iso4217:EURiso4217:EURxbrli:shares5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-315493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-315493002B0GOVF42KWX332024-12-315493002B0GOVF42KWX332023-12-315493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31cgcbv:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31cgcbv:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31cgcbv:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332024-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31cgcbv:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332022-12-315493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31ifrs-full:RetainedEarningsMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31ifrs-full:EquityAttributableToOwnersOfParentMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31ifrs-full:NoncontrollingInterestsMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfCashFlowHedgesMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31ifrs-full:ReserveOfExchangeDifferencesOnTranslationMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31ifrs-full:IssuedCapitalMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31ifrs-full:SharePremiumMember5493002B0GOVF42KWX332023-01-012023-12-31cgcbv:SijoitetunVapaanOmanPaaomanRahastoMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31cgcbv:ClassASharesMember5493002B0GOVF42KWX332024-01-012024-12-31cgcbv:ClassBSharesMember
                         
                          Cargotec Oyj
                                                  Toimintakertomus ja tilinpäätös
                                                        1.1.2024-31.12.2024
SISÄLLYS
Osa hallituksen toimintakertomusta3
HALLITUKSEN TOIMINTAKERTOMUS
Strategia
Cargotec ilmoitti vuonna 2023 suunnittelevansa
ydinliiketoimintojensa Hiabin ja Kalmarin eriyttämistä kahdeksi
itsenäiseksi yhtiöksi. Cargotecin vuoden 2024 yhtiökokous teki
päätöksen Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisesta, joka saatiin
päätökseen 1. heinäkuuta 2024 Kalmarin listauksella Nasdaq
Helsinkiin. Lisäksi Cargotec ilmoitti toukokuussa 2024
aloittaneensa MacGregorin myyntiprosessin. Sopimus
MacGregorin myymisestä Tritonin hallinnoimille rahastoille
allekirjoitettiin marraskuussa 2024.
Vuonna 2024 Cargotecin strategia keskittyi yhtiön kaikkien
kolmen liiketoiminta-alueen eriyttämisen suunnitteluun ja
suunnitelman toteutukseen. Kalmar, Hiab ja MacGregor
laativat itselleen liiketoimintastrategiat tulevina itsenäisinä
yhtiöinä.
Cargotecin jakautuminen
Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisen täytäntöönpano ja uuden
Kalmar Oyj:n perustaminen rekisteröitiin kaupparekisteriin
30.6.2024. Kaupankäynti Kalmarin B-sarjan osakkeilla alkoi
Nasdaq Helsingissä 1.7.2024. Kaupankäynti Cargotecin B-
sarjan osakkeilla jatkuu Nasdaq Helsingin pörssilistalla uudella
ISIN-koodilla FI4000571013. Cargotecin A-sarjan osakkeiden
uusi ISIN-koodi on FI4000571005. Kumulatiiviset
osittaisjakautumiseen liittyvät kulut ovat 81 miljoonaa euroa. 
Kulut on kirjattu lopetettuihin toimintoihin.
MacGregor-ratkaisu ja Hiabin
valmistelu toimimaan itsenäisenä
yhtiönä
Cargotec tiedotti toukokuussa 2024, että se oli aloittanut
MacGregorin myyntiprosessin, aikomuksena löytää
MacGregorille ratkaisu vuoden 2024 aikana. 14.11.2024
Cargotec allekirjoitti sopimuksen MacGregor-liiketoiminta-
alueensa myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille 480
miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla. Transaktio
edellyttää viranomaishyväksyntöjä asianomaisilla
lainkäyttöalueilla. Transaktion täytäntöönpanon arvioidaan
tapahtuvan viimeistään 1.7.2025.
Cargotec kirjasi transaktion seurauksena noin 200 miljoonan
euron verottoman myyntitappion vuoden 2024 neljännellä
vuosineljänneksellä. Myyntitappio kirjattiin liikearvon
arvonalentumisena vertailtavuuteen vaikuttavissa erissä osana
lopetettuja toimintoja. Tappion lopullinen määrä määritetään
transaktion täytäntöönpanon yhteydessä ja riippuu
MacGregorin liiketoiminnan kehityksestä siihen ajankohtaan
asti. Cargotec arvioi että MacGregorin eriyttämisestä aiheutuvat
kokonaiskulut liikearvon arvonalentumisen lisäksi ovat arviolta
25 miljoonaa euroa ja ne kirjataan vertailtavuuteen vaikuttavina
erinä osana lopetettuja toimintoja. Vuonna 2024 MacGregorin
eriyttämisestä aiheutuvia kuluja kirjattiin 7 miljoonaa euroa.
MacGregorin myyntiä koskevan sopimuksen allekirjoittamisen
myötä Cargotecin hallitus ehdottaa Cargotecin
yhtiökokoukselle, että yhtiön nimi muutettaisiin Cargotecista
Hiabiksi. Nimenmuutoksen astuessa voimaan, Cargotecin
nykyinen toimitusjohtaja, Casimir Lindholm, on ilmoittanut
aikomuksestaan jättää tehtävänsä yhtiön toimitusjohtajana
menestyksekkäästi toteutetun muutosprojektin jälkeen. Tällöin
hallitus nimittäisi Hiabin johtajan, Scott Phillipsin, nykyisestä
Cargotecista muodostuvan uudelleen nimetyn yhtiön
toimitusjohtajaksi. Cargotec arvioi tällä hetkellä, että nämä
toimenpiteet itsenäiseksi Hiabiksi muuttumiseksi voisivat
toteutua 1. huhtikuuta 2025. Itsenäisen Hiabin talous- ja
rahoitusjohtajana jatkaisi Cargotecin nykyinen talous- ja
rahoitusjohtaja Mikko Puolakka.
Hiabin visio ja strategia
Hiabin visio on olla älykkäiden ja kestävien
kuormankäsittelyratkaisujen johtava toimittaja. Arvojensa
Luotettavuus, Välittäminen, Edelläkävijyys mukaisesti Hiab
jatkaa paremman tulevaisuuden rakentamista tekemällä
kuormankäsittelystä älykkäämpää, turvallisempaa ja
kestävämpää.
Hiabin strategia vuosille 2024–2028 rakentuu vahvaan
perustaan pohjautuvaan kannattavaan kasvuun.
Hiab tavoittelee kannattavaa kasvua keskeisillä toimialoilla kuten
rakentamisessa, jätehuoltossa ja kierrätyksessä,
puolustuslogistiikassa sekä vähittäiskaupassa ja viimeisen
kilometrin toimituksissa. Keskeiset toimialat ovat välttämättömiä
1 Operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto määritettynä (liikevoitto/käyttöpääoma)
2 International Monetary Fund: World Economic Outlook Update, tammikuu 2025
Osa hallituksen toimintakertomusta4
maiden ja organisaatioiden toiminnan, jokapäiväisen elämän ja
inhimillisen kehityksen kannalta, ja niiden merkitys sekä
muutoskyky luovat Hiabille kestävän kasvun mahdollisuuksia.
Palvelu- ja Pohjois-Amerikan liiketoiminnan kasvattamisella on
ratkaiseva rooli Hiabin kasvutarinassa. Hiab on vastuullisen
kuormankäsittelyn johtava toimija, hyötyen globaaleista
megatrendeistä ja parantaen kannattavuuttaan operatiivisella ja
kaupallisella osaamisellaan.
Turvallisuus ja Työntekijä ensin -ajattelutapa on keskeistä
Hiabille. Hajautetulla toimintamallillaan Hiab pyrkii
mahdollisimman suureen läpinäkyvyyteen, vastuun kantamiseen
sekä ketteriin käytäntöihin. Tuotekehityksessä keskitytään
tulospohjaiseen innovaatioon. Hiab pyrkii optimoimaan
tuotekustannuksia ja ottamaan käyttöön Lean Six Sigma -
menetelmiä. Prosessin yhteydessä Hiab pyrkii tehostamaan
toimitusketjua, transaktioprosesseja sekä tiedonhallintaa.
Hiabin henkilöstö on yhtiön strategian toteuttamisen keskeinen
voimavara. Henkilöstöstrategiassamme etusijalla ovat
ymmärrettävyys, voimaannuttaminen ja toiminnan korkea laatu.
Haluamme tukea sitoutuneita, parempaa asiakaskokemusta
tarjoavia työntekijöitä.
Hiab edistää uraauurtavaa innovaatiota asiakaslähtöisillä
ratkaisuilla, joissa suorituskyky ja turvallisuus ovat etusijalla.
Ratkaisut hyödyntävät liitettävyyttä, datapohjaisia palveluita
sekä sähköistymistä ja edistyneitä ohjausjärjestelmiä. Hiab
kehittää ratkaisujensa turvallisuutta, tuottavuutta ja
käytössäoloaikaa vastatakseen jatkuvasti asiakkaiden tarpeisiin.
Vastuullisuuden edelläkävijänä ja 1,5 asteen yhtiönä Hiab tukee
asiakkaidensa vastuullisuustavoitteita. Keskeisiä päämääriä ovat
vähäpäästöisten materiaalien käyttö ja ekoratkaisujen
tuoteryhmän myynnin lisääminen.
Hiabin taloudellisen menestyksen kulmakiviä ovat hinnoittelun
laatu, arvoa lisäävä osaaminen, avainasiakkuuksien hallinta sekä
vahvat kumppanuussuhteet.
Kaiken perustana ovat Hiabin huippuluokan toimintaperiaatteet,
jotka varmistavat turvallisuuden, tehokkaan kysyntäpohjaisen
suunnittelun ja toimitukset sekä sitoutumisen jatkuvaan
prosessien parantamiseen.
Strategiaansa toteuttamalla Hiab aikoo saavuttaa keskeiset
tavoitteensa.
Tavoitteet
Cargotec julkisti 27.5.2024 Hiab-liiketoiminta-alueen uudet
pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet. 11.2.2025 Cargotecin
hallitus päivitti Hiabille asetetut taloudelliset  tavoitteet
vastaamaan yhtiön  tulevaisuutta itsenäisenä yhtiönä.
Cargotecin hallituksen asettamat vuoteen 2028 ulottuvat Hiabin
tavoitteet ovat:
- Vuosittainen liikevaihdon kasvu yli 7 prosenttia syklin yli
- Vertailukelpoinen liikevoitto 16 prosenttia
- Sijoitetun pääoman tuotto yli 25 prosenttia 1
Itsenäisenä yhtiönä Hiab pyrkii myös kasvavaan osinkoon, joka
olisi 30–50 prosenttia osakekohtaisesta tuloksesta sekä
pitämään nettovelkaantumisasteen (gearing) alle 50
prosentissa.
Hiabin pitkän aikavälin taloudellisten tavoitteiden lisäksi
Cargotecin ilmastotavoite, jonka Science Based Targets
initiative (SBTi) on hyväksynyt vuonna 2020, on edelleen
voimassa. Yhtiö suunnittelee päivittävänsä itsenäisen Hiabin
ilmastotavoitteen ja hakevansa sille SBTi:n vahvistusta.
Prosessi alkaa vuonna 2025.
Vertailukelpoisen liikevoiton tavoitetta muutettiin liiketoiminta-
alueen 18 prosentista itsenäisen yhtiön 16 prosenttiin, joka
sisältää kasvaneet konsernihallinnon ja tukitoimien kulut, jotka
olivat aiemmin osa Cargotec-konsernin konsernihallintoa ja
tukitoimia. Vuonna 2024 nämä kustannukset olivat noin 1,7
prosenttia liikevaihdosta.
Markkinaympäristö vuonna
2024
Markkinaympäristö pysyi monimutkaisena koko vuoden. Hiabin
ratkaisujen kysyntään vaikuttavat esimerkiksi yleinen
talouskasvu, rakennusmarkkinoiden kehitys ja kuorma-autojen
myynti. Viime vuosikymmentä korkeampi inflaatio ja korkotaso,
sekä geopoliittinen epävakaus vaikuttavat negatiivisesti
toimintaympäristöön vuonna 2024. Odotukset korkojen
laskusta ja epävarmuus joillakin Hiabin keskeisillä
maantieteellisillä alueilla ja toimialoilla viivästyttivät asiakkaiden
päätöksentekoa.
Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) tammikuussa 2025
julkaiseman suhdanne-ennusteen mukaan maailmantalous
kasvoi 3,2 prosenttia vuonna 2024. Ns. kehittyneiden
talouksien ryhmässä (advanced economies, sisältää useita
Hiabin keskeisiä markkina-alueita, kuten Yhdysvallat, Yhdistynyt
kuningaskunta ja Saksa) IMF:n kasvuarvio on 1,7 prosenttia
vuodelle 2024. 2
Taloudellinen kehitys
MacGregor-liiketoiminnan myynnin myötä, Cargotec raportoi
MacGregorin osana lopetettuja toimintoja vuoden 2024
neljännestä vuosineljänneksestä alkaen. Lisäksi, 30.6.2024
rekisteröidyn Cargotecin osittaisjakautumisen johdosta,
Osa hallituksen toimintakertomusta5
Cargotec jatkaa entisen Kalmar-liiketoiminnansa raportoimista
osana lopetettuja toimintoja.
Cargotec on myös päivittänyt segmenttiraportointiaan vuoden
2024 viimeisestä vuosineljänneksestä lähtien. MacGregor-
raportointisegmentti poistettiin. Tästä johtuen Cargotecin
toimintakertomuksessa ja tilinpäätöksessä 2024 on vain yksi
raportointisegmentti, Hiab. Vuoden 2025 ensimmäisestä
neljänneksestä alkaen yhtiö suunnittelee raportoivansa kahta
segmenttiä, jotka ovat Laitteet ja Palvelut.
Vuoden 2023 taloudelliset tiedot jatkuvista toiminnoista,
lopetetuista toiminnoista, raportointisegmentistä sekä
Konsernihallinto ja tukitoiminnot -osiosta on päivitetyt.
Konsernihallinto ja tukitoiminnot -osion tiedot kuvastavat nyt
jatkuvia toimintoja. Hiab-raportointisegmenttiä koskeva
taloudellinen tieto pysyi ennallaan. Oikaistut taloudelliset tiedot
Laitteet ja Palvelut-raportointisegmenteille suunnitellaan
julkistettavan myöhemmin.
Saadut tilaukset ja tilauskanta
Saadut tilaukset kasvoivat vuonna 2024 3 prosenttia
vertailukaudesta ja olivat 1 509 (1 466) miljoonaa euroa.
Huoltoliiketoiminnan saadut tilaukset kasvoivat 1 prosentin ja
olivat 450 (447) miljoonaa euroa.
Tilauskanta laski 19 prosenttia vuoden 2023 lopun tasosta, ja
vuoden 2024 lopussa se oli 648 (31.12.2023: 799) miljoonaa
euroa.
Vuonna 2024 EMEA:n osuus saaduista tilauksista oli 49 (50)
prosenttia ja Amerikoiden 44 (43) prosenttia. Aasian ja
Tyynenmeren alueen osuus saaduista tilauksista oli 7 (7)
prosenttia.
Liikevaihto
Vuoden 2024 liikevaihto laski 8 prosenttia ja oli 1 647 (1 787)
miljoonaa euroa. Huoltoliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 2
prosenttia vertailukaudesta ja oli 462 (452) miljoonaa euroa eli
28 (25) prosenttia konsernin liikevaihdosta.
Vuonna 2024 ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihto laski 11
prosenttia ja oli 476 (533) miljoonaa euroa eli 29 (30) prosenttia
Cargotecin kokonaisliikevaihdosta. Tuoteryhmän liikevaihto
laski ilmastoratkaisujen kategoriassa ja pysyi vertailukauden
tasolla kiertotalousratkaisujen kategoriassa. Taloudellisesti
haastavammat ajat ja korkeat korot ovat jarruttaneet vihreää
siirtymää ja vaikuttaneet negatiivisesti ekoratkaisujen
liikevaihdon kehitykseen.
Vuonna 2024 EMEA:n osuus liikevaihdosta oli 49 (53)
prosenttia ja Amerikoiden 45 (39) prosenttia. Aasian ja
Tyynenmeren alueen osuus liikevaihdosta oli 7 (8) prosenttia.
Valuuttakurssien ja
rakenteellisten muutosten
vaikutukset
Vuoden 2024 saadut tilaukset kasvoivat orgaanisesti kiinteillä
valuuttakursseilla 4 prosenttia. Valuuttakurssien muutoksilla ei
ollut merkityksellistä vaikutusta Cargotecin saatuihin tilauksiin.
Rakenteellisilla muutoksilla oli -1 prosenttiyksikön vaikutus
Cargotecin saatuihin tilauksiin. Liikevaihto laski orgaanisesti
kiinteillä valuuttakursseilla 6 prosenttia. Valuuttakurssien
muutoksilla ei ollut merkityksellistä vaikutusta Cargotecin
liikevaihtoon. Rakenteellisilla muutoksilla oli -2 prosenttiyksikön
vaikutus Cargotecin liikevaihtoon.
Tulos
Vuoden 2024 liikevoitto oli 217 (219) miljoonaa euroa.
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät olivat yhteensä 0 (0) miljoonaa
euroa.
Vuoden 2024 vertailukelpoinen liikevoitto laski -1 prosenttia ja
oli 217 (219) miljoonaa euroa eli 13,2 (12,3) prosenttia
liikevaihdosta. Vertailukelpoinen liikevoitto laski alhaisemman
liikevaihdon johdosta. Alhaisempaa liikevaihtoa kompensoi
menestyksekäs inflaatiopaineiden hallinta sekä onnistuneet
hankinnassa ja toimitusketjussa tehdyt toimet.
Vuoden 2024 korollisten lainojen ja saamisten nettokorkotuotot
olivat 4 (nettokorkokulut 6) miljoonaa euroa. Nettorahoituskulut
olivat 4 (14) miljoonaa euroa.
Vuoden 2024 tulos oli 155 (153) miljoonaa euroa eli 2,40 (2,35)
euroa osaketta kohden.
Raportointisegmentit
Hiab
Hiabin vuoden 2024 saadut tilaukset kasvoivat 3 prosenttia
vertailukaudesta 1 509 (1 466) miljoonaan euroon.
Hiabin tilauskanta laski 19 prosenttia vuoden 2023 lopusta, ja
vuoden 2024 lopussa se oli 648 (31.12.2023: 799) miljoonaa
euroa.
Hiabin vuoden 2024 liikevaihto laski 8 prosenttia
vertailukauteen nähden ja oli 1 647 (1 787) miljoonaa euroa.
Huoltoliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 2 prosenttia ja oli 462
(452) miljoonaa euroa eli 28 (25) prosenttia liikevaihdosta.
Hiabin vuoden 2024 liikevoitto oli 245 (252) miljoonaa euroa.
Vertailtavuuteen vaikuttavat erät olivat yhteensä 0 (0) miljoonaa
euroa. Vuoden 2024 vertailukelpoinen liikevoitto laski 3
prosenttia ja oli 245 (252) miljoonaa euroa eli 14,9 (14,1)
prosenttia liikevaihdosta. Hiabin vertailukelpoinen liikevoitto laski
liikevaihdon laskun seurauksena. Menestyksekäs
inflaatiopaineiden hallinta kompensoi liikevaihdon laskua
osittain. Hiabin liiketoiminnan rahavirta oli 323 miljoonaa euroa
vuonna 2024.
Tase, rahavirta ja rahoitus
Tässä luvussa taseen vertailutiedot sisältävät jatkuvat ja
lopetetut toiminnot. Konsernin taseen loppusumma vuoden
Osa hallituksen toimintakertomusta6
2024 lopussa oli 2 450 (31.12.2023: 4 376) miljoonaa euroa.
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma oli 1 025 (1 752)
miljoonaa euroa, eli 16,04 (27,25) euroa osaketta kohden.
Aineellinen käyttöomaisuus taseessa oli 159 (445) miljoonaa
euroa ja aineeton käyttöomaisuus 263 (996) miljoonaa euroa.
Lasku johtui Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisen
täytäntöönpanosta ja uuden Kalmar Oyj:n perustamisesta sekä
MacGregorin tase-erien esittämisestä myytävänä olevien
omaisuuserien ja niihin liittyvien velkojen riveillä. Lisätietoja on
saatavilla tilinpäätöksen liitteessä 7.4 Lopetetut toiminnot ja
liitteessä 7.5 Jakautuminen.
Oman pääoman tuotto (ROE, viimeiset 12 kk) oli vuoden 2024
lopussa 2,0 (31.12.2023: 21,2) prosenttia ja sijoitetun
pääoman tuotto (ROCE, viimeiset 12 kk) 7,1 (19,9) prosenttia.
Cargotecin osittaisjakautumisesta kirjattua voittoa ei ole
laskettu mukaan oman pääoman tuottoa koskeviin laskelmiin.
MacGregorin myyntiin liittyvä 200 miljoonan euron kirjaus
liikearvon arvonalentumisena vaikutti negatiivisesti ROE- ja
ROCE-lukuihin. Taseen eriä sisältävät avainluvut (korollinen
nettovelka kauden lopussa, nettovelkaantumisaste, oman
pääoma tuotto, sijoitetun pääoman tuotto) sisältävät lopetetut
toiminnot kaikissa esitetyissä kausissa, millä oli vaikutusta
avainlukuihin. Hiabin operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto
(operatiivinen ROCE, viimeiset 12 kk) oli 30,5 (30,7) prosenttia.
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja oli vuonna
2024 582 (544) miljoonaa euroa sisältäen sekä jatkuvat että
lopetetut toiminnot. Liiketoiminnan rahavirta kasvoi hyvänä
jatkuneen kannattavuuden sekä pienentyneen
nettokäyttöpääoman seurauksena.
Cargotecin likviditeettiasema on vahva. Yhtiön pitkäaikainen
likviditeettivaranto koostui rahavaroista sekä nostamattomista
pitkäaikaisista ja pankkeja sitovista 330 miljoonan euron
valmiusluottolimiiteistä sisältäen sekä jatkuvat että lopetetut
toiminnot, ja oli 31.12.2024 yhteensä 909 (31.12.2023: 1 115)
miljoonaa euroa. Likviditeettivarannon lisäksi yhtiöllä oli
käytössään 150 miljoonan euron yritystodistusohjelma, josta
nostamatta oli 150 (150) miljoonaa euroa sekä nostamattomia
tililimiittejä yhteensä 50 (94) miljoonaa euroa.
Yhtiön likviditeettitarve eli seuraavan 12 kuukauden aikana
erääntyvät korolliset lainat olivat 156 (159) miljoonaa euroa,
joista 27 (43) miljoonaa euroa oli vuokrasopimusvelkaa.
Korolliset velat vuoden 2024 lopussa olivat 393 (31.12.2023:
867) miljoonaa euroa, joista 102 (178) miljoonaa euroa oli
vuokrasopimusvelkaa. Korollisista veloista 156 (159) miljoonaa
euroa oli lyhytaikaisia ja 237 (708) miljoonaa euroa pitkäaikaisia
velkoja. Lainojen ja muiden korollisten velkojen keskikorko ilman
taseeseen kirjattuja vuokrasopimusvelkoja oli 1,7 (3,3)
prosenttia. Rahavarat, lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
olivat 579 (688) miljoonaa euroa. Korollinen nettovelka oli -186
(179) miljoonaa euroa.
Cargotecin omavaraisuusaste vuoden 2024 lopussa oli 47,6
(31.12.2023: 43,8) prosenttia. Nettovelkaantumisaste (gearing)
oli -18,1 (10,2) prosenttia. Jatkuvien toimintojen korollisiin
velkoihin perustuva nettovelkaantumisaste oli -6,8 prosenttia
vuoden 2024 lopussa.
Aineettomien hyödykkeiden kuvaus
Cargotecin aineettomat voimavarat ovat keskeisiä sen
liiketoiminnalle ja tukevat sen strategista tavoitetta olla johtava
älykkäiden ja kestävien kuormankäsittelyratkaisujen toimittaja. 
Aineettomat voimavarat luovat merkittävimmän kilpailuedun
Cargotecin liiketoiminnalle. Cargotecin aineettomat voimavarat
koostuvat pääasiassa ammattitaitoisesta henkilöstöstä,
liiketoimintaprosesseista, asiakassuhteista, tuotemerkeistä,
tuotekehityksestä, immateriaalioikeuksista sekä liikearvosta.
Aineettomia voimavaroja aktivoidaan taseelle pääosin vain
yrityshankintojen ja teknologisten kehityshankkeiden
yhteydessä, jonka johdosta vain osa niiden arvosta näkyy
taseella. Lisätietoa taseeseen aktivoiduista aineettomista
voimavaroista esitetään tilinpäätöksen liitteessä 6.1. Liikearvo ja
liitteessä 6.2. Aineettomat hyödykkeet.
Tutkimus ja kehitys
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot vuonna 2024 olivat 39 (35)
miljoonaa euroa eli 2 (2) prosenttia liikevaihdosta. Hiab kehittää
jatkuvasti laitteita, älykkäitä palveluita ja verkkoyhteydellä
varustettuja ratkaisuja, jotka luovat lisäarvoa asiakkaille ja
mahdollistavat asiakkaiden keskittymisen työnsä
vastuullisuuteen, turvallisuuteen, luotettavuuteen ja
tehokkuuteen. Vuoden 2024 aikana Hiab lanseerasi 45 uutta
tuotetta.
Kuormausnostureissa Hiab lanseerasi päästöttömistä ja
hiljaisista sähköhybridiratkaisuista koostuvan HIAB wspr -
tuoteperheen. HIAB wspr -laitteet voivat toimia ajoneuvon
moottorilla tai erillisen sähköhydraulisen ePTO-järjestelmän
(electric power take-off) tuottamalla energialla. Sähköenergiaa
käytettäessä nosturi on lähes äänetön, jolloin laitetta voi käyttää
vähäpäästöisillä tai päästöttömillä alueilla ja yöaikaan. Hiab
esitteli myös kuormausnostureiden uuden
moottorinohjausominaisuuden kesäkuussa.
Ohjausominaisuuteen sisältyy automaattinen start/stop-toiminto
ja dynaaminen virtauksenohjaus, ja se voi vähentää
polttoaineen kulutusta jopa 20 prosentilla.
Vuoden kuluessa Hiab esitteli myös HIAB eX.HIPRO -
kuormausnosturin, raskaan HIAB iQ.708 HIPRO -nosturin sekä
uuden JONSERED iZ.18R HD -kierrätysnosturin. HIAB
eX.HIPRO:n edistyksellinen hydrauliikkajärjestelmä tekee siitä
poikkeuksellisen tehokkaan, ja sen energiansäästöt voivat olla
jopa 30 prosenttia. HIAB iQ.708 -mallin muotoilussa paino,
nostokapasiteetti ja mitat yhdistyvät tasapainoiseksi
turvallisuutta ja hyötykuorman lisäämistä edistäväksi
kokonaisuudeksi. JONSERED iZ.18R HD -kierrätysnosturin
myötä JONSERED astuu 18–19 tonnimetrin markkinoille, missä
se tarjoaa vankan ja kestävän mekaanisen rakennealustan.
Koukkulaitteissa Hiab lanseerasi maailman ensimmäisen
erityisesti sähkökuorma-autoille suunnitellun plug-and-play-
koukkulaitteen MULTILIFT eULTIMA:n. Laite on rakennettu
vastuullisuusperiaatteet huomioiden, ja sen suunnittelussa on
Osa hallituksen toimintakertomusta7
pyritty poikkeukselliseen, uusia standardeja alalle asettavaan
suorituskykyyn ja tehokkuuteen. Tämän lisäksi Hiab julkisti L2
Driver Support -ominaisuuden, joka automatisoi ajoneuvon
peruuttamisen optimaaliseen lastaus- ja purkuasentoon, sekä
puolustuslogistiikan tarpeisiin suunnitellun puoliautomaattisen
MULTILIFT Talon -kuormankäsittelyjärjestelmän, joka
automatisoi, tehostaa ja nopeuttaa haastavissa olosuhteissa
tehtävää kontinkäsittelyä ja tekee työstä turvallisempaa.
Ajoneuvotrukkien valikoimaa päivitettiin uusilla sähköisillä ja
dieselkäyttöisillä malleilla. Täyssähköisen E-sarjan valikoima
laajeni uusilla E2-, E5- ja E8-malleilla, ja N8 NX2 (entinen M8
NX) -dieselmalliin tehtiin elinkaaren puolivälin turvallisuus- ja
suorituskykypäivitys. Latinalaisen Amerikan päästövaatimuksiin
vastaamiseksi kehitettiin uusia moottoreita, ja M4-mallin
toimitusketjun joustavuutta kehitettiin edelleen. Lisäksi
siipikarjatoimialalle on nyt saatavilla uusi Narrow M9 -malli,
jossa on tekoälypohjainen ihmistunnistus.
Takalaitanostimissa Hiab lanseerasi WALTCO MDV -
takalaitanostinmalliston nopeaan tavaran lastaukseen ja
jakeluun. Useita kestävyys- ja turvallisuusetuja sisältävän uuden
malliston ohjaimet ovat intuitiivisia ja helppokäyttöisiä.
Huoltoliiketoiminnassa Hiab tiedotti varaosaportfolionsa
laajennuksesta ja julkaisi MyHiab-älypuhelinsovelluksen.
Varaosaportfolion laajennus luo uusia kasvumahdollisuuksia
kiertotalouden mukaiselle huoltotoiminnalle. Sovellus parantaa
käyttäjää toiminnan tuottavuutta ja käytön turvallisuutta.
Digitaalinen kumppani valottaa Hiabin laitteiden ominaisuuksia
ja tarjoaa niistä sisältöä laitteiden koko elinkaaren ajan, ja se
mahdollistaa myös viestinnän Hiabin ja loppukäyttäjien välillä.
Käyttöomaisuusinvestoinnit
Investoinnit ilman yritysostoja vuonna 2024 olivat 66 (45)
miljoonaa euroa. Kasvu johtui pääasiassa 16 miljoonan euron
vuokrattujen hyödykkeiden hankinnasta Yhdysvalloissa. Poistot
ja arvonalentumiset olivat 44 (41) miljoonaa euroa. Summa
sisältää arvonalentumisia 2 (0) miljoonaa euroa.
Yritysostot ja -myynnit
Cargotec kehittää ja ylläpitää aktiivisesti
yritysjärjestelyhankkeita. Mahdollisten yritysjärjestelyjen
tavoitteena olisi vahvistaa ja täydentää Hiabin tarjoomaa,
mennä uusille kehittyville markkinoille ja pyrkiä kasvuun läheisillä
segmenteillä.
Cargotecin osittaisjakautumisen täytäntöönpano rekisteröitiin
kaupparekisteriin kesäkuussa 2024. Cargotecin
osittaisjakautumista on kuvattu Cargotecin jakautuminen -
osiossa ja tilinpäätöksen liitetiedossa 7.5 Jakautuminen.
Marraskuussa 2024 Cargotec allekirjoitti sopimuksen
MacGregor-liiketoiminta-alueensa myynnistä Tritonin
hallinnoimille rahastoille. MacGregorin myyntiä on kuvattu
MacGregor-ratkaisu ja Hiabin valmistelu toimimaan itsenäisenä
yhtiönä -osiossa ja tilinpäätöksen liitetiedossa 7.4 Lopetetut
toiminnot.
Yritysostoja ja -myyntejä on kuvattu tilinpäätöksen liitetiedossa
7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit. 
Toiminnan
uudelleenjärjestelyt
Elokuussa 2024 Hiab käynnisti tehokkuudenparannusohjelman
suunnittelun, jolla se pyrkii saavuttamaan noin 20 miljoonan
euron kustannussäästöt vuonna 2025. Ohjelmalla Hiab pyrkii
ennakoivasti sopeutumaan markkinaympäristön jatkuneeseen
epävarmuuteen. Neljännen vuosineljänneksen aikana Hiab
kirjasi 15 miljoonan euron edestä kertaluonteisia kuluja liittyen
kustannussäästöihin. Näistä kertaluonteisista kuluista 11
miljoonaa euroa liittyi Hiabin Italian tuotantojärjestelyjen
virtaviivaistamiseen.
Henkilöstö
Cargotecissa työskenteli vuoden 2024 lopussa 4 234
(31.12.2023: 4 477) henkilöä. Hiabilla työskenteli 3 809
(3 877), ja konsernihallinnossa ja tukitoiminnoissa 425 (600).
Keskimääräinen henkilömäärä vuoden 2024 aikana oli 4 252
(1–12/2023: 4 535).
Henkilöstön palkkojen ja palkkioiden kokonaissumma vuonna
2024 oli 275 (270) miljoonaa euroa.
Lisätietoa henkilöstöstä on hallituksen toimintakertomuksen
kestävyysraportista osiosta Oma työvoima.
Osa hallituksen toimintakertomusta8
KESTÄVYYSRAPORTTI
Yleiset tiedot
Cargotec julkistaa tässä kestävyysraportissa keskeiset tiedot yritysten
kestävyysraportointidirektiivissä (CSRD) määriteltyjen velvoitteiden täyttämiseksi. Raportissa on
myös tietoja, jotka perustuvat EU:n taksonomia-asetuksen vaatimuksiin (katso EU:n taksonomia-
asetuksen mukainen selvitys). Kestävyysraportti on laadittu konsolidoidusti, ja konsolidoinnin
laajuus on sama kuin Cargotecin tilinpäätöksessä. Yhtiön kestävyysraportointi tapahtuu
vuositasolla ja noudattaa taloudellista raportointijaksoa 1. tammikuuta–31. joulukuuta.
Kestävyysraportissa kuvataan vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet, jotka liittyvät Cargotecin
toimintaan koko arvoketjussa, mukaan lukien arvoketjun alkupää, oma toiminta ja arvoketjun
loppupää. Lisätietoja on kohdissa Liiketoimintamalli ja arvoketju sekä Tunnistetut olennaiset
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet. Omia toimintoja koskeva raportointi sisältää Cargotecin
operatiivisessa hallinnassa olevat toimipaikat. Mittarit raportoidaan yhtiön omien toimintojen osalta
lukuun ottamatta kasvihuonekaasujen päästölaskentaa, joka kattaa koko arvoketjun (scope 1, 2 ja
3). Jäteindikaattoreita koskevat tiedot annetaan vain Cargotecin kokoonpanoyksiköiden ja
osaamiskeskusten osalta, koska niiden ei ole todettu olevan olennaisia yhtiön muiden
toimipisteiden kannalta. Kasvihuonekaasupäästöjä lukuun ottamatta arvoketjun alku- ja
loppupään toimintojen raportointi sisältää toimitusketjun, yhtiön laitteiden käyttövaiheen ja
jätteiden loppukäytön. Cargotecin ohjesääntöjen laajuus, vuoden aikana tehdyt toimenpiteet sekä
tavoitteet selitetään kunkin olennaisen aihekohtaisen standardin tiedoissa. Cargotec noudattaa
EU:n kestävyysraportointistandardien (ESRS) aikahorisonttimääritelmiä.
Cargotecin konsolidoidut kestävyystiedot hankitaan useista tiedonhallinta- ja
raportointijärjestelmistä. Toimittajien laskutusviiveen takia energia- ja jäteindikaattoreihin
sovelletaan arvioita vuoden 2024 viimeisen neljänneksen osalta. Koska arvioita sovelletaan yhtiön
omaan energiankulutukseen, ne vaikuttavat myös yhtiön suoriin ja epäsuoriin päästöihin (scope 1-
ja scope 2 -päästöt). Arviot perustuvat vuoden 2023 viimeisen neljänneksen vastaaviin tietoihin.
Raportointivuoden aikana yhtiön jatkuvien toimintojen tuotantolinjoissa ei tapahtunut merkittäviä
muutoksia, joten Cargotec katsoo arvioiden tarkkuuden olevan hyvä. Yhtiön ymmärryksen
mukaan sillä ei ole mittareita, joiden mittausepävarmuus olisi suuri.
Cargotec päivitti vuoden 2024 aikana tulkintaansa taksonomiakelpoisesta toiminnastaan. Muutos
selitetään kohdassa EU:n taksonomia-asetuksen mukainen selvitys.
Tässä kestävyysraportissa käytetyt suoritusmittarit kattavat kaksi kokonaisuutta: jatkuvat
toiminnot ja Cargotec yhteensä. Ellei toisin mainita, jatkuvat toiminnot sisältävät Cargotecin
konsernitoiminnot ja Hiabin, kun taas Cargotec yhteensä pitää sisällään Cargotecin
konsernitoiminnot, Hiabin ja lopetetut toiminnot (MacGregor koko vuoden 2024 osalta ja Kalmar
vuoden 2024 ensimmäisen puoliskon osalta). Koska vuodet 2023 ja 2024 eivät ole keskenään
vertailtavissa (Kalmar sisältyy vain vuoden 2024 ensimmäiseen puoliskoon), Cargotec yhteensä
raportoidaan ilman vertailuvuotta.
Vuoden 2024 jatkuvien toimintojen luvut kattavat 16 kokoonpanoyksikköä, yhden 
osaamiskeskuksen ja 37 muuta toimipistettä (ei-kokoonpanoyksiköitä). Cargotec yhteensä -luvut
kattavat 19 kokoonpanoyksikköä, neljä osaamiskeskusta ja 114 muuta toimipistettä.
Jatkuvien toimintojen kokonaishenkilöstömäärässä on eroavaisuuksia taloudellisen katsauksen
kestävyysraportin ja taloudellisten tietojen osioiden välillä, sekä vuoden 2023 että 2024 osalta.
Kestävyysraportoinnissa käytettävä henkilöstömäärä saadaan Cargotecin
henkilöstöhallintojärjestelmästä, jonka tiedoissa ei ole mukana niitä työntekijöitä, jotka ovat
siirtyneet konsernihallinnosta ja tukitoiminnoista lopetettuihin toimintoihin. Nämä työntekijät ovat
mukana taloudellisissa tiedoissa kunnes heidän työnantajayhtiönsä on vaihtunut.
Osa hallituksen toimintakertomusta9
Ellei toisin mainita, tässä raportissa “Cargotec” viittaa Cargotec-konserniin ja sen kaikkiin
liiketoiminta-alueisiin (Hiab, MacGregor ja Kalmar). Kun liiketoiminta-alueiden suunniteltu
eriyttäminen on saatu päätökseen, yhtiön hallitus aikoo ehdottaa Cargotecin yhtiökokoukselle,
että yhtiön nimi muutetaan Cargotecista Hiabiksi. Tässä kestävyysraportissa uudelleen nimetystä
Cargotecista käytetään nimitystä ”itsenäinen Hiab”.
Cargotecin kestävyyteen liittyvien laskentaperiaatteiden mukaan hiljattain hankitut uudet tai
rakennetut toimipisteet sisällytetään yhtiön ympäristö- ja turvallisuuslukuihin sen jälkeen, kun on
kulunut kohtuullinen aika yhtiön ympäristöä, terveyttä ja turvallisuutta koskevien
johtamiskäytäntöjen käyttöönotosta. Yleensä käyttöönotto saadaan päätökseen ensimmäisen
täyden toimintavuoden jälkeen. Vuonna 2024 raportointiin lisättiin yksi uusi kokoonpanoyksikkö,
kun Naantalin aiempi muu kuin kokoonpanoyksikkö Suomessa muutettiin kokoonpanoyksiköksi.
Vuoden aikana suljettiin yksi kokoonpanoyksikkö (Meppel Frameworks, Alankomaat) ja kaksi
muuta kuin kokoonpanoyksikköä (Torrejon de Ardoz, Espanja ja Peterhead, Iso-Britannia). Kuten
aiempina vuosina, jotkin toimipaikat eivät pystyneet antamaan tietoja, minkä seurauksena
raportteja puuttui. Puuttuvat raportit koskivat kuitenkin kevyessä käytössä olevia toimistoja, joilla ei
ole olennaista vaikutusta konsolidoituihin lukuihin.
Tietojen sisällyttäminen viittauksina
Seuraavat tiedot sisällytetään Cargotecin vuosikertomuksen muihin osiin viittauksina:
Energiaintensiteetti perustuen yhtiön liikevaihtoon (E1-5 kohta 43): Viittaus
konsernitilinpäätöksen liitetietoon 2.2 Myyntituotot
Päästöintensiteetti perustuen yhtiön liikevaihtoon (E1-6 kohta 55): Viittaus
konsernitilinpäätöksen liitetietoon 2.2 Myyntituotot
Työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet (S1-6 kohta 50 (a)): Viittaus hallituksen
toimintakertomuksen taloudellista kehitystä käsittelevään osioon (Henkilöstö).
YLEISET TIEDOT
Kestävän kehityksen johtaminen Cargotecilla
Cargotecin hallitus koostuu seitsemästä toimivaan johtoon kuulumattomasta jäsenestä. Kaikki
jäsenet (100 prosenttia) ovat riippumattomia yhtiöstä, ja kuusi jäsentä (86 prosenttia) ovat
riippumattomia merkittävistä osakkeenomistajista. Hallituksen nimitys- ja palkitsemisvaliokunta
varmistaa, että hallituksen jäsenehdokkailla on yhtiön tarpeita vastaava osaaminen. Valitessaan
nykyisiä hallituksen jäseniä Cargotec on painottanut kestävään kehitykseen liittyvää kokemusta
erityisesti kolmen jäsenen kohdalla. Tällaisia seikkoja ovat muun muassa vahva asiantuntemus
henkilöstöasioissa lakiasiainosaston johtajana, kokemus toisesta kestävän kehityksen
edelläkävijäyrityksestä sekä laaja kokemus kirjanpidosta ja laskennasta, mikä tukee Cargotecin
yhteiskunnalliseen vastuuseen ja hyvään hallintotapaan liittyviä tavoitteita. Kolmella Cargotecin
hallituksen jäsenellä (43 prosentilla) on aiempaa yhtiön toimialoihin, tuotteisiin ja maantieteellisiin
sijainteihin liittyvää johtamiskokemusta. Kahdella jäsenellä on erityisosaamista liiketoiminnan
harjoittamiseen liittyvistä aiheista, sillä heillä on kokemusta yritysten lakiasioista,
vaatimustenmukaisuudesta ja tilintarkastuksista. Kaikkien hallituksen jäsenten ansioluettelot ovat
nähtävillä osoitteessa cargotec.com. Jäsenistä kolme on naisia (43 prosenttia) ja neljä miehiä (57
prosenttia), joten naisjäsenten suhde miesjäseniin on 0,75. Cargotecin työsuhteiset tai muut
työntekijät eivät ole edustettuina hallituksessa tai Cargotecin johtoryhmässä.
Cargotecin kestävyyteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien hallintaa koskevat
valvontatoimet ja menettelyt kuvataan tässä osiossa.
Hallitus
Cargotecin hallituksen työjärjestyksen mukaan hallituksen vastuulla on varmistaa, että
kestävyysseikat integroidaan osaksi Cargotecin yleistä liiketoimintastrategiaa ja riskienhallintaa.
Lisäksi työjärjestyksessä todetaan, että hallitus nimeää yhden jäsenen, jolla on vastuu varmistaa,
että kestävyysseikkoja johdetaan hyvin. Nimetyn jäsenen on varmistettava, että hallituksella on
ajantasaiset tiedot kestävyysseikoista, ja että ympäristöä ja yhteiskunnallista vastuuta koskevaa
huolellisuusvelvoitetta noudatetaan päätöksenteossa. Kestävyysseikkojen, investointien ja lyhyen
aikavälin taloudellisen tuloksen välisten kompromissien arviointi on pysyvä osa päätöksentekoon
tuotavien asioiden valmistelua. Tavoitteena on löytää hyväksyttävä kompromissitaso taloudellisen
tuloksen ja kustannusten ja toisaalta Cargotecin strategisten, kestävyyteen liittyvien tavoitteiden
välillä.
Hallitus vahvistaa Cargotecin strategian ja seuraa sen toteutumista sekä valvoo riskienhallintaa,
liiketoimintasuunnitelmia, niihin liittyviä tulostavoitteita ja merkittäviä pääomamenoja. Hallitus
hyväksyy Cargotecin kestävyyteen liittyvät tavoitteet, välittää ne eteenpäin toimitusjohtajalle ja
Cargotecin johtoryhmälle sekä seuraa niiden saavuttamisen edistymistä.
Osa hallituksen toimintakertomusta10
Lisäksi hallitus hyväksyy Cargotecin eettiset toimintaohjeet, joissa määritellään eettiset standardit,
joita yhtiön johtajien ja työntekijöiden on noudatettava. Cargotecin eettisyys- ja
vaatimustenmukaisuus -toiminto raportoi vuosittain hallitukselle yhtiön
vaatimustenmukaisuusohjelman edistymisestä.
Hallitus tarkastelee olennaisia kestävyysseikkoja erillisenä aiheena neljä kertaa vuodessa ja
tarvittaessa useamminkin. Näissä neljännesvuosittain pidettävissä kokouksissa hallitukselle
annetaan päivityksiä Cargotecin kestävyyteen liittyvien toimintasuunnitelmien toteuttamisesta ja
edistymisestä tavoitteiden saavuttamisen suhteen. Kokoukset seuraavat vuosikelloa, joka
määrittää yleisteeman (ympäristö, yhteiskunnallinen vastuu, hallintotapa tai raportointi) tarkemmille
aiheille. Aiheet keskittyvät yhteen tai useampaan olennaiseen vaikutukseen, riskiin tai
mahdollisuuteen. Vuosikellon tavoitteena on laajentaa säännöllisesti hallituksen ymmärrystä
kestävästä kehityksestä. Tarvittaessa näissä kokouksissa annetaan hallitukselle ajantasaista tietoa
myös huolellisuusvelvoitteeseen sekä ohjesääntöjen, toimenpiteiden, mittarien ja tavoitteiden
tuloksiin ja tehokkuuteen liittyvissä asioissa. Asioista kertoo hallitukselle aiheen mukaan joko
Cargotecin vastuullisuuspäällikkö tai asiasta vastaava johtoryhmän jäsen. Vuonna 2024
hallituksen kestävyyskatsauksissa keskityttiin ilmastotavoitteiden asettamiseen itsenäisille Hiab- ja
Kalmar -yhtiöille, ihmisoikeuksien huolellisuusvelvoitteeseen, tuleviin kestävyyttä koskeviin
sääntelyvaatimuksiin ja vuoden 2024 kestävyysraportoinnin tilaan. Hallitus voi myös koska
tahansa pyytää neuvoa Cargotecin kestävän liiketoiminnan kehitysjohtajalta, yhtiön eettisyydestä
ja vaatimustenmukaisuudesta vastaavalta johtajalta sekä muilta asiantuntijoilta, jotka tarvittaessa
antavat kestävyyteen liittyvää opastusta.
Lisäksi hallitus saa kuukausittaisen seurantaraportin strategian jalkauttamisesta ja taloudellisesta
tuloksesta. Raporteissa on mukana useita kestävyyteen liittyviä mittareita ja tietoa niiden
tavoitteiden saavuttamisen edistymisestä. Näitä mittareita ovat esimerkiksi turvallisuus
(työtapaturmataajuusindeksi, IIFR), ekoratkaisujen tuoteryhmän tilaukset ja
kasvihuonekaasupäästöt.
Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunta
Cargotecin hallituksen tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnan vastuulla on tarkastaa yhtiön
tilinpäätös ja kestävyysraportti sekä neljännesvuosikatsaukset. Valiokunta arvioi yhtiön
riskienhallintaprosessien ja sisäisten tarkastusten riittävyyttä ja asianmukaisuutta. Kestävyyteen
liittyviä riskejä arvioidaan osana yhtiön yleistä riskienhallintaprosessia, ja tarkastus- ja
riskienhallintavaliokunta tarkastelee näitä arviointeja neljännesvuosittain. Valiokunta koostuu
kolmesta hallituksen jäsenestä ja kokoontuu vähintään neljä kertaa vuodessa. Kestävyyteen
liittyvät aiheet ovat kiinteä osa kokousten agendaa. Kokouksiin osallistuvat myös Cargotecin
toimitusjohtaja, talousjohtaja, lakiasiainjohtaja, eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta
vastaava johtaja, sisäisen tarkastuksen johtaja, kaksi konsernilaskennan (Group Controlling)
edustajaa sekä tilintarkastusyhtiön edustajat (tarkastaa Cargotecin tilinpäätöksen ja varmentaa
yhtiön kestävyysraportoinnin). Vuonna 2024 tarkastus- ja riskienhallintavaliokunta tarkasteli
kestävyysseikkoja neljä kertaa ja keskittyi varmistamaan, että yhtiön kestävyyteen liittyvä
vuosiraportointi noudattaa EU:n kestävyysraportointidirektiiviä (CSRD). Valiokunta saa lisäksi
neljännesvuosittain ajantasaiset tiedot kaikista korruption vastaisista toimista, uusista mahdollisiin
väärinkäytöksiin liittyvistä tutkinnoista ja muista eettisiin toimintaohjeisiin liittyvistä asioista.
Johtoryhmä
Cargotecin johtoryhmä ja toimitusjohtaja ovat vastuussa hallituksen asettamien kestävyyteen
liittyvien liiketoimintasuunnitelmien ja tavoitteiden toteuttamisesta. Johtoryhmä päättää
resursoinnista ja tarvittavista toimenpiteistä suunnitelmien ja tavoitteiden kehittämiseksi,
toteuttamiseksi ja seuraamiseksi. Tavoitteiden toteuttamista tukevia konserni- ja liiketoiminta-
aluetoimintoja ovat esimerkiksi vastuullisuus, terveys ja turvallisuus, henkilöstöhallinto, eettisyys ja
vaatimustenmukaisuus, lakiasiat, hankinta, taloushallinto, tutkimus ja kehitys sekä strategia.
Johtoryhmä tarkastelee kestävyysseikkoja neljännesvuosittain ja saa ajantasaiset tiedot kyseisistä
aiheista Cargotecin kestävän liiketoiminnan kehitysjohtajalta (johtoryhmän jäsen) tai tarvittaessa
muilta asiantuntijoilta. Lisäksi johtoryhmä saa kuukausittaisen strategian jalkauttamisesta ja
taloudellisesta tuloksesta kertovan seurantaraportin, jossa on mukana useita kestävyyteen liittyviä
mittareita, kuten turvallisuus (työtapaturmataajuusindeksi, IIFR), ekoratkaisujen tuoteryhmän
tilaukset ja kasvihuonekaasupäästöt.
Johtoryhmällä on eettisten toimintaohjeiden paneeli, jossa keskustellaan
vaatimustenmukaisuudesta joka toinen kuukausi. Eettisten toimintaohjeiden paneelin jäsenet
keskittyvät liiketoiminnan harjoittamiseen liittyviin aiheisiin säännöllisesti, joten heillä on aiheesta
erityistä asiantuntemusta. Cargotecin johtoryhmä myös arvioi ja hyväksyy yhtiön kestävyyteen
liittyvät ohjesäännöt.
Cargotecin kestävän liiketoiminnan kehitysjohtajan vastuulla on varmistaa, että yhtiö asettaa
kestävyyteen liittyviä tavoitteita ja toteuttaa tarvittavat toimenpiteet. Koska ilmastoon liittyvät riskit
ja mahdollisuudet sisältyvät yhtiön strategiaan, toimitusjohtaja vastaa niiden arvioinnista ja
hallinnasta. Johtoryhmän puheenjohtajana toimii toimitusjohtaja, joka raportoi hallitukselle
edistymisestä ja toimintasuunnitelmista. Johtoryhmä tarkistaa ja hyväksyy kaikki hallitukselle ja
tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnalle suunnitellut vastuullisuuspäivitykset.
Vuonna 2024 koko hallitus, johtoryhmä ja liiketoiminta-alueiden laajennetut johtoryhmät jatkoivat
koulutusohjelmaa, jossa perehdytään Cargotecin olennaisiin kestävyysseikkoihin. Ne ryhmien
jäsenet, jotka siirtyivät Kalmariin osana yhtiön jakautumista, osallistuivat ensimmäisen
vuosipuoliskon aikana järjestettäviin koulutuksiin. Neljä Cargotecin vuoden 2024
yhtiökokouksessa valittua uutta hallitusjäsentä osallistui jälkimmäisen vuosipuoliskon aikana
Osa hallituksen toimintakertomusta11
järjestettäviin koulutuksiin. Koulutusten aiheet koskivat seuraavia Cargotecin olennaisia
vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia:
Ilmastonmuutos: kaikki olennaiset vaikutukset, riskit, mahdollisuudet
Oma työvoima: oman työvoiman terveyteen ja turvallisuuteen liittyvä kielteisen vaikutuksen riski
Arvoketjun työntekijät (myös loppukäyttäjät): arvoketjun työntekijöiden terveyteen ja
turvallisuuteen liittyvä kielteisen vaikutuksen riski
Liiketoiminnan harjoittaminen: käytännöt mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseksi,
ehkäisemiseksi ja niiden käsittelemiseksi; toimitusketjuun liittyvien riskien ehkäiseminen.
Lisäksi hallituksen, johtoryhmän ja liiketoiminta-alueiden johtoryhmien säännöllisesti saamat
päivitykset eettisistä toimintaohjeista käsittelivät tunnistettuja myönteisiä vaikutuksia, jotka liittyvät
mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen, ehkäisemiseen ja niiden käsittelemiseen sekä
ilmiantajien suojelemiseen.
Vastuullisuuden johtoryhmä
Cargotecin vastuullisuuden johtoryhmä hallinnoi, koordinoi ja toteuttaa yhtiön kestävyyteen liittyviä
tavoitteita operatiivisella tasolla. Ryhmä koostuu Cargotecin vastuullisuuspäälliköstä ja kunkin
liiketoiminta-alueen vastuullisuusjohtajista (Kalmarin edustaja mukana vuoden 2024 ensimmäisen
vuosineljänneksen loppuun asti). Ryhmä kokoontuu kuukausittain edistääkseen yhtiön sisäistä
yhteistyötä. Cargotecin vastuullisuuspäällikkö raportoi kestävän liiketoiminnan kehitysjohtajalle.
Cargotecin vastuullisuustoiminto
Cargotecin vastuullisuustoiminnon muodostavat kestävyyden asiantuntijat ja kestävän
liiketoiminnan kehitysjohtaja. Toiminto vastaa konsernitason kestävyyteen liittyvistä tavoite-
ehdotuksista yhdessä asianosaisten liiketoiminta-alueiden ja konsernitoimintojen asiantuntijoiden
kanssa. Vastuu keskeisten kestävyysperiaatteiden ja -käytäntöjen päivittäisestä toteutuksesta on
liiketoiminta-alueilla, joille Cargotecin vastuullisuustoiminto tarjoaa asiantuntija-apua ja strategista
ohjausta. Vastuullisuustoiminto vastaa myös yhtiön vastuullisuusohjesäännön käytännön
toteutuksesta esimerkiksi aihekohtaisen koulutuksen ja viestinnän avulla.
Lisätietoja hallinto-, johto- ja valvontaelinten kokoonpanoista ja monimuotoisuudesta on kohdassa
Monimuotoisuusmittarit.
Kestävyys osana kannustinjärjestelmiä
Cargotecin palkitsemisohjesäännössä on ohjeet sellaisten ei-taloudellisten suorituskriteerien
asettamiseen, joilla katsotaan olevan strategista merkitystä. Näitä kriteerejä, joihin voi kuulua
ympäristöllisiä, sosiaalisia ja hallinnollisia kriteerejä, voidaan asettaa sekä lyhyen että pitkän
aikavälin kannustinjärjestelmille. Kannustinjärjestelmiä ei sovelleta hallituksen jäseniin.
Lyhyen aikavälin kannustimien osalta hallitus päättää taloudellisen suoriutumisen kriteereistä
konserni- ja liiketoiminta-aluetasolle. Tavoitteet koskevat Cargotecin johtoryhmää sekä
liiketoiminta-alueiden ja tukitoimintojen johtoryhmiä, ja niitä voidaan käyttää myös laajemmin
organisaatiossa liiketoiminnan päätöksellä. Ympäristöön, sosiaaliseen vastuuseen ja hyvään
hallintotapaan liittyviä kriteerejä voidaan käyttää lyhyen aikavälin kannustinjärjestelmissä
liiketoiminta-alueen johdon tai esihenkilön päätöksen perusteella. Esimerkiksi Hiab on asettanut
pakollisen turvallisuuteen liittyvän tavoitteen kaikille Hiabin työntekijöille korostaakseen asian
merkitystä.
Pitkän aikavälin kannustimien osalta hallitus päättää suorituskriteereistä, joita sovelletaan kaikkiin
kyseiseen kannustinohjelmaan osallistuviin. Vuonna 2024 Cargotecin johtoryhmälle ja muulle
ylemmälle johdolle suunnatut pitkän aikavälin osakepohjaiset kannustinohjelmat sisälsivät
ilmastoon liittyvän tuloskriteerin, joka koski ekoratkaisujen tuoteryhmän osuutta saaduista
tilauksista. Ekoratkaisujen tuoteryhmään kuuluvat tuotteet ja palvelut edistävät suoraan
ilmastotoimia vähentämällä päästöjä. Tämä on osoitettu kolmannen osapuolen todentamalla
elinkaariarviolla (lisätietoja ekoratkaisujen tuoteryhmästä on tämän kestävyysraportin kohdassa
Strategia). Kriteeriä sovellettiin kaikkiin Cargotecin tulosperusteisen osakepalkkio-ohjelman 2022–
2024 jäseniin tilikauden viimeisellä mittausjaksolla vuonna 2024. Ekoratkaisujen tuoteryhmään
liittyvän kriteerin perusteella ansaittava enimmäispalkkio on 32 prosenttia koko osakeohjelman
suoritusjakson enimmäispalkkiosta.
Osa hallituksen toimintakertomusta12
Selvitys huolellisuusvelvoitteesta
Cargotec noudattaa asianmukaista huolellisuutta (due diligence) tunnistaakseen, käsitelläkseen ja
seuratakseen toimintansa vaikutuksia ihmisiin ja ympäristöön. Aiheeseen liittyvät yhtiön prosessit
ja toimet on selitetty tässä kestävyysraportissa seuraavassa taulukossa kuvatulla tavalla:
Huolellisuusvelvoitteen keskeinen
osa-alue
Sijainti kestävyysraportissa
Huolellisuusvelvoitteen sisällyttäminen
hallintoon, strategiaan ja
liiketoimintamalliin
Kestävän kehityksen johtaminen Cargotecilla
Kestävyys osana kannustinjärjestelmiä
Cargotecin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Ohjesäännöt (kaikki aihekohtaiset standardit)
Vuorovaikutus vaikutuksen kohteena
olevien sidosryhmien kanssa
Kestävän kehityksen johtaminen Cargotecilla
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi
Yhteydenpito oman työvoiman kanssa
Yhteydenpitoprosessit, korjaavat toimenpiteet ja raportointikanavat
(arvoketjun työntekijät)
Ohjesäännöt (kaikki aihekohtaiset standardit)
Haitallisten vaikutusten tunnistaminen
ja arviointi
Cargotecin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi
Toimenpiteet haittavaikutuksiin
puuttumiseksi
Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet
Omaan työvoimaan liittyvät toimenpiteet
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
huolenaiheiden esiin tuomiseksi (oma työvoima)
Yhteydenpitoprosessit, korjaavat toimenpiteet ja raportointikanavat
(arvoketjun työntekijät)
Suhteet toimittajiin
Toimenpiteiden ja viestinnän
tehokkuuden seuranta
Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet ja mittarit
Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit
Väärinkäytöstapaukset
Suhteet toimittajiin (tavoite)
Riskienhallinta ja kestävyysraportoinnin sisäinen valvonta
Vuosittaisen kestävyysraportin laatimisesta vastaa Cargotecin vastuullisuustoiminto. Toiminto
kerää tietoja eri tiedonhallintajärjestelmistä, ja lisäksi organisaation sisäiset asiantuntijat antavat
raportin kannalta oleellisia tietoja. He myös tarkastavat sisällön sen oikeellisuuden
varmistamiseksi. Asiantuntijat edustavat useita toimintoja, kuten henkilöstöhallintoa, terveyttä ja
turvallisuutta sekä etiikkaa ja vaatimustenmukaisuutta.
Vuonna 2024 Cargotecin vastuullisuustoiminto kävi yhdessä muiden keskeisten toimintojen
kanssa läpi kestävyysraportoinnin prosessit tärkeimpien suoritusmittareiden osalta ja
yhdenmukaisti niitä koskevan dokumentoinnin. Yhtiö totesi, että prosessit toimivat hyvin ja että
niissä on riittävä sisäinen valvonta. Esimerkkejä Cargotecin raportointiprosesseissa käytetystä
sisäisestä valvonnasta ovat automaattiset järjestelmäkontrollit, tehtävien eriyttäminen,
pääsynvalvonta, tarkastukset ja hyväksynnät sekä prosessien ja vastuiden perusteellinen
dokumentointi. Myös Cargotecin sisäinen valvonta arvioi raportointiprosessit, eikä merkittäviä
ongelmia havaittu.
Yhtiö kuitenkin tunnisti joitakin alueita, joilla tarvitaan lisäparannuksia ja -valvontaa, ja näistä
riskeistä kaksi todettiin erityisen tärkeiksi:
Tiedon oikeellisuus, erityisesti inhimillisiin virheisiin liittyen, kun tietoja syötetään yhtiön
tiedonhallintajärjestelmiin. Cargotec on jo ottanut käyttöön järjestelmäkontrolleja näiden
virheiden riskin vähentämiseksi, ja työ jatkuu. Jotta esimerkiksi ympäristötietoja voidaan käsitellä
asianmukaisesti yhtiön järjestelmässä, ne on ensin hyväksyttävä liiketoiminta-alueen tasolla ja
sen jälkeen konsernitasolla. Järjestelmä havaitsee merkittävät poikkeamat ja ilmoittaa niistä
tietojen hyväksymisestä vastaavalle henkilölle. Muut parannukset, kuten automaation lisääminen
ja tietoja syöttävien henkilöiden lisäkoulutus, ovat osa itsenäisen Hiabin pidemmän aikavälin
kehityssuunnitelmaa. 
Raportointiprosessin tiettyjen osien riippuvuus yhdestä henkilöstä. Cargotec toteutti
raportointivuoden aikana tähän joitakin parannuksia, esimerkiksi määrittelemällä selvemmin
rooleja ja vastuita.
Vastuullisuustoiminto antoi vuoden aikana Cargotecin CSRD-ohjausryhmälle prosessikuvausten
läpikäynnistä kuukausittaisia päivityksiä, joissa käsiteltiin myös mahdollisia riskejä ja sisäisiä
kontrolleja. Ohjausryhmä valvoo yhtiön vuositason kestävyysraportointia ja varmistaa CSRD-
direktiivin noudattamisen. Ohjausryhmän muodostavat Cargotecin talousjohtaja ja kestävän
liiketoiminnan kehitysjohtaja sekä vastuullisuudesta vastaavat liiketoiminta-alueiden johtoryhmien
jäsenet. Lisäksi vastuullisuustoiminto antoi Cargotecin hallituksen tarkastus- ja
riskienhallintavaliokunnalle neljännesvuosittain ajantasaista tietoa kestävyysraportoinnin
edistymisestä, käsittäen myös mahdolliset riskit ja sisäiset kontrollit.
Osa hallituksen toimintakertomusta13
YLEISET TIEDOT
Cargotecin strategia ja liiketoimintamalli
Strategia
Cargotec ilmoitti vuonna 2023 suunnittelevansa ydinliiketoimintojensa Hiabin ja Kalmarin
eriyttämistä kahdeksi itsenäiseksi yhtiöksi. Cargotecin vuoden 2024 yhtiökokous teki päätöksen
Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisesta, joka saatiin päätökseen 1. heinäkuuta 2024 Kalmarin
listauksella Nasdaq Helsinkiin. Lisäksi Cargotec ilmoitti toukokuussa 2024 aloittaneensa
MacGregorin myyntiprosessin. Sopimus MacGregorin myymisestä Tritonin hallinnoimille
rahastoille allekirjoitettiin marraskuussa 2024.
Vuonna 2024 Cargotecin strategia keskittyi yhtiön kaikkien kolmen liiketoiminta-alueen
suunnitellun eriyttämisen toteutukseen. Kalmar, Hiab ja MacGregor laativat itselleen
liiketoimintastrategiat tulevina itsenäisinä yhtiöinä. Kestävyysraportin tässä osassa Cargotec käy
läpi Hiabin vuosien 2024–2028 päivitetyn strategian keskeiset elementit, jotka liittyvät
kestävyysseikkoihin tai vaikuttavat niihin. Tiedot Cargotecista kokonaisuutena kerrotaan
tarvittaessa. Kalmarin ja MacGregorin strategioita ei kuvata, koska ne raportoidaan lopetettuina
toimintoina vuoden 2024 osalta.
Hiabin strategia rakentuu vahvaan perustaan pohjautuvaan kannattavaan kasvuun.
Kestävyysseikat sisältyvät molempiin elementteihin. Yksi osatekijä Hiabin kannattavassa kasvussa
on olla vastuullisten kuormankäsittelyratkaisujen johtava toimittaja. Tämän toteutumisen tärkein
mahdollistaja on Hiabin kyky auttaa asiakkaita saavuttamaan omat kestävään kehitykseen liittyvät
tavoitteensa kehittämällä uusia tuotteita, lisäämällä vähäpäästöisten materiaalien hankintaa ja
kasvattamalla ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihtoa. Lisäksi Hiab tavoittelee 1,5 celsiusasteen
tavoitteen mukaista liiketoimintaa, mikä edellyttää vankkaa tieteeseen perustuvaa tavoitetta
vähentää päästöjä Pariisin sopimuksen mukaisesti. Hiabin vahvan perusta on rakennettu
toteuttamalla henkilöstöstrategiaa, joka tähtää ”työntekijä ensin” -kulttuurin ylläpitämiseen.
Kulttuuri perustuu helppouteen, voimaannuttamiseen ja erinomaisuuteen.
Hiab toimittaa älykkäitä kuormankäsittelyratkaisuja asiakkaille, jotka toimivat logistiikan
rakentamisen, jäte- ja kierrätystoiminnan, kuljetuksen sekä jakelun aloilla. Hiabin
huoltoliiketoiminnan ja ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihto muodostavat sen merkittävien
ratkaisujen ryhmät. Vuonna 2024 huoltoliiketoiminnan liikevaihto oli 28 prosenttia ja ekoratkaisujen
tuoteryhmän liikevaihto 29 prosenttia kokonaisliikevaihdosta (mukaan lukien osa
huoltoliiketoiminnasta). Hiabin merkittäviin markkinoihin kuuluvat Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka
(EMEA) sekä Pohjois-Amerikka, joissa tapahtunut myynti oli 49 prosenttia (EMEA) ja 42 prosenttia
(Pohjois-Amerikka) kokonaisliikevaihdosta vuonna 2024. Merkittävien markkinoiden suhteen ei
tapahtunut muutoksia kuluneella raportointikaudella.
Cargotecin jatkuvilla toiminnoilla on toimintaa 21 maassa, joissa on 16 kokoonpanoyksikköä
(Hiab), 37 muuta kuin kokoonpanoyksikköä ja yksi osaamiskeskus. Vuoden 2024 lopussa yhtiön
jatkuvien toimintojen palveluksessa oli 4 137 henkilöä, joiden maantieteellinen jakauma oli
seuraava: 3 083 henkilöä Euroopassa, Lähi-idässä ja Afrikassa (EMEA), 151 henkilöä Aasiassa ja
Tyynenmeren alueella (APAC) sekä 903 henkilöä Etelä- ja Pohjois-Amerikassa (AMER).
Maailmanlaajuisesti Cargotecilla on edustusta yli 60 maassa muun muassa myyjien ja agenttien
kautta.
Cargotecin merkittävät kestävää kehitystä tukevat ratkaisut on koottu yhtiön ekoratkaisujen
tuoteryhmään. Ekoratkaisujen tuoteryhmään kuuluvien tuotteiden ja palveluiden on täytettävä joko
ilmastonmuutoksen hillitsemiseen (ilmastoratkaisut) tai kiertotalouteen siirtymiseen
(kiertotalousratkaisut) liittyvät kriteerit. Cargotecilla nämä kriteerit on yhdistetty EU:n taksonomia-
asetukseen. Itsenäinen Hiab päättää, miten se määrittelee oman ekoratkaisujen tuoteryhmänsä
kriteerit, mutta Hiab on jo sitoutunut strategiassaan kasvattamaan tuon tuoteryhmän liikevaihdon
osuutta kokonaisliikevaihdosta strategiakaudella 2024–2028. Vaikka Hiab odottaa vähähiilisten ja
muiden kestävää kehitystä tukevien ratkaisujen kysynnän kasvavan tulevaisuudessa, ne ovat
yleensä kalliimpia kuin perinteiset vaihtoehdot. Asiakkaiden kysyntä ja maksuhalukkuus voivat
vaihdella markkinoittain ja asiakaskategorioittain. Toisaalta, kehittämällä vahvan sähköisten
laitteiden valikoiman Hiab voi laajentaa uusille kehittyville markkinoille kasvun lisäämiseksi.
Hiab on myös tietoinen haasteista, jotka liittyvät luonnonvarojen vähenemiseen ja ensiöraaka-
aineiden käyttöön. Näiden haasteiden ratkaisemiseksi Cargotec pyrkii laajentamaan
huoltoliiketoimintaansa perinteisestä huollosta ja varaosamyynnistä älykkäisiin ratkaisuihin, jotka
kattavat laitteiden koko elinkaaren. Hiabin tavoitteena on kasvattaa huoltoliiketoiminnan
liikevaihtoa 700 miljoonaan euroon vuoteen 2028 mennessä.
Vuonna 2024 Hiabin liikevaihto oli 1 647 miljoonaa euroa, josta ekoratkaisujen tuoteryhmän
liikevaihto oli 476 miljoonaa euroa, mikä vastaa 29 prosenttia kokonaisliikevaihdosta (30
prosenttia vuonna 2023). Ekoratkaisujen tuoteryhmän liikevaihdosta laitteiden osuus oli 47
prosenttia ja huoltoliiketoiminnan loput 53 prosenttia.
Vuoden aikana Hiab lisäsi kaksi uutta ratkaisua ekoratkaisujen tuoteryhmäänsä:
Uuden sukupolven kuormausnosturit, jotka on varusteltu Engine Control -ominaisuudella.
Ominaisuus sisältää automaattisen start/stop -toiminnon ja dynaamisen RPM-toiminnon.
Kevyemmäksi suunnitellun takalaitanostimen, joka rakennetaan käyttäen vähemmän terästä
kuin perinteisissä vaihtoehdoissa.
Osa hallituksen toimintakertomusta14
Cargotecin tieteeseen perustuva, Science Based Targets initiative (SBTi) -aloitteen vahvistama
ilmastotavoite on vähentää kasvihuonekaasupäästöjä kaikissa kolmessa päästöluokassa
vähintään 50 prosenttia vuoden 2019 vertailutasosta vuoteen 2030 mennessä.
Konsernirakenteen muutoksista johtuen yhtiö aikoo asettaa päivitetyn tieteeseen perustuvan
tavoitteen itsenäiselle Hiabille ja hakea tavoitteelle SBTi:n vahvistusta vuoden 2025 aikana.
Liiketoimintamalli ja arvoketju
Cargotecin liiketoiminta-alue Hiab tarjoaa tuotteita ja palveluita, jotka tekevät maailmanlaajuisesta
kaupankäynnistä turvallisempaa, nopeampaa, älykkäämpää ja kestävämpää. Hiab toimittaa
älykkäitä ja kestäviä kuormankäsittelyratkaisuja asiakkaille, jotka toimivat logistiikan, rakentamisen,
jäte- ja kierrätystoiminnan, metsätalouden, kuljetuksen ja jakelun aloilla. Tyypillisiä asiakkaita ovat
kuljetusyritykset, kaluston käyttäjät, yksittäiset kuorma-autojen omistajat, vuokraamot, kuorma-
autojen valmistajat sekä kunnat ja viranomaiset.
Cargotecin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja kokoonpanoon keskittyvään
tuotantoon, joten se on hyvin riippuvainen toimittajistaan ja niiden kyvystä toimittaa
komponentteja ajoissa. Varmistaakseen toimittajaverkoston luotettavuuden ja sujuvat toimitukset,
mikä on edellytys yhtiön menestykselle, Cargotec suosii pitkäaikaisia ja paikallisia
toimittajasuhteita. Maailmanlaajuisesti yhtiö tekee yhteistyötä tuhansien toimittajien kanssa, joita
valittaessa käytetään monenlaisia kriteereitä, kuten laatua, luotettavuutta, toimitusta,
vastuullisuutta ja hintaa.
Cargotec auttaa asiakkaitaan harjoittamaan liiketoimintaa tehokkaasti yhdistämällä laitteet,
palvelut ja ohjelmistot. Maailmanlaajuisen verkostonsa ansiosta yhtiö voi olla lähellä asiakkaitaan
lähes missä päin maailmaa tahansa. Cargotec tarjoaa myös kattavat huoltosuunnitelmat, joilla
varmistetaan laitteiden luotettava suorituskyky ja maksimoidaan käyttöikä. Lisäämällä
vähäpäästöisten ja kiertotalousratkaisujen myyntiä Cargotec voi auttaa asiakkaitaan
saavuttamaan vastuullisuustavoitteensa. Lisäksi yhteistyössä Cargotecin tuotteita ja ratkaisuja
myyvien kumppaneiden (jälleenmyyjien ja maahantuojien) kanssa Cargotec voi tavoittaa ja palvella
vieläkin laajempaa asiakasverkostoa maailmanlaajuisesti. Kumppanit ovat avainasemassa myös
lisättäessä asiakkaiden tietoisuutta yhtiön kestävää kehitystä tukevista ratkaisuista.
Asiakkaiden käytössä Cargotecin laitteet hyödyttävät koko yhteiskuntaa pitämällä
kuormankäsittelyn käynnissä. Parantamalla jatkuvasti ratkaisujensa tehokkuutta ja optimoimalla
huoltopalvelujaan yhtiö voi auttaa säästämään energiaa ja resursseja, mikä vähentää
logistiikkasektorin aiheuttamaa ympäristörasitusta. Lisäksi Cargotec hyödyttää yhteiskuntaa
palkkaamalla ihmisiä – usein kaupunkialueiden ulkopuolella, jossa työpaikkoja on muuten vähän –
ja harjoittamalla liiketoimintaa aina eettisellä tavalla.
Yleiskuva Cargotecin arvoketjusta, panoksista ja tuotoksista
Arvoketjun alkupää
Oma toiminta
Arvoketjun loppupää
Panos
Teräsrakenteiden, hydrauliikan
(venttiilit ja sylinterit) ja
sähkökomponenttien
toimittajat
Muiden materiaalien,
tuotteiden ja palveluiden
toimittajat
Ulkoistettu valmistus
(valmiiden tuotteiden
toimittajat)
Cargotecin työntekijöiden
suorittama työ
Investoinnit tutkimukseen ja
kehitykseen
Tuotos
Hyödyt yhteiskunnalle
kaupankäynnin ja toimittajien
työntekijöiden työsuhteen
kautta
Mahdolliset kielteiset
vaikutukset ihmisiin (esim.
työntekijöiden oikeudet) ja
ympäristöön (esim. paikallisen
luonnon monimuotoisuus)
Hyödyt yhteiskunnalle
työsuhteiden ja maksettujen
verojen kautta
Mahdolliset kielteiset
vaikutukset ihmisiin (esim.
terveyteen ja turvallisuuteen) ja
ympäristöön (esim. jätteet,
kasvihuonekaasupäästöt)
Hyödyt asiakkaille ja koko
yhteiskunnalle tuotteiden,
ratkaisujen ja palveluiden
kautta (joskus jälleenmyyjien
kautta)
Hyödyt sijoittajille yhtiön arvon
ja osakkeenomistajien tuoton
kasvaessa
Mahdolliset kielteiset
vaikutukset ihmisiin (esim.
terveyteen ja turvallisuuteen) ja
ympäristöön (esim.
kasvihuonekaasupäästöt)
Osa hallituksen toimintakertomusta15
Sidosryhmien edut ja näkemykset
Cargotec pitää yhteyttä sidosryhmiensä kanssa ymmärtääkseen niiden tarpeet ja odotukset.
Tämä ymmärrys on ratkaisevaa Cargotecin menestyksen kannalta, koska se auttaa yhtiötä
tunnistamaan arvonluontimahdollisuuksia ja tarvittaessa muokkaamaan strategiaansa ja
liiketoimintamalliaan. Yhteydenpito sidosryhmien kanssa tapahtuu esimerkiksi vastaamalla
aktiivisesti tietopyyntöihin ja antamalla ennakoivasti tietoa verkkosivuilla, kokouksissa ja
näyttelyissä, sosiaalisessa mediassa ja suoralla viestinnällä.
Cargotecin tärkeimmät sidosryhmät ovat sen työntekijät, asiakkaat ja niiden työntekijät, sijoittajat
sekä toimittajat ja niiden työntekijät. Yhtiö määrittelee tärkeimmät sidosryhmät sen perusteella,
mikä on sekä niiden mahdollinen vaikutus Cargoteciin että Cargotecin mahdollinen vaikutus niihin.
Muita tärkeitä sidosryhmiä ovat viranomaiset, tutkimus- ja oppilaitokset, toimialajärjestöt,
paikallisyhteisöt ja tiedotusvälineet.
Cargotecin nykyinen määritelmä keskeisistä sidosryhmistä vahvistettiin vuonna 2023 toteutetun
kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin yhteydessä. Arvioinnin tulosten perusteella tehtiin kaksi
tarkennusta: asiakkaan työntekijät (loppukäyttäjät arvoketjun työntekijöinä) ja toimittajan työntekijät
(arvoketjun työntekijät). Paikallisyhteisöjen ei todettu sisältyvän keskeisten sidosryhmien joukkoon,
joten niitä ei ole sisällytetty alla olevaan taulukkoon. Cargotecin johtoryhmä ja hallitus hyväksyivät
arvioinnin tulokset, jotka sisälsivät tietoa sidosryhmistä ja heidän näkemyksistään. Johtoryhmälle
ja hallitukselle kerrotaan keskeisten sidosryhmien kestävyyteen liittyvistä eduista ja näkemyksistä
tarpeen mukaan.
Keskeinen
sidosryhmä
Esimerkkejä yhteydenpidosta
Yhteys strategiaan ja
liiketoimintamalliin
Työntekijät
Säännölliset keskustelut esihenkilöiden ja heidän
tiiminsä jäsenten välillä
Yhtiönlaajuiset ja henkilöstön edustajien tapaamiset
Henkilöstöhallinnon tietojärjestelmät tietojen
käsittelyyn
Intranet tiedon jakamiseen ja vuorovaikutuksen
luomiseen
Vuosittaiset ja kuukausittaiset henkilöstökysely
Vuosittaiset tavoite- ja kehityskeskustelut
Oppimisalustat ja uutiskirjeet liittyen koulutukseen
ja yhteistyöhön
Kanavat turvallisuuspoikkeamista ja Cargotecin
eettisten toimintaohjeiden rikkomisesta
ilmoittamiseen
Kohdistetut sähköpostiviestit tärkeiden tietojen
välittämistä varten
Hyvä johtajuus ja osallistaminen
mahdollistavat Cargotecin strategian
toteutuksen. Ne edistävät innovaatiota
ja kasvua, kun ihmiset tuntevat olonsa
turvalliseksi ja uskaltavat tuoda esiin
tietonsa ja taitonsa.
Hiabin henkilöstöstrategian visiona on
tulla yhtiöksi, joka asettaa työntekijät
etusijalle.
Jatkuvan parantamisen ja oppimisen
kulttuuri
Yhtäläiset mahdollisuudet
Turvallisemmat työolosuhteet
toiminnan tehostamiseksi
Nollatoleranssi syrjinnälle
Asiakkaat ja
niiden
työntekijät
Asiakaspalautteen kerääminen
Aktiivisen yhteydenpidon ylläpitäminen
(henkilökohtaiset tapaamiset, markkinointi,
ekstranet, uutiskirjeet ja sosiaalinen media)
Vierailut asiakkaiden luona heidän liiketoimintansa
ja tarpeidensa ymmärtämiseksi
Kolmannen osapuolen seulonnat sen
varmistamiseksi, että asiakas on laillinen, ei-
sanktioitu taho
Tuoteturvallisuuden parantaminen
loppukäyttäjille uusien innovaatioiden
avulla
Vähäpäästöisten ja vastuullisten
ratkaisujen innovointi
Yhdenmukaiset vastuullisuustavoitteet
Riskien vähentäminen:
turvallisuusongelmiin liittyvien
oikeustoimien välttäminen
Sijoittajat
Talousasioihin liittyvä viestintä
Sijoittajien kyselyiden käsittely ja niihin vastaaminen
Tapahtumat ja tapaamiset
Sosiaalinen media
Sijoittajien kasvava kiinnostus
vastuullisia ratkaisuja ja investointeja
kohtaan vaikuttaa päätöksentekoon.
Valmius vastata sijoittajien ja
neuvonantajien kysymyksiin ja
tiedusteluihin.
Kestävyys on keskeisessä asemassa
Hiabin strategiassa, sijoittajatarinassa
ja rahoitusmarkkinoille välitetyissä
tulostavoitteissa.
Toimittajat ja
niiden
työntekijät
Toimittajien itsearvioinnit, mukaan lukien tarvittavia
parannuksia koskeva vuoropuhelu
Auditoinnit, mukaan lukien työntekijöiden
haastattelut ja seuranta korjaavan
toimintasuunnitelman mukaisesti
Käynnit paikan päällä
Liiketoiminnan arvioinnit
Koulutusmateriaalien jakaminen, koulutusten
järjestäminen
Vuorovaikutus toimittajien kanssa osana
vastuullisen hankinnan ohjelmaa
Kolmannen osapuolen seulonnat sen
varmistamiseksi, että toimittaja on laillinen, ei-
sanktioitu taho
Fossiilivapaan teräksen saannin
varmistaminen ennakoivasti
Yhdenmukaiset vastuullisuustavoitteet
Riskien vähentäminen: vältetään
kielteiset vaikutukset ihmisoikeuksiin
sekä terveyteen ja turvallisuuteen
Osa hallituksen toimintakertomusta16
YLEISET TIEDOT
Cargotecin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
Tunnistetut olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet (IRO)
Alla olevassa taulukossa luetellaan ne Cargotecin olennaiset teemat, jotka tunnistettiin vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissa ja arvioitiin uudelleen vuonna 2024. Näihin teemoihin liittyvät
vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet (IRO) on myös esitelty taulukossa. Lisätietoja IROista esitetään myöhemmin tässä raportissa kunkin eurooppalaisten kestävyysraportointistandardien (ESRS)
julkistamisvaatimuksen kohdalla.
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
Ympäristötiedot
ESRS E1
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutoksen hillintä
Energia
Aikahorisontti: pitkäaikainen (yli 5
vuotta)
– Cargotecin arvoketjussa käytetään energiaa ja fossiilisia polttoaineita. (K)
+ Cargotecin vähäpäästöiset ratkaisut auttavat vähentämään asiakkaiden
toiminnasta syntyviä päästöjä. (L)
+ Toimitusketjun optimoinnilla saavutetaan lyhyempi etäisyys toimittajiin,
mikä vähentää polttoaineen kulutusta ja päästöjä. (A)
Vain siirtymäriskejä.
+ Cargotecin tarjooma vastaa vastuullisten ratkaisujen kysyntää, mikä lisää
ekoratkaisujen tuoteryhmän myyntiä. (L)
+ Hiab saavuttaa markkinajohtajuuden investoimalla tutkimukseen ja kehitykseen
sekä hankintaan (kestävän kehityksen mukaisia ratkaisuja kehitetään ja kilpailuetua
luodaan nopeammin). (K)
– Päästövähennystavoitteita ei saavuta, minkä seurauksena tarvitaan
päästövähennyksiä tukevia lisäinvestointeja. (K)
– Vähäpäästöisten laitteiden markkinakysyntä kasvaa nopeammin kuin mitä
Cargotec pystyy kehittämään tarjoomaansa T&K:n kautta, mikä vähentää
ekoratkaisujen tuoteryhmän myyntiä. (L)
– Cargotecin tuotevalikoiman hiilidioksidipäästöjen vähentämisen kannalta
tärkeiden materiaalien niukka saatavuus ja korkeat kustannukset. (A, L)
– Asiakaskysyntä ja maksuhalukkuus muuttuvat epävarmoiksi, koska
vähäpäästöisten tuotteiden hinnat ovat korkeampia perinteisiin tuotteisiin
verrattuna. (L)
– Lisääntynyt kilpailu. Kilpailijat kehittävät uusia vähäpäästöisiä teknologioita
entistä nopeammin. (L)
ESRS E4
Biologinen monimuotoisuus ja
ekosysteemit
Biologisen monimuotoisuuden
vähenemisen suorat vaikutukset:
suora hyödyntäminen
Vaikutukset lajien tilaan
Vaikutukset ekosysteemipalveluihin
ja riippuvuudet niistä
Aikahorisontti: lyhytaikainen
– Kun Cargotecin tuotteissa käytettävien raaka-aineiden ja mineraalien
saamiseksi perustetaan kaivoksia, maisema muuttuu voimakkaasti. (A)
Tämä
edistää maankäytön muutosta
tuhoaa paikallisten lajien elinympäristöä. Lisäksi kaivokset itsessään voivat
aiheuttaa merkittävää haittaa kaivosten lähellä eläville lajeille.
– Sähköistämisen tärkeä asema Cargotecin strategiassa lisää litiumakkujen
ja elektroniikan kysyntää, mikä aiheuttaa suuren riippuvuuden maaperästä
saatavista raaka-aineista. (A)
– Biologisen monimuotoisuuden väheneminen voi johtaa suurempaan
riippuvuuteen niukasti saatavilla olevista materiaaleista. Tällaiset häiriöt Cargotecin
toiminnassa tai toimitusketjussa voivat aiheuttaa liiketoiminnan jatkuvuuden
vaarantumisesta johtuvan taloudellisen riskin. (A, L)
Osa hallituksen toimintakertomusta17
ESRS
Olennainen teema
Vaikutuksen olennaisuus1
Taloudellinen olennaisuus2
ESRS E5
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Resurssien sisäänvirtaukset
Resurssien ulosvirtaukset
Jätteet
Aikahorisontti: jatkuva
– Cargotecin liiketoiminta perustuu erittäin materiaali-intensiivisten laitteiden
kokoamiseen ja vaatii suuria määriä rajallisia resursseja, kuten terästä. (A)
– Resursseja poistuu sama määrä kuin niitä hankitaan. (L)
– Cargotecin toiminta on erittäin materiaali-intensiivistä, ja arvokkaat
materiaalit muuttuvat jätteeksi koko arvoketjussa. (K)
– Sähköisissä ajoneuvoissa käytettävien komponenttien (esim. akkujen) kysynnän
odotetaan kasvavan, mikä johtaa rajalliseen saatavuuteen ja mahdollisiin
hinnankorotuksiin. (A)
Yhteiskunnalliset tiedot
ESRS S1
Oma työvoima
Työolot: terveys ja turvallisuus
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset
mahdollisuudet kaikille:
sukupuolten välinen tasa-arvo ja
sama palkka samanarvoisesta
työstä
Toimenpiteet työpaikalla esiintyvän
väkivallan ja häirinnän torjumiseksi
Monimuotoisuus
Koulutus ja taitojen kehittäminen
Aikahorisontti: jatkuva
– Cargotecin liiketoiminta voi aiheuttaa vaaran laitteita kokoavien, käyttävien
ja huoltavien henkilöiden terveydelle ja turvallisuudelle, jos ohjeita ei
noudateta. (O)
+ Cargotec voi parantaa turvallisuutta arvioimalla loukkaantumisriskejä ja
tunnistamalla tapoja riskien vähentämiseksi. (O)
– Mahdollinen syrjintä, häirintä tai kiusaaminen todennäköisesti heikentävät
työntekijöiden motivaatiota ja hyvinvointia. Tällä voi olla suoria vaikutuksia
asianosaisten henkilöiden mielenterveyteen, ja syrjittyjen uramahdollisuudet
voivat heiketä. (O)
+ Koulutus antaa työntekijöille mahdollisuuden kehittyä asiantuntijoina ja
oppia uusia taitoja, mikä lisää motivaatiota työskennellä tehokkaasti ja
turvallisesti. (O)
ESRS S2 ja S4
Arvoketjun työntekijät, mukaan
lukien loppukäyttäjät
Työolot: terveys ja turvallisuus
Aikahorisontti: jatkuva
– Cargotecin liiketoiminnalla voi olla kielteisiä vaikutuksia ihmisten
terveyteen ja turvallisuuteen koko arvoketjussa. (K)
– Toistuvat pandemiat. (A)
Hallintotapatiedot
ESRS G1
Liiketoiminnan harjoittaminen
Yrityskulttuuri
Korruptio ja lahjonta: ennaltaehkäisy
ja havaitseminen sekä koulutus
Väärinkäytösten paljastajien suojelu
Suhteet toimittajiin, mukaan lukien
maksukäytännöt
Aikahorisontti: jatkuva
+ Cargotecilla on tehokkaat käytännöt mahdollisten väärinkäytösten
havaitsemiseen, ehkäisemiseen ja käsittelyyn sekä eettiseen toimintaan
liittyvät ohjeet ja ilmiantokanavat. Näillä toimilla Cargotec voi vähentää ja
käsitellä eettiseen liiketoimintaan liittyviä riskejä. (O)
+ Cargotec voi ehkäistä erilaisia toimitusketjuihin liittyviä riskejä arvioimalla
isoja toimittajia, jotka toimivat kohonneen riskin maantieteellisillä alueilla, ja
asettamalla toimittajille tiukat vaatimukset. (A)
1 Vaikutuksen olennaisuudessa (+) tarkoittaa myönteistä vaikutusta ja (–) kielteistä vaikutusta.
2 Taloudellisessa olennaisuudessa (+) tarkoittaa taloudellista mahdollisuutta ja (–) taloudellista riskiä
(A) = IRO tapahtuu arvoketjun alkupäässä
(O) = IRO tapahtuu omassa toiminnassa
(L) = IRO tapahtuu arvoketjun loppupäässä
(K) = IRO tapahtuu kaikissa arvoketjun osissa
Osa hallituksen toimintakertomusta18
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistaminen ja
niiden vuorovaikutus Cargotecin strategian ja liiketoimintamallin kanssa
Alla olevassa osiossa Cargotec kuvaa yksityiskohtaisesti sen tunnistetut olennaiset vaikutukset,
riskit ja mahdollisuudet sekä niiden nykyiset ja odotetut vaikutukset yhtiön strategiaan ja
liiketoimintamalliin. Arviointiprosessi ja sen laajuus kuvataan osioissa Olennaisten vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien arviointiprosessi ja Muutokset olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin
ja mahdollisuuksiin.
Ilmastonmuutos
Ilmastonmuutoksen hillintä on keskeinen osa Cargotecin strategiaa ja liiketoimintamallia. Cargotec
toimii kuormankäsittelyalalla, jolla on iso hiilijalanjälki, koska suurin osa alalla käytettävistä laitteista
toimii edelleen fossiilisilla polttoaineilla. Cargotecin suurin ilmastovaikutus, ja vastaavasti suurin
mahdollisuus hillitä ilmastonmuutosta, on yhtiön arvoketjussa: Cargotecin tuotteiden raaka-aineet
ja komponentit sekä myytyjen tuotteiden käyttö muodostavat yli 95 prosenttia
kasvihuonekaasujen kokonaispäästöistä. Vähentämällä päästöjä näissä arvoketjun osissa ja
auttamalla siten asiakkaita parantamaan vastuullisuuttaan Cargotec voi muuttaa toimialaansa ja
osallistua ilmastonmuutoksen hillintään.
Cargotec toteutti vuonna 2021 ilmastoskenaarioanalyysin, jolla se arvioi strategiansa ja
liiketoimintamallinsa ilmastokestävyyttä. Analyysi auttaa varmistamaan, että Cargotecin
ilmastotoimenpiteet ovat oleellisia sen strategian kannalta ja, että yhtiön toimet ovat TCFD:n (Task
Force on Climate-related Financial Disclosures) suositusten mukaisia. Lisäksi se auttaa
Cargotecia ymmärtämään ilmastonmuutoksen mahdolliset taloudelliset vaikutukset yhtiön
liiketoimintaan sekä suotuisissa että epäsuotuisissa olosuhteissa. Suotuisassa skenaariossa
maailma saavuttaa Pariisin sopimuksen tavoitteet ja onnistuu rajoittamaan ilmaston lämpenemisen
1,5 celsiusasteeseen. Skenaario noudattaa hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin IPCC:n
viidennen arviointiraportin hiilipäästöjen kehityskulkua RCP2.6 (IPCC:n kuudennen arviointiraportin
SSP1-2.6) ja Kansainvälisen energiajärjestön kestävän kehityksen skenaariota (SDS).
Epäsuotuisassa skenaariossa maailma jatkaa toimintaansa tavalliseen tapaan, mikä johtaa
ilmaston lämpenemiseen neljällä asteella. Skenaario perustuu IPCC:n hiilipäästöjen kehityskulkuun
RCP8.5.
Ilmastoskenaarioanalyysi kattaa Cargotecin lyhyen, keskipitkän ja pitkän aikavälin aikajänteen.
Pitkän aikavälin aikajänne ulottuu vuoteen 2050 asti, ja siinä huomioidaan poliittiset,
lainsäädännölliset, teknologiset ja sosiaaliset näkökulmat. Sekä suotuisassa että epäsuotuisassa
skenaariossa tunnistetaan tiettyjä selviä kehityskulkuja, kuten digitalisaatio, sähköistyminen,
uusiutuva energia ja kiertotalous. Nämä on myös sisällytetty Cargotecin strategiaan, mikä
vahvistaa luottamusta strategian kestävyyteen ilmaston lämpenemisen tulevasta voimakkuudesta
riippumatta. Cargotecin johtoryhmä on tarkistanut analyysin, ja tunnistetut riskit ja mahdollisuudet
ovat vaikuttaneet merkittävästi yhtiön strategiseen päätökseen kehittää olemassa olevista
tuotteista sähköisiä versioita ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.
Skenaarioanalyysi vahvistaa, että Cargotecilla on erinomaiset mahdollisuudet auttaa asiakkaitaan
muuttamaan toimintaansa kestävämmäksi tarjoamalla ratkaisuja, jotka mahdollistavat merkittäviä
päästövähennyksiä. Tätä tukee EU:n taksonomia-asetuksen kanta, jonka mukaan teollinen
tuotanto on keskeinen kasvihuonekaasupäästöjen vähentämisen mahdollistaja muilla sektoreilla.
Lisäksi tällaisten mahdollistavien ratkaisujen kysynnän odotetaan kasvavan, mikä lisää
ekoratkaisujen tuoteryhmän myyntiä.
Samalla vähäpäästöisten teknologioiden ja ratkaisujen kysyntä kuitenkin kasvaa nopeasti, mihin
liittyy monia epävarmuuksia ja riskejä. Cargotecin vähäpäästöisiä ratkaisuja kehitetään uuden ja
kehittyvän teknologian, sähköistämisen, automaation ja digitalisaation pohjalta, jotka kaikki
perustuvat teknologisiin innovaatioihin ja kehitysaskeliin. Tällaisten tuotteiden ja palveluiden
kysyntään liittyy myös markkinariskejä, koska siihen vaikuttavat tietyn maantieteellisen alueen
olosuhteet. Esimerkiksi sähkölaitteiden latausverkoston laajuus ja muun kuin fossiilisen sähkön
saatavuus tällaisen verkon virransyöttöön vaihtelevat suuresti alueittain ja maittain.
Yllä mainittujen siirtymäriskien lisäksi ilmastoskenaarioanalyysissä tunnistettiin seuraavat fyysiset
riskit:
Fyysinen riski
(ilmastoon liittyvä vaara)
Vaikutus
Hillintä / mahdollisuus
Akuutti
Lämpöaallot
Äärimmäiset sääilmiöt,
kuten hurrikaanit, myrskyt
ja tulvat
Krooninen
Lämpökuormitus
Merenpinnan nousu
Liiketoiminnan häiriöt
Toimitusketjun häiriöillä voi olla kielteinen
vaikutus Cargotecin tuotantokapasiteettiin
ja liikevaihtoon. Esimerkiksi alikehittyneen
infrastruktuurin alueilla sijaitsevat
toimittajat ovat erityisen haavoittuvaisia
äärimmäisen sääilmiön sattuessa, koska
niiden toiminnot ja toimitilat voivat
vaurioitua vakavasti. Lisäksi paikallisen
yhteiskunnan kyky auttaa
jälleenrakentamisessa voi olla heikentynyt.
Äärimmäinen sääilmiö yhdellä alueella voi
myös aiheuttaa kertautuvia viivästyksiä
muilla alueilla, mikä vaarantaa oikea-
aikaiset toimitukset asiakkaille.
Uudet tuotevaatimukset
Lämpöaallot ja lämpökuormitus
edellyttävät ihmisten terveyden ja
turvallisuuden huomioimista, sillä
käyttöolosuhteet voivat muuttua
haastavammiksi.
Ajantasaiset liiketoiminnan
jatkuvuussuunnitelmat
Mahdollisuus kehittää ratkaisuja
asiakkaiden toiminnan
ilmastokestävyyden parantamiseksi.
Automaatio, robotisaatio, digitalisaatio ja
etäpalvelut vähentävät fyysisen läsnäolon
tarvetta tai poistavat sen.
Osa hallituksen toimintakertomusta19
Pilaantuminen sekä vesivarat ja merten luonnonvarat
Vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissaan Cargotec kävi ylätasolla
liiketoimintansa ja yksikkönsä läpi liittyen pilaantumiseen konsultoimatta paikallisyhteisöjä. Yhtiö
arvioi tuolloin, että sen arvoketjussa oli ilman pilaantumiseen liittyvä olennainen kielteinen vaikutus.
Vuonna 2024 tehdyssä vuosiarvioinnissa yhtiö kuitenkin totesi, että aihe ei ole Cargotecille
olennainen. Lisätietoja on kohdassa Muutokset olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin ja
mahdollisuuksiin.
Cargotecin vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissa arvioitiin myös vesivaroja ja
merten luonnonvaroja. Cargotecin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja
kokoonpanoon keskittyvään toimintaan, joten vedenkulutus yhtiön omissa toiminnoissa on hyvin
vähäistä. Vaikka Cargotecin pääraaka-aineen teräksen valmistus vaatii paljon vettä, suurin osa
siitä käytetään uudelleen tai palautetaan alkulähteeseen. Aiheen ei todettu olevan yhtiö kannalta
olennainen.
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
Cargotecilla on alustava käsitys vaikutuksestaan biologiseen monimuotoisuuteen. Käsitys
perustuu useisiin arviointeihin: sisäinen kokoonpanoyksiköiden arviointi, kaksinkertainen
olennaisuusarviointi ja vuonna 2024 tilattu biodiversiteettiarviointi. Paikallista vaikutusta pidetään
suhteellisen vähäisenä. Vuonna 2023 tehdyssä sisäisessä kokoonpanoyksiköiden arvioinnissa
Cargotec selvitti, sijaitseeko sen yksiköitä biodiversiteetiltään herkillä alueilla, ja tarvitaanko
toimenpiteitä, joilla hillitään vaikutusta biologiseen monimuotoisuuteen. Hiabilla on 16
kokoonpanoyksikköä Suomessa, Ruotsissa, Irlannissa, Puolassa, Etelä-Koreassa, Italiassa,
Espanjassa, Brasiliassa ja Yhdysvalloissa. Yksi näistä yksiköistä, Hiabin EFFER-yksikkö
Tarantossa, Italiassa, sijaitsee Natura 2000 -alueella. Natura 2000 on eurooppalainen
suojelualueiden verkosto. Sijaintinsa vuoksi Taranton-yksikön toimintaa ohjaa Italian Single
Environmental Authorization (SEU). Se edellyttää, että yksikkö raportoi haihtuvien orgaanisten
yhdisteiden (VOC), typpioksidien (NOx), rikkioksidien (SOx), hiukkasten (PM) ja hiilidioksidin (CO2)
päästöistä kansallisille viranomaisille kuuden kuukauden välein. Taranton-yksikön ei ole todettu
vaikuttavan kielteisesti Natura 2000 -alueeseen, jolla se sijaitsee. 
Cargotec ei ole tunnistanut kielteisiä vaikutuksia, jotka liittyvät maaympäristön tilan
heikkenemiseen, aavikoitumiseen, maaperän sulkemiseen tai uhanalaisiin lajeihin.
Cargotecin tuotteet valmistetaan pääasiassa rajallisista resursseista, kuten teräksestä, joten yhtiö
on vahvasti riippuvainen maaperästä saatavista resursseista. Vaikka Cargotec ei hanki mineraaleja
suoraan kaivoksilta, sulattamoilta tai jalostamoilta, yhtiö voi vaikuttaa niihin liittyvien
ympäristökysymysten ratkaisemiseen vahvojen sidosryhmäkumppanuuksien avulla. Näihin
kumppanuuksiin kuuluu muun muassa Responsible Minerals Initiative (RMI). Kun lisäksi
huomioidaan yhtiön strategian keskittyminen sähköistykseen, mineraalien lisääntyvä kysyntä
edellyttää, että toimitusketjujen vaikutukset ymmärretään paremmin. Ensiömateriaalien louhinta
voi aiheuttaa paikallisia ympäristöhaittoja, kuten biologisen monimuotoisuuden vähenemistä
maankäytön muutosten seurauksena, kun uusia kaivoksia perustetaan. Jos kaivoksia ei johdeta
hyvin, niillä voi olla kielteinen vaikutus paikallisen luonnon monimuotoisuuteen veden ja maaperän
pilaantumisen myötä. Toimitusketjussa Cargotec voi vähentää haittavaikutuksia paikalliseen
ympäristöön esimerkiksi korvaamalla ensiöterästä kierrätysteräksellä ja vaihtoehtoisilla
materiaaleilla.
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Määritellessään resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyviä vaikutuksia, riskejä ja
mahdollisuuksia Cargotec luottaa olemassa olevaan käsitykseensä asiasta. Yhtiö näkee monia
mahdollisuuksia edistää kiertotaloutta ja saavuttaa samalla kannattavaa kasvua uusien
liiketoimintamallien ja ratkaisujen avulla. Esimerkiksi kiertotalousratkaisut, kuten korjauspalvelut ja
käytettyjen laitteiden myynti, ovat jo osa yhtiön ekoratkaisujen tuoteryhmää. Lisäksi Cargotec
tiedostaa, että sen toiminnot ovat erittäin riippuvaisia rajallisista resursseista ja että kiertotalouden
edistäminen koko arvoketjussa voi auttaa varmistamaan, että yhtiön liiketoiminta pysyy kestävänä
ja kilpailukykyisenä.
Luonnonvarojen ehtyminen ja vähäpäästöisten ratkaisujen kasvava kysyntä voivat vaikuttaa
tuotannon kannalta keskeisten materiaalien ja komponenttien saatavuuteen ja hintaan.
Sähköistymisen myötä esimerkiksi akkutuotannossa käytettävien mineraalien kysynnän odotetaan
kasvavan. Rajallinen saatavuus ja akkujen hintojen mahdollinen nousu aiheuttavat markkinariskin,
koska hinnankorotukset voivat vaikuttaa suoriin kustannuksiin. Tämä voi vaikuttaa myös
vähähiilisten ratkaisujen kokonaiskysyntään.
Tunnistaessaan näitä vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia Cargotec ei suorittanut erityistä
resurssien ja toimintojen arviointia eikä konsultoinut vaikutusten kohteena olevia sidosryhmiä.
Vuonna 2024 kukin liiketoiminta-alue järjesti kuitenkin työpajoja, joissa pyrittiin tunnistamaan
kiertotalouteen liittyviä uusia liiketoimintamahdollisuuksia. Lisätietoja on kohdassa Resurssien
käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet.
Oma työvoima
Terveys ja turvallisuus
Cargotecin työntekijöiden terveyden ja turvallisuuden varmistaminen on olennainen osa yhtiön
toimintatapaa. Cargotec on sitoutunut tarjoamaan vaarattoman työpaikan, jossa ihmiset tuntevat
olonsa turvalliseksi. Yhtiö arvioi jatkuvasti toimintaansa, jotta se voi tunnistaa, analysoida ja hallita
vammojen ja terveysongelmien riskejä sekä hyödyntää kaikki mahdollisuudet parantaa
turvallisuutta.
Osa hallituksen toimintakertomusta20
Cargotecin liiketoimintamalli perustuu kuormankäsittelylaitteiden kokoamiseen, käyttöön ja
huoltoon sekä niihin liittyvien palvelujen tarjoamiseen. Jos tällaista työtä suoritetaan väärin, se voi
aiheuttaa turvallisuusriskin.  Osana Cargotecin liiketoimintamallia yhtiö hyödyntää työntekijöiden,
ulkoisen työvoiman ja asiakkaiden palautetta parantaakseen laitteidensa, palveluidensa ja
työskentelytapojensa turvallisuutta. Lisäksi Cargotec parantaa jatkuvasti tietoisuutta turvallisesta
toiminnasta ja parhaista käytännöistä omissa toiminnoissaan. 
Cargotecin mahdollinen kielteinen vaikutus ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen koskee kaikkia
työntekijöitä ja ulkoista työvoimaa. Yhtiön tapaturmatilastot osoittavat kuitenkin, että yhtiön laitteita
kokoavilla, käyttävillä ja huoltavilla työntekijöillä – olivatpa he sitten suoraan Cargotecin tai
kolmannen osapuolen palveluksessa – on suurin riski kokea henkilövahinkoja. Tämän tyyppinen
työ aiheuttaa yksittäisiä tapaturmariskejä, kuten terveysongelmia, pieniä tai vakavia vammoja
(erityisesti käsivammoja) ja hyvin harvinaisissa tapauksissa jopa kuolemantapauksia.
Cargotecin myönteinen vaikutus ihmisten terveyteen ja turvallisuuteen (parempi turvallisuus)
vaikuttaa eri työntekijäryhmiin ja ulkoisiin työntekijöihin sen mukaan, millaisia parannustoimia
toteutetaan. Esimerkiksi pieni prosessiparannus kokoonpanoyksikössä vaikuttaa vain yksikössä
työskenteleviin henkilöihin, kun taas maailmanlaajuisten turvallisuusohjeiden päivittäminen
vaikuttaa kaikkiin työntekijöihin.
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille
Työntekijöiden voimaannuttaminen ja yhteydenpito heidän kanssaan sekä mahdollisuus
osaamisen kehittämiseen edistävät merkittävästi Cargotecin strategian toteutusta, sillä tunne
osallisuudesta rohkaisee yksilöitä tuomaan tietonsa esiin. Työnantajana Cargotec vaikuttaa siihen,
miten työntekijät kokevat työpaikkansa sekä fyysisesti että henkisesti. Siksi Cargotecin vastuulla
on varmistaa, että ihmiset tuntevat olonsa turvalliseksi tullessaan töihin sellaisina kuin ovat ja
voivat ilmaista itseään vapaasti. Yhtiöllä on nollatoleranssi kaikenlaiseen syrjintään.
Vahvistaakseen näitä sitoumuksiaan Cargotec on liittynyt Suomen monimuotoisuusverkostoon.
Cargotecilla ei ole vielä täyttä käsitystä siitä, kuinka laajaan joukkoon ihmisiä syrjintä tai
kiusaaminen vaikuttaa kielteisesti, sillä yhtiön monimuotoisuus-, yhdenvertaisuus- ja osallisuustyö
laitettiin tauolle liiketoiminta-alueiden suunnitellun eriyttämisen vuoksi. Itsenäiselle Hiabille on
laadittu suunnitelma, jolla varmistetaan, että Hiab ryhtyy oikeisiin toimiin edistääkseen
johtamistaitoja sekä monimuotoisuutta, yhdenvertaisuutta ja osallisuutta koskevia tavoitteitaan
tulevaisuudessa. Kaikki työntekijät – olivatpa he suoraan Cargotecin tai kolmannen osapuolen
palveluksessa – voivat kuitenkin joutua syrjinnän tai kiusaamisen kohteeksi. On myös
todennäköistä, että vähemmistöä tai muuta haavoittuvassa asemassa olevaa ryhmää edustavat
henkilöt ovat suuremmassa vaarassa, ja yksittäisten väärinkäytösten riski voi vaihdella myös
alueittain.
Cargotecilla voi olla myönteinen vaikutus omaan työvoimaansa koulutuksen avulla, sillä uusien
tietojen ja taitojen oppiminen lisää työmotivaatiota. Koulutusta tarjotaan laajalti kaikille Cargotecin
työntekijöille, ja aiheet vaihtelevat teknisestä osaamisesta aina ylätason ymmärryksen lisäämiseen
esimerkiksi yhtiölle keskeisestä sääntelystä.
Vaikka Cargotec ei ole todennut aiheen olevan taloudellisesti olennainen, yhtiön
hiilidioksidipäästöttömyyden siirtymäsuunnitelmat sisältävät riskejä ja mahdollisuuksia liittyen
osaamisen kehittämiseen. Esimerkiksi sähköistäminen edellyttää uutta tuoteturvallisuuden ja
laitteiden kunnossapidon asiantuntemusta, sillä sähkölaitteiden tekniset ominaisuudet eroavat
vastaavien perinteisten laitteiden ominaisuuksista. Cargotecin on varmistettava, että sillä on
pätevät työntekijät näiden vaatimusten täyttymiseksi.
Pakko- ja lapsityövoima
Cargotecin omissa toiminnoissa ei ole merkittävää pakko- tai lapsityövoiman käytön riskiä.
Lisätietoja tällaisen riskin esiintymisestä Cargotecin toimitusketjussa on seuraavassa osiossa.
Arvoketjun työntekijät
Arvoketjun osalta Cargotec pitää olennaisimpina terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä vaikutuksia ja
taloudellisia riskejä. Cargotecin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja
kokoonpanoon keskittyvään toimintaan sekä kuormankäsittelylaitteiden käyttöön ja huoltoon.
Loppukäyttäjien (asiakkaiden työntekijät, jotka käyttävät laitteita) suorittama työ aiheuttaa riskejä
ihmisten terveydelle ja turvallisuudelle, jos laitetta käytetään väärin. Toisaalta, koska Cargotec on
varsin riippuvainen tarvitsemiensa komponenttien toimittajista, yhtiön täytyy ymmärtää toimittajien
työntekijöihin liittyvät turvallisuusriskit.
Turvallisten laitteiden tarjoaminen asiakkaille on olennainen osa yhtiön kilpailukykyä ja siten
keskeinen osa sen strategiaa. Cargotecin liiketoimintamalliin kuuluu, että yhtiö on yhteydessä
toimittajiinsa näiden turvallisuustyötä parantaakseen ja hyödyntää asiakaspalautetta laitteidensa
turvallisuuden parantamiseksi esimerkiksi suunnitteluvaiheessa. Lisäksi yhtiöllä on
liikekumppaneiden eettisissä toimintaohjeissa terveys- ja turvallisuusvaatimuksia toimittajille ja
muille liikekumppaneille. Näihin vaatimuksiin kuuluvat muun muassa velvoitteet antaa koulutusta ja
ohjeita sekä pitää yllä menettelytapoja työperäisten tapaturmien ja sairauksien käsittelemiseksi.
Yhtiön toimittajatarkastukset ovat paljastaneet laaja-alaisia ongelmia esimerkiksi hätävalmiudessa,
henkilösuojainten saatavuudessa ja turvallisuusohjeissa. Tällaiset puutteet voivat johtaa toimittajan
työntekijöiden terveysongelmiin, vähäisiin tai vakaviin vammoihin tai jopa kuolemaan. Kuten
teollisessa toiminnassa on yleistä, arvoketjun työntekijät ovat osallisina myös yksittäisissä terveys-
ja turvallisuustapauksissa. Toimittajien itsearviointien ja toimipaikkojen auditointien avulla Cargotec
on dokumentoinut terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä löydöksiä kaikilla maantieteellisillä alueilla ja
kaikissa toimittajaluokissa. Perustuen yleiseen ymmärrykseen kohonneen riskin työympäristöistä
Osa hallituksen toimintakertomusta21
Cargotecin käsitys on, että kaikkein riskialtteinta työtä tekevät tuotannossa työskentelevät
toimittajien työntekijät.
Arvoketjun toisessa päässä Cargotecin tuotteiden loppukäyttäjät ovat yleensä yhtiön laitteita
käyttäviä asiakkaiden työntekijöitä. Kielteiset vaikutukset liittyvät yksittäisiin terveys- ja
turvallisuustilanteisiin, jos laitetta käytetään väärin. Asiakaspalautteen ja mediaraporttien
perusteella raskaiden koneiden käyttäjiin kohdistuvia riskejä ovat terveysongelmat, vähäiset tai
vakavat henkilövahingot ja jopa kuolemantapaukset. Vaikka loukkaantumisen perimmäinen syy ei
yleensä liity suoraan Cargotecin laitteeseen, yhteys voi löytyä esimerkiksi siitä, että asiakas ei ole
antanut riittävää koulutusta laitteen käyttöön. Jotta laitteiden käyttäjät voivat suorittaa työnsä
turvallisesti, heillä on oltava tarkat ja helposti saatavilla olevat tuotetiedot. Cargotecin vastuulla on
antaa tuotekoulutusta ja käyttöopas jokaisen toimitetun laitteen mukana, ja asiakkaan vastuulla on
antaa käyttäjille asianmukaiset ja riittävät tiedot, jotta laitteita ei käytetä vaarallisesti. Lisäksi
monissa Cargotecin laitteissa on automaattisia turvaominaisuuksia, jotka parantavat käyttäjän
turvallisuutta. Tällaisia ominaisuuksia ovat esimerkiksi monitorit, jotka edellyttävät kuljettajaa
kiinnittämään turvavyön ennen kuin laitetta voi käyttää, sekä sivuovet, jotka estävät kuljettajaa
putoamasta ohjaamosta.
Cargotec pitää toistuvia pandemioita merkittävänä taloudellisena riskinä liiketoiminnalleen.
Pandemian seurauksena tartuntatautiin voi sairastua suuri määrä arvoketjun työntekijöitä ja
erityisesti sellaisia, jotka työskentelevät läheisesti muiden ihmisten kanssa. Tämä puolestaan voi
aiheuttaa materiaalien saatavuushäiriöitä. Esimerkiksi koronapandemia aiheutti häiriöitä
Cargotecin toimitusketjussa, mikä vähensi yhtiön tuotantokapasiteettia.
Vaikka Cargotecin mineraalien toimitusketjun tietyissä osissa on laaja-alainen lapsi- ja pakkotyön
riski, vaikutuksen ei ole todettu olevan yhtiölle olennainen. Tämä selittyy toimenpiteillä, joita on
tehty sen varmistamiseksi, että Cargotecin toimitusketjussa käytettäviä mineraaleja ei hankita
lapsi- tai pakkotyövoimaa käyttäen ja että niitä ei käytetä konfliktien rahoittamiseen. Responsible
Minerals Initiative (RMI) -jäsenyyden ansiosta yhtiöllä on käytettävissään erilaisia työkaluja, jotka
auttavat lisäämään toimitusketjussa käytettyjen konfliktimineraalien ja koboltin alkuperän
läpinäkyvyyttä. Näihin työkaluihin kuuluu muun muassa Responsible Minerals Assurance Process
(RMAP) -prosessi sulattamojen ja jalostamojen tarkastamiseen. Lisätietoja on Liiketoiminnan
harjoittaminen -otsikon alla kohdassa Suhteet toimittajiin.
Vaikutusten kohteena olevat yhteisöt
Vaikutusten kohteena olevia yhteisöjä arvioitiin Cargotecin vuoden 2023 kaksinkertaisessa
olennaisuusarvioinnissa. Vaikka osa Cargotecin tuotteissa käytettävistä mineraaleista ja
komponenteista on peräisin kaivoksista, joiden lähistöllä eläviin paikallisyhteisöihin kohdistuu
vaikutuksia, näiden vaikutusten ei todettu olevan yhtiön kannalta olennaisia.
Loppukäyttäjät
Cargotecin tuotteiden loppukäyttäjät ovat yhtiön laitteiden käyttäjiä. Nämä käyttäjät ovat joko
Cargotecin asiakkaiden työntekijöitä tai, jos kyse on pienyritysten omistajista, itse asiakkaita. Näin
ollen loppukäyttäjiin liittyvien vaikutusten tunnistaminen on käsitelty pääosin edellä kohdassa
Arvoketjun työntekijät. On kuitenkin huomattava, että koska ainoa olennainen vaikutus
Cargotecin loppukäyttäjiin liittyy terveyteen ja turvallisuuteen, laitteiden käyttäjillä on oltava
tuotteesta tai palvelusta tarkat ja helposti saatavilla olevat tiedot, kuten käyttöoppaat. Näin
pyritään välttämään Cargotecin laitteiden mahdollisesti vaarallinen käyttö. Cargotec antaa tällaiset
käyttöoppaat ja tiedot, kun laitteet toimitetaan asiakkaille.
Liiketoiminnan harjoittaminen
Cargotec sisällytti liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvien olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien arviointiin yhtiön toiminnot maailmanlaajuisesti ja arvoketjun
kokonaisuudessaan. Tähän sisältyi erilaisia toimipaikkoja ympäri maailmaa, useita aloja (kuten
teräksen valmistus ja asiakkaiden toiminta eri sektoreilla) ja monia mahdollisia kestävyyteen liittyviä
teemoja, jotka liittyivät erityisesti kyseisiin paikkoihin ja teollisuudenaloihin.
Cargotec pitää liiketoiminnan harjoittamiseen liittyviä vaikutuksiaan myönteisinä. Yhtiöllä on
tehokkaat käytännöt mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen, estämiseen ja käsittelyyn,
joten yhtiö voi vähentää ja käsitellä eettiseen liiketoimintaan liittyviä riskejä. Näihin käytäntöihin
kuuluvat olennaisena osana Cargotecin eettiset toimintaohjeet, asiaankuuluvia aiheita koskeva
koulutus, erilaiset eettisen toiminnan ohjeet ja ilmiantokanavat.
Lisäksi Cargotecin vastuullisen hankinnan ohjelma auttaa yhtiötä tunnistamaan ja lieventämään
toimitusketjuun liittyviä riskejä. Ohjelman mukaisesti Cargotec asettaa tiukkoja vaatimuksia
toimittajille, suorittaa tarkastuksia ja tukee toimittajia heidän vastuullisuutensa parantamisessa,
mikäli mahdollista.
Muutokset olennaisiin vaikutuksiin, riskeihin ja mahdollisuuksiin
Cargotec arvioi vuonna 2024 kaksinkertaisen olennaisuusarviointinsa tulokset selvittääkseen,
olivatko tunnistetut olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet edelleen perusteltuja. Yleisen
arvioinnin lisäksi yhtiö halusi selvittää Kalmarin eriyttämisen ja MacGregorin myynnin mahdolliset
vaikutukset Cargotecin olennaisiin teemoihin. Arvioinnin tuloksena yhtiö totesi, että suurin osa
tunnistetuista vaikutuksista, riskeistä ja mahdollisuuksista oli edelleen perusteltuja. Yhtiö kuitenkin
totesi, että standardi ESRS E2 Pilaantuminen ei ole Cargotecille olennainen. Cargotecin
johtoryhmä ja hallituksen tarkastus- ja riskienhallintavaliokunta kävivät läpi vuoden 2024 arvioinnin
tulokset.
Osa hallituksen toimintakertomusta22
Teema
Syy ei-olennaisuudelle
E2 Pilaantuminen
– ilman pilaantuminen
Vuoden 2023 kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissaan Cargotec
arvioi, että sen arvoketjussa on pilaantumiseen liittyvä olennainen
kielteinen vaikutus. Cargotecin omien toimintojen vaikutus on hyvin pieni.
Yhtiön ymmärrys vaikutuksen merkittävyydestä kuitenkin parani vuoden
2024 aikana. Cargotec alensi asteikon (haitallisuus) pistemäärää, minkä
seurauksena vaikutus ei ylittänyt olennaisuuskynnystä. Koska tämä oli
ainoa standardin E2 Pilaantuminen alle kuuluva vaikutus, joka alun perin
katsottiin olennaiseksi, muutos teki koko standardista ei-olennaisen
Cargotecille. Sitä ei siten sisällytetä yhtiön kestävyyteen liittyvään
vuosiraportointiin.
YLEISET TIEDOT
Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien arviointiprosessi
Cargotec toteutti vuonna 2023 kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin vahvistaakseen olennaiset
vaikutuksensa, riskinsä ja mahdollisuutensa vuoden 2024 raportointia varten. Arviointi suoritettiin
erikseen kullekin liiketoiminta-alueelle, jotta voitiin varmistaa, että ne hyötyvät tuloksista
laatiessaan vastuullisuusohjelmiaan itsenäisinä yhtiöinä Cargotecin liiketoiminta-alueiden
suunnitellun eriyttämisen jälkeen. Liiketoiminta-alueiden tulokset yhdistettiin konsernitasolla, jotta
ne tukisivat Cargotecin raportointia vuonna 2024. Arviointiprosessia tuki ja arvioi ulkopuolinen
asiantuntijaorganisaatio, ja tulokset hyväksyi Cargotecin johtoryhmä ja hallitus. Arvioinnissa
tarkasteltiin yhtiön koko arvoketjua lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä sekä vaikutuksen että
taloudellisesta näkökulmasta.
Cargotec katsoo tietyn teeman olevan olennainen vaikutuksen näkökulmasta, kun sillä on
todellisia tai mahdollisia, myönteisiä tai kielteisiä olennaisia vaikutuksia ihmisiin tai ympäristöön.
Tähän sisältyy sekä yhtiön oma toiminta että arvoketju, mukaan lukien tuotteista ja palveluista
sekä liikesuhteista syntyvät vaikutukset. Teema on taloudellisesta näkökulmasta olennainen, jos
siihen liittyy riskejä tai mahdollisuuksia, jotka vaikuttavat (tai joiden voidaan kohtuudella odottaa
vaikuttavan) yhtiön taloudelliseen asemaan tai tulokseen, kassavirtoihin, rahoituksen saatavuuteen
tai pääomakustannuksiin. Arvioinnissa todettiin myös, että riippuvuus luontoon, ihmisiin ja
yhteiskuntaan perustuvista resursseista voi olla taloudellisten riskien tai mahdollisuuksien lähde.
Cargotecin kaksinkertaisessa olennaisuusarvioinnissa oli neljä vaihetta: vaikutusten kontekstin
ymmärtäminen, vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien tunnistaminen, tunnistettujen vaikutusten,
riskien ja mahdollisuuksien arviointi sekä kynnysarvojen asettaminen yhtiön olennaisten
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien määrittämiselle. Prosessin aikana yhtiö arvioi
perusteellisesti liiketoimintamalliaan, globaalia asemaansa, tuotteitaan ja palveluitaan (mukaan
lukien käytetyt materiaalit), arvoketjuaan ja liikesuhteitaan ketjun alku- ja loppupäässä sekä
vaikutusten kohteena olevia sidosryhmiä. Tätä varten yhtiö teki laajan aineistotutkimuksen ja
arvoketjun kartoituksen. Yhtiö käytti oletuksia arvioidessaan ihmisoikeuksiin liittyvien vaikutusten
todennäköisyyttä ja korjaamattomuutta.
Vaikutuksen olennaisuus
Cargotec hyödynsi aiemmista riski- ja vaikutusarvioinneista saatuja tietoja sekä haastatteli 21
sisäistä sidosryhmää (omia työntekijöitä) ja yhtä ulkoista sidosryhmää (rahoituslaitos)
tunnistaakseen todelliset ja mahdolliset vaikutukset (sekä myönteiset että kielteiset) ihmisiin ja
ympäristöön. Arvioinnissa hyödynnettiin myös sisäisiltä asiantuntijoilta, tieteellisestä tutkimuksesta,
markkinatrendeistä ja vertaisarvioinneista saatua tietoa. Tunnistetut myönteiset ja kielteiset
vaikutukset arvioitiin vakavuuden (mittakaava, laaja-alaisuus, korjaamattomuus) ja
todennäköisyyden perusteella, ja niitä verrattiin eurooppalaisiin kestävyysraportointistandardeihin
(ESRS). Korjaamattomuutta arvioitiin vain kielteisten vaikutusten osalta. Arviointi, joka kattoi koko
arvoketjun, tehtiin yhdessä sisäisten asiantuntijoiden kanssa, jotka edustivat useita yhtiön ja sen
liiketoiminta-alueiden eri toimintoja, kuten henkilöstöhallintoa, vastuullisuutta, terveyttä ja
turvallisuutta, hankintaa sekä eettisyyttä ja vaatimustenmukaisuutta. Vakavuuden ja
todennäköisyyden yhdistelmä määritteli vaikutuksen olennaisuuden. 
Cargotecin merkittävimmät kielteiset ympäristöön ja yhteiskuntana liittyvät vaikutukset syntyvät
sen toimittajien ja muiden liikekumppaneiden toiminnassa. Cargotecin laitteiden valmistuksessa
käytetään rajallisia luonnonresursseja, kuten terästä ja mineraaleja, minkä takia yhtiö keskittyi
erityisesti kaivosteollisuuden ja materiaalien louhinnan haittavaikutuksiin. Lisäksi Cargotec kiinnitti
erityistä huomiota tiettyihin maantieteellisiin alueisiin, sillä yhtiöllä on lukuisia toimittajia matalan
tulotason maissa, mikä lisää haitallisten ihmisoikeusvaikutusten riskiä.
Taloudellinen olennaisuus
Cargotec seuloi ja tunnisti tunnistettujen vaikutusten taloudelliset riskit ja mahdollisuudet. Yhtiö
käytti olemassa olevista riskienarviointityökaluista saatuja tietoja ja haastatteli talous-, strategia- ja
riskinhallintatoimintojen työntekijöitä sekä muita sisäisiä asiantuntijoita ja järjesti heidän kanssaan
työpajoja. Yhtiö asetti etusijalle riskit ja mahdollisuudet, joiden odotettiin todennäköisimmin
vaikuttavan yhtiön liikevoittoon. Tunnistetut riskit ja mahdollisuudet yhdistettiin niitä vastaaviin
ESRS:n osa-aiheisiin, mutta ei arvoketjuun. Kun riskit ja mahdollisuudet oli tunnistettu, sisäiset
asiantuntijat arvioivat ne suuruuden (liikevoittoon kohdistuvan taloudellisen vaikutuksen taso,
nimellisestä katastrofaaliseen) ja todennäköisyyden perusteella. Koska kestävyyteen liittyviä riskejä
arvioidaan myös osana yhtiön yleistä riskienhallintaprosessia (ERM), tämän prosessin
arviointimenetelmiä ja priorisointia käytettiin myös kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin
Osa hallituksen toimintakertomusta23
riskiarvioinnissa. Olennaisuuden määritti toteutumisen todennäköisyyden ja taloudellisen riskin tai
mahdollisuuden potentiaalisen suuruuden yhdistelmä.
Konsolidointi ja kynnysarvot
Kun vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet oli tunnistettu ja arvioitu liiketoiminta-alueiden tasolla,
tulokset yhdistettiin konsernitasolla, priorisoitiin pisteytyksen perusteella ja niille annettiin
kynnysarvot. Kynnysarvojen kriteereitä asetettaessa yhtiö tarkasteli useita tekijöitä, kuten
sidosryhmiin kohdistuvan vaikutuksen merkitystä, mahdollisia taloudellisia seurauksia sekä
vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien strategista merkitystä. Koska riskit ja mahdollisuudet
näyttivät yleisesti ottaen saavan alempia pisteitä, taloudellisen olennaisuuden määrittämisen
kynnys asetettiin alemmas kuin vaikutuksen olennaisuuden. Näin voitiin varmistaa, että myös riskit
ja mahdollisuudet ylittävät olennaisuuskynnyksen. Lisäksi kynnysarvon asettamisen tavoitteena oli
varmistaa, että kynnysarvon ylittävät aiempien olennaisten teemojen ohella myös jotkin uudet
teemat, ja laajentaa arviota enemmän koko arvoketjuun. Tavoite saavutettiin, sillä vaikka
kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin tulokset vahvistivat teemoja, joita on priorisoitu Cargotecin
johtamismekanismeissa jo pitkään (ilmasto, kiertotalous, tuoteturvallisuus), arvioinnissa
tunnistettiin myös uusia olennaisia teemoja (luonnon monimuotoisuus ja eettinen liiketoiminta).
Toisaalta kestävä talous ja rahoitus poistettiin Cargotecin olennaisista teemoista, koska sille ei
ollut asianmukaisia arviointikriteerejä ESRS-standardeissa.
Kestävyys ja riskienhallinta
Cargotec tarkastelee ilmastoon liittyviä riskejä yhtiön yleisessä riskienhallintaprosessissaan (ERM),
jossa arvioidaan ja hallitaan erilaisia liiketoimintariskejä, kuten markkina-, kilpailija- ja taloudellisia
riskejä. Arvioitaessa ilmastoon liittyviä riskejä analysoidaan myös niihin liittyvät mahdollisuudet.
Näin varmistetaan se, että yhtiö huomioi ilmastovaikutuksille ominaisen pitkän aikavälin luonteen ja
ryhtyy tarvittaviin toimenpiteisiin. ERM-prosessissa keskitytään yhtiön välittömään liiketoimintaan
ja siihen liittyviin riskeihin, kun taas ilmastoon liittyvässä riskienhallintaprosessissa huomioidaan
koko arvoketju ja myös mahdollisuudet.
Ilmastoon liittyvän riskienhallintaprosessin toteuttavat Cargotecin konsernitoiminnot, kun taas
yhtiön liiketoiminta-alueet vastaavat tulosten vahvistamisesta ja prosessin tarkentamisesta
tarvittavin osin. Prosessissa kunkin aihealueen sisäiset asiantuntijat tunnistavat riskit ja
mahdollisuudet ja keskustelevat niistä liiketoiminta-alue- ja konsernitasoilla, minkä jälkeen ne
yhdistetään muihin konsernitason riskeihin.
Kestävyyteen liittyvä huolellisuusvelvoite on kiinteä osa Cargotecin yrityskauppaprosessia. Tähän
kuuluu ympäristöanalyysien toteuttaminen ja mahdollisten ihmisoikeusriskien tunnistaminen.
Ilmasto on ollut ainoa vastuullisuuteen liittyvä aihe, joka on sisältynyt Cargotecin ERM-prosessiin.
Hiab aloitti vuonna 2024 työn, jonka tarkoituksena on sisällyttää ERM-prosessiin myös
ympäristöön, yhteiskunnalliseen vastuuseen ja hallintotapaan liittyviä aiheita, jotta kestävyys
huomioidaan kokonaisvaltaisemmin. Tavoitteena on, että ilmaston ohella myös muita
kestävyysteemoja voidaan arvioida laadukkaasti.
Lisäksi Cargotecin liiketoiminta-alueilla on integroidut johtamisjärjestelmät esimerkiksi laatua,
ympäristöä sekä terveyttä ja turvallisuutta varten. Kaikkiin järjestelmiin kuuluu fyysisten resurssien
riskinarviointi, johon sisältyvät myös ilmastonmuutoksen mahdolliset lyhyen aikavälin vaikutukset
kyseiseen toimipaikkaan.
Taulukko tiedonantovaatimuksista ja tietopisteistä,
jotka on johdettu muusta EU:n lainsäädännöstä
ESRS-
tiedonantovaatimus
Muusta EU:n
lainsäädännöstä
johdettu tietopiste
Sijainti raportissa
Yleiset tiedot
BP-1, BP-2
Yleiset tiedot
GOV-1
Kohdat 21 (d) ja (e)
Kestävän kehityksen johtaminen Cargotecilla
GOV-2
Kestävän kehityksen johtaminen Cargotecilla
GOV-3
Kestävyys osana kannustinjärjestelmiä
GOV-4
Kohta 30
Selvitys huolellisuusvelvoitteesta
GOV-5
Riskienhallinta ja kestävyysraportoinnin sisäinen valvonta
SBM-1
Kohdat 40 (d) i–iv
Strategia, Liiketoimintamalli ja arvoketju
SBM-2
Sidosryhmien edut ja näkemykset
SBM-3
Cargotecin olennaiset vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet
IRO-1
Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
arviointiprosessi
IRO-2
Taulukko tiedonantovaatimuksista ja tietopisteistä, jotka on
johdettu muusta EU:n lainsäädännöstä
Osa hallituksen toimintakertomusta24
ESRS-
tiedonantovaatimus
Muusta EU:n
lainsäädännöstä
johdettu tietopiste
Sijainti raportissa
Ympäristötiedot
E1-1
Kohdat 14, 16 (g)
Ilmastosiirtymäsuunnitelma
E1-2
Ilmastonmuutokseen liittyvät ohjesäännöt
E1-3
Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet
E1-4
Kohta 34
Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet ja mittarit
E1-5
Kohdat 37, 38, 40–43
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
E1-6
Kohdat 44, 53–55
Kasvihuonekaasujen scope 1, scope 2 ja scope 3 -bruttopäästöt
ja kokonaispäästöt
E1-7
Kohta 56
Ei olennainen
E1-8
Ei olennainen
E1-9
Kohdat 66, 66 (a), 66
(c), 67 (c), 69
Vaiheittain käyttöön otettava tiedonantovaatimus, ei sisälly
raportointiin
E2-1, E2-2, E2-3
Ei olennainen
E2-4
Kohta 28
Ei olennainen
E3-1
Kohdat 9, 13, 14
Ei olennainen
E3-2, E3-3
Ei olennainen
E3-4
Kohdat 28 (c), 29
Ei olennainen
ESRS 2 - IRO 1 - E4
Kohdat 16 (a) i, (b), (c)
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit kohdassa
“Olennaisten vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
tunnistaminen ja niiden vuorovaikutus Cargotecin strategian ja
liiketoimintamallin kanssa”
E4-1
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
E4-2
Kohdat 24 (b), (c), (d)
Biologiseen monimuotoisuuteen liittyvät ohjesäännöt
E4-3, E4-4
Biologiseen monimuotoisuuteen liittyvät toimenpiteet ja tavoitteet
E4-5
Ei olennainen
E4-6
Vaiheittain käyttöön otettava tiedonantovaatimus, ei sisälly
raportointiin
E5-1
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät ohjesäännöt
E5-2
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet
E5-3
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet ja mittarit
E5-4
Resurssien sisäänvirtaukset
E5-5
Kohdat 37 (d), 39
Resurssien ulosvirtaukset, myös Jätteet
Yhteiskunnalliset tiedot
ESRS - SMB-3 - S1
Kohdat 14 (f), (g)
Pakko- ja lapsityövoima “Olennaisten vaikutusten, riskien ja
mahdollisuuksien tunnistaminen ja niiden vuorovaikutus
Cargotecin strategian ja liiketoimintamallin kanssa”
S1-1
Kohdat 20, 21, 22, 23
Omaan työvoimaan liittyvät ohjesäännöt
S1-2
Yhteydenpito oman työvoiman kanssa
ESRS-
tiedonantovaatimus
Muusta EU:n
lainsäädännöstä
johdettu tietopiste
Sijainti raportissa
S1-3
Kohta 32 (c)
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
huolenaiheiden esiin tuomiseksi
S1-4
Omaan työvoimaan liittyvät toimenpiteet
S1-5
Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit
S1-6, S1-7
Työsuhteisten ja muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden
ominaisuudet
S1-8
Ei olennainen
S1-9
Monimuotoisuuden mittarit
S1-10, S1-11, S1-12
Ei olennainen
S1-13
Koulutus ja osaamisen kehittäminen
S1-14
Kohdat 88 (b), (c), (e)
Terveys ja turvallisuus
S1-15
Ei olennainen
S1-16
Kohdat 97 (a), (b)
Ansiotuloa koskevat mittarit
S1-17
Kohdat 103 (a), 104 (a)
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
ESRS 2 - SBM-3 -
S2
Kohta 11 (b)
Arvoketjun työntekijät kohdassa “Olennaisten vaikutusten, riskien
ja mahdollisuuksien tunnistaminen ja niiden vuorovaikutus
Cargotecin strategian ja liiketoimintamallin kanssa”
S2/S4-1
S2-1 kohdat 17, 18, 19
S4-1 kohdat 16,17
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät ohjesäännöt, Loppukäyttäjät
S2/S4-2, S2/S4-3
Yhteydenpitoprosessit, korjaavat toimenpiteet ja
raportointikanavat (Arvoketjun työntekijät), Loppukäyttäjät
S2/S4-4
S2-4 kohta 36
S4-4 kohta 35
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimenpiteet, Loppukäyttäjät
S2/S4-5
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät tavoitteet ja mittarit,
Loppukäyttäjiin liittyvät tavoitteet
S3-1
Kohdat 16, 17
Ei olennainen
S3-2, S3-3
Ei olennainen
S3-4
Kohta 36
Ei olennainen
S3-5
Ei olennainen
Hallintotapatiedot
G1-1
Kohdat 10 (b), (d)
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät ohjesäännöt ja yrityskulttuuri
G1-2
Suhteet toimittajiin
G1-3
Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely,
Väärinkäytösten ehkäiseminen
G1-4
Kohdat 24 (a), (b)
Väärinkäytöstapaukset
G1-5
Ei olennainen
G1-6
Maksukäytännöt
Osa hallituksen toimintakertomusta25
Ympäristötiedot
YMPÄRISTÖTIEDOT
Ilmastonmuutos
Ilmastosiirtymäsuunnitelma
Cargotecin hiilidioksidipäästöttömyyteen tähtäävät suunnitelmat on integroitu yhtiön yleiseen
liiketoimintastrategiaan ja taloussuunnitteluun esimerkiksi yhtiön ekoratkaisujen tuoteryhmän
tilauskannan ja liikevaihdon tavoitteiden kautta. Suunnitelmat luotiin yhtiön ydinliiketoiminnoille
(Kalmar ja Hiab) vuonna 2023. Niiden kunnianhimoiset ilmastotavoitteet ovat linjassa Pariisin
ilmastosopimuksen kanssa, jossa ilmaston lämpeneminen rajoitetaan 1,5 celsiusasteeseen.
Suunnitelmissa on myös konkreettisia toimia ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi, joihin lukeutuvat
Cargotecin ekoratkaisujen tuoteryhmän myynnin edistäminen sekä lisäinvestoinnit tutkimukseen,
kehitykseen ja innovaatioon. Lisätietoja Cargotecin hiilidioksidipäästöttömyyteen tähtäävistä
suunnitelmista on tämän Ilmastonmuutos-osion kohdissa, jotka liittyvät toimenpiteisiin,
tavoitteisiin, mittareihin ja edistymisen seurantaan.
Cargotec on tunnistanut joitakin mahdollisia lukkiutuneita kasvihuonekaasupäästöjä, jotka liittyvät sen
omaisuuteen (fyysiset toimipaikat) ja dieselkäyttöisiin laitteisiin sekä yhtiön laitteissa käytettyyn teräkseen.
Cargotec ei usko näiden lukkiutuneiden päästöjen vaarantavan sen ilmastotavoitteiden saavuttamista,
sillä yhtiö on sisällyttänyt ne hiilidioksidipäästöttömyyteen tähtääviin suunnitelmiinsa.
Yhtiön hiilidioksidipäästöttömyyteen tähtäävät suunnitelmat ovat kunkin liiketoiminta-alueen
johtoryhmän hyväksymiä sekä Cargotecin johtoryhmän ja hallituksen tarkastamia. Yhtiötä ei ole
suljettu EU:n Pariisin sopimuksen mukaisten vertailuarvojen ulkopuolelle.
Ilmastonmuutokseen liittyvät ohjesäännöt
Cargotecin eettiset toimintaohjeet (Code of Conduct) muodostavat yhtiön yrityskulttuurin perustan
ja asettavat korkeita vaatimuksia yhtiön liiketoiminnan riippumattomuudelle. Eettiset toimintaohjeet
vahvistavat Cargotecin sitoumusta toimia ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi ja
kasvihuonekaasupäästöjen vähentämiseksi, jotta ilmaston lämpeneminen saadaan rajoitettua 1,5
celsiusasteeseen. Toimintaohjeet hyväksyy Cargotecin hallitus, ja ne koskevat kaikkia yhtiön
työntekijöitä, sen liiketoiminta-alueita ja tytäryhtiöitä. Yhtiön eettisyydestä ja
vaatimustenmukaisuudesta vastaava johtaja on ylin johtaja, joka vastaa eettisten toimintaohjeiden
täytäntöönpanosta kokonaisuudessaan, pääasiassa koulutuksen ja viestinnän kautta. Monenlaiset
roolit eri toiminnoissa vastaavat tiettyjen tarkempien sitoumusten toteutuksesta, esimerkiksi
sellaisten, jotka liittyvät ilmastoon ja ympäristöön. Eettisten toimintaohjeiden päivitykseen
osallistuvat yhtiön sisäiset asiantuntijat ja työntekijöiden edustajat. Asiakirja on julkisesti saatavilla
20 kielellä osoitteessa cargotec.com ja sisäisesti Cargotecin intranetissä.
Cargotecin vastuullisuusohjesäännössä esitellään yhtiön tavoitteet haitallisten
ympäristövaikutusten hillitsemiseksi ja energiatehokkuuden edistämiseksi koko arvoketjussa.
Ohjesäännössä kerrotaan Cargotecin pyrkimyksestä hillitä ilmastonmuutosta tarjoamalla
energiatehokkaita ja vähäpäästöisiä ratkaisuja. Ohjesääntö sisältää myös sitoumuksen edistää
uusiutuvan energian käyttöä Cargotecin omissa toiminnoissa ja asettaa koko arvoketjun kattavia
päästövähennystavoitteita. Yhtiön asiantuntijat osallistuvat ohjesäännön sitoumusten laatimiseen
ja päivittämiseen oman asiantuntemuksensa mukaisesti. Ohjesääntö kattaa koko arvoketjun, sillä
se koskee kaikkia Cargotecin työntekijöitä, toimittajia ja muita liikekumppaneita.
Vastuullisuusohjesäännön hyväksyy Cargotecin johtoryhmä, joka vastaa sen sitoumusten
täytäntöönpanosta ja vastuun siirtämisestä eteenpäin organisaatiossa. Yhtiön kestävän
liiketoiminnan kehitysjohtaja on ylin johtaja, joka on vastuussa vastuullisuusohjesäännön
toteutuksesta. Ohjesääntö on julkisesti saatavilla osoitteessa cargotec.com ja sisäisesti
Cargotecin intranetissä.
Cargotecin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet koskevat kumppaneita yhtiön arvoketjun
kaikissa osissa, mutta ohjeissa painotetaan enimmäkseen toimitusketjua. Toimintaohjeissa
liikekumppaneita kannustetaan aktiivisesti valvomaan ja raportoimaan
kasvihuonekaasupäästöjään, asettamaan niille tavoitteita sekä pyrkimään päästövähennyksiin
omissa toiminnoissaan ja arvoketjussaan. Kumppaneita kannustetaan myös mittaamaan omien
tuotteidensa ja palveluidensa hiilijalanjälki ja pienentämään kielteistä vaikutustaan ilmastoon.
Liikekumppaneiden eettisiä toimintaohjeita laatiessaan yhtiö käytti vertailukohtana Responsible
Business Alliancen (RBA) eettisiä toimintaohjeita. RBA on toimialat ylittävä liittouma, joka on
keskittynyt vastuullisen liiketoiminnan harjoittamiseen maailmanlaajuisissa toimitusketjuissa.
Lisäksi Cargotecin omat asiantuntijat osallistuvat toimintaohjeiden sitoumusten laatimiseen ja
päivittämiseen oman asiantuntemuksensa mukaisesti. Koska hankinta on Cargotecin liiketoiminta-
alueiden hallinnassa, ylimmät liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden täytäntöönpanosta
vastaavat johtajat toimivat liiketoiminta-alueissa. Hiabilla tämä henkilö on hankinnoista vastaava
johtaja. Liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet ovat osa toimittajien kanssa solmittuja
sopimuksia ja yleisiä ostoehtoja. Toimintaohjeet hyväksyy Cargotecin johtoryhmä, ja ne ovat
julkisesti saatavilla osoitteessa cargotec.com ja sisäisesti Cargotecin intranetissä.
Osa hallituksen toimintakertomusta26
Yllä mainittujen ohjesääntöjen ja toimintaohjeiden toteutumista valvotaan seuraamalla Cargotecin
edistymistä ilmastotavoitteidensa saavuttamisessa, mikä tapahtuu erilaisten analyysien ja
toimenpiteiden avulla. Työtä kuvataan tässä Ilmastonmuutos-osiossa.
Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet
Cargotec toteuttaa toimenpiteitä kaikissa arvoketjunsa osissa edistääkseen päästövähennyksiään
käytännössä. Keinoja irtautua hiilestä ovat muun muassa energiatehokkuuden parantaminen
(omat toiminnot, arvoketjun loppupää), sähköistäminen (omat toiminnot, arvoketjun loppupää),
polttoainetyypin vaihtaminen (omat toiminnot), uusiutuvan energian käyttö (arvoketjun alkupää,
omat toiminnot), tuotekehitys (arvoketjun loppupää) ja tuotannossa käytettävät vaihtoehtoiset
materiaalit (arvoketjun alkupää).
Arvoketjun alkupää
Toimitusketjussa suurin yksittäinen kasvihuonekaasupäästöjä aiheuttava lähde on Cargotecin
koneiden teräsrakenteiden tuotanto. Yhtiö pyrkii varmistamaan, että se saa varhain markkinoilta
käyttöönsä vähäpäästöistä terästä sekä suunnittelemaan tuotteensa siten, että niiden
valmistuksessa voidaan käyttää vaihtoehtoisia materiaaleja. Cargotec tekee yhteistyötä
toimittajiensa kanssa löytääkseen parempia vaihtoehtoja nykyisin käytettäville materiaaleille ja
komponenteille. Cargotec ja teräksenvalmistaja SSAB esimerkiksi tekevät yhteistyötä tuodakseen
fossiilivapaan teräksen kuormankäsittelyalalle Cargotecin laitteissa.
Vuonna 2024 Hiab jatkoi toimitusketjunsa päästöjen vähentämistä pitämällä tiivistä yhteyttä
toimittajien kanssa. Yhteydenpidon tavoitteena on kannustaa toimittajia lisäämään uusiutuvan
energian ja kierrätetyn teräksen osuutta toiminnassaan ja komponenttien tuotannossa. Vuoden
aikana Hiab lanseerasi uuden tuotteen, joka valmistetaan osittain kierrätetystä teräksestä ja jonka
tuotannossa käytetään fossiilivapaata sähköä (katso jäljempänä Arvoketjun loppupää).
Omat toiminnot
Cargotecin toiminta rajoittuu laitteiden kokoonpanotyöhön, joten sen omien toimintojen päästöt
jäävät suhteellisen vähäisiksi. Suurin osa näistä päästöistä syntyy sähkön kulutuksesta Cargotecin
tiloissa ja yhtiön huoltokaluston käyttämästä polttoaineesta. Päästöjen vähentämiseksi yhtiö aikoo
parantaa tilojensa energiatehokkuutta, lisätä uusiutuvan sähkön osuutta toiminnoissaan ja siirtyä
käyttämään vähäpäästöisiä tai päästöttömiä ajoneuvoja.
Vuonna 2024 Hiabin toimipaikat Eksjössä ja Vallentunassa Ruotsissa siirtyivät käyttämään fossiilitonta
sähköä alkuperätakuiden avulla. Eksjön toimipaikassa on pieni valimo, joka kuluttaa paljon sähköä.
Siirtyminen fossiilittomaan lähteeseen vähentää pitkällä aikavälillä toimipaikan scope 2 -päästöjä noin
110 hiilidioksidiekvivalenttitonnilla vuosittain. Vaikka vähennys on noin yksi prosentti Hiabin scope 2 -
kokonaispäästöistä, se on merkittävä saavutus tälle yksittäiselle toimipaikalle.
Arvoketjun loppupää
Cargotecin suurin mahdollisuus hillitä ilmastonmuutosta on myytyjen laitteiden käyttövaiheessa.
Kasvihuonekaasupäästöt ovat suuret käyttövaiheessa, koska yhtiön laitteet ovat asiakaskäytössä
pitkään, ja koska asiakkaat käyttävät dieselmoottoreita laitteiden operoimiseen. Cargotecin tutkimus- ja
kehitystyö keskittyy investointeihin, jotka mahdollistavat uusien vähäpäästöisten tuotteiden ja
huoltoratkaisujen innovoinnin. Vuonna 2017 perustetussa ekoratkaisujen tuoteryhmässä korostuvat
laitteet, palvelut ja ohjelmistot, jotka auttavat asiakkaita ratkomaan kestävyyteen liittyviä haasteita.
Tuoteryhmässä on vastuullisempia ratkaisuja, jotka perustuvat sähköistymiseen, digitalisaatioon,
automaatioon ja robotisaatioon. Ekoratkaisujen tuoteryhmän kehityksellä ja myynnin kasvulla on tärkeä
rooli, sillä ne tukevat yhtiön kasvihuonekaasupäästöjen kasvun irrottamista myynnin kasvusta.
Kaikkien vuonna 2024 julkistettujen uusien tuotteiden vaikutukset tapahtuvat pitkällä aikavälillä.
Vuonna 2024 Hiab ilmoitti, että asiakkailla on nyt mahdollisuus valita MULTILIFT ULTIMA -koukkulaite,
jonka valmistuksessa käytetään vähäpäästöistä terästä, joka on kierrätettyä ja jonka valmistuksessa
käytetään fossiilitonta sähköä. Tässä vaihtoehdossa noin 25 prosenttia koukkulaitteen teräsrakenteesta
valmistetaan vähäpäästöisestä teräksestä. ULTIMA-koukkulaitteet voidaan myös yhdistää MULTILIFT
Performance Package -pakettiin, joka auttaa vähentämään polttoaineen kulutusta ja hiilidioksidipäästöjä
optimoimalla toimintaa erilaisilla teknisillä ratkaisuilla. Perinteiseen MULTILIFT ULTIMA -
koukkulaitteeseen verrattuna vähäpäästöisen teräksen ja Performance Package -paketin yhdistelmä
vähentää kokonaishiilidioksidipäästöjä noin 20 prosentilla koukkulaitteen elinkaaren aikana.
Vuonna 2024 Hiab lanseerasi myös MULTILIFT eULTIMA -laitteen, joka syntyi alan yhteistyön
tuloksena. Se on maailman ensimmäinen erityisesti sähkörekkoihin suunniteltu koukkulaite. eULTIMA
käyttää rekan sähköistä voimanottoa, mikä käytännössä poistaa laitteen lähipäästöt.
Hiab esitteli vuoden aikana myös keskisuuren nostokapasiteetin kuormausnostureiden uuden
sukupolven, iX HiDuo- ja eX HiPro -nosturit, joissa on huomattavasti parempi hydraulinen tehokkuus.
Nostureissa on Olsbergs-hydraulijärjestelmä ja Hiabin uusi Engine Control -ominaisuus. Tämä
yhdistelmä parantaa energiatehokkuutta jopa 52 prosenttia samojen nostureiden edelliseen
sukupolveen verrattuna, mikä vähentää elinkaaripäästöjä 47 prosenttia.
Cargotec uskoo, että vähäpäästöisen tarjooman kehittäminen on ainoa tapa säilyttää kilpailukyky
tulevaisuudessa. Yhtiö kuitenkin tiedostaa, että sen tuote- ja palvelukehityksen osalle suunnittelemien
toimenpiteiden toteutumiseen vaikuttavat markkinatilanne sekä asiakkaiden mieltymykset ja halukkuus
ostaa vähäpäästöisiä tuotteita.
Osa hallituksen toimintakertomusta27
Ilmastonmuutokseen liittyvät tavoitteet ja mittarit
Cargotecin sitouduttua 1,5 celsiusasteen ilmastotavoitteeseen yhtiön kasvihuonekaasupäästöille on
asetettu Pariisin ilmastosopimuksen mukainen ja uusimpaan ilmastotieteeseen perustuva
vähentämistavoite. Science Based Targets initiative -aloitteen (SBTi) vahvistama tavoite on vähentää
kasvihuonekaasupäästöjä kaikissa kolmessa päästöluokassa vähintään 50 prosenttia vuoden 2019
vertailutasosta vuoteen 2030 mennessä. Tavoite kattaa scope 1- ja scope 2 (markkinapohjaiset) -
päästöt sekä ne scope 3 -päästöt, jotka liittyvät ostettuihin tavaroihin ja palveluihin (pois lukien
epäsuorat hankinnat) sekä myytyjen tuotteiden käyttöön. Cargotec käyttää
energiaraportointijärjestelmää, jolla seurataan scope 1- ja scope 2 -päästöjä koko organisaatiossa.
Tavoitteen piiriin sisältyvät scope 3 -päästöt kattavat yli 95 prosenttia yhtiön scope 3 -
kokonaispäästöistä. Se sisältää myös bioenergian raaka-aineiden biogeeniset päästöt ja poistumat.
Edellä mainitun ilmastotavoitteen määrittämismenetelmä perustuu Science Based Targets -aloitteen
(SBTi) tieteeseen perustuviin kriteereihin. Cargotecin tieteeseen perustuvan tavoitteen asettamisessa
käytettiin kriteerien tuolloin voimassa olevaa versiota 4.1. Nykyiset kriteerit ovat luettavissa SBTi:n
verkkosivustolla osoitteessa sciencebasedtargets.org. Cargotecin vastuullisuustoiminto ja
liiketoiminta-alueiden asiantuntijat osallistuivat tavoitteiden asettamisprosessiin vuonna 2020.
Prosessissa ei ollut mukana ulkoisia sidosryhmiä.
Cargotecin tieteeseen perustuvan tavoitteen saavuttamista seurataan vuositasolla. Vuonna 2024 nämä
päästöt vähenivät 21 prosenttia jatkuvissa toiminnoissa, verrattuna vuoteen 2023 (jatkuville toiminnoille
ei ole SBTi:n validoimaa vertailuvuotta). Päästöjen lasku johtui pääasiassa myynnin laskusta. Myös
kokonaispäästöintensiteetti (kasvihuonekaasut nettoliikevaihtoon suhteutettuna) parani, mitä selittää
osittain huoltoliiketoiminnan liikevaihdon osuuden kasvu kokonaisliiketoiminnasta (verrattuna laitteisiin,
joilla on käyttövaiheen päästöjä). Cargotec ei kompensoi päästöjä, käytä päästöhyvityksiä, tee
kasvihuonekaasujen poistoja tai käytä sisäistä hiilihinnoittelua ilmastotavoitteidensa saavuttamiseksi.
Omissa toiminnoissaan (scope 1 ja 2) Cargotec on pyrkinyt ylittämään tieteeseen perustuvan
tavoitteensa ja saavuttamaan hiilineutraaliuden vuoteen 2030 mennessä. Suurin osa Cargotecin omien
toimintojen päästöistä liittyy sähkönkulutukseen, ja yhtiön tavoitteena onkin kasvattaa uusiutuvan
sähkön osuus 100 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä. Vuoden 2024 tavoitteena oli saavuttaa 60
prosentin osuus. Vuoden lopussa uusiutuvan sähkön osuus oli jatkuvissa toiminnoissa 74 prosenttia.
Lisäksi Cargotecin tavoitteena on ollut lisätä etäpalveluja ja siirtyä vähäpäästöisten tai päästöttömien
ajoneuvojen käyttöön huoltokalustossaan. Vuonna 2024 Cargotecin jatkuvat toiminnot saavuttivat 19
prosentin vähennyksen scope 1- ja scope 2 -päästöissä vuoteen 2023 verrattuna. Yhtiön omien
toimintojen tavoitteita asetettaessa kuultiin yhtiön sisäisiä asiantuntijoita, kuten liiketoiminta-alueiden
laatu-, ympäristö- sekä terveys- ja turvallisuusasioista (QEHS) vastaavia päälliköitä. Cargotecin
ilmastotavoitteet ovat linjassa yhtiön aihetta koskevien ohjesääntöjen kanssa, ja yhtiön hallitus on
hyväksynyt ne. Kun Cargotecin liiketoiminta-alueiden suunniteltu eriyttäminen on valmis, itsenäinen
Hiab päättää tavoitetasostaan tieteeseen perustuvien ja muiden ilmastotavoitteiden osalta.
Energiankulutus ja energialähteiden yhdistelmä
Toimittajien laskutusviiveen vuoksi Cargotec on käyttänyt arvioita vuoden 2024 viimeisen
neljänneksen energiaindikaattoreiden kohdalla. Koska arvioita sovelletaan yhtiön omaan
energiankulutukseen, ne vaikuttavat myös yhtiön suoriin ja epäsuoriin päästöihin (scope 1- ja 2    -
päästöt). Arviot perustuvat vuoden 2023 viimeisen neljänneksen vastaaviin tietoihin, koska
raportointivuoden aikana ei tapahtunut merkittäviä muutoksia yhtiön jatkuvien toimintojen
raportoinnin laajuudessa tai tuotantolinjoissa.
Energiankulutus (MWh)
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Fossiiliset lähteet (yhteensä)
44 125
56 437
69 507
Hiili- ja hiilituotteet
0
0
0
Öljytuotteet (diesel, bensiini, kerosiini, kevyt
polttoöljy, nestekaasu)
23 692
29 483
39 505
Maakaasu
12 731
15 619
15 463
Muut fossiiliset lähteet
0
0
0
Hankittu uusiutumaton sähkö
6 174
9 511
10 856
Hankittu uusiutumaton lämpö
1 529
1 823
3 683
Ydinvoimalähteet (yhteensä)
2 463
2 515
3 549
Uusiutuvat lähteet (yhteensä)
18 185
17 555
27 110
Biopolttoaineet (pelletit, biodiesel)
281
157
327
Itse tuotettu aurinkoenergia
420
672
1 734
Hankittu uusiutuva sähkö
14 280
14 173
19 382
Hankittu uusiutuva lämpö
3 204
2 553
5 666
Energiankulutus yhteensä
64 773
76 507
100 166
Energiaintensiteetti (MWh/MEUR)1
39,3 %
42,8 %
30,4 %
Ydinvoimalähteiden osuus energian
kokonaiskulutuksesta (%)2
3,8 %
3,3 %
3,5 %
Uusiutuvien lähteiden osuus energian
kokonaiskulutuksesta (%)3
28,1 %
23,0 %
27,1 %
Uusiutuvan sähkön osuus sähkön
kokonaiskulutuksesta (%)
73,5 %
64,6 %
69,4 %
1 Cargotecin energiaintensiteetti lasketaan Cargotecin kokonaisenergiankulutuksena suhteessa yhtiön liikevaihtoon (2024:
1 647 miljoonaa euroa jatkuville toiminnoille ja 1 651 miljoonaa euroa lopetetuille toiminnoille. (Ks. konsernitilinpäätöksen
liitetieto 2.2 Myyntituotot).
2 Luku sisältää sertifikaatit, jotka vahvistavat 100-prosenttisen ydinvoiman.
3 Luku sisältää myös fossiilittoman energian sertifikaatit, joihin voidaan sisällyttää ydinvoimalähteitä.
Osa hallituksen toimintakertomusta28
Kasvihuonekaasujen scope 1-, scope 2- ja scope 3 -bruttopäästöt ja kokonaispäästöt
Hiilidioksidiekvivalenttitonnia
Jatkuvat toiminnot
Cargotec yhteensä
Tavoite vuodelle 2030
2024
2023
% 2024/2023
Vertailuvuosi
20191
2024
%Vertailuvuosi1
Scope 1 -päästöt
8 837
10 906
-19,0 %
22 000
13 627
-38,1 %
Hiilineutraali
Scope 2 -päästöt (sijaintipohjaiset)
4 823
5 826
-17,2 %
28 200
9 834
-65,1 %
Hiilineutraali
Scope 2 -päästöt (markkinapohjaiset)
2 051
2 501
-18,0 %
28 200
4 719
-83,3 %
Hiilineutraali
Scope 3 -päästöt
1 089 942
1 372 371
-20,6 %
5 682 546
3 402 350
-40,1 %
Myytyjen tuotteiden käyttö
692 050
921 098
-24,9 %
3 990 358
2 299 802
-42,4 %
Ostetut tavarat
349 668
393 330
-11,1 %
1 530 339
1 001 891
-34,5 %
Kuljetus ja jakelu
40 918
49 963
-18,1 %
135 584
83 797
-38,2 %
Liikematkustus
2 026
1 867
8,5 %
13 973
6 441
-53,9 %
Polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnot
5 279
6 113
-13,6 %
12 292
10 419
-15,2 %
Kokonaispäästöt (sijaintipohjaiset)
1 103 602
1 389 103
-20,6 %
5 732 746
3 425 811
-40,2 %
Kokonaispäästöt (markkinapohjaiset)
1 100 830
1 385 778
-20,6 %
5 732 746
3 420 696
-40,3 %
Päästöintensiteetti (sijaintipohjainen) (tCO2e/MEUR)2, 3
670
778
-13,8 %
1 557
1 039
-33,3 %
Päästöintensiteetti (markkinapohjainen) (tCO2e/MEUR)2, 3
668
776
-13,9 %
1 557
1 037
-33,4 %
Kokonaispäästöt (SBT scope2, 4)
1 013 059
1 289 642
-21,5 %
5 500 209
3 097 226
-43,7 %
-50 %
1 Vertailutaso on olemassa vain Cargotec yhteensä -kokonaisuudelle (SBTi:n vahvistama).
2 Automatisoidun scope 3 -laskennan parannusten vuoksi scope 3 -päästöt on korjattu, mikä vaikuttaa myös kokonaispäästöihin ja päästöintensiteettiin.
3 Cargotecin päästöintensiteetti lasketaan Cargotecin kasvihuonekaasujen kokonaispäästöinä suhteessa yhtiön liikevaihtoon (2024: 1 647 miljoonaa euroa jatkuville toiminnoille ja 1 651 miljoonaa euroa lopetetuille toiminnoille. Ks. konsernitilinpäätöksen
liitetieto 2.2 Myyntituotot)
4 Cargotecin tieteeseen perustuva tavoite kattaa scope 1- ja scope 2 (markkinapohjaiset) -päästöt sekä scope 3 -päästöt, jotka liittyvät ostettuihin tavaroihin (pois lukien epäsuorat hankinnat) ja myytyjen tuotteiden käyttöön. Tarkempia tietoja seuraavassa
osiossa (Päästöjen laskenta).
Osa hallituksen toimintakertomusta29
Päästöjen laskenta
Cargotecin ympäristötiedot kerätään yhtiön kestävyysraportointijärjestelmästä. Yhtiön toimipaikat
raportoivat energiankulutuksesta raportointilaajuuden mukaisesti laskujen ja jatkuvan mittauksen
perusteella.
Sekä suorat että epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt lasketaan energiankulutuksen perusteella.
Cargotec käyttää GHG-protokollan yritysten kirjanpito- ja raportointistandardissa kuvattua
toimintojen valvontamenetelmää. Scope 3 -päästötiedot raportoidaan GHG-protokollan yritysten
arvoketjun (scope 3) kirjanpito- ja raportointistandardin mukaisesti. Kaikki scope 3 -päästöluokat
on tarkastettu, ja Cargotecille olennaisiksi päästöluokiksi on tunnistettu seuraavat: ostetut tuotteet
ja palvelut, polttoaineeseen ja energiaan liittyvät toiminnot, kuljetus ja jakelu, liikematkustus ja
myytyjen tuotteiden käyttö.
Kasvihuonekaasujen bruttopäästöt esitetään hiilidioksidiekvivalenttitonneina. Cargotec käyttää
lämmityspotentiaalin (global warming potential, GWP) arvoja 100 vuoden aikahorisontille sekä
hiilidioksidin (CO2), dityppioksidin (N2O) ja metaanin (CH4) laskennassa. Suorat (scope 1)
päästökertoimet on johdettu GHG-protokollan versiosta 3. Epäsuorat (scope 2) sijaintipohjaiset
päästökertoimet on johdettu kansainvälisen energiajärjestön (IEA) julkaisusarjasta CO2 Emissions
from Fuel Combustion (2021–24). Päästökertoimet päivitetään vuosittain uuden version
julkaisemisen jälkeen. Epäsuorat markkinapohjaiset päästöt lasketaan sopimusten
päästökertoimien, European Residual Mixes -järjestön uusimpien tietojen ja kansainväliseltä
energiajärjestöltä (IEA) saatavien keskimääräisten ominaispäästökertoimien perusteella.
Scope 3 -päästöjen osalta olennaisiksi on tunnistettu seuraavat kategoriat:
Kategoriat ”myytyjen tuotteiden käyttö” sekä ”ostetut tavarat ja palvelut” muodostavat yli 95
prosenttia kaikista scope 3 -päästöistä ja yli 95 prosenttia Cargotecin kokonaispäästöistä (sis.
scope 1 ja 2). Myös kuljetukseen ja jakeluun, liikematkustukseen sekä polttoaineeseen ja
energiaan liittyvät päästötiedot julkistetaan, vaikka niillä on vähäinen vaikutus
kokonaispäästöihin. Niitä pidetään olennaisina, koska yhtiön on mahdollista vaikuttaa niihin.
Ostetut tavarat ja palvelut: suoriin ja epäsuoriin ostoihin sovelletaan erillisiä laskentamenetelmiä.
Suorissa ostoissa käytetään GHG-protokollaan perustuvaa ”hybridilaskentamenetelmää”.
Tietojen saatavuuden mukaan käytetään eri menetelmien yhdistelmiä. Päästöjen laskemiseen
käytetään toimittajakohtaisia tietoja tai hankittujen materiaalien painotietoja. Kun näitä
tietolähteitä ei ole saatavilla, yhtiö laskee päästöt kulujen pohjalta. Päästökertoimet saadaan
Spheran LCA for Experts -työkalulla. Epäsuorissa ostoissa (jotka muodostavat pienen osuuden
kaikista ostoista) käytetään ostotietoja, jotka lasketaan käyttämällä Yhdysvaltain
ympäristönsuojeluviraston (EPA) päästökertoimia.
Myytyjen tuotteiden käyttö: Käytössä ovat dieselin ja sähkön tuotekohtaiset (sijaintipohjaiset)
tiedot ja päästökertoimet. Tämän kategorian päästöjä laskettaessa scope 1- ja scope 2 -
päästöt huomioidaan tuotteiden odotetun käyttöiän ajalta.
Kuljetus ja jakelu: kulutietojen laskennassa käytetään EPA:n päästökertoimien tietoaineistoa.
Liikematkustus: tiedot ovat peräisin yhtiön käyttämästä matkatoimistosta. Polttoaineeseen ja
energiaan liittyvät toimet: Kattaa polttoaineesta, sähköstä ja lämmityksestä syntyvät päästöt
ketjun alkupäässä sekä sähkön ja lämmityksen siirto- ja jakeluhäviöt. Tässä kategoriassa
merkityksellisten päästöjen laskemiseen käytetään DEFRA-päästökertoimia.
YMPÄRISTÖTIEDOT
Biologinen monimuotoisuus ja ekosysteemit
Cargotecilla ei ole biologiseen monimuotoisuuteen liittyvää siirtymäsuunnitelmaa. Kaksinkertaisen
olennaisuusarvioinnin ja vuonna 2024 tilatun biologisen monimuotoisuuden arvioinnin ansiosta
yhtiöllä on kuitenkin alustava käsitys aiheeseen liittyvistä vaikutuksista, riskeistä ja
mahdollisuuksista.
Cargotecin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja kokoonpanoon keskittyvään
toimintaan, joten yhtiö katsoo paikallisen vaikutuksensa biologiseen monimuotoisuuteen olevan
suhteellisen vähäinen. Standardin ISO 14001 mukainen ympäristöjärjestelmä ohjaa kunkin
toimipaikan paikallisten ympäristövaikutusten hallintaa päivittäisessä toiminnassa. Toimipaikat
valvovat jätteiden syntymiseen, vedenkulutukseen, ilmansaasteisiin, vuotoihin sekä energian ja
polttoaineen kulutukseen liittyviä tietoja sekä ehkäisevät ja hillitsevät ympäristövaikutuksia
tunnistamalla, analysoimalla ja hallitsemalla riskejä. Vuonna 2024 Hiabin asiakaspalvelukeskus ja
tuotteiden toimituskeskukset Italiassa saivat ISO 14001 -sertifioinnin. Sen ansiosta
henkilöstömäärään perustuva Hiabin kokoonpanoyksiköiden ISO 14001 -sertifiointien kattavuus
nousi 82 prosenttiin. ISO 14001 on pääasiassa käytössä kokoonpanoyksiköissä ja tietyissä
asiakaspalvelukeskuksissa, sillä yhtiön muut yksiköt ovat enimmäkseen pieniä toimistoja, joiden
ympäristövaikutukset ovat vähäisiä.
Cargotecin tämänhetkisen käsityksen mukaan yhtiön strategia ja liiketoimintamalli kestävät
biologiseen monimuotoisuuteen ja ekosysteemeihin liittyviä fyysisiä, siirtymä- ja systeemiriskejä,
sillä yhtiö ei ole riippuvainen uusiutuvista materiaaleista. Yhtiö on kuitenkin tietoinen
kaivostoimintaan liittyvistä riskeistä ja siitä, että uusien kaivosten perustaminen voi
tulevaisuudessa vaikeutua tiukempien säädösten ja paikallisen biologisen monimuotoisuuden ja
ekosysteemien laajemman suojelun vuoksi.
Osa hallituksen toimintakertomusta30
Biologiseen monimuotoisuuteen liittyvät ohjesäännöt
Cargotecin vastuullisuusohjesäännössä käsitellään biologisen monimuotoisuuden vähenemiseen
liittyviä aiheita, ja yhtiö sitoutuu siinä suojelemaan biologista monimuotoisuutta ja ekosysteemejä
arvoketjussaan. Ohjesääntö vahvistaa yhtiön sitoutumista oman paikallisen toimintaympäristönsä
suojeluun ja kiertotalouteen siirtymisen tukemiseen. Lisäksi vastuullisuusohjesäännön vastuullista
hankintaa koskeva osio sisältää sitoumuksen hankkia kriittisiä mineraaleja vastuullisesti.
Cargotecin eettisissä toimintaohjeissa vahvistetaan, että yhtiö on sitoutunut hillitsemään
ympäristöön kohdistuvia haittavaikutuksia ja toimimaan maapallon kantokyvyn rajoissa. Lisätietoja
vastuullisuusohjesäännöstä ja eettisistä toimintaohjeista on kohdassa Ilmastonmuutokseen
liittyvät ohjesäännöt.
Koska Cargotecilla ei ole riittävästi tietoa omista vaikutuksistaan biologiseen monimuotoisuuteen,
yhtiön ohjesäännöt eivät sisällä erityisiä sitoumuksia, jotka liittyisivät sen olennaisiin vaikutuksiin,
riskeihin tai mahdollisuuksiin, suoriin vaikutustekijöihin, ostettujen tuotteiden jäljitettävyyteen,
biologista monimuotoisuutta parantaviin ekosysteemeihin arvoketjussa tai tällaisten vaikutusten
yhteiskunnallisiin seurauksiin. Samasta syystä Cargotecilla ei ole ohjesääntöjä, jotka koskisivat sen
operatiivisia toimipaikkoja biodiversiteetiltään herkillä alueilla tai niiden lähellä, vastuullista maa- tai
merialueiden käyttöä tai metsäkatoa. Itsenäinen Hiab määrittää, mitkä, jos mitkään, edellä
mainituista seikoista ovat merkityksellisiä sen ohjesääntöjen kannalta.
Biologiseen monimuotoisuuteen liittyvät toimenpiteet ja tavoitteet
Cargotec tilasi vuonna 2024 biologista monimuotoisuutta käsittelevän vaikutusarvioinnin
ymmärtääkseen paremmin yhtiön aiheeseen liittyvät vaikutukset, riskit ja mahdollisuudet koko
arvoketjussa. Arvioinnissa ulkoinen asiantuntijaorganisaatio seuloi ylätasolla toimialakohtaisia
ominaisuuksia ja maantieteellisiä näkökohtia tunnistaakseen Cargotecin mahdollisia biologiseen
monimuotoisuuteen liittyviä vaikutuksia. Arvioinnin tulokset olivat yhdenmukaiset Cargotecin
vuoden 2023 kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin tulosten kanssa. Tulokset vahvistivat myös,
että yhtiön omien toimintojen vaikutus paikalliseen biologiseen monimuotoisuuteen on hyvin
rajallinen, ja että suurimmat vaikutukset ovat arvoketjussa, erityisesti kaivostoiminnassa.
Koska Cargotecilla ei ole riittävästi tietoa yhtiön vaikutuksista biologiseen monimuotoisuuteen, se
ei ole laatinut aiheelle toimintasuunnitelmia tai määrittänyt tavoitteita. Cargotecin yhteistyö
teräsvalmistajien kanssa tarjoaa kuitenkin mahdollisuuksia lisätä kierrätetyn teräksen käyttöä
yhtiön laitteiden tuotannossa. Kierrätetyn teräksen osuuden lisäämisen ansiosta yhtiö voi käyttää
vähemmän ensiöterästä, jolloin tarvitaan myös vähemmän kaivostoimintaa, missä suurimmat
kielteiset vaikutukset biologiseen monimuotoisuuteen tapahtuvat. Lisätietoja kierrätetyn teräkseen
liittyvistä toimista on kohdassa Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet.
Kun Cargotecin liiketoiminta-alueiden suunniteltu eriyttäminen on valmis, itsenäinen Hiab arvioi
uudelleen biologiseen monimuotoisuuteen liittyvien vaikutusten, riskien ja mahdollisuuksien
olennaisuutta liiketoiminnalleen ja päättää tarvittavista toimintasuunnitelmista ja tavoitteista.
YMPÄRISTÖTIEDOT
Resurssien käyttö ja kiertotalous
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät ohjesäännöt
Cargotecin vastuullisuusohjesäännössä käsitellään kiertotalouteen siirtymiseen liittyviä aiheita, joita
ovat esimerkiksi siirtymän edistäminen resurssitehokkuudella, uudistamalla materiaalivirtoja ja
suosimalla ympäristön kannalta parempia materiaaleja. Ohjesääntöön sisältyy myös sitoumus
etsiä tapoja, joilla vähennetään pilaantumista ja jätteiden syntymistä arvoketjussa ja edistetään
resurssitehokkuutta toimitusketjussa. Vaikka ohjesäännössä ei erityisesti mainita ensiömateriaalien
käytön vähentämistä tai uusiutuvien materiaalien käyttöä, Cargotec on sitoutunut lisäämään
kierrätetyn teräksen käyttöä laitteidensa kokoonpanossa ja on jo ryhtynyt toimiin asian
edistämiseksi. Uusiutuvat materiaalit eivät tällä hetkellä ole yhtiölle olennaisia.
Cargotecin eettiset toimintaohjeet vahvistavat yhtiön sitoutumista haitallisten ympäristövaikutusten
vähentämiseen sekä tarjoaman, toimintojen ja raaka-aineiden hankinnan ympäristötehokkuuden
parantamiseen.
Cargotecin liikekumppaneiden eettisissä toimintaohjeissa edellytetään, että toimittajat ja muut
liikekumppanit seuraavat, valvovat ja käsittelevät toiminnassaan syntyvää kiinteää jätettä
asianmukaisesti. Heitä kannustetaan myös vähentämään jätteiden syntymistä ja luonnonvarojen
käyttöä. Cargotec seuraa toimittajien itsearviointien avulla säännöllisesti sitä, miten toimittajat
käsittelevät näitä aiheita ja onko ne sisällytetty toimittajien omiin ympäristöohjesääntöihin.
Lisätietoja edellä mainituista ohjesäännöistä on kohdassa Ilmastonmuutokseen liittyvät
ohjesäännöt. Ohjesääntöjen toteutumista valvotaan seuraamalla Cargotecin edistymistä
suhteessa eri analyyseihin ja toimenpiteisiin. Työtä kuvataan tässä osiossa.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät toimenpiteet
Cargotecin yhteistyö teräsvalmistaja SSAB:n kanssa on esimerkki yhtiön sitoutumisesta
materiaalivirtojen uudistamiseen ja ympäristön kannalta parempien materiaalien suosimiseen.
Vuonna 2024 Hiab ilmoitti, että sen asiakkailla on nyt mahdollisuus valita MULTILIFT ULTIMA -
koukkulaitteesta versio, jonka valmistuksessa käytetään vähäpäästöistä terästä. Teräs on
Osa hallituksen toimintakertomusta31
kierrätettyä, ja sen valmistuksessa käytetään fossiilitonta sähköä. Tässä vaihtoehdossa noin 25
prosenttia koukkulaitteen teräsrakenteesta valmistetaan vähäpäästöisestä teräksestä.
Hiab esitteli uuden Exchange Parts -palvelun vuonna 2024. Palvelu tarjoaa asiakkaille alennuksen
Hiabin hyväksymistä vaihto-osista, kun asiakas palauttaa käytetyt osat. Alkuvaiheessa ohjelma
keskittyy sylintereihin. Palautetut osat kierrätetään, rakennetaan uudelleen tai hävitetään
asianmukaisesti Hiabin toimesta. Vaihto-osilla on sama 12 kuukauden takuu kuin Hiab Original -
varaosilla. Palvelu käynnistettiin aluksi lähes kaikilla Hiabin Euroopan markkinoilla ja otettiin
käyttöön Yhdysvalloissa vuoden viimeisellä neljänneksellä.
Vuoden aikana Hiabin Eksjön-kokoonpanoyksikkö Ruotsissa otti käyttöön briketöintiprosessin
jätemetallille, jota syntyy sen pienessä valimossa venttiilien valmistuksen yhteydessä. Käsittelyn
aikana raaka-aineen painosta poistuu noin 14 prosenttia jätteeksi. Uudistuksen myötä kaikki tämä
jätemetalli kerätään, säilytetään ja käytetään prosessissa uudelleen. Tämä luo tuotetulle jätteelle
suljetun kierron.   
Vuonna 2024 Cargotec järjesti jokaisella liiketoiminta-alueella työpajoja, joissa pyrittiin
tunnistamaan kiertotalouteen liittyviä uusia liiketoimintamahdollisuuksia. Tulokset osoittavat, että
vaikka kiertotalous on suhteellisen uusi käsite, siihen liittyviä hankkeita on jo läpi organisaation.
Esimerkiksi huoltotoiminnoissa keskitytään pidentämään laitteiden käyttöikää huolto- ja
korjaustoimilla, kun taas tuotekehitys etsii jatkuvasti tapoja käyttää enemmän kierrätettyjä
materiaaleja tuotteissa. Työpajoissa tunnistettiin myös mahdollisuuksia uusille kiertotalouteen
liittyville liiketoimintamalleille, joita voidaan toteuttaa tulevaisuudessa.
Resurssien käyttöön ja kiertotalouteen liittyvät tavoitteet ja mittarit
Cargotecilla ei ole riittävästi tietoa kiertotalouteen liittyvistä mahdollisuuksistaan, jotta se voisi
asettaa aiheelle tavoitetta. Hiab kuitenkin seuraa kierrätetyn teräksen osuutta laitteidensa
valmistuksessa ja pyrkii kasvattamaan sitä osana hiilidioksidipäästöttömyyden suunnitelmiaan
(katso Ilmastonmuutokseen liittyvät toimenpiteet). Itsenäinen Hiab päättää itselleen
asetettavista kiertotalouteen liittyvistä tavoitteista.
Resurssien sisäänvirtaukset
Cargotecin hankkimista raaka-aineista tärkein on teräs. Sitä käytetään kaikkien yhtiön laitteiden,
mukaan lukien niiden rakenteiden ja hydrauliikan (venttiilit ja sylinterit), valmistuksessa. Muita
merkittäviä resursseja ovat sähkökomponentit. Monet näistä materiaaleista ja esineistä liittyvät
kriittisten mineraalien, kuten koboltin, tinan ja kullan, louhimiseen.
Cargotecin liiketoimintamalli perustuu kevyeen taserakenteeseen ja kokoonpanoon keskittyvään
toimintaan, joten vedenkulutus yhtiön omissa toiminnoissa on hyvin vähäistä. Vaikka Cargotecin
pääraaka-aineen teräksen valmistus vaatii paljon vettä, suurin osa siitä käytetään uudelleen tai
palautetaan alkulähteeseen. Vedenkulutuksen ei katsota olevan Cargotecille olennainen teema.
Resurssien
sisäänvirtaukset
Hiab
MacGregor
Kalmar
2024
2024
H1/2024
Ostettu teräs yhteensä
(tonnia)
58 413
91 104
30 947
Kierrätetyt materiaalit
(teräs, tonneina)
4 179
5 131
1 483
Kierrätettyjen materiaalien
(teräksen) osuus ostetun
teräksen
kokonaismäärästä (%)
7,0 %
5,6 %
4,8 %
Hiabilla materiaalien kokonaismäärään sisältyy vain terästä, ja se lasketaan käyttämällä
divisioonakohtaista myytyjen laitteiden keskipainoa suhteutettuna teräksen keskimääräiseen
suhteeseen laitteen painosta. Tieto kierrätetyn teräksen määrästä saadaan joko suoraan raaka-
ainetoimittajien kanssa neuvotelluista määristä tai toimittajilta.
MacGregorilla materiaalien kokonaismäärä sisältää teräksen kokonaispainon tuotteissa, joita
teräsrakenteiden ja teräsliittimien toimittajat valmistavat. Tätä varten MacGregor on kerännyt 23
tärkeimmältä toimittajaltaan volyymitiedot, jotka muodostavat noin 95 prosenttia
kokonaispainosta. MacGregorilla ei ole tietoja muista materiaaleista kuin teräksestä, koska
hydrauliikan, sähköosien ja muiden komponenttien painoa ei yleensä mitata MacGregorin
järjestelmissä. Muiden materiaalien kuin teräksen osuus hankittavista resursseista on kuitenkin
vähäinen. Kierrätetyn teräksen osuus kaikesta ostetusta teräksestä perustuu MacGregorin
sisäiseen valvontalomakkeeseen, jota päivitetään tärkeimpien toimittajien antamien tietojen
mukaisesti.
Kalmarin vuoden 2024 ensimmäisen puoliskon tieto materiaalien kokonaismäärästä perustuu
myytyjen tuotteiden painoihin, sillä ne edustavat parhaiten raportointikaudella käytettyjen
materiaalien määrää. Jos paino ei ole tiedossa, arvio tehdään samankaltaisista tuotteista saatujen
tietojen perusteella. Teräsrakenteiden määrä lasketaan käyttämällä teräsrakenteiden
keskimääräistä osuutta Kalmarin tuotteissa divisioonittain. Kierrätettyä terästä käytetään tietyissä
terminaalitraktoreiden teräsrakenteissa Yhdysvalloissa, ja kokonaisosuus lasketaan tämän
oletuksen perusteella.
Osa hallituksen toimintakertomusta32
Resurssien ulosvirtaukset
Cargotecin tuotteet on suunniteltu tukemaan kiertotalouden periaatteita, joita ovat esimerkiksi
kestävyys käytössä ja korjattavuus. Yhtiön laitteet on suunniteltu pidettäviksi käytössä vuosia,
jopa vuosikymmeniä, mikä edellyttää kestäviä (vahvoja) materiaaleja sekä säännöllisiä korjauksia ja
päivityksiä. Tyypillinen Cargotec-laite on valmistettu noin 70-prosenttisesti teräksestä, joka on
erittäin kestävä materiaali. Terästä voidaan myös kierrättää lähes loputtomasti, ja saatavilla olevan
teräksen maailmanlaajuinen kierrätysaste onkin noin 90 prosenttia.
Cargotec tarjoaa myös huolto- ja muita palveluja, jotka auttavat pitämään laitteet toiminnassa
pidempään, parantamaan energiatehokkuutta ja optimoimaan suorituskykyä. Tällaisia palveluita
ovat esimerkiksi tarkastukset, korjaukset, päivitykset, takaisinotto-ohjelmat, automaatio ja
digitalisaatio. 
Yhtiön tarjoomaan kuuluu myös laitteiden vuokraus ja käytettyjen laitteiden myynti. Tämän
tyyppiset liiketoimintamallit edistävät jakamistaloutta, jossa asiakkaiden ei tarvitse itse omistaa
kaikkia laitteitaan.
Cargotecilla ei tällä hetkellä ole riittävästi tietoa toimialansa tuotteiden keskimääräisestä
kestävyydestä eikä vakiintuneita järjestelmiä tuotteiden korjattavuuden arvioinnille. Yhtiöllä ei
myöskään ole kaikkea tietoa tuotteidensa kierrätettävän sisällön kokonaismäärästä. Cargotec
arvioi kuitenkin tuote-erittelyjen perusteella, että teräksen osuus laitteissa on noin 70 prosenttia.
Teräs on erittäin kierrätettävä ja laajalti kierrätetty materiaali.
Jätteet
Tällä sivulla esitetyt jätetiedot perustuvat alihankintayrityksiltä saatuihin tietoihin. Toimittajien
laskutusviiveen takia Cargotec on käyttänyt arvioita vuoden 2024 viimeisen neljänneksen
jäteindikaattoreiden kohdalla. Arviot perustuvat vuoden 2023 viimeisen neljänneksen vastaaviin
tietoihin, koska raportointivuoden aikana yhtiön jatkuvissa toiminnoissa ei tapahtunut merkittäviä
muutoksia raportoinnin laajuudessa tai tuotantolinjoissa.
Cargotecilla ei ole täyttä selvyyttä siitä, millaisia tyypilliset jätevirrat ovat yhtiön toimialalla. On
kuitenkin todennäköistä, että virtoihin kuuluu vaarallisia aineita (kuten maaleja, voiteluaineita ja
kemikaaleja), metallijätettä ja muoveja. Cargotecin omat jätteet koostuvat vaarallisista nesteistä ja
kiinteistä aineista, alumiinista, biojätteestä (komposti), pahvista, rakennusjätteestä,
elektroniikkajätteestä (SER), lasista, paperista, muoveista, kumista, puusta, metallijätteestä,
sekajätteestä ja määrittämättömästä vaarattomasta jätteestä. Monissa Hiabin yksiköissä pyritään
lisäämään jätteiden kierrätyksen osuutta, vähentämään jätteiden kokonaismäärää sekä etsimään
kiertotaloutta tukevia vaihtoehtoja.
Jätteet, tonnia
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Vaarallinen jäte
480
550
630
Loppukäsittelystä muualle ohjattu:
100
120
140
Valmisteltu uudelleenkäyttöön
Kierrätetty
100
120
140
Muut hyödyntämistoimet
Loppukäsittelyyn ohjattu:
370
420
480
Toimitettu kaatopaikalle
200
260
200
Poltettu
150
160
260
Muu loppukäsittely
20
0
20
Vaaraton jäte
4 880
5 220
7 630
Loppukäsittelystä muualle ohjattu:
3 590
3 810
6 180
Valmisteltu uudelleenkäyttöön
Kierrätetty
3 590
3 810
6 180
Muut talteenottotoimet
Loppukäsittelyyn ohjattu:
1 300
1 400
1 460
Toimitettu kaatopaikalle
760
840
840
Poltettu
480
530
550
Muu loppukäsittely
60
30
70
Yhteensä
Tuotetun jätteen määrä
5 360
5 770
8 260
Kierrättämättömän jätteen määrä
1 660
1 850
1 950
Kierrättämättömän jätteen osuus kokonaisjätteestä (%)
31,0 %
32,1 %
23,6 %
Osa hallituksen toimintakertomusta33
YMPÄRISTÖTIEDOT
EU:n taksonomia-asetuksen mukainen selvitys
EU:n taksonomia-asetuksen luokitusjärjestelmän avulla määritetään taloudelliset toiminnot, jotka
edistävät merkittävästi vastuullisuutta ympäristön kannalta. Asetus koskee Cargotecia ja edellyttää
taksonomiakelpoisen ja taksonomian mukaisen liikevaihdon, pääomamenojen ja toimintamenojen
osuuden ilmoittamista. EU:n taksonomian kuudesta ympäristötavoitteesta Cargotec katsoo
ratkaisujensa olevan taksonomiakelpoisia ilmastonmuutoksen hillinnän ja kiertotalouteen siirtymisen
tavoitteiden osalta.
EU-taksonomiassa viitataan niin kutsuttuihin NACE-koodeihin, jotka auttavat määrittämään yrityksen
taloudellisen toiminnan taksonomiakelpoisuuden. Laitteista, palveluista ja ohjelmistoista koostuvaa
Cargotecin taloudellista toimintaa koskevat NACE-koodit ovat C28 Muiden koneiden ja laitteiden
valmistus, C33 Koneiden ja laitteiden korjaus, huolto ja asennus, J62 Ohjelmistot, konsultointi ja siihen
liittyvä toiminta.
Cargotecin laitteet kuuluvat kohtaan 3.6 Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus, ja ne
raportoidaan osittain taksonomiakelpoisina, koska ne vaikuttavat tavoitteeseen hillitä ilmastonmuutosta. 
Cargotecin palvelut ilmoitetaan taksonomiakelpoisina seuraavien toimintojen alla: 4.1 IT/OT-
datavetoisten palvelujen tarjoaminen, 5.1 Korjaus, kunnostus ja uudelleenvalmistus, 5.2 Varaosien
myynti, 5.4 Käytetyn tavaran kauppa, 5.5 Tuote palveluna ja muut kiertotaloutta tukevat käyttö- ja
tulosperusteiset palvelumallit. Suurin osa Cargotecin palveluista edistää tavoitetta siirtyä kiertotalouteen.
Taksonomiakelpoiset palvelut esimerkiksi pidentävät Cargotecin tuotteiden elinkaarta ja edistävät
resurssitehokkuutta koko arvoketjussa.
Taksonomian mukaisuuden arviointi
Jotta taloudellista toimintaa voidaan pitää taksonomian mukaisena, sen on täytettävä sekä merkittävän
edistämisen että merkittävien haittavaikutusten välttämisen (DNSH-periaate) kriteerit asetuksen
mukaisesti, ja sen on oltava vähimmäistason suojatoimien mukainen. Merkittävää edistämistä ja DNSH-
periaatetta arvioidaan tuotetasolla, kun taas vähimmäistason suojatoimia arvioidaan Cargotecin
konsernitasolla. Kaikki taksonomiakriteerit (merkittävä edistäminen, DNSH ja vähimmäistason sosiaaliset
suojatoimet) täyttäviä Cargotecin toimintoja pidetään vastuullisina eli taksonomian mukaisina.
Osoittaakseen merkittävän edistämisen ilmastonmuutoksen hillitsemiseen kohdassa 3.6 Cargotec
tekee laitteille elinkaariarviointeja, joilla se voi todentaa elinkaaren aikana toteutuvat
kasvihuonekaasupäästöjen vähennykset. Elinkaariarvioinneissa verrataan yrityksen vähäpäästöisiä
laitteita parhaiten suoriutuvaan vaihtoehtoon, joka on tyypillisesti dieselkäyttöinen versio samasta
laitteesta ja jolla on sama toiminnallisuus ja kapasiteetti. Jotta tulokset voidaan yleistää,
elinkaariarviointeja tehdään laitteille, joiden katsotaan edustavan koko tuoteryhmää. Vertailuissa
noudatetaan ISO 14067 -standardia, ja ne tarkastaa itsenäinen kolmas osapuoli. Koska tekniset
arviointikriteerit jättävät tulkinnanvaraa, Cargotec käyttää perustana 1,5 celsiusasteen ilmastotavoitetta
asettaessaan tavoitetason ja määrittäessään, mitkä tuotteet täyttävät arviointikriteerit ja millä tuotteilla on
riittävästi päästövähennyksiä, jotta ne voidaan raportoida taksonomian mukaisiksi.
DNSH-kriteerien täyttämiseksi Cargotec on analysoinut ilmastoratkaisuihin liittyvän oman toimintansa
mahdollisia vaikutuksia viiteen muuhun ympäristötavoitteeseen. Cargotec on tullut analyysin perusteella
siihen tulokseen, että sen toiminta ei aiheuta merkittävää haittaa vesi- ja merivaroille, koska Cargotecin
kokoonpanoyksiköissä ei käytetä prosessivettä. Biologisen monimuotoisuuden ja ekosysteemien osalta
ISO 14001 -sertifioidut ympäristöjohtamisen järjestelmät kattavat suurimman osan Cargotecin
kokoonpanoyksiköistä. Cargotec on myös verrannut yksiköitään alueisiin, jotka ovat erityisen herkkiä
biologisen monimuotoisuuden osalta. Kartoituksen johtopäätösten perusteella toteutetaan tarvittavia
hillitsemistoimia. Ilmastonmuutokseen sopeutumisen osalta Cargotec on analysoinut omiin
toimintoihinsa ja toimitusketjuunsa liittyviä riskejä osana skenaarioanalyysiä (yhdenmukainen Task Force
on Climate-related Financial Disclosures -työryhmän, TCFD:n, periaatteiden kanssa). Omien toimintojen
osalta näitä riskejä pidettiin vähäisinä kevyeen taserakenteeseen perustuvan kokoonpanon vuoksi.
Tämän vuoksi Cargotec on erityisen riippuvainen globaalista toimittajaverkostostaan, ja
toimitushäiriöiden riski kasvaa, koska fyysiset ilmastoriskit lisääntyvät maailmanlaajuisesti. Tästä syystä
riski koetaan korkeaksi lyhyellä aikavälillä ja erittäin korkeaksi pitkällä aikavälillä. Pilaantumiseen ja
kemikaalien käyttöön liittyvän sääntelyn noudattaminen varmistetaan Cargotecin vastuullisen hankinnan
ohjelman avulla. Cargotec on tunnistanut tuotteissaan tiettyjä vaarallisia aineita, mutta yhtiön tiedon
mukaan markkinoilla ei ole tällä hetkellä saatavilla muita sopivia vaihtoehtoisia aineita tai teknologioita
niiden korvaamiseksi. Lisäksi Cargotec edistää kiertotaloutta toiminnoissaan muun muassa
hyödyntämällä uusioraaka-aineita, käyttämällä komponentteja uudelleen sekä kierrättämällä materiaaleja
ja jätteitä.
Vaikka Cargotecin ympäristövaikutukset ovat ilmastoa ja kiertotaloutta lukuun ottamatta hyvin vähäiset,
yhtiöllä on käytössään laajoja hallintaprosesseja liittyen erilaisiin ympäristökysymyksiin, kuten
jätehuoltoon ja saasteisiin. Nämä prosessit toteutetaan pääasiassa ISO 14001 -sertifioitujen
ympäristöjohtamisjärjestelmien kautta. Johtamisjärjestelmät edellyttävät, että Cargotec arvioi ja
käsittelee toimintojensa, tuotteidensa ja palveluidensa mahdollisia ja todellisia ympäristövaikutuksia.
Mikäli haitallisia vaikutuksia havaitaan, Cargotec toteuttaa ja ylläpitää asianmukaisia valvonta- ja
parannussuunnitelmia, mikä sisältää myös tavoitteiden asettamisen. Tämä auttaa Cargotecia
varmistamaan, ettei sen toiminnasta ei aiheudu merkittävää haittaa ympäristölle.
Ihmisoikeuksia, lahjontaa, korruptiota, verotusta ja reilua kilpailua koskevien EU:n taksonomian
vähimmäistason suojatoimien osalta Cargotec on tehnyt sisäisen analyysin ohjesäännöistään ja
prosesseistaan ja uskoo noudattavansa kunkin suojatoimen periaatteita. Cargotec on laatinut
ohjesääntöjä ja pannut täytäntöön menettelyjä, joilla varmistetaan yhdenmukaisuus seuraavien
kansainvälisten ohjeistusten kanssa: OECD:n toimintaohjeet monikansallisille yrityksille, YK:n Global
Osa hallituksen toimintakertomusta34
Compact -aloite, YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevat ohjaavat periaatteet, kansainvälisen
työjärjestön (ILO) julistus työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista sekä kansainvälinen
ihmisoikeusasiakirja. Ohjesäännöt, kuten Cargotecin eettiset toimintaohjeet ja vastuullisuusohjesääntö,
luovat perustan vastuulliselle liiketoiminnalle. Tähän liittyvät prosessit ja indikaattorit, kuten sukupuolten
välinen palkkaero ja hallituksen sukupuolten monimuotoisuus, tukevat ohjesääntöjen toteuttamista.
Yksityiskohtaiset kuvaukset näistä ohjesäännöistä, prosesseista ja indikaattoreista on esitetty tässä
kestävyysraportissa.
Taksonomiakelpoisuuden arviointi
Taksonomiakelpoiseksi katsotaan toiminta, jonka on mahdollista täyttää tietyt merkittävän edistämisen
kriteerit, mutta jolle ei tällä hetkellä ole tehtynä elinkaariarviointia tai joka ei toistaiseksi täytä DNSH-
kriteereitä.
Kun EU:n taksonomia-asetus julkistettiin vuonna 2021, sääntelyn tulkinnat vaihtelivat yhtiöiden välillä.
Cargotec päivitti tulkintaansa taksonomiakelpoisesta toiminnasta vuonna 2024 ollakseen linjassa
markkinakäytäntöjen kanssa. Muutos johti siihen, että ei-taksonomian mukaiset laitteet luokitellaan
uudelleen siten, että ne siirtyvät kelpoisen kategoriasta ei-kelpoiseen. Jatkossa laitteet raportoidaan
taksonomiakelpoisina vain, kun kyseisen laitteen voidaan odottaa merkittävästi edistävän
ilmastonmuutoksen tavoitetta, mutta sen elinkaariarviointi ei ole vielä valmis ja/tai se ei vielä täysin täytä
DNSH-kriteereitä. Vertailutiedot oikaistaan vastaavasti.
Taksonomiaan liittyvät mittarit
Cargotec julkistaa EU:n taksonomiakriteerien mukaisen, ympäristön kannalta vastuullisen taloudellisen
toiminnan osuuden käyttämällä liikevaihdon, pääomamenojen ja toimintamenojen mittareita.
Liikevaihdon mittari edustaa sitä nettoliikevaihdon osuutta, joka on saatu taksonomian mukaisista
tuotteista tai palveluista. Liikevaihto koostuu IFRS:n mukaisista tuotteiden ja palveluiden myynnistä
saaduista tuotoista oikaistuna välillisillä veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla.
Vuonna 2024 taksonomian mukaisiin toimintoihin liittyvän liikevaihdon osuus kokonaisliikevaihdosta
kasvoi, kun kiertotaloustavoitteen mukaisia myyntejä raportoitiin ensimmäistä kertaa. Myös ympäristöä
koskevan delegoidun asetuksen julkaisu ja kiertotalouteen siirtymisen yhdenmukaisuuskriteerit lisäsivät
taksonomian mukaisen liikevaihdon osuutta, sillä suurin osa Cargotecin palvelutoiminnoista täyttää
kriteerit. Vuonna 2024 Cargotec myös päivitti tulkintansa taksonomiakelpoisuudesta, jotta se vastaisi
paremmin yleistä markkinatulkintaa. Tämä muutos johti merkittävään taksonomiakelpoisen liikevaihdon
laskuun.
Pääomamenojen mittari edustaa sitä osuutta pääomamenoista, joka liittyy taksonomian mukaisiin
toimintoihin. Taksonomian piiriin kuuluvat pääomamenot koostuvat aineellisten ja aineettomien
hyödykkeiden lisäyksistä, mukaan lukien vuokrasopimuksiin liittyvät käyttöoikeusomaisuuserät, jotka
otetaan huomioon ennen poistoja ja arvonalentumisia sekä mahdollisia arvonmuutoksia, mukaan lukien
uudelleenarvostuksista ja arvonalentumisista johtuvat muutokset, kyseiseltä tilikaudelta ja ilman käyvän
arvon muutoksia. Lisäksi taksonomian piiriin kuuluviin pääomamenoihin sisältyvät vastaavat
liiketoimintojen yhdistymisestä johtuvat lisäykset. Vuonna 2023 pääomamenot kasvoivat
vertailukaudesta pääasiassa laitehankintojen takia, joita hankittiin omaan ja asiakasrahoituskäyttöön.
Toimintamenojen mittari edustaa sitä osuutta toimintamenoista, joka liittyy taksonomian mukaisiin
toimintoihin. Taksonomian piiriin kuuluvat toimintamenot koostuvat suorista pääomittamattomista
menoista, jotka liittyvät tutkimukseen ja kehitykseen, kunnostustoimiin, lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin,
huoltoon ja muihin suoriin menoihin, jotka liittyvät aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden päivittäiseen
huoltoon, joka on tarpeen taksonomian mukaisten tuotteiden ja palveluiden jatkuvan ja tehokkaan
tuotannon varmistamiseksi.
Pääoma- ja toimintamenoja pidetään taksonomiakelpoisina siltä osin kuin ne koskevat hyödykkeitä ja
prosesseja, jotka liittyvät taksonomiakelpoisiin toimintoihin, kuten valmistukseen, palvelujen tarjoamiseen
tai tutkimukseen ja kehitykseen. Taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien pääoma- ja
toimintamenojen taksonomian mukainen osuus arvioidaan käyttämällä allokointiperusteena
taksonomian mukaisen liikevaihdon suhdetta taksonomiakelpoiseen liikevaihtoon. Tämä johtuu siitä,
että näitä menoja ei yleensä voida kohdentaa selvästi yhteen toimintaan. Mitään menoja ei ole raportoitu
taksonomian mukaisina pääomamenojen suunnitelman perusteella.
Ilmoitettujen määrien kaksinkertainen laskeminen on vältetty seuraavilla varotoimilla:
Kuhunkin taksonomian mukaiseen toimintaan liittyvä liikevaihto perustuu raportoituihin ulkoisiin
tuloihin, ja se ilmoitetaan yksittäisen arviointikriteerin ja taksonomiatoiminnan kohdalla.
Taksonomian mukaiseen toimintaan liittyvät pääomamenot perustuvat taloudelliseen raportointiin,
joka koostetaan asiaankuuluvaa toimintaa harjoittavilta yksiköiltä. Taksonomian mukaiset
pääomamenot ilmoitetaan arvion perusteella yksittäisen arviointikriteerin ja taksonomiatoiminnan
kohdalla.
Taksonomian mukaiseen toimintaan liittyvät toimintamenot perustuvat taloudelliseen raportointiin, joka
koostetaan asiaankuuluvaa toimintaa harjoittavilta yksiköiltä. Taksonomian mukaiset toimintamenot
ilmoitetaan arvion perusteella yksittäisen arviointikriteerin ja taksonomiatoiminnan kohdalla.
Vuonna 2024 Cargotecin jatkuviin toimintoihin liittyvä liikevaihto oli 1 647 miljoonaa euroa
(Konsernitilinpäätöksen liitetieto 2.2 Myyntituotot), josta 1,61 miljoonaa euroa oli
taksonomiakelpoista (0,1 prosenttia kokonaisliikevaihdosta) ja 474 miljoonaa euroa taksonomian
mukaista (28,8 prosenttia kokonaisliikevaihdosta). Taksonomiakelpoisen ja ei-
taksonomiakelpoisen toiminnan sekä taksonomian mukaisen ja ei-taksonomian mukaisen
toiminnan osuus kokonaisliikevaihdosta, pääomamenoista ja toimintamenoista esitellään
jäljempänä taulukoissa 3.1, 3.2 ja 3.3.
Osa hallituksen toimintakertomusta35
Taulukko 3.1: Taksonomiakelpoiseen ja taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuotteiden tai palveluiden osuus liikevaihdosta – vuotta 2024 koskevat tiedot
Merkittävät arviointikriteerit1
DNHS-kriteerit (ei merkittävää haittaa)2
Taloudellinen toiminta
Koodi(t)
Absoluuttinen liikevaihto
(MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden
edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden
edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Vähimmäistason
suojatoimet
Taksonomian mukainen
osuus liikevaihdosta, vuosi
20233
Luokka (mahdollistava
toiminta, M)
Luokka (siirtymä toiminta,
S)
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta
(taksonomian mukainen)
Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus
CCM 3.6.
223,07860
13,5 %
K
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
15.3%
M
Korjaukset, kunnostukset ja uudelleenvalmistus
CE 5.1.
84,00080
5,1 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Varaosien myynti
CE 5.2.
152,54770
9,3 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Käytetyn omaisuuden myynti
CE 5.4.
13,07230
0,8 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Tuote palveluna sekä muut kiertotaloutta tukevat
käyttö- ja tulospainotteiset palvelumallit
CE 5.5.
1,72850
0,1 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan
liikevaihto (taksonomian mukainen) (A.1)
474,42800
28,8 %
13,5 %
15,3 %
15.3%
Josta mahdollistavat toiminnat
474,42800
28,8 %
13,5 %
15,3 %
K
K
K
K
K
K
K
M
Josta siirtymätoiminnat
S
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian
mukainen toiminta)
Tieto- ja käyttötekniikkaan liittyvien tietopohjaisten
palveluiden tarjonta
CE 4.1.
1,60710
0,1 %
E
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullisen toiminnan liikevaihto (ei
taksonomian mukainen toiminta) (A.2)
1,60710
0,1 %
0,1 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
476,03510
28,9 %
13,5 %
15,4 %
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA (B)
Ei-taksonomiakelpoisen toiminnan liikevaihto
1 171,30030
71,1 %
Yhteensä (A + B)
1 647,33540
100,0 %
1 K - Kyllä, toiminta on taksonomiakelpoista ja taksonomian mukaista ko. ympäristötavoitteeseen liittyen; E - Ei, toiminta on taksonomiakelpoista mutta ei taksonomian mukaista; KEL - Kelpoista, toiminta on taksonomiakelpoista; E/KEL - Ei kelpoista,
toiminta ei ole taksonomiakelpoista
2 K - Kyllä, toiminta täyttää DNSH-kriteerit; E - Ei, toiminta ei täyty DNSH-kriteerejä.
3 Vertailukauden taksonomian mukainen liikevaihto on korjattu sisältämään vain Cargotec jatkuvat toiminnot (Hiab) esitetyissä luvuissa.
Osa hallituksen toimintakertomusta36
Taulukko 3.2: Taksonomiakelpoiseen ja taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuotteiden tai palveluiden osuus pääomamenoista – vuotta 2024 koskevat tiedot
Merkittävät arviointikriteerit1
DNHS-kriteerit (ei merkittävää haittaa)2
Taloudellinen toiminta
Koodi(t)
Absoluuttiset
pääomamenot (MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden
edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden
edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Vähimmäistason
suojatoimet
Taksonomian mukainen
osuus liikevaihdosta, vuosi
20233
Luokka (mahdollistava
toiminta, M)
Luokka (siirtymä toiminta,
S)
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta
(taksonomian mukainen)
Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus
CCM 3.6.
4,46025
6,8 %
K
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
10.7%
M
Korjaukset, kunnostukset ja uudelleenvalmistus
CE 5.1.
4,80787
7,3 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Varaosien myynti
CE 5.2.
8,73162
13,3 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Käytetyn omaisuuden myynti
CE 5.4.
0,74914
1,1 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Tuote palveluna sekä muut kiertotaloutta tukevat
käyttö- ja tulospainotteiset palvelumallit
CE 5.5.
0,09895
0,2 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan
pääomamenot (taksonomian mukainen) (A.1)
18,84782
28,7 %
6,8 %
10.7%
Josta mahdollistavat toiminnat
18,84782
28,7 %
6,8 %
K
K
K
K
K
K
K
M
Josta siirtymätoiminnat
S
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian
mukainen toiminta)
Tieto- ja käyttötekniikkaan liittyvien tietopohjaisten
palveluiden tarjonta
CE 4.1.
0,09209
0,1 %
KEL
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullisen toiminnan pääomamenot
(ei taksonomian mukainen toiminta) (A.2)
0,09209
0,1 %
0,1 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
18,93991
28,9 %
6,8 %
22,1 %
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA (B)
Ei-taksonomiakelpoisen toiminnan
pääomamenot
46,68210
71,1 %
Yhteensä (A + B)
65,62201
100,0 %
1 K - Kyllä, toiminta on taksonomiakelpoista ja taksonomian mukaista ko. ympäristötavoitteeseen liittyen; E - Ei, toiminta on taksonomiakelpoista mutta ei taksonomian mukaista; KEL - Kelpoista, toiminta on taksonomiakelpoista; E/KEL - Ei kelpoista,
toiminta ei ole taksonomiakelpoista.
2 K - Kyllä, toiminta täyttää DNSH-kriteerit; E - Ei, toiminta ei täyty DNSH-kriteerejä.
3 Vertailukauden taksonomian mukainen liikevaihto on korjattu sisältämään vain Cargotec jatkuvat toiminnot (Hiab) esitetyissä luvuissa.
Osa hallituksen toimintakertomusta37
Taulukko 3.3: Taksonomiakelpoiseen ja taksonomian mukaiseen taloudelliseen toimintaan liittyvien tuotteiden tai palveluiden osuus toimintamenoista – vuotta 2024 koskevat tiedot
Merkittävät arviointikriteerit1
DNHS-kriteerit (ei merkittävää haittaa)2
Taloudellinen toiminta
Koodi(t)
Absoluuttiset
toimintamenot (MEUR)
Osuus liikevaihdosta (%)
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden
edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Ilmastonmuutoksen hillintä
Ilmastonmuutokseen
sopeutuminen
Vesi- ja merivarojen
suojeleminen
Kiertotalouden
edistäminen
Ympäristön pilaantumisen
ehkäiseminen
Ekosysteemien ja
biodiversiteetin
suojeleminen
Vähimmäistason
suojatoimet
Taksonomian mukainen
osuus liikevaihdosta, vuosi
20233
Luokka (mahdollistava
toiminta, M)
Luokka (siirtymä toiminta,
S)
A. TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA
A.1. Ympäristön kannalta vastuullinen toiminta
(taksonomian mukainen)
Muiden vähähiilisten teknologioiden valmistus
CCM 3.6.
1,18999
1,8 %
K
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
18.8%
M
Korjaukset, kunnostukset ja uudelleenvalmistus
CE 5.1.
2,12841
3,3 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Varaosien myynti
CE 5.2.
3,86542
6,0 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Käytetyn omaisuuden myynti
CE 5.4.
0,33164
0,5 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
Tuote palveluna sekä muut kiertotaloutta tukevat
käyttö- ja tulospainotteiset palvelumallit
CE 5.5.
0,04380
0,1 %
E/KEL
E/KEL
E/KEL
K
E/KEL
E/KEL
K
K
K
K
K
K
K
S
Ympäristön kannalta vastuullisen toiminnan
pääomamenot (taksonomian mukainen) (A.1)
7,55926
11,7 %
1,8 %
18.8%
Josta mahdollistavat toiminnat
7,55926
11,7 %
1,8 %
K
K
K
K
K
K
K
M
Josta siirtymätoiminnat
S
A.2. Taksonomiakelpoinen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullinen toiminta (ei taksonomian
mukainen toiminta)
Tieto- ja käyttötekniikkaan liittyvien tietopohjaisten
palveluiden tarjonta
CE 4.1.
0,04077
0,1 %
KEL
Taksonomiakelpoisen mutta ei ympäristön
kannalta vastuullisen toiminnan toimintamenot
(ei taksonomian mukainen toiminta) (A.2)
0,04077
0,1 %
0,1 %
Yhteensä (A.1 + A.2)
7,60003
11,8 %
1,8 %
9,9 %
B. EI-TAKSONOMIAKELPOINEN TOIMINTA (B)
Ei-taksonomiakelpoisen toiminnan
toimintamenot
57,04897
88,2 %
Yhteensä (A + B)
64,64900
100,0 %
1 K - Kyllä, toiminta on taksonomiakelpoista ja taksonomian mukaista ko. ympäristötavoitteeseen liittyen; E - Ei, toiminta on taksonomiakelpoista mutta ei taksonomian mukaista; KEL - Kelpoista, toiminta on taksonomiakelpoista; E/KEL - Ei kelpoista,
toiminta ei ole taksonomiakelpoista.
2 K - Kyllä, toiminta täyttää DNSH-kriteerit; E - Ei, toiminta ei täyty DNSH-kriteerejä.
3 Vertailukauden taksonomian mukainen liikevaihto on korjattu sisältämään vain Cargotec jatkuvat toiminnot (Hiab) esitetyissä luvuissa.
Osa hallituksen toimintakertomusta38
Ydin- ja fossiiliseen kaasuun liittyvät toimet
Rivi
Ydinenergiaan liittyvät toiminnot
1.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena tutkimuksessa, kehityksessä,
demonstraatiossa ja käyttöönotossa innovatiivisille sähköntuotantolaitoksille, jotka
tuottavat energiaa ydinprosesseista ja minimoivat polttoainekierron jätteet.
EI
2.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena uusien ydinlaitosten rakentamisessa ja
turvallisessa käytössä sähköntuotantoa tai prosessilämmön tuotantoa varten, mukaan
lukien kaukolämpö sekä teolliset prosessit, kuten vedyn tuotanto. Lisäksi yritys edistää
näiden laitosten turvallisuuspäivityksiä hyödyntäen parhaita saatavilla olevia
teknologioita.
EI
3.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena olemassa olevien ydinlaitosten turvallisessa
käytössä, jotka tuottavat sähköä tai prosessilämpöä, mukaan lukien kaukolämpö sekä
teolliset prosessit, kuten vedyn tuotanto ydinenergiasta. Lisäksi yritys tukee näiden
laitosten turvallisuuspäivityksiä.
EI
Rivi
Fossiiliseen kaasuun liittyvät toiminnot
4.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena sellaisten sähköntuotantolaitosten
rakentamisessa tai toiminnassa, jotka tuottavat sähköä fossiilisia kaasumaisia
polttoaineita käyttäen.
EI
5.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
yhdistetyn sähkön, lämmön ja jäähdytyksen tuotantolaitosten rakentamisessa,
kunnostamisessa ja toiminnassa.
EI
6.
Yritys harjoittaa, rahoittaa tai on osallisena fossiilisia kaasumaisia polttoaineita käyttävien
lämmöntuotantolaitosten rakentamisessa, kunnostamisessa ja toiminnassa, jotka
tuottavat lämpöä tai jäähdytystä.
EI
Taksonomian ja ekoratkaisujen tuoteryhmän välinen yhteys
Cargotecin ekoratkaisujen tuoteryhmän on määritelty sisältävän tuotteita ja palveluita, jotka ovat
EU:n taksonomian mukaisia tai joiden odotetaan olevan sen mukaisia lähitulevaisuudessa.
Ekoratkaisujen tuoteryhmä on Cargotecin oma mittari, josta on raportoitu ulkoisesti vuodesta
2017. Vuonna 2022 Cargotec päivitti ekoratkaisujen tuoteryhmän kriteerit siten, että niiden
rakenne vastaa EU:n taksonomiamallia, minkä seurauksena ekoratkaisujen tuoteryhmä
muodostuu kahdesta kategoriasta: ilmastoratkaisuista ja kiertotalousratkaisuista.
Cargotecin ekoratkaisujen tuoteryhmän raportoinnin ja taksonomian mukaisen raportoinnin välillä
voi olla joitakin eroja. Tuoteryhmän ilmastoratkaisujen osalta laitteille on tehtävä kolmannen
osapuolen suorittama ja vahvistama elinkaariarviointi, jota täydentää DNSH-arviointi, jotta niitä
voidaan pitää taksonomian mukaisia. Tämä koskee myös Cargotecin ekoratkaisujen tuoteryhmän
kriteerejä. On kuitenkin mahdollista, että kun ekoratkaisujen tuoteryhmään lisätään uusia laitteita,
niiden elinkaariarvioinnit tai DNSH-arvioinnit eivät ole vielä valmiita, mutta ne saatetaan
päätökseen lähitulevaisuudessa. Arviointien valmistuttua näiden laitteiden odotetaan olevan
taksonomian mukaisia.
Vuoden aikana Hiab lisäsi kaksi uutta ratkaisua ekoratkaisujen tuoteryhmäänsä:
Uuden sukupolven kuormausnosturit, jotka on varusteltu Engine Control -ominaisuudella.
Ominaisuus sisältää automaattisen start/stop -toiminnon ja dynaamisen RPM-toiminnon.
Kevyemmäksi suunnitellun takalaitanostimen, joka rakennetaan käyttäen vähemmän terästä
kuin perinteisissä vaihtoehdoissa.
Cargotecilla ekoratkaisujen tuoteryhmän kriteerit ovat olleet linjassa EU:n taksonomia-asetuksen
kanssa, mutta yhteys on ollut vahvempi tietyillä liiketoiminta-alueilla kuin toisilla. Tämä johtuu
liiketoiminta-alueiden erilaisista ratkaisuvalikoimista. Jatkossa itsenäinen Hiab arvioi uudelleen
yhteyttä sen oman ekoratkaisujen tuoteryhmän ja EU:n taksonomia-asetuksen välillä.
Osa hallituksen toimintakertomusta39
Yhteiskunnalliset tiedot
YHTEISKUNNALLISET TIEDOT
Oma työvoima
Omaan työvoimaan liittyvät ohjesäännöt
Cargotecin eettisten toimintaohjeiden sosiaalisen vastuun osioon sisältyvät muun muassa
ihmiskauppa, lapsi- ja pakkotyö, terveys ja turvallisuus, monimuotoisuus sekä syrjinnän torjunta.
Eettisissä toimintaohjeissa todetaan, että Cargotec ei hyväksy sukupuoleen, sukupuoli-
identiteettiin, sukupuoliseen suuntautumiseen, rotuun ja etniseen alkuperään, uskontoon,
kansallisuuteen, ikään, fyysiseen kykyyn tai mihinkään vastaavaan ominaisuuteen perustuvaa
syrjintää.
Cargotecin vastuullisuusohjesääntö kattaa yhtiön sosiaalisen vastuun olennaiset teemat, jotka
liittyvät ihmisoikeuksiin, terveyteen ja turvallisuuteen sekä monimuotoisuuteen, yhdenvertaisuuteen
ja osallisuuteen. Ohjesäännön ihmisoikeuksia käsittelevässä osiossa kuvataan Cargotecin
ylätason lähestymistapa ihmisoikeuksia koskevaan huolellisuusvelvoitteeseen (due diligence), mikä
pitää sisällään ihmisille aiheutuvien haittavaikutusten korjaamisen ja yhteydenpidon asianomaisten
sidosryhmien, mukaan lukien yhtiön oman työvoiman, kanssa. Vastuullisuusohjesääntö vahvistaa
Cargotecin sitoumuksen kunnioittaa YK:n Global Compact -aloitteen periaatteita, OECD:n
toimintaohjeita monikansallisille yrityksille, YK:n yrityksiä ja ihmisoikeuksia koskevia ohjaavia
periaatteita, kansainvälistä ihmisoikeusasiakirjaa sekä kansainvälisen työjärjestön (ILO) julistusta
työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista. Ohjesäännön laadintaan ja päivitykseen osallistuu
Cargotecin sisäisiä asiantuntijoita eri toiminnoista, kuten henkilöstöhallinnosta ja
turvallisuustoiminnosta. Lisäksi ohjesäännön ihmisoikeuksiin liittyvät kohdat on tarkastanut BSR,
joka on maailmanlaajuinen kestävään liiketoimintaan keskittynyt asiantuntijaverkosto.
Cargotecin eettisiä toimintaohjeita täydentävässä henkilöstöohjesäännössä määritellään yhtiössä
noudatettavat työsuhteisin liittyvät periaatteet ja toimintakäytännöt. Ohjesäännössä kuvataan
henkilöstöhallinnon tehtävä, tavoitteet ja kehitysprosessit. Se koskee kaikkia Cargotecin
työntekijöitä, toimipaikkoja ja olosuhteita maailmanlaajuisesti, ja sen täytäntöönpanossa
sovelletaan paikallista lainsäädäntöä. Ohjesäännön hyväksyy Cargotecin johtoryhmä, ja siinä
käsitellään muun muassa häirinnän ja syrjinnän torjumista sekä monimuotoisuutta,
yhdenvertaisuutta ja osallistamista. Muissa sisäisissä ohjesäännöissä ja ohjeissa käsitellään monia
muita henkilöstöhallintoon liittyviä aiheita, kuten rekrytointia ja sisäisiä siirtoja, oppimista,
kehittymistä ja suoriutumista, kokonaispalkkaa ja tehtävänimikkeitä sekä globaalia liikkuvuutta.
Cargotecin henkilöstöjohtaja on ylin johtaja, joka on vastuussa kaikkien henkilöstöhallintoon
liittyvien ohjesääntöjen toimeenpanosta. Työntekijät, heidän edustajansa tai muut aiheeseen
liittyvät sidosryhmät eivät ole osallistuneet ohjesääntöjen päivittämiseen, mutta valituista aiheista
on keskusteltu Cargotecin henkilöstökokouksessa. Yhtiöllä ei ole erityistä ohjesääntöä, joka liittyisi
haavoittumiselle alttiisiin ryhmiin kuuluvien työntekijöiden osallistamiseen tai positiiviseen
toimintaan, koska tällaisia ryhmiä ei ole toistaiseksi tunnistettu. Henkilöstöohjesääntö ja muut
sisäiset henkilöstöhallintoon liittyvät käytännöt ovat kaikkien työntekijöiden saatavilla Cargotecin
intranetissä.
Ohjesääntöjen toteutumista valvotaan seuraamalla Cargotecin edistymistä henkilöstöä koskevien
tavoitteiden saavuttamisessa. Tätä työtä, jota tehdään erilaisten prosessien ja toimenpiteiden
avulla, kuvataan läpi koko Oma työvoima -osion.
Suorituksen johtamisen (Performance and Development Plan, PDP) prosessi on Cargotecin
tärkein menettely sen varmistamiseksi, että syrjintää ehkäistään ja vähennetään ja että
monimuotoisuutta ja osallistamista edistetään yleisesti. Prosessi rakentuu vuosittaisten
virstanpylväiden, kuten tavoite- ja kehityskeskustelujen, ympärille. Prosessissa esihenkilöitä
koulutetaan ja ohjataan johtamaan keskusteluja tiiminsä jäsenten kanssa ja kohtelemaan heitä
oikeudenmukaisesti esimerkiksi työsuoritusta arvioitaessa. Lisäksi rekrytointiprosesseissa pyritään
ehkäisemään syrjintää ja parantamaan monimuotoisuutta erilaisilla keinoilla, kuten rajoittamalla
hakijoiden ansioluetteloiden käyttöä mahdollisimman harvoille työntekijöille. Prosessi on
yhdenmukaistettu Cargotecin työntekijöiden yhdenvertaisuuden vahvistamiseksi ja
oikeudenmukaisuuden varmistamiseksi.
Jos syrjintää havaitaan, Cargotec soveltaa yleistä tutkintaprosessiaan ja toimii sen tulosten
perusteella. Lisätietoja prosessista on Liiketoiminnan harjoittaminen -osiossa kohdassa
Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely.
Terveyteen ja turvallisuuteen liittyvien sitoumusten toteutus
Tukeakseen Cargotecin terveyteen ja turvallisuuteen liittyvien sitoumusten toteutumista Hiab on
laatinut työntekijöilleen useita aiheeseen liittyviä ohjeita. Hiabin terveys- ja turvallisuusohjeissa
kuvataan Hiabin työntekijöille asetetut vaatimukset, joilla edistetään myönteistä
Osa hallituksen toimintakertomusta40
turvallisuuskulttuuria. Ohjeet julkaistiin vuonna 2024 kaikilla Hiabin virallisilla kielillä ja sisällytettiin
jokaisen työntekijän pakolliseen perehdytyskoulutukseen.
Hiab Take 5 -menetelmä auttaa työntekijöitä tunnistamaan ja vähentämään turvallisuusriskejä
päivittäisissä tehtävissä. Kyseinen prosessi on ensimmäisenä aiheena kaikissa sisäisissä
esityksissä, ja se julkaistiin kaikilla Hiabin virallisilla kielillä vuonna 2024.
Hiabilla on myös ohjekirja, jossa kuvataan Hiabin toimipaikkojen terveyttä, turvallisuutta ja
ympäristöä koskevat vähimmäisvaatimukset. Lisäksi Hiabilla on erityisesti sen huoltoliiketoimintaa
varten laadittu Services Safe System of Work (SSOW), jossa kuvataan divisioonan
vähimmäisturvallisuusvaatimukset ja -menettelyt.
Vuonna 2024 Hiab otti käyttöön myös Team Safety -itsearvioinnin. Kyseessä on uusi konsepti,
jossa esihenkilöiden on arvioitava suhtautumistaan työturvallisuuteen. Tavoitteena on tunnistaa
toimipaikan turvallisuuteen liittyvien työskentelytapojen heikot kohdat, jotta tarvittavat toimenpiteet
voidaan asettaa etusijalle seuraavana vuonna.
Yhteydenpito oman työvoiman kanssa
Cargotec edistää yhtiön sisäistä vuoropuhelua. Johdon ja henkilöstön välinen yhteistyö perustuu
paikalliseen lainsäädäntöön ja on järjestetty Cargotecin konserni- ja maatasolla. Kaikilla
työntekijöillä on oikeus liittyä valitsemaansa ammattiliittoon ja neuvotella kollektiivisesti. Cargotec
varmistaa, ettei työntekijöiden edustajia syrjitä ja että heillä on pääsy työntekijöiden puheille.
Johdon ja henkilöstön välinen yhteydenpito tapahtuu aiheesta riippuen joko suoraan
työntekijöiden tai heidän edustajiensa kautta. Yhtiö ei ole tunnistanut työntekijöidensä joukossa
olevan haavoittumiselle alttiita ryhmiä, joille tulisi suunnitella ja ottaa käyttöön erityistä
yhteydenpitoa. Itsenäinen Hiab suorittaa tämän työn harkintansa mukaan.
Suora yhteydenpito tapahtuu vuosittaisten ja kuukausittaisten henkilöstökyselyiden sekä yhtiön
PDP-prosessin kautta. 
Kyselyt antavat arvokasta tietoa työntekijöiden työhön liittyvistä ajatuksista koskien esimerkiksi
työn ja vapaa-ajan tasapainoa, hyvinvointia sekä johtamista ja tiimien ilmapiiriä. Kyselyiden
tulokset auttavat myös arvioimaan, kuinka tehokasta Cargotecin yhteydenpito työntekijöiden
kanssa on. Esihenkilöt käyvät tuloksia läpi tiimitapaamisissa saadakseen palautetta ja laatiakseen
toimintasuunnitelmia, jotka keskittyvät kehityskohteisiin. Vuosittainen Compass-henkilöstökysely
tavoittaa kaikki työntekijät sähköpostitse sekä erityisten kioskien ja toimipaikkakohtaisen tuen
avulla, kun taas kuukausittaiseen kyselyyn voivat vastata ne, joilla on oma työsähköpostiosoite.
Lisäksi Cargotec käyttää henkilöstöanalytiikkaa, koontinäkymiä ja mittareita, jotta se pystyy
paremmin tukemaan henkilöstöhallinnon prosesseja ja saavuttamaan halutut tulokset ja tavoitteet.
Cargotecin PDP-prosessi on johtamistyökalu, jota käytetään työssä suoriutumisen ja
henkilökohtaisen kehityksen parantamiseen. Prosessiin sisältyy työntekijöiden ja heidän
esihenkilöidensä välisiä pakollisia keskusteluja tavoitteista ja henkilökohtaisesta kehityksestä
kolme kertaa vuodessa. Lisäksi yhtiö kannustaa vahvasti säännölliseen palautteen antamiseen
osana päivittäistä johtamista. PDP-prosessia tukee Cargotecin henkilöstötietojärjestelmä, jonne
tallennetaan tavoitteet ja kehityssuunnitelmat ja jolla seurataan niiden edistymistä ja vahvistetaan
lopputulokset. Cargotecin tavoitteena on, että jokaisella työntekijällä on oma henkilökohtainen
kehittymissuunnitelma. Lisäksi yhtiöllä on oppimisalusta, jonka avulla työntekijät voivat hankkia
lisää tietoa eri aiheista.
Liiketoiminta-alueiden suunnitellun eriyttämisen takia Cargotec jatkoi vuonna 2024 toimenpiteitä,
joilla se varmisti, että esihenkilöt ja työntekijät pysyvät ajan tasalla eriyttämiseen liittyvästä
suunnittelusta, edistymisestä ja muutosjohtamisesta. Ajantasaista tietoa jaettiin ja siitä
keskusteltiin muun muassa esihenkilökoulutuksissa, tiimipalavereissa, projektikokouksissa,
henkilöstön webcasteissa ja sisäisissä artikkeleissa.
Cargotec pitää yhteyttä työntekijöiden edustajien kanssa esimerkiksi kansallisten ja paikallisten
ammattiliittojen, henkilöstön edustajien ja yritysneuvostojen (works councils) kautta paikallisen
lainsäädännön mukaisesti. Paikalliset henkilöstön edustajat ja yritysneuvostot pidetään ajan tasalla
kaikista hankkeista ja muutoksista, jotka voivat vaikuttaa merkittävästi Cargotecin työntekijöihin tai
heidän työoloihinsa, ja heidät otetaan mukaan neuvotteluihin paikallisen lainsäädännön
vaatimusten mukaisesti. Lisäksi johto ja paikallisesti valitut Cargotecin henkilöstökokouksen
(vastaa Cargotecin Eurooppalaista yritysneuvostoa) edustajat pitävät säännöllisesti etäkokouksia
ja tapaavat vuosittain kasvotusten Cargotecin henkilöstökokouksessa Euroopassa. Tavoitteena
on edistää avointa vuoropuhelua ja tiedonvaihtoa Cargotecin johdon ja työntekijöiden välillä
Euroopassa.
Vuonna 2024 Cargotec jatkoi neuvotteluja työntekijöiden edustajien kanssa useissa
toimintamaissa liiketoiminta-alueiden suunnitellusta eriyttämisestä seuraavien
organisaatiomuutosten vuoksi. Neuvotteluissa käsiteltiin henkilöstön siirtämistä Cargotecin
konsernitoiminnoista liiketoiminta-alueille vaihtelevin aikatauluin. Neuvottelujen jälkeen esihenkilöt
kävivät kahdenkeskisiä keskusteluja työntekijöiden kanssa näiden suunnitelluista tulevista
tehtävistä.
Cargotec arvioi työntekijävuorovaikutuksensa tehokkuutta esimerkiksi henkilöstö- ja
johtamiskyselyillä. Lisäksi Cargotecin johtamisen kehittämisohjelmiin osallistuneet yhtiön johtajat
voivat pyytää palautetta suorilta alaisiltaan johtamistyylejä ja tiimien ilmapiirejä koskevilla kyselyillä,
jotta he voivat parantaa johtamisvalmiuksiaan ja tiiminsä ilmapiiriä. Kaikkia ylempiä johtajia, jotka
ovat aiemmin osallistuneet näihin ohjelmiin, pyydettiin osallistumaan kyselyihin vuonna 2024.
Osa hallituksen toimintakertomusta41
Esihenkilöiden ja työntekijöiden välinen vuoropuhelu kehitys- ja muissa keskusteluissa on myös
tärkeä kanava saada palautetta vuorovaikutuksesta työntekijöiden kanssa.
Terveyttä ja turvallisuutta koskeva yhteydenpito
Cargotecilla työntekijöiden terveydenhuolto järjestetään paikallisesti kussakin toimintamaassa,
koska eri maiden säädökset vaihtelevat. Henkilökohtaisia terveystietoja käsitellään lakisääteisesti
ja luottamuksellisesti. Cargotecilla on myös tietosuojaohjesääntö.
Suurin osa Cargotecin työntekijöistä on edustettuna paikallisissa työterveys- ja
työturvallisuuskomiteoissa. Joillakin huoltoyksiköillä ei ole komiteoita niiden pienen koon vuoksi.
Komiteoihin kuuluu sekä työntekijöiden että työnantajan edustajia ja toisinaan myös Cargotecin
paikallisen terveydenhuollon järjestäjän edustajia. Komiteoiden tarkoituksena on edistää
Cargotecin ja sen työntekijöiden välistä yhteistyötä terveys- ja turvallisuusasioissa sekä seurata
edistymistä tavoitteiden saavuttamisessa. Cargotec käy läpi terveys- ja turvallisuusaiheita
työntekijöidensä kanssa myös koulutuksen kautta. Terveys- ja turvallisuuskoulutus on osa yhtiön
perehdytysprosessia, ja sitä järjestetään koko organisaatiossa. Verkko-oppimisalustat tukevat
jatkuvaa kouluttautumista, ja tehtäväkohtaisilla koulutuksilla varmistetaan, että työntekijät osaavat
tehdä työnsä turvallisesti ja oikealla tavalla. Lisäksi Cargotecin liiketoiminta-alueet kannustavat
työntekijöitä ilmoittamaan työterveyteen ja -turvallisuuteen liittyvistä huolenaiheista.
Cargotec arvioi työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen liittyvän yhteydenpidon tehokkuutta
seuraamalla ilmoitettuihin huolenaiheisiin liittyviä kehityskulkuja, kuten esiintymistiheyttä ja
raportoitujen tapausten käsittelyaikaa.
Cargotecin ja liiketoiminta-alueiden henkilöstöjohtajilla on perimmäinen operatiivinen vastuu sen
varmistamisesta, että yhteydenpito työntekijöiden kanssa todella tapahtuu ja että tulokset
ohjaavat yhtiön toimintatapoja. Koska terveyteen ja turvallisuuteen liittyvä yhteydenpito
työntekijöiden kanssa tapahtuu operatiivisella ja paikallisella tasolla, sitä hallinnoivat Cargotecin
liiketoiminta-alueet. Hiabilla ylin tästä yhteydenpidosta vastaava johtaja on Demountables and
Defence -divisioonan johtaja.
Prosessit kielteisten vaikutusten korjaamiseksi ja kanavat
huolenaiheiden esiin tuomiseksi
Cargotecin työntekijät voivat ilmoittaa huolenaiheistaan ja mahdollisista väärinkäytöksistä eri
kanavien kautta. Näitä ovat muun muassa oma esihenkilö sekä paikallinen tai konsernitason
henkilöstöhallinto.
Lisäksi työntekijät voivat ilmoittaa huolenaiheistaan Cargotecin eettisyydestä ja
vaatimustenmukaisuudesta vastaavalle (E&C) toiminnolle tai yhtiön SpeakUp-kanavan kautta.
Cargotecin SpeakUp-kanava on ulkoisesti operoitu työkalu nimettömän ilmoituksen tekemiseen,
ja sitä voivat käyttää sekä sisäiset että ulkoiset sidosryhmät. SpeakUp-kanavaa ja sen kautta
tehtyjä ilmoituksia hallinnoi Cargotecin E&C-toiminto. Toiminto saa lisäksi suoria ilmoituksia
esihenkilöiltä ja linjaorganisaatiolta. Cargotecin pakollisessa vuosittaisessa eettisiä toimintaohjeita
käsittelevässä koulutuksessa annetaan tietoa SpeakUp-kanavasta ja muista ilmoituskanavista.
Yhtiön vuosittaisessa henkilöstökyselyssä mitataan, kuinka miellyttäväksi työntekijät kokevat
huolenaiheista ilmoittamisen (eettisten toimintaohjeiden indeksi, 85 prosenttia jatkuville toiminnoille
vuonna 2024).
Jokaisella Cargotecin liiketoiminta-alueella on eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta
vastaava johtaja, joka vastaa vaatimustenmukaisuusohjelman ja ilmoituskanavien kehittämisestä ja
edistämisestä omalla liiketoiminta-alueellaan monin eri keinoin. Näitä keinoja ovat muun muassa
eettisiä toimintaohjeita koskeva pakollinen vuosittainen koulutus, viestintä työntekijöille,
koulutustilaisuudet, E&C-toiminnon, liiketoiminta-alueiden johtoryhmien ja korkean riskin
henkilöstön väliset tapaamiset sekä eettisistä toimintaohjeista kertominen ulkoisille
myyntikumppaneille, kuten jälleenmyyjille ja edustajille.
Cargotec ei edellytä, että huolenaiheesta ilmoittavalla henkilöllä on varmaa näyttöä
väärinkäytöksestä ilmoitusta tehdessään, mutta ilmoitus on tehtävä vilpittömin mielin. Cargotec ei
koskaan aseta rangaistuksia tai muita vastatoimia ilmoituksen vilpittömin mielin tehneelle
henkilölle. Henkilöstöhallinnon vastuulla on seurata, yritetäänkö huolenaiheensa ilmoittaneita
henkilöitä rangaista tai asettaa epäedulliseen asemaan, ja reagoida tällaisiin yrityksiin. Lisäksi
Cargotec on ryhtynyt perustamaan erityisiä rekistereitä ilmiantajien oikeuksien tukemiseksi maissa,
joissa edellytetään paikallisia ilmoituskanavia.
Kaikki ilmoitetut tapaukset arvioidaan luottamuksellisesti ja tutkitaan yhtiön eettisten
toimintaohjeiden prosessin mukaisesti. Lisätietoja tästä menettelystä on Liiketoiminnan
harjoittaminen -osiossa kohdassa Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely.
Cargotec arvioi ilmoituskanaviensa tehokkuutta esimerkiksi ilmoitusmäärien perusteella.
Cargotecin näkemyksen mukaan ilmoitusmäärien lisääntyminen osoittaa, että ihmiset ovat
tietoisia kanavista ja luottavat niihin, kun taas huomattava väheneminen voi olla merkki
päinvastaisesta.
Terveys- ja turvallisuuspoikkeamista ilmoittaminen ja korjaamistoimenpiteet
Terveys ja turvallisuus on operatiivinen ja paikallinen teema, jota hallinnoivat Cargotecin
liiketoiminta-alueet ja yksittäiset toimipaikat. Tämän vuoksi yhtiön raportointi- ja korjaamisprosessit
poikkeavat muista olennaisista sosiaalisista teemoista. Tapaturmien, läheltä piti -tilanteiden ja
turvallisuushuolenaiheiden raportointia edistetään koko organisaatiossa, jotta olemassa olevia
Osa hallituksen toimintakertomusta42
toimintatapoja voidaan parantaa mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti. Työntekijöillä on oikeus
ja velvollisuus keskeyttää vaarallinen työ ilman pelkoa vastatoimista.
Kaikki työntekijät ja ulkopuoliset työntekijät voivat raportoida turvallisuushuolenaiheista
vakiintuneiden ilmoituskanavien kautta (digitaalisesti ja kasvotusten). Kaikki ilmoitukset arvioidaan,
ja aiheesta vastuussa oleva esihenkilö päättää asianmukaiset toimet ja suorittaa ne. Raportoitujen
huolenaiheiden määrän seuraaminen auttaa Cargotecia arvioimaan terveyteen ja turvallisuuteen
liittyvien kanavien tehokkuutta ja sitä, tuntevatko työntekijät kanavat ja luottavatko he niihin.
Kun turvallisuushuolenaiheesta tai loukkaantumisesta tehdään ilmoitus, tapauksen mahdollinen
vakavuuden taso määrittää tutkintaprosessin. Tutkinnan tulokset puolestaan määrittävät
ennaltaehkäisevät ja korjaavat toimenpiteet. Välittömiin korjaaviin toimiin voi kuulua työn
keskeyttäminen, kunnes turvallinen työskentelytapa on määritelty. Pitkän aikavälin korjaavia
toimenpiteitä voivat olla työtapojen parantaminen, turvallisuusmenettelyjen muuttaminen ja
uudelleenkoulutus. Lisäksi, jos työntekijä ei pysty suorittamaan tavanomaisia työtehtäviään
sairauden tai loukkaantumisen vuoksi, Hiab tarjoaa mahdollisuuden siirtyä muihin tehtäviin. Tämän
vaihtoehdon ansiosta työntekijä voi saada palkkaa ja olla osa työyhteisöä sen sijaan, että hän olisi
poissa pitkään. Työhön liittyvän vamman tai sairauden saaneet työntekijät voivat hakea korvausta
vakuutuksesta tai työnantajan ylläpitämistä korvausrahastoista. Tämä koordinoidaan paikallisesti
paikallisen lainsäädännön perusteella.
Omaan työvoimaan liittyvät toimenpiteet
Ihmisoikeudet
Cargotec laati vuonna 2024 ohjeistuksen, joka auttaa sen liiketoiminta-alueita suunnittelemaan ja
toteuttamaan ihmisoikeuksia koskevaa huolellisuusvelvoitetta tulevina itsenäisinä yhtiöinä.
Valmistautuessaan tulevaan EU:n direktiiviin yritystoiminnan kestävää toimintaa koskevasta
huolellisuusvelvoitteesta (CSDDD) itsenäinen Hiab ottaa vastuun oman ihmisoikeuksia koskevan
huolellisuusvelvoitteen prosessin kehittämisestä. Tähän sisältyy Hiabin toimintaa ja arvoketjua
koskeva ihmisoikeusvaikutusten arviointi.
Vuoden aikana Cargotec toteutti myös toimenpiteitä ihmisoikeuksia koskevan sisäisen
tietoisuuden ja osaamisen lisäämiseksi. Yhtiön ihmisoikeuksiin liittyvä tavoite vuodelle 2024 oli,
että kaikki työntekijät suorittavat ihmisoikeuskoulutuksen osana pakollista eettisiä toimintaohjeita
käsittelevää koulutusta. Koulutuksen suoritti 97 prosenttia työntekijöistä jatkuvissa toiminnoissa
(Cargotec yhteensä: 95 prosenttia).
Terveys ja turvallisuus
Terveys- ja turvallisuusjohtamisen järjestelmä ISO 45001 ohjaa Cargotecin turvallisuusvaikutusten
johtamista päivittäisessä toiminnassa. Vuonna 2024 ISO 45001 -sertifioinnin henkilöstömäärään
perustuva kattavuus Hiabin kokoonpanoyksiköissä oli 71 prosenttia. Henkilöstömäärä kattaa
kaikki työntekijät ja ulkoiset urakoitsijat, jotka sisältyvät Cargotecin henkilöstörekisteriin, kuten
tilapäiset työntekijät ja pitkäaikaiset urakoitsijat. ISO 45001 -johtamisjärjestelmä on käytössä vain
kokoonpanoyksiköissä, koska yhtiön muut yksiköt ovat pääasiassa pieniä toimistoja, joissa riskit
ovat vähäisiä. Tästä johtuen Cargotecin liiketoiminta-alueet ovat ISO 45001 -järjestelmän ohella
ottaneet käyttöön terveys- ja turvallisuusraportointijärjestelmän koko organisaatiossa, myös
muissa kuin kokoonpanoyksiköissä.
Cargotec pyrkii varmistamaan, että sen toiminta ei aiheuta tai edistä vaarallisia työolosuhteita
esimerkiksi mahdollistamalla työntekijöiden poistumisen vaarallisista tilanteista ja niistä
raportoimisen.
Cargotecin terveys- ja turvallisuustoimenpiteet suunnitellaan, toteutetaan ja niitä valvotaan
liiketoiminta-alueissa tunnistettujen turvallisuushuolenaiheiden perusteella. Vastuulliset esihenkilöt
johtavat toimenpiteitä toimipaikkatasolla. Hiabilla arvio siitä, mitä toimenpiteitä toteutetaan,
perustuu usein turvallisuustilastoihin. Tyypillisesti toiminta on reaktiivista, kun se liittyy
tapahtuneisiin turvallisuuspoikkeamiin, ja proaktiivista, kun se liittyy havaittuihin huolenaiheisiin.
Hiab luottaa sisäisiin tarkastuksiin ja turvallisuusammattilaistensa kokemukseen määrittäessään,
mitkä toimenpiteet ovat tarpeellisia ja tehokkaita. Lisäksi Hiabin liiketoimintadivisioonat
kokoontuvat kuukausittain turvallisuusarviointeihin, joissa tulevia toimia yhdenmukaistetaan.
Suoritettujen toimenpiteiden tehokkuutta arvioidaan ensisijaisesti seuraamalla Cargotecin
työtapaturmataajuusindeksin (IIFR, loukkaantumisten määrä miljoonaa työtuntia kohti)
kehittymistä.
Vuonna 2024 Cargotec tuki terveyteen ja turvallisuuteen liittyvien sitoumustensa toteutusta
monilla toimenpiteillä. Useimpien toimenpiteiden ensisijaisena tarkoituksena oli saada aikaan
myönteinen vaikutus. Hiab esimerkiksi toteutti askelmäärähaasteen, jonka tavoitteena oli lisätä
työntekijöiden liikkumisen määrää päivittäisissä rutiineissa, muuttaa tottumuksia pitkällä aikavälillä
ja parantaa yhteishenkeä. Haaste kesti kuukauden ja oli avoin kaikille Hiabin työntekijöille.
Vuoden aikana Hiab toteutti myös positiivisen ilmoittamisen kampanjan, jolla kannustettiin
antamaan myönteistä palautetta ja toimimaan turvallisesti. Samalla kampanja tutustutti työntekijät
Hiabin verkossa olevaan ilmoitustyökaluun ja prosesseihin. Kampanja oli aktiivinen viikon ajan ja
avoin kaikille Hiabin työntekijöille.
Myös Hiabin Dare to care -konsepti pilotoitiin vuonna 2024. Sen tavoitteena on rohkaista
toimipaikan työntekijöitä osallistumaan turvallisen työpaikan luomiseen ja samalla lisätä linjajohdon
vastuun ottoa ja vuorovaikutusta. Dare to care on jatkuva konsepti, jolla ei ole päättymispäivää, ja
siihen kuuluu erilaisia aktiviteetteja, kuten kouluta kouluttajaa -tilaisuuksia.
Osa hallituksen toimintakertomusta43
Lisäksi terveys- ja turvallisuusolosuhteita parannettiin vuoden aikana osana Hiabin hanketta
kehittää ”mallitehdas” kolmessa toimipaikassa (Suomen Raisiossa, Irlannin Dundalkissa ja Italian
Minerbiossa). Hankkeessa toteutetaan lean-periaatteita muuttamalla toimipaikkojen rakennetta ja
päivittäisiä johtamismalleja. Tavoitteena on vähentää kaikkea sellaista toimintaa, joka ei ole
tuottavaa. Tämä voi tarkoittaa liikkumisen vähentämistä toimipaikassa optimoimalla työasemien
sijaintia tai sitä, että vähennetään riskiä suorittaa tehtävä turvattomalla tavalla. Hanke on jatkuva,
ja kolmen toimipaikan kaikki työntekijät kuuluvat sen piiriin.
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille
Panostamalla toimenpiteisiin, jotka liittyvät monimuotoisuuteen, yhdenvertaisuuteen ja
osallistamiseen sekä osaamisen kehittämiseen Cargotec pyrkii varmistamaan, että sen
toimintatavat eivät aiheuta tai edistä olennaisia kielteisiä vaikutuksia yhtiön työvoimaan. Vuonna
2024 toteutetut toimenpiteet kuvataan alla.
Cargotecin monimuotoisuuteen, yhdenvertaisuuteen ja osallistamiseen liittyvä työ on kattanut
suurimman osan yhtiön niistä olennaisista vaikutuksista, jotka liittyvät teemaan Yhdenvertainen
kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille. Cargotecin liiketoiminta-alueiden suunnitellun
eriyttämisen vuoksi monimuotoisuuteen, yhdenvertaisuuteen ja osallistamiseen liittyvät hankkeet
tulivat liiketoiminta-alueiden vastuulle vuonna 2024. Cargotec jakoi vuoden aikana tietonsa ja
materiaalinsa Hiabille tukeakseen aiheeseen liittyvän työn ja tavoiteasetannan suunnittelua ja
toteutusta jatkossa.
Monimuotoisuus, yhdenvertaisuus ja osallistaminen ovat jatkossakin tärkeitä elementtejä Hiabin
henkilöstöstrategiassa, sillä Hiab aikoo ottaa nämä periaatteet käyttöön koko organisaatiossa.
Hiab laati vuonna 2024 suunnitelman, jolla se varmistaa asianmukaisiin toimenpiteisiin ryhtymisen
monimuotoisuuden, yhdenvertaisuuden ja osallistamisen edistämiseksi jatkossa. Hiab jatkaa
myös aiheeseen liittyvien kysymysten seurantaa vuosittaisessa henkilöstökyselyssään.
Vuonna 2024 Hiab otti käyttöön uuden oppimisympäristön nimeltä @HiabLearns. Tavoitteena on,
että kaikkien Hiabin työntekijöiden olisi helpompi löytää Hiabin oppimisen hallintajärjestelmästä
sopivia oppimismahdollisuuksia, kuten keskusteluja, virtuaalisia oppitunteja, mikro-
oppimismahdollisuuksia ja verkkokursseja. @HiabLearns-oppimisympäristön kehitys jatkuu
tulevina vuosina.
Yhdenvertainen kohtelu ja yhtäläiset mahdollisuudet kaikille -teeman osalta Cargotec käyttää 
pääasiassa kuukausittaisia ja vuosittaisia kyselyjään arvioidakseen tarvittavia toimenpiteitä sekä
kyseisten toimenpiteiden ja niihin liittyvien hankkeiden tehokkuutta. Yhdessä yhtiön monien
raportointikanavien kanssa nämä kyselyt auttavat yhtiötä varmistamaan, että sen toimet eivät
edistä sen työvoimaan kohdistuvia olennaisia kielteisiä vaikutuksia. Ne häirintään ja syrjintään
liittyvät tapaukset, jotka raportoitiin Cargotecin SpeakUp-ilmoituskanavan kautta vuoden 2024
aikana esitetään osiossa Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset. Yhtiö
toteutti korjaavia toimenpiteitä neljässä vahvistetussa tapauksessa muun muassa käymällä
keskusteluja, määräämällä kurinpidollisia toimien ja jopa päättämällä väärintekijän työsuhteen.
Omaan työvoimaan liittyvät tavoitteet ja mittarit
Cargotecin omaan työvoimaan liittyvä ulkoisesti julkistettu tavoite on integriteetti-indeksi.
Integriteetti-indeksi perustuu tiettyihin kysymyksiin Cargotecin vuosittaisessa henkilöstökyselyssä,
joka tavoittaa kaikki työntekijät. Kysymykset liittyvät työntekijöiden näkemyksiin yhtiön
vastuullisuudesta (eettiset toimintaohjeet, oikeudenmukainen kohtelu, turvallisuus ja
ympäristövastuu), heidän ylpeyteensä ja toiveikkuuteensa koskien työnantajaa (ylpeitä
saadessaan olla osa yhtiötä ja suhtautuvat myönteisesti yksikkönsä tulevaisuuteen) sekä heidän
ajatuksiinsa johtamisen laadusta. Integriteetti-indeksillä pyritään siten selvittämään, kuinka hyvin
Cargotecin monimuotoisuuteen, yhdenvertaisuuteen ja osallistamiseen sekä johtajuuteen liittyviä
sitoumuksia toteutetaan.
Vuoden 2024 tavoitteena oli säilyttää integriteetti-indeksin taso yli 77 prosentissa, mikä
saavutettiin, sillä indeksi oli 78 prosenttia jatkuville toiminnoille (2023: 78). Tavoitteen asettaa
ensisijaisesti henkilöstöhallinnon johto. Vaikutuksen kohteena olevat sidosryhmät, tässä
tapauksessa Cargotecin työntekijöitä tai heidän edustajiaan, eivät osallistu tavoitteen
asettamiseen.
Cargotec ei ole asettanut tavoitteita niille olennaisille vaikutuksille, riskeille ja mahdollisuuksille,
jotka liittyvät yhdenvertaiseen kohteluun ja yhtäläisiin mahdollisuuksiin kaikille. Jatkossa itsenäinen
Hiab päättää mahdollisista tavoitteistaan. Cargotecin terveys- ja turvallisuustavoitteet selitetään
jäljempänä tässä osiossa.
Henkilöstöön liittyvien tärkeimpien suoritusmittareiden raportoinnissa käytettävä yksikkö on
henkilöstömäärä. Cargotecin työntekijöiden määrä liiketoiminta-alueittain saadaan Cargotecin
henkilöstöhallintojärjestelmästä. Muut henkilöstöhallintoon liittyvät tiedot perustuvat Cargotecin
verkkopohjaisen henkilöstötietojärjestelmän tietoihin. Ellei toisin mainita, henkilöstöluvut sisältävät
vakituiset ja tilapäiset työntekijät sekä valvotut työntekijät. Terveys- ja turvallisuustiedot kerätään
Cargotecin kestävyysraportointijärjestelmästä, joka on käytössä koko organisaatiossa. Cargotecin
työterveyden ja -turvallisuuden hallintajärjestelmän kattavuus lasketaan yhtiön
kokoonpanoyksiköiden osalta, ja se perustuu henkilöstömäärään.
Ellei toisin mainita, Cargotec yhteensä ei sisällä Kalmarin lukuja vuoden 2024 ensimmäiseltä
puoliskolta yhtiön omaan työvoimaan liittyvien suoritusmittareiden osalta. Tämä johtuu
henkilöstömäärän laskemistapaan liittyvistä haasteista (lasketaan vuoden lopussa tai tiettynä
päivänä, ei juoksevana lukuna).
Osa hallituksen toimintakertomusta44
Työsuhteisten ja muiden kuin työsuhteisten työntekijöiden ominaisuudet
Cargotecin jatkuvien toimintojen palveluksessa oli vuoden 2024 lopussa 4 137 henkilöä
(31.12.2023: 4 311). Nämä tiedot ovat myös hallituksen toimintakertomuksen taloudellista
kehitystä käsittelevässä osiossa Henkilöstö-kohdassa (erot luvuissa on selitetty tämän
kestävyysraportin osiossa Yleiset tiedot). 
Keskeiset työntekijäluvut
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Työntekijöiden määrä
4 137
4 311
6 095
– Naiset
869
895
1 440
– Miehet
3 268
3 416
4 655
– Alle 30-vuotiaita
543
572
724
– 30–50-vuotiaita
2 168
2 271
3 316
– Yli 50-vuotiaita
1 426
1 468
2 055
Vakituiset työntekijät
3 941
3 972
5 760
– Naiset
807
812
1 317
– Miehet
3 134
3 160
4 443
Määräaikaiset työntekijät
196
339
335
– Naiset
62
83
123
– Miehet
134
256
212
Vaihtelevan työajan työntekijät
583
560
614
– Naiset
77
66
85
– Miehet
506
494
529
Kokoaikaiset työntekijät
3 995
4 183
5 918
– Naiset
821
847
1 381
– Miehet
3 174
3 336
4 537
Osa-aikaiset työntekijät
142
128
177
– Naiset
48
48
59
– Miehet
94
80
118
Ulkopuolisen työvoiman määrä1
121
178
192
– Naiset
24
35
41
– Miehet
97
143
151
Työvoima yhteensä
4 258
4 489
6 287
1 Cargotecilla on omien työntekijöidensä lisäksi ulkopuolista työvoimaa, johon kuuluu määräaikaisia työntekijöitä, konsultteja
ja vuokratyöntekijöitä. Ulkopuolisilla työntekijöillä on tyypillisesti määräaikainen, kokoaikainen sopimus. Ulkopuolinen
työvoima ei sisällä alihankkijoita, joilta Cargotec ostaa vain ennalta määriteltyjä toimituksia, kuten tuotteita tai jatkuvaa
palvelua, jota hallinnoi yksinomaan toimittaja (ei nimettyä linjaesihenkilöä Cargotecilla), ja jossa työn voi suorittaa kuka
tahansa toimittajan järjestämä henkilö.
Jatkuvat toiminnot
2024
2023
Työsuhteisten työntekijöiden
määrä sopimustyypeittäin ja
alueittain
AMER
APAC
EMEA
Yhteensä
AMER
APAC
EMEA
Yhteensä
Vakituiset työntekijät
898
144
2 899
3 941
877
152
2 943
3 972
Määräaikaiset työntekijät
5
7
184
196
4
4
331
339
Vaihtelevalla työajalla
työskentelevät työntekijät
560
0
23
583
540
0
20
560
Kokoaikaiset työntekijät
894
147
2 954
3 995
872
153
3 158
4 183
Osa-aikaiset työntekijät
9
4
129
142
9
3
116
128
Yhteensä
903
151
3 083
4 137
881
156
3 274
4 311
Cargotec yhteensä
2024
Työsuhteisten työntekijöiden
määrä sopimustyypeittäin ja
alueittain
AMER
APAC
EMEA
Yhteensä
Vakituiset työntekijät
972
498
4 290
5 760
Määräaikaiset työntekijät
5
101
229
335
Vaihtelevalla työajalla
työskentelevät työntekijät
589
0
25
614
Kokoaikaiset työntekijät
966
595
4 357
5 918
Osa-aikaiset työntekijät
11
4
162
177
Yhteensä
977
599
4 519
6 095
Osa hallituksen toimintakertomusta45
Työntekijöiden määrä maittain, joissa on
vähintään 10 % kokonaistyövoimasta
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Yhdysvallat
799
793
867
– Naiset
130
119
145
– Miehet
669
674
722
Puola
526
558
850
– Naiset
172
182
295
– Miehet
354
376
555
Suomi
508
485
624
– Naiset
130
142
160
– Miehet
378
343
464
Ruotsi
427
447
615
– Naiset
84
87
125
– Miehet
343
360
490
Työsuhteisten työntekijöiden vaihtuvuus
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Yhtiöstä lähteneet työntekijät 1
607
641
866
Työntekijöiden vaihtuvuus (%) 2
15 %
16 %
15 %
1 Sisältää vain työsuhteiset vakituiset työntekijät. Sisältää kaikki syyt työsuhteen loppumiselle (vapaaehtoinen lähteminen,
irtisanominen, eläköityminen, kuolema).
2 Sisältää samat työntekijät ja syyt kuin yllä. Jaettuna työsuhteisten vakituisten työntekijöiden määrällä (tilanne 31.
joulukuuta 2024).
Monimuotoisuuden mittarit
Ylimmän johdon ja työsuhteisten työntekijöiden kokoonpanot jaoteltuna sukupuolen ja ikäryhmän mukaisesti (%)
Hallitus1
Cargotecin johtoryhmä1
Työntekijät
Monimuotoisuuden mittarit
Jatkuvat toiminnot
Cargotec yhteensä
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
Sukupuoli
määrä
%
määrä
%
määrä
%
määrä
%
määrä
%
määrä
%
määrä
%
Miehet
4
57 %
3
38 %
6
75 %
6
67 %
3 268
79 %
3 416
79 %
4 655
76 %
Naiset
3
43 %
5
63 %
2
25 %
3
33 %
869
21 %
895
21 %
1 440
24 %
Ikäryhmä
alle 30-vuotiaat
%
%
%
%
543
13 %
572
13 %
724
12 %
30–50-vuotiaat
%
1
13 %
%
%
2 168
52 %
2 271
53 %
3 316
54 %
yli 50-vuotiaat
7
100 %
7
88 %
8
100 %
9
100 %
1 426
34 %
1 468
34 %
2 055
34 %
1 Vain jatkuvat toiminnot. Cargotecin hallituksen tai johtoryhmän kokoonpanoihin ei tullut muutoksia Kalmarin eriyttämisen tai MacGregorin myynti-ilmoituksen jälkeen.
Osa hallituksen toimintakertomusta46
Koulutus ja osaamisen kehittäminen
Tavoite- ja kehityskeskustelut sekä koulutustunnit
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Työntekijät, jotka osallistuivat säännöllisiin tavoite- ja
kehityskeskusteluihin (%)
93 %
92 %
91 %
Naiset
92 %
90 %
90 %
Miehet
93 %
93 %
91 %
Keskimääräinen koulutustuntien määrä työntekijää kohti
(LEARN)
7,22
9,75
5,85
Naiset
5,20
6,60
4,43
Miehet
7,79
10,94
6,31
Työntekijät, joilla ei ole pääsyä yhtiön henkilöstötietojärjestelmään (pääasiassa työntekijät
tuotannossa ja huoltoyksiköissä), kuuluvat paikallisen suorituksen johtamisen prosessin piiriin.
Keskimääräinen koulutustuntien määrä työntekijää kohti sisältää vain verkkokurssit, jotka on
suoritettu Cargotecin LEARN-oppimisalustalla. Cargotecilla ei tällä hetkellä ole riittävästi tietoa
LEARN-alustan ulkopuolella suoritetusta koulutuksesta, joten luku ei sisällä koulutusta, jonka
työntekijät ovat saattaneet suorittaa toisella verkkoalustalla tai omatoimisesti. Koulutustuntien
määrä työntekijää kohti lasketaan kunkin verkkokurssin arvioidun suoritusajan perusteella, ei
koulutuksen suorittamiseen todellisuudessa käytetyn ajan perusteella.
Terveys ja turvallisuus
Cargotecin turvallisuustavoite vuodelle 2024 korvattiin vuoden 2024 ensimmäisellä neljänneksellä
liiketoiminta-aluekohtaisilla tavoitteilla valmisteltaessa yhtiön liiketoiminta-alueiden suunniteltua
eriyttämistä. Hiabin turvallisuustavoitteena oli saavuttaa työtapaturmataajuudeksi (IIFR,
loukkaantumisten määrä miljoonaa työtuntia kohti) alle 3,2. Tavoitteen piiriin kuuluvat liiketoiminta-
alueen kaikki työntekijät. Cargotecin IIFR-tavoitteilla ei ole ollut vertailuvuotta, koska edistymistä
on seurattu jatkuvan vuosittaisen parantamisen avulla. Tätä lähestymistapaa sovellettiin myös
liiketoiminta-aluekohtaisiin tavoitteisiin. Tavoitteiden saavuttamista seurataan kuukausittain, ja
tiedot kehityksestä julkaistaan ulkoisesti neljännesvuosittain Cargotecin osavuosikatsausten
yhteydessä.
Cargotecin terveys- ja turvallisuustavoitteet määritellään historiallisten IIFR-tietojen ja yhtiön
tulevasta kehityksestä saatavilla olevien tietojen perusteella. Nämä tiedot auttavat yhtiötä
muodostamaan käsityksen realistisista mutta kunnianhimoisista kehitysmahdollisuuksista, joiden
pohjalta määritetään vuosittainen kehitystavoite. Tavoitteet ovat linjassa raskaan teollisuuden
laajemman ja pitkän aikavälin tavoitteen kanssa, joka on tapaturmien määrän vähentäminen. Ne
ovat myös linjassa sen kanssa, että Cargotec on ohjesäännöissään sitoutunut tavoittelemaan
nollaa tapaturmaa ja asettamaan turvalliset työolosuhteet etusijalle joka tilanteessa. Tavoitteiden
seuraamiseen osallistuu monia sidosryhmiä, sillä edistymistä tarkastellaan paikallisesti työterveys-
ja turvallisuuskomiteoiden kanssa sekä laajemmin liiketoiminta-alueiden tapaamisissa ja koko
yhtiön laajuisissa, neljännesvuosittaisissa webcast-lähetyksissä. Lisäksi jokainen työntekijä, joka
ilmoittaa turvallisuuspoikkeamasta tai läheltä piti -tilanteesta, edistää tavoitteen saavuttamista.
Ilmoitusten kautta saadaan myös arvokasta tietoa siitä, mihin toimiin kannattaa keskittyä
turvallisuustason parantamiseksi.
Vuonna 2024 Hiabin IIFR oli 3,2 (2023: 3,2), eli tavoite saavutettiin. IIFR heikkeni
kokoonpanoyksiköissä ollen 4,2 (3,5), mutta parani muissa kuin kokoonpanoyksiköissä ollen 2,0
(2,8).
IIFR:n lisäksi Cargotecin turvallisuustasoa seurataan useilla muilla mittareilla. Yhtiön
turvallisuusluvut kattavat omat työntekijät ja tietyt ulkopuoliset urakoitsijat (kuten määräaikaiset
työntekijät ja vuokratyöntekijät) mutta eivät alihankkijoita puutteellisten työaikatietojen vuoksi.
Muista omaa työvoimaa koskevista mittareista poiketen Cargotecin terveys- ja turvallisuusluvut
sisältävät Kalmarin toteuman vuoden ensimmäisen puoliskon osalta.
Cargotecin kaikkien työtapaturmien taajuus (TRIF, tapaturmien kokonaismäärä miljoonaa työtuntia
kohti) sisältää kuolemantapaukset, poissaoloon johtaneet tapaturmat, sairaanhoitoa edellyttäneet
tapaturmat ja tapaukset, joissa työtehtäviä on jouduttu rajoittamaan.
Työperäiset loukkaantumiset ja terveysongelmat
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Työtapaturmataajuus (IIFR, kaikki toiminnot)
2,8
2,8
3,0
Kaikkien työtapaturmien taajuus (TRIF)
7,6
8,4
6,3
Kirjattavien työtapaturmien lukumäärä
57
67
98
Omat työntekijät, jotka kuuluvat lakisääteisiin vaatimusten ja/tai
tunnustettuihin standardeihin perustuvan terveys- ja
turvallisuusjohtamisjärjestelmän piiriin (%)1
71 %
71 %
87 %
Työperäisistä loukkaantumisista ja sairastumisista johtuvien
kuolemantapausten lukumäärä
0
0
0
Kirjattavien työperäisten terveysongelmien lukumäärä
10
5
14
Tapaturmien, onnettomuuksien, ja kuolemantapausten vuoksi
menetettyjen päivien määrä2
652
318
2 665
1 Henkilöstömäärään perustuva kattavuus kokoonpanoyksiköissä.
2 Luku sisältää työperäisten tapaturmien vuoksi menetetyt päivät (menetetyn työajan, rajatun työn ja lääketieteellistä hoitoa
vaativat tapaukset). Se ei sisällä työperäisten terveysongelmien vuoksi menetettyjä päiviä, koska Cargotec ei tällä hetkellä
pysty hankkimaan näitä tietoja luotettavasti.
Vuoden aikana yhtiön jatkuvat toiminnot kirjasi kymmenen terveysongelmatapausta. Yleisin
juurisyy näille tapauksille oli olemassa oleva selkään tai hartioihin liittyvä terveydentilan tekijä.
Osa hallituksen toimintakertomusta47
Cargotec ei tällä hetkellä pysty keräämään keskitetysti tietoa kaikista tapauksista, joissa
sairausloma myönnetään työhön liittyvän sairauden vuoksi, joten luku ei välttämättä anna
täydellistä kuvaa tilanteesta. Tietosuojasyistä pääsy näihin tietoihin rajoittuu tiukasti tiettyihin
työtehtäviin, pääasiassa henkilöstöhallinnossa. Tämän prosessin kehittäminen tarvittavien tietojen
saamiseksi on jatkossa itsenäisen Hiabin harkinnan varassa ja vastuulla.
Ansiotuloa koskevat mittarit
Sukupuolten välinen palkkaero ja kokonaispalkitseminen
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Sukupuolten välinen palkkaero keskimääräisen bruttotuntipalkan
tason perusteella (%)
8,3 %
7,6 %
16,4 %
Vuotuista kokonaisansiota koskeva suhdeluku
Korkeimman palkkion saavan henkilön (toimitusjohtaja) vuotuisen
peruspalkan suhde kaikkien työntekijöiden (pois lukien
toimitusjohtaja) vuotuisen peruspalkan mediaaniin
16,76
18,01
15,95
Sukupuolten välistä palkkaeroa koskeva luku vuodelta 2024 kertoo ylätason tilanteen. Yhtiön
tiedot eivät tällä hetkellä ole riittävän yksityiskohtaisia ottamaan huomioon eri muuttujien
vaikutuksia, kuten sitä, miten sukupuoli voi vaikuttaa palkkatasoon tiettyjen roolien sisällä.
Itsenäinen Hiab vastaa tämän menetelmän kehittämistavoista tulevaisuudessa.
Vuotuista kokonaisansiota koskevan suhdeluvun laskemisessa käytetään peruspalkkaa
kokonaispalkkion sijaan vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla tapahtuneen Kalmarin eriytymisen
aiheuttamien tiedonkeruuhaasteiden vuoksi.
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
Cargotec ei kirjannut vakavia ihmisoikeusloukkauksiin liittyviä tapauksia vuonna 2024. Tiedot
syrjintätapauksista, myös häirinnästä, kerätään keskitetyn SpeakUp-raportointikanavan kautta.
Koska tapauksista voidaan ilmoittaa myös muiden kanavien, kuten paikallisen henkilöstöhallinnon
edustajien, kautta, Hiab kehittää prosessia, jolla se saisi tulevaisuudessa kerättyä tiedot kaikista
tapauksista SpeakUp-kanavan kautta. Paikalliselle henkilöstöhallinnolle ilmoitettuja tapauksia ei
tällä hetkellä lähetetä SpeakUp-kanavaan teknisistä syistä.
Tarkempia tietoja vuonna 2024 ilmoitetuista ja tutkituista tapauksista on Hallintotapatiedot-otsikon
alla kohdassa Väärinkäytöstapaukset.
Tapaukset, valitukset ja vakavat ihmisoikeusvaikutukset
(määrä)
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Ilmoitetut syrjintätapaukset, mukaan lukien häirintä1, 2
5
N/A3
7
Osittain tai täysin vahvistetut syrjintätapaukset, mukaan lukien
häirintä1, 2
4
N/A3
4
Vakavat ihmisoikeusloukkaukset
0
0
0
1 Sisältää vain SpeakUp-kanavan kautta tehdyt ilmoitukset.
2 Cargotecin määritelmän mukaan suoraa syrjintää esiintyy, kun henkilöä kohdellaan vähemmän myönteisesti kuin muita
sukupuolen, sukupuoli-identiteetin, sukupuolisen suuntautumisen, rodun tai etnisen alkuperän, uskonnon, kansallisuuden,
iän, fyysisen kyvyn tai muun vastaavan ominaisuuden perusteella. Välillistä syrjintää tapahtuu, kun neutraalilta vaikuttava
sääntö haittaa henkilöä tai ryhmää, johon kuuluvilla on samat ominaisuudet. Häirinnällä Cargotec tarkoittaa mitä tahansa ei-
toivottua käytöstä, joka tekee henkilön olon epämukavaksi, kuten töykeitä kommentteja, sopimattomia vitsejä, fyysistä
kosketusta tai uhkauksia.
3 Cargotecin nykyiset järjestelmät eivät keränneet tätä nimenomaista tietoa raportoitavassa muodossa ennen tammikuuta
2024.
YHTEISKUNNALLISET TIEDOT
Arvoketjun työntekijät, myös loppukäyttäjät
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät ohjesäännöt 
Cargotecin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet koskevat kumppaneita yhtiön arvoketjun kaikissa
osissa, mutta ohjeissa painotetaan toimitusketjua. Toimintaohjeissa on Cargotecin kumppaneille
ihmisoikeuksiin liittyviä vaatimuksia, kuten terveys ja turvallisuus sekä yhdistymisvapaus. Lisäksi niissä
kielletään yksiselitteisesti nykyaikaisen orjuuden kaikki muodot, kuten pakkotyö, lapsityövoima ja
ihmiskauppa. Vuorovaikutuksen osalta toimintaohjeissa edellytetään, että Cargotecin kumppanit
kohtelevat työntekijöitään oikeudenmukaisesti, arvokkaasti ja kunnioittavasti sekä antavat työntekijöille
mahdollisuuden ilmoittaa huolenaiheistaan. Lisäksi vaatimuksissa todetaan, että liikekumppaneiden on
ryhdyttävä tarvittaviin toimiin mahdollisten väärinkäytösten korjaamiseksi. Liikekumppaneiden eettiset
toimintaohjeet perustuvat YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen periaatteisiin,
kansainvälisen työjärjestön (ILO) julistukseen työelämän perusperiaatteista ja -oikeuksista sekä YK:n
korruption vastaiseen yleissopimukseen. Ne myös vahvistavat Cargotecin sitoutumista YK:n yrityksiä ja
ihmisoikeuksia koskeviin ohjaaviin periaatteisiin sekä OECD:n toimintaohjeisiin monikansallisille yrityksille.
Vuonna 2024 paikan päällä toteutetuissa tarkastuksissa Cargotec kirjasi 69 työoikeuksiin liittyvää
tapausta, joita voidaan pitää yllä lueteltujen kansainvälisten periaatteiden noudattamatta jättämisenä.
Nämä tapaukset löydettiin pääasiassa Cargotecin toisen tason toimittajilta ja korkean riskin maista, ja ne
liittyivät muun muassa puuttuviin työsopimuksiin, virheellisiin maksutietoihin, pakollisiin
rekrytointimaksuihin, vähimmäispalkkatason noudattamatta jättämiseen ja liialliseen ylityöhön. Kaikki
toimittajat, joiden kohdalla tehtiin tällaisia havaintoja, saivat korjaavat toimintasuunnitelmat käytäntöjensä
Osa hallituksen toimintakertomusta48
parantamiseksi. Lisäksi toimittajat, jotka saivat alhaisimmat pisteet, tarkastetaan uudelleen, jotta
toteutettujen parannusten toimivuus voidaan vahvistaa. Lisätietoja korjaavista toimintasuunnitelmista on
kohdassa Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimenpiteet.
Cargotecin vastuullisuusohjesääntö sisältää sitoumuksen kunnioittaa kansainvälisesti tunnustettuja
ihmisoikeuksia koko arvoketjussa ja tehdä yhteistyötä vaikutusten kohteina olevien ihmisten kanssa
asianmukaisten korjaustoimien varmistamiseksi.
Lisätietoja edellä mainituista ohjesäännöistä on kohdissa Ilmastonmuutokseen liittyvät ohjesäännöt
ja Omaan työvoimaan liittyvät ohjesäännöt.
Yhteydenpitoprosessit, korjaavat toimenpiteet ja raportointikanavat
Cargotecin tuotteiden loppukäyttäjät ovat sen laitteiden käyttäjiä. Koska tämä samalla tekee heistä
Cargotecin arvoketjuun kuuluvia työntekijöitä, heidät sisällytetään kaikkien arvoketjun työntekijöiden
raportointiin. Loppukäyttäjiin liittyviä lisätietoja on kohdassa Loppukäyttäjät.
Cargotec edellyttää liikekumppaneiden eettisissä toimintaohjeissa, että sen toimittajilla ja muilla
kumppaneilla on raportointimekanismi, jonka avulla työntekijät ja muut sidosryhmät voivat nostaa esiin
huolenaiheita. Liikekumppaneiden on myös varmistettava, että niillä on käytössä asianmukaiset
menettelytavat tällaisten tapausten käsittelyä varten. Lisäksi liikekumppaneiden on sitouduttava
korjaamaan mahdolliset väärinkäytökset. Tietoa ilmoituskanavan olemassaolosta kysytään Cargotecin
toimittajien itsearvioinneissa. Asia tarkistetaan myös paikan päällä tehtävien tarkastuksissa, joita
Cargotec suorittaa mahdollisille uusille toimittajille ja valituille nykyisille strategisille toimittajille, sekä
vastuullisuusauditoinneissa, joita kolmas osapuoli suorittaa kohonneen riskin toimittajille.
Cargotecin oma SpeakUp-kanava on kaikkien arvoketjun työntekijöiden käytettävissä huolenaiheista ja
mahdollisista väärinkäytöksistä ilmoittamista varten. Cargotec kertoo SpeakUp-kanavasta myynnin
kolmansille osapuolille, kuten jälleenmyyjille ja edustajille, perehdytyksen ja/tai valvonnan aikana
järjestettävässä koulutuksessa sekä yhtiön liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden kautta . Lisäksi
yhtiö tarjoaa SpeakUp-kanavaansa toimittajien käyttöön. Tarkempi kuvaus SpeakUp-kanavan kautta
tehtyjen ilmoitusten tutkintaprosessista on Liiketoiminnan harjoittaminen -otsikon alla kohdassa
Väärinkäytösten ehkäiseminen ja havaitseminen. Lisätietoa kostotoimien kieltämisestä
huolenaiheista ilmoittaneita kohtaan on kohdassa Liiketoiminnan harjoittamisen ohjesäännöt ja
yrityskulttuuri.
SpeakUp-kanavan lisäksi arvoketjun työntekijät voivat ilmoittaa huolenaiheistaan ja havainnoistaan
suoraan Cargotecin yhteyshenkilölle. Toimittajien työntekijöitä myös haastatellaan sellaisten auditointien
yhteydessä, joita kolmannet osapuolet tekevät Cargotecin puolesta. Toimittajat valitaan näihin
auditointeihin riskiperusteisen lähestymistavan perusteella. Tällöin Cargotec pyrkii tunnistamaan
toimittajat, joilla on matalat tai puutteelliset itsearviointipisteet tai jotka toimivat kohonneen riskin maissa.
Koska kaikki uudet toimittajat suorittavat itsearvioinnin osana perehdytysprosessiaan, toimittajia valitaan
auditointeihin jatkuvasti. Auditoinneista saadaan arvokkaita kolmannen osapuolen näkemyksiä
esimerkiksi toimittajien toimipaikkojen työterveys- ja työturvallisuusolosuhteista.
Kolmannen osapuolen suorittamat auditoinnit ovat myös keino pitää yhteyttä toimitusketjun
työntekijöiden kanssa, sillä ne auttavat ymmärtämään, miten Cargotecin liiketoiminta vaikuttaa ihmisiin.
Tulosten perusteella yhtiö arvioi mainittujen kanavien tehokkuutta ja sitä, tuntevatko toimittajien
työntekijät kanavat ja luottavatko he niihin. Yhtiön hankinta- ja vastuullisuustoiminnot sekä niiden
edustajat kunkin liiketoiminta-alueen johtoryhmässä ovat vastuussa yhteydenpidon toteutumisesta.
Cargotec arvioi yhteydenpidon tehokkuutta esimerkiksi seuraamalla toimittajien vastuullisuutta koskevan
itsearvioinnin tuloksia, seuraamalla auditoinneissa havaittuja vaatimustenvastaisuuksia, tarkastamalla
korjaavat toimintasuunnitelmat ja vahvistamalla, että suunnitellut parannustoimenpiteet toteutetaan.
Lisätietoja itsearvioinnista ja Cargotecin toimittajien perehdytys- ja vuorovaikutusprosesseista on
Liiketoiminnan harjoittaminen -otsikon alla kohdassa Suhteet toimittajiin.
Yhtiö saa tietoa asiakkaiden työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen kohdistuvista vaikutuksista
asiakasvuoropuhelun ja -palautteen kautta, mutta ei yleensä suoraan Cargotecin laitteita käyttäviltä
työntekijöiltä. Asiakaspalaute myös auttaa Cargotecia arvioimaan yhteydenpidon tehokkuutta.
Yhteydenpidon toteutumisen varmistaminen on yhtiön myyntitoiminnon ja sen edustajien vastuulla
kunkin liiketoiminta-alueen johtoryhmässä. Yhteydenpidon säännöllisyys vaihtelee asiakassuhteen
mukaan. Kun asiakkaiden kanssa ollaan yhteydessä, tavoitteena on saada kattava käsitys asiakkaiden
liiketoiminnasta ja siitä, mikä heille on tärkeää. Turvallisuus on aihe, jota monet asiakkaat pitävät
tärkeänä. Tapa, jolla Cargotecin myyntiorganisaatio on yhteydessä asiakkaiden kanssa
turvallisuusasioissa, vaihtelee kuitenkin asiakaskohtaisesti.
Lisäksi Cargotec tarjoaa asiakkaiden työntekijöille perustasoista tuotekoulutusta laitteiden toimituksen
yhteydessä. Asiakkaan erikseen pyytäessä Cargotec voi antaa myös perusteellisempaa
turvallisuuskoulutusta laitteiden käyttäjille.
Jos Cargotecin todettaisiin aiheuttaneen ihmisoikeusloukkauksen tai myötävaikuttaneen sellaiseen,
yhtiö soveltaisi tapauskohtaista lähestymistapaa korjaaviin ja parantaviin toimiin. Tarvittavat
korjaustoimenpiteet määrittyvät tapauksen yksityiskohtien, vaikutusten kohteena olevien henkilöiden
tarpeiden ja paikallisen lainsäädännön perusteella. Lisäksi Cargotec on sitoutunut olemaan estämättä
vaikutusten kohteena olevaa henkilöä tai henkilöitä käyttämästä myös muita korjaavia keinoja ja kanavia,
kuten oikeustoimia. Cargotec voi tarvittaessa myös tehdä yhteistyötä muiden kanssa voidakseen tarjota
asianmukaisia korjaavia toimia henkilöille, joihin vaikutukset kohdistuvat. Korjaavien toimien tehokkuutta
voidaan arvioida esimerkiksi asianosaisten henkilöiden tai kolmannen osapuolen
asiantuntijaorganisaatioiden palautteen perusteella.
Osa hallituksen toimintakertomusta49
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät toimenpiteet
Terveys ja turvallisuus
Cargotecin toimitusketjun työntekijöiden terveyteen ja turvallisuuteen liittyviä vaikutuksia hallinnoidaan
yhtiön liiketoiminta-alueiden vastuullisen hankinnan ohjelmissa. Yksi näiden ohjelmien tärkeimmistä
tavoitteista on auttaa yhtiötä välttämään olennaisten kielteisten vaikutusten aiheuttamista arvoketjun
työntekijöille tai sellaisiin myötävaikuttamista. 
Cargotec valitsee kolmannen osapuolen suorittamiin, paikan päällä tehtäviin auditointeihin toimittajia,
joilla on matalat tai puutteelliset itsearviointipisteet tai jotka toimivat kohonneen riskin maissa. Vuonna
2024 Cargotec tilasi 19 toimittaja-auditointia, joissa keskityttiin ihmisoikeuksiin, sisältäen myös terveyden
ja turvallisuuden. Väärinkäytöksiä havaittiin kaikissa auditoinneissa, ja kyseisille toimittajille tehtiin
yksilölliset korjaavat toimintasuunnitelmat. Noin 40 prosenttia havaituista tapauksista koski terveyttä ja
turvallisuutta, ja ne liittyivät esimerkiksi puuttuviin rakennus- tai paloturvallisuuslupiin,
hätäpoistumisteiden liian vähäiseen määrään tai niiden tukkimiseen, paloturvallisuuslaitteiston saatavilla
olemiseen sekä puuttuvaan hätävalaistukseen. Vuonna 2024 Cargotec myös jatkoi kolmannen
osapuolen vuonna 2023 tekemien toimittaja-auditointien löydösten seurantaa.
Cargotec arvioi toimittaja-auditointien löydöksiin kohdistuvien toimenpiteiden tehokkuutta tarkastamalla
korjaavia toimintasuunnitelmia. Näissä suunnitelmissa määritetään kullekin toimittajalle aikarajat
löydösten korjaamiseen, ja Cargotecin toimittajakehityksestä vastaava tiimi vahvistaa todisteet
toteutetuista parannuksista. Jos auditoinnissa havaitut puutteet eivät ole kovin vakavia, Cargotec seuraa
suunnitelmien edistymistä toimittajien kanssa käytyjen keskustelujen avulla. Jos havaitut puutteet ovat
vakavia, yhtiö tilaa kolmannelta osapuolelta uuden auditoinnin saadakseen vahvistuksen, että
suunnitellut parannustoimet on tehty.
Yhtiön toimittajien itsearvioinnit ovat toinen tapa arvioida niiden toimenpiteiden tehokkuutta, joilla
toimittajat pyrkivät parantamaan vastuullisuuttaan. Kohonnut pistemäärä on usein merkki siitä, että
toimittaja on parantanut suoritustaan ja toteuttanut toimenpiteitä. Ennen uuden pistemäärän
julkistamista itsearviointialustaa operoiva kolmas osapuoli vahvistaa kaikki toimittajan toimittamat
todisteet. Pistemäärien parannukset muodostavat myös perustan Cargotecin vastuullisen hankinnan
tavoitteelle. Lisätietoja tavoitteesta on Liiketoiminnan harjoittaminen -otsikon alla kohdassa Suhteet
toimittajiin.
Arvoketjun loppupäässä Cargotecin tutkimus- ja kehitystoiminto arvioi ja parantaa jatkuvasti yhtiön
laitteiden turvallisuutta tuotekehityksen avulla. Myös yhtiön terveys- ja turvallisuustoiminto on mukana
tässä työssä. Esimerkiksi Hiabin MOFFETT-ajoneuvotrukki on suunniteltu siten, että kuljettajalla on
erinomainen näkyvyys, ja lisäksi se varmistaa, että kuljettaja on kiinnittänyt turvavyönsä. Hiabin
MULTILIFT-koukkulaitteissa on turvaominaisuuksia, kuten turvalukituksia, äänimerkkejä ja visuaalisia
varoituksia sekä autonomisia ominaisuuksia, jotka auttavat vähemmän kokeneita käyttäjiä
työskentelemään turvallisesti. Lisäksi Hiabin HiSkill-simulaattorin avulla käyttäjät voivat harjoitella laitteen
käyttöä turvallisesti virtuaaliympäristössä.
Vuonna 2024 Hiab lanseerasi L2 Driver Support -avustustekniikan MULTILIFT-vaihtolavalaitteissaan.
Uusi ominaisuus peruuttaa trukin automaattisesti paikalleen ja kohdistaa sen kontin eteen noutoa
varten. Kuljettaja käynnistää prosessin napin painalluksella ja valvoo toiminnan turvallisuutta ajoneuvon
ohjaamosta. L2 Driver Support vähentää ohjaamosta poistumisen ja manuaalisen tarkkuuden tarvetta,
joten se auttaa suojaamaan sekä kuljettajaa että lähellä olevaa omaisuutta monimutkaisten
kuormankäsittelytehtävien aikana. Kaikki asiakkaiden työntekijät, jotka käyttävät tällä uudella
ominaisuudella varustettuja Hiabin laitteita, kuuluvat tämän pitkäaikaisen parantuneen
turvallisuusvaikutuksen piiriin.
Vuonna 2024 Hiab lanseerasi myös MULTILIFT Talon -koukkulaitteen Defence-tuotesarjassaan.
Koukkulaitteessa on automaattinen konttien nosto ja lukitus, minkä ansiosta ajoneuvon kuljettaja voi
pysyä ohjaamossa koko tehtävän suorituksen ajan. Ominaisuus parantaa käyttäjän turvallisuutta
poistamalla altistuksen esimerkiksi vaarallisille sääolosuhteille tai liikenteelle. Talonissa on myös
automaattinen anturi, joka varoittaa kuljettajaa, jos ihmisiä on vaarallisen lähellä laitetta. Tämä parantaa
kaikkien koukkulaitteen lähellä liikkuvien turvallisuutta. Näin ollen sekä MULTILIFT Talon -laitteen
käyttäjät että sen lähistöllä olevat ihmiset kuuluvat tämän myönteisen vaikutuksen piiriin pitkällä
aikavälillä.
Cargotec näkee toistuvat pandemiat merkittävänä taloudellisena riskinä liiketoiminnalleen. Riskiä
arvioidaan säännöllisesti Hiabin riskienhallintaprosessissa ja liiketoiminnan jatkuvuuden suunnittelussa.
Vuonna 2024 pandemioiden riskiä ei pidetty ensisijaisena prioriteettina pienen
esiintymistodennäköisyyden vuoksi.
Cargotecin arvoketjun alku- tai loppupäässä ei raportoitu vakavia ihmisoikeustapauksia vuoden aikana.
Kun Cargotecin liiketoiminta-alueiden suunniteltu eriyttäminen on saatu päätökseen, itsenäinen Hiab on
vastuussa tulevista suunnitelluista toimenpiteistä.
Arvoketjun työntekijöihin liittyvät tavoitteet ja mittarit
Cargotecin vastuullisen hankinnan tavoitteena on parantaa toimittajien kestävyyteen liittyvien
itsearviointien kokonaispistemäärää. Arviointeihin sisältyvät toimittajien työntekijöiden
ihmisoikeudet, mukaan lukien terveys ja turvallisuus sekä työolot. Lisätietoja tavoitteesta on
Liiketoiminnan harjoittaminen -otsikon alla kohdassa Suhteet toimittajiin.
Osa hallituksen toimintakertomusta50
YHTEISKUNNALLISET TIEDOT
Loppukäyttäjät
Cargotecin tuotteiden loppukäyttäjät ovat yhtiön laitteiden käyttäjiä. Nämä käyttäjät ovat joko
Cargotecin asiakkaiden työntekijöitä tai, jos kyse on pienyritysten omistajista, itse asiakkaita.
Tämän vuoksi loppukäyttäjiä koskevat raportointivaatimukset raportoidaan pääosin kohdassa
Arvoketjun työntekijät.
Yleisesti arvoketjun työntekijöihin liittyvät ohjesäännöt on kuvattu kohdassa Arvoketjun
työntekijöihin liittyvät ohjesäännöt. Cargotecilla ei ole erityisesti loppukäyttäjiä koskevia
ohjesääntöjä. Yhtiön vastuullisuusohjesäännössä kuitenkin todetaan, että Cargotec suunnittelee
ratkaisunsa siten, että laitteiden käyttäjien turvallisuus voidaan varmistaa. Lisäksi ohjesäännössä
todetaan, että Cargotec tekee yhteistyötä asiakkaiden kanssa turvallisuuden parantamiseksi koko
arvoketjussa.
Yhteydenpito loppukäyttäjien kanssa sekä heidän käytössään olevat raportointikanavat ja
vaikutusten korjaamiskeinot kuvataan osiossa Arvoketjun työntekijät. Raportointivuoden aikana
toteutetut, loppukäyttäjien turvallisuuteen liittyvät toimenpiteet kuvataan samassa osiossa.
Loppukäyttäjiin liittyvät tavoitteet
Cargotecilla on sisäinen kanava sen laitteisiin liittyvien vakavien tapausten raportoinnille, jotka ovat
tapahtuneet asiakkaiden toimipisteillä ja joista asiakas on kertonut Cargotecille. Yleisesti ottaen
Cargotecilla ei kuitenkaan tällä hetkellä ole riittävästi tietoa tuotteidensa loppukäyttäjien
terveydestä ja turvallisuudesta, jotta aiheelle voitaisiin asettaa tavoite. Cargotecin laitteiden
turvallisuusominaisuuksia tai -poikkeamia koskevaa asiakaspalautetta käytetään kuitenkin
mahdollisten kehityskohteiden tunnistamiseen esimerkiksi tuotesuunnittelussa. Itsenäinen Hiab
määrittää tarvittavat seuraavat vaiheet, joilla tätä näkyvyyttä voidaan parantaa.
.
Osa hallituksen toimintakertomusta51
Hallintotapatiedot
HALLINTOTAPATIEDOT
Liiketoiminnan harjoittaminen
Liiketoiminnan harjoittamiseen liittyvät ohjesäännöt ja yrityskulttuuri
Cargotecin eettiset toimintaohjeet ovat yhtiön tärkein väline eettisen yrityskulttuurin luomisessa ja
toteuttamisessa. Ne auttavat ihmisiä tekemään tietoisia päätöksiä ja löytämään lisätietoa
epäselvissä tilanteissa. Toimintaohjeet laatii ja pitää ajan tasalla toimintojenvälinen asiantuntijoiden
ryhmä, jolla on tarvittava asiantuntemus monilta osa-alueilta, kuten henkilöstöhallinnosta,
eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta, lakiasioista, sisäisestä tarkastuksesta,
vastuullisuudesta ja rahoituksesta. Eettisten toimintaohjeiden sisältöä päivitetään tarpeen mukaan
vastaamaan sääntelyn muutoksia, yhtiön sisäisiä muutoksia ja kehittyviä riskejä. Toimintaohjeet
sisältävät laajan korruption ja lahjonnan torjuntaa käsittelevä osio ja ovat YK:n korruption vastaisen
yleissopimuksen mukaisia. Toimintaohjeiden mukaisesti johtajien odotetaan varmistavan, että
heidän alaisensa ovat saaneet riittävästi koulutusta eettisten ongelmien käsittelyyn. Lisätietoja
eettisistä toimintaohjeista on kohdassa Ilmastonmuutokseen liittyvät ohjesäännöt.
Yhtiön SpeakUp-kanavan ja kostotoimilta suojaavan ohjeistuksen tarkoituksena on kannustaa
työntekijöitä ja muita sidosryhmiä tuomaan esiin huolenaiheitaan tilanteissa, joissa Cargotecin
eettisiä toimintaohjeita, muita ohjesääntöjä tai asiaankuuluvia lakeja ja sääntelyä ei ole noudatettu.
Kostotoimilta suojaavassa ohjeistuksessa todetaan, että Cargotec ei koskaan määrää
rangaistuksia tai muita vastatoimia ilmoituksen vilpittömin mielin tehneelle henkilölle. Kostotoimilta
suojaaminen koskee myös niitä, jotka ovat kieltäytyneet toimimasta epäeettisesti, vaikka
kieltäytyminen olisi johtanut liiketoiminnan menetyksiin. Ohjeet koskevat kaikkia huolenaiheesta
ilmoittavia, mukaan lukien Cargotecin, sen liiketoimintayksiköiden ja tytäryhtiöiden työntekijät
maailmanlaajuisesti. Henkilöstöhallinnon vastuulla on seurata, yritetäänkö huolenaiheensa
ilmoittaneita henkilöitä rangaista tai asettaa epäedulliseen asemaan, ja reagoida tällaisiin yrityksiin.
Yhtiön SpeakUp-kanavan kautta voi tehdä ilmoituksen nimettömästi, ja tutkintoja suorittavilla
henkilöillä ei saa olla yhteyttä epäiltyyn väärinkäytökseen. Myös nämä toimenpiteet suojaavat
ilmiantajaa kostotoimilta.
Cargotecin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet, ohjesäännöt koskien korruption
vastaisuutta, vientivalvontaa, kauppapakotteita ja kolmansia osapuolia sekä ohjeistukset liittyen
lahjoihin ja vieraanvaraisuuteen sekä eturistiriitoihin ohjaavat yhtiön toimenpiteitä epäeettisten tai
korruptoituneiden liiketoimintakäytäntöjen torjumiseksi. Näiden ohjesääntöjen ja ohjeistusten
käytännön toteutusta ohjaa Cargotecin vaatimustenmukaisuusohjelma, jonka periaatteet
perustuvat mahdollisten väärinkäytösten havaitsemiseen, ennaltaehkäisyyn ja käsittelyyn. Ne ovat
kaikki ylimmän johdon hyväksymiä (asiakirjasta riippuen toimitusjohtaja, johtoryhmä tai hallitus) ja
saatavilla sisäisesti Cargotecin intranetissä.
Cargotecin sitoumus toimia korkeimpien eettisten standardien mukaisesti on myös kirjattu yhtiön
vastuullisuusohjesääntöön. Ohjesäännössä vahvistetaan, että Cargotec ei hyväksy
korruptoituneita käytäntöjä tai kostotoimia, että vaatimustenmukaisuuteen liittyvistä huolenaiheista
raportoidaan, että tapaukset tutkitaan objektiivisesti ja että vahvistetuille tapauksille osoitetaan
asianmukaiset korjaamistoimenpiteet.
Yrityskulttuuria vahvistaakseen Cargotec keskittyy havaitsemaan, ehkäisemään ja käsittelemään
mahdollisia väärinkäytöksiä, jotka liittyvät sääntelyn ja yhtiön omien eettisten toimintaohjeiden
noudattamatta jättämiseen. Nämä painopistealueet kuvataan tarkemmin alla.
Mahdollisten väärinkäytösten havaitseminen ja käsittely
Cargotecin työntekijät voivat ilmoittaa huolenaiheistaan ja mahdollisista väärinkäytöksistä eri
kanavien kautta, joita ovat muun muassa oma esihenkilö, paikallinen tai konsernitason
henkilöstöhallinto, Cargotecin eettisyydestä ja vaatimustenmukaisuudesta vastaava toiminto ja
yhtiön SpeakUp-kanava. SpeakUp-kanava on ulkoisesti operoitu raportointityökalu nimettömän
ilmoituksen tekemiseen, ja sitä voivat käyttää myös ulkoiset sidosryhmät.
Kaikki epäillyt väärinkäytökset, mukaan lukien korruptioon ja lahjontaan liittyvät tapaukset,
arvioidaan, ja niistä aloitetaan tarvittaessa virallinen tutkinta. Arvion tutkinnan tarpeesta tekevät
Cargotecin eettisyys ja vaatimustenmukaisuus -toiminnon (E&C) kokeneet asiantuntijat. Jotta
yhtiön SpeakUp-kanavan kautta ilmoittavien henkilöiden nimettömyys voidaan taata koko
tutkintaprosessin ajan, E&C-toiminto lähettää tarvittaessa jatkokysymyksiä kanavan kautta.
E&C-toiminnon erikseen nimeämät henkilöt käsittelevät viipymättä ja luottamuksellisesti kaikki
epäillyt väärinkäytöstapaukset riippumatta ilmoituskanavasta tai siitä, onko niistä ilmoittanut
Cargotecin vai sen arvoketjun työntekijä. Toiminto voi suorittaa tutkimuksia itse tai antaa niitä
tehtäväksi muille valtuutetuille työntekijöille tai toiminnoille, kuten henkilöstöhallinnolle,
tietotekniikalle tai terveys- ja turvallisuustoiminnolle. Tutkinnan suorittamiseen nimetyllä henkilöllä
Osa hallituksen toimintakertomusta52
tai työryhmällä ei saa olla läheistä yhteyttä tapaukseen, ilmoittavaan henkilöön (jos henkilöllisyys
on tiedossa) tai epäiltyyn väärintekijään. Kaikki tutkimukset suoritetaan objektiivisesti ja neutraalisti
sekä sovellettavien lakien ja määräysten mukaisesti.
Tutkinnasta vastaavalla henkilöllä tai työryhmällä on pääsy kaikkiin tarvittaviin asiakirjoihin,
järjestelmiin ja tiloihin, ja heillä on oikeus suorittaa tarvittavat haastattelut. Kaikkien työntekijöiden
odotetaan tekevän yhteistyötä tutkinnassa. Väärinkäytöksestä epäillylle työntekijälle annetaan
tilaisuus vastata syytöksiin.
Cargotecilla on tapauskohtainen lähestymistapa korjaamistoimenpiteisiin. Vahvistetuissa
väärinkäytöstapauksissa E&C-toiminto ja asiasta vastaavat johtajat sopivat tarvittavista
toimenpiteistä, kuten tehokkaammasta valvonnasta, koulutuksesta, kurinpitotoimista tai
ulkopuolisten tahojen kanssa tehtyjen sopimusten irtisanomisesta. Asianmukaiset ja riittävät
korjaavat toimenpiteet määritetään tapauksen yksityiskohtien, asianomaisen henkilön tai
henkilöiden tarpeiden sekä paikallisen lainsäädännön perusteella. Cargotecin johtoryhmässä on
eettisten toimintaohjeiden paneeli, jossa keskustellaan säännöllisesti vaatimustenmukaisuuteen
liittyvistä asioista ja arvioidaan korjaamistoimenpiteiden tarvetta.
Väärinkäytösten ehkäiseminen
Cargotecin E&C-toiminto tukee yhtiön liiketoiminta-alueita ennakoivalla neuvonnalla, tiedolla ja
koulutuksella sekä toteuttamalla sisäistä tutkintaa. Verkkokurssien avulla Cargotec tarjoaa
työntekijöilleen eettisyyteen ja vaatimustenmukaisuuteen liittyvää koulutusta, sisältäen myös
korruptiota ja lahjontaa koskevia aiheita, sekä tarjoaa harjoituksia ja esimerkkejä, jotka auttavat
työntekijöitä eettisissä ongelmissa. Kursseille voivat osallistua työntekijät, joilla on oma
työsähköpostiosoite ja pääsy Cargotecin intranetiin, mukaan lukien yhtiön hallituksen jäsenet.
Lisäksi työntekijöille, joilla ei ole työsähköpostiosoitetta tai pääsyä Cargotecin intranetiin,
järjestetään lähiopetuksena toteutettavia työpajoja eettisiin toimintaohjeisiin liittyvistä aiheista.
Maailmanlaajuiset taloudelliset haasteet, kuten kilpaillut markkinat, konfliktit ja epävakaus, voivat
lisätä yleistä korruptiota, minkä vuoksi yritysten on kiinnitettävä aiheeseen entistä enemmän
huomiota. Käyttäen lähtökohtanaan vuonna 2023 järjestettyä kohdennettua koulutusta
korruptionvastaisuudesta Cargotec vahvisti lähestymistapaansa aiheeseen vuonna 2024.
Korruptionvastaisuus oli keskeisessä asemassa kaikille työntekijöille pakollisella verkkokurssilla,
jolla käsitellään yhtiön eettisiä toimintaohjeita joka vuosi. Koulutuksessa selvennettiin korruptioon
liittyviä keskeisiä käsitteitä, korostettiin korruptiosta kertovia varoitusmerkkejä ja annettiin selkeät
ohjeet siihen, miten työntekijät voivat noudattaa Cargotecin korruption vastaisia periaatteita.
Vuonna 2024 pakollisen eettisiä toimintaohjeita käsittelevän koulutuksen suoritti 95 prosenttia
työntekijöistä jatkuvissa toiminnoissa (Cargotec yhteensä: 95 prosenttia).
Cargotecin ymmärryksen mukaan suurin riski väärinkäytöksille on yhtiön seuraavissa
toiminnoissa: myynti, markkinointi, hankinta, henkilöstöhallinto, yleishallinto, rahoitus ja
riskienhallinta.  Vuonna 2024 näiden toimintojen työntekijät saivat saman eettiseen
toimintaohjeeseen liittyvän verkkokoulutuksen kuin muut Cargotecin työntekijät. Riskialttiiden
toimintojen työntekijöistä verkkokurssin suorittaneiden osuus (suorittamisaste näissä toiminnoissa)
oli 97 prosenttia jatkuvissa toiminnoissa (Cargotec yhteensä: 98 prosenttia).
Vuonna 2024 Cargotec järjesti myös kohdennetun vientivalvontakoulutuksen 102 Hiabin
työntekijälle, jotka osallistuivat projekteihin, joilla on mahdollisesti yhteyksiä vientivalvontaan.
Henkilöstön kouluttamisen lisäksi myös yhtiön hallitus saa vuosittain
vaatimustenmukaisuuspäivityksen, joka sisältää korruptionvastaisuuteen liittyviä aiheita.
Cargotecin johtoryhmä saa tällaisen päivityksen kahden kuukauden välein. Eettisyyttä ja
vaatimustenmukaisuutta käsitellään säännöllisesti myös hallituksen tarkastus- ja
riskienhallintavaliokunnan kokouksissa. Vuonna 2024 hallitus ja Cargotecin johtoryhmä
osallistuivat lisäksi useisiin vastuullisuuskoulutustilaisuuksiin, joissa käsiteltiin myös eettistä
liiketoimintaa ja korruptionvastaisuutta.
Korruption tai lahjonnan ehkäiseminen ja
havaitseminen (%)
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Koulutusohjelmien kattamien riskialttiiden toimintojen
prosenttiosuus
97 %
86 %
98 %
Cargotecin eettisiä toimintaohjeita koskevan koulutuksen
suorittaminen
95 %
N/A1
95 %
1 Vuonna 2023 Cargotecin eettisiä toimintaohjeita koskeva pakollinen koulutus siirrettiin vuoden 2024 ensimmäiselle
neljännekselle.
Osa hallituksen toimintakertomusta53
Väärinkäytöstapaukset
Väärinkäytöstapaukset (määrä)
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Tehdyt ilmoitukset
38
30
63
Eettisyys ja vaatimustenmukaisuus -toiminnon
aloittamat tutkimukset 1
7
3
17
Eturistiriidat
0
0
1
Työympäristö
2
0
4
Vientivalvonta tai pakotteet
0
1
1
Epäeettinen liiketoiminta, taloudellinen
riippumattomuus ja muut ohjesääntöjen
rikkomukset
5
2
11
Eettisyys ja vaatimustenmukaisuus -toiminnon
valmiiksi saamat tutkimukset 2
8
6
22
Osittain tai täysin vahvistettu 3
5
4
5
Henkilöstöhallinnon aloittamat tutkimukset
11
6
15
1 Sisältää edellisen vuoden lopulla raportoidut tapaukset, joista Cargotec ehti aloittaa tutkinnan vasta vuodenvaihteen
jälkeen.
2 Sisältää tutkinnat, jotka avattiin ennen raportointivuotta mutta saatettiin valmiiksi vuoden aikana.
3 Ei sisällä Kalmarin valmiiksi saattamattomia tapauksia vuoden 2024 ensimmäiseltä puoliskolta, koska Cargotecilla ei ole
näkyvyyttä siihen, vahvistettiinko tapaukset vuoden aikana.
Cargotec ei saanut vuoden 2024 aikana tuomioita tai sakkoja korruption ja lahjonnan vastaisten
lakien rikkomisesta. Vuoden aikana ei havaittu sellaisia korruption ja lahjonnan torjuntaa koskevien
menettelyjen ja normien rikkomuksia, joihin yhtiön olisi tarvinnut puuttua,
Suomen keskusrikospoliisi tiedotti kesäkuussa 2019 aloittaneensa Cargotecin MacGregor-
liiketoiminta-aluetta koskevan esitutkinnan liittyen epäiltyyn törkeään petokseen. Cargotec oli
havainnut talouspetosepäilyn sisäisessä tarkastuksessa ja esitti tutkintapyynnön
keskusrikospoliisille. Yleinen syyttäjä nosti asiassa syytteet vuonna 2020 MacGregorin entisiä
työntekijöitä vastaan. Asia käsiteltiin alkuvuodesta 2021, ja Turun käräjäoikeus antoi asiasta
päätöksen 8.3.2022. Se tuomitsi petoksesta kolme syytettyä ja määräsi heidät maksamaan
rahallisen korvauksen Cargotecille ja MacGregorille. Asiasta valitettiin, ja käsittely Turun
hovioikeudessa järjestettiin vuonna 2023. Vuonna 2024 hovioikeus antoi päätöksen, jossa se
säilytti päätekijän tuomion, alensi rikoskumppanin tuomiota ja vapautti yhden avustajista. Kaksi
syytettyä haki lupaa valittaa korkeimpaan oikeuteen, mikä hylättiin marraskuussa 2024. Tapaus
on Cargotecin osalta loppuunkäsitelty. Cargotecilla on nollatoleranssi väärinkäytöksiä kohtaan, ja
yhtiö on tukenut oikeusprosessia kaikin tavoin. Petostapauksen jälkeen Cargotec on myös
toteuttanut useita parannuksia käytäntöihinsä, jotta vastaavaa ei tapahdu jatkossa. MacGregoria
tai Cargotecia ei ole epäilty rikollisesta toiminnasta prosessin aikana.
Suhteet toimittajiin
Cargotec voi ostovoimansa avulla vaikuttaa toimittajiin ja auttaa niitä parantamaan esimerkiksi
ihmisoikeuksiin ja ympäristöön liittyvää toimintaansa. Yhtiön vastuullisen hankinnan ohjelmaa
johdetaan järjestelmällisesti kaikilla yhtiön liiketoiminta-alueilla. Tärkeimmät ohjelmaa tukevat
ohjesäännöt ja prosessit ovat:
Cargotecin liikekumppaneiden eettiset toimintaohjeet
toimittajien hyväksyntäprosessi ja sopimukset
yhteydenpito toimittajien kanssa ja auditoinnit
SpeakUp-kanava (sekä sisäisten että ulkoisten sidosryhmien käytettävissä).
Vastuullisen hankinnan ohjelma keskittyy toimitusketjun vastuullisuusriskien tunnistamiseen ja
hillitsemiseen. Ohjelmassa on seuraavat neljä keskeistä aluetta:
toimitusketjun hiilidioksidipäästöttömyys
vaarallisten aineiden käytön vähentäminen
kriittisten mineraalien vastuullinen hankinta
kestävyyteen liittyvä huolellisuusvelvoite ja jatkuvat parannukset.
Vaikka Cargotec yhä laajentaa vastuullisen hankinnan ohjelmansa soveltamisalaa, yhtiö on
tunnistanut ja huomioinut joitakin toimitusketjunsa yleisimpiä riskejä. Yleisin toimittajien
itsearvioinneissa esiin tullut havainto on, että toimittajilla ei ole omien toimittajiensa hallintaan
riittäviä vastuullisen hankinnan käytäntöjä, kuten eettisten toimintaohjeiden dokumentointia ja
toimeenpanoa. Auditoinneissa havaitut yleisimmät riskit liittyvät terveys- ja
turvallisuusvaatimuksiin, jolloin väärinkäytökset ilmenevät tyypillisesti palohälyttimien,
hätäuloskäyntien, turvallisuuslupien ja vastaavien puuttumisena. Tiettyjen työoikeusloukkauksien,
kuten työsopimusten puuttumisen, virheellisten maksutietojen ja pakollisten rekrytointimaksujen,
riski koskee erityisesti Cargotecin toisen tason toimittajia ja kohonneen riskin maissa sijaitsevia
toimittajia. Yleisesti ottaen Cargotec on havainnut, että suurimmat arvoketjun työntekijöihin liittyvät
riskit esiintyvät tyypillisesti Euroopan ulkopuolisissa maissa, teräsrakennekategoriassa sekä toisen
tason toimittajien, esimerkiksi valukappaleiden toimittajien, toiminnassa.
Cargotecin toimittajien hyväksyntäprosessissa uusien toimittajien on täytettävä
ennakkovaatimukset ja läpäistävä yhtiön suorittama auditointi, ennen kuin ne voidaan hyväksyä
toimittajiksi. Ennakkovaatimuksiin kuuluu sitoutuminen liikekumppaneiden eettisiin
toimintaohjeisiin, Cargotecin suorittama riippumattomuusarviointi ja toimittajan vastuullisuuden
itsearviointi kolmannen osapuolen alustalla. Cargotecin auditoinneissa noin 20 prosenttia
tarkistuslistan kysymyksistä liittyy toimittajan tapoihin johtaa työ- ja ihmisoikeusasioita, korruption
torjuntaan ja ympäristöasioihin.
Osa hallituksen toimintakertomusta54
Jos uuden toimittajan tai nykyisen strategisen toimittajan arvioinneissa tai auditoinneissa havaitaan
Cargotecin liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden vastaista toimintaa, yhtiö päättää
korjaavista toimenpiteistä ja aikatauluista yhdessä toimittajan kanssa. Ensisijaisena tavoitteena on
aina tehdä yhteistyötä toimittajan kanssa tämän vastuullisuuden parantamiseksi. Jos kumppani ei
kuitenkaan halua ryhtyä yhteisesti sovittuihin korjaaviin toimenpiteisiin, Cargotecilla on oikeus olla
hyväksymättä uutta toimittajaa tai irtisanoa olemassa oleva sopimus.
Yksi tärkeimmistä työkaluista, joilla Cargotec seuraa liikekumppaneiden eettisten toimintaohjeiden
vaatimusten noudattamista, on toimittajien itsearviointi. Tämän kolmannen osapuolen tarjoaman
itsearviointialustan avulla Cargotec tarkastelee toimittajiensa vastuullisuuteen liittyvää
kypsyystasoa. Arviointi on pakollinen kaikille uusille toimittajille. Strategiset suorat toimittajat
puolestaan suorittavat sen vuosittain, jos niillä on alhainen pistemäärä tai arviointia on päivitetty.
Arviointikyselyssä käydään läpi seuraavia aiheita: yrityksen johto, ihmisoikeudet ja työolosuhteet,
terveys ja turvallisuus, eettinen liiketoiminta, ympäristö, vastuullinen toimitusketjun hallinta sekä
vastuullinen mineraalien hankinta. Nämä aiheet ovat linjassa sekä lakisääteisten velvoitteiden että
Cargotecin liikekumppaneiden eettisissä toimintaohjeissa määriteltyjen vaatimusten kanssa.
Cargotec auttaa toimittajia vähentämään toimintansa hiilidioksidipäästöjä ja parantamaan omia
toimittajahallinnan prosessejaan. Tätä varten yhtiö jakaa tietoa, työkaluja ja parhaita käytäntöjä
olennaisista aiheista. Cargotec järjestää myös räätälöityjä koulutuksia kaikista vastuullisen
hankinnan ohjelmansa teemoista.
Vuonna 2024 Cargotec julkisti verkkokurssin, jolla käsitellään Cargotecia koskevaa kestävyyteen
liittyvää sääntelyä. Tavoitteena on antaa yleiskäsitys sääntelystä ja siitä, miten yhtiö pyrkii
noudattamaan sitä. Moni nykyinen ja tuleva kestävyyttä koskevat sääntely liittyy läheisesti
toimitusketjun hallintaan, minkä vuoksi koulutuksen ensisijainen kohdeyleisö on Cargotecin
hankintaorganisaatio. Kurssi on kuitenkin kaikkien työntekijöiden suoritettavissa.
Vaikka Cargotec ei hanki mineraaleja suoraan kaivoksilta, sulattamoilta tai jalostamoilta, yhtiö voi
vaikuttaa niihin liittyvien konfliktien, ihmisoikeusloukkausten ja ympäristökysymysten
ratkaisemiseen vahvojen sidosryhmäkumppanuuksien avulla. Cargotec on esimerkiksi toimialojen
välisen Responsible Minerals Initiative (RMI) -organisaation jäsen. Organisaation tavoitteena on
tukea vastuullista mineraalien hankintaa maailmanlaajuisesti liiketoimintakäytäntöjä kehittämällä.
RMI tarjoaa työkaluja, joilla lisätään arvoketjussa käytettävien konfliktimineraalien ja koboltin
alkuperän näkyvyyttä. Näihin välineisiin lukeutuvat asianmukaisen huolellisuuden työkalu ja
Responsible Minerals Assurance Process (RMAP) -prosessi sulattamoiden ja jalostamoiden
auditoimiseksi.
Cargotec on tunnistanut hankintakategoriat ja toimittajat, joiden tuotteilla on suurin riski sisältää
kriittisiä mineraaleja. Osana huolellisuusvelvoitettaan yhtiö pyytää näitä toimittajia toimittamaan
tiedot sulattamoista ja jalostamoista, joiden kanssa ne tekevät yhteistyötä. Cargotec pyrkii
ostamaan vain mineraaleja, jotka ovat peräisin RMI-auditoiduista sulattamoista ja jalostamoista. 
Vuonna 2024 yhtiö jatkoi kobolttiin ja konfliktimineraaleihin (volframi, tantaali, tina ja kulta) liittyvää
huolellisuusvelvoitteen mukaista työtään kasvattamalla työn piiriin sisällytettävien toimittajien
määrää 25 prosentilla vuoteen 2023 verrattuna. Hiab julkaisi vuoden aikana ensimmäisen
konfliktimineraalien raporttinsa (CMRT), joka on saatavilla osoitteessa cargotec.com.
Cargotecin pitkän aikavälin tavoitteena on vähentää vaarallisten aineiden käyttöä tuotteissa ja
lopulta lopettaa niiden käyttö kokonaan. Yhtiö käyttää elinkeinoelämävetoista lohkoketjutekniikkaa
hyödyntävää verkkotietokantaa, joka auttaa ilmoittamaan viranomaisille lakisääteiset velvoitteet
liittyen EU:n asetukseen kemikaalien rekisteröinnistä, arvioinnista, lupamenettelyistä ja rajoituksista
(REACH) SCIP-alustan kautta, tiettyjen vaarallisten aineiden käytön rajoittamiseen sähkö- ja
elektroniikkalaitteissa (RoHS) ja muihin säädöksiin. Tietokanta tukee myös aiheeseen liittyvää
yhteydenpitoa toimittajien kanssa.
Vuonna 2024 kunkin liiketoiminta-alueen vastuullisen hankinnan ulkoisena tavoitteena oli, että
vähintään 90 prosenttia strategisista toimittajista suorittaa vastuullisuuden itsearvioinnin ja että
yhdistetty keskimääräinen tulos on vähintään 60 prosenttiin. Cargotec määrittelee tavoitteen
laajuuden (lista strategisista toimittajista), kun taas tiedot laskelmaa varten saadaan kolmannen
osapuolen tarjoamalta itsearviointialustalta. Tavoitetta asetettaessa kuultiin laajasti Cargotecin
johtoa ja muita sisäisiä sidosryhmiä, mutta vaikutuksen kohteena olevia henkilöitä (toimitusketjun
työntekijöitä) ei otettu mukaan tavoitteen asettamiseen.
Ulkoisen tavoitteen lisäksi Hiabin sisäiseen seurantaan kuuluu useita muita vastuullisen hankinnan
tavoitteita sekä Hiabin vastuullisuus- että hankintatiimeille. Hiabin vastuullisuustiimiin kuuluvan
vastuullisen hankinnan toiminto esittelee edistymistä ohjausryhmälle ja Hiabin johtoryhmälle.
Toiminto pitää säännöllisiä tapaamisia myös Hiabin hankintatiimin ja hankintajohtajan kanssa.
Lisäksi vastuullisen hankinnan toiminto välittää tiedot eteenpäin johdolle, jos suunnitelmasta
poikkeamisia ilmenee.
Vastuullisen hankinnan tavoite
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
90 prosenttia strategisista toimittajista suorittaa
vastuullisuuden itsearvioinnin ja yhdistetty
keskimääräinen tulos on vähintään 60 prosenttia
95 %
suoritusaste ja
66%
keskimääräinen
tulos
91 %
suoritusaste ja
52 %
keskimääräinen
tulos
93 %
suoritusaste ja
64 %
keskimääräinen
tulos
Osa hallituksen toimintakertomusta55
Maksukäytännöt
Cargotecilla ei ole yhtä vakiomaksuehtoa, vaan sillä on toimittajiensa kanssa useita erilaisia
maksuehtoja, joissa maksuaika on 0–150 päivää. Tämän vuoksi yhtiö ei voi antaa kuvausta
vakiomaksuehdoista tai niihin liittyvistä mittareista.
Suorissa hankinnoissa Cargotecin tavoitemaksuehto on 90 päivää, joka siten on yhtiön
vakiomallisiin ostosopimuksiin sisältyvä maksuehto. Epäsuorissa hankinnoissa tavoitemaksuehto
on Hiabin osalta 60 päivää netto. Cargotec neuvottelee maksuehdot kuitenkin aina erikseen
kunkin toimittajan kanssa.
Maksukäytännöt
Jatkuvat toiminnot
Cargotec
yhteensä
2024
2023
2024
Keskimääräinen aika, jonka yhtiö käyttää laskun
maksamiseen siitä päivästä alkaen, jolloin
sopimuksen mukaista tai lakisääteistä maksuehtoa
aletaan laskea (päivien määrä)
54
58
55
Maksuehtojen mukaisten maksujen prosenttiosuus
(ajallaan maksettujen maksujen suhde %)
76 %
72 %
75 %
Maksuviivästysten vuoksi vireillä olevat
oikeudenkäynnit (määrä)
0
0
0
Cargotec käyttää ajallaan maksettujen maksujen suhdetta mittarina, jolla se seuraa, kuinka paljon
todellinen maksupäivä eroaa toimittajan kanssa sovitusta maksuehdosta. Suhde lasketaan ennen
eräpäivää tai eräpäivänä maksettujen laskujen määrän perusteella. Toimittajien kanssa sovittuihin
maksuehtoihin, jotka eivät ole saatavilla yhtiön päätiedoissa, asetetaan ajaksi oletusarvoisesti
”erääntyy välittömästi”, ja ne jätetään sen vuoksi laskennan ulkopuolelle. ”Erääntyy välittömästi” -
laskut muodostavat noin kahdeksan prosenttia laskujen kokonaismäärästä.
Vaikka Cargotecilla ei ole erityistä ohjesääntöä, jolla pyrittäisiin estämään maksujen
myöhästyminen toimittajille, mukaan lukien pienet ja keskisuuret toimittajat, yhtiön tavoitteena on
jatkuvasti parantaa ajallaan maksettujen maksujen suhdetta. Cargotec asetti tälle työlle
strategisen tavoitteen vuonna 2022, ja eri kehityshankkeet ovat siitä lähtien tuottaneet
kaksinumeroisen parannuksen joka vuosi. Jatkossa itsenäinen Hiab vastaa parannustoimista.
Osa hallituksen toimintakertomusta56
Sisäinen valvonta, riskit ja
riskienhallinta
Sisäinen valvonta ja
riskienhallinta
Cargotecin sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa, että
konsernin toiminta on tehokasta ja tuloksellista, että
riskienhallinta on riittävää ja asianmukaista ja että taloudellinen
ja muu tuotettu informaatio on luotettavaa. Cargotecin sisäinen
valvonta pohjautuu yhtiön eettisiin toimintaohjeisiin ja sisäisten
kontrollien viitekehykseen, joita taloudellisen
raportointiprosessin osalta tukevat ohjesäännöt, muut
ohjeistukset sekä sisäinen taloudellinen raportointiprosessi ja
viestintä. Hallituksen hyväksymässä Cargotecin sisäistä
valvontaa koskevassa ohjesäännössä (Internal control policy)
määritellään valvonnan periaatteet, menetelmät ja vastuut.
Organisaation joka tasolla ja toiminnoissa tapahtuvan
valvonnan avulla varmistetaan riskien hallinta yhtiön
tavoitteiden saavuttamiseksi. Valvonnan tavoitteena on havaita,
estää ja korjata mahdolliset virheet ja poikkeamat
taloudellisessa seurannassa. Valvonnasta on vastuussa yhtiön
liiketoiminnasta vastaava organisaatio, ja jokainen työntekijä
vastaa omalta osaltaan valvonnan tehokkuudesta.
Cargotecin sisäinen tarkastus on riippumaton ja objektiivinen
toiminto, joka tuottaa arviointi-, varmistus- ja konsultointi-
palveluita, ja jonka tavoitteena on tuottaa lisäarvoa Cargotecille
ja sen liiketoiminnoille. Sisäinen tarkastus auttaa organisaatiota
saavuttamaan tavoitteensa tarjoamalla järjestelmällisen
lähestymistavan johtamis- ja hallinto- sekä riskienhallinta- ja
valvontaprosessien tuloksellisuuden arviointiin ja
parantamiseen. Hallituksen hyväksymässä sisäisen
tarkastuksen työjärjestyksessä määritellään toiminnon
valtuudet, laajuus ja raportointilinjat.
Cargotecin riskienhallintaa ohjaa hallituksen hyväksymä
yritysriskien hallinnan ohjesääntö (Enterprise risk management
policy), jossa määritellään riskienhallinnan tavoitteet,
periaatteet, prosessi ja vastuut. Riskienhallinnan tulee sisältyä
kaikkiin liiketoimintapäätöksiin ja suunnitelmiin. Keskeisenä
periaatteena on jatkuva, järjestelmällinen ja ennaltaehkäisevä
toiminta riskien tunnistamiseksi, yhtiön hyväksymän riskitason
määrittelemiseksi, riskien arvioimiseksi ja käsittelemiseksi sekä
riskien toteutuessa niiden tehokkaaksi hoitamiseksi.
Hallitus määrittelee Cargotecin hyväksymän riskitason ja valvoo
sitä, että yhtiössä on asianmukainen riskienhallinnan ja sisäisen
valvonnan organisaatio. Toimitusjohtaja ja johtoryhmä
vastaavat riskienhallinnan toimintatavoista, toimeenpanosta
sekä valvonnasta. Cargotecin riskienhallinta on hajautettu
yksiköihin ja konsernin tukitoimintoihin, jotka määrittelevät
riskienhallinnan vastuulliset tahot ja vastaavat riskien
tunnistamisesta, hallinnasta ja raportoinnista.
Riskienhallintatoiminto raportoi toimitusjohtajalle ja
johtoryhmälle löydetyistä riskeistä sekä neljännesvuosittain
hallituksen tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnalle
riskienhallintaprosessissa tunnistetuista riskeistä ja niiden
käsittelystä.
Ilmastoon liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tunnistetaan ja
arvioidaan konsernin yleisen riskienhallintaprosessin avulla,
mutta ilmastoon liittyvissä aiheissa prosessissa korostuvat
riskien ohella mahdollisuudet. Prosessi on kuvattu hallituksen
toimintakertomukseen sisältyvässä kestävyysraportissa.
Rahoitusriskejä, kuten valuutta-,  korko-, maksuvalmius- ja
jälleenrahoitusriskit, luotto- ja vastapuoliriskit sekä
toiminnallinen riski, hallitaan keskitetysti konsernirahoituksessa,
ja niistä raportoidaan säännöllisesti johdolle ja hallituksen
tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnalle.
Lähiajan riskit ja
epävarmuustekijät
Maailmantalouden kehityksellä on suora vaikutus Cargotecin
toimintaympäristöön ja asiakkaiden investointihalukkuuteen.
Maailmankaupassa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa
tapahtuvat muutokset, geopoliittiset jännitteet ja sodat, tariffit,
energian saatavuus, sanktiot ja kauppasodat voivat vaikuttaa
Hiabin ratkaisujen kysyntään.
Edelleen korkeat lainakustannukset ja inflaatio, taloudellisten
tukitoimien vähentyminen, pidemmän aikavälin vaikutukset
kuten COVID-19-pandemia, Venäjän hyökkäys Ukrainaan sekä
jännitteet Lähi-idässä, heikko tuottavuuden kasvu ja lisääntyvä
geotaloudellinen hajautuminen rajoittavat talouskasvua.
Vallitsevassa markkinatilanteessa Hiabin ratkaisujen kysyntä
voi olla edellisiä vuosia alempi. Asiakkaat voivat myös pyrkiä
siirtämään tai peruuttamaan tilauksiaan, tai he voivat vaatia
hintojen alentamista. Suunnitelluista kustannussäästöistä
huolimatta pienemmät tuotantomäärät voivat vaikuttaa Hiabin
kannattavuusmarginaaleihin negatiivisesti.
Hiabin kysyntään vaikuttaa talouskasvun lisäksi esimerkiksi
rakentamismarkkinan kehitys. Erityisesti Euroopassa vähäinen
uudisrakentamisen määrä voi vaikuttaa negatiivisesti tiettyjen
Hiabin ratkaisujen kysyntään.
Komponenttien, raaka-aineiden ja energian
saatavuusongelmat ja hintojen nousu sekä tariffit voivat
vaikeuttaa kustannusten hallintaa, nostaa
valmistuskustannuksia ja lisätä niiden lopputuotteiden hintoihin
siirtämisen haasteita. Osaavan henkilöstön vaihtuvuus,
saatavuus ja kustannus voivat haitata Cargotecin ja sen
toimittajien toimintaa ja nostaa kustannuksia. Hiabin ratkaisut
asennetaan kuorma-autoihin, joiden toimituksissa esiintyvät
pullonkaulat saattavat vaikuttaa negatiivisesti Hiabin
liikevaihdon kehitykseen.
Globaalien talousnäkymien ja rahoituksen saatavuuden
heikentyminen sekä viime vuosikymmentä korkeammalla
pysyneet korot voivat johtaa Hiabin asiakkaiden ja jakelijoiden
talous- ja maksuvaikeuksiin. Joissakin tapauksissa asiakkaiden
taloudellinen tilanne voi nopeasti heikentyä merkittävästi tai
jopa johtaa asiakkaan tai jakelijan maksukyvyttömyyteen.
Osa hallituksen toimintakertomusta57
Hiabin tilauksista merkittävä osa tulee Yhdysvaltojen
markkinoilta. Olemassa olevan tilauskannan kassavirtojen
suojaamisesta huolimatta Yhdysvaltain dollarin heikentyminen
voi pidemmällä aikavälillä heikentää Hiabin tulosta. Vastaavasti
dollarin vahvistuminen voi parantaa Hiabin tulosta.
Cargotecin hallitus ehdottaa Cargotecin yhtiökokoukselle, että
yhtiön nimi muutettaisiin Cargotecista Hiabiksi. Suunniteltuihin
toimenpiteisiin voi sisältyä esimerkiksi osaavan henkilökunnan
pysyvyyteen, asiakassuhteisiin, mahdollisten transaktioiden
toimeenpanoon ja kustannuksiin liittyviä riskejä. Itsenäisenä
yhtiönä toimiminen voi vaikuttaa negatiivisesti Hiabin
kannattavuuteen. Toimintamallien muutokset yhdistettynä
tiukentuviin verosäännöksiin voivat johtaa lisääntyviin veroihin
liittyviin maksuihin.
Cargotec altistuu ilmastoon liittyville riskeille ympäristön,
sääntelyn ja teknologisten muutosten sekä tekemiensä
päästövähennyssitoumusten vuoksi. Ilmastonmuutoksen
Cargotecille aiheuttamien taloudellisten vaikutusten arviointi on
monimutkaista, koska siitä aiheutuvien vaikutusten esiintymistä
ja ajoitusta on vaikea ennustaa tai kvantifioida.
Asetettuihin päästötavoitteisiin pääseminen edellyttää
panostusta Cargotecin liiketoiminnan kaikilla osa-alueilla. Sen
lisäksi, että Cargotec on alttiina ilmastoon liittyville riskeille,
meneillään olevasta siirtymäprosessista aiheutuu uusia riskejä,
joiden realisoitumisella voi olla merkittäviä taloudellisia
vaikutuksia. Nämä riskit voivat johtaa esimerkiksi tuotteiden
lyhentyneestä elinkaaresta johtuviin omaisuuserien
arvonalentumisiin sekä uusien teknologioiden käyttöönottoon
liittyviin lisäkustannuksiin, joita voi syntyä tuotekehityksessä,
projektiriskien realisoituessa, varastojen kasvuna ja
uudenlaisina takuuvirheinä. Myös kiristyvä lainsäädäntö voi
suoranaisesti rajoittaa Cargotecin tuotteiden tarjontaa.
Cargotec on osallisena eräissä oikeudenkäynneissä,
viranomaistutkinnoissa ja vaateissa. Kansainvälisten
sopimusten ja lakien tulkinta voi heikentää lopputulosten
ennustettavuutta. Cargotec on mukana myös
erityisvaatimuksia sisältävissä julkisen sektorin liiketoimissa.
Jos vaatimuksia ei pystytä noudattamaan, voi seurauksena olla
sanktioita tai poissulkemisia tämän sektorin tarjouskilpailuista.
Cargotecin tekemiin ja suunnittelemiin yrityskauppoihin liittyy
riskejä esimerkiksi paikallisten markkinoiden tuntemukseen,
viranomaisprosesseihin, asiakkaisiin, yrityskulttuuriin,
integraatioon, kustannuksiin, tavoitteiden toteutumiseen sekä
avainhenkilöihin liittyen.
Cargotecin toimintaan liittyvät olennaisesti myös
tietoturvariskit. Kyberhyökkäys Cargotecin, sen asiakkaiden tai
toimittajien toiminnan kannalta kriittisiä järjestelmiä kohtaan voi
aiheuttaa esimerkiksi häiriöitä toimintavarmuuteen, johtaa
liikevaihdon laskuun ja aiheuttaa haittaa Cargotecin ja Hiabin
maineelle.
Cargotecin toimialoihin ja maantieteelliseen laajuuteen liittyy
myös eettiseen toimintaan kohdistuvia riskejä. Cargotec on
lisännyt toimenpiteitä liiketoimintaa koskevien ohjeiden,
määräysten ja eettisten periaatteiden noudattamisen
varmistamiseksi. Tähän liittyviä sisäisiä prosesseja kehitetään
jatkuvasti.
Cargotec allekirjoitti sopimuksen MacGregor-liiketoiminta-
alueensa myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille
14.11.2024. Transaktio edellyttää viranomaishyväksyntöjä
monilla eri lainkäyttöalueilla ja hyväksyntöjen saamisen ajoitus
voi vaikuttaa transaktion täytäntöönpanon ajankohtaan.
Transaktioon liittyvän tappion lopullinen määrä määritetään
transaktion täytäntöönpanon yhteydessä ja se voi poiketa
vuoden 2024 viimeisellä vuosineljänneksellä tehdystä
kirjauksesta liittyen liikearvon alentumiseen.
Riskejä on kuvattu Cargotecin internetsivuilla www.cargotec.fi,
osiossa Sijoittajat > Hallinnointi > Sisäinen valvonta ja
riskienhallinta.
Osakkeet, markkina-arvo ja
kaupankäynti
Osakepääoma, omat osakkeet ja
osakeanti
Cargotec Oyj:n osakepääoma oli vuoden 2024 lopussa 20 000
000 euroa. B-sarjan osakkeiden määrä oli 55 182 079
kappaletta ja A-sarjan osakkeiden määrä 9 526 089
kappaletta. Cargotecin 30.5.2024 pidetty varsinainen
yhtiökokous päätti Cargotecin osakepääoman alentamisesta
64 304 880 eurosta 20 000 000 euroon ja Cargotecin
ylikurssirahaston purkamisesta osana jakautumispäätöstä.
Jakautumisen täytäntöönpano oli 30.6.2024. Jakautumisella ei
ollut vaikutusta Cargotecin osakkeiden määrään. Lisätietoja on
saatavilla tilinpäätöksen liitteessä 7.4 Lopetetut toiminnot ja
liitteessä 7.5 Jakautuminen.
Vuoden 2024 lopussa Cargotecin hallussa oli 784 050 omaa
B-sarjan osaketta, mikä vastaa 1,21 prosenttia osakkeiden
yhteismäärästä ja 0,52 prosenttia osakkeiden
yhteisäänimäärästä. Ulkona olevien B-sarjan osakkeiden
lukumäärä oli 54 398 029.
Kolmannella vuosineljänneksellä yhtiön hallitus käytti
varsinaisen yhtiökokouksen 30.5.2024 antamaa valtuutusta
omien osakkeiden hankintaan. Päätöksen mukaisesti Cargotec
osti yhteensä 400 000 omaa B-sarjan osakettaan julkisessa
kaupankäynnissä Nasdaq Helsinki Oy:ssä 46,6784 euron
keskihintaan 9.8.–27.9.2024 välisenä aikana.
Myös ensimmäisellä vuosineljänneksellä yhtiön hallitus käytti
varsinaisen yhtiökokouksen 23.3.2023 antamaa valtuutusta
omien osakkeiden hankintaan. Päätöksen mukaisesti Cargotec
osti yhteensä 150 000 omaa B-sarjan osakettaan julkisessa
kaupankäynnissä Nasdaq Helsinki Oy:ssä 61,6730 euron
keskihintaan 9–29.2.2024 välisenä aikana.
Osa hallituksen toimintakertomusta58
Ensimmäisellä vuosineljänneksellä Cargotec Oyj:n hallitus
päätti suunnatusta maksuttomasta osakeannista Cargotecin
osakepohjaisten kannustinohjelmien palkkioiden maksamista
varten. Osakeannissa luovutettiin 28.3.2024 vastikkeetta
osakepohjaisten kannustinohjelmien ehtojen mukaisesti 172
993 yhtiön hallussa olevaa omaa B-sarjan osaketta ohjelmiin
kuuluville avainhenkilöille. Ohjelmien perustamisesta ja niiden
keskeisistä ehdoista on kerrottu 4.2.2021, 13.5.2022 ja
2.2.2023 julkaistuissa pörssitiedotteissa.
Osakkeiden luovuttaminen perustui varsinaisen
yhtiökokouksen 23.3.2023 hallitukselle antamaan
valtuutukseen, jonka perusteella hallitus voi päättää enintään
952 000 A-sarjan osakkeen ja 5 448 000 B-sarjan osakkeen
luovuttamisesta.
Markkina-arvo ja kaupankäynti
Rekisteröityjen osakkeenomistajien lukumäärä katsauskauden
lopussa oli 34 722. Yksityisten suomalaisten
osakkeenomistajien lukumäärä katsauskauden lopussa oli
33 054, ja heidän omistusosuutensa kaikista Cargotecin
osakkeista oli noin 15 prosenttia. Katsauskauden lopussa noin
31 prosenttia Cargotecin osakkeista oli hallintarekisteröidyssä
tai ulkomaisessa omistuksessa.
Jakautumisen täytäntöönpanon yhteydessä 30.6.2024
Cargotecin osakkeenomistajat saivat jakautumisvastikkeena
yhden (1) Kalmarin vastaavan osakelajin (eli joko A-sarjan tai B-
sarjan) uuden osakkeen jokaista omistamaansa Cargotecin A-
sarjan ja jokaista B-sarjan osaketta kohden. Tällä oli
negatiivinen vaikutus Cargotecin osakkeen
kaupankäyntihintaan 1.7.2024.
Osakepohjaiset
kannustinohjelmat
Cargotec Oyj:ssä oli vuonna 2024 käynnissä
suoritusperusteisia ja sitouttavia osakepalkkio-ohjelmia
Cargotec-konsernin avainhenkilöille. Vuoden loppuun
mennessä Cargotec Oyj:n hallitus oli perustanut seuraavat
uudet osakepohjaiset kannustinohjelmat:
Joulukuussa hallitus päätti uuden osakepohjaisen
kannustinohjelman perustamisesta. Ohjelman ansainta- ja
mittausjaksona ovat kalenterivuodet 2025–2027.
Suoritusmittari, jonka toteutumisen perusteella mahdollisesti
suoritettava palkkio maksetaan, on yhtiön osakekohtainen
tulos (EPS). Mahdollinen palkkio ansaintajaksolta maksetaan
vuonna 2028 osittain yhtiön B-sarjan osakkeina ja osittain
rahana. Maksettavat palkkiot ovat yhteensä enintään noin 90
000 yhtiön B-sarjan osaketta. Kannustinohjelmaan kuuluu
noin 70 konsernin avainhenkilöä mukaan lukien yhtiön
johtoryhmän jäsenet.
Joulukuussa hallitus päätti lisäksi uudesta rajoitettujen
osakkeiden ohjelmasta kalenterivuosille 2025-2027.
Ohjelman tarkoituksena on toimia täydentävänä pitkän
aikavälin sitouttamisjärjestelmänä erikseen valituille yhtiön
avainhenkilöille erityistilanteissa. Ohjelma koostuu
kalenterivuodet 2025-2027 käsittävästä rajoitusjaksosta,
minkä jälkeen ohjelman puitteissa luvatut osakepalkkiot
maksetaan keväällä 2028. Ohjelmasta maksettavat palkkiot
ovat yhteensä enintään noin 10 000 yhtiön B-sarjan
osaketta.
Cargotecin hallitus päätti 7.8.2024 Cargotecin edelleen
jatkuvien osakepohjaisten kannustinjärjestelmien
oikaisemisesta jakautumisen vuoksi. Oikaisuilla pyrittiin
säilyttämään osakepalkkioiden arvo palkkionsaajille
kompensoimalla osittaisjakautumisen myötä alentunutta
Cargotecin B-sarjan osakkeen arvoa. Tämän seurauksena
Cargotecin B-sarjan osakkeiden lukumääränä määrättyjä
palkkioita tarkistettiin hallituksen päättämillä kertoimilla. Oikaisu
tehtiin ohjelmissa niiden aktiivisilla jäsenillä käytössä olevaan
osakemäärään, ei osakeohjelmien alkuperäisiin
enimmäisosakeallokaatioihin. Osakepalkkio-ohjelmien ehtoja ei
oikaisun yhteydessä muutettu.
Cargotec Oyj:n hallituksen edellisinä kalenterivuosina
käynnistämiä osakepalkkio-ohjelmia oli vuoden 2024 vuonna
2024 käynnissä seuraavasti:
Kannustinohjelman 2020–2024 ansaintajakso 2022–2024.
Ansaintajakso sisältää kolme yhden kalenterivuoden pituista
mittausjaksoa. Kalenterivuoden 2024 käsittävällä kolmannella
mittausjaksolla mahdollisen palkkion perustana on Hiab-
liiketoiminta-alueen avainhenkilöillä liiketoiminta-alueen
ekoratkaisujen tuoteryhmän osuus saaduista tilauksista.
Konsernin avainhenkilöillä ansaintakriteerinä on Cargotec-
konsernin ekoratkaisujen tuoteryhmän osuus saaduista
tilauksista. Kannustinohjelmaan kuuluu noin 70 konsernin
avainhenkilöä mukaan lukien Cargotecin johtoryhmän
jäsenet. Ansaintajaksolta maksettavat palkkiot ohjelman
aktiivisille jäsenille ovat yhteensä enintään noin 220 000
Cargotec Oyj:n B-sarjan osaketta.
Kannustinohjelman 2023–2025 ansaintajakso 2023–2025.
Ansaintajakso sisältää kolme yhden kalenterivuoden pituista
mittausjaksoa. Kalenterivuoden 2024 käsittävällä toisella
mittausjaksolla mahdollisen palkkion perustana on Hiab-
liiketoiminta-alueen avainhenkilöillä liiketoiminta-alueen
huoltoliiketoiminnan bruttokate. Konsernin avainhenkilöillä
ansaintakriteerinä on Cargotec-konsernin
huoltoliiketoiminnan bruttokate. Kannustinohjelmaan kuuluu
noin 70 konsernin avainhenkilöä mukaan lukien Cargotecin
johtoryhmän jäsenet. Ansaintajaksolta maksettavat palkkiot
ohjelman aktiivisille jäsenille ovat yhteensä enintään noin 213
000 Cargotec Oyj:n B-sarjan osaketta.
Kannustinohjelman 2024–2026 ansaintajakso 2024–2026.
Ansaintajakso sisältää kolme yhden kalenterivuoden pituista
mittausjaksoa. Kalenterivuoden 2024 käsittävällä
ensimmäisellä mittausjaksolla mahdollisen palkkion
perustana on Hiab-liiketoiminta-alueen avainhenkilöillä
liiketoiminta-alueen osakekohtainen tulos (EPS). Konsernin
avainhenkilöillä ansaintakriteerinä on Cargotec-konsernin
Osa hallituksen toimintakertomusta59
osakekohtainen tulos (EPS). Kannustinohjelmaan kuuluu
noin 70 konsernin avainhenkilöä mukaan lukien Cargotecin
johtoryhmän jäsenet. Ansaintajaksolta maksettavat palkkiot
ohjelman aktiivisille jäsenille ovat yhteensä enintään noin 200
000 Cargotec Oyj:n B-sarjan osaketta.
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2020–2024, kausi 2022–
2024. Kaudelta maksettavat palkkiot ovat yhteensä enintään
noin 17 000 Cargotec Oyj:n B-sarjan osaketta.
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2023–2025. Ohjelmasta
maksettavat palkkiot ohjelman aktiivisille jäsenille ovat
enintään noin 16 000 Cargotec Oyj:n B-sarjan osaketta.
Rajoitettujen osakkeiden ohjelma 2024–2026. Ohjelmasta
maksettavat palkkiot ohjelman aktiivisille jäsenille ovat
yhteensä enintään noin 15 000 Cargotec Oyj:n B-sarjan
osaketta.
Sitouttava osakepalkkio-ohjelma vuosille 2023–2025.
Ohjelman mukainen palkkio on ehdollinen hallituksen
määrittämien strategisten tavoitteiden saavuttamiselle.
Palkkio arvioidaan maksettavan vuonna 2025. Ohjelmasta
palkkiona maksettuja osakkeita ei saa myydä, siirtää,
pantata tai muuten luovuttaa rajoitusjaksolla, joka päättyy
kuusi kuukautta palkkion maksamisen jälkeen. Ohjelma on
tarkoitettu noin 50 Cargotec-konsernin avainhenkilölle,
mukaan lukien valikoidut johtoryhmän jäsenet. Ohjelmasta
maksettavat palkkiot ohjelman aktiivisille jäsenille yhteensä
enintään noin 419 000 Cargotec Oyj:n B-sarjan osaketta.
Hallinnointi
Hallitus ja toimitusjohtaja
Yhtiön hallituksen jäsenten ja tilintarkastajien valitsemisesta ja
heidän palkkioistaan sekä yhtiöjärjestyksen muuttamisesta
päättää yhtiökokous. Hallitus valitsee toimitusjohtajan ja
päättää hänen palvelussuhteensa ehdoista.
Johtoryhmä
31.12.2024 Cargotecin johtoryhmään kuuluivat toimitusjohtaja
Casimir Lindholm, talous- ja rahoitusjohtaja Mikko Puolakka,
henkilöstöjohtaja Mikko Pelkonen, strategiajohtaja Mikael
Laine, kestävän liiketoiminnan kehitysjohtaja Soili Mäkinen,
lakiasiainjohtaja Outi Aaltonen, Hiabin johtaja Scott Phillips ja
MacGregorin johtaja Leif Byström.
Varsinaisen yhtiökokouksen
päätökset
Cargotec Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 30.5.2024
Helsingissä. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen ja
konsernitilinpäätöksen, hyväksyi palkitsemispolitiikan ja vuoden
2023 palkitsemisraportin ja myönsi vastuuvapauden
hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle tilikaudelta 1.1.–
31.12.2023. Kokous päätti hallituksen valtuuttamisesta
päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta,
osakeanneista ja lahjoituksista.
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen osinkoehdotuksen 2,14
euroa kutakin A-sarjan ja 2,15 euroa kutakin ulkona olevaa B-
sarjan osaketta kohden. Osinko maksettiin 10.6.2024.
Cargotecin hallitukseen valittiin seitsemän jäsentä. Jäseniksi
valittiin uudelleen Raija-Leena Hankonen-Nybom, Ilkka Herlin ja
Ritva Sotamaa, ja uusiksi jäseniksi valittiin Eric Alström, Jukka
Moisio, Tuija Pohjolainen-Hiltunen ja Luca Sra. Hallituksen
jäsenten palkkiot hyväksyttiin yhtiökokoukselle tehdyn
ehdotuksen mukaisesti.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin uudelleen tilintarkastusyhteisö
Ernst & Young Oy ja kestävyysraportoinnin varmentajaksi
kestävyystarkastusyhteisö Ernst & Young Oy, ja näiden
palkkiot päätettiin maksaa yhtiön hyväksymien laskujen
mukaan.
Yhtiökokous päätti Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisesta
yhtiön hallituksen hyväksymän ja 1.2.2024 allekirjoittaman
jakautumissuunnitelman mukaisesti. Osana
jakautumispäätöstä varsinainen yhtiökokous päätti ehdollisena
jakautumisen täytäntöönpanolle Kalmar Oyj:n perustamisesta
ja yhtiöjärjestyksen hyväksymisestä, Kalmar Oyj:n hallituksen
kokoonpanosta ja palkkioista sekä yhtiön tilintarkastajasta ja
kestävyysraportoinnin varmentajasta ja heidän palkkioistaan.
Samoin osana jakautumispäätöstä ja ehdollisena jakautumisen
täytäntöönpanolle yhtiökokous päätti Kalmar Oyj:n
osakkeenomistajien nimitystoimikunnan perustamisesta ja sen
työjärjestyksen hyväksymisestä. Yhtiökokous hyväksyi myös
Kalmar Oyj:n toimielinten palkitsemispolitiikan.
Osana jakautumispäätöstä varsinainen yhtiökokous päätti
ehdollisena jakautumisen täytäntöönpanolle myös Cargotec
Oyj:n osakepääoman alentamisesta ja ylikurssirahaston
purkamisesta.
Cargotec julkaisi yhtiökokouskutsun 8.4.2024 sekä 30.5.2024
pörssitiedotteet yhtiökokouksen päätöksistä ja hallituksen
järjestäytymiskokouksesta. Kutsu, pörssitiedotteet ja
hallituksen jäsenten esittelyt ovat saatavilla yhtiön
verkkosivuilla.
Osa hallituksen toimintakertomusta60
Hallituksen järjestäytyminen
Cargotec Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa valittu hallitus
valitsi järjestäytymiskokouksessaan 30.5.2024 Ilkka Herlinin
hallituksen puheenjohtajaksi. Hallituksen varapuheenjohtajaksi
valittiin Jukka Moisio. Lisäksi hallitus valitsi keskuudestaan
puheenjohtajat ja jäsenet tarkastus- ja
riskienhallintavaliokuntaan sekä nimitys- ja
palkitsemisvaliokuntaan. Hallituksen sihteerinä jatkaa
Cargotecin lakiasiainjohtaja Outi Aaltonen.
Tarkastus- ja riskienhallintavaliokunnan jäseniksi valittiin Eric
Alström, Raija-Leena Hankonen-Nybom, ja Tuija Pohjolainen-
Hiltunen. Valiokunnan puheenjohtajaksi valittiin Raija-Leena
Hankonen-Nybom.
Nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäseniksi valittiin Ilkka Herlin,
Jukka Moisio ja Ritva Sotamaa. Valiokunnan puheenjohtajaksi
valittiin Ilkka Herlin.
Vuonna 2023 itsenäisen Kalmarin listautumisvalmisteluiden
tueksi perustettu tilapäinen jakautumisvaliokunta on
lakkautettu.
Hallituksen valtuutukset
Varsinainen yhtiökokous valtuutti 30.5.2024 hallituksen
päättämään omien osakkeiden hankkimisesta ja/tai pantiksi
ottamisesta yhtiön vapaalla omalla pääomalla. Valtuutus
käsittää yhteensä enintään 6 400 000 omaa osaketta niin, että
A-sarjan osakkeita voidaan hankkia ja/tai ottaa pantiksi
enintään 952 000 kappaletta ja B-sarjan osakkeita enintään 5
448 000 kappaletta. Valtuutus on voimassa 18 kuukautta
yhtiökokouksen päätöksestä, ja se kumoaa aikaisemman
valtuutuksen.
Varsinainen yhtiökokous valtuutti 30.5.2024 hallituksen
päättämään osakeannista ja optio-oikeuksien sekä muiden
osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettujen osakkeisiin
oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Valtuutus on
voimassa 18 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä, ja se
kumoaa aikaisemman valtuutuksen.
Lainat, vastuut ja
vastuusitoumukset yhtiön
lähipiiriin kuuluville
Cargotecilla ei ollut lainoja, vastuita ja vastuusitoumuksia yhtiön
lähipiiriin kuuluville henkilöille eikä heidän lähipiirilleen
31.12.2024.
Hallituksen ehdotus
voitonjaosta
Emoyhtiön jakokelpoinen oma pääoma 31.12.2024 oli 759
720 214,12 euroa. Hallitus ehdottaa 26.3.2025 kokoontuvalle
yhtiökokoukselle, että käytettävissä olevista voittovaroista
jaetaan osinkoa 1,19 euroa kutakin 9 526 089 A-sarjan ja 1,20
euroa kutakin 54 398 029 (31.12.2024) ulkona olevaa B-sarjan
osaketta kohden, eli yhteensä 76 613 680,71 euroa
31.12.2024 päättyneeltä tilikaudelta.
Osinko maksetaan osakkeenomistajalle, joka on
osingonmaksun täsmäytyspäivänä 28.3.2025 merkittynä
yhtiön Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään osakasluetteloon.
Hallitus ehdottaa, että osinko maksetaan 4.4.2025.
Lisäksi hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus
valtuutetaan päättämään voitonjaosta maksettavasta
lisäosingosta, joka olisi 1,56 euroa kutakin 9 526 089 A-sarjan
ja 1,57 euroa kutakin 54 398 029 (31.12.2024) ulkona olevaa
B-sarjan osaketta kohden, eli yhteensä 100 265 604,37 euroa.
Lisäosingon maksaminen on ehdollinen sille, että MacGregor-
liiketoiminnan myynti Tritonin hallinnoimille rahastoille saatetaan
päätökseen, kuten yhtiö tiedotti 14.11.2024. Hallitus on
ilmoittanut käyttävänsä valtuutusta edellyttäen, että kauppa
saadaan päätökseen kaupan ehtojen mukaisesti. Hallitus aikoo
päättää lisäosingosta kokouksessaan 29.9.2025. Yhtiö
julkistaa erikseen hallituksen päätökset osingonmaksusta ja
vahvistaa niiden täsmäytys- ja maksupäivät.
Valtuutuksen perusteella maksettava lisäosinko maksettaisiin
osakkeenomistajalle, joka kyseisen osingonmaksun
täsmäytyspäivänä on merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään
yhtiön osakasluetteloon. Hallitus ehdottaa, että valtuutus
sisältää hallituksen oikeudesta päättää kaikista muista
osingonmaksuun liittyvistä ehdoista. Valtuutus olisi voimassa
31.12.2025 asti.
Jäljelle jäävät jakokelpoiset varat, 582 840 929,04 euroa,
jätetään vapaaseen omaan pääomaan.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen
jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Yhtiön
maksuvalmius on hyvä, eikä ehdotettu voitonjako vaaranna
yhtiön maksukykyä.
3 Operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto määritettynä (liikevoitto/käyttöpääoma)
Osa hallituksen toimintakertomusta61
Tilikauden jälkeiset
tapahtumat
Cargotec tiedotti 11.2.2025, että muutosprojektin toteutuessa
sen johtoryhmään kuuluisi 1.4.2025 alkaen: Scott Phillips,
toimitusjohtaja ja vt. johtaja, tuotannon ja hankinnan
kehittäminen; Mikko Puolakka, talous- ja rahoitusjohtaja;
Marcel Boxem, johtaja (vt.), Loader Cranes, Heavy and
Superheavy; Michaël Bruninx, johtaja, Services; Hermanni
Lyyski, johtaja, Demountables and Defence; Barry McGrane,
johtaja, Truck Mounted Forklifts; Martin Saint, johtaja, Tail Lifts;
Magdalena Wojtowicz-Tokarz, johtaja, Loader Cranes, Light
and Medium; Sanna Ahonen, johtaja, liiketoiminnan
kehittäminen ja vastuullisuus; Ghita Jansson-Kiuru,
henkilöstöjohtaja; Birgitte Skade, markkinointi- ja
viestintäjohtaja ja Taina Tirkkonen, lakiasiainjohtaja.
Cargotec julkisti 27.5.2024 Hiab-liiketoiminta-alueen uudet
pitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet. 11.2.2025 Cargotecin
hallitus päivitti Hiabille asetetut taloudelliset  tavoitteet
vastaamaan yhtiön  tulevaisuutta itsenäisenä yhtiönä.
Cargotecin hallituksen asettamat vuoteen 2028 ulottuvat
Hiabin tavoitteet ovat:
- Vuosittainen liikevaihdon kasvu yli 7 prosenttia syklin yli
- Vertailukelpoinen liikevoitto 16 prosenttia
- Sijoitetun pääoman tuotto yli 25 prosenttia 3
Itsenäisenä yhtiönä Hiab pyrkii myös kasvavaan osinkoon, joka
olisi 30–50 prosenttia osakekohtaisesta tuloksesta sekä
pitämään nettovelkaantumisasteen (gearing) alle 50
prosentissa.
Hiabin pitkän aikavälin taloudellisten tavoitteiden lisäksi
Cargotecin ilmastotavoite, jonka Science Based Targets
initiative (SBTi) on hyväksynyt vuonna 2020, on edelleen
voimassa. Yhtiö suunnittelee päivittävänsä itsenäisen Hiabin
ilmastotavoitteen ja hakevansa sille SBTi:n vahvistusta.
Prosessi alkaa vuonna 2025.
Vertailukelpoisen liikevoiton tavoitetta muutettiin liiketoiminta-
alueen 18 prosentista itsenäisen yhtiön 16 prosenttiin, joka
sisältää kasvaneet konsernihallinnon ja tukitoimien kulut, jotka
olivat aiemmin osa Cargotec-konsernin konsernihallintoa ja
tukitoimia. Vuonna 2024 nämä kustannukset olivat noin 1,7
prosenttia liikevaihdosta.
Vuoden 2025 näkymät
Cargotec arvioi jatkuvien toimintojensa vuoden 2025
vertailukelpoisen liikevoittoprosentin olevan yli 12,0 prosenttia
(2024: 13,2 prosenttia).
Varsinainen yhtiökokous
2025
Cargotec Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään keskiviikkona
26.3.2025.
Osa tilinpäätöstä62
TILINPÄÄTÖS
Osa tilinpäätöstä63
KONSERNITILINPÄÄTÖS (IFRS)
Konsernin tuloslaskelma
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Liikevaihto
2.1, 2.2
1 647,3
1 786,5
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
-1 168,7
-1 306,3
Bruttokate
478,6
480,2
Bruttokate, %
29,1%
26,9%
Myynnin ja markkinoinnin kulut
-95,7
-97,8
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut
-38,5
-34,7
Hallinnon kulut
-133,7
-131,2
Uudelleenjärjestelykulut
2.4
0,1
Liiketoiminnan muut tuotot
2.3
7,0
4,9
Liiketoiminnan muut kulut
2.3
-0,5
-2,4
Liikevoitto
2.1, 2.3, 2.4, 3.1, 6.4
217,1
219,2
Liikevoitto, %
13,2%
12,3%
Rahoitustuotot
2.5
14,6
5,8
Rahoituskulut
2.5
-18,3
-19,6
Tulos ennen veroja
213,4
205,4
Tulos ennen veroja, %
13,0%
11,5%
Tuloverot
4.1
-58,4
-52,0
Kauden tulos, jatkuvat toiminnot
155,0
153,5
Kauden tulos, lopetetut toiminnot
7.4, 7.5
912,5
195,2
Kauden tulos
1 067,5
348,7
Kauden tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
1 066,7
346,9
Määräysvallattomille omistajille
0,8
1,8
Yhteensä
1 067,5
348,7
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Emoyhtiön omistajille kuuluvasta tuloksesta
laskettu osakekohtainen tulos:
2.6
Laimentamaton osakekohtainen tulos, EUR
Jatkuvat toiminnot
2,40
2,35
Lopetetut toiminnot
14,22
3,03
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen
tulos, EUR
Jatkuvat toiminnot
2,39
2,35
Lopetetut toiminnot
14,16
3,02
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä64
Konsernin laaja tuloslaskelma
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Kauden tulos
1 067,5
348,7
Muut laajan tuloksen erät
Erät, joita ei voida siirtää tulosvaikutteisiksi:
Vakuutusmatemaattiset voitot (+) / tappiot (-)
etuuspohjaisista järjestelyistä
3.4
-1,3
-7,4
Verot eristä, joita ei voida siirtää
tulosvaikutteisiksi
4.1
0,3
1,5
Erät, jotka voidaan siirtää tulosvaikutteisiksi:
Voitot (+) / tappiot (-) rahavirran suojauksista
-27,1
19,9
Tulokseen siirretyt voitot (+) / tappiot (-)
rahavirran suojauksista
14,6
-19,2
Muuntoerot*
71,4
-22,5
Verot eristä, jotka voidaan siirtää
tulosvaikutteisiksi
4.1
2,3
-0,5
Osakkuus- ja yhteisyritysten muiden laajan
tuloksen erien osuus verojen jälkeen
0,7
0,7
Muut laajan tuloksen erät, verojen jälkeen
60,9
-27,4
Kauden laaja tulos
1 128,4
321,2
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Kauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
1 127,6
319,5
Määräysvallattomille omistajille
0,8
1,7
Yhteensä
1 128,4
321,2
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden laaja
tulos:
Jatkuvat toiminnot
222,6
126,5
Lopetetut toiminnot
904,9
193,0
Yhteensä
1 127,6
319,5
*Sisältää tuloslaskelmaan siirretyt muuntoerot osittaisjakautumisen yhteydessä, katso liitetieto 7.5 Jakautuminen
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä65
Konsernitase
VARAT, MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
6.1
240,1
878,1
Aineettomat hyödykkeet
6.2
23,2
118,4
Aineelliset hyödykkeet
6.3
159,1
444,9
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
7.2
76,6
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset*
8.2
0,1
Laskennalliset verosaamiset
4.2
82,1
122,2
Muut korottomat saamiset
5.3, 8.2
2,0
5,8
Pitkäaikaiset varat yhteensä
506,5
1 646,0
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
5.2
333,8
1 033,8
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset*
8.2
0,3
3,4
Tuloverosaamiset
31,5
18,5
Johdannaisvarat
8.2, 8.5
6,0
54,0
Myyntisaamiset
5.3, 8.2
240,8
723,8
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
2.2, 5.3
1,5
47,3
Muut korottomat saamiset
5.3
99,0
164,9
Rahavarat*
8.2, 8.3
439,1
684,7
Lyhytaikaiset varat yhteensä
1 152,0
2 730,4
Myytävänä olevat omaisuuserät
7.4
791,6
Varat yhteensä
2 450,1
4 376,5
*Sisältyvät korolliseen nettovelkaan.
Tietoja osittaisjakautumisen yhteydessä 30.6.2024 omistajille jaetuista nettovaroista esitetään liitetiedossa 7.5
Jakautuminen. Vertailutiedot sisältävät jatkuvat ja lopetetut toiminnot.
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä
OMA PÄÄOMA JA VELAT, MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Osakepääoma
20,0
64,3
Ylikurssirahasto
98,0
Muuntoerot
14,9
-56,4
Arvonmuutosrahasto
-12,0
-2,5
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
35,3
Kertyneet voittovarat
1 002,5
1 613,6
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
yhteensä
3.2, 8.6
1 025,4
1 752,3
Määräysvallattomien omistajien osuus
1,9
1,5
Oma pääoma yhteensä
1 027,3
1 753,8
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat*
8.2, 8.4, 9.1
220,9
708,2
Laskennalliset verovelat
4.2
11,7
21,9
Eläkevelvoitteet
3.4
25,4
89,0
Varaukset
5.5
0,3
5,6
Muut korottomat velat
5.4, 8.2
10,0
87,1
Pitkäaikaiset velat yhteensä
268,2
911,8
Lyhytaikaiset velat
Pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset*
8.2, 8.4, 9.1
148,5
142,9
Muut korolliset velat*
8.2, 8.4
0,0
15,6
Varaukset
5.5
38,2
154,9
Tuloverovelat
50,1
54,3
Johdannaisvelat
8.2, 8.5
6,1
26,0
Ostovelat
5.4
158,9
511,2
Sopimuksiin perustuvat velat
2.2
24,3
374,5
Muut korottomat velat
5.4, 8.2
126,8
431,5
Lyhytaikaiset velat yhteensä
552,9
1 710,9
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat
7.4
601,7
Oma pääoma ja velat yhteensä
2 450,1
4 376,5
Osa tilinpäätöstä66
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma pääoma
yhteensä
MEUR
Liite
Osakepääoma
Ylikurssirahasto
Muuntoerot
Arvonmuutos-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2024
64,3
98,0
-56,4
-2,5
35,3
1 613,6
1 752,3
1,5
1 753,8
Kauden tulos
1 066,7
1 066,7
0,8
1 067,5
Rahavirran suojaukset
-9,5
-9,5
-9,5
Muuntoerot
71,3
71,3
0,1
71,4
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot
etuuspohjaisista järjestelyistä
3.4, 4.1
-1,0
-1,0
-1,0
Kauden laaja tulos*
71,3
-9,5
1 065,7
1 127,6
0,8
1 128,4
Osittaisjakautumisen vaikutus
-44,3
-98,0
-26,0
168,3
Omistajille jaetun nettovarojen käypä hinta
7.5
-1 698,2
-1 698,2
-1 698,2
Maksetut osingot
8.6
-138,2
-138,2
-0,4
-138,6
Omien osakkeiden hankinta
-9,3
-18,7
-28,0
-28,0
Osakeperusteiset palkkiot
3.2
9,9
9,9
9,9
Liiketoimet omistajien kanssa
-44,3
-98,0
-35,3
-1 676,8
-1 854,4
-0,4
-1 854,9
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa
Oma pääoma 31.12.2024
20,0
14,9
-12,0
1 002,5
1 025,4
1,9
1 027,3
*Netto verojen jälkeen
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä67
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Määräys-
vallattomien
omistajien
osuus
Oma pääoma
yhteensä
MEUR
Liite
Osakepääoma
Ylikurssirahasto
Muuntoerot
Arvonmuutos-
rahasto
Sijoitetun
vapaan oman
pääoman
rahasto
Kertyneet
voittovarat
Yhteensä
Oma pääoma 1.1.2023
64,3
98,0
-34,0
-3,5
52,8
1 350,0
1 527,6
0,7
1 528,3
Kauden tulos
346,9
346,9
1,8
348,7
Rahavirran suojaukset
0,9
0,9
0,9
Muuntoerot
-22,4
-22,4
0,0
-22,5
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot
etuuspohjaisista järjestelyistä
3.4, 4.1
-5,9
-5,9
-5,9
Kauden laaja tulos*
-22,4
0,9
341,0
319,5
1,7
321,2
Maksetut osingot
8.6
-86,9
-86,9
-0,3
-87,3
Omien osakkeiden hankinta
-17,5
-17,5
-17,5
Osakeperusteiset palkkiot
3.2
9,6
9,6
9,6
Liiketoimet omistajien kanssa
-17,5
-77,4
-94,9
-0,3
-95,2
Liiketoimet määräysvallattomien omistajien kanssa
-0,6
-0,6
Oma pääoma 31.12.2023
64,3
98,0
-56,4
-2,5
35,3
1 613,6
1 752,3
1,5
1 753,8
*Netto verojen jälkeen
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä.
Osa tilinpäätöstä68
Konsernin rahavirtalaskelma
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liiketoiminnan nettorahavirta
Kauden tulos
1 067,5
348,7
Poistot ja arvonalentumiset
6.4
270,6
114,9
Rahoitustuotot ja -kulut
2.5
14,6
30,8
Verot
4.1
80,9
104,3
Osittaisjakautumiseen liittyvät ei-
rahavirtavaikutteiset oikaisut
7.5
-1 039,7
Korottomien saamisten muutos
116,4
35,8
Korottomien velkojen muutos
-5,8
-50,5
Vaihto-omaisuuden muutos
91,5
-31,8
Nettokäyttöpääoman muutos
202,1
-46,5
Muut oikaisut
-13,6
-8,0
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja
veroja
582,3
544,2
Saadut korot
19,4
11,9
Maksetut korot
-26,6
-25,3
Saadut osingot
1,8
Muut rahoituserät
-3,5
-10,1
Maksetut tuloverot
-97,3
-84,7
Liiketoiminnan nettorahavirta
476,1
435,9
Investointien nettorahavirta
Yrityshankinnat vähennettynä hankintahetken
rahavaroilla
7.1
-17,9
-25,7
Yritysmyynnit vähennettynä myyntihetken
rahavaroilla
7.1
2,5
11,1
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
6.2, 6.3
-44,2
-81,1
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden myynnit
2.3, 6.2, 6.3
21,6
31,6
Investointien nettorahavirta, muut erät
21,5
2,4
Investointien nettorahavirta
-16,5
-61,8
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Rahoituksen nettorahavirta
Omien osakkeiden hankinta
-28,0
-17,5
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut
8.4
-40,9
-46,9
Pitkäaikaisten lainojen nostot
8.4
50,9
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
8.4
-100,0
-38,2
Lyhytaikaisten lainojen nostot
8.4
0,0
10,6
Lyhytaikaisten lainojen takaisinmaksut
8.4
-4,0
-3,9
Maksetut osingot
8.6
-138,6
-87,3
Rahoituksen nettorahavirta
-311,5
-132,1
Rahavarojen muutos
148,1
242,0
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit 1.1.
8.3
680,8
445,4
Valuuttakurssien muutosten vaikutus
-2,1
-6,6
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit, jotka
sisältyvät myytävänä oleviin omaisuuseriin 31.12.
7.4
-140,1
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit, jotka jaettu
omistajille
7.5
-247,7
Rahavarat ja käytetyt pankkitililimiitit 31.12.
439,1
680,8
Käytetyt pankkitililimiitit 31.12.
8.3
0,0
3,8
Rahavarat 31.12.
439,1
684,7
Rahavirtalaskelmaan sisältyvät jatkuvat ja lopetetut toiminnot.
Liitetiedot muodostavat olennaisen osan tilinpäätöstä
Osa tilinpäätöstä69
KONSERNITILINPÄÄTÖKSEN LIITETIEDOT
Osa tilinpäätöstä70
1. Laatimisperusteet
1.1 Konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Perustiedot
Cargotec Oyj (1927402-8) on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Helsinki ja
rekisteröity osoite Itämerenkatu 25, 00180 Helsinki, Suomi. Cargotec Oyj ja sen tytäryhtiöt
muodostavat Cargotec-konsernin (jäljempänä Cargotec tai konserni). Cargotec Oyj:n B-sarjan
osake on noteerattu Nasdaq Helsingissä 1.6.2005 lähtien.
Cargotecin johtavat kuormankäsittelyn ratkaisut lisäävät älykkyyttä tavaravirtoihin ja sujuvoittavat
arkea. Cargotecin Hiab-liiketoiminta on älykkäiden ja kestävien kuormankäsittelyratkaisujen
johtava toimittaja, joka on sitoutunut tarjoamaan asiakkailleen joka päivä parhaan
asiakaskokemuksen yhdessä erittäin sitoutuneiden työntekijöiden ja yhteistyökumppaneiden
kanssa.
Cargotec Oyj:n hallitus on kokouksessaan 11.2.2025 hyväksynyt tämän konsernitilinpäätöksen
julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai
hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidettävässä varsinaisessa yhtiökokouksessa.
Yhtiökokouksella on myös mahdollisuus muuttaa tilinpäätöstä. Jäljennös tilinpäätöksestä on
saatavilla internetosoitteessa www.cargotec.fi tai osoitteesta Cargotec Oyj, Sijoittajasuhteet, PL
61, 00501 Helsinki, Suomi.
Muutokset konsernirakenteessa ja -raportoinnissa
Cargotecilla oli vuoden alussa kolme liiketoiminta-aluetta, joista Kalmar eriytettiin omaksi
pörssiyhtiöksi kesäkuussa ja MacGregor luokiteltiin lopetetuiksi toiminnoiksi viimeisellä
vuosineljänneksellä. Konsernijärjestelyjen johdosta Cargotecin jatkuvat toiminnot koostuvat Hiab-
segmentistä. 
Kalmarin eriyttäminen ja listaaminen
Cargotecin yhtiökokous hyväksyi 30.5.2024 Kalmar-liiketoiminta-alueen eriyttämisen omaksi
pörssiyhtiöksi (Jakautuminen). Jakautumisen täytäntöönpanopäivä oli 30.6.2024, jonka jälkeen
Kalmar on toiminut itsenäisenä pörssiyhtiönä. Cargotec esitti Kalmar-liiketoiminta-alueen
lopetettuina toimintoina IFRS 5 Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot
-standardin mukaisesti vuoden 2024 ensimmäisestä neljänneksestä alkaen. IFRS 5 -standardin
mukaisesti lopetettujen toimintojen nettotulos esitetään konsernin tuloslaskelmassa erillään
jatkuvien toimintojen tuotoista ja kuluista. Lisäksi tuloslaskelma sisältää jakautumisvoiton. 
Rahavirtalaskelma ja oman pääoman muutoslaskelma sisältävät vaikutukset Kalmarin
liiketoiminnasta ja jakautumisesta. Lisätietoa  jakautumisesta esitetään liitetiedossa 7.5
Jakautuminen.
MacGregorin myynti
Cargotec tiedotti marraskuussa 2024 allekirjoittaneensa sopimuksen MacGregor-liiketoiminta-
alueen myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille 480 miljoonan euron velattomalla
kauppahinnalla. Liiketoiminnan myynti on jatkoa Cargotecin hallituksen marraskuussa 2022
tekemälle päätökselle luopua MacGregorista tulevaisuudessa sekä toukokuussa 2024 tiedotetulle
päätökselle aloittaa MacGregorin myyntiprosessi.
Allekirjoitetun myyntisopimuksen seurauksena MacGregor esitetään lopetettuna toimintona IFRS
5:n mukaisesti neljännen vuosineljänneksen raportoinnista alkaen.
Cargotec arvioi kirjaavansa transaktiosta noin 200 miljoonan euron verottoman myyntitappion.
Arvioitu myyntitappio kirjattiin vuoden 2024 neljännelle vuosineljännekselle 200 miljoonan euron
arvonalentumisena liikearvoon vertailtavuuteen vaikuttavissa erissä osana lopetettuja toimintoja.
Liikearvon arvonalentumisen lisäksi MacGregorin eriyttämisestä arvioidaan aiheutuvan 25
miljoonan euron kokonaiskulut, jotka kirjataan vertailtavuuteen vaikuttavina erinä osana lopetettuja
toimintoja.
Transaktio edellyttää viranomaishyväksyntöjä ja yhteistoimintaelinten kuulemista asianomaisilla
lainkäyttöalueilla. Transaktion täytäntöönpanon arvioidaan tapahtuvan viimeistään 1. heinäkuuta
2025.
Lopetettujen toimintojen esittäminen
IFRS 5 -standardin mukaisesti lopetettujen toimintojen tulos esitetään konsernin tuloslaskelmassa
erillään jatkuvien toimintojen tuotoista ja kuluista. Vertailukaudet on oikaistu vastaavasti.
Konsernin taseella lopetettuihin toimintoihin liittyvät varat ja velat esitetään erikseen myytävänä
olevina varoina ja niihin liittyvinä velkoina. Taseen vertailukautta ei ole oikaistu vastaavasti.
Esitettyihin lopetettuihin toimintoihin on sisällytetty Kalmariin ja MacGregoriin suoraan liittyvä
liikevaihto ja kulut sekä muut jatkuviin toimintoihin liittyvät tuotot ja kulut, joiden ei odoteta
jatkuvan Jakautumisen tai Transaktion täytäntöönpanon jälkeen tai joilta olisi vältytty ilman
Jakautumista tai Transaktiota. Tästä johtuen Cargotecin jatkuvina toimintoina esitetyt taloudelliset
tiedot eivät täysin kuvasta Hiabin aiempaa tai tulevaa kannattavuutta erillisenä itsenäisenä
toimintona.
Osa tilinpäätöstä71
Laatimisperiaatteet konsernitilinpäätöksessä
Cargotec Oyj:n konsernitilinpäätös on laadittu EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti. Sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2024 voimassa olleita
IAS- ja IFRS-tilinpäätösstandardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiö Cargotec Oyj:n ja kaikki ne tytäryhtiöt, joissa emoyhtiöllä on
määräysvalta, sekä sijoitukset pääomaosuusmenetelmällä yhdisteltyihin yhteisyrityksiin ja
osakkuusyhtiöihin. Tytäryhtiöt on lueteltu liitetiedossa 7.3 Konserniyhtiöt. Tytäryhtiöihin,
yhteisyrityksiin, osakkuusyhtiöihin ja yrityshankintoihin ja -myynteihin liittyvät
konsolidointiperiaatteet on esitetty liitetieto-osiossa 7. Konsernin rakenne.
Konsernitilinpäätös perustuu alkuperäisen hankintamenon käyttämiseen lukuun ottamatta tiettyjä
rahoitusinstrumenttiluokkia, osakeperusteisiin etuuksiin liittyviä rahana maksettavia osuuksia sekä
etuuspohjaisiin eläkejärjestelyihin sijoitettuja varoja, jotka arvostetaan käypään arvoon.
Konsernitilinpäätös esitetään euroina, joka on konsernin emoyhtiön toiminta- ja esittämisvaluutta.
Tilinpäätöstiedot esitetään miljoonina euroina, ja ne perustuvat liiketapahtumien alkuperäisiin
hankintamenoihin, ellei laatimisperiaatteissa ole erikseen toisin mainittu. Kaikki esitetyt luvut ovat
pyöristettyjä, minkä vuoksi esimerkiksi yksittäisten lukujen yhteenlaskettu summa saattaa poiketa
esitetystä summaluvusta.
Cargotec kuvaa laatimisperiaatteet siihen liittyvän liitetiedon tai liitetieto-osion yhteydessä.
Seuraavassa taulukossa on listattu laatimisperiaatteet ja tilinpäätöksen liitetieto tai liitetieto-osio,
jonka yhteydessä laatimisperiaate on esitetty.
Laatimisperiaate
Liitetieto tai liitetieto-osio
Segmenttiraportointi
2.1 Segmentti-informaatio
Tuottojen kirjaaminen ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät ja
velat
2.2 Myyntituotot
Julkiset avustukset
2.3 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Korkotuotot ja -kulut
2.5 Rahoitustuotot ja kulut
Osakekohtainen tulos
2.6 Osakekohtainen tulos
Osakeperusteiset maksut
3.2 Osakeperusteiset maksut
Laatimisperiaate
Liitetieto tai liitetieto-osio
Eläkevelvoitteet
3.4 Eläkevelvoitteet
Tuloverot ja Pilari 2
4. Tuloverot
Vaihto-omaisuus
5.2 Vaihto-omaisuus
Myyntisaamiset ja asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat
saamiset
Varaukset
5.5 Varaukset
Liikearvo
6.1 Liikearvo
Aineettomat hyödykkeet ja tutkimus- ja tuotekehitysmenot
6.2 Aineettomat hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet
6.3 Aineelliset hyödykkeet
Arvonalentumiset
6.4 Poistot ja arvonalentumiset
Konsolidointiperiaatteet, ulkomaanrahan määräiset tapahtumat,
ulkomaiset konserniyritykset, yrityshankinnat ja -myynnit,
yhteisyritykset ja osakkuusyhtiöt, myytävänä olevat pitkäaikaiset
omaisuuserät ja lopetetut toiminnot
7. Konsernin rakenne
Rahoitusvarat, rahavarat, rahoitusvelat, rahoitusvarojen ja -velkojen
esittäminen nettomääräisesti, johdannaisinstrumentit ja
suojauslaskenta, voitonjako ja omat osakkeet
8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit
Vuokrasopimukset
9.1 Vuokrasopimukset
Ehdolliset velat ja sitoumukset
9.2 Vastuut
Uudet tai muutetut IFRS-tilinpäätösstandardit ja -tulkinnat vuodesta
2024 alkaen
Muutokset standardiin IAS 1, Velkojen luokittelu lyhyt- ja pitkäaikaisiksi.
Standardimuutos tarkentaa, kuinka velka luokitellaan lyhyt- tai pitkäaikaiseksi, kun yhtiöllä on
oikeus lykätä sen maksua vähintään 12 kuukauden ajan. Standardimuutoksen mukaisesti velka,
joka erääntyy maksettavaksi 12 kuukauden kuluessa raportointipäivästä on esitettävä
pitkäaikaisena, jos yhteisöllä on oikeus jatkaa velkaa vähintään 12 kuukaudella raportointipäivän
jälkeen. Tällöin velka esitetään raportointipäivänä pitkäaikaisena riippumatta todennäköisyydestä
tai johdon aikomuksesta maksaa velka seuraavan 12 kuukauden aikana. Vastaavasti velka
luokitellaan pitkäaikaiseksi, vaikka oikeus jatkaa velkaa vähintään 12 kuukaudella on ehdollinen
eikä yhteisön odoteta täyttävän näitä ehtoja edellyttäen, että kovenanttiarviointi tapahtuu vasta
raportointikauden päättymisen jälkeen.
Muutokset IFRS 16:een Vuokrasopimukset: Leasingvastuu myynti- ja
takaisinvuokrauksessa.
Muutos selventää myynti- ja takaisinvuokraustransaktion kirjanpitokäsittelyä sekä arvostusta
erityisesti liittyen käyttöoikeusomaisuuden arvoon, jonka myyjä-vuokralle ottaja arvostaa säilyvän
taloudellisen hyödyn perusteella.
Osa tilinpäätöstä72
Muutokset standardeihin IAS 7 ja IFRS 7, Toimittajarahoitusjärjestelyt.
Standardimuutos ohjeistaa antamaan lisätietoja toimittajarahoitusjärjestelyiden käytöstä, niiden
laajuudesta sekä vaikutuksesta raportoituihin lukuihin. Cargotecillä on käytössään
toimittajarahoitusjärjestelyjä tiettyjen rahoittajien ja tavarantoimittajiensa kanssa. Järjestelyissä
Cargotec saa normaalia pidemmän maksuajan ohjelman piirissä oleville ostoveloilleen ja
tavarantoimittajat saavat maksun normaalia maksuaikaa nopeammin. Toimittajarahoitusohjelmista
annettavat tiedot esitetään liitetiedossa 8.1 Rahoitusriskien hallinta.
Uudet tai muutetut IFRS-tilinpäätösstandardit ja -tulkinnat vuodesta
2025 alkaen
Muutokset standardiin IAS 21, Vaihdettavuuden vähäisyys
Muutos auttaa tunnistamaan tilanteen, jossa valuuttaa ei voida pitää vapaasti vaihdettavana ja
ohjeistaa näissä tilanteissa ottamaan tämän huomioon raportoinnissa käytetyssä
valuuttakurssissa sekä antamaan asiasta lisätietoja. Muutokset tulevat voimaan 1.1.2025 eikä
niillä odoteta olevan vaikutusta Cargotecin raportointiin.
Muutokset standardeihin IFRS 9 ja IFRS 7, Muutokset rahoitusinstrumenttien luokitteluun
ja arvostamiseen
Muutokset sisältävät ohjeistusta sen määrittämiseksi, katsotaanko rahoitusinstrumenttien
ympäristö-, sosiaali- ja hallintotavoitteisiin (ESG) sidottujen rahavirtojen olevan tavanomaisia
pääoman ja koron maksuja. Muutokset sisältävät myös tiettyjä liitetietovaatimuksia. Muutokset
tulevat voimaan 1.1.2026 eikä niillä odoteta olevan vaikutusta Cargotecin raportointiin.
Muutokset IFRS 9:ään ja IFRS 7:ään, Luonnonoloista riippuvaiseen sähköön viittaavat
sopimukset
Sähkön tuotanto on riippuvaista luonnosta, kun sen tuotanto vaihtelee hallitsemattomien
luonnonolojen, kuten sään mukaan. Sopimukset, joissa viitataan luonnonoloista riippuvaiseen
sähköön, ovat esimerkiksi tuuli- tai aurinkoenergian tuotantoon sidottuja osto- tai
myyntisopimuksia sekä tällaiseen sähköön viittaavia rahoitusvälineitä. Standardimuutos selventää,
miten suojauslaskentaa voidaan soveltaa tällaisiin sopimuksiin, sekä asettaa tiettyjä
liitetietovaatimuksia. Muutokset tulevat voimaan 1.1.2026 eikä niillä odoteta olevan vaikutusta
Cargotecin raportointiin.
IFRS 18 Tilinpäätöksen esittäminen ja liitetiedot
IFRS 18 myötä otetaan käyttöön standardoitu rakenne tuloslaskelmalle sekä tiettyjä parannuksia
rahavirtalaskelmaan. Standardi sisältää myös lisäohjeistusta tilinpäätöstietojen yhdistämisestä ja
erittelystä sekä tiedonantovaatimuksia johdon määrittelemille tuloksellisuuteen perustuville
tunnusluvuille. Standardi tulee voimaan 1.1.2027 ja se muuttaa Cargotecin tilinpäätöksen
esitystapaa.
IFRS 19 Tytäryhtiöt ilman julkista tiedonantovelvollisuutta: tilinpäätöksessä esitettävät
tiedot
Standardissa määritellään rajatut raportointivaatimukset, joita tytäryhtiön on mahdollista soveltaa
tiettyjen ehtojen täyttyessä omassa IFRS-raportoinnissaan normaalien IFRS tilinpäätösstandardien
esittämisvaatimusten sijasta. Standardi tulee voimaan 1.1.2027 eikä sillä ole vaikutusta
Cargotecin raportointiin.
1.2 Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot
ja oletukset
Laadittaessa konsernitilinpäätöstä yhtiön johto joutuu tekemään tulevaisuutta koskevia arvioita ja
oletuksia, jotka vaikuttavat raportoitujen tuottojen ja kulujen määriin, varojen ja velkojen arvoihin
sekä ehdollisista varoista ja veloista esitettyihin liitetietoihin. Lisäksi tilinpäätöksen
laatimisperiaatteiden soveltamisessa saatetaan joutua käyttämään harkintaa.
Harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset perustuvat johdon aikaisempaan kokemukseen sekä
parhaaseen tietoon tapahtumista ja muista tekijöistä, kuten tulevaisuuden tapahtumia koskevista
odotuksista, joiden katsotaan olevan olosuhteet huomioon ottaen järkeviä. Siten on mahdollista,
että lopulliset toteumat poikkeavat merkittävästi tilinpäätöksessä käytetyistä arvioista. Konsernissa
seurataan arvioiden ja oletusten toteutumista sekä näiden taustalla olevien tekijöiden muutoksia
käyttämällä useita sekä sisäisiä että ulkoisia tietolähteitä. Mahdolliset arvioiden ja oletusten
muutokset merkitään kirjanpitoon sillä tilikaudella, jonka aikana arviota tai oletusta korjataan.
Konsernitilinpäätöksen olennaisimmat johdon harkintaa edellyttävät erät, joihin voi liittyä
epävarmuutta, on esitetty seuraavien liitetietojen tai liitetieto-osioiden yhteydessä:
Johdon harkintaa edellyttävät keskeiset arviot ja oletukset
Liitetieto tai liitetieto-osio
Tuloutus
2.2 Myyntituotot
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet
3.4 Eläkevelvoitteet
Tuloverot
4. Tuloverot
Vaihto-omaisuus
5.2 Vaihto-omaisuus
Varaukset
5.5 Varaukset
Arvonalentumistestaus
6.1 Liikearvo
6.4 Poistot ja arvonalentumiset
Poistoajat
6.2 Aineettomat hyödykkeet
6.3 Aineelliset hyödykkeet
Liiketoimintojen hankinnat  ja myynnit, määräysvallan, yhteisen
määräysvallan ja huomattavan vaikutusvallan arviointi
7. Konsernin rakenne
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit
Vuokrasopimukset
9.1 Vuokrasopimukset
Osa tilinpäätöstä73
2. Taloudellinen kehitys
2.1 Segmentti-informaatio
Laatimisperiaatteet
Segmenttiraportointi
Cargotec raportoi segmentti-informaatiota vain jatkuvasta toiminnostaan Hiabista johtuen
Kalmarin liiketoiminta-alueen eriyttämisestä omaksi pörssiyhtiökseen ja MacGregor
liiketoiminta-alueen luokittelusta lopetetuksi toiminnoksi. Toimintasegmentti raportoidaan
tavalla, joka on yhdenmukainen ylimmälle operatiiviselle päätöksentekijälle toimitettavan
sisäisen raportoinnin kanssa. Näiden sisäisten raporttien laatimisperiaatteet ovat IFRS-
standardien mukaiset. Ylimmäksi operatiiviseksi päätöksentekijäksi, joka vastaa resurssien
kohdistamisesta toimintasegmenteille ja niiden tuloksen arvioinnista, on nimetty Cargotecin
hallitus yhdessä toimitusjohtajan kanssa. Toimintasegmenttejä ei ole yhdistelty
raportoitavien segmenttien muodostamiseksi. Johto seuraa liiketoimintaa tuotteiden
pohjalta ja segmenttien taloudellista suorituskykyä seurataan vertailukelpoisen liikevoiton ja
liikevoiton avulla. Segmenttien välinen hinnoittelu tapahtuu käypään markkinahintaan.
Hiab on älykkäiden ja kestävien kuormankäsittelyratkaisujen johtava toimittaja, joka on sitoutunut
tarjoamaan asiakkailleen joka päivä parhaan asiakaskokemuksen yhdessä erittäin sitoutuneiden
työntekijöiden ja yhteistyökumppaneiden kanssa. Hiabin tuotevalikoimaan kuuluvat ensiluokkaiset
kuormankäsittelylaitteet, kuten HIAB-, EFFER- ja ARGOS-kuormausnosturit, MOFFETT- ja
PRINCETON- ajoneuvotrukit, LOGLIFT-puutavaranosturit, JONSERED-kierrätysnosturit,
MULTILIFT-vaihtolavalaitteet, GALFAB-vaijerilaitteet, ZEPRO-, DEL- ja WALTCO-takalaitanostimet
sekä älykkäiden ratkaisujen HIPERFORM-kokonaisuus. Alan edelläkävijänä Hiab kehittää
paremman tulevaisuuden ratkaisuja tekemällä kuormankäsittelystä älykkäämpää, turvallisempaa ja
kestävämpää.
Toimintasegmentit
Segmenttien tulos
Raportoitavien toimintasegmenttien liikevaihto syntyy toimintasegmenttien laitteiden,
huoltopalvelujen ja ohjelmistojen myynnistä. Segmenttien taloudellista suorituskykyä seurataan
vertailukelpoisen liikevoiton ja liikevoiton avulla. Rahoitustuottoja ja -kuluja, veroja ja osaa
konsernihallinnon kuluista ei kohdisteta segmenteille. Tilikauden ja vertailukauden aikana
Cargotecilla ei ole ollut IFRS 8:n määritelmän mukaisia yksittäisiä merkittäviä asiakkaita.
Osa tilinpäätöstä74
1.1.-31.12.2024
Hiab
Konsernihallinto,
tukitoiminnot ja
eliminoinnit
Konserni
yhteensä
MEUR
Liikevaihto
Laiteliiketoiminta
1 185,1
1 185,1
Huoltoliiketoiminta
462,2
462,2
Liikevaihto yhteensä
1 647,3
1 647,3
Poistot
38,2
3,9
42,2
Arvonalentumiset
1,4
0,5
1,9
Liikevoitto
244,7
-27,6
217,1
% liikevaihdosta
14,9 %
13,2 %
Uudelleenjärjestelykulut ja muut vertailtavuuteen
vaikuttavat erät
Vertailukelpoinen liikevoitto
244,7
-27,6
217,1
% liikevaihdosta
14,9 %
13,2 %
Rahoituserät
-3,7
Tulos ennen veroja
213,4
EBITDA
284,3
-23,2
261,2
1.1.-31.12.2023
Hiab
Konsernihallinto,
tukitoiminnot ja
eliminoinnit
Konserni
yhteensä
MEUR
Oikaistu
Liikevaihto
Laiteliiketoiminta
1 334,5
1 334,5
Huoltoliiketoiminta
452,1
452,1
Liikevaihto yhteensä
1 786,5
1 786,5
Poistot
37,6
3,1
40,8
Arvonalentumiset
0,0
0,0
Liikevoitto
252,2
-33,0
219,2
% liikevaihdosta
14,1 %
12,3 %
Uudelleenjärjestelykulut ja muut vertailtavuuteen
vaikuttavat erät
-0,1
-0,1
Vertailukelpoinen liikevoitto
252,1
-33,0
219,1
% liikevaihdosta
14,1 %
12,3 %
Rahoituserät
-13,8
Tulos ennen veroja
205,4
EBITDA
289,8
-29,9
259,9
Osa tilinpäätöstä75
Segmenttien varat ja velat
Segmenteille kohdistetut varat ja velat ovat eriä, joita segmentti käyttää liiketoiminnassaan tai,
jotka ovat perustellusti kohdistettavissa segmentille. Konsernin sisäiset saamiset ja velat eivät
sisälly segmentin varoihin ja velkoihin. Kohdistamattomat varat sisältävät lainasaamiset ja muut
korolliset saamiset, rahavarat, tuloverosaamiset, laskennalliset verosaamiset, korkosaamiset,
yritysmyyntien kauppahintasaamiset ja rahoituksen tulevien kassavirtojen suojaukseen käytetyt
johdannaisvarat. Kohdistamattomat velat sisältävät lainat ja muut korolliset velat, tuloverovelat,
laskennalliset verovelat, korkovelat, yritysostojen kauppahintavelat, osinkovelat ja rahoituksen
tulevien kassavirtojen suojaukseen käytetyt johdannaisvelat.
31.12.2024
Hiab
Muut**
Konsernihallinto,
tukitoiminnot ja
eliminoinnit
Konserni
yhteensä
MEUR
Liikearvo
240,1
240,1
Aineettomat hyödykkeet
17,5
5,7
23,2
Aineelliset hyödykkeet
153,1
6,0
159,1
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
0,0
0,0
Osakesijoitukset
0,0
0,0
0,0
Käyttöpääomavarat
662,4
28,4
690,8
Kohdistamattomat varat, korolliset
439,4
439,4
Kohdistamattomat varat, korottomat
106,0
106,0
Myytävänä olevat omaisuuserät*
791,6
791,6
Varat yhteensä
1 073,1
791,6
585,5
2 450,1
Käyttöpääomavelat
336,0
67,6
403,7
Kohdistamattomat velat, korolliset
369,4
369,4
Kohdistamattomat velat, korottomat
48,1
48,1
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat*
601,7
601,7
Velat yhteensä
336,0
601,7
485,1
1 422,8
Operatiivinen sitoutunut pääoma
737,0
-27,5
709,5
Investoinnit
58,7
7,0
65,6
*Lisätietoa esitetään liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot.
**Muut sisältävä lopetettuihin toimintoihin liittyvät varat ja velat, lisätietoa esitetty liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5
Jakautuminen.
31.12.2023
Hiab
Muut*
Konsernihallinto,
tukitoiminnot ja
eliminoinnit
Konserni
yhteensä
MEUR
Liikearvo
238,4
639,6
878,1
Aineettomat hyödykkeet
17,9
88,0
12,4
118,4
Aineelliset hyödykkeet
140,3
295,8
8,9
444,9
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
76,6
0,0
76,6
Osakesijoitukset
0,0
0,0
0,0
0,0
Käyttöpääomavarat
793,5
1 162,7
51,3
2 007,5
Kohdistamattomat varat, korolliset
688,1
688,1
Kohdistamattomat varat, korottomat
162,8
162,8
Varat yhteensä
1 190,1
2 262,7
923,6
4 376,5
Käyttöpääomavelat
383,8
1 217,9
76,8
1 678,6
Kohdistamattomat velat, korolliset
866,7
866,7
Kohdistamattomat velat, korottomat
77,3
77,3
Velat yhteensä
383,8
1 217,9
1 020,9
2 622,7
Operatiivinen sitoutunut pääoma
806,3
1 044,8
-4,2
1 846,9
Investoinnit
44,1
89,9
3,0
137,0
*Muut sisältävä lopetettuihin toimintoihin liittyvät varat ja velat, lisätietoa esitetty liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5
Jakautuminen.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä76
Tilaukset
Saadut tilaukset
Tilauskanta
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
31.12.2024
31.12.2023
Hiab
1 508,5
1 466,2
647,8
798,5
Henkilöstö*
Keskimäärin
Vuoden lopussa
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
31.12.2024
31.12.2023
Hiab
3 809
3 932
3 809
3 877
Konsernihallinto ja
tukitoiminnot
443
603
425
600
Yhteensä
4 252
4 535
4 234
4 477
*Vertailuluvut henkilöstön lukumäärän osalta on oikaistu vastaamaan jatkuvien toimintojen arvioitua henkilöstömäärää.
Konsernihallinnon ja tukitoimintojen luvut vuodelta 2024 sisältävät lopetettuihin toimintoihin tammikuussa 2025 siirtyneen
henkilöstön ja 2023 sisältävät lopetettuihin toimintoihin vuonna 2024 siirtyneen henkilöstön.
Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot
Liikevaihto on esitetty asiakkaan sijaintimaan mukaan ja varat niiden sijaintimaan mukaan.
Maantieteelliset alueet perustuvat päämarkkina-alueisiin.
Liikevaihto, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Suomi
42,2
33,7
Muu EMEA (Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka)
761,7
911,5
Pohjois-Amerikka*
685,1
652,9
Muu Amerikat
50,0
48,8
Aasia ja Tyynenmeren alue
108,3
139,6
Yhteensä
1 647,3
1 786,5
*Sisältää Yhdysvallat ja Kanadan
Pitkäaikaiset varat ja liikearvo*
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Suomi
17,4
69,5
Muu EMEA (Eurooppa, Lähi-itä ja Afrikka)
106,5
399,8
Amerikat
51,6
66,7
Aasia ja Tyynenmeren alue
6,7
103,9
Liikearvo
240,1
878,1
Yhteensä
422,4
1 518,0
* Lukuun ottamatta rahoitusinstrumentteja ja laskennallisia verosaamisia. Liikearvoa ei ole kohdistettu maantieteellisille
alueille.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä77
2.2 Myyntituotot
Laatimisperiaatteet
Tuottojen kirjaaminen
Liikevaihto sisältää tuotteiden ja palveluiden myynnistä saadut tuotot oikaistuna välillisillä
veroilla, alennuksilla ja valuuttamääräisen myynnin kurssieroilla. Tuloutusedellytysten
täyttymistä tarkastellaan yleensä kunkin sopimuksen osalta erikseen, elleivät useat erilliset
sopimukset tosiasiallisesti muodosta yksittäistä liiketoimea, ja tuottojen kirjaaminen
määritetään erikseen jokaisen erillisen sopimusperusteisen tuotteen tai palvelun osalta.
Tuote tai palvelu katsotaan erilliseksi suoritevelvoitteeksi, mikäli se on erotettavissa muista
sopimusperusteisista lupauksista asiakkaalle ja mikäli asiakas voi hyötyä siitä erikseen tai
yhdessä muiden helposti saatavilla olevien resurssien kanssa. Näin ollen useita toimitettavia
eriä sisältävä sopimus voi sisältää yhden tai useamman erikseen tuloutettavan erän.
Cargotec on päävastuussa suoritevelvoitteidensa täyttämisestä myös käyttäessään
alihankkijoita ja toimii siten yleensä aina päämiehenä asiakassopimuksissaan.
Kauppahinnan allokointi erillisille luvatuille tuotteille ja palveluille perustuu määrään, jonka
Cargotec odottaa saavansa myynnistä ottaen huomioon sovitun sopimusperusteisen
kauppahinnan sekä arvion muuttuvien hintaelementtien, kuten suoriutumiseen perustuvien
bonusten ja myöhästymissakkojen, vaikutuksesta siihen. Muuttuvien
kauppahintaelementtien yleisyydestä huolimatta projektien lopputulemat ovat pääosin
luotettavasti ennakoitavissa eivätkä muuttuvat kauppahintaelementit ole projektien
kokonaistuloutusten kannalta määrääviä. Tuotot allokoidaan erillisille luvatuille tuotteille ja
palveluille näiden suhteellisten käypien arvojen perusteella, jotka perustuvat tuotteesta ja
palvelusta riippuen joko listahintoihin tai odotettuihin tuotantokuluihin ja katteisiin.
Myyntituotto kirjataan erikseen kullekin erotettavissa olevalle tuotteelle tai palvelulle joko
tietyllä ajanhetkellä tai ajan kuluessa perustuen suoritevelvoitteiden täyttymiseen sekä
siihen, kuinka määräysvalta tuotteesta tai palvelusta siirtyy asiakkaalle. Määräysvallan
katsotaan siirtyvän ajan kuluessa, mikäli suoritteesta saatava hyöty kulutetaan
samanaikaisesti, kun sitä tuotetaan, tai mikäli tuotettu suorite parantaa asiakkaan
määräysvallassa olevaa omaisuuserää. Lisäksi määräysvallan katsotaan siirtyvän ajan
kuluessa, kun toimitetaan yksittäisen asiakkaan tarpeisiin suunniteltuja tuotteita, joiden ei
arvioida soveltuvan sellaisenaan tai vähäisin muutoksin toisen asiakkaan käyttöön, ja mikäli
Cargotecilla on sopimusperusteinen oikeus maksuun tuotettujen suoritteiden osalta.
Muissa tapauksissa myyntituotto kirjataan yhdellä ajanhetkellä määräysvallan siirtyessä
asiakkaalle. Määräysvallan siirtymishetken määrittely perustuu pääasiallisesti riskien ja
etujen siirtymiseen asiakkaalle. Riskien ja etujen katsotaan siirtyneen asiakkaalle tuotteesta,
toimitustavasta ja sopimusehdoista riippuen joko toimitusehtojen mukaisesti, asennustyön
valmistuttua tai asiakkaan hyväksyttyä tuotteen.
Mikäli asiakassopimuksen odotetaan olevan tappiollinen, sopimuksesta aiheutuvat
kustannukset arvioidaan varauksiin sovellettavin periaattein ja odotettu tappio kirjataan
välittömästi tulosvaikutteisesti.
Myyntituotot koneista ja laitteista, jotka ovat sarjavalmisteisia tai joiden valmistus ei edellytä
merkittävää määrää suunnittelutyötä, kirjataan yhdellä ajanhetkellä kun tuotteeseen liittyvät
merkittävät riskit ja edut ovat siirtyneet ostajalle eikä konsernilla ole enää tuotteeseen
liittyvää valvonta- eikä määräysvaltaa. Myytäessä näitä tuotteita ilman toimitusta ja
asennuspalvelua myyntituotto kirjataan, kun laite luovutetaan asiakkaalle tai saatetaan
muutoin asiakkaan saataville. Mikäli tuotteita myydään toimitettuna, mutta ilman vaativaa
asennusta, myyntituottojen kirjaamisajankohta määräytyy sovitun toimituslausekkeen
(Incoterm) mukaisesti. Mikäli tuotteita myydään asennuspalvelulla, tuloutusajankohdan
määrittää asennustyön vaativuus. Vaativa asennuspalvelu katsotaan tuotteeseen läheisesti
liittyväksi suoritevelvoitteeksi, joten tuotteen myyntituotto kirjataan vasta asennuksen
valmistuttua. Sen sijaan yksinkertainen asennuspalvelu, joka on tyypillisesti kestoltaan lyhyt
ja arvoltaan vähäinen, ei määritä laitteen tuloutusajankohtaa.
Osa tilinpäätöstä78
Myyntituotot koneista ja laitteista, joiden valmistukseen liittyy merkittävä määrä yksittäisen
asiakkaan tarpeisiin suunniteltuja ominaisuuksia, kirjataan ajan kuluessa tuotteen
valmiusasteeseen perustuvalla menetelmällä mikäli tuotteen ei arvioida soveltuvan
sellaisenaan tai vähäisin muutoksin toisen asiakkaan käyttöön ja mikäli Cargotecilla on
sopimusperusteinen oikeus maksuun tuotettujen suoritteiden osalta. Säännön
kaksiportaisuuden johdosta myyntituottojen kirjausajankohta määräytyy näiden tuotteiden
osalta käytännössä maksua koskevien sopimusehtojen perusteella. Valmiusaste
määritetään tarkasteluhetkeen mennessä toteutuneiden menojen osuutena hankkeen
arvioiduista kokonaismenoista (ns. cost-to-cost-menetelmä). Mikäli sopimuksen
lopputulosta ei voida arvioida luotettavasti, hankkeesta aiheutuvat menot kirjataan kuluksi
samalla kaudella, jolla ne ovat syntyneet, ja sopimuksesta saatavia tuottoja kirjataan vain
toteutuneita menoja vastaava määrä. Ajan kuluessa kirjattu laitemyynti liittyy ainoastaan
lopetettujen toimintojen liiketoimintaan.
Myyntituotot palvelusopimuksista kirjataan valmiusasteen perusteella, kun hankkeen
lopputulos voidaan arvioida luotettavasti. Valmiusaste määritetään tarkasteluhetkeen
mennessä toteutuneiden menojen osuutena hankkeen arvioiduista kokonaismenoista (ns.
cost-to-cost-menetelmä). Tiettyjen pitkäkestoisten, mutta arvoltaan vähäisten sopimusten
osalta valmiusastetta ei määritetä sopimuskohtaisesti syntyneiden kulujen tai tehdyn
työmäärän perusteella, vaan perustuen arvioon siitä, kuinka vastaavien sopimusten
kustannukset ja työmäärä yleisesti jakautuvat sopimusajan kuluessa. Mikäli palvelu on
jatkuvaa tai sisältää määrittämättömän määrän suoritteita, kuten ohjelmistojen ylläpito- ja
tukipalveluissa, pilvipohjaisissa datapalveluissa ja jatketuissa takuissa, sopimus tuloutetaan
tasaisesti sopimusajalle. Mikäli sopimuksen lopputulosta ei voida arvioida luotettavasti,
kirjataan työsuoritteista aiheutuvat menot kuluksi samalla kaudella, jolla ne ovat syntyneet,
ja hankkeesta saatavia tuottoja kirjataan vain toteutuneita menoja vastaava määrä.
Odotettavissa oleva tappio kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti. Myyntituotot
lyhytkestoisista huolto- tai palvelutoimeksiannoista kirjataan, kun työ on suoritettu.
Cargotec tarjoaa asiakasrahoituspalveluita tietyille asiakassegmenteilleen ja
jakelukanavilleen. Näissä liiketoimissa Cargotec on mukana järjestämässä rahoitusta
asiakkaalle tai jälleenmyyjälle joko suoraan itse tai yhteistyössä rahoituspalveluntarjoajan
kanssa. Näille järjestelyille on tyypillistä, että Cargotecille jää liiketoimen jälkeen myytyyn
tuotteeseen liittyvää jäännösarvoriskiä tai loppuasiakkaaseen liittyvää luottoriskiä. Riippuen
Cargotecille jäävän riskin luonteesta ja määrästä asiakasrahoitusjärjestelyt käsitellään
normaaleina myynteinä, käyttö- tai rahoitusleasinginä tai rahoitusjärjestelyinä
liiketapahtuman tosiasiallisen luonteen mukaisesti.
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät ja velat
Sopimukseen perustuvat omaisuuserät liittyvät laskuttamattomiin saamisiin
asiakassopimuksista, joissa myyntituotto kirjataan ajan kuluessa. Laskuttamattomat
saamiset kuvaavat määrää, jolla suoritettuun työhön perustuva tuloutus ylittää laskutetun
määrän sekä kirjatut tappiot. Sopimukseen perustuvat saamiset esitetään taseessa osana
muita korottomia saamisia. Sopimukseen perustuvat velat liittyvät asiakassopimuksista
saatuihin ennakoihin, ja kuvaavat määrää, jolla saadut tai laskutetut ennakot ylittävät
kirjattujen myyntituottojen määrän. Sopimukseen perustuvat velat esitetään taseessa
saaduissa ennakoissa. Sopimuksiin perustuvat saamiset ja velat määritetään erikseen
jokaiselle asiakassopimukselle.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Tuloutus
Tuloutus edellyttää monelta osin harkinnan ja arvioiden käyttöä. Harkintaa käytetään
esimerkiksi erikseen tuloutettavien suoritevelvoitteiden tunnistamiseen tilanteessa, jossa
toimitettavien tuotteiden ja palveluiden käsittely yhdessä tai erikseen ei ole yksiselitteistä.
Näin on erityisesti tilanteissa, joissa toimitettavat tuotteet ja palvelut eivät yksinään
muodosta toimivaa lopputuotetta. Asiakassopimuksille on myös tyypillistä, että ne
sisältävät vaihtuvia hintaelementtejä, joiden huomioiminen tuloutuksessa edellyttää
arviointia erityisesti tilanteessa, jossa toimitettavasta tuotteesta tai kokonaisuudesta ei ole
aiempaa kokemusta. Tuloutuksessa eniten harkintaa käytetään kuitenkin
tuloutusajankohtaa määritettäessä.
Pitkäkestoiset palvelusopimukset sekä erikseen määritellyt pitkäaikaishankkeet tuloutetaan
ajan kuluessa valmiusasteen mukaisesti. Pitkäaikaishankkeiden tulouttaminen ajan kuluessa on
sallittua, mikäli toimitettavilla laitteilla tai kokonaisuudella ei arvioida olevan vaihtoehtoista
käyttöä Cargotecille ja mikäli Cargotecilla arvioidaan olevan oikeus riittävään maksuun
asiakkaalta jo tehdyn työn osalta koko projektin ajan. Tilinpäätöshetkellä ajan kuluessa
tuloutettu määrä perustuu kertyneiden kustannusten määrästä suhteessa sopimuksen
arvioituihin kokonaiskustannuksiin, tai arvioon pitkäaikaishankkeen fyysisestä valmiusasteesta.
Mikäli arvio hankkeen lopputulemasta muuttuu, muutetaan tuloutettua myyntiä ja voittoa sillä
tilikaudella, jolloin muutos oli ensi kertaa tiedossa ja arvioitavissa. Pitkäaikaishankkeesta
odotettavissa oleva tappio kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti.
Osa tilinpäätöstä79
Hiab liikevaihto
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Laiteliiketoiminnan liikevaihto
1 185,1
1 334,5
Huoltoliiketoiminnan liikevaihto
462,2
452,1
Liikevaihto yhteensä
1 647,3
1 786,5
Kirjattu yhdellä ajanhetkellä
1 630,1
1 771,8
Kirjattu ajan kuluessa
17,3
14,7
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
MEUR
2024
2023
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 1.1
47,3
104,0
Kurssierot
-0,9
-4,4
Siirrot myyntisaamisiin
-397,8
-259,2
Yrityshankinnat ja -myynnit
11,3
Työn edistymiseen, kustannusestimaatteihin ja myyntihintoihin
perustuvat muutokset
369,0
195,7
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät*
-16,1
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät 31.12.
1,5
47,3
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät, joita ei odoteta laskutettavan
seuraavan 12 kuukauden kuluessa
0,2
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Sopimuksiin perustuvat velat
MEUR
2024
2023
Sopimuksiin perustuvat velat 1.1.
374,5
291,1
Kurssierot
-3,3
-1,3
Tuloutus sopimuksiin perustuvasta velasta 1.1
-210,2
-160,0
Saatu/maksettu rahamäärä vähennettynä tuloutuksella
252,3
244,7
Myytävänä oleviin ja omistajille jaettuihin omaisuuseriin liittyvät velat*
-389,1
Sopimuksiin perustuvat velat 31.12.
24,3
374,5
Sopimuksiin perustuvat velat, joita ei odoteta tuloutettavan seuraavan
12 kuukauden kuluessa
0,4
49,6
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Sopimuskannan jäljellä oleville suoritevelvoitteille kohdistettu
transaktiohinta
Jäljellä oleville suoritevelvoitteille kohdistettu transaktiohinta koskien keskeneräisiä
asiakassopimuksista on tilinpäätöshetkellä 647,8 (31.12.2023: 798,5) miljoonaa euroa, josta 93 %
(99 %) odotetaan tuloutettavan seuraavan 12 kuukauden aikana.
2.3 Liiketoiminnan muut tuotot ja kulut
Laatimisperiaatteet
Julkiset avustukset
Julkiset avustukset, joiden saamiseen ei liity ehtoja, kirjataan tuloslaskelmaan, kun oikeus
saatavaan avustukseen syntyy. Muut julkiset avustukset kirjataan alussa käypään arvoon
velaksi taseeseen, kun avustuksen saaminen on kohtuullisen varmaa ja Cargotec täyttää
avustukselle asetetut ehdot, ja jaksotetaan systemaattisesti tuloksi niille kausille, jolloin
avustuksia vastaavat kulut syntyvät.
Liiketoiminnan muut tuotot, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Myyntivoitot yritysmyynneistä
0,1
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot
1,9
3,4
Vuokratuotot
0,2
0,1
Muut tuotot
4,9
1,4
Yhteensä
7,0
4,9
Osa tilinpäätöstä80
Liiketoiminnan muut kulut, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntitappiot
0,0
0,1
Yritysjärjestelyihin liittyvät kulut
0,0
0,7
Muut kulut
0,4
1,6
Yhteensä
0,5
2,4
Liikevoittoon sisältyy valuuttakurssieroja rahavirran suojauksiksi määritellyistä johdannaisista
yhteensä -0,9 (2023: 8,6) miljoonaa euroa, joista liikevaihtoon sisältyy -0,3 (6,1) miljoonaa euroa
sekä myytyjä suoritteita vastaaviin kuluihin -0,5 (2,6) miljoonaa euroa. Liiketoiminnan muihin
tuottoihin ja kuluihin kirjattavilla suojausten tehottomaan osuuteen liittyvillä valuuttakurssieroilla ei
ollut vaikutusta liikevoittoon (2023: ei vaikutusta).
Lisäksi liikevoittoon sisältyy 0,8 (2023: -0,7) miljoonaa euroa kurssieroja suojaamattomista
myynneistä ja ostoista sekä suojatuista myynneistä ja ostoista, joihin ei ole sovellettu
suojauslaskentaa.
Tilintarkastajan palkkiot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Tilintarkastus
3,7
3,8
Veroneuvonta
0,0
Muut palvelut
1,5
0,7
Yhteensä
5,2
4,5
Yllä oleva taulukko esittää Cargotecin tilintarkastajan Ernst & Youngin globaalit palkkiot, Kalmarin
yhtiöt sisältyvät tietoihin jakautumiseen 30.6.2024 asti. Vuonna 2024 Ernst & Young Oy:n palkkiot
muista kuin tilintarkastuspalveluista olivat 1.5 (2023: 0,7) miljoonaa euroa.
2.4 Uudelleenjärjestelykulut ja muut
vertailtavuuteen vaikuttavat erät
Uudelleenjärjestelykulut
Vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavat uudelleenjärjestelyihin liittyvät kulut on esitetty konsernin
tuloslaskelmassa erillisenä eränä. Taseeseen uudelleenjärjestelykuluja on kirjattu niiden luonteesta
riippuen alentamaan omaisuuserän arvoa, toiminnan uudelleenjärjestelyvarauksiin, tappiollisten
sopimusten varauksiin tai siirtovelkoihin. Osa kuluista on kirjattu suoriteperusteisesti ja myös
maksettu tilikauden aikana.
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät
Muut liikevoiton vertailtavuuteen vaikuttavat erät sisältää pääsääntöisesti merkittävät
liiketoimintojen myyntivoitot/-tappiot, liiketoimintojen hankintaan, integrointiin ja myyntiin liittyvät
kulut ja tuotot, omaisuuden arvonalentumiset ja niiden palautukset, vakuutuskorvaukset ja
oikeudenkäyntikulut, jos ne eivät liity liiketoiminnan uudelleenjärjestelyihin. Nämä erät sisältyvät
tuloslaskelmassa joko hallinnon kuluihin, liiketoiminnan muihin tuottoihin tai liiketoiminnan muihin
kuluihin.
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Uudelleenjärjestelykulut
Uudelleenjärjestelyihin liittyvät liiketoimintojen myynnit
7.1
0,6
Muut uudelleenjärjestelykulut
-0,7
Uudelleenjärjestelykulut, yhteensä
-0,1
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät, yhteensä
-0,1
Hiab
-0,1
Muut
Osa tilinpäätöstä81
2.5 Rahoitustuotot ja kulut
Laatimisperiaatteet
Korkotuotot ja -kulut
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettujen rahoitusinstrumenttien korkotuotot ja -kulut on
kirjattu tuloslaskelmaan efektiivisen koron menetelmää käyttäen. Kun
valuuttatermiinisopimukseen sovelletaan suojauslaskentaa, termiinipisteiden alkuperäisen
arvon jaksotus ja myöhemmät termiinipisteisiin liittyvän arvon muutokset kirjataan erikseen
tuloslaskelmaan. Korollisiin velkoihin liittyvät järjestely- ja sitoumuspalkkiot kirjataan
erikseen kuluiksi, jos niitä ei voida sisällyttää korollisen velan jaksotettuun hankintamenoon.
Rahoitustuotot, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Korkotuotot jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista
rahoitusvaroista
14,6
5,8
Muut rahoitustuotot
0,0
0,0
Yhteensä
14,6
5,8
Rahoituskulut, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Korkokulut jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista
rahoitusveloista
6,1
7,7
Korkokulut vuokrasopimuksista
4,3
3,9
Valuuttatermiinien korkokomponentti
5,6
6,8
Muut rahoituskulut
1,5
1,2
Valuuttakurssierot, netto
0,7
0,0
Yhteensä
18,3
19,6
Rahoitustuottoihin ja -kuluihin sisältyvät valuuttakurssierot, jatkuvat
toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Valuuttakurssierot korollisista rahoitussaamisista ja -veloista
5,1
-2,1
Valuuttakurssierot johdannaissopimuksista
-5,8
2,1
Yhteensä
-0,7
0,0
2.6 Osakekohtainen tulos
Laatimisperiaatteet
Osakekohtainen tulos
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille
kuuluva kauden tulos kauden aikana ulkona olleiden osakkeiden lukumäärän painotetulla
keskiarvolla.
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos lasketaan ottamalla huomioon
mahdolliset laimentavat kantaosakkeet liittyen osakkeina selvitettäviin osakepohjaisiin
kannustinjärjestelmiin. Kannustinjärjestelyissä annettavat osakkeet ovat ehdollisesti
liikkeeseenlaskettavia, jolloin ne huomioidaan laimennettua osakekohtaista tulosta
laskettaessa optioiden tavoin. Osakkeilla ja optioilla on laimentava vaikutus, kun niiden
merkintähinta sisältäen työntekijän vielä suorittamattoman työn käyvän arvon on alempi
kuin osakkeen keskimääräinen markkinahinta tilikaudella. Laimennusvaikutukseksi tulee
liikkeeseen laskettavien osakkeiden lukumäärän ja niiden osakkeiden lukumäärän välinen
erotus, jotka olisi laskettu liikkeeseen osakkeiden kauden keskimääräiseen
markkinahintaan.
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, jatkuvat
toiminnot, MEUR
154,2
151,7
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella,
1 000 kpl*
64 178
64 441
Laimentamaton osakekohtainen tulos, jatkuvat
toiminnot, EUR
2,40
2,35
Osa tilinpäätöstä82
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, lopetetut
toiminnot, MEUR
912,5
195,2
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella,
1 000 kpl*
64 178
64 441
Laimentamaton osakekohtainen tulos, lopetetut
toiminnot, EUR
14,22
3,03
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, jatkuvat
toiminnot, MEUR
154,2
151,7
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella,
1 000 kpl*
64 178
64 441
Osakepohjaisten kannustinohjelmien vaikutus, 1 000 kpl
3.2
270
210
Osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu
painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl
64 448
64 652
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen
tulos, jatkuvat toiminnot, EUR
2,39
2,35
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos, lopetetut
toiminnot, MEUR
912,5
195,2
Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo tilikaudella,
1 000 kpl*
64 178
64 441
Osakepohjaisten kannustinohjelmien vaikutus, 1 000 kpl
3.2
270
210
Osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu
painotettu keskiarvo tilikaudella, 1 000 kpl
64 448
64 652
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen
tulos, lopetetut toiminnot, EUR
14,16
3,02
*Johtuen tiettyihin osakeperusteisiin palkkio-ohjelmiin liittyvistä luovutusrajoituksista, osakekohtaisen tuloksen laskennassa
käytetty keskimääräinen osakkeiden lukumäärä poikkeaa osakekohtaisissa tunnusluvuissa esitetystä vuoden 2024
keskimääräisestä ulkona olevien osakkeiden määrästä.
2.7 Vallitseva taloudellinen epävarmuus
Maailmantalouden ja tavaravirtojen kehityksellä on suora vaikutus Cargotecin toimintaympäristöön
ja asiakkaiden investointihalukkuuteen. Maailmankaupassa ja kansainvälisissä toimitusketjuissa
tapahtuvat muutokset, geopoliittiset jännitteet ja sodat, energian saatavuus, sanktiot ja
kauppasodat voivat vaikuttaa globaaleihin tavaravirtoihin ja siten sekä komponenttien hintoihin ja
saatavuuteen että Cargotecin ratkaisujen kysyntään.
Vallitsevassa markkinatilanteessa Cargotecin ratkaisujen kysyntä on vaihdellut alueellisesti.
Taloustilanteen heikentyessä asiakkaat voivat pyrkiä siirtämään tai peruuttamaan tilauksiaan, tai
vaatia hintojen alentamista. Suunnitelluista kustannussäästöistä huolimatta pienemmät
tuotantomäärät voivat vaikuttaa Cargotecin kannattavuusmarginaaleihin negatiivisesti. Globaalien
talousnäkymien ja rahoituksen saatavuuden heikentyminen sekä rahoituskulujen nousu voivat
johtaa Cargotecin asiakkaiden talous- ja maksuvaikeuksiin. Joissakin tapauksissa asiakkaiden
taloudellinen tilanne voi nopeasti heikentyä merkittävästi tai jopa johtaa asiakkaan
maksukyvyttömyyteen. Asiakkaiden taloustilanteen heikentyminen voisi aiheuttaa heikentyneen
myynnin ja kannattavuuden lisäksi sekä vaihto-omaisuuden epäkuranttiuden että
asiakassaataviin liittyvien luottotappioiden kasvua.
MacGregorin liikearvon arvonalentumistestaus
MacGregorin liikearvon arvonalentumistestaus uusittiin 30.9.2024 johtuen MacGregorin
kerrytettävissä olevan rahamäärän alhaisesta tasosta suhteessa testattaviin varoihin. Johtuen
meneillään olevasta myyntiprosessista, kerrytettävissä oleva rahamäärä määritettiin perustuen
käypään arvoon myyntikuluilla vähennettynä. Koska ostotarjouksia ei oltu saatu kolmannen
vuosineljänneksen loppuun mennessä, käypä arvo johdettiin ennustetuista rahavirroista. Suoritettu
arvonalentumistestaus ei indikoinut arvonalentumista. Kuitenkin, MacGregorin kerrytettävissä
olevan rahamäärän todettiin olevan alhaisella tasolla suhteessa testattaviin varoihin ja herkkä
muutoksille WACC:ssa sekä ennusteissa. Lisäksi todettiin, että myyntivaihtoehdossa
MacGregorin käyvän arvon tarkentuminen voi johtaa uuteen liikearvon arvonalentumiseen.
Cargotec tiedotti marraskuussa, että allekirjoitettuaan myyntisopimuksen, MacGregor on
luokiteltu lopetetuksi toiminnoksi ja että MacGregorin myynnistä odotetaan noin 200 miljoonan
euron tappiota, joka kirjattiin liikearvon arvonalentumisena vertailtavuuteen vaikuttavissa erissä
osana lopetettuja toimintoja. Liitteessä 7.4 Lopetetut toiminnot esitetään tietoa MacGregorista
lopetettuna toimintona sekä tehdystä liikearvon alaskirjauksesta.
Osa tilinpäätöstä83
Hiabin liikearvon arvonalentumistestaus
Osana vuosittaista liikearvon arvonalentumistestausta Hiab -segmentin kerrytettävissä oleva
rahamäärä määritettiin käyttöarvomenetelmään perustuen. Testauksessa käytetty ennen veroja
määritetty WACC oli 10,5 % (2023: 11,6 %). Segmentin liikearvoon ei testauksen perusteella
kirjattu arvonalentumista, eivätkä myöskään mitkään suoritetuista herkkyysanalyyseista indikoineet
arvonalentumista.
Ilmastonmuutokseen liittyvät taloudelliset riskit
Cargotec altistuu ilmastoon liittyville riskeille ympäristön, sääntelyn ja teknologisten muutosten
sekä tekemiensä päästövähennyssitoumusten vuoksi. Ilmastonmuutoksen Cargotecille
aiheuttamien taloudellisten vaikutusten arviointi on monimutkaista, koska siitä aiheutuvien
vaikutusten esiintymistä ja ajoitusta on vaikea ennustaa tai kvantifioida. Toisaalta ilmastoon
liittyvän sääntelyn, muuttuvien teknologioiden ja Cargotecin tekemien sitoumusten vaikutukset
ovat jo nähtävissä, ja siten niitä on helpompi analysoida. Cargotec on sitoutunut vähentämään
arvoketjunsa hiilidioksidipäästöjä 50 prosenttia vuoteen 2030 mennessä vuoden 2019
päästötasoon verrattuna. Tässä onnistuakseen Cargotecin on vähennettävä paitsi omaan
toimintaansa liittyviä päästöjä myös toimitusketjussaan ja myytyjen laitteiden käytössä syntyviä
päästöjä. Vuonna 2024 Cargotecin kokonaispäästöt olivat alle vertailuvuoden tason, mikä johtui
pääasiassa myytyjen vähäpäästöisten tuotteiden osuuden kasvusta sekä hankintojen ja myynnin
volyymien laskusta.
Toimitusketjussa syntyvien päästöjen osalta Cargotecin on vähennettävä päästöjä koko
toimitusketjussaan raaka-aineista komponentteihin ja valmistukseen, mikä voi johtaa muutoksiin
käytetyissä toimittajissa, rajoittaa potentiaalisten toimittajien määrää ja nostaa kustannuksia.
Toimitusketjun osalta merkittävin päästölähde on laitteissa käytetty teräs. Vähäpäästöisten
teräsratkaisujen käyttöönotto on aloitettu ja muita toimitusketjussa syntyvien päästöjen
vähentämistapoja selvitetään aktiivisesti. Vähäpäästöisen teräksen käytön nopeaa kasvua
rajoittavat kuitenkin sen hinta ja saatavuus.
Cargotec on omassa toiminnassaan onnistunut vähentämään päästöjä mm. parantamalla
energiatehokkuutta, lisäämällä uusiutuvan sähkön käyttöä sekä siirtymällä vähäpäästöisiin tai
nollapäästöisiin ajoneuvoihin. Näiden parannustoimien odotetaan tuovan myös
kustannussäästöjä. Cargotecin tuotteiden käyttöön liittyviä päästöjä voidaan vähentää vain jos
vähäpäästöisille tuotteille on riittävästi kysyntää. Tämän saavuttamiseksi Cargotecin tulee onnistua
vähäpäästöisten tuotteiden kehittämisessä ja myynnissä. Cargotecin tuotekehityksellä on tässä
ratkaiseva rooli. Cargotec on investoinut voimakkaasti tuotevalikoimansa sähköistämiseen, ja
asiakkaat valitsevat yhä useammin vähäpäästöisen tuotteen, vaikkakin suurin osa myydyistä
tuotteista perustuu edelleen polttomoottoriteknologiaan. Tulevaisuudessa Cargotecin
tuotetarjonta voi perustua useisiin vähäpäästöisiin teknologioihin, mikä voi lisätä monimutkaisuutta
ja kustannuksia.
Asetettuihin päästötavoitteisiin pääseminen edellyttää panostusta Cargotecin liiketoiminnan
jokaisella osa-alueella. Sen lisäksi, että Cargotec on alttiina ilmastoon liittyville riskeille, meneillään
olevasta siirtymäprosessista aiheutuu uusia riskejä, joiden realisoitumisella voi olla merkittäviä
taloudellisia vaikutuksia. Nämä riskit voivat johtaa esimerkiksi tuotteiden lyhentyneestä
elinkaaresta johtuviin omaisuuserien arvonalentumisiin sekä uusien teknologioiden käyttöönottoon
liittyviin lisäkustannuksiin, joita voi syntyä tuotekehityksessä, varastojen kasvuna ja uudenlaisina
takuuvirheinä. Lisäksi, tiukentuva regulaatio voi aiheuttaa lisäkustannuksia ja jopa suoraan
rajoittaa Cargotecin tuotetarjontaa.
Osa tilinpäätöstä84
3. Työsuhde-etuudet
3.1 Henkilöstökulut
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Palkat ja palkkiot
243,1
250,2
Osakeperusteiset maksut, osakkeina maksettavat
3.2
9,2
7,8
Osakeperusteiset maksut, rahana maksettavat
3.2
22,9
11,6
Eläkekulut
3.4
28,7
22,5
Muut henkilösivukulut
33,1
37,3
Yhteensä
337,0
329,4
Jatkuvat toiminnot
Tiedot ylimmän johdon työsuhde-etuuksista on esitetty liitetiedossa 3.3 Johdon palkitseminen.
Henkilöstön määrä on esitetty liitetiedossa 2.1 Segmentti-informaatio.
3.2 Osakeperusteiset maksut
Laatimisperiaatteet
Osakeperusteiset maksut
Konsernilla on osakepohjaisia kannustinjärjestelyjä, joissa maksut suoritetaan osakkeina tai
käteisvaroina. Järjestelyissä myönnettävät etuudet arvostetaan käypään arvoon niiden
myöntämishetkellä ja kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan tasaerinä oikeuden
syntymisajanjakson aikana. Osakkeina maksettavan etuuden käypä arvo perustuu
osakkeen markkinahintaan myöntämishetkellä. Osakkeina maksettava etuus sisältää
osakkeina maksettavan palkkion sekä tuloverojen maksuun käytettävän osan
osakepalkkiota, mikäli Cargotecilla on velvollisuus suorittaa ennakonpidätys. Oman
pääoman ehtoisina instrumentteina maksettavia osakeperusteisia etuuksia ei
uudelleenarvosteta ja niistä kirjataan omaan pääomaan kulua vastaava lisäys. Rahana
maksettava osakeperusteinen etuus arvostetaan käypään arvoon kunkin tilikauden
päättyessä velan suorittamishetkeen asti sekä kirjataan velaksi taseeseen.
Etuuksien kuluksi kirjattava määrä perustuu konsernin arvioon palvelun suorittamiseen ja
tulokseen perustuvien oikeuden syntymisehtojen mukaisesti maksettavien etuuksien
määrästä oikeuden syntymisajanjakson lopussa. Markkinaperusteiset ehdot sekä muut
kuin ansaintaehdot otetaan huomioon etuuden käypää arvoa määritettäessä. Sen sijaan ei-
markkinaperusteisia ehtoja, jotka perustuvat esimerkiksi kannattavuuteen tai liikevaihdon
kasvuun, ei oteta huomioon määritettäessä etuuden käypää arvoa, vaan ne vaikuttavat
arvioon etuuksien lopullisesta määrästä. Konserni päivittää oletuksen lopullisesta etuuksien
määrästä kunkin tilikauden päättyessä ja kirjaa arvioiden muutokset tuloslaskelmaan.
Kalmarin erottaminen omaksi pörssiyhtiöksi alensi Cargotecin B-sarjan osakkeina maksettavien
osakepohjaisten kannustinjärjestelmien palkkioiden arvoa. Osallistujille kompensoitiin arvon
aleneminen korottamalla osakepalkkioiden määrää. Koska korvaus tehtiin puhtaasti
osittaisjakautumisen vaikutuksen eliminoimiseksi, eikä ohjelmiin tehty muita muutoksia, myös
sovellettuja myöntämispäivän osakekursseja oikaistiin ja tästä johtuen, kompensaatiolla ei ollut
vaikutusta kirjattuun osakekuluun. Osallistujille myönnettiin yhteensä 444 149 Cargotecin B-sarjan
osaketta kompensaationa Jakautumisen vaikutuksesta.
Osa tilinpäätöstä85
Osakepohjainen kannustinohjelma 2024–2026
Kannustinohjelma on suunnattu Cargotecin johtoryhmän jäsenille sekä muille avainhenkilöille.
Ohjelmassa on kolmivuotinen ansaintajakso, joka jakautuu kolmeen vuosittaiseen mittausjaksoon.
Palkkion ansaintaedellytyksenä on kolmen vuoden työssäoloehto sekä taloudellisiin tavoitteisiin
perustuvia ansaintakriteereitä, jotka asetetaan erikseen kullekin vuodelle. Palkkio maksetaan
vuoden 2027 alussa. Palkkio myönnetään ja maksetaan Cargotecin B-sarjan osakkeina, minkä
lisäksi Cargotec maksaa palkkioon liittyvät verot ja veronluonteiset maksut.
2024
Ensimmäisen vuoden ansaintakriteeri
Osakekohtainen
tulos
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen
0-35 160 osaketta
sekä rahaosuus
veroihin
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
13,0
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä
94
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2024
51
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
195 290
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta
johtuen
91 526
Kaudella 2024 menetettyjen osakkeiden määrä
55 498
Kaudella 2024 osittaisjakautumisessa siirtyneiden osakkeiden määrä
83 400
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
147 918
Rajoitettujen osakkeiden kannustinohjelma 2024–2026
Rajoitettu kannustinohjelma on suunnattu hallituksen valitsemille avainhenkilöille. Ohjelma on
kolmevuotinen ja palkkion ansaintaedellytyksenä on kolmen vuoden työssäoloehto. Palkkio
maksetaan tasaisesti kolmessa erässä, keväällä 2025, 2026 ja 2027. Ohjelman ensimmäisestä ja
toisesta erästä palkkiona maksettuja osakkeita ei saa myydä, siirtää, pantata tai muuten luovuttaa
rajoitusjaksolla, joka päättyy vuoden 2026 lopussa. Lisäksi ohjelman sitoutusjaksojen
ensimmäisille vuosille voidaan asettaa taloudellisiin tavoitteisiin perustuvia ansaintakriteereitä.
Palkkio myönnetään ja maksetaan Cargotecin B-sarjan osakkeina, minkä lisäksi Cargotec
maksaa palkkioon liittyvät verot ja veronluonteiset maksut.
2024
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
0,9
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä
6
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2024
6
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
6 570
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta
johtuen
5 373
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
3 962
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
7 981
Osa tilinpäätöstä86
Sitouttava osakepohjainen kannustinohjelma 2023–2025
Kannustinohjelma on suunnattu konsernin johtoryhmän jäsenille sekä muille avainhenkilöille.
Ohjelman palkkio on ehdollinen hallituksen määrittämien strategisten tavoitteiden saavuttamiselle
sekä työsuhteen jatkumiselle. Palkkio maksetaan tasaisesti kolmessa erässä, keväällä 2024, 2025
ja 2026. Palkkiona maksettuja osakkeita ei saa myydä, siirtää, pantata tai muuten luovuttaa
rajoitusjaksolla, joka päättyy vuoden 2025 lopussa. Palkkio myönnetään ja maksetaan Cargotecin
B-sarjan osakkeina, minkä lisäksi Cargotec maksaa palkkioon liittyvät verot ja veronluonteiset
maksut.
2023
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen
0-109 080
osaketta sekä
rahaosuus veroihin
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
19,6
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä
48
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2023
38
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2024
33
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
267 500
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta
johtuen
188 148
Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
16 250
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
30 341
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2023
251 250
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
409 057
Osakepohjainen kannustinohjelma 2023–2025
Kannustinohjelma on suunnattu Cargotecin johtoryhmän jäsenille sekä muille avainhenkilöille.
Ohjelmassa on kolmivuotinen ansaintajakso, joka jakautuu kolmeen vuosittaiseen mittausjaksoon.
Palkkion ansaintaedellytyksenä on kolmen vuoden työssäoloehto sekä taloudellisiin tavoitteisiin
perustuvia ansaintakriteereitä, jotka asetetaan erikseen kullekin vuodelle. Palkkio maksetaan
vuoden 2026 alussa. Palkkio myönnetään ja maksetaan Cargotecin B-sarjan osakkeina, minkä
lisäksi Cargotec maksaa palkkioon liittyvät verot ja veronluonteiset maksut.
2023
Ensimmäisen vuoden ansaintakriteeri
Osakekohtainen
tulos
Toisen vuoden ansaintakriteeri
Service business
gross profit
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen
0–34 906 osaketta
sekä rahaosuus
veroihin
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
9,1
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä
98
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2023
94
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2024
49
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
194 200
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta
johtuen
91 586
Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
12 080
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
46 498
Kaudella 2024 osittaisjakautumisessa siirrettyjen osakkeiden määrä
59 339
Kaudella 2024 maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
620
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2023
182 120
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
167 249
Osa tilinpäätöstä87
Rajoitettujen osakkeiden kannustinohjelma 2023-2025
Rajoitettu kannustinohjelma on suunnattu hallituksen valitsemille avainhenkilöille. Ohjelma on
kolmevuotinen ja palkkion ansaintaedellytyksenä on kolmen vuoden työssäoloehto. Palkkio
maksetaan tasaisesti kolmessa erässä, keväällä 2024, 2025 ja 2026. Ohjelman ensimmäisestä ja
toisesta erästä palkkiona maksettuja osakkeita ei saa myydä, siirtää, pantata tai muuten luovuttaa
rajoitusjaksolla, joka päättyy vuoden 2025 lopussa. Lisäksi ohjelman sitoutusjaksojen
ensimmäisille vuosille voidaan asettaa taloudellisiin tavoitteisiin perustuvia ansaintakriteereitä.
Palkkio myönnetään ja maksetaan Cargotecin B-sarjan osakkeina, minkä lisäksi Cargotec
maksaa siihen liittyvät verot ja veronluonteiset maksut.
2023
Ansaintakriteeri
Työssäoloehto
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
0,9
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt
8
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2023
7
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2024
6
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
15 880
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta
johtuen
3 656
Kaudella 2023 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
1 750
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
1 729
Kaudella 2024 osittaisjakautumisessa siirrettyjen osakkeiden määrä
7 430
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2023
7 300
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
8 627
Sitouttava osakepohjainen kannustinohjelma 2022–2024
Kannustinohjelma on suunnattu konsernin johtoryhmän jäsenille sekä muille avainhenkilöille.
Ohjelman palkkio on ehdollinen hallituksen määrittämien strategisten tavoitteiden saavuttamiselle
sekä työsuhteen jatkumiselle. Palkkio maksetaan kahdessa erässä, puolet keväällä 2023 ja puolet
keväällä 2024. Ohjelman ensimmäisestä erästä palkkiona maksettuja osakkeita ei saa myydä,
siirtää, pantata tai muuten luovuttaa rajoitusjaksolla, joka päättyy vuoden 2023 lopussa. Palkkio
myönnetään ja maksetaan Cargotecin B-sarjan osakkeina, minkä lisäksi Cargotec maksaa
palkkioon liittyvät verot ja veronluonteiset maksut.
2022
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen
0-29 350 osaketta
sekä rahaosuus
veroihin
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
5,5
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä
55
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2023
47
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2024
Päättynyt
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
106 450
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta
johtuen
2 800
Kaudella 2023 ja aiemmin menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
7 700
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
550
Kaudella 2023 maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
51 825
Kaudella 2024 maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
46 375
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2023
46 925
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
Päättynyt
Osa tilinpäätöstä88
Osakepohjainen kannustinohjelma 2020–2024
Kannustinohjelma on suunnattu Cargotecin johtoryhmän jäsenille sekä muille avainhenkilöille. Ohjelmassa on kolme vuosittain myönnettävää kannustinohjelmajaksoa, joissa jokaisessa on palkkion
ansaintaedellytyksenä kolmen vuoden työssäoloehto sekä taloudellisiin tavoitteisiin perustuvia ansaintakriteereitä, jotka asetetaan erikseen kullekin vuodelle. Palkkio myönnetään ja maksetaan Cargotecin
B-sarjan osakkeina, minkä lisäksi Cargotec maksaa palkkioon liittyvät verot ja veronluonteiset maksut. Palkkio maksetaan pääsääntöisesti kunkin kestoltaan kolmevuotisen kannustinohjelmajakson
päätyttyä ansaintakriteereiden toteuman perusteella
2022
2021
2020
Ensimmäisen vuoden ansaintakriteerit
Vertailukelpoinen liikevoitto
Vertailukelpoinen liikevoitto
Vertailukelpoinen liikevoitto, Naviksen
liikevaihto ja pilvitransformaatio
Toisen vuoden ansaintakriteerit
Huoltoliiketoiminnan bruttokate
Huoltoliiketoiminnan bruttokate
Huoltoliiketoiminnan bruttokate
Kolmannen vuoden ansaintakriteerit
Ekoratkaisujen tuoteryhmän tilausten osuus
saaduista tilauksista
Ekoratkaisujen tuoteportfolion kehittäminen
Ilmasto-ohjelman tiekartta sekä
ekoratkaisujen tuoteportfolion kehittäminen
Palkkion vaihteluväli perustuen osallistujan tasoon sekä ansaintaehtojen täyttymiseen
0-24 500 osaketta sekä rahaosuus veroihin
0–23 100 osaketta sekä rahaosuus veroihin
0–24 400 osaketta sekä rahaosuus veroihin
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
6,1
11,8
5,4
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt alkamishetkellä
91
114
151
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2023
81
89
Päättynyt
Ohjelman vähimmäistavoitteet täyttävät henkilöt 31.12.2024
39
Päättynyt
Päättynyt
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
230 820
276 870
359 590
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta johtuen
61 433
Kaudella 2023 ja aiemmin menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
52 555
135 982
178 655
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
50 684
25 766
Kaudella 2024 osittaisjakautumisessa siirrettyjen osakkeiden määrä
47 999
Kaudella 2023 ja aiemmin maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
3 413
5 150
180 935
Kaudella 2024 maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
10 378
109 972
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2023
174 852
135 738
Päättynyt
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
127 224
Päättynyt
Päättynyt
Osa tilinpäätöstä89
Rajoitettujen osakkeiden kannustinohjelma 2020-2024
Rajoitettu kannustinohjelma on suunnattu hallituksen valitsemille avainhenkilöille. Ohjelmassa on kolme vuosittain myönnettävää sitoutusjaksoa, joissa palkkion ansaintaedellytyksenä on kolmen vuoden
työssäoloehto. Lisäksi ohjelman sitoutusjaksojen ensimmäisille vuosille voidaan asettaa taloudellisiin tavoitteisiin perustuvia ansaintakriteereitä. Palkkio myönnetään ja maksetaan Cargotecin B-sarjan
osakkeina, minkä lisäksi Cargotec maksaa siihen liittyvät verot ja veronluonteiset maksut. Palkkio maksetaan ansaintajakson päättymisen jälkeen. Ohjelman puitteissa ei myönnetty palkkioita vuonna
2021. Vuodet 2022–2024 kattavat ohjelman allokaatiot maksetaan tasaisesti kolmessa erässä keväällä 2023, 2024 ja 2025. Tämän jakson ensimmäisestä ja toisesta erästä palkkiona maksettuja
osakkeita ei saa myydä, siirtää, pantata tai muuten luovuttaa rajoitusjaksolla, joka päättyy keväällä 2025.
2022
2021
2020
Ansaintakriteeri
Työssäoloehto
Työssäoloehto
Ohjelman odotettu kokonaiskustannus myöntämishetkellä, MEUR
0,7
0,3
Ohjelman piiriin kuuluneet henkilöt
8
2
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2023
11
Päättynyt
Ohjelman piiriin kuuluvat henkilöt 31.12.2024
6
Päättynyt
Myönnettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
14 630
6 460
Kaudella 2024 tehty lisäys myönnettyjen osakkeiden määrään osittaisjakautumisesta johtuen
2 427
Kaudella 2023 ja aiemmin menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
1 533
2 482
Kaudella 2024 menetettyjen B-sarjan osakkeiden määrä
Kaudella 2024 osittaisjakautumisessa siirrettyjen osakkeiden määrä
4 197
Kaudella 2023 maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
3 983
3 978
Kaudella 2024 maksettujen B-sarjan osakkeiden määrä
3 216
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2023
12 417
Päättynyt
Ansaintaehtoihin sidottujen B-sarjan osakkeiden määrä 31.12.2024
11 327
Päättynyt
Osa tilinpäätöstä90
Osakeperusteisten palkkiojärjestelyjen vaikutus tuloksessa ja taseessa
Kirjattu kaudella kuluksi
Kirjattu varauksena taseeseen 31.12.
MEUR
2024
2023
2024
2023
Osakepohjainen
kannustinohjelma 2024–
2026
2,6
1,3
Rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelma 2024–
2026
0,2
0,2
Sitouttava osakepohjainen
kannustinohjelma 2023–
2025
20,0
6,3
18,5
3,6
Osakepohjainen
kannustinohjelma 2023–
2025
4,2
2,3
2,9
1,3
Rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelma 2023–
2025
0,4
0,2
0,2
0,2
Sitouttava osakepohjainen
kannustinohjelma 2022–
2024
0,9
4,5
2,2
Osakepohjainen
kannustinohjelma 2020–
2024
7,0
11,4
4,8
9,6
Rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelma 2020–
2024
0,4
0,6
0,2
0,3
Yhteensä
35,8
25,5
28,1
17,1
Osa tilinpäätöstä91
3.3 Johdon palkitseminen
Ylin johto koostuu hallituksesta ja johtoryhmästä. Heille työsuorituksesta maksettu tai maksettava
kompensaatio koostuu seuraavista eristä:
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Palkat, palkkiot ja muut lyhytaikaiset työsuhde-etuudet
7,9
7,6
Osakeperusteiset palkkiot
22,6
11,2
Työsuhteen päättymisen yhteydessä suoritettavat etuudet
0,5
Yhteensä
30,5
19,2
Cargotecin johtoryhmän kokoonpano on muuttunut vuoden 2024 ja 2023 aikana. Johtoryhmän
jäsenien etuudet sisältyvät ylimmän johdon työsuhde-etuuksiin siitä alkaen tai siihen asti, kun he
ovat kuuluneet johtoryhmään. Johtoryhmään kuului 31.12.2024 toimitusjohtaja Casimir Lindholm
ja seitsemän (31.12.2023: Toimitusjohtaja Casimir Lindholm ja yhdeksän) muuta jäsentä.
Toimitusjohtaja ja muut johtoryhmän jäsenet ovat oikeutettuja Cargotecin osakepohjaisiin
kannustinohjelmiin. Seuraavassa taulukossa on esitetty heille kannustinohjelmien perusteella
maksettujen Cargotecin B-sarjan osakkeiden määrä.
Toimitusjohtaja *
Muut johtoryhmän jäsenet
Maksettujen B-sarjan osakkeiden
määrä
2024
2023
2024
2023
Sitouttava osakepohjainen
kannustinohjelma 2022-2024,
ensimmäinen maksuerä
14 675
16 200
Sitouttava osakepohjainen
kannustinohjelma 2022-2024, toinen
maksuerä
6 898
12 950
Osakepohjainen kannustinohjelma
2020-2024, ansaintajakso 2020–
2022
18 810
61 835
Osakepohjainen kannustinohjelma
2020-2024, ansaintajakso 2021–
2023
7 438
33 597
Osakepohjainen kannustinohjelma
2020-2024, ansaintajakso 2022–
2024
4 453
Rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelma 2020-2022
1 562
Rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelma 2022-2024,
ensimmäinen erä
3 983
Rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelma 2022-2024, toinen
erä
3 216
Rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelma 2023-2025,
ensimmäinen erä
2 432
Yhteensä
18 789
33 485
52 195
83 580
* Mika Vehviläinen sai vuonna 2023 ja 2024 osakepohjaisia kannustinohjelmia liittyen ajanjaksoon jolloin hän toimi
Cargotecin toimitusjohtajana. Nykyiselle toimitusjohtaja Casimir Lindholmille ei maksettu vuoden 2024 tai 2023 aikana
pitkän aikavälin kannustinpalkkioita.
Vuoden 2024 lopussa toimitusjohtaja on mukana osakepohjaisessa kannustinohjelmassa
2023-2025 ja 2024-2026 sekä sitouttavassa osakepohjaisessa kannustinohjelmassa 2023-2025.
Kuusi johtoryhmän jäsentä on mukana osakepohjaisessa kannustinohjelmassa 2022-2024,
2023-2025 ja 2024-2026. Kuusi jäsentä on myös mukana rajoitettujen osakkeiden
kannustinohjelman 2022-2024 kolmannessa erässä, rajoitettujen osakkeiden kannustinohjelman
2023-2025 toisessa ja kolmannessa erässä sekä rajoitettujen osakkeiden kannustinohjelman
2024-2026 kaikissa kolmessa erässä. Lisäksi viisi jäsentä on mukana sitouttavassa
osakepohjaisessa kannustinohjelmassa 2023-2025.
Osakeperusteisista kannustinohjelmista on lisätietoa liitetiedossa 3.2 Osakeperusteiset maksut.
Osa tilinpäätöstä92
Toimitusjohtaja Casimir Lindholm on oikeutettu suomalaisen lakisääteisen työntekijän eläkelain
mukaiseen eläkkeeseen, josta kirjattu eläkekulu oli vuonna 2024 0,2 (2023: 0,1) miljoonaa euroa.
Myös johtoryhmän muilla suomalaisilla jäsenillä on oikeus lakisääteiseen eläkkeeseen.
Johtoryhmän jäsenten eläkeikä määräytyy lakisääteisen työeläkejärjestelmän puitteissa. Heidän
irtisanomisaikansa on kuusi kuukautta ja heillä on oikeus 6–12 kuukauden erorahaan.
Cargotecilla ei ollut lainoja, vastuita tai vastuusitoumuksia yhtiön ylimpään johtoon kuuluville
henkilöille tilikauden 2024 tai 2023 lopussa.
Maksetut palkat, palkkiot ja luontoisedut
1 000 EUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Casimir Lindholm*
Toimitusjohtaja (1.4.2023 alkaen),
hallituksen jäsen (1.4.2023 asti)
1 424,7
537,7
Mika Vehviläinen*
Toimitusjohtaja (31.3.2023 asti)
2 692,7
3 672,2
Ilkka Herlin
Hallituksen puheenjohtaja (30.5.2024
alkaen), hallituksen
varapuheenjohtaja (30.5.2024 asti)
204,2
92,5
Jukka Moisio
Hallituksen varapuheenjohtaja
(30.5.2024 alkaen)
100,7
Eric Alström
Hallituksen jäsen (30.5.2024 alkaen)
90,7
Raija-Leena Hankonen-Nybom
Hallituksen jäsen (23.3.2023 alkaen)
129,3
68,8
Tuija Pohjolainen-Hiltunen
Hallituksen jäsen (30.5.2024 alkaen)
99,7
Luca Sra
Hallituksen jäsen (30.5.2024 alkaen)
80,6
Ritva Sotamaa
Hallituksen jäsen (23.3.2023 alkaen)
109,4
58,4
Jaakko Eskola
Hallituksen puheenjohtaja (30.5.2024
asti)
39,9
118,3
Teresa Kemppi-Vasama
Hallituksen jäsen (30.5.2024 asti)
27,8
79,2
Tapio Kolunsarka
Hallituksen jäsen (23.3.2023 alkaen,
30.5.2024 asti)
28,8
59,4
Johanna Lamminen
Hallituksen jäsen (30.5.2024 asti)
24,8
74,2
Kaisa Olkkonen
Hallituksen jäsen (30.5.2024 asti)
23,8
75,2
Teuvo Salminen
Hallituksen jäsen (23.3.2023 asti)
21,5
Heikki Soljama
Hallituksen jäsen (23.3.2023 asti)
16,8
* Sisältää peruspalkan, luontoisetujen ja tulospalkkion lisäksi osakepohjaisten kannustinohjelmien ansiotulon. Mika
Vehviläisen palkat ja palkkiot sisältyvät liittyen ajanjaksoon jolloin hän toimi Cargotecin toimitusjohtajana.
Lisätietoa hallituksen ja johdon osakeomistuksista on esitetty kohdassa Osakkeet ja osakkeenomistajat.
Osa tilinpäätöstä93
3.4 Eläkevelvoitteet
Laatimisperiaatteet
Eläkevelvoitteet
Konsernin eläkejärjestelyt noudattavat eri maiden paikallisia säännöstöjä ja käytäntöjä.
Nämä eläkejärjestelyt luokitellaan joko maksu- tai etuuspohjaisiksi järjestelyiksi.
Maksupohjaiset järjestelyt ovat työsuhteen päättymisen jälkeisiä etuuksia koskevia
järjestelyjä, joiden mukaisesti konserni suorittaa kiinteitä maksuja erilliselle yksikölle ilman
oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta suorittaa lisämaksuja, jos rahastolla ei ole riittävästi
varoja kaikkien niiden työsuhde-etuuksien suorittamiseen, jotka perustuvat tarkasteltavana
olevan kauden ja aikaisempien kausien työsuoritukseen. Konsernin suoritukset
maksupohjaisiin järjestelyihin kirjataan kuluksi sille tilikaudelle, jota veloitus koskee.
Etuuspohjaiset järjestelyt ovat eläkejärjestelyitä, joissa konserni itse vastaa
eläkemaksuvelvoitteista ja kantaa riskin vastuuvelan arvon sekä varojen tuoton
muutoksista. Etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä merkitään taseeseen velaksi velvoitteen
raportointikauden päättymispäivän nykyarvo, josta vähennetään järjestelyyn kuuluvat varat
käypään arvoon arvostettuna. Kunkin merkittävän eläkejärjestelyn osalta etuuspohjaisen
järjestelyn eläkevastuun määrittää vuosittain riippumaton aktuaari käyttäen ennakoituun
etuusoikeusyksikköön perustuvaa menetelmää (projected unit credit method).
Eläkevelvoitteen nykyarvo saadaan diskonttaamalla arvioidut vastaiset maksettavat
rahavirrat käyttäen diskonttokorkona jäljellä olevilta laina-ajoiltaan ja valuutoiltaan
maksettavia eläke-etuuksia vastaavia yritysten liikkeelle laskemien korkealaatuisten
joukkovelkakirjalainojen tai valtion liikkeelle laskemien joukkovelkakirjalainojen
markkinatuottoja. Käytettävät diskonttokorot määritetään kussakin maassa ulkopuolisen
aktuaarin toimesta. Mikäli järjestelystä kirjataan vara taseeseen, kirjattavan omaisuuserän
enimmäismäärä on palautuksena järjestelystä tai vastaisten järjestelyyn suoritettavien
maksujen vähennyksenä saatavan taloudellisen hyödyn nykyarvo.
Vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot liittyen etuuspohjaisen järjestelyn uudelleen
arvostamiseen sekä omaisuuserän enimmäismäärän mahdollinen vaikutus kirjataan
suoraan muuhun laajaan tuloslaskelmaan. Etuuspohjaiseen eläkejärjestelyyn liittyvät korot
ja kaikki muut kulut kirjataan suoraan tulosvaikutteisesti.
Mikäli etuuspohjaista eläkejärjestelyä muutetaan tai supistetaan, muutos etuudessa
kirjataan välittömästi tuloslaskelmaan siltä osin kuin se perustuu etuuden saajan aiempaan
työsuoritukseen.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Etuuspohjaiset eläkevelvoitteet
Eläkevelvoitteiden nykyarvo riippuu useista eri tekijöistä, jotka määritetään
vakuutusmatemaattisesti useita rahoituksellisia ja demografisia oletuksia käyttäen ja
muutokset näissä vaikuttavat eläkevelvoitteiden kirjanpitoarvoon. Eläkkeistä aiheutuvien
nettomenojen (tai -tulojen) määrityksessä käytetyistä rahoituksellisista oletuksista tärkein on
diskonttokorko. Asianmukainen diskonttokorko määritetään jokaisen vuoden lopussa ja
sitä käytetään laskettaessa nykyarvo eläkevelvoitteiden täyttämiseksi edellytettäville
arvioiduille vastaisille rahavirroille. Asianmukaista diskonttokorkoa määritettäessä otetaan
huomioon maasta riippuen yritysten tai valtion liikkeeseen laskemien korkealaatuisten
joukkovelkakirjalainojen tuotto tarkasteluhetkellä. Nämä lainat ovat sen valuutan määräisiä,
jossa etuudet maksetaan, ja niiden juoksuaika on lähellä eläkevelvoitteen voimassaoloajan
pituutta. Muut eläkevelvoitteita koskevat keskeiset oletukset sisältävät rahoituksellisia
oletuksia, kuten odotetut palkkojen ja eläkkeiden korotukset, sekä väestötilastollisia
oletuksia, kuten eliniän odotteen.
Konsernilla on lukuisia työntekijöiden eläketurvan kattamiseksi tehtyjä eläkejärjestelyjä eri puolilla
maailmaa. Eläkejärjestelyt on tehty paikallisten lakien ja vakiintuneiden käytäntöjen mukaisesti
maksu- tai etuuspohjaisten järjestelyjen puitteissa.
Etuuspohjaisissa järjestelyissä on määritelty maksettava eläke, mahdolliset
työkyvyttömyyskorvaukset ja työsuhteen irtisanomisen yhteydessä suoritettavat etuudet. Eläke-
edut määräytyvät näissä järjestelyissä yleensä perustuen työvuosien määrään ja loppupalkkaan.
Suurin osa konsernin etuuspohjaisista järjestelyistä on Ruotsissa, Isossa-Britanniassa ja Norjassa.
Ruotsin järjestelyt ovat merkittävimmät. Etuuspohjaiset eläkejärjestelyt rahoitetaan asianomaisten
konserniyhtiöiden toimesta paikallisten lakisääteisten rahastointivaatimusten täyttämiseksi
Osa tilinpäätöstä94
Tässä liitetiedossa esitetyt luvut sisältävät sekä jatkuvat toiminnot että lopetetut toiminnot, ellei
toisin ole kerrottu.
Yhteenveto työsuhteen päättymisen jälkeisten etuuksien vaikutuksesta
tilinpäätöksessä
MEUR
2024
2023
Rahastoimattomien velvoitteiden nykyarvo
53,9
88,4
Rahastoitujen velvoitteiden nykyarvo
27,7
31,7
Varojen käypä arvo
31,3
33,5
Nettovelka
50,3
86,6
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyviin velkoihin siirretty nettovelka
-51,4
Nettovelka taseessa
25,4
89,0
Myytävänä oleviin omaisuuseriin siirretty nettovara
-26,5
Nettovara taseessa
2,3
Kulut maksuperusteisista eläkejärjestelyistä
30,7
72,1
Kulut etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja muista työsuhteen
päättymisen jälkeisistä etuuksista
5,5
5,9
Kulu tuloslaskelmassa
36,3
78,0
Arvonmuutos etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä ja muista työsuhteen
päättymisen jälkeisistä etuuksista
-1,3
-5,9
Arvonmuutos laajassa tuloslaskelmassa
-1,3
-5,9
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Odotettavissa olevat suoritukset etuuspohjaisten järjestelyiden varoihin seuraavan tilikauden
aikana ovat 4,7 (31.12.2023: 5,7) miljoonaa euroa. Etuuspohjaisten velvoitteiden duraation
painotettu keskiarvo tilinpäätöshetkellä oli 17,3 (16,5) vuotta.
Eläkevelan täsmäytyslaskelma
MEUR
Järjestelyyn
sisältyvien
velvoitteiden
nykyarvo
Järjestelyyn
sisältyvien
varojen käypä
arvo
Yhteensä
1.1.2024
120,1
-33,5
86,6
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot
3,5
3,5
Korkokulu (+) / -tuotto (-)
3,4
-1,3
2,1
Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno
0,0
0,0
Arvon uudelleenmääritys:
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto pois
lukien tuloslaskelmaan kirjattu korko
0,3
0,3
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+)
johtuen muutoksista väestötilastollisissa
oletuksissa
-0,1
-0,1
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+)
johtuen muutoksista taloudellisissa oletuksissa
1,2
1,2
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+)
-0,1
-0,1
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+)
-1,7
-0,2
-1,9
Työnantajan suorittamat maksut
-0,5
-0,5
Järjestelyyn osallistuvien suorittamat maksut
0,0
-0,3
-0,2
Maksetut etuudet
-5,0
1,8
-3,1
Omistajille jaetut ja myytävänä olevat omaisuuserät
sekä niihin liittyvät velat*
-90,9
28,8
-62,2
31.12.2024
30,3
-4,8
25,4
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
Osa tilinpäätöstä95
MEUR
Järjestelyyn
sisältyvien
velvoitteiden
nykyarvo
Järjestelyyn
sisältyvien
varojen käypä
arvo
Yhteensä
1.1.2023
111,8
-33,2
78,6
Tilikauden työsuoritukseen perustuvat menot
3,2
3,2
Korkokulu (+) / -tuotto (-)
4,1
-1,4
2,7
Aiempaan työsuoritukseen perustuva meno
0,0
0,0
Arvon uudelleenmääritys:
Järjestelyyn kuuluvien varojen tuotto pois
lukien tuloslaskelmaan kirjattu korko
0,0
0,0
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+)
johtuen muutoksista väestötilastollisissa
oletuksissa
1,3
1,3
Vakuutusmatemaattiset voitot (-) ja tappiot (+)
johtuen muutoksista taloudellisissa oletuksissa
0,1
0,1
Kokemusperusteiset voitot (-) ja tappiot (+)
4,5
4,5
Valuuttakurssivoitot (-) / tappiot (+)
0,9
0,3
1,1
Työnantajan suorittamat maksut
0,0
-1,0
-1,0
Järjestelyyn osallistuvien suorittamat maksut
0,0
-0,3
-0,3
Maksetut etuudet
-5,6
2,2
-3,5
Velvoitteen täyttäminen
-0,1
-0,1
31.12.2023
120,1
-33,5
86,6
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Varojen ja velkojen jakautuminen maantieteellisesti
MEUR
Ruotsi
Iso-
Britannia
Norja
Muut
Myytävänä
olevat
omaisuuserät
sekä niihin
liittyvät velat*
Yhteensä
Järjestelyyn sisältyvien
velvoitteiden nykyarvot:
2024
53,2
12,1
3,6
12,8
-51,4
30,3
2023
84,4
13,3
5,8
16,6
120,1
Järjestelyyn sisältyvien
varojen käyvät arvot:
2024
7,2
15,3
2,6
6,3
-26,5
4,8
2023
6,8
15,5
4,1
7,1
33,5
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Varojen jakautuminen
MEUR
2024
2023
Korkosijoitukset
20,8
6,2
Sijoitusrahastot
2,6
2,9
Hyväksyttävät vakuutukset
2,2
4,5
Osakesijoitukset
3,7
4,0
Muut varat
1,9
15,8
Myytävänä olevat omaisuuserät
-26,5
Yhteensä
4,8
33,5
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Varoihin ei sisälly yhtiön omia instrumentteja tai sen käytössä olevia muita omaisuuseriä.
Etuuspohjaiset järjestelyt: käytetyt vakuutusmatemaattiset olettamukset
%
Ruotsi
Iso-Britannia
Norja
Muut maat*
2024
2023
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Diskonttokorko
3,1
3,3
5,4
4,5
3,3
3,7
2,7
3,2
Tuleva palkankorotusolettama
2,1
1,9
3,4
3,1
3,5
3,8
3,6
3,3
Eläkkeiden korotusolettama
1,8
1,6
3,6
3,5
1,9
2,8
3,8
4,2
*Painotettu keskiarvo
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Diskonttokorko on määritetty erikseen kullekin järjestelylle, ja korko perustuu mahdollisuuksien
mukaan korkean luottoluokituksen omaavien ja valuutaltaan sekä kestoltaan eläkevelkaa
vastaavien yritysvelkakirjojen tuottoon. Ruotsissa käytetty diskonttokorko perustuu ruotsalaisten
asuntovakuudellisten joukkovelkakirjalainojen tuottoon, Norjassa käytetty diskonttokorko perustuu
norjalaisten vakuudellisten velkakirjojen tuottoon ja Etelä-Koreassa korkean luottoluokituksen
omaavien yritysten velkakirjojen tuottoon. Isossa-Britanniassa ja Euromaissa käytetty
diskonttokorko perustuu yritysvelkakirjalainoista laskettujen iBoxx-indeksien tuottoihin ja USA:ssa
käytetty diskonttokorko perustuu Mercerin tuottokäyrään.
Osa tilinpäätöstä96
Herkkyysanalyysi keskeisten vakuutusmatemaattisten oletusten
vaikutuksesta etuuspohjaiseen velkaan
MEUR
2024
2023
0,5 %-yksikön lisäys käytetyssä muuttujassa
Diskonttokorko
-5,0
-7,6
Tuleva palkankorotusolettama
1,6
2,5
Eläkkeiden korotusolettama
4,0
6,1
0,5 %-yksikön vähennys käytetyssä muuttujassa
Diskonttokorko
5,6
8,5
Tuleva palkankorotusolettama
-1,4
-2,3
Eläkkeiden korotusolettama
-3,6
-5,6
Elinaikaodotteen muutos
Kasvu yhdellä vuodella
2,5
3,8
Lasku yhdellä vuodella
-2,5
-3,8
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Yllä oleva taulukko sisältää yhteenvedon ulkopuolisten aktuaarien kullekin järjestelylle
suorittamasta herkkyysanalyysistä merkittävien vakuutusmatemaattisten muuttujien osalta.
Herkkyysanalyysi on suoritettu yhdelle muuttujalle kerrallaan olettaen, että muut muuttujat pysyvät
ennallaan, ja olettamalla muuttujalle taulukon mukainen muutos riippumatta tämän todellisesta
muutoksesta. Näin ollen herkkyysanalyysin tarkoituksena ei ole määrittää mahdollisia tai
odotettavissa olevia muutoksia eläkevelan määrässä, vaan havainnollistaa velan arvon herkkyyttä
näille riskitekijöille, joiden todellinen muutos voi erota esitetyistä arvoista. Esitetyn
herkkyysanalyysin kattavuus on 93 (31.12.2023: 92) prosenttia taseen etuuspohjaisesta velasta.
Yllä esitetty herkkyysanalyysi tarkastelee ainoastaan muuttujien vaikutusta eläkevelkaan
huomioimatta järjestelyn varoja. Vaikka korkomuutoksesta aiheutuukin merkittävin riski järjestelylle
herkkyysanalyysin perusteella, käytännössä järjestelyn varoihin kuuluvat
velkainstrumenttisijoitukset kumoavat osittain korkoherkkyyden vaikutusta. Järjestelyn varoihin
kuuluu myös instrumentteja, kuten osakkeita ja rahastoja, joiden arvonvaihtelut lyhyellä aikavälillä
voivat olla merkittäviä mutta joista saatavan tuoton odotetaan pitkällä aikavälillä ylittävän
yritysvelkakirjoista saatavan tuoton. Järjestelyn varojen tuottokehitykseen liittyvät riskit ovat
merkittäviä johtuen sekä varojen absoluuttisesta että suhteellisesta määrästä verrattuna järjestelyn
velkaan. Riskiä pyritään vähentämään sopivalla sijoitusallokaatiolla sekä riskin ja tuoton
tasapainolla. Määritetyn eläkevelan suuruus perustuu tämän hetkiseen parhaaseen arvioon
elinajanodotteesta. Mikäli elinajanodote osoittautuu aliarvioiduksi, myös eläkevelan kirjattu määrä
on riittämätön. Elinajanarvioon liittyvä epävarmuus aiheuttaa näin riskiä järjestelylle.
Osa tilinpäätöstä97
4. Tuloverot
Laatimisperiaatteet
Tuloverot
Tuloslaskelman tuloverot sisältävät konserniyhtiöiden verotettavaan tuloon perustuvat
verot, laskennallisten verojen muutokset ja aikaisempien kausien verojen oikaisut.
Verotettavaan tuloon perustuvat tuloverot lasketaan käyttäen paikallisia verokantoja ja -
lakeja, jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty raportointikauden lopussa. Vero
kirjataan tuloslaskelmaan paitsi siltä osin kuin se liittyy muuhun laajaan tulokseen kirjattuihin
eriin, jolloin vero esitetään muussa laajassa tuloksessa. Laskennalliset verot lasketaan
väliaikaisista eroista varojen ja velkojen veroarvojen ja kirjanpitoarvojen välillä sekä
käyttämättömistä verotappioista. Laskennallinen verovelka kirjataan taseeseen
täysimääräisenä ja verosaaminen siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että
vähennyskelpoinen väliaikainen ero ja käyttämätön verotappio voidaan käyttää tulevien
vuosien verotettavaa tuloa vastaan. Laskennalliset verot määritetään niiden verokantojen ja
-lakien perusteella, jotka on säädetty tai käytännössä hyväksytty raportointikauden
lopussa, ja joiden oletetaan olevan voimassa, kun laskennallinen verosaaminen realisoituu
tai verovelka suoritetaan. Tilanteissa, joissa tuloverojen verokäsittelyyn liittyy epävarmuutta,
yhtiö arvioi epävarmoja veropositioita joko erikseen tai yhtenä kokonaisuutena, perustuen
siihen kumpi menettelytapa parhaiten ennakoi epävarmuuden toteutumista. Kirjattuja
tuloveroja oikaistaan, jos pidetään todennäköisenä, että veroviranomainen tai toimivaltainen
tuomioistuin ei hyväksy Cargotecin tuloveroilmoituksella soveltamaa epävarmaa
verokäsittelyä. Tuloveroja oikaistaan tällöin joko perustuen arvioituun todennäköisimpään
määrään tai odotettavissa olevaan painotettuun keskimääräiseen arvoon lopullisesta veron
määrästä huomioiden veroviranomaisen odotetun hyväksynnän valitulle verokäsittelylle.
Pilari 2 
Pilari 2 on OECD:n aloite, jonka myötä globaalin talouden digitalisoitumiseen liittyviin
verohaasteisiin pyritään vastaamaan ottamalla käyttöön Global Anti-Base Erosion (GloBE) -
säännöt ja siihen liittyvä 15 prosentin globaali vähimmäisvero. Joulukuussa 2022 astui
voimaan Euroopan unionin neuvoston direktiivi (EU) 2022/2523, jonka mukaan EU:n
jäsenvaltioiden on saatettava GloBe-säännöt osaksi kansallista lainsäädäntöään
31.12.2023 mennessä.  Pilari 2 -säännöt ovat astuneet voimaan tilikaudella 2024
Suomessa ja useissa muissa Cargotecin toimintamaissa. 
Cargotec on arvioinut säännösten vaikutuksia toimintaansa ja todennut, että merkittävä
osa sen toiminnoista täyttää safe harbour -kriteerit tilikaudella 2024 eikä pilari 2
täydennysverolla ole olennaista vaikutusta konsernin tuloveroihin. Cargotec on laatinut
analyysin perustuen viimeisimpään saatavilla olevaan tietoon säännöistä, mutta on
olemassa epävarmuutta siitä, miten Cargotecin toimintavaltioiden veroviranomaiset
tulkitsevat uutta lainsäädäntöä käytännössä. Tästä johtuen pilari 2 -säännösten vaikutus
konsernin tuloveroihin voi lopulta poiketa Cargotecin tämänhetkisestä arviosta.
Cargotec on soveltanut IAS 12:n kappaleessa 4A säädettyä poikkeusta, eikä se ole
kirjannut eikä julkistanut tietoja pilari 2 -tuloveroihin liittyvistä laskennallisista verosaamisista
tai -veloista. 
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Tuloverot
Verotettavaan tuloon perustuvien verojen ja laskennallisten verosaamisten ja -velkojen
määrittämiseen sekä siihen, mihin määrään asti laskennallisia verosaamisia voidaan kirjata
taseeseen, tarvitaan johdon harkintaa.
Konserni on tuloverotuksen kohteena useissa eri maissa, joissa tuloverojen verokäsittelyyn
voi liittyä epävarmuutta ja verolainsäädännön tulkinta edellyttää johdon harkintaa. Yhtiö
arvioi säännöllisesti tuloverojen verokäsittelyyn liittyviä epävarmuuksia ja oikaisee
tarvittaessa kirjattuja määriä vastaamaan joko arvioitua todennäköisintä määrää tai
odotettavissa olevaa painotettua keskimääräistä arvoa lopullisesta veron määrästä ottaen
huomioon veroviranomaisen odotetun hyväksynnän valitulle verokäsittelylle. 
Osa tilinpäätöstä98
4.1 Tuloverojen täsmäytyslaskelma
Tuloslaskelman verot, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Kauden verot
93,5
59,6
Kauden laskennallisten verosaamisten ja -velkojen muutos
-37,6
-2,8
Verot edellisiltä kausilta
2,5
-4,8
Yhteensä
58,4
52,0
Efektiivisen veroasteen täsmäytyslaskelma, jatkuvat ja lopetetut
toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Voitto ennen veroja, jatkuvat toiminnot
213,4
205,4
Voitto ennen veroja, lopetetut toiminnot
-104,7
247,6
Suomen verokannan mukainen vero (20 %)
21,7
90,6
Ulkomaisten tytäryhtiöiden poikkeavien verokantojen vaikutus
2,6
4,3
Verot edellisiltä tilikausilta, jatkuvat ja lopetetut toiminnot
1,9
-6,0
Verovapaat tuotot ja vähennyskelvottomat menot
42,9
-0,1
Laskennallisten verosaamisten hyödynnettävyys
7,9
12,4
Lähdeverot, hyvityskelvoton osuus
2,9
2,2
Muutokset epävarmoissa veropositioissa
0,5
1,1
Pilari 2 tuloverot*
0,5
Verokantojen muutosten vaikutus laskennallisiin veroihin
0,0
Muut
-0,1
Tuloslaskelman verot yhteensä
80,9
104,3
Efektiivinen veroaste, %**
74,4 %
23,0 %
*Pilari 2 tuloverot liittyvät Bulgariaan, Irlantiin, Venäjään ja Viroon.
**Jatkuvien toimintojen efektiivinen veroaste on 27,4 % (2023: 25,3 %).
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Muihin laajan tuloksen eriin liittyvät verot, jatkuvat ja lopetetut toiminnot
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
MEUR
Ennen
veroja
Verot
Verojen
jälkeen
Ennen
veroja
Verot
Verojen
jälkeen
Rahavirran suojaukset
-11,8
2,3
-9,5
1,5
-0,5
0,9
Muuntoerot
71,4
71,4
-22,5
-22,5
Vakuutusmatemaattiset
voitot (+) / tappiot (-)
etuuspohjaisista
järjestelyistä
-1,3
0,3
-1,0
-7,4
1,5
-5,9
Muut laajan tuloksen
erät yhteensä
58,3
2,6
60,9
-28,4
1,0
-27,4
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
4.2 Laskennalliset verosaamiset ja -velat
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet sekä vaihto-omaisuus
42,5
12,4
Varaukset ja jaksotukset
20,8
45,4
Käyttämättömät verotukselliset tappiot ja veronhyvitykset
10,4
37,4
Muut väliaikaiset erot
-3,3
5,1
Laskennalliset verot, nettosaaminen taseessa
70,4
100,3
Laskennalliset verosaamiset taseessa*
82,1
122,2
Laskennalliset verovelat taseessa*
11,7
21,9
* Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään konsernitilinpäätöksessä toisistaan IAS 12:n mukaisesti.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä99
Laskennallisten verojen täsmäytys
MEUR
2024
2023
Laskennalliset verot, nettosaaminen 1.1.
100,3
98,0
Kirjattu tuloslaskelmaan, jatkuvat ja lopetetut toiminnot
23,1
3,6
Kirjattu laajaan tulokseen
2,6
1,0
Yrityshankinnat ja -myynnit
-2,5
Muuntoerot
-1,0
0,2
Osittaisjakautumisen yhteydessä omistajille jaetut nettovarat ja
myytävänä olevat omaisuuserät**
-54,6
Laskennalliset verot, nettosaaminen 31.12.
70,4
100,3
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Käyttämättömistä verotuksellisista tappioista ja veronhyvityksistä kirjataan laskennallisia
verosaamisia siihen määrään asti kuin niihin liittyvän verohyödyn realisoituminen tulevaisuudessa
kertyviä verotettavia tuloja vastaan on todennäköistä mahdolliset vanhentumisajat huomioiden.
Jos tappio on tapahtunut lähimenneisyydessä, Cargotec arvioi aiheutuiko tappio tekijöistä, jotka
todennäköisesti toistuvat. Laskennallisten verosaamisten kirjaamista tukevat netotus laskennallisia
verovelkoja vastaan sekä tarvittaessa tuottohistorian ja tulosennusteiden arviointi kyseisissä
maissa.
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot
MEUR
2024
2023
Vanhenee viiden vuoden kuluessa
30,1
34,3
Vanhenee yli viiden vuoden kuluttua tai ei koskaan
459,0
504,1
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot 31.12.
489,1
538,4
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Kirjaamattomat tappiot, veronhyvitykset ja väliaikaiset erot liittyvät pääosin Norjaan ja Saksaan
lopetetuissa toiminnoissa.
Konsernin tuloverovelat sisälsi vuoden 2024 lopussa 1,9 (31.12.2023: 1,4) miljoonaa euroa
epävarmoihin veropositioihin liittyen.
Laskennallinen verovelka kirjataan sellaisissa maissa sijaitsevien tytäryhtiöiden jakamattomista
voittovaroista, joissa osingonjaosta aiheutuu veroseuraamus ja jos osingonjakoa pidetään
todennäköisenä ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa. Konsernissa oli vuoden 2024 lopussa
967,6 (31.12.2023: 347,5) miljoonaa euroa voittovaroja, joista ei ole kirjattu laskennallista
verovelkaa.
Osa tilinpäätöstä100
5. Nettokäyttöpääoma
5.1 Nettokäyttöpääoma
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Vaihto-omaisuus
5.2
333,8
1 033,8
Operatiiviset johdannaisvarat
15,2
35,9
Myyntisaamiset
5.3
240,8
723,8
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
5.3
1,5
47,3
Muut operatiiviset korottomat saamiset
99,4
166,6
Käyttöpääomavarat
690,8
2 007,5
Varaukset
5.5
-38,5
-160,5
Operatiiviset johdannaisvelat
-21,5
-33,0
Eläkevelvoitteet
3.4
-25,4
-89,0
Ostovelat
5.4
-158,9
-511,2
Sopimuksiin perustuvat velat
5.4
-24,3
-374,5
Muut operatiiviset korottomat velat
-135,0
-510,4
Käyttöpääomavelat
-403,7
-1 678,6
Nettokäyttöpääoma taseessa
287,1
328,9
Myytävänä oleviin omaisuuseriin sekä niihin liittyviin velkoihin
sisältyvät nettokäyttöpääomaerät
7.4
-233,2
Yhteensä
53,9
328,9
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Nettokäyttöpääomaan ei sisällytetä liiketoiminnalle kohdistamattomia varoja ja velkoja.
Kohdistamattomat varat sisältävät lainasaamiset ja muut korolliset saamiset, rahavarat,
tuloverosaamiset, laskennalliset verosaamiset, korkosaamiset, yritysmyyntien
kauppahintasaamiset ja rahoituksen tulevien kassavirtojen suojaukseen käytetyt johdannaisvarat.
Kohdistamattomat velat sisältävät lainat ja muut korolliset velat, tuloverovelat, laskennalliset
verovelat, korkovelat, yritysostojen kauppahintavelat, osinkovelat ja rahoituksen tulevien
kassavirtojen suojaukseen käytetyt johdannaisvelat.
5.2 Vaihto-omaisuus
Laatimisperiaatteet
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuus arvostetaan hankintamenoon tai sitä alempaan arvioituun
nettorealisointiarvoon. Hankintameno määritetään pääasiassa painotetun keskihinnan
menetelmää käyttäen. Varaston hankintamenoon sisällytetään ostohinta sekä kuljetus- ja
valmistuskustannukset. Itse valmistettujen valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden
hankintameno sisältää raaka-aineet, välittömät valmistuspalkat ja muut välittömät menot
sekä suhteellisen osuuden valmistuksen muuttuvista kustannuksista ja kiinteistä
yleismenoista. Nettorealisointiarvo on tavanomaisessa liiketoiminnassa saatava arvioitu
myyntihinta vähennettynä arvioiduilla tuotteen valmiiksi saattamisesta ja myynnistä johtuvilla
menoilla. Jos vaihto-omaisuuden hankintameno ylittää sen nettorealisointiarvon, vaihto-
omaisuuden arvoon kirjataan epäkuranttiusvaraus. Kirjattu epäkuranttiusvaraus sisältyy
vaihto-omaisuuden kirjanpitoarvoon.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Vaihto-omaisuus
Vaihto-omaisuuden epäkuranttiusvaraus on arvioitu varaston systemaattisen ja jatkuvan
seurannan perusteella. Epäkuranttiuden määrää arvioitaessa otetaan huomioon vaihto-
omaisuuden luonne, kunto ja ikärakenne sekä arvioituun tarpeeseen perustuvat määrät.
31.12.2024
Bruttoarvo
Epäkuranttius-
varaus
Nettoarvo
taseella
MEUR
Aineet ja tarvikkeet
175,9
-28,0
147,9
Keskeneräiset tuotteet
46,2
-0,5
45,7
Valmiit tuotteet
164,9
-25,4
139,5
Vaihto-omaisuudesta maksetut ennakkomaksut
0,7
0,7
Yhteensä
387,7
-53,9
333,8
Osa tilinpäätöstä101
31.12.2023
Bruttoarvo
Epäkuranttius-
varaus
Nettoarvo
taseella
MEUR
Aineet ja tarvikkeet
512,6
-68,6
444,0
Keskeneräiset tuotteet
265,5
-0,5
264,9
Valmiit tuotteet
330,3
-38,4
291,9
Vaihto-omaisuudesta maksetut ennakkomaksut
33,0
33,0
Yhteensä
1 141,3
-107,5
1 033,8
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Uudelleenjärjestelykuluihin sisältyvä vaihto-omaisuuden arvonalentuminen on esitetty liitetiedossa
2.4 Uudelleenjärjestelykulut ja muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät.
Raaka-aineet ja tarvikkeet sisältävät tuotannossa tarvittavia raaka-aineita sekä
huoltoliiketoiminnassa tarvittavia varaosia ja komponentteja. Keskeneräiset tuotteet sisältävät
tuotteet, joiden valmistusprosessi on kesken. Valmiit tuotteet sisältävät valmiina olevat uudet ja
vaihtotuotteet varastossa sekä toimituksessa olevat valmiit tuotteet.
5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
Laatimisperiaatteet
Myyntisaamiset ja asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
Myyntisaamiset ovat laskutettuja asiakassaamisia perustuen Cargotecin oikeuteen saada
vastiketta asiakkaille luovutetuista tavaroista tai palveluista, kun nämä oikeudet ovat
ehdollisia vain ajan kulumisesta. Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät ovat
laskuttamattomia asiakassaatavia perustuen Cargotecin oikeuteen saada vastiketta
asiakkaille luovutetuista tavaroista tai palveluista, kun näiden oikeuksien ehtona on jokin
muu kuin pelkkä ajan kuluminen, kuten sovittu laskutuksen ajoitus tai projektin vaiheet.
Sopimusvarat sisältävät pääosin laskuttamattomia saamisia, jotka liittyvät
asiakassopimuksiin, joissa tuotot kirjataan valmiusasteen perusteella ajan kuluessa ja
tuloutettu määrä ylittää laskutuksen.
Myyntisaamiset ja asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät kirjataan alun perin
käypään arvoon vähennettynä odotettavissa olevilla luottotappioilla ja myöhemmin
jaksotettuun hankintamenoon vähennettynä odotettavissa olevilla luottotappioilla.
Luottoriskiä arvioidaan saamisten systemaattisella ja jatkuvalla seurannalla osana
luottoriskin hallintaa. Luottotappiovaraus kirjataan odotettujen luottotappioiden perusteella,
jotka mitataan sekä historiallisen että tulevaisuuden luottotappioarvion perusteella.
Historiaan perustuva luottotappioarviointi määritetään mekaanisesti käyttämällä
varausmatriisia, jossa arvonalentuminen määritetään historiallisista luottotappioista ja
asiakassaamisten ikääntymisestä johdettujen riskipainojen perusteella. Tulevaisuutta
koskeva luottotappioarviointi määritetään eteenpäin katsovalla analyysillä, jonka mukaisesti
saatavalle tai saamisryhmälle voidaan kirjata luottotappiovarauksen ensimmäisen osan
ylittävä arvonalentuminen. Arvonalentumiset ja varaukset kirjataan tuloslaskelmaan
myytyjen tavaroiden hankintamenoon. Luottotappiot kirjataan pois virallisen selvitystila- tai
konkurssi-ilmoituksen myötä, mikä vahvistaa sen, ettei saamista peritä.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Odotetut luottotappiot
Luottotappiovarauksen määrittäminen edellyttää johdolta harkintaa ja arvioita.
Luottotappiovarauksen historiallisiin luottotappioihin perustuvan osaa mitattaessa tarvitaan
harkintaa eri saamisryhmien riskitasojen määrittämisessä niiden ikääntymisen perusteella.
Harkintaa ja arvioiden käyttöä tarvitaan myös luottotappiovarauksen riittävyyden
arvioinnissa historiallisten luottotappioiden perusteella ja luottotappiovarauksen
kasvattamisessa tulevaisuuteen suuntautuvan luottotappioarvioinnin perusteella.
Asiakassaamiset ja muut korottomat saamiset
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset
Muut korottomat saamiset
8.2
2,0
5,8
Lyhytaikaiset
Myyntisaamiset
8.2
240,8
723,8
Asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät
2.2, 8.2
1,5
47,3
Muut korottomat saamiset
99,0
164,9
Lyhytaikaiset yhteensä
341,3
936,0
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
yhteensä
343,4
941,8
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä102
Muut korottomat saamiset
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset
Pitkäaikaiset korottomat saamiset
8.2
2,0
5,8
Lyhytaikaiset
Arvonlisäverosaamiset
65,4
103,7
Korkojaksotukset
8.2
0,4
0,3
Yritysjärjestelyihin liittyvät saamiset
8.2
0,4
2,2
Muut siirtosaamiset
32,8
58,7
Lyhytaikaiset yhteensä
99,0
164,9
Muut korottomat saamiset yhteensä
101,0
170,6
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Odotetut luottotappiot myyntisaamisista ja asiakassopimuksiin
perustuvista omaisuuseristä
Odotetut luottotappiot
31.12.2024
Bruttoarvo
Historiatietoon
perustuen
Ennakoivaan
riskiarviointiin
perustuen
Keskimääräinen
arvonalentumis-
aste
Nettoarvo
taseella
Erääntymättömät
myyntisaamiset ja
asiakassopimuksiin
perustuvat omaisuuserät
206,4
-0,1
-0,5
0 %
205,7
1−90 päivää erääntyneet
28,1
-0,1
-0,4
-2 %
27,5
91−360 päivää erääntyneet
10,4
-0,6
-2,3
-28 %
7,5
Yli 360 päivää erääntyneet
5,0
-1,2
-2,2
-67 %
1,7
Yhteensä
249,8
-2,0
-5,4
-3 %
242,4
Odotetut luottotappiot
31.12.2023
Bruttoarvo
Historiatietoon
perustuen
Ennakoivaan
riskiarviointiin
perustuen
Keskimääräinen
arvonalentumis-
aste
Nettoarvo
taseella
Erääntymättömät
myyntisaamiset ja
asiakassopimuksiin
perustuvat omaisuuserät
558,6
-0,2
-0,9
0 %
557,4
1−90 päivää erääntyneet
167,7
-0,8
-2,6
-2 %
164,4
91−360 päivää erääntyneet
51,7
-3,8
-5,3
-18 %
42,6
Yli 360 päivää erääntyneet
16,9
-4,9
-5,2
-60 %
6,8
Yhteensä
794,9
-9,7
-14,0
-3 %
771,2
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Myyntisaamisiin ja asiakassopimuksiin perustuviin omaisuuseriin
liittyvien luottotappiovarausten muutos kauden aikana
Arvonalentumisvaraus
MEUR
2024
2023
Varaus 1.1.
23,7
15,5
Kurssierot
0,1
-0,5
Yrityshankinnat ja -myynnit
-0,1
Varauksen lisäys
-0,2
10,2
Varauksen käyttö
-1,2
-1,4
Peruttu varaus
-2,9
0,0
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät*
-12,0
Muut muutokset
0,0
0,0
Varaus 31.12.
7,5
23,7
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Tuloslaskelmaan kirjatut arvonalentumiset
Arvonalentumisvaraus
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Varauksen muutos kauden aikana
-3,1
10,2
Kirjattu suoraan arvonalentumisiksi
5,0
3,2
Yhteensä
1,9
13,4
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä103
5.4 Ostovelat ja muut korottomat velat
Ostovelat sisältävät avoimet laskut toimittajilta ja asiakassopimuksiin perustuvat velat sisältävät
pääosin asiakkailta saatuja ennakkomaksuja.
Takaisinostovelvoitteet asiakasrahoitussopimuksista sisältävät sen osuuden saaduista
vastikkeista, joihin Cargotecillä ei ole oikeutta, koska sopimusperusteiseen velvoitteeseen tai
muuhun perustuen myyty laite arvioidaan ostettavan myöhemmin takaisin rahoittajalta sovittuun
jäännösarvoon. 
Jälkikustannusvaraukset liittyvät oleellisilta osin valmiisiin ja täysimääräisesti tuloutettuihin
asiakasprojekteihin, joista on kuitenkin odotettavissa vielä tiettyjä kustannuksia.
Ennakkovuokrat asiakasrahoitussopimuksista sisältävät saadut ennakot
asiakasrahoitussopimuksista, joissa jäännösarvo myydystä laitteesta ei ole olennaisilta osin
siirtynyt asiakkaalle ja tästä johtuen sopimus käsitellään käyttöleasingsopimuksena.
Ostovelat ja muut korottomat velat
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset
Muut korottomat velat
8.2
10,0
87,1
Lyhytaikaiset
Ostovelat
8.2
158,9
511,2
Asiakassopimuksiin perustuvat velat
2.2
24,3
374,5
Muut korottomat velat
126,8
431,5
Ostovelat ja muut korottomat velat yhteensä
320,0
1 404,4
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Muut korottomat velat
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset
Takaisinostovelvoitteet
asiakasrahoitussopimuksista
8.2
75,0
Muut velkaerät
8.2
10,0
12,1
Pitkäaikaiset muut korottomat velat yhteensä
10,0
87,1
Lyhytaikaiset
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset
72,4
147,9
Jälkikustannusvaraukset
0,1
53,8
Pitkäaikaishankkeita koskevat kuluvaraukset
19,3
Ennakkovuokrat asiakasrahoitussopimuksista
72,7
Arvonlisäverovelat
19,0
40,8
Korkojaksotukset
8.2
1,9
5,7
Yritysjärjestelyihin liittyvät velat
8.2
2,4
Muut siirtovelat
33,4
88,9
Lyhytaikaiset muut korottomat velat yhteensä
126,8
431,5
Muut korottomat velat yhteensä
136,8
518,7
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä104
5.5 Varaukset
Laatimisperiaatteet
Varaukset
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena
olemassa oleva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen
täyttäminen edellyttää taloudellista suoritusta tai aiheuttaa taloudellisen menetyksen.
Lisäksi velvoitteen määrän on oltava luotettavasti arvioitavissa. Varauksena kirjattava määrä
vastaa parasta arviota menoista, joita olemassa olevan velvoitteen täyttäminen edellyttää
tilinpäätöspäivänä. Jos rahan aika-arvon vaikutus on olennainen, varauksen määränä
kirjataan odotettujen menojen nykyarvo.
Takuuvaraukset sisältävät tuotteiden korjaamisesta tai korvaamisesta aiheutuvat odotetut
kustannukset, mikäli takuuaikaa on tilinpäätöspäivänä jäljellä. Takuuvarausten laskenta
perustuu aiempaan kokemukseen korjausten ja korvausten määristä.
Tuotevastuuvaraukset sisältävät odotetut kustannukset asiakasvaateiden hyvittämisestä,
mikäli vaateen määrä, todennäköisyys ja toteutuminen ovat arvioitavissa.
Tappiollisista sopimuksista kirjataan varaus, kun velvoitteiden täyttämiseksi vaadittavat
välttämättömät menot ylittävät sopimuksesta saatavat hyödyt.
Uudelleenjärjestelyvaraus kirjataan, kun konserni on laatinut yksityiskohtaisen
uudelleenjärjestelysuunnitelman, aloittanut suunnitelman toimeenpanon tai asianmukaisesti
tiedottanut asiasta. Uudelleenjärjestelyä koskevassa suunnitelmassa tulee olla yksilöitynä
mitä toimintoja ja henkilöstöä se koskee sekä mikä on sen arvioitu toteuttamisaikataulu ja -
kustannukset. Uudelleenjärjestelyvaraus ja muut toiminnan sopeuttamiseen liittyvät
kustannukset kirjataan sen toiminnon kuluihin, mihin ne luonteensa puolesta liittyvät. Kun
kyseessä on merkittävä Cargotecin tai sen liiketoiminta-alueen
uudelleenjärjestelysuunnitelma, varaus ja muut toiminnan sopeuttamiseen liittyvät
kustannukset esitetään tuloslaskelmassa erillisenä eränä.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Varaukset
Kirjattavan varauksen määrä on tilinpäätöspäivän paras arvio velvoitteen täyttämiseksi
vaadittavasta kustannuksesta. Arvio tapahtuman taloudellisesta vaikutuksesta edellyttää
yhtiön johdon harkintaa, joka perustuu aiempiin samankaltaisiin tapahtumiin ja joissakin
tapauksissa ulkopuolisen asiantuntijan lausuntoihin. Varauksia tarkastellaan säännöllisesti ja
korjataan tarpeen mukaan vastaamaan tarkasteluhetken parasta arviota. Toteutuvat menot
voivat poiketa arviosta.
2024
Tuotetakuut
Korvaus-
vaateet
Toiminnan
uudelleen-
järjestelyt
Tappiolliset
sopimukset
Muut
Yhteensä
MEUR
Varaukset 1.1.
92,2
3,9
30,7
25,2
8,4
160,5
Kurssierot
0,0
0,1
-0,1
-0,8
0,1
-0,7
Lisäykset
17,3
2,7
15,9
9,0
15,3
60,2
Käytetyt varaukset
-15,0
-0,6
-14,6
-17,5
-3,4
-51,0
Varausten peruutukset
-3,4
-1,4
-3,6
-0,8
-9,6
-18,7
Myytävänä oleviin ja
omistajille jaettuihin
omaisuuseriin liittyvät velat*
-67,7
-3,6
-17,0
-15,2
-8,4
-111,8
Varaukset 31.12.
23,5
1,1
11,4
2,4
38,5
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
2023
Tuotetakuut
Korvaus-
vaateet
Toiminnan
uudelleen-
järjestelyt
Tappiolliset
sopimukset
Muut
Yhteensä
MEUR
Varaukset 1.1.
83,4
10,3
38,6
24,0
26,4
182,6
Kurssierot
-0,6
-0,5
-0,9
-1,1
-0,5
-3,5
Lisäykset
29,5
1,5
16,2
7,9
7,1
62,2
Yrityshankinnat ja -myynnit
0,1
0,1
Käytetyt varaukset
-14,8
-5,3
-22,8
-4,2
-5,7
-52,9
Varausten peruutukset
-5,3
-2,0
-0,4
-1,4
-18,9
-28,0
Varaukset 31.12.
92,2
3,9
30,7
25,2
8,4
160,5
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä105
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset varaukset
0,3
5,6
Lyhytaikaiset varaukset
38,2
154,9
Yhteensä
38,5
160,5
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Tuotetakuita koskevat varaukset kattavat takuuvaateisiin liittyvät odotetut kustannukset tuotteista,
jotka on myyty tilikauden aikana tai aiemmin ja joissa tuotetakuu on voimassa. Takuuajat
vaihtelevat tuotteittain, mutta ovat pääosin 1−2 vuotta.
Korvausvaateet sisältävät tuotevastuuvarauksia ja oikeudenkäyntejä koskevia eriä.
Tuotevastuuvarauksia koskeva varaus tehdään, mikäli vaatimuksen määrä, todennäköisyys ja
toteutuminen voidaan arvioida. Varausten odotetaan pääsääntöisesti realisoituvan 1−2 vuodessa.
Uudelleenjärjestelyvaraukset koskevat johdon hyväksymiä ja toimeenpanemia suunnitelmia
toimintojen uudelleenjärjestelyistä. Varausten odotetaan realisoituvan 1−2 vuoden kuluessa.
Uudelleenjärjestelykuluja on käsitelty tarkemmin liitetiedossa 2.4 Uudelleenjärjestelykulut ja muut
vertailtavuuteen vaikuttavat erät.
Tappiollisista sopimuksista tehdään varaus, kun on todennäköistä, että sopimuksen kustannukset
ylittävät arvioidun sopimuksen kokonaismyyntihinnan. Odotettu tappio kirjataan kuluksi
välittömästi. Tappiollisista sopimuksista tehtyjen varausten odotetaan realisoituvan
pääsääntöisesti 1−2 vuoden aikana.
Muut varaukset sisältävät eriä, jotka liittyvät muun muassa henkilöstöön. Vuonna 2022
MacGregor kirjasi 18 miljoonan euron varauksen koskien Yhdysvaltojen hallinnolle toimitettuun
projektiin liittyviä mahdollisia seuraamuksia; koska nämä eivät toteutuneet, varaus peruutettiin
2023.
Osa tilinpäätöstä106
6. Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
6.1 Liikearvo
Laatimisperiaatteet
Liikearvo
Liikearvo kirjataan liiketoimintojen yhdistämisessä maksetun vastikkeen ja saadun
nettovarallisuuden erotuksen perusteella. Se edustaa tunnistamattomien aineettomien
hyödykkeiden arvoa ja odotettavissa olevia tulevia hyötyjä, jotka eivät täytä hyödykkeen
määritelmää, kuten hankitun työvoiman arvoa, sekä odotettavissa olevia synergiaetuja,
joiden katsotaan olevan vain Cargotecin hyödynnettävissä.
Liikearvo kirjataan alun perin taseeseen määrään, jolla luovutettu vastike,
määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistetun osuuden
käypä arvo yhteen laskettuina ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon. Jos
vastikkeen, määräysvallattomien omistajien osuuden ja aiemmin omistetun osuuden
yhteisarvo on pienempi kuin tytäryrityksen hankitun nettovarallisuuden käypä arvo eli
kyseessä on edullinen kauppa, erotus kirjataan suoraan tuloslaskelmaan. Liikearvo
arvostetaan hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. Arvonalentumistappiot
kirjataan tuloslaskelmaan. Liikearvo kirjataan pois taseesta kun tytäryhtiö myydään.
Taseesta pois kirjattavan liikearvon määrä määritellään suhteessa kyseisen
raportointisegmentin arvonmuutokseen ennen ja jälkeen myynnin, käyttöarvoanalyysiin
perustuen tai vaihtoehtoisesti perustuen käypään arvoon myyntikuluilla vähennettynä.
Liikearvosta tai aineettomista hyödykkeistä, joiden taloudellinen vaikutusaika on
rajoittamaton, ei kirjata poistoja, vaan niille tehdään arvonalentumistestaus aina, kun on
viitteitä arvonalentumisesta, kuitenkin vähintään vuosittain. Arvonalentumistestaus
suoritetaan rahavirtaa tuottavan yksikön tasolla. Liikearvo kohdistetaan niille yksiköille tai
yksikköjen ryhmille, joiden odotetaan hyötyvän liiketoimintojen yhdistämisestä
toimintasegmenttien mukaisesti määritettynä. Taloudelliselta vaikutusajaltaan
rajoittamattomien aineettomien hyödykkeiden testaus suoritetaan puolestaan joko osana
rahavirtaa tuottavaa yksikköä tai yksittäisen omaisuuserän tasolla, jos sille pystytään
määrittämään itsenäinen rahavirta.
Rahavirtaa tuottavan yksikön kerrytettävissä oleva rahamäärä määritetään
käyttöarvolaskelmaan perustuen. Käyttöarvo määritetään laskemalla testattavan rahavirtaa
tuottavan yksikön ennustettujen nettokassavirtojen nykyarvo. Käyttöarvolaskelmien
diskonttokorkona käytetään painotettua keskimääräistä pääoman kustannusta ennen veroja,
joka huomioi markkinoiden näkemyksen rahan aika-arvosta sekä testattavaan yksikköön
liittyvistä erityisriskeistä.
Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli rahavirtaa tuottavan yksikön
kirjanpitoarvo on suurempi kuin kerrytettävissä oleva rahamäärä. Arvonalentumistappio
kohdistetaan ensin liikearvolle ja tämän jälkeen muille omaisuuserille tasasuhteisesti.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Liikearvon ja taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomien aineettomien
hyödykkeiden arvonalentumistestaus
Liikearvo ja muut taloudelliselta vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet
testataan arvonalentumisen varalta vähintään vuosittain. Arvonalentumistestausta varten
liikearvo ja vaikutusajaltaan rajoittamattomat aineettomat hyödykkeet kohdistetaan
rahavirtaa tuottaville yksiköille. Rahavirtaa tuottavien yksikköjen kerrytettävissä olevat
rahamäärät perustuvat laskelmiin, jotka edellyttävät johdolta arvioiden ja oletusten
tekemistä niin määritettäessä tulevaisuuden rahavirtoja kuin näiden diskonttaamiseen
käytettävää painotettua keskimääräistä pääomakustannusta (WACC).
Osa tilinpäätöstä107
MEUR
2024
2023
Kirjanpitoarvo 1.1.
878,1
892,1
Kurssierot
-4,2
-16,8
Yrityshankinnat
4,9
Yritysmyynnit
-2,1
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät*
-633,8
Kirjanpitoarvo 31.12.
240,1
878,1
* Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Liikearvoa tarkastellaan mahdollisen arvonalentumisen selvittämiseksi aina, kun on viitteitä siitä,
että arvo saattaa olla alentunut, mutta kuitenkin vähintään kerran vuodessa. Liikearvon testausta
varten liikearvo on kohdistettu alimmille itsenäistä rahavirtaa tuottaville tasoille (CGU), jotka on
määritelty operatiivisen liiketoimintamallin mukaisesti raportoiduiksi toimintasegmenteiksi. Yhtiön
johtamis- ja organisointitavasta johtuen alemmille tuotedivisioonatasoille ei ole ollut mahdollista
määrittää itsenäisiä rahavirtoja.
Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerrytettävissä olevien rahamäärien arvot perustuvat Hiabin
osalta laskelmaan käyttöarvosta ja MacGregorin osalta arvo perustuu laskelmaan käyvästä
arvosta myyntikuluilla vähennettynä.
Hiab
Hiabin käyttämä käyttöarvomalli perustuu arvioituihin kassavirtoihin ennen veroja ja nykyiseen
käyttöön perustuviin oletuksiin. Kerrytettävissä oleva rahamäärä johdetaan tulevaisuuden
rahavirtaennusteista ja laskelma perustuu ylimmän johdon ja hallituksen hyväksymään
strategiseen suunnitelmaan markkinaympäristön vallitsevat riskit ja epävarmuudet huomioiden.
Laskelman ennustejakso on viisi vuotta, jonka päätösvuoden arvo määritetään johtamalla se
menneiden vuosien keskimääräisen toteutuneen ja ennusteajanjakson arvioidun kehityksen
perusteella, ottaen huomioon suhdannevaihtelun vaikutukset rahavirtaa tuottavien yksiköiden
liiketoiminnassa. Ennustejakson jälkeiset rahavirrat on arvioitu käyttäen kasvuvauhtia, joka
perustuu arvioon toimialan pitkän aikavälin kasvuvauhdista pitäen ylärajana laskelmassa käytettyä
riskittömän koron tasoa. Laskelmassa on käytetty pitkän aikavälin kasvuvauhtina 2,0 (2023: 2,0)
prosenttia. 
Tulevaisuuden rahavirtaennusteen määrittämisessä eniten johdon harkintaa vaativat olettamukset
liittyvät markkina- ja kannattavuusnäkymiin. Tulevien vuosien kasvuolettamien pohjana ovat
ulkopuolisten markkinatutkimuslaitosten arviot markkinakehityksestä ja talouden
suhdannekäänteiden ajoituksesta. Lisäksi liikevaihdon kasvun arvioinnissa on otettu huomioon
yhtiön markkina-asema ja kasvupotentiaali markkinoilla sekä uusien laitteiden että
huoltopalveluiden osalta. Keskeiset ennustettuun kannattavuuteen vaikuttavat tekijät ovat
myyntivolyymi, kilpailukyky ja kustannustehokkuus. Huoltoliiketoiminnan suhteellisella osuudella
liikevaihdosta on myös merkitystä rahavirtaennusteessa sen vähäisemmän suhdannevaihtelun ja
keskimääräistä paremman kannattavuuden johdosta. Lisäksi Hiab-segmentissä tehtaiden ja
kokoonpanoyksiköiden käyttöasteella ja kustannuskilpailukyvyllä on olennainen merkitys
kannattavuuteen. Viime vuosien tehostamistoimet ovat vaikuttaneet myönteisesti
tuloskehitykseen, ja meneillään olevien kannattavuuden parantamiseen tähtäävien ohjelmien
odotetaan parantavan kannattavuutta entisestään lähivuosien aikana. Laskelmassa käytetyssä
rahavirtaennusteessa huomioidaan Hiabille tyypillinen käyttöpääoman sitoutuminen
kasvusuhdanteessa ja vapautuminen laskusuhdanteessa.
Arvonalentumistestauksessa käytetty diskonttauskorko on segmentille määritetty painotettu
keskimääräinen pääomakustannus (WACC), joka kuvastaa oman pääoman ja vieraan pääoman
kokonaiskustannuksia sekä segmenttiin liittyviä markkinariskejä. WACC:n osatekijät ovat riskitön
korko, joka perustuu valtion joukkovelkakirjalainojen keskimääräiseen tuottoon, joka on painotettu
rahavirtaa tuottavan yksikön myynnillä kussakin maassa, markkinariskipreemiolla,
vertailukelpoisella vertaistoimialan beetalla, velkaantumisasteella ja luottoriskimarginaalilla.
Käyttöarvoon perustuvassa arvonalentumistestauksessa WACC määritetään ennen veroja.
Arvonalentumistestauksessa käytetty diskonttokorko määritettiin samalla tavalla kuin viime
vuonna. Hiabin käyttämä ennen veroja määritetty WACC oli 10,5 (11,6) prosenttia.
Diskonttauskorkojen muutokset edellisestä vuodesta heijastavat pääasiassa laskua riskittömissä
koroissa.
Suoritettujen arvonalentumistestien perusteella Hiabin liikearvoon ei ole kirjattu arvonalentumista
vuonna 2024 tai 2023.
MacGregor
MacGregorin liikearvolle on suoritettu arvonalentumistestaus neljännesvuosittain johtuen
MacGregorin kerrytettävissä olevan rahamäärän alhaisesta tasosta suhteessa testattaviin varoihin.
Johtuen meneillään olevasta myyntiprosessista, kerrytettävissä oleva rahamäärä
määritettiin perustuen käypään arvoon myyntikuluilla vähennettynä, joka johdettiin ennustetuista
rahavirroista vuoden 2024 ensimmäisellä kolmelta vuosineljänneksellä sekä vertailukaudella ja
suoritetut testaukset eivät indikoineet arvonalentumista. Huolimatta pyrkimyksistä tarkentaa
arviota MacGregorin käyvästä arvosta myyntiprosessin aikana, lopullinen arvio selvisi vasta
neuvotteluprosessin loppuvaiheessa. Vuoden 2024 neljännellä vuosineljänneksellä Cargotec
tiedotti sopineensa MacGregorin myynnistä ja että myynnistä odotetaan noin 200 miljoonan euron
tappiota, joka kirjataan liikearvon arvonalentumisena vertailtavuuteen vaikuttavissa erissä osana
lopetettuja toimintoja.  Liitteessä 7.4 Lopetetut toiminnot esitetään tietoa MacGregorista
lopetettuna toimintona sekä tehdystä liikearvon alaskirjauksesta.
Osa tilinpäätöstä108
6.2 Aineettomat hyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Aineettomat hyödykkeet
Aineettomia hyödykkeitä ovat patentit, tavaramerkit, lisenssit, ohjelmistot, aktivoidut
kehitysmenot, teknologia sekä hankittu tilauskanta ja asiakassuhteet. Ne on merkitty
taseeseen alkuperäiseen hankintamenoonsa vähennettynä kertyneillä poistoilla ja
mahdollisilla arvonalentumisilla lukuun ottamatta liiketoimintojen yhdistymisissä hankittuja
aineettomia hyödykkeitä, jotka arvostetaan hankintahetkellä käypään arvoon.
Rajallisen taloudellisen vaikutusajan omaavat aineettomat hyödykkeet kirjataan tasapoistoina
kuluksi taloudelliselle vaikutusajalleen seuraavasti:
Kehitetty ja hankittu teknologia 3–10 vuotta
Asiakassuhteet ja tavaramerkit 3–15 vuotta
Tilauskanta 1–5 vuotta
Muut 2–5 vuotta
Hyödykkeiden taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan ja tarvittaessa oikaistaan jokaisena
tilinpäätöspäivänä. Rajoittamattoman taloudellisen vaikutusajan omaavia tavaramerkkejä tai
keskeneräisiä aineettomia investointeja ei poisteta, vaan niille suoritetaan vähintään
vuosittain arvonalentumistestaus, joka on kuvattu tarkemmin laatimisperiaatteessa
Liikearvo, liitetiedon 6.1 Liikearvo yhteydessä.
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot
Tutkimus- ja tuotekehitysmenot kirjataan pääsääntöisesti tulosvaikutteisesti.
Tuotekehitysmenot aktivoidaan kuitenkin tiettyjen kaupalliseen ja tekniseen
toteutettavuuteen liittyvien kriteerien täyttyessä, kun tuotteesta lisäksi odotetaan saatavan
vastaista taloudellista hyötyä. Aktivoidut tuotekehitysmenot sisältävät pääasiassa
materiaaleja, tarvikkeita ja työvoimakustannuksia. Aiemmin kuluksi kirjattuja
tuotekehitysmenoja ei aktivoida enää myöhemmin. Aineettomiin hyödykkeisiin sisältyvät
aktivoidut tuotekehitysmenot poistetaan tasapoistoin arvioituna vaikutusaikanaan.
Keskeneräiset kehityshankkeet testataan vuosittain arvonalentumisen varalta.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Aineettomien omaisuuserien poistoajat
Aineettomille omaisuuserille määritetyt poistoajat ja niistä tuloslaskelmaan kirjatut
poistokulut perustuvat johdon arvioihin omaisuuserien taloudellisista käyttöajoista.
Osa tilinpäätöstä109
2024
Kehitetty
teknologia
Hankittu
teknologia
Asiakassuhteet
ja tavaramerkit
Muut*
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
109,5
95,9
177,4
7,9
390,7
Kurssierot
-0,3
-1,4
-2,5
-0,1
-4,4
Lisäykset
1,8
0,4
2,4
4,6
Vähennykset ja muut
-1,3
-0,4
-2,5
-0,4
-4,6
Uudelleenryhmittelyt
2,7
0,1
-0,1
2,6
Myytävänä olevat
omistuserät
-50,2
-63,5
-151,8
-7,9
-273,4
Hankintameno 31.12
62,1
31,2
20,6
1,7
115,6
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.
-93,3
-71,3
-103,2
-4,4
-272,3
Kurssierot
0,3
1,1
2,5
0,0
3,8
Tilikauden poistot
-2,9
-3,3
-6,4
0,0
-12,7
Vähennykset ja muut
1,3
0,3
2,5
0,2
4,4
Uudelleenryhmittelyt
0,0
0,0
0,0
Myytävänä olevat ja
omistajille jaetut
omaisuuserät**
40,6
46,9
94,0
2,7
184,3
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.
-54,1
-26,2
-10,7
-1,5
-92,4
Kirjanpitoarvo 31.12
8,0
5,0
10,0
0,2
23,2
*Sisältää keskeneräisiä investointeja 0,2 miljoonaa euroa.
**Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen
2023
Kehitetty
teknologia
Hankittu
teknologia
Asiakassuhteet
ja tavaramerkit
Muut*
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
106,5
88,6
176,9
14,7
386,8
Kurssierot
-0,2
-1,6
-4,4
-0,1
-6,1
Lisäykset
0,0
0,3
3,6
3,9
Vähennykset ja muut
-1,3
-3,8
-5,2
Uudelleenryhmittelyt
3,1
0,5
3,8
-6,5
0,9
Yrityshankinnat ja -myynnit
9,3
1,1
10,4
Hankintameno 31.12
109,5
95,9
177,4
7,9
390,7
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 1.1.
-88,2
-70,0
-98,7
-5,1
-262,0
Kurssierot
0,1
1,4
3,7
0,0
5,3
Tilikauden poistot
-4,4
-4,9
-7,6
0,0
-17,0
Vähennykset ja muut
1,3
0,0
1,3
Uudelleenryhmittelyt
-0,9
-0,1
-0,5
0,6
-0,9
Yrityshankinnat ja -myynnit
1,0
1,0
Kertyneet poistot ja
arvonalentumiset 31.12.
-93,3
-71,3
-103,2
-4,4
-272,3
Kirjanpitoarvo 31.12
16,2
24,6
74,2
3,4
118,4
*Sisältää keskeneräisiä investointeja 3,3 miljoonaa euroa.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Cargotecin aineettomat omaisuuserät poistetaan niiden taloudellisen käyttöiän mukaisesti
poislukien MacGregorin tuotemerkki, joka on taloudelliselta käyttöiältään rajoittamaton.
MacGregorin tuotemerkin kirjanpitoarvo 31.12.2024 oli 36,9 (31.12.2023: 36,9) miljoonaa euroa
ja se sisältyy myytävissä oleviin omaisuuseriin.
Osa tilinpäätöstä110
6.3 Aineelliset hyödykkeet
Laatimisperiaatteet
Aineelliset hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen alkuperäiseen hankintamenoonsa
vähennettynä kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumisilla. Arvonalentumiset on
kuvattu tarkemmin laatimisperiaatteessa Arvonalentumiset liitetiedon 6.4 Poistot ja
arvonalentumiset yhteydessä. Hankintameno arvioidulla jäännösarvolla vähennettynä
poistetaan tasasuuruisina erinä arvioituna taloudellisena vaikutusaikanaan seuraavasti:
Koneet ja laitteet 2–10 vuotta
Rakennukset 5–40 vuotta
Maa- ja vesialueita ei poisteta
Hyödykkeiden jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika tarkistetaan ja tarvittaessa
oikaistaan jokaisena tilinpäätöspäivänä. Merkittävät perusparannusmenot sisällytetään joko
hyödykkeen tasearvoon tai erotetaan omaksi hyödykkeekseen, kun niistä odotetaan
tulevaisuudessa taloudellista hyötyä ja niistä aiheutuneet kustannukset voidaan erottaa
tavanomaisista korjaus- ja kunnossapitokustannuksista. Aineellisten hyödykkeiden
rahoituskulut, kuten pitkää rakennusaikaa edellyttävien hankkeiden korot aktivoidaan osana
asianomaisen omaisuuserän hankintamenoa. Aineellisten hyödykkeiden myyntivoitot ja -
tappiot sisältyvät liikevoittoon.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Aineellisten hyödykkeiden poistoajat
Aineellisille hyödykkeille määritetyt poistoajat ja niistä tuloslaskelmaan kirjatut poistokulut
perustuvat johdon arvioihin omaisuuserien taloudellisista käyttöajoista.
Osa tilinpäätöstä111
Omistetut käyttöomaisuuserät
Käyttöoikeusomaisuuserät
2024
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto
Muille vuokratut
koneet
Muut*
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
176,4
288,8
213,2
13,8
246,1
77,4
1 015,7
Kurssierot
0,5
1,1
0,3
0,0
1,3
1,0
4,2
Lisäykset
2,6
26,4
16,5
9,8
37,9
14,6
107,9
Vähennykset ja muut
-10,0
-29,4
-18,6
0,0
-7,1
-27,1
-92,2
Uudelleenryhmittelyt
1,0
10,5
-1,9
-14,0
0,0
-0,3
-4,9
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät**
-109,4
-128,8
-205,6
-5,0
-163,2
-37,3
-649,2
Hankintameno 31.12
61,1
168,6
3,8
4,6
115,0
28,4
381,5
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-87,4
-229,9
-84,2
0,0
-125,6
-43,7
-570,8
Kurssierot
-0,3
-0,5
-0,3
0,0
-0,7
-0,4
-2,1
Tilikauden poistot
-3,2
-12,7
-1,4
-24,2
-14,3
-55,8
Arvonalentumiset
0,0
-1,4
-0,7
-2,1
Vähennykset ja muut
5,2
29,0
12,7
0,0
5,4
20,5
72,7
Uudelleenryhmittelyt
0,0
0,0
0,0
0,0
0,3
0,3
Myytävänä olevat ja omistajille jaetut omaisuuserät**
55,2
102,1
69,3
85,7
23,1
335,4
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12
-30,6
-113,3
-3,8
0,0
-60,1
-14,5
-222,3
Kirjanpitoarvo 31.12
30,6
55,3
0,0
4,6
54,9
13,9
159,1
*Sisältää 4,6 miljoonaa euroa keskeneräisiä investointeja.
**Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen
Osa tilinpäätöstä112
Omistetut käyttöomaisuuserät
Käyttöoikeusomaisuuserät
2023
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto
Muille vuokratut
koneet
Muut*
Maa-alueet ja
rakennukset
Koneet ja kalusto
Yhteensä
MEUR
Hankintameno 1.1.
184,8
263,2
206,6
8,3
216,8
67,0
946,8
Kurssierot
0,3
-0,7
-2,1
0,1
-3,1
-1,0
-6,5
Lisäykset
4,2
12,5
42,7
17,7
32,0
24,0
133,1
Vähennykset ja muut**
-15,3
-8,8
-39,6
-2,2
-7,1
-13,3
-86,2
Uudelleenryhmittelyt**
2,3
6,7
5,5
-10,3
0,1
-0,1
4,2
Yrityshankinnat ja -myynnit
15,9
0,1
7,3
0,9
24,2
Hankintameno 31.12
176,4
288,8
213,2
13,8
246,1
77,4
1 015,7
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1.
-91,5
-211,2
-82,0
0,0
-103,7
-38,4
-526,8
Kurssierot
0,8
0,6
1,0
0,0
1,8
0,5
4,8
Tilikauden poistot
-6,0
-17,7
-27,9
-27,6
-18,2
-97,4
Arvonalentumiset
0,0
0,0
-0,5
-0,5
Vähennykset ja muut**
9,3
7,8
24,8
4,1
12,4
58,5
Uudelleenryhmittelyt**
-0,1
1,1
-0,1
0,2
0,1
1,2
Yrityshankinnat ja -myynnit
-10,5
0,0
-0,1
-10,5
Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12
-87,4
-229,9
-84,2
0,0
-125,6
-43,7
-570,8
Kirjanpitoarvo 31.12
89,0
58,9
129,0
13,8
120,5
33,8
444,9
*Sisältää 13,8 miljoonaa euroa keskeneräisiä investointeja.
**Muut erät uudelleenluokiteltu Uudelleenryhmittelyt erästä Vähennykset ja muut erään.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä113
6.4 Poistot ja arvonalentumiset
Laatimisperiaatteet
Arvonalentumiset
Konserni arvioi jokaisena tilinpäätöspäivänä, onko jonkin omaisuuserän arvon
alentumisesta viitteitä. Mikäli viitteitä ilmenee, suoritetaan kyseiselle omaisuuserälle
arvonalentumistestaus. Arvonalentumistestissä arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä
kerrytettävissä oleva rahamäärä. Aineellisten ja aineettomien omaisuuserien tai liikearvon
osalta kerrytettävissä olevaa rahamäärää vastaa omaisuuserän käypä arvo vähennettynä
myynnistä aiheutuvilla menoilla tai sitä korkeampi kassavirtaperusteinen käyttöarvo. Mikäli
kerrytettävissä olevaa rahamäärää ei pystytä määrittämään yksittäisen omaisuuserän
tasolla, arvonalentumistarvetta tarkastellaan sillä alimmalla rahavirtaa tuottavan yksikön
(CGU) tasolla, joka on pääosin muista yksiköistä riippumaton ja jonka rahavirrat ovat
erotettavissa muiden vastaavien yksiköiden rahavirroista.
Liikearvoon liittyvä arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, kun rahavirtaa
tuottavan yksikön kirjanpitoarvo ylittää sen kerrytettävissä olevan rahamäärän.
Arvonalentumistappio kohdistetaan ensin liikearvoon ja sen jälkeen suhteellisesti muihin
omaisuuseriin. Liikearvosta kirjattuja arvonalentumistappioita ei voida peruuttaa
myöhemmin.
Muihin omaisuuseriin liittyvät arvonalentumistappiot kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli
omaisuuserän kirjanpitoarvo ylittää siitä kerrytettävissä olevan rahamäärän. Aiemmin
tuloslaskelmaan kirjattu arvonalentumistappio peruutetaan vain, mikäli arviot kerrytettävissä
olevasta rahamäärästä muuttuvat olennaisesti. Arvonalentumistappiota voidaan peruuttaa
vain siihen asti, että omaisuuserän kirjanpitoarvo nousee tasolle, jolla se olisi ollut ilman
aikaisempien vuosien arvonalentumistappion kirjaamista.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Arvonalentumistestaus
Omaisuuserät, joita ei arvosteta käypään arvoon, testataan arvonalentumisen varalta aina,
kun on viitteitä siitä, että niiden arvo saattaa olla alentunut. Viitteinä huomioidaan sekä
ulkoiset lähteet, kuten merkittävä lasku markkina-arvossa, joka ei johdu ajan kulumisesta,
normaalikäytöstä tai korkotasosta, että sisäiset lähteet, kuten todiste varojen
epäkuranttiudesta tai fyysisestä vauriosta. Jos omaisuuserän tasearvo ylittää sen käytöstä
tai myynnistä kerrytettävissä olevan rahamäärän, kirjataan arvonalentumistappio
välittömästi siten, että kirjanpitoarvo vastaa kerrytettävissä olevaa rahamäärää.
Poistot ja arvonalentumiset toiminnoittain, jatkuvat toiminnot
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Oikaistu
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
28,7
26,3
Myynnin ja markkinoinnin kulut
3,7
3,5
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut
1,7
1,9
Hallinnon kulut
9,3
9,1
Liiketoiminnan muut kulut
0,5
Yhteensä
44,0
40,8
Poistot ja arvonalentumiset hyödykeryhmittäin on esitetty liitteissä 6.1 Liikearvo, 6.2 Aineettomat
hyödykkeet, ja 6.3 Aineelliset hyödykkeet.
Osa tilinpäätöstä114
7. Konsernin rakenne
Laatimisperiaatteet
Konsolidointiperiaatteet
Konsernitilinpäätös sisältää Cargotecin emoyhtiön ja sen tytäryhtiöiden tilinpäätökset, joissa
emoyhtiöllä on määräysvalta. Määräysvalta saavutetaan, kun Cargotec altistuu tai sillä on
oikeuksia muuttuvaan tuottoon osallistumisestaan sijoituskohteeseen, ja se pystyy
vaikuttamaan tuottoon äänivaltansa kautta sijoituskohteessa. Yleensä oletetaan, että
enemmistö äänivallasta johtaa määräysvaltaan. Kun sijoituskohteen äänivallasta tai
vastaavista oikeuksista on vähemmän kuin enemmistö, kaikki merkitykselliset tosiasiat ja
olosuhteet otetaan huomioon arvioitaessa, onko Cargotecillä määräysvaltaa
sijoituskohteessa. Cargotec arvioi uudelleen, onko sillä määräysvalta sijoituskohteessa, jos
tosiasiat ja olosuhteet viittaavat siihen, että määräysvallan olennaisissa osissa tapahtuu
muutoksia. Tytäryhtiön konsolidointi alkaa, kun Cargotec saa määräysvallan tytäryhtiössä,
ja päättyy, kun määräysvalta menetetään. Tilikauden aikana hankitun tai luovutetun
tytäryhtiön varat, velat, tuotot ja kulut sisältyvät konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä
lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan siihen päivään asti, jolloin konserni lakkaa
hallitsemasta tytäryhtiötä.
Voitto tai tappio ja kukin muun laajan tuloslaskelman komponentti kohdistetaan konsernin
emoyhtiön osakkeenomistajille ja määräysvallattomille omistajille, vaikka tämä johtaisi
määräysvallattomien omistajien osuuden alijäämään. Tytäryhtiöiden tilinpäätöksiin tehdään
tarvittaessa oikaisuja niiden laatimisperiaatteiden saattamiseksi konsernin
laatimisperiaatteiden mukaisiksi. Kaikki konsernin sisäiset varat ja velat, oma pääoma,
tuotot, kulut ja kassavirrat, jotka liittyvät konsernin jäsenten välisiin liiketoimiin, eliminoidaan
konsolidoitaessa.  
Tytäryhtiön omistusosuuden muutos ilman määräysvallan menetystä käsitellään oman
pääoman ehtoisena liiketoimena. Hankittaessa määräysvallattomien omistajien osuuksia
tytäryhtiöistä mahdollisen vastikkeen ja tytäryhtiössä hankitun osuuden nettovarallisuudesta
erotus kirjataan omaan pääomaan. Myös myynneistä määräysvallattomille omistajille
realisoituneet voitot ja tappiot kirjataan omaan pääomaan. Kauden tuloksen jako
emoyhtiön osakkeenomistajille ja määräysvallattomille omistajille esitetään
tuloslaskelmassa. Määräysvallattomille omistajille kuuluva oma pääoma esitetään taseessa
omana eränään.
Jos konserni menettää määräysvallan tytäryrityksessä, siihen liittyvät varat (mukaan lukien
liikearvo), velat, määräysvallattomien omistajien osuus ja muut oman pääoman osat
kirjataan pois taseesta ja syntynyt voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Jäljelle jäävä
sijoitus arvostetaan käypään arvoon.
Konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat katteet sekä
sisäinen voitonjako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Tytäryhtiöiden
noudattamat tilinpäätöksen laatimisperiaatteet on tarvittaessa muutettu vastaamaan
konsernin noudattamia periaatteita.
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Tilikauden
päättyessä avoimina olevat konsernin sisäiset ja ulkoiset ulkomaanrahan määräiset
saamiset ja velat arvostetaan tilinpäätöspäivän kurssiin ja kurssierot kirjataan
tulosvaikutteisesti paitsi suojauslaskettavien erien osalta. Myynnin ja ostojen varsinaiseen
liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja -tappiot käsitellään myynnin tai ostojen oikaisuerinä.
Suojauslaskennan piirissä olevien, myyntiin ja ostoihin kohdistettujen valuuttasuojausten
kurssivoitot ja -tappiot kirjataan ensin konsernin laajaan tuloslaskelmaan ja lopuksi
tuloslaskelmaan myynnin ja ostojen oikaisuerinä samanaikaisesti niihin liittyvien
liiketapahtumien kanssa. Muiden varsinaiseen liiketoimintaan liittyvien suojausten
kurssivoitot ja -tappiot kirjataan liiketoiminnan muihin tuottoihin ja kuluihin. Rahoitukseen
liittyvät valuuttakurssivoitot ja -tappiot kirjataan rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Osa tilinpäätöstä115
Ulkomaiset konserniyritykset
Konserniyritysten erillistilinpäätökset raportoidaan siinä valuutassa, joka on kunkin yrityksen
pääasiallisen toimintaympäristön valuutta (”toimintavaluutta”). Konsernitilinpäätöksessä
sellaisten konserniyritysten, joiden toimintavaluutta ei ole euro, tuloslaskelmat ja rahavirrat
muunnetaan euroon käyttäen tilikauden keskikursseja ja taseiden varat ja velat käyttäen
tilinpäätöspäivän kursseja. Eri kurssien käytöstä syntyvät muuntoerot kirjataan konsernin
laajan tuloslaskelman erien kautta konsernin oman pääoman muuntoeroihin. Konsernin
sisäisiä lainasopimuksia voidaan käsitellä osana nettoinvestointia, jos niiden takaisinmaksua
ei ole suunniteltu eikä se ole todennäköistä ennakoitavissa olevassa tulevaisuudessa.
Tällöin myös näihin investointeihin liittyvät valuuttakurssivoitot ja -tappiot käsitellään oman
pääoman muuntoeroina. Kun suojauslaskentaa sovelletaan ulkomaiseen tytäryhtiöön
tehdyn nettosijoituksen suojaukseen, kirjataan suojaavan instrumentin kurssivoittojen ja -
tappioiden tehokas osuus laajaan tuloslaskelmaan ja tehoton osuus tuloslaskelmaan.
Ulkomaisen yksikön hankinnasta syntynyttä liikearvoa ja käypiin arvoihin pääsemiseksi
tehtyjä oikaisuja käsitellään ulkomaisen yksikön varoina ja velkoina, ja ne muunnetaan
tilinpäätöspäivän kurssiin. Tästä syntyvät muuntoerot kirjataan omaan pääomaan.
Euroalueen ulkopuolisten tytär-, osakkuus- ja yhteisyritysten hankintamenon eliminoinnista
ja hankinnan jälkeen kertyneistä oman pääoman eristä syntyvät muuntoerot kirjataan
konsernin laajaan tuloslaskelmaan. Kun ulkomainen yhtiö myydään kokonaan tai osittain,
kumulatiiviset muuntoerot kirjataan konsernin laajasta tuloslaskelmasta tuloslaskelmaan
osana myyntivoittoa tai -tappiota.
7.1 Yrityshankinnat ja -myynnit
Laatimisperiaatteet
Yrityshankinnat ja -myynnit
Hankintamenetelmää sovelletaan kaikkiin liiketoimintojen yhdistämiseen, joissa Cargotec
saa määräysvallan hankitussa liiketoiminnassa riippumatta siitä, hankitaanko oman
pääoman ehtoisia instrumentteja tai muita varoja. Liiketoiminnan hankinnasta luovutettava
vastike on luovutettujen varojen, syntyneiden velkojen ja konsernin liikkeeseen laskeman
oman pääoman ehtoisen koron käypä arvo. Luovutettu vastike sisältää ehdollisen
vastikejärjestelyn seurauksena syntyvän omaisuuserän tai velan käyvän arvon. Jos
ehdollinen vastike luokitellaan rahoitusvelaksi, se arvostetaan jokaisena raportointipäivänä
käypään arvoon ja käyvän arvon muutokset kirjataan tuloslaskelmaan. Omaksi pääomaksi
luokiteltua ehdollista vastiketta ei arvosteta uudelleen. 
Yksilöitävissä olevat liiketoimintojen yhdistämisessä hankitut varat ja vastattaviksi otetut
velat arvostetaan alun perin hankinta-ajankohdan käypiin arvoihin. Määräysvallattomien
omistajien osuus hankinnan kohteesta kirjataan hankintakohtaisesti joko käypään arvoon
tai määrään, joka vastaa määräysvallattomien omistajien suhteellista osuutta hankinnan
kohteen nettovarallisuudesta. Luovutetun vastikkeen ja hankitun nettovarallisuuden käyvän
arvon mahdollinen erotus kirjataan liikearvoksi. Tilikauden aikana hankitut tytäryhtiöt
sisällytetään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut
määräysvallan, ja myydyt tytäryhtiöt siihen hetkeen asti, jolloin määräysvalta menetetään.
Kun määräysvalta on menetetty, kaikki myytyyn tytäryhtiöön liittyvät varat ja velat kirjataan
pois taseesta. Lisäksi myydyn tytäryhtiön valuuttakurssisuojausten tulos sekä myytyyn
tytäryhtiöön liittyvät muuntoerot kirjataan laajasta tuloslaskelmasta tuloslaskelmaan.
Vaiheittain toteutetun hankinnan yhteydessä aiempi omistusosuus arvostetaan käypään
arvoon hankintahetkellä ja tästä syntyvä voitto tai tappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Hankintaan liittyvät menot kirjataan kuluiksi toteutuessaan.
Osa tilinpäätöstä116
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Yrityshankinnat
Yhdistettäessä liiketoimintoja hankittu nettovarallisuus arvostetaan käypään arvoonsa.
Hankitun nettovarallisuuden ylittävä hankintahinta kirjataan taseelle liikearvoksi. Hankitun
nettovarallisuuden käyvän arvon määritys perustuu joko vastaavien hyödykkeiden
arvioituihin markkinahintoihin (aineelliset hyödykkeet) ja arvostustekniikoihin, jotka
perustuvat odotettuihin kassavirtoihin ja tuottoon (aineettomat hyödykkeet). Arvonmääritys,
joka perustuu hyödykkeen senhetkiseen jälleenhankintahintaan, odotettuihin kassavirtoihin
tai arvioituun myyntihintaan, edellyttää johdolta harkintaa, arvioita ja oletusten käyttöä.
Johto uskoo käytettyjen arvioiden ja oletusten olevan riittävän tarkkoja käyvän arvon
määrityksen pohjaksi.
Yritysmyynnit
Liiketoimintojen myynnit edellyttävät johdon harkintaa määritettäessä, milloin suunniteltu
transaktio on riittävän todennäköinen, jotta päähyöty myytävistä omaisuuseristä odotetaan
saatavan niiden myynnistä eikä käytöstä. Tätä harkittaessa otetaan huomioon johdon
sitoutuminen transaktioon sekä arvioidaan transaktion toteutumisen todennäköisyyttä. Kun
johdon sitoutuminen ja varmuus transaktion toteutumisesta on riittävää, luovutettava
liiketoiminta raportoidaan joko luovutettavien omaisuuserien ryhmänä tai lopetettuna
toimintona riippuen sen merkityksestä sille segmentille, johon se kuuluu. Merkittävyyden
arvioiminen voi edellyttää johdolta harkintaa. Raportoinnin muuttuminen edellyttää
myytävänä olevien omaisuuserien osalta, että niiden arvonalentuminen arvioidaan
vertaamalla niiden tasearvoa odotettuun myyntihintaan, josta on vähennetty
myyntikustannukset. Myynnin tulosvaikutusta määritettäessä luovutettavat nettovarat
sisältävät osuuden liikearvosta, joka on kohdistettu myynnille. Kohdistettavan liikearvon
määrä perustuu vaikutukseen, joka myytävällä liiketoiminnalla arvioidaan olevan sen
segmentin kerrytettävissä olevaan rahamäärään, johon se kuuluu. Jos luovutuksen
odotetaan olevan tappiollinen, luovutettavien omaisuuserien arvoa alennetaan aloittamalla
liikearvosta ja tämän jälkeen ulottamalla tarvittaessa arvonalentuminen muiden
pitkäaikaisten omaisuuserien ryhmään. Edellä mainituista syistä yritysmyyntien käsittely
sisältää elementtejä, jotka edellyttävät johdon harkintaa, arvioita ja oletuksia.
Yrityshankinnat ja -myynnit vuonna 2024
Cargotecillä ei ollut yrityshankintoja vuonna 2024. Kalmarin eriyttämisestä ja MacGregorin
myyntiprosessista on kerrottu liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
Yrityshankinnat vuonna 2023
Hiab osti tammikuussa ruotsalaisen Olsbergs Hydraulics Aktiebolag:n ja Olsbergs Electronics
AB:n osakepääomat kauppahintaan 19,1 miljoonaa euroa, josta 1,9 miljoonan euron osuus oli
ehdollinen ja maksettiin vuoden 2024 aikana. Olsbergs on hydrauliventtiilien ja kauko-
ohjausjärjestelmien suunnittelun ja valmistuksen teknologiajohtaja, jonka ratkaisuja käytetään
Hiabin kuormaus- ja puutavaranostureissa. Hankinnan myötä Hiab kotiuttaa näiden
komponenttien suunnittelun sekä valmistuksen, ja sillä on paremmat valmiudet jatkokehittää niitä
integroidusti muiden nosturikomponenttien kanssa. Käypien arvojen määrityksessä tunnistettiin
3,3 miljoonan arvosta aineettomia hyödykkeitä ja 4,9 miljoonan arvosta liikearvoa, joka ei ole
verotuksessa vähennyskelpoisia. Hankinnan myötä noin 100 työntekijää siirtyi Hiabin
palvelukseen. Hankinnalla ei ollut merkittävää vaikutusta Hiabin vuoden 2023 liikevaihtoon tai -
voittoon.
Hankittu nettovarallisuus ja liikearvo liittyen Olsbergsin yrityshankintaan, MEUR
Aineettomat hyödykkeet
3,3
Aineelliset hyödykkeet
13,6
Vaihto-omaisuus
4,7
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
3,3
Rahavarat
0,9
Ostovelat ja muut korottomat velat
-1,9
Korolliset velat
-8,2
Laskennalliset verovelat
-1,6
Nettovarat
14,1
Kauppahinta, rahana maksettava
17,1
Kauppahinta, ehdollinen
1,9
Vastike yhteensä
19,1
Liikearvo
4,9
Kauppahinta, rahana maksettu
17,1
Hankitut rahavarat sisältäen käytetyt tililuotot
-0,9
Rahavirtavaikutus
16,2
Osa tilinpäätöstä117
Yritysmyynnit vuonna 2023
Hiab myi joulukuussa espanjalaisen tytäryhtiönsä Hiab Iberia S.L.U:n 6,1 miljoonan euron
myyntihintaan, josta 2,1 miljoonaa euroa maksettiin vuoden 2024 ensimmäisen neljänneksen
aikana. Kaupan myötä Hiab siirsi varaosaliiketoimintaansa Espanjassa yhteistyökumppanilleen
Mulder Maquinaria S.L.U:lle. Kaupalla ei ollut merkittävää vaikutusta raportoituihin lukuihin.
MacGregor myi marraskuussa 51% omistusosuutensa Iso-Britannialaisesta Flintstone Technology
Limited:stä Bridon International Ltd:lle. Kaupalla ei ollut merkittävää vaikutusta raportoituihin
lukuihin.
MacGregor myi lokakuussa Voyage Data Recorder ja Maritime Data Engine liiketoimintansa
Danelec Electronics A/S:lle. Kaupalla ei ollut merkittävää vaikutusta raportoituihin lukuihin.
Hiab myi toukokuussa Venäjän tytäryhtiönsä Hiab RUS LLC:n yhtiön toimivalle johdolle. Yhtiö on
myynyt Hiabin laitteita sekä niihin liittyviä huoltopalveluita Venäjän markkinoille. Kaupalla ei ollut
merkittävää vaikutusta raportoituihin lukuihin.
7.2 Yhteisyritykset ja osakkuusyhtiöt
Laatimisperiaatteet
Yhteisyritykset ja osakkuusyhtiöt
Yhteisyritykset ovat yhteisjärjestelyjä, joissa osapuolilla, joilla on yhteinen määräysvalta
järjestelyssä, on omistusosuuden perusteella oikeudet järjestelyn nettovaroihin.
Osakkuusyhtiöt ovat yhteisöjä, joissa Cargotecilla on merkittävä vaikutusvalta perustuen
oikeuteen osallistua taloudelliseen ja toiminnalliseen päätöksentekoon, mutta joissa
Cargotecilla ei ole määräysvaltaa tai yhteistä määräysvaltaa. Sijoitukset yhteis- ja
osakkuusyrityksiin on käsitelty konsernitilinpäätöksessä pääomaosuusmenetelmällä.
Sijoitukset yhteis- ja osakkuusyrityksiin kirjataan alun perin taseeseen hankintamenoon,
joka sisältää hankinnan yhteydessä tunnistetun liikearvon ja aineettomat hyödykkeet sekä
yhteis- tai osakkuusyrityksen hankinnasta tai perustamisesta aiheutuvat menot.
Myöhemmin sijoituksen arvoa tarkistetaan sijoituskohteen nettovarallisuuden muutosten
mukaisesti suhteessa Cargotecin omistukseen sekä hankinnassa yksilöityjen aineettomien
hyödykkeiden poistoihin. Sijoitus yhteisyritykseen tai osakkuusyhtiöön kirjataan pois
taseesta, kun Cargotecilla ei ole enää yhteistä määräysvaltaa tai merkittävää vaikutusvaltaa
sijoituskohteessa.
Cargotecin osuus yhteisyrityksen tai osakkuusyhtiön kauden tuloksesta on esitetty omana
eränään ennen liiketulosta konsernin tuloslaskelmassa. Yhteis- ja osakkuusyritysten
tulokset käsitellään pääomaosuusmenetelmällä niiden viimeisimmän tilinpäätöksen
perusteella. Mahdolliset muutokset näiden sijoituskohteiden muissa laajan tuloksen erissä
esitetään osana Cargotecin muita laajan tuloksen eriä. Lisäksi, kun osakkuus- tai
yhteisyrityksen omaan pääomaan on kirjattu muutos, Cargotec kirjaa osuutensa
mahdollisista muutoksista soveltuvin osin oman pääoman muutoslaskelmaan.
Konsernin ja yhteisyritysten tai osakkuusyritysten väliset liiketoimet kirjataan konsernin
tilinpäätökseen vain yhteisyrityksen tai osakkuusyrityksen omistusosuuden osalta, joka on
kolmansien osapuolten omistuksessa . Realisoitumattomat tappiot eliminoidaan, ellei
liiketoimi anna näyttöä siirrettyjen omaisuuserien arvon alentumisesta. Yhteis- ja
osakkuusyhtiöiden laskentaperiaatteita on muutettu tarvittaessa johdonmukaisuuden
varmistamiseksi Cargotecin hyväksymien periaatteiden kanssa.
Yhteis- ja osakkuusyrityssijoitusten kirjanpitoarvoa tarkastellaan säännöllisesti ja jos arvon
alentumista on tapahtunut, se kirjataan alas sillä kaudella, jonka aikana nämä olosuhteet
havaitaan. Jos Cargotecin osuus yhteisyrityksen tai osakkuusyhtiön tappioista ylittää sen
osuuden yhtiössä, kirjanpitoarvo kirjataan nollaan. Tämän jälkeen tappiot raportoidaan vain,
jos Cargotec on sitoutunut täyttämään yhteisyrityksen tai osakkuusyhtiön velvoitteet.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Liiketoimintojen yhdistäminen
Cargotec soveltaa harkintaa määrittäessään soveltuvaa yhdistelytapaa sijoituskohteelleen.
Cargotecin sijoitukset yhteisjärjestelyissä on luokiteltu yhteisyrityksiksi perustuen yhteiseen
määräysvaltaan, oikeuteen järjestelyn nettovaroista sekä järjestelyn luokittelun kannalta
muihin merkityksellisiin olosuhteisiin. Cargotecin osakkuusyhtiöt sisältävät sijoitukset, joissa
Cargotecin äänivalta on tavallisesti yli 20 prosenttia. Sijoitusten yhdistely osakkuusyhtiönä
perustuu Cargotecin huomattavaan vaikutusvaltaan sijoituskohteessa. Jos yhteistä
määräysvaltaa tai merkittävää vaikutusvaltaa koskevat tunnusluvut eivät ole yksiselitteisiä,
johto käyttää harkintaa määrittäessään sopivaa konsolidointimenetelmää.
Osa tilinpäätöstä118
Yhteisyritykset
Osakkuusyhtiöt
Yhteensä
MEUR
2024
2023
2024
2023
2024
2023
Kirjanpitoarvo 1.1.
27,8
35,3
48,8
39,3
76,6
74,6
Kurssierot
0,9
-2,3
-2,5
-0,3
-1,6
-2,6
Osuus kauden tuloksesta
4,4
2,1
0,3
9,0
4,6
11,1
Osuus kauden laajan
tuloslaskelman eristä
0,7
0,7
0,7
0,7
Osinkotuotot
-1,8
-1,8
Vähennykset
-2,4
-7,3
-2,4
-7,3
Myytävänä olevat ja omistajille
jaetut omistuserät*
-28,8
-47,3
-76,1
Kirjanpitoarvo 31.12.
27,8
48,8
76,6
*Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Muutokset yhteisyrityksissä ja osakkuusyhtiöissä vuonna 2024
Johtuen Kalmarin eriyttämisestä omaksi pörssiyhtiöksi ja MacGregorin luokittelusta lopetetuksi
toiminnoksi, Cargotecilla ei ole omistuksia yhteisyrityksissä tai osakkuusyhtiöissä jatkuviin
toimintoihinsa liittyen.
Muutokset yhteisyrityksissä ja osakkuusyhtiöissä vuonna 2023
Hiab sai huhtikuussa päätökseen Sinotruk Hiab (Shandong) Equipment Co., Ltd. -yhteisyrityksen
toiminnan lopettamisen. Yhtiön lopettamisesta ei aiheutunut merkittävää tulosvaikutusta. TTS Hua
Hai Ships Equipment (Shanghai) Co., Ltd. (THH) -yhteisyrityksen myynti CSSC:lle toteutui
maaliskuussa. Transaktiolla ei ollut merkittävää tulosvaikutusta.
Osa tilinpäätöstä119
7.3 Konserniyhtiöt
Tytäryhtiöt
31.12.2024
Maa
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
Konsernin
omistusosuus (%)
Cargotec Advanced Netherlands B.V.
Alankomaat
100
Cargotec Holding Netherlands B.V.
Alankomaat
100
100
Hiab Benelux B.V.
Alankomaat
100
MacGregor Netherlands Holding B.V.
Alankomaat
100
*
MacGregor Netherlands B.V.
Alankomaat
100
*
Hiab Australia Pty Ltd
Australia
100
Hiab Belgium SA
Belgia
100
100
MacGregor Belgium NV
Belgia
100
*
Hiab Brasil Guindastes e Servicos Ltda
Brasilia
100
MLS Servicos Offshore e Navais Ltda
Brasilia
100
*
Cargotec Bulgaria EOOD
Bulgaria
100
MacGregor Bulgaria EOOD
Bulgaria
100
*
Hiab Cranes, S.L. Unipersonal
Espanja
100
Cargotec Korea Limited
Etelä-Korea
100
MacGregor Korea Co., Ltd.
Etelä-Korea
100
*
MacGregor Marine India Private Limited
Intia
100
*
Cargotec Engineering Ireland Ltd
Irlanti
100
Hiab Italia S.r.l.
Italia
100
MacGregor Italy S.r.l.
Italia
100
*
Hiab Austria GmbH
Itävalta
100
Cargotec Japan Ltd
Japani
100
MacGregor Japan Ltd
Japani
100
*
Waltco Lift Inc.
Kanada
100
China Crane Investment Holdings Limited
Kiina
100
MacGREGOR (Shanghai) Trading Co., Ltd.
Kiina
100
*
MacGregor (HKG) Limited
Kiina
100
*
MacGregor Greece Ltd
Kreikka
100
*
TTS Greece Ltd.
Kreikka
100
*
MacGregor Croatia d.o.o.
Kroatia
100
*
MacGregor Cyprus Limited
Kypros
100
*
ISMS Holdings Limited
Kypros
100
*
HATLAPA (Eastmed) Limited
Kypros
100
*
31.12.2024
Maa
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
Konsernin
omistusosuus (%)
HATLAPA Filtration Technology (HFT) Ltd.
Kypros
73
*
MacGREGOR BLRT Baltic UAB
Liettua
51
*
MacGregor Malaysia Sdn. Bhd.
Malesia
100
*
Hiab Norway AS
Norja
100
MacGregor Norway AS
Norja
100
*
Cargotec Panama, S.A.
Panama
100
Hiab Poland Sp. z o.o.
Puola
100
MacGregor Poland Sp. z.o.o.
Puola
100
*
MacGregor Doha WLL
Qatar
49
*, **
Hiab France SAS
Ranska
100
100
MacGregor France S.A.S.
Ranska
100
*
Hiab AB
Ruotsi
100
Olsbergs Hydraulics Aktiebolag
Ruotsi
100
Olsbergs Electronics AB
Ruotsi
100
Hiab Sweden AB
Ruotsi
100
MacGregor Sweden AB
Ruotsi
100
*
TTS Marine AB
Ruotsi
100
*
Z-Lyften Produktion AB
Ruotsi
100
Hiab Germany GmbH
Saksa
100
MacGregor Germany GmbH et Co. KG
Saksa
100
*
HATLAPA Verwaltungsgesellschaft mbH
Saksa
100
*
TTS NMF GmbH
Saksa
100
*
MacGregor doo Kragujevac
Serbia
100
*
MacGregor Pte Ltd
Singapore
100
100
*
Cargotec Slovakia Spol. s.r.o.
Slovakia
100
100
Hiab Holding Finland Oy
Suomi
100
100
Hiab Finland Oy
Suomi
100
MacGregor Finland Oy
Suomi
100
*
MacGregor Denmark A/S
Tanska
100
*
Zepro Danmark A/S
Tanska
100
MacGregor Viet Nam Co., Ltd
Vietnam
100
*
MacGREGOR BLRT Baltic OÜ
Viro
51
*
Osa tilinpäätöstä120
31.12.2024
Maa
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
Konsernin
omistusosuus (%)
MacGregor (ARE) LLC
Yhdistyneet
arabiemiirikunnat
49
*, **
MacGregor (ARE) Gulf LLC
Yhdistyneet
arabiemiirikunnat
49
*, **
Hiab Limited
Yhdistynyt
kuningaskunta
100
100
Del Equipment (U.K.) Limited
Yhdistynyt
kuningaskunta
100
MacGregor (GBR) Limited
Yhdistynyt
kuningaskunta
100
*
Player and Cornish Marine Limited
Yhdistynyt
kuningaskunta
100
*
Cargotec Holding, Inc.
Yhdysvallat
100
100
Hiab USA Inc.
Yhdysvallat
100
MacGregor USA Inc.
Yhdysvallat
100
*
*Sisältyy lopetettuihin toimintoihin.
**Cargotecilla on osakassopimukseen perustuva määräysvalta yrityksessä ja se konsolidoidaan täysimääräisesti.
Osakkuusyhtiöt ja yhteisyritykset
31.12.2024
Maa
Emoyhtiön
omistusosuus
(%)
Konsernin
omistusosuus (%)
Osakkuusyhtiöt
Sanger Metal Sp. z.o.o.
Puola
30
*
Yhteisyritykset
Haida-MacGREGOR Jiangyin Sealing Co., Ltd
Kiina
25
*
CSSC Nanjing Luzhou MacGregor Machinery Co., Ltd
Kiina
49
*
TTS SCM Marine and Offshore Machinery Co., Ltd
Kiina
50
*
TTS SCM International Trading Co., Ltd
Kiina
50
*
TTS Bohai Machinery (Dalian) Co., Ltd.
Kiina
50
*
CSSC MacGregor Maritime Equipment Co., Ltd
Kiina
50
*
CSSC MacGregor (Nanjing) Maritime Equipment
Trading Co., Ltd.
Kiina
50
*
*Sisältyy lopetettuihin toimintoihin.
7.4 Lopetetut toiminnot
Laatimisperiaatteet
Myytävänä olevat pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot
Pitkäaikaiset omaisuuserät ja luovutettavien erien ryhmät luokitellaan myytävänä oleviksi,
jos niiden kirjanpitoarvoa vastaavan määrän odotetaan kertyvän pääasiassa myynnistä
jatkuvan käytön sijaan. Myytävänä oleviksi luokitellut pitkäaikaiset omaisuuserät ja
luovutettavien erien ryhmät arvostetaan kirjanpitoarvoon tai sitä alempaan käypään arvoon
vähennettynä myynnistä aiheutuvilla kuluilla. Myyntikulut ovat luovutuksesta välittömästi
aiheutuvia lisämenoja pois lukien rahoituskulut ja tuloverokulut. Kriteerit myytävänä olevaksi
luokitteluun katsotaan täyttyvän, kun myynti on erittäin todennäköinen ja omaisuuserä tai
luovutettavien erien ryhmä on välittömästi myytävissä nykyisessä kunnossaan. Myynnin
loppuun saattamiseksi vaadittavien toimenpiteiden tulee osoittaa, että on
epätodennäköistä, että myyntiin tehdään merkittäviä muutoksia tai että myyntipäätös
peruutetaan. Johto on oltava sitoutunut omaisuuden myyntisuunnitelmaan ja myynnin
odotetaan toteutuvan vuoden kuluessa luokittelupäivästä.
Lopetettu toiminto on osa yhtiötä edustaen pääliiketoiminta-aluetta joka luovutetaan tai
luokitellaan myytävänä olevaksi. Lopetettu toiminto jätetään pois jatkuvien toimintojen
tuloksesta ja se esitetään tuloslaskelmassa erikseen yhtenä  lopetetun toiminnon voittoa tai
tappiota verojen jälkeen kuvaavana eränä. Myytävänä oleviksi luokitellut varat ja velat
esitetään taseessa erikseen lyhytaikaisina erinä. Aineellisia käyttöomaisuushyödykkeitä ja
aineettomia hyödykkeitä ei poisteta, kun ne on luokiteltu myytävänä olevaksi. Lopetetun
toiminnon rahavirrat sisältyvät konsernin rahavirtalaskelmaan.
Kalmarin luokittelu lopetetuksi toiminnoksi
Cargotecin yhtiökokous hyväksyi toukokuussa 2024 Kalmar-liiketoiminta-alueen eriyttämisen
omaksi pörssiyhtiöksi (Jakautuminen). Jakautumisen täytäntöönpanopäivä oli 30.6.2024, jonka
jälkeen Kalmar on toiminut itsenäisenä pörssiyhtiönä. Suunnitellun Jakautumisen johdosta
Cargotec esitti Kalmar-liiketoiminta-alueen lopetettuina toimintoina IFRS 5 Myytävänä olevat
pitkäaikaiset omaisuuserät ja lopetetut toiminnot -standardin mukaisesti vuoden 2024
ensimmäisestä neljänneksestä alkaen.
MacGregorin luokittelu lopetetuksi toiminnoksi
Cargotec tiedotti Marraskuussa 2024 allekirjoittaneensa sopimuksen MacGregor-liiketoiminta-
alueen myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille 480 miljoonan euron velattomaan
Osa tilinpäätöstä121
kauppahintaan. Liiketoiminnan myynti on jatkoa Cargotecin hallituksen marraskuussa 2022
tekemälle päätökselle luopua MacGregorista tulevaisuudessa sekä toukokuussa 2024 tiedotetulle
päätökselle aloittaa MacGregorin myyntiprosessi. MacGregorin myynnin tullessa erittäin
todennäköiseksi se esitetään IFRS 5:n mukaisesti lopetettuna toimintona vuoden 2024
viimeisestä neljänneksestä alkaen.
Cargotec myy MacGregorin 480 miljoonan euron velattomalla kauppahinnalla ja odottaa
kirjaavansa kaupasta noin 200 miljoonan euron tappion, joka ei ole verotuksessa
vähennyskelpoinen. Odotettu tappio kirjattiin vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä 200
miljoonan euron arvonalentumisena liikearvoon ja se esitetään vertailukelpoisuuteen vaikuttavissa
erissä osana lopetettujen toimintojen tulosta. Kaupan toteutumiseen asti positiiviset muutokset
odotetussa myyntituloksessa kirjataan vasta kaupan toteutumishetkellä ja negatiiviset muutokset
odotetussa myyntituloksessa kirjataan välittömästi lisäyksenä liikearvon arvonalentumiseen.
Odotettu tappio eroaa merkittävästi MacGregorin viimeisten vuosineljännesten aikana tekemien
liikearvon arvonalentumistestausten tuloksista. Suurin syy eroon ovat sovitut myyntihinnan oikaisut
liittyen nettovelan ja käyttöpääomaerien määrittelyyn. Johtuen sovituista oikaisuista, myös
MacGregorista rahana maksettava kauppahinta eroaa merkittävästi velattomasta arvosta.
Liikearvon alaskirjaus perustuu arvioituun lopulliseen kauppahintaan, joka on noin 220 miljoonaa
euroa ja maksetaan käteisellä kaupanteon yhteydessä sekä aiemmin suoritetun käteisen
kotiuttamisen jälkeen. Lopullinen rahana maksettava kauppahinta ja kaupan
rahavirtavaikutus riippuvat sovittujen kauppahintaoikaisujen toteumasta sekä muutoksista
MacGregorin rahavaroissa.. Liikearvon alaskirjauksen jälkeen MacGregorin nettovarat olivat 190
miljoonaa euroa sisältäen 140 miljoonan euron arvosta rahavaroja. Liikearvon arvonalentumisen
lisäksi MacGregorin irtautumisesta aiheutuvan kokonaiskustannusten arvioidaan olevan noin 25
miljoonaa euroa, joka kirjataan vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin osaksi lopetettujen
toimintojen tulosta.  
Kauppa edellyttää viranomaisten hyväksyntää ja yritysneuvoston kuulemista asiaankuuluvilla
lainkäyttöalueilla. Kaupan odotetaan toteutuvan viimeistään 1.7.2025.
Kalmarin ja MacGregorin esittäminen lopetettuina toimintoina
IFRS 5 -standardin mukaisesti lopetettujen toimintojen (Kalmar ja MacGregor) nettotulos esitetään
konsernin tuloslaskelmassa erillään jatkuvien toimintojen (Hiab) tuotoista ja kuluista. Esitetty
konsernitase 31.12.2024 ei sisällä Jakautumisesta johtuen Kalmariin liittyviä tase-eriä ja
MacGregorin tase-erät esitetään myytävänä olevien omaisuuserien ja niihin liittyvien velkojen
riveillä. Taseen vertailukautta ei ole oikaistu. Rahavirtalaskelma ja oman pääoman muutoslaskelma
sisältävät vaikutukset Kalmarin ja MacGregorin liiketoiminnasta sekä Jakautumisesta.
Tuloslaskelmalla vertailukaudet on oikaistu vastaavasti. Esitettyihin lopetettuihin toimintoihin on
sisällytetty Kalmar ja MacGregor-liiketoiminta-alueisiin suoraan liittyvät liikevaihdot ja kulut sekä
muut jatkuviin toimintoihin liittyvät tuotot ja kulut, joiden ei odoteta jatkuvan Jakautumisen tai
myynnin jälkeen tai joilta olisi vältytty ilman näitä transaktioita. Cargotecin taseelta poistui
Jakautumisessa Kalmar-segmentin tase-erien lisäksi myös tiettyjä Kalmar-segmenttiin
kuulumattomia tase-eriä. Jakautumisessa poistuneista tase-eristä ei suoritettu poistoja IFRS 5:n
esitystavan mukaisesti. Edellä kuvatuista syistä johtuen Cargotecin jatkuvina ja lopetettuina
toimintoina esitetyt taloudelliset tiedot eivät kuvasta näiden liiketoimintojen aiempaa tai tulevaa
kannattavuutta.
Alla olevissa taulukoissa on lisätietoa Kalmarin ja MacGregorin taloudellisesta tuloksesta
lopetettuna toimintona. Jakautumisessa Kalmariin siirtyneistä tase-eristä esitetään tietoa
liitetiedossa 7.5 Jakautuminen.
Osa tilinpäätöstä122
Lopetettujen toimintojen tulos
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liikevaihto
1 650,9
2 782,3
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut
-1 249,4
-2 157,3
Bruttokate
401,4
625,1
Myynnin ja markkinoinnin kulut
-71,4
-115,6
Tutkimus- ja kehitystoiminnan kulut
-32,0
-63,6
Hallinnon kulut
-138,4
-178,2
Uudelleenjärjestelykulut
-28,5
-14,8
Liiketoiminnan muut tuotot
29,3
34,9
Liiketoiminnan muut kulut
-259,0
-34,3
Osuus osakkuus- ja yhteisyritysten tuloksesta
4,6
11,1
Liikevoitto
-93,8
264,6
Rahoitustuotot
6,6
6,2
Rahoituskulut
-17,5
-23,2
Lopetettuihin toimintoihin siirretyn liiketoiminnan tulos ennen
veroja
-104,7
247,6
Tuloverot
-22,5
-52,4
Lopetettuihin toimintoihin siirretyn liiketoiminnan kauden tulos
-127,2
195,2
Tuotot käypään hintaan arvostetusta nettovarojen jakamisesta
omistajille 
1 112,7
Muuntoerot
-73,1
Kauden tulos, lopetetut toiminnot
912,5
195,2
Muu laaja tulos, lopetetut toiminnot
-7,6
-2,2
Kauden laaja tulos, lopetetut toiminnot
904,9
193,0
Kauden laajan tuloksen jakautuminen:
Emoyhtiön omistajille
904,9
193,0
Määräysvallattomille omistajille
Yhteensä
904,9
193,0
Osa tilinpäätöstä123
Lopetettujen toimintojen varat ja velat
MEUR
31.12.2024
MYYTÄVÄNÄ OLEVAT OMAISUUSERÄT
Pitkäaikaiset varat
Liikearvo
172,8
Aineettomat hyödykkeet
71,5
Aineelliset hyödykkeet
26,1
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
28,8
Osakesijoitukset
0,0
Laskennalliset verosaamiset
25,4
Muut korottomat saamiset
3,4
Pitkäaikaiset varat yhteensä
328,2
Lyhytaikaiset varat
Vaihto-omaisuus
168,0
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset*
0,0
Tuloverosaamiset
5,5
Johdannaisvarat
10,8
Myyntisaamiset
114,8
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
12,4
Muut korottomat saamiset
11,8
Rahavarat*
140,1
Lyhytaikaiset varat yhteensä
463,5
Varat yhteensä
791,6
*Sisältyvät korolliseen nettovelkaan
MEUR
31.12.2024
MYYTÄVÄNÄ OLEVIIN OMAISUUSERIIN LIITTYVÄT VELAT
Pitkäaikaiset velat
Korolliset velat*
15,9
Laskennalliset verovelat
11,0
Eläkevelvoitteet
28,1
Varaukset
0,3
Muut korottomat velat
2,5
Pitkäaikaiset velat yhteensä
57,7
Lyhytaikaiset velat
Pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset*
7,8
Varaukset
32,4
Tuloverovelat
12,5
Johdannaisvelat
13,3
Ostovelat
109,3
Sopimuksiin perustuvat velat
266,2
Muut korottomat velat
102,5
Lyhytaikaiset velat yhteensä
543,9
Velat yhteensä
601,7
*Sisältyvät korolliseen nettovelkaan
Lopetettujen toimintojen rahavirta
MEUR
2024
2023
Liiketoiminnan nettorahavirta
180,5
261,8
Investointien nettorahavirta
-8,6
-30,4
Rahoituksen nettorahavirta
-18,9
30,5
Rahavirta yhteensä
153,0
261,9
Osa tilinpäätöstä124
Vertailukelpoinen liikevoitto
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liikevoitto
-93,8
264,6
Uudelleenjärjestelykulut
Työsuhteiden päättämiseen liittyvät kulut
0,5
6,1
Vaihto-omaisuuden arvonalentuminen
0,2
-1,0
Uudelleenjärjestelyihin liittyvät liiketoimintojen myynnit
1,0
Muut uudelleenjärjestelykulut*
27,7
8,6
Uudelleenjärjestelykulut, yhteensä
28,5
14,8
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät
MacGregorin myynti**
211,0
Osittaisjakautuminen
53,4
27,6
Hiabin valmistautuminen itsenäiseksi yhtiöksi ja Cargotec-konsernin
sulkeminen
7,0
Muut kulut***
0,0
-12,7
Muut vertailtavuuteen vaikuttavat erät, yhteensä
271,5
14,9
Vertailukelpoinen liikevoitto
206,1
294,3
* Muut uudelleenjärjestelykulut sisältää sopimusten päättämiseen liittyvät kulut (pl. työsopimukset), toimintojen siirtoihin ja
ulkoistuksiin liittyvät kulut, tyhjien ja tulevaisuudessa Cargotecille tarpeettomien toimitilojen ylläpitokustannukset sekä
myytyjen että lopetettujen toimintojen aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden myyntivoitot ja -tappiot. MacGregor sopi
vuoden 2024 toisella vuosineljänneksellä merituulivoimaloiden asennusalusprojektiin liittyneen kiistan asiakkaan kanssa,
minkä seurauksena kiistan sopimiseen ja projektin lopettamiseen liittyvä noin 29 miljoonan euron kulu kirjattiin
uudelleenjärjestelykuluihin. Kyseinen tuote ei ole enää MacGregorin myyntivalikoimassa.
** Cargotec allekirjoitti 14.11.2024 sopimuksen MacGregor-liiketoiminta-alueen myynnistä Tritonin hallinnoimille rahastoille.
Arvioitu myyntitappio kirjattiin vuoden 2024 neljännelle vuosineljännekselle 200 miljoonan euron arvonalentumisena
liikearvoon. Tappion lopullinen määrä määritetään transaktion täytäntöönpanon yhteydessä ja riippuu MacGregorin
liiketoiminnan kehityksestä siihen ajankohtaan asti.
*** Vuonna 2022 Cargotec ja sen tytäryhtiö MacGregor USA, Inc. tekivät vapaaehtoisen ilmoituksen yhdysvaltalaisille
viranomaisille koskien tiettyjen vientisäädösten noudattamista sisäisessä tiedonhallinnassa MacGregorin Yhdysvaltojen
hallinnolle toimittaman projektin yhteydessä. MacGregor teki tämän jälkeen noin 18 miljoonan euron varauksen kattamaan
mahdolliset seuraamukset. Vuoden 2023 kolmannella vuosineljänneksellä tapaukseen liittyvät viranomaiset Yhdysvalloissa
ratkaisivat asian ilman taloudellisia seuraamuksia ja Cargotec purki varauksen vertailtavuuteen vaikuttavan eränä.
Investoinnit, poistot ja arvonalentumiset
Investoinnit, MEUR
2024
2023
Omistetut käyttöomaisuuserät
28,0
60,7
Käyttöoikeusomaisuuserät
18,8
31,3
Yhteensä
46,8
92,0
Poistot ja arvonalentumiset, MEUR
2024
2023
Omistetut käyttöomaisuuserät
210,9
50,8
Käyttöoikeusomaisuuserät
15,7
23,4
Yhteensä
226,6
74,2
Osa tilinpäätöstä125
7.5 Jakautuminen
Cargotecin yhtiökokous hyväksyi 30.5.2024 Kalmar-liiketoiminta-alueen eriyttämisen omaksi
pörssiyhtiöksi (Jakautuminen). Jakautumisen täytäntöönpanopäivä oli 30.6.2024, jonka jälkeen
Kalmar on toiminut itsenäisenä pörssiyhtiönä. Kaupankäynti Kalmarin B-sarjan osakkeilla alkoi
Nasdaq Helsingissä 1. heinäkuuta 2024.
Jakautumisessa kaikki Cargotecin varat, velat ja vastuut, jotka kuuluivat tai Kalmar-liiketoiminta-
alueeseen tai muutoin pääasiallisesti palvelivat Kalmar-liiketoiminta-aluetta, siirtyivät
Jakautumisessa perustettuun uuteen yhtiöön nimeltään Kalmar Oyj.
Jakautuminen toteutettiin osakeyhtiölain (624/2006, muutoksineen) mukaisena
osittaisjakautumisena. Cargotecin osakkeenomistajat saivat jakautumisvastikkeena yhden
Kalmarin vastaavan osakelajin (eli joko A-sarjan tai B-sarjan) uuden osakkeen jokaista
omistamaansa Cargotecin A-sarjan ja jokaista B-sarjan osaketta kohden. Kalmarilla on vastaavat
kaksi osakesarjaa kuin Cargotecilla, eli A-sarja ja B-sarja, joilla on samat ääni- ja osinko-oikeudet
kuin vastaavilla Cargotecin A-sarjan ja B-sarjan osakkeilla. Jakautumisvastikkeen saaminen ei
edellyttänyt osakkeenomistajilta toimenpiteitä.
Cargotecin saama jakautumisen käypä arvo määritettiin Kalmarin B- sarjan osakkeen
ensimmäisen pörssipäivän 1.7.2024 päätöskurssin 26,40 euroa perusteella. Kalmarin 64 324 118
osakkeen (9 526 089 A-sarjan osaketta ja 54 798 029 B-sarjan osaketta) osakekannan
perusteella jakautumisen käyväksi arvoksi saatiin 1 698,2 miljoonaa euroa ja jakautumisesta
kirjattiin 1 039,7 miljoonan euron voitto. Jakautumisesta kirjattu voitto sisältyy lopetettujen
toimintojen tulokseen. Jakautumisvoitolla ei ollut verovaikutusta konsernin tuloslaskelmaan.
Jakautumisvoitto
MEUR
Jakautumisen käypä arvo
1 698,2
Omistajille jaetut nettovarat
-585,7
Tulokseen siirretty rahavirran suojaus, netto verojen jälkeen
0,2
Tuotot käypään hintaan arvostetuista nettovarojen jakamisesta omistajille 
1 112,7
Muuntoerot
-73,1
Jakautumisvoitto
1 039,7
Jaetut nettovarat
MEUR
Varat
Liikearvo
261,0
Aineettomat hyödykkeet
17,6
Aineelliset hyödykkeet
287,7
Osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä
47,3
Vaihto-omaisuus
455,6
Myyntisaamiset ja muut korottomat saamiset
374,0
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
4,1
Rahavarat
248,6
Laskennalliset verosaatavat
51,1
Velat
Ostovelat ja muut korottomat velat
-741,0
Korolliset velat
-409,6
Laskennalliset verovelat
-11,0
Nettovarat
585,7
Osa tilinpäätöstä126
8. Pääomarakenne ja rahoitusinstrumentit
8.1 Rahoitusriskien hallinta
Tässä liitetiedossa esitetyt luvut sisältävät sekä jatkuvat toiminnot että lopetetut toiminnot, ellei
toisin ole kerrottu. Lisätietoa esitetään liitetiedoissa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5 Jakautuminen.
Rahoituksen ja rahoitusriskien hallinnan pääpiirteet
Konsernin rahoitusta ja rahoitusriskejä hallitaan Cargotecin hallituksen hyväksymän
rahoituspolitiikan (Treasury Policy) mukaisesti. Rahoituspolitiikassa määritellään
rahoitusorganisaation vastuunjako, rahoitusriskien hallintaperiaatteet sekä valvonta- ja
raportointiperiaatteet. Hallituksen nimittämä rahoituskomitea (Treasury Committee) on vastuussa
rahoituspolitiikan noudattamisesta sekä konsernirahoituksen organisoinnista ja valvonnasta.
Rahoituskomitea hyväksyy rahoitusohjeiston (Treasury Instructions), joka sisältää
yksityiskohtaisemman ohjeistuksen rahoituspolitiikan mukaiseen rahoituksen hallintaan.
Rahoitustoiminnon tavoitteena on varmistaa, että yhtiöillä on tarpeeksi varoja harjoittaa
liiketoimintaa ilman rajoitteita kaikkina aikoina, tuottaa tarpeellisia rahoituspalveluja
liiketoimintayksiköille, minimoida rahoituskustannukset, hallita rahoitusriskejä (valuutta-, korko-,
maksuvalmius- ja jälleenrahoitusriskit, luotto- ja vastapuoliriskit sekä toiminnallinen riski) sekä
tuottaa johdolle säännöllisesti informaatiota koskien konsernin ja sen liiketoimintayksiköiden
rahoituksellista tilannetta ja riskejä.
Cargotecin konsernirahoitusyksikkö vastaa konsernitasolla varainhankinnasta ja likviditeetin ja
rahoitusriskien hallinnasta, luo puitteet rahoituksen hoidon tehokkaalle organisoinnille ja valvoo
liiketoimintayksiköiden rahoitusta. Konsernirahoitusyksikkö raportoi näistä aiheista kuukausittain.
Liiketoimintayksiköt ovat vastuussa omien rahoitusriskiensä suojaamisesta rahoituspolitiikan ja
konsernirahoituksen ohjeiden mukaisesti.
Valuuttariskit
Cargotecilla on liiketoimintaa useassa maassa ja kansainvälisen liiketoimintansa vuoksi konserni
altistuu valuuttakurssivaihteluista aiheutuville riskeille. Valuuttariskien hallinnan tavoitteena on
suojata konsernin liiketoiminta valuuttakurssien muutoksilta ja antaa liiketoimintayksiköille aikaa
reagoida ja mukautua näihin muutoksiin. Valuuttapositiot, jotka muodostuvat sitovien myynti-,
osto- ja rahoitussopimusten kassavirroista (transaktiopositio), suojataan kokonaisuudessaan.
Muita erittäin todennäköisiä kassavirtoja voidaan suojata, mikäli konsernirahoitusyksikkö ja
liiketoimintayksikkö toteavat suojaustoimet tarpeelliseksi. Liiketoimintayksiköt raportoivat
riskipositionsa konsernirahoitusyksikölle ja suojaavat ne konsernin sisäisillä termiinisopimuksilla.
Maissa, joissa valuuttariskeiltä suojautumista on rajoitettu, valuuttariskeiltä voidaan suojautua
myös valuuttamääräisillä lainoilla ja talletuksilla.
Valuuttasuojauksiin sovelletaan pääsääntöisesti rahavirran suojauslaskentaa. Cargotecin
suojauslaskentamallissa spot-kurssin muutoksesta johtuva osuus suojaavan instrumentin käyvän
arvon muutoksesta kirjataan omaan pääomaan sisältyvään arvonmuutosrahastoon, kunnes
kertynyt voitto tai tappio tuloutetaan samanaikaisesti suojattavan erän kanssa. Korkomuutoksista
aiheutuva käyvän arvon muutos on rajattu suojauslaskennan ulkopuolelle ja kirjataan suoraan
tulokseen. Suojauslaskenta aloitetaan, kun alla oleva riski on tunnistettu ja Cargotec suojaa riskin.
Suojauslaskenta lopetetaan, kun suojattava erä kirjataan tulokseen. Suojauslaskentaa ei sovelleta
niissä tapauksissa, joissa konsernirahoitusyksikkö arvioi laskentatavan vaikutuksen tilikauden
tulokseen konsernin kannalta merkityksettömäksi.
Cargotec altistuu valuuttariskeille, jotka muodostuvat sekä tase-eristä että taseen ulkopuolisista
eristä. Alla esitetyssä taulukossa taseriski kuvaa riskiä joka muodostuu valuuttamääräisistä tase-
eristä ja nettoriski kuvaa konsernirahoitusyksikön määrittelemää sekä seuraamaa avointa
kokonaispositiota.
31.12.2024
MEUR
EUR
USD
SEK
PLN
NOK
CNY
Others
Tase-erät
25,6
36,6
-5,6
-15,1
-10,5
-0,7
-29,1
Valuuttasuojaukset
11,7
-325,6
113,7
8,9
31,1
119,8
162,2
Taseriski
37,3
-289,0
108,2
-6,3
20,6
119,1
133,1
Tilauskanta ja ostot
-38,7
303,7
-106,4
-16,2
-14,5
-119,9
-129,0
Nettoriski
-1,4
14,7
1,8
-22,5
6,2
-0,8
4,1
31.12.2023
MEUR
EUR
USD
SEK
PLN
NOK
CNY
Others
Tase-erät
-19,3
93,4
-6,7
11,3
-9,6
-17,7
-54,8
Valuuttasuojaukset
111,3
-486,8
90,0
27,3
58,6
163,9
42,0
Taseriski
92,0
-393,4
83,3
38,6
49,0
146,2
-12,8
Tilauskanta ja ostot
-115,0
426,0
-81,9
-52,8
-48,0
-146,7
9,8
Nettoriski
-23,0
32,6
1,4
-14,2
1,0
-0,5
-3,0
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä127
Valuuttapositiot yllä sisältävät merkittävimmät liiketoimintayksiköiden valuuttavirrat. Taulukossa
luvut on esitetty bruttona sisältäen sekä valuuttamäärät vieraissa valuutoissa että vasta-arvot
kotivaluutoissa.
Cargotecin tytäryhtiöt seuraavat jatkuvasti valuuttariskipositioitaan ja raportoivat ne kuukausittain
konsernirahoitusyksikölle, joka on vastuussa kokonaisriskiposition seurannasta sekä tunnistettujen
riskipositioiden suojaamisesta. Lisäksi konsernirahoitusyksikkö seuraa eri valuutoista aiheutuvaa
translaatioriskiä, ja siltä osin kun riski katsotaan merkittäväksi, riskipositio suojataan ja
suojaukseen sovelletaan nettoinvestoinnin suojauslaskentaa.
Valuuttakurssien muutokset vaikuttavat konsernin tulokseen ja omaan pääomaan. Tulokseen
vaikuttavat tilinpäätöshetkellä konserniyhtiöiden taseissa olevat vieraan valuutan määräiset
rahoitusvarat ja -velat sisältäen johdannaiset, joihin ei sovelleta suojauslaskentaa. Omaan
pääomaan vaikuttavat johdannaiset, joihin sovelletaan suojauslaskentaa. Näiden
valuuttakurssimuutoksista johtuvat käyvän arvon muutokset kirjataan arvonmuutosrahastoon
muuhun laajaan tuloslaskelmaan. Arvonmuutosrahastoon kirjatun valuuttakurssivaikutuksen
odotetaan kumoutuvan päinvastaisella muutoksella suojattavassa erässä tuloslaskelmaan
kirjattaessa. Suurin osa suojausinstrumenteista erääntyy ja suojauskohteina olevista rahavirroista
toteutuu seuraavan vuoden kuluessa. Cargotec on tunnistanut seuraavat valuuttaparit
merkittävimmiksi ja niiden osalta arvioinut vaikutuksia tulokseen sekä laajaan tulokseen.
Herkkyysanalyysissä on oletettu että tytäryhtiöiden rahavarat ovat toimintavaluutassa.
Tulos ennen veroja, jatkuvat
ja lopetut toiminnot
Laaja tulos, jatkuvat ja
lopetetut toiminnot
MEUR
2024
2023
2024
2023
USD vahvistuu 10 % suhteessa euroon
-2,1
-4,3
-9,0
-19,5
SEK vahvistuu 10 % suhteessa euroon
1,4
3,0
3,5
2,7
USD heikkenee 10 % suhteessa euroon
2,1
4,3
9,0
19,5
SEK heikkenee 10 % suhteessa euroon
-1,4
-3,0
-3,5
-2,7
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Konsernin nettoinvestoinneista euroalueen ulkopuolisiin tytäryhtiöihin aiheutuu laskennallisia
muuntoeroja konsernin omaan pääomaan (translaatioriski). Translaatioriskiä lieventää
taserakenteen hallinnointi siten, että valuuttakurssien muutoksen vaikutus velkaan ja omaan
pääomaan on tasapainossa. Konsernirahoitusyksikkö seuraa säännöllisesti translaatiopositiota ja
arvioi riskiposition materiaalisuutta. Valuutoista aiheutuvan translaatioriskin vaikutus konsernin
nettovelkaantumisasteeseen ei ole merkittävä, eikä translaatioriskin suojausta valuuttojen osalta
ole katsottu tarpeelliseksi.
31.12.2024
MEUR
USD
PLN
NOK
SGD
SEK
Translaatiopositio
78,0
63,0
75,0
169,3
144,5
Translaatioriski
78,0
63,0
75,0
169,3
144,5
31.12.2023
MEUR
USD
PLN
NOK
SGD
SEK
Translaatiopositio
221,1
220,0
254,6
201,1
293,1
Translaatioriski
221,1
220,0
254,6
201,1
293,1
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä128
Korkoriskit
Markkinakorkojen muutokset vaikuttavat konsernin nettokorkoihin sekä korollisten velkojen,
saamisten ja johdannaissopimusten käypiin arvoihin. Cargotecin korkoriskin hallinnan tavoitteena
on vähentää korkojen muutoksen vaikutusta tuloslaskelmaan, taseeseen ja rahavirtaan.
Korkoriskiä hallitaan pitämällä rahoituserien keskimääräinen korkosidonnaisuus (korkoduraatio)
rahoituskomitean määrittämien minimi- ja maksimitasojen rajoissa muuttamalla laina- ja
sijoitussalkun kiinteä- ja vaihtuvakorkoisten lainojen suhdetta sekä käyttämällä
johdannaisinstrumentteja.
Tilinpäätöshetkellä konsernin taseessa korolliset velat olivat yhteensä 393,1 (31.12.2023: 866,7)
miljoonaa euroa, josta 249,6 (349,3) miljoonaa euroa oli kiinteäkorkoisia joukkovelkakirjalainoja,
102,3 (177,6) miljoonaa euroa vuokrasopimusvelkoja ja loput 41,2 (339,8) miljoonaa euroa
kiinteä- ja vaihtuvakorkoisia pankkilainoja, lyhytaikaisia lainoja, käytettyjä tililimiittejä ja muita
korollisia velkoja. Tilinpäätöshetkellä korollisten velkojen keskimääräinen korkosidonnaisuusaika oli
14 (12) kuukautta ilman vuokrasopimusvelkoja.
Konsernin 579,5 (31.12.2023: 688,1) miljoonan euron korolliset varat koostuivat pääosin
lyhytaikaisista talletuksista ja pankkitileillä olevista rahavaroista. Korollisia lainasaamisia oli
yhteensä 0,0 (3,3) miljoonaa euroa ja rahoitusleasingsaamisia 0,0 (0,2) miljoonaa euroa.
Korollisten varojen keskimääräinen korkosidonnaisuusaika oli alle kuukauden (alle kuukauden).
Herkkyysanalyysin perusteella korkotason yhden prosenttiyksikön nousu/lasku olisi vähentänyt/
lisännyt nettokorkokuluja 2,9 (31.12.2023: lisännyt/vähentänyt 1,2) miljoonaa euroa. Tuloksen
herkkyyteen vaikuttavat vaihtuvakorkoiset lainat, lyhytaikaiset lainat, lainasaamiset, talletukset,
pankkitilit ja tililimiittien käyttö. Vaikutus on laskettu vuositasolle olettaen, että konsernin
taserakenne ei muutu.
Konserni kirjaa valuuttatermiinien korkovaikutuksen rahoituseriin, joten mahdolliset muutokset
lyhyissä markkinakoroissa voivat vaikuttaa konsernin rahoituskustannuksiin myös
valuuttasuojausten kautta. Jos korkoero euron ja Yhdysvaltain dollarin välillä olisi leventynyt/
kaventunut yhden prosenttiyksikön, rahoituserien nettokustannus olisi suurentunut/pienentynyt
5,2 (31.12.2023: suurentunut/pienentynyt 6,5) miljoonaa euroa. Muiden valuuttaparien korkoeron
muutosten vaikutukset olisivat vähäisiä olettaen, että konsernin nykyinen valuuttapositio säilyisi
ennallaan ja muutos tapahtuisi kaikissa valuuttapareissa samansuuntaisesti.
Korkojen sidonnaisuusjaksot
31.12.2024
MEUR
0-6 kk
6-12 kk
12-24 kk
24-36 kk
Myöhemmin
Yhteensä
Lainasaamiset ja muut korolliset
saamiset*
439,4
439,4
Lainat rahoituslaitoksilta
0,0
-25,0
-25,0
Joukkovelkakirjalainat
-100,0
-149,6
-249,6
Vuokrasopimusvelat
-9,5
-9,5
-15,3
-11,4
-32,9
-78,6
Muut korolliset velat**
-16,2
-16,2
Netto taseessa
313,7
-34,5
-164,9
-11,4
-32,9
69,9
Myytävänä olevat omaisuuserät ja
niihin  liittyvät velat***
116,4
116,4
Netto
430,1
-34,5
-164,9
-11,4
-32,9
186,3
31.12.2023
MEUR
0-6 kk
6-12 kk
12-24 kk
24-36 kk
Myöhemmin
Yhteensä
Lainasaamiset ja muut korolliset
saamiset*
688,1
688,1
Lainat rahoituslaitoksilta
-301,5
-25,0
-326,5
Joukkovelkakirjalainat
-100,0
-99,9
-149,5
-349,3
Vuokrasopimusvelat
-21,5
-21,5
-32,4
-23,7
-78,5
-177,6
Muut korolliset velat**
-13,3
-13,3
Netto
251,9
-21,5
-157,2
-173,2
-78,5
-178,6
* Sisältää rahavarat
** Sisältää pankkitililimiitit
*** Lisätietoja esitetään liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä129
Muut markkinariskit
Rahoitustoiminnon hallinnoimien rahoitusriskien lisäksi Cargotec altistuu raaka-aineiden ja
komponenttien hankinnasta johtuville hinta- ja saatavuusriskeille. Liiketoimintayksiköt ovat
vastuussa näiden riskien tunnistamisesta, hallinnasta ja mahdollisesta suojaamisesta. Riskejä
pyritään hallitsemaan huolellisella toimittajien valinnalla, pitkäaikaisella yhteistyöllä keskeisten
toimittajien kanssa ja sopimusehdoin.
Maksuvalmius- ja lainojen jälleenrahoitusriskit
Likviditeettihallinnan tavoitteena on ylläpitää jatkuvaa optimaalista maksuvalmiutta konsernin
liiketoiminnan rahoittamiseksi korko- ja muut rahoituskustannukset minimoiden ja välttää
maksuvaikeustilannetta (likviditeettiriski).
Maksuvalmiusriskiä hallitaan pitämällä pitkäaikainen likviditeettivaranto yli lyhytaikaisen
likviditeettitarpeen. Konsernin likviditeettivaranto, sisältäen kassavarat, rahamarkkinasijoitukset
sekä pitkäaikaiset nostamattomat valmiusluottolimiitit, oli tilinpäätöshetkellä yhteensä 909,2
(31.12.2023: 1 114,7) miljoonaa euroa. Konsernin lyhytaikaiseen likviditeettitarpeeseen luetaan
lyhyt- ja pitkäaikaisten korollisten lainojen lyhennykset seuraavan 12 kuukauden aikana sekä
rahoituskomitean erikseen määrittelemä niin sanottu strateginen likviditeettitarve, jossa
huomioidaan myös operatiivisen liiketoiminnan rahoitustarve seuraavan 12 kuukauden aikana.
Tilinpäätöshetkellä lyhyt- ja pitkäaikaisten lainojen lyhennystarve seuraavan 12 kuukauden aikana
oli 156,4 (158,5) miljoonaa euroa, josta 26,9 (42,9) miljoonaa euroa on vuokrasopimusvelkaa.
Tilinpäätöshetkellä Cargotecilla oli käytössään 330,0 (31.12.2023: 430,0) miljoonan euron
pitkäaikainen nostamaton valmiusluottolimiitti, joka erääntyy joulukuussa 2028.
Valmiusluottolimiitti sisältää yhden vuoden jatko-option. Limiittien puitteissa Cargotecilla on
sitovasti oikeus nostaa lyhytaikaisia lainoja kolmen arkipäivän kuluessa lainasopimuksissa
määritellyin ehdoin.
Cargotecilla on lisäksi käytettävissään lyhytaikaisia tililimiittejä yhteensä 49,6 (31.12.2023: 94,0)
miljoonaa euroa, sekä kotimainen 150,0 (150,0) miljoonan euron yritystodistusohjelma, joka oli
tilinpäätöshetkellä käyttämätön (käyttämätön). Cargotecin likviditeettiasema sisältää 31,1 (96,7)
miljoonaa euroa käteiseen rahaan ja pankkitileihin sisältyviä valuuttamääräisiä eriä, joihin kohdistuu
valuuttaan tai muuhun sääntelyyn liittyviä rajoituksia. Rajoitusten vuoksi nämä saldot eivät
mahdollisesti ole välittömästi käytettävissä kyseisten maiden ulkopuolella. Rajoituksista huolimatta
saldot ovat tyypillisesti välittömästi käytettävissä paikallisesti kyseisissä maissa ja siitä syystä
nämä kassasaldot sisältyvät käteiseen rahaan ja pankkitileihin.
Tilinpäätöshetkellä ostoveloista 35,8 (31.12.2023: 71,9) miljoonaa euroa liittyi
toimittajarahoitusohjelmiin, jotka ohjelmasta riippuen pidentävät ostovelkojan maksuaikoja
tavanomaisesta 30-60 päivästä 180 päivään asti. Cargotecilla on toimittajarahoitusohjelmia
useiden eri rahoituslaitoksen kanssa ja näiden ohjelmien alaiset ostovelat maksetaan välittömästi
toimittajille.
Likviditeettiasema
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Rahavarat
439,1
684,7
Sitovat pitkäaikaiset nostamattomat luottolimiitit
330,0
430,0
Korollisten velkojen takaisinmaksut seuraavien 12 kk:n aikana
-148,6
-158,5
Likviditeettiasema, jatkuvat toiminnot
620,5
956,2
Myytävänä olevat omaisuuserät*
132,2
Likviditeettiasema
752,8
956,2
* Lisätietoja myytävänä olevista omaisuuseristä esitetään liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Lainojen jälleenrahoitusriskiä eli riskiä siitä, että liian suuri osa konsernin lainoista tai
luottolimiiteistä erääntyy ajanjaksona, jolloin lainojen jälleenrahoitus on taloudellisesti tai
sopimuksellisesti epäedullista, minimoidaan tasapainottamalla lainojen tai luottolimiittien
erääntymisaikatauluja sekä pitämällä lainojen sopimusehdot riittävän joustavina. Johdon
näkemyksen mukaan konsernin likviditeettitilanne on hyvä eikä konsernilla ole merkittäviä
rahoituksen saatavuuteen tai jälleenrahoitukseen liittyviä riskikeskittymiä.
Cargotecin nostamaton 330,0 miljoonan euron valmiusluottolimiitti sisältää yhtiön
pääomarakennetta rajoittavan ehdon. Ehdon mukaan konsernin nettovelkojen suhde omaan
pääomaan (nettovelkaantumisaste) tulee olla jatkuvasti alle 125 prosenttia . Raportointihetkellä
nettovelkaantumisaste oli -18,1 % (31.12.2023: 10,2 %) prosenttia. Muihin korollisiin velkoihin ei
liity pääomarakennetta rajoittavia ehtoja.
Seuraavissa taulukoissa on esitetty rahoitusvelkojen ja johdannaisinstrumenttien
sopimusperusteinen maturiteettianalyysi. Luvut kuvaavat diskonttaamattomia kassavirtoja.
Osa tilinpäätöstä130
Rahoitusvelkojen maturiteettijakauma
31.12.2024
MEUR
2025
2026
2027
2028
2029
Myöhemmin
Yhteensä
Johdannaiset
Valuuttatermiinit, kassastamaksut
-3 525,8
-3 525,8
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut
3 521,9
3 521,9
Johdannaiset, netto
-3,9
-3,9
Korolliset velat
Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen
lyhennykset
-29,5
-2,3
-2,3
-2,3
-2,3
-2,3
-41,2
Joukkovelkakirjalainojen lyhennykset
-100,0
-149,6
-249,6
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset
-19,0
-15,3
-11,4
-8,0
-6,5
-18,4
-78,6
Korkokulut yhteensä
-7,5
-5,2
-2,2
-1,5
-1,0
-1,8
-19,2
Ostovelat ja muut korottomat velat
-160,8
-9,8
0,0
0,0
0,0
-0,1
-170,8
Yhteensä, taseessa
-320,8
-182,2
-15,9
-11,9
-9,9
-22,6
-563,3
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat*
-118,2
-5,7
-3,8
-3,1
-3,9
-3,4
-138,1
Yhteensä
-439,0
-188,0
-19,7
-15,0
-13,8
-25,9
-701,4
* Lisätietoja esitetään liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot
31.12.2023
MEUR
2024
2025
2026
2027
2028
Myöhemmin
Yhteensä
Johdannaiset
Valuuttatermiinit, kassastamaksut
-3 999,7
-3 999,7
Valuuttatermiinit, kassaanmaksut
4 026,9
4 026,9
Johdannaiset, netto
27,2
27,2
Korolliset velat
Rahoituslaitoslainojen ja muiden korollisten velkojen
lyhennykset
-15,6
-124,8
-149,6
-49,9
-339,8
Joukkovelkakirjalainojen lyhennykset
-100,0
-99,9
-149,5
-349,3
Vuokrasopimusvelkojen lyhennykset
-42,9
-32,4
-23,7
-18,0
-12,7
-47,8
-177,6
Korkokulut yhteensä
-22,1
-17,6
-10,0
-4,8
-2,1
-5,2
-61,9
Ostovelat ja muut korottomat velat
-519,4
-35,9
-15,9
-15,2
-9,9
-10,3
-606,5
Yhteensä
-672,7
-310,6
-348,7
-87,9
-24,7
-63,3
-1 507,9
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä131
Luotto- ja vastapuoliriski
Operatiiviseen toimintaan liittyvistä luottoriskeistä ja niiden hallinnasta vastaavat
liiketoimintayksiköt. Konsernilla ei ole merkittäviä luottoriskikeskittymiä, koska sillä on
monipuolinen ja laaja asiakaskunta, joka on jakautunut eri puolille maailmaa. Asiakassopimuksiin
liittyvää luottoriskiä pyritään vähentämään käyttämällä myyntisopimuksissa maksuehtoja, jotka
perustuvat ennakkomaksuihin, pankkitakauksiin ja muihin takauksiin. Luottotappio- ja
väärinkäytösriskejä seurataan käyttämällä hyväksi asiakasyrityksistä saatavia
luottokelpoisuustietoja. Suuriin kauppoihin liittyvät luottoriskit pyritään jakamaan pankkien,
vakuutusyhtiöiden ja vientitakuulaitosten kanssa. Myyntisaamisista, saamisten ikäjakaumasta sekä
luottotappiovarauksista on esitetty lisätietoja liitetiedossa 5.3 Myyntisaamiset ja muut korottomat
saamiset.
Rahoituskomitea valitsee finanssivastapuolet ja niille asetettavat enimmäissijoitusmäärät yhtiöiden
vakavaraisuuden ja luottokelpoisuuden perusteella. Konsernirahoitusyksikkö seuraa
vastapuoliriskejä aktiivisesti ja voi tarvittaessa poistaa vastapuolen hyväksyttävien listalta
välittömästi. Vain suuret rahoituslaitokset, joilla on korkea luottoluokitus, hyväksytään
vastapuoliksi. Kassavarojen sijoittamisessa ja rahoitusinstrumenttien kaupankäynnissä
hyväksytään ainoastaan rahoituskomitean vahvistamat vastapuolet.
Cargotecin kokonaisluottoriskipositio, joka sisältää tase-erien sekä taseen ulkopuolisten erien
luottoriskin asiakassopimuksista, oli tilinpäätöshetkellä 957,7 (31.12.2023: 1 590,3) miljoonaa
euroa. Kokonaisposition määrästä 1,8 (29,1) miljoonaa euroa muodostuu käypään arvoon
tulosvaikutteisesti arvostettavista rahoitusvaroista.
Luottoriskipositio
31.12.2024
Luottoriski
MEUR
Liite
Matala
Kohonnut
Korkea
Yhteensä
Tase-erien luottoriski asiakassopimuksista
Myyntisaamiset
5,3
231,7
7,5
1,7
240,8
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
5,3
1,5
1,5
Yhteensä
233,2
7,5
1,7
242,4
Tase-erien luottoriski muista rahoitusvaroista
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
8,2
0,3
0,0
0,3
Johdannaisvarat (ISDA-netotuksen jälkeinen
riski)
8,5
1,8
1,8
Muut korottomat saamiset
5,3
2,8
2,8
Rahavarat
8,3
439,1
439,1
Yhteensä
443,9
0,0
0,0
443,9
Taseen ulkopuolisten erien luottoriski
asiakassopimuksista
Käyttöleasingsaamiset
9,1
0,1
0,1
Yhteensä
0,1
0,0
0,0
0,1
Kokonaisluottoriskipositio, jatkuvat
toiminnot
677,3
7,5
1,7
686,4
Myytävänä olevat omaisuuserät
7,4
259,7
8,1
3,5
271,3
Kokonaisluottoriskipositio
937,0
15,6
5,1
957,7
Osa tilinpäätöstä132
31.12.2023
Luottoriski
MEUR
Liite
Matala
Kohonnut
Korkea
Yhteensä
Tase-erien luottoriski asiakassopimuksista
Myyntisaamiset
5.3
674,5
42,6
6,8
723,8
Sopimuksiin perustuvat omaisuuserät
5.3
47,3
47,3
Yhteensä
721,8
42,6
6,8
771,2
Tase-erien luottoriski muista rahoitusvaroista
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
8.2
3,3
0,2
3,5
Johdannaisvarat (ISDA-netotuksen jälkeinen
riski)
8.5
29,1
29,1
Muut korottomat saamiset
5.3
8,2
8,2
Rahavarat
8.3
678,9
5,8
684,7
Yhteensä
719,5
0,2
5,8
725,5
Taseen ulkopuolisten erien luottoriski
asiakassopimuksista
Asiakasrahoitus
9.2
8,3
8,3
Käyttöleasingsaamiset
9.1
85,4
85,4
Yhteensä
93,7
93,7
Kokonaisluottoriskipositio
1 535,0
42,8
12,6
1 590,3
Rahoitusvarojen luottoriskiluokitus perustuu myyntisaamisten osalta näiden yliaikaisuuteen. Alle 90 päivää yliaikaiset
myyntisaamiset luokitellaan matalariskisiksi, 90–360 päivää yliaikaiset luokitellaan luottoriskiltään kohonneiksi, ja yli 360
päivää yliaikaiset luokitellaan korkealuottoriskisiksi saamisiksi. Muiden rahoitusvarojen osalta luokittelu kohonneeseen tai
korkeaan luottoriskiin perustuu saamiskohtaiseen riskitarkasteluun.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Tuloslaskelmaan kirjattujen luottotappioiden määrä raportointikaudella, sisältäen muutoksen
luottotappiovarauksessa, oli 1,9 (2023: 15,6) miljoonaa euroa. Luottotappioista 1,9 (13,4)
miljoonaa euroa liittyy asiakassaamisiin, joista on lisätietoa liitteessä 5.3 Myyntisaamiset ja muut
korottomat saamiset, sekä 0,0 (2,2) miljoonaa euroa lainasaamisiin.
Johdannaisvarojen ja -velkojen käyvät arvot esitetään bruttona, koska netotukseen liittyvät IFRS
kriteerit eivät täyty. Cargotecilla on johdannaispositioita useiden pankkien kanssa ja niihin liittyviin
transaktioihin sovelletaan ISDA-sopimusta, joka mahdollistaa avoinna olevien erien selvittämisen
netottamalla sopimuksen ehtojen mukaisesti, esimerkiksi konkurssitilanteessa. ISDA:n salliman
netotuksen jälkeen jäljellä oleva vastapuoliriski oli tilinpäätöshetkellä 1,8 (31.12.2023: 29,1)
miljoonaa euroa Cargotecille ja 4,3 miljoonaa euroa (1,1) vastapuolille.
Rahavaroihin liittyvä suurin mahdollinen luottoriski rajoittuu rahavarojen kirjanpitoarvoon. Johdon
arvion mukaan likviditeettireservien sijoituksiin ei ole odotettavissa merkittäviä luottotappioita.
Taseen ulkopuolisiin asiakasrahoitus- ja käyttöleasingsaamisiin liittyvät saamiset ovat
vakuudellisia, ja näin ollen niihin liittyvä luottoriski arvioidaan alhaiseksi
Rahoitushallinnon toiminnallinen riski
Rahoitushallinnon toiminnallisen riskienhallinnan tavoitteena on eliminoida tilanteet, joissa
puutteellisista rahoituksen valvontajärjestelmistä tai toimintatavoista aiheutuu konsernille tappioita
tai jotka lisäävät rahoitusriskien kokonaismäärää. Cargotecissa riskiä minimoidaan pitämällä
konsernirahoitusyksikön ammattitaito korkealla tasolla, kuvaamalla ja dokumentoimalla rutiinit
sekä työtehtävien organisoinnilla.
Transaktioihin liittyviä riskejä minimoidaan limiittiseurannalla, markkina-arvostuksilla, päivittäisellä
kauppojen vahvistusten seurannalla sekä säännöllisellä kokonaisarvioinnilla.
Pääomarakenteen hallinta
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa konsernin toimintaedellytykset kaikissa
olosuhteissa ja säilyttää pääomakustannusten kannalta optimaalinen pääomarakenne.
Osakkeenomistajat päättävät pääomarakenteen tavoitteista, ja hallitus seuraa pääomarakennetta
säännöllisesti.
Pääomarakenteen tunnuslukuna seurataan nettovelkaantumisastetta eli korollisen nettovelan
suhdetta omaan pääomaan. Korollinen nettovelka lasketaan vähentämällä korollisten velkojen
summasta korolliset saamiset, mukaan lukien rahavarat ja pankkisaamiset. Konsernin pitkän
aikavälin tavoitteena on pitää nettovelkaantumisaste alle 50 prosentissa. Tunnusluvun arvot on
esitetty alla olevassa taulukossa.
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Lainat ja muut korolliset velat
369,4
866,7
Lainasaamiset ja muut korolliset saamiset
-0,3
-3,5
Rahavarat
-439,1
-684,7
Korollinen nettovelka taseessa
-69,9
178,6
Myytävänä olevat omaisuuserät*
-116,4
Korollinen nettovelka
-186,3
178,6
Oma pääoma
1 027,3
1 753,8
Nettovelkaantumisaste
-18,1 %
10,2 %
* Lisätietoja myytävänä olevista omaisuuseristä esitetään liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä133
MEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liikevoitto
123,3
483,8
Poistot ja arvonalentumiset
270,6
114,9
EBITDA
393,9
598,7
Korollinen nettovelka / EBITDA
-0,5
0,3
8.2 Rahoitusinstrumentit arvostusryhmittäin
Laatimisperiaatteet
Rahoitusvarat
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan käytetyn arvostusperiaatteen mukaisesti jaksotettuun
hankintamenoon kirjattaviin, käypään arvoon laajan tuloslaskelman kautta kirjattaviin sekä
käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin eriin. Varat luokitellaan hankinnan yhteydessä
niiden ominaisuuksien ja käyttötarkoituksen perusteella. Rahoitusvarat esitetään
pitkäaikaisina, jos niiden maturiteetti ylittää vuoden.
Rahoitusvarat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon, mikäli saamiserää ei ole tarkoitus
myydä ja siitä odotettu sopimusperusteinen rahavirta perustuu korkoon ja pääoman
palautukseen. Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat lainat ja muut saamiset
sisältävät pääosin myyntisaamisia sekä rahavaroja. Lainasaamiset arvostetaan alun perin
käypään arvoon transaktiokuluilla lisättynä ja odotetuilla luottotappioilla vähennettynä ja
tämän jälkeen jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen korkokannan
menetelmää. Muutokset odotettujen luottotappioiden määrässä huomioidaan jaksotettuun
hankintamenoon sisältyvissä odotetuissa rahavirroissa.
Rahoitusvarat arvostetaan käypään arvoon laajan tuloslaskelman kautta, mikäli saamiserä
saatetaan myydä ennen eräpäivää ja siitä odotettu sopimusperusteinen rahavirta perustuu
korkoon ja pääoman palautukseen. Luokkaan kuuluvat rahoitusvarat arvostetaan alun
perin käypään arvoon transaktiokuluilla lisättynä ja odotetuilla luottotappioilla vähennettynä,
ja tämän jälkeen käypään arvoon odotetuilla luottotappioilla vähennettynä. Osakesijoitukset
voidaan luokitella pysyvästi tähän kategoriaan alkukirjaushetkellä, jonka jälkeen
myöhemmät käyvän arvon muutokset kirjataan laajan tuloslaskelman kautta pois lukien
osingot, jotka kirjataan tuloslaskelmaan. Lisäksi rahavirran suojauslaskennassa olevien
johdannaisten käyvän arvon muutosten tehokas osuus arvostetaan tämän luokan
mukaisesti suojaussuhteen ajan.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvaroja ovat edellisiin luokkiin
kuulumattomat erät sisältäen osakesijoitukset, johdannaisinstrumentit, joihin ei sovelleta
suojauslaskentaa, sekä rahoitusvarat, joita pidetään kaupankäyntitarkoituksessa tai joista
odotettavissa oleva sopimusperusteinen rahavirta alkukirjaushetkellä ei perustu pelkästään
korkoon ja pääoman palautukseen. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
rahoitusvaroihin liittyvät transaktiokulut sekä myöhemmät muutokset käyvässä arvossa
kirjataan suoraan tuloslaskelmaan.
Johdannaisinstrumenttien ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivän perusteella ja
transaktiot muissa rahoitusvarojen ryhmissä selvityspäivän mukaan.
Rahoitusvarat kirjataan pois taseesta, kun oikeudet sijoituksen rahavirtoihin ovat lakanneet
tai ne on siirretty toiselle osapuolelle siten, että konserni on oleellisilta osin siirtänyt
omistukseen liittyvät riskit ja edut.
Rahoitusvelat
Rahoitusvelat luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin sekä jaksotettuun
hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvelkoihin. Rahoitusvelat esitetään pitkäaikaisina, jos
niiden maturiteetti ylittää vuoden.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavia rahoitusvelkoja ovat johdannaisinstrumentit,
joihin ei sovelleta suojauslaskentaa. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin
rahoitusvelkoihin liittyvät transaktiokulut sekä myöhemmät muutokset käyvässä arvossa
kirjataan suoraan tuloslaskelmaan. Arvonmuutokset johdannaisista, joihin sovelletaan
suojauslaskentaa, kirjataan laajaan tuloslaskelmaan ja sieltä myöhemmin tuloslaskelmaan,
kun suojauslaskenta päättyy.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat sisältävät pääosin korollisia velkoja
sekä ostovelkoja. Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat kirjataan
taseeseen alun perin käypään arvoon transaktiokustannuksilla vähennettynä. Myöhemmin
rahoitusvelat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon. Korot ja transaktiokustannukset
jaksotetaan tuloslaskelmaan velan juoksuajalle käyttäen efektiivisen koron menetelmää.
Johdannaisinstrumenttien ostot ja myynnit kirjataan kaupantekopäivän perusteella ja
transaktiot muista rahoitusveloista selvityspäivän mukaan.
Osa tilinpäätöstä134
Rahoitusvelka kirjataan pois taseesta, kun velkaan liittyvä velvoite on täytetty, kumottu tai
sen voimassaolo on lakannut. Jos olemassa oleva rahoitusvelka vaihdetaan saman
lainanantajan kanssa toiseen velkaan oleellisesti erilaisin ehdoin tai olemassa olevan
rahoitusvelan ehtoja muutetaan oleellisesti, muutos käsitellään alkuperäisen rahoitusvelan
kuoletuksena ja uuden rahoitusvelan kirjaamisena. Tällöin ero rahoitusvelkojen
kirjanpitoarvoissa kirjataan tulosvaikutteisesti.
Rahoitusvarojen ja -velkojen esittäminen nettomääräisesti
Rahoitusvarat ja -velat vähennetään toisistaan ja esitetään nettomääräisesti taseessa,
mikäli netottamiseen on tarkasteluhetkellä laillisesti toimeenpantavissa oleva kuittausoikeus
sekä aikomus toteuttaa suoritus nettomääräisesti tai realisoida rahoitusvara ja -velka
samanaikaisesti.
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
Noteeraamattomien rahoitusinstrumenttien käyvät arvot määritetään arvostusmenetelmiä
käyttäen. Suojauksiin käytettyjen noteeraamattomien johdannaisten käypä arvo
määritetään yleisesti käytössä olevalla arvostusmenetelmällä ja saatavilla olevia markkina-
arvoja mahdollisimman paljon hyödyntäen. Harkintaa on käytetty arvostusmenetelmää
valittaessa sekä tarvittaessa tehtäessä oletuksia, jotka pääosin perustuvat vallitseviin
markkinaolosuhteisiin raportointihetkellä.
Cargotec kirjaa tilinpäätöshetkellä arvonalentumisen asiakassaamisista perustuen
odotettuihin luottotappioihin. Odotettu luottotappio arvioidaan järjestelmällisellä ja jatkuvalla
luottoriskin seurannalla, joka perustuu sekä historiallisiin että odotettuihin luottotappioihin. 
Myyntisaamisten arvonalentumista on kuvattu tarkemmin liitetiedossa 5.3 Myyntisaamiset
ja muut korottomat saamiset.
31.12.2024
Jaksotettuun
hankinta-
menoon
arvostettavat
Käypään
arvoon laajan
tuloslaskelman
kautta
arvostettavat
Käypään
arvoon tulos-
vaikutteisesti
arvostettavat
MEUR
Liite
Yhteensä
Osakesijoitukset
0,0
0,0
Lainasaamiset ja muut
korolliset saamiset
0,3
0,3
Johdannaisvarat
8.5
0,4
5,6
6,0
Myyntisaamiset ja muut
korottomat saamiset
5.3
245,2
245,2
Rahavarat
8.3
439,1
439,1
Rahoitusvarat yhteensä
taseessa
684,5
0,4
5,6
690,5
Myytävänä olevat
omaisuuserät
7.4
270,8
0,7
10,1
281,6
Rahoitusvarat yhteensä
955,3
1,2
15,7
972,1
Korolliset velat
8.4
369,4
369,4
Johdannaisvelat
8.5
1,3
4,8
6,1
Ostovelat ja muut
korottomat velat
5.4
170,8
170,8
Rahoitusvelat yhteensä
taseessa
540,2
1,3
4,8
546,2
Myytävänä oleviin
omaisuuseriin liittyvät velat
7.4
135,5
2,8
10,5
148,8
Rahoitusvelat yhteensä
675,7
4,1
15,2
695,1
Osa tilinpäätöstä135
31.12.2023
Jaksotettuun
hankinta-
menoon
arvostettavat
Käypään
arvoon laajan
tuloslaskelman
kautta
arvostettavat
Käypään
arvoon tulos-
vaikutteisesti
arvostettavat
MEUR
Liite
Yhteensä
Osakesijoitukset
0,0
0,0
Lainasaamiset ja muut
korolliset saamiset
3,5
3,5
Johdannaisvarat
8.5
14,5
39,5
54,0
Myyntisaamiset ja muut
korottomat saamiset
5.3
779,4
779,4
Rahavarat
8.3
684,7
684,7
Rahoitusvarat yhteensä
1 467,5
14,5
39,5
1 521,5
Korolliset velat
8.4
866,7
866,7
Johdannaisvelat
8.5
3,1
22,9
26,0
Ostovelat ja muut
korottomat velat
5.4
606,5
606,5
Rahoitusvelat yhteensä
1 473,2
3,1
22,9
1 499,2
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavien rahoitusvarojen ja -velkojen ryhmä muodostuu
valuuttatermiineistä. Käypään arvoon laajan tuloslaskelman kautta arvostettavien rahoitusvarojen
ja -velkojen ryhmä sisältää valuuttatermiinejä, joihin sovelletaan suojauslaskentaa. Käyvän arvon
muutokset johdannaisista, joihin sovelletaan suojauslaskentaa, kerrytetään suojauslaskennan ajan
laajaan tuloslaskelmaan, josta ne puretaan suojauslaskennan päättyessä myynnin suojausten
osalta tuloslaskelmaan ja oston suojausten osalta vaihto-omaisuuteen. Johdannaisten arvostus
käypään arvoon perustuu yleisesti käytössä oleviin arvostusmenetelmiin sekä saatavilla oleviin
markkinaperusteisiin muuttujiin, jonka johdosta arvostukset luokitellaan käyvän arvon
hierarkiatason 2 mukaisiksi käyviksi arvoiksi. Muiden käypään arvoon tulosvaikutteisesti
arvostettujen instrumenttien arvot perustuvat osin muihin kuin markkinaperusteisiin muuttujiin,
minkä johdosta arvostukset luokitellaan käyvän arvon hierarkiatason 3 mukaisiksi käyviksi arvoiksi.
Muut erät on kirjattu taseeseen jaksotettuun hankintamenoon, ja näiden erien käyvistä arvoista on
annettu lisätietoja kutakin erää koskevan erillisen liitetiedon yhteydessä siltä osin kuin ero
kirjanpitoarvon ja käyvän arvon välillä on merkittävä.
8.3 Rahavarat
Laatimisperiaatteet
Rahavarat
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, lyhytaikaisista pankkitalletuksista sekä muista
lyhytaikaisista likvideistä sijoituksista, joiden alkuperäinen maturiteetti on korkeintaan kolme
kuukautta. Käytetyt pankkitililimiitit on esitetty muissa lyhytaikaisissa veloissa.
Rahavirtalaskelmassa käytetyt pankkitililimiitit on vähennetty rahavaroista.
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Käteinen raha ja pankkitilit
339,1
561,5
Lyhytaikaiset talletukset
100,0
123,2
Rahavarat taseessa
439,1
684,7
Myytävänä olevat omaisuuserät*
140,1
Rahavarat yhteensä
579,2
684,7
* Lisätietoja esitetään liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Rahavarat sisältävät yhteensä 31,1 (31.12.2023: 96,7) miljoonan euron arvosta eri maissa ja
valuutoissa olevia rahavaroja, joihin liittyy siirtorajoituksia, mutta joita voidaan käyttää paikallisessa
liiketoiminnassa tai siirtää viiveellä, joista 21,6 miljoonaa euroa liittyy myytävänä oleviin
omaisuuseriin.
Rahavarat rahavirtalaskelmassa
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Rahavarat
439,1
684,7
Pankkitililimiittien käyttö
0,0
-3,8
Rahavarat rahavirtalaskelmassa
439,1
680,8
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä136
8.4 Korolliset velat
Korollisten velkojen kirjanpitoarvot
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Pitkäaikaiset
Lainat rahoituslaitoksilta
299,2
Schuldschein lainat
25,0
Joukkovelkakirjalainat
149,6
249,3
Vuokrasopimusvelat
9.1
59,6
134,7
Muut korolliset velat
11,7
Yhteensä
220,9
708,2
Lyhytaikaiset
Lainat rahoituslaitoksilta
0,0
2,2
Schuldschein lainat
25,0
Joukkovelkakirjalainat
100,0
100,0
Vuokrasopimusvelat
9.1
19,0
42,9
Muut korolliset velat
4,5
9,5
Käytetyt pankkitililimiitit
0,0
3,8
Yhteensä
148,6
158,5
Korolliset velat yhteensä taseessa
369,4
866,7
Myytävänä oleviin omaisuuseriin liittyvät velat
7.4
23,7
Korolliset velat yhteensä
393,1
866,7
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 pitkäaikaisten velkojen keskikorko oli 2,6 (31.12.2023: 3,6)
prosenttia. Lyhytaikaisten velkojen keskikorko oli 2,2 (3,4) prosenttia.
Seuraavassa taulukossa esitetyt joukkovelkakirjalainojen ja muiden kiinteäkorkoisten lainojen
käyvät arvot on laskettu diskonttaamalla lainojen kassavirrat käyttäen korkokantana
markkinakorkoja ja Cargotec Oyj:n luottoriskiä. Muiden korollisten velkojen käyvät arvot eivät
poikkea olennaisesti kirjanpitoarvoista.
Joukkovelkakirjalainat ja muut kiinteäkorkoiset lainat
Käypä arvo, MEUR
Kirjanpitoarvo, MEUR
Laina-aika
Kuponkikorko, %
Nimellisarvo
31.12.2024
31.12.2023
31.12.2024
31.12.2023
2018−2025
*
25,0
MEUR
24,7
24,0
25,0
25,0
2019−2025
Kiinteä 1,25
100,0
MEUR
99,9
97,2
100,0
99,9
2019−2026
Kiinteä 1,63
150,0
MEUR
146,0
142,2
149,6
149,5
*Korkoehdot ovat sopimusosapuolten välisiä luottamuksellisia tietoja.
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Korollisten velkojen muutokset
MEUR
Liite
Pitkäaikaiset
korolliset velat
sisältäen
lyhennykset
Vuokrasopimus
velat ja
lyhytaikaiset
korolliset velat
Käytetyt
pankkitililimiitit
Korolliset velat
yhteensä
1.1.2024
673,5
189,3
3,8
866,7
Rahavirta
-100,0
-44,9
-3,0
-147,9
Lisäykset
15,5
45,8
61,3
Kurssierot
0,7
1,3
0,1
2,1
Efektiivisen koron
menetelmä
0,5
0,5
Myytävänä oleviin ja
omistajille jaettuihin
omaisuuseriin liittyvät velat
7.4, 7.5
-299,4
-113,0
-0,9
-413,3
Korolliset velat yhteensä,
31.12.2024
290,8
78,6
0,0
369,4
MEUR
Liite
Pitkäaikaiset
korolliset velat
sisältäen
lyhennykset
Vuokrasopimus
velat ja
lyhytaikaiset
korolliset velat
Käytetyt
pankkitililimiitit
Korolliset velat
yhteensä
1.1.2023
661,1
169,9
6,5
837,5
Rahavirta
12,8
-40,1
-2,6
-30,0
Lisäykset
54,1
54,1
Yrityshankinnat ja -myynnit
7.1
-0,9
8,1
7,2
Kurssierot
0,0
-2,6
-0,1
-2,7
Efektiivisen koron
menetelmä
0,5
0,5
Korolliset velat yhteensä,
31.12.2023
673,5
189,3
3,8
866,7
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä137
8.5 Johdannaissopimukset
Laatimisperiaatteet
Johdannaisinstrumentit ja suojauslaskenta
Cargotec käyttää pääasiassa valuuttatermiinejä suojautuakseen tunnistetuilta merkittäviltä
markkinariskeiltä. Sopimuksentekohetkellä johdannaisinstrumentit kirjataan taseeseen
hankintamenoon, joka vastaa niiden käypää arvoa. Tilinpäätöksessä johdannaisinstrumentit
arvostetaan käypään arvoon. Johdannaiset luokitellaan tekohetkellään joko sitovien
sopimusten ja tulevien rahavirtojen suojaukseksi, jolloin niihin sovelletaan rahavirran
suojauslaskentaa, tai tulosvaikutteisesti kirjattaviksi, kun edellytykset suojauslaskennalle
eivät täysin täyty.
Valuuttatermiinien käyvät arvot perustuvat tilinpäätöspäivänä noteerattuihin
termiinikursseihin. Koron- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan odotettujen
kassavirtojen nykyarvojen perusteella. Johdannaisinstrumentit esitetään pitkäaikaisina, jos
niiden maturiteetti ylittää vuoden.
Rahavirran suojauslaskentaa sovelletaan pääasiassa liiketoiminnan rahavirtojen suojauksiin.
Lisäksi rahavirran suojauslaskentaa sovelletaan tiettyjen valuuttamääräisten lainojen
rahavirtojen suojauksiin. Yhtiö dokumentoi suojauslaskentaa aloittaessaan suojattavien
kohteiden ja suojausinstrumenttien välisen suhteen, konsernin riskienhallintatavoitteet sekä
suojaukseen ryhtymisen strategian. Yhtiö dokumentoi ja arvioi suojaussuhteiden
tehokkuuden suojausta aloittaessaan sekä vähintään jokaisen tilinpäätöksen ja
välitilinpäätöksen yhteydessä mittaamalla suojausinstrumentin kykyä kumota
suojauskohteen rahavirtojen arvon muutokset. Koska suojausinstrumentin keskeiset ehdot
asetetaan vastaaviksi suojattavan erän kanssa, suojaustehottomuutta ei yleensä esiinny.
Suojauslaskennan kriteerit täyttävien suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset
kirjataan rahavirran suojauksissa konsernin laajan tuloslaskelman kautta oman pääoman
arvonmuutosrahastoon ja nettoinvestoinnin suojauksessa konsernin laajan tuloslaskelman
kautta oman pääoman muuntoeroihin. Suojauslaskennassa olevien termiinien osalta
kuitenkin vain valuuttakurssin muutos kirjataan laajan tuloksen eriin ja muutokset termiinien
korkopisteissä kirjataan suoraan tuloslaskelman rahoituseriin. Laajan tuloslaskelman kautta
arvonmuutosrahastoon tai muuntoeroihin kirjattu johdannaisten kumulatiivinen voitto tai
tappio kirjataan tuloslaskelmaan suojatun erän oikaisuna samanaikaisesti. Myyntien ja
ostojen suojauslaskennassa käytettävien valuuttatermiinien tehokas osa kirjataan
liikevaihtoon ja hankinnan ja valmistuksen kuluihin. Mikäli suojatun ennakoidun liiketoimen
ei enää odoteta toteutuvan, siirretään kyseisen suojausinstrumentin kumulatiivinen käyvän
arvon muutos välittömästi tuloslaskelmaan. Kun suojausinstrumentti erääntyy, myydään,
sopimus puretaan tai toteutetaan tai suojaussuhde keskeytetään, arvonmuutosten kertymä
jää laajan tuloslaskelman eräksi ja tuloutetaan vasta, kun ennakoitu liiketoimi toteutuu.
Mikäli suojauslaskennan tehokkuustestauksessa on havaittu tehottomuutta, tehottoman
osan arvonmuutos kirjataan välittömästi tulosvaikutteisesti.
Suojauslaskennan ulkopuolella olevien suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset
kirjataan suoraan tuloslaskelmaan, suojatun kohteen mukaisesti joko liiketoiminnan muihin
tuottoihin ja kuluihin tai rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
31.12.2024
Nimellisarvo
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto
käypä arvo
MEUR
Lyhytaikaiset
Valuuttatermiinit, rahavirran
suojauslaskenta
607,1
0,4
1,3
-0,9
Valuuttatermiinit, muut
651,7
5,6
4,8
0,8
Yhteensä
1 258,8
6,0
6,1
-0,1
Myytävänä olevat omaisuuserät ja
niihin liittyvät velat
2 280,0
10,8
13,3
-2,4
Johdannaiset yhteensä
3 538,9
16,8
19,3
-2,5
31.12.2023
Nimellisarvo
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto
käypä arvo
MEUR
Lyhytaikaiset
Valuuttatermiinit, rahavirran
suojauslaskenta
2 313,9
14,5
3,1
11,4
Valuuttatermiinit, muut
1 706,3
39,5
22,9
16,6
Johdannaiset yhteensä
4 020,2
54,0
26,0
28,1
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Johdannaisten käyvät arvot on kirjattu taseeseen bruttona, vaikka sopimusvastapuoli olisi sama,
sillä konsernin johdannaissopimuksiin liittyvät eri netottamissopimukset antavat ehdottoman
oikeuden netotukseen luottoriskin realisoituessa, mutta eivät normaalitilanteessa. Konserni ei ole
antanut tai saanut vakuuksia johdannaisvastapuolilta.
Osa tilinpäätöstä138
8.6 Oma pääoma
Laatimisperiaatteet
Voitonjako
Voitonjako pitää sisällään yhtiökokouksen päättämät osingot ja lahjoitukset. Hallituksen
ehdottama voitonjako kirjataan velaksi ja oman pääoman vähennykseksi, kun Cargotec
Oyj:n osakkeenomistajat ovat hyväksyneet voitonjaon varsinaisessa yhtiökokouksessa.
Omat osakkeet
Kun emoyhtiö tai sen tytäryhtiöt ostavat Cargotec Oyj:n osakkeita, osakkeista maksettu
vastike sekä hankintaan liittyvät kustannukset vähentävät omaa pääomaa. Kun nämä
osakkeet myydään, merkitään omaan pääomaan osakkeista saatu vastike, josta on
vähennetty suorat transaktiokustannukset sekä tuloverojen vaikutus.
Oma pääoma koostuu osakepääomasta, muuntoeroista, arvonmuutosrahastosta, kertyneistä
voittovaroista ja määräysvallattomien omistajien osuudesta. Ennen 30.6.2024 tapahtunutta
osittaisjakautumista, omaan pääomaan sisältyi myös ylikurssirahasto ja sijoitetun vapaan oman
pääoman rahasto. Yhtiökokous päätti 30.5.2024 Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisesta yhtiön
hallituksen hyväksymän ja 1.2.2024 allekirjoittaman jakautumissuunnitelman mukaisesti.
Jakautumissuunnitelman mukaisesti Jakautumisen yhteydessä Cargotecin osakepääoma
alennettiin 64 304 880 eurosta 20 000 000 euroon ja ylikurssirahasto purettiin. Määrä, jolla
Cargotecin osakepääomaa alennettiin ja ylikurssirahastoa purettiin käytettiin varojen siirtämiseksi
Kalmarille. Tämän lisäksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto purettiin ja varat siirrettiin
Kalmarille.
Muuntoerot sisältää ulkomaisten tytäryhtiöiden tilinpäätösten euroiksi muuntamisesta syntyvät
muuntoerot, valuuttakurssivoitot ja -tappiot lainasopimuksista, jotka käsitellään nettoinvestointina
ulkomaiseen tytäryhtiöön. Arvonmuutosrahasto sisältää rahavirran suojauksena käytettävien
johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutosten suojauslaskettavan osuuden. Kertyneet
voittovarat sisältää tilikauden ja aiempien tilikausien voiton/tappion. Kertyneistä voittovaroista
vähennetään maksetut osingot sekä yhtiökokouksen hyväksymät lahjoitukset. Lisäksi kertyneet
voittovarat sisältävät vakuutusmatemaattiset voitot ja tappiot etuuspohjaisista eläkejärjestelyistä,
voitot ja tappiot määrätyistä käypään arvoon arvostettavista osakesijoituksista, sekä
kuluvaikutuksen osakkeina maksettavista osakeperusteisista palkkioista. Ylikurssirahastoon oli
kirjattu osakemerkinnän yhteydessä yhtiölle tullut osakkeen merkintähinnan kirjanpidollisen vasta-
arvon ylittävä osa niissä tapauksissa, joissa optio-oikeuksista on päätetty vanhan osakeyhtiölain
(29.9.1978/734) aikana. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisälsi yhtiön hallussa olleilla
omilla osakkeilla tehdyt transaktiot sekä optio-ohjelmien perusteella tehdyt osakemerkinnät.
Osittaisjakautumisen jälkeen omilla osakkeilla tehtävät transaktiot on sisällytetty kertyneisiin
voittovaroihin. Osakeperusteiset palkkiot on kuvattu liitetiedossa 3.2 Osakeperusteiset maksut.
Osakkeet ja osakepääoma
Cargotecin yhtiöjärjestyksen mukaan osakekanta jakaantuu A- ja B-sarjan osakkeisiin, joilla ei ole
nimellisarvoa. Cargotec Oyj:n B-sarjan osake on noteerattu Nasdaq Helsingissä. Kaikki
liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti.
Yhtiökokouksessa jokaisella A-sarjan osakkeella on yksi ääni ja kymmenellä B-sarjan osakkeella
yksi ääni kuitenkin niin, että jokaisella osakkeenomistajalla on vähintään yksi ääni.
Yhtiöjärjestyksen mukaan B-sarjan osakkeet oikeuttavat korkeampaan osinkoon kuin A-sarjan
osakkeet. Eri osakesarjoille jaettavan osingon välisen eron tulee olla vähintään yksi (1) sentti ja
enintään kaksi ja puoli (2,5) senttiä.
Osakkeiden lukumäärä
A-sarjan
osakkeet
B-sarjan
osakkeet
Yhteensä
Osakkeiden lukumäärä 1.1.2024
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Osakkeiden lukumäärä 31.12.2024
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2024
-784 050
-784 050
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä
31.12.2024
9 526 089
54 398 029
63 924 118
Osakkeiden lukumäärä 1.1.2023
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Osakkeiden lukumäärä 31.12.2023
9 526 089
55 182 079
64 708 168
Yhtiön hallussa olevat omat osakkeet 31.12.2023
-407 043
-407 043
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä
31.12.2023
9 526 089
54 775 036
64 301 125
Osingonjako
Tilinpäätöspäivän 31.12.2024 jälkeen hallitus on ehdottanut jaettavaksi osinkoa 2,75 euroa
kutakin A-sarjan osaketta kohden ja 2,77 euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan osaketta kohden
eli yhteensä 176 879 285,08 euroa. Tämä summa sisältää hallituksen ehdotuksen lisäosingosta,
joka jaetaan mikäli MacGregor-liiketoiminnan myynti saadaan päätökseen.
Osa tilinpäätöstä139
9. Muut liitetiedot
9.1 Vuokrasopimukset
Laatimisperiaatteet
Vuokrasopimukset, konserni vuokralle ottajana
Cargotec vuokraa käyttöönsä koneita ja kalustoa sekä kiinteistöjä suurimmassa osassa
maita, joissa sillä on toimintaa sopimuksilla, jotka täyttävät vuokrasopimuksen määritelmän.
Lyhytaikaiset vuokrasopimukset, joissa sopimusperusteiset ja odotettavissa olevat
vuokrakaudet eivät ylitä 12 kuukautta ja jotka eivät sisällä osto-optiota, käsitellään taseen
ulkopuolisina vuokravastuina. Myös pitkäaikaiset vuokrasopimukset, joissa vuokratut
omaisuuserät ovat arvoltaan vähäisiä, käsitellään taseen ulkopuolisina vuokravastuina.
Kulut näistä vastuista kirjataan tuloslaskelmaan tasaisesti vuokra-ajan kuluessa samalla
kaudella, jolla ne syntyvät.
Vuokrasopimukset, joihin ei sovelleta lyhytaikaisten tai arvoltaan vähäisten sopimusten
poikkeuskäsittelyä, kirjataan taseelle vuokrasopimusvelaksi ja käyttöoikeusomaisuuseräksi
vuokrakauden alussa. Vuokrasopimusvelat arvostetaan alussa nykyarvoon määrittämällä
odotetut kohtuullisen varmat vuokramaksut diskontattuna lisäluoton korolla, joka
määritetään erikseen päävuokratyypeille kaikissa relevanteissa valuutoissa.
Vuokrasopimuksen tasearvoon ei sisälly vuokrakomponentteja, jotka eivät liity suoraan
vuokrattavaan omaisuuserään. Mikäli vuokrasopimuksella ei ole eräpäivää,
vuokrasopimusvelka määritetään sen vuokrakauden mukaan, johon molemmilla osapuolilla
on ehdoton oikeus sopimusperusteiset purkuoikeudet huomioiden. Vuokranmaksut
allokoidaan vuokrasopimusvelan lyhennyksiin ja rahoituskuluihin siten, että tilikausittain
jäljellä olevalle velalle muodostuu saman suuruinen korkoprosentti. Vuokrasopimusvelka
sisällytetään taseen korollisiin velkoihin ja arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon.
Käyttöoikeusomaisuuserät arvostetaan alussa hankintamenoon sisältäen
vuokrasopimusvelan alkuarvon, jota tarvittaessa oikaistaan maksetuilla vuokraennakoilla tai
saaduilla vuokrakannusteilla, alkuvaiheen välittömillä menoilla ja arvioiduilla kuluilla liittyen
vuokratun omaisuuserän purkamiseen, palauttamiseen tai alkuperäiseen tilaan
palauttamiseen vuokrakauden lopussa. Käyttöoikeusomaisuuserät sisältyvät taseella
aineellisiin hyödykkeisiin ja ne poistetaan tasapoistoin vuokrakauden aikana, paitsi jos
omaisuuserän arvioidaan kuluvan loppuun tai se tullaan ostamaan ennen vuokrakauden
päättymistä, jolloin poistoaika määritetään omaisuuserän odotetun käyttöiän mukaisesti.
Taseen ulkopuolinen vuokravastuu, joka muuttuu tappiolliseksi, johtaa erillisen
tappiovarauksen kirjaamiseen, kun taas taseelle kirjattavan vuokrasopimuksen
muuttuminen tappiolliseksi johtaa tähän liittyvän vuokravaran arvonalentumiseen.
Vuokrasopimusmuutokset käsitellään muutoksesta riippuen joko uusina
vuokrasopimuksina tai olemassa olevien sopimusten muutoksina. Olemassa olevien
sopimusten muutoksina käsiteltävät vuokrasopimusmuutokset sekä vuokralaskennassa
käytettävien arvioiden muutokset, jotka liittyvät esimerkiksi jatko-optioiden tai ostooptioiden
käyttöön, laukaisevat tarpeen uudelleenarvostaa vuokrasopimusvelka ja
käyttöoikeusomaisuuserä päivitetyllä diskonttokorolla. Indeksiin sidotut sopimusperusteiset
vuokramuutokset johtavat vuokrasopimusvelan ja käyttöoikeusomaisuuserän
uudelleenarvostukseen, mutta ilman muutosta käytettävässä diskonttokorossa.
Vuokrasopimukset, konserni vuokralle antajana
Konserni vuokraa asiakkailleen koneita ja laitteita sopimuksilla, jotka täyttävät
vuokrasopimuksen määritelmän ja käsitellään joko käyttö- tai rahoitusleasingsopimuksina.
Käyttöleasingsopimuksissa omistamisen riskit ja edut jäävät vuokralle antajalle ja vuokrattu
hyödyke merkitään taseeseen sen luonteen mukaiseen luokkaan. Käyttöleasingsopimuksiin
liittyvät vuokratuotot jaksotetaan tuloslaskelmaan tasaisesti vuokra-ajalle. Vuokrattu
hyödyke poistetaan huomioiden vastaavien omassa käytössä olevien hyödykkeiden
poistoohjelma sekä suunniteltu käyttö vuokrakauden jälkeen.
Rahoitusleasingsopimuksissa omistamiseen liittyvät riskit ja edut ovat siirtyneet oleelliselta
osin vuokralle ottajalle. Sopimukseen liittyvä myyntivoitto tuloutetaan samoin periaattein
kuin hyödykkeen myynnissä. Rahoitusleasingsaamiset kirjataan taseeseen nykyarvoon.
Rahoitusleasingsopimukseen liittyvä rahoitustuotto tuloutetaan vuokra-aikana siten, että
jäljellä oleva nettosijoitus tuottaa tilikausittain saman tuottoprosentin vuokra-ajan kuluessa.
Osa tilinpäätöstä140
Johdon harkintaa edellyttävät arviot ja oletukset
Vuokrasopimukset
Taseelle kirjattavien vuokrasopimusten arvostus perustuu osin arvioihin erityisesti
aktivoitavaa vuokrakautta määritettäessä. Mikäli vuokrasopimus sisältää jatko- tai osto-
option, päätös tämän sisällyttämisestä tai sisällyttämättä jättämisestä taseelle aktivoidun
vuokravelan ja käyttöoikeusomaisuuserän arvossa perustuu arvioon todennäköisyydestä,
jolla optio tullaan käyttämään. Käytännössä jatko- tai ostooptioiden
toteutustodennäköisyyksiä arvioidaan säännöllisesti ja ne aktivoidaan, mikäli niiden toteutus
arvoidaan kohtuullisen varmaksi. Option toteutustodennäköisyyttä arvioidaan liiketoiminnan
tarpeista lähtien osana kiinteistönhallinan prosessia ja ottaen huomioon sopimusehdot,
vuokrakohteeseen tehdyt tai tarvittavat perusparannukset sekä paikallinen
kiinteistömarkkinatilanne. Lisätietoa vuokrasopimuksiin liittyvistä
käyttöoikeusomaisuuseristä esitetään liitetiedossa 6.3 Aineelliset hyödykkeet.
Cargotec vuokraa kiinteistöjä ja laitteita suurimmassa osassa maita, joissa sillä on toimintaa.
Vuokratut kiinteistöt sisältävät maa-alueita ja rakennuksia, joita käytetään pääasiallisesti
toimistoina, tuotannossa, huoltotoiminnassa ja varastoina. Cargotecin jatkuvien toimintojen
kiinteistövuokrasopimusten vuokravelkaan aktivoitu keskimääräinen vuokra-aika
raportointihetkellä on 6,3 (31.12.2023: 7,2) vuotta ja tyypillisesti sopimusehdot sisältävät jatko-
option tai optioita, tai option keskeyttää sopimus ennenaikaisesti. Valinnaiset vuokrakaudet
huomioidaan sopimusten aktivoidussa arvossa osana kiinteistönhallintaprosessia, jonka
mukaisesti jäljellä olevaa kohtuullisen varmaa vuokra-aikaa arvioidaan säännöllisesti, ja tyypillisesti
aktivointikynnys saavutetaan, rakennuksen sijainnista ja käyttötarpeesta riippuen, muutamasta
kuukaudesta pariin vuoteen ennen voimassa olevan vuokrakauden päättymistä. Vuokratut koneet
ja laitteet sisältävät pääasiassa ajoneuvoja ja koneita, joiden vuokrat ja vuokrakaudet ovat
tyypillisesti kiinteitä. Cargotecin jatkuvien toimintojen kone- ja laitevuokrasopimusten
vuokravelkaan aktivoitu keskimääräinen vuokra-aika raportointihetkellä on 2,5 (31.12.2023: 2,7)
vuotta. Cargotecin vuokrasopimukset eivät tyypillisesti sisällä muuttuvia vuokraelementtejä lukuun
ottamatta inflaatioon liittyviin indekseihin sidottuja vuokrankorotusehtoja. Jatkuvien toimintojen
vuokravelan nykyarvon määrittämiseen käytetty painotettu keskikorko raportointihetkellä on 7,0
(31.12.2023: 5,7) prosenttia.
Cargotec vuokralle ottajana
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset
Vuokramaksut taseen ulkopuolisista vuokrasopimuksista
Vuoden kuluessa
0,9
2,2
1–2 vuoden kuluessa
0,1
1,1
2–3 vuoden kuluessa
0,1
0,3
3–4 vuoden kuluessa
0,0
0,7
4–5 vuoden kuluessa
0,0
0,7
Yli 5 vuoden kuluessa
0,1
3,1
Yhteensä
1,1
8,0
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimuksiin liittyvät vastuut
Vuokramaksut lyhytaikaisiin vuokrasopimuksiin liittyen
0,8
1,3
Vuokramaksut arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin
liittyen
0,4
0,7
Vuokramaksut vielä alkamattomiin vuokrasopimuksiin
liittyen
0,0
6,0
Yhteensä
1,2
8,0
Taseelle kirjattavat vuokrasopimukset
Vuokramaksut taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista
Vuoden kuluessa
31,6
50,0
1–2 vuoden kuluessa
23,3
37,7
2–3 vuoden kuluessa
17,1
27,6
3–4 vuoden kuluessa
12,5
20,8
4–5 vuoden kuluessa
9,3
14,8
Yli 5 vuoden kuluessa
23,5
53,0
Yhteensä
117,3
204,0
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Osa tilinpäätöstä141
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Vuokramaksujen nykyarvo taseelle kirjattavista
vuokrasopimuksista
8.4
Vuoden kuluessa
26,9
42,9
1–2 vuoden kuluessa
20,0
32,4
2–3 vuoden kuluessa
14,8
23,7
3–4 vuoden kuluessa
10,9
18,0
4–5 vuoden kuluessa
8,1
12,7
Yli 5 vuoden kuluessa
21,6
47,8
Yhteensä
102,3
177,6
Myytävänä olevat omaisuuserät
7.4
-23,7
Yhteensä taseessa
78,6
177,6
Tuleva korkokulu taseelle kirjattavista vuokrasopimuksista
15,0
26,4
Käyttöoikeusomaisuuserät
6.3
Maa-alueet ja rakennukset
70,2
120,5
Koneet ja kalusto
16,0
33,8
Myytävänä olevat omaisuuserät
7.4
-17,5
Yhteensä
68,7
154,3
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Oikaistu
Vuokrasopimukset tuloslaskelmassa, jatkuvat toiminnot
Poistokulu käyttöoikeusomaisuuseristä
6.3
23,1
22,9
  Maa-alueet ja rakennukset
12,9
11,7
  Koneet ja kalusto
10,2
11,2
Korkokulu vuokraveloista
2.5
4,3
3,9
Voitto (-) / tappio (+) ennenaikaisesti keskeytetyistä
sopimuksista
-0,2
1,7
Arvonalentumistappio käyttöoikeusomaisuuseristä
6.3
0,5
0,0
  Maa-alueet ja rakennukset
0,5
0,0
Vuokrakulu taseen ulkopuolisista vuokrasopimuksista:
6,6
3,2
  Lyhytaikaisten vuokrasopimusten osuus
4,8
1,4
  Arvoltaan vähäisten vuokrasopimusten osuus
1,8
1,8
Yhteensä
34,4
31,6
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa
Maksetut vuokrat taseen ulkopuolisiin vuokrasopimuksiin
liittyen
6,6
9,8
Maksetut vuokrat taseelle kirjattuihin vuokrasopimuksiin
liittyen
48,0
55,0
Yhteensä
54,6
64,8
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Cargotec vuokralle antajana
MEUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
Taseen ulkopuoliset vuokrasopimukset
Vuokrasaatavat käyttöleasingsopimuksista
Vuoden kuluessa
0,7
29,1
1–2 vuoden kuluessa
14,3
2–3 vuoden kuluessa
30,1
3–4 vuoden kuluessa
6,2
4–5 vuoden kuluessa
2,6
Yli 5 vuoden kuluessa
3,0
Yhteensä
0,7
85,4
Taseen ulkopuolisiin vuokrasopimuksiin liittyvät
käyttöomaisuuserät
Maa-alueet ja rakennukset
0,7
1,7
Koneet ja kalusto
6.3
129,0
Yhteensä
0,7
130,7
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
MEUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Vuokrasopimukset rahavirtalaskelmassa
Saadut vuokrat käyttöleasingsopimuksista
14,8
41,0
Saadut vuokrat rahoitusleasingsopimuksista
0,0
0,2
Yhteensä
14,9
41,2
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Jatkuvien toimintojen liiketoiminnan muihin tuottoihin sisältyy 0,2 (0,1) miljoonaa euroa
vuokratuottoja käyttöleasingsopimuksista.
Osa tilinpäätöstä142
9.2 Vastuut
Laatimisperiaatteet
Ehdolliset velat ja sitoumukset
Ehdolliset velat ovat mahdollisia velvoitteita, joiden olemassaolon varmistavat epävarmat
tulevaisuuden tapahtumat, jotka eivät ole täysin Cargotecin hallinnassa. Ehdollisiin velkoihin
sisältyvät myös velvoitteet, joita ei kirjata, koska niiden arvoa ei voida määrittää luotettavasti
tai koska niiden toteutuminen ei ole todennäköistä. Ehdollisia velkoja ei kirjata taseeseen,
vaan ne esitetään liitetiedoissa, ellei todennäköisyys niiden toteutumiselle ole vähäinen. Kun
taloudellisten resurssien siirtyminen ulos yhtiöstä tulee todennäköiseksi ja se on
luotettavasti määritettävissä, kirjataan taseeseen velka.
Ehdolliset varat ovat mahdollisia varoja, joiden olemassaolon varmistavat epävarmat
tulevaisuuden tapahtumat, jotka eivät ole täysin Cargotecin hallinnassa. Ehdollisia varoja ei
kirjata taseeseen, vaan ne esitetään liitetiedoissa silloin, kun on todennäköisempää, että
niistä saadaan hyötyjä. Kuitenkin, kun hyötyjen saaminen on käytännössä varmaa,
omaisuuserä kirjataan taseeseen.
Sitoumukset liittyvät sopimuksiin tai sitoumuksiin taloudellisen velvoitteen ottamiseksi
vastaan tulevaisuudessa tai nykyisiin velvoitteisiin, joita ei ole kirjattu taseeseen.
MEUR
31.12.2024
31.12.2023
Asiakasrahoitus
8,3
Taseen ulkopuoliset vuokravastuut
1,2
8,0
Muut vastuut
0,7
1,3
Yhteensä
1,9
17,5
Vuoden 2023 lukuja ei ole oikaistu.
Cargotec Oyj on antanut konserniyhtiöiden normaaliin liiketoimintaan liittyvien sitoumusten
vakuudeksi takauksia, joiden yhteismäärä 31.12.2024 oli 266,6 (31.12.2023: 404,3) miljoonaa
euroa.
Ehdolliset velat liittyvät Cargotecin tavanomaisen liiketoiminnan yhteydessä antamiin takuisiin
tuotteiden ja palvelujen toimittamisesta. Takauksia annetaan eri tavoilla, mukaan lukien suorat
takaukset, pankkitakaukset ja suoritustakaukset. Useat konsernin yhtiöt ovat osapuolena
tavanomaisen liiketoiminnan yhteydessä syntyneissä kanteissa ja vaateissa. Vaikka näiden
lopputulosta ei voida tarkasti ennakoida kaikilta osin, niiden ei odoteta aiheuttavan merkittävää
tappiota konsernille.
Vuokrasopimuksiin liittyvät sitoumukset sisältävät taseen ulkopuolisiin ja vielä alkamattomiin
taseelle kirjattaviin vuokrasopimuksiin liittyviä sitoumuksia sekä jäännösarvoriskiä liittyen laitteisiin,
jotka on myyty asiakasrahoitusjärjestelyinä ja käsitelty vuokrasopimuksina.
9.3 Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin kuuluvat emoyhtiö sekä tytär-, osakkuus- ja yhteisyritykset. Lähipiiriin luetaan
myös hallitus, toimitusjohtaja ja muut johtoryhmän jäsenet, näiden läheiset perheenjäsenet sekä
yhteisöt, joissa edellä mainitut henkilöt käyttävät välittömästi tai välillisesti määräysvaltaa. Lisäksi
lähipiiriin kuuluvat Cargotecin osakkeenomistajat, jotka omistavat yli 20 prosenttia yhtiön
osakkeista tai kaikkien osakkeiden yhteenlasketusta äänimäärästä.
Cargotec myi huhtikuussa kiinteistön lähipiiriinsä kuuluville Wipunen varainhallinta oy:lle, Mariatorp
Oy:lle ja Pivosto Oy:lle, jotka yhdessä hankkivat kiinteistön perustetun yhtiön lukuun. Kiinteistön
myyntihinta perustui kahden riippumattoman kiinteistövälittäjän antamiin arvioihin. Kaupan
kokonaisarvo irtaimistoineen oli 11,3 miljoonaa euroa ja siitä syntyi 7,7 miljoonan euron
myyntivoitto, joka on sisällytetty lopetetun toiminnon tulokseen.
Hallituksen, toimitusjohtajan ja muiden johtoryhmän jäsenten työsuhde-etuudet on esitetty
liitetiedossa 3.3 Johdon palkitseminen.
Yrityshankinnat ja -myynnit lähipiirien kanssa on kuvattu liitetiedossa 7.1 Yrityshankinnat ja -
myynnit.
Cargotecilla ei ole ollut lähipiirin kanssa merkittäviä liiketapahtumia yllä esitettyjen lisäksi.
9.4 Tilikauden jälkeiset tapahtumat
Tilikauden jälkeen ei ollut olennaisia tapahtumia.
Osa hallituksen toimintakertomusta143
TUNNUSLUVUT
Taloudellista kehitystä kuvaavat tunnusluvut
Alla esitetyissä tunnusluvuissa, konsernin tuloslaskelma ja muut tunnusluvut kuvastavat jatkuvia toimintoja vuosina 2024 ja 2023. Näitä tunnuslukuja ei ole oikaistu vuosina 2020-2022. Lisätietoa on
esitetty liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot.
Konsernin tuloslaskelma ja muut tunnusluvut
2024
2023
2022
2021
2020
Oikaistu
Liikevaihto
MEUR
1 647
1 787
4 089
3 315
3 263
Liikevaihto Suomen ulkopuolelle
MEUR
1 605
1 753
4 021
3 244
3 184
Liikevoitto
MEUR
217
219
106
356
70
% liikevaihdosta
%
13,2%
12,3%
2,6%
10,7%
2,2%
Vertailukelpoinen liikevoitto
MEUR
217
219
316
215
204
% liikevaihdosta
%
13,2%
12,3%
7,7%
6,5%
6,2%
Tulos ennen veroja
MEUR
213
205
79
333
34
% liikevaihdosta
%
13,0%
11,5%
1,9%
10,0%
1,1%
Kauden tulos
MEUR
155
153
23
247
8
% liikevaihdosta
%
9,4%
8,6%
0,6%
7,4%
0,2%
Poistot ja arvonalentumiset
MEUR
44
41
204
117
144
Palkat ja palkkiot
MEUR
275
270
608
611
617
Investoinnit aineettomiin ja aineellisiin hyödykkeisiin
MEUR
66
45
81
64
59
Investoinnit asiakasrahoitussopimuksiin
MEUR
32
16
26
Investoinnit yhteensä, % liikevaihdosta
%
4,0%
2,5%
2,8%
2,4%
2,6%
Saadut tilaukset
MEUR
1 509
1 466
4 862
4 427
3 121
Tilauskanta
MEUR
648
799
3 541
2 847
1 824
Tutkimus- ja kehitystoiminnan menot
MEUR
39
35
100
102
105
% liikevaihdosta
%
2,3 %
1,9 %
2,4 %
3,1 %
3,2 %
Henkilöstö keskimäärin
4 252
4 535
11 405
11 232
12 066
Henkilöstö 31.12.
4 234
4 477
11 526
11 174
11 552
Osa hallituksen toimintakertomusta144
Alla esitetyt konsernitaseen tunnusluvut sisältävät jatkuvat ja lopetetut toiminnot kaikissa esitetyissä kausissa. Lisätietoa lopetetuista toiminnoista on esitetty liitetiedossa 7.4 Lopetetut toiminnot ja 7.5
Jakautuminen.
Konsernitase
2024
2023
2022
2021
2020
Oma pääoma
MEUR
1 027
1 754
1 528
1 547
1 301
Taseen loppusumma
MEUR
2 450
4 376
4 189
4 027
3 888
Korolliset nettovelat
MEUR
-186
179
378
414
682
Nettokäyttöpääoma
MEUR
54
329
286
184
103
Oman pääoman tuotto (ROE)
%
2,0 %
21,2 %
1,5 %
17,3 %
0,6 %
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE)
%
7,1 %
19,9 %
4,6 %
14,5 %
2,8 %
Omavaraisuusaste
%
47,6%
43,8%
39,2%
40,6%
35,3%
Nettovelkaantumisaste
%
-18,1%
10,2%
24,8%
26,8%
52,4%
Korollinen nettovelka / EBITDA
-0,5
0,3
1,2
0,9
3,2
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
MEUR
582
544
231
169
296
Osa hallituksen toimintakertomusta145
Osakekohtaiset tunnusluvut
2024
2023
2022
2021
2020
Laimentamaton osakekohtainen tulos1
EUR
2,40
2,35
0,37
3,82
0,13
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos1
EUR
2,39
2,35
0,37
3,82
0,13
Oma pääoma/osake
EUR
16,04
27,25
23,69
23,95
20,14
Osinko/osake, B-sarjan osake2
EUR
2,77
2,15
1,35
1,08
1,08
Osinko/osake, A-sarjan osake2
EUR
2,75
2,14
1,34
1,07
1,07
Osingot yhteensä2
MEUR
177
138
87
70
70
Osinko/tulos, B-sarjan osake1, 2
%
115,3%
91,3%
364,3%
28,2%
855,3%
Osinko/tulos, A-sarjan osake1, 2
%
114,9%
91,2%
362,7%
28,0%
847,4%
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake2
%
5,4%
4,1%
3,3%
2,5%
3,2%
Hinta/voitto (P/E), B-sarjan osake1
21,26
22,39
111,51
11,46
267,83
Osakkeen kurssikehitys, B-sarjan osake
Keskikurssi
EUR
57,39
45,68
34,82
44,70
24,77
Kauden ylin kurssi
EUR
82,90
55,15
48,46
52,80
37,14
Kauden alin kurssi
EUR
41,26
35,28
24,90
33,60
15,15
Kauden päätöskurssi
EUR
51,08
52,70
41,32
43,84
33,82
Osakkeiden markkina-arvo 31.12.3
MEUR
3 266
3 389
2 689
2 828
2 182
B-sarjan osakkeiden markkina-arvo 31.12.4
MEUR
2 779
2 887
2 271
2 409
1 859
Osakevaihto, B-sarjan osake
('000)
22 464
22 331
44 306
36 795
53 902
Osakevaihto, B-sarjan osake
%
40,7%
40,5%
78,5%
66,2%
93,2%
A-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo5
('000)
9 526
9 526
9 526
9 526
9 526
A-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12.5
('000)
9 526
9 526
9 526
9 526
9 526
B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo4
('000)
54 658
54 957
54 953
54 950
54 937
B-sarjan osakkeiden lukumäärä 31.12.4
('000)
54 398
54 775
54 957
54 957
54 957
B-sarjan osakkeiden lukumäärän laimennusvaikutuksella oikaistu painotettu keskiarvo4
('000)
54 922
55 125
55 148
55 043
54 982
Osakkeiden kurssi- ja vaihtotiedot perustuvat Nasdaq Helsinki Oy:n kaupankäyntitietoihin.
1 Vuosien 2023-2024 luvut ovat Jatkuvista toiminnoista ja 2020-2022 koko Cargotecin.
2 Hallituksen ehdotus vuodelle 2024 sisältäen lisäosingon, joka jaetaan mikäli MacGregor-liiketoiminnan myynti saadaan
päätökseen.
3 Sisältää A- ja B-sarjan osakkeet, omat osakkeet vähennetty.
4 Ei sisällä yhtiön hallussa olevia omia osakkeita.
5 A-sarjan osakkeisiin ei kohdistu laimennusvaikutusta.
Osa hallituksen toimintakertomusta146
Tunnuslukujen laskentakaavat
IFRS-tunnusluvut
Laimentamaton osakekohtainen tulos (EUR)
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin kauden aikana
Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos
(EUR)
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva kauden tulos
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä keskimäärin kauden aikana, laimennusvaikutus huomioituna
Vaihtoehtoiset tunnusluvut
ESMAn vaihtoehtoisia tunnuslukuja koskevien ohjeiden (ESMA Guidelines on Alternative Performance Measures) mukaan vaihtoehtoisena tunnuslukuna (APM) pidetään taloudellista tunnuslukua, joka kuvaa mennyttä tai tulevaa tulosta,
taloudellista asemaa tai rahavirtoja ja joka on muu kuin sovellettavassa tilinpäätösnormistossa määritelty tai nimetty taloudellinen tunnusluku. Cargotec käyttää ja julkaisee IFRS-tunnuslukujen lisäksi seuraavia vaihtoehtoisia tunnuslukuja:
Tunnusluku
Määritelmä
Käyttötarkoitus
Viittaus
täsmäytykseen
Liikevoitto (MEUR ja % liikevaihdosta)
=
Liikevaihto - myytyjä suoritteita vastaavat kulut -
myynnin ja markkinoinnin kulut - tutkimus- ja
kehitystoiminnan kulut - hallinnon kulut -
uudelleenjärjestelykulut + liiketoiminnan muut tuotot -
liiketoiminnan muut kulut + osuus osakkuus- ja
yhteisyritysten tuloksesta
Liikevoittoa käytetään liiketoiminnan kannattavuuden
mittaamiseen. Tunnusluku kuvaa toiminnan
kannattavuutta ennen rahoituseriä ja veroja.
Tuloslaskelma
Vertailukelpoinen liikevoitto (MEUR ja % liikevaihdosta)
=
Liikevoitto ilman vertailtavuuteen merkittävästi
vaikuttavia eriä
Vertailukelpoista liikevoittoa käytetään liiketoiminnan
tuloskehityksen seurannassa, ennustamisessa ja
tavoiteasetannassa. Tunnusluku lasketaan
oikaisemalla liikevoitosta vertailukelpoisuuteen
merkittävästi vaikuttavat erät, jolloin se parantaa
toiminnan kannattavuuden vertailtavuutta eri kausien
välillä.
Liitetieto 2.1 Segmentti-informaatio
Vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavat erät (MEUR)
=
Vertailtavuuteen merkittävästi vaikuttavia eriä ovat
uudelleenjärjestelykulujen lisäksi pääsääntöisesti
myyntivoitot/-tappiot, liiketoimintojen hankintaan ja
myyntiin liittyvät voitot ja tappiot, liiketoimintojen
hankintaan ja integraatioon liittyvät kulut sisältäen
vuosina 2020-2022 kulut koskien
sulautumissuunnitelmaa Konecranes Oyj:n kanssa,
omaisuuden arvonalentumiset ja niiden palautukset,
vakuutuskorvaukset ja oikeudenkäyntikulut.
Käytetään osatekijänä vertailu-
kelpoisen liikevoiton laskemisessa.
Liitetieto 2.4 Uudelleenjärjestelykulut ja muut
vertailtavuuteen vaikuttavat erät
Osa hallituksen toimintakertomusta147
Tunnusluku
Määritelmä
Käyttötarkoitus
Viittaus
täsmäytykseen
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja
=
Kauden tulos + poistot ja arvonalentumiset +
rahoitustuotot ja -kulut + verot + muut oikaisuerät +
nettokäyttöpääoman muutos
Tunnusluku kuvaa liiketoiminnasta kertynyttä
rahavirtaa myynnin tuoman tulon ja liiketoiminnan
vaatimien kulujen jälkeen. Tämä rahavirta mittaa kykyä
suoriutua korkojen, verojen, investointien sekä oman ja
vieraan pääoman maksuista. Tunnuslukua käytetään
liiketoiminnan seurannassa ja ennustamisessa.
Rahavirtalaskelma
Korollinen nettovelka / EBITDA, viimeiset 12 kk
=
Korollinen nettovelka
Käytetään mittaamaan konsernin pääomarakennetta
ja rahoituskapasiteettia.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
EBITDA, viimeiset 12 kk
Korollinen nettovelka (MEUR)
=
Korolliset velat (Pitkäaikaiset korolliset velat +
pitkäaikaisten lainojen seuraavan vuoden lyhennykset
+ lyhytaikaiset muut korolliset velat) - korolliset
saatavat (pitkä- ja lyhytaikaiset lainasaamiset ja muut
korolliset saamiset) - rahavarat +/-
joukkovelkakirjalainan valuuttasuojaus
Korollinen nettovelka kuvaa Cargotecin
velkaantuneisuutta. Tunnuslukua käytetään pää-
omarakenteen seurannassa sekä osatekijänä
tunnuslukujen korollinen nettovelka/EBITDA ja
nettovelkaantumisaste las-
kennassa.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
EBITDA (MEUR), viimeiset 12 kk
=
Liikevoitto + poistot ja arvonalentumiset, viimeiset 12
kk
Käytetään osatekijänä tunnusluvun korollinen
nettovelka/
EBITDA laskennassa.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
Nettokäyttöpääoma (MEUR)
=
Vaihto-omaisuus + operatiiviset johdannaisvarat +
myyntisaamiset + sopimuksiin perustuvat
omaisuuserät + muut operatiiviset korottomat
saamiset - varaukset - operatiiviset johdannaisvelat -
eläkevelvoitteet - ostovelat - sopimuksiin perustuvat
velat - muut operatiiviset korottomat velat
Nettokäyttöpääomaa käytetään seuraamaan suoraan
operatiiviseen liiketoimintaan sitoutunutta pääomaa.
Se ei sisällä rahoitukseen ja verotukseen liittyviä eriä
eikä pitkäaikaisia varoja. Tunnuslukua käytetään myös
tunnusluvun Operatiivinen sitoutunut pääoma
laskennassa.
Liitetieto 5.1 Nettokäyttöpääoma
Operatiivinen sitoutunut pääoma (MEUR)
=
Liikearvo + aineettomat hyödykkeet + aineelliset
hyödykkeet + osuudet osakkuus- ja yhteisyrityksissä +
osakesijoitukset + nettokäyttöpääoma
Operatiivinen sitoutunut pääoma kuvaa suoraan
liiketoimintaan sitoutunutta pääomaa, jolla
liiketoiminnan tulos tuotetaan. Se ei sisällä
verotukseen ja rahoitukseen liittyviä eriä. Tunnuslukua
käytetään liiketoiminnan pääoman käytön ja sen
tehokkuuden mittaamiseen.
Liitetieto 2.1 Segmentti-informaatio
Investoinnit
=
Lisäykset aineellisiin ja aineettomiin hyödykkei-
siin sisältäen omistetut käyttöomaisuuserät ja
käyttöoikeusomaisuuserät, pois lukien yritys-
hankintojen hankintahetken omaisuuserät
Investoinnit ovat pitkäaikaisten tuotannontekijöiden
hankintaan käytettyä rahaa. Tunnuslukua käytetään
rahavirtalaskelman osatekijänä.
Liitetieto 6.2 Aineettomat hyödykkeet; liitetieto 6.3
Aineelliset hyödykkeet
Oman pääoman tuotto (ROE) (%), viimeiset 12 kk
=
100 x
Kauden tulos, viimeiset 12 kk, ilman jakautumisvoittoa
Käytetään kuvaamaan kuinka paljon tuottoa omistajat
saavat sijoittamilleen varoille.
Kauden tulos: Tuloslaskelma
Oma pääoma: Tase
Jakautumisvoitto: Liitetieto 7.5 Jakautuminen
Oma pääoma (keskimäärin viimeisen 12 kk aikana)
Sijoitetun pääoman tuotto (ROCE) (%), viimeiset 12 kk
=
100 x
Tulos ennen veroja + rahoituskulut, viimeiset 12 kk
Käytetään kuvaamaan suhteellista kannattavuutta eli
sitä tuottoa, joka on saatu yritykseen sijoitetulle korkoa
tai muuta tuottoa vaativalle pääomalle.
Tulos ennen veroja ja rahoituskulut: Tuloslaskelma;
Taseen loppusumma ja korottomat velat: Tase
Taseen loppusumma - korottomat velat (keskimäärin
viimeisen 12 kk aikana)
Osa hallituksen toimintakertomusta148
Tunnusluku
Määritelmä
Käyttötarkoitus
Viittaus
täsmäytykseen
Operatiivinen sijoitetun pääoman tuotto (operatiivinen
ROCE) (%), viimeiset 12 kk
=
100 x
Liikevoitto, viimeiset 12 kk
Käytetään kuvaamaan suhteellista liiketoiminnan
kannattavuutta eli sitä tuottoa, joka on saatu yrityksen
sijoitetulle korkoa tai muuta tuottoa vaativalle
operatiivisesti sitoutuneelle pääomalle.
Tulos ennen veroja ja rahoituskulut: Tuloslaskelma;
Taseen loppusumma ja korottomat velat: Tase
Operatiivinen sitoutunut pääoma (keskimäärin
viimeisen 12 kk aikana)
Korottomat velat
=
Taseen loppusumma - oma pääoma - pitkäaikaiset
korolliset velat - pitkäaikaisten lainojen seuraavan
vuoden lyhennykset - lyhytaikaiset muut korolliset velat
Käytetään osatekijänä tunnus-
luvun sijoitetun pääoman tuotto laskennassa.
Tase
Omavaraisuusaste (%)
=
100 x
Oma pääoma
Käytetään mittaamaan vakavaraisuutta ja kertomaan
kuinka suuri osuus varallisuudesta on rahoitettu omalla
pääomalla.
Tase
Taseen loppusumma - sopimuksiin perustuvat velat
Nettovelkaantumisaste (%)
=
100 x
Korollinen nettovelka
Käytetään kuvaamaan yrityksen velkaantuneisuutta
mittaamalla omistajien sijoittamien omien pääomien ja
rahoittajilta lainattujen korollisten velkojen suhdetta.
Osa Cargotecin lainasopimuksista sisältää yhtiön
pääomarakennetta rajoittavan ehdon, jota mitataan
nettovelkaantumisasteella.
Liitetieto 8.1 Rahoitusriskien hallinta
Oma pääoma
Tasepohjaisia tunnuslukuja laskettaessa myytävänä olevat omaisuuserät ja niihin liittyvät velat on huomioitu kyseisiin eriin sisältyvinä, vaikka ne esitetään taseessa yhdellä rivillä.
Osakekohtaiset tunnusluvut
Oma pääoma / osake (EUR)
=
Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä
kauden lopussa
Osinko / osake (EUR)
=
Kaudelta jaettava osinko
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä
kauden lopussa
Osinko / tulos (%)
=
100 x
Kaudelta jaettava osinko / osake
Osakekohtainen tulos
Efektiivinen osinkotuotto (%)
=
100 x
Osinko / osake
B-sarjan osakkeen kauden päätöskurssi
Hinta / voitto (P/E)
=
B-sarjan osakkeen kauden päätöskurssi
Osakekohtainen tulos
Keskikurssi (EUR)
=
B-sarjan osakkeen euromääräinen
kokonaisvaihto kauden aikana
Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä
kauden aikana
Osakkeiden markkina-arvo kauden lopussa
=
Ulkona olevien B-sarjan osakkeiden määrä
kauden lopussa x B-sarjan osakkeen kauden
päätöskurssi + Ulkona olevien A-sarjan
osakkeiden määrä kauden lopussa x B-
sarjan osakkeen kauden päätöspäivän
keskikurssi
Osakevaihto
=
Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä
kauden aikana
Osakevaihto (%)
=
100 x
Vaihdettujen B-sarjan osakkeiden lukumäärä
kauden aikana
B-sarjan osakkeiden lukumäärän painotettu
keskiarvo kauden aikana
Osa hallituksen toimintakertomusta149
Keskeisimmät euron valuuttakurssit
Päätöskurssit
31.12.2024
31.12.2023
SEK
11,459
11,096
USD
1,039
1,105
Keskikurssit
2024
2023
SEK
11,423
11,456
USD
1,083
1,082
Osa tilinpäätöstä150
EMOYHTIÖN TILINPÄÄTÖS (FAS)
Emoyhtiön tuloslaskelma
EUR
Liite
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liikevaihto
275 538 900,91
278 678 884,98
Hallinnon kulut
3, 4, 5
-289 278 407,16
-304 754 404,15
Liiketoiminnan muut tuotot
19 602 047,75
5 600 187,21
Liiketappio /-voitto
5 862 541,50
-20 475 331,96
Rahoitustuotot ja -kulut
6
635 614 548,82
-31 824 449,16
Tappio / voitto ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja
641 477 090,32
-52 299 781,12
Konserniavustus
12 928 516,74
56 077 035,81
Tuloverot
7
2 383 711,11
4 103 921,08
Tilikauden tappio / voitto
656 789 318,17
7 881 175,77
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (FAS) mukaisesti.
Osa tilinpäätöstä151
Emoyhtiön tase
EUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
8
5 696 710,95
12 448 297,30
Aineelliset hyödykkeet
9
751 154,10
12 332,73
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä
10
634 813 859,29
2 474 608 216,78
Muut osakkeet ja osuudet
10
1 000,00
3 559 320,83
Pysyvät vastaavat yhteensä
641 262 724,34
2 490 628 167,64
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
11, 13
143 346 191,26
51 660 429,64
Lyhytaikaiset saamiset
12, 13
546 146 046,53
820 443 827,54
Rahavarat
486 291 878,15
528 594 492,78
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
1 175 784 115,94
1 400 698 749,96
Vastaavaa yhteensä
1 817 046 840,28
3 891 326 917,60
EUR
Liite
31.12.2024
31.12.2023
VASTATTAVAA
Oma pääoma
Osakepääoma
20 000 000,00
64 304 880,00
Ylikurssirahasto
97 992 301,08
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
51 835 312,50
Edellisten tilikausien voitto
102 930 895,95
432 122 899,43
Tilikauden tappio / voitto
656 789 318,17
7 881 175,77
Oma pääoma yhteensä
14
779 720 214,12
654 136 568,78
Vieras pääoma
Pitkäaikaiset velat
13, 15
150 000 000,00
575 000 000,00
Lyhytaikaiset velat
13, 16
887 326 626,16
2 662 190 348,82
Vieras pääoma yhteensä
1 037 326 626,16
3 237 190 348,82
Vastattavaa yhteensä
1 817 046 840,28
3 891 326 917,60
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (FAS) mukaisesti.
Osittaisjakautumisen vaikutukset esitetty emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedossa 18. Jakautuminen
Osa tilinpäätöstä152
Emoyhtiön rahavirtalaskelma
TEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Liiketappio /-voitto
5 863
-20 475
Oikaisut liiketappioon /-voittoon
-4 804
4 085
Käyttöpääoman muutos:
Korottomien saamisten muutos
-8 995
20 347
Korottomien velkojen muutos
7 515
10 395
Maksetut korot
-72 038
-87 835
Saadut korot
49 061
34 425
Saadut osingot
1 600 238
105 306
Maksetut tuloverot
-3 447
Muut rahoitustuotot ja -kulut
7 269
-6 828
Liiketoiminnan rahavirta
1 580 662
59 420
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin
-2 020
-156
Investoinnit tytäryhtiöosakkeisiin ja muihin sijoituksiin
-62 068
Luovutustulot tytäryhtiöosakkeista ja muista sijoituksista
122 240
Muut sijoitukset
20 000
Investointien rahavirta
140 220
-62 224
Saadut ja maksetut konserniavustukset
56 077
Omien osakkeiden hankinta
-27 978
-17 505
Lainasaamisten lisäykset ja vähennykset, netto
-120 154
-81 100
Lyhytaikaisten lainojen nostot ja takaisinmaksut, netto
-1 297 991
423 204
Pitkäaikaisten lainojen nostot
0
50 000
Pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksut
-100 000
-38 150
Maksetut osingot
-138 202
-86 948
Rahoituksen rahavirta
-1 628 248
249 501
Rahavarojen muutos
92 634
246 698
Osittaisjakautumisen vaikutus rahavaroihin
-134 936
Rahavarat 1.1.
528 594
281 896
Rahavarat 31.12.
486 292
528 594
Emoyhtiön tilinpäätös on laadittu suomalaisen tilinpäätöskäytännön (FAS) mukaisesti.
Osa tilinpäätöstä153
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
Osa tilinpäätöstä154
1. Emoyhtiön tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
Cargotec Oyj:n (1927402-8) tilinpäätös on laadittu Suomen kirjanpitolainsäädännön periaatteiden
mukaisesti.
Jakautuminen
Cargotecin varsinainen yhtiökokous hyväksyi 30.5.2024 Kalmar-liiketoiminta-alueen eriyttämisen
omaksi pörssiyhtiöksi (Jakautuminen). Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisen täytäntöönpano ja
uuden Kalmar Oyj:n perustaminen rekisteröitiin kaupparekisteriin 30.6.2024. Kaupankäynti
Kalmarin B-sarjan osakkeilla alkoi Nasdaq Helsingissä 1. heinäkuuta 2024.
Jakautumisessa kaikki Cargotecin Oyj:n varat, velat ja vastuut, jotka liittyivät Kalmar-liiketoiminta-
alueeseen tai pääasiallisesti palvelivat Cargotecin Kalmar-liiketoiminta-aluetta, siirtyivät
Jakautumisessa perustettuun uuteen yhtiöön nimeltään Kalmar Oyj.
Jakautuminen toteutettiin osakeyhtiölain (624/2006, muutoksineen) mukaisena
osittaisjakautumisena. Lisätietoa esitetään konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7.5 Jakautuminen
ja emoyhtiön liitetiedossa 18. Jakautuminen.
Ulkomaanrahan määräiset tapahtumat
Ulkomaanrahan määräiset liiketapahtumat kirjataan tapahtumapäivän kurssiin. Tilikauden
päättyessä avoimina olevat ulkomaanrahan määräiset saamiset ja velat arvostetaan
tilinpäätöspäivän kurssiin. Varsinaiseen liiketoimintaan liittyvät kurssivoitot ja -tappiot käsitellään
myynnin tai ostojen oikaisuerinä. Rahoituksen kurssivoitot ja -tappiot kirjataan rahoituksen
tuottoihin ja kuluihin.
Tuloutusperiaate
Liikevaihto koostuu pääasiassa konsernin sisäisistä palveluveloituksista. Palveluiden myynti
tuloutetaan, kun palvelu on suoritettu.
Tuloverot
Laskennallinen verovelka ja -saaminen on laskettu verotuksen ja tilinpäätöksen välisille väliaikaisille
eroille käyttäen tilinpäätöshetkellä vahvistettua seuraavien vuosien verokantaa. Taseeseen sisältyy
laskennallinen verovelka kokonaisuudessaan ja laskennallinen verosaaminen arvioidun
todennäköisen saamisen suuruisena.
Tuloveroihin sisältyy kauden verotettavasta tuloksesta Suomen verosäännösten perusteella
laskettu vero.
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet ja poistot
Aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden arvot perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin
vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalennuksilla. Suunnitelman mukaiset
poistot perustuvat tasapoistomenetelmään jaksotettuna hyödykkeen arvioidulle taloudelliselle
käyttöajalle. Odotettuihin taloudellisiin käyttöaikoihin perustuvat poistoajat ovat seuraavat:
Aineettomat oikeudet 3–10 vuotta
Muut pitkävaikutteiset menot 5–10 vuotta 
Koneet ja kalusto 3–5 vuotta
Sijoitukset
Osuudet saman konsernin yrityksissä ja yhteisyrityksissä on arvostettu hankintamenoon
arvonalentumisilla oikaistuna. Muut sijoitukset, joiden käypää arvoa ei pystytä luotettavasti
määrittämään, koska julkisia markkinoita tai luotettavia arvostusmenetelmiä ei ole, kirjataan myös
pääasiallisesti hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla.
Lainasaamiset
Lainasaamiset sisältävät pääosin lainoja saman konsernin yrityksille. Lainasaamiset kirjataan alun
perin käypään arvoon, ja myöhemmin lainasaamiset arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon
arvonalentumisilla vähennettynä efektiivisen koron menetelmän mukaisesti. Korkotuotot
lainasaamisista kirjataan rahoitustuottoihin efektiiviseen korkoon perustuen.
Rahavarat
Rahavarat koostuvat käteisvaroista, lyhytaikaisista pankkitalletuksista sekä muista lyhytaikaisista
likvideistä sijoituksista, joiden maturiteetti on korkeintaan kolme kuukautta.
Osa tilinpäätöstä155
Rahoituslainat
Rahoituslainat kirjataan alun perin velaksi taseelle määrään, joka on saatu liikkeelle laskettaessa.
Transaktiokulut ja lainan korot kirjataan tuloslaskelmassa rahoituskuluihin efektiivisen koron
mukaisesti.
Johdannaisinstrumentit
Sopimuksentekohetkellä johdannaisinstrumentit kirjataan taseeseen hankintamenoon, joka vastaa
niiden käypää arvoa. Tilinpäätöksessä johdannaisinstrumentit arvostetaan Suomen
kirjanpitolainsäädännön sallimalla tavalla IFRS-periaatteiden mukaisesti määritettyyn käypään
arvoon, ja arvon muutokset kirjataan tuloslaskelmaan paitsi jos sovelletaan suojauslaskentaa.
Valuuttatermiinit ja koron- ja valuutanvaihtosopimukset arvostetaan käypään arvoon käyttäen
yleisesti tunnettuja arvostusmenetelmiä. Arvostukset perustuvat koroille ja valuutoille saatavissa
oleviin markkinahintatietoihin. Johdannaisinstrumentit, joiden maturiteetti tilinpäätöshetkellä on yli
12 kuukautta, kirjataan taseen pitkäaikaisiin varoihin ja velkoihin, ja muut johdannaisinstrumentit
kirjataan taseen lyhytaikaisiin varoihin ja velkoihin.
Emoyhtiössä suojauslaskentaa sovelletaan ainoastaan valuuttamääräisten lainojen rahavirtojen
suojauksiin, joissa suojaavana instrumenttina käytetään koronvaihtosopimusta. Emoyhtiö
dokumentoi suojauslaskentaa aloittaessaan suojattavan kohteen ja suojausinstrumentin välisen
suhteen sekä emoyhtiön riskienhallintatavoitteet ja suojausstrategian. Emoyhtiö dokumentoi ja
arvioi, suojausta aloittaessaan ja vähintään jokaisen vuositilinpäätöksen ja välitilinpäätöksen
yhteydessä, suojaussuhteiden tehokkuuden mittaamalla suojausinstrumentin kykyä kumota
suojauskohteen käyvän arvon tai rahavirtojen arvon muutokset suojatun riskin osalta.
Suojauslaskennan kriteerit täyttävien rahavirtojen suojausinstrumenttien tehokkaan osuuden
käyvän arvon muutokset kirjataan oman pääoman käyvän arvon rahastoon. Tehoton osa kirjataan
välittömästi tulosvaikutteisesti. Oman pääoman käyvän arvon rahastoon kirjattu johdannaisten
kumulatiivinen voitto tai tappio kirjataan tuloslaskelmaan suojatun erän oikaisuna samalla kaudella
kuin suojattu erä kirjataan tuloslaskelmaan. Mikäli ennakoidun liiketoimen ei enää odoteta
toteutuvan, siirretään kyseisen suojausinstrumentin kumulatiivinen käyvän arvon muutos
välittömästi tuloslaskelman muihin liiketoiminnan tuottoihin tai kuluihin. Kun suojausinstrumentti
erääntyy, myydään, sopimus puretaan tai toteutetaan tai suojaussuhde keskeytetään, aiemmin
omaan pääomaan kirjattu arvonmuutosten kertymä jää omaan pääomaan ja tuloutetaan vasta,
kun ennakoitu liiketoimi toteutuu.
Suojauslaskennan ulkopuolella olevien suojausinstrumenttien käyvän arvon muutokset kirjataan
suoraan tuloslaskelmaan, suojatun kohteen mukaisesti joko liiketoiminnan muihin tuottoihin ja
kuluihin tai rahoituskuluihin ja -tuottoihin. Valuuttatermiinien korkopisteiden muutoksista johtuva
käyvän arvon muutos kirjataan aina suoraan rahoituskuluihin ja -tuottoihin.
Oma pääoma
Oma pääoma koostuu osakepääomasta, käyvän arvon rahastosta sekä edellisten tilikausien
voitosta, josta on vähennetty maksetut osingot sekä yhtiökokouksen päättämät lahjoitukset.
Käyvän arvon rahasto sisältää kumulatiivisen spot-kurssimuutoksen osuuden rahavirtojen
suojauksena käytettävien johdannaisinstrumenttien käyvän arvon muutoksesta. Tilikauden voitto/
tappio kirjataan edellisten tilikausien voitto/tappio -tilille.
Ennen 30.6.2024 tapahtunutta osittaisjakautumista, omaan pääomaan sisältyi myös
ylikurssirahasto ja sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto. Ylikurssirahasto 30.6.2024 asti,
muodostui vanhan osakeyhtiölain (29.9.1978/734) aikana, jolloin rahastoon oli kirjattu osakkeiden
merkintähinnan kirjanpidollisen vasta-arvon ylittävä osa. Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto
sisälsi yhtiön hallussa olleilla omilla osakkeilla tehdyt transaktiot sekä optio-ohjelmien perusteella
tehdyt osakemerkinnät. Osittaisjakautumisen jälkeen omilla osakkeilla tehtävät transaktiot on
sisällytetty edellisten tilikausien voittoon.
Varsinainen yhtiökokous päätti 30.5.2024 Cargotec Oyj:n osittaisjakautumisesta yhtiön hallituksen
hyväksymän ja 1.2.2024 allekirjoittaman jakautumissuunnitelman mukaisesti.
Jakautumissuunnitelman mukaan jakautumisen yhteydessä Cargotecin osakepääoma alennettiin
64 304 880 eurosta 20 000 000 euroon ja ylikurssirahasto purettiin. Määrä, jolla Cargotecin
osakepääomaa alennettiin ja ylikurssirahastoa purettiin käytettiin varojen siirtämiseksi Kalmarille.
Tämän lisäksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto purettiin ja varat siirrettiin Kalmarille.
Pakolliset varaukset
Pakolliset varaukset ovat vastaisia menoja, joiden suorittamiseen emoyhtiö on sitoutunut ja joista
ei todennäköisesti kerry niitä vastaavaa tuloa, tai vastaisia menetyksiä, joiden toteutumista on
pidettävä ilmeisenä.
Osa tilinpäätöstä156
2. Rahoitusriskien hallinta
Emoyhtiö hallinnoi konsernin rahoitusriskejä, ja sitä koskee sama rahoituspolitiikka ja ohjeisto kuin
konsernia.
Valuuttariskit
Emoyhtiön rahoitusyksikkö toimii sisäisenä pankkina konsernin tytäryhtiöille. Emoyhtiön
valuuttapositio muodostuu pääasiassa tytäryhtiöille annetusta valuuttamääräisestä rahoituksesta
sekä emoyhtiön ottamista valuuttamääräisistä lainoista. Lisäksi valuuttapositio koostuu
tytäryhtiöiden kanssa solmituista sisäisistä termiinisopimuksista ja ulkoisista termiinisopimuksista.
Kurssierot näistä sopimuksista kirjataan emoyhtiössä tulosvaikutteisesti rahoituserien
kurssieroihin. Emoyhtiö myös laskuttaa tytäryhtiöitä tuottamistaan konsernipalveluista. Kurssierot
näistä laskuista ja niitä suojaavista johdannaisista kirjataan emoyhtiön liikevoittoon.
Emoyhtiön avoin positio 31.12.2024 oli absoluuttisina arvoina 11,9 (31.12.2023: 11,4) miljoonaa
euroa.
Korkoriski
Emoyhtiön korkoriski syntyy ulkoisista ja sisäisistä lainoista sekä talletuksista. Sisäisen rahoituksen
hinta määräytyy siirtohinnoittelusääntöjen perusteella, ja sisäiset korkokulut ja -tuotot eliminoituvat
konsernitasolla. Tästä johtuen emoyhtiötasolla ei erikseen seurata korkoriskiä, ja
konsernitilinpäätöksessä esitetyt tiedot korkoriskistä ja sen hallinnasta ovat yhtenevät emoyhtiön
kanssa.
Maksuvalmius- ja lainojen jälleenrahoitusriski
Valtaosa konsernin johdannaisista, lainoista ja käteisvaroista on emoyhtiön hallussa.
Emoyhtiötasolla ei erikseen seurata rahoitusvelkojen maturiteettijakaumaa, koska
konsernitilinpäätöksessä esitetyt tiedot antavat oikean kuvan maksuvalmiusriskistä. Valtaosa
lainoista, rahavaroista ja johdannaisista on emoyhtiön nimissä, ja ainoastaan ostovelat ja
myyntisaamiset poikkeavat huomattavasti konsernin luvuista.
Luotto- ja vastapuoliriski
Emoyhtiön myyntisaamiset ja lainasaamiset ovat pääasiassa muilta konserniyhtiöiltä eikä niiden
katsota aiheuttavan vastapuoliriskiä.
Emoyhtiöllä ei ollut ulkopuolisia lainasaamisia vuoden 2024 tai 2023 lopussa. Rahavarat olivat
486,3 (31.12.2023: 528,6) miljoonaa euroa. Emoyhtiön rahavarat on sijoitettu rahoituskomitean
hyväksymiin hyvän luottoluokituksen omaaviin pankkeihin. Johdannaissopimusten luottoriskistä
on kerrottu konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 8.1 Rahoitusriskien hallinta.
Rahoitushallinnon toiminnallinen riski
Rahoitusyksikkö toimii emoyhtiössä, joten sitä koskevat samat riskienhallinnan tavoitteet kuin
konsernia.
3. Henkilöstökulut
TEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Palkat ja palkkiot
40 316
29 823
Eläkekulut
3 027
2 510
Muut henkilösivukulut
252
1 382
Yhteensä
43 595
33 716
Henkilökunnan eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkeyhtiössä.
Henkilökunnan lukumäärä keskimäärin
TEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Toimihenkilöt
134
132
Johdon työsuhde-etuudet
Hallituksen jäsenille tilikauden aikana hallitustyöskentelystä maksetut palkkiot sekä heille
myönnetyt luontoisedut olivat yhteensä 959 769 (2023: 682 070) euroa.
Cargotecin nykyiselle toimitusjohtajalle vuonna 2024 maksetut palkat ja palkkiot sisältäen
peruspalkan ja luontoisedut olivat yhteensä 1 424 749 (519 930) euroa. Toimitusjohtajalla on
oikeus suomalaisen lakisääteisen työntekijän eläkelain mukaiseen eläkkeeseen, josta kirjattu
eläkekulu oli vuonna 2024 222 688 (85 476) euroa.
Cargotecin edelliselle toimitusjohtajalle vuonna 2023 maksetut palkat ja palkkiot sisältäen
peruspalkan, luontoisetujen ja tulospalkkion sekä pitkäaikaisten kannustinohjelmien veronalaiset
ansiotulot olivat yhteensä 3 672 193 euroa. Toimitusjohtajalla oli oikeus suomalaisen lakisääteisen
työntekijän eläkelain mukaiseen eläkkeeseen, josta kirjattu eläkekulu oli vuonna 2023 103 622
euroa. Vuoden 2024 aikana edelliselle toimitusjohtajalle maksettiin Cargotecin toimitusjohtajan
rooliin liittyen palkkoja ja palkkioita yhteensä 2 456 916 euroa.
Osa tilinpäätöstä157
Ylimmän johdon työsuhde-etuuksista on lisätietoa konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 3.3 Johdon
palkitseminen.
4. Poistot ja arvonalentumiset
TEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Suunnitelman mukaiset poistot
Aineettomat oikeudet
2 858
4 060
Muut pitkävaikutteiset menot
5
32
Koneet ja kalusto
14
9
Yhteensä
2 877
4 101
5. Tilintarkastajan palkkiot
TEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Tilintarkastus
1 168
861
Muut palvelut
1 447
595
Yhteensä
2 615
1 456
6. Rahoitustuotot ja -kulut
TEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Korkotuotot
Saman konsernin yrityksiltä
31 875
24 503
Muilta
16 498
8 769
Yhteensä
48 373
33 272
Muut rahoitustuotot
Saman konsernin yrityksiltä
474 997
17 949
Saadut osingot saman konsernin yrityksiltä
1 981 635
105 306
Yhteensä
2 456 632
123 255
Korkokulut
Saman konsernin yrityksille
-54 092
-71 474
Muille
-14 168
-17 410
Yhteensä
-68 260
-88 884
Muut rahoituskulut
Saman konsernin yrityksille
274
Muille
-12 154
-14 796
Valuuttakurssierot
-94
460
Yhteensä
-12 248
-14 062
Arvonpalautukset ja -alentumiset
Arvonalentumiset tytäryhtiöosakkeista
-1 788 882
-85 406
Yhteensä
-1 788 882
-85 406
Rahoitustuotot ja -kulut, yhteensä 
635 615
-31 824
7. Tuloverot
TEUR
1.1.-31.12.2024
1.1.-31.12.2023
Kauden verot
999
-1 870
Laskennallisen verosaamisen muutos
-3 383
5 973
Yhteensä
-2 384
4 104
Osa tilinpäätöstä158
8. Aineettomat hyödykkeet
TEUR
Aineettomat
oikeudet
Muut
pitkävaikutteiset
menot
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
71 722
12 528
84 250
Lisäykset
352
174
526
Jakautuminen
-12 346
-174
-12 520
Vähennykset
-32
-260
-292
Hankintameno 31.12.2024
59 696
12 268
71 964
Kertyneet poistot 1.1.2024
-59 308
-12 494
-71 802
Jakautuminen
8 160
8 160
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
6
231
237
Tilikauden poisto
-2 858
-5
-2 863
Kertyneet poistot 31.12.2024
-54 000
-12 268
-66 268
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
5 697
0
5 697
Hankintameno 1.1.2023
71 206
12 889
84 095
Lisäykset
156
156
Siirrot erien välillä
360
-360
Hankintameno 31.12.2023
71 722
12 528
84 250
Kertyneet poistot 1.1.2023
-55 247
-12 462
-67 710
Tilikauden poisto
-4 060
-32
-4 092
Kertyneet poistot 31.12.2023
-59 308
-12 494
-71 802
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
12 415
34
12 448
9. Aineelliset hyödykkeet
TEUR
Koneet
ja kalusto
Muut
aineelliset
hyödykkeet
Yhteensä
Hankintameno 1.1.2024
1 313
97
1 410
Lisäykset
706
788
1 494
Jakautuminen
-741
-741
Vähennykset
-141
-141
Hankintameno 31.12.2024
1 878
144
2 022
Kertyneet poistot 1.1.2024
-1 301
-97
-1 398
Vähennysten ja siirtojen kertyneet poistot
141
141
Tilikauden poisto
-14
-14
Kertyneet poistot 31.12.2024
-1 174
-97
-1 271
Kirjanpitoarvo 31.12.2024
704
47
751
Hankintameno 1.1.2023
1 313
97
1 410
Hankintameno 31.12.2023
1 313
97
1 410
Kertyneet poistot 1.1.2023
-1 293
-97
-1 390
Tilikauden poisto
-9
-9
Kertyneet poistot 31.12.2023
-1 301
-97
-1 398
Kirjanpitoarvo 31.12.2023
12
0
12
10. Sijoitukset
TEUR
2024
2023
Osuudet saman konsernin yrityksissä
Hankintameno 1.1.
3 933 460
3 871 393
Kertyneet arvonalentumiset 1.1
-1 458 852
-1 373 445
Lisäykset
996 772
62 068
Jakautuminen
-1 047 685
Arvonalentumiset
-1 788 882
-85 406
Kirjanpitoarvo 31.12.
634 814
2 474 609
Osa tilinpäätöstä159
TEUR
2024
2023
Muut osakkeet ja osuudet
Hankintameno 1.1.
3 559
3 559
Vähennykset
-3 558
Kirjanpitoarvo 31.12.
1
3 559
Konserniyritysten nimet, kotipaikat ja emoyhtiön omistusosuus on eritelty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 7.3
Konserniyhtiöt.
11. Pitkäaikaiset saamiset
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Lainasaamiset saman konsernin yrityksiltä
130 293
35 000
Laskennallinen verosaaminen
12 682
15 190
Siirtosaamiset
371
1 471
Yhteensä
143 346
51 660
12. Lyhytaikaiset saamiset
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Saamiset saman konsernin yrityksiltä
Lainasaamiset
458 686
644 722
Myyntisaamiset
5 430
16 076
Johdannaisvarat
34 766
32 479
Siirtosaamiset
16 659
59 162
Yhteensä
515 541
752 439
Saamiset muilta
Myyntisaamiset
1 842
143
Johdannaisvarat
16 822
53 964
Siirtosaamiset
11 941
13 899
Yhteensä
30 605
68 005
Lyhytaikaiset saamiset yhteensä
546 146
820 444
Siirtosaamiset
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Konserniavustus
12 928
56 077
Korkotuotot
822
409
Jaksotukset
9 211
2 676
ALV-saaminen
2 204
4 456
Muut saamiset
3 435
9 442
Yhteensä
28 600
73 060
13. Johdannaissopimukset
Johdannaissopimusten käyvät arvot
31.12.2024
TEUR
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto käypä arvo
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit
34 766
26 047
8 719
Muut valuuttatermiinit
16 822
19 328
-2 506
Yhteensä
51 588
45 375
6 213
31.12.2023
TEUR
Positiivinen
käypä arvo
Negatiivinen
käypä arvo
Netto käypä arvo
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit
32 479
35 541
-3 062
Muut valuuttatermiinit
53 964
25 955
28 009
Yhteensä
86 443
61 496
24 946
Johdannaissopimusten nimellisarvot
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Konsernin sisäiset valuuttatermiinit
1 751 175
2 373 143
Muut valuuttatermiinit
3 538 858
4 014 764
Yhteensä
5 290 033
6 387 907
Johdannaisten käyvät arvot on kirjattu taseeseen bruttona, sillä konsernin johdannaissopimuksiin
liittyvät eri netottamissopimukset antavat ehdottoman oikeuden netotukseen luottoriskin
realisoituessa, mutta eivät normaalitilanteessa. Yhtiö ei ole antanut tai saanut vakuuksia
johdannaisvastapuolilta.  
Osa tilinpäätöstä160
14. Oma pääoma
TEUR
2024
2023
Sidottu oma pääoma
Osakepääoma 1.1.
64 305
64 305
Jakautuminen
-44 305
Osakepääoma 31.12.
20 000
64 305
Ylikurssirahasto 1.1.
97 992
97 992
Jakautuminen
-97 992
Ylikurssirahasto 31.12.
0
97 992
Sidottu oma pääoma yhteensä
20 000
162 297
Vapaa oma pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1.
51 835
69 340
Omien osakkeiden hankinta
-9 269
-17 505
Jakautuminen
-42 566
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12.
0
51 835
Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1.
440 004
519 071
Maksetut osingot
-138 202
-86 948
Omien osakkeiden hankinta
-18 709
Jakautuminen
-180 163
Voitto edellisiltä tilikausilta 31.12.
102 931
432 123
Tilikauden tappio / voitto
656 789
7 881
Vapaa oma pääoma yhteensä
759 720
491 839
Oma pääoma yhteensä
779 720
654 137
Jakokelpoiset varat
759 720
491 839
15. Pitkäaikaiset velat
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Joukkovelkakirjalainat
150 000
250 000
Schuldschein lainat
25 000
Lainat rahoituslaitoksilta
300 000
Yhteensä
150 000
575 000
Joukkovelkakirjalainat ja muut kiinteäkorkoiset lainat
Kirjanpitoarvo, TEUR
Laina-aika
Korko
Kuponkikorko, %
Nimellisarvo
31.12.2024
31.12.2023
2017−2024
Kiinteä
2.38
100 000
TEUR
0
100 000
2018−2025
Kiinteä
*
25 000
TEUR
25 000
25 000
2019−2025
Kiinteä
1.25
100 000
TEUR
100 000
100 000
2019−2026
Kiinteä
1.63
150 000
TEUR
150 000
150 000
* Korkoehdot ovat sopimusosapuolten välisiä
Osa tilinpäätöstä161
16. Lyhytaikaiset velat
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Velat saman konsernin yrityksille
Lainat saman konsernin yrityksiltä
659 817
2 421 089
Ostovelat
6 821
14 941
Johdannaisvelat
26 047
35 541
Siirtovelat
4 125
12 281
Yhteensä
696 810
2 483 854
Velat ulkopuolisille
Joukkovelkakirjalainat
100 000
100 000
Schuldschein lainat
25 000
Käytetyt pankkitililimiitit
9
3
Ostovelat
9 945
16 851
Johdannaisvelat
19 328
25 955
Siirtovelat
36 234
35 528
Yhteensä
190 516
178 337
Lyhytaikaiset velat yhteensä
887 326
2 662 190
Siirtovelat
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Palkka- ja sosiaalikulujaksotukset
7 720
10 962
Korkojaksotukset
1 896
5 673
Muut siirtovelat
30 743
31 174
Yhteensä
40 359
47 809
17. Vastuut
TEUR
31.12.2024
31.12.2023
Takaukset
Saman konsernin yritysten puolesta
266 575
404 342
Leasingvastuut
Seuraavalla tilikaudella maksettavat
933
1 366
Myöhemmin maksettavat
3 925
301
Yhteensä
271 433
406 009
18. Jakautuminen
Cargotec Oyj:n osittaisjakautuminen toteutui 30.6.2024. Jakautumisessa kaikki Cargotecin varat,
velat ja vastuut, jotka liittyivät Kalmar-liiketoiminta-alueeseen tai pääasiallisesti palvelivat
Cargotecin Kalmar-liiketoiminta-aluetta, siirtyivät Jakautumisessa perustettuun uuteen yhtiöön
nimeltään Kalmar Oyj. Osittaisjakautumisen toimeenpanopäivään saakka Kalmar Oyj:lle siirtyneet
Kalmar-liiketoiminta-alueeseen kuuluvat tapahtumat sisältyvät Cargotec Oyj:n tuloslaskelmaan.
Kalmar Oyj:lle 30.6.2024 siirtyneet varat ja velat on esitetty seuraavassa taulukossa:
TEUR
30.6.2024
VASTAAVAA
Pysyvät vastaavat
Aineettomat hyödykkeet
4 360
Aineelliset hyödykkeet
741
Osuudet saman konsernin yrityksissä
1 047 685
Pysyvät vastaavat yhteensä
1 052 786
Vaihtuvat vastaavat
Pitkäaikaiset saamiset
5 891
Lyhytaikaiset saamiset
88 764
Rahavarat
134 936
Vaihtuvat vastaavat yhteensä
229 590
Vastaavaa yhteensä
1 282 377
TEUR
30.6.2024
VASTATTAVAA
Oma pääoma yhteensä
365 026
Vieras pääoma
Pitkäaikaiset velat
300 000
Lyhytaikaiset velat
617 351
Vieras pääoma yhteensä
917 351
Vastattavaa yhteensä
1 282 377
Osa hallituksen toimintakertomusta162
OSAKKEET JA OSAKKEENOMISTAJAT
Cargotec Oyj:n B-sarjan osake on noteerattu Nasdaq Helsingin Large Cap -listalla 1.6.2005
lähtien. Osakkeen kaupankäyntitunnus on CGCBV. Osakkeet ovat rekisterissä Euroclear Finland
Oy:n ylläpitämässä arvo- osuusjärjestelmässä, ja Euroclear Finland Oy ylläpitää Cargotec Oyj:n
virallista omistajaluetteloa.
Osakekohtaiset tunnusluvut 2020-2024, EUR
2024
2023
2022
2021
2020
Laimentamaton osakekohtainen tulos*
2,40
2,35
0,37
3,82
0,13
Oma pääoma/osake
16,04
27,25
23,69
23,95
20,14
Osinko/osake, B-sarjan osake**
2,77
2,15
1,35
1,08
1,08
Osinko/osake, A-sarjan osake**
2,75
2,14
1,34
1,07
1,07
Efektiivinen osinkotuotto, B-sarjan osake, %**
5,4 %
4,1 %
3,3 %
2,5 %
3,2 %
Hinta/voitto (P/E), B-sarjan osake
21,3
22,4
111,5
11,5
267,8
Osakkeen kurssikehitys, B-sarjan osake
Keskikurssi
57,39
45,68
34,82
44,70
24,77
Kauden ylin kurssi
82,90
55,15
48,46
52,80
37,14
Kauden alin kurssi
41,26
35,28
24,90
33,60
15,15
Kauden päätöskurssi
51,08
52,70
41,32
43,84
33,82
*Vuosien 2023-2024 luvut ovat Jatkuvista toiminnoista ja 2020-2022 koko Cargotecin.
**Hallituksen ehdotus vuodelle 2024 sisältäen lisäosingon, joka jaetaan mikäli MacGregor-liiketoiminnan myynti saadaan
päätökseen.
Osa hallituksen toimintakertomusta163
Osakkeet ja osakepääoma
Cargotecilla on kaksi osakesarjaa, noteeratut B-sarjan osakkeet ja noteeraamattomat A-sarjan
osakkeet. Yhtiökokouksessa jokaisella A-sarjan osakkeella on yksi ääni ja kymmenellä B-sarjan
osakkeella yksi ääni kuitenkin niin, että jokaisella osakkeenomistajalla on vähintään yksi ääni.
Kaikkien osakkeiden tuottama yhteenlaskettu äänimäärä oli vuoden 2024 lopussa 15 040 456.
Maksettu ja kaupparekisteriin merkitty osakepääoma 31.12.2024 oli 20 000 000 euroa. 
Cargotecin 30.5.2024 pidetty varsinainen yhtiökokous päätti Cargotecin osakepääoman
alentamisesta 64 304 880 eurosta 20 000 000 euroon ja Cargotecin ylikurssirahaston
purkamisesta osana jakautumispäätöstä. Jakautumisen täytäntöönpano oli 30.6.2024.
Jakautumisella ei ollut vaikutusta Cargotecin osakkeiden määrään. B-sarjan osakkeiden määrä oli
55 182 079 kappaletta ja A-sarjan osakkeiden määrä 9 526 089 kappaletta vuoden 2024
lopussa.
Osingonjako
B-sarjan osakkeet oikeuttavat korkeampaan osinkoon kuin A-sarjan osakkeet. Eri osakesarjoille
jaettavan osingon välisen eron tulee olla vähintään yksi (1) sentti ja enintään kaksi ja puoli (2,5)
senttiä.
Osinkoehdotus
Hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että käytettävissä olevista voittovaroista jaetaan tilikaudelta
2024 osinkoa 1,19 euroa kutakin A-sarjan osaketta ja 1,20 euroa kutakin ulkona olevaa B-sarjan
osaketta kohden.
Lisäksi hallitus ehdottaa yhtiökokoukselle, että hallitus valtuutetaan päättämään voitonjaosta
maksettavasta lisäosingosta, joka olisi 1,56 euroa kutakin A-sarjan osaketta ja 1,57 euroa kutakin
B-sarjan osaketta kohden. Lisäosingon maksaminen on ehdollinen sille, että MacGregor -
liiketoiminnan myynti saatetaan päätökseen, kuten yhtiö tiedotti 14.11.2024. Hallitus aikoo
päättää lisäosingosta kokouksessaan 29.9.2025.
Omat osakkeet ja osakeanti
Ensimmäisellä vuosineljänneksellä Cargotec Oyj:n hallitus päätti suunnatusta maksuttomasta
osakeannista Cargotecin osakepohjaisten kannustinohjelmien palkkioiden maksamista varten.
Osakeannissa luovutettiin 28.3.2024 vastikkeetta osakepohjaisten kannustinohjelmien ehtojen
mukaisesti 172 993 yhtiön hallussa olevaa omaa B-sarjan osaketta ohjelmiin kuuluville
avainhenkilöille.
Osakepalkkiot koskevat ansaintajaksoja 2021–2023, 2022–2024 ja 2023–2025 Cargotecin
osakepohjaisessa kannustinohjelmassa, rajoitettujen osakkeiden ohjelmia 2022–2024 ja 2023–
2025 sekä sitouttavaa osakepalkkio-ohjelmaa 2022–2024. Ohjelmien perustamisesta ja niiden
keskeisistä ehdoista on kerrottu 4.2.2021, 13.5.2022 ja 2.2.2023 julkaistuissa pörssitiedotteissa.
Osakkeiden luovuttaminen perustui varsinaisen yhtiökokouksen 23.3.2023 hallitukselle antamaan
valtuutukseen, jonka perusteella hallitus voi päättää enintään 952 000 A-sarjan osakkeen ja 5 448
000 B-sarjan osakkeen luovuttamisesta.
Cargotec osti yhteensä 150 000 omaa B-sarjan osakettaan 61,6730 euron keskihintaan 9–
29.2.2024 välisenä aikana ja yhteensä 400 000 omaa B-sarjan osakettaan 46,6784 euron
keskihintaan 9.8.–27.9.2024 välisenä aikana. Osakkeiden takaisinostot perustuivat 23.3.2023 ja
30.5.2024 järjestettyjen varsinaisten yhtiökokousten yhtiön hallitukselle antamille valtuutuksille, ja
osakkeet on tarkoitus käyttää yhtiön osakepalkkio-ohjelmien palkkioiden maksuun.
Vuoden 2024 lopussa Cargotecin hallussa oli 784 050 omaa B-sarjan osaketta, mikä vastaa 1,21
prosenttia osakkeiden yhteismäärästä ja 0,52 prosenttia osakkeiden yhteisäänimäärästä. Ulkona
olevien B-sarjan osakkeiden lukumäärä oli 54 398 029.
Osa hallituksen toimintakertomusta164
Osakkeen arvon kehitys ja kaupankäynti
Cargotecin B-sarjan osakkeen arvo laski vuoden 2024 aikana 3 prosenttia eli 52,70 eurosta 51,08
euroon. Samaan aikaan OMX Helsinki Benchmark Cap -indeksi laski 3 prosenttia. Jakautumisen
täytäntöönpanon yhteydessä 30.6.2024 Cargotecin osakkeenomistajat saivat
jakautumisvastikkeena yhden (1) Kalmarin vastaavan osakelajin (eli joko A-sarjan tai B-sarjan)
uuden osakkeen jokaista omistamaansa Cargotecin A-sarjan ja jokaista B-sarjan osaketta
kohden. Tällä oli negatiivinen vaikutus Cargotecin osakkeen kaupankäyntihintaan 1.7.2024.
B-sarjan osakkeiden markkina-arvo vuoden 2024 lopussa ilman yhtiön hallussa olevia omia
osakkeita oli 2 779 (2023: 2 887) miljoonaa euroa. Kaikkien osakkeiden markkina-arvo, jossa
pörssissä noteeraamattomat A-sarjan osakkeet on arvostettu B-sarjan osakkeen katsauskauden
viimeisen kaupankäyntipäivän keskikurssiin, oli katsauskauden lopussa ilman yhtiön hallussa
olevia omia osakkeita 3 266 (3 389) miljoonaa euroa.
Markkina-arvo, B-sarjan osakkeet, MEUR
26938034890531
Markkina-arvo, B-sarjan osakkeet
B-sarjan osakkeen päätöskurssi vuoden 2024 viimeisenä kaupankäyntipäivänä oli 51,08 (52,70)
euroa ja vuoden 2024 vaihdolla painotettu keskikurssi 57,39 (45,68) euroa Nasdaq Helsingissä.
Katsauskauden ylin kurssi oli 82,90 (55,15) euroa ja alin 41,26 (35,28) euroa. B-sarjan osakkeita
vaihdettiin katsauskauden aikana Nasdaq Helsingissä 22 (22) miljoonaa kappaletta, mikä vastasi
1 289 (1 020) miljoonan euron vaihtoa. Osakkeiden keskimääräinen päivävaihto oli 89 499 (88
969) kappaletta eli 5 (4) miljoonaa euroa. B-sarjan osakkeista käytiin kauppaa myös useilla
vaihtoehtoisilla markkinapaikoilla.
B-sarjan osakkeen ajantasaiset pörssikurssitiedot ovat luettavissa Cargotecin verkkosivuilla
www.cargotec.fi/sijoittajat.
Osakekurssi, EUR
Kuukausivaihto, miljoonaa kpl
26938034891529
Osa hallituksen toimintakertomusta165
Osakkeenomistajat
Cargotecilla oli vuoden 2024 lopussa 34 722 (38 363) rekisteröitynyttä osakkeenomistajaa. Suurin
yksittäinen osakkeenomistaja oli Wipunen varainhallinta oy. Ilkka Herlin oli suurin omistaja, kun
omistukseen lasketaan sekä henkilökohtainen että määräysvaltayhtiöiden omistus.
Hallintarekisteröityjen osakkeiden lukumäärä oli 19 833 458 (18 463 626) ja osuus kaikista
osakkeista 30,65 (28,53) prosenttia, mikä vastasi 13,19 (12,28) prosenttia kaikkien osakkeiden
äänimäärästä.
Kuukausittain päivitettävä lista suurimmista osakkeenomistajista on nähtävillä Cargotecin
verkkosivuilla www.cargotec.fi/sijoittajat.
Osakkeenomistaja
A-sarjan osakkeet
B-sarjan osakkeet
Osakkeet yht.
Osakkeet yht., %
Äänet yht.
Äänet yht., %
1
Wipunen varainhallinta oy
2 940 067
6 200 000
9 140 067
14,13
3 560 067
23,67
2
Mariatorp Oy
2 940 067
5 000 000
7 940 067
12,27
3 440 067
22,87
3
Pivosto Oy
2 940 067
4 000 000
6 940 067
10,73
3 340 067
22,21
4
Koneen Säätiö Sr
705 888
1 232 454
1 938 342
3,00
829 133
5,51
5
Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen
1 530 000
1 530 000
2,36
153 000
1,02
6
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma
1 074 341
1 074 341
1,66
107 434
0,71
7
Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elo
829 000
829 000
1,28
82 900
0,55
8
Cargotec Oyj
784 050
784 050
1,21
78 405
0,52
9
Valtion Eläkerahasto
550 000
550 000
0,85
55 000
0,37
10
Nurminen Minna Kirsti
337 135
337 135
0,52
33 713
0,22
11
Sr Evli Suomi Pienyhtiöt
293 000
293 000
0,45
29 300
0,19
12
Sigrid Juséliuksen säätiö
222 800
222 800
0,34
22 280
0,15
13
Eläkevakuutusosakeyhtiö Veritas
186 000
186 000
0,29
18 600
0,12
14
Anna Karolina Blaberg
182 745
182 745
0,28
18 274
0,12
15
Herlin Olli Ilkka Julius
175 000
175 000
0,27
17 500
0,12
16
Sr Nordea Pro Suomi
160 000
160 000
0,25
16 000
0,11
17
Herlin Ville
160 000
160 000
0,25
16 000
0,11
18
Jenny ja Antti Wihurin rahasto
154 827
154 827
0,24
15 482
0,10
19
Hakakari Tapio Kalervo
146 100
146 100
0,23
14 610
0,10
20
Sr Säästöpankki Kotimaa
142 686
142 686
0,22
14 268
0,09
Yhteensä
9 526 089
23 360 138
32 886 227
50,82
11 862 100
78,87
Hallintarekisteröityjä
19 833 458
Muut osakkeenomistajat
11 988 483
Liikkeeseen laskettu osakemäärä yhteensä 31.12.2024
31 821 941
Perustuu Euroclear Finland Oy:n omistajarekisteriin.
Osa hallituksen toimintakertomusta166
Osakkeiden määrä
Omistajien
lukumäärä
%-osuus
omistajista
Osakemäärä
, kpl
%-osuus
osakekanna
sta
1 - 100
21 934
63,17
846 867
1,31
101 - 500
9 314
26,82
2 259 548
3,49
501 - 1 000
1 826
5,26
1 385 033
2,14
1 001 - 10 000
1 496
4,31
3 732 096
5,77
10 001 - 100 000
124
0,36
3 293 005
5,09
100 001 - 1 000 000
19
0,05
4 388 326
6,78
yli 1 000 000
8
0,02
48 013 960
74,20
Yhteensä
34 721
100,00
63 918 835
98,78
joista hallintarekisteröityjä
11
0,00
19 833 458
30,65
Yhteistilillä
5 283
0,01
Ulkona olevien osakkeiden määrä 31.12.2024
63 924 118
98,79
Omat osakkeet 31.12.2024
1
784 050
1,21
Liikkeeseen laskettu osakemäärä yhteensä
31.12.2024
64 708 168
100,00
Perustuu Euroclear Finland Oy:n omistajarekisteriin.
Osakkeenomistajat omistajaryhmittäin 31.12.2024
26938034893438
Perustuu Euroclear Finland Oy:n omistajarekisteriin.
Osa hallituksen toimintakertomusta167
Hallituksen ja johdon osakkeenomistukset
Cargotecin hallituksen ja toimitusjohtajan sekä heidän määräysvallassaan olevien yhtiöiden
yhteenlaskettu osakeomistus 31.12.2024 oli 2 940 067 (2 940 067) A-sarjan osaketta ja 6 223
878 (6 226 428) B-sarjan osaketta, mikä vastasi 14,16 (14,17) prosenttia kaikkien osakkeiden
yhteismäärästä ja 23,68 (23,69) prosenttia yhteisäänimäärästä.
Toimitusjohtaja Casimir Lindholm on oikeutettu seuraaviin osakepohjaisiin kannustinohjelmiin:
Kannustinohjelma 2023–2025, Kannustinohjelma 2024–2026, sekä Rajoitettu osakkeiden ohjelma
2023–2025.
Cargotecin verkkosivuilla osoitteessa www.cargotec.fi/sijoittajat on nähtävillä ajantasainen tieto
hallituksen ja johdon omistuksista.
Lisätietoa:
Selvitys hallinnointi- ja ohjausjärjestelmästä 2024
Palkitsemisraportti 2024
Hallituksen jäsenten CV:t (Cargotec.fi)
Johtoryhmän jäsenten CV:t (Cargotec.fi)
Osa tilinpäätöstä168
TILINPÄÄTÖKSEN JA TOIMINTAKERTOMUKSEN ALLEKIRJOITUKSET
Vahvistamme, että sovellettavia tilinpäätössäännöksiä noudattaen laadittu tilinpäätös antaa oikean
ja riittävän kuvan sekä Cargotec Oyj:n että sen konsernitilinpäätökseen sisältyvien yritysten
kokonaisuuden varoista, vastuista, taloudellisesta asemasta sekä voitosta.
Toimintakertomuksessa on todenmukaisen kuvan antava selostus Cargotec Oyj:n ja sen
konsernitilinpäätökseen sisältyvien kokonaisuuden liiketoiminnan kehittymisestä ja tuloksesta sekä
kuvaus merkittävimmistä riskeistä ja epävarmuustekijöistä. Toimintakertomukseen sisältyvä
kestävyysraportti on laadittu noudattaen Suomen kirjanpitolain 7 luvussa tarkoitettua
raportointistandardeja sekä taksonomia-asetuksen 8 artiklaa.
Helsingissä, 11. helmikuuta 2025
Ilkka HerlinJukka Moisio     
Hallituksen puhteenjohtajaHallituksen varapuheenjohtaja
Eric AlströmRaija-Leena Hankonen-Nybom 
Hallituksen jäsenHallituksen jäsen
Tuija Pohjolainen-HiltunenRitva Sotamaa
Hallituksen jäsenHallituksen jäsen
Luca SraCasimir Lindholm
Hallituksen jäsenToimitusjohtaja
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä, 11. helmikuuta 2025
Ernst & Young Oy
Tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT
169
TILINTARKASTUSKERTOMUS
Cargotec Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Cargotec Oyj:n (y-tunnus 1927402-8) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–
31.12.2024. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman,
laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien
olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen,
tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen
toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti,
tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta
asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten
mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastus- ja riskivaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut 
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan
tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien
säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5. artiklan 1 kohdassa
tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty
konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 2.3.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan
ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä
seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa
tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä
seikoista erillistä lausuntoa.
Olemme täyttäneet kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
kuvatut velvollisuutemme tilinpäätöksen tilintarkastuksessa mukaan lukien näihin seikkoihin liittyvät
velvoitteemme. Tämän mukaisesti suoritimme suunnittelemamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka
kohdistuivat arviomme mukaisesti riskeihin, jotka voivat johtaa tilinpäätöksen olennaiseen
virheellisyyteen. Suorittamamme tilintarkastustoimenpiteet, jotka kohdistuivat myös alla
mainittuihin seikkoihin, ovat olleet perustana oheista tilinpäätöstä koskevalle lausunnollemme.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja.
Tähän on sisältynyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta
suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Konsernitilinpäätöksen tai emoyhtiön tilinpäätöksen osalta ei ole EU-asetuksen 537/2014 10.
artiklan 2 c -kohdassa tarkoitettuja merkittäviä olennaisen virheellisyyden riskejä.
170
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Liikearvon arvostaminen
Liikearvoa koskevat laadintaperiaatteet ja liitetiedot
esitetään liitetiedoissa 2.7 ja 6.1.
Tilinpäätöshetkellä 31.12.2024 jatkuvien
liiketoimintojen liikearvon määrä oli 240 miljoonaa
euroa, joka on 10% kokonaisvaroista ja 23% omasta
pääomasta.
Liikearvon vuosittainen arvonalentumistestaus perustui
johdon arvioihin Hiab-segmentin käyttöarvosta.
Rahavirtaa tuottavan yksikön käyttöarvon
määritykseen vaikuttavia oletuksia ovat mm.
liikevaihdon kasvu, katteet sekä nettorahavirtojen
diskonttauksessa käytetty diskonttokorko. Arvioitu
käyttöarvo voi vaihdella merkittävästi siihen sisältyvien
oletusten muuttuessa ja muutokset edellä mainituissa
yksittäisissä oletuksissa voivat johtaa liikearvon
arvonalentumiseen.
Liikearvon arvostaminen oli tilintarkastuksen kannalta
keskeinen seikka, koska vuosittaiseen
arvonalentumistestaukseen liittyi johdon harkintaa
koskien keskeisiä käytettyjä oletuksia, ja koska
liikearvon määrä oli olennainen tilinpäätöksen
kannalta.
Tilintarkastustoimenpiteemme liikearvon
arvostamiseen liittyen sisälsivät muun muassa:
Hyödynsimme arvonmääritysasiantuntijoitamme ja
he avustivat meitä johdon tekemien keskeisten
oletusten asianmukaisuuden arvioinnissa. Arvioimme
johdon oletuksia vertaamalla niitä ulkoisista
tietolähteistä saataviin tietoihin ja itse laskemiimme
toimialan keskiarvoihin liittyen erityisesti
ennustettuun liikevaihdon kasvuun,
ennustettuun kateprosenttiin, ja
rahavirtojen diskonttaamisessa käytettyyn pääoman
keskimääräiseen kustannukseen.
Testasimme johdon laatimien
arvonalentumislaskelmien täsmällisyyttä ja
vertasimme diskontattujen kassavirtojen summaa
Cargotecin markkina-arvoon.
Arvioimme arvonalentumistestauksesta esitettyjen
liitetietojen riittävyyttä.
Tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka
Miten seikkaa käsiteltiin tilintarkastuksessa
Osittaisjakautumisen kirjanpidollinen käsittely
Osittaisjakautumisen ja lopetettujen toimintojen
laadintaperiaatteet ja liitetiedot esitetään liitetiedoissa
1.1, 7.4 ja 7.5.
Cargotecin osittaisjakautumisessa Kalmar-segmenttiin
liittyvät varat ja velat siirtyivät pois Cargotec-
konsernista 30.6.2024. Jakautumisen
täytäntöönpanopäivään asti Kalmar raportoitiin
konsernissa lopetettuna toimintona.
Cargotecin konsernitilinpäätöksessä
osittaisjakautuminen on käsitelty osakkeenomistajille
suunnattuna järjestelynä IFRIC 17 Muiden kuin
käteisvarojen jakaminen omistajille mukaisesti. Ero
Kalmar-liiketoiminnan käyvän arvon ja konsernin
tasearvojen välillä 30.6.2024 tilanteessa on kirjattu
luovutusvoitoksi konsernin tuloslaskelmaan osaksi
lopetettujen toimintojen tulosta. Siirrettyjen
nettovarojen määrä oli 586 miljoonaa euroa ja kirjattu
luovutusvoitto 1 040 miljoonaa euroa.
Osittaisjakautumisen seurauksena emoyhtiön oma
pääoma väheni 365 miljoonaa euroa.
Osittaisjakautumisen kirjanpidollinen käsittely oli
tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka, koska sillä
oli merkittävä vaikutus Cargotec-konsernin
tuloslaskelmaan ja taseeseen.
Tilintarkastustoimenpiteemme osittaisjakautumisen
kirjanpidolliseen käsittelyyn liittyen sisälsivät muun
muassa:
Arvioimme osittaisjakautumisen kirjanpitokäsittelyn
osakeyhtiölain ja jakautumissuunnitelman
mukaisuutta;
Arvioimme siirrettyjen varojen asianmukaisuutta
vertaamalla niitä jakautumissuunnitelmaan;
Testasimme siirretyn liiketoiminnan käyvän arvon
määritystä ja kirjattua luovutusvoittoa ja;
Arvioimme osittaisjakautumiseen liittyvien liitetietojen
asianmukaisuutta ja riittävyyttä mukaan lukien
Kalmar -segmentin esittäminen lopetettuna
toimintona.
171
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa
oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-
tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan
Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää
lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä
valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja
konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät
toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen.
Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan
purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena
väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa
tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso,
mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan
mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai
virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voitaisiin kohtuudella
odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista
harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen
virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia
tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva
olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa,
väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka
sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta
pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet
mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai
konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon
tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia
tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme
tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai
olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä
emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista
epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan
huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta
koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat
tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin.
Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni
pysty jatkamaan toimintaansa.
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä
esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia
liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
Suunnittelemme ja suoritamme konsernin tilintarkastuksen hankkiaksemme
konsernitilinpäätöstä koskevan tilintarkastuslausunnon laatimisen perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai
liiketoimintayksikköjä koskevasta taloudellisesta informaatiosta. Vastaamme konsernin
tilintarkastusta varten suoritettavan tilintarkastustyön ohjauksesta, valvonnasta ja läpikäynnistä.
Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta
ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen
valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta
koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja
muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja
soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä
tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta
keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys
estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme,
ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten
vaikutusten voitaisiin kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva
yleinen etu.
172
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 23.3.2021 alkaen yhtäjaksoisesti
4 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää
toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä
tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet
toimintakertomuksen käyttöömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja
odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttöömme kyseisen päivän jälkeen.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen
yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa
tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suorittaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako
se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on
lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä lukuun
ottamatta niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia
ja että toimintakertomus on laadittu noudattaen siihen sovellettavia säännöksiä. Lausuntomme
eivät kata niitä kestävyysraporttia koskevia tietoja, joista säädetään kirjanpitolain 7 luvussa ja
kestävyysraportointistandardeissa.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttöömme saamaamme muuhun
informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa
informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole
tämän asian suhteen raportoitavaa.
Helsingissä 11. helmikuuta 2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT
173
Kestävyysraportin varmennuskertomus
Cargotec Oyj:n yhtiökokoukselle
Olemme suorittaneet rajoitetun varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on Cargotec
Oyj:n (y-tunnus 1927402-8) toimintakertomukseen sisältyvä kirjanpitolain 7 luvun mukainen
konsernikestävyysraportti tilikaudelta 1.1.–31.12.2024.
Lausunto
Suorittamiemme toimenpiteiden ja hankkimamme evidenssin perusteella tietoomme ei ole tullut
seikkaa, joka antaisi meille syyn uskoa, että konsernikestävyysraportissa ei ole kaikilta olennaisilta
osiltaan noudatettu
1) kirjanpitolain 7 luvussa säädettyjä vaatimuksia ja kestävyysraportointistandardeja (ESRS);
2) kestävää sijoittamista helpottavasta kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta
annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä
vaatimuksia (EU-taksonomia).
Edellä kohta 1 käsittää myös prosessin, jolla Cargotec Oyj on yksilöinyt tiedot
kestävyysraportointistandardien mukaista raportoimista varten (kaksinkertainen
olennaisuusanalyysi), sekä tietojen merkitsemisen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla
tavalla.
Lausuntomme ei kata kirjanpitolain 7 luvun 22 § 1 mom. 2 kohdan mukaista
konsernikestävyysraportin merkitsemistä digitaalisilla XBRL-kestävyystunnisteilla, koska
kestävyysraportointiyritysten ei ole ollut mahdollista noudattaa kyseistä säännöstä ESEF-
asetuksen tai muun Euroopan unionin lainsäädännön puuttumisen vuoksi.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet konsernikestävyysraportin varmentamisen rajoitetun varmuuden antavana
toimeksiantona noudattaen Suomessa noudatettavaa hyvää varmennustapaa ja kansainvälistä
varmennustoimeksiantostandardia ISAE 3000 (uudistettu) ”Muut varmennustoimeksiannot kuin
mennyttä aikaa koskevaan taloudelliseen informaatioon kohdistuva tilintarkastus tai
yleisluontoinen tarkastus”.
Tämän standardin mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa
Kestävyysraportointitarkastajan velvollisuudet.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa evidenssiä.
Muu seikka
Haluamme kiinnittää huomiota siihen, että Cargotec Oyj:n kirjanpitolain 7 luvun mukainen
konsernikestävyysraportti on laadittu ja varmennettu ensimmäistä kertaa tilikaudelta 1.1.–
31.12.2024. Lausuntomme ei kata konsernikestävyysraportissa esitettyjä vertailutietoja.
Lausuntoamme ei ole mukautettu tämän seikan osalta.
Konsernikestävyystarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien
eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme
täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Konsernikestävyystarkastaja soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka
mukaan kestävyystarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Cargotec Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat:
konsernikestävyysraportista sekä sen laatimisesta ja esittämisestä kirjanpitolain 7 luvussa
säädetyn mukaisesti, mukaan lukien kestävyysraportointistandardeissa määritelty prosessi, jolla
on yksilöity tiedot kestävyysraportointistandardien mukaista raportointia varten ja tietojen
merkitseminen kirjanpitolain 7 luvun 22 §:ssä tarkoitetulla tavalla, sekä
siitä, että konsernikestävyysraportissa on noudatettu kestävää sijoittamista helpottavasta
kehyksestä ja asetuksen (EU) 2019/2088 muuttamisesta annetun Euroopan parlamentin ja
neuvoston asetuksen (EU) 2020/852 artiklassa 8 säädettyjä vaatimuksia;
sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia
konsernikestävyysraportin, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä.
Luontaiset rajoitukset kestävyysraportin laatimisessa
Konsernikestävyysraportin laatiminen edellyttää yhtiöltä olennaisuusarviointia relevanttien
raportoitavien seikkojen tunnistamiseksi. Tähän sisältyy merkittävästi johdon harkintaa ja valintoja.
174
Konsernikestävyysraportoinnille on myös luonteenomaista, että tämäntyyppisten tietojen
raportointiin liittyy estimaatteja ja olettamuksia, sekä mittaus- ja arviointiepävarmuutta.
Kasvihuonekaasujen määrittämiseen liittyy luontaista epävarmuutta, koska päästökertoimien ja eri
kaasujen päästöjen yhdistämiseen tarvittavien lukuarvojen määrittämisessä käytettävä tieteellinen
tieto on epätäydellistä.
Lisäksi raportoidessaan tulevaisuuteen suuntautuvia tietoja yhtiön on esitettävä mahdollisia
tulevaisuuden tapahtumia koskevat oletukset, ja kerrottava yhtiön mahdollisista tulevista toimista
näihin tapahtumiin liittyen. Todellinen lopputulos saattaa olla erilainen, koska ennustetut
tapahtumat eivät aina toteudu odotetulla tavalla.
Konsernikestävyystarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutemme on suorittaa varmennustoimeksianto saadaksemme rajoitetun varmuuden siitä,
onko konsernikestävyysraportissa väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista
virheellisyyttä, sekä antaa rajoitetun varmuuden antava varmennuskertomus, joka sisältää
lausuntomme. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan
olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan päätöksiin,
joita käyttäjät tekevät konsernikestävyysraportin perusteella.
Kansainvälisen varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 (uudistettu) noudattamiseen kuuluu,
että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko
toimeksiannon ajan. Lisäksi:
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat konsernikestävyysraportin
olennaisen virheellisyyden riskit, ja muodostamme käsityksen toimeksiannon kannalta
relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden
asianmukaiset varmennustoimenpiteet, mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme
antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
Suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia varmennustoimenpiteitä
hankkiaksemme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa
evidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta,
on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä
väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä
jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
Kuvaus suoritetuista toimenpiteistä
Rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa suoritettavat toimenpiteet poikkeavat
luonteeltaan ja ajoitukseltaan kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon toimenpiteistä, ja
ovat niitä suppeampia. Valittavien varmennustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus perustuvat
ammatilliseen harkintaan sisältäen arvioinnin väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvasta olennaisen
virheellisyyden riskistä. Tämän vuoksi rajoitetun varmuuden antavassa toimeksiannossa saatava
varmuuden taso on huomattavasti alempi kuin varmuus, joka saataisiin suorittamalla kohtuullisen
varmuuden antava toimeksianto.
Toimenpiteemme sisälsivät mm. seuraavaa:
Olemme haastatelleet konsernikestävyysraportin sisältämien tietojen keräämisestä ja
raportoinnista vastaavia avainhenkilöitä.
Hankimme haastatteluilla ymmärryksen konsernin kontrolliympäristöstä
konsernikestävyysraportointiprosessiin liittyen.
Arvioimme yrityksen kaksinkertaisen olennaisuusarvioinnin prosessin toteuttamista suhteessa
ESRS-standardien vaatimuksiin, sekä sitä, että kaksoisolennaisuusarvioinnista annetut tiedot
ovat ESRS-standardien mukaisia.
Arvioimme, täyttääkö konsernikestävyysraportti olennaisia kestävyysteemoja koskevat
ESRSstandardien vaatimukset olennaisilta osin:
Olemme testanneet konsernikestävyysraportissa esitetyn informaation oikeellisuutta
vertaamalla informaatiota otosperusteisesti tätä tukevaan yrityksen dokumentaatioon. 
Olemme otosperusteisesti suorittaneet analyyttisiä tarkastustoimenpiteitä ja niihin liittyviä
kyselyitä, uudelleenlaskentaa ja aineistotarkastusta, sekä testanneet tietojen yhdistelyä
arvioidaksemme konsernikestävyysraportin oikeellisuutta.
Hankimme ymmärryksen prosessista, joilla yritys on määritellyt taksonomiakelpoiset ja
taksonomian mukaiset taloudelliset toiminnot, sekä arvioimme näistä annettujen tietojen
säännöstenmukaisuutta.
Helsingissä 11.2.2025
Ernst & Young Oy
kestävyystarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KRT
175
RIIPPUMATTOMAN TILINTARKASTAJAN RAPORTTI CARGOTEC OYJ:N ESEF-
TILINPÄÄTÖKSESTÄ
Cargotec Oyj:n hallitukselle
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon, jonka kohteena on
Cargotec Oyj:n (y-tunnus: 1927402-8) komission teknisen sääntelystandardin mukaisesti laadittu
tilinpäätös 5493002B0GOVF42KWX33-2024-12-31-fi.zip tilikaudelta 1.1.-31.12.2024.
Hallituksen ja toimitusjohtajan vastuu
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat yhtiön toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen (ESEF-
tilinpäätös) laatimisesta siten, että ne täyttävät komission teknisen sääntelystandardin
vaatimukset. Tähän vastuuseen kuuluu,
laatia ESEF-tilinpäätös XHTML-muodossa komission teknisen sääntelystandardin artiklan 3
mukaisesti
merkitä ESEF-tilinpäätökseen sisältyvän konsernitilinpäätöksen päälaskelmat, liitetiedot ja yhtiön
tunnistetiedot iXBRL-merkein komission sääntelystandardin artiklan 4 mukaisesti sekä
varmistaa ESEF-tilinpäätöksen ja tilintarkastetun tilinpäätöksen keskinäinen yhdenmukaisuus.
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat
tarpeelliseksi voidakseen laatia ESEF-tilinpäätöksen komission teknisen sääntelystandardin
vaatimusten mukaisesti.
Tilintarkastajan riippumattomuus ja laadunhallinta
Olemme riippumattomia yhtiöstä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten
mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme toimeksiantoa ja olemme täyttäneet muut näiden
vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Tilintarkastusyhteisömme soveltaa kansainvälistä laadunhallintastandardia ISQM 1, jonka mukaan
tilintarkastusyhteisön on suunniteltava, otettava käyttöön ja pidettävä toiminnassa
laadunhallintajärjestelmä, mukaan lukien eettisten vaatimusten, ammatillisten standardien sekä
sovellettavien säädöksiin ja määräyksiin perustuvien vaatimusten noudattamista koskevat
toimintaperiaatteet tai menettelytavat.
Tilintarkastajan velvollisuudet
Velvollisuutenamme on arvopaperimarkkinalain 7:8 § mukaisesti varmentaa komission teknisen
sääntelystandardin mukaisesti laadittu tilinpäätös. Annamme lausunnon siitä, onko ESEF-
tilinpäätökseen sisältyvä konsernitilinpäätös merkitty olennaisilta osin komission teknisen
sääntelystandardin 4 artiklan vaatimusten mukaisesti.
Velvollisuutenamme on ilmoittaa lausunnossamme, missä laajuudessa varmennus on suoritettu.
Olemme suorittaneet kohtuullisen varmuuden antavan toimeksiannon kansainvälisen
varmennustoimeksiantostandardin ISAE 3000 mukaisesti.
Tarkastukseen kuuluu toimenpiteitä evidenssin hankkimiseksi siitä,
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen päälaskelmat olennaisilta osin
merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan vaatimusten
mukaisesti, ja
onko ESEF-tilinpäätökseen sisältyvät konsernitilinpäätöksen liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot
olennaisilta osin merkitty iXBRL-merkein komission teknisen sääntelystandardin 4. artiklan
vaatimusten mukaisesti, ja
ovatko ESEF-tilinpäätös ja tilintarkastettu tilinpäätös keskenään yhdenmukaisia.
Valittujen tarkastustoimenpiteiden luonne, ajoitus ja laajuus riippuvat tilintarkastajan harkinnasta.
Tähän sisältyy sen riskin arvioiminen, onko virheestä tai väärinkäytöksestä johtuvaa olennaista
poikkeamaa komission teknisen sääntelystandardin vaatimuksista.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän
tarkoitukseen soveltuvaa tarkastusevidenssiä.
176
Lausunto
Arvopaperimarkkinalain 7 luvun 8 §:n mukaisena lausuntona esitämme, että Cargotec Oyj:n
ESEF-tilinpäätökseen 5493002B0GOVF42KWX33-2024-12-31-fi.zip sisältyvät
konsernitilinpäätöksen päälaskelmat sekä liitetiedot ja yhtiön tunnistetiedot tilikaudelta
1.1.-31.12.2024 on olennaisilta osin merkitty komission teknisen sääntelystandardin vaatimusten
mukaisesti.
Lausuntomme Cargotec Oyj:n konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta tilikaudelta
1.1.-31.12.2024 on annettu 11.2.2025 päivätyllä tilintarkastuskertomuksellamme. Tällä raportilla
emme anna konsernitilinpäätöksen tilintarkastuksesta lausuntoa tai muuta
varmennusjohtopäätöstä.
Helsingissä 26.2.2025
Ernst & Young Oy
tilintarkastusyhteisö
Heikki Ilkka
KHT