikuuta 2026
julkaistussa pörssitiedotteessa.
11.2.2026 yhtiön hallitus on päättänyt kahden uuden
osakepohjaisen kannustinohjelman perustamisesta
konsernin avainhenkilöille. Ohjelmat sisältävät
suoritusperusteisen osakepalkkio-ohjelman 2026
2028 sekä rajoitettujen osakkeiden ohjelman 2026
2028 täydentävänä järjestelmänä erityistilanteita
varten. Lisätietoa ohjelmista on saatavilla samana
päivänä julkaistusta pörssitiedotteesta.
Osa hallituksen toimintakertomusta60
Vuoden 2026 näkymät
Hiab arvioi vuoden 2026 vertailukelpoisen
liikevoittoprosentin olevan yli 13,0 prosenttia (2025:
13,7 prosenttia).
Varsinainen yhtiökokous 2026
Hiab Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään tiistaina
24.3.2026.
Osa hallituksen toimintakertomusta61
Tunnusluvut
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
Alla esitetyissä tunnusluvuissa, konsernin tuloslaskelma ja muut tunnusluvut kuvastavat Jatkuvia toimintoja vuosina 2025, 2024 ja 2023. Koko konsernin luvut vuosina 2022 ja 2021 sisältävät Kalmarin ja MacGregorin. Lisätietoa on
esitetty liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
Konsernin tuloslaskelma ja muut tunnusluvut
2025
2024
2023
2022
2021
Liikevaihto
MEUR
1 556
1 647
1 787
4 089
3 315
Liikevaihto Suomen ulkopuolelle
MEUR
1 526
1 605
1 753
4 021
3 244
Liikevoitto
MEUR
208
217
219
106
356
% liikevaihdosta
%
13,3%
13,2%
12,3%
2,6%
10,7%
Vertailukelpoinen liikevoitto
MEUR
213
217
219
316
215
% liikevaihdosta
%
13,7%
13,2%
12,3%
7,7%
6,5%
Tulos ennen veroja
MEUR
202
213
205
79
333
% liikevaihdosta
%
13,0%
13,0%
11,5%
1,9%
10,0%
Kauden tulos
MEUR
151
155
153
23
247
% liikevaihdosta
%
9,7%
9,4%
8,6%
0,6%
7,4%
Poistot ja arvonalentumiset
MEUR
42
44
41
204
117
Palkat ja palkkiot
MEUR
264
275
270
608
611
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
MEUR
55
66
45
81
64
Investoinnit asiakasrahoitussopimuksiin
MEUR
32
16
Investoinnit yhteensä, % liikevaihdosta
%
3,5%
4,0%
2,5%
2,8%
2,4%
Saadut tilaukset
MEUR
1 481
1 509
1 466
4 862
4 427
Tilauskanta
MEUR
534
648
799
3 541
2 847
Tutkimus- ja kehitystoiminnan menot
MEUR
37
39
35
100
102
% liikevaihdosta
%
2,4%
2,3%
1,9%
2,4%
3,1%
Henkilöstö keskimäärin
4 104
4 252
4 535
11 405
11 232
Henkilöstö 31.12.
4 053
4 234
4 477
11 526
11 174
Osa hallituksen toimintakertomusta62
Alla esitetyt konsernitaseen tunnusluvut sisältävät jatkuvat ja lopetetut toiminnot kaikissa esitetyissä kausissa. Lisätietoa lopetetuista toiminnoista on esitetty liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
Konsernitase
2025
2024
2023
2022
2021
Oma pääoma
MEUR
1 010
1 027
1 754
1 528
1 547
Taseen loppusumma
MEUR
1 628
2 450
4 376
4 189
4 027
Korolliset nettovelat
MEUR
-209
-186
179
378
414
Nettokäyttöpääoma
MEUR
249
54
329
286
184
Oman pääoman tuotto (ROE)
%
16,1 %
2,0 %
21,2 %
1,5 %
17,3 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE)
%
17,8 %
7,1 %
19,9 %
4,6 %
14,5 %
Omavaraisuusaste
%
62,8 %
47,6 %
43,8 %
39,2 %
40,6 %
Nettovelkaantumisaste
%
-20,7 %
-18,1 %
10,2 %
24,8 %
26,8 %
Korollinen nettovelka / EBITDA
-0,7
-0,5
0,3
1,2
0,9
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
MEUR
308
582
544
231
169
Osa hallituksen toimintakertomusta63
Osakekohtaiset tunnusluvut
2025
2024
2023
2022
2021
Laimentamaton osakekohtainen tulos 1
EUR
2,34
2,40
2,35
0,37
3,82
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos 1
EUR
2,34
2,39
2,35
0,37
3,82
Oma pääoma/osake
EUR
15,65
16,04
27,25
23,69
23,95
Osinko/osake, B-sarjan osake2, 3
EUR
1,17
2,77
2,15
1,35
1,08
Osinko/osake, A-sarjan osake2, 3
EUR
1,16
2,75
2,14
1,34
1,07
Osingot yhteensä2, 3
MEUR
75
178
138
87
70
Osinko/tulos, B-sarjan osake1, 2, 3
%
49,9 %
115,3 %
91,3 %
364,3 %
28,2 %
Osinko/tulos, A-sarjan osake1, 2, 3
%
49,6 %
114,9 %
91,2 %
362,7 %
28,0 %
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake2, 3
%
2,4 %
5,4 %
4,1 %
3,3 %
2,5 %
Hinta/voitto (P/E), B-sarjan osake 1
21,13
21,26
22,39
111,51
11,46
Osakkeen kurssikehitys, B-sarjan osake
Keskikurssi
EUR
48,02
57,39
45,68
34,82
44,70
Kauden ylin kurssi
EUR
61,20
82,90
55,15
48,46
52,80
Kauden alin kurssi
EUR
34,38
41,26
35,28
24,90
33,60
Kauden päätöskurssi
EUR
49,52
51,08
52,70
41,32
43,84
Osakkeiden markkina-arvo 31.12.4
MEUR
3 195
3 266
3 389
2 689
2 828
B-sarjan osakkeiden markkina-arvo 31.12. 5
MEUR
2 723
2 779
2 887
2 271
2 409
Osakevaihto, B-sarjan osake
('000)
22 110
22 464
22 331
44 306
36 795
Osakevaihto, B-sarjan osake
%
40,1 %
40,7 %
40,5 %
78,5 %
66,2 %
A-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo6
('000)
9 526
9 526
9 526
9 526
9 526
A-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12.6
('000)
9 526
9 526
9 526
9 526
9 526
B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo5
('000)
54 839
54 658
54 957
54 953
54 950
B-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12.5
('000)
54 993
54 398
54 775
54 957
54 957
B-sarjan osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu painotettu keskiarvo 5
('000)
54 951
54 922
55 125
55 148
55 043
Osakkeiden kurssi- ja vaihtotiedot perustuvat Nasdaq Helsinki Oy:n kaupankäyntitietoihin.
1 Vuosien 2023-2025 luvut ovat Jatkuvista toiminnoista ja 2021-2022 koko Konsernin sisältäen Kalmarin ja MacGregorin.
2 Hallituksen ehdotus vuodelle 2025.
3 Vuoden 2024 luku sisältää lisäosingon, joka jaettiin lokakuussa 2025 mikäli MacGregor-liiketoiminnan myynti saadaan päätökseen.
4 Sisältää A- ja B-sarjan osakkeet, omat osakkeet vähennetty.
5 Ei sisällä yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
6 A-sarjan osakkeisiin ei kohdistu laimennusvaikutusta.
Osa hallituksen toimintakertomusta64
Tunnuslukujen laskentakaavat
IFRS-tunnusluvut
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR)
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin kauden aikana
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (EUR)
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin kauden aikana, laimennusvaikutus huomioituna
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
ESMAn vaihtoehtoisia tunnuslukuja koskevien ohjeiden (ESMA Guidelines on Alternative Performance Measures) mukaan vaihtoehtoisena tunnuslukuna (APM) pidetään taloudellista tunnuslukua, joka kuvaa mennyttä tai tulevaa tulosta, taloudellista asemaa tai rahavirtoja ja joka on muu kuin
sovellettavassa tilinpäätösnormistossa määritelty tai nimetty taloudellinen tunnusluku. Hiab käyttää ja julkaisee IFRS-tunnuslukujen lisäksi seuraavia vaihtoehtoisia tunnuslukuja:
Tunnusluku
Määritelmä
Käyttötarkoitus
Viittaus
täsmäytykseen
Liikevoitto (MEUR ja % liikevaihdosta)
=
Liikevaihto - myytyjä suoritteita vastaavat kulut - myynnin ja
markkinoinnin kulut - tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut -
hallinnon kulut - uudelleenjärjestelykulut + liiketoiminnan muut
tuotot - liiketoiminnan muut kulut + osuus osakkuus- ja
yhteisyritysten tuloksesta
Liikevoittoa käytetään liiketoiminnan kannattavuuden
mittaamiseen. Tunnusluku kuvaa toiminnan kannattavuutta
ennen rahoituseriä ja veroja.
Tuloslaskelma
Vertailukelpoinen liikevoitto (MEUR ja % liikevaihdosta)
=
Liikevoitto ilman vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavia eriä
Vertailukelpoista liikevoittoa käytetään liiketoiminnan
tuloskehityksen seurannassa, ennustamisessa ja
tavoiteasetannassa. Tunnusluku lasketaan oikaisemalla
liikevoitosta vertailukelpoisuuteen merkittävästi vaikuttavat
erät, jolloin se parantaa toiminnan kannattavuuden
vertailtavuutta eri kausien välillä.
Liitetieto 2.1 Segmentti-informaatio
Vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavat erät (MEUR)
=
Vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavia eriä ovat alempaan
kustannustasoon tähtäävän ohjelman kustannukset,
uudelleenjärjestelykulut,  pääsääntöisesti myyntivoitot/-tappiot,
liiketoimintojen hankintaan ja myyntiin liittyvät voitot ja tappiot,
liiketoimintojen hankintaan ja integraatioon liittyvät kulut
sisältäen vuosina 2020-2022 kulut koskien
sulautumissuunnitelmaa Konecranes Oyj:n kanssa, omaisuuden
arvonalentumiset ja niiden palautukset, vakuutuskorvaukset ja
oikeudenkäyntikulut.
Käytetään osatekijänä vertailu-
kelpoisen liikevoiton laskemisessa.
Liitetieto 2.1 Segmentti-informaatio
Osa hallituksen toimintakertomusta65
Tunnusluku
Määritelmä
Käyttötarkoitus
Viittaus
täsmäytykseen
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
=
Kauden tulos + poistot ja arvonalentumiset + rahoitustuotot ja -
kulut + verot + muut oikaisuerät + nettokäyttöpääoman muutos
Tunnusluku kuvaa liiketoiminnasta kertynyttä rahavirtaa
myynnin tuoman tulon ja liiketoiminnan vaatimien kulujen
jälkeen. Tämä rahavirta mittaa kykyä suoriutua korkojen,
verojen, investointien sekä oman ja vieraan pääoman
maksuista. Tunnuslukua käytetään liiketoiminnan seurannassa
ja ennustamisessa.
Rahavirtalaskelma
Korollinen nettovelka / EBITDA, viimeiset 12 kk
=
Korollinen nettovelka
Käytetään mittaamaan konsernin pääomarakennetta ja
rahoituskapasiteettia.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
EBITDA, viimeiset 12 kk
Korollinen nettovelka (MEUR)
=
Korolliset velat (Pitkäaikaiset korolliset velat + pitkäaikaisten
lainojen seuraavan vuoden lyhennykset + lyhytaikaiset muut
korolliset velat) - korolliset saatavat (pitkä- ja lyhytaikaiset
lainasaamiset ja muut korolliset saamiset) - rahavarat +/-
joukkovelkakirjalainan valuuttasuojaus
Korollinen nettovelka kuvaa Hiabin velkaantuneisuutta.
Tunnuslukua käytetään pääomarakenteen seurannassa sekä
osatekijänä tunnuslukujen korollinen nettovelka/EBITDA ja
nettovelkaantumisaste laskennassa.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
EBITDA (MEUR), viimeiset 12 kk
=
Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset, viimeiset 12 kk
Käytetään osatekijänä tunnusluvun korollinen nettovelka/
EBITDA laskennassa.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
Nettokäyttöpääoma (MEUR)
=
Vaihto-omaisuus + operatiiviset johdannaisvarat +
myyntisaamiset + sopimuksiin perustuvat omaisuuserät + muut
operatiiviset korottomat saamiset - varaukset - operatiiviset
johdannaisvelat - eläkevelvoitteet - ostovelat - sopimuksiin
perustuvat velat - muut operatiiviset korottomat velat
Nettokäyttöpääomaa käytetään seuraamaan suoraan
operatiiviseen liiketoimintaan sitoutunutta pääomaa. Se ei
sisällä rahoitukseen ja verotukseen liittyviä eriä eikä
pitkäaikaisia varoja. Tunnuslukua käytetään myös tunnusluvun
Operatiivinen sitoutunut pääoma laskennassa.
Liitetieto 5.1 Nettokäyttöpääoma
Operatiivinen sitoutunut pääoma (MEUR)
=
Liikearvo + aineettomat hyödykkeet + aineelliset hyödykkeet +
osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä + osakesijoitukset +
nettokäyttöpääoma
Operatiivinen sitoutunut pääoma kuvaa suoraan liiketoimintaan
sitoutunutta pääomaa, jolla liiketoiminnan tulos tuotetaan. Se ei
sisällä verotukseen ja rahoitukseen liittyviä eriä. Tunnuslukua
käytetään liiketoiminnan pääoman käytön ja sen tehokkuuden
mittaamiseen.
Liitetieto 2.1 Segmentti-informaatio
Investoinnit
=
Lisäykset aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin sisältäen
omistetut käyttöomaisuuserät ja käyttöoikeusomaisuuserät,
pois lukien yrityshankintojen hankintahetken omaisuuserät
Investoinnit ovat pitkäaikaisten tuotannontekijöiden hankintaan
käytettyä rahaa. Tunnuslukua käytetään rahavirtalaskelman
osatekijänä.
Liitetieto 6.2 Aineettomat hyödykkeet; liitetieto 6.3 Aineelliset
hyödykkeet
Oman pääoman tuotto (ROE) (%), viimeiset 12 kk
=
100 x
Kauden tulos, viimeiset 12 kk, ilman jakautumisvoittoa
Käytetään kuvaamaan kuinka paljon tuottoa omistajat saavat
sijoittamilleen varoille.
Kauden tulos: Tuloslaskelma
Oma pääoma: Tase
Jakautumisvoitto: liitetieto 7.3 Lopetetut toiminnot
Oma pääoma (keskimäärin viimeisen 12 kk aikana)
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) (%), viimeiset 12 kk
=
100 x
Tulos ennen veroja + rahoituskulut, viimeiset 12 kk
Käytetään kuvaamaan suhteellista kannattavuutta eli sitä
tuottoa, joka on saatu yritykseen sijoitetulle korkoa tai muuta
tuottoa vaativalle pääomalle.
Tulos ennen veroja ja rahoituskulut: Tuloslaskelma
Taseen loppusumma ja korottomat velat: Tase
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskimäärin viimeisen
12 kk aikana)
Osa hallituksen toimintakertomusta66
Tunnusluku
Määritelmä
Käyttötarkoitus
Viittaus
täsmäytykseen
Operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto (operatiivinen ROCE) (%), viimeiset 12 kk
=
100 x
Liikevoitto, viimeiset 12 kk
Käytetään kuvaamaan suhteellista liiketoiminnan
kannattavuutta eli sitä tuottoa, joka on saatu yrityksen
sijoitetulle korkoa tai muuta tuottoa vaativalle operatiivisesti
sitoutuneelle pääomalle.
Tulos ennen veroja ja rahoituskulut: Tuloslaskelma
Taseen loppusumma ja korottomat velat: Tase
Operatiivinen sitoutunut pääoma (keskimäärin viimeisen 12 kk
aikana)
Korottomat velat
=
Taseen loppusumma - oma pääoma - pitkäaikaiset korolliset
velat - pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset -
lyhytaikaiset muut korolliset velat
Käytetään osatekijänä tunnus-
luvun sijoitetun pääoman tuotto laskennassa.
Tase
Omavaraisuusaste (%)
=
100 x
Oma pääoma
Käytetään mittaamaan vakavaraisuutta ja kertomaan kuinka
suuri osuus varallisuudesta on rahoitettu omalla pääomalla.
Tase
Taseen loppusumma - sopimuksiin perustuvat velat
Nettovelkaantumisaste (%)
=
100 x
Korollinen nettovelka
Käytetään kuvaamaan yrityksen velkaantuneisuutta mittaamalla
omistajien sijoittamien omien pääomien ja rahoittajilta
lainattujen korollisten velkojen suhdetta. Osa Hiabin
lainasopimuksista sisältää yhtiön pääomarakennetta
rajoittavan ehdon, jota mitataan nettovelkaantumisasteella.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
Oma pääoma
Tasepohjaisia tunnuslukuja laskettaessa myytävänä olevat omaisuuserät ja niihin liittyvät velat on huomioitu kyseisiin eriin sisältyvinä, vaikka ne esitetään taseessa yhdellä rivillä.
Osakekohtaiset tunnusluvut
Oma pääoma / osake (EUR)
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
Osinko / osake (EUR)
=
Kaudelta jaettava osinko
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden lopussa
Osinko / tulos (%)
=
100 x
Kaudelta jaettava osinko / osake
Osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto (%)
=
100 x
Osinko / osake
B-sarjan osakkeen kauden päätöskurssi
Hinta / voitto (P/E)
=
B-sarjan osakkeen kauden päätöskurssi
Osakekohtainen tulos
Keskikurssi (EUR)
=
B-sarjan osakkeen euromääräinen kokonaisvaihto kauden
aikana
Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden aikana
Osakkeiden markkina-arvo kauden lopussa
=
Ulkona olevien B-sarjan osakkeiden määrä kauden lopussa x B-
sarjan osakkeen kauden päätöskurssi + Ulkona olevien A-sarjan
osakkeiden määrä kauden lopussa x B-sarjan osakkeen kauden
päätöspäivän keskikurssi
Osakevaihto
=
Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden aikana
Osakevaihto (%)
=
100 x
Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä kauden aikana
B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden
aikana
Osa hallituksen toimintakertomusta67
Keskeisimmät euron valuuttakurssit
Päätöskurssit
31.12.2025
31.12.2024
SEK
10,822
11,459
USD
1,175
1,039
Keskikurssit
2025
2024
SEK
11,073
11,423
USD
1,124
1,083
Osa hallituksen toimintakertomusta68
Osakkeet ja osakkeenomistajat
Hiab Oyj:n B-sarjan osake on noteerattu Nasdaq Helsingin Large Cap -listalla kaupankäyntitunnuksella HIAB. Kaupankäynti alkoi 1.6.2005 Cargotec Oyj:nä ja jatkui 1.4.2025 Hiab Oyj:nä. Osakkeet ovat rekisterissä Euroclear Finland Oy:n
ylläpitämässä arvo- osuusjärjestelmässä, ja Euroclear Finland Oy ylläpitää Hiab Oyj:n virallista omistajaluetteloa.
Osakekohtaiset tunnusluvut 2021-2025, EUR
2025
2024
2023
2022
2021
Laimentamaton osakekohtainen tulos*
2,34
2,40
2,35
0,37
3,82
Oma pääoma/osake
15,65
16,04
27,25
23,69
23,95
Osinko/osake, B-sarjan osake**
1,17
2,77
2,15
1,35
1,08
Osinko/osake, A-sarjan osake**
1,16
2,75
2,14
1,34
1,07
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake, %**
2,4 %
5,4 %
4,1 %
3,3 %
2,5 %
Hinta/voitto (P/E), B-sarjan osake
21,1
21,3
22,4
111,5
11,5
Osakkeen kurssikehitys, B-sarjan osake
Keskikurssi
48,02
57,39
45,68
34,82
44,70
Kauden ylin kurssi
61,20
82,90
55,15
48,46
52,80
Kauden alin kurssi
34,38
41,26
35,28
24,90
33,60
Kauden päätöskurssi
49,52
51,08
52,70
41,32
43,84
*Vuosien 2023-2025 luvut ovat Jatkuvista toiminnoista ja 2021-2022 koko Konsernin sisältäen Kalmarin ja MacGregorin.
**Hallituksen ehdotus vuodelle 2024 sisältäen lisäosingon, joka jaetaan mikäli MacGregor-liiketoiminnan myynti saadaan päätökseen.
Osa hallituksen toimintakertomusta69
Osakkeet ja osakepääoma
Hiabilla on kaksi osakesarjaa, noteeratut B-sarjan
osakkeet ja noteeraamattomat A-sarjan osakkeet.
Yhtiökokouksessa jokaisella A-sarjan osakkeella on
yksi ääni ja kymmenellä B-sarjan osakkeella yksi ääni
kuitenkin niin, että jokaisella osakkeenomistajalla on
vähintään yksi ääni. Kaikkien osakkeiden tuottama
yhteenlaskettu äänimäärä oli vuoden 2025 lopussa 15
039 723.
Maksettu ja kaupparekisteriin merkitty osakepääoma
31.12.2025 oli 20 000 000 euroa. B-sarjan osakkeiden
määrä oli 55 182 079 kappaletta ja A-sarjan
osakkeiden määrä 9 526 089 kappaletta vuoden 2025
lopussa.
Osingonjako
B-sarjan osakkeet oikeuttavat korkeampaan osinkoon
kuin A-sarjan osakkeet. Eri osakesarjoille jaettavan
osingon välisen eron tulee olla vähintään yksi (1)
sentti ja enintään kaksi ja puoli (2,5) senttiä.
Osinkoehdotus
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että käytettävissä
olevista voittovaroista jaetaan tilikaudelta 2025
osinkoa 1,16 euroa kutakin A-sarjan osaketta ja 1,17
euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan osaketta
kohden.
Omat osakkeet ja osakeanti
26.3.2025 yhtiön hallitus päätti suunnatusta
maksuttomasta osakeannista pitkän aikavälin
osakepalkkio-ohjelmien palkkioiden maksamista
varten. Osakeannissa yhtiö luovutti 3.4.2025 yhteensä
594 535 hallussaan olevaa yhtiön B-sarjan osaketta
vastikkeetta seuraavissa osakepalkkio-ohjelmissa
oleville avainhenkilöille osakepalkkio-ohjelmien
ehtojen mukaisesti.
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2020–
2024, ansaintajakso 2022–2024
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2023–
2025 (ansainta vuosilta 2023–2024 ohjelman
jäsenille, joiden työ- tai toimisuhde konserniin
päättyy yhtiön transformaation myötä)
Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024–
2026 (ansainta vuodesta 2024 ohjelman jäsenille,
joiden työ- tai toimisuhde konserniin päättyy yhtiön
transformaation myötä)
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2020–2024,
sitouttamisjakso 2022–2024, kolmas maksuerä
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2023–2025,
toinen maksuerä
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2024–2026,
ensimmäinen maksuerä
Sitouttava osakepalkkio-ohjelma 2023–2025
Osakkeiden luovuttaminen perustui varsinaisen
yhtiökokouksen 26.3.2025 hallitukselle antamaan
valtuutukseen, jonka perusteella hallitus voi päättää
enintään 952 000 A-sarjan osakkeen ja 5 448 000 B-
sarjan osakkeen luovuttamisesta.
Vuoden 2025 lopussa Hiabin hallussa oli 189 515
omaa B-sarjan osaketta, mikä vastaa 0,29 prosenttia
osakkeiden yhteismäärästä ja 0,13 prosenttia
osakkeiden yhteisäänimäärästä. Ulkona olevien B-
sarjan osakkeiden lukumäärä oli 54 992 564.
Osa hallituksen toimintakertomusta70
Osakkeen arvon kehitys ja kaupankäynti
Hiabin B-sarjan osakkeen arvo laski vuoden 2025 aikana 3 prosenttia eli 51,08 eurosta 49,52 euroon. Samaan
aikaan OMX Helsinki Benchmark Cap -indeksi nousi 31 prosenttia.
B-sarjan osakkeiden markkina-arvo vuoden 2025 lopussa ilman yhtiön hallussa olevia omia osakkeita oli 2 723
(2024: 2 779) miljoonaa euroa. Kaikkien osakkeiden markkina-arvo, jossa pörssissä noteeraamattomat A-sarjan
osakkeet on arvostettu B-sarjan osakkeen katsauskauden viimeisen kaupankäyntipäivän keskikurssiin, oli
katsauskauden lopussa ilman yhtiön hallussa olevia omia osakkeita 3 195 (3 266) miljoonaa euroa.
Markkina-arvo, B-sarjan osakkeet, MEUR
Osakekurssi, EUR
Kuukausivaihto, miljoonaa kpl
Markkina-arvo, B-sarjan osakkeet
B-sarjan osakkeen päätöskurssi vuoden 2025 viimeisenä kaupankäyntipäivänä oli 49,52 (51,08) euroa ja vuoden
2025 vaihdolla painotettu keskikurssi 48,08 (57,39) euroa Nasdaq Helsingissä. Katsauskauden ylin kurssi oli 61,20
(82,90) euroa ja alin 34,38 (41,26) euroa. B-sarjan osakkeita vaihdettiin katsauskauden aikana Nasdaq Helsingissä
22 (22) miljoonaa kappaletta, mikä vastasi 1 062 (1 289) miljoonan euron vaihtoa. Osakkeiden keskimääräinen
päivävaihto oli 88 439 (89 4) kappaletta eli 4 (5) miljoonaa euroa. B-sarjan osakkeista käytiin kauppaa myös useilla
vaihtoehtoisilla markkinapaikoilla.
Jakautumisen täytäntöönpanon yhteydessä 30.6.2024 entisen Cargotecin osakkeenomistajat saivat
jakautumisvastikkeena yhden (1) Kalmarin vastaavan osakelajin (eli joko A-sarjan tai B-sarjan) uuden osakkeen
jokaista omistamaansa entisen Cargotecin A-sarjan ja jokaista B-sarjan osaketta kohden. Tällä oli negatiivinen
vaikutus osakkeen kaupankäyntihintaan 1.7.2024.
B-sarjan osakkeen ajantasaiset pörssikurssitiedot ovat luettavissa Hiabin verkkosivuilla www.hiabgroup.com/fi/
sijoittajasuhteet.
13
25
Osa hallituksen toimintakertomusta71
Osakkeenomistajat
Hiabilla oli vuoden 2025 lopussa 36 406 (38 722) rekisteröitynyttä osakkeenomistajaa. Suurin yksittäinen
osakkeenomistaja oli Wipunen varainhallinta oy. Ilkka Herlin oli suurin omistaja, kun omistukseen lasketaan sekä
henkilökohtainen että määräysvaltayhtiöiden omistus. Hallintarekisteröityjen osakkeiden lukumäärä oli 17 329 732
(19 833 458) ja osuus kaikista osakkeista 26,78 (30,65) prosenttia, mikä vastasi 11,58 (1319) prosenttia kaikkien
osakkeiden äänimäärästä.
Kuukausittain päivitettävä lista suurimmista osakkeenomistajista on nähtävillä Hiabin verkkosivuilla
www.hiabgroup.com/fi/sijoittajasuhteet/osake-ja-osakkeenomistajat/.
Osakkeenomistaja
A-sarjan osakkeet
B-sarjan osakkeet
Osakkeet yht.
Osakkeet yht., %
Äänet yht.
Äänet yht., %
Wipunen varainhallinta oy
2 940 067
6 200 000
9 140 067
14,13
3 560 067
23,67
Mariatorp Oy
2 940 067
5 000 000
7 940 067
12,27
3 440 067
22,87
Pivosto Oy
2 940 067
4 000 000
6 940 067
10,73
3 340 067
22,21
Koneen Säätiö Sr
705 888
1 232 454
1 938 342
3,00
829 133
5,51
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
1 606 707
1 606 707
2,48
160 670
1,07
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
1 549 300
1 549 300
2,39
154 930
1,03
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
945 000
945 000
1,46
94 500
0,63
Sr Evli Suomi Pienyhtiöt
580 000
580 000
0,90
58 000
0,39
Valtion Eläkerahasto
550 000
550 000
0,85
55 000
0,37
Nurminen Minna Kirsti
337 135
337 135
0,52
33 713
0,22
OP-Suomi
326 503
326 503
0,50
32 650
0,22
Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas
248 000
248 000
0,38
24 800
0,16
OP-Suomi Pienyhtiöt
237 822
237 822
0,37
23 782
0,16
Sigrid Juséliuksen säätiö
222 800
222 800
0,34
22 280
0,15
Sr Evli Suomi Select
190 000
190 000
0,29
19 000
0,13
Hiab Oyj
189 515
189 515
0,29
18 951
0,13
Sr Nordea Nordic Small Cap
189 123
189 123
0,29
18 912
0,13
Blåberg Anna Karolina
182 745
182 745
0,28
18 274
0,12
Herlin Olli Ilkka Julius
175 000
175 000
0,27
17 500
0,12
Sr Nordea Pro Suomi
166 853
166 853
0,26
16 685
0,11
Yhteensä
9 526 089
24 128 957
33 655 046
52,01
11 938 981
79,38
Hallintarekisteröityjä
17 329 732
Muut osakkeenomistajat
13 723 390
Liikkeeseen laskettu osakemäärä yhteensä 31.12.2025
31 053 122
Perustuu Euroclear Finland Oy:n omistajarekisteriin.
Osa hallituksen toimintakertomusta72
Osakkeiden määrä
Omistajien
lukumäärä
%-osuus
omistajista
Osakemäärä, kpl
%-osuus
osakekannasta
1 - 100
23 077
63,39
908 926
1,41
101 - 500
9 791
26,89
2 357 713
3,64
501 - 1 000
1 836
5,04
1 388 086
2,15
1 001 - 10 000
1 545
4,24
3 890 636
6,01
10 001 - 100 000
121
0,33
3 610 459
5,58
100 001 - 1 000 000
27
0,07
6 176 442
9,55
yli 1 000 000
8
0,02
46 181 108
71,37
Yhteensä
36 406
100,00
64 702 885
99,71
joista hallintarekisteröityjä
11
0,00
17 329 732
26,78
Yhteistilillä
5 283
0,01
Ulkona olevien osakkeiden määrä 31.12.2025
64 708 168
99,72
Omat osakkeet 31.12.2025
1
%
189 515
0,29
Liikkeeseen laskettu osakemäärä yhteensä 31.12.2025
64 708 168
100,00
Perustuu Euroclear Finland Oy:n omistajarekisteriin.
Hallituksen ja johdon osakkeenomistukset
Hiabin hallituksen ja toimitusjohtajan sekä heidän määräysvallassaan olevien yhtiöiden yhteenlaskettu
osakeomistus 31.12.2025 oli 2 940 067 (2 940 067) A-sarjan osaketta ja 6 446 373 (6 223 878) B-sarjan osaketta,
mikä vastasi 14,51 (14,16) prosenttia kaikkien osakkeiden yhteismäärästä ja 23,83 (23,68) prosenttia
yhteisäänimäärästä.
Toimitusjohtaja Scott Phillips on oikeutettu seuraaviin osakepohjaisiin kannustinohjelmiin: Suoritusperusteinen
osakepalkkio-ohjelma 2023–2025, Suoritusperusteinen osakepalkkio-ohjelma 2024–2026, Suoritusperusteinen
osakepalkkio-ohjelma 2025–2027, Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2023–2025 sekä Rajoitettujen osakkeiden
ohjelma 2024–2026.
Hiabin verkkosivuilla osoitteessa www.hiabgroup.com/fi/sijoittajasuhteet on nähtävillä ajantasainen tieto
hallituksen ja johdon omistuksista.
Osakkeenomistajat omistajaryhmittäin 31.12.2025
1
Perustuu Euroclear Finland Oy:n omistajarekisteriin.
Lisätietoa:
Selvitys hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä 2025
Palkitsemisraportti 2025
Hallituksen jäsenten CV:t (hiabgroup.com/fi)
Johtoryhmän jäsenten CV:t (hiabgroup.com/fi)
Osa tilinpäätöstä 73
Tilinpäätös
Osa tilinpäätöstä 74
Konsernitilinpäätös (IFRS)
Konsernin tuloslaskelma
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liikevaihto
2.1, 2.2
1 556,3
1 647,3
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
-1 087,2
-1 168,7
Bruttokate
469,1
478,6
Bruttokate, %
30,1%
29,1%
Myynnin ja markkinoinnin kulut
-90,8
-95,7
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut
-36,7
-38,5
Hallinnon kulut
-131,2
-133,7
Liiketoiminnan muut tuotot
2.4
2,2
7,0
Liiketoiminnan muut kulut
2.4
-4,9
-0,5
Liikevoitto
2.1, 2.3, 2.4, 3.1
207,6
217,1
Liikevoitto, %
13,3%
13,2%
Rahoitustuotot
2.5
9,1
14,6
Rahoituskulut
2.5
-14,6
-18,3
Tulos ennen veroja
202,2
213,4
Tulos ennen veroja, %
13,0%
13,0%
Tuloverot
4.1
-51,0
-58,4
Kauden tulos, jatkuvat toiminnot
151,2
155,0
Kauden tulos, lopetetut toiminnot
7.3
13,2
912,5
Kauden tulos
164,4
1 067,5
Kauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
164,0
1 066,7
Määräysvallattomille omistajille
0,4
0,8
Yhteensä
164,4
1 067,5
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta laskettu
osakekohtainen tulos:
2.6
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR
Jatkuvat toiminnot
2,34
2,40
Lopetetut toiminnot
0,21
14,22
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos,
EUR
Jatkuvat toiminnot
2,34
2,39
Lopetetut toiminnot
0,21
14,16
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä 75
Konsernin laaja tuloslaskelma
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Kauden tulos
164,4
1 067,5
Muut laajan tuloksen erät
Erät, joita ei voida siirtää tulosvaikutteisiksi:
Vakuutusmatemaattiset voitot (+) / tappiot (-)
etuuspohjaisista järjestelyistä
3.4
5,0
-1,3
Verot eristä, joita ei voida siirtää tulosvaikutteisiksi
4.1
-1,1
0,3
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi:
Voitot (+) / tappiot (-) rahavirran suojauksista
28,7
-27,1
Tulokseen siirretyt voitot (+) / tappiot (-) rahavirran
suojauksista
-15,5
14,6
Muuntoerot*
-25,1
71,4
Verot eristä, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi
4.1
-1,2
2,3
Osakkuus- ja yhteisyritysten muiden laajan tuloksen
erien osuus verojen jälkeen
0,7
Muut laajan tuloksen erät, verojen jälkeen
-9,2
60,9
Kauden laaja tulos
155,2
1 128,4
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Kauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
154,9
1 127,6
Määräysvallattomille omistajille
0,3
0,8
Yhteensä
155,2
1 128,4
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden laaja tulos:
Jatkuvat toiminnot
128,0
222,6
Lopetetut toiminnot
7.3
26,8
904,9
Yhteensä
154,9
1 127,6
*Vuonna 2025 muuntoerot sisältävät 8,1 miljoonaa euroa MacGregor-liiketoiminnan myynnin yhteydessä tuloslaskelmaan kuluiksi siirrettyjä muuntoeroja, kts liitetieto
7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit. Vuonna 2024 muuntoerot sisältävät 73,1 miljoonaa euroa osittaisjakautumisen yhteydessä tuloslaskelmaan kuluiksi siirrettyjä
muuntoeroja, kts liitetieto 7.3 Lopetetut toiminnot.
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä 76
Konsernitase
VARAT, MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
6.1
234,9
240,1
Aineettomat hyödykkeet
6.2
16,5
23,2
Aineelliset hyödykkeet
6.3
168,5
159,1
Laskennalliset verosaamiset
4.2
129,1
82,1
Muut korottomat saamiset
5.3, 8.2
1,2
2,0
Pitkäaikaiset varat yhteensä
550,2
506,5
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
5.2
284,8
333,8
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset*
8.2
0,3
0,3
Tuloverosaamiset
32,0
31,5
Johdannaisvarat
8.2, 8.5
4,2
6,0
Myyntisaamiset
5.3, 8.2
250,8
240,8
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
2.2, 5.3
2,0
1,5
Muut korottomat saamiset
5.3
44,0
99,0
Rahavarat*
8.2, 8.3
459,7
439,1
Lyhytaikaiset varat yhteensä
1 078,0
1 152,0
Myytävänä olevat omaisuuserät
7.1
791,6
Varat yhteensä
1 628,2
2 450,1
*Sisältyvät korolliseen nettovelkaan.
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä
OMA PÄÄOMA JA VELAT, MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
20,0
20,0
Muuntoerot
-10,1
14,9
Arvonmuutosrahasto
-0,1
-12,0
Kertyneet voittovarat
1 000,2
1 002,5
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma yhteensä
3.2, 8.6
1 010,0
1 025,4
Määräysvallattomien omistajien osuus
1,9
Oma pääoma yhteensä
1 010,0
1 027,3
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat*
8.2, 8.4, 9.1
76,1
220,9
Laskennalliset verovelat
4.2
5,9
11,7
Eläkevelvoitteet
3.4
24,5
25,4
Varaukset
5.5
0,2
0,3
Muut korottomat velat
5.4, 8.2
2,9
10,0
Pitkäaikaiset velat yhteensä
109,6
268,2
Lyhytaikaiset velat
Korolliset velat*
8.2, 8.4, 9.1
174,7
148,6
Varaukset
5.5
36,7
38,2
Tuloverovelat
26,1
50,1
Johdannaisvelat
8.2, 8.5
2,0
6,1
Ostovelat
5.4
151,7
158,9
Sopimuksiin perustuvat velat
2.2, 5.4
20,5
24,3
Muut korottomat velat
5.4, 8.2
97,0
126,8
Lyhytaikaiset velat yhteensä
508,5
552,9
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat
7.1
601,7
Oma pääoma ja velat yhteensä
1 628,2
2 450,1
Osa tilinpäätöstä 77
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
MEUR
Liite
Osakepääoma
Ylikurssirahasto
Muuntoerot
Arvonmuutos-
rahasto
Sijoitetun vapaan
oman pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2025
20,0
14,9
-12,0
1 002,5
1 025,4
1,9
1 027,3
Kauden tulos
164,0
164,0
0,4
164,4
Rahavirran suojaukset
11,9
11,9
11,9
Muuntoerot
-25,0
-25,0
-0,1
-25,1
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot etuuspohjaisista järjestelyistä
3.4, 4.1
4,0
4,0
4,0
Kauden laaja tulos*
-25,0
11,9
168,0
154,9
0,3
155,2
Maksetut osingot
8.6
-177,8
-177,8
-0,5
-178,4
Osakeperusteiset palkkiot
3.2
7,5
7,5
7,5
Muut muutokset
-1,7
-1,7
Liiketoimet omistajien kanssa
-170,3
-170,3
-2,2
-172,5
Oma pääoma 31.12.2025
20,0
-10,1
-0,1
1 000,2
1 010,0
1 010,0
*Netto verojen jälkeen
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä 78
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Määräys-
vallattomien
omistajien osuus
Oma pääoma
yhteensä
MEUR
Liite
Osakepääoma
Ylikurssirahasto
Muuntoerot
Arvonmuutos-
rahasto
Sijoitetun vapaan
oman pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024
64,3
98,0
-56,4
-2,5
35,3
1 613,6
1 752,3
1,5
1 753,8
Kauden tulos
1 066,7
1 066,7
0,8
1 067,5
Rahavirran suojaukset
-9,5
-9,5
-9,5
Muuntoerot
71,3
71,3
0,1
71,4
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot etuuspohjaisista järjestelyistä
3.4, 4.1
-1,0
-1,0
-1,0
Kauden laaja tulos*
71,3
-9,5
1 065,7
1 127,6
0,8
1 128,4
Osittaisjakautumisen vaikutus
-44,3
-98,0
-26,0
168,3
Omistajille jaetun nettovarojen käypä hinta
7.3
-1 698,2
-1 698,2
-1 698,2
Maksetut osingot
8.6
-138,2
-138,2
-0,4
-138,6
Omien osakkeiden hankinta
-9,3
-18,7
-28,0
-28,0
Osakeperusteiset palkkiot
3.2
9,9
9,9
9,9
Liiketoimet omistajien kanssa
-44,3
-98,0
-35,3
-1 676,8
-1 854,4
-0,4
-1 854,9
Oma pääoma 31.12.2024
20,0
14,9
-12,0
1 002,5
1 025,4
1,9
1 027,3
*Netto verojen jälkeen
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä 79
Konsernin rahavirtalaskelma
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liiketoiminnan nettorahavirta
Kauden tulos
164,4
1 067,5
Poistot ja arvonalentumiset
2.3, 7.3
58,9
270,6
Rahoitustuotot ja -kulut
2.5, 7.3
8,0
14,6
Verot
4.1
55,4
80,9
Osittaisjakautumiseen liittyvät ei-rahavirtavaikutteiset
oikaisut
-1 039,7
Korottomien saamisten muutos
39,7
116,4
Korottomien velkojen muutos
-35,7
-5,8
Vaihto-omaisuuden muutos
27,2
91,5
Nettokäyttöpääoman muutos
31,2
202,1
Muut oikaisut
-10,4
-13,6
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
307,5
582,3
Saadut korot
11,3
19,4
Maksetut korot
-10,9
-26,6
Saadut osingot
1,8
Muut rahoituserät
20,7
-3,5
Maksetut tuloverot
-139,4
-97,3
Liiketoiminnan nettorahavirta
189,3
476,1
Investointien nettorahavirta
Yrityshankinnat vähennettynä hankintahetken rahavaroilla
7.1
-17,9
Yritysmyynnit vähennettynä myyntihetken rahavaroilla
7.1
52,4
2,5
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
6.2, 6.3
-17,3
-44,2
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden myynnit
2.4, 6.2, 6.3
0,6
21,6
Investointien nettorahavirta, muut erät
0,0
21,5
Investointien nettorahavirta
35,7
-16,5
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Rahoituksen nettorahavirta
Omien osakkeiden hankinta
-28,0
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
8.4
-29,7
-40,9
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
8.4
-125,0
-100,0
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
8.4
-4,0
Maksetut osingot
8.6
-178,4
-138,6
Rahoituksen nettorahavirta
-333,0
-311,5
Rahavarojen muutos
-108,0
148,1
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit 1.1.
8.3
579,2
680,8
Valuuttakurssien muutosten vaikutus
-11,5
-2,1
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit, jotka jaettu
omistajille
-247,7
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit 31.12.
459,7
579,2
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit, jotka sisältyvät
myytävänä oleviin omaisuuseriin 31.12.
7.1
140,1
Käytetyt pankkitililimiitit 31.12.
8.3
0,0
0,0
Rahavarat 31.12.
459,7
439,1
Rahavirtalaskelmaan sisältyvät jatkuvat ja lopetetut toiminnot.
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä
Osa tilinpäätöstä 80
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1. Laatimisperusteet
1.1 Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Perustiedot
Hiab Oyj (1927402-8) on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Helsinki ja rekisteröity osoite
Itämerenkatu 25, 00180 Helsinki, Suomi . Hiab Oyj ja sen tytäryhtiöt muodostavat Hiab-konsernin (jäljempänä Hiab
tai konserni). Hiab Oyj:n (Cargotec Oyj 31.3.2025 asti) B-sarjan osake on noteerattu Nasdaq Helsingissä 1.6.2005
lähtien.
Hiab kehittää ja valmistaa kuormankäsittelylaitteita sekä tarjoaa niihin liittyviä palveluja keskeisille toimialoille
maailmanlaajuisesti. Tuotevalikoima kattaa kuormausnosturit, ajoneuvotrukit, puutavaranosturit, kierrätysnosturit,
vaihtolavalaitteet ja koukkulaitteet, vaijerilaitteet sekä takalaitanostimet, joita markkinoidaan erikoistuneilla
tuotemerkeillä.
Hiab Oyj:n hallitus on kokouksessaan 11.2.2026 hyväksynyt tämän konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen
osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen
jälkeen pidettävässä varsinaisessa yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus muuttaa
tilinpäätöstä.
Muutokset konsernirakenteessa ja -raportoinnissa
Cargotecin jatkuvat toiminnot koostuivat vuoden alussa Hiabin liiketoiminnasta, jonka johdosta
segmenttiraportointia päivitettiin vastaavasti. Huhtikuun alussa Cargotec Oyj:n nimeksi muutettiin Hiab Oyj.
MacGregor esitettiin lopetettuna toimintona marraskuusta 2024 alkaen ja sen myynti saatettiin päätökseen 31.
heinäkuuta 2025. MacGregorista esitetään tietoa liitetiedoissa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit ja 7.3 Lopetetut
toiminnot.
Vertailun mahdollistamiseksi Hiab julkaisi 7.1.2025 päivitetyt taloudelliset tiedot jatkuvista toiminnoista
vuosineljänneksittäin tilikaudelta 2023 ja vuoden 2024 kolmelta ensimmäiseltä vuosineljännekseltä sekä koko
vuodelta 2023.
1.1.2025 alkaen, Hiabilla on kaksi raportointisegmenttiä, Laitteet ja Palvelut. Vertailuperusteena Hiab julkaisi
28.3.2025 raportoitavien segmenttien sekä konsernihallinnon uudelleenluokitellut taloudelliset tiedot vuoden 2024
kaikilta vuosineljänneksiltä sekä koko vuodelta 2024.
Laatimisperiaatteet konsernitilinpäätöksessä
Hiab Oyj:n konsernitilinpäätös on laadittu EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti.
Sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2025 voimassa olleita IAS- ja IFRS-tilinpäätösstandardeja sekä SIC- ja IFRIC-
tulkintoja.
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Hiab Oyj:n ja kaikki ne tytäryhtiöt, joissa emoyhtiöllä on määräysvalta.
Tytäryhtiöt on lueteltu liitetiedossa 7.2 Konserniyhtiöt. Tytäryhtiöihin ja yrityshankintoihin ja -myynteihin liittyvät
konsolidointiperiaatteet on esitetty liitetieto-osiossa 7. Konsernin rakenne.
Konsernitilinpäätös perustuu alkuperäisen hankintamenon käyttämiseen lukuun ottamatta tiettyjä
rahoitusinstrumenttiluokkia, osakeperusteisiin etuuksiin liittyviä rahana maksettavia osuuksia sekä etuuspohjaisiin
eläkejärjestelyihin sijoitettuja varoja, jotka arvostetaan käypään arvoon.
Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta.
Tilinpäätöstiedot esitetään miljoonina euroina, ja ne perustuvat liiketapahtumien alkuperäisiin hankintamenoihin,
ellei laatimisperiaatteissa ole erikseen toisin mainittu. Kaikki esitetyt luvut ovat pyöristettyjä, minkä vuoksi
esimerkiksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa esitetystä summaluvusta.
Hiab kuvaa laatimisperiaatteet siihen liittyvän liitetiedon tai liitetieto-osion yhteydessä. Seuraavassa taulukossa on
listattu laatimisperiaatteet ja tilinpäätöksen liitetieto tai liitetieto-osio, jonka yhteydessä laatimisperiaate on
esitetty.
Osa tilinpäätöstä 81
Laatimisperiaate
Liitetieto tai liitetieto-osio
Segmenttiraportointi
2.1 Segmentti-informaatio
Tuottojen kirjaaminen ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät ja velat
2.2 Myyntituotot
Arvonalentumiset
2.3 Poistot ja arvonalentumiset
Julkiset avustukset
2.4 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Korkotuotot ja -kulut
2.5 Rahoitustuotot ja -kulut
Osakekohtainen tulos
2.6 Osakekohtainen tulos
Osakeperusteiset maksut
3.2 Osakeperusteiset maksut
Eläkevelvoitteet
3.4 Eläkevelvoitteet
Tuloverot ja Pilari 2
4. Tuloverot
Vaihto-omaisuus
5.2 Vaihto-omaisuus
Myyntisaamiset ja asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
Varaukset
5.5 Varaukset
Liikearvo
6.1 Liikearvo
Aineettomat hyödykkeet ja tutkimus- ja tuotekehitysmenot
6.2 Aineettomat hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet
6.3 Aineelliset hyödykkeet
Konsolidointiperiaatteet, valuuttakurssien muutosten vaikutukset, yrityshankinnat
ja -myynnit, myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot
7. Konsernin rakenne
Rahoitusvarat, rahavarat, rahoitusvelat, rahoitusvarojen ja -velkojen esittäminen
nettomääräisesti, johdannaisinstrumentit ja suojauslaskenta, voitonjako ja omat
osakkeet
8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit
Vuokrasopimukset
9.1 Vuokrasopimukset
Ehdolliset velat ja sitoumukset
9.2 Vastuut
Uudet tai muutetut IFRS-tilinpäätösstandardit ja -tulkinnat vuodesta 2025 alkaen
Muutokset standardiin IAS 21, Vaihdettavuuden vähäisyys
Muutos auttaa tunnistamaan tilanteen, jossa valuuttaa ei voida pitää vapaasti vaihdettavana ja ohjeistaa näissä
tilanteissa ottamaan tämän huomioon raportoinnissa käytetyssä valuuttakurssissa sekä antamaan asiasta
lisätietoja. Muutokset tulivat voimaan 1.1.2025 eikä niillä ollut vaikutusta Hiabin raportointiin.
Uudet tai muutetut IFRS-tilinpäätösstandardit ja -tulkinnat vuodesta 2026 alkaen
Muutokset standardeihin IFRS 9 ja IFRS 7, Muutokset rahoitusinstrumenttien luokitteluun ja arvostamiseen
Muutokset sisältävät ohjeistusta sen määrittämiseksi, katsotaanko rahoitusinstrumenttien ympäristö-, sosiaali- ja
hallintotavoitteisiin (ESG) sidottujen rahavirtojen olevan tavanomaisia pääoman ja koron maksuja. Muutokset
sisältävät myös tiettyjä liitetietovaatimuksia. Muutokset tulevat voimaan 1.1.2026 eikä niillä odoteta olevan
vaikutusta Hiabin raportointiin.
Muutokset IFRS 9:ään ja IFRS 7:ään, Luonnonoloista riippuvaiseen sähköön viittaavat sopimukset
Sähkön tuotanto on riippuvaista luonnosta, kun sen tuotanto vaihtelee hallitsemattomien luonnonolojen, kuten
sään mukaan. Sopimukset, joissa viitataan luonnonoloista riippuvaiseen sähköön, ovat esimerkiksi tuuli- tai
aurinkoenergian tuotantoon sidottuja osto- tai myyntisopimuksia sekä tällaiseen sähköön viittaavia
rahoitusvälineitä. Standardimuutos selventää, miten suojauslaskentaa voidaan soveltaa tällaisiin sopimuksiin,
sekä asettaa tiettyjä liitetietovaatimuksia. Muutokset tulevat voimaan 1.1.2026 eikä niillä odoteta olevan
vaikutusta Hiabin raportointiin.
IFRS 18 Tilinpäätöksen esittäminen ja liitetiedot
IFRS 18 myötä otetaan käyttöön standardoitu rakenne tuloslaskelmalle sekä tiettyjä parannuksia
rahavirtalaskelmaan. Standardi sisältää myös lisäohjeistusta tilinpäätöstietojen yhdistämisestä ja erittelystä sekä
tiedonantovaatimuksia johdon määrittelemille tuloksellisuuteen perustuville tunnusluvuille. Standardi tulee
voimaan 1.1.2027 ja se muuttaa Hiabin tilinpäätöksen esitystapaa erityisesti tuloslaskelman osalta standardin
ohjeistaessa tarkemmin ja osin uudella tavalla kuinka tuotot ja kulut on esitettävä eri tuloslaskelmakategorioiden
välillä. Käyttöönotolla ei kuitenkaan odoteta olevan merkittävää taloudellista vaikutusta nykyiseen esitystapaan
verrattuna.
IFRS 19 Tytäryhtiöt ilman julkista tiedonantovelvollisuutta: tilinpäätöksessä esitettävät tiedot
Standardissa määritellään rajatut raportointivaatimukset, joita tytäryhtiön on mahdollista soveltaa tiettyjen ehtojen
täyttyessä omassa IFRS-raportoinnissaan normaalien IFRS tilinpäätösstandardien esittämisvaatimusten sijasta.
Standardi tulee voimaan 1.1.2027 eikä sillä ole vaikutusta Hiabin raportointiin.
Muutokset standardiin IAS 21, Muuntaminen hyperinflaation kohteena olevaan esittämisvaluuttaan
Muutokset selventävät, miten yhtiö muuntaa tuloksensa ja taseensa silloin, kun sen esittämisvaluutta on
hyperinflaatiotalouden valuutta. Muutokset tulevat voimaan 1.1.2027, eikä niillä odoteta olevan vaikutusta Hiabin
raportointiin.
Osa tilinpäätöstä 82
1.2 Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Laadittaessa konsernitilinpäätöstä yhtiön johto joutuu tekemään tulevaisuutta koskevia arvioita ja oletuksia, jotka
vaikuttavat raportoitujen tuottojen ja kulujen määriin, varojen ja velkojen arvoihin sekä ehdollisista varoista ja
veloista esitettyihin liitetietoihin. Lisäksi tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden soveltamisessa saatetaan joutua
käyttämään harkintaa.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset perustuvat johdon aiempaan kokemukseen sekä parhaaseen
tietoon tapahtumista ja muista tekijöistä, mukaan lukien kohtuullisiksi katsotut odotukset tulevista tapahtumista.
Toteutuneet määrät voivat poiketa olennaisesti tilinpäätöksessä käytetyistä arvioista. Hiab seuraa arvioihin,
oletuksiin sekä niihin vaikuttaviin tekijöihin liittyviä muutoksia hyödyntämällä useita sisäisiä ja ulkoisia
tietolähteitä. Arvioihin ja oletuksiin tehtävät muutokset kirjataan sille tilikaudelle, jona arviota tai oletusta
muutetaan. Konsernitilinpäätöksen merkittävimmät erät, jotka edellyttävät johdon arvioita ja joihin liittyy
epävarmuutta, esitetään seuraavien liitetietojen liitetieto-osioiden yhteydessä:
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Liitetieto tai liitetieto-osio
Tuloutus
2.2 Myyntituotot
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet
3.4 Eläkevelvoitteet
Tuloverot
4. Tuloverot
Vaihto-omaisuus
5.2 Vaihto-omaisuus
Odotetut luottotappiot
5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
Varaukset
5.5 Varaukset
Arvonalentumistestaus
6.1 Liikearvo
2.3 Poistot ja arvonalentumiset
Poistoajat
6.2 Aineettomat hyödykkeet
6.3 Aineelliset hyödykkeet
Liiketoimintojen hankinnat ja myynnit, ja määräysvallan arviointi
7. Konsernin rakenne
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit
Vuokrasopimukset
9.1 Vuokrasopimukset
1.3 Vallitseva taloudellinen epävarmuus
Maailmantalouden ja tavaravirtojen kehityksellä on suora vaikutus Hiabin toimintaympäristöön ja asiakkaiden
investointipäätöksiin. Taloudellisista olosuhteista, toimitusketjujen muutoksista, geopoliittisista kehityksistä,
pakotteista, kauppakiistoista sekä teknologisista tai sääntelyyn liittyvistä muutoksista aiheutuvat epävarmuudet
voivat kaikki vaikuttaa maailmanlaajuisiin tavaravirtoihin, ja siten komponenttien saatavuuteen ja hintoihin sekä
Hiabin ratkaisujen kysyntään. 
Vallitsevassa markkinatilanteessa Hiabin ratkaisujen kysyntä on vaihdellut alueittain. Heikkenevä talousnäkymä ja
kasvava epävarmuus voivat johtaa siihen, että asiakkaat siirtävät tai peruuttavat tilauksia, vaativat
hinnanalennuksia tai kohtaavat taloudellisia vaikeuksia, mahdollisesti jopa maksukyvyttömyyttä. Nämä tekijät
yhdessä vähentyneiden tuotantomäärien kanssa voivat vaikuttaa negatiivisesti Hiabin myyntiin ja kannattavuuteen.
Lisäksi heikkenevä taloudellinen ympäristö voi lisätä vaihto-omaisuuden arvonalentumisia ja asiakassaataviin
liittyviä luottotappioita.
Lisäksi, vallitsevasta kauppapolitiikasta johtuva taloudellinen epävarmuus on vaikuttanut haitallisesti Hiabin
toimintaan vaikeuttaen hankintakustannusten hallintaa ja tuotteiden hinnoittelua, sekä lisäten riskejä, joita Hiabin
on arvioitava tehdessään investointipäätöksiä. Tilikauden aikana Yhdysvaltojen asettamiin terästulleihin kohdistui
merkittäviä muutoksia sekä soveltamisalassa että tullitasoissa. Elokuussa 2025 tullien soveltamisalaa
laajennettiin laajimmilleen, jolloin myös monet Hiabin valmiit tuotteet tulivat tullien piiriin. Tullimuutokset johtivat
odottamattomiin hintamuutoksiin ja lisääntyneeseen epävarmuuteen, millä oli kielteinen vaikutus
asiakaskysyntään ja tilauskertymään. Muutokset lisäsivät myös konsernin Yhdysvaltojen liiketoiminnan
toiminnallista ja hallinnollista monimutkaisuutta. Erityisesti oikean tullitason määrittäminen ja ilmoittaminen
edellyttää laajamittaista tiedonkeruuta toimittajilta maahantuotujen tuotteiden terässisällöstä ja arvosta. Tämä
prosessi on käynnissä ja se on lisännyt hallinnollista työmäärää sekä johtanut väliaikaisiin ylisuorituksiin
tullimaksuissa. Myös liiallisten tullimaksujen palautusten määrään ja ajoitukseen liittyy epävarmuutta.
Hiab altistuu taloudellisille riskeille myös ilmastonmuutoksesta johtuen. Riskejä aiheuttavat esimerkiksi muutokset
ympäristössä ja sääntelyssä, uusien teknologioiden käyttöönotto sekä tehdyt päästövähennyssitoumukset. Näiden
riskien hallinta ja asetettuihin tavoitteisiin pääseminen edellyttävät onnistumista koko Hiabin organisaatiolta
tuotekehityksestä hankintaan, valmistuksesta myyntiin sekä hallinnolta muutostyön johtamisessa.
Epäonnistuminen näiden riskien hallinnassa voisi vaikuttaa haitallisesti Hiabin liiketoimintaan.
Osa tilinpäätöstä 83
2. Taloudellinen kehitys
2.1 Segmentti-informaatio
Laatimisperiaatteet
Segmenttiraportointi
Raportointisegmentit vastaavat tapaa, jolla ylin operatiivinen päätöksentekijä seuraa liiketoimintaa. Ylimmäksi
operatiiviseksi päätöksentekijäksi, joka vastaa resurssien kohdistamisesta segmenteille ja niiden tuloksen
seurannasta, on tunnistettu Hiabin hallitus yhdessä toimitusjohtajan kanssa. Segmenttiraportointi perustuu
toiminnalliseen rakenteeseen ja Laitteet -segmentti on yhdistelty toimintasegmenteistä Nostolaitteet ja
Kuljetuslaitteet. Yhdistetyillä toimintasegmenteillä on samankaltaisuutta pitkän aikavälin taloudellisen
tuloksellisuuden, tuotteiden luonteen, tuotantoprosessien, asiakaskunnan ja jakelumenetelmien osalta. Palvelut -
segmentissä toimintasegmenttejä ei ole yhdistelty raportoitavien segmenttien muodostamiseksi.
Sisäiseen johdon raportointiin ja segmenttien raportointiin käytetyt laatimisperiaatteet ovat yhdenmukaiset
konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteiden kanssa. Segmenttien taloudellista suorituskykyä seurataan ulkoisen
liikevaihdon ja vertailukelpoisen liikevoiton avulla. Vertailukelpoista liikevoittoa käytetään liiketoiminnan
tuloskehityksen seurannassa, ennustamisessa ja tavoiteasetannassa.
Hiab kehittää ja valmistaa kuormankäsittelylaitteita sekä tarjoaa niihin liittyviä palveluja keskeisille toimialoille
maailmanlaajuisesti. Laitteet-segmentin liiketoiminta sisältää kuormankäsittelylaitteet, kuten HIAB-, EFFER- ja
ARGOS-kuormausnosturit,  MOFFETT- ja PRINCETON- ajoneuvotrukit, LOGLIFT-puutavaranosturit, JONSERED-
kierrätysnosturit, MULTILIFT-vaihtolavalaitteet, GALFAB-vaijerilaitteet, sekä ZEPRO-, DEL- ja  WALTCO-
takalaitanostimet. Palvelut-segmentin liiketoiminta sisältää Hiabin laitteiden käyttöä ja tuottavuutta tukevia
ratkaisuja. Tuotevalikoima sisältää huolto- ja asennuspalvelut, varaosat ja lisävarusteet, digitaaliset palvelut sekä
kunnostetut laitteet.
Raportointisegmentit
Segmenttien tulos
Raportoitavien segmenttien myynti koostuu sekä laite- että palveluliikevaihdosta. Segmenttien tulosta arvioidaan
vertailukelpoisen liikevoiton perusteella. Hiab julkaisi maaliskuussa 2025 uudelleenluokitellut taloudelliset tiedot
raportoitavista segmenteistään ja Konsernihallinnosta koko vuodelta 2024. Rahoitustuottoja ja -kuluja, veroja ja
osaa konsernihallinnon kuluista ei kohdisteta segmenteille. Mikään yksittäinen asiakas ei tilikauden eikä
vertailukauden aikana muodostanut yli 10 prosenttia yhtiön kokonaisliikevaihdosta.
1.1.-31.12.2025
Laitteet
Palvelut
Konsernihallinto
Yhteensä
MEUR
Liikevaihto
1 087,7
468,6
1 556,3
Poistot
21,5
17,8
2,3
41,6
Arvonalentumiset
0,1
0,1
Vertailukelpoinen liikevoitto
140,1
108,9
-36,1
212,9
% liikevaihdosta
12,9 %
23,2 %
13,7 %
1.1.-31.12.2024
Laitteet
Palvelut
Konsernihallinto
Yhteensä
MEUR
Liikevaihto
1 185,1
462,2
1 647,3
Poistot
21,5
16,8
3,9
42,2
Arvonalentumiset
1,4
0,5
1,9
Vertailukelpoinen liikevoitto
155,4
99,5
-37,7
217,1
% liikevaihdosta
13,1 %
21,5 %
13,2 %
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä ovat alempaan kustannustasoon tähtäävän ohjelman kustannukset. Nämä
erät raportoidaan tuloslaskelmassa joko hallinnon kuluissa tai muissa liiketoiminnan kuluissa.
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liikevoitto
207,6
217,1
Alempaan kustannustasoon tähtäävän ohjelman kustannukset
5,2
Vertailukelpoinen liikevoitto
212,9
217,1
Tilaukset
Saadut tilaukset
Tilauskanta
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
31.12.2025
31.12.2024
Laitteet
1 010,5
1 059,0
475,6
590,2
Palvelut
470,3
449,5
58,5
57,6
Yhteensä
1 480,8
1 508,5
534,1
647,8
Osa tilinpäätöstä 84
Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot
Liikevaihto on esitetty asiakkaan sijaintimaan mukaan ja varat niiden sijaintimaan mukaan. Maantieteelliset alueet
perustuvat päämarkkina-alueisiin.
Liikevaihto, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Suomi
30,0
42,2
Muu EMEA (Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka)
755,0
761,7
Pohjois-Amerikka
611,9
685,1
Muu Amerikat
49,8
50,0
Aasia ja Tyynenmeren alue
109,6
108,3
Yhteensä
1 556,3
1 647,3
Pitkäaikaiset varat ja liikearvo*
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Suomi
31,7
17,4
Muu EMEA (Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka)
99,4
106,5
Amerikat
48,3
51,6
Aasia ja Tyynenmeren alue
5,5
6,7
Liikearvo
234,9
240,1
Yhteensä
419,9
422,4
* Lukuun ottamatta rahoitusinstrumentteja ja laskennallisia verosaamisia. Liikearvoa ei ole kohdistettu maantieteellisille alueille.
Osa tilinpäätöstä 85
2.2 Myyntituotot
Laatimisperiaatteet
Tuottojen kirjaaminen
Liikevaihto sisältää tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut tuotot oikaistuna välillisillä veroilla, alennuksilla ja
valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla. Tuloutusedellytysten täyttymistä tarkastellaan yleensä kunkin sopimuksen
osalta erikseen, elleivät useat erilliset sopimukset tosiasiallisesti muodosta yksittäistä liiketoimea, ja tuottojen
kirjaaminen määritetään erikseen jokaisen erillisen sopimusperusteisen tuotteen tai palvelun osalta. Tuote tai palvelu
katsotaan erilliseksi suoritevelvoitteeksi, mikäli se on erotettavissa muista sopimusperusteisista lupauksista
asiakkaalle ja mikäli asiakas voi hyötyä siitä erikseen tai yhdessä muiden helposti saatavilla olevien resurssien
kanssa. Näin ollen useita toimitettavia eriä sisältävä sopimus voi sisältää yhden tai useamman erikseen
tuloutettavan erän.
Kauppahinnan allokointi erillisille luvatuille tuotteille ja palveluille perustuu määrään, jonka Hiab odottaa saavansa
myynnistä ottaen huomioon sovitun sopimusperusteisen kauppahinnan sekä arvion muuttuvien hintaelementtien
vaikutuksesta siihen. Tuotot allokoidaan erillisille luvatuille tuotteille ja palveluille näiden suhteellisten käypien arvojen
perusteella, jotka perustuvat tuotteesta ja palvelusta riippuen yleensä joko listahintoihin tai odotettuihin
tuotantokuluihin ja katteisiin.
Myyntituotot kirjataan erikseen jokaisesta erillisestä tuotteesta tai palvelusta joko ajan kuluessa tai tiettynä
ajankohtana riippuen toimituksen luonteesta ja siitä, milloin määräysvalta siirtyy asiakkaalle. Myytyjen laitteiden
osalta määräysvalta siirtyy tyypillisesti tiettynä ajankohtana, jolloin siihen liittyvät riskit ja hyödyt siirtyvät asiakkaalle,
mikä yleensä määritellään sovellettavien toimitusehtojen perusteella. Palveluiden osalta määräysvalta siirtyy yleensä
ajan kuluessa palvelun suorittamisen edetessä.
Mikäli asiakassopimuksen odotetaan olevan tappiollinen, sopimuksesta aiheutuvat kustannukset arvioidaan
varauksiin sovellettavin periaattein ja odotettu tappio kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti.
Myyntituotot koneista ja laitteista, jotka ovat sarjavalmisteisia tai joiden valmistus ei edellytä merkittävää määrää
suunnittelutyötä, kirjataan yhdellä ajanhetkellä kun tuotteeseen liittyvät merkittävät riskit ja edut ovat siirtyneet
ostajalle eikä konsernilla ole enää tuotteeseen liittyvää valvonta- eikä määräysvaltaa.
Myytäessä näitä tuotteita ilman toimitusta ja asennuspalvelua myyntituotto kirjataan, kun laite luovutetaan
asiakkaalle tai saatetaan muutoin asiakkaan saataville. Mikäli tuotteita myydään toimitettuna, mutta ilman vaativaa
asennusta, myyntituottojen kirjaamisajankohta määräytyy sovitun toimituslausekkeen (Incoterms) mukaisesti.
Mikäli tuotteita myydään asennuspalvelulla, tuloutusajankohdan määrittää asennustyön vaativuus. Vaativa
asennuspalvelu katsotaan tuotteeseen läheisesti liittyväksi suoritevelvoitteeksi, joten tuotteen myyntituotto kirjataan
vasta asennuksen valmistuttua. Sen sijaan yksinkertainen asennuspalvelu, joka on tyypillisesti kestoltaan lyhyt ja
arvoltaan vähäinen, ei määritä laitteen tuloutusajankohtaa.
Myyntituotot palvelusopimuksista kirjataan valmiusasteen perusteella, kun hankkeen lopputulos voidaan arvioida
luotettavasti. Valmiusaste määritetään tarkasteluhetkeen mennessä toteutuneiden menojen osuutena hankkeen
arvioiduista kokonaismenoista (ns. cost-to-cost-menetelmä).
Tiettyjen pitkäkestoisten, mutta arvoltaan vähäisten sopimusten osalta valmiusastetta ei määritetä
sopimuskohtaisesti syntyneiden kulujen tai tehdyn työmäärän perusteella, vaan perustuen arvioon siitä, kuinka
vastaavien sopimusten kustannukset ja työmäärä yleisesti jakautuvat sopimusajan kuluessa. Mikäli palvelu on
jatkuvaa tai sisältää määrittämättömän määrän suoritteita, kuten pilvipohjaisissa datapalveluissa ja jatketuissa
takuissa, sopimus tuloutetaan tasaisesti sopimusajalle. Myyntituotot lyhytkestoisista huolto- tai
palvelutoimeksiannoista kirjataan, kun työ on suoritettu.
Mikäli sopimuksen lopputulosta ei voida arvioida luotettavasti, kirjataan työsuoritteista aiheutuvat menot kuluksi
samalla kaudella, jolla ne ovat syntyneet, ja hankkeesta saatavia tuottoja kirjataan vain toteutuneita menoja vastaava
määrä. Odotettavissa oleva tappio kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti.
Hiab tarjoaa asiakasrahoituspalveluita tietyille asiakassegmenteilleen ja jakelukanavilleen. Näissä liiketoimissa Hiab
on mukana järjestämässä rahoitusta asiakkaalle tai jälleenmyyjälle joko suoraan itse tai yhteistyössä
rahoituspalveluntarjoajan kanssa. Asiakasrahoitusjärjestelyin tehdyt myynnit kirjataan tavanomaisina myynteinä
silloin, kun Hiabille ei jää jäännösarvoriskiä tai -osuutta. Mikäli Hiabille jää jäännösarvoriski tai -osuus, käsitellään
liiketoimi joko käyttöleasinginä tai rahoitusleasinginä riippuen riskin tai osuuden määrästä sekä liiketoimen
erityispiirteistä.
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät ja velat
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät liittyvät laskuttamattomiin saamisiin asiakassopimuksista, joissa
myyntituotto kirjataan ajan kuluessa. Laskuttamattomat saamiset kuvaavat määrää, jolla suoritettuun työhön
perustuva tuloutus ylittää laskutetun määrän sekä kirjatut tappiot. Sopimukseen perustuvat saamiset esitetään
taseessa osana muita korottomia saamisia. Sopimukseen perustuvat velat liittyvät asiakassopimuksista saatuihin
ennakoihin, ja kuvaavat määrää, jolla saadut tai laskutetut ennakot ylittävät kirjattujen myyntituottojen määrän.
Sopimukseen perustuvat velat esitetään taseessa saaduissa ennakoissa. Sopimuksiin perustuvat saamiset ja velat
määritetään erikseen jokaiselle asiakassopimukselle.
Osa tilinpäätöstä 86
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Tuloutus
Myyntituottojen kirjaaminen voi edellyttää harkintaa ja arviointia. Harkintaa voidaan tarvita esimerkiksi erillisten
suoritusvelvoitteiden tunnistamisessa, muuttuvien hintakomponenttien odotetun vaikutuksen arvioinnissa
transaktiohintaan ja liikevaihdon tulouttamisen ajoituksen määrittämisessä.
Hiab liikevaihto
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Laiteliiketoiminnan liikevaihto
1 087,7
1 185,1
Huoltoliiketoiminnan liikevaihto
468,6
462,2
Liikevaihto yhteensä
1 556,3
1 647,3
Kirjattu yhdellä ajanhetkellä
1 530,3
1 630,1
Kirjattu ajan kuluessa
26,0
17,3
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
MEUR
2025
2024
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 1.1.
1,5
47,3
Kurssierot
-0,3
-0,9
Laskuttamaton tuloutus vähennettynä siirroilla myyntisaamisiin
-3,3
-28,7
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät*
4,1
-16,1
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 31.12.
2,0
1,5
Sopimuksiin perustuvat velat
MEUR
2025
2024
Sopimuksiin perustuvat velat 1.1.
24,3
374,5
Kurssierot
2,1
-3,3
Tuloutus sopimuksiin perustuvasta velasta 1.1.
-130,5
-210,2
Saatu/maksettu rahamäärä vähennettynä tuloutuksella
110,6
252,3
Myytävänä oleviin ja omistajille jaettuihin omaisuuseriin liittyvät velat*
13,9
-389,1
Sopimuksiin perustuvat velat 31.12.
20,5
24,3
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit ja 7.3 Lopetetut toiminnot.
Raportointihetken sopimuksiin perustuvien omaisuuserien ja velkojen ei odoteta olevan pitkäaikaisia.
Sopimuskannan jäljellä oleville suoritevelvoitteille kohdistettu transaktiohinta
Jäljellä oleville suoritevelvoitteille kohdistettu transaktiohinta koskien keskeneräisiä asiakassopimuksia on
tilinpäätöshetkellä 534,1 (31.12.2024: 647,8) miljoonaa euroa, josta 94 % (93 %) odotetaan tuloutettavan
seuraavan 12 kuukauden aikana.
2.3 Poistot ja arvonalentumiset
Laatimisperiaatteet
Arvonalentumiset
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko jonkin omaisuuserän arvon alentumisesta viitteitä. Mikäli viitteitä
ilmenee, suoritetaan kyseiselle omaisuuserälle arvonalentumistestaus. Arvonalentumistestissä arvioidaan kyseisestä
omaisuuserästä kerrytettävissä oleva rahamäärä. Aineellisten ja aineettomien omaisuuserien tai liikearvon osalta
kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaa omaisuuserän käypä arvo vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla
tai sitä korkeampi kassavirtaperusteinen käyttöarvo. Mikäli kerrytettävissä olevaa rahamäärää ei pystytä
määrittämään yksittäisen omaisuuserän tasolla, arvonalentumistarvetta tarkastellaan sillä alimmalla rahavirtaa
tuottavan yksikön (CGU) tasolla, joka on pääosin muista yksiköistä riippumaton ja jonka rahavirrat ovat erotettavissa
muiden vastaavien yksiköiden rahavirroista.
Liikearvoon liittyvä arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, kun rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo
ylittää sen kerrytettävissä olevan rahamäärän. Arvonalentumistappio kohdistetaan ensin liikearvoon ja sen jälkeen
suhteellisesti muihin omaisuuseriin. Liikearvosta kirjattuja arvonalentumistappioita ei voida peruuttaa myöhemmin.
Muihin omaisuuseriin liittyvät arvonalentumistappiot kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli omaisuuserän kirjanpitoarvo
ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Aiemmin tuloslaskelmaan kirjattu arvonalentumistappio peruutetaan
vain, mikäli arviot kerrytettävissä olevasta rahamäärästä muuttuvat olennaisesti. Arvonalentumistappiota voidaan
peruuttaa vain siihen asti, että omaisuuserän kirjanpitoarvo nousee tasolle, jolla se olisi ollut ilman aikaisempien
vuosien arvonalentumistappion kirjaamista.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Arvonalentumistestaus
Omaisuuserät, joita ei arvosteta käypään arvoon, testataan arvonalentumisen varalta aina, kun on viitteitä siitä, että
niiden arvo saattaa olla alentunut. Viitteinä huomioidaan sekä ulkoiset lähteet, kuten merkittävä lasku markkina-
arvossa, joka ei johdu ajan kulumisesta, normaalikäytöstä tai korkotasosta, että sisäiset lähteet, kuten todiste varojen
epäkuranttiudesta tai fyysisestä vauriosta. Jos omaisuuserän tasearvo ylittää sen käytöstä tai myynnistä
kerrytettävissä olevan rahamäärän, kirjataan arvonalentumistappio välittömästi siten, että kirjanpitoarvo vastaa
kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
Osa tilinpäätöstä 87
Poistot ja arvonalentumiset toiminnoittain, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
26,3
28,7
Myynnin ja markkinoinnin kulut
4,2
3,7
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut
1,7
1,7
Hallinnon kulut
9,5
9,3
Liiketoiminnan muut kulut
0,1
0,5
Yhteensä
41,7
44,0
Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin on esitetty liitteissä 6.1 Liikearvo, 6.2 Aineettomat hyödykkeet, ja
6.3 Aineelliset hyödykkeet.
2.4 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Laatimisperiaatteet
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, joiden saamiseen ei liity ehtoja, kirjataan tuloslaskelmaan, kun oikeus saatavaan avustukseen
syntyy. Muut julkiset avustukset kirjataan alussa käypään arvoon velaksi taseeseen, kun avustuksen saaminen on
kohtuullisen varmaa ja Hiab täyttää avustukselle asetetut ehdot, ja jaksotetaan systemaattisesti tuloksi niille kausille,
jolloin avustuksia vastaavat kulut syntyvät.
Liiketoiminnan muut tuotot, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Myyntivoitot yritysmyynneistä
0,5
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot
0,3
1,9
Vuokratuotot
0,1
0,2
Muut tuotot
1,3
4,9
Yhteensä
2,2
7,0
Liiketoiminnan muut kulut, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntitappiot
0,2
0,0
Muut kulut
4,7
0,4
Yhteensä
4,9
0,5
Liikevoittoon sisältyy valuuttakurssieroja rahavirran suojauksiksi määritellyistä johdannaisista yhteensä 3,7 (2024:
-0,9) miljoonaa euroa, joista liikevaihtoon sisältyy 3,1 (-0,3) miljoonaa euroa sekä myytyjä suoritteita vastaaviin
kuluihin 0,7 (-0,5) miljoonaa euroa. Liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin kirjattavilla suojausten tehottomaan
osuuteen liittyvillä valuuttakurssieroilla ei ollut vaikutusta liikevoittoon (2024: ei vaikutusta).
Lisäksi liikevoittoon sisältyy -1,8 (2024: 0,8) miljoonaa euroa kurssieroja suojaamattomista myynneistä ja ostoista
sekä suojatuista myynneistä ja ostoista, joihin ei ole sovellettu suojauslaskentaa.
Tilintarkastajan palkkiot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Tilintarkastus
2,2
3,7
Kestävyysraportoinnin varmentaminen
0,1
0,1
Veroneuvonta
0,0
0,0
Muut palvelut
0,5
1,4
Yhteensä
2,9
5,2
Yllä oleva taulukko esittää Ernst & Youngin globaalit palkkiot sisältäen jatkuvat ja lopetetut toiminnot, Kalmarin
yhtiöt sisältyvät tietoihin jakautumiseen 30.6.2024 asti. Vuonna 2025 Ernst & Young Oy:n palkkiot muista kuin
tilintarkastuspalveluista olivat 0.6 (2024: 1,5) miljoonaa euroa.
2.5 Rahoitustuotot ja -kulut
Laatimisperiaatteet
Korkotuotot ja -kulut
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen rahoitusinstrumenttien korkotuotot ja -kulut on kirjattu tuloslaskelmaan
efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Kun valuuttatermiinisopimukseen sovelletaan suojauslaskentaa,
termiinipisteiden alkuperäisen arvon jaksotus ja myöhemmät termiinipisteisiin liittyvän arvon muutokset kirjataan
erikseen tuloslaskelmaan. Korollisiin velkoihin liittyvät järjestely- ja sitoumuspalkkiot kirjataan erikseen kuluiksi, jos
niitä ei voida sisällyttää korollisen velan jaksotettuun hankintamenoon .
Rahoitustuotot, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusvaroista
9,1
14,6
Muut rahoitustuotot
0,0
0,0
Yhteensä
9,1
14,6
Osa tilinpäätöstä 88
Rahoituskulut, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusveloista
4,4
6,1
Korkokulut vuokrasopimuksista
4,7
4,3
Valuuttatermiinien korkokomponentti
2,1
5,6
Muut rahoituskulut
2,3
1,5
Valuuttakurssierot, netto
1,1
0,7
Yhteensä
14,6
18,3
Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyvät valuuttakurssierot, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Valuuttakurssierot korollisista rahoitussaamisista ja -veloista
-16,4
5,1
Valuuttakurssierot johdannaissopimuksista
15,3
-5,8
Yhteensä
-1,1
-0,7
2.6 Osakekohtainen tulos
Laatimisperiaatteet
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva kauden tulos
kauden aikana ulkona olleiden osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan ottamalla huomioon mahdolliset laimentavat
kantaosakkeet liittyen osakkeina selvitettäviin osakepohjaisiin kannustinjärjestelmiin. Kannustinjärjestelyissä
annettavat osakkeet ovat ehdollisesti liikkeeseenlaskettavia, jolloin ne huomioidaan laimennettua osakekohtaista
tulosta laskettaessa optioiden tavoin. Osakkeilla ja optioilla on laimentava vaikutus, kun niiden merkintähinta
sisältäen työntekijän vielä suorittamattoman työn käyvän arvon on alempi kuin osakkeen keskimääräinen
markkinahinta tilikaudella. Laimennusvaikutukseksi tulee liikkeeseenlaskettavien osakkeiden lukumäärän ja niiden
osakkeiden lukumäärän välinen erotus, jotka olisi laskettu liikkeeseen osakkeiden kauden keskimääräiseen
markkinahintaan.
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, jatkuvat toiminnot,
MEUR
150,8
154,2
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000
kpl*
64 360
64 178
Laimentamaton osakekohtainen tulos, jatkuvat toiminnot, EUR
2,34
2,40
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, lopetetut toiminnot,
MEUR
13,2
912,5
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000
kpl*
64 360
64 178
Laimentamaton osakekohtainen tulos, lopetetut toiminnot, EUR
0,21
14,22
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, jatkuvat toiminnot,
MEUR
150,8
154,2
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000
kpl*
64 360
64 178
Osakepohjaisten kannustinohjelmien vaikutus, 1 000 kpl
3.2
117
270
Osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu
painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl
64 477
64 448
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, jatkuvat
toiminnot, EUR
2,34
2,39
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, lopetetut toiminnot,
MEUR
13,2
912,5
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000
kpl*
64 360
64 178
Osakepohjaisten kannustinohjelmien vaikutus, 1 000 kpl
3.2
117
270
Osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu
painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl
64 477
64 448
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, lopetetut
toiminnot, EUR
0,21
14,16
*Johtuen tiettyihin osakeperusteisiin palkkio-ohjelmiin liittyvistä luovutusrajoituksista, osakekohtaisen tuloksen laskennassa käytetty keskimääräinen osakkeiden
lukumäärä poikkeaa osakekohtaisissa tunnusluvuissa esitetystä keskimääräisestä ulkona olevien osakkeiden määrästä.
Osa tilinpäätöstä 89
3. Palkat ja palkkiot
3.1 Henkilöstökulut
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Palkat ja palkkiot
252,3
243,1
Osakeperusteiset maksut, osakkeina maksettavat
3.2
7,5
9,2
Osakeperusteiset maksut, rahana maksettavat
3.2
4,2
22,9
Eläkekulut
3.4
31,9
28,7
Muut henkilösivukulut
35,7
33,1
Yhteensä
331,5
337,0
Jatkuvat toiminnot
Keskimääräinen henkilöstömäärä vuonna 2025 oli 4 104 (2024: 4 252 ). Henkilöstön määrä vuoden 2025 lopussa
oli 4 053 (4 234).Tiedot ylimmän johdon työsuhde-etuuksista on esitetty liitetiedossa 3.3 Johdon palkitseminen .
3.2 Osakeperusteiset maksut
Laatimisperiaatteet
Osakeperusteiset maksut
Hiabilla on osakepohjaisia kannustinjärjestelyjä, joissa maksut suoritetaan osakkeina tai käteisvaroina. Järjestelyissä
myönnettävät etuudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan
tasaerinä oikeuden syntymisajanjakson aikana. Osakkeina maksettavan etuuden käypä arvo perustuu osakkeen
markkinahintaan myöntämishetkellä. Osakkeina maksettava etuus sisältää osakkeina maksettavan palkkion sekä
tuloverojen maksuun käytettävän osan osakepalkkiota, mikäli Hiabilla on velvollisuus suorittaa ennakonpidätys.
Oman pääoman ehtoisina instrumentteina maksettavia osakeperusteisia etuuksia ei uudelleenarvosteta ja niistä
kirjataan omaan pääomaan kulua vastaava lisäys. Rahana maksettava osakeperusteinen etuus arvostetaan käypään
arvoon kunkin tilikauden päättyessä velan suorittamishetkeen asti sekä kirjataan velaksi taseeseen.
Etuuksien kuluksi kirjattava määrä perustuu konsernin arvioon palvelun suorittamiseen ja tulokseen perustuvien
oikeuden syntymisehtojen mukaisesti maksettavien etuuksien määrästä oikeuden syntymisajanjakson lopussa.
Markkinaperusteiset ehdot sekä muut kuin ansaintaehdot otetaan huomioon etuuden käypää arvoa määritettäessä.
Sen sijaan ei-markkinaperusteisia ehtoja, jotka perustuvat esimerkiksi kannattavuuteen tai liikevaihdon kasvuun, ei
oteta huomioon määritettäessä etuuden käypää arvoa, vaan ne vaikuttavat arvioon etuuksien lopullisesta määrästä.
Konserni päivittää oletuksen lopullisesta etuuksien määrästä kunkin tilikauden päättyessä ja kirjaa arvioiden
muutokset tuloslaskelmaan.
Tulosperusteiset osakeohjelmat
Tulosperusteiset osakekannustinohjelmat on suunniteltu johtoryhmän jäsenille ja muille avainhenkilöille strategian
toteuttamisen tehostamiseksi, johtajien ja osakkeenomistajien etujen yhdenmukaistamiseksi sekä
avainhenkilöiden sitouttamiseksi. Jokaisella ohjelmalla on kolmen vuoden mittainen ansaintajakso, joka on jaettu
kolmeen vuotuiseen suoritusmittausjaksoon. Palkkiot ovat riippuvaisia kolmen vuoden palvelusvelvoitteen
täyttämisestä ja tiettyjen taloudellisten tavoitteiden saavuttamisesta, jotka määritellään erikseen kullekin vuodelle
ja ohjelmalle.
Palkkiot myönnetään ja maksetaan Hiabin B-sarjan osakkeina, ja Hiab kattaa niihin liittyvät verot ja veronluonteiset
kulut. Maksut suoritetaan kunkin kolmen vuoden jakson lopussa ansaintaehtojen täyttymisen perusteella.
Tulosperusteiset osakekannustinohjelmat
Alkuperäinen
osallistujamäärä
Alkuperäinen
myönnettyjen
osakkeiden määrä
Ohjelman odotettu
kokonaiskustannus
myöntämishetkellä,
MEUR
Ohjelman tila 31.12.2025
Tulosperusteinen osakeohjelma 2025-2027
65
83 240
3,4
Ansaintajakso käynnissä
Tulosperusteinen osakeohjelma 2024-2026
94
195 290
13,0
Ansaintajakso käynnissä
Tulosperusteinen osakeohjelma 2023-2025
98
194 200
9,1
Ansaintajakso käynnissä
Tulosperusteinen osakeohjelma 2020-2024
188
867 280
23,3
Päättynyt
Rajoitetut osakeohjelmat
Rajoitetut osakekannustinohjelmat on suunnattu hallituksen valitsemille avainhenkilöille tukemaan
avainhenkilöiden rekrytointia ja tarjoamaan lisäpalkkiomekanismin tietyille kohdennetuille tilanteille tai projekteille
tuloksen edistämiseksi ja avainhenkilöiden sitouttamiseksi. Kunkin ohjelman kesto on kolmivuotinen, ja palkkiot
edellyttävät kolmen vuoden palvelusaikaa. Ansaitut palkkiot maksetaan kolmessa yhtä suuressa vuotuisessa
erässä.
Ensimmäisestä ja toisesta erästä myönnettyihin osakkeisiin sovelletaan rajoitusjaksoa, jonka aikana niitä ei saa
myydä, siirtää, pantata tai muuten luovuttaa. Lisäksi sitouttamisjakson ensimmäisenä vuonna voidaan soveltaa
taloudellisia suorituskriteerejä. Palkkiot myönnetään ja maksetaan Hiabin B-sarjan osakkeina, ja Hiab kattaa niihin
liittyvät verot ja veroihin liittyvät kulut.
Rajoitetut osakekannustinohjelmat
Alkuperäinen
osallistujamäärä
Alkuperäinen
myönnettyjen
osakkeiden määrä
Ohjelman odotettu
kokonaiskustannus
myöntämishetkellä,
MEUR
Ohjelman tila 31.12.2025
Rajoitettu osakeohjelma 2024-2026
6
6 570
0,9
Ansaintajakso käynnissä
Rajoitettu osakeohjelma 2023-2025
8
15 880
0,9
Ansaintajakso käynnissä
Rajoitettu osakeohjelma 2020-2024
10
21 090
1,0
Päättynyt
Osa tilinpäätöstä 90
Sitouttavat osakeohjelmat
Sitouttavat osakekannustinohjelmat on suunnattu johtoryhmän jäsenille ja muille avainhenkilöille, ja niiden
tarkoituksena on sitouttaa ja motivoida valittuja avainhenkilöitä merkittävän organisaatiomuutoksen
toteuttamisessa. Palkkiot ovat ehdollisia hallituksen asettamien strategisten tavoitteiden saavuttamiselle sekä
työsuhteen jatkumiselle koko suoritusjakson ajan.
Vuosien 2023–2025 ohjelman palkkio maksettiin vuoden 2025 alussa. Vuosien 2022–2024 ohjelman palkkio
maksettiin kahdessa erässä: ensimmäinen keväällä 2023 ja toinen keväällä 2024. Palkkion osana saatuja
osakkeita ei saa myydä, siirtää, pantata tai muutoin luovuttaa rajoitusjakson aikana, joka päättyy kuusi kuukautta
maksupäivästä. Palkkiot myönnetään ja maksetaan Hiabin B-sarjan osakkeina, ja Hiab kattaa niihin liittyvät verot ja
veronluonteiset kulut.
Sitouttavat osakekannustinohjelmat
Alkuperäinen
osallistujamäärä
Alkuperäinen
myönnettyjen
osakkeiden määrä
Ohjelman odotettu
kokonaiskustannus
myöntämishetkellä,
MEUR
Ohjelman tila 31.12.2025
Sitouttava osakeohjelma 2023-2025
48
267 500
19,6
Päättynyt
Sitouttava osakeohjelma 2022-2024
55
106 450
5,5
Päättynyt
Voimassa olevien osakepalkkioiden täsmäytyslaskelma
2025
2024
Ansaintaehtojen alaisten osakkeiden määrä 1.1.
879 383
810 602
Kaudella myönnetyt osakkeet
83 240
211 870
Kaudella menetetyt osakkeet
-92 256
-211 820
Kaudella ansaintaehdot täyttäneet osakkeet
-600 699
-173 053
Osittaisjakautumisesta johtuen myönnetyt lisäosakkeet
444 149
Osittaisjakautumisessa siirretyt osakkeet
-202 365
Ansaintaehtojen alaisten osakkeiden määrä 31.12.
269 668
879 383
Osakeperusteisten palkkioiden vaikutus tilinpäätökseen
Kirjattu kuluksi kaudella*
Kirjattu varauksena taseeseen 31.12.
MEUR
2025
2024
2025
2024
Tulosperusteinen osakeohjelma 2025-2027
0,9
0,5
Tulosperusteinen osakeohjelma 2024-2026
3,0
2,6
1,8
1,3
Tulosperusteinen osakeohjelma 2023-2025
4,1
4,2
3,4
2,9
Tulosperusteinen osakeohjelma 2020-2024
7,0
4,8
Rajoitettu osakeohjelma 2024-2026
0,2
0,2
0,1
0,2
Rajoitettu osakeohjelma 2023-2025
0,1
0,4
0,1
0,2
Rajoitettu osakeohjelma 2020-2024
0,4
0,2
Sitouttava osakeohjelma 2023-2025
3,7
20,0
18,5
Sitouttava osakeohjelma 2022-2024
0,9
Yhteensä
12,0
35,8
5,9
28,1
*Kaudella kirjatusta kulusta 7,5 (2024: 9,8) miljoonaa euroa liittyi osakkeina maksettaviin palkkioihin ja kirjattiin omaan pääomaan.
Osa tilinpäätöstä 91
3.3 Johdon palkitseminen
Ylin johto koostuu hallituksesta ja johtoryhmästä. Toimitusjohtajille ja muille johtoryhmän jäsenille
työsuorituksesta maksettu tai maksettava kompensaatio koostuu seuraavista eristä:
Toimitusjohtaja*
Muut johtoryhmän jäsenet
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
1,6
1,6
4,9
5,3
Osakeperusteiset palkkiot
2,9
6,8
4,5
15,8
Työsuhteen päättymisen yhteydessä suoritettavat
etuudet
1,2
1,9
Yhteensä
5,7
8,4
11,2
21,1
*Sisältää Scott Phillipsin palkkiot 1.4.2025 alkaen ja Casimir Lindholmin palkkiot 31.3.2025 asti toimitusjohtajana.
Johtoryhmän kokoonpano on muuttunut vuoden 2025 ja 2024 aikana. Johtoryhmän jäsenien etuudet sisältyvät
ylimmän johdon työsuhde-etuuksiin siitä alkaen tai siihen asti, kun he ovat kuuluneet johtoryhmään. Johtoryhmään
kuului 31.12.2025 toimitusjohtaja Scott Phillips ja yksitoista ( 31.12.2024: Toimitusjohtaja Casimir Lindholm ja
seitsemän) muuta jäsentä.
Toimitusjohtaja ja muut johtoryhmän jäsenet ovat oikeutettuja osakepohjaisiin kannustinohjelmiin. Seuraavassa
taulukossa on esitetty heille kannustinohjelmien perusteella maksettujen yhtiön B-sarjan osakkeiden määrä.
Toimitusjohtaja *
Muut johtoryhmän jäsenet
Maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
2025
2024
2025
2024
Osakepohjaiset kannustinohjelmat
27 136
11 891
63 329
33 597
Sitouttavat osakepohjaiset kannustinohjelmat
109 080
6 898
218 160
12 950
Rajoitettujen osakkeiden kannustinohjelmat
13 436
5 648
Yhteensä
136 216
18 789
294 925
52 195
*Casimir Lindholm sai toimitusjohtajakautensa perusteella kannustinpalkkioita vuonna 2025 ja Mika Vehviläinen vuonna 2024. Nykyinen toimitusjohtaja Scott Phillips ei
saanut toimitusjohtajakautensa perusteella pitkän aikavälin kannustinohjelmista maksuja vuosina 2025 tai 2024.
Osakeperusteisista kannustinohjelmista on lisätietoa liitetiedossa 3.2 Osakeperusteiset maksut.
Casimir Lindholm luopui toimitusjohtajan tehtävästään 31. maaliskuuta 2025. Hallitus nimitti Scott Phillipsin
Hiabin toimitusjohtajaksi 1. huhtikuuta 2025 alkaen.
Toimitusjohtaja on oikeutettu suomalaisen lakisääteisen työntekijän eläkelain mukaiseen eläkkeeseen, josta
kirjattu eläkekulu oli vuonna 2025 0,5 (2024: 0,2) miljoonaa euroa. Myös johtoryhmän muilla Suomessa sijaitsevilla
jäsenillä on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen. Johtoryhmän jäsenten eläkeikä määräytyy lakisääteisen
työeläkejärjestelmän puitteissa. Heidän irtisanomisaikansa on kuusi kuukautta ja heillä on oikeus 6–12 kuukauden
erorahaan.
Konsernin ylimmälle johdolle ei ole myönnetty lainoja, vastuita tai vastuusitoumuksia tilikausien 2025 tai 2024
lopussa.
Hallitukselle maksetut palkat, palkkiot ja luontoisedut
1 000 EUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Jukka Moisio
Hallituksen puheenjohtaja (26.3.2025 alkaen),
hallituksen varapuheenjohtaja (30.5.2024
alkaen, 26.3.2025 asti)
187,1
100,7
Casimir Lindholm
Hallituksen varapuheenjohtaja (1.4.2025 alkaen)
110,6
Eric Alström
Hallituksen jäsen (30.5.2024 alkaen)
104,5
90,7
Raija-Leena Hankonen-Nybom
Hallituksen jäsen
111,6
129,3
Ilkka Herlin
Hallituksen jäsen, hallituksen puheenjohtaja
(30.5.2024 alkaen, 26.3.2025 asti), hallituksen
varapuheenjohtaja (30.5.2024 asti)
87,7
204,2
Tuija Pohjolainen-Hiltunen
Hallituksen jäsen (30.5.2024 alkaen)
126,5
99,7
Ritva Sotamaa
Hallituksen jäsen
90,5
109,4
Luca Sra
Hallituksen jäsen (30.5.2024 alkaen)
96,5
80,6
Jaakko Eskola
Hallituksen puheenjohtaja (30.5.2024 asti)
39,9
Teresa Kemppi-Vasama
Hallituksen jäsen (30.5.2024 asti)
27,8
Tapio Kolunsarka
Hallituksen jäsen (30.5.2024 asti)
28,8
Johanna Lamminen
Hallituksen jäsen (30.5.2024 asti)
24,8
Kaisa Olkkonen
Hallituksen jäsen (30.5.2024 asti)
23,8
Yhteensä
915,0
959,8
Lisätietoa hallituksen ja johdon osakeomistuksista on esitetty kohdassa Osakkeet ja osakkeenomistajat.
Osa tilinpäätöstä 92
3.4 Eläkevelvoitteet
Laatimisperiaatteet
Eläkevelvoitteet
Konsernin eläkejärjestelyt noudattavat eri maiden paikallisia säännöstöjä ja käytäntöjä. Nämä eläkejärjestelyt
luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi järjestelyiksi.
Maksupohjaiset järjestelyt ovat työsuhteen päättymisen jälkeisiä etuuksia koskevia järjestelyjä, joiden mukaisesti
konserni suorittaa kiinteitä maksuja erilliselle yksikölle ilman oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta suorittaa
lisämaksuja, jos rahastolla ei ole riittävästi varoja kaikkien niiden työsuhde-etuuksien suorittamiseen, jotka
perustuvat tarkasteltavana olevan kauden ja aikaisempien kausien työsuoritukseen. Konsernin suoritukset
maksupohjaisiin järjestelyihin kirjataan kuluksi sille tilikaudelle, jota veloitus koskee.
Etuuspohjaiset järjestelyt ovat eläkejärjestelyitä, joissa konserni itse vastaa eläkemaksuvelvoitteista ja kantaa riskin
vastuuvelan arvon sekä varojen tuoton muutoksista. Etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä merkitään taseeseen velaksi
velvoitteen raportointikauden päättymispäivän nykyarvo, josta vähennetään järjestelyyn kuuluvat varat käypään
arvoon arvostettuna. Kunkin merkittävän eläkejärjestelyn osalta etuuspohjaisen järjestelyn eläkevastuun määrittää
vuosittain riippumaton aktuaari käyttäen ennakoituun etuusoikeusyksikköön perustuvaa menetelmää (projected unit
credit method). Eläkevelvoitteen nykyarvo saadaan diskonttaamalla arvioidut vastaiset maksettavat rahavirrat
käyttäen diskonttokorkona jäljellä olevilta laina-ajoiltaan ja valuutoiltaan maksettavia eläke-etuuksia vastaavia
yritysten liikkeelle laskemien korkealaatuisten joukkovelkakirjalainojen tai valtion liikkeelle laskemien
joukkovelkakirjalainojen markkinatuottoja. Käytettävät diskonttokorot määritetään kussakin maassa ulkopuolisen
aktuaarin toimesta. Mikäli järjestelystä kirjataan vara taseeseen, kirjattavan omaisuuserän enimmäismäärä on
palautuksena järjestelystä tai vastaisten järjestelyyn suoritettavien maksujen vähennyksenä saatavan taloudellisen
hyödyn nykyarvo.
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot liittyen etuuspohjaisen järjestelyn uudelleen arvostamiseen sekä
omaisuuserän enimmäismäärän mahdollinen vaikutus kirjataan suoraan muuhun laajaan tuloslaskelmaan.
Etuuspohjaiseen eläkejärjestelyyn liittyvät korot ja kaikki muut kulut kirjataan suoraan tulosvaikutteisesti.
Mikäli etuuspohjaista eläkejärjestelyä muutetaan tai supistetaan, muutos etuudessa kirjataan välittömästi
tuloslaskelmaan siltä osin kuin se perustuu etuuden saajan aiempaan työsuoritukseen.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet
Eläkevelvoitteiden nykyarvo määritetään vakuutusmatemaattisesti käyttäen erilaisia taloudellisia ja demografisia
oletuksia. Merkittävin taloudellinen oletus on diskonttokorko, joka asetetaan vuosittain velvoitteen valuutassa
noteerattujen ja eläkevelvoitteen kestoa vastaavan maturiteetin omaavien korkealaatuisten yritys- tai valtionlainojen
tuottojen perusteella. Muita keskeisiä oletuksia ovat odotetut palkka- ja eläkkeiden korotukset sekä ennustetut
muutokset elinajanodotteessa.
Hiabilla on erilaisia työsuhteen jälkeisiä etuusjärjestelyjä maissa, joissa se toimii. Eläkejärjestelyt on tehty
paikallisten lakien ja vakiintuneiden käytäntöjen mukaisesti maksu- tai etuuspohjaisten järjestelyjen puitteissa.
Etuuspohjaisissa järjestelyissä on määritelty maksettava eläke, mahdolliset työkyvyttömyyskorvaukset ja
työsuhteen irtisanomisen yhteydessä suoritettavat etuudet. Eläke-edut määräytyvät näissä järjestelyissä yleensä
perustuen työvuosien määrään ja loppupalkkaan.
Suurin osa konsernin etuuspohjaisista järjestelyistä on Ruotsissa, Norjassa ja Etelä-Koreassa. Ruotsin järjestely on
suurin. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt rahoitetaan asianomaisten konserniyhtiöiden toimesta paikallisten
lakisääteisten rahastointivaatimusten täyttämiseksi.
Osa tilinpäätöstä 93
Tässä liitetiedossa esitetyt luvut sisältävät sekä jatkuvat toiminnot että lopetetut toiminnot, ellei toisin ole kerrottu.
Yhteenveto työsuhteen päättymisen jälkeisten etuuksien vaikutuksesta tilinpäätöksessä
MEUR
2025
2024
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo
23,8
53,9
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo
5,5
27,7
Varojen käypä arvo
4,9
31,3
Nettovelka
24,5
50,3
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat
-51,4
Myytävänä olevat omaisuuserät
-26,5
Nettovelka taseessa
24,5
25,4
Kulut maksuperusteisista eläkejärjestelyistä, jatkuvat toiminnot
29,7
26,4
Kulut etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja muista työsuhteen päättymisen
jälkeisistä etuuksista, jatkuvat toiminnot
2,1
2,3
Kulut tuloslaskelmassa, jatkuvat toiminnot
31,9
28,7
Arvonmuutos etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja muista työsuhteen päättymisen
jälkeisistä etuuksista
5,0
-1,3
Arvonmuutos laajassa tuloslaskelmassa
5,0
-1,3
Odotettavissa olevat suoritukset etuuspohjaisten järjestelyiden varoihin seuraavan tilikauden aikana ovat 3,1
(31.12.2024: 4,7) miljoonaa euroa. Etuuspohjaisten velvoitteiden duraation painotettu keskiarvo tilinpäätöshetkellä
oli 17,4 (17,3) vuotta.
Eläkevelan täsmäytyslaskelma
MEUR
Järjestelyyn sisältyvien
velvoitteiden nykyarvo
Järjestelyyn sisältyvien
varojen käypä arvo
Yhteensä
1.1.2025
30,3
-4,8
25,4
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot
2,2
2,2
Korkokulu (+) / -tuotto (-)
1,9
-0,7
1,2
Arvon uudelleenmääritys:
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto pois lukien
korkotuotto
0,4
0,4
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+)
johtuen muutoksista taloudellisissa oletuksissa
-5,8
-5,8
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+)
0,4
0,4
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+)
0,7
0,9
1,6
Työnantajan suorittamat maksut
-0,3
-0,3
Maksetut etuudet
-2,8
1,0
-1,8
Velvoitteen täyttäminen
-0,1
-0,1
-0,2
Myytävänä olevat omaisuuserät sekä niihin liittyvät velat*
2,7
-1,2
1,5
31.12.2025
29,4
-4,9
24,5
MEUR
Järjestelyyn sisältyvien
velvoitteiden nykyarvo
Järjestelyyn sisältyvien
varojen käypä arvo
Yhteensä
1.1.2024
120,1
-33,5
86,6
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot
3,5
3,5
Korkokulu (+) / -tuotto (-)
3,4
-1,3
2,1
Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno
0,0
0,0
Arvon uudelleenmääritys:
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto pois lukien
korkotuotto
0,3
0,3
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+)
johtuen muutoksista väestötilastollisissa oletuksissa
-0,1
-0,1
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+)
johtuen muutoksista taloudellisissa oletuksissa
1,2
1,2
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+)
-0,1
-0,1
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+)
-1,7
-0,2
-1,9
Työnantajan suorittamat maksut
-0,5
-0,5
Järjestelyyn osallistuvien suorittamat maksut
0,0
-0,3
-0,2
Maksetut etuudet
-5,0
1,8
-3,1
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät ja
niihin liittyvät velat*
-90,9
28,8
-62,2
31.12.2024
30,3
-4,8
25,4
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit ja 7.3 Lopetetut toiminnot.
Osa tilinpäätöstä 94
Varojen ja velkojen jakautuminen maantieteellisesti
MEUR
Ruotsi
Etelä-Korea
Norja
Muut maat
Myytävänä
olevat
omaisuuserät
sekä niihin
liittyvät velat
Yhteensä
Järjestelyyn sisältyvien velvoitteiden
nykyarvot:
2025
22,5
3,1
1,8
1,9
29,4
2024
53,2
5,1
3,6
19,7
-51,4
30,2
Järjestelyyn sisältyvien varojen käyvät
arvot:
2025
2,6
1,7
0,5
4,9
2024
7,2
4,6
2,6
17,0
-26,5
4,8
Varojen jakautuminen
MEUR
2025
2024
Sijoitusrahastot
2,6
2,6
Hyväksyttävät vakuutukset
2,2
2,2
Muut varat
26,5
Myytävänä olevat omaisuuserät
-26,5
Yhteensä
4,9
4,8
Varoihin ei sisälly yhtiön omia instrumentteja tai sen käytössä olevia muita omaisuuseriä.
Etuuspohjaiset järjestelyt: käytetyt vakuutusmatemaattiset olettamukset
%
Ruotsi
Etelä-Korea
Norja
Muut maat*
2025
2024
2025
2024
2025
2024
2025
2024
Diskonttokorko
3,8
3,1
4,1
3,7
4,0
3,3
3,5
2,7
Tuleva palkankorotusolettama
2,0
2,1
5,2
5,4
4,0
3,5
3,3
3,6
Eläkkeiden korotusolettama
1,7
1,8
n/a
n/a
2,7
1,9
2,6
3,8
*Painotettu keskiarvo
Diskonttauskorko määritetään erikseen kullekin järjestelylle, ja silloin kun mahdollista, se perustuu saman valuutan
määräisiin korkealaatuisten yrityslainojen tuottoihin, joiden juoksuaika vastaa järjestelyn kestoa. Ruotsissa
diskonttauskorko perustuu ruotsalaisiin asuntomarkkinalainoihin, Norjassa norjalaisiin katettujen joukkolainojen
tuottoihin, Etelä-Koreassa korkealaatuisten yrityslainojen tuottoihin ja euroalueen maissa iBoxx-indeksien
tuottoihin.
Herkkyysanalyysi keskeisten vakuutusmatemaattisten oletusten vaikutuksesta
etuuspohjaiseen velkaan
MEUR
2025
2024
0,5 %-yksikön lisäys käytetyssä muuttujassa
Diskonttokorko
-2,0
-5,0
Tuleva palkankorotusolettama
0,8
1,6
Eläkkeiden korotusolettama
1,7
4,0
0,5 %-yksikön vähennys käytetyssä muuttujassa
Diskonttokorko
2,2
5,6
Tuleva palkankorotusolettama
-0,6
-1,4
Eläkkeiden korotusolettama
-1,5
-3,6
Elinaikaodotteen muutos
Kasvu yhdellä vuodella
0,8
2,5
Lasku yhdellä vuodella
0,2
-2,5
Yllä oleva taulukko sisältää yhteenvedon ulkopuolisten aktuaarien kullekin järjestelylle suorittamasta
herkkyysanalyysistä merkittävien vakuutusmatemaattisten muuttujien osalta. Herkkyysanalyysi on suoritettu
yhdelle muuttujalle kerrallaan olettaen, että muut muuttujat pysyvät ennallaan, ja olettamalla muuttujalle taulukon
mukainen muutos riippumatta tämän todellisesta muutoksesta. Näin ollen herkkyysanalyysin tarkoituksena ei ole
määrittää mahdollisia tai odotettavissa olevia muutoksia eläkevelan määrässä, vaan havainnollistaa velan arvon
herkkyyttä näille riskitekijöille, joiden todellinen muutos voi erota esitetyistä arvoista. Esitetyn herkkyysanalyysin
kattavuus on 95 (31.12.2024: 93) prosenttia taseen etuuspohjaisesta velasta.
Yllä esitetty herkkyysanalyysi tarkastelee ainoastaan muuttujien vaikutusta eläkevelkaan huomioimatta järjestelyn
varoja. Vaikka korkomuutoksesta aiheutuukin merkittävin riski järjestelylle herkkyysanalyysin perusteella,
käytännössä järjestelyn varoihin kuuluvat velkainstrumenttisijoitukset kumoavat osittain korkoherkkyyden
vaikutusta. Järjestelyn varoihin kuuluu myös instrumentteja, kuten osakkeita ja rahastoja, joiden arvonvaihtelut
lyhyellä aikavälillä voivat olla merkittäviä mutta joista saatavan tuoton odotetaan pitkällä aikavälillä ylittävän
yritysvelkakirjoista saatavan tuoton. Järjestelyn varojen tuottokehitykseen liittyvät riskit ovat merkittäviä johtuen
sekä varojen absoluuttisesta että suhteellisesta määrästä verrattuna järjestelyn velkaan. Riskiä pyritään
vähentämään sopivalla sijoitusallokaatiolla sekä riskin ja tuoton tasapainolla. Määritetyn eläkevelan suuruus
perustuu tämän hetkiseen parhaaseen arvioon elinajanodotteesta. Mikäli elinajanodote osoittautuu aliarvioiduksi,
myös eläkevelan kirjattu määrä on riittämätön. Elinajanarvioon liittyvä epävarmuus aiheuttaa näin riskiä
järjestelylle.
Osa tilinpäätöstä 95
4. Tuloverot
Laatimisperiaatteet
Tuloverot
Tuloslaskelman tuloverot sisältävät konserniyhtiöiden verotettavaan tuloon perustuvat verot, laskennallisten verojen
muutokset ja aikaisempien kausien verojen oikaisut. Verotettavaan tuloon perustuvat tuloverot lasketaan käyttäen
paikallisia verokantoja ja -lakeja, jotka on säädetty tai tosiasiallisesti hyväksytty raportointikauden päättymispäivään
mennessä. Vero kirjataan tuloslaskelmaan paitsi siltä osin kuin se liittyy muuhun laajaan tulokseen kirjattuihin eriin,
jolloin vero esitetään muussa laajassa tuloslaskelmassa. Laskennalliset verot lasketaan väliaikaisista eroista varojen
ja velkojen veroarvojen ja kirjanpitoarvojen välillä sekä käyttämättömistä verotappioista ja -hyvityksistä.
Laskennallinen verovelka kirjataan taseeseen täysimääräisenä ja laskennallinen verosaaminen siihen määrään asti
kuin on todennäköistä, että vähennyskelpoinen väliaikainen ero, käyttämätön verotappio tai -hyvitys voidaan käyttää
tulevien vuosien verotettavaa tuloa vastaan. Laskennalliset verot määritetään niiden verokantojen ja -lakien
perusteella, jotka on säädetty tai tosiasiallisesti hyväksytty raportointikauden päätymispäivään mennessä, ja joiden
oletetaan olevan voimassa, kun laskennallinen verosaaminen realisoituu tai verovelka suoritetaan. Tilanteissa, joissa
tuloverojen verokäsittelyyn liittyy epävarmuutta, yhtiö arvioi epävarmoja veropositioita joko erikseen tai yhtenä
kokonaisuutena, perustuen siihen kumpi menettelytapa parhaiten ennakoi epävarmuuden toteutumista. Kirjattuja
tuloveroja oikaistaan, jos pidetään todennäköisenä, että veroviranomainen tai toimivaltainen tuomioistuin ei hyväksy
Hiabin tuloveroilmoituksella soveltamaa epävarmaa verokäsittelyä. Tuloveroja oikaistaan tällöin joko perustuen
arvioituun todennäköisimpään määrään tai odotettavissa olevaan painotettuun keskimääräiseen arvoon lopullisesta
veron määrästä huomioiden veroviranomaisen odotetun hyväksynnän valitulle verokäsittelylle.
Pilari 2 
Pilari 2 on OECD:n aloite, jonka myötä globaalin talouden digitalisoitumiseen liittyviin verohaasteisiin pyritään
vastaamaan ottamalla käyttöön Global Anti-Base Erosion (GloBE) -säännöt ja siihen liittyvä 15 prosentin globaali
vähimmäisvero. Joulukuussa 2022 astui voimaan Euroopan unionin neuvoston direktiivi (EU) 2022/2523, jonka
mukaan EU:n jäsenvaltioiden on saatettava GloBe-säännöt osaksi kansallista lainsäädäntöään 31.12.2023
mennessä. Pilari 2 -sääntöjen soveltaminen on asteittain laajentunut vuonna 2025 Hiabin toimintamaissa.
Hiab on arvioinut säännösten vaikutuksia toimintaansa ja todennut, että merkittävä osa sen toiminnoista täyttää
safe harbour -kriteerit tilikaudella 2025 eikä Pilari 2 -täydennysverolla ole olennaista vaikutusta konsernin
tuloveroihin. Hiab on laatinut analyysin perustuen viimeisimpään saatavilla olevaan tietoon säännöistä, mutta on
olemassa epävarmuutta siitä, miten Hiabin toimintavaltioiden veroviranomaiset tulkitsevat uutta lainsäädäntöä
käytännössä. Tästä johtuen Pilari 2 -säännösten vaikutus konsernin tuloveroihin voi lopulta poiketa Hiabin
tämänhetkisestä arviosta.
Hiab on soveltanut IAS 12:n kappaleessa 4A säädettyä poikkeusta, eikä se ole kirjannut eikä julkistanut tietoja Pilari 2
-tuloveroihin liittyvistä laskennallisista verosaamisista tai -veloista.
 
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Tuloverot
Johdon harkintaa edellytetään tuloverojen, epävarmojen veropositioiden sekä laskennallisten verosaamisten ja -
velkojen määrittämiseen sekä sen arvioimiseen, mihin määrään asti laskennallisia verosaamisia voidaan kirjata
taseeseen.
Hiab on tuloverovelvollinen useissa eri maissa, joissa tuloverojen verokäsittelyyn voi liittyä epävarmuutta ja
verolainsäädännön tulkinta edellyttää johdon harkintaa. Yhtiö arvioi säännöllisesti tuloverojen verokäsittelyyn liittyviä
epävarmuuksia ja oikaisee tarvittaessa kirjattuja määriä vastaamaan joko arvioitua todennäköisintä määrää tai
odotettavissa olevaa painotettua keskimääräistä arvoa lopullisesta veron määrästä ottaen huomioon
veroviranomaisen odotetun hyväksynnän valitulle verokäsittelylle. 
Osa tilinpäätöstä 96
4.1 Tuloverojen täsmäytyslaskelma
Tuloslaskelman verot, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Kauden verokulu
103,7
93,5
Kauden laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutos
-55,8
-37,6
Verokulu edellisiltä kausilta
3,0
2,5
Yhteensä
51,0
58,4
Efektiivisen veroasteen täsmäytyslaskelma, jatkuvat ja lopetetut toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Voitto ennen veroja, jatkuvat toiminnot
202,2
213,4
Voitto ennen veroja, lopetetut toiminnot
17,6
-104,7
Suomen verokannan mukainen vero (20 %)
44,0
21,7
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus
6,6
2,6
Verot edellisiltä tilikausilta, jatkuvat ja lopetetut toiminnot
3,6
1,9
Verovapaat tuotot ja vähennyskelvottomat menot
0,9
42,9
Laskennallisten verosaamisten hyödynnettävyys
0,1
7,9
Lähdeverot, hyvityskelvoton osuus
1,4
2,9
Muutokset epävarmoissa veropositioissa
-1,1
0,5
Pilari 2 tuloverot*
0,5
Muut erät
0,0
Tuloslaskelman verot yhteensä
55,4
80,9
Efektiivinen veroaste, %**
25,2 %
74,4 %
*Pilari 2 tuloverot liittyivät Bulgariaan, Irlantiin, Venäjään ja Viroon vuonna 2024.
**Jatkuvien toimintojen efektiivinen veroaste on 25,2 % ( 2024: 27,4 %).
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot, jatkuvat ja lopetetut toiminnot
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
MEUR
Ennen
veroja
Verot
Netto verojen
jälkeen
Ennen
veroja
Verot
Netto verojen
jälkeen
Rahavirran suojaukset
13,2
-1,2
11,9
-11,8
2,3
-9,5
Muuntoerot
-25,1
-25,1
71,4
71,4
Vakuutusmatemaattiset voitot (+) / tappiot
(-) etuuspohjaisista järjestelyistä
5,0
-1,1
4,0
-1,3
0,3
-1,0
Muut laajan tuloksen erät yhteensä
-6,9
-2,3
-9,2
58,3
2,6
60,9
4.2 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä vaihto-omaisuus
96,5
42,5
Varaukset ja jaksotukset
11,5
20,8
Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja veronhyvitykset
15,2
10,4
Muut väliaikaiset erot
0,0
-3,3
Laskennalliset verot, nettosaaminen taseessa
123,2
70,4
Laskennalliset verosaamiset taseessa*
129,1
82,1
Laskennalliset verovelat taseessa*
5,9
11,7
* Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään konsernitilinpäätöksessä toisistaan IAS 12:n mukaisesti.
Laskennallisten verojen täsmäytys
MEUR
2025
2024
Laskennalliset verot, nettosaaminen 1.1.
70,4
100,3
Kirjattu tuloslaskelmaan, jatkuvat ja lopetetut toiminnot
55,2
23,1
Kirjattu laajaan tulokseen
-2,3
2,6
Muuntoerot
-1,9
-1,0
Omistajille jaetut nettovarat ja myytävänä olevat omaisuuserät**
1,8
-54,6
Laskennalliset verot, nettosaaminen 31.12.
123,2
70,4
** Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit ja 7.3 Lopetetut toiminnot.
Käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja veronhyvityksistä kirjataan laskennallisia verosaamisia siihen
määrään asti kuin niihin liittyvän verohyödyn realisoituminen tulevaisuudessa kertyviä verotettavia tuloja vastaan
on todennäköistä mahdolliset vanhentumisajat huomioiden. Lähivuosien tappiohistorian osalta Hiab arvioi
aiheutuiko tappio tekijöistä, jotka todennäköisesti toistuvat. Laskennallisia verosaamisia kirjataan siltä osin kuin
niitä voidaan kuitata laskennallisia verovelkoja vastaan tai ne perustuvat kyseisen lainkäyttöalueen
tulosennusteisiin ja aiempaan tuloskehitykseen.
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot
MEUR
2025
2024
Vanhenee viiden vuoden kuluessa
0,3
30,1
Vanhenee yli viiden vuoden kuluttua tai rajoittamaton käyttöaika
15,1
459,0
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot 31.12.
15,3
489,1
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot liittyivät pääosin Australiaan vuonna 2025.
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot liittyvät pääosin Norjaan ja Saksaan lopetetuissa
toiminnoissa vuonna 2024.
Osa tilinpäätöstä 97
Vuoden 2025 lopussa konsernissa ei ollut tuloverovelkoja (31.12.2024: 1,9 miljoonaa euroa) epävarmoihin
veropositioihin liittyen.
Laskennallinen verovelka kirjataan sellaisissa maissa sijaitsevien tytäryhtiöiden jakamattomista voittovaroista,
joissa osingonjaosta aiheutuu veroseuraamus ja jos osingonjakoa pidetään todennäköisenä ennakoitavissa
olevassa tulevaisuudessa. Konsernissa oli vuoden 2025 lopussa 1 213,2 (31.12.2024: 967,6) miljoonaa euroa
voittovaroja, joista ei ole kirjattu laskennallista verovelkaa.
Osa tilinpäätöstä 98
5. Nettokäyttöpääoma
5.1 Nettokäyttöpääoma
MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Vaihto-omaisuus
5.2
284,8
333,8
Operatiiviset johdannaisvarat
1,1
15,2
Myyntisaamiset
5.3
250,8
240,8
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
5.3
2,0
1,5
Muut operatiiviset korottomat saamiset
43,9
99,4
Käyttöpääomavarat
582,6
690,8
Varaukset
5.5
-36,9
-38,5
Operatiiviset johdannaisvelat
-1,3
-21,5
Eläkevelvoitteet
3.4
-24,5
-25,4
Ostovelat
5.4
-151,7
-158,9
Sopimuksiin perustuvat velat
5.4
-20,5
-24,3
Muut operatiiviset korottomat velat
-99,1
-135,0
Käyttöpääomavelat
-333,9
-403,7
Nettokäyttöpääoma taseessa
248,7
287,1
Myytävänä oleviin omaisuuseriin sekä niihin liittyviin velkoihin
sisältyvät nettokäyttöpääomaerät*
-233,2
Yhteensä
248,7
53,9
*Tietoja myytävinä olleista ja myydyistä MacGregorin nettovaroista esitetään liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Nettokäyttöpääomaan ei sisällytetä liiketoiminnalle kohdistamattomia varoja ja velkoja. Kohdistamattomat varat
sisältävät lainasaamiset ja muut korolliset saamiset, rahavarat, tuloverosaamiset, laskennalliset verosaamiset,
korkosaamiset, yritysmyyntien kauppahintasaamiset ja rahoituksen tulevien kassavirtojen suojaukseen käytetyt
johdannaisvarat. Kohdistamattomat velat sisältävät lainat ja muut korolliset velat, tuloverovelat, laskennalliset
verovelat, korkovelat, yritysostojen kauppahintavelat, osinkovelat ja rahoituksen tulevien kassavirtojen suojaukseen
käytetyt johdannaisvelat.
5.2 Vaihto-omaisuus
Laatimisperiaatteet
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan arvioituun nettorealisointiarvoon. Hankintameno
määritetään pääasiassa painotetun keskihinnan menetelmää käyttäen. Varaston hankintamenoon sisällytetään
ostohinta sekä kuljetus- ja valmistuskustannukset. Itse valmistettujen valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
hankintameno sisältää raaka-aineet, välittömät valmistuspalkat ja muut välittömät menot sekä suhteellisen osuuden
valmistuksen muuttuvista kustannuksista ja kiinteistä yleismenoista. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa
liiketoiminnassa saatava arvioitu myyntihinta vähennettynä arvioiduilla tuotteen valmiiksi saattamisesta ja myynnistä
johtuvilla menoilla. Jos vaihto-omaisuuden hankintameno ylittää sen nettorealisointiarvon, vaihto-omaisuuden
arvoon kirjataan epäkuranttiusvaraus.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuuden epäkuranttiusvaraus on arvioitu varaston systemaattisen ja jatkuvan seurannan perusteella.
Epäkuranttiuden määrää arvioitaessa otetaan huomioon vaihto-omaisuuden luonne, kunto ja ikärakenne sekä
arvioituun tarpeeseen perustuvat määrät.
31.12.2025
Bruttoarvo
Epäkuranttiusvaraus
Nettoarvo taseella
MEUR
Raaka-aineet ja tarvikkeet
166,9
-33,8
133,1
Keskeneräiset tuotteet
28,8
-0,3
28,6
Valmiit tuotteet
135,6
-15,7
120,0
Vaihto-omaisuudesta maksetut ennakkomaksut
3,2
3,2
Yhteensä
334,6
-49,7
284,8
31.12.2024
Bruttoarvo
Epäkuranttiusvaraus
Nettoarvo taseella
MEUR
Raaka-aineet ja tarvikkeet
175,9
-28,0
147,9
Keskeneräiset tuotteet
46,2
-0,5
45,7
Valmiit tuotteet
164,9
-25,4
139,5
Vaihto-omaisuudesta maksetut ennakkomaksut
0,7
0,7
Yhteensä
387,7
-53,9
333,8
Osa tilinpäätöstä 99
Raaka-aineet ja tarvikkeet sisältää laitteiden tuotannossa tarvittavia komponentteja ja materiaaleja sekä
huoltoliiketoiminnassa tarvittavia varaosia ja komponentteja. Keskeneräiset tuotteet sisältää puolivalmiita tuotteita
sekä meneillään olevia huolto- ja asennustöitä. Valmiit tuotteet sisältää tuotannosta valmistuneet sekä ostetut
valmiit tuotteet, vaihtotuotteet, sekä toimituksessa olevat valmiit tuotteet.
5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
Laatimisperiaatteet
Myyntisaamiset ja asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Myyntisaamiset ovat laskutettuja asiakassaamisia perustuen Hiabin oikeuteen saada vastiketta asiakkaille
luovutetuista tavaroista tai palveluista, kun nämä oikeudet ovat ehdollisia vain ajan kulumisesta. Asiakassopimuksiin
perustuvat omaisuuserät ovat laskuttamattomia asiakassaatavia perustuen Hiabin oikeuteen saada vastiketta
asiakkaille luovutetuista tavaroista tai palveluista, kun näiden oikeuksien ehtona on jokin muu kuin pelkkä ajan
kuluminen, kuten sovittu laskutuksen ajoitus tai projektin vaiheet. Sopimusvarat sisältävät pääosin laskuttamattomia
saamisia, jotka liittyvät asiakassopimuksiin, joissa tuotot kirjataan valmiusasteen perusteella ajan kuluessa ja
tuloutettu määrä ylittää laskutuksen.
Myyntisaamiset ja asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät kirjataan alun perin käypään arvoon vähennettynä
odotettavissa olevilla luottotappioilla ja myöhemmin jaksotettuun hankintamenoon vähennettynä odotettavissa
olevilla luottotappioilla. Luottoriskiä arvioidaan saamisten systemaattisella ja jatkuvalla seurannalla osana luottoriskin
hallintaa. Luottotappiovaraus kirjataan odotettujen luottotappioiden perusteella, jotka mitataan sekä historiallisen että
tulevaisuuden luottotappioarvion perusteella. Historiaan perustuva luottotappioarviointi määritetään mekaanisesti
käyttämällä varausmatriisia, jossa arvonalentuminen määritetään historiallisista luottotappioista ja asiakassaamisten
ikääntymisestä johdettujen riskipainojen perusteella. Tulevaisuutta koskeva luottotappioarviointi määritetään
eteenpäin katsovalla analyysillä, jonka mukaisesti saatavalle tai saamisryhmälle voidaan kirjata
luottotappiovarauksen ensimmäisen osan ylittävä arvonalentuminen. Arvonalentumiset ja varaukset kirjataan
tuloslaskelmaan myytyjen tavaroiden hankintamenoon. Luottotappiot kirjataan pois virallisen selvitystila- tai
konkurssi-ilmoituksen myötä, mikä vahvistaa sen, ettei saamista peritä.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Odotetut luottotappiot
Luottotappiovarauksen määrittäminen edellyttää johdolta harkintaa ja arvioita. Luottotappiovarauksen historiallisiin
luottotappioihin perustuvan osaa mitattaessa tarvitaan harkintaa eri saamisryhmien riskitasojen määrittämisessä
niiden ikääntymisen perusteella. Harkintaa ja arvioiden käyttöä tarvitaan myös luottotappiovarauksen riittävyyden
arvioinnissa historiallisten luottotappioiden perusteella ja luottotappiovarauksen kasvattamisessa tulevaisuuteen
suuntautuvan luottotappioarvioinnin perusteella.
Asiakassaamiset ja muut korottomat saamiset
MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Pitkäaikaiset
Muut korottomat saamiset
8.2
1,2
2,0
Lyhytaikaiset
Myyntisaamiset
8.2
250,8
240,8
Arvonlisäverosaamiset
25,9
65,4
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
2.2, 8.2
2,0
1,5
Korkojaksotukset
8.2
0,3
0,4
Yritysjärjestelyihin liittyvät saamiset
8.2
0,1
0,4
Muut siirtosaamiset
17,7
32,8
Lyhytaikaiset yhteensä
296,9
341,3
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset yhteensä
298,1
343,4
Odotetut luottotappiot myyntisaamisista ja asiakassopimuksiin perustuvista
omaisuuseristä
Odotetut luottotappiot
31.12.2025
Bruttoarvo
Historiatietoon
perustuen
Ennakoivaan
riskiarviointiin
perustuen
Keskimääräinen
arvonalentumis-
aste
Nettoarvo taseella
Erääntymättömät myyntisaamiset ja
asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät
222,8
-0,1
-2,3
-1 %
220,4
1−90 päivää erääntyneet
24,2
-0,1
-0,1
-1 %
24,0
91−360 päivää erääntyneet
6,5
-0,4
-0,6
-16 %
5,4
Yli 360 päivää erääntyneet
5,5
-1,5
-0,9
-44 %
3,1
Yhteensä
259,0
-2,2
-3,9
-2 %
252,9
Osa tilinpäätöstä 100
Odotetut luottotappiot
31.12.2024
Bruttoarvo
Historiatietoon
perustuen
Ennakoivaan
riskiarviointiin
perustuen
Keskimääräinen
arvonalentumis-
aste
Nettoarvo taseella
Erääntymättömät myyntisaamiset ja
asiakassopimuksiin perustuvat
omaisuuserät
206,4
-0,1
-0,5
0 %
205,7
1−90 päivää erääntyneet
28,1
-0,1
-0,4
-2 %
27,5
91−360 päivää erääntyneet
10,4
-0,6
-2,3
-28 %
7,5
Yli 360 päivää erääntyneet
5,0
-1,2
-2,2
-67 %
1,7
Yhteensä
249,8
-2,0
-5,4
-3 %
242,4
Myyntisaamisiin ja asiakassopimuksiin perustuviin omaisuuseriin liittyvien
luottotappiovarausten muutos kauden aikana
Arvonalentumisvaraus
MEUR
2025
2024
Varaus 1.1.
7,5
23,7
Kurssierot
-0,2
0,1
Varauksen lisäys
1,0
-0,2
Varauksen käyttö
-0,5
-1,2
Peruttu varaus
-2,0
-2,9
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät*
0,4
-12,0
Muut muutokset
0,0
Varaus 31.12.
6,1
7,5
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit ja 7.3 Lopetetut toiminnot.
Tuloslaskelmaan kirjatut arvonalentumiset
Arvonalentumisvaraus
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Varauksen muutos kauden aikana
-1,0
-3,1
Kirjattu suoraan arvonalentumisiksi
0,3
5,0
Yhteensä
-0,7
1,9
5.4 Ostovelat ja muut korottomat velat
Ostovelat sisältävät avoimet laskut toimittajilta ja asiakassopimuksiin perustuvat velat sisältävät pääosin
asiakkailta saatuja ennakkomaksuja.
Ostovelat ja muut korottomat velat
MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Pitkäaikaiset
Muut korottomat velat
8.2
2,9
10,0
Lyhytaikaiset
Ostovelat
8.2
151,7
158,9
Asiakassopimuksiin perustuvat velat
2.2
20,5
24,3
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset
52,0
72,4
Arvonlisäverovelat
18,1
19,0
Korkojaksotukset
8.2
0,7
1,9
Muut siirtovelat
26,1
33,5
Lyhytaikaiset yhteensä
269,2
310,0
Ostovelat ja muut korottomat velat yhteensä
272,0
320,0
Osa tilinpäätöstä 101
5.5 Varaukset
Laatimisperiaatteet
Varaukset
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena olemassa oleva
oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää taloudellista
suoritusta tai aiheuttaa taloudellisen menetyksen. Lisäksi velvoitteen määrän on oltava luotettavasti arvioitavissa.
Varauksena kirjattava määrä vastaa parasta arviota menoista, joita olemassa olevan velvoitteen täyttäminen
edellyttää tilinpäätöspäivänä, ottaen huomioon odotetun velvoitteen täyttämisajankohdan.
Takuuvaraukset kirjataan myyntihetkellä ja arvostetaan Hiabin takuuvelvoitteiden täyttämisestä aiheutuvien
arvioitujen tulevien kustannusten perusteella. Takuuvaraukset määritetään todennäköisyyksillä painotetun
odotusarvon menetelmällä, jossa otetaan huomioon aiemmat takuukorjauskustannukset verrattuna vastaaviin
myyntimääriin, myyntimäärät voimassa olevan takuuajan aikana sekä takuun piirissä olevien tuotteiden jäljellä oleva
takuuaika.
Tuotekorvausvaraukset voivat liittyä esimerkiksi Hiabin tuotteiden aiheuttamiin vahinkoihin ja vammoihin tai takuun
piiriin kuulumattomiin teknisiin vikoihin. Tuotekorvausvaraukset arvostetaan korvauskäsittelystä aiheutuvien
odotettujen kustannusten perusteella ottamalla huomioon korvaushistorian, avoimet korvausvaatimukset, odotetun
toteutuman ja odotetut sovittelukustannukset.
Uudelleenjärjestelykuluja syntyy kun Hiab toteuttaa merkittäviä toimintansa, rakenteensa tai strategiansa
uudelleenjärjestelyjä, tyypillisesti tehokkuuden parantamiseksi, kustannusten vähentämiseksi, kannattamattomista
toiminnoista luopumiseksi tai markkinaolosuhteiden muutoksiin sopeutumiseksi. Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan,
kun yksityiskohtainen suunnitelma on laadittu ja joko tiedotettu asianosaisille tai sen toteuttaminen on aloitettu ja kun
siihen liittyvät kustannukset voidaan luotettavasti arvioida. Uudelleenjärjestelyvaraukset sisältävät tyypillisesti
esimerkiksi henkilöstön irtisanomisiin, sopimusten purkamiseen sekä toimipaikkojen sulkemiseen liittyvät
kustannukset.
Tappiolliset sopimukset ovat sopimuksia, joissa sopimusvelvoitteiden täyttämiseksi tarvittavat väistämättömät
kustannukset ylittävät niistä saatavat odotettavissa olevat taloudelliset hyödyt. Tappiollisesta sopimuksesta kirjataan
varaus, kun tappio tulee todennäköiseksi ja se voidaan luotettavasti mitata, ja se perustuu sopimuksesta odotettuun
nettotappioon. Nämä varaukset voivat liittyä esimerkiksi taseen ulkopuolisiin vuokrasopimuksiin, joissa vuokrattu
omaisuuserä ei ole enää käytössä, mutta vuokrasopimusta ei voida irtisanoa ilman sakkoa, tai sitoumuksiin ostaa
tavaroita tai palveluita, joita ei enää tarvita.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Varaukset
Kirjattavan varauksen määrä perustuu parhaaseen arvioon velvoitteen täyttämisestä aiheutuvista kustannuksista
raportointipäivänä. Aikaisemman tapahtuman taloudellisen vaikutuksen arviointi edellyttää johdon harkintaa, joka
perustuu aiemmin sattuneisiin vastaaviin tapahtumiin ja tarvittaessa ulkopuolisten asiantuntijoiden lausuntoihin.
Varauksia tarkastellaan säännöllisesti ja oikaistaan tarvittaessa vastaamaan nykyistä parasta arviota.
2025
Tuotetakuut
Korvaus-
vaateet
Toiminnan
uudelleen-
järjestelyt
Muut*
Yhteensä
MEUR
Varaukset 1.1.
23,5
1,1
11,4
2,4
38,5
Kurssierot
-0,6
-0,1
-0,1
-0,2
-1,0
Lisäykset
9,9
3,1
0,9
16,1
29,9
Käytetyt varaukset
-9,7
-0,7
-7,6
-4,8
-22,8
Varausten peruutukset
-0,3
-2,4
-0,8
-3,8
-7,2
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat**
-2,1
1,2
1,2
-0,8
-0,5
Varaukset 31.12.
20,6
2,3
5,0
9,0
36,9
2024
Tuotetakuut
Korvaus-
vaateet
Toiminnan
uudelleen-
järjestelyt
Muut*
Yhteensä
MEUR
Varaukset 1.1.
92,2
3,9
30,7
33,7
160,5
Kurssierot
0,0
0,1
-0,1
-0,7
-0,7
Lisäykset
17,3
2,7
15,9
24,3
60,2
Käytetyt varaukset
-15,0
-0,6
-14,6
-20,9
-51,0
Varausten peruutukset
-3,4
-1,4
-3,6
-10,4
-18,7
Myytävänä oleviin ja omistajille jaettuihin omaisuuseriin
liittyvät velat**
-67,7
-3,6
-17,0
-23,6
-111,8
Varaukset 31.12.
23,5
1,1
11,4
2,4
38,5
*Sisältää tappiollisten sopimusten muutokset liittyen lopetettuihin toimintoihin.
** Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit ja 7.3 Lopetetut toiminnot.
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Pitkäaikaiset varaukset
0,2
0,3
Lyhytaikaiset varaukset
36,7
38,2
Yhteensä
36,9
38,5
Osa tilinpäätöstä 102
Tuotetakuita koskevat varaukset kattavat takuuvaateisiin liittyvät odotetut kustannukset tuotteista, jotka on myyty
tilikauden aikana tai aiemmin ja joissa tuotetakuu on voimassa. Takuuajat vaihtelevat tuotteittain, mutta ovat
pääosin yhdestä kahteen vuotta.
Korvausvaateet sisältävät tuotevastuuvarauksia ja oikeudenkäyntejä koskevia eriä. Tuotevastuuvarauksia koskeva
varaus tehdään, mikäli vaatimuksen määrä, todennäköisyys ja toteutuminen voidaan arvioida. Varausten
odotetaan pääsääntöisesti realisoituvan kahden vuoden kuluessa.
Uudelleenjärjestelyvaraukset koskevat johdon hyväksymiä ja toimeenpanemia suunnitelmia toimintojen
uudelleenjärjestelyistä. Varausten odotetaan pääsääntöisesti realisoituvan kahden vuoden kuluessa.
Tappiollisista sopimuksista tehdään varaus, kun on todennäköistä, että sopimuksen kustannukset ylittävät
arvioidun sopimuksen kokonaismyyntihinnan. Odotettu tappio kirjataan kuluksi välittömästi. Tappiollisista
sopimuksista tehtyjen varausten odotetaan realisoituvan pääsääntöisesti kahden vuoden kuluessa.
Osa tilinpäätöstä 103
6. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
6.1 Liikearvo
Laatimisperiaatteet
Liikearvo
Liikearvo kirjataan liiketoimintojen yhdistämisessä maksetun vastikkeen ja saadun nettovarallisuuden erotuksen
perusteella. Se edustaa tunnistamattomien aineettomien hyödykkeiden arvoa ja odotettavissa olevia tulevia hyötyjä,
jotka eivät täytä hyödykkeen määritelmää, kuten hankitun työvoiman arvoa, sekä odotettavissa olevia synergiaetuja,
joiden katsotaan olevan vain Hiabin hyödynnettävissä.
Liikearvo kirjataan alun perin taseeseen määrään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus
hankinnan kohteessa ja aiemmin omistetun osuuden käypä arvo yhteen laskettuina ylittävät hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon. Liikearvo arvostetaan hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Arvonalentumistappiot kirjataan tuloslaskelmaan ja kirjattua arvonalentumista ei voida myöhemmin perua.
Liikearvoa kirjataan pois taseesta kun siihen liittyvästä liiketoiminnasta luovutaan. Taseesta pois kirjattavan
liikearvon määrä määritellään suhteessa kyseisen raportointisegmentin arvonmuutokseen ennen ja jälkeen
luovutuksen, käyttöarvoanalyysiin perustuen tai vaihtoehtoisesti perustuen käypään arvoon myyntikuluilla
vähennettynä.
Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan sille tehdään vuosittain arvonalentumistestaus sekä aina, kun on viitteitä
arvonalentumisesta. Arvonalentumistestaus suoritetaan rahavirtaa tuottavan yksikön tai yksiköiden tasolla. Liikearvo
kohdistetaan niille yksiköille tai yksikköjen ryhmille, joiden odotetaan hyötyvän liiketoimintojen yhdistämisestä
toimintasegmenttien mukaisesti määritettynä.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään käyttöarvolaskelmaan perustuen.
Käyttöarvo määritetään laskemalla testattavan rahavirtaa tuottavan yksikön ennustettujen nettokassavirtojen
nykyarvo. Käyttöarvolaskelmien diskonttokorkona käytetään painotettua keskimääräistä pääoman kustannusta
ennen veroja, joka huomioi markkinoiden näkemyksen rahan aika-arvosta sekä testattavaan yksikköön liittyvistä
erityisriskeistä.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo on suurempi kuin
kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvonalentumistappio kohdistetaan ensin liikearvolle ja tämän jälkeen muille
omaisuuserille tasasuhteisesti.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Liikearvon arvonalentumistestaus
Liikearvon arvonalentumista testattaessa kyseisten rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevat
rahamäärät määritetään käyttöarvolaskelmien perusteella. Nämä laskelmat edellyttävät johdolta harkintaa
tehdessään arvioita ja oletuksia tulevista rahavirroista sekä määrittäessään kyseisten rahavirtojen
diskonttaamisessa käytettävää painotettua keskimääräistä pääomakustannusta (WACC).
MEUR
2025
2024
Kirjanpitoarvo 1.1.
240,1
878,1
Kurssierot
-5,1
-4,2
Yritysmyynnit
-0,1
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät*
-633,8
Kirjanpitoarvo 31.12.
234,9
240,1
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit ja 7.3 Lopetetut toiminnot.
Liikearvo on kohdistettu yhdistetyille rahavirtaa tuottaville yksiköille Nostolaitteet ja Kuljetuslaitteet, sekä
rahavirtaa tuottavalle yksikölle Palvelut, jotka kaikki on määritelty toimintasegmenteiksi. Kohdistaminen perustuu
suhteellisiin arvoihin, jotka on määritetty käypää arvoa koskevien arvostusperiaatteiden mukaisella diskontattuihin
kassavirtoihin perustuvalla menetelmällä. Toimintasegmenttien organisoinnin vuoksi ei ole ollut mahdollista
määrittää itsenäisiä rahavirtoja alemman tason tuotedivisioonille, jonka johdosta liikearvon arvonalentumistestaus
suoritetaan tällä tasolla. Nostolaitteisiin on yhdistetty kuormausnosturiliiketoimintaan liittyvät rahavirtaa tuottavat
yksiköt, ja Toimituslaitteisiin takalaitanostin-, ajoneuvotrukki-, sekä vaihtolavalaiteliiketoimintoihin liittyvät
rahavirtaa tuottavat yksiköt. Palveluliiketoimintaan liittyvää rahavirtaa tuottavaa yksikköä ei ole yhdistelty. Hiabin
liikearvo allokoitiin uudelleen vuonna 2025 johtuen muutoksista konsernirakenteessa, joita kuvataan tarkemmin
liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Nostolaitteet
64,1
Kuljetuslaitteet
77,5
Palvelut
93,3
Yhteensä
234,9
240,1
Testattavien segmenttien kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään käyttöarvomallilla, jossa arvo johdetaan
ennustetuista rahavirroista ennen veroja. Laskelmassa käytetyt tulevaisuuden rahavirtaennusteet perustuvat
ylimmän johdon ja hallituksen hyväksymään strategiseen suunnitelmaan ottaen huomioon markkinaympäristössä
vallitsevat riskit ja epävarmuustekijät. Laskelman ennustejakso on viisi vuotta, jonka päätösvuoden arvo
Osa tilinpäätöstä 104
määritetään johtamalla se menneiden vuosien keskimääräisen toteutuneen ja ennusteajanjakson arvioidun
kehityksen perusteella, ottaen huomioon suhdannevaihtelun vaikutukset rahavirtaa tuottavien yksiköiden
liiketoiminnassa. Ennustejakson jälkeiset rahavirrat on arvioitu käyttäen kasvuvauhtia, joka perustuu arvioon
toimialan pitkän aikavälin kasvuvauhdista pitäen ylärajana laskelmassa käytettyä riskittömän koron tasoa.
Laskelmissa on käytetty pitkän aikavälin kasvuvauhtina 2,0 (2024: 2,0) prosenttia. 
Tulevaisuuden rahavirtaennusteen määrittämisessä eniten johdon harkintaa vaativat olettamukset liittyvät
markkina- ja kannattavuusnäkymiin. Tulevien vuosien kasvuolettamien pohjana ovat ulkopuolisten
markkinatutkimuslaitosten arviot markkinakehityksestä ja talouden suhdannekäänteiden ajoituksesta. Lisäksi
liikevaihdon kasvun arvioinnissa on otettu huomioon yhtiön markkina-asema ja kasvupotentiaali markkinoilla sekä
uusien laitteiden että huoltopalveluiden osalta. Keskeiset ennustettuun kannattavuuteen vaikuttavat tekijät ovat
myyntivolyymi, kilpailukyky ja kustannustehokkuus. Palvelut segmentin suhteellisella osuudella liikevaihdosta on
myös merkitystä rahavirtaennusteessa huoltoliiketoiminnan vähäisemmän suhdannevaihtelun ja keskimääräistä
paremman kannattavuuden johdosta. Lisäksi tehtaiden ja kokoonpanoyksiköiden käyttöasteella ja
kustannuskilpailukyvyllä on olennainen merkitys kannattavuuteen. Viime vuosien tehostamistoimet ovat
vaikuttaneet myönteisesti tuloskehitykseen, ja meneillään olevien kannattavuuden parantamiseen tähtäävien
ohjelmien odotetaan parantavan kannattavuutta entisestään lähivuosien aikana. Nostolaitteita ja Toimituslaitteita
koskevissa laskelmissa käytetyissä rahavirtaennusteissa huomioidaan tyypillinen käyttöpääoman sitoutuminen
kasvusuhdanteessa ja vapautuminen laskusuhdanteessa.
Arvonalentumistestauksessa käytetty diskonttauskorko on segmentille määritetty painotettu keskimääräinen
pääomakustannus (WACC), joka kuvastaa oman pääoman ja vieraan pääoman kokonaiskustannuksia sekä
segmenttiin liittyviä markkinariskejä. WACC:n osatekijät ovat riskitön korko, joka perustuu valtion
joukkovelkakirjalainojen keskimääräiseen tuottoon, joka on painotettu myynneillä kyseisissä maissa,
markkinariskipreemiolla, vertailukelpoisella vertaistoimialan beetalla, velkaantumisasteella ja
luottoriskimarginaalilla. Käyttöarvoon perustuvassa arvonalentumistestauksessa käytettävä WACC määritetään
ennen veroja. WACC ennen veroja oli Nostolaitteille 10,2 prosenttia, Toimituslaitteille 9,8 prosenttia ja Palveluille
9,7 prosenttia. Vuonna 2024 Hiabille ennen veroja määritetty WACC oli 10,5 prosenttia.
Suoritettujen arvonalentumistestien perusteella liikearvoon ei kirjattu arvonalentumista vuosina 2025 tai 2024, eikä
mikään laadituista, kohtuullisen mahdollisia skenaarioita kuvaavista herkkyysanalyyseistä osoittanut
arvonalentumisriskiä.
Osa tilinpäätöstä 105
6.2 Aineettomat hyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomia hyödykkeitä ovat patentit, tavaramerkit, lisenssit, ohjelmistot, aktivoidut kehitysmenot, teknologia sekä
hankittu tilauskanta ja asiakassuhteet. Ne on merkitty taseeseen alkuperäiseen hankintamenoonsa vähennettynä
kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla lukuun ottamatta liiketoimintojen yhdistymisissä hankittuja
aineettomia hyödykkeitä, jotka arvostetaan hankintahetkellä käypään arvoon.
Rajallisen taloudellisen vaikutusajan omaavat aineettomat hyödykkeet kirjataan tasapoistoina kuluksi taloudelliselle
vaikutusajalleen seuraavasti:
Kehitetty ja hankittu teknologia 3–10 vuotta
Asiakassuhteet ja tavaramerkit 3–15 vuotta
Tilauskanta 1–5 vuotta
Muut 2–5 vuotta
Hyödykkeiden taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan ja tarvittaessa oikaistaan jokaisena tilinpäätöspäivänä.
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot kirjataan pääsääntöisesti tulosvaikutteisesti. Tuotekehitysmenot aktivoidaan
kuitenkin tiettyjen kaupalliseen ja tekniseen toteutettavuuteen liittyvien kriteerien täyttyessä, kun tuotteesta lisäksi
odotetaan saatavan vastaista taloudellista hyötyä. Aktivoidut tuotekehitysmenot sisältävät pääasiassa materiaaleja,
tarvikkeita ja työvoimakustannuksia. Aiemmin kuluksi kirjattuja tuotekehitysmenoja ei aktivoida enää myöhemmin.
Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyvät aktivoidut tuotekehitysmenot poistetaan tasapoistoin arvioituna
vaikutusaikanaan. Keskeneräiset kehityshankkeet testataan vuosittain arvonalentumisen varalta.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Aineettomien omaisuuserien poistoajat
Aineettomille omaisuuserille määritetyt poistoajat ja niistä tuloslaskelmaan kirjatut poistokulut perustuvat johdon
arvioihin omaisuuserien taloudellisista käyttöajoista.
2025
Kehitetyt
teknologiat
Hankitut
teknologiat
Hankitut
asiakassuhteet
ja tavaramerkit
Muut*
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
62,1
31,2
20,6
1,7
115,6
Kurssierot
0,0
0,1
-0,6
0,1
-0,3
Lisäykset
0,1
1,6
1,8
Vähennykset ja muut
-13,8
-10,4
-0,3
-1,5
-25,9
Uudelleenryhmittelyt
2,6
0,1
-2,7
Myytävänä olevat omaisuuserät**
-2,6
4,3
0,1
2,0
3,7
Hankintameno 31.12.
48,3
25,4
19,9
1,3
94,8
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-54,1
-26,2
-10,7
-1,5
-92,4
Kurssierot
-0,1
0,0
0,1
0,0
0,0
Tilikauden poistot
-1,6
-1,4
-1,9
-4,9
Arvonalentumiset
-2,7
-2,7
Vähennykset ja muut
13,8
10,4
0,3
1,5
25,9
Myytävänä olevat omaisuuserät**
0,1
-4,3
0,1
0,0
-4,2
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-44,6
-21,6
-12,1
0,0
-78,3
Kirjanpitoarvo 31.12.
3,7
3,8
7,8
1,3
16,5
*Sisältää keskeneräisiä investointeja 1,3 miljoonaa euroa.
**Lisätietoa esitetään liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Osa tilinpäätöstä 106
2024
Kehitetyt
teknologiat
Hankitut
teknologiat
Hankitut
asiakassuhteet
ja tavaramerkit
Muut*
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
109,5
95,9
177,4
7,9
390,7
Kurssierot
-0,3
-1,4
-2,5
-0,1
-4,4
Lisäykset
1,8
0,4
2,4
4,6
Vähennykset ja muut
-1,3
-0,4
-2,5
-0,4
-4,6
Uudelleenryhmittelyt
2,7
0,1
-0,1
2,6
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut
omaisuuserät**
-50,2
-63,5
-151,8
-7,9
-273,4
Hankintameno 31.12.
62,1
31,2
20,6
1,7
115,6
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-93,3
-71,3
-103,2
-4,4
-272,3
Kurssierot
0,3
1,1
2,5
0,0
3,8
Tilikauden poistot
-2,9
-3,3
-6,4
0,0
-12,7
Vähennykset ja muut
1,3
0,3
2,5
0,2
4,4
Uudelleenryhmittelyt
0,0
0,0
0,0
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut
omaisuuserät**
40,6
46,9
94,0
2,7
184,3
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-54,1
-26,2
-10,7
-1,5
-92,4
Kirjanpitoarvo 31.12.
8,0
5,0
10,0
0,2
23,2
*Sisältää keskeneräisiä investointeja 0,2 miljoonaa euroa.
**Lisätietoa esitetään liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
6.3 Aineelliset hyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen alkuperäiseen hankintamenoonsa vähennettynä kertyneillä poistoilla ja
mahdollisilla arvonalentumisilla. Arvonalentumiset on kuvattu tarkemmin laatimisperiaatteessa Arvonalentumiset
liitetiedon 2.3 Poistot ja arvonalentumiset yhteydessä. Hankintameno arvioidulla jäännösarvolla vähennettynä
poistetaan tasasuuruisina erinä arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan seuraavasti:
Koneet ja laitteet 2–10 vuotta
Rakennukset 5–40 vuotta
Maa- ja vesialueita ei poisteta
Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen käyttö aika tarkistetaan ja tarvittaessa oikaistaan jokaisena
tilinpäätöspäivänä. Merkittävät perusparannusmenot sisällytetään joko hyödykkeen tasearvoon tai erotetaan omaksi
hyödykkeekseen, kun niistä odotetaan tulevaisuudessa taloudellista hyötyä ja niistä aiheutuneet kustannukset
voidaan erottaa tavanomaisista korjaus- ja kunnossapitokustannuksista. Aineellisten hyödykkeiden rahoituskulut,
kuten pitkää rakennusaikaa edellyttävien hankkeiden korot aktivoidaan osana asianomaisen omaisuuserän
hankintamenoa. Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot ja -tappiot sisältyvät liikevoittoon.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Aineellisten hyödykkeiden poistoajat
Aineellisille hyödykkeille määritetyt poistoajat ja niistä tuloslaskelmaan kirjatut poistokulut perustuvat johdon
arvioihin omaisuuserien taloudellisista käyttöajoista.
Osa tilinpäätöstä 107
Omistetut käyttöomaisuuserät
Käyttöoikeusomaisuuserät
2025
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto sekä
muut*
Keskeneräiset
investoinnit
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
61,1
172,4
4,6
115,0
28,4
381,5
Kurssierot
-0,9
-2,6
-0,1
-5,8
-1,4
-10,7
Lisäykset
1,1
9,6
7,2
31,9
9,1
58,8
Vähennykset ja muut
-0,1
-9,3
-0,1
-12,8
-5,5
-27,8
Uudelleenryhmittelyt
1,4
5,4
-6,5
0,0
0,0
0,3
Myytävänä olevat omaisuuserät**
0,0
-0,5
0,0
-2,0
-0,3
-2,7
Hankintameno 31.12.
62,7
175,1
5,0
126,2
30,4
399,3
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-30,6
-117,1
-60,1
-14,5
-222,3
Kurssierot
0,3
0,8
3,5
0,6
5,3
Tilikauden poistot
-2,4
-13,3
-17,6
-7,6
-40,9
Arvonalentumiset
-0,4
-0,4
Vähennykset ja muut
0,1
8,8
11,2
4,6
24,7
Myytävänä olevat omaisuuserät**
-0,1
-0,3
2,9
0,2
2,7
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-32,6
-121,1
-60,5
-16,7
-230,9
Kirjanpitoarvo 31.12.
30,1
54,0
5,0
65,7
13,7
168,5
*Sisältää muille vuokratut koneet.
**Lisätietoa esitetään liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Osa tilinpäätöstä 108
Omistetut käyttöomaisuuserät
Käyttöoikeusomaisuuserät
2024
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto sekä
muut*
Keskeneräiset
investoinnit
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
176,4
502,0
13,8
246,1
77,4
1 015,7
Kurssierot
0,5
1,4
0,0
1,3
1,0
4,2
Lisäykset
2,6
43,1
9,6
37,9
14,6
107,9
Vähennykset ja muut
-10,0
-48,0
0,0
-7,1
-27,1
-92,2
Uudelleenryhmittelyt
1,0
8,5
-14,0
0,0
-0,3
-4,9
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät**
-109,4
-334,5
-4,8
-163,2
-37,3
-649,2
Hankintameno 31.12.
61,1
172,4
4,6
115,0
28,4
381,5
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-87,4
-314,1
-125,6
-43,7
-570,8
Kurssierot
-0,3
-0,7
-0,7
-0,4
-2,1
Tilikauden poistot
-3,2
-14,1
-24,2
-14,3
-55,8
Arvonalentumiset
0,0
-1,4
-0,7
-2,1
Vähennykset ja muut
5,2
41,7
5,4
20,5
72,7
Uudelleenryhmittelyt
0,0
0,0
0,0
0,3
0,3
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät**
55,2
171,3
85,7
23,1
335,4
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12.
-30,6
-117,1
-60,1
-14,5
-222,3
Kirjanpitoarvo 31.12.
30,6
55,3
4,6
54,9
13,9
159,1
*Sisältää muille vuokratut koneet.
**Lisätietoa esitetään liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
Osa tilinpäätöstä 109
7. Konsernin rakenne
Laatimisperiaatteet
Konsolidointiperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää Hiabin emoyhtiön ja sen tytäryhtiöiden tilinpäätökset, joissa emoyhtiöllä on
määräysvalta. Määräysvalta saavutetaan, kun Hiab altistuu tai sillä on oikeuksia muuttuvaan tuottoon
osallistumisestaan sijoituskohteeseen, ja se pystyy vaikuttamaan tuottoon äänivaltansa kautta sijoituskohteessa.
Yleensä oletetaan, että enemmistö äänivallasta johtaa määräysvaltaan. Kun sijoituskohteen äänivallasta tai
vastaavista oikeuksista on vähemmän kuin enemmistö, kaikki merkitykselliset tosiasiat ja olosuhteet otetaan
huomioon arvioitaessa, onko Hiabilla määräysvaltaa sijoituskohteessa. Hiab arvioi uudelleen, onko sillä määräysvalta
sijoituskohteessa, jos tosiasiat ja olosuhteet viittaavat siihen, että määräysvallan olennaisissa osissa tapahtuu
muutoksia. Tytäryhtiön konsolidointi alkaa, kun Hiab saa määräysvallan tytäryhtiössä, ja päättyy, kun määräysvalta
menetetään. Tilikauden aikana hankitun tai luovutetun tytäryhtiön varat, velat, tuotot ja kulut sisältyvät
konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan siihen päivään asti, jolloin
konserni lakkaa hallitsemasta tytäryhtiötä.
Voitto tai tappio ja kukin muun laajan tuloslaskelman komponentti kohdistetaan konsernin emoyhtiön
osakkeenomistajille ja määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi määräysvallattomien omistajien
osuuden alijäämään. Tytäryhtiöiden tilinpäätöksiin tehdään tarvittaessa oikaisuja niiden laatimisperiaatteiden
saattamiseksi konsernin laatimisperiaatteiden mukaisiksi. Kaikki konsernin sisäiset varat ja velat, oma pääoma,
tuotot, kulut ja kassavirrat, jotka liittyvät konsernin jäsenten välisiin liiketoimiin, eliminoidaan konsolidoitaessa.  
Tytäryhtiön omistusosuuden muutos ilman määräysvallan menetystä käsitellään oman pääoman ehtoisena
liiketoimena. Hankittaessa määräysvallattomien omistajien osuuksia tytäryhtiöistä mahdollisen vastikkeen ja
tytäryhtiössä hankitun osuuden nettovarallisuudesta erotus kirjataan omaan pääomaan. Myös myynneistä
määräysvallattomille omistajille realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan omaan pääomaan. Kauden tuloksen jako
emoyhtiön osakkeenomistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään tuloslaskelmassa. Määräysvallattomille
omistajille kuuluva oma pääoma esitetään taseessa omana eränään.
Jos konserni menettää määräysvallan tytäryrityksessä, siihen liittyvät varat (mukaan lukien liikearvo), velat,
määräysvallattomien omistajien osuus ja muut oman pääoman osat kirjataan pois taseesta ja syntynyt voitto tai
tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Jäljelle jäävä sijoitus arvostetaan käypään arvoon.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet sekä sisäinen voitonjako
eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Tytäryhtiöiden noudattamat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on
tarvittaessa muutettu vastaamaan konsernin noudattamia periaatteita.
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Tilikauden päättyessä avoimina
olevat konsernin sisäiset ja ulkoiset ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat arvostetaan tilinpäätöspäivän
kurssiin ja kurssierot kirjataan tulosvaikutteisesti paitsi suojauslaskettavien erien osalta. Myynnin ja ostojen
varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja -tappiot käsitellään myynnin tai ostojen oikaisuerinä.
Suojauslaskennan piirissä olevien, myyntiin ja ostoihin kohdistettujen valuuttasuojausten kurssivoitot ja -tappiot
kirjataan ensin konsernin laajaan tuloslaskelmaan ja lopuksi tuloslaskelmaan myynnin ja ostojen oikaisuerinä
samanaikaisesti niihin liittyvien liiketapahtumien kanssa. Muiden varsinaiseen liiketoimintaan liittyvien suojausten
kurssivoitot ja -tappiot kirjataan liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin. Rahoitukseen liittyvät
valuuttakurssivoitot ja -tappiot kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Ulkomaiset konserniyritykset
Konserniyritysten erillistilinpäätökset raportoidaan siinä valuutassa, joka on kunkin yrityksen pääasiallisen
toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätöksessä sellaisten konserniyritysten, joiden
toimintavaluutta ei ole euro, tuloslaskelmat ja rahavirrat muunnetaan euroon käyttäen tilikauden keskikursseja ja
taseiden varat ja velat käyttäen tilinpäätöspäivän kursseja. Eri kurssien käytöstä syntyvät muuntoerot kirjataan
konsernin laajan tuloslaskelman erien kautta konsernin oman pääoman muuntoeroihin. Konsernin sisäisiä
lainasopimuksia voidaan käsitellä osana nettoinvestointia, jos niiden takaisinmaksua ei ole suunniteltu eikä se ole
todennäköistä ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Tällöin myös näihin investointeihin liittyvät
valuuttakurssivoitot ja -tappiot käsitellään oman pääoman muuntoeroina. Kun suojauslaskentaa sovelletaan
ulkomaiseen tytäryhtiöön tehdyn nettosijoituksen suojaukseen, kirjataan suojaavan instrumentin kurssivoittojen ja -
tappioiden tehokas osuus laajaan tuloslaskelmaan ja tehoton osuus tuloslaskelmaan.
Ulkomaisen yksikön hankinnasta syntynyttä liikearvoa ja käypiin arvoihin pääsemiseksi tehtyjä oikaisuja käsitellään
ulkomaisen yksikön varoina ja velkoina, ja ne muunnetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Tästä syntyvät muuntoerot
kirjataan omaan pääomaan.
Euroalueen ulkopuolisten tytär-, osakkuus- ja yhteisyritysten hankintamenon eliminoinnista ja hankinnan jälkeen
kertyneistä oman pääoman eristä syntyvät muuntoerot kirjataan konsernin laajaan tuloslaskelmaan. Kun ulkomainen
yhtiö myydään kokonaan tai osittain, kumulatiiviset muuntoerot kirjataan konsernin laajasta tuloslaskelmasta
tuloslaskelmaan osana myyntivoittoa tai -tappiota.
Osa tilinpäätöstä 110
7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit
Laatimisperiaatteet
Yrityshankinnat ja -myynnit
Hankintamenetelmää sovelletaan kaikkiin liiketoimintojen yhdistämiseen, joissa Hiab saa määräysvallan hankitussa
liiketoiminnassa riippumatta siitä, hankitaanko oman pääoman ehtoisia instrumentteja tai muita varoja.
Liiketoiminnan hankinnasta luovutettava vastike on luovutettujen varojen, syntyneiden velkojen ja konsernin
liikkeeseen laskeman oman pääoman ehtoisen koron käypä arvo. Luovutettu vastike sisältää ehdollisen
vastikejärjestelyn seurauksena syntyvän omaisuuserän tai velan käyvän arvon. Jos ehdollinen vastike luokitellaan
rahoitusvelaksi, se arvostetaan jokaisena raportointipäivänä käypään arvoon ja käyvän arvon muutokset kirjataan
tuloslaskelmaan. Omaksi pääomaksi luokiteltua ehdollista vastiketta ei arvosteta uudelleen. 
Yksilöitävissä olevat liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut varat ja vastattaviksi otetut velat arvostetaan alun perin
hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteesta kirjataan
hankintakohtaisesti joko käypään arvoon tai määrään, joka vastaa määräysvallattomien omistajien suhteellista
osuutta hankinnan kohteen nettovarallisuudesta.
Mikäli luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteesta ja aiemmin omistetun osuuden
käypä arvo yhteen laskettuina ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon, kirjataan erotus liikearvoksi.
Päinvastaisessa tilanteessa erotus kirjataan suoraan tuloslaskelmaan.
Tilikauden aikana hankitut tytäryhtiöt sisällytetään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun konserni on
saanut määräysvallan, ja myydyt tytäryhtiöt siihen hetkeen asti, jolloin määräysvalta menetetään. Kun määräysvalta
on menetetty, kaikki myytyyn tytäryhtiöön liittyvät varat ja velat kirjataan pois taseesta. Lisäksi myydyn tytäryhtiön
valuuttakurssisuojausten tulos sekä myytyyn tytäryhtiöön liittyvät muuntoerot kirjataan laajasta tuloslaskelmasta
tuloslaskelmaan.
Vaiheittain toteutetun hankinnan yhteydessä aiempi omistusosuus arvostetaan käypään arvoon hankintahetkellä ja
tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluiksi
toteutuessaan.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Yrityshankinnat
Liiketoimintojen yhdistämisissä hankitut nettovarat arvostetaan käypään arvoon. Hankittujen nettovarojen arvon
ylittävä vastike kirjataan liikearvoksi. Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käyvän arvon määritys perustuu
vastaavien omaisuuserien markkina-arvoihin ja aineettomien hyödykkeiden käyvän arvon määritys perustuu
odotettuihin rahavirtoihin ja tuottoihin. Kauppahintaan sisältyvät ehdolliset elementit arvostetaan käypään arvoon
arvioidun lopputuloksen nykyarvon perusteella. Nämä arvostukset edellyttävät harkinnan, arvioiden ja oletusten
käyttöä.
Yritysmyynnit
Liiketoimintojen myynnit edellyttävät johdon harkintaa määritettäessä, milloin suunniteltu transaktio on riittävän
todennäköinen, jotta päähyöty myytävistä omaisuuseristä odotetaan saatavan niiden myynnistä eikä käytöstä. Tätä
harkittaessa otetaan huomioon johdon sitoutuminen transaktioon sekä arvioidaan transaktion toteutumisen
todennäköisyyttä. Kun johdon sitoutuminen ja varmuus transaktion toteutumisesta on riittävää, luovutettava
liiketoiminta raportoidaan joko luovutettavien omaisuuserien ryhmänä tai lopetettuna toimintona riippuen sen
merkityksestä sille segmentille, johon se kuuluu. Merkittävyyden arvioiminen voi edellyttää johdolta harkintaa.
Raportoinnin muuttuminen edellyttää myytävänä olevien omaisuuserien osalta, että niiden arvonalentuminen
arvioidaan vertaamalla niiden tasearvoa odotettuun myyntihintaan, josta on vähennetty myyntikustannukset. Myynnin
tulosvaikutusta määritettäessä luovutettavat nettovarat sisältävät osuuden liikearvosta, joka on kohdistettu
myynnille. Kohdistettavan liikearvon määrä perustuu vaikutukseen, joka myytävällä liiketoiminnalla arvioidaan olevan
sen segmentin kerrytettävissä olevaan rahamäärään, johon se kuuluu. Jos luovutuksen odotetaan olevan tappiollinen,
luovutettavien omaisuuserien arvoa alennetaan aloittamalla liikearvosta ja tämän jälkeen ulottamalla tarvittaessa
arvonalentuminen muiden pitkäaikaisten omaisuuserien ryhmään. Edellä mainituista syistä yritysmyyntien käsittely
sisältää elementtejä, jotka edellyttävät harkinnan, arvioiden ja oletusten käyttöä.
Osa tilinpäätöstä 111
Yrityshankinnat ja -myynnit vuonna 2025
Hiab ei tehnyt yrityshankintoja vuoden 2025 aikana.
MacGregorin myynti
Marraskuussa 2024 Hiab (silloin Cargotec) allekirjoitti sopimuksen MacGregorin myynnistä Tritonin hallinnoimille
rahastoille velattomaan hintaan 480 miljoonaa euroa. Kaupan arvioitiin johtavan verotuksessa
vähennyskelvottomaan tappioon, jonka johdosta liikearvoon tehtiin 200 miljoonan euron alaskirjaus vuoden 2024
viimeisellä neljänneksellä ja 10 miljoonan euron alaskirjaus vuoden 2025 toisella neljänneksellä, johtaen
luovutettuihin nettovaroihin 215,1 miljoonaa euroa. Alaskirjaukset esitettiin vertailukelpoisuuteen vaikuttavissa
erissä lopetettujen toimintojen tuloksessa. MacGregor esitettiin lopetettuna toimintona vuoden 2024 viimeisestä
vuosineljänneksestä alkaen ja myynti saatettiin päätökseen 31.7.2025.  Liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot
esitetään lisätietoa transaktiosta.
MacGregorin myyntitulos, MEUR
31.07.2025
Vastike yhteensä
226,9
Luovutetut nettovarat*
-215,1
Siirrot laajasta tuloslaskelmasta
-6,2
Transaktiokulut
-6,7
Tulos ennen veroja
-1,1
Tuloverot
Tulos verojen jälkeen
-1,1
Kauppahinta, rahana saatu
226,9
Rahavarat ja käytössä olevat pankkitililimiitit
175,1
Rahavirtavaikutus
51,8
*Lopetettujen toimintojen tuloslaskelmaan aiemmilla kausilla kuluksi kirjattujen 210 miljoonan euron liikearvon arvonalennusten jälkeen
Alla olevassa taulukossa esitetään MacGregorin varat ja velat myyntihetkellä sekä myytävänä olevaksi luokitellut
varat sekä niihin liittyvät velat vuoden 2024 lopussa.
MacGregorin varat ja velat, MEUR
31.07.2025
31.12.2024
Liikearvo
162,1
172,8
Aineettomat hyödykkeet
72,1
71,5
Aineelliset hyödykkeet
26,1
26,1
Muut sijoitukset
29,3
28,8
Vaihto-omaisuus
165,7
168,0
Myyntisaamiset, muut korottomat saamiset ja johdannaisvarat
152,1
158,8
Rahavarat
175,1
140,1
Laskennalliset verosaamiset
22,9
25,4
Varat yhteensä
805,4
791,6
Ostovelat, muut korottomat velat ja johdannaisvelat
554,5
566,9
Korolliset velat
22,5
23,7
Laskennalliset verovelat
11,6
11,0
Velat yhteensä
588,6
601,7
Määräysvallattomien omistajien osuus
-1,7
-1,9
Luovutetut nettovarat
215,1
0,0
Lisäksi, Hiab myi toukokuussa huoltotoimintonsa Ranskan Lyonissa. Yritysmyynnillä ei ollut merkittävää vaikutusta
esitettyihin lukuihin.
Yrityshankinnat ja -myynnit vuonna 2024
Hiab (silloin Cargotec) ei tehnyt yrityshankintoja vuonna 2024. Vuoden 2024 aikana Kalmar eriytettiin omaksi
pörssiyhtiöksi ja MacGregor luokiteltiin lopetetuksi toiminnoksi kun sopimus sen myynnistä allekirjoitettiin
marraskuussa 2024. Lisätietoa näistä esitetään liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
Osa tilinpäätöstä 112
7.2 Konserniyhtiöt
Tytäryhtiöt
31.12.2025
Maa
Emoyhtiön
omistusosuus (%)
Konsernin
omistusosuus (%)
Cargotec Advanced Netherlands B.V.
Alankomaat
100
Cargotec Holding Netherlands B.V.
Alankomaat
100
100
Hiab Benelux B.V.
Alankomaat
100
Hiab Australia Pty Ltd
Australia
100
Hiab Belgium SA
Belgia
100
100
Hiab Brasil Guindastes e Servicos Ltda
Brasilia
100
Hiab Bulgaria EOOD
Bulgaria
100
Hiab Cranes, S.L. Unipersonal
Espanja
100
Hiab Korea Limited
Etelä-Korea
100
Hiab Ireland Limited
Irlanti
100
Hiab Italia S.r.l.
Italia
100
Hiab Austria GmbH
Itävalta
100
Hiab Japan Ltd
Japani
100
Waltco Lift Inc.
Kanada
100
China Crane Investment Holdings Limited
Kiina
100
Hiab Norway AS
Norja
100
Cargotec Panama, S.A.
Panama
100
Hiab Poland Sp. z o.o.
Puola
100
Hiab France SAS
Ranska
100
100
Hiab AB
Ruotsi
100
Olsbergs Hydraulics Aktiebolag
Ruotsi
100
Olsbergs Electronics AB
Ruotsi
100
Hiab Sweden AB
Ruotsi
100
Z-Lyften Produktion AB
Ruotsi
100
Hiab Germany GmbH
Saksa
100
Hiab Slovakia Spol. s.r.o.
Slovakia
100
100
Hiab Holding Finland Oy
Suomi
100
100
Hiab Finland Oy
Suomi
100
Zepro Danmark A/S
Tanska
100
Hiab Limited
Yhdistynyt
kuningaskunta
100
100
Hiab Holding, Inc.
Yhdysvallat
100
100
Hiab USA Inc.
Yhdysvallat
100
7.3 Lopetetut toiminnot
Laatimisperiaatteet
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot
Pitkäaikaiset omaisuuserät ja luovutettavien erien ryhmät luokitellaan myytävänä oleviksi, jos niiden kirjanpitoarvoa
vastaavan määrän odotetaan kertyvän pääasiassa myynnistä jatkuvan käytön sijaan. Myytävänä oleviksi luokitellut
pitkäaikaiset omaisuuserät ja luovutettavien erien ryhmät arvostetaan kirjanpitoarvoon tai sitä alempaan käypään
arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla kuluilla. Myyntikulut ovat luovutuksesta välittömästi aiheutuvia
lisämenoja pois lukien rahoituskulut ja tuloverokulut. Kriteerit myytävänä olevaksi luokitteluun katsotaan täyttyvän,
kun myynti on erittäin todennäköinen ja omaisuuserä tai luovutettavien erien ryhmä on välittömästi myytävissä
nykyisessä kunnossaan. Myynnin loppuun saattamiseksi vaadittavien toimenpiteiden tulee osoittaa, että on
epätodennäköistä, että myyntiin tehdään merkittäviä muutoksia tai että myyntipäätös peruutetaan. Johto on oltava
sitoutunut omaisuuden myyntisuunnitelmaan ja myynnin odotetaan toteutuvan vuoden kuluessa luokittelupäivästä.
Lopetettu toiminto on osa yhtiötä edustaen pääliiketoiminta-aluetta joka luovutetaan tai luokitellaan myytävänä
olevaksi. Lopetettu toiminto jätetään pois jatkuvien toimintojen tuloksesta ja se esitetään tuloslaskelmassa erikseen
yhtenä lopetetun toiminnon voittoa tai tappiota verojen jälkeen kuvaavana eränä. Myytävänä olevaksi luokitellut
omaisuuserät ja niihin liittyvät velat esitetään taseessa erikseen lyhytaikaisina erinä. Aineellisia
käyttöomaisuushyödykkeitä ja aineettomia hyödykkeitä ei poisteta, kun ne on luokiteltu myytävänä
olevaksi. Lopetetun toiminnon rahavirrat sisältyvät konsernin rahavirtalaskelmaan.
MacGregorin luokittelu lopetetuksi toiminnoksi
Hiab (silloin Cargotec) tiedotti marraskuussa 2024 allekirjoittaneensa sopimuksen MacGregor liiketoiminta-alueen
myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille 480 miljoonan euron velattomaan kauppahintaan. Liiketoiminnan
myynti oli jatkoa yhtiön hallituksen marraskuussa 2022 tekemälle päätökselle luopua MacGregorista
tulevaisuudessa sekä toukokuussa 2024 tiedotetulle päätökselle aloittaa MacGregorin myyntiprosessi. MacGregor
esitettiin IFRS 5:n mukaisesti lopetettuna toimintona vuoden 2024 viimeisestä neljänneksestä alkaen ja myynti
saatiin päätökseen 31.7.2025.
MacGregor myytiin 480 miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla ja kaupasta aiheutui 211,1 miljoonan euron
tappio, joka ei ole verotuksessa vähennyskelpoinen. Tappio kirjattiin pääosin liikearvon alaskirjauksena, josta 200
miljoonaa euroa vuoden 2024 viimeisellä vuosineljänneksellä sekä 10 miljoonaa euroa vuoden 2025 toisella
vuosineljänneksellä. Kirjattu tappio esitettiin vertailukelpoisuuteen vaikuttavissa erissä osana lopetettujen
toimintojen kauden tulosta. MacGregorin myyntitappiolaskelma sekä luovutetut nettovarat esitetään liitetiedossa
7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Osa tilinpäätöstä 113
Kaupasta odotettu tappio erosi MacGregorin vuonna 2024 tekemien liikearvon arvonalentumistestausten
tuloksista. Suurin syy eroon olivat sovitut myyntihinnan oikaisut liittyen nettovelan ja käyttöpääomaerien
määrittelyyn. Johtuen sovituista oikaisuista, myös MacGregorista rahana maksettu kauppahinta erosi
merkittävästi sen velattomasta arvosta.
MacGregorin eriyttämisestä aiheutuneet kokonaiskustannukset olivat noin 19 miljoonaa euroa, jotka kirjattiin
vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin osaksi lopetettujen toimintojen tulosta. Eriyttämisestä aiheutuvia kuluja
kirjattiin noin 7 miljoonaa euroa vuonna 2024 ja 12 miljoonaa euroa vuoden 2025 aikana.
Kalmarin luokittelu lopetetuksi toiminnoksi
Hiabin (silloin Cargotec) yhtiökokous hyväksyi toukokuussa 2024 Kalmar-liiketoiminta-alueen eriyttämisen omaksi
pörssiyhtiöksi (Jakautuminen). Jakautumisen täytäntöönpanopäivä oli 30.6.2024, jonka jälkeen Kalmar on toiminut
itsenäisenä pörssiyhtiönä. Suunnitellun Jakautumisen johdosta Kalmar-liiketoiminta-alue esitettiin lopetettuina
toimintoina IFRS 5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin mukaisesti
vuoden 2024 ensimmäisestä neljänneksestä alkaen.
Lopetettujen toimintojen esittäminen
IFRS 5 -standardin mukaisesti lopetettujen toimintojen nettotulos esitetään konsernin tuloslaskelmassa erillään
jatkuvien toimintojen tuotoista ja kuluista. Hiabin konsernin taseessa 31.12.2024 MacGregorin tase-erät esitettiin
myytävänä olevien varojen ja niihin liittyvien velkojen riveillä. Rahavirtalaskelma ja oman pääoman
muutoslaskelma sisältävät jatkuvien ja lopetettujen toimintojen vaikutukset. Esitetty lopetettujen toimintojen tulos
sisältää MacGregoriin liittyvät tuotot ja kulut vuodelta 2025 myynnin toteutumiseen asti, sekä myynnistä kirjatun
tappion. Esitetty lopetettujen toimintojen vertailukauden tulos sisältää MacGregoriin liittyvät tuotot ja kulut koko
vuodelta 2024 sekä Kalmariin liittyvät tuotot ja kulut vuoden 2024 ensimmäiseltä vuosipuoliskolta.
Lopetettujen toimintojen tulos
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liikevaihto
487,1
1 650,9
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
-374,4
-1 249,4
Bruttokate
112,7
401,4
Myynnin ja markkinoinnin kulut
-14,1
-71,4
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut
-4,0
-32,0
Hallinnon kulut
-58,4
-138,4
Uudelleenjärjestelykulut
0,2
-28,5
Liiketoiminnan muut tuotot
4,7
29,3
Liiketoiminnan muut kulut
-25,0
-259,0
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta
4,0
4,6
Liikevoitto
20,1
-93,8
Rahoitustuotot
2,2
6,6
Rahoituskulut
-4,7
-17,5
Lopetettuihin toimintoihin siirretyn liiketoiminnan tulos ennen veroja
17,6
-104,7
Tuloverot
-4,4
-22,5
Lopetettuihin toimintoihin siirretyn liiketoiminnan kauden tulos
13,2
-127,2
Tuotot käypään hintaan arvostetusta nettovarojen jakamisesta omistajille 
1 112,7
Muuntoerot
-73,1
Kauden tulos, lopetetut toiminnot
13,2
912,5
Muu laaja tulos, lopetetut toiminnot
13,6
-7,6
Kauden laaja tulos, lopetetut toiminnot
26,8
904,9
Kauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
26,8
904,9
Määräysvallattomille omistajille
Yhteensä
26,8
904,9
Lopetettujen toimintojen rahavirta
MEUR
2025
2024
Liiketoiminnan nettorahavirta
10,2
180,5
Investointien nettorahavirta*
50,3
-8,6
Rahoituksen nettorahavirta
-5,5
-18,9
Rahavirta yhteensä
55,0
153,0
*Vuonna 2025 sisältää MacGregorin myynnin vähennettynä myyntihetken rahavaroilla. Lisätietoja liitteessä 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Osa tilinpäätöstä 114
Vertailukelpoinen liikevoitto
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liikevoitto
20,1
-93,8
Uudelleenjärjestelykulut
Työsuhteiden päättämiseen liittyvät kulut
-0,1
0,5
Vaihto-omaisuuden arvonalentuminen
-0,1
0,2
Muut uudelleenjärjestelykulut*
27,7
Uudelleenjärjestelykulut, yhteensä
-0,2
28,5
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät
MacGregorin myynti**
28,2
211,0
Osittaisjakautuminen
-0,1
53,4
Hiabin valmistautuminen itsenäiseksi yhtiöksi ja Cargotec-konsernin sulkeminen
12,2
7,0
Muut kulut
0,0
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät, yhteensä
40,3
271,5
Vertailukelpoinen liikevoitto
60,3
206,1
* MacGregor sopi vuoden 2024 toisella vuosineljänneksellä merituulivoimaloiden asennusalusprojektiin liittyneen kiistan asiakkaan kanssa, minkä seurauksena kiistan
sopimiseen ja projektin lopettamiseen liittyvä noin 29 miljoonan euron kulu kirjattiin uudelleenjärjestelykuluihin.
** Hiab (silloin Cargotec) allekirjoitti 14.11.2024 sopimuksen MacGregor-liiketoiminta-alueen myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille. Transaktion odotetusta
tappiosta kirjattiin liikearvon alaskirjauksena 200 miljoonaa euroa vuoden 2024 viimeisellä vuosineljänneksellä sekä lisäksi 10 miljoonaa euroa vuoden 2025 toisella
vuosineljänneksellä.
Investoinnit, poistot ja arvonalentumiset
Investoinnit, MEUR
2025
2024
Omistetut käyttöomaisuuserät
1,5
28,0
Käyttöoikeusomaisuuserät
4,1
18,8
Yhteensä
5,6
46,8
Poistot ja arvonalentumiset, MEUR
2025
2024
Omistetut käyttöomaisuuserät
12,7
210,9
Käyttöoikeusomaisuuserät
4,5
15,7
Yhteensä
17,2
226,6
Osa tilinpäätöstä 115
8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit
8.1 Rahoitusriskien hallinta
Tässä liitetiedossa esitetyt vertailukauden luvut sisältävät sekä jatkuvat toiminnot että lopetetut toiminnot, ellei
toisin ole kerrottu. Lisätietoa MacGregor-liiketoiminnan myynnistä esitetään liitetiedossa 7.3 Lopetetut toiminnot.
Rahoituksen ja rahoitusriskien hallinnan pääpiirteet
Konsernin rahoitusta ja rahoitusriskejä hallitaan hallituksen hyväksymän rahoituspolitiikan (Treasury Policy)
mukaisesti. Rahoituspolitiikassa määritellään rahoitusorganisaation vastuunjako, rahoitusriskien
hallintaperiaatteet sekä valvonta- ja raportointiperiaatteet. Hallituksen nimittämä rahoituskomitea (Treasury
Committee) on vastuussa rahoituspolitiikan noudattamisesta sekä konsernirahoituksen organisoinnista ja
valvonnasta. Rahoituskomitea hyväksyy rahoitusohjeiston (Treasury Instructions), joka sisältää
yksityiskohtaisemman ohjeistuksen rahoituspolitiikan mukaiseen rahoituksen hallintaan.
Rahoitustoiminnon tavoitteena on varmistaa, että yhtiöillä on tarpeeksi varoja harjoittaa liiketoimintaa ilman
rajoitteita kaikkina aikoina, tuottaa tarpeellisia rahoituspalveluja liiketoimintayksiköille, minimoida
rahoituskustannukset, hallita rahoitusriskejä (valuutta-, korko-, maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriskit, luotto- ja
vastapuoliriskit sekä toiminnallinen riski) sekä tuottaa johdolle säännöllisesti informaatiota koskien konsernin ja
sen liiketoimintayksiköiden rahoituksellista tilannetta ja riskejä.
Konsernirahoitusyksikkö vastaa konsernitasolla varainhankinnasta ja likviditeetin ja rahoitusriskien hallinnasta, luo
puitteet rahoituksen hoidon tehokkaalle organisoinnille ja valvoo liiketoimintayksiköiden rahoitusta.
Konsernirahoitusyksikkö raportoi näistä aiheista kuukausittain. Liiketoimintayksiköt ovat vastuussa omien
rahoitusriskiensä suojaamisesta rahoituspolitiikan ja konsernirahoituksen ohjeiden mukaisesti.
Valuuttariskit
Hiabilla on liiketoimintaa useassa maassa ja kansainvälisen liiketoimintansa vuoksi konserni altistuu
valuuttakurssivaihteluista aiheutuville riskeille. Valuuttariskien hallinnan tavoitteena on suojata konsernin
liiketoiminta valuuttakurssien muutoksilta ja antaa liiketoimintayksiköille aikaa reagoida ja mukautua näihin
muutoksiin. Valuuttapositiot, jotka muodostuvat sitovien myynti-, osto- ja rahoitussopimusten kassavirroista
(transaktiopositio), suojataan kokonaisuudessaan. Muita erittäin todennäköisiä kassavirtoja voidaan suojata,
mikäli konsernirahoitusyksikkö ja liiketoimintayksikkö toteavat suojaustoimet tarpeelliseksi. Liiketoimintayksiköt
raportoivat riskipositionsa konsernirahoitusyksikölle ja suojaavat ne konsernin sisäisillä termiinisopimuksilla.
Maissa, joissa valuuttariskeiltä suojautumista on rajoitettu, valuuttariskeiltä voidaan suojautua myös
valuuttamääräisillä lainoilla ja talletuksilla.
Valuuttasuojauksiin sovelletaan pääsääntöisesti rahavirran suojauslaskentaa. Konsernin käyttämässä
suojauslaskentamallissa spot-kurssin muutoksesta johtuva osuus suojaavan instrumentin käyvän arvon
muutoksesta kirjataan omaan pääomaan sisältyvään arvonmuutosrahastoon, kunnes kertynyt voitto tai tappio
tuloutetaan samanaikaisesti suojattavan erän kanssa. Korkomuutoksista aiheutuva käyvän arvon muutos on
rajattu suojauslaskennan ulkopuolelle ja kirjataan suoraan tulokseen. Suojauslaskenta aloitetaan, kun alla oleva
riski on tunnistettu ja suojattu. Suojauslaskenta lopetetaan, kun suojattava erä kirjataan tulokseen.
Suojauslaskentaa ei sovelleta niissä tapauksissa, joissa konsernirahoitusyksikkö arvioi laskentatavan vaikutuksen
tilikauden tulokseen konsernin kannalta merkityksettömäksi.
Konserni altistuu valuuttariskeille, jotka muodostuvat sekä tase-eristä että taseen ulkopuolisista eristä. Alla
esitetyssä taulukossa taseriski kuvaa riskiä joka muodostuu valuuttamääräisistä tase-eristä ja nettoriski kuvaa
konsernirahoitusyksikön määrittelemää sekä seuraamaa avointa kokonaispositiota.
31.12.2025
EUR
USD
SEK
GBP
PLN
Others
MEUR
Tase-erät
-28,9
20,2
1,3
-3,4
4,6
6,0
Valuuttasuojaukset
66,3
-51,2
-9,8
10,5
-4,0
-11,3
Taseriski
37,4
-31,0
-8,5
7,1
0,6
-5,3
Tilauskanta ja ostot
-39,4
35,1
10,8
-3,8
-12,4
9,2
Nettoriski
-2,0
4,1
2,3
3,3
-11,8
3,9
31.12.2024
EUR
USD
SEK
GBP
PLN
Others
MEUR
Tase-erät
25,6
36,6
-5,6
-5,0
-15,1
-35,2
Valuuttasuojaukset
11,7
-325,6
113,7
11,0
8,9
182,3
Taseriski
37,3
-289,0
108,2
6,0
-6,3
147,1
Tilauskanta ja ostot
-38,7
303,7
-106,4
-2,6
-16,2
-140,9
Nettoriski
-1,4
14,7
1,8
3,4
-22,5
6,1
Valuuttapositiot yllä sisältävät merkittävimmät liiketoimintayksiköiden valuuttavirrat. Taulukossa luvut on esitetty
bruttona sisältäen sekä valuuttamäärät vieraissa valuutoissa, että vasta-arvot kotivaluutoissa.
Konsernin tytäryhtiöt seuraavat jatkuvasti valuuttariskipositioitaan ja raportoivat ne kuukausittain
konsernirahoitusyksikölle, joka on vastuussa kokonaisriskiposition seurannasta sekä tunnistettujen
riskipositioiden suojaamisesta. Lisäksi konsernirahoitusyksikkö seuraa eri valuutoista aiheutuvaa translaatioriskiä,
ja siltä osin, kun riski katsotaan merkittäväksi, riskipositio suojataan ja suojaukseen sovelletaan nettoinvestoinnin
suojauslaskentaa.
Valuuttakurssien muutokset vaikuttavat konsernin tulokseen ja omaan pääomaan. Tulokseen vaikuttavat
tilinpäätöshetkellä konserniyhtiöiden taseissa olevat vieraan valuutan määräiset rahoitusvarat ja -velat sisältäen
johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa. Omaan pääomaan vaikuttavat johdannaiset, joihin sovelletaan
suojauslaskentaa. Näiden valuuttakurssimuutoksista johtuvat käyvän arvon muutokset kirjataan
arvonmuutosrahastoon muuhun laajaan tuloslaskelmaan. Arvonmuutosrahastoon kirjatun
valuuttakurssivaikutuksen odotetaan kumoutuvan päinvastaisella muutoksella suojattavassa erässä
tuloslaskelmaan kirjattaessa. Suurin osa suojausinstrumenteista erääntyy ja suojauskohteina olevista rahavirroista
toteutuu seuraavan vuoden kuluessa. Konsernirahoitusyksikkö on tunnistanut seuraavat valuuttaparit
merkittävimmiksi ja arvioinut niiden osalta vaikutuksia tulokseen sekä laajaan tulokseen. Herkkyysanalyysissä on
oletettu että tytäryhtiöiden rahavarat ovat niiden toimintavaluutassa.
Osa tilinpäätöstä 116
Tulos ennen veroja, jatkuvat ja lopetut
toiminnot
Laaja tulos, jatkuvat ja lopetetut
toiminnot
MEUR
2025
2024
2025
2024
USD vahvistuu 10 % suhteessa euroon
0,1
-2,1
-3,0
-9,0
USD heikkenee 10 % suhteessa euroon
-0,1
2,1
3,0
9,0
Konsernin nettoinvestoinneista euroalueen ulkopuolisiin tytäryhtiöihin aiheutuu laskennallisia muuntoeroja
konsernin omaan pääomaan (translaatioriski). Translaatioriskiä lieventää taserakenteen hallinnointi siten, että
valuuttakurssien muutoksen vaikutus velkaan ja omaan pääomaan on tasapainossa. Konsernirahoitusyksikkö
seuraa säännöllisesti translaatiopositiota ja arvioi riskiposition materiaalisuutta. Valuutoista aiheutuvan
translaatioriskin vaikutus konsernin nettovelkaantumisasteeseen ei ole merkittävä, eikä translaatioriskin suojausta
valuuttojen osalta ole katsottu tarpeelliseksi. Alla oleva taulukko kuvaa jatkuvista ja lopetetuista toiminnoista
aiheutuvaa translaatioriskiä.
31.12.2025
MEUR
USD
SEK
PLN
GBP
BRL
Translaatiopositio
133,4
91,8
58,2
50,9
54,4
Translaatioriski
133,4
91,8
58,2
50,9
54,4
31.12.2024
MEUR
USD
SEK
PLN
GBP
BRL
Translaatiopositio
78,0
144,5
63,0
64,4
12,5
Translaatioriski
78,0
144,5
63,0
64,4
12,5
Korkoriskit
Markkinakorkojen muutokset vaikuttavat konsernin nettokorkoihin sekä korollisten velkojen, saamisten ja
johdannaissopimusten käypiin arvoihin. Korkoriskin hallinnan tavoitteena on vähentää korkojen muutosten
vaikutusta tuloslaskelmaan, taseeseen ja rahavirtaan. Korkoriskiä hallitaan pitämällä rahoituserien keskimääräinen
korkosidonnaisuus (korkoduraatio) rahoituskomitean määrittämien minimi- ja maksimitasojen rajoissa
muuttamalla laina- ja sijoitussalkun kiinteä- ja vaihtuvakorkoisten lainojen suhdetta sekä käyttämällä
johdannaisinstrumentteja.
Tilinpäätöshetkellä konsernin taseessa korolliset velat olivat yhteensä 250,8 (31.12.2024: 393,1) miljoonaa euroa,
josta 149,9 (249,6) miljoonaa euroa oli kiinteäkorkoisia joukkovelkakirjalainoja, 89,1 (102,3) miljoonaa euroa
vuokrasopimusvelkoja ja loput 11,8 (41,2) miljoonaa euroa kiinteä- ja vaihtuvakorkoisia pankkilainoja, lyhytaikaisia
lainoja, käytettyjä tililimiittejä ja muita korollisia velkoja. Tilinpäätöshetkellä korollisten velkojen keskimääräinen
korkosidonnaisuusaika oli 11 (14) kuukautta ilman vuokrasopimusvelkoja.
Konsernin 460,0 (31.12.2024: 579,5) miljoonan euron korolliset varat koostuivat pääosin lyhytaikaisista
talletuksista ja pankkitileillä olevista rahavaroista. Korollisten varojen keskimääräinen korkosidonnaisuusaika oli
alle kuukauden (alle kuukauden).
Herkkyysanalyysin perusteella korkotason yhden prosenttiyksikön nousu/lasku olisi vähentänyt/lisännyt
nettokorkokuluja 1,0 (31.12.2024: vähentänyt/lisännyt 2,9) miljoonaa euroa. Tuloksen herkkyyteen vaikuttavat
vaihtuvakorkoiset lainat, lyhytaikaiset lainat, lainasaamiset, talletukset, pankkitilit ja tililimiittien käyttö. Vaikutus on
laskettu vuositasolle olettaen, että konsernin taserakenne ei muutu.
Konserni kirjaa valuuttatermiinien korkovaikutuksen rahoituseriin, joten mahdolliset muutokset lyhyissä
markkinakoroissa voivat vaikuttaa konsernin rahoituskustannuksiin myös valuuttasuojausten kautta. Jos korkoero
euron ja Yhdysvaltain dollarin välillä olisi leventynyt/kaventunut yhden prosenttiyksikön, rahoituserien
nettokustannus olisi suurentunut/pienentynyt 1,4 (31.12.2024: suurentunut/pienentynyt 5,2) miljoonaa euroa.
Muiden valuuttaparien korkoeron muutosten vaikutukset olisivat vähäisiä olettaen, että konsernin nykyinen
valuuttapositio säilyisi ennallaan ja muutos tapahtuisi kaikissa valuuttapareissa samansuuntaisesti.
Muut markkinariskit
Rahoitustoiminnon hallinnoimien rahoitusriskien lisäksi konserni altistuu raaka-aineiden ja komponenttien
hankinnasta johtuville hinta- ja saatavuusriskeille. Liiketoimintayksiköt ovat vastuussa näiden riskien
tunnistamisesta, hallinnasta ja mahdollisesta suojaamisesta. Riskejä pyritään hallitsemaan huolellisella
toimittajien valinnalla, pitkäaikaisella yhteistyöllä keskeisten toimittajien kanssa, ja sopimusehdoin.
Maksuvalmius- ja lainojen jälleenrahoitusriskit
Likviditeettihallinnan tavoitteena on ylläpitää jatkuvaa optimaalista maksuvalmiutta konsernin liiketoiminnan
rahoittamiseksi korko- ja muut rahoituskustannukset minimoiden ja välttää maksuvaikeustilannetta
(likviditeettiriski).
Maksuvalmiusriskiä hallitaan pitämällä pitkäaikainen likviditeettivaranto yli lyhytaikaisen likviditeettitarpeen.
Konsernin likviditeettivaranto, sisältäen kassavarat, rahamarkkinasijoitukset sekä pitkäaikaiset nostamattomat
valmiusluottolimiitit, oli tilinpäätöshetkellä yhteensä 789,7 (31.12.2024: 909,2) miljoonaa euroa. Konsernin
lyhytaikaiseen likviditeettitarpeeseen luetaan lyhyt- ja pitkäaikaisten korollisten lainojen lyhennykset seuraavan 12
kuukauden aikana sekä rahoituskomitean erikseen määrittelemä niin sanottu strateginen likviditeettitarve, jossa
huomioidaan myös operatiivisen liiketoiminnan rahoitustarve seuraavan 12 kuukauden aikana. Tilinpäätöshetkellä
lyhyt- ja pitkäaikaisten lainojen lyhennystarve seuraavan 12 kuukauden aikana oli 174,7 (156,4) miljoonaa euroa,
josta 20,6 (26,9) miljoonaa euroa oli vuokrasopimusvelkaa.
Tilinpäätöshetkellä konsernilla oli käytössään 330,0 (31.12.2024: 330,0) miljoonan euron pitkäaikainen
nostamaton valmiusluottolimiitti, joka erääntyy joulukuussa 2029. Limiittien puitteissa Hiabilla on sitovasti oikeus
nostaa lyhytaikaisia lainoja kolmen arkipäivän kuluessa lainasopimuksissa määritellyin ehdoin. Konsernilla on
lisäksi käytettävissään kotimainen 150,0 (150,0) miljoonan euron yritystodistusohjelma, joka oli tilinpäätöshetkellä
käyttämätön (käyttämätön).
Konsernin likviditeettiasema sisältää 54,6 (31,1) miljoonaa euroa käteiseen rahaan ja pankkitileihin sisältyviä
valuuttamääräisiä eriä, joihin kohdistuu valuuttaan tai muuhun sääntelyyn liittyviä rajoituksia. Rajoitusten vuoksi
nämä saldot eivät mahdollisesti ole välittömästi käytettävissä kyseisten maiden ulkopuolella. Rajoituksista
huolimatta saldot ovat tyypillisesti välittömästi käytettävissä paikallisesti kyseisissä maissa ja siitä syystä nämä
kassasaldot sisältyvät käteiseen rahaan ja pankkitileihin.
Osa tilinpäätöstä 117
Tilinpäätöshetkellä ostoveloista 16,9 (31.12.2024: 35,8) miljoonaa euroa liittyi toimittajarahoitusohjelmiin, jotka
ohjelmasta riippuen pidentävät ostovelkojan maksuaikoja tavanomaisesta 30-60 päivästä 180 päivään asti.
Konsernilla on toimittajarahoitusohjelmia useiden eri rahoituslaitoksen kanssa ja näiden ohjelmien alaiset
ostovelat maksetaan välittömästi toimittajille.
Likviditeettiasema
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Rahavarat
459,7
439,1
Sitovat pitkäaikaiset nostamattomat luottolimiitit
330,0
330,0
Korollisten velkojen takaisinmaksut seuraavien 12 kk:n aikana
-174,7
-148,6
Likviditeettiasema, jatkuvat toiminnot
615,1
620,5
Myytävänä olevat omaisuuserät*
132,2
Likviditeettiasema
615,1
752,8
* Lisätietoa MacGregorin myydystä nettovarallisuudesta esitetään liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Lainojen jälleenrahoitusriskiä eli riskiä siitä, että liian suuri osa konsernin lainoista tai luottolimiiteistä erääntyy
ajanjaksona, jolloin lainojen jälleenrahoitus on taloudellisesti tai sopimuksellisesti epäedullista, minimoidaan
tasapainottamalla lainojen tai luottolimiittien erääntymisaikatauluja sekä pitämällä lainojen sopimusehdot riittävän
joustavina. Johdon näkemyksen mukaan konsernin likviditeettitilanne on hyvä eikä konsernilla ole merkittäviä
rahoituksen saatavuuteen tai jälleenrahoitukseen liittyviä riskikeskittymiä.
Konsernin nostamaton 330,0 miljoonan euron valmiusluottolimiitti sisältää yhtiön pääomarakennetta rajoittavan
ehdon. Ehdon mukaan konsernin nettovelkojen suhde omaan pääomaan (nettovelkaantumisaste) tulee olla
jatkuvasti alle 125 prosenttia. Raportointihetkellä nettovelkaantumisaste oli -20,7 % (31.12.2024: -18,1 %)
prosenttia. Muihin korollisiin velkoihin ei liity pääomarakennetta rajoittavia ehtoja.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty rahoitusvelkojen ja johdannaisinstrumenttien sopimusperusteinen
maturiteettijakauma. Luvut kuvaavat diskonttaamattomia kassavirtoja.
Osa tilinpäätöstä 118
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma
31.12.2025
MEUR
2026
2027
2028
2029
2030
Myöhemmin
Yhteensä
Johdannaiset
Valuuttatermiinit, kassastamaksut
-593,4
-593,4
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut
595,5
595,5
Johdannaiset, netto
2,1
2,1
Korolliset velat
Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen lyhennykset
-4,2
-3,7
-2,3
-1,5
-0,1
-11,8
Joukkovelkakirjalainojen lyhennykset
-149,9
-149,9
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset
-20,6
-16,6
-13,8
-11,9
-10,1
-16,0
-89,1
Korkokulut yhteensä
-5,9
-2,9
-2,0
-1,3
-0,8
-1,1
-14,0
Ostovelat ja muut korottomat velat
-152,4
-2,8
-155,2
Yhteensä, taseessa
-330,9
-25,9
-18,1
-14,8
-11,1
-17,2
-417,9
31.12.2024
MEUR
2025
2026
2027
2028
2029
Myöhemmin
Yhteensä
Johdannaiset
Valuuttatermiinit, kassastamaksut
-3 525,8
-3 525,8
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut
3 521,9
3 521,9
Johdannaiset, netto
-3,9
-3,9
Korolliset velat
Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen lyhennykset
-29,5
-2,3
-2,3
-2,3
-2,3
-2,3
-41,2
Joukkovelkakirjalainojen lyhennykset
-100,0
-149,6
-249,6
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset
-19,0
-15,3
-11,4
-8,0
-6,5
-18,4
-78,6
Korkokulut yhteensä
-7,5
-5,2
-2,2
-1,5
-1,0
-1,8
-19,2
Ostovelat ja muut korottomat velat
-160,8
-9,8
-0,1
-170,8
Yhteensä, taseessa
-320,8
-182,2
-15,9
-11,9
-9,9
-22,6
-563,3
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat*
-118,2
-5,7
-3,8
-3,1
-3,9
-3,4
-138,1
Yhteensä
-439,0
-188,0
-19,7
-15,0
-13,8
-25,9
-701,4
* Lisätietoa MacGregorin myydystä nettovarallisuudesta esitetään liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
Luotto- ja vastapuoliriski
Operatiiviseen toimintaan liittyvistä luottoriskeistä ja niiden hallinnasta vastaavat liiketoimintayksiköt. Konsernilla
ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymiä, koska sillä on monipuolinen ja maantieteellisesti hajautunut asiakaskunta.
Asiakassopimuksiin liittyvää luottoriskiä pyritään vähentämään käyttämällä myyntisopimuksissa maksuehtoja,
jotka perustuvat ennakkomaksuihin, pankkitakauksiin ja muihin takauksiin. Luottotappio- ja väärinkäytösriskejä
seurataan käyttämällä hyväksi asiakasyrityksistä saatavia luottokelpoisuustietoja. Asiakassaamisten
luottotappioriskitasoa seurataan maksujen tilan pohjalta, jolloin erääntyneisiin saamisiin yhdistetään kohonnut
riski ja korkeampi luottotappiovaraus. Suuriin kauppoihin liittyvät luottoriskit pyritään jakamaan pankkien,
vakuutusyhtiöiden ja vientitakuulaitosten kanssa. Taseen ulkopuolisiin asiakasrahoitus- ja käyttöleasingsaamisiin
liittyvät saamiset ovat vakuudellisia, ja näin ollen niihin liittyvä luottoriski arvioidaan alhaiseksi. Myyntisaamisista
sekä luottotappiovarauksista on esitetty lisätietoja liitetiedossa 5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset.
Osa tilinpäätöstä 119
Rahoituskomitea valitsee finanssivastapuolet ja niille asetettavat enimmäissijoitusmäärät yhtiöiden
vakavaraisuuden ja luottokelpoisuuden perusteella. Konsernirahoitusyksikkö seuraa vastapuoliriskejä aktiivisesti ja
voi tarvittaessa poistaa vastapuolen hyväksyttävien listalta välittömästi. Vain suuret rahoituslaitokset, joilla on
korkea luottoluokitus, hyväksytään vastapuoliksi. Kassavarojen sijoittamisessa ja rahoitusinstrumenttien
kaupankäynnissä hyväksytään ainoastaan rahoituskomitean vahvistamat vastapuolet. Rahavaroihin liittyvä suurin
mahdollinen luottoriski rajoittuu rahavarojen kirjanpitoarvoon. Johdon arvion mukaan likviditeettireservien
sijoituksiin ei ole odotettavissa merkittäviä luottotappioita.
Johdannaisvarojen ja -velkojen käyvät arvot esitetään bruttona, koska netotukseen liittyvät IFRS kriteerit eivät
täyty. Konsernilla on johdannaispositioita useiden pankkien kanssa ja niihin liittyviin transaktioihin sovelletaan
ISDA-sopimusta, joka mahdollistaa avoinna olevien erien selvittämisen netottamalla sopimuksen ehtojen
mukaisesti, esimerkiksi konkurssitilanteessa. ISDA:n salliman netotuksen jälkeen jäljellä oleva vastapuoliriski oli
tilinpäätöshetkellä 2,9 (31.12.2024: 1,8) miljoonaa euroa konsernille ja 0,7 miljoonaa euroa (4,3) vastapuolille.
Rahoitushallinnon toiminnallinen riski
Rahoitushallinnon toiminnallisen riskienhallinnan tavoitteena on eliminoida tilanteet, joissa puutteellisista
rahoituksen valvontajärjestelmistä tai toimintatavoista aiheutuu konsernille tappioita tai jotka lisäävät
rahoitusriskien kokonaismäärää. Riskiä minimoidaan pitämällä konsernirahoitusyksikön ammattitaito korkealla
tasolla, kuvaamalla ja dokumentoimalla rutiinit sekä työtehtävien organisoinnilla.
Transaktioihin liittyviä riskejä minimoidaan limiittiseurannalla, markkina-arvostuksilla, päivittäisellä kauppojen
vahvistusten seurannalla sekä säännöllisellä kokonaisarvioinnilla.
Pääomarakenteen hallinta
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa konsernin toimintaedellytykset kaikissa olosuhteissa ja
säilyttää pääomakustannusten kannalta optimaalinen pääomarakenne. Osakkeenomistajat päättävät
pääomarakenteen tavoitteista, ja hallitus seuraa pääomarakennetta säännöllisesti.
Pääomarakenteen tunnuslukuna seurataan nettovelkaantumisastetta eli korollisen nettovelan suhdetta omaan
pääomaan. Korollinen nettovelka lasketaan vähentämällä korollisten velkojen summasta korolliset saamiset,
mukaan lukien rahavarat ja pankkisaamiset. Konsernin tavoitteena on pitää nettovelkaantumisaste alle 50
prosentissa. Tunnusluvun arvot on esitetty alla olevassa taulukossa.
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Lainat ja muut korolliset velat
250,8
369,4
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
-0,3
-0,3
Rahavarat
-459,7
-439,1
Korollinen nettovelka taseessa
-209,2
-69,9
Myytävänä olevat omaisuuserät*
-116,4
Korollinen nettovelka
-209,2
-186,3
Oma pääoma
1 010,0
1 027,3
Nettovelkaantumisaste
-20,7 %
-18,1 %
* Lisätietoa MacGregorin myydystä nettovarallisuudesta esitetään liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit.
MEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liikevoitto
227,8
123,3
Poistot ja arvonalentumiset
58,9
270,6
EBITDA
286,7
393,9
Korollinen nettovelka / EBITDA
-0,7
-0,5
8.2 Rahoitusinstrumentit arvostusryhmittäin
Laatimisperiaatteet
Rahoitusvarat
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan käytetyn arvostusperiaatteen mukaisesti jaksotettuun hankintamenoon
kirjattaviin, käypään arvoon laajan tuloslaskelman kautta kirjattaviin sekä käypään arvoon tulosvaikutteisesti
kirjattaviin eriin. Varat luokitellaan hankinnan yhteydessä niiden ominaisuuksien ja käyttötarkoituksen perusteella.
Rahoitusvarat esitetään pitkäaikaisina, jos niiden maturiteetti ylittää vuoden.
Rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, mikäli saamiserää ei ole tarkoitus myydä ja siitä odotettu
sopimusperusteinen rahavirta perustuu korkoon ja pääoman palautukseen. Jaksotettuun hankintamenoon
arvostettavat lainat ja muut saamiset sisältävät pääosin myyntisaamisia sekä rahavaroja. Lainasaamiset
arvostetaan alun perin käypään arvoon transaktiokuluilla lisättynä ja odotetuilla luottotappioilla vähennettynä ja
tämän jälkeen jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen korkokannan menetelmää. Muutokset odotettujen
luottotappioiden määrässä huomioidaan jaksotettuun hankintamenoon sisältyvissä odotetuissa rahavirroissa.
Rahoitusvarat arvostetaan käypään arvoon laajan tuloslaskelman kautta, mikäli saamiserä saatetaan myydä ennen
eräpäivää ja siitä odotettu sopimusperusteinen rahavirta perustuu korkoon ja pääoman palautukseen. Luokkaan
kuuluvat rahoitusvarat arvostetaan alun perin käypään arvoon transaktiokuluilla lisättynä ja odotetuilla
luottotappioilla vähennettynä, ja tämän jälkeen käypään arvoon odotetuilla luottotappioilla vähennettynä.
Osakesijoitukset voidaan luokitella pysyvästi tähän kategoriaan alkukirjaushetkellä, jonka jälkeen myöhemmät
käyvän arvon muutokset kirjataan laajan tuloslaskelman kautta pois lukien osingot, jotka kirjataan tuloslaskelmaan.
Osa tilinpäätöstä 120
Lisäksi rahavirran suojauslaskennassa olevien johdannaisten käyvän arvon muutosten tehokas osuus arvostetaan
tämän luokan mukaisesti suojaussuhteen ajan.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja ovat edellisiin luokkiin kuulumattomat erät sisältäen
osakesijoitukset, johdannaisinstrumentit, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa, sekä rahoitusvarat, joita pidetään
kaupankäyntitarkoituksessa tai joista odotettavissa oleva sopimusperusteinen rahavirta alkukirjaushetkellä ei
perustu pelkästään korkoon ja pääoman palautukseen. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
rahoitusvaroihin liittyvät transaktiokulut sekä myöhemmät muutokset käyvässä arvossa kirjataan suoraan
tuloslaskelmaan.
Johdannaisinstrumenttien ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivän perusteella ja transaktiot muissa
rahoitusvarojen ryhmissä selvityspäivän mukaan.
Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sijoituksen rahavirtoihin ovat lakanneet tai ne on siirretty toiselle
osapuolelle siten, että konserni on oleellisilta osin siirtänyt omistukseen liittyvät riskit ja edut.
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin sekä jaksotettuun hankintamenoon
kirjattaviin rahoitusvelkoihin. Rahoitusvelat esitetään pitkäaikaisina, jos niiden maturiteetti ylittää vuoden.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvelkoja ovat johdannaisinstrumentit, joihin ei sovelleta
suojauslaskentaa. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvelkoihin liittyvät transaktiokulut sekä
myöhemmät muutokset käyvässä arvossa kirjataan suoraan tuloslaskelmaan. Arvonmuutokset johdannaisista,
joihin sovelletaan suojauslaskentaa, kirjataan laajaan tuloslaskelmaan ja sieltä myöhemmin tuloslaskelmaan, kun
suojauslaskenta päättyy.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat sisältävät pääosin korollisia velkoja sekä ostovelkoja.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat kirjataan taseeseen alun perin käypään arvoon
transaktiokustannuksilla vähennettynä. Myöhemmin rahoitusvelat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Korot
ja transaktiokustannukset jaksotetaan tuloslaskelmaan velan juoksuajalle käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Johdannaisinstrumenttien ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivän perusteella ja transaktiot muista
rahoitusveloista selvityspäivän mukaan.
Rahoitusvelka kirjataan pois taseesta, kun velkaan liittyvä velvoite on täytetty, kumottu tai sen voimassaolo on
lakannut. Jos olemassa oleva rahoitusvelka vaihdetaan saman lainanantajan kanssa toiseen velkaan oleellisesti
erilaisin ehdoin tai olemassa olevan rahoitusvelan ehtoja muutetaan oleellisesti, muutos käsitellään alkuperäisen
rahoitusvelan kuoletuksena ja uuden rahoitusvelan kirjaamisena. Tällöin ero rahoitusvelkojen kirjanpitoarvoissa
kirjataan tulosvaikutteisesti.
Rahoitusvarojen ja -velkojen esittäminen nettomääräisesti
Rahoitusvarat ja -velat vähennetään toisistaan ja esitetään nettomääräisesti taseessa, mikäli netottamiseen on
tarkasteluhetkellä laillisesti toimeenpantavissa oleva kuittausoikeus sekä aikomus toteuttaa suoritus
nettomääräisesti tai realisoida rahoitusvara ja -velka samanaikaisesti.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Noteeraamattomien rahoitusinstrumenttien käyvät arvot määritetään arvostusmenetelmiä käyttäen. Suojauksiin
käytettyjen noteeraamattomien johdannaisten käypä arvo määritetään yleisesti käytössä olevalla
arvostusmenetelmällä ja saatavilla olevia markkina-arvoja mahdollisimman paljon hyödyntäen. Harkintaa on käytetty
arvostusmenetelmää valittaessa sekä tarvittaessa tehtäessä oletuksia, jotka pääosin perustuvat vallitseviin
markkinaolosuhteisiin raportointihetkellä.
Konserni kirjaa tilinpäätöshetkellä arvonalentumisen asiakassaamisista perustuen odotettuihin luottotappioihin.
Odotettu luottotappio arvioidaan järjestelmällisellä ja jatkuvalla luottoriskin seurannalla, joka perustuu sekä
historiallisiin että odotettuihin luottotappioihin.  Myyntisaamisten arvonalentumista on kuvattu tarkemmin
liitetiedossa 5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset.
31.12.2025
Jaksotettuun
hankinta-
menoon
arvostettavat
Käypään arvoon
laajan
tuloslaskelman
kautta
arvostettavat
Käypään arvoon
tulos-
vaikutteisesti
arvostettavat
MEUR
Liite
Yhteensä
Osakesijoitukset
0,0
0,0
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
0,3
0,3
Johdannaisvarat
8.5
0,4
3,9
4,2
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
5.3
254,4
254,4
Rahavarat
8.3
459,7
459,7
Rahoitusvarat yhteensä
714,4
0,4
3,9
718,7
Korolliset velat
8.4
250,8
250,8
Johdannaisvelat
8.5
0,3
1,7
2,0
Ostovelat ja muut korottomat velat
5.4
155,2
155,2
Rahoitusvelat yhteensä
406,0
0,3
1,7
408,0
Osa tilinpäätöstä 121
31.12.2024
Jaksotettuun
hankinta-
menoon
arvostettavat
Käypään arvoon
laajan
tuloslaskelman
kautta
arvostettavat
Käypään arvoon
tulos-
vaikutteisesti
arvostettavat
MEUR
Liite
Yhteensä
Osakesijoitukset
0,0
0,0
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
0,3
0,3
Johdannaisvarat
8.5
0,4
5,6
6,0
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
5.3
245,2
245,2
Rahavarat
8.3
439,1
439,1
Rahoitusvarat yhteensä taseessa
684,5
0,4
5,6
690,5
Myytävänä oleviin omaisuuseriin sisältyvät
rahoitusvarat
7.1
270,8
0,7
10,1
281,6
Rahoitusvarat yhteensä
955,3
1,2
15,7
972,1
Korolliset velat
8.4
369,4
369,4
Johdannaisvelat
8.5
1,3
4,8
6,1
Ostovelat ja muut korottomat velat
5.4
170,8
170,8
Rahoitusvelat yhteensä taseessa
540,2
1,3
4,8
546,2
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat
7.1
135,5
2,8
10,5
148,8
Rahoitusvelat yhteensä
675,7
4,1
15,2
695,1
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavien rahoitusvarojen ja -velkojen ryhmä muodostuu
valuuttatermiineistä. Käypään arvoon laajan tuloslaskelman kautta arvostettavien rahoitusvarojen ja -velkojen
ryhmä sisältää valuuttatermiinejä, joihin sovelletaan suojauslaskentaa. Käyvän arvon muutokset johdannaisista,
joihin sovelletaan suojauslaskentaa, kerrytetään suojauslaskennan ajan laajaan tuloslaskelmaan, josta ne puretaan
suojauslaskennan päättyessä myynnin suojausten osalta tuloslaskelmaan ja oston suojausten osalta vaihto-
omaisuuteen. Johdannaisten arvostus käypään arvoon perustuu yleisesti käytössä oleviin arvostusmenetelmiin
sekä saatavilla oleviin markkinaperusteisiin muuttujiin, jonka johdosta arvostukset luokitellaan käyvän arvon
hierarkiatason 2 mukaisiksi käyviksi arvoiksi. Muiden käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettujen
instrumenttien arvot perustuvat osin muihin kuin markkinaperusteisiin muuttujiin, minkä johdosta arvostukset
luokitellaan käyvän arvon hierarkiatason 3 mukaisiksi käyviksi arvoiksi. Muut erät on kirjattu taseeseen
jaksotettuun hankintamenoon, ja näiden erien käyvistä arvoista on annettu lisätietoja kutakin erää koskevan
erillisen liitetiedon yhteydessä siltä osin kuin ero kirjanpitoarvon ja käyvän arvon välillä on merkittävä.
8.3 Rahavarat
Laatimisperiaatteet
Rahavarat
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, lyhytaikaisista pankkitalletuksista sekä muista lyhytaikaisista likvideistä
sijoituksista, joiden alkuperäinen maturiteetti on korkeintaan kolme kuukautta. Käytetyt pankkitililimiitit on esitetty
muissa lyhytaikaisissa veloissa. Rahavirtalaskelmassa käytetyt pankkitililimiitit on vähennetty rahavaroista.
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Käteinen raha ja pankkitilit
329,7
339,1
Lyhytaikaiset talletukset
130,0
100,0
Rahavarat taseessa
459,7
439,1
Myytävänä olevat omaisuuserät*
140,1
Rahavarat yhteensä
459,7
579,2
* Lisätietoa MacGregorin myydystä nettovarallisuudesta esitetään liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit
Rahavarat sisältävät yhteensä 54,6 (31.12.2024: 31,1, joista 21,6 miljoonaa euroa liittyi myytävänä oleviin
omaisuuseriin) miljoonan euron arvosta eri maissa ja valuutoissa olevia rahavaroja, joihin liittyy siirtorajoituksia,
mutta joita voidaan käyttää paikallisessa liiketoiminnassa tai siirtää viiveellä.
Rahavarat rahavirtalaskelmassa
MEUR
31.12.2025
31.12.2024
Rahavarat
459,7
439,1
Pankkitililimiittien käyttö
0,0
0,0
Rahavarat rahavirtalaskelmassa
459,7
439,1
Osa tilinpäätöstä 122
8.4 Korolliset velat
Korollisten velkojen kirjanpitoarvot
MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Pitkäaikaiset
Joukkovelkakirjalainat
149,6
Vuokrasopimusvelat
9.1
68,5
59,6
Muut korolliset velat
7,7
11,7
Yhteensä
76,1
220,9
Lyhytaikaiset
Lainat rahoituslaitoksilta
0,0
0,0
Schuldschein lainat
25,0
Joukkovelkakirjalainat
149,9
100,0
Vuokrasopimusvelat
9.1
20,6
19,0
Muut korolliset velat
4,1
4,5
Käytetyt pankkitililimiitit
0,0
0,0
Yhteensä
174,7
148,6
Korolliset velat yhteensä taseessa
250,8
369,4
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat
7.1
23,7
Korolliset velat yhteensä
250,8
393,1
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 pitkäaikaisten velkojen keskikorko oli 5,8 (31.12.2024: 2,6) prosenttia.
Lyhytaikaisten velkojen keskikorko oli 2,2 (2,2) prosenttia.
Seuraavassa taulukossa esitetyt joukkovelkakirjalainojen ja muiden kiinteäkorkoisten lainojen käyvät arvot on
laskettu diskonttaamalla lainojen kassavirrat käyttäen korkokantana markkinakorkoja ja Hiab Oyj:n luottoriskiä.
Muiden korollisten velkojen käyvät arvot eivät poikkea olennaisesti kirjanpitoarvoista.
Joukkovelkakirjalainat ja muut kiinteäkorkoiset lainat
Käypä arvo, MEUR
Kirjanpitoarvo, MEUR
Laina-aika
Kuponkikorko, %
Nimellisarvo
31.12.2025
31.12.2024
31.12.2025
31.12.2024
2018−2025
*
25,0
MEUR
24,7
25,0
2019−2025
Kiinteä 1,25
100,0
MEUR
99,9
100,0
2019−2026
Kiinteä 1,63
150,0
MEUR
149,0
146,0
149,9
149,6
*Korkoehdot ovat sopimusosapuolten välisiä luottamuksellisia tietoja.
Korollisten velkojen muutokset
MEUR
Liite
Pitkäaikaiset
korolliset velat
sisältäen
lyhennykset
Vuokrasopimusvelat
ja lyhytaikaiset
korolliset velat
Käytetyt
pankkitililimiitit
Korolliset velat
yhteensä
1.1.2025
290,8
78,6
0,0
369,4
Rahavirta
-130,0
-24,7
0,0
-154,7
Lisäykset
2,4
37,4
39,8
Kurssierot
-1,8
-3,3
0,0
-5,0
Efektiivisen koron menetelmä
0,2
0,2
Myytävänä oleviin ja omistajille jaettuihin
omaisuuseriin liittyvät velat
7.1
1,1
0,0
1,1
Korolliset velat yhteensä, 31.12.2025
161,6
89,1
0,0
250,8
MEUR
Liite
Pitkäaikaiset
korolliset velat
sisältäen
lyhennykset
Vuokrasopimusvelat
ja lyhytaikaiset
korolliset velat
Käytetyt
pankkitililimiitit
Korolliset velat
yhteensä
1.1.2024
673,5
189,3
3,8
866,7
Rahavirta
-100,0
-44,9
-3,0
-147,9
Lisäykset
15,5
45,8
61,3
Kurssierot
0,7
1,3
0,1
2,1
Efektiivisen koron menetelmä
0,5
0,5
Myytävänä oleviin ja omistajille jaettuihin
omaisuuseriin liittyvät velat
7.1
-299,4
-113,0
-0,9
-413,3
Korolliset velat yhteensä, 31.12.2024
290,8
78,6
0,0
369,4
Osa tilinpäätöstä 123
8.5 Johdannaissopimukset
Laatimisperiaatteet
Johdannaisinstrumentit ja suojauslaskenta
Konserni käyttää pääasiassa valuuttatermiinejä suojautuakseen tunnistetuilta merkittäviltä markkinariskeiltä.
Sopimuksentekohetkellä johdannaisinstrumentit kirjataan taseeseen hankintamenoon, joka vastaa niiden käypää
arvoa. Tilinpäätöksessä johdannaisinstrumentit arvostetaan käypään arvoon. Johdannaiset luokitellaan
tekohetkellään joko sitovien sopimusten ja tulevien rahavirtojen suojaukseksi, jolloin niihin sovelletaan rahavirran
suojauslaskentaa, tai tulosvaikutteisesti kirjattaviksi, kun edellytykset suojauslaskennalle eivät täysin täyty.
Valuuttatermiinien käyvät arvot perustuvat tilinpäätöspäivänä noteerattuihin termiinikursseihin. Koron- ja
valuutanvaihtosopimukset arvostetaan odotettujen kassavirtojen nykyarvojen perusteella. Johdannaisinstrumentit
esitetään pitkäaikaisina, jos niiden maturiteetti ylittää vuoden.
Rahavirran suojauslaskentaa sovelletaan pääasiassa liiketoiminnan rahavirtojen suojauksiin. Lisäksi rahavirran
suojauslaskentaa sovelletaan tiettyjen valuuttamääräisten lainojen rahavirtojen suojauksiin. Yhtiö dokumentoi
suojauslaskentaa aloittaessaan suojattavien kohteiden ja suojausinstrumenttien välisen suhteen, konsernin
riskienhallintatavoitteet sekä suojaukseen ryhtymisen strategian. Yhtiö dokumentoi ja arvioi suojaussuhteiden
tehokkuuden suojausta aloittaessaan sekä vähintään jokaisen tilinpäätöksen ja välitilinpäätöksen yhteydessä
mittaamalla suojausinstrumentin kykyä kumota suojauskohteen rahavirtojen arvon muutokset. Koska
suojausinstrumentin keskeiset ehdot asetetaan vastaaviksi suojattavan erän kanssa, suojaustehottomuutta ei
yleensä esiinny.
Suojauslaskennan kriteerit täyttävien suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset kirjataan rahavirran
suojauksissa konsernin laajan tuloslaskelman kautta oman pääoman arvonmuutosrahastoon ja nettoinvestoinnin
suojauksessa konsernin laajan tuloslaskelman kautta oman pääoman muuntoeroihin. Suojauslaskennassa olevien
termiinien osalta kuitenkin vain valuuttakurssin muutos kirjataan laajan tuloksen eriin ja muutokset termiinien
korkopisteissä kirjataan suoraan tuloslaskelman rahoituseriin. Laajan tuloslaskelman kautta arvonmuutosrahastoon
tai muuntoeroihin kirjattu johdannaisten kumulatiivinen voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan suojatun erän
oikaisuna samanaikaisesti. Myyntien ja ostojen suojauslaskennassa käytettävien valuuttatermiinien tehokas osa
kirjataan liikevaihtoon ja hankinnan ja valmistuksen kuluihin. Mikäli suojatun ennakoidun liiketoimen ei enää odoteta
toteutuvan, siirretään kyseisen suojausinstrumentin kumulatiivinen käyvän arvon muutos välittömästi
tuloslaskelmaan. Kun suojausinstrumentti erääntyy, myydään, sopimus puretaan tai toteutetaan tai suojaussuhde
keskeytetään, arvonmuutosten kertymä jää laajan tuloslaskelman eräksi ja tuloutetaan vasta, kun ennakoitu
liiketoimi toteutuu. Mikäli suojauslaskennan tehokkuustestauksessa on havaittu tehottomuutta, tehottoman osan
arvonmuutos kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti.
Suojauslaskennan ulkopuolella olevien suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset kirjataan suoraan
tuloslaskelmaan, suojatun kohteen mukaisesti joko liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin tai rahoitustuottoihin ja
-kuluihin.
31.12.2025
Nimellisarvo
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto
käypä arvo
MEUR
Lyhytaikaiset
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta
196,8
0,4
0,3
0,1
Valuuttatermiinit, muut
398,1
3,9
1,7
2,2
Johdannaiset yhteensä
594,9
4,2
2,0
2,3
31.12.2024
Nimellisarvo
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto
käypä arvo
MEUR
Lyhytaikaiset
Valuuttatermiinit, rahavirran suojauslaskenta
607,1
0,4
1,3
-0,9
Valuuttatermiinit, muut
651,7
5,6
4,8
0,8
Yhteensä
1 258,8
6,0
6,1
-0,1
Myytävänä olevat omaisuuserät ja niihin liittyvät velat
2 280,0
10,8
13,3
-2,4
Johdannaiset yhteensä
3 538,9
16,8
19,3
-2,5
Johdannaisten käyvät arvot on kirjattu taseeseen bruttona, vaikka sopimusvastapuoli olisi sama, sillä konsernin
johdannaissopimuksiin liittyvät eri netottamissopimukset antavat ehdottoman oikeuden netotukseen luottoriskin
realisoituessa, mutta eivät normaalitilanteessa. Konserni ei ole antanut tai saanut vakuuksia
johdannaisvastapuolilta.
Osa tilinpäätöstä 124
8.6 Oma pääoma
Laatimisperiaatteet
Voitonjako
Voitonjako pitää sisällään yhtiökokouksen päättämät osingot ja lahjoitukset. Hallituksen ehdottama voitonjako
kirjataan velaksi ja oman pääoman vähennykseksi, kun Hiab Oyj:n osakkeenomistajat ovat hyväksyneet voitonjaon
varsinaisessa yhtiökokouksessa.
Omat osakkeet
Kun emoyhtiö tai sen tytäryhtiöt ostavat Hiab Oyj:n osakkeita, osakkeista maksettu vastike sekä hankintaan liittyvät
kustannukset vähentävät omaa pääomaa. Kun nämä osakkeet myydään, merkitään omaan pääomaan osakkeista
saatu vastike, josta on vähennetty suorat transaktiokustannukset sekä tuloverojen vaikutus.
Oma pääoma koostuu osakepääomasta, muuntoeroista, arvonmuutosrahastosta, kertyneistä voittovaroista ja
määräysvallattomien omistajien osuudesta. Ennen 30.6.2024 tapahtunutta osittaisjakautumista, omaan pääomaan
sisältyi myös ylikurssirahasto ja sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto. Yhtiökokous päätti 30.5.2024 Hiab
(silloin Cargotec) Oyj:n osittaisjakautumisesta yhtiön hallituksen hyväksymän ja 1.2.2024 allekirjoittaman
jakautumissuunnitelman mukaisesti. Jakautumisen yhteydessä Hiabin osakepääoma alennettiin 64 304 880
eurosta 20 000 000 euroon ja ylikurssirahasto purettiin. Määrä, jolla Hiabin osakepääomaa alennettiin ja
ylikurssirahastoa purettiin käytettiin varojen siirtämiseksi Kalmarille. Tämän lisäksi sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto purettiin ja varat siirrettiin Kalmarille.
Muuntoerot sisältää ulkomaisten tytäryhtiöiden tilinpäätösten euroiksi muuntamisesta syntyvät muuntoerot,
valuuttakurssivoitot ja -tappiot lainasopimuksista, jotka käsitellään nettoinvestointina ulkomaiseen tytäryhtiöön.
Arvonmuutosrahasto sisältää rahavirran suojauksena käytettävien johdannaisinstrumenttien käyvän arvon
muutosten suojauslaskettavan osuuden. Kertyneet voittovarat sisältää tilikauden ja aiempien tilikausien voiton/
tappion. Kertyneistä voittovaroista vähennetään maksetut osingot sekä yhtiökokouksen hyväksymät lahjoitukset.
Lisäksi kertyneet voittovarat sisältävät vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot etuuspohjaisista
eläkejärjestelyistä, voitot ja tappiot määrätyistä käypään arvoon arvostettavista osakesijoituksista, sekä
kuluvaikutuksen osakkeina maksettavista osakeperusteisista palkkioista. Ylikurssirahastoon oli kirjattu vuonna
2024 osakemerkinnän yhteydessä yhtiölle tullut osakkeen merkintähinnan kirjanpidollisen vasta-arvon ylittävä osa
niissä tapauksissa, joissa optio-oikeuksista on päätetty vanhan osakeyhtiölain (29.9.1978/734) aikana. Sijoitetun
vapaan oman pääoman rahasto sisälsi vuonna 2024 yhtiön hallussa olleilla omilla osakkeilla tehdyt transaktiot
sekä optio-ohjelmien perusteella tehdyt osakemerkinnät. Osittaisjakautumisen jälkeen omilla osakkeilla tehtävät
transaktiot on sisällytetty kertyneisiin voittovaroihin. Osakeperusteiset palkkiot on kuvattu liitetiedossa 3.2
Osakeperusteiset maksut.
Osakkeet ja osakepääoma
Hiabin yhtiöjärjestyksen mukaan osakekanta jakaantuu A- ja B-sarjan osakkeisiin, joilla ei ole nimellisarvoa. Hiab
Oyj:n B-sarjan osake on noteerattu Nasdaq Helsingissä. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu
täysimääräisesti.
Yhtiökokouksessa jokaisella A-sarjan osakkeella on yksi ääni ja kymmenellä B-sarjan osakkeella yksi ääni kuitenkin
niin, että jokaisella osakkeenomistajalla on vähintään yksi ääni. Yhtiöjärjestyksen mukaan B-sarjan osakkeet
oikeuttavat korkeampaan osinkoon kuin A-sarjan osakkeet. Eri osakesarjoille jaettavan osingon välisen eron tulee
olla vähintään yksi (1) sentti ja enintään kaksi ja puoli (2,5) senttiä.
Osakkeiden lukumäärä
A-sarjan
osakkeet
B-sarjan
osakkeet
Yhteensä
Osakkeiden lukumäärä 1.1.2025
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Osakkeiden lukumäärä 31.12.2025
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2025
-189 515
-189 515
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä 31.12.2025
9 526 089
54 992 564
64 518 653
Osakkeiden lukumäärä 1.1.2024
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Osakkeiden lukumäärä 31.12.2024
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2024
-784 050
-784 050
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä 31.12.2024
9 526 089
54 398 029
63 924 118
Osingonjako
Tilinpäätöspäivän 31.12.2025 jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi osinkoa 1,16 euroa kutakin A-sarjan
osaketta kohden ja 1,17 euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan osaketta kohden eli yhteensä 75,4 miljoonaa euroa.
Vuonna 2025 maksettu osinko oli 177,8 miljoonaa euroa (2,75 euroa kutakin A-sarjan osaketta kohden ja 2,77
euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan osaketta kohden) sisältäen lisäosingon 101,2 miljoonaa euroa (1,56 euroa
kutakin A-sarjan osaketta kohden ja 1,57 euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan osaketta kohden), jonka hallitus
hyväksyi 29.9.2025 MacGregor-liiketoiminnan myynnin jälkeen. Vuonna 2024 maksettu osinko oli 138,2 miljoonaa
euroa (2,14 euroa kutakin A-sarjan osaketta kohden ja 2,15 euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan osaketta kohden).
Osa tilinpäätöstä 125
9. Muut liitetiedot
9.1 Vuokrasopimukset
Laatimisperiaatteet
Vuokrasopimukset, konserni vuokralle ottajana
Hiab vuokraa käyttöönsä koneita ja kalustoa sekä kiinteistöjä suurimmassa osassa maita, joissa sillä on toimintaa,
sopimuksilla, jotka täyttävät vuokrasopimuksen määritelmän. Lyhytaikaiset vuokrasopimukset, joissa
sopimusperusteiset ja odotettavissa olevat vuokrakaudet eivät ylitä 12 kuukautta ja jotka eivät sisällä osto-optiota,
käsitellään taseen ulkopuolisina vuokravastuina. Myös pitkäaikaiset vuokrasopimukset, joissa vuokratut
omaisuuserät ovat arvoltaan vähäisiä, käsitellään taseen ulkopuolisina vuokravastuina. Kulut näistä vastuista
kirjataan tuloslaskelmaan tasaisesti vuokra-ajan kuluessa samalla kaudella, jolla ne syntyvät.
Vuokrasopimukset, joihin ei sovelleta lyhytaikaisten tai arvoltaan vähäisten sopimusten poikkeuskäsittelyä, kirjataan
taseelle vuokrasopimusvelaksi ja käyttöoikeusomaisuuseräksi vuokrakauden alussa. Vuokrasopimusvelat
arvostetaan alussa nykyarvoon määrittämällä odotetut kohtuullisen varmat vuokramaksut diskontattuna lisäluoton
korolla, joka määritetään erikseen päävuokratyypeille kaikissa relevanteissa valuutoissa. Vuokrasopimuksen
tasearvoon ei sisälly vuokrakomponentteja, jotka eivät liity suoraan vuokrattavaan omaisuuserään. Mikäli
vuokrasopimuksella ei ole eräpäivää, vuokrasopimusvelka määritetään sen vuokrakauden mukaan, johon
molemmilla osapuolilla on ehdoton oikeus sopimusperusteiset purkuoikeudet huomioiden. Vuokranmaksut
allokoidaan vuokrasopimusvelan lyhennyksiin ja rahoituskuluihin siten, että tilikausittain jäljellä olevalle velalle
muodostuu saman suuruinen korkoprosentti. Vuokrasopimusvelka sisällytetään taseen korollisiin velkoihin ja
arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan alussa hankintamenoon
sisältäen vuokrasopimusvelan alkuarvon, jota tarvittaessa oikaistaan maksetuilla vuokraennakoilla tai saaduilla
vuokrakannusteilla, alkuvaiheen välittömillä menoilla ja arvioiduilla kuluilla liittyen vuokratun omaisuuserän
purkamiseen, palauttamiseen tai alkuperäiseen tilaan palauttamiseen vuokrakauden lopussa.
Käyttöoikeusomaisuuserät sisältyvät taseella aineellisiin hyödykkeisiin ja ne poistetaan tasapoistoin vuokrakauden
aikana, paitsi jos omaisuuserän arvioidaan kuluvan loppuun tai se tullaan ostamaan ennen vuokrakauden
päättymistä, jolloin poistoaika määritetään omaisuuserän odotetun käyttöiän mukaisesti. Taseen ulkopuolinen
vuokravastuu, joka muuttuu tappiolliseksi, johtaa erillisen tappiovarauksen kirjaamiseen, kun taas taseelle kirjattavan
vuokrasopimuksen muuttuminen tappiolliseksi johtaa tähän liittyvän vuokravaran arvonalentumiseen.
Vuokrasopimusmuutokset käsitellään muutoksesta riippuen joko uusina vuokrasopimuksina tai olemassa olevien
sopimusten muutoksina. Olemassa oleviin vuokrasopimuksiin tehtävät muutokset, jotka käsitellään
vuokrasopimusten muutoksina, sekä vuokrasopimusten kirjanpidossa käytettyjen arvioiden muutokset, kuten
vuokrasopimuksen jatko- tai osto-option käyttämiseen liittyvät muutokset, johtavat vuokrasopimusvelan ja
käyttöoikeusomaisuuserän uudelleenmäärittämiseen päivitettyä diskonttokorkoa käyttäen. Indeksiin sidotut
sopimusperusteiset vuokramuutokset johtavat vuokrasopimusvelan ja käyttöoikeusomaisuuserän
uudelleenarvostukseen, mutta ilman muutosta käytettävässä diskonttokorossa.
Vuokrasopimukset, konserni vuokralle antajana
Konserni vuokraa asiakkailleen koneita ja laitteita sopimuksilla, jotka täyttävät vuokrasopimuksen määritelmän ja
käsitellään joko käyttö- tai rahoitusleasingsopimuksina. Käyttöleasingsopimuksissa omistamisen riskit ja edut jäävät
vuokralle antajalle ja vuokrattu hyödyke merkitään taseeseen sen luonteen mukaiseen luokkaan.
Käyttöleasingsopimuksiin liittyvät vuokratuotot jaksotetaan tuloslaskelmaan tasaisesti vuokra-ajalle. Vuokrattu
hyödyke poistetaan huomioiden vastaavien omassa käytössä olevien hyödykkeiden poisto-ohjelma sekä suunniteltu
käyttö vuokrakauden jälkeen.
Rahoitusleasingsopimuksissa omistamiseen liittyvät riskit ja edut ovat siirtyneet oleelliselta osin vuokralle ottajalle.
Sopimukseen liittyvä myyntivoitto tuloutetaan samoin periaattein kuin hyödykkeen myynnissä.
Rahoitusleasingsaamiset kirjataan taseeseen nykyarvoon. Rahoitusleasingsopimukseen liittyvä rahoitustuotto
tuloutetaan vuokra-aikana siten, että jäljellä oleva nettosijoitus tuottaa tilikausittain saman tuottoprosentin vuokra-
ajan kuluessa.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Vuokrasopimukset
Taseelle kirjattavien vuokrasopimusten arvostus perustuu osin arvioihin erityisesti aktivoitavaa vuokrakautta
määritettäessä. Mikäli vuokrasopimus sisältää jatko- tai osto-option, päätös tämän sisällyttämisestä tai
sisällyttämättä jättämisestä taseelle aktivoidun vuokravelan ja käyttöoikeusomaisuuserän arvossa perustuu arvioon
todennäköisyydestä, jolla optio tullaan käyttämään. Käytännössä jatko- tai osto-optioiden toteutustodennäköisyyksiä
arvioidaan säännöllisesti ja ne aktivoidaan, mikäli niiden toteutus arvioidaan kohtuullisen varmaksi. Option
toteutustodennäköisyyttä arvioidaan liiketoiminnan tarpeista lähtien osana kiinteistönhallinnan prosessia ja ottaen
huomioon sopimusehdot, vuokrakohteeseen tehdyt tai tarvittavat perusparannukset sekä paikallinen
kiinteistömarkkinatilanne. Lisätietoa vuokrasopimuksiin liittyvistä käyttöoikeusomaisuuseristä esitetään liitetiedossa
6.3 Aineelliset hyödykkeet.
Osa tilinpäätöstä 126
Hiab vuokraa kiinteistöjä ja laitteita suurimmassa osassa maita, joissa sillä on toimintaa. Vuokratut kiinteistöt
sisältävät maa-alueita ja rakennuksia, joita käytetään pääasiallisesti toimistoina, tuotannossa, huoltotoiminnassa
ja varastoina. Konsernin jatkuvien toimintojen kiinteistövuokrasopimusten vuokravelkaan aktivoitu keskimääräinen
vuokra-aika raportointihetkellä on 6,2 (31.12.2024: 6,3) vuotta ja tyypillisesti sopimusehdot sisältävät jatko-option
tai optioita, tai option keskeyttää sopimus ennenaikaisesti. Valinnaiset vuokrakaudet huomioidaan sopimusten
aktivoidussa arvossa osana kiinteistönhallintaprosessia, jonka mukaisesti jäljellä olevaa kohtuullisen varmaa
vuokra-aikaa arvioidaan säännöllisesti, ja tyypillisesti aktivointikynnys saavutetaan, rakennuksen sijainnista ja
käyttötarpeesta riippuen, muutamasta kuukaudesta pariin vuoteen ennen voimassa olevan vuokrakauden
päättymistä. Vuokratut koneet ja laitteet sisältävät pääasiassa ajoneuvoja ja koneita, joiden vuokrat ja
vuokrakaudet ovat tyypillisesti kiinteitä. Konsernin jatkuvien toimintojen kone- ja laitevuokrasopimusten
vuokravelkaan aktivoitu keskimääräinen vuokra-aika raportointihetkellä on 3,2 (31.12.2024: 2,5) vuotta. Hiabin
vuokrasopimukset eivät tyypillisesti sisällä muuttuvia vuokraelementtejä lukuun ottamatta inflaatioon liittyviin
indekseihin sidottuja vuokrankorotusehtoja. Jatkuvien toimintojen vuokravelan nykyarvon määrittämiseen käytetty
painotettu keskikorko raportointihetkellä on 5,8 (31.12.2024: 7,0) prosenttia.
Konserni vuokralle ottajana
MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset
Vuokramaksut taseen ulkopuolisista vuokrasopimuksista
Vuoden kuluessa
0,9
0,9
1-5 vuoden kuluessa
6,9
0,2
Yli 5 vuoden kuluessa
23,7
0,1
Yhteensä
31,5
1,2
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimuksiin liittyvät vastuut
Lyhytaikaiset ja arvoltaan vähäiset sopimukset
0,6
1,2
Myöhemmin alkavat sopimukset
30,8
Yhteensä
31,5
1,2
Taseelle kirjattavat vuokrasopimukset
Vuokramaksut taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista
Vuoden kuluessa
24,1
31,6
1-5 vuoden kuluessa
58,8
62,2
Yli 5 vuoden kuluessa
17,2
23,5
Yhteensä
100,0
117,3
Vuokramaksujen nykyarvo taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista
8.4
Vuoden kuluessa
20,6
26,9
1–5 vuoden kuluessa
52,4
53,8
Yli 5 vuoden kuluessa
16,0
21,6
Yhteensä
89,1
102,3
Myytävänä olevat omaisuuserät
7.1, 7.3
-23,7
Yhteensä taseessa
89,1
78,6
Tuleva korkokulu taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista
10,9
15,0
Käyttöoikeusomaisuuserät
6.3
Maa-alueet ja rakennukset
65,7
70,2
Koneet ja kalusto
13,7
16,0
Myytävänä olevat omaisuuserät
7.1, 7.3
-17,5
Yhteensä
79,3
68,7
Osa tilinpäätöstä 127
MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Vuokrasopimukset tuloslaskelmassa, jatkuvat toiminnot
Poistokulu käyttöoikeusomaisuuseristä
6.3
21,1
23,1
  Maa-alueet ja rakennukset
14,1
12,9
  Koneet ja kalusto
6,9
10,2
Korkokulu vuokraveloista
2.5
4,7
4,3
Voitto (-) / tappio (+) ennenaikaisesti keskeytetyistä sopimuksista
0,1
-0,2
Arvonalentumistappio käyttöoikeusomaisuuseristä
6.3
0,1
0,5
Vuokrakulu taseen ulkopuolisista vuokrasopimuksista:
4,0
6,6
  Lyhytaikaisten vuokrasopimusten osuus
2,3
4,8
  Arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten osuus
1,7
1,8
Yhteensä
29,9
34,4
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa
Maksetut vuokrat taseen ulkopuolisiin vuokrasopimuksiin liittyen
4,0
6,6
Maksetut vuokrat taseelle kirjattuihin vuokrasopimuksiin liittyen
30,0
48,0
Yhteensä
33,9
54,6
Hiabilla ei ollut merkittäviä vuokrasaatavia raportointi- eikä vertailukaudella.
9.2 Vastuut
Laatimisperiaatteet
Ehdolliset velat ja sitoumukset
Ehdolliset velat ovat mahdollisia velvoitteita, joiden olemassaolon varmistavat epävarmat tulevaisuuden tapahtumat,
jotka eivät ole täysin Hiabin hallinnassa. Ehdollisiin velkoihin sisältyvät myös velvoitteet, joita ei kirjata, koska niiden
arvoa ei voida määrittää luotettavasti tai koska niiden toteutuminen ei ole todennäköistä. Ehdollisia velkoja ei kirjata
taseeseen, vaan ne esitetään liitetiedoissa, ellei todennäköisyys niiden toteutumiselle ole vähäinen. Kun taloudellisten
resurssien siirtyminen ulos yhtiöstä tulee todennäköiseksi ja se on luotettavasti määritettävissä, kirjataan taseeseen
velka.
Ehdolliset varat ovat mahdollisia varoja, joiden olemassaolon varmistavat epävarmat tulevaisuuden tapahtumat,
jotka eivät ole täysin Hiabin hallinnassa. Ehdollisia varoja ei kirjata taseeseen, vaan ne esitetään liitetiedoissa silloin,
kun on todennäköisempää, että niistä saadaan hyötyjä. Kuitenkin, kun hyötyjen saaminen on käytännössä varmaa,
omaisuuserä kirjataan taseeseen.
Sitoumukset liittyvät sopimuksiin tai sitoumuksiin taloudellisen velvoitteen ottamiseksi vastaan tulevaisuudessa tai
nykyisiin velvoitteisiin, joita ei ole kirjattu taseeseen.
MEUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
Takaukset kolmansien osapuolten puolesta
12,5
Taseen ulkopuoliset vuokravastuut
9.1
31,5
1,2
Investointisitoumukset
9,3
Muut vastuut
0,4
0,7
Yhteensä
53,6
1,9
Kolmansien osapuolten puolesta annetut takaukset liittyvät myydyn MacGregor-liiketoiminnan hyväksi annettuihin
jäljellä oleviin konsernitakauksiin. Konserni on saanut näihin sitoumuksiin täydet vastatakaussitoumukset ja
odottaa vapautuvansa kaikista niihin liittyvistä velvoitteista myyntihetkestä seuraavien 12 kuukauden kuluessa.
Vuokrasopimuksiin liittyvät sitoumukset sisältävät taseen ulkopuolisiin ja vielä alkamattomiin taseelle kirjattaviin
vuokrasopimuksiin liittyviä sitoumuksia sekä jäännösarvoriskiä liittyen laitteisiin, jotka on myyty
asiakasrahoitusjärjestelyinä ja käsitelty vuokrasopimuksina.
Investointisitoumukset ovat sopimuksiin perustuvia velvoitteita aineellisten hyödykkeiden hankintaan tai
rakentamiseen liittyen.
Ehdolliset velat liittyvät Hiabin tavanomaisen liiketoiminnan yhteydessä antamiin takuisiin tuotteiden ja palvelujen
toimittamisesta. Takauksia annetaan eri tavoilla, mukaan lukien suorat takaukset, pankkitakaukset ja
suoritustakaukset. Useat konsernin yhtiöt ovat osapuolena tavanomaisen liiketoiminnan yhteydessä syntyneissä
Osa tilinpäätöstä 128
kanteissa ja vaateissa. Vaikka näiden lopputulosta ei voida tarkasti ennakoida kaikilta osin, niiden ei odoteta
aiheuttavan merkittävää tappiota konsernille.
Lisäksi Hiab Oyj on antanut konserniyhtiöiden normaaliin liiketoimintaan liittyvien sitoumusten vakuudeksi
takauksia, joiden yhteismäärä 31.12.2025 oli 24,9 (31.12.2024: 266,6) miljoonaa euroa.
9.3 Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyhtiö sekä tytäryritykset. Lähipiiriin luetaan myös hallitus, toimitusjohtaja ja muut
johtoryhmän jäsenet, näiden läheiset perheenjäsenet sekä yhteisöt, joissa edellä mainitut henkilöt käyttävät
välittömästi tai välillisesti määräysvaltaa. Lisäksi lähipiiriin kuuluvat Hiabin osakkeenomistajat, jotka omistavat yli
20 prosenttia yhtiön osakkeista tai kaikkien osakkeiden yhteenlasketusta äänimäärästä.
Hallituksen, toimitusjohtajan ja muiden johtoryhmän jäsenten työsuhde-etuudet on esitetty liitetiedossa 3.3 Johdon
palkitseminen.
Konserniin kuuluvat yhtiöt on esitetty liitetiedossa 7.2 Konserniyhtiöt.
Hiabilla ei ole ollut lähipiirin kanssa merkittäviä liiketapahtumia raportointi eikä vertailukaudella.
9.4 Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Tammikuussa 2026 Hiab hankki 100 % brasilialaisen nosturivalmistajan ING Indústria Nacional de Guindastes
Ltda:n (ING Cranes) osakekannasta. Kaupan toteutumishetkellä maksettu käteiskauppahinta oli 18,7 miljoonaa
euroa. Lopullinen kauppahinta määräytyy kaupan toteutumishetken käyttöpääomaan ja nettovelkaisuuteen
liittyvien kauppahinnan oikaisujen, tiettyihin vahingonkorvauksiin liittyvien, viiden vuoden seurantajakson alaisten
oikaisujen sekä enintään 7,9 miljoonan euron suuruisen ehdollisen vastikkeen perusteella. Ehdollinen vastike
maksetaan kolmen vuoden aikana erissä ja sen maksaminen edellyttää ennalta määriteltyjen tulostavoitteiden
saavuttamista. ING Cranesin liikevaihto tilikaudella 2024 oli noin 50 miljoonaa euroa. Yrityskauppa vahvistaa
Hiabin asemaa Brasiliassa, täydentää sen nykyistä tuotevalikoimaa paikallisilla markkinoilla ja kasvatti konsernin
henkilöstömäärää noin 240 työntekijällä.
Hiab tiedotti 20.1.2026 suunnitelmasta kehittää toimintamalliaan sekä päivityksestä kustannussäästöohjelmaan,
josta kerrottiin vuoden 2025 kolmannen neljänneksen osavuosikatsauksen yhteydessä. Ohjelman tavoitteena on
saavuttaa vuonna 2026 noin 20 miljoonaa euroa alempi kustannustaso verrattuna vuoteen 2025. Ohjelman avulla
Hiab pyrkii ennakoivasti sopeutumaan markkinaympäristön jatkuvaan epävarmuuteen. Alustavien arvioiden
mukaan, edellyttäen neuvotteluja henkilöstön edustajien kanssa asianomaisissa maissa, suunnitellut toimenpiteet
voivat johtaa noin 480 tehtävän vähentämiseen maailmanlaajuisesti, joista arviolta noin 60 kohdistuisi Suomeen.
Näiden suunniteltujen muutosten yksityiskohtaisista vaikutuksista tiedotetaan ja tarvittaessa neuvotellaan
paikallisesti suunnitelmien edetessä. Hiabin tämänhetkinen arvio on, että ohjelmaan liittyvät kustannukset olisivat
noin 30 miljoonaa euroa. Ohjelmaan liittyvät kustannukset kirjattaisiin vertailtavuuteen vaikuttavina erinä pääosin
vuonna 2026. Arvioon saattaa tulla muutoksia.
Osa tilinpäätöstä129
Emoyhtiön tilinpäätös (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR
Liite
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liikevaihto
155 628 218,51
275 538 900,91
Hallinnon kulut
3, 4, 5
-173 138 361,78
-289 278 407,16
Liiketoiminnan muut tuotot
3 089 006,43
19 602 047,75
Liiketappio /-voitto
-14 421 136,84
5 862 541,50
Rahoitustuotot ja -kulut
6
105 093 297,06
635 614 548,82
Tappio / voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
90 672 160,22
641 477 090,32
Konserniavustus
23 234 931,98
12 928 516,74
Tuloverot
7
-270 352,39
2 383 711,11
Tilikauden voitto
113 636 739,81
656 789 318,17
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (FAS) mukaisesti.
Osa tilinpäätöstä130
Emoyhtiön tase
EUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
8
1 887 121,20
5 696 710,95
Aineelliset hyödykkeet
9
2 226 953,45
751 154,10
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
10
431 012 743,43
634 813 859,29
Muut osakkeet ja osuudet
10
1 000,00
Pysyvät vastaavat yhteensä
435 126 818,08
641 262 724,34
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
11, 13
132 476 669,22
143 346 191,26
Lyhytaikaiset saamiset
12, 13
555 314 641,49
546 146 046,53
Rahavarat
378 425 876,33
486 291 878,15
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
1 066 217 187,04
1 175 784 115,94
Vastaavaa yhteensä
1 501 344 005,12
1 817 046 840,28
EUR
Liite
31.12.2025
31.12.2024
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
20 000 000,00
20 000 000,00
Edellisten tilikausien voitto
581 907 509,09
102 930 895,95
Tilikauden voitto
113 636 739,81
656 789 318,17
Oma pääoma yhteensä
14
715 544 248,90
779 720 214,12
Vieras pääoma
Pitkäaikaiset velat
13, 15
150 000 000,00
Lyhytaikaiset velat
13, 16
785 799 756,22
887 326 626,16
Vieras pääoma yhteensä
785 799 756,22
1 037 326 626,16
Vastattavaa yhteensä
1 501 344 005,12
1 817 046 840,28
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (FAS) mukaisesti.
Osa tilinpäätöstä131
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
TEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Liiketappio /-voitto
-14 421
5 863
Oikaisut liiketappioon /-voittoon
3 991
-4 804
Käyttöpääoman muutos:
Korottomien saamisten muutos
11 162
-8 995
Korottomien velkojen muutos
-37 754
7 515
Maksetut korot
-22 849
-72 038
Saadut korot
32 738
49 061
Saadut osingot
22 678
1 600 238
Maksetut tuloverot
-1 164
-3 447
Muut rahoitustuotot ja -kulut
1 640
7 269
Liiketoiminnan rahavirta
-3 979
1 580 662
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-1 661
-2 020
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin ja muihin sijoituksiin
-57 854
Luovutustulot tytäryhtiöosakkeista ja muista sijoituksista
335 324
122 240
Muut sijoitukset
20 000
Investointien rahavirta
275 809
140 220
Saadut ja maksetut konserniavustukset
12 929
56 077
Omien osakkeiden hankinta
-27 978
Lainasaamisten lisäykset ja vähennykset, netto
-44 626
-120 154
Lyhytaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut, netto
-45 187
-1 297 991
Pitkäaikaisten lainojen nostot
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-125 000
-100 000
Maksetut osingot
-177 813
-138 202
Rahoituksen rahavirta
-379 697
-1 628 248
Rahavarojen muutos
-107 866
92 634
Osittaisjakautumisen vaikutus rahavaroihin
-134 936
Rahavarat 1.1.
486 292
528 594
Rahavarat 31.12.
378 426
486 292
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (FAS) mukaisesti.
Osa tilinpäätöstä132
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Osa tilinpäätöstä133
1. Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Hiab Oyj:n (1927402-8) tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolainsäädännön periaatteiden mukaisesti.
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Tilikauden päättyessä avoimina
olevat ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin. Varsinaiseen
liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja -tappiot käsitellään myynnin tai ostojen oikaisuerinä. Rahoituksen
kurssivoitot ja -tappiot kirjataan rahoituksen tuottoihin ja kuluihin.
Tuloutusperiaate
Liikevaihto koostuu pääasiassa konsernin sisäisistä palveluveloituksista. Palveluiden myynti tuloutetaan, kun
palvelu on suoritettu.
Tuloverot
Laskennallinen verovelka ja -saaminen on laskettu verotuksen ja tilinpäätöksen välisille väliaikaisille eroille
käyttäen tilinpäätöshetkellä vahvistettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy laskennallinen
verovelka kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaaminen arvioidun todennäköisen saamisen suuruisena.
Tuloveroihin sisältyy kauden verotettavasta tuloksesta Suomen verosäännösten perusteella laskettu vero.
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet ja poistot
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvot perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin vähennettynä
suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalennuksilla. Suunnitelman mukaiset poistot perustuvat
tasapoistomenetelmään jaksotettuna hyödykkeen arvioidulle taloudelliselle käyttöajalle. Odotettuihin taloudellisiin
käyttöaikoihin perustuvat poistoajat ovat seuraavat:
Aineettomat oikeudet 3–10 vuotta
Muut pitkävaikutteiset menot 5–10 vuotta 
Koneet ja kalusto 3–5 vuotta
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä ja yhteisyrityksissä on arvostettu hankintamenoon arvonalentumisilla
oikaistuna. Muut sijoitukset, joiden käypää arvoa ei pystytä luotettavasti määrittämään, koska julkisia markkinoita
tai luotettavia arvostusmenetelmiä ei ole, kirjataan myös pääasiallisesti hankintamenoon vähennettynä
arvonalentumisilla.
Lainasaamiset
Lainasaamiset sisältävät pääosin lainoja saman konsernin yrityksille. Lainasaamiset kirjataan alun perin käypään
arvoon, ja myöhemmin lainasaamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon arvonalentumisilla vähennettynä
efektiivisen koron menetelmän mukaisesti. Korkotuotot lainasaamisista kirjataan rahoitustuottoihin efektiiviseen
korkoon perustuen.
Rahavarat
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, lyhytaikaisista pankkitalletuksista sekä muista lyhytaikaisista likvideistä
sijoituksista, joiden maturiteetti on korkeintaan kolme kuukautta.
Rahoituslainat
Rahoituslainat kirjataan alun perin velaksi taseelle määrään, joka on saatu liikkeelle laskettaessa. Transaktiokulut
ja lainan korot kirjataan tuloslaskelmassa rahoituskuluihin efektiivisen koron mukaisesti.
Johdannaisinstrumentit
Sopimuksentekohetkellä johdannaisinstrumentit kirjataan taseeseen hankintamenoon, joka vastaa niiden käypää
arvoa. Tilinpäätöksessä johdannaisinstrumentit arvostetaan Suomen kirjanpitolainsäädännön sallimalla tavalla
IFRS-periaatteiden mukaisesti määritettyyn käypään arvoon, ja arvon muutokset kirjataan tuloslaskelmaan paitsi
jos sovelletaan suojauslaskentaa. Valuuttatermiinit ja koron- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan käypään
arvoon käyttäen yleisesti tunnettuja arvostusmenetelmiä. Arvostukset perustuvat koroille ja valuutoille saatavissa
oleviin markkinahintatietoihin. Johdannaisinstrumentit, joiden maturiteetti tilinpäätöshetkellä on yli 12 kuukautta,
kirjataan taseen pitkäaikaisiin varoihin ja velkoihin, ja muut johdannaisinstrumentit kirjataan taseen lyhytaikaisiin
varoihin ja velkoihin.
Emoyhtiössä suojauslaskentaa sovelletaan ainoastaan valuuttamääräisten lainojen rahavirtojen suojauksiin, joissa
suojaavana instrumenttina käytetään koronvaihtosopimusta. Emoyhtiö dokumentoi suojauslaskentaa
aloittaessaan suojattavan kohteen ja suojausinstrumentin välisen suhteen sekä emoyhtiön riskienhallintatavoitteet
ja suojausstrategian. Emoyhtiö dokumentoi ja arvioi, suojausta aloittaessaan ja vähintään jokaisen
vuositilinpäätöksen ja välitilinpäätöksen yhteydessä, suojaussuhteiden tehokkuuden mittaamalla
suojausinstrumentin kykyä kumota suojauskohteen käyvän arvon tai rahavirtojen arvon muutokset suojatun riskin
osalta.
Suojauslaskennan kriteerit täyttävien rahavirtojen suojausinstrumenttien tehokkaan osuuden käyvän arvon
muutokset kirjataan oman pääoman käyvän arvon rahastoon. Tehoton osa kirjataan välittömästi
tulosvaikutteisesti. Oman pääoman käyvän arvon rahastoon kirjattu johdannaisten kumulatiivinen voitto tai tappio
kirjataan tuloslaskelmaan suojatun erän oikaisuna samalla kaudella kuin suojattu erä kirjataan tuloslaskelmaan.
Mikäli ennakoidun liiketoimen ei enää odoteta toteutuvan, siirretään kyseisen suojausinstrumentin kumulatiivinen
käyvän arvon muutos välittömästi tuloslaskelman muihin liiketoiminnan tuottoihin tai kuluihin. Kun
suojausinstrumentti erääntyy, myydään, sopimus puretaan tai toteutetaan tai suojaussuhde keskeytetään, aiemmin
omaan pääomaan kirjattu arvonmuutosten kertymä jää omaan pääomaan ja tuloutetaan vasta, kun ennakoitu
liiketoimi toteutuu.
Osa tilinpäätöstä134
Suojauslaskennan ulkopuolella olevien suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset kirjataan suoraan
tuloslaskelmaan, suojatun kohteen mukaisesti joko liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin tai rahoituskuluihin
ja -tuottoihin. Valuuttatermiinien korkopisteiden muutoksista johtuva käyvän arvon muutos kirjataan aina suoraan
rahoituskuluihin ja -tuottoihin.
Oma pääoma
Oma pääoma koostuu osakepääomasta sekä edellisten tilikausien voitosta, josta on vähennetty maksetut osingot
sekä yhtiökokouksen päättämät lahjoitukset. Tilikauden voitto/tappio kirjataan edellisten tilikausien voitto/tappio -
tilille.
Pakolliset varaukset
Pakolliset varaukset ovat vastaisia menoja, joiden suorittamiseen emoyhtiö on sitoutunut ja joista ei
todennäköisesti kerry niitä vastaavaa tuloa, tai vastaisia menetyksiä, joiden toteutumista on pidettävä ilmeisenä.
2. Rahoitusriskien hallinta
Emoyhtiö hallinnoi konsernin rahoitusriskejä, ja sitä koskee sama rahoituspolitiikka ja ohjeisto kuin konsernia.
Valuuttariskit
Emoyhtiön rahoitusyksikkö toimii sisäisenä pankkina konsernin tytäryhtiöille. Emoyhtiön valuuttapositio
muodostuu pääasiassa tytäryhtiöille annetusta valuuttamääräisestä rahoituksesta sekä emoyhtiön ottamista
valuuttamääräisistä lainoista. Lisäksi valuuttapositio koostuu tytäryhtiöiden kanssa solmituista sisäisistä
termiinisopimuksista ja ulkoisista termiinisopimuksista. Kurssierot näistä sopimuksista kirjataan emoyhtiössä
tulosvaikutteisesti rahoituserien kurssieroihin. Emoyhtiö myös laskuttaa tytäryhtiöitä tuottamistaan
konsernipalveluista. Kurssierot näistä laskuista ja niitä suojaavista johdannaisista kirjataan emoyhtiön
liikevoittoon.
Emoyhtiön avoin positio 31.12.2025 oli absoluuttisina arvoina 5,0 (31.12.2024: 11,9) miljoonaa euroa.
Korkoriski
Emoyhtiön korkoriski syntyy ulkoisista ja sisäisistä lainoista sekä talletuksista. Sisäisen rahoituksen hinta
määräytyy siirtohinnoittelusääntöjen perusteella, ja sisäiset korkokulut ja -tuotot eliminoituvat konsernitasolla.
Tästä johtuen emoyhtiötasolla ei erikseen seurata korkoriskiä, ja konsernitilinpäätöksessä esitetyt tiedot
korkoriskistä ja sen hallinnasta ovat yhtenevät emoyhtiön kanssa.
Maksuvalmius- ja lainojen jälleenrahoitusriski
Valtaosa konsernin johdannaisista, lainoista ja käteisvaroista on emoyhtiön hallussa. Emoyhtiötasolla ei erikseen
seurata rahoitusvelkojen maturiteettijakaumaa, koska konsernitilinpäätöksessä esitetyt tiedot antavat oikean
kuvan maksuvalmiusriskistä. Valtaosa lainoista, rahavaroista ja johdannaisista on emoyhtiön nimissä, ja
ainoastaan ostovelat ja myyntisaamiset poikkeavat huomattavasti konsernin luvuista.
Luotto- ja vastapuoliriski
Emoyhtiön myyntisaamiset ja lainasaamiset ovat pääasiassa muilta konserniyhtiöiltä eikä niiden katsota
aiheuttavan vastapuoliriskiä.
Emoyhtiöllä ei ollut ulkopuolisia lainasaamisia vuoden 2025 tai 2024 lopussa. Rahavarat olivat 378,4 (31.12.2024:
486,3) miljoonaa euroa. Emoyhtiön rahavarat on sijoitettu rahoituskomitean hyväksymiin hyvän luottoluokituksen
omaaviin pankkeihin. Johdannaissopimusten luottoriskistä on kerrottu konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 8.1
Rahoitusriskien hallinta.
Rahoitushallinnon toiminnallinen riski
Rahoitusyksikkö toimii emoyhtiössä, joten sitä koskevat samat riskienhallinnan tavoitteet kuin konsernia.
Osa tilinpäätöstä135
3. Henkilöstökulut
TEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Palkat ja palkkiot
20 942
40 316
Eläkekulut
2 286
3 027
Muut henkilösivukulut
279
252
Yhteensä
23 507
43 595
Henkilökunnan eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkeyhtiössä.
Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Toimihenkilöt
92
134
Johdon työsuhde-etuudet
Hallituksen jäsenille tilikauden aikana hallitustyöskentelystä maksetut palkkiot sekä heille myönnetyt luontoisedut
olivat yhteensä 914 979 (2024: 959 769) euroa.
Hiabin nykyiselle toimitusjohtajalle (1.4.2025 alkaen) vuonna 2025 maksetut palkat ja palkkiot sisältäen
peruspalkan ja luontoisedut olivat yhteensä 679 367 (1 424 749) euroa. Toimitusjohtajalla on oikeus suomalaisen
lakisääteisen työntekijän eläkelain mukaiseen eläkkeeseen, josta kirjattu eläkekulu oli vuonna 2025 105 574
(222 688) euroa.
Yhtiön edelliselle toimitusjohtajalle (31.3.2025 asti) vuonna 2025 maksetut palkat ja palkkiot sisältäen
peruspalkan, luontoisetujen ja tulospalkkion lisäksi osakepohjaiset kannustinohjelmat sekä irtisanomiskorvauksen
olivat yhteensä 14 336 240 euroa. Toimitusjohtajalla oli oikeus suomalaisen lakisääteisen työntekijän eläkelain
mukaiseen eläkkeeseen, josta kirjattu eläkekulu oli vuonna 2025 353 965 euroa.
Ylimmän johdon työsuhde-etuuksista on lisätietoa konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3.3 Johdon palkitseminen.
4. Poistot ja arvonalentumiset
TEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Suunnitelman mukaiset poistot
Aineettomat oikeudet
1 175
2 858
Muut pitkävaikutteiset menot
5
Koneet ja kalusto
131
14
Yhteensä
1 306
2 877
5. Tilintarkastajan palkkiot
TEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Tilintarkastus
1 068
1 168
Kestävyysraportoinnin varmentaminen
147
111
Muut varmennustoimeksiannot
17
18
Muut palvelut
380
1 318
Yhteensä
1 612
2 615
6. Rahoitustuotot ja -kulut
TEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Korkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä
24 314
31 875
Muilta
8 380
16 498
Yhteensä
32 695
48 373
Muut rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
111 019
474 997
Saadut osingot saman konsernin yrityksiltä
22 678
1 981 635
Yhteensä
133 697
2 456 632
Korkokulut
Saman konsernin yrityksille
-18 687
-54 092
Muille
-3 148
-14 168
Yhteensä
-21 835
-68 260
Muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
Muille
-4 484
-12 154
Valuuttakurssierot
-24
-94
Yhteensä
-4 508
-12 248
Arvonpalautukset ja -alentumiset
Arvonalentumiset tytäryhtiöosakkeista
-34 955
-1 788 882
Yhteensä
-34 955
-1 788 882
Rahoitustuotot ja -kulut, yhteensä 
105 093
635 615
Osa tilinpäätöstä136
7. Tuloverot
TEUR
1.1.-31.12.2025
1.1.-31.12.2024
Kauden verot
809
999
Laskennallisen verosaamisen muutos
-539
-3 383
Yhteensä
270
-2 384
8. Aineettomat hyödykkeet
TEUR
Aineettomat
oikeudet
Muut
pitkävaikutteiset
menot
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
59 696
12 268
71 964
Lisäykset
50
50
Jakautuminen
Vähennykset
-13 991
-1 483
-15 474
Siirrot erien välillä
10 192
-10 785
-593
Hankintameno 31.12.2025
55 947
55 947
Kertyneet poistot 1.1.2025
-54 000
-12 268
-66 268
Jakautuminen
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
1 114
12 268
13 382
Tilikauden poisto
-1 175
-1 175
Kertyneet poistot 31.12.2025
-54 061
-54 061
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
1 887
1 887
Hankintameno 1.1.2024
71 722
12 528
84 250
Lisäykset
352
174
526
Jakautuminen
-12 346
-174
-12 520
Vähennykset
-32
-260
-292
Hankintameno 31.12.2024
59 696
12 268
71 964
Kertyneet poistot 1.1.2024
-59 308
-12 494
-71 802
Jakautuminen
8 160
8 160
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
6
231
237
Tilikauden poisto
-2 858
-5
-2 863
Kertyneet poistot 31.12.2024
-54 000
-12 268
-66 268
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
5 697
0
5 697
9. Aineelliset hyödykkeet
TEUR
Koneet
ja kalusto
Ennakkomaksut ja
keskeneräiset hankinnat
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2025
1 878
144
2 022
Lisäykset
40
1 570
1 610
Vähennykset
-715
-48
-763
Siirrot erien välillä
-410
-96
-506
Hankintameno 31.12.2025
793
1 570
2 363
Kertyneet poistot 1.1.2025
-1 174
-97
-1 271
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
1 169
97
1 266
Tilikauden poisto
-131
-131
Kertyneet poistot 31.12.2025
-136
-136
Kirjanpitoarvo 31.12.2025
657
1 570
2 227
Hankintameno 1.1.2024
1 313
97
1 410
Lisäykset
706
788
1 494
Jakautuminen
-741
-741
Vähennykset
-141
-141
Hankintameno 31.12.2024
1 878
144
2 022
Kertyneet poistot 1.1.2024
-1 301
-97
-1 398
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
141
141
Tilikauden poisto
-14
-14
Kertyneet poistot 31.12.2024
-1 174
-97
-1 271
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
704
47
751
10. Sijoitukset
TEUR
2025
2024
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Hankintameno 1.1.
3 065 209
3 933 460
Kertyneet arvonalentumiset 1.1.
-2 430 396
-1 458 852
Lisäykset
209 154
996 772
Vähennykset
-378 000
Jakautuminen
-1 047 685
Arvonalentumiset
-34 955
-1 788 882
Kirjanpitoarvo 31.12.
431 012
634 814
Osa tilinpäätöstä137
TEUR
2025
2024
Muut osakkeet ja osuudet
Hankintameno 1.1.
1
3 559
Vähennykset
-1
-3 558
Kirjanpitoarvo 31.12.
1
Konserniyritysten nimet, kotipaikat ja emoyhtiön omistusosuus on eritelty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7.2 Konserniyhtiöt.
11. Pitkäaikaiset saamiset
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
119 255
130 293
Laskennallinen verosaaminen
13 222
12 682
Siirtosaamiset
371
Yhteensä
132 477
143 346
12. Lyhytaikaiset saamiset
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Lainasaamiset
514 349
458 686
Myyntisaamiset
1 753
5 430
Johdannaisvarat
1 248
34 766
Siirtosaamiset
23 885
16 659
Yhteensä
541 235
515 541
Saamiset muilta
Myyntisaamiset
124
1 842
Johdannaisvarat
4 237
16 822
Siirtosaamiset
9 719
11 941
Yhteensä
14 079
30 605
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
555 315
546 146
Siirtosaamiset
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Konserniavustus
23 235
12 928
Korkotuotot
832
822
Jaksotukset
5 395
9 211
ALV-saaminen
457
2 204
Muut saamiset
3 685
3 435
Yhteensä
33 604
28 600
13. Johdannaissopimukset
Johdannaissopimusten käyvät arvot
31.12.2025
TEUR
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto käypä arvo
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit
1 248
1 054
194
Muut valuuttatermiinit
4 237
1 971
2 266
Yhteensä
5 485
3 025
2 460
31.12.2024
TEUR
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto käypä arvo
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit
34 766
26 047
8 719
Muut valuuttatermiinit
16 822
19 328
-2 506
Yhteensä
51 588
45 375
6 213
Johdannaissopimusten nimellisarvot
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit
237 074
1 751 175
Muut valuuttatermiinit
594 254
3 538 858
Yhteensä
831 327
5 290 033
Johdannaisten käyvät arvot on kirjattu taseeseen bruttona, sillä konsernin johdannaissopimuksiin liittyvät eri
netottamissopimukset antavat ehdottoman oikeuden netotukseen luottoriskin realisoituessa, mutta eivät
normaalitilanteessa. Yhtiö ei ole antanut tai saanut vakuuksia johdannaisvastapuolilta.  
Osa tilinpäätöstä138
14. Oma pääoma
TEUR
2025
2024
Sidottu oma pääoma
Osakepääoma 1.1.
20 000
64 305
Jakautuminen
-44 305
Osakepääoma 31.12.
20 000
20 000
Ylikurssirahasto 1.1.
97 992
Jakautuminen
-97 992
Ylikurssirahasto 31.12.
Sidottu oma pääoma yhteensä
20 000
20 000
Vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1.
51 835
Omien osakkeiden hankinta
-9 269
Jakautuminen
-42 566
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12.
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1.
759 720
440 004
Maksetut osingot
-177 813
-138 202
Omien osakkeiden hankinta
-18 709
Jakautuminen
-180 163
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12.
581 907
102 931
Tilikauden voitto
113 637
656 789
Vapaa oma pääoma yhteensä
695 544
759 720
Oma pääoma yhteensä
715 544
779 720
Jakokelpoiset varat
695 544
759 720
15. Pitkäaikaiset velat
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Joukkovelkakirjalainat
150 000
Yhteensä
150 000
Joukkovelkakirjalainat ja muut kiinteäkorkoiset lainat
Kirjanpitoarvo, TEUR
Laina-aika
Korko
Kuponkikorko, %
Nimellisarvo
31.12.2025
31.12.2024
2018−2025
Kiinteä
*
25 000
TEUR
25 000
2019−2025
Kiinteä
1.25
100 000
TEUR
100 000
2019−2026
Kiinteä
1.63
150 000
TEUR
150 000
150 000
* Korkoehdot ovat sopimusosapuolten välisiä luottamuksellisia tietoja.
16. Lyhytaikaiset velat
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Velat saman konsernin yrityksille
Lainat saman konsernin yrityksiltä
614 639
659 817
Ostovelat
954
6 821
Johdannaisvelat
1 054
26 047
Siirtovelat
762
4 125
Yhteensä
617 409
696 810
Velat ulkopuolisille
Joukkovelkakirjalainat
150 000
100 000
Schuldschein lainat
25 000
Käytetyt pankkitililimiitit
9
Ostovelat
3 898
9 945
Johdannaisvelat
1 971
19 328
Siirtovelat
12 522
36 234
Yhteensä
168 391
190 516
Lyhytaikaiset velat yhteensä
785 800
887 326
Osa tilinpäätöstä139
Siirtovelat
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset
6 363
7 720
Korkojaksotukset
661
1 896
Muut siirtovelat
6 261
30 743
Yhteensä
13 285
40 359
17. Vastuut
TEUR
31.12.2025
31.12.2024
Takaukset
Saman konsernin yritysten puolesta
24 905
266 575
Kolmansien osapuolten puolesta
12 500
Leasingvastuut
Seuraavalla tilikaudella maksettavat
787
933
Myöhemmin maksettavat
3 329
3 925
Yhteensä
41 521
271 433
Osa tilinpäätöstä140
Tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen allekirjoitukset
Vahvistamme, että sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
sekä Hiab Oyj:n että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta
asemasta sekä voitosta. Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus Hiab Oyj:n ja sen
konsernitilinpäätökseen sisältyvien kokonaisuuden liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä kuvaus
merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä. Toimintakertomukseen sisältyvä kestävyysraportti on laadittu
noudattaen Suomen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettua raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Helsingissä, 11. helmikuuta 2026
Jukka MoisioCasimir Lindholm   
Hallituksen puhteenjohtajaHallituksen varapuheenjohtaja
Eric AlströmRaija-Leena Hankonen-Nybom 
Hallituksen jäsenHallituksen jäsen
Ilkka HerlinTuija Pohjolainen-Hiltunen
Hallituksen jäsenHallituksen jäsen
Ritva SotamaaLuca Sra
Hallituksen jäsenHallituksen jäsen
Scott Phillips
Toimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä, 11. helmikuuta 2026
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT
141
Tilintarkastuskertomus
Hiab Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Hiab Oyj:n (y-tunnus 1927402-8) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2025. Tilinpäätös
sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista,
rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio,
sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan
tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa
voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastus- ja riskivaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän
tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet
tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja
käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä
ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme
muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.4.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet
merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon
tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa
lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa kuvatut
velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät velvoitteemme.
Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat arviomme
mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen virheellisyyteen. Suorittamamme
tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista
tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on
sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu
väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
142
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikevaihdon tulouttaminen
Liikevaihtoa koskevat laadintaperiaatteet ja liitetiedot esitetään
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.2.
Konsernin liikevaihto vuonna 2025 oli 1 556 miljoonaa euroa
muodostuen laitteiden, varaosien ja huoltopalveluiden myynnistä
asiakkaille. Myyntituotot laitteiden ja varaosien myynnistä kirjataan
tiettynä hetkenä, kun määräysvalta tuotteista on siirtynyt ostajalle,
tyypillisesti toimitusehtojen mukaisesti tai asennustyön valmistuttua.
Myyntituotot huoltopalveluista kirjataan tyypillisesti, kun työ on
suoritettu.
Liikevaihto on Hiab-konsernille keskeinen suorituskyvyn mittari, mikä
saattaa luoda kannustimen myyntituottojen ennenaikaiselle
tuloutukselle. Myyntituottojen tuloutus oli tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka sekä EU-asetuksen 537/2014 10. artiklan 2 c -
kohdassa tarkoitettu merkittävä olennaisen virheellisyyden riski.
Liikevaihdon kirjaamisen ajankohtaan liittyvän olennaisen
virheellisyyden riskin huomioimiseksi suorittamiimme
tarkastustoimenpiteisiin kuuluivat mm. seuraavat toimenpiteet:
• Arvioimme konsernin käyttämiä liikevaihdon kirjaamisen
laskentaperiaatteita sovellettaviin laskentastandardeihin nähden.
• Muodostimme käsityksen liikevaihdon tuloutusprosessista
erityisesti kirjaamisen ajoituksen osalta sekä testasimme
tuloutusprosessiin liittyviä kontrolleja soveltuvin osin.
• Suoritimme liikevaihdon tuloutukseen liittyen analyyttisia ja
transaktiotasoisia tarkastustoimenpiteitä ennen ja jälkeen
tilinpäätöspäivän.
• Analysoimme tilinpäätöspäivän jälkeiselle kaudelle kirjattuja
hyvityslaskuja.
• Arvioimme konsernin myyntituottoihin liittyvien liitetietojen
asianmukaisuutta.
Arvioimme arvonalentumistestauksesta esitettyjen liitetietojen
riittävyyttä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostaminen
Liikearvoa koskevat laadintaperiaatteet ja liitetiedot esitetään
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 6.1.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2025 liikearvon määrä oli 235 miljoonaa
euroa, joka on 14 % kokonaisvaroista ja 23 % omasta pääomasta.
Konsernin rakennemuutosten seurauksena liikearvo allokoitiin
uudelleen vuosittaisessa arvonalentumistestauksessa konsernin
toimintasegmenteille, jotka muodostavat kolme erillistä rahavirtaa
tuottavien yksiköiden ryhmää ja ovat nostolaitteet (64 miljoonaa
euroa), kuljetuslaitteet (78 miljoonaa euroa) ja palvelut (93 miljoonaa
euroa). Uudelleenallokointi tehtiin rahavirtaa tuottavien yksiköiden
käyttöarvojen suhteessa.
Liikearvon vuosittainen arvonalentumistestaus perustui johdon
arvioihin rahavirtaa tuottavien yksiköiden käyttöarvoista. Rahavirtaa
tuottavien yksiköiden käyttöarvojen määritykseen vaikuttavia oletuksia
ovat mm. liikevaihdon kasvu, katteet sekä nettorahavirtojen
diskonttauksessa käytetty diskonttokorko. Arvioidut käyttöarvot voivat
vaihdella merkittävästi siihen sisältyvien oletusten muuttuessa ja
muutokset edellä mainituissa yksittäisissä oletuksissa voivat johtaa
liikearvon arvonalentumiseen.
Liikearvon arvostaminen oli tilintarkastuksen kannalta keskeinen
seikka, koska vuosittaiseen arvonalentumistestaukseen liittyi johdon
harkintaa koskien keskeisiä käytettyjä oletuksia, ja koska liikearvon
määrä oli olennainen tilinpäätöksen kannalta.
Tilintarkastustoimenpiteemme liikearvon arvostamiseen liittyen
sisälsivät muun muassa:
• Hyödynsimme arvonmääritysasiantuntijoitamme ja he avustivat
meitä johdon tekemien keskeisten oletusten asianmukaisuuden
arvioinnissa. Arvioimme johdon oletuksia vertaamalla niitä ulkoisista
tietolähteistä saataviin tietoihin ja itse laskemiimme toimialan
keskiarvoihin liittyen erityisesti
• ennustettuun liikevaihdon kasvuun,
• ennustettuun kateprosenttiin, ja
• rahavirtojen diskonttaamisessa käytettyyn pääoman
keskimääräiseen kustannukseen.
• Testasimme johdon laatimien arvonalentumislaskelmien
täsmällisyyttä ja vertasimme diskontattujen kassavirtojen summaa
Hiabin markkina-arvoon.
• Arvioimme arvonalentumistestauksesta esitettyjen liitetietojen
riittävyyttä.
143
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja
riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien
säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta
sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa
toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että
tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen,
paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin
tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä
tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme.
Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan
hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin
kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja
säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit,
suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä
johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme
suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa,
että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien
kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen
oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen
siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää
aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta
koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa
lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun
tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai
konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa,
rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se
antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme konsernitilinpäätöstä koskevan
tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä
konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme
konsernin tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta
sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät
puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia
relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden
voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä
varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan
tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat
tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun
äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa,
koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta
viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 23.3.2021 alkaen yhtäjaksoisesti 5 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja
vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa
tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän
tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen
päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
144
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä
tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta
suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu noudattaen
siihen sovellettavia säännöksiä lukuun ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään
kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että
toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä. Lausuntomme eivät kata niitä
kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun informaatioon
kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen
virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Muut lakiin perustuvat lausunnot
Velvollisuutenamme on antaa suorittamamme tilintarkastuksen perusteella lausunto kirjanpitolain 7 b luvun
edellyttämän tuloverokertomuksen rekisteröinnistä ja julkistamisesta.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tuloverokertomuksen rekisteröinnistä ja julkistamisesta.
Lausuntonamme esitämme, että yhtiö ei ole ollut velvollinen rekisteröimään ja julkistamaan kirjanpitolain 7 b
luvussa tarkoitettua tuloverokertomusta päättynyttä tilikautta välittömästi edeltäneeltä tilikaudelta.
Helsingissä 11. helmikuuta 2026
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT
145
KESTÄVYYSRAPORTIN VARMENNUSKERTOMUS
Hiab Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Hiab Oyj:n (y-tunnus
1927402-8) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun mukainen konsernikestävyysraportti
raportointikaudelta 1.1.–31.12.2025.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella tietoomme ei ole tullut seikkaa, joka
antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta olennaisilta osiltaan noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestävyysraportointistandardeja (ESRS), sekä
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan
parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Hiab Oyj on yksilöinyt tiedot kestävyysraportointistandardien
mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen olennaisuusanalyysi).
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 §:n 1 momentin 2 kohdan mukaista konsernikestävyysraportin
merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut mahdollista
noudattaa kyseistä vaatimusta ESEF-asetuksen tai muun Euroopan unionin lainsäädännön kestävyystietojen
merkitsemistä koskevien vaatimusten puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konserni]kestävyysraportin varmentamisen rajoitetun varmuuden antavana toimeksiantona
noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja kansainvälistä varmennustoimeksiantostandardia
ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot kuin mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen
informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai yleisluonteinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Konsernikestävyystarkastajan
velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Hiab Oyj:n kirjanpitolain 7. luvun mukainen konsernikestävyysraportti on
laadittu ja varmennettu ensimmäistä kertaa tilikaudelta 1.1.–31.12.2024. Lausuntomme kattaa
konsernikestävyysraportissa vertailutietoina esitetyt 1.1.-31.12.2024 tiedot, mutta ei muita vertailutietoja.
Lausuntoamme ei ole mukautettu tämän seikan osalta.
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten
mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä,
mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin
perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hiab Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa säädetyn mukaisesti,
mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa määritelty prosessi, jolla on yksilöity tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten,
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen
(EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8
säädettyjä vaatimuksia, sekä
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia konsernikestävyysraportin,
jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitteet kestävyysraportin laatimisessa
Konsernikestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennaisuusarviointia relevanttien raportoitavien seikkojen
tunnistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja valintoja. Konsernikestävyysraportoinnille on
myös luonteenomaista, että tämäntyyppisten tietojen raportointiin liittyy estimaatteja ja olettamuksia, sekä
mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy luontaista epävarmuutta, koska päästökertoimien ja eri kaasujen
päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen määrittämisessä käytettävä tieteellinen tieto on epätäydellistä. 
Raportoidessaan tulevaisuutta koskevia tietoja ESRS-standardien mukaisesti yhtiön johdon on esitettävä
mahdollisia tulevaisuuden tapahtumia koskevat oletukset, ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista toimista
näihin tapahtumiin liittyen, sekä laadittava tulevaisuutta koskevat tiedot näiden oletusten perusteella. Todellinen
lopputulos on todennäköisesti erilainen, koska ennustetut tapahtumat eivät usein toteudu odotetulla tavalla.
146
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä, onko
konsernikestävyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa
rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Virheellisyyksiä voi aiheutua
väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella
odottaa vaikuttavan päätöksiin, joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu, että käytämme
ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat konsernikestävyysraportin olennaisen
virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen toimeksiannon kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä
tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä hankkiaksemme lausuntomme
perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen
virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista
esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimenpiteet poikkeavat luonteeltaan ja
ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja ovat niitä suppeampia. Valittavien
varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat ammatilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta olennaisen virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden
antavassa toimeksiannossa saatava varmuuden taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin
suorittamalla kohtuullisen varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Olemme haastatelleet konsernin johtoa sekä konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen keräämisestä ja
raportoinnista vastaavia avainhenkilöitä.
Hankimme haastatteluilla ymmärryksen konsernin kontrolliympäristöstä konsernikestävyysraportointiprosessiin
liittyen.
Arvioimme yrityksen kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin toteuttamista suhteessa ESRS-standardien
vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot ovat olennaisilta osin ESRS-standardien
mukaisia.
Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysraportti olennaisia kestävyysseikkoja koskevat ESRS-standardien
vaatimukset olennaisilta osin:
Olemme testanneet konsernikestävyysraportissa esitetyn informaation oikeellisuutta vertaamalla informaatiota
otosperusteisesti yhtiön laatimaan dokumentaatioon ja asiakirjoihin ja arvioineet, tukevatko ne
konsernikestävyysraporttiin sisältyvää informaatiota.
Olemme otosperusteisesti suorittaneet analyyttisiä tarkastustoimenpiteitä ja niihin liittyviä kyselyitä,
uudelleenlaskentaa ja aineistotarkastusta, sekä testanneet tietojen yhdistelyä arvioidaksemme
konsernikestävyysraportin oikeellisuutta.
EU-taksonomiatietojen osalta hankimme ymmärryksen prosessista, joilla yritys on määritellyt taksonomiakelpoiset
ja taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen
säännöstenmukaisuutta.
Helsinki, 11.2.2026
Ernst & Young Oy
kestävyystarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KRT
147
Riippumattoman tilintarkastajan raportti Hiab Oyj:n ESEF-tilinpäätöksestä
Hiab Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Hiab Oyj:n (y-tunnus:
1927402-8) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös
5493002B0GOVF42KWX33-2025-12-31-fi.zip tilikaudelta 1.1.–31.12.2025.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-tilinpäätös) laatimisesta
siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3 mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
iXBRL-merkein komission sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi
voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka
koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset
velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa laadunhallintajärjestelmä,
mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin
perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvä
konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten
mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu. Olemme
suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin
ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein
komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta. Tähän sisältyy
sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista poikkeamaa komission teknisen
sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen
soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
148
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että Hiab Oyj:n ESEF-tilinpäätökseen
5493002B0GOVF42KWX33-2025-12-31-fi.zip sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja
yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta 1.1.–31.12.2025 on olennaisilta osin merkitty komission teknisen
sääntelystandardin vaatimusten mukaisesti.
Lausuntomme Hiab Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta 1.1.–31.12.2025 on annettu
11.2.2026 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla emme anna konsernitilinpäätöksen
tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 18.2.2026
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT